intigvoltiemitn fl
Anccanimin unne
Nſordmm ännicndsnee
ſopetdernninnlmna
CKmNtelnte.
onl tſoeti Räiten.
Müntingaene 161
Dchiurirritngtrimmau
futhiggtr nonertiwete
Mntigiatrr tinn
gindnmitniri nni
igicſtti Amiineten
—
—
Ninelentinihine
ltrilhaninnd

—
diegeſn
ntmne ticis,
l i

t⸗

7

xit

2
R lcne
A
N

n
„
N
KN
AMpN,N Neon
tn enhin
. e i
U
nentun
* ii
ſ⸗ A alihi an
li. nöninni
Lſiten hlg
i ntnh,
s
. unn Uinr intt
M
umiiini
—
. Kaltſenn,
è..l
an
einnmit
nrtriumkin
”MZU
unctnuntuntmiſ
ENAENü Nif
Mlinalrtn nrſitt
õü
ax mENNN
WrsAxr
(Enn miinud dniti
”õ
xtmi tnumn itmn

.

1

mlani Nrgiſglanne
1Eratminais nihd
Autnrimti ,tnini

eapi Nui ainn

mamnunifiin⸗
4 rdlimninte

õäs
aiunn mn in crchunt

AmnRiir

ewiaiit

ummind ſenn
umarytſun id

Hlo. in. l. iuſiurandum ad pecunias in pꝛincipio
Bal. bic dicit iſtam glo. eſſe ſingularem ad hoc ꝗ iuramentuz de
veritate pꝛeſtitũ non ſufficit ſi iurans dicit ſe credere nam debet
tontinere ſic eſſe vel non eſſe vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno
addito ꝙ ſi hbuiuſmodi inramento affirmatiuo vel negatiuo ad/
ditur etiaz de credulitate ſimul valet ⁊ tenet vt eſt glo.nota.in.l.
ßa in. .iquod obſeruari in glo. magna cũ ibi plene nota,p Scrib.
maxime per Bal. C. de iura. cal. ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.
pe qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CLercioꝛetur ergo liquet manifeſte ꝙ non ſuf
ficit iurare ſe credere ſed pꝛeciſe ſic eſſe vel non
eſſe vt infra rerum amo.l.marcellus..qui rerũ
in fine ⁊ ſupꝛa ea.l.quotiẽs ſecus in ſacramẽto
uodã quod facit tutoꝛ vel curatoꝛ vt in auten.
yt hi qui obli. pꝛo hi.reſ.mi.S. vt autẽ. ⁊ ſecus
in ſacramento calumnie vt. C. de iureiurando
calum.l.ij. que ſunt ar. contraria ⁊c.

Slo.in.l.iuſiurandũ ⁊ ad pecunias.S.defenſoꝛ.
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingulareʒ ad hoc ꝙ pꝛocuratoꝛ
yniuerſitatis vel collegij vel ciuitatis debet habere mandatuʒ a
ſindico vel ab alijs qui adminiſtrant alias non valet vt ibi per eũ
cuz quo ſto ſimpliciter quia glo.clara eſt ⁊ nõ eget alia nona mea
imerpꝛetatione niſi ꝙ addo vnum verbum ꝙ ſi non haberet ſin
dicum quo mediante fiat pꝛocuratoꝛ poteſt cogi per officiũ iudi
cis conſtituere ſindicum ſibi m bart.in.l.eos..creditoꝛibus.ff.
de fideicõ liber. ⁊ bart. in.l.ſolent.ff. de ali.⁊ cib.leg.⁊ bal. in.l.ſi.
C. de teſt. ma.⁊ bal.in.l.Fa..ſed quia.C.de iur.calum.⁊ bald.in
addi. Specu. in titu. de appel. in verſi. fiad quos me remitto ⁊ po
no glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Defenſoꝛ mandatum habet a ſindico vel ab
his ad quos adminiſtratio pertinet qõ: ⁊ nota
ꝙeiſdem caſibus poteſt hic defferre quibus ⁊
procuratoꝛ vt ſupꝛa eo.l.iuſiurandum.&.fi. ſe/
cundum quoſdã.alij aſſimulant tutoꝛi vt quan/
do ſibi videtur ſcilicet deficientibus pꝛobatio
nibus poſſit deferre vt infra eo.l.tutoꝛi in pꝛin.
?. C. de tranſactio.l.pꝛeſes ⁊c.
Blo. in.l.ſed ⁊ ſi poſſeſſoꝛi.S.ſi cũ ð hr̃ditate.

Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingularez ad hoc ꝙ confeſſio ⁊
pꝛobatio non ſunt paria.nam ex confeſſione oꝛitur actio non aũt
er pꝛobatione vt ibi per eum cum quo ſto niſi quis conſiteretur
i lu ĩ quod alias eſt debitũ quia tunc oꝛitur indiſtincte actio ex ta
liconfeſſione õm do. meum Alex.de Amo.in. l. quidaz. fl. de cõſti.
pecu. in apoſtillis ſuis ad bar.ibi. Itẽ ex cõfeſſione ex delicto
famoſo oꝛitnr infamia non aũt ex pꝛobatione vi ibi per eum de q́
alias dixi in pꝛimis interpꝛetationibus noſtris ⁊ ideo pꝛo nũc lõ
gioꝛ non ero mſi e in hoc vltimo dico an ex confeſſione quis inſa
metur poſuit do. meus Alex. de imo.in.lʒ.ictus fuſtiuzʒ. ff. de his
qui not. infa. in apoſtillis ſuis ad bar.ibi ? Dau.de caſtro in ſuo
conſi.xxxiij.incipi. Super pꝛimo queſito ⁊c.in ſᷣa col.⁊ in conſil.
cxxxxi et ad ibi dicta me rcmitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cu
ius ver ba ſunt hec.
Si cum de hereditate probatuʒ eſſet ſubau/

di ⁊ pꝛonunciatum:nec actio ex ipſa pꝛobatiõe
naſcitur:nec in futuro pꝛobato irrogatur infa/
mia:niſi ſentẽtia vel confeſſio intercedat:ita cõ

feſſio ⁊ pꝛobatio non ſunt paria ⁊c.

BGlo.in.l.iuſiurã.⁊ ad pecunias.S.ſi ð qualitate
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe notandã ad hoc ꝙ acta iudicij
que non requirunt ſtrepitum iudicioꝛũ poſſumt fieri per iudicem
ſecularem in eccleſia vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno addito
ꝙ acta cauſe bene poſſunt fieri in eccleſia coꝛam iudice eccleſiaſti
to quando ſunt de cauſa eccleſiaſtica vt eſt tex.in.c.qua fronte cũ
ibi plene nota extra de appel.⁊ ibi per ſcribentes ad quos me re/
mitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CSi de qualitate iuramẽti fuerit inter partes
dubitatũ cõceptio eius arbitrio iudicãtis ẽ ⁊c.
L. Juſiurandum ad pecunias.S. fi.· ¶ZBal. bie dicit
iſtum tex. eſſe ſingularem ad hoc ꝙ ſententia ab obſeruatione in
iicij lata que habet cãz pniã puta ſolutionis vel alterius excepti
onis pemptoꝛie vel ad ꝓceſſuʒ parit exceptionẽ rei indicate ſecus

eſt ſi abſoluatur quis ſimplicit᷑ ab obſeruatiõe iudicij tant ũ quia
tunc non pꝛoducit exceptionem rei iudicate nam quia fuit abſo/
Eus ex eo quia male fuit foꝛmatus libellus vel quia nibil eſt p
latum vt ibi per eum ⁊ per Ludo. Roma.in ſuo conſi.ccxxiij.⁊ et
in canſi. clvi. vbi bonit de his cũ quo ſto. Uno addito ꝙ que
ibet pꝛedictarũ omnino abſoluit ab omni ſatiſdatiõe iudiciaria
vt il bꝛoperandũ..⁊ ſi quidem. C. de iudi.⁊ poſuit Bar.in.l.ti
cia · f.oe accuſat. cum ibi nota.ad quem me remitto ⁊ pono text.
de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
CQCum res in iuſiurandũ dimiſſa ſit iudex iurã
tem abſoluet ⁊ referentem audiet ⁊ ſcienter iu/
ret: condemnet reum nolentẽ iurare reum ſi ſol
uat abſe oluit non ſoluentem condemnat ex rela/
tione non iurante actoꝛe abſoluit reum ⁊c.

E. Juſiurandum quod ex conuentione.5. fi.
Bal. bic reputat iſtum tex. melioꝛem de iure ad hoc ꝙ cau
tio ð rato que regulariter admittittur in iudicijs vt in.liſi ſmme 5.
tum aũt ⁊ ibi per Bar.ff.rem ratã haberi ⁊ per Bar.in.l.dãnuz
§.qui alieno.ff. de damno infec.⁊ in.l.vulgo.ff.de admi.tuto.⁊ in
l. i. C e pꝛocu.⁊ ibi per omnes non aſit ad recipienduʒ pecunias
vt eſt tex.in.S.eos in auten.de collatoꝛibus niſi eſſet cõinncta per
ſona vt in.l.i.cum.l.ſequenti.ff vt in poſſeſ.leg. cum ſimilibus ſu
plet actionem mandati quia per vtranq; perſone conſulitur alias
aũt non vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ non ſu
plet qñ ꝓcuratoꝛ ex foꝛma ſtatuti in ſcriptis cõſtituit quia intelli
gitur de mandato ſuffcienti 'ᷣm Bald.in.l.Fa.C. de edi.actio.ad
quem me remitto ⁊ pono tex.iſtum de quo modo agimus.Cu/
ius verba ſunt hec.

Siue enim dominus petat cogetur docere re
us liquido ſe iuraſſe oppoſita ſcilicet exceptio/
ne ſiue ex ſtipulatione de rato agat neceſſe habe
bit ipſe de periurio ſuo docere ⁊c.

L. Juſiurandum.i.pupillus. SBald · hic dicit iſtum
tex.eſſe notandum in argumentuʒ ꝙ in contractu pupilli non põt
opponi clauſula vt ſtetur ſimplici dicto aduerſarij vel eius verbo
vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ de his poſuit ẽt
illuſt. do. ranci.areti.in ſuo conſi.clx.incipi.onga eſt iſta cõſul/⸗
tatioꝛc.⁊ ẽt do.meus Alex.de imo.in.l.a titio.ff.de verbo.obli.in
vltima col.⁊ ideʒ Bal. in Nca. C. de ↄᷣhen.emptio.in.vij.q.vbi po
nit etiã quid in contractibus alioꝛũ maioꝛuzʒ ⁊ Bal. in.l. Fa. . d. in
pe.col.C. cõia delegatis ⁊ Bald.in.l.in ementis in.iiij.qõe.C.de
ghẽ.emptio.⁊ Bar.in.l.hec vẽditio.ff.de pᷣhen.emptio.ad quos
me remitto. Uno ſolo etiã addito ꝙ non valet etiã conuentio
vt debitum non poſſit pꝛobari mii per inſtrumentũ ſᷣm gl.in aũt.
vt ſine pꝛohi. matres deli.coł.vij ⁊ voluit Cy.in.l.pe.C.de pac.⁊
Bar. in.l.fi.ff.de pꝛeto.ſtipul.⁊ Bal.in autent.iubemus.C. de iu
di.⁊ bal.in addi.Spe.in titu.de ꝓla.in.Smunc videndũ in verſi.
ſed quid ſi debitoꝛ ⁊c.⁊ Ludo.roma.in ſuoſſingulari in verbo pa
ctum ⁊c.⁊ Paul. de caſt.in.l.pactum inter heredes.ff.de pactis.
ad quos etiam pꝛo nunc me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec. . .
CPupillus tutoꝛe auctoꝛe iuſiurandũ deferre
debet quod ſi ſine tutoꝛe auctoꝛe detulit excep/
tio idem obſtabit ſed replicabitur quia rerũ ad
miniſtrandarum ius ei non competit ⁊c.
Glo.in.l.eum qui in pꝛincipio. Zal hit dicit iſtaz
glo. eſſe ſingularem ad bhoc ꝙ iuramentum habet vim concluſio⸗
nis in cauſa quo ad pꝛeiudicium deferentis non autem quo ad pᷣ
iudicinm iurantis vt ibi per eum cum qno ſto. Uno addito
ꝙ iuramentum habet executionem etiã paratam bm bar. in. l. ba
fr eo. titu. ⁊ bal.in. li C. eo. titu ⁊ Ludo. roma. in Neca ve arbi. in
vVltima col. de cuius iuramenti auctoꝛitate poſuit etiã Pet. ð anc.
in ſuo conſi.ccxx.⁊ Pau.de caſtr.in conſilio.xcviij.⁊ in conſi. c.
in conſi.ccxviiij.⁊ in conſi.ccclxxxxv.⁊ vide p do.meũ in iure pon
tificio ⁊ cõpatrem meum hoñ.do. And. barbatiã in Beca extra ð
iur. iuran. poſt alios docentes ibi vbi ponunt de vi iuramenti. ad
quos me remitto ⁊ pono glo.de qua modo agimus. Cuius ver/
ba ſunt hec. .
CPedius ait ⁊ ſic nota ꝙ non eandem vim ha

bet actio ſubſtituta qᷓʒ ea ĩ cuius locuʒ ſubſtituit
yt ſupꝛa de peti. here. l. item veniunt. 5. ſed cum
pꝛediximus ſed argu. contra. F. ſi quis cautioni

760.
bus ⁊c 2 ih.

L. Labeo. Bar. Bal. hit diennt iſtum tex.eſſe notanduz
ad hoc q dilatio poteſt etiã dari abſenti ſed debet ei notificari vt
ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ hoe non habet locũ
in dilatione ad pꝛobandũ nam iſta non debet dari niſi petenti vt
in. . pꝛima ⁊ boc ibi voluit bar. C. de dilationibus ⁊ Federic. de
ſenis in ſuo conſil.cclxxx. vbi ponit quando dilatio eſt data reo
abſenti ? reo pꝛeſenti an valeat vel ne ⁊ do. meus Alcxã. in ſuo
conſi. xxxvij.in fi· in. v. volu. vbi ponit vtrum in caſibus in qui
bus põt aſſignart dilato abſenti noceat ſi nõ eſt notificata vt ibiꝑ
eum ad quem me remitto ⁊ pono text.de quo modo agimus.
Cuius verba ſunt bec. . .
Z. Labeo etiam abſenti ⁊ ignoꝛanti iuriſiurandi

gratiam fieri poſſe reſpondit: ſed ⁊ per epiſto/
lam iuriſiurandi gratia fieri poteſt ⁊c.

Z. eum qui in pꝛincipio. ¶Bal.hic dicit iſtum text. eſſe
melioꝛem de iure ad hoc ꝙ confeſſio facta pꝛecedente litis conte/
ſtatione pdeſt in alijs vt ibi per eum cum quo ſto. Uno ad/
dito ꝙ talis conſeſſio iudicialis habet vim ſtipulationis vt in.lcũ
oſtendimus.5.finali.ff. de ſid. tuto. ⁊ voluit Bart. in. l. cum quis
decedens in pꝛincipio.ff. de legat.tertio ⁊ bar.⁊ etiã alij poſt eum
in. l.i in pꝛin. fl.de verbo. obli. ⁊ bar. in.l.i.ff.qui ⁊ a quibus appe.
non licet ⁊ bart.in.l. ſi. f. de pꝛeto.ſtipul.⁊ bald. in.l.a.S. volun /
tatẽ. fr ſolut. matrimo. Plus dico ꝓptalis cõfeſſio facta in iudi
cio ſine cauſa valet ᷣm do.meum Alex.in Heca. ff. de verbo. obli
in tercia col.⁊ in ſuo conſi.xiij.in ð volu.incipi.An pꝛomiſſio ⁊cc.
⁊. Jo. de Imo. in conſi.cxxxiij.incipi. In cauſa pꝛemiſſa ⁊c.⁊ Jo.
de ana. in conſi.lxxxv.incip. Intentio dñi pape ⁊c.⁊ dñni cano.in.c.
fi. extra de confeſſis ⁊ in.c. ſi cautio.extra de fid. inſtru.⁊ bal.in.l.
ſicut. C. de repu.heredi.ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo
agimus. Cuius verba ſunt bec. . ,
L. Eum qui iurauit ex actione que in faciendo
creſcit aliquid ſibi deberi ſimpli non dupli per
ſecutionem ſibi acquirere pedins ait habunde
enim ſufficere exonerare petitoꝛeʒ pꝛobandi ne
cefſitate cum obmiſſa hac parte edicti dupli
actio integra maneat ⁊ poteſt dici hoc iudicio
non pꝛincipalem cãʒ exerceri ſed iuſiurandum
actoꝛi conſeruari ſi iurauerote ſtichuʒ mihi da
re opoꝛtere qui non ſit in rerum natura nec exti/
mationem mihi reus pꝛeſtare debet niſi ex cau
ſa furtiua vel pꝛopter moꝛaʒ tunc.n.etiam poſt
moꝛtem ſerui extimatio pꝛeſtabit ⁊c.
L. Eum qui.s.ſi iurauero. Bai. hic dicit iſtuz text.
eſſe ſingularem ad hoc ꝙ licet exceptio peremptoꝛia debeat oppo
ni ante ſententiam vt in.l.peremptoꝛias. C. ſente. reſci. non poſ. et
in.l. exceptionem. C. de excep.⁊ poſuit do.meus Alex.de JImo.in
l.pꝛima.5.editiones. ff. de edendo in pe.colũ.⁊ in.lin fundo.ff. ðᷣ
rei vendi.in apoſtillis ſuis ad bart.ibi cum ſimilibus. tamen hoc
fallit quando eſſemus in exceptione peremptoꝛia que non eſſet
pꝛie exceptio vt ibi per euʒ de quo vide tu nota. per glo.in.l.ex di
uerſo. .fi. ff ſolut. matri. ⁊ per glo.in.l.i.C.de iuris ⁊ fac.igno.in
glo. magna ⁊ per bar.in.l.ſunt quidã.ᷣ ff.de re iudic.de quo alias
dixi in.l. duobus.ſf. de excep.rei iudi.in iſtis ſis interpꝛetatiõibus
nr̃is ad quas mc remitto ⁊ addo ẽt Ange.in conſi.ccxxxij.⁊ Jo.
de imo.in conſi.cxxviij.incipi. In caſu pꝛemiſſo ⁊c.⁊ pono tex.de
quo agimus. Cuius verba ſunt hec. .
L. Eum qui. 5.ſi iurauero te ſtichum mihi dare
opoꝛtere:qui non ſit in reruʒ natura nec extima
tionem pꝛeſtare mihi reus debet niſi ex cauſa
furtiua:vel pꝛopter moꝛam:tunc enim etiã poſt
moꝛtem ſerui extimatio pꝛeſtatur ⁊c.

Z. Eum qui.5.ſi mulier. Bal hic dicit iſtum tex. eſſe
ſingularem ad hoc ꝙ maritus qui habet beneficium vt non tene
atur niſi inquãtum facere poteſt deducto ne egeat vt in.l.maritũ
cum ibi plene nota.ff. ſolu.matri.⁊ in.l.vnica. .cum aũt ⁊ ibi per
Bar. C. de rei vxo.ae.poteſt tamen ſoluto matrimonio renuncia
re huic benefitio. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu
iſtius tex. qui bene ⁊ ſubtiliter põderatus non pꝛobat hoc ſed po
nit differentiã vtrum mulier iuret ſibi decem deberi ex cauſa do
tis an vero iuret decem fuiſſe data in dotem. nam pꝛimo caſu ma
ritus non gaudet pꝛedicto beneficio.. Secundo vero caſu ſic pꝛo
vt ibi dicitur in text.vbi non ſit mentio de renunciatione ſaltem

eſti ed bene newneiker a lege quedam tacita renunciatio ey
iererwcerbannenc eneu ento
Si mulier iurauerit decem dotis nomine ſi⸗
bi deberi tota ſumma pꝛeſtanda eſt. ſed ſi iura,
uerit ſe decem dediſſe in dotem.hoc ſolum erit
querendum an data ſint:ſed quaſi data ſint qö
ex eo reddi opoꝛtet pꝛeſtandũ erit ⁊c.

L. Si patronus. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe notananz
ad hoc ꝙ vbicunq; nõ valet libellus coꝛꝛuit totus pꝛoceſſus ⁊ ct
interrogationes ⁊ dilationes nihil valent vreus non tenetur etia
reſpondere ⁊ per cõſequens exceptio libelli inepti reſpicit totuʒ p
ceſſuz vt ibi ꝑ euʒ cũ quo ſto. Pꝛo quo facit tex. i.l.ſi filus
ff. de interrog. actio.⁊ in.l. eos vbi per Cy. C. de accuſ.x in.c. exa⸗
minata cum ibi plene not.extra de iudi.⁊ voluit Bald.in. l. edita
in. xiij. col. C. de eden. ⁊ hal in.l.Fa in nona col.C. de reſcin. vendi.
1 bal.in addi.Specu.in titu.de offi.iudi.in verſicu.ſi iudex ꝛc.x
bal.etiam in addi. Specu.in litu. de poſi. in verſi. aptitudo ꝛc. de
qua materia dixi aliquid ſupꝛa in his interpꝛetationibus noſtris
ſecundis in.l.ſi fideiuſſoꝛ.ff.de nego.geſtis.ad quas me remitto
⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba funt het.
L. Si patronus libertam ſuam duxerit vxoꝛem
non compelletur iurare de rerum ammotaꝛuʒ iu
dicio ſed ⁊ ſi ipſe deferat iuſiurandum liberta
ſua de calumnia non debet iurare c.

Glo.in.l.ſi cum debitoꝛe. Bal bic dicit iſtam glo
eſſe ſingularẽ ad hoc ꝙ cõtractus innominatus non fit per ſi ſed
per vt. vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ idem vo
luit bar. hic ⁊ bart.in.l.ſi intra.ff.de pactis ⁊ bart.in.l.naturalis in
pꝛin. ff.de pzʒeſcript.verbis vbi conatur ſaluare glo. in. d. l.ſt intra
que tenebat contra ad quem me remitto ⁊ addo etiaz illuſt. do.
Franciſc. areti.in ſuo conſi.xi. incipi. Precedendum eſt ⁊c.vbi po
nit an contractus condictionalis factus per ſi vel alio modo vici

tur contractus pendente cõdictione vel ne quem videbis ⁊ pono

glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. .
CSi quis in verſi.ſed quid ſi pꝛomiſi tibi de/
cem ſi iures te aſcendere capitolium ⁊ iuras nũ
quid oꝛitur actio ex ſacramento vel ex pacto.
Reſpondeo ex pacto:nam ſi pꝛomiſi ſi aſcen/
deres non ex aſcenſu ſed ex pacto datur actio:
ſed que de dolo quaſi tu pꝛeuenire debeas in
faciendo ⁊ ſic eſt facio vt des vt infra depᷣſcip.
rec.l naturalis.ꝭ.qꝙ ſi faciam licet quidam di/
ſtinguant adſit:vel abſit vel melius hic non fuit
contractus nominatus quia non modus obliga
re valens ſed cõdictio fuit appoſita ideo ex ſti
pulatione verboꝛum condictionem: vel ſimili
cauſa ſecundũ ius cõe agetur ad dicta.x.pꝛemiſ
ſa:ſed in caſu huius.l.hoc nõ ſeruatur quia fu/
it pactum factum ad excipiendum ⁊c.
L.Si patronus. Bal hic dicit iſtum tex.eſſe notanduʒ
ad hoc ꝙ interrogationi facte ſuꝑ libello inepto in cauſa ciulli vel
criminali non eſt reſpondendum nec reus babetur pꝛo confel/
ſo licet non reſpondeat in huiuſmodi caſibus vt ibi per eum cum
quo ſto. Uno addito ꝗꝙ nihilominus caſu quo quis reſpon.
deat in pꝛedictis ſibi debet imputare m gloſ. in. li fl. de eden in
glo. magna in pꝛin. vbi alias legendo dixi ad ibi dicta me remit
to ⁊ non pono tex.cum eum ſupꝛa pꝛoxime poſueriʒ in alio ſame
pꝛopoſito vt videre pote. S
L. Si duo patroni in pꝛincipio. Bald. bic diet
iſtum tex. foꝛe ſingularem ad hoc ꝙ licet res inter alios acta aliſs
non noceat vt in. li. per totum . C. res inter alios acta ? in.l.ſepe
cũ̃ ibi plene nota. ff de re iudi. ⁊ in. c. ᷓuis ⁊ in.c.cuz ſup exnna de
re iudica. Attñ fallit quo ad quale quale pꝛeiudiciũ. Mam ee⸗
nocet vt ibi ꝑ euʒ cum quo ſto ſimpliciter quia de hoc alias ibi le
gendo dixi poſt alios docentes ibi niſi ꝙ nũc addo glo.lingulale
idem volentem in. d.c.cum ſuper ⁊ bar. in.l is apud quem. C.de
edendo vbi etiã bal.? alij poſt eum idez tenẽt maxime vo. meue
Ale.de imo.qui late hoc ibi examinat.⁊ bar. in. l. ſi quis liberatc

ff. de pet. here.⁊ moder. in repe.c.qm contra falſam extru de pꝛo
ha in ver. appelatio vc. in verſi quero quis poſſit appellare cad

. „
cnmircſi „,A
ir mn ni ⸗
nn enmvunmi

WAukniitmitnni

atntin Kininan
GimCnmmnihnn
Conitenm ete ner
cnmoſnuunn vpremt bin
iuihtfün tu tn ef
Afſonpomngte
Doprwegihenilims. Ardin
PuwmMRNArE
Eepunptnemidtnettnmten
Unppkrdtuckeſägimnmthrn
dagnietr
wamemtingelanttnitnurn
LNncknurtichnir afennt
upünnavienrnneruman
nfnamn
lſktutiilngimnti
uftienittnninni

,

ſtn

4

rigtſizturiene
nininſiſtirnnn;
mnicuinmnireren
umnckintigienze
üsehnnken,,
Armtdugd
nſtilinde⸗ 4

21ffEff 2212115

— —☛

8
Orri neglteet
trugimmhlt
utg miniſt
Tiniitmen
AWENN
tlciunwnninin
Iais gltuinlg ute
äü
min iittnin hunthn
Aur vuem Miiinn in
taiiss tdnI
tiraihtel Müͤltun uß
Ns. NNtNNne
As iumta,
ahtan winuki
miu ian im ita
”
vn Nue, alellun
kumia hin hii un⸗

uas me femitto ? pono text. noſttrum de quo modo agimus.
Cuius verba ſunt bec. .
Z. Si duo patroni eſſent:⁊ libertus altero defe

rentc iuraſſet ſe libertum eius non eſſe:vtrum al
teri ante debite ſibi poꝛtionis an vero dimidie

debite ei ſue partis bonoꝛũ poſſeſſio compete/

ret:⁊ ait ſi is cui iuratum eſt patronus fuiſſet: al
teri ſue partis bonoꝛum poſſeſſionem cõpetere
nec ei pꝛodeſſe quod aduerſus alteruʒ libertus
iurafſet multuʒ tamen fidei ⁊ auctoꝛitatis apud
iudicem patronum habiturũ: quo magis ſolum
patronum ſe pꝛobaret cum libertus iuraſſet alte
rum patronum non eſſe ⁊c.
Hlo.in.l.ſi duo patroni in pꝛin.in ver.alteri ⁊c.
Bal.hic dicit iſtam glo.ſoꝛe ſingularem ad hoc ꝙ officium
iudicis poteſt imploꝛariſpꝛo conſeruatione iuris ipſius imploꝛan
tis cum quo ſto quia glo clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea iu
terpꝛetatione pꝛo cuius confi matione facit quia offcium iudicis
competit vbicũq; deſcit obligatio m eundem Bal.in.l.fuc. ſin
aut in a col. C. de furtis ⁊ facit tex.in.l.quedam in pꝛin.cum ibi
not. per Bar. fetde edendo ⁊ glo.nota.in.l.vinum.ſf. ſi cer.per.vbi

alias legendo dixi de his ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ
pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

C In verſi.ſed qualiter iſti patroni contra hũc
liberum agere poſſunt. Reſpondeo cum vide/
ret ſe diuitem patronos contemnere cepit: ⁊ ſe
non eſſe eoꝛum libertum aſſerebat: contra queʒ
ad ius eoꝛum conſeruandnm pꝛoponunt hi pa/
troni iudicis officium: vt ar. ſupꝛa de offi. pꝛef.
vrb.l.i. Jcum patronus ⁊c:
L. Si duo patroni.S.idem iulianus. Scribẽtes
hic maxime Bar. dicunt iſtum tex.eſſe melioꝛem de iure ad hoc
ꝙ iudex debet mandare notario vt non ſcribat in actis inſtrumẽ
ta non pertinentia nec debet pati ꝙ ponãtur in actis vt ibi per eos
Uno addito ꝙ hinc dicimus ꝙ iudex non debet admittere
poſitiones impertinẽtes vt in.l.ad pꝛobationẽ ⁊ in.l.neq; natales
LC. depꝛobatio.nec etiã teſtes ſuper eis ſᷣm do.de rota in deciſiõe
cccxxviij. in nouis incipi. Super articulos ⁊c.ad quos me remit/
to ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. .
Idem Julianus ſcribit eum qui iurauit furtũ
ſe non feciſſe: videre de toto iuraſſe atqʒ ideo
neqʒ furti neqʒ condicticia tenetur: quia condi
ctione inquit ſolus fur tenetur:nũquid ergo qui
iurauit furtuʒ ſe non feciſſe hoc ſolo nomine cõ
dictione ſi conueniatur exceptione vtatur:cete/
rum ſic contendat qui condicit quaſi cum here/
de ſe furis agere non debet repelli ⁊ quaſi
cõdictio ei dari debet aduerſus furis he/
redẽ nec pati iudex euʒ debet ſi ceperit is tẽpta
re pꝛobare furem eſſe ⁊c.
Glo.in.l.ſi duo patroni.S.iulianus in verbo pꝛe
ſeriptionem ?c. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad hoc
ꝙ pꝛeſcriptio etiã nondũ cepta poteſt impediri puta ſi is contra
quem poterat pꝛeſcribi muniat ſe iuramento vt quia iuret cõtra
poſſidentem rem eſſe ſuam ⁊ ſic querat ſibi actionem perſonalẽ

vt ibi per eum ad quem me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.

C Pꝛeſcriptionem vel poſt vel completam a
poſſidente ⁊ ſic determinat pꝛecedenti a vel nõ
dum inceptam vel ceptam quidẽ ſed nondũ per
fectam quia perpetuatur actio ⁊c.

Glo.in.l.ſi duo patroni in pꝛin.in ver.alteri ⁊c.
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe notandã ad hoc ꝙ libellus foꝛ/
matur ſuper obſequijs ⁊ reuerentia exhibenda vt hic ꝑ eum cuzʒ
quo ſto de quo vide tu tex.in.c:cum inter monaſterium cum ibi
blene nota. per omnes extra de re iudi. ⁊ in. c. conquerente extra
de offi. oꝛdi. vnota. per Speeu. in titu. de maioꝛi. ⁊ obedi.⁊ etiazʒ

1

in titu. de off./oꝛdi.ad quem me remitto ⁊ pono glo. de
mus.Cuius verba ſunt bec. kono glo deqns abiſ

¶Alteri in verſi.Sed qualiter iſti patroni con
tra hunc liberum agere poſſunt. Reſpondeo cũ
videret ſe diuitẽ patronos contemnere cepit: ⁊=
ſe non eſſe eoꝛum libertũ aſſerebat contra queʒ
ad ius eoꝛum conſeruandũ pꝛoponunt hi patro

ni iudicis officium vt ar. ſupꝛa de offi. pꝛe. vrb.
l.i.S. cum patronus ⁊c.

7 „ . ———
Z. Qui iuraſſe in pꝛincipio. Bal.bic diit iſtum tex.
eſſe notandum ad hoc ꝙ ſi ego defero iuramentum alicui inba/
bili qui iurat non poſſuz poſtea opponere de eius inhabilitate. vt
ibi per eum cum quo ſto ſimpliciterlquia alias de hoc ibi dixi le⸗
gendo ⁊ facit et tex. in.l.non erit. S.dato.ff. eo.titu.cuz ibi.nota.⁊
ideo pꝛo nuũc non me extendo in hoc ſed pono tex.de quo agimꝰ.
Cuius verba ſunt hec.
L. Qui iuraſſe dicitur nihil refert: cuius ſexus
etatis ve ſit omnimodo cuſtodiri debet iuſiu/
randum aduerſus eum qui cõtentus eo cum de
ferret fuit quãuis pupillus non videatur paiera
re quia ſciens fallere non videtur ⁊c.

L. Qui iuraſſe. Bal. bic reputat iſtum text. ſingularem
ad hoc pꝛopoſiium ꝙ licet pupillus doli capax puniatur nec excu
ſetur a dolo vbi conſtat de dolo tamen non pꝛeſumitur in eo do/
lus licet in maioꝛibus pꝛeſumeretur ex qualitate actus vt ibi per
eum pꝛo quo etiã eſt glo.in.l.vbi exigitur.fl.de eden.⁊ voluit etiã
Bar. hic ad quem me remitto nec pono tex.cum ſupꝛa pꝛoxime
eum poſuerim in alio tamen pꝛopoſito ꝓut videre potes.
L. Juſiurandum a debitoꝛe. Bal.bic dicit iſtuz tex.
eſſe ſingularem ad hoc ꝙ iuramentum pꝛeſtitum ſuper pꝛincipa
li poꝛꝛigitur etiã ad acceſſoꝛia vt ibi per eum cum quo ſto ſimpli
citer quia tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatio
ne niſi ꝙ addo illuſt.do. Srancif.areti.in ſuo conſi.o vbi ponit ðᷣ
boc ⁊ etiã in conſi.xxiiij.⁊ do.meuʒ Alexã.de imo.in ſuo conſilio
xxvij.in quinta col.in pꝛimo volu.⁊ in conſi.xvij.in tercio volu.in
cipi. An iuramentum ⁊c.⁊ etiã in conſi.xxi.in ſo volu.incipi.An
donatio ⁊c.vbi dixit ꝙ iuramentuzʒ poꝛꝛigitur ad omnia ad quos
me remitto ⁊ pono tex.de:quo.agimus.Cuius verba ſunt hec. .
L. Juſiurandum a debitoꝛe exactum efficit vt pi
gnus liberetur:eſt enim hoc acceptilationi ſimi
le ⁊ perpetuam certe exceptioneʒ parit:idcirco
penam quã petentem creditoꝛem exceptiõe ſub
moueri opoꝛtet ⁊ ſolutum cõpeti poteſt vtpote
cum interpoſito eo ab omni controuerſia di/
ſcedat ⁊c.

Glo.in.l.ad egregias. ¶ Bal hic dicit iſtam glo. foꝛe ſin
gularem ad hoc ꝙ familia gaudet eiſdem pꝛiuilegijs quibus gau
det dñs familie vt ibi per eum cum quo ſto quia glo. clara eſt ⁊
non eget alia noua mea interpꝛetatione ⁊ iſta lex ſepenumero da
tur in punctis ⁊ ego multotiens vidi eam dari ⁊ recitari in colle/
gio noſtro. Uno addito ꝙ gloſa idem voluit in.l.reſtituen/
de.C. de aduoca. diuer. iudi. ⁊ glo.in.l.a. C. de epi. ⁊ cle.⁊ glo.in
c. nullus de foꝛo competenti. XTñ hoc eſt veruʒ viuente dño
familie alias aũt non ſᷣm Bart.in.d.l.Fa.ad quem me remitto ⁊
pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CAd perſonas in verſi. Idem de legum docto
ribus ⁊ de eoꝛuʒ familia ⁊ ſunilibus quibus ſi
milis reuerentia exhibetur vt. C. de pꝛofeſſ. ⁊
medi.l.medicos libꝛo.x.⁊c.

L. Si ex duobus. S.ſi ei qui. Sal ·bic diit iſũ tex.
eſſe notandum ad hoc vbicũq; iuramentum eſt dubiuzʒ debet
declarari per ipſuʒ inrantem vt ibi per eum cum quo ſto ſumplici
ter quia alias legendo dixi ibi de hoc ⁊ etiã in pꝛimis interpꝛetati
onibus noſtris vbi poſui ð vero intellectu iſtius caſus ſingularis
Uno ſolo nũc addito ꝙ idẽ eſt in ſentẽtia iudicis ambigua.
nam interpꝛetatio ad eum ptinet vt in.l.ab executoꝛe cum ibi ple
ne nota. ff. de appella. Et idẽ in lege condita a pꝛincipe nam ad eſ
ſpectat interpetratio vt in.l. Ceſ. ar. ff. ð publi. ⁊ in. l. fi. hoc lbi vo
luit bar. Cide legi.⁊ voluit etiã bal.in.l.cũ antiquioꝛibus in ſexta
col. C. de iur.delib.⁊ Bart.in.l.oẽs populi in tercia.q.ſexte qõis

pꝛincipalis ff. de iuſti. v iur. vbi dicit idem eſſe in cõditoꝛibus ſta

tutoꝛuʒ ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo modo agimns.

Cuius verba ſunt hec. “” .
F. Si ei qui qui debitoꝛem meuz in iudiciũ exhi
bere pꝛomiſit iuſiurandum detulerim isqʒ iu/
rauerit ſe omnino exhibitionem eius non pꝛo/
miſiſſe pꝛodeſſe debitoꝛi meo id nõ debet ſi ve
ro iurauerit ſe nihil mihi pꝛeſtare diſtinguendũ
ſit ⁊ replicatione emendandũ vtrũ ideo iuraue/
rit an quia poſt pꝛomiſſionẽ exhibuerit:an vero
quia ſoluerit quod etiaʒ in fideiuſſoꝛe debiti ſic
diſtinguendum eſt ⁊c.
Z. Si ex duobus: S.ſi ei qui. Bal bic dicit iſtũ tex.
eſſe ſingularem ad hoc ꝙ fideiuſſoꝛ de exhibendo ſeu pꝛeſentan/
do aliquem in iuditio liberatur ex ſola vnica pꝛeſentatione vt ibi
per eum cuʒ quo ſto quia tex.optime pꝛobat hoc nec eget aliqua
noua mea interpꝛetatione niſi ꝙ addo nunc vnum verbũ ꝙ ſi nõ
poſſet eum pꝛeſentare puta quia fugit ille vel eſt abſens remediũ
eſt vt offerat ſe paratuʒ eum defendere dummodo non requirat᷑
pꝛeſentia illius vt eſt tex.in.l. ſi eum in pꝛineff. ſi quis cauti.⁊ ind.
ſancimus. C. de fideiuſ. ⁊ voluit etiã Spec.in titu. de accu. verſi.
ſed quid ſi c.ad quem me remitto ⁊ non pono tex.cum ſupꝛa ꝓ
xime poſuerim vt ibi videre potes in alio tamen ppoſito.
Blo.in.l.ex duobus.ꝭS.a fideiuſſoꝛe in verbo ſo
lutionis ⁊c. in ſine. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingularez ad
bhoc ꝙ licet ſi ſideiuſſoꝛſiurauit deferente creditoꝛe nihil ei eſſe de
bitum generaliter tale iuamentuʒ ꝓdeſt etiã reo ⁊ eſt loco vere
quodãmodo ſolutionis vt eſt tex ibi tamen fideiuſſoꝛ non poteſt
ipſe ꝑꝑ boc conſequi aliquid a debitoꝛe licet videatur ſoluiſſe pꝛo
eo vt ibi per eum cuz quo ſto ſimpliciter quia glo.clara eſt ð qua
alias feci mentionꝑ bic legendo oꝛdinarie ⁊ addo nũc nota.p do.
meum Alexã. de Imo. hic in lectura ⁊ etiaʒ in apoſtillis ſuis ad
bart. hic ad quas me remitto ⁊ pono glo.de qua modo agimus.
Cuius verba ſunt bec. .
CSolutionis ⁊c. in vcrſi.an ergo hic fideiuſ/
ſoꝛ aget mandati: videtur ꝙ ſic vt infra man.l.
inter cauſas.S.ſi is qui ſed contra eſt in eo.tit.
l. ſi vero non re.Nñ.non quod cauſa dicitur lo
co ſolutionis verum eſt quantũ ad creditoꝛem ⁊
iurantẽ: non quantum ad alios ⁊c. .
L. Ex duobus. S. fi. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſin /
gularem ad hoc ꝙ exceptio peremptoꝛia oppoſita pꝛecedenti per/
emptoꝛie tollit eam vt ibip eum cuz quo ſto. Uno addito ꝙ
huiuſmodi exceptio peremptoꝛia de qua hic fit mentio oꝛitur ex
iuramento ᷣm eundem bal.in.l.exceptionem in fi. C. de pꝛobati.
ad quem me remitto ⁊ pono text.noſtrum de quo agimus. Cu /

ius ver ba ſunt hec.
CItem pomponius ait eum qui furtum ſibi fa

ctum alicuius rei iurauerit non ſtatim etiã con/
dictionis cauſam nanciſci:Item cuʒ ex hac par
te iuſiurandum ⁊ actionem ⁊ exceptionem indu
cat ſi foꝛte reus extra iudicium actoꝛe deferen/
te iurauerit ſe dare opoꝛtere vel contra poſteri
oꝛ cauſa iuriſiurandi potioꝛ habebit᷑: necnõ pꝛe
iudicium periurio alterius fiet: quia nõ queri/
tur an dare eũ opoꝛteret ſʒ an actoꝛ iurauerit⁊c.

Glo.in.l.admonendi in verbo abſolutus ⁊c.in
verſi. deſtinatione. Scribentes hic maxime Bal. vicunt iſtaz
glo. eſſe ſingularem ad hoc ꝙ ille qui venit abſoluendus dicitur
eſſe abſolutus vr ibi per eos cum quibus non ſto pꝛout alias hic
legendo dixi. nã glo.iſta non ſtat in hoc imo glo.tenet expreſſe cõ/
trarium intelligendo iſtum text poſt actum perfectũ ⁊ non in fie
ri put videre potes ex ea eſt. Bene verũ ꝙ ficte loquendo ha
bet᷑ pꝛo abſoluto vt dicimus in pꝛoxime cingendo qui habetur ꝓ
cincto vt in.l.pe. de teſta. milit.cum ibi nota.ad que me remitto.
⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Deſtinatione non re ipſa ſecundũ Py. ſic po
nitur infra titu.pꝛimo.l.iulianus..item viden/

dum:ſed verius eſt vt vere fuit abſolutus vtmo
do dixi in ſolutione cõtrarioꝛum argu. infra de

exce.l.pꝛima. .ſſi is in fi.⁊ dic iudice ſequente
ſuam delationem ⁊c.

Gloſa in. l.admonendi in gloſa magna ⁊c.
Bar. hic dicit iſtam glo.foꝛe ſingularem ad hoc ꝙ pꝛobatio
nes de nouo reperte poſt concluſionem in cauſa poſſunt pꝛoduci
⁊ etiam poſt ſententiã quando ſententia eſt lata ſub condictione
ſi iurauerit ⁊ vult implere condictioneʒ vt ibi per eum cum quo
ſto. Uno additto ꝙ an ſentẽtia poſſit ferri ſub cõdictione vel
ne poſuit Jo.ð ana in ſuo cõſi.xxxxiiij.v ibi aliquid dixi in additi
anbns meis ad ea conſilia ⁊ etiã hic vbi alias legendo dixi ⁊ ad
ibi dicta me remitto ⁊ pono glo. de qua modo agimus. Cui
verba ſunt hec. . Cuins
CNoua inſtrumenta ⁊c.in verſi.vel dic tercio
ꝙ hic fuit iudicatũ ſub cõdictione ſcilicet ſiin/
rauerit ⁊ dices non fuiſſe adhuc iuratum ⁊c.

Bloſa in.l.finali in fine in verbo intelligere ꝛc.
Bal. hic dicit iſtvm glo.eſſe ſingularem ad hoc ꝙ iuramen/
tum tendens ad ſolutionem pꝛeſumitur in dubio eſſe reale cum
quo ſto. ¶Uno ſolo addito ꝙꝙ iuramentum regulariter babʒ
vim ſolutionis ᷣm bar.in.l.iuſiurandum quod ex cõuentione.ꝭ.
8 ⁊ bar.iĩ.l.qui iuraſſe.ꝭ.iuriſiurãdi ⁊ in..a fideiuſſoꝛe ſupꝛa eo.
tit. ad quem me remitto ⁊ pono glo.noſtram de qua mõ agimus
Cuius verha ſunt hec.
C Intelligere ideſt pꝛeſumere in dubio:quia p

nioꝛes ⁊c.vt infra ð actio.⁊ obli.l.arianus ⁊c.
De in litem iurando.

L. Pꝛima. Bal. bic dicit iſtum text. foꝛe ſingularem ad
hoc ꝙ pena contumacie non dicitur ꝑena pꝛincipalis vt ibi per eũ
cum quo ſto ſimpliciter quia alias hic legẽdo dixi de hoc poſt ali
os ⁊ maxime poſt do.meuʒ Alex.de imo·ibi ad quem me remit
to ⁊ pono tex de quo agimus. Cuius verba ſi unt hec.
L. Rem in iudicium deductam nõ idcircoplu/
ris ẽẽ opinamur: quia creſcere eius extimatio
poteſt ex cõtumacia nõ reſtituentis per iuſiura/
dum in litem: Non enim res pluris fit per hoc

Sed ex cõtumacia extimabit᷑ vltra eiꝰ pᷣciũ ꝛc.

Glo.in.l.videamus ĩ verbo.admittẽda ⁊c.in fi.
BGal.hic dicit iſtam glo.eſſe notandam ad hoc ꝓ expenſe li/
tis poſſunt pꝛobari per iuramentum tutoꝛis vel curatoꝛis vt ibi
pꝑ eüũ. Pꝛo quo ſacit tex.in.l.qui ſolidũ.ꝭ.ẽt. ff. de leg. Fo. ⁊ eſt
glo. in.l.i..in computatione. C. de iure delib. x in.l.ſt quis pꝛo re
demptione. C. de donati. cum ibi plene nota. ad que me ſemitto⸗
Uno ẽt addito ꝙ hec glo.ſeruit nobis in alio ꝙ eſt ſoꝛtiusq
etiam per iuramentũ tutoꝛis vel curatoꝛis poteſt lis decidi. ⁊ ſic
non iurant ſuper expenſis ſed ſuper tota lite vt ibi per eam quaʒ
omnino videbis ⁊ ideo pono glode qua modo agimus. Cuius
verba ſunt hec. S
C Amittenda ⁊c.ſed facramẽtum calumnie tu

toꝛis ⁊ curatoꝛis pꝛeſtare pꝛoꝛſus coguntur vt
E. de iura. calum. l. ij. S. ꝙ obſeruari ⁊ idem eſt
in eo ꝙ fu pꝛo lite decidẽda ⁊ pꝛo quãtitate ex/
penſarum quia hoc cogitur pꝛeſtare vt. C. de re
bus credit.l.generaliter ⁊c.

Hlo.in.l.fi · ¶ Bald hie dicit iſtam gloeſſe ſingulr em oc
hoc ꝙ iuramentum retractatur ex euidentia rei quando fuit pie
ſtitum ſuper veritate dummodo non retractetur reſpectu fn
onis vt ibi per eum cum quo ſto de quo vide tu nota. in. lch ur
ti.ff. eo. titu. ad que me remitto. Uno ſolo addito et iura
mentum affectionis poteſt retractari vʒ ex magna cauſa ꝓut
iſta glo. bene ⁊ ſubtiliter ponderata pꝛout videre pores exca 1
ius verba ſunt hec. ..
C vSacile vt quia cum iuraſſet actoꝛ in litem pꝛo

centum marchis dicens ſe nolle ea re carere a
fert reus rem in publicnm vt nou valet tantũ cer

SNe
ilioenengf irhinten
PLntnftinüfm. NANNl
aunilntgirncnnn dain i
IwurtrſeeNr
rsikenttnünen
AreKeintgrleemtan
ſſunseiun erainn
Kr Einadzminu
nttgunadae
— ne

(hainimiſinfmentin
l luutiin anl
Clcelliens R
ſfruſien “
ieuuntagic⸗
Antniuiime
innemninhaize
En Din e e⸗

..

en e. ⅝ ...e

RiarMäilii
Sd u eibi
õ
õ
Aacimuuinti nc iin
RulaunwitNddtii
MXN AAGINAN
i iENNNNEN
4 rii d d gi
Milaaman Minil er
