pꝛeſcriptõe.xxx. vel.xl.annoꝝ reqniritur totũ tempus eſſe cõple/
tum adeo ꝙ ſi vna dies vel etiaz momentũ vltimi diei ſupereſſet
nibil eſſet. ſecus eſt autẽ in pᷣſcriptõe.x. vel. xx. annoꝛũ ⁊ ẽt in vſu/
capione triennali vt ibi per eum cuz quo ſto.quia hec glo.clara eſt

⁊ noñ eget alia mea noua interpᷣtatõe:· Miſi ꝙ addo vnũ ver⸗
bum ꝙ regulariter tempus cõputatur de momẽto ad momentũ
pᷣterquaʒ in caſibus in quibus lex diſponit aliter cõputari debere
ßm glo. in.l.iij.S.minoꝛem. ff. de mino.⁊ Jo.an.in.c.ſuper eo.vbi
ctiam per alios ſcribẽtes poſt eum extra de appellatio.lad quos

me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hbec.
CTriennij. x.vel.xx.annoꝛũ vt ⁊ ſupꝛa de vſu⸗
capio.l.in vſucapionibus.ſecus eſt in pᷣſcripꝛõe
xxx.annoꝝ vt infra de actio.⁊ obli.l.in omnibꝰ
quae eſt contra ⁊c.

L. An vitium. F. ex facto. Bal. hic dicit iſtum textu
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ mal fides defuncti non nocet
heredi quãdo heres ptendit aliũ tituluʒ q; hereditariũ vt ibi per
eũ cũ quo ſto. Uno ſelo addito ꝙ aliud eſt ſi vtitur titło be/
reditario etiã ex pſona ſua.quia non põt pᷣſcribere nec etiã incipe
pꝛeſcribere ſᷣm Paul.de caſtro hic.⁊ Ange.in.l.ſi ego.ff.de publi
ciana.⁊ Paul.de caſt.in.l.ſequit..ſi heres.ff.de vſucapio.æ do/⸗
minos canõi.maxime Jo. de imola in. c. fi.extra de pᷣſcriptio.⁊ ẽt
Ludo.ro.in.l.põponius .pꝛimo.ff.de acquire.poſſeſ.⁊ Paul.ð
caſtr.in ſuo conſilio quinquageſimo.⁊ etiã in conſi.ccxc.ad quos
me remitto.⁊ pono tex.de quo agimus.Cuiꝰ verba ſunt hec.

CEx facto pꝛopoſitũ eſt quendaʒ cum reʒ pig/
noꝛi dediſſet eã deniqʒ diſtraxiſſet:hereſqʒ eiuſ
redemiſſʒ:queritur an heres aduerſus pignoꝛiſ
pꝛoſecutõem exceptõe longe poſſeſſiõis vti poſ
ſit. Dicebaʒ hunc heredeʒ qui pignus ab extra/
neo redemit poſſe exceptõe vti.quia in extranei
locum ſucceſſit:non in eius qui pignoꝛi dederat
quẽadmodum ſi ante redemiſſet ⁊c.

De exceptione rei indicate.

„ . *
BGloſa in.l.duobus. ¶ Scribentes hic maxime Dy. di /
cunt iſtam glo.foꝛe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ exceptio pempto
ria poteſt opponi poſt ſententiã vbi agitur de queſtiõe antiqua.⁊
idem eſt ſi non redarguit ſententiã ſed ſupplet vt in.l.ſi ſoꝛoꝛ cuʒ
lbinot.C. de collatio.vt ibi per eos cuʒ quibus ſtlo. Uno ad
dito ꝙ idem eſt in minoꝛe.xxv.annis.nam põt opponere buiꝰmo
di exceptõnem etiã poſt ſententiã obtenta pꝛus reſtitutõe in inte/
grũ ꝑ euz vt in.l.pemptoꝛias cum ibi not. C. ſente. reſcin. nõ poſſe
⁊ voluit glo.in.l.i.C.de iur.⁊ fact.igno. Quod eſt verũ etiã in
inſtrumẽto guarantigiato ſm Ral.in.d.l.pemptoꝛins in quinta
colum. ⁊ idem eſt quãdo buiuſmodi exceptio inciperet competere
poſt ſententiã.nam poteſt opponi poſt vt in.l.ij.C. de conſoꝛ.eiuſ.
litis. ⁊ in.l.⁊ poſt.ꝭ.pꝛimo.ff.de tranſac.⁊ in.l.ſin autc.S.pꝛimo.
ff. de rei vendi. ⁊ in. l.rei iudicate.ff.ſolu. mat. Et idem dice in
exceptõe inuẽtarij ᷣm Gal. in. d.l.i. C. de iur. ⁊ facti igno. ⁊ Bal.
in. d.l.peremptoꝛias. Et idem dico qñ appellatũ eſt a ſentẽtia
nam poteſt oppom excep:io pemptoꝛia poſt e per glo. inec
pꝛimo extra de excepno.cum ibi piene not.per ſcrtptes ad quos
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

¶ Obſtaret reſpondeo ſi oppoſuerit in iudicio
pꝛioꝛi.⁊ ſic de iure ſuo queſitũ fuit.ſed ſi ductuſ
facti ignoꝛãtia vel iuris non oppoſuerit exceptõ
nẽ non obſtabit vt infra co.l.finali..latinus ⁊c

Gloſa penuliti.in.l.ij. ¶ Bal bic dicit iſtam glo. eſſe ſin /
gularez ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ licet teſtamentũ in quo filius in ptãte
eſt pᷣteritꝰ ſit ipo iur̃ nullũ vt in.l.fi.⁊ in.l.int᷑.ff.de lib.⁊ poſtu.⁊
in.l.ſi ita ſcriptũ..fi.eo.tit.⁊ in.l.filio pᷣterito cum ibi plene nota.
ff. de iniuſto teſta. Tamẽ ſi filius pᷣteritus non vult aliquid peter
recõualeſcit vtiliter de equitate vt ibi per eum cũ quo ſto ſimplici
ter.quia glo.clara eſt ⁊ non eger alia mea noua interpꝛetatõne.
Miſi ꝙ nouiter ego põdero iſtã glo.ad vnũ. Nam hec gloſa
bene ⁊ ſubtiliter põderata ſentit ꝙ hec recõualeſcẽtia non ſit ð iu
re pᷣtoꝛio pꝛout dicũt omnes ſcribẽtes in locis pᷣdictis maxime in
d.l.filio pᷣterito exponẽtes illum tex.in vltimis verbis in verſicu.
de bono ⁊ equo ⁊c.ideſt de iure pᷣtoꝛio.nam ego intelligo ideſt vti
liter. ⁊ hec expoſitio plus mihi placet. ⁊ ita teneo pꝛo nũc.⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. .
CEmancipati mentionẽ facit:an idem in ſuo p

terito.Reſpõdeo tunc ab inicio ipſo iure teſta/

mentum eſſet nullum:nec tractu tempoꝛis recõ/
ualeſceret vt inſtitu.de exhere.libe.in pꝛin. ſ. ed
de equitate recõnaleſcit vtiliter ſi ille filiꝰ ſuus
nihil aduocare vellet vt ſupꝛa de iniuſto teſtam.
l.filio pꝛeterito ⁊ c.

De doli exceptione.

Hloſa pꝛima in fine in.l.i.G. fi. Zal.bic dicit iſtaz
glo. eſſe ſinguliad hoc pꝛopoſitũ ꝙ volus pꝛobatur ſi qualitas fſa
cti in quo cõſiſtit pꝛobatur. licet aliquãdo pꝛobetur iplo facto vt
eſt tex. in. c. ſuggeſtũ extra de appellat.vt ibi per eum cuʒ quo ſto.
Uno addito ꝙ dolus pꝛobatur etiã ex cõiectutis vt eſt glo.
in.c.fi.extra de renunci.li.vj.⁊ poſuit Bart.in.l.fi.C.de pꝛobatio.
vbi dicit hox eſſe verũ ſi ſunt cõiecture indubitate que moucant
animũ iudicis alias autẽ non.⁊ per Paul. de caſtro in ſuo conſi/
lio.lxxxij.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cnuiuſ
verba ſunt hec. . .
CEx facto in verſi.ſed opponitur quod alias
dicitur ex perſpicuis indicijs debere pꝛobari.
vt.C. de dolo.l.dolum. Reſpon.⁊ tunc illuʒ ad
miſſum pꝛobat:cum ex qualitate facti perſpicue
oſtenditur. Item oppo.qui doluʒ dicitc.vt ſu
pꝛa de pꝛobatio.l.quotiens.j.qui dolo. Reſpõ
deo ſatis pꝛobat᷑ dolus ſi qualitas facti in qua
eſt dolus pꝛobatur ⁊c.
L. pꝛima in fine. Bal.bic reputat iſtum text.ſingularez
ad hoc pꝛopoſitum ꝙ teſtamentũ dolo factũ poteſt infringi exce
ptione.⁊ ſic poteſt enã interuenire dolus in ceſtamẽto vt ibi ꝑ euʒ
cum quo ſto. Uno addito ꝓꝙ iſte tex.bene ⁊ ſubtiliter ponde
ratus pꝛobat mibi vnũ quod eſt plus ꝙ etiam in ſtatutis ⁊ in le/
gibus poteſt dolus interuenire vt hic in verſi.quãq; in leab æc.
Et etiam in pactis parit exceptioneʒ vt in.l.cum poſtea.C. de pa/
ctis cum ſimilibus multis ad que me non extendo.ſed pono tex.
de quo agimus.Cutns verba ſunt hec.

Sed an dolo quid factũ ſit ex facto intelligi
tur:⁊ quidem dolo fit tam in contractibus q̃ʒ in
teſtamentis qᷓʒqʒ in legibus ⁊c.

L. Apud Celſum.S. Item queritur el pꝛimo.

Balo.bic dicit iſtum tex.foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ

pena poteſt eſſe maioꝛ q; res ꝓpter quã ⁊ ſub qua pꝛomittitur.
vt ibi per eũ cum quo ſto ſimpliciter.qꝛ text.optime pꝛobat hoc.
Uno ſolo addito ꝙ tñ non põt eſſe maioꝛ duplo.vt eſt gloſa
not.in.l.ſtipulatio iſta.S.pꝛimo.ff.de verb.obli.⁊ in.S.alteri inſti
tu.de inutili.ſtipula.⁊ glo.in.l.i.C. de ſente.que ꝑꝛo eo quod inter
eſt. Et hoc inteilige quado pomitur loco interefſe. alias autem põt
poni vltra quadruplum vt eſt glo.not.in.c.cum deuotiſſimaʒ.xij.
ꝗ·ij.ad quã me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba
ſunt hec. . 2.
Item queritur ſi cũ eo a quo tibi ſexcenta de
berentur compꝛomiſerit:deinde per impꝛuden/
tiam penam centũ ſtipulatus fueris. Labeo ait
cõuenire arbitri officio iubere tantum tibi dari

quantũ re vera deberetur ⁊c.

L.pure.S. actoꝛis. Bal.bic dicit iſtuz tex.efſe notan.
ad bot pꝛopoſitũ ꝙ ꝓcuratoꝛ conſtitutus ad ꝓmittenduʒ poteſt
etiam apponere penã in ea pꝛomiſſione fienda per eum. Sed
tu aduerte pꝛo nouo ⁊t vero intellectu iſtins tex.qui bene ⁊ ſubiili
ter ponderatus hoc non pꝛobat. ſed ſolum dicit ꝙ dolus actoꝛis
inſtituti ad exigenduz pecunias ex poſt interueniens puta qꝛ dila
pidauit eas nocet domino pᷣponenti eum. vnde bic non agitur de
pena vel de alio fiendo in ipſo actu celebꝛando ſed poſt᷑ actum vt
ſonat mihi iſte tex. Cuius ver ba ſunt bec.
CActoꝛis qui in exigendis pecunijs pꝛepoſitꝰ
eſt etiam poſterioꝛ dolus domino nocebit ⁊c.

De actionibus ⁊ obligationibus.

Bloſa in.l.conſenſu. ZBal. bie dicit iſtam glo elſe ſin /
gularem ad hoc pꝛoſitũ ꝙ aliqñ actiões directe naſcũtur ex vtra⸗/

q; parte vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addi e
coõtrarie non naſcũtur niſi in caſibus a iure expꝛeſſis e ande⸗
no. f.. de impen. in reb. dotali.fac. ⁊ poſuit Bar. bic. Balein c .
in fl in tit. vtruͦ pcedente inueſtitura n vib. feudop. ? Nico nen
poli in rubꝛi.ff. de contrario iudicio tntele ad quos me remino⸗
ad ea que alias legendo dixi in. d.l.omnino in pꝛimis inerbtatdi,
bus noſtris quo ad nouũ intellectũ il lius tex. ⁊ ibi videre wrene
⁊ pono glo.dẽ qua agimuſ. Cums verba ſunt het.
Conſentire ⁊c.in verſi. Item nota diſtinctio
nem ex vi nominis.nam vbi diſtincta ſunt nomi
na vt emptoꝛ ⁊ venditoꝛ naſcũtur due actiones
⁊ vtraqʒ; directa. Idem eſt vbi idem nomen eſt
vt ſocius. poꝛro vbi nomen a nomine deſcendit
vt mandatarius a mandatoꝛe due ſunt actioneſ

vna directa ⁊ alia cõtraria ⁊c.

Gloſa magna in fi. in. l. pꝛima. Bald. bie tiputat
iſtam glo.foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſulũ ꝙ pactũ nuduz nert
cõtractus vt ibi per eũ cum quo ſto ſimpliciter. Uno ſolo ad
dito ꝙ de boc poſuit etiam Paul.de caſtro in ſuo conſilio. xliij.

vvi dicit ꝙ appellatõe pacti non venit cõtractus nommatus ex coͤ⸗

muni vſu loquendi ad qnem me remitto.⁊ pono glo. d i
mns.Cuius verba foꝛmalialſunt bec. ”Mc
CQueri conſueuit ⁊c.in verſi.de actõib⸗ quae
oꝛiũtur ex pactis incõtinenti appoſitis. Dicunt
quidam ꝙ ſunt ex varijs figuris cauſarũ. Sed
poteſt dici ex contractu cum ſint obligatoꝛia pa
cta vel cõuentiones ⁊c.
L. Non ſolum. Bal bie dicit iſtum ter eſſe notabilioꝛẽ
qui ſit in iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ condictio impoſfſibilis poſita in
cõtractu vitiat eum.cum enizʒ cõſenſu partidũ celebꝛetur non vidẽ//
tur partes cõſentire ꝙꝙ obligatio naſcatur apponẽdo condætioneʒ
impoſſibilem circa oꝛiginẽ obligatõis vt ibi per enʒ cum quo ſto.
Uno ſolo addito ꝙ idẽ voluit ẽt ipe met Bal.in.l.i. C. ð bijs
que pene nomine in nona ⁊ etiã in decima oppo.⁊ Bart. ⁊ Bal.
in. l. ab adminiſtratõe. C. de legatis.⁊ plene per do.meũ Alexa. de
imola in.l.impoſſibilis.ff. de verb.obli.⁊ in.l.huiuſmodi...ſſf. ð
lega.pꝛimo.ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cu/
ius verba ſunt hec.

L. Non ſolum ſtipulationes impoſſibili condi/
ctioni applicate nullius momenti ſunt: ſed etiaʒ
caeteri quoqʒ cõtractus veluti emptõis locatio
nis impoſſibili condictõe interpoſita eque nulli
us momenti ſunt.quia in ea re quae ex duoꝛum
pluriũve cõſenſu agitur omniũ voluntas ſpecta
tur:quoꝛũ pꝛoculdubio in huiuſmodi actu talis
cogitatõ eſt:vt nihil agi exiſtimetur appoſita ea
condictione quam ſciant eſſe impoſſibilem ⁊ c.

Z. Hereditariarum. Bal.bie diit iſtum texinz eſe
vnicum ⁊ ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ bereditas videtur gta/
nari quãdo beres grauatur ſub nomine appellatiuo. vnde omis
ſuccedens in bereditate videtur ex hoc grauatns 'm eum cum
qno ſto ſimpliciter. quia tex. iſte clarus eſt ⁊ non eget alia mes no
us interpᷣtatõe. Cuius verba ſunt hec.

L. HPereditariarum actionũ loco habẽtur ⁊ lega
ta quãuis ab herede ceperint ⁊c.

De fideicõmiſſarijs libertatibus.

L. Paulus.F. finali. Bal. bic dicit iſtum tex. eſſe no⸗
tanduz ad hoc pꝛop oſuiũ ꝙ libertate nihil eſt gratius.net cauſa
bertatis eſt ſimilis cõmodo pecuniario. vt ibi per eum ci quo ſto
ſimpliciter.quia tex. iſte optime pꝛobat hoc ⁊ nõ eget aliqua med
nona interpᷣtatöne. Uno ſolo addito ꝙ eſt res inextimabilis
adeo vt non recipiat extimatõem aliquã vt in. .libertas. f o ſeg.

iur. ? in.l.ſi.fl de hijs qui ſunt ſui vel alie iur. ⁊ in. Iliber bomo.

ad.l.a quil.⁊ in.l liber hõ cũ vtrobiq; not.ff. de ver. obli. veti
Specu.in tit.de cõtumacia.ꝭ.tercio veriſ.poꝛro ⁊c. ad quẽ me
mitto ⁊ pono tex.de agimus.Cuius verba ſunt hec:

T. Paulus. F. fi. reſpondit hijs verbis grecis

Gnüftlrid,melnd 1

(Sol

B oni r
“ ſ⸗

bun tan ln tie,

NNe
NH

*

r inſti⸗
Goninet —– ti
Neseſn Cbaeh⸗
oiinnin i
6 umnisn iluf
n nig ans ii

e efdufie
ſpwnen

(apriſninun

cunligieniin
tmtüitftumiminlui

.

ſuuſien
iſmn

tofionaeneumun

mainn
Gtiigkerltnun 0
iieumtsoliraniin

Willbien diogeüim
acrbrlageſenn ken

Ngtuntitlnantun
igiann hnirurrit un
belautgnutmchrlltien

uuhlligtingeniiae
iiuiri it,
ifunigeiiiimii un

üintiſn ris

SNNS

*

*

*
—

0 - — - — —

—— — –—

—

frEf

Mitiow inſiln
o
vm ittit iari
Fnmrx aur
xitiitr mi nnshte
rimmvu tiſd nui
riblinimr tn
un m in nnſbind
lderäman. Mutun

plenam voluntatem defuncti contineri circa be
neficium cõiunctis perſonis ⁊ ʒoiluʒ: qui ſi ſer
ui ſint nihil gratius pꝛeſtari poſſe quaʒ liber/
tatem ⁊cetera.

L. Chais.. Sticus ſeruuſ. Bal. bic dicit iſtum
tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ius accreſcẽdi habet locũ
in capione cauſa moꝛtis ſicut etiã habet locum in donatõne cauſa
moꝛtis vt eſt tex.etiã ſingul.in.l.vnica..penul. C. de cadu.tolle.
de quo tex.feci ibi mentõem in pꝛimis interpꝛetatõnibus noſtris
ad quas me remitto.⁊ redeo ad pꝛopoſitũ noſtrũ circa iſtuzʒ text.
de quo agimns.qui bene ⁊ ſubtiliter ponderatus non pꝛobat mi
hi hoc.nec loquitur In capione cauſa moꝛtis ſed in quadaʒ pꝛeſta
tõe fienda per ſeruũ qui debebat manumitii cum hoc ꝙ inſe da /
ret certum quid manumiſſoꝛi pꝛout ibi dicitur in txx.Cuius ver
ba ſunt bec.
Sticus ſeruus meus iubeo vt det pꝛeſtetqʒ

filio ⁊ vxoꝛi mee ⁊ heredibus meis ſine vlla cõ
trouerſia tot aureos:⁊ ipſum manumittãat fidei
eoꝛũ cõmitto. Queſitũ eſt cum vxoꝛ ab heredi/
tate abſtinuerit vtruʒ duabus an filiae pꝛeſtari
debeat. Reſpõdeo filia quae heres ex aſſe exti
tiſſe pꝛoponeretur pꝛo ſolido dando ⁊c.

CSCinis nouarũ ſecundarũ interpꝛetationum ⁊
nouoꝛũ intellectuũ ad omnes textus ⁊ etiam ad
omnes gloſas:non ſolum ſingulares ſed etiam
notabiles in pꝛima parte.ff. uoui per clarifſimũ
inreconſultum equitemqʒ auratum ſacri palatij
apoſtolici aduocatuʒ conſiſtoꝛialem: ⁊ chꝛiſtia/
niſſimi SFrancoꝛuʒ regis conſiliariuʒ digniſſimũ
dominũ Ludouicum Bologninũ in almo Bo/
nonienſi ſtudio. Laus deo ſupꝛemo Amen.

CInterpꝛetatio ſecũda ad omnes tex.⁊ ad om
nes gloſas non ſolum ſingulares: ſed ⁊ notabi
les ſecunde partis.ff.noui edita per Clariſſimũ
inreconſultũ equitemqʒ auratũ ſacri palatij apo
ſtolici aduocatũ conſiſtoꝛialem: ⁊ chꝛiſtianiſſi/
mi Francoꝛũ regis conſiliariũ dominũ Ludoui
cuʒ Bologninũ in vetuſtiſſimo regiae ciuitatis
patriae ſuae Bononiae ſtudio. Anno domini
Mcccclxxxxv. Kalendis Nouembꝛzꝛibus.

De verboꝛum obligationibus.

Hloſa in l.ij. F. item ſi in facto. Scribentes bic ma
xime Bal.dicũt iſtam glo.foꝛe ſingula. ad hot pꝛopoſitũ ꝙ actio
ad factũ ⁊ etiam ad intereſſe pofſunt ſimul intentari in eodem li⸗/
bello vt ibi per eos vbi alias legendo dixi de hoc poſt do.meum
Alex. de imola ibidem. ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero. Niſi ꝙ ad
do nũc nota.per Cy.in.l.i.in tercia qõe.C. de ſea enten. que pꝛo eo qð
intereſt.⁊ per Bar. in.l.fi.per illum tex. ff. ſi quis in ius voca.non
ierit.⁊ etiam per Bar. in. l. i.f. de actio.empt.ad quos me remitto
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. .
CItem ſi in facto in verſi.item an tenetur pꝛeci
ſe ad factum. Reſpon.poſt moꝛã etiam ad inter
eſſe. Ael dic etiã ad factum agendo poteſt actoꝛ
intereſſe conſequi maxime ſi petijt fieri:i⁊x ſi nõ

facerʒ petijt intereſſe. ar. infra eo.l.ſi ſeruũ..fi

nali. ⁊ infra de conſtitu.pecu.l.pꝛomiſſoꝛ.⁊ ſu/

pꝛa de oper.liber.l.qui libertinus in fi.⁊c.

Sloſa in. l.ij. . item ſi in facto. Seribẽtes bic di
cũt iſtã glo. foꝛe ſi ing. ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ valet libellus æ ꝓcedit in
quo petitur fieri vnũ vel aliud pꝛomiſſuz.⁊ ſi nõ fiat petitur inter
eſſe vt ibi ber eos de quo alias ibi legendo late dixi poſt alios do/
centes. ? i ꝓ nũc longioꝛ nõ ero. Miſi ꝙ addo nũc glo. in.l.iin
glo. Pa in effe dicas ⁊c.ff.de actio.emptio.ad quã me remit/
to ⁊ ad ea que ſupꝛa pꝛoxime dixi in.c.pᷣcedenti.vbi poſui verba
huius glo.de qua agimus.⁊ ideo non repeto ne fruſtra occupemꝰ
membzꝛanas.

L. Hoc iure. Scnbbentes hic maxime Bal. ⁊ ẽt Bald
in.i.cuʒ teſtamento in fine.C.de manumiſ.teſta.⁊ ZDal.in.l.ſi qui
dem. C. de excep. ⁊ ẽt do.mens Alex.de imola in ſuo conſil. xxv.
in penul.colu.in ᷣo volu.incip.an ſufficiat ⁊c. dicunt iſtum tex. eſ
ſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pꝛius debet liquidari iliud quod eſt
fundamẽiũ intentõis nr̃e in aliquo actu fiẽdo vt ibi ꝑ eos.ð quo
alias etiq hic iegendo dixi poſt alios ⁊ etiam in pꝛimis interpꝛeta
tõibus noſtris. ⁊ ideo pꝛo nũc non me extendo niſi ꝙ pono textũ
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Hoc iure vtimur vt de hac ſtipulatione ſi Lu
tius Citius ante Ralendas maias in Italiaʒ nõ
venerit.x.dare ſpondes non ante quicquaʒ peti
poſſe q̃ʒ exploꝛatũ ſit ante eam diem in Italiaʒ
Titium venire non poſſe neqʒ veniſſe ⁊c.

Bloſa in.l.ſciendum in fine. Seribẽtes hic maxie
Bal. dicunt iſtam glo.·eſſe notãdam ad hoc ppoſitũ ꝙ inſtrumẽ
tum publicũ in dubio pᷣſumitur eſſe confectũ de voluntate partiũ
vt ibi pra eos cum quibus ſto ſimpliciter pꝛo nũc.cum alias bic
legen. o xerim de hoc. Miſi ꝙ pꝛo nũc aſſigno rõem. quia hec ẽ
ſolemnes intrinſeca.⁊ ideo non eſt mirũ ſi pſumitur interueniſſe
in actu vt hic plene notaãt omẽs.⁊ Spec.in tit.de emptio.⁊ vendi.
in. . octauo in verſi.Et ſunt vc.⁊ etiq in tit. de appel.ꝭ.decio cir/
ca finem. v Bar.in ſuo conſilio incip.pluries cõtingit c.ad quos
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CSolłẽniter ⁊c.in verſi.itẽ nota argumentuʒ ꝙ;
exquo aliquid inuenitur ſcriptũ pꝛeſumit᷑ voluiſ
ſe ſcribens ſic in auten.contra qui pꝛopꝛiã.C.ð
non nume. pe cu.⁊c.

BGlo.in.l.ſtipulatio iſta habere licere..inter cer
tam in verbo certam yc. Bald.⁊ alij ſcribẽtes hic dñt iſtam
glo. eſſe ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝙ vbicunq; dilatio tempis cõtinet
in ſe vtilitatẽ creditoꝛis non tenetur recipe debitũ oblatũ ſibi a de
bitoꝛe ante illud tempus vt ibi per ess cum quibus ſto. De quo
alias hic legendo etiã de hoc dixi.⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero⸗
Niſi ꝙ addo vnũ verbũ ꝙ non cogitur etiã recipe ſolutiõem debi
ti alibi qᷓ; in loco deſtinate ſolutionis ſᷣm glo.⁊ etiã Bal.in. l. vſu⸗
ras. C. de ſolutio. ⁊ Bar.in.l.is qui per illum text.ff. de eo quod
certo loco ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qna agimus. Cu /
ius verba ſunt hec.

C Certam. in verſi. bene dico ſtatim poſſe ſolui
niſi gratia ſtipulatoꝛis fiat dilatio.arg.ſupꝛa ðᷣ
legat.ij. l.ſi ita ſit relictum. S. pegaſus. ſicut ac/
cidit in pꝛimitijs agroꝛuʒ quas non ſtatim tenet
accipere ſacerdos: ſed nouem diebus debẽt eſ⸗
ſe apud matreʒ ideſt ſpicam quae eſt mater gra/
ni:quod temꝑe gratia ſacerdotis inſertũ eſt ⁊c.

Gloſa in.l.ſtipulatio.. hoc quoqʒ. Scribentel
bic maxime HBal. dicũt iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad boc ppoſituʒ
ꝙ licet teſtis deponẽs ſuper hijs que cõſiſtunt in facto nõ debeat
aſſignare ratõem dicti ſui ſi non eſt interrogatus. ſecus autem ſi
deponit ſuper hijs que funt iutis vt in.l.ſolam cum ibi not.C. de
teſtibus.⁊ in.S.item ſola.iiij.q.iij.⁊ in.c.ſicut nobis extra de re iu
dica. ⁊ plene per Inno. in. cꝛcum cauſam extra de teſtibus. ⁊ per
Bar.ꝓlene ⁊ alios vdi etiã alias legendo de hoc dixi.in.l.i.f. ſi cer
tũ peta. Et per do.meũ Alex. de imola in.lſcienduz.ff. de verbo/
obli.in quarta colu.⁊ per illuſtrẽ do.Sranc.areti. in ſuo conſilio
cxxij.⁊ do.meuʒz Alex.de imola in ſuo conſi.lxxvij.in.vij.colũ.in
pꝛimo volu.incip.plenũ conſiliu.⁊ in eonſilio tercio in quarto vo/
lumine.⁊ in conſilio.xxv.in eodeʒ quarto volu. in conſi.cxxxvj.
in quinta colũ.in pꝛimo volu. ⁊ in conſil.cxli.in.ix.colũ.in eodem
pꝛimo volu.⁊ in conſil.lxxx.in o volu. Tamen teneĩ aſſignatr

ratõem quãdo ratio cõſiſtit in facto.ſecus ſi in iure. 4 tũc nunq;ᷓ

enetur eam aſſignare m eos cum quibus ſto ſimpliciter .quia
etiam alias legendo hic dixi de intellectu iſtius gloſe. Cuius ver/

ba ſunt hec.

Stipuletur. arg. etiam ad queſtiones de fa/

cto.queritur eniʒ a ruſtico ⁊ dicit vidiſſe ſe hũc
tenere ⁊ poſſidere:⁊ neſcit ꝗd ſit poſſeſſio:quaʒ
etiam peritiſſimi diffinire non ſunt auſi: ꝙ de/
beamus intelligere de poſſeſſione quae facti eſt
Item debemus interpꝛetari vt res valeat.vt ſu⸗
pꝛa de lega. ij. l. ſi quãdo.⁊ infra ad municipa.l.
pꝛĩa in fine.⁊ de reb.dub.l.quotiẽs.⁊.l.vbi ⁊c.

L. Stipulatio hoc modo. Seribentes hic maxie
Bal. dicũt iſtum tex. eſſe notanduʒ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ donatio
omniũ bonoꝛũ licet poſſit fieri ita vt cedat poſt moꝛtẽ donatoꝛis.
vt eſt glo. not.in.l.fi. C. de pactis.?⁊ voluit Paul. de caſtro in ſuo
conſil.centeſimopꝛimo. quia videt᷑ eſſe canſa moꝛtis. quo caãu vr
tacite reſeruatꝰ vſusfructus donãti 'm euz. Tñ hoc eſtverũ
niſi fiat in penã reuocãtis teſtamentu vt ibi ꝑ eos cũ quibus ſto.
Uno addito ꝙ huiuſmodi donatio etiã omniũ bonoꝝ facla
eceleſie valet ᷣm HGar. in. d.l.fi.? Bal.in anten.ſi qua mulier in
vlti. colũ. C. de ſacroſan.eccle.⁊ not.in.l.ſi quis argentuzʒ.ꝭ.ſi quis
vniuerſitatis. C. de donatio.ad quos me remitto. ⁊ pono text.de
quo agimus. Cuius verba ſunt hec. .
L. Stipulatio hoc modo concepta ſi heredem
me non feceris tantũ dare ſpondes inutilis eſt:

quia contra bonos moꝛes ẽ haec ſtipulatio ⁊c.

Bloſa in.lſtipulatões non diuiduntur in.S.cel/
ſus in verbo opoꝛtere xcc. Scribentes hic maxime Bald. di
cunt iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ intereſſe vẽit tacite
pꝛeſtãdum in omni obligatõe factoꝛũ ſicut ſi fuiſſet expꝛeſſe dedu
ctũ inter ipſos cõtrabentes vt ibi per eos cum quibus ꝓ nũc ſim
pliciter ſto. cum alias bic legẽdo dixerim de hoc poſt eos. Uno
ſolo addito pꝛo nunc ꝙ idem voluit etiam glo.⁊ Hatr.in.l. i. fl. de
actio.emptio.⁊ glo.⁊ Gar.in.l.eæxempto. .exempti eo.tit.⁊ in.l.
fi.ff. ſi quis in ius voca.non ierit.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.
de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

COpoꝛtere ideſt intereſſe.nam ex omni ſtipu/
latione facti tacite intereſſe ſtipulari videoꝛ niſi
fiat vt ſupꝛa de re iudi.l.ſi quis ab alio in fi.⁊c.

TL. Si decem cum petiero. Bar. bic dicit iſtuͤ text.
eſſe valde notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ facultas denũciandi trã/
ſit ad beredem ſed non facultas condictiõis implendeenam denũ

ciatio non facit condictõem vt ibi per eum cum quo ſto. Uno

addito ꝙ ius condictõis implende nõ tranſit ad heredes ſᷣm eun
dem Bar.in ſuo conſilio incipien. Teſtatoꝛ poſt condictiõem ⁊c.
⁊ Bar. in.l.a teſtatoꝛe.ff.de condi.⁊ demon.⁊ Bart. in.l.dieʒ pꝛo
ferre..pꝛimo.ff.de arbi.⁊ Cy.⁊ Bal.in.l.penul.C. de condict.in
ſert. ad quos me remitto.⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius ver
ba ſi unt bec. =ůü
Z. Si.x.cũ petiero dari fuero ſtipulatꝰ admõiti
onem magis quandaʒ quo celerius reddantur ⁊
quaſi ſine moꝛa quã condictionẽ habet ſtipula/
t io.⁊ ideo licet deceſſero pꝛiuſquã petiero non

videtur defeciſſe condictio ⁊c.

L. Si ita ſtipulatus fuero.. ſi tibi nupſero.
Scribentes bic maxime HBal.dicũt iſtum tex.eſſe ſingularẽ
ad boc pꝛopoſitũ ꝙ pactũ appoſituʒ per mulierẽ de lucrando ali
quid ſi matrimoniũ cõtraberet cum tali non valet vt ibi per eos.
cum quibus ſto. Uno addito ꝙ boc debet intelligi ſane vide
licet vt adhibeatur cauſe cognitio ſuper hoe pꝛout ꝓbatur in eo
dem met textu in verſi.cauſa cognita ⁊c.⁊ hoc modo ꝓcedit iſte
ter. Cuius verba ſunt hec.
§· Si tibi nupſero.x.darc ſpondes:cauſa cog/⸗
nita denegandam actionẽ puto: nec pꝛobabilis
cauſa huius ſtipulatõis eſt. Iteʒ ſi vir a muliere

eodem modo non in dotem ſtipulatus eſt c.
Bloſa in.l.decem. Scribentes hie maxime Bal dñt

iſtam glo.foꝛe notab ileʒ ad hoc pꝛopoſitũ fidei 6
niri pꝛincipaliter ſine alia excuſſione Gugactonatſicnegoſi
debitoꝛẽ pꝛincipalem pꝛo quo interceſſit non eſſe ſolnendo Ni
per eos cum quibus ſto ſimplititer. cum alias ibi legendo ltedi
xerim de hoc poſt alios. Miſi ꝙ nũc addo nota. per bar. in
libertus.S.pꝛimo.ff.ad municip.⁊ ꝑ Bar.x oẽs in..fi.ffiſi ter 4
peta. ⁊ per Bar. in.l.ſi dubitetur.ff. oe fideiuſſo. T etiã per Barn
hic.⁊ per glo.⁊ bald.in auten.pᷣſente.C. de fideinſad quos me .
mitto ⁊ pons glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt her .

C In totum yvel in partem ſᷣm ꝙ Ticius in tot
vel in partem ſoluendo non eſt ⁊c.

Z. Si pꝛocuratoꝛi pꝛeſentis. Scribẽtes bie mari
o . zaxi
me bald.dicũt iſtum tex.foꝛe ſingul.ad boc ꝓpoſuũ ꝙſi penra
toꝛ gerit aciũ pnñte domino ſuo videtur dominus ipſe gerere x .
ſeipſum acquirit actõem ſi ipſe non gerat. Tamen requini expſ/
ſus conſenſus eius quãdo eſt pᷣſens in actu etiam ſi conſtet dð mã
dato niſi aliter in abſente non requireretur vt eſt tex. ſingulaun.
mutus.S.is qui ff. de pꝛocura. cum ibi not.ad que me remitto 7
pono tex. de quo agimus. Cuius ver ba ſunt hec.
L. Si pꝛocuratoꝛi pꝛeſentis fuerit cantum exſti
pulatu actionem vtilem domino cõpetere nemo

ambigit ⁊c.

L.Quod dicitur in fine. Scrxibentes hie maxime
bald. oicunt iſtum tex. eſſe notãduʒ ad bot pꝛopoſitũ ꝙ licet fill⸗
ſtipulando aliqn non querat patri ſuo aliqua. tamẽ ſi ſtipulat es
patri querit ei vt hic per eos cuʒ quibus ſto. Uno addito
ſi fiius ſtipulatur de ſuo patti vel patris nomine querit etiam pa
tri adeo ꝙ videtur ei donare ſᷣm bar.in.l.que dotis.ff ſolu.mat.
d Juen me remitto ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius verba
unt hec. .

L. Quod dicitur patrem filio vtiliter ſtipulari
quaſi ille ſtipuletur hoc in hijs veruʒ eſt que iu/
ris ſunt:queqʒ acquiri patri poſſunt:alioquin ſi
factum conferatur in perſonaʒ filij inutilis erit
ſtipulatio veluti vt tenere ei:vel vt ire agere lice/
at contra autẽ filijs vt patri ire liceat ſtipulãdo
acquiret ei:ĩmo ⁊ filius quod in perſonã ſus con
ferre non poteſt hoc patri aquiret ⁊c.

BGloſa in.l.ſi ita quis..ea lege. Seribentes bie
maxime bald. dicũt iſtam glo.foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi
ſtatutũ pꝛobibet alienatõnem non iatelligitur pꝛobibere heredis
inſtitutionẽ vt ibi per eos.de quo poſuit etiã aliquid baxt. in.lex
hoc.S.alienare.ff. de alien. iudicij mut cau.facta. Nec etiã venit
ſucceſſio ab inteſtato ſᷣm Paul. de caſtro in ſuo conſilio.clxiij.⁊
in conſilio.clxxv.⁊ in conſilio.elxxxi.⁊ etiã in conſilio.ix.⁊ do.meũ
Alex. de imola in conſilio.lviuj.in tercio volu.incip.an pꝛobibit
æc.⁊ in conſilio.cxx.in tercia colũ.in pꝛimo volu.incip.larius cõ
duxerat ⁊c.⁊ in conſilio.xxiij.in ſecũdo volu.incip.An pꝛohibitio
facta a teſtatoꝛe ⁊c. ⁊ in conſil.clxxxviij.in vᷣo volu.incip. Uiſo ?
mature diſcuſſo ⁊c.⁊ Jo.de ana.in conſilio.vvij.incip, Illud pſup/
ponit᷑ ⁊c.⁊ ibi aliquid dixi in additi.meis ad ea conſilia: ad ques
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius ver ba ſunt hec.
¶Intereſt. in verſic.non ergo licet donare deo
vel eccleſie ſi eccleſiã velit facere heredem. qRe
ſpon. imo licet in ſuis:vt eccleſia quodãmodo
ſit de ſuis vt arg.in auten.de ſanctiſ.epiſ. F.ſed

hoc.eſt enim modus in rebus ⁊c.

BGloſa fi.in.l.Julianus.S.finali. Scribentes die
reputãt iſtam glo.ſingula. ad boc pꝛopoſituz adiectus in dubio
non pᷣſumitur adiectus animo donãdi ſed vt ⁊ tanq;ᷓ pꝛocurato⸗
ſtipnlantis.⁊ ideo tenet̃ actiõe mandati ipſi ſtipulanti vt ibi ꝑeos
cũ quibus ſto. De quo alias ibi legendo dixi.v ideo ꝓ niſc lon
gieꝛ non ero. Niſi ꝙ pꝛo hoc facit tex.in.l.ſiſcũ coꝛnelius. f. ſo /
lunio. in.l.vero pꝛocuratoꝛi eo.tit. cum ibi not. ad que me remit
to.⁊ pono glo.de qua agimus.Cuiꝰ verba ſunt bec.

CLiberari.ex donatõe enim non tenet de euic/
tione. argu. C. de euictio.l.quoniã auus.⁊ facit
ſupꝛa de vſufruc.l.ſed ⁊ ſi quis ſtipulat? in pꝛi⸗
in dubio autẽ non pꝛeſumo donũ vt ſupꝛa de „

ecteugche h ii
uniuli
minbuuin zmii
Pitutgan incti
untu ſn ii iuf
mnilindid
ermeinmni
rinan.

1 ikdnſifnmuſitn
Finbtüln emluſud Aen

anteteenenam.

(pmmmukpfciunmr tur
ſttingelodennegocnchm.

Eeilgenrgchiulindrn
Cennekbeninmrtlacern.

Alabonſinn Srnrrn

Auiinliaihit re/ mrn

ſmilaunel rir
Niprii utirir Aru
rſtiriuirig mar
lalal tu iid pnlrgtig!

(Acpelemtgzglsze
— .
ufüſhliitetgint
bühindungti s
mntdaſirtihnin
Dfihegton .

— f

2—

☛ — — —

‚8N

RS
Ardſle
li
Dn end

ſ
Adnrnd

Smr N
rem inelininin
ui Milan
uliu ſag n
ruNNSi et
AiNEiie
Anrtira prii iini ni
mAriA NAà NNi
c asratYNlui
mumii mutiiint twni
“”ä
”
atii i u i Aniffi⸗
arntinaii ifntin
tdeiraakn Aft
K aANtätikäiß
a ancgll en
nn
7 E 8 MuK
W o
x gumumnin
e 4 . Sher

uzumutlunn
deerdin
4 annt e⅓

mas munnl ni

batio. l. cum de indebito. . pꝛimo cũ ſimilibus.

L. ZLZiber homo.S. finali. Scribentes bic maxime
Bal. dicũt iſtum tex.eiſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet ſtipula/
tio iſta cõcepta hoc modo pꝛomittis ꝙ dabis Ticio.x.nõ valeat.
vt in...ſtioulatio iſta. .ſi quis inſulam.ſf.eo.tit. ⁊ in.ꝭ.ſi quis al⸗
teri inſtituede inutil.ſtipul.cum ibi plene nota.⁊ late explicat do.
meus Alex.de imel.in ſuo conſilio.xi.in penul.colũ.in quinto vo
lumine. Attamẽ valet quado intereſt ſtipulantis vt ibi per eos.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu iſtius tex.in quo
ſtipulatio fuit facta aliter adeo vt ex ꝑſona ſtipulantis recipet fo/
mentum maximuz.nam dixi hoc modo ꝓmitiis mibi aut Cicio
x.pꝛout ego volam ⁊c.quo caſu bene valet ſtipulatio pꝛoat ſonat
iſte tex. Cuius verba ſunt hec.

C Decem mihi aut Licio:vtrum ego velim: da

re ſpondes:ex eo quod mihi danduʒ eſt certi ſti

pulatio:ex eo quod illi ſoluenduʒ eſt incerti: fin
ge mea intereſſe ticio potius q̃ʒ mihi ſolui:quo
niam penam pꝛomiſerã ſi ticio ſolutuʒ nõ fuiſſet
ille ſermo ſi modo centũ aureoꝝ eſt non facit cõ
dictionẽ hec adiectio: quoniã ſi centuʒ non ſint
ſtipulatio nulla eſt:nec placuit inſtar habere cõ/
dictõis ſermoneʒ: qui non ad futurũ ſed ad pꝛe
ſens tempus refertur:⁊ ſi contrahentes rei veri
tatem ignoꝛent ⁊c.

BGloſa in.l.multũ intereſt. Scribentes bic maxime
Bal. dicũt iſtam glo.eſſe notãdam ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ex cõtractu
inito cum beretico nulluz ius ei querii. Et licet ipſe poſſit ſe obli /
gare alteri tamẽ non poteſt tranſferre dominiũ in alios vt eſt gio.
nota.in.l.is cui bonis.ff.ve teſtame. vt hic per eos cum quib ſto
ſimpliciter.quia alias legẽdo dixi late de hijs poſt alios docentes
hie. Uno ſolo adduo pꝛo nũc ꝙ heretico non põt aliquid re/
linqui ſᷣm Bar. in...cum ſenatus.ſj.de rebus dub. ad quem me
remuto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bec. .
NPꝛomittit ⁊c. in verſi.an pꝛopter ſecte diner
ſitatẽ vt in iudeo de mancipio chꝛiſtiano.vt.C.
ne iudeus mancip.chꝛiſtia.l.i.vel pꝛopter deli/

ctum vt in heretico:⁊ tunc nihil debetur ⁊c.

Z. Liber homo..pꝛimo. Scribentes bit maxime
Bal. dicũt iſtuʒ tex.eſſe notãduzʒ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ bodie nõ im
poꝛtat dilationẽ vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno ſolo ad
dito ꝙ de impoꝛtãtia huius verbi poſuit idem Bal.in.l.i. C. vt in
poſſeſ.lega. ⁊ etiã Bar.hic.⁊ Specu.in tit.de frigi.⁊ male.in ver
ſi.quod autẽ.⁊ glo.in.l.ſi is a quo in pꝛinci.ff. vt in poſſeſ.lega.⁊
glo. in.l. i. ff.de noni ope.nunci.ad quos me remitto ⁊ pono text.
de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
CDeceʒ hodie dare ſpondes dici poſſe vel eo

deʒ die pecuniã peti nec videri pꝛematurius agi
non finito ſtipulatõis die quod in alijs tempoꝛi
bus verius eſt.nam peti nõ debet quod intra tẽ
pus cõpꝛehenſum ſolui poteſt.in pꝛopoſito eniʒ
dicit nõ differẽde actionis cauſa inſertũ videri:
ſed quo pꝛeſens oſtẽdatur eſſe reſpõſum ⁊c.

L. Qui ſeruũ mihi ex ſtipulatu. Scribentes bic
maxime Bal. dicſit iſtum tex. ſingulariſſimũ ad boc ꝓpoſituʒ 7
impune permilſſuʒ fieri eſt aliquid a lege vel ſtatuto neduʒ vbi fa
tiens nullam penã patitur illud faciẽdo. ſed nec vlla actio vel ac/
tuſatio vel nulluʒ poteſt contra ſe fundari iudicid vt ibi ꝑ eos cuz
quibus ſto ſimpx?r.qꝛ iſte tex.optime pꝛobat bot. Uno ſolo
addito ꝙ dum tex.iſte dicit ꝙ non datur aliqua actio vtilis non
loquitur reſpec u homicidij perpetrati in ſeruũ ꝓmiſſuʒ ſ: loqui
tur vigoꝛe ꝓmiſſionis facte de eo.⁊ ſic iſte text.bene ⁊ ſubtiliter
ponderatus loquitur circa actionẽ ⁊ ſx aliter q; dicit Bal. Cuiꝰ
textus ver ba ſaut hec. , . .
L.Qui ſeruũ mihi ex ſtipulatu ðbebat ſi in faci/
noꝛe eũ depꝛehenderet impune eum occidit: nec
vtilis actio erit in eum conſtituenda ⁊c.

Z. Si quis ſtipulatus fuerit Sticum aut Pam/

philum. 5.ſt. Seribentes bic maxime Bal. dicut iſtum tex.

eſſe melioꝛẽ de iure ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ tdoneitas cõſideratur e
tribus videlʒ ex facilitate cõueniendi ? ex facultate bonoꝛi 1 ler
litate vt ibi per eos cum quibne ſto. Pꝛo quibus facit etiam
tex. in. lij. cum glo. ff. qui ſatiſdałeoga. ⁊ in auten. offeratur. C. de

lutis conteſta. v im. ſuſcepto in aute. de exbibe.reis. Eſt vex

ꝓ aliqñ aliter cagitur idoneitas vʒ m ſubiectam materii. Nam
tuton dicitur idoneus ſi babet tanti in bonis quantũ valent bona
bupilli vt in. l.i. 5. idoneos.v hoc ibi voluit Ba.ff. ad tertulia. Et
Pal. in. l.mulier. C. de iure dot. Et alibi et dixie Bal. ille
picitur idonens quẽ virtus pꝛobat in.l pꝛecibus in. viij.colu.C.
de impube.⁊ alijs ſubſti.ad quẽ me remitto ⁊ pons lext.dequo

agimus. Cuius verba ſunt bec.

CSi quis ita ſtipulatus fuerit pꝛo centum au/
reis ſatiſdabis ⁊ reum dederis in iſtam ſummã
Pꝛocul.ait ſemꝑ in ſatiſdatiõis ſtipulatõem ve
nire quod intereſt ſtipulantis vt tota ſoꝛs inter/
eſſet veluti ſi idoneus pꝛomiſſoꝛ nõ ſit: alias mi
nus ſi in aliquo idoneus eſſʒ debitoꝛ alias nihil
ſi tam locuplex eſſet vt non interſit ſatis ab eo
accipere niſi ꝙ plerunqʒ idonei non tamen pa/
trimonio q̃ʒ fide quoqʒ eſtimarentur ⁊c.

L. Qui Rome in pꝛincipio: Scribemes bic maxime
Bal.dicũt iſtum tex.eſſe melioꝛem de iure ad boc pꝛopoſituʒ ꝙ
contractus celebꝛatus gratia vtriuſq; non reuocatur ex ſola peni
teutia alterius tantũ vt ibi per os. Pꝛo quibus etiam facit
glomel ioꝛ de iure in.l.ſicut.C.de actio.⁊ obliga.que ponit quõ ⁊
quãdo in contractibus innõiatis habeat locũ penitentia ad quam
me remitto. Uno ſolo addito ꝙ bet ſũt vᷣa terqᷓ; in pupillis
