qn heredi. Sed tu aduerte.quia text.iſte bene ⁊ ſubtilit᷑ pon 1. Qulteſtamento fine. Bal. bic dicit iſtuz text.
eAlz RKr N deratus boc non dicit niſi argumẽtatiue arguẽdo ex eo text.qui ngularc ad hoc paopoſitũ ꝙ inſtrumentũ factum a notario
i li loquitur in alio caſu penitus diuerſo vt videre potes. Cuius ver coacto a partibus vel ab alio non valet.ſjcut nec dictuz teſtis coa/
nhe hlie⸗ loclfumn hec ta tetiſser, vt ibi per an cum quo R. De quo vide tu no
Nan,⸗ thec. . , a. per Bal. in. l. ſi quãdo in pꝛima colũ.C. de teſtib. tamen cogit
£ aene C Filio ex parte herede ſcripto perceptiones deponere poſtquã fuit teſtis in aliquo actu vt in.l.lege dann. in
4 8 dvnnn dedit inter caetera hijs verbis Licio filio meo l. inuili dun ibi plene not.ff. de teſtib.⁊ plene ponũt iſcribẽtes ma
t llanſe . . ir g xime moderni in.c.quoniã contra falſam extra de pꝛobatio.Ad
ag ümſi t nomia cx Kalencaria ine gegerit filine meno quos me remitto.⁊ pono tex. de quo agimꝰ. Cuius vba ſunt hec
laſtiie t ſibi r. dare Damnas!1. n nni acn un CCEt veteres putauerũt eos qui pꝛopter ſolem
Wali linn eidem filio Dinn ſtn enn 6 elun ie nia teſtamenti adhibẽtur durare debere donec
1 i nttit tionẽ conceſſit:qui poit te ant. . ſupꝛema cõteſtatio peragatur: non tamẽ intelli/
e nſtin Roxem pattis inanroger‚aalbes Paresronet gentiã ſermonis exigimus. Haec Diuus Mar/
— patri contra dercten to ue s Fpen dadd cus diuo Juliano teſte qui latine.ſ.loqui nõ no
— kalendariuʒ exercebatur multos nou 1 uerat reſcripſit. Nam ſi vel ſenſu ꝑcipiat quis
antn res amplarũ pecuniaꝝ ſecit Eriu beices ct cui rei adhibitus eſt ſufficere. Sed ⁊ ſi detenti
ntn i pater exiguarũ foꝛtunarũ habebat maius credi ſint inuiti ibi teſtes non putant valere teſtamen
undn ncnv tuʒ contulit ad hoc vt.xx.nominibus pꝛope om tum ⁊cetera.
— nis ſubſtantia Kalendariũ eſſet. Queſitũ eſt an ⸗ =
— fn huic filio eoꝛũ nominũ quae ipſe fecit perceptõ NRubꝛica de legatis tercio.
— permittẽda eſt. Reſpondeo ex hijs electionem Z. Si patronus.S.pꝛimo. BZal. bit dicit iſtu text.
Gena mfanm habere:quae in teſtamenti temꝑe teſtatoꝛ in ka/ eſſe ſingularẽ ad boc ꝓpoſuũ ꝙ legatũ cern fundi relictu cuʒ fai/
lendario habuit ⁊c. ſis conſinibus nõiatis debetur cuzʒ veris non inſpecta falſa nõia/
tione vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uuo addito ꝙ alias diuer

L.Qui concubinam.S.cum ita. Sald. hit dicit

ſitas nomims conſueuit denotare diuerſitateʒ effectus ſᷣm Bal.

W
Nrn if iſtũ tex. cum glo.eſſe notanduʒ ad boc ꝓpoſitũ ꝙ oebitoꝛ ſpeciei in.l.ſi idem per illum tex. C. de codicilis ad queʒ me remitto. ⁊
1ae rlconn vel quãtitatis ex quacunq; cauſa nunq; liberatur ſoluendo niſi pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
. . Z res letecipient⸗ Pꝛo Mn facit tex. in.l. ſi dans H)de Sempꝛonio ita legauit Sempꝛonius ſumi/
mmen gänennn ſiir ctione.ff. da lega pꝛimo.⁊ in.i.emptionẽ in pꝛin.cum ibi not.ffſ.de „A;
W Knuhi actio. emptio. cum quo ſto. Uno addito ꝙ debitoꝛ quanti/ to pꝛedia mea omnia quae ſunt vſqʒ ad pꝛediuʒ
Auangngillisn tatis vel generis non liberatur eius interitu vt in. l. incendiuʒ vbi quod vocatur haas finibus Galitiae ſub cu/
eirina itißtin. plene per eos. C. ſi cert. peta. ⁊ eſt glo.in.l.ſi ex legati.f. de verbo. ra villici pꝛimi:ita vt haec omĩia inſtructa ſunt:

obli. ybi alias legendo dixi de hot poſt alios.⁊ ad ibi dicta me re
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Que ſuuʒ eſt cum in eodeʒ cõfinio pꝛedioꝝ vnũ

ngurent iien Cum ita legatum eſſet quanta pecunia ex he ſit pꝛediũ non galiciae:ſed capadociae finibus
SAemne inl reditate Ticij ad me peruenerit tantã pecuniam ſub cura tamen eiuſdeʒ villici an etiã id pꝛediuʒ
lmim hxn iraiili 7gibin heres meunus Seio dato. Idem legatũ putat La cum caeterxris ad Bempꝛonmium pertineat. Re/
Matimainmi dile beo ꝙ acceptũ in tabulis ſuis ex hereditate te/ ſpondeo ⁊ hoc deberi ⁊c.

t ianIEAENA ſi
a.αa.a aa (onlikef
mmNAANit An

ſtatoꝛ retuliſſet.Caeteauʒ negat cauenduʒ here/
dia legatario ſi quid foꝛte poſtea hereditatis ei

L. Si mulier.S.ſi rem. Dx. Bal. bic dicunt iſtum
tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi teſtatoꝛ legauit tibi reʒ quã
tibi debebat per ſtipulatõem non põt tibi fideicomittere licʒ ex le

amaimng us nomine heres damnatus eſſet. Ego contra gato cõmodum ſentiat.cum ex legato ſtatim tranſeat dominiuʒ
tanenlisri L. Cum quis.S.codicillis. Dx · bic dicit iſtuz text. eſt ſi legatarius alio modo cõmoduz ſentiat. nam põt grauari ꝓ
( prinin hlil eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ confeſſio facta in vltima volun ut dicitur in eodeʒ met tex. Cuius ver ba ſunt hec.
mulur ,liin tale de nlico debito Fecdenre vel iuramento Re li in obd CSi rem quis debeat ex ſtipulatu eiqʒ rem le/
H atõe inducit pꝛobatõem debiti vt ibi per eũ. ed tu aduer t. Smn! . .
e nri ſtis lin hin 1 pꝛo neuo 1vero intellectu iſtius tex. qui bene ⁊ ſubtiliter pon gauerit:fideicõmittere eius non poteſt. licet ex
. muſug deratus mibi non pꝛobat hoc. nec loquitur alternatiue ſed copu legato cõmoduʒ ſentire videatur.quod domi/
numn tinbr latiue gica qñ quis gfeſlus lun vetian dir einreſſe roteer niuʒ nanciſcitur ſtatim.nec expectat actioneʒ ex
ei que duo inducitur pꝛobatio illius debiti hic m Bart. ibidem. . e&α r;
gii ⸗ MAbt Cy. ? Barcnelgeherallter C.de non nume. pecu. ⁊ in.l.lutius.. ſtipulatu. Foꝛtaſſis guis dieat ſumptum litis
dul immnin quiſquis.ff.de legat.o.⁊ etiam in conſilio ſuo incip.pone quidaʒ quẽ ſubſtineret ſi ex ſtipulatõe litigaret eum lu⸗/
ichn laigint confitetur c. pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec. crari. Sed nequaqᷓʒ dicenduʒ eſt huiuſi me fidei
—„ nmimg uni C Codicillis ita ſcripſit. volo oia quaecũqʒ in cõmittere poſſe.Sed ſi habenti tibi pꝛopꝛieta/
ms ui ri o, fra oꝛdinata ſunt firma eſſe: maxime dno meo tem vſumfructũ moꝛtis cauſa ceſſero poteſt di⸗/
Gami iitanii decẽ millia denaria quinquies mille: quae acce ci fideicõmittere me poſſe ⁊c.
n a icn pi in depoſito a patruo eius Julio maximo: vt L. Si mulier. S. finali in fine. ¶Bal. bie dicit iſtuz
a n ilgt i iit ei viro facto vel adulto redderent᷑: quae ſunt cũ iſtum tex. eſſe nmgula r, ppoſitũ ꝙ ſi ego remiſ vuzſruen
e⸗ fmun, uris trigi illi i i 15 paietario de pᷣſenti cauſa moꝛtis.⁊ patioꝛ eum vii frui vſqʒ a
m mu amuuge arie trig lnte milli A volo daſ n patruo Soan⸗ medij tẽpoꝛis poſſum eũ grauare fideicõmiſſo ⁊ nõ vl
–Wò S 4 1 nour aui. Quae itu elt an ad depon ita pecunia tra.cuzʒ vſufructus finiatur moꝛte mea. Sed ſi debitoꝛi meo ſe
zan mngn i petendaʒ ſufficiãt verba codicilloꝛũ: cum hanc miſi obligatoez pig noꝛij tantu non poffum eumgrauar: fiheno⸗
Sſaet
antot
n⸗

milſo vt ibi per eum cuzʒ quo ſto.Et idem voluit etiã Batt.bie
quia iſta remiſſio pignoꝛis ſola ſine liberatõe debiti non habz in
ſe eõmoduʒ pecuniariũ vt ibi per eum ad quẽ me remitto.⁊ po⸗
no tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
CSed ꝛ⁊ ſi habenti pꝛopꝛietatẽ vſumfructum
moꝛtis cauſa ceſſero:poteſt dici fideicõmittere
me poſſe nec quẽquaʒ moueat ꝙ vſusfructꝰ ſo
let moꝛte extingui.Nam medij potius tempoꝛiſ
quo viuat qui donauit cõmoduʒ cogitemus. ſin
autẽ pignus debitoꝛis liberauero moꝛtis cauſa
⁊ eius fideicõmiſero non poteſt valere fideicõ/
miſſum ⁊c.
L. Non dubium. S. finali. Bald. hic dicit iſtũ tex.
eſſe valde nota.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ licet heres teneatur luere rẽ pi
gnoratã legataz ſi poteſt eam habere alias autẽ teneat᷑ ad eſtima
tõem eius vt in.liqui concubinã..ſi heres eo.tit.tamen ſi potuit
eam habere ⁊ non habuit non liberatur poſtea ſoluẽdo eſtimati
onem vt ibi per eum cuz quo ſto. Uno addito ꝙ ſi heres nõ
poſſet habere huiuſmodi rem niſi cuz difficultate etia excuſaret̃
vt eſt glo. hic in verbo habere ad quaʒ me remitto ⁊ pono tex.
xtũ de quo agimus. Cuius verba ſunt hec. ..
Sed ſi cui legatũ relictũ eſt vt alienã rem re
dimat vel pꝛeſtet ſi redimere nõ poſſit ꝙ domi⸗/
nus non vendat vel immo dico pᷣcio vendat iu/
ſtam eſtimationẽ inferat ⁊c.

L. Si iure. Bald. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingula.ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ legatuzʒ vniuerſitatis non cõtinet fructus ꝑceptos ex
illis rebus poſt teſtamentũ in vita teſtantis niſi teſtatoꝛ eos etiaʒ
poſuerit in illa vniuerſuate vt ibi per eum cuzʒ quo non ſto.qꝛ iſte
text.bñ ⁊ ſubtilit᷑ põderatꝰ mihi boc nõ pꝛobat. Uno addito
ꝙ aliud eſt in fructibus ꝑceptis poſt moꝛtem teſtantis ante adi/
tam hereditatẽ ex moꝛa heredis nõ adeuntis.nã bñ debẽtur le/
gatario vt eſt glo.not.in.l.herẽnius.ff.de vſux.⁊ in.l.quod ſᷣuus
ff. de lega. Fo. ⁊ in.l.baliſta.ff.ad trebell.⁊ in.l.ſi quis bonoꝛũ.ff.ð
lega. .⁊ in.l.i.S.in nouiſſimo.C.de cadu.tollen.⁊ voiuit Cyn.⁊
Bal. in.l.fi. C.de vſu ⁊ fruc.leg.ad quos me remitto ⁊ pono tex.
de quo agimus. Cuius verba ſunt hee. .
Z.Si iure teſtamento facto fideicõmiſſum tibi
reliquero: deinde aliud poſtea fecero cum iure
In quo fideicommiſſum relinquaʒ tibi vel aliud
quod pꝛioꝛe teſtamẽto vel omni modo nõ ſit re
lictum. Uidenduʒ eſt an mens haec fuerit mea
facientis poſtea teſtamentũ vt nolim ratum eſſe
quod tibi ſit pꝛioꝛe teſtamento relictũ.quia nu/
da voluntate fideicõmiſſa infirmarẽtur. ſʒ vix
id obtinere poteſt foꝛtaſſis ideo: quia ita demũ
a pꝛioꝛe teſtamento recedere velim ſi poſterius
valiturum ſit ⁊c.

L. Qui concubinaʒ.S.qui quattaoꝛ. Sald. hic
reputat iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ paria aliquãdo
accipitur adiectiue quando habet poſt ſe ſubſtantiuũ.⁊ aliquãdo
capitur ſubſtantiue quãdo videlz poſt ſe habet caſuz genitiuũ vt
ibi per eũ cum quo ſto ſimplicit᷑. quia tex.iſte optime ꝓbat hoe
⁊ non eget alia mea noua interpꝛetatõe.Cuius verba ſunt hec.
C Qui quatuoꝛ pocula oleagina habebat ita le
gauit pocula oleagina paria duo. Reſpõdi vnũ
par legatũ eſſe: non ita eſſent bina paria:neqʒ
ita poculoꝛũ paria:ineq; ita poculoꝛũ duo. Ideʒ
⁊ Trebatius ⁊c.

L. Liberoꝛum.S.ſi cui centum. Dy.⁊ SBal. bie di
tunt iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ appellatione li⸗
broꝛũ cõtinetur volumẽ libꝛi quãuis in eo plures libꝛi ex diuiſio
ne appareant quos quis ſuo ingenio metitus eſt vt ibi per eum
cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ libꝛi cõtinẽtur appellatöne
bonoꝛũ mobiliũ ſᷣm eundeʒ Bal.in additio. Specu.in tit. de fru
cti.⁊ intereſ.verſi.pꝛimo poſt Specu.ibi in. S.pꝛimo in verſic.ſed

pone pꝛelatus ⁊c.ad quẽ me remitto. ⁊ pono tex, de quo agi
Cuius verba ſunt hec. bono lex, de quo agimul

CSi cui centum libꝛi ſint legati centũ volumi/
na ei dabimus non centũ quae quis ſuo ingenio
metitus eſt:quae ad libꝛi ſcripturã ſufficerent
puta cum haberet Homerũ totum in vno volu⸗
mine non quadragintaocto libꝛos cõputamus:

ſed hoc vnum Homeri volumen pꝛo libꝛo acci⸗

piendum eſt ⁊c.

L. Qui quattuoꝛ.S.vxoꝛi. Bal bie dieit iſtü terti⸗
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ legatũ ãnuuzʒ relictũ alicui duz
habitauerit cum alio debetur ei pꝛo pꝛimo ano quantocũq; tem
poꝛe etiam bꝛeui habitauerit ſecum in eo pꝛimo anno vt ibi per
eum cum quo non ſto.quia iſte text.bene ⁊ ſubtiliter põderatus
mihi hoc non pꝛobat.nam loquitur quãdo heres ⁊ legatariꝰ nõ

hahitarũt in loco deſtinato ꝑ teſtatoꝛẽ.quo caſu legatũ nõ bñ de/

betur niſi pꝛo vno anno tantũ.⁊ in hoc cõſiſtit virtus iſtius litter
⁊ hec eſt pꝛincipalis dubitatio. Eſt bene verũ ꝙ etiam non ẽ vis
quanto tempꝑe habitauerit in eo anno pꝛout ibi dicitur in textu.
Cuius verba ſunt hec.

UAxoꝛi meae dum cuz filio meo Capuae erit
heres meus ducentum dato.filius a matre mi/
grauit.ſi ambo Capuae habitaſſent legatũ ma/
tri debitũ iri putaui quãuis vna non habitaſſent
Sin autẽ in aliud municipiuʒ tranſiſſent vnius
anni tantũmodo debitum iri quo vna habitaſ/
ſent quantolibet tempoꝛe ⁊c.

L.ſecunda. HBal. bit dicit iſtum text. foꝛe ſingularẽ ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ filius pꝛeteritus a patre non poteſt grauari Lſi
grauatur non debetur legatum ab eo eliaʒ ſi ſuccedat ab inteſta/
to vt ibi per eum cum quo ſto. De quo vide tu ẽt not per eundẽ
Bal.in.l.quidam. C.de fideicõmiſ.⁊ in.l.certum.C. vnde cogna.
in vltima colum.vbi ponit an teneatur ſaltẽ cõiunctis perſoms p

ſtare legata ad quẽ me remitto.⁊ pono tex.de quo agimue.Cui

verba ſunt bec. S . 1.
L.Ex filio pꝛeterito licet ſuus heres erit:fidei/

commiſſum relinqui non poteſt ⁊c.

Bloſa in.l.lutius..queſitũ. Bal bic vieitiſtum
glo. eſſe valde not.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet appellatõe fratris co/
tineatur ſoꝛoꝛ vt eſt tex. bic ⁊ in.l.tres fratres cum ibi notatifl.de
pactis tamen hoc eſt verũ non ex vi verboꝝ ſed ex eo ꝙ maſculi
num concipit femininũ vt ibi per euʒ cum quo ſto. Uno ad
dito ꝙ vbicunq; ſoꝛoꝛ cõtinetur appellatõe fratris ſtatutum lo /
quens de fratre cõpꝛehendit etiam ſoroꝛẽ ſᷣm Paul.de caſtt. in
conſilio.cocxl.ad quẽ uie remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cu
ius verba ſunt hec. .
CPertinere ⁊c.nota appellatõe fratris ⁊ ſoꝛo
rem contineri ſic ſupꝛa de pactis.l.tres fratres
quia maſculinũ concipit femininũ vt ſupꝛa eod.
l.qui duos ⁊c.
Z. Is qui fideicõmiſſum. Sal. bit dicitiſtuz texti
tuʒ glo. ſua foꝛe ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ beres qui fuit in mo
ra tei legate reſtituẽde legatario tenetur ad fructus rei non aute

ad intereſſe veniens extra rem.ſ.in rebus pꝛopꝛijs ipſius legatas

rij vt ibi per euz cũ quo ſto. De quo vide tu per eundẽ Bal.
idem tenentez in.l.i.C. de fructi.⁊ lit. expen. in fa colum. in. l.i.
C. de vſur.⁊ fructi.lega.⁊ in.l.apud iulianu..haimo.de legat.
pꝛĩo. vbi eſt ẽt bonns tex. de boc.⁊ in.lſi quis bonoꝛu eo til. vbi
alias legendo dixi de his ⁊ ideo pꝛo nüc non me extende. Aſi ꝙ

pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec. „2
L. Is qui fideicõmiſſum debet poſt moꝛam nio
tantuʒ fructus ſed etiam omne damnũ quo affe
ctus eſt fideicõmiſſarius pꝛeſtare cogitur ⁊c.

L. Si titius ex parte in fine. SBal bic dicit iſtuz ter
eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ appellatio hereditatis non continet
legata vel fideicõmiſta etiã vniuenſalia vt ibi per eum ci quo ſto
Uno addito ꝙ idem ẽt pꝛobat tex.in.l.liberto.· filii. · hot
ibi voluit Bar. ff. de ann. legat. v etiã Bar.bit· Tamẽ ſcias
tu ꝙ ẽt cõtinetur pars hereditatis vt eſt glo.not.in.llulius titiul
ff. de legat. pꝛimo. ⁊ boc ibi firmant ſcribetes maxime Paul. de
caſtro ad quem me remitto ⁊ pono texi.de quo agimus. liis
vHer ba ſunt hec⸗ 4

Gedtortanese
icbuefhagiſfistd 2*
Gicisnlimems N on
ttinmnilünpan
tgunetat⸗
—
oh Muntard
ügrinitnmiiman
tnelticihatanamen
rtuthemſünminnir
Drddgtedise
Dmcnnatdnm
Ptnſftliigistnn ilin mn
ikfinenzemitugian n
Nergmläpthirt
iavar Mr rrr ir
Itnfiniinvuniwalrxrin
ninnlthfunuen an
Enlizminitnimani,
rgiintſinsinr

mmuntntlinunen

„Min
Bunkammucs
mne denann
mntſiteidadin

mlunaſrchum

gäänn. unnngen

2=

Sr —

W ut

trenriuhli
nnnginni
U
Ratnaxzmtſumii
miatrNIAEfrNi
mm vIriuitinilgry
m nrama taro nuſt I
mairn uuifhiiim
mrinitMarHEA NAANM
aui7ααgt
vraKX
(xmt u multi fnutin
m iN enelisfins
amati mt miiir ihult
i 1
Pen itchni MN
—
zuncke Uirutus
1 NN P
m e a m tſe e
EA & —
Ichait Pini⸗
linn
licneudiu

Z. Si titius ex parte heres rogatus ſit euio
hereditatem reſtituere: ⁊ rurſus Ticio coheres
eius rogatus ſit partẽ ſuã aut partis partẽ reſti
tuere:an hanc quoqʒ partẽ quaʒ a coherede ex
fideicommiſſo relicti recipit Licius reſtituere
Reuio debeat. Diuus Antoninus cõſultus re/
ſcripſit non debere reſtituere: quia hereditatis
appellatõe neq; legata neqʒ fideicommiſſa con
tinentur ⁊ cetera.

Z. Si plures. Bal.bic dicit iſtum tex. elſe ſingularem
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ indefinita equipollet vniuerſali collectiuo nõ
autẽ diſt ributiuo vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno addito ꝙ
idem voluit ẽt Bar. in. l. i. p illuz tex. ff. de regu. iur. ⁊ Bart. in.l⸗
ſi ſeruitus in pꝛin. fl. de ſeruitu. vrba. pꝛedio.⁊ Bart. in.l.ſi quis
ita. ff. de teſtame. tute. ? Bar. poſt glo.in.l. ſi pluribus. fj. de lega.
fo, Bar.in.l. omnes populi in tercia qõe ſexte qõis pꝛincipalis.
de iuſti.⁊ iure.⁊ Bal.in.l.fi.. in computatiõe. C. de iure deli/
be. ? Bal in ſua margarita in verbo teſtatoꝛ in fi. ⁊ Bal. in. l.fi⸗
C. que res pigno.obli·poſſ.⁊ in.c.i.in tit.de pace iurame.firma. in
vſib. feud. ⁊ Paul.de caſt. in conſil.cl.ad quos me remitto ? po/
no tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Si ples ſunt gradus hr̃duʒ: ⁊ ſ. criptũ ẽ heteſ
meus dato ad omnes gradus hic ſermo ꝑtinet

ſicuti haec verba quiſquis mihi heres erit. Ita

qʒ ſi quis velit non omnes heredes legatoꝛum
pꝛeſtatõe onerare:ſed aliquos ex hijs nomina/
tim grau are debet ⁊c.

— De annuis legatis.
I.ſecunda. Bald · bic diit iſtum tex. eſſe ſingul. ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ vebitũ annuũ vel diurnũ quod requirit cõtinuatõeʒ
tempis ſideficit in pꝛincipio anni dicitur deficere in toto ⁊ pꝛo to
to tempe. ⁊ poteſt etiã peti ſi non pꝛo reliqua parte anm vel diei
ſit paratus debitoꝛ pꝛeſtare vt ibiper eum cum quo ſimplicit᷑ ſto
Uno addito ꝙ boc non eſt mirũ.quia debitos pro anno cep
to ⁊ non completo eſt ⁊ tranffertur ad beredeʒ moꝛiẽtis a pꝛinci
pio anni vt in.l.in ſingulos.ᷣff. eo. tit. Vvoluit Ludo.roma.in ſuo
ſingulari incip.legatuʒ annuũ ⁊c.ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.
de quo agimus. Cuius verba ſunt bec. .
L. In ſingulos annos beres damnatus ſinere

me vti frui ſi inicio anni quo colere deberẽ mo/
ram fecerit licet poſtea.patiatur.quia a cultura
ſim excluſus:tamẽ totius anni nomine mihi te⸗
nebitur: quẽadmoduʒ ſi diurnasoꝑas ſim dare

damnatus non a mane ſed a ſexta hoꝛa diei det
totius diei nomine tenebitur ⁊e.
Z.tercia. Bal.bic dicit iſtum text.eſſe ſingulareʒ ad hoc
propoſitum circa legatũ factuʒ annua bina trina die c. nam ᷣm
Bal cantüũ opatur dicere trina die quantuũ tercia ſeu tria vt ibi ꝑ
eum eum quo ſto. Uno addito ꝙ tex. bic ⁊ vbiq; in hoc cõ/
muniter eſt vitiatus ⁊ debz dicere annua bima trima die ⁊c. per
m. 7 non per.n. ᷣm verũ tex. oꝛiginaleʒ ⁊ Fm veros gramaticos.
⁊ maxime Laureutiuʒ vallam in oꝑe ſus elegantiarũ in capitulo
quinto.vbi põit ẽ de quadrima die ideſt quattuoꝛ annoꝛũ.⁊ tri
ma ideſt triũ annoꝛũ vt ibi per eum ad queʒ me remitto.⁊ pono
tex de quo agimus. Cuius verba ſunt bec. —
Z. Si legatuʒ ſit relictuʒ annua bima trima die
triginta foꝛte dena per ſingulos debẽtur annos
licet non fuerit adiectũ equis penſi ionibus : pꝛo
inde ſi adiectuʒ fuerit penſionibus:licet non ſit
inſertum equis. Item ⁊ ſi ſcriptũ fuerit aequis
licet non ſit adiectũ penſionibus dicendum erit
agequas fieri ⁊c.
L. Quintus.ꝗ.finali. Bal. bic dicit iſtum textuz eſſe
notãduʒ :ad hoc ꝙ licet regulariter ille dicatur creditox qui ſequi
tur fidem alterius vt in.l.i.cum ibi plene nota. vbi alias legendo
de hot dixi. ff. ſi certũ peta. ⁊ qui habet actionẽ vt in.l.is cui..fla
nius fl de ſolut. tamen ſecus eſt in eo cui ſoluz cõpetit iudicis of

ſiciũ.nam non eſt creditoꝛ vt ibi per eum cuz quo ſto ſimpliciter.
quia tex.optime hoc pꝛobat ⁊ ſemꝑ allegatur ad hoc. Et hinc
eſt quod dicimus ꝙ fiſcus non eicitur creditox in bonis delinqᷣn
tis niſi poſt ſententiã latam vt in.l.ſi qua pena.ff. de verb.ſigni ⁊
in. l. eius qui. f. de iure fiſci. ⁊ voluit Bart. in.l.i in vltia col. C. ð
iur.fiſ.⁊ Bal.in.l.aduerſus.C. de furtis ad quos me remitto.⁊
pono tex. de quo agimus. Eulus verba ſunt hec.
CEt in omnibus vbi auctoꝛitas ſola teſtatoꝛiſ
eſt neqʒ omnino ſpernẽda neqʒ omnino obſer/
uãda eſt:ſed interuentu iudicis haec omnia de/
bent:ſi non ad turpem cauſaʒ referũtur ad effe/
ctum pꝛoduci ⁊c.

Z. Fundus. BGal.hic dicit iſtum text. eſſe ſingula.ad hoe
pꝛopoſitũ ꝙ pign pᷣtoꝛiũ ⁊ cõuentionale poſſunt cõcurrere ſimul
in eadem re vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito pꝛo no
uo ⁊ĩvcro intellectu iſtius tex.qui bene ⁊ ſubtiltter põderatus nõ
loquitur quo ad eundem ſed reſpectu diuerſoꝛuzʒ pꝛout apparet
ex eo.Cuius verba ſunt hec.
C. Fundus quem paterfamilias libertis legato
rum nomine quae in annos ſingulos reliquit:pi
gnus eſſe voluit ex cauſa fideicõmiſſi rei ſeruan
de gratia recte petetur. Paulus notat hoc ad/
mittenduʒ eſſe ⁊ in alijs rebus hereditarijs vt ꝛ
in eas is legatarius mittatur ⁊c.

„ Seio.ꝭ.medico. Bal. hit dicit iſtum tex.eſſe ſin /
gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ relatio generaliter ſeu ſimplicit᷑ facta
refertur ad certa ⁊ non ad incerta vt ibi per eum csʒ quo ſto ſim
pliciter .quia tex.clarus eſt ⁊ non eget alia mea noua interp̃tatõe
Niſi ꝙ addo vnũ verbuʒ ſolum ꝙ relatio fit ad pcedentia cũ
omnibus qualitatibus ſuis niſi quãdo circa hoc induceretur ali
qua cõtrarietas m do.meũ Alex.de imola in ſuo conſilio.ix.in
quinta colũ.in pꝛimo volumine incip.an appellatõe filij ⁊c.⁊ etiaʒ
in conſilio. xlviij. in.vecolum.in eodeʒ pꝛimo volu.incip. Rubꝛi⸗
ca de vacatõe ⁊c.per iura ⁊ rões de quibus ibi per eum ad ques
me remiito.⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
CMedico ſempꝛonio quae viuus pꝛeſtabam:
dari volo:ea videntur legata quae certã foꝛmaʒ
errogationis annuae non incertaʒ liberalitatis
voluutatem habuerunt ⁊c.

L. Seio..vxoꝛi. ¶ Bal bic dicit iſtum ter. eſſe ſingul.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ legatũ certe quãtitatis pᷣumitur annuũ licet
veniat ad augmentũ legati annui vt ibi per eum cum quo ſto.
no addito ꝙ hic non veniebat legatũ annuũ cum illo nec
illud cum eo ſed vltra illud pꝛout ibi dicitur in tex. Cuius verba
ſunt hec.
CUVAxoꝛi pꝛaeter id quod a meuio ãnui nomine
accipiebat aureos centũ dari volo annuũ vide/
tur ⁊ ſemel centum aureos reliquiſſe ⁊c.
L.Qui Marco. Bal hic dicit iſtum tex. eſſe notãdũ
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ legatũ inducitur hijs verbis. Scio heredem
meũ pꝛeſtaturũ vel curaturũ vel credo eũ pꝛeſtatuꝝ ſᷣm glo.ibi.
cum qua ſto. Et idem dico per verbũ depcatiuũ m glo.in.l.i.
ii Bal. in quarta colũ.C. cõia de legat.ad quẽ me remitto ⁊ po
uo tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt bec. S
Z. Qui Ildarco homini docto certa ãnua pᷣſta/
bat teſtamẽto ita cauit. Dña ſanctiſſima ſcio te
de amicis meis curaturã ne quid hijs deſit: ve
rum etiã ⁊ arco dari octingenta.Queſitum
eſt an Marcus pᷣſtitis ſibi ex cauſa legati octin
gentis annua quoqʒ conſequi debeat.Reſpon/

di nihil pꝛoponi cur non ⁊c.
L. Cum quidam cum..l.ſequenti. Sald. hic dicit
iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſituʒ ꝙ legatũ certe quantitatis
ſimpłr factũ cenſetur multiplicatũ vt anuuʒ vel menſtruũ vel ſi/
mile ratõe rei vel cauſe in eo adiecte vt ibi per eum. cum quo ſto
ſimpliciter. quia tex.optime pꝛobar hec.⁊ non ſunt mulri mẽſes
quibus conſului circa hoc pꝛo patribus meis pᷣdicatoꝛibus in ci
uitate Cremenſi.⁊ ſi quis vult habere illud conſiliũ ad me vẽiat
⁊ libenter ſibi dabo.ſed pꝛo nũc pono textum de quo agiaug⸗

2

Cuius verba foꝛmalia ⁊ ad vnguem ſunt hec. =
L. Cum quidam decurionibus diuiſiones dari
voluiſſet die natalis ſui diui verus ⁊ Antoninuſ
reſcripſerũt non eſſe veriſimile teſtatoꝛẽ ðᷣ vno
anno ſenſiſſe:ſed de perpetuo legato ⁊c.
De UAſufructu legato.
T. Sempꝛonius atalus. Bal bic dicit iſtum textuʒ
eſſe ſingalarẽ ad hoc ppoſitũ ꝙ dñiuʒ rei legate in dieʒ nõ trãſit
in legatariũ ante diẽ vt ibi per euʒ cuʒ quo ſto. Uno addito
ꝙ idem voluit ipſe met Bal.in.l.vnica in pꝛin. C. de cadu. tolle.
⁊ Bar.in.l.omnia.ff.ſi cert.peta.⁊ Bart.in.l.ſiſeruus.ff.de con/
clic. furti. Igem dico ego in legoto incerto puta alternatiuo.
quia non tranſit dominiũ niſi facta electõe vt in.i.apud aufidiuz.
ff.de optio.lega.⁊ voluit glo.in.l.ſi in rem.ff. de rei.vendi.⁊ bart.
in.l.ſi quãdo.S.heres. ff. de lega.pꝛimo. Igez dico qñ eadeʒ
res legatur pluribus inſolidum vt eſt glo.not. in.l.ſi pluribus. ff.
de lega.pꝛimo.quã appꝛobant omnes ſcribẽtes ibi.⁊ Bal.in.c.i.
in pꝛin.in tit.de ſucceſ.feudi.ad quem me remitto ⁊ pono text. de
quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L.Sempꝛonius attalus ab herede ſuo fundum
in Italia Caio ſeyo poſt decenniũ deducto vſu
fructu dari iuſſit.Quero cum medio hoc decen
nij ſpacio heres vita functus ſit.an poſt tempꝰ
decennij plenus fundus ad legatariũ pertineat
Mouet enim me ꝙ dies legati huius ſiue fidei
cõmiſſi ceſſerit ac per hoc ad heredem legata/
ri pertinere potuerit.⁊ ideo quaſi circa debitũ
iam legatũ moꝛtuo herede vſufructus extinctuſ
eſt.nec ad heredem heredis pertinere poſſit.
NReſpondi dies quidem fideicõmiſſi vel legati
cedere ſtatim cum poſt certuʒ tempus heres da
re rogatur ſiue iubetur: ſed vſufructus nonduʒ
eſt heredis:niſi cũ dominiũ deducto vſufructu
pꝛeſtiterit.⁊ ideo capitis diminutõe vel moꝛte
perire non poteſt:quod nonduʒ habuit ⁊c.

L. generali.S.vxoꝛi. Cy. ⁊ Bar. hic ⁊ Jo. de imol. in
l. lutius..pluribus.ff.ad trebel.⁊ etiã do.meus Alex.de imol.in
conſilio.xxviij.in.ix.colum.in pꝛimo volu:. incip.Si in contractu
locatõis ⁊c.reputant iſtum tex.ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝙ exceptio
licet firmet regulaʒ in caſibus nõ exceptis vt in.l.nam quod liqui
ce. .fi. cum ihi not.ff. de penu lega.tamen non ſacit ꝙ ſub regła
generali cõpꝛehendantur vltra q; de ſui natura debeat compᷣhen
dere diſpoſitio ſeu regula generalls vt ibi per eos cum quibꝰ ſto
Et idem voluit etiam Oldra. Bar. ⁊ Ange.in.l.i.ff.de regu.iur.
⁊ Bar. in.l.in hijs.f de legibus ad quos me remitto ⁊ pono tex
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
CAxoꝛi vſumfructuʒ domuũ ⁊ omniuʒ rerum
quae in hijs domibus erãt excepto argento le/
gauerat. Item vſumfructũ fundoꝛũ ⁊ ſalinaruʒ.
Queſitum eſt an lane cuiuſqʒ coloꝛis nõ merciſ
cauſa compate. Item purpura quae in domibꝰ
erant vſusfructus ei debeatur. Reſpondi exce/
pto argento ⁊ hijs quae mercis cauſa parata

ſunt caeteroꝛũ omniũ vſumfructũ legatariaʒ ha
bere ⁊c.

Z. legatum. Bal bic teputat iſtum tex. ſingularẽad hoc
pꝛopoſitũ ſi mandatũ teſtantis nõ poteſt ſeruari in foꝛma ſpe/
cifica ob iuris impedimentũ ſaltem debet impleri eo modo quo
poteſt vt ibi per eum cũ quo ſto.quia ter.clarus eſt ⁊ nõ eget alia
mea noua interpᷣtatét. Mii ꝙ addovnũ verbũ ꝙ impedimẽ
tum iuris opatur ꝙ quis non põt cõmittere vices ſuas alteri.ſe/
cus ſi eſt impedimentũ facti ſm Specu. in tit. de legato. 5. ſequi/
tur in verſi. verũ.⁊ ibi Bald.in verſi.impeditus ⁊c.⁊ Balal.in.l.
vnica. 5. ne autẽ. C. de cadu. tolle.ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.
de quo agimus.Cmus verba ſunt hec.
CL. Legatum ciuitati relictum eſt vt ex redditi baᷣ

quottannis in ea ciuitate memoꝛiae conſeruan/

dae defuncti gratia ſpectaculum celebꝛetur: ad
illis celebꝛare non licet. quero quid de le “
exiſtimes: odeſtinus reſpondit cum teſtatoꝛ
ſ pectaculuʒ edi voluerit in ciuitate ſz tale quod
ibi celebꝛare non licet. Iniquũ eſſe hanc quanti
tatem quam in ſpectaculnʒ defunctus deſtina/
uerit:lucro hereduʒ cedere.igitur adhibitis he
redibus ⁊ pꝛo moꝛibus ciuitatis deſpiciendum
eſt: in quam rem cõuerti debeat fideicõmiſſuʒ:
vt memoꝛia teſtatoꝛis alio ⁊ licito genere cele,
bꝛetur ⁊cetera.
Z. ſticho. Zal hic dicit iſtum texeſſe ſingul. ad hoe p

poſitum ꝙ nomina debitoꝛũ cõtinentur in legato vſufructꝰ om/
niuz bonoꝛũ vt ibi per eum cvʒ quo non ſto. quia iſte tex. bene ⁊
ſubtilſter põderatus non loquitur de vſufructu omniũ bonoꝛum
ſed de legato vſusfructus certi fundi pꝛout videre potee. Tñ
ſiſtu vis ſcire an in legato vſusfructꝰ oĩnz bõꝝ veniqt noia debi⸗
toꝝvide Bar. in.l.vxoꝛi eo.tit.⁊ ẽt Bar.in ſuo conſil. incip.pun
ctus talis eſt. Maſſiolus petri c. v Bal. in. l.. C. de vſufructu.
vbi ponũt de bot. Sedd bene dico e veniut appellatoe rerij,
⁊ ſic in vſufructu rerũ vt in.l.quintus..argento.ſff de auro ⁊ ar
gen. lega. ⁊ ita per illum tex. voluit ibi Bar. ad quẽ me remitto.
⁊ etiam ad ea que dixi in.l.ceum pupillus.ff.rem rataʒ haber.vbi
eſt bonus tex.de hoc pꝛout videre poteris in hijs ſecũdis interp /
tatõibus noſtris.⁊ pono tex.de quo agimꝰ.Cunꝰ verha ſunt hec.

L. Stico teſtamento manumiſſo vſufructus
fundi legatus erat:⁊ cum is vti frui deſijſſet fi⸗
dei heredum teſtatoꝛ cõmiſit vti euʒ funduʒ da
rent Zutio ticio.ſed ſticus teſtamento ſuo eiuſ/
dem fundi pꝛopꝛietatẽ ſuis nepotibus legauit.
⁊ heredes Sici ex teſtamento eius legatarijs
nepotibus eum funduʒ tradiderũt.Queſituʒ eſt
cum nepotes legatarij ignoꝛauerint condictõeʒ

fundi ſupꝛaſcripti pꝛioꝛe teſtamẽto datã:⁊ plaſ

qᷓʒ3 temꝑe ſtatuto poſſederint an eum fundum ſi
bi acquiſierint. Reſpondi ſᷣm ea quae ꝓpone/
rentur legatarios ſibi acquiſijſſe.dem queſijt
ſi aliquo caſu legatarijs auferri potuiſſet:an re
petitioneʒ ab heredibus ſtici eius nepotes ha/
beri poſſint. Reſpondi ſupꝛa quidem de acqui
ſitione reſponſum eſt. verum ſi ex alia cauſa ac
quiſito ceſſet videri Sticum ſi poſt moꝛtem
eoꝛum quibus pꝛopꝛietas legata eſſet teſtamen
tum feciſſet potius quod ſe habere crederet qᷓ;
ꝙ onerare heredes vellet legaſſe c.

Z. In fructu. Scnibentes bie maxime Bal. dicut iſtu
tex.eſſe notãdnz ad hoc ꝓpoſitũ ꝗ colonus in fine locatiõis non
poteſt colligere ftuctus non maturos vt ibi per eũ cum quo ſto.
Uno addito ꝙ iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus pbat et

aliud ꝙ ſunt aliqui fructus qui ſunt in fructu etiam quado non

ſunt maturi vt patet ex eo. Cuius verba ſunt bec.

Q. In fructu id eſſe intelligit᷑ quod ad vſuʒ bo/

minis inductum eſt.neqʒ enim maturitas natu/
ralis hic ſpectanda eſt:ſed id tempus quo ma/
gis colono dominove eum fructũ tollere expe/
dit. Itaqʒ cum olea immatura plus habeat red
ditus qᷓʒ ſi matura legatur: non poteſt videri ſi
immatura electa eſt in fructu non eſſe ⁊ꝛc.
Z. Si ab eo. Bal hic dicit iſtum tex. eſſe ſingul ad bot
pꝛopoſitũ ꝙ legatũ pꝛeſtandum a legatario vſufrurtus nihilomi
nus debetur ab herede ſt honoꝛatus non acceptat legatum vl ibi

per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ idem etiz habet locuʒ
in teſtamẽto militis vt ibi eſt text.in fine. Cuius verba ſunt bec.·

Z. Si ab eo cui legatus eſſet vſusfructus fidei
cõmiſſum relictuʒ fuerit licet vſusfructus ad le

ℳ
ruite “
ingui, 4
i
vin

uni, tunin
n n
chhen Na

NNSNi Npeeren
ſingflande
UDpornertwenimndusſer.
ffungertkergisttintderkrtan
Geineniflinendihriic
Uleaingemnii utage
Ntgithinnipelineſier
Meitgrlhezmintwutidzitn
Mtigngt⸗AAsminenn
mnſipi uitkitnhet
miehrritnnintun i

Unnitannitn.

hſtin
Ndtli tee mi
imunean
lummgi te d
ainunn itgi

N Aneke

ennnmek
tgengntia
8 4 66 .9
iſte nnt

an tnn uiin

22—
èðð

2=

—

Hmekinnrngl
ä
Nunrint Aimifniſt n
uwailan suinnſtan
xme i ſiig ihne ⸗
5õ
”ü
aERSi M maun
m besrdulgucſd Knn
vnalers tdatech
õ
Auia AN vii nmiiünͤn⸗
””õs
rar En a iuninmn 4
Aymrin amaing imnan in

„

M

gatariuz non puenerit:heres tamen penes queʒ
vſusfructus remanet fideicõmiſſuʒ pꝛeſtat: qð
æ in militis teſtamento erit dicendum ⁊c.

De dote pꝛelegata.
Z. Si ſeye. Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingula. ad hoc
opoſitum ꝙ falcidia detrabitur ab vno legatario in fauorẽ he
redis. tamen aliquãdo applicatur alteri collegatario vt ibip eum
cum quo ſto ſimpliciter.quia text.iſte optime pꝛobat hoc ⁊ non
eget alia mea noua interpꝛetatõe. Cuius verba ſunt hec.
.Si ſeye pꝛo dote centuʒ fundus legatus ſit:
idemqʒ meuio:quod meuio falcidia aufert pꝛo
eo quaſi concurſus non fuerit mulier plus ven/
dicet.quia amplius in dote ſit mulieris ⁊c.
L. Si ſeye. Bal. hic dieit iſtum tex. eſſe ſingula. ad hoc
propoſitũ ꝙ legatũ in ſpecie quod relinquitur duobus diſiunctis
re ⁊ verbis dimditur inter eos per cõcurſum. nec alter habet lo
cum licet etia ſit relictum in compenſatõem debiti aſcẽdentis ad
valoꝛem totius rei legate vt ibi ꝑer eum cum quo ſto. Uno
ſolo addito ꝙ iſte text.bene ⁊ ſubtiliter ponderatus pꝛobat mihi
aliud ꝙ illud quod defalcatur per beredem debelur ei qui erat
creditoꝛ teſtatoris ⁊ ſic in eo non cõcurrũt ambo legatarij vt di/
citur in text.iſto. Cuius verba non pono cumſupꝛa pꝛoxime ea
poſuerim in alio tamen propoſito prout videre potes.
L. TCheopompus. Bal.hic dicit iſtum text. eſſe ſingul.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbicunq; lex vel ſtatutuʒ mandat ſtari dicto
alicuius vel denũciatõi ſue intelligitur dũmodo ille iuret vt ibi ꝑ
eum cũ quo ſto. Attamen hoc eſt veruʒ niſi diceret᷑ vt ſtari
debeat ſimplici eius dicto vel ſimplici denũciationi.quia boc caſu
non requiritur iuramentũ ſᷣm Bal. bic. ⁊ idem voluit etiã Ang.
in.l. ſi vacantia in pꝛin. C.de bonis vacan.li.x.per tex.in.l.ſi quan
do. C. vnde vi. ⁊ facit tex.in.c.cõtinebatur extra de deſpon.impu
be. cum ibi not.ad que me remitto ⁊ pono text.de quo agimus.
Cnius verba ſunt hec. .
L. Cheopompus teſtamẽto facto duas filias ⁊

filium partibus equis inſtituit heredes: ⁊ codi
cillis ita cauit filiã meam Criſpinã quã vellem
tradere cuicunqʒ amici mei ⁊ cognati appꝛoba
bunt ꝙ videbit tradi.Pollianus ſciens menteʒ
meã in equalibus poꝛtionibus in quibus ⁊ ſoꝛo
rem eius tradidi. Pollianus autẽ a marito pu/
elle inratus ſcripſit patrẽ voluiſſe eandeʒ quãti
tatem in dotem accipere etiam minoꝛem filiam
quam maioꝛ accepiſſet ⁊c.

De optione legata.

L. Si tibi electio.S. pꝛimo. Bald. bic dicit iſtum
tex.eſſe ſingul.ad hoc ppoſituz ꝙ legatũ optõis dicitur purum ⁊
ſimplum ſi non relinquitur pluralitas in qua cadat electio vt ib
per eum cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ iſte tex.bñ ⁊ ſub/
tiliter põderatus non dubitat de hoc.ſed an ex eo ꝙ teſtatoꝛ enu
merauit plures res que non reperiũtun valeat legatũ.⁊ dicitur ꝗ;
omnino valet vt dr bic in tex. Cuius verba ſunt hec.
CSi ex quatuoꝛ viriolis duae quas elegiſſem
mihi legatae ſunt:ſiue due ſint relicte:ſiue ab in
icio due ſole fuerint valet legatum ⁊c.
L. Si Pamphilo. Bal. bic dicit iſtuz text. eſſeiſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ legatũ cuius optio ſpectat ad legatari
um queſuũ per ſeruũ die cedente ante manumiſſionem dno ſuo
poſtea repudiante ptinet ad ſeruũ qui ſeruus habet electionẽ vt
ibi per eum cuʒ quo ſto ſimpliciter.quia tex.optime pꝛobat hoc.
Cuius verba ſunt hec. .
L. Si Pamphilo ſeruo Autij Licij ſeruus ge/
neraliter legatus ſit:deinde dominus Pamphi
