CCPercufferũt quid ſi vnns ⁊ nõ apparet quis
NReſpondeo nullus.vt argu. infra de penis.l.
abſentem ⁊cetera.

L. Quia retro. bald.bic dicit iſtum tex.non eſſe alibi. ⁊
ſic facit eum ſingul.ad hoc ꝙ ille dicitur augere patrimoniũ ſuuʒ
qui illud non diminuit. ⁊ ſic non ſolum ille qui illud auget ſʒ ẽt
ille qui non diminuit dicit᷑ augere id vt ibi per eum cum quo nõ
ſto.quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus non ꝓbat mihi hoc
loquit᷑ de dominio rei legate dnobus quoꝛũ vnus repudiauit
nam alteri accreſcit pꝛout ibi dicit in tex.vnde verũ inerementuʒ
ibi contigit in re legata que vni ſoli remanſit. ⁊ ſic iſte tex.nõ pꝛo
bat id ad quod eum allegat bald. Cuius verba ſunt hec.

L. Quia retro accreuiſſe ei dominiũ videret᷑ c.
De hijs qui deiecerunt vel effuderunt.

Glo.in.l.pꝛima.S.ſi filiusin verſic.negotio ge/
ſto xc. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe notandam ad boc dif
ferentia eſt inter damnũ datuʒ ⁊ damnũ fectum. de quo etiã .
ſuit aliquid bar.in.l.liberalis.ff.de liber.cau.vt ibi per eos add
quibus ſto. Uno ſolo addito ꝙ appellatõne expenſaruz non
venit damnũ pᷣm bar.in.iii.ff. de alie.iudi.muta.cau.fac.⁊ bart
in.l.i. . f. ff. ſi quis ius dicen. non obtem. bal.in.l. terminato. C.
de fructi. ⁊ lit. expen. in vlci.colum. ? Spec in tite de fructib T in
lereſſe..iin vſi.in ſumma ⁊c.ad quos me remitto.⁊ pono glo
de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. 4

NNegotio geſto ſi ex contractu vel quaſi non
daretur noxalis actio vt infra de actio.⁊ obli.
l. ex contractu.ſimilis eſt enim actio que ex qua

ſi contractu datur ei que ex vero contractu da/

tur.vtraqʒ enim datur de peculio vt ſupꝛa de ne
got. geſt. l. ſi filius. diſſimiliter tamen quãdoqʒ
datur in heredem vt.C. de hered.actio.l.ſecũ/
da. Item que datur ex delicto ſimilis eſt ei que
datur ex quaſi delicto.quia vtraqʒ noxaliter.
vt in.l.ſi vero.S.pꝛetoꝛ ⁊c.
Familie herciſcunde.

L. PHeredes.s.incerto. Bal. hic dieit iſtum tex. eſſe
ſingul.ad hoc ꝙ vbi electio cõpetit pluribus vt ſingulis iure pꝛo/
pꝛio debet habere conſenſum omniũ.ſecus ſi cõpetit pluribus vt
vniuerſis vt ibi per eum cum quo ſto. Uno etiam adduo ꝙ
de hoc poſuit idem Bal.in..ij. F. pꝛimo in Fa col. C. coia de lega.
in lectu. antiqua. ⁊ Bal.in. l. ſi tibi. ꝭ. vnus. ff.de pactis. ? ſcniben.
in. l. ij. S. pꝛimo.ff. de verb. obli.vbi alias legẽdo dixi de intellectu
iſtius tex. poſt do.meũ Alexa. de imo.ibidem.⁊ in.l.iiij..cato in
repetit.meaeo.ti.ad que me remiito⁊ pono tex.de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
BIncerto homine legato ⁊ poſtea defuncto le
gatario aliquis ex heredibus legatarij non con
ſentiendo ſi impediuerit legatuʒ is qui impedit
hoc iudicio ceteris quanti interſu eoꝛum con/
demnabitur ⁊ cetera. M

CSGlo.in.l.hijs conſequenter.S.ſed cum mo/
numentum c. Bal. bic dic dicit iſtam glo. foꝛe ſingularem
ad boc ꝙ heres adeundo hereditatẽ dicitur quaſi cõtrabere cuʒ
defuncto. Et idem voluit ipſe met Bal. in rubꝛica. C. ſi quis ali⸗
quem teſta.pꝛohib. ⁊ Bald.in.l.fi.in pain. C. de iure deliberan. 7
Specn. in tit. de teſtamen.in. .pꝛimo ad quos me remitio ⁊ ſe⸗
deo ad tex.iſtum.⁊ ibi etiam eſt tex.not.in alio ꝙ illud q man/
dauit teſtatoꝛ vni heredi vt faceret expenſis ſuis ꝓpꝛijs intelligi
tur tamen expenſis cõmunibus etiã alioꝛũ cohereduz. de quo VI
timo vide que dixi in interpᷣtatõibus noſtris in.l. titius alias inci
pit.l.vxoꝛẽ.ꝭ.fi.fl.de leg.iij vbi eſt bonus tex.de hoc cũ nouo ẽt
intellectu ad eum. ? ad ibi dicta me remitto. ⁊ pono glo. de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec.
Pꝛeſcriptionẽ aũt ex illo articulo do vt fa⸗
cias qui videtur eſſe inter teſtatoꝛẽ ⁊ heredem.
Sed non videtur hoc quia verba ⁊c.vt infra 5
verbo.ſigni.l.verba.Sed reſpõdeo boc nõeſſe
contractuʒ:ſed quaſi cõtractũ pꝛopter iuris ne/
ceſſitatem. arg.infra eo.l.ſi filia..ſi pater ⁊c.

loſa in.l. Hijs conſequenter in pꝛincipio.

Bal. hic dicit iſtam glo.foꝛe ſingula.ad hoc ꝙ beres indig

nus qui adiuit hereditatem defuncti ante vendicalã moꝛtẽ eius
non deſinit eſſe heres anteqᷓ; fiſcus aduocauerit ad ſe ea bona ne.
ſententiaʒ. Plus dicit ꝙ heres poteſt interim exigere debita

cere alia que ſaciũt veri heredes.vt eſt glo. ſingul. in. ſec ſi lege.

5. quod ait. ff. de peti. heredi. cũ quo ſto. Unes adclito c icez
firmant etiã ſcribentes hic. ⁊ etiã Bal.in.l.i.⁊ in.l. hereditas. .
5 hijs qui.vt indig.⁊ Bal.⁊ Jo.ð imol.in.l.ex facto. .feõ vul.
7 pupil. Plus ẽt dico ꝙ ſi ficus repudiat tener beres ſoile⸗
legata ⁊ poteſt vti falcidia non obſtante ꝙ ſit indignus m ba D
in.i.iij.C.ad.l.felcid.ad quẽ me remitto.⁊ pono glo. de qua agi

mus.Cuius verba ſunt hec.

ſhantntane
zpnifhlbicind 5
anihihtiiffn
umtmnichun .
üctnintſtinnon ni
önccndteraintinnen
Kintlangmtikklinan
tichenictinmmenn
Gfuinunrndimn
uitieniencnshr
Genn Mrwinnnum
eregnennen rin
Dunſkemzäſcnraemer
itr lgtnſen amrt
rMMnlymedre
—=
mnüfrutſ funln
pochkltntzctrſater
migfannagunnnrt
hpltvanmninnun,
leſciti

leſchntcht .
gileſtinin een

Litit Mnienain
Miceinine
inhnede

ſicſoſten
6 Genberder.
feitnnen Nonnn
Nenit tin e n
—
ean nchnt

—

RNN

NVN
ð
—

—

WN

Nd

—

s

Ri

ü f——

— — —

Aie d.
Ru ginne
iean

—

.
Wimaianihhlgfen
gsahnliigum
bſirianenn
N winurigtin
Näcnansninſin
(alis ignn ſlten
Ayraäinb tiNlüt
ioirmii NMintudis
Arr Eamrmi Mali R,Nn
purmtidndtdti gn
nm n m ii ni ſi inl
rra itianid iilitigtl Mie
uvimiitins Mtbil in izt
õ
õäl
(panmmiün litiini,f
ne õ
mnur ſülthlaiſt
Celenbitfilimi⸗
Ta ausdnuinmmois
tleni inni hin
n mtulii ſin
E nener it nn
Sduldnitntue
. ru taß iulinl ünins
2 — L
artcn zf n i i

Sed an in factum ⁊c.in verſi.reſpõdeo poꝛ
tio non ipſo iure amittitur quia interim eſt he/
res.ſed per ſententiam applicatur fiſco. vt in/
fra de vulg. ſubſtitu. l. ex facto.S.iulianus.⁊.C.
de his quib. vt indig.l.hereditasigitur añ ſen
tentiam a coheredibus non repellitur licet re/
pellatur a fiſco ⁊c.de quo tex.alias dixi in pꝛi/
mis interpᷣtationibus noſtris dando nouũ intel
lectũ ad iſtum text.⁊ ad ibi dicta me remitto ꝓ

nunc.
L. Si heres. Bal. hic dicit iſtum textieſſe ſingul. vna cũ
lin iudicio eo.tit.ad hoc ꝙ ceſſio poteſt fieri in actõne iudicati ⁊
in officio iudicis vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ
idem vo uit apertius glo.hic in verbo poteſtatez in fi. ⁊ ẽt bart.
in. .modeſtinus in fi.ff. de voantionibus. ⁊ Bal. in. l. ſi ex lega/
lo. C.de legatis.? Ange.in.l.ſi eius.ff.ad trebel.ad quos me re/⸗
mitto ⁊ pono vnam regulam generalem etiam.ꝙ omnia ea que
ſunt tranſmiſſibilia ad heredes ſunt ceſſibilia m do. meũ Alex.
de imola in.l.ſi ſtipulatus in pꝛima colũ.de verb.obli. vbi hoc p /
bat iuribus ⁊ rõmbus de quibus ibi per eum que ſeruiũt nobis
in ppoſito quo ad iſtũ tex. de quo agimus Cuius verba ſunt hec
Z. Si heres vnius ſnb condictione adiectuʒ co
heredem aut apud hoſtes adiectũ hr̃et dixerit
ſe heredem ⁊ actionẽ expertus vicerit: deinde
condictõ extiterit vel poſtliminio redierit an vi
ctoꝛie cõmoduʒ debeat cũ eo cõmunicare.nam
indubitate iudicati actio ei inſolidum competit
⁊ eletionẽ coheredi daudã aut comunicandam
eum victoꝛiam aut experiendo faciendi poteſta
tem huic qui poſt victoꝛiã heres effectus eſt ⁊c.

L. Si pignoꝛi. Bal. hic dicit iſtum text. non eſſe alibi ⁊
ſic facit eum ſingul. ad hoc ꝙ creditoꝛ in pignoꝛe dicitur eſſe pꝛo
curatoꝛ debitoꝛis ſui vt ĩbi per eum cuʒ quo ſto.quia text.optiĩe
pꝛobat hoc.Et ad do ꝙ idem voluit hic Bart. aperte per iſtum
tex. ⁊ Bal.in.l.i.in quarta col..Cacredi.euicti pigno.non debere.
⁊ Paul. de caſt. in l. creditoꝛi.fl.de no.ope.nũci. Plus dico ꝙ
dicitur quaſi dominus pignoꝛis vt eſt glo.in.S.quod autem in/
ſtitu. de vſucapio. ad quam me remitto ⁊ pono text.de quo agi/
mus. Cuius verba ſunt hec.
L. Si pignoꝛi in fine in verſi.quia quod credi/
toꝛ egit pꝛo eo habenduʒ eſt ac ſi debitoꝛ per p
curatoꝛẽ egiſſet:⁊ eius quod pꝛopter neceſſita/

tem impendit vltro etiam actio creditoꝛi eſt ⁊c.

L. heredes.S.idem ſcribit. Bai.hic dicit iſtũ textũ
eſſe ſingularẽ ad hoc ꝙ ſentẽtia lata iu dominio etiã parit excepti
onẽ in iudicio diuiſoꝛio vt ibi per eum cum quo ſto ſimplicit᷑. qꝛ
text.opꝛime pꝛobat hoc ⁊ non eget alia mea noua interpᷣtatione.
Uno ſolo addito ꝙ hec exceptio ſententie late in vna parte
obſtat ẽt agenti in alia parte que accreſcit pume pᷣterquã in vſu/
fructu vt in.l.ſi titio.ꝭ.pꝛimo.ff.de vſufructu.⁊ hoc pcedit quan
do poſt latam ſententiã accreuit illa pars.ſecus ſi pendente iudi/
cio quia tunc poteſt ſequi ſentẽtia etiam ſuper illa parte vt in.l.
qui repudiantis in pꝛin.⁊ in.l.ſi ꝓponas.ꝭ.fi.ff.de inoffi.teſtam.
une me remitto ⁊ pono textum de qno agimus.Cuius verba
unt hec.
C Idem ſcribit cum ego ⁊ tu heredes Titio ex
titif. emus:ſed tu partem fundi quem totã here
ditatem decedens a ſempꝛonio petieris ⁊ victꝰ
fuerit mox eandẽ partẽ a ſempꝛõio emero ⁊ tra
ditus mihi fuerit agente te iudicio famil.erciſ.
non veniet non ſolum hoc quidem quod ꝓ he/
rede poſſidetur ſed nec id quod ꝓ emptoꝛe ⁊c.

L.plane.S. pꝛimo. Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingu.

d hoc ꝙ libellus admittitur in quo quis agit partim nomie ſuo

⁊ btim nomine pcuratoꝛio vt ibi per eũ cũ quo ſto. Pꝛo quo
facit texx.in.l.polla. C. de hijs quib. vt indig. cum ibi not,. ad que
me remitto ⁊ pono etiã aliud quod ꝓbatur per iſtum tex. videli

cet ꝙ quis poteſt etiaz cõueniri partim nomine ſuo 1 partim p/
curatoꝛio nomine: ta ſonat mihi iſte tex. Cuius verba ſunt hec.

CSed vt ſi iure agenduʒ ſit partim ſuo partiʒ
pꝛocuratoꝛio nomine agatur:ſiue cum eo partiʒ
pꝛocuratoꝛio nomine conueniatur c.
L. Hijs conſequenter.S.celſus. Bald bic dicit
iſtum tex. eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ibellus pꝛocedit in quo quis agit
vt alij detur aliquid vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter quia
texioptime pꝛobat hoc. Cuius verba ſunt hec.
cLelſus etiam illud delegantẽ adducit cohe
redem: ⁊ ſi non ſoluit habere familie erciſcũde
iudicio vt cogatur coheres ſoluere cuʒ alias nõ
ſit liberatus rem creditoꝛ niſi inſolidum ei ſa/
tiſfaciat ⁊c.

L. Peredes..de pluribus. Baid ·hic dicit iſtum
tex.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ libellus vnus poteſt complecti plures ac
tiones vt de eis fiat vnũ iudiciũ ⁊ vna inſtantia ⁊ hoc ſi ſunt eiuſ/
dem generis alias autẽ non vt ibi per eum cum quo ſto.de quo
vide tu not.per eundeʒ HGBal.in. l.edita. Cide edendo in. xxxij.col.
⁊ per Bal.in.l.i.C. de fideicõmiſ.⁊ per Specu.in tit.de litis con/
teſta. in. . Fo in pꝛin. ⁊ in tit. de petito.⁊ poſſeſſoꝛ.in..pꝛimo in
verſi. ⁊ ſcias ⁊c.⁊ do.meus Alex.de imola in.l.ſi idem in pꝛinc.ff.
de iuriſdicti.om. iudi.? Paul.de caſt.in ſuo couſilio.cclxxxi.⁊
Ludo.roma.iu ſuo conſil.cccclxxvi.in quibus locis pomitur an
iſto caſu dicatur vnus libellus vel plures ad quos me remitto
pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
CDe pluribus hereditatibus que inter eoſdeʒ
ex diuerſis cauſis cõmunes ſint vnuʒ iudicium
familie erciſcunde iudiciũ ſumi poteſt ⁊c.
L. Qui heres. Bal hic dicit iſtum tex eſſe ſingula. ad
hoc ꝙ executoꝛ datus in teſtamẽto vendens rem hereditariã ꝓ
executiõe ſibi impoſita non tenet᷑ de euictõe vt ibi per euʒ cũ quo
ſto. UVno addito ꝙ idem voluit etiaʒ ipſe met Bald.in.l.i.C.
credito.euictio.pign.nõ debere.⁊ Bar.hic.⁊ HBar.in.lialio in ſi.
ff. de alime. ⁊ ciba.lega. vbi dicunt ꝙ licet ipſe non teneatur ð eui
ctione tamen heres tenetur vt ibi per eos. Quibus addo vnũ
verbuz hoc eſſe verũ qũ elt heres aliquis.ſed ſi nullus eſt hercs
ipſe eſt loco heredis ſᷣm do.meũ Alexa.de imola in ſuo conſilio
xij.in tercio volu.incip.ſi ſubſtitutio cõpendioſa ⁊c.in quarta col.
⁊ etiam in conſil.xlv.in ſexta colũ.in pꝛimo volu.incip.quid ope
retur legatũ ⁊c.⁊ in.l.centurio.ff.de vulg.⁊ pupil. in.xxxiij.carca
in ſo latere. Et iſto caſu dico ꝙ tenetur de euictiõe.⁊ hoc mo/
do intelligo dicta doctoꝛuzʒ de quibus ſupꝛa dixi ad qnos me re/⸗
mitto. ⁊ pono tex. de quo agimus qui mihi pꝛobat vnũ aliud qð
eſt plus ꝙ ſi per erroꝛẽ cauerit de euictiõe poteſt agere contra be
redem vt eum cõſeruet vt pꝛobat iſte cex.circa finẽ in verſicu.ſin
autem heres errauit ⁊c.Cuius verba ſi unt hec.
L. Qui heres erat ex parte inſtitutus teſtatoꝛeʒ
iuſſus a pꝛetoꝛe ſepelire ſeruũ cui erat teſtamen/
to data libertas ideo diſtinxit duplamqʒ pꝛo/
miſit:⁊ ex ea cautione conuentus pꝛeſtitit queſi
tuʒ eſt an famil.erciſcu.iudicio cõſequetur qõ
ex duple ſtipulatõe abeſt ⁊c.quẽ text.non pono
nunc totũ cum alias poſuerim eum in pꝛimis in
terpꝛetatõibus noſtris pꝛout ibi videre potes.

L. Meuius.. arbiter. Bald. hic dicit iſtum textuz
eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ſi tu petis a me.x.coꝛã iudice ⁊ ego peto co/⸗
ram eodem a te.xv.poteſt fieri cõdemnatio in eadeʒ met ſnĩa cõ
tra te ⁊ contra me vt ibi per eum. Sed plus pꝛobat iſte tex.ꝙ ẽt
iudex poteſt te cõdemnare in.x.⁊ videtur in cõſequentiã in reſi⸗
duo te abſoluere ⁊ voluiſſe inducere cõpenſatõem quo ad detem
inter nos.pꝛo quo etiam bene facit tex.in.c.in pᷣſentia extra de ꝓ
batio.cũ ibi not.ad que me remitto. Uno addito ꝙ ille qui
opponit exceptõem cõpenſatõis dicit agere ᷣm do.meũ Alex.de
imola in conſilio.xxiij.in pꝛĩa ⁊ in ſᷣa colũ.in tercio volu.⁊ Ang.
in conſil.cclvij.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt bec. . .
Arbiter familie erciſcunde inter me ⁊ te ſcri

ptas quaedam mihi quaedam tibi adiudicatu/

re volebat pꝛo hijs rebus alteruʒ alteri cõdem/
e 13

nandum eſſe intelligebat:queſitum eſt an poſſit
compenſare vltro citroq;ʒ condemnatione fi/
cta eum ſolum cuius ſummã excederet eius dũ/
taxat ſumme que ita excederet condemnare: ⁊?
placnit arbitrum id poſſe facere ⁊c.

Comuni diuidundo.

Blo.in.l.comuni diuidundo in pꝛin. Bald. hic di
cit iſtam glo. eſſe. ſingul. ad hoc ꝙ ſi ex duobus emphiteotis vel
feudatarijs vnus ſoluit partẽ ſuaʒ cenſus debiti dño ⁊ alius noõ
ſoluit partẽ ſnam res redit ad dominũ pꝛo parte ⁊ ſic ille nõ ſol
uens ſolus incidit in cõmiſſuz vt ibi per eũ cum quo ſto. Uno
addito ꝙ de hoc etiam poſuit Dy.in.l.etiam ſi partus.ᷣff. de lega.
pꝛimo.⁊ Specu:in tit.de locato.ꝭ.ſexto in verſi.lxxiiij.⁊ etiã in
verſic.xxvinj.? Bar. ? Bal in.l. ſi neceſſarias.ꝭ.ſi vnus.ff.ð pi /
gno. actio. ? in.l. fraudati..pꝛimo.ff de public. ?⁊ Ange. in. l.ſi ſer
uus.9.ſi pluriũ.ꝑff.ſi quis cautio.⁊ Bal.in.l.vnica. S. pꝛimo in qr
ta colum. C. de cadu.tolle.⁊ Jo.ð imol. in.c.potuit extra de loca.
in verſi.⁊ ex pꝛedictis poteſt ⁊c.ad quos me remitio.⁊ pono gl.
de qua agimus. Cuius verba ſunt het.
C Confunditur ⁊c.in verſi.nota hoc argumen
tum optimũ in queſtione tali ſabatina Liciꝰ cõ
duxit a me pꝛediũ in emphiteoſim ſub ãnua pẽ/
ſiõe:deceſſit relictis duobus heredibus ⁊ vnꝰ
ſoluit vel paratus eſt ſoluere ſuam partẽ penſio
nis alter non.ego dico neminẽ poſſe ſoluer̃᷑ par
tẽ ſuã ⁊ titius non potuit: ⁊ elapſo triẽnio vtrũ/
qʒ repellere volo confunditur pꝛeſtatio vecti/
galis ⁊cetera.

L. Comuni diuidundo.S. ex quibuſdam ⁊c.
Bal. ic dicit iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ iudiciũ comuni
diuidundo non cõpetit ei qui ſolum poſſidet pꝛo indiuiſo vt ſola
poſſeſſio dinidatur niſi habeat etiã tituluʒ in re ex quo titło ius
tauſatur vt ibi per eum cũ quo ſto.quia tex.optime pꝛobat boc.
Uno ſolo addito quod poteſt intentari per poſſeſſoꝛem eti
am ante rei vendicationez ſi non opponatur licet ſocius negetur.
vt in.l.ij.?⁊ hoc ibi voluit etiam glo.⁊ Bar. C. cõmuni diuid.Et
glo. in.l.ſi mancipium. ff. de enictio.adqueʒ me remitto.⁊ pono
tex.de quo agimus. Cuius vba ſunt hec. ——
CEx quibuſdam autem cauſis vendicatio ceſ
ſat:ſi tamen iuſta cauſa eſt pꝛeſidendi vtile cõ/
muni diuidundo iudiciuʒ competit vtputa ſi ex

cauſa indebiti ſoluti res poſſideatur ⁊c.
Ad exhibendnm.

L. Cheſaurus. Bal. hic dicit iſtum text. eſſe ſingula.
ad hoc ꝙ cauſa que poſt ſe expectat iudiciũ oꝛdinariũ ſeu plenuʒ
non requirit plenam cauſe cognitionem vt ibi per eum cum quo
ſto.de quo vide tu not.per Inno.in.c.auditis extra de reſti.ſpol.
ad quem me remitto. Uno etiam addito ꝙ hinc eſt quod
dicimus ꝙ iudiciũ poſſeſſoꝛiuz eſt leuis pᷣiudicij ⁊ in eo põt fieri
pꝛobatio etiaʒ per famaʒ vel per vnicũ teſtem ſᷣm Bar. mn. l. ij. 6.
fi. C. vbi in rem actio.⁊ Bar.in.l.i.C.quoꝛũ bonoꝝ.⁊ Bart.in
extrauaga.ad repꝛimenduʒ in verbo ſummarie ⁊c.cum quo ſto.
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Chenſaurus meus in fundo tuo eſt nec eũ pa
teris me fodere cum eũ loco non moueris furti
quidem aut ad exhibenduʒ eo nomine agere re
cte non poſſit me labeo ait: quia neqʒ poſſides
eum locum neqʒ feceris quominus poſſideres
vtpote cauſa fieri poſſit vt neſcias euʒ thenſau
rum in fundo tuo eſſe:non eſſe autẽ iniquũ iuran
ti mihi non calumnie cauſa id poſtulare vel in/
terdictuʒ vel exhibitionẽ ita dari vt ſi ꝑ me nõ
ſteterit quominus damni infecti tibi operis no
mine caueatur ne vim facias niſi quominꝰ eum

thenſauruʒ effodiam ⁊ illum expoꝛtem xc.
De interrogatoꝛijs actionibus.

Gloſa in rubꝛica. Bal hie dicitiſtam glo eſſeng.
. 1. lo. eſſe not
ad hoe ꝙ vbi imploꝛatur officiũ iudicis ibi non wereſunien
bellus. Seg in ↄtra eſt glo.in.l. ſcire opoꝛtet. . opoꝛtet. ff de e
cuſanio tuto. de qua materia vide per glo in. , penul in auten de
trien. ⁊ ſemiſ. col. tercia in glo, magna quam glo. etiam Bal bie
allegat pꝛo ſingulari.de quo etiã poſuit aliquid Bar. bic 7 Bar
in. l.i.ff. de iuriſdi.om.iudi.⁊ bart.in.l.ne quicqᷓ..vbi dectetuz
ff. de off pꝛoconſu. ⁊ in extrauag.ad repꝛimenduz in verſic. iu
currere ⁊c.⁊ in verſi.de plano.⁊ in.l.de etace in tercia col. ff. ð mi
noꝛi. ⁊ in. l. ab hoſtibulſ..ſed quod ſimpliciter. ff. ex quib. canſis
maio.⁊ in.l.requirendi.C.de ſeruis fugiti.⁊ in. l. mancipioꝛnz fl.
de optio. lega.⁊ in.l.de ſubmerſis.C. de naufra.li.xj.⁊ in.lii in
quinta qõe. C. de pigno. ⁊ bald.in autent. contra qui pꝛopꝛiaʒ. C.
de non nume.pecu. ⁊ do.meũ Alex. de imol. in ſuo conſilio quin
quageſimo in tercia ⁊ quarta colum.in po volu. incip. viſis actis
cauſe agitate vc.vbi ponit quid in executõnibus an requiratur li
bellus vel ne ad quos me remitto ⁊ pono gio.de qua agimus.
Cuiusa verba ſunt hec.

De interrogatoꝛijs actiõibus ⁊c.vñ queras
an libellus ſit dandus.Reſpondeo non. cũ eni
per ſolum officiũ explicẽtur non eſt neceſſarius
libellus.quia pꝛopter actões conſueuit eſſe ne/

ceſſarius.generalius autẽ dic.quia vbicũqʒ offi

cio iudicis aliquid explicatur non eſt neceſſari⸗
libellus cum quaſi miſericoꝛditer petatur ꝛc.
L. Qui ſeruum in verſiculo idem eſt ⁊ cetera.

pald. bic reputat iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝙ licet mandetuz

rei turpis non valeat vt in.l.ſi vero nõ remunerandi.ꝭ.rei turpis
ff mandati.⁊ in.l.ſi mandauero.ꝭ.qui edem.ff eo.tit.⁊ ibi bar.ꝛ
in.l. quod ſepe..ſecũdo.ff. de cõtrah.emptio.⁊ voluit bald. in.l.
maritus.C. de pꝛocurato. vbi dixit ꝙ non valet etiam in vim cõ
tractus nec obligat.ſed in vim delicti obligat vt ibi p euz. Tñ
ſi in eo deducitur mandatuʒ ſimplex quod non tendii in alterius
pꝛeiudiciũ valet ⁊ tenet.cum quo non ſto.quia iſte tex.bene põde

ratus non pꝛobat mihi hoc, nam iſte cepit mandatũ vt diceret ſe

heredem quod non ſonat in rem turpez. ? ideo valet ⁊ tenet nec
hic verſatur aliqua turpitudo pꝛout hic dicit in text. Cuius ver
ba ſunt hec. . .
C Igem eſt in eo qui mandato heredis heredẽ
ſe eſſe reſpondit vel cum eum alias defendere
vellet ⁊cetera. .

L. Et quia..finali. bald hic dicit iſtum text.eſſe notan
dum ad hoc ꝙ interrogatio ſen poſitio non eſt admittenda que
non releuat petentẽ vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno addito
ꝙ idem eſt in quacũq; alia impertinenti vt in.l neq; natales.C.
de pꝛobatio.⁊ hoc ibi voluit bart.⁊ bart.in.l.ſi duo. 5. idem inlia
nus.ff. de iureiura.⁊ domini de rota in ſua deci ione. cccxxvj. inci
pien. ſuper articulis vc. in nouis.⁊ glo.⁊ ſeriben in.ij..quod ob
ſeruari. C. de iuram. calum. ⁊ bart.⁊ do.meus Alexa.de imol.in
l.ſi duo..idem iulianus.ff.de iureiur. vbi alias legendo dixi de
boc.ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius vel
ba ſunt hec. . . . .
CInterdum interrogatus quis an heres ſit nõ
cogitur reſpondere vtputa ſi controuerſis be/
reditatis ab alio patiatur: a ita diuus adrianus
conſtituit ne aut negando ſe heredem pꝛeiudicʒ
ſibi aut dicendo heredem ſe eligetur etiã abla/
ta ſibi hereditate ⁊c.
L. De etate.ꝭ.qui interrogatus. ¶ Bal. hic diei iſtuz
tex.eſſe ſingul. ad hoc licet cõfeſſio facta extra iudiciuz cũj cuſi
non diſponat ſed ſoluʒ pꝛobet in.l.publia in fi. ff. vepoſiti. De cu
ius tamen tex. intellectu ibi alias late dixi in pꝛimis interptatiom
bus noſtriſ. ⁊ ad ibi dicta pꝛo nũc quo ad hoc me remitto in hoc
Et idem pꝛobat tex.in.c.ſi cautio extra de ſide inſtru.⁊ in.(.quo
tiens coꝛdis oculus.i.qde.vij. Sed ſi eſt ſine cauſa non valet m
do.meũ Alexa.de imola in conſil.quarto in ſa colũ.in pꝛimo vo
luiuine incip.an conceſſio ⁊c.⁊ in conſil.xiij.in ſa colũ̃ in pꝛio vo
lumine incip.Ex hiis que in themate ⁊c.⁊ in conſil.lxxxiij. in qr
ta colum.in pꝛimo volu.incip. In cauſa ⁊ lite vertente inter 36

mnNüni.
ätangn nnd
ihnlnuſei nn⸗ 1
tlipitſenugnmmn

(elpoling.

Preng Aruttnd
mmufinineneninsenng
Cen optiuſitieſrmd
Drrdieenun
tripkyftalinenatntath
ültfanlnhnttiii Naefirtn
ip fgoiu wingieneremn
uciucin ihimnineneth
Hiunckotngm trin
Hiuunnnumfiinninft rad
Mnlnlſhtutcuin inna
Slginmin emnimin
llſtmnngict ru ilinrn
Einnmmiiuinme
D
nattiäntirt
mneinnanigge,
ſian nirhruni

—

*

XV

eſt,
R V
A
Mne 8
RW
. d
Wrd
4 dnni
ä
. uninnge
WE
, e
7* Jann ilten

MiX
( adingitninfniſt
rimi t mnmn iigin
Eemn ſini Atmintin
neETANNNOzANr do
asdiri uinmmn ſin ittnt
õ
srrINAMiNANi
nirmm turm alliunli itl
CrrNtNMNINNAlNNNdi
lmiunursixtik inniih
nnrinnlin

mungls tölinti⸗
Er chri mulumi

xane
e arultenin

pannẽ tc. in conſil. xxxvj. in tercio volu. in tercia colu. incip. li
oinſtrumento vc. Ange. areti. in ſuo conſil. cxxxvij. in pꝛia col.
in fupoſito inter conſilia vñi mei Alex.in ſo volu. incip. Lanzʒalo
de imola ⁊c. ⁊ do. meus Alex.in conſil.cij.in tercia colum.in
uarto volu. ncip. Si facta eſt pax æc. tamen ſi eſt facta tn iudi
do obligat vt ex quaſi contractu vt ibi per eum eum quo ſto.
Uno addito quod talis confeſſio habet executõem parataʒ
hm bartin.l. ynica C. de confeſſis.⁊ parit etiã actionẽ in factum
m glo.bidem quaʒ appaobant ibi ſcribẽtes:. ⁊ etiam bart.iml.
certi. 5.fi. f. e. tit. ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo agimuſ
Cuius verba ſunt hec. .
CQui interrogatus reſponderit ſic tenet᷑ qua

ſi ex conſtituto obligatus pꝛo quo pulſabatur
dum ab aduerſario interrogatur ⁊c.

Hloſa in.l.i.in glo.fi.in verbo aqud iudicem in
fine. Bal. bic reputat iſtam gle. ſingul.ad hoc ꝙ cõfeſſio fa
cta coꝛam arbitro pꝛohat eodeʒ modo quo facta coꝛam iudice.
vt ibi per eum cum quo ſto. de quo vide tu not. per Inno.in.c
pſentata extra de teſtib.v per Bald. in.l. vnica. C. de confeſſis cir
ca fi. in verſi. vlterius quero vc.⁊ Ludo.roma.in ſuis ſingulari
bus in ſingulari incipie. Confeſſio extra iudiciuʒ ꝛc.⁊ ꝑ do.meũ
Alex.de imola in ſuo conſi.xiij.in.vij.col.in pꝛimo volu.incipien.
Ex bijs que in tbemate ⁊c.⁊ etiam in conſil.lxxxxvi.in pꝛio vo
lumine incip.Ex htſs que in themate ⁊c. vbi etiaʒ ponit quid de
confeſſione facta coꝛam arbitratoꝛe. Tamen dico ꝙ non eſt con
feſſio iudicialis nec babet vim facte in iudicio quo ad executõeʒ
vt in.l.. pe. .pe. ⁊ hoc ibi voluit bald. C. de arbitris licet Bart. vo
luerit contra in.l.iein fi.C. de confeſſis.ad queʒ me remitto.⁊ po
no glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Apud iudicem ⁊c.Si coꝛam iudice valet vt
hic ⁊ infra eo.l.voluit.ꝗ. quod ait pꝛetoꝛ.⁊ ſu/
pꝛa ea.l.in pꝛinci.Idem coꝛaʒ arbitro vt.C. de
arbitris.l.penultima ⁊c.

Blo.in.l.vbicunqʒ . Bal. bic dicit iſtaz glo.eſſe notandã
ad hot ꝙ index poteſt deferre iuramentuʒ iudiciale etiaʒ non pꝛe
cedente aliquo libello vel petitõe partis vt ibi per eum cũ quo ſto
Uno addito ꝙ ratio eſt.quia ſuper emergẽtibus non requi
ritur libellus m bal.in.l. fi. in tercia col.C. vt lite pende.⁊ Ang.
in. 5. illud in auten. de trien. ⁊ ſemiſ.⁊ Inno.in.c.ſigniſieaſti extra
de appel. vbi dicunt boe pcedere qñ emergunt poſt litem. ſecus
ſi ante. Et ita eſt in caſu iſto in iuramẽto deferendo poſt liteʒ con
teſtatã. nam eſt quid emergens. ⁊ ideo in eo nõ requirit libellus
vt bic. ſicut etam non requirit᷑ in notoꝛijs m Inno. in.c. ſignifi⸗
cantibus extra de libelli obla. ?⁊ Specu.in tit. de notoꝛio crimine
5.pꝛimo ad quẽ me remitto. Uno etiam nõ obmiſſo.ꝙ hoc
iuramentũ etiq pᷣſtatur coꝛazʒ iudice tacente vt in.l.iuſiurandum
cum glo. ff. de iureiuran. cum ibi not. ad que me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. . .
¶ Dubium vt ſi Bononiẽſis petat lectũ neſci/
ens cui locauit ex ſcolaribns ago vel ſicut fit
Bononiae queritur a debitoꝛibus an debeãt
vt ſic fiat pꝛeceptum ⁊c.

Bloſa in.l.vbicunqʒ in verbo dubium ⁊cetera.
bald. bic dicit iſtam glo.eſſe valde not.ad boc ꝙ quis poteſt
facere citare omnẽ poſſidenteʒ talem rem generaliter pꝛo re ſua
cõſequenda vt ibi per eum cũ quo. Uno addito ꝙ hec gloſa
ponit exempluz in bononienſibus.vt ſi quis petat lectum ſuũ ne
ſciens cui ex ſcolaribus locauit vt ibi per eam. cum qua ſto.
Uno etiaz addito ꝙ iſta citatio per edictũ iſto caſn quando
eſt ꝓmiſſa ⁊ in alijs opatur ſicut ſi ſpẽaliter fieret vt in clement.
pꝛima extra de ſudic. ⁊ voluit bald.in. l pꝛoperanduʒ. 5.ſin autez
in tercia colu.C. de iudic.⁊ Paul.de caſt. in ſuo cõſilio quinqua
geſimo.ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius
verba ſuat hec.
Dubium vt ſi bononienſis petat lectum ne/
ſciẽs cui locauit ex ſcolaribus ago:vel ſicut fit
Bononie queritur a debitoꝛibus an debeãt vt
ſic fiat pꝛeceptum ⁊c. .
Si menſoꝛ falſum modum dixerit.
Bloſa in.l.pꝛima in verbo honoꝛariuʒ ⁊ cetera
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe notãdam ad boc ꝓpoſitũ ꝙ ad
nocatus qui pꝛeſtat patrociniũ pꝛo certa mercede noꝝ dr locaſſe

operas ſuas vt ibi per eum cũ quo ſto quia glo. clara eſt aptaq;.
Uno addito ꝗ aduocato debet᷑ ſalariũ in pꝛincipio litis non
autem infine m glo.valde not.ſᷣm Bal. ibideʒ in.l.venditoꝛ. .
ſi conſtat. ff. cõia pꝛedi.⁊ hoc voluit etiã Bart. in.l. pꝛopanduz. 5.
illo. C. de iudic. ⁊ bald.in.l.vnica. C. de ſuffragio.⁊ Specu.in tit.
de ſalario in. 5. bo in fi. ⁊ enaz in lit. de locato in. . ſexto in verſi.
lxxxvij.⁊ in verſi.ſequẽti.vbi Spec.videtur ſentire ꝙ aduocatꝰ
⁊ medicus ⁊ ꝓcuratoꝛ videnĩ locare opas eoꝛuz.ſed tu intellige
impꝛopꝛie loquẽdo ſm pᷣdicta ad quos me remitto ⁊ pono glo.
de qua agimus. Cuius ver ba ſunt hec.
Honoꝛariũ ꝙ ius in aduocato multomagiſ
dicetur vtpote cum multo dignius eſt eius offi/
cium. Sunt ergo facta quedam que uon dicen/

tur locari vt dictum eſt ⁊c.

De aleatoꝛibus.

L.pꝛima.S.quod autem. Sald bic reguicat itetij
text.ſingula.ad hoc ꝙ lex poteſt eſſe pꝛo parte odioſa ⁊ pꝛo paxee
fauoꝛabilis. ⁊ ex parte odij reſtringitur ⁊ econtra ex ꝑarte caus
ris ampliatur vt ibi per eum cuʒ quo non ſto.quia iſte teꝝ.mihi
pꝛobat cõtrariuz in verſi.quod non puto verũ ⁊c. vbi tex.pꝛimo
refert verba pᷣtoꝛis ⁊ verba pomponij iurecõſulti ̃m que pbat
opinio dñi bal. Sed iuriſcõſultus non ſtat in hijs ſed decidit con
trariuz vt videre potes.⁊ ita teneo per iſtum tex.in dicto verſic.
quod tamẽ puto verũ c. Uno addito ꝙ de hoc poſuit eliã
aliquid idem bald.in.l.venia.C. de in ius vocan.vbi ponit de ſta
tuto excludente feminas ad exiſteutiã maſculoꝝ.nam reſpectu fe
minarũ eſt odioſum ⁊ reſpectu maſculoꝛũ eſt fauoꝛabile.ve quo
alias ibi legẽdo dixi. ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono
tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CQuod autem pꝛetoꝛ negat ſe furti actionem
daturũ videamus vtrum ad penaleʒ actioneʒ ſo
lam pertineat an ⁊ ſi ad exhibenduʒ velit agere
vel vendicare vel condicere.⁊ eſt relatum apud
Pomponiũ ſolũmodo penalem actionem dene
gandam:quod non puto veruʒ.pꝛetoꝛ eniʒ ſim
pliciter ait. Si quid ſubreptuʒ erit iudiciũ non
dabo ⁊ cetera.

Gloſa in.l.finali..finali. ¶ Bal hic dicit iſtam glo.
eſſe ſingul.ad boc ꝙ ludẽs ad taxillos ſi perdidit aliquid poteſt
illud repetere vſq; ad quinquaginta annos vt ibi per eum cum
quo ſto. Uno etiaʒ addito ꝙ poteſt etiam aufferre vel fura
ri id quod amiſit in eo ludo vel equiualens vt in.l.i.in pꝛin.ff.eo.
tit.⁊ voluit Jo.an.in.c.vbi periculuz extra de electio.li.vj.in vlt.
colu. in nouella.⁊ Gar.in.d.l.i.ad quos me remitto.⁊ non pono
glo. de qua agimus quia eaz poſui infra ⁊ ad ibi dicta me remit
to in hoc vbi plura dixi in hac materia pꝛo intel ectu iſtius gloſe.
Glo. in.l.fi.S.finali in verſiculo aduerſus ⁊c.
Bal.hia cõmendat iſtam glo.tanquaz vnicam ⁊ ſingularem
ad hoc ꝙ perdens pecnniam in lIndo poteſt eam ꝑpetuo repetere
vſq; ad quinquaginta annos vt ibi per eum cum quo ſto ſimpli/
quia Fer⸗ elt ⁊ non eget alia mea noua interpꝛetatõe mea.
Uno ſolo addito ꝙ de hoc etiam poſuit glo. in.c.penulti.de
vita ⁊ hone.cleri.⁊ Inno.in.c.quia pleriq; extra de immu.eccle.
⁊ do.meus Alex.de imo.in conſil.lxxvij.in fi.in quinto voluie.⁊
Oldra.in ſuo conſil.lxxviij.⁊ Cy.in autenti.interdicimus.C.de
de epiſ. ⁊ cleri.⁊ Ange.in.l.i.S.pꝛimo.ff.quarũ reruʒ actio nõ dat
⁊ Raph.ſulgo.in dicta auten.interdicimus.⁊ Jo.de imola late
in dicto.c.penultimo maxime in.xix. colum. ⁊ Balcl. in autenti.
ex teſtamẽto in.vij.col.Cede collat.⁊ HBal.hic ⁊ in ſua margari⸗
ta in verbo ludus ⁊c.⁊ Saly.in auten.alearũ vſus.C.de religio⸗
ſis in quibus locis limitant niſi ludens ⁊ vincens eſſet in magna
neceſſztate.quia non poteſt repeti cum eo tempe poſſit furari lici
te vt in. c. pꝛopter neceſſitatẽ de furtis. Et idem in vincente tẽpo/
re quo ꝑmittitur ludus ex conſuetudine vel ſtatuto maxime ſᷣm
Jo. an.in dicto.c.penult.⁊ Bald.in rubꝛi.C. ve condi.ob turpem
cau.⁊ Saly.in dicta aujen. alearũ vſus. Et plus dicit Jo. de
mol.in dicto. c.penul.ꝙ hodie per cõſuetudinẽ eſt derogatuʒ di /
iſpoſitioni iuris cõmunis ⁊ eſt pmiſſus ludus.⁊ ideo non datur
repetitio.⁊ allegat ſanctũ Thomã ⁊ Jo.and.⁊ do.Cardi.ibide/.
ad quos me remitto.Cuius verba ſunt bec.

CAduerſus ⁊c.in verſi.ſed pyleus ait nõ dari
repetitioneʒ eius quod eſt amiſſuʒ in ludo.quia

„

licet ſit pꝛohibitũ ludere non tamen eſt ppetuo
pꝛohibituʒ: quãdoqʒ tamen ꝑmittitur vt ſupꝛa
eo.l.ſolent in fi.⁊.l.ſequẽti.⁊ in hac.l.in pꝛinci
pio. ⁊ hoc intelligit᷑ cuʒ filius vel ſeruus amit/

tit. ⁊ ſic cõiunge finem ⁊ pꝛincipium ⁊c.
De religioſis ⁊ ſumptibus funerum.

lo.in.l.ſed ⁊ ſi quis.S. interdum in verbo
igitur ꝛc. Baldus bic dicit iſtaz glo. eſſe ſingula. ad hoc ſi
quis antequã deſponſaret Bertã pꝛoteſtatus eſt ſe non velle ð
ſponſare eam animo vt haberet illam vxoꝛem.ſed vt eius paren
tes relinquerent ei bereditatẽ eoꝝ non eſt eius vxoꝛ vt ibi ꝑ euz
cum quo ſto ſimpliciter. quia glo.tlara eſt ⁊ non eget aliqua no/
ua mex interptatiõe niſi ꝙ addo vnũ verbũ hoc efſe verũ in om
nibus que dependent a pꝛopꝛia voluntate pꝛoteſtãtis non autem
in hijs que ſunt diſpoſita certo modo per legẽ ſᷣm Bar. in. l. nen
ſenins. ff. de nego. geſt. Bar. bic. ⁊ Bart. in.l. qui in aliena. 5.fi.
F de acqui.heredi.⁊ Bal.in.d.l.nenſenius.⁊ Bar. in.l.pacta no⸗
uiſſima. C. de pactis. ad quos me remitto ⁊ pono glo.noſtrã de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

C Igitur ideſt opoꝛtunũ eſt non neceſſarium vt
ſupꝛa de negot. geſt. l.nenſenius.⁊ ſic nota ꝙ at
teſtatio pꝛobat voluntatis noſtre ſententiã vt in
fra ea.ꝭ.idem labeo.⁊ infra de acquir.heredi.
l. pꝛo herede.S.ceterũ.⁊ pꝛodeſt hoc notare ſi
rẽ pꝛoteſtatus poſſederit quis pꝛo feudo an /p
allodio. Item ⁊ in matrimonio cum pꝛimo pꝛo
teſtatus eſt ſe non deſponſare cauſa matrimo/
nij: ſed vt mulieri parentes hereditatem relin/
querent ⁊c.

L. Sed ⁊ ſiquis.ꝭ.funeris cauſa. Bald. bic dict
iſtuz tex. eſſe valde ſingula.ad hoc ꝙ quis non debet ſpeltlen
oꝛnamẽtis etiã ſi ipſe boc mãdaſſet ſeu diſpoſuiſſet. ⁊ eſt eti
bonus tex.ad hoc in.l.ſ..fi.ff.ð auro v arge.leg. Pꝛo as
facit quia omne pceptuz teſtatoꝛis nuduz a cauſa marinis⸗ dec
alienado rem aliquã noen valet 'm Cy. m.l. ea lege. C. de condi
ob cau. ⁊ Paul. de caſt.in ſuo conſilio.ccxxxiiij.⁊ late per nmes
derüne per do ed Alex. de imola in. .filiusfamilias...diui ſt
de lega. pꝛimo.ad quẽ me remitto.v pono te imus
Cuius verba ſunt hec. pona text.de auo agimus

C Funeris cauſa ſumptus factus videtur æc.in
verſi.idemqʒ; eſt ⁊ ſi quid ad coꝛpus cuſtodien
dum vel etiã cõmendanduʒ factũ ſit:vel ſi quid
in marmoꝛ vel veſtem locandam: non aũt opoꝛ
tet oꝛnamenta cuʒ coꝛpibus condi nec quid ali
ud huiuſmodi quod homines ſumplicioꝛes fa
ciunt ⁊cetera.

.

CEx quibus omnibus redditur expedita ſe/
cunda interpꝛetatio in pꝛima parte.ff. veteris
ad omnes leges ⁊ gloſas ſingnlares: necnõ ad
om nes leges ⁊ gloſas notabiles per me Ludo
uicum bologninũ:in ameno ⁊ ſacro loco dicto
a ronʒano extra poꝛtaʒ ſancti Mamme:qui eſt
reuerendoꝛũ patrũ meoꝛũ fratrũ pᷣdicatoꝛuʒ in
montibus dicatus beato Aincentio cui ſit laus
⁊ gloꝛia: ⁊ in pꝛimis ſupꝛemo deo Amen.

£1

—

N

S H
uilii tiuß
a el a 1ihne *
im ees ch 0
Nugtitnen G
Zuigſiteſt t
en ſen ℳ, (5
ectAen ie
G Gtem⸗ G N. n
Sdnien denrir⸗ *
Numtles zi⸗
Ales
rinide e
gmrtnid 2
4
„,, Airi
irui nten Sc
lmgmd
r fnun e
aun e

Gbu un ls ₰
Gpnluli — ,

untehig ſan 8
S 1
es

Arinf ſnſoenu cnN
renuſcum ehenmtkinhn n
ſorigefüsel Sõ
Pinnfmatnnsninnetn ee
lpttüteninin ſun n
Kw ſiotrinde ſignen⸗ nX
ililiguitnenlini mi
ſoopuſere —— in um

4 ntanis:ikienian u

Prare e Au
nus akat i
Uavyigennunsg in ilinmn Bra

höbm nankineſtirrc iin
talmme pdnav’anemrr⸗ tn N „
uerinigant —
r „ 3
nſtotn 1tteern G 1 wE
AA an⸗ FrE

ire⸗ m
Nengenn —

— c
D
Ee Kunde 44
ieeen
re ue
R
W N Un
Ann
V.

