Tamen fallit in caſu iſto vbi viuus comburit᷑.⁊ facit text.etiam
in. l.ij. eo. tit. Et ratio eſt quia moꝛtuus non eſt homo vt in. l. ij.
C.qn reus vel accuſatus cuʒ quo ſto. Uno addito ꝙ etiam
moꝛtuus nõ põt excõicari vt in.c.quoꝛundaʒ.xxiij.diſ.niſi in cer
tis caſibus notatis in.c. necq;. lxxxviij. diſ.⁊.x.q.ij.in ſumma. ad
guas me remitto ⁊ pono tex.dc quo agimus.Cuiꝰ vꝓᷣba ſũt he.

L. Uniuerſi fiduciam gerant vt ſi quis eoꝛũ ab
actoꝛe rerũ pꝛiuatarũ noſtrarũ ſiue a pꝛocurato
re vexatus fuerit ⁊c.

Abi de cauſa ſtatus.

L. pꝛima. Bal. bic reputat iſtum tex. ſingularẽ ad hoc p
poſitum ꝙ vbi petitur remiſſio delinquẽtis de loco ad locum p
ut poteſt vt in auten.qua in pꝛouincia cum ibi plene nota. C. vbi
de crimiine agi opoꝛtet.⁊ per bal. in.l.cum archimedoꝛam.C. vt
in poſlegato. ⁊ bald. in additio. Specu.in titu. de accuſat. in ver
ſi.ſed quid ſi offenſus ⁊c.⁊ Oldra.in ſuo conſil. cxxiiij. debet pꝛi/
mo iudex a quo petitur remiſſio cognoſcere viruʒ remittendus
deliquerit vel ne. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intelic ũ
iſtiꝰ tex.qui non dicit mihi aliquid de hꝰmodi cognitõe fienda ꝑ
iudicem remittentè ſed loquitur indiſtincte pꝛout videre pot es
ex verbis eius que ſunt hec.

L. Ea quae a te cum tibi ſeruiret refugit in aliã
pꝛouintiam ſe contulit libertatem ſibi vendicaſ
nõ iniuria ab eo loco litigare cõpellenda eſt vn
de quaſi fugitiua receſſi., it. ideoqʒ remittere eam
in pꝛouintiam in qua ſeruit pꝛeſes ꝓuincie qui
eo loco ius repꝛeſentat cure habebit:ſed nõvbi
depꝛehenſa eſt audiri debet ⁊c.

A. finali. bala hic dicit ſtum ter eſſe ſingularem ad boc
pꝛopoſitum ꝙ per reſcriptũ pꝛincipis poteſt tolli exceptio pᷣſcrip/
tionis vt ibi per eum cum quo ſto. Uno adadito . n debz
quis citari qui leditur ex hoc per not.per do.medũ Alex ð imol.
in ſuo conſilio ſo in pꝛimo volumie in quinta colum.incipie.An
legitimatus ⁊c. ⁊ in conſilio.ccxv.jn ſecundo volu.incip. an pꝛin
ceps ac.⁊ in conſilio.c i.in pꝛima colum. incip.viſis inſtrumẽtis
exemptõis ⁊c.ad quem me remitto ⁊ pono tex. de quo agimus.
Enius verba ſunt hec.

Z. In litibus:in quibus vtrum ingenuus an li⸗
bertinus ſit aliquis queritur quinquẽnij dimiſ9/d
ſionem: poſt quod diuino adiutoꝛio opus eſſe
veteres leges pꝛecipiebant in poſterum ceſſare
ſancimus: ⁊ huiuſmodi lites poſt memoꝛatum
tempus ad exempluʒ caeterarum vel in pꝛouin
cijs apud earnm moderatoꝛes vel in hac alma
vrbe apud competentes maximos iudiccs exa
minari: quod etiaʒ ſi clarifſima perſona ſuꝑ ta
li condictione vel etiam ſeruili queſtione patia
tur tenere cenſemus ⁊c.Ludouicus bologninꝰ
vtriuſqʒ iuris doctoꝛ.

3

De inofficioſo teſtamento.

BGloſa in.l.ſi mater. Sal. hic dicit iſtam glo eſſe ſin /
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ſᷣm vnã lecturã ꝙ legata relicta in le/
ſtamento in quo pater pꝛeterijt filiũ ignoꝛauter debent vt ibi per
eum cum quo ſto. De qua materia vide tu late per omnes
in auten. ex cauſa.C. de libe.pꝛete.⁊ per Bart.in.l.filio pꝛeterito-
ff de iniuſto teſtamen. ⁊ BGar. in.l.flium. ꝭ. in omnibus.? in.l.is
qui.. ſedůſi ynus.ff. de lega. pꝛeſtan. ⁊ Paul.pe caſ.in ſuo conſil.
cxxvij.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec. . „ ⸗
C Pꝛohibetur. quid ſi filij vna cuʒ heredibus
extraneis ſint inſtituti. Reſpondeo habet que⸗
relam ſᷣm quoſdam contra extraneos tantum.
arg. infra famil. hirciſ.l.fi. Sedmmelius eſt di⸗/
cere nullam eõpetere querelam cum iſte pꝛeſt. u/
matur inſtitutus cum ſint fratres inſtituti:⁊ nul
lo inſtituto vel pꝛo inſtituto habito cõpetit que
rela. interpꝛetãdum eſt enim in benignioꝛẽ par
tem vt teſtamentũ valeat ⁊ vltima voluntas de/
functi. vt. ff. eod. ſi pater. a. ff. de re iu.l. in teſta/

mentis ⁊c.

Gloſa in.l.ſimaritus. Zal bic dicit iſtam glo. foꝛe
ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ ſi creditoꝛ hereditarius adiuit he
reditatem illius quã ſciebat poſſe expugnari per querellaʒ puta
per filios illius experedatos pꝛepoſita fuit expugnata per quere
lam non põt conſequi debitũ ſuũ vt ibi per eauam. Sed tu ad
uerte quia contra hanc glo.videtur mibi hic eſſe eaſus in termi
nis. nam vxoꝛ hic inſtituta a marito bene potuitſcire ibi filiã ex
heredatam ⁊ eam poſſe querellare teſtamentũ paternũ .⁊ tamen
dicitur hic iu tex. ꝙ mulier poteſt conſequi debitũ ſuũ.⁊ ſic ẽ ca
ſus hic de directo contra gio.⁊ Hal. Mec obſtant iura allegata
glo. quia ſi bene ⁊ ſubtiliter põderentur non pꝛobant.⁊ loquunt
in alijs terminis penitus diuerſis vt videre potes ex eis. Quib
obmiſſis. redeo ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
CPꝛobetur.ſ.iure:fuit tamẽ de facto exhere/
data: ſi autem pꝛeterita dabatur ei ius acreſcẽ
di hodie contratabu.vel etiã dicit nullum vt in

fra de liber. pꝛeteri.l.finali ⁊c.

L. Scimus circa pꝛinci. Bal. bit dicit iſtum text.
eſſe notanduz ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ euictio debetur pꝛo legitima
filiis debita de iure nature vt ibi per eum cum quo ſto ſimplicit
quia tex.iſte optime pꝛobat hoc.Cuiusrba ſunt hec.

L. Scimus antea conſtitutioneʒ fuiſſe relatam
qua cautum eſt ſi pater minoꝛẽ debita poꝛtione
filio ſuo reliquiſſet omnimodo: ⁊ ſi nõ adijcia
tur viri boni arbitratu repleri filio attamẽ ipſo
iure ineſſe eandem repletionẽ. Querebat᷑ itaqʒ
ſi quis rem donatam vel inter viuos vel moꝛtiſ
cauſa:vel in legatis vel in teſtamento relicta ag
nouerit ⁊ pꝛo parte ſua habuit: deinde eadem
res euicta vel tota vel pꝛo parte fuit: an debeat
ex noſtra conſtitutõe pars legitima poſt euictio
nem ſuppleri.vel ſi ex lege falcidia minuãtur le
gata vel fideicõmiſſa vel moꝛtis cauſa donatio
nes: debet tamẽ ex hoc caſu ſupplementũ intro
duci nedum totam falcidiam accipere ⁊c.

Gloſa in.l.ſcimus.S.cum antea. SBald· hic dicit
iſtam glo.foꝛe ſingularem ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ filius cui relinqui
tur vniuerſum patrimoniũ per fideicõmiſſum non dicitur filius
ſed dicitur potius heres. ſeeus ſi relinquitur ſibi aliquid iure in
ſtitutõis pꝛo legitima.quia tunc bene dieitur filins vt ibi per euʒ
cum quo non ſto ſimpliciter.quia hoc eſt cõtra textin.l.ita tamẽ
5..rogatus.ff.ad trebell.cum ibi plene nota.ad que me remit:o ⁊
pono verba glo.de qua agimus que ſunt hec. .

C CLelebꝛari condictione ex hac lege nõ pque
relam quod apparet ex ſequẽtibus.namſi per
querelam non valeret. ſed iura iſta que teſtamẽ
to relicta eſſent quaſi a demẽte relicta:vt.ff. eoo
tit.ſed hodie aliud videtur qᷓʒ lex iſta dicatiff.
per auten.vt cuʒ de appella.cogno.. aliud col.
viij. cum debeãt habere iure inſtitutõis:niſi ve
lis dicere iſtum intelligi quaſi inſtitutũ cunqʒ p
toꝛ fideicõmiſſariũ reputat pꝛo inſtituto vt ,
ſtitu.de fideicõmiſ.heredi..reſtituta.ꝛ eſt ſi⸗
mile ad.S.iſtuʒ in auten. de trien. ſemil. . pꝛi
mo coll.iij. HWl

Z. Omni modo.ꝭ.imputari. Bal bic dieit ſtum
tex.eſſe notauduzʒ ad hoc pꝛopoſiiũ ꝙꝙ emphiteoſis quã tenet fli⸗
qui eſt vltimus in agnatõe non imputat ſibi in legitima ſii de/
bita de iure nature vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno ſolo ad
dito ꝙ de hoc poſuit etiã Bar.⁊ alij poſt eum in.l.ſt patroni in
ain. ff. ad trebel. ⁊ etiã Bal. in.l.enm virũ in quarta qoe in lectu
ra antiqua. ⁊ in vltima colũ. in lectura noua.C.de fideicomiſ.
Bal. hic in. S.que nuper ad quẽ me remitto ⁊ pono text.de quo
agimus. Cuius verba ſunt hec.

CImputari vero filijs alijſqʒ perſonis quae
dudum ad inofficioſi teſtamenti querelam vo/
cabuntur in legitimaʒ poꝛtiones:⁊ illa volumus
quae occaſione militie ex pecunia moꝛtui in eiſ
dem perſonis acquiſite poſſe lucrari eas perſo
nas manifeſtuʒ eſt:eo ꝙ talis ſit militia vt ven/
datur:vel moꝛtuo militare certa pecun ia ad he
redes eius perueniat.ita tamen vt ille gradus
militiae inſpiciatur quẽ in moꝛte teſtatoꝛis mi
litans obtinet vt tanta ei pecunia in legitimam
poꝛtionẽ computet᷑ quantã dari couſtitutuʒ eſt:
ſi in eo gradu cõſtitutus eſſet is qui militiaʒex
pecunijs teſtatoꝛis adeptus eſt: exceptis ſolis
viris ſpectabilibus ſilentiarijs ſacri noſtri pa/
lacij:quibus pꝛeſtita iaʒ ſpecialia beneficia tã
de alijs capitulis q̃ʒ de pecunijs ſuper memo/
rata militia a parentibus eoꝛũ datis ne in legiti
mã poꝛtionẽ eis cõputentur rata eſſe pꝛecipim⸗
in caeteris vero perſonis pꝛedictam obſeruati
onem tenere volumus.

CL. Si quando..⁊ generaliter. Bald. hit diiit

iſtum tex.foꝛe v nicũ ⁊ ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſilius expe /

redatus etiam ſi agnoſcat legatũ ſibi factũ a patre non per hot in
telligitur renũciare legittime ſibi debite in bonis eius. nec perdit
ius agendi ad eam vt ibi per eum cum quo ſto. Uno adadto
ꝙ idem voluit ipſe met Bal.in ſuo conſilio incip. In xpi nomine
amen. Antiquũ ſtatutũ ⁊c.⁊. Paul.de caſtro in ſuo conſilio.cxp⸗
⁊ etiaz in conſilio.cxxxi.⁊ in conſilio.cccccxxxiiij.ad quos mme re
mitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CEt generaliter diffinimus quãdo pater min
legitima poꝛtõe filio reliquerit vel aliquid de/
derit vel moꝛtis cauſa donatõe vt hic inter vi⸗
uos donatio in quartam ei computetur ſi filius
poſt obitum patris hoc quod relictũ vel dona/
tum eſt ſimpliciter agnouerit foꝛte ⁊ ſecuritate
heredibus fecerit quod ei relictuʒ eſt accepiſſe
non adijciens nullam ſibi ſupereſſe de replelot
queſtionem nullum filiũ ſibi facere pꝛe iud icin:
ſed legitimã partẽ repleri niſi hoc ſpecialiter 1
ue in apoca ſiue in tranſactiõne inſcripſerit ve
pactus fuerit ꝙ cõtentus relicta vel data parte
de eo quod deeſt nullam habet queſtionez tunc

niie r

ubuſeca ne vbin ⸗
WeS cige .
inhmeu hlef

gz, uiſ

ſensſreger
mtbAuiee

en e
=

Nak An

re t
„ue
glt me
nſ cn gain gru
ſe nfeuu e artu
lmmh fin it n

4
detrgei

hamasin
atnimmlſüninntnn
eiuſpinienun rſnd

H iungtfgimenn un
aenirfuihinmt

õ

pli, Muminginbrun
(rktätfiegenenirn en

WGefitdmanmtuuneth

WNRſeſcken. Duccun ümr
(cnlprecſsftnnndnartnen
Gnfſunefuptnignilrttant

————
locgkalgenſmnolſorn
eman e

Ctrhuagtülgn
mnftuiglim min
Uungrfinlnlan
linhliinnn⸗
ngnun inaic.

4
lr recind eee
nfnluili ai

ſtdnie
Menigih

nullſihlthniden

e. A
eeWi
n ee
nelriaen hN
aſin iitn an
ntne NNl
(en uni
ee nee iſt
feiſ gatnnn n

ntal lire,
Gaſini

uente Ar
Amäg int

4
n

Kinn
un
ReA

1

112

.⸗-

WNb

.òẽtr,/

.dẽe

mrsa ſen
rri AEi
WMS
a⁵

an AENI
ü
— .
ctaer 331 1

Wü wX tain
ein
mrac
saαα 4
Cariti

enĩ omni excluſa querela paternũ amplecti cõ/
pellctur iudiciũ quae omnis ſanctio ſuas radi/
ces extendat non ſolum ad filiũ vel filiam ſed
etiam ad omnes perſonas quae de inofficioſo
querelam contra moꝛtuoꝛum vt iam elogia poſ
ſunt mouere ⁊c.

De inofficioſis donatiõibus.

Bloſa in.l.pꝛima in gloſa magna circa finem.
Bal.hic oit iſtam glo.eſſe notandam ad boc pꝛopoſitũ ꝙ;
donatio facta in fraudem legis eſt ipſo iure nulla.ſecus ſi fiat in
fraudem hõis vt ibi ꝑ eũj cũ quo ſto. Pꝛo quo facit tex.in.l.ſi li ⸗
bertus minoꝛem.ff. de iurepatro.⁊ in.l.ſeyus ⁊ augerius.ff.ad
l.falcid. cum ibi nota.ad que me remitto. Uno addito ꝙ qñ
pᷣCſumatur donatio facta in fraudem poſuit Pau.de caſtro in cõ
ſilio. xv. ? Bar.in.l.illud.S.ſuꝑuacuũ.ff.quib.mo.pign.vel hy⸗/

pote. ſolut.⁊ Bar.in.l.poſt contractũ.ff.de donano. ⁊ Bar.in.l.

lucius.ꝭ.omnes.ſff.de hijs que in frau.cred.⁊ in ſuo conſilio inci
pie. Martinus de eugubio ⁊c.⁊ Bal. in.l.illud.C. de ſacroſanc.
eccle.? Bal.in.l.i.C.de donat.ante nupt.⁊ Angel.in.l.fi.C.de do/
nat.inter virũ ⁊ vxo.ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agi
mus. Cuius verba ſunt hec. . . „ .
Duabus vncijs in verſi. alij dicũt dari vtilẽ
rei vendicatõem:quod ſatis dici poteſt pꝛopo/
ſita pꝛius iſta querela:non autem datur directa
quia qui accepit factus eſt dominus traditione
vtpote cum nõ in fraudeʒ legis ſed hominis ſit

facta aliẽ̃atio.vt.ff.de iurepatr.l.ſi libertus ⁊c.

loſa in.l.ij. Bart. bit dicit iſtam glo.foꝛe ſingularem
ad hoc pꝛopoſiliũ ꝙ filius exveredatus non põt intentare quere /
lam inoffcioſi teſtamẽti qui non vult ſuccedere patri vt ibi ꝑ eũ
cum quo ſto ſimpliciter. Uno ſolo addito ꝙ etiã non datur
ei qui agnouit relictũ ſibi factum in teſtamẽto in quo fuit exhere
datus ſiue directo ſiue per conſequentiã vt in.l.nihil.ff. de inoffi.
teſta.per quẽ tex.ita decidit ibi Bar.⁊ etiã Paul.de caſt. in ſus
conſilio.cxxiiij.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
In poteſtate. Nota ergo quãdoqʒ patrem fi
lio poſſe donare vt tranſeat dominiũ ſtatim:qð
verum eſt in caſibus.ſ.in dote ⁊ donatõe pꝛop/
ter nuptias vt.ff.famil.herciſ.l.pomponiꝰ phi/
ladelfus ⁊.ff.de collatio.bono.per totum.⁊ de
colla.dot.per totum. Itemeunti ad caſtra res
mobiles vt infra famil.hirciſcu.l.iiij.item ali/

quod diurnũ ⁊c.
De petitione hereditatis.

BGloſa in.l.ij.in verbo pꝛobatur. Do.me⸗ Aiera.
de imola in ſuo conſilio.lxx.incip.quãdo pꝛocedit᷑ per inquiſitio
nein ⁊c.in quinta colum. reputat iſtam glo.ſingularẽ ad hoc pꝛo
poſituʒ ꝙ notarius poteſt emendare inſtrumentũ ſuũ ne incidat
in falſum infra tñ modicũ interuallum. De qua materia vide
tu not. per Barin.l.non ſolum. ꝭ.⁊ vt pꝛobari.ff de noui operis
nuncia.⁊ in.l.i.in a colum.ff.ſolu.matri.s per do. Abba.in.c.in
pſentia in quarta colu.de pꝛobatio.⁊ in.c.auditis extra de pſcrip.
ad qͥs me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cuius vᷣba ſunt bec

CPꝛobatur hoc ipſo ꝙ coutrarium pꝛobatur
ſic infra de pꝛeſcriptio.lon.temp.l.ſuper.ff.de
pꝛobatio.l.verius.

L. In reſtituenda. Bal. hic dicit iltũ tex.eſſe notabi⸗
lem ad hoc pꝛopoſitũ ꝗ expenſe facte in infirmitate ⁊ pꝛo funer̃
equipantur ⁊ etiã equipantur expenſis cibarioꝛnz vt.l.ſicut im/
pendit. ff. de vſufruetu ſed Tñ nõ veniũt in actõe funeraria ex/
penſe infinitatis vt in.l.⁊ ſi quis..hec actio.ff. de religi.⁊ ſumpt.
fune. cum ibi nota. ad que me remitto ⁊ pono tex. de quo agimꝰ
Cuius verba ſnat hec.

Z. In reſtituenda hereditate compenſatio eius
inducitur quod te in moꝛtui infirmitate in ſum/⸗
ptumqʒ funeris bõa fide ex pꝛopꝛio tuo patri/
monio errogaſſe pꝛobaueris ⁊c.

BGlo.in.l.cogi in verbo nõ pꝛobat ꝛc. hBal. hie
dic it iſtam glo.eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ille qui nõ do/
cet de ſuo titulo non pᷣſumitur habere bonã cauſam vt ibi p enʒ
cum quo ſto ſimpliciter. Uno addito ꝙ bona fides pᷣlumit
ex ſitulo vt in.l:penul.C. de pꝛeſcrip.lon.tempo.⁊ in.l.impꝛoba.
Cide acqui.poſ.⁊ voluit ẽt Bart. in. l.i.. vo. ff. de iti. actuq; pꝛi/
uaro.?⁊ Daul. de caſtro in ſuo conſilio.clv.⁊ do.meus Alexan. de
imola in ſuo couſilio.vj.in quarta colũ.in tercio volu. incip. Cir/
ta pꝛoceſſum ⁊c.⁊ in conſil.xxxixan vᷣa colum.in vo volu. incip.
vſis ſcripturis ⁊c. Et bona ſides ⁊ ẽt tnulus pᷣſumutur ex lon
ga poſſeſſione ᷣm Inno. in.c.cum veniſſent extra de in integr. re
ſtitu.⁊ Bal,in ſua margarita in verbo titulus vc.⁊ Bal. in. l. fi.
in. xvx. colu.C. de edic.iui adri.tolle.? Paul. de caſt. in ſuo conſi
lio o.⁊ do.meus Alex.de imola in conſilio.vj.in ſa colu.in pꝛio
volu.incip.quato tempe pꝛeſcribatur ⁊c. ⁊ in conſilio vliio in pꝛi/
ma colum.in pꝛimo volu.incip. Quomõ acquiratur ſeruuus ⁊c
⁊ in conſilio.ccxij.in ſᷣo volu.incip.viſo ⁊ opoꝛiune diſcuſſo xc.⁊
in conſilio. cxxxxxixin eodem ſo volu. in ſa colum. incpp. viſo et
diſcuſſo pꝛocerſu ⁊c.⁊ illuſtris do. Franciſ.aretin.in ſuo conſilio
lxiij.incip.in pᷣſenti conſideratõe ⁊c.in tercia colũ.⁊ etiq in cõſilio
ciij.incip. In cauſa ⁊ lite ⁊c.in antepe.colum. ad quos oẽs me re
mitts ⁊ pono glo.de qaa agimus.Cuius verba ſunt hec.

C In verſi.dic ergo ſᷣm Bul. nullus poſſeſſoꝛ
cogitur dicere moduʒ ⁊ qualitatẽ poſſidendi:ſʒ
excipitur in hoc petitio hereditatis in qua tene
tur dicere moduʒ ⁊ qualitateʒ ſue poſſefſionis:
⁊ ita impꝛopꝛie ponitur titulus ideſt pꝛo modi/
ficatõe quadam ſicut ⁊ ponit᷑ cum adiacet pꝛo/
nomini hic ⁊.ff.eo.l.nec vllam..pꝛimo ⁊c.

De rei vendicatione.

L. Si mancipium. Bal.hic repujtat iſtuz tex. melio
rem de iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ emeus fem a pꝛedonibus tenet᷑
eaz reſtituere domino etiã non habito pꝛecio vt ibi per eum.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu iſtius texlꝰ qui
hoc modo intellectus non habet dubiũ contra.l.ancille. C. de fur
tis.⁊.l.quod labeo.ff.de carbo.edic.ſed ego intelligo eum in emẽ
te talem rem non ſolum a pᷣdonibus ſed ab alio quocunq; habẽ
te cauſam ab eis vt ibi in verſi.alij ninlla iuſta cauſa vendiderunt
⁊c.⁊ ſic non fuit pꝛedo qui vendidit. Plus pꝛobat ille vext.
ꝙ idem eſſet in re furata ⁊ ſic ſine violentia ſubtracta vt ibi in vᷣ
ſicn.per vim vel furtim ablatam ⁊c. De quo vltio habes etiã
tex.in.l.in ciuilem.C. de furtis.vbi plene per omnes ſcribentes
maxime per HBal. ⁊ glo. in.l. ſi colom. C. de agrico. ⁊ cenſi. libꝛo. xj
que dicit᷑ ꝙ emptoꝛ rei furtiue poteſt cõueniri etiam a poſſeſſoꝛe
cui fuit ablata.⁊ idem voluit Bal.in.d.l.in ciuilem.⁊ hoc modo
tee.iſt e põderatusmagis ⁊ pinguius ſeruit nobis.⁊ hec ommia
pʒobat pꝛout videre potes. Cuius verba ſunt bec.

L. Si mancipiũ tuũ per vim vel furtim ablatuʒ
alij ex nulla iuſta cauſa diſtraxerũt vendicãti ti
bi dominiũ ſoluendi pꝛecij nulla neceſſitas irro
gatur.

BGloſa in.l.ſi fundum. ¶ Bald hic reputat iſtam glo⸗
vnicam ⁊ ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet poſſeſſoꝛ qui tenet
de fructibus perceptis tantũ non tenet᷑ de percipiẽdis vt in.l.ſru
ctꝰ.ff. de rei vendi.⁊ in.l.apud iulianũ.S.pꝛimo ⁊ ibi per Nart.
ff. de lega.pꝛimo.⁊ per Bal.in.l.non ignoꝛat. C. de fruct. ⁊ lit. ex /
pen.tener̃᷑ tamen reſtituere fructus maturos quos non percepit
ſed malicioſe permiſit coꝛrumpi vt ibi per euꝰ cum quo ſto ſim
pliciter.quia glo.aperte hoc deeidit. Cuius verba ſunt hec.
Nercepiſſe.de percipiendis eniʒ nõ tenetux
vt hic innuit pꝛopter titulum quem habet.ſʒ fal
lit in quattuoꝛ caſibus quibus titulus non excu
ſat a percipiendis. Pꝛimus.ff.quod met.cauſa

l.ſed ⁊ partꝰ in pꝛin.ſecundus in eo qui emit in

fraudẽ creditoꝝ vt.ff.ð hijs que in fra. cre.l. att
pꝛetoꝛ. S. per hanc. tercius qui emit cõtra inter
dicta legis ſciens dᷣt infra de agricol.⁊ cenſ. it. l.
quẽadmodum in fi.li.xi.quartus in es qui emit
a fiſco non ſolemniter vẽdente. vt infra de fide
inſtru. ⁊ de iure haſte fiſca.l.i.li.x.Idem poteſt
dici in eo qui fructus maturos patitur coꝛrum/

pi ⁊ ſtudioſe.

Bloſa in. l. domuʒ Bal hie dicit iſtam glo. eſſe notan
dam ad ſcienduʒ quot modis petãtur expenſe. De quo video etiã
plene not in. . ex diuerſo. ff. eo. tit. dixi etiam in. l. ſ muliet. S.ſ
rem. fl. de lega.iij.in hijs ſecidis interpᷣtatõibus noſtris ⁊ ad ibi
dcã me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cuius vba ſunt hec. i

CNullam. tribus enim modis repetũtur expe
ſe per. a. z. e. x.i.ideſt actione exceptõne ⁊ iudi/
cis officio quoꝛũ nullo repetũtur bic ⁊ infra de
edif.pꝛiua.l.ſi is.⁊ ð exeep.doli.l.ſi paulus ⁊c.

De vſufructu.

loſa in.l.quarta in glo.pꝛima in verſic.ſed eo
caſu yc. XZu ſcis ꝙ vſufructuarius non facit fructus ſuos
ante pꝛeſtitam cautionẽ vt in.l.vxoꝛi.ff. de vſufruc.legat.⁊ in.l.x
ſi cuius. ff. de vſufructu. ⁊ etiam in.l.penul.ff.ſ vſufruc peta.⁊ in
l. ex diuerſo cum ibi plene nota.ff. de rei vendi. licet in cõtrariuʒ
videatur eſſe glo.in.l.i.ff.de vſufruc.circa mediuʒz in glo.magna
que tamè poteſt ſaluari vt pꝛocedat quo ad boc vt vlufructus
dici poſſit.nam ommino dici poteſt ante cautionẽ pꝛeſtitam ſz nõ
poteit vſufructuarius fructus ſuos ante eius pꝛeſtationẽ. Sed
ego dubuo quid ſi non poteſt eam pꝛeſtare an faciat fructꝰ ſuos.
In quo bꝛeuiter.dicas ꝙ non. glo.eſt ſingula.in hac...ſiij.Sᷣm
HSaid.ibidem cum quo ſto ſimpliciter.qma glo.clara eſt ⁊ non
eget alia noua mea interpꝛetatoe. Cuius ver ba ſunt bec.

Aſufructus bonoꝝ ſed fideiuſſoꝛibus datiſ
p̃m arbitriũ boni viri.hoc tamẽ fallit in caſibꝰ
vbi non ſatiſdatur vt cum relinquuur fiſco vt
lega.vel fideicõ.no.caue.lł.i..ſi ad fiſcum·Itẽ
quãdo habet pater in bonis filij vt infra ð bo.
qʒ libe.l.cũ non ſolum.S.vbi.⁊..pꝛoculdubio.
Item in tercio quando vſufructus pure legatur
ſed pꝛopꝛietas ex die ⁊ ad diem. Item multo/
magis ſi relinquitur quãdocunqʒ vſufructus fi
nietur. qꝛ in hijs caſibus veriſimile eſt ꝙ quaſi
re ſua viet᷑.vt.ff.de vſufru.quẽad.caue.l.ſi vſu/
fructus alias nõ ẽ lex.ſʒ..ʒillud.⁊.S.plane.ſed
eo caſn.ſ.quãdo debet ſatiſdari quid erit ſi non
poteſt ⁊ velit iurare ſuper eiſdem.dicũt quidaʒ
ſufficere vt infra de aſſer.tollen.l.i.O. ſuper.
Alij dicunt ſequeſtrandum vt infra de agricol.
⁊ cenſit.litibus lib.xj.Tercij dicũt ꝙ certũ ꝗd
promittet ꝓpꝛietarius vſufructuario.ſ.nomĩe
vſurarũ:vt quia ad terciã centeſime vt infra de
ſecun.nupt.l.hac edictali.S.is illud ſʒ non pla/
cet.⁊ ſpeciale ibi in matre.Dic ergo ꝙ non ha/
bet vſumfructũ niſi ſatiſdet vt.ff.de vſufruc.le
ga.l.vxoꝛi.Sed opponitur inſtitu.de heredib.
inſtitu.S. impoſſibilis. Sed dic illuʒ..habere
locum vbi nature vel iuris eſt impoſſibilitas:ſe
G⸗ acti tantuʒ. vt.ff.de ver.obli.l.continuis
eillud.

Familie erciſcunde.
L. Filium quem habentem. Bal. bic reputat inu

tex. eſſe ſingularẽ ᷣm vnã lecturã antiquoꝝ quã
malum ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi Parer ontennvecchkilgen
ſtea rogat eum in teſtamẽto reſtituere hereditaiẽ debet d
dicari peculiũ in viuiſione ⁊ hoc offcio iudicis vt ibi e H
quo ſto.quia tex.poc optime pꝛobat ſᷣm illam ſuppierang, eun
m Richardi alias autẽ non ꝓbat imo pꝛobat contra Vomi
ſideicõmiſſo ſᷣm Bar.⁊ alios ſcribentes ibi ad quos R⸗ eal in
to. ideo pono verba eius que ſunt hec. Temit,

L. Filium quẽ babentẽ fundum poꝛtionẽ here
ditatis fratribus ⁊ quibuſdam alijs ſub conat
ctione verbis precarijs reſtituere ſanxit teſta⸗
toꝛ poſt eius cõdictõis euentũ hereditaria par/
te pꝛedij in quarta ratõe retenta compenſatur
Pꝛeterea quod a coheredibus vice mutua der
cepit ⁊ ſi quid deeſt in ſupplementum deducto
quod a caeteris in eo fundo ſoluit᷑ ſupꝛa quar/
tam habens reddere compellitur ꝛc.

Gloſa in.l.fi.in verbo quos pᷣtoꝛ c. Bald bit
dicit iſtam gloieſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ fllius dãinatus
de ctimine capitali non ſuccedit patri ex teſtamẽto nec ab inteſta/
to de iure ciuili vel pꝛetoꝛio cum quo ſto. Uno ſolo addito
ꝙ illud quod expendit pater ꝓꝑ maleficio filij vel in alios malos
vſus eius computaĩ ſibi in legitimã iuxia not.per Bal. in auten.
er teſtamento.C.de collat.maxime in.x.colum.⁊ ᷣm barx.in. l. ie
C.de lati.liberta.tollen.⁊ in.l.ſi qua pena.ff.de hijs qui ſunt ſui
vel alie. iur. æ Paul. de caſtro in ſuo conſil.xxx. vbi ponit an legi
tima per ſtatutũ poſſit tolti ob delictũ filij ad quẽ me remitto ⁊
pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CQuos pꝛetoꝛ ideo dicit quos: quia quidam
extra poteſtatem poſiti non vocãtur vt damna/
ti de crimine capitali vt.ff.de bono.poſſe.l.pꝛe
toꝛis edicto. .

BGloſa in.l.finali. Bar. alij docentes hie vetz do.
meus Alex. de imola in ſuo conſilio quĩto in pꝛimo volu. in fcis
colum.incip. In cauſa inquiſitõis fſoꝛmate contra Ualeriuz ac.
etiam in conſilio.xiij.in penul.colũ.in eodem pꝛimo volu. incipi.
an ꝓmiſſio vel ↄfeſſio ⁊c.⁊ in ↄſil.xciij. in eodẽ pꝛio volu.in eer/
cia colum. incip. In cauſa inquiſitõis vc.reputãt iſtam glo.ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vnus teſtis deponẽs nõ de facto pꝛin/
cipaij ſed extrinſeco vel indicio non facit indiciũ ſed requiruntur
duo teſtes vt ibi per eos cuʒ quibus ſto. Sed alibi eſt glo.ſimił
in auten. de teſtame. impfe.coil.viij.quã glo.etiã ad hoe notatibi
Ange.⁊ voluit etiã Inno.in.c.ſicut extra de ſymonia.⁊ Barinl
admonendi in. x.colii.ff. de iureiura. ⁊ balcd.in. ſecum ſocero. C.ð
inre dot. ⁊ bal.in.l.ij.in pꝛin. fl. de excuſa. tuto.⁊ Angel.in. .f fl.
quod met.caufa.ad quos me remitto ⁊ pono verba glo.de qua
auimus que ſunt hec.

Indicijs dum tamẽ duobus teſtibus pꝛobe
tur vt. ff. de teſtame.mili.l. lutiꝰ. ⁊ idem videtur
etiã iure veteri.ff. de legat. ij. l. peto. . mater q
non placet vt.ff. de confirmat.tut.l.iij.⁊..l.pe
to.dicit minus ſolemne.ſ.quo ad tutoꝛis datio
nem ſed quo ad aliam perfectam. ⁊ hoc dixiin
fra de teſta.l.hac cõſultiſſima.S.ex impfecto.

Blo.in.l.fi.in verbo pares ⁊ c. bald hie repulat
iſtam glo.ſingularẽ ad hoci pꝛopoſitũ ꝙ filius cõdemnatus dcli
mine capitali non poteſt ſuccedere patri de iure ciuili nec etis de
iure ptoꝛio. Sed tu aduerte ⁊ intellige ſane iſtam glo .uan
do filius eſt cõdemnatus taliter tali modo vt pena ſit moꝛe
interdictio ignis ⁊ aque alias autẽ non ⁊ hoc dico per tex. in.
toꝛis edicto.ff. de bono.poſſeſ.quẽ tex. hec glo.allegat ? ßm enz
intelligi debet inxta nota.p bar.in.l.non ſolum. . liberatois ver
ba. ff. de liber. lega. ⁊ bac modo intelligo doctrinã ballJ.
etiã addo vnũ verbũ ꝙ ſi filius deliquit viuo patre non percki le
gitimã ſibi debitã in bonis paternis. nec fiſcus poteſt eam petel
bm bar . in. l. cum filius. ff. ve verb. obli. ⁊ bart in.lſi qua pen in.
de hijs qui ſunt ſui vel alie.iuris.⁊ bal.in.li. C. de borl ; lber.
Pau.de caſtr.in ſuo conſilio.xxx.ad quẽ me remitio in het⸗
pono glo. ð qua agim ð qua ẽt ſupꝛa dixi.Cuiꝰ verba unt het⸗
C Pares in ſuccedẽdo licet diſpares in gradu

l
burtnsiin

ſinuu 4

ülguns anmnte
—
unmm ſen en aen
Imifuoghigchäüchen⸗ man
olnmigiid n
cSiſchninit s
ſtktrftintun nte n
malinttnene
Siungrlinlxim iNn

RM tnmſnignlurirr

(dutitſtnog en un il

Wſlni nrdniddtin gi
Hoaltgimmnin Gun An,
(xuNaindeuidet ,
uauntiiheniardnthate
O BungnninTeninmade
Corſeſyrittgungnnnm in
Cunterdnenntclnainuet
Nonngehuſn Biinirn
tailſiisgireniann:

lfel Murntnr en
A
ltunthiinnetn
nnitnittidsrin
leſnſimie ae 71
lgkann —

ibndiergiilad
ore „N
terſinen iren
nluuttrn en
rnſinntifn e
Etninn allthien
iſtn eeifut
rten t Alſtii i
ſnimhu rinin
niptin ien

4 *α

bp

me
—

. 4

4
L

X

.

—

44 .ẽ
5255

sbrdee?

—1Rr

R„

crrbknsgtbsenn. 5

.ẽ,ð,ð,

ðõSðL

ASEE„E

rammnmtaͤii
mgitn
tmuNi,
riX
m inlilin
.7 elN 4
1 slure N
NAriti

vt filid nepos ex alio filio moꝛtuo: æ ideo dicit

quos pᷣtoꝛ:q;ʒ quidam extra poteſtatẽ ſunt:nec
vocãtur vt damnati de crimine capitali.vt.ff.ð
bono.poſſeſ.l.pꝛetoꝛis edicto ⁊c.

L. Officio. Zal. hic dicit iſtum text. eſſe ſingularem ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſecunduʒ decretũ iudicis ſuper venditõe rei nõ
poteſt fieri nin pᷣcedente pꝛimo decreto quãdo ipſe iudex vendit.
ſecus ſuiubet ꝙ dñs rei vendat rem vt ibi per eum cũ quo ſto.
Uno addito ꝙ de hoc poſuit etiã glo. in.l.ſi finita.O.iulianꝰ
ff.deldam. infec. que idem tenet. ⁊ Bar.in. l.quãuis.ꝭ. vnde. ff. ð
bo. aucto.iudi.poſſi.? Bar.in conſilio.lij.de quo alias dixi in re
petio. mea in dicto.S.iulianus. ⁊ ad ibi dicta me remitto.⁊ pono
lex. de quo agimus. Cuius verba ſi unt hec.
L.Officio autem iudicis cõuenit iubere heredi
tariã rem venire vnã:plureſve.⁊ pecuniaʒ quae

ex pᷣcio redacta eſt ei numerari cui legata ſu ⁊c.

Gloſa in.l.quotiens. Bal hic dicit iſam glo e ſin
gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ diuiſio facta per patrẽ inter filios de
bonis ſuis ſi fiat in minus ſolemni voluntate ⁊ per verba quote
dicitur teſtamentũ etiam ſi non dicatur inſtituo.quia quilibet ne
ſcit dicere inſtituo vt ibi per eum cũ quo ſto. Et ideʒ voluit do.
meus Alexa.de imola ia conſilid.cxxiij. in decima colum.in pꝛio
volumie incip.quãdo valeat teſtaiuentũ ꝛc. Et idem etam
eſt in milite in quo pactũ habet vim teſtamenti vt eſt caſus ſin⸗
gularis in.l.licet. C. de pactis.ſed aliud eſt in extraneis ᷣm Bal.
in auten. quod ſine. C. de teſtame. v Bal.in. d.l.lecet ad queʒ me
remitto.⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CDiuidit:⁊ ſic dico ꝙ ſi pater inter filios ſu/
os in ſolemni voluntate diuiſu bõa ſua aſſignã
do cuilibet certam poꝛtõem.ſ.quotam vel etiaʒ
certam rem pꝛo eodem habeo ac ſi dixiſſet in/
ſtituo.nam quilibet neſcit dicere heredem inſti
tuo. Si auteʒ in minus ſolemni voluutate dicit
idem ſi aſſignauit ei quotam poꝛtionem.ſi autẽ
certam rem tunc non vt teſtamentũ valebit ſed
vt voluntas ab inteſtato.Alij tñ aliter dñt vt in/

fra eo.in.l.filiũ in gl.ĩ verbo ex hoc dicemꝰ ⁊c

¶· finali. Zal hic dicit iſtum tex. eſſe ſingul. ad hoc pꝛo
poſitum ꝙ compꝛomiſſum factũ inter fratres dicitur eſſe factnz
officio pietatis.Et idem eſt in conſenſu adhibito per fratres in
diuiſione rerũ cõmuniũ vel in alia cõcoꝛdia eoꝛũ vt ibi per eũ cuz
quo ſto.qꝛ tex.clarus eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatõe.
Niſi ꝙ ex hoc dicimus ꝙ ſtatuta cõpellentia affines ad cõ/
pꝛomiſſum dicũtur eſſe fauoꝛabilia ⁊ cõpꝛehendunt etiam mino
res.xxv.annis ſᷣm Bar.in.l.nam ⁊ poſtea.s.ſi minoꝛ.ff.de inre/
iuran.⁊ Bal. in.l. fi. C. de in integ. reſtitu.mino.⁊ Bal. m.l. fi. C.
de leſtamen.mlii. ⁊ Paul.de caſtro in dicto.ꝭ.ſi minoꝛ ad quos
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cnius verba ſunt hec.

L. Cum talis queſtio in libꝛis Sabinianis ver

tebatur quidam eteniʒ pactus eſt cuʒ vicino ſuo

vt liceat ei vel per ſe vel per ſuos homines per
agrum vicinuʒ tranſitũ facere iterqʒ facere vno
die tantũmodo per quinquẽniuʒz quatenus ei li/
centia ſit in ſuam ſiluam inde tranſire ⁊ arboꝛeſ
excidere vel facere quidquid neceſſariũ viſum
fuerit.⁊ querebatur quãto huiuſmodi ſeruitus
non vtendo amittatur. Et quidam putauerunt
ſi in pꝛimo vel ſecundo quinquẽnio per eã viam
non itum eſt eandem ſeruitutẽ penitus tolli qua
ſi per bieuniũ ea non vtendo deperdita ſingula
die quinquẽnij pꝛo anno numerãdo alijs aliam
ſententiã eligẽtibus nobis placuit ita cauſaʒ di
rimere.vt quia iam per legem lataʒ a nobis pꝛo
ſpectum eſt ne ſeruitutes per bienniũ non vten/

do depereant: ſed per decem vel viginti annoꝛũ
curricula ⁊ in pꝛopoſita ſpecie ſi per quattuoꝛ
quinquenia nec vno die vel ipſe vel heres eius
eadem ſeruitute vſi ſunt tunc eam penitus amit
tu.xx.annoꝝ deſidia. Qui eniʒ in tam longo ꝓ
lixoqʒ ſpacio ſuũ ius minime conſequutꝰ eſt ſe
rapina ad pꝛiſtinã ſeruitutẽ redire deſiderat.
Cum autez apertiſſimi iuris eſt fructus aridos
cõculcatõe quae in area ſit ſuã naturã ⁊ vtilita
teʒ oſtendere aliquis vicinũ ſuũ vetabat ita edi
ficiũ ſuũ extollere iuxta aream ſnã vt ventꝰ ex/
cluderetur: ⁊ palee ex huiuſmodi obſtaculo ſe/
cerni a frugibus non poſſent quaſi vetito vẽto
ſuam vim per omnẽ locum inferre ex huiuſmõi
edificatõe cum ᷣm ſitũ regiõis ⁊ auxiliũ venti
areã accedit. Sancimus itaqʒ nemini licere ſic
edificare vel alio modo verſari vt idoneũ ven/
tum ⁊ ſufficientem ad pꝛefatũ opus infringat:
inutilem areã domino ⁊ fructuũ inutilitatem f
ciat ⁊c.

C.cõmuni diuidundo.

Sloſa in.l.ſi quis maioꝛ. Bald. bic dicit iſtaz glo⸗
eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ ſi res fuit poſſeſſa pꝛo diuiſo
certo tempe pꝛelumit ꝙ diuiſio pcenerit yt ibi per eam cuʒ quo
ſto. De quo vide tu not. in. L.põponius. ff. de rei vendi. ? ꝑ Gal.
⁊ Ange. in. l.ſi certis annis. C.de pactis vbi idem tenẽt. æ Balaj.
in.l.i. in. vij. qõe.C. qui admitti.⁊ Bal.in.l. i. C. ð fideicõmiſſis.⁊=
Bar. in. d.l.ſi quis maioꝛ.⁊ Bar. in. l. cum de in rem verſo. ff. ð
vſuris. ⁊ Paul. de caſtro in ſuo cõſilio.lxxxxiij.⁊ do.meꝰ Alex.
de imola in ſuo conſilio. lxxxxij.in pꝛima colũ. in ſo volu.incip.ſi
duo fratres ⁊c. ⁊ in conſilio.xxx.in vlti.colũi. in fi. in tercio voluie
incip.quomõ ꝓcedat ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono glo.ð qua
agimus.Cuius verba ſunt hec. D
Si maioꝛ nota inſtrumentis.ſed quid ſi nõ
alijs pꝛobatõibus:ſed pꝛobat hanc ideſt reʒ ſe
poſſediſſe vt pꝛopꝛiaʒ pꝛo parte vna per decem
annos inter pꝛeſentes.xx.inter abſentes ſolus
ſubiuit onera rei ⁊ ſ. olus ſenſit commodum ᷣm
Aʒo.⁊ Vgoli.veriſimile eſt diuiſionẽ factã.ar.
ff. de vſur. l. cuz de in rẽ verſo. ⁊.ff. de aqua plu.

arcen.l.i..fi.⁊ infra de acqui.poſſeſ.l.minꝰ ⁊c
Cõmunia ptriuſqʒ iudicij.

Z.ſecunda. Bal. hie dicit iſtum tex. eſſe vnicũ in iure
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ factũ a iudice incõpetenti capit robur a cõſen
ſu partiũ ſupueniẽte vt ibi per eum. De quo alias hic dixi in pꝛi
mis interpꝛetatõibus nr̃is. ⁊ ideo nõ pono nunc.⁊ etiã ibi potes
videre tex.de quo agimus quẽ ibi poſui.⁊ ideo non repeto nunc
ne fruſtra occupemus membꝛanas.

Bloſa in.l.iiſ. ¶ Bal. bic dicit iſtam gloeſſe ſingularem
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ diſpoſitio.l.ij.C. de reſcin.vendi.de so qui ẽ
deceptus vltra dimidtã iuſti pꝛecij in cõtractu venditõnis habet
locum etiam in cõtractu diuiſionis vt ibi per eum cum quo ſto.
Pꝛo quo ſacit quia in hoc cõtractu diuiſiõis ita habet locũ
redibitoꝛia ſicut in venditõe vt in.l.antepenul.ff. de edil:edicto.
Similiter in hoc cõtractu agitur de euictõe ſicut in cõtractu ven
ditõis vt in.l.ſi fratres.C. cõia vtriuſ.iudi.cum ibi not.⁊ per do.
meũ Alex.de imola in ſuo conſilio.xi.in vltima colũ.in tercio vo
lumie incip.Subſtitutio facta cad quẽ me remitto. Uno
ſolo addito ꝙ hec vera ſunt etiam ſi ſoꝛte diuiſio fiat ſᷣm eundẽ
Bal. bic qui ſubdit ꝙ aliud eſt ſi fiat per iudicẽ ⁊ trauſiuerit in
rem iudicatã vt ibi per eum quẽ oĩo videbis.⁊ pono glo.ðᷣ qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.

Oel perperam cum vltra dimidiam ſit alter

deceptus inſtar venditõis vt infra de reſcinde⸗
vendi.l.ij.⁊ ſupꝛa eo.l.pꝛima.

Finium regundoꝛum.

Sloſa iu.l.iij.in verbo finiatur. Bald. hic vici
iſtam glo. foꝛe ſingularẽ ad hoc Ppoſitũ ꝙ ſitut ꝑceptio fructuũ
pꝛobat poſſeſſionẽ ex parte ꝑcipiẽtis vt eſt tex. ſingularis in.l. ti⸗
cia. ff.de ſolutio. in.l.litibus. C. de agrico. ⁊ tenſit. li.xi.⁊ eti ex
eo ꝙ quis tenet aliquã rem iure ſuo vt in.l.N.ff. de iti.actucq; pꝛi
na. Idem eſt in eo qui facit funduʒ arare æ ſeminare colligere
vt ibi ꝑ eũ cuʒ quo ſto. Uno addito ꝙ idẽ in mis volmit et.

Bar.in.l.quãuis..ſi cõductoꝛ per illum tex.⁊ in.l.qui vniuerſal

uod per colonũ.ff. de acquir. poſſeſ.⁊ Ange. in.l.quedam mu
de rei vendica. ? Bal. in ſua margarua in ver bo poſſeſſio
æe. ⁊ Bar. in. l. ij. C. de acqui.poſſeſ.?⁊¶ Dy.⁊ Bar.in.d.l.cicia ad
quos me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius verba

ſunt hec. S ..
Finiatur per metum iudicis non ſententiãdo

