patitur ſe cum pꝛima.⁊ etiã vbi additur vel minuitur ali’quid. ⁊
de hoc vltimo eſt etiã text.ſingul.in.i.cum in plures.ꝭ.lege.ff.loca
ti. ⁊ voluit etiã idem BGal.in..l.i.ad quẽ me remitio ⁊ pono glo.
noſtram. Cuius verba ſunt hec. .
C Aoluerat pꝛetoꝛ non dico ſtipulatoꝛ.: qꝛ tunc
ipſo iure tolleretur vt inſtttu.quib.mod.tol.ob
liga.S.penul.Sed videtur ꝙ etia vbi pars non
nouauit.camen non teneatur niſi ſemel ꝓmiſſoꝛ
ipſo iure vt ſupꝛa de verb.obli.l.qui bis que eſt
contra.Sol.vt ibi expone:quia non tenetur am
plius.ſ.ſoluere:ex vtraqʒ tamen tenetur vt hic:
licet exceptio competat vt hic ⁊ ſupꝛa de legatiſ
pꝛimo.l.huiuſmodi.S.cum pater. Et diſtingue
hic.quia aut expꝛeſſe agit ꝙ fiat nouatio ⁊ fiet:
aut nec expꝛeſſe nec tacite ⁊ vtraqʒ remanet vt
ſupꝛa de re iudi.l.iiij:.ſi ex cõuentione.aut agi
tur tacite ⁊ tunc remanet vtraqʒ. ſed pꝛima ope
exceptõis remittitur vt hic niſi ſit actũ vt rema
neat.arg.ſupꝛa qui ſatiſda.cog.l.ſi fideiuſſoꝛ in
pꝛin.non tamẽ dicas tacite agi vt olim innouati
one dicebatur quãdocunqʒ aliquid noui fieret.
vt inſtitu.quib. mod.tolli.obli.. pꝛeterea ſʒ ita
ſi hoc ſit veriſimile vt hic erat. Quid enim ſi in
foꝛo madij.x.mihi pꝛomiſiſti.poſtea ea.x.in fo
ro auguſti vtraqʒ facta fuit ante pꝛimũ terminũ:
certe ſatis videtur cõpetere exceptio cõtra pꝛi/
mã ſtipulationẽ arg.huius.l.⁊ ſupꝛa de fideiuſ.
l.ſi fideiuſſoꝛes in pꝛin.⁊ de nouatio.l ſi pupil/
lus in pꝛin. Item nota ꝙ hic mutauit pꝛetoꝛ pꝛi/
mũ pꝛeceptũ:quia interloqutoꝛiuʒ vt ſupꝛa de re
iudica.l.quod iuſſit ⁊c.

Gloſa in.l.pꝛima. Bar. bic reputat iſtam glo. ſingul.
ad hoc quomõ cõſtituatur pignus in nõibus debitoꝛũ vt ibi ꝑ eũ
um quo ſto ſimpliciter.quia glo.clara oſt æ non eget alia mea no
na interpꝛetatõe. Cuius verba ſunt her.
CIn eo quod hic pꝛetoꝛia vt genns ponit᷑ ⁊ iu/
dicialis ponitur vt ſpecies vt inſtitu.de diui.ſti
pula.⁊ ſupꝛa de verb.obli.l.ſtipula.nam in illis
lex pꝛetoꝛia ⁊ indicialis ſunt ſpecies oppoſite.
⁊ coequeue.⁊ eodeʒ modo ponitur cõis vt ſpẽs
coequeua ad pꝛetoꝛia hic autẽ vt in genere ⁊c.

Rem pupilli ſaluam foꝛe.

L. Cum pupillus. Sal. bic dicit ſtum tex. koꝛe ſingu.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ nõia debitoꝛũ ctinent appellatiõe eoꝛuʒ que
habemus in pr̃imonio vt hic per eum cum quo non ſto.qꝛ text.
iſte bene ⁊ ſubtiliter ponderatus non pꝛobat mihi boc. nam dicit
Erenrpellarze rerum ⁊ ſic ſub illa appellatõe rem pupilli ſaluã
oꝛe cõtinenri videntur nomina vt ibi dicitur in tex. ⁊ ſic nõ dicit
de bijs que habemus in pr̃imonio.nec q appellatiõe patrimonij
veniat nomina debiton. Pꝛeteres loquit tex verbũ videt
quod denotat fictioneʒ vt in. li. . deieciſſe. ff. de vi ⁊ vi arma.cum
ſimilib. ſic iſte tex.mihi non pꝛobat hoc.ſed bene appellatõe re
rum quid veniat cuius rei verbũ latiſſimũ eſt vt in.l rei appella⸗

tõe cum vulgaribue.ff. de verb.ſigni. Et binc eſt q dicimns
ꝙ nomina debitoꝛi non veniũt appellatõe bonoꝝ mobilĩ vel im
mobilid.ſi appellatõe bonoꝝ ſimpliciter pꝛolatoꝝ vt inc ſ. extta
de pignoꝛi.⁊ voluit Gart. in.l.ſi cõnenerit la Fa. ff.de pigno. actio.
⁊ Bar.in.l.vxoꝛi.fj.de vſufruc,lega.⁊ in.l.mouennũ.ff de verbo.
ſigni in. . i. .. in pecnlio.f de peculio. ⁊ Daul. de caſtro inſus
conſil.ccclxxxxxv.⁊ ẽt Oldr.in ſuo conſilio.clxiij · Sed bñ noia
veniũt appellatõe kalendarij vt in.l. qui filiu. ff. de lega.ij. vbi per
Bar.eniã aliquid de hoc.⁊ per Bar. in.l.pꝛedijs..pater ff eo. ti
tu. ad quem me remittoe ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius ver
ba ſunt hec.

L. Cum pupillus a tutoꝛe ſtipulatur rem ſaluam
foꝛe non ſolum quae in patrimonio habet: ſed
etiam quae in nominibus ſunt:ea ſtipulatiõe vi/
dentur contineri.quod enim in tutele iudiciũ ve
nit hoc ⁊ in ea ſtipulatõe continetur ⁊c.

Rem ratam haberi.

Z. Cum minoꝛ.S.finali. Scribẽtes bic repult iſi
tex.ſingularẽ ad boc pꝛopoſt itũ ꝙ üle qui appellat a ſentẽtia lata
contra falſuʒ ꝓcuratoꝛẽ videtur ratificare omnia geſta per eum
vt ibi per eos cũ quibus ſto. De quo vide tu et not.per glo.
magnã in fi.in.l.litem. C. de pꝛocuratoꝛ⁊ per glo.ᷣin...ſi expꝛeſſim
ff. de appellatio. ⁊ in.l.ſpurij.ꝭ.pater.ff.de decurio.cum ibi nota.
ad que me rmitio ⁊ pono tex.ð quo agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt hec.

CSalſus pꝛocuratoꝛ de rato habendo cauit:at
qʒ ita dqminus a ſentẽtia iudicis ꝓcuratoꝛe vi
cto pꝛouocanit:ſtipulatõis defeciſſe condictõeʒ
apparuit.cum ad auxiliuʒ cõmune ſuperatus cõ
fugiſſet ꝙ ſi dominus qui ratũ non habuit pecn
niam exegerit: ſtipulatio de rato cõmittetur in
eam pecuniaʒ quã dominus acceperit quuis ni
hil pꝛocuratoꝛ accepit ⁊c.
Blo.in.l.quo eniʒ.S.penul. Seribentes hie marie
Bal. dicunt iſtam glo.eſie ſingularẽ ad hoc. ppoſitu ꝙ ſlle dieit
appꝛobare omnia facta ab aliquo nõie ſuo incõtinenti ;pꝛimum
ſcit ilia ⁊ non cõtradicit vt ibi per eos cũ quibus ſto. De quo
vide tu not.per glo.⁊ HBar.in.l.i..pena.ff.de liber.agnoſ.⁊ bar.
in l.ne in arbitris. C. de arbitris. ⁊? Bal.in.i abſentis in ſecunda

⁊ tercia colu.C.ſi cert.peta.ad quos ine remitto ⁊ pono gloſaʒ de
ꝗqua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CAccipienduʒ ideſt cuʒ pꝛimũ certioꝛ fact eſt
vt hic ⁊ ſupꝛa de ſolut.l.ratum:ſed videtur ma/
gis poſt tempus vt ſupꝛa de verbo.obli. l. quid/
quid.S.fi.Solu.idem eſſet hic ſi infra aliquod
tempus certum ratũ haberi cautũ eſſet. argu.in
fra de ver. ſigni. l. boues.S.hoc ſermõe.⁊ ſupꝛa
de iure dot. l. ſtipulationem ⁊. l.ſeq.⁊.l.dotis.⁊
ſupꝛa qui ⁊ a quibus.l.matrimonij ⁊c.

L. Amplius. Ballhic dicit iſtum text. efſe ſingul ad boc
popoſitũ ꝙ compenſatio vicit᷑ petilio.⁊ is qui opponit cõpenſatio
nem dicitur petere ⁊ non excipere tantũ vt ibi per eum.⁊ icdeo di
cimus excõicatum qui poteſt excipere non poſſe opponere co/
penſationem vt im.c. dilecti cum ibi not.extra de iudicijs.ꝛ ila le/
neo in pꝛopoſito. Uno ſolo addito ꝙ compenſatio eſt potius
mutua petitio requirens litis conteſtatõem ſicut vera peatio hm
Balan.l.ne ;. C. de compenſat.ad quem me remilto ⁊ ad ea que
dixi ſupꝛa de condi.⁊ demon.in.l.meuius in bijs ſecũdis inteſpꝛe
tatõibus nr̃is ⁊ pono tex. de quo agim?. Cmus ver ba ſunt hec.
L. Amplius petitũ non eſſe verbũ labeo ita acci
piebat ſi in iudicio petuũ non eſt. ſi auteʒ in ius
eum vocauerit ⁊ ſatis iudicio ſiſtendi cauſa ac/
ceperit iudiciũ tamen acceptũ non fuerit ego pu
to non cõmitti ſtipulationẽ amplius nõ peti. hit
enim non petit ſed petere vult ⁊c.

L. Si ſine. F. in ſtipulatione in verſicu.ſane ⁊c·

mucor

mtm inß
ail ial faini d giin il
mguir niaß Reu⸗
gugantuinbe
Pulkamtiunn ſin .
ngmilprniin ſeß⸗ .
ſffaſnr. aeih
GAstwatndirihidh
inrcktfniunmun utn
lirrenininabekgn
6 .
erziem mngſſletn
Eeuttnitanli lsn
unnſli
Aidhukr iän mitmmdn
(ENANMAſönAiurn
WwONtiGi NNNNnu
ſiütendnnateninn un
letſcnin genun entniht,ui
dugn winpenſtnd imditin
Grenentint
ijuſengiluufnir
Obeſpiichenrnz
iſutftinitniirrint,

Atumntuckmnsnge

inunni tnizin⸗
Mminſtiniif nigr⸗
iiitr n ente
nriſgthſiſntnr⸗
iſcniriſnrtee
Nlntſhrtiſeninn
Kzünknſarie
ſlnſanig D
khdhtlkinie
Uummulnftie uc

Miezies
Rii Nin
iginnnririen

—
=
=
S=

4 ,
.
eſt
li ſn
ente n
Nad

r
. — eniiin
?JM
i

nmnt
gumaIrnit
enSiette
NACN.Atett
muHaa
ACNNX .
(Ennchetq; eniiui
ů
(Kunar tiſiftin
r ui Miaidſ, n
õ
õä
maudslit.
t ä

õ

eE
frer

Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingul. ad hoe pꝛopoſitũ clau⸗/
ſula doli ſubiecta in ſtipulatõne refertur ad incognita ⁊ e iam ad
obmiſſa vt ibi per eum cuʒ quo ſto ſimpłr. quia iſte text. optime
hꝛobat hoc ⁊ non eget alia mea noua interpᷣtatöe. Miſi ꝙ ad⸗
do vnũ ꝙ regulanitet nunq; refertur clauſula ad incognita per no
ta.plene per illuſt.do. Sran.aretin. in ſuo conſil. lx. incip. In cauſa
Philippi ⁊c.⁊ Pet.de anch.in ſuo conſil.ſo.⁊ Joba.de imola in
ſuo conſil.exxxviij.incip.Antequã veniã ⁊c.ad quos me remitto
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

C In ſtipulatõe ratam rem haberi hactenus cõ

pꝛehenſum fuerit. Lutiũ Litiũ ratum habituruʒ

cum id aperte ageretur: vt heredis eaeteraxqʒ
pſoneꝝ ad quos ea res pertineret omitterẽtur:
difficile eſt extimari doli mali clauſulaʒ cõmitti
Sane cum per impꝛudentiã he perſone omittã/
tur:actio ex doli clauſula competit ⁊c.

Gloſa in. l.finali. Franciſ.tigri.⁊ Bal. dicunt iſtam glo.
foꝛe ſingularẽ ad hoc tutus exceptõe pꝛeſcriptõnis ſi ſoluit põt
repetere ſolutũ vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito
ꝓ in contrariũ facit quia hec exceptio eſt odioſa pᷣm Bart. hic ⁊
Bal. in.l.fi. C. de edic.diui adri. tolle.in.xvj.oppo.⁊ BGal. in.l.fi.
C. de anna.excep.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agim.
Cuius verba ſunt hec.

CScilicet ob cauſam datoꝛuʒ vel indebiti vel
etiã ſine cauſa vel furtiua vt notatur ſupꝛa in ea/
dem.l.ſi ſine in pꝛin.Et nota hic arg.qꝙ qui tutꝰ
eſt exceptõe.xxx.annoꝝ ſi ſoluet repetere poteſt
arg.ſupꝛa de adminiſtra.tuto.l.ſi pupillus ⁊c.

Judicatum ſolui.

L. Jam tamen. S.ᷣin hac el ſo. ZBal. bie dicit itum
tex:eſſe ſingula.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ꝓcuratoꝛ cõſtitutus ab aliquo
ſi non facit pꝛout dicit mandatus ſibi datum ſed facit iuxta illud
omnino habet actionẽ mandati cõtra conſtituentem ad intereſſe
ſuũ vt ibi per eum cum quo non ſto ita ſimpliciter.quia iſte text.
bene ⁊ ſubtiliter ponderatus non pꝛobat mihi hoc. ſed loquit in
caſu quo ꝓcnratoꝛ poꝛtet victoꝛia. ſecus eſt ſi eſſer ſi upatus put
ibi eicitur in tex.qui hoc conũderat non autẽ implementũ màda/
ti ꝓpꝛie vel impꝛopꝛie.Cuius verba ſunt bec.

In hac ſtipulatiõe hoc tractatur an is qui fi/
deiuſſerat ſi defenſionẽ obmiſerit mãdati iudi/
cio teneatur.⁊ hoc eſt verius non teneri.hij eniʒ
in quãtitate interuenerũt. ⁊ hoc illis fuit mãda/⸗
tum non in defenſioneʒ.Quid tñ ſi ⁊ ipſi hoc ſi/
bi afſumpſerũt vt defendant an mãdati poſſint
agere.⁊ ſi quideʒ victi ſint vtiqʒ quod ob reʒ iu
dicatũ pꝛeſtiterint cõſeqnẽtur.ſumptus tamẽ li/
tis minime petent.ſin autẽ obtinuerint poterunt
ſumptus litis conſequi quaſi iuxta mandatuʒ ⁊
ſi non mandatum fuerit ⁊c.

De pꝛiuatis delictis.

Bloſa in. l. finali. Bal bic dicit iſtaz glo. eſſe notabilẽ
ad boc ꝓpoſitũ ꝙ vbi actõ ↄpetit legis aquilie ibi põt agi crimina
liter vt ibi per eum. De quo etiam poſuit aliquid Bar. bic.
Pꝛo quibus facit glo.in.l.certi condictio in pꝛin. ff. ſi cert. peta.in
verſi.lex aquilia ⁊c.que dixit ergo ex maleficio.ↄe qua glo.ibi fe/⸗
ci mentionẽ in hijs ſecũdis iaterpcatõibns noſtris ad quas me re
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſi unt hec.
C Ideſt accuſationem in verſic.nũquid damno
dato vbi locum habet aquilia habet locũ accu/
ſatio criminalis pꝛiuata.pnblica eniʒ cauſa quã
doqʒ; habet locum vt inſtitu. ad.l.aquil..libe/
rũ.⁊ infra de iniur.l.pꝛetoꝛ..pꝛimo ⁊c.
Hloſa in.l.finali. Bal bæ dicit iſtam glo eſſe notãdz

ad hoc heopoſitũ ; poteſt agi criminaliter ſolum cõtra furem no
cturnũ vt ibi per eũ cũ quo in hoc ſto, Sed alia glo. ekt in. l. ij. ff. de

furibus balne.que dicit q poteſt agi criminaliter eti contra fu/
rem diurnũ.⁊ ſic iſte gloſe ſunt cõtrarie. ⁊ Bal.ipſe non acoꝛdat
eas net firmat pedes magis cũ vna q; cum alii. Sz tu dicas
glo. in. a.lifi. uon bene cõcludit illud quod ſupꝛa dictum eſt. ſed
remiſſiue loquitur ad:d.lij. ⁊ per conſequens videtur potius fir/
mare illam opi.quã ibi poſuit videlʒ vt vterq; poſſit accuſari cri/
minaliter ⁊ ita teneas pꝛo nunc. Uno ſolo addito ꝙ omnino
alie vemanẽet differẽtie inter furẽ nocturnũ ⁊ diurnũ.nã noctur/
nus poteſt impune occidi.ſed diurnus non niſi quãdo defenderz
ſe cum telo ᷣm Bar. in.l. ſed quicunq; in pꝛin. ff.ad.l.aquiliaʒ. ⁊
Ang. in..l. ſi vt allegas. C. de vſuris. v im.li.C. vnde vi.⁊ do. Anto.
in. c. olim in. xviij.colũ.extra de reſtitu.ſpoli.?⁊ Ange. areti. in ſuo
libello maleficioꝝ in verbo veſtem ac.in verſi.⁊ nota bene ð in
re ⁊c.ad quos me remitto.⁊ pono glo. de qua agimus. Cuiꝰ ver
ba ſu nt hec
Penam ⁊c.in verſi. item an pꝛo rapina hẽat
locuʒ accuſatio pꝛiuata.de publica conſtat vt in
fra ad.l.iuli.de vi publi.⁊ pꝛina.per ambos titu
los quidam non.ſed ex generalitate huius tituli

ſeu legis habere videtur ⁊c.
De furtis.

R. Itaqʒ fullo.. pꝛimo. Bal. hie dicit iſtum textũ
eſſe ſingula.ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ furtũ non dicit pſonalis iniuria.
led rapins ſic vt ibi ꝑ euʒ cũ quo to. De quo vide tuẽt not.
per Inno.in.c.nuper extra de ſentẽ.excõ.⁊ Bal.in ſua margarita
in verbo iniuĩia ⁊c.vbi ponũt de tenẽte clericũ in carcere an dica/
tur inferre iuiuriã ꝑſonalem vel realem. ⁊ etiq quid in eo qui de/
tinet ciericũ per veſtes vel per frenũ equi ſuper quo eſt.vel ſi fu/
gat eũ de poſſeſſione.⁊ aliquid ẽt per Bart.in.:.i.. hec in factuz
ff. de hijs qui deiece.vel effude.⁊ Bar.in.lelicitatio.ꝭ.quod nilicite
f. de public.ad quos me remitto. ⁊ pono textuʒ de quo agimus.
Cuins verba ſunt bec.

¶Secd furti actio malefidei poſſeſſoꝛi non dat᷑
quãuis interſiu eius rem non ſubripi quippe cuz
eius periculo res non ſit.ſed nemo de pꝛobitate
ſua conſequitur actionẽ ⁊c.

L. Si quis in ſeruitutem. Scribẽtes bic dicuũt iſtuz
tex. eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet in cauſa ciuili quis nõ poſ
ſit capi in domo vt in.l.pleriq;.ff.e in ius voca.cum ibi plene no
ta.⁊ maxime per do.meũ Alex. de imola. vbi ctiã alias egẽdo de
hoc dixi.⁊ etiã per do.meũ Alex. de imola in ſuo conſilio.xxiiij.
in ᷣa ⁊.xi.colũ.in ſᷣo volu.incip.an ſi quis inuẽtus ⁊c. Attamen
paꝛo cauſa criminali poteſt quis capi in domo ⁊ etiam inuitus ex/
trahi.vt eſt etiã glo.not.m.l.ſed hoc ita.ff.de imur. Et idẽ eſt
etiam in debito ſiſcali.nam poteſt quis capi in domo pꝛo eo vt eſt
tex.not.in.l.cum eo.ff.ad.l.iuliã pecul.Et idem eſt in omni cauſa
ciuili vvi tamẽ eſt annexũ crimẽ vt in.c.grauis extra de depoſito
⁊ voluit Paul.de caſtro in ſuo conſilio.xxxix.ad quẽ me remit /
to ⁊ pono :ex.de quo agimus.qui tamẽ bene ⁊ ſubtiliter ponde/
ratus non pꝛobat mibi hot.naʒ loquitur in fure qui cõmititt fur
tum in do:no aliena non autẽ in vomo ſua pꝛopꝛis.Cuius verba
ſunt bec. ð
L. Si quis in ſernitutẽ furtü fecerit ⁊ manumiſ

ſus depꝛehendatur: an fur manifeſtus ſit vide/
amus. Et ait ompo.libꝛo.xix.ad Sabinum
non poſſe euʒ mamifeſte cõueniri.quia oꝛigo fur
ti in ſeruitute facti non fuit manifeſti. Ideʒ Põ
ponius elegãter ſcribit: depꝛehenſione fierima
nifeſſuʒ furem. Caeterũ cum tibi furtũ facerem
de domo tua abſcõdiſti te ne te occidam: etiã ſi
vidiſti furtũ fieri attamẽ non eſt manifeſtuʒ ⁊c.

L. Si ſeruus comunis.S. quod vero. HBal.hie di
cit iſtum tex. eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ in actiõe depoſiti cõtra
ria que datur depoſitario cõtra dominũ venit culpa leuiſſima vbi
tex.idem pꝛobat in mandatario vt ibi per eum cum quo ſto.
Uno adito de hoc poſuit ẽt glo.⁊ ẽt ſcrnbẽtes maxime
HBar.in.l.quod nerua. ff. depoſiti.⁊ glo.in.l.i.C. eo.tit.⁊ glo. in. l.
pꝛima. ꝭ.ſepe.ff. eo.tit. ⁊ glo.in. .pꝛeterea inſtitu.quib.mod.re cõ
trabi. obli. ? in.l.ſi vt certo..nije videnduz. fr cõmod. ? Ludo. ro.
in ſuo ſingulari in verbo vepoſitarius ⁊c.ad quem me remutto ⁊

.

pono tex. de quo agimus. Cuins verba foꝛmalia ſunt hec.
CQuod vero ad mandati actionẽ attinet: du/
bitare ſe ait.naʒ eqʒ dicenduʒ ſit omnimodo do
miniũ pꝛeſtari debere:⁊ quidem hoc ampli? q̊ʒ
in ſuꝑioꝛibus etiam cauſis ſeruãduʒ eſt: vt etiaʒ
ſi ignoꝛauerit is qui certũ hominẽ emi manda/
uerit furem eſſe: nibilominus tamẽ damnũ deci
dere cogetur.iuſtiſſime eniʒ ꝓcuratoꝛẽ allegare
non fuiſſe ſe id damnũ paſſurũ:ſi id mandatum
non ſuſcepiſſet:idqʒ euidentius in cauſa depoſi
ti apparere.Nam licet alicui equuʒ videatur nõ
opoꝛtere cuiquã plus damni per ſeruuʒ euenire:
q̃ quãti ipſe ſeruus ſit:multo tamen equius eſſe
nemini officiũ ſnũ quod eius cum quo contraxit
non etiã ſui cõmodi cauſa ſuſcepit damuoſnʒ eſ
ſe:⁊ ſicut in ſupꝑioꝛibus cõtractibus:venditiõe:
locatõe:pignoꝛe dolum eius qui ſciens retinue/
rit punienduʒ eſſe dictũ ſit:ita in hijs culpaʒ co/
rum cauſa quoꝛũ cõtrahitur ipſis potins dam⸗
noſaʒ eſſe debere.nam certã mãdantis culpã eſ/
ſe qui talem ſeruuʒ ſibi emi mãdanerit:⁊ ſimili/
ter eius qui deponat ꝙ noa fuerit diligẽtioꝛ cir
ca monendum qualem ſeruũ deponeret ⁊c.
SGlo.in.l.ſi ſeruus.S.locaui in verbo facere ⁊c:
Bar. ⁊ Bal. hic dicũt iſtam glo.eſſe notandazʒ ad hoc ꝓpoſi
tum ꝓꝙ colonus cõducens rem pꝛo certa mercede non facit freũs
ſuos niſi ſoluta mercede vel habita fide de ea.⁊ ſic tex.in..vendi/
te inſtitu. de rerũ diui.pꝛocedit etiã in cõttactu locatõis ſicut in cõ
tractuvenditõis.licet ↄriuʒ velit glo.fi.in fine in.l.ijj.C.de rerũ ꝑ/
muta. per tex.in.l.iij.ff.de pignoꝛa.actio.vt ib i per eam. Cui
adde tu not.ꝑ Bart.in.l.ex diuerſo in pꝛima colũ.ff.de rei vendi.

⁊ per HGal.in.l.i.in tercia colũ.C.de vſu ⁊ fruc.legat.ad quos me
remitto.⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CEt nota ex hijs quae hic dicit ꝙ fructus nõ
ſunt facti coloni agri:ergo locatoꝛ hic: quia do
minus fructuũ non quia obligati.ſed ⁊ illa rõne
poſſet agere ſi non eſſet dominus ⁊c.

Bloſa in.l.in actione.S.finali. Bal.bic vicit iſtã
glo.eſſe notãdam ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ debitoꝛ vendens pignꝰ ſpe/
cialiter obligatũ creditoꝛi cõmittit furtuʒ.ſecus ſi erat generaliter
obligatů vt ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo quo ſacit tex. in.l.
ſi pignoꝛe.ff.oe pignoꝛ.actio.vbi eſt caſus ad quem me remitto ⁊
pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. B
CPMignoꝛataʒ ideſt cõnentiõe ſpeciali vt infra
eo.l.ſi is:aliud ſi generali.vt.C.de ſeruo pign.
dato.l.ab eo. Ael expone vt in dicts.l.ſi is ⁊c.

L. Inter omnes.. recte. Scribẽtes bit maxie bal.
dicũt iſtum tex.eſſe valde notãduʒ ad hoc pꝓpoſicuʒ ꝗe licet glias
ſ cõmodatarius vtatur re cõomodata ad aliũ vſum faciai furtum
⁊ etiã teneat᷑ de interitu etiã ſi res pereat ſine culpa ſua.vt in.l.ſi
Vt certo.ꝭ.deniqʒ.⁊ ibi per Bar.ff.cõmodati.⁊ idem eſt etiam in

re depoſita vt eſt tex.notãdus in.l.qui furtũ.ff.de condi.furti.ta

men ratio amicicie oꝑatur contrariũ vt non teneatur de interitu.
De quo vide tu per Inno.in.ciſicut el ᷣe extra de inreiuran.circa
pꝛincipiũ ad quẽ me remitto.⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec.

CInter omẽs conſtat etiã ſi extincta res ſit fur
tiua:attamen furti remanere actionez aduerſus
fureʒ: pꝛoinde moꝛtuo quoqʒ homine quẽ quis
furto abſtulit viget furti actio:ſed nec mãumiſ/
ſio furti manumiſſionẽ extinguit ⁊c.

L. Sine in ſecundo reſponſo. Bald. bic reputat
iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ſentẽtia lata cõtra pꝛe
ſentẽ non citalũ vel non legitime citatũ valet ⁊ tenet vt ibi per enzʒ

cum quo ſto. Pꝛo quo etiꝗ faeit tey. qui melius pꝛobat inc
tenoʒ extra de re iudi.⁊ voluit Bar. in.l.i. ve in ius vocan. x etis
Bal. in auten. ſt omnes. C. ſi vt ſe ab heredi.abſti.⁊ Bal in. lij 6
quò ⁊ qnado iudex ad quos me remitto ⁊ pono tex. de qao agt 1
mus.Cuins verba ſunt hec.

L. Sine igitur in publico ſiue in pꝛiuato depꝛe/

hẽdatur anteqᷓʒ ad locũ deſtinatũ rem perferret

in ea cauſa eſt vt fur man ifeſtus ſit ſi cum re fur
tiua depꝛehẽdatur ⁊c.

BGloſa in.l.ſi quis vxoꝛi..ſi ſeruus ⁊cetera.
Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingularẽ ⁊ v nicã ad hoc ppo /
ſitum ꝙ tunc habetur ratio lucri quando eius pceptio fit ſine ia/
ctura alterius ⁊ non aliter vt ibi per eum cũ quo ſto. Unoe ſo
lo pꝛo nunc addito ꝙ lucrũ ſemꝑ dicitur deducto damno vt in. :.
iij. ff. de in reʒ verſo.⁊ in.l.ſeò ſi aduciatur.ff.pꝛo ſocio.⁊ in.l.mar
tius ⁊ ibi per Bar. ff. eo. tit. ? Paul. de caſtro in conſilio.clvij.ad

„

q́ᷓs me remitto.⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cuius verba ſunt bec
BHabeatur: ſi dicas hereditas dic deſijt im/
pꝛopꝛie poni:quia nũquã interfuit cum rei here/
ditarie nõ fiat furtum ⁊c.

BGloſa in.l.eum qui.S.õidem dicit.
iſtam glo.efſe notabileʒ ad poc ꝓpoſuũ ꝙ ſi plures res fuerſt ſi⸗
mul ſubtracte dicit ſolum eſſe vnũ furtu. Sed glo. in.l. vulgaris
in pꝛin. eo. tit. vicit torũ cõtrariũ.ſed Bald. non appꝛobat magis
vnaʒ ꝙ auam. Sed tu olcas ꝙ glo. in. d. l. vulgaris non dieit
hoc.ſed dicit ꝙ ſi vna res ſepe cõtractatur ſunt plura furta.⁊ ſie
non loquitur de pluribus rebus ſubtractis ꝓut videre potes. Et
pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Immo videtur occaſione cuiuſlibet inſolidũ
vt ſupꝛa in.S.papinianus:ſed hic ſimul.vnde ẽ
vnũ furtum ibi ſeꝑatim quare alter tantũ.⁊ hoc
ſtatim hic pꝛobat ⁊c.

Z. In furti in fine. Px. ⁊ Bal. bie dicut iſtum tereſſe
notanduʒz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet ludus pernitioſus nõ cadat in
ſpeciẽ delicti.tamẽ ſi alteri nocet non debet remanere impunitus
Quod facit contra faciẽtes trapolas ſᷣm eos ibi cũ quibus ſto.
Uno addito ꝙ multipliciter punitur ludus alias ꝓhibitus.
Et inter alias penas vna eſt ꝙ domus in qua luditur debet com
buri ſeu publicari vt in auten. alee ludus. C. de religi.⁊ alee luſu.
Et poſuit etiã aliquid Cy.in.l.vnica.C.quãdo imꝑatoꝛ inter pu⸗
pil. ? vid. ? Ang.in. Srſi quis at in aute. de eccl. tit. T Saly. ↄbono
nienſis in.l.i. C. de falſa mone.⁊ Paul.e caſt.ð in ſuo conſil.xliij.
ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agim?. Ci Yba ſunt hee
Eum eo qui pannũ rubꝛũ oſtendit fugauitqʒ
pecus vt in fures incideret:ſi quideʒ dolo malo
fecit furti actio eſt.ſed ⁊ ſi non furti faciẽdi cau
ſa hoc fecit non debet impunitus eſſe ludus ta/
men pernitioſus.ideo Labeo ſcribit in factum

dandam actionem ⁊c.

BGloſa in.l.ſi vendidero. Sal. bie dicit iſtam gloſaʒ
eſſe notandaz ad boc pꝛopoſitũ ꝙ vbicunq; competit alicui ciio
furti ratõe dominij alicuius rei eſtimat᷑ dominiũ rei ⁊ eti omes
vtilitates coherẽtes ei ſed non rõe intereſſe. ſed ſolusz intereſſe eſis
matur de perſe vt ibi per eü cũ quo ſto ſimpliciter. quia iſtaglo.
clara eſt ⁊ non eget aliqua mes noua inter pꝛetatiõe.Cuius verba
ſunt hec.

CSoluit de ſua bur ſa pꝛopꝛia.vel dic aut rem
pꝛius conſequar a pꝛimo ⁊ tunc nõ tollitur: aut
eſtimationem ⁊ tunc ſic ⁊c.

Bloſa in.l.inter omnes..recte. Bald. bic diet
iſtam glo. eſſe notabileʒ ad hoc ppoſitũ ꝙ fur dicens ſe creiiſſe
dominũ cõceſſurũ ſibi rem capere non excuſaiur nec ſtatur ei nec
creditur ei quin ſit furtum. ſed conſideranda ſunt es haopter que
debuit credere dñm cõceſſuꝝ vel non. Sed glo. in. . placuit
inſtitu. de obliga. que ex malefi. naſeũ.icit cotrarii. Quapoßter
Bal. hit ſaluat iſtas glo.hoꝛ modo vt dicamus ꝙ aut ſemel ha/
bui rem a te puta equa vſq; ad villam ⁊ ego vſus ſum equo etia
longius ⁊ ſtatur mibi ad hoc ꝙ credidi te longius cõceſſurũ

Bald. hic dicit

uanmſliimiönuumimicrge

gpttlkeuefiaun

in uns
gtnfafittmiaenan

4

ſuumntmglnsn mutt a

k rattnnid ulni udic
unamuaktinfed
YAlnNNefndtN
lelich mun rastmd an
(f AAfetttai Rü
WKöKtit N am
DMNfinfitNemd
ededagatnttnndn idun
Ehisguſnintcnnl
CIKCDaeriktotännntmenen
rknttn aam
ſocriibdhngtalunppngrnn en
Smttſugugitnn
ununnnelnrrit
(Muuihitittiin nen
igfnintnglitlienun,
ſanimnintnigin
ut tinſant inren
Qiſentkinhuigin, Ees
ſſgelnenetanene⸗
amzieſtig h⸗
nante
ituſnie i
Agiſcln e dn
i lettisene
fbiſeitenn e nane⸗
nnabnnbr⸗ 5
spgnsn iche⸗
Gkltiglieei
ſſetie hagnki
kuiteft d Nthne
Pacgeßeeen 4 lun cr⸗
Cole etmlen
WE

Uoſteg ihiegie 6
ge

.

;UäT LWBRꝙ1,——äõü

—
on mmmNtſiohißit
ä
“ð
õü
aAd di
1 urlpawinte! .
mCANE AXAüN
NET. 1
2?
tnAArdimnitan
l
õü
N.

Nmnd
16½ . Mbe Ne

*

. e netöllin
2 Win

ſe. ⁊ ita pꝛocedat glo.ᷣ in dicto..placuit.aut non habui rem a te.⁊
tunc non creditur mihi de credulitate mea, ſed cõſideranda ſunt
ea pꝛopter que debui vel non debui crepere.⁊ ita ꝓcedat gloſa in
boc.5. recte.De quarũ glo.intellectu ⁊ materia poſuit etiã aliquid
Bar. hic ad quẽ me remitto. Uno ſolo addito actõe furti
tenetur ille qui cõmiſit furtum etiã ſi dominꝰ excuſet eum dicen /
do illnd eſſe factnm voluntete ſua niſi ex coniecturis conſtet con
trariũ vt quia ſit conſanguineus vel amicus vel res ſit parua ⁊ ſi
milia ßm Bar . in hoc. 5. recte.⁊ etiam Bal.in.l.tranſigere. C. ð
tranſactio.Et Ange.aretl.in ſuo libello maleficioꝝ in verſ. ad ſe
defendenduʒ ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verbaſt unt hec. = .
Ideſt verius ⁊c.in verſ.quid in dubio pꝛeſume
tur. reſpõdeo eum nõ teneri niſi indicia pꝛoben
tur cõtra vt infra eo.l.qui vas..vetare. Item
nõne dicet ſemper ꝙ crederet euʒ velle ⁊ ſic nõ
teneretur.reſpõdeo cõſiderabimus quid debet
credere quãtum ad hoc vt alia actiõe teneat᷑ ſʒ

nõ furti ⁊c.
Si quis teſtamẽto liber eſſe iuſſus fuerit.

Z.pꝛima.S.hec actio. Bal. hic dicit Num text. eſſe
ſingulatẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ illa dicuntur eſſe bona que ſi unt in
dominio babentis ⁊ hoc vere ⁊ pꝛopꝛie loquẽdo.alias autẽ dñr
ea que bona fide poſſidemus vel ea in quibus aliquod ius vel
vtilitatem habemus vt in.l.is cui.ꝭ.bonoꝛũ.ff. vt in poſſeſ.lega.
⁊ etiam pꝛo quibus quis habet actionem ſi non poſſidet ea.vel ſi
poſſidet pꝛo eis habet exceptõcm vt in.l.rem in bonis.ff.ð acqui
ren.rerũ vomi..i⁊ voluit Har.in.l.rem alienam.ſj.de pigno.act.
2 Bar. in.l.cum res.C.ſ.res alie.pigno.data ſit.⁊ venit etiax õe
id quod poteſt exigi a debitoꝛibus deductis tamen expenſis in
exigendo ſᷣm Bar.iu.l.querebatur..ad.l,falcid. Et ẽt veniunt
iura ⁊ actiones niſi adiciatur verbum mobilia vel imobilia m
Baran.l.i.in fi.ff. de vſi ufruc, lega. ⁊ bar.in.l.q; tuberomis.ff. de
peculio in.S.in peculio.⁊ bald.in.l.ſi conſtante.ꝭ.fi.ff.ſolu.matr.
Et poſuit Ange.in ſuo conſilio.clxxxi.incip.ſi.A.fecit teſtamẽtũ
⁊c.⁊ do.Abb.in conſilio ſuo.xliij.in tercia colum.in pꝛimo volu
mine incip.quidam do. Anto. ⁊c.⁊ do.meus Alexan. de imola in
ſuo conſilio.xlv.in.vij.colum.in pꝛimo volu.incip.quid operatur
legatum ac.vbi ponũt quid veniat appellatõne bonoꝛũ. ad quos
me remitto ⁊ pono tex.· de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
CHec actio locũ habei:nõ tãtum in rebus que
in bõis fuerũt teſtatoꝛis ſed ⁊ ſi heredis inter/
fuerit dolum malum admiſſum nõ eſſe:quomi/
nus ad ſe ꝑueniret: ⁊ ideo ſceuola plenius tra/
ctat.⁊ ſi eam rem ſurripuiſſet ſeruus quã ðfun/
ctus pignoꝛi acceperat: hanc actionem honoꝛa
riam locum habere:plenius eniʒ cauſam bono/
rum hic accipimus pꝛo vtilitate. nam ſi in locũ
deficientis furti actõis pꝛopter ſeruitutẽ hanc
actionẽ ſubſtituerit pꝛetoꝛ:veriſumile eſt in om/
nibꝰ cauſis euʒ in quibus furti agi potuerit ſub
ſtituiſſe.in ſumma pꝛobatur hanc actionẽ⁊ in re
bus pignoꝛatis.⁊ in rebus alienis bõa fide poſ
ſeſſis locũ habere.idem eſt de re cõmodata te/

ſtatoꝛi. Item ſi fructus poſt moꝛtem teſtatoꝛis

perceptos hic ſeruꝰ qui pꝛo libertate pꝛoſpicit

contractauerit locus erit huic actioni.ſʒ ſi par/
tus vel fetus poſt moꝛtem agnitos tantundem
erit dicendum.

Z. pꝛima.S.ſceuola. Bal.bic dicit ſum ter. eſſe notã
dum ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ heres non videtur poſſidere ſed habe
tur pꝛo poſſidente ⁊ bona fide vt ibi per eum cum quo ſto.
Uno ſolo pꝛo nũc addito ꝙ idem eſt in hereditate iacente.
nam non poſſidet vere ſed ficte vt in.l.eius qui. ⁊ hot ibi voluit
glo.ff. ſi cer. peta. ⁊ idem tenuit Bal. in.l. ſ abducta in fi. C. furt.
vbi plus dixit ꝙ nedum ꝙ non poſſidet ſed etiam non detinet.⁊
dem voluit ipſe met Bal. in.l.fi.in fi. C. de edicto diui adri.tol-

ad quem me remitto.⁊ pono text.de quo agimus. Cnuius verba
ſunt hec.

CSceuola ait poſſeſſiõis furtũ fieri deniqʒ ſi
nullus ſit poſſeſſoꝛ furtũ negat fieri.idcirco au
tem hereditati furtũ non fieri.quia poſſeſſionẽ
hereditas non habet quae facti eſt ⁊ animi.ſed
nec heredis eſt poſſeſſio antequã poſſideat ⁊c.

Si quis omiſſa cauſa teſtamenti.

Bloſa in.l.ſi quis dolo. hBal.pic dicit iſtam gloſam
ſoꝛe ſing.ad hoc ꝓpoſituzʒ ꝙ vbi aliquid aquiri dño vero ex ſctõ
ſui adminiſtratoꝛis obligatur ẽt dñs ipᷣe ab eo vt in. l.iulianus. 9.
ſi pꝛocuratoꝛ. ff.de actio.empti. ſecus eſt vbi non acquiritur ſibi

ex facto eius vt in.l.ciuitas cum ibi not. ff. ſi cer. peta. ⁊ in.l.ſolu/

ꝛtum. ff. de.pigno.actio.ſed ipſe obligatur vt ibi dici.tamẽ nunq;ᷓ
ons tenet ex volo eius vt ibi per eum cum quo ſto per iſtaʒ glo.
Cuius verba ſunt hec.

CAcquiſua eſt dic ſᷣm.jr.aut delinquendo ⁊
in nihil tenetur pupillus vt.C.vnde vi.l.memi/
nerint ⁊ de regul.iur.l.neqʒ.aut contrahendo ⁊
tunc inſoliduʒ etiaʒ ſi non eſt ſoluendo tutoꝛ vt
C. de euicti.l.illud.⁊.C.de hijs quib.vt indig.
l.polla adminiſtrare ei tenetur: aut mediũ inter
hoc ⁊ obtinet quod hic ⁊ infra ne vis fiat ei.l.i.
GS. hoc edictum.r. Iteʒ facit ſupra de doli ex
cepti.l.apud.S.illa.⁊ infra de tributo.l.iij..i.
in maioꝛe conſtatꝙ tenetur inſolidum vt ſupꝛa
eo.l.ſi nõ totam. ⁊.l.i.ꝗ.penł.

Arboꝛum furtim ceſarum.

L. pꝛima. Scribentes bic maxime Bal. dicuͤͦt iſſũ textũ
eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ depopulatozes vinearũ ⁊ agroꝛũ
debent puniri pena capitali ſicut latrones vt ibi per eos cuʒ qui⸗
bus ſto.qꝛtext.iſte optie ppat hol. ¶Uno ſolo nõ obmiſio
buiuſmodi perſone poſſunt etiã capi pꝛopꝛia auctoꝛitate ſᷣm bar.
in.l.extat.ff.quod met.cau.in pꝛin.⁊ etia poſſunt impune occidi.
vt inal.i.cum ibi plene not..C.quado liceat ſine iudi.vendic.ad qᷓ
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
Z. Si furtim arboꝛes ceſe ſint ⁊ ex lege aquilia
⁊ ex lege.xij.tabularũ dandam actionem labeo
ait.ſed trebatiꝰ ita vtranqʒ dandã ait vt iudex
in poſterioꝛem deducat quod in pꝛima conſe/

qutus eſt ⁊c.
De incendio ruina ⁊ naufragio.

Z. Si quis ex nautragio in fi. Barto. bic reputat
iſtum text. ſingularem ad hoc ꝙ participiuʒ pꝛeſentis tempoꝛis
aliquãdo verificat ex temꝑe pnti vel in connenti elapſo. Tamen
ᷣm pꝛopꝛiã ſignificatõem ii eſt iunctu verbo eſt requirit factũ ⁊
etiã ꝙ factũ duret licet aliter capiatur ex interpᷣtaeione vt in.l.bij
qui in puteuʒ.ꝭ.quod ait pꝛetoꝛ.ff.quod vi aut clam. ⁊ idem vo/
luit ipſe met Bar.in.l.tutoꝛ qui reꝑtoꝛiũ.ff.de admini.iutoꝛ.Et
Bar. in dicto.S.quod ait ad quẽ me remitto ⁊ pono text. ð quo
agimus. Cuius verba ſunt hec. .
Quod ita cõueniẽs eſt ſi aliquo tempoꝛe pꝰ
naufragiuʒ interceſſerit:alioquin ſi in ipſo nau/
fragij tempoꝛe id acciderit nihil intereſt vtrum
ex ipſo mari quiſqʒ rapiat an ex naufragio aut

ex littoꝛe ⁊ c.
De iniurijs.

L.Sed ſi vnius..quod autem deinde ⁊cetera
Scaibentes hic maxime Bar. reputant iſtũ tex. valde not.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ nepos debet ali apatre ſuo non aũt ab auo.
cum quibus non ſto.quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter ponderatus
boc mihi non pꝛobat.nam dicitur hic ꝙ ſpectat ponius ad patrẽ

. elſ. b
eri filiſ ad ipʒ fliX. Pꝛeterea tex. iſte loquit in ſeruo ab
ler n aiftetſens actio iniuriarũ de qua hic fil mentio ei
competijſſet vt ſonat iſte tex. Cuius verba ſunt hec.

Quod deiñ ait qui iniuriã acceperit interdũ
ita accipienduʒ vt patri eius competat actio vt
puta nepoti facta iniuria eſt pater pꝛeſens eſt
auus abeſt ſcribit Julianꝰ patri potius dãdam
actionem iniuriarũ qᷓʒ ipſi nepoti ad cuius ingt
officiũ pertinet etiam viuente auo filiuʒ ſuum in
omnibus tueri ⁊c.

Sloſa in.l.item apud labeonẽ..tenetur in ver/
bo quem vc. Ball. hic reputat iſtam glo. ſingul. ad hoc pꝛo
poſitũ ꝙ licet alias vnicuiq; ſit licitum vim vi repellere vt in.l. vt
vim cum ibi not.ff. de iuſti.⁊ iure.⁊ in. l. i. C. vnde vi. 7 in. ſcien /
tiam. .qui cum arrete.ff.ad.l.aquiliã dumodo ſit iniuſte illata⸗
ſecus eſt ſi eſſet vis iuſta. vt eſt caſus ſingularis in.:.ſi ſeruus
C. de his qui ad eccle.confug.tamẽ hoc eſt verũ qñ vis infertur
nobiſipſis ſecus ſi infertur ↄtra alterũ vt eſt glo. not. in. d. l. vt viz
Sed hec pꝛotedunt niſi inferreret᷑ ſocio vel pꝛopinquo nr̃o quia
tunc eſt licitã etiã repellere vim talem ſicut quãdo infertur cõtra
noſmetipſos per iſtam glo.ſingul. Cuius verba ſunt hec.

Quem ideſt aliquẽ eoꝛũ ſi cõmittitur ⁊ ſic in
luria facta comiti videtur fieri ſocio itineris ⁊c

LZ. Sed ſi vnius..pꝛocuratoꝛem el ſecundo.
Bal. hic dicit itum tex.ſoꝛe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitum ꝙ
ſicut pꝛocuratoꝛ conſtitutus ad negotia põt in conſequentiã etia
deducere rem in iudiciuz. vt eſt glo. notabilis in. l.cum minoꝛ. ff⸗
rem ratam haberi. Ita conſtitutus hoc modo conſtituo te pꝛocu
ratoꝛẽ rerũ mearũ videt etiaz cõſtitutus ad exigenda nõia debi/
toꝛm v t ibi per eum. Pꝛo quo facit text.in.l.ſi pꝛocuratoꝛ
ff. de condic. indebi. ⁊ in.lcum pupillus.ff.rem pupil.ſaluã foꝛe
cum ſimilibus. Itaqʒ ſto cum Bal. in hoc quo ad iſtuz text.qui
Bal. etiã dicit eum foꝛe ſingul.ad aliud videlʒ ꝙ ꝓcuratoꝛ con /
ſtitutus ſimpliciter intelligitur conſtitutus generaliter ad omnia
indiſtincte per eundeʒ tex. Cuius verba ſunt hec.
Pꝛocuratoꝛem autẽ accipere debemus non
vtiqʒ eum cui ſpecialiter data eſt pꝛocuratio ac
tionis iniuriarũ:veruʒ ſufficit eum cui omis re/

rum adminiſtratio mandata eſt ⁊c.

L.pꝛetoꝛ.S.ſi mihi plures. Bal. hic dicit iſtum text.
eſſe ſinguliad hoc pꝛopoſitũ ꝙ delictũ dicit atrox ob concurſum
multoꝛũ deliuquentiũ vt ibi per eum cuʒ quo non ſto. quia tex.
iſte bene ⁊ ſubtiliter põderatus hoc non pꝛobat de iniuria atroci
Sed dicit ꝙ iniuria facta a turba hominũ vel a cetu cõiungitur
⁊ reputatur vna iniuria ſola non autẽ plures ſᷣm numerũ perſo/
narũ pꝛout hic dicitur in tex. Cuius verba ſunt hec.
CSi mihi plures iniurias feceris puta turba
⁊ cetu facto domũ alicuius introiſſes ⁊ hoc fa/
cto efficiatur: vt ſimul ⁊ cõuitium patiar ⁊ ver/
bera an poſſim ſeꝑatim tecũ experiri de ſingu/
lis iniurijs queritur? ⁊ marcellus ſecunduʒ Ne
ratij ſententiam hoc pꝛobat cogenduʒ iniurias

quas ſimul paſſus eſt cõiungere ⁊c.

Gloſa in.l.pꝛetoꝛ edixit..ſi ducitur. Bai.hic di
iſtam glo.eſſe notandazʒ ⁊ etiã ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi /
cunqʒ ꝑetitur iatereſſe ex maleficio ilie qui petit debet expꝛimer̃
certã q;titatẽ alias non pcedit petitio eius.vt ibi per eſ6. De
quo vide tu not.per Cy.in.l.i.in tercia qõe.C.de ſentẽ.que ꝓ eo
quod intereſt pꝛoſe.⁊ per Bart.in.l.fi.ff.ſi quis in ius vocat.non
ierit.⁊ etiam per Gar.in.l.i.in fi.ff.de actio.empti.⁊ Spec.in ti.
