pꝛo alijs pꝛo quibus interceſſerunt femine per
tinet tam ⁊ ſi ante ius ita videtur dictuʒ eſſe ne
eo nomine ab hijs petitio neve in eas actiones
dentur: cum eas virilibus officijs fungi ⁊ eius
generis obligationibus obſtringi non ſit equuʒ
arbitrari ſenatũ recto atqʒ oꝛdine facturos eoſ
ad quos de ea re iure adituʒ erit ſi dederĩt ope/
ram vt in ea re ſenatus voluntas ſeruetur ⁊c.

eſſe ſingul.ad hoc propoſituʒ ꝙ exceptio ſenatuſcõſulti velleyani
omnino competit mulieri etiã que voluit ſe pꝛincipaliter obligar̃
pꝛo alio vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ intantũ
boc eſt verũ ꝙ non tollitur obligatio ciuilis nec naturalis per ex
ceptionẽ vellerpani ᷣm Bar.in.l.cum quis.C. de iur.⁊ fac.ignoꝛ.
Et non ſoluzʒ competit hec exceptio mulieribus ſed etiã eax
heredibus vt in.l.heredes.⁊ hoc ibi voluit Bar.C. ad velley.ad
quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt hec.
CSed cum eſſem tecum cõtracturus mulier in
teruenerit vt cum ipſa potius contractuʒ videt᷑
interceſſiſſe: quo caſu datur in te actio que inſti
tuit magis quã reſtituit obligatõem vt perinde
obligeris eodem genere obligatõis quo mulier
obligata.verbi gratia ſi per ſtipulationẽ mulier
⁊ tu quaſi ex ſtipulatu cõuenieris ⁊c.
Depoſiti.
Blo.in l. publia. Bar. Bal. hic dicũt iſtam glo. eſſe
ſingul.ad hoc ꝙ licet credatur libꝛis noſtris ſeu ratõibus contra
noſmetipſos non autẽ pꝛo nobis vt in.l.quedam..nũmularios
ff.de edendo cum ibi plene not. ⁊ eſt glo.not.in.l.inter cartulas.
C. de cõueni.fiſ.debi.ili.x.tamẽ hoc eſt verũ niſi ſit ratio ita con/
nexa ⁊ cõtcigua vt non poſſit ſepari ab alijs.quia tenetur credituꝛ
eis etiã pꝛo nobis vt ibi per eos cuʒ quibus ſtro. Uno addi/
to ꝙ de hac materia habetur plene in.l.ſcripturas.C.qui poti.in
pigno. habe. maxime per Bar. ⁊ per Bar.in.l.admonencdh. ff. de
iureiura.⁊ Bar. in auten. ⁊ ſi cõtractus. C. de fide inſtru. ⁊ bald.
in rubꝛica. C. eo.tit. ? Bald.in.A. ratiões.⁊ in.l.inſtrumẽta.C.de
pꝛobatio. ⁊ Bal.in.d.l.inter cartulas ⁊ Bal. in rubꝛi.in titu.de
controuer.inueſti. ⁊ per do.meũ Alexa.de imola in ſuo conſilio
liij. in pꝛima colũ.in pꝛimo volu.i cip. In cauſa vertente int Mi
chaelem ⁊c. v in conſil. cvij.in tercia colũ.in tercio volu.incip.vide
tur circa conſultatiõem ⁊c.⁊ Abba.in ſuo conſilio.li.in pꝛĩio vo/
lu.v in conſi.lxxxi in eodẽ pꝛio volu.ſuoꝛũ conſilioꝝ.⁊ Paul.de
caſt. in ſuo conſilio.cxl.in quibus locis ponũt etiã de libꝛis mer/
catoꝛũ ad quos me remitto.⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.
C Filio in fine in verſi.de marito autẽ dubita/
batur quia foꝛte fecerat ei pactuʒ mulier ꝙ res
ſuas lucraretur poſt moꝛtem ſuam ⁊c.

Bloſa in.l.publia. Bal bie dicit itam glo. eſſe notan.

ad hoe pꝛopoſitũ q; cõfeſſio que fit pattim pꝛo cõſitente ⁊ partim
contra eum debet in totũ acceptari vel in totũ reſpui ſiue fiat ver
bo vel inſtrumẽto vt ibi per euz cũ quo ſto. Tamẽ hoc eſt ve
rum quãdo cõtinet vnũ capituluz vel plura ſed ſunt cõnexa.ſecuſ
autẽ eſt ſi ſunt plura ſeꝑata vt in.l.ſi quidem.C. de exceptio.⁊ in
l. eum actũ .fſ.de negot.geſt. ⁊ not.in.l.ij.C.de donat.ante nup.
Et poſuit Alex.ð imol.in ↄſil.ccxxi.in.vij.col.in ſᷣo volu.incip.an
minoꝛ ⁊c.⁊ in conſi.ſecundo in vlti.colu.in quarto volu.incip.Ex
narratis. ⁊ in conſil.lxxxvij.in pꝛimo volu.incip. In cauſa Ludo
uici de arengeria ⁊c.⁊ in conſil.cxxxiij.in pꝛimo volu.incip.Uiſo
pꝛoceſſu ⁊c.ad quos me remitto. Sed in libꝛis rationũ ali⸗/
ud eſt. quia eis in totũ ſtanduʒ eſt vt in.l.cum queritur.ff. de ad/
mini. tuto.et poſuit Har.in.l.aurelius.s.penul.fj.de libe,lega.ðᷣ
quo ſupꝛa aliquid dixi in ꝓximo pᷣcedenti capitulo. Et hec ha
bent locum ſoluʒ in ciuilibus ⁊ non in criminalibus in quibꝰ ali/
ud eſt vt voluit Bar.in dicto..penul.ad quẽ me remitto et non
pono glo.de qua agimus cum ſupra eam poſuerim in alio tamẽ

pꝛopoſito.
Mandati.

L. Idem.. generaliter. Bal. bie dicit iſtum textũ
eſſe valde ſingularẽ ad boc ꝙ debitoꝛ pꝛincipaliter poteſt compa
rere et opponere ſe ad defenſionẽ fideiuſſoꝛis cõuenti et opponer̃
exceptões etiã pſonales que nõ cõpetunt fideiuſſoribus vt ibi ꝑ
eum. Sed tu aduerte pro nonuo et vero intellectu iſtius text.
qui mihi non probat hoc ſi bene et ſubtiliter põderetur.nam lo/
quitur ſolum in exceptõe que cõpetebat etiam fideiuſſori.ſed fi⸗
deiuſſoꝛ voluit ꝙ principalis debitoꝛ cõpareret ⁊ opponeret eaʒ
ſuo ꝓprio nomine vel procuratorio nomine prout ibi dicitur in
tex.et ita teneo. Uno addito ꝙ exceptio competẽs principali
prodeſt etiã fideiuſſoꝛi.quod et qualit᷑ ꝓcedat poſuit do.meus
Alex. de imola in ſuo conſilio.lxiij.in quarto volu.incip.viſo the
mate et dubitatõe ⁊c.ad quẽ me remitto et pono tex.de quo agi/
mus. Cuius verba ſunt hec.
CHeneraliter Julianus ait ſi fideiuſſoꝛ ex ſua
perſona obmiſerit exceptionẽ qua reus vti non
potuit.ſi quidem minus honeſtam habere enʒ
mandati actionẽ.ꝙ ſi ea qua reus vti potuit: ſi
ſciens id fecit non habiturum mandati actionẽ
ſi modo habuit facultatem rei cõueniendi deſi
derandiqʒ vt ipſe ſuſciperet potius iudiciũ vel
ſuo vel pꝛocuratoꝛio nomine ⁊c.

L.Si tibi mandauero.S.ſi tibi cẽtuʒ dedero ⁊c
Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingul. ad hoc ppoſituʒ ꝗ man/
datarius ſi cõuertit in vſus ſuos rem aliquã aliter qᷓ ſibi fuerit
mandatũ cõmittit furtũ. Tñ ego intelligo hoc ſane ſi cõſump
ſit eam aliter autẽ non prout loquitur iſte text. bene cõſideratus
et idez voluit etiã hic Bar. Et dico idem eſſe in depoſitario ſi
cõſumit rem penes eum depoſitamivt eſt text. in.l.iij. C. depoſiti
cum ibi not.ad que me remitto.et pono tex.de quo agimus.Cu /
ius verba ſunt hec.
Si tibi centuʒ dedero vt ea Titio dares: tu
qʒ non dederis ſed cõſumpſeris: ⁊ mandati ⁊
furti teneri te pꝛoculus ait:at ſi ita dederim vt
cui velles dares mandati tantũmodo ⁊c.

L. Si pꝛocuratoꝛem in fine. Bal. bic dicit iſtũ tex
eſſe meliorẽ de iure ad boc ppoſitũ ꝙ nomine ceſſiõis cõtinetur
mandatũ directarũ actionũ vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno
addito ꝙ idez voluit illuſtris do. ranciſ.aret.in ſuo conſi.xxxv.
incip.viſo themate et puncto ⁊c. in ſa colu.quem omnino vide/
bis. Et ex boc dicimus etiã actio directa non tranſfert niſi
mandetur vt in.l.ſi.et hoc ibi voluit bar. C. quãdo fiſcus vel pꝛi /
natus. ad quem me remitto et pono text.de quo agimus.Cuins
verba ſunt hec.
Sed ⁊ ſi reſtituas ⁊ tradere debes:⁊ ſi cau/

tum eſt de euictione rei vel poteſt de ſiderare vt
tibi caueatur putoſufficere ſi mihi hanc actionẽ
cedas vt me pꝛocuratoꝛẽ in rem meã facias ⁊c.
Sloſa in.l.ſi pꝛocuratoꝛem.ji.ſi ignoꝛãtes ⁊c.
Bal. hic dicit iſtam glo.ſoꝛe ſingul.ad hoc ppoſiiũ ꝙ argu
mentũ a contrario ſenſu ꝓcedit in reſcriptis ſicut etiã in alijs di-

ſooſitũibus vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno addito ꝙ idẽ eſt
in cc tractibus bonefidei et etiã ſtricti iuris ſᷣm bald. in.l:iij. inii⸗

C de inſtitu. et ſubſtit. ſub condic.fac.et bald.in.l.apnd antiquoi
C. de furtis per tex.in.l.inter ſocerũ..cum inter.ff.de pact.dota.
Et do.meus Alex. de imol.in ſuo conſil.v.in quarto volu.incip.
de meʒadro etc.et in conſil.cxix.in ſecũdo volu.in quiuta colum.
incip.titulus qõis etc.et in.l.i..huius rei.ff.de offi.eius cui man
da.eſt iuriſdi.in.xxi.et.xxij.col. Et idẽ eſt ẽt in ſtatutis niſi ſu
meretur contra caſum legis vel contra aliud ſtatutũ ſᷣm bal.in.l.
ſi quis.C. de furtis.et ſcribẽtes omnes in.l.i. .huius rei.ff. ð of
fic. eius cui manda.eſt iuriſdi.maxime ꝑ do.meũ Alex.de imol.
ibidem ad quem me remitto. ⁊ Paul. de caſtro in ſuo conſilio
cccxxxvj.et do.meũ Alex.de imola in ſno conſil.xvij.in ſᷣo voln.
incip.quando argumentũ etc.et Ludo.ro.in ſuo conſi.cccclxxvj.
ad quos me remitto et pono glo.de q̃ agimꝰ. Cuiꝰ vba ſũthec.
C Igitur a contrario ſenſu reſcripti.⁊ ſic nota
bonũ eſſe argnmentũ a contrario ſenſu.

L.finali. Bal. bic reputat iſtum tex.ſingul. ad hoc pro/
poſitum ꝙ vbicunq; partes litigantes veniũt ad tranſactionẽ nul
lus eoꝛũ dicitur victor nec victus in eauſa vt ibi per euz cũ quo
non ſto.quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter ponderatus hoc nõ probat
ſed ſolum loquitur de litteris miſſis inuicem inter Meuiũ ⁊ ſo
roꝛes ⁊ alios de quibus hic in tex.⁊ etiam de tranſactõe interpo
ſita.ſed non dicit ꝙ vnus vel alius non dicatur vel dicatur victoꝛ
vel victus vt videre potes ex eo. Cuius verba ſunt bec.

L. Cum controuerſia eſſet de hereditate defun
cte inter ſcriptum heredem ⁊ patruũ meuium ⁊
amitas Meuius litteris ad ſoꝛoꝛes ſuas factiſ
declarauit cõmune facturũ quicquid ad eum ex
euentu litis hereditarie pueniſſet: neqʒ ſtipula/
tio litteras ſequuta eſt queſitum eſt cuʒ trãſege
rit idem Meuius conſcripto herede ita vt pꝛe/

dia ⁊ alie quaedaʒ res ex ea tranſactione ad eũ

peruenirent:an ex litteris ſuis poſſit a ſoꝛoꝛibꝰ
cõueniri.Reſpondi poſſe ⁊c.

Pꝛo ſocio.
L. Idemqʒ. bald.bic dicit iſtum tex.eſſe ſingul.ad boe

propoſitũ ꝙ quis uon cõpellitur aliũ ſubrogare in locum ſuũ in
cauſis arduis vt ibi per eum. De cuius tex.nouo intellectu alias
dihxi in primis interpᷣtatõibus nr̃is ⁊ ideo ꝓ nũc longioꝛ nõ ero.
Solo vno addito ꝓ nũc ꝙ ð hac materia poſuit gl.in.c.dile
cti extra de dolo ⁊ contu.que ponit quãdo abſens teneatur mit/
tere procuratorẽ vel venire debeat perſonaliter. ⁊ ibi ꝑ ſcriben/⸗
tes. ⁊ ad ibi dicta me remitto ⁊ pono text. Cuius verba ſunt bec.

L. Idemqʒ erit dicenduʒ ſi ſocius renũciauerit
ſocietati qui reipublice cauſa diu ⁊ inuitus ab/
futuruſ eſt quãuis nõnunq̃ʒ ei obijci poſſit.quia
potuit ⁊ per aliũ ſocietatẽ adminiſtrare vel ſo/
cio cõmittere: ſed hoc non alias niſi valde ſit
idoneus ſocius aut facilis futura etiã per aliuʒ
ſocietatis adminiſtratio ⁊c.

L. Cum duobus. S. quidam in verſi.ſolerẽt ad/
uehi c. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingul.ad boc ꝓpoſituzʒ
ꝙ eulpa non dicitur facere qui facit vt ſolet fieri vt ibi per eum
cum quo ſto. Pꝛo quo facit tex. not.in.l.non vtiq; in fine de
rei vendi.cum ibi not.⁊ maxime per Ange.Et idem pꝛobat tex.
in.l.ſi creditoꝛ. .pꝛimo.⁊ hoc ibi voluit bart.ff. de pigno.x in.l.
pignus per illuʒ tex.ff. de pigno.act. Et idem eſt in eo qui exhi
bet furem vel latronẽ.nam non videtur eſſe in culpa m Ange.
in ſuo conſilio.cij.incip.ſi teſtatoꝛ ⁊c.ſed bene ingerere ſe ad inſo
lita eſt culpa vt in.l.ſi negotia. C. de negot.geſt.⁊ voluit bald. in.l:
patruus.C.cõia vtriuſq; iudic. Et idem eſt qñ quis non cogi⸗
tat quod euenire poteſt ex natura cõtractus ᷣm do.meũ Alexa:
in.l.ſi ſeruũ in tercia colũ.ff.de verbo.obli.ad quem me remitto.
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſuut hec.

C.Quidam ſagariã negotiationẽ inierant alter

ex hijs ad merces cõparandas pꝛofectus in la
trones iucidit:ſuaʒqʒ pecuniã perdidit: ſeruiqʒ
eius vulnerati ſunt:resqʒ pꝛopꝛias ꝑdidit: di/
cit Julianus damnũ eſſe cõmune.ideoqʒ pꝛo ſo
cio actionẽ damni partem dimidiaʒ agnoſcere

debere tam pecuniae qᷓ; rerũ caeterarũ quas ſe
cum non tuliſſet ſocius niſi ad merces cõmuni

nomine pꝛoficiſceret᷑ cõparandas.ſed ⁊ ſiquid
in medicos impẽſuʒ eſt pꝛopter ſociũ agnoſcer
debere rciſſiẽ Julianꝰ ꝓbat: pinde ⁊ ſi naufra
gio quid perierit cum non alias merces q̃ʒ naui
ſolerent aduehi damno ambo ſentient. nã ſicuti
lucrũ ita damnũ cõmune eſſe opoꝛtet quod non
culpa ſocij cõtingit ⁊c.
De contrahenda emptione.

L. Senatus. ald. hie dicit iſtum text.eſſe ing ad bot
ꝙ anullatio actus ſeu cõtractus eſt pena vt ibi per eum cum quo
non ſto. quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus non pꝛobat fni
hbi boc. Maʒ reſpectu dupli cõtra emptoꝛẽ eſt bene pena in duplo
⁊ in hoc tex.iſte appellat penã. ſed reſpeciu venditoꝛis duʒ anul/
lat venditionẽ non appellat penã. Et dictio in eum ac. poſita bie
aduerſatur. pᷣcedentibus vt in.l.ſi ita ſcriptũ cum ibi not. P bart.
ff. de libe. ⁊ poſtu. ⁊ per conſequẽs iſte tex. mihi non pꝛobat hoc,
Cuius verba ſunt hec .
L. Senatus cenſuit ne quis domũ villamve di
rueret quo plus ſibi acquireret᷑: ne ve ꝗs cauſa

negotiãdi eoꝝ quid emerʒ vẽderetve pena in eũ

qui aduerſus ſenatuſcõſultum feciſſet conſtitu

ta eſt vt duplum eius quanti emiſſet in erarium
inferre cogeretur ⁊c.

A. Fiſtulas..frumenta. Suil.de cu. ⁊ bal.bic di/
cunt iſtum tex. eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ clauſula generalis
ſubiecta ſpecificatis intelligitur ſolũmodo de ſimilibus ſpecifica⸗
tis non autẽ in diſſimilibus vt ibi ꝑ eos. Pꝛo quibus ſacit tex.
in.l.i.C. de ſente.que pꝛo eo quod intere ſt ꝓfer.iu verſi.omnibꝰ
cõtractibus ⁊c.cum ibi not. Et idem etiam tenẽt ſcribentes
in. l. doli clauſula. v in.l.ſtipulatões cõmodiſſimũ.ff.de verb.obl.
vbi alias legẽdo dixi poſt alios ſcribentes ibi.⁊ ideo pꝛo nunc lon
gioꝛ non ero. Niſi ꝙ dico ꝙ iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter conſidera/
tus pꝛobat mihi de directo cõtrariũ.Nam venditoꝛ voluit tener:
ſi quid vi aut tempeſtate cõtingeret in frumẽtis venditis. x dicit
ibi ꝙ ſi niues inſolite ⁊ contra conſuetudinẽ tempeſtatis obue/
nerũt ⁊ per cõſequens diſſimiles ſpecificatis omnino tenetur ven
ditoꝛ. ⁊ ſic claufula generalis ſubiecta ſpecificatis extendit etiam
ad diſſimilia vt pꝛobat iſte caſus quem vt pꝑcipias aperte put is
cet.pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
CFrumenta quae in herbis erant cum vendi/⸗
diſſes dixiſti te ſi quid vi aut tempeſtate factuʒ
eſſet pꝛeſtaturũ ea frumenta niues coꝛruperunt:
ſi immoderate fuerũt ⁊ contra cõſuetudineʒ re⸗
pertas agi tecum exempto poterit ⁊c.

L.q Labeo ſcribit ſi bibliothecam. bal bic dicit iſ
tex. eſſe ſingul. ad hoc ꝓpoſitum ꝙ ad obſeruationẽ pacti adieeni
in cõtractu nominato quod facit reſultare cõtractuʒ innõiatuz cõ
petit actio pꝛeſcriptis verbis. Et idem eſt etiã in cotnractu facio
vt des.nam facienti datur actio pᷣſcriptis verbis ſi ex illo aliquic
abeſt aduerſario vt'eſt tex.not.in.l.eum mota. C. de iranſacti i
ibi not.ad que me remitto. ¶no ſolo addito pꝛo nũc ꝙ etisõ
poteſt agi actõe ex eo cõtractu pꝛout ſonat mihi iſte text. bene
ſubtiliter ponderatus de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Labeo ſcribit ſi bibliotecaʒ mihi ita vendi/
deris ſi decuriones campani locum mihi ven/
didiſſent in quo eã ponerem:⁊ per me ſtet quo/
minus id a campanis impetrem:non eſt dubua
dum quin pꝛeſcriptis verbis agi poſſit:ego etiã
ex veudito agi poſſe puto quaſi umpleta condi⸗/
ctione:cum per emptoꝛẽ ſtet quominus imples

tur ⁊cetera.
De lege cõmiſſoꝛia.

L. finali. Bal. bie dicit iſtum ter. non eſſe alibi : ſic facit
eum ſingul.ad boc ꝙ interdictũ quod fit ſiue pꝛoteſtatio que fit
debitoꝛi ne ſoluat creditoꝛi ſuo niſi pꝛius ſatiſſaciat ipſſ interdice
li ſeu pꝛoteſtanti valet ⁊ tenet. ⁊ iſta foʒma nõ eſt alibi ; hic m

unnruſei

nn ſiſenen
nin itel,
do er.
iu nmſr rmins

Nlnuenunis .
Nutan unn

gutnne

linNNt/R
ur anie

ueglontetorſiruminwre
——
trtetinninuf
Cfingretettnuierin
tkentpidinrmin .
Gisdumginimmmn

erurrcntt rrniſssert

urenbcitachttnndnnen
ſuarhentsmmanezmn

(Edunagen

Aiumn
Mulpmugl uni e.
AMäiinmtitirttirnnit,
atümtintut iinitter
nceſitikiniinwinru
anennmumn .
nniigftinltiirennnn
rülrumniameue
nfninmiraring

M
entet n
nndnnnnndna
rege
Aühſece
nal uumm
en dinnnnt,
inſ mnft

nimie —
trâασααα
iti unaſtin it
aiau rk i n guin
RERPMNNAN
(mnuucENeCi ante
õ
Crtmia maniuunrn
mum ii tmniſtmtitn
vuENNNOC,
euctritdloban. Ai
Atam iikun uik
arhanmlaniimni
mntmn s Ain iinmmſin
l
ntnlan mullini

.

—

n mi
enTT N n niſfne
—
114 rirejnhtiin
rsNu ſ
ciwemn n i

0

eundem Bal. cum gquo ſto. Uno tamen addito ꝙ iſte text.
debet intelligi in caſu ſuo videlzʒ in fico pꝛoteſtante non antez in
alijo pꝛout ſonat iſte tex. Cnius verba ſunt hec.
L. Mulier funduʒ Hayo Seyo vendidit ⁊ acce
ptis arre nomine certis pecũijs ſtatuta ſunt tpꝑa
ſolutioni relique pecunie: quibus ſine paruiſſet
emptõi pactus eſt vt arraʒ pderet ⁊ ienpte ville
eſſent die ſtatuto emptoꝛ teſtatus eſt:ſe pecuniã
omnẽ reliquã paratuʒ fuiſſe exoluere:⁊ ſacculũ
cum pecunia ſignatuʒ ſignis obſignauit. defuiſ
ſe autẽ venditricẽ. poſterioꝛe autẽ die nomine fi
ſci teſtato cõöuentuʒ emptoꝛẽ ne ante mulieri pe/
cuniam exolueret q̃ᷓʒ fiſco ſatiſfaceret.Queſitũ
eſt an fundi non ſint in ea cauſa vt a venditrice
vendicari debeant ex conuentione venditoꝛis.
Beſpondit ᷣm ea que pꝛoponerẽtur non cõmi/
ſiſſe in legem venditionis emptoꝛem ⁊c.

De ſeruis expoꝛtandis.

L.tercia. Bal hic dicit iſtum tex. eſſe not.ad boc ꝙ ſi do
naui tibi funduʒ vt poſt certũ tempus eſſet certe eccleſie ex pacto
iſto queritur ulli eccleſie. vt in.l. quotiens. C. de donat.que ſub
modo.tamẽ poteſt donatoꝛ remittere pactũ in pᷣiudiciũ eccleſie.⁊
hoc per iſtum tex.iuncta.l.qui rome.ꝭ.flauius.ff. de verb. oblig.
cum ibi not.cum quo ſto. Uno addito ꝙ iſte text.ſeruit no/
bis etiam in alio ꝙ ipſe heres donãtis non poteſt reuocare ꝓut
dicitur hic in tex. in fine.⁊ ita teneo. Et addo ꝙ etiã reuoca
tur iſta donatio ſi donans interim pignoꝛaret vel ipotecaret rem
donatam vt in.l. cum hic ſtatus..ſi maritus. ff.de donatio.inter
vir. ⁊ vxo.per quem tex.ita voluit ibi Bar. ⁊ Bar. in. l.rem lega
tam. ff. ve adime. lega. vbi dicit hoc eſſe verũ ſi fiat obligatio ſpẽa
lis. ſecus ſi fiat generalis vt ibi per enm ad quẽ me remitto ⁊ po
no tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Si quis hac lege venit vt intra certum tẽpuſ
manumittatur: ſi non ſii manumiſſus liber fit:
ſi tamen is qui vendidit in eadem voluntate ꝑ/
ſeueret heredis enim voluntateʒ non eſſe requi

rendam ⁊cetera.
De actione empti.

Sloſa in.l.pꝛima in gloſa magna in fine.
Bal. hic dicit iſtam glo.foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ em/⸗
oꝛ habens pꝛeciũ tenetur pꝛeciſe illud ſoluere ipᷣi vẽditoꝛi.aut
non habet ⁊ tunc ſoluẽdo intereſſe liberatur ſicut dicimus etiazꝭ
in vẽditoꝛe habente rem. nam tenetur eam tradere emptoꝛi.ałs
autem tenetur ad intereſſe vt ibi per eum. Et per do.meũ Alex.
de imola in. l. ſecunda in quinta colum.ff.ſi cer.peta.vbi ponit an
venditoꝛ teneat᷑ tranfferre dominiũ rei vendite.cũ quo bal.non
ſto ſimpliciter. quia glo. non dicit hoc. ſed dicit ꝙ ſi velit vare int᷑/
eſſe non poteſt cogi dare preciũ.⁊ ſic non facit vim an habeat pꝛe
cium vel ne. ⁊ ita loquitur glo.bene ponderata cum qua ſto.
Uno addito ꝙ ẽt ſi res nõ fuit tradita emptoꝛi venditoꝛ nõ
ſolum tenetur ad pꝛeciũ ſed etiã ad vſuras pꝛecij ſoluendi vt in.l
ij. C. de vſur. quod eſt verũ ſiue interſit ipſius venditoꝛis pꝛeciũ
fuiſſe ſibi ſolutũ ſiue non ᷣm glo.ibidem. ⁊ glo.in.l.iulianus.ꝭ.
idem papintanus. ? glo.in. . ex vendito. infra eodem titu. ⁊ etiag
glo. in. l curabit. C. eo. tit. ⁊ glo.in. c.conqueſtus extra de vſuris.
7 Ludo.roma.in ſuo conſil.lxxxxiij.incip.viſis hijs que ſupins
conſulta ſunt æciad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus
Cuius verba ſunt hec.
Agitur æc.in verſic.Item an econtra emptoꝛ

pꝛeciſe teneatur ad pꝛeciũ.reſpondeo eodẽ mo
do quo de venditoꝛe dixi vt non poſſit peti pꝛe
cium ſi velit dare intereſſe emptoꝛ ⁊c.

BGloſa in. l. pꝛima in gloſa ſecunda in fine.

Bal.hic reputat iſtam glo.ſingul.ad boc propoſitũ ꝙ ven/
ditoꝛ non tradens rem venditasꝭ condemnatus ad intereſſe emp/
ptoꝛi in cauſa pꝛincipali poteſt ſe liberare in cauſa appellatõis tra
dendo. ⁊ ratio eſt ſecundum glo. quia ratione appellationis in/
terpoſite non videtur fuiſſe iudicatũ vt in.l.i.in fine.ff. ad turpil.
cum qua glo.ſto ſimpliciter quia clara eſt ⁊ non eget alia mes no

ua interpᷣtatöe. Uno ſolo addito ꝙ quõ ⁊ q vẽditoꝛ tenea
tur ad intereſſe poſuit do. meus Alexa. de imola in conſilio.lxx.
in quarto volu.incip.Quid ſi quis vendidit ⁊c.⁊ Ange.in conſil.
det. dn⸗ nes me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
CIgitur ⁊c.in verſi.item quid ſi in pꝛima cau/
ſa ad intereſſe fuit condemnatꝰ quia non dabat
rem an in appellatione ſi voluerit dare rem libe
retur ab intereſſe.Reſpondeo ſic cum nec iudi/
catum videatur vt.l.i:in fi.ff.ad turpilianũ.

L. Si heres. Bal. hic dicit iſtuz tex. eſſe ſingul. ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ ſi heres fuit damnatus per teſtatoꝛẽ vendere aliquã
rem teſtatoꝛis titio ſi titius offert pꝛeciũ dominiũ rei tranſit in le
gatariũ ſine alio facto yt ibi per enm de quo vide tu not.per glo.
7 Cy. in.l.in extimatõe.ff.he peti. here.qui tenẽt contra vt ibi per
eos cum quibus nõ ſto in hoc.quia iſte text. non probat hoc ali/
quo modo ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur. Mec text.iſte loquit de
pꝛecio oblato nec de dominio tranſſato in emptoꝛẽ. Tamẽ puto
doctrinã in ſe veraʒ per tex.in.l.labeo ſcribit ſi mihi bibliotecam
ff. de contrabe.emptio.ſed tamẽ poſſeſſio non tranſfertur ex hoc
vt eſt text. in.l.cum duobus.ꝭ.idem reſpondit. ff pꝛo ſocio.
ad quem me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba
ſunt hec.
L. Si beres teſtamento quid vendere damnatꝰ
eſt ⁊ vendiderit de reliquis quae per cõſequen/
tiã emptiõis pꝛopꝛia ſunt vel ex teſtamento vel
ex empto agi cum es poterit ⁊c.

L. Si quis fundum. Bal. hic dicit iſtum textũ eſſe
notanduʒ ad hoc ꝙ res non dicitur euinci ad finem vt poſſit agi
de euictõe contra ipſum venditoꝛẽ licet emptoꝛ ſuccubuerit in iu
dicio poſſeſſoꝛio vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno addito ꝙ
idem voluit etiam Bar.in.l.ratio in pꝛin.ff.eo.tit. ⁊ Bal.in.l.i.C
de peri.⁊ cõmo.rei vendi.⁊ etij Bal.in.l.ſi cum venditoꝛ in pꝛi.
de euictio.Et idẽ eſt ybi perdidit poſſeſſioneʒ recedens ex ea ſu⸗
ſpicans ſe poſſe repelli ſᷣm Angel. in ſuo conſilio.clxxvj.ad quos
me remito ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L. Si quis funduʒ emerit quaſi per eum fundũ
eundi agendi ius non eſſet ⁊ interdictode itiner
actuq; pꝛiuato victus ſit exempto habebit acti
oneʒ. licet enim ſtipulatio de euictõe non cõmit
tatur quia non eſt de iure ſeruitutis in rem acti/
onem pꝛonũciatum tamen dicenduʒ eſt exemp/

to actionem competere.
Locati.
L. Item ſi pꝛecio..finali. ¶Bal. hic dicit iſtũ texed
eſſe notanduz ad hoc propoſitũ ꝙ beneficiũ legis ſecũde.C. de re
ſcin. vendi.cõceditur etiã locatoꝛi vt ibi per eum eum quo ſto.
Uno addito ꝙ idẽ ẽt voluit glo.in.l:ſi olei.C.eo.tit.⁊ Cy.in
l. legem in prima oppo.C. eo.?⁊ Bar. hic.⁊ Bar.in.l.in vendirõne
§. pꝛimo.ff.ð bo. aucto.iudi. poſſid. ⁊ bar.in.l.ij..ſi quis in frau
dem. ff. de hijs que in frau.credi. ⁊ bal.in. d.l.ij.de reſcin. vend.
Er Ludo. roma.in ſuo conſil. ccccxxiiij. An ãt habeat locuz in
cõtractu trãſactõis poſuit do. meus Alex.de imola in conſtl.xhj.
in tercia col. in pꝛimo vol.incip.an ⁊ quando allegans cc.⁊ in eon
ſil. xxx.in pꝛimo volumine incipi.viſo intrumẽto cõceſſionis ⁊c.
ad quos me remitto ⁊ pono tex.ð quo agimꝰ. Cuiꝰ vᷣba ſũt hbec
CQuẽadmodum in emendo vel vendendo na
turaliter cõceſſum eſt ꝙ pluris ſit minoꝛis eme/
re ⁊ ꝙ minoꝛis ſit pluris vendere ⁊ ita ſe inuicẽ
circũſcribere:ita in locationibus quoqʒ ⁊ cõdu

ctionibus iuris eſt ⁊c.
Glo.in.l.ſi merces..vis maioꝛ. bald.hic dicit
iſtam glo. eſſe aureã ⁊ etiam ſingul.ad boc ꝓpoſiũ ꝗ emphiteo
ta ratõe pꝛoſperi caſus inſoliti ⁊ inopinati euenietis in re per en
cõducta vt alluuionis vel fertilitatis tenetur pꝛeſtare domino vl/-
tra ſolitam penſionẽ vt ibi per eum. de quo vide tu not.per bar.
in.l. interdum. .qui naufragio.ff. de acqui. poſſeſ.⁊ per bar.in.l.
quicunq;. C. de fund.patrimo.lib.x.⁊ bar. in auten. pterea. C. ð
ſacroſan.eccle.? per bar. bal,. ⁊ Saly. cõbononienſem in. l. i. C.
iure emphite.⁊ balin tit. de pace conſta.in verbo vaſſalli. Ang.

in. lex itacß in auten. de non aliena. in quibus locis ponut etiam
pꝛefati ſcribẽtes an penſio minuatur ꝓpicr ſterilitatẽ ſupuenien
temer do. meus Alex. de imola in conſil.cvij in tercio volu. incip.
perſpectis verbis vc.⁊ iluſtris do. ranciſ.aretin. in conſilio cxl.
⁊ idẽ do. meus Alex.de imol.in ↄſil.cxij.in ſᷣa colũ.in pꝛio volu.
incip.ſi quis iure vſus ⁊c.⁊ in conſil.ſerto in ſo volu. incipie. Qñ
emphiteote fit remiſſio ⁊c.⁊ in conſil.tercio in pꝛimo volu.in.vj.
columna incip.viſo inſtrumento cõceſſionis vc. ⁊ in conſil.xxxi.
in ſecundo volu.incip.ſi quis in contractu locatõis ⁊c.et in conſi.
cxxi.in quarto volu. incip. Quõ ſufficiat ⁊c.ad quos me remitto
⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CCui ⁊c. in verſi.ſolutio ſᷣm quoſdam ꝙ am
pliatur merces pꝛopter incrementuʒ fructuum.
Sed contra hoc valde eſt quod dicitur.C. de
fruc.reipub.li.vj.⁊ de õi agro deſerto.l.fi. An
de apertius ⁊ latius diſtinguo: vt ſicut in ſterili
tate diſtinguitur cõtingat caſu foꝛtuito an con/
ſueto vel ex vitio vel debilitate rei vt pꝛimo ca/

ſu fiat remiſſio in alijs non ⁊c.
De pꝛeſcriptis verbis.
L. Naturalis..ſed ſi facio. Sal.pic dicit iſtum

tex.eſſe vnicum in iure ad hoc ꝙ pactũ factuz per creditoꝛes cum

aliquo vt agere poſſint contra eoꝛum debitoꝛes hoc eſt alter alte
rius valet ⁊ tenet vt ibi per eum cum quo ſto.quia tex.clarus eſt
⁊ optime pꝛobat ho. Uno addito ꝙhic non ſolnz interuẽit
mandatum de agendo ꝓut dicit Bal.ſed ẽt de exigẽdo quo cãu
poteſt etiã reciꝑe ſolutionẽ prout dicitur hic in text.⁊ in hoc ſtat
virtus eius non autẽ in ſimplici mandato de agendo. Cuius ver
ba ſunt hec. . . .
Seld ſi facio vt facias hec ſpecies tractatus
plures recepit.nã ſi pacti ſumus vt tu a meo de
bitoꝛe Cartagine exigas ego a tuo Rome velut
tu in meo ego in tuo edificẽ ſolo ⁊ ego edificaui
De pignoꝛibus.
L. Cum tabernam.S.pꝛimo. Bald. hic dicit iſtuz
tex.eſſe ſingulad hoc propoſitũ ꝙ epiſtola qua mediante contra
hitur inter abſentes valet ſine die ⁊ conſule ⁊ etiã ſine ſigillo mit
tentis.ſecus eſt ſi fiat ad pꝛobanduʒ vt eſt in litteris ꝓcuratoꝛuzʒ
vt ibi per eum.de quo vide tu not.per Specu.in tit.de pꝛocurat.
§. ratione foꝛme verſi.quid ſi mãdatuʒ ⁊c.⁊ glo.in.l.ij.C.de reb.
alie. non aliena.⁊ Inno.in.c.ij. extra de fide inſtru.⁊ Bal.in.l.nõ
epiſtolas.C. de pꝛobatio.ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo
agimus. Cuius verba ſunt hec.
CIgdem queſijt cum talis emiſſa ſit epła
feneratus a te denarios ſexaginta rogauit te nõ
certificatione ſed ſuppoſitione a me accipe.no/
men eius pꝛofecto quoniã cuʒ tabule ⁊ ſerui no/
ſtri a nullo detinetur q̃ʒ vt a te ſeruo homini cre
didiſti.Item que ſit cum epiſtola talis ſit emiſ⸗
ſa an pignus cõtractũ ſit an vero epiſtola nulli/
us momenti ſit cuʒ ſine die ⁊ conſule ſit.Reſpõ
deo eum cõueniſſe de pignoꝛibus videtur nõ id
circo obligationẽ pignoꝛum ceſſare ꝙ dies vel
conſules aditi vel tabule ſignate non ſint ⁊c.

L. Paulus. Bal. bit dicit iſtum text. eſſe ſingul. ad hoc
ꝙ obligatio quantuzcunq; gneneralis facta a me creditoꝛi meo
non extenditur ad bona heredis mei cum quo ſto. quia tex.clarꝰ
eſt ⁊ non eget alia mea noua mterp̃tatione. Niñ ꝙ addo eundem
Bal. idẽ volentẽ in.d.l.cũ tabernã in fi.ſupꝛa eo.tit.⁊ Paul.de
caſt. in ſuo conſil. cclxxvi.vbi dicũt ꝙ etiaʒ bona queſita ex poſt p
heredem non ſunt obligata ex obligatiõe facta per defunctuz. ad
quos me remitto. Uno addito ꝙ ſi teſtatoꝛ obligat bõa he
redis ſui ſiheres adit eius hereditatẽ videtur appꝛobare dictam
obligatõem. ⁊ hoc caſu valet ſᷣm Cy. ⁊ Bal.in.l.fi. C.que res pi
gno.obli. poſ. ad quos me remitto etiã ⁊ pono tex.de quo agimꝰ
Cuius verba ſunt hec.
L. Paulus reſpondit generalem quideʒ cõuen/

tionẽ ſufficere ad obligationẽ pignoꝛum.ſed ea

quae ex bonis defuncti non fuerunt ſed poſtea
ab herede eius ex alia cauſa acquiſita ſunt ven
dicari non poſſe a creditoꝛe teſtatoꝛis ⁊c.
De diſtractione pignoꝛum.

Gloſa in.l.pꝛima in verbo poſſeſſoꝛes ꝛcetera.
HBal. bic dicit iſtazʒ glo.ſoꝛe ſingul.ad hoc licet ipoteraria

detur ad rem ⁊ non ad pꝛeciũ̃ rei per not.per Bar. bic. etiaz

Bar. in. d.l.cum tabernã. fſ.e pigno. ⁊ per Bar.in.l.qui a vebi

toꝛe.fl.de hijs que in frau.credi.tamen competit in ſubſidi re p/

empta vel pᷣſcripta cnm ipotecaria poſſit pſcribi per deteʒ annos
vt in.l.i. ibi per ſcribentes maxime Bar. ? Bal. C. ſiaduerſuſ
credi.⁊ per Paul.de caſt.in ſuo conſil.cxvij.in fi.⁊ per Oldra in
ſuo conſi.xix. Et ſic cõpetit re ꝑempta vel pᷣſcripꝑta in ſubſidinz
ad pꝛeciũ contra eum qui illud recepit cum quo ſto ſimpliciter
quia glo.· clara eſt.nec eget alia mea noua interpptatõe niſi ſi is

ſcire quomõ ⁊ m ipotecaria detur cõtra tercios poſſeſſoꝛes vide

per do.meũ Alex.de imo. in conſilio quinquageſimopꝛimo. eti
am in conſil.centeſimo in quinto volu.ſuoꝛũ conſilioꝝ vbi etiam
ponit an ipotecaria poſſit concurrere cum actõe pſonali ad qnem
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.

CPoſſeſſoꝛes.ſcilicet emptoꝛes ipothecaria
actione.nam contra pꝛimũ fruſtra actioneʒ in/
ſtituet vt dictũ eſt.ſed videtur ꝙ non cõtra poſ
ſeſſoꝛẽ ipothecaria:ſed contra pꝛimũ qui vendi
dit agere ſecũdus debeat in id quod pꝛimo in/
tereſt vt ſupꝛa tit.pꝛĩo.l.ſi pꝛioꝛ ſecũdo reſpon.
que eſt cõtra. Sol.pꝛimus creditoꝛ idemq;ter
cius iure pignoꝛa vendidit.⁊ ideo ſecundus ea
vendicare non poteſt niſi in ſubſidium.vnde in
ſubſidium ſoluit pꝛecium ⁊c.
Quib.modis pign.vel ipote.ſolui.

BGloſa in.l.pꝛima.S.defenſoꝛ qui eſt.ꝭ.finalis.
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝙ ſi ali/
quis interuenit in iudicio defenſoꝛ pꝛo me cõuento a te ⁊ poſtea

ego volo ſuſcipe iudiciũ in me nõ poſſum inuito te actoꝛe aduer /

ſario vt ibi per eum cum quo non ſto.quia iſta glo.bene ⁊ eliam
ſubtiliter põderata mibi non pꝛobat hoc.ſed bene facit differen
tiam inter fideiuſſoꝛes datos ex parte defenſoꝛis rei vel actoꝛis
an liberetur per ſuꝑuenientiã dominoꝝ ſuoꝛũ in cauſa.ſed ꝙ do
minus non poſſit interuenire in iudicio non dicit mibi iſta gloſa
nec etiam tex.ĩmo tex.ſentit contra in verſi.in dominum iudicio
poſtea tranſfuſo ⁊c. Cuius gloſe verba ſunt hec.

Non tenebũtur vt infra iudica.ſolui.l.ſi ante
Sed contra ſupꝛa de pꝛocuratoꝛi.l.in cauſe.ꝗ.
penul.⁊ fi.ſed hic ex parte rei ibi actoꝛis ⁊c.

L. Sicut.. venditionis. Bal. in. L i .. pꝛimo ff ð
legat. tercio reputat iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝙ licet flliuſſamiial
teſtari non poſſit vt in.l.qui in poteſtate. ff. de teſtame.7 in.l. ſeniũ
C.eo.tit.etiam cum cõſenſu patris pꝛout ibi dicitur. Tamẽ põt
teſtari ad pias cauſas cum licentia pr̃is vt hic in verſi.ſi permiſit
⁊c.cum quo ſto.ſecus tamẽ eſt in ſeruo ſm Paul.de caſt. in ſuo
conſil xxxxvj. Seld plus dico ꝙ etiã filiuſſamiligs poteſt te /
ſtari de bonis patris ad pias cauſas vt eſt tex. in. c. licet in fine ex
tra de ſepultu. libꝛo.vj.⁊ ita teneo ꝓ nunc ⁊ pono tex. de quo agi
mus de quo alias etiã dixi in pꝛimis interpᷣtatõnibus noſtris ad
quas me remitto ⁊ redeo ad iſtũ tex. nrjm. Cuius verba ſunt het
C Uenditiõis autem appellatiõem generaliter
accipere debemus vt ⁊ ſi legare permiſu vale/
at quod cõceſſit:quod ita intelligamus vt ⁊ ſile
gatũ repudiatũ fuerit cõualeſcat pignus ⁊c.
MQui potioꝛes in pignoꝛ. habeãtur.

L. Claudius felix. Bal hic dicit iſtum ter eſſe ſngu.
ad boc pꝛopoſitũ ꝙ poteſt appellari a ſentẽtia lata ſuper borenn
ria actõe licet nudam poſſeſſionẽ aduocet. Et idem diteſſeim
actöe ad exbibenduz per tex. in..creditoꝛ.. iuſſus.ſoe appelat⸗
Tamen intellige hoc eſſe verũ quãdo appellatura ſentẽtis inter
eſſe iurati ᷣm Bar.ibi alias autẽ non cum in ar bitfarijs mo i
ci pᷣiudicij non poſſit appellari ſᷣm Inno. in. c. coqueſtus extra⸗
ferijs ad quẽ me remitto ⁊ pono tex. Circa quẽ aduerte tu

4

ininiſtmin ulenrenn
ainfnntenailan
Hintluriartutünra am
fnüifchfkninitanra
mnmunntdnen Iüdn
COeienreiswrnchtcolnnte
Uiäünedn en⸗
Dtetſtſeriftalitmiſieren
Gchrbetſgutni anialan
ſunſhnucgtlinr ien
Auunnl inis arer
nilhelſius un an⸗
1 . „
leſinl min
Lalrdininnininitt
Uurigyammitfer ws, 5

V tutmitſiminniine

filtſbnirzantltrkn de
Aalmnhgames
intnnignn tanti⸗
ieleniene⸗
llchiri r.
niinnined
— Nanm
ſ giugttinnini
nſuiinn leinenr
nſnhſeifn
lee irgee

HH

uiuimiiaunt
ruganantaitine
uam eniin
becix matimmi, iui
muziNINdtNn
kanar. ANMinnu
p mue tdeſg,
(Numtum tift ida lilta

lNumiliti

äl
Sr wins Nni tint

ammatan i , in uini
nxAen Aniuiin ilinj

Profbi NWiO

aducnimufiſüpfffignti
atnttamittinftſürdi
en Atew aiinieſl
l

( 1 M
n. ti larmnin⸗
. amtiußlloiiei
ami cuſen iun

„

vnu.naſn non loquitur in ipothecaria ſimplici pꝛout ſenſit Bald.
ſed loquitur in pignoꝛe ſpẽaliter obligato tribus creditoꝛibus
ſepatim non autẽ loquitur de obligatõe generali omniũ bonoꝛũ.
nam fuiſſet tuuc neceſſaria excuſſio de qua hic non fit mentio iu
xta not. in auten. hoc ſi debitoꝛ. C. de pigno. in auten. ſed hodie
C. de actio.⁊ obli.⁊ per do.meũ Alex.de imol.in ſuo conſi.xxiij.
in quinto volu.in vlti. colu. circa fineʒ. ad quẽ me remitto ⁊ pono
lex in quo non eſt mirũ ſi poteſt appellari pꝛout dicitur in eo cuʒ
agit de magno Ptudicio vt ex eo apget. An autẽ in poſſeſſo/
rio mero poſſit appellari de iure ciuili vide per do. meũ Alex. de
imol. in ſuo conſilio.xxix. in tercio volu.incip. Clariſſime doctoꝛ
cc. vbi dicit qꝙ in ipothecaria bene põt appellari. ⁊ ꝑ Ange. in ↄſi⸗
xlvj.incip. vtrum ſentẽtia vc. ad quos me remitto ⁊ pono tex. de
quo agimus. Cuius verba ſuut hec.

L. Claudius felix eundem fundum tribus obli/
gauerat ticiane pꝛimum deinde turboni tercio
alij cerditoꝛi cuʒ ticiana de iure ſuo doceret ſu
perata apud iudicem a tercio creditoꝛe non pꝛo
uocauerat.turbo apud aliuʒ iudicem victus ap/
pellauerat :querebatur vtrũ tercius creditoꝛ eti
am turbonez ſuperare deberet ⁊c.
De edilicio edicto.

gloſa in.l.quod ſi nolit.. quia aſſidua ⁊cetera
Bal. bic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ cõtractus dubij
recipiſt moduzʒ ⁊ foꝛmã ex cõſuetudine ſi non ſunt aliter declara
ti ex cõuentõe partiũ vt ibi per eum cum quo ſto. pꝛo quo facit
tex. in. ·. ſi fote/ꝭ.modus.ff.ſi ſerui.vendi.⁊ tex. in.l.ſi ſeruus in
pꝛin.ff. de dam. infecto. ⁊ idem voluit etiã Bar. in.l.pignoꝛi. , fi
naliaff de pigno. actio. vbi dicit hoc eſſe verũ reſpectu clauſulatũ
