L. Pancomenias. Bal. hic dicit iſtum Er r ſingu
ij

em ad hoc pꝛopoſitũ ꝗ pater pᷣteritus a filio emãcipato rũpit
tenairenei No lenc parte. Sed ſi turpis pſona ſit inſtituta
a filio rumpit teſtamentũ eius in totũ vt ibi per eum cuʒz quo ſto
ſimpłr quia tex.iſte clarus eſt pᷣterquã in vno duz dicit Bal. de
tercia parte quãdo non eſt inſtituta turpis perſona. nam tex.non
dicit magis de tercia q; de quarta.ſed dicit de parte cõſtituta a iu
re que quãta ſit de iure.ffoꝝ.cogitabis tu. ⁊ pono tex.de quo agi
mus. Cuius ver ba ſunt hec.

Z. Pancomenias ait ſi turpes perſonas veluti
meretricẽ ⁊ parentem emãcipatus manumiſſus
heredes feciſſet totoꝛũ bonoꝛuʒ contratabulas
poſſeſſio parenti datur aut conſtitute parti ſi nõ
turpis heres eſſet inſtitutus ⁊c.

De iurepatronatus.

C. de ope.liber. ⁊ etiã Bal.in.l.i. C.ſi aduer. donat. ⁊ Balcd.innl.
fmnali. ff⸗qui ſatiſda. cogan.?⁊ Bald.in.l.finali.C. de non nume. pe/
cu. ⁊ etiam ipſe met Bald · in.l. omnes populi in. viij-c elum. ff.
de iuſti. ⁊ iure.⁊ in. c. i..ſacramẽta in tit.de pace iuramẽ.firma.
æ ẽt do.meus Alex.de imola in ſuo conſilio.ix.in pʒia col.in hꝛio
volu. incip.an ſtatutũ laicoꝛũ ⁊c.reputat oẽs iſtq glo. ing. ad boc
pꝛopoſitü ꝙ lex dabet vim apoſtolici quantũ ad hoc vt remittat
iuramentũ vt ivi per eos cum quibus ſto.⁊ pono glo. de qua agi
mus. Cuius verba ſunt hec.
Z. Julia remittitur. nota legem vim apoſtolici

obtinere vt remittat iuramentuʒ: ſic⁊ ſupꝛa qui
ſatiſda.cogan.l.fi.⁊c.
De bonis libertoꝛum.

Z.finali ¶ Jaco. de are. bic reputat iſtum tex.ſingul. ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ non poteſt remitti reuerentia debita donuno a ſeruo
ſuo vt ibi per eum qui infert etiã ex hoc ꝙ imꝑatoꝛ non põt exi /
mere aliquẽ locũ ſibi ſubiectũ in totũ a iuriſdictiõe ſuu. Sed
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius cex.qui bene ⁊ ſubti/⸗
liter põderatus non pꝛobat mibi hoc.ſed loquitur in caſu dubio

vel vbi interuenerũt verba aliqua de quibue fit mentio in pꝛinci-

pio iſtius tex.ſed vbicunq; expꝛeſſe dñs remitteret omnẽ reuerẽ
tiam ſibi debitaʒ poſſet hoc facere ⁊ valeret hec remiſſio.nec iſto
caſu loquitur iſte cex. Cuius verba ſunt hec.

L. Si eundem libertum ⁊ tu capitis accuſaſti:⁊
pater tuus manumiſit: non poteſt tibi eius liber
ti bonoꝛũ poſſeſſio ex edicto pᷣtoꝛis dari. Pau/
lus imo contra accideret ſi quẽ ſeruũ accuſaue/
ris deinde is patris tui factuſ fuerit:⁊ is poſtea
eum manumiſerit ⁊c.

L. Libertus qui ſoluendo. SBald bie diei iſtutert.
circa pꝛincipiũ eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ hereditas que re
perit heredem dicitur eſſe ſoluendo etiã ſi vere non ſit ſoluendo
vt ibi ꝑ eũicũ quo ſto ſimpxr.qꝛ iſte tex.optime ꝓbat boc ⁊ non
eget alia mea noua interpᷣtatõe. Cuius verba ſunt hec.
L. Libertus qui ſoluendo non erat pꝛeterito pa/
trono extraneos reliquit heredes.quero an poſ
ſit patronus petere cõtra tabulas bonoꝝ poſſeſ
ſionẽ? Reſpondi cum a ſcriptis heredibus adi
ta eſt hereditas:patronus cõtra tabulas bonoꝝ

poſſeſſionẽ poteſt petere:quia ſoluendo ⁊c.

R. Liberto octuaginta. bal.bic dicit iſũ text eſſe ſin⸗
gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet debitoꝛ poſſu fraudare creditoꝛẽ
ſuũ non acquirẽdo legatũ ſibi factũ ab alio.tamen eo moꝛtuo he/
res eius ad quẽ tranſiuit non poteſt legatũ illud repudiare ſi pꝛo
pter hoc ereditoꝛes fraudarẽturæ idem eſt in patrono ⁊ liberto
vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ iſte tex. bene ⁊
ſubtiliter ponderatus non pꝛobat mibi boc ꝗ libertus ipſe poſũit
repudiare in piudiciũ creditoꝛu.i.patroni.nec facit iſtã diſferẽtiaʒ
quoquomõ vt videre potes ex eo.Cuius verba ſunt bec.
L. Liberto octuaginta habenti fundus.xl.lega/

tus eſt:is die cedente legati deceſſit herede ex/

traneo inſtituto. Reſpõdidi poſſe patronũ par
tem debitã vindicare.nam videri defunctũ moꝛ
tis tempoꝛe amplioꝛem habuiſſe rem. C. cũ be
reditas eius pꝛopter computatõeʒ legati pluris
venire poſſit ineqʒ referre heres repudiet lega/
tũ liberto relictum nec ne ⁊c.
L.iulianus la pꝛima in pꝛincipio. bal. bi dieit ſtil

tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ̃ ꝙ pater pot pꝛeudicare filijs
in iurepatronatus in quo ſibi ſunt ſucceſſnri. ſed collateralis vej

par non poteſt vt ibi per eum cum quo ſto ſimpłr.quia tex.clarꝰ

clarus eſt ⁊ non eget aliqua meg nona interpzꝛetatione. Cuius
verba ſunt bec.

L.· Julianus ait ſi patronus libertatis cauſa im/
poſita liberte reuẽderit filiuʒ eius ad bonoꝛum
poſſeſſionẽ ſubmoueri. quia nec contra tabulas
teſtamenti liberti bonoꝛu poſſeſſiões acceperit
quotiens pater eius donũ aut munus operas li/
berto vẽddierit:plane ſ̃ i patroni filiꝰ libertatiſ
cauſa impoſitis reuendiderat:nihilominꝰ fami
liam bonoꝛũ poſſeſſiones contra tabulas liber/
ti accipere ⁊c.
L. Julianus la a. Bal · hic reputat iſtu tex.ſoꝛe ſing
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi patronus eſt pteritus a liberto ſno in teſta
memo in pꝛimo gradu ⁊ ſubſututus eſt vni bereduʒ inſtuutoꝛuʒ
poteſt interim vonec heredes in pꝛimo gradu deliberãt accipere
bonoꝛũ poſſeſſionẽ contra tabulas que poſtea cõuertitur in ſecũ
duʒ tabulas repudiãte ulo cui erat ſu bſtitutꝰ nec offcit alteri co/
heredum vt ibi per eum cuz qno ſto ſimpliciter quia tex.optime
pꝛobat hoc. Cuius verba foꝛmalia ⁊ ad vnguẽ ſunt hec.
C· Julianus autẽ putat patronũ qui Licio ꝓ par
te dimidia herede inſtituto ſubſtitutus eo deli/
berãte bonoꝛũ poſſeſſiõʒ accepit:ſi poſtea Liciꝰ
nõ adierit hereditatẽ nihil eiſqui adijt hr̃dita/
tem abſtuliſſe non magis q̃ᷓʒ ſi ſub condictione
fuiſſet inſtitutus.Ergo Licio deliberãte res in
incerto erit.vtrũ ne Seius hac ſubſtitutione in
poſſeſſionẽ cõuertatur:an Licio adeunte ſingu/
lis heredibus partes debite auferantur ꝛc.

Quango dies legati cedat.

Gloſa in.i.ſi vſusfructus..pꝛimo. Rarner.⁊
Bal. hic dicunt iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc ppoſitum ꝙ ſi relin
quitur aliquid ſoluenduʒ filio non queritur patri vſusfructꝰ cuʒ
ei ſoli fiat ſolutio vt ibi ꝑ eos cũ quibus ſto. Uno ſolo addi
to ꝙ effectus eſt maximus an acquiratur patri vel non. naʒ ſi nõ
queritur patri põt filius alienare ea bona m Bar. in. l.n ſolum
ff. ſolu. matri. vbi alias legendo de hoc dixi alias autẽ non poteſt.
vt eſt tex.in.l.fi..filus autẽ.C. de bo.qʒ libe.⁊ in.l.ſi⁊ ibi . bal.
C. de patria poteſta.⁊ per Paul.de caſtro in ſuo conſilio. cxxvij
ad quos me remitto.⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cuiꝰ vᷣba ſũt hee

CCodicilli in quibus fuit relictꝰ.⁊ ꝓ hoc erat
ſupꝛa de lega.iij.l.vxoꝛem.i.teſtamẽto.⁊ de au
ro ⁊ argent.legat.l.medico in pꝛin.Sed alij ca/
ſus ibi ſunt ⁊c.

De aſſignatione liberoꝛum.

L.finali. Bal. bic dicit iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc
poſitum ꝙ poſtumus nonduz natus non eſt homo nec eſt in po/
teſtate patris vt ibi per eum cum quo ſto ſumpliciter. quia tex iſte
optime pꝛobat hoc in ſo reſponſo. Et hinc eſt quod dicimu
ꝙ poſtumus anteq;ᷓ naſcatur non rumpit teſtamentũ vt in.l.xx/
oꝛis aboꝛtu cuz ibi not. C. de poſtu.bered. inſtit. Et idez quo
ſupꝛa dictũ eſt pꝛobat tex.in.l.cum inter veteres.C.de fideicõm.
liber. per quẽ tex. boc etiz voluit ibi idem Balad quẽ me remit
to ⁊ ẽt ad ea que ałs dixi in.l· quod certatũ C. de poſtu here in⸗
ſtitu. in ſecũdis iſtis interpᷣtatõibus noſtris ad quas me remilto
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

6. Pogtaſcſi K
nulpſeni ünnmnnee

6

Unfmii in di

nuenſentg ntite ln et e

5
11

ignſtenithannui

aluaninn in⸗

urgla mualrnnat aſen

uxtiimnianki u u *r
wfemufniN.
(Naechonſclzgtnsſtun won
Cwdicunnrin nſtkrt

Cnimdiglngſtnides

Rſkoprügeſctissgmerte.
sl oreuegetenannensr
Mnenk oſttnnli ialni
GſiurtmntNNreinei
Chlintlotxeili,ſhrc 8

Alitlrtli

Mupri

e

unanl inir
4 4 Ann e
naehln as —
Kr . J
lbentunane
Dnſoni

ilteieſenti,

lieni eahudt
arn
ni en
eiendte Ain vi
1 d

*

undseend

— *

S — —2

.

w
„

— rr- reeeeeeeeeee e

— —

—

.—/ͦ

A N
W
dh⸗ W
N
Nattee

RWRZU ihei
rane

Bei big

R 5
RW pg

.
Ag

uniieheſſ
crir suſiſnin
iniiru iuni

end,
Chaelpnalr

vlinsſſinn ſin
Anin vatgi A iniitr
m tm du min e ſifn
Aiarte Niinl Dnſten
Rõ
. iEAMAhaliſ
mamemnunun
ni. ANsAnlu
r irhanmtli

ui mmmſchnintt⸗

*
( „*

„

Z. Teſtamento poteſt quis ſeruũ ſuũ manumit/
tere ⁊ eũdeʒ vt libertũ aſſignare. De liberis ꝗ
ſunt in poteſtate ſenatus loqutus eſt.ergo de po
ſtumo nihil hoc ſenatuſconſulto puiſuʒ eſt ⁊c.

Si tabule teſtamenti extabunt.

L.vnica. Scribentes bic dieunt iſtum tex. foꝛe ſingularẽ
ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ ſcriptura que fuit pꝛoducta in iudicio ſi po/
ſtea perijt ex tali ꝓpductõe reſultat effectus ac ſi ipſa ſcriptura ex⸗
taret etiã ſi ſcriptura ſit de ſubſtantia vt ibi per eos. Segd tu
aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intelletctu iſtius textiqui bene ⁊ ſubtilit
ponderatus pꝛobat mibi vnũ quod eſt plus ꝗ etiã ſi non ſit pꝛo/
ducta huiuſmodi ſcriptura in iudicio tamen ſi fuit in rerũ natura
⁊ hoc ꝓbari poteſt oꝑatur eundeʒ effectũ ac ſi excaret ita pꝛobat
mihi iſte caſus qui non cõſiderat pꝛoductõem in indicio ſed etiaʒ
ectra vt videre potes ex eo. Cuius verba ſunt hec.
L. Heredi cuius nomen in conſulto ita deletum
ſit vt penitus legi non poſſii:dari bonoꝝ poſſeſ
ſio minime poteſt:quia ex coniectura non pꝛo/

ſcriptus videtur ⁊c.
Quis oꝛdo in bonoꝛũ poſſeſſione ſeruet᷑.

Bloſa in.l.ij.S. dies. Bal.it dicit iſtam glo. eſſe ſin
gularẽ ad hoc pꝛopoſiiũ ꝙ in hijs que fiũt de plano nec requirit
hgura iudicij non eſt neceſſarius libellus vt ibi per eum cuʒ quo
ſto. Pꝛo. quo ſacit rõ. quia vbi cauſa eſt ſũmaria ibi non eſt
neceſſarius libellus vt eſt tex.in. . ſuſcepto in auten.de exbiben.
reis.⁊ voluit Hatr.in.l.xe quicqua..vbi decretum.ff.de offi.pꝛo
conſul. ⁊ Bariin.l.iiij..hoc autem..de dam.infec.?⁊ Specula.
in citu. de libel.concep.in.S.decimo in verſi.xxxij.ad qnos me re/
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.
CDies ſeſſionũ.ſed in quibus ſeditux pꝛo tri/
bunali non numerãtur.quia ſedeat vel non ſede
at pꝛo tribunali cuʒ adiri poſſit currũt dies quo
ad iſtas bonoꝛũ poſſeſſiões quae non tribuunt
ius in ꝓpꝛietate:vt carboniana ⁊ ventris vt ſu/
pꝛa de vent. in poſſeſ.mitt.l.i..ſi ea.⁊.l.vbicũ
qʒ. S. interdum.⁊ de hijs etiam diebus feriatis
cognoſcitur.vt ſupꝛa de feri.l.ij. Item illa quae
datur gratia agnoſcende litis ⁊c.

Ande cognati.

L. Ex ea parte. Balbie dicit iſtum ter. eſſe notãduʒ
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet filius legitimatus ſuccedat patri non ta/
men ſuccedit agnatis eiꝰ vt ibi ꝑ eꝗ. Pꝛo quo facit etiã text.
in...ppurius eo.cit.⁊ in.l.quidam cum glo.ſua magna.C.de natu
rali.libe.⁊ voluit Jaco.de belui.cõbononieñ. in. lcõmuniũ.C. de
natur. libe. vbi etiã vide aliquid ꝑ Saly. ⁊ etiã Saly. in aute.nõ
licet eo.tit. ? Bal. in pꝛima conſtitu. C. in vlticol.⁊ per oẽs in.l.
ex facto in pꝛin.ff.de vulga.⁊ pupill.ad quos me remitto ⁊ pono
tex. de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
L:Pac parte pꝛoconſul naturali aequitate mo/
tus omnibus cognatis permittit bonoꝛum poſ/
ſeſſionem: quos ſanguinis ratio vocat ad here/

tatẽ: licet iure ciuili deficiat ⁊c.
De Carboniano edicto.

T. tercia. . cauſe in verſi.ſi vero. Bald. hic dicit
iſtum tex.eſſe not. ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ res efficitur dubia nõ ſoluz
ber negationẽ vt in.l.poſt rem ⁊ ibi per Bar. ff. de tranſac.⁊ per
Bal.in.luon ſolum.ꝭ.qui alieno.ff. de pꝛocurato.⁊ per Innoc.
in.c.venerabili excra de cenſibus.ſed etiã ex quali quali pᷣſumptio
ne introducta que habeat obſernare ius alterius vt ibi per eum.
Pꝛo quo facit tex.in.l.admonẽdi in verſi.in dubijs caſibus.flð
iurelura. v in.l. quãdiu. C. qui admitti. Tamẽ ſcias negatio
impꝛobabilis non facit rem dnbiã pᷣm Inno. in. c. veniens.⁊ in.c.
ex harte de ver. ſigni.v bal.in ſua margarita in verbo negatio vc.
ad quos me remito ⁊ pono text.de quo agimus. Cnius verba
foʒmalia ⁊ ad ynguem ſunt bec.

C Cauſe cognitio in eo vertitur vt ſi manifeſta
calumnia apparet eoꝛũ qui infantibus bonoꝛuz
poſſeſſionẽ peterent:non daretur bonoꝛũ poſſeſ
ſio.ſummatim ergo cum petitur ex carboniano
edicto bonoꝛũ poſſeſſio debet pꝛetoꝛ cognoſcer
⁊ ſi quidem abſolutam cauſam inuenerit:euidẽ
terqʒ pꝛobetur filiũ non eſſe negare debet ei bo
noꝛũ poſſeſſionẽ carboniãi.Si vero ambiguam
cauſam hoc eſt vel modicum pꝛo puero facien/
tem:vt non videatur filius euidenter nõ eſſe da
bit ei carbonianã bonoꝛũ poſſeſſionem ⁊c.

De ſucceſſoꝛio edicto.

SGloſa in.l.pꝛima.S.ſed videndum. Bal. Bic di⸗
cit iſtam glo.eſſe ſingul:aa hoc pꝛopoſitũ ꝙ renũciatio ſi ingularit
facta habito reſpectu ad aliquã rem continet ẽt omnia iura ꝑtinẽ
tia ad illam rem vt ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo quo facit
tex. optimue in.l.ſed ⁊ ſi quis..plerunq;.ff.de religis. ⁊ ſumpti.
fune.cum ibi not.ad que me remitto ⁊ bono glo. de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.
CSuccedat ſi ſint aliqui qui poſſint venire per
vnde liberi non illi iſtis pᷣferuntur vt inſtit.ð he
red. ab inteſta.S. admonẽdi. ⁊ ſupꝛatit. pꝛimo.lʒ.
legitimus. Sed quid ſi ſimpliciter repudiauit
vt in totum repudiaſſet vt arg.ſupꝑꝛa de interro.
actio.l.ſi ſine..qui interrogatus ⁊c.

Z.pꝛima.. largius. Bal. bie dicit iſtum text. eſſe ſin⸗
gula.in ratione ſui ad hoc ꝙ bonoꝛũ poſſeſſio defertur liberis in
largioꝛi termino qᷓ; extraneis ratiõe ſanguinis ob eius honoꝛem
vt ibi per eum cũ quo ſto quia tex.clarus eſt ⁊ non eget alia mea
noua interpꝛetatõᷣe. Niſi ꝙ addo vnũ verbũ ꝙ iſte tex. etiaʒ
ſeruit nobis in aſcẽdentibus vt in verſic. parentibus liberiſe ; ꝛc.
⁊ hoc modo ego intelligo iſtum tex.qui amſignauir eandem roõem
in omnibus bijs vt potes videre. Culus lex. verba ſunt hec.
CLargius tẽpus ꝑentibus liberiſqʒ petẽde bo
no.poſſeſ.tribuit᷑ in honoꝛeʒ ſanguis videlʒ.qꝛ
arctandi non erant qui pene ad bona ꝓpꝛia ve/
niũt.ideoq; placuit eis pꝛeſtitui annũ.ſ.ita mo⸗/
derare vt neqʒ; ipſi vrgerẽtur ad bonoꝛũ poſſeſ.
petitionẽ:neq; bona diu iacerent ⁊c.

De ventre in poſſeſſionẽ mittendoꝛ

Gloſa in. l.pꝛima.S.ſi ea. Bal. hic dieit iſtam glo.
foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ matrimoniũ debet plene pꝛo/
bari vbi pꝛobari debet vt ibi per eũ. De quo vide tu ẽt not.per
Bar. in. l. i.ff. de concubinis.⁊ Bal.in aaten.ſi quis in aliquo.C.
de edendo.⁊ Bal.in ſua margarita in verbo matrimoniũ.⁊ bal.
in.l.non epiſtolas.C.de pꝛobatio.⁊ bal.in.c.pꝛimo.ꝭ.naturales in
fa coul.in tit.ſi de feudo fue.contro.in vſib.fſeudo.⁊ Bal.in.l.ob
ſeruare..pꝛoficiſci in. xiijiq.fi.de offi.pꝛoconſu.⁊ per glo.in.c.il⸗
lud extra de pꝛeſumptio. ⁊ glo.in.c.femine.xxx.q.v.⁊ glo.in.c.te
noꝛ extra de re iudi.⁊ glo.in.c.lue extra de ſponſa.⁊ Inno. in.c.
ex parte extra de verbo.ſigni:⁊ per Ludo.roma.in ſuis ſingulari
bus in ſingulari in verbo matrimoniũ ⁊c. ⁊ etiã in rubꝛica de ar
bitris in.ix.colu.in quibus locis ponũt oẽs quõ ⁊ qualiter pꝛobet
matrimoniũ ⁊ an per inſtrumentũ dotis ⁊ an per ſubarrationem
annuli.⁊ an retinẽdo mulierẽ honeſtã in domo ⁊ ſimilia.⁊ ꝑ illu⸗
ſtrem do. Sranciſ.areti.in ſuo conſilio.xiij.⁊ etiam in conſii.viij.
ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba
ſunt hec. ⸗ .
CVxoꝛ legitima ⁊ ſuper hoc ſummatiʒ cogno
ſcitur vt ſubijcit:caeterum vxoꝛem eſſe pꝛobari
plene opoꝛtet. ſed certe idem de legitimatione

videtur ⁊c.
Ad tertulianum.

T. pꝛima..ſi ea ſint in fine. ¶Bal bic dicit iſtü tex.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ nuduʒ nomẽ heredis nõ debei

nocere alicut vt ibi per euz cum quo ſio ſimpliciter. quia iſte tex.
clarus eſt ? non eget aliqua mea noua interpꝛetatoe. Cuius ver⸗
ba ſunt hec. . .
CSi ea ſit mater de cuius ſtatu dubitabatur

vtrum materfamilias ſit an filiafamilias:vtpu
ta quoniã pater eius ab hoſtibus captus ſit:cuʒ
certum eſſe ceperit matrẽfamilias eſſe:liberi ad
ſucceſſionẽ eius admittẽtur.vñ tractari põt ⁊c.

De Loncubinis.

Gloſa in rubꝛica. Gal. hic ⁊ Jo. de imola in. l. ex fa /
cto. 0.ſi quis rogatꝰ in pꝛima col.ff. ad trebel. ẽt do.meꝰ Alex⸗
de imola in ſuo conſilio vo in.xix.colu.in pꝛimo volu.incip.an le/⸗
gitimatus ⁊c. dicũt iſtam glo.non eſſe alibi ⁊ ſic faciſt eam ſingu
larem vna cu alia glo. in. l.f. C. de natura. libe. ad cõmemoꝛatideʒ
baſtardi. nam alibi iſte appellatur naturalis.ſed iſte glo.dicũt euzʒ
baſtarduz qui idem eſt eum naturali. Circa quã materiaʒ non
me extendo niſi ꝙ dico huiuſmodi baſtardos non poſſe inſtitui
here des.ſed bene poteſt eis legari ſub condictõe vt aliquid faciãt
vt eſt tex. in.l.meuio.ffide condi.inſticu.⁊ not.in.l qui pꝛecio.fl. de
dona.cau.moꝛ.⁊ in.l.ſi is qui ex bonis.ff.de vulge⁊ pupil.⁊ in..
fi. in auten.quib. mod. natu.effici.ſui in glo.magna in fi. Pꝛe
terea etiã dicimus eos eſſe infames de facto ᷣm do. A30. in ſũma
de infami.⁊ Bal.in.l.i.C. de iure annul.aure:⁊ Bal. in.l.genera
liter. F. cum autẽ. C. de inſtitu. ⁊ ſubſti.?⁊ SGal.⁊ ſcribẽtes in.l. iij.
in pꝛin. ff. de libe. ⁊ poſtu.⁊ Ludo. roma. in.l.admonẽdi.ff.de iur
iura.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius ver
ba ſunt hec.

CDe concubinis poſt matrimonia ⁊ filios le/
gitimos ex eis natos ponit de cõcubinis ex qui
bus naſcuntur baſtardi ⁊c.

De magiſtratibus cõueniendis.

Gloſa in.l.pꝛima.S.pꝛobatio in verbo fuiſſe ⁊c
Bald. hic dicit iſtam glo.fſoꝛe valde ſingul.ad hoc ꝙ pauper
hodie pꝛeſumitur etiam fuiſſe pauper retroactis tempoꝛibus.⁊
ſic ei incumbit onns pꝛobandi cõtrarium vt ibi per eum cuʒ quo
ſto. De quo vide tu Bal.idẽ volentẽ in.l.ſi quis adulterij.C.ð

adulte. ⁊ Jo. de imola in.l.decem.ff. de verbo.obli qui ſubdi
nd ꝙ ſecus eſt in panpe de pᷣterito quia non Piumitin Reacal
vt in.:. ij. Et hoc ibi voluit Bar. ? Bal. C. de pꝛobatio.? Bar. 1
l.in confirmando.ff.de confirma.tuto.ad quos me remitto ⁊ o
no glo. de qua agimns. Cuius verba ſunt hec. 1to
CSuiſſe quia enim hodie ſunt nõ ſoluẽdo pꝛe/

ſumitur ſic retro fuiſſe ⁊c.
De Leſtamentis.

Eloſa in.l.is cui. Bal. bic dicit iſta
» . .
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pꝛodigo de quo ceriũ l 4 ſngula,
intelligit ei eſſe mnterdictuz a lege abſqʒ alia ſententia iudicis 6 ne
aliud ſit vbi non eſt certũ eum eſſe pꝛodiguʒ. quia tũc requir licet
ſentẽtia iudicis ſᷣm ſcribẽtes in.leis cui bonis.ff.de verbevbige⸗
vbi alias legendo oixi de hoc maxime poſt do. meũ Aier n
ibi.⁊ Bal. in addit. Spec.in tit.de actoꝛe invſi. lex nöntangne.
⁊c.⁊· Bal.in.l. ecum fratrẽ.C.de hijs quib.vt indig.ad guemme
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bec. me
Z. Is cui yt hereticis omnibus.yt.C. de heret.
⁊ mani.l.manicheos.tem vt.C.ad.l.iulia ma
l.fi · Sed hoc videtur falſuʒ quod ante interdi/
ctũ veꝝ eſt ⁊c. ideo pone in ꝓdigo cui lege ideſt
per legẽ a iudice interdictũ eſt bonis.ꝓt inſtitu.
eo.S.item vt ſupꝛa de cura.furi.l.i.ſed in eo vi/
detur male dicere merito ⁊c.

*

CEx quibus omnibus redditur expedita haec
ſecunda interpꝛetatio in ſecũdaʒ partẽ Infoꝛtia
ti ad oẽs leges ⁊ oẽs gloſas ſingulares:necnon
ad oẽs leges ⁊ gloſas notabiles ꝑ me Ludoui/
cũ bologninũ edita:in ſacro ⁊ ameno loco dicto
a Ron ʒano extra poꝛtaʒ ſancti Mãme:qui eſt
reuerendoꝛũ patrũ meoꝛũ fratrũ pꝛedicatoꝛũ in
montibus:dicatus beato Nincẽtio cui ſit laus
gloꝛia:⁊ in pꝛimis ſupꝛemo deo Amen.

. ‚D
Nelhenge
ð “ V— la-
Rroe baiſ
NRu emnnnde
„ 4
CE oe ode

äü RANW
„

4 .
ſel nſicn aſl ,
vaſ a mnin
ſinn icgtnc rid
uſt fotiſet⸗ ſer

4SNWM
4

e
lel 4e A

ennm
aſinstinintunen
int el nnini WN
Eintgantinſtn euh zwmi
amart nrNi
Gtwötlieiſteen r
boblecntrdeslrnetsdad
ſodetgrpetrstaspoaisieru
Nluvachanzerurrar
ſonvgigte lllinnit, 2
i kruntits⸗ Ar
Pſunnmiei eten

Ernuſn kunen
aen W ſttinkine

mulnſin nrrg

—
us e,
ai

Nuutti 1

W 8
Win id eti el
addend
oommin .
EEkltnedegen biden
nn

e

grpyere⸗

CInterpꝛetatio ſecũda ad omnes textus ⁊ ad
omnes gloſas non ſolum ſingulares ſed etiam
notabiles pꝛime partis.ff.noui: edita per Cla/
riſſimũ iureconſultum equitemqʒ auratum ſacri
palacij apoſtolici aduocatum conſiſtoꝛialem: ⁊
chꝛiſtianiſſimi rancoꝛũ regis conſiliariũ.do/
minũ Ludouicũ Bologninũ in vetuſtiſſimo re/
giae ciuitatis patriae ſuae Bononiae ſtudio.
Anno domini.Alcccclxxxxv. .

De noui operis nunciatione.

Bloſa in.l.pꝛima.S. ⁊ poſt operis. Sceribentes
bic maxime Bal. dicunt iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ
licet index debeai ſtudere omnino cõcoꝛdare partes litigantes
vt in.l.equiiſimũ cum ibi nota.ff. ve vſufruc.tamẽ hoc eſt verum
ante factii. ſed poſt factũ debet punire delinquentẽ vt ibi per eos.
De quo alias ibi legendo dixi poſt alios.⁊ ideo pꝛo nuc nõ me ex/

tendaz. Miſi ꝙ plus dico ꝙ licet offendens habeat pacẽ ab offen-

ſo tamen iudex debet punire delinquentẽ nec euitat penã fiſcaleʒ.
vt in.l.licitatio. . quod illicite. ff. de publica. ⁊ in.l.ſi vnꝰ. 5. ſi paci/
ſcar cuz ibi plene not.fl.de pactis ad que me remitto ⁊ pono glo.
de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. . ,
C Juriſdictioni vt in arbitratoꝛeʒ.vel dic vt in

iudicem ſi incontinenti petatur ⁊c.

L. Si pꝛius. Scribentes hic maxime HBal. dicũt iſtum
tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ in interdicto vti poſſidetis põt
interponi pꝛimũ ⁊ ſecundum vecretũ vt ibi per eos.de quo alias
ibi legendo dixi poſt alios ⁊ ideo pꝛo nũc non me extendam circa
boc. Miſi ꝙ addo vnũ verbid ꝙ buiuſmodi interdictũ compe/
tit etiam pꝛo iuribus ⁊ alijs ſeruitijs pꝛeſtitis in quibus quis te⸗
nebatur 'm Specul.in tit.de cauſa poſſeſ.⁊ ꝓpꝛie.ꝭ.o in verſi.
ſed queritur vc. etiam in tit. de reſtitu. ſpolia. .o 2. 5.tercio ad
quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ. Cuius verba ſunt hec

E. Si pꝛius qᷓ; edificatũ eſſet ageretur ius vici/
no non eſſe altius edes tollere:nec res ab eo de/
fenderetur partes iudicis non alias futuras eſ-
ſc Julianus ait qᷓ; eum:cuʒ quo ageretur cauere
iuberet non pꝛius ſe edificaturũ:q̃; vltro egiſſet
ius ſibi eſſe inuito aduerſario altius tollere ⁊c.

Bloſa in.l.ſtipulatio.S.ſiune. Seribentes hic ma/
xime Bal. dicunt iſtam glo. foꝛe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ſcri
ptoꝛ qui pꝛomiſit ſcribere libꝛũ poteſt compelli pꝛeciſe ad ſcribẽ
dum lecturã pꝛomiſſaz licet alias quis regulariter non poſſit cõ /
pelli ad factum. vt in.l.ſi quis ab alio in fine.ff. de re iudic.⁊ in.l.
ſupulatões non diuidũtur.ff. de verb.obli.cum vtrobiq; notatis
ad que me remitto. Uno addito ꝙ doctrina huius glo. non
eſt ita miranda.quia etiã ipſe ſcriptoꝛ poteſt retinere libꝛum vel
quinternos donec habeat mercedeʒ vt eſt tex. notãdus in.l.ſi nõ
non ſoꝛtem.5. ſi centum. ff. de condicti. indebi. ⁊ not.in.l.pꝛctextu
C.cõmoda.⁊ ibi per Bal.ad quẽ me remitto.⁊ pono glo.de qua
agimus.Cuius verba ſunt bec. . .
CSiue res ex hac littera collige argumentũ ꝙ;
ſcriptoꝛ poteſt cogi pꝛeciſe ad ſcribenduʒ ⁊ po/
ni in compedibus:vel tenetur ad intereſſe ſi hoc

placeat ſcolari ⁊c. .

De damno infecto.

L. Qui bona.S.penulti. Bal. hic dicit iſtum textuz
eſſe ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙꝙ ꝓcuratoꝛ debet iurare de calũ/
nia niſi ſimus in cauſis in quibus pꝛoceditur de bono ⁊ equo vt
ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno addito ꝙ in caſibus in quibus
pꝛocuratoꝛ iurat tamẽ dominꝰ tenetur etiaʒ iurare vtpote tanq;ᷓ
legalieꝛ ſᷣm Inno.in.c.fi.extra de iureiura.⁊ Bal.in ſua marga/
rita in verbo pꝛocuratoꝛ ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono text.de
quo agimus. Cuius verba ſunt hec. . .
CSi alieno nomine caueri mihbi damni infecti
poſtulem iurare debeo:non calumniae cauſa id

eum cuius nomine cautum poſtulo:fuiſſe poſtu⸗

laturũ.ſed ſi eius nomine poſtularem:qui ſi ipe
poſtularet:iurare non cõpelleretur: veluti patro
nus vel parens:dicenduʒ eſt locum iuriiurando
non eſſe. etenim de quo ille non iuraret: nec qui
vice eius poſtulat:in hac ſtipulatõe dʒ iurare ⁊c

L. Poc amplius in fine. Scribentes hic maxie bal.
dicũt iſtum tex.eſſe valde notãduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ factũ pꝛo/
curatoꝛis conſtituti in rem ſuam non nocet vomino ſue vt ibi ꝑ
eos cũ quibꝰ ſto. Uno addito ꝙ rõ eſt qꝛ bꝰmodi ꝓcuratoꝛ
habet tantũ ius in re adeo ꝙ dominus non eſt in conſideratione
Mam facta huiuſmodi conſtitutõne ſeu ceſſione non põt amplius
reuocari.⁊ pᷣfertur domino in agendo vt eſt text. in.l.pꝛocuratoꝛ
in rem ſuam.Fff.de pꝛocurato.licet aliud ſit ante ceſſionẽ ſibi factã
quia tunc poteſt reuocari vt in.l.ſi cum coꝛnelius cum ibi nota.r.
de ſolut.⁊ in.l.que omnia. S.penul.ff.de pꝛocura.⁊ in.l.in rẽ ſuaʒ
ff. ee compenſat.⁊ in.l.ſicut..ſi pꝛocuratoꝛ.ff.quib.mod.pignui
vel ypote.ſolui.cum ſimilibus ad que me remitto.⁊ pono texeide
quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

Celſus quoqʒ recte ſcribit ſi ediũ tuaꝝ vſui
fructus ticia eſt damni infecti dñm repꝛomitte
re vel Ticiam ſatiſdare debere ꝙ ſi in poſſeſſio
nem miſſus fuerit is cui damni infecti cauẽduʒ
fuit Ticiam vti frui pꝛohibebit ⁊c.

BGloſa in.l.damni..fi.in verbo competit ⁊c.
Sceribentes bic maxime Bal.dicũt iſtam glo.eſſe ita notan/
daz ſicut alia que ſit in iure ad hoc ppoſuũ ꝙ ſi ꝓcuratoꝛ meus
eſt abſens ita ꝙ non poteſt mibi cedere actões ſtatim in ſubſidiũ
tranſeũt in me vtiles actões abſq; aliqua ceſſione vt ibi ꝑ eos cũ
quibus ſro ſimpliciter quia gloſa clara eſt ⁊ non eget alia mea no
ua interpꝛetatse. Miſi ꝙ addo Bar. etiã idem tenentẽ in.l.i
ff. de inſtito. vbi dicit idem eſſe ſi debens cedere moꝛtuus eſſet ſi
ne herede.vel ſi viueret ⁊ latitaret.nam in quolibet iſtoꝛũ caſuuʒ
tranſit vtilis actio ſine ceſſione ſicut in caſu abſentie.⁊ intellige ab
ſentẽ eſſe quãdo eſt in partibꝰ longinquis alias autẽ nõ ſᷣmar.
in.d.l.ie? HBar.in.l.dominus.ff.de condic.indebi.? Bar.in.lidi⸗
uoꝛtio in pꝛin.in ſᷣa colũ in fi.ff.ſolu.matri.ad quem me remitto.
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuins verba ſunt hec.

CLompetit ⁊c.in verſi.vel in ſubſidiũ.quia ip
ſum pꝛocuratoꝛẽ ad cedenduʒ cõuenire non põt
vtpote abſentem. vt ſupꝛa de inſtito.l.pꝛima in
fine ⁊.l.ſecunda ⁊c.

C. Inter quos.S.alieno. Scribentes bic maxime
Bal. reputãt iſtum tex.ſingul.ad hoc pꝛopoſuũ q; ꝓcuratoꝛ fal/
ſus poſtquã eſt admiſſus in iudicio cum citatiõe de rato non põt
amplius repelli.quia per illam cautõem eſt effectus legitimus vt
ibi per eos cum quibus ſto. Tamen intelligo hoc eſſe verũ ſi lis
iam eſt conteſtata.ſecus ſi eſſemus ante quia repelli poteſt ⁊ qui
cunq; eum admiſit poteſt penitere ⁊ iudiciũ redditur retro nul/
lum vt eſt glo.ſingul.in.l.non cogenduz. 9.fi.ff.de pꝛocurat.⁊ ita
teneo. Uno etiã addito ꝙ geſta per huiuſmõi ſalſum pꝛocu
ratoꝛẽ bene poſſunt ratificari per dñm.per not.per Bar.⁊ omẽs
in.l. licet.ff.de iudic.⁊ in.l.licet.C.de pꝛocur.niſi fuiſſet admiſſus
cũ cautione de rato ⁊ aduerſarius pꝛoteſtatus fuiſſet ꝙ geſta vel
gerenda per eum non valeant niſi apparuerit eum habere mãda/
tum vt eſt tex.not.in hoc..alieno ſᷣm cõem intellectũ.⁊ voluit ẽt
Ludo.roma.in ſuis ſingularibus in ſingulari in verbo pturatoꝛ
ad quem me remitto ⁊ pono textũ.de quo agimus.Cuius verba
ſunt bec. G . . .
CAlieno nomine ſtipulari ita licet vt ꝙ damnũ

datuʒ ſit cõpꝛehenderetur.cauere autẽ dcbebit
is qui ſtipulabitur dominũ ratam rem habiturũ
exceptioqʒ pꝛocuratoꝛia ſtipulationi inſerenda

erit ⁊cetera. .
De publicanis.

Z.pꝛima..hic titulus. Bal.bie dicit iſtum text eſſe
notanduʒ ad voc pꝛopoſitũ ꝙ licet vbi habʒ locũ remediũ ſen au
xilium oꝛdinaxiũ ceſſet extraoꝛdinariũ vt in.l.in cauſe in pꝛin.ff.ð
minoꝛi ⁊ voluit: Specn. in tit.de officis omniũ iudi.in verſic ! ſed
opponitur ⁊c.in.S.vᷣo.⁊ etiã in.S.ſexto.⁊ etiãẽ Specu.in tit.de in/
quiſitiõe.ꝭ.tercio in verſi.vltimo queritur ⁊c.lamẽ boc eſt veruʒ
quãdo extraoꝛdinariũ eſt contra ius cõmune. ſecus ſi bm ius
1

tõmune. quia tũc ſecum cõcurrit vt ibi per eum cum quo ſto.
Unoj'addito ꝙ idẽ eſt q ſunt duo remedia extraoꝛdinarial
nã pñt ſimul cõcurrere vt in.l.cum filius.ᷣff.ſi cer.pet.⁊.l.de peco⸗
ribus.C. ad.l.aquil.cuʒ ſimilibns.⁊ poſuit Guaſpar calda.in ſuo
conſilio ſecundo incip. An autẽ ⁊c.ſub rubꝛica.de libel.obla.
Et idẽ eſt qn auxiliũ extraoꝛdinariũ cõtinet aliquid angmẽti
ad oꝛdinariũ vt eſt glo.not.in.l.i..per hanc.fſ.de rei vendi.vbi ẽ
glo. ſingularis ad hoc ad quã me remitto ⁊ pono tex.de quo agi/
mus.Cuius verba ſunt hec.

BDic titulus ad publicanos pertinet.publica/
ni autem ſunt qui publico fruũtur.nam inde no/
men habent:ſiue fiſco vectigal pendant vel tri/
butuʒ cõſequãtur.⁊ omnes qui quid a fiſco con/
ducũt:recte appellant᷑ publicani dixerit aliquis
ad quid vtiqʒ hoc edictuʒ pꝛopoſitum eſt quaſi
pꝛetoꝛ non alibi pꝛeuiderit furtis damnis vi ra/
ptis:ſʒ bene putauit ⁊ ſpecialiter aduerſus pub/
licanos hoc edictum pꝛoponere: quod quidem
edictũ in aliqua parte mitius eſt ⁊c.
L.pꝛima.S.familie. Scribentes hic maxime Bal. di
cunt iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc ppoſitũ ꝙ familia poteſtatiſ
7 familia eius ſub nomine ꝓpꝛio inter ſe differũt vt ibi ꝑ eos cũ
quibus ſto. Uno addito ꝙ ſub nomine familie noſtre cõpꝛe/
henduntur agnati non autẽ cognati ᷣm glo. Bart. ⁊ ſcribẽtes in
l. euz ita. S. fi. ff de lega. o. Et etiã veniũt naſcituri nõ ſolũ nati
Hᷣm Paul.de caſtro in conſilio.xvij.⁊ ſcribẽtes in.l.fi. C.de verb.
ſigni.ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius ver
ba ſunt hec. . .
CSamiliae nomẽ hic non tantũ ad ſeruos pub
licanoꝛũ referemus:veruʒ etiam qui numero fa
miliarũ ſunt publicani.ſiue igitur liberi ſiue ſint
ſerui alieni qui publicanis in eo vectigali mini
ſtrant hoc edicto continentur ⁊c.

De donationibus.

SGloſa magna in.l.pꝛima circa medium. Raræ
Bal. hic dicũt iſtam glo.non eſſe alibi.⁊ ſic faciũt eam ſingularẽ
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ex pacto legis cõmiſſoꝛie vel adiectõis in dieʒ
non tranſit dominiũ vt ibi per eos licet contra voluerit glo.in.l.
traditionibus. C. de pactis. in glo. fi. in pꝛin.⁊ glo.in.ſi ager.ff.de
rei vẽdi.⁊ glo.in.l.ea quidẽ.C. de ↄdic.ob cau.de quo ałs legẽdo
dixi in. d. lraditiõibꝰ quã legẽ ego habui in pũctis ⁊ ad ibi dicta
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.
CMoꝛtis cauſa in verſi.item nota ꝙ ad id ꝙ
hoc ⁊ ſuperioꝛi.Reſpon.icitur facit quod di
citur de pacto adiectõis in diem ꝙ quãdoqʒ fa
cit venditionẽ condictionaleʒ quandoqʒ reſolui
ſub condictione vt ſupꝛa de in diem adiec.l.ij .
Sic ⁊ pactũ.l.cõmiſſoꝛie facit reſolutionẽ con/
dictionalem vt ſupꝛa de.l.cõmiſſo.l.pꝛima.:⁊ in
illis caſibus datur quãdoqʒ in rẽ: ſi dico ſit in
empta dat᷑ rei vẽdicatio vt.C.de pact.inter em
pto.⁊ vendi.l.cõmiſſoꝛie.Si dicã dominiuʒ rei
ad me venditoꝛem pertinere non poteſt agi rei
vendi. ſed actõe ex eo cõtractu.quia verbũ per/
tinere latiſſime patet vt infra de verbo ſignif.l.
verbũ pertinere:⁊ ſemper in obſcuris quod mi/
nimũ eſt ſequitur vt infra de regul.iur.l.ſemper
in obſcuris ⁊ ar.C.de iure dot.l.etiaʒ.⁊.C.de
donatio.ante nupt.l.ſicut ⁊c.
Blo.in.l.aquilius. Bal bic dicit iſtam glo eſſe ſingu/
larcad hoc pꝛopoſitũ ꝙ quis dicitur teneri pꝛeciſe ad factũ quan
do hoc expꝛeſſe agitur alias autẽ non vt ibi per er eum cum quo
Ro. De qua materia vitle plene not. per oẽs in.l.ij.S.item ſi in

facto.ff de verbo.obli.⁊ in.l.ſtipulatões non diuiduntur eo titu.⁊
vtrobiq; alias legendo de hoc dixi.⁊ in.l.ſi quis ab alio.ff.de re

iudicata.ad que me remitto.⁊ pono gloſam. de qua
ius verba foꝛmalialſunt bec. qua agimus. cu

Pꝛoponitur hoc eſt contra.C. de pactis. l. ij
⁊.C. de here.ven.l.ij.in fi.vbi dicitur accipien⸗/
tem non cogi.Solu.hic cõuenerũt inter ſe pater
⁊ filia vt ipſa ſatiſfaciat exquo agit paterpᷣſcri/
ptis verbis ad hoc vt euz defendat vt.C.eod
l. cum res ⁊c. .

L.· Filius familias. Bal. hic dicit iſtum ter. eſſe notz.
dũ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet donãs obliget ſibi donatariũ̃ ad anti
doꝛa vt in.l.ſed ſi lege.S.conſuluit.⁊ hoc ibi voiuit Bar.ff. de peli
tio. heredi.tamẽ dicitur perdere illud quod donat vt ibi per eum
cũ quo ſto. UVno addito ꝙ idem ét voluit do. meus Alex. de

i mola in ſuo conſilio.liiij. in quinta colũ.in tercio volu. incp. viſis

2 conſideratis ſtatulis ⁊c. Et hinc eſt quod dicimus ꝙ introdu
cta eſt inſinuatio vbi quis donat vltra quãtitatẽ taxatam a iure.·
de qua in.l.ſancimus.C. de donatio.⁊ per Cy.in.l:quiſquis.C.eo⸗
titu.⁊ Bar.in.l.nemo poteſt in bᷣa colu.fl.de lega.pꝛimo ⁊ Bar.
in.d.l.ſancimus.⁊ Jo.an.in adddit. Specu.in tit. de donatio.dii
⁊ Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo donatio ⁊cevbi dicit ideʒ
eſſe ſi donatio fit pluribus vt ibi per eum ad queʒ me remitto ?
pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

EC. Filius familias donare non poteſt: neqʒ ſi li
beram peculij adminiſtratõem habeat:nõ enim
adhoc ei cõceditur libera peculij adminiſtratio

vt perdat.Quid ergo ſi iuſta ratõe motus duret

Nũquid poſſit dici locum eſſe donationi:quod
magis pꝛobabitur ⁊c.

Glo.in.l.aquilius regulus in verbo meram ⁊c.
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ dona
tio ob cauſaz pcedentẽ non requirit inſinuatõem vt ibi per eũ qui
pꝛo hoc allegat caſuʒ ẽt ſᷣm eũ ſingularẽ in.l.ſi pater.ꝭ.fi.ff eo. tit.
Et id:m voluit do.mens Alexan.de imola in ſuo conſilio.ccxv.in
po volumi.in ſecũda rolũ.incip.an pꝛinceps poteſt ⁊c.⁊ in conſilio.
vigeſimo in tercio volu. incip.an obligatio facta ⁊c.⁊ in conſilio.
ſilio.xliij.in nona colum.in quarto volu.incip.viſis ⁊ põderatlis ⁊c
⁊ in conſil.xij.in pꝛimo volu.in quarta colũ.incip.an donatio om
nium bonoꝛum⁊c.⁊ in conſilio.lxxxiij.in ſo volu.incip.tres ffa⸗/
tres ⁊c.⁊ in cõſilio.xxj.in tercio volu. incip.an donatio ob cauſaz
ad queʒ me remitto. Sed plus dixit glo. in. d.l.aquilius ꝙ
poteſt fieri donatio in pᷣceptoꝛẽ ſeu in magiſtrũ ſine inſinuatione
aliqua Et idem voluit etiã ipſe met Bal.in.l.illud. C. de ſacro/
ſan. eccle. ⁊ Bal.in.l.ſi vonatõe in a col.C. de collatio.⁊ Cpiisl.
vt liberis eo.tit. ⁊ Spec. in tit. de donatio. in ver. in eo c. Huil⸗
de cu. in.l. ſi tibi. ff. ſi certũ peta.⁊ HBal.in additio. Specu.in iit. de
donat.in verſi.ſo ad quos me remitto.⁊ pono glo.de qua agim
Cuius verba ſunt hec.

AReram quia ob pꝛecedentem cauſaʒ erat fa
