dunt quod ſic vt ibi per. eos ad quos me remitto ⁊ pono lext. de
quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Municipali lege ita cautuʒ erat ſi quis extra
municipiuʒ agat ⁊ iudicio pꝛohibeatur ⁊ ſi- oluat
draginas mille.ſ.vt agere debeat: vel ſtare:vel
aliquid facere: vel aliquã negotiationẽ exercer
extra municipiũ generaliter queſitũ eſt quã pe/
nam ſnbſtinere debeat qui ignoꝛãs aduerſus ð
cretum fecit. Reſpondeo ⁊ huiuſmodi penas
aduerſus ſcientes paratas eſſe ⁊c.

C De varijs ⁊ extraoꝛdinarijs cognitõibus.

Bloſa in.l.ſi iudex in verbo de ea re ⁊cetera.
Scribentes hic dicũt iſtam glo. foꝛe ſingularẽ ad hoc ppo/
ſitum ꝙ ſicut iudex male iudicãs facit litem ſuã vt ibi ⁊ in.:ſi fi
lius cum ibi plene not.ff. de iudic.ita etiam arbiter facit litẽ ſuã
male iudicando vt ibi per eos cum quibus ſtoc idem pꝛobatur
etiam in.l.ſi quis in conſcribendo. ⁊ hoc ibi voluit Bar. ⁊ cõmu
niter alij poſt eum. C. de pactis.⁊ Ange.in ſuo conſilio. clxxxviij.
incip.vtrum qui pꝛomiſit ⁊c.⁊ in conſil. cclxxi.incip.An valeat ↄ
pꝛomiſſum ⁊c. vbi ponit etiam quid in arbitratoꝛe male iudican
te ⁊c.quod eſt verũ niſi iuraſſet facere equitatẽ vt in autent.de/⸗
cernimus. C. de arbitris m glo.iſtam. ⁊ voluit Ludo.roma. in
l. pꝛima in.vij. colum.ff. eo.tit. alias autẽ arbiter male iudicando
facit litem ſuam etiam ſi ſit renũciatũ reductõi ᷣm Paul. ð caſt.
in ſuo conſilio.xxiij.cum quo ſto. Uno addito iſta gloſa
bene ⁊ ſubtiliter ponderata ſeruit nobis etiam in alio videlicet in
iudice delegato ⁊ ſic non ſolũ in iudice oꝛdinario vt in ea. ad quã
me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CDe ea re ⁊ ita non inſoliduʒ damnatur.⁊ ſic
bene facit ad tit.ſed vbi dolo tuuc inſolidum ⁊
fieret infamis vt inſtitu.de obliga.que ex quaſi
delic.in pꝛin.⁊.C.de pena iudic.l.fi.⁊ hoc ſiue
oꝛdinarins ſiue delegatus:ſiue etiã arbiter ⁊ cõ
pꝛomiſſarius ſit vt.C. de pactis.l.ſi quis in cõ
ſcribendo in fi.niſi in caſu quãdo ſine pena ſed
cum iuramẽto.quia tunc nihil eſt ei.ſ.arbitro pᷣ
ter ſacramentum vt in auten.de iudic.S.⁊ quo/
niam.item ſiue paterfamilias ſit ſiue etiã filiuſ

familias.de quo filiofamilias dic vt ſupꝛa de

iudic.l.ſi filius ⁊ facit ſupꝛa de actio.⁊ oblig.l. .

ex vna.S.ſi iudex ⁊c.
De pollicitationibus.

.pꝛima.S.finali: Scribentes hic dicũt iſtum tex. ẽe
valde nota.ad hoc pꝛopoſitũ q; aſſignatio operis perfecti facta a
conductoꝛe liberat eum a caſu fottuito ſupueniente vt ibip eos.
cum quibus ſto. Uno addito ꝙ iſte tex. bene ⁊ ſubtilit᷑ pon
deratus pꝛobat non ſolũ ſi totũ opus pereat ſed etiam ſi pars vt
ibi in verſi.aliquid paſſum ſit ⁊c. ⁊ ita intelligo iſtum tex. De
quo vide tu not.per omẽs in.l.marcius.ff.locati.⁊ in.l.ea lege, 5.

lpeaui⁊ in.l.opus vbi pef Baß. ff eo. tit. in. l.ſ ita ſtipulatꝰ eẽm
abſte. f. de vyerb. obli. ? Bal. in. l.ij. C. locati ad quem me remit⸗
tov pono tex.de quo agimns.Cuius verba ſunt hec.
CSi quis opus quod pfecerit aſſignauerit de
inde id foꝛtuito caſu aliquid paſſum ſit:pericu/

lum ad eum qui fecit non ꝑtinere imperatoꝛ no
ſter reſcripſit ⁊c.

De verboꝛum ſignificatione.

me Bal. dicũt iſtam glo.eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitũ vbicũ
q; quis in libello ſimpłr petit funduz videtur etiã petere ſerui/
tutem eidem fundo debitam vt ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo
quo facit qnia appellatõe fundi venit etiã fructus quãdo legatur
vt in.l.meuius.S.funde.ff.de lega.ij. Et etiã eius appellatõe ve/
niũt paſcua vt in.l.ſeye.Sairane.ff.de fun.inſtru.⁊ in.l.teſtatoꝛis
5§. pꝛimo.⁊ hoc etiã voluit ibi Bar. ff. ſi ſerui. vendi. Et veniüt
etiam eius foſſata vt in.l.penul.S.penul.⁊ hoc ibi voluit Bart.
ff.de fun.inſtru. De cuius ſignificatõe etiã poſuit Paul.de caſt.
in ſuo conſilio.ciiij.ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agi/
mus. Cnuius verba ſunt hec.
Appellatõe rei ⁊c.in verſi.⁊ in hijs que con
ceduntur occupanti vt ſupꝛa de rerũ diui.l.item
lapilli tercij ponũt in ſeruitutibus perſonalibuſ

⁊ realibus ⁊c.

Gloſa in.l.pecunie la ſfa. SBald. hie dicit iſtam glo.
eſſe melioꝛẽ de iure ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ fideiuſſoꝛ põt accedere
officio iudicis nobili vt ibi per eum cum quo ſtoi De quo vide
tu ẽt not.per Cy.⁊ Bal.in.l. ſi dominũ.C. quod cum eo ad quoſ
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.
At petitoꝛes ſatiſdationũ ⁊ fideicõmiſſoꝛũ

⁊ damni infecti ⁊c.

Gloſa in..l.rei. Scribentes hic dicut iſtã glo. eſſe ſingn
larem ad hoc pꝛopoſitij ꝗ; appellatione patrimonij cõtinentur ea
que veniũt appellatiõe bonoꝝ videlʒ pꝛo quibus poſſeſſis habe/
mus exceptões ⁊ non poſſeſſiõis actõem. ſunt eniʒ cõuertibilia pa
trimoniũ ⁊ bona vt ibi per cos cum quibus ſto. Pꝛoquibus ẽt
facit bonus tex.in.l.quantitas patrimonij. f ad.l.falcid. ⁊ poſuit
aliquid Bar. in.l. fi. C. de verbo. ſigni. vbi ponit aliã ſignificatöez
huius verbi patrimonij. nam cõpꝛehendit etiã baſtardos de do/
mo vt ibi per eum ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agim?*.
Cuius verba ſunt hec.
Appellatio rei ⁊ eſt exempluzʒ in re ſacra reli/
gioſa facta vel libero homĩe:quae nec ſunt nec
eſſe poſſunt in patrimonio vt inſtitu.de rerũ di
ui. in pꝛin.⁊ in.ꝗ.nulli.⁊ de inuti.ſtipul.in pꝛinc.

⁊ ſupꝛa de lega.pꝛimo.l.apud iulianũ.j.fi.⁊c.

L. Maſſarius. Bal hic dicit iſtum text. eſſe ſingula.ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ pꝛobatur aliquã eſſe cõcnbinam alicuius pꝛout
ibi. ⁊ p eundeʒ Bal. vbi etiã ponit᷑ an repellatur a teſtimonio p
ſuo amico vt ibi per eum ad quẽ me remitto.de quo etiã poſuit
idem HBal.in.l. etiam in fi.C. de teſtib. ⁊ Angel.in.l.ij.S.ſi vir.ff.
ad ſylla.in quibus locis tenẽt ꝙ ſic licet Bal.dicat contra in. d.i.
etiam.de quo etiã poſuerũt moderni in.c.quoniã eontra falſam
extra de pꝛobatio.in verbo teſtes ⁊c.ad quos me remitto ⁊ po/
no tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L· Maſſarius ſcribit libꝛo memoꝛialiũ pellicẽ
apud antiquos eam habitam quae cuʒ vxoꝛ nõ
eſſet cum aliquo tamen viuebat quaʒ nunc vero
nomine amicam paulo honeſtioꝛe cõcubinã ap
pellari Haius SFlaccus in libꝛo de iure papiria/
no ſcribit pelliceʒ nüc vulgo vocari: quae cum
eo cui vxoꝛ ſit coꝛpus miſceat quoſdaʒ eã quae
vxoꝛis loco ſine nuptijs in domo ſit quam gre/
ci vocant ⁊cetra.

loſa in. l.pꝛima. ¶ Seribentes hic dicut iſtam glolam
eſſe ſingularez ad boc pꝛopoſiiũ ꝙ licet maſeulini vt digmus co/
cipiat femininũ non autẽ econira vt in. /pꝛonuũciatio.fj. de verb.
ſigni. ⁊ in. l. ſi ita ſcripiũ in pꝛin.cum ibi not.per Bar. ff. de lega.
fo. ?æ m.l.ſuns.ff.de leg.ij.⁊ poſuit ẽt Cy. ⁊ Bal. plene in. l. qui
cunqʒ. C. de ſer. fugi.? Balt. v omes in. Lſi quis id quod. f. de
inrildi.om.iudi. vbi alias legẽdo dixi poſt alios ⁊ maxie peſt dvo⸗
mei Alex. de imol.⁊ Zar.inel adigere in pꝛin.ff. ve iurepalron.
X Bar. in. l.ſi quis in tantaꝭʒ.C. Incle vi. ⁊ in. l. quiſquis. C. ad le
gẽ iuliã maieſta. cu ſimilibus. Tamen boc eſt verů quo ad mẽ
tem non autẽ quo ad verba pᷣterquã in odioſis.El idez in termi
nis voluit do. meus Alex. de imola in ſuo conſilio. xi.in ſa colũ.
in pꝛimo voelu.incip. An ſi alicui ⁊c. in conſilio.xxix.in pentł.co
lum.in tercio volu.incip. An ſi filia ꝛc. vt ibi per eum quem oio
videbis. Clel niſi alia fuerit mens diſponẽtis cum quibus ſto.
De qua materia vltra pꝛedicta vide tu not.per Bar. in. li in pui⸗
ff. de peculio:⁊ per Bal.in. l.fl.in. xiiij. qõe. C. de beredi.inſtit. Et
do. meuz Alex. de imol. in conſilio.cxxxv. in antepenul.col.in pꝛi
mo volu incip. pꝛimũ dubiũ ⁊c. ⁊ in conſilio.lxxxx.in pꝛima colu.
in quarto volu.incip.an pars que lucratur ⁊c.⁊ do.meuzʒ in iure
pontificio do. Andre. barbatia in conſil. ſuo. lij.in in tercia colu.
in eo.quarto vol.incip.Circa dubitatõzʒ ⁊c.ad quos me remito.
⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bec. .
Pone exemplum.In verſi.ſed contra femi/
ninũ non concipit maſculinũ vt ſupꝛa de legat.
ſecundo.l.ſi ita ſcriptum: Sed ⁊ pꝛo feminino

quãdoqʒ; ponitur pꝛoꝛſus maſculinũ vt ſupꝛa ð
vſuris.l.equis ⁊c.

BGloſa in.l.nepos pꝛoculo in verbo dignitate ⁊c
Scribeutes dicũt iſtam glo.foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ;
ſicut arma ſunt relinquẽda militi vt in.i.fi.in pꝛin.C. de iure de
libe. ita libꝛi ſunt relinquẽdi ſcolari quibus põt ẽt ſtudere ⁊ ſcri
bere in diebus feſtis ſᷣm glo.in.l.penul.ff.de ferijs.⁊ in.l.omẽs
C.eod.tit. Adeo ꝙ etiã dicimus ꝙ ille qui parũ ſtudet paruʒ ad
diſcit vt eſt glo.nota.ðin.l.vnicuiq;. C. de pꝛoxi.ſacro.ſcrine.li.xij.
⁊ ideo libꝛi non ſunt ei auferendi ſed ſunt ei relinquẽdi pꝛout di
cit hec glo. Cuius verba ſunt hec.

Dignitate ideſt cõmodo.nam ſi miles eſt re
linquenda ſunt arma ⁊ ſcolaribus libꝛi ⁊c.

De regulis iuris.

Blo.in.l.non poteſt dolo carere. Seribẽtes bit
maxime Bal.dicut iſtam glo. eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitum
ꝙ vniuerſitas debet citari in conſilio ⁊ in capitulo vt ibi per eos
cum quibus ſto. Uno addito ꝙ ſinguli de vniuerſitate non
ſuut citandi ſᷣm Inno.in.c.humilis extra de maioꝛ.⁊ obedien.⁊
Bal. in ſua margarita in verbo citatio ⁊c.in verſuxxxij.⁊ Angel.
in ſuo conſilio.clxxxxvj.vbi plene ponit de hoc ⁊ ẽt de mõ citãdi
vniuerſitatẽ vel collegi ad quem me remitto.⁊ pono glo.ð qua
agimus. Cnius ver ba ſunt hec.

CNon poteſt in verſi. vt ergo vniuerſitas vel
eccleſia ſit cõtumax citetur in capitulo vel aren
go vt arg.C.de ſacroſanc.eccle.l.iubemus.

Hlo.in.l.nemo..quotiens. Scribentes bic dieũt
iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ attio pſonalis ⁊ rea
lis poterãt omnino ſimul cumulari in eodem libello cum pꝓteſta
tione tamẽ ex parte agentis vt diceret ſe velle vti vna quã elige/
bat poſtea in litis conteſtatõe.ſed hodie debet fieri electio tempe
libelli poꝛrecti vt in auten.qui ſemel.C.quomõ ⁊ qñ iudex vt ibi
per eos cum quibus ſto. De quo vide tu late per Ludo.ro.in
ſuo conſilio. ccxlv. ⁊ in conſilio.cccclxxvj.⁊ do.meuzʒ Alexan.de
imola in.l.ſi idẽ cũ eodem.ff.de iuriſdic.om.iudi.in pꝛima colũ.
quos omnino videbis. ¶Uno addito ꝙ ſecus eſt in actiõibus
realibus ⁊ in publiciana.nam poſſunt ſimul cumulari in eodem
libello vt eſt glo. not. in..ſed iſte inſtitu. de actio.⁊ in.c.abbate
ſane de re iudi.lib.vj.⁊ voluit Bar.in.l.minoꝛ..pꝛio.fl.ð euict.
T Bal.in.l.i.in quinta oppoſitõe.C. de ſeruis fugi.⁊ Bal/in.. i.
C.ſi plures vna ſentẽtia ad quos me remitto.⁊ pono glo.ð qua
agimus.Cuius verba ſunt bec.

CHeredi inſtituto datur interdictũ quoꝛũ bo/
noꝛũ vel contra legatarios ſua auctoꝛitate lega

ta occupantes. Iteʒ poteſt habere petionẽ here
ditatis contra eum qui pꝛo herede vel poſſeſſo
re poſſidet. Item rei vendicatõem cõtra ei qui
titulo poſſidet.cum auteʒ incertus eſſet poſſide
at quis pꝛo legato vel pꝛo herede vel cum titu/
lo poterit plures pꝛoponere vt tamen pꝛoteſtet
ſe velle vna experiri ideſt vnius actõnis cõmo/
dum quodcunqʒ illud ſit conſequi vt ſupꝛa quo
rum legatopl Sanc autẽ. ⁊ m hoc loquit
hec lex in pꝛoceſſu cauſae ſeu fine.

Bloſa in. l. ſi libꝛarius. Seribentes bie ? Bald in
l.imperatoꝛ.ff.de ſtatu homi. ⁊ etiã Bal. in. l. ambiguitates. C. 5
teſtamen. reyntãt iſtam glo. eſſe ſingul. ad hoc pꝛopoſitu cyer /
roꝛ notarij non viciat inſtrumentũ ſeu actu celebꝛatuz inter ptes
vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter cum de hoc alias lege/
do late dixerim vbi eſt locus pꝛopꝛius de hijs in.l:erroꝛe. C. de
teſtame. poſt alios docentes ibidem. Uno ſolo pꝛo nũc ad/
dito ꝙ etiam ſimplicitas notarii non viciat inſtrumentũ ſm glo.
in. l. fi. C. de fideicõmiſſis.⁊ in.l.iubemus in fi. C. de teſtament.
⁊ poſuit etiam de hijs aliquid Specu.in tit. de inſtru. editi.in..
inſtrumenta.⁊ ſcribẽtes maxime Ange.in.ꝭ. ſi vero abſunt inan
len.de here.⁊ ſalci.col.pꝛia. ⁊ Paul.de caſtro in ſuo conſilio ſecij
do.⁊ Angel.in conſilio.cclxxxxuij.ad quos me remitio ⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CSi libꝛarius ideſt ſcriptoꝛ libꝛoꝛuʒ vt.C. de
vete.iure enucle.l.fi.O.antepenul.vel ideſt nota
rius apud quem fiebat teſtamentum per es ⁊ li⸗
bꝛam de quo teſtamẽto eſt inſtit. de teſtamen. in
pꝛin. ſi ergo errauit in ſtipulatõe pꝛeponẽdo re/
ſponſionẽ cum econtra ſcribere debuit vt inſti.
de verbo. obli.in pꝛin.vel vocando eaʒ tranſac
tionẽ nihil nocet vt hic.idem in ceteris cõtracti
bus intelligas. nam plus valet quod agitur q́;
quod ſcribitux vt.C.plus valere quod agitur ĩ
l.i.niſi in caſibꝰ vbi pꝛeualet ſcriptura vt ſupꝛa
de vſufruc. lega.l.ſi alij. Idem in libello ſuppli

catoꝛio quod in ſtipulatiione dixi vt.C. de er⸗

roꝛe aduo.l.ij.⁊ de falſis.l.nec exempluʒ. Itẽ in
naturalibus vt ſupꝛa de ſtatu homi.l.impꝑatoꝛ.
Item in teſtamẽtis ſi in legando vt ſupꝛa de le
ga.pꝛimo.l.qui quartam.ſiue in parte inſtituto
nis vt ſupꝛa de heredi. inſtitu.l.quotiens.j·i.
ſiue in omittẽdo vt ſupꝛa de teſtame.l.error ⁊c

Glo.in.l.in eo..pꝛimo.
Bal. reputãt iſtã glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſiſũ ꝙ ſʒ alias ille qun
tenetur ſatiſdare poſſit dare pignoꝛa ⁊ ſe liberare vt in.l...iuz
ff. de collat. bone ⁊ in.l.iiij. S.adici.ff.de fideicõmiil.liber. eſt glo.
not. in.l.i. vbi alias legendo dixi de hoc poſt do. meuʒ Alexan. de
imola·ff qui ſati da.cogan. not. in auten. offeratur. C. de litis⸗
teſta. tamen hoc non põt fieri inuito creditoꝛe.quoniã eſt perici
lum in cuſtodiendis pignoꝛibus per iſtam glo.ſingul.
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius glo. que relals
ad texchoc mibi non pꝛobat. nam queritur bic in tex. vtrũ̃ qui
poſſit eſſe defenſoꝛ rei aliene ſine ſatiſdatõe. Et dicit non. Sed
ſilex diceret ꝙ ſi quis teneret ſatiſdare poſſet dare piqnoꝛa hel
ſupꝛadicta iura. Itaqʒ iſta glo. bene poderata non pꝛobat diclu
Bal. ⁊ alioꝛũ ſequaciũ. Cuius gloſe verba ſant hbet.
CSi aliquis obtulit ſe defenſioni alicuins ten
⁊c.in verſi.ſed an dare volens pignoꝛa audie .
videtur ꝙ ſic quia eſt equiualens vt inſtitu. ð re
rum diui.F. vendite.Econtra videtur ꝙnon t
ſupꝛa de pꝛeto.ſtipula.l.pꝛetoꝛie.nam per iculũ
eſt cuſtodia pignoꝛũ ⁊c.

Blo. in .l. ſi libꝛarius. Scribentes bit maxime Bal.
dicijt iſtam glo. eſſe ſingul. ad hoc ppoſicũ vbicunqp coltal. de

Scribentes bic maxime

1 14,, . X
Polſciscligig. rnan
aceinni, uanune
dagtrnnmti nid n u

ardttuktnfe ainmn tiln.
mrieiſir uun tnd i
uetleigfülhtrnſet ie Nenn
ig paniiignni liifnn
Aizimlinbinupnimathi
egunfet unmminden.
in Kunatwitreet
Ducnmnraxtn (umnir
(Migiepndideunnihiir

etſenmirisnenginin
1ctingügtemes ain n
Eſhunednnngl tottirs

,B . 5 Xr
iiſteuiir ni,m

Chackriime

ülu anker
riſtnr ,
ſrelnnn,
immtiheze ldii⸗
eſſkunini tatki
1

4

f——

4 —— — — 5
ðẽ,?ẽ

= —PD☛ &

—.ℛn—

☛m —

õ

—

—
=
2
= =
= ==

SSJB ſche
* ä 1
4 z. I
—

2„ „ 4

”
dn wngle
õ
ta alls gtii
ævaiu i
vulitiglunm
—
An arn ir omtifiri
—– i ainl aiin/⸗

õl

Lulunſn nd
iů; rmtitel
etraiten t
—

mina miinum ei
kae
aget iaſni
lt amm leſi
R. zualenartſtN

4 g, in
WS
ut3

voluntate tontr abentiũ nomẽ incõgruũ poſitũ p notariũ inↄtta
ttu celebꝛato nõ viciat. Pꝛo quib fatit tex.in.l. ſi vno in pꝛi ff.
locati. ⁊ glo.in.l.fi.ff.de condi. ob cau. ⁊ glo.in.l. inſulã p illu tex.
ff. de pſcrip.ver. ð quo vide tu ẽt not.ꝑ eundẽ HBal. in. i. C. ð re
pmut.⁊ Bal. in rubꝛi. C. de iure emphit. ad quem me remitto ⁊
pono glo.de qua agiuius.Cuius verba ſunt hec.

Si libꝛarius in tranſcribẽdis ſtipulatõibus
verbis erraſſʒ nihil nocere cominus ⁊ reus ⁊ fi
deiuſſoꝛ teneãtur ⁊c.

HGlo.in.l.nemo.S.tempoꝛalis. Scribeẽtes bic ma
rime Bal. dicũt iſtã gio. cũ tex. ſuo eſſe not. ad hoc pꝛopoſituz
cõſuetudo videt̃ interrupta vbicunqʒ popł us ex certa ſciẽtia fa
cit contra eam vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno addito ꝙ idẽ
voluit ipſe met HBal.in.l.i.⁊.ij.C.que ſit lon.conſue.⁊ Bal.ĩ ſua
margarita in vbo ſtatutũ.? Paul.de caſ.in.l.cũ cõſuetudo.ff.de
legibꝰ.vbi dicũt hoc eſſe verũ ſi fiũt plures cõtractus cõtrarij. ſe/
cus ſi vnus tantũ vc ibi per eos ad quos me remitto ⁊ pono glo.
de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Si te in iudicio cõuenero ⁊ vnã minꝰ vtileʒ
exceptõʒ ꝓppoſueris vt pacti que tibi nõ cõpe/
tat aliã vtileʒ ꝓponere poteris vt ſupꝛa de ex/
ceptio.l.is qui.⁊.l.nemo eſt ⁊c.

HGlo.in.l.ſi quis obligatõe. Scribentes hic dicut
iſtam glo.eſſe ſing.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ lʒ inſinuatio dẽat interuẽi /
re vbicũq; aliquid remittit qr remiſſio eſt donatio vt in.l.ſi quiſ
delegauerit.ff.de nouat.in pꝛin.⁊ in.l.cõtra iuris in fi.ff. de pact.
Tamẽ hoc eſt verũ ſi fit per moduʒ donatõis.ſecus eſt ſi fiat ix
moduz tranſactõis vt ibi ꝑ eos cuʒ quibꝰ ſto. De quo vide tu
not. per glo. magnã in.l.i.ff. quib. mo.pig.vel ypot.ſol.⁊ glo. in. l⸗
qui autẽ..ſiquid cũ pupillo.ff. de his que in frau.credi.⁊ ihi ali
quid ꝑ Sranc.tygri.⁊ ẽt per Bar.in.l.modeſtinus.ff.de donati.
2 ber Bal.in.l.vnica. C. de confeſ.in verſi.quero circa hoc ⁊c. ad
q̃s me remitto ⁊ pono glo. de qua agimꝰ. Cuius verba ſunt hec
¶ Obligatõe pene exẽpluʒ ⁊c.in verſi. ſʒ ſi fiat
hec liberatio cã donatõis an exigat᷑ inſinuatio
ſi eſt vltra quingentos aureos.quidam ꝙ non

yvt ſupꝛa de donatio.l.modeſtinus.

Glo.in.l.nõ videt᷑.G.qui iuſſu. Scribẽtes bie maxi
me Bal. dicũt iſtam glo. foꝛe ſingul. ad hoc ppoſitũ ꝙ iuramen
iũ ſimpłr pꝛeſtitũ ſuꝑioꝛi pcr ſubditũ de obediẽdo ei intelligitur
ſemp in licitis ⁊ honeſtis ⁊ in veriſimilibus ⁊ in hijs que ſpectãt
ad eius officiũ alias autem non vt ibi ꝑ eos cum quib ſto.
Pꝛo quibus facit etiã glo.ſingul.in.c.i.in verbo inramẽto extra
de cõſuetu. ⁊ glo.iũcto tex.in.c.i.de iureiur.li.vj.ad quos me re/
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſi umt hec.
Pone caſuʒ ⁊c.in verſi.ſi vero nõ exequatur
officiũ ſuũ. Dico nullatenꝰ parenduʒ ẽt ſi ius pᷣ⸗
cipiat niſi in reuerẽtiaruʒ exhibitiõe vt ſupꝛa ðᷣ
in ius voca.l.generaliter.nec obſtat ꝙ iurãt ſub
diti parere õibus pᷣceptis quia reſtringit᷑ ad ea
de quibus veriſimile eſt actum ⁊c.

Gloſa in.l.ſi libꝛarius ¶ Bal.hic dicit iſtam glo. eſſe
nota.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ lzʒ libellus cõtineat impꝛopꝛietatẽ verbo
rũ tamẽ ꝓcedit ⁊ nõ viciat᷑ vt ibi ꝑ euʒ cũ quo ſto. De quo poſu/
it etiã Bar. in.l.ſed ſi poſſeſſoꝛi.ꝭ.item ſi iurauero ꝑ illuʒ text.f.
de inreiur. ⁊ in.l. ſcire debemꝰ. ff. de ver.obli. vbi alias legẽdo di
xi po alios.⁊ poſuit ẽt aliquid Inno. in.c.examiata extra ð iudic.
ad qs me rmitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cuiꝰ vᷣba ſunt hec.
CZibꝛarius.i.ſcriptoꝛ libꝛoꝝ ⁊c.in verſi.ideʒ
in libello ſupple quod in ſtipulatõe dixi vt dixi

C. de erro.aduo.l.ij.⁊ de falſis.l.nec exẽplum.

BGloſa in.l.culpa caret. Bal hic dicit iſtã glo. Ee not.
ad hoc ꝓpoſuũ ꝙ ille qui põt ꝓhibere homicidiũ ⁊ nõ pꝛohibet
tenet de occiſo ſi eſt pſona que poterat impare ſen pꝛecipe ei qui
occidit vt in filio vel ſeruo nro.alias ãt non tenet.⁊ hec ꝓcedunt
de iure cimili. ſecus eſt de iure canõico vt ibi per eñ cum quo ſto.

QAno ſolo addito ꝙ bee ẽt va ſunt ð iure cõi ſecus eſt ð iur mn
nicipali. nam eo iure etiã mãdans nõ tenet᷑ pena ſtatuti puniẽtis
vↄmittentẽ homicidiũ ſm Bart. in.l.aut qui ałr..ſi.ff. qð vi aut
clam.⁊ bar.in.l.ſi quis pꝛo emptoxe.ff. de vſucapio.in.xix.colũ.⁊
Bal ·in.l.non dubiũ in. vij.col. C. de legib. Bal. in.l. gallus. 5. 2
quid ſi cantũ fl. de lib.⁊ poſtu.⁊ Bal.in.l.pemptoꝛias in.vij.col.
C. ſenl. reſcin.nõ poſ.x Saly. cõbonof. in l. non ideo minus. C.d
renſa⸗ oalis legẽdo dixi in.l.ſi quis id quod.ff de iuri om.
1. T ad ibi dicta me remitto ꝓ nũc ⁊ pono glo. de
Cuius verba ſunt hec. coe r heno glo ve qua ogimus
Caſus ponitur ⁊c.in verbo ſed quid ſi poſſũ
ꝓhibere ticiũ iniuriari ſempꝛonio quẽ debeam
iuuare.rñdeo ſᷣm canões ſic vbi bis ⁊ interpo/
nẽdo me honeſto mõ ſʒm leges non niſi in hijs
quos habeo coꝛrigere ſcilicet ſeruis ⁊ filijs ⁊c.

C Pec ſunt ſuperaddita quae ex poſt
reperta fuere in pꝛima parte ff. noui.

De damno infecto.

hic dicuũt iſtã glo. eſſe not.aa hoc ppoſitũ ꝙ vbi quis non põt cita
ri perſonalit᷑ in ſuo domicilio põt citari in locis publicia ꝑ nũciuʒ
Et ideʒ ꝓbatur in auten.qui ſemel cũ ibi plene not..C. quõ ⁊ qñ
iudex. De quo poſuit etiã aliquid do me⸗ Alex. de imo.in ſuo
conſilio quito in pꝛia col.in o volu.incip.an valeat tenuta ⁊c.⁊ in
conſil.lxxxiii.in quita col.in vᷣo volu.incip.tres frẽs ⁊c.⁊ Oldr.
in ſuo conſi il. cxxxxv.incip.articuli dni ⁊c. ⁊ Paul. de caſ. in ↄſilio
quiĩquageſiõ incip.ſi nõ appet ⁊c.⁊ do.Abb. in conſi.lxvij. in pꝛĩa
⁊ ſᷣa colũ.incip.epᷣus Lucanꝰ ⁊c.in pꝛio volu.ſuoꝝ cõſilioꝛum.
De quo alias dixi in dicto. S.iulianus in repeti.nr̃a ad iſtuʒ text.
vbi ẽt dixi. ⁊ dico nũc 1 iſta glo. eſt etiã ſingula. in alio pꝛopoſito
ꝙ citatio non eſt ꝑmiſſa ad domuʒ alicuius niſi quatenꝰ conſtet
ꝙ citatus nõ poſſit ꝑſonaliter repiri. Pꝛo quo vltimo etiã eſt
tex.in.l.i.in pꝛin.ff.de libe.agnoſ.⁊ voluit bar.in.l.ſcire opoꝛtet.
§. opoꝛtet. ff. de excu. tuto.⁊ Har.etiam in.l.ſi tamẽ. ff. de leg.ij.⁊
bald. in.l.f.C. de iure dot.impet.⁊ moder.in.c.qm cõtra falſam.
extra de pꝛobat.in ver.citatões ⁊c.ad quos me remitto. Uno
etiã addito ꝙ ſufſicit ſi iſta inquiſitio fiat ad domũ vᷣm glo. etiaz
ſingul. in. . igttur in auten. de exhib. reis in verbo examinet ⁊c. ð
quo ẽt poſuit hic aliquid glo.in.c.ſi aduerſarius extra de eo qui
mit.in poſ.cau.rei ſer.⁊ ſcribẽtes oẽs in dcõ.ꝭ.iulianꝰ vbi ẽt dixi
in repetit.mea.⁊ ad ibi dca me remitto ⁊ pono glo. de qua agi/
mus.Cuius verba ſunt hec. =
CJulianus ⁊c.in verſi.ad ſecundum puenitur
miſiſti me in poſſeſſionẽ ex pꝛimo decreto vel/
lem mitti ex ſecundo iudex debet adhuc citare
illuʒ vt.C.de iudi.auten.iubemus. vel ſi nõ in/
uenitur domui ſue dʒ denũciare vel in vico ſuo

pꝛeconiʒare ſi aliquis velit eũ defendere ⁊c.

Glo. in. l.inter quos.. finali in gloſa penultia.
Bal. hic dicit iſtam glo. foꝛe ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pꝛo
curatoꝛ poteſt cauere de rato ſub coudictõe ſi conſtabit ipm non
habere mandatum a dñno ſuo vt ibi per eũ cuʒ quo ſto.⁊ idẽ re/
pcrio voluiſſe bar.ibidem ad quem me remitto. ⁊ pono glo.de
qua agimus.Cuius verba ſ. unt hec. . .
Ab eo qui pꝛomittit de damno infecto vt di/
cat ſe non teneri ſi apparuerit falſus ꝓcuratoꝛ
vel dominus nõ hẽat ratũ.vel ecõtra dic inſerẽ
da a pꝛocuratoꝛe vt non teneat᷑ ex ſtipulatõe de
rato ſi apparuertt eum eſſe verũ pꝛocuratoꝛem

ſicut dictum eſt ⁊c.
De publicanis.

Z.licitatio. F. ea rum reru. Bal. hic dicit text. eſſe
ſingul.ad hoc ꝓpoſiũ ꝙ ſicut conſuetudo inducit ꝑ plures actuſ
vt in.l.i..ſi defunctꝰ ⁊ ibi aliquid de hoc dixi in hijs ſecũdis in⸗
erpsetalõibus nris ad quas me remitto. ita etiaʒ inducit ex ab /⸗

7 ℳ N

zmentia vt ibi per eu cum quo ſto. Et idem pꝛobaj ẽt in.l publi
nenchartc it in.l. ieff. de aqua plu. arcen. cum ibi notatis ad
que me remitio ⁊ pono tex.de qua agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt hec.

Earum rerũ quarũ vectigal nunquã pꝛeſtitũ
eſt pꝛeſtari non poteſt quod ſi pꝛeſtari conſue⸗
tuʒ indulgentia publicanus obmiſerit alius exi

gere non pꝛohibetur ⁊c.
De manumiſſis teſtamento

L. Qui duos. Bal. hic ditit iſtum text. cum gloſa ſua
foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ viuens moꝛitur vt ibi per eu cuʒ
quo ſto ſimpliciter quia tex.optime pꝛobat hoc ⁊ nõ eget alia no
ua mea interpᷣtatõe. Niſi ꝙ addo vnũ verbũ ꝙ moꝛiens encni
do ponitur pꝛo moꝛtuo ᷣm glo.⁊ Bar. inel. ſi quis poſemmnoS
filiũ ⁊ ibi alias legendo dixi de hoc. ff. de libe. ⁊ poſtu. ⁊ ad ibi

e remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt bec .
2. Qui duob berecdes inſtituebat poſt alterius
moꝛtem ſeruũ liberum eſſe iuſſerat: is cuius ex
moꝛte libertas pendebat: viuo teſtatoꝛe deceſſe
rat. Sabynus reſpondit liberũ futurũ ⁊c.

De ſtatu liberis.

LZ. Statu liber rationem in pꝛin. Bald. hit dicit
iſtum tex eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet contumax incurrat
ꝓ qualibet citatõe in ſi ingulas expenſas vt eſt tex. in. c· ij. extra de
ieſtib. cogen. tamen non tenetur eas ſoluere niſi quãdo ſunt liqui
de.alias ſufficit cautio de ſoluẽdo eas vt ibi per eum cũ quo ſto.
De quo vide tu nota.per Innoc:.in.c cum veniſſent extra de eo
qui mitti. in poſſeſſi.⁊ per Jaco.de belui.conbononieñ. in. d. 5. ſi
vero in auten. de exbiben. reis. ⁊ not.in.l.ſi reſiduũ.C. de diſtra.
pignoꝛ. vbi eſt bonus tex. de bo. Secundo addo ꝙ quis nõ
tenelur regulariter reficere expenſas pꝛime citatõis bm Inno. in
c. cum dilectus extra de dolo ⁊ contu.tamẽ hoc eſt verũ ſi pꝛima
contumaeia eſt excuſabilis alias autẽ tenetur ſoluere oẽs expen
ſas m glo.⁊ ſcribentes in.c.finẽ litibus extra eo.lit.⁊ Bar. in. le
pꝛima..is videtur.ff.ſi quis ius dicen.non obtemp. ⁊ Bald. in
l. ſancimus. C. de iudic.⁊ Inno.in.c.ſepe extra de appell.ad quos
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hee.
Z. Statu liber rationẽ reddere iuſſus reliquuʒ
quod apparet ſoluit de eo quod eſt obſcurius

fatiſdare paratus eſt Neratiꝰ ⁊ Ariſto recte pu

tant liberum foꝛe ⁊c.
Ex quibus cauſis in poſſeſſionẽ eatur.

Z.ful cinius.S.finali. Bal.bic dicit iſtum textů eſſe
notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ nimia cõtumacia facit exceder̃ mo
dum in puniendo cõtumaciaz vi ibi per euz cum quo ſto ſimpli
citer pꝛo nũc.cuzʒ alias dixerim de inteellectu iſtius tex.in pꝛimis
noſtris interpᷣtatõibus ad quas me remitto. ⁊ non pono text.de
quo agimus cum verba etiam poſueri zibi.⁊ ideo non pono hic
omnia ſed aliqua ne fruſtra occupemus mẽbꝛanas.que ſunt hec

Dinus quoqʒ pius in perſona eius qui here/
ditatẽ poſſidens copiam ſui non faciebat ⁊c.

L. Hoc auteʒ. S. pꝛimo. Bal bie dicit iſtum tex. eſſe
ſingul.ad hoc pꝛopoſi:uzʒ ꝙ cõtumacia que non conſtat iudici ex
relatione nuncij non põt puniri vt ibi per euzʒ.de quo vide tu not.
per Baxr.in.l.multũ intereſt.ff. de condi.⁊ demon.⁊ ꝑ Bal.in.l.
falſus in verſi item dubitatur ⁊c.C. de furtis.⁊ Inno. in.c.pꝛu/
dentiam extra de offi. delega.⁊ per ſcribẽtes in ceme.paſtoꝛalis.
de re indi.ad quos me remitto ⁊ pono texede quo agmus.Cu⸗/
us verba ſunt hec.
CNNon defendi pupilluʒ conſtare debet lique
reqʒ pꝛetoꝛi ⁊c.

L. Paec autem. Scri ie dicuͦt i
* cribentes bic dicũt iſtuʒ tex. eſſe no
tanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet curatoꝛ non poſſit dari pupillo
nemine petente vt in.l.qui habet..ſi pupillus.ff. ve tutelis.⁊ vo/⸗
luit glo.⁊ Ange.in.li.C.qui pettuto.⁊ Bar.in victo..ſi pupil?

lus. tamen ſecus eſt in turatoꝛe dando adalto. nam poteſt ei dari
offcio iudicis nemine petente vt ibi per eos. de qua materia i
ſuit etiã Bar. in.l.de curatoꝛe.ff.de cura.bon. dan. ⁊ Bart 1
ſulcinius.ff ex quib. cau. in poſſeſ eatur ad quem me remito ⁊
pono tex ve que agimus. Cuius verba ſi “

L. Haec autem locuʒ habent quotiens pupillus
non defendatur a quocũqʒ ſiue a tutoꝛe vel a cu
ratoꝛe:ſiue habeat tutoꝛem pupillus ſiue nõ ha
beat ⁊c.

De doli exceptione.

Gloſa in.l.apud celſum.i.ſi cũ legitimã in ver/
bo accepto pꝛecio c. Bal. bic reputat iſtam glo. ſingularem
ad hoc krakolin ꝙ vbi in aliquo contractu fit mentio pꝛecij pꝛe /
ſumitur eſſe contractus emptõis ⁊ venditiõis ſi nõ apponit allud
nomen per eoſdeʒ contrahentes vt ibi per eum cuʒ quo ſto
Pꝛo quo eſt etiã caſus ſingul.⁊ melioꝛ de iure in.l fr C. de
pꝛed.curia.lib.x.⁊ poſuit ẽt do.meus Alex.de imola in ſuo oſt
xxviij.in tercia colum.in ſecũdo volu. incip.vtrũ notarius poſſit
extendere ⁊c.⁊ etiã in conſilio tercio in pꝛimo volumine.⁊ in con
ſi io penultimo in tercia coli.in tercio voluie.incip.viſis narratis
in themate ⁊c.⁊ in conſilio.ciiij.in eodem tercio volumine incip.
Perſpectis verbis inſtrumenti ⁊c.ad quem me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CPꝛecio accepto ⁊c. igitur fuit venditio ⁊c.

CEx quibus omnibus redditur expedita hec
noua ſᷣa interpꝛetatio ad omnes textus ⁊ etiam
ad omnes gloſas ſingulares ⁊ etia notabiles in
ſecunda parte.ff. noui:edita per clariſſimũ iure/
conſultũ: equitemqʒ inſignẽ dominũ Ludouiciũ
Bologninũ:cõpoſita per eundẽ in ſacro ⁊ ame
no loco ſito extra poꝛtã ſancti amme in mõ⸗
tibus in loco dicto a Ronʒano qui eſt reueren/
doꝛum patrũ ſuoꝛũ fratrũ pꝛedicatoꝛũ dicatus
beato Nincentio cui ſit laus ⁊ gloꝛia:⁊ in pꝛi/
mis ſupꝛemo ⁊ omnipotenti deo Amen.

elskühnmmnin, du
ne uani

(üiaigentefmin ofttnan
(Geſcenntlnmmi
un gitlten itm ruer l eke
oniancen Mtüitiffn

uligiltlen de

ni
bKi
tem baa
hihtiihgnii eni 8

ſſtuſunnanmng utnun

ſefeuntihuſut uici *

c

aigtkltich tini tdton⸗
Nigtwhmgdm un eien

(GMleReäreirdſdtien

Apiizietllanneneſtr
ſeſlyetine.

Roſtnetcas

tunenlif Aut

imuitntt, ininin e
tmſen ititiinmn n
Atinn
Gitcriinifißit anini
nlgnnntiftn er et⸗
ninimii iii⸗ ctnndn

ennee

Cninninlntn i

—

ð

Oè

— —
—— 2

— —

—
—

— —.—

—

5 ͤienil
viilemin
ai Nepitn
Wämalwtfnn

Bintirarniting

CInterpꝛetatio ſecundainouiqʒ intellectus ad
omnes tex.⁊ etiã ad omẽs gloſas non ſoluʒ ſin
gulares ſed etiaʒ notabiles in pꝛimo:ſecundo:
tercio: quarto: ⁊ quinto libꝛis.C. ⁊ ſic in tota
pꝛima parte.C.cuʒ additõibus ⁊ ſuppletõibus
opoꝛtunis: necnon cũ inſertione conſilioꝛũ plu/
rium clariſſimoꝛũ doctoꝛũ fere in omni articu/
lo contexta per clariſſimũ iureconſultum:equi/
temqʒ auratũ ſacri palacij apoſtolici aduocatũ
conſiſtoꝛialem:ac xp̃ianiſſimi ⁊ ſereniſſimi Frã
coꝛũ regis conſiliariũ do.Ludouicũ bologninũ
in vetuſtiſſimo regiae ciuitatis patriae ſuae bo⸗
noniae ſtudio. Anno domini. Alocccclxxxxv.
kalendis nouembꝛibus.

CDe ſacroſanctis eccleſijs.

Bloſa in.l.illud in glo.magna in fine. GBal bie
dicit iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſiũ ꝙ non põt donari
pauperibus vel eccleſie nemiĩe pꝛo eis recipiente vt ibi per eũ cuz
quo ſto.. Uno addito ꝙ hoc eſt verũ inter viuos.ſecus anteʒ eſt
in vltiiua voluntete.quia valet etiam nemine recipiente ſᷣm glo.
7 bart.hic cum quibus ſto.⁊ vide etiã Paul.de caſtr. in conſilio
ſuo.liiij.ad quem me remitto.⁊ pouo verba eius que ſunt hec.
CSed ſi dicam dono talem rem paupibus co
ram quibuſdam: videtur ꝙ valeat vt. ff. de leg.
ſecundo.l.cum pater.ꝗ. donatiõis.⁊ infra tit.i.
l.ſi quis ad declinãdaʒ.S. vbi autẽ.ſed dico ali
ud in legato vbi non exigitur legatarij perſona
et eſt aliud in his cõtractibus vbi exigitur ꝑ ſe
vel per aliuʒ. ⁊ ſic intellige in pauꝑes pᷣſentes ꝑ
ſe vel per alium ⁊c. 1

De epiſcopis ⁊ clericis.

Bloſa in auten. generaliter ¶ Zal bic dirit iſtaz glo⸗
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ex confeſſione facta in iudicio
non oꝛitur actio ſed officiũ indicis vt ibi per eum cum quo ſto.
Uno adadito ꝙ licet non oꝛiatur actio oꝛdina ria tamẽ oꝛitur
actio in factũ ex tali confeſſiõe ᷣm glo.magnã in·l.i.C. de cõfeſſis
quam compꝛobant oẽs ſcribentes ibi.⁊ etiã idem tenet bart.in
licerti. .fi.ff. de confeſ.v⁊ vide ꝑ do.meũ Alex.de imola in.l.certi
condictio in pꝛin.in.vj.colũ.ff.ſi cer. pet.ad queʒ me remitto po
no glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. .
CConſcribat: nũquid ex hac ſcriptura oꝛitur
actio vel ad quid fit.Reſpon.vt iudicis officiũ
in exigenda decima interueniat: licet ſtipulatio
fuerit ſubiecta. Vel dic ꝙ condictio ex lege oꝛi

tur ex hac ſcriptura vt.ff.de condic.ex lege.il.i.

BGloſa in auten.generaliter. Jaco. de gret. ⁊ bald.
hic dicunt iſtam glo.eſſe ſingul.ad boc pꝛopoſitũ vbi notoꝛiuz
conſtat iudici vt iudici non requirit libellum nec etiam litis con⸗
teſtatõöem cum quibns ſto. Uno addito ꝙ in ſpecie idem vo
luit ẽt Spec. in tit. de expenſis in fi.? Bal. in. l. cum fratrẽ. C. de
hijs quib.vt indig.nec etiã requirit cauſe cognitõem ᷣm Aoh. de
imol.in ſuo conſilio.cxxvij.incip in caſn pꝛemiſſo ⁊c.tamẽ requi
rit ſententie pꝛolatõem vt in.c. cum ſit romana..pꝛimo extra de
appellat.⁊ voluit bal.in.d l.cum ftatrẽ. ⁊ bal.in. c.i. in pꝛin. in tit.
qualiter domi.pꝛopꝛie.pꝛiue in vlib. feudo. ⁊ etiam bar.in.l.em
ptoꝛem in pꝛin. x in. S.pꝛimo.ff. de actio.emptio. De quo etiã po
ſuit do. meus Alex. de imola in.l.is cui bonis. ff. de ver. oblig. in
fa colũ.ad quos me remitto⸗⁊ pona glo.de qua agimus. Cuins
verba ſunt hec.
CHic autem loquitur de ſatiſdatiõe actoꝛis ſʒ
lex Codicis de ſatiſdaiõe rei clerici. ſed qꝛ ali

bi cõmodius poni nõ poterat ponitur hic. Sʒ

nunquid clerico agenti remittitur hodie ſicut ⁊
fugienti. vt in auten.eo..ſi quis autẽ pꝛo pecu/
niaria coll.viij. Reſpõdeo non vt infra de ap/⸗
pella.l.pcipimus in fi.Item nonne hec autenti.
ſuperflua eſt per illam quae eſt infra de litis cõ
teſtatõe auten.libellum. Reſpõdeo non. illa eĩz
ante libellum datũ iudici ⁊ de incoanda lite pᷣ⸗
ſtatur:haec poſt datũ libellum iudici de diffini
enda cauſa datur: ſicqʒ illa pꝛius qᷓʒ iſta pꝛe/
ſtatur ⁊ cetera.

Glo.in auten.nunc autem. Bal bic dicit iſllam glo.
foꝛe oꝛdinaria ad hoc pꝛopoſituz ꝙ filus illius qui ꝓfeſſus eſt
religionẽ poteſt ſtatim petere legitima in bonis eius ſibi debitam
ẽt nõ expectata moꝛte naturali vt ibi ꝑ eu.De qua mat᷑ia iñ vide
tu nota.per ſcribentes in auten.ſi qua mulier. C. de ſacroſanc.ec
cle. ⁊ in.l.i..ſi impuberi.ff de collat. bono. in.l.ſi quis. .coꝛne/
lio de iure filci.⁊ in.l.res vxoꝛis.C.de vonatio.mter vi.⁊ vxo. ?
in.c.raynucius extra de teſtame.⁊ in.c.cum ſcimus vbi eſt bonꝰ
xex.ad hoc extra de regularibus cum ibi plene not.ad que me re
miito ⁊ pono glo.de qua agimus.Cius vexrba ſunt hec.

Hanc anten.ceſſante.ſ.teſtamẽtario diuiſio
aüt non ceſſat vt ſupꝛa in auten.ſi qua quae ẽ cõ
traria.Ael ſᷣm Joh.ideſt ſi ceſſauerit.põt tamẽ

eſtari per illam ⁊ hoc placet ⁊c.

L. Manicheos. Alberi.de roſa. dicit iſum text. eſſe ſin/
gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet quis ſit expulſus de ciunate non
tamen dicitur depoꝛtatus.ſed dicit vſus cõtraria foꝛtuna vt in.l.
im ꝑatoꝛ.ff.ad trebel.cũ ibi not.cum quo ſto. Uno addito ꝙ
idem voluit etiã expꝛeſſe Bar.in.ꝭ.fiin fi.in pꝛohemio.ffoꝝ.
Secnndo addo ꝙ depoꝛtati ⁊ banniti noſtri temꝑis equipe
rantur Fm glo.in..relegati.inſtitu.quib.mod.ius patx.pote.ſol.
1 voluit Har.im. l.illicitas.S.qui vniuer ſas.ff. de offic.pſid.⁊ vidð
ꝑ do. meũ Alex. de imola in. . illud vero in phemio.froꝝ. in cõ
