xtum eſſe ſingularẽ ad hoc ꝙ ſi duo arbitri electi non ſunt cõcoꝛ
des inter ſe eligunt terciũ qui ſolus poteſt ſine eis vel altero eoꝛũ
iudicare. ⁊ valet eius ſentẽtia vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno
addito ꝙ nedum poſſunt hoc facere ſed pᷣtoꝛ ẽt cogit eos ad hot
vt ſonat mihi ille tex. in fue. Plus dico ꝓ eis diſcoꝛdant

Bal. hic dicit

bus in tercio eligendo ludex eligit m S .
nali. Paul. de caſt. in ſuo conſtliocccxrenun⸗ n edeenbic
in iudicibus diſcoꝛdantibus ſi eo caſu lex vel ſtalutu a Nelene
nam ſtatur tercio qui ſolus põt iudicare vt in. l. in offerec terciij
appellat. in verſiita tamẽ ꝛc. ſecus autẽ eſt in arbitmt,. Kbnend
eis diſcordaneibus non repitur iure cauti vt eliganet mnerni
duʒ baldin. c.pꝛimo in tit. de inueſtit. in mari facta int⸗ ſeun
⁊ poſuit Jo. de imol.in conſil.cxxix.incip.in caſu mnſe nent.
⁊c.vbi ponit quomõ ⁊ quando arbitri electi poſſint emlecſi
ſine tercio.⁊ Ange.in conſil.clij. incip. de arbitris a re e
vc.⁊ Oldra.in conſil.xlii.incip.Eoꝛũ que in faciẽdo coͤſiſt un
⁊ Paul.de caſtro in conſi.xxiiij. incip. An ſi vnꝰ æcad uon
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſtarton⸗ e

Sed inſtitutuʒ eſt etiam in duos cömitti
debet pꝛetoꝛ cogere arbitros ſi non cõſentiant
terciam certam eligere perſonam cuius auctoꝛi
tati pareatur ⁊c.
L. Qualem. S. vnde videnduʒ. Bald bediitg

iſte tex. non habetur alibi ita bene ſicut hic ad hoc arbiter pot

mutare ⁊ reuocare ſuã ſententiã interlocutoriã reſt
ſed non difſinitiuã.nã ⁊ lata ea deficit eſſe arbiter niſuuenens
ſet fermam de qua in compromiſſo vt ibi per eum cumoſte
excepto hoc vltimo dicto quãdo non ſeruauit formam. nam ſi
ſeruet ſiue non lata ſententia eſt functus officio ſuo 7 non et

amplius laudare vt hic in tex. iuncta.l.ſeq.Quarũ vba ſunt he
Ande videnduʒ erit an mutare ſententiam
poſſit:⁊ alias quidem eſt agitatũ ſi arbiteriuſſi
dari mox vetuit vtruʒ eo ꝙ iuſſu an eo enit
ſtari debeat.⁊ Sabinus quidem putauit poſſe:
Caſſius magiſtri ſui ſententiam bene excuſat:
ait Sabinũ non ð ea ſententia ſenſiſſe que arbi
triũ finiat ſed de pꝛeparatione cauſe ⁊c.
Z. Non ex omnibus. Bal bir dicit iſtum texeſe
ſingul.ad hoc ꝙ aduerſarius meus tenetur edere mibi nommia
teſtiũ quos vult pꝛoducere contra me in iudicio vt ibi per euzde
quo eſt etiam glo.not.in.li..editiones.ff. de edendo in glo.mnag

na in fine. ⁊ ibi alias legendo dixi.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ noneſo
niſi ꝙ pono tex. de quo agimus. Cuius ver ba ſunt hec.

L. Non ex omnibus ⁊c. in verſi.quo in numero
haberi non opoꝛtet ſi teſtiũ nomina ex ſentetia
arbitri exhibita non ſunt ⁊c.
L. Non diſtinguemus..cum quidam ⁊ ceteta
Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc ppoſitũ ſenlen
tia reſciſſoꝛia omniũ exceptionũ cõpetentiuʒ vel retractatoꝛa eſt

ſpecies appellandi vt ibi per eum cuz quo ſto quia textclarus ẽ
⁊ non eget alia mea noua interpᷣtatione.Cuius verba ſunt bec.

Cum quidam ⁊c.in vetſi.per hanc ergo ex⸗
ceptionem quedam appellandi ſpecies eſt cum
liceat retrahere de ſententia arbitri ⁊c.

L. Si cum dies. S.ſed ſi in aliquem. Bald. bi
dicit iſtum tex.eſſe not.ad boc ꝙ locus indicij debet eſſe idone
vtriq; parti ⁊ honeſtus alias citatio non yalet ad eum locuʒ ne
conſtituit citatum in contumacia etiã ſi eſſet boneſtus vni parti2
inhoneſtus alteri vt ibi per eum cum quo ſto. Uno edadico
ꝙ idem voluit etiam glo.in.c.cum locum extra de ſponſal. vo /
luit Specu.in tit.de offi.oꝛdi.in.ꝭ.tercio.⁊ etiam in li. de offci
omni.iudi.in..ſexto in verſi.ante litem ⁊c.⁊ do.mmeus Alepe
imola in.l.ij.ꝭ.ſi quis.ff.ſi quis cautio.ad queʒ me remittoꝛ po
no tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec. B
CSed ſi in aliquẽ locuʒ inhoneſtum ⁊c.in ver
ſicu. vnde elegãter tractat ſi is locus ſit in que
alter ex litigatoꝛibus honeſte venire non poſſi
alter poſſit:⁊ is nõ venerit qui ſine turpitudine
ſua eo venire non poteſt: is venit qui inhoneſte
venit an cõmittatur pena cõpꝛomiſſi quaſiope/
ra non pꝛebita:⁊ recte puto non cõmitti ⁊c

L. Diem pꝛoferre.S.ſi plures. ZBal hie dctiſi
tex. eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ſi vnus arbiter cõdeſnnatut in xj ali
us in. x. ⁊ alius in quinq; oẽs vidẽtur eſſe cõcoꝛdes in quinq; i
pote in mioꝛi quãtitate vt ibi per euz cum quo ſto. Uoad/

u
.
5

lgian nmm hin
1

nlimt ltmimi i,

nftinetende ns ini n
1 ciontſatinnenhicun
Crünrenfrin uchen puiſipp .
NWiigeincaun mtoniie .
slemcroriban id trin
it ANNin dg n
firtagirdrtüthenenninmennd
Nmdutügkndi g inſnſenn
tonirftitigſeilanruin
ſeiittfinffllgtnotleni wmaari
Hiſunte imteninbe.

(Puororöorantumnggin
Mocsgtinettiudeidelißſbien
Urarcfcnninligkarr minmur
enfſnliwſeeminmmmi nte
mnanmſmnmgfe ii li
=
Clgarenſiel. Nuer,⸗
nl urt
umhiin ninhnn en e

ſa , iei
–☛ ain
ahrſſcnigi n
ſint
Gan ilte
r ſſcii
nnn
zla blmirein⸗
nnmn eſi nie igtn
Vanne e

W2

.. ...

Nrnintd Rdrnif
a nicmuiijmi innnt
mauNNM Gw uſnen
uxumiumin aytiintt
(lnaim uuii runo,
u lni Nitscſen
rmtarNdranttstinc

Sa des ſlſutien
ä
NNN Nm
tm mmiNnui igduſii
tduinA GNN GoG
n mmeam kauinENNAiiſ
mia miimmtins
reiN iNnl
aigmugnn

rArlwhoneſtm u
(Miuiiwn
õ
En eorſentitmt
en. ricn ſnmmn
õ en
unalſ bnelginn
v õ
* numnniniz
4, ſts, n
Smune, 6

dito gy icem eſt etiã in arbitratonbus ᷣm Cy.in.l.fi.C. de cõtra
hen. comit. ſtipula. poſuit etiã Jo. an. in. c. i. per illuz tex. de ar
bit.li vj. ? Paul. de caſt. in ſuo conſil.xxiiij.incipie. Arbiter vnuſ
e. de quo alias legendo dixi in. l.. . ſi ſtipulanti. ff. ve verb. obl.
ilimitauit iſtuzs tex. aliquibus modis de quibus ibi. ad ibi
dicta me remitto. ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuiꝰ vba ſunt hec
Siplures ⁊c. in verſicu.vnde queritur apud
ulianuz. ſi ex tribus arbitris vnus quindecim
alius decem: tercius quinque condemnet cui
ſententie ſtetur. ⁊ Julianus ſcribit quinqʒ debe

re pꝛeſtari.quia in hanc ſummã omnes conſen/

ſere ⁊ cetera. .
T. Si cum dies. 5. ſi arbiter. Bal bie dicit ilum
texieſſe ſingul. ad hoc ꝙ arbiter non poteſt ferre ſententiaʒ ſuam
extra locum in quo fuit factum cõpꝛomiſſuʒ vt ibi per eum cum
uo ſto. Uno addito ꝙ hoc eſt verũ niſi habitet in loco vici/
no ad locũ cõpꝛomiſſi quia etiã poteſt hoc facere. ita pꝛobat text
iſte in verſi. quid tamen ſi in eo loto ⁊c. ⁊ ila ego intelligo iſtum
text. Cuius verba ſunt hec.
Si arbiter ⁊c.in verſi.quid igit᷑ ſi non appa
reat de quo loco actum ſit melius dicitur euʒ lo
cum cõtineri vbi compꝛomiſſum eſt ⁊c.

L. Celſus.s.idem celſus ait. ald hic dicit iſtũ textũ
eſſe ſingul. ad boc ꝙ ſentẽtia lata que habet diem cenſet habere
duo pcepta. vnũ ſimplex ⁊ aliud ad diem vt ibi per eum cnzʒ quo
ego non ſto. quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus hoc nõ pꝛo
bat nec facit mentõem de duobus pᷣceptis. Cuius verba ſunt hec

Ideʒ Celſus ait.ſi arbiter me tibi certa die
cuniã dare iuſſerit: tu accipere noluiſti poſſe
defendi ipſo iure penam non cõmitti ⁊c.

Slo.in.l.non ex omnibus in verbo poterit in
pꝛincipio. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingul. ad hoc ꝗy actio que
eſt arbitraria coꝛã iudice eſt etiã arbitraria coꝛã arbitro vt ibi ꝑ
eum cum quo ſto quia glo.clara eſt nec eget aliquo ſi upplemẽto.
niſi ꝙ addo vnũ verbũ ꝙ ſicut iudex hbabet ſequi puritatẽ cõſciẽ
tie ita ⁊ arbiter ſᷣm Angel.in conſil. cclxxi. incip.an valeat cõpꝛo/
miſſum ⁊vc. Cuius verba ſunt hec. . .
CPoterit quomõ hoc cum tantuʒ magiſtrati/

bus cõcedatur vt infra de iudic.l.ij.S.hijs da/
tur que eſt contra intellige hoc vt arbitraria ac
tione vel ſimili poſſe deferre iuramentũ in liteʒ
cum certum ſit rem non poſſe reſtitui: vel ſi põt
actoꝛ mauult quãti in litem iuret ⁊c.

Y. Quid tamen.S.finali. Bal. hic dicit iſtum textuz
eſſe ſingul. ad hoc ꝗ, valet ſententia habens declaratõeʒ expꝛeſſaz
T lacitam diſpoſitiõem puta dicendo mihi videtur ꝗ; Titius ſit
debitoꝛ Sey ⁊c. nec iſte modus iudicandi ſᷣm eum alibi reperit
de iure ciuili.ſed de iure canonico eſt caſus in.c.penul.extra ð in
integr. reſtitu.v in.c.pterea requiſiſti extra de appel.cuʒ quo ſto.
UVno additoqꝙ aliud eſt in depoſitõe teſtis.quia non valet dicẽ
do mihi videtur ſecũduz glo.in.l.diem pꝛoferre..ſi plures de ar/
bitris licet Bar. ibi impugnet eam per tex. iſtum in. . ſi arbiter.
ad quẽ me remitto ⁊ ad not.per Bal.inil.i.in pꝛin.ff.de excuſat.
tuto. pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

Si arbiter ita pꝛonũciaſſet nihil videri Ti
tiuʒ debere ſeio tam ⁊ ſi Seiuz nonvetuiſſ. et pe
tere:tamen ſi quid petijſſet videri contra ſentẽ/

tiam arbitri feciſſe ⁊c.
De iudiciss.
BGlo.in.l.heres abſens.S.ſi quis in verbo debe
bit vc. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingul.ad hoe licet in cauſa
ciuili poſt litem conteſtatam habeat locum remiſſio vt eſt glo.no
ta. in. l. conſentaneũ. C. quomõ ⁊ qñ iudex in verbo cogendũ ⁊c.
tamen non habet locũ ante litem cõteſtatam aliquo modo vt ibi
per eum cum quo non ſto.quia iſta glo.bene ⁊ ſubtiliter ponde/
rata non dicit mihi hoc ĩmo dicit ꝙ habet locuz remiſſio etiã an/
te litem conteſtatã ⁊ qñcunq;. Nec obſtat dum glo.dixit ꝙ ver/
bum cõueniendus pfectam cõuentõez demonſtrat ⁊c. que verba
deceperũt Bal. nam glo. exponit tex. in hac.lin pꝛinc.nam ſi bene
exponiiur vt dicamus cõuenienduʒ ideſt cõouentum non per hoc

infertur ꝙ lis ſit conteſtata ⁊ habet locũ remiſſio. vnde bec gloſa
non facit hanc differentiaz aliquo mõ. De qua materia poſuit
Bar. in.l.i.in fi.ff. de eo quod certo loco.⁊ Bar. in hoc.ꝭ.ſi quis
⁊ ſcribentes omnes in.c.romana.ꝭ.cõtrabentes extra de foꝛo cõ
pete.li.vj.⁊ Ludo.roma.in ſuis ſingularibus in ſingulari ſuo nci
pie. Remiſſio ⁊c. ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.deiqua agimus
Cuius verba ſunt hec.
Debebit ſupplent quidam ſi ibi inueniatur:
vt in pꝛincip.huius.l.ſed Jo.⁊ Aʒo.dicunt ſiue
inueniatur ſiue non vt remittatur ad locum con
tractus ſicut in criminalibus in autenti.vt nulli
iudi..ſi vero.⁊ infra de accuſati.l.ſi cui..fi.

Glo.in.l.tam ex contractibus. Pic ar.⁊ Bald. di
cunt iſtam glo.eſſe not.ad hoc ꝙ inſtantia iudicij lite nonduzʒ cõ/
teſtata non tranſit ad heredes. quod eſt verũ enã in iudicio reali
ſecus autem eſt poſt litem conteſtatam vt in.l.ij.in fi.ff. de pꝛeto.
ſtipul.qui tex.eſt ſingul.ſᷣm eundeʒ Bal.tamen hec pꝛocedũt ex
parte rei.ſed ex parte actoꝛis tranſit etiam ante litem conteſtatã.
vt in.l.ſi pꝛetoꝛ.ff.de iudic.⁊ in.l.ex diuerſo.ff. de rei vendic. cum
ibi nota.ad quem me remitto ⁊ etiã ad do.meũ Alexa.de imola
in.l.pꝛetoꝛe la pꝛima in apoſtillis ſuis ad Bar. ibi.ff. de pꝛeto. ſti
pula.⁊ in.l.i.in pꝛinci.ff.ad trebellilia, vbi ponit an inſtantia cepta
tcũ defuncto tranſeat in fideicõmiſſariũ.⁊ pono glo.de qua agim⸗
Cuius verba ſunt hec.

CPoſt litem conteſtatã ideo poſt litẽ cõteſta/⸗
tam quia ſi ante nouũ daretur iudiciũ in patreʒ
ex parte filij.ex maleficio vero nullum ⁊c.

Gloſa in.l.non idcirco.S.finali. Baldus hic di
cit iſtam glo.eſſe ſingular.ad hoc ꝙ ſi pꝛocuratoꝛ non legitimns
egit contra aliquem debet reus cõuentus abſolui ab obſeruatõe
iudicij non autẽ diffinitiue vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno
addito ꝙ hec illegitimitas de qua hic erat ex parte conſtituentis
qui erat ſeruus.⁊ ideo non eſt mirum ſi nihil valet pꝛout hic di/
citur.⁊ ſic etiã non eſt mirũ boc ꝙ non potuit ipſe actionẽ moue
re vt in.l.ſi pupilli.ꝭ.videamus.x⁊ in.ꝭ.penult.ff.de nego.geſt.Et
idem volujt Bal. in.l. falſus in ſa colum.C. de furtis ergo ⁊c. Et
bec fuit ratio iſtius glo. Cuius verba ſunt hec.

CAbſolui ab obſeruatione iudicij.vt argu.C.
de pꝛocurato.l.licet ⁊c.

BGlo.in.l.ſed ⁊ ſi reſtituatur ꝛc. Bald. hie dicit
iſtam glo. eſſe ſingul.ad hoc ꝙ recõuentio non habet locũ vbi pe/
titur aliquid officio iudicis ſoluʒ ⁊ non iure actõis vt ibi per eum
de qua materia vide tu not.per Bar.in.l.i.ff.de varijs ⁊ extraoꝛ
di.cogni.⁊ per Inno.in.c.i.extra de mutu.petiti.vbi dicũt ꝙ non
habet locũ etiam coꝛam arbitris per tex.in.c.cum dilecti extra ðᷣ
arbitris.⁊ voluit Bar. in aute.⁊ ↄñter.C.de ſente.⁊ interlo.om.
iudi.⁊ Bar.in.l.eſt receptum.ff.de iuriſdict.om.iudi.⁊ bal.in.l.
nz. C. ð ↄpenſatio.Et hinc etiã dicimusꝙ recõuentio non hʒ locũ
in cauſis in quibus non eſt neceſſarius libellus ſecũduʒ bal.in.l.
⁊ ſi ſine.C.ad trebel. Sed vbi imploꝛatur officiũ iudicis non eſt
neceſſarius libellus ergo vc. Et ſimilit᷑ nõ habet locũ in cauſis
requirẽtibus celeritatẽ ſᷣm Hoſti.⁊ Jo.an. in.c.cum dilecti ex/
tra de oꝛdin.cognit.⁊ do.Anto.in.c.pꝛimo extra de mutu.peti.⁊
Ludo.roma.in ſuis ſingularibus in ſingulari in verbo reconuen
tio ⁊c. Nam huiuſmõi cauſe cõſueuerunt expediri officio iudicis
vt in.l.i.ff.de dam.infect.cum ibi not.ad que me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CAdierit ⁊c.ſed nõne agẽdo compellitur ſe ð
fendere vt ſupꝛa eo.l.ij.O.ſed ſi agãt que eſt cõ
tra.ſolu.hic magis officio iudicis expeditur q̃ʒ
actiõis iure c.
BGlo.in.l.ſʒ ⁊ ſi reſtituatur.S.edictũ in verbo cõ
teſtetur ⁊c.in fi. Bal. bic dicit iſtam glo.eſſe ſingula.ad hoc
ꝙ poteſt agi contra ambaſiatoꝛẽ qui habet ius reuocãdi domũ
niſi eſſet talis actio que non ꝑpetuaretur ꝑ litis conteſtatiöem vt

ibi per eum cum quo ſto.quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua no
ua mea interpᷣtatõe. Cuius verba ſunt hec.

Cõteſtet᷑ ⁊ ſic actio ꝑmittit᷑ vt hic ⁊ ſupꝛa ð
arbitr.l.ſi de meis.S. fi.⁊ ſupꝛa ð ferijs.l.i.⁊c.
L.ſolemus.S.latrunculatoꝛ. Bal. hic dicit iſtum
textuꝝ eſſe notãduz cum glo.ſua ad hoc ꝙ iudex maleſicioꝛũ non
poteſt cognoſcere de cauſa eiuili vt ibi per eũ cum quo ſto.tamẽ
hoc eſt veruʒ niſi eſſet abſens iudex cauſarũ ciuiliũ ſᷣm Ange. in

l. ſ vacantia. C. de bo. xacan . li.x.in kepetit. ſua in verſuitem ex p/
dictis patet ꝛc.ad quem me remitto. Uno etiã addito ꝙ in/
cigdenter poteſt bene cognoſcere de cauſa ciuili vt in.l.interduz. 5.
qui furẽ. ff. de furtis. ⁊ in.liij. 5.ſi dicatur. ⁊ hot ibi voluit bart.
fr. finiũ regun.⁊ bal.in.l.ſi milifaris.C.ſi a non competen iudi.⁊
Bald.in.l. fi.in ſi.eo.tit.⁊ bald.in.l.quod euitãde.C.de condi.ob
cau.ad quem me remitto ⁊ pono text.de quo agimus. Cuiꝰ ver
ba ſunt hec.
CLatrunculatoꝛ de re pecuniaria iudicare non
poteſt. Uerba autem gloſe ſunt bec.
Qui iudicat de latronibus tantuʒ punit coꝛpoꝛa
liter alias non:cum id a pꝛincipe ſibi cõmiſſum
ſit. vt. C.de pꝛin. agen.in rebus.l.ex eo ⁊c.

L.ſecunda.S.conuenire. SBald.hic ſpicit iſtuz textũ
eſſe vnicũ in iure ad hoc ꝙ pꝛorogatio ſuriſdictõis poteſt fieri in
iudicẽ etiã ignoꝛantẽ qui credebat ſuã eſſe iuriſdictõẽ lʒ nõ eſſʒ ſi
nõ ꝓꝛorogata fuiſſet ꝑ ptes vt ibi per euʒ cũ quo ſto. Uno ad
dito ꝙ aliud eſt in progatõe rei ad rem. quia tunc requirit᷑ exp⸗
ſus cõſenſus iudicis ſm glo.bic quam compꝛobat bart. hie ⁊ alii
poſt eum ad quem me remitto. Uno etiam addito ꝙ in cr
minalibus locuʒ non habet progatio vt in.l.ſi qui ex cõſeuſu.C.
de epiſco. audi.⁊ hoc ibi voluit bald. per illum tex. ⁊ bald.in.l.i.
de iuriſdic.om.iudi.⁊ bald.in.l.i.C.vbi de crimi.agi opoꝛ.⁊ bal.
in addit. Specu.in titu. de pena iudi.in..primo in verſ.in crimi
nali ⁊c.⁊ bar.in.d.l.i.de iuriſdi.om.iudi.⁊ bart.in.l.i.C.qui pꝛo
ſua iuriſdic. ⁊ bar.⁊ alij in.l.i.fl.de iudic.poſt glo.ibidẽ ad quos
me remitto.⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CCLConuenire ⁊c.ſufficit ergo pꝛiuatoꝛũ conſen
ſus perinde ſi pꝛiuati conſentiãt:pꝛetoꝛ autẽ ig/
noꝛet eos conſentire ⁊ putet ſuã iuriſdictionem

an legi ſatiſfactum ſit videndum eſt:⁊ puto poſ

ſe defendi eius eſſe iuriſdictionem ⁊c.
Glo.in.l.eum quẽ temere in glo.pꝛima in verſi.
vel pone caſum ⁊c. bald.hic reputat iſtam glo.ſingul.ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ ſi ego exiſtens Mutine facio citare Ticiuʒ bononie
⁊ comparet vnus nomine Tieius qui tamen non erat mihi obli

gatus in aliquo teneoꝛ ſibi reficere expenſas.quia debui apertinſ

citare ⁊ concipe libellum meũ vt ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo
quo facit.quia citatio debet eſſe certa reſpectu perſone que citat
quãdo aduerſarius eſt certus.alias autẽ non cõceditur etiam ci
tatio incerta vbi aduerſarius non eſt certus ſᷣm bald.in.i.fin. in
quarta colum.C.de edic.diui adri.itolle.⁊ Bal.in.l.certuz in ſex
ta col.C. vnde cognati.⁊ Bal. in auten.ſed cum teſtatoꝛ.C.ad.l.
falcid.⁊ in auten.ſi omnes.C.ſi vt ſe ab hered.abſti.⁊ do.meus
Alex.ð imol.in ſuo conſil.quinto in pꝛima colũ.in ſᷣo volu.incip.
an valeat tenuta ⁊c.⁊ etiaʒ in conſil.lxxxiii.in quinta colu.in ſᷣo
volu.incip.tres fratres ⁊c.⁊ Paul.de caſtr.in conſil.quinquageſi
mo incip.ſi non appet ⁊c.in pꝛin.⁊ Oldr.in ſuo conſil.clxxxxv.in
cip.articuli domini ⁊c.⁊ do.Abb.in ſuo conſil.lxvij.n pꝛĩa ⁊ ſecũ
da colu. incip.Epᷣus Lucanus ⁊c.⁊ do.meus Alex.de imol.in.l.
qui ante Ralendas.ſſ.de verb.obli.in quinta colũ. vbi etiã ponit
quid ſi eſt certus aduerſarius.ſed ſi eſt in partibꝰ longinquis an
poſſit fiert citatio per edictuz vel ne ad quez me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

LTemere ⁊c.vel pone caſum hic quãdo quis
vocauit ticiuʒad cauſam plures auteʒ erant ticij
⁊z ſic venit ⁊ expenſas fecit in itinere ille de quo
iſte non ſenſerat:fecit enim iſte temere ⁊c.

BGlo.in.l.cum furioſus. Bal. bic dicit iſtam glo.eſ
ſe multũ not.ad hoc ꝙ furioſus etiã habẽs dillucida interualla
non poteſt eſſe arbiter ſed bene poteſt eſſe iudex.⁊ ponit ratõem
diuerſitatis quã etiaʒ ratõem cõpꝛobat Bal.ibidem.de quo etiã
vide tu aliquid per Bart. ⁊ alios ibi maxime Angel. qui tennit
aperte cõtrariuzʒ.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ
Cuius verba ſunt hec.

CFurioſus ⁊c.in verſi.vel dic arbitrũ nõ poſ/
ſe eſſe furioſuʒ etiã ſi habeat dillucida interual
la.quia arbiter ſuis ꝑtibus debet fungi non da
tis extrinſecus dilatõnibus pꝛopter ſuas neceſ
ſitates.iudex vero habet talem dilationẽ cũ ip
ſe iuriſdictionẽ habeat:arbiter vero non vt in/
fra de re iudi:l.ait pꝛetoꝛ licet in multis ſimilia

ſint arbitria ⁊ indicia vt.C. de arbitr. . i.
De inofficioſo teſtamento.

L. Etiam. Bal. bic dicit iſtum tex eſſe
natio cauſa moꝛtis non requirit Gdinone Pereti be do/
ratoꝛe dato hereditati iacenii peti poteſt vt in.l cum pate
uio.ff. de lega.ᷣo vt ibi per eum cum quo non ſto. quia e.
nõ loquit᷑ in donatõe cauſa moꝛtis ſed inter viuos duʒ erl.
pfeciſſet ⁊c.nam donatio canſa moꝛtis non dicit ita ⸗ N
donante.⁊ hoc modo ego intelligo iſtum tex. de quo aet nno
eundem Hal.in.ſcienduʒz.ff. de leg. pꝛiuuo.⁊ per Bar. in.l 4 der
tis cauſa.ff.de donat.cau.moꝛtis.?⁊ Bal. in.l.i. C. eo, it.
in. lecum virũ.C.de fideicõmiſ..⁊ bald.in.l.x ſi moꝛti l i
falcid. ⁊ in.l.eam quã in.vj.colũi.C. de fideicomiſ. in – 4
qua.⁊ etiam Ange.in.l.circa.S.ſicuti.ff.ad.i.falcidi.qd quos
remitto. Uno adddito ꝙ boc pendet ab illo articulo n domni⸗
cauſa moꝛtis accedat magis cõtructibus q; vltimis volumani.
de quo in.l.ijcvbi alias legendo dixi poſt alios ⁊ maxime a
do. meum Alexa. de imol. de legat pꝛimo. ? Pet. de anch in ſu
conſilio.ccclxxij.incip.mulier non poteſt cõtrahere ⁊c.qad que
in hoc me remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ. Cuiꝰ vba “

L. Etiam ſi in querela inofficioſi teſtamẽti non
obtinuerit non ideo tamẽ donatões quas vnus
ei perfeciſſe pꝛoponitur infirmari ⁊c.

Z. Sin autem. BZBal bic dicitiſtum ter röro aibi epe
riri ad hoc ꝙ libertas fideicõmiſſaria eſt fauoꝛabilioꝛ qᷓ diecti
nam fideicõmiſſaria nititur iudicio teſtatoꝛis ſed direcla indiio
heredis. ⁊ ideo reſciſſo teſtamẽto per querelaz anullani libbertu,
tes directe ſed fideicõmiſſarie debent pꝛeſtari per heredem. ſed i
berti ſoluũt ei.xx.ducatos pꝛout dicitur ibi in tex.Circa quem no
me extendo niſi de differentijs inter directa ꝛ fideicomiſſanij
libertatẽ poſuit do.meus Alex. de imo.in.l.i.in.vj.coll. fr de leg.
pꝛimovbi alias legendo dixi.⁊ ideo pro nũc longioꝛ non ero niſi
pono tex.de quo agimus.Cuius ver ba ſunt bec.
Sin autem intra quinquẽniuʒ egerit liberta/
tes non cõpetunt. Sed Paulus ait pꝛeſtatunʒ
fideicõmiſſarias libertates.ſ.viginti aureis::
in hoc caſu a ſingulis pꝛeſtandis ⁊c.

AL. Nihil. . ſi cum filius. Bal. bic dritiſtum ley ⸗
ſingul.ad hoc ꝙ appꝛobatio que non tenet non officit appꝛobiti
vel recipienti vt ibi per eum cum quo ſto. Uno adPditoap
pꝛobans aliquã perſonã non poteſt amplius eam repꝛobare jm
Bal.in.l..ſi quis teſtibus.C.de teſtibus.⁊ Gal. in. liin vllicol.
C. de furtis ad queʒ me remitto ⁊ pono tex.de quo agimuo.Ci
ius verba ſunt hec.
CSi cum filius ademptũ ſibi legatũ petere in
ſtituerit ſummotus eſt repetita inofficioſi que/
rela pꝛeſcriptõe remouẽdus non cſt.quauis eni
agendo teſtamentũ cõpꝛobauerit:tamen eſtali/
quid quod teſtatoꝛis vitio reputetur vt merito
repellendus non ſit ⁊c.

Glo.in.l.mater cum militem. Badld hi dict ſſtam
glo. eſſe ſingul. vᷣm vnã lect ad hoc legata relicta in ieſtamẽto
in quo pater pᷣterijt filiũ ſuũ ignoꝛãter debẽtur vx ibiper eü cum
quo ſto.de qua materia vide tu plene per omẽs in auten.ex cau
ſa. C. de libe. pꝛete.⁊ per bar.in.l.filio pterito.ff. de iniuſt. teſtaml
⁊ baxrt.in.l.fillium.ꝭ.in omnibus.⁊ in.ł.is qui..ſed ſi vnus. fde
lega.pſtan.⁊ Paul.de caſt.in ſuo conſil.cxx vij.incip. In ppi noie
amẽ ⁊c.⁊ do.meũ Alexa: de imol.ĩn.l.i.ꝭ ſubſtituere f. de ll
⁊ pupil.in ſa carta in verſi.in cõtrariuzʒ adduco ⁊c.⁊ Pelſ deen
cha.in ſuo conſil.cxxxvij.ad quos in hoc articulo me remitto⸗
pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

WMꝛeſtentur ĩmo non vt ſupꝛa eo.l papinia/
nus in fine que eſt contra.Sol.hic tantũ re fuit
pꝛeteritio facta ibi vero re ⁊ conſilio:vndeon/
nia reuocantur ⁊c.

L. Poſtumus in verſiculo quid ergo⁊ cerera.
Bal. hic exclamat iſtum tex.pꝛo ſingulari ad hoc non ſo
teſt alicui imputari cur nõ'decedat inteſtatus. ſed bene pot impln
tari ei cur talem non inſtituit vt ibi per euʒ cum quo ſto ſmplid
ter quia tex.clarus eſt ⁊ non eget alia mea noua inteſhra
ſi ꝙ addo vnũ verbũ quia ille qui moꝛitur inteſtatus videl i⸗
relinquere veniẽtibus ab inteſtato vt in. lconſumitun ff de in

be
enli
hogla,
Gcfanlin nautc⸗
niin tun tsupi
ainmian imnli⸗⸗
rirnr n ſn unn

unanuiii —

olehn
luginii
nmmmmui
in h urni
tuſnn n
4 ghar imigue

4 4
mninnie .
mgmm in inn tumn in
rimiinlin giuſlin⸗
Ninfacſtnintcbanmncn
riſüng liſtmütftz,mͤrten
tinat ſclſcinohatsmylluen
Polummnnn tmi hll inen
upfulnige giunftoihn
Guttimnnptinenlchunder
Niatzänanaluntnüſibnmitri
aſepebertczelfrentrse
Opeiccnebarctes
ernnn le Mrnen
ſſellen ftrpentuekkitieniirr
—
ihpygnniifttiiranc nt
Ernhininnmnen⸗

ltununiufim blin ner ee
nnininminirnane⸗
ſnnefcirltngtfinte Maſil

I Rilunmn gins i Beh

tekioſeſstengne
Maeſlbefistcnsereins,
ſbſringtgion u

uchllifcieene
inſeme ugnnn

—
22.

——YDðYDã

l

.e

☛
22.S

bint
S a
RNN odicl. voluit b
n Mch codicil.? voluit bar. in.
sUð mo volu. incip.viſo teſtamẽto llexxvij in penul colu mhi, bus
ugnd . ndehe⸗ o poteſt ei imputari 4 Windt madauemme uertlan ſi iurauit deranon nelian petui
„ We er boc apharet e voluit inſti. it decedere i nefle 2 D 8D petitoꝛi
Wi n e hre eius bõ luit inſtituere veniẽ ere inteſtatꝰ eceſſit. deb . oꝛis rem
ann tos bre eius boa. T hec fuit ratio bui⸗ tes ab inteſtato ſeu mo t ſipoſſeſſoꝛ cul ent enim ⁊ he reſtitui. i
Nde Quid ergo eis i ter. Euius verbu ſunt pe- .D eſſoꝛ cul n ⁊ he reſtitui. im
go eis im ius verba ſu n ulpa ſi .
W ceſſerãt:ſed Ne ohoruplgꝛa inteſtati no ve Enne ge pa ſua amiſerit tenebit᷑ hoc
es ln 1 .„ „ ice Ar i . lter. .
N trare. non eniz interdicitur reſtametit or inpe/ eſte ſicodorſcienga, gugar vconmpar irp⸗
t aauiet Biöeuarlpereſtrmn erego, ſe aacinne cenmerczs den den Potſeſlio ie
ipſeri ie onj in he . io que eſt in diuer ſarũ rerũ 0 vide
eltii ellen cript erit. potuit enim ſcri eredeʒ nõ cadit in ſerui rebus coꝛpalibus.E Hnam eſt ppꝛia
annlan Item natus m tabulas poſſeſſto poſſeſ. mitte. nars erme An eſen⸗ wmar⸗ deiere uis crecittin Pe 65
aenni mili modo ⁊ eum qui poſt teſta nẽ haberet ſi⸗ ſone wrgebannans paſſiue ius ſui nroaiun vt in deehu⸗
An ifi ð factum ex ſecto ventre extra mentum matris In qõe mudenrts da ronrheketnn ocontitnnate poſſeſ/
— ri dico ꝛc. ctus eſt poſſe que/ airm Zen e gezmefanitoſ nuer Er Rogide
. X² ſingu re ad hoc ꝙꝙ licet fili . 6 ld. bic dici poſſeſſio non .in. l. idem iulianus. ff. . tiaz ignioꝛan
ieſn paternũ non debeat alimẽtari ius qui quereb cit iſtůͦ bonoꝛu pertinet ad iudiciũ ff. eo. tit. Et hec vlti
— ronchf⸗ hioffcioſo fl. ocli alimẽtari ante ſententiã at teſtamentuz onoꝛũ cum ibi nota. ad ciũ poſſeſſoꝛiũ vt in. laj.f. vltima
A tatl 8 tioſo f. oetit. tamẽ poſt ſententiã pri 3³ pꝛimã vt in. l. uio agimus. Cuius ad que me me remitto ⁊ .l. ij. ff. quoꝛum
t un pellatöe alimẽtati debet vt ibi i primã latam pemcient F. verba ſunt hec. pono tex. de
Nn nn iciter ibi per eum e⸗ pendente a L. Re ular . . de quo
en Nllnt eurrenti illus 'm ꝓ eſſet i uo. Pꝛimu
ndd SeiN bans loeater in⸗ * nnnae ea mnts duobuf Pꝛ0 poſſeſſoꝛe eerkareß. pꝛo herede vł
— innn aaſum. Cuius heſet due r hoe mocons ſern Et dic ꝙ incoope, autem gloſe Perechitariaʒ c.
. e i i , die ꝙ incoꝛpoꝛ i ienit.
— rrun dif nofficioſo teſtamẽto nepos quis dicitur alia vt ſeruitutes impꝛopꝛi
WS i ſuñ vel aliũ ſcriptü bde contra pa/ l. ſeruus. S. i poſſidere vt infra de acqui
W Fenin Pen ieter :ſed ſcriptus ebdvꝛno⸗ egerat guod cre Einc ales ⁊ magis mhaopꝛie ins
M acuit interim pꝛopter inopiã appellaue 2 habet in debito. i ie ius
uai nnin pter inopiã pupilli ali rat cũ ipſe debitoꝛ dici ebito. impꝛopꝛijſſt
ei enenee pꝛo modo facultatũ que per i pupilli aliment Z itoꝛ dicitur ius poſſi ijſtime
Wend d . . er inoffici 4 Item vid poſſidere debiti
LNRNR& Pſchet. ti accuſatõem pꝛo cioſi teſtamẽ endum. 5S. finali iti ⁊ c.
MWlſinſ .. . parte ei vendi me Bal. hic dicit iſt finali cum.l.ſequenti
ekrin ni:eaqʒ alimenta ad vendicabatur de bet ponere in inuẽ um tex. eſſe notand quenti.
Axjgi n aduerſariũ e tur decer⸗ e in inuẽtario no uz ad hoc ꝙ her
Exai De petitio . ⁊c. nuz cũ yt ibi per eum dicentẽ ꝙ i uſa pignoꝛis vel cõmo/
Nalenemt aman 7 ne hereditati quo ſto. UI centẽ ꝙ ita conſuluit collegiũ
— .⸗Jen veniunt. § pꝛidie itatis. pꝛo ſuis in inuẽtario Poraris ꝙ ſi quis ürenlaein peruſi
eEG e valde not. ad ho boal. hic diciti igitur. C. de i perdit eius beneficiuʒ 5 fecditarias
GrNNX Min ſidibus qui admini c ꝙ conſules electi i c dicitiſtuz text. iure delibe. in quin m Bal. in. l. fi. .
hle ue hi vt ibi ocẽ cum — Eenig ea lunt Dec.
t e Ninnfiin lke end neleku nunm bee. deenſen n natis⸗⸗ pideanaznereturute , here/
sl erant conſules de pſenti ⁊ ſubtiliter pond o. q text. oc iudici res hereditarias i
ddde rappare s de bſenti v non aliqui i eretur. nam imoilli icio venire ſiue i itarias in
i t . qui in etur. nam imoilli — . e iura ſi
wlcknsnum iin 2 Dubli martij quintus Julius unt hereditaria quoꝛũ ed etiam quae
Menſt ublius iubentius Lelſi Julius Balbuſ heredem perti quoꝛũ tamen periculuʒ ad
— mus ſeuerianus conſe Celſus ticius eufidius te vel cõmodi inet vt res pignoꝛi date deft P
— bijs que impatoꝛ ennnen verba hec fecerũt de L· Item venin depoſile ve er deſuncto
j toinni iui ar traiani . . iunt. .
Eeaaaininu diui neruae nepos Adri traiani parphirici fili⸗ Bald. hie in5 cum pꝛediximus ⁊ cet
xnmRfr Eikluds toꝛ maximuſqʒ pꝛi ianus auguſtus im gata ſapit naturazʒ ei um tex.eſſe ſingul. ad hoc cetera.
Erkaiifmuinuin nasmartiſque⸗ daincepe pꝛopoſult quintono⸗ rcieſarns vz eine mrunalora ſuitogerur Tauurae nn
n umim i liſa xus eſt: qui ae pꝛoxime fuerũt lib no⸗ ex. optime pꝛobat hoc entalis vt ibi per eum cum nyg
„* B e u . . e dicti pꝛobat hoc. de qua m . n quo ſto
narn muln i, cenſue quid ficri placeat: de qua nacndle Nipolt oos en. ſenbemes Fſicer nide u goin cenicon
nitt mummmi lugin J. R runt ⁊c. re ita omnes in. l. i. ſibeartſo. En e poſt do.meũ Far alias legendo di
eii1N .No .11. . o. frſi quis teſta. i x. de imola. .
—= E-ſdontannun Fevenul. Bal. bi in. i tantum. . qui ſiis en breneiaſche aerer ur.
a e e ctiami oc ꝙ petitio hereditati hic reputat iſtũ tex. creditoꝛi.ff. de lega.pai i.ff. ſi quis cautio. Part.
Sn lyns retamſi mibus deſunctus ee oe a poſſeſſoꝛe illas ſer caun ponelca⸗ rino.r iuchnivs .1 in Ren e at⸗
Rm a ſhtc in ut n ſideit culpa vel dolo t petitioneʒ ſed retentõ remitto T pono tex. t item illa. :ff de conſti. pecu. a ex quib.
i2* mmns Allbtni/ Niſi E n ſto. quia oaon er⸗ reus cõuentus vt i3 Cum peeclt de quo agimus. Cuius wihe — me
õ ee dtn en aetn rcpemehni S ones in Uerenktario, omnes bereditarias:
—–☛ V dere r contra u goſſeſſione habere ſicut li do venhn noluit vtrum itatis petitionem venire ꝗ acti/
inde. ? hor ibi un etiaz iuratur in litem el dolo reſſt poſů / eſt cum ſua natura veniãt an e queritur
mereramned oe r ein poſuit Specu.i ilege. 5.pꝛo/ quaedam actio que inquiſitõ contra vt puta
pponitur vbi dici pecu. in tit. de iurei cum ſuoi io gn inquiſitõe creſcit:
t ꝙ datur etiaz ad ea que le m uo iuramẽto an vero in ſi creſcit: vtruʒ
gis aquilie actio.⁊ Juli implum venit vt
ulianus ait libꝛo ſexto di
20 ſexto di

ſtea queſt
ita ſunt vt ibi
mnino videbis.tamẽ nõ
.tamẽ nõ

geſtoꝝ ſimplum ſoluturum ⁊c.

raim teſ n in datur contra
4 poſſidentẽ ern d
agtuftntil T Deniut in ber agimus Euins verba ga aur ne re / Glo. in.l.item veni
acain lN in hereditatis petitione ere . Bal. bic dicit iſtam ninm F eum pꝛediximus
manbiui s in qui/ ieſtatio requiritur icgeo aeigei tex. ſuo ad Donmleioron
uz que oꝛitur ex ipſa ſententi
ententia.⸗

„
2

vt ibi per eum cum quo non ſto. Uno addito pꝛius ꝗ; Spec.in
lit. de litis conteſt. .penul.in verſi.in quibus ⁊c.⁊ in tit.de libel.
concep.. nic dicenduz ⁊c.⁊ etiã in tit.de teſte..nune tractemus
⁊c.⁊ Bar.in.liiij.S.hoc autẽ iudiciũ.ff.de damno infec.in.vij.q.
Z Bal. in.l.incerti.C. de interdictis.⁊ glo.in autent.qui ſemel.C.
quõ ⁊ quãdo iudex poſuerũt late de hoc ⁊ de alijs cauſis in qui
bus requiritur vel non requiritur litis cõteſtatio ad quos me re
mitto ⁊ pono glo. de qua agimus quam dico non pꝛobare hot.
nam ſolum loquitur de libello poꝛrecto pꝛout etiam text.iſte ſta
tim ſe declarat in verſi cepit autẽ iudiciũ per petitioneʒ heredita
tis ⁊c.⁊ ſic etiã glo.iſta loquitur de libello non de litis conteſtatõ
ne. Secundo addo aliud ꝙ non requiritur litis conteſtatio
vbi petitur illud quod conſtat ꝑ inſtr̃m ſᷣm do.meũ Alex.ð imo.
in ſuo conſilio.cxxxv.in ſᷣa colum.in quarto volu. incip. in cauſa
⁊ lite vertente cc. Quid aũt in cauſis ſummarũs an requi
rat᷑ lit. conte.poſuit idẽ do.meꝰ in conſi.cxxxiij.in vlti.colũ.in ſᷣo
volu.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.nr̃aʒ. Cuius vᷣba ſunt hec.
CConueniatur ſuſceptum iudiciũ.ſ.actione in
factum ex re iudicata ⁊c.

L.finali. ¶ Bal. hic dicit iſtum tex. foꝛe ſingul. ad hoc ꝙ ex /
penſa facta per patrẽ in honoꝛeʒ filii videtur facta de bomis filii
quando habet bona.alias autem videtur facta de bonis patris
⁊ in diniſione non poteſt ſibi imputari in partem vt in.l.ij..fina.
ff. de mune.⁊ honoicum quo ſto. Uno addito ꝙ ſi filius nõ
habet bona ⁊ pater expendit in cauſa ſtudij pꝛo filio neduz videt
facere de bonis ſuis pꝛopꝛiis ſed videtur donare filio niſi conſtet
ꝙ fecerit animo repetendi vt in.l.que pater cum glo.ſua.ff.fam.
birciſ.⁊ voluit Bar.in.l.nenſenius.ff.de nego.geſt.⁊ Bar.in.l.i.
S.nec caſtrenſe.ff. de collat.bono.⁊ Bald.in auten.ex teſtamento
in. x.col.C.de collatio.⁊ Paul.de caſt.in conſil.xii.⁊ etiã in conſi
lio.ciiij.ad quos me remitto.⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius
verba ſunt hec. . . .. .
L.Filius a patre emancipatus ſecũduʒ cõdictõ
nem teſtamẽti matris adiuit hereditatẽ quaʒ fi
lius emãcipatus poſſedit fructus quoqʒ ex ea ꝑ
cepit.ſed ⁊ errogationẽ in honoꝛẽ filij cũ ſena/
toꝛ eſſet fecit:que facta eſt cum paratus ſit pa/
ter reſtituere hereditatẽ habita ratiõe eoꝛũ que
in euʒ errogauit.an filius nibilominus perſeue
rans petere hereditatẽ doli mali exceptiõe ſub
moueret᷑ reſpõdeo ⁊ ſi nõ exciperetur ſatis per
officium iudicis conſuli ⁊c.

BGlo.in.l.pꝛedonis. Bal. hic dicit iſtam glo. foꝛe ſin /
gularem ad hoc ꝙ vbi quis accõmodat fidem de reſtituẽda he
reditate alicui inhabili quo caſu bona applicãtur fiſco vt in.l.i.⁊
per totum.ff. de his quib.vt indig.⁊ poſuit Bart. in ſuo conſilio
incip. Dominicus balaſij ⁊c.⁊ Bart.in.l.lutius..teſtamento de
lega. pꝛimo. ⁊ Bar. in.l.i. C. de delatoꝛibus lib.x.⁊ Bar. in.l. fin.
in pꝛima colum.ff. de his quib.vt indig. ⁊ Bal.in.l.iij.C. ad.l.fal
cid. pꝛius debet conſtare de fide accõmodata ⁊ coꝛam pꝛeſide pꝛi
mo ⁊ poſtea debet agi coꝛam ꝓcuratoꝛe ceſaris ad reſtitutione;
rerũ ſuper quibus res fuit accõmodata vt ibi per eum. pꝛo quo
facit tex.in.l.i.C. vbi cau.fiſca.quem tex.allegat hec glo.m quẽ
debet intelligi.qui tex.iudicio meo etiam non pꝛobat hoc vt gra/
datim fiat aditio iſtoꝛũ iudicuzʒ niſi in caſu quo quis grauiꝰ pec
cet qᷓ; acoeõmodare fidem puta in non vendicaret moꝛtem defun
cti.⁊ hoc modo intelligo iſtam glo.Cuius verba ſunt hec.

C LCoquitur in inſtituto ⁊ rogato reſtituere taci
te hereditatẽ non capaci.⁊ dicas ꝙ etiam in iu
re non errabat.alias enim non eſſet pꝛedo vt ſu
pꝛa eo.l.ſed ſi.S.ſcire ſecũduʒ Aʒo.Alij dicunt
⁊ ſi erretur in iure.Item nota ꝙ hic eſt vere he/
res licet ab eo aufferatur vt ab indigno heredi/
tas.ſed ſingulariter non eſſe cũ ei auferatur ⁊e.

Hlo. in.l.nec vllam.S. omnibus in verbo vxoꝛ
ſcilʒ donauit marito ?c. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingul.
ad hoc ꝙ reuocata donatõe que a pꝛincipio tenuit vel que nunqᷓ;
tenuit ſed credebatur tenere per cõtrahentes inducitur reuocatõ
fructuũ. ſecus autẽ eſt ſi ſciebant non tenere vt ibi per eum cum
quo ſto ſimplicit᷑.quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia mea noua in/

terpꝛetatõe. MNiſi de bac matetia vide tu not. pexi
