l. diuoꝛtio ybi alias legendo dixi de hoc.fl. ſolu.matxrim.ad quos

me remitto ⁊ pono glo.de qua agimue.Cuius verba ſunt het.
Dotis ⁊c.in ver.nam dos eſt nomen iuris ideſt
ipſum ius quod eſt in dote ⁊c.

L.iij..nos igitur. Bal. bic dicit iſtum tex.eſſe notabili /

oꝛem qui ſu in iure ad ſcienduʒ quor ſint genera expenſarum vt
ibi per eum cum quo ſto ſimpuciter.quia tex.clarus eſt ⁊ nõ eget
alia noua mea interpꝛetatõe Cuiusverba ſunt hec.
CNos generaliter diſfiniemus multũ intereſ/
ſe ad perpetuã vtilitatẽ agri vel ad eam quae nõ
ad pꝛeſentis temꝑis fructum pertineat:an vero
ad pꝛaeſentis anni fructum ⁊c.
De liberis agnoſcendis.
L. pꝛima in fine cum.l.ſequenti. Bald.bic dicit
iſtũ tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia lata ſuper filiatõe
facit ius quo ad omẽs de quo vide tu glo.not. in.c.penulti.extra
qui filij ſint legiti.in glo.magna in pꝛin.in verſi.iteʒ fallit in cauſa
filie c. Uno addito ꝙ idem ditimus in ſentẽtia lata ſuꝑ eta
te.nam facit ius etiã inter omnes ᷣm Bar. in.l. de etate in penł.
col.ff. de mino.⁊ Bald.in.l.ſi poſtumus.ꝭ.fi.ff.de libe.⁊ poſtu.
2 Bal. in ſua margarita in verbo ſentẽtia. ad quos me remitto.
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CQuẽadmoduʒ per cõtrariuʒ ſi maritus vxo/
re denũciante cuſtodes miſerit nulluʒ pᷣiudiciuʒ
ſibi facit.licebit ei igitur partũ editũ ex ſe nega
re:nec ei nocebit ꝙ ventrem cuſtodierit.Et ita
arcellus libꝛo.vj.ff.ſcribit.Ait enĩ ſiue quis
neget vxoꝛẽ ſiue ex ſe pꝛegnãteʒ ſine pꝛeiudicio
recte mittet cuſtodes ⁊c.
De ventre inſpiciendo.
T.pꝛima.ꝗ.quãuis. BSal bhic dicit iſtum tex. elſe ſin
gula. ad boc ppoſitũ ꝙ eſt honoꝛ domini ꝙ eius familia ab aliqͥ
non coꝛrumpatur vt ibi per eum cum quo ſto.quia iſte tex. clarꝰ

eſt. Cuius verba ſunt hec. . . .
CQuãuis ſit manifeſtum in verſi. publice eniʒ
intereſt partus non ſubijci vt oꝛdinuʒ dignitas
familiarũqʒ; ſalua ſit c.
De concubinis.
Gloſa in.l.pꝛima..penulti. Badl.hic dicit iſtam
glo. eſſe notandam ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõcubina patris dicit eſſe
affinis filij ⁊ econtra vt ibi per eum cuʒ quo ſto.⁊ idem voluit in
ſe met Bal. in.l. liberi per illum tex. C. de nuptijs. ⁊ Bal. in. l. cl
acutiſſimi.C.de fideicõmiſſis. ⁊ Inno. in. c. diſcretionez extra de
eo qui cogno.conſang.vxo.ſue.ad quos me remitto ⁊ pono glo.
de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. .

Pꝛohibendum eſt.apparet ergo per foꝛnica
tionem hic contrahi affinitatẽ. vt not. inſtitu. de
nuptijs.S. affinitatis. ⁊. C. de nupt.l:.liberi ⁊c.

De teſtamentaria tutela.

Z. Jure noſtro. ZBald. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingul. ad
boc pꝛopoſitũ ꝙꝙ decretũ interpoſitũ ex ignoꝛantia iudicis in fctõ
vel in iure non valet adeo ꝙ ſucteſſoꝛ non tenetur ſequi illud vt
ibi per eũ cuʒ quo ſto. Pꝛo quo facit tex.in.l.quãuis.ff.de re
bus eoꝛũ cuʒ ibi not. ad que me remitto. Uno addito ꝙ ra
lio eſt. quia decretũ interpoſitũ ſine cauſe cognilõe eſt nullum vt
in. c. pꝛimo extra de rebus eccle.non aliena. in. l.i. .bec aut ver
ba. ff. ne vis fiat ei.⁊ voluit Bar. in. l. . C. de pꝛed. curia lib.xj.ꝛ
Arcbid · in.c.ſine exceptõe.xij.q.ij.⁊ Sede.de ſenis in ſuo conſilio
cxxxvij.⁊ in conſil.cxxxviij. ideo non eſt mirũ ſi ſucceſſoꝛ in of
ficio nõ tenet̃ ſequi ꝓut dicitur bhic in tex. Cuius verba ſunt hec.
Z. Jure noſtro tutela comuniũ liberoꝛũ moꝛtui
teſtamẽto patris fruſtra mandatur: nec ſi ꝓuin
ciae pꝛeſes imperitia lapſus patris voluntatem
ſequendam decreuerit: ſucceſſoꝛ eius ſententiã
quam leges noſtre nõ admittũt recte ſequet᷑ ⁊c.
Qui petunt tutoꝛes.

L. Curatoꝛem. Bald. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingul. ad

hoc pꝛopoſuũ ꝙ pelens dari curatoꝛẽ pupillo minus katſin ob

ligatus ex illius adminiſtratione etiam ſi non ſit legitime eonſti/
tutus vt ibi per eum cum quo ſto. Uno ſolo addito quod
iſte tex.bene ⁊ ſubtiliter ponderatus pꝛobat mihi vnuʒ quod eſt
ſoꝛtius ꝙ etiã ſi pꝛinceps dedit huiuſmodi curatoꝛem obligatur
ille ad cuius pꝛeces datus eſt ſi ille non bene adminiſtrauit pꝛout
dicitur in tex. Cuius verba ſunt hec.

L.Curatoꝛẽ ignoꝛante nec mandãte pupilla nõ
recte ei a tutoꝛe petituʒ videri: periculumqʒ eo/
rumqʒ curatoꝛ non iure datus geſſit: non ſine
ratione eum qui petit cogenduʒ agnoſcere. Et
alia parte eiuſdem libꝛi idem reſpondit.ſi ma/
tris iudiciuʒ pꝛiuceps ſequutus curatoꝛeʒ eius
filiae dedit periculuʒ adminiſtrationis eoꝛũ eaʒ
re ſpicere debere/⁊c.

L. Diuus. Bal. hic dicit iſtum ten. eſſe valde notan. ad
hoc ꝓpoſitum ꝙ delegatio facta iudici vt cognoſcat non videtur
facta vt ſententiet vt ibi per eũ cum quo ſto Pꝛo quo facit glo.
not, in.l.qui pꝛocuratoꝛẽ dat.ff.de pꝛocura.in pꝛin.⁊ in.c.cum io
bannes heremita extra de fide inſtru. Tamen hoc eſt verũ niſi ð
legans diceret cõmittimus audiẽtie tue ⁊c. vel dicat cõmittimua
tibi vices noſtralſ.q; tunc poteſt delegatus ferre ẽt ſententiã vt in
c.cum bertoldus extra de re iudi.⁊ in.l.rem non nouã.C.de iu/
dici.⁊ poſuit Bar.in.l.a diuo pio in pꝛin.ff. de re iudic.ad quem
me remitto.⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L.Diuus ſeuerus Alpio rufino omnẽ me ratio
nem adhibere ſubueniendi pupillis:cum ad cu/
ram publicam pertineat liquere omnibus volo.
⁊ ideo mater quae vel non petierit tutoꝛes ido/
neos filijs ſuis vel pꝛioꝛibus excuſatis reiectis
ve non confeſtim alioꝛũ nomina ediderit ius nõ
habeat vendicandoꝛũ ſibi bonoꝛũ inteſtatoꝛuʒ
filioꝛum ⁊c.
De tutelis ⁊ ratio.diſtrahẽdis.
L.pꝛima.S.ſi pupillus. BSal ·bie dicit iſtum tex. eſſe
valde ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ tutoꝛ debet alimẽtari de bonis
pupilli ſi non habet vnde ſe alat vt ibi per eum cum quo ſto quo
ad eius doctrinã ſed non per iſtũ tex.vt infra pꝛobabo. Uno
addito ꝙ idẽ voluit Bar.in.l.iij.. i.p illũ tex.ff. vbi pupil.educ.
debe. ⁊ etiã Nicol.de Neapo.ibidem.ad quos me remitto.
Et dico ꝙ iſte tex.mihi non ꝓbat hoc. nam iſte tutoꝛ nõ erat
ſimplex tutoꝛ ſed libertus teſtatoꝛis ⁊ datus tutoꝛ in teſtamẽto
filio eius.⁊ ideo alimẽta ei debẽtur ſi aliter ſe alere non poteſt.

Sed nõ loquitur iſte tex. in omni alio tutoꝛe excepto liberto vt
videre potes.⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CSi pupillis tutoꝛes pater dederit inter quoſ
⁊ libertũ ſuũ per quẽ eum voluerit tutelam ad/
miniſtrari ⁊ tutoꝛes certam ſummã ei ſtatuerũt
quia aliter ſe exhibere non poterat habendam
eius rationẽ quod ſtatutũ eſt mella exiſtim at:er
go ⁊ ſi ex inquiſitione pꝛopter rei noticiã fuerit
datus tutoꝛ:eiq;ʒ alimenta ſtatuerint cõtutoꝛes
debebit eoꝛũ ratio haberi:quia iuſta cauſa eſt pᷣ
ſtandi.ſed ⁊ ſi ſeruis cibaria pꝛeſtiterit vel li/
bertis.ſ.rei pupilli neceſſarijs:dicenduʒ ẽ repu
taturuʒ.idcmqʒ; eſt etiam ſi liberis omnibus ſi
tamen ratio pꝛeſtandi iuſta intercedat. Itẽ ſum
ptus litis tutoꝛ reputabit ⁊ viatica ſi ex officio
neceſſe habuit aliquoſ excutere vel ꝓficiſci ⁊c

De tutoꝛibus ⁊ curatoꝛibus datis ab hijs.

L.pꝛima. Bald. hic dicit iſtum text.eſſe ſingula.ad hoe
pꝛopoſiuzʒ ꝙ ciuis dicitur eſſe ille qui eſt oꝛiginarius ex ciuitate
vyt ibi per eum cum quo ſto de quo aiias legendo dixi in rubꝛi.
ff.ſolu. matri.poſt alios ſcribẽtes ibi ⁊ etiã in iſtis noſtris ſecun/
cdis interpꝛetatõibus in.l.ſʒ ſi accepto.fl. de iure fiſci ad quas me
Temitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Legatus quoq; pꝛoconſulis ex oꝛatõne diui
MMarci tutoꝛẽ dare poteſt.ꝙautem permittitur

X. Curatoꝛ.

tutoꝛẽ dare pꝛouinciae pꝛeſidi:eis tantũ permit

titur qui ſunt eiuſdem pꝛouinciae vel ibideʒ do
micilium habent ꝛc. “
De adminiſtratione tutoꝛum

Bal. hic dicit iſtum text. eſſe notandum a
hoc pꝛopoſitũ ꝙ expenſe. nuptiarj ſpectãt ad vxoꝛeʒ ſi ſunt facte
in domo puelle.ſecus ſi ſunt facte in domo viri vt ibi per eü cum
quo non ſto. quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus boc non
bar⸗nann eSo ſnenſigo eum 1 ſponſo qui ducit vxoꝛem non autẽ
n puella ſponſa vt ibi in verſi.pꝛo minoze ⁊c.⁊ ponot.
verba ſunt hec. . te A. Fndus
L. Curatoꝛ pꝛo minoꝛe non tantuʒ dotem dare
debet ſed etiam impendia quae ad nuptias fa/
cienda ſunt ⁊c.

L. Cutoꝛ.S.in ſoluendis. Bal. bic dicit iſtum text.
eſſe notanduʒ ad hoc ꝓpoſitum ꝙ filius tenetur dotare matrez
ſuam inopem vt ibi per eum cum quo ſto. Et idẽ eti dicimus
in fratre.nam tenetur dotare ſoꝛoꝛeʒ inopem vt eſt glo. not. m
Petr. ibi in.l.cum in plures.S.cum tutoꝛ in verbo patrẽ ⁊c.in fi
ne.ff. eo.titu.tamẽ hoc ꝓcedit quando ſoꝛoꝛ eſt vtrinq; cõiuncta
alias autẽ non vt in.l.non omni. C. eo.tit.cum ibi not. de quibuſ
õibus alias legẽdo dixi poſt alios maxime poſt do. meü Alex,
de imol.in rubꝛ.fl.ſol.mat.in.vij.⁊ in.xij.col.⁊ Bar.in.l.ci płes
5.fi.ff. de admi. tut. ⁊ Bar. in aute. res q̃. C. cõia de lega. Bar.
in.l.non omni.C.de admini.tuto.⁊ in.l.i.ff.ſolu.matri.⁊ adibi
dicta me remitto. Uno ſolo addito iſte texi.non loquii de
dote ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur ſed de alimentis vt ibi in ver/
ſicu.que ad victũ neceſſaria ſunt ⁊c.⁊ pono tex.de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec.

CIn ſoluendis legatis ⁊ fideicõmiſſis attẽde/
re debet tutoꝛ ne cui non debitũ ſoluat: nec nup
tiale munus matri pupilli vel ſoꝛoꝛi mittere: ali

ud eſt ſi mr̃i foꝛte aut ſoꝛoꝛi pupilli tutoꝛ ea que

ad victũ neceſſaria ſunt pꝛeſtiterit:cuʒ ſemetip.
ſas ſubſtinere non poſſint:nam ratum id habẽ/
dum eſt:nec enim eadem cauſa eſt eius quod in
eam rem impendit.⁊ quod muneris legatoꝝ ye
nomine irrogatux ⁊c.
L. Si minoꝛis. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe valde no⸗/
tanduʒ ad hoc ppoſitũ q officiũ iudicis poteſt cedi vt ibi ꝑ eum
Et idem reperio voluiſſe eundeʒ Bal.in.l. ex legato. C. de legai⸗
⁊ Ange.in.l.ſi eius.fj.ad trebel.de quo etiã poſuit aliquid Bar.
in.l.modeſtinus in fi fůde ſoluio. Sec tu aduerte pꝛo nouo
⁊ vero intellectu iſtius tex.qui mihi non pꝛobat hoc.nam loquii
de actione cedenda non autẽ de officio iudicis vt ibi in verſiuma⸗
dentur aduerſus tutoꝛes acliones vc. vnde neſcio videre quomõ
iſte tex.poſſit ad hoc allegani. Cuius verba ſunt bec.

L. Si minoꝛis actio fuerit cum tutoꝛibus aſſi/
ſtentibus curatoꝛibus:⁊ pupillus ob hoc egerit
cuʒ curatoꝛibus ⁊ ei ſint cõdemnati in id quod
ſua intererat minoꝛis culpa eoꝛũ tutoꝛes condẽ
natos nõ eſſe:an reſtitutio aduerſus tutoꝛes ceſ
ſet:⁊ Papinianus libꝛo po queſtionũ ait nihilo
minus poſſe reſtitui.⁊ idcirco curatoꝛes ſi non
dum iudicatũ fecerint poſſe pꝛouocates ꝑ exce
ptionẽ doli conſequi vt eis mãdentur aduerſus
tutoꝛes actiones. Quid tamẽ ſi iam fecerũt iu/
dicatũ curatoꝛes:hoc pꝛoderit curatoꝛibꝰ:quo
niam nihil minoꝛi abeſt qui de pꝛeda magis q;
de damno ſpoliatus eſt niſi foꝛte mandare acti
ones paratus ſit curatoꝛibus ⁊c.

L. Et ſi ſine. S. lutius. Bal. bic dicit iſtum tert.eſe
notanduz ad hoc ꝙ conſuetudo rõnabilis ligat pupillos ⁊ ena in
fantes. nam ⁊ ipſi dicũtur eſſe pars populi vt ibi per eum cũ quo
ſto. Uno addito idẽ voluit Ray. bar. bic: ? ct bal in ad
dttio. Syecu. in tit. de in integr. reſtitut. in verbo pſcriptio ꝛc Et
bal.in.l. ij. in quinta colũ.C. que ſit lon. conſue. Quinimo dxo
ligat ettã clericos vyt in.c. conſtitutus extra de in integ reſtiu. per

n,
lon enne
chini un

c nun tu

Grln
zthen, nah
Wrkeman
Ercmigmus
etgOrſn in
eweneitſiin mii⸗ .
bkitihiinan,
Einrſtin ce n

Polhorte

(ülnſchins Nu

ditN ii wn tdtnm
etomüſzinugmich
Gänkrecimeretdri
ſtnnirkſaksinn tn
CNnkPndeRe cnadn
onera Urdmelinnir
Frmganntand
Ffentnſen ratNAnungini
Utankanagans
lüuptinte

(ſiinglngintintin
Durgiritiiiinenens
ulihmni nubmi

8 innmpiiniin iet ⸗

uitintgtirnllinne⸗
Uvffihhei –
6 Wuagun⸗

i
. ninienſii;

e

1

atnnn
Ari lngn
— RWðM
s
Krananaiizgt
nnkfannien

maa ar amuuriurſſ-
murauuu inui,ſi inini
mtuvmIn t in in n
lSmesdiNthe
Wamislschiit
trsti tnmit
Gammn nmisdlttinnunt
snen imdnnislum⸗
c: heam in lſunil⸗
lerta tlimaniſt
aritri iibd
, atosnütenrddn
mii nig ſn
an Mtaniſin
mrstAcit annad
—+ idegeluns
— ſoreſhrud
rum huglilit

i⸗ ,e
uunn,
ni ne

uem tex. ita decidit bal.in. l.neq; in fi. C. de here. inſtitu. ? bal.
in ſua margarita in verbo clericus. etia ligat fiſcum vt in.l. ven/
ditoꝛ. S.ſi conſtat cum ibi not.ff. cõmu. pꝛec ad que me remitto.
7 pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt het.

¶ Lutius titius heres ⁊ curatoꝛ ſoꝛoꝛis ſuae cũ
eſſet ex ciuitate in qua vſitatũ erat ipſos domi/
nos pꝛedioꝛũ non conductoꝛes onera annonaꝝ
æ contributionũ tempoꝛaliuʒ ſubſtinere moꝛem

punc ⁊ conſuetudinem ſemꝑ obſeruatam ſequ/

tus: ⁊ ipſe pꝛo cõmuni ⁊ indiuidua hereditate
annonas pꝛeſtitit. Quero an in ratõibus dãdis
opponi curatoꝛi poſſit.quia non recte pꝛo parte
ſoꝛoꝛis tales impenſas fecerat odeſtinus re
ſpondit id demũ curatoꝛeʒ adultae reputare ex
cauſa de qua queritur poſſe ꝙ ipſa ſi rem ſuam
adminiſtraſſet errogare compelleretur ⁊c.
Bloſa in.l.ſi minoꝛis. ZBal.hic reputat iſtam gloſaz
ſingul. ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ obligatio condictionalis poteſt cedi.
ea que ſperatur futura per reſtitutõem pꝛeambulaz vt ibi per

eum cum quo ſto ſimpliciter quia glo.clara eſt ⁊ etiam ſupꝛa di
xi de intellectu iſtius text.quem ſupꝛa poſui. ⁊ ideo nunc ſolum

ponam verba glo. Que ſunt hec.·
C Pꝛouocantes in verſi.item ⁊ tutele que com

petit pꝛehabita reſtitutione. condictionalis eniĩ
obligationis poteſt fieri ceſſio. vt. C. de do⸗

natio.l.ſpem ⁊c.

Z. Quidam.S.papinianus. Bal. hic dicit iſtum
tex. eſſe ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝙ quis non poteſt eſſe conſiliariuſ
ad hoc vt eius conſiliũ quis ſequi debeat qui non poſſit eſſe exe/
cutoꝛ vel cõmiſſarius vel ſocius in eo actu.quod eſt verũ quãdo
excluditur ratõe perſone.ſecus eſt ſi ratõe alicuius officij vt in.l.
omnes. 8. pumo. C. de epiſ. ⁊ cleri. iuncta.l.ſi legatus in pꝛin. ff.ad
trebel.cum quo ſto. Uuo addito quod idem veluit ipſe met
Bal.in rubꝛica C.de inſtito.in tercia colum.vbi ponit exempluʒ
in fratribus ſancti Sranciſci.?⁊ Bal.in auten.ingreſſi in a colu.
C.de ſacroſa.eccle.ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ
Cuius verba ſunt hec. . .
C Papinianus libꝛo quinto reſponſoꝝ ſcribit.
Pater tutelam filioꝛũ cõſilio matris gerendaʒ
mandauit ⁊ eo nomine tutoꝛes liberauit.nõ id/
circo minus officiũ tutoꝛũ integrũ erit.ſed viris
bonis cõueniet ſalubꝛe conſiliũ matris admitte
re tam ⁊ ſi neqʒ liberatio tutoꝛis neqʒ voluntas
patris aut interceſſio matris tutoꝛis officiũ in/

frin gat ⁊c.

De auctoꝛitate tutoꝛum.

L. Obligari. S. finali. Bald. hic dicit iſtum text. fo
re ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet illud quod eſt geſtuʒ nõie meo
reiro poſſit ratificari vt in.c.ratum de regu.iur.li.vj.⁊ in.l.bono
rum.ff.rem ratã habe.vhi pꝛobatur plus ꝙ hoc etiam pꝛocedit
vbicunq; fiat eo temꝑe quo actus fieri poſſet ⁊ eſt in eodeʒ ſtatu
Et idem ꝓbatur in.l.ꝓcuratoꝛ.ff.de iure dot. Tamen hoc fallit
vbi conſenſus noſter interuẽit ꝓ ſolemnitate actus vel ꝓ foꝛma
ſubſtantiali. quia tunc non poteſt ratificari ̃m eum cum quo ſto
quia tex.optime pꝛobat hoc. Cuius verba ſunt hec.

Etiam ſi non exaudiat tutoꝛis auctoꝛitatem
is qui cuʒ pupillo contrahit: ſcriptis tamẽ hoc
appꝛobetur recte negotiũ geritur veluti ſi abſen
ti pupillo per epiſtolam vendaʒ aliquid aut lo/
cem:⁊ is tutoꝛis auctoꝛitate conſentiat ⁊c.
Bloſa in.l.poteſt. ¶Bal bic dicit iſtam glo. eſſe valde
ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi ceſſio actõis fiat a minoꝛe.xxv.ãnis
non eſt opus decreto quod alias requiritur in alienatõe bonoꝛũ
cius vt in.l.i.? per totũ.ff. de pꝛed. mino.⁊ in.l.i.⁊ ꝑ tolũ.ff ð re
bus eoꝛũ vt ibi per eum cũ qno ſto.Et idem etiam voluit Bart.
in.l. i.9.fuit queſitũ.ff.ad trebel. ⁊ Dy. in. l.penul. ff. de auctoꝛ. tu
to. ⁊ Bal. in addit. Specu.in tit.de ceſſio.actio.in verſi.ſed nun

quid minoꝛ ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus

Cuius verba ſunt hec. .
Poteſt ergo ⁊ cedere poteſt actionem: ⁊ ſic
patet oꝛationes diui Seueri ad nomina nõ per
tinere ⁊cetera.
De ſuſpectis tutoꝛibus.

BGloſa in.l.iij.ꝗ. tutoꝛ. ¶ Bal. hic dicit iſtam glo eſſe
in iure vnicaz ad hoc ꝙ carcer eſt pena circa coꝛpus capii.⁊ ideo
non poteſt quis capi ⁊ teneri in carcere niſi pꝛius pceſſerit excuſ/
ſio bonoꝛũ eius vt ibi per eũ.Et idem ẽt voluit Ludo.roman.in
ſuo conſilio.cxxxvij.incip.Spectabilis dñe collateralis ⁊c.⁊ etiã
in conſil.cccxx. incip.hec iſtoꝛũ quinq; captura ⁊c.⁊ Paul.de caſt.
in conſil.xl.incip.pꝛo plenioꝛi ⁊c.cũ quibus ſto. Uno addito
ꝙ carceratus dicitur quottidie grauari ⁊ ſemꝑ põt appellart pᷣm
Specu. in tit.de appella.in.S.reſtat.⁊ glo.in.l.ij.C.de ſeruituti.⁊
Bal. in. l.ij. C. de epiſco.audi.⁊ Bal.in addit.Specn.in titulo ðᷣ
appel.in verſi.a grauamine ⁊c.⁊ in verſi.ſi iudex ⁊c.⁊ Ang.aret.
in ſuo libello maleficioꝝ in verbo carceratus ⁊c.⁊ moderni in.c.
ex parte extra de appellat.⁊ do.meus Alexa.de imola in conſilio
xvij.in quinta colũ.in pꝛimo volu.incip.ſummariũ quando terci
us ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
verba ſi unt hec. . .
Uinculis hoc eſt cum inopia dignoſcitur la
boꝛare vt ſupꝛa de adminiſt.tuto.l.ob fenus.⁊
arg.infra de penis.l.i..fi.⁊ infra de iniuri.l.fi
nali.⁊ ſupꝛa de offi.pꝛeſid.l.illicitas in fi.⁊c.
De excuſatione tutoꝛum.

Z. Scire opoꝛtet.S.ſcire. Bal.hic dicit iſtuz tex.
eſſe valde notanduzʒ ad hoc ꝙ ſi quis citatur vt cõpareat ad ali⸗
quid facienduz ⁊ ipſe comparet non tamẽ facit illud ſed facit ali⸗/
quid diuerſuz ab eo dicitur eſſe cõtumax.⁊ plus pꝛobat iſte tex.
ꝙ citatus cõparens non poteſt diſcedere ſine licentia iudicis aliaſ
poteſt mulctari tanqᷓ; cõtumax vt ibi per eum cum quo ſto. De
quo etiam habes in.l.ſi quis decurio.C. de decurio.li.x.⁊ in.l.ſi
qua per concubinã in glo.ſua.C. de epiſ.⁊ cleri.in verbo ſoꝛte ⁊c
Quinymo plus cõtemnit iudicem ille qui venit ⁊ diſceſſit il
licentiatus qᷓ; ille qui non venit vt in.l.ij.C.quõ ⁊ qñ iudex.⁊ in
c.ceterum.xi.qiij.⁊ poſuit etiam Inno.in.c.licet extra de re iudi
ca.⁊ in.cocalumniã extra de penis.⁊ ſcribẽres in.c.poſtquam de
electio.lib.vj.ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec. . —
Scire antem opoꝛtet quoniaʒ non ſufficit ac
cedere ad iudicẽ:ſed opoꝛtet eum de ſpecie re/
miſſiõis teſtari:⁊ ſi multa habet quae ad remiſ
ſionẽ ſunt iuſta omnia nominare.ſin autem non
ſumilis eſt ei qui nequaq̃ʒ acceſſit: aut qui acceſ
ſit quidem iuſtum:aut quid remiſſionis non no
mi nauit ⁊c. L

BGlo.in.l.ſcire opoꝛtet in fine. Sal. bic dicit iſta ꝭt
glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ filius qui adminiſtrat bõa
patris tenetur ei reddere adminiſtratõz ⁊ ratõem vi ibi per euʒ
cum quo ſto quia gloſa clara eſt. Cuius verba ſunt bec.
CNeqʒ adminiſtraſſet alias ſecus.vt.C.ð ad
miniſtra.tuto.l.lex que tutoꝛes ⁊c.

L.Qui teſtamento. Bal bic dicit iſtum tex. eſſe notã

dum ad hoc ꝙ decretũ interpoſitũ ex falſa cauſa eſt ipſo iur̃ nul
lum.⁊ idem ꝓbatur in. l. iiij . ſubuentũ.ff. de fideicõmiſ.liberta.

ð quo dixi in.l.iij..bonoꝛũ ð bo.polſ.in hijs ſis interpᷣtatiõibꝰ
nr̃is ad quas me remitto. Uno ſolo addito pꝛo nunc ꝙ hoc
eſt verũ ſiue cauſa ſit falſa in totum ſiue pꝛo parte ſᷣm Bar.in.l
ſi non ſoꝛtem.ꝭ. ſi centũ.ᷣff. de condi. indebi.⁊ Bal.in.c..l.iilj.ꝭ.bo
noꝛum ad quem me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec. .
Q. Qui teſtamento tutoꝛ datus fuerat adito pꝛe
toꝛe dixit ſe tres liberos habere: adiecit pꝛete/
rea habenti patruũ legitimũ tutoꝛem ſe vicioſe
tutoꝛem datũ:pꝛetoꝛ ita decreuit:ſi legitimũ tu
toꝛem habenti tutoꝛ datus es non eſt tibi neceſ
ſaria excuſatio:quero cuʒ nemo patruus impu

beri tutoꝛ eſſet:an nihilominus tutoꝛ remanſit.

Reſpon.ſᷣm ea quae pꝛoponerentur quãuis iu⸗
ſtam cauſam excuſatõis haberet non tamen ex
cuſatum eſſe pꝛopter vitium pꝛonũciationis ⁊c.

Bloſa in.l.athletae. .de ruſticis. Bal. hic di /
cit iſtam glo.non eſſe alibix ſic facit eam ſingul.ad hoc ꝓpoſituʒ
ꝙ licet ruſtici excuſentur a tutela ⁊ a cura tamẽ bocęeſt verũ niſi
ſint ſagaces vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno addito ꝙ regu⸗
lariter ruſticitas excuſatur vt in.l.ſi quis id quod cum ibi plene
not. ff. de iuriſdi.om.iudi.niſi babitarẽt pꝛope ciuitatẽ ᷣm Bal.
7 Paul. de caſt. in.l. iuris ignoꝛãtia.C.qui admit.vbi alias legen
do dixi de hoc.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba
gloſe que ſunt hec. .
CInterdum eniz diſtinguitur in paupe vt infra
l.pꝛoxima. Item ⁊ in ruſticis.nam quidam ſunt
ſagaces ⁊c.

L. Juriſperitos in pꝛincipio. Baid. bic reputat
iſtum ter. eſſe ſingul. ad hoc ppoſitũ ꝙ officialis qui eſt in officõ
ad beneplacitũ ſuꝑioꝛis dicitur eſſe ꝑpetuus cuʒ quo ſto. Uno
adadito ꝙ idem voluit ẽt glo.in.c.ſi.ex de reſcript. li.vj.⁊ glo.in
clemen.ij.eo.tit.⁊ glo.in.c.ſi gratioſe eo.tit.li.vj.⁊ Bal.in.l.quiſ/⸗
quis.C. ad.l.iul.maieſ.⁊ Hal.in l.de pnpillo.5.ſi quis ipſi pꝛeto
ri. ff. de noui ope.nunci. ad quẽ me remitto ⁊ pono text.de quo
agimus. Cuius verba ſunt hec. è
Z Juriſperitos qui tutelaʒ gerere ceperũt in cõ
ſilium pꝛincipum aſſumptos optimi maximiqʒ
pꝛincipes noſtri conſtituere excuſandos:quoni
am circa latus eoꝛum agerent ⁊ honoꝛ delatus
finem certi tempoꝛis ac loci non haberet ⁊c.
L. Juriſperitos in pꝛincipio. Bal. hic dicit iſtum
tex.cum glo.ſua eſſe notanduz ad hoc ꝙ conſiliarij qui ſtant ad
latus domini non debent recedere niſi pꝛius obtenta licentia ab
eo vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno addito ꝙ conſiliarij pa
pe debent omẽs ſedere ad pedes eius 'm Bar. hic. Plus di
co ꝙ ſi conſiliarij recedunt de conſilio pꝛopter metuʒ habẽtur ꝓ
contradicètihus in eo actu ᷣm Bal.in autent.⁊ omnino in quĩta
tolũ.C.ne vxoꝛ pꝛo marito ad quem me remitto.⁊ pono text.de
quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
. Juriſperitos qui tutelã ⁊c vt ſupꝛa pꝛoxime.
De tutelis.

BGloſa in.l.antepenultima. Bald.hic dicit iſtã glo.
eſſe ſingul. ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ executio cõmiſſa vni finitur moꝛte
nec tranſit ad heredes eiꝰ ſicut pꝛelatura ⁊ tutela. Pꝛo qua
facit tex.in.l.vxoꝛi.ff.ad.l.falcid. ⁊ in.ꝭ.ſi vero in autent.vt liceat
matri ⁊ auie.⁊ in.c.fſiein verbo moꝛtuo de teſta.li.vj.cuʒ quibuſ
ſto. Uno addito ꝙ ð hoc poſuit Bald.in.l.nulli in vlt.col.C
de epiſ.⁊ cleri.⁊ ſcribẽtes in.c.fi.de teſtamẽ.pᷣalł ato.⁊ Paul.de
caſ.in ↄſil.cxlviij.vbi ponit quid ẽt ſi moꝛtui ſunt tot quot viuũt
vrũ ſuꝑuiuẽtes poſſint exequi vel ne.ad quẽ me remitto ⁊ po/
no glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

¶Ad alium vt ſupꝛa de hijs qui nota.infam.l.
furti.S.illud. Idem dicas in qualibet pꝛelatura
⁊ etiam in cõmiſſaria ⁊c.
De contra.iudicio tute.

L.pꝛima.S.quid ergo. ¶ Bal. bic dicit iſtum text eſſe
ſingul. ad hoc pꝛopoſituz ꝙ debitoꝛ qui ſoluit non poteſt cogere
creditoꝛẽ vt ſibi faciat quietatõem generalem ſed ſolũ de eo qð
ſoluit vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝓꝙ ſi perdi/
diſſet foꝛte quietatõem ⁊ ſic non poſſet pꝛobare ſolutõem ſi cõue
niretnr ſit cautus vt neget ſe debitoꝛẽc.⁊ ſi pꝛobaretur cõtrariuʒ
alleget ſolutionem m glo.in.l.ſi quidem. C. de exceptio.⁊ voluit
Bal.in.l.quinquaginta poſt glo.ibidem.ff.de pꝛobatio.⁊ Domi
ni. de ſancto Gemi.in.c.cupientes de electio.li.vjivbi dicit ꝙ debi
toꝛ aſtrictus ad ſoluẽduʒz põt iurare ſe nihil ðbere ⁊ ꝙ nõ ſit ob
ligatus creditoꝛi vel ꝙ reſtituit ſibi quod debuit vt ibi per eũ ad
quẽ me remitto.⁊ pono tex.de quo agimus. Cuiꝰ vᷣba ſunt hec.

CQuid ergo ſi iudex compenſatõis eius rati/
onem non habuerit an contrario iudicio experi
ri poſſit ⁊ vtiqʒ poteſt ⁊c.
De rebus eoꝛum.
Z.pꝛima.S.finali. Bal. hic dicit iltum text. cum glo⸗

Z. Si pupilloꝛũ.S. ſi pꝛetoꝛ.

ſua in verbo emit eſſe ſingularẽ ad hotc pꝛopoſitu .
libi tradere rem ſi retineo eam a te in pignus caurſtcddnied
per eum cũ quo ſto.qmia text. ⁊ etiaʒ glo. clara eſt ⁊ non eget
mea noua interpꝛetatö. Ylſi e addo vnũ verbu etiz tin

ditio vicitur fieri per ſignationẽ arboꝛũ vel animali venditoꝛu

Fm Bal.in rubꝛca.C. e peri.⁊ cõmo.rei vendit.in bꝛima qoe.
per Ludo.ro..inſłonſil.eccccxix.vbi ponit ẽt quid impoꝛtent in
verba vendidit tradidit vc.in contracin yenduõis. Ange. in co⸗
ſilio.xij. ybi ponit quid ſit tradere poſſeſſionẽ liberã ⁊ epecia,
Et idem dicimus ꝙ per conſignatõem inſtrumentoꝛum
cãʒ facientiũ vr quis dare ꝓcur̃i mandatuũ ⁊ facere queʒ pꝛoci
ratoꝛẽ ſᷣm HBar.in.l.vulgo.ffide admini.tuto.? Bal. in.li. C e
lati. liber.tollen.⁊ Hal.in ſua margarita in verbo littera in Nef.
xij.?⁊ Paul.de caſtr.in.l.meuia.ff.ſolu.matri.⁊ Ludo.ro.in ſuo
ſingulari in verbo mandatuʒ ⁊c. ⁊ dominos canõiſtas in. c coꝛa
dilecto extra de offic.delega. ad quos me remitto. pono text
glo. de quibus agimus.t puimo tex.

¶ Si minoꝛ. xxv.ãnis emerit pꝛedia vt quoad

pꝛeciũ ſolueretur eſſent pignoꝛi obligata vendi/

toꝛi non puto pignus valere.nam vbi dominiuz

queſitũ eſt minoꝛi cepit non poſſe obligari ⁊c.
Vler ba autem gloſe ſunt hec.
Emit ⁊c.in verſi.⁊ dic ꝙ eoipſo ꝙ accipit in pi
gnus videtur tradere.argumẽ.C. de donatio.l.
ſi quis ⁊ cetera. .
L.pꝛima.S.ſi defunctus. Sal hic dicit iſtum tert
eſſe notanduʒ ad hoc pꝛopoſituz ꝙ conſuetudo non dicit eſſe ali⸗
cuius in eo ꝙ quis non facit licet habuerit animũ faciedi vt ibiꝑ
eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ etia ſi quis declaraſſet am
muz ſuum tamen per boc non inducitur conſuetudo contraria
per actus ⁊ plures non autẽ per vnũ per glo.not.in.ꝭ.ex nõ ſcrip
to inſtitu.de iure natu.gen.⁊ ciui.⁊ voluit GBal.in rubꝛica ⁊ etiaʒ
in.l.i.C.que ſit lon.conſue.⁊ GBal.in auten.quas actões.C.de ſa⸗/
croſan.eccle.⁊ Bal.in.l.iij.C.de epiſ.audie.⁊ Inno.in.⸗cum di⸗
lectus extra de conſuet. ⁊ Ludo.roma.in ſuo ſingulani in verbo
conſuetudo ⁊c.ad quos me remitto. ⁊ pono tex.de quo agimus
Cuius verba ſunt hec.
L.pa.fa.S.ſi defunctus dũ viueret res venales
habuit teſtamẽto tamẽ non cauerit vt diſtraerẽ
tur abſtinenduʒ erit autem vẽditõe.non enim vt
quae qui ipſe voluerit vendere ideʒ ⁊ poſtea di
ſtrahenda putauit ⁊ c.

L.ſecunda. Bal.hic dicit iſtum tex.eſſe ſingul. ad hoe j

vbi decretũ iudicis requiritur in actu ſi obmittitur non põt act

ille ↄfirmari niſi a pꝛincipe vt ibi per eũ. Pꝛo quo facit text· in
l. adoptio non iure facta.ffide adoptio.cũ ibi nota. ad que me re/⸗
mitto. Uno adadito ꝙ regulariter decretuzʒ debet interponi
in ipſo actu ⁊ non ante vel poſt ᷣm glo.in.l.ait pꝛetoꝛ.ꝭ.nõ ſolum
ff. de mino.⁊ Inno.in.c.dudum extra de reb.eccle.non aliena.⁊
Bal in. li. in fi. C. qui admitti.⁊ Bal.in.l.ſi vxoꝛein in pꝛia coiſj.
C. de condic.inſert.⁊ Bal.in.l.decretũ.C.de cõi ſeruo manumiſ.
⁊ in.l.iiij. C. de bo.qʒ libe.ad quẽ me remitto.⁊ pono lex:d quo
agimus.Cuius verba ſunt hec.

Z. Sed hic videtur illud mouere ꝙ cum domi⸗/

no pignus qneſitũ eſt:⁊ ab inicio obligationi in
heſit: quod ſi a fiſco emerit nec dubilatio eſt
quin ius pignoꝛis ſaluũ ſit. Si igitnr talis ſpe/
cies in pꝛiuato venditoꝛe inciderit:imperiali be
neficio opus eſt vt reſcripto pignꝰ cõfirmei ⁊c
Bal. hic dicit iſtum
tex. eſſe ſingul.ad boc pꝛopoſitũ q decretũ iudicis eſt obſetuũdli
verbotenus. nec valet in eo argumentũ a maioꝛi ad minus yt ibi
per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ iſte tex. bene ? ſubtuit

põderatus ꝓbat mihi ẽt aliud qð eſt magis notanduʒ ſt de
cretum non interponitur pꝛeciſuʒ ſed alternatiuuʒ lʒ no bñ faciat

iudex interponẽs tamẽ valet pꝛout hic dicitur in lex. Cuius vek

ba ſunt hec. ji⸗
Si pꝛetoꝛ tutoꝛibus permiſerit vendere: illi
obligauerint vel contra an valeat quod actu e
Et mea refert opinio eum qui aliud fecit:qʒ d

Womnmuitnrng,

eberon Ar
autsts la

A
i f i za

ininmoſtinden
küslnil
gmint pliſfn an
aligcſenundinnd⸗ 20
hnglni,ain
ifüni iinn zi
eiiſchfnifii7
mntn ernnd tnn⸗
u. Mxuimnitai

gataniurad-

Prnupe Mankrtimndpuid

DoANNersN
lihfſgitec Aefenftents
nfeftungtiutktgnncrätnn
piigftalten denö airt
pahvgteinnesm

ſtnmiirangmeninN

MMunrilruſiitit
MCaagtvnnidricurtnr
Aemnl , euisciitnc
Gglkenatiantner inn,
ſenr.

kenſonin a
siend
einttndte⸗
inntan
innaan
nrnnnn
utnggalurn
Cſunſtnitsigr
ndenin ng Ga
ihadiſciiun
ae it gig fn

SErEEErEEee

e
NAAnit ihe
t t
N
H
. e N li
t

r Aln
Agnin
. d nlſiiig
ri tikt 11
eſfülti
ie rn
M ute
nnubit

f f.

— nrie
nrie ilt

B

nniinen
Ar Aimnigt

End Miii
erei ENINNINTMi
tmniimii oin
KAmuE AuNAintn ee
DiM NM N
uammRESNAAN n
mtimasa ENNNNNin
Maaid: Maliſun iſild-
rE1 MAlti Aiſtbnni
CENRENAbNMNd
EAATNRERN
õ
nicht hinhlißginn
48 +☛ „ 8
õ
eninn i, iin
S
(Sr. Bün,
. NNS ind,
Sn Vmummnit il ii,

a pꝛetoꝛe decretuʒ eſt nihil egiſſe. Quid ergo ſi
pꝛetoꝛ ita decreuerit vendere obligareve pmit⸗/
to:an poſſit liberũ arbitriũ habere quid faciat:⸗
æ magis eſt vt poſſit:dũmodo ſciamus pꝛeto/
rem non recte partibus ſui functum. debuit enĩ
ipſe ſtatuere ⁊ eligere vtruʒ magis obligare an
vendere permittat ⁊c.

L. Aldagis puto.S.ſi es alienum. Gal· hic dicit iſtum
tex.eſſe ſingula. ad hoc ꝙ res pupilli non poteſt alienari nec valet
alienatio etiã ſi interueniat tutons ⁊ etiã iudicis auctoꝛitas niſi fi
at ob es alienũ imminẽs.⁊ idem dicit ibi glo. eſſe in rebus eccle
ſie vt ibi per eam ad quã me remitto. Uno addiio ꝙ res ec
cleſie regulariter non poteſt alienari. nec valet huiuſmodi aliena
tio etiam ſi ſit vtilis eccleſie ſᷣm glo. in. l. cum hij. . ſi pꝛetoꝛ. ff. de
tranſlatio. voluit Bal. in. l. fi. eneceſſitatẽ in. vij.colũ. C.de bo.
q; libe. Paul. de caſt. in dicto. . ſi pꝛetoꝛ ad quos me remitto.
7 pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
Si es alienuʒ non interueniat tutoꝛes tamen
allegent expedire haec pꝛedia vendere vel alia
compare vel certe iſtis carere videnduʒ eſt an p
toꝛ debeat eis permittere. Et magis eſt ne poſ/
ſit. pꝛetoꝛi enim non liberũ arbitriũ eſt datũ di/
ſtrahendi res pupillares: ſed itademũ ſi es ali
enuʒ immineat pinde ac ſi pꝛomiſerit ere alieno
non allegato cõſequenter dicemus nullam eſſe
venditioneʒ nullumqʒ decretũ non ei paſſim di
ſtrabi iubere pᷣtoꝛi tributũ eſt:ſed ita demum ſi

—

vrgeat es alienũ manetqʒ acto pupillo ſi poſtea
poterit pꝛobari obreptum eſſe pꝛetoꝛi ⁊c.
L. Alicite. Palch bic dicit iſtum tex. eſſe fingula. ad hoe
pꝛopofitũ ꝙ licet alias es pupilloꝛũ non poſſint alienari niſi cuʒ
decreto iudicis ⁊ cum cauſa exiſtente ⁊ alijs de quibus in. la. ff.
eo. ⁊ in.l.lex que tutoꝛes. Cide admini.tuto.cum wi plene not. ⁊
in.l.i. ybi glo. HBar.C. que res pigno.obli.poſ.tamen ſi eſt aliẽa
ta ſine foꝛma requiſita ⁊ tutoꝛ in redditõe ratõis ſoluat extima/
tionẽ eins recõualidatur talis alienatio vt ibi per eum:cũ quo ſto
Uno addito ꝙ; iſte tex.idem pꝛobat in rebus minoꝛũ ⁊ non
ſolum pupilloꝛũ vt ibi in tex. Cuius ver ba ſunt bec.
L. Illicite ponit ſi enatuſcõſultuʒ pupilli vel ado
leſcentis pꝛedio venũdato: ſi eo nomie apud iu/

diceʒ tutele vel vtilis actõis eſtimatõ facta eſt:
eaqʒ ſoluta vendicatio pꝛedij ex equitate inhi/

beatur ⁊c.
L. agis puto.S.non paſſim. Saldul hic dicit
iſtum tex. foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ executio ſentẽtie fit alio
oꝛdine contra minoꝛes q; conira maioꝛes.xxv.annis vt hic iun/
cta.l.a diuo pio. 5.in venditõe cum ibi not.ff. de re iudi.⁊ in.l.ſti /
pendia. C. de execu. rei iudi. ⁊ not. Cy. ⁊ Bal. in. l.. C. qnñ fiſcus
vel pꝛiuatus. ? glo.in. .ſi vero in auten. de exhibe. reis cũj quibuß
ſto. Uno addito ꝙ idẽ. in tetminis voluit etiã Bar. bic in. 5
es alienũ. v Nico.de neapo.ibi in. . paimo ad quos me remitto:
⁊ pono tex. de quo agimus.Cuius verba ſunt he.
C Non paſſim tutoꝛibus ſub obtentu eris aliẽi

pmitti debuit venditio.namqʒ nõ tantã viã eis
diſtractõis tributã.Et ideo pᷣtoꝛi huius rei ar/
bitrium ſenatus dedit: cuius officio in pꝛimis
hoc conuenit excutere an aliunde poſſit pecunia
ad extenuanduʒ es alienuʒ expediri ⁊c.
L. Si fundus. Bal. bic reputat iſtũ tex.ſingula. ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ res illa non dicitur inutilis vel infructuoſa que repe
rit emptoꝛem vt ibi per eum cum quo ſto.quia tex. optime pꝛo/
bat hocæ idem etiam pꝛobat text.in.letij.ff.ad legeʒ falcid.⁊ ides

voluit glo.in. l. ob es tantũ. C. de pꝛed. mino. ad quã me remitto
z pono tex. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Z. Si fundus ſit ſterilis vel ſaxoſus vel peſti/
lens videnduʒ eſt an alienare eum non poſſit. ⁊

impatoꝛ Antoninuſ ⁊ Diuus pater eius in haee
verba reſcripſerunt ꝙ allegatis infructuoſuʒ eſ
ſe funduʒ quẽ vendere velles mouere nos nõ po
teſt:cum vtiqʒ pꝛo fructuum modo pꝛecium in/
uentum ſit ⁊c.
L. Magis puto.S.illud. Bal.bic dicit iſtum text.
eſſe ſingularẽ ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ iuriſdictio etiã voluntaria que
exercetur ſuper pſonas extenditur etiã ad res poſitas extra ter/
ritoꝛiũ ſubdituʒ vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ
etiam huiuſmodi iuriſdictio poteſt exerceri cõtra ſubditos extra
territoꝛiũ vt.c.nouit extra de indic.et voluit Bar. in.l.apud.fſ.
de manumiſ.vindic.⁊ Bal.in.l.i.C.ð iure annul.aureo.ad quos
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
Illud queri poteſt ſi pꝛetoꝛ aditus permiſe/
rit diſtrahi poſſeſſioneʒ pꝛouincialem vt valeat
quod fecit.Et puto valere ſimodo tutela Ro/
me agebatur. Et hij tutoꝛes eam quoqʒ admini
ſtrationẽ ſubierant ⁊c.
Si mulier ventris nomine.
Z.pꝛima..pꝛimo. bald.hic dicit iſtum tex. eſſe meli /
oꝛein de iure ad hoc ꝙ iudex non debet pꝛocedere tex.abrupto
in cauſis que agitãtur coꝛam eo vt ibi per eum cum quo ſto.
Uno addito ꝙ idem voluit etiã bart.in.lillicitas..veritas.
ff. de offi.pꝛeſid.⁊ bald.in.l.ij. C. de ſenten.ex peri.recita.ad quos
me remitto.⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
Hoc edictum ex eadem cauſa pꝛoficiſcitur que
ſuperius ⁊ c.dʒ enim pꝛetoꝛ quẽadmodum fa/
cilis eſt circa bonoꝛuʒ poſſeſſionẽ dandaʒ mulie
ri ventris nomine ita calumniã eius impunitam
non relinquere ⁊c.
Rerum ammotarum.

SGloſa in.l.non enim. baid.htc dicit iſtã glo.eſſe no⸗/
tandam ad boc pꝛopoſitũ ꝙ contra nolentẽ reſtituere rem quazʒ
dominus babebat venalem non poteſt iurari in litem ſic ſin /
