euiciõis v⁊ renũciationuʒ apponẽdoꝛũ vt ibi per ej. Et per doĩ
meũ Alex. de imol in conſil.xxxvij.in vlti.colũ.in tereio volu.in/
cip.ſtante dicto inſtrumẽto ⁊c. vbi dicit ꝙ ea que ſunt de conſue/
tudine debent apponi in inſtrumẽtis. ⁊ do. Andre.barbatia com
pater meus honoꝛãdus in conſilio vltimo in ſexta colũ.inter con
ſilia dn mei Alex.in quarto volu.⁊ idẽ do.meus Alex.in conſi
clxxxviiij in ſecũdo volu. incip. Eterni nominis ⁊c.in tercia colũ.
ad quos me remuto ⁊ pono glo.ð qua agimꝰ. Cuiꝰ vba ſũt hec.

UNenire: moꝛis autem eſt ⁊ conſuetudinis in
hijs cõtractibus ð dupla caueri pꝛeſertiʒ ſi res
pꝛecioſa ſit vt infra ea.l.ſi tamẽ.S.fi.que ſeruã/
da eſt vt hic.⁊ ſupꝛa famil.erciſcu.l.qui erat.⁊
ſupꝛa de pignoꝛ.actio.l.ſi pignoꝛe..fi.⁊ infra
de aqua plu.arcen.l.ſi pꝛius..placauit.⁊ infra
tit.pꝛio.l.ij.⁊.l.ſi fundus.⁊.C.locati.l.circa ⁊c

L. Ediles.S. familie. Bald. hic dicit iſtum textum
eſſe melioꝛẽ de iure ad hoc qui cõtineâtur appellatõe familie.nã
pm eum hic melius enumerãtur q; alibi cum quo ſto. Uno
addito qꝙ de hoc habetur etiã in.l.ſi familia. ff. de iuriſdic. om. iu
di. ⁊ in.l.fi.⁊ ibi per bar. ⁊ etiam bal.plene.C. de verbo.ſigniſic.⁊
bar. in. l.filius. . cum pater.ff de lega.pꝛimo. ⁊ per bar.in.l.peto
9.fratre.ff de lega. o. ⁊ bar.in.l.cum ita. .fi.poſt glo. ibi. ff. eo.ti⸗
⁊ in lis qui.ff. de lega.iij.⁊ in.l.ſi cognatus in fiffde rebus dub.
2 Paul. de caſt. in ſuo conſil.xvij.vbi ponit an vemũt etiam naſci
turi qui nonduʒ ſunt nati. ⁊ Jo. de ana. in ſuo conſilio.lxxi. ⁊ ibi
aliquid dixi in additõibus meis ad quas me remitto ⁊ pono te/
xtü de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

¶ SFamilie appellatõe omẽs qui in ſeruicio no/

ſtro ſunt cõtinentur: ⁊ liberi homines qui ei bo

na ſeruiũt vel alieni ſerui accipe eos quoqʒ; qui
in poteſtate eius ſunt ⁊c.
De euictionibus.

BGlo.in.l.ſi rem quam in verbo quolibet ⁊cetera
Bal. bic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſitum ꝙ de/
nuciatio poteſt fien quolibet tempe quo ſit ſaluũ ius venũcianti⸗
vnde denũciatio obmiſſa in cauſa pꝛincipali poteſt fieri in cauſa
appellatõis ſi oĩa ſunt integra. puta ſi quis hʒ teſtes ⁊ omnia ac ſi
eſſemus in canſa pꝛincipali vt ibi per eum cum quo ſto ſimplicit᷑
quia glo. clara eſt. Uno addito ꝙ aliud eſt in denũciatione
que fit contra alios pnta ab emptoꝛe contra venditoꝛẽ. nam de/
bet fieri congruo loco ⁊ congruo tempoꝛe ᷣm Angel. in conſilio
clxxvii. incip. ſuper conſilio pcedenti ad queʒ me remiito ⁊ pono

glo.de qua agimus.Cuius verba formalia ſunt tec
Ooolibet ⁊c. in verſi.item nũquid ſi denũcia
Bi in pꝛima.cauſa denũciauit tamẽ in cauſa ap/
pellatõis Reſpon.ſi quidem omnia ſunt actoꝛi

integra vt quia habet teſtes ⁊ nihi it põ
vt ꝗ nihil de
denunciari ei ⁊c. bernpot

Slo. in.l. dictum. §. ſi pꝛeſente in verbo denũ/
ivc. Balc.. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingul ad boc pꝛopoſi
* ögemasih nangen debet ſieri venditoꝛi qui ſimul ⁊ ſemel fu
udgicio cum emptoꝛe vt ibi per eum cum
Uno addito ꝙ idem eſt ſi non fuit cõuentus ſed ſhet e
7 Enord cere Bunee ſm glo. ⁊ bar. in.l. emptoꝛ. C. de euic.
in.l. i. C. de peri. ⁊ cõmo. rei vendi. ⁊ bar.in.l. ii. . .
te. fſolut. natri. in.l. i. S. pꝛimo. fl. de getſceembe.: r hnn Pr
do. meus Alex. de imol. in. d. lii. . voluntate vbi alias legẽdo di⸗/
xi de hoc. ⁊ ad ibi dicta me remilto. ⁊ ad illuſt. do. Sranciſaret
Dan canſ dio xenr incip. ſuper facto poſtulatur ⁊c.qui optime
oc quẽ omnino videbis.
mus.Cuius verba ſunt hec. rono o. de qna agi⸗
Denunciari poſſit vt infra quod vi aut clam.l.i.
S. ſed ⁊ ariſto.quid ſi non denunciaui ſed vendi
toꝛ qui mihi pꝛo indiuiſo parteʒ vendiderat ſi⸗/
mul eſt mecũ cõuentus a tercio rei vendicatõne
⁊ in iudicio pariter pꝛobatões pꝛeſtitimus.Re
ſpon.eum cõueniri poſſe ⁊c.

L. Si res quam. bar.⁊ bal.bic dicũt iſtum textuz eſſe
ſingularẽ ad hoc ꝙ actio cõpetens pꝛopter rem non querit ſine
ceſſiõe licet res tradatur vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno
addito ꝙ rõ eſt quia res erat ex titulo lucratiuo legatarii.⁊ iõ ſi
euincitur non poteſt ipſe denuciare venditoꝛi pꝛimo. vñ res ipſa
non eſt in conſideratõe quo ad ceſſionẽ nec etiaʒ perſona cui ce/
ditur. nam etiã abſenti poteſt fieri ceſſio vt eſt glo.ſingul.in.l.in
cauſe.ꝭ.penul.frde pꝛocurato.⁊ voluit bal.in.c.i.in titu.de bene
ficio fratris in vſib.feudo..et bal.in.l.ſi ex legato.C.de legatis.et
Bal.in.leacceptam.C. de vſuris in.xij.queſtiõe. ⁊ Bald.in.l.i.in
vlti. col. C. de actio. ⁊ obli. Secũdo addo ꝙ iura ꝑſonalia nõ
querũtur ſine ceſſione ſed realia ſic ᷣm Ange.in ſuo conſil.clxij.
incip.vtrũ ſentẽtia appellatõnis ⁊c. ad quem me remiito ⁊ pono
tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L. Si res quam a Licio emi legata ſu a me non
poteſt legatarius cõuentus a domino rei vendi
toꝛi meo denunciare niſi ceſſe ei fuerint actio/
nes vel quodam caſu ipothecas habet ⁊c.

L. Si rez. Balg.hic ⁊ etiam BGal.in.l.i.in penul.colu.
C.de rerũ permut.reputant iſtum text.ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ
ſi emi rem aliquã a te non domino ⁊ nonduʒ ei ſolui pꝛeciũ ſi po
ſtea emi eandem a vero domino non teneoꝛ tibi pꝛioꝛi venditoꝛi
ad ſolutionẽ pꝛecij vt ibi per eos. Sed tu aduerte pao nouo
7 vero intellectu iſtius tex. NMam ego non reſtringo eum pꝛout fa
cit Bar. ⁊ Bal.ad illum qui poſtea rem emit a vero domino.ſzʒ
loquitur iſte tex. bene ponderatus in omni qui ex alia quacunq;
cauſa habuit poſtea eam rem a domino vero.⁊ ad boc pondero
tex. in verſi.a domino redemerim æc. iuncto etiã fine in verſi.ex
alia cauſa habeatur ⁊c.que verba aperte pꝛobant non ſolum ven
ditionem ſed alios contractus. ⁊æ non ſolum oneroſos ſed etaʒ lu
cratiuos. ⁊ ſic hot modo inteilectus iſte tex. ſeruit nobis pingui
qᷓ; dicat Bal.? Bar. vbi ſupꝛa ⁊ ceteri ſcribentes hic. Cuiꝰ text.
verba ſunt bec. . . . .—D
Z. Si rem quã mihi alienã vendideras a domi

no redemerim falſum eſſe quod nerua reſpon/
diſſet te a me pꝛeciũ conſequi ex vendito ageu/
tem quaſi habere mibi rem liceret Celſus filiꝰ
aiebat.quia nõ bonefidei cõueniet ⁊ ego ex alia
cauſa rem haberem ⁊c.
L. Si cum venditoꝛ. Bal hic reputat iſtum tex. ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ipothecaria aduocat ſoluʒ nudaz poſ
ſeſſioneẽ rci ipothecate vt ibi per eum.⁊ idem voluit etiaz Bar.
hic ⁊ idem Bal.in anten. contra rogatos.C. ad trebel. Sed
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius ley. niloqnii catuz

in actione ſeruiana non autẽ in ipotecaria inter quas actões om/
nino differentia eſt pꝛont habetur m. . item ſermana cum ibi ple
ne nor. inſtitu. de actio.vbi habetur ꝙ ſeruiana ꝓpꝛie datur pꝛo
rebꝰ coloui obligatis dño pꝛo mercede.⁊ ſic eſt actio magis ſpe
cialis qᷓ ipotecaria vt ibi per ſcribẽtes ad quos me remitto ⁊ po
no tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec. .
Z. Si cuʒ venditoꝛ ãmonuiſſet emptoꝛẽ vt pub
liciana potius vel ea actione quae de fuudo ve/
ctigali pꝛopoſita eſt experiretur emptoꝛ id fa/
cere ſuperſederit omnino nocebit ei dolus ſuuſ
ne cõmittatur ſtipulatio non idem in ſeruiana
quoqʒ; actione pꝛobari poteſt.haec enim ⁊ ſi in
rẽ actio eſt nudaʒ tamen poſſeſſionẽ aduocat ⁊c

L. Rem hereditariam. Bald hic reputat iſtũ textũ
ſingul. ad hot pꝛopoſitũ ꝙ obligatio pignoꝛis vel ipothece non re
cipit diuiſionẽ ſed eſt indiuidua etiaʒ ex poſtfacto licet obligatio
pꝛincipalis diuidatur aliquo modo vt ibi in verſi.pꝛopter indiui
duam pignoꝛis cauſam ⁊c. cum quo ſto ſimpliciter quia tex. cla/⸗
rus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpᷣtatõne. Miſi ꝙ pꝛo hoc
poteſt adduci.quia ipotheca cõſtituta pluribus in eadem re põt
intentari inſolidum per quemlibet eoꝛũ contra extraneũ. ſz inter
ſe facit melioꝛẽ condictionem poſſidentis vt in.l.ſi debitoꝛ.⁊ hoc
ibi voluit glo.⁊ Bar.ff. de pigno.⁊ in.l.idem.ꝭ.pꝛimo.ff.qui pot.
in pigno.habea. ⁊ Bar. in. lis qui funduʒ.ff de vſufruc.legat. ad
quem me remitto pꝛo nũc niſi ꝙ de materia iſta indiuiduoꝝ la/
te alias dixi in. l.iij. S.cato. ff. de ver.obli.poſt alios ſcribẽtes ibi
dem ad quos pꝛo nũc me remitto.quia materia multũ ſubtilis ẽ
æ eſt etiã valde intricata licet ego aliqualiter ibi diſtricauerim ⁊
aperuerim pꝛout videre potes ex oꝛiginalis tex.inuẽtioneꝰqui te
xtus cõiter habebatur vitiatus ⁊ coꝛruptus in ommbus codici/
bus tranſumptis. æ redeo ad text. noſtrum de quo agimus. Cu/
ius verba ſunt hbc. “
Z. Rem hereditariam pignoꝛi obligataʒ here/

des vendiderũt: æ euictõis nomine pꝛo partibꝰ
hereditarijs ſpoponderũt ⁊c.in verſi.idqʒ pla/
cebat pꝛopter indiuiſam pignoꝛis cauſam: nec
remedio locus eſſe videbatur vt per doli exce/
ptionem ⁊c.
De vſuris.

L. Si ſtipulatus. J finali. Bagdl.hic reputat iſtum
tex. ſingul. ad hoc ꝙ ſtipulatõ adiecta alteri cõtractui relinquit eũ
diſpoſitõi iuris cõis vt ibi per eum.,. Sed tu aduerte ꝓ nouo
2 vero intellectu iſtius tex.qui mihi non pꝛobat hoc ſi bñ ⁊ ſubti
liter põderetur.nam non loquitur de ſtipulatõe adiecta ↄtractui
nec ad cõtractũ ſed poſt cõtractũ.⁊ quod plus eſt etiã ex interual
lo pꝛont pꝛobat iſte tex.in verſi.ſi poſt emptõem ante ſtipulatõez
partus editus eſt ⁊c.⁊ in verſi.aliquid per ſeruũ dno acquiſitum
eſt ⁊c. Mam ſi iſte actus vel alter eoꝛũ interceſſit inter ſtipulatõʒ
⁊ emptõem non erat ſtipulatio ad ecta ſed poſtpoſita. ⁊ ſic pꝛoce/
dit iſte tex.qui hoc modo intellectus eſt de caſu magis dubitabili
q;ᷓ intellectus ᷣm ꝙ dicit Bal. S.l.quod labeo de carb. edict.⁊.:.
ancille. C.de furtis cuʒ ſimiibus ad que me remitto ⁊ pono tex.
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
Si poſt contractã emptionẽ ante interpoſi⸗/
tam ſtipulationẽ partus editꝰ ẽ:aut aliquid per
ſeruũ venditoꝛi acquiſt ituʒ eſt quod ex ſtipulatu
conſequi non poterit iudicio empti conſequitur
id enim quod non tranſfertur in cauſaʒ nouatio
nis iure pꝛiſtino peti poteſt ⁊c.
Z. Gaius. Bal. bic reputat iſtum text. valde ſing. ad hot
pꝛopoſitũ q offcialis poteſt acquirere actionẽ reipublice ſine ali
qua ceſſione cum quo ſto. Uno addito ꝙ hoc non eſt ita mi
rum cũ officialis poſſit etiã acquirere pꝛiuatis ſine ceſſione vt in
l.eum pꝛo quo cum ibi not.ff.de in ius vocan.⁊ in.l:iiij.in pꝛinc.
fl rem pupil.ſal.foꝛe. x in.l.ſi quis vxoꝛi. .ſi fugitiui. ff. de furtis.
de quibus iuribus etiã Bal.vbi ſupꝛa pꝛoxime facit mentionẽ.
Cui addo aliud ꝙ iſte tex. vꝛobat etiam de notario qui ſtipulatuſ
fuit vt ibi in verſi.quod ſi ſeruus publicus ⁊c. Secundo ad
do aliud ꝙ iſte tex. etiam probat mihi aliud quod eſt foꝛtins ꝗꝙ;
idem eſt in tutoꝛibus vt hic in fine. Cuius tex.verba ſunt heci
L.Gaius ſeius qui rempublicaʒ gerebat: foene

rauit pecuniã publicam ſub vſuris ſolitis Fuit
autem cõſuetudo vt intra certa tempoꝛa non 1
latis vſuris grauioꝛes infligerẽtur.quidam de⸗
bitoꝛes ceſſauerũt in ſoluendis vſuris: quidam
plus intulerũt.⁊ ſic effectũ eſt vt omne quod vſi
rarũ nomine cõpetebat etiam pꝛo hijs qui cefſa
uerant in vſuris ſuppleatur. Queſitum eſt an il
lud quod amplius ex conſuetudine pene nomie
a quibuſdam exactũ eſt:ipſi ſeio pꝛoficere de/
beret:an reipublicae lucro accederet.Reſpõdi
ſi gaius ſeius a debitoꝛibus vſuras ſtipulatus
eſſet:eas ſolas reipubli.pꝛeſtari opoꝛtere quae
ſecũduʒ foꝛmã ab hijs exigi ſolent:etiam ſiom
nia nomina idonea ſint: ꝙ ſi ſeruus public ob/
ligationẽ vſurarũ reipub.acquiſiuit: aequuʒ eſt
quãuis ipſo iure vſure reipubli.debeãtur.tamẽ
pꝛo defectis nominibꝰ compenſationes maio/
rum vſurarũ fieri ſi non ſit parata reſpu.vniuer
ſoꝛũ debitoꝛũ foꝛtunã ſuſcipere:eadem foꝛe in
tutoꝛibus Marcellus refert.
De pꝛobationibus.

Glo.in.l.i.in pꝛiĩcipio. Bar. hit dicit iſtaz glo. fore
ſingul:ad hoc ꝙ quattuor homines faciũt genteʒ vt ibi per eum
cuzʒ quo ſto.De quo vide tu not.per eundeʒ Bart.in...pretor.fl.

vi bono.raptor.vbi dicitur ꝙ gens ⁊ populus idem ſunt. 7 in.ll.
oues.ff. de abigeis.⁊ in.l.omnes populi.ff. de iuſti.?⁊ iurne. Tnf

ſcias ꝙ ad conſtituẽduʒ populuʒ requirũtur ad minꝰ decem ᷣm
glo. in.c. primo extra de electio. Secũdo addo ꝙ appellatõe

gentis cõprehendunt etiã femine vt in.l.i. . insgentiu. boc ibi

voluit Paul. de caſt. ff. de iuſti.⁊ iure ad quẽ me remitto et po/
no glo.de qua agimus.. Cuius verba ſunt hec.

CQuotiens ⁊c.in verſi.item ſimiliter põt que
ri de gente cum tractatur de excuſatione tutele
vt ſi dicat ſe excuſanduʒ pꝛopter quattuoꝛ libe/
ros cum ſit de italia.vt inſtitu.de excuſatio.tu
to.in.S.pꝛimo.

Glo.in.l.ſecunda. Sal.bic dicit iſtam glo. eſſe ſingu.
ad boc propoſituʒz ꝙ licet negatiua regularit᷑ ſu improbabilis vt
in.l.actor.C.eo.tit.cum ibi plene not.tamẽ ſecus eſt quando eſt
coartata loco ⁊ tempe vt ibi per eum cũ quo ſto.Et idem voluit
etiam glo.in.l.pantonius..rei perduellionis.ᷣff.de acquire. here
dli. et gio. in.l.i. . hec iudicia.ff. de iti.actuq; priua.et etiã Bar.in
liin illa. et in. l. hoc iure. ff. de verb. obli. et Bar. et Bal. in dicta.l.
actor. et Bal.in ſua margarita in verbo iuramentũ ac.et Bald.

in.l.i.C.de ſecun.tabu.et Ange.in. .hinc nobis in auten.de he/⸗

redi.et falci.coll.prima.et do.meus Alex. de imol. in. l. ij. in qrta
col.f.qð quiſq; iur. et enã idẽ do.meus Alexa. de imol. in. li. ·
docere. ff·ne quis eum qui in ius voc.eſt vi exi.el in.l. i. in. xij col.
ff. ſi cer. pet. et in. d. lhoc iure.et in ſuo conſil cxxxvj.in. vij colu.
in primo volu.incip.viſo et examinato proceſſu ⁊c. et in conſilio
ciilj.in vlti.colu.in tercio volu.incip.in caſu pdicto ⁊c.et in conſil.
cxxxviii.in ſecũdo vol.in quarta col.incip.viſo et mature diſtuſ⸗
ſo ⁊c.et in conſil.lxxxxvi.in vlti.colu.in quarto volu. incip. Circa
primũ dubiũ ⁊c.et etiã in conſil.xvin pꝛimo volu.inap.ſiprece/
dentibus indiciis etc.et in conſil.lv.in quinto volu. In quiblo /
cis cõcludunt prefati ſcribẽtes ꝙ teſtes deponẽtes ſup negatius
non coartata loco et tempe non carent ſuſpitõe falſitatis vt bi p
looaa guos me remitto et pono glo. de qua agimus. Cuius ver
a ſunt hec.

Incumbit ⁊c. in verſi.negatiua facti ſi nõ ba
bet iuſtam determinationem loci vel tempoꝛis
vel alterius rei nunquaʒ pꝛobatur directe: vt ſi
dicat aliquis ſe non fuiſſe citatuʒ vt hic ⁊ extra
de electio.c.bone.⁊.C.de pꝛobatio.l.actoꝛ⁊c.

BGlo.in.l.cum pꝛobatio. Sal.hic dicit iſtam glo. ſo/
re ſing. ad hoc ꝙ indiciũ eſt minus qᷓ; ſemiplena pꝛobatio vt ibi
per eum cum quo ſto.quia hec glo.clara eſt ⁊ non eget alia men
noua interpꝛetatõe niſi ꝙ addo Ange. idem volenlẽ in. .ſi yero

An

n ant

ſ sne
le
n g0 444

4 donfn⸗ 4 3
ufant
den inst
v⸗ prtib tg ⸗
b uilr gf⸗
Nnn ne⸗
=
nla

ſn
uemlustniun.
ſmarftenimis ma
unrtotinuuinlangin.

Pslgictng, Arn
krggilniraf ine
raſtiſinmi rn um en
euufranamt men el
Gitöratenctunnem e
Dprunmndananrl canee
1MulxenNneAn
dltelenſenaronrzeNmuln
Ctrſka,
CAundtelpoenrtaggr Anat

ſchconnttnſtar ſeienir

Mrſtenongepetcsaudert
puttungulälsfuntrn
Uſnualanm itnnmun
tümprififtginanin
aſluene *

nn
rnn
uantt
ſhnn Kierin

R
—
—
em an lf
—

D

Nnbnele
tNkitataknnng

cn Nti füinnn
u ſeri
I. 1
allan rwhet
Ntz Nrraſnliniin
CALEAAENiittsſl
mIIPINTHVYGte
alMA Mdnirii
UeraAxiAiAriNAi
uetlam xMiaid NMA Mi
1NEiNNNAN
at A NiNiiNt
Gt melmn 4mam IN Nidaliint
AAiutaidinNe anili
mirmenntüfd giilſii
NaxtnlNAiiikiichi ſi
õ
auatit iu pdiftn iil

r iugiuſiili
ie nmmnbiin
4 ongrs, wbear tie⸗
rmſſeclunt/

in auten. de nupt.eol. quarta. ⁊ dixi aliquid de hot in.l.ſ quãdo.
C. vnde vi in hijs ſecũdis interpptatõibus noſtris ad quas me re/
mitto. Uno tamen addito ꝙ ex pluribus indicijs poteſt fie
ri vna pꝛobatio m do.meũ Alex.de imola in ſuo conſil. xviij. in
ſecũda colũ.in ſo volu.incip.Quãdo pꝛobatio ⁊c.⁊ in conſi.xiij.
iipenul.colũ.in pꝛimo volu.incip.an pater in teſtamẽto ⁊c. ⁊ in
c mſil. xxi. in quarto volu. quem omnino videbis. pono glo. de
qua agimne. Luius verba ſunt hec.

C Pꝛobatio deficiat ⁊c.in verſi.pꝛecedunt ita
men indicia quae ſunt minus qᷓʒ ſemiplena pꝛo
batio ⁊ cetera.

Slo.in.l.cum de indebito in verbo legitimis ⁊c
Do. meus Alex.de imola in ſuo conſil.cxix.in quarta col.in
ſecũdo volu.incip.titulus qõis talis eſt ⁊c.dicit iſtam glo:eſſe ſin/
gularẽ ad hoc pꝓpoſituʒ ꝙ vbi in aliquo actu pꝛobatio debet eſſe
legitima non ſuſfictt pꝛobatio cum iuramento vt ibi per eum cuʒ
quo ſto. Pꝛo quo facit qꝛ pꝛobatio que ſit per iuramentũ nõ
dicitur pꝛobatio ſed quaſi pꝛobatio ſᷣm Bal.in.ci..ſacramẽtũ
in citu. de conſue. rec.feu. ⁊ Bald.etiã in.c.ſi quis de controuer.
inueſti.? Bal. in. c. ſi vaſſallus in titu.ſi de feud. fuer. controuer.
2 Bal.in.c.i..cõuenticulas in Fa colu.in tit. de pace iura.firma.
2 Bal.m. l.. C. de ſente.que pꝛo eo quod intereſt.⁊ Ludo.ro. in
l-admonẽdi.ff.de iureiura. Quinimo dico ꝙ non eſt pꝛobatio
ſed relenatio ab onere ppandibᷣm. Bal. in rubꝛi. C. de pꝛobatio.
⁊ Bal .in. li.ff. quãdo ex facto tuto.⁊ Bar.in.l.fi.ff. de in litẽ iu⸗/
ran.v do.meũ Alex.de imol.in.l.ait pꝛetoꝛ..ſi damnetur.ff.ð iu
reiura.ð in.l.eum qui in pꝛin.eo.titu.ad quos me remitto ⁊ pono
tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt bec.

Legitimis teſtibus vel inſtrumẽtis non autẽ
jureiurando vt ſupꝛa de iureiura.l.eum qui ⁊c.

Bloſa in.l.qui teſtamentũ. Bal. hic dicit iſtã glo⸗
eſſe ſingul. ad hoc ꝓpoſiiũ ꝙ cõtractus factus per. patrẽ cuz ſilio
ſuo ſpurio valet miſi venderct omnia bona ſua. quia tunc pꝛeſu⸗
meretur in fraudem ⁊ non valet vt ibi per eum cum quoſto.
Uno addito quod idem eſt etiam in cõtractu filij celebꝛato
cum matre qui valet ⁊ tenet per not.in.l.ij.C.qui ⁊ aduer.quos
2 voluit Ange.in. S.ſi yero in auten. de nupt.coll.quarta.⁊ Ang.
in.d.l.ijad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
yverba ſunt bec· .
CIgem ſi nihil poterunt capere. Item quid ſi

ſi ab eo emit ⁊ confitetur ſibi pꝛecium ſolutum
pater inter vuos.Reſpon.ſecus.quia hic in vl
timavoluntate in qua facilins fraus pꝛeſumitur
vt ſupꝛa eo.l.patronus niſi foꝛte omnia vende/
ret etiã ante vt infra que in frau.credito.l.om/
nes. F. lutius ⁊c.

L. Quotiens.S.finali. ZBal.bhic dicit iſtum text. cum
glo. ſua eſſe not.ad hoc pꝛopoſitum ꝙllicet acta iudicij requirant
ſcripturazʒ vt in.c.quoniã contra fallam cum ibi plene not.extra
eo. tilu.⁊ iu.l.emancipatõe vbi per Bar. ⁊ omẽs.C. de fide inſtr.
⁊ poſuit Bal.in.l.ne in arbitris.C.de arbitr.⁊ Bal.in.l.fi. C. ð
re iudi.⁊ Paul.de caſt.in ſuo ↄſil.vo.⁊ poſuit ẽt Jo.de imola in
ſuo conſil.cviiij.incip.viſa inquiſitõe ⁊c.vbi ponit an poſſint pꝛo
bari per teſtes.⁊ do.meus Alex.de imola in conſil.lxxiiij. in ſex/
ta colũ.in pꝛimo volu.incip.viſo teſtamẽto Joannis ⁊c.⁊ Pau.
de caſt. in dcõ ↄſilio o incip.pꝛo euidentia eius ⁊c.⁊ Baran ↄſil.
incip.quia vertitur ⁊c.tamẽ poteſt iudex ex mente ſua ſupplere
ea vt ibi per eum cum quo ſto.quia textus cum gloſua optime
pꝛobat boc. Cuius verba ſunt hec. =
Interrogationes facte pꝛobationẽ actoꝛi im
poni debere.vt ei qui in iure interrogatuʒ dixit
reſpondiſſe ſe ſolum heredem eſſe.vel ſi tacuiſ

ſe dicatur interrogatus aeque tantundem erit

dicendum ⁊c.
Uerba autem gloſe ſunt hec.
Heredem hoc ſi coꝛaʒ alio iudice alias ipſe
iudex ſupplet ꝙ ſic ſᷣm Jo.alij enim non credi/
tur.quia poſſet malignari iudex. ſed Joh.dicit
non poſſe.quia in ſcriptis eſt redactum:ſʒ foꝛte
iudex non meminit ⁊c.

HGlo.magna in fi.iĩ.l.ſi arbiter. haid. pic dicit
iſtam glo. foꝛe ſingul.ad hoc ꝓpoſitum ꝙ pꝛobatio ſubiecti ſeu
qualitatis non põt fieri ſine pꝛobatõne ipſius facti pꝛincipalis vt
ibi per eum cum quo ſto.quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua no
ua mea interpᷣtatöde. Miſi ꝙ pꝛo hoc facit ꝙ qualitas non po
teſt eſſe ſine ſubiecto vtjin.l.ij.ff.de vſufruc.⁊ voluit Bar. in. .i⸗
in fi.f.eo.tit. ⁊ ideo non eſt mirũ ſi non põt fieri pꝛobatio quali⸗
tatis ſine pꝛobatõe rei pꝛincipalis pꝛout dicit iſa glo. Cuius ver⸗
ba ſunt hec.
CSi arbiter ⁊c.in verſi.per auditũ ergo eſt p
batio veritatis antea tamen debʒ pꝛobari ꝙ ſit
manu factuʒ ab aliquo.ſed ſi non conſtat manu
factuʒ nec pꝛincipale poteſt pꝛobari nec memo/
ria ꝙ eſt ſubiectum ⁊c.
De teſtibus.

BGlo.in.l.iij.O.eiuſdem in verbo ſpeciẽ ⁊cetera.
Hald.hic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſuũ ꝙ pꝛo/
batio ſemiplena non dicitur eſſe dimidia pars pꝛobatidis ſed dici
tur ſpecies pꝛobationũ vt ibi per eum cum quo ſto quia glo.cla⸗
ra eſt. Pꝛo qua facit tex.optimꝰ in.c.i.extra de elect.li.vj.⁊ in
l.fi. ad carbo. Et hinc eſt quod dicimus ꝙ appellatõe pꝛoba
tõis venit pꝛobatio plena vt eſt glo.not.in.ciſtatutu de reſcript.li.
vj. ⁊ glo.in.l.i.C.de fide inſtru.⁊ voluit Bar.in.l.⁊ ſi inſtrumen
ta.Cede iure fiſci lib.x.⁊ HBal.in.l.id quod pauꝑibus in.xj.qde.
C. de epiſ.⁊ cleri.⁊ Hal.⁊ Saly.in.d.l.i.C.de fide inſtrume.ad
quos me remitto ⁊ pono glo,.de qua agim. Cui verba ſunt hec
Speciem.ſunt enim multe ſpecies pꝛobatio
num quarũ quaedam ſunt plene:quaedam ſemi
plene.plene vt per duos teſtes.item per inſtru/
mentum publicũ.item per pꝛiuatũ factuʒ ab ali/
quo contra ſe cum cauſa ſi modo confiteatur ſe
feciſſe vel id pꝛobetur per comꝑationeʒ vel alio
modo.Item delatio iuramenti vtiſupꝛa de iure
iuran.l.pꝛima ⁊ ſecunda.ſemiplene auteʒ ſunt ꝑ
vnuz teſtem ⁊c.
* De iure dotium.

Glo.in.l.mulier. Bal. bic dicit iſtã glo. eſſe notabilem
ad hoc ꝙ fideiuſſoꝛ reputat̃᷑ idoneꝰ ẽt ſi non eſt diues dũmodo
debitoꝛ pꝛincipalis ꝓ quo intercedit ſit diues vt ibi per eũ cũ quo
ſto.qꝛ glo.hec clara eſt ⁊ nõ eget alia mea noua interpᷣtatõe.vliſi
ꝙ dico ideʒ eſſe vbi fideiubet quis ꝓ ↄiuncta ꝑſona.naʒ reputat
idoneus ẽt ſi nõ ſit idoneus vt eſt glo.not.in.l.ij.S.ptoꝛ.⁊ hoc ibi
voluit Bar. ff.qui ſatiſda.cog.⁊ Bar. in.l.ſciẽduz in fupꝛinci ff.
eo.tit. ⁊ ẽtex.in.l.i.⁊.ij.ff.in ius voc.vt eãt cũ ibi not.vbi alias ẽt
legẽdo dixi poſt alios docẽtes ibi ⁊ maxime poſt do.meũ Alex.
de imol.hic.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cui⸗
vVerba ſunt hec. . .
NMon poſſe vt.C.de donat.l.cum res.Sʒ cõ
tra.C.ad.l.iuli.de vi publi.l.ij.ſed iõ tũr fuſcus
ꝙ vr quaſi ſucceſſoꝛ delinquẽtis amittit hic ⁊c

L. Julianus. Bal. hic reputat iſtuʒ tex.ſingul. in rõe ſui
in verſi.aliud enim eſt ⁊c.cũ quo ſto.q; tex.iſte clarus eſt in rõne
pᷣdicta.⁊ etiã in caſu ſuo vbi dr ꝙ põt quis ſtipulari aliquid nõie
dotis cũ moꝛietur pꝛout ibi dr in text.qui clarus eſt ⁊ non eget
alia nona mea interpᷣtatõe. Cuius verba ſunt hec.
L. Julianus ſcribit valere taleʒ ſtipulatõeʒ:cum
moꝛieris dotis noĩe tot dari qꝛ ⁊ paciſci ſoleat
ne a viua excipiãtur ꝙ non eſt ſi mihi accepi.ali
ud eſt eni differre exactõeʒ:aliud ab inicio in id
tẽpus ſtipulari quo mr̃imoniũ futurũ nõ ſit ⁊c.

L. Mulier. S. ex aſſe. Scribẽtes hic marĩe Bal. dñt
iſtũ tex. eſſe ſingu.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ceſſio ſideicõmiſſi vniuerſalł
non põt fieri ante reſtitutoõeʒ ei vt ibi ꝑ euʒ. De cui tex. intellcũ
ałs etiaz dixi in pꝛimis nr̃is interpᷣtatõibꝰ ad quas me remitto.
Uno ſolo addito ꝙ de hijs poſuit Paul.de caſt.in ſuo con/
ſil. cxliij. in pꝛincipio. vbi ponit an poſſit fideicõmiſſarius agere cõ
tra bonoꝝ poſſeſſoꝛes ante reſtitutõeʒ ſibi faccã.⁊ Jo.de ana.in
ſuo conſil. xiij.⁊ ibi aliquid in additõibus meis ad ea conſilia ad
quas me remiito ⁊ pono tex.de quo agimꝰ.Cuius vᷣba ſunſhec.

¶Ex aſſe heres inſtitutus rogatuſqʒ dodran/
teʒ hereditatis mulieri reſtituere iuſſu eius qð
debet doti pmiſit marito vereoꝛ ne nõ obliga/
tus ſit.nam mulieri nihil in hoc tenet᷑ vt reſtitu
endo hereditatẽ tranſferat actiões quas habet
⁊ quibus cõſtrictus eſt quas tranſferre ad aliũ
qᷓʒ cui debet fideicõmiſſum non poteſt ⁊c.

Z.finali. Bal. hic dicit iſtuʒ tex. eſſe notaniad hot ppo/
ſituz ꝙ licet vbi ceſſio fit gra vtriuſq; poſſit cedens omnino ager
niſi in caſibus de quibus hr in.l.iij.C. de nouati.tñ ſecꝰ eſt qn re
cepit pꝛeciũ actõis cedende q; tũc ampliꝰ agere non põt ẽt dirctã
actõne.⁊ in hoc equipatur heredi reſtituẽti ex fideicõmiſſo vt eſt
tex. not.in.l.fi.ff.de tranſactio.De cuius tex.intellectu dixi in.d.l
fi. in pꝛimis interpᷣtatõibns nr̃is ad quas me remitto. Uno ſo
lo addito pꝛo nũtc ꝙ ceſſionarius dicit eſſe verus creditoꝛ adeo
ꝓꝙ ſrante ſtatuto ꝙ crebitoꝛ poſſit facere cape debiteꝛc ſine vlla ci
tatõe poterit iſte ceſſionarius hoc facere ᷣm Ludo. ro.in ſuo cõ
ſilio. cxlij.incip.ꝙ ceſſionarius ⁊c quẽ videbis.⁊ non pono text.
de quo agimus cum infra euz poſuerim in alio tamen pꝛopoſito
vt videre potes.
L. Cali in pꝛinci. Ballhic dicit iſtum tex.eſſe ſing. ad
hoc ꝓpoſitũ ꝙ ſi dos eſt ꝓmiſſa per ſtipulatõem in certa quan
titate infra annum incipit currere annus non ex die ſtipulatiõis
ipſius ſed ex die nuptiarum vt ibi per eum c um quo ſto.
Uno addito ꝙ iſte tex.pꝛobat mihi aliud quod eſt foꝛtius ꝙ
etiam ſi dictũ fuiſſet infra annũ pꝛoximũ.tamẽ non incipit ãnus
niſi a die nuptiarũ per rõem ibi aſſignatã in tex.⁊ in hoc erat ra⸗
tio dubitandi ad iſtũ tex.qui ſᷣm hoc eſt magis de dubilabili iux
ta.l.ancille. C. de fur:is.⁊ in.l.quod labeo.ff. de carbo.edicto cuzʒ
ſimilibus.Cuus verba ſunt hec.

CL.Cali facta ſtipulatione decem in anno pꝛoxi
mo dotis nomine dare ſpondes queſituʒ eſt an
nus ex quo temꝑe numerãdus eſſet vtruʒ ex die
ſtipulatõis facte an ex die quo dos eſſe potuiſ/
ſet ideſt nuptiarũ.⁊ reſponſuʒ eſt ex die nuptia/
xum numeranduʒ eſſe ⁊c.

L.finali. Bal hic dicit iſtum tex.eſſe ſingul. ad hoc pꝛo/
poſitum ꝙ res dotalis etiã inextimata data in dotẽ põt ꝑ maritũ
⁊ vxoꝛẽ alienari vtroq; cõſentientel⁊ in melioꝛẽ reʒ mutari etiazꝭ
tõſtante mr̃imonio vt ibi ꝑ euʒ cum quo ſto. Uno addito ꝙ;
põt ẽt alienari in alio caſu qñ vir ⁊ vxoꝛ ſimul receperũt pꝛecium
rei alienate ẽt inextimate ſᷣm BGar.in conſil.incip.Dna. P.p glo.
fi. hic.⁊ in.l.ſi ↄſtante eo.tit. Et idezʒ eſt ẽt ſi vxoꝛ cõfitet᷑ pciuʒ
eſſe ſolutum ⁊ conuerſuz in ſuam vtilitatem ᷣm Angel.in..vt
illud in auten.vt nulli imli.coll.ix. ad quem me remitto ⁊ pono
tex. de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Funduʒ filie nõie pater in dotẽ dedit huiꝰ he
redi filie ex aſſe creditoꝛibus vrgẽtibꝰ pr̃is vti
lius videt᷑ potius funduʒ qui dotalis eſt diſtra/
here qui quideʒ minꝰ fructuoſus ſit:⁊ alios he
reditarios vberioꝛe redditu retiner̃ marituſ cõ
ſenſit ſi nulla in ea re captio ſit futura: quero an
ea pars dotis quae in fundo hoc eſt mulieri ma
nẽte mr̃imonio recte ſoluatur. Reſpõ.ſi pꝛeciũ
creditoꝛi ſoluatur recte ſolutum eſſe ⁊c.
De pactis dotalibus.

L. Inter ſocerum.S.cum inter. Sall hic dicit iſtuz
tex.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ in cõtractibus hʒ locũ argumentũ a ↄtra
rio ſenſu vt ibi ꝑ eũ cũ quo ſto. Pꝛo quo facit tex.in.liſi pecu
nia 3.ff. ſi cert. peta.⁊ in.l.ſi ita ſtipulatꝰ fuerit hanc ſummã.ff.de
ver. obli.cũ ibi not. Et ideʒ eſt etiã in vltimis voluntatibus vt
in.l.ij.C. de condi.inſer.niſi ꝑ hoc derogetur expᷣſſo ſenſui ipſius
diſponẽtis prout ibi ṽ. Et idez eſt etiã in mãdatis vt in.l.
maritus.C. de peura. Et etiã in reſcriptis vt in.l.ſi ꝓcuratoꝛem:
5§.ſi ignoꝛãtes.ff.⸗ mandati. Idem eſt ẽt in ꝓteſtatiõibus ⁊ de/
nũciatõibus vt eſt tex.in.l.ſed ⁊ ſi pupillus..ſed ⁊ ſi denũciauit.
ff. de inſtiiro. Et ideʒ eſt ẽt in ſentẽtijs vt eſt tex.in.l.põponius.
.ſed ⁊ ſi is.ff.de pcurato.cũ ibi not. ad que me remitto ⁊ pono
tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

Cum inter patreʒ puelle ⁊ generũ cõuenit vt

in matrimõio ſine liberis defuncta filia dos pa
tri reſtituatur id actum inter cõtrabentes intel/
ligi debet vt liberis ſupſtitibus filia defuncta
dos retineatur ⁊c.
L. Inter ſocerũ..cum inter in verſi. nec ſpera/
batur vc. Bal. hic dicit iſtuʒ tex. eſſe not. ad hoc ppoſitum
ꝙ augmentũ dotis regulatur eodeʒ mõ ⁊ pactis ⁊ iure quibus
7 dos fuit cõſtituta licet in augmento non fuerint expꝛeſſa vt ibi
per euʒ cum quo ſto. Uno addito ꝙ augmentũ dotis ita eſt
pꝛiuilegiati ſicut ⁊ ipſa dos vᷣm Ang.in. ..allud quoq; in auten
de equali.dot.in vlii.col.⁊ Paul.de caſt.in ſuo conſi. ccch xxpiij
vbi dicut hoc eſſe verũ in augmẽto vero.non autem pſumpto vt
ibi per eos ad quos me remitto ⁊ non pono tex. iſtuʒ cum ſupꝛa
pꝛoxime eum poſuerim in alio tamẽ ꝓpoſuo pꝛout vides.
De donatio.inter virum ⁊ vxoꝛẽ.
Glo.penulti.in.l.ſi ſtipulata in fi. Baldl hir dict
iſta glo.eſſe not. ad hoc ꝙ maritus tenet alere vxotẽ no t vxo
virũ vt ibi per eũ cũ quo ſto. Sed plus dico ꝙ tenet eliaz caz
alere licet nõ babuerit dotẽ ab ea ſi tñ fuit pmiſſa ei vt inl fi
de donat.⁊ voluit idem bal. in ſua margarita in verbo maritus
vc. ⁊ bald.in addit. Specu.in tit.qui filij ſint legit.in verſi. xxoꝛ. ⁊
bald. in.l. fi. C. ad velley. ⁊ Inno.in. c. per tuas extra de donatio.
inter vir.et vxo.et do.meus Alex.de imol. in.l.diuoꝛlio in. x.col.
ff.ſolu.matri.et in conſil.vii.in prima colũ.in ſo volu. incip.quo
intelligatur ſtatutuʒ vc. ad quos me remitto et pono glo. de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.

CContra naturã in verſicu.itẽ quia incõueniẽſ
eſt ſeu incongruuʒ etiã de iure eam donare ma/
rito ad ſuſtentatõem ſui.nam vir vxoꝛẽ non vx/
oꝛ virũ tenetur ſuſtẽtare vt ſupꝛa eo.l.ex animo
⁊.l.ſi quis.⁊ arg.inſtitu.de iniur.ꝭ.pꝛio ꝛc.
L. Papinianus. bald. bic dicit iſtuz text. non eſſe alibi
et ſic facit eum ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙꝙ donatio inter virũ ⁊ vx/
orem que cõfirmatur morte ita demuʒ valet ſi tradtio vera eſt
facta alias autẽ non vt ibi per eum. Sed idem eſt etiam ſi quaſi
traditio interuenit vt in.l.u.C. de dote cauta nõ numenet in.lpe⸗
culiuz. ff. ve peculio vt voluit ẽt bald.hic vt ibi per eũ cuʒ quo ſto
Uno etiã addito ꝙ de boc aliquid dixi in.l.ſi mulier.ff de le
gat.tercio in his ſecũdis interpretatõibus noſtris ad quas me ſe
mitto et pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hbe.

L. Papinianus recte putabat oꝛationem Diui
ſentire ad rerum donationẽ pertinere deniqʒ ſi
ſtipulanti ſpopondiſſet vxoꝛi ſue non putabat
cõueniri poſſe heredeʒ mariti:licet durante no⸗
luntate maritus deceſſerit ⁊c. —

CExplicit ſecunda interpꝛetatio ad oẽs text.
⁊ ẽt ad oẽs gloſas non ſoluʒ ſingulares: ſʒ eliã
notabites in ſecũda parte.ff.veteris per clariſ⸗
ſimũ iur̃ cõſultũ equitẽqʒ auratũ do.Ludonici
bologninũ cõpoſita ꝑ eũ in ſacro ⁊ ameno loco
Reuerendoꝛũ patrũ pᷣdicatoꝛũ ſito extra poꝛta
8.MMãme in montibus vbi dicitur a Ronʒano
Laus deo ſupꝛemo ⁊ beato Dominico Amen.

fugein. grine
launſiſginhin, 4

Potſuniufennn .

nieleris.

le
kuptiäſagnnun r⸗
ufmihs fiifinn

in ncſin

co Sden
irlimtnſe nn 2

uhAkienätstAN

seuniſtti irdnun
rptduncnnmnidtnme
VrNNogRgutnstinita

inaſininefrnagntn
Mralſeun. Sauerini

llings in er un

Eig, nigintliru mis
lpr iittiktamemntin Nrnts
nnchkiarripi nant
iuartnviitentina Nt.

Nganeatte Nuliiztn unh

Eimintalnins nn
aniltitpiehiumn irn

atliree guntene

eſlee .
lnsgunatiftn
li e Shn, RM

N. „. MI
i thenn
õ
auſen

henunar
Winn
cum amuiſt n ienee
ASend,niet n
ani Maſetu

(Cria enl uunnuanliunt⸗
1l e mrſaginßti
heatiin Mindrnsini
in tiegihnidni
ati ri ubl mmml
armta ginnn iine
Cirunhsh iin e⸗

l vien nmiind

C Interpꝛetatio ſecunda ad omnes text. æ ad

omnes gloſas non ſolum ſingulares ſed etiã no

tabiles in pꝛima parte Infoꝛtiati: edita per cla/
riſſimũ Jureconſultũ equitẽqʒ auratũ: ſacri pa
latij apoſtolici aduocatũ conſiſtoꝛialeʒ:⁊ chꝛi/
ſtianifſimi Francoꝛũ regis conſiliariũ:dominũ
Ludouicuʒ Bologninü: in vetuſtifſimo Hegiae
ciuitatis patriae ſuae Bononiae ſtudio. Anno
domini.Mcccclxxxxv. kalendis nouẽbꝛibus.

Soluto matrimonio.

Sloſa in. l. pꝛima. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingu.

ad boc pꝛopoſituʒ ꝙ cauſa dotis eſt ſummaria quo ad vilatões
cõcedendas in eius iudicio non autẽ quo ad ſubſtatialia inſtatie
vt wi per eſi cuʒ quo ſto. de quo alias hic legendo dixi de hoc.⁊
ideo pꝛo nũc non me extendo niſi ꝙ dico ꝙ cauſa dotis eſt cauſa
pia vr in. l. um is..ſi mulier. ff. oe condi. indebi. Sed cauſa
alimentoꝛũ eſt pia ⁊ omnino ſummaria vt in.l. ij. ff.de ferijs. ⁊

in.l. de alimentis cum ibi not. C. de tranſactio. ⁊ plene per Bald.

in. li. C. de fideicõmiſſis ad queʒ me remitto.⁊ pono glo.de qua
agimus. Cuius verba ſunt.

¶ CLauſa in verſi.alij cauſa vt.R.pꝛimo iudici

um ſeu inſtantia vt citius foꝛte expediat᷑ ſic..
de tranſactio.l.cauſas ⁊c.

loſa in.l.ſecunda in pꝛincipſio Scribentes bic
maxime Bal. dicũt iſtam glo. cum text.ſuo in verbo nec cogitur
eſſe ſingul. ad hoc ꝙ debitoꝛ non cogitur ꝓmittere debitũ alteri
qᷓ; ſuo creditoꝛi etiam ab inicio ſi iniciũ aliquod ſuſpectuʒ pcedit.
Pꝛo quo facit tex. in.l.ſi non ſoꝛtem. 9. libertus. fi.de condi.
indebi. in verſi.ſed ſi delegatus vc.cum quibus ſto. Uno ad
dito ꝙ ſi non eſt aliqua ſuſpitio poteſt cõpelli ſe obligare alteri ⁊
maxime creditoꝛi ſui creditoꝛis vt in. d.l.ij.a contrario ſenlu. vbi
alias legendo dixi. ⁊ voluit etiã Paul. de caſt.in. l.ſi pater. C. de
collatio. ? Bal. in. liſſt plures. C. dejfide inſtru. ad quos me remit.
to ⁊ non pono glo.de qua agimus. Cuius verba infra ponam in
alio tamen pꝛopoſito ne fruſtra occupemus membzanas.

Sloſa in.l.ſecunda. Seribentes hic ⁊ maxie Balã.
dicunt iſtam glo. eſſe ſingul. ad hoc ꝓpoſitu ille dicitur ſuſpe/
cins ad boc vt teneatur ſatiſdare iuxta.l.ſcienduʒ in pꝛin.ff. qui
ſatiſda. cogan. etia ſi poſſideat bona immobilia. ſz habet ea in lo⸗
co periculoſo ve ſubiacent ſub vſuris. vel non põt ea vendere vt
ibi per eos cum quibus ſto.⁊ idem voluit etiã Bar. in. l. n. C. de
pꝛinc.agen.in rebus li.x.? Har. in. d.l.ſciẽduʒ in pꝛin. ⁊ alias ibi
legẽdo vixi de hoc poſt alioſ.⁊ maxiĩe poſt do.meũᷣ Alex. de imol.
etiam in. d.l. ij. ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero. Miſi ꝙ addo
vynũ verbuũ ille qui non habet bona in eo loco in quo vult fide/
iubere pꝛo alio non dicitur idoneus etiã ſi aubi habeat.vt eſt glo.
not. in.9.ſancimus in auten. de exhibe. reis. ? voluit Paul. ð caſ.
in.l.ſi filꝰ. ff. qui ſatiſd. cog. poſuit do.meꝰ Alex.de imol.in. l.
ij.⁊ in. d.l. ſcienduz in pain. ⁊ etia in. 9.poſſeſſoꝛ eo.tit. vpi allas di
