Ofhciũ iudicis.an debitũ ex offcio iudicis equipetu debi⸗
to ciuili vide in.l.ſi non ſoꝛtem.5.libertus.ff. de condli. indebiher
glo. nota. ibi cum aliquibus additöibus per do. Ludoumi bide
entẽ an offciũ iudicis pꝛeſupponat obligatõem velquaſi⸗
Ofcium iudicis an poſſit imploꝛari pꝛo conſeruatõe unis
vide in.l. ſiduo.fſ. de iureiuran.per glo. ſingularem ibi.
Off cialis fugiens poſt finitũ officium an pꝛeſumatur eſe n
dolo. vide in. 5. ſi quis autẽ in auten. vt iudi.ſimne quoqp ſuffni⸗
glo. ſingularẽ ibi cum aliquibꝰ additõibus p no. udo. bidem.
Officiũ an ſit perpetuũ ⁊ artificiũ tempale vide inllemt⸗
g. pꝛimo. ff. de lega. ercio per illum ter. noa. cum aliquibus
ditionibns per do. Ludouicum ibidem.

Ofneialis an conſul electus in futurũ poſſit eſſe cuz tsi

munc adminiſtrant vide ſupꝛa in verbo conſui. uin
Oſficium iudicis an competat vbi datur aerio vice

Grnhannti

angatite,
Deetruuronpineſtſnn tc n
,uamm immnirmu in
Adgtnnd
elenumeinunnuenit
Cenmofmuingitinn iun
Griginttüimeeluniben
Niple,hnnmnedtuldnin uirofn
loNivvemprtunglognn.

Pecun. ongginnanntkre
ſpiltrtſoſtznnnognnſtnlilnnr
Nontgbeniriumaarinien nult
Mnel cuwhina Mrrn tnn
klutmui innant inatulnin
kcixpnſgnnhnenrtnthtunt
roxnngerelennetnlin
onjufar neviienmn e
Nmntenngftiktunmn itn en
On ſiſwenit it uri ir
—
HH
afurlnteunmiden
rnlutiftaiie⸗
—
h
Ponan —☛

iuami
Gd alieni

Minefone igtn
nainnerſe
n unnimiiſin
humtian kihin u⸗

Detftneit
oit ee Ndneine;
Wanncen
nnn

— õ

5

— u

—
2=

2P b

de
ſnüut
xuniid
”ñů

baaiitnitniifing

Itm tintmntiimminti
duANNet iNnA
panmi vu laumiiin
imara m ſiiiai aliſ
uxvinimnintſimwin iuln
leumiiin ,
Kaawn tit n inatrin nnt/
mciae lis mnäſtnnin

de ſo vbi de hoc ponitur ad plenum.
n epenanen qui conſentit in eo an videatur conſentire in eins

erercitio vide in..lucius ticius.ff. de admini. tuto. per gloſam ſin
gulateniei an quis poſſit cogi acceptare oſſiciũ in patria við in
hoc edieto. f. quod quiſq; iur. per glo. ſingularem bi.
Offcialis an debeat ſe ſubſeribere ſcripture offcialis vilis
vice infra in verbo ſi ubſcriptio.
Officialis an dicatur poſſidere ſuam iuriſdictionẽ vide in.
ſed bec in auten. de manda.pꝛinci.per glo.ſi ingularem ibi.
mmno. de eius ſi naniſtentdne vide in.l:ſi a matre. C. ð ſuis
ſti. per illum texeſiugularem.
edeeri⸗ edebeat babere expenſas a domino vide in.l.
uoniaz. C. de teſtibus per glo. ſiugularem ibi cuz aliquibus ad
itionibus p do. Ludouicum ibidem. .
Opmio que videtur appꝛobata per glo. vbi plures opiniões
referutur ab ea vide in. l. qui filiũ..ſabinus.ff.ad trebel.per glo.
ingularem ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludo. ibidez.
Ovinio vbi ſunt plures an poſſit quis excuſari ſaciẽdo con
tra leges vicle in. c. capellanus de ferijs per glo. ſingularem ibi.
Doinio vbi ſunt diuerſe opiuiões in cauſa pꝛo qua debʒ iu
dicari vide in.c. lieet cauſam de pꝛobatio.per glo.ſingularem ibi
rh quãdo aſſignatur an liberet magiſtrũ vide in. l.i. .fi
nali.f. de pollicita. per illum tex. valde notanduz cum noua conſi⸗
deratione ad eum per do. Ludo. ibidez.
DOdtio. an legatũ optõis dicatur purum vide ſupꝛa in verbo
m. .
kgrn an delictum cõmiſſum extra locũ oꝛiginis poſſit pu /
niri in loco oꝛiginis vide ſupꝛa in verbo delietum. ⸗—
Origo quis dicatur ciuis vide ſupꝛa ſupꝛa in verbo ciuis.
Origo an iudex ouginis poſſit punire ſubditũ ſuũ delinquẽ
tem alibi vide in. l. relegatoꝛus. . interdicere. ff. de interdic. ⁊ rele
leper glo. ſingularem ibi. . .
Originale quãdo duo reperiũtur cui magis ſtandum ſit vi
de in.l. ſempꝛonius pꝛoculo. ff. de leg.ij. per illum tex. ſingularem
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem.
Oinginale inſtrumentuz an debeat dimitti aduerſario vide

in. lefi. Code fide inſtru. per illum tex.ſingularem.

Pactum. An factum per ſilium cum creditoꝛibus pater
nis ei uoceat poſtea moꝛtuo patre vide in.l.⁊ ſuũ.ff. de pactis per
lllum tex. ſingularẽ cum nouo eius intellectu per vo. Ludo.ibi.
An paciũ de ſoluendo iudicatuʒ habeat vim confeſſionis vi
de in.l. tale pactũ. .qui pꝛouocauit. ff. de pact. per glo. ſingul.ibi:
An factuũ de non petendo in certuʒ tempus habeat in ſe taci
tum pactum de petendo poſt illud tempus vide in.l:ſed ſi vnius
geſi cum reo. ff. de pactis per glo.ſingularem lbi.
Pactum factum per creditoꝛes cum aliquo vt agere poſſit
contra eoꝛi debitoꝛes an valeat vide in. l.naturalis. . ſed ſi facio
ff.oe pꝛeſcript. verb. per illum tex. vnicum:
Pactum. an ex pacto poſſit acquiri eccleſie vide in l.iij &F. ð
ſeruis expoꝛta. per illum tex.nota. cum noua conſideratõe ad euʒ
per do. Ludouicũ ibi. v etiã cũ aliquibus additõibus eius.
Pactum an conceptũ per verba de futuro pꝛodutat excepti
onem vide in. l.ſi intra.ff. de pactis per illum tex.ſingularem.
Pactuʒ an ex pacto legis cõmiſſoꝛie tranſeat domimiũ vide
ſupꝛa in verbo domimũ.
Pactum an ex pacto iudicis poſſit queri exceptio við ſupꝛa
in verbo exceptio. . .
Paclũ an in eo poſſit deduci pena vide infra in vᷣbo pena
Pactũ nuduz an veſtiatur a ſtatuto vide in.l.ij.C.de con
tu. pecu. per glo. ſingularem ibi.
Pactũ nudum an pꝛoducat actionem fauoꝛe dotis vide ſu

dpus in verbo dos.

Pactum ⁊ ſtipulatio an contineãt in ſe ius vel factũ vide in
fra in verbo ſtipulatio.
Pactum an valeat inter te ⁊ me ꝙ Petrus det centuz An
lonio vide in.l.i.ff. de pactis per glo.ſingularem ibi.

An pꝛoducat actòem quãdo tranſit in ſpẽale nomẽ vide in

l inriſgentium in pꝛin. ff. de pactis per glo. ſingularem ibi.
Pactum midum an ⁊ quãdo veſtiatur rei traditõe vide in
l. traditõibus. C. de pactis per glo. ſingularem ibi cuʒ nouo eiuo
intellectu p do. ludouicũ ibidem. . .
Papa ſi duo ſunt an dicatur eſſe ſciſmatici vide in. c. acatiuſ
xxiiij.q.pꝛima per glo.ſingularem ibi.
Papa an poſſit teſtari etiam ſi ſit monacus vide in.l.cũ he
beredeo. C. qui teſta. face. poſ. per glo. ſingularem ibi.

Papa an diſpenſare poſſit ſuper iuramento vide ſupꝛa in
vYerbo iuramentnm.
Paga ſi efficitur maritus an poſſit reuocari per eius vxoꝛẽ
vide in.c. ſi quis.lxax. d ſ.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibꝰ ad
ditionibus per do. Ludouicum ibidem.
Paria quomõ capiatur in iure vide in.I. qui concubinaʒ. 5.
qui quattuoꝛ. ff. de lega.iij. per illnm tex.ſingularem.
Partus quomõ in eo aboꝛtiuo cõmittatur homicidiũ vide
ſupꝛa in verbo homicidiũ.
Partus an patiatur deductõem expenſarũ vide in.l.in ſum
ma.5.ei qui.ff. de condi.indebi.per illum tex. ſingularem.
Pater pᷣteritus a filio emãcipato an rumpat eius teſtamẽ
tum vide in.l.pacumeuias.ff.ſi quis a paren.fuer.manumi.per
illum tex.ſingularẽ cũ vna cõſideratõe per do. Ludouicũ ibideʒz.
Pater ſi filia cõſentit patri agenti ad detem quando eſt tur
pis peſona.an iuderx poſſit eum repellere vide ſupꝛa in vᷣbo vos.
Pater an poſſit adire hereditatẽ delatam filio eo recuſante.
vide ſupꝛa in verbo aditio.
Poter an poſſit conſentire fuio vt donet alteri fratri vide in
l.i. ff. oe aucto. tuto.per glo.ſingularem ibi.
Pater bannitus an debeat ſuſtentari a filio ſuo vide ſupꝛa
in verbo bannitus.
Pater an poſſit contrahere cum filio ſpurio vide ſupꝛa in
verbo contractus.
Pater an poſſit increpari de culpa in adminiſtratõe bonoꝝ

filij vide in.l.im ꝑatoꝛ. ff. ad trebel. per illum tex. valde nota.

Pater an expenſa facta per patrem ad honoꝛem ſilij videa
tur facta de bonis patris vide ſupꝛa in verbo expenſa.
Pater an conſenſus pꝛeſtitus qer patrẽ ſilio agenti duret in
cauſa executõis vide ſupꝛa in verbo conſenſus.
Pater an ⁊ quãdo poſſit alienare bona filij vide in.l.quicũ
q;.C.de bonisq; libe.per glo.ſingularem ibi.
Pater ſi ſtipulatur filio ſuo an aquiratur ei vt heredi vide
infra in vcrbo ſtipulatio.
Pater an ſi filius cepit agere patre abſente debeat habere
eius conſenſum poſtquã reuerſus eſt vide in.lfilius.ff.de pꝛocu
rato.per glo.ſingulareʒ ibi cum nouo intellectu eius per dominũ
Ludouicum ibidem.
Pater ſi pꝛomiſit dotm pꝛo filia an intelligatur de bõis ſuiſ
vel filie vide ſupꝛa in verbo dos. .
Pater an ⁊ quando tenetur ex facto filij ſui vide in.l.pᷣtoꝛ
ait..ſed ſi filius.ff.de edendo per illum tex.ſingularem.
Pater an pꝛopter eius crimen leſe maieſtatis poſſit pꝛiuari
filius beneficio ſuo vide ſupꝛa in verbo maieſtas.
Pater conſentiens filio electo ad aliquod officiũ an obliget
vide in.l.i.C.de filijsfamil.libꝛo.x.per illum tex.ſingularem.
Participiũ pᷣſentis teiuꝑis an verificetur aliquãdo ex tem/
poꝛe pꝝeſenti vide in.l.ſi quis.ff.de incen.rui.naufrag.per illum
tex.ſingularem.
Patria pꝛopꝛia an ſit maioꝛ omnibus alijs nobis vide ſu⸗
pꝛa in verbo ciuitas. D
Patrimoniũ que contineãtur eius appellatione vide in.l.tei
la ba. ff. de verbo.ſigni.per glo.ſingularem ibidem.
Patrimoniũ an in eo contineãtur nomina debitoꝛũ vide in
l. cum pupillus.ff.rem ratam habe.per illum tex.ſingularẽ cum
nouo eius intellectu per do. Ludouicũ ibidem ponentẽ etiaz an
veniant appellatõe bonoꝛñ.
Patronus an ſola pᷣſentatio eius tribuat ius pᷣſentato vide
infra in verbo pꝛeſentatio.
Patronꝰ an pater poſſit p̃iudicare filijs in iurepatronatus
vide in.l.iulianus.ff.de bonis liber.per illum tex.ſingularem.
Patronus ſi eſt pꝛeteritus a liberto in teſtamento an poſſi it
petere bonoꝛũ poſſeſſionẽ vide in.l.iulianus la Fa.ff. eo.tit.per il ⸗
lum tex. ſingularem. . .
Paupertas quomõ pꝛobetur ⁊ an per famã ⁊ per vicinos
vide in.l.ij.C. quãdo fiſcus vel pꝛiuat.per glo.oꝛdinariam ibi.
Pauper hodie an pꝛeſumatur etiam fuiſſe pauper ante vi
vide in.i..i.S.pꝛobatio.ff.de magiſ.cõueni.per glo.ſingularẽ ibi.
Pauper an dicatur iuſtum impedimentũ paupertatis vide
ſupꝛa in verbo inopia. . . .
Paupertas an excuſet ſi quis non pꝛoſequitur appellatiouẽ
pꝛopter paupertatẽ vide ſupꝛa in verbo appellatio.
Paupertas an ſi pena fuit remiſſa alicui pꝛopter paupꝑtatẽ
qui poſtea efñciat᷑ ſoluendo poſſit exigi vide infra in vbo pẽa ꝛc
Pax an poſſit fieri per filium de moꝛte patris ſi eſt pupil/
lus vide in.l.i.C.de in integ.reſtitu.per glo.nota.ibi.
Peculiuʒ datum filio per patrẽ an veniat in diuiſione vide
in. l. lilium. C.famil. birciſ.per illum tex.ſingularem.

Peculium.an pater mutuãs aliquid in peculiũ nomine filij
videatur concedere illud in peculiũ vide in.l.fi.fl.de pecul.lega.p
illum tex.ſingularẽ cum noua conſideratõe ad eum per dominũ
Ludouicum ibidem.
Perfectus quãdo quis eſſe poſſit in aliqua arte vide in.l.i.
C.de athletis libꝛo.x.per glo.ſingularem ibidem.
Periculum.an ⁊ quãdo dicatur locus periculoſus vide ſſu
pꝛa in verbo locus.
Periurus an ⁊ quãdo efficitur infamis vide in.l.lucius.ff.
de bijs qui nota.mfa.per glo.melioꝛem de iure ibi. .
Periurus an ⁊ quãdo efficiatur infamis vide in.c.in pꝛi/
mis.ijiq.i.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus additõnibus per
do. Ludouicum ibidem.
Periurium.an quis poſſit facile periurari iurando negati/
naz vide in l. de die. S. iubetur.ff. qui ſatiſda. coga.ꝑ illũ tex.uot.
Pena.an intelligatur impoſita vbi eſt delictũ vide ſupꝛnon
verbo delictum.
Pena.an eius appoſitio validet contractũ vide in.l.ſi.C.de
tepud.per illum tex.ſingularem.
Pena quomõ debet imponi an ᷣm moꝛem regionis vide
in.l.ij. C. de noxa. actio.per illum tex. melioꝛem de iure ad hoc.
Pena an euitetur pena ratione ſtatuti inualidi vide infra in
verbo ſtatutnm.
Pena an poſſit eſſe maioꝛ qᷓ; res pꝛo qua pꝛomittitur vide
in.l.apud celſum.ꝭ.item queritur.ff.de doli excepti. per illũex.
ſingularẽ cum aliquibus additõibus per do lamorucn ibidem.
Pena cõuentionalis an poſſit exigilvide i.l.i.C.ſenten.que
pꝛo eo quod intereſt per illum tex. valde notanduz cum aliquibꝰ
additõibus per do.Ludouicum ibidem.
Pena ↄũacie an dieatur pꝛincipalis vide in.l.i.ff.de in li/
tem iuran.per illum tex. ſingularcm.
Pena.vbicũq; imponũtur due pene vna.ſ.maioꝛ altera mi
noꝛ pꝛo eodem delicto cui ſit ſtanduʒz vide in.l.ſt quis id quod.ſff
de iuriſdi.om.iudi.per glo.ſingularẽ ibi cnm nouo intellectu per
do. Ludouicũ bologninũ ibidem ad illum tex.cum glo.ſua.
Pena an tollatur per moꝛteʒ ſubſequentẽ vide ſupꝛa in ver
bo moꝛs.
Pena vbi non eſt ſtatuta cõtra delinquẽtes an ſit extraoꝛ/
dinaria vide in. l.i.S. expilatoꝛes.ff.de expilato.per illum tex.ſin /
gularem cum aliquibus additionibus ꝑ do. Ludouicũ ibidem.
Pena an poſſit adijci pacto vide in.l.non impoſſibile.ff.de
pactis per gloſaʒ ſingularem ibi.
Pena an agens ex contractu videatur renũciare pene appo
ſite in eo vide in.i.ij.C. de iure dot.impet.per illum tex.ſingłem.
Pena an anullatio actus ſit pena vide in.l.ſenatus.ff.de cõ
trahen.emptio.per illum text.ſingularẽ cum nouo intelleetu ad
eum per do. Ludouicũ bologninũ ibidem.
Pena an ſit imponẽda ſᷣm qualitatẽdelicti exiſteatẽ temꝑe
eius vel ſententie vide ſupꝛa in verbo delictum.
Pena in ſtipulatõe pꝛetoꝛiavbicũq; cõmittitur an cõmitta /
tur contra omines heredes vide in. lI.penales. 9. iulianus.ff. ad le⸗
gem falcid. per illum tex. ſingularem.
Pena an poſſit arbiter ſtipulari eam partibus vide ſupꝛa
inverbo arbiter.
Pena quãdo cõmittitur contra aliquẽ ex petitõe facta in iu
dicio quomõ peti poſſit vide in.l.ybi pactum. C. de tranſactio.ꝑ
illum tex.ſingularem.
Pena quãdo quid dicitur fieri impune vide in.qui ſeruum
ff. de verb.obli.per illum tex.ſingulariſſimũ.
Pena an eius pꝛobatio debeat eſſe clarioꝛ qᷓ; foꝛtis vide in
l.in teſtamẽto.ſf:.ve condi.⁊ demon.per illum tex.ſingularem.
Pena oꝛdinaria an ⁊ quãdo poſſit poni per iudiceʒ vide in
c. quemadmoduʒ de iureiura. per illum tex. ſingularem.
Pena ſoluta infra tempus purgandi moꝛã an poſſit repeti.
vide in.l.qui ob rem.ff.de condi.indebi.per illum tex.vnicum.
Pena an poſſit deduci in ſtipulationẽ ſub condictõe vide in
l. ex ea parte.ff.de verb.obli.per illum tex.ſingularem.
Pena an tranſeat in heredes vide in.l.ſi pena.ff.de penis ꝑ
ulum tex. ſingularem. .
Pena an ſi impoſita eſt pecuniariter poſſit poſtea impõi eoꝛ
poꝛaliter vide in.l.ij. C. de ſpoꝛtul.p illum tex.ſingularẽ.
Pena an cõmittatur ſi lato laudo opponitur exceptio que
poteſt opponi poſt ſententiã vide ſupꝛa in verbo cõpꝛomiſſum.
Pena an poſſit pꝛomitti per ꝓcuratoꝛẽ conſtitutũ ad com
pꝛomittẽdum vide infra in verbo pꝛocuratoꝛ.
Pena an differatur pꝛopter appellationẽ quãdo nõ poteſt
appellari vide in.L.minoꝛibus. C. de hijs quib.vt indig. per illum
tex.ſingularem cũ nouo eius intellectu per do. Ludouicũ ibidẽ.

Peng an in penis arbitriũ cone
viae awan in verbo arbitrium. eſuz ompꝛehendet mou⸗
ena an remiſſa alicui pꝛopter paupertatẽ .
poſt efſciatur ſoluendo vide inrlicſtns Nſmnnr Gib/i ſiey
per S0 ſingularem ibi. de offic, eſcc.
ena cõuentionalis multiplicata an contineat⸗
vide in.l.ſi non ſoꝛtem.ff.de condi.indebi. in in ſimplu
Permutatõ quãdo fit inter te ⁊ me ⁊ ego nent ingulare.
parte mea debitaʒ ſed ſum paratus dare an habea, decire, ex
de in.l. iuriſgentiũ. . ſed ſi alium. f. de pactis p gloſin bio datoyi
Petitõò hereditatis quas res aduocet Poſſeen ibi.
non tantũum. S. penulti.ff. de petitheredita. per ilunt nn
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibiden ſngn.
inor. dr⸗ an creditoꝛ pofſidest illud vide ſupꝛe inverbocre
Pignus an ſententia lata contra creditoꝛcẽ agent⸗
nio rei pignoꝛate noceat debitoꝛi vide infra vervaſeli domi
Pignus an in eo ꝑmittaturx pactũ legis ↄmiſſoꝛie zicnn
pꝛimo in titu. de fen. dato in vicẽ..cõmil.p illum tex. ſin⸗ cen⸗⸗
Pignus an poſſit dari vt non poſſit exigi vide in Palere⸗
me in pꝛin.ſff. de verb. obli.per glo. ſingularez ibi cum ginn 10/
additõidus per r Zudonicunn dcen £ iguibno
Pignus.an ſatiſdatio verificetur in pi ice iene,.
verbo ſatiſdatio. npignoꝛe vlleinimn i
Pignus.an obligatio pignoꝛis vel ipotece recipigt dinitx⸗
vide ſupꝛa in verbo obligatio. potece reopiat dinſini
Pignus an in in eo creditoꝛ dicatur eſſe gei
l. ſi penort ral bil let ger illum rer ingnarent Vien
ignus. an loeatio pignoꝛis facta ſtore
poſſeſronern vide ſupꝛa in Sron loention crecltoem auſnn
ignus an computetur in ſoꝛteʒ illud quod capit re⸗
ex deime vide ſi r in verbo creditoꝛ. quod toni cecim
ignus.an heres teneatur luere rem le
vide ſupꝛa in verbo legatum. legatam hinemg
Pignus pꝛetoꝛiũ ⁊ cõuentionale an poſſint cqᷣ
in.l.fructus.ff.de annu.lega.per illum terſmnlnen eie
Pignus an poſſit vendi per ereditoꝛẽ an teneatur de n
ciare debitoꝛi vide ſupꝛa in verbo creditoꝛ.
Pignus an poſſit haber fides de pꝛecio per creditote inre
pignoꝛata vendita vide ſupꝛa in verbo creditoꝛ.
Pignus an ex eius contractalõe cõmittatur furtuz videſi
pꝛa in verbo furtum.
Pignus pꝛetoꝛiũ an ſemper duret vide in.l.ſi poſtquaʒ c.
vt lega. no. caue.per illum tex.ſingularẽ cum vna limitationepet
do. Ludonicum ibidem.
Pignus quomõ conſiſtat in nominibus debitoꝝ videinli
ff.de pꝛeto.ſtipula.per glo.ſingularem ibi.
Pignus.an emphiteota poſſit pignoꝛare rem emphiteotic̃
vide ſupꝛa in verbo emphiteota.
Pignus datuʒz pꝛo vno debito an poſſit retineri pꝛo aliovi
de in.li.C.etiã ob cirog.pecu.per illum tex.ſingularem.
Pignus.an videar tibi tradere rem quam teneoa te inpi⸗
nus vide infra in verbo traditio
Plures in quotverificetur vide in.S.quod ſepe in anjende
trien.⁊ ſeuiiſ.per glo.ſingularem ibi.
Populus,an ex eiꝰ clamoꝛe inducatur ſeduio vide infrnin
verbo ſeditio.
Poſſeſſio an plures poſſint ſe poſſidere inuicẽ vide inlein
qui..fi.fl. ſi cert. peta.per illum tex.ſingulareʒ cum nouo eius in
tellectu per do. Ludouicum ibi. .
Poſſeſſio an aduocetur per ipotecariam vide ſupꝛa in ſer
bo ipothecaria.
Poſſeſſio bonoꝛũ quando petitur an requiratur citatio i
de in.l.iij. . ſi cauſa cognita. ff. de bono. poſſeſ.p glo. ingkem bi.
Poſſeſſio. an in iudicio poſſeſſoꝛio poſſit agi de eutctie io
ſupꝛa in verbo euictio. .
poſſeſſio an in eius iudicio lis conteſtetur vide in.ſhope⸗
randum.ꝭ.cenſemus.C. de iudic.per illum tex.ſingularem.

An ſententia lata in poſſeſſoꝛio ſit diſinitiua vide vbi ſiha

pꝛoxime per illum tex.ſingularem.
poſſeſſio an in cauſa eius poſſit appellari vel peti ſeſtiti
vide in.l.pꝛoperandum in pꝛin.C. de iudici.ꝑ illuzltex. ſingulare⸗
Bonoꝛũ poſſeſſio contra tabulas an reducat cauſam teſta/
ti ad cauſaʒ inteſtati vide in l.vt liberis.C. de collatio.pej gloſam
ſingularem ibi. . “
poſſeſſio an oeſeielis dicatur poſſidere ſuã iuriſdictionez
vide ſupꝛa in verbo offcialis.
poſſeſſio. au in poſſeſſeꝛijs habeat locnz regula dolo ſacis,

ſchenera⸗
aliu
NCbrc
nini gin —
iani
matauniitgi
lgeuunm ⸗
hlicammlin igin
utee lhanntii
hminilij

rnutbun
ninnrin ucgn
ned onmin ſ ein
Cororndem, „..
ilkeſinnintntiinn

amumde
uamntimnm en
dicn iil atin nin n eum
pumtmultninaſnicen
ioinneiaßg nſg nuen gba

ſehan Nlodendi
mmnendimnimintatctune
Gnnunſhäfnuternnmn.
Defnanſbroettinten n nlr
ſoribeglunig unennen ütn dtn
Muſe lea orpeiben.
Pyefwpfünminren enmegi
Neſemncintterie i ienarr
Nuifmnnn e
Mapahunmpinthinas
Mettuinnſ in ietn
Güaittuinnimenne
winidtnaulunnan
D

icitatisungn⸗

aetntninn ti

—

E⸗ ☛ — ☛●

1

antnarahint D

ein

Arra iannn
bhuri mni —
xurererſſeunmnantn
vimivenun
vnm Mnfiimiun
tuuCaicavariineN.
mauu miunim unmnii
vui—

l

mtix abgunk.

Mmmadi Andtolttn idAifnn

aſen iu iüi niiiili
uun xing inmnni
arlAu. iin
raru uin i ſnin
imabxin igniiti
e mannlii nihnun
ðõü
— nnn en
mmmniſerinmu ii
wrmnni nitſie

rte rtete
inn falruninin .

aei⸗ ns additõibus p do. Ludo. ibidem.

aliquib ſſeſſio bonoꝛ quomõ deferatur liberis ⁊ agnatis vide

ſn.li .largius. f. de carbonia. edic. per illuʒ tex. ſingularẽ7.
Poſſeſſio an pꝛobetur per aratura vel ſemina vel perceptio
nẽ fructuu vide in. l. ij. C. fini. regun. per glo.ſingularẽ ibi cũ ali
quibus acditoibus per do. Ludouicum ibi. .
Poſſeſſoꝛ deficiens culpa poſſidere an ⁊ quo ad quid habe
atur po poſſeſſoꝛe vide in.l. ſi res ⁊ in. lſi quaſi.ff.de rei vendi.

per illos tex. ſingulafes.

An poſſeſſoꝛ malefidei ſit melioꝛis condictõis qᷓ bonefidei.

Zen.l. in rem. 5.Fi.ff. eo. tit. per glo. ſingularem ibi.b
elalſ nrruprer ſit vide in.l. regulariter.ff.de petit.he
reduper illum tex. ſingularem. .
Poſſefſio perdino elus quomõ pꝛober̃ ⁊ an per inſtrumẽ/
tum vice in. l.pꝛedia. ff.de aqui. poſſeſ. per illum text. notanduz.
Poſſeſſio. an pꝛiuatus poſſeſſione poſſit incõtinenti eam re
cuperare cum ar mis vide in.l.cum funduʒ. ff. de vi ⁊ vi arma.ꝑ
lo.ſingularem ibi cũ nouo eius intellectu pꝑ do. Ludouicũ ibi.
3 Poſſeſſio naturalis ſola an ſit ſuſſciẽs ad acquiſitõeʒ fru
cuu vide in l. queſitum. f de aquire. re. domi. . glo. nota. ibi.
Poſſeſſoꝛ bonoꝛũ grauatus reſtituere alteri an retincat in
ſe aliquod ius vide in.l.ex aſſe.ff.ad trebel.pꝑ glo.ſingularẽ ibi.

Polſſeſſio quomõ quis ratõe poſſeſſiõis ſoꝛtiatur foꝛuzʒ vi⸗

in verbo foꝛus è
id⸗ inepta an debeat ei reſt ponderi vide in.l.ſi patronus

ffoe iureiuran. per illum tex. notandum.
Poſitio ſemel facta an iterũ fieri poſſit vide in.l.amplioꝛem
C. de appellat. per illum tex. notanduʒ cum aliquibus additioni

bus per do. Ludouicum ibidem.
Poſitio an poſſit fieri ante litem conteſtatã vide in rubꝛica

C. de conſeſſis per glo. ſingularem ibi.

Poſitio non admittenda an admittatur de iure pꝛeſumpti

no vide in.lccum virij. C. de fideicõmiſ. per illum tex.ſingularem
Poſttio que non relenat an ſit admittenda vide in.i.⁊ quia.
h. fu fl de interro. actio. per illum tex. nota: cum aliquibus addi/
tionibus per do. Cudouicum ibidem.
Poſtumus naſcens qui tamẽ nonduz loqutus eſt an rũpat
teſtamentum vide infra in verbo teſtamentum.
Poſtumus an ſit homo antequã naſcatur vide in.l.ſi.ff. de
aſſigna. libe. per illum tex. ſingularem cum aliquibus adcditioni/
bus per do. lodouicũ bologninũ ibidem. .
Poteſtas de differentia inter eam ⁊ emancipatõeʒz vide ſu/
pꝛa in verbo emancipatio.
Poteſtas an eius vicarius poſſit facere ea que poteſt pott /
ſtas eo abſente vide infra in verbo vicarius ⁊c:
Publicatio an publicara domo incelligãtur publicata inſtru
menta domus vide ſupꝛa in verbo domus.
Publicauo bonoꝛũ an poſſit fieri ſine accuſatõe pꝛecedente
vide in.l.ancillarũ.ff. de petit. heredi. per glo.ſingularem ibi cum

nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.

Publicatio quomõ publicentur bona eius qui ſe occidit vi ⸗
de in. kij. C. qui teſtauie.face.poſ.p glo.melioꝛem de iure ibi.
Publiciana quando in ea tranſeat dominium vide ſupꝛa in
vyerbo dominiũ.
Publicatio bouoꝛum an compꝛehendat ea que tranſeũ̃t ad
beredes extraneos vide in.l.i. C. de bonis liber. per glo.ſingularẽ
ibi cum aliquibus additõibus per do. Lndouicũ ibi.
Publicatio bonoꝛũ quid cõpꝛebendat vide in.l.inter char/
lulas. C. de iure fiſci libꝛo.x.oer glo.ſingularem ibi.
publice quomõ capiatur vide in.c.quoniã de filijs pꝛeſ by ⸗
ler. per gloſam ſingularem ibi.
euge ⸗ quis dicatur locus publicus vide ſupꝛa in verbo
Pubes an poſſit transferre dominiũ pecuuie ſue vide in.l:.
interdum.ff. de condi. indebi. per glo.ſingularem ibi.
Pupillus an poſſit ei dari curatoꝛ aliquo non petente vide
ſupꝛa in verbo curatoꝛ.
Pupillus an curatoꝛ datus minus legitime ad petitionẽ ali
cuius faciat vt ille teueatur de mala adminiſtratiõe vide ſupꝛa in
verbo curatoꝛ.
Pupillns. an ſi bona pupilli alienẽtur ſine ſolemnitate requi
ſita ⁊ tutoꝛ poſtea ſoluat extimatõem cõualeſcat alienatio vide in

l illicite. ff.ð reb. eoꝝ cũ vna conſideratõe ad eã ꝑ do. Ludo.ibi.

Pupillus au poſſit teſtari ſi babet curatoꝛem vide infra in
verbo teſtamentum.
Pupillus an poſſit cum eo contrabi ſocietas vide in.l, nego⸗
tiationẽ/ff.de admimi.tuto.per illum text.ſmgularem cum nouo

pꝛima5.qui vio.ff.quod vi aut clam per̃ glo.nota.ibi ců

eius intellectu per do. Ludouſcum ihidem pouentem de hije.
Pupllus an ſi tutoꝛ dedit ſatiſdatõem non ſufficientẽ ad bo
na pupilli poſſit adminiſtrare vide infra in verbo tutor.
Pupilius an in eius cõtractu poſſit dii vt ſtetur ſimplici di/
cto aduerſarij ſui vide in.l.inſulam. ꝭ.pupillus. de iureiura.per
illum tex.nota.cũ aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidẽ
ponentem etiã an valeat cõuentio vt debitum non poſſit pꝛobari
niſi 5. — .
upillus an poſſit fieri pax per filiũ pupi
tris Mi ſupꝛa in erno er. per ſii pupilum de moꝛe pa
upillus an poſſit mulctari vide in.l.qui habet. . illuſ
ff. de tutelis per illum tex. ſingularemi 5 5 ſüpnpdlu
Pupillus an obligetur ciuiliter per ſtipulatõeʒ vide in.l. cer
ti condictio..quoniã.ᷣff.ſi cer.peta.per glo.ſingularem ibi.
Pupillus alimentatus an pꝛeſumatur de bonis ſuis vel tu/
toꝛis vide ſupꝛa in verbo alimenta.
DPupillus an autentica ſacramenta puberum habeat locum
in pupillo vide ſupꝛa in verbo iuramentum.
Pupullus an ei vel adulto equiperetur ciuitas vide ſupꝛa in
verbo ciuitas.
Pupillus an conſuetudo liget pupillum vide ſupꝛa in verbo
conſuetudo:
Pupillus an eius bona poſſint alienari ⁊ quid requirat᷑ pꝛo
ſolemnitate vide in.l.magis puto.ꝭ.ſi es.ff.de reb. eoꝝ per illum
tex.nota.cum aliquibus adcitõibus per do.Ludouicum ibideʒ.
ponentem etiam quid in rebus eccdeſie.
Pupillus doli capax an pꝛeſumatur in eolvolus ⁊ an puniri
poſſit vide in.l.qui iuraſſe in pꝛin.ff.de iureiuran.per illum tex.
ſingularem.
Puypillus teſtis an pꝛobet vide in.l.fi.C.de hijs quib.vt in
dignis qer glo.ſingularem ibi cum aliquibus additionibus per
do. Ludouicum ibidem. .
Pꝛecariũ quid differat a cõmodato vide ſupꝛa in verbo cõ
modatum.
Pꝛeciũ vbi ſit mentio de eo an ſit cõtractus emptõis vide ſu
pꝛa in verbo emptio.
Pꝛeceptum an finiatur moꝛte pꝛecipiẽtis re integra vide ſu
pꝛa in verbo mandatum ⁊c.
Pꝛeceptum iudicis an inducat quaſi contractũ vide in.l.vbi
exigitur..pꝛimo.ff. de eden.per illum tex.ſingularem cum aliquiꝰ
bus adiditõibus per do. Ludouicũ ibideʒ. ponentẽ etiaʒ an ex eo
oꝛiatur actio. .
Pꝛedo.an emptio facta a pꝛedonibus faciat vt perdat᷑ pꝛeci
um vide ſupꝛa in verbo emptio.
Pꝛedo quis dicatur vide in.l.fi.C.vnde vi ꝑ illũ tex.ſingł eʒ
Prelatus an eius electio ſit fauoꝛabilis quado eſt idoneus
vide ſupꝛa in verbo electio.
Prefatio an limitet diſpoſuõem vide in.l.fi.ff.de heredi.in/⸗
ſtitu.per illum tex.ſingularem. .
Preſcrip:tio an titulus habitꝰ cũ nuda poſſeſſiõe pariat cau
ſam pꝛeſcribendi vide infra in verbo titulus.
Pꝛeſumptio an pauper hodie pꝛeſumatur fuiſſe pauꝑ ante
vide ſupꝛa in verbo pauper.
Pꝛeſeriptio an curatoꝛ poſſit conſtitui loco abſentis ad inter
rumpendam pꝛeſcriptõem vide ſupꝛa in verbo curatoꝛ,
Preſcriptio an libellus ſine expꝛeſſione cauſe ſufficiat ad pᷣ
ſcriptõem interrumpendaʒ vide ſupꝛa in verbo libellus.
Prelcriptio an pꝛocedatex mero odio ⁊ vſucapio ex fauor
vide infra in verbo vſucapio.
Pꝛeſcriptio an interrũpatur per cõpꝛomiſſum vide in.l.cuz
antea. C. de arbitris per illum tex.nota.
Pꝛeſcriptio an tutus exceptõe pꝛeſcriptõis ſi ſoluit poſſit re
petere vide in. l.fi.f.rem ratã habe.per glo. ſingularem ibi.
Pꝛeſoriptio nõduz cepta an poſſit impediri vise in.l.ſi duo
Hiulianus.ff. de iureiara.per glo. ſingularem ibi.
Preſcriptio an poſſit tolli per reſcriptum pꝛincipis vide in.la
fi.C. vbi cau.ſtatu.per illum tex.ſingularem.
Pꝛeſcriptio an ⁊ quãdo quis videtur renũciare pꝛeſcriptõi
vide in.c. penul.de pꝛeſcript.per illum tex.ſingularem.
Art‚n interruptio eius fiat in iuribus incoꝛpalibus ſicut iu re/
bus coꝛpoꝛalibus vide in.c.auditis in fi.de pꝛeſcripit.per illum
textũ nota. . . .
Preſcriptio triginta vel quadraginta annoꝝ na requirat te
tum tempus eſſe eompletum vide in. l.vſucapione.ff. de diuer. 7
tempo.pꝛeſcript.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus additiõibꝰ
per do. Ludouicum ibidem.

Pꝛeſumptio legis an dicatur eſſe pꝛobatio euidens vide in

lij. C.qui accuſare per illum text.ſingularem cum aliquibus ad
9

c&itiombus per do. Ludouicum ibide n vbi de hoe poſuie.
Preſcriptio quanto temꝑe fiat de officio indicis vide in.l.
quereln.C. de falſis per glo.ſingularem ibi cum aliquibus addi
tionibus ꝑ do.ludouicũ ibidem.
Penitentia quãdo admittatur in contractibus innõiatis vi /
de in.l.eum quidam.C. de condi.inſer.per illum tex.ſingularem.
Pꝛeſentia.an pꝛeſens pꝛeſumatur citatus vide ſupꝛa in ver
bo citatio.
Pꝛeteritio an legata debeãtur ex teſtamẽto in quo filius eſt
ꝛetaritus ignoꝛãter vide ſupꝛa in verbo legatum.
Pꝛeteritio de filio per patrem an dicatur iniuria vide in.l.
penul. C. de fideicõmil.per illum tex. ſingularem.
Pꝛeteritio facta de patre per filiũ emancipatũ rumpat te/
ſtamentũ vide ſupꝛa in verbo pater.
Pꝛeteriio an filius pꝛeteriius a patre minus legitime dicat
eſſe ſuus heres patti vide in.l.que vtiliter. ꝭ.ticius.ffede negoti.
geſt. per illum text.ſingularem cum aliquibus aciditionibus per
do. Ludouicũ ibides ponentem an habeatur pꝛo exheredato.
Pꝛeteritio de ſilio an rumpat alias voluntates excepto te⸗
ſtameno viele in. 5. illud in auten. de tnonacis ꝑ gło.ſingl em ibi.
Pꝛeteritio an legatum debeatur ex teſtamẽtoin quo filius
eſt pꝛeterdᷣus ignoꝛãter vide ſupꝛa in verbo legatum.
Pꝛeteritio an teſtamentũ in quo filius eſt pꝛeteritus nullũ
recõnaleſcat ſi filius non vult aliquid petere vide infra in verbo
teſtamentum.
Pꝛeteritio anj filius pᷣteritus a patre poſſit grauari ab eo.
vtde ſupꝛa in verbo filius.
Pꝛeteritio de filio emãcipato an reddat teſtamentũ nulluz.
vide in..exheredatos in auten. de heredi. ⁊ falci.per glo.ſmg.ibi
Pꝛeſumptto an contra eam admittatur pꝛobatio in contra
rium vide in.l.ſine.C. de pꝛobatio. per glo.ſingularem ibi cũ ali /
quibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Pꝛeſumptio an quis pᷣſumatur recoꝛdari cõtractus in quo
interfuit vide in.l.cum filius.ꝭ.in hac.ff.de verbo.obli. per glo.
ſingularem ibi.
Pꝛeſenuatio ſola patroni canſa non admiſſa an tribuat ius
pꝛeſentato vide in.c.cũ bertoldus de re iudi.per illũ tex.ſingłeʒ.
Pꝛeſentatio quotiẽs fleri debeat ab eo qui pꝛomiſit aliquẽ
p̃ſentare vide ſupꝛa in verbo ſideiuſſoꝛ. .
Pꝛoʒ in tempe an ſemper ſit potioꝛ in iure maxime in cre
gronben enrnn rie vide nl n computatõe.C. de iure
delibe. per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus additõibus per dñ
Ludonicum ibideʒ. werdem
Pꝛiuatio an diſponatin eo in quo pꝛmat vide in.l.ſi ſoꝛoꝛ. 5.
lucius.ff.ſolu.matri.per glo.ſingularem ibi.
Puuatio collata in perſonã vnius an poſſu differri ex defe
etu alterius vide in.l.pater familias.ff de hberedi. inſtitu.pꝑ ilum
tex. ſingujarem.
NPeiuilegiũ conceſſum venditoꝛi an extendatur ad emptoꝛẽ
vide in.l.licitatio..fi. ff. de publicanis per illum ter. ſingularem
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibideʒ.
Pꝛiuilegiuz ⁊ conſuetudo an equipemur vide ſupꝛa in ver
bo conſuetudo.
Priuilegium an ⁊ quando poſſit reuocari per conceden.
tem vide in. l.decurionibus. C. de ſiſentiari. libꝛo. xij per gloſam
ſnstlaren zn.
riuilegiuui an deuoluatur vide in.l.cum patronus.ff.
gatis po per illum tex.notandnʒ. Dagonus fök
Priuilegiũ conceſſum per principem an poſſit reuocari pet
inferiorem vide in.l.iudices. C. de dignita. libro. xij. per illuz tex.
ſingularem cum nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibideʒ.
Priuilegium conceſſum alicui an extendatur ad futura vi
de in...lucius.ff. de fun.inſtru. per illum tex. ſingularemcum no
uo e inrellert per dominũ Ludouicũ ibidem.
riuilegium an ei verogetur per clauſulam .
ſupra in verbo clauſula. keurfe genetale e
Priuilegiũ domini an extendatur ad famulum eius viõ ſu
ꝓra eri clauſula.
rinilegium an conſumatur ex iure ſupuemiense vide in.l.
sRrgoEAR a quibus per lumn eeſngele em. ce inl
utlegiũ domini an extendat᷑ ad familiã eius vide
in velbo famuia. ma eus vide ſufrs
te a moiteſ tontra reuldte. vuln ere an probet cõ
m de m e ſecuta vi in. l. C.ſi .
ibenen ſe⸗ ſi.C. ſi rens vel accuſat. per
. robalio qualitatis an poſſit fieri ſme facto principali vi
in.l.ſi ar buer.f. de probatio.per glo. ſingulerem ibi.
Probatio diuer ſi generis an admittatur hn eriminallbuo.

Eide in. l. eapite quinto. ff de adulter. per glo. ſingularem

quibus additiombus per do. Ludouicum bologninum icet

Probatio de crimiue nocorio .
verbovotonum. onno an debeat ſeni vde ina i
ꝛobatio facta an poſſit tolli per partes vide ̃
ſbus per illum ter. imgularem cum nouo ein n ddete
äls o cius ineletu hd.
Pꝛobatõ quõ ꝓbetur intereſſe vide ſupꝛa in lyoj
Pꝛobatio au admittatur contra Weſumpttorniin dſe
ſupꝛa in verbo pꝛeſi Amnd . rispide
Pꝛobatio an ⁊ quãdo faciat ius vide in. l res. f de crimi⸗
.heredi per illum text. ſingularem cum n ſn cecfſnne
dune cum gloſa ſua etelingu orl conſiceralionead
Pꝛobatio legitima que dicatur an ea que jtr anzz,
vide ir. lcum de indebito.ff. Se pzobatiope ineirunen
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicu ibide dogen lbi
iſta Nentu pꝛobatio d que fit per iuramentum. e en
2obatio ⁊1 confeſſio an ſint paria vide ſupꝛa i
feno de ſupꝛa in yerbo cn
Pꝛobatõ negatiue quomodo fieri debeat vide lnfrain ver
bo negatiua.
Pꝛobatio ſemiplena an dicatur eſſe dimidia pare pꝛobalio
nis vide in.l.iij.ꝭ.eiuſdem.ff.de teſtibus per glo. ſingularem bi.
Pꝛobatio an poſſit fieri in contrarium de eo quod ler vult
ſtari debere dicto alicuius vide in.l.optimarn. C. de conifuhe,
cõmitte.ſtipul.per glo.ſingularem ibi cum aliquibuo addditoſbuſ
per do. Ludouicũ bologunũ ibidem. SS
Pꝛobatõ quot modis pꝛobatur vltima voluntas videini.
non dubium. C. de teſtamen.per glo.ſingularem ibi.
Pꝛobatio recepta poſt concluſuʒ in cauſa an admitii poſſi
vide in.l.admonendi ff.de iureiure. per glo.ſingularem bi.
Pꝛobatio an reputetur difficilis in hijs que fit de nocte vj

de in.lſi cum exceptõe. in hac.ff. quod met. cau. per glo ingua

rem ibi vbi bis ſu mentio de hoc. ſed in yltimo loco cum aliqri⸗
bus additionibus per do. Ludouicům ſatis opoꝛtumis bi.
