In ea.l.in verſi.ceritria ⁊c. aliqui ibꝛ etũ bibii c
ritra ac.ſed in oꝛiginalibus dicitur nponda ac.⁊ ſic bec omnii
differũt inter ſe mirũ in moduʒ. nam ceritria ⁊ ceritſa ni ſunt.
1 ſcribẽtes hic male intellexerut iſtum tex. nec inteliggre polue/
runt cum vitiatũ tex.haberẽt. nec bonũ habere qſiueſunt pꝛollt
nos queſiuimus. ⁊ quod plus eſt ⁊ peius dixit gioq beſbe
appellantur ſaturegia et male.ſed ſunt berbe appellate verbene.
que a loco ſacro ſumebãtur a legatis pꝛoficiſcẽtibusi
ciendum bellumq; indicendum.

Seribẽtes hie 4

git
Gn
t ngs
ſ in
ſe
rliguß
lcplge gi
Holle Ganſii t 64
uſa Gamt r
eice ſete
ägats gus
Me e⸗ s
a uas aufr,
nmui afei
mguſſmne⸗ ute ,
uen n lc
Nnnin n

funcnl in
Cnttnom

Peacurien,
utemmii un Pmiſeſ

, ,
nmig iſ gam
ſnucrnn. ſtrini
rtinttiſflunc

nſtitammtglmmiin

=ꝛ = =
= S
☛ = = =

aeſ e
lionfaiunmnd

Kdan agein;
a ihettiſnana
pmmim nſ iihin „.*
ſmnmiſifüpnmdan
uſturin irile nn
uitneit iſr onnur niid⸗
tisntmmiſtidtminginn
nſamnf.

Neſcentitchnn⸗

Knſegkitcungnhnngunnd
Murinpivtckna ,4den unnt
Gninveſutuckntri tiettiſ r
Neſti Senchnztin den mtnn
Dlhrtd ſirniranufniſenantun
Uurtuisflin ininnndingin
enihy rinielt iclicerint
ibajnuſi Airaun inen
lmmainpipinnti un rtmt

ni Mlti ni nenirn a

ngnigenitzndnngſmpninns
ainenuminnain
ſleſlilfneſfnthingm unn
üaleauigattnd
ntdinnnfninig nate

.

i
=
Anuemialt i
tminzatünmmins
imdk ubinſngi
sõl
Nannn zMirmnslie
NnMναnαα1âα
miui tmui naniln giti
uaDmit i ͦanin tintai
vc ll tuN

Annduſſo

Rn miianm t im ig ini in
atdei es i tnngitdi
u r Sininnlſgniniigi

1221* *
— t,iminiun i⸗
matam gun m nuu
e mamt d
1up* urſun ii Mup uii
a a lun n iuſlitß
tmsuri hiuniu

mma mltud un ihen

afuilai

pi –—
&

A.· ſacra in verſi.ſacrationibus ⁊c. Sed in oꝛiginali
s dicitur ſanctionibus etc. et ita vult ditere ꝙ in ſanctionibus
addicitur ꝙ, qui aliquid cõmiſit capite puniatur etc.

De ſenatoꝛibus.

lo. in. l. penul. Bal bic dicit iſtam glo eſſe notandam ad
hoc ꝙ quis poleſt mutare domiciliũ oꝛiginis ſue pꝛout in ea que
tamẽ diſtinguit⸗ Et ſimiłr dico ego in domicilio pris ſui vt ẽ
tel ,in.laſſumptio. .lilius. ffad municip. et in. l. eius qui. .celſuſ
eo. tit. in. . domiciliũ cum ibi not. cum quo ſto. Uno etiazʒ
addito q non mutatur per nouã dignitatẽ. ſed nouũ etia acqui/
retur vt in.l.ſenatoꝛes. et hoc ibi voluit Bar. ff. de ſenato. ð qua
materia vide etiã Bar. in. l. cum quedã puella. ff.de iuriſdi.om.
iudi.et per Bal⸗ in auten. omẽs pegrini. C. cõia de ſucceſ. et bar.
in. leidez vulpianus. 9.ſunt et alij .ff. de excu. tuto. in ſecũda lectu
ra.⸗Et do. meũ Alex. ve imo. in ſuo cõſil.xxxij.in pꝛĩa col.in quin
to volu. vbi ponit an quis poſſit eſſe ciuis pluriũ locoꝛũ ad quez
me remitto et pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.
Adiectioneʒ nõ tranſ fertur ſed adijcitur ſic
ifra de condi.⁊ demon.l.falſa..pꝛimo ⁊ infra
de exercito. l. ſi eum. . pꝛimo. ſic ergo duobus
locis habet domiciliũ quod eſſe poteſt. vt infra
ad municip.l. afſumptio.S. mater. An autẽ poſ/
ſit mutari queritur diſtingue ſecũduʒ Jo. vtruʒ
ex oꝛigine ⁊ tunc no poſſit.an ex conſtitutõne ⁊
tunc poſſit vt. ff. ad municip.l.domicilium.

L.fi.in verſi.iuliae matrone cõſobꝛinae ſuae in
dulſiſſe etc. Sed in onginalibus pandectis dicitur Julie mame
ne conſobꝛine ſue indulſiſſe etc. et ſic nihil habet cõmune text.oꝛi
ginalis cum cõmuni text. t vides. nam matrona pꝛopꝛie eſt que
in matrimonio cũ viro cõuenit vt in eo maneat.etiam ſi liberi ex
eonon ſunt adbuc ſuſcepti. ⁊ babet appellationẽ a matris nomi
ne non iam adepto.ſed cuʒ ſpe ⁊ homine mox adipiſcẽdo. vnde
quoq; ioſuʒ matrimoniũ vocatũ eſt. quoniã ea ſpe vir ⁊ vxoꝛ iun
guͤtur vt illa mater fiat.

De officio pꝛefecti vrbi.

Blo. in. l.i. J. cum vrbem. Antequam veniamus ad
noſtra ſingularia ſcire debes ꝙ rubzica oꝛiginalis dicit de officio
pꝛefecti vrbi vc.⁊ ſic eſt in datiuo. ſed in cõibus codicibus eſt in
genituo caſu. ? ita eſt in tex. ipſo vbi eſt verbũᷣ vrbis ſemꝑ debz
dicere vyrbi. Secundo pꝛincipaliter aduerte dum in comum
lex. dicitur ⁊ que alia ſolitariũ ⁊c.circa finẽ.ſed in oꝛiginalibus di
citur ⁊ qualia ſolitariũ zc. Et ſimiliter in tex.ibi collegiũ coe/
giſſe dicütur ꝛc. in oꝛiginalibus dĩ collegiũ coiſſe dicũtur ⁊c.
Sed redeüdo ad rem noſtrã Bald. bic dicit iſtam glo. eſſe
ſingularem ad hoc ꝙ impatox poteſt donare pape de bonis ſeu
rebus imperij. de quo vide eti glo. in ꝓhemio. ffoꝝ. in. . in ſeciᷣ
do. v per dnos canoiſtas in cleme. paſtoꝛalis extra de re iudica.⁊
per Jo. and. in cleme.i.extra de iureiura. Et per do.meũ Alexa.
de imo in rubꝛi. f. de verb. obli in pꝛima colu. ⁊ in conſil.lxxxvij.
in bo volu. incip. An legitimatus ⁊c. quod conſiliũ eſt repetitũ in
pꝛimo volumie ibi in nuero ſecũduʒ·⁊ in rubti.ffoꝝ. in apoſtillis
ſuis ad Bar. ibi. De quo etiam alias late dixi in comento noſtro
pꝛiuilegij Theodoſiani in verbo in noſtra ciuitate Bononie ac.
vbi poſui.⁊ de veritate ⁊ de validitate donatõis facte per Conſtã
tinu imꝑatoꝛẽ Silueſtro pape. ⁊ ad ibi dicta me remitto.⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Falſum ergo dicunt qui dicunt E ubeſt pa/
pe. imo verũ quia poſtea per Conſtantinuʒ fuit
conceſſa.qui multũ auxit eccleſie romane ſtatũ.
yt in auten. de non aliena.in pꝛin. col.ij.

L.pꝛima..cum vrbem. Bal. bic dicit iſtum tex.eſſe
nota, ad hoc ꝙ ſi concedit caſtrũ alicui videtur conceſſuʒ ei etiaʒ
territoꝛi caſtri vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ
ctiam veniut omnia jura. ⁊ eti iuriſ dictio ⁊ auctoꝛitas eius ᷣm
Bar. ⁊ Bar. in.l.i. in vlti.col. ff. de uriſdi.om.iudi.⁊ Bar.in.l.
ij. in fl C. de bo. vacan.li/.x.⁊ Ange. ibi poſt eum. ⁊ Pau. de cal.
in ſuo conſil.xxxiiij.incip.notãduz eſt vc.⁊ etiã in conſ.ccclxxvi
incip.viſis actis ⁊ actitatis c. vbi ponit an cõceſſo caſtro vel villa
videatur cõceſſa iuriſdictio vel ne.⁊ Bal. in. l.f. in pꝛin. C. de bo
nisq; lbe. ⁊ Bal.in.l,penul. in a col. C. de condi.inſer. ⁊ Bald.
in. cal. Sitem ſi quis in tit:quib. mod.feud.amit.vbi dicit boc eſ

le verũ ſaluo iute tercij.⁊ idem eti it Bal. in. d. l. fi. in pꝛĩ
rte nen maremutd, etiã Pa Slirii ne
Cum vrbem noſtrã fidei tuae cõmiſerimus:
quicquid igitur intra vrbem admittitur:ad pꝛe
fectum vrbi pertinere videtur:ſed ⁊ ſi quid in
tra centeſimũ miliarium admiſſuʒ ſit ad pꝛefe/
ctũ vrbi pertinet: ſi vltra ipſuʒ lapideʒ egreſſus
eſt. pꝛefecti vrbi notio non eſt: ſi quis feruũ ſuũ
adulteriũ cõmiſiſſe dicat in vxoꝛẽ ſuã apud pꝛe
fectum vrbi erit audiendus.

De officio queſtoꝛis.

L.i.in verſi.gratianus deniq; iunius ⁊cetera.
In oꝛiginali dicitur gꝛachanus dictus iunius ac. inter que (vt
vides )eſt longa vis:⁊ nibil cõe hñt nam deniq; longe differt a di /
ctus:vlira ꝙ etiam eſt vicium in nomine propꝛio iſtius graccha
ni: vt vides.

De officio pꝛetoꝛũ.

Glo.in.l.barbarius. Anteq;ᷓ veniamus ad ſingularia:
nota ꝙ in cõmunibus libꝛis hec Pei

ca ſonat in ſingulari numero. Sed in oꝛiginalibus ſonat in plura
li. Et dicit de officio pꝛetoꝛũ ⁊c.licet in hoc non ſaciam vim.
Sed ad rem veniamus. Bal.hic dicit iſtam glo.eſſe ſingularẽ
ad noc ꝙ ſi princeps manumittit ſeruũ alienum ſine volũtate do
mini. efficitur liber. Sed tenetur pꝛinceps ſoluere pꝛeciũ eius ve/
ro domino.vt ibi per eum cum quo ſto.quia glo.ciara eſt.⁊ non
eget aliqua noua mea interpꝛetatiõe. vno ſolo addito ꝙ hoc nõ
eſt admiratione dignũ.nam etiam ſocius meus qui habet ſeruuzʒ
cõem poteſt eum liberare ⁊ teneĩ reſtituere partem pꝛecij.vt in
l.pꝛima. C. de coi ſeruo manu. Et ſic ipſe qui habet maius ius.in
ſeruo qᷓ; pꝛinceps tenet refundere mihi pꝛecium. ⁊ ſic in pꝛpolito
volo dicere ꝙ pꝛinceps tenet ſoluer̃ pꝛeciũ qui nec in dubio Vr vel
le piudicare tercio.l.ii. .merito.ff.ne quid in loco pub.lł.nec auuſ
C. de emã.lib.⁊ poſuit dñs meus Alex.de Imol.in ſuo cõſi.xxx.
vij. in pꝰ voł. incip.in cauſa mota ⁊c.in.ii.⁊ .iui. col. ⁊ in couſi.ij in
eodẽ primo volu.incip.an legittimatus ⁊c.in. vij. col.⁊ in cõſi.xxx
vi. in eodẽ primo voxł.incip.quid dicat᷑ feudũ ⁊c.⁊ in conſ.xxxv.
in vᷣo voł.incip.in cauſa ⁊ lite vtente ⁊c.⁊ in cõſi.ccxv.in eodẽ vᷣo
voł.incip. an princeps ⁊c.ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad glo.no/
ſtram Cuius verba ſunt hec.

Multo magis in verſi. Et ſic nota ꝙ ex cau
ſa iuſta princeps alienum ſeruum manumittit
non alias vt puto:quia licet omnia pꝛincipis in
telligantur verum eſt quo ad pꝛotectionẽ vt. C.
de quadrien.pꝛeſcrip.l.fi.in pꝛin.⁊c.

De officio pꝛefecti vigilum.

LZ.iii. In cõmunib libꝛis dicitut in verſi.⁊ ita diuus antoni
. nus euriptio vc. Sed in oꝛiginalibus dicitur ⁊ ita dinus
Antoninus erutio c. Et ſimuiter in cõmunibus libzis dicit
in verſi. calciatum cum armis et.in oꝛiginalibus autem dicitur
calcianteʒ cum bamis etc. Et iſte eſt maximus error et longa eſt
iſta dria inter vnum tex.et aliũ.nam tex.verus oꝛiginalis dicit ꝙ
efectus vigilum debet ire per ciuitatem de nocte cuʒ dolabꝛis
i. inſtrumentis quo dolatur ⁊ hamis ·i. catenis ferreis.vt ſi repe
riret nocentes eos capere ⁊ lenere poſſet Sed cõis tex. diuerſuʒ
denotat. vt ex te videre potes. Et ſimiliter etiam in cõt tex:dr
in verſi.ſeruanda in balneis veſtimenta. ⁊c. Sed in oꝛiginalib
dieitur ſeruanda ĩ balineis veſtimenta ⁊c.

LZ.fi.dicitur in codicibus Snunihug i verſic.
3 . in oꝛiginalibus dicuur
ad fabium cylionem ⁊ c. faui crlonem ꝛc. Sed in h

non facio magnã vim quo ad ſubſtãtiam ſenſus lre.ſed ſolũ in
vicio nominis pꝛopaij ⁊ appellatiui.nam in cõi tex.in vtroq; ẽ er
ror.vt vides.

De officio pꝛoconſulis.
b ij

In verſic.cocta ⁊ meſſala conſulibus ⁊c.ſed
L.obſeruare. in oꝛiginalibus dr cotta ⁊ meſſala conſulibui
⁊c.cum gemino.t.⁊ non cũ.oprout cõiter hr̃ in tranſumptis co/
dicibus. Sed in hoc non facio vim quo ad ſenſum tex.
In ea.l.ĩ verſi.⁊ maxime excuſandos ⁊ cetera.
Et aliqui libꝛi habent ⁊ maxime excuſans ⁊c. Sed in oꝛigina
libus dr.⁊ maxime excuſantis ⁊c.⁊ ſic iſti tex. (vt vides)differũt
Sʒ verioꝛ eſt litteratura oꝛiginalis ⁊ rectius ſonat cuʒ preceden
tibꝰ ⁊ cũ ſequentibꝰ verbis et ita ſto cuzʒ originalũtex.
In ea. in verſiculo quam graeci obſeruare inq̃ʒ
pꝛimum ciuitatem ⁊cet.
Sed in originalibus or̃ quas graeci appellant.i. acceſſus ad ci
uitates et ſic iſte eſt maximus error. qui cõiter habet᷑ in codici/
bus tranſumptis. ubi ſunt plura uerba quae nõ ſunt in uero tex.

originali.et etiã nõ habent bec uerba greca que denotãt quid di/
uerſum. que ſunt hec.

In ea.l.in verſicu.menoſolim epheſim ⁊cetera.
ſed in oꝛiginalibus dicitur
ideſt ſiue ad nauigatõem. ⁊ ſic ſunt verba greca que cõiter nõ ha
bentur in codicibus tranſumptis. ⁊ ſi habentur ſunt coꝛrupta ⁊
viciata pꝛout hic ⁊ in multis alijs partibus pꝛout videbis in pꝛo/
greſſu. v in iaʒ editis per me ⁊ etiam in edendis.

BGlo.in.l.ſolent. Antequã veniamus ad ſingularia no/
ta ꝙ in tex.cõmnni dicit vt neq; modo ſe in totũ abſtineat ⁊c.ſed
in oꝛiginalibus dicit᷑ vt neq; munere in totũ ſe abſtineat ⁊c.⁊ ſic
iſta nihil babẽt cõmune inuiceʒ. ⁊ ſenſus vnius eſt diffoꝛmis ab
alio. nam munus ⁊ modus ſunt diuerſa(vt de ſe patet) vnde de/
bet dicere munere ⁊ optime ſonat ⁊ cõuenit pᷣcedentibus ⁊ ſeq̃n
tibus verbis. Secũdo pꝛincipaliter aduerte quia in cõmuni
tex.dicitnr exenijs ⁊ exenioꝛũ ⁊c.ſed in oꝛiginalibus dicit᷑ xenijs
et xenioꝛũ etc.ideſt munera vt docet Marcialis in terciodecimo
libꝛo operis ſui. Sed redeundo ad rem noſtrã Bal. hic di/
cit iſtam glo.eſſe not.ad hoc ꝙ donatio facta gratis non inducit
obligatõem in ſuturũ ex neceſſitate etiã ſi fieret pluries vt ibi per
eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ tamen oꝑatur hoc ꝙ ſi po /
ſtea iſte donet donanti non dicit᷑ donatio vtpote remuneratoꝛia.
vt in.l.aquilius.ff.de donat.et voluit do.meus Alexa.de imo.in
ſuo conſil.ccxv.in ſo volu.incip.An pꝛinceps poteſt etc.et in con/
ſilio.xx.in tercio volu.incip.An obligatio facta cũ iuramẽto etc.
et in conſil.xliij.in quarto voluie incip.viſis et põderatis etc.et in
conſilio.xij.in pꝛĩo volu.incip. An donatio omniũ bonoꝛuz etc. et
in conſil.lxxxiij.in vlti.col.in o volu.incip.tres fratres etc. et in
conſil.xxi.in tercio volu.incip.An donatio ob cauſam etc.
Pꝛeterea etiã dico ꝙ pꝛeſumit᷑ facta contemplatione illius
cui fit et nõ alterius ſᷣm Bal.in.l.iij. C. quib.ad liber.pꝛocla.nõ
licet ad quẽ me remitto.et pono glo.de qua agimus Cuius ver
ba ſuut hec.
Qualitateʒ ideſt neceſſitatẽ.⁊ ſic nota ꝙ fit
gratis non debet ad neceſſitatẽ deduci. ⁊ ſic fa
cit ꝓ ruſtico qui aliquid pᷣſtitit aliquãdiu ſic in
fra de annuis legat.l.ſeio in..pꝛimo.C. ð agri
co.⁊ cenſi.l.litibus libꝛo.xj.⁊c.

A. Si in aliam in verſi.cum grauitate audire ⁊c
ſed in oꝛiginalibus dicit᷑ cum gratate audire etc.ideſt nõ libẽter
audire vt videãtur ſibi placere.et ſic differt a cõi tex.vt vides.

BGlo. in.l.nec quidquam.S. vbi decretum. in
glo. magna in fi.in verſi.ttem oppono etc. Antequã capiamꝰ
ſingularia aduerte quia in ↄmuni tex.dicit᷑ vt oꝛdo ſit aliquis po
ſtulantiũ etc.ſed in oꝛiginalibus dicitur vt oꝛdo ſit aliquis poſtu
lationũ etc. Et ſimiliter in verſi.ſi quis tam potenter etc. ſg in oꝛi
ginalibus dicitur ſi quis tam impotenter. et in capitur pꝛo valde
ſicut in.l.gallus. .ille caſus indiffſicilis. ff.de libe.ð et poſthu.cũ ſi⸗/
miliby. Sed ad rem redeũdo dico ꝙ Bal. hic dicit iſtã glo.
ſoꝛe ſingul.ad hoc ille non dicitur delegatus qui eſt ſubſtitutꝰ
in locũ iudicis moꝛtui imo dicitur oꝛdinarius vt ibi per eum cuz
quo ſto. Uno addito ꝙ idem eſt vbicũq; alteratur foꝛma ꝓ
dendi que erat in cauſa illa 'm Angel. in conſil.ccxvij. incipie.
de confeſſione facta etcetera.. et in conſilio.cxxxviiij. incip.viſis
omnibus ſtatutis ett. Secuũdo addo aliud ꝙ iſte ſubꝛogat⸗

habet tantũ tempus ad expeditõnem cauſe quantũ habebat ille
moꝛtuus vt in.l.ſi iudex.et hoc ibi voluit glo. et Bar. ff. de iudi.
et voluit Bal.in. l. certũ.C. vnde cognati in. viij.col. ad queʒ me
remitto et pono glo.ve qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

¶Item oppo.C. de offi. eius qui vicẽ alterius

l. ſuggerentes. Hen. hij qui in locid
5 * . * 4 cu de
ſubſtituütur non habẽtur pꝛo d
dinariã iuriſdictõeʒa lege con
de tuto. ⁊ curato.dat.ab hijs.

dentiun
. m
elegatis: cumo;

ſequãtur. vtin
alur. pt infr
l. pꝛima ꝛc.

Glo.in.l.aliquando in verſi. neceſſariam ⸗
Bal. hic reputat iſtam glo. ſingul. ad bor vicarius d cete,
teſtatis poteſt omnia facere abſente domino poteſtate ommindo,
ſtas põt pterquã cõdemnare ad moxtẽ vel ad — boe,
nem cum quo ſto.quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia mea a nn
terpꝛetatoe. niſi dico e idem voluit Bar bic 2 Bar auun n
l. obſeruare in pꝛin. eo. tit. vbi dicit idem eſſe in necario i n
vt ibi per eum ad quẽ me remitto. Uno addtto H
carius dicitur babere oꝛdinariam iuriſdictionẽ m Bart i ſie
quicquã.ꝭ.vbi decretũ eo.tit.⁊ Bar.in.li in lercia coleſf⸗ de .
ſic. eius cui manda.eſt iuriſdi. x in.lij. C. de off. ens Gn e⸗
lerius gerit. Anno. in. c. G. perpetuus extra de ſide miiumo
Bal.in ſua margarita in verbo vicarius ·ad quos me remnon
pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CNeceſſari ⁊ ſic ſpecialis erat hic caſusol
alias non vt ſupꝛa.l.pꝛoxima in fi. ſed hodiepi
carium ſiue delegatum ſiue legatum conſtuuit:
cũ ipſe nonduʒ venit.yel ſi poſt exu de puincig
quia omnia poteſt quae iudex pꝛoconſul pꝛeter
moꝛtis illationẽ ⁊ membꝛi abſciſioneʒvt inau⸗
ten. de collat..ad hoc pꝛohibemꝰ colepiijac·

De officio pꝛeſidis.

L.iij.in verſi.ſi quis in alium cõmiſerit ccetera
ſed in oꝛiginalibus dicit ſi quis in aliuʒ manu cõmiſerit c. ſe
in codicibus tranſumptis deficit verbũ manu quod eſt maxini
effectus vt vides.nam multis modis poteſt comitti in alum ſed
opoꝛtet g manu cõmittat vt habeat locum iſte tex.

L. illicitas..veritas in verſi.erroꝛibus geſto

non viciatur ⁊ c. In oꝛiginalibus dicitur erroꝛibus geſtis
non viciatur ⁊c.? rectius ſonat quo ad ſenſuʒ littere. valler ſta⸗
re non poteſt. nam verbũ rerũ non poteſt cõuenire cum verboge
ſtoꝛũ.vnde debet dici ꝙ veritas geſta nõ viciatur erroꝛibꝰ ſerig
⁊c.⁊ ſic omnia bene iacent ſᷣm tex.verũ oꝛiginalem cum quoeʒo
ſto in hoc ⁊ in ceteris.

L. ſepe in fine in verſc.extiari ðbere an ieꝛc.
ſed in oꝛiginalibus dicitur extimare debere ipſe ac. ⁊ ſic dicomn
eſt ſuperflua cum ſit etiã in fine iſtius text. ⁊ ideo rectius ſomunt
pꝛedicta verba ſine dictione an pꝛout etiam non eſt in verotexiu
oꝛiginali.
L. congruit in verſicu.obuiandum eſt ⁊ceteta.
ſed in oꝛiginali dicitur obuiam eunduz eſtc.⁊ ſic mellus ſonat
iſte tex.oꝛiginalis.ſed in hoc non facio vim cum ſenſus littere no
mutetur vel ſubſtantia caſus de quo agimus.

L. Diuus in verſicu.tertullio reſcripſerunt ꝛc.
⁊ aliqqui libꝛi habent tertulo reſcripſerũt ⁊c.ſed in ouginalib j
tercrilio reſcripſerũt vc.in quo etiam non ſacio vim cum no mu
tetur ſenſus tex.niſi vt habeas quomõ iaceat tex.oꝛiginalis.

In ea.l.ibi nam foꝛte eo momẽto ſcelus admi/
lerit ꝛc. In oꝛiginalibus dicitur non foꝛte eo momento ſclus
admiſerit vc. ⁊ ſic ſenſus diuerſus eſt omnino inter bas lilefuii

ras.⁊ ideo rectiꝰ ſonat littera oꝛiginalis.vt ſi habẽs dillucida in

terualla deliquit non eo momẽto quo uberatus erat aiau
nebitur.⁊ aliter iſte tex.ſtare non põt niſi cũ necgrina nof “
eſt in tex. oꝛiginali vero ad queʒ ego habui recurſum in boe
pluribus alijs.

Glo. in.l. illicitas.S. qui vniuerſas in verbo n
tallum ⁊c. Bal. bic dicit iſtam glo. eſſe ſingul. ad hol * 6
tatio non poteſt fieri ſine aſſignatoe inſularuqu aſſon,
lus pꝛinceps poteſt facere vel alius maximus iudex vti n
cũ quo ſto. Uno addito ꝙ idem voluit eti ipſe met eein
i. in.x.col.C. de heredi.inſtitu.vbi dicit ꝙ ſolus hꝛinc ho⸗ ni
delegatus hoc poteſt facere ⁊ non alius vt ibi peſ ei. mnepie
Alex.de imol.in ſuo conſil.xxvj.in ſa col in pꝛimo volij

GCttiuu
nalen
uſacuſmpnnis
Getthmdiis uſi ni
hnnmimnlatſtniin
Ghnmngtndtgtrieng 40e

ceſun⸗
prikir un tutn .

7

4
Gumtgiuann iti igung
Ueniitͤ —
ntn in ugfiggtiu fuginn
icnpmmelipoinuinii dan
titoc Miit biutntheeuu
ſbeint hMnn il xengufrnga KAn
Cblioenistndt lnrintixinl n
mnaſnerletip, inivni mr e
Nubr ttil ncmmmicumtx ined
Mr ApnnciminpeNCNfnrn
Nintnginu nellipſitminr
(Otlginntiinnmannnien

uvgifiunlonmnnamnin,

itclonree

lſtlnnſ emirirzt⸗
ennmnſtſiru
euſinzwt rdinenen
nittatieinwinn
nge W
nuk Anpari

Plchennneine
cllſictifefrigtgee
Eautln
gletngutm R
inlni ened

. 10e
Dpaini nrin
taſtien Nn⸗ Nin iln H
ndunn
entnnin
Anar ancergd
eni

— - — ——

4
,—

444 õ

nhi
M
R
mnen
ape Gnge

ane
gtnibl ſteh
uc irtnn lſae
A Auainen
eauliu rnix

rnie

. 27
ilegzi,
—* . Winiinn
neilhſt
— imglun
enn
nunnimüse,
athaüukNi
niatliſen
tnrinutiman
nunnnaitain
tiane aa

Mnirnnlanininai
äl
ä
ia arezAi
2
vuvNiu hiutn ,dan.
mmu unathei l inge
õõ
vtααεαρ1
Ars sinliichſinm,
acixartnuſci ſiit unfiiͤ1
ira vtaſanin
ubanniinnſis

albimn in nnninſtot
1 Ramts mmmiunnnin⸗
ar uvinminſtt-

Sempꝛoni nõnullos ⁊c. vbi dicit ꝙpꝛeſides ⁊ poteſtates terta⸗
um non poſſunt depozꝛtare ad queʒ me remitto.⁊ pono glo.de
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

n metallum in verſi.ſed cur non multo ma/
is babet poteſtatem depoꝛtandi ipſo facto ex
equendo vt infra de legat. iij. l. i. §. depoꝛtatos
cum magis ſit damnari in metalluz q; depoꝛta
ri cum ex pꝛima maxima capi. dimi. interueni/
at ex ſecunda media. vt inſtitu.de capi.dimi. .
maxima.?. S.media. Reſpon. hbic foꝛte contin/
itpꝛopter inſularũ aſſignationẽ quae erant in
ꝛopꝛio dominio pꝛincipis. vnde cum depoꝛta

lio ſine afſignatõe inſulae fieri non poſſit meri/
to in eo expectatur iuſſus pꝛincipis niſi ſit ma/

ximus iudex ⁊c.

Slo.in. l. illicitas. S. finali. Bald.hic dicit iſtam glo.
ſoꝛe valde ſingul.ad hoc ꝙ pena vel mulcta remiſſa alicui pꝛopt
pauptatez non poteſt peti ab eo licet poſtea efficiatur ſoluendo vt
ibi per eü cum quo ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia mea no/
na interptatde niſi addo Bar. hic idem tenentẽ. ⁊ Jo. andr.⁊
do. Cardiin. c. auctoꝛitate extra de inſtitu. ⁊ Bal. in. l. acceptam.
C.de vſur.in.xxiiij.q.vbi ponit quãdo pena poſſit remitti pꝛopt
mnopiam. ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
yerba ſunt hec. . . .
Repꝛehenſa.⁊ eſt caſus.quia ſi fuit remiſſa

pena pꝛopter inopiam licet fiat poſtmoduʒ ſol/
uendo tamen non debet iterũ exigi. ⁊ hoc dicit
repꝛehenſa ⁊c.

Blo.in.l. ſed licet. Bal. hic dicit iſtaz glo. non eſſe alibi
æ ſe facit eam ſingul.ad hoc ꝙ in defectũ pꝛobationuʒ legum eſt
licitum allegare glo. vt ibi per eum cum quo ſto. quia glo.clara
eſt ⁊ non eget alia mea noua interpᷣtatõe niſi ꝙ addo ꝙ idem vo
luit Jo. de imol. in. i. ff. de vulg. ⁊ pupill. Quinimo dico ꝙ
in dubijs inter alias opimiões eſt tenẽda opinio glo.vᷣm Jaco. bu
trig. conbononienſez in. l. i. C. qui pꝛo ſua iuriſdictõe. ⁊ Bal. in..
hereditas. C. depoſiti. ? Bal. in. l. pꝛecibus. C. de impube.⁊ alijs
ſubſtitu. 2 Bal. in. ij⸗ C. de ſente. que ſine cer. quãti.⁊ Bal. in di
ttalli.de vulg. 1 pupil. ? Bal. in. c. . in tit. de ſuccel. ſeud. ⁊ in au
ten. eſſante. C. de ſuis ⁊ legit. v Bar. in ſuo conli il. incipie. Andri
olus ꝛc. ? Bar. in.l.non moꝛiturũ. C. de contrahe. ⁊ cõmitte. ſti⸗
pul.?⁊ Joh. an. in. c. ne innitaris extra de conſtitu.ad quos me re/⸗
mitto. ? pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Sed licet in verſi. item nota argumentũ con
tra eos qui in defectum legum pꝛobationẽ glo/
ſarũ inducunt ⁊c.

C In.l. plebiſcito in verſi.poculentũ ve qð ⁊c.
In oꝛiginalibus dicitur potulentuz ve ⁊c.⁊ ſic per.t.⁊ non per.c.
rettius ſonat a potu.⁊ in hoc defecit glo.⁊ ſcribẽtes hic decla⸗
rãtes hoc.⁊ defecit glo. etiam in alio dum facit mentõem de enxe
nio allegando tex.in.l.ſolent ſupꝛa eo.nam debuit dicere xeniuz
ſine littera.e. .n. que non ſunt in vero tex. oꝛiginali nec eſſe ðbẽt
pꝛout dixi in. l. ſolent.

In.l.obſeruandum circa finẽ in verſi.illacrima
ni opoꝛtet ⁊c in oꝛiginalibus dicitur inlacrimari opoꝛtet ⁊c.⁊ ſic
eſtcum littera.n. pꝛout eſſe vebet.⁊ exponit̃ ꝓ valde vt in.l.gal⸗
lus.·.ille caſus indifficilis.ff. de libe.⁊ poſtu.ſed in hoc nõ facio
magnã vim cum non mutetur ſenſus ⁊c.

De officio ꝓcuratoꝛis ceſaris vel rõnalis.

L. pꝛima in fine. Antequam capiaʒ ſingularia aduerte
quia in codicibus tranſumptis rubꝛica ſonat aliter. ſed in oꝛigi/
nalibus dicit de officio pꝛocurateꝛis ceſaris vel rationalis ⁊c. et
ſic deſicit verbuz rationalis in cõibus libꝛis. ſed in hoc non facio
magnã vim. Sed redeo ad pꝛincipale pꝛopoſitũ .Et Bald.
bic dicit iſtum tex. eſſe vnicũ in iure de hereditate que dicit᷑ opu/
lenta vyt ibi per eũ.de quo vide tu not.ꝑ glo.in.lł.ſi quis mihi bo/
na. :i: infra de acqui.heredi. ⁊ per glo.in.l.liberto.5. largius. ff.
de annu. legaad quas me remitto. ? pono text.de quo agimuns.

Cuins verba ſunt bee⸗
MWiſcẽdo ſe opulente hereditati pꝛocuratoꝛ
heredem ceſarem facit ⁊c.

L.finali in fi.in verſic.ad libellum herniae re⸗

ſcripſerunt ⁊ c. Sed in oꝛiginalibus dicitur ad libellum
herme reſcripſerũt ⁊c.⁊ ſic differt a cõi tex.valde.⁊ herma dicit
quaſi durum ⁊ ſic ſaxum.tractũ eſt autẽ a ſabynoꝛũ lingua qui
hermã ſaxum vocant.hinc herami dicti ſunt populi in campania
ſaxa incolentes.⁊ ita capitur bic in tex.iſto qui comuniter vitiatꝰ
habetur in cõmunibus libꝛis.
De officio iuridici.
PHec Rubꝛica vt vides ſonat vno modo in codicibus oꝛigi
nalibus ſed aliter in tranſumptis.quis aliqui libꝛi etiam habent
de officio vindicis.⁊ aliqui habent de officio iudicis Alexandrie
æzc. Sed tu dic ꝙ in oꝛiginalibus pãdectis ſonar diuerſimo/
de ab iſtis. Et dicit de officio iuridici.nec plus nec minus babet.
æ rectius ſtat ⁊ melius iudicio meo ſonat pꝛopter nigrum vbi fit
enam mentio de iuridico.⁊ ſic rubꝛũ cuzʒ nigro melius conſonat.
⁊ hinc dictus eſt dies iuridicus ideſt quia eſt ̃m ius.⁊ quo nite
ius dici poteſt. ⁊ etiam dicit actio iuridica que eſt ſm leges ⁊ ius
iudicata que finẽ controuerſiarũ pꝛonũciatiõe iudicis accepit ⁊c.
yt in. l. i.ff⸗ de re iudica.cum ſimilibus.

De officio eius cui mãdata eſt iuriſdictio.

L.pꝛima in. ..pꝛimo in verſi.quicunqʒ publici
iudicij exercitationẽ habuit ⁊c. Sʒ in oꝛiginalibꝰ
pãdectis dicit᷑ quicunq; publici iudicij exercitionem habẽt ⁊c.⁊
ſic differt a cõmuni littera.ſuper quo verbo exercitionẽ ſcribẽteſ
hic multa dicũt.ſed vt vides tex.cõis eſt vitiatus ⁊ coꝛruptus.⁊
idem eſt infra in verſi.contigerit exercitatio ⁊c.nam dicitur in oꝛi
ginali tex.exercitio ⁊c. .

De officio aſſeſſoꝛum.

L. Si eadẽ in verſi.in alia ꝓuincia aſſidebit ⁊c
In oꝛiginalibus dicit᷑ in altera aſſidedit ⁊c. nec eſt illud verbum
pꝛouincia. ⁊ ſic in codicibus tranſumptis ſuꝑpabundat verbũ ꝓ
uincia ⁊ bene cum non ſit neceſſariũ. nã ſatis ſupꝛa dictũ fuit de
pꝛouincia ⁊ ita teneas.

—

L.Si eadem. · Gal.hic reputat iſtum tex.ſingul.ad boc ꝙ
ſi eadem pꝛouincia diuiditur in duas ⁊ ſic ſiat ſeꝑatio cenſentur
due pꝛouincie diuiſe ⁊ ſeꝑate ac ſi nuncq; fuiſſet vna ſola pꝛouin/
cia ſed ſemꝑ fuiſſent due vt ibi per eũ cum quo ſto quia tex.cla⸗
rus eſt. de quo etia alias hic legendo dixi poſt alios docentes hic
⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ addo vnũ verbũ ꝙ diuiſio
pꝛouinciaru eit de ure gentiu ᷣm Var. alios in l.ex boc iure.
ff. de iuſti.⁊ iure ad quẽ me remitto.⁊ pono tex.de quo agimus
Cuius verba ſunt bec. . .
L. Si eadem pꝛouincia poſtea diuiſa ſub duo/

bus pꝛeſidibus conſtituta eſt velut germania:
mifſa ex altera oꝛtꝰ in alia aſſidebit:nec videbi
tur in ſua pꝛouincia aſſediſſe.

hijs habes expedituʒ pꝛimũ libꝛũ.ffoꝝ.cũ
Srettn ſingularibus notabilibus legibus
gloſis. ? etiã cũ interpptatõibus noſtris (vbi opus
fuit noua interpᷣtatõe)⁊ etiam cuz caſtigatõibus
ab oꝛiginalibus pandectis. ybi codices noſtri de/
niant ab eis. Sequitur liber ſecundus. ffoꝝ.
de iuriſdictione. ⁊ nota hanc rubꝛicã eii differẽ
tem ab ommbus tranſumptis codicibus in qui⸗
bus ponũtur nomina ⁊ cognomina Juſtimani:
ue non ſunt in oꝛiginali. ⁊ etiam ſunt illa verba
omniũ iudicuʒ que etiam non ſunt in oʒiginali vt
ſtatim videbis ex ea Hubzica. Laus deo.

b üj

Antequã capiamue.ſingularia ⁊ notabilia aduerte tu ꝙ in
codicibus tranſumptis bic eſt vna rubꝛica longa cũ nomine Ju
ſtiniani ⁊ eiuſdem cognominibꝰ ⁊ pꝛonõibus.ſed in oꝛiginalibuſ
omnia iſta deſunt. Et ſolũmodo dicitur Incipit liber ſecundus
de iuriſdictione nec plus nec minus.Et ſic illa verba ommi iudi
cũ etiã ſunt ſuperflua nec eſſe dcbẽt.⁊ vicio ſcriptoꝛũ ſeu comen/
tatoꝛũ fuerũt addita ⁊ male. Modo redeo ad pꝛincipale pꝛopoſi
tum noſtrũ.⁊ pꝛima ſingularis eſt.
Glo.in l.imperiũ in verſi.in totũ vel in ꝑtem ⁊c
quã ſcribentes hic ⁊ maxime Bal. dicũt foꝛe ſingularem ad hoc
ꝙ abſeiſio mẽbꝛi vel eius partis eſt meri imperij cum quibꝰ ſto
tum alias hic legẽdo poſt alios dixerim de hijs niſi ꝙ nũc addo
Bar.idem volentẽ in.ilij.ff.de publi.iudi.⁊ in autent.ſed nono
iure maxime per Bal. C. de ſeruis fugi. ⁊ notata per glo.in.l. ij⸗
C.de offi. eius qui vicẽ alte.gerit.in quibus locis ponitur an hec
ſit pena capitalis ⁊ de mero impio.v poſuit ẽt aliquid Bart. in. l.
impatoꝛ la ba.ff. de ſtatu ho. vbi dixit ꝙ moꝛs ⁊ abſciſio mẽbꝛi
equipan. Tamẽ ſcias vnũ ꝙ licet de iure ciuili non poſſint
cõmitti vicarijs hec. ſecus eſt de iute canonico vt in.c.in archipi/
ſcopatu extra de rapto.v volnit Bal. in dicta autent.ſed nouo iu
re.⁊ Bal.in. c. fi quis in fine in tit. ſi de feu. fue.contro. in vſibus
feud.⁊ do.meus Alex.de imol.in ſno conſil.cvi. in penul col.in ſe
cundo volu.incip perſpectis hijs que in themate ⁊c.⁊ Angel. in
conſil.clxxxxvi.incip.de foꝛma ſeruanda ⁊c.vbi cõcludunt ꝙ de
iure canõico cauſe meri imperij poſſunt delegari.⁊ omne cogno/
ſcibile eo iure eſt delegabile. licet Archid.in:c.fi.de offi.vicarij li.
vj.fuerit in opiniõe etiã de iure ciuili omnia cõmitti poſſe excep/
to vltimo ſupplicio per tex.in.ꝭ.ad hec in auten.de collat.de quo
alias latius hec dixi ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Animaduertendum ideſt aduertẽdum hoc ẽ
animatũ coꝛpus in totũ vel in partẽ.vel in ciui/
tatem vel libertatem ⁊c.

L. Moꝛe maioꝛum. Cõmuniter in codicibus trãſum
ptis dicitur hic in tex.ita compertũ eſt ꝛc.ſed in oꝛiginalibꝰ pan/⸗
dectis dicitur ita comparatũ eſt ⁊c.ſuper quo glo.⁊ ſcribẽtes hit
defecerũt. nam dicũt compertũ eſt ideſt inuentũ eſt. ⁊ eſt pꝛopꝛie
tompertũ inueſtigando pꝛo inueniẽdo. Sed maioꝛes noſtri non
ſie fecerunt ſed ab ipſis met hoc fecerunt ⁊ ſic dicimꝰ aliquid
cõparatum eſt tamẽ in hoc non eſt magna vis quo ad ſenſuz bu
ius tex. niſi vt ſcias ad vngueʒ quomõ omnia iaceant in oꝛiginali
bus pandectis etiam vſq; ad vnũ iota.

Glo.in.l.eſt receptum. ¶ Bal. bic dicit iſtam gloſaz eſſe
ſingul.ad hoc ꝙ ſubmittens ſe iuriſdictõi alicuius efficit de eius
iuriſdictiõe adeo ꝙ põtiminoꝛ iudex ẽt ferre ſententiã contra im
patoꝛem vt ibi per eũ cum quo ſto ſimpliciter. quia alias ibi legẽ
do dixi de hoc poſt alios ⁊ maxime do.meũ Alexa.de imol.qui
ponit de impatoꝛe an poſſit ſe ſubmittere iuriſdietõi inferioꝝ.⁊
ideo nũc ſolum addo vnũ verbũ ꝙ hec glo.bene et ſubtiliter pon
derata non dicit hoc. ſed potius dicit cõtrariuʒ. nam arguit vltio
loco contra ⁊ ſic ſtat in ea vltima opinione.quod vt videas pono
glo. Cuius verba ſunthe.—
CEſt receptũ maioꝛ q̃ᷓ ille ciuis iuriſdictioni
ſe ſupponat.ergo ⁊ imperatoꝛ ſi habeat liteʒ cũ
aliqua vniuerſitate vel homine pꝛiuato.argu.ta
men contra.C.de libe.cau.l.cum affirmes.⁊.l.
poſt certi.⁊ accipe hanc.l.in iuriſdictõe cõten/
tioſa nõ voluntaria vt infra de manumiſ.vindi.

l.apud.S. apud.⁊.C. de emancip.l.fi.

Glo.in.l.imperium. Bal et ſeribentes bic dtcut iſtaz
glo. eſſe multũ nota. ad hoc ꝙ ſi cõceditur alicui loco iuriſdictio p
nincipẽ vel per aliũ qui poteſt facere huiuſmodi conceſſiones in
definite intelligitur etiã cõceſſuz merũ et mixtũ imperiũ.q; iuriſ
dictio eſt genus ·.et intelligitur de qualibet eius ſpecie vt ibi per
eos cum quibus ſto. Uno ſolo addito ꝙ iuriſdictio etiã ve
nit in conceſſione caſtri vel ville vᷣm Dyp.in.l.i.S.diximus.ff. de ſu
ſuſpec. tuto. ⁊ Bal.in. ci.in qrta col. in tit. de capi. qui cur. vendi.
⁊ dixi ſupꝛa in.li.ꝭ.cũ vrbẽ ð offi pfec.vrb. in bijs ſecũdis inter
pᷣtatõib nĩis.⁊ poſuit ẽt Paul.ð caſ.in ſuo ↄſil.cxxxiiij.ad quẽ
me remitto ⁊ pono glo. de. qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
Mixtuʒ quia iuriſdictioni coheret ⁊ ſine ea

non eſt vt ſubicit ſecundũ Py. ⁊ yrneriuʒ quaſi

merum non habeat ſed cuʒ iuriſdictöe.
ꝛerum cuʒ iuriſdictöe.
rius dic ſecunduʒ Py. ideſt cõmune 1anag
diuerſis conſtitutũ.ſ.imperio ⁊ iuriſdictia.

cunduʒ 7 oh. E t dic ꝙ nomine iuriſdictõis ecg
merũ imperiũ cõtinetur: ſic euiʒ ex ſignificatöe

vocabuli apparet. dicitur eniʒ iuriſ. dictio g di
ctione quod eſt poteſtas ⁊ iuris:quaſi di 1 l⸗,
gittima ppteſtas c. .

Glo.in.l.⁊ quia in verbo antequã in ver. ſed c
Sribentes hic maxime Bal. dicũt iſtã glo.eſſe H W
licet mandatuʒ finiatur re integra per moꝛtẽ mãdantis in.l., ma
datum.C. mandati. ⁊ in. ꝭ.recte inſtitu.eo.tit.⁊ inlij den
tio.⁊ per do.meũ Alex. de imol.in.l.eius qui.ff ſicen pet in
col. vbi dicit idem eſſe in mandato de defendendo. per do 3
ſpa.calda.in ſuo conſil.iiij.ſub rubꝛi⸗a de off. delegat imer. ne
lia Anto. de butr. ⁊ Ludo.roma.in conſi.cxix. vbi ponit quidn
mandato ad pias cauſas an moꝛte expiret re integra. ? John de
ana. in conſi.xij.⁊ ibi aliquid in additio.meis ad ea conſilia ciſ
tamẽ ſecus eſt in pcepto. quia non extinguitur moxepcipienii
de quo alias hic legendo dixi.x ideo pꝛo nũc longo non eronſi
ꝙ dico glo. non firmat ſe in hoc.ſed dedit aliã ſolutioe ad con
trariũ foꝛmatum bhic in glo.pꝛout videre potes niſi nuncaddd.o
Specu.in tit.de legato.ꝭ.ſequitur in verſi iteʒ moꝛluo c. ibi
ZBal. in addit.vbi idem tenẽt ꝙ pceptum no expiret per moe
ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cnius perba
ſunt hec. .
CAntequã in verſi.ſed videtur etiam re nullo
modo cepta tranſmitti vt moꝛte nõ extinguatur
vt in auten.vt nulli iudi.O.⁊ hoc vero iubemus
que eſt contra.So.ibi non fuit cognitio cauſae
mandata ſed quoddaʒ negotiũ:vel ibi de pꝛece

pto quod imponit neceſſitatẽ hic de maãdato ꝛe

L. ſiquis id quod in pꝛinc. in verſie non quidez pont tes
inciderit ⁊c.ſed in oꝛiginalibus pandectis dr non quod pout tel
inciderit ⁊c.⁊ ſic omnino differt quod ⁊ quidez. tamẽ quondſen
ſum littere non eſt magna vis in hoc.⁊ ideo nõ inſiſto niſi tint
ligas quõ ſonãt oĩa verba ⁊ etiã ſillabe in oꝛiginalibꝰ padecti.

L. ſi quis id quod. Gal hi dcci iſtum ter eſſe imlimi
T vnicũ ad hoc ꝙ coꝛrũpens albũ pꝛetoꝛis punitur pena dequa
in tex.iſto.dequo etiã alias hic legendo dixi poſt alios. xideo no
nũc longioꝛ nõ ero niſi ꝙ addo Specu idem tenentẽ in titulode
dolo ⁊ contu.in.ꝭ.ij.circa pꝛin.ad quẽ me remitto. Uno ſolopio
nunc addito ꝙ in codicibus tranſumptis littera habei vario mõ
nam aliqui dicũt quingentoꝝ aureoꝛũ ⁊c.⁊ aliqui dicit quinqua
ginta anreoꝛũ ⁊c. ſed in oꝛiginali dicitur.l.aureoꝛuʒ.t exleenſe yi
delicet quinquaginta aureoꝛũ pꝛout ſunt oẽs alij numerniſeuno
mina numeroꝛũ pꝛot ego vidi in oꝛiginalibus. foꝝ. pandectis Et
ita eſt in tex.iſto. Cuius verba ſunt hec.

Z. Si quis id quod iuriſdictionis perpetue can
ſa non quidem pꝛout res inciderit in albo yel
in carta: vel in alia materia pꝛopoſituʒ enit:
dolo malo coꝛruperit:datur in euʒ quinquagin
ta aureoꝛũ iudicium quod populare eſt⁊c.

L.Si quis id quod in verſiſed dũ pponeretur c. al.
hie reputat iſtum tex. ſingul.ad boc ſtatuta exrẽduni obfino
rem reipublice vbi alias non extẽderentur vt ibi per euzciilo
ſto. Uno addito ꝙ idẽ voluit Paul. de caſtin ſuo coſlio nij
