L· Si curatoꝛem habens minoꝛ. xxv. annis
poſt pupillarem etatem res venũdediſti hũc cõ
tractum ſeruari non opoꝛtet: cuʒ non abſimilis
ei habeatur minoꝛ curatoꝛẽ habens:cuia pꝛeto
re curatoꝛe dato bonis interdictuʒ eſt. Si vero
ſine curatoꝛe cõſtitutus contractũ feciſti implo
rare in integrũ reſtitutionẽ ſi necdum tempa f

nita exceſſerint cauſa cognita nõ phiberis ꝛc.

hic ditit iſtu texti

Glo.in.l.fi.in verbo cognita ⁊c.
iſtam glo.notandazʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ minoꝛ põt reſtitui aduer
ſus patriã licet non poſſit reſtitui aduerſus parentẽ vel prenum
vt ibi per eum cuʒ quo ſtſo. Uno ſolo addito ꝙ eti concedi
tur reſtitutio cõtra pupilles quiaquirũt aliquid ex cõtractu ſeto
cum falſo nto⸗e bm Micol. de neap.in.l.noniſſime. ſ quod falſo
tutoꝛe auctoꝛe ad quẽ me remitto.⁊ pono glo. de imus.
Cuiꝰ verba ſunt hec. peno glo- de dtimd aGanus
CNNam contra ſententiã latã pꝛo libertate non

reſtituitur vt.C.ſi aduer.liber.l.fi.⁊c.
De Filiofamilias minoꝛe.
L: Si filius. Bal.hic dicit iſtum text. eſſe notanduz ad

boc pꝛopoſitũ ꝙ filiüs poteſt eſſe fideiuſſoꝛ patris in cotractu pa
terno.⁊ ſi eſt leſus poteſt reſtitui.ſed filia femina fideiubens ꝛo

patre habet exceptõem ſenatuſcõſulti vellopani vt in.l..ſi cum iu.

eum glo ſua. C. ad velley.vt ibi per eaum. Tamẽ intellige tu
ſane pꝛedicta quãdo filius nõ ſucceſſiſſet patri.naʒ tũc ſi eſt eſus
reſtituitur ſecus eſt ſi ſucceſſiſſet patri.v ica pꝛobatur in tex.ſto.
⁊ iu filia etiam ego idem dicerẽ.nam ſi ſucceſſit patni idem eſt di
cendum quod in filio maſculo. Sed quãdo nõ ſuccedunt rema/
net differentia in hoc. nam filia femina inuat᷑ velleyano. ſed filiuſ
reſtiiuitur ſi eſt minoꝛ vt hic in tex. Cuins verba ſunt hec.
L. Filiusfamilias ſi minoꝛ quinqʒ ⁊ viginti an/
nis pꝛo extraneo fideiuſſit in integrũ reſtitutio/
nem imploꝛare non pꝛohibetur.ſed ⁊ ſi pꝛopa/
tre ſuo extitit fideiufſoꝛ eiqʒ diẽ ſuũ functonõ
ſucceſſit in integrum reſtitutioneʒ poſtulare po

teſt ⁊c.
CSi vt ſe ab hereditate abſtineat.

BGloſa in. l. pꝛima. Seribentes bit maxine Ball din
cunt iſtam glo.eſſe ſingulareʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ filius pſumit
adire bereditatẽ paternã ex eo ſolo remanet in doſno paterni
poſt eius moꝛtẽ yt ibi per eos late ponentes de boc cij qub ſto⸗

HBal. hit foulat

4

enmehinnn
utfmmmihlilihene

rftinlilen an

ſtt
ommi⸗ er
üclte
l ligetn aieilaird
up aſ u .
PEE
Ggdi,
Un nifl .
ei gm in iu 4
ud li n ne
zwe Nrlinm n .
d lil u um n
lintntike
aran i ie ti i

e ſrinti
6 4 4

(Cenen

Arcmuhten ſtim mnienſs

insrineh⸗
timtninmnnt

tuliirrunttyti ir
unſihmin. Am

Wrtinttuin mminginil a

Iunenümn
liſn rneſ

ftatſnlatne

Mrgiglg
. Kinnunte ithi

ſirem ninianerbn e
ſ Deckrgreaferdunn
Sſarilesttäntn. uneinen
lotriwinenodrelaaretn nwiert
ünrfnenänumtümment
Ropinoftaninminn Nend
doAdenennuntrogengrnl
ſe.

(Parſhin dsepenüntarr;
ſchorfſin l ſet
ſackhainiiz ſinntr nte
ſtnengelnniiting
Nmniinii/ tif mn aa
Prglliniftnitiirlzani
laelftl ininc
meinfan.

uſeſi

Ppnet e ucſickſtidran
Peniſſtfiinitne⸗
naniitrinlicif

ungcſn ena
leiferi hktinnin

thnen
nniimini aa
ſftirii an Kicnz
enrangte ,D 9 Untiae bn
ſentingg ti⸗
legeni
in
liſtheegrdidnn⸗
abef inin,

iletatd⸗

be—N1

Hr”
£☛

—Aõõ

r

— ti
RAili
. N
mr.

SSð
n,
“

4
„*
E l

vnein
ung ntn
Gnax .

215 Mi Kh
ui Rti nin
44as Aiiüte
gttααπα111
LAwtäe. iick
4 Ee er
. mmii
õ
. —
EAAN
mtnir ar inn
. vτ iuf nbum .
5 annbidal llſ
auſußhiſin

zultteriuuni

—

Uno addito ꝙ idem eſt ex confectõe inuẽtarij bonoꝝ patet᷑
noꝛũ vt in.l.pꝛo herade.ꝭ.penul.in fi.cum ibi not.ff. de acqui.be/
redi. Et idẽ eſt ex implemẽto condictõis appoſite in teſtamen
to vt in.l.antiſtius cum ibi not.per Bar. ff. eo.tit.⁊ voluit etiam
Barn.l.i.ff.de condic.ob can.⁊ bar.in.l.iam dubitati.ff. de he
redi.inſtitu.⁊ bar.in.lſi quis ita.ff.de condic.inſtitu.⁊ Paul.de
caſtr.in ſuo conſil.iiij. incip. An frater poꝛtando ⁊c.⁊ etiã in con/
ſilio. ccxij. incip.paſſus de quo querit᷑ ⁊c.⁊ in conſilio.ccxxxvii.in
cip. Supꝛaſcriptus dominꝰ cõſultoꝛ ⁊c. Et idẽ eſt ex poſſeſſiõe
rei hereditarie vt in.l.gerit in pꝛin.eum ibi not.ff.eo.tit. ⁊ voluit
bar. ibidem. ⁊ Zal.in.li. in tercia colũ.C. quãdo non peten.par.
⁊Z Bal.in.l.i.in a qõe.C.qui admitti.⁊ bal.in.l.non hoc.C.vnde
cognati.⁊ bal.in.l.i. C. de repud.here.⁊ bal.in.d l.non hoc.⁊ po
ſuit etiam de hijs aliquid do. meus Alex.de imola in ſuo conſil.

.

cxxiiij.in vlti.col.in quarto volu.incip.Si ſubditi pᷣſtãt ⁊c. ⁊ illu
ſtris do.ran.areti.in conſil.clxi.incipein pᷣſenti conſultatõe ⁊c.⁊
Pet. de anch.ᷣin conſil.cccxix.iĩncip.pulchꝛuzʒ videĩ eſſe dubium
⁊ciad quos me remitto ⁊ pono glo.de qna agimus. Cuius ver/
ba ſunt hec.

¶ Ob eam rem in verſi.vel domũ patris habi
tauit.nam ⁊ tenet᷑ pꝛobare non animo adeundi
feciſſe vt infra de repud.heredi.l.i.In caſu ta/
men perinde habetur ac ſi ſtatim immiſcuiſſet
ſe. vt. ff. de fideicõmiſ.liber.l.cum quaſi..ſed
⁊z ſi quis in fine..

Si minoꝛ ſe maioꝛem dixerit:

BGloſa in.l.ſi aliter ⁊c.in verbo per teſtiũ in ver
ſicu. etiam ſi iurauerit cc. Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe notan
dam ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõtractus initus a minoꝛe.xxv.annis cũ
iuramento iuxta auten. ſacramẽta puberũ.C.ſi aduer.vendi.nõ
valet ſi dolus aduerſarij in eo interuemt vt ibi per eum cuʒ quo
ſto. Uno ſolo addito ꝙ de hoc poſuit plene Paul.de caſtro
in ſuo conſil.cv.⁊ etiã in conſi.cxxix. Et idem dico ſi dolus ad
uerſarij non interueniſſet ſed iudex interdixiſſet ne contraheret.
quia non firmatur cõtractus etiã iuramento interpoſito m bal.
in.c.ptimo.ꝭ.ſi cum ſacramẽta in tit.de pace iura.fſirma.in vſib.
feudo.ad quos me remitto.⁊ pono glo.de qua ggamus. Cuius
verba ſunt hec.
CPer teſtium.plus ergo creditur ſcripture q̃ʒ
teſtibus vt.ff.ſi ingenu.eſſe dica.l.ij.S.qui ſe.⁊
S. poſt quinquẽniuʒ. ⁊.ff.de pꝛobat.l.cenſus.⁊
infra de non nume.pec.l.generaliter.⁊ ſupꝛa de
manumiſ.in pꝛinci.l.i.⁊ infra arbitr.tut.l.fi.in
pꝛin. Sed cõtra infra de fide inſtru.l.in exercẽ
dis.Sol.hoc caſu ſpeciale:quia difficile eſt te
nere memoꝛiã annoꝝ ⁊ numerũ vt.ff.de carbo.
edic.l.iij.O. due. Diſtingue ergo vᷣm Aʒo. dicat
minoꝛ ſe maioꝛem aduerſarij ſuaſione an vltro
Pꝛimo caſu ſibi pꝛeiudicat ſi ſe minoꝛeʒ ⁊ de/
deceptuʒ pꝛobet vt ſupꝛa.l.i.etiã ſi iurauit qua/
litercunqʒ.Si tamen aduerſarij dolus interue/
nerit vt ſic deciperetur in contractu non tantuʒ
in hoc vt aſſereret ſe maioꝛem. quia quodli/
bet ſufficit ſiue in cõtractu vel vt maioꝛẽ ſe aſ/
ſerat:qꝛ replicabit de dolo ſi ille excipiat ꝙ aſ
ſeruit ſe maioꝛẽ alias cõtra eſſet.ff.de pact.l.iu
re gentiũ..ãſed ſi fraudandi.vbi datur replica/
tio etiã maioꝛi dolo cõmiſſo ab aduerſario.ſe/
cundo caſu omnino repellitur ſi facit animo de
cipicndi.alias quia ſe credebat maioꝛẽ admitti
tur niſi iurauerit.tunc enim vel nullo mõ admit
titur quãdo coꝛpaliter iurauerit vel per inſtru/
menta pꝛobans cõtrariũ vbi non coꝛpaliter iu/
rauit vt hic. Si vero nõ apparet fecerit animo

decipiendi vel non pᷣſumitur contra eum qui tũc

ſe minoꝛem dixit vt ſupꝛa.l. pꝛo ⁊. ff. e actio.
emptio.l:.iulianus..pꝛĩo.⁊ ſᷣm hoc ab illo ver
ſi u aditus ⁊c. loquitur quãdo non dolo aduerſa
rij nec ſuo.quia credebat ſe maioꝛem ⁊c.

Si adnerſus venditionem.

Bloſa in.l.pꝛima in verbo periurij ⁊c. Bal. bic
dicit iſtam glo. eſſ⸗ cſt ingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõtractus qui non
valet ex pʒiuilegio ſpeciali iuris confirmatur ſecus ſi nõ valet ex
a rehitione rl vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter. quia
glo. clara eſt nec eget alia mea nouai i i
r Slgreler e g oua interpꝛetatione. Cuius
6 Periurij ⁊c.in verſi.contra ſacramentum.
Sed contra ſupꝛa de tranſactio.l.ſi falſis.vbi

venitur contra tranſactionẽ etiã iuratam ⁊c.
Si aduerſus libertatem/

. Quos trabi. Bal hbic dicit iſtum tereeſſe notãdũ
ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ curatoꝛ pꝛopter dolum cõmiſſum in bonis
adulti poteſt puniri nedum ciuiliter ſed etiaʒ crimunaliter vt ibi
per eum cum quo ſto ſimpliciter.quia tex. ciarus eſt ⁊ non eger
alia mea noua interpꝛetatõe. Cuius verba ſunt hec.
Z. Quos trahi in ſeruitutem poſtulatis ſi nõ in
concilio cauſa cognita cum minoꝛes annis.xx.
fuiſſent manumiſiſtis non ꝑ in integrũ reſtitu⸗/

tionem ſed ipſo iure perſequi poteſtis ⁊c.

Si aduerſus vſucapionem.

Bloſa in.l.pꝛima. Bal. bie dicit iſam glo/foꝛe ſingu
larem ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ res que non poſſunt ſeruari per trien
pium dicũtur eſſe de rebus que ſeruãdo ſeruari non pnt vt ibi
ner eũcum quo ſto. Uno addito ꝙ idem voluit ẽt glo.⁊ ipᷣe
met bald. ⁊ Jo. de imola in.l.diuoꝛtio.ꝭ.interdum.ff.ſolu.matr.
vbi alias legendo dixi de hoc.⁊ ideo pꝛo nũt longioꝛ nõ ero ⁊ po
no glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. .
CIn ver ſicu.nec in re mobili adulti hodie ſiue
ſeruari pofſſit vt infra de admini.tuto.l.lex que
tutoꝛes:ſiue non:quia tanto tempoꝛe.ſ.triennij

retineri non poteſt ⁊c.
De tempo.in integrũ reſtitutõis pet.

BGloſa pꝛima in.l.ſuperuacuam. KRayn. ⁊ Bald.
hic dicũt iſtam glo.foꝛe ſiingularẽ ⁊ etiã melioꝛeʒ de coꝛpꝑe iuris
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſtatutũ tempus in actione redibioꝛia eſt vii
le a ſui inicio.ſed eſt cõtinuũ in pꝛoceſſu poſtquã incepit currere
vt ibi per eos cum quibus ſto.quia gloſa clara eſt ⁊ nõ eget alia
noua mea interpꝛetatõe dum allegat tex.in.l.cum ſex.ff. de edili.
edic. Tamẽ hoc eſt verũ vbi non diſponit̃ a ſtatuto vel a lege
tempꝑa eſſe continua ⁊ currere de momẽto ad momentũ.q; etiã
ab inicio non ſunt vtilia ſᷣm glo.oꝛdinariã in.liij.S.minoꝛem.ff.ð
minoꝛi.⁊ voluit etiã Jo.an.⁊ cõiter alij domini canõiſte ſcriben/
tes in.c.ſuper eo extra de appella.⁊ ſcribẽtes in auten.hodie.C.
de appel.⁊ Paul.de caſtro in ſuo conſilio.cclxxxxiij.⁊ do.meus
Alex.de imola in.lemoꝛe.ſſ.de ferijs vbi alias legẽdo dixi ð hoc
poſt alios ad quss me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cu
ius verba ſunt hec. . . .
CSuperuacuaʒz. Annus alius continuus vt in

vſucapione vt.ff.ð vſucapio.l.iij.⁊.C.ð dolo
l. fi.in iſto tempoꝛe currũt feriati ⁊ nõ feriati di
es:potuit agere vel non:potuit intendere iudex
vel nõ:reus cõueniri vel nõ:ſit pꝛeſens vel ab/
ſens cõtra quem currit vt.C.de pꝛeſcrip.longi
tempo.l.fi.Reſtituũtur quidem tamẽ in integꝝ
vt in diſtinctõe que eſt. ff. de in integ. reſtit.l.fi.
Alius vtilis:⁊ vtilium multa genera ſunt:quod

dam eſt vtile quo ad ſui iniciuʒ:ſed exquo inci/
pit eſt cõtinuus vt. ff. de calum.l.annus.⁊.ff.de
edili.edic.l.cum ſex ⁊c.

Ex quibus cauſis maioꝛes.

SGloſa in.l.in contractibus. Bal bic dicit iſtã glo.
eſſe notandam ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ vbi ego ſum deceptus a te in
contractu poſſum agere de dolo ↄtra te ⁊ ẽt actõe ex eo ↄtractu.
vt in.l.iulianus.9.. ſi vendi:oꝛ.ff. de actio.empti.cum ibi nota.
Et ſimiliter ſi deceptus ſum vltra dimidiã iuſti pꝛecij poſſuz age
re remedio.l.ij. C. de reſcin. vendi.quod pꝛoccdit vſq; ad.xxx.an⸗/
nos ᷣm iſtam glo.cum qua ſto.quia glo.clara eſt in vltimis eius
verbis. Cuius verba ſunt hec.
UAt in diuiſionibus perperam factis vt infra
cõia vtriuſ.iudic.l.maioꝛibus. Item in venditi
oue. ſi eniʒ non alias vendituruʒ me inducas vt
vendaʒ ago re tradita de dolo.vt.ff. de dolo.l.
eleganter. ſi enim ⁊ ſi dolo me in pᷣcio decepiſti
agam actione ex eo cõtractu vt.ff. de acti.emp.
l.iulianus..ſi venditoꝛ⁊ G.per contrariũ.⁊ ar.
infra de reſcin. vendi.l.de dolo. ſi nõ dolo aut
vltra dimidiã me decepiſti ⁊ tunc ſimiliter acti
one ex eo cõtractu vt infra de reſcin.vendi.ul.ij
Aut non vltra dimidiaʒ ⁊ tunc non agam. vt. ff.
de minoꝛi. l. in cauſe.S. penul.la pꝛima. Sʒ an
infra quadrienniũ tantũ in tercio ⁊ quarto cãu.
quidam ſic.Sed tu dic vſqʒ; ad.xxx.ãnos pꝛo

ut alias actio competens durat ⁊c.

NRubꝛica de arbitris.

L. Cum antea. Sal. bic dicit iſtum tex. eſſe notandnʒ
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ executio laudi debet peti in loco foꝛi vbi la/
tum fuit lauduz vt ibi in verſi.pulſata ⁊c.vt ibi per eumcuʒ quo
ſto. Uno addito ꝙ huiuſmodi executio laudi poteſt peti eti
am pendente reductõe ad arbitriũ boni viri ſi pᷣſtetur cautio de
reſtituendo in caſu ſuccumbẽtie ſᷣm Bar.in ſuo conſil.incipiẽte
Statuto cauetur ꝙ lauda ⁊c.⁊ Bal.in addit.Specu. in tilu.de
arbitro in verſi.quo iure ⁊c.⁊ Ange.in ſuo conſilio incip.execu/
tio laudi ⁊c.⁊ Saly.in.li.C.quãdo pꝛouo.non eſt neceſ.⁊ Lud.
roma.in rubꝛi.de arbitr. in penul.carta in verſi.quid tamen di/
ces ⁊c.ad quos me remitto.⁊ non pono texide quo agimus cum
cum infra poſuerim in alio tamen pꝛopoſito vt videre potes.

L. Ne in arbitris. Bal bic dicit iſtum tex.eſſe nota.
de iure ad ſciendum quot remedijs fiat executio ſententie vt ibi
per eum cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ de hoc plene po/
ſuit Bar. in.l.defendente.ff.de aucto.tuto.ad quẽ me remitto ⁊
pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CNe in arbitris cum ſacramenti religione eli/
gẽdis periuriũ cõmittatur ⁊ detur licẽtia perfi/
dis hominibus paſſim diffinitões iudicuʒ elu/
dere ſanctiſſimo arbitrio huiuſmodi rem eſſe
cenſemus componẽdam. Si ergo inter actoꝛẽ
⁊ reum necnõ ipſuʒ iudicẽ fuerit cõſenſuʒ vt cũ
ſacramenti religione lis pꝛocedat: ⁊ ipſi quidẽ
litigatoꝛes ſcriptis haec ſuis manibus vel per
publicas perſonas ſcripſerint:vel apud ipſum
arbitr ũ in actis pꝛopꝛia voce depoſuerint ꝙ ſa
cramẽtis pꝛeſtitis arbiter electus eſt: hoc etiaʒ
addito ꝙ ipſe arbiter iuramentum pꝛeſtitit ſuꝑ
lite cum omni veritate dirimẽda eius diffinitõ
nem validam omnimodo cuſtodiri cẽſemus:⁊
neqʒ reuʒ neqʒ actoꝛẽ poſſe diſcedere: ſed tene
re omnifariam quatenus obedire ei cõpellant᷑

L. Cum antea. Bal bie dicit iſtun
K . al. hic dicit iſtum tex.
ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ; libellus debet offerri in Kiprie ennt nc
tro. Ex quo infert ꝙ cõpꝛomiſſum ſolum non interrum ſarti,
ſcriptõem cum requiratur oblatio libelli ⁊ citatio vt ibi N bie
cũ qno ſto. De quo vide tu not.pꝑ eundeʒ Bald. i darm
vallis extra de iureiur. ⁊ bal.in addit. Spec. in tit. de beia ains
in ver ſi.arbitratoꝛem ⁊c.vbi ponit etiam quid de arbitra
coꝛam eo debet poꝛrigi. Et concludit ꝙ non ad quem me 8 an
1o ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec. uie
§. Cũ antea lege ſancitũ fuerat in arbitris eligẽ
dis quos neqʒ pena cõpꝛomiſſi vallabat: ne
iudex dederat: ſed nulla ſentẽtia pcedente cõ/
munis electio vt in illoꝛũ ſentẽtie ſtetur pꝛoeu/
rabat ſi quid ꝓ parte pulſata foꝛma arbitralis
pꝛocederet exceptõem ei veluti pacti generari.
Si auteʒ pꝛo actoꝛe calculus pꝛoponeret᷑ nihil
ex eo pꝛocedere pꝛeſidij ⁊ ſancimus in eos ar/
bitros quos pᷣdiximus ⁊ quos talis conſenſus
elegerit ſub eo pacto vel in ſcriptis vel non in
ſcriptis habito vt eoꝛũ diffinitõi ſtetur. ſi qui/
dem ſuꝑerſcripſerint poſtquã diffinitio pꝛoce/
dit ꝙ nõ diſplicet ambabus partibus eoꝛũ ſen/
tetia nõ folum reo exceptionẽ veluti pacti gene
rari ſed etiaʒ actoꝛi ex noſtro nomine in factum

actionẽ quatenus poſſit ſentẽtia eius executõni
mandari.

Bloſa in. l. ij HBal.hic dicit iſtam glo.eſſe vnicã in iuf
ad hot pꝛopoſitũ ꝙ ſi cõpꝛomiſſuʒ habet clauſulam rato manc/⸗
te atbitrio vt pena peti poſſit oꝛitur actio vel exceptio ex ſentẽtis
⁊ nihilominus pene petitio vt ibi per eum cum quo ſto. Uno
addito ; hec clauſula opatur ad fauoꝛem ſerutis non autẽ in
eius odiuʒ ᷣm glo.⁊ ſcribentes in.l.ij.C. de iure emphite.⁊ in..
qui fidem.ff. de tranſactio. ⁊ voluit Dy. v Bar.in. l cum pater. .
libertis.ff. voe legaij. ? glo. ⁊ ſcribentes in. c.potuit extra de locato
Et ſubauditur etiã hec clauſula in õibus cõtractibus bonefi/
dei etiam ſi non apponatur in eis vt in.l. pꝛedia.᷑ ff. de acti emptio⸗
7 voluit Bal. in.l.ſi pacto quo penã.C. de pactis.ad quez me re⸗
mitto.⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CExceptõem.ſ.rei iudicate ſed ſic ſi hoc aga

tur vt infra eo.l.litigatoꝛes..interdum queeſt
contra ⁊cetera.

T. Ne in arbitris. . ſin autem æc. Bald birdt
cit iſtum tex.eſſe valde ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet parteſ
poſſint appꝛobare ſententiã iudicis etiam antequã feratur vt in
l. fi. F. fi. C. de tempo.appel. ⁊ voluit etiã glo.not. in.ltale pactum
59. qui pꝛouocauit.ff.de pact. ⁊ glo.in.c.fi.de dolo ⁊ contu.lib. vj.
tum ſimili. Tamen aliud eſt in ſentẽtia arbitri.quia non pot
appꝛobari antequã feratur ſed ĩmo poſt vt ibi per eum cuʒ quo
non ſto.quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus non ꝓbat mihi
hoc ĩmo pꝛobat cõtrariũ expꝛeſſe. nam licet poſt lauduz latũ fue/
rit appꝛobatũ non ſequitur quin etiã ante poſſet appꝛobari p par
tes. nec tex.iſte hoc negat ĩmo pꝛobat contra vt dixi ſicut in ſencẽ
tia.pꝛo quo facit.l.i.cũ ibi plene nota. ff.eo.ad quẽ me remitto.⁊
pono text. de quo agimꝰ. Cuius verba ſunt hec. . .
L. Ne in arbitris ⁊c.¶ Sin autẽ de arbitro ni
hil tale fuerit vel compoſitũ vel ſcriptũ ipſe au
tem partes litteris hoc maãifeſtauerint: iuramè
tiqʒ nexibus ſe illigauerint: vt arbitri ſentẽtie
ſtetur: ⁊ in pꝛeſenti caſu omnimodo diffmitõeʒ
arbitri immutatã ſeruari: litteris videlʒ eoꝛum
ſimileʒ vim obtinẽtibus:ſiue ab inicio boc fue
rit ab hijs ſcriptuʒ:vel pꝛefato modo depoſu
tum arbiter eligebatur: ſiue poſt diffinitius ſen
tentiã hoc ſcriptum inueniatur:qꝙ cuʒ ſacramẽ
ti religione eius audientiã amplexi ſunt: vel ꝗ

ea que ſtatuta ſunt adimplere iurauerint ⁊c.

mpiaftin iinmnmitin
Cnncheirtchalumn

IRerinhum lihnt.

Muimi ttiiiugnen
hoßeosſcnatten d nn

wiptſerſai Innnut
HuRinminundtinidane
cSNRNenſr Nirm
Gmnrnpidnntdnüferin
TnkEndiaſtenuſttinndndi uin
D
lyfttilifuetk NCn: N
unhlilniu ritint eule
ripiprii n n ttu en

Knnretgrze mrtiir⸗
nrnriikinainmner

2

— —
. ☛
„ —

225=

ẽ

Nire ſint
mmtAuitiiNi lu
mraih,
AtAiilüf
õü
ashahENEBNN
NatNin all
αααπ16ai
Erutaαα
KAiA
aαsαα
. ——
Rrrwtl huiniih
iiſaii

2 atonnindhdn

rthiz iii
mnn
t aen iuſiii

2

. Ne in arbitris. . ſi igitur. PBal bie dieit iſtum
tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituũ ꝙ ſcriptura pꝛiuata facta in
actis habet virtutẽ ſcripture publice vt hic in tex.in verſic.⁊ boc
ſuis manibns vc.vt ibi per eum.de quo vide in not.per Bart.
⁊ Bal.in.l.illud. C. de ſacroſan.eccle.⁊ Bal.in autent.que ſup /
plxatio. C. de pꝛecib. imper. offere.⁊ Jo. de ana. in ſuo conſil.xij.

⁊ ibi dixi aliquid in addit.meis ad ea ↄſilia ad que me remino.

Uuo addito ꝙ iſte tex.bene ⁊ ſubtiliter ppderatus mihi nõ
pꝛobat hoc.ĩmo dico foꝛtius ꝙ ſi partes viua voee depoſuerint
electõeʒ arbitri in actis pꝛobatur electio. ſiue de hoc appareat per
inſtrumentũ publicũ ſiue enã per ꝓpꝛias ſcripturas. ⁊ ſic pꝛiua/
ta ſcriptura non fiebat hic in actis.ſed voce eoꝛuʒ expꝛimebatur
hoc in actis.⁊ ſic non fit men:io de actis reſpectu ſcripture pꝛiua
te vel etiã publ ce.nam hec fiebant etiã extra acta ꝓut ſonat iſte

tex. Cuius verba ſunt hec.

CSi igitur inter actoꝛeʒ ⁊ reum necnon ipſum
iudicem fuerit cõſenſum vt cum ſacramẽti reli/
gione lis pꝛocedat:⁊ ipſi quidẽ litigatoꝛes ſcri
ptis haec ſuis manibus vel per publicas perſo
nas ſcripſerint.vel apud ipſum arbitrũ in actiſ
pꝛopꝛia voce depoſuerint ꝙ ſacramẽtis pꝛeſti
tis arbiter electus eſt.hoc etiã addito ꝙ ipᷣe ar
biter iuramentũ pᷣſtiterit ſuper lite cum omui ve
ritate dirimẽda: eius diffinitionẽ validam om
nino cuſtodiri cenſemus: ⁊ neqʒ reũ neqʒ acto/
rem poſſe diſcedere:ſed tenere omnifariã: qua
tenus obedire ei cõpellantur ⁊c.

L· Ne in arbitris.ꝗ.ſin autem in ſcriptura ⁊c.
Bal. hic dicit iſtum iex.foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ
licet obmiſſio leuis ſolemnitatis non viciet actũ vt in.l.i.in fi. ff.

de vent. inſpici.⁊ plene per do.meũ Alex.de imola in.l.ij.ꝭ. pꝛiuſ

f. de vul.⁊ pupil.⁊ in conſil.ciij.in. viij.col.n quarto volu. incip.
viſo ⁊ ↄſiderato themate vc. vbi ponit ẽt que dicatur eſſe leuis
ſolemnitas. ⁊ etiam in conſil. cxxxviiij.in vlti. colũ.in ſo volumie
Tamen ſecns eſt in ſolemnitate ſubſtãtiali obmiſſa vt in.l.cu hbij
9H. pꝛetoꝛ. ff. de tranſactio. v in.l ij. ⁊ in.l.i.cum ibi plene nota.fl.de
libe.⁊ poſtu.⁊ in.l.ſi vnus ⁊ ibi Bal.C.de teſtame.⁊ Bald.in.l.

verbum volo.⁊ in.l.veritas.C. de fideicõmiſſis. Et plus ſi ob/

mittitur per imperitiã talis ſolemnitas ſubſtãtialis viciatactuzʒ
per iſtum tex.in verſic.que inter homines imperitos ſepe cõtin/
git ⁊c.cum quo ſto ſimpliciter.quia iſte text.optime pꝛobat hoc.
Solo vno addito ꝙ idem voluit glo.in terminis in.l.ambi /
guitatem. C. de teſtame. ⁊ Paul.de caſtro in ſuo conſilio po. ad
quẽ me remitto Et pono verba glo.que ſunt bec.

Sin autem in ſcriptura quidem aut diſpoſi/
tiõe nihil tale appareat:vna autẽ pars dicat iu
ramentũ eſſe pꝛcſtitũ quatenus arbitrabili ſtet
ſentẽtie huiuſmodi litigatoꝛũ vel ſolius arbitri
ſermones minime eſſe credendos:cuʒ ⁊ ſi quis
iuramentũ datum eſſe nõ a iudice ſuppoſita:nec
hoc ſcriptura partium teſtãte cõceſſerit incerti
certaminis cõpoſitio quae inter hoĩes impitoſ
ſepe accidit non aliquod dãnuʒ rebus iudicatiſ
inferat: ſed iu huiuſmõi caſu hec obtineãt que
veteres de arbitris eligendis ſanxerunt ⁊c.

De iuramento calumnie.

Gloſa in.l.ſecunda in verbo nouiſſime ⁊cetera
Scribentes hic maxime Bal. dicũt iſtam glo.eſſe valde no
tandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ actoꝛ poteſt mutare de conſenſu rei
actionẽ pꝛopoſitã. ⁊ eoipſo ꝙ reus nõ opponit videtur cõſentirc
eũ quibꝰ ſto ſimpłr.qꝛ glo.boc apte dicit. UVno ſolo addito
ꝙ ſuper noua actõe poſtea mutata dehet actoꝛ iterũ iurare de ca
lumnia vt eſt gle.not.in.l.edita. C. de eden. vbi alias legendo dixi
poſt alios ⁊ ad ibi dicta me remitto ⁊ pono glo. de qua agimns.
Cuins verba ſunt hec. „.
CNouiſſime in verſi.item quid ſi actio mutet

patiente reo:ſednon cauſa. Reſpondeo nõ iu/

rari iterum:cum ſuper facto magis q̃ʒ ſuꝑ acti

one inretur ſᷣm Agoli.licct Aʒo.contra vt dixi
in.l.edita ſupꝛa de edendo ⁊c.

Gloſa in.l.ij. in pꝛin. in verbo iuret ⁊c.in verſic.
Ilem quero ſi peto decem ?c. Bal. hic dicit iſtam glo. foꝛe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝗ confeſſio ſimplic ter facta de debi /
lo non excludit quin debitoꝛ poſſit opponere exceptönem contra
creditoꝛem. pꝛo quo facit tex.in.iſi filius in ſi f. de interro.ac/
tio.cum quo ſto.quia hec glo.clara eſft. Miſi ꝙ addo vnum
ſolum ꝙ boc eſt verũ ſᷣm terminos iſtius glo. ſciucet ſi oppomit
exceptio extrinſeca puta pacti de non petendo. ſed aliud eſt in ex./
ceptoe de non recepto poſt tempus lapſuz vt in.l.generaliter. in
l. in cõtractibus.C. de nõ nume.pecu. Et eo maxime ſi eſſet reda/
cta in ſcriptis ⁊ acceptata per partẽ finſſet. quia tunc non poſſet
reuocari nec contra eum admitteret᷑ pꝛobano ſᷣm glo. in. c. i. de
iureiuran. lb. vj.⁊ glo.in.c.apud miſe ericoꝛdem.xii.q i. glo. in
l.rura.C. de ommi agro deſei.li.x.⁊ Bal. in.l.erroꝛ in penł᷑.col.
C. de iur.⁊ fac.igno.⁊ Bal.in.l.gallus..quidam recte.ff de lib.
⁊ poſtu.⁊ Ludo.roma.in ſuo conſil.ccclxxxxi.⁊ do.meũ Alex.
de imola in conſilio.xx. in pꝛima coli.in quarto volumine incip.
In cauſa appellatõis.⁊ ẽt in ↄſilio.cxlvij.in po volu.in quarta co
lum.incip.An ſi ſunt plures fratres ⁊c.ad queʒ me rDmito ⁊ pe
no glo.de qua agimuſ.Cuius verba ſunt hec.

¶ Item quero ſi peto.x. ⁊ tu cõfiteris debitum

ſed exceptionẽ pacti opponis quis pꝛimo iurat
videtur ꝙ excipiẽs vt.ff.de except.l.pꝛima.ſed
puto contra vt oꝛiginalis cauſa inſpiciatur vt.ff
de donatio.l.qui id quod.⁊ infra ad macedo.l
ſi filius ⁊c.

BGloſa in.l.ij.S. quod obſeruari in verbo ſcire
poſſunt ⁊c. in fine. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingularem ⁊
vnicam in iure ad boc pꝛopoſitũ ꝙ iuramentũ calumnie pꝛeſtat
ſi aliquis dicens ſe minoꝛẽ petit ſibi dari curatoꝛẽ ⁊ aduerſariꝰ
neget eum eſſe minoꝛeʒ ĩmo dicit eum eſſe maioꝛẽ vt ibi per euz
cum quo ſto ſimpł r. quia gloſa clara eſt ⁊ non'eget sliqua noua
mea interpꝛetatõe. Cnius verba ſunt hec.

CScire poſſunt in verſi.item ſi aliquis ſe mi/
noꝛem dicẽs vult curatoꝛẽ inſtituere ⁊ adnerſa/
rius neget: an ſuper hoc de calumnis iuretur.
NReſpo.ſic.arg.ff.de iudic.l.ſi quis ex aliena.⁊
ſi quis in ius voca.non ierit.l.ij.⁊ infra qui da
re tuto.poſ.lʒ.i.⁊.ff.ð tut.⁊ cura.da.ab hijs.l.ei
qui. Nel dic iurari de calumnia in facto pꝛinci/
pali ſub hac exceptõe ſi maioꝛ ſit. vt de damno
infec.l.pᷣtoꝛ..ſi cõtrouerſia. ⁊.l.inter..fi.⁊c.

De iudicijs.

Glo.in.l.i.in glo.finali. Bald. hie dicit iſtam glo.
eſſe ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia pꝛoducit actionẽ in fa
ctum quãdo actio mota in iudicio cſt pſonalis. alias autem oꝛit
vtilis in rem ſi actio mota eſt realis vt ibi per eum. Sed in
contrariũ eſt glo.in terminis in.ſ.nam ⁊ poſtea.5. fi. in fi.ff. de iu
reiura.que dicit ꝙ oꝛitur realis ⁊ non ꝑſonalis aliquo modo. ⁊
banc opinionẽ appꝛobat Bal.in. d.l.i. de quo etiam poſuit idem
Bal. in. l. actoꝛi.C. de reb.credi.⁊ iureiur.⁊ Batr.in.l.ſi duo pa/
troni.s.ſi quis jurauerit.ff de iureiura.ad quos me remito. ⁊
pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Poſſis in verſic.ſi autem damnetur debitoꝛ
ſuccedit in hoc ꝙ noua alia actio datur in factũ
vt infra ð reb. cred.l.actoꝛi.ſ.vbi actõ vett erat
perſonalis:alioquin vtilis in rcʒ ex ſentẽtia da
tur actio vt ſupꝛa de arbitr.l.ne in arbitris..ſʒ
⁊ ſi vetus quoq; durat:licet quidaʒ dicãt con/
tra.ſi ergo agitur veteri ⁊ excipiatur de ſenten/
tia replicabitur de re ſecunduʒ actoꝛem iudica
ta.vt.ff.de exceptio.rei iudicate.l.ſi a te G. ſi
quis ⁊ cetera.
W i

Z. ſecunda. Scribentes bie mayime Bal. dicut iſtum
tex. eiſe ſing.ad boc ꝓpoſuiũ ꝙ ſicut alia ẽ actio vtit ⁊ alia dirca
ita ẽ exceptõivt ibi per eos cuʒ quibus ſto ſimpłr. quia alias hic
legendo dixi de hoc: x etiã quia tex.iſte clarus eſt ⁊ non eget alis
noua mea interpꝛetatõe.Cuius veſ ba ſunt hec.
Q. Licet iudice accepto cũ tutoꝛe tuo egiſti ipſo
iure actio tutele ſublata non eſt: ⁊ ideo ſi rurſus
eundem iudicem petieris contra vtilem excep/
tionẽ rei iudicate ſi de ſpecie de qua agis in iu/
dicio pꝛioꝛe tractatũ non eſſe allegas non inuti
liter vteris doli mali replicatione.

L.Cum debitoꝛis. Bal. hic dicit iſtum tcx. eſſe val
notanduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pꝛimũ decretũ petit offcio iudicis
vt ibi in vᷣſic.ad poſſeſſiõʒ ⁊cvt ibi ꝑ eũ cũ quo ſto. Uno ad
dito ꝙ ẽt põt concedi ſine libello m Bar.in.l.cum pꝛoponas.-
C. de bo.aucto.ĩui.poſſid.⁊ Bar. in.l.ſi finita.S.iulianus in pꝛia
qõe.ff.de dam.infee.vbi alias dixi in repetit.nra ⁊ ad ibi dicta in
hot me remitto. Uno non obmiſſo pꝛo nũc pꝛo nono ⁊ ve/
ro intellectu iſtius tex.qui iudicio meo non loquitur in pꝛimo 5
creto ſed in pꝛoſecutone pignoꝛis mihi obligati a ebitoꝛe qu
pignus ego non habebaʒ penes me ⁊ volebam habere. ⁊ dicitur
bie in tex.ꝙ non poſſum per viã actõis que non cadit inter hoiez
liberũ ⁊ ſeruũ.ſed debeo implorar officiũ iudicis.ꝓut dĩ in tex.
Cuius verba ſunt bec. ⸗ .
L. Cum debitoꝛis tui ſeruum tibi pignoꝛis iure
obligatuʒ:bona domini ſui quondaʒ rebus hũa
nis exempti tenere pꝛofitearis: aduerſus eũ da
ri tibi actões contra ius poſtulas ſi quidẽ inter
ſeruũ ⁊ liberũ conſiſtere iudiciũ nullum poſſit.
Ad poſſeſſionẽ itaqʒ pignoꝛũ magis officio iu/
dicis venire te cõuenit qᷓʒ illicita poſtulare ⁊c.

Gloſa in.l.placuit in verſi.item poni poteſt ⁊c.
Scribentes hic maxime Bal. dicũt iſtam glo. eſſe notandaʒ
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet alique exceptões ſint odioſe nibilominꝰ
dicũtur eſſe inducte de equitate vt ent in exceptõe ſenatuſconſulti
macedoniani que licet ſit odioſa tamẽ dieitur inducta de equita/⸗
te vt in.l.qui exceptõem cum ibi not.ff.de condic.indebi.vt ibi ꝑ
eos cum quibus ſto. Uno ſolo adduo ꝙ bec exceptio mace/
doniani non datur contra ceſſionariuzʒ pꝛopter eius odiũ vt in.l.
doli in ſᷣo reſponſo.ff.de nonatio.⁊ ideo datur eautela ad cõueni/
endum filiũfamilias de mutuo ſibi facto vt ipſe creduoꝛ qui du/
bitat poſſe repelli in exceptõe pꝛoducta cedat ius ſuũ alteri. nam
hec exceptio que obſtaret ei non obſtat ceſſionario per illuʒ tex.
ſingularẽ cum ibi notat. ad que me remitto.⁊ pono glo.de qua
agimus.Cuins verba ſunt hec.
Item pont poteſt in qualibet exceptõe vt ma
cedo.vellei.lNam exceptio eſt de equitate regu
la de rigore.⁊ ſic magis ſequẽda eſt exceptio.
Itẽ poni põt infra ſi res ali.pig.data ſu.l.cum
res aliena ⁊ de pig.l.ij.⁊.ff.de penis.l.in interpᷣ
tatione. In pꝛedictis enim caſibus equitas a ri
goꝛe ſeꝑatur ⁊ ſic ſeruatur equitaſ.alias ſi ſeꝑa
ta non eit id tale ſeruatur.Et nota ꝙ loquit᷑ hic
de equitate ſcripta alias ſecus vt ſupꝛa de legi

bus ⁊ conſtitutõibus.l.pꝛima.

Gloſa in auten.iubemus. Bald. hic dicit iſtam glo.
eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi dominus vel ꝓcurateꝛ eſt
pꝛeſens tempe ſentẽtie late pꝛeſumuur citatus fuiſſe.⁊ ꝙ citatio
etiã omnino pᷣceſſerat pꝛolatõem ſentẽtie vt ibi per euz cum quo
ſto.de quo vide tu not.per Inno.in.c.exceptões extra de except.
⁊ Inno.in.c.quoniã ↄtra falſam extra de pꝛolatio.⁊ eliã in.c.cũ
in iure peritus extra de offi.deleg.ad quẽ me remitto. Uno
addtto ꝙ pꝛo hoc facit quod dicimus ꝙ vbi apparet de relatiõe
cnũcij pꝛeſumitur pꝛecedentia cõmiſſionis ⁊ citatõis ᷣm Paul.ð
taſtro in ſuo conſilio quinquageſimo incip.Si non apparet in ac
is vc.⁊ illuſtrẽ do.Sranci.are.in ſuo conſilio.xxxiij.incip.con/
ſultatio pᷣmiſſa ⁊c.⁊ do.meũ Alexa.de imola in.leſciendum.ff.ð

verb. obli. in vlti. colniu. ad quẽ me remitto ⁊ pono/
agimus. Cuius verba ſunt het. bono go. de qna

CExpectans ob hanc cauſam ſed citabitur ad
ſententiam peremptoꝛiam ⁊c.

L. RProperandum in pꝛincipio. Bald, bie dic
iſtum texieſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet in tauſa er
ſiõis non poſſit appellari vt in.l.i.cũ ibi plene not. C. ſi den ei
poſſeſ.ſue.appel.tamẽ poteſt cõcedi ⁊ peti reſtitutio in beuuim⸗
cauſa vt ibi per eum cum quo ſto. Uno adchto cy appel bi.
⁊ reſtitutio regulariter equiꝑantur vt in.l.pꝛeſes.ſ de *D te
voluit Bar.in.l.ab hoſtibus..ſed ꝙ ſimplxciter.ff ex qube 1
ſis maio.ſed in caſu pꝛedicto differũt vt vides per iſtum te ſe
gularem. Cuius verba ſunt bec. r. in;
L.· Pꝛoperandũ nobis viſuʒ eſt ne lites fiãt pe

ne imoꝛtales ⁊ vitae homiuũ excedant moqũ:

cũ criminales quidem cauſas ẽt noſtra lex biẽ

nio cõcludit: ⁊ pecuniarie cauſe frequentioꝛes
ſunt ⁊ ſepe ipſe materiã criminibus creare no/
ſcũtur pꝛeſentẽ legem ſuper his oꝛbi terrarum
ponendam nullis locoꝛũ vel tempoꝛũ anguſtijs
coartandam ponere ⁊c.

Gloſa in.l.pꝛoperanduʒ in pꝛin.in verbo triẽnij

⁊c· circa mediũ. Baldl.hic dicit iſtam glo. eſſe ſingularem ad
hoc pꝛopoſuũ ꝙ inſtãtia tricennelis iuducta a iure comuni eiuili
per iſtum tex.non poteſt pꝛorogari conſenſu partiũ vt ibi peum
cum quo ſto.quia glo.clara elt ⁊ non eget alia noua mea intepꝛe/
tatõc ⁊ maxime cũ alias legendo hic dixeriʒ de hoc poſt alios ⁊
maxime poſt do.meũ Alex.de imola. ſſi addo nuncqꝙ
inſtantia ſtatutaria bene poteſt progari per partes vſq; ad trien
niũ quãdo eſt minoꝛ ſᷣm Bal.in tit.de pace conſtan.in. . in cau/
ſis.⁊ Bal.in.l.petende.C. de tempo. in inte.reſtitu.peten. ⁊ bal.
in auten. ſi tmẽ. C. ve temp.appel. Secudo addo auud cir
ca pꝛimũ dictũ iſtius glo.ꝙ idẽ voluit Bar. bic. ⁊ Bar. inl ſey
⁊ augerius.ff.ad.l.falcid.⁊ Jo.de imola ⁊ moderni in.c ex rone
extra de appel. Et idem volux do. meus Alex. de imola in ſuo cõ
ſilio xxiiij.in vlti.colum.in quarto volu.incip.Si ex foꝛma ſta/
tutoꝛũ.⁊ etiam in conſilio.xxxij.in ſa colum. in lercio volumie
incip. An ſi in cõpꝛomiſſo ⁊c.⁊ in conſilio.cxxxvi.in pꝛima colum.
in o volumine incip.qu ando lapſa eſt inſtantia ⁊c.⁊ do.meus
in iure pontificio do. Andre.barba.in ſus conſilio.lxv. in quarto
volu.inter conſilia dmi mei Alex.de imola mcip.Circa pſentẽ ac.
Plus dixit etiã Bar. in.d.l.pꝛoperãdum ꝙ etiam ſi pactum p
rogatõis eſſet penale de non opponẽda exceptoe pemptõis inſiq
tie non valet.nec põt ex hoc pꝛorogari inſtantia vltra triẽnium
vt ibi per eum ad quem me remuto ⁊ pono glo.de qua agmus
Cuins verba ſunt hec.

CIn verſi.an poteſt pꝛorogari trienniũ cõſen

ſu:videtur ꝙſic.vt.ff. eod.l.ij.ꝗ.ſed ⁊ ſi iudex.
Reſpondeo non cum publica ſit vtilitas vt pa
tet ex ratõibus poſitis ſupꝛa in pꝛinc.huius.lʒ.⁊
pꝛo hoc.ff.de poſtul.l.quos phibet.⁊ ſupꝛa ti.
pꝛĩo.l.fi.G.ſed quia veremur.⁊.ff.de legi.l.non
dubium ⁊c.

Z.pꝛoperandum.S.cenſemus. Bal. hit ditit ſt
tex. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ in iudicio poſſeſſoꝛio lis
debet cõteſtari vt ibi per eum cũ quo ſto. Pꝛo qao facit texlin
5. bodie inſtitu. de interdictis. æ in.l.i.C. ſi de momen. polſel.
Ex quo infert Bal.vbi ſupꝛa ꝙ ſentẽtia lata in poſſeſſoio
etiam eſt diffinitiua. De qua materid an requiratur litis centeſtd
ttio in poſſeſſoꝛio poſuit Rar.in. l.naturaliter. Sinihil cõmue fd
acquir.poſſeſ.in penul.colij.in verſi.quero nũquid in po efſoꝛis
⁊c.⁊ ibi alias legendo dixi de hoc.⁊ ideo pꝛo nũc non me extẽdo
niſi ꝙ pono verba tex. de quo agimus.que ſunt hec.

CCenſemus itaqʒ omnes lites ſuper pecunijſ
quantecũqʒ quãtitatis ſiue ſuper condictõbus
ſeue ſuper iure ciuitatis ſeu pꝛiuatoꝛũ fuerint i
late:ſiue ſuper poſſefſione vel dominio vel ypo

teca ſeu ſuper ſeruitutibus vel pꝛo alijs qui

—

N etriutN
pyfslunniediin

Hrina
M
glr 4
6tagenaehe
Pngtuhnn n⸗
ruätintinntis n

igiuththniki cn

Cetaineuimdt .
tiictaisfmmminfif

8

Prfmkfatnuſiz inin e

GnlSrugſsftbnietnee
Pörinmnnen um ihn
tſmuuslſiͤkſinen unhit

Moltunaenelune.

lPoguingiamanisun
Aüatinnigiin Nnt
Gükenmrikentariairn tan
Muatmiikfin um nn ae
Cunegatgnunm san
ſetſhgan Nunennner
ntlrnte
NNn
tike es
(Guncgttenltirr
Mytinnſtnaitr c
nuuſhitgilur agn
ger ſzninintr enn z
nuncirhmninnt,
inciinn nihui
lsſitnnili

DD
flggctcgit
mmmnintiin ie

ntintinng
Migangtſtteerz⸗
ſinninnen

inalee
note 4
, W
14 r

küle iin nt
ioinacnder Nin e
eenen
engt n i einm
mmenn tie tſen
zenlnit⸗ 8
i, Ni⸗ AW Am
idne
emefüfte einn
N
nengnn

s

AnaXin i
ritnui
5ò5
uracNEANE
2TmaX
(xrisi vmmennmni d
irliſtſin
õäü
tsiru
re aueNLiN
emn

