idemq;. ⁊ glo.in.l.inter cauſas.ffeo.tit.⁊ ibi Bar. ⁊ Bal. ij.lij/
de donatio.⁊ in.l.eius qui in pꝛouincia.ff. ſi cert.petat.vbi etiam
ꝑ alios.?⁊ Bart.in.l.pʒima..ſi impubes.ff de inſtito.⁊ in.liſi per
epiſtolam.ff.de acqui.here.⁊ in.l.⁊ quia.ff.de iuriſdic. om. iudi⸗

T in.lſi quidem. C. de actio.⁊ obli.cum ſimilibꝰ.⁊ Guaſpat calj/
dariin ſuo conſilio.iiij.incip.mandatũ ꝛc. ſub rubꝛica de offi. v/

lega. ⁊ Ludo. romain ſuo conſilio. cxix. vbi ponit de mdato ad
pias cauſas an extinguatur moꝛte. ⁊ Joh. de ana ·in ſuo conſi. xij.
2 ibi aliquid in additio.meis.ſecus ſi effectus eins cipiatur poſt

.

Irma
BfrNnfgdt Nen
uiſtilmagungan

Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingul.

Bal. hic dieit iſtum tert.

Kig, itote *
laintiu⸗ eeſ⸗

aiulati hudineniul⸗
gummnifnnrmfmad
sern u uiiriinn

ne.
TCegtn gauns Mxk

eGſridngten umern

rckexfäkuen enti e
ANerdpitübn det

cohnnpuheluwgettine

CRutmoisfufhnftauriinter
ſherkfarizentonctnnn
Cuigenighntninarin
Nſtnnſünitfinamiin
nukefiganrzofenmagr,
eltnnitirmnieri
unitininn ien e 1
lirendiln.

tſcics rn

N hrztiannnei t

Ciennle,
6Nceglagne lder
rrziiiue
—
anſte hilinifttmnn a

. tnennien,

egi⸗

lapiene,,
Uataa lunse

eaminn
õ
vricm lutiinngin
murm clmn uin
1en NMxviini
Expa/Auti tn
õ
ttsuullaicinit madd giſ
er NNd tNMifiti,
”õ
tata NNAEtANuki
tannnisktn nd llii
Ka NN1NMANiöinſu
tumanm nnnr

uSNPr

moꝛtem. ſed ſi concipitur in vita ſed ex eo reſultat aliquid in pet

ſona alterius quod cõfirmatur moꝛte eligitur media via an ſciat

vel ignoꝛet ipſe mãdatarius vt ibi per eum cum quo ſto. Uno
addito ꝙ de hoc in terminis poſuit illuſtris do.Sranciſ.in ſuo ⸗2
ſilio. xvj.quẽ oĩo videbis vbi dicit ꝙ mandatũ ſactũ ꝓcur̃i in rẽ
ſuaz etiã re integra non expirat per moꝛtẽ. vt in.l.ſi ego. .pꝛimo.
ff. de iure doti.ſᷣm vnã lecturã ad illum tex. ⁊ idem voluit Bal⸗
in. l⸗mandatũ.C.mandati. ⁊ Bald. in.l.ex legato. C. de legatis in
vlti. colu.?⁊ Ange.in ſuo conſil.incip.Gaiardus de bontianis ⁊c.
ad quos me remitto.⁊ pono textuʒ de quo agimus.Cuius verba
ſunt hec.
euio debitoꝛi ſuo reus ſtipulandi manda
uit vt Licio cui moꝛtis cauſa donabat pecuniaʒ
debitaz ſolueret: cuʒ ſciens dominũ vita deceſ
ſiſſe Ildenius pecuniã dediſſet non eſſe liberati
onem ſequutã conſtitit.nec ſi Meuius ſoluẽdo
non eſſet in Liciũ actionẽ ſolidi vel iure falcidie
dandaʒ eſſe:quia moꝛtis cauſa cepiſſe non vidẽ

tur diuerſum ꝓbandum foꝛet ſi Meuius igno/

rans dominũ vita decefſiffe pecuniã erroae la/

pſus dediſſet.tunc enim poꝛtio iure falcidie re/

uocaretur ⁊c.
L. Cum pater.S. meuio. Bal. bic reputat iſtuz textũ
ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ reuocatio mandati collati poſt moꝛ/
tem requiritur vt deueniat in noticiã mandatarii alias nõ officit
executõi fiende vt ibi per eũ. De qua materia vide tu nota.per
eundeʒ Bal. in.l.ſi liberã.C. quod cum eo.⁊ late per eundem in
l.mandatuz. C. mandati.⁊ Paul. de caſtro in ſuo conſilio.lij.ad
quos me remitto.⁊ nõ pono textde quo agimus qun eius ver/
ba ſupꝛa pꝛoxime poſui in alio tñ pꝛopoſito ne fruſtra occupe/
mus membꝛanas.
L. Cum pater. .curatoꝛis. Baild.tic dicit iſtum
tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitum ꝙ dilatio data debitoꝛ fa /
uoꝛe credmoꝛis ſui habetur pꝛo nõ dilatiõe ⁊ poteſt ipſe qncunq;
vult petere debitũ ſuũ ab eo vt ibi per eum cuz quo ſto.quia iſte
tex. optime pꝛobat boc. Cuius verba ſunt hec.
CCuratoꝛis ſui fruſtra fideicõmiſſũ videbat᷑

vt heredi fratri negotioꝛũ geſtoꝝ ratio non red
deret᷑.quanqʒ igitur teſtamẽto cautũ eſſet vt cuʒ
ad ſtatum ſuũ perueniſſet frater ei demũ ſolue/

retur:tamẽ fcõ curatoꝛe alio fratrem agenteʒ re

cte placuit actionẽ inferre: cum illis verbis fra
tri potius conſultũ videretur q̃ᷓʒ ſolutio quae iu
ſte fieri potuit eſſe dilata ⁊c.
A. Cum pater.S. euictis. Bald. hic dicit iſtũ textũ
eſſe ſingul. ad hoc ppoſuũ ꝙ euictio non debetur in plegatis per
ratõem aſſignatã ibi in tex. ne. ſ.inuidia naſcatur inter fratres vt
ibi per eum cum quo ſto. De quo vide tu in.l.ſia ſubſtituto
9.paimo eo. tit. vide etiã Specu. In tit. de inſtru. editio. .ii. ver
ſic.ſed queritur æc.⁊ vide not.per Cy.in.l.cum alienã. C. de lega.
1 quem me remitto ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius verba
unt hec. .
CEuictis pꝛedijs quae pater qui ſe dominum
eſſe crediderat verbis fideicõmiſ ſi reliquit fi/
lio nulla cũ fratribus ⁊ coheredibus actio erit:
ſi tamẽ inter filios diuiſionẽ fecit arbitri conie
ctura voluntas non patietur eum partes cohere
dibus relegataſ reſtituere niſi ⁊ ipſi patris iudi

cium fratri conſeruare ⁊c.

L. Cum pater. S. cum imperfecta. Bal hic dicit

iſtum tex. eſſe notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet vbi inſtrumẽtũ
publicũ continet erroꝛẽ reſpectu ꝓbatõis ſubſtãtialis nihil peni/
tus pꝛobat iuxta not.per Inno.in. c. fraternitatis extra ve bereti.
2 per Paul. de caſt. in ſuo conſilio. ccv.⁊ do.meus Alex.de imola
in conſtlio. lviij in o volu.in tercia ⁊ quarta colu in ſine.⁊ etiam
in conſilio. vij.in quinta colũ. in pꝛimo volu. incip. viſo ꝓceſſu in⸗
quiſitõis ⁊c. ⁊ in conſil. cv. in tercio volu. incip. Circa cõſultatõem

æc. v in conſil.lxxvi. in quarta colũ.ð in eodes tercio volu.incip. pon

deratis bijs de quibus in themate ⁊c.⁊ in conſil.clxxviiij.in ſecũ⸗

do volu.incip.lectis ⁊ põdetatis Ic. Tñ aliud eſt in alio erro/
re vt ibi per eum cuʒ quo ſto. De quo vide tu etiã nota.ꝑ Paul.
de caſtro in ſuo conſil.ſecundo.⁊ per Bald.in.l.iinperatoꝛ fl. de
ſtatu homi.⁊ per Bald.in tit.de pace conſtan.in verbo pacta ac.
⁊ Bal.in rubꝛi.C. de fide inſtru.in.ix.col.) Et idem eſt etiam
vbicunq poteſt ſuppleri ex alio inſtrumẽto vt in.liſi quis ex ar/
gentarijs. . ſi inicii. f. de edendo cum ibi plene not. vbi etiã aliaſ
legendo de hoc dixi ⁊ ad ibi dicta me remitto ⁊ pono tex.de quo
agimus. Cuius verba ſunt hec.
CCum imperfecta ſcriptura inuenitur ita de/
muzʒ verbuʒ legati vel fideicõmiſſi quod pᷣcedit
vel ſ. equitur ad cõmunionem afſumitur ſi dicto
ſcriptum congruat ⁊c.

Bloſa in.l.cum pꝛoponebatur. Sal. hic dicit iſtã
glo.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ erroꝛ notarij circa teſtameniũ
vel circa inſtrumentũ ſi eſt circa ſubſttialia ipſius inſtrumẽti de
bet pꝛobari per tot teſtes per quot ꝓbatur ipſa voluntas contra
hentiũ ſeu diſponẽtis. ſi vero eſt circa accidẽtalia tunc ſufſiciunt
duo teſtes ad hoc ꝓbanduʒ vt ibi per eum cũ quo ſto. De quo
vide tu not. per Bar. m.l.heredes palam.ꝭ.ſed ſi notam.ff.ð te/
ſtamen.⁊ per ſcribẽtes oẽs.vbi alias legẽdo dixi de hoc in.l.ij.C.
de ſecun.tabul.⁊ per do.meũ Alex.de imol.in ſuo conſilio.cxl.in
fa colum.in pꝛimo volu.incip.an ſi teſtatoꝛ ⁊c.⁊ in conſilio.xlvij
in o volu.incip.ſi teſtes teſtamẽtarij ⁊c.⁊ etiã in conſil.xxxiij.in
tercio volu.iĩncip.ſi teſtatoꝛ fuit interrogatus ⁊c. ad quos me re/
mitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
Quereretur ideſt inueniretur per argumenta
poteſt cõiectura admitti:⁊ ſic eſt contra.C.de
fideicõmiſ.l.fi.ibi cum eniʒ ⁊c.vbi per ſolemni
tateʒ teſtiũ non cõiecturis pꝛobatur ſolutio per
ſecũduʒ tabulas ⁊ per ſeptẽ teſtes in teſtamẽto
nuncupatiuo vel quinqʒ in codicillis pꝛobat᷑ cõ
iectura:⁊ non alio modo etiã per ſcripturã nun/
cupatiui teſtamenti.Sed ſi erat in ſcriptis ſola
ſcriptura pꝛobat ſubſtitutiõʒ ſᷣm Ruge.⁊ Aʒo.

Z. Si ita quis in teſtamento. Dxy. Bart ·hic di ⸗/
cunt iſtum tex.eſſe ſingularem ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ſi quis legauit
non capaci hoc modo quantũ plurimũ per legẽ talis põt acciper
lego valet. ⁊ intelligitur quomõcunq; ille cape poſſit vt ibi ꝑ euʒ
cum quo ſto. Uno addito ꝙ idem eſt ſi dictũ fuiſſet q́; ma/⸗
ximã partẽ Ticlo dare poſſum lego ⁊c.nam intelligix ſi quo tem
poꝛe capere poterit habeat vt ibi eſt text.in o reſponſo. Cinus
verba ſunt bec. . è
L. Si ita quis in teſtamẽto ſuo cauiſſet illi quã/
tum plurimũ per legẽ accipere poteſt tantũ dari
volo vtiqʒ tunc euʒ qũqʒ capere poterit videtur
relictum ei:ſed ſi dixerit q̃; maximã partẽ dare
poſſuʒ damnas eſto heres meus ei dare idem
dicenduʒ erit ⁊ c.
L. Cum patronus. Bal. hit dirit iſtum tex. eſſe notã /
dum ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ius cõmune deuoluitur ſed non pꝛiuile/
giũ.⁊ ideo iuriſdictio cõpetens epiſcopo ex pꝛiuilegio perſone vr
ſedis non deuolu itur per vacatõeʒ ſedis ad capłm vt ibi per euʒ
cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ de boc poſuit etiam idem
Bal. in rubꝛi.C. ð vſuris in quarta colũ.⁊ Bar.in.l.paulus.ff.
de acquir. heredi.vbi ponũt an ⁊ qn mutata ꝑpſona mutet᷑ pꝛiui/
legium. ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec. .
LZ. Cum patronus ex debita parte inſtitutus eſt

fideicõmiſſuʒ relictuʒ ab eo pꝛeſtare non cogit᷑:
ſi obmiſerit inſtitutionẽ: qui eam partem vendi
cat:vtrũ eodem modo retinere eam an vero pꝛe
ſtare debeat fideicõmiſſum:quoniã quod illius
perſone pꝛeſta retur hoc nequaqᷓʒ ad alium per/
tinere deberetꝛc.

L.codicillis..finali. Bal. hic dicit iſtum text. non

eſſe alibi ⁊ ſic fa cit eum ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ clauſula co/
dicillaris poſita in teſtamẽto ꝙ ſi non valet teſtamentuz vt teſta/
mentij valeat pꝛʒo iure legitimo habet vim clauſule codicillaris.

vt ibi per eum cum quo ſto.quia tex. optime pꝛobat boc Uno
ſolo addito ꝙ de virtute huius clauſuie poſuit do.meus Alexa⸗
de mola in conſilio.cxlij.in ſecũdo volu. incip.circa pꝛimã dubi⸗
tationẽ ac. ⁊ in conſil. cxl. in eodeʒ ſᷣo volu. incip.examinatis viri⸗/
bus teſtamẽti ⁊c.⁊ etiam in conſil.ccviij. in eodeʒ ſo volu. incipi.
quomõ ⁊quando ſtatutũ ⁊c.⁊ in conſilio.xxx.in tercio volu. inci /
pie. an clauſula codicillaris ⁊c.⁊ in conſil.cxxiij.in pꝛimo volumi
ne incip. quando valeat teſtamentuʒ æc. ⁊ Angel. in conſil.lxxvj.⁊
Paul. de caſtro in ſuo conſilio.lviij.incip.ineipiendo a ſecũdo ⁊c
circa pꝛincipiũ.⁊ in conſilio. lviiij.incip.quãqᷓ; multa ⁊c.in penul.
colum.⁊ in conſilio.lx.⁊ ẽt.lxj.ad quos me remitto ⁊ pono text.
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec. .⸗ʒ
C Lutius ticius hoc meũ teſtamentũ ſcripſi ſi/
ne vllo iuriſperito rationẽ animi mei potius ſe/
qutus q̃ʒ miſeriã ⁊ nimias diligentiã: ⁊ ſi minuſ
aliquid legitime minusve perite fecero: pꝛo iu/
re legitimo haberi debet hominis ſani volũtaſ
deinde heredes inſtituit: queſitũ eſt inteſtati eiꝰ
bonoꝛum poſſeſſione petita an poꝛtiones aſcri/
pte ex cauſa fideicõmiſſi peti poſſunt. Reſpon.
Fm ea que pꝛoponerẽtur poſſe ⁊ c.

L.Lutius.ꝭO.lutius titius damã. Bald. bic dicit
iſtuz tex. eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ alimenta relicta libertis
non debẽtur hijs quos patronus expulerat niſi poſtea reconcilia
ti ſecum fuiſſent vt ibi per euʒ cum quo ſto. Uno addito ꝓ
vero ⁊ nouo intellectu iſtius tex.qui non ſolum loquitur in liber
tis expulſis malo animo ſed etiã in dimidſis de domo tempibus
decurſis puta biennio iam peracto.⁊ in hoc temꝑe cõſiſtit multũ
virtus iſtius tex. Cuius verba ſunt hec. ,
Lutius titius damã ⁊ pamphiluʒ libertos ſu
os ante bienniũ moꝛtis ſue de domo dimiſit ⁊
cibaria que dabat pꝛeſtare deſijt mox facto te/
ſtamento ita legauit quiſquis mihi heres erit:
omnibꝰ libertis meis quos hoc teſtamẽto ma
numiſi ⁊ quos ante habui quoſqʒ vt manumit/
tatur petij alimentoꝛũ nomine infra menſes ſin
gulos certã pecuniã dato.queſitũ eſt an dãmae
⁊ pamphilo fideicõmiſſuʒ debeatur. Reſpon.
Hm ea quae ꝓponerẽtur ita deberi ſi hij qui pe
terẽt manifeſte docerẽt eo animo circa ſe patro
nuʒ cum teſtamentuʒ faceret eſſe cepiſſe vt his
qʒ legatũ dari vellʒ alioquin nihil ipis pᷣſtet᷑ ⁊c.
L. Peto..pꝛedium. Bal. hic dicit iſtum textũ foꝛe
ſingul.ad hoc ꝙ ſi pꝛohibetur res alienari excra familiã que po/
ſtea imminẽte neceſſitate alienetur pꝛout poteſt fieri iuxta not.ꝑ
do.meũ Alexa.de imola in conſilio.xxiij.in vltima colũ.in pꝛimo
volu. incip. Sempꝛonius nõnullos ⁊c.⁊ in conſilio terdo in quar
to volu.incip.quomõ pꝛocedat illud ⁊c.⁊ in conſilio.clxxxi. in ſe/
tundo volu. incip. de interptatõe ⁊c.non poteſt reuocari eo viuo.
nec etiã poſt moꝛtẽ ſi inſtituit aliquẽ de familia licet res non per
ueniat ad enm. ſecus ſi inſtituat extraneũ vt ibi per eum cũ quo
ſto. quia tex.optime pꝛobat ho. Uno adadito ꝙ alienatio re
gulariter pꝛohibita poteſt reuocari etiã per ipſum alienantẽ vt in
.i. C. ſi maioꝛ factus. ⁊ voluit Bal.in.l.iubemus.9.ſane.C. de ſa
croſan.eccle. in quarta colum. ⁊ Bald.in · l.. C. de contrario iudi.
tute. ⁊ Bal.in. l. quotiens. C. de fideicõmiſ.⁊ Bal. in. l.i. C. de li /
be. cau. ⁊ Paul. de caſt. in ſuo conſil.cxxxvj.⁊ Ludo.roma.in ſuo
ſingulari in verbo alienatio ad quos me remitio ⁊ pono text. de
quo agimus. Cuius verba ſunt hec. .
CPꝛedium quod nomine familiae relinquitur
ſi non voluntaria facta ſit alienatio ſed bõa hhe
redis veniãt tam din retinere emptoꝛ debet q̊ʒ
diu debitoꝛ haberet in bonis non venditis poſt
moꝛteʒ eius non habiturus quod exterus hereſ
pꝛeſtare cogetur ⁊c.

C. Si is cui. Dy. Bal. hic dicũt iſtum tex. foꝛe ſingu.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet in alternatiuis electio ſit dare debẽtis vt
n.l. pleru nq; in fieff. de iure dot.⁊ in.l.ſi duo.ff. de verbo.oblig.⁊

ad vnũ tantũ ⁊ ſic ſoluit per erroꝛẽ non datur ei repetitio.

poſuit do.mens Alex. de imola.in.l.quãuis.. de pi
apoſtillis ſuis ad Bar. ibi. in. l. ſi quis ſtiuans ianen
ff. de verb. obli.ſiue verba referãtur ad eum ſiue ad iudiezn

l.ſi fugitiui.C. de ſeruis fugiti. v in.l.iuſiuranduzʒ.5.ait pꝛetoꝛ. ff.

de iureiura.tamen ſi debitoꝛ ſoluit vnũ credens ſe foꝛe obligatu

eſt etiam in creditoꝛe vendicãte vnũ tantũ per erroꝛẽ vt MK

cuʒ quibus ſto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ. Cuius verba ſunt het

L. Si is cui legatus ſit ſtichus aut pamphilus
cum ſtichum ſibi legatum putaret vendicauerit

amplius mutande voluntatis ius non hʒ tanqʒ
ſi damuatus heres alterutrũ dare ſtichuʒ decke

rit cum ignoꝛaret ſibi pmiſſum vel pamphiluʒ

dare nihil repetere poſſit ⁊c.

QZ. Lutius titius cum in teſtamẽéto. Baldebie
dicit iſtum tex. eſſe notanduzʒ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ fiſcus aufert be
reditatẽ ab herede etiã digno ⁊ capace.⁊ omne id quod habebat
reſtituere alteri indigno ex ſola fide teſtatoꝛi accõmodata vt ibi
per eum. Sed plus ego dico ꝙ ẽt ſi non accomodauit fideʒ
ſed venit ad actũ reſtituẽdi aufertur ab eo.tex.eſt ſingul.in. l.po⸗
ſtulante..fi.ff.ad trebel.⁊ voluit etiam ipſe met Bald.in. l eam
quam.C. de fideicõmiſ.in.viij.colũ.vbi allegat tex. in dicto. .fi.⁊
facit feſtum de hoc tex.noſtro.Cuius verba ſunt he.
. Lutius ticius cum in teſtamento ita cauit: ſi
quid cuiq; liberoꝛũ meoꝛũ dedi aut donaui:aut
in vſum conceſſi aut ſibi acquiſiui:aut ei ab ali/

quo datuʒ aut relictũ eſt id ſibi percipiat ſũmat

habeat filij nomine kalendariuʒ fecerat:poſtea

ſententia dicta eſt ⁊ placuit id quod ſub nomie

ipſius filij in halendario remanſerat ei deberi

non etiam id quod exactuʒ pater in ratões ſijas
cõuertiſſet. Quero ſi id quod exegiſſet paterex
nominibus filij ante teſtamentũ factum iterum

poſt teſtamentũ factũ in nomine filij cõuertiſſet

an ad filiũ ſecunduʒ ſententiã ꝑtineret.Reſpon

deo id quod ex eadem cauſa exactũ eſt in eãdeʒ
cauſaʒ redijſſe deberi ⁊c.

L. Lutius..filiam. Bal. hic dicit iſtum text eſſe no /

tandum ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ fideicõmiſſum relictũ in defectũ̃ in⸗

ſtitutoꝛũ ⁊ ſubſtitutoꝛũ videtur relictum omnibus veniẽtibus
ab inteſtato vt ibi per eum cũ quo non ſto.quia iſte lex. bñ ꝛ ſub
tiliter põderatus mibi boc non pꝛobat. ſed dicit ꝓ illa res relicta
per fideicõmiſſum libertis in caſu quo deficeret filia ⁊ nepos le⸗
ſtatoꝛis debetur pꝛonepoti.non auteʒ tenetur pꝛonepos ad ſlam
pꝛeſtandam qui pꝛonepos erat de venientibus ab inteſtato. ſic
videtur relictũ veniẽtibus ab inteſtato vt ſibi acquirãt. non eut
vt debeatur ab ipſis vt alijs pꝛeſtent.⁊ hoc mõ ego intelligo iſtuz
tex..Cuius verba ſunt hec. YB
C Filiam ex beſſe heredẽ inſtituit eiqʒ ſubſtitu
it nepotem ſuuʒ:⁊ ita cauit ſi quod abhomino⸗

neqʒ; filia mea neq; nepos meus beredes mihi

erunt.tunc poꝛtionẽ meã partis dimidiae fundi

illius ad libertos meos pertinere volo. Querit
cum ante teſtatoꝛẽ ⁊ filia ⁊ nepos deceſſerint
inteſtati bona puenerunt ad pꝛonepotẽ eius: an
fideicõmiſſum ad libertos pertineat. Reſpon.

ſecundum ea quae pꝛoponerẽtur ſi nullus alius

heres inſtitutus ſubſtitutuſve eſſet qʒ filia v ne/
pos videri legitimoꝛũ fideicõmiſſum eſſe vt eis
pꝛeſtarentur ⁊c.
A. finali..lutius. Bal bic dicit iſtum tert elſe norn
dquz ad hoc pꝛopoſit , diſpoſſtio teſtantis qui habet cnumi;
inter duos quoꝛũ alter onerat̃ ⁊ alter nõ nõ diſponit reſpectu no

onerati ſi contra oneratũ agat vt ibi per eum cuʒ quo ſto ſimp
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

C LZutius titius inteſtato moꝛiturus cum habe

. ImmNdKienu
Pſräufgnelunn
nneüan rdinaziuttden
Gnuichanninsln din
TNirtniknsnednm
trititvKnegt undungas
BIfrNasntenna
NigftrfN
(Sleſevgneineplumatand
Nuſcrpaloote t atliin
Mnin einangnanen
Niuffriutirnnmin
liſiptrminiprüftltet.
Knunhurtnimlalis en
en .

“

.
ℳ—

=
L

B
rsſiin Nir
mun anis) iiisi
ua z EGNMSi
attixravHudntit
rEHANINEN AAiae
ximiah ANin i,
ä
ma mINuiin tiſih
iENbENiid Mi
õ

ret vxoꝛem ⁊ ex ea filiam emancipatã codicilliſ
paec verba inſeruit: pertinent autẽ hij codicilli
ad vxroꝛem ⁊ filiaʒ. pꝛimũ autẽ rogo vt ſic inter

vos agatis vt me viuo egiſtis. Itaqʒ rogo vt ꝗc
quid aut ego reliquero aut quod vosipſi habe
tis cõmune vobis ſit:filia inteſtati patris bono
rum poſſeſſionẽ accepit.queritur an aliqua ꝑs
hereditatis Lutij ticij ex cauſa fideicõmiſſi a fi
lia matri deberetur ⁊ quotta. Reſpon.ſecũduʒ
ea quae pꝛoponerẽtur dimidiam parteʒ deberi

ſi modo vxoꝛ parata ſit in cõmune bona ſua cõ

ferre ⁊c. .
Bloſa in.l.finali.ꝗ.filie. Bal bic dicit iſtaz glo. fo
re ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi factũ eſt in obligatõe nõ ſufficit
ſola oblalio cum quo ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia mea
noua interptatö.. Miſi ꝙ addo ꝙ idem voluit eri glo. in. l.
ſi moꝛa.ff.ſolu.matri. vbi alias legendo dixi de hoc poſt vo. meũ
Alex. de imola ibidem in quinta colũ. De quo etiaʒ poſuit Bar.
in. l. pꝛetoꝛ. .ſi quis paratus.ff.de noui ope.nunci.⁊ Bar. in. l.ij
C.quãdo ⁊ quibus quarta pars debeat lib. x. ⁊ Bart. ⁊ Bal. in
l.acceptã. C. de vſuris.⁊ Bar. in.l.ſi a te per illum tex.C. de peri
cu. cõmo. rei vendi.?⁊ Bal. in.l.ob ſignatõem per illum lex. C. ð̊
ſolu. ⁊ ẽt do.meus Alex. de imola in ſuo conſiuio.lxxxxij.in quar
ta colu. in pꝛio volu. incip. viſis ⁊ põderatis ⁊c.⁊ in ↄſil. lxxxxix.
in tercõ volumie in. viiij.colũ.incip. Magnifice pꝛetoꝛ ⁊c.⁊ in con
ſilio. xxxvij.in ſecundo volu.incip. viſo ⁊ optime diſcuſſo ⁊c. ⁊ in
conſilio.lxxxxv.in vltima colũ.in quarto volu.incip.in cauſa ⁊ li
te vertente ⁊vc.⁊ etiã in.d.l.ſi moꝛa in tercia colu.⁊ in.l.ſi inſulam
in ſecũda colũ. ff. de verb. obli.⁊ in.l.qui rome..ſeya in pan. ⁊ ẽt
in quarta colu.eo. ti. Tamen limita hoc eſſe verũ extra iudici
um . ſecus ſi ſit in indicio ſm glo. in. l. nec creditoꝛes.C. de pigno.
actio. ? voluit etiam Bar. in. l. ſi rem. 5. fr eo. tit. ?⁊ Bar. in. l. tem
5. ſi paratus. ff. quib. mod. pign.vel ipote. ſolui.⁊ Bal. m. l. inuicez
C. de cõpenſatio.⁊ do.meus.Alex.de imol.in.l.interdum.ꝭ.paĩo.
in ſecuda colũ.ff. de verb. oblig. ⁊ in.l.ſi debitoꝛ in apoſtil. ſuis ad
Bar.ff. de ſolut.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimul
Cuius verba ſunt bec.
C Filiae ſtetit. quia interpellata non fecit vt ſu/

pꝛa ſi cert. peta.l.quod te. Sed quid ſinõ ſtetit
per eam. Reſpon.cum ipſa vel rem dotaleʒ vel

actionẽ habeat ſola oblatõne non potuit libera

ri niſi ſequeretur interitus vt infra de ſolutio.l.
qui decem.⁊ ſupꝛa de arbitris.l.celſus..idem
ait ⁊ cetera.

„

De legatis tercio.

Z. Fideicõmiſſa.S.plerunqʒ Sald. hie reputat
iſtuz tex. eſſe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ licet reus credendi cui
debitoꝛ ſoluit totũ nõ teneatur cauere ei quod alter ſe ociꝰ coꝛrens
credendi ratificabit. tamẽ tenetur cauere de defendendo eum cõ
tra alium coꝛreuz ſociũ̃ ſuũ vt ibi per euʒ. De quo etiã poſuit hic
Bar. aliquid. ⁊ glo.? Bar.in.l.non ſoluʒ. ff.ſolu.matri.cum qui
bus ſto. Uno addito ꝙ iſte text. pꝛobat mihi vnuz quod eſt
magis notãduʒ ⁊ eſt etiã foꝛius.ſ.ꝙ pꝛedicta pꝛocedunt ſiue iſti
ſint ſocij ſiue non. licet Bal. loquatur in ſocijs nimis reſtringẽs
iſtum tex. Sed ego vt dixi non facio vim in hoc cuz texemet tol
lat hanc difficultatẽ.Cuius verba ſunt hec. ..
CPlerunqʒ euenit vt multoꝛum intereſſe et id
quod relinquitur verum teſtatoꝛem vni voluiſſe
honoꝛem habitumt ⁊ haec eſt ſe entẽtia ¶Narcel
li veriſſima. ſic enim euenit vt interdum ſi pluri
bus teſtatoꝛ honoꝛem habere voluit:⁊ de pluri
bus ſenſit:quãuis vnũ legatum ſit: tamen ad ꝓ
ſequutionẽ eiꝰ plures admittũtur : vtputa ſi de/
cem fuerint eiuſdem rei ſtipulandi ⁊ beres vel
fideicommiſſarius rogatus eſt vt eis ſolueret.

haec enim ⁊ ſi omniũ intereſt ⁊ de omnibus ſen

ſerit teſtatoꝛ fidei cõmiſſi um relictum omnes pe
tere poterunt.ſed vtrum in parte agant an inſo/
lidum videamus: ⁊ credo pꝛout cuiuſqʒ intereſt
cõſe equentur.vnus igitur qui occupat agendo to
tum cõ ſequitur: ita vt caueat defenſuʒ iri aduer
ſus caeteros fideicõmiſſarios euʒ qui ſoluit:ſi/
ue ſocij ſint ſiue non ⁊c.
L. Is qui cum plures. Py. ⁊ Pal. bic dicunt iſtum
tex.foꝛe ſingularẽ ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ ſi res pꝛobibetur alienari
extra familuam vel in certũ genus pſonarũ hoc cõtinet in ſe ꝙ eo
moꝛiente ſi vni de familia relinquit non poſſunt alij querelare.ſ3.
ſi nemim eoꝛuũ reliquit omnes indiſtincte admittuntur vt ibi per
eos cum quibus ſto.de quo poſuit aliquid Paul.de cait.in con/
lilio ſuo.xvij.⁊ in.l.filiuſfamilias.S.dim.vbi ẽt ꝑ oẽs anos.ſi.de
legatis pumo.⁊ in.l.cũ pater.ꝭ.mater.ff.de legat.ſecudo.de quo
alas dixi in dicto.ꝭ.diui.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero.ied pono
tex.de quo agimus.Cunus verba ſunt hec. L
L. Is qui cum plures libertos relinquebat tri/
bus ex hijs funduʒ legauerat ⁊ petierat vt cura
rent ne de nomine ſuo exiret: querebatur ex tri/
bus qui pꝛimus moꝛiebatur:vtrũ vtriqʒ vel al/
teri ex hijs qui legato ſibi cõiuncti eſſent relin/
quere partẽ ſuam deberet an poſſit vel alij col/
liberto ſuo eam relinquere.placuit ⁊ ſi volunta
tis queſtio eſſet ſatis illum futurũ: ⁊ ſi alij reli/
quiſſet quod ſi nulli dediſſet occupãtis an omni
um collibertoꝝ numeroꝝ tantũ quibus pariter
legatũ eẽt fideicõmiſſi petitio eẽt dubitabatur:
⁊ Julianus recte omnibus deberi putauit ⁊c.
L. Legatis..ſi vnus. Bal. bic dicit iſtum text eſſe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ nomine artificij cõtinetur illud in
quo quis plurimũ verſatur licet ſciat plura artificia ⁊ aliquando
in eis verſetur vt ibi per eum cum quo ſto.Et idem volun etiam
Bar. hic. ⁊ facit tex.in.l.queritur.ff.de ſtatu homi.cum ibi nota.
⁊ poſuit Ludo.ro.in ſuo conſilio.ccccxxij.incipie.Iſte franciſcus
Pauli ꝛc.ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo agimuſ.Cuius
ver ba ſunt hec. ,B
Si vnus ſeruus plura artificia ſciat: ⁊ alij
coci legati fuerint: alij textoꝛes: alij lecticarij
ei cedere ſeruũ dicenduʒ eſt: cui legati etiã ſunt
in quo artificio etiam plerunq; verſabatur ⁊c.

L. Axoꝛem.S.legauerat. Bal. hic dicit iſt textuz
eſſe notãduzʒ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ appellatiõe ciuitatis ↄtinentur ẽt
ſuburbhia ex extenſione vocabuli non auteʒ pꝛopꝛie.licet aliud ſit
in appellatoe vrbis vt in.lij. cum ibi not. ff. de verb. ſigni. vt hic ꝑ
eum cũ quo ſto. Uno addito ꝙ idem voluit ipſe met Bal.
n.l. ij. C. quẽadmo.teſta. aper. de quo etiã vide in.c.ſi ciuſtas de
ſenten. excõ. libꝛo.vj.cũ ibiplene not.⁊ ꝑ Bar. in ſuo conſi.lviuj.
incip.Cõmune Spoleti ⁊c.⁊ do.meuzʒ Alex. de imola in ſuo con
ſilio.xxxviij. in quarto volu..⁊ in.l.in ꝓuinciali.ff. de noun oper.
nunci.ad quẽ me remitto. Et etiã vnũ non obmitto ꝓ vero
intellectu iſtius tex. nam ratio fuit hic pꝛopter verbuũ in patria ⁊c
quod denotat in loco.⁊ ideo non videbatur deberi poſleſſionem
ſuburbanam. non autẽ eſt ex eo ꝙ ſuburbia veniat appellatione
ciuitatis impꝛopꝛie pꝛout tamẽ pꝛobat iſte text.cuius virtus non
ſtat in hoc. ſed in dictione in.vt mõ dixi.Cuius verba ſunt hec.

CLegauerat ꝑ fideicõmiſſum Reuio ita quic
quid in patria a gadibus poſ ſideo.queſituʒ eſt:
an ſi quã ſuburbanã adiacentẽ poſſeſſioneʒ te
ſtatoꝛ haberet haec quoqʒ ex cauſa fideicõmiſ
ſi Meuio debeatur. Reſpondeo poſſe ad hanc
quoqʒ verboꝛũ ſignificatõeʒ extẽdi ⁊c.
L. Hijs verbis.S.alumno. Sal. hic reputat iſtuʒ
tex.ſingul.ad hoc ꝓpoſuũ ꝙ expenſe que fiũt pꝛo re legata habẽ
da pertinet ad heredes legãtis non autẽ ad ipſuʒ legatariũ vt hit
r eum cũ quo non ſto.nam iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter ponderat⸗
non pꝛobat mihi boc. nam res non fuit hic legata Gupleter ſed
3

dictũ fuit etiã vt omnia quocʒ in:egra comparent᷑ ꝛc. ⁊ ideo nõ
eſt mirũ ſi omẽs expenſe iſto caſu ſpectãt ad beredez legãtis ⁊ nõ
ad ipſum legatariũ qui fuit ille qui emit. Plus etiaz pꝛobat
mihi iſte tex. ꝙ ſi quid dʒ ſolui pꝛo introitu collegij debʒ ſolui ab
ipſo herede vt in verſi.ſed ⁊ ſi quid pꝛo introitu ⁊c.pꝛout dicitur
hic in tex. Cuius verba ſunt becd.
Alumno pꝛecepit militiam hijsverbis Sem
pꝛonio alumno meo illud ⁊ illud:⁊ cum ꝑ etateʒ
licebit militiã illã in euʒ introitũ comparari vo/
lo:huic quoqʒ omnia integra queſitũ eſt ſi ſem/
pꝛonius eam ſibi compꝑauit militiam an pꝛeciuʒ
eius.ſed ⁊ ſi quod pꝛo introitu errogari ſoletex
cauſa fideicõmiſſi ab beredibus conſequi poſ/
ſit. Reſpondi ſecunduʒ ea quae pꝛoponerentur
poſſe ⁊ cetera.

Z. Axoꝛem.S..ſcenola. Bal bic dicit iſtum tex.eſſe
ſingularẽ ad hoc ꝓpoſituʒ ꝙ dies appoſitus in vltima voluntate
quando quis vellet vel ſimilia intelligitur poſt moꝛtẽ etiam ſi an
te non declarauerit cum quo ſto. Et idem elt etiam ſi dicere
tur ea die qua mihi placebit. text.eſt in.l.ita ſtipulatus la grande
in verſi.quod ſi ab inicio.ff.de ver.obli. Et idẽ eſt etiã ſi dicat
ad voluntatẽ meã vt eſt glo.ſingul.in.l.poſt dotem.ff.ſolu.matr.
ſecus eſt autẽ ſi dicatur cum volueris quia moꝛte extinguitur vt
m.q l.centeſimis.s.fi.ff.de verb.obli.cum ibi not. ad que me rᷣmit
to.⁊ etiam ad not.per do.meũ Alex.de imola in ſuo conſil.xlvii.
in.xij.colum.incip. Circa pꝛimũ de quo querit᷑ ⁊c.⁊ in conſil.cij.
in.viij.colũ.in ſᷣo volu.incip.quid oꝑetur generalis ⁊c.vbi ponit
de impoꝛtãtia verbi volo ſeu vellet quẽ omnino videbis.⁊ pono
tex.de quolagimus. Cuius verba ſunt hec.

CSceuola reſpondit cum heres ſcriptus ro/
gatus eſſet:cum volet alij reſtituere hereditatẽ:
interim non eſt cõpellendus ad fideicommiſſuʒ
Claudius: poſt moꝛtẽ vtiqʒ creditur datum ⁊c.

Z. Qui concubinam.S.cum in teſtamento ⁊cet.
Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ diſpo⸗/
ſitio pura aliquãdo recipit dilatõem ſeu condictioneʒ ex ſequanti
ad hoc vt teneat vt ibi per eum cum quo non ſto.quia iſte text.
bene ⁊ ſubtiliter põderatus non pꝛobat mihi hoc. nam etiã ſi non
fuiſſet appoſita libertas ad tempus ſed pure legatũ pecuniarium
deberetur.vnde dico ꝙ iſte tex.potius pꝛobat aliud ꝙ vna diſpo
ſitio recipit fomentũ ab alia.non autẽ facio vim in condictiõe vel
Dilatõe.⁊ iſte eſt verus ſenſus iſtius tex.Cuius verba ſunt hec.

Cum in teſtamento ſcriptuʒ eſſet ſtico ſeruo
meo heres quinqʒ dato: ⁊ ſi ſticus heredi meo
per bienniũ ſeruierit liber eſto:poſt biennium le
gatum deberi exiſtimo. quia in id tempus ⁊ li/
bertas ⁊ legatum referri debent.quod ⁊ Creba
tius reſpondit ⁊c.

BGloſa in.l.ſi mulier. Bald.hie dicit iſtam glo. eſſe no
tandazʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ donatio que eſt inutilis inter maritũ
⁊ vxoꝛẽ vt per totũ tit.fl.⁊.C. ð donat.int᷑ vir.⁊ vx.⁊ que ꝑ moꝛ
tem cõfirmatur ex taciturnitate dicitur obuenire ex iudicio inter
viuos non autẽ ex vltima voluntate vt ibi per eum cum quo ſto.
Uno adadito ꝙ ita demũ hec donatio cõfirmatur ꝑ moꝛtem
ſi interuenit traditio alias autẽ non vt in.l.papinianus.ff.de do/
natio.inter vi.⁊ vxo.cũ ibi not.per Bar.qui idem dixit ſi tradi⸗
tio interuenit ſed ficta.⁊ idem voluit etiã ibſe met Bart.in.l.qð
de ſuo.C. de dote caut.nõ nume.⁊ bar.in ſuo conſi.incip.¶ Marti
nus de eugubio ⁊c.⁊ Paul.de caſtro in conſilio.lxxxxix.⁊ etiam
in conſil.centeſuimopꝛimo.⁊ etiã in conſilio.cvj.⁊ do.meꝰ Alex.
de imola in ſuo conſilio.xxvj.in ſᷣa colum.in vſᷣo volu. incip.viſo
⁊ ↄſiderato themate ⁊c.⁊ Ang.in ſuo conſi.quinto.⁊ ẽt illuſtris
dolS ranciſ.aret.in ſuo conſilio.lxxiij.ad quos me remitto ⁊ po⸗
no glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Si moꝛtis cauſa quid ſi inter viuos:ſi gdes
teneat ſtatim certum eſt.quia non ex teſtamẽto
ſed vi pacti aſtringi poteſt. ſecus ſi non teneat
vt a viro vxoꝛi ſecũduʒ quoſdã. ego contra.qꝛ
tunc confirmatur lege per moꝛteʒ: non tamẽ ha

bet ex iudicio vltimo ſʒ ĩter viuos habito quod
exigit oneris impoſitio vt ſupꝛa eo.l.pꝛoxima.
G. ſciendum.⁊ infra eo.l.ſed ſi ic. F. finali.
L. Uxoꝛem. S. pater. Bal. hic dieit iſtum tex.eſſe ſin
gularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ ſi pater legauit dotẽ ſue filie in teſta/
mento 2 frater eius mulieris inſtituius heres a patre dat ei do/
tem ⁊ ſtipulatur eam ſibi reddi non liberatur vt ibi per eum cũ
quo non ſto.quia iſte text.bene ⁊ ſubtiliter põderatus hoc mihi

non pꝛobat.nec loquitur in fratre inſtituto ſed in extraneo peni
tus diuerſo ab iſto.Cuius tex.verba ſunt hec. 1 henl/

CNPater naturalis filiae ſuae ex teſtamẽto ma
riti eius fideicõmiſſum debebat cum ea mulier
nuberet alij non mandato mulieris dotem ma/
rito eius dedit: ⁊ ſibi reddi eam ſtipulatus eſt:
ſi ſine liberis filia moꝛiretur filiam mulier ſuſ/
cepit:queſitum eſt an fideicõmiſſuʒ a patre exi

gere poſſit. Reſpondi ſi nec ratam habuiſſet

dotem datam ſi upeſſ. e fideicõmiſſi petitionẽ ⁊c.

TL. ſi filie dotem. Bald. hic dicit iſtam glo. cum textu
ſuo eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ dos eſt conſtituenda
minoʒ ꝓpter numerũ filioꝛũ diſponẽtis vt ibi ꝑ eũ cum quo ſto.
Uno ſolo addito ꝙ hoc eſt verũ quando eſt relicta arbitrio
alterius alias ãt non ꝓut dicit̃ hic in tex. ⁊ ita teneo. Uno ẽt
non obmiſſo ꝙ etiã intelligitur m condictõem Rene vt in.l. que
ro.ff. de iure dot.⁊ in.l.cum poſt.ꝭ.gener eo.tit.Et hoc habet lo⸗
tcum in patre votante. ſed in extraneo debet dotari arbitrio iudi /
cis ſᷣm Bal.in.l.ieff ſolu.matri.⁊ Bar. in ſua qõe incip.quedam
mulier ⁊c.de quo etiaʒ dixi in dicta.l.pꝛima poſt alios ibidem.⁊
ideo pꝛo nunc non me extendo niſi ꝙ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.
LZ. Si filiae dotem pater arbitratu tutoꝛis dari
iuffiſſet: tubero perinde hoc habenduʒ ait ac ſi
viri boni arbitratu legatũ ſit: Zabeo querit quẽ
admoduʒ apparet quantã dotem cuiuſqʒ filiae

viri boni arbitratu conſtitui opꝛteat. Et ait non

eſſe difficile ex dignitate ex facultatibus ex nu-

mero liberoꝛũ teſtamentũ faciẽtis eſtimare ⁊c.

Bloſa in.l.legatis.s.pꝛimo. hBaid bie dicit iſtam
glo. eſſe valde notandazʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ officiu eſt tempale ſʒ
artificiũ eſt perpetuũ.⁊ in hoc differũt. vt ibi per euz cũ quo ſto.
De quo poſuit ẽt aliquid in terminis do.meꝰ Alex.ð imola in..
ſi non ſoꝛtem.ꝭ.libertus.ff. de condi.indebi. in apoſtillis ſuis ad
Bar.ibi. ⁊ in.l.i.in pꝛima colũ.ff.de iuriſdic.om.iudi/ Petr.de
anch.in ſuo conſil.cccxxv.⁊ Angel.in conſillxxxxiij.vbi ponit de
officio notariatus ad quem me remitto. Uno addito offt
ciũ capitur in iure multis modis de quibus poſuit idem Bal. in
rubꝛi.C. de operis liberto.⁊ d.ac cõpater meus bonoꝛandus in
iure pontificio d. Andre.barbatia in rubꝛica extra de offic. deleg.
vbi ponit etiam quõ capiatur officiũ in ſtatutis ad quẽ me rmit
to ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
Quia artificia potentioꝛa ſunt cum quadam
animi perpetuitate diſcuntur: Eo quod inde
vberioꝛ ⁊ honeſtioꝛ queſtus pcipitur.officia ve
ro ad tempus pꝛopter neceſſitateʒ vel inopias
inſurgentes ſubeuntur ſecũdum.R.⁊c.

Gloſa in.l.ſi mulier.ꝭ.ſi reʒ. ZBald. hic dieit iſi
gloieſſe ſingularẽ ad hoc quomõ victus cõdemnetur victoꝛiin e
penſis quãdo expenſe debẽtur iure actõis ⁊ etiã quãdo debẽtur
ſolum iudicis offccio ſi victus non habuit iuſtam cauſaz ſiigacia.
vt ibi per eum cuz quo ſto. De quo poſuit etiã glo.in. . opoꝛ/
tet in auten. de iudici.⁊ glo.in. .ſi vero in auten. de exbibe. leis.
⁊ glo.in.l.generaliter..ſin auteʒ quidem in verbo diſpendi a.
C. de reb.credaque ponit quid fieri debeat quãdo vterq; habet

uſtam cauſaz litigandi. ? aliquid etiã poſuit glo.in.c iunis igno /

rantia de regul.iur.li.vi.⁊ Inno.in.c.finem litibus exttade dol
⁊ contu.x in.c.cum veniſſent extra de eo qui mnitti.in n . WM
quos me remitto ⁊ pono glo.ð qua agimꝰ. Cui verba ſunt
CSoꝛtaſſis tempamentuʒ philoſophicum ⁊c.

NReſpondeo quia rationẽ litigandi potuit habe

gifnidn⸗
ntchnnn ie⸗
tunin in
inn
nrin nafe AneX
Erekitknmimglitnin
Maucohin
fic-npAuetit rus
ünagfunzianinn
ſantn Ninkima
tnintngunetalnnennanand
nananit, Uutujmun
inktgenmrixttiuen imnt
Nhrueluten chtlichuln
Afiüstepnnringtanuann
NibtprgeNerNiX
CCnulunſnt
uliinmnn
WENTE
fniintſentaunn
unnlitlanigt

x
Bin Nedmnngin⸗
Ma. V

niinnn W
i
uigude
t

Apznnohi .
„ n 4 . . * . 2 ⸗ „ „ „ 2 — 2 „
ia e re heres vnde non pꝛeſtaret per iudicis officiuʒ ſolam nec aliã vllam pꝛobatõeʒ habeãt.Reſpõ
N gi vt ſupꝛa titu.pꝛimo.il.qui ſolidum..finali. di ex hijs quae pꝛoponerẽtur.ſ.cum iuſiurãduʒ
ern ¶Z. Nomen.S.filio. ZBal. bic dicit iſtum text. eſſe ſin/ ſuper hijs dedifſe teſtatoꝛ affirmauerit:crede
n iie larẽ ad hoc pꝓpoſitum ꝙ filius qui abſtinuit ſe ab hereditate da eſt ſuper hec ſcriptura ⁊c.
nlnn , ind aterna ſi emit poſtea ea bona paterna in diuerſis vicibus pꝛeſu .
R n mitur feciſſe in fraudem creditoꝛũ ⁊ tenetur eis. Et 1e eſt fi De Leſtamentis.
e Auf meret ea bona in vna vice tantũ vt in.l.ii.cum ibi not.C.de repu .Oui . ——
