Sed ego dico idem vbi ageretur de fauoꝛe anime bm do. meunn
Alex. de imol in.l.ſi cſtante in pꝛin in. vj.col.f. ſolu. matti eni
in.l.iiij. F. cato. ff. ð ver. obli.⁊ etiã in.l.is cui bonio n iſcl
tit. ⁊ in.l ſtipulatio in. vj.col. eo. tt. ⁊ in conſi liij.in xccol inii
cio volu. inci. viſis ⁊ conſideratis ſtatutis ⁊vc. in onſſiüin
eodem tercio volu.incip.an ⁊ quãdo valeat ⁊c.in teſcis cnt
conſil.ciiij.in eodeʒ tercio volu.incip.ſuper eo quodqueni c⸗
in penul.col.⁊ in conſi. xxiiij.in vlti.col.in ſo volu. in coni *
in eodez pᷣo volu.in quinta col.⁊ in conſil.ciii.in quarto voluen⸗
cip.de anno. Meccccxxij. ⁊c. ⁊ etiã in.l.ii.f de vung rhuklin
carta. ⁊ in.l.iin pꝛin.in quĩta col. fr de ver.obli.x in.lquit⸗

õäl ⁊ in.lii.in. xxxv.col ſtden
ici

riſcom.

o eius cui mand.eſt iuriſdi. x in.li n xi coleff de in

oid
ahneni zuilnu⸗

e:

atail
reeimn n

mu lſuunui dnd
Gemtifl anii k
eammmitunnifnde
Glnnnipſor⸗
n mfticlinenn nuuid
uhttunli

mgnttiinnn s

nſrno n
idufli c eN a

gsſicolgſetſclisnt ne⸗
Eeiluſaninauni,
intnnnn
tdennnrdiirmniſnkeſnfrguſ
n iuminttuniſin Aini
Irbwiſrineatoawtifgein
ſuifilliizininanbiAunmt
1 loeieogofnnhin ien
enleinſteteriitnungeiſtenart
uefritſunaſt pnmg tiins ru ni
ilſ ottcd rridbeinemmnſcmn
vgignuünrf .
(G isſcbnhiuntuieſ⸗
Gntoniinigiſtulnttm
Ungdhpnlinimninntinn
ſnlnnimnuntonnit initn

unmuultin ngin niiii
uumnggilreninmmnlrt⸗

ilſcigtgan nn⸗
lelctcl Mkntin,
Gtemimit inind

ginnſomien

XEE

rh h h

2„

krmdinn
.
rtnar antunt
rel tcmintiin
unAninnin
mut nauiu minn in ſi
minp mur inign
e! Cnani vin aig e
unn ENNin
mmaI ir aguits ſ uub
tmlAN
slleminſccigisenenten
UmginNSNiiN
1mi uluumn Mitit
”õä

õ

LGscdrriiuand
mttan mi nyiſlinß/

nicatillzu
e uuu nu un ie,
mntinſilu b tin
nnſtin
m dmcn nof ,
cnenttei ,/
nageudi in

udi ⁊ in.ij.ff. de in ius voca. ⁊ in.l.adoptiuũ in pꝛin.⁊ in l.ſed ſi
hac. pattonũ eo.tit. ⁊ in.l.centurio in quarta carta. ff.de vulg.⁊
pil. ad quẽ me remitto.et vono tex. de quo agimus cum alias
he legendo etiã de hoc late dixerim. et ideo pꝛo nũc longioꝛ non
ſum. niſi ꝙ pono tex. dð quo agimꝰ. Cuius verba ſunt hec.
¶ Sed dum pꝛoponeretur:vel ante pꝛopoſitio
nem quis coꝛruperit: edicti quidem verba ceſſa

bunt:pompo.ait ſententiã edicti poꝛrigendã eſ

ſe ad bec. , .
Slo. in.l. ſi quis id quod inverbo quigẽtoꝝ ⁊c.
Bal. bic reputat iſtaz glo. ſingularẽ ad hot ꝙ vbi a lege oue pene
reperiũtur impoſite p eodẽ delicto vna quidẽ maioꝛ et alia mioꝛ
ſtamꝰ mioꝛi vt ibi per euʒ.pꝛo quo ſacit text. in.l.ſempꝛoniꝰ ꝓcu
loff de legat. . Sed tu aduerte qʒ non eſt verum ꝙ hic im
ztur oue pene ſed ſolum vna videlʒ quinquaginta ducatoꝛuʒ
etita habetur in vero tex. oꝛiginali licet in codicibus cõibus trã/
ſumptis aliqui habeãt quinquaginta et aliqui libꝛi habẽt quin/
gentoꝛu. et vot modo non ꝓbatur hic doctrina Bal. cuz quo ta /
men ſto non per iſtum ter.ſed per tex.in.d. l.ſempꝛonius. Uno
étaddito ꝙ vbi in diuerſis ſtatutis eſſent diuerſe pene ſtamꝰ vl
ime pene vl eſt tex.ſingul.ᷣm Cy.et Bal. ibi in.l.qui cuʒ vno.ꝭ.
qui poſt deſertoꝛez. ff. de re milita. et poſuit Inno. in. c. de cauſis
extra de offi·dele. ad quẽ me remitto./ et pono glo. de qua agimꝰ
Cuius verba ſunt hec. . . .
Quingentoꝛum alias quinquaginta: pena eti
am falſi tenetur vt infra ad.l.coꝛnel.de falſis.l
hodie:non actoꝛi datur vt infra de ſepul.viola.
l.iij. ſecundo reſponſo ⁊c.

L. Si quis id quod.S.ſed ſi alius ⁊c. Scribentes
hic et maxime Bal. dicõt iſtum tex. eſſe ſingul. ad boc ꝙ ſi quis
doloſe mandat alicui aliquid nõ excuſatur pꝛopter innocentiã il/
lius qui ſuſcepit tale mandatũ.nec eſt de ſubſtantia delicti dolus
ilius qui capit mandatũ camẽ ſecus eſt in furto.quia ſubtractio
rei aliene facta mandante abſente non eſt furtus. ſed ſi fiat pᷣſente
mandante eſt furtũ.vt eſt caſus ad hoc etiã ſingul. in.l.falſus.ꝭ.
pꝛimo in verſiſed ſi is.f. de furt. cum ibi not. ad que me remit/
lo. Uno ſolo pꝛo nũc addito ꝙ pꝛo pꝛĩo tex.eſt alius ſimilis
tex. in.l. pꝛima. . feciſſe in ſi.ff. de eo per quẽ fac.erit in ver ſi.ſi/
ne fuerint ſcientes ſiue ignoꝛantes ⁊c. vbi alias legendo dixi.⁊ in
d.l.ſi quis id quod. ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero. ſed pono text.
de quo agimus. Cuius verba ſunt hec. “
Sʒ ſi alius ſine dolo malo fecerit:alius do/

loq; malo mãdauit:qui mandauit tenebitur: ſi
vterqʒ dolo malo fecerit:ambo tenebũtur.nam

⁊ ſi plures fecerint vel corruperint vel mãdaue

rint omnes tenebũtur.ideo quidem vt nõ ſuffici
ciat vnuʒ quidem eoꝛũ poenam luere ⁊c.

Blo.in.l.ſi quis id quod Bald ·. hic dicit iſtam glo eſſe
not.ad hoc ꝙ auxiliũ directũ ſurgit ex ipſis verbis legis. Sʒ vti/
le er ſola mente pꝛocedit vt ibi per eum cum quo ſto. Uno
addito ꝓlicet ex foꝛma alicuius ſtatuti auxiliatoꝛ ſit puniendus
ca pena qua punitur pꝛincipalis delinquẽs.tamẽ non punitur pe
na dupli que cadit in pꝛincipali delinquente ſi ratio dupuicationis
non cadit in eo que cadit in pꝛincipali m Bar. in. l. cuʒ vnus. ff.
de alime. ? ciba. leg. Et Ange. are. in ſuo libello maleficioꝝ in ver
bo aſtitit vc.in tercia col.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo. de qua
agimus. Cuius verba ſunt bec. . .
CSententiã nota quãdo directa datur vt quã
do locuʒ habẽt verba ⁊ ſentẽtia.⁊ quãdo vtilis
vt cum ſententia tantũ vt hic ⁊ infra ſi quadru.
paupe.feciſ.dica.l.penul.

Blo.in.l.eſt receptum. Bal .bic reputat iſtaz glo.ſingu.
ad hoc ꝙ recõuentio poteſt ſieri coꝛaz eo indice coꝛam quo fit cõ
uentio ex pꝛorogatõe iuriſdictõis non ſoluʒ autem quãdo fiebat
recõuentio coꝛam eo vt oꝛdinario vt ibi per eũ cum quo ſto. ⁊ di
to ꝙ ñ ſoluz glo. bñ ⁊ ſubtilit᷑ põderata mihi hoc dicit. ſed etiaʒ
eſt text. de hoc hic foꝛmalis ⁊ ita tene. Uno ſolo addito ꝙ
retöuentio admittitur etiã ſi debitũ petitum ſii liquiduʒ m do.
med Alex. de imo. in conſi. cvj. in ſecũda col. in quarto volu.inci
pi. ſuper queſito vc. ⁊ in conſi.xxxxviij in quarto vo u. incip.que
ritur vtruũ æc. ⁊ alio conſil.ibi ſequẽti incip.Clariſſime dne ⁊c.⁊

in conſil clxv. in ſo voluincip. de intellectu ſtatuti ⁊c. de quo ali

as hic legendo dixi. Cuius tex.verba ſunt hec.
A· Eſt receptum eoqʒ; iure vtimur vt ſi quis ma
ioꝛ vel equalis ſubiciat ſe iuriſdictioni alterius
poſſit ei ⁊ aduerſus eum ius dici ⁊c.

¶ EUerba autem gloſe ſunt hec. Jus dici i ſenten
tia.· vel dic ideſt actio moueri. nam ſi agat poterit ibi recõueniri.
vt.C. de ſenten.l.penul.ac.

T. ſi quis id quod in verſi.doli ⁊c. Bald bic di/
cit iſtũ tex. foꝛe ſing ad hoc ppoſitũ qualitas qᷓ coſiſtit in actu
eſt omnino pbanda vbi actus ſine illa qualitate diſpoſitõeʒ non
inducit vt ibi ꝑ eũ.pꝛo quo facit tex. in. leiiij. S. docere.ff. ne quis
eũ qui in ius voca.eſt vi exi. ⁊ in l.i.ꝭ.item ſcienduz. ff ad ſylla.
cum ibi not.⁊ voluit do.meus Alex. de imo.in conſil.centeſimo
in tercia col.in pꝛimo volu.incip.ſuper pꝛimo caſu ⁊c.⁊ in conſil.
xli.in ſecunda col. in quarto volu. incip.viſis ⁊ optime diſcuſſis
⁊c.⁊ in conſil. tercio in eodeʒ quarto col.incip:ſuper pꝛoceſſu cau/
ſe ⁊c. in ſecũda col.⁊ in conſi.xxxiij.in tercio volu. in ſexia col. in
cip. An ſi iudex ⁊c.in quibus locis dicit ꝙ qualitas requiſita a le
ge yel a ſtatuto pꝛobari debet.⁊ per Ludo.roma.in ſuo conſilio
cx.incip.queſtio conſultatiõis pꝛopoſite ⁊c.⁊ ita teneo. Uno
etiam circa hoc addito ꝙ vbi qualitas intentatur ſi non pꝛobatur
debet reus abſolui.vt ſi egi contra Titiũ ꝙ pcuſſit me cum ſang
uinis effuſione ⁊ poſtea pꝛobo percuſſionẽ ſed non cum ſanguĩs
effuſione debet Ticius abſolui ſᷣm Bar.in.l.denunciaſſe..quid
tamẽ.ff.de adulte.⁊ Bal.in.l.i.C. de falſis.⁊ Bal. in.l.i. C. de cõ
dic.inſer.⁊ Bal.in.l.ij.C. de pꝛoba.⁊ bal.in.l.⁊ ſi ſeuerioꝛ. C. de
his qui not.infa.⁊ in ſua diſputa.incip.Accuſatus de vi turbati/
ua.⁊ Bal. in.l.edita.C. de edendo.⁊ in.l.ſi quis non dicã rapere
in quar:a col. C. de epiſ.⁊ cleri.⁊ Ange.are.in ſuo libello malefi/
cioꝛũ in verbo addidit vel detraxit.⁊ do.meus Alex. de imol.in
ſuo conſil.xxx.in tercia col.in ſo volu.incip.in cauſa ⁊ lite ⁊c.⁊ ẽt
in conſilijs ſupꝛa per me allegatis ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CDoli autẽ mali ideo in verbis edi cti fit men
tio quod ſi per impꝛudentiã vel ruſticitateʒ vel
ab ipſo pꝛetoꝛe iuſſus vel caſu aliquis fecer it
non tenetur ⁊ꝛc.

L. Si conuenerit. ¶ Bal. hic dicit iſtum text. eſſe ſingul.
ad hoc ꝙ pꝛorogans iuriſdictõnem alicuius iudicis põt penitere
vſq; ad litis conteſtatõnez etiã poſt licentiã ſuꝑioꝛis obtentã ſuꝑ
huinſmodi pꝛoꝛogatõe vt eſt glo.in.c.ſignificaſti extra de foꝛo cõ
pete.vt hit per euʒ cũ quo ſto. Tamẽ hoc eſt verũ ſi quis ꝓmi
ſit reſpondere coꝛam iudice nõ ſuo.ſecus ſi eſſet iudex ſuus quẽ
tamẽ poterat dedlinare vt in ſcolari reſpectu rectoꝛis.nam ſi pꝛo
miſit reſpõdere coꝛã eo non poteſt amplius etiã ante litem con/
teſtatã penitere ſᷣm glo.hic que eſt vltima glo.⁊ notat᷑ etiã in, c.i.
extra de iudic.⁊ hoc etiã voluit Specu.in tit.de reo in verſic.ſed
pone ⁊c.⁊ Specu.etiã in tit.de compet.iudi.aditio.ꝭ.pꝛimo in vᷣ
ſic.ſed nũquid ?c. Et idem dicimꝰ etiã in renũciante foꝛo.nã
non poteſt amplius penitere vt eſt glo.not. in.l.hercs abſens.ff.ð
iudic.in.S.pꝛimo in verbo defenderet ⁊c.cum ibi not.ad que me
remitto.⁊ pono tey.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L.Si conuenerit vt alius pꝛetoꝛ:q̃ʒ cui iuriſdi/
ctio eſſet ius diceret.⁊ pꝛiuſquã adiretur muta
ta voluntas fuerit:pꝛoculdubio nemo compelli
tur eiuſmodi conuentioni ſtare ⁊c.

L. Si familla.S.finali. Bal. bic dicit iſtum text. eſſe
vnicũ in iure in ſuo caſu ꝙ differẽtia eſt an quis faciat per ſe aut
per aliũ de quo alias legendo ibi dixi poſt alios ſcribẽtes maxie
poſt do.meũ Alex.de imo.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ nõ ero. niſi ꝙ
addo nũc not. per eundeʒ Bal.in.l.gallus.5.quid ſi tantũ.ff. de
libe. ⁊ poſtn.⁊ Bal.in.l.ſi ſeruũ.S.pꝛetoꝛ.ffde acquire.heredi.⁊
Bal.in.l.pemptoꝛias in.vij.col.C.ſente reſcin.nõ poſſe.⁊ ꝑx Cy.
in.l.ſi per aliũ.ff.ne quis eum qui in ius voca. eſt vi exi.⁊ Saly.
conbononienſem in.l.non ideo minus.C. de accuſatio.⁊ domios
canoni. inc. mulieres extra de ſenten. excõ.in quibus locis ponũt
etiam quid in materia ſtatutaria. ⁊ do.meum Alexa. de imol.in
ſuo conſil.lxvñj. in tercia col.in quarto volu.incip.quoniaʒ atrox
⁊c.ad quos me remitto.⁊ ẽt ad ea que dixi hic in pꝛimis interp/
tatõibus noſtris pꝛo nouo intellectu iſtius text. de quo agimus.
Cuius verba ſunt bec. . .
Z. Si familia alicuius album coꝛruperit non ſi

militer hic edicitur vt in furto ne in reliquos ac
b iii

tio detinet:ſi tantũ dominus euʒ defendere vo/
luerit vnius nomine pꝛeſtiterit quantũ liber pꝛe
ſtaret:foꝛtaſſe: quia hic ⁊ contempta maieſtas
pꝛetoꝛis vindicatur ⁊ plura facta intelliguntur:
quẽadmodum cum plures ſerui iniuriaʒ fecerit
vel dãnũ dederint:qꝛ plura facta ſunt non vt in
furto vnũ.vnde octauenus huic quoqʒ domino
ſuccurrenduʒ ait.ſed hoc poteſt dici ſi dolo ma
lo curauerit vt ab alio albuʒ coꝛrũperetur: quia
fuit tunc vnũ conſiliũ:non plura facta ideʒ pom
ponius libꝛo.xij.notat ⁊c.

L. Si idem in verſi. impatoꝛis Seuerti ⁊ Antonini ⁊c. ʒ in
oꝛiginalibus pandectis dicitur impatoꝛis Antonini ⁊c. ſit illu
verbum ſeueri ſuphabundat ⁊ etiam illa copula et pꝛout vides
ex ipſo tex. vo oꝛiginali. Pꝛeterea vbi reperies fieri mẽtiõs
de Antonino ⁊ ſeuero dicas ꝙ in oꝛiginalibꝰ dr̃ vero Antonino
pꝛout hẽs in.l.impatoꝛes.ff. de pactis.⁊ in.l.iij. in pꝛin. ff de traſ
actio.vbi dixi ð hoc.ſʒ hic in iſto tex.nõ fit mẽtio niſi de antonio

L. Solet. Cõmuniter in tranſ⸗ umptis codicibus diciĩ iuriſdi /
ctionem ſuam ſed in oꝛiginalibus non eſt verbum ſuam. Et
ſimiliter etiam dictio nam non eſt in text. oꝛiginali ⁊ rectius ſo⸗
nat vt videre potes ex teipſo.⁊ ideo nõ inſiſto circa hoc niſi ꝗ in⸗
telligis in iſto tex.fuiſſe ſupaddita duo verba que nõ ſunt in oꝛi
ginalibus pandectis.que ſi habes in tex.tuo aptabis ᷣm verum
tex.oꝛiginaleʒ in quo hec duo verba deſunt.nec eſſe debent ⁊ vi/
tio ſcriptoꝛũ vel comentatoꝛũ ſuperaddita fuere ⁊c.
L.pꝛetoꝛ. Bal.⁊ alij docentes hic reputant iſtum tex. valde
not.od hoc ꝙ licet quis poſſu recuſari vt ſuſpectus.tamẽ ſi dele
gat cauſam alteri non poteſt amplius recuſari ipſe vt ibi per eos.
tum quibus ſto. Uno addito ꝙ valet ⁊ poteſt fieri recuſatio
iudicis delegati etiam ſi delegatus ſciat eum eſſe ſuſpectũ ꝑtibus
Fm glo.in.c.ad hec extra de reſcripr. ⁊ do. Abba.in.c.cum olim
extra de offi.deleg.⁊ in.c.cum inter extra de exceptio.⁊ moder.

in.c.poſtremo extra de appellatio.in quarta colu. ⁊ in. vij.q.vbi

dicũt hoc eſſe veruzʒ miſi pꝛopꝛio motu ſit delegatus ad quos me
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Pꝛetoꝛ ſicut vniuerſam iuriſdictionem man
dare alij poteſt ita ⁊ in perſonas certas:vel ad
vnam ſpeciem poteſt maxime cum iuſtam cau/
ſam ſnſceptae ante magiſtratũ aduocatõis alte
rius partis habuerit ⁊c. etoa

L. Si idem. .ſi vna. Bal bie dicit iſum tex. eſſe ſingu
larem ad hoc ꝙ in inriſdictõne iudicis inſpici᷑ quod euenire põt
ex natura iudicij vt ibi per eum.de quo alias ibi legendo dixi.⁊
ideo pꝛo nuc longioꝛ non ero niſi ꝙ de materia iſta an ⁊ quando
inſpiciatur illud quod euemire poteſt poſuit do.meus Alexan.de
imo.in.l.inter ſtipulantẽ..ſacram in tercia col ff. de verb.obli.et
in.l.i.in ſexta col.ff.de vul.⁊ pupil.ad quem me remitto. ⁊ pono
tex.de quo agimus..Cuius verba ſunt hec.

Si vna actio cõmunis ſit pluriũ perſonarum
veluti familie erciſcunde.comuni diuidundo.fi
niuʒ regundoꝛũ vtrum ſingulae partes ſpectan/
dae ſint circa iuriſdictõem eius qui cognoſcit:
quod ofilio ⁊ pꝛoculo placuit:quia quiſquis ð
parxte ſua litigat:an potius tota res: quia ⁊ tota
res in iudiciũ veniret vel vni adiudicari poteſt:
quod Caſſio ⁊ Pegaſo placet ⁊ ſane eoꝛũ ſen/
tentia pꝛobabilioꝛ eſt ⁊c.
Glo.in.l.cum quedam puella. Scribentes hie ma⸗
xime Bal.dicũt iſtam glo, eſſe ſingul.ad hoc ꝙ executio ſentẽtie
debet fieri per illum iudiceʒ qui eam tulit etiã ſi res ſit in alieno
territoꝛio.non autẽ per aliũ iudicẽ in alio territoꝛio exiſtentẽ niſi
ad litteras eius quitulit ſententia. ⁊ ſic ſententia lata in vno foꝛo
facit fidem in alio. tamẽ executio debet fieri vᷣm cõſuetudinẽ loci
vbi fit. non autẽ loci in quo lata eſt ſentẽtia vt eſt tex. not. in.l. miſ
ſi opinatoꝛes. C. de exacti.tributo.li.x. ⁊ de bijs alias legẽdo dixi
hic.v⁊ ideo ꝓ nũc non me extendam in hoc niſi addo nũc bart.

idem volentẽ in. l.a diuo pio.S.pꝛĩo.ff.de re iudi.⁊ Bald.in.l.fi.
in.vij.q; C. de edic.dini adri.tolle.⁊ Bal in addit. Specu. in titu.

da execut. ſenten. in verſi. ſententia lata ab vno cc.
in ſuo conſi.clxiij.⁊ etiam in conſi.xli.⁊ in conſi. clxiij. N

imol.in ſuo conſil.cxxxvij.incip.in caſu pmiſſo dubiene od de

vbi ponit an iſte qui exequit poſſii cognoſcere de van c Pot ac.
validitate ſentẽtie late per illum qui ſcripſit = in
in ſuo conſil.li.vbi ponit de hoc.et quid ſi ſentẽtia eſt not o.ro.
la an poſſit denegare executõem. ⁊ Jo. de imo in tonlt orienul

pi. viget iam diu pactũ ⁊c. ⁊ Ange.in conſil.cclxxv. Nin,

ponitur materia iſtius glo.de qua agimus ad gue, nen⸗ locis
⁊? pono gade qua agimus. Cuius verba ſunt hec. Migo

¶OQð generaliter in verſi. itẽ ibideʒ

iudex loci vbi ſunt executioni mandat adliie

ras pꝛimi iudicis vt infra de bonis aucto. idi
poſſide.l cum vnus.S.penul. .

Glo.in.l.cum quedam puella. Bal bi
glo. eſſe ſingul. ad hoc ꝙ iudex illius loci vbi res ſu
condemnatus ab alio iudice non poteſt exequi ſel
litteras illius cõdemnãtis ſeu pꝛonũciantis vt ibi per euz de
alias ibi legendo dixi.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non eroniſ Pogu⸗
addo Jo. an. in. c.i. extra de obli. ad ratio. Et J
ſil. xxxv.incip. viget iam diu pactum ac.⁊ Ange. in conſileclrxe⸗
⁊ Paul. de caſtr.in conſi.xli.⁊ etiam in conſil.clxiij. x in locſode
quibꝰ.S.dixi in pꝛecedemi pꝛoximo capitło. ⁊ ad ibi dicta pnüe
me remitto.verba autẽ glo.de qua agimus hic non ponochm er
ſupꝛa pꝛoxime poſuerim m alio pꝛopoſito ſimili buit.·

int eius qnui

Quod quiſeqʒ iuris.

SGlo. in.l.hoc edicto in verbo aſſeſſoꝛi 1cetera.
Scribentes hic maxime Bal. diciſt iſtam glo.eſſe ſingul ad
hoc ꝙ ciuis poteſt cõpelli per ciuitatẽ ſeu patri ſuam qcceptafe
officiũ ſeu regimen ciuitatis.q; eſt munus publiclj.pꝛo quo facit
tex.in.l.ij.C.de aduoca.diuer.iudi.cum ibi not. cum hijo que
alias hic legendo dixi circa hoc ad que me remitto pꝛonic.
Solo addito vno verbo ꝙ ille qui habet regimen dici ba/
bere merũ ⁊ mixtũ imperiũ ſᷣm Paul.de caſtiin ſuo cſ crxriij
⁊ Pet de anch. in conſil.ccccviij. vbi ponit vtx quis poſſi fung
duplici offcio.ad quem me remitto ⁊ pono ede qua agimus
Cuius verba ſunt hec. r
CAſſeſſoꝛi in verſi.magiſtratui vero etiamin
periti litterarũ.⁊ bene expertes negotioꝛũ ſepiſ
ſime eligũtur. ⁊ etiam inuiti ſubeũt alia munera
vnde non debet eis iuris imperitia aſcribi cun
nec ob hanc cauſam electi fuerint ꝛc.

L. Si quis in pꝛin. Gal hic dicit iſtum tert eſſe mriim
ad hoc ꝙ impetrãs reſcriptũ ẽt iniquuũ debet omnino puniri ſcet
poſtea ei renũciet vt ibi per eum.de quo vide tu not per Innoc.
in.c. ex conqpne extra de reſtitu. ſpoli.vbi limitat hoc habere lo⸗
cum poſt pᷣſentatõnem eius alias autẽ amte poteſt penitere. ? do.
meꝰ in ſuo conſil.xxxiiij.in tercia col.in pꝛio volu. incip. viſlo lbe/
mate ſupꝛaſcripto ⁊c.vbi ponit an quis poſſit renuciare eſcripto
impetrato t quãdo.ad quẽ me remitto ⁊ ad ea que alias legen
do dixi in dicta.l.ſi quis.Cuius verba ſunt bet.
L. Si quis iniquũ ius aduerſſus aliquẽ impetts
uerit ipſe eo iure vtat᷑ ita demũ ſi per poſtulatõ
nem eius hoc eueuerit: caeterum ſi ipſonon be
ſtulante: non cohercetur.ſed ſi impetrauenit: i
ue vſus eſt iure aliquo: ſiue impetrauerit tnie
retur:licet vſus non ſit hoc edicto puniatur c.
L.ſi quis.ꝭ.ſi is pꝛo quo ¶ Sal. hic dieit ſtum terl
eſſe optimũ ad hoc ꝙ fideiuſſoꝛ pꝛopter deirtihriti
ceptionẽ competentẽ reo pꝛincipali que etia ſibi alias Paekn
Et quod plus eſt dicitur bic ꝙ ſi ſoluit aliquid moplet j lo
repetit a debitoꝛe pꝛincipali de quo alias ibi legendo igen,
⁊ maxime poſt do.meũ Alex.de imo.vbi dicit ꝙ Rcain rp
ctus ex culpa ſua nonpõt a dño repetere illud quod ſo nin
per eũ in ſa col.⁊ per eũdẽ do.meũ Alex de imo.in conn ſſoh
pꝛimo voln.incip.fideiuſſoꝛ cum debitoꝛe vbi pont lne
uit ẽt vſuras an poſſit agere cõtra pꝛincipaleʒ pꝛo eis adui
ipſe fuerit in culpa ſoluendo eas vtpoie non licilas eßge ſall
me remitto. ⁊ pꝛo nunc longioz non ero niſi addonot mde

1 executöni
mandatur vt hic.ſed ſi non habet ibi de hons

ic dicit iſtam

ntentiaz niſftad

0. de imno. in con

anmumaa ni in

ec⸗ uttlen
ſungtüri inn

zutpnigrſen l

ttunt ainiiinl

cpKnnñi d N enethnwl⸗
nmiunt inniunl

utptoktoke utainngnu
t innunmunn
ſchrn nillin n in ſen
almſitiullammitvnmcnu⸗
Abcitigrr gucimanani ſc
NNähnednfn Nndndüfnmnnten
Jenpegaſneſneſinngeednfng
iſunlan gnul xdnd elt Ae.
fugfonſeiuos Nncdln.
Nwtſecurortei nor einti
Minemtiggnunufndlingna nn
ntiviutſeeina ainiodſnnl
ppntantntmitiugiibl enufn
nuaftenmwingngufae

tilxncs hehnnn un
niümneſconinin uft
jtetnhrcttinnnmnis

lunninſiinng

uemmice⸗

DNſi e en
ntan ,
nirmna
ie ingte⸗
nui i titntn

Laini ruinngi
SAiM mini
MeTNVANNAVtAr

l

vrttittivsh N lfnik l
rIraiuritiinigt ſſ
””cl
mina gim ugrigte
rmli mN
l ugüislun bilitnen
eum tindeii n ſtli
õ

meetultiihnm

xnisdm ie iiihnunn
Eriſsnifulnſu

e l
itu ewluc,
1 es e

puimo fk. ſi quis eautio. ⁊ per Bal. in. lconſtitutõibus p
na de vſurio. Bal.in.l.tam mandatoꝛi.C. de nõ nu/⸗
de ecu. vbi habẽtur plene que ſint exceptões cõpetentes pꝛinci/
lnue etiã competũt ſideiuſſoꝛi ⁊ que non vt ibi per euʒ. ⁊ per
bal meu Alex. ve imol. in. 1. in ſtipulatõe in pꝛia col.ff. iudic.ſolui
e oſtil. ſuis ad Bar. ibi. ? in.l.iuriſgentiũ. .hodie.ff.de pactis
n uarta col. cum ſeq. Tin. l.ſi tibi. .in hijs in Vlci. col. f. eo. titu.
d onit quãdo fideiuſſoꝛ poſſit vii exceptõmbus cõpetentibus
wohenapali ⁊ quando non.ad quẽ me remitto.⁊ pono text.de
. agimus. Cuius ver ba ſunt bec.
Si is pꝛo quo ſ popondiſti impetrauerit ne
aliquis debitoꝛ ipſius aduerſus eum exceptiõe
ytatur. deinde tu in eo negotio in quo ſpopondi
ſti velis exceptoue vti.nec te nec ipſum opoꝛtet
hoc impetrare. ⁊ ſi interduʒ patiaris iniuriaʒ ſi
ſoluendo debitoꝛ non ſit. Sed ſi tu incidiſti in
edictum:reus quidem vtetur exceptione: iu ve/
ro non vteris.nec pena tua ad reuʒ pꝛomittendi

pertinebit. ⁊ ideo mandati actionẽ nõ hẽbis ⁊c

Si quis ius dicenti non obtemperauerit.

Antequã veniamus ad ſingularia aduerte. quia in.l.pꝛima
in.5.pꝛimo dicitur in tranſumptis codicibus auierni paſſus non
eſt ꝛc.ſz in oꝛiginalibus dicitur ferri paſſus non eſt ⁊ rect quo
ad veru ſenſuz l’'e. Sz ad rẽ pꝛicipaleʒ cedeũdo dicas ꝙ hic ẽ
lo. magna circa mediũ in verſi.ſed ꝗd de me
dijs vc. In.l.pꝛilua in pꝛin. ⁊ Bal. hic dicit iſtam glo. non eſſe ali
bi v ſic facit eam ſingul.ad hoc ꝙ citatio ⁊ miſſio in poſſeſſionem
ex pꝛimo decreto non habẽt aliquod meduũ inter ſe miſi ſumma/
riam cognitõem per tex. in. .ſi vero in autent. de exhib. reis coll.
qainta. de quo alias legendo hic dixi.⁊ etiã in repet.noſtra in. l. ſ
finita. iulianus. ff. de dam. infec. vbi dixi late de hijs.ſ.de pꝛimo
a ſecũdo decreto.⁊ quomõ ⁊ qualiter ꝓcedatur in eis.⁊ que in/
terueniat inter vnũ ⁊ aliud. ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ
addo vnũ verbũ ꝙꝙ in hac cognitõe ſummaria requirit᷑ vt appa
reat de cõtumacia rei ſᷣm Bariin.l.multũ.ff.de condi.⁊ demon.
Item debet cõſtare ſalcẽ ſummarie de debiio ſᷣm glo.⁊ ſcri/
bentes in.l. cum pponis. C. de bo. aucto.iudi ꝓoſſi.? Har. in.l. ſn
vero. 9. fi.ff. qui ſatiſda. cog. ? Bal.in addit. Specul.in tit. de pai
mo⁊ ſecũdo decreto in verſi.pꝛimo ⁊c. Et etiaʒ ſufficit vt cõſtet
per iuramentũ actoꝛis de debito.vt in.d.l.cũ pꝛoponas.⁊ in au/
ien. ibi poſila. ⁊ idẽ voluit Paul.de caſ.in ſuo ↄſi.xl.⁊ in conſi.lij.
vbi ponit an requiratur alia citatio poſtquã ſuit ꝑemptoꝛie pꝛio
titatus ad quẽ me rcmitto ⁊ pono glo.de qua agunus.Cm ver
ba ſunt hec. , .
CSed quid de medijs.Reſpondeo nil inueui
tur mediu:cum res ſine conteſtatione pꝛoceſſit.
eſt eniʒ ſola citatio que eſt pꝛima ⁊ extremitas:
⁊ ſinon venerit eſt miſſio in poſſeſſionem quae
eſt alia extremitas ⁊c.
Glo.in.l.pꝛima in..pꝛimo in verbo iudiciũ ⁊c

in glo. magna in fi. ¶ Bal. bic dicit iſtam glo foꝛe vnicaz
1 ſingul.ad hoc ꝙ tumax ex ficta cõtumacia non põt banniri vt
ibi per eũcum quo ſto. Uno addito ꝙ idezʒ voluit etiã do.meus
Alex. de imo.hic.⁊ ipſe met Bal.in.lj. in ᷣa col. C. de fideicom/
mil.vbi plus dixit ꝙ talis non põt haberi pꝛo cõfeſſo.Et ideʒ vo
luit etiã do.meus Alex. de imol.in ſuo conſi.vxx in pꝛio volu. in
cip. viſo ꝓceſſu c.in. vij.col.⁊ Oldra. in conſi.lxiiij. incip.ð quo
dam canoico. Et multo magis hec pcedunt in criminalibus ᷣm
Bal. in. l. i. C. quõ ? quãdo iudex. ⁊ Bald.in. lij. . diuus.ff. de
iure hiſ.miſi ſtatuta alicer diſponat. ⁊ voluit etiam Daul.ð caſtr.
in conſi.xxxiij.ad queʒ me remiito ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt bec.
C Judiciũ ⁊c in verſi.itẽ nõne ſatis eſt in poſ/
ſeſſioneʒ mitti contra eum qui non obtemperat
vt infra titu.pꝛimo.l.ſatis rñdeo ſatis eſt: qui
no venit venire tamẽ nõ cõtempſit quia abſens
eſt vel pꝛeſens.habet tamẽ cauſaʒ licet iniuſtaʒ
quare non veniat c. —=

lo. in.l.i. . fi. in glo. magna in fi. Senbẽtelbie

oẽs maxime bald.cõmendaut iſtã glo.pꝛo ſingulari ad ſciendnʒ
qui ſit verus cõtumax vt hic per eos.de quo vide tu nota.p glo.
in. l. diuus. ff. de in integ. reſtitu.tit. generali.⁊ glo.in.l.ex coſenſu
§. fi.ff e appel.⁊ etiã glo.in.l.ii rein qua.ff.de euicti.⁊ in.l.contu
macia.·.cotumax. ff. de re iudi.⁊ in.l.ſancimꝰ in fi.C. de indici. ⁊
im. c. venerabilis extra de ſen. excõ.⁊ in cle.pꝛia extra de dolo ⁊ 2
tuma. v per glo.in. l.cõſentaneũ.C. quõ ⁊ quado iudex.⁊ ꝑ Bar.
in. d.l. ex cõſenſu. . ſi. ⁊ per Bal. in.lfalſus in quinta col. C. ð fur
tis. Et Ange. in conſil. ccxvj. incip. an coõſultoꝛ alſumptus ⁊c. vbi
dicit ꝙ ille eſt verus cõtumax in cnius notitiã venit citatio ⁊c. ⁊
per Jo.de imol.in uo conſi.xxvi.incip. in caſu pᷣmiſſo ⁊c. ⁊ etiã
Ange. in conſil. cxvij.incip.de canonica largitione ac. ⁊ do.meus
Alex. de imol.in..l.diuus in apoſtillis ſuis ad Bar.ibi.⁊ Bar.
ibidem in quarta colu.ad quos me remuto æ pono glo. de qus

agimus.Cuius verba ſunt hec.

Hoc iudiciũ in verſi.item nonne ſatis eſt in
poſſeſſionẽ mitti contra eum qui non obtemꝑat
vt infra titu.pꝛimo.l.ſatis.nam ſi illud eſt ſatis
ergo huius edicti pena eſt nimis. Reſpõdeo ſa
tis eſt vbi ſcilicet quis nõ venit:venire tamẽ no
cõtemnit abſens eſt.quia vel pᷣſens habet tamẽ
cauſam licet iniuſtaʒ quare non veniat:vbi vero
venire dedignatur cõtemnendo iudicẽ vel acto

rem.ſecus eſt vt hic quia debet poſſe puniri ⁊c.

Glo. in.l.pꝛima.S. finali in verbo penam ⁊c.
Bal. hic dicit iſtam glo.foꝛe ſingul.ad hoc ꝙ reſpublica non ha/
bet heredem vt ibi per eum cum quo ſto.quia glo.clara eſt in ſe.
niſi ꝙ addo vnũ verbũ ꝙ reſpublica romanoꝛũ põt habere pꝛo/
pꝛiũ vt eſt tex.in.l.ij.C.de vſur.⁊ in.l.vrbem.C.de noui ope.nũ.
cum ibi not..⁊ debet regi per diuites ⁊ non ꝑ pauꝑe s ſᷣm Ange.
in conſil.cclxxxx.ad queʒ me remi:to I pono glo. de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
NPenam ſcilʒ reſpectu ſoluentis.⁊ ſecundum
hoc totus.S.loquitur in pena quae parti datur
ſed ſecundum Aʒo.in ſumma buius tituli pꝛin/
cipiũ huius..loquitur de ea que parti:finis ð
ea quae reipublicae quae vere cõtinet pcnã hic
inde. ⁊ ideo nec poſt annũ cõpetit:nec in heredẽ
vt hic dicit. caeterũ de heredibus non eſt que/
rendum cum ſemper adminiſtratoꝛ reipublice
detur ⁊c.

mediũ. Bal. bic dicit iſtam glo.eſſe valde ſingul.ad hoc ꝓpoſuũ
dictio ſed iuncta cũ copula et ſtat cõtinuatiue ⁊ non aduerſat.
vᷣt ibi per eũ cum quo ſto. Uno addito ꝙ de bijs poſuit Bar.⁊
Jo. de imo.poſt eũ in.l.patris ⁊ filij.ff.de vulg.⁊ pupil.⁊ ẽt bart.
m.l.ij. .ſed ſi foꝛtius.ff.ne quis eũ qui in ius voca.eſt vi exi.Et
Bar. in.l.qui quartã in pꝛin.ff. de lega.pꝛio.⁊ in.l.plane.s.ſi con
iunctim eo.tit.⁊ Bar.in.l.ſed ſi bac in pꝛin.ff.de in ius voca.⁊ in
l.ſi pupilli.S.ſed ſi hominis.ff.de nego geſt.⁊ m.l.ſed ſi lege.ff. ð
peti. heredi. Sed de copula et ſola poſuit idem do.meus Alexa.
de imol. conſil.xxi.in pꝛio volu.in ſᷣa col.incip.ſi ſindicus ⁊c.⁊ ẽt
in conſil.xlviij in pꝛima col.in eodeʒ pꝛimo volumi.incip.rubꝛice
De vacatione ⁊c.⁊ in conſil.xlviuij.incip.an bereditas ⁊c.in.vj.col.
in eod.volu.et in conſil.lxxx.in pꝛimo volu.incip.viſo ⁊ opoꝛlune
aĩaduerſo ⁊c.ĩ ſa col.⁊ ĩ ↄſil.cxx.in pᷣ volu.incip. Hilarius cõdu
xerat ⁊c.⁊ in conſi.lvi.in ᷣa col.in ſecũdo volu.incip.piura circa
materiã teſtiũ ⁊c.et in conſil.cxv.in ſecũdo volu.incip.An in cri⸗
minalibus ⁊c.in quinta col.⁊ in conſil.clxxxx.in ſecũdo volu.in/⸗
cip.ex themate pꝛemiſſo ⁊c.in ſᷣa colu. ⁊ do.Abb.in conſi.lvi.in
pꝛima col. incip.ex infraſcriptis ac. et Ange.in conſil.clxvii et Jo
ha. de imol.in conſil.centeſimopꝛio.et ẽt do.meus Alex. e imol.
in conſil. ix. in quinto volu. in a col.et etiã in conſi.xxxiui.in ſecũ
da colũ.in eodeʒ quito voluie.vbi ponit de dictõe eni que ẽt im/
plicat. ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt bec. 2ðò
CUVigdetur in verſi.⁊ quia dicit veluti ⁊c.ponit
gratia exempli eius quod primuʒ eſt in iuriſdi/
ctione.⁊ caeterum quod ſequitur continuatiue
ponitur.quod patet per ſequentẽ copulam ſi ⁊c

quaſi dicat ſed ⁊ ſi ſequentia ⁊c.

De in ius vocando.

L. Sed ſi hac.S.pꝛetoꝛ ait in verſi.flagello foꝛ
te cecidit xc. Bal. bit dicit iſtum tex. eſſe notanduz ad boc ꝙ
iniuria grauiſſima eſt flagellare aliquẽ vt ibi per eum cũ quo ſto
de quo vide tu ꝑ modernos in.l.ſed ⁊ ſi quis. 9. mancipioꝛuz. ff.
de vſufructu. vbi dicũt idem eſſe vbi effunditur ſanguis vt ibi pꝑ
cos.v per do.meũ Alex.de imol.in ſuo conſil.lxxxxviiij. in ſecun/
da colũ.in pꝛimo volu.incip.in cauſa inquiſitõis ⁊c.⁊ in conſi . cix.
in eodez pꝛimo volu.incip.viſis ⁊ vt opoꝛtet ⁊c.⁊ Joh. de ana. in
conſilio.xliiij.⁊ ibi aliquid in addit.meis ad illa conſilia.⁊ Gran.
areti.in ſuo conſi.xxxiiij.vbi ponit que ſit maioꝛ iniuria an ver/
balis an realis ad quos me remitto ⁊ quos videre poteris.⁊ po
no tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
CPꝛetoꝛ ait in ius ſine permiſſu meo ne quis
vocetur. permiſſurus enim eſt ſi famoſa actio
non ſit. vel ſi pudoꝛem non ſigillat: quia patro
nus conuenitur vel parentes: ⁊ totum hoc cau/
ſa cognita debet facere. nam interduʒ etiam ex
cauſa famoſa vt Pedius putat pmittere debet
patronũ in ius vocaria liberto: ſi eum grauiſſi/
ma iniuria affecit flagellis foꝛte cecidit 6
L. quiqʒ litigandi in verſi.quidaʒ parẽtes vſe qʒ
ad tritauũ ⁊c. ſed in oꝛiginalibus dicit quidam parente⸗ vſq; ad
tritauũ vc. ⁊ ſic eſt in ſingulari numero vbi in omnibus cõibus
libꝛis eſt in plurali. ſed in hoc ego non facio vim quo ad ſenſi um
littere. Et ſimiliter in eodezʒ tex. in verſi. qui in ſeruitute fili
os ſuſcepit ⁊c. nam in tex.oꝛiginali non eſt verbũ filios ſed dicit
qui in ſeruitute ſuſcepit ꝛc. in quo etiam non facio vim quo ad
ſenſum littere. Et ſimilit in eodeʒ tex. in verſi. ſeuerinꝰ dice
bat ⁊c.⁊ aliqui libꝛi habent vt ſeuerius dicebat ⁊c.ſed in oꝛigina /
li tex. dicitur vt ſeuerus dicebat x-c. Et ſiłr in tex. ibi perti ⸗
net boc edictũ ac.in onginalibus non eſt hoc verbũ pertinet ⁊ re
ctius ſonat cum verbis ſequẽtibus ⁊ pᷣcedentibus vt videre po⸗
les ex teipſo.vnde in iſto tex. plura ſunt vitiata pꝛout vides.
L. ſed ſi hac..pꝛetoꝛ ait. Bal. bic dicit itum tertl
etiã eſſe ſingul.in alio ꝙ vbi auctoꝛitas ſupioꝛis requiritur in ali
quo actu ibi requiritur cognitio cauſe vt ibi per eum cũ quo ſto
Uno adadito ꝙ hoc eſt verũ pterquã in hijs que ſunt voluntarie
iuriſchctõis m Bal. ibidem. Et hinc eſt quod dicimus ꝙ au
ctoꝛitas iudicis facit ceſſare omnem pᷣſumptõem doli ⁊ fraudis
gm glo.in.l.i.C.de pꝛedi.curia. lib. x.per quem tex.ita ibi voluit
Bar. v etiã facit ceſſare omnẽ p̃ᷣſumptõeʒ metus vt in.l.interpo
ſitas. C. de tranſacti.cum ibi not.maxime per Bald. Et per do.
meũ Alex.de imo.in conſilxxiiij in tercio volu.incip.Contra ac/
cuſatos ⁊c. in pꝛima col.in fi.vbi pontt ð auctoꝛitate iudiciali que
multa opatur vt ibi per euz. Et Ange. in conſi ccxliiijincip. An
monaſteriũ ⁊c.⁊ Paul. de caſt. in conſil. lxxxvii. incip.conſilium
requiritur ⁊c.vbi dicit᷑ ꝙ auctoꝛitas iudicis cauſat bonaz ſidem
vt ibi per eum ad quem me remitto.nec pono etiã tex.iſtum cũ
ſupꝛa pꝛoxime euz poſuerim in alio pꝛopoſito vt vides ne fruſtra
occupemus membꝛanas. .
L. Quãuis. Bal. bic dicit iſtum tex eſſe ſingul. ad hoc p/
poſituʒ ꝙ etiã ſi pena non imponit a lege vel a ſtatuto tamẽ ſem
per intelligir impoſita vbi eſt delictuz. ⁊ hec eſt interpᷣtatio iuris
vt ibi per eum. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo meo intel/
lectu iſtius tex. qui mihi non pꝛobat hoc. nam pena erat omnino
pꝛouiſa hic ex edicto pꝛetoꝛis de qua in.l.peuul.⁊ in.l.fi. infra eo.
Sed dicitur hic ꝙ licet pretoꝛ non dicat aliquid de cauſe cogni⸗
tione adhibenda in ea. tamen intelligitur buiuſmoch iudicium
penale debere babere in ſe cauſe cognitõem. ⁊ hoc eſt quod dicit
iſte tex. Cuius verba ſunt hec.
L.Quãuis non adijciat pꝛetoꝛ cauſa cognita ſe
penale iudiciũ daturũ.tamẽ Labeo ait moderã
dam iuriſdictionẽ veluti ſi peniteat libertũ ⁊ ac
tionem remittat.vel ſi patronus vocatus nõ ve

niat: aut ſi non inuitus vocatus ſit licet edicti
verba non patiantur ⁊c.

L. Sed etiã a vinea ⁊c. Coiter in tranſumptis codicibꝰ
dicitur ſed etiã a vinea. ſed in oꝛiginalibus paãdectis digeſtoꝛũ dr
ſed etiã a bineua ac.x ſic longe diſtat vna litteratura ab alia pꝛo
ut vides ex teiooso;oo. 2

LZ. In euʒ in verſi. ex eo edicto pꝛetoꝛis 2e
Sed in pandectis oꝛiginalibus nulluʒ iſtoꝛum verborz era.
om ma hee verba ſuperflua ſunt nec eſte debet in clen ſt
ptoꝛũ vel comentatoꝛũ ſupadddita fueruũt pꝛout eti. in i ſen,
cõtingit pꝛout infra videbis in locis ſuis. nam ſepenn nigaliſ
nies erratuz in codicibus tranſumptis in quibus Plorsnefen
periũtur qᷓ; in oꝛiginalibus ⁊ aliqn econtra.⁊ ſepe mutte bare
⁊ ſubſtantiã in deciſione ipſa iuriſconſulti. ſenſun
Glo.in.l.ſed ⁊ ſi quis. Balhic dict inegacſet,
de notandaz ad hor ꝙ iudex in cauſa crimiali poteſt inet el⸗
tura perſone ⁊ ſic a citatõe reali ſeu pſonali ⁊ extrahere d tap
tem de domo ꝓpꝛia vt ibi per eũ de quo alias bi legeno diri
ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ addo Pau. de caſtin aa 7
xl incip. pꝛo plemoꝛi ⁊c. vbi dicit ſecus eſſe in ciuilib⸗ niſt ciun
ſit annexũ. v do.meus Alex. de imol.in.l.diuus in pꝛima clif⸗
de vbi diri 1 captura poteſt cõmitti quocũq tempe con
tra delinquẽtes ad quem me remitto et pono glo. de qna e
Cuius dorbe ſunt het ponogho de uiggm.

CSed nec quelibet materia vt. C. de officidi
uerſo.iudi.l.pꝛima ſecũduʒ Jo. Item hicin car
ſa ciuili ſecus in criminali vt in auten.vt nulliin
di.S.ſi vero quis compꝛehenſoꝛũ.Et ſecundi

hoc nota ꝙ vocatio alia eſt verbo tantũ:alia e
⁊ verbo ⁊c.

SGlo.in.l.libertus aduerſus. al hie dicit iſti
6 EES ehic dickt iſtaz go.
eſſe ſingularẽ ad boc ꝙ libelli oblatio que ſit iudici ante citatoe,
partis non eſt de pꝛoceſſu de quo poſuit do.meus Aler de no.
in. li. ff. eo. tit. vbi alias legendo dixi poſt eũ. Ex quo infert ipſe
met Bal. & ille qui offert libelluz tantu in appellatõe no dicituf
pꝛocedere vt ibi per eum et per glo.not. ad hoc in c. placiti ſecula
ria.xxiiij.q.v.vt ibi per eum cũ quo ſto.Et idem voluit ipſe met
Bal.in addit.Specu.in titu.de cenſib.in verſi.libelli oblatiot
