vel in eccleſia vel alijs perſonis pꝛinilegiatis que ſi cõtrabunt ſine
ſolemuitate requiſia a iure poſſunt ceſſare a contractu alters inui
to ᷣm Bar.in.l.ſi alienã.fj.ſolu matri. v bart.in.l.inbemus.ꝭ.pꝛi
mo. ⁊ bar.in aute.hoc ius poꝛrectii.C.de ſacroſa.eccie.⁊ Paul.
de caſtro in ſuo conſilio.cxxxvi.ad quos me remitto ⁊ pono lex.
de quo agimus. Cuius verba ſunt bec.)
L.Qui Romae pecuniam mutuã acceꝑat ſoluẽ/
dam in longinquã pꝛouinciaʒ poſt menſes tres
eamqʒ ibi dari ſtipulanti ſpoponderat: ⁊ poſt
paucos dies Romae teſtato creditoꝛi dixit pa/
ratuʒ ſe eſſe Romae numerare detracta ea ſum

ma quã creditoꝛi ſuo vſurarũ nõie dederat ⁊c.

Glo.in.l.qui rome in pꝛin.in verbo obtulerit ⁊c.
circa mediXãũ. Scribẽtes hic maxime bald.dicũt iſtam gloſaʒ
eſſe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ pignus non põt dari vt nõ poſſit
exigi. alias videtur fieri in fraudeʒ legis cõmiſſoꝛie ⁊ vr̃ ẽe potiuſ
alienatio vt ibi per eos cum quibus ſto. quia glo.clara eſt ⁊ non
eget alia mea noua declaratöe· Niſi æꝙ addo nũc vnũ ꝙ idem
eſt vbicunq; pignus datur ꝓ tanta quãũtitate vt non ſit veriſimi/
le poſſe lui.nam vicitur potius alienatio qᷓ; pignoꝛatio vt in.l.qui
habebat ⁊ ibi nota.ff. de lega.iij.⁊ in.l.legatca..fi.⁊ hoc ibi voluit
bar. ff. de ſuppelle.lega.⁊ in.l.ſtatu liber in fi.ff.ad.l.falci.⁊ voluit
etiam bar.in.l.in quoꝛũ.ff.de pigno.⁊ Cy. ⁊ bal.in.:.fi.C.de rebuſ
alie. non aliena.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. . ..
CObtulerit ⁊c. in verſi. Iteʒ quid ſi dedit pig/
nus vt loco vſurarũ creditoꝛ fructus caperet pa
cto vt non liceat luere in eo anno. Reſpõdeo nõ
licet ante.ſecus ſi cõueniſſet in perpetuũ ſoluere

quare non valet.quia magis alienare qᷓʒ obliga
re videtur ⁊c.

Z. Qui Rome. .. calimacus .· Scribentes bie T
maxime bal. dicũt iſtum tex.elſe ſingul.ad boc ppoſitũ ꝙ nun/
cius poteſt conſtitui generalis ve ibi per eos cum quibus ſto.
Uno addito ꝙ idem voluit etiã bar.in.l.qui autẽ. .cõſtitue
re.ff. de conſtitu. pecu. ⁊ bat.in.l.certe..paimo.ff. de pcatio.v in. l.
pomponius in fi. ff. de negot. geſt. ⁊ poſuit etiã aliquid bal. in. l. fal
ſus in bſa colũ.C. de furtis ⁊ bar.in.l.multũ.C.ſi quis alteri vel ſi
bi. ⁊ do.meus Alex.de imola in.l.ſi ꝓcuratoꝛ.ff.de pꝛocurato.in

apoſtil.ſuis ad bar.ibi ⁊ ẽt vide ꝑ do.mei hic in natiafaln hi
i

ponit aliquas differẽtias inter peułatoꝛẽ ⁊ nunciũ ad quem me
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt bec.

Callimacus mutuã pecuniã nauticaʒ recepit
a Stico ſeruo Seij in pꝛouincia ſyria in ciuita/
te Berite vſqʒ ad bꝛetenſiuʒ: idqʒ credituʒ eſſe
in omnes nauigij dies ducentos ſub pignoꝛibꝰ
⁊ ex ypotecis mercibus a Berito comparatis:
⁊ bꝛeten ſium pꝛoferẽdis.⁊ quas bꝛetenſio em/
pturus eſſet:⁊ per nauem berito vecturus conue
nitqʒ inter eos vti cum Calimacus bꝛetenſium
pueniſſet:inde intra idus ſeptembꝛis quae tunc
pꝛoxime future eſſent aliſs mercibus emptis ⁊
in nauem miſſis:ipſe in ſyriam per nauigiũ pꝛo
ficiſcatur.aut ſi intra diem ſupꝛaſcriptam nõ re
paraſſet merces: nec nauigaſſet de hac ciuitate
redderet vniuerſaʒ cõtinuo pecuniã quaſi perfe
cto nauigio:⁊ pꝛeſtaret ſumptus omẽs ꝓſequẽ/
tibus eam pecuniã:vti in vrbem Romã eam de
poꝛtarent:eamqʒ ſibi recte dari fieri: ſic inter/
roganti ſtico ſeruo Lutij titij pꝛomiſit Calima/
cus:ſed cum ante idus ſupꝛaſcriptas ſᷣm cõuen
tioneʒ mercibus in nauẽ poſitis cum Erote con
ſeruo Stici quaſi in pꝛouinciã ſyriam puenturꝰ
enauigauerit. Queſitũ eſt naue ſubmerſa:cũ ſᷣm
cautõeʒ Calimacus merces Berito ꝑferendas
in nauez miſiſſet eo temꝑe quo iam pecuniã bꝛe/
tenſio reddere Rome perferendam deberet:an
nihil poſſit Herotis conſenſus:qui cũ eo miſſuſ
erat: cuiqʒ nibil amplius de pecunia ſupꝛaſcrip
ta poſt diem cõuentõis pmiſſum vel mãdatum
erat:q̃ʒ vt eaʒ pꝑceptã Romã perferrẽt: ⁊ nihilo
minus actõe ſtipulatus Calimachus ð pecunia
domino Stici teneat᷑. Reſpon.ſecundũ ea quae
pꝛoponerentur teneri. Item quero ſi Calimaco
poſt diem ſupꝛaſcriptã nauigãte PHeros ſupꝛa/
ſcriptus ſeruus cõſenſerit:an actõeʒ domĩo ſuo
ſemel acquiſitam adimere potnerit. Reſpõ.nõ
potuiſſe:ſed foꝛe exceptõilocum: ſi ſeruo arbi/
trium datnʒ eſſet eam pecuniã quocunqʒ temꝑe
in cõuentum locum reddi ⁊c.
L. Ex ea parte.S. pꝛimo. Jac. de are. ⁊ ẽt alij docen
tes hic dicũt iſtum tex. foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitum ꝙ pena poõt
deduci in ſtigulatõem ſub condictõs ſi ꝓmittẽs imala faciat vel vi
tio non abſtineat vel non caueat vt ibi per eos.De quo alias hic le

ge do de hoc dixi poſt alios.⁊ ideo nõ me extendo. Niſi ꝙ pono
tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec:

Mulier ab eo in cuius matrimoniũ cõnenie/
bat ſtipulata fuerat ducenta ſi concubine tẽpo/
re matrimonij conſuetudinẽ repetiſſet:nihil eſſe
reſpõdi cur ex ſtipulatiõe quae bonis moꝛibus
concepta fuerat mulier impleta condictione pe/
cuniam aſſequi non poſſit ⁊c.

SGloſa finalis in.l.triticum. Seribentes bic ⁊ ma
xime Bal. dicſt iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ſicut
traditio ſine cauſa non tranſfert dominiuz.vt in.l.nunqᷓ; nuda cũ
ibi not. ff. de acquir.rer. domi. ⁊ voluit Specu.in tin de pꝛocurat.
in pꝛin.⁊ not.in.l.traditõibus. C. de pactis quã legẽ ego babui in
punctis. Idem eſt ſi traditur cũ cauſa determinãda in futuruzʒ
que non determinetur.nam nihil oꝑatur quo ad dominij tranſia
tionẽ vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ iſta glo.
ſeruit nobis etiã in alio.ſ.vt hoc ꝓcedat etiã ſi non ſit facta deter
minatio cauſe pꝛopter iuſtuʒ impedimentũ interneniens ex parte
illius qui volebat determinare tituluz ⁊ xauſaʒ traditõis vt ibi g

glo. bene ponderatã.Cuine vet ba foꝛmalia ſunt hec⸗
Vigdetur ⁊c.Idem eſt ſi nudam traditiõeʒ f⸗
cio poſtea determinaturus titulum ⁊ cauſ. er
ditionis.⁊ aliqua ex cauſa impeditus id fecero.
Uarti.⁊ facit infra eo.l.ita ſtipulatus. 2 ſup .
de vſufruc.l.quod in ſtipulatõe.⁊.C. de dot. 3
Nicſl pann Xc. d.,
Si ſic ſtipulatus fuero. bS
Bal. dicũt inan⸗ tex. foꝛe ſingul. ad hoc ofer Eim⸗ ime
hoc modo per te ꝓmiſſoꝛeʒ non fiefi quomin⸗ eligam hom
ex hijs quos habes electio eſt ſtipulantis vt ibi inem
ſto ſimpliciter. quia tex.optime pꝛobat hoc.net eget alis mea g
interpᷣtatõe.⁊ alias hic legendo dixi de hoc.ides p nunc e io⸗ r
ero.ſed pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt kecs ſin
L. Si ſic ſtipulatus fuero per te nõ fieri quomi

nus hominẽ ex hijs quos habes ſũmaʒ electio
mea erit ⁊c.

loſa in. I.venditoꝛes in verbo agnituros ꝛc

Scribentes hic maxime Bal. dicũt iſtam glo. foꝛe ingularẽ
4 * .foꝛe ſin
ad hoc pꝛopoſilũ ꝙ venditoꝛ cauens emptoꝛi de enictõe tcdere,
ſumptus quos emptoꝛ fecit in lite ſibi mota etiam ſi emptoꝛ obti

nuerit in ea lite. x q ꝓmiſſio iſta intelligit de expenlis que in it

facte ſunt non alias vt hic per eos cum quibus ſto ſimplici
alias de bijs latins hic dixerim poſt alios decẽtes e aenuz
me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſant bec.
CAgnituros ⁊c.quid ſi nõ eſſent pmiſſi tales

ſumptus in cauſa licet res nõ ſu euicta. Reſpo

deo poteſt dici ꝙ nihilominus p̃ſtari debent :
ſi non ſint pꝛomiſſi.quia ⁊ hoc ſic intereſſe yt ſu
pꝛa de libe. lega.l.penulti.⁊c.

Q. Julianus. 5. finali. Sceribẽtes bir maxime Zecs.
de arena dicũt iſtum tex.eſſe notãdum ad boc ppoſitũ ꝙ ſi vendi
di tibi rem quã tu donaſti Ticio r ab eo euincat non ſum obliga
tus Ticio de euictõe vt ibi per eos cum anibus ſto. Pꝛo qui/
bus eſt etiã glo.in.l.ſi pꝛo re pupilli.ff de euictio.Et boc etiam vo
luit ibi Bar. dicẽs hoc eſſe veꝝ quãdo res fuit donata ſimplxeit⸗
ſecus autẽ ſi donaſti rem ⁊ omne ius cõpetens ⁊ cõpetitur rõne
rei vt in.lłſſi res.ff.de euic. Et ideʒ efſet dicenduz ſi talis dona/
tarins eſſet effectus ꝓcuratoꝛ in rem ſuaʒ. vel eſſent ei ceſſa iura
cum ypotheca bonoꝝ donatoꝛũ per tex.in.d.l.ſi res. De quo po/
ſuit ẽt Bar. in hac.l.inlianꝰ.S.fi.ad quẽ me remitto ⁊ pono text

de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CQui funduʒ ſibi aut Licio dari ſtipulatur q̃
uis fundus Licio traditus ſit nihilominus pete
re funduʒ poteſt vt ſibi de euictõe ꝓmittat᷑.naʒ
intereſt eius qui mandati actiõe funduʒ receptu
rus ſit a Licio.ſed ſi donatõis cauſa Ticium in
terpoſuit dicetur traditione pꝛotinus reum lib
rari ⁊ cetera.

Gloſa in.l.cum filius. in hac. Sectibentes bie
maxime Bal. dicũt iſtam glo.eſſe ſingul.ad boc ppoſituz e quis
pᷣſumitur ſemꝑ recoꝛdari contractus in quo interfuit vt ibi ʒ eos
cum quibus fto. Uno addito ꝙ nedum pᷣſumitur quis me
mo cõtractus in quo fuit pᷣſens ſed etiã eoꝛum omniũ que alias
ſciuit vt eſt glo.in.l.qui ſanduz. .ſeruꝰ.ff.ꝓ emptoꝛe.⁊ volnit ẽt
SBar.in.l. filio in pꝛin. ff. de alime. ⁊ ciba.lega.licet glo.volnerit con
trariũ in.l.conſenſu. Csde repu.⁊ non bene. contra quaz facit do
ctrina buius glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CIn hac ſtipulatõe neqʒ per te neqʒ ꝑ heredeʒ
tuũ fieri per heredeʒ fieri videtur quauis abſit
⁊ ignoꝛet. ⁊ ideo non facit quod fieri ex ſtipula
tu opoꝛtet ⁊c.

E. In cõuentionalibus in pꝛinc. Serlbeſtes hie
maxime Bal. dicũt iſtum tex. eſſe notanduz ad hoc ꝓpoſilum
in cõtractibus certa foꝛma celebꝛãdis vt eſt in venditoe gabellan
ſeu datioꝛũ non poteſt aliquid addi vel minui vl bic per ees cum
quibus ſto ſimpliciter cum alias de hijs legẽdo bic late dixerim

per eos cu quibuſ

cmulini

puen
Vrlar iſtcnn
ſuas
Ppemi ie
We , ⸗
Müſeielen
G ſi liſe een
Padnuccat
n hn e pun
uiiſier Gn
il n e an e⸗
zuln a il aeesen
peitnt in el⸗
n ne hen⸗
. eciin
lin eg eci0ifl
nmr n
NsN ſnc

ſannis

t entmnin
atnmeni
Piriſnntünnt
miumniitſmin

lvie
hnarot.
NMtnbuoremm

tilpin getenttui4
Attnitet ierttünlrnl

imtiuttulfeninns is
tatinniinainnſt ur

RtNiNNntiNN in
FEEObututittCai
rgargeſn nkinhen
Mdariteedturde
tti
(Slariruſtunmr
iiſbingdmipemeniur
liriſairiiuer
Almnmein
atg e
nfilterrntgeen

———¶—

¶plirlinmiinla
v mt mmnuzſinnue,
rup in hh Naicir ninr in
as aandii füign
vtilanlliwtisaiiliini
rii a ide pinpN
2*
vehuei nit e
—
—
— aanimn mmuin
Bua kiu nnli unii
am miſin
Nam ms lun n ll ⸗
e wiußn tuni
e ahin ic in⸗

? ideo pꝛð nũe non me extenda niſi ꝗ; pono text.de quo agimus.
Cnins verba ſunt hec. .
L. In cõuentionalibus ſtipulatiõibus cõtractui

foꝛmã contrahentes dant enimuero ⁊c.

L.finali.S.ſi inter eos. Pocentes hic maxie Bal. di
tunt iſtum tex.eſſe ſingularẽ ⁊ vnieũ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ impol/
ſibile ſimpłr poteſt deduci in obligatiõem ſi hominis permiſſiõe
deducitur ad poſſibilitatẽ vt ibi per eos cum quibus ſio ſimpłr.
quia tex. iſte optime pꝛobat boc. Et ponit exempluz ex quo pꝛo/
batur cõciuſio pᷣdicta.⁊ ita teneo. ¶U Ino ſolo addito circa im/
poſſibilitatẽ in actu quando vitiet ⁊ quando non poſuit Bart,. in
lpꝛima.ff. de condi.inſtitu.⁊ HBal.in.l.vnica in decima oppo.C.
de bijs que pene nomi.⁊ Bal.in.l.ab adminiſtratõe.C. de lega.⁊
HBal.in.c.ac hec in titu.hic finitur lex Coꝛadi in vſibus fendoꝛũ⸗.
Bal.in ſus conſil.incip.In xpᷣi nomine amẽ. In pꝛimis ⁊c.ad
quos me remitto.⁊ pono tex.ð quo agimꝰ. Cui⸗ verba ſunt bec
Si inter eos qui Romae ſunt talis fiat ſtipu
latio hodie Cartagine dare ſpõdes.Quidaʒ pu
tant non ſemper videri impoſſibilem cauſaʒ ſti/
pulatiõis.quia poſſit contingere vt tam ſtipula/
toꝛ qᷓʒ pꝛomiſſoꝛ ante hoc tempus ſuo quiſqʒ di
ſpenſatoꝛi notũ fecerit in eũ diem futurã ſtipu/
lationẽ ac demãdaſſet pꝛomiſſoꝛ ideʒ ſuo diſpẽ
ſatoꝛi vt daret.fſtipulatoꝛ autẽ ſuo diſpenſatoꝛi
vt acciperet. Quod ſi ita factũ fuerit poterit va

lere ſtipulatio ⁊c.
De ſtipulatione ſeruoꝛum.

Gloſa in.l.pꝛima. Ange. Raph. cuma. ⁊ Paul. ð caſt.
in.l. ſtipulatio iſta..ſi ſtipuler.. ↄe ver. ob.⁊ ẽt do. Cardi.⁊ Jo.
de imola in.c.accedeus extra de pꝛebend.⁊ etiã do.meus Alexa.
de imola in ſuo conſil.xiij.in. ix. colũ.in pꝛimo volu. incip.An pꝛo⸗
miſſio ⁊c. reputant omẽs iſtam glo.ſingula.ad hoc ppoſitum
ſtipulatio nullo modo valet ⁊ nulli acquiritur actio ex ea ſi ftipu
lantis non intereſt vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpłr. qꝛ alias
legendo de hoc dixi poſt alios in dicto..ſi ſtipuler ad quos me re
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. .
CSi regulariter ⁊c.ſed in pꝛocuratoꝛe diſting
uit Joh. vtruz domino ⁊ non valet niſi ſua inter

ſit ſicut ⁊ ſi cuilibet alij ſtipuletur ⁊c.

LZ. Si ſeruus cõmunis.S.finali. Bald. bie dicit
iſtum text.eſſe ſingularẽ ad hoc ppoſitũ ꝙ ſi dele gatio fit a icui
ſub nomine ppꝛio ⁊ ſub nomine dignitatis magis attẽditur illõ
quod paꝛecedit qᷓ illud quod ſequitur. tamen boc eſt verũ pᷣterqᷓ;
in grauionibus ⁊ in extraoꝛdinarijs. quia videtur potius fcã per
ſone qᷓ; dignitati ſᷣm Specul.in tit.de inſtru.edi.ꝭ.nũc autẽ in ver
ſi.quid ſi ppa v. Et effectus eſt maximus. quia ſi intelligit
ſub nomine dignitatis tranſit ad ſucceſſoꝛem in ea dignitate alias
autẽ non per not.in.ciquoniã abbas extra de offi.veleg: ⁊ ꝑ bart.
in.l.qui liberis.ꝭ.hec verba.ff.de vnlga.⁊ pupil.⁊ Bald.in.i.fi.in
xxvj.qõe.C.de heredi.inſtitu.⁊ per dños de rota in ſua deciſione
ccccxxxix·incip.Suit determinatũ ⁊c.in nouis.ad quos me rmit⸗
to ⁊ peno tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Cum ſernus fructuarius operas ſuas locaſ/
ſet: ⁊ eo nomine pecuniaʒ in annos ſingulos da
ri ſtipulatus eſſet:finito vſufructu domino reſi/
dui tempoꝛis acquiri ſtipulationẽ Julianꝰ ſcrip
tuʒ reliquit:quae ſententia mihi videtur firmiſ⸗/
ſima ratõe ſubnixa.naʒ ⁊ ſi in annos foꝛte quin
qʒ locatio facta ſit.quoniã incertũ eſt vſumfru/
ctuʒ in quem diem duraturus ſit: ſinguloꝛũ an/
noꝛum in inicio cuiuſqʒ auni pecunia fructuario
queritur:ſᷣm quae non tranſit ad alterũ ſtipula/
tio:ſed vnicuiqʒ tantũ acquiritur quantuʒ ratio
iuris permittit.nam ⁊ cum idem ſeruus ita ſtipu
latur quantã pecuniã tibi intra illum diẽ dedero

pulatu ſit habiturus actionẽ. ſi enĩ ex re fructna
rij vel ex operis ſuis pecuniã dederit fructuario
ſi vero aliunde domino queritur ſtipulatio ⁊c.

De nouationibus.

L. Doli. 5F. diuerſum el ſecundo. Bald. bic repu /
tat iſtum tex. ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ licet minoꝛ. xxv.nis
leſus reſtituatur vt in. li. ⁊ ꝑer totũ.ff.de mino. Tamẽ ſi ẽ leſus
in temꝑe quadriennij cõceſſi ad petendaʒ reſtitutoem in integruz
non reſtituitur vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter. quia tex.
iſte optime pꝛobat ho:· Uno ſolo addito ꝙ hoc fallit in caſu
l.fi. C. de repud. heredi. vbi leſus etiam in illo temꝑe quadriennij
poteſt reſtitui.⁊ ita limitari debet iſte tex. Cuius verba ſunt bec.
C Diuerſum ſi iam exceſſit etatem. xxv.annoꝝ
quãuis adhuc poſſit reſtitui aduerſus pꝛioꝛem

creditoꝛem ⁊c·⸗

SGloſa in.l.ſi pupillus..pꝛimo. Bal.bic dici iſta
glo. eſſe notandaʒ tamẽ ᷣm eſj ſuperflus ad hoc pꝛepoſitũ ꝙ de/
bitoꝛ cogitur facere inſtrumentũ debiti ſui crediteꝛi de quo poſu
it Specul.in tit.de inſtru.editio.in.ꝭS.poſtquaʒ verſiciquid ſi ſolui
⁊tc.⁊ glo.in.c.ſigmiſicauit extra de teſtib.⁊ in.lij.in pꝛin.ff.ſoluto
matri.vbi ẽt ponitur vtrũ teneatur hijs facere inſtrm ſi pꝛimum
eſt deperditũ vel coꝛroſum vetuſtate.⁊ per glo.⁊ Srãciſ.ligri. in
l. crographis.ff. de admini.futo. ⁊ glolin.l.ij. C. de diſcufſo. lib. x.
⁊ Bar. in. l.iſi. S. nũc de effectu.ff.de libe.lega.⁊ SGal. in.l.plures
C. de fide inſtru.⁊ Ange.in.l.in omnibus.ff.de iudi.ad quos me
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.
CQui ſub condictione pone exempluʒ vt ſi mo
riar vel antixpᷣus naſcetur vt ſupꝛa de condi.in
debi.l.nam ⁊ ſi.⁊.l.ꝙ ſi ea de iure dot.l.vltima.
T⁊ tunc eſt pura ideſt non cõdictõnalis eſt tamen
in diem.⁊ ideo non poteſt ſtatim agi: nec etiam

fit nouatio ad plenuʒ vt ſupꝛa eo.l.ſi in diem ⁊c
De fideiuſſoꝛibus.

T· Peres a debitoꝛe.S.quod ſi ſtipulatoꝛ ⁊cete.
Hala. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingul. ad hoc ppoſitũ ceſſio
bonoꝛũ debitoꝛis facta in creditoꝛẽ non liberat eius fideiuſſoꝛeʒ.
vt ibi per eum cum quo non ſto.quia iſte tex.bene põderatꝰ non
hꝛobat mihi hoc.ſed loquit᷑ de creditoꝛe miſſo in poſſeſſiõeʒ bõꝝ
debitoꝛis ex pꝛimo decreto.que caſu verũ eſt c fideiu fſoꝛ non li
beratur cum ulla poſſeſſio non tribuat ius ſed merã cuſtodiã rei.
vt in. l.ij. .fi. fj. de acquir. poſſel.v ita eſt hic in tex.iſto in fi.quem
boc modo intelligo. Uno addito ꝙ ceſſio facta cõtra pꝛincipa
lem non cenſet eſſe facta contra ſideiuſſoꝛc vt in.l.venditoꝛ ff.de
heredi. vel actio. vendi. ⁊ in.l.fi. C. eo. tit. ⁊ voluit Gar. in.l. beres
la tercia.ffad trebel.⁊ Bal.⁊ Jo ve imola in.l.dotalem.ff. ſoluto
matri.⁊ Bal.in.l.ſi vero.s.ſed ſi reum. ⁊ in.l.ſi pignoꝛi.ff. famil.
birci. ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ. Cuius ver
ba ſunt hec.
CQuod ſi ſtipulatoꝛ reum heredem inſtituit:
omni modo fideiuſſoꝛis obligationẽ perimit ſi
ue ciuilis ſiue tantũ naturalis in reũ fuiſſet.quo
niamquideʒ nemo poteſt apud eundem pꝛo ſeip
ſo obligatus eſſe.Quod ſi idem ſtipulatoꝛ fide
iuſſoꝛem heredeʒ ſcripſerit pꝛoculdubio ſolã fi
deiuſſoꝛis obligationẽ perimit: argumentuʒ rei
hoc eſt:ꝙ ſi poſſeſſio rerũ debitoꝛis data ſit cre
ditoꝛi:eqʒ dicenduʒ eſt fideiuſſoꝛem manere ob

ligatum ⁊c.

Gloſa in.l.ſi quis pꝛo reo. Bal. bic dicit ittaz glo.
eſſe ſingularẽ ad boc ppoſitũ ꝙ interruptio facta contra debito/⸗
rem pꝛincipaleʒ non obſtat nec etiã nocet fideiuſſoꝛi vt ibi per eũ.
tum quo ſto. Uno addito ꝙ de boc etiã poſuit glo.⁊ Bart.
in.l.ſi fideiuſſoꝛ.S.fi.ff.manda.⁊ Bal. in.l.eſt mãdatoꝛi.C. de non
nume.pecuni.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.

CLenebitur.deficit enim pꝛincipalis cuʒ nõ ſit
3 üj

libertus vt ſupꝛa de oper. libert. l. vt iuriſiurãdi
in pꝛin.⁊ facit ſupꝛa qui ſatiſda.coga.l.fi. Sed
oppono ꝙ etiã pꝛo eo qui vere libertus eſt nõ te
net interceſſio.nam aut hic fideiuſſoꝛ pꝛomittit
ꝙille daret operas ⁊ tũc nõ valet quaſi factum
alienũ vt ſupꝛa de verb.obli.l.ſtipulatio iſta in
pꝛin. aut pꝛomittit ſe pꝛeſtatuꝝ operas illiuſ qð
videtur impoſſibile vt iſtius opere ſint illiꝰ ⁊c.
L. Heres.S.ꝙ ſi ſeruus. Dymus bie reputat iſtũ te
xtũ ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet ſi debitoꝛ obligatus nain⸗
raliter tantũmodo ſuccedat fideiuſſoꝛi ſuo non tollatur obligatio
fideluſſoꝛia. tamen ſecus eſt in debitoꝛe obligato ciuiliter tantũ ⁊
ſuccedenti fideiuſſoꝛi qui pꝛo es fideiuſſit. quia extinguit obliga/
tio fideiuſſoꝛia vt ibi per enm cuzʒ quo ſto. Uno addito quid
econtra ſi ipſe fideiuſſoꝛ ſuccedit debitoꝛi pꝛincipali an extinguat᷑
obligatio.⁊ quid in pignoꝛe vel ipotheca an etiã tollatur obligatõ
quo ad ea eoipſo quod fideiuſſoꝛ ſuccedit debitoꝛi. habes tex.
in.l. cum quis..fi.f.de ſolutio.⁊ poſuit ẽt Ludo. ro.in ſuis ſin/
gularibus in ſingulari ineip. Obligatio vc. De quo etiaz aliquid
dixi hic in pꝛimis interpᷣtatõibus noſtris.⁊ ideo pꝛo nune longioꝛ
nõ ero ſʒ ad ibi dicta me remitto. ⁊ pono tex.de quo agimus.Cu
ius verba ſunt bec. . .
G. Quod ſi ſeruas manumiſſus fideiuſſoꝛem de
derit: deinde fideiuſſoꝛi ſuo heres exiſtat: dura
re cauſam fideiuſſioms putant:⁊ tamẽ nibilomi
nus naturalem obligationeʒ manſurã.vt ſi obli
gatio ciuilis pereat: ſolutuʒ repetere non poſſit:
nec hijs contrariũ eſſe ꝙ cũ reus fideiuſſoꝛi he/
res exiſtat: fideiuſſoꝛis obligatio tollatur. quia
tunc duplex obligatio ciuilis cuʒ eodem eſſe nõ
poteſt. NRetto quoqʒ ſi fideiuſſoꝛ ſeruo mãumiſ
ſo heres extiterit:eadem aduerſus eum obliga/
tio manet:quãuis ⁊ naturaliter teneatur: nec /p

ſe quis fideiubere poſſit ⁊c.

Z. Stipulatus es opus. Bal bie dicit iſtum texeuz
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet fideiuſſoꝛ regulariter n on
poſſit obligari ad aliud q;ᷓ ſit obligatus debitoꝛ pꝛincipalis quan/
do obligatio eſt in dari vt in.l.grece.ꝭ.ſi quis ſlicum.ffe fdeiuſ
ſo. ⁊ voluit etiam glo.in.l.cum ſtlpulatus.ꝭ.cum ſtipnlatus.ff.ð
verb. obli.? Bat.in.l.i.C.de mune.⁊ hono.non contiilib.x.tamẽ
ſecus eſt quãdo factuʒ eſt in obligatiõe quia poteſt ſe obligare ad
aliud q; ſit obligatꝰ pꝛincipalis videlzʒ ad intereſſe ſen ad eſtima/
tionẽ damni. de qno vide tu etiã not.per Bart. idem volente ʒin
l.i. in fi.ff.de actio. emptio.ad quẽ me remitto ⁊ pono text.de quo
agimus. Cuius verba ſunt hbec.
L. Stipulatus es opus arbitratu tuo ante certã
diem fieri quod ſi effectũ nonleſſet quãti vt effi/
ciatur opus locaſſes tantijfideiufſoꝛes accepiſti
⁊ quia opus effectũ non erat: alij locaſti. Et cuʒ
poſterioꝛ cõductoꝛ ſatis non daret tu ipſe opus
feciſti.quero an fideiuſſoꝛ teneatur: Reſpõdeo
ſʒm ea verba ſtipulatõis quae a te pꝛopoſita ſũt
fideiuſſoꝛes non tenẽtur. non enim id feciſti qð
in ſtipulatione cõuenerat ideſt opus alij non lo
caſti tamẽ ⁊ ſi poſtea locaſti.Ea enĩ locatio quã
ſequutus nõ es perinde eſt ac ſi interpoſita non

eſſet ⁊ cetera.

Bloſa in.l.ſi contendat. Bal bic dicit iſtam gloſam
eſſe ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ fideiuſſoꝛ habens cõfideiuſſo/
res qui regulariter inter ſe habẽt beneficiũ diuiſionis vt in.l.fide
iuſſoꝛ ⁊ boc ibi voluit Bal.C. de fideiuſſo.⁊ in.l.ſi pater.⁊ ibi ꝑ
Bal. C. ad velleya. in. .ſi plures inſtitu.de fideiuſſo.nõt petere
diuiſionẽ fieri non ſolum per moduʒz excipiendi ſed etiã per mo/
dum agendi vt ibi per eum cũ quo ſto ſimpłr, quia go.claraẽ̃
Cuius verba foꝛmaliaſunt hec.

CNon ſolnm iudicis officio vel ion ſolum po

terit agi vt fiat diuiſio inter eos omẽs ꝛcetera.

L. Si teſtamento.S.pꝛimo. Zala. bie dict iſt
tex.eſſe ſingul.ad hoc paopoſiuuũ ꝙ pꝛeſumitur donatio ei Ga
quis alteri reſtituit credens ſe teneri ad id quod reupit ab ipo do
nante vt ibi per eum. pꝛo quo facit tex.in. l. ſi vero. . papinianeff.
mandati cũ quo ſto. Uno addito ꝙ donatio pſumitur in ca
ſu.l.pꝛocula.ff.de pꝛobatio.videlʒ ratõe cõſanguimtatis T alioꝛu
de quibus ibi. ⁊ voluit etiã glo.in.l.cũ paoponas. C. de pactis 3
Bal. in. l.i. C. ad velley. ⁊ Bal. in.l. hcet in pꝛima qone. C. de jur
vot.⁊ Bar.in..l.que dotis.ff.ſolu.matr.⁊ Nar.in..lbertis guos
5. pꝛimo. ff.e alime. cibar.lega.⁊ Paul.de caſt. in ſuo conſilio
clviu. Igem dico vbi eſt modica quatitas ſm glo.in.lcum
quid.ffſi cert.peta. Igem eſt etia ſi pater dotans fiiia ſupule
tur reſtitui debere filie Iᷣmn Paul.de caſtr. in ſuo conſilio. cxxiiij
ad quem me remitto ⁊ pono text. de quo agimus. Cuius verbea
foꝛmalia ſunt hec.

CEx duobus fideiuſſoꝛibus heredibus ſi per
erroꝛem alter inſolidum exſoluat: quidaʒ putãt
eum habere condictionẽ ⁊ ideo manere obliga/
tum coheredem.condictione quoqʒ ceſſante du
rare obligationẽ coheredis pꝛobatur:pꝛopter̃a
ꝙ creditoꝛ qui dum ſe putat obligatũ:ꝑtem qui
totum ei dedit exſoluit nullaʒ habebit cõdictio
nem ꝙ ſi duo fideiuſſoꝛes accepti fuerint.yerbi
gratia in viginti: ⁊ alter ex duobus heredibus
alterius fideiuſſoꝛis totuʒ creditoꝛi exſoluerit.
habebit quidem condictionẽ in decem que ipſo
iure non debuerit.an antẽ ⁊ alia quinqʒ repetere
poſſit: ſi fideiuſſoꝛ alter ſoluẽdo eſt videndi eſt
Ab inicio enim heres fideiuſſoꝛis ſiue heredes
vt ipſe fideiuſſoꝛ andiendi ſunt.ſ.pꝛo parte ſin/
guli qui fideiuſſoꝛes ſunt cõneniatur.ſed verioꝛ
⁊ vtilioꝛ eſt in vtroqʒ caſu illa ſentẽtia:ſolutõeʒ
non indebite quãtitatis nõ debere reuocari:qð
etiam epiſtola diui Adriani ſignificatur:⁊ inꝑ/
ſona fideiuſſoꝛis qui totũ exſoluerit ⁊c

L. Moꝛtuo. Bal.bic dicit iſtum tex eſſe notandum ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ hereditas in repᷣſentãdo ꝑſonazʒ aſſimilatur vni/
uerſitati vel municipio vel ſocietati vt ibi per eum cum quo ſte.
Pꝛo quo facit etiã tex.in.l.cum hereditas.C.de pigno.⁊ lex.inſti
tu.de ſtipul.ſeruo.in pꝛin.⁊ voluit ẽt Bar.in..l.cuʒ hr̃ditas ad
queʒ me remitto. Uno ſolo addito ꝙ iſte text. bene ⁊ ſubtilit
põderatus non ſoluz facit mentiõem de municipio ſed eti de cu
ria quod verbũ raro inuenies in iure vt patet ex tex. Cuius ver/⸗
ba foꝛmalia ſunt hee. .
. Aldoꝛtuo reo pꝛomittendi etiam ante aditam

hereditatem fideiuſſoꝛ accipi poteſt.quia here/
ditas perſone defuncti vice fungitur ſicuti muni
cipiũ ⁊ curia ⁊ ſocietas ⁊c.

De ſolutionibus.

L. Titia. BSal hic dicit iſtum text. eſſe ſingul.ad hoc pꝛo/
poſitũ ꝙ dominus pꝛobat᷑ ex eo ꝙ quis ſe gerit vt dominuʒ in ſe
⁊ percipit fructus ⁊ eos diſtrabit vt dominus vt ibi per enm cuʒ
quo ſto. Pꝛo quo facit etiã tex.in.l.quidam in ſuo. ff. de con
dicti inſtitu. De quo vide etiã not. per Bart. in l. non ab re. C. vñ
vi. ⁊ Bar. in.l. rem que nobis. ff. de acquir. poſſeſ. Baſ. ⁊ Bal⸗
in. l. ſolemnibus. C. de rei vendi.⁊ Specul in tit. de locat. F. nunc
aliqua verſi. lvj. Inno.in.c.eum bertoldus extra de ſe iladica.7
Paul. de caſt. in ſus conſilio.xxxxvincip.ſi dico me occupaſie
⁊ in conſil.lxxxxvj. inctp.ve pꝛobatõe dominij ⁊c.⁊ Ludo.ſoſna.
in ſuo conſillxxx. incip. viſis ꝓcuratis actis ⁊c. ⁊ do. mei ler.
de imola in ſuo conſilio. lxxxviij. in tercia coli in o volu. incon
ſilio pꝛimo in vltima colu. in quarto volu.v in conſilxxj in vltimd
colũ. in eodeʒ quarto volu.⁊ Ange. in ſuo conſilio. cclxxiiijad ds
me remitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt bec.

L. Titia cum pꝛopter dotem bona mariti poſſi/
derʒ: omnia pꝛo domina egit:redditus exegit?

mnoſen

oh

N, „ Hee ℳ
aeunltii,

Giuinmand
ga uſni n,
uingtmügnmsfun
krikäniimſclt
pununnik ſpfiif us

elfongiciin unn
eräinennnnitenn
wüftuiſtnntnimnd⸗ ſür
PinNeg ſitiurtunt ⸗
ſcbniüüfnni⸗ Nasfuntdafun
Ihninjkinafidfun m ae
Piuunfitl uſfilg un ae
ſliſucihintnnnidt dial
CNikrcſnalgeenfne eut

flatakteind.

Ceckelnoarinüpneinn
Aeöwomien ufdenſni mas
Ntoemegnaetern :gitinnn
Citczenpdeion nudtili
l

hlce ſini/pii n

iiini e e

— — – – —

„

—⸗Gʒ—

A— F

44—MM
iiet⸗ un

RW
5 aitnii
nitmältiſi
maba Kmniſin
natunla in
miieginidiie

en in
xmi/ Mαπαànͤ
urNAúaäirNEI
vauairABMiCAi
utuim ami MiVii
ura Mia
mun uMNRdil
mrmaiNACrünf

—
trm Alalnſetgiden
vxri Eniiu ietiaini
zitaiiſent

mouentia diſtraxir. Quero an ea quae ex rema
riti perceperit in dotẽ ei reputari debeãt. Mar/
cellus reſpondit reputationẽ eius quod pꝛopo/
neretur non iniquã videri.pꝛo ſoluto eni magis
habendũ eſt quod ex ea cauſa mulier ꝑcepꝑit ⁊c.

Z· Qui res in verſi.huic applicatur c. Bald·
hit reputat iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ licet vybicũq;
minoꝛ reſtituitur etiz eius aduerſarius debeat reſtitui cõtra enz
yt in. l. ij. in fi. ff. ſi ex noxa.cau.aga.lamẽ hoc eſt veruʒ niſi minoꝛ
fuiſſet leſus dolo aduerſarij.quia tus aduerſarius non reſtituitur
contra eum vt ibi per eum cum quo ſto. De quo etiã poſuit Cy.
in. l.i. C. ſi aduer. tranſac. ⁊ in. .ij. eo. tit. ſcribẽtes in.l.i. C. de re
pu.que vendi. in iudi.⁊ Specu.in titu. de in integr.rettitu..fin.
verſupꝛimo⁊ Jo.an.in addit. Specu.in tit. de dilatio. .fi.in verſ.
in ſecunda ⁊c. ad quos me remuto. pono tex. de quo agimus.
Cuius verba ſunt het.
CQui res ſuas obligauit poſtea aliquã poſſeſ/
ſionem ex hijs pꝛo filia ſua pꝛomittendo dotez
obligauit ⁊ ſoluit ſi ea res a creditoꝛe victa eſt
dicendum eſt maritũ ex dotis pꝛomiſſione age/
re poſſe ac ſi ſtatu liberũ vel rem ſub condictiõe

legatam dotis nomine pꝛo filia pr̃ ſoluiſſet ⁊c.

HGloſa in.l.ſticum.S.aliquĩdo. Sald. hic dicit
iſtam glo. eſſe melioꝛẽ de iure ad hoc quomõ cognoſcamus quot
ſint modi fideiubendi ſeu intercedendi pꝛo alijs vt ibi per eũ cum
quo ſto. De quo vide tu etiã not.per glo. notabilez m. l. ſi vero. 5.
ſi poſt creditã.f. manda. De cuius gioeintellecta aliquid ibi dixi
in pꝛimis interpᷣtatõibus noſtris ad quas me remitto. Et vide ẽt
glo. in auten. de fideinſſo. in pꝛin. ⁊ glo.in.l.ybi autem. . qui vero
ff. de verbo.oblig.⁊ per Bar.in ſuo conſilio incip. An tercins ⁊c.
⁊ Bal.in ſuo cõſilio incip.Cicius pꝛomiſit ⁊c.⁊ Bal.in.l.blandi⸗
tus. C. de fideiuſſoꝛnad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agi/
mus. Cuius verba ſunt bec. .
Interceſſerat intercedendi plures ſunt modi
aliqũ per mandatuʒ per fideiuſſoꝛẽ per conſti/
tutionem ⁊ per nouationeʒ.⁊ quid ſit propꝛium
cuiuſqʒ eoꝛuʒ dic vt ſupꝛa mandati.l.ſi vero..

ſi poſt ⁊c.

BGlo.in.l.cum quis..finali. Sal bic dicit iſtã glo.
eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet ſublata obligatõe ⁊ actõe pꝛin
cipali tollatur etiã fideiuſſoꝛia vt in.l.cum pꝛincipalis cum ibi ple
ne not.ff. de regu. iur.⁊ in regula acceſſoꝛiũ eod.titu.⁊ lib.tamẽ
ſecus eſt in ypotbecaria que non tollitur etiã ſi pꝛincipalis ſit ſub
lata niſi ſoutũ ſit debitũ vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno ad/
dito ꝙ idem eſt ſi non eſſet debitũ ſolutum ſed iurarũ per debito
rem.quia iuramentũ ſimile eſt acceptilatoi.⁊ ideo per illud tollit
etiã ſtipulatio penalis vt eſt caſus ſingula. in.l.iuſinranduz quod
ex cõuentõe..fi.cum ibi not.ff. de iureiuran.ad que me remitto.
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
Quuoniaʒ pꝛo lucro vt ⁊ ſupꝛa ex quib.cauſis
in poſſeſ.eatur.l.fulcinius in pꝛin.⁊ de bonis au
cto.iudi.poſſid.l.pꝛetoꝛ in pꝛin. Sed videt᷑ non
eſſe ꝑꝛo ſoluto vt infra eo.l.ſticus.ꝗ.credi.que
eſt cõtra.Solutio ibi bona erant obligata hic

non ⁊cetera.

L. Si cum Coꝛnelius. Scribentes bie dicũt iſtum
tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ adiectus ſolutõi lʒ non poſ
ſit agere ſuo nõie pꝛopꝛio tamẽ põt agere pcuratoꝛio nõie domi
ni vt ibi pꝑ eos.⁊ ẽt per do.meſ Alex.ð imola in.l.in ſtipulatiõibꝰ
in vlti. coluj. f de verbo. obli. in fine.ad quos me remitto ⁊ ad ea
que alias dixi in pꝛimis interpᷣtatõibus noſtris ad iſtum ſingula
rem tex.⁊ ideo nũc non me extendam niſi ꝙ pono ipſum. Cuius
verba ſunt hec.
L. Si cuʒ Coꝛnelius funduʒ ſuuʒ nomine Seye
viro eius doti dediſſet:nec de eo ſibi reddendo
cauiſſet:ſed fecit vt vir ⁊ ſeya inter ſe paciſcerẽ

tur vt diuoꝛtio facto is fundus Coꝛnelio red/

deretur: non puto diuoꝛtio facto virum vetante
ſeya eum fundum Coꝛnelio redditurũ eſſe:ſicu/
ti ſi cum pactum cõuentum nullum interceſſiſſet
Diuoꝛtio facto mulier iuſſit eum fundum Coꝛne
lio reddi. deinde antequã redderetur vetuiſſet.
non tuto redderetur. Sed ſi anteqᷓʒ Seya ve/
taret: Coꝛnelio eum funduʒ reddidiſſet:nec cau
ſam habuiſſet exiſtimãdi id inuita Seya ſe fa/
cturum eſſe.nec melius nec equius eſſe exiſtima
turum eũ fundum Seye reddi ⁊c.

Glo.in.l.ſub condictione. ¶ Bal. bie dicit iſtamm glo.
foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ alienatio facta in frandem futuri
creditoꝛis non poteſt reuocari per paulianã vt ibi per eũ cuʒ quo
ſto. Uns addito ꝙ idem ꝓbatur inl.i. ⁊ hoc etiaʒ ibi voluit
Bar. C. de iure fiſci lib.x.ᷣm Fᷣaʒ lecturã ad illum tex. ⁊ id ez ẽt
voluit Bar.in.l.qui a debitoꝛe.iia demũ.ff. bijs que in frau.
credi. Camen hoc fallit fauoꝛe filci vt in.d li.de iure fiſci.⁊ in au
ten.ſed iam neceſſe.C. de donat. ante nupti.⁊ in.l.ſed ſi maritus.
5§. fi. ff. qui a quib cum ibi not. ad que me remitto vono glo.
de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. . .
Olim in verſi i. poc autẽ quod intelligatur iaʒ
olim liberatur in pꝛimo caſu.l.pꝛodeſt.quia ſi tẽ
poꝛe appellatõis nullos habebat creditoꝛes: ⁊
tꝑe condictionis habet multos non poſſunt per
paulianã reuocare liberatõem quaſi in fraudem
factã.quia fingitur liberatus antequã iſti eſſent
creditoꝛes ⁊ ſic ceſſare fraudem:ad quod ẽ ſu/

pꝛa que in frau.credito.l.i.in fine.

Z. Si is cui.S. flauius. Bal.bic diit iſum texteſle
ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ executoꝛ datꝰ ĩ teſtamẽto non põt ſol/
uere debitũmaturaliter tantũ vt ibi per eum. Pꝛo quo facit ẽt
tex.in.l.ſi ꝓcuratoꝛ.fl.de condi.indebi.v voluit in terminis bart⸗
in.l.legani.ff.de libe.lega.⁊ bar.in.l.i..hec verba.ff.ne vis fiat ei.
7 bar. ⁊ bald.in.l.quibus.ꝭ.t᷑miliꝰ.ff.de condi.⁊ demon.⁊ bal.
in. lid quod paupibus. C. de epiſ. æ cler. ⁊ bald. in.l.ij. C. de fiden
cõmiſſis. Secũcdo addo aliud ꝙ etiã huiuſmõi executoꝛ non
põt ſoluere pᷣſcriptũ ſᷣm eundeʒ bald.in.d.l.id quod paupibue in
quinta qõe.⁊ bald.in..lij.⁊ bal.in.c.ſi quis per.xxx.in titu.ſi de
feu.fner.controuer.in vſib.feudo.⁊ Inno.⁊ alios poſt eum in.c.
quia pleriq; extra de immuni.eccle.aſᷣ quos me remitto.⁊ pono
tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
CFlauius Januarius Papiniano ſalutem: cuʒ
Litius Haio ſeyo deberet ex cauſa fideicõmiſ-/
ſi certam quantitateʒ:⁊ tantundeʒ eidem ex alia
cauſa que peti quideʒ non poterat.ex ſolutione
autem petitioneʒ non pꝛeſtat: Titij ſeruus actoꝛ
abſente domino ſoluit eam ſummã:quae ſuffi/
ceret ad quantitatẽ vnius debiti:tantumqʒ eſt ei

ſolutuz ex vniuerſo debito ⁊c.
De acceptilationibus.

L. Si acceptilatum..finali. Sceribẽtes bic maxi
me Bar. dicunt iſtum tex. eſſe ſiugul. ad boc ꝓpoſitũ q; exceptio
nõ numerate pecunie poteſt opponi confeſſioni non autẽ acceptila
tioni vt ibi per eos cum quibus ſto. no ſolo pꝛo nũc addi/
to ꝙ idem etiã in terminis voluit bart. in.l.ſi ex pluribus.ff. ð̊ ſo
lutio.⁊ bald.in additio. Specu.in tit.de exceptio.in verſi.pꝛimo.
Secundo etiã addo aliud ꝙ hec exceptio non põt oppõi vbi
pꝛocedit᷑ de equitate ſᷣm bald.in.i.ſi pꝛo ea.C. mandati. Mec ẽt
datur ei qui cõfeſſus eſt in teſtamẽto cum iuramẽto ᷣm eundeʒ
bald.in.l.fi C.de nõ nume.pecu. Item nec ctiã poteſt opponi
quãdo confeſſio eſt geminata ſm glo.bald.⁊ Ange.in.lin contra⸗
ctibus.ꝭ.ſed quoniã.C.de non nume.pecu.ad quos me remuto:
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Inter acceptilationem ⁊ apocam hoc inter/
eſt ꝙ acceptilatione omnimodo liberatio cõtin
git licet pecunia ſoluta non ſit: apoca non alias

qᷓʒ ſi pecunia ſoluta ſit æc.ZLudouicus bolog.
De pꝛetoꝛijs ſtipulationibus.

loſa in.l.valerianus. bal.bic dicit iſtam gloeſſe ſin
gularẽ ad bot pꝛopoſitũ ꝙ bodie nibil eſt mutatũ circa gouetõeʒ
expꝛeſſam ſed ſoluz circa tatitã in modo cõſiciendi eam v ibi per
eum dicentẽ ꝙ aliqui tenẽt ↄtra. Derque vide tu not.pꝑ eundẽ
bal.in.l.vnica in. x.colũ.⁊ etiã in.xv.C.de hijs que pene nomi.vbi
poſuit quid in cõtractibus ⁊ etiã quid in vltimis voluntatibus.
ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. que glo.eſt etiaʒ
ſingularis in alio ꝙ nonatio tacta fit vbi ſecũda obligatio non cõ
