pꝛima. Bal.hic reputat iſtum tex.ſingul, ad hoc pꝛopo
poſitum ꝙ pignus datuʒ pꝛo vno debito eo ſoluto poõt retiueri
ab eodem creditoꝛe pꝛo alio debito licet pꝛo iſto non ſit obligatũ
vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter quia text.hoc optime pꝛo
bat. Uno ſolo addito ſi plura eſſent pignoꝛa data p vno
debito per ſolutionẽ partis nulluʒz pignus eſt liberatũ niſi integre
ſatisfiat creditoꝛi. tex.eſt in.l.qui pignoꝛ. ff. de pignotitu.genera

li. ⁊ ita teneo pꝛo nunc ⁊ ponoverba textus de quo agimꝰ. Que
ſunt hec.

L. Pignus intercidit ſi nouatiõe facta in alium
ius obligatõis tranſtuliſti nec vt ea res pigno/
ris nomine teneretur cautuʒ eſt. ꝙ ſi pactum in
ter te eumqʒ qui poſtea dominꝰ fundi conſtitu/
tus nouam obligationẽ ſuſceperat interceſſit vt
idem fundus pignoꝛis nomine teneatur quauis
perſonali actõe expertus feceris condemnatio
nẽ pignoꝛis tamen habes ꝑſecutionem. At ſi in
poſſeſſione fueris cõſtitutus niſi quoqʒ ea pecu
nia tibi a debitoꝛe reddatur vel offeratur que ſi
ne pignoꝛe debetur eam reſtituere pꝛopter ex/
ceptionẽ doli mali non cogeris. iurc eniʒ cõten
dis debitoꝛes eam ſolam pecuniã cuius nomie
pignoꝛa obligauerũt offerẽtes audiri non opoꝛ
tere niſi pꝛo illa etiã ſatisfecerint quaʒ mutuam
ſimpliciter acceperũt.quod in ſecũdo creditoĩ
locũ nõ habet.nec euim neceſſitas ei imponitur

“S
in
lui inad:
nei ustatl ianuii
inant us
ipae inns
amuncmund
ummanun rN
Grgtugeht l
enttugtund 2
nnmne ie ininn
Pigii n n
ſirtipliiliz en
inun mimmnt –
ſgtigtfts min 6
nchiumnitcn inidn
alttktchiſctiſtefnnend
itrriscſiune aumn
dmetaheniceentmm wng
rſcſonimtrietchinin
ſtcfantocſllerindtrnt air
ſopeiteägigtrerimin
OMemitonintrtienni wn
ainiinnmmttwrtn
non⸗

Nmtmciinand.

ſürhmit Muter
rünmtifeinur
ſeinnliiinwiiu
ſenngnnanwn
fninentnuuntir
a amaiatie

=

.
gatzmit t
rnltn ie i⸗
„W NAEe
unt i ien 6
Rwrti rin

4
lee
ernin
i nn annn e A
iae
e stl R
ſtrie dcline Wekſe
tne
nigſige⸗ ſe
ie lti
eie i nlen
nieeten

B
An 4
N e N
NA ” 49 vicit e, inducituf per. xl. annos ſi eſt ontra ius. ſed ſi eſt Sm ius
X cirographariũ etiam debitũ pꝛioꝛi creditoꝛi of inducitun: decẽ annis. Et idem voluit glo. in. c. conſuetudo.xij. di
dar. W ferre ⁊cetera. ſtin. De qua materia vide plene per Bar.in.l, diuturna. f de legi
Ni . bus. ⁊ per Gal.in rubꝛica.C. que ſit lon. conſue. ⁊ per glo. oꝛdi/
2 8 QR L.finali. Ray. ⁊ Bal. dicũt iſtum text. eſſe notandũ ad nariã in. 9. ex non ſeripto. inſtit. de iure natu. gen. ⁊ ciui. ad quos
. R rei reſtitutionẽ que fuit eis ablata ab aliquo vt ibi per eos. Et Pꝛeſes pone ꝙ cõſuctudo eſt ex certa ſcien
ei N Hen Spen mideken Kti aecrer⸗ Halo des tia inducta vt ſi dominus apponat manum ad
sä .1 Dpecu. in tit. el. in. F. ij. in verſi ſed nũq F 5 bineo. iJoz
D ◻ N paopꝛietarius vc. ad quem me remitto. Tno ſol⸗ addito plauſtrũ ruſticus no teneatur de vino.ideʒ ergo
⸗ A. d iſte tex. mihi non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur. nam erxit in oleo ergo nõ placet per.l. ff. eo. l. quod ve
— 1 N unnen creclitoꝛe vnon in vepoſitario vel cõmodatario vt vi ro cõtra ratõem. ⁊.l.quod non ratõe.⁊ in auten
4½ eterig ier de guo agimus. Cuius verba ſunt hec. ti. vt nnlli iudi.S. fi.coll.ix.ideo dic loqui in hiſ
N Need A. Neteris zuris dubitationẽ decidentes ad du que ſunt pꝛeter legem vt in feudis ⁊ affictis ⁊ ſi
J lum genus ipotecaruʒ reſpeximus vnũ quidẽ milibus: vt ſi cõſuetudo eſt ꝙ nõ ſuccedat mo/
81. A quod ex cõu entõibus ⁊ pactis hominũ nanci/ icdem ſit i aliter ſi 2
½ N se rizr. i/ .,. J. t. — nacus idem ſit in eo qui aliter ſit debilitatus.
4 eh ſcitur:aliud quod a indicibus datur ⁊ pꝛetoꝛiũ ⁊ quod in monaco idem in regulari canonico.
SSͦõü nucupatur. ⁊ cum inuenimus in cõuentionalibꝰ ⁊ pꝛo hoc.ff. eo. de quibus ſecũdo reſponſo ⁊c.
ce pignoꝛibus vel ipotecis non ſolum tenentem
W creditoꝛẽ adiuuari: ſed etiam ſiab ea poſfeſſio De contrahenda ⁊ cõmittenda ſtipulatõe.
4 N ne cadat:ſiue ſua culpa ſiue nõ:ſiue foꝛtuito ca/ . . .
en ſu bumanius eſſe perſpeximus:⁊ in pꝛetoꝛio pi ploſa in. l.optimam. Bald. hic dicit iſam glo. eſſe
. M e d jano- P, . „ ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet ſtetur dicto iudicis nolentis
gnoꝛe dare r ecuper ationeʒ creditoꝛi nocunqʒ cognoſcere de cauſa ex eo ꝙ dicit ſe foꝛe impeditũ ⁊ creditur eiuſ
modo poſſeſſionẽ amittat ſiue culpa ſua ſiue nõ yerbo ſimplici vt eſt glo. notin.c. paſtoꝛalis extra de off. deleg.
Ne; N ſiue foꝛtuito caſu.licet enim debuerat incũbere in. c. ſane de foꝛo compet. Et ſimiliter etiã ſi nolit iudicare ⁊z
GD NR ſuo pi i ne aliquã oat . 5.. 5 petatur reuocari vt ſit teſtis ſtetur ei ſi iurat ſe nibil de cauſa illa
ðRB uo pignoꝛ ne 9 iqua patiatur iactura . tamẽ ne ſcire vt ibi cum ibi plene nota.⁊ eſt glo.in. c. dilecto extra de teſti.
2“— quid amarũ in creditoꝛibus cõſequat᷑ benigni/ Tamen poteſt pꝛobari gontfarin⸗ vanirrt faabert⸗ iarerariu
. “ ſam i zonz:! ibi per euz cũ quo ſto. no ſolo addito ꝙ idẽ eſt in alijs
„ A us cauſam interpꝛetamur ⁊ ei recuperatione do wi ſekvel ſtatutu diſponit ſtari dicto alicuius. nam poteſt pꝛoba
— namus ⁊c. ri ↄtrariuz vt per Bal.in.l.contra —H quẽ
„ „ z1,5„2 i lo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
me remitto ⁊ pono glo. de qua agin verbe 5
De iure dominij impetrando. Et melius nota maioꝛis auctoꝛitatis ſcriptu
n L. ſecunda cum gloſa. BZal hie dieit iſlum texieſſe ram qʒ teſtes: quod admitto cum dubiuʒ eſt de
umtn ſingulareʒ ad boc — ꝙ agens ex cotractn vider rennnci⸗ numero annoꝛum vel temꝑis lapſu vt ⁊ ſupꝛa ſi
. 1, re pene appoſite in eo in reſolutõe cõtractus etiã iĩ nihil conſequi 1 io. dixe. l. iij. alias contra vt ſupꝛa
le poſſit ex contractu.⁊ ꝙ renũciatio inducitur in decretis ⁊ in pꝛi⸗/ minoꝛ ſe Rru l. in e kee ndis Sed nich ſi
MU6 uilegijs ex actu cõtrario etiam ertraiudiciario vt ibi per eum e de fide in ru. l. in ex BDBecd quid
ummd, quo ſto. Et addo etiã tex. not.in.l.ſi ſtillicidij. ⁊ ibi Balgd.ff due appareãt ſcripture.vna que dicit ſtipulatio ,
d . uprno ſerul anle vl mneenei ſenclnei ex eo ꝙ ui pa/ nem fuiſſe Bononie alia Rome eageʒ die · Re
ueg titur fieri obſtaculuz rei ſue vel iuri ſuo vt ibi per eum ad ques . 4 . . ,
2 me remittol? pono tex cum glo. de qua agimus. Quoꝛum ver ſpondeo bonus iudex iubebit cin potius ſit cre
D ba ſunt bec. è dendum:quod ſi nõ viderit neutri credet pt ſu/
ä L. Si creditoꝛ pignus iure dominij a noſtra ſe pꝛa de fide inſtru.l.ſcripture ⁊c.
A ametr renitate poſſidere petijt:⁊ poſt foꝛmã reſcri pti De duobus reis
m alio anno a vobis accepit vſuras a beneficõ im *
mt – petrato receſſiſſe videtur ⁊c. . ſnali in me. mie Bal. hic dictt ſtum rer. eſſe notadus
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ hannito non põt ſolui durãte empe banni p
= CTQue ſit longa conſuetudo. pter eius fugã licet ſſens eſſet ⁊ accuſatus ſolũmõ poſſet ei ſol
— . ſ . . ui per illum tex. vt ibi per eum cuz quo ſto. Uno addito ꝙ;
ul m CHBloſa in r ubꝛica Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe no/ hot non eſt mirũ.quia põt bãmitus vbiq; cõueniri vt in.l.papinia
„ 2„ “— tandam ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ conſiliũ ciuitatis repꝛeſentat ipſam nus exuli.ffde minoꝛi.⁊ voluit Bar.in.l.adulter. ff de adulte. et
totã ciuitatẽ vt ibi per euz cum quo ſto ſimpłr. quia gloſa clara Bal.in. l.iuris oꝛdinẽ.C. de uriſd.om.iudi.? Bal.in addit. Spe
ng eſt ⁊ non eget alia noua mea interptatione. Pꝛo qua tamen cu. in tit. de compe.iudi:ade.in verſi.bannitus ⁊c.⁊ Ludo. roma.
„. facit tex. in. l.municipibus. ff de condi. 2 demon. cum ibi not.ad l. ſed ſi hac..liberos.ff de in jus voca.vbi plus dicũt ꝙ idem eſt
que me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ.Cni⸗ verba ſunt hec. in eo loco a quo eſt banitus ⁊ debet in eo loco reſpõdere per pꝛo
— Qe ſit longa conſuetudo ⁊c. Vel die ꝙ licʒ curatoꝛẽ ibi wer eo –☛ me remitto ⁊ pono text. de quo
64 due vices faciãt cõſuetudinẽ verum eſt ſi popu agimus. Cuius vᷣba ſunt hec. . .
6 Sð . . . ſt ipon Z. Cum duo eandem pecuniã deberẽt: ſi vnꝰ ca
4 eu lo placuerit vel conſilio quod vicem eius repꝛe itis diminutbe cremptus eſt obligatide: lt
ſentat vt idem fieret in futurũ. Ael nõ exempliſ pitis diminutõe cxemptu gatide: alter
òððM iũ:vel nõ mali . nõ liberatur. multũ enim intereſt vtruʒ res ipſa
e vnius ſed pluriũ:vel nõ malis ſed bonis. ſic er/ . 1 E!
4 inducit᷑. x. ãni Foſt. . ſoluatur an perſona liberetur manẽte obligatio
R go inducit᷑.x.ãnis vt dictũ eſt:multomagis.xx. . . S
K eeee gutẽ tã 5 ne: alter durat obligatus.⁊ ideo ſi aqua ⁊ igni
0% „ . vel.xxx. Si autẽ tãto tempoꝛe quo nõ extat me interdictus eſt alicui fideiuſſoꝛ poſtea ab eo va
₰ℳ α moꝛia: tũc potius dicit᷑ vetuſtas qᷓ; cõſuetudo. inceraictuz
atn, Gloſa in.l. pri tus tenetur ⁊c.
ℳ. 1* ola in.l.pꝛima. Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe notan ſaniias;
* dam ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõſuetudo inducir per decẽ annos licet De exceptionibũs.
α ℳ 7— ſit ↄtra diſpoſitõem legis dĩmode non ſit a iure impꝛobata. Sz „ .
„ 6* glo in. l. domini pꝛedioꝛũ. C. de agrico.⁊ cenſulibꝛo.xj. dicit in⸗ Bloſa in. l. pꝛima. . Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingu⸗/
. S ducitur per triginta annos. Seꝗ glo.in. c. fi, de conſuetudi.ii,vj⸗ larem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ debitoꝛ ſoluẽs alicui de voluntate cre
PES

itoꝛi ripſo iure v non ope exceptõis. pꝛo qua glo. fatit
reſölcvgeu, fe verbo. obli. idem eſt ſi ſine eiꝰ vo /
luntate ſoluitur ⁊ poſtea pecunia pucniat ad eum vt in. l. nõ ſoluz
cum ibi nota.ff. ſolu. matri ⁊ ita teneo- Uno addito ꝙ rs
ex ſola pꝛomiſſione facta alteri de voluntate creditoꝛis libera dr
bitoꝛ vt in.l.ſi debitoꝛ de ſolutio.per quẽ ita voluit HBal. in.l.fi.
de conſtitu. peu. Quinĩmo dico ꝙ ſi ſolueret etiã poſt reuo
cationẽ liberatur ſi non fuerit notificata ei reuocatio.l.nomę..
que res pigno.obli. poſ.⁊ notificatio iſta debet ſieri per publicnz
inſtrumentũ per illum tex. m vnã lectu. ad quam me remitto ⁊
pono glo. de qua agimus. Cuius ver ba ſunt hec. . .
Doli mali exceptione ĩmo videtur ꝙ ipſo in

re ſit tutus.pꝛimo quia illi quibus eſt nomẽ pꝛe
legatuz ⁊c.
De ſolutionibus.

L. Cum maritum. Bal. hic dicit iſtuz tex. eſſe ſingu/
larem quẽ dicit eti ſe didiciſſe a Jobh.paia ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ li

cet alias maritus non poſſit eſſe curatoꝛ bonoꝝ vxoꝛis ſue tamẽ

poteſt eſſe pcuratoꝛ vxoꝛis ad recipienduʒ ſolutionẽ pꝛo ea etiã
ſi ſit minoꝛ.xxv. annis vt ibi per eum. Sed tu aduerte ꝓ no
uo ⁊ vero intellectu iſtius tex.qui bene ⁊ ſubtiliter põderatus ꝓ
bat totum contrarium. Nam dicitur ibi ꝙꝙ non valet ſolutio hu
iuſmodi facta viro in damnũ mulieris niſi ipſa maioꝛ facta rati/
ficauerit eam pꝛout ibi dicitur. ergo nõ potuit ſolui marito. hoc
modo ego intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

Z. Cum maritum tuũ a debitoꝛibus tuis mino/
ris vigiutiquinqʒ ãnis conſtitute veluti ex cau/
ſa tibi debiti aliquã accepiſſe quãtitatem nec ta
mẽ cõſenſum accõmodaſſe ſignifices: nulluʒ ti
bi potuit pꝛeiudiciũ fieri:niſi factam ſolutioneʒ
poſt maioꝛem etatem ratam feceris ⁊c.

De fideiuſſoꝛibus.

L. Si fideiuſſoꝛ. ¶ Zal hic dicit iſtum ter. eſſe notãduzʒ
ad boc pꝛopoſitũ ꝙ exceptio epłe dini Adriani põt oppomi ẽt pꝑꝰ
ſententiaʒ. ⁊ ſic non eſt exceptio dilatoꝛia vt ibi per eum. Et idem
etiã dicimus in exceptõe cedendarũ.nam põt opponi ẽt poſt ſentẽ
tiam vt eſt tex.in.l.ſi fideiuſſoꝛibus. .idem.ff.eo.tit. de quibꝰ ex
ceptõibus v earũ natura poſuit etiã Specul. in tit. de exceptio.in
getercio vſq; ad verſi.ſed quero ⁊c.⁊ ſcribẽtes in.l.fi. C. de cõſti
tu.pecu.⁊ Bald.hic ⁊ etiam in.l.imediate ſequẽti.⁊ Ange.in au
ten.de duob.reis in pꝛin.ad quos me remitto ⁊ pono tex.ð quo
agimus. Cuius verba ſunt bec.

L. Si fideiuſſoꝛ nullaʒ quidem cautionẽ faciat
oſtẽdens ſe fideiuſſoꝛem extitiſſe.pᷣſentibꝰ au/
tem tabularijs hoc cõfeſſus eſt ꝙ in fide ſua eũ
ſuſceperit.dubitabatur a paleſtina aduocatõe
vtruʒ ne poſt duos menſes liberetur quaſi ſine
ſcriptis fideiuſſione facta ſᷣm generalia edicta
ſublimiſſime pꝛetoꝛiãe ſedis an vtpote ſcriptu
ra interueniẽte tenebatur ⁊ diuiſio alia introdu
cebatur ſi idem iuris eſſe debet tam in publicis
cauſis qᷓʒ in pꝛiuatis. Sancimus itaqʒ niſi con
feſſio litteris expoſita fuerit a fideiuſſoꝛibus ⁊
ex repꝛeſentatõe perſonarũ licet ſtatio ſuꝑ hoc
pꝛoceſſerit:attamẽ adhuc ſine ſcriptis ẽe fide
iuſſoꝛẽ videlicet in cauſis pꝛiuatis exiſtimari:et
duobus menſibus effluentibus ab huiuſmõi ne
xu fideiuſſoꝛes liberari niſi in tempus certũ da
ta eſt fideiuſſio.tunc enim in tantũ eam extendi
inquantũ atteſtatio fuerat expꝛeſſa.ſi autẽ pub/
lica iam interueniat ⁊ tunc omni modo atteſtati
onem pꝛo ſcriptura haberi.multis etenim pꝛiui
legijs pꝛopter publicas neceſſitates publico iu
ri pꝛeſtitis non ab re eſt ⁊ nos huiuſmodi pꝛe/

rogatiuam ei condonare ⁊c.Ludo.bologninꝰ.

X. Heneraliter. Bal. hit dicit iſtum tex. eſſe ſinanlar⸗
ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ vbi aliqua pꝛoducũtur in vnũ eſſe Wuwee
cauſa alterius vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter cum de in
tellectu iſtius tex. alias dixerim in pꝛimis interptatoibus noſtris
ad quas me remitto vbi etiã poſui iſtum tex. v ideo pꝛo nuᷣ ez
non pono ne fruſtra occupemus membꝛangaas.

De donationibus.

Z.pꝛima. Bald. hie dicit iſtum text. eſſe ſingularem ad
boc pꝛopoſitũ ꝙ licet traditio inſtrumẽti transferat vtiles actio/
nes ⁊ exercitiũ dir̃ctarũ ſi natura cõtractus ad id põt adapiari.xt
in.l. fcum ibi not.C. de pact.cõuen.alias autẽ transfert ſolũ̃ ex/
ercitiũ directarũ vt in.l.meuia.ff.ſolu.matri.⁊ in.ltutoꝛ ff.de tu⸗
telis. ⁊ in.l.qui cirographũ.ff. ve lega.iij tamen hec ſunt vera imn
inſtrumẽto debiti perſonalis.ſecus eſt in inſtrumẽto debitj reał
nam videtur transferre dominiuʒ ⁊ hoc ſi fit cauſa.⁊ het pꝛoce
dunt etiam ſi traditio fit tercio ſecus ſi fit debitoꝛi.quia induclt
tacituʒ pactũ de non petendo vc in.llabeo.ff. de pactis cũ ibi not.
n ue me remitto.⁊ pono textũ de quo agimus. Cuius verba
unt hec.

C. Emptionũ mancipioꝛũ inſtrumẽtis donatis
⁊ traditis ⁊ ipſoꝛũ mancipioꝛũ donationẽ ⁊ tra
ditionẽ factaʒ intelligis.⁊ ideo potes aduerſus
donatoꝛẽ in rem actionem exercere ⁊c.

Z. ſecunda. Sal.hic dicit iſtum tex.eſſe not. ad hot pio
poſitũ ꝙ ceſſionarius dicit eſſe creditoꝛ vt ibi per eum cuʒ quo
ſto.⁊ idem voluit ipſe met Bal.in.l.per diuerſas in.x.qdne.⁊ in
l.ab anaſtaſio.E.mandati.⁊ Bal.in.l.vbi adhue in.vij.colum.C
de iure dot.⁊ Saly.conbonoñ.in.l.ſi a creditoꝛe.C.de actio.⁊ ob
liga.⁊ Jo.an.in additio. Speeul.in tit.de ceſſio.actio.in rubꝛiꝛ
vide ẽt per oẽs ſcribẽtes maxie do.meũ Alex.ð imo.in.xxiij col.
in.l.i.fl.ſi cer.geta.⁊ ego alias dixi in rubꝛi.eo.tit:in repetit.illius
rubꝛice.⁊ Paul. de caſtro in ſuo conſilio.xxxix.⁊ Ludo.roma.

in ſuo conſilio.cxlij.inip.ꝙ ceſſionarius ⁊c.vbi ponũt quid in ſta

tutis ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimuſ.Cuius ver
ba ſunt hec.

L. Si nominis perſecutionẽ in te emancipataʒ
pater tuus titulo donatõis tranſtulit fruſtra p
tendit qui debitoꝛi tuo extitit heres conſenfum
fuiſſe debitoꝛis neceſſariũ cum ſatis fueratacti
ones eo nomine tibi mãdatas fuiſſe ⁊c.

L. Conſtante. Bal. bie dicit iſtum tex. eſſe nolandum
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet mulier conſtante matrimõio non poſſit
donare dotem ſuam. tamẽ poteſt cedere actionẽ futurã. Sʒ
tu dicas ꝙ tex. iſte hoc mihi non pꝛobat ſibene ⁊ ſubtiliter pode
retur.ſed gle.bene ditit hoc ibi. ð quo alias dixi in puimis ilel
pꝛetatõibus noſtris hic ad quas me remitto.⁊ pono text.de quo
agimus. Cuius verba ſunt bec.

Z. Conſtante matrimonio dotem penes mari/
ritum ſuũ conſtitutam auia tua donare tibi non
potuit ⁊c.

L. Si quis pꝛo redemptione.i.fi. Zalc hiedi
cit iſtũ tex.eſſe ſingul. ad hoc ppoſituzʒ ʒlcauſa pia vicat meti
modis de quibus per glo.in. ſi quio Ticio. f de legal ij. Aper
glo. in rubꝛi. C. de ſacroſan. eccle. ⁊ in.l.id quod paupibus. Ld⸗
epiſ. v cleri. v in. c. quia cõtingit extra de religi vomi. ? in auleninn
militer.C. ad.l.falcid. ⁊ per Inno. in. c. ſigniſicãtibus exiſa ded
fic.dele.⁊ Spec.in tit.de inſtru.edt.S.nũc aliqua. Igdem eſt in
refectõe domus.nam hec appellatur cauſa pia ſm eum bel iſtuz
tex. quem tamẽ ego intelligo cum grano ſalis qudo vomns
cendio vel ruina coꝛruerat alias autẽ non. Nam ex qualimen 4
ſonarũ ⁊ expenſarũ boc debet iudicari vt eſt glo.in termine ne
ex duobꝰ. .pꝛio.ff.de nego.geſt.ᷣm quã ego intelligo iſtü tex.x
hit in eo. expꝛeſſe dicitur. Cuius verba ſunt bec. is
L. Si quis pꝛo redemptõe captiuoꝛu pecunie
dederit ſiue per cautionẽ dare pꝛomiſ. Erit un
cunqʒ quãtitatis cognoſcat ſe neq; repetition

—

hn

ue ne
gat gabtn

oiphr
tleee

ſere et i ni
gnet,
disfna

6

aln
s

1
i⸗

e

Geiin

umlind tuh

mmiru, tc
lan ie⸗

Nüſ

,
ar

efentomn

ſſtin

Auemi⸗

nestun

4 .
—

Noiircines

Al. M

iemnigitsudasate

ſtsddümen

ßencnmiar

eligin etistulln

Hoidhkgrnnnanne Rrat

thartttilinnns Ne

Zerntilairteiin dut
GittultutAtCraN
aieiugx: Maaa
ittbnllueri
imfRu ei
GniDunat e
NNrNNNeinti tien
Mngumene N
Gnliuffiind.

ndenetzaitie tue
ielnmtuſtuin

migiegautzatrt⸗

Nnntine

?

25128

uen
Na
L

t

4ℳ
O

habefe neqʒ exactionẽ cantõis poſſe declinare
vtpote geſtis: ſicut in donatõibus nõ ſubſequ/
tis ſuper inſinuatõe eiuſdem quãtitatis eo vide
lłcet quia pecũias accepit vel pꝛima vice vel pꝰ
cautionẽ neceſſitatẽ habente pijſſimaʒ admini/
ſtrationẽ adimplere nulla ei moleſtia vel inquie
tudine inferenda vel ab eo qui pecunias pᷣbuit:
vel ab alijs ex leguʒ auctoꝛitate ꝑmiſſis hoc re
quirere:ſed tantũmodo ſacramentũ pꝛeſtare ꝙ;
revera omnẽ quantitatẽ ſine dolo malo vel ali/
qua diminutõe ad redemptionẽ dederit capti/
uoꝛũ:ſimili etiã modo a geſtoꝛũ abſoluimus oꝛ
dinatõe donationes rerũ mobiliũ vel ſe mouen
tium quas viri gloꝛioſiſſimi magiſtri militũ foꝛ
tiſſimis pꝛeſtãt militibus tam ex ſua ſubſtantia
qᷓ; ex ſpolijs hoſtiũ ſiue in ipſa belloꝛũ occupa
tõe ſiue in quibnſcũq; locis degere noſcũtur ⁊c

De donationibus cauſa moꝛtis:

Z. finali. Bal. hic dicit iſtuʒ tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛo
poſiiũ ꝙ donatio cauſa moꝛtis non eſt contractus nec eſt vltima
voluntas.ſed eſt quedam ſpẽs mixta ex duobus vt ibi per eũ cũ
quo ſto ſimpliciter. De quo alias legẽdo dixi in.l.ij.ff. de lega. pꝛi
mo ⁊ ad ibi per omẽs dicta me remitto: Uno pꝛo nũqaddi/
to ꝙ de hoe poſuit glo.in.l.ij.ff.de dot.pꝛelega.⁊ Barr. Bald.⁊
Jo. de imola in.l.qui in poteſtate.ff. de teſtame.⁊ Bal.in.l.i.in ſe
cunda colum. C. de nupt. ⁊ Bal. in. l. licet. C. de pactis. ⁊ Bal. in
l. ynica in fi.C. q non pet.par. Bal. in.l.ſenũ.C. qui teſta.fac.

poſſ.⁊ vide ẽt ꝑ oẽs in.d.l.ij.de leg.pꝛĩo.⁊ per do.meũ Alexa.ð

imola im.l.impoſſibilis.ff.de ver.obli.⁊ Pet.de anch. in ſuo con/
filio.ccclxxij.incip. Mulier non poteſt contrahere ⁊c. ⁊ do.me/
nʒ Alex. de imola in.d.l.ij.in quarta colũ. ⁊ etiaz in vlti.colum.v
Ange.in conſilio.cxxvj.ad quos me remitto.⁊ pono text.de quo
agimus.Cuius verba ſunt bec.

L. Cum de moꝛtis cauſa donatõe dubitabatur
⁊ alij quidem inter vltimas voluntates eã poſu
erunt ⁊ legatis aggregandaʒ eſſe cenſuerũt.alij
autem inter donationes quae inter viuos conſi
ſtunt eam poſuerũt eoꝛuʒ dubietate exploſa ſan
cimus omẽs moꝛtis cauſa donatões:ſiue iuxta
moꝛtẽ facientis fuerint celebꝛate:ſiue longioꝛe
cogitatõne moꝛtis ſubſequute ſunt:actis mini/
me indigere.neqʒ expectare publicarũ ꝑſonarũ
pꝛeſentiã: ⁊ ea quae ſuper huiuſmodi monumẽ
tis ſolent adhiberi:ſed ita res pꝛocedat vt ſigꝗn
qʒ teſtibus pᷣſentibus vel in ſcriptis vel ſine lit
terarũ ſuppoſitiõe alios voluerit moꝛtis cauſa
donationẽ facere ⁊ ſine monumẽtoꝛũ acceſſiõe
res geſta maneat firmitate vallata ⁊ nullam ca
lumniã accipiat:neqʒ pꝛopter hoc ꝙ geſta ei nõ
acceſſerint inefficax atqʒ inutilisvideatur ⁊ om
nes effectus ſoꝛtiatur quos vltime habẽt libera
litates:nec ex quacũqʒ parte abſimilis ei intel
ligatur ⁊c.

CQui accuſate non poſſunt.

L. pꝛima. Bal. bit reputat iſtum tert.eſſe ſingularem
ad hoc pꝛopoſitũ q accuſatio piudicialis ⁊ maioꝛ pᷣfertur mioꝛi
etiã pꝛius mote ſeu inſtitute vt ibi per euz cũ quo ſto in dicto ſuo
SGed iſte tex.nõ bñ pꝛobat boc ꝙ accuſatio eſſet hic inſtituta ſen
mota ſed ſolum inſcriptio facta erat ad penam talionis vt ibi in
fine in verſi.tam ⁊ ſi pꝛioꝛ inſcriptio ⁊c. ⁊ ita intelligo iſtum text.
bene ⁊ ſubtiliter ponderatũ. Uno addito ꝙ ideʒ eſt in inqui
ſitione foꝛmata.nam tollitur per accuſationẽ ſuperuenientẽ ſᷣm
glo.oʒdinariã in.l.ij.S.ſi publico ⁊ ibi per omẽs.ff de adulcer.⁊

Bal.in ſua mafgałita in verbo aceuſatõ in vetſi. tercio.⁊ Imno.
in.c.cum dilectus extra de purga.cano. ad quos me remitto ⁊–
pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

A. Mꝛiꝰ ẽ vt crimibꝰ que tibi vt grauioꝛa ab ad

uerſario tuo obijciũt cedis atqʒ vulnerũ rũde⸗
8. ? tunc ex euentu cauſe iudex extimabit an ti
bi ꝑmittenduʒ ſit eundem accuſare:tam ⁊ ſi pꝛi
oꝛ inſcriptionem depoſuiſti ⁊c.

Gloſa in.l.pꝛima in glo.magna in verbo ex euẽ/
u ꝛc. Bal. hic reputat iſtam glo.ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ
ꝙ vulnus illati ita demuũ punit ſi infert viuo ſecus ſi moꝛtuo.q;
tunc non dicitur vuinus. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero
intellectu illius glo. que bene æ ſubtiliter ponderata non loquit
in vulnere ſed in verberibus inter que eſt omnino differentia vt
in. l.pꝛetoꝛ. .atrocem ⁊ ibi per Bar.ff de iniurijs.⁊ per Bald. in
l.edita in.xxiij. colum. C. de edendo. Nam poteſt quis percuti ſi⸗/
ne ſciſſura dũmodo tangatur cutis ⁊ ſic non eſt vulnus vt in.l. ſᷣ
ſarnus.ꝭ.rupiſſe.ff.ad.l.aquiliam. ⁊ poſuit Ange.aretiin ſuo li.
bello maleficioꝛũ in verbo ꝑcuſſit ⁊ vulnerauit ⁊c.vbi late loquit
de bijs faciene differentiã ad quos me remitto ⁊ redeo ad gio.ðᷣ
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CEx euentu ⁊c.in verſi.vel dic quarto ⁊c.

Gloſa magna in verſicu.vel dic ⁊c. in.l.pꝛima.
Bald. hic repntat iſtam glo.ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ
licet in accuſatõe non debeat poni dies ⁊ hoꝛa delicti vt in.l.libel /
loꝛum.ff.de accuſat.⁊ in.l.ij. .ſi quis.ff.de eo quod certo loco.⁊
hoc etiam voluit Bar. in.l.is qui reus.ff.de publi.iudic.⁊ Bar.
in.l.pantonius.ꝭ.pꝛuno.ff.de aquir.heredi, ⁊ Bar. in dicto.5. ſi
quis.⁊ Oldra.in conſilio.cxix.vbi dicũt hoc eſſe verum nili pete
retur ab accuſato vt apponerẽtur ad finẽ vt poſſit ſe defendere ⁊
dicere ꝙ ea die vel hoꝛa erat alibi. Et poſuit do.meus Alexa.de
imola in ſuo ↄſilio.lxxii.in quinta colũ.in pꝛimo volumine incip.
plenũ conſiliũ ⁊c.⁊ in conſilio.c l.in ſecũda colum.in vᷣo volu.in/
cip. videtur pꝛima conſideratõe c.⁊ Bar.in ſuo conſilio.ccxviij
iſicip. Catherina accuſauit ⁊c.⁊ Angel. in conſilio.clxxviij.incip.
ſi inquiſitio inepte foꝛmatur ⁊c. Tñ ſi poſuit ea in libello tenetur
illa pꝛobare vt ibi per eum cũ quo ſto.⁊ idem voluit Bar. in. d.l
pantonius.S.pꝛimo.⁊ Bar. in.d.l.is qui reus ad quẽ me remit
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CUel dic quinto ſᷣm Aʒo.ꝙ hic erat tale cri/
men obiectum accuſanti quo pꝛobato pꝛius in
tendi non poteſt vt cõuenerit me criminaliter ðᷣ
furto ferni ſui ſubrepti certa die.vel ꝙvulnera
nerim eum ſernũ ⁊ ego eum reaccuſo ꝙ ipſe pꝛe
cedenti die occiderat eum hec ſecũda placet ⁊c

Glo.in.l.ſeuatus. Bal.bic dicit iſtam glo. eſſe notan /
dam ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ in libello accuſationis põt concludi boe
modo peto talem punmiri ſ̃ᷣm foꝛmã ſtatutoꝛũ vel legum etiam ſi
non dicat in ſpecie vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Plus dico ꝙ
etiam ſufficit ſola narratio delieti ſine aliqua concluſione vt in.l.i
S. pꝛimo. ff. ad turpilia. ⁊ voluit Bal.in.1. ij. C. ð infamibus. ⁊ ha
betur in.l.libelloꝛuʒ. ff.de accuſatio.ad quos me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CAd eam imo ⁊ ſi ad ſuos vt.ff.de accuſat.l.i.
⁊. ij. .ff.ad turpilia.l.i.S. accuſationeʒ que ſunt
contra. Sol.⁊ ſui includuntur cum dicit ſuam

eſſe cauſaʒ. ar.ff. de libe.⁊ eoꝛũ libert.l.i.ij.⁊.iij.

⁊ quando appellãduʒ ſit.l.ſi quis pꝛocuratoꝛio
S.ſed ſi alius.debuit ergo hic admitti.ſed quia
tutoꝛes habet illi pꝛeferũtur.ar.ff.de accuſat.l.
ſi plures.ſi vero non eſſent vel eſſent ſed negli/
gentes admittitur vel de ſuſpecto eos accuſat.
⁊ facit infra de falſis.l.ſi ad te ⁊c.

L.ſecunda. ¶ ZBald · bic dicit iſtum tex. eſſe ſiugularem ad
bot pꝛopoſitũ ꝙ pꝛeſumptio legis dicitur eſſe pꝛobatio euidens.
ſed aliquãdo dabetur pꝛo inſtrumẽto liquido vt in l.i.C. de pe /
nis. ⁊ in.l.quicunq;.C.de apo.publi.libꝛo.x.De cuius tex.intelle/

diri in aliſs noſtrio interptatõibus pꝛimis ad quas me pemit
* hoe Bal in. l. .. pꝛimo. C. ve rei vxo. actiol. ⁊ lin ſua
margarita in verbo notariua. Aliqudo pᷣſumptio dicit liqui/
diſſima pꝛobatio vtin.l.ſi tutoꝛ cum ibi nota.maxime per Bal.
C. de peri. tut.⁊ voluit idẽ Bal in.lita demũ in fi.C. de pꝛocur.
facit.l.i.⁊.ij.C. de teſtame.mili.cum ibinota.per Ludo.roma.
⁊ etiã per DPaul.de caſtro in ſuo conſilio.xv.ad quos me remit
to ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L. Si cautiones quibus Secundinus ſolutam
Eugenio pecuniam pꝛobare ſe dicit tutoꝛes vel
curatoꝛes tui ſuſpectas vt falſas habeant.pꝛo/⸗
pꝛio nomine cum non liceat alieno non pꝛobibẽ

tur in crimine falſi ſubſcribere: nec enim facile

tutoꝛes vel curatoꝛes qui ex officio ⁊ periculo

ſuo res pupilloꝛũ vel adoleſcentiũ adminiſtrãt
ſententia notãtur: niſi euidens etiã calumnia iu
dicanti apparebit ⁊c.

De accuſationibus.

BGloſa in.l.ſi quis homicidij in verbo non puta
uerit vc. in ſine. Bal. bic dicit iſtam glo. eſſe ſingularem ac
boc pꝛopoſitum ꝙ iniuria facta famulo videtur etiam eſſe lfacta
domino ſuo. Pꝛo qua gloſa facit tex. in.l.item apud labeõz
5. ſi quis fecerit. f. de iniurijs. Et binc eſt quod dicimus ꝙ pꝛiui

legia conceſſa dominis extẽduntur etiam ad eoꝛum famulos qñ
ſunt perpetui in ſeruitio non autẽ ad tempus vt ſunt famuli cle/

ricoꝛũ qui ſunt perpetui ſeruitoꝛes eoꝛũ.alias autẽ non vt not.in
l.ij. E. de epiſ.⁊ cleri.⁊ voluit Archid.in.c.ij.xi.q.i.⁊ Bar.in.d.
l.ij. ? Ludo. roma. in ſuo ſingulari in verbo pꝛiuilegiũ.⁊ Sederi.
de Senis in ſuo conſilio.cvj.ad quos me remitto.⁊ pono glo.de
qua agimus. Cuius verba iunt hec.

NMNon putauerit.ſ.docere de pꝛeuaricatõe pꝛi
mi quod eſt etiam cũ pꝛoſequitur ſuam vel ſuo/
rum iniuriam vt modo nota.⁊ quod ſubijcit ad
ſequens.ſ.homicidij quod eſt ſequẽs ratõe pꝛe
uaricatõis de qua regulariter deberet ante do/
cere. Iteʒ quod ſubijcit paſtoꝛũ ideo dicit.quia
a paſtoꝛihus hoc crimen.ſ.homicidij pꝛimo de
uenit.ſ.Cayn ⁊ Abel.⁊ quod ſubijcit coges nõ
abſolute.ſed ſi vult accuſare coges euʒ ſubſcri
bere vt vel non vt andias eum. Ael dic ſecuudo
Fm. B. quidam fecerat iniuriã ⁊ poſtea homi/
cidium in paſtoꝛes:⁊ ſic ſecũdus accuſatoꝛ de
homicidio ⁊ dc iiuria inſcripſit obmiſſo de ho
micidio ⁊ ſequens crimen.ſ.iniurie peruenitur
que ante homicidium facta fuerit:quod totale
tale cepit a paſtoꝛibus vt Cayn ⁊ Abel. Tu dic
melius tercio ꝙ tria delicta cõmiſerat.pꝛio ho
micidiũ vnius paſtoꝛũ:poſtea iniuriã fecerat ali
is.tercio pecoꝛa abegerat.⁊ ſicexquo obmittit
pꝛimũ deſcẽdit ad crimen paſtoꝛũ ideſt iniurie
eis facte ⁊ domino per eos ⁊ latronũ:qui.ſ.ab
egerũt pecoꝛa.vel ſi iſte non fuerat oꝛdo in com

mittendo fuit ſaltem in libello accuſationis vt

habeat locum quod dicit ſequens.

Bloſa in. l.abſentem. Bal. hic dicit iſtam gloſaz el

ſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſicut ſuꝑioꝛ poteſt adiri quando
factũ eſt nulluz ratiõe oꝛdinis ita quãdo eſt nullum ratõe incom
petentie iudicis vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciler. quia glo.

clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatõe mea. Cui
3 Cuius ve
ba ſunt hec. Ver,

CNRefoꝛmabit ſententia habita pꝛo nulla vt ⁊
ſupꝛa eo.l.ſi accuſatoꝛibꝰ.⁊ ſupꝛa quomõ ⁊ qñ
iudex.l.ſi vt pꝛoponis.⁊ hoc quãdo lis nõ fuit

conteſtata. quid autem ſi ſe lite conteſtata ab,

ſentauit hoc idem.

Sloſa in.l.ſi quis ſe. Bal bic diett iſlam goeeſe ſin
gularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ accuſatõ poteſt pꝛoponi viua voce
eum qui neſcit ſcribere dumodo fiat inſcriptio ad penã talionis
vt ibi p euʒ cum quo ſto. De quo vide tu ẽt not. per GBar.
in.l libelloꝛi.ff. de accuſatio. vbi ponit an requirat᷑ ſibellus vel ne
⁊ Specu.in tit. de accuſa.in pꝛin.⁊ per do. meĩ Alex. de imol. in
l.i. in tercia colũ.ff. de edendo ad quos me remitto ⁊ pono glo de
qua agimus. Cuius verba ſunt bec.

CLibellos accuſando criminaliter ⁊ querelaʒ
quãdo ciuiliter agitur ſᷣm Aʒo.vel libellos a ſe
ſcriptos:⁊ querelam quãdo apud acta facit ſi/
bi ſcribi libellum per alium:vel libellum quãdo
eſt in ſcriptis dandus:⁊ querelam quando ſine
ſcriptis hoc poteſt fieri vt de dignita. l. quotiẽſ
libꝛo.xij.vel libellum quãdo ſcit ſcribere:que/

relaʒ quando neſcit:vbi verbo tenue pꝛodeſt ac

cuſare ⁊ ſcribere ⁊c.

L. Abſentem. Bar. 1 Bal. bic dicut iſtum tex. eſſe no
tanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iudex iniquitatis eſt ctiã iudex nulli/
tatis vt ibi per eos cum quibus ſto.
venit tacite in cõmiſſiõe vt in.l.fi.⁊ hoc ibi voluit Bar. ff. de iure

patrona.⁊ in.l.quedam. ff.famil. herciſ.⁊ voluit bar.in.l.i. C. qä

do pꝛouocare.⁊ bald.in additio. Specu. in tit. de appellat. in ver.
dies ⁊c.⁊ Inno.in.c.dilecti extra de appellat.⁊ per do.meũ Ale
xa.de imola in conſil.ſᷣo in quarto volu.incip.de validitate com
miſſionis ⁊c.maxime in quinta colum.⁊ etiam in conſilio.xx in
eodem quarto volu.incip.viſo titulo qõis ⁊c.⁊ Abba in conſil.
ſuo.lxxxxvij.in pꝛimo volu.conſilioꝝ ſuoꝛũ incip.Allegaui iuxta
oꝛdinem ⁊c.⁊ Ange.in conſilio.cxxxix.incip.viſis omnibus ⁊c.⁊
eliam in ſuo conſilio.clxxvij.incipiente.De citatione fienda ⁊c.
ad quos omẽs me remitto.⁊ pono ex.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec.

Z. Abſentem capitali crimine accuſari non poſ
ſe:ſed requirenduʒ tantũmodo annotari ſolere
ſi deſit vetus ius eſt. Et ideo cum abſenteʒ te

ignoꝛantẽ te cui nunquã vllum crimen denũcia

tum eſſet per iniuriaʒ a pꝛeſide pꝛouincie in me
tallum damnatũ dicis quo magis in pꝛeſenti te

agente vt aſſeueras iam nũc fides iuri poſſt itil/
luminari pꝛefectũ pꝛetoꝛio adire cura:qui quid

quid nouo moꝛe ⁊ antea foꝛmã conſtitutionum
geſtum depꝛehenderit pꝛo ſua iuſticia reforna
bit ⁊cetera.

Gloſa in.l.ſi accuſatoꝛibus. bal.bic dicit iſaz glo⸗
non eſſe alibi ⁊ ſic facit eam ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi cita⸗
tio non fit legitime non valet ſententia ex inde lata vt ibi per cuʒ
cum quo ſto. De quo vide tu not in.c.querelam extra de ſe
ſcript.⁊ in.l.vir bonus:fl.iudi.ſolui.⁊ in.liſi pater.C.ne de ſtatu
defuncto.⁊ per Paul. de caſtro in ſuo conſilio.cccij.⁊ Federi. de
Senis iu ſuo conſilio.ccxij.⁊ illuſtreʒ do. Sran.are.in ſuo cõſilio
lxij. incipi.ex facto pᷣſupponitur ⁊c. vbi ponit etiã quid in pꝛinRt
pe an valeat eius factũ ſine citat ione vt ibi per eum.ad ques me
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec·

Sententia abſolutoꝛia habita pꝛo nulla. Et
idem eſſet in ciuili ꝙ ſi ipſo iure eſſet nulla ſi le

gitime citatio facta non fuerit vt ſupꝛa quomo

⁊ quãdo iudex.l.ea que ⁊c.

Gloſa in.l.ea quidem. bald hic reputat iſtaz gloſſe
valde notandam ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſufficit pꝛobare crimen e
notoꝛiũ licet crimen non pꝛobetur vt ibi per eum cũ quo ſio⸗
Uno addito ꝙ idem voluit etiã glo. in.c.ad noſtram erten
de emptio. ⁊ vendi.⁊ glo.m.l.ſi vero..qui pꝛo rei.ff.qui ſatiſda.
cog. vbi alias legendo dixi ð hoc poſt olios ſcribẽtes ibi.ꝛ idẽ et
voluit bar. in. l. ciues. C. de appellat. ⁊ bar. in dicto. ·qui pꝛo ri

Uno addito ꝙ nuliitas

lileͤ

ecdweide
danun mnn
Ubrryweuinſtinni, .
nuinnanlarudtetn
Aiſeielinentifg id
init diutlis
Gicfertdinm
Pentinſilx
IagemuisMiefnuic,
ſesnewemungnkiſi
Ntnstonigderenerriet
Mignummnpituensrld
nſfufmmmin eni
gtinimigiitnina
Cnrberſerere.

Naſhterr.

Mrnn B
niimu
Nlifüe . RM
nenuen
nnlminantnn
uenlinn ii Arn
N r
deitittann nn,
anren
u rmikein
Pcen N
ho RN. .
rtiinne

lig i
l acke ſenitine

geiee N „.
ſetſern n i⸗ 4 8
kinitih titit
D ſe unlnnn
mmu⸗ Wkine⸗ r

ſin nen rihzn
tn Ci A

nn

nnnie en en
nnee
Bit an nned
n

—

☛ 1.

=g g

ð
ʒ —

„

2 7752

.

S
r. MW

f.qui ſatiſca. cogal vbi alias legendo diri de hot poſt alios ſcribẽ
tes ibi.⁊ idem voluit Bar. in.. ciues. C. de appella.⁊ Bar. in di /
cto. S. qui pꝛo rei.⁊ Bal.in.l.cum fratrem. C. de bijs quib vt in
dig.ad quos oẽs me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius
verba ſunt bec. . .
C Nec notoꝛijs.nam tunc non crimen ſed no/

toꝛium eſſe ſufficeret pꝛobari ⁊c.

L. penultima. Bal. hic dicit iſtuui tex eſſe valde nota.
ad hoc pꝛopoſitum ꝙ maleficia que debent denũciari debent cũ
qualitatibus ſuis denũciari que grauãt delictũ vel ſubleuant ali/
as non dicitur perfecta denũciatio vt ib i per eum eum quo ſto.
Et idem voluit etiã Bar. in.l.in delictis. 5. ſi detracta.ff.de noxa.
actio.⁊ Ange.in.l.heredes.ꝭ.ſi quid poſt.ffde teſtame.⁊ Ange.
aretiein ſuo libello maleficioꝛũ in verbo addidit ⁊ detraxit ⁊c. ⁊
⁊ Ange.puſinus in ſuo ↄſilio.cclxx.in pꝛia col.⁊ do.meuſ Alex.
de imola in conſi lio centeſimo in tercia colum.in pꝛimo volumie
iucip.ſuper pꝛimo caſu ⁊c.⁊ in conſilio.xli.in quarto volumine in
ſeeũda colu.incip.viſis ⁊ optime diſcuſſis.⁊ in conſilio tercio in
quarto volumine incip.ſuper pꝛoceſſu cauſe.x in conſilio.ixxxiij.
in tercio volu.incip.An ſi iudex ⁊c.ad quos me remitto. ¶ Ino
etiam addito'ꝙ debet etiã deuũciare omẽs delmquẽtes adeo
ſi obmittit vnũ ex eis p inde eſt ac ſi nulluʒ denũciaſſet ᷣm Bal.
in.l. minoꝛibus in fi.C. ad ſylla. Et quod plus eſt debz denũ
ciare malefieia etiã non punibilia vt in. l.ft.. diuus. ⁊ boc ibi vo
luit Bar. Jo. de imola. ff. de publi. iudi.⁊ idem voluit bart.in
l. diuus.ff. de cuſto.reo.⁊ in.l.i..ad denũciationẽ.ff. ad turpili. et
etiaz in.l.ſi quis in graui.ꝭ.ſi maritus.ff.ad ſylla. ⁊ ibi Lud.ro-.
