idẽ ↄpꝛobat.⁊ Saly.cõbonoñ. in.l.ea quidẽ.C. de accuſatio.⁊
Ange.in.l.ij.C.vt ne pꝛinato.ad quos me remitto ⁊ pono tex.de
quo agimus Cuius verda ſunt hec.

Z. In cauſis criminalibus dignũ eſt vt inſcrip/
tiones pꝛoponãtur quae magnitudinẽ videlicet
criminis tempuſqʒ; deſignẽt:vt alterutrã partẽ
digna legum terrere poſſit auctoꝛitas:quod ſta
tutuʒ ſi foꝛte fuerit contemptũ hij qui ex officio
ingrediũtur ſecretariũ quinqʒ libꝛarũ auri con/
demnatione ferientur ⁊c.

De cuſtodia reoꝛum.

L. pꝛima. Sal hie dicit iſtum text. eſſe notanduz ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ vbi dies ponitur ad differentiã noctis incipit a pꝛio
oꝛtu ſolis vt ibi per eũ.de quo vide tu ẽt not.per bar.in l.qui du
os.ff.de manumiſ.teſta.⁊ per bald.in.c.i.de treuga ⁊ pace. alias
autẽ incipit a media nocte vt in.l.moꝛe romano cum ibi nota.ff.
de ferijs.⁊ voluit Archidi.in. c.a patribus.lxxv.diſ.iij.⁊ do.me
ns Alex.de imola in...i.in quarta colũ.ff.ſi quis cautio.⁊ in.l.tici
us. ..lucius.ᷣff. de libe.⁊ poſtu. ⁊ Ange. hic.⁊ idem do.meꝰ Ale/
xan.de imola in conſilio.xlv.⁊ omnes maxime Pau.de caſtro in
d.l.moꝛe romano vbi alias legendo diri de hoc ⁊ ad ibi detã me
Temitto.⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
Z. In quacunqʒ cauſa ire exhibito ſiue aecuſa/
toꝛ exiſtat ⁊c.in verſi.vt ⁊ cruciatio deſit ⁊ per
maneat ſub fida cuſtodia:nec vero ſedis intime
tenebꝛas pati debebit incluſus:ſed vſurpata lu
ce vegetari ideſt ſubleuari. ⁊ vbi nox geminaue
rit cuſtodiam in veſtibulis carcerũ ⁊ ſalubꝛibꝰ
locis recipiatur.reuertente die iterũ ad pꝛimuʒ
ſolis oꝛtum illico ad publicum lumen reduci ne
penis carcerũ perimatur: quod innocẽtibus mi

ſerum:noxijs vero non ſatis eſſe ſeuerũ digno
ſcitur ⁊ cetera.

De requirendis reis.

Gloſa in.l.finali. Bal bic dicit iſtam gloſam eſſe notã
dam ad hoc pꝛopoſitũ ſola citatio in en minalibus redadit cita/
tum contumacem infamẽ de facto qui ſi condemnatus fuiſſet ef
ſiciebat̃ infamis. De quo poſuit ẽt do. meus Alex. de imol⸗
in conſilio.cxiiij.in o volumine incip.repetitus ⁊c.⁊ Paul. de ca

ſtro in conſilio.clxxxxix.vbi dicũt ſeeus eſſe in habito pꝛo cofeſſo
per cõtumaciã quia non effcitur infamis pm eos de iure. Et idẽ
eſt ſi non ſit cõtumax. ſed accuſatio pendet contra eum vt in.c.fi.
extra de teſtibus cum ibi nota. nam efficitur infamis de facto ẽt
Tamen intellige hot eſſe verũ niſi quis ſit accuſatus ex dua
bus cauſis. quia tunc eſſicilur omnino mfamis adeo ꝙ nõ poteſt
ipſe aliuz accuſare vt in.l.qui accu ſare.fl. de accuſatio.cũ ibi not.
ad que me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Luius verba
ſunt hec.
. In pecuniarijs non ledit niſi foꝛte ſit talis
acto qua damnatus infamaretur :quo caſu per

edictum ideſt citationem fit infamis de facto.

De adulterijs.

L. In crimine. SZal.bic dicit iſtum tex. eſſe notandũ ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ dilatio non eſt danda ei qui eſt depꝛebenſus in
delicto vt defendatur vt ibi per eum cuz quo ſto quo ad eius di/
ctum ſed non quo ad intellectũ iſtius tex.vt ſtatim infra dicam.
Et idem pꝛobatur in.l.capite quinto.ff. eo.tit.cum ibi nota. Ta
men adnerte tex. in. d.l. in crimine ſi bene ⁊ ſubtiliter pondere
tur non pꝛobat hoc.nec loquitur in depꝛehenſo in crimine pꝛout
videre potes ex eo.Cuius verba ſunt hec.

V. In crimine adnlterij nulla danga dilatio eſt
niſi vt perſone exhibeatur:aut iudex ex qualita
te negotij motꝰ hoc cauſa cognita ꝑmiſerit ⁊c.

Gloſa in.l.quãuis. Bal.hie dicit iſtaz glo. eſſe nngu⸗
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ maritus accuſans vxoꝛc de adulterio
ſi non pꝛobat iñ non punitur pena capitis vt ibi per eum cũ quo
quo ſto ſimpłr quia gloſa clara eſt ⁊ nõ eget alia ſuppletõe mea.
Cuius verba ſunt hec.

CBGladio in verſi.ergo ſi vir in accuſando ca/
lumnietur contra vxoꝛem que erit pena talioniſ
Quidaʒ dicũt capitis cum in eo nõ ſit immuta/
ta vt in auten. vt nulli iudi..ſi quãdo.Alij ꝙ il/
la quam ſubiret mulier cõuicta.ſ.mitti in mona
ſteriũ. de quibus in auten.t liceat matri ⁊ auie
§. quia vero plurimas colla.viij.vbi dicit ⁊ ita
adulterum legitime cõuictum vna cum vroꝛe pu
niri ⁊cetera.
Gloſa in.l.que adulterium. bal.bie dicit iſlam glo.
eſſe valde notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ adulieriũ ↄmittit cũ me
retrice dũmodo ſit nupta etiã ſi ſit publiea meretrix vt ibi per eu
cum quo ſto. Pꝛo quo facit tex.in.lmiles.ꝭ.defuncto.ffð adul.
Quinĩmo plus dico cõmittitur etiam cum ſponſa aliena
Fm. Innd. in.c. diſcretione extra de eo qui cogno.conſang.vxoꝛis
ſue. Et idẽ dico ſi adultera veller in futurũ eſſe meretrix nam
per hoc non liberatur a pena adulterij iam cõmiſſi Hm Paul. de
caſtro in.l.iij.ꝭ.ſed ꝙ meretrici..ff. de condi.ob tur.caul. De
qua mareria quando cõmittatur adulteriũ ⁊ quid ſit poſuit do.
meus Alex. de imola in conſilio.clxxxxiiij.in vᷣo volu.incip. Nobi
lis vir ⁊c.⁊ Paul.de caſtro in conſil.cxviij. ncip. An dos perda
tur pꝛopter ſtupꝛum ⁊c.ad quos me remitto. ⁊ pono glo. de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec. = .
CEt adulterij. Ex hoc colligũt quidam ꝙ ſi⸗
ue ſit nupta ſiue non illa que meretricis moꝛe vi
uit ꝙ uon cõmittatur delictuʒ cũ de vtroqʒ hic
ponat.ſ.de adulterio ⁊ ſtupꝛo.Item pꝛo hoc qꝛ
maritus talem retinẽs accuſare eam non poteiſt
quaſi lenociuiũ exercẽs vt ſupꝛa eo.l.ita nobis
Tu dic ſi eſt nupta quãqᷓʒ vulgaris poteſt accu
ſari cõmiſſum.vt.ff. eo.l.ſi vxoꝛ.S.i.ſic itelligit
in nupta meretrice.ff. de ritu nupt.l.ſtupꝛũ quã/
qᷓᷓ alie de alia vulgaritate intelligant dicta.l.ſi
vxoꝛ loqui ⁊c.

CAdlegem iuliam maieſtatis.

Gloſa in.l.iij. bal.hic dicit iſtam glo.ſoꝛe ſingularez ad
boc pꝛopoſitnz ꝙ in crimine leſe migeſtatis poteſt quis toꝛqueri
pꝛo vno teſte ſolo licet aliud ſit in alijs cauſis.vt ibi per eum cuʒ
uo ſto. Uno ſolo addito ꝙ boc non eſt mirũ ſi in alijs cri/
minibus vnus teſtis non ſufficit ad toꝛtur. quia indiciũ debet
pꝛobari ſaltem per duos teſtes ßm glo. bart. v alios in.l. f.. C. fa/
mil. hirciſ. ⁊ glo. in.l. cum pꝛoponebatur.ff. de lega.ſo iꝛ bar. in. l.
fi. ffde queſtio.⁊ bal. in ſuo conſilio incip. In xpi nomine amen.
An mandatarius ⁊ Inno.in.c.ſicut extra de ſymonia. Tamẽ
intellige hoc verũ niſi vnus teſtis direcco pꝛobaret de viſu . quia
tunc ſolus facit indiciuʒ ad toꝛturã ſᷣm glo. in. d. l. fi. ⁊ glo. in. l. ſi
quis.C.ad legẽ iul.maie. bar. in. l. maritus in. 9.fu ff. de queſti.
⁊ Ang in.l. fi. C. eo. titvbi dicũt boc eſſe verũ quãdo eſt omni ex
ceptione maioꝛ alias autẽ non vt ibi per eos ad quos me remit
to. ⁊ pono glo.de qua ꝗgimus.Cuius verba ſunt hec.

CSe quoqʒ.q.q.ſicut non defenditur a toꝛmẽ
tis accuſatus ſic nec accuſatoꝛ ⁊ ſic ſunt pares
z ſic in cuſtodia vt ſupꝛa de extra.inter.l.ſecun

da in fine ⁊c.
De ſiccarijs.

Bloſa in.l.pꝛima. Ballbie dicit iſtam glo. eſſe ſingn ·
ad hot pꝛopoſitum ꝙ licet in hijs que ſunt de genere pꝛohibitoꝝ
dolus pꝛeſumatur vt ibi ⁊ in.l.ſi no cõuicij cum ibi not. . de in /
iurijs. tamen boc fallit niſi eſſet alia pꝛeſumptio in cõtrariũ. quia
tunc vna pꝛeſumptio tollit aliam vt ſi pater percutit filiũ vel fra⸗
ter fratrem vel ſocius ſociũ.q; non pᷣſumitur ꝙ homicidiũ ſue/⸗
rit inde ſequtũ animo occidendi vt ibi per euʒ. Tamen intelli
ge hoc eſſe verũ ex qualitate armoꝛũ vt in.c.i.extra de pᷣſumpti.
7 ibi ꝑer Inno.⁊ in. .quod ait. xxij.q/ij. Et idem eſt etiã in pʒe/
ceptoꝛe percutiente diſcipulum.. nam in eo non pᷣſumitur dolus
vt in.l.item queritur. .iulianꝰ.ff. locati.ꝑ quẽ text. ita voluit bal.
in. l. teſtium in penui. colum. C. de teſtibus ad quẽ me remitto.?
pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt het.
CNon occidendi animo. ſed quomõ pꝛobat᷑
negatiua vt ſupꝛa de pꝛobatio.l.actoꝛ. NReſpon
deo per pꝛeſi umptiones pꝛobando amiciciaʒ ⁊
affinitatem ⁊ qualitatem occidentis ⁊ etiam iu/
ramentum purgatõis vt arg.ſupꝛa de bijs qui
ad eccle.confug.l.pꝛeſenti.S.ſicubi.ſic ⁊ infra

de iniurijs.l.ſi non cõuicij ⁊c.
C Si reus vel accuſatus.

Gloſa in.l.finali in verbo obijſſet. Bald. bic di
cit iſtum tex. foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙꝙ pꝛobatõnes facte
contra accuſatũ de vulnere non pᷣudicant accuſato ſi poſtea accu
ſetur de moꝛte ſecuta ex eo vulnere vt ibi per eum cuʒ quo ſto.
quia glo.hec clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interptatĩone
Iliſi ꝙ de hoc poſuit ſolemnis doctoꝛ Gandinus in ſuo tra
ctatu maleficioꝛũ in tit. de penis in verſi. ſed pone ⁊c.ad quẽ me
remitro ⁊ pono verba eius que ſunt hec.
C Obüjſſet quia accuſatio extinguitur: ⁊ ſic
omnia que acta ſunt: petet tamen reus nomẽ ſu
um aboleri de reis: ⁊ ab alio accuſari poterit.

vt. ff. de accuſatio.l.libelloꝛũ..finali.
De Falſis:

Bloſa in. l. querela. Bal. hic dicit iſtam glo. foꝛe ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ non pᷣſcribitur officio iudicis minoꝛi

ſpacio ſeu temꝑe q;. xxx.annis vi ibi per eum cũ quo ſto qꝛ gloſa

clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatöe. Miſi ꝙ idẽ
pꝛobat glo.in.l.ſicut.C. de pꝛeſerip.xxx.anno.vbi eſt etiã n. ve
quo etiã dixi in.l.filius.. veterani.ff. de pꝛocurato. in hijs ſecun
dis interptatõnibus noſtris ⁊ ad ibi dicta me remitto. NMiſi
ꝙ addo vnũ verbuʒ ꝙ iſta pꝛeſcriptio.xxx.annoꝛũ tollit officiuzʒ
iudicis ⁊ etiã actões pſontles ope exceptõis non auteʒ ipſo iure
hm Cxy.in l.cum quis.C. de iur.⁊ fact.igno.⁊ glo. Bal.⁊ Angel.
in. l cum notiſſimi. C. de pꝛeſcriptio.xxx.anno.⁊ in dicta.l.ſicut.⁊
Bal. iml. f in. xiij. oppo. C. de edic.diui adri.tol.⁊ Ange.in.l.i.C
ſiaduer.credi.⁊ Salyc.cõboñ.in.d.l.ſicut in ſexta oppo.vbi atte

ſtatur hanc eſſe cõem opinio.glo.⁊ docto.ad quos .
pono glo. de qua agimus. Cuius vᷣba ſunt bec me femitto -

Quattuoꝛ modis de falſo queritur per accn
ſationeʒ ⁊ ſic loquitur bec lex. Item per actõe
in factũ et illa tollitur.xxx.annis ſicut perſons
les alie actões vt ſupra de conſtitu. pecun.l.ii
Item per exceptiouẽ ⁊ hec nullo tempoꝛe tollit
vt. ff. de excep.doli.l.pure. Item per officium ſi
ne accuſatoꝛe vt ſupꝛa de pꝛobatio.l.iubemus.
⁊ de teſtibus.l.nullum. ⁊ tunc foꝛtc.xxx.annis
tollitur ⁊c.

L. Satis aperte. Bal. it dicit iſtum text.eſſe notan
dum ad boc pꝛopoſitũ ꝙ licet inſtrumentũ ſit falſum in pena ia
men non eſt falſum in reſiduo vt ibi per eum cũ quo ſto.⁊ idem
etiam pꝛobat ia.l.iubemus. C. de teſtame. vbi plene per omnes.

7 glo. ⁊ Bal. in. l. ſi ex falſis.C. de tranſact.⁊ bal.in ſuo cõſilio

incip. In nomine xpᷣi nomineamen. qqueſtio talis eſt ſi inſtrumen
tum ⁊c. ⁊ notãt oẽs in.c.fraternitatis extra de teſtibus ad quos
me remitto pono tex.de quo agimus Cuius verba ſunt hec.
L. Satis aperte diuoꝛũ parentũ meoꝛũ reſcrip
tis declaratum eſt:cum moꝛande ſolutõis gra/
tia debitoꝛe falſi crimen obicit:nihilominꝰ ſal/
ua executõe criminis debitoꝛem ad ſolutionem

compelli opoꝛterẽ ⁊c.
Ad..l.pla gi.de plagiariis.

L. Si pꝛeſes. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe valde ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet regulariter in cauſa criminali non
poſſit interuenire ꝓcuratoꝛ vi in.l.penul.S.ad erimen cnz ibi ple
ne nota. fl. de publi. indic. ⁊ voluit Specu. in tit. de accuſatio in
yꝛimo in verſiiquid ſi accuſatus ⁊c.⁊ etiam in..vj. in verſi. quid
ſi fideiuſſoꝛ ⁊c.⁊ in tit. de pꝛocuratoꝛe.ꝭ.pꝛimo.verſi. ttem eſt
cauſa criminalis ⁊c.⁊ Saly. conbononien.in. l.reos. C. de accuſa.
attamen quãdo cauſa ciuilis pᷣiuditialis incidit poteſt interuenĩ
pꝛocuratoꝛ vt ibi per eum. De quo vide tu plene not. in. l. ler
uũ quoq;.S.publice.ff.de pꝛocurato.⁊ in. d.l.reos. C. de accuſati.
Et idem eſt dicenduʒ ſi ante litem conteſtataʒ opponitur hec ex
ptio.ſecus ſi poſt. vt eſt caſus nota. in.l.quãuis indubitati. C. de
aduite. ⁊ poſuit Hoſtie. in ſumma extra de pꝛoeura. in verſtſed
quid ſi ⁊c.⁊ not.in.c.in noſtra extra eodẽ tit.⁊ in. c: qui generalti
ter eodem tit. lib.vj.cum ſimilibus ad que me remitto. ⁊ pono
tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Z. Si pꝛeſes pꝛouincie diſcreto pꝛius iure do/
minii intelligit an audiendum ſit plagii crimen
nec ne ⁊cetera.

CDe maleficis ⁊ matematicis.

L.finali. Bal lbic dicit iſtum text. eſſe notandum ad hoe
pꝛopoſitũ ꝙ pꝛopter immanitatẽ criminis poteſt quis capi ellam
a pꝛiuato vt ibi per eum cũ quo ſto. Et idem eſt vbicunq; quis
eſt repertus in crimine vᷣm Inno. in. ccvt fame extra de ſente. er
cõmu.cum quibus ſto. Uno eti addito e hoc noñn ( miru
quia in omnibus caſibus in quibus quis poteſt impune occiciin
illis poteſt etiam impune capi pm bart.in.l.fti.ff. de require. reis⸗
⁊ bald.in additio. Spec.in tit. de accuſatio.in verſi.quos licet ?c.
⁊ Ange.areti.in ſuo libello maleficioꝛũ in verbo ſama ⁊c. ſed pꝛo
pter immanitatem criminis licitũ eſt occidere delinquentẽ ergo
7 capere ſᷣm iſtum tex. Cuius verba ſunt bec.

Z. Quicunqʒ maleficioꝛũ labe pollutũ audicrit
depꝛehenderit occupauerit illico ad publicum
pꝛotrahat: ⁊ iudiciũ oculis cõmunis hoſteʒ ſ
lutis oſtendat ꝙ ſi quiſquã ex agitatoꝛibus ide
aurigis ſeu ex quolibet alio genere hominẽ con
tra hoc interdictũ venire tẽtauerit: aut clamde/
ſtinis ſuppliciis etiã manifeſtuʒ reum malefice
artis oppꝛeſſerit vlcimũ ſuppliciuʒ non euadat:
gemine ſuſpitõis obnoxius quod aut publici;

hngg 6 de „

aifniſiinitarrn
nptumwuftinenens
ſenttnugcäfifungrun
cuNpndgeRIN
Urkiitilgtrn iNN
r vpegugiAiur
Drdgernr w :
ſrarneft alafraircriti n
Mnp unnnl X
Cenediscnlad uun
risntapnssn
Uanimckrtunngnſt
Ppugtcligementiher
ſme ufmin ieisſitn
uani üſni in
aen u u No
ugſtaumimfti

Menne Wlet

M

Vv

RLE

Wy

—
—

f

——

..ùôe—–d

i—E
arm3—
E*
E0.α
0.

1
—
77
IXX
—

reum ne facinoꝛis ſocios puͤblicaret ſeueritati
legum ⁊ debite ſubtraxerit queſtioni: aut pꝛo/
pꝛium foꝛtaſſis inimicuʒ ſub huiuſmodi vindi/
cte nomine conſilio atrocioꝛi confecerit ⁊c.

T. finali. Bal. hic dicit iſtum text. eſſe ſingularẽ ad hoe
pꝛopoſitũ ꝙ malefactoꝛ captus non debzincõtinenti relaxari ſed
pntari iudici. nec põt retineri per capientẽ necẽt offendi ꝑ eũ quo
quomõ vt ibi ꝑ e cum quo ſto. ¶ Ino addito ꝙ idem voluit
etiam ipſe met bald.in.c. pꝛimo..pꝛimo in tit. de pace inram.fir
ma.in vſib.fendo. Sed ego plus dico ꝙ poteſt etiam capi a
quocunq; m bar.in.l.capite quinto. ff. de adulter. ⁊ bart.ĩn.:.ge
neraliter in fi.C. de decuri. lib. x. ⁊ hot ſi depꝛehẽditur in delicto
Et idem voluit bald. in.c.ii.de pace iura.firma.vbi plus dixit ẽt
ſi malefactoꝛ ſit clericus ⁊ depꝛehenſus in delicto. naz põt a quo
cunq; capi vt ibi per eum. ⁊ Inno. in.c.ſi vero extra de ſente.ex
cõmu.⁊ bald.in ſua margarita in verbo captus ⁊c.adiquem me
remitto.nec pono tex.iſtum cum ſupꝛa pꝛoxime eum poſuerim
in alio tamen pꝛopoſito pꝛout videre potes.

De penis.

Z. Omnes. Richar. ⁊ bald. hic dicunt iſtum lex.eſſe no
tandum ad hoc hꝛopoſitũ ꝙ carceratꝰ dicitur eſſe in exilio vt ibi
b eos cuʒ quibus nõ ſto.quia iſte tex. bene ⁊ ſubtilitcr põderatuſ
mihi uon pꝛobat hoc. naʒ verbũ iterũ capitur hic pꝛo poſtea qua
ſi dicat ⁊ vere dicit ꝙ ille qui ſtetit in carcere pꝛo pena non debet
poſtea exularenon autẽ dicit ꝙ carcer dicit eſſi exilisj.⁊ illud ver
bum iterũ fuit illud quod decepit Kichar. Bald. nam vt dixi
capitur pꝛo poſtea pꝛout capit in.l.arboꝛ. ff. cõi diuid.⁊ ita teneo.
Uno addito q; carceratus bene dicitur depoſitus apud cu/
ſtodem carceris pᷣm Paul. de caſtr. in ſuo conſiiio.xliij. ad quẽ
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L. Omẽs quos damnationis condictio aduer
ſus exiliis deſtinatos temꝑis metas pꝛeſtituti
in carcerẽ impleſſe cuſtodia depꝛehendit ſolu/
tos pena vinculiſqʒ laxatos cuſtodia liberari p
cipimns: nec foꝛmidare miſerias vllas exilii
ſit ſatis immenſoꝛũ cruciatũ ſemel luiſſe ſuppli
cia ne qui diu pꝛiuati ſunt aure comunis hauſtu
⁊ lucis aſpectu nõ intra bꝛeue ſpaciũ catenaruʒ
põderibus grauati etiã exilii penam ſubſtinere
iterum compellantur ⁊c.

De queſtionibus.

L. ilites. Bal bie dicit iſtum text. eſſe notanduz ad
hoc ꝓpoſitũ ꝙ indicia ſunt arbitraria. DPꝛo quo ẽt eſt glo. in. l. in
terpoſitas.C. de tranſac.vt ibi ꝑ euʒ cũ quo ſto. Uno addito
ꝙ idem voluit etiã Bart. in. l. fina. ff. de queſtio. per iſtum text.
⁊Z Bar.in.l. de minoꝛe.S.toꝛmenta. ff. eo.tit.⁊ Bal. in. c. i. in. vij. co
lum. in tit. de pace tenen. ⁊ Paul. de caſtr. in ſuo conſi. cxxxxvij.
T⁊ etiam in conſilio.clxxxxviiij.ad quos me remicto ⁊ pono text.
de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Wilites neqʒ toꝛmentis neqʒ plebeioꝛuʒ pe/
nis in cauſis criminũ ſi ubiungi cõcedimus:etiã
ſi non meritis ſtipendijs videntur eſſe dimiſſi:
exceptis.ſ.hijs qui ignominioſe ſunt ſoluti:qð
⁊ in filijs militũ ⁊ veteranoꝛũ ſi- eruabitur. Opoꝛ
tet autem iudices necin hijs criminibus que pu
blicoꝛũ iudicioꝛũ ſunt ad inueſtigationẽ verita/
tis a toꝛmentis iniciuʒ ſumere: ſeq argumentis
pꝛimũ veriſimilibus ꝓbabilibuſqʒ vti: ⁊ ſi his
veluti certis indicijs ducti inueſtigande verita/
tis gratia ad toꝛmenta putauerint eſſe veniẽ dũ
tunc id demũ facere debebũt ſi perſonarum cõ
dictio pateretur. hac eniʒ ratõe etiã vniuerſi
uinciales noſtri fructum ingenite nobis beniuo
lentie conſequentur ⁊c.

Ut infra certum tempus.

2 ſecunda. Bal. bie dicit iſtuz tex. eſſe notandu ad hoe
heopoſitũ ꝙ infamia illata homini vili eſt leuis iniuria.ſed bomi
ni graui eit magna 1niuria. ideo dixit ĩbi gloſa ꝙ infamls non
poreſt amplius infamari vt ti per ef cuʒ quo ſto. Pꝛo quo
acit tex. in. l. palam. . que in adulterio. fl.e ritu nupti.x ita tene
28. quia iſte lex. opuime pꝛobat bo. ¶no ſolo addito ꝙ viliſ
berlona eſt homo maiis moꝛibus plenꝰ.ſ.leno.vt eſt tex.in.l.hu/
milem. ⁊ hoc ibi voluit Bal. C. de inceſt. nupt. ⁊ Ange. in. l. i. C.
naturelibe. Bal. in.l. ſi vt pꝛoponis in pꝛin.C. de execut.rei iudi
ca. vbi vicit idem eſſe in nuncijs per text.in. l.fi. ff. de iudicijs ad
gquos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt hec
Nouerint iudices cuilibet culmini honoꝛare
pʒe ſidentes neceſſ. arijs vtriqʒ parti ſi petantur
dilatiombus non negatis pᷣcedentibus.ſ.inſcri
ptiõibus intra certũ tempus criminales cauſas
limitandas quo emerſo ſubeat accuſatoꝛ qui ð
ſiſtit penã legibus conſtitutam:⁊ ſi ꝑſona vilioꝛ
fuerit cui damnũ fame non ſi it iniuria penaʒ exi
lij patietur:niſi foꝛte intra ſtatutas tẽpoꝛis me
tas conſenſus partiũ abolitionem popoſcerit.
Judicũ autẽ debet eſſe diligentia vt ſi nulla ra
tionabilis a reo vel accuſatoꝛe dilatio poſtulet
vrgeat talium cauſaruʒ notionẽ non expectatis
moꝛis ⁊cetera.

L. finali. Bal.bic dicit iſtuz text. eſſe ſingularem ad boc
pʒopoſitũ ꝙ iudex poteſt abſoluere ab obſeruane iudicij etiam
elapſo termino. Tamen hoc fallit in caſu ſingulari l. de ſub/

merſis.C. de uauicul.libꝛo.xi. vbi eſt lex. elapſo termino inſtã
tie reus eſt ipſo iure abſolutus vt ibi per Ange. ad quem me re⸗
mitto.⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

C. Criminales cauſas omnimodo intra duos
annos a conteſtatõe litis cõnumerandos finiri
cenſemus: nec vlla alia occaſione ad amplioꝛa
pꝛoduci tempoꝛa:ſed poſt biennij exceſſum mi⸗
nime yvlterius lite durante accuſatũ abſolui ſci
entibus iudicibus eoꝛũqʒ officijs: ꝙ ſi litigato
ribus admonẽtibus ipſi litis introductõem nõ
examinationẽ diſtulerint pena vicennarũ libꝛa
rum auri ferientur ⁊c.
ZBal. hic dicit iſtam glo. eſſe no/

BGloſa in.l.ſecunda. .

tandam ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ excõmunicatus poteſt etiam iteruz
atq; iteruʒ excõmunicari.de quo vide plene nota.in.c.ita quoꝛun
dam extra de iudeis. ⁊ Inno.in.c. ea pꝛopter de ſenten.excõmu.
⁊ per ſcribentes in.c. pꝛimo extra quod metus cauſa libꝛo.vj.
7 in. ciexcellentiſiimis.xi.queſtione.iij. in.c.de viro.xij.queſtio
ne. ſecunda.⁊ in. c. eos. xxxvij. diſtin. per Bart. in.l.de pupillo.
9.ſi pluibꝰ. ff. de noui ope.nuncia.⁊ Bar. in. l. aut damna. 5§. fina.

ff.e penis. ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cu
ius verba ſunt hex.

CCExilii. nota ergo ꝙ infamis non poteſt plus
ſic. ff. de iniuriis.l.item apud S.·quod ait pꝛetoꝛ
⁊ ſupꝛa ad.l.iuliam de vi.l.ſeruos.⁊. hic. Sed
contra eſt. ff. de ritu nupt.l.palaʒ S. que in adul
terio.nam ercõicatus excõmunicatur.ſed huic
⁊ ſuperioꝛi legi eſt contra.ff.ad turpilli. l.quere
batur vbi deſerens vel de ſiſtens non punitur.
ſed illud eſt verũ pena talionis ſiue calumnie ſʒ

turpil.ſic vt hic.⁊.ff.ad turpilia.l.ab accuſatio
ne.. finali.

De bonis damnatoꝛum.

Z. pꝛima. Bal. bic dicit iſtum tex.eſſe notanduz ad boc

G executio moꝛtis differtur ex eo ꝗy quis petit ſibi reddi ratiõez
ab eo qui moꝛi debet ex delicio aliquo vt ibi per eum cum. quo
ſto. Uno ſolo addito ꝙ idem voluit etiã Ange. bie qui ſub /
dit ꝙ iudices de conſuetudine hoc non ſeruant. Sed vltra
iſtam cautelam differendi moꝛtẽ alicuius vide tu nota. peſ mo/
dernos in cautelis ſuis maxime in puma ſecunda tercia ⁊ quat/
ta ad quos me remitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius ver/
ba ſunt hbec. .
L. Seruoꝛũ capitis crimine damnatoꝝ peculia
dominis non auferri notum eſt:ſed ꝙ leruũ do
minus habuiſſe pꝛobauerit recipiet:pꝛeciumqʒ
rerũ ſi que ab eo diſtracte ſunt:ipſius quoqʒ p/
ſentie poteſtas ei dabitur quo ad ratões per eu
adminiſtrate reddantur ac diſponãtur: ſed me/
miniſſe dominũ opoꝛtebit inſtare vt id velociuſ

fiat vt pene ſue reddi poſſit ⁊c.

CExplicit ſecunda interpꝛetatio: nouiqʒintel/
lectus ad omnes textus ⁊ etiam ad omnes glo/

ſas non ſolum ſingulares ſed ⁊ notabiles in pꝛi
ma ⁊ ſecunda parte Codicis cum acͤditönidn
⁊ ſuppletõibus opoꝛtunis: ⁊ etiã cuʒ inſertione
conſilioꝛũ pluriũ pꝛeclariſſimoꝛũ doctoꝛũ fere
in omni articulo ꝛedita per clariſſimũ iurecõſul
tum:equitemqʒ auratuʒ ſacri palacij apoſtolici
aduocatũ conſiſtoꝛialem:⁊ chꝛiſtianiſſimi ac ſe
reniſſimi Srancoꝛũ regis conſiliariũ dominum
Ludouicũ bologninũ compoſita in ameno loco
fratrũ pꝛedicatoꝛũ de Bononia ſuo extra poꝛ
tam ſancti amme in montibus in loco dicto
Aronʒano dicato diuo Vlincentio: cui ſit laus
gloꝛia:in pꝛimis quoqʒ omnipotẽti deo:Amen.

— 8

frihupelnem

runnerennn
NGtK
(danilri
Wtiik Nirs

fikirut
rrtrtn
a 1
naienne
Grit cki e n

CInterpꝛetatio ſecunda:nouiqʒ intellectus ad
omnes textus ⁊ etiã ad omnes gloſas nõ ſoluʒ
ſingulares ſed etiã notabiles in quattuoꝛ libꝛis
iuſtitutionũ.⁊ in nouem collationibus: ⁊ in tri/
dus libꝛis Codicis.ſ.decimo vndecimo ⁊ duo
decimo:⁊ in feudoꝛũ vſibus cum additiõibus
⁊ ſuppletõibus opoꝛtunis:⁊ cuʒ inſertõe conſi/
lioꝛũ pluriũ pꝛeclariſſimoꝛũ doctoꝛũ fere in om
ni articulocõtexta:edita per clariſſimũ vtriuſqʒ
iuris doctoꝛẽ dominũ Ludouicũ Bologninuʒz.

CIn pꝛohemio inſtitutionuz.

Gloſa in verbo tramites in fine. Doctoꝛes hie di
cunt iſtam gloſam eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ in cauſis cri
minalibꝰ expenſe ſunt reſiituẽde ſicut in ciulibus licet Jaco.bu
trig.conbononienſis teneat contra in.l.non ignoꝛat.C. de fructib.
T lit.expen. De quo vide tu ẽt not.per Cxy.in.l.qui crimen ꝑ.
illũ tex.C. qui accu.nõ poſ.⁊ cano.in.c.quoniã exira de penitent.
⁊ per glo.fi.⁊ omẽs in.c.cuʒ dilecti extra de dolo ⁊ contu.⁊ etiã
per Bal.in.l.fi. C. de fructi.⁊ lit. expen. per illum tex.⁊ etiam per
Bar.uin. l.i.in fine.ff.ad turpil.⁊ Bar.in.l.cum ſcitis.C.de agri.
⁊ cenſi.lib.xi.⁊ Bar.in.l.non ignoꝛat pᷣallegata.⁊ in.l.cũ poſtula
uerit. . f. ff.de adulter. ⁊ modernos in. c. quoniã contra falſam.
extra de pꝛobat.in verbo expenſe ⁊c.ad quos oẽs me remitto ⁊
bono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
C Per legitimos tramites ⁊c. Uel dic ꝙ ma/
giſtratus vocat tramitcs per quos iura reddun
tur.nam parum valerent iura in ciuitate niſi eſ/)
ſent qui executioni mãdarent vt.ff. de oꝛigi.iur.
l.ij. SF. poſt oꝛiginem:qui puniũt in criminalibus
puniũt ⁊ in ciuilibus ⁊ ĩ expẽſis ⁊ in viatico.vt
ff. de iudic.l.euʒ quẽ:que vltia verioꝛ eſt Accur.

De iure naturali gentium ⁊ ciuili.

Gloſa in.S.ius autem. Doctoꝛes bic marime Bald
dicunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ actio deſcen
dens ex delicto non eſt de iure gentium.ſed deſcẽdit a lege.xij.ta
bularũ vel ab alia lege vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno
ſolo addito ꝙ actio oꝛiens ex ſtatuto puniẽte delictũ publicũ di /
citur eſſc publica ſᷣm Bar.in.l.ij..fi.ff. de pꝛeuarica.? Bar. in
l. i. ff. de publi. iudic.⁊ Bar. in.lii.ff. de concuſſo.ad quem me re/
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus.C nius vᷣba ſunt hec.

CPone ⁊c.in verſi.⁊ nota ꝙ hic dicit᷑ omnes
contractus eſſe de iure gentiũ ſed nõ omẽs obli
gationes. nam que ex maleficio vel quaſi ſunt
de iure gentium vel a lege.xij.tabularuʒ vel alia
lege ⁊cetera.

CDe Lðqibertinis.

Gloſa in. F. ſerni. Seribentes hic dicunt iſtam gloſaz
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ creditoꝛ qui habet auctoꝛitatẽ
ingrediendi rem ſui debitoꝛis auctoꝛitate ſua ꝓpꝛia ex pacto pꝛo
ut fieri poteſt iuxta not.per Bar.in. l.ij.in quarta qõe.C. de pig
noꝛibus.⁊ ibidem per Bal.ſi pꝛimo adiuit ipſuʒ iudicẽ tamẽ po
teſt adhuc vti auctoꝛitate ſua vt ibi per eos cum quibus ſto.

Uno addito ꝙ iſtud ius non poteſt cedi per creditoꝛẽ alteri

hm Bar. in. l. . . fi.ff. de noui ope. nunci.de quo ibi alias legẽdo
dixi.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba gloſe que
ſunt hec.

CQauaſi dicat quãdocunqʒ etiam inuiti vt.C.
de teſtame. ma.l. fi. S. ſi vero ⁊c.

De ſuſpectis tutoꝛibus.
S. Suſpectus. Scribentes bic ⁊ maxime Bald.dñt

iſtum tex.eſſe notandum ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ delinquẽs tamen

ſine dolo non eſt infamis vt ibi per aum. Pꝛo quo facit. lct
ff.de infamibus. ⁊ in.l.in actõibus.ff. de in litem iuran. Sed
tu aduerte quia iſe tex.loquitur in caſu pticulari.ſ.in tutoꝛe re/
mota tuteia.nam pꝛopter dolum eſt infamis.ſed ni remouetur
pꝛopter culpam non eſt infamis. Sed aliud eſt in alia materia
naz videtur ꝙ ſine dolo quis effcitur inſamis vt eſt in eo qui fa
cit iudos per iculoſos per plateas ⁊ qui aſcendit turres ꝓ auibus
vel altas arboꝛes pꝛo colligedis fructibus. nam eſt infamis pᷣm
Bar. in. l.i...remouet.ff. de poſtulando. Et etiã ille qui condem/
natus ſt in actoe ciuiu pꝛo ſocio vt in.:.fi.? hoc ibi voluit Bal. C
de infamibus.⁊ qui habet duas accuſatões contra ſe vt in. l. qui
accuſare.ff.de accuſatio.cum multis alijs ſimilibus que pꝛo nũc
bꝛeuitatis cauſa obintto ⁊ bono icx.de quo agimus. Cuius ver
ba ſunt hec.
Suſpectus autẽ remotus ſi quidem remotꝰ

ob dolum famoſus elt ſi ob culpã nõ eque ⁊c.

Bloſa in. S. nouiſſime in gloſa magna in fine.
Seribentes hic maxime HBal. repu tt iſtam glo. foꝛe ſingu
larem ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ vbi quis emit rem certaʒ ab aliquo ⁊
anteq;ᷓ ſolueret pꝛectuʒ apparet ꝙ eſt aliena ⁊ non venditoꝝs põt
emptoꝛ non ſoluere pꝛeuu etiam ſi ille velit ſatiſdare ei.quia expe
dit pouus non ſoluere q; cautionẽ reciꝑe vt ibi per eos cũ quib?
ſto ſimpliciler pꝛo nunc.quia gloſa elara eſt ⁊ non eget alia noua
mea interpꝛetatõe.Cuius verbs ſi unt hec.
Pꝛeitat.facit.ff.eo.l.ſuſpectus.⁊.l.quia ſa⸗
tiſdatio.⁊ faciũt ad qneſtionẽ talem:ſi emi libꝝ
⁊ anteqᷓᷓ ſoluã pꝛeciũ reperiã alienũ vel vitioſu
ꝙ nõ tenear ſoluere pꝛeciũ.quia expedit potiui
non ſoluere q̃ʒ cautionẽ de reddendo in cauſaʒ
euictõis vel vitij recipere quibus cõſonat.ff.de
compenſati.leij.alias.iij. Pꝛeterea lex dicit ꝙ
nõ debet quis ſe cõmittere fragilitati cautõnis
ff. ad trebel.l.cogi.. idem querit.⁊.C. in quib.
cau.in integ.reſtitu.l.fi.⁊.C.quãdo vnicuiqʒ li/
ceat.l.ij.alias pꝛima ⁊c.

Quibus non eſt permiſſuʒ facere teſtamentum.

CGloſa in.S.item mutus in verſicu.amitam.
Bal. hic dicit iſtaz glo.non eſſe alibi ⁊ ſic facit eam ſingula
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ impij aduocati perdunt linguaʒ ante eo
rum moꝛtem alij autẽ non perdunt eam niſi in articulo moꝛtis.
vt dicit glo.fin.in.c.pꝛĩo in titu.epiſcopi vel abbates in vſib.feud.
cum quibus gloſis ſto.quia clare ſunt ⁊ bene notande ⁊ ſignãde
Uno addito pꝛo vero intellectu iſtius glo. lam non loquit
ante moꝛtẽ nec in moꝛte.ſed etiam tempꝑe vite ⁊ ſanitatis.⁊ hoc
modo ego intelligo eam iũcto textu ſuo ſi bene ⁊ ſubtiliter põde
retur.quarũ verba ſunt hec.Et pꝛimo glo. in dicto.ꝭ.iteʒ mutus
in verbo amittunt vt impij aduocati ⁊c. Uerba autem glo.
in dicto.c.pꝛimo ſunt hec.

CIn verbo feudum in verſi.quilibet in vltimo
articulo vite mutus efficitur.

De legatis.

Gloſa in..ſed ſi vxoꝛi. t Scnibentes hic dicũt iſtam
glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi maritus legat vxoꝛi do/
tem eius beres mariti enetur inſoliduʒ non autẽ mquantũ face
re poteſt.⁊ hoc ſi cõuenitur actõe ex teſtamẽto alias autẽ non vt
ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ legatũ factuz de
dote tollit pactũ dotis lucrate factũ marito.quia ex hoc videtur
ei renũciatuz vt in.l.i.iu pꝛin.ff.de dot.pꝛeleg.cum ibi not.ꝑ bar.
7 per Bar.in.l. ij. .fi. ff. ſi cert. peta.? Bal.in.l.ſi non deſignataʒ
LCde falſa cau.adiec.lega.⁊ do.meuʒ Alex.de imola in.ł.etiaʒ in
vlti. colum. ff.ſolu.matri.ad quos me remiito ⁊ pono glo.de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec. .
Plenius in verſicu.iteʒ de dote datur actio

inquantũ maritus facere poteſt vel eius heres.
vt. ff. ſolu.matri.l.etiam pꝛimo reſponſo. Ad le
gatum inſolidum niſi in falcidia per beneficiuʒ

inuentarij vt in auten.de heredi.⁊ falci. Fñ ve/

ro non fecerint coll. pꝛima. Item ſi qua pacta in
pꝛeiudiciũ mulieris facta ſunt beneficio legati
tollunt᷑ vt. ff. de dot. plega.l. i. pꝛio reſpon.

De codicillis.

F. fiuali. Secrihentes hic ⁊ maxime Bal. dicũt iſtũ tex.
eſſe ſingularẽ ad boc pꝛopoſuũ ꝙ ſicut hereditas non volen dari
nec adimi in codicillis vt hic ⁊ in. l. hereditatẽ. Ceo.tit.cum ni
libus ita non poteſt in eis fieri ſubſtitutio directa licet valeat in fi
deicõmiſſuz vt eſt tex.in.l.ſceuola.ff.ad trebel.qui text. modif i/
cat iſtum cum quo ſto. Uno addito ꝙ clauſula codicillaris
facit etiam ſubſiitutõem directam valere in vim fidetcõmiſſarie
ßm glo. ⁊ Bar. in. l. verbis ciuilibus.ff. de vulg. ⁊ pupill.ad quos
me remitto ⁊ etiã ad ea que alias ibi legendo dixi ⁊ pono text.ð
quo agimus.Cuius verba ſunt hec. . .
FS. Codicillis autem hereditas neqʒ dari neqʒ
adimi poteſt nec confundi ius teſtamentoꝛum
⁊ codicilloꝛũ: ⁊ ideo nec exheredatio ſcribi po
teſt. Directo autẽ hereditas codicillis neqʒ da
ri neqʒ adimi poteſt.nam per fideicõmiſſuʒ he/

reditas codicillis iure relinquitur: nec condicti

onem heredi inſtituto codicillis adijcere neqʒ

ſubſtituere directo poteſt.

De hereditatibus ab inteſtato

Gloſa in. S. eadem. Scribentes omnes bic dñt iſtãm
iſtam glo.foꝛe ſiugularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi heres eſt inſtitutꝰ
in re certa ⁊ alij ſunt inſtituti in quotta habet loco heredis quo
ad excludenduʒz querelam inofficioſi teſtamenti vt ibi per eos.
cum quibus ſto. Pꝛo quo facit tex.in.l.ſi miles vnũ.ff.de te
ſtame. mili. ⁊ in.liſi quis ita ſcripſerit ticius in fi. ⁊.l.i..ſi ex fun
do.ff.de heredi.inſtitu.tamen hoc eſt verũ niſi appareat ↄtraria
voluntas teſtatoꝛis vt in.l.quotiẽs ꝭ.ſi dno ⁊ ibi ꝑ Bar.ff.eo.ti.
De quo ẽt poſuit aliquid Bar.in ſuo conſilio incip. Mathiolus
gratioli ⁊c.ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cu
ius verba ſunt hec.

Inſtitutis.hijs enim inſtitutis non datur haec
bonoꝛum poſſeſſio.nam ſi pꝛeteritus rumpat te
ſtamentum ⁊ huic ſcilicet inſtituto via aperi/
tur ⁊ hoc eſt quod dicitur niſi pꝛeteritus cõmit
tat edictum vt.ff.de contratabul.l.iij.G.ſi quis
ex liberis.ſi autẽ pꝛeteritus nolit vt poſtquã ſe
mel agnouit inſtitutus habʒ contratabulas iure
Hᷣm tabulas quod eſt mirabile nec expectat pꝛe
teritũ vt.ff.de contratabul.l.ſi poſt..fi.⁊ de le
gat.pꝛeſtan.l.nõnunquaʒ.

De gradibus.

BGloſa in. S. hactenus. Seribentes bie dicunt iſtam
glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet ius ciuile non dedig /
netur ſacros canones imitari quando agitur de actu pertinente
ad ius canonicum.⁊ ſic ſequitur ius ciuile ⁊ ita eſt econtra vt in
matrimonijs.⁊ ſic eſt glo.not.in.l.pꝛima. C. de ſecun.nupt.⁊ in
auten. de eccle.titu.im.. pꝛimo. ⁊ in. . vnde queſitũ inſtit.ð nup.
⁊ voluit etiam Cy.in auten.caſſa ⁊ irrita.C. de ſacroſanc.eccleſ.⁊
Bal . in. lij. C. de inſtitu. ⁊ ſubſti.⁊ Jo.de imola in.l.quotiẽs.ff.
iudi.ſol. Et idem eſt etiã vbi agitur de iuramẽto vt in. c.nouit
de iudic.⁊ voluit Bal.in. c. fi.in Fa col. de pꝛohib. feu. ali.p Sed.
Igem eſt etiã vbi agit de pſcriptõe vᷣm Jo.an. in regula poſſeſſoꝛ
de regul.iur. li.vj.⁊ per ſcribentes in.c pꝛimo de pꝛeſe cription. et
Katararo in vanllio centeſimo ⁊ in conſilio.clxxxx.⁊ in cõ
cccviuj. in fine ad quos me remitto ⁊ pono glo. /
mus.Cuius verba ſun hec. Doneglo- deua agf⸗

C Henerata gradum hoc eſt verũ ſi vna ab vna
nõ ſi plures ab vna vt. ff. eo. l. iuriſ. cõſul. S. tran/
ſeamus. ⁊ hoc eſt verũ ex omni oꝛdine graduũ

ſm nos. ſed ſᷣm canones ex latere tranſuerſo
aliud eſt. nam quem nos dicimus in ſecũdo ipi

dicunt in pꝛimo:⁊ queʒ nos in quarto ipſi in ſe

cundo ⁊ ſic de ſingulis vt in decreta.xxxv.q.v.
c.ij.ſed fuit eoꝛũ conſideratio bona pꝛopter ma
trimonia:noſtra ẽt bona pꝛopter hereditates
que per gradus deferũtur vt infra ð bono.poſ.
l.quos autem.⁊.ff.eo.l.iuriſcõſultus in pꝛi.ac.

De verboꝛum obligationibus.

Bloſa in. S. omnis. Bald. hic dicit iſtam gloeſſe ſin
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſententia lata ante hoꝛam aſſignatã
partibus ad audiendum eam eſt ipſo iure nulla vt ibi per eu cuʒ
quo ſto. Pꝛo quo eſt caſus in.c.conſuluit extra de off.dele.
⁊ not.perglo.in.l.aut. qui aliter.ꝭ.fi.ff.quod vi aut clã. Tamẽ
ſcias ꝙ ſententia lata poſt hoꝛaʒ bene valet.l.cum ab eo.C. quan
do pꝛouoca.non eſt neceſ.⁊ hoc ibi voluit Bal.⁊ Paul. de caſt.
in.l.ſi pꝛocuratoꝛ.C. de pꝛocur.ad queʒ me remitio ⁊ pono ver
ba glo. de qua agimus. Cuius verba ſuntihec.

CXribui debet. hic nota queſtionem de facto
iudex ſtatuit terminũ ꝑemptoꝛium partibus ad
audienduʒ ſententiã puta in die iouis: vna par/
tium nõ veniente eadem die:quero quãdo debe
at ferri ea ſentẽtia an die ſtatuta vel ſequẽti.Et
