5ypꝛeſens ſit. Hlel . bper rectoꝛẽ eius m ſcribẽtes in dicto.c.pꝛĩio
— i q pꝛelens ſit. e dic. xx.inter abſentes vt in/ 7 Bal.in. l. generaliter in pꝛin. C. de reb.credi.⁊ Bal.in. c. i. Reitẽ
— ſtitu.de vſucapio.ꝗ.ᷣres.⁊.ff.ð vſuca.l.quãuis. Fanznrnan ieruce iura. firma. in vſib. feudo. ad quos me
— . 5 o. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
n LZ. Bene a zenone poſt mediũ in verſi. ex noſtra Z. Si pꝛſes adiutoꝛe. adiutoꝛ ſiue actoꝛ tutoꝛi
— iuſſione rr. Bal. hie dicit itum tex. eſſe ingularẽ ad hoe p„ ⁊ curatoꝛi adiũgitur vt inſtitu.de curato F. fi.
mneng poſitũ ꝙ ille qui vult agere contra fiſc debet impetrare veniam ff. de tutelis. l. ſolet: qui
— ſicut dicimus in patre contra quẽ vult agere filius qui debet im/ . · lolet: qui actoꝛ ſi appellauit 7 pꝛze
emn⸗ petrare veniaz 1 nc in ius vocan. Sed tu aduerte ſidi eſt delata lenor eſt pꝛoſecutus actoꝛ: quia
— hꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex.qui bene ⁊ ſubtiliter pond non potuit vt infra:
— ratus mihi non pꝛobat hoc. Nam dum ibi ſupꝛa Porine fecit ee⸗ habebant: e abpallo.n SS rs
mentionẽ de fiſco dicit ille qui vult agere contra impatoꝛezʒ ꝓ . rquia nondum dati vel moꝛtui
u. non autẽ dixit iſte tex. ic n i. zur
As re volens contra fiſcũ debeat impetrare veniã. Bene vergen tentia confirm etent nonvaler ipſo iune ſen
ter. pꝛobat boc ꝙ agere volens contra impatonc vel auguſtui 9, atõiſ: ſecus ſi eſſent defenſi quia
bet imperrare enid. ſe d lſeo non dicitur aliquid quo ad boc galeret e r. icher etur. vt. ff. de re iudi.l. acta.
paꝛopoſiti quod dicit Bal. hic qui licet non dicat tamen gloſa bic fi.⁊ ſupꝛa ſi a . iudi . i
aperte boc voluit.⁊ idem etiã voluit Ludo.roma.in ſuis ſengals 5 idem rge l der rem inch .l.ceum ꝛ minoꝛeſ
mnnd Gerbo fiſcus ⁊c. Tamen ipſe met Bal. in. ci in titu. de ur in eccleſia viduata paſtoꝛe ⁊c.
ween mili.vaſſal.qui contu.eſt tenet expꝛeſſe contrariuzʒ c . i 4
— J quia ter. iſte boe non pꝛobat. Cuius verba ſunt per· no Hloſa in.l. ſi vt pꝛoponig. Bal bie dicit iſtam glo⸗
ðð CEt nemo audeat eos qui —. . = eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ inſtantia non finitur per ſenten
—— n cat eos qui rem accipiũt ꝑ quẽ niam ipſo iure nullaʒ quod patet quia indicitur de nouo ex eiſdẽ
— cunqʒ titulum alienatõis ſiue mobiles ſiue im/ actis alias ſi ſecus efſet requireretur de nouo acta fieni debere
2 manus mobiles ſeu ſe mouẽtes:vel iura in coꝛpalia vel ſaker SReinatina nſe inſtantie vt ibi ꝑ eü cũ quo ſto. Pꝛo quo
= panes ciuiles iudicijs afficer̃ vel ſpirare aliquã Kuim pumrtofmiuferind rwaln ſn gel uez er e
– ei⸗ E abui in punctis in iure ciuili ⁊ ibi alias legendo etiã dixi ⁊ ideo
uingu contra eos eſſe ſibi viam apertã:ſed omnis adi hio nut longioꝛ non ero niſ ꝙ pono glo. de qua agimus. Cuius
S i tus pꝛecludatur: omnis motus ⁊ ſpes huius pe verba ſunt en —õ B
Smpun tulantie: ſed aduerſus domos noſtras habeãt ſ. Cõmiſit ĩmo videtur idem qui pꝛimo.qꝛ
Sn intra quadrienniũ tantum ᷣm mutation ez fiſci: ic di tien infte de accuſati.l.iiij.⁊ infra ðᷣ ſen/
Ge ſi quas exiſtimãt ſibi poſſe competere actioneſ SS nc ina inera co. l.ſi vꝛeſes que ẽ
maunn in rem vel ypotecariam: yt ex noſtra iuſſione contra. ſed illud in oꝛdinario hic fuit delegatꝰ
cici cauſa moucatur ⁊ competentẽ mereatur effee tü vt patct quia dicit alterius ⁊c.⁊ ibi a iudice da
* ꝙ ſi quadrienniuʒ fuerit emerſuʒ nec aduerſus Secundo ne quia pꝛo eodem eſt ac ſi
domũ noſtrã habeat quis quãcuuqʒ actionẽ ⁊c eneeret n noͤ tuliſſer eum nulla ſit. Sed reſpon.
£ . Fᷣm. H. hoc verũ quo ad iudicẽ non quo ad eum
69 . De annali exceptione. contra queʒ dedit. el verius econtra nulla eſt
„* 6 / Qℳ& i

quo ad litigãtes:ſʒ iudex bene vel male fun ctuſ
eſt officio ſuo.vt. ff.de re indi.l.iudex.⁊ ad ideʒ
ff. de arbitris. l. diem. . fi. in fine. Sed contra
extra de accuſatio.c.qualiter ⁊ quando.

L. Si pꝛeſes. Bal. bie dicit iſtum tex/ enm glo. ſua eſſe
gnlarẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi ſententia non tenet non tenet etiã
aliud factum quod equiualet ſententie vt ibi per eum. cum quo
ſto. de quo tex.feci alias mentionẽ in pꝛimis interpᷣtatõibus no/
ſtris ⁊ ideo pꝛe nunc longioꝛ non ero. niſi ꝙ pono verba eius
Que ſunt hec.

Z. Si pꝛeſes quaſi diſertã ab adultis tuis cau
ſam appellatõis que ab adiutoꝛe ſuo facta fue/
rat circũduxit eo tempoꝛe quo adulti curatoꝛes
non habebant repetitas notionẽ fuam exhibe/
bit. neqʒ eniʒ debet adultis nocere quicquid eo
tempoꝛe ſtatutuʒ eſt:quo defenſione iuſta ⁊ cu/
ratoꝛio auxilio fuerãt deſtituti.

= Uerba autem gloſe ſunt bet. .
CCircumduxit ideſt cancellauit quo ipſaʒ ſen
tentiam confirmauit ⁊c.

BGloſa in.l.ſi vt pꝛoponis. Bal.hit dicit iſtam glo.
eſſe ſingularẽ ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ licet alias quis debeat citari ꝑ
nunciũ ad partis poſtulatõem vᷣm Ange.in conſilio.clxxix.incip.
de quadam ꝓmiſſione ⁊c.⁊ illuſtreʒ do.franciſ.areti.in ſuo con/
ſilio.cxxiij.incip. In cauſa que vertitur ⁊c.tamen quis põt citate
ſuuũ etiam aduerſariũ de mandato iudicis vt ibi per eum cũ quo
ſto. De quo vide tu glo.in.l.iij.⁊ ibi alias legendo dixi.C.ð
pꝛocurato.Et idem voluit etiã ipſe met Bald.in.l.vt perfectius.
C.de anna.excep.⁊ Bal.in addit.Specul.in tit.de citatõe in ver
bo citatio ⁊c.⁊ do.Anto.in.c.i.extra de iudic.⁊ moderni in.c.cuʒ
parati extra de appellatio.in ſexta qõe ad quos me remitto ⁊ po
no glo. de qua agimus. Cuius verba ſi unt hec.
C per ob reptionẽ obtulit enim iudici foꝛte ad/
uerſarius pꝛeces ex parte tua cum hoc ignoraſ
ſes.vt alibi locum ſtatneret ꝙ pꝛius ſtatuerat:
vel tibi ex iudicis ꝑte quaſi alibi ſtatuerit: quo
tu poſtea iuiſti.et ad hoc.ff.de arbtri.l.arbiter

kalendis in fi.⁊c.

BGloſa in.l.tres denunciationes. SBald bic dicit
iſtam glo.eſſe notandazʒ ad boc pꝛopoſuũ ꝙ ille qui citatus dixit
nolo comparere non eſt amplius citãdus ⁊ valet ſentẽtia lata cõ
tra eum tanquã contra verũ cõtumacem vt ibi per eum. Tamẽ
hoc eſt verũ ſi hoc dixit in iudicio vel coꝛam iudice.alias autẽ nõ
poſſet ſerri ſententia ſine noua citatõe. vt eſt gio.etiã ſingul.in. c.
venerabilis extra de ſente.excõ.quã appꝛobant ibi dñi canoniſte
ſcribentes.⁊ Bar.in.l.diuus.ff.de in integr. reſtitu.⁊ Bart.in.l.
ex conſenſu..fi.ff. de appella. ⁊ Bart.in.lei.. pena.ff. de libe. ag/
noſ.⁊ Hal.in.l.ſalſus in quinta colũ.C. de furtis.vbi dicũt idem
eſſe quãdo vſus eſt hijs verbis nuncio citanti vt ibi per eos ad
quos me remitto ⁊ pono glo.ð qua agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt hec.

C Res edicti ⁊c. Statutũ eſt vt.ff.de re iudi.l.
contumacia..cõtumax.⁊ de publi.iudi.l.inter
dum.dabit᷑ ergo diffinitiua etiã ſine pꝑemptoꝛio
cum iſte tres denunciatões tantundeʒ valeant.
⁊ hoc quando eſt dubium ſit cõtumax vel non.
Quid autẽ ſi aperte dicat non veniã. KReſpon.
nõ opoꝛtet plus citari quia in incertis nõ eſt lo
cus cõiecture vt.ff.de ver.obli.l.cõtinuus..cũ
ita.⁊ in autenti.de reſtitu.⁊ ea que parit.G.fi. ff.
ex quib.cau.in poſſeſ.eat.l.fulcinius. G. fi. Sed

arg.contra ſupꝛa de iudic.l.iudices.⁊ in autent.
iubemus ⁊c.

X. ſecunda.

Bal. hic dicit itum tex. eſſe notandum ad

boe pꝛopoſitũ qp licet pꝛeſens non debeat citari

epz ns non vt in. . quuis,
de in ius voca.⁊ notant ſcribẽtes in rubꝛica.ff. to t ine
gendo dixi. Tamen hoc eſt verũ ſed tamẽ debet pſens moneri .
iudice ne recedat. De cuins tamen tex. intellectu alias dixi in pꝛi⸗
mis interpᷣtatõibus noſtris ad quas me remitto.⁊ pono text de
quo agimus.Cuius verba ſunt hec. .
CL. Ceſſante quoqʒ cauſa peremptoꝛij edicti ad
uerſus eos qui admoniti iudicio adeſſe nolue/

runt ſententiaʒ a iudice poſſe ferri certum eſt ⁊c

L. Ceſſante. Bal bic dicit iſtum text.eſſe ſingularem
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ contumacia eſt maioꝛ que cõmittit ad citatõ
nem iudicis qᷓ; ea que cõmittit ad citationẽ nunciſ. Pꝛo quo
facit text.in.l.de etate..qui tacuit cum ibi notat.ff.de interroga.
actio.De cuius tex.intellectu ego alias dixi in pꝛimis interpꝛeta/
tionibus noſtris ad quas me remitto ⁊ non pono verba eius cũ
ea ſupꝛa pꝛoxime poſuerim in alio tñ ꝓpoſiio ꝓut videre potes.

Auten. Qui ſemel. Bal hit dicit iſtum lerteſſe
ſingularẽ in argumentũ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ licet condemnatus
poſt ſolunonẽ babeatur pꝛo abſoluto verũ eſt quantũ ad obliga
tionẽ ſed non quantũ ad numerũ ſi iterũ cõdemnaretur pꝛo alio
caſu.⁊ ſic adijceretur pluralitas ratõe pꝛimi delicti. nam plurali/
tas induceret obligatõem ⁊ augeret pꝛeciũ que non cenſeretur ex
tincta ex pꝛima ſolutõe vt ibi per eum cum quo ſto ⁊ pono text.
de quo agimus.Cnuius verba ſunt hec.

Qui ſemel actionẽ pꝛoponit ſine cõuentione
iudiciaria ſine pꝛecibus oblatis pꝛincipi:iudici
qʒ inſinuatis:⁊ per eum aduerſario cognitis ne
ceſſe habet vſqʒ ad finem litem exercere. Qð
ſi cauſaʒ pꝛoſeqni differat reo poſtulante tribꝰ
edictis vocetur per interualla triginta dierũ:qꝛ
vox pꝛeconis paucis innoteſcit. Que citatio ⁊
per pꝛincipeʒ delegatis pmittitur: quod locum
habet ⁊ ſi lis cepta non ſit. Quo ſi vocatus litẽ
detractet ei aliud anni ſpaciũ indulgetur: intra
quod ſi ceſſat iudex auditis allegatõibus pᷣſen/
tis ⁊ perquiſita veritate pꝛonunciet:ſed nec in/⸗

tra annũ veniẽs audiatur:niſi pꝛius reo litisex
penſas quas ſuſtinuit inferat.hijs quoqʒ expẽ

ſis pꝛeſtitis ſi interrupto dũtaxat anno denuo
litem deſerit poſt triũ edictoꝛũ ⁊ anni vniꝰ? ſpa/
cij obſeruationcm ab omni cadat actione ⁊c.

De ſentent. ⁊ interlocutio.omni.iudic.

LZ. Cum eoꝛum. Sal. hic dicit iſtum ter. eſſe ſingulat
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ verba enũciatina pꝛolata in ſentẽtia per mo
dum modi inducunt diſpoſitõem vt ibi per eum cuz quo ſto.
Uno addito ꝙ idem etiã eſt dicenduz vbicunq; pꝛoferũtuſ
per moduz cauſe vt in.l. cum tabernam. ..idem queſijt. bor ibi
voluit Bar. fᷣ de pigno. Et idem etiaʒ eſt dicendum in om
nibus diſpoſitõibus ad pias cauſas.nam verba enũciatina in eis
poſila diſponũt vt in.c. indicante. ⁊ hoc ibi volunt domini canon
ſte maxime do. Cardi.extra de teſtame. ⁊ Bar. in.l. i. in ba gqone
ſexte qõis pꝛincipali.C. de ſacroſan.eccleſi ad quos me remitio.
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec⸗

Z. Cum eoꝛum qui pꝛincipaliter fiſco tenebant
bona ea lege fideiuſſoꝛibꝰ ꝓcuratoꝛ tradi iuſſe

rit: vt ipſi indemnitatẽ fiſco pᷣſtarẽt:nec a ſentẽᷣ

tia eius interceſſerit pꝛouocatio conſequens eſt
date foꝛme obiemperari ⁊c.

Bloſa in.l.pꝛolatam. Sal.bic dicit iſtam glo eſſe ſo
lemnioꝛem que ſit in iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pluſa ſunt

cum quo ſto.quia gloeclara eſt ⁊ magiſtra ad quã ſeinp recui
mus ⁊ ad quã me remitto. Uno in addito ꝙ her Pnerrann
quo ad ea que requirũtur ante pꝛolatõem ſentẽtie.ſed nene .
latõt etiq aliqua requirũtur de quibus in. li, rij. C. de ſente.

neceſſa
ria ad hoc vt poſſit deueniri ad ſententiã diffinitiuã vl ibi h eum

Pcrteli e
AdcNN,A,
et nte de
mriakütifinf
riſi Kienen⸗

Nſe n
tlitlehnitin
gtinndulimadir⸗

salderte R

aerkouair uckrre

N MuntinA
wumee
Irinememiin tmifd Nndn
ituhengmenmmn mite
Puermmiriniminn vein
Chdegn Chrinudn t⸗
Kineſſchemniiatn
ndt dä Nnundn
Aufilnte unanlmrib
Anrmin n
lrotrufrunteee
CAE
Pnutntufir
Klfniteiimune

—Arrre e

—

—
—

⏑

älLeahnetnant

R

..

—

— 5

D

—

.
.

2 u

„ 1.
ℳ
ℳ

*

. 4 ℳn 7

perieu.recitan. v in.l.a pꝛoc edente. C. de dilatio. ⁊ ibi per Bart.
⁊ in.c.ſi.de re iudi.lib.vj.⁊ per Jo.an.ibi⁊ ꝑ Bar.in.li.dcfi.fl. ð
here.iuſtitu.?⁊ Bal.in.l.fideicõmiſſum..pꝛimo.ff.de leg.tercio.⁊
per Ludo.roma.in.l.i.ff.de re iudi.⁊ per modernos in.c.quoni
am contra falſam in verbo ſententiam extra de pꝛobatio.in quin
ta colum.ad quos oẽs me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba! ſunt hec · . —
CSolitũ iudicioꝛũ oꝛdinẽ vt ſi non dederit in
ſcriptis:vel ſiſtendo: vel ſi turpi loco:vel ſi nõ
cognouerit de cauſa ſᷣm Jo.yel ſi non condem/
nauit pꝛocuratoꝛẽ quãdo debuit ſed dñm vt ſu
pꝛa eo.l.i.Fᷣm Aso.que exempla non placent.qꝛ
tũc nõ oꝛdo eſt ꝑpuerſus fed ſolemnitas ẽ obmiſ
ſa. Dic ergo ꝙ ſi oꝛdo iudicioꝝ eſtvt offeratur
libellus lis conteſtet᷑ iuretur de calumnia.depo
ſitões teſtiũ conſcribãtur publicẽtur.ſententia
ſcribatur ⁊ a iudice pꝛoferatur:qui oꝛdo ſi per/
uertitur nõ valet ſentẽtia:vt ſi pꝛimo pꝛonũciet
deinde ſententiã ſcribat.vel ſi pꝛimo iuretur ðᷣ
calumnia deinde fiat litis conteſtatio.⁊ ſic non
obſtat infra de appellati.l.i.cum ibi ſit peruer/
ſus oꝛdo cauſe vnius ad aliam.hic autẽ eiuſdẽ
cauſe oꝛdo ꝑuertitur vel nõ obmittitur ⁊c.

L. Nulli. Bal hic dicit iſtum texteſſe ſingularez ad hoe
pꝛopoſitũ ꝙ magiſtratus municipales non poſſunt aliquẽ relega
re vel interdicere patriã alicui delinquẽti vt ibi per eum cũ quo
nõ ſto.q; iſte tex.magis generaliter nobis ſeruit ſi bene ⁊ ſubiiit᷑
ponderetur.nam loquitur in omni eo qui non habet poteſtateʒ
condendi legem vel ſtatutũ.nam non poteſt etiam relegare vel in
terdicere. ⁊ ſic iſte tex.non loquit̃ ſoluʒ in magiſtratu municipali
pꝛout dict Bal. De quo eriã vide ꝑ Spec in tit. de offi. omn.
iudi.in verſi.quid de relegatõe ⁊c.⁊ per omẽs in.l.imperiũ.ff.de
iuriſdi.om.iudi.⁊ do.meuʒ Alex.de imola in ſuo conſil.xxvj.in
pꝛimovolnmmie.vbi ponunt an relegare ſit meri imperij.⁊ in.d.l.
imperiũ ałs legendo dixi de hoc ⁊ ad ibi dicta me remitto.⁊ po
no text.ð quo agimus.Cuius verba ſunt bec.

Z. Nulli qui ſtatuendi non habet facultatem in
terdicer̃ patriae cuiquã permittitur ⁊c.

SGloſa in.l.poſt ſententiam. Bald. hie dicit in glo⸗
foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia qua iudex pꝛonũciat
teſtem repellendum eſt interlocutoꝛia licet quo ad teſtem ſit per
empioꝛia ⁊ diffinitiua ſicut etiã dicimus in ſentẽtia qua pꝛonũci
atur liquidum debitũ non eſſe vt in.l.fi. C. de ſente que ſine certa
quanti.cum ibi plene nota.⁊ etiã in omni alis ſentẽtia que fertur
ſuper omni articulo vt in.l.metum..ſed quod pꝛetoꝛ.ff.qð met.
cauſa cum hijs que alias dixi in pꝛimis interpꝛetatõibus noſtris
in.l.intra vtile.. de mino.ad quas me remitto ⁊ pono gloſaz de
qua agimus. Cnius verba ſunt hec. — .
Plerunqʒ pꝛopter iudiciũ momẽtanee poſſeſ
ſionis vt arg.infra vnde vi.l.momẽtanee.⁊ ſu/
pꝛa qui.leg.per.l.momẽtanee vt mõ dixi. Ael
aliter quia illam ſentẽtiam dico diffinitiuã.po/
ne exempluʒ in interlocutoꝛia quando queritnr
an poſſit eſſe teſtis vel nõ.vel ſit in poſſeſſione li

bertatis vel non ⁊c.

L. Cum ſententiã. Balhie ditit iſtum tex eſſe ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſententia ferri debet in loco publico ⁊
conſueto alias vero non valet ᷣm eum cum quo ſto ſimpliciter.
qꝛ tex.clarus eſt. Uno addito ꝓꝙ ideʒ ẽt voluit glo.⁊ Baxr.
iu.l. penul.ff. de inſti. ⁊ iure. v etiã glo.in..ij.f. de arbitr. ⁊ bar.
in.l. i. C· de ſenten. ex peri. recita.?⁊ Bar.inil.i. C. de confefſ. æ bal-
iu. d.l. penul. ⁊ Bal.in.l. teſtamẽta. C. de teſtame. ⁊ bald.in. c.fi in
tit. ve pꝛohibi. feu.alie. per federi.⁊ Ange.aret.in ſuo libello ma/
leficioꝛũ in verbo ad bancbũ iuris c. Similiter etiã ſenten
tia debet ferri a iudice ſedente vt in.l.a pꝛocedente ⁊ ibi hoc volu
it Bar. C. de dilatio. in. .ſedebunt in auten. de iudic. ⁊ voluit
etiã Bar.in.l.i. C. de ſentẽ.ex peri.recit.⁊ Jo.an.in.c.fi de re iu /

dica. ipꝛo. xj.ad quos te temitto ⁊ pono tex. de quo agiml.
Cuius ver ba ſunt hec. bono tex. de quo agimls.

L. Cuʒ ſentẽtiam pꝛeſidis irritam eſſe dicis
nõ publice ſe ed in ſecreto loco officio eins nõ te
pᷣſente ſententiam ſuam dixit nullaz tibi ex hijs

que ab eo decreta ſunt pꝛeiudiciũ generandum
eſſe conſtat ⁊c.

Z.fiuali. Bal. bic dicit iſtum tex.eſſe vnicum in iure ad
boc pꝛopoſuũ ꝙ iudex oꝛdinarius boleſt delegare hoc modo vt
poſt litem conteſtatã ⁊ ante ſententiã non liceat reuocare euz vel
non poſſit ab eo appellari.quo caſu non poterit appeliari ab m/
terlocutoꝛia lata per eum.ſecns autẽ eſt in diffimtiua nam ſolus
pꝛinceps poteſt committere cauſam appellatione remota ᷣm
glo. ſingul. ibi. Pꝛo qua eſt tex.in.l.i.ff.a quib. appel.non licet.
Plus dico ꝙ pꝛinceps potelſt etiã ↄmittere cauſam remo/
ta ſuſpitõe vt in.l.apertiſſimi.C. de iudic.cum ibi nota. maxime

per glo.in verbo a pꝛincipe ⁊c.ad quam me remitto 2 bono tex.
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

. Cum ſolitum eſt in lentẽtijs iudicuʒ ſic inter
locutionẽ pꝛoferre vt nõ liceat ꝑtibus ante dif/
finitiuã ſentẽtiam ad appellatõis yel recuſatio
nis venire auxilium. Quidam putabãt nõ licere
ante litem cõteſtatam nec iudicem recuſare quẽ
admoduʒ nec ab eo appellare: cum enim ſimul
vtrunqʒ vocabuluʒ pꝛepõitur tam accuſationis
qᷓ recuſatõis:pꝛouocatio autẽ ante litem contc
ſtatam nõ poteſt poꝛrigi putabãt ꝙ nec recuſat
quidem iudicẽ cuidam cõceditur ante litem cõ/
teſtatam quod minime vetitum eſt. Caueãt ita/
qʒ iudices huiuſmodi ſermonẽ ſimul ⁊ ſine cer
ta diſtinctõe pꝛoferre ⁊c.

De ſententia que pꝛo eo quod intereſt.

Z pꝛima. Bal. hic reputat iſtum tex.eſſe valde notan/
dum ad hoc pꝛopoſitum ꝙ pene cõuentionales poſſunt exigi que
ſunt oꝛdinate cum moderamine alias autẽ non vt ibi peum cuzʒ

quo ſto quia tex. hoc optime pꝛobat. Pꝛo quo facit tex.in.i

Vxoꝛem.ꝭ.heres. ff.de lega.iij.vbi idem dicitur in pena que acce

dit pꝛecepto vel obligatõi rei familiaris. Tamen intellige hec

omnia mſi ſint appoſite in fraudem legis.quia tũc ſiue ſint ex cõ/
uentõe ſiue ex lege municipali non poſſunt exigi ſᷣm glo. in. l. i. C
de hijs que pene noie ad quẽ me remitto ⁊7 kono lex. de quo agi⸗
mus.Cuius verba ſunt hec.

AL. Cuʒ pꝛo eo quod intereſt dubitatiões ãtique
in infinũũ pꝛoducte ſunt melius nobis viſum ẽ
huiuſmodi pꝛolixitatẽ pꝛout poſſibile eſt in an/
guſtum coartare. Sancimus itaqʒ in omnibus
caſibus qui certam habẽt quãtitatem vel natu/
ram veluti in vẽditõibus ⁊ locatiõibus ⁊ õibus
cõtractibus hoc quod intereſt duplici quãtita⸗/
tem minime excedere. In alijs autem caſibus
qui incerti eſſe vidẽtur iudices qui cauſas diri
mẽtes ſuſcipiũt per ſuam ſubtilitateʒ requirere
vt hoc quod revera inducitur damnũ hoc red/
datur: ⁊ nõ ex quibuſdaʒ machinatõnibus ⁊ in
nodicis ꝑnerſionibus in circuitus inextricabi
les redigatur nedum in infinitũ cõputatio reu
citur pꝛo ſua poſſibilitate cadat ⁊c.

De ſententia que ſine certa quãtitate.

Gloſa in. l.hꝛima. Bal hic dicit ilam glocum tertu
ſuo eſſe vnicã in verbo in cõtractibus æc.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ li⸗
cet in obligatõibus rem dari non ſuccedat obligatio ad intereſſe.
vt in.l.ybi autẽ non apparet. .fi.ff, de verb. obli⸗cum ibi notat.
QD j

tamen ſetus eſt in contractibus innõiatis in quibus ſit obligatio
rem dari. nam in eis ſuccedit obligatio ad intereſſe vt ibi per eũᷣ
cum quo ſto. Sed alia gloeſt ſimiiis in. . actionuͦ inſtitu. oe acti.
ad quam me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba

ſunt bec. .
Z. Cũ iudicem ⁊c:petebam a te centuʒ ⁊ condẽ

natus mihi fuiſti cõuenit inter nos de pꝛeſtãdiſ
mihi certis vſuris ſingulis menſibus quibꝰ il⸗/
la centũ retineres donec mihi ſolueres:ſtipula/
tuſqʒ ſum a te:ſtetiſti per. x. inenſes nec ſolſti
egi apud iudicem cõtra te ſuper v ſuris:hic con
demnauit te ſuper vſuris pᷣteriti temꝑis pꝛeſtan
dis.⁊ hoc ⁊c.

Gloſa in.d.l.pꝛia. Bal.hic dicit iſtam glo. eſſe ſingula
rem ⁊ dicit etiam ſemmeſcire eam alibi ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ appel
latio iuterpoſita a ſentẽtia abſolutozꝛia reſtituit reum in pꝛimam
moꝛam ⁊ iudex appellatẽ is põt condemnare eum de acceſſiõibuſ
medij tempis tam pꝛime inſtantie qᷓ; ſecunde inſtantie vt ibi per
eum vm terciã lecturã ad iſtuʒ tex.cũ quo ſto. Uno ſolo ad
dito ꝙ non eſt mirũ hoc quia appellatio extinguit pꝛonũciatum
quatenus reſpicit tempus pꝛeſens ⁊ ſuſpendit quatenus reſpicit
tempus futurũ ſᷣm Bald.in.l.tale pactũ.ꝭ.qui pꝛouocauit.fl.de
pactis.⁊ Gal.in.l.minoꝛibus.C. de his quib.vi indig.⁊ do.meũ
Alex.de imola in conſilio.clxxxv.in ſo volu.incip.viſo pꝛoceſſu
agitato ⁊c.in vlti.colu.⁊ in conſil.xxv.in ba colu.in quartovolu.
incip. Conſideratis verbis ⁊c.⁊ in conſil.xxv.in quarto volu. in/
cipie. queritur vtrũ ſi cõmiſſa eſt executio vc.ad quẽ me remitto
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CCum iudicẽ in verſi.vel dic ꝙ debitoꝛ dam
natus fruſtratoꝛie appellauit.quo caſu currunt
vſure medij tempis vt.ff.de vſur.l.inter in pꝛĩ.
⁊ de re iudi.l.fi.⁊ de appella.l.negotioꝛuʒ.⁊ nõ
obſtat infra de vſur.rei iudi.l.ij.⁊.l.iij.q; illud
obtinet.quia non currũt vſure per quatuoꝛ men
ſes poſtquã ſentẽtia tranſiuit in rẽ iudicataʒ ⁊c.

Gloſa in dicta.l.i.in verbo ſubtilitatem ⁊cetera
Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitum
ꝙ intereſſe pꝛobatur per duos teſtes deponẽtes ꝙ tantũ cuiuſli/
bet intereſſet qui haberet rem notam ſicut ipſe habet vt ibi per
cum cum quo ſto. Uno tamẽ addito ꝙ de boc etiaʒ poſuit
Specu.in tit. de teſte. .viij.in fine.⁊ in tit.de pꝛobatio.in.ꝭ.tercõ
⁊ in tit.de pꝛimo ⁊ ſecũdo decreto.ꝭ.decimo inverſi in actione ⁊c
ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ.Cuiꝰ vᷣba ſunt bec

Subtiulitatẽ per pꝛobatõs teſtiũ vel inſtrumẽ
toꝛum ⁊ hoc in cõtractibus ⁊ etiã in delictis vt
ſupꝛa de in litem iuran.l.ij.⁊.ff.de eden.l.argẽ
tarius.⁊ de reg.iur.l.quatenus.⁊ inſtit.de offi.
iudi..fi.⁊.ff.ad.l.aquil.l.ꝓ inde.⁊.l.ſi ſeruuʒ.
ſed hoc fallit ratione delicti aduerſarij mei vt
infra vnde vi.l.ſi quãdo.⁊.ff.quod vi aut clam.
l.ſemper.S.in hoc interdicto. Item ratõe cõtu/
macie aduerſarij mei.ſ.in illis caſibus vbi iu/
ratur in litem. Sed qualiter etiam de facto pꝛo
babitur ſingulare intereſſe per teſtes. Reſpon.
deponẽt duo teſtes ꝙ tantũ cuiuſlibet ſingulari
ter intereſſet ſi quis haberet rem notã:nõ auteʒ
diceret ꝙ tantũ ſua intereſſet.Iteʒ nec eſt cõmu
ne intereſſe ſed ſingulare omniũ qui haberẽt ſic
rem notã nõ ſimpliciter omniũ ⁊c.

¶· finali. Bal. hic dicit iſtum texieſſe ſingnlareʒ ad boc
pꝛopoſilũ ꝙ pꝛinilegiũ dotis facit valere ſententiã incertam vt ibi
per eum. De quo poſuit etiam aliquid hic Bart.⁊ etiã Bald.in
additio. Specu. in tit. dc ſente. in verſi. ſentẽtia incerta vc. vbi di
cunt ꝙ licet valeat huiuſmodi ſententia ramen non põt mandari
executõi vt ibi per eos ad quos me remitto. Uno nõ obmiſ

ſo & iſte tex. bene ⁊ diligẽter põderatus mibi non
pꝛobat totũ cõtrariuz in verſi.iudicati auctoꝛitate ane 6
Nec obſtat finis iſtius tex.quia ibi certam ſententiam nuk K.
dex vt ibi in vetſi. certaz ſententia pꝛotulit ⁊c. Itaq; iſte caſun
bene intelligitur per ſcribẽtes bic ⁊ in. d.l.i.vbi late erammit
tellecrum eius. Cuius verba ſunt hec. im
L· Hec ſentẽtia que bona fide accepiſti ſolue cũ
incertum eſſet quid accepiſſet quantuʒqʒ ab eo
peteretur: pꝛeſertim cum ipſe qui extra oꝛdine
iudicabat interloqutus ſit dotem datam quae
repeteretur nõ liquidam eſſe iudicati auctoꝛita
te nõ nititur. Cuʒ igitur is qui poſtea iudicabat
cõtra te certã ſentẽtiaʒ pꝛotulit nʒ a ſtatutis p
uocaueris:ipſa tuo fcõ cõfirmaſti iudicatũ ꝛc.

Sententiam reſcindi non poſſe.

Lefinali. Bal. hic dicit iſtum tex. foꝛe ſingularẽ ad boe
pꝛopoſitũ ꝙ reſcriptũ impetratũ ſuꝑ retractandaſſentẽtia nõ va/
let vt ibi per eum cum quo ſto. De quo vide tu not. in.c. au
dita extra de reſtituti.ſpoli. Et ratio eſt quia les ſuſcitarentur
contra.l.pꝛoperanduʒz in pꝛin. C.de iudic.⁊ in.c.finẽ litibꝰ extra
de dolo ⁊ contu. Et etiam ius tercij ledi poſſet quod fien non
põt vt in.l.ij.F.merito.ᷣff.ne quid in loco publico.⁊ in.l.nec auus
C. de emancip.liber.⁊ in.l.nam ita diuus.ff.de adoptio.⁊ voluit
Bal.in.l.fi.. C. quib.res iudi.non nocet.⁊ do.Abbin c.c olim
extra de re iudi.⁊ etiam in.c.ex parte veſtra extra de verbo.ſign.
vbi cõcludunt ꝙ debet citari ſemꝑ ille qui poteſt ledi ex reſcripio
vt ibi per eos ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimue⸗
Cuius vᷣba ſunt hec.

L. Impetrata reſcripta nõ placet admitti ſi de

ciſe ſemel cauſe fuerint iudiciali ſentẽtia quim
pꝛouocatio nulla ſuſpendit: ſed eos quitale re/

ſcriptũ meruerint ẽt limine iudicioꝛũ repelli ꝛc

Bloſa in.l.finali. ¶Bald. hie dieit iſtam glo eſſe ſingul.
ad boc pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia interlocutoꝛia põt reuocari indiſtin/
cte nec ᷣm eum alibi reꝑitur hoc verbũ indiſtincte vt ibi per eij
cum quo ſto. Uno addito ꝙ intantũ poteſt reuocari etii
ſine cauſe cognitõe boc poteſt fieri vt eſt glo. etiã ſingul.m eun/
deʒ Bal in.l. penul.ff. de decre.ab oꝛdi. faci. Zñ intellige hoe
eſſe veruz niſi iudex per eam eſſet functus officio ſuo vt eſt text.
not. in.l. diem pꝛoferre. .fFi.ff.de arbur. ⁊ in.c.ſignificantibus ex
tra de officio deleg. Secũdo limitat niſi eſſet limo⸗ ſuboꝛna
tionis vt in.c.cum olim extra de re indi.⁊ poſuit Bar. in.l. quod
iuſſit. . eo. tit. Tercio limita niſi eſſet talis inſtitutoꝛia que
haberet ſecũ executionẽ paratã niſi eſſet erronee lata bm Lolaz
ſingularẽ bim Bal. ibi in. l.i. ff. de pꝛeto.ſtipul.ad quam me remit
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CNeqʒ quemquã.tem hoc in dif finitiuis in
terlocutoꝛia poteſt indiſtincte mutari ⁊ reſcindi
vt.ff. de arbitris.l. dicere. 9. fi.f. de re iudica.l.
qð iuſſit.⁊ facit ſupꝛa de ſ. enten. l. poſt ſentẽti.

De re iudicata.

BGloſa in.l. geſta. Beal ·bic reputat iſtam glo. valce no
tandaʒ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ licet pempta inſtantia pereant regult

riter acta vt in.l.pꝛoperandum.ꝭ.ſi quidem cum ibi notat. . de

iudic.⁊ in.l.cum lite moꝛtua.ᷣff.iudica.ſolui.⁊ voluit etiã Specu.
in titu. de iudi.deleg.in. . ſexto in verſi.ſed nüquid? Bar. in deo
5. ſi quidem ⁊? Bal. in ſua margarita in ver. atteſtationes 1c.
Bal. in tit. de pace conſtan. in verſi.in canſis. ⁊ Bal. in.d.l. pye
randum.5. ſin autẽ reus. ⁊ Bal, in addit. Speru. in tit de inſttu.
edit.in verſi.acta ⁊c.⁊ per do.iueũ Alex.de imola in ſuo conſil.
lviij. in vlti. colnm. in ſecundo voluminelincip. quãdo publcatio
⁊c.⁊ Ange.in conſilio.cclxxx viij.incip.ſi ſtatutũ exigit ⁊c.· in fine ·
ad quos me remitto. Tamen hoc eſt veruũ niſi ſint iam publica⸗/
ta, quia non pereũt vt ibi per eum. tamen intellige bor eſſe venn
in actis pꝛobatoꝛijs vt in confeſſione ⁊ in inſtrumẽtis alias aunẽ
non vt per ſcribentes in locis pꝛeallegatis. T in. li f de biſ que
in frau. credi. x in.c. quoniaz contra fallam extra de pꝛobatio .
quos me reiuittio ⁊ pono glo. de qua agimꝰ.Cui vej

lialutoe —
ſegoſetonntumn
gnsininman
mmnuntin ſinletnr
Gtknentrintunneifret
NernugtetAnN
prisun nr
Ptuntinnal xtittnen
Poiäskulne onmtn.
Geadniun.
(Codreintswct ünden
umitiſmite fu nt
fmiutgtktniſft
Ulkinfnifriſtanee
ueniuſaitrirtren
Nitg ſe,
D „
4 1 4 1
ni i tee
Anpb Nneiha
e
Aeenne n

N X
N
W
N

4
.
.
4ae
— RN
8 e
A,
n R
W
4 SS ize
N
A,
aee K
4 he,

1 man
—
S
AP⸗
**
ℳ 2
d„ g
⅞ en⸗
“S
2 omng,
5 ₰ *
„ wu
aln
k Bacnn,
i
2 „

LZ. Geſta que ſunt tranſlata in publica monumẽ
ta habere volumus perpetuã firmitatem: neqʒ
enĩ moꝛte cognitoꝛis perire dʒ publica fides ⁊c

BGloſa in.l.geſta. ¶ Scribentes bic maxime Bal. dict
iſtam glo.eſſe valde uotandaz ap hoc pꝛopoſitũ ꝙ in actis publi⸗
tis non opoꝛtet apponere teſtes quaſi ſemꝑ muſti adſint in eis ce
cebꝛandis vt in.l.in donatõibns.C. de donatio.vt ibi per eos. Et

idem etiaʒ voluit Bar. in.l.fi in fine. C. de edic. diui adri.tolle.

Bar. in.l.emancipatõe per illum tex. vbi etiam per alios ſcriben
ltes. C. de fide inſtru.⁊ Bal.in.l.ne in arbitris.C. de arbitris. ⁊?
Bal.in.l.fi.C. de re iudi.⁊ Ang.in.ꝭ.hinc nobis in auten.de he/
redi.⁊ falci.⁊ Jo.de imola in ſuo conſilio.cix.incip.viſa inquiſitio
ne pꝛedicta ⁊c.vbi ponit an poſſint pꝛobari per teſtes.⁊ do. meus
Alex.deimola in conſilio.lxxiiij.in ſexta colum.in pꝛimo voluĩe.
incip.viſo teſtamẽto ⁊c.⁊ Paul.de eaſtro in conſilio ſo incip. ꝓ
euidentia eius ⁊c. ad quos me remitto ⁊ pono glo.ð qua agimꝰ.
Cuius verba ſunt hec. . . . .
Z.Geſta ideſt acta in verſi.ĩmo etiam ſine teſti
bus ad hoc vocatis cum ſemper ibi plures ad

ſint vt infra de donatio.l.in donationibus ⁊c.
De exceptione rei iudicate.

L. finali in fine. Bal. bie reputat iſtum text. ſingularez
ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ ſententia lata contra reum pꝛincipalem põt
mandari executõi contra eius fideiuſſoꝛẽ vel contra eius mãda/
toꝛem ſine alio pꝛoceſſu fiendo.⁊ ipſe fideiuſſoꝛ vel mãdatoꝛ po
teſt habere recurſum cõtra pꝛincipalem etiaʒ ſine nouo pꝛoceſſu.
vt ibi per eum cum quo ſto.quia iſte lex. optime pꝛobat hoc licet
loquatur de pignoꝛibus.nam eadem ratio eſt in vtroq. De
qua materia adde tu not.in.l.i.C. de fideiuſſi. mino.⁊ in.c.i.extra
de iuditijs libꝛo.vj.⁊ per glo.in.ꝭ.penul.in auten.de trie.⁊ ſemi.
⁊ per ſeribentes inel.i.ff. iudic.ſolui.ad quos me remitto ⁊ pono
tex.de quo agimus.Cmius verba ſunt hec.

CEos quos ðbitoꝛes tuos eſſe cõtendis apð
rectoꝛem cõueni pꝛouincie:qui ſiue confeſſi de
bitum ſiue negantes ⁊ conuicti fuerint condem
nati:nec intra ſtatutũ ſpaciũ ſolutioni ſatisfece
rint cum late ſentẽtie pignoꝛibus etiam captis
ac diſtractis ſᷣm ea que ſepe conſtituta ſunt me
ruerint executionẽ iuris foꝛmã ſibi cuſtodiet ⁊c

Si a non competenti iudice.

BGloſa in.l.finali. ZBal bic dicit iſllam glo. foꝛe ſingul.
ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ excõicatꝰ qui appellauit a ſentẽtia excõicatõis
deſinit eſſe excõicatus licet ſemiẽtia huiuſmodi trahat ſecũ execu
tionem.ſed de iure canõico ſeruatur contrariũ ſᷣm eundez Bal.
bic cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ pendente appellatione
omnino excõicatus eſt euitãdus pᷣm Inno. in. c.ſ epe extra de ap/
pellat. Et Bal. in ſua margarita in verbo ſentẽtia ꝛc in penul.co
lum. De quo poſuit aliquid etiam Bar. hic ⁊ ſcribentes in.c.pa/
ſtoꝛalis extra de appellat.vbi cõcludunt ꝙ poteſt appellari ab ex/
cõicatione.ſed appellatio non extinguit effectũ ſentẽtie vt ibi per
eos ad quos me remitto.⁊ pono glo. de qua agimns.Cuius ver
ba ſunt hec.

L.Conſtringat vt.ff.de iuriſdic.om.iudi.l.fi.⁊=.
de iudic.l.ij.circa pꝛinci.⁊ infra de penis.l.ij.⁊
ſupꝛa qui dare tuto.poſ.l.nec ⁊ ſupꝛa de iuriſdi
cti.om.iudi.l.i.⁊ infra de except.l.fina. ergo ſi
quis excõicetur ⁊ poſtea appellet cum ipſa pꝛo
uocatiõe deſinat eſſe ſuus iudex ille qui iudica
uit extinguitur iudicatũ ⁊ ille nõ eſt excõicatus
vt.ff.ad turpilia.l.i.in fi. Nec obſtat quod di
cũt qnidaʒ decretiſte ꝙ ſentẽtia excõicationis
trahit ſecum executionẽ quaſi iam nõ poſſit ap
pellari.quia ⁊ ſentẽtia vltimi ſupplicij trahit ſe
cum executionẽ ⁊ ſtatim ſerui fiũt ⁊ ciuitatẽ per

dunt. vt.ff. ðe penis.l.quod ad ſtatum T. l. in ſer
uoꝛũ..qui vltimis.vbi de hoc.⁊ tamen poteſt
appellari.vt. ff. de penis.l.ij.S.fi.⁊c.

De fructibus ⁊ litis expenſis.

L. fin ali. Bald bie vicit itum tcxi eſſe ſingul.ad boc s
poſitu ſm ſecundam lecturã ꝙ victus cõdeinnatur victoꝛi in ex/
penſis quas vere fecit victoꝛ non autẽ in expenſis que ei ex pꝛiui
legio remiſſe ſunt nec etiã ad alias vt quia ipſe victoꝛ ſit aduoca/
tus vel pꝛocuratoꝛ. Mã non intereſt ſua repetere quod nõ ſoluit
De quo vide tu no. per Bar. in.l.ſtipulatõem ex operis. ff. ð
fideiuſſo. Bal. in.l.non ignoꝛat.C. e fructi.⁊ lit.expen.ad quẽ
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ. Cuius verba ſunt hec

Z. Cum quidam per leges ſa acraſqʒ conſtitutio
nes alij per ſpeciales largitates ſibi pꝛeſtita pꝛi
uilegia pꝛetendunt tam ſi uper ſpoꝛtulis pꝛo con
uentõibus vſqʒ ad certam quãtitatẽ pꝛebendis
q̃ᷓ;ᷓ ſuper expenſis litium vel minuẽdis vel peni
tus nõ agnoſcendis:per hanc legeʒ decernimꝰ:
vt quicunqʒ huiuſmodi pꝛiuilegio munitus eſt:
vel poſtea pꝛerogatiua quolibet modo merue/
rit ſciat:⁊ ſi quos ipᷣe vtpote obnoxios ſibi pꝛo
quacunqʒ criminali vel ciuili cauſa conſtitutos
in accuſatõem deduxerat:hos nihilominꝰ hijſ
dem pꝛiuilegijs potituros:quoniã non eſt feren
dum eos qui pꝛefatas pꝛerogatiuas vt ante la/
tum eſt pꝛetendunt aliquid plus ab aduerſarijs
ſuis querere concedi q̃ ipſi ab alijs pulſatilfa/
cere patiãtur:ita.ſ.vt hec quideʒ foꝛma modis
õibus obſeruetur ſuper pꝛinilegijs per liberta/
tes vel gencraliter quibuſdaʒ officijs vel digni
tatibus:vel ſpecialiter certis perſonis pꝛeſtitiſ
vel poſtea pꝛebendis:ſiue ipſum expᷣſſum pꝛin/
cipalibus diſpoſitõibus vel affatibus inſertuʒ
ſiue pretermiſſum ſit vel fuerit ⁊c.

De confeſſis.

Gloſa in rubꝛica. Bal hic dict iſtam gloſoꝛe ſingu.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ poſitões non debent fieri ante litis conteſtati
onem. ⁊ ſi fiant non debet eisreſponderi vt ibi per euz cum quo
ſto ſimplititer. quia glo.clara eſt ⁊ non alia noua mea interpꝛeta
tione. De quo vide tu not.per Bar. in.l. offilius. fl. de leg. ij
⁊ per Bal.in. l. ij. Aquod obſeruari. E. de iurame.calum. p In
no.inec.cum Joannes extra de fide inſtru.⁊ per Oldr.in ſuo cõ
ſilio. ccxliij. in quibus lois ponũt etiã an poſſint fieri poſt publi /
catas atteſtatões ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo. de qua agi
mus. Cuius verba ſunt bec· .
NRubꝛica de confeſſis dixit de vere condem
natis ſequitur de quaſi condemnatis ideſt con/
feſſis.⁊ differt hic titulus ab illo de interroga.

a ctio.quia hic poſt litem conteſtatam ille autẽ
ante babet ⁊c.

De appellationibus.

L. Eos in pꝛincip. Bal. hic dicit iſtuin tex. eſſe notã
dum ⁊ melioꝛẽ de iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝗ executio ſeutẽtie ſpe /
ctat ad iudicem ad quẽ appellatur non autẽ ad iudiceʒ a quo.vt
ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo quo facit etiã tex.in.l.abdi/
tos.C. eo.titu.de quo poſuit etiã Bat.in.l.a diuo pio in pꝛinc. ff.
de re indic.⁊ etiã Bar.in.l.fi. C. de indic.⁊ Bar. in. l. pcipimus.
5§. in officijs. ⁊ in hac.l.eos in pꝛin. de appellat. Tamen intelli
ge hoc eſſev eruiu niſi appellatio ſu deſerta. quia tunc executõ de
bet fieri per indicẽ a quo ſecundum Bart. in dicto.ꝭ.in officijs.
⁊ Bal. in fua margarita in verbo executoꝛ ⁊c.⁊ modernos in.c.
ex ratoe extra de appellat.ad quos me remitto ⁊ pono tex.ð quo

iij

agimus. Cuius verbae ſunt bee. Ludo.bolog vi doctoꝛ x eqnes
Y. Eos qui de appellatõibus cognoſcent ac in/
dicabunt ita iudiciũ ſuũ pꝛebere cõueniet vt in/
