que Grceic an poſſit allegari ex eo ꝙ quis ſit factus inimicus
alterius pꝛopter eum. vide in.l. ſi pecuniã in pꝛin. ff. de condic. ob

cau per glo ſingularez ibi.

Inteſtatus. an bonoaũ poſſeſſio reducatur ad canſam teſta

vel inteſtati vide ſupꝛa in verbo bonoꝛũ poſſeſſio.
1 creneru an poſſit imputari alicui cur mon deceſſit inteſta
lus Vde infra in verbo teſtamentũ.
Interlocutoꝛia ſentẽtia an poſſiiſemper reuocari vide in. 1.
penbk.ff. de decret. ab oꝛdi. facie. per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibꝰ
additionibus per vominũ Ludo. ibidẽ ponentẽ aliquas limitati
gaa hot
ee re loentoꝛia an ſit quãdo pꝛonũciatur teſtem repellẽduʒ
foꝛe vide infra in verbo teſtis. 2ðDðð
Interlocutoꝛia an per eam iudex faciat litem ſuã vide infra
iudex.
n e arlocdlorl an ⁊ quãdo poſſit reuocari vide in.l.fin.C.
ſente. reſein. non poſ. per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus additio
gibue per do. Ludouicũ ibidẽ.
Interpellatio an dicatur facta vhicũq; cõſtat per interpellã

dum vide in. l. 5.ſed ä ſi quis. ff. quod vi aut clam per illuz tex.

cum gloſa ſua ſingularẽ cum aliquibus additõibus per dominũ
Ludouicũ ibideʒ etiã ponentẽ quid in alijs terminis.
Interdietũ quoꝛũ bonoꝛuʒ pꝛo quibus rebus cõpetat vide
in. linea margaritarũ. ff. ad.l.falci. in. . fi. per illũ tex. notandnzʒ.
Interdictũ vti poſſidetis an poſſit in eo interponi pꝛimuʒ ⁊
ſecunduʒ decretũ vide in.l.ſi pꝛius.ff.de noui ope.nunci.ꝑ illum
tex.ſingularem. . =
Interrogatio an poſſit fieri quãdocunq; per iudiceʒ ẽt poſt
toncluſum in cauſa vide in.c. cum iohannes de fide inſtrumen.ꝑ
illum tex. ſmgularemn
Interrogatio ſeu poſitio non admittenda an admittat de iu
re poſitiuo vide infra in verbo poſitio.
. urrogario an inepta debeat emendari vide infra in ver/
poſitis. .
Interruptio an fiat per actum nulluʒz vide in autent.offeraĩ
C. de lit. conte. per glo. ſingularem ibi.
Interptatio an poſſit fieri per notariũ de ſua ſcriptura við
in. lab executoꝛe. ff. de appel. per glo.valde nota.ibi ponentẽ quid
in iudice in ſententia ſua dubia. .
Interpꝛetatio quã interpꝛetationeʒ recipiant reſcripta vide
infra in verbo reſcriptum.
Interruptio facta contra debicoꝛez an noceat fideiuſſoꝛi er
vide in.l.ſi quis pꝛo eo.ff. de fideiuſſo. per glo.ſingularem ibi.
Zooteca an tollatur ſublata obligatõne pꝛincipali vide ſupꝛs
in verbo fideiuſſoꝛ.
AIpoteca an facta ceſſione de perſonali actõe intelligatur ceſ/
ſa ipotecaria vide ſupꝛa in verbo ceſſio.
Zypotecaria an aduocet ſolam poſſeſſionẽ vide in.l.ſi cũ ven
ditoꝛ.ff. de euictio. per illum tex:ſinguarẽ cuʒ nouo eius intelle /

llu per dominũ ludouicum bologninũ ibidem.

IZpoteca tacita an poſſit remitti per teſtatoꝛem ꝑao legatis.
vide in. lij. C. vt in poſſeſ. lega.per glo. ſingularem ibi tum nouo
eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.
Inbibitio quãdo fieri poſſit a ſuperioꝛe inferioꝛi indici vide
in.l.nemo. C. de iuriſdi. om. iudi. per illum tex. notanduz.
Inſinuatio. an teſtamentũ factũ ſine inſinuatõe iudicis vale
at vide infra in verbo teſtamentum.
Inuentariũ an fiſcus teneatur illud facere vide ſnpꝛa in ver
Inuentariũ an debeat fieri vno cõtextu vide in..ſi vero ab
ſunt in autem de bere. falci.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus
dditionibus p do.ludouicũ ibidem.

Inuentariij. an tempus conficiendi inuentariũ currat mino

li xxv.annis vide in.l.auxiliuz.ff.de mino.per glo.ſingularem ibi
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibi etiam ponentẽ
quid in tempoꝛe inducto a ſtatuto.
Inuentariũ an poſſit confici per pꝛocutatoꝛes vide in.l.fi.
ſn autem. C. de iure delibe. per illum text. nota.
bImuentarum que bona debeãt poni in eo vide ſupꝛa in ver
Inuentarii. an per eius confectionẽ videatur adiri beredi

las de in.l. pꝛo berede.9.penul. ⁊..fi.f. de aquir. here.cũ nono

inleherni a Grrri udouicum ibidem.
Inuentaſiuͦ ↄſiciendd de bonis pupilli per tuto in es
ſint citancli creditoꝛes vide inl mtoncs C. de admmtnmne. g .
ſingularẽ ibi cũ aliquibus additõibus per do. Lndouicũ ibidez.
Inuentariũ ſi iutoꝛ ponit in eo plura bona q;ᷓ babeat pupil/

lus an teneatur vide in.l fi. C. arbit. tut. per illum tex. ſingulareʒ

cum nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.

Inuentariũ an debeat fieri litis vide ij
is ni Reebraog per pꝛocuratoꝛẽ litis vide infra
nuentariũ an ſolum pꝛoſit heredibus qui tenentur ex ca
ſa bereditaria vel alia mixta vide in.l.que doti rm
er u ſngnarom wi. xt que dotis.ff.ſolu.matrimo⸗
Inuentariũ an legitima perdatur per eius non confecti
viche in.l. ſancimus.9.fi. C. de iare delibe. per glo. nota. ibi um en
uibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem.
õõ n delur ad rem vel pꝛecium vide in.l.i.ff. de di
o.pigno.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus additioni
Nes do: vardol ſbrcem⸗ 3 Gctionibu
poteca an eius obligatio recipiat diuiſione i
verbo obligatio. S ſonein vade igfiann
Ivpoteca an cõpꝛehendat bona futura vide iu.l.ij. C. de pꝛi
uileg. fiſci. per illum tex. ſingularẽ cum nouo eius intellectu per
per S.Anaonirvmn Aakm .
Ipoleca an competat fiſco in bonis delinquentiũvi
ve Vonfenet pe linquentiũvide ſupꝛa
Ipotecaria an pdſſit appellari a ſentẽtia lata in ipotecaria vi
de in.l.claudius. ff. qui potio. in pigno. habea.per illum tex. ſingu
larem cum nouo eius intellectu ad eum per dominum Ludoui
tum ibidem.
Joſo iure. de eius ſignificatõe vide in.l.ſi a matre.C. de ſuis
X legiti.per illum tex.ſingularem.
Item. de eius ſignificatõe in pluribus caſibus vide in.l.cuzs
hij. S. ſed ſi pluribus.ff. de tranſactio.per illum tex.ſingularem.
Ignoꝛantia eius quod eſt publieũ an poſſit tollerari vide in
l.fi.f. de decret. ab oꝛdi.facie. per glo.ſingul.ibi cum aliquibꝰ ad
ditionibus per do. Ludouicum ibidem.
Immo. de eius ſignificatõe vide in.l.ſtichus.ff.ð manumi.
teſta.per illum tex.not.cũ aliquibꝰ additõibus ꝑ do. Ludo.ibidẽ
Impedimentũ ſupueniens an noceat vide inil.item illa. ffd
tonſtitu.pecu.per tex.ſingularẽ ibi.
IZpmpetrare an is videatur impetrare dominiũ qui impetra
uit vt poſſideret rem vide in. l.eleganter in pꝛin.ff de pigno. actio.
per illum tex.nota.cum aliquibus additõibus per do.Ludo:ibi.
Ipmppetratio an impetrans reſcriptũ debeat puniri ſi ci renũ
ciauit vide infra in verbo reſcriptũ.
Ipmperiũ. an cauſe meri imperij poſſint ex cauſa pꝛorogori.
vide in.l.i.C.ñ vbi de crimine agi opoꝛ.p illuzʒ tex.vnicũ in iure.
Imperatoꝛ an poſſit donare de bonis imperij vel eccleſie vi
de per glo.ſingularẽ in.l.i.O. cum vrbem.ff.dr offi.pfec.vrb.
Impetratio an ſit fruſtratoꝛia de eo quod cõceditur iure te
ſtitutõis vide infra in verbo reſtitutio.
Impoſſtbilitas an poſſit deduci in obligatõem vide in.l.fi.
5§. ſi inter eos.ff. de verb.obli.per illum tex.vnicũ cum aliquibus
additõibus per do. Ludo.ibidem.
Indefinita an ⁊ quãdo equipollet vniuerſali vide in.l:.ſi plu
res.ff. ae lega.iij.per illum tex.ſingularem.
Indicium an fiat per vnſ teſtem vide infra in verbo teſtis.
Ingignus an beres doꝛmieno cuz. vxoꝛe defuncti efficiatur
indignus vide ſupꝛa in verbo beres.
Induco.de differentia inter inducere ⁊ circũducere vide iu
l.ſi quis libertatẽ.ff. de petit.heredi. per glo.ſingularem ibi.
Infamia an delinquẽs ſine dolo ſit infamis vide in.ꝭ.ſuſpe
ctus.inſtitu.de ſuſpec.tuto.per illum tex.nota.cum nouo eius in
tellectu per do. Ludouicũ ibidem.
Infamia illata homini vili an ſit iniuria vide in.:.ij.C. vt iu
fra certũ tempus per illum tex. nota.
Infamia an bãnitus ſit infamis vide ſupꝛa in vᷣbo bãnitue
Imperium an tbſciſſio membꝛi ſit de mero imperio vide
inra in verbo membꝛum ⁊c.
Infamis an ⁊ quando admittatur ad dignitates vide in.l.
nullam. C.de hijs qui nota.infa. per glo.oꝛdinariã ibi cuʒ aliqui
bus additõibus per do. Ludouicum ibidem. .
Infamia ab inimicis an egeat purgatõe vide in.c.licet de te
ſtibus pnr gloſam nota.ibi.
An quis efficiatur infamis ex ſola accuſatiõe vide in.c.fi.de
teſtibus per glo.nota.ibi.
Infamia an infames paſſint eſſe teſtes inter ſe vide infra in
verbo leſtis.

Infamia ad euitanduz infamiam. vide remediũ in.l.ſi reus
ff.e pꝛocurato.vbi eſt tex.nota.
Infamia an ſententia lata per inquiſitõem infamet vide in/
fra in verbo ſententia.
Infans quomõ ſoꝛmetur libellus conira eum vide infra in
verbolibellus. .
Ingratitudo de filio an pꝛiuet enz in vltima voluntate ⁊ ẽt

inter viuos vide ſupꝛa in verbo filius.
Inimicicia facta ꝓpter te an poſſit allegari pꝛo intereſſe qus
ad me vide ſupra in verbo intereſſe.
Inimicus capitalis quis dicatur vide in. 9. ſi vero dicatur in
auten.de teſtibus per glo.nota.ibi cum aliquibus additõibus ꝑ
do. Ludouicum ibidem.
Inimicicia an teſtis inimicus pꝛobet ſi temꝑe depoſitõis nõ
eſt inimibus vide infra in verbo teſtis.
Inimicicia an ea ſupuenieme reuocetur legatum vide infra
in verbo legatum.
Inimicicia an infamia ab inimicis egeat purgatõne vide ſu /
pꝛa in verbo infamia.
Iniuria remiſſa per partem an poſſit index ex officio inqui
rere de ea vide iu.l.diuus.ff. ad ſylla.per glo.nota. ibi cũ aliqui/
bus additõibus per do. Ludo.ibidem. „.
Iniuria an dicatur fieri quando ſideiuſſoꝛ accipitur ab ydo
neo vide ſupꝛa in verbo fideiuſſoꝛ. .
Iniuria an ſit infamia illata: homini vili vi
bo infamia.
Iniuria.an actio iniuriarũ ſit pꝛodita ad vindictam vide ſu
pꝛa in verbo actio. .
Iniuria quãdo quis dicatur eaʒ ꝓſequi ⁊ vſq; ad quẽ gra
dum vide in.l.ſi ea.C. de hijs quib.vt indig.p glo.vnicam ibi.
Iniuria an remitti poſſit in vltima voluntate vide in..fin.
inſtitu. de iniurijs per glo.ſingularem ibi. S
Iniuria an dicatur ſi pater pꝛeterit filium ſuũ vide infra in
verbo pꝛeteritio.
Iniuria pſonalis an ſit furtũ vide ſupꝛa in verbo furtum.
Iniuria an quis poſſit pꝛoſequi inuriã illataʒ alteri vide in
l.non ſolum.ꝭ.quãqᷓ;.ff.de imiuri.per illum tex.ſingnlarem.
An facta contra defunctũ ſit eius heredis vide in.l.pꝛima.S
ſi foꝛte.ff. de iniuri. per illum tex.ſingularem.
An eius extimatio ſiat per iuramentũ vide in.l,iniuriarũ.ff.
de iniurijs per glo.nota.ibi cum vna conſideratione ad eam per
do. Ludouicum ibidem.
Iniuria que ſit grauiſſima vide in.ſed ſi hat..pꝛetoꝛ.ff.de
in ius vocan.per illum tex. nota.cum aliquibus additiõibus per
do. Ludouicũ ibidem. .
Iniuria facta famulo an dicatur facta domino vide in.l.ſi
quis.C.de accuſatio.per gjo.ſingularem ibi cum aliquibus addi
tionibus per dominũ Ludouicum ibidem.
Inſtrumentũ continẽs erroꝛẽ reſpectu pꝛobatõis ſubſtãtia
lis an pbet vide in.l.cuz pater.ꝭ.ecuʒ imperfecta.ff.de lega.vᷣo.cuʒ
aliquibus additõibus ⁊ limitatõibus ꝑ.do.Ludo.ibidem.
Inſtrumentũ an eius amiſſio pꝛobetur per iuramentũ vide
infra in verbo iuramentum.
An oꝛginale debeat dimitti aduerſario vide infra in verbo
oꝛiginale.
Inſtrumentũ ao pꝛobet delictũ vide ſupꝛa in vᷣbo delictuzʒ.
Inſtrumentũ.an pꝛoducens inſtrumentũ ſibi pꝛeiudicet in
contentis in eo ẽt ſi pꝛoteſtetur in contrariũ vide in.l.i.ꝭ.editio
nes.ff. de edendo per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus additõni:
bus per dominum Ludouicũ bologninũ ibidem.
Inſtrumentũ ſolutõis an debeat eſſe apud debitoꝛẽ vide in
l. ſticus ⁊ ticius.ff.de condi.indebi.per illum tex.nota cum aliqui
bus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Inſtrumentum an in eo requiratur ſignum notarij vide in
fra in verbo ſignum.
Inſtrumentũ an pꝛeſumatur in dubio confectũ de volunta
te partiũ vide in.l.ſcienduz. ff. de verbo.obli.ꝑ glo.nota.ibi.
Inſtrumentu an illud celans vel aliam ſcripturã perdat ius
ſuũ vide ſupꝛa in verbo celo.
Inſtrumentũ an ſi eſt falſum in parte ſi etiã falſuzʒ in reſi⸗
duo vide in.l.ſatis.C.de falſis per ilium tex.notandum.
Inſtrumentũ an debeat continere locũ vide in.ꝭ.quãtuz ve/
ro in auten.quib.mod.natu.effici.legit.per illum tex.notanduz.
Inſtrumentũ quotiens tenetur notarius edere vide infra in
verbo notarius.
Inſtrumentũ an babeat auctoꝛitatẽ teſtiũ ⁊ quot ſunt in co
ſcripti vide m.l.ti.C. de fideipõmiſ.per glo.ſingularem ibi cnz al⸗
quibus adduõibus per do. Ludouicum bologninũ ibidem.

de ſupꝛa in ver /

An teſtis ſit pars inſtnmenti vide in.l. i. .editdes f de

per glo.ſingularem ibi cum noua conſideratõe eius ini
Ludo. ibidẽ ẽt ponentẽ an appellatõe inſtrumẽti wonnetrgn
Inſtrumentuũ an poſſit ſcribi in duabus chartis ſumul

ctis vide m.l.locum.ꝭ.pꝛimo.ff.de tabu.exhiben. cum alianmʒ
additionibus per do.ludonicum ibidem. uim aliquibus
Inſtrumentu an ⁊ cui edi debeat vide in. l. etoꝛ..bui⸗ edi

tti. ff. de edendo per glo.ſingularem ibi cum aliquibus adtioni

bus per do. Ludouicũ alcen.
Inſtrumentũ quãdo reperiũtur duo oꝛigina
ſit ſtandum vide infra in verbo oꝛiginale. gimmlis tui magi
Inſtrumentã an vitietur pꝛopter erroꝛem notarij vi
pꝛa in verbo erro notarij vie ſu/
Inſtrumentũ an negans illud poſſit amplius
re vide in.lei.ff. de hijs que in retame deten Bman ümrdne
Inſtrumentũ an poſſit emendari per notariuz ne incidat in
falſum vide nſre in verbo notarius. .
Inſtrumentũ an per eius traditõem transfer ini
vide miCde ertricepe illum ier ſuelarem n dammii
Inſtrumentũ factũ per notariũ coactũ an valeat vide j
in verbo notarius. . leat vice ifn
Inſtitntio facta in vnũ caſum an compꝛebendat etiam alis
ſimilem vide in.l.quidã. C. de poſtu. heredi inſtitu. peri.
valde notandum. = Ner innz ter.
Judex an debeat mãdare notario vt non ſcribat in actio no
pertinẽtia vide in.l.ſi duo.. idem iulianus.ᷣff. de iureiuran pet
illum tex. melioꝛem de iure ad hoc.
Judex babens duas auctoꝛitates vnaʒ efficacem aliam non
ſi pꝛocedit an valeat vide in.l.vnica.C.qui pꝛo ſua iuriſdictione
per glo. ſingularem ibi. D
Judex an habeat ar bitriũ in hijeique ſunt ſtatutaa lege /
de ſupꝛa in verbo arbitriũ. .

Judex maleficioꝛũ an poſſit cognoſcere de cauſa cinili vi;dte

in.l.ſolemus.ꝭ.latrunculatoꝛ.ff.de iudic. per illum tex. ſingulati
tum limitatõibus notabilibus per do. Ludouicum ibidem.
Jucdex.an iudex poſſit ftatuere terminũ alicui ad agendum
ure vt non guaigtur vide in.l.omniũ.fl.de pꝛecurato.per gloſi;
ingnlarem ibl.
Judex an eius officiũ ſu cõcoꝛdare partes vide ſupꝛa in ver
bo concoꝛdia. .
verbe vols an dolus exiſtẽs in eo dicatur ineptus vide ſupꝛa in
Judex ſi non iurat in pꝛincipio officij an vitietur pꝛoceſſue.
vide in.l.em non nouam.. de iudici. per glo.nota.ibi cuꝛ nono
eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.
Judex incompetens ſi aliquid ſacit an poſſit roboꝛari cõſen
ſu partium vide in.l.ij.C. cõia vtriuſ.iudi.per illum tex.nota.
Judex an faciat litem ſuã per interlocutoꝛiam vide ini lpe⸗
C.de pactis per illum tex.ſingalarem. “
Judex ex pꝛoceſſu ciuili an poſſit condemnare criminalitex.
vide in.l.quod euitandi.C. de condi.ob cau.per illum text.neia.
cum aliquibus addltionibus per do. Ludouicum ibidem.
Judex ſi cõmittit homicidiũ qua pena puniatur vide ſupu
in verbo bomicidium. .
Judex an poſſit abbꝛeuiare terminu legalem ſine tauſe cox
nitione vide inſra in verbo terminus. =MZ
Judex quomõ debet iudicare vbi ſunt diuerſe opinſes i/
de infra in verbo opinio⸗ ꝗ
Judiciũ extraoꝛdinariũ an requirat plenã cauſe cogitioum
vide in.l.theſaurus.ff.ad exhiben.per illum tex.ſingolarenn.
Judiciũ an dolus dans cauſam ei reddat illud ipſo iurenul
lum vide ſupꝛa in verbo dolu. D
Juramentũ an minoꝛ iurans in ↄtractu obligetur exqui
tauſa vide infra in verbo minoꝛ.
Juramentum. ſi maioꝛ iurauit in contractu ? dolus adner
ſarij interuenit eui obligetur vide infra in verbo minoꝛ.
Juramentũ pꝛeſtitum quomõ intelligatu vide in. l⸗non n
getur. 5. qui iuſſu. ff de regu. iur. per glo. ſinguiarem ibi⸗ e
Juramemuũ de veritate an ſuffciat ſi quis dicat ſec e
vide in.l..iuſiurandum ad pecunias.ff. ae iureiura. per gioſi in
ularem ibi. ð
5 Juramentu calumnie an pꝛeſtetur in cauſa appellatis i
in auten. vt litigan. iurent in pꝛin. per glo.nota.ibi. prn
Juramentũ calumnie an pꝛeſtetur ſi quis dieit ſe ncſ
⁊ petit ſibi dari rrat vide Iet auo obſeruani. L.delu/
iura.calum. o. vnicam ibt. „ ebe
d Nimemi⸗ calumnia an pꝛeſtetur in cauſis⸗ crinimub⸗

.

vide inl.ſi. C. de ſide inſtru. per glo. ſingularem ibi.

ibnlteennai Nni
gimigniinebrluud
penmiſtoneftnrruc 1irge
DB0
mmmmudinimn inen eid
ſmiſecmnitieilmaſinelnint
ungiguetnupinttnmu
rkonbann
Vknetmnuggtulpinneeie
ſuiweſoegre
Meneinedwfrinen ee in
Kepliſtkeinungegoſtnumd
Mnmgaenint taminitma
mtiiſttieun nivm.
—
hNtenernmdn
Moctittenlienin innen⸗
anne Aumhinmniz
Amnin ilieim,ptgeritns
emu inmnhnntrin

nininn tun
an
—
muinnttti
pdrl . —
nnnm ün
Wnndnieniee,
—
nuentnninne dn
Mn
Znmi mi ne
natnetnmt
nln enime
lnen Nünnn
i
uine
W .
N
tae
nnn
uh

K Eg u ☛

F

F „

en Niti

—
nnn Nngeni

.
n tingunin
i ughntmntnii
ininmn iitſin
mMaNKd
Mrünmmn imi ina hſi iitii
nuiiNtiitiin
n iu m ijr ininnin ſin
arrinnIm
taMni LNacdin n
umvunmurulunmmt
—
randtmmmmi hult t
mit

—l
an ſlun⸗ 6
. .
. . ehlin
s ennnne
var ng ſuunn un
e,
mutmnckgg
me mi
0

H .
einnet

m rann tii uiſii

Juramentu an quis poſſit periurate facile in negatius vide
nfra in ver bo periuriuz.
Juramentum an poſſit diſpenſari per papam vide in. e. au⸗
gonitatem. xv. q. vi. per glo. ſingularem ibi. .
Juramentũ an poſſit conſtitui pꝛocuratoꝛ ad iurandum in
anima domini vide infra in verbo pꝛocuratroz.
uramentũ an pꝛobet perditõem inſtrumenti vide in.l.ſi.C

de fide inſtr ume. per illum text. nota: cum aliquibus additionibꝰ

.Ludouicũ ibidez.
Er doiamemum delatum inhabili an poſſit reuocatri vide in

laqui iuraſſe in pꝛin.ff.de iureiuran.per illum tex. notaan.
Juramentum in pꝛincipali an extendatur ad acceſſoꝛia við
in iuſiuranduz a debitoꝛe.ff. de iureiura. per illuʒ tex. ſingularẽ
DInramentu an iurans non reuocare teſtamentuʒ poſſit po/
ſtea ilud reuocare vide infra in verbo teſtamentũ.
Jurameutũ teſtis an debeat pꝛeſtari iudici vel notario vide
infra in verbo teſtis. .
Juramentum an qui iurauit ſoluere vſuras poſſit cogi eas
ſoluere vide infra in verbo ſolutio.
Juramentũ purgatõnis quod eſſe dicir vide in.l.actoꝛ. C. de
pꝛobatio. per glo. ſingularẽ ibit. DM
Juramentum quid ſit ⁊ de eius foꝛma ⁊ inueniõne vide in
ſumma. xxij.q.uper glo. ſingularem ibi.
Juramentum an habeat vim cõcluſionis in cauſa vide in.l.
eum qui. ff. de iuretura. per glo.ſingularem ibi cum aliquib⸗ ad
dionibns per dominũ Ludouicũ ibidem ponentem etiã an ba
beat executionẽ paratam. M
Juramentũ quãdo lex mandat ſtari dicto alicuius an de/
beat iurare vide in.l.theopompus.ff. de dot.pꝛelega. per illũtex.
ſingularẽ cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibi.
Juramentũ ſi non pꝛeſtatur per iudicem in pꝛincipio officii
an vitietur pꝛoceſſus vide ſupꝛa in verbo iudex.
Juramentum au deferatur ei qui agit quãdo habet pᷣſum
prionem iuris contra ſe vide in.l.non eſt veriſimile.ff.quod met.
cau. per glo. ſingulareʒ ibi cum aliquibus additionibus per dñũm
Ludouicum ibidem. .
Juramentum an per illud poſſint pꝛobari expenſe litis vide
ſupꝛa in verbo expenſa.
Juramentũ an in dubio pꝛeſumatur eſſe reale vel perſona /
le vide in.l.fi. fl. de iureiura.per glo.ſingularem ibi. .
Juramentuʒ an actoꝛ iuret de caſumnia quãdo reus confi/
tetur debitũ vide ſupꝛa in verbo actoꝛ.
Juramentũ dubiũ per quẽ debeat declarari vide in.l.ſi ex
duobus 5.ſi ei qui. ff. de iureiuran. per illum text. nota. cũ aliqui/
bus additõibus per do. Ludouicum ibidem ponentem ẽt quid
in ſententia dubia.
Juramentũ an ſindicus iuret pꝛo ſua vniuerſitate við infra
in verbo ſindicus.
Juramentum an ⁊ quãdo poſſit iurari in litem cõtra nõ re
ſtituentem rem vide in.l.non enim.ff.rerũ ãmota.p glo.not.ibi.
Juramentũ an poſſit deferri per iudicem non pᷣcedente ali/
quo libello vide in.l.vbicunq;.ff.de interro.actio.per glo.not.ibi
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Juramentũ an poſſit remitti teſti de conſenſu partiũ vide in
licf.de ferijs per glo. ſingul.ibi cum aliquibus additõibus ð qui
bus per do. Ludouicũ ibidem ponentemetiam an poſſit fieri p
partes vt ſtetur dicto vnius tantum.
Juramentũ appoſitũ in contractu an habeat in ſe condictio
nem vide in.l.fi. C. de non nume.pecu. per illum tex.ſingularem.
Juramentũ an pꝛobatio que fit per iuramentũ dicatur legi/
timma vide infra iu verbo pꝛobatio. .
Zuxramentũ an retractetur ex euidentia facti vide in.l.fi. C
de in litem iura. per glo. ſingularem ibi.
Juramentuz in contractu quid opetur vide in.l.ſi quis ma
ioꝛ. C. de tranſactio. per illum tex. vnicum in in iure.
Juramentũ.an auten. ſacramenta puberũ habeat locum iu
pupillo vide in.l. fi. .fi. ff.de libe.cau.per glo.ſingularem ibi.
Zuramentu pꝛocuratoꝛ an debeat iurare de calumnia ſem/
ane⸗ nelai bona. S.penul.ff.de dam.infec.per illum textuʒ
An eius factum noceat domino quando eſt conſtitutus in
ſem ſuam vide in.l.hoe amplius in fi.f de dam.infect.per illum
lex. valde notandum.
An ⁊ quãdo eſt abſens ⁊ non poteſt cedere actiões tranſeãt
me ſine ceſſione vide in. l. dãnuz. 5. fi. ff. de dam. tnfect. p gloſaz
nota. ibi euz aliquibus additiõibus per do. Ludouicum ibidem.
. An ꝓcuratoꝛ falſus admiſſus in iudicio poſſit poſtea repel
i vide iniliteʒ quis. . alieno.ff. de dam. infec. per glo. nota ibi ci

Wanw aniu per dominũ Ludouicũ ibidem.
uriſdictio ⁊ dominiũ an equi in iure vi i⸗
Wrbodopam re. iũ an equiꝑentur in iure vide ſupꝛa in
ger Stii Vonanein n exercetur in perſonas an etiam
s vidc in.l.magis puto..illud. ff.
eoꝛũ per nn ———W Bas nutc . lucd it de nove
Juriſdictio voluntaria an poſſit pꝛorogari vide in.li
tuto.⁊ curato.da.ab hijs per do Lngenkenm cene. mi ſde
Juriſdictio.an ſubmittens ſe iuriſdictioni alterius minoꝛis
efficiat eius ſubditus videiin.l.eſt receptũ.ff. de iuriſdic.om. iudi.
per glo. ſingularem ibi.
An conceſſa iuriſdictõe alicui videatur etiã ei coneeſſi uz me,
rum ⁊ miytum imperiũ vide in.l imperiũ eo.tit. per glo. multuʒ
pocahilen⸗ luriſd
Juriſdittio.an in iuriſdictõne inſpiciatur quod euenire po
vide in.liſi idem.S.ſi vna.ff.de iuriſe dieommi⸗ng⸗ per ium e⸗
ſingularem ibidem.
Juriſd ctto conceſſa vni an ⁊ quando poſſit pꝛorogari vide
in.l.conſulta.C.de teſtame.per illum tex.ſingularem.
Juriſdictio pꝛorogata quo ad pꝛoceſſuʒ an intelligatur pꝛo
rogata quo ad exceptionẽ vide in.l.ex quacunq;.ff. ſi quis in ius
voca.non ierit per glo.valde uota.ibi.
Jus ſingulare an extendatur vide ſupꝛa in verbo extenſio.
Jus canonicum an attendatur in matrimonijs ⁊ ſimilibus
vide in. 9. hactenus inſtitu. de gradibus per glo. ſingulareʒ ibi cũ
aliquibus additionibus per do. Ludouicũ ibidẽ.
Jus ſuperueniens pendente iudicio an fundet intentionem
actoꝛis vide in.l.ſi rem. 8.fi.ff. de pigno.actio.per illum tex. ſingu
larem cum aliquibns additõibus per do. Ludouicũ ibidem.

Laudum. an poſſit appꝛobari antequã feratur vide ſupꝛa in
verbo arbiter.
Laudum an ſi quis non paret ei in interlocutoꝛia ideʒ ſit ac
ſi non paruiſſet in diffinitiua vide ſupꝛa in verbo arbiter.
Laudum eius executio vbi debet peti vide in.l cum autem
C.de arbitris per illum tex.nota.cuʒ aliquibus additõtbus per
do. Ludouicum ibidem.
Legatus.an quis compelli poſſit eſſe ambaſiatoꝛ vide in.l.

ſi quis.C. de decurio. libꝛo.x. per glo.ſingularem ibi.

Legatus delatere an poſſit alienare res eccleſie ſine titulo.
vide in.l.pꝛohibere.ꝭ.plane.ff.quod vi aut clam per illum textũ
Legatum an ſu fauoꝛabilius qᷓ; inſtitutio vide ſupꝛa in ver
bo inſtitutio.
Legaium. an fideicõmiſſum relictũ a legatario ſuſpecto poſ
ſit reſtitui ab herede vide ſupꝛa in verbo fideicõmiſſum.
Legatum an debeatur ex teſtamento in quo filius eſt pꝛete
ritus ignoꝛãter vide in.l.ſi mater.C. de inofſci.teſtamen.per glo.
ſingularem ibt.
Legatum. an legatum factũ de re mihi debita per ſtipulati
onem opetur vt poſſim grauari per fideicõmiſſum vide in.l.ſi
mulier..ſi rem. fl. de legat.iij.per illum tex.ſingularem.
Legatum relictũ filio exheredato an cõſeruetur per autent.
ex cauſa.C.de libe.pꝛete.vide in.l.maximũ vitiũ.C.de libe.pꝛete.
per glo.ſingularem ibi.
Legatum relictum duobus an diuidatur per concurſuzʒ vi

de in.l. ſi ſeye.ff. de dot. pꝛeleg. per illum tex.ſingularem.

Legatũ an poſſit accipi pꝛopꝛia auctoꝛitate ita diſponente te
ſtatoꝛe vide in.l.ticia.S.ᷣo.ff.de lega.Fo per illum tex.ſingulareʒ
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem.
Legatum.an heres teneatur luefe rem legatam pignoꝛataʒ
vide in.l.non dubiũ.ꝭ.fi.ff.de lega.iij.per illuzʒ tex.valde notandũ
An legatũ vniuerſitatis contineat fructus pceptos poſt teſta
mentũ in vita teſtatoꝛis vide in.l.ſi iure.ff.de lega.iij.per illũ text.
ſingularẽ cum aliquibus additõibus per do. Lndouicũ ibideʒ.
Legatũ an ⁊ quãdo efficiatur cõdictionale vide in.l.ſi ſeius
ff. ad trebel:per glo.ſingularem ibi.
Legatũ relictum ſub condictõe pꝛoteſtatina an debeatur ſi
ſtat per heredem quominus impleatur vide in.l.iij. S.ifi. ff. de cõ
dic.ob cau.per illum tex.vnicum.
Legatum quomõ diminuatur per es alienũ vide in.licer.C.
ad legẽ falci.per illum text.ſingularem cum nouo eius intellectu
per do. Ludouicum ibidem.
Legatum relictuʒ alicui donec habitauerit cum tali quomõ
intelligatur vide in.l.qui quatuoꝛ. .vxoꝛi.ff.de lega.iij.per illum
tex.ſingularem.
Legatum an vitietur per condictõem impoſſibilem vide ſu
pꝛa in verbo condictio.
Legatum relictum ſeruo an aqnirat᷑ dño inuito.⁊ quid in

beteditate vide in.l. i. . fi fl. ð m tabul. per glo. ſingrlarẽ ibidẽ
Legatum factũ per maritum vxoꝛi in tempꝑe liberoꝛũ an in
telligatur ex eo vel ex alio vide in.l.cum vxoꝛi:quando dies lega.
cedat per glo. nota. ibi cum noua conſideratiõe ad eum text. per
Do.Lndo.ibidem.
egatuʒ. an ipoteca tacita competẽs pꝛo legato poſſii remit
ti per teſtatoꝛem vide ſupꝛa in ver bo ipoteca.
Legatũ an in legato certe partis bonoꝛũ veniant fructus ⁊ a
quo tempoꝛe vide inil.ſi quis bonoꝛũ.ff.de lega.pꝛimo per illum
tex. ſingularem.
Legatum an pꝛo legatis debeatur euictio vide ſupꝛa in ver
bo euictio.
Legatum an emphyteota legando rem emphiteoticam ca /
dat a iure ſuo vide ſupꝛa in verbo emphiteota.
Legatum factũ ex cauſa an minuatur ſi cauſa minuir.vide
in. llucius. ff. de lega. pꝛimo per illum tex. ſingularem.
Legatum certe quãtitatis an pꝛeſumat᷑ annuũ vide in. l. fe /
ke. ð.vxoꝛi.ff. de annu.legat.per illum lex.ſingularc.⁊ etiã in.l.cũ
quidam eo.ti.per illum tex.etiam ſingularem.
Per que verba inducatur legatum vide in. l. qui marco.ff.
de annu. lega. per illum tex. notandum.
An dñium rei legate in diez tran ſeat in legatariũ vide inel.
ſempꝛonius.ff. de vſufruc.lega.per illum tex.ſingularẽ cũ aliqui /
bus additionibus per do. Ludo.ibidem.
Legatum.ſi legatur dos vxoꝛi per maritũ an heres eius te /
neatur inſolidum vide ſupꝛa in verbo dos. ⸗
Legatum relictũ partim ab herede inſtituto pure æ partim
inſtituto ſub condictõe debeatur ſtatim vide in.l.qui fundum.
ſi tu ex parte.ff. ad.l.falcid. per illum tex. nota. .
Legatum an debeatur ex teſtamento in quo pater pꝛeterijt
filiuʒ ignoꝛãter vide in.l.mater.ff. de inoffi. teſta.per glo.ſingula
rem ibi cum aliquibus additionibus pꝑ do. ludouicũ ibidem.
Legatum an compꝛehẽdatur appellatione hereditatis vide
ſupꝛa in verbo hereditas.
Legatum an debeatur ex teſtamẽto vel ab inteſtato heredi
tate nou adita v. de in.l. qupfilio. . pꝛimo. fl. de hered. inſtitu. per
gloſam ſingularem ibi.
Legatum an ⁊ quãdo reuocetur ex inimicicia ſuperueniẽte.
vide in.i.atlete.S.paimo.ff.de excuſat.ituto.per glo. nota. ibi
Legatumian vitietur per appoſitionẽ falſoꝛũ confiniũ vide
ſnpꝛa in verbo confines.
Legatum an heres inſtitutus in re certa ſit loco legatarij.vi
de ſupꝛa in verbo heres.
Legatum optõis an dicatur purũ vide in.l.ſi tibi. .pꝛimo.ff
de optio.lega.per ilum tex. ſingularem cum nouo ejus intellectu
per do. Ludouicum ibidem. .
Legatum:an er heredatio facta de filia contemplatiõe dotis
videat inducere legatũ vide ſupꝛa in ver bo exberedatio.
TLegatum an actio competẽs defuncto detnr etiã legatario.
vide ſupꝛa in verbo actio.
Legatuʒ an poſſit repudiari per debitoꝛẽ in fraudem credi
toꝛis vide in.l. liberto.ff. de bonis liberto.per illum tex. ſingularẽ
cum nouo eius intelleciu per do. Ludouicum ibidem.
Legatum an inducatur ex eo ꝙ teſtatoꝛ rogat heredem iu/
fare de dãdo vide in.l.ij. C. cõia de legat. per gld.ſingularem ibi
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem.
Legalũ vniuerſale quid contineat vide in.l. lucius. fl. de fun
do inſtruc.per glo.ſingularem ibi.
Legatũ quãdo duo vocãtur ad eandem rez an intelligatur
inſolidum vide in.l.. 5. ſi vero. C. de caduc.tollen.per illum texiũ
ſingularem.
Legatum an inducatur per verbum relinquo vide infra in
verbo relinquo.
Legatum factum non capaci per hec verba quantü p legem
capere poteſt an valeat vide in.l.ſi ita quis in teſtamẽto.ff. de le ⸗
gat. ſo per illum tex.ſingularem.
Legatum an expenſa facta pꝛo re legata habenda ſpectet ad
beredem vide ſupꝛa in verbo expenſa.
Legatũ annuũ ſi deficit in pꝛincioio anni an deſiciat in toto⸗
vide in.i.ij.ff.de annu.lega.per illum tex.ſingularem.
Legatũ quando imputetur in poꝛtionẽ hereditatis vide in
auten. pꝛeterea. C. vnde vir ⁊ vxoꝛ per illum tex. ſingularem.
CLegatum. an ⁊ quando dominiũ rei legate tranſeat in lega
tariũ vel in ſpecie vel in genere vide in.l.ſi rem.ff. de rei vendica.
per glo. nota.ibi cum aliquibus addnõibus per dominũ ludoui
cum bologninũ ibidem ponentẽ etiam quid in legato bonoꝛuʒ ⁊
etiam in legato tacito.
egatum factum anua bima irima die quomõ intelligatur
vide ſupꝛa in verbo annuo.

6

beatur ab herede vide in.l.ſi ab eo.ff. de vſufru. leg

Legatum.an legatum cuius optio ſpect
.
ſitum per ſeruũ pertineat ad eum vide ineen ranlabr que
per illum tex. ſingularem. o ff. o iit.
Legata. an onus inidũctum legatario ſi nõ acceptat illud de

xtum ſingularẽ cum vna conſideratiõe nber iluzte
donſes Pelognin i dem. ac eum per domini Iu
egatum ad quos fructus tenetur heres exiſtens i
ſoluendi legata vide in.l.is qui fideicõmi ensin mon
illum er. ſi galarem⸗ . M lcgiiſter
egatum relictum a duobus quoꝛũ
non an valeat vide nlheg mueiuofve alter bun ge altet
teRat ent ie ſi Ande neree non tradit rem quãẽ Aacts
i et vendere tranſeat dominiũ in jij vi⸗
pꝛa in ero beres. mimd in legatariü vnceſu/
egatuzʒ an dominiũ rei heredis le ofn ;,
ſegererid ni ſupꝛa in verbo Perachal gate tranſeat rern nil in
n obligatio perſonalis ⁊ actio que oꝛiũ ig oꝛi
antur ſtatim ⁊ quando videunfra in Wrbooolſn czs baj
Legitimatio an filius natus ex matrimõio non 1 iim
tamen reputat legitimuz ſit legitimus vide in.l. qui ca⸗ 8
ncen nupe per glo. ſingularẽ ibi. S
egitima an pꝛo ea debeatur euictio filijs vi⸗
bo ane pꝛ tur euictio filijs vide ſupꝛa in yer
egitima.an ſi querela pꝛopoſila fuit e
veiere lekerin ã vide infra fvete meregn Giulaheſtt ⸗
Legitima an agnoſcens legatũ videatur renũciare legiti
vide in.l.ſi quãdo.S.⁊ generaliter.C. de mofffteſinger nne
vnicum cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem
Legitima an poſſit peti viuente patre per fillum ſi conſuen
do hoc dictat vide in rubꝛica. C. de decret. decurio. libꝛo.x. p .
ſunga uraibl cum aliquibus additionibus ꝑ do. Ludouicũ ſi
egitima an in en computetur dos in boni is vi
ſupꝛa in verbo dos. 8 bonis hdtefna.
Legitima debita filio an ſuccedat loco alimentoꝛũ videinl
cum ratio ff. de bonis damna.·per. illum tex. ſingularem.
Legitima an poſſit peti in bõis pris religioſi ſtatim vide in
auten.ſi qua.C. de epiſ.⁊ cleri.per glo.oꝛdinariã ibi cum aliqui⸗
bus Parralnes per do. Ludouicum ibidem.
egitima an in eam imputetur emphiteoſis vi⸗
verbo emphyteoſis. d Ppiteoſe Mechun
Legitima an imputetur in eam illud quod ſoluit pater vi/
uente filio vide in.l.ſticus.ff. de pecul.lega. pilluz tex. ſingularez.
Legitima an perdatur per non confectiõeʒ inuẽtanij videſu
pꝛa in verbo inuentarium.
Cegitimatio an filius legitimatus ſequatur patrem vide in
l.pꝛima.ff.ad municip.per glo.nota.ibi.
Tegitimatio facta de ſpurio quid operetur vide inl.fn.c.
de his qui ſponte libꝛo.xi.per illum tex. ſingularem.
Legitimatio.an legitimatus ſuccedat in feudo vide in.c.j/
turales in tit.ſi de feu.fuer.controuer. inter do.⁊ agnat. per glo
ſingularem ibi.
Legitimatio.an filij baſtardi efficiãtur legitimi ex eo qui
appellat ooncubinã vxoꝛem ſuã vide in.l.benignius, f de legb
per glo.notandam ibi. .
Legitimatio an legitimatus efficiatur ſuus beres patri vide
infra in verbo ſuitas.
Legitimatio an filius legitimatꝰ ſi affinis agnatis vide inli
ex ea parte.ff. vnde cognati per illum tex.nola.
Leſio an pꝛeſumatur dolus ex maxima leſione vide ſupn
in verbo dolus. .
Lex an agens vim apoſtolici vide in. adigere. .ſi ff.dein
repatro.per glo.ſingularem ibi.
De e an poſſit eiſe pꝛo parte fauoꝛabilis ⁊ pꝛo parte ocloſt⸗
yide in.l.i..quod autem. ff. de aleato. per illum tex. ſingularẽ ei
nouo intelleciu eius per do. Ludouicum ibidem.
Lex quid continere debeat vide in.:.ſi maioꝛ C. de anſa.
per glo. ſingularem ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludo
uicũ ibidem etiam ponentem quid de ſtatuto. .
Lex an ⁊ quãdo reſpiciat pꝛeterita vide in.cfide conſtitun.

per glo. ſingularem ibi in anniquis.

Libellus quomõ ſoꝛmetur contra nomen debitoꝛis vide in
l. beredem. C. de heredi.actio.per glo. ſingularem ibi.
Libellus in dote quomõ debet concludere. vide in. lqucd
ſi maritus.ff. de conſtitu. pecu.per illum tex. notandum. ei
Libellus in quo petũtur decem ⁊ plus an hꝛoredat vice in
l.t.f. ſi pars heredi. peta. per glo. nota. ibi cũ aliquib adcitobus
ꝑ do. Ludouicũ ibideʒ etiz ponẽtẽ aliqua circa libellu incellui⸗

ucatiel il i gun
Snsbuias
luhnhif grtnne

uid

genelume iit
Pornnu,⸗
immmihii i 4
sgtie

liſef
Amſ
imnumin

uülm

