res peruenire. quapꝛopter cum ex lege Anaſta/
ſiana in aliũ articuluʒ fratribus pꝛoſpectum eſt
nõ a nobis in hac ſpecie plenius eis ſubuenitur
vt pater habeat vſumfructũ: fratres autem vel
ſoꝛoꝛes dominiũ rerũ relictarũ exceptis mater
nis rebus in quibus ſi ex eadem matre fratres
vel ſoꝛoꝛes ſint eos ſolos vocari opoꝛtet. Si
autem non ſuperſint tunc ad ſimilitudinẽ aliaꝝ

rerum in totam fraternitatẽ dominiũ eoꝛum ce
dere :vt ſit aptiſſimus in omnibus tractatus:⁊c

non pꝛopter differentiã perſonarũ vel reru a
cillare noſcatur ⁊c.

Z. Meminimus. Bal bic dicit iſtum tex.eſſe ſngali
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ius accreſcendi eſt potentius ; ſuceſſo

rium edictũ vt ibi per eum cũ quo ſto ſimpliciter pꝛo nũc ei ine

tex.clarus ſit in ſe non eget alia noua mea interptacbe.
addito quod eſt tamẽ debilius q;ᷓ ſubſtitutio ſim Bal.inl.fi in
Fa colum. C. de inſtitu. ⁊ ſubſtitu. ſub condi.facad quem meſe-
mitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. deminimus antea diuina pꝛomulgaſſe con

ſtitutionẽ per quã ad veſtigia legis. xij · tabulan
totam pꝛogeniẽ ex legitima ſobole deſcendente
ſiue maſculinã ſiue femininã legitimo iure be/
reditatem adipiſci ſancimus vt quẽadmodum
ipſis a perſonis legitimis ſucceditur:ita ? t
legitimarũ perſonarũ amplectãtur ſucceſſionẽ:
in qua conſtitutõe vnus gradum ex cognatis in

2 ipſi

ulle gtitt/

pelnehe

ri e nn
Abſii e

ſelo
rN d
nunma e⸗
m ſeif isn
mnicinenin füen⸗
ſoln un adina

giucfoefugisfineneer

Giſeſnimniiennann

wontgrürſtſfuttn tufre
enngntigu nimnn

Oliüigün

San urtanitnnnen
iañmunmlin ünmiiür
GekiAemnfirninrn üun
GNNiauee
Urgfentgunänntmae
atlatian. *
AStogigſentainſnntn
oſfüniftigtluninaer
mniniktfemiann
Hnipulngttinenn

niin ininie
uhllteg i e
giler intne

rnarn
nttnnern
Link
nlenſi

biv e
ſahlin ninf

Petnndein if

ijr D NN

ingi i

*

T
irr

R

ůSSS. ..,õ

”VM

e
4

keran.
onreb
Nermor
eele
olgi
– warwels
2..?ẽ
“
——S
n 660 7
ZTrerZEN
„
A ea
E „

155 α²
.

— MW —
2 .

ius legitimũ reduximus ideſt germane conſang
uinee filios ⁊ filias ⁊ ſoꝛoꝛes vterine filios ac
filias:quaʒ conſtitutionẽ in ſuo roboꝛe perma/
nere cenſemus:cum ⁊ in noſtris inſtitutõnibus
tenoꝛ eius a nobis relatus eſt. Sed ſubtilioꝛe
tractatu habito neceſſariuʒ duximus: ⁊ ſi quid
ex pꝛetoꝛia iuriſdictõe frugi inuentum eſt ⁊ hoc
cum ꝑfectiſſima diffinitõe diſpoſito noſtras le
ges ampliari. Cum igitur pꝛetoꝛẽ filiũ emanci/
patum licet ſubtili iure capite fuerat diminutus
attamen in patris ſucceſſionẽ ſine vlla diminu
tione vocare manifeſtũ eſt:nõ eodem auteʒ iure
etiam ad fratrũ ſuoꝛũ ſuccefſiones ab eo voca/
batur: ſed nec filij eius iure legitimo ſuis patru
is ſuccedcbant neceſſariũ duximus hoc pꝛimũ
coꝛrigere:⁊ legem anaſtaſianã iuſto incremẽto
perfectaʒ oſtẽdere vt emancipatus filius ⁊ filia
non ſolum in paternis bonis ad ſuoꝛũ ſimilitu/
dinẽ ſuccedant:ſed etiã in fratrũ vel ſoꝛoꝛũ ſua
rum ſuccefſione ſiue omẽs ſui ſiue omnes eman
cipati ſunt ſiue permixti ſint cum eman cipatis
inuicem equo iure ſibi ſuccedant ⁊ non ſᷣm legẽ
Anaſtaſianam parte aliqua diminuta.

De legitimis heredibus.

Z. Si ab eo. Asge. bic x etiam illuſtris do. Francareti.
in.l.qui in poteſtate in penul.colũ.fl.de teſtame. reputãt iſtũ text.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pater emãcipando filiũ ad vnũ
actum videtur hot facere de ꝑmiſſione legis vt ibi per eos cum
quibus ſto ſimplicter quia tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua
mea interpꝛetatõc. Cuius verba ſunt hec.

Z. Si ab eo qui ex ſacro reſcripto ſᷣm noſtram
conſtitutionẽ fieri poſtulauerit emancipationeʒ
liberoꝛũ petitũ fuerit quatenus ei qui emãcipan
dus emãcipandave erit minime legitima iura ꝑ
emancipationẽ extinguãtur eadem iura tã emã/
cipato vel emãcipate cõtra perſonas alias hoc
modo ſibi cõiunctas quã itidem cõtra eum vel
eam in hereditatibus vel ſucceſſionibus ⁊ tute
lis necnon ceteris ſeruẽtur intacta ⁊c.

L. Si defunctus. Quando aliquid adimitur alieui
fauoꝛc alterius regulariter illud ablatũ accreſcit illi cuius fauoꝛe
ſit ademptio.tex.eſt in.q.l.ſi defunetus.quẽ tex. ad hot dixit hic
Bal. eſſe valde notanduʒ ⁊ ꝙ nõ eſt tex. in iure qui poſſit meliꝰ
induci ad hoc ſᷣm eũ hie cuʒ quo in hoc ſto.quia tex.iſte clarus ẽ
⁊ non eget alia ſupplenone mea. ⁊ optime pꝛobat in verſi.auũtu/
lis.ſ.ſiue materteris eoꝛũ quoꝛuz cõmodo legẽ ſancimus acere/
ſcat xc. De quo poſuit aliquid do.meus Alex. de imola in.ſ.
filiusfamilias..diui..de lega.pꝛimo.vbi alias legendo dixi poſt
eum.⁊ ideo pꝛo uũc non me extcndo ſi uper hoc niſi ꝙ pono text.
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Si defunctus cuiuſcunqʒ ſexus aut numeri
reliquerit filios ⁊ ex filia diem defuncta cuiuſ
cunqʒ ſexus aut numeri nepotes eius ptis quã
defuncta filia ſuperſtes patriſinter fratres ſuoſ
fuiſſet habitura duas partes cõſequãtur nepo/
tes ex eadem filia: tercia pars ſoꝛoꝛibus fratri
buſye eius que defuncta eſt ideſt filijs filiabuſ
qʒ eius de cuius bõis agitur auũculis.ſ.ſiue ma
terteris eoꝛũ quoꝛũ cõmodo legem ſancimꝰ ac
creſcat. Hec eadem que de aui materni bõis cõ
ſtituimus:⁊ de auie materne ſiue etiaʒ paterne

ſimilieq ultate ſancimus:niſi foꝛte auia elogia
inurenda impijs nepotibus iuſta ſemotis ratõe
dixerit: ⁊ hoc fuerit legibus appꝛobatũ. Nõ ſo
lum autem ſi inteſtatus auus auiave deceſlerit:
hec de nepotibus que ſancimus iura ſe eruamus
ſed ⁊ ſi auus vel auia quibus huiuſmodi nepo
tes erant teſtati obierint ⁊ pꝛeterierint nepotes
aut exheredauerint eadem ⁊ de iniuſto auoꝛum
teſtamento:⁊ ſi que filie poterãt vel de re vel de
lite competere actiones nepotibus deferimus
hm iuſtũ noſtre legis modum que de parentum
inofficioſis teſtamentis cõpetunt filijs ⁊c.

De bonis maternis.

L. Si viua. Bal. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingularem ad
hoc pꝛopoſuũ qꝙ; pꝛemiũ emũcipatõis debetur patri.qꝛ hec eſt li
beralitas vt ibi per eum cum quo ſto. Uno ſolo addtio ꝙ
idem pꝛobat tex.⁊ hoc ibi voluit eiiam idem Bal. in. l. cnz opoꝛtzʒ
§. cumautem. C. de bonis q; ltbe. ad quẽ me remitto ⁊ pono iex.
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

E. Si viua matre emancipati ſunt filij ⁊ poſtea
deceſſit mater quoniã omni cõmodo deſtituit
pater nec retinet vſusfructus viriles inter fili/
os ſiue vnus ſiue plures ſint vſusfructus tribu
imus poꝛtiões.ſi vero mulier moꝛiens ex filijs
alios emancipatos a patre alios in patria pote
ſtate dimiſerit in hoc caſu diſpari vtetur mari/
tus defuncte beneficio.quo caſu vtriqʒ pꝛeſcri/
pſimus ideſt circa eoꝛũ quidem poꝛtionem qui
adhuc in ſacris retinẽtur vſumfructũ ex aucto
ritate legum retinebit pater: ⁊ pꝛemium delato
emancipatõis cum volet accipiet.in eoꝛuz vero
parte quos exijſſe de poteſtate viua matre con/
ſtiterit vſumfructũ virilis inter eos poꝛtõis ſᷣm
pꝛeſcripta percipiet. In nepotibus etiam vel ne
ptibus hoc obſeruanduʒeſſe cenſemus vt ma/
ritus qui vxoꝛe moꝛtua nõ exiſtentibus filijſ cũ
ſolis nepotibus vel neptibus ex lege ad emolu/
mentũ vocandus eſt ſi vnus vel vna plureſpe ne
potes ex filio vno vel pluribus qui in poteſtate
defecerũt pꝛocreatĩ ſunt hoc iure vtatur quod
de filijs conſtitutũ eſt. nam licet hoc nouũ pꝛe-/
ſens lex conſtituat in nepotes: non tamen ab re
eſt vt in hoc caſu deterioꝛes eſſe nepotibus filij
non ſinãtur. Habeat igitur auus veniens cũ ne/
potibus in poteſtate durantibusvſumfructũ bo
noꝛũ omniũ que ex defuncte auie ſue ceſſione ðᷣ
lata ſunt ⁊c.

NRubꝛica de boniſqʒ liberis.

Gloſa in.l.quicunqʒ ¶ Bal bic dieit ſtam glo. eſſe ſin
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet pater vt adminiſtratoꝛ bonoꝛũ
filij poſſit alienare rem immobilem etiam ſi filius ſit minoꝛ. xxv
annis ⁊ etiam ſine decreto licet aliud ſit in tutoꝛe vt in.li.⁊ per
totum.C. de pꝛedi.mino.⁊ in.l.iæ per totum.ff.de tebus eoꝛnm
Tamen poteſt hoc facere pꝛo vtilitate filij ⁊ non aliter vt ibi p ei
eum quo ſto. Uno addito ꝙ aliua eſt in bonis lucratis ex
pꝛimo matrimõio ſtantibus filijs ex eo.nam licet poſſit admini/
ſtrare tamen non poteſt alienare vt in.l.generaliter in pꝛincip.⁊
hoc ibi voluit Bal.C. de ſecun.nupt.ad quẽ me remilto.⁊ pono
glo. de qua agimus: Cuius verba ſunt hec.

CQuecunqʒ interdicta niſi pꝛo vtilitate filij

vt infra eo.l.fina.⁊ ad hoc ſupꝛa de ſecun. nup.
l. ſi quis pꝛioꝛis.S. finali.

L. Quod ſcitis Bal. bie dicit iſtum tex. cum gloſa
eſſe ſingularẽ ad hoe pꝛopoſituʒ ꝙꝙ donatio pꝛopter nuptias po/
teſt acquiri mulieri per pꝛocnſatoꝛem vt ea moꝛtua remaneat
apud eius ſucceſſoꝛes vt ibi per eum cum quo ſto. Uno ad
dito ꝙ bee non eſt pꝛopꝛie donatio bm Bal. in auten. dotem. C.
de donat. añ nnp.de quo vide etiã no. per Paul. de caſtro in ſuo
conſilio. cv.ad quem iue remitto ⁊ pono glo, de qua agimus. Cu
ius verba ſunt hec.

LY. Quod ſcitis pꝛioꝛibus continetur nec a filia
que in poteſtate eſt donationẽ ante nuptias pa/
tri nec a filio dotem acquiri eo addito confixr/
mamus :vt defunctis hijs adhuc in poteſtate
patris ſi liberis extantibus moꝛiantur ad libe/
ros eoꝛum eedem res iure hereditatis non ad
patres iure peculij tranſmittãtur nec ꝑ nepotes
auo videlicet acquirende. Sin autem idem ne/
pos ſuperſtitibus tam patre qᷓ;ᷓ auo paterno diẽ
ſuũ ſine liberis obierit eoꝛũ dominiũ que ad ip/
ſum ex matre vel ab eius linea puenerũt non ad
auũ ſed ad patrẽ eius pueniat: vſufructu videli
cet ex huiuſmodi caſibus auo duʒ ſupererit ſer
uando ⁊c.

Z. finali.S.ſimili modo. Sal bit dicit iſtum textuʒ
non eſſe alibĩ ⁊ ſic facit eum ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ aditio
bereditatis poteſt fieri per patrem quãdo eſt delata ſuo filio ẽt
in bonis caſtrenſibus ſi fiiins recuſat eam adire vt ibi per eũ cuʒ
quo ſto ſimpliciter. quia iſte text.optime pꝛobat hoc ⁊ non eget
aliquo ſupplemento· Cuius verba ſunt hec. .
C Simili modo ⁊ in milite filiofamilias qui
recuſauit aditionẽ hereditatis que ei ex caſtren
ſibus actionibus perueniat patri danda licẽtia
adire her editatẽ vt ad ipſum ꝑueniat pleno iu/
re tam per vſumfructũ qᷓᷓ per dominiũ eandem
hereditatem poſſeſſurũ quaſi ipſe pater ab ini/
cio fuiſſet heres inſtitutus: eo videltcet ſubia/
cente omnibus oneribus hereditarijs ⁊ omnia
cõmoda habituro:⁊ ad filium nullo periculo re
dundante: ⁊ hec quidem in hijs caſibus obſer/
uanda ſunt quibus diſcoꝛdia inter patrẽ ⁊ filiũ

vertitur ⁊ c.
De ingenuis manumiſſis.

L. penultima Bal. bic dicit iſtum tex. eſſe nota.⁊ ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ quis in diuerſa inſtantia poteſt allegar
diuer ſa vt ibi per eum cum quo ſto. ¶Uno ſolo pꝛo nũc addi
to ꝙ inſtantia dicitur noua quãdo ſit additio vel detractio ad li/
bellum adeo ꝙ noue ſunt cõcedende dilatões ſᷣm Ange.in.l.i. .
. ſpnanr ſen⸗ ver. obvbi glias egench⸗ dixi ð iſto dicto Ang:
ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero ſed pono tex. imuns.
ius verba ſunt Kerc 1de dho agfinns Ku

L. Ingenuũ ſe contendendo nec pꝛobando non
adiittit libertinitatem ⁊c.

De latina libertate tollenda.

L. pꝛima.
tur quod in vltima voluntate vt eſt glo.no.in.l.
C. de pactis.quam glo.ad hoc ennertat ibi Mebares gorlenmn .
ideo nota tu eam. quia ſepenumero fiũt ſtatuta noua m diuer⸗
ſitatem tempoꝛũ ⁊ etiã fiſt noue leges ⁊ nona pꝛiuilegia cũ clau⸗
ſulis derogatoꝛijs antiquoꝛũ ſtatutoꝛũ ſeu legũ vel pꝛiuilegioꝛũ⸗
Et neceſſariũ eſt ſcire vtrũ requiratur clauſula ſpẽalis derogato
ris dicendo non obſtante tali ſtatuto vel tali lege vel tali pꝛinile/

Uerba derogatoꝛia in cõtractibus ides operã

go in ſpecie an ſufficiat gener alis clauſula non ,
buſcunq; in contrariũ facientibus ꝛc. In anbwe ann
ritur ſpẽalis clauſula. tex. eſt in. . li. in fine in verſuſi n 1 equi
quẽ tex.ad boe pꝛopoſitũ dixii hic Bal. nõ eſſe alibi. ex re
fubdit Bal. ibidem ꝙ ſtatntũ ſeu lex derogatoꝛia ſupuenisde
rogat antique intantũ inquantũſi aduerſatur ei ⁊ non in plus den
de lex antiqua poterit pꝛo parte valere ⁊ pꝛo parte non. Et man⸗
tur per glo.hic quã ſumme ad hoc cõmendat cuʒ qua in bot ns
quia text. glo. bec optime pꝛobant maxime in verſieulis ſumne
allegatis. nec egent alia nona mea interptatde. Miſi uca
in materia clauſule generalis derogatonie Daul de caſt. in conſil.
cccixiij.incip.In facto pᷣſenti ⁊c. in quinta colũ.in verſi tercio ec.
⁊2 Paul. de caſtro in tonſil.ccxxx.incip. Dubitatur pꝛimo an co
mes palatinns ⁊c.in ſa colũ.⁊ do.Cardi.in ſuo conſil. xxvinci .
in dei nomine amen. In cauſa 1 qone ꝛc. Rapha. cuma. in ⸗
conſilio. clxviij 1 per totum incip. filius legitimatue vc. ? Balh
in ſuo conſilio.xv.in ſecunda parte conſilioꝛum ſuoꝛuʒ incip. In
queſtiõe pꝛopoſita ⁊. ⁊ bald. in conſilio cẽteſimo incipien ſactij
ſuper quo ⁊c in eadeʒ ſecunda parte conſilioꝛum ſuoꝛum in ſe/
cunda colum.in fi. ⁊ illuſtrẽ do.ftanciſ. areti. in ſuo conſilio.xx.
incip. In xpi nomine amen. Neuereudiſſime pater ⁊ domine
7 do. meuʒ Alex. de imola in ſus conſilio.cxxxviij.in peuul. coli⸗
in pꝛimo volu.incip.An ſufficiat quẽ ⁊c.ad quos omnes me re
mitto. ? redeo ad iſtuʒ tex. eum gloſa ſua ⁊ pꝛimo lexl.
L. Cum dediticij liberti iam ſublati ſint: qua/
pꝛopter imperfecta latinoꝛuʒ libertas in certis
veſtigijs titubata: ⁊ quaſi per ſatyram inducta
adhuc remanet ⁊ non inutilis quideʒ pars eiuſ
diminuitur.quod autẽ ex ipſa rõnabile eſt hoc
in ius perfectũ deducitur. Cum eniʒ latini liber
ti ad ſimilitudinẽ antique libertatis que in colo
nis miſſa eſt vident᷑ eſſe introducti ex qua nihil
aliud reipublice niſi bellum acceffit ciuile:ſatis
abſurdum eſt ipſa oꝛigine rei ſublata eius ima/
ginẽ derelinqui. Cum igitur multis modis ⁊ pe
ne innumerabilibus latinoꝛũ iutroducta eſt cõ/
dictio ⁊ leges diuerſe ⁊ ſenatuſcõſulta introdu
cta ſunt:⁊ ex hijs difficultates maxime emerge

bant tam ex lege iulia qᷓʒ ex largiano ſenatuſcõ/

ſulto:necnon ex edicto d iui Trayani:quoꝝ qui

dem plene fuerãt noſtre leges non autẽ in rebuſ
eoꝛum fuerat experimentũ ſtudioſiſſimũ nobis
viſum eſt. hec quidem omnia ⁊ latinã libertateʒ
reſecare: certos autẽ modos eligere ex quibus
antea quidem latina competebat libertas: inp/
ſenti autem romana defertur condictio vt hijs
pꝛeſenti lege enumeratis ⁊ ciuibus romanis nia
ſcẽtibus ceteri omnes modi per quos latinoꝛũ
nomẽ inducebatur penitus cõquieſcant ⁊ nõ la
tinos pariant ſi pꝛo nullis habeantur ⁊c.
Uerba autem gloſe ſunt hec. ,
CAliqua lex vel conſtitutio vt ſupꝛa eo. F. ſimi

liqʒ modo eis illud ⁊c.
De liberali cauſa.

Bloſa in.l.iubemus. Bal.bie diclt iſtam glo eſſe ni
cam in iure ad boc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias cõfeſſus in iucicio
beatur hꝛo cõdemnato vt in.l.i.cum ibi plene nota. C. de co 1
adeo ꝙ; dixit glo. notabilis in. l. ſcut. C. de repud. beredita ine
qui confitetur aliquid deciſinũ litis in iudicio videaiĩ cedere liti
Et quod plus eſt etiam ſine cauſa valet ſᷣm do. mel Alerun de
imola in ſuo conſil.xiij.in quarta colũ.in pꝛimo volu. incib. An
miſſio ac.⁊ J o.de imolain conſilio.cxxxiij.incip. In cauſa hmmil
ſa c. Ti cõfeſſus coꝛam notario abſente iudice non bei
ꝓ ↄdemnato vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno ſolo edcdito ⸗
talis confeſſio bene pꝛobat ſed non habet executõem paratã ßim
eundem Bal.in additõibus Speru. in tit. de confeſſis in vrl.c
feſſio iſta ⁊c.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt bec.

izigiu

ee s
ſag ein
ſnini R
e5 nn
eilehan⸗ Pni .
uin ira t e i
rehufiteiewen
nuijunit anmd
=

ben, E/
thuntin zigtchnne

girsimnan,.
Aron rgafemtin
Astkuoltumgin nr
miimtimnt ttdenigsi
rAdcgmfrthetii inn
Gemani edebtinudetdr

asencere⸗

lreneiitlitens Nrr
ſngirtrian
ietcinzirnee
ſchr tiſtiit Je tnttenitin
Kariattſrmin un en
Molamgifenier daai rtN
WNNiiedmee
mrumapatigſimnumn

n
t

des
2π

0

*

0α
l d
„—.*
6

nl. 4
„
41

₰

wer⸗
arwir
„
””c
7 *

.
M ℳ. *

CJudiciuʒ in verſi.nec obſtat infra de agricol.
⁊ cenſi.l.cum ſcimus libꝛo.xi.vbi dicit ſ olaʒ cõ
feſſioneʒ non pꝛeiudicare. quia ibi nõ fuit facta
coꝛam iudice ſed tabellione vel coꝛaz iudice nõ
in figura iudicij ⁊c.

BGloſa in. l.imbemus. Balq. hie dicit iſtam glo. eſſe
vnicam in iure ⁊ ſic facit eam ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet
alias confeſſus in iudicio habeatnr pꝛo cõdemnato vt in.l.vnica
C. de confeſſis adeo ꝙ dixit glo. notabilis in. l. ſicut. E. de repud.
heredi.ꝙ ille qui cõfitetur in iudicio aliquid litis deciſiuũ videt
tedere liti.tamẽ ſecus eſt in confeſſo coꝛam notario abſente iudi
ce nam non habetur bꝛo condemnato vt ibi per eum cum quo
ſto.k. Uno addito ꝙ confeſſio huiuſmocdi in iudicio bene ꝓ /
bat.non tamen habet executõem paratã ᷣm eundem Bal. in. l.
penul. C. de ſideicõ. ⁊ Bal.in addit. Specu. in tit. de confeſ. in v/
ſi. confeſſis iſta ⁊c.ad quem me remitto ⁊æ pono glo. de qua agi/
mus.Cuius verba ſunt hec.
Aliud iudicium:in cuius locuʒ bic iudex ſuc
ceſſit: ſed certe non videtur ꝙ hoc fecerit ſibi p
iudicium vt ſupꝛa eo.l.interrogatam. item quia
non cõfitetur qui errat vt.ff. ð̊ confeſſis.l.nõ fa
tetur. Sed dic ꝙ non facit piudiciũ ſi velit pꝛo

bare contrariũ.vel hic loquitur in iudicio libe/
ralis cauſe ⁊c.

BGloſa finalis in pꝛin.in.l.iubemus. Bal hic dicit
iſtam glo. eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ confeſſio facta invuo
iudicio valet etiam in alto vt ibi per eum cum qno ſto. Uno
addito ꝙ idẽ volnit ẽt Spec. in tit. de confeſſis in. §S.iij. vbi dicit
hoc eſſe verũ in confeſſione vera non autẽ in ficta. ⁊ idem voluit
Bar.in.l.eius qui.ff. de iure fiſc.⁊ Bal.in.l.ij.C. de edend. ⁊ bal.
bic per tex.in.l.ij.S.diuus.ff. de iure fiſci.ad quos me remitto ⁊
en pono verba glo.cum ea ſupꝛa poſuerim in alio tamen pꝛopo
ito.

Gloſa in. l. ſi filium. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe be⸗
ne notandaʒ ad hoc pꝛopoſitum ꝙ confeſſio criminoſi contra cõ/
ſociũ non valet niſi eſſent latrones famoſi.nec etiã facit pꝛeſump/
tionẽ vt ibi per eum cum quo ſto. De quo vide tu nota.per
Inno. in.c.i.extra de cdnfeſſis.⁊ in. c. quoniã extra de pꝛobat.ad
quez me remittio. Uno ſolo addito ꝙ bene nocet ſocijs quo
ad indicſũ ad toꝛturã ſm glo. Cy. alios in.l.fi. C. de accuſatio. ⁊
Bal.in ſua margarita iu verbo confeſſio.⁊ Inno. in. q.c.i.de cõ
feſſis quos omnino videbis.⁊ pono glo. dequa agimus. Cuius
verba ſunt hec.

Deeſt ⁊c. in verſi.⁊ caue tibi qualiter expel/⸗
lat.nam ſi dicat ſocius meuns eſt in eodeʒ crimi
ne confitetur de crimine:⁊ ſic pꝛo condemnato
debet haberi vt infra de penis.l.qui ſententiaʒ
Dic ergo nõ cõmiſi crimen:ſed ⁊ ſi cõmiſiſſem
iſte accuſare non poteſt: quia ipſe cõmiſit cũ ſo
cius meus eſſet ⁊c.

BGBloſa in.l.ſi filium. Bal hic dicit iſtaz glo. eſſe notã
dam ad hoc pꝛopoſitu: ꝙ confeſſio facta coꝛam iudice ſine accu/
ſatiõe pᷣcedente nõ nocet vt ibi per eũ cũ quo ſto. Uno addi/
to ꝙ idem eſt in confeſſione facta in toꝛmentis non pᷣcedentibus
indicijs quia non valet etiã ſi poſtea geminata ſit pꝛopter metuz
pꝛecedentẽ ſᷣm do.meũ Alex.de imola in conſilio quinto in pꝛĩio
volumiue.⁊ in conſilio.clxxix.in ſᷣo volumine.⁊ in conſilio.liij.in
tercio voln.incip.viſo themate ⁊c.⁊ in conſilio.lxxxxiij.in pꝛimo
volumine incip. In cauſa inquiſitõis foꝛmate ⁊c.quod cõſilium
eſt repetitũ ſupꝛa in numero quinto ⁊c.ad que me remitto.
Uno etiã non obmiſſo ꝙ confeſſio criminis ineidenter fctã
in iudicio quãuis non agatur de eo crimine nocet quo ad inqui/
rendum non autẽ quo ad condemnãduʒz pᷣm Bal. ⁊ Salye.con
bononienſem ⁊ alios in.l.merctlem.C. de condi.ob turp.cau. ⁊
voluit etism Specu.in tit.de inquiſitõe.s.nũc videnduz verſien.
quid ſi actoꝛ ⁊c.ad quos me remitto.nec aliter pono glo. cum eã
ſupꝛa pꝛoxime poſuerim in alio tamẽ pꝛopoſito vt videre potes.

Ne de ſtatu defunctoꝛum.

Bloſa in.l.ſi pater in verbo ſtatus ⁊ c. Bal. hic
dicit iſtam glo.eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſituz ꝙ licet citatus in
dubio etiã a non ſuo iudixe tenetur cõparere ſaltẽ allegaturꝰ pꝛi
uilegiũ ſuũ vt in.l. ſi quis ex aliena. ff de iuriſdict. om. iudi.⁊.l.ex
quacunq;.ff. ſi quis in ius voca.nõ ierit cum vtrobiq; plene no.
tamen ſecus vbi citatio fit ad tribnnal iudicis euidenter incõpe/
tentis. quia tunc citatio eſt nulla ⁊ quis non tenet᷑ cõparere vt ibi
per eum cũ quo ſto. Uno addito ꝙ idem voluit ẽt ipſe met
Bal. in. l. vt perfectius.C. de anna.excep.⁊ Specul.in tit.de cita⸗/
tõe. S.pꝛimo in verſiitem q; generaliter ?c. Et ideʒ dicimus
in citatõe ad locũ notoꝛie nõ tutũ.qꝛ nõ tenet quiſ cõparere ad al
leganduz ſuſpitionẽ loci vt in cleme. paſtoꝛalis extra de re iudi.⁊
voluit Bar. in. l. recuſare.ffad trebellia. ? Barin.l. metus.ff. ex
quib.cau.maio.⁊ Oldr.in ſuo conſilio.xliij. in Fa qõe.⁊ domini
canõiſte in.c.ex ꝑte tua extra de appel. ad quos oẽs me remitto ⁊
pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CStatutus quantũ ad honoꝛes ⁊c. Item nota
ꝙ conteſtatio non iure facta pꝛo nõ facta habe
tur vt. ff. de re iudi.l.iiij.SO. condemnatũ.⁊ infra
ſi ex falſo inſtru.per totum. ⁊ litis cõteſtatio ẽt
ad interruptionẽ nõ pꝛodeſt ſicut nec ab alio fa
cta vt.ff. de diuer.pꝛeſcrip.l.inter quattuoꝛ ⁊c.

Quibus ad libertatem ꝑuenire nõ licet.

Z.finali. Dy. ⁊ Bal. hic dicũt iſtum tex. eſſe melioꝛẽ de
iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi vẽditur ſeruus cum hoc vt manumit
tatur nullo tempe pꝛefinito. Uel ſi dictum fuerit quãdo potuerit
vel quãdo voluerit intelligitur omnino quãdo potuerit vt ibi
ſos zum quibus ſto. ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius verba
unt hec.

Z. Si quis in libertatẽ pꝛoclamauerit id quod
apud ſe eſſe eius qui ſe dominũ dicit pꝛofitebi
tur:quoniã non de eo dubitatur reddi ac refer/
ri iudex pꝛotinus pꝛonũciabit. quod vero petit᷑
ſi fuerit negatõe dubiũ per cautõeʒ cõſeruabit᷑
ac petitio differetur vt ſi fuerit appꝛobata liber
tas.quoniã ⁊ ipſis qui hijs rem cõmiſerũt me
denduʒ eſt: geſtarũ rerũ ab eodem ratio atʒ om
ne quod debetur repoſcatur vt ſeruitute depal
ſa qui pꝛo domino quondam fuerat habeat qð
vt ſeruo domini iure largitus eſt: ⁊ que ex earũ
rerũ queſtu ac fructibus cõgregata ſunt.⁊ quae
de furtiuis compendijs obſcure capta ac para
ta ſunt eum liberũ eſſe non opoꝛteat quod apud
filiũ dominus peculij nomine collocauerat.Ea
vero que teſtamento vel donatione queſita ſunt
aut que ex earuʒ rerũ emolumentis empta con/
fcctaqʒ ſunt eideʒ ingenuo deputẽtur: que tamẽ
vniuerſa exacto libertatis iudicio quatenꝰ a ſu
pꝛaſcriptis rebus diſcernũtur in ſequeſtro eſſe
opoꝛtet:vt hijs ab vtroqʒ deductis atqʒ in me
dio collocatis ad eoꝛum pꝛopꝛietateʒ vterqʒ cõ
tendat ⁊c.

Gloſa in.l.finali in verbo liberũ. Bald. bie dicit
iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ qꝙ illud quod detrahũt
ſerui de denarijs dñoꝝ dicit̃ eſſe trebellianica quax bene pꝛacti⸗
cant famuli ſcolariũ ſᷣm eum ibi cum quo ſto. T Ino ſolo ad
dito ꝙ glo.non dicit hoc ꝗ appellatur trebellianica ſed trebellia/
num pꝛout videre potes er ea. Cuius verba ſunt hec.
CDe furtiuis ideſt de hijs que domino fura/

tus eſt quod trebelliana vulgo dicimus ⁊c.
Quibus nõ obſtat longi tꝑis pᷣſcriptio.

Z.ſecunda. ¶ hBal hie dicit iſtum tex.iſſe ſingularẽ ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ ſicut fruſtra pcibus impetratur quod iure cõcedit·
vt in. l.i C. de theſau. iib. x.ita etiã quod iure reſtitutnis in intc/
grum coceditur fruſtra pꝛecibus impetratur vt ibi per euun cuz
quo ſto.quia tex.optime pꝛobat hoc. nec eſt opus nũc aliqua no
na mea interpꝛetatõe. Cuius verba ſunt hec. .
L. Cum per abſentiã tuam eos de quibus que/
reris in res iuris tui irruiſſe aſſeueras: neqʒ ob
medendi curaʒ a comitatu noſtro diſcedere nõ
poſſe palam ſit:pꝛefectus pᷣtoꝛio noſter accerſi
tis hijs quos cauſa contingit inter vos cogno/
ſcet. Non neceſſario autem petis ex longi tem/
poꝛis diuturnitate pᷣſcriptionẽ tibi non opponi
quaudo iuſte abſentie ratio ⁊ neceſſitatis publi

ce obſequĩũ ab hꝰ modi pᷣiudicio te defendat.

De oꝛdine cognitionum.

L. finali. Bal. bic dicit iſtum tex. foꝛe ſingulate; ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ; fauoꝛe alimentoꝛũ põt ex mandato iudicis res ſeque
ſtrata alienari ſi ille cuius eſt res non habet vnde ſe alat vt ibi per
eum cũ quo ſto. Uno addito ꝙ nedum hoc cõceditur ꝓ ali
mentis ſed etiq pꝛo ſumptibus litis.ita dico per iſtum met tex. be
ne x ſubtiliter ponderatu in fine in verſi.litis ſumptus vc.qui ſer
uit nobis pinguius q; eũ intellexerit Dal. Cuius verba ſunt hec.

L. Si quando negotiũ ſtatus fuerit exoꝛtum ſt
ab eius parte qui dicitur ſeruus aliquis dicat᷑
dominꝰ abripuiſſe pꝛius cõſiderari placet vtrũ
de poſſeſſione liberatis in ſeruitutẽ vocentur ac
ſi eum de obſequijs ſeruilibus libertatem con/
ſtiterit flagitare ante decidi ſtatus cõuenit cau/
ſam:atq; ita pꝛeberi direptoꝛũ negotioꝝ ſi res
exegerit audientiã . Quod ſi ei qui ad ſ- eruitutẽ
vocatur quidquã direptũ eſſe memoꝛet᷑ vniuer
ſa que cõſtiterint ablata ita demum reddi cõue
nit ei qui ſeruus eſſe cõtenditur ſi modo ſaluaʒ
reʒ futurã per idoneos fideiuſſoꝛes pꝛomiſerit
NRam ſi tales non potuerit dare tunc ea cõuenit
de quibus in iudicio tractabitur ſea equeſtrari in

eum diem in quo cõtrouerſia ſopiatur ita vt ex

ijſdem ſi aliqua facultas eſſe non poterit tantũ
litis ſumptus ⁊ alimonie homini ſi ubminiſtret
quantuʒ moderato iudicis arbitrio fuerit eſti⸗
matum ⁊c.

LT.finali in fine. Bal.hic dicit iſtum tex. eſſei ſingul.ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ exceptio pꝛeiudicialis que deſcẽdit ab actõe pꝛe
iudiciali oppoſita executõi ſentẽtie non impedit eam.ſecus ẽ ſi fu
iſſet oppoſita actconi quia eam impediret vt ibi per eum eũ quo
ſto ſimpliciter quia iſte tex. optime pꝛobat hoc. Cuiua verba ſu/
pꝛa pꝛoxime poſui.in alio tñ ꝓpoſito.⁊ ideo non pono nunc.

De vſucapione pꝛo emptoꝛe.

Bloſa in.l.ſecunda. Bal bie diit iſtam glo eſſe ſin /
gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ in alienatõe pꝛobibita a teſtatoꝛe nõ
transfertur dominiũ nec vſucapiendi condictio ſi res elienat᷑. vt
ibi per eum cum quo ſro. Uno addito ꝙ de hoc poſut etiã
Paul. de caſt. in conſilio.xij.⁊ in conſil.xvij.⁊ in conſil.xvj.⁊ in
conſilio.cxxxiiij.⁊ in conſilio.cxlvj.⁊ do.meus Alex.de imola in
ſuo conſilio.lviij. in penul.colũ.in tercio volu. incip. An pꝛohibitꝰ
⁊c.⁊ in conſilio.lviij.in quarto volu.incipi.ponderatis hijs ⁊c.⁊
Bar.in conſilio.clxxxix.incip.qneritur vtrũ iuriſdictio ⁊c.⁊ per
omnes in.:.ſiliusfamil. S.diui.flde legat.pꝛimo maxime per do.
meũ Alex. de imola in pꝛima colũ.⁊ etiam latius in. vj.columna
vbi lat e ponit de hijs ad quem me remitto ⁊ pon glo.de qua agi
mus.Cuius verba ſunt hec.

CNon potuerunt pꝛimo quia contra defuncti

voluntatem ⁊ ſic contra legem facta eſt vẽitio
vt infra de manumil.teſta.:.contra. æ ſupꝛa qui
bus ad liber·pꝛocla.non licet.l.ij.⁊ in auten.de
nupt. S. diſponat ⁊c.

De pꝛeſcriptione longi tempoꝛis.

Gloſa in.l.fi.in verbo pꝛouincia. Bald bic i
iſtam glo.eſſe notabilem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ quelibet cin dde
bet hodie illud ius quod olum habebat quelibet pꝛouinci tas ha
poteſtas ciuitatis habet id ius quod olim habebt pꝛeſi rideo
uinciarũ vt ibi per eum cuz quo ſto. oadto
tes omẽs Italie fere pᷣſcripſerũt ſibi merũ imperiũ ſᷣm Pauls
quominus in ſa colum.ff de flummibꝰ. ⁊ Balin. Neſtger n
de epiſ. audi.⁊ maxime.ciuitates Lombardie m glo in a.
vancuun in auten. de defen. ciui.? Bal. in. c. i. in lit. de Pareien⸗
ad quem me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cui .
ſunt hec. 0. dequs agimuns. Cius wsba
CIgeſt in vna pꝛouincia hic ſoluit terciaʒ ⁊ nõ
vnũ locum appellari vnã pꝛouinciã. ſed hodie
non videtur habere locuʒ ſed in eadem ciuitate
eſſe debent cum ſingule ciuitates habeãt ſua re

gimina vt olim ſingule pꝛouincie ⁊c.
De pꝛeſcriptione.xxx.annoꝛum.

L· Omnes. Ang. hic 7 etiã do. meus Alex. de imola in
ſuo conſilio ſecundo in tercia colũ in quintovolumine incip quo
niam omne datu optimũ ⁊c. dicũt iſtum text eſſe ſingularem ad
boc pꝛopoſitũ ꝙ vbi in pꝛiuilegijs vel alijs diſpoſitõibus ponitur
clauſula cum omnibus punctis ⁊ clanſulis pꝛout ſe habent alie
conceſſiões facte pᷣdeceſſoꝛibus luis habent vim ac ſi ſpẽalis mẽ
tio fuiſſet lacta de omnibus illis pꝛiuilegijs ⁊ clauſulis ð quibus
in eis pꝛimis cõceſſionibus fit mẽtio vt ibi per eos. De quo
vide tu not.per illuſtrẽ do.Srancil.areti.in ſuo conſilio.cxiiij· in
cipi.in pꝛeſenti conſultatõe.? Paul. de caſtro.·in conſi ccxxxij in /
cip.Quantũ ad pꝛimũ vubiũ ⁊c. ad quos me remitto ⁊ pono lex
tum de quo agimus. Cuius vᷣba ſunt hec.
L. Omnes nocẽdi quibuſlibet modis artes om
nibus amputantes cunctas quideʒ tempoꝛales
exceptiones que ex veteri iureyel pꝛincipalibuſ
decretis diſcedunt tanquã ſi per hanc legẽ ſpe
cialiter ac nominatim fuiſſent enumerate cum
ſuo roboꝛe durar᷑ ⁊ ſuũ cũctis quibus cõpetunt
vel in poſterũ competers valuerint pꝛo ſui vide
licet tenoꝛe pꝛeſidiuʒ perpetuuʒ deferre decer/⸗

nimus ⁊c.

Z. Si quis emptionis.S.ſed hec ſuper illis ⁊c.
Rychar. malum. ⁊ Bal. hic dicũt iſtum text. cum gloſa ſua
eſſe ſingul.ad hoc ꝙ licct condictio furtiua cõpetat ſoli domino
vt in. l.i.cuz ibi nota. per Bar..ff. de condi, furti.⁊ per Battl·in
l. ⁊ ideo..fi.ff. eo.tit.?⁊ Bal.in.l.ſub pꝛetextu.C. de tranſlactio.a
men ſi agitur contra ſurem non eſt neceſſe ꝙ agẽs pꝛobet ſe do /
minũ vt ibi per eos cum.quibus ſto. Uno addio ꝙ buiulſ⸗
modi condictio datur contra heredem furis etlam in plus s
eũ pueniat vt in.l. in cõdictiõe.⁊ inꝰi.ſi pꝛo fur. ⁊ vtrobic; hoc vo
luit Bar. ff. de condic. furt. ⁊ etiam cõpetit contra eum qui tulit
opem furi ſi res ad eum ꝑuenit alias autẽ non vt eſt glo. nol. i
pꝛo inde.ff.de condi.furti. ⁊ in.l.peculiũ..ſi opez.ff. de peculio
vbi etiam Bar. hoc voluit ad quem me remitto ⁊ pono texl de
quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CSed hec ſuper illis detentatoꝛibus cenſe/
mus qui ſine violentia eandem rem nacti ſunt.
nam ſi quis violenter ei abſtulit omni modo li⸗
cebit pꝛioꝛipoſſeſſoꝛi ſine vlla diſtinctione eam
vendicare ⁊c.

loſa in.l.cum notiſſimi.S.ſed ⁊ ſi quis in ver
bo interruptione vc. in vleimie verbis. Zal. hie reputat

glo. eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſituʒ licet omnis actio pperuetu

(ſemcinimihuntim
iitigffgintngnmnen
Cwuruntin iuinerautm
Hwenmimmiſtuin
Nir filiſdustnen un
Uunn intligrenlan
lurſeuznuin
ocbkeietgiogunedun din
CPrdtdinenan tiann
ſrpefunbhtstiz iulee⸗
lhreugtttüinien

Kar. Mhin
iinnnmisdes

– —

—2

—

2—

R regulatiter pef ſitis eonteſtatõezvt in.:.ſ. C.ſi tutoꝛ vel enratoꝛ Z. At perfeetius. ⸗
AA e interue ne.⁊ boc ibi voluit glo. ⁊ bart.⁊ in.l.fus hoc etiam tent ur erfectius. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingu⸗
Rr-. ibi Bar. C. de pteſcriptio. xxx. anno. ⁊ Specu. in titu. de litis cõ mrg iure ciulli ad hoe pꝛopoſitũ q, epiſcopi babent cognitöz
èH teſta. in. .fi. ? Spec. in tit. de ſenten. in. 5.nono in verſic.⁊ nota en inter laicos in defecti indieis ſecularis vt ibi per eum cu
æc.⁊ Ang.in ↄſilis ſuo.ecxxiiiij.quẽ omnino videbis. Tamen quo o. Pꝛo quo facit etiã de iure canõico tex.in.c. ex tenor
r. W hoc fallit in quadriẽuio conceſio per.l.fi. C/de tempo. in integrũ rum ibi plene nota. extra de foꝛo compet. ⁊ per Inno.in.c.tecepi⸗
R N reſtitu. vete. vt ibi per eum cum quo ſio. Uno addito qy idẽ mus extta ve paiuiieg. ad quem me remitto. ? pono tex, de quo
ZZ eſt in actione de dolo. nam non ppetuatnr per litis conteſtatõeʒ ayimus. Cuius verba ſuut hec.
d vt eſt text. in.l.fi. C. de dolo. ⁊ be ibi tenent omnes ſcribentes ad 2. enn perſretin⸗ omnibus conſulamus vt ne/⸗
N NAN guos me remitto ⁊ pono glo.ð qua agimus. Cuiꝰ vba ſunt bec. mini abſentia vel potentia vel infantia peni
B R In verſi. el ibi eſt ſpeciale in illo anno vtili aduerſarij ſui noccar ſes ſit aicnd inter el⸗
„ n vt hodie in quadriennio vt etiam conteſtatione des ⁊ vigilantes differentia ſie ancimus ſi quan/
R R z, geretnetlrvt ſupꝛa de tempo.in integ.re do abfueritis qui res alienas vel creditoꝛi ob/
N . . 1 3 . . * 5 5 „ .
itu.l.fuperuacuam ⁊c nüoaſt detinet: deſt iderat dominus rei vel cre⸗/
t. De quadriennij pꝛeſcriptione. tor lua intentionẽ pꝛoponere ⁊ non licẽtia ſit
. Bloſa in. l. ꝛi ei abſente ſuo aduerſario qui rem detinet vel in
Al ola in.l. pꝛima. Bal. hic ditit iſtam glo. eſſe ſingu⸗ fantia vel furore laboꝛante:⁊ neminẽ tutoꝛẽ vcl
iſin larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſiſcus paincipis dicit᷑ vbicunq; eſſe pꝛe curatoꝛẽ habente vel i
ie, ſens cum quo ſto. ¶no ſolo addito ꝙ fiſcus etiã ſemꝑ dici nte vel in magna poteſtate conſti
N Wulnie⸗ ſoluend renen l. Ede fundo dotali. ⁊ in.l.i5. ſi ad tuto ſua auctoꝛitate eos vſurparet: ſed licentia
Nt iſcum. hoc ibi voluit Bar. ff. vt lega. no. canue. ⁊ Bal. in l.i. C. ei detur adire pꝛeſidem vel libellum ei iger
de fideiuſſo.ad quos me remito ⁊ pon . . 5 . poarige
N nmie glſun ſſea⸗ pono verba gloſe de qua agi/ ⁊ hoe in querimoniã deducere intra ſtatuta tem
„ C Notum cõtinuũ computanduʒ a tempoꝛe de poꝛa e interruptioneʒ facere tempis: ⁊ ſufficere
in nũciationis fiſco facte: ⁊ quo vere ceperant eſ/ hoc ad pleniſſimã interruptionem ⁊c.
RDððM ſe bona vacantia.ſi autẽ ante denunciationẽ ve Quo i
d . . . modo ⁊ quando iudex.
lit computari tunc.xx.anni ſunt ueceſſarij.vt.ff. Bloſa i 4 Hex
de iure fiſci.l.. F. diuus. ⁊ de diuer. pꝛeſcrip.l. loſa in.l. t hꝛeſes ,· Bal hie diet iſlam glo eſſe ord
Nan 1 inter quattuoꝛ. F. pꝛimo. .ff. ſi quis omiſ. cauſa — ad hot mopoſitũ qy eccleſia viduata ſuo paſtoꝛe vel ſuo p̃
— ſta.l. guia an lo non põt pati ſententiã diffinitiuã vt ibi per eum cuz quo ſto⸗
— te ta. quia autem. F quod ergo tempus.⁊ hoc Uno addito ꝙ caſu quo paſſa eſſet ſententiã diffinitiuã põt
— vbi non habet tituluʒ.alioquin mobilia triẽnio in integrũ reſtitui vt in. . i. extra de in integ. reſtitu. li. vj. cũ ibi ple
nb immobilia decennio vſucapit: cum fiſcus vbi lrramento fimatf ee .ctla reſeituif aduerſus contracti en
„M . . 1/ iuramento firmatũ per rectoꝛẽ ei ibẽtes in di 8
