modi epiſcopus non pꝛobauerit:quia tamẽ in⸗/
terruptiouẽ pꝛobauit circa pꝛoceſſionẽ penthe/
coſtalem in villa ⁊ eccleſia de ¶ Doꝛtona ⁊ rece
ptionẽ ac pꝛocurationẽ archidiaconi necnõ ſo/
lutionẽ denarioꝛũ ſancti Petri in valle de Pe⸗/
neſcã circa eognitionẽ quoqʒ cauſarũ mr̃imoui
alium ⁊ capellani ſuſpenſionẽ in pꝛedicta villa
de Moꝛtona ⁊ interdictũ capellarũ in pꝛefata
villa de Heneſcã.vos ſuper hijs ius epiſcopa/
le adiudicetis eidem: ſi tamẽ circa ſi uſpenſionẽ
⁊ interdictũ huiuſmodi infra quadraginta an/
nos interruptio facta fuit: in ceteris ei ſilentiuʒ
imponẽtes que abbas pꝛeſcripſiſſe pꝛobat᷑ ⁊c

.

CDe exceptionibus.

c. Significauerunt. Domini canoniſte ſeribẽtes hic
dicunt iſtum tex.foꝛe ſingularẽ ᷣm intellectuʒ Inno. ibidem ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ appellatio a ſentẽtia dicitur eſſe defenſio graua
minis T appellans habetur pʒo reo etiq ſi fuerit actoꝛ oꝛiginariuſ
vt ibi per eos.⁊ idẽ voluit do.meus Alex.de imola in ſuo cõſilio
lxxxxvj.in vltima colum.in fi.in ſecũdo volumine incip. viſo pꝛo
ceſſu agitato ⁊c.vbi dicit ꝙ eſt defenſio.⁊ Bar. in ſuo conſilio in
cip. In cauſa pꝛedicta ⁊c.cum quibus ſto. Uno addito ꝙ ap
pellatio inuenta eſt vt defendat nos a malicia indicũ vt eſt ter. in
t.ad noſtrã.⁊ in.c.ſuggeſtũ de appella.cum ibi plene not.ad que
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuiꝰ verba ſunt hec.

c.Significauerunt nobis.capituluʒ de toꝛnatiſ
ꝙ cum. P. in ſuũ archiepiſcopũ elegiſſent ⁊c.in
verſi.a pꝛoſequtõe appellatõis nõ debẽt exclu/
di cum omnis legitima defenſio uobis ſemper
in iudicio reſeruetur ⁊c.

Gloſa in.c.cum inter in gloſa pꝛima in fine ⁊c.
Domini canoniſte ſcribẽtes hic dicũt iſtam glo.eſſe ſingula.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet quis ſi remotus a quolibet actu legitĩo

non tamẽ intelligiur kemotus a defenſione vt ibi pet eos cũ qui
bus ſto ſimpliciter quia gloſa clara eſt ⁊ non eget alia noua mea
interptate. Pꝛo qnibus ẽt facit doctrina Bar. in. l. ſi fili
f. de donatio. Bar. in. l.iper illum tex.ff. de teſtainen. milit.
VBal. in. liſolam. C,jde teſtib. ⁊ Bal. in. l. milites. E. de teſta. milit.
1 Bal. in. l. bꝛeſ byter. C. de epiſ. ⁊ cleri.? LEudo. roina. in rubꝛi
ca.ff. de arbitris in. x. ⁊.xi. colum.vbi ponũt an ille qui habet libe
rum arbitriuʒ ſeu poteſtatẽ poſſit tollere es que ſunt de iure gẽ
tium vel iure naturali vel ciuili.ad quos me remitto ⁊ pono glio
ſam de qua agimus.Cnius verba ſunt hec.

CSed quid ſi excõmunicatus cõnenitur ſuꝑ
eo pꝛo quo fuit excõicatus iniuſte nũquid pote
rit excipere ꝙ nõ tenetur reſpõdere niſi reſtitu
atur ei cõmunio hominũ qua fuit iniuſte pꝛiua/
tus. Dicit Jo. ſic nec tenetur antea reſt põdere
dũmodo oſtendat ꝙ iniuſte fuit excõicatus.iij.
A. ij. c. ij. .ij . q.v.c.ſuper cauſis in fi.qꝛ omnia
iura ſunt reſtituenda coꝛpalia 2 incoꝛpalia.ij.q
ij.c.nullus poteſt. ⁊.iij.q.ij.c.ſi epiſcopꝰ.Et ſic
nota ꝙ qui remotus eſt a quolibʒ actu legitimo
tamen excipere poteſt ⁊c.

CDe re indicata.

c.Cum Bertoldus. Domini canoniſte ſcribentes
hic reputant intum tex. ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ q ſola pꝛeſen
tatio patroni etiam nõ admiſſa ab eo cui fit pᷣſentatio tribuit ius
pꝛeſentato vt ibi per eos cum quibus ſto in hoc ſimpliciter. quia
tex. iſte optime ꝓbat hoc maxime circa finẽ. Cuiꝰ verba ſunt hec

c. Cum Bertoldus miles curiã ſuam. ſ.militi
pignoꝛi obligaſſet eodem. P.ſublato ð medio
A.nepos eins qui ſucceſſit eidem vacante eccle
ſia eiuſdem loci aſſerẽs ꝙ iuſpatronatus cũ vni
uerſitate tranſijſſet in eum. D.clericũ eiuſ. dẽ lo
ci archidyacono ad ſupꝛadictã eccleſiam pᷣſen
tauit:qui de conſenſu epiſcopi ipſuʒ inſtituit in
eadeʒ in poſſeſſionẽ eum induci faciens coꝛpo/
ralem. Pꝛedictus vero. B. dominus fundi. Z.
ſacerdotẽ memoꝛato epiſcopo pᷣſentauit:ſed ip
ſum epiſcopum non admiſit ⁊c.

c.Cum olim. Domini canonilſte bie reputãt iſtum tex.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛdpoſitũ ꝙ licet ſententia lata contra acto
rem abſentem non citatum qui fecerat citare reum vi compare
ret ad ſententiã audiendaz valeat vt eſt glo. not.in.l.⁊ poſt edictũ
.pꝛimo.ff. de iudic. ⁊ facit tex.in.l.fi..ij.ffde eo pꝑ quẽ factum
erit. ⁊ tex.in.l.petende.C. de tempo.in integ.reſtitu.pet.tamẽ nõ
valet quãdo pꝛonũciatur de ſubreptõe contra eum non citatum
vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ aliud eſſet in
arbitro cui data eſt poteſtas pꝛonũciandi partibus abſentibus.
nam poteſt pꝛoferre laudum contra abſentẽ non citatũ.vti eſt ca
ſus in.l.diem pꝛoferre.ꝭ.ſi quis litigatoꝛũ.ff. de arbitris cũ ſimi
libus. que bꝛeuitatis cauſa obmitto ⁊ redeo ad text. de quo agi
mus.Cuius verba ſunt hec.

c. Cum olim Magaloneñ.epiſcopũs. .de ca
ſtro nouo ad vacantẽ archidiaconatuʒ eiuſdem
eccleſie nominaſſʒ.J.pꝛepoſito vt nullus ibi ni
ſi pꝛius duplici ſibi voce cõceſſa inſtitueretur ꝑ
appellatõem interpoſitã inbhibente:epᷣus dictuʒ
P. de archidiaconatu per ſuũ annulum inueſti
uit.pꝛepoſitus vero alium ad eundeʒ archidia/
conatũ nominare pꝛeſumpſit. Tandem.C.pꝛe/
deceſſoꝛ noſter quod factũ fuerat ab vtraqʒ pte
caſſauit:pꝛonũciãs ꝙ aliquibus ſcriberet:vt tã
epiſcopũ q̃ᷓʒ perſonas ad oꝛdinãdum concoꝛdi
ter archidiaconatuʒ monerẽt:⁊ eoꝛũ foꝛte moni
tis nõ admiſſis hoc ipſi exequi non differrent.

Poſt hec vero dietus p̃deceſſoꝛ noſter.h.qui
nonduʒ ad dyaconatus erat pꝛomotus officiuzʒ
pꝛeter conſcientiã pꝛocuratoꝛis epiſcopi apud
ſedem apoſtolicam tunc moꝛantis ipſum archi
diaconatum cõtra pꝛonũciationẽ ſuam contulit
ſicut credimus circũuentus ⁊c.

e. Cum ſuper. Domini canonilte ſcribẽtes bic dicunt
iſtum tex eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ appellatio poteſt
interponi per nnnciũ ⁊ etiam poteſt pꝛoſequi nomine tercij cuiuſ
intereſt vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter. q; text. carus
eſt v non eget alia noua mea interpꝛetatöne. Uno addito ꝙ
poteſt etiam interponi per falſum pꝛocuratoꝛem.⁊ ratificata per
dominũ valet vt in...ceum minoꝛ. 9. fi.fl. rem ratam haberi bᷣm
dominos de rota in deciſione. ccccxxxiuijincip.ſi in cauſa ⁊c.ſin no
uis deeiſionibus ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo agi⸗
mus. Cuius vba ſunt hec. . .
c. Cum ſuper cõtrouerſia que inter Aurelianuʒ
epiſcopuʒ ⁊ monaſteriuʒ Cellenone ſuper ſtatu
ipſius vertebatur pꝛo epiſcopo diuerſe ſentẽtie
late fuiſſent:nũcius eueteñ.epiſcopi per eos ec/
cleſiã grauiter leſam querebatur ad quã pꝛopo

nebat monaſterium pertinere ⁊c.

Bloſa in.c.penultimo. Domini canoniſte ſcribẽtes
hic reputant iſtam glo. foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſenten
tia lata contra creditoꝛẽ agentẽ ſuper dominio rei ſibi pignoꝛa/
te debitoꝛe non cõtradicente non ſolum nocet creditoꝛi ſed etiaʒ
nocet ipſi debitoꝛi vt ibi per eos cum quibus ſto ſimplieiter. q;
glo. clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatõe. De quo
vide tu etiã not.per omẽs in.l.ſepe.ff.de re iudi.⁊ per Bald.in.l⸗
is apud quem. C. de edendo.⁊ per modernos in.c.quoniã cõtra
falſam extra de pꝛobatio.in verbo appellatio ⁊c. in verſicu.quero
quis poſſit appellare ꝛc.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.

CQuoniã ⁊c.Itẽ fallit in caſibus hic contẽtis
vbi pꝛeiudicatur alij vt per factũ alterius: puta
ſi actio vel defenſio pꝛimo loco ꝑtineat ad ali⸗/
quem ⁊ ipſe ſciẽter patiatur ſequenteʒ experiri
de re illa intelligit᷑ iuri ſuo renũciare.verbigra
tia ſi debitoꝛ paſſus ſit experiri creditoꝛẽ de ꝓ
pꝛietate pignoꝛis ⁊ ſuccumbit debitoꝛi obſta/
bit res iudicata ſi poſt ageret. Uel ecõuerſo ſi
creditoꝛ paſſus ſit debitorẽ. vel ſi marituʒ pa/
tiatur experiri ſocerũ vel vxoꝛeʒ de pꝛopꝛietate
rei in dotem accepte. Vel ſi emptoꝛ patiat᷑ ven
ditionẽ experiri de ꝓpꝛietate rei vendite a quo
cauſaʒ habuit vel emphiteotã ꝓpꝛietarium: vt
hec pꝛobãtur.ff.de re iudica.l.ſepe vnde ſum/
pta eſt hec decretalis ⁊c.

De appellationibus.

BGloſa in. c. ſuper. Domini canoniſte ſeribẽtes dic di
tunt iſtam glo.eſſe notandazʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ exceptio excõt⸗
cationis pꝛobari debet infra octo dies ⁊ dies pꝛopoſite exceptiõis
non cõputatur in termino octo dierũ vt ibi per eos cuʒ quibꝰ ſto
⁊ eſt etiam tex.oplimus de hoc in. c. pia extra de exceptio.lib. vj.
Et idem etiã voluit Bal.in.l.ſi quando.C. de teſtibus ad quem
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CRecepiſſe die receptõis non numerata.ff.ſi
quis cautionibꝰ.l.i. ⁊.ff.de requir.reis.l.ãnus.
⁊. iiij · q.v.c.quiſquis.ſic dies in quo excõicatõ
nis exceptio pꝛoponitur que infra octo dies ꝓ
bari debet non computat᷑ in illis octo diebus
ſupꝛa de exceptio.c.pia conſideratõe que ẽ In/
nocentij quarti.⁊.c.frequens.arg.contra.ff.de

verb.obli.c.cõlinuus actus.⁊.l.i.S.qui pñs æc.

Bloſa in.c. cum ceſſ. ante. Domini canoniſte ſeribẽ
tes bic dicũt iſtam glo.eſſe oꝛdinariã ⁊ notabilem ad hoc pꝛopo/
ſitum ꝙ poteſt appellari non ſolum ex cauſa iuſta ſed etiã ex cau
ſa dubia vt ibi per eos cum quibus ſto ſiupliciter quia gloſa cla
ra eſt. Solo vno adcdito ꝙ appellans ex plurib cauſis ⁊ nö
pꝛoſequẽs niſi vnã cauſam tatuʒz non dicit᷑ deſeruiſſe appellatio/
nem. ſed obtinet pꝛobare vnam cauſaʒz tantum etiam ſi in libel/
lo non ſit appoſita clauſula non aſtringens ſe ad bꝛobanduʒ non
neceſſaria ꝛc.ᷣm Bald. in.l. minoꝛibus. C. de hijs quib. vt indig.
⁊ Bal.in additio. Specul.in tit.de appellatio.in verſi.quidã ap!
pellant c.⁊ glo.⁊ ſcribentes in.c.ſignificante extre eo.titu.? in. c.
exhibita extra de iudici.ad quos oẽs me remitto ⁊ pono glo. de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
CCLum ceſſante ⁊c.in verſi.⁊ ſic habuit pꝛoba
bilem cauſam appellandi.⁊ ſic videtur ꝙ iuriſ

dictio ab illo tranſlata ſit ⁊c.

Gloſa in.c.cum ſpeciali.ꝗ.fi. Domini canoniſte
ſeribentes hic dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſuũ
ſemẽtia lata in cauſa appellatõis non nocet iudici a quo vt dicat
feciſſe iniuſticiã ad finẽ vt fecerit litem ſuã.:⁊ ideo non requirit
eius pꝛeſentia in pꝛolatõe ſententie vt ibi per eos cuʒ quibus ſto.
ſimpliciter. quia gloſa clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interp⸗
tatione. Solo vno addito quod pendente appellatone etiam
nõ poteſt agi contra eum qui fecerat litem ſuam niſi appellans
renunciet appellatõi ſᷣm Innoce. in.c.ſepe extra de appellatio
De quo aliquid dixi in clemen.vᷣa de appellat. in hijs ſecũdis in/
terpꝛetatõmbus noſtris ad quas me remuto ⁊ pono glo. de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec.

Coꝛam ſuperioꝛe. ſed qualiter pꝛocedet ſu/
perioꝛ cum epᷣus pꝛocedit ex officio nũquid vo
cabitur epiſcopus.Reſpõdeo ⁊ credo ꝙ ſit vo
candus vt defendat pꝛoceſſum ſuũ ſi voluerit ſi
cut vocaretur aduerſarius in alio caſu ⁊c.

c. Peruenit. Domini canoniſte ſeribetes bic v ct Bal.
dicunt iſtum texieſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ idẽ modus
ſe ruatur in appellatõe ab interlocutoꝛia poſtq; non ſperatur am
plius alia diffinitiua qui ſeruatur in vera diffinitiua ⁊ in eius ap
pel atõe vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpłr.quia tex.clar eſt
Solo vno addito ꝙ vbi appellatur ab interlocutoꝛia haben
te vim diffinitiue non requiritur expꝛeſſio cauſe in ea ſicut quan
do appellatur a diffinitiua m Jo. an. in. c. veniens extra de appł
latio.⁊ Bal.in ſua margarita in verbo appellatio in verſi.tercio.
⁊ in verſi.xxv.⁊ Bal.in additio.Spec.in citu. de appellat.in ver
ſi.an ⁊ quãdo appellatur ⁊c.ad quẽ me remitto ⁊ pono text.de
quo agimus.Cuius verba ſut hec.
c. Peruenit ad nos ꝙ cum clerici conquerãtur
ſe ab aliquibus vulneratos vel leſos qui impe/
tum tur.apo.ſedem appellant.quia fraternitati

tue mãdamus ſi eoꝝ exceſſus publicꝰnõ ſit ⁊c.

BGloſa in. c.nouit. Pomini canoniſte ſribentes bic dñt
iſtam glo.eſſe notandazʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ executoꝛ ſentẽtie nõ
poteſt recuſari vt ſuſpecius vt ibi per eos cum quibus ſto.
De quo vide tu etiã nota.per Inno.in.c.pꝛopoſuiſti extra ð
conceſ.pꝛeben. Tamẽ aliud eſt in executoꝛibus teſtaulentox.naʒ
poſſunt recnſari vt ſuſpecti ⁊ remoueri debent per iudicem per
glo. in. l. licet. C. in quib. cau. in integr. teſtitut.non eſt necel.⁊ hoe
voluit Specu.in tit. de inſtru.editio.in. .xiiij.in verſi.quid ſi ey
equtoꝛ ⁊c.⁊ Bal.in.l.id quod pauperibus.xxiiijiqõe.C. de epil.
⁊ cleri.?⁊ Bal.in auten. hoc'amplius in quarta colũ.C. de fideicõ
mil. ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius veſ
ba ſunt hec
C Debuiſſet. ex boc videtur ꝙ ſicut non poſſet
appellari a mero executoꝛe ita non poteſt recu⸗
ſari ſupꝛa eo.c.ſuꝑ eo.⁊.c.ij..tercio. ſed ſinõ
eſſet merus executoꝛ bene poſſʒ appellari ab ip
ſo ⁊ recuſari.Jo. ſed videtur potius dicere la

iſta ꝙ ſi quis appellat a ſuſpecto ꝙ pꝛopterea

R „
n hrpmd

fuctinn
iſeaiiriihens
aigiNme uan
Nwireneitetſtennn
Gritrertanöinchend
NuebliccniniuNnend
pheſetcininegt omnirn

itünumoem Nrr a
ſin Alimaninricdhsa in n
sceſtntleigeennamorian
Ntiderrooinanitinenan.
mnſpumntifinemn ſttnn i
ginaleſtengammmitchainde
malſtifnnentne ngiürp⸗
chtlnegignrnin.

Anftilſnin ei

fünimiinnminusngee
iuſtunntin ut n
inn eeninmens
reakaen
rälecs.
nirde a;

s

Nn
,

!1
2
E

7
4

„
*

44
4

d
*4

ar

=
õ

HK

*
HU

,ð
Z

2

non debʒ dimittere quin pꝛocedat.quia pꝛimo
recuſatio eſt pꝛoponẽda.⁊ ſi iudex illam nõ ad
mittat ſi ſit iuſta tuuc eſt appellanduʒ.quia tũc
ipſum grauat. ſuſpitio eniʒ pꝛoponenda eſt ſᷣm
foꝛmã illius decretalis ſupꝛa eo.tit.c.ſecũdo re
quiris.⁊ infra eo.c.cum ſpeciali. HB.⁊c.

BGloſa in.c.ſignificauit. Domini canoniſte ſeriben/
tes hic dicunt iſtaʒ glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ eccleſia
⁊ capitulum ſunt idem.⁊ ſicut eccleſia equiparur minoꝛibas vi/
gintiquinq; annis. ⁊ ſicut non poteſt agere contra ſuũ pꝛelatũ ni
ſi dato actoꝛe per iudicem ita ⁊ capitulum non põt agert contra
ſuũ ſuperioꝛẽ vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter.quia glo
ſa clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatöe. Uno ſo /
lo addito ꝙ appellatõe eccleſie cõtinetur capitulum m Specul.
in tit. de inſtru.editi..decimoquario in verſicu.item circa æc.
Plus etiã dico ꝙꝙ appellatõe eccleſie cõtinetur etiã hoſpitale
⁊ etiam omnis locus pius ſᷣm Jo.an.in.c.ij.de in integ. reſtituti.
libꝛo.vj.in nouella ad quem me remitto ⁊ pono glo. de qua agi
mus. Cuius verba ſunt hec.

C Conſtituebat actoꝛem adhuc poterat obijci
huic actoꝛi ꝙ non erat cõnſtitutus de auctoꝛita
te archiepiſcopi Eboꝛaceñ.quia ſi capitulũ cõ/
ueniat aliquẽ vel cõueniatur: auctoꝛitas pꝛelati
debet interuenire: ⁊ ſi pꝛelatus ſimilr agat vel
cõueniatur debet habere cõſenſum capituli ſu/
pꝛa de iudici.c.cauſam.⁊ ſupꝛa de pꝛocurat.c.i
vbi de hoc. ſed ſi capitulum agat contra pᷣlatuʒ
ſuũ vel cõueniatur ab ipſo tunc dabitur capitu/
lo actoꝛ ad litẽ auctoꝛitate iudicis ad inſtar mi
noꝛis.qui ſi vult litigare contra curatoꝛeʒ ſuum
dabit iudex minoꝛi actoꝛẽ? vt inſtitu.de auctoꝛi.
tuto. .vltimo.⁊ inſtitu.de curato.S.vltimo.cũ
enim eccleſia equipeturminoꝛi ⁊ capituluʒ dica
tur eccleſia infra de teſtame.c.requiſi iſti. ergo ⁊
capitulum equiꝑatur minoꝛi ⁊c.

c.Cum ſpeciali.S.pꝛimo. Domini canõiſte ſcribẽ/
tes hic dicunt iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ex cõ
feſſione facta in iudicio ita inducitur notoꝛiũ ſicut ex ſententia.
Tamen hoc eſt verũ pᷣm eos ſi eſt facta coꝛam iudice ⁊ cõpetẽti
ſecus ſi coꝛam arbitro vt in.c.at ſi clerici in pꝛin.cum ibi nota.de
iudici.⁊ in.l.quid ergo.ꝭS.ex cõpꝛomiſſo.ff. de hije qui nota.infa.
vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno etiaz pꝛo nũc addito s
idem pꝛobatur in.l.ictus fuſtiũ.ffde hijs qui not. infa.⁊ idez vo
luit etiã Bal. in.l.pꝛoperãdum in fine pꝛincipij.C. de iudici.
Et ideo dicebat Paul. de caſtro in ſuo conſil.quarto incip.
In xp̃i nomine amen. ꝙ oonfefſio habet vim ſentẽtie per. l. i. C.
de confeſſis.⁊ ſicut ex ſentẽtia inducitur notoꝛiũ yt in. l.emptoꝛẽ
ff. de actioni.empti.⁊ voluit Bal.in.l.eum fratrem. C.ad ſylle. ⁊
omnes in.c.fi.extra de cohabi.cleri.⁊ mulie.ita etiam inducit᷑ ex
confeſſione facta in iudicio put dicit iſte tex. Cuiꝰ verba ſũt hec.

CPoꝛro cõmonito ad ap.obſta culuʒ cõuolan
te ſi eius exceſſus euidentiã rei vel ipſius cõfeſ
ſione vel alio modo legitimo fuerit manifeſtus
cum appellatõis remediũ non ſit ad defenſiõeʒ
iniquitatis ſed ad pꝛeſidiũ innocentie inſtitutũ:
non eſt pꝛouocatõi huiuſmodi deferenduʒ. Ex
ceſſu quoqʒ dubio exiſtente ne friuole appella/
tõis diffugio appellans iudicis pꝛoceſſuʒ impe
diat:coꝛam eodem pꝛobabilem cauſ⸗ az appella
tõis exponat:taleʒ videlicet que ſi foꝛet pꝛoba/
ta deberet legitima reputari.⁊ tunc ſi habuerit
aduerſariũ infra terminũ ſᷣm locoꝛũ diſtantiaʒ
⁊ tempoꝛis qualitatẽ ⁊ naturã negotij ab eodeʒ
iudice moderanduʒ appel.cauſi. az ꝓfequat᷑ ⁊c.

BGloſa in.c.paſtoꝛalis. Domini canoniſte ſeribẽtes
hic dicunt iſtam gloſam cum textuſuo foꝛe ſingularem ad hot
pꝛopoſitum quod excõmunicatus non pot eſt habere fructus be
nefictij ſui.tamen ſi non habet vnde ſe alat ſeu viuat debet habe
re tantuʒ pꝛao alimentis ⁊ non plus vt ibi per eos cum quibus
ſto ſimpliciter pꝛo nunt. Uno ſolo tamẽ addito pꝛo nunc ꝙ
licet excõicatus poteſt acceptare beneficiũ ei collatũ ⁊ optime licz
collatio ei fieri non poſſit m dominos de rota in ſua deciſione.
clxxxxviij.in nouis incip.acceptatio ⁊c. tamen non poteſt impetra
re vt ibi per eos ad qnos me remitto.⁊ pono glo.de qua agimꝰ
Cuius verba ſunt hec.

Itcm illud poteſt iutelligi in eo caſu quando
in ſentẽtia hoc expꝛimitur ꝙ bona eccleſie ſub
trahebantur ei.cũ eniʒ excõicatus comparemꝰ
relegato ⁊ relegato ad tempus uon ſubtrahan/
tur bona niſi hoc in ſententia expꝛimatur.C. ðᷣ
penis.l.depoꝛtatoꝛũ: ſic ⁊ in excõicato idem vi
detur. nam quãdiu quis alijs ratõibus põt con
ſtringi:non ſunt ei ſubtrabenda ſtipendia.C.ðᷣ
execut.rei iudi.l.ſtipendia.xvi.q.vj.c.illud.qui
autem excõicatns eſt in vna eccleſia excõicatuſ
eſt quantũ ad alias.xi.q.iij.c.ij.x.iij.⁊.iiij.q.v.
c.ꝗſꝗs ⁊ ſupꝛa de offi.oꝛdi.c.ad repꝛimẽdũ ⁊c.

Gloſa in.c.cum ſpeciali in verbo ſuperioꝛem in
ſine. Domini canoniſte ſcribentes hic dicũt iſtaz glo. foꝛe ſin
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iudex qui ſententiã tulit eſt citãduſ.
ſi appellat ab eiꝰ ſentẽtia ⁊ poſſit ledi puta quia feciſſet litẽ ſuaz
vel quia incidiſſet in conſtitutionẽ.c.eterni tribunalis de re iudi.
li. vj.⁊ ibi per eos cum quibus ſto ſimpłr pꝛo nic. Pꝛo qui
bus etiã facit tex. in. e. venerabilibus de ſente.excõi.lib.vj.cuz ibi
nota.ad que me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius ver/
ba ſunt hec.

CSuhperioꝛem. ſed qualiter pꝛocedet ſupe/
rioꝛ quando ep̃ᷣus pꝛocedit ex officio nũquid vo
cabitur epiſcopus.credo ꝙ ſit vocãdus vt de/
fendat pꝛoceſſum ſuuʒ ſi voluerit: ſicut vocaret
aduerſarius in alio caſu:cum eſt ibi actoꝛ ⁊ reꝰ
nec tunc neceſſe eſt iudicem eſſe pꝛeſentẽ qui tu/
lit ſententiã quia ius eius leditur.arg.ij.q.vj.c.
hoc etiam ⁊c.

c. Cum cauſam que inter. Domini canõiſte ſcribẽ
tes hic dicunt iſtum tex. eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ litis
conteſtatio inducitur etiã per reſponſionẽ aduocati abſente par /
te vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter. Uno ſolo addi
to ꝙ boc eſt veruʒ etiam ſi confeſſio aduocati eſſet illicita ⁊ non
ſit reuocata. vt eſt etiam glo. in hoo.c.cum cauſam extra de ap
pellat.⁊ voluit ẽt Specul.in tit.de appellatioin. .tercio ad quos
me remitto ⁊ pono text.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

c. Cum cauſam que inter abbatẽ ⁊ fratres de
valle ſancti Joannis ex parte vna: ⁊ pꝛioꝛem ⁊
canonicos de loco ex altera ſuꝑ eccleſia de PHo
liſeth vertitur.R.ſancti angeli dyacono Car/
dinali cõmiſimus audiendaʒ.⁊ infra.pꝛocura/
toꝛ pꝛedictoꝛũ pꝛioꝛis ⁊ canonicoꝛuʒ pꝛopoſuit
cum coꝛam ſubdelegatis iudicũ delegatoꝛuʒ
inducias ad pꝛoponenduʒ exceptões dilatoꝛiaſ
petijſſet: quia aduocatus ipſius ductus erroꝛe
reſpondit ꝙ eccleſia de nouo loco eccleſiam de
qua erat queſtio per.xl.annos ⁊ amplius pacifi
ce poſſederat licet ipſe eadem die aduocati er/
roꝛem coꝛrigens ipſius reſponſionẽ quc ſue pe
titioni contradicere videbatur:ne per eam ali9/
qð ſibi pᷣiudiciũ generari: poſſʒ ꝓ eo ꝙ ante li/
tis conteſtatõem ſunt exceptões dilaidae pᷣpo/

nende:coꝛam eiſdem iudicibus reuocauit: iudi
ces tamẽ per huiuſmodi reſi ponſionẽ erroneaz
aduocati litem conteſtatã foꝛe credentes ad re
septionem teſtium partis alterius pꝛoceſſerunt
⁊ infra ⁊cetera.

C De confirmatione vtili vel inutili.

Cap.pꝛimo. ¶ Domini canoniſte ſeribentes bic dñt iſtum
tex. eſſe ſingularez ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ confirmatio iuris de quo
nõduzʒ eſt lis inchoata.ſʒ eſt facta coꝛam ſuꝑioꝛe iudice impedit
cognitõem iudicis inferioꝛis ſuper eo vt ibi per eos cum quibuſ
ſto ſimpliciter. quia tex.clarus eſt ⁊ non eget alia noua mea in/⸗
erpꝛaetatõe.Cuius verba ſunt hec. .—
c.Si quis rei litigioſe confirmationẽ impetra/
uit ab ap.ſede.nõ minus poteſt iudex de cauſa
cognoſcere ⁊ eam ſine debito terminare. Sed
ſi rem tunc pacifice poſſidebat cum lnde confir
mati oneʒ obtinuerit non eſt licitũ iudici de que
ſtione poſtea exoꝛta decernere:aut eam diffini⸗/
re abſqʒ ſedis apoſtolice mandato ⁊c.

Gloſa in.c.pꝛimo in gloſa pꝛima. Domini cano/
niſte ſcribentes hic dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſi
tum ꝙꝙ res dicitur eſſe litigioſa quãdo mouet᷑ queſtio ſuper pꝛo
pꝛietate non autẽ ſuper poſſeſſione vt ibi per eos cum quib ſto
ſumpliciter. De quo vide tu etiã not.per Bal.in auten. litigi
oſa. C. de litigioſis. ⁊ per Cy.in.l.i.in pꝛima qõe.C.de codicillis.
⁊ in.l.i.ꝭ.quanq;.ff.de aqua plu.arcen.⁊ per glo.in.c.cauſazʒ que
el ſo exi ra de teſtibus.⁊ per Jo.an.in.c.cum.M. ferrarienſis.
extra de co nſtitutio.⁊ per Ange.in auten.de litigioſis in pꝛinc.ad
quos omnes me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius ver
ba ſunt hec.

CSi quis rei litigioſe.res litigioſa eſt de cu/
ius dominio cauſa mouetur inter petitoꝛẽ ⁊ poſ
ſeſſoꝛem iudiciaria cõuentione.vt traditut.C.
de litigioſis auten.litigioſa res eſt.⁊ ſic cõtro/
uerſia ſuper poſſeſſione oꝛta non facit rem litigi
oſam quod verum eſt ⁊c.

CDe cohabitatione clericoꝝ ⁊ mulierñ.

Gloſa in.c.tue in verbo teſtimonijs. Dñi canõi
ſte ſcribentes hic dicũt iſtazʒ glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituzʒ
ꝙ infamia alicuius poteſt pꝛobari per teſtes etiam non amicos
vt ibi per eos eum quibus ſto.quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia
noua mea interpꝛetatõe ⁊ ita teneaas. Uno addito ꝙ poteſt
etiam pꝛobari de auditu per teſtes ſingulafes. vt per Specul.in
titu.de inquiſitio..tercio in verſic.quid ſi ille xc.⁊ in. nunc tra
ctemus in tercia colum. ⁊ per Inno. in.c.cum opoꝛteat extra de
accuſatio.⁊ per Bal.in ſua margarita in verbo teſtis ⁊c. ⁊ Spe
cul.in tit.de pꝛobatio.in..tercio n fine ad quos me remitto. ⁊
pono verba gloſe de qua agimus.Que ſunt hec.

ZTeſtimonijs.ff.de teſtib.l.iij.O.item diuus.
⁊.iiij.q.iij.G.alia eſt fides in auten.de inſtrum.
cautio.S.ſi vero coll.vj.valent tamen talia teſti
monia ad infamiã alicuius.arg.de conſecr.diſ.
pꝛima.l.iubemus.xxiiij.diſ.c.i.⁊.ij.qðe.vij.c.
cum paſtoꝛes ⁊c.

CDe pꝛebendis.

Gloſa in.c.ſignificauerũt. Domini canoniſte ſeri/
bentes hit dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituz ꝙ ſa
cerdos põt locare opas ſuas ꝓ celebꝛãdo diuina officia p certa
mercede ad que alias non erat obligatus ratiõe ſui officij vel be
nefcij quia tunc non poſſet vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpli

citer pʒo nũt. quia glo. clara eſt ⁊ non eget alia nous mea interpꝛe
tatione Cuius gloſe verba ſunt bec.

CSignificatum ⁊c.in verſi.item. ar.qꝙ ſacer/

dos poteſt percipere pecuniã vt celebꝛet diuina
quia ſic operas ſuas videtnr potiꝰ locarelyt.x.
q·iij.c.relatum. ⁊.xij. q.ij.c.caritatem. æinfra
ſymonia.c.cum ſit.⁊.i.q.ij.c.vltimo.quia ſuis
ſtipendijs hoc facere non cogitnr. hec depſcr.
c.cum ex hoc officij ⁊c. .

CDe conceſſione pꝛebende.

BGloſa in.c. pꝛopoſuit. Domini canoniſte ſeribentes
hic dicunt iſtam gloſam eſſe notandam ad hoc pꝛopoſitum ⸗
papa aliquãdo põt diſpenſare contra inſtituta eccleſiaſtica vt ibi
per eos cum quibus ſto pꝛo nũc ſimpliciter quia gloſa plana eſt
De quo vide tu ẽt not.per Bal. in.l.cũ quis.C. de natura.li
ber. ⁊ Bal. in.l.i.C. ſi nupt. ex reſcrip.peta. vbi ponit quando pa
pa poſſit diſpenſare ſuper matrimonio. per glo.⁊ ſcribẽtes in. c
ad hec extra de appellat.⁊ per glo.in.c.nobis extra de iurepatro.
⁊ glo. in.c.ſuper qõnuz extra de offi. deleg.⁊ glo.in.c.ad ttanſla
tionem extra de off.lega.⁊ glo.in.c.cum ex illo extra de tranſac.
⁊ glo.in.c.cuiu medicinalis de ſentẽ.excõ.⁊ glo.in.c.ſignificauit.
extra de iudeis.⁊ per Specu.in tit. de diſpenſatio.ꝭ.nũc dicitur.
⁊ etiam in tit.de legato..nũc oſtendenduʒz in quibus locis poni
tur de poteſtate pape in diſpenſando circa varios ⁊ diuerſos ce
ſus pꝛout ibi ponũt ſcribentes ad quos me remitto.⁊ pono glo.
de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CDiſpenſare.nam eontra apoſtolum diſpen/
ſat.xxxiiij.diſ.c.lectoꝛ: ⁊ cõtra canões apoſto
li.lxxij. diſ.c.pꝛeſ byter. Item contra vetus te/
ſtamentũ in decimis non dandis infra de deci/
mis.c.ex parte.⁊.c.ſequẽti.tem in voto infra
de voto ⁊ voti redempt.c.i. Item in iurameuto
xv.q.vj.c.ij.⁊ ſupꝛa de reſcript.c.conſtitutus a
contrario ſenſu.de his duobus dixi ſupꝛa ð iu
reiurau.c.quanto.tamen contra vniuerſalem ec
cleſie ſtatũ diſpenſare non poteſt.xxiiij.q.i.c.
memoꝛ ſum. nec poteſt diſpenſare vt monacus
habeat ꝓpꝛiũ infra de ſtatu mona.c.cũ ad mo/
naſteriũ in fi. Nec contra quatuoꝛ euãgelia.xv.
diſ. c. ſicut:nec contra pꝛeceptuʒ apoſtoli.xxv.
q.pꝛima.c. quidam.quod intelligo in his que
ſpectant ad articulos fidei. Atem ſᷣm quoſdaʒ
non diſpenſat in ſecundo gradu conſanguinita/
tis ſupꝛa de reſtitu.ſpoli.c.litteras.quod nõ eſt
verũ infra de diuoꝛ.c.deus qui quod intelligo
de collaterali ⁊c.

De pignoꝛibus.

Gloſa in.c.ex littcris. ¶ nmini caonoiſte ſeribẽtes
hic dicũt iſtam glo.cum tex.ſuo eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſuuʒ
ꝙ ſi omnia bona mariti publicãtur ob eius delictũ tamẽ poteſt
vxoꝛ ex eis petere dotem ſuam vt ibi per eos cum quibus ſto.
Et addo ꝙ idem etiã pꝛobat text.de iure ciuili in.l.i.cuz ibi
nota.C. de repud.⁊ idem voluit Bar. Bal.⁊ cõiter alij docẽtes
poſt glo.in.l.ij.ff.ſolu.matri.vbi etiã alias legendo dixi de hoc.⁊

ad ibi dicta me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius ver⸗
ba ſunt hec.

Maleficiũ.pꝛopter maleficiũ viri mulier pu
niri non debet.C.de donatio.inter vi.⁊ vxo.lʒ
res vxoꝛis.⁊.C.ne vxoꝛ pꝛo marito.lʒ.ii.⁊.C.
ad.l.iuli.maie.l.quiſquis..vxoꝛes.⁊.C.ð bo
nis damna.i.ſi quis.⁊ auten.bona:nec etiã pꝛo
pter delictuʒ patris.C. ſolu.matri.l.ii.niſi in ca
ſu.C.quib.mod.pig.taci.cõtrah.l.ſatis Ber.

CDe emptione ⁊ venditione.

c. Cum dilccti. Domini canoniſte ſcribẽtes bit dieut

K W

—
= =–—
=—

Cörnänitinttn gn
Vlitnimeriimis
Sirontiininnn
Silanteiniiin
Gmiitr Anir tit haia
Piinolirner
Agm amiinnnmdes e
Mpaatnd.

Dſinnnit inurt

Hünnlynanrnie iidine
urſhmieine ilim umias
Mlinnii Malltainamr
Nnaintitnnmamen
nnminninin mnaitrim
fnumnintiniraminng
——
Fminun ienzin
Keaun Nt

——

—

Ar *
. N .
R tonſilio. xxviij.x etiã in conſilio.ccxxxiij.? Lu Kerrena oe
W G 5 zo libelli e1 . E . i s omẽs me .
NN itũ ꝙ exceptio libelli ſnepti j.⁊ etiam in conſilio.cxxxij.ad quo remit
N aegenen6enn erkeneeee ſel kegggsag en —— lex. de quoi gmu aia ngs 1 nimis ocen
vie . in.l.ſi patronus cuͦ i bꝛanas. Cuius aliqua verba ſunt bec.
4 bus no. „ Pgo quibuo ettum fnelt tex iã p nune paret meinpꝛanae buit filiasal/
NN ⸗ 0 gadns er no ſolo etiã p nu de Cleta duas habuit fi
Sä plene nota.ff. de iureiura. v ita teneo. ¶U icens ſe audiniſſe C. Rainuc ius inſu
N ito ꝙ idem voluit etiã Pet. de anchaꝛ hic di aans idclicet et adiectam: matrem inſuꝑ
1 “ addito ꝙ ide idem tenuit Bal. in autenti. ſi qu terocham uidclic . is poſi/
hoc a Bal. in voce legente. ⁊ idem te ſcin. vendit. ? Bal. = 26 noĩe eelelaſiaʒ in extremis P
er⸗ dendo. ⁊ Bal. in.l. ij. C. de reſcin. vend * = clerã et vxo ie pub
in aliquo. C. de edendo. . l. maioꝛibus. E. cõ dij ꝛalteroche filie pube
. ſi ani tiũ. C. de epiſ. audi. in. 1. didit teſtamentum:
in auten. ſi quis litiganti nica in penult. colij. C. vt que deſunt tus con . re.
* nn Feriif HS ponotext. de quo agimus. riultra dotem: quam ei dederat domum ꝛc.
A1 a⸗ uo. 8 . „ „ õ
Cuius verba ſunt hec. . „. ici cõtra ab De decimis.
c. Eum dilecti filii beluaceũ.cauonici ee n hic
W. i ci icunt iſtam glo.eſſe notandazʒ ad hoc p 1.
3 ꝙ ſiluam que nigra vallis dicitur dicunt iſtam gle iaz ibus ſto ſunpliciter
8 dazec⸗n ignoꝛãte capitnlo s nei lareis n ſenctuz aAetalabe Kens deninreeſarkmn⸗
MA tẽ compaſſent:cauſaʒ ipſaʒ m qum Go no addito ꝙ idem voluit etiã Bal. in. c. i. in til de cõ
. chas tunc valen 5 enſe Solo v cuͦt
riſienſi eo ⁊ decano Remeñ.cõmiſimus tex⸗ ſuetu. rectifeu.⁊ Paul.de inind conſilo. EEie bi ſ
. 5 cogniti ceſſe verũ in decimis ſolitis infeudari alias autẽ non vt ibi
& innanclazthelllentes arereie negorte pꝛ0 ad guos me remitto.⁊ pono glo.de qua agimuſ.Cuius ver
.„ „ .2
oni intereſſe nequiret: a ba ſut hee .
cedere non differret.⁊ infra. Fandem i er te Eonceſſerit laietudeama⸗ Rue ibemd⸗
J illius cauſe coguitõe pꝛo zi t retiner̃.i.q.iij.c.puẽit.⁊ ifra e.c.jpł
— ſtes conſtiiſſet ꝙ pꝛedicti fratres ſiluaʒ mnn Bß;nſiquich poſſint dari laicis in feudũ. Dicen/
nicne iultipeeit eoint E a S dum eſt ꝙ non quia decime ſunt ibagunc ber
:2 ſilua; eñ.eccleſie adiudi ñi xxi. q.i. c. reuertimini. et. q. vii.c.
. tenere: ſiluaz beluace 1 1.„ : ia ve dqñi Xxi.q.i.c.. re —. .
NNR oroge eeoritnaielr dorler iuſti eis dari a quibus ſpũalia recipiuntur ꝛc
in arbitrio emptoꝛiſ e i velit 199 . hic dicunt
8 A pꝛeciß aut venditionẽ reſ. eindete cum ratoſom altalie. domnm tanonine H Peheſac
—— — imidia iuſti pꝛecii compatur ſentẽtiam iſum terelle notanduzeum lbi ſis ſi ſunt perſonales ało
. dimidia iuſti pꝛecii comꝑ ẽ mona decime debent ſolui deductis expenſis ibus rebns r5
2 qʒ iuri iã irritãtes poſſeſſionẽ mon. ibi per eos. vbi ponũt etiam de quibus rebu
tanqʒ iuri contrar . eſtiöe autem non vt ibi p vol ibus ſto. Uno ſo/
— UB ig iudicaui ſſe reddendaʒ ſalua qu ibus locis debent ſolui decime cum quibus ſto. Uno
„A cis iudicauimus e 1. i vel cõſenſu ca quibus ſc ꝙ idem voluit Bar. Bal. cõmuniter alij d
NA . canonicis ſuper bito:⁊ alia cauſa ratõ centes in. l.fructus.ff ſolu. matri. len m verbo vecime
ituli in venditõe non habito:⁊ fructib.⁊ lit. expen. ⁊ Bal. in ſua margarit⸗ ius ver⸗
e nabtidran canonici contra monachos duxe rend anoo me eſſüto .pono tex. de quo.agiuuus.Cuius ve
er/ A . ſunt bec. — icarxi
a runt pꝛoponendam ⁊c. E Paſtoꝛalis offieiit incra Expllearipolin⸗
R . . — , gZdi 7
2 — c. Cum dilecti. Pommi canoniſte ſeribotes bie Rienne laſtis utrum quis poſſit de molẽdinis e uann
§an. iuziexee not⸗ndizod or anſt otenlta ig enuſez nul riis neceſſarias expenſas deducer ane canan
. ã cauſa poſſit pꝛ un⸗ ſdez: 4 ciatione
H vt ien cio cum ibi nota. ff. de ne ſoluat ex e iſdez:ſicut eſt iu nego
i ufrie etiam poſuit Bertaik-t d mele hwnm, ſum⁊c.
amen ſecus eſt in contractu. nam ill⸗ faee⸗ .
rn nnaner n euun DRaoKogackerpeendr bintekiſ⸗ C De religioſis domibus.
vt ibi per eos cum quibus ſto ſimplic a interpꝛetatione. nec . .
— voeſne Hohal hor r mon eger alin mpoſuerim malio men wo Qutia monaſterium. Domini canoniſte ſcribentes
pono enn cu m upꝛa Poxiins eumn po imeg o. an. dicunt iſtum tex. eſſe ſingularem ad hoc pꝛo
Sů poſito pꝛout videre potes. inar wa nr etclena vnitur alten eccleſie poſite ſ Bb dnert
. 12. 01
— . dilecti ini canoniſte ſcribentes hic repu ps nn erdit pꝛiuilegia que allfe habebat. nec deſ er eos
c. Cum dilecti. Dominic io i Orocen non perd iſub cuius iuriſdictõne erat vt ibi per eo
mt ſtum ter. eſſe ſingulars ad boe bꝛopoſienz q' pꝛobatio incn de iurſſqictde cpiſcopiſn onͦc.· UVno ſolo addito ꝙ vnio
— daſhcrt in cauſa pꝛincipali non pꝛeiudicat in ken eoe l ache cũ Aibun ſim vuener 1o der Niatcter n er cauſa netellltatis vel
ã qui guia tex. optime pꝛoba 4 ccleſiarũ non iocclri me remitto ⁊
—R ſbi per eos eũ quibus ſto quia tex. optime p. nomic cum ecclehar Oldra.in ſuo conſilio.cclxi.ad quem'm
4 interpꝛetatõe. Cuius verba hic non po . vtilitatis ſᷣm 1 ſunt hec.
— aiipeiregine poſuericn in alio tamen pꝛopoſito pꝛout videre pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt .
potes. c. Quia monaſterium quod in fundo delelen
7 . i dj illud tuo mouaſterio cum om
. * e Raynucius. Do menorem manive Neelreun ln⸗ que ei competunt actionibus geſyer e
un iſtum tex. eſſe ſingularem ⁊ m is poteſt minui per cõſue . :⁊ infra. Ipſum antẽ monaſteriu
, itima debita filio in bonis paternis poteſt mini vnienduzʒ:⁊ in 13.5 z j
N e Frin ne narulpm vt ibi in verſi. ienem erſerudlem tue oꝛdinatõi cõmiſiſſe cognoſ. cas : pt tamẽ iu .
. c, utard rt vrini per e inc Gaideſorarecklin 1Cr.r riſdictionẽ illic non ep̃ᷣus Krreytinn⸗ in cuins
ℳ₰ℳ it Dy. in. c. indultum iur. hb. V. ? Cy. zſj rij . ucerin
— quo etiam poſnil Oy. in ti. Bal. in. l. pꝛima. 5. ius natu/ iuitate monaſteriũ tuũ eſt ſitum:ſe 1
2 S Niliennme CANnkannlneig vitium in. vij. co/ ctg eſt dy oceſis habeat. nam ſi ic huius loci
ℳ ſaa we liber. ꝛeteri. ⁊ Bal. in auten. boc amplius in. xxxvlij- cni⸗ tionẽ diſponimus vt tamen iura ſua ſin/
* rdiene Or acitgeniis Smanrpesen lege. ꝛ in.liſi quis h odinationé oiſpon- lata ſeruemus ⁊ꝛc.
ℳ Obyter in ine Cide epiſio.r clerl ? Bar.n Bo⸗denmoezi ri gulis epiſcopis inuiolata
õ icio genero. ff.de condic.⁊ demon. æ Fede. 1 ij
ℳ m. 5. ticio genero. f.de
S em eglokerz, etiã in conſilio. cclxxv.⁊ Dul.de caſt ro in A ij
41 ℳ
4
N

CDe conuerſione cõiugatoꝛum.

Domini canoniſte ſcribentes hic dicũt iſtuʒ

ẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ licet inſtrumentum poſſit
HH ? in tercia perſona vt in.l. lecta. f. ſi cert. peta la/
