buſdam cauſis pꝛo quibus hominibus cõtra ſe
litigandũ eſt: exceptis tantũmodo cauſis que
ad ius fiſcale pertinẽt: vel que ad publicas fun

ctiones reſpieiũt: non vltra triennij metas poſt
liteʒ conteſtatã eſſe pꝛotrahendas ⁊c.

L. Pꝛoperandum..ſi autem vtraqʒ cuʒ gloſa
in verbo maioꝛi c. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingula rem
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet de iure ciuili inſtãtia in cauſis ciuilibus

expiret lapſo triennio vt hic in pꝛin.huius.l.eum ibi not. Miſi in

caſibus ibi nox. in glo.ſed in iure canoico ſit ꝑpetua vt in.c.penł.
extra eo.iit.adeo ꝙ ſi finitur ex defectu iudicis punitur vt hie. ⁊
boc ſi partes mſteterſt vt hic voluit Bar.alias autẽ non punitur

tamẽ competit partibus reſtitutio in integrũ per iſtum textũ ad

hoc ſingula.ᷣm eum cum quo ſto. Uno addito idem vo
luit Bal. in. l.arbitrio..dolus per illum tex.ff.de dolo vbi habe
tur ꝙ ſi dolo vnius lapſa eſt inſtantia non conceduur reſtirutio
ſed datur actio de dolo contra eum ad quẽ me remitto ⁊ pono
tex.de qao agimus. Cuius verba ſunt hec.

Si autem vtraqʒ parte imiuente ⁊ litem per
agere cupiente iudex eam accipere noluerit:vel
pꝛopter amicicias vel inimicicias:vel turpiſſi/
mi lucri gratia vel pꝛopter aliud quidqnã quod
miſerrimis animis huiuſmodi iudicuʒ innaſci
poteſt:litẽ ipſe auſus fuerit pꝛotelare ⁊ pꝛopter
hoc trienniũ fuerit tranſaciuʒ: ſi quidem iudex
in magiſtratu poſitus eſt vel in maioꝛe dignita/
te vſqʒ; ad illuſtratus gradum de cem iibꝛis au
ri pꝛiuatis noſtris largitionibus inferre ꝑ ſco
lam palatinam compellatur ⁊c.

A. Pꝛoperandum..ſi autem ex geſtis ⁊cetera
Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe optimũ ad hoc ppoſituʒ iu /
dex debet cõdemnare victũ victoꝛi in expenſis factis.⁊ etiam in
damnis obueniẽtibus pꝛopter moꝛam in pꝛoceſſu cõmiſſam ⁊
contra actoꝛez reo ſi pꝛopter eum paſſus eſt damna iu pꝛoceſſu
cauſe vt ibi per eum. De qua materia vide tu ea que dixi in
hijs ſecũdis interpꝛetatõibus noſtris in.l.ſi mulier.ꝭ.ſi rem.fl.de
lega.iij.⁊ ad ibi dicta me remito ⁊ pono tex.de quo agimus.Cu
ius verba ſunt bec .
Si autem ex geſtis apud ſe habitis ꝑte acto
ris minime inuenta poſſit inuenire viam ex qua
⁊ manifeſtũ fiat quid ſtatuendum ſit etiaʒ acto/
re abſente:ſi cuʒ melioꝛẽ cauſam habere ꝓſpc
xerit:⁊ pꝛo eo ferre ſententiã non moꝛetur:⁊ pᷣ/
ſertim reum actoꝛi cõdemnari expenſis tantũ/
modo litis quas reus ſe legitime expendiſſe iu
rauerit condemnatõe excipiẽdis:quia hanc pe/
nam actoꝛi ⁊ melioꝛem cauſaʒ habenti pꝛopter
ſolam abſentie cõtnmaciam imponimus:nullo
penitus ei regreſſu ad eandem litem cõſeruãdo
ſed actoꝛ cõtumax cedat omnimodoa lite ſi re

us abſe oluetur ⁊c.

L. Pꝛoperandum.. hec autem omnia ⁊cetera
Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe perpetuo notanduz ad hot pꝛopoſi/
tum ꝓꝙ inſtantia finitur ipſo iure finito triennio.nec eſt opus ab
ſolutoꝛia ab obſeruatõe iudicij vt ibi per eum. Pꝛo quo facit
tex.in.l.de ſubmerſis.C.de naufragijs lib.x.vbi dicit ꝙ reus eſt
ipſo iure abſolutus.tamen iudex põt abſoluere ſi vult ab obſer/
uatõe iudicij.tex.eſt etiã ſinguliin.l.vltima.C.ſi intra certũ tem/
pus. De qua materia vide ẽt not.ꝑ Bar.in ſuo conſilio inci
pien. quia lege cauetur ꝙ iudex ⁊c.⁊ Bar.in.l.i. in fi. C. vt infra
certũ tempus.⁊ Bal.in ſuo conſilio incip. Baldeſar ⁊ Bazinus
æc.⁊ Bal.in.d.l.pꝛoperãdum in.S.pꝛimo vbi ponũt quid iuris
quãdo inſtantia pꝛefixa eſt ipſi indici ⁊ non inſtantie quõ iudex
incidat in penã vt ibi per eos ad quos me remitto ⁊ pono text.de
quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CPec autem omnia in omnibus hijs a nobis

cauta ſunt quibus perfecte etatis conſtitutis ar
bitrium ſuũ pꝛo omnibus cauſis ſufficit. Si ve
ro cauſe vel pupilloꝛum vel adultoruʒ ſunt: vel
alioꝛum ſub cura agentiũ maſculoꝛũ vcl femĩa
rum vt per tutoꝛes actoꝛes vel curatoꝛes vel ꝓ
curatoꝛes eoꝛũ agãtur: ⁊ eoꝛũ deſidia trieuniuʒ
fuerit elapſum ⁊ a cauſa ceciderit litem quideʒ
nihilominus ſuũ habere vigoꝛem. omnẽ autem
iacturam quae ex cauſa hac oꝛitur ad tutoꝛes ⁊
curatoꝛes aut eoꝛum fideiuſſoꝛes heredeſqʒ ⁊
res eoꝛuʒ ⁊ omnes quoꝛũ in hac cauſa legitime
intereſt redundare ⁊c.

L. Rem non nouam. Bald. bic dicit iſtum lext. eſſe
valde notanduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõmiſſio facta iudici ut deci
dat cauſam aliquã ſola veritate ini pecta intelligitur etiam vt de/
cidat eam cum obſeruatõe legum.pꝛo quo fecit text.in. c. cuz oliz
extra de re iudi.libꝛo.vi. Tamen ſubuiitas iuris ab eo eſt ob /
mittenda per tex.in.c.diletti cum ibi nota.exira de iudic.cũ quo
ſto.„ Uno addito ꝙ de hie plene poſuit Jo.de imola in dicto
c.cum dilecli.⁊ ſcribentes omẽs in cleme.ſepe de verbo.iigni.⁊
domini de rota in deciſione.lxxxxix.incip.Domini omnes ⁊c. in
nouis.⁊ etiã in detiſione.cccclxxxviij. in antiquis incip.quando
cauſa ⁊c.ad quos me remiito ⁊ pono text.de quo agimus.Cu/
ius verba ſunt hetc.

L. Rem non nouam neqʒ inſolidum aggredia⸗
mur:ſed antiquis quidem legiſlatoꝛibus placi
tam:cum vero contempta ſit non leue detrimẽ
tum cauſis inferentẽ.cui enim non eſt cognituʒ
antiquos iudices non aliter iudicialem calculũ
accipere ⁊c.

BGloſa in.l.rem non nouam. Petr. Cy. ⁊ Bal.bie
dicunt iſtam glo.eſſe notandaʒ adihoc pꝛopoſitũ ꝙ licet iudex in
pꝛincipio debet iurare ſe iuſte pꝛonũciaturnʒz vt ibi.tamen ſi non
iurauit omnino valet pꝛoceſſus per eum agitatus vt ibi per eos
cum quibus ſto ſimpłr cum alias legendo late dixerim de intel⸗/
lectu iſtius tex.in pꝛimis interpᷣtatiõibus noſtris ad quas me re
mitto. ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunnt hec.
CSacramentũ ideſt pꝛeſentiam euangelioꝛuʒ
quae cum pꝛius fuiſſet in vſu deſijt nũc reparat
Uel dic ꝙ ð vero ſac ramẽto dicit quo iurat ꝙ;
cum veritate ⁊ legum obſeruatiõe iudicabit qð
pꝛius fecerat in vſu nũc reuocat quod erat con
temptũ:⁊ addit hoc nouũ de pꝛeſentia euange⸗

lioꝛum ⁊cetera.

Glo.in.l.rem non nouaʒ in verbo pꝛetereat᷑ ⁊c.
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitum ꝙ
geſta per officiales antequã iurent in manibus ſuꝑioꝛũ facere ĩu
ſticiã ⁊ ſeruare ſtatuta valent vt ibi per eum cuʒ quo non ſto.qꝛ
hec glo.ſubtiliter põderate dicit totũ contrariũ.nam vltimo loco
allegat tex.ĩn.l.pꝛolatam. E. de ſentẽtijs.⁊ in.l.non dubiũ.C. de
legibuo.⁊ per cõſequens videt ſtare vltime opiniõi iuxta not.in
l. qui filiũ in..ſabinus.ff.ad trebel.Et ita teneo ꝙ non valeãt ge
ſta per officiales ante pꝛeſtitũ iuramentũ.⁊ pꝛo hoc facit glo.not.
in. S.iuſiurandum in auten.vt iudi.ſine quoq.ſuffra.que dixit ꝙ
officiales ante pᷣſtitũ iuramentũ non habẽt iuriſdictõem. ⁊ ponit
in cutus manibus iurare vebeãt.ergo ſi non habẽt iuriſdictionẽ
ſunt pꝛiuati.ergo geſta per eos vt per pꝛiuatos non valent etiam
de conſenſu partiũ vt in.l.pꝛiuatoꝛũ.C. de iuriſdi.om iudi.
Mec obſtat argumentũ glo.⁊ Bal.hic ꝙ hec eſt leuis ſolem
nitas ergo eius obmiſſio non debet vitiare vt in.l.i.in ſi. cum ſy.
ff. de ven. inſpici.quia nego hãc eſſe leuẽ ſolemnitatẽ imo magna
eſt ſolemnitas vt pꝛobatur hic in text.iſto introducente hoc.⁊ re
ferente etiam legem antiquã idẽ diſponentẽ. Pꝛeterea illa dr
leuis ſolemnitas que nõ eſt mumta ratõe ſᷣm Bal. in.l.hac cõſul
tiſſima in tercia colũ.C.qui teſta.face.poſ.ſed hec ſolemnilas eſt
munita ratõne aſſignata hit in tex.in verſi.ſcituros q; non magis
alios iudicans q; ipſi iudicãtur ⁊c.vnde dico iſtam ſolemnitatem

ls ij

g S,
R„

. ℳ 2 = . —. —8— . - ts
eſſe grauem.nam eius obmiſſio Goed ikere⸗ ſabſanienz vt infra de p̃ſcrip.xxx.anno.l.ſicut.⁊.ł cũ no⸗ N e
dex qui non eſt aſtrictus iuramẽto poteſt facilius nõ ſeru . in end el. lle eiin
lna ſic mutare ſubſtantiã que ſtat in indiuiduo ergo c. ⁊ her tiſſimi in pein. Sed poteſt reſponderi illud bᷣm pln⸗ agut
appellatur ſolemnitas grauis m Bal. in rubꝛica. C. de ſucceſſo. iura quaãdo incognita erat libelli oblatio. Del ennil nl ⸗
edic. ⁊ per cõſequẽs in pꝛopoſito ſto oum glo. iſta nouiter deelara aliter ibi nõ fit litis cõteſtatio: ⁊ ſi fieret pꝛo ni aieuie cniin
ia hꝛout vides. Cuius verba ſunt her. hilo eſſet: nec interrũperetur pꝛeſcriptio. ꝗte aell ni s
ꝛetereatur.ſed nunquid valebit ſententia. ͤſenſi ii poteſt remmte oe .. Ntem untuſ
ere eie iel an cõſenſu partiũ poteſt remitti.⁊ videiur ſ⸗ ſmnale fineinn
Reſpondeo ſic.vt.ff.de vent. inſpici.l.i.G.fin. vt. ff. de ferijs. l.i. in pꝛin. Econtra qynol y ſic iſmt inte nniin
arg. contra infra de ſentẽ.l.pꝛolatam.⁊ ſupra ð pꝛa de iurame.calum. l.ij. .. ſed qu vt nr. ibemnihg imt
„7 . 2 4 1 * b.!. . 0 N 9 8 .
legib.x conſtitut.l.non dubium ⁊c. dicere ꝙ tacite poſſit expꝛeſſe non vt arc ſge mtulte guni
L.finali. Bald. bic dicit iſtum tex. eſſe valde notanduʒ pꝛocurato.l.filiusfamilias.s.peterani ⁊c. liſrſcoce/ ſelan
ad hoc pꝛopoſitum ꝙ delegatus cui eſt commilſſa cauſa ſi nõ eſt ipꝛo ſua inriſdict 1 holunns
ei deſignatus locus debet cognoſcere in foꝛo rei conuenti non au Qui pꝛo ſua iuriſdictione. nr
tem actoꝛis vt ibi per eum cum quo ſte. Uno addue ꝙ etiã pe

Bloſa in.l.vnica in verbo patientiã. bale dict

B

+
ð

=W

nnuunV
—

debet iudicare ſᷣm ſtatutũ ⁊ leges ipſius delegantis vt in.c.ex lit . 1 ☚
teris cum ibi not.extra de reſcript.⁊ in.c.cum vemſſent extra de iſtam glo. eſſe ſingularẽ quam vᷣm eum non babes alibi ad hor lwwt, na es
co qui mitti.in poſſeſ.⁊ in.c.quod clerici extra de foꝛo compet.⁊ pꝛopoſilũ ꝙ iudex habens in vna cauſa duas a nctoꝛitates vnaz tniungt 1 ue –
per HBar. in. l. . in fi.. de iudic. ⁊ Sar.in. cuctos populos. C. e efficacem ⁊ altera inefficacem ſi agat pꝛoceſſus valet ratoe aucto irmipi —–
ſumma trini.⁊ ſide catho.ad quos me remuto ⁊ pono tex.ð qu ritatis ſen iuriſictõis effciẽtis vt ibi per eum cum quo ſto ſim imal aunn
agimus.Cuius verba ſunt hec. pliciter.quia gloſa clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpzetani nuinl iil an
Z.Cuʒ ſpecialis iudex ſiue ab auguſta foꝛtuna one. Cunus verba ſunt hec. “y — GBam.
ſiue a indiciali culmine in aliqua pꝛouincia in qᷓ Hatientia ideſt cõſenſum: ſed ꝗd ſi bic cog ſelteti Kuücnnrcnri
degit datus ſit:⁊ vna pars ſuſpectum eum ſibi no⸗ velegatne habebat alias iuriſdictiõemet Re umitdlrateins e
eſſe dicit:ne foꝛte abſente perſona iudicis:⁊ in partes ſcietes eum ab incõgruo delegatunn ſub n iinriciniindrui
alia ciuitate eiuſdem pꝛouincie comoꝛante com co litigauerit vi detur etencat ſenttia vt infta un u Ninatuunfe
pellatur longo itinere emerſo recuſatõis libel/ de iuriſdic.om.iudi.l.i.Item quid ſi in pꝛinci/ auareil uina
lum ei incuſatõis offerre ſancimus:ſi quidẽ pꝛe pio cauſe delegate carebat alia iuriſdictõe ſed piuchun

ſto eſt pꝛeſes pꝛouinciae in illa ciuitate vbi ð ea
re dubitatur licere ei qui ſuſpectũ ſibi iudicem
eſſe dicit ipſum pꝛeſidem adire ⁊ hoc facere in

poſtea eſt eam adeptus videtur confirmari. pt üpenginrfmnalamd
arg.ff. de iudic.l.licet a tꝑe iſto ⁊ non pꝛius.xt mnmhm

ff.de offic.pꝛoco.l.obſeruare..yltimo. (uigtſiti NMüutan

actis manifeſtum. Sin autẽ non eſt moderatoꝛ
pꝛouinciae in pꝛefato loco:haec eadem apud ð

De pedaneis iudicibus.

. õ
yNNANANNPlnen

fenſoꝛem locoꝛũ vel duũviros municipales ge/ Raſain Palng al. opieir ſlan doe rn Krmaltmsmadte
. D ev r⸗ gatio inualida ſiue ratiõe eauſe vyel ſiue ruutlin
ſtis apud eos habitis ⁊ alterare ⁊ iudicẽ quidẽ ratõe delegatis non firmatur ex conſenſu ipſarũ partiii vt tbi per wrnmnſulmü ſin aneſt An
eum recuſare ⁊c. eü. Pꝛo quo facit lex.in.c.iudex ab apoſtolica extra ð offi dðie Srrunchi ia dinee
, ga.li.vj. Idem dicit ſi pꝛonũciat ſe iudicẽ competentẽ. namn non Naſiſeinnillt Arur
L.fina.in fine. Bal. hic reputat iſtum tex.eſſe ſingula poteſt pꝛocedere etiam de conſenſu partiũ vt in.c.ſignificantibus nib Allumuttas
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi appellatur ab eo qui fuit ſubrogatꝰ exira de ofmc.delega.ſecus ſi delegatio eſt inualida rõe delegali. n r luni giti
in locum Tici iudicis ab ipſo met Ticio nõ appellatur ad Ticiũ nam poteſt conſir mari ſi erroꝛe pubilico reputatur habilis, in gunangni
ſubdelegatũ ſed ad ipſum pꝛimũ delegantẽ vt ibi per eũ cuz quo l. ij. C. de ſente. ⁊ iuterlo.om.iudi.qui text.eſt ſingularis etiaʒ in Thinn
ſto. Uno addito ꝙ aliud eſt in vicario pꝛefecti pꝛetoꝛio.nam eundem ZBal. in iudice delegato vi ibi per eum ad quẽ me imi luluininie ie
ab eo appellatur ad ipſum pꝛefeciũ vt eſt tex.in.l.a pꝛoconſulibꝰ. to ⁊ pono glo.oe qua agimus. Cuius verba ſunt hec. ninnnignuie Va
Cve arpalatidnn multis alijs ſimilibus que bꝛeuitatis cauſa CNullo in verſi.ſed quid ſi vterqʒ ſciebat euʒ Murga, ni
rirnuer — vel pꝛeſidis pꝛouin/ en deſetheneng rgs e 15 Canhndmnam 5
ciae ſi abeſt. Seit a1 . Ccteleng. d is
. 7 . 1 . d. R 1 * ell⸗ 0/ hinn les
toꝛe negotij cui mandata eſt huiuſmodi cauſae ſiurer al⸗Relbon idem. cars Foey nuac. ie
exactio imminẽte ⁊ ſtatuta ab arbitris effectui n. t,
mancipãte niſi fuerit pꝛouocatũ: tunc enim ipſe CL. Placuit. Balq. bic dicit iſtum texeſſe ſngulatez ac At
qui antea iudiceʒ dedit qui ſuſpectus viſus eſt Hoe pꝛopoſitũ ꝙ inſtantia non finitur per moꝛtẽ iudicis R H ldut 6
6 4 1 . ceſſoꝛ recipit eam in eo ſtatu in quo erat temꝑe moꝛtis pꝛi ſf
appellatõe trutinata foꝛmã cauſae imponat le/ dicis vt ibi per eũ c quo ſto. Pꝛo quo facit et ter in. con nai iunla
gitimom ⁊c. ſentaneũ.C.quõ ⁊ qñ iudex in verſi.vel ꝙ ſucceſſoꝛ ⁊c.⁊ in o ſen ar ehen N
De liti , ponebatur.ff.de iudic.vbi eſt idem trtbunal licet pſona mutet. ſo. e⸗ pſige Min
e litis conteſtatione. 3 ita pꝛobat iſte tex.de quo agimus. nius verba ſunt hec. en efrainntnd
. . L.] i 1 i iudi ati ed N eNr, n
Gloſa in auten.offeratur in glo.fi. hBald. bic re lit laeii⸗ uc⸗ els ve euenliece eſchc nad llanee
putat iſtam glo.ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ interruptõ nunq; itein conteltataà vel ada tua in lcin necene 3 nulenttani
ſit per actũ ipſo iure nullum vt ibi per eum cũ quo ſto ſimplicit dirigãtur:vel publice vtilitatis ratione in alia N A e
gungaekare elt nan eger alia hone en Grelkratbe, Ni pꝛouincias pꝛoficiſcãtur vel diem obierint:at/ cin i nmß
. voluit glo.in.liſi pater. C. ne de ſtatu defuncto.⁊ nota. — ii zilaes . Ve cſſenne
in. c. vt debitus extra de appella. cum ſy. ad que me remitto ⁊ po 5 bijs ratõibus negotijs ceptis finis non Ne N rard
no verba glo. e qua agimus que ſuni hbc. tuit adhiberi aliuʒz in locũ eoꝛũ iudicem tribui: lnu tn nanii
CPꝛo nihilo non ergo interrumpit pꝛeſcrip/ qui negotiũ examinet ne huiuſmodi in aſtten. iſen nrtelaner
tionẽ ſᷣm Cy. ⁊ Ir. Sed cõtra videt᷑ ſᷣm Albe. interueniẽtibus impedimentũ aliquod in proſe nile nl dreen
cum etiã per ſolum executoꝛem fiat interruptio quendis litibus afferatur ⁊c. niſ ttnn
k kinti
ki

—

ꝗꝗ

—

artan mniiin .
a MrAari
ri
An MAitltantuut
.

8 ginis,
—

De dilationibus.

Bloſa in.l.pꝛima. Bal. hic dicit iſtam glo:eſſe notan/
dam ad hoc hꝛopoſitũ ꝙ emptoꝛ poteſt petere dilationẽ ſibi dari
vt poſſit denũciare litem ſibi motam venditoꝛi ⁊ ſic auctoꝛi ſuo
vt compareat ad ſuſcipienduʒ litem in ſe ſeu ad defendenduũ qðᷣ
eſt not. cum iſta denuciatio poſſit fieri quolibet temge. vt eſt tex.
in.l.ſi rem quam..fi.ff.de euictio.cum ibi plene nota.ad que me
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuus verba ſunt hec.

C Inſtrumentoꝛũ in verſi.item an eſt danda vt
actoꝛi denuncietur.ar.qꝙ ſic infra vbi in rem ac
tio.l.ij. Idem ſi ob quaſcunqʒ cauſas neceſſari
as yt infra eo.l.inter pꝛiuatos in fi.⁊.ff.de iudi
ci. l.interdum ⁊c.

L. ſecunda. Bal. ic dicit iſtum tex. eſſe valde notz dum
ad hoc pꝛopoſitum ꝙ iudex velegatus dicii extraoꝛdinarius vt
ibi per eum ci quo ſto. Uno addito ꝙ hoe eſt veruz niſi ſit
delegatus ad vniuerſitatem cauſarũ. quia tũc equiꝑatur oꝛdina
rio vt eſt glo.not.in, c.cũ cauſam extra de appella ⁊ voluit bald.
in.l.ſi vt pꝛoponis la pꝛima in pa colũ.C.quõ ⁊ quãdo iudex ad
guẽ me remitto ⁊ bono tex.de quo agimꝰ. Cuiꝰ vᷣba ſunt hec.
L. Si quãdo quis reſcriptũ ad extraoꝛdinariũ
iudicem repoꝛtauerit dilatio ei penitus denegã
da eſt:illis autẽ qui in iudiciũ vocãtur danda ẽ
ad impꝛobanda pꝛecũ mendacia:vel pꝛoferen/
da aliqua inſtrumẽta vel teſtes. quia inſtructus

eſſe nõ potuit qui pꝛeter ſpem ad alienum iudi/
cium trahitur ⁊c.

C Antenti. quod fieri. Bal bie deit iſtum lext. eſſe
notanduʒ ad hoc pꝛopoſituz ꝙ licet iudex taxauerit expenſas pti
non pꝛopterea impeditur pars petere illud quod expendit iuſte
vltra taxatõem iudicis vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno ſolo
addito ꝙ ſi iudex dimiſit ↄdemnare in expenſis eum qui ðbuit
condemnari facit litem ſuã ⁊ poſſunt peti ab eo m Bal. in ad/
dit. Specu.in tit.de expenſis.9.poſſunt.⁊ ibi etiam Specu.idem
tenet in. 5. nuc videnciuz in verſi illud ꝛc. De quo tamẽ vide
ẽt not.per eundeʒ HBal.in.l. ſancimus. C. de iudic. vbi voluit con
tra.⁊ per Bal.in.l.ne quicqᷓ;.ꝭ. pꝛoſiciſci.ff. de offi. pꝛoconſul.in
xxij.qpðe ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec.

Auten. Quod fieri nõ dʒ niſi actoꝛ ſatiſdederit
certã pꝛoponẽs quantitatẽ ſe daturũ ſi litẽ non
exequatur: aut excquẽs non vincat cauſam. Si
ergo poſt tempus a lege conſtitutũ intra decem
dies reo pꝛeſente non occurrat dimittatur reus
exacto eo quod pꝛomiſſum eſt.⁊ ſi quid circa li

tem plus impendiſſe cum taxatione iudicis iu/
rauerit ⁊c.

De Ferijs.

L. Dies feſtos.in verſi.pacta. SBal bice dicit iſtu
tex. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõtractus poſſunt cclebꝛa
ri omni die etiam in honoꝛẽ dei feriata vt ibi per eum enm quo
ſto. Uno ſolo addito ꝗ, etiã poſſunt fieri in eccleſia. nec vitiã
tur pꝛopter hoc m Bar. Bal. ⁊ alios in.l.ij. C. de ſacroſanc.ec.
cle. ? Bal.in.l.baſilicam. C. de ope.liber. ⁊ ſcribentes in.c. decet
extra de immu. eccle.ad quos me remitto ⁊ pono tex. de quo agi
mus. Cuius verba ſunt bec.
. Dies feſtos maieſtati pacta conferant trãſ⸗/

actiones loquantur nec huius tamen religioſe
diei ocia relaxautes obſenis quẽquaz patimur
voluptatibns detineri. Nihil eodeʒ die ſibi vẽ
dicet ſena theatralis aut circenſe certamẽ: aut

ferarũ lacrimoſa ſpectacula etiã ſi noſtrũ oꝛtũ

aut natalem cclebꝛãda ſolemnitas inciderit dif

feratur:amiſſionẽ militie pꝛeſcriptionẽqʒ patri
monij ſuſtinebit ſi quis vnquã hoc die feſto ſpe
ctaculis intereſſe vel cuiuſcũq; iudicis appari/

toꝛ pꝛetextu negotij publici ſeu pꝛiuati hec que
lege hac ſtatuta ſunt crediderit temeranda ⁊c.

De iuriſdictione omniũ iudicum.

L. pꝛima in fine. Bal. hic dicit iſtum tex.foꝛe ſinguia/⸗
rem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ actoais pꝛopaie eſt ponere ſed rei eit op/
ponere vt ibi per eum cuᷣ quo ſto ſimpliciter quia lex clara eſt et
non eget alia noua mea interpꝛetatöne. Uno ſolo addito ꝙ
bec verba non ſtant ita ſinguiariter ſed cum ſuis ſuppoſits ideit
actoꝛ? pꝛoponit actionẽ ⁊ reus opponit exceptionẽ pꝛout hic dicit
in tex. Cmius verba ſunt hec.

L. Non quideʒ fuit competẽs iudex ꝓcuratoꝛ
noſter in lite pꝛiuatoꝛũ:ſed cum ipſi eum iudicẽ
elegeritis ⁊ his cõſentientibus aduerſ arijs ſen
tentiam tulerit intelligitis vos acquieſcere de/
bere rei ex conſenſu veſtro iudicate:cum ⁊ pꝛo/
curatoꝛ iudicandi poteſtatem inter certas habe
at perſouas:⁊ vos incongruũ iudicẽ vobis eſſe
euʒ ſciẽtes tamẽ audientiã eius elegiſtis: quod
⁊ in alijs ſimilibus iudicibus tam in actionem
pꝛoponẽtis q̃ᷓ in exceptionẽ opponẽtis perſo/

na locum habebit ⁊c.

L. Nemo. Balg. hic dicit iſtum text. eſſe notandum ad
hoc pꝛopoſitum ꝙ ſupꝑioꝛ non poteſt inbibere iudici infenioꝛi vt
non vtalur ſus iuriſdictõe vt ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo
quo facit quia iudex debet defendere ſuã iuriſdictõem vt in. l. ve
iure.ff. ad municipales.⁊ voluit Bal.in ſua margarita in verbo
iudex Tc. in verſi.xxxviij.⁊ Inno. in. c. cum dilectus extra de pe /
nis. ⁊ in. c. olim extra de reſtitu.ſpoli. vbi dicũt ꝙ etiam cuz enſe
debet tueri ſuã iuriſdictõem ad quos me remitto ⁊ pono tex.de
quo agimus.Culus verba ſunt hec. F
. Nemo poſt litem conteſtatam oꝛdinarie ſe
dis declinet examen nec pꝛius pꝛefecti pꝛeto/
rio aut comitis oꝛiẽtis vel alterius ſpectabilis
iudicis imploꝛet auxilium:ſed appellatiõe legi/
bus facta ad ſacrũ auditoꝛiũ veniat ⁊c.

Bloſa in.l. finali. HBal. hic reputat iſtam glo.foꝛe ſin
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ electio rectoꝛis non prinet ad ſcola
res ſed ad doctoꝛes ⁊ ita dicit ſeruari Pariſius vt ibi per eum.
cum quo ſto ſimpliciter. quia gloſa clara eſt ⁊ non eget alia mea
noua interpꝛetatöe. Miſi ꝙ addo do. Abba. in. c.iij.extra de
iurepatrona. vbi ponit de iſta ectõe ad quem me remitto ⁊ po/
no glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. .
ertinet ex electione eoꝛum qui exercẽt: ſic
ergo dant oꝛdinariã iuriſdictõem illi de illa p
feſſione yt etiã declinari non poſſit. Quid ergo
in ſcolariũ vniuerſitate an poſſint habere recto
res.videtur ꝙ nõ:quia nõ exercẽt pꝛofefſiõem
⁊ ſic fit Pariſius. Item nota hic qui habet oꝛ
dinariã ⁊ qui delegatã iuriſdictionẽ vt dicimuſ
ff. de iuriſdi.om.iudi.l.⁊ quia in glo..pꝛĩa cõ/
ſuetudo ⁊c.

De ſpoꝛtulis.

L. pꝛima. Sal hie dicit iſtum tex. eſſe vnicum in fure ad
hoc pꝛopoſitum ꝙ nũcius qui incepit facere citationẽ in pꝛincipio
cauſe tenetur facere oẽs citatões vſq; ad finẽ cauſe vt ibi ꝑ enm
cum quo ſto.quia tex.optime pꝛobat hoc licet in his obſeruãtia
⁊ conſuetudo ſit in cõtrariũ in tota italia vbi ciratiões fiũt per di
uerſos nũcios in eodem iudicio. Plus dico g licet nuncius
non poſſit citare ſine cõmiſſione iudicis ad inſtantiam ptis vt in

W iij

lL.neminẽ. C. de exbibe reio. ?⁊ voluit Bal in.l. eum clekicie. C. de
epiſ. ⁊ cleri. v Bal.in.l.ſi quãdo. Cide teſtib. Jo. de imola in. c⸗
cum parati extra de appella. Paul. de caſt. in couſilio quinqua
eſimo. 2 do. meus Alex. de imol.in.l. ſcienduz in penul. colu. f.
verb. obl. vbi ponit an pſumatur pceſſiſſe cõmiſſionẽ añ relatõʒ
tamen hoc eſt verum nili cõſuetudo ſit in contra. quia tũc poteſt
fieri citatio ſine cõmiſſione ᷣm ſcribentes in pᷣdicus locis ⁊ maxi
me Bal. in. l. ſi quãdo ⁊ in. d.l cum clericis ad quẽ me remitto.
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Z. Quiſꝗs fuerit exhibitus vſqʒ ad negotij ter
minũ ab eo apparitoꝛe cui pꝛimũ traditus fue/
rit obſeruari eum decernimus: ſi qua pꝛeſum/
ptione fuerit hoc manſuetudinis noſtre poſt ha
bita pꝛeceptio pꝛimi ſcrinio qui iuſſa temeraue
rit quinqʒ libꝛas auri condemnatõe mulctãdo.

L.ſecunda. Bal. bic dicit etjam iſtum text. eſſe ſingula
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ nũcius non reſerẽs vel nõ implens am⸗
baſiatam ei a iudice impoſitam punit᷑ coꝛpaliter vt ibi per eum
cum quo ſto.cum diſtinctõe tamen iſtius tex.qui non loquit᷑ ita
generaliter pꝛont dicit Bal.ſ. ed cũ magno tempamento vt vider
potes ex eo.⁊ per Bar. in ſuo conſilio.lxxxvj. incip. non credit᷑
⁊c.vbi ponit quid ſi nũcius refert vnũ ⁊ poſtea dicit aliud an ei
credatur vel ne ad quem me remitto. Uno etiam addito ꝙ
nũcius delinquẽs vt ſupꝛa non poteſt puniri per vicarios caſtro⸗
rum pᷣm Bal. bic. ⁊ Bal. in.l.mancipia. C. de ſeruis ſugi.ad quẽ
me reuutto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Omnibus iudicibus licentiam pꝛeſtamus:ſi
ue hijs quibus a noſtro numine lites mandant᷑
illuſtribus vel ſpectabilibus vel clariſſimis vel
togatis foꝛi ſeu cuiuſcunqʒ pꝛefecturae :ꝛvel ali
is quibuſdam vel hijs qui ex noſtris iudicibus
delegandas lites accipiũt executoꝛes ſi ceſſaue
rint cauſas eis inſtructas offerre: ⁊ remouere
ab executõe eoſ ⁊ alios idoneos ſupponere velł
etiã mulctis afficere. Sed ſi quidam illuſtrcs
ſunt iudices vſq; ad ſex ſolidoꝛũ ſummã:ſin ãt
alij vſqʒ ad tres tantũmodo aureos:⁊ ad iudi/
ces quoꝛũ intereſt referre quatenus militia exu
ti penas luant coꝛpoꝛales. Noſtris aũt ampliſ
ſimis iudicibus licentia ſit ⁊ maioꝛes penas ⁊
coꝛpales maculas executoꝛibus imponere: ſt
male fuerint circa lites verſati vt ſciant nõ eſſe
cauſas a ſe delndendas: nec lucri gratia aliqð
eis vitium impouendum ⁊c.

Z.ſecunda. Bal. hie dicit iſtum text. eſſe ſingulafez ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõdemnatus ⁊ punitus pecuniariter põt iteruz
puniri coꝛpaliter pꝛo eodez met delicto ab eodẽ met iudice ſi hʒ
imperiũ.vel a maioꝛe iudice ſi ille pꝛimus non hʒ poteſtatem in
criminalibus vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno eiiã addito ꝙ;
pꝛo eodem crimine poſſunt etiã imponi oue pene ab eadem lege
feu ſtatuto licet ſecus ſit in diuerſis ſtatutis ſᷣm Bart. in.l.quid
ergo.. pena grauioꝛ in pꝛima colũ.ff. de hijs qui nota. infam. ad
quem me remitio ⁊ non pono text.de quo agimus cũ verba eiꝰ
ſupꝛa pꝛoxime poſuerim in alio tamẽ pꝛopoſito.

CAbi in rem actio.

L.ſecunda. Bal.bic dicit iſtum tex. eſſe notandum ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ dilatio vebet habere certũ terminũ ⁊ ſpecificuʒ
vt ibi in verſi. certo dierũ ſpacio ⁊c.vt ibi per eum cũ quo ſto ſim
pliciter. Pꝛo quo facit text.in.l.a quo fundus.ff. de damno
infec. de quo vide ẽt not.per Bar.in.l.vnius..cognoſcituꝝ.ff.de
queſtio. Hinc eſt quod dicimus ꝙ dilatio non poteſt dari ſimul
ad plures actus ſᷣm Sede.de Senis in ſuo conſilio incip. Caſus
eſt talis ad petitõem actoꝛis ⁊c.vbi etiã ponit an data actoꝛi pꝛo⸗
ſit reo.ad quem me remitto ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec.

Z. Si quis alterius nomine quolibʒ modo poſ

ſidens immobilem rem litem ab aliquo per
rem actioneʒ ſubſtineat:debet ſtatim in itaen
dominũ nominare:vt ſiue in eadem chitate d
gat ſiue in agro ſiue in alia puincia ſit: ceriodt
erum ſpacio a iudice diffiniẽdo:eoqʒ adnotio⸗
nem eius pꝛoducendo:vel ipſe in locis in guib⸗
pꝛediũ ſitum eſt perueniẽs vel pꝛocuratoꝛẽ mit
tens actoꝛis intentiones excipiat cc.

Abi ſenatoꝛes vel clariſſimi.

L.pꝛima. bald.hit dicit iſtum tex. eſſe meli.
3 . ioꝛe
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ reatus excludit omnẽ dignitatẽ Gmrt⸗
noꝛem vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito iſte t
pꝛocedit in clariſſimis non autẽ in illuſtribus pꝛout dicitur i
tex. quẽ hoc modo intelligo ſi habes in tex. non tamen pꝛout ego
habeo in tex. meo. Sed habes non tantuũ includit etiq uluſtres 7
bet lĩa plus mihi placet q; non tamen ꝛc. Cuius verba ſunt het,
L· Quicunqʒ non illuſtri dignitate tamen pꝛedi
tus virginẽ rapuerit: vel fines aliquos inuaſe/
rit: vel in aliqua culpa ſeu crimine fuerit depꝛe
henſus intra pꝛouinciã in qua facinus perpetra
uit publicis legibus ſubrogatur: nec foꝛi pſcrip
tione vtetur.omnẽ enim huiuſmodi honoꝛẽ re/

atus excludit ⁊c.

Z. pꝛima. bal. hic dicit iſtum tex. eſſe not.ad hoc pꝛopoſt
tum ꝙ inuadens fines alterius puniri debet criminaliter t ibi
eum cum quo ſto ſimpliciter.quia iſte tex.clarns eſt.⁊ etiã quia

de hoc alias ibi legendo dixi in pꝛimis interpᷣtatõibus noſtris ad

quas me remitco. Nec pono text. cũ ſupꝛa eum poſuerim in alio
tamen pꝛopoſito.

Abi de hereditate agi opoꝛtet.

L. pꝛima in fine. Bal bit dicit iſum ter foꝛe ſngul
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſicut in reali quis ſoꝛutur foꝛi rone ſei
ia ſoatitur ratoe poſielſionis in actõibus mixtis vt ibi per eũ cũ
quo no ſimpłr. qꝛ tex.optie paobat hoc. uius verba ſunt hec.
E. Illic vbi res hereditarias eſſe pꝛoponis he/
redes in poſſeſſionẽ rerũ hereditarisrum mitti
poſtulandũ eſt.vbi autem domiciliuʒ habet qui
cõuenitur:vel ſi ibi vbi res hereditarie ſite ſunt
degit hereditas erit cõtrouerſia terminãda ⁊c.

A. pꝛima. HGal. hic dicit iſtum text. cum glo. ſua eſſe ſin/
gularẽ ad boc pꝛopoſitũ beres qui petit ſe mitni in poſſeſſionẽ
bonoꝛũ ex edicto dini adriam debet petere vbi ſum ſes heredita
rie que miſſio oꝑatur acquiſitõem poſſeſſionis non detentionis.
vt eit tex. in.l. a. .fl.C. de edic.diui adri.volle. cum ibi plene nol.
cum quo ſto ſunpłr quia tex.iſte optime pꝛobat boc. Uno ſo
lo addito ꝙ etiã poteſt pꝛopꝛia auctoꝛiiate capere poſſeſſionẽ do
noꝛũ herecditariaruʒ ſi nemo habet eam vt in. lcum beredes in
pꝛin. ff.de lega.pꝛimo.⁊.d.l.fi.⁊ ibi glo.⁊ balc. in pꝛima colum.?
bari. in.l. ij. . qudo ⁊ a quib. quar. pars debe.i.x. balin au/
ten. licentia. C. de epiſ. ? cleri.⁊ bald.in. leſi quis. . legis. C. de in
officio. teſta. ? in.l.ſi pater. C. de actio. empti.⁊ bar. m. lex faclo.
ff. de heredi.inſtitn.ad quos me remitto ⁊ non pono tex.cum el
ſupꝛa poſuerim in alio tamen pꝛopoſito pꝛout videre potes.

Abi de crimine agi opoꝛtet.

Z. pꝛima cum gloſa. Bal hie dicit ſſtum ter eſſe n
cum iu iure ad boc pꝛopoſituʒ ꝙ cauſe meri imperij poſſunt ey
cauſa pꝛorogari alias autem ſine cauſa non vt eſt glo. ſingul. in.l.
interuenietes.ff. ad municip. De quo vide tu etiam not. pel oes
vbi alias legendo dixi in.l.imperiiũ.ff.de iuriſe dic.om.iudic: ⁊ a
ibi dicta me remitto.⁊ hic nõ pono tex.cum eum ſupꝛe pꝛoxime
poſuerim pꝛout videre potes.

Z. pꝛima. zad boe

SPal. hic dicit iſtum tex. eſſe notandu

ziinn aci n .

re

e ef

6

G

Einge, CntiNapadn

iimintatfnmaui

0inheungcka eneene

KCtGgſfiee N
Ainelistfinm.
(epunrepciunninniefmie,
iigmniiſitanntpuderriu⸗
üllgärd an tiemrdeme

1

—

uneſtilignf

eine iggaeniin

Mnhritinendulani

arbwnnſesſinican

Pemerpgfniumonailie

(Auochuinnintn RK

ſtſehllennti,necht
emnne

ucegtn
aigaſtiji lrnn .

1

=

iſurnniene
r Ntuirerc,

Efnu itni

=

gd,
il gs n or
piniete Radſrich

—
S

nſſininten n

rdein gltcnitgte

teune

ieſſte
inten⸗

R

ee., dldecgintn
Ehled lnſernz
eneiiinine
ganten unnef r
gi iuht n
attten ihnig
inſe, unmmingen
watiſſit⸗
Aut lrie

=
—-

Megt

. J.
lent ece N e

S

Mele.. . ete,.
M it⸗ K

dfptene
helmn nnrui

nun ſarg V

E.

n

0

EEEEEEE

ðSJððMD 4 7

—S

—
2.

Pirti WI

äl

äs
BGENENiRN
ů
rAn eindfi
— * 1
4 ta 4
—☛☚ SNEYNNNN
p.⅓. aaſ nin

pꝛopoſitů qe delinquens extra locũ oꝛiginis poteſt puniti tn loco
oꝛiginis ⁊ etiã in loco in quo bʒ domiciliũ vt ibi per euz. Pꝛo
quo facit tex.ĩn.l.relegatoꝛũ.S.pꝛimo ff.de interdic.⁊ relegat. ſed
pena ei imponi debet m ſtatuta loci in quo deliquit non aũt vbi
punitur.vt eſt glo.not.in.e.i.extra de foꝛo eompete. in verbo om
nimodam ⁊c.⁊ poſuit etiaʒ Cy. ⁊ Bar. in. lei. C. de ſum. trini. ⁊
fide catho. in. ix. qᷓe pꝛincipali vbi etiã per bald. ⁊ bald. in.lij. E
de ennuchis. ? bal. in.l.fi. C. ſi a non cõpete. iudi.⁊ Jo.an.in. c.cum
eterni ve re iudi.li.vi.ad quos me remitto. Uno ſolo addi
to ꝙ iſte tex.pꝛobat mihi aliud ꝙ etiam poteſt puniri in loco cõ
miſſi vel etiam inchoati delicti vt in eo videre potes. Cuius ver/
ba ſunt hec.

L. Queſtiones eoꝛum criminũ quae legibus aut
extra oꝛdinem cohercentur vbi cõmiſſa vel in/
choata ſunt:vel vbi reperiũtur qui rei eſſe per/
hibentur perfici debere ſatis notum eſt ⁊c.

Bloſa in.l.pꝛima. bal. hic dicit iſtam glo. eſſe valde no
tandam ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet delegatio ſupueniens pendente
pꝛoceſſu non iuſtiſicet pꝛoceſſum vt in.l.inſtar cum ibi not. C. de
iure fiſci lib. x.⁊ hoc etiã voluit glo.fi.in.l licet.ff. de iudic.⁊ poſu
it Jaco.butrig.cõbononieñ.in.l vnica. C. qui pꝛo ſua iuriſdicta/
men ſecus eſt in pꝛorogatõe ſubſequẽte facta coꝛam iudice incõ/
petenti qꝛiuſtiſicat ꝓceſſum vt ibi per eum cũ quo ſto. So /
lo addito ꝙ hec glo.bene ⁊ ſi ubtiliterĩponderata pꝛobat hoc dũ
modo fiat de conſenſu ſeu ſciẽtia alias autẽ non. ⁊ ita ego intelli
go iſtam glo. Uno addito ꝙ de hoc poſuit etiã do. Abbas
⁊ Jo. de imola in.c.cum ex officij extra de pꝛeſcriptio.vbi faciũt
difterentiã vtrũ partes ſciant vel ignoꝛent. pꝛimo caſu valet ſecũ
do vero non vt ibi per eos ad quos me remitto ⁊ pono glo. de
qua agimus Cuius verba ſunt hec.

Inchoata non oppoſita pꝛeſcriptõe foꝛi cuʒ
ſciret eum nõ ſuũ iudicem vt ſupꝛa de iuriſdict-.
om.iudi.l.pꝛima.nam poſt litem cõteſtatam op
poni non poteſt vt infra de pꝛobat.l.exceptõeʒ.
l. ſiquis aduocatus.ſecus ſi ignoꝛaſſet eũ incõ/
petentem.vt infra ſi a non compe.iudi.l.fi.⁊c.

Auten. Qua in pꝛouincia. bal. hic dicit iſlu tex.
eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ executio ſentẽtie vnius aliquãdo
fit in ſubſidiũ alterius quãdo ex vno iudicio due ferutur lenteu
tie contra diuerſos vt in verſic.nam ⁊ de rebus ⁊c.cum quo ſto
ſimpliciter.quia tex.iſte clarus eſt ⁊ nõ eget alia noua mea inter
pꝛeintõe. Cuius verba ſunt hec.

Auten. Qua in ꝓuincia s delinquit aut in qua
pecuniaruʒ aut criminũ fit reus ſiue de terra ſi/
ue terminis ſiue de pꝛopꝛietate ſiue de poſſeſſi/
ſione aut hipoteca vel de qualibet occaſiõe vel
re aliqua reus fuerit illic etiaʒ iuri ſubiaceat qd
ius ꝑpetunʒ eſt. Si ergo ambo ſunt ⁊ actoꝛ ⁊ re
us in ꝓuincia:illic omni pꝛiuilegio ceſſante res
expediatur.Eo autẽ abſente ex cuius domo ad
iniqnũ patioꝛ ipſum qui id admiſit aut eius cu/
ratoꝛem cõueniam cui datis indutijs licet vᷣnũ
ciare domino cauſe:qui ſi nec veniat neqʒ; mit⸗/
tat is qui pꝛimo couuentus eſt pꝛeſentatus con
demnetur in quo ſit obnoxius. Inſuper ⁊ is
qui mittere noluit ſi tamen omnino appareat
obnoxius: Nam ⁊ de rebus eius ſatiſfiet ſi is
qui pꝛeſens eſt ſoluendo non ſit.Si vero nec
ipſe qui dominum pꝛeſentare debuit compa/
reat pꝛeconia voce vocatus condemnetur:quia
contumacia eius pꝛo pꝛeſentia habetur. Quod
ſi deſijt accuſatoꝛ cum reus venerit vel miſerit
abſoluendus eſt vt ⁊ damna ei reſartiãtur. Ex/
cipitur hic ſi pꝛagmatica foꝛma occaſione pub⸗/
lice cauſe pꝛocedens pꝛecepit quẽquã pꝛincipa

li comitatu exhiberi: induciarũ vero tempus p
finitum eſt quattuoꝛ menſiuʒ noua conſtitutiõe
ex diuerſitate locoꝝ ſcilicet ſi vicina pꝛouincia
ſit in qua hoc agitur: vna aut duabus manſioni
bus in medio ꝓuinciarũ conſtitutis:ſi vero ma
ius ſit ſpacium ſex. Si vero ex Paleſtina aut
Egypto gentiũ longinquarũ menſes octo ſi uffi⸗
cient ſm locoꝛũ diſtantiã vt habetur in autenti.
vnde ſumpta eſt iſta vbi tempus eſt quatuoꝛ aut
ſex aut octo aut nouem ⁊c.

Abi cauſe fiſcales.

L· AUniuerli. Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe melioꝛem de
iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet cõdemnatus ad moꝛtem ſi interim
moꝛiatur in carcere non debeat decapitari vel ſuſpendi moꝛtuuſ
