men ſi vnii ſonat in pꝛima ⁊ aliud in ſecunda omnino valent. nec
pꝛopter hot habet vitiare vt ibi per eos.⁊ idem voluit eti Bal.
in.c.. .notanduz in tit. qui feud:vare polſ.æ in.l. qui non milita /
bat. ff. de teſta. milit. T in auten. ſi quando.C.de non nume.pecu.
⁊ Bar.in.l. pꝛedia. ff.de acqui.poſſel.⁊ Bart. in.l.poſt dotem in
vj.colũ.ff̃ ſolu.matri.⁊ Inno. in.c.cauſam que extra de pꝛobat.
T in. c.cum in iure de offtc. delega. cum quibus ſto. Uno ad
dito ꝙ poteſt etiã fieri per ver ba pᷣſentis temꝑis ⁊ etiam pᷣteriti⸗
vt in. li. C. de fide iuſtru. iure haſte fiſcal. libꝛo. x. cuz ibi notat.
ad que me remitto. ⁊ pono textuʒ de quo agimus. Cuius verba
ſunt hec.
c.Dudum.A.C. laico mota contra te quã vxo/

rem ſuam dicebat materia queſtionis. R. ſan/
cte arie in comeſð.diaco.cardi.dedimꝰ au⸗
ditoꝛem coꝛam quo dictus.C.conquerẽdo pꝛo
ponens ꝙ indebite recuſabas eidem cuius vx/
oꝛ erat per conſenſuʒ de pꝛeſenti ⁊ carnis copu
lam ſubſequtaʒ matrimõialiter adherere te ſi/
bi reſtitui poſtulauit.ad quod fuit reſponſuʒ ꝙ
ipſe pꝛo anime ſue remedio pura ⁊ ſpõtanea vo
luntate pꝛeſentibus duobus religioſis ſacerdo
tibus ⁊ adhibitis quinqʒ teſtibus fidedignis
omni iure quod in te habuerat renũciauit omni
no reſignãdo illud in maibꝰ alteriꝰ ex ſacerdo
tibꝰ ſupꝛadcis qui in ꝑſonã eccleſie reſiguatõʒ
huiuſmõi reeipere pꝛocurauit.⁊ ꝙ idem capi/
tulum ſe caſtitatẽ ſeruaturũ pꝛomiſit pauperuʒ
hoſpitalis de ponte obſequio ſe deuouit: pꝛo/
mittens voto ſolcmni omnia ⁊ ſingula ſupꝛadi
cta: ⁊ tribuens tibi licentiã ad monaſteriũ tran
ſeundi te verſanice ſimiliter pꝛomittente ac tri/
buente illi licentiã: ⁊ ius quodlibet reſignãte ſi
cut bec omnia dicebãtur per publicũ inſtrumẽ/
tum eſſe pꝛobata manu. B. notarij aretini con
fectum ⁊cetera.

Bloſa in. c. ex publico. Domini canoniſte ſcrinentes
hic dicũt iſtazʒ glo.foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ papa poteſt

c.Dudum.

diſſoluere matrimoniũ quãdo nonduʒ eſt ſequta copula carna⸗

lis alias autem non cum tota potentia ſua vt ibi per eos cũ qui/
bus ſto ſimpliciter.quia gloſa clara eſt ⁊ nõ eget alia noua mea
interpꝛetate. De qua materia poſuit etiã Petr. de anch. in
ſuo conſilio.ccxxxi.⁊ Ludo.roma.in ſno conſilio.cccvij.⁊ Joh.
calda.in conſilio o incip. Legatus habens ⁊c.ſub rubꝛica dð ſpõ/
ſalibus inter cõſilia dñi Anto.de butrio ad quos me remitto ꝓ
nũc ⁊ plus non dico. Miſi ꝙ addo ẽt vnũverbũ ꝙ mr̃imoni
uz etiam conſumatũ diſſoluitur per ingreſſuʒ religionis amboꝛũ
cõiugum vt in.c.verũ.⁊ in.c.cõiugatus extra eo.tit.ſed non conſu
matũ diſſoluitur per ingreſſuʒ vnius tantũ vt in dicto.c.ex publi
co.⁊ late poſuit Jo.de imola.in.l.ſi cum dotem in pꝛin.ff.ſoluto
matri.ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec. — .
CConſumatuʒ.ſed cõtra videtur.quia matri/
moniũ mãdato dei perficitur.xxvj.diſ.deinde
opponitur. Sol.eſt conſumatio que fit quo ad
matrimonij eſſentiaʒ que fuit facta iu paradiſo
ab ipſo domino per cõiunctiõem animoꝛuʒ que
deſignat confoꝛmitatẽ fidelis anime ad chꝛiſtũ
vt ibi:⁊ eſt quedaʒ conſumatio quo ad ſacramẽ
tum chꝛiſti ad eccleſiã per incarnationeʒ verbi
dei in vtero virginali:quod deſignatur per illõ

matrimouiũ quod eſt carnali copula conſuma/

tum vt hic. ⁊ ſupꝛa de bigamis.c.debitũ.xxvij.
q.ij.c.in omni.Uel ſaltem quo ad hoc ꝓ inpe⸗
dire poſſit pꝛopoſitum religionis.LQau.notauit
hic Ala.ꝙ matrimoniũ non conſumatuʒ ſoꝛtit
naturã ex conſtitutõne eccleſie.ideo circa illud
latiſſime patet pape poteſtas.Aince.dixit ꝙpa
pa per diſpenſationẽ poſſet diſſoluere tale ma/
trimoniũ.poſſet etiã ſtatuere ꝙ per ſecundũ ma
trimoniũ rumpetur pꝛimũ:ſecus de conſumato
quod ab ipſo domino naturã ſuaʒ ſoꝛtitur:⁊ iõ
ſola iuterpꝛetatio circa illud pertinet ad papaʒ
non diſpenſatio vel coutraria conſtitututio.con
tra tamẽ argu.infra de ſpouſali.duoꝛum.c.vlti
mo Ber. ⁊c.

CDe ſponſalibus.

Gloſa in.c.ex litteris in verbo iſta erant ⁊c. in
verſi.ſed illa intelligũtur cc. Domin i canoniſte ſcribẽtes hic
dicunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias ma⸗
licia ſuppleat etatẽ in multis maxime in matrimõio ⁊ in alijs ſi/
milibus yt in.l. ſi alterius cuʒ ibinota. C. ſi minoꝛ fe maio. dixe.
tamen nõ ſupplet quo ad teſtimoniũ ferenduʒ quantũcnnq; quiſ
ſit doli capax ⁊ pꝛoximus pubertati vt ibi per eos cum quihus
ſto ſimpliciter quia gloſa clara eſt. Solo vno addito qꝙ adul
tus bene poteſt teſtificari de hijs que vidit in pupillari etate vt
eſt glo.nota.in.liij.S.lege inlia.ff.de teſtib.⁊ glo.in.l.notionẽ.ꝭ.
pꝛimo.ff. de verb.ſigni.⁊ hoc ibi voluit Bar.⁊ in.l.ad teſtiũ. .i.
ff. de teſtame. vbi dicit hoc eſſe verum dũmodo deponat de hijs
que vidit in pupillari etate ⁊ erat pꝛoximus pubertati alias autẽ

non vt ibi pet eũ. De quo etiã poſuit plene illuſtris do.Franc.

areti.in ſuo conſilio.cliij.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo. de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.

Sub iura ⁊c.iſti erant impuberes.vnde non
tenuit iuramentũ.xxij.q.v.c.paruuli.⁊.c.pueri.
⁊.iiij.q.iij.c.i.ſed illi intelligũtur cum ad teſti/
moniũ perhibendum inducũtur.ſʒ alias ſi ſunt
doli capaces bene tenet iuramentũ infra de de
lictis pueꝛo.c.pueris ⁊c.

CQiul filij ſint legitimi.

BGloſa in.c.per venerabilem. Domini canöiſte ſen
bentes hic dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſiiũ ꝙ ibi
requiritur citatio vbi requirit̃ litis conteſtatio vt ibi per eos cuʒ
quibus ſto ſimpłr. Pꝛo quibus facit elegans couſiliuʒ com
patris mei honoꝛãdi domini Andree barbatie nũero.cxxvij.
in quarto volumine inter conſilia domini mei Alex.de imola in
xiij.colum. vbi dicit ꝙ vbi requirit citatio ibi requiritur cauſe
cognitio. Ad ideʒ etiã facit q; in extraiudicialibꝰ nõ requii
citatio Fᷣm Inno. in.c.cum nobis olim extra de electio.⁊ Paul.ð
caſtro in ſuo conſilio.liij.nec etiã requmit̃ in actu depẽdente a me
ra voluntate alicuius ſᷣm do. meũ Alex.de imola in ſuo conſilio
ſexio in penul.colum.in tercio volumine incip.Circa pꝛoceſſuʒ ꝛc
ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cnius velba
ſunt hec.
Seruatum in verſic.contraria intelliguntur
quãdo altera pars eſt abſens per contumaciaʒ
tunc enim oꝛdo iuris non ſeruatur per oia: imo
teſtes recipiũtur lite non conteſtata ⁊ fertur ſen
tentia pꝛopter periculũ foꝛnicatõis vt in.c.quo
niaʒ. ſed vbi altera pars non eſt abſens fed bꝛe
ſens eſt vtraqʒ pars debet oꝛdo iuris ſeruari?

alias non valet ſententia vt hic.⁊c.
CDe dinoꝛtijs.

Gloſa in.c.ex litteris. Domini canoniſte ſckibentes
hic reputaut iſtam glo. ſingularẽ ad boc pꝛopoſ uij ſi quis fuit

lenn eai
if hen

eR—.

ANnei e
cundihrtin dan

mtcanumg teni d en
enberemen

Srcriuns. duiamd en
ſemrtn ace et a
vtmetardrtien
pEittmm umimad td
Gdntütriünmd NXxs
Gubgr Naliindr r
litimnaietnn umiini
güürrotfongndndaumunen
pinmütndinſirn tun
ehiruiingn.

(Arattinhes.

SCtncinuinns,
Pitim Arntnlemine
ngns dmign ht mirein
minnnifimnerkiu 6
Mewangig Iltren dr
munmruritß n e

aaiin ut

Oekineir

Wonettee en
aiinnun
ſice g nni
6 nichtgii ſe
kifinn ni

lgibiin
nteſi ienn
ſrinn niihn N

— — — —N

— —

intet rogatus an poſſideat dicat pubito. deinde pato termino ad
deliberenduʒ pixit credo videtur confeſſus vt ibi per eos cũ qui
bus ſto.quia glo.clara eſt ⁊ nõ eget alia nona mea interpꝛecatõe.
Niſi ꝙ addo vnuz verbũ ꝙ poſitõibus poteſt reſponderi ꝑ
verbũ dubito quando poſitio eſt dc alienis factis ſᷣm Bar. in. l.
ij. S.quod obſeruari,C. de iura.calum. ⁊ Bald. in. c.ſi vaſſallus
in tit. ſi de feu.fue.controuer.in vſib.feudo.⁊ per glo.magiſtram
in.c.i.de confeſſis lib.vj.⁊ in.c.cum cauſaz de iura.calnm.v bal.
in. c.fi.in tit. de lege coꝛadi.vbi ponit an poſſit fieri ꝑ verbum ne
ſcio ⁊civ per Panl. de caſtro in ſuo conſilio.cclxxxxviij. vbi põit
an poſſit fieri per verbum nego ⁊c.ad quos me remitto.⁊ pono
verba glo.de qua agimus.Cuius vᷣba ſunt hec.

CAdmonita.ſed nũquid debuit iudex hoc fe/
ciſſe:cum hoc ipſum factũ reſpicere videatur.
Sʒ pone de boc ꝙ de conſilio alicuius hoc di⸗
xiſſet:nũquid poterit reuocare huiuſmodi con/
feſſionem:cum in tali facto nõ poſſit dici igno/
rans.poteſt dici ꝙ ſic cum hec cauſa quaſi cri/
minalis ſit vel mixta ſupꝛa de pꝛocurato.c.tue
Confeſſio enim in crimine nõ pꝛeiudicat niſi ꝑ/
ſeueret. ff.de queſtio.l.i.ꝗ. diuus.⁊.G.ſi quis vl
tro. ſed illa lex loquitur de confeſſione que ex/
toꝛquetur per toꝛmentũ.Laur.dicit ꝙ poteſt re
uocari. ſed ſi fiat ex deliberatõe ⁊ nõ ex caloꝛe
iracundie nõ videtur ꝙ reuocari poſſit.qꝛ non
poſſet pꝛohare erroꝛem ⁊c.

Gloſa in.c.ex litteris. Domini canoniſte ſcribeutes
bic dicunt iſtam glo. eſſe notandazʒ ad boc pꝛopoſituzʒ ꝙ cõfeſſio
facta ex deliberatõe ⁊ non caloꝛe iracũdie non põt reuocari.⁊ qð

plus eſt non poteſt doceri de erroꝛe in huiuſmodi caſu vt ibi ꝑ
eos cuʒ quibus ſto ſimpliciter quia glo. clara eſt. De quo vi/

de tu not.per Bar. in.l.non fatetur.ff.de confeſſis.⁊ per Jo.de
imola in. c.fi.extra eo.tit.⁊ per modernos in.c.quoniã cõtra fal/
ſam in verbo confeſſiones extra de pꝛobatio.ad quos me remit
to ⁊ non pono hic verba eius cum ea ſupꝛa poſuerim in alio ta⸗
men pꝛopoſito pꝛout videre potes.

C De accuſationibus.

BGloſa in.c.inquiſitionis. Domini canoniſte ſeribẽ
tes hic dicũt iſtam glo foꝛe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ teſtiſ
interrogatus a iudice ſuper aliquo delicto quod ipſe ſcit ſecrete
tamẽ tenetur deponere ſi inſamia pꝛecedit alias autẽ non vt ibi
per eos cum quibus ſto. Uno ſolo pꝛo nũc addito ꝙ poteſt
etiam interrogari de turpitudine ſua m Bar. in. l.ij. in pꝛin. ff.
de teſtib. Bar. in. l. decez. ff. de verb. obli. ? Bar. in.l. ſi duo pa
troni..idem iulianus.ff.de iureiura. ⁊ Bal.in auten. ſi quis.C.
de teſtib. ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuiuſ
verba ſunt hec. SS
¶ In accuſationis videtur ꝙ in caſibꝰ iſtis de
nuncians debeat ſe obligare ⁊c:quod dicit ita
pꝛocedendum eſſe ſicut iu accuſatõibus iudicis
poteſt dici verum eſſe quantũ ad hoc vt pꝛiuet
officio ⁊ beneficio:non tamẽ quantũ ad depo/
ſitionẽ quia depoſitõ non eſt effectus inquiſitõ
nis ſed pꝛiuatio adminiſtrationis vel beneficij
vt infra ⁊cetera.

Capitulo finali. Domini canoniſte ſeribentes hi dñt
iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ conſtitutio noui fen
di dicitur alienatio cum quibus ſto ſimpliciter quia text.optime
pꝛobat ho. Pꝛo quibus facit. quia omnis tranſlatio vtilis
dominij dicitur alienatio vt eſt tex. not.in.c.i.in tit. per quos fiat
inueſtitura in vſib.feudo.per quẽ tex.ita decidit ibi Bald.
Pꝛeterea omnis alienatio etiã paruo temꝑe duratura dicit
alienatio vt in.l.cũ ſponſus.ꝭ.fi.ff.de publici.⁊ voluit etiã Bal.
in auten. res que in pꝛima colu.C. cõia de legat.ergo xc. De
qua materia poſuit etiã Paul.de caſtro in ſuo conſilio.xiij.⁊ ẽt
in conſilio.xvj.⁊ in conſilio.clxiij.⁊ in conſilio.clxxv.v in conſilio
clxxxi.in quibus locis ponit late quid veniat appellatõe alienatio

nis ad quem me kemitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius vet
ba ſum hec.

c. Pꝛelatoꝛũ exceſſus:⁊ infra ſane dilecti filij
C.⁊ quatuoꝛ alij canonici frigiſenſes denunciã
do monſtrarũt ꝙ frigiſenſis epᷣus bona ſni epi/
ſcopatus quẽ vt dicunt fuit minus canouice aſ
ſecutus adeo grauiter dilapidat ⁊ conſumit
niſi celeriter adhibeatur remediũ ep̃atus idem
per eum ad irreparabile diſſolutõis obpꝛobꝛiũ
deducetur: nec ſolũmodo rerũ verũ etiaʒ fame
ſue pꝛodigus ⁊ ſalutis vitam ducit enoꝛmiter
diſſolutaʒ.⁊ infra diſ.vr̃e mãdamus quatenus
perſonaliter accedentes ad loeũ inquiratis ſo
licite veritatẽ: ⁊ eam fideliter conſcribẽtes ſub
ſigillis veſtris nobis tranſmittatis incluſaʒ ei/
dem epiſcopo terminũ aſſignãtes:quo noſtro ſe
conſpectui repꝛeſentet pꝛo meritis recepturus:
poteſtate vendendi dandi infeudandi ſeu quo
modolibet alienandi bona ipſius eccleſie R
rim eidem penitus interdicta ⁊c.

CNe pꝛelati vices ſuas.

BGloſa finalis in.c.penul. Domini canoniſte ſcribẽ
tes bic dicunt iſtam glo.foꝛe ſingularifſimã ⁊ ſic ponũt eam in ſu
perlatiuo gradu ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ſucceſſoꝛ in beneficio non
tenet ſtare colono ſui pᷣdeeeſſoꝛis vt ibi per eos cum quibus ſto
ſumpłr pꝛo nũc.qꝛ glo.claca eſt. Miſi ꝙ ſolũ addo in terminis
Ange.in ſuo conſilio.ccxliij.⁊ etiam Ange.in conſilio o in pꝛĩa
tolum. ad quem me remitto. Uno etiã addito quod not. In
nocen.in.c.cum ſecunduʒ extra de pꝛebend. ⁊ Bal.in.l.ſi filio. 5.
hi.ff. ſolu.matri.vbi ponũt an ſucceſſoꝛ in officio teneatur ſtare ge
ſtis per eius anteceſſoꝛem in eodem officio ⁊ etiam an teneat᷑ de
geſtis ab eo.⁊ ꝑ Paul.de caſt. in conſilio.lxxiiij.ad quos oẽs me
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CStatutum ⁊c.ibi ſi uero non pꝛo utilitate eci/
cleſie:ſed ut ipſe tamquam pꝛelatus perciperet
redditus afirmatio ſucceſſoꝛ ſtare non tenet᷑.s.
de pꝛecarijs.c.ij.quia ultra tp̃s ſuuʒ eccleſiam
locare non potuit.⁊ ſi ſoluit aliquid ultra ſibi ĩ/
putet.quia hec pᷣuidere debuit.ff.locati.l.ſi quiſ

domum. Fepꝛimo. Ala.
CDe infantibus ⁊ languidis.

Capitulo primo cnm gloſa ſua. Domini canoni⸗
ſte ſcribentes hic dicunt iſtum tex.eſſe notanduzʒ ad hoc pꝛopoſi
tum ꝙ filius quem pater negligit ⁊ denegat ei alimenta efficitur
ſui iuris ⁊ aquirit ſibi ⁊ non patri interim bona que alias acqui/
reret patri qui ad vſufructuz iuxta plene not.in.l.cum opoꝛtet in
pꝛin. C. ð bo.q; libe.cũ ſimilibꝰ vt ibi ꝑ eos cũ quibꝰ ſto ſimplici
ter.quia tex.⁊ gloſa clare dicunt hoc ⁊ non egent alia noua mea
ſuppletione. Plus ego dico ꝙ ſi pater denegat alimenta ⁊
filius moꝛiatur tenetur pater de ſiccarijs ſᷣm glo.⁊ Bart. in.l.ne
care.ff.de libe.agno.⁊ HBar. in ſuo tractatu alimentoꝛũ in verſic.
quero ⁊c.⁊ Bar.in.l.ſi quis a liberis in pꝛin.ffde libe.agnoſcen.
Tamen ego intelligo hoc eſſe verum miſi filius poſſit viuere
ex laboꝛe ſuo.quia tunc pater non debet enz alimẽtare.⁊ ideo eo
caſu filius non efficitur ſui iuris ſi ei alimenta denegãtur ab eo
Fm Bar.in.l.i.C. de mendi.vali.libꝛo.x.niſi non poſſet laboꝛare
in eo artificio ſaluo honoꝛe ſuo vt in.d.lʒ.ſi quis a liberis in verſi.
ꝙ ſi filiꝰ. ⁊ hoc ibi voluit Bar.ff.de libe.agno.⁊ Bar.in dicto ſuo
tractatu alimentoꝛũ in verſi/item pꝛocedit ⁊c.ad quẽ me remitto
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec. .

Cap. Si a patre vel alio ſciente ipſo aut ratum
habente relegato pietatis officio infans expoſi
tus extitit:hoc ipſo a poteſtate fuit patria libe/
ratus.nam ⁊ hoc caſu in ingenuitateʒ libertus
⁊ ſeruus in libertatem eripitur: quod ⁊ de pꝛe/
Uiij

dictis cuiuſcunqʒ etatis languidus ſi expoſiti
fuerint. vel ſi alicui eoꝛũ alimenta impie negari
contigerit eſt dicendum. Sane qui hos ſuſcipi
unt nõ poſſunt pꝛopter hoc in eoꝛũ perſonis ius

aliquod vendicare ⁊c.
¶ De delictis pueroꝛum .

Cap.pꝛimo. Domini canoniſte ſcribẽtes bie dict iſtů
tex. eſſe notanduz ad hoc pꝛopoſitum ꝙ licet de iure ciuili maſcu
lus dicatur doli capax in decimo anno cuʒ dimidio ⁊ femina in
nono cum dimidio vt in. l. impedirem cum ibi nota.ff.de furtis.
r in. i. Ce donatio.⁊.in.l.ff de nouatio.v in.l.pupillum. ff.ve
regul.iur.⁊ in.S.pupillus inſtitu.de inuti.ſtipula.in ver bo pꝛoxi/
mis ⁊c. TZiñ ſecns eſt de iure canonico.nqam maioꝛ ſeptẽ ãnis
dicitur doli cagax eo inre vt ibi per eos cum quibus non ſto. qꝛ
text. iſte bene ⁊ ſubtiliter ponderatus mihi hoc non pꝛobat nec
facit mentiouez de annis ſeptem ſed loquit᷑ de exiſtentibus infra
decimũterciũ annũ in quibus cadi peccaiũ. vnde ego non intelli
go infra.ſ.in ſept mo anno.nã etiã in ſexto ⁊ in quarto eſt infra.
d inte ligo pꝛope decimũterciũ puta in duodecimo vel in duode
mo cum dimidio. Cuius tex. verba ſunt hec.
c. Pueris grandiuſculis peccatum noluut at/
tribuere quidam niſi ab annis.xiiij.cum pube/
ſcere ceperint:quod merito crederemꝰ ſi nulla
eſſent peccata:niſi que membꝛis genitalibuſ at
tribuũtur. Quis vero audeat affirmar̃ furta mẽ
dacia ⁊ periuria non eſſe peccata: at hijs plena
eſt puerilis etas quãuis in eis non ita vt in ma/
ioꝛibus punienda videantur ⁊c.

De exceſſibus pꝛelatoꝛum.

Gloſa in.c.tanta in pꝛincipio. Domini canoniſte
ſccibentes hic dicunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituzʒ
ꝙ papa non poteſt remittere iniuriã factã ſedi apoſtolice. Et ideʒ
dicimus in alijs pꝛelatis inferioꝛibus q; ipſi non poſſunt remit /
tere iniuriam illatam eccleſie ſuevt eſt etiam glo.ſingul.in.c.con/
queſtus extra de foꝛo compete.⁊ not.in.l.pꝛeſes.C. de tranſacti.
Plus etiam dico ꝙ iniuria illata eccleſie vel etiã clerico cõ /
petit cuilibet ⁊ poteſt deduci in iudicio vt publicũ crimen. vt in
l.ſi quis in hoc genus.⁊ hoc ibi voluit Bar. C. de epiſ. ⁊ cleri.
De qno etiam poſuit aliquid Inno.in.cinon dubiũ extra de
ſente.excõ.vbi ponit etiam an udex ex ſuo officio poſſit inquirer̃
⁊ punire ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimns. Cu/
ins verba ſnnt hec.
c.Canta romana vnde magis puniẽdus fuit qui
deliquit in pꝛincipem ⁊ ſine reſtitutõe damnan/
dus.xxi.diſ.c.intantum ĩmo culpam ⁊ offenſaʒ
quam in deum ⁊ romanã eccleſiã cõmiſit remit
tere nõ poſſit.xxiij.q.iiij.c.ſi is qui.⁊.lxiij.diſ.
c.ſalonitane ⁊c.
De pꝛiuilegijs.
Bloſa in.c.cum olim efſemus. Anno.⁊ do. Antol
hic ⁊ etiam do. meus Alex. de imola in ſuo conſiliolxxx.in ſecũ
da colum.in ſecundo volnmine incip.an teſtis deponẽdo ⁊c.dñt
iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ perſone digne vt ſt
cardinales ſi teſtificãtur ſine iurauiẽto faciũt pꝛeſumptionem vt
ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter quia gloſa elara eſt ⁊ non
eget alia noua mea interpꝛetatõe. Miſi ꝙ dico ꝙ idem volnit etiã
Bal. in. l.iuriſiurandi.C.de teſtibus vbi allegat Inno.in dicto. c.
cum olim ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cu
ius verba ſunt hec.
¶ Fratrum iſtis non creditur tanquaʒ teſtibus
cum iurati non fuerint.quia inducti non fuerũt
in teſtes :ſed quia ipſi viderant pꝛiuilegiũ cre/
dit eis papa tanquaʒ fratribus ſuis ⁊ honeſtis
viris ſed non pꝛobationẽ ſed pᷣſumptionẽ indu

cunt ⁊ coadiuuant teſtes inductos ⁊c.
C De ſententia excõmunicationis.·

BGloſa in.c.ſi vero el ſecundo. Pomini canöiſte ſeri
bentes hic dicunt iſtam glo.eſſe ſingularem ad hboe pꝛopoſitum
ꝙ percutiens laycum quem credebat eſſe clericũ eſt omnino ex)
coõꝛcatus quouſq; eſt certus eum eſſe laicum. Sed in contrarid
eſt glo. in. c. in audienna in verbo non eni ⁊c. eo.tit. de quo vide tu

not.ꝑ docentes vtrobiq; ad quos oẽs me remuto pꝛo nũc ⁊ pono
glo. de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

¶Si uero ignoꝛauerit ꝙ ignoꝛantia pꝛobabi/
lis fuerit alias non excuſaretnr.ſupꝛa de cleri
excõ.mini.c.apoſtolice ⁊ ſupꝛa de eo qui renü.
epiſcopa.c.i.⁊.c.ij. Quid ſi tonſuraʒ vidit ⁊ eũ
clericnm non credit.Reſpondeo incidit in ſen/
tentiam dum tamen ille clericus ſit. Quid ſi in
veritate non erat clericus licet tõſuraʒ deferret
et illum ꝑcuſſiſti credẽs illum clericuʒ: pꝛopter
conſcientiã teneris:niſi poſtea certus efficiaris
arg.xj.q.iij.c.quoniam multos pſᷣm vnũ caſum.
Quid ſi crediderit percutere Titium laicum :et
in perſona errans ꝑcuſſit Martinum clericum
Alanus dixit ꝙ in ſententiam incidit quia iniu/
riari voluit.ff. de iniur.l.eum qui.S.ſi iniuria.⁊
ſupꝛa de iniurijs.c.vlti.Tan.dixit ꝙ nõ incidit
in canoncʒ:quod pꝛobat per hanc litterã: quia
dicit hic ſi percutiat clericũ quẽ credebat laici
non eſt excõicatus vt bic dicit.ſola eniʒ temeri/
tas ⁊ violentia in hoc conſideratur.arg.ſupꝛa
eo.c.i.⁊ infra eo.c.veniens.⁊.ff.de iniurĩjs.lil
lud..vlti.⁊.l.ſeq.iniuriam tamen fecit vt dicit
Ala. ⁊ per eadem iura potius credo ꝙ opinio
Alani tutioꝛ eſt ⁊c.

Gloſa in.c.cum voluntate. Domini canoniſte ſeri/
bentes hic dicunt iſtam glo.eſſe notandazʒ ad hoc pꝛopoſitum ꝙ
filius liberatur a patria poteſtate per dignitatẽ epiſcopaleʒ vt ibi
per eum cum quo ſto ſimpliciter. De quo vide in. c.ſi ſeru⸗
liiij. diſ. ⁊ in auten.item epᷣalis dignitas cum ibi plene nota.maxie
per Bal. C. de epiſ.⁊ cleri.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.ð qua
agimus. Cuius verba ſunt hec.
C Inferioꝛũ graduuʒ:ſecus ſi fuit iu ſupꝑioꝛibꝰ
puta ſubdiaconatu vel alijs ſuꝑioꝛibus.q; per
ſacros oꝛdines liberati ſunt a patria poteſtate.

quia liberat a ſeruili quod plus eſt.liiij.diſ.c.

ex antiquis.⁊.c.frequens.⁊.c.ſi ſeruus ſciente.
⁊ ſubdiaconus eodem gaudet pꝛiuilegio cũ dia
cono ſupꝛa de ſeruis non oꝛdina.c.miramur.⁊⸗
ita habes hic ꝙ clericus quãdiu eſt in minoꝛi/
bus oꝛdinibus eſt in patria poteſtate niſi expꝛeſ
ſe emancipetur.⁊ ita nota dignitatem ſacroꝛum
oꝛdinum ⁊c.

Tiber ſextus decretalium.

De NReſcriptis libꝛo ſexto.

Gloſa in.c.ſi eo tempoꝛe. ¶ Domini canoniſte ſerbẽ
tes hic dicunt iſtam glo.eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ q dies
ſupercreſcens in anno biſextili non cõputatur in anno in mmatenis
odioſa ſen penali vt mi per eos cum quibus ſto ſimpliciter.
De quo vide tu etiã not. per glo.⁊ Bar · in..iij.. ſcc verum
ff. de mino.⁊ in.l. cũ biſextus.ff.de verb.ſigni.vbi eſt loe vreius
⁊ SFede.de ſenis in ſuo conſilio.xliiij. vbi ponit quãdo finiat die

ſemililies c
en en e
n oltl n

c
tmt unir⸗
enhiuntin .
fonlenlunſſirn
(cerlbnn⸗

Pptertan twrhere ilt
mmir rtinn i in lim
Oeii enſtſtbinseNn *
Ami,unat ahnn ann
uannt mi ugutintan
nniatimſiin mact dinn
Cenattigrunreen
eingrdmtanruiniam
NNönfret enindeninm
1BDrüläfbtniixngaiiN
poftagntem i min
Chhoorsdurber gacharetz
ſcatcherectirioennennehee
Uronulerorcdasenm wöcken
fanlisnl innit in mär
ifttkantettnatwiſie
ſtlum grl fingrgnsn
Guntt Altienine mN
hemltonniwingie⸗ 3
1, . AEP
ncdhettcnaſritans

Ganeees eren
sNrrenz
Wnnne itte
uftumennr⸗

icklotngen⸗ i
ntffifininine⸗
iithngſiggne
tlliigiieif⸗
ptlttiheinn X
fiumttiim iih nacr⸗

aunnſenfine P

tenn N
2llangu⸗ Hanng,,.
ſeterinen de
Datanclinn derrtenn n

.
,.

—

☛

E

21 2

.

„
77
—

in materia odioſa.⁊ etiam in conſilio.cclvj. ad quos me temit/
to ⁊ nono glo.de qua agimus. Euius verba ſunt hec.
CEtatem.ſed que eſt idonea etas in beneficio
ſine cura:videtur ꝙ maioꝛ.xiiij.ad illa dicatur
idoneus ſupꝛa de pꝛebendis,c.ſuper inoꝛdiua/
ta.vbi Hoſtie.hoc tenet in canonijs ꝓpter ma
turitatem conſilij quod requiritur in illis. nam
ibi pueri nõ dicũtur idonei ad beneficia obtinẽ
da.certum autẽ eſt ꝙ infans dicit᷑ vſqʒ ad.vij.
annos.puer autẽ de ſeptio vſqʒ ad.xij.vel.xiiij
annoſ.xxij.q.v.c.pueri.⁊.C.de fal.mo.il.i.⁊ di
xi ſupꝛa in pꝛohemio circa finem.

De poſtulatione pꝛelatoꝛum lib.vi.

BGBloſa in.c.pꝛimo in verbo pꝛobabiliter ⁊cete.
Domini canoniſte ſcribẽtes hic dicũt iſtam glo.eſſe norandaʒ ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ libellus diſiũctiuus admittit᷑ rõe dubij vt ibi p
eos cum quibus ſto ſimpłr qꝛ glo.clara eſt ⁊ non eget alia noua
mea interpꝛetatöe. Pꝛo quibus facit tex.in.l.ſi quãdo.ꝭ.fi.
ff. de legat.pꝛimo cum ibi not.ad que me remitto ⁊ pono glo.de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Pꝛobabiliter ⁊c.in veꝛſi.ſic enim videmus
ꝙ ratõe dubii admittitur libellus diſiunctiuus
vt. ff. quoꝝ legatoꝝ.l.pꝛima.S.qui autem ⁊c.

CDe electione libꝛo.vi.

Glo.in.c.vt circa in verbo adherentes ⁊cetera
Domini canoniſte ſcribẽtes hic dicũt iſtam glo.eſſe ſingula
rẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iudex poteſt ſupplere de facto in caſibus
ſpẽalibus maxime vbi vertit̃ piculuʒ aĩe ⁊ hoc ſi pꝛobatões ſunt
in pꝛomptu alias autẽ non vt ibi per eos cũ quib ſto ſimpłr.qꝛ
glo. clara eſt ⁊ nõ eget alia noua mea interpꝛetatöõe. Uno ſo
lo addito ꝙ idem eſt vbi agitur de vtilitate publica ẽt ſi obmitta
tur a ptibus m glo.⁊ Bar. in.lſ.filius.S.veterani.ff. de pꝛocura.

2 Bar. in.l.iiij. S. hoc autẽ.ff.de dam.infec.ad quẽ me remiito ⁊

pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
CAgdherentes.dixit Gar.ꝙ adherentes debẽt
ſeruare hanc conſtitutionem vt pꝛincipalis:ali/
as non audirentur.alias enim non pᷣcluderetur
via maliciis quod intendit iſta conſtitutio ad
hoc infra e.c.auaritie.⁊ ita dicit papã Nicolaũ
interlocutum. Sed guil. cõtra quod potius cre
do cum hec conſtitutio nulla quantum ad hoc
de adherentibus mentione facta dicit appellã/
tẽ iurare debere et crimen ſpecificare.adheren
tes ergo quãdin appellans ꝓſequetur negociũ
ad hoc non teneatur.ar.de decimis ad audiẽtiã
nec ſit tutum nec honeſtum cogi multitudinem
ad iurãdus:illo vero defuncto vel pſequi omit
tente ſi ipſi velint pꝛoſequi bene iurabunt et ſpe
cificabunt.Et ſcias ꝙ non admitentur ex nirtu
te appellatõnis adherẽtes niſi infra tempꝰ quo
appellaſſe debuiſſent appellationem expꝛeſſe ra
tificauerit et dixerint ſe adherere velle.ii.q.vi.
c.non ſolent.ff.rem ratam habeꝛi.l.bonoꝝ.⁊c.

Bloſa in.c.vt circa. Domini canoniſte ſcribẽtes hic
dicunt iſtam glo.eſſe not.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iuramentũ delatuʒ
xpᷣiano intelligitur vt iuret per ſancta dei euangelia. ſi vero de⸗/
fertur iudeo ſeu hebꝛeo intelligit vt iuret per legẽ Moyſi vt ibi
per eos cum quibus ſto. Pꝛo quibus elſt etiã glo.nota.in.l.
non erit. . dato.ff. de iureiura. ⁊ ibi alias legendo dixi de hoc. ⁊?
ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero. Niſi ꝙ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.

CCoꝛpoꝛali per hoc dicas ſᷣm Suil.⁊ Sar.q;

ſi iuret pꝛeſente textu enangelioꝛũ ⁊ non tangat
ꝙ huic conſtitutioni ſatiſfactum non eſt: ⁊ ſic
papam Nicolaum in hoc interloqutuʒ dicunt.
ſi autẽ euangelia tangeret pede vel cubitu ſi ma
nus habet nõ ſufficit: quia ſingula membꝛa ſiu/
gula habent officia.lxxxix.diſ.c.ſingula ſupꝛa
de hereti.c.cum ex iniũcto.facit enim cõtra ge
neralem couſuetudinẽ que eſt optima interpꝛes
legum ſupꝛa de conſuetu.c.cum dilectus ⁊c.

Gloſa in.c.cupientcs poſt pꝛincipiũ inverbo pe
ricnloſis c. Dommi canoniſte ſcribentes hic dicũt iſtã glo.
eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbicunq; ceſſat ratio legis ceſ/
ſat etiam ibi ipſa lex.ſecus ſi remanet cauſa finalis vt ibi per eos
cum quibus ſto. De quo vide tu etiã not.per glo.in.l.i. C. ðᷣ
pactis. per Bal. in. l. fi. in quinta qõe. E. de here.inſtitu. ⁊ text.
in.l..ffeo.tit.⁊ in.j].fi. C. de indic.vidui.tollen.ad quẽ me remit
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CPericuloſis ſupꝛa eo.c.ne ꝓ defectu.l.diſ.
c.poſtquã.⁊ habet locum hec conſtitutio etiã ſi

vacatio periculoſa non ſit: puta quia eſt qui in
ſpũalibus ⁊ temꝑalibus miniſtrat.lxi.diſ.c.obi

tum.⁊.c.carthaginenſis.quia tali cauſa ceſſan/
te nõ ceſſat conſtitutio.ff.de poſtula.l.i.G.ſexuʒ
xxxij.q.vij.c.tantum.quia ⁊ finalis huius con
ſtitutõis ratio eſt vt celerius expediaãtur eccle/
ſie ad hoc optime infra eo.c.ſi poſtquã..pꝛĩo
⁊ quere ſupꝛa de renũcia.poſt tranſlatõʒ.⁊.xli.
diſ. F. hijs omnibus alias.c.neophitus ⁊c.

CDe conſuetudine libꝛo.vj.

Gloſa in.c.cuʒ in tua in verbo de iure debita ⁊c
Domini canoniſte ſcribẽtes hic dicunt iſtam glo.eſſe nota.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ conſuetudo etiã intelligitur ſub nomine iuriſ
ſimpliciter ſumpto.vnde cõmiſſio facta iudici vt iudicet ſᷣm ius
intelligitur etiam vt iudicet ſᷣm conſnetudinẽ ⁊ ſic de iure cõfue
tudinario vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter. quia glo.cla
ra eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatée. Solo vno ad
dito ꝙ idem etiã voluit Bar. in.l.de quibus in ſa ⁊ in quarta
colum.⁊ in pꝛima ⁊ etiã in ſᷣa qde.ff/de legibus.⁊ Bart.in.l.om
nes populi in vltc.colum. ff.de iuſti.⁊ iure.⁊ Bart.in.l.pꝛeſcrip /⸗
tione.C.ſi conera ius vel vtili.publi.in quibus locis dicit ꝙ licet
conſuetudo ſit ius tamen debet pꝛobari licet iura non pꝛobentur
⁊ in hoc differt a iure ſcripto vt ibi per eum ad quem me vreiuuit
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CDe iure debita: per hoc ſatis patet ꝙ põt fie

ri mutatio. conſuetudo enim eſt ius quoddam
vt ſupꝛa dixi.ſed de couſuetudine debeturx hec
hec pꝛebenda antiquioꝛi qui mutare noluerit er
go de iure. non igitur eſt de iure hec pꝛebenda
debite impetranti.ſed alia non optata vt infra
papa rñdet.⁊ hoc idem ꝓbatur in.c.olim ⁊c.

CQuod metus cauſa.

BGloſa in.c.vnico in verſi.excõmunicationis ⁊c
Domin canoniſte ſcribẽtes hic dicunt iſtam glo.foꝛe ſingu.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ abſolutio petenda eſt humiliter licet ſenten/
tia excõicatõis fuerit iniuſta vt ibi per eos cuʒ quibus ſto ſimpli/
citer. Uno ſolo addito ꝙ omnis abſolutio non eſt cõceden /
da niſi petenti ᷣm Inno.in.c.romane de ſente.excõi.⁊ Bald. in
ſua margarita in verbo abſolutio in verſi.pꝛimo ad quos me re
mitto ⁊ pono glo. de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. ,
CExcõmunicationis etiam iniuſte: humiliter
enim debebat abſolutionẽ petere:non auteʒ per
metum compellere.quia ſententia paſtoꝛis ſiue

iuſta ſiue iniuſta timenda eſt ⁊cetera.

C De pꝛocuratoꝛibus libꝛo ſexto.

Bloſa in.c.fi.in verbo reuocatus. Domini cano
mlſte ſeribentes hic dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc hꝛopo/
ſitů ꝙ ille qui iurauit nõ reuocare ꝓcuratoꝛẽ tñ põt reuocate 1ſ3
efficit periurus vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpkłr quia glo.
clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatõne. Uno ſea olo
addito ꝙ quis poteſt venire contra ſuũ iuramentũ erroneũ bm
Paul.de caſtro in ſuo conſilio.lxx.⁊ etiã in caſu quãdo non hẽt
neceſſe adire pꝛetoꝛc.ſecus ſi contrauenit in iudicio m eundem
Paui. de caſtro in ſuo conſilio.lvij.⁊ etiã in conſilio.lyj. ⁊ in cõ⸗
ſilio. ecxvj. ad quẽ me remitto.⁊ pono glo.de qua agimus. Cu /
ius verba ſunt hec. .
KReuocatus vel vetitus ne contraheret.quid

ſi iurauerat dominus non reuocare vel penitere
vnde licet piurus ſit:et de eo ſibi debeat penitẽ
tia imponi de ſpõſi al. c. ſicut.et.c.ſi inter in fi.de

fuit enim conſenſus.⁊ ſic idem iuris cum eadẽ

ſit ratio.io.an.⁊c.
CDe iudicijs libꝛo ſexto.

C ap. ſi annum. Domini canoniſte ſeribẽtes hic dicunt
iſtum tex. eſſe notanduz ad hoc pꝛopoſitũ q; iuder delegatus po
teſt dare curatoꝛẽ generaleʒ vel ſpecialez vt ibi per eos cũ quibꝰ
ſto. De quo vide tu etiã nota.per Inno. in. c.petitio excru de pꝛo/
enrato. ⁊ idem voluit in terminis Soecu. in tit. de curato..pꝛio.
⁊ Jo.and in dicto.c.ſi annũ in nouella.x Bal.in.l.fi..pꝛimo.C.
de admini.tuto.ad quos omẽs me remitto ⁊ pono text.de quo
agimus. Cuius vᷣba ſunt hee.
Delegatus etiam. ap. ſe. et ſubdelegatus ab
eo tibi ſi non habes curatoꝛem dare valeãt: vel
auctoritatem conſtituendi ꝓcuratoꝛẽ? pꝛeſtare
ad illas cauſas vel lites dũtaxat que coꝛã ipſis

fuerint ventilande.⁊c.
CDe pꝛebendis libꝛo ſexto.

Cap. Si beneficia. Domini canoniſte ſcribentes bie
reputant iſtũ tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbicuuq; lex
dicit quẽ debere reſtitui ad aliquã rem libere intelligit vt reſtitu
atur ad poſſeſſionẽ non ſolum iuris ſed etiaz facti vt ibi per eos
tum quibus ſto ſimpliciter Solo vno addito ꝙ de hoc po/
ſuit etiam Bar. in. l.meuius..fundo.ff. de legat.ij. ⁊ Bart. in.l.
vim facit.ff. de vi ⁊ vi armata.⁊ Barto.in.l.ij..tercio .ff. de acti.
empti. ⁊ Bar. in. l.ſi quis in fundo eo.titu.⁊ glo.in.:.fina.C.vn
de vi in quibus locis trad tur etiã quãdo poſſeſſio dicatur dari
vacna.nam minus eſt tradere vacuã poſſeſſionẽ q;ᷓ liberã vt ibi
per eos ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius
verba ſi unt hec.
c. Si bñficia que ꝑ ſe.apo.cõferũt᷑ aut ðcreto
interpoſito reſeruantur:interdum contingat ab
his ad quos alias pertinet collatio eoꝛundem
aliquibus huiuſmodi collationẽ reſeruationeʒ
ignoꝛãtibus de facto conferri ⁊ bñficia que illi
tenebant antea. et poſt pᷣdictoꝛuʒ ad emptõʒ di/
miſſa ꝑ eos alijs aſſignari ⁊c.

CDe iurepatronatus libꝛo ſexto.

BGloſa in.c.pꝛimo in fine. Domini canoniſte ſeribẽ
tes hic dicunt iſtam gloſam eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ
xceptõ excõmunicatiõis que obſtat excõicato agere volenti in iu/
dicio obſtat etiazx eius ceſſionario vt ibi per eos cum quibus ſto
ſimpliciter. quia gloſa clara eſt ⁊ non eget alia nona mea interpᷣ/
tatione. De quo vide tu etiã not.per HBar.in.l.apud celſum
5. de auctoꝛe. ff. de doli excep. ⁊ per Bar. Jo. de imola in. l.do /
li mali ff.de nouatio.⁊ per Bal. ⁊ Jo. de imola in.l.ſi cum dotezʒ
§. ſi pater. ff. ſolu. matri.⁊ per/ Bal.in l.ſi donaturus.ꝭ.fi.ff.ð cõ
dic.ob cau. vper eundeʒ Bal.in.l. fi. C. de iure dot.⁊ per Specu.
in tit.de pꝛocura.S.vltimo in pꝛin.⁊ etiã initit.de ceſſi.actio..nũc
videnduzʒ verſiitem illud ⁊c.v per Paul. de caſtro in ſuo cõſilio

xlvij. x etiam in eonſilio. xlviij ad quos oẽs me femitto pono

glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CSemeſtre ⁊c. In verſi. Et bene facit hec de
cretalis ad queſtionem de excõmunĩcato qui
donando ceſſit alteri actiones ſibi competẽtes:
an ille cui fecit inſtrumentũ poſſit illo excõmu
nicato manẽte illas intentare et termiauit Be.
bꝛixienſis in queſtione ventriculi incip.quidam
cum eſſet.⁊c.ꝙ ſic ⁊c.

C De clerico egrotante libꝛo.vj.

Cap.pꝛimo.S.ſi vero. Domini canoniſte ſcribẽtes
bic dicũt iſtum ter.eſſe melioꝛẽ de iure ad pꝛobanduʒ quis dica
tur demens vt ibi per eoa cum qnibus ſto ſimpliciter. qun glo.
plana eſt. De quo poſuit etiã Bal. in auten. ex canſa in. x. co
lum. Cde libe. pꝛete.⁊ do.meum Alex. de imol in.l.ſi cũ dotem.
§. ſin autem in ſeuiſſimo. ⁊ in..ſi maritus in quinta colum ⁊ ibi
alias legendo dixi poſt alios docentes ibidex. ff. ſolu. matri.⁊ do.

meuz Alex. de imola in conſilio.liiij.in pꝛimo volumine incip.ad

queſt ituz bꝛeuiter vc.⁊ Petr. de anch.in ſuo conſilio.vj.ad quos

oẽs me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuiꝰ verba ſůt hec.
¶¶ Si vero epᷣus demens fuerit:et quid velit aut
nolit expꝛimere neſciat vel non poſſit:tunc eius
capitnlũ vel due ipſius partes eadem auctoꝛita
te vnum aut duos coadiutoꝛes aſſumant idone/
os qui eius officium exequãtur ⁊c.

CDe ſepulturis libꝛo ſexto.

C ap. Licct. Domini canoniſte ſcribẽtes bic ⁊ ẽt Bal.
in.l. i. .pꝛimo.ff. de lega.iij.reputant omẽs iſtum text.eſſe ſingul.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ filiusfamilias põt ſibi eligere ſepulturã de li/
centia patris ſui. vt ibi per eoa. Sed tu aduerte pꝛo vero
