cum libellus non ſit datus. vel dic ſententiãdo
diffinitiue ſic vt ſupꝛa de rei vendicat.l.oꝛdina/
rij ⁊ infra de interdic.l.incerti.⁊ ſupꝛa de iudi.
l. nulli. ⁊ poteſt hoc habere locum quãdo habe/
bam inſtrumentũ quo cõtinebatur ꝙ ego haber
debebam. x. iugera.ſed ego dico mc habre mi/
nus pꝛius ergo queritur vſqʒ ad quẽ locũ poſſi
deo.quia feci ſemiuare terraʒ arari ⁊ coli:⁊ po/
ſtea ſi minus eſt q̃ʒ dicat inſtrumentũ ſeretur ꝑ
agrimeſſoꝛẽ: ⁊ etiaʒ ipſe iudex videt ſi opus eſt.
vt. ff. eo. l. ſi in ruptiõe..fi.⁊ ponentur termini
ante ⁊c.

De noxalibus actionibus.

L. ſecunda. Do.meus Alex. de imola in ſuo conſil..cciij.
in ſecundo volu.incip. Circa intellectũ..cauſas ⁊c. dicit iſtũ text.
efſe ſingularẽ ⁊ melioꝛẽ de iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ delicta dbẽt
puniri ᷣm moꝛem pꝛouineiarũ vt ibi per eum cũ quo ſto.q; tex⸗
optime pꝛobat hbo. Uno ſolo addito pꝛo nũc ꝙ vbicunq; iu
dex babet arbitriũ puniẽdi debʒ ſemꝑ punire ᷣm conſuetudinẽ
in talibus caſibus pᷣm glo.in.l.quid ergo.ꝭ.pena grauioꝛ. ff.ð bis
qui not.infa.⁊ do.Gandinũ in ſuo libello maleficioꝝ in tit.vtrum
pena poſſit augeri vel minui ⁊c.ad quẽ me r. mitto ⁊ pono text.
de qno agimus. Enius verba ſunt hec. .
L. Si ſerui noſtri inſcientibus nobis vel etiam
pꝛobhibentibus furtim arboꝛes ceciderunt:qui/
bus etiã pꝛopꝛia pena iuxta legem ſaltui dataʒ
fuerit pꝛeſtita fruſtra veremini:ne ex ꝑſona eoꝝ
vltra noxe deditionẽ ſuis obſtricti: cum ex de/
lictis ſeruoꝛũ domini ignoꝛãtes vel pꝛohibẽteſ
ſi noxali actõe cõueniãtur ita cõdemnari debe/
ant :vt aut noxe dedere aut condemnatõeʒ ſuf/

ferre habeant in ſua poteſtate ⁊c.

Ad legem aquiliam.

SGloſa in.l.pꝛima in verbo ſiluem ⁊ c. Sal. hic
dicit iſtaʒ glo.eſſe melioꝛẽ de iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi domino
fundi vel inſule quis dedit damnũ incidendo arboꝛẽ aut ẽ ſilua
cedua ⁊ tenet᷑ actõe furti.aut non eſt ſilua cedua ⁊ tenet᷑ ꝓ dam
no dato vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno addito ꝙ vbi dam
nũ eſt doloſe ⁊ iniurioſe datũ põt etiã agi criminalit᷑ m glo.nor.
in.c.i.S.iuiuria in tit de pace iura.firma. vbi dicit hoc eſſe veruz
ſi eſt datũ dolo vel lata culpa.ſecus ſi leuiſſima culpa.⁊ idem vo/
luit ipſe met Bal.in.l. ea que in tercia qõe.C. de condict.indebi.⁊
Bal. in.l.n.de pꝛiua.delic.poſt glo.ibi⁊ Bar.in.l.reſpiciendum.
S. delinquũt.fl.de penis ad quos me remitto.⁊ pono glo.ð qua
agimus.Cuius verba ſunt bec.
CNec matura nec cedua alioquin furti ⁊ arb.

fur.ceſa.tenetur vt.ff.eo.l.ſi ſeruus ſeruũ..ſi

oliuam in fi. F. Idem ⁊ in ſilua. Sed hoc fallit
in duobus caſibns vbi rumpit vel incendit 4
men nõ tenet᷑ vt. ff. eo.l.ſi quis fumo. x.l. qui 8
cidit.S.penul.in fi.ſed illo non fuit culpa qui in
cendit ⁊c.

Sloſa in.l.contra negantem.
hic dicũt iſtam glo. eſſe ognaem ad bot dgrota mmune
tũ pꝛobat delictũ. Pꝛo quibus videĩ caſus in.lſciant. C. de
batio. cum ibi not. Et etiam quia inſtrumenta pꝛobat omnia ia
e⸗ Eicin verba e hec. hono glo. de qua agu/
CContra pꝛobetur per teſtes vel inſtrumenta
ſine alijs pꝛobatõibus non per ſacramẽti dela/
tionẽ vt.ff.de iureiura.l.eum qui. Item fallit in
minoꝛe qui habetur pꝛo cõfeſſo ſi petit reſtitui
vt.ff. de minoꝛi.l.ſi ex cauſa.ꝗ.nũc videndum:
⁊ ſic nota hic ex mendacio quẽ puniri hic:⁊ in/
fra de non nume.pecu.auten.contra qui pꝛopꝛi
am. ⁊.ff.eodẽ.l.inde neratius..hec actio.

BGloſa in.l.ex moꝛte. Bal bic dicit iſtam glo. eſſe yal
de notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ culpa leuiſſima non põt dedaci
in cauſam criminalem. ⁊ ſic ꝙ pꝛo leuiſſima culpa non applicaĩ
fiſco pena ſᷣm Cy.in.l.ſi quis non dicazʒ rapere. C. de epiſi cleri.
vbi etiã plus dixit ꝙ quis non poteſt puniri coꝛpaliter pꝛo culps
leuiſſima etiam ſi ſtatutũ dicat ꝙ ſi quis fuerit in culpa cõmittẽ
di homicidiũ punietur in quinquaginta que ſi non ſoluerit infia
menſem amputetur ei manus.nam ſi cõmiſit homicidiũ eſt cul/
pa leuiſſima ⁊ non ſoluit tamen non amputabitur ei manꝰ.? fa
cit tex.in.l.oſſa.ꝭ.ſi in locum. ff.de religi.⁊ ſump.ſune.cũ ibi no.
ad que me remitto. Uno addito ꝙ culpa leuiſſima non eſt
maleficiũ ſᷣm Cy.in.d.l.ſi quis non dicã rapere.⁊ Bal.inel cun
ctis.C.fini.reg.⁊ poſuit ẽt Bar. in.l.reſpicienduz.ꝭ.delinquunt
ff. de penis.⁊ Ange.in.l.ſi cuius.ꝭ.ſi vſusfructus.ff.de vſufrueꝛ
do. Anto ⁊ Abb.in.c.i.extra ð conſtitu.⁊ Saly.conbonoñinl.
pꝛima.C. de ſicca.ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agl/
mus.Cuius verba ſunt bec. .

CcLapite pꝛimo:olim erãt tria capita ſiue capi
tula eius.l.hodie ſunt duo tantũ.ſ.pꝛimũ.

De Rebus creditis.

Z. Si quis iuſiurandum.S.etiam ſatis abſur/
dum ⁊c. Scribẽtes bic maxime Bald.dicũt iſtum tert eſſe
ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ apoſtata volens redire ad religõ
non debet recipi vt ibi per eos cũ quibus ſto. Uno addito ꝙ
ipſe eſt infamis ⁊ excõicatus.nec poteſt eſſe teſtis vt incſi quie
a ſuo.iij.q.iiij.⁊ in.c.ſecunduzʒ. xi.q.iij.⁊ in.c. legiv in.c.fi. xj ji
⁊ voluit Inno.in.c.i.extra de apoſtatis.ad quẽ me remilio ⁊ pe
no tex.de quo agimus.Cuias verba ſunt hec.

CEtiam ſatis abſurdum eſt redire ad hoc cui

renũciandum putauit: ⁊ cum deſperauit aliam
pꝛobationem tunc denuo ad religionẽ anuolare
⁊ iudices nullo modo eos audire ad tales ini/
quitates venientes ⁊c.

X. Si quis iuſiurandum..fi. ZBal.bic dict iſtuj
tex. eſſe melioꝛẽ de iure ad hoc pꝛopoſitũ q, coꝛrigens ſemele⸗
rorem ſuũ emanatũ in libello ſuo vel etiã alio mõ non pot iten
to coꝛrigere vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno addito enng
poſt litem conteſtatã non poteſt amplius coꝛtigi etiam ſemel n
eundem Bal.in.l. edita. C. de edendo. ? Bal. in. l. ex bijs in non
colũ. C. de teſtame. mili.ad quẽ me remitto. ⁊ non pono lerte
quo agimus cuius verba ſupꝛa pꝛoxime poſui in alio tamenpi
poſito pꝛout videre potes.

Si certum petatur.

X. Si abſentis. Bal · bic dicit inum tex ſare nnili,
ad boc pꝛopoſitũ ꝙ gerenti aliquid nomine alieno remanet acl

ztemmin
M aimnslfud en
müiqildiiieini

ienoncnianntnii

(cuRetin nirdentann

Alngcioiderec lnag
Crdacſetneniholtenn
Atuntüueuntmnbin
nriſunibgusaniwimn,

OAcind. Mninn
eaenefügnnrhiktäm

immiin dununmæ
Püaſttndinanengn
tftntlgnn luirlu
Aihittitn emnndie
uinffinttiun ninttnmn
ieſm tnur er⸗
agtdeinn
a un
lalniilki
ii⸗
oggimntitnen „.

uitneni en

Miont. ecne ck

—
——

7

—

aIrhezekrnkb

ü.,ꝭẽeäeee⁴

ð,

W

(leruani
m.r

à 44.
2

ina e
am MiiI
trmt mutl
aANNHIN
mi

tam illo cam quo geſtum eſt es non appsobante pꝛo quo geſtuzʒ
eſt vt ibi ꝑ eũ cũ quo ſto. Uns ſolo addito competit actio
contra illũ que non eſt directa ſed vtilis pꝛout dicitur hic in tex.
Cuius verba ſunt hec.

L. Si abſentis pecuniã nomine eius fenoꝛi de/
diſti ac repꝛobato nomine mandatis actõnibus
experiris:pꝛeſes pꝛouinciae iuriſdictõem ſuaʒ
pꝛebebit. Idem ſi ceſſare mandatũ animaduer
terit vtilem tibi aduerſus debitoꝛeʒ actionẽ eo
nomine competere non negabit ⁊c.

De condictione ob cauſam.

L. Si liber. Bal bie dicit iſtum tex. eſſe ſingularez ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ liberatio que fit ipſo iure babetur pꝛo trachitõe.
vt ibi per eum cũ quo ſto. Tamen hoc eſt verũ quando fi rei
vel actõis.ſecus ſi ſit litis vt in.l.cum apud cum glo. C. dc tranſ⸗
actio.cum ibi notatis ad que me remitto. Uno etiã addito
ꝙ liberatio habetur pꝛo ſolutõe vt in.l.ſi funduʒ. . ticio. ff. de le
gatis pꝛimo.⁊ poſuit aliquid Bal.in l.iulianus.ff. de condi.⁊ de/
mon. per illum tex. ad quem me remitto ⁊ pono tex. de quo agi
mus. Cnius verba ſunt hec. .— .
L. Si liber conſtitutus vt filie tue manumit/
tantur aliquid dediſti cauſa nõ ſequuta de hoc
tibi reſtituendo condictio competit.naʒ ſi quid
ſeruus de peculio domino dederit contra eum
nullam actionẽ habere poteſt: ſed dominũ qui
ſemel accipere pecuuiã pꝛo libertate paſſus eſt

aditus pꝛouincie rectoꝛ hoꝛtabitur ſalua reue/

rentia fauoꝛe.ſ.libertatis placito ſuo ſtare ⁊c .

T.Quod cuitandi. Bal bic dicit iſtum ter. eſſe nota⸗
bilez ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iudex ex pꝛoceſſu ciuili põt cõdemnare
criminaliter vt ibi per eum. De quo tamẽ vide tu notacper
glo. in. c. at ſi clerii extra de iudic. que voluit contra in glo. mag /
na in fi. ⁊ glo.in.l.ex moꝛte. C. ad.l.aquil.v not. per Cy. in.l.i. Ej
quãdo ciuil.act.pꝛeiudi.erimi.⁊ Speou.in tit.de aſſe oꝛe. . nũc

videndum verſi.quid ſi actum eſt de furto ⁊c.⁊ Specu: in tit. de

inquiſitio.S.nunc videnduz reſtat ⁊c circa pꝛin.⁊ per Bar. in. l. j.
§.ſi quis dolo.ff.de tabul. exhibe. ⁊ bar.in.l.ij.5. bo.ff. vi bonora
pto.ad quos oes me remitto ⁊ pono text.de quo agimuſ. Cuius
verba ſunt hec. , .
L· Quod euitãdi tyrocinij cauſa dediſſe te apð
competentẽ iudicem ei ð quo querelis in dubia
pꝛobatõis luce cõſtiterit inſtantia eius reci pieſ
Qui memoꝛ cenſure publice poſt reſtitutionem
pecunie etiam concuſſionis crimen multuʒ eſſe
non patietur ⁊c.

De condictione ob turpem cauſam.

L.pꝛima. Bal bie dicit iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc
pꝛopoſiiũ ꝙ exceptio nõ numerate pecunie põt opponi cum alia
exceptõe etiam poſt bienniũ vbi alias de perſe non poreſt opponi
Vltra bienniũ vt inſtit. de lr̃aꝝ oblig. ⁊ in alijs iuribꝰ vulgarib.
vi ibi per eum cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ etiam ſola
poteſt opponi quãdocunq; de equitate canõica vᷣm Dy.in regula
locupletari de regu.iur. li.vj.⁊ bald.in.l. cum quis in.xi.⁊.xiiij.
colũ. C. de iur. ⁊ facti igno.⁊ bald. in.l.in cõtra tibus.⁊ in. l.ſi ex
cautione.C.de nõ nume.pecn. Et ideʒ dico vbi ex inſtrumẽ
to publico cõſtaret de numeratõe ſᷣm glo. ⁊ ſcribẽtes in..l.ſi ex
cautione. ſecus autẽ eſt vbi conſtaret per ſcripturã pꝛiuataʒ ſᷣm
glo. in. .i. C. eo. tit. ? glo. in.l. ſi non ſinguli. ⁊ hoc ibi voluit etiam
bart. C. ſi cer. peta.ad quẽ me remitto 2 pono tex. de quo agimꝰ.
Cuius verba ſunt hec.
L. Si cx cautioue tua cõueniri ceperis nullaʒ te
accepiſſe pecuniã ſed ob turpem cauſ. az ⁊ quaʒ
pꝛohibitum eſt fieri interpoſitã cautionẽ ei qui
ſuper ea re cogniturus eſi pꝛobandum eſt: ⁊ eo

impleto abſolutio ſequetur ⁊c.

De hereditarijs actionibus.
Bloſa in. l.i. Bal he dicit iſam glo. non eſſe albi 7
ſic facit eam ſingularẽ ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ obligatio tacita nõ cõ/
pꝛehendit nomina debitoꝛũ illius vt ibi per eum cum quo ſto.
Uno addito ꝙ de hoc poſuir etig bar. in. l. quintus. 5. argen
to. ff de auro ? arge.lega. ⁊ bar.in.l.nomen per illum lext. C. que
Tes pigno.oblig.poſ. ⁊ Paul.de caſtro in ſuo conſilio. ccclxxxxv.
Tamen ſecus eſt in tacita obligatõe que cõpetit pꝛo dotel. q; cõ/
pꝛehendit etiq nomine debitoꝛum marui us dicit glo. hic. Tñ
hoc eſt verũ in nominibus pntibus non autẽ in futuris ᷣm eun/
dem bald. hic. Sed nomina debitoꝛũ veniũt appellatõe bonoꝛũ.
vt in. c. fi. extra de pigno. æ hoc voluit bar in.l.ſi cõuenerit la a.
ff. de pigno.actio.⁊ bar.in.l.vxoꝛi.ff.de vſi ufruc. lega ⁊ bar.in.l. iiij.
5§. in peculio.ffl.de peculio.⁊ bar.in.i. mouentiũ.ff.de verb.ſignif.
qui dict ꝙ hoc eſt verũ ſimpłr loquẽdo ſcd non appellatiõe bo⸗/
noꝛũ mobiliũ vel immobiliũ ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad glo.
de qua agiiuus. Cuius verba ſunt hec.
Z. Heredem poſtulas vt infra.e.l.⁊ infra ſolu.
matri.l.dotis.ſed videtur etiam contra debito
res eam poſſe experiri. Cum enim omnia bona
mariti ſint tacite pꝛo dote obligata vt infra de
rei vxo.actio.in pꝛin.ergo ⁊ nõia:inſtituet ergo
actionẽ vtilem cõtra debitoꝛes.vt.ff.de pigno.
actio.l.ſi cõuenerit.⁊ infra que res pigno. obli.
poſſ.l.ij.⁊.l.nomen. Sed poteſt dici aliud in ex
pꝛeſſa obligatõne ⁊ aliud in tacita vt ⁊ alias eſt
differẽtia vt ſupꝛa de actio.t obli. l. fi. ⁊ de iure
fiſci. l.mochis vᷣm Aʒo. Nel dic ꝙ hic denegat
perſonalem cõtra debitoꝛes viri non ipoteca/
riam. eam ergo intẽdit dicens peto a te decem
que debes viro vel heredi: quia dico iure ipo
tece nomẽ tui debitoꝛis vel ius obligatõis mi/
hi obligatũ:non autẽ dicet quia ſit ei perſonali
obligatione obligatus ſed ⁊ perſonali põt eum
cõuenire debitoꝛe pꝛius cõdemnato vt ſupꝛa ti
tu.pꝛimo.l.ij. Item quod dicit decerni ſᷣm ve/
tera iura dicit ſᷣm que actões decernebantur a
pꝛetoꝛe hodie contra vt ſupꝛa de foꝛmulis.

Gloſa in.l.heredem. bel hie dicit iſtam glo. eſſe ſin
gularem ap ſcienduz quomõ foꝛmer libellus contra nomẽ debi
toꝛis obligatũ vt ibi per eum cum quo ſto ſimpłr q; gloſa clara
eſt ⁊ etiã eius vᷣha non pono hic cum ea ſupꝛa pꝛoxime poſueriz
in alio tamẽ pꝛopoſito pꝛout videre potes.

De aetionibus ⁊ obligationibus.

Gloſa in.l.bonam fidem. bald. hic dicit iſtam glo.
eſſe valde notandaz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet dolus ex ꝑte vnius
ex contrahentibus dans canſam cõtractui reddat contractũ ipſo
ture nullum vt in.l. elegãter in pꝛin. cum ibi plene not.ff. de dolo.
⁊ poſuit glo.ſingularis in.ꝭ.actionũ in glo. pꝛima inſtitu.de actio.
tamen ſecus eſt ſi pꝛocedat a tercio. qꝛ tũc non viciat eõtractum
vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ idez eſt ſi leſus
vellet appꝛobare cõtractũ quia poteſt ⁊ valet cõtractus.vt in.l.iu
lianus.ꝭ.ſi quis colludente.ff.de actio.empti⁊ voluit etiazʒ glo.in
l.iurisgentiũ..pꝛetoꝛ ait.ff. de pactis.⁊ bar.in.l.in cauſe la Pa. ff.
de minoꝛi.⁊ bar. in.l.ſub pꝛetextu.C. de tranſacti.⁊ bal.in. l. dolũ
C. de peri. ⁊ cõmo.rei vend.ad quos omẽs me remitto 7 pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. SM
CEquũ eſt in verſi.an auteʒ dolus terci dans
cauſaʒ cõtractui viciet cõtractum: quidã ſic:
vt dicta.l.eleganter:nos contra per eandem.il.
circa pꝛincipium ⁊c.

L. Si ſolutum. bl. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingularem
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ceſſa actõe pſonali intelligitur etiã ceſſa ypo
thecaria. Tñ hoc eſt veꝝ ſi ypothecaria competebat eo tempo
re quo fiebat ceſſio alias autẽ non vt nl. eregenn, ff. mandali.
Ni

igliquid diri de intelleetu iſtius tex. in pꝛimis interptatõibuſ
H e remitto ꝓ nũc. no ſolo addito ꝓ idez ẽ
econtra.nam ceſſa bipotecaria videtur etiã ceſſa actio perſonalis
vt eſt tex. in.l. ſi pignoꝛi.ff. famil. birciſ.cuʒ glo. ſna. ⁊ boc ibi etiã
voluit Bar. ad quem me ſemitto ⁊ pono text de quo agimus⸗
Cuiusverba ſunt bec. SS .
Z. Si ſolutũ nomen debitoꝛis ſui debitoꝛ tuus

dedit:ac te in rem tuam pꝛocuratoꝛẽ fecit pig/
noꝛa quae ſpecialiter vel generaliter habes ob
ligata proſequere. Quid ſi ab hijs qnibus fue/
rant obligata cum potioꝛes erant diſtracta p/
bentur:ab emptoꝛibus reuocari non poſſe pꝛo/

ſpicis ⁊c.
De pignoꝛaticia actione.

L. Pignus. Bal. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingnlarem ad
boc pꝛopoſitũ ꝙ locatio pignoꝛis facta per creditoꝛeʒ non tranſ/
ſert poſſeſſionẽ in conductoꝛẽ vt ibi per eum cum quo ſto.
Tamen intellige hoc eſſe verũ imtempalibus locatõibus ſecꝰ au⸗
tem cſt in perpetuis ſen factis ad longũ tempus.quia tunc cõdu
ctoꝛes poſſident vt eſt glo.ſingula. in..congruitC.de locati.pꝛe/
dio.curia.lib.xi.cum ibi nota.Et poſuit ettam Paul.de caſtr.in
conſilio.cclxxxinij.⁊ in conſilio.cclxxxxiij.⁊ do.meus Alexan.de
imola in conſilio pꝛimo in quarto volu.incip.ponderatis.hijs de
quibus im themate ⁊c.vbi ponũt an locatio pꝛobet etiã ominiũ
vel poſſeſſionẽ ſaltem in pꝛeiudiciũ tercij vt ibi per eos ad quos
me remitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Pignus in bonis debitoꝛis permanere:ideo
qʒipſi perire in dubiũ non venit. cuʒ igitur aſſe
ueras in hoꝛreis pignoꝛa depoſita:conſequenſ
eſt ᷣm ius perpetuũ pignoꝛibus debitoꝛi pere/
untibus: Si tamen in hoꝛreis quibus ⁊ alij ſo
lebant publice vti res depoſite ſint ꝑ finalem
actionem debiti repoſcendi cauſam integraʒ te
habere ⁊c.

SGloſsa in.l.pignoꝛis in verbo pꝛeſidialem ⁊cet.
Bal.hic dicit vltimã ſolutõʒ ibi poſitã circa finẽ ad iſtã glo.
eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ creditoꝛ põt cape pꝛopꝛia au/
ctoꝛitate quecunq; bona debitoꝛis ſui fugitiui vt ibi per euʒ cum
quo ſto. Uno addito quod eſt foꝛtius ꝙ etiã poteſt creditoꝛ
capere ꝑſonaliter ipſum met debitoꝛẽ fugientẽ vt eſt tex.in.l.iij.
9. ſi debitoꝛem. ⁊ hoc ibi voluit Bar. ff. de hijs que in frau. cre /
dito.⁊ etiam Bar.idem voluit in.l.fi. C. de ferijs.⁊ Bald.in.c.ij.
in titu. de pace iurame.firma. ⁊ Bala.ĩn addit. Specu.in titu.de
renun. in.ꝭ.penul.⁊ Bal.in auten.imo.C. de actio.⁊ obli.⁊ do.
meus Alex.de imola in.l.oiuoꝛcio in pꝛin.in quarta colũ.ff.ſolu.
matri. vbi dicit ꝙ etiam poteſt capere eum pꝛeparantẽ ſe ad fu⸗
gam licet nonduʒ fugiat. Et etiam põt capi die feriato in ho
noꝛem dei ᷣm Pet. de ancha.in ſuo conſilio.cxvi. in fi.? Paul.
de caſtro in ſuo conſil.xxxix.vt ibi per eos.vbi dicũt hot eſſe veꝝ
dũ modo poſtea oucat eum ad iudicẽ non autẽ retineat eum pe/
nes ſe. Et hec pꝛocedunt etiã in clerico debitoꝛe qui põt ca/
pi a creditoꝛe ſeculari ſed oebet duci ad epiſcopum ſᷣm Jo.and.
in.c.nullus extra de pigno.⁊ Bal. in.c.cũ non ab homine extra
de iudic.⁊ bal.iu ſua margarita in verbo clericus. ⁊ Inno.in.c.
vt fame de ſente. exco. Sed plus dico ꝙ hec pꝛocedunt ſine
debitoꝛ ſit pure ſiue ſub condictõe vt eſt caſus ſingulariſſimꝰ vᷣm
eundezʒ Bal.in. l.queſitũ.ff. de pignoꝛi.cum quo nõ ſto in hoc vl/
timo. nam tex. in.d.l.queſitũ bene ⁊ ſubuliter põderatus nõ pꝛo
bat hoc.de cuius intellectu alias dixi in pꝛimis interpꝛetatõibus
noſtris ibi ad quas me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cu
ius verba ſunt hec. .

C ꝛeſidialem ⁊c.in verſic.ſed ibi inquilinus
erat ſuſpectus ne diſcederet ⁊c.

Ne filius pꝛo patre.
CAuten. habita. Bald. bic dicit iſum tex. eſſe valde

notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ clericus poteſt intereſſe in conſilio
pꝛincipis ſeculatis vt ibi per enzʒ cũ quo ſto. Uno addito ꝙ

etiã poteſt adminiſtrare bona pꝛincipis ſecullaris tamẽ nõ 4
capi ab eo ob adminiſtratõem non reddita vel maleficii bm .
not. m. c. dilectis extra de appel. Tñ hoc eſt veri niſiſit ſ
ctus de fuga.quia tũc poteſt capi ſed debet pᷣſentari eßo bm
nocen.in.c.vt fame extra de ſen.excõ.⁊ Jo. an. in. c. nullus ii
de pign. modernoſ in. d. c. dilectis ad quos me remitto eno
tex.de quo agimus..Cuius verba ſunt hec. hono

Auten. Habita ſuꝑ hoc diligenti epiſ⸗ copoꝛũ ab

batum ducum ⁊ omniũ iudicũ ⁊ pꝛo eoꝛuʒ ſacti

noſtri palacij examinatõe omnibus gratia ſiu/
dioꝛum peregrinantibus ſcolaribus ⁊ maxime
diuinoꝛũ at qui ſcientiae legũ pꝛofeſſoꝛib hoc
noſtrũ pietatis beneficiũ indulgemus vt ad lo/
ca in quibus litteraꝝ exercetur ſtudia tã ipſiq
eoꝛũ nuncij veniãt ⁊ habitẽt in eis

De conſtituta pecunia.

Bloſa in.l.ij. Zal. hie reputat iſtiam glo.ſingul.ad hoe
nopoſitũ ꝙ pactũ nuduʒ põt veſtiri a ſtatuto ⁊ effici effcax om
nino vt ibi per eum cum quo ſto. Uno tddito ꝙ idem eliaz
voluit glo.in.l.cum pater. S.meuio.ff.de lega.ij. Bal in. li d.
ne autẽ. C. de cadu.tollen. v Ang.in.l:.legitima per illum tex ff de
pactis.⁊ boc ibi etiã cõfirmat Paul. de caſtro ad quos me fmit
to ⁊ redeo ad glo.de qua agimus..Cuius verba ſunt bet.

Indefenſe ideſt ſine defectu vel ideſt cũ tan
to ſtudio vt non ſentirẽt animi fatigationẽ. con
ſtituebant enim olim argentarij quidam inter ſe
foꝛte vt etiam nõ debitũ poſſet conſtitui.⁊ ideʒ
ſeruabitur inter eos vt hic ⁊ argu.ff. de edend.
l.quedã..fi.⁊ in auten.de fideiuſ.j.fi.col.pꝛi
ma.⁊ hoc etiam hodie ſeruaret ſi inter ſe huiuſ
modi cõſtituerint vt hic ⁊ dicta auten.ſ.coꝛam
ſuo iudice que habere poſſunt vt ſupꝛa de iuriſ
dic.om.iudi.l.fi.non coꝛam alio cuʒ non ſit ius
cõmune ⁊c.

Gloſa in.l.ſecunda circa fi. ¶ Bal bie dieit iſu glo⸗
vna cum tex.ſuo eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi collegiũ̃ fa
cit ſtatutũ inter ſe ſeruãdum eſt ⁊ coꝛam ſuo iudice ⁊ non coꝛaʒ
alijs vt ibi per eum allegantẽ tex.in. 5. argentarius in autent. ö fi
deiuſſo.quem tex.ditit hoc pꝛobare cum quo ſto. De qno vi/
de tu not.in.c. ad noſtrã extra de emp.⁊ vẽdi. Tamẽ intellige
hec eſſe vera niſi ſtatuta ſint cõcepta in pſonã.quia tunc debent
ſeruari in quacunq; curia inter illos de collegio.ſamẽ ſecus ſi ſo
nant in pſonam iudicis ſᷣm Bal.in ſua margarita in verbo ſta⸗
tutuʒ ⁊c. ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.
CIndefenſe ideſt ſine defectu vel cum tanto
ſtudio vt non ſentirent cum fatigatõe. conſtitu
ebant enim olim argentarij quidam inter ſe foꝛ
te vt etiã non debitũ poſſet cõſtitui.⁊ idem ſer/⸗
uabitur inter eos vt hic ⁊ argu.ff. de edendo.l.
quedam. S.fi.⁊ in auten. de fideiuſſoꝛ. S.frcol.
pꝛima:⁊ hoc etiã hodie ſeruaretur ſi inter ſe bu
iuſmodi cõſtituerint vt hic ⁊ dicta auten.ſ.coꝛi

ſuo iudice quem habere poſſunt ⁊c.
De teſtibus.

L. Nullum. Sal. hio reputat iſtum tex. ſingula. ac boe
pꝛopoſitũ ꝙ iudex coꝛam quo teſtis deponẽs dicit falſum poſe
eum punire abſq; alto pꝛoceſſu fiendo contra eum ſup crimine
falſi. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtus ley.
qui mihi non pꝛobat hoc ĩmo pꝛobat contra ſi bene 1ſubtilite
ponderetur pꝛout decet.nam dicit᷑ in iſto text. ꝙ teſtis qui Leho⸗
ſuit falſum non poteſt ſe tueri aliquo pꝛiui egio foꝛi vel pꝛeſcrip

tõis allegande per euz. Ex quibus verbis infero ꝙ requirit om

nino pꝛoceſſus contra eum in quo nõ põt ipſe ſe tueri aiquopri/

eiſtttnhenln
cod likenluk
imtnigieue
en mnn ſe .
pndeacncisnchsn
miatiruiuimnicen⸗
grütogfliutf,fliam

,

=

Crenllentt.

(W NinnKur

wmtignndrncranman
tnkeNerrierts mmen
ioAünenm. Drir
ogrwra Maudeeatir
WAnehtetreeetn
clindnettnſfnArnin mre
Wilmddsintr inn n
iRnihirmteenirlanet
rtumi imgitniemi

lugt
iſſtn D denten li
ſſeint Niale
laut.

nina

Wwlnen

e deic

Abbekttiinekes

Aseuanttnn

2 18

£

—

Anernriit ee
nurte nis
aarauan
amimnii /
2 NeNENN
viwen
znuK
menaile
uun.

.
14
N
4
4

nilegio foꝛi dicendo ſe militem vel alia dignitate fulgentẽ vel ex⸗
emptũ vt euitet cognitõem victi iudicis. nec etiam poteſt ſe tueri
exceptõs pſcriptõis que eſt etiã exceptio impediens ꝓceſſuz vt in
l. fratres. C. de tranſa. ⁊ ibi per Bar. ⁊ in.l.emptoꝛ. C. de pſcrip:
lon. tempo. ⁊ in.l.omẽs.C.de pꝛeſcript.xxx.anno.⁊ voluit etiam
Bal. in. l.fi. C. de edic:diui adri.tolle.in.xiij.oppo.⁊ Bal.in.l. ſi⸗
cut. C. de pꝛeſcript. xxx.anno.cum ſimilibus. ⁊ ſic cuʒ tex. iſte tol
lat exceptões que cõſueuerũt impedire litis ingreſſum habuit p
conſtanti ꝙ requiritur pꝛoceſſus ſuper boc crimine ſalſi contta
Ehem.r boc modo ego nouiter intelligo iſtuʒ tex. Cuius verba
ſunt hec.
L. Nullum penitus cum ſemel ad iudicẽ quem
libet licet nõ ſuũ dicendi gratia teſtimoniũ fue/
rit ingreſſus armatam foꝛe militiam vel quãli/
bet aliam foꝛi pꝛeſcriptionẽ ad euadendum iu/
dicis motum quẽ vel teſtimonij verboꝛũ impꝛo
bitas vel qualitas rei flagitauerit poſſe pꝛeten/
dere pꝛecipimus.Sed omẽs qui in ciuili cauſa
ſ.ſuũ pꝛebent teſtimoniũ ſeꝑate ⁊ tanq̃ʒ ante iu
dicium interim depoſito exceptõis foꝛi pꝛiuile
gio huiuſmodi pꝛeſidio denudatos: ita adin/
dicantis intrare ſecretũ:vt quicunqʒ aures eiuſ
iudicis offenderit: non dubitẽt ſibi met foꝛmi
dandum data cunctis iudicibus abſqʒ vllo pꝛe
ſcriptõis obſtaculo ſicut ſepe dictũ eſt in teſtes
quoꝛũ voces falſitate vel fraude nõ carere pꝛo
ſpexerit:pꝛo qualitate videlicet delicti animad
uertendi licentia ⁊c.

L. Nullum: ¶ Zalld. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingularez ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ teſtis debet deponere ſecrete alias eius dictum
nõ valet. vt ibi ꝑ euzʒ. de quo poſuit ẽt glo.in.c.q;ꝛ ppter extra ð
electio.cũ ibi not.ad quãſme remitto. Uno ſolo pꝛo nũe ad
dito ꝙ doctrina Bal. in ſe eſt vera.ſed iſte text.bene ⁊ ſubtiliter
ponderatus mihi non pꝛobat hoc.nam dum dicit ſepato ⁊c. non
loquitur de depoſitõe teſtis ſed de pꝛiuilegio foꝛi quod debet ſe
pari ⁊ non dʒ attendi in teſte deponente falſuʒ quin poſſit puni
ri vt ibi.Et ſimiłr non obſtat tex.iſte in verſi.iudicis ſecretũ ⁊c.
que verba deceperũt Bal.nam expõi debent ideſt animũ vł mẽ
tẽ indicis ſʒ non reſpicit depoſitõem teſtis. ⁊ ſic iſte tex. bene con
ſideratus hoc non pꝛobat. Cuius verba hic non pono cum ea ſu
pꝛa poſuetim in alio tamẽ pꝛopoſito pꝛout videre potes ne fru
ſtra occupemus membꝛanas.

Gloſa in.l.quoniã liberi in verbo ſumptus ⁊c.
Balgd.hic dicit iſtam glo.foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ
oparius debet habere expenſas vite a domino cõducente eumiſz
ſi rumpit in opere inſtrumenta ſua non tenetur dominus condu
cens ad eſtimatõem eoꝛũ ſed ceduut ad damnũ oparij p̃m eũ ibi
cũ quo ſto. Pꝛo quo faeit tex.in.l ij.S.pꝛĩo.fl.ad.l.rodiã de ia
ctu.quem tex.etiam glo.hic allegat.⁊ facit etiã tex.in.l.ſi nõ ſoꝛtẽ

8.libertus.ᷣ ff.de condi. indebi.cuz glo.magna circa mediũ.⁊ etiõ

poſuit Bar. in dicto& libertus ⁊ Bar.in.l.ſuo victu.ff. de oper.
libert.vbi dicit hoc eſſe verũ niſi conſuetudo eſſʒ in oriũ.⁊ poſuit
Exy. in.l. ij. C. locati.?⁊ Bal. in.l. liberti liberteq; in quinta celum.
E. de oper.liber.⁊ aliquid etiã poſuit Bal.in.l.i.de verb.ſigni.⁊
Bal. in. d.l.ij..pꝛimo vbi õpit latius de hoc ad quẽ me remitto
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.

Sumptus vt infra de appella.l.eos..ſi ꝗs

⁊ eſt arg.ꝙ laboꝛatoꝛes debeant ali ſed nõ eoꝝ

inſtrumenta emendari vt.ff. ad.l.rodiã de iact.
l. ij. F. pꝛimo ⁊c.

L. finali. Bal bie reputat iſtum tex. ſingularẽ ad hoc p
poſitũ ꝙꝙ pꝛobatio iam facta per pactu poteſt tolli inter partes in
ter quas facta erat. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nono intelle
ctu iſtius tex.qui mihi non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter ponde
retur. Nam ibi dubitatuxr an teſtes pꝛoducti coꝛam arbitro faci
ant fideʒ inter eaſdem perſonas in iudicio oꝛdinario. Et dicit qy
ſi aliquid cõuentuz fuit inter partes ſuper hoc iſtud ſeruabitur
tex.pꝛeſupponit ad finẽ vt pʒobent non auteʒ vt nõ pꝛobent.⁊

boe dico hꝛopter ea que poſtea dicuͤtur in tex. in verſi. ſequenti.
⁊ ſic tex.iſte loquitur reſpectu pꝛobatõis inducende non autẽ tol
lende vel diminuẽde. Tñ credo doctrinã Bal.in ſe verã eſſe
ſed non per iſtum tex.ſed quia poteſt quilibet fauoꝛi ſno renũci/
are.l.ſi quis in conſcribendo. C. de pactis. Secundo quia conſen
ſu partiũ poteſt fieri vt pꝛobatões inualide valeant ⁊ pꝛobẽt ſᷣm
Inno. in. c. cum cauſam extra de teſtibus.⁊ bald.in.d...fi. ꝛ facit
tex. in. c. veniens el ſo eo.ticum ibi not.ad que me remitio ⁊ po
no tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt bec.

Z. Cuʒ apud cõpꝛomiſſarios iudices teſtes fu
iſſent pꝛoducti:variatũ erat vtrũ deberet eoꝛnʒ
depoſitõibus in iudicio litigatoꝛ vti:an nõ eſſet
audiendus. ſancimus ſi quidem in cõpꝛomiſſo
aliquid pꝛo huiuſmodi cauſa ſtatutum eſt hoc
obſeruari.ſin autẽ nihil cõuentũ eſt in huiuſmo
di caſibus ſi quidem ſuperſint teſtes licentiam
habere eum contra quẽ depoſitões eoꝛũ pꝛofe
runtur ſi eos recuſauerit cõcedere teſtes iteruʒ
adduci:⁊ non opponi eis ꝙ iam teſtimoniũ ſuũ
dederint.vel ſi hoc cõcedere minime maluerit
depoſitões eoꝛũ quaſi factas accipere omni iu

re legitimo quod ei competit aduerſus eas ſer/

uato. Sin autẽ omẽs ab hac luce ſubtracti ſint
tunc neceſſitatẽ ei imponi: fide ſcripture appꝛo
bata in qua depoſitõnes eoꝛum referuntur:eas
quaſi factas accipere.Sin vero res ꝑmixte fue
rint ⁊ quidem ex hijs ⁊c.

De pꝛobationibus.

Gloſa in.l.actoꝛ. Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingula/
rem ad boc pʒopoſitũ ꝙ iuramentũ purgatõis dicit eſſe illud qd
pꝛeſtatur ſuper mera negatiua vt ibi per eum cũ quo ſto.
Uns ſolo addito ꝙ hoc iuramentũ deſinit abſoluto eo pꝛo
quo ſunt pꝛeſumptões pᷣm Bar. in ſuo cõſilio incip.viſis teſnibuſ
examinatis ⁊c.in fi.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo. de qua agi/
mus. Cuius verba ſunt hec.
¶Item huic regule ꝙ reus non pꝛobet ſignan/
tur duo contraria que diximus.ff.eo.l.ij. ⁊ di/
ſtingue vt ibi.⁊ queſtiones fac quas fecimus in
l. circa in eo.tit. in caſutamen mere negatiua p
batur vt cum iuro me non conſciũ alicuius mali
gnitatis in auten.de heredi.⁊ falcidia..ſi ve/
ro abſunt col.pꝛima.⁊ te non habere vxoꝛem in
auten. de ſanctiſ.epiſ.in pꝛin.col.ix.⁊ ſupꝛa de

hijs qui ad eccle.confug.l.fi..ſicubi ⁊c.

Gloſa in.l.ſiue poſſidetis in glo.fi.circa finem.
Balg.hic exclamat de hac glo.pꝛo ſingulari ad hoc pꝛopoſi
tm ꝙ licet pᷣſumptio ſit ꝙ pater non pꝛeſumit᷑ velle anteponere
extraneos ſuis deſcẽdentibus vt.l.cum acutiſſimi.C. de fideicõ/
miſſa.⁊ in.l.cam auus.ff. de condi.⁊ demon.⁊ in. l. generaliter.
cum autem.C. de inſtitu.⁊ ſubſtitu.ſub condi.fac.⁊ in.l.cũ ratio.
f.de bonis vamna. ⁊ in.l.nam ⁊ ſi parentibus.ff de inoffi, teſta.
Tamen contra hanc pꝛeſumptõeʒ admitn pꝛebatio in cõtrariũ
vt ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo quo etiã faeit. quia idem
eſt in alijs pꝛeſumptõibus iuris.nam admittit̃ pꝛobatio in con/
trariũ niſi ſint iuris de iure quia tunc non admittitur pꝛobatio
in cõtrariũ miſi per confeſſionẽ partis vt eſt glo.ſingul.in.ꝭ.ſin au
tem in auten, de equali.dot.⁊ voluit etiam Cy.⁊ Bal.in autenti.
ſed iam neceſſe. C. de donatio.ante nupt. ⁊ ita dicamus hic in p/
poſito cum glo.iſta.Cuius verba ſunt hec.

CFacti ſunt:ſie ergo reus pꝛobat ⁊ cauſaʒ ſiue
tituluʒ differentie cogitur ⁊ ſic eſt contra ſupꝛa
de rei vendi.l.res.⁊ de peti.beredi.l.cogi.⁊ ſu/
pꝛa eo.l.fruſtra.⁊ infra eo.l.actoꝛ ⁊ oẽs tractan
tes de talimateria.Sol.ideo pꝛobat quia pꝛe/
ſumptio cſt pꝛo actoꝛe vt hic aliasnon vt ibi.
ij

Et nota hic circa huiuſmodi pꝛeſumptionẽ: qꝛ
aut non eſt dubitatzo inter partes ð facto: ⁊ ita
lex pᷣſumit ſuper certo facto aliquid vt reuerſuʒ
nõ eſſe captũ vt.ff.de teſta.l.lege coꝛnelia.⁊ idẽ

in caeteris fictõibus: ⁊ tunc nunquã admittitur

pꝛobatio in contrariũ vt inſtitu.quib.mod.ius
patr.pote.ſolui.S.ſi ab hoſtibus ⁊ infra de rei
vxo.actio.l.i.GO. accedit in pꝛio reſponſo: ⁊ hec
pꝛeſumptio dicitur pꝛopꝛie fictio. vbi auteʒ du
bitatio eſt de facto inter partes vt an queſieris
de bonis mariti vxoꝛ ⁊ an cõtraxit matrimoni
um cum libera muliere ad quã coſuetudinẽ ha
bebat lex de facto de quo dubitat᷑ pꝛeſumit ſic
fuiſſe vel non bene admittit᷑ pꝛobatio in contra
rium vt. ff. de donat. inter vir.⁊ vxo.l.quintus.
niſi lex pᷣſumat ⁊ ſtatuat: quod fit quãdoqʒ; ex
vigoꝛe ſcripture vt infra arbitr.tut.l.fi.⁊ de cõ
tra.ſtipula.l.i.⁊ ff.de verb.obli.l.ſcienduʒ.ſed
in hijs duabus dic contrarium.vt.ff.de pactis
l. iure gentiũ. S. quod fere.Item ad hoc quod ẽ
hic facit infra ad velley.l.antique.quãdoqʒ fa
uoꝛe vltime voluntatis vt ſupꝛa de inoffi.teſta.
l. ij. infra de inſtitu.⁊ ſubſtitu.l.generaliter.G
cum autẽ.Sed hic poſſet pꝛobari cõtrariũ quã
doqʒ fauoꝛe dotis vt infra de rei vxo.actio.in
pꝛin. Item vt infra ad macedo.l.fi.Item ẽ huic
cõtra arg.ff.eo.l.cum de indebito.S.ſin autem.
pꝛo parte.vbi ex ſolutõe transfertur onus pꝛo/
bandi:ſed hic nõ fuit ſolutũ: ſed alio modo ad
emancipatos pꝛedia perueniebant.

BGloſa in.l.cum pꝛecibus. Bal hic dicit iſtam glo.
eſſe notandaʒ ad hoc pꝛoppſitũ ꝙ cõtractus qui eſt lpſo iure nul
lus non meretur babere nomẽ cõtractus vt ibi per eum cũ quo
ſto. Uno ſolo addito ꝙ tamẽ huiꝰmodi cõtractus vdʒ decla/
rari nullus alias nullitas iſta non noceret ᷣm enndeʒ Balc.in.l.
ad pꝛobatõeʒ in fi.C.loeati licet HBal.teneat contra in.l.que ſub
condictõe in fi.ff.de condi.inſtitu.⁊ Bar. in.l.i.C. de ibeſauris li
bꝛo.x.ad quem me remitio ⁊ pono glo. de qua agimus. nius
vVerba ſunt hec.
CNec ad nomen nedum ad rei veritatem vt ⁊

ſupꝛa ð ferijs.l.a nullo.

Gloſa in.l. cum te. Bal bic dicit iſtam glo. eſſe ſingu
larem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ adultus põt cõpellere curatoꝛẽ ad cu/
ram gerendaʒ. ? idem eſt in pupillo quo ad tutoꝛc̃.nam põt coge
re eum ad gerendaʒ tutelam vt ibi per eum cuz quo ſto ſimpłt
q; glo.clara eſt ⁊ optime pꝛobat hoc.Cuius verba ſunt hec.
CPꝛoponas aſſerendo te velle reſtitui ſecun/
dum quoſdaʒ quod non placet:quia ⁊ maioꝛ pe
tit reſtitui infra quadrienniũ.quare dic vt dixi

ff. de minoꝛi.l.de etate.vel volebat a curatoꝛibꝰ
liberari ⁊c.

6
T. C um res. Ballbic dicit iſtum text. eſſe notanduʒ ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõtractus tunc diciĩ celebꝛatus in ſcriptis quã/
do cõtrabentes pꝛoteſtatur ſe nolle aliter cõtrabere niſi in ſerip/
tis. De. qua matenia vide tu not. in. l. ctus. C. de fide inſtru.
vbi per omẽs ſcribẽtes. Quibus adde ꝙ idem voluit glo. Bar.
⁊ Bal.in auten.ſed nouo iure. C. ſi cer. peea. ⁊ Bar. in.l. genera⸗
e as non me de ⁊ Saly. conbonoñ.plene in. d.i.cõtra/
s me remitto 3 . i
erbaſun bee⸗ to ⁊ pono tcx.ð quo agimus. Cuipa
. Cum res non inſtrumẽtis gerũtur ſed in his

rei geſte teſtimoniũ cõferatur factã emptionem

.—

⁊ in vacuã poſſeſſionẽ inductũ patrẽ tuũ: pꝛeciũ

qʒ numeratũ:quibus potes iure pꝛoditi
bationibus docere debes ⁊c. Dro⸗

De fide inſtrumentoꝛum.

L. Contractus. Bal bic dlit iſtu ter eſſe ingulare
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõtractus ꝑficiũtur ex cõcluſione negotij ſen
auũt ex ſolo ↄctu: Et ideo dicimus ꝙ ſi teſtis deponit ſe wadiſe
partes tr actãtes ad inuicem de tali cõtractn non pꝛobãt Zatum.
vt eſt tex. etiam ad boc ſingularis m bal. in.l. elegater in verlie⸗
idem puto ⁊c.ff.de condic.imndebicum quo ſto. UInoaddito
ꝙ cõtractus non lectus partibus non dicit perfectus ſᷣm Balt.
hic in quarta colũiqui ad hoc allegat text. in.l. fideicomiſſa. ff
de lega. iij. ⁊ ibi etiaʒ bald.met.idem firmat. Pꝛo quo ſact

quod voluit etiam idem bald.in. l.fi. C. plus valere quod agitur
Vvbi ditcit ꝙ dictum teſtis debet ei relegi ad hoc vt valeat vt bi „

eum ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo egimus. Cuius ver
ba ſunt hec.

L.Contractus vẽditionũ vel permutationũ vel

donationũ quas intimari non eſt necefſariũ.da
tionis etiam ac rerũ vel alterius cuiuſcũqʒ cau/
ſe:illos tamẽ quos in ſcriptis fieri placuit traſ/
actionũ etiã quas in inſtrumento recipi cõuenit
non aliter vires habere ſancimus niſi inſtrumẽ
ta in munduʒ recepta ſubſcriptõibusqʒ partiuʒ
confirmata: ⁊ ſi per tabellionẽ cõſcribatur eti
ab ipſo complecta ⁊c.

Gloſa in anten.⁊ ſi contractus. Paldulhic dici
iſtam glo. eſſe valde notãdam ad boc pꝛopoſitũ ꝙ compꝑatio lit/
terarũ cum fiat in deſectũ pꝛobationũ nen põt fieri viuete eo qui
dicitur ſcripſiſſe ⁊ teſtibus qui dicuntur interueniſſe.quia ex e
