rum vel maioꝛis partis eoꝛũ aſſimilatur cauſe ſtatus vt ibi per
eos cuʒ quibus ſto. Uno addito ꝙ iſta glo. bene ⁊ ſubtiliter

. * — . . . 4 *
ponderata ſeruit nobis pinguius cum non ſolum loquaĩ in gõe ſci. l.pꝛohibitum ⁊c. . . **
maioꝛis partis bonoꝝ ſed magne pꝑtis bonoꝝ ? ſic nõ requiritut . . . ℳ*
tanta quãtitas pꝛout dicebant ſcribẽtes hic tů quibus ſto in dcõ Gloſa in.l.ſi quis decurio. Seribentes bie dicunt „ . 8
ſuo.· Uuo etiã addito ꝙ quis non põt teſtiſicari contra me mam glo. eſſe ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ , quis cpelitur affu 4 „
ſt babet litem metu maionis haftis boneau. vel ſ habet lic ni mere officiũ legatõis pꝛo patria ſua vt ibi per eos cum quibꝰ ſto nas u 4
nam vt in. l. ij. in pꝛin. ⁊ hot ibi voluit Bar. ff. de teſtibns. ⁊ in. Et idem pnobat etia tex iml. fr C. de legatio. lib..r inl h. Leo G, 14
qualiter ⁊ quãdo. ⁊ in.c.cum opoꝛteat extra de accuſatio. ? in. c⸗ lonis fundi fical.lixj. v voluit etiã Bal in.lſi qua per calumn G —
in pꝛimis ·ij.q.pꝛima.⁊ voluit Spenn · in tit. de teſte. .ie in pꝛinci. am. C.de epil.⁊ eleri.ad quẽ me remitto. Uno addito ꝙ po ℳ 4 en –
⁊ Soecu.in tit.de abolitio. . ij. ⁊ etiã in tit. ve acruſatio. d i.a ſtquã redijt tenetur reſtituere patrie ſue ſalariũ quod ſibi ſupeſt in N N
quẽ me remitto ⁊ pono glo.· de qua agim Cuiꝰ verba ſunt hec. ſm do. meũ Alex.de imola in conſilio.xxxi.in quarto volu.in pe ie⸗ ℳ* 2 π
C Criminis ſecus ſi pecunie ſit debitoꝛ niſi in nul.colũ incip. Cliſo teſtamẽto vc.quem omnino videbis.⁊ pono e = —
duobus caſibus.vt.ff.de mune.⁊ hono.il.reſcri ge⸗ qua dinde nins velitber ͤ⸗ an 7
pto. S. debitoꝛes. ⁊ infra de debi. ciui.l.i.⁊ niſt ogen. in of. leo⸗ dic ſpeciale in legatõe g gin in
ſit ſtatus queſtio.vt. ff. de re milit.l.quiiſtatus. a ſuo pꝛeſide poſlet cogi ⁊c. im
Igem ſi queſtio ſit omniũ vel magne partis bo C De decretis decurionum. libꝛo. x. “ n 2
noꝛum vt arg. inſtitu. de excuſa.tuto..iteʒ pꝛo gloſa in rubꝛica. ¶ Senbeutes bic maximo Bar. bie n, sts –
pter litem ⁊c. dicunt iſtam glo. eſſe ſingulere ad hor mopoſta leer pater nõ asimiin
. 4 dieatur aſſignare legitimã debitam filio in vita ſua vt in.l. cum fi
C De exactoꝛibus tributoꝛum libꝛo.x. us cum ibi not. fko⸗ verb. obli. r in. l.imꝑatoꝛ. fl. ad trebe. ? vtro isnt; tm
biq; per ſcriben. ⁊ Bar. in auten.ſi qua mulier.C.de ſacroſanc. nmin 1
L. Nemo carcerem. Scribentes hic dicũt iſtuz text. eccle. ⁊ in.l. i. ff⸗ de libe. agno . etiam Bal. 7 Ange. in. l. lex coꝛne l i

eſſe notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ debitoꝛ fiſci poteſt cedere bo/ lia. . ij. ff. de vulg. pupil. Ange. in ſuo conſil iueip. An Petrui tRar —
nis dũmodo non fuerit in moꝛa ſoluendi cum quibus ſto. De .

i⸗ . D filius Pauli.v eciã in conſilio incip. Amice ⁊ frater cariſſime ⁊c.
qua materia vide tu ẽt per Cy. in. l.i. C. qui bo.cede.poſ.in pꝛia
qõe pꝛincipali.⁊ per Bar. in.l. fiff. ad.l.iuli.pecul. Et ideʒ di
co ego in omni debitoꝛe qui doloſe verſatus eſt cũ ſuo creditoꝛe.
nam non põt cedere bonis vm Paul. de caſtro in ſuo conſil.xlvja
ad quem me remitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius verba
ſunt hec. .
TY. Nemo carcerem plumbatoꝛũqʒ verbera aut
pondera aliaſqʒ; inſolentia iudicuʒ reperta ſup
plicia indebitoꝛuʒ ſolutiouibus vel a peruerſis
vel ab iratis iudicibus expaueſcat penaliũ car
cer hominũ noxioꝛum eſt officialiũ ⁊ cum deno
tatione eoꝛũ iudicũ quoꝛũ de officio cohertões
eſſe debebunt qui contra hanc legẽ admiſerint
ſecuri iuxta pꝛeſidem tranſeãt ſolutões.vel cer
te ſi quis tã alienus ab humano ſenſn eſt vt hac
indulgentia ad contumaciã abutatur contineat
aperta ⁊ libera:⁊ in vſu hominũ inſtitutacuſto /
dia militari ⁊c.

De pꝛofeſſoꝛibus ⁊ medicis libꝛo. x.

Hloſa in.l.medicos. Sctibentes hic maxie Bal ·
dicũt iſtazx glo.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ filius cenſetur eſſe
vna ⁊ eadem pſona cum patre viuente eo etiã quo ad dominiuz
⁊ poſſeſſionẽ bonoꝝ patris vt ibi per eos cũ quibus ſto. Uno
ẽt addito ꝙ de hoc ponũt plene oẽs ſcribẽtes ⁊ ibi lapſo ãno di /
xi in. l. in ſuis.ff. de liber. ⁊ poſtu.poſt glo.ibi.vbi poſt do.meum
Alex.de imsla dixi ꝙ gloſe in hoc de poſſeſſione fuerũt cõtrarie
7 ad ibi dicia me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius vet
ba ſunt hec.

CEt filijs viuentibus patribus ⁊c.
De decurionibus libꝛo.x.

Gloſa magna in.l.generali. Scribentes bic maxi/
me Bal. dicũt iſtam glo.eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitum ꝙ vbi
creditoꝛ capit debitoꝛẽ ꝓpꝛia auctoꝛitate cadit a iure ſuo qñ po
tuit habere copiã iudicis alias autẽ non cuʒ quibus ſto. Et
etiam ſcias ꝙ eo caſu quo creditoꝛ poteſt capere debitoꝛẽ ſuũ p⸗
pꝛia auctoꝛitate debet eum ducere ad iudicẽ vt not.per glo.in ti.
de pace iura.ſirma.ad quã me remitto ⁊pono glo.de qua agimꝰ
Cuius verba ſunt hee. .
RReſultanteʒ decurionẽ reſiſtentẽ.Et ſic no/
ta ꝙ in defectũ iudicis lieet alicui ſe facere iu/
dicem vt not.ſupꝛa de iudic.l.nullus alias non
ſed ſuũ ius amitteret:vt ẽ in arg.cõtra.ff.quod

met. cau.l. extat.⁊.d.l.nullus vt ſupꝛa de iure fi

æc. Nec etiã quod eſt foꝛtius poteſt peti ꝑ fiſcũ pꝛopter deliciũ

filijpatre viuente iuxta not.in. leſi qua pena.ff. de hijs qui ſut ſui

vel alie.iur. ⁊ in...gallus..⁊ quid ſi tantũ.ff.de libe.⁊ poſtu. Ta
men boc eſt verũ niſi ſtatutũ vel conſuetudo dictet cõtrariuʒ per

iſtam glo. vt ibi per eos cum quibus ſto.Et idem etiam repenio

velle Bar. ⁊ ſcribẽtes iu.d.l.cum filius.⁊ Bal.in.l.i. C. de bon.
q; libe.⁊ Paul. ð caſt. in couſil.xxxij.ad quos omẽs me remuto
⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius ver ba ſunt hec.

CSupꝛa ⁊c. in verſi. quid autẽ ſi ſtatuerunt vt
pater teneatur pꝛo delicto filij vel aliud contra
ius. Reſpon. ſᷣm Py. ſi contra tale ius eſt ſtatu
tum cui poſſit derogari pacto vel renũciatione:
tunc ⁊ per ſtatutuʒ quaſi quilibet renũciet alias
non quod habes ſupꝛa de pactis.l.ſi quis in cõ

ſcribendo ⁊c. „
C De fuijsfamilias ⁊ quẽadmodũ pr libx.

L.pꝛima. Bal.bic dicit iſtum tex. cum glo. ſua eſſe ſin/
gularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ pater conſentiens filio nominato
ad aliqð officiuʒ publicũ obligat reipublice de adminiſtratie fi
lij non autẽ tenetur pꝛiuatis vomimibus quos iu eo officio ledit
filius cum quo ſto. Uno addito ꝙ idem etiã voluit glo.in.
ſi filius. C.ne filius pꝛo patre ⁊ ibi Bal.⁊ etiam Bald.in.l. quo⸗
tiens ad municip.⁊ Bal. in. l. i. C. quod cum eo.⁊ Bal. inſtitut.
quod cuz eo in pꝛinci.⁊ Jo.de imola in.l.ſi cum dotem. 5. tranl/
grediamur.ff.ſolu.mat.ad quos me remitto.⁊ pono ver ba lex.
Que ſunt bec. . .
L. Patrem emancipato filio conſentientem ad

decurionatũ non teneri: dubij iuris non eſt. tüc
enim conſentiẽdo pater ad decurionatũ obliga
tur ſi filiũ in poteſtate habeat.conſentire auteʒ
etiam is videtur qui non teſtificatur diſſentire
nominationi ⁊c.

CDe Athletis libꝛo. x.

„ 2 .
Gloſa in.l.pꝛima. Bal.bhic reputat iſtam glo.eſſe ſin
gularem ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ homo non põt eſſe ꝑpfectus in all⸗
quo exercitio niſi in in eo a puerili etate aut ſemp inſudauerit
didicerit illud eo tempe vt ibi per eum cũ quo ſto Sec ego
plus dico ꝙ etiã non eſt ꝑfectus quicquid faciat. nam in humais
rebus nihil dicitur pfectuʒ ᷣm Specul. in pꝛohemio ſui opis in
verſi.ceterum ⁊c. ad quẽ me remitto ⁊ pouo gloſam de qua ag
mus. Cuius verba ſunt hec. Ifciræ ſt
Per omneʒ quia a pꝛima etate didicit ⁊ ſtu/

duit in hoc: vt pueri qui a tenera etate legunt

Orihemia
rinuin

Nolgetns en
Girkireni tumien
ritikt ern
blitrn ten 4an
psrientn Ninit
Alriari ipa a
tnri.
(SacatctnueNn
iſihftinni tnin
Eeprinotaiutſcecrn.

(rltint

niinitrn üin
nfiie n

Rugſcinne

ſatinienzn hui

tir tinne
uen
rritiattte

AE

—

Mr it
ae.rt
:

quaſi alias nõ poſſent eſe pfecti qdð eſt not.⁊c.
CDe collat.donat.libꝛo.x.

Z. pꝛima. Scribentes bie marime Bal. dicut iſu tert.
eſſe vnicũ in iure cum glo. ſua ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ emphiteota ⁊
ſimiles debẽtes ſoluere de bono auro vel vino ſeu frumẽto ali
quid annuatim eoꝛũ dominis tenẽtur ad bonũ vel optimũ inſpe
cta qualitate per ſone domini cui debet fieri ſolutio. Unde ſi tene
tur painclpi debebut ſoluere de optimo vt ibi per eos cũ quibu
ſto ſimpliciter. qꝛ iſte tex. optie pbat hoc. Cuius verba ſi unt hec.

L. Diſpoſitionẽ ampliſſime recoꝛdatõis Anti/
ochi:qui certã quantitatẽ ante ſe releuatis poſ/
ſeſſionibus nomine canõis indixit: non minui
decernimus.id eniʒ quoniã in canonẽ cecidit:⁊
anniuerſarie debet penſitatõi perſolui:nec in p
teritũ nec in poſterũ patimur eſſe cõceſſum: in/
dulgentiã vero memoꝛate deſcriptõis: ⁊ in an/
te actũ ⁊ in poſterũ tempus:nõ ſolum in releua
tis:verũ etiã in donatis:aderatis translatiſqʒ
ſeu quodlibet aliud uomen noue deſ. criptionis
excogitatum eſt volumus obſeruari ⁊c.

CDe pꝛiuilegijs eoꝛum ſcolariũ
qui in ſacro palacio libꝛo.x.

HGloſa in.l.quotiens. Scribentes hic dicũt iſtã glo.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ citatio dicitur eſſe ſententia in
terlocutoꝛia vt ibi per eos. Pꝛo quibus facit quia õe verbũ
iudicis dicit᷑ ſentẽtia interlocutoꝛia vt eſt glo.in. .ad hec in aute.
de litigioſis.⁊ glo.in.ꝭ.ſed etiam inſtitu.quib.aliena.licet vel nõ
⁊ glo.in.l.ſi..neceſſitatẽ. C.de bõiſq; libe.in glo.magna ad quã
me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
Sentẽtia.ſ.citatoꝛia ⁊ dic de facto.nam de
iure in ſcriptis ſunt cõueniendi niſi ſit cauſa vi/

lis ⁊ partium coſenſu vt ſubijcit ⁊c.
C De diſcuſſoꝛibus libꝛo.x.

BGloſa in.l.ne caſu. ¶ Bald. hie reputat iſtam glo. valde
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ notarius non tenet᷑ dare inſtrumẽ
tum niſi ſemel. ñ intellige ſane niſi eſſet perditũ vtiin.l.ci
rographis cum ibi nota.ff.de admini.tuto.⁊ not. Bar.in.l.de ta
bulis.ᷣ ff.de tabul. exhibe. vbi ponit multa in hac materia maxiĩe
ſi notarius obmiſit ponere aliquid in inſtrumẽto an poſſit adde
re ſine conſenſu partiũ.⁊ ẽt an teneatur pti leſe ex buiuſmodi ob
miſſione ⁊c.ad quẽ me remitto.⁊ pono verba glo.que ſunt hec.

CNon petantur.ergo a contrario ſenſu ſi non
ſunt in libꝛo fiſcaliuʒ rationũ poſſunt iterum pe
ti ſecuritates arg.a cõtrario ſenſu quod eſt va/
lidum yt.ff.de offic.eius cui manda.eſt iuriſdi.
l.i.alias eſſet contra id quod intendit. Et nota
hic arg.ꝙ ſi creditoꝛ perdat inſtrumentũ debi/
ti:vel debitoꝛ ſecuritatis:⁊ non eſt alias pꝛoba
tio in ſcriptis ꝙ poſſunt petere vt iterũ confici
antur alias confiteãtur.⁊ facit in autent. de mã
da.pꝛin.S.coges.⁊.ff.de admin.tuto.l.cirogra
phis.⁊ in auten.de heredi.⁊ falci..i.coll.i.⁊c

CDe municip.⁊ oꝛigi.libꝛo.xi.

Hloſa in. l. oꝛigine. Bar. Bal hie dicũt iſtam glo
eſſe notandam ad hoc ꝙ mulier nupta non põt amplius cõueni⸗/
ri in loeo oꝛiginis ſue.quia per matrimoniũ perdit foꝛũ oꝛiginis.
tamen hoc eſt verũ ſᷣm Bar. hic quantũ ad ea que poſſunt aduo
eare eam a ſeruicio viri non autẽ quantũ ad alia vt ibi per eum
tu quo ſto De qua materia late ponũt ſcribẽtes vbi alias legẽ
do dixi de hoe in.l.eum quedam puella.ff. de iuriſdi.omni.iudi.
⁊ alias conſului ſuper boc in ciuitate Mantue ⁊ ad ibi dicta me

remitto ⁊ pono glo. ðe qua agimue. Cuius verba ſunt hee⸗
Z. Origine vt ⁊.ff.eo.l.aſſumptio in pꝛinci.hoc
autẽ fallit pꝛopter matrimoniũ vt infra ð mul.

⁊ in quo lo.l.i.ff.ad municip.l.fi..item reſcri⸗/
pſerunt ⁊c.

CDe hijs qui ſponte munera libꝛo.x.

L. finali. Scribentes bic dicut iſtum tex eſſe ſingul. ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ legitimatio facta de ſpurio legitimat eum tam
ex teſtamẽto q; ab inteſtato vt ibi per eos cum quibus ſto.
De quo vide tu etiã nota.per Paul.de caſtro in ſuo conſil.
ccxxi.vbi põit an legitiatus bẽat etiã ius dicendi uullum ad quẽ
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuiꝰ verba ſunt hec.
T. Eos qui curiali foꝛtuna liberi cõſtituti: po/
ſtea ſe curie cuiuſcunqʒ ciuitatis obtulerint: cõ
fidere volumus ꝙ poſteritas eoꝛũ non ſolũ iaʒ
pꝛocreata:ſed etiam poſt talem deditionẽ pꝛo/
creanda:hniuſmodi foꝛtuna liberare manebit:
ſiue ſpecialiter ſub hac lege curie ſe obtulerint:
vt ab hijs deſcẽdentes tali foꝛtuna liberi ꝑma/
neant:ſiue nullam huius fecerint mentõeʒ nullo
audente dicere ꝙ nati vel cõcepti poſt taleʒ de
ditionem paternã condictioneʒ ſequi debeant.
hoc enim ſpeciali beneficio alacrioꝛes omnes
ad conferendaʒ ciuitatibus huiuſmodi opitula
tionem conſtituere pꝛocurauimus:ita tamen vt
nec occaſione quarte poꝛtõis bonoꝛũ huiuſmo
di decuriõis quicunqʒ ſucceſſoꝛes eius aliquã
inquietudiiiẽ patiãtur:vtpote libera omni eius
ſubſtantia omni naturali grauamine conſeruan
da:⁊ ſi quid defunctus vel ex adminiſtratione
curialiũ muneruʒ:vel ex quarta poꝛtione ad ean
dem curiã ſemel vel ſepius deuoluta:vel ex alia
quacunqʒ cauſa eidem curie debuiſſe pꝛobetur:
hoc idem ſucceſſoꝛes curialibus reddere mini/
me dubitent. ſ. illis que ſupernaturalibus filijs
quos naturales pater ſub hac lege curie dedit:
vel voſtea dederitvt legitimos tam ex teſtamẽ
to q̃ᷓʒ ab inteſtato ſucceſſoꝛes habeat ⁊ c.

C De claſſicis libꝛo.xj.

L.pꝛima. Bar. bie dicit iſtum ter. eſſe notanduzʒ ad hoc
pꝛopoſitum ꝙ ſicut iudex poteſt punire delinquentes in territo/
rio ſuo vt in.l:.ſi.ff.de iuriſdic.om.iudi.cum ibi plene nota.ita ẽt
poteſt punire delinquentẽ in.mari adiacenti ſuo territoꝛio vt ibi
per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ ciuitas in mari vel ẽt
vicina mari habet dominiũ in mari vſq; ad centũ miliaria ſecun
duʒ Bar. in ſuo tractatu Tyberiedis in ſecũda parte de inſula.
in pꝛin. ad quem me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec .
Z. Claſſem ſceleucenã aliaſqʒ vniuerſas ad of/
ficium quod magnitudini tue obſ. equitur volu/
mus pertinere:vt claſſicoꝛũ numerus ex incenſi
tis vel accreſcẽtibus compleatur: ⁊ ſceleucena
ad auxilium purgandi oꝛientis:⁊ pꝛopter aliaſ

neceſſitates comiti oꝛientis deputetur.

De pꝛedijs ⁊ omnibus re/
bus nauicularioꝛum libꝛo.xj ·

L. ſecunda. Seribentes hie maxime Bal dicut iſtum
tex.eſſe notanduzʒ ad hoc pꝛopoſituʒ ediſicare ꝓcedit ex indu
ſtria hominis animoſi vt ibi per eos cuui quibus ſto ſimpliciter
quia tex.iſte optime pꝛobat ho. Uuo Rqanes cplicitũ eſt edi
i

ſicare vnicuiq; vſq; ad celum vt in. laltius cum ibi nota. C. ſer
nitu nili in caſu. l. C. eo. tit. vbi pꝛope aream alienã nõ voſſum
edificare ne pꝛohibeã ventum pꝛout ibi vicitur. Et idem di⸗
cenduz eſt in domo legata. nam beres non põt edificare ſi edifi⸗
cando noceret eius luminib vt in.l. binas. boc ibi voluit Bar⸗
ff. de ſeruitu. vrba. pꝛedi. Idem ſi noceret ſegetibus vicini vt in di
cta.l. fi Idem etiã vbi edificaretur ad emulatõeʒ vicini vt in.l.pe
nul. ff. de aqua plu. arcen. ⁊ voluit Ange. in.l.cum eo.ffde ſerui
tu. vrba.pꝛedi.ad quẽ me remitto.⁊ pono tex. de quo agimus.
ECuius verba ſunt hee. . —
Z. In hijs que nauicularij vendunt:quoniã in/
tercipere cõtractũ emendi vendendiqʒ fas pꝛo
hibet:emptoꝛ nauicularij functionẽ pꝛo modo

poꝛtõis comꝑate ſubeat.res enim oneri addita

eſt nõ perſone mercatoꝛis:neqʒ nauiculariũ iu/

bemus fieri eum qui aliquid comꝑauit: ſed eaʒ
partem que empta eſt pꝛo ſuo modo ac ratione
eſſe munificam. nec enim totum patrimoniũ ad
functionẽ nauiculariaʒ occupandum erit: quod
habuerit qui rei exigue mercatoꝛ acceſſit.ſed it
la poꝛtio qͥ ab inicio nauicularij fuit ad penſio/
nem huiuſmodi functõis ſola tenenda eſt:reſi/
duo patrimonio quod ab hoc vinculo liberum
eſt ocioſo ⁊ immuni ſeruando. domꝰ vero qua
rum cultu decus vrbiũ potius qᷓʒ fructus aqui/
ritur vbi a nauicularijs veniũt:pꝛo tanto modo
ad hanc penſionẽ obligari placet: quantũ habe
bant emolumentuʒ cum pecunia mutuaret᷑. vbi
vero ſpaciũ loci ⁊ exiguitas nullam habuit pen
ſionẽ:aut extructio cuius eſt ardua diffieciliſqʒ
mollitio:aut decus ſumptuoſum:aut vt eſt ple/
runq; liberale inſtitutũ habitationẽ qui ſuaʒ vx
bis oꝛnamento adiecerit: nolumus munificen/
tiam que poſtea addita eſt impꝛobaʒ licitatiõeʒ
extimatõis accipere:ſed vetuſta potius loci ſpe
cies ⁊ penſio cogitetur q̃ cultus hodiernuſ qui
per induſtriã hominis animoſi acceſſit ⁊c:

CDe pꝛedijs ⁊ õibus rõibus libꝛo.xj.

BGloſa in.l.finali. Scribentes hic maxime Balcl. di /
cunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ extimatio que
repitur facta in libꝛo cõmunis facit fidem vt ibi per eos cuʒ qui
bus ſto. Sz allud eſt in eſtimatõe hominis pꝛiuati vt eſt tex.in. l.
ſi funduzʒ..ſi libertus.ff.de legat.pꝛimo.⁊ in.lcum pater.S.qui
filio.ff. de lega.ij. cum ibi not. ad que me remitto. Uno ſolo
non obmiſſo ꝙ etiam ex libꝛo cõmunis pꝛobatur quis ſoluerit ⁊
quis non ſoluerit ᷣm Bar. in.l.ticie textoꝛes in pꝛin. ff. de legat.
pꝛimo.⁊ Bar. in.l: hoc iure.⁊ in.l. decem. ff. de ver. obli/ ⁊ Bart.
in.l.ſi quis. C. de fabꝛicen.li.xi.¶ Bal. in auten hoc amplius.C. de
fideitõmiſ.ad quos oẽs me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Luius verba ſunt hec.

COpinionẽ cenſualeʒ pꝛofeſſionẽ que ideo di
citur opinio quia opinari debemus vt ſcriptura
pꝛohibet. P. vel extimatõem que ideo dr opi/
nio quia opinari nos facit cum de ipſa dubitat
nam ⁊ vulgari modo ſic loquimur quid opina/
ris hane rem valere ⁊c.

C De metro. liber. libꝛo. xi.

Bloſa in.l pꝛima. Scri ie marin
la in. l. cribentes hic maxime Bald. di
cunt iſtaz gloꝛeſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ dno epiſcopi nõ
poſſunt cligi in vno epatu nec etiaz in alia dignitate eccleſie vt ibi
per eos. De quo vide etiam not.per glo.in. e.non autẽ pꝛĩa.qi.

ad quam me remitto.⁊ pono glo.de qua agi D
ſunt bec. pono glo.de quaagimus. Cuius verba

L. Sʒ diſtingue aut dignitas additur perſone
puta cuʒ erat vnus epᷣus in vna ciuitate ⁊ datur
alius in eodem epiſcopatu.⁊ idem in archiepi/
ſcopo poteſt dici:⁊ fieri nõ poteſt.aut rei ⁊ fie⸗
ri poteſt vt hic.nec enim erũt duo metropolita

ni ſed vnus.⁊ ſic due matres eccleſie ſed vnus
pꝛelatus vt bigami. Item ⁊ due pꝛouincie vnuʒ

pꝛeſidem ſic ⁊ ſupꝛa tit.pꝛimo due ſunt matres

eccleſie.ſ.romana vetus ⁊ noua ⁊ tantum vnus
papa ⁊c. a

CDe agricolis ⁊ cenſitis libꝛo.xj.

Hloſa in. l. litibus. Scribentes hic maxime Bal. di /
cunt iſtam glo.eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ decime ðbẽt
ſolui ſacerdotibus per ruſtieos per ſemetipſos nec debẽt ire per
manus alienas maxime dnoꝝ niſi cõſuetudo ſit in cõtrarium vt

ibi per eos in verſi.ſin auteʒ mos ⁊c.cum quibus ſto. UVno

addito ꝙ debent decime poꝛtari per eos vſq; in hoꝛreuz domi/
ni yt eſt glo. in. c. reuertimi.xvi.qõe pꝛĩa.⁊ voluit Vpec.in tit. de
decimis in fine. vel debent ſolui in ipſo agro vbi colliguntnr fru/
ctus ſᷣm Bal in.l.fi.in ſa colum.C.de condi.indebi.⁊ Bal.in.li.
in penul.colũ. C. de fruc.⁊ lit. expen.ad quos me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CMWoꝛis erat. idem poſſumns dicere de deci
mis vt ſi ruſtici cõſueuerũt dare dominis yt ip
ſi domini poſtea dent eas eccleſijs ſeruetur cõ

ſuetudo alias ipſi ruſtici eas pꝛeſtant ſᷣm Pla.

ad qð.ff.de admi.tut.l.ſine herede.s.luciꝰ ⁊c.

Bloſa in.l.litibus. ¶ Scribentes bie dicũt iſtam glo. fo
re ſingularẽ ad boe pꝛopoſitũ q licet inſtantia non poſſit exceder
trienniũ ⁊ criminalis bienniũ vt in.l.pꝛoperanduzʒ in pꝛin.cuʒ ibi
plene not. C. de iudic. tamen boc eſt verũ poſt litem conteſtataz.
ſed ante poteſt durare etiã longioꝛi tempꝑe.⁊ eſt tex.in. d...pꝛope
raudum in verſipoſt litem conteſtatam ⁊c.cum quibus ſto.
Uno adadito ꝙ hoc fallit ſi eſſet cum clerico.q; tũc crimina
lis cauſa durat ſolum ꝑ duos menſes vt in auten.vt clerici apud
pꝛopꝛios in fine.⁊ hoc ibi voluit Ange. cc ll. vj. ⁊ hoc de iure ciui
li. ſed de iure canõico eſt ppetua vt in.c.penul.de iudic.⁊ in.cian/⸗
terioꝛũ.ij.q.vj.in.S.ad hec.⁊ hoc ibi voluit de.Archid. ? Bal in
c.i in quinta colum. in tit.ſi inter do.⁊ vaſſal.lis oꝛia.in vſib.fen.
ad quẽ me remitto ⁊ pono glo. ve qua agimꝰ.Cuiꝰ verba ſ bec
CSi de terre dominio inter dominũ ⁊ colonũ
eſt diſceptatio ⁊ locatio negetur foꝛma infra/⸗
ſcripta ſeruatur.quia ſatiſdare tenetur colonuſ
cõuentus de reſtituẽdo fructus ⁊ redditus ſine

pꝛocraſtiuatõne ſi dominus obtinuerit in cauſa

que ſatiſdatio durabit triẽnio ⁊ poſtea reuoca/

tur. Si vero colonus ⁊c.
CDe cenſi.⁊ cenſito.libꝛo.xj.

Gloſa pꝛima in.l.omne territoꝛium. Seribẽtel
bic maxime Bal. dicuũt iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad hot ppoſilũ
i eſtimatio facta pꝛo collecta ſoluenda pꝛo bonis alicuius debet
mutari ex cauſa ſuꝑvenienti puta pꝛopter pauptatẽ ſuꝑueniente
vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno ſolo addito ꝙ onus col
lectarũ deficiẽtiu ſpectat advniuerſitatẽ vt in.l.i.C.vt nullus qui
ꝑꝛo ali.exhi.libꝛo.x.⁊ etiam voluit Bar.in.l.munerũ.ꝭ.mhixld.
de mune. ⁊ hono. ⁊ Bar. i.l. iiij.. actoꝛ. f. ve re iudi:.? Barl.in
l.miſſi opinatoꝛes.C. de exacto.tribu.lib.x.ad quẽ me ſemilio
7 pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. „
CCompenſentur ideſt equaliter imponant ſʒ
ꝙ plus vel minusvalent cõſiderãdo.vel dic co
penſentur vt quãtuʒ diminuitur in deſertis tan-
tum addatur alijs:vt nõ minus ciuitas cum ter
ritoꝛio ſoluat qᷓʒ conſueuit. arg. in auten. de col/

latio.ꝗ.⁊ pꝛo hijs ⁊c.

4

—
—
toctsrirke.
Giganmmnishi ufrunn ie⸗
MNttumnanue e
nieniciamim nint ditdoti
trotogivatatndersnisdtu
Mlotenneihescngar.

(Nawfnntbofenelhonn

Mnim Sfmntinr
amtiiEnzhn une⸗
nbnmehenngiuſn Hogmuczn

Nelzuenwmn
ſimnlnenen

nitinimiii Ni Nalznrd
D
ntkl lnn hhimirnur⸗ A
hnunariigzriin .
nutningiriin,

Amten.!
ah
Asnur

Cemr.

sõä

T De omni agro deſerto libꝛo.xDi.

¶Quicunqʒ. Scribentes hic maxime Bal. dñt iſtnz
tex. eſſe notanduz ad bot pꝛopoſitũ conſenſus omniũ requirit̃
in eo quod eſt omnibus pꝛoſuturum vt ibi per eos cum quibuſ
ſto. UVno addito q idem eſt vbi poteſt pudicari tercio. naz
debet interponi omnium tenſenſus ⁊ pꝛeſtari vt ẽ tex.in.l.? ſuũ
S.· hominẽ. ⁊ hoc ibi voluit Bar.ff. de pactis.⁊ vo luit Bar.in.l.
omnes populi in tercia qõe ſecũde qõis pꝛincipalis.ff. ð infſti.⁊ iu
re. ⁊ Ange.ibidem.⁊ Bal. in ſua margarita in verbo cõſenſus.⁊
Lud.roma.in ſuis ſingularibus in verbo conſenſus æc.ad quos
me remitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Quicunqʒ deſerta pꝛedia meruerint ſub cer
ta ĩmunitate ad poſſeſſionẽ impetratoꝛũ nõ pꝛi/
us ſinãtur accedere q̃ʒ vel fideiuſſoꝛibus idone
is periculo curialiuʒ datis vel fundis patrimo/
nij ſui maxime vtilibus obligatis idones cauti
one firmauerint ſuſceptã a ſe poſſeſſionẽ nullo
detrimento publico relinquendaʒ ⁊c.

CDe cupꝛeſſis libꝛo.xj.

E. pꝛima. Scribentes hic maxime Bal. dicunt iſtũ textũ
eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbicunq; pꝛohibita eſt em /
ptio intelligitur etiam pꝛohibita venditio.⁊ lex reſpiciens empto
rem poꝛrigitur etiã ad venditoꝛẽ vt ibi per eos cum quibus ſto.
De quo poſuit etiaʒ Paul.de caſtro in ſuo conſilio.xix.vbi
late ponit de hijs.ad quem me remitto ⁊ pono text.de quo agi /
mus Cuius verba ſunt hec,
L. Si quis damnenſis luci in ſyria vel perſeis
in Egypto arboꝛem compꝑauerit.v.lib.auri no/
uerit ſe mulctãdum non minoꝛe diſpendio ⁊ il/
lo feriendo qui vendere arboꝛes auſus eſt quaſ

non licet emptoꝛibus comꝑare ⁊c.
¶ De cano.fru.vrbis rome libꝛo.xi.

Z. pꝛima. Scribentes bice dicut iſtum tex. eſſe ſingularez
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ negatina que ſuhijcitur oculis dicit optime
pꝛobari ex hoc cum quibus ſto. Uno etiam addito ꝙ idem
voluit Bar. in. l. titie textoꝛes in pꝛin.ff. de lega.pꝛimo. ⁊ Bar. ⁊
ſeribentes in.l.in illa.ff.de verbo.obli.⁊ Bar.in.l.fi.C. de rebus
credi.⁊ iureiuran.⁊ ibi RBal.⁊ Bar.in.l.ij.quemadmo.teſtame.
aperi. ⁊ etiam in.l.is poteſt.ff. de acqui.heredi.⁊ Bal.imilij. COe
Fm tabul. ⁊ Ange.in..hijs omnibus in auten.de heredi.⁊ falci.
toll.pꝛima.⁊ do.meus in iure pontificio do. Andre.barbatia cõ/
pater meus honoꝛãdus in ſuo cõſilio.cxxvij.in.xiij.colũ.in quar
to volumine inter conſilia dñi mei Alex.de imola incip.Scripſit
eccĩaſticus ⁊c. Et de alijs modis pꝛobandi negatiuã maxime
ex inſpectõne libꝛoꝛũ ⁊ per alias vias poſuit illuſtris do. Franciſ.
areti. in ſuo couſilio.lxxxiij. ⁊ do.meus Alex.de imola in conſilio
lxxxxvj.in vltima colũ.in quarto volumine incip.circa pꝛimũ du
biũ ⁊c.⁊ in cõſilio.clxxxviij.in quarta colũ.in ſecundo volu. incip.
viſo ⁊ mature diſcuſſo ⁊c.⁊ in conſilio.xxviij.in ſecũdo volumme
incip.vtrũ notarius ⁊c.⁊ in conſilio.lxxvij.in pꝛima colum.in ter
cio volu.⁊ Petr.de anch.in conſilio.ccxlvj.⁊ Bar. in conſilio in/
cipie Martinus de Eugubio ⁊c. ⁊ AUnge in conſilio.cclxxiiij: ad
quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuiꝰ vᷣba ſunt hec
L. Nautici apud pꝛeſiduʒ aut magiſtratuũ acta
confiteãtur incoꝛruptas ſpecies ſuſcepiſſe eoꝛũ
apud quos deponitur iſta teſtatio pꝛeſens aſpe
etus pꝛobet nihil in hijs cſſe vitij quod eo tem/
poꝛe quo ad ſacre vrbis poꝛtuʒ puenit pꝛefectu

ram iugiter obſeruare pꝛeceptum eſt ⁊c.

CDe iure reipublice libꝛo.xj.

BGloſa in.l.pꝛima. ¶ Scrihemtes hic dirũt iſtaz glo eſſe
notandazʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ quelibet ciuitas dicit habere rem
publicam vt ibi per eos cuʒ quibus ſto. Uno addito ꝙ que
livet ciuitas non recognoſcens ſuꝑioꝛẽ habet fucum ſᷣm Bar. in

l.i.· C. oe bonis vacan. libꝛo.x. ? Bat. in. l item venidͤt. . ſenatus⸗
ſ ve peti. here.⁊ Bar.in.l.boſtes.f de capti.⁊ poſtlimi.reuer.⁊
Bal. in.l. bereditas in fi.C. ad ſylla. ⁊ Bal.in ſua margarita in
yerbo ciuitas æc. ⁊ Paul.e caſtro in.l.i.9. puius ſtudi. ff de iu
ſtic. ⁊ iure.⁊ in conſilio. cccxxxv.incip.in qoe que vertitur vc. vbi
ponit de reg:a eiuitate Sloꝛentie. ⁊ in cõſilio. ccclxxxxiiij. in tercia
colum. incip. Quanqᷓ multa æc. ⁊ in conſil. ccviij. in quarta colũ⸗
incip. ſuper iſta materia vc. ⁊ do. Ab. in conſilio.ciiij. in. pꝛimo vo
lumine incip. Plaeet mibi ſecũda ⁊c. in pꝛima coli.ad quos me
remitto ⁊ pono glo. de qua agimus.Cuius verba ſant hec.
CSi quid ⁊c.cuiuſlibet ciuitatis vt in rubꝛica
nolaui ⁊c.

CDe dignitatibus libꝛo. xij.

L. Quotiens in fine. Scribentes hic reputant iſtum
tex. notabilem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ citatio de perſonis illuſtribus
debet ſieri litteris ⁊ non verbo vt ibi per eos cum quibus nõ ſto
quia iſte tex.mihi non beobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur.
nam loquitur de licentia impetranda a iudice ⁊ in ſcriptis anteq;
poſſit citari.⁊ hec licentia dʒ bñ conſtare in ſcriptis.ſed nõ loquit
de ipſa citatõe mittenda.nam põt nũcius euʒ citare verbo.⁊ boc
non negat iſte tex..⁊ ita teneo pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſti
us tex.qui non cõſiderat actuz citatõis ſed impetratõem ſeu licen
tiam que emanat a iudice de citando eos quod notabis. Uno
addito ꝙ perſona illuſtris non poteſt cõparere in iudicõ per ſe.ſʒ
debet mittere ꝓcuratoꝛeʒ vt in.l.quicunq; cum ibi plene notatis
per Bar. ⁊ oẽs. C. de pꝛocura.ad quos me remitto ⁊ pono text.
de quo agimus.uius verba ſunt bec.
L. Quotiens in verſi.hoc etiã adijciendum eſſe
cenſuimus vt huiuſmodi perſone nullam ex cu
iuſlibet iudicis ſine ſcriptis habita ſentẽtia cõ/
uentionẽ neqʒ in ciuili neqʒ in criminali cauſa
ſubſtineant ⁊c.

Z. Judices. SScribentes hic dicut iſtum tex. foꝛe ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet pꝛiuilegiũ cõceſſum a pꝛincipe nõ
poſſit reuocari per inferioꝛẽ.tamen hoc eſt verũ pꝛincipaliter. ſe
cus autẽ eſt in conſequentiã puta ſi fiat infamis. Sedq tu ad
uerte quia iſte tex bene ⁊ ſubtiliter ponderatus non pꝛobat mihi
boc. ed eſt lex imperialis que hoc diſponit. ſolum ergo inferioꝛ
declarat eum pꝛiuatũ ſed non pꝑꝛiuat nec põt pꝛiuare pꝛiuilegiatũ
ſuo pꝛiuilegio a ſupioꝛe conceſſo.⁊ hoc modo ego intelligo iſtuz
tex. Cuius verba ſi unt hec. . .
L. Judices qui ſe furtis ⁊ ſceleribꝰ fuerint ma
culaſſc cõuicti ablatis codicilloꝛũ inſignibus ⁊
honoꝛe exuti inter peſſimos quoqʒ ⁊ plebeios
habeantur:nec ſibi poſt hac de eo honoꝛe blan

diantur: quo ſeipſos indignos iudicauerũt ⁊c.
CDe queſtoꝛibus libꝛo.xij.

Z. pꝛima. Seribentes bic maxime Bal. dict illũ text.
foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituzʒ ſi populus alta voce clamat
viuat talis ⁊ hoe pꝛopter leticiã non antẽ pꝛopter feditioneʒ non
punitur alias autẽ ſic vt ibi per eos cus quibus ſto. Et facit
etiam ad hoc tex.in.l.iuſtiſſimos.C. de oſſi.pꝛeſid.pꝛouin. circa
pꝛinci.cum ibi not.ad que me remitto.⁊ pono tex.de quo agimꝰ
Cuius verba ſunt hec.
L. Qui ex queſture honoꝛe aut officiali magiſte
rio aut comitiua vtriuſqʒ erarij noſtri attonito
ſplendoꝛe viguerũt a clamatõe excipiantur ſoli

ta nec pꝛetereãtur incogniti ⁊c.
CDe ſilentiarijs ⁊ decuriõibus libꝛo.xij.

Gloſa in.l.decurionibus. Scribentes bic ⁊ Bal.
in. c.fi.in tit.quo tempe miles in vſib.feudo.⁊ bald.in.l.ſi quãdo
in pꝛin. C. de inoffi.teſta.⁊ in.l.fi.C. ſi contra ius vel vnili:.publi.⁊
in.l.non plures in fi.C. de ſacroſan.eccle.⁊ de iuſtiniano. C. con./
firmãdo in pꝛin.⁊ ẽt do. meus Alex. de imola in ſuo ↄſilio.ccxvj.
in tercia colum.in ſo volumine incip.An pꝛinceps poteſt vc. di⸗
. 2

1 . 1— —, . . 2 „ eſ
ceunt iſtum texieſſe ſingularẽ ad bot pꝛopoſitũ ꝙ paiuilegiu c
ſuz biimtiovtoſin ſecure moꝛari in ciuitate puta eo qeoꝝ opa
babuerũt certũ caſtrũ eſt irreuocabile vt ibi per eos cnz quibus
ſto. UV no addito ꝙ etiã vbi eſt cõceſſuz cum pecunia nõ po
teſt reuocari m bald. in.l·qui ſe patris in. x. colum. C. vñ liberi⸗
ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo agim. Cui⸗ verba ſt het
2. Pꝛiuilegia data decurionibus ⁊ ſilentiariis
per hanc legem confirmãatur licet ad maioꝛem

aſcẽderint dignitatem. nec eis pꝛeiudicatur in

eis per aliquod generale vel ſpeciale reſcriptuʒ
diſponens contrarium ⁊c.

C De pꝛoximis ſacroꝛũ ſcrineoꝛũ libꝛo. xii.

Bloſa in.l.in ſacris. Scribentes hic dicunt iſtã glo.
foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ q ille tener dare conſi iliuz a quo
petitur. tamen hoc eſt verũ quãdo petens tenetur illud ſequi ałs
autem non per tex.in.l. fi. C. de legibus.⁊ in.l.quidam. S. papinia
nus. ⁊ in.l.ticium ⁊ meuiũ in pꝛin.cum ibi not.ff.de admini.vut.
cum quibus ſro. Uno addito ꝙ conſiliũ eoꝛũ etiã eſt lequẽ
dum quod requirit̃ ex foꝛma legis vel ſtatuti ſm Bart. in. l. i. ⸗
ſi plures.fl. de exerci.: in.l.puberibus in pꝛin.ff. de ſuſpec.tuto.⁊
bald.in rubꝛica. C. de exercito. ad quos oẽs me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus.Cuius ver ba ſunt hec.
TCLonſenſum ideſt conſiliũ iudicum.⁊ ſic no/
ta ꝙ quis innitus tenetur conſulere ſicut ⁊ iudi
care vt ſupꝛa de aduo.diuer.iudi.l.ſancimus.⁊
dic vt ibi diximus.⁊ de offi:deleg.c.paſtoꝛalis

in pꝛin.non autẽ recipere cõpꝛomiſſuʒ vt ibi ⁊c.
C De erro. milit. annone libꝛo.xii.

L. Nulli. Scribentes bic maxime Bal. dicut iſtuz text⸗
eſſe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙcreditoꝛ qui negligit recipere ſpe
ciem ſibi debitam a debitoꝛe non poteſt poſtea eaʒ petere tẽpore
cariſtie ſeu penurie vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno ad
dito ꝙ idem voluit Bal. in. l.non dubiuʒ. C. de legibus. Tamen
hot eſt verum niſi bꝛeuitas tempoꝛis eum excuſet vt recipe non
potuerit ſᷣm Dy.⁊ Ange.in.l.ſi mihi ⁊ tibi.ꝭ.i.ff.de lega.pꝛimo.
vel alia iuſta cauſa ſubeſſet ſᷣm Bar.in.l.ſed ſi alia.ff.de conſtit.
pecu.vel niſi debitoꝛ obtuliſſet de nocte ᷣm Bar.in.l.moꝛa.ff.de
ferijs ad quẽ me remuto ⁊ pono tex.de quo agimns.Cuius ver
ba ſunt becc. .
L. Nulli militũ pꝛo hijs annonis quibus in pꝛo
uincijs delegãtur repudiata ad tempus ſpecie/
rum copia ⁊ inopie occaſione captata:pꝛecia li
ceat poſtulare. ita vt ſi quis pꝛopter anni ha/
bundantiaʒ ſuſcipere oblata neglexerit: ac po/
ſtea impoſitis pꝛo neceſſitate rerũ pꝛecijs repu
diata taxauerit:neqʒ id quod contra hanc legẽ
expetit ſinatur exigere.neqʒ id quod acciꝑe diſ
ſimilauerit conſequatur.

CDe re militari libꝛo. xij.

L.pꝛima. Scribentes hic dicũt iſtnz tex.eſſe ſingularez
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſtipẽdiarius ſeu miles non debet habere ſti/
pendium eo tempe quo ſtetit captus ab hoſtibus. Tamen hoc
eſt verũ niſi ex indulgentia pꝛincipis yt in.l.non omnis..qni ab
hoſtibus. ff. eo.li.⁊ volutt glo. in hac.l.i.ad quẽ me remiito ⁊ po
no r quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L. Stipendia ⁊ donatiua temꝑis:quo apud ho
ſtes fuiſſe te dicis:reſtitui tibi poſtliminio re/

greſſo reſtituto non iure deſideras ⁊c.

Z. Si quis a barbaris. Scribentes hic dicũt iſtuz
text.eſſe nota.ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ ille dicit depꝛedatoꝛ qui dat po
teſtatẽ depꝛedancdi.vel etiq exiſtens ſuper paſſu dedit lieentiã trã
ſeundi ad depꝛedanduʒ etiã non ſubditis ſuis. vel etiã qui nõ de
git conſiliũ nec conſenſit in hoc.ſed poſt depꝛedatõem diuiſit pꝛe/

dam cum pꝛedonibus vt ibi per eos tum quibns ſto. no ad
dito ꝙ etiam dicitur pꝛedo qui occupat rem emptã ppꝛia aucto
ritate vel etiã ſtipulatam a ſe vt in.l.ſi ex ſtipulatõe.ffde acquir.
poſſeſ. Ei etiam omnis ille qui accõmodat tacitaʒ fidem vt
in. l.pꝛedatus/⁊ ibi per bar.ff. de peti.here. De quo vide nota.
in.l. fi. C. que res pigno.obli.poſ.ad que me remitto ⁊ pono text.
de quo agimus.Cuius ver ba ſunt hec.
Z.Si quis a barbaris ſcelerata factione facul
tatẽ depꝛedatõis in romanos dederit.⁊ ſi quis

alio modo factam diuiſerit: viuus cõburet᷑ ꝛc.
De comeatu libꝛo. xii.

Bloſa in rubꝛica. Scribentes hic maxime bal. dicuͤt
iſtam glo.eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſituʒ quis ſit licentiatus ⁊

non licentiatus vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito

ꝙ licentiatus non habet pꝛiuilegia veri docto ꝛis ſm bart. in l.ſi
duas..ſed ⁊ repꝛobari.ff. de excu.tut.⁊ voluit bal.in aute. babi/
ta in. vj.colum. C. ne filius pꝛo patre.⁊ imn.l.i.ff. ſolu. matrimo.ad
quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cuius vᷣba ſunt hec.

CEt dic ſupꝛa de erro.mili.ãno.l.penul.l.⁊ fi.
facit mentionẽ de cõmeatu militibꝰ dando vbi
dixit quot milites poſſint cõmeatũ habere hic
ſumpta occaſione poſuit hic hunc tituluʒ de ip
ſo cõmeatu ideſt licentia militibꝰ pꝛeſtanda re/
cedendi ex caſtris.vel aliter ſupꝛa pꝛoximo tit.
dixit qualiter milites hoſpitẽtur in caſtris nũc
qualiter licentiẽtnr ex caſtris.

CDe palatinis ſacrarum largitionũ lib.xi.

