CSecũda pars interpꝛetationũ nouarũ: noſo
rãqʒ intellectuü ad oẽs leges:⁊ glo ſingulares:
æetiã ad omnes leges: ⁊ gloſas notabiles in ſe/
cunda parte. ff. veteris cũ pluribus ẽt additioni
inſertiõe pluriũ cõſilioꝛuʒ pᷣclariſſimoꝝ doctoꝝ
miro oꝛdine contexta p Clariſſimũ iureconſul/
tu Dominũ Ludouicũ Bologninũ. Anno dñi
D.cccc.lxxxxv.kallendis Nouembꝛibus.

ncipit liber. xij. De rebus creditis Si
certuʒ petatur ⁊ de certi cõdictione.

Z.Rogaſti inpꝛincipio. Scribentes hie maxie Bal.
dicunt iſtuz text. eſſe ſingularem ad hoc ꝙ contractus celebꝛatur
vt plurium gratia vtriuſq;ʒ ſed aliqñ gratia vnius tantij paincipa
liter? in conſequentiam alterius. ſed raro eſt hoc vt ibi or in tex.
ſingulari m eos cum quibus ſto fimpliciter quia alias legendo
dixi de bor v ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ dico ꝙ hic in
tex. non dicitur ꝙ hoc raro fiat pꝛout dicebat Bal.qui foꝛte ba/
buit in text. ſuo plura verba q; ſint in meo. ⁊ in cõibus libꝛis ꝓ
yt videre potes ſed pono tex. Cuius verba ſunt hec. .
Z. Rogaſti me vt tibi pecuniam crederem:
ego cum non haberem lanceʒ tibi dedi: velimaſ
ſam auri:vt eam venderes:⁊ nummis vtereris:
Si vendideris puto pecuniã mutuam factam:
quod ſi lancem vel maſſam ſine tua culpa per/
dideris:pꝛiuſq̃ʒ tu venderes:vtrum mihi:an ti/
biperierit queſtiõis eſt:Uldihi videtur nerue di
ſtinctio veriſſima exiſtimantis multuʒ intereſſe
an venalem habui hanc lancẽ vel maſſaʒ. necne
vt ſi venalẽ habui mihi perierit: quemadmo/
duʒ ſi alij dediſſeʒ veudendam:quod ſi non fu/
it pꝛopoſita vt venderem:ſed hec cauſa fuit ven
dendi vt tu vtereris: tibi eam periſſe ⁊ maxime
ſi ſine vſuris credidi ⁊c.

Blo. in.l.certi cõdictio in pꝛin.ĩ ver.ex lege ⁊c.
Bal. hic dicit iſtã glo. eſſe ſingulareʒ ad hoc ꝙ cõdemnatus
pꝛo damno dr̃ vere damnatus ex maleſicio ⁊ ideo ſi ſtatuto caue
retur ꝙ cõdemnatus ex maleficio poſſit impune offendi. ſi quis
eſt condemnatus pꝛo damno ᷣm eum poterit impune offendi. vt
ibi per eum cuʒ quo ſto quia glo.clara eſt ⁊ vno verbo ſe expedit
vt infra videbis ita teneo. Uno ſolo addito ꝙ idem voluit
glo. ſingularis in.l.fi. ff. de pꝛiua. deli.⁊ hoc ibi etiã voluit Bart.
7 alij poſt enm ⁊ Bal.in.l.ea que.C. de condi.inde.in tercia qõe.
Plus dico ꝙ etiam appellatiõe maleficij venit turbare quẽ
in poſſeſſione ſua ᷣm Bal. in. l.cuſtos.C. finiũ reſuu. Tñ ſci⸗/
as ꝙ appellatione damni non venit pꝛeciũ rei m do.meuʒ Alex.
de Imo. in ſuo conſilio.lxvij.in ᷣa.colin ſo volu.incipi. Sed pꝛi
mo emptoꝛi ⁊c.⁊ in conſi.xx.in quinto volu.vbi ponit an ſtatntũ
loquens de damno habeat locũ inlfuꝛto. ad quem me remitto ⁊
pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CEx lege aquilia ergo ex maleficio ⁊c.

L. Rogaſti. S.ſi fugitiuus. Bal hic dicit iſtũ text.
eſſe ſingularem ad hoc ꝙ ſi conſumptio fiat bona fide reconciliat
mutuum ſecus ſi fiat dolo vt ibi per eu; cum quo ſto de quo vi
de tu notata in.l.a. C. eo.titu.⁊ in.l.caſſius.ff. de ſolutio.cuz his
que alias legendo dixi poſt alios maxime poſt do.meum Alex. ð
Imo. in pa col.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ addo vnuʒ
verbum ꝙ licet factum mutuũ filiofamilias non valeat nec obli
get yt per totum.ff. v.C. ad macedonianũ tamen recõciliatur per
ratificationem patris vt eſt tex. in.l.fi. Coad macedo.etiam in pꝛe
iudciũ fideiuſſoꝛis quod eſt plus ſᷣm Bal.in.l.eius qui in pꝛo/
uinciam. ff.ſi cer. peta. v Bal. in. l. ſingularia eo. titu. ⁊ Bart. in. l.
ba. . appellata eo. titu.vbi ponit quot modis reconciliatur mutu/
um ad quem me remitto ⁊ non pono text.cum infra poſueriz in
alio tamen pꝛopoſito faciendo eum ſingularem ꝓut videre potes.

Glo.in.l.certi conditio.S.quoniã in verbo ſtipu

latus c. Bal. bic dicit iſtam glo. fore ſingulares ad hoc pꝛo
poſitum ꝙ pupillus per ſtipulationem obligatur ciuiliter ⁊ etiazʒ
naturaliter qn pꝛomittit ex iuſta cauſa vt ibidem per eum vbi ali
as legendo dixi ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ de hoc vi
de tu notata per glo.in.l.j.ff. de nouatio.⁊ glo.in.l.pupillus.ff.de
verbo.obliga. ⁊ glo.in.l. iuſiurandum quod ex conuentjone in. .
pupillus.ᷣff. de iureiuran. ⁊ glo.in.lpotuit.C. de iure deli.⁊ glo.in
5F. pupillus inſti. de inut.ſtipula.ad quas me remitto ⁊ pono glo.ð
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CStipulatus ⁊c. Niſi foꝛte iuſtam cauſaʒ pu/
pillus habuit pꝛomittendi quia pecuniaʒ foꝛte
debet ei pꝛo quo ſpopondit quo caſu datur ac/
tio ſtipulatoꝛi in pupillum ad inſtar domini vt

ſupꝛa de pactis.l.in perſona.S.qui pecuniã ⁊c.

L. Certi conditio.S.ſi nũmos in ver. quottidie
⁊c. Scribentes hic maxime Bal. dicunt iſtum tex. eſſe ſingu
larem ad hoc ꝙ contractus aliqui valent ex conſuetudine qui ali⸗/
as non valerent ⁊ ſic conſuetudo excuſat ſᷣm eos. Adeo ꝙ dici/
mus ꝙ poteſt agi ex eo cõtractu vt in eo apponantur clauſule cõ
ſuete ⁊ eſt text.ſingularis in.l. ſi nolit.ꝭ.quia aſſidue.ff.de edi.
edi.vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ idem vo/
luit ipſemet bal.in.l.j.C.de rerũ permu.⁊ Ange.i.l.lex itaq; in au
tenti.de non alien.per illum tex.ad quẽ me remitto. Uno ẽt
non obmiſſo ꝙ conſuetudo ecuſat ab homicidio ᷣm Pe. ð anc.
in ſuo conſi.cclxxvj.incip.Ex cõſuetudie ciuitatis ⁊c.⁊ ẽt excuſat
in pꝛohibitis ᷣm do.meum Alex.in ſuo conſi.cvij.in pe.⁊ vltima
col.in ſo volu.incipi. Item pꝛeſuponitur ⁊c.⁊ in conſi.ðᷣ in.v.col.
in eodem So.volu.incipi. Circa pꝛimũ dubium ⁊c.vbi ſubdit ꝙ;
non excuſat a peccato ⁊ in foꝛo poli vt ibi per eum ad quem me
remitco ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CSi nũmos meos tuo nomine dedero: velut
tuos abſente te ⁊ ignorãte.Ariſto.ſcribit acqui
ri tibi conditionem. Julianus quoqʒ de hoc in
terrogatus libꝛo decimo ſcribit veram eſſe Ari
ſtonis ſentẽtiam nec dubitari quin ſi meam pe/
cuniam tuo noĩe volũtate tua dedero tibi acqui
ratur obligatio:cum quottidie credituri: pecu/
niam mutuã ab alio poſcimus:vt noſtro nomĩe
creditoꝛ numeret futuro debitoꝛi noſtro.

Gloſa in.l.ſi quis nec cauſam in pꝛicipio ſui.
Bal. hic dicit iſtami glo.eſſe ſingu.ad hoc qualiter cõtractua
dicitur vſurarius vt hic in ea cum qua ſto. Uno addito ꝙ õð
his poſuit etiaʒ idem Bald.in.l.etiã in tercia col.C. de executio.
rei iudi.⁊ bal.in.l.emotione.C.plus valere quod agitur ⁊ bal.in
Beca. C. de vſnris in ſᷣa col.⁊ bal.in.l.cum allegas.C. eo.ti.⁊ do.
meus Alex. de Imo. in conſi.lxxij.in pꝛimo.volu.incipi. Plenuʒ
cõſiliũ ⁊c.in.j.col.⁊ in conſi.clxxij.in ſo volu.incip. Plenũ conſiliũ
⁊c.⁊ in conſi.lxiiij.in quarto volu. incipi. Santibus his ⁊c.⁊ in
l. ſi tibi. x.ſf de pactis in pꝛin.⁊ in conſi.ciij.in o.volu.incipi.Titiꝰ
acquiſiuit ⁊c.in.v.col.⁊ Pet.de anc.in cõſi.xvij.⁊ Pau. ð caſt.
cclxxxiiij. ?⁊ Old. in cõſi.ccvj.⁊ ẽc Pau.de caſt.in conſi.lxxiij.vbi
ponit multa circa hec ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua
modo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CSi quis nec cauſam:vt quia non pꝛeceſſerat
meritum accipientis. Idem tamen dicit Jo. ſi
haberet cauſam:nec eſt pꝛopoſitum:quia expe/
diebat ei potius in emptioneʒ pꝛedioꝛum collo/
care vnde apparet ſola miſericoꝛdia vel amici/
cia euʒ eſſe motum ad mutuanduʒ ⁊c.

L. Rogaſti.S.ſi fugitiuus. SBal. hic dicit iſtum text.
eſſe ſingularem ad hoc ꝙ eo ipſo ꝙ pꝛocuratoꝛ alicnius effcitur
fugitiuus reuocatur mandatũ eius ipſo iure vt ibi ꝑ eum de quo
alias hic legendo dixi ⁊ ideo pꝛo nũt iongioꝛ non ero niſi ꝙ addo
vnum verbum ideʒz etiã eſt ſemper vbi pꝛocuratoꝛ mutat per
ſonam ſuam ſeu conditionem in peius vt in.l.cũ quis ⁊ in.l.ſi cũ
coꝛnelius.ff de ſolutio. ⁊ vtrobiq; notat bar. ⁊ idem voluit etiaʒ
bar. in.l.ſi creditoꝛes.5.libera.ff. de peculio ⁊ bar.in.l.falſus in fi.
ff. de funtis ⁊ bar.in.l.in confirmãdo.ff.de conſirman.ctuto. ⁊ bal.
in. l.mandatũ in.i.qõe.C. mandati et bal.in.l.tam mandatoꝛi.C.
de non nume.pecu.⁊ do.meus Alex.de Imo.in.l.eius in quarta
col.ff. ſi cert. pet.⁊ etiã in.l.ſi cum coꝛnelius in ſuis apoſtillis ad
* j.

Bar. ⁊ do.Jo.de ana.in ſuo conſi.xij.incipĩ. In xpᷣi nomine amẽ
⁊c. ibi aliquid in addi.meis ad ea conſilia alias per me ad lucẽ
edita cum non reperirentur.ad quos me remitto ⁊ pono text. de
quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

Sifſfugitiuus ſeruus nummos tibi credide/
rit:an condicere tibi dominus poſſit queritur:⁊
quidem ſi ſeruus meus:cui conceſſa eſt peculij
adminiſtratio crediderit tibi erit mutua fugiti/
uus autẽ vel alius ſeruus contra voluntatem do
mini credendo non facit accipientis: quod er/
go vendicari nummi poſſunt ſi exiſtãt:aut ſi do
lo malo deſinant poſſideri ad exibenduʒ agi.qꝙ;
ſi ſine dolo malo conſumpſiſti: condicere tibi
potero ⁊c.

L. Cum fundus.S.ſeruum tuum. Baid. hic dicit
iſtum text.eſſe ſingularem ad hoc ꝙ compenſio non poteſt oppo
ni contra vendicantem aliquã rem vt ſpetiem licet fit in veritate
pecunia ⁊ ratio eſt quia vendicans non dicit ſibi venditoꝛem eſſe
obligatum vt in. 5. p. inſti de actio.ſed compenſatio non opponit
niſi conſiſtat debitũ vt in toto titulo.ff.de cõpenſat.vt ibi per eum
cum quo ſto. Uno addito ꝙ ideʒz voluit etiã glo.in.liqui fun
dum ſupra eo.⁊ glo.⁊ ipſemet bal in.l.fi.C.de compenſ.in.v.qõe
vbi dicit hoc eſſe veruʒ niſi cõmiſceat᷑ vel conſumetur vt ibi ꝑ eũ
ad quem me remito. Uno etiã addito ꝙ compenſatio poteſt
opponi de ſpecie ad ſpetieʒ de voluntate partiũ ſᷣm glo.⁊ bar.in.l.
pꝛima.S.ſi cũ me.ff ſi pars heredit. pet.vbi aliquid dixi in his ſis
interpꝛetationibus noſtris de vero intcllectu illius tex. vbi videre
potes ⁊ etiã poteſt opponi quando eſt in obligatione quantitas ⁊
ſpeties alter natiue tñ vt in.l.cuʒ pponas ⁊ hoc ibi voluit bar.C.
ſi man.ita fue. alie.⁊ in.l.ſi centũ.ff.de compenſat.⁊ voluit bar.in
l. ſi ſeruus.. p.ff.de furtis alias aũt non ſic de non liquido ad li/
quidũ ſecundũ do. meũ Alexand.de imola in conſi.lxxij.in tercio
volu.incipi.Et ſi puto maxime ⁊c.ad quem me remitto pꝛo nunc
nec pono verba text.cum ea poſuerim in alio tamen ꝓpoſito.

Glo.in.l.vinum. Scribẽtes hic maxime Bal. dicũt iſtã
glo. eſſe ſingularem ad hoc ꝙ libellus male foꝛmatus debet reici
per iudicem etiã part:e nal opponente vt in.l.ij.C.de ſpoꝛtu.⁊ eſt
ctiã glo.in.l.i.ff. de offitio aſſe.in verbo libellus ⁊c.⁊ eſt etiã text
notandus in.l.ſi quis libertatem.ff.de peti.here.⁊ in.l.qui cũ ma
ioꝛ. S.ſi patris.ff.de bo.liber.⁊ voluit Ange.in ſuo conſiclxvij.vbi
ponit de libello continente contrarietateʒ ⁊ ſic inepto rõe cõtrari⸗
etatis in eo exiſtentis ⁊ Ange.in conſi.xxv.vbi dicit ꝙ tamen p⸗
cedere poteſt ſi iudex nõ reiceret.⁊ do.meus Alex.ð JImo.in ſuo
conſi.cxxv.in quarta col.in o volu.incipi. In cauſa ⁊ lite vertente
inter Jacobũ ⁊c.⁊ in conſi.xxxij.in quarta col.in quarto volu.inci
piẽ. In cauſa executionis ⁊c. et in conſi.cx.in pꝛincipio in.v.volu.
Et idem dicimus etiã in cauſis crimiualious vt eſt text.in.l.
accnſaturus.ff.de adulteris. Tñ boc intellige verũ vbi libellꝰ
requiritur alias auteʒ non curamus de eius ineptitudine ſed ſuf
ficit qualitercunq; fiat petitio pᷣm Bal.in hac.l.vinum cum his
que alias hic legendo dixi. ad que me remitto ⁊ pono glo.de qua
agimus. Cuius verba funt hec.

CPetitum ⁊c.in verſic.alij dicunt hanc loqui
ſecundum ſua tempoꝛa quando lihellus non da
bat᷑ ſed iudex ſentẽtiã dabat qualitercũqʒ eſſet
petitum ⁊c.

Glo.in.l.vinum in glo.magna in verſi.ſed que/
ro extra ⁊c. Scribentes hic maxime Bal.dicunt iſtam glo.
aſſe ſingularem ad hoc ꝙ licet ſententia non poſſit ferri ſine peti /
tione oblata vt in.l.in rebus.ꝭ.fi.ff.comad.⁊ in.l.papi.C.de ſen.⁊
interlo.omni.iudi.nec etiã poſſit ferri niſi ſit confoꝛmis libello vt
in.l.vt fundus.ff. cõi diui.⁊ in.c.licet elij.extra de ſimo.⁊ ꝑ mod.
in.c.qm̃ contra falſam extra de pꝛoba.in verbo ſententiam ⁊c. in
verſi.vlterius eſt ſciendũ ⁊c.⁊ per Bar.in extrauag.ad repꝛime.
in ver.ſine figura Jc. Tñ poteſt ferri ſuper petito ⁊ etiã ſuper
equiualenti non petito vt ibi per eos.de quo alias ibi legendo di/
xi ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pꝛo hoc facit tex.in.l.ti/
tie amice.ff.de auro ⁊ argen.leg. Et idem eſt etiã in dependẽ
tibus et cõnexis. nam poteſt ferri ſententia ſuper eis vt in.l.cum
eoꝛum.C. de ſenten.et interloc.omniiudic.cum ibi nota. ad que
me remitto et pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bhec.

C In verbo petituʒ ⁊c. Sed quero extra ſi egit
ad vinuʒ condictione certi ex mutuo quomodo

fit condemnatio ad vini pꝛecium: maxime cum
non ſit in obligatiõe nec ſit hec actio arbitraria
vt. C. de fideicõ.liber.il.fi.in arbitraria enim eſ

ſet aliud vt ſupꝛa de dolo. l. arbitrio. 5. pꝛimo : B
de rei vendi.l.ꝙ ſi poſſefſoꝛ. Reſpondeo tantiũ

vinum eſt in obligatione:⁊ vinum tantum debet
peti vt hic inuitur: ſed debet dari in eadem bo/
nitate quãtum ad pꝛecium:quo erat tpᷣe moꝛe⸗
ita fit exceptio iudicis officio ⁊c.

Glo.in.l.cuʒ filius in verbo extraoꝛdinariũ ꝛc.
Scribentes hic maxime Bal.dicunt iſtam glo. oꝛe ſin ula/
rem ad hoc ꝙ vbicunq; debet fieri aliquid de equitate fit mediã
te officio iudicis vt ibi per eos cuʒ quibus ſto ſimpliciter de quo
alias ibi legendo dixi ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ nõ ero niſi addo
vnum verbum ꝙ hec glo. bene ⁊ ſubtiliter ponderata ſeruit no,
bis in alio ſcilicet ꝙ idem eſt in actione in factu nam vbi ea datur
ibi or aliquid fieri de equitate ⁊ ſic iſti duo caſus a pan pꝛocedũũt
⁊ ita teneo ⁊ ideo pono ver ba glo. Que ſunt hec.
CExtraoꝛdinarium ⁊c.in verſi. Nec eſt abſur
dum ambo hec remedia dari cuʒ ambo de equi
tate dentur ⁊c.

BGlo.in.l.cuʒ filius in verbo extraoꝛdinariũ ꝛc.
Scribentes bic ⁊ maxime Bald. dicunt iſtam gio. eſſe ſin/
gularem ad hoc compelit actio directa vbi nunq; poteſt compete
re officium iudicis nobile ꝙ ſubrogatur dolo eius.⁊ ſubdit etiaz
glo.ꝙ officiũ iudicis ⁊ actio vtilis bene poſſunt ſimul competere
vt ibi per eam de quo alias ibi legendo dixi poſt alios ⁊ ideo pꝛo
nunc longioꝛ non ero miſi ꝙ nunc addo vnum verbũ ibi etiaz
poteſt competere officiũ iudicis vbi cõpetit exceptio vt in.l.iij C.
qui bon.cede.poſſ.⁊ in.l.ſi contendat.ff.de fideiuſſo.⁊ voluit hoc
etiam Bart. in.l.ſi ſocietatem..arbitrorum in.uij.colſi ff pꝛo ſo
cio ⁊ bariin.d.l.quarta.Et hinc eſt ꝙ cõſueuit dubitari an offici
um iudicis ⁊ actio ſint idem de quo per ſcribentes maxime do.
meum Alexã.de Imo.in.l.j.in.xij.col.ff.de iuri.omni.iudi.vbi
dicit ꝙ non pꝛopꝛie ſed large ſic vt ibi per eum ad queʒ me remit
to. Uno eciaz non obmiſſo ꝙ vbi per ſtatutum tollitur oĩs
defenſio intelligitur etiã ſublatuʒ omne officiũ iudicis m Pau.
de caſtr. in ſuo conſi.lxxiij.quem omnino videbis ⁊ pono glo. de
qua agimus. Cuius ver ba ſunt hec.
Extraoꝛdinario ideſt officio iudicis ſecũdũ
W. ⁊ Aʒo.vt argu.infra de condi.⁊ demon.l.ſi
cui.le. Item vtilis certi condic.ſecundũ ꝗo.vt
ſupꝛa de iudi.l.ſi longius.ꝭ.pꝛimo quia directa
datur pꝛima vt ⁊ quelibet alia queſita per filinʒ
niſi in quattuoꝛ caſibus qui ſunt infra de actio.
⁊ obliga.l.filiuſfami. ⁊ niſi in actione in factuʒ
vt ⁊ in eo.titulo.l.in factum. nec eſt abſurdum
pꝛedicta duo auxilia dari: cum ambo ex equita
te dentur ⁊c.
L. Non omnis.S.ſi pupillus. Bald bic diit iſum
tex. eſſe ſingularem ad hoc ꝙ conſumptio pecunie numerate ope
ratur debitum vel liberationem quia facto numerantis creditur
perueniſſe ad illum.qui accepit eam conſumptione ſecuta. qui nõ
potuiſſet alias tranſferre dominium rei in illum vt ibi per eum
cũ quo ſto de quo vide tu in.linterdũ infra de condi.indebilcj
hijs que ibi dixi infra in eodem.ꝭ.ſi pupillus ⁊ etiã in noſtris ſe/
cundis interpꝛetationibus in.d.lanterdum ad quas me remitio
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuiue verba ſunt hec.

CSi pupillus ſine tutoꝛis auctoꝛitate credide
rit aut ſoluendi eam dederit cõſumpta pecunia
condictionẽ habet:vel ſi liberatur: non alia rati
one qᷓ; quod facto eius intelligitur ad eum acce
pit perueniſſe:quapꝛopter ſi eãdem pecuniaʒ is
qui increditum vel inſolutũ dederit conſumpta
ea:⁊ ipſe obligatur pupillo: vel eum a ſe libera/⸗
uerit:nam omnino qui alienã pecuniam creden/
di eam dat conſumpta ea habet obligatum elʒ
qui accepit ⁊c.

chreatmiln kinn
luutiusn inon is
ontinimiilud⸗
ltfnmoſſnmmm, men
sMiminginkimufennt
hürbum umlund
laln ficrigenniei
Milnwmattlentnminrunn
Mneslr Artlirfnnaktnnt
Pfisclddne tatem dne
iitichemringnin enerm
peitceleittmmgönnnenun
Ipfoetcenneſmiptprn nitnn
ürmmuſmannienern
Colisgii neih auirtir
ntiſnt
uitaminn en rin ne
ſtk,nuntiimitifta nat

N i
TE N
e: ige e t
Wl
u
dd nghe
N, ricd
a
ech Nu 8

P rrteze
4 n uteg
nen
e Witi W
2 cthn
uin OZ
12 g ull
tei

ha,
Amlin

. cmatmhuifin i
U
at mnmn mi iaif
ul luis gineun
rangrin igtini
Miamnaiigniifi
thal ſmni tnliniwr i in
õ
zmamiuNEINoin
.
hnmsſiſplis Mnuin
immai uifuun
uleis Mm
citetn lſl
õð
1 –
=
7 ſenimn in
onſitnmn mi
. aveusintlign
1 ſciden i
gptſclmne
nt —
men rntal,
wetn

L. Qui pecuniam. ¶ Bal hie dicit iſtum tex. eſſe valde no
tandum ad hoc ꝙ vbi nouatio ſperatur ex euentu ſtipulationis
condictionalis non poteſt interim agi pꝛima actione vt ibi per eũ
üͦ quo ſto. Tamen hoc eſt verũ niſi ageretur ex voluntate eius
ui interpoſuit ſtipulationem ex qua ſperatur nouatio vt eſt etiã
caſus valde nota. in. l.poſt dotem.ff. ſolu. matri.m vnam lecturã
traditam ad illum text. de quo alias dixi in.d.l.qui pecuniã. ⁊ iõ
pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi e' pono tex. de quo modo agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
Z. Qui pecuniam creditam accepturus ſpopon

dit creditoꝛi futuro in poteſtate habet ne accipi
endo ſe ei obſtringat ⁊c.

Blo.in.l.ciuitas. ¶ ZBal hit dicit iſtam glo.eſſe ſingalarez
ad hoc ꝙ ciuitas aliquando eqniperatur pupillis licet etiã aliqn
equiperetur adultis vt in. l.i. C. de ſen.ad fi.li.xj. vt ibi per eum ð
uo alias ibi legendo dixi poſt alios. Et idem dico nunc eſſe in
ecleſia viduata ſuo paſtoꝛe vt eſt glo.ſingularis in.l.pꝛeſes.C.qũo
qñ iudex. Et etiã vniuerſitas quelibet equiperatur pupillis ne
dum ciuitas m Bart. in. l.i. · ſi nemo.ff. ꝙ cuiuſ. vni. no. vbi
dicit hoc eſſe verum pꝛeterq;ᷓ quo ad venditionem bonoꝛũ. nam
non fit contra pupillũ ſed bene 5 vniuerſitatem vt ibi per euʒ. ad
quem me remitto ⁊ pono glo.noſtram de qua modo agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
Non ciuitas:ſed quis hoc pꝛobet. Reſpon/
deo creditoꝛ vt.C.ſi ſocius libe.dñi li.xj.l.pꝛĩa
2. C. de ſacroſa.eccle.auten. hoc ius in fi.⁊.C.
de pꝛedi.mino.l.ſi pᷣdiũ itẽ ⁊ res eiuſdem ciui
tatis in hanc cauſam obligari poteſt cum acci/
pit in vtilitatem eius:vt infra de pigno.l.ſi is in
pꝛincipio ibi poteſt cum accepit in vtilitateʒ ⁊c.
L. Cum fundus.S.ſeruum tuum. Scribentes bic
maxime Bal. dicunt iſtum tex.foꝛe ſigularem ad hoc ꝙ erroꝛ in
cauſa imp:dit tranſlationem dominij. vt ibi per eos cum quibus
ſto de quo vide etiã per Bal.in.l.tercia.S.ſubtilius.ff.de condic.
ob eauſam vbi aſſignat rõeʒ circa hoc de quo aliquid etiã poſuit
Bar. in.l.ſi pꝛocuratoꝛ ⁊ in.l.cum in coꝛpus.ff.de acquir.re.do.
2 do. meus Alex.de Imo.in.li.ff.de officio pꝛocu.ceſar.in apoſtil
lis ſuis ad Bart. ibi vbi tamen veriſſime loquutus eſt vbi etiam
ponit quid ſi debet tranſferri ex poteſtate legis an erroꝛ in cauſa
impediat eius tranſlationem vt ibi per eum in pꝛima col. in pꝛin.
æ in fine ad quem me remitto ⁊ non pono tex. cuʒ infra pꝛoxime
poſuerim in alio tamen pꝛopoſito vt videre potes.
Blo.in.l.eius qui in verbo ignoꝛaſſent in fine.
Kay. ⁊ Bal. bic dicunt iſtam glo.eſſe ſingularem ad hoc ꝙ
delegatus iudex ignoꝛans moꝛtem delegantis ante litem conteſta
tam ſi tulit ſententiam poſtea non valet vt ibi per eos cum quibꝰ
ſto cum alias hic legendo dixerim de hoc ⁊ etiã in.l.⁊ quia.ff.de
iuriſd:omn.iudi.vbi eſt locus pꝛopꝛius ⁊ ad ibi dicta me remitto
pꝛonunc. Uno ſolo addito q; delegatus ante litem conteſta⸗
tam non poteſt abſoluere ab obſeruatione iudicij ſm Bal.in. l. cõ
ſentaneum. C. qũo ⁊ qñ iudex per tex.in.l.ſi reus paratus.ffde p
cura. De cuius tex. intellectu alias dixi in pꝛimis interpꝛetati
onibus noſtris ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ dico ꝙ hu
iuſmodi delegatus ante litem conteſtatã non poteſt aliquid facer
Hm Bal.in. d.l.ſi reus ⁊ moder.i.c.ſigniſicatiue in teꝛcia col.extra
de appel. niſi eſſemus in turbantibus eius iuriſdictioneʒ vel in cõ
tumace citato ab eo quẽ põt cõdemnare vt.c. pꝛimo extra vt lite
pendente ⁊ in.c. de cauſis extra de officio deleg.⁊ in. c.tue extra vt
lit. non conteſt. ⁊ per Inno. in. c. ſepe extra de appel.et Inno. in. c.
conſuluit extra de offi. delega.ad quem me remitto et pono glo.
de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. —
CIgnoraſſent ⁊c.in verſi.Sed iudicis delega
ti ſententia non valet ſi eſt moꝛtuus delegãs an
te litem conteſtatam licet ignoꝛet vt ſupꝛa de iu
riſdi.omni.iudi.l.⁊ quia ⁊c.
L. Cum fundus..ſeruum tuum. HBald. bie dicit
ſſtum ter. eſſe ſingularem ad hoc ꝗ dñium tranſfertur in accipiẽ
lem ex traditione ſibi facta pp tituluz qui cõſiſtit vere in perſona
alterius vt ibi p eum cum quo ſto pꝛo quo facit tex.in.l.ſi filij tui
C. de dona. inter virum ⁊ vxo.cum ibi not.per Bal·et in.l. multů
vbi etiã per Bar. C. ſi quis alteri vel ſibi vbi drĩ q dñium tranſ
fertun etiã in ementem nomine alterius ſi traditio fiat ipſi emen
ti ſecus ſi fiat traditio illi pꝛo quo fit emptio vt ibi ꝑ eos ad quos
me remitto de quo alias hic legendo dixi ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ

non ero niſi ꝙ allego do. meum Alex. de imo. in ſuo con ſilio pᷣ in
ba col. in. xiij. col.in quinto volu. vbi ponit an lex vel ſtaturũ poſ
ge ineiturere dr we poſſeſſio tranſferatur abſq; traditione
icio non eſt ad quem me remitto ⁊ pono text.ipſum.
ius verba ſunt hec. . Meipcun C

C Seruum tuum impꝛudens a fure bona fide
emi:is ex peculio quod ad tepertinebat homi/
nem comparauerat:qui mihi traditus eſt. Sa/
binus ⁊ Caſſius poſſe te mihi hominem condi
cere aiunt: Sed ⁊ ſi quid mihi abeſſet ex nego
tio:quod is geſſiſſet inuicem me tecum acturuʒ
⁊ hoc verum eſt ⁊c.

Glo.in.l.eius qui in pꝛouinciam. Joha. cremo.⁊
Bal. etiã hic dicunt iſtam glo.eſſe ſingnlarem ad hoc ꝙ ſicut per
ſeruum alienũ vel per liberam perſonã bonafide poſſeſſam acqr
nobis actio ex re noſtra.ita etiqᷓ acquiritur ꝑ eos hereditati iacen
ti vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ hoc non eſt
mirumiquia hereditas iacens repꝛeſentat defunctũ non aũt here
dem futurum vt in. l.ſi ticio..ſi eo ⁊ hoc ibi voluit Bar. fl. de leg.
Po.⁊ in.l.cum hereditas ⁊ boc ibi voluit etiã Bart.C. depoſiti ⁊
in.l.hereditas.ff.de acquir.rerum domi.⁊ in.l.moꝛtuo. ff. de fide
iuſſo.⁊ voluit Bal.in Be a. C.de ſuceſſo.edi. Et etiã hdr̃itas
iacens tenetur ſtare colono ſicut heres ſᷣm Bal. in.l.emproꝛez in
fi.C. locati.Et etiã currit in penas ex cõtractu ipſius deſuncti pᷣm
do. meum Alex. de Imo. in.l.ad diem. ff. de verbo. obli.in pꝛima
col.⁊ eundem bal.in.d. Heca. de ſuceſſo.edi. vbi etiã dicit ꝙ cur
runt tempoꝛa continua cõtra eam. ſed non vtilia. Et ideo non eſt
eſt mirum ſi per ſeruũ acqjr ei vt hic in tex.cum glo. noſtra. Ta/
men ſcias ꝙ in ea non cadunt ea que ſunt facti ſm Ange.in cõſi.
cclxxv.⁊ contra eam poteſt perueniri ad pꝛimũ decretum ſᷣm do
meuz Alex. in.lſi i conſtante..ſi exheredato.ffſolu.mat.iĩn pꝛima
col. vbi etiã dicit ꝙ pꝛeſcriptio cepta contra defunctũ poteſt perfi
ci contra eam iacentem.ad quem me remitto ⁊ pono glo. de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec.

L.Eius qui in verſi.Quod ſi ſibi dari ſtipula/
tus eſſet: dicendum eſt hereditati eum acquiſi/
uiſſe ſicut enim nobismet ipſis ex re noſtra per
eos qui liberi vel alieni ſerui bona fide ſeruiunt
acquiritur nobis: ita et hereditati quoqʒ ex re
hereditaria acquiri poteſt.

L. Non omnis.ꝭ.ſi pupillus. Bald hic dicit iſtum
tex.eſſe ſingularem etiã in alio videlicet ꝙ q;diu extat res cogno
ſci litis vel diſcretibilis non dicitur facta conſumptio ad concilian
dum mutuum vel ſolutionem etiã ſi per mille manus poſtea per
veniat vt ibi per eum cum quo ſto nec pono iſtuʒ tex. cum ſupꝛa
eum poſuerim injalio pꝛopoſito ſingularem m eundem bal.
L. Eius qui. Scribentes hic maxime Bal. dicunt iſtuz
tex. eſſe ſingulareʒ ad hoc ꝙ heres neceſſarius inſtitutus non de
ſinit eſſe neceſſarius per dationem coheredis extranei ⁊ plus di/
cit ibi bal. ſi non adit hereditatem pꝛiuatur vt in.l.cum quida ʒ
C. de neceſſar.here.inſti.cum quo ſto quia text.iſte optime pbat
hoc. ¶Uno ſolo addito ꝙ aliud eſt in ſuis heredibus nam de
ſinunt eſſe ſui per dationem coheredis extranei vt in l.ſi frattis ⁊
hoc ibi volunt ſcribentes maxime bar.bal.⁊ Pau. de caſtr. C. de
iure delib. ⁊ bar.in.l.ſi poſtumos.5.. ff. de libe.⁊ poſtu. ⁊ bar. in
l. ſi pꝛo herede. .papinianus. ff. de acquir. here. bal. in. l. poſt adi
tam. C. de impub. ⁊ alijs ſubſti.?⁊ idem bal.in.l. defunctus.C. de
de legiti. heredi.?⁊ Pau.de caſt. in conſi.ccclij.⁊ do.meum Alex. ð
Imo.in.l.qui liberis..ſi plures in vltima carta.ff.de vul.⁊ pupil.
⁊ in.lfilius qui patri eo.titu.⁊ in.l.ex duobus..⁊ ſi cõtratabul.
eo.titu.ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo modo agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
L. Eius qui in verſi.poſt aditam vero heredita

tem a cohberedibus non eque idem dici poteſt
vtiqʒ ſi ſciuerint eum coheredem ſibi dati quo
niam tunc non poſſunt videri bone fidei poſſeſ/
ſores eſſe qui nec poſſidendi animũ baberent ꝙ
ſi pꝛoponat᷑ coheredes eius id ignoraſſe ꝙ foꝛ
te ipſi quoqʒ ⁊ ex neceſſarijs fuerint põt adhuc
idem reſponderi quo quidem caſu illud eſt ven

turũ vt ſi ſue condictiõis coheredes iſte Jeruns
. j.

habeat inuicem bona fide ſeruire videantur ⁊c.

L. Eius qui in verſi. ꝙ ſi ſibi. Bal hic diit iſtum
tex:eſſe ſingularem ad hoc ꝙ hereditas videtur iacens pao paris
bus ſocioꝛũ quando vnus ſolus adiuit eam ⁊ alij non ſic here
ditas poteſt pꝛo parte iacere ⁊ pꝛo parte non vt ibi per eum. Ta
men intellige boc ſane in extraneis ſed in ſuis non eſt dare heredi
tatem iacentem vt in.l. cum hereditas ⁊ hoc ibi voluit bald. K. de
poſiti ad quem me remitto ⁊ non pono text.cum ſupꝛa pꝛoxime
poſuerim in alio tamen pꝛopoſito pꝛout videre potes.

L. Eius qui.S.fi. Bal ·bic dicit iſtum tex. eſſe mirabi
lem ad hoc ꝙ plures poſſident ſe inuicem vt ibi per eum cũ quo
ego non ſto quia iſte tex. mibi non pꝛobat hoc ſi bene ponderetur
2Z ſubtiliter nam loquitur per verbũ denotans impꝛopꝛietateʒ vt
ibi in verſi. inuicem deſeruire videãtur ⁊c. Quod verbuʒ videat̃
denotat fictionem vt in.l.tercia.S. cum igitur.ff.de vi ⁊ vi armata
cum ſimilibus. Pꝛeterea conſidero aliud ꝙ verũ eſt ꝙ plu
res poſſint ſibi inuicem ſeruire. Sed hoc non eſt poſſidere ſe inui
cem loquendo in terminis poſſeſſionis nam poſſeſſio babet in ſe
ius ⁊ factum vt in.l.i.:P.cum ibi nota. ff.de acquir.poſſeſ. Sed
ſeruire habet in ſe merum factũ ⁊ nibil iuris ⁊ hoc modo loquiĩ
iſte tex. ⁊ ſic ego intelligo eum. Cuius verba ſunt hec.

L. Eius qui ⁊c.in verſi. Reſpõdeo illud eſſe vẽ
turum vt ſi ſue condictionis coheredes iſte ſe er/
uus habeat inuicẽ bona fide ſeruire videant᷑ ⁊c.

L. Finali.s.finali. HBal.hic di:it iſtum tex.eſſe notandũ
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ libellus debet foꝛmari ex foꝛma ⁊ natura cõ
tractus vt ibi per eum cum quo ſto pꝛo quo facit glo.notabilis in
l.ſi vnus.S. ⁊ generaliter.ff. de pactis que dixit ꝙ libellus cõceptꝰ
ad ſpetiem in obligatione generis eſt ipſo iure nullus vt pote qui
non eſt ex natura contractus vt ibi per eunʒ ad quem me remitto
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Si ego..labeo ait cum decem dari ſtipula/
tus ſis ideo non poſſe te decem dari opoꝛtere
intendere quia etiã reum locuplectioꝛeʒ dando
pꝛomiſſoꝛ liberari poſſitqʒ ſcilicet ſignificat nõ
eſſe cogendum euʒ accipere iudiciuʒ ſi reum lo/
cuplectem offerat ⁊c.

Glo.in.l.finali.in verbo cogendum ⁊c. in fine.
Scribentes bic maxime bal.dicunt iſtam glo eſſe ſingnlarez
ad hoc ꝙ debitoꝛ carceratus non poteſt exire de carcere niſi ſol /
uat etiaz ſi velit dare fideiuſſoꝛem ⁊ ſic cogitur ſoluere pꝛeciſe vt
ibi per eos. Tamen inte lige hoc eſſe verum niſ fuiſſet incarcera
tus ob ſuſpitionem fuge quia tunc debet relaxari ſideiuſſoꝛibus
vt in.l.ſi fideinſſoꝛ. .ft.cum ibi plene nota.ff.qui ſatiſ.cog. ⁊ poſu
it bar.in.l.ſi victum.ff. de re iudi. ⁊ bar.in.l.i.ff.ð cuſto.reo.⁊ bar.
in. l.a.ff.de publi.iudi.⁊ Ange.in.l.Fᷣa.C. de exbi.reis ⁊ Ange.in
l.nemo carcerem. C. de exact.tri.li.x.⁊ Ange.areti. in ſuo libello
maleficioꝛũ in verbo ſumma ⁊c.⁊ do.meus Alex.de Imo.in.l.ſi
ab arbitro in.i. col.ff. qui ſatiſ.cogan. ⁊ etiã in.l.neq;.. fi.ff. de in
ius vocan. ⁊ Caul.de caſtro in ſuo conſi.xxxix.incipiẽ. In cauſa
capture vc. in pe. col. ⁊ ego alias legẽdo dixi in. d.l.neq;. .fi. poſt
alios docentcs ibidem ⁊ maxime do.meum ad quos me remitto
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CCogendum ⁊c.in verſi.Sed non liberaretur
dando fideiuſſoꝛem vt infra de conſti.pec.l.ꝓ
miſſoꝛ in fine. Nam creditoꝛi ſatiſfieri debet
quemadmodum voluit vt.C.de pigno.actio. ſi
rem. S. omnis ⁊c.

De iureiurando.

L. Tercia in pꝛincipio. Bald. hic dicit iſtum text. foꝛe
ſingularem ad hoc ꝙ licet pꝛocuratoꝛ tuus cuʒ quo ego litigo di
catur aduerſarius meus vt in.l.ſi ſine.S.pe.ff.de inter rog.actio.⁊
in.l. pꝛima. C. de pena iudicis qui male indicauit.· Tamen non di
citur pꝛopꝛie conueniri ſed reus eſt ille qui dicitur pꝛopꝛie conue
nixe vt ibi per eum.
lectu iſtius tex. qui mihi non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põde
retur nam non loquitur in conueniendo ſed in agendo ⁊ in termi
nis edicti pꝛetoꝛis circa delationem iuramenti ⁊ ſic in actu ſtricti
iuris pꝛout videre potes ex eo. Unde quis dicatur pꝛopꝛie ad/
uerſarius poſuit Inno.in.c.cum inter extra de exceptio. ⁊ bal. in
l. pꝛima in tercia col.C. qui admit. vbi dicunt ꝙ ille eſt cum quo
quis litigat ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo agimus.Cu

Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intel

ius verba funt het.
L. Ait pꝛetoꝛ ſi is cum quo agetur condictiõede
lata iurauerit eum cum quo agetur accipere de/
bemus ipſum reum nec fruſtra adicitur condi/
ctione delata ⁊c.

BGlo.in.l.naʒ ⁊ poſtea in.S.pe.in verbo parit ⁊c.
in fi. Bal. bic dicit iſtam glo.foꝛe notandam ad hoc ꝙ pꝛocu
ratoꝛ in rem ſuam non acquirit dño actionem nec exceptionc ali⸗
quam vt ibi per eum cuʒ quo ſto pꝛo quo facit ꝙ notatur in.lfi
§. ticius. ff. de condi. indebi.cum ibi not per alios ⁊ etiam per me
maxime in fis interpꝛetatiõibus noſtris ad quas me remitto ⁊
pono glo. de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.
C Parit ⁊c. in verſi. Dic ergo ibi dicit de dire
cta hic de vtili ſecundũ Ndarti. vel dic ibi fuit
pꝛocuratoꝛ in rem ſuam ⁊c.

L. Nam ⁊ poſtea.S.pe. Bal. hic dicit iſtum tert. foꝛe
ſingularem ad bhoc ꝙ licet alias pꝛocuratoꝛ ſtipulando vel contra
hendo debeat concipere verba in perſonam ſuam pꝛopꝛia vtin..
quecunqᷓ;ᷓ.ff.de actio.⁊ obli.⁊ in.l.ſtipulatio iſta..ſi ſtipuler ff ð
verbo.obli.tamen in iudicio non eſt ius qũocũq; verba concipi/
at etiã ad acquirendam obligationem dño vt ibi per eum cũ quo
non ſto quia tex. iſte bene ⁊ ſubtiliter ponderatus non pbat hoc
nam ibi non apparet qũo verba conciperentur. Et illa verba mi
hi dari ſunt verba iuriſcõſulti. Uel ſumus in mã in qua non
poſſunt concipi verba aliter niſi in perſonam dñi.cum pꝛocurato
ri nibil debeatur vnde ego intelligo in caſu in quo cõcipiat in per
ſonam ſuã pꝛopꝛiã dum faciat nomine dni ſui cuʒ omnino ſit pica
⁊ oꝛganum domini ⁊ hoc modo ego intelligo iſtum textum. Cu/
ius verba ſunt hec.

CJuſiurandum defenſoꝛis vel pꝛocuratoꝛis
rei aduerſario delatum pꝛodeſſe ⁊ exceptioneʒ
dom ino parere Julianus ſcribit: Ideʒ ergo di
cendum erit ⁊ ſi datus ad petendũ pꝛocuratoꝛ
reo deferente iurauerit:dari mihi opoꝛtere.naʒ
actionem mihi parit ⁊c. 8

Glo.in.l.nã ⁊ poſtea ĩ pꝛin.in ver.exceptiõi ⁊c
Bal.hic dicit iſtam glo.eſſe valde notandam ad hoc ꝙ; nega
tio ſimpliciter non dicitur exceptio nec replicatio cuzʒ quo ſto quia
glo. clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatiõe niſi addo
vnum verbum ꝙ negatio etiaz non dicitur defenſio 'm eundem
HBal.in.l.ſi quidem.C. ↄe exceptio. vbi dicit ꝙ ſi ſtatutũ excludit
bannitũ a defenſione non intelligitur euz excludere a negaliõe vt
ibi per eum ad quem me renutto ⁊ pono glo. de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.
CExceptioni ſcilicet iuſiurandi admiſſo inte
rim actoꝛe pꝛopter ambiguitateʒ donec reus
bat ſe iuraſſe. AUel dic exceptioni ideſt replica/
tioni:ſed cum nil ponat qui replicat non pꝛoba/

bit:ſed qui excipit ⁊c.

L. Juſiurandum ⁊ ad pecunias in pꝛincipio.

Bal. hic dicit iſtuʒ tex. foꝛe ſingularẽ ⁊ ꝙ nemo alius ipſuʒ
notat eo excepto ad hoc ꝙ exceptio poteſt opponi etiam per ver/
ba dubitatiua puta quia dico credo me non teneri vel ſimilia. vt
ibi pꝑ ej. Pꝛo facit tex. in. l.ſi debitoꝛ ff.de petit. hered. in
liſi qui inficiatus cum ſimilibus.ff.depoſiti ⁊ ita teneo. Uno
etiã addito ꝙ ſufficit q exceptio pꝛeſumptiue coneludat m bar.
in. l.i. ⁊ in.l. a.ff. de excep. ⁊ Bal.in.l.edita in añpenul col. C. de
eden. ⁊ Ange. in ſuo conſulxi. ⁊ illuſt. do. Sranciſ.areti in ſuo coſi⸗
xxxxviij.vbi dicit ꝙ ſufficit narrare factũ ex quo reſultet exceptio
etiam ſi non opponatur ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo
agimus. Cuius verba ſunt bct.
E. Juſiurandum ⁊ ad pecunias ⁊ ad omnes ſes
locum habet:etiã de operis iuſiurandum defer
ri poteſt nec de iniuria queri aduerſarius poteſt
cum poſſit iuſiurandũ referre. Quid tamen ſi
ideo dicat reus ſe liberatum quoniã ſtichũ que
pꝛomiſerat putat deceſſiſſe nõ erit tutus per re/
lationem ⁊ ideo ex hac cauſa putat .lbarcellus
⁊ recte aut remittendũ ei iuſiurandum: aut ſpa/

cium dandum vt cercioꝛetur ⁊ ſic iuret ⁊c·

ulininunen .
Aſduliinn une
imam ii eraran
emnie,
nagmlanman ooner
emtanbteiſbtt
Akrthniftifgnn d:nn
aſtuetfetimn ehe
