teſt facere vt poſſit ⁊c.vt infra ð regu.iux lj
poteſt ⁊c. Gtriutihi

BGlo.in.l.nulli. Ray.⁊ Bal bic dicit iſtama
gul.ad hoc ꝙ ſuffſicit citare pbieſtarem qui rert eſn .
do vniuerſuas non habet ſindicuʒ qui conueniri poſſii icgne
eos cum quibus ſto. Uno addito poteſtas poteſt tz
fendere vniuerſitatẽ quãdo non habet ſindici qut agat 1 i
dat ſm glo.etiã ſingui.in hac...nulli.ff.quod cmuſchyniernoe
7 bi aliquid dixi de hoc in hijs ſecundis interpptatoibus roſnu
ad quas me remitto.⁊ pono glo.de qua agi ius verda
ſahre⸗ pono glo.de qua agimus. Cuius verda

Ex lege ⁊c. in verſi. vel dic permittitpoteſt.
ti totius ciuitatis cum non eſt qui experiaturno
mine alicuius ⁊c.

Glo.in.l.nulli in verbo ex lege in fine. Bal hicdj
cit iſtam glo. eſſe ſingul. ad boc ꝙ ſi ciuitas non babet ſinclici rei
actoꝛez poteſt eius poteſtas agere ⁊ defendere nomine einns 7
ea.pꝛo quo facit text.in.l. ſancimus.C. de ſacroſan eccle.x inliſt
ſpadonem.ꝭ.ſi ciuitatis.ff.de excuſ.tuto.cum ibi not.ad que me
remitto. Uno addito iſta glo. bene ⁊ ſubtiliter ponderata
ſeruit nobis etiam in alio ſi collegiũ particulare non habet ſindi/
cum poteſt poteſtas ciuitatis pꝛo eo interuenire. x ſic non ſolum
glo.loquitur in ciuitate non habente ſindicũ ſed etiam in colegio
ciuitatis vel vniuerſitate exiſtente in ciuitate vt ſentit iſta goſe.d
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CEx lege ideſt conſuetudine in verſic.xel die
lex permittit poteſtati totius ciuitatis cum non

eſt qui experiatur nomie collegij alicuius quod
eſt in ciuitate vt arg.C. de epiſ.⁊ cleri.l.nulli .

ſin autem ꝑſonam.⁊ infra eo.ciuitatis ꝛc.

Glo.in.l.pꝛima in verbo alioꝛum. Bald hi diit
iſtam glo.eſſe ſingnl.ad hoc ꝙ collegia facta pꝛo cõſeruanda iuſti
cia vt ſcolariũ ſunt ipſo iure licita ⁊ appꝛobata vt ibi per eum de
quibus collegijs an ⁊ que ſint licita ⁊ appꝛobata poſuit domin
Abb. in ſuo conſilio.lv.in quarta colum.in pꝛimo volu.incipi n
queſtione que vertitur ⁊c.vbi ponit de collegijs diſciplinntoꝛum
ad quẽ me remitto. Pꝛo q̊ facit. quia collegiũ cuiuſlibʒ caſtri
⁊ ville cenſetur eſſe appꝛobatũ vt in.l.fi.ff de iure immu⸗ indl.
pꝛima quod cuiuſ.vniuer.nomi.de quo poſuit etiã Inno.in.cdi
lectus extra ð exceſ.pꝛela.⁊ Bar.in.l.ſi. fl.de colleg. llici ad quo
me remito. Et addo vnũ in materia pꝛo noua cõſideratoe iſtius
glo. Mam glo.non loquitur ita indiſtincte pꝛout dicit Bal. ð mni
uerſitate ſcolariũ ſed de vniuerſitate ſcolariũ tuſcoꝛum.x ſieccom
memoꝛat illam vniuerſitatẽ ſpẽalem de tuſcis que erat Honoñi.
ad boc deputata. ⁊ hodie retinet nomẽ tuſcoꝛum. ⁊ eſt in eccleſn
ſancti Stephani in qua capella oꝛtns ſum. vnde modo ponogſ
de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Alioꝛum ⁊ꝛc.in verſicu.item quelibet congre
gatio pꝛo iuſticia conſeruanda vt ſcolariumtu/
ſcoꝛum vel vniuerſitatis totius ⁊c.

Glo.in.l.ſicut in fine in verbo nomẽ ⁊c.inpain.
Bal · hic dicit iſtam glo. foꝛe ſingularem ad hoc ꝙ colegiu⸗
ſeu ius collegij remanet etiã in vno ſolo omnibus alis veſinenii
bus vt ibi per eum de quo vide tu nolata per Inmo.in c. neſenli
um extra de iurepatro. etiam aliquid ꝑ bar. hic ⁊ etii per bal.
in ſua margarita in verbo collegium ⁊c. qui idem tenuit licct pſe

met in Beca. C. pꝛo ſocio teneat contra de quo vide tu notati per

Malnnognit
4 . 4

Keteſntbe⸗

ſenn Ls ſe lc. „
(rucuncſitengisealmun,

Nepmanegann inlas ſanin
PCincinliſotchenm:
cile crtrchteit en debosnu⸗
ſesſeuerdergin etnd.idens
furcctxorderrsſtontiickteter
rardeccbvnate.

ptisegets

aluitiimi iui
Ni ibnsniſeignunen
mrluntin amn
Kulthiknginin
hni⸗ öniifm Ainmniz iacr

uuſait lic ͤtin „

Grtidſenſtſtiecine e e
inlſin s

(Arten,
ſegnmtn

Merctog in
vdiote Lihfn ne Ceii⸗
igant dineſſei n

eini
unein n gem in n
Gnerirge

M

nl
a
n

ra

INN.
U

W

xner Miniigtinin
amer uni lgiinggt
Anumnisl glallili
numrn Cemn tinin nclibe⸗
almui wwiim lete
paiia aaln n weſnmiii
ttbri eN mennſigund
äü
Hai mit nmnuin,ſtwſnitii
anne iſulkiuiß
uααaiiNurnf
Aata iN iniznel
l
õäll
e etrntt
nmtn nnn n glunſh
mia imnuinln

-
R
=
☚ §

mu
4 tuamſnmdinſcln

ernisotis

de Imo. in. l. ſi grege legato.ff. de lega. p.vbi ponit
E de collegio extinguãtur pꝛiuilegia collegij
4 quez me remitto ⁊ pono glo. que eſt notanda in alio dum exẽ
ificat hoc in ſcola ſancti Ambꝛoſij in qua vno remanẽte dicitur
ſcola ſancti Ambꝛoſij vt hic in ea glo. met ĩ pꝛʒincipio ⁊ pono ver
ba eius. Que ſunt bec. .
Nomẽ vniuerſitati ſi extat rei memoꝛia: nec

tamen res vt eſt ar. infrade legat.pꝛimo.l.ſi gre
ge. 5. pꝛimo. licet ergo vnus non ſit vniuerſitas
nec vniuerſi nec vniuerſus: retinetur tamen per
eum ius vniuerſitatis: licet per vnum ab initio
conſtitui non poſſit vniuerſitas ſʒ per tres vt in/
fra de verbo. ſigni. l. neratius nomen ideo dici/
tur retineri:quia adhuc dicet᷑ ſchola ſancti Am
bꝛoxij ſuperſtite vno ſolo ⁊c.

Slo. in.l.item eoꝛum. S. actoꝛ in ver. actoꝛ in fi.
Bal. bic dicit iſtam glo. foꝛe ſingularem ad hoc ꝙ actoꝛ vel
ſindicus debet iurare de calumnia pꝛo vniuerſitate ſua vt ibi per
eum cum quo ſto. Uno adaito ꝙ iſta glo. etiã cum text.ſuo
ſeruit nobis in alio vtrum iſte actoꝛ vel ſindicus teneatur ſatiſda
re iudicatũ ſolui ad quam me remitto. Uno ẽt addito ꝙ de
poteſtate ſindicoꝛum vniuerſitatis vel alioꝛũ locoꝛuʒ poſuii Jo.
de ana in ſuo conſi.xxx.⁊ ibi aliquid poſui in additionibus meis
ad illa conſilia ⁊ per do.menz Alex. de imo in ſuo conſi.xxxxiiij.
in ð voln in quarta col.incip. An ſi aliquis recipit ⁊c.vbi ponit an
poſſint pꝛeiudicare ſingulis de vniuerſitate per ſuum contractuʒ.
quem omnino videbis in iſta materia glo.noſtre de qua agimus
⁊ pono eam Cuius verba ſunt hec.

¶ Actoꝛ ⁊c.in verſi.item quis de calumnia iu/

rat. Reſpondeo actoꝛ vel ſindicus ſecundum
Jo. vt.C. de iura calum.l.ij. SF. quod obſeruari:
ſicet Alan.contradixerit nam per hos vniuer/
ſitas iurare videtur vt infra de condi.⁊ demõ.
l. municipibus ⁊ ſi vnus ſit conſul ſufficit eum

iurare d e calumnia ⁊c.

De negotijs geſtis.

glo. in.l.pꝛima in glo.fi.in verſi. Uel dic ⁊c.
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingularem ad hoc ꝙ curatoꝛ po
teſt conſtitui loco abſentis ad inter rumpendũ pꝛeſcriptionẽ vt ibi
per eum pꝛo quo facit tex.in.l.ab hoſtibus cuʒ ibi nota ff.ex qui.
cau.maio. Et idem etiã voluit Bal. in terminis in Beca. C. de
ſucceſſ. edi. Bal in. d. l.ab hoſtibus in pꝛincipio vbi dicit ꝙ pöt

conſtitui in omnibus his que faciunt ad fauoꝛem vt ibi per eum

Sed loco pꝛeſentis dari non poteſt niſi ceſſerit bonis vel niſi ſit ſi
liuſfamilias ſm Bal. in addi. Spe.in titu. de curato.in verbo ab
ſens ac. ⁊ in. d. Reca. de ſuceſſ.edi.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.
de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. .
Eel dic eum debere petere curatoꝛẽ bonis
qui vſucapiones interpellaret vt infra de mu.⁊

hono.l.pꝛima.S.uillud in fi.

Hlo.magna finalis in.l.diuoꝛtio in verbo diuer

ſum ⁊c. in verſi. ſed in hoc diuerſuʒ ⁊c. Bal hic
reputat iſtã glo.ſingularem ad hoc ꝙ licet alias bona tutoris vel
turatoꝛis ſint tacite obligata pupillo ⁊ adulto ex adminiſtratiõe.
etiaz actoꝛis cõſtituni ad liteʒ vt in.l. pperandũ.ꝭ.fi.C. de iuſti.
de cuius text. intellectu ibi dixrimus in pꝛimis interpꝛetationibus
noſtris. Tamen bona procuratoꝛis vel geſtoꝛis non ſunt nobis
obligata vt ibi p eum cum quo ſto quia glo clara eſt nec eget alia
noua mea interpꝛetatione. Cuius verba ſunt hec.
Sed in hoc diuerſum: quia ſi pꝛima eſt per/

petua:⁊ vſuraria: ⁊ ſolidi perſequutoꝛia nõ trã

ſit in actionem nego.geſt. vt ſupra pꝛoxime dixi

mus. Sed in actione tutele ſic vt ſubijcit: ⁊ eſt
ratio quia quedam habet tutele actio que non
habet alia ſcilicet tacitam ypotecham vt.C. de
adminiſt. tuto.l.pꝛo offitio ⁊c.

L. Si liber bomo. Bald. bie dicit iſum textum ſin/
gularem ad hoc ꝙ ſi debitoꝛ meus ſoluit creditoꝛi meo qui cre ⸗
ditoꝛ meus erat debito ſui creditoꝛis ex eadeʒ cauſa ego liberoꝛ
ipſo iure quia videtur eſſe vna ⁊ eadem cauſa ſecus aũt eſſet ſi fo
ret diuerſa cauſa vt eſt tex.in.l.ſi opera.ff.de excep.doli.vt bic per
eum cum quo ſto de quo vide tu nota.ᷣin.ʒ.ſolutum..ſolutam ꝑ
glo.ibi.f. oe pigno. actio.in verbo experiri ⁊c.ad quaz me remit
to ⁊ pono tex. oe quo agimus.Cuiue verba ſunt hec.
L. Si liber homo bona fide mihi ſeruiens mu/
tuam pecuniam ſumpſerit: eamq; in rem meam
verterit an reddere debeã videndũ eſt:non eniʒ
quaſi amici ſed quaſi dñi negotium geſſit:Sed
nego.geſt.actio danda eſt que deſinit compete
re ſi creditoꝛibus eius ſoluta ſit ⁊c.

L. Queytiliter.S.titius. Bal. hic dicit iſtum text. eſſe
ſingularem ad hoc ꝙ filius pᷣteritus a patre minus legittime ita
dicitur ſuus heres patri ac ſi nullum eſſet factum teſtamentũ.v:
ibi per eum cum quo ſto quia tex.optime pbat ho. Uno ſo
lo additto ꝙ habetur etis ꝓ exheredatione ſᷣm do. meuʒ Allex.
in.l.ſi filius qui patri in.v.⁊ in.vj.carta.ff.ð vul.⁊ pupi.⁊ in.l.qui
liberis..ex aſſe eo.titu.in prin.cum quo ſto ꝓ quo facit quia ſui
tas eſt quid intellectuale per quod etiaʒ ignorans imiſcetur in be
reditate per legem m bal.in.l.apud hoſtes.C. de ſuis ⁊ legitti.⁊
ideo non eſt mirum ſi filius non deſinit eſſe ſuus vt hic in text.
Cuius verba ſunt hec.
CLitius pecuniam creditoꝛibus hereditarijs
ſoluit extimans ſoꝛoꝛem ſuam defuncto here/
deʒ teſtamento extitiſſe: quãuis animo gerendi
ſoꝛoꝛis negotia id feciſſet:in veritate tamen fili
oꝛum defuncti qui ſui heredes patri ſublato te
ſtamẽto erant geſſiſſet quia equuʒ eſt in damno
eum non verſari actio.nego.geſt.id eum petere
placuit.

L.iij. S. hec verba el ſecundo. Bal hie reputat iſtuz
lex.ſingularem ad hoc ꝙ verba ſtatutorũ ſunt intclligenda vere
⁊ ꝓprie ⁊ non ficte vt ibi per eum cum quo ſto ⁊ iſte text.ſemper
allegatur ad hot. Attamen intellige boc eſſe verum niſi age/
retur de fauore publico quia tunc etiã ficte poſſunt intelligi vt in
l.hoc modo.ff.de condi.⁊ demonſt. in.l.cetera. .pe.ff.de lega.dᷣ
⁊ voluit bar.in.l.quemadmodũ.C.de agri.⁊ cen.li.xj.⁊ Pau.ðᷣ
caſt.in ſuo conſi.xxij/j. Uel niſi ageret de fauore anime iuxta
nota.per do.meum Alex.de Imo.in.l.ſi conſtante in prin.ff. ſolu.
matri.de quo dixi in.l ſi quis id quod ſupra de iur̃.omni.iudi.
in his pᷣis interpretationibus noſtris ad quas me remitto cũ etiã
alijs modis poſſet limitari que longum eſſet referre ⁊ ideo pono
tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec. .
S. hec verba ſiue quis negotia que cuiuſqʒ cum
is moritur fuerint geſſerit ſignificat illud tem/
pus:quo quis poſt moꝛtem alicuius negotia geſ
ſerit de quo fuit neceſſarium edicere quoniã ne
qʒ teſtatoꝛis iam defuncti neqʒ heredis:qui nũ
quã adijt hereditateʒ:negotiũ geſſiſſe videt᷑ ⁊c.
L. Si fideiufſoꝛ. ¶ Bal. hic dicit iſtum text. eſſe notandũ
ad hoc ꝙ libellus dicitur fruſtratoꝛius quãdo actio ꝓpoſita eſt
inepta vt ibi per eum cum quo ſto quia tex.optime pꝛobat hoc.⁊
poſuit ẽt Angel.in ſuo conſi.ccxcj.vbi dixit ꝙ ex libello inepto vʒ
ſequi ſententia abſolutoꝛia ⁊ ineptitudo eſt vbi ex pꝛemiſſis non
infertur concluſio vt ibi per eum ⁊ Ange.in conſi.clxvij.vbi ponit
de libello continente contrarietateʒ vt debeat etiã reus abſolui vt
pote qui ſit ineptus ⁊ do.meus Alex.in cõſi.lxi.in ſᷣo volu.incip.
Uiſo pceſſu ⁊c.⁊ ideo dicit Inno.in.c. examinata in glo.fi.extra
de iudi. ꝙ libellus continens expꝛeſſam calumniã ſimilis eſt actio
ni inepte ad quem me remitto ⁊ pono tex.de quo modo agimus.
Cuius verba ſt unt hec.
L. Si fideiuſſoꝛ imperitia lapſus alterius quo
qʒ contractus qui perſonam eius non continge
gebat pignoꝛa vel ipotechas ſuſceperit:⁊ vtran
qʒ pecuniam creditoꝛi ſoluit exiſtimans indem
nitati ſue confuſis pꝛedijs conſuli poſſe ob eas

res iudicio mandati fruſtra conuenietur ⁊ ipſe

Sebitoꝛem fruſtra conueniet: negotioꝛũ autem
geſtoꝛum actio vtriqʒ neceſſaria erit in qua lite
culpam eſtimari ſatis non etiaʒ caſum:quia pꝛe
do fideiuſſoꝛis non videt᷑ creditoꝛ ob id factuʒ

ad reſtituendũ iudicio quod ð pignoꝛe dato red

dit᷑.cũ videat᷑ ius ſuũ vendidiſſe nõ tenebit᷑ ⁊c.

L. Qui in aliena..libertos. Sald hie dicit iſtum
tex. eſſe ſingul.ad hoc ꝙ executoꝛ teſtamẽti plus expẽdens qᷓ; de
beat non poteſt repetere ab herede.⁊ ſic iſta executõ mandata ha
bet foꝛmã taxatõis vt ibi per eũ cum quo ſto. pꝛo quo facit text.
in. l. ſed ⁊ ſi quis..ſed ſi quid.ff. de relig. ⁊ ſump.fune.⁊ in. . Et
eſt queſitũ. Sin autẽ minus expẽdit tenet̃ reſtiturre reſiduũ
beredi vt in.l.ſi beres.ffde ↄdi.ob cau.⁊ voluit Joh.de imol.in
ſuo conſilio.clviij. incip. Philippus romagnolus ⁊c. a in conſilio
clviiij. immediate ibi ſequẽti incip. Chꝛiſti ſaluatoꝛis ⁊c.⁊ in con
ſilio. clx. ibidem quod eſt conſiliũ vo. Paul.de caſtr.ibi poſitum
inter conſilia Jo.de imo. Et idem etiã dico in tempe.nã de/⸗
puratus ad exequenduʒ poſt moꝛtẽ alicuius puta heredis nõ po
teſt exequi ante eius moꝛtẽ pᷣm Bal.in.l.poſt moꝛtẽ.C. de fidei/⸗
cõmiſ.⁊ Bal.in.l.id quod paupibus in ſᷣa qõe.C. de epiſ.⁊ cleri.
⁊ Ange.in.l.ex facto..ſi quis rogatus el o.ff.ad trebellia.
Plus dixit Bar. in.d.l.poſt moꝛtẽ ꝙ executoꝛ deputatꝰ ad
diſtribuenduz certũ quid inter paupes poſt moꝛteʒ heredis non
poteſt etiã eligere eos pauperes ante moꝛtem eius vt ibi per euʒ
adiquem me remitto ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius verba
ſunt hec.
CLibertos certaʒ pecuniã accipere teſtatoꝛ ad
ſumptuʒ monumenti voluit: ſi quid amplius fu
erit errogatum iudicio negotioꝛũ geſtoꝛũ ab he
rede non recte petetur iure fideicõmiſſi cum vo
luntas finem errogationis fecerit ⁊c.
L. Qui in aliena.S.quãquaʒ. Bal.bic dicti iſtum
text.eſſe fingula.ad hoc ꝙ mater non eſt legitima adminiſtratrix
bonoꝛũ filij etiam ſi pater conſentiat. nam non poteſt agere noĩe
filij nec bona eius alienare nec debitoꝛes eius exigere nec conſti/
tuere actoꝛẽ in bonis filij vt ibi ꝑeær eum. Sed tu adnerte ꝓ
nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex.qui mihi non pꝛobat hoc ſi bñ
⁊ ſubtiliter põderetur.ſed loquitur in caſu quo pater adhuc vi/
uebat ⁊ conceſſit matri ſolũmodo vt gereret negotia filij ⁊ ſic ex
traiudicialiter. vnde non eſt mirum ſi non poteſt agere in iudicio
nec conſtituere actoꝛẽ ad lites nec alienare bona filij.qnia omnia
iſta ſunt extra mandatũ conceſſa ei a marito ſuo ad quẽ hec om

ma pertinebant.⁊ hoc eſt quod vult dicere iſte tex. (uius verba
ſunt hee.

CQuanãʒ mater filij negotia ſecunduʒ patris
voluntateʒ pietatis fidutia gerat:tamen ius ac/
toꝛis periculo ſuo litium cauſa conſtituẽdi non
habebit. quia nec ipſa filij nomine recte agit.
aut res bonoꝛũ eius alienat vel debitoꝛẽ impu/
beris accipiendo pecuniam liberat ⁊c.

Glo.in.l.iij.O. tercio in verbo furioſus in verſi.
quod autem dicit dicta regula ꝛc. Bal. hic dicit iſtã glo. eſſe
ſingulariſſimã ⁊ ſic in ſuperlatiuo gradu ad hoc ꝙ licet furioſus
non habeat conſenſuʒ in contractibus vt in.l ij.⁊ ibi Bald.C. de
contrahen.emptio.⁊ voluit etiam Specula. in titulo de contra/
hen.emptio.ð.xiiijein verſicu.item in fitamen habet conſenſum
in quaſi cõtractibus vt ibi per eum.de quo vide tu not.per bart.
in.l.furioſo.ff.de re iudi.vbi alias legendo dixi.Et poſuit etiam
aliquid Paul.de caſt.in fuo conſil clxxvi.quẽ omnino videbis.
⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ dico ꝙ hoc non videt᷑ verũ
quia furioſus equiꝑatur ignoꝛanti vt in.l.filius.⁊ hoc ibi voluit
Bar. ff. de teſtame.Et aliqñ equiperatur moꝛtuo vt in.l.ſi quis
alium. ff. de acqui.here.⁊ voluit Bald. in.l.humãitatis.C. de im
pube.⁊ ali.ſubſtitu.in quarta colum. ad quos me remitto ⁊ po
no glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Furioſus ⁊c.in verſi:quod auteʒ dicit dicta
regula turis veruʒ eſt in veris contractibus hic
autem quaſi cõtractus eſt. item illud vbi exigi/
tur expꝛeſſus conſenſus hic autẽ tacitus ⁊c.
X. At qui natura.S. cum me abſente ⁊ cetera.

Hal. hit allegat iſtum text. pꝛo ſingulari ad hoc ꝙ ſi pcura
toꝛ abſentis poſſidet reʒ domini ſui etiã cum titulo ⁊ poſte cog

4

nouerit eam eſſe domini debet ſubponere alii ani xn
tat ab eo nomine domini ⁊ poterit bonã anin nirent ilum pe
contra actoꝛẽ ſuũ poterit babere regreſſum vtibi cere 2 tune
quo ſto. Uno addito pꝛimo ꝙ hoc eſt veru
domini mei antequa eam vſucepiſſem.nam ſi
neceſſaria bec cautela iuriſconſulti vt bic in verfi 17
cepiſti ?c. Secundo addo aliud c inte text. non Kum Vſu
ut dicit Bal. in pꝛocuratone ſed in negotioꝛũ geſtoꝛe ſic ſur
dato. tamẽ eadem ratio eſt in vtroq; quo ad iſtam inntenn, mmä
de . patet ⁊ lteo aem ius elſe debet. leillud. f.adl acquil. la i
cio. ff. de verb. obli. ⁊ ideo pono text. nn. l
ba ſunt ber. 1olext⸗de quogimns, Etuingrer

Cuz me abſente negotia mea gereres impꝛu
dens rem meã emiſti:⁊ ignoꝛans pſi ucepiſti mi
hi negot.geſto.iudicio vt reſtituatur obligatu
non es. Sed ſi antequaʒ vſucapias cognoſcns
rem meã eſſe ſubijcere debes aliquẽ qui atepe
tat rem nomine meo vt ⁊ mihi ⁊ tibi ſtipulatio,
nem euictionis cõmittat. Nec videris dolima
lum facere in hac ſubiectione.ideo eniʒ hoc fa/
cere debes ne actiõe negotioꝝ geſton tenearis.

Glo.in.l.ſed videamus. Sal.bic diet iſtam goel
ſe ſingula. ad hoc ꝙ fideiubens ſine mãdato in caſibus notati in
l. lutius.ff. mandati poteſt agere anteq;ᷓ ſoluat vt paincpalis debi
toꝛ eximat eum ab obligatõe ſi iſte bene geſſit negotia pꝛincipeli⸗
ſicut ſi cum mandato fideiuſſiſſet vt ibi per eum cum quoſto.
Uno ſolo addito vltra caſus de quib in. ql.lutius in qii
buis fideiuſſoꝛ poteſt pꝑetere ſe eximi ab obligatiõe.Alius eſt elij
in.l.ſi pꝛo ea.C.mandati cum ibi not.per ſcribẽtes maximeper
Bal.⁊ etiã per Jo.an.in addit. Spec.in tit.de iudiciin..ſpecia/
lia in verſi.ſi vero.⁊ per Ang. in.d.l.lutius.⁊ per Gal. in lceninz
C.familihirciſ.? per Bar. ⁊ Ange.in.l.iff indiſolui/v per gol
in..ſi quis autẽ in auten.de ſideiuſſo.⁊ glo.in. ſancimus inan
ten. de exhibe. reis.⁊ per glo.in.d.l.lutius ⁊ do.meus Alexan.de
imola.in.l.ſi fideiuſſoꝛ.ff.de ſideiuſſo.in apoſtillis ſuis ad Bar
ibi.vbi ponit de intellectu dicte.l.lucius ad quos me remitio:
pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Item ſi cum negot. geſt. quia ſine mandato
fideiuſſit.ſed nũquid etiã antequã ſoluat poteſt
cõuenire dominũ:ſicut ſi cuʒ mandato interceſ
ſiſſet in quattuoꝛ caſibus quos dic vt inftami
dati.l.lutius. Reſpõdeo ſic ſi bene geſſit alias
foꝛ te non

L. Ex facto. Bal. hic reputat iſtu tex.eſe oallenot
hot ꝙ ſi ſunt duo officiales in vna ⁊ eadẽmet admiſtralione qni
vnꝰ ẽ maioꝛ.xxv.ãnis ⁊ aliꝰ ẽ mioꝛ negligẽtia mious nocʒ maio
ri ⁊ maioꝛ tñr ex facto minoꝛis vt ibi p ej. Secdtuaduente
pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex.qui mihi non Pbat hoe ſbñ
⁊ ſubtiliter ponderetur. nam non loquitur in officialiminoꝛen in
alio maioꝛe. Sed loquitur generaliter ynde ego inteligo in ma⸗
ioꝛibus ofſicialibus ambobus pꝛout eſſe debent. ⁊ non obſtat
tex.hic in verſi.curatoꝛem decreto conſtitutũ ⁊c.que yerba fue/
runt illa que deceperunt Bal.nam loquitur tex. de curaloꝛe
ſnituto a republica vt ibi decreto oꝛdinis conſtitutnʒ vc mde
non erat aliquis minoꝛ ? omnes erant maioꝛes. Sed Pnwenn
ratoꝛ ſubſtituit alium pꝛont dicitur in tex.de qua materia ſn
poſuit aliquid Bar.in.l. pꝛima..ſi apud.ff. depoſiti Parti .
pꝛima.C.quo oꝛdi.quis conueni.li.xj.per illum text. rl
pe.ff. de cura. bo. dando. ad quem me remitto ⁊ pono tep deq
agimus.Cuius verba ſunt hec. ad ſulligine,
T. Ex facto: querebatur quendamad ſilligmꝭ
emendam actoꝛem decreto oꝛdinis coliit⸗
eidem alicui ſubcuratoꝛem conſtitutum ſi id
nem coꝛrupiſſe immiſcendo: atqʒ ita frecn
ſilliginis que in publicum empta erat n
affectum eſſe qua actione curatoꝛ cum uun
toꝛe experiri poſſit: ⁊ conſequi id iere eiis
eſſet quod cauſa eius damnũ cepiſſet. la
Seuerus reſpondit aduerſus contmcenn .
tioꝛuʒ geſtoꝛũ actionem tutoꝛi dand Ier.

ſpondeo vt magiſtratui aduerſus magiſtratum

Vſuceperãz non eſt

eam cum
zſi ſeini rem eſſe

Aun hene mnidl

annitienar,
ecianen
eumuminmtifaim
nernr.
Hüemumnnefthan 3
ireftantentannton. 51 *
ctmalmgſnl inrtoſn⸗ kei
Grniteliſtiſ aute e
enankialafns ind el n
ſintſtnstuſtieg — .
orcott ockingſeumpnnc
rtietitrrinerennetafin
mehniſt iliiiidnin
lmndttani r dn harch bin
Mirngancfmnninnninn e es
nnipunfttüuuneminindnin
fnuluphn.
ſpetuungrineiernuirunn
ſotroynctarlenitaern tebarn;

mhangztetanmmminmn wnuan d
ſene

Hanglien Mintin iirinn
ingimtimmnnum auunn
rfülnyitncuf:n teriitnn
niutulingltnfenim mß,
Eevinnrimn ,cſnalid hirir,
Iyfxaanſtru Nin Arnn.
güäkzanſtiiifnn mtn
iieltgeniienunn .
Pfföhnen, Gtltnppe

utbngginigrie
migninmitomn

4

urſer epenn,
antitineumn lccg

uen dnkenn un

hon
ſſtnmun et
pihklie ie nhlnthte

ttifen Anhcneenzee⸗
ut⸗ ul en⸗ igr

4 .
Ae Anaitinnliſiue
õ
cungumnaſiu iehinliii
eal beneiinſ ſingh
aeN
luin Aiur ind d
xylirwimai uſlin nifiini
Iimm inii ini iin ninnnn
unri Eiid Ddin
xmIEMNENA M Kitnſti
urur u Ailofun ucrln
mr MN min Nignnn
ts ninn /
uritnGdiiſiifl
abum Nim NNdin
ripamtnkNsoäHi
—
mrhastnzuniIn
—
E r
— õ

En mmuſaiullj
rummn hauii D
nmn anfiim ,
4 mieko: ſn⸗
rtiemenulnin,
. .rim nnn .

õ
mrlainintn

eadem actio detur ita tamen ſi non ſit conſcius
fraudis ſecũdum que etiam in ſubcuratoꝛe idẽ

dicendum eſt c.
L. Nam ⁊ ſeruus. S. pꝛimo. Bal. bie reputat iſtum
iex. valde notandum ad hoc ꝗy actio ſemel acquiſia contra here
ditatem non mutatur poſtea ob condictionem haredis vt ibi per
eum cum quo ſto quia text. iſte optime pꝛobat hoc. vna cum glo.
ſua. Uno ſolo addito ꝙ actio ſolum mutatur reſpectu here
dum inter quos diuiditur pꝛo poꝛtiõibus hereditarijs vbi apud
moꝛtuu erat inſolidũ vt in. l. j. C. ſi cer. pet. v in.l.pꝛo hereditarijs
C. de here.actio.quod eſt verum etiam ſi teſtatoꝛ vellet ſeu diſpo
nerz vt daretur ſolum contra vnum ex eis vt in. l. eum qui ita. 5.
ſite v titi. ff de verbo. obliga.⁊ in.l,continuus.ᷣ.fi.eo. titu. cum
ibi nota. ad que me remitto ⁊ pono tex. de quo modo agimus.
Cuius verba ſunt hec. e
Si viuo ticio negotia eius adminiſtrare ce/

pi intermittere moꝛtuo eo non debebo.noua ta
men inchoare neceſſe mihi non eſt vetera expli
care ac conſeruare neceſſariuʒ eſt:vt accidit cuʒ
alter ex ſocijs moꝛtuus eſt:nam quecunqʒ pꝛio
ris negotij explicandi cauſa geruntur nihil re/
fert quo tempoꝛe conſumantur ſed quo tempo
re inchoarentur ⁊c.

Hlo.in.l.pomponius inverbo appꝛobauero ⁊c.
in fi in verſi. in pꝛeſentia aut neſcio ꝛcc. Bal. hic dicit iſtã glo.
eſſe ſingularem ad hoc ꝙꝙ ſicut renunciatio facta ab ignoꝛante nõ
valet. nec etiã ab eo qui dubitat vt in.l.manifeſtiſſimi..ſed cum
querebatur cum ibi nota. C. de furtis. Idem eſt etiã ſi conſtet ꝙ
remitteret ſi bene ſciuiſſet ille qui renunciauit ignoꝛans vt ibi per
eum cum quo ſto vno addito ꝙ renunciatio non extenditur re/
gulariter ad incogitata vt in. l.mater decedens. ff. e inoſf. teſt. ⁊
in.l. emptoꝛ. . lutius.ff. de pac. ⁊ in.l.fi.. pe.ff. de cõdi.inde. ⁊ in.l.
pꝛima. C. oe pact. ⁊ vbiq; ponit᷑ per Bar. ⁊ Pau. de caſt. in ſuo
conſi.lxx.de quo dixiſupꝛa in.l.paciſci.S.de pactis in his ſecũdis
interpꝛetatiõibus noſtris ad quas me remitto ⁊ pono glo.ð qua
agimus. Cuius verba ſunt hec.
§. Appꝛobauero ⁊c. in verſ.in pꝛeſentia aut ne/

ſcio ⁊ non videoꝛ remittere ratum habendo q̃ʒ
tumcunqʒ habeam animum remittendi ſecus ſi
ſciam ⁊c.

lo.in.l.ſi ego. Bal.hbic dicit iſtam glo.foꝛe ſingulare 3
ad hoc ꝙ licet mandatum expiret per moꝛtem mandantis re in/
tegra vt in.l.mandatum.C. mandati ⁊ in. .recte inſti. eo.titu. cuʒ
ſimilibus ⁊ in.l.ſi per epiſtolam. ff. de acqui.here.pꝛeterqᷓ; in hijs
que quis tenetur facere. vt eſt text.in.l.fundi.ꝭ. pᷣ.⁊ hoc ibi vo/
luit Bar. ff. de acquir. poſſeſ.⁊ bar.in.l.ſi defunctus.ff.de pꝛocu.
cum ſimilibus.tamen bot fallit niſi pꝛocuratoꝛ vel mandatarius
ſe obligaret ad exequendũ quia tunc non finitur moꝛte mandan
tis yt ibi per eaum. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellec
tu iſtiꝰ glo. ⁊ tex.qui non loquunt᷑ in caſu iſto quo dominꝰ moꝛie
lur.imo viuebat nec etiã volebat reuocare mandatum quod po

tuiſſet ſi voluiſſet re exiſtente integra ⁊ ſic glo.etiã non bene dixit

pꝛout videre potes ex tex. Cuius tex. verba ſunt hec.
L. Si ego hac mẽte pecuniaʒ pꝛocuratori dem
vt ea ipſa creditoꝛis fieret pꝛopꝛietas quidem
per pꝛocuratoꝛem non acquiritnr.poteſt tamen
creditoꝛ etiam inuito me ratum habendo pecu/
niam ſuam facere qꝛ pꝛocuratoꝛ in accipiendo
creditoꝛis dũtaxat negotium geſſit: ⁊ ideo cre/

ditoꝛis rati habitione liberaboꝛ ⁊c.
Uerba autem gloſe ſunt hec.
S. Pꝛocuratoꝛi in verſicu.integra duo vel quia
non tradidiſſet:vel quia tradendo ſe nõ obligaſ
ſet. vt infra man.l.quintus ⁊ infra de conſti.pe.
l. vnde.
L. Sine hereditaria in verſi.ſine vitio eius ac/
tiderit c. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe notandum ad hoc ꝗꝙ
tulpa dicitur eſſe vitiũ ⁊ ſic non ſolum dolus eſt vitiũ ſed eſt ipſa

tulpa vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ male face
re dicitur culpa vt in.l.fi.⁊ hoc ibi voluit bal.C.mandati.ad quẽ

me temitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Siue hereditaria negotia:ſiue ea que alicuiꝰ
eſſent gerens aliquis ſi neceſſario rem emerit li
cet ea interierit poterit quod impẽderit iudicio
nego. geſt. cõſequi veluti ſi frumẽtum aut vinuʒ
familie comparauerit: idqʒ caſu quodaʒ interi
erit foꝛtc incẽdio ruina.ſed ita hoc dici poteſt
ſi tipſa ruina vel incẽdium ſine vitio eius accide
rit: Nam cum pꝛopter ipſam ruinam aut incẽdi
um damnatus ſit abſurdum eſt eum iſtarũ rerũ
noĩe que ita cõſumpte ſunt quicq̃ʒ cõſequi ⁊c.
Glo.in.l.at qui natura..cũ me abſente inverbo
cõmittit ⁊c.in verſi.item opponitur cc. Bald.hic dicit iſtam
glo. eſſe ſingularem ad hoc ꝙ emptoꝛ cui res vendita eſt euicta ꝑ
eum qui agit ꝓcuratoꝛio nomine licet non opponat exceptionem
pꝛocuratoꝛiam cum poſſet opponere tamen poteſt agere de euic
tione contra venditoꝛem vt ibi per eum cum quo ſto. Uno
addito ꝙ iſta glo.bene ⁊ ſubtiliter ponderata ſeruit nobis in alio
ꝙ non ſolum boc pꝛocedit ſi non opponit exceptionem pꝛocura/
toꝛiam ſed etiam ſi non opponit exceptionem declinatoꝛiã contra
iudicem ſeu perſonam iudicis vt patet expꝛeſſe ex verbis glo.que
hoc mõ intellecta ſeruit nobis pinguius. Uno etiã addito ꝙ eui
ctio eſt de natura contractus ᷣm Pau.de caſt.in ſuo conſi.xxxx
viiij.ad quem me remitto ⁊ pono glo,de qua modo agimus.
Cuius verba ſunt hec.
Committit ⁊c. in verſi. Item opponitur quia
ex tali ſententia lata non videtur ſtipulatio cõ/
mitti:nam iſte geſtoꝛ negotioꝛuʒ poteſt illi ſub/
iecto agenti obijcere ꝙ non habet mãdatum qð
cum non fecerit videtur ꝙ non agat de euictiõe
yvt infra de euic. l. ſi rem quaʒ..ãſi duple ⁊.l. ſi
dictum. S.ſi cum poteſt ⁊c.

BGlo.in.l.at qui natura.S.cum me abſente in ver
bo cõmittit in verſicu.iteʒ quomõ iura bit ⁊c. Bal.hic dicit iſtam
glo. eſſe ſingul.ad hoc ꝙ actoꝛ non iurat de calumnia quãdo reꝰ
confitetur debitũ vt ibi per eum cuʒ quo ſto.quia glo.clara eſt ⁊
non eget alia mea noua interpᷣtatõe. Tamẽ hoc eſt verũ quando
reus ſimpliciter cõfitetur debitũ alias auteʒ non. vtputa ſi confi
tetur habuiffe.x.ducatos mutuos ſed deit ſe ſoluiſſe.nazʒ hoc ca
ſu bene iurat actoꝛ de calumnia ſᷣm glo.vnicã in.l.ij.poſt pꝛin.C
de iura.calum.in verſi.actoꝛ ad queʒ me remitto ⁊ pono glo.de
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
Cõmittit ⁊c.in verſi.iteʒ quomõ iurabit de
calumnia emptoꝛ. Reſpon.bene quia non facit
animo calumniãdi ſecũduʒ Jo.⁊ ꝓ eo eſt infra
de iureiura.l.ſi quis.

C. Nam ⁊ ſi ſeruius in pꝛincipio bal.hic dicit iſtum
tex. eſſe ſingul ad hoc ꝙ captus ab hoſtibus ſi relaxatur ſub fide
etiã alterius capti vt redeat ſi non redit tenetur ateri remanenti
in omni eo quod ſoluit pꝛo eo ⁊ actione mandati vel negotioꝛuʒ
geſtoꝛũ.⁊ ꝙ valet huiuſmodi cõuentio inter ſocios captos ꝙ vnꝰ
remaneat ⁊ alter vadat pꝛo pecuniis pꝛo redimẽdo alios captos
⁊ redeat vt ibi per eum cum quo ſto.quia tex.clarns eſt. Uno
addito ꝙ hoc non eſt mirũ quia expꝛeſſe cõuenerũt vt ſi ille non
rediret poſſent ſoluere pꝛo eo vt in verſi.⁊ niſi rediiſſet vel reuer
ti nolniſſet ⁊c.⁊ ſic alii habuerũt mandatum ab eo vt ſonat iſte
tex. Circa cuius materiã vide do.meũ Alex.de imol.in ſuo con
ſilio.lxxxxviiij.in vlti.colum.in ſᷣo volu.incip.ſi ſunt duo fratres
vbi ponit de ſocio capto ad quem me remitto.⁊ pono tex.noſtrũ
Cuius verba ſunt hec. . .
L.Nã ⁊ Seruius reſcripſit vt eſt relatũ apud

alpheũ libꝛo tricenſimonono digeſtoꝝ cuʒ a Lu
ſitanis tres capti eſſent.⁊ vnus ea condictione
miſſus vt is pecuniaʒ pꝛo tribus afferret.⁊ niſi
redijſſet vt duo pꝛo eo quoqʒ pecuniaʒ darent:
isqʒ reuerti noluiſſet.⁊ ob hanc cauſaʒ illi pꝛo
tercio quoqʒ pecuniã ſoluiſſent Seruius reſpo.
equuʒ eſſe pꝛetoꝛẽ reddere iudicium in eum ⁊c.
L. Nam ⁊ ſeruius.S.mandato HBal.hic biettinem
1

tex. eſſe not.ad hoc ꝙ licet cedens actionẽ liberetur vt in.l.quod
debetur.ff. de peculio. Adeo ꝙ dicimus ꝙ ceſſio in incoꝛpalibus
habetur loco traditõis ſpᷣm Ang.in conſilio ſuo.clxxix.incipie. An
officialis poſt tempus vc.tamẽ non liberatur quãdo tenetur ex
culpa licet ex ea cauſa habeat actionẽ contra aliũ vt ibi per eũ cuʒ
quo ſto. Uno addito ꝙ cedens regulariter actõem quã quis mo
uere obligatus eſt liberatur cedendo ſm glo. in. l.ij. .labeo. ff. ne
quid in loco publico.⁊ voluit Bar.in.l.ſi ſic.S.fi.ff.de lega.pꝛimo
quem me remitto.⁊ pono text.de quo agimus. Cuius verba
unt hec.

C.Mandato tuo negotia mea lutius titius geſ
ſit quod is non recte geſſit tu mihbi actiõe nego.
geſto.teneris:non in hoc tantũ vt actiones tuas
pꝛeſtes: ſed etiam ꝙ impꝛudenter eum elegeris
vt quicquid detrimenti negligentia eius fecit tu
mibi pꝛeſtes ⁊c.

Glo.in.l.penulti.in verbo liberet ⁊ c. Bal ·hic di/
cit iſtam glo.eſſe not.ad hoc ꝙ dos poteſt dari viro etiã facto di
uoꝛtio vt ibi in verſi idem ſi vellent ei cõcedi ⁊c. cum quo nõ ſto
quia hec glo.bene ⁊ ſubtiliter ponderata non dicit mihi hoc.nam
dos iam erat apud marituz vnde ſoluto matrimonio non datur
ei. ſed bene poteſt cõuenire cum fratre ſoꝛoꝛis vt remãeat apud
eum pꝛout dicit iſta glo. que non dicit illud ad quod eam põde/
rat Bal. Cuius gloſe verba ſunt hec.

C Liberet quia remittere ei vult ⁊cetera.Idem
ſi velit ſibi concedi actionẽ vt infra mandati.l.
idemqʒ.s.ſi cui.⁊ idem ſi alio quocũqʒ modo
mutaret oblationẽ vt infra de iure dot.l.mulier
S. finali ⁊c.
NRubꝛica de calumniatoꝛibus.

Hloſa in.l.ſi quis in verbo pecunia ⁊ cetera·
Bal.hic dicit iſtam glo.eſſe notandazʒ ad hoc ꝙ doctoꝛ qui dat pe
cuniaz ſcolaribus vt euʒ audiant tenetur ex illo edicto de calum
niato. vt ibi per eum cum quo non ſto. quia hec glo.ſentit cõtra/
riuz ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur dum dicit hoc eſſe verum in
publicano ⁊ non ita foꝛte niſi in ſimilibus ⁊c.nam doctoꝛ non vi/
detur aliquid babere cõmune cum publicano nec videtur ei eſſe
ſimilis in hoc.tamẽ de hac materia vide tu glo.in.l.iiin verbo oc
cupaſſe.ff. de offi.pꝛefec.vrb.⁊ glo.in.ꝭ.penul.inſtitu.de ſuſpectis
tutoꝛi.ad qnas me remitto.⁊ pono glo. de qua agimus.Cuius
verba ſunt hec.

CPecunia eſſet ob mancipia reſtituẽda:calum
niari eniʒ videtur inique reſtituẽdo ſecũduʒ yr.
⁊ videtur ſpeciale in publicano vt hoc edictota
li caſu teneat᷑ non ita foꝛte niſi in ſimilibus.ſed
habet locum condictio ob turpem cauſaʒ.vt.C¶
de condic.ob turp.cau.l.finali ⁊c.

Glo.in.l.pꝛima..qui autem in verbo dare ⁊c.
HBal. hic ditit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ſi quis phibetur ab
aliqua lege vel a ſtatuto dare etiaʒ phibetur ipſe ab alijs accipe.
vt ibi per eum cum quo ſto.pꝛo quo facit text.in.l.ſi quis ſeruo
in fi.⁊ in.l.ſi ſeruus in fi.⁊ in.l.qui hominẽ.9.ſi ticiũ.ff.de ſolu.
Sicut dicimus in coꝛrelatiuis ꝙ vno pmiſſo videtur aliud eſſe
permiſſuʒ.⁊ vno ꝓhibito videtur aliud eſſe pꝛohibituʒ vt in. l.i.
C. de cupꝛeſſis li.x.⁊ voluit Bal. in rubꝛica de reb. credit.⁊ bal.
in. l.iij. in fi.C. de ſacroſan.eccle.?⁊ Bar.in.li.ff. quod mer.cauſa.
⁊ Bart. in.l. fieper illum tex.ff. de acceptila. ⁊ Bart.in.l.iij. C.
ſacroſancieccle. ⁊ in. d. .i. C. de cupꝛeſſis.?⁊ Paul.de caſt. iu ſuo
ſilio.xix.incip.Cõmunitas alicuins terre ⁊c.ad quos me remitto
Uno addito ꝙ de impoꝛtantia verbi dare poſuit illuſtr. do. Fran
ciſ. areti.in ſuo conſi.clx.quem omnino videbis.⁊ pono glo. de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

C Dare ⁊ per conſequens eis accipere ⁊cetera
Nubꝛica De in integrum reſtitutionibus.

L. Non ſolum in fine. Bal. bit dicit iſtum tex.eſſe ſin
gul. ad hoc ꝙ ſi ſeruus minoꝛ.xxv. annis manumiſſus a domĩo
fuit inſtitutus heres ab vno ⁊ adijt hereditatẽ demũ per ingrati
tudinẽ reuocatus fuit in ſeruitutẽ a domino ſuo qui euz manu/
miſerat poteſt vomin repudiare bereditatẽ pꝛedicta r reſtitui
ex perſona ſerui minoʒis.xxv.annis ſi vult. Sed ſi ſeruus ẽ ma

ioꝛ poteſt abſtinere ab ea vt ibi per eum cum

citer. quia tex.iſte pꝛobat mihi vnũ quod eſt einon ſoſinmni

uus non fuit reuocatus in ſeruituteʒ tamẽ fuit der P etii ſiſer
an 3 uit der in ade
do hereditatẽ poteſt dominꝰ abſtinere ab ea. vel wmian inaei
etatis ſi ſeruus erat minoꝛ. vel etiaʒ ſi erat mai ſnmnoris

1eIu 4 Ear nat poteſt reſttui
Rron ne ernne vot modo ego intelligo qui Krrama
CPꝛoinde ⁊ ſi minoꝛ in ſe eruitutem redi
vel ancilla fiat dominis eoꝛuʒ dabitur no eir
tempus ſtatutũ reſtitutio in integrũ. Sed ſi t
te hic minoꝛ erat captus in hereditate qpiadt⸗
rat Julianus libꝛo vicenſimoſexto digeſtonn
ſcribit abſtinendi facultatẽ dominiũ poſſe babe
re.non ſolum etatis beneficio: verü eti ſienn⸗
non patrocinetur. quia non adipiſcẽde heredi,
tatis gr̃a legũ beneficio vſi ſunt ſz vindicte c.

Gloſa in.l.finali in verbo cognita ⁊ cetera
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe notandaꝭ ad hoc mino⸗ poteſt
