omnes ſunt coꝛrupti valde et nihil habent cõmune cũ̃ vero teriu
oꝛiginali qui dicit ſempꝛoniꝰ vt vides.ᷣ de quo ſemonio ſepe fit
mentio in iure noſtro pꝛout curioſus lectoꝛ cognoſcere poleſt t
ſimiłr in tex.oꝛiginali dicitur ad carthaginſenſes. ſed in comun
tex. dicitur ad carthaginenſes. de quo etiã ſupꝛa dixi vbieſt idez
erroꝛ in cõmunibus libꝛis.
Ultimo nota in fine in verſi. parare debere vtram malent
accipere etc. nam in tex. cõmuni dicitur vtram mallent pelere de⸗
bere etc. et ſic pꝛo verbo parare eſt verbum pelere.quorum Vis
eſt diuerſa vt de ſe patet. . S
C Poſt hunc fuit Tiberius coꝛuncanus vt di/
xi qui pꝛimus pꝛofiteri cepit:cuius tame ſcrip/
tum nullum extat. ſed reſponſa complura? me
moꝛabilia eius fuerũt Deiñ ſext) ceclliiſ r fia
ter eiꝰ publius atilius maximã ſciam in pnofini
do habuerũt ⁊ duo elij etiã conſules fuerüt. Ati
lius autem pꝛimus a populo ſapiens apellat
eſt. Sextum eliuz etiã Ennius laudauit iſer
illius liber: qui inſcribitur tripertita. qui un
veluti cunabula iuris cõtinet. tripertita anſe
citur quoniã lege duodecim tabularũ Peone 6
iungitur interpꝛetatio: deinde ſubtexitun u
actio: eiuſdeʒ eſſe tres alij libꝛi referũtur:qui
tamẽ quidam negant eiuſdem eſſe. erens
ſectatus eſt ad aliquid ¶ ato. Deinde . a
Cato: pꝛinceps poꝛtiae familiae: cni? eli
tant ſed plurimi filij eius ex quibus tacker
untur. Poſt hos fuerũt publius mn le fr
bꝛutus e manilius qui fundarunt ius ciulle⸗

alenuſininiſern

mniintfli ttin
umn Auanin ifinn

vörutſiekcn.

utnimin mmuin bnti

milimiil äin ftiutüf⸗
Wernicrenente

Im ntain ati ti ime t Aumn

õü

mtirſentnineiundainim

Wiadnaikennatcwn

lerunſitfnnfn m ni
utuinenan Müſniſeng ift
Ohmrinudcnmmint dant in
ltnſchrn
CPfboohumsntiasptlifiusn
fürmumsisdt unsininn
fummhlſmonantecontenad
ſacdinsftnigunninitrumn
uniglo ix lg inlns
Aunztalus ſinunkn
nunmuntnsnmii,
ſſn Mnmsunih,v

gurir ihimnttuignn
unngannsgmri

,

Lunmigſneninnn ,

Mſltortſhöfr,
Dekcenfe,, hſſe
iced
tnilihſ n e
ſen Nnoen
rtenct i aenglhni

Qnmirinen int
rNdin Nitnet4
mmiNENENNie
miMNNTTNNtg
ä
MiEaATMoiin
EYAENpriAN WMN u tit
riπιαι
Om tai NNNNNnin
maminaiN N M
vctNN N Aerumnſß

e.
hinſſhisuni
zane icgecigtmiſeß

bijs publius mutius etiã decẽ libellos reliquit:
PBꝛutus ſeptem: Manilius tres: ⁊ extant volu/
mina inſcripta manilij monumẽta.⁊ illi duo cõ
ſules fuerũt bꝛutus pꝛetoꝛius.publius autẽ mu/
tius etiam pontifex maximuſ. Ab hijs pꝛofecti
ſunt publius rutilius Rufus: qui Romae con/
ſul Aſiae pꝛoconſul fuit Paulus verginius 2
OQuintus tubero:ille ſtoicus:panſe auditoꝛ qui
⁊ ipſe con ſul etiã ſextus pompeius Cnei pom
pei patruus fuit. ⁊ eodem tempoꝛe Celſus anti
pater qui hiſtoꝛias conſcripſit.ſʒ plus eloquẽ/
tiae äz ſcientiae iuris operã dedit. Etiã Lutius
craſſus frater publij mutij: qui mutianus dict⸗

eſt hunc Cicero ait iuriſcõſultoꝛũ diſertiſſimũ.
Hee eſt decimaſexta pars pꝛincipalis iſtius tex.oꝛiginalis in
quo tex. oꝛiginali etiã videntur eſſe in cõmunibus libꝛis aliqui
erroꝛes. Et in pꝛimis in verſi.tiberius coꝛnucanus ⁊c. Sʒ in te /
tu cõmuni aliqui libu habẽt comucanius ⁊c. de quo etiã ſupꝛa
nixi. ideo non repeto nũc. Et ſiłr in iſto tex. oꝛiginali dicitur
⁊publius atilius ⁊c.ſʒ in cõmuni tex.dicitur publius attilius cũ
gemino. t. ſecd in oꝛiginali eſt vnico.t.tantũ ⁊ melius.Et ſimiliter

in tex. ibi inſcribitur tripertita ⁊c.in cõi tex. dicitur inſcribitur tri

partita per.a. ⁊ non bene. de quo dixi etiam ſupꝛa in pꝛobemio
foꝝ. ⁊ ideo non repeto nunc.
Secundo pꝛincipaliter nota in tex. in verſi.paulus verginiꝰ
cc.nam in tex.cõmuni dicitur paulus virginius ⁊c.⁊ ſic per.i.ſed
debet eſſe per. e. pꝛout eſt in vero tex.oꝛiginali.
Tercio pꝛincipaliter nota in verſi.vt duo elij xc.ſed in com/
munibus libꝛis dicitur ⁊ duo alij etiam conſules fuere ⁊c.⁊
coꝛrupte q; per ſolam copulam et vel vt.nam diuerſum eſt dicer
duo alij vel duo elij pꝛout ditit verus tex. oꝛiginalis.
Quarto nota in verſi.Cnei pompeij patruus ⁊c.nam in ali
quibus libꝛis cõibus dicitur Gneij pompeij patricius ⁊c.⁊ ſic lo
co patrui eſt patricius que omninoſunt diuerſa ⁊ differẽtia in
ſenſu ⁊ in ſubſtantia.

CPoſt hosquintus mutius publij filius pon/
tifex maximus ius ciuile pꝛimus conſtituit ſe/
riatim in libꝛis decem ⁊ octo redigendo. Alsu/
tij auditoꝛes fuerũt quamplures.ſed pꝛaecipue
auctoꝛitatis.Aglius.Gallus. Balbus. Lutius
Sextus papirius.Caius.Jubentius.ex quibuſ
Gallum maxime auctoꝛitatis apud populũ fuiſ
ſe ſeruiuſ dicit. omnes tamẽ hij a Seruio ſulpi
cio nominãtur. Alioquin pꝛo ſe eoꝛũ ſcripta non
talia extant:vt ea ad omẽs appetãt.Deniq; nec
verſantur omnino ſcripta eoꝛũ inter manus ho
minuũ.ſed Seruius libꝛos ſuos cõpleuit:pꝛo cu
ius ſcriptura ipſoꝛum quoqʒ memoꝛia habetur
Geruius cum ex cauſis oꝛandis pꝛimũ locũ aut
pꝛo certo poſt arcũ Tulliuʒ obtineret:tradit
ad conſulenduʒ quintũ mutiũ de re amici ſui ꝑ/
ueniſſe. Cũqʒ eum ſibi reſpondiſſe de iure Ser
uius parũ intellexiſſet:iterũ quintũ mutiũ inter/
rogaſſe.⁊ a quinto mutio reſpõſuʒ eſſe.nec tamẽ
percepiſſe ⁊ ita obiurgatũ eſſe a Quinto mutio
namq; eum dixiſſe: turpe eſſe patricio ⁊ nobili
viro ⁊ cauſas oꝛanti ius in quover ſaret᷑ ignoꝛa
re. eavelut cõtũelia Seruiꝰ tactꝰ oꝑaʒ dedit iu
ri ciuili.⁊ plimũ eos ð ꝗbꝰ loquuti ſumꝰ audi/
uit. inſtruct ab albo lucilio. inſtructuſ ãt maxie
a Halbo aquilio qui fuit Cercine.ita ꝙ libꝛi eiꝰ
q;plures extant Cercine confecti:hic cũ in lega
toe perijſſet:ſtatuaʒ eius populus romanus pꝛo
roſtris poſuit.hogieqʒ extat pꝛo roſtris:augu/
ſti buius volumina complura extãt: reliquit au/

tem pꝛope centuʒ ⁊ octoaginta libꝛos ⁊c.
Hec eſt decimaſeptima pars pꝛincipalis ad iſtum tex. oꝛigi
ginalez a quo poſſunt notari nõnulli erroꝛes in cõbus libꝛis. Et
primo in verſi. Seruius cum ex cauſis ⁊c. in cõi tex.d ſernius
auteʒz ſulpitius cum in cauſis æc. ⁊ ſic ſunt plura verba q; in oꝛi
ginali. ſic ſunt ſuperflua. ⁊ ctiã eſt dictio cum loco dictionis ex
que eſt invero tex.oꝛiginali.
Secundo nota in verſi.cercine ⁊c. nam in text. cõmuni dicit
circine per.i.⁊ eſt bis repetitũ hoc verbũ.⁊ in vtroq; ſemp eſt vi
ciatũ cum.i.⁊ debet eſſe cum.e.pꝛout dictat tex.verus oꝛiginalis
Et ſil r in tex.cõmuni dici bodieqʒ ac.ſed in tex.vero noſtro di
citur hogieq; per.g. æ non per.d.
Cercio pꝛincipaliter nota in verſi. octoaginta libꝛos vc. nam
in cõmuni tex.dicit octingenta libros ⁊cetera. ⁊ ſic denotat ma
ioꝛem numerum ⁊ male.nam non ſunt octingenti libꝛi ſed octo
aginta ⁊ ſic minus.

CAb hoc plurimi pꝛofecerũt fere tamen hij li
bꝛos cõſcripſerũt Alfenus Narus:Gaius.Au/
lus.Ofilius.TLitius.Celſius.Anfredius.Tuca
Anfidius.Namuſa.Flauius Pꝛiſcus.C aius.
Ateius Pacubius.Labeo.Antiſtius.Labeoniſ
Anaſti pater. Publicius. Gellius. Ex hiis de
cem octo libꝛos conſcripſerũt. Quoꝛũ oẽs qui
fuerũt libꝛi digeſti ſunt ab Anfidio Namuſa in
centũ quudraginta libꝛos.Ex hijs auditoribuſ
plurimũ auctoꝛitatis habuit Alfenius varus ⁊
Aulus Ofilius.ex quibus Narus conſul fuit:
Ofilius in equeſtri oꝛdine perſeuerauit: is fuit
caeſari familiariſſimus: ⁊ libꝛos de iure ciuili
plurimos:⁊ qui omnẽ partẽ operis fundarẽt re
liquit:nam de legibus vicenſimae pꝛimus con/
ſcribit de iuriſdictõe. dem edictũ pꝛetoꝛis pꝛi
mus diligẽter compoſuit.nam ante eum Serui
us duos libꝛos ad Bꝛutum perq̃ʒ bꝛeuiſſimos
ad edictũ ſubſcriptos reliquit.Fuit eodem tem
poꝛe ⁊ Trebatius:qui eiuſdeʒ Coꝛnelij maximi
auditoꝛ fuit. Aulus Caſelius Quintus mutius
Voltiſij auditoꝛ. Deniqʒ in illius honoꝛẽ teſta
mento Publiũ mutiuʒ nepoteʒ eius reliquit he
redem.uit autẽ Queſtoꝛius nec vltra pꝛofice/
re voluit:cum auguſtus ẽt illi cõſulatũ offerret.
Ex hijs Trebatius peritioꝛ Caſelio.Caſelius
Trebatio eloquẽtioꝛ fuiſſe dicit᷑. Ofilius vtro/
qʒ doctioꝛ Caſelij ſcripta nõ extant:niſi vnus
liber benedictoꝛuʒ:Trebatij qᷓ;plures.ſed mi/

nus frequentantur ⁊c.
Hec eſt decimaoctaua pars pꝛincipalis in hoc text.oꝛiginali
meo nouiter edito.in quo ſunt aliqua ſatis diſſonãtia a cõi textu
Et pꝛimo dum dicitur in tex.oꝛiginali plurimi pꝛofecerũt ⁊c. In
cõmuni tex.dicir̃ plurimi ac pꝛofecti pꝛofluxerũt ⁊c.⁊ ſic iſti tex.
inter ſe ſunt diſſimiles in verbis ⁊ in ſubſtantia.⁊ plura vᷣba ſũt
in tex.cõmuni qᷓ; in oꝛiginali vt de ſe manifeſte conſtat.
Secundo pꝛincipałr nota in verſi.pacubiꝰ c. naz in tex.cõi
dicitur pꝛoculus ⁊c.qui ſnut oĩo diuerſi ⁊ nibil habẽt cõmune.
⁊ hic eſt erroꝛ maximus.
Tercio nota in ver ſic. Antiſtius labeonis anaſti pater ⁊c.
NMam in cõmuni tex.dĩ Antiſtius pater ⁊c.⁊ ſie text.cõis defſicit
ab oꝛignalibus vt vides.Et ſiłr in verſi.publicius gellius ⁊c.in
tex.cõi dicit᷑ publius cecilius Jc. Et ſiłr in tex.ibi centũ qua
draginta ⁊c.in cõmnni tex.diciĩ centũ.xl.⁊c.⁊ ſic bꝛeuiate.ſʒ de/
bet eſſe extenſe pꝛout ſunt omnia noĩa numeroꝝ in pandectis oꝛi
ginalibus pꝛout ſupꝛa diximus in ꝓbemio.ffoꝝ.in pꝛincipio. et
ideo non repeto nunc.
CPoſt hos quoqʒ Lubero fuit qui ofilio ope
ram dedit.fuit autẽ Patricius ⁊ tranſiuit a cau
ſis agendis ad ius ciuile maxime poſtquã quin
tum ligariũ accuſauit:nec obtinuit apud Caiuʒ

ceſarem.is eſt quitus ligarius: qui cuʒ affricae

oꝛam teneret:infirmũ Tuberoneʒ applicare nõ
permiſit nec aquã aurire quo nomine euʒ accu/
ſauit: ⁊ Cicero defendit.⁊ eius extat oꝛatio ſa/
tis pulcherrima quae inſcribitur pꝛo quinto li⸗
gario. Et Tubero quidem doctiſſimus habitꝰ
eſt iuris publici ⁊ pꝛiuati.⁊ complures vtriuſqʒ
opis libꝛos reliquit.ſermone etiã antiquo vſus
affectauit ſcribere. ⁊ ideo paruʒ eius libꝛi grati
habentur. Poſt hunc maxime auctoꝛitatis fue/
runt Ateius capito qui Ofiliũ ſequutus eſt. An
tiſtius Labeo:qui omnes hos audiuit. Inſtitu/
tus eſt autẽ a Trebatio ex hijs Ateius cõſul fa/
ctus fuit.Labeo noluit: cuʒ ei offeretur ab augu
ſto conſulatus:quo ſoffectus fieret:⁊ honoꝛem
ſuſciperet:ſed plurimũ ſtudijs operã dedit:⁊ to
tum annũ ita diuiſerat vt Roma ſex menſibus
cum ſtudioſis eſſet ⁊ ſecederet ſex menſibus ⁊
conſcribẽdis libꝛis operã daret.Itaqʒ reliquit
quadringenta volumina ex quibus plurima in
ter manus verſantur hij duo pꝛimum veluti di
uerſas ſectas fecerunt. Nam Ateius capito in
hijs quae ei tradita fuerunt ꝑſeuerabat. Labeo
ingenij qualitate ⁊ fiducia doctrinae qui ⁊ pꝛe
caeteris operis ſapientiae operã dederat pluri
ma innouare inſtituit.⁊ ita Ateio capitom maſ/
ſurius ſabinus ſucceſſit Labeoni nerua:qui ad/
huc eas diſſenſiones auxerũt:hic etiam Nerua
familiariſſimus caeſari fuit. Maſſurius ſabinꝰ
in equeſtri oꝛdine fuit ⁊ publice pꝛimis ſcripſit
poſteaqʒ cepit hoc dari beneficiuʒ Liberio Ce

ſare hoc tamẽ illi conceſſum erat.
Pec eſt decimanona pars pꝛincipalis iſtius text. oꝛiginalis
qui diſcrepat a cõmuni in aliquibus.Et pꝛimo in verſi.quintuzʒ
ligariũ ⁊c. nã in cõmuni tex.in aliquibꝰ codicibꝰ vr̃ quintuʒ lega
tariuz ⁊c.⁊ ſic de ligario facit eũ legatariũ in teſtamẽto.que duo
diuerſa ſunt penitus. Et in verſi.is eſt quintus ligarius ⁊c.
nam in coi tex. dicit is eſt quintꝰ legatarius cc. Et in verſic.
extat eius oꝛatio ſatis pulcherrima ⁊c. ſed in tex.cõi dicitur extat
eius ratio ſatis pulcherrima c. Et in verſi.quo ſoffectꝰ fie/
ret vc.nam in cõi tex.dicit quo ſuffectus fieret ⁊c.⁊ ſic per.u.ſed
debet eſſe per.o.vt vides ex oꝛiginali tex. vero. Et ſimilit᷑ in
tex.ibi vt roma ſex menſibus ⁊c. ſed in cõmuni tex. dicit᷑ vt Ro
me ſex menſibus ⁊c.ſed de hijs non multũ curo cum non mu/
tent ſenſum.
Secundo pꝛincipaliter aduerte in verſi.quadringenta volu /
mina reliquit ⁊c. nam in cõmuni tex.dr̃ quadraginta ⁊c. ⁊ aliqui
libꝛi habent.l.⁊ ſic iſte eſt maximꝰ defectus in quãtitate libꝛoꝛũ⸗
⁊ ideo tex.oꝛiginalis qui dicit de maioꝝꝛ numero attendi debet
vt magis verus in hoc ⁊ in alijs de quibus ſupꝛa diximus ⁊ in·
fra adhuc dicemus.

CEt vt obiter ſciamus ante tempoꝛa auguſti
publice reſpõdendi ius nõ a pꝛincipibus daba
tur:ſed qui fiduciam ſtudioꝛũ ſuoꝛuʒ habebant
conſulentibus reſpõdebant:neqʒ reſpõſa vtiqʒ
ſignata dabãt: ſed plerũqʒ iudicibus ipſis ſcri
bebant aut teſtabãtur:qui illos cõſulebant.pꝛi
mus diuus auguſtus vt maioꝛ iuris auctoꝛitas
haberetur cõſtituit:vt ex auctoꝛitate eius reſpõ
derent: ⁊ ex illo tẽpoꝛe peti hoc pꝛo beneficijs
cepit.⁊ ideo optimus pꝛinceps Adrianus cũ ab
eo viri pꝛetoꝛij peterent:vt ſibi liceret reſponde
re reſcripſit eis hoc non peti ſed pꝛeſtari ſolere
⁊ ideo ſi quis fiduciã ſui haberet: delectari ſe
populo ad reſpõdenduʒ ſe pꝛepararet.Ergo ſa
bino conceſſuʒ eſt a Liberio ceſare vt populo re

re.diui.⁊ Ouidius ponit in libꝛo fo faſtoꝛũ.

ſponderet:qui in equeſtri oꝛdine iam gracis
tu ⁊ fere annoꝛũ quinquaginta receptus ?: b 83
nec amplae facultates fuerũt:ſed plurimuz as

is auditoꝛibus ſubſtentatus eſt. Puic ſi icteſſt
Caius caſſius longinus natus ex filia Tuben

nis quae fuit neptis Seruij ſulpitij. ⁊i
qua e —6 Tide
auũ ſuũ Seruiũ ſulpiciũ appellauit: is rco
fuit cum quartino tempoꝛibus Tiberij: ſed plu

rimũ in ciuitare auctoꝛitatis habuit eo vſqʒ do
nec Caeſar eum de ciuitate expelleret: erpulſiſ

ab eo in Sardiniã reuocatus a Aeſpaſiano di
em ſuuʒ obijt. Neruae ſucceſſit pꝛoculus fuit
eo tempoꝛe Nerua filius.fuit ⁊ alius Tongiun
ex equeſtri quidem oꝛdine.qui poſtea ad pꝛet
ram vſqʒ peruenit. Sed pꝛoculi auctoꝛitas ma
ioꝛ fuit:nã etiã plurimũ potuit. appellatiqʒ ſunt
partim Caſſiani partiʒ Pꝛoculiani:quae oꝛigo
a capitone ⁊ labeone ceperat: Caſſio Celius ſa
binus ſucceſſit qui plurimũ tempibus veſpaſia
ni potuit. Pꝛoculo pegaſus qui tempibus ce
ſpaſiani pꝛefectus vrbis fuit. Celio ſalinopii
ſcus Jauolenus.Pegaſo Celſus: patri Celſo
celſus filius ⁊ Pꝛiſcus neratius: qui vtriqʒc
ſules fuerũt.celſo quidem ⁊ iterũ Jauoleno pꝛi
ſco Aburnius valens ⁊ Tuſcianus. Iteʒ Salii

us Julianus ⁊c.
Pec eſt vinceſ. ima ⁊ vltima pars pꝛincipalis iſtius ter. oꝛig
nalis ſm oꝛdinẽ meũ tn qua etiã aliqui colligũtur erroꝛes into/
dicibus tranſumptis. Et pꝛimo in pꝛincipio in verſi. ohi
ter ſciamus ⁊c.nam in cõi tex.dicitur ⁊ vt obitũ ſciamus ccꝛſe
denotat moꝛtẽ quaſi dicamus vt ſciamus moꝛtẽ. ſed ſm texoi
ginalẽ denotat ſtatiʒ. ⁊ ſic ſenſus oĩo diuerſus eſt.ꝛ hic eſterto
nõ leuis vt vides.⁊ ꝓbat in.l.i.in fi.infra de reſcin. vendit.
Secundo pꝛincipaliter nota in verſi.que oꝛigo a capioneat.
nam in cõmuni tex.dr que coꝛtigoa capione ⁊c.?· ſic difſert mip
in moduʒ a vero tex. oꝛiginali eſt verũ ꝗ in aliquibus libbio im /
pꝛeſſis etiã dicitur que oꝛigo ⁊c.⁊ ſic cõcordant in hoc cum oꝛigi
nali.ſed alias in pluribus eſt hoc vitiůũ. Et ſiłr in texibiii/
uolenus ⁊ Janoleno ⁊c.in cõi tex.dicit᷑ iabolenus ⁊ iaboleno t
per.b.ſed dʒ eſſe per.u.vt vides in vero tex.oꝛiginali. In quo
multa ⁊ multa ſunt longe diſtantia a codicibus trãſumptis in ſen
ſu ⁊ in ſubſtãtia. ⁊ etiã aliqñ in litteris ⁊ ſillabis nõ multi impo
tantibus.que omnia tamẽ poſui vt perfecte ⁊ ad vnguem cunci
haberes pꝛout pollicitus fui.⁊ pꝛout iacent in pandectis oꝛigiu
libus floꝛentinis quarũ mihi copia data eſt ab excelſo Sloelinn
dominio. Et inter alia nota bene dũ dicit᷑ ſupꝛa in lex cõi in duo
bus locis ſcelerũ vel celoꝛũ ac.q;ꝛ in oꝛiginali dicii celerum prout
ſupꝛa dixi. Et vt intelligas virtutẽ huius verbi dicas wideo tri/
buni dicũtur celeres q; debebant exhibere opam ſuaz reipublice
⁊ cito ⁊ cito. Alij dicũt eos appellari celeres a pꝛio qui dictus
celer ⁊ ppoſitus fuit huic oꝛdini eqſtri. Celer eni õm aliquos ile
fuit qui interfecit Remũ qui muros tranſcẽdit vt inl. f infre
Laus deo ſu /
pꝛemo ⁊ diuo Dominico oꝛdinis pꝛedicatoꝛũ patri ac pꝛotecſon
inclytae patriae meae Bononiae: meoq; Amen.
Ex ſtudio noſtro Anno dñi.Mccccxcv. kalendis nolebii
bus.Ludouicus bologninus.vtriuſq; iuris doctoꝛ.

Rubꝛica de legibus ſenatuſqʒ conſultis.

Conſidera circa banc rubꝛicã que differt acömun nem i
cõmuni dicitur de legibus ⁊ ſenatuſconſultis. de long conſu
tudine t cetera. que vltima verba non ſunt in orgginli n i
des ⁊ fuerũt ſapaddita vitio ſcriptoꝛũ vel comentaloꝛl. ſ niſi
hec faciamus ⁊ redeamus ad pꝛincipale pꝛopoſitũ noſtruͦ c ter.
⁊ glo.ſingulares ⁊ etiã notabiles⁊ pꝛimo in hoc titulo eſt.
SGlo.pꝛima magna in.l.pꝛima. Bald hi dict ſn
glo. eſſe ſingularẽ ad hoc ꝙ ſtatuta fiũt officialibus inere er
bus ꝛ populo reſpõdente vt ibi per eum cum qua ſto ſimſ .
quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia mea noua internen tien 5
dico ꝙ ſtatuta fiin eo modo quo fit ſtipulatio videl eecen

15
kſa nen
Uat er
tan i e ſir
lſin e i ürd
eufi
ſunſoit Mmans
un eiaui gn ,,
Hni nnai
Eeiummnin⸗ ,
otſenen minlann

ui e en

olkr.

unurnrtre mictmuinn i

Ancihituniinint i⸗
criubnttin t mintrn duntnn
ſaaigttrognun pefnunchrl

MAla,
1Sreſtäcaieidutttaen,
Sttrinſhndteninpdinn td
gfugechinanienud ünemitin
pfonmuaturiütfinmüe ieim.
õ
nt Ktritiftigiünnnare

LPiwgznf, niciniint
Autgettrilnanetn mnun
lipuikgrörirthſ ttintietinuten
nrpſtutjtanmuths iminttſim
W d
vnſzunſecfiſtiiimiinian

Aunchini iitani

elieigee
Ain Ani

nunnannee
ariguen —

—
dankun
aetin
Btrſin wrde

r

e,
endhuin

e irteir
—
NaER EILiKN.
Aisirii Giſint
u mrtiijt Miing it
ä
INNm irkiwgiinnn

tuu utii aitiin ilteriti

n mum tiiim man
vauumm i ulun iſl lochin
Himtm mimmiſinu nſi nin
õõl
vatricanitciNaii un rn
r Andsr tiiufkirugirſi
xmn a in nſuiſitii
11 ne in
S amine
Oemmiftwſtini. ſunn
deamwunumdtif

vIn.
τα☛ me umudn

intini⸗
äs
nfuſtennmſg ink /

mnlaini ni
u aſin nn lli
vmi dtn ggiu i e un
m eupſtiſ⸗

—

rogatiõe ? reſponſiõe ſubſequẽte ſjm eundeʒ met Bal. hic.
ſunt ſtricti uris ſicut eſt etiã ſtipulatio vt m.l.quicquid aſtringẽ/
e ff.de verb. obli. v in. l iij. . bec verba. ff. de nego. geſt. ⁊ ſunt
ciſe etiů ſernanda vt in.l. ſi vero. . de viro cum ibi plene nota. ff.
ſolu. matri. ad que me remitto. ⁊ pono glo. de qua agimus. cui

verba ſunt hec.
C Lex eſt. Nec deſcriptio quattuoꝛ habet partes ⁊c. in x
ſicu. ? ſubicitur quarta pars cõis reipublice ſponſio ideſt interro
atöe facta a conſule. v ꝛõiter a populo facta reſponſiõe ſic pla⸗
ceat eſſe ſtatutu vt hic. ? inſtit. ð iure nat. gen. ciui. in. .lex ẽ ꝛc

L. Non poſſunt. Cõmuniter in omnibus codicibꝰ tran
ſumptis dicitur ſed cum in aliquo caſu ſententia eoꝛũ manifeſta
eſt c. ſed in oꝛiginalibꝰ pandectis dicit ſed cum in aliqua cauſa
ſententia eoꝛu manifeſta eſt vc.⁊ rectius pꝛopter verba ſequẽtia
in verſi ius dicere debet ꝛc. tamen in hoc non facio magna vim
quo ad ſenſum littere.
I. Nam ad ea. Ccõmuniter in omnibus tranſumptis co
dicibus habẽtur bec verba videlicet vt ait Cheophꝛaſtus.quod
enim ſemel aut bis cc. Sed tu aduerte quia in oꝛiginalib
pandeciis omnia hec verba deſunt que vccio ſcriptoꝛũ ſeu cõmẽ
tatoꝛũ noſtroꝛũ bic fuerũt ſuperaddita ⁊ male.⁊ loco omniũ eo

rum debent eſſe hec verba greca pꝛout vere ſunt in oꝛiginalibus

videlicet ⁊ denotant ideſt ſemel
enim aut bis contemnũt legum latoꝛes.
L. Fraus in verſi.⁊ quod diſtat ⁊c. Cõmuniter hic in om/
nibus tranſumptis codicibus ſunt aliqua verba greca ſed coꝛru
pta ⁊ in aliquibus deſunt etiam ⁊ male. ſed in oꝛiginalibus dicit
quod impoꝛtat ideſt dictum a ſenſu
vel intellectu.

L. Nam ait in fine. in verſi. vel certa iuriſdictione ſup

pleri ꝛc.ſed in oꝛiginalibus dr vel certe iuriſdictiõe ſuppleri ⁊c.
⁊ rectius ob pꝛecedentia verba.tamẽ in hoc non facio magnam
vim niſi vt habeas omnia ad vngueʒ prout in oꝛiginalibus pan/
dectis ſonant. .
L. Fraus in verſi.id quod fieri voluit ⁊ cetera.
Sed in oꝛiginalibus pãdectis dr id quod fieri noluit ⁊c.⁊ ſic eſt
negatiua. ſʒ in codicibus tranſumptis eſt affirmatiua ⁊ ſic ẽ mag
na differentia inter negatiuã ⁊ affirmatiuã nec poſſet eſſe maioꝛ.
nec poteſt hic ſtare affrmatiua aliquo modo.nam eſt contra mẽ
tem ⁊ verba iuriſcõſulti vt videre potes ex ipſo tex ·

L. Pꝛinceps in fi. in verſi. eadem illi pꝛiuilegia tribuit
que ⁊ ipſe habet ⁊c.ſed in oꝛiginalibus pandectis dicitur eadem
illi pꝛiuilegia tribuũt que ⁊ ipſi habẽt ac.⁊ ſic vbi omma ſunt in
numero ſingulari in omnibus cõibus libꝛis:ſunt in plurali nume
ro in oꝛiginalibus ⁊ melius.nam verbũ pꝛincipes ſecũdo loco po
ſitum in hoc tex.hoc oſtendit.quod verbũ etiã eſt in omnibus li/
bꝛis in ſingulari ⁊ debet eſſe in plurali vt omnia bene cõueniant
pꝛout modo cõueniũt ex iſto tex.oꝛiginali.
L. Sed ⁊ ea. in verſi:tacita ciuiũ cõuentõe ꝛc.ſed in oꝛigi
nalibus dicitur tacita ciuiũ cõuentio ⁊c. ⁊ rectius ſonat in nomi
natiuo caſn q; in ablatiuo caſu pꝛopter verbũ ſeruãtur cum quo
verbo unnia her reguntur vt videre potes ex te ⁊ ideo in bijs
non inſiſto.

Blo.in. l. benignius in fi. Bal bie dicit iſtam gloſaz
eſſe valde notandazg ad hoc ꝙ ſi quis dicit ſeu appellat cõcubinã
vxoꝛez: filij antea nati efficiũtur legittimi ⁊ etiã illi qui ſolũmodo
ſunt generati. ſed nonduʒz nati vt ibi per eum cum quo non ſto.
quia glo.bene et ſubtiliter ponderata non dicit muhi hoc.ſed bñ
dicit ꝙ ſi quis accepit cõcubinã in vxoꝛem legitimãtur filij etiaʒ
generati et nonduz nati etiã ſi alij non naſcàtur poſt contractum
matrimoniũ vt ibi per eam que non fundat ſe in nuda nomina/
loe pꝛout dicebat Bal. de qua materia tu vide per Ange. in ſuo
conſilio. xx.incip. In dei nomine amen etc.ad quem me remitto
et redeo ad glo.de qua agimus.pꝛo qua facit tex.in.l.ſi palaz.ff.
de iure codicil.vbi ſola nominatio heredis verbo facta non facit
valere legata in teſtamẽto ſcripta ſine inſtitutõe.et hoc ibi etiam
voluit Bar. ad quẽ me remitto.et pouo verba glo.de qua agi/
mus. Cuius verba ſunt hec.

Duobus mogis ⁊c.in verſi. in eo qui concu
binã accepit in vxoꝛem.nam pꝛimi filij geniti le
gitimi efficiũtur ſi alij poſtea naſcũtur interpᷣtoꝛ
pel etiam ſi non naſcũtur vel nati moꝛiãtur ⁊c.

lo. in. l. ſi de interpꝛetatione. Bal. bic dicit iſta
glo. eſſe ſingularẽ ad hoc ꝗ; interpꝛetatio cõſuetudinis eſt facien/

da in ſcriptis vel ſine ſcriptis aliqũ vt ibi per eum. tum quo ſto
ſimpliciter optime ponentẽ de hoc ad quẽ me remitto. Uno ad
dito ꝙ conſuetudo ipſa poteſt pꝛobari per teſtes ᷣm do.meum
Alex.de imol.in ſuo conſilio.cixviij.in tercia col.in ſecũdo volu.
incip. An caligarij ⁊c.⁊ in conſil.clxxxxv. in eodeʒ ſecũdo voluĩe
incip.viſo teſtamto ⁊c.in tercia col.ad quẽ me remitto in hoc.
Et pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Fuiſſet ⁊c.in verſi.ſed dic interpꝛetatio con
ſuetudinis eſt pꝛobabilis ⁊ neceſſaria ideſt in
ſcriptis redigenda vt ſupꝛa eo.l.ĩmo. magiſtri
vero pꝛobabilis non neceſſaria nec in ſcriptis
niſi ad memoꝛiã redigenda. Judicis interpꝛeta
tio eſt in ſcriptis redigenda alias non valet ſen
tentia ſine ſcriptis vt.C.de ſente.ex peri.recit.
l.ij.ſed pꝛincipis interpꝛetatio eſt neceſſaria ⁊
in ſcriptis redigenda ⁊c.

De conſtitutionibus pꝛincipnm.

L. beneficium. Cõmuniter in hoc tex.in codicibꝰ tran/
ſumptis ſunt aliqua verba greca. ſed coꝛrupta ⁊ oĩo vitiata.a ali
qui libꝛi etiam ea non habẽt pꝛout videre potes hic ⁊ in pluribꝰ
alijs locis ð quibus infra feci mentiõem. ſʒ in oꝛiginalibus ſunt
verba greca que ſorant hoc modo.

De ſtatu hominum.

L. Libertas circa pꝛincipiũ.in verſi niſi quod vi aut iu
re pꝛohibetur ⁊c. in oꝛiginalibus autẽ dicitur niſi ſi quid vi aut
iure pꝛohibetur ⁊c.⁊ rectus ſonat hoc modo pꝛout ſonat in oꝛi⸗
ginalibus.ſamẽ quo ad ſenſuz in hoc nõ facio magnã vim niſi vt
habeas ad vngnẽ omnia pꝛout ſtant in pandectis.

In ea.l.in.S.ſerui in verſic.vendere iubent ⁊c.
ſed in oꝛiginalibus dicitur vendere ac per hoc ſeruare ⁊c.et ſic nõ
eſt verbũ iubent nec etiã eſſe debet.nam omnia regũtur cuz ver
bo ſolent quod ibi ponitur ĩmediate pꝛout videre potes ex teipᷣo
et ſic in cõmunibꝰ codicibus verbũ iubẽt ſuphabundat et male.
pꝛout etiã multa verba ſuꝑaddita ſunt et etiã diminuta pꝛout in
fra videbis in pꝛogreſſu.

CIn ea.l.in fi.in ver.mãcipia vero dcã ſunt ⁊c
ſed in oꝛiginalibus non eſt verbum ſunt.ſed ſolum dicitur man
cipia vero dicta quod ab hoſtibus etc.et rectius etiã ſonat. nam
regitur a verbo ſupꝛa poſito in vᷣſi.appellati ſunt ſerui vt dicamꝰ
modo mancipia vero dicta.ſ.ſunt de quo ſupꝛa dixerat cum ver
bo appellati.et ſic non eſt opus reiterare amplius.

CIn. l.Et ſeruoꝛũ in fi.in verſ.liberã matrẽ ⁊c
in oꝛiginalibus vero dicit᷑ liberã.nec eſt illud verbũ matrem ⁊ re
ctius.nã de ſe conſtat ex ſupꝛadictis in iſto tex.

L. Qui furere. Bar. ⁊ Bal hic dicut iſtum tex. eſſe ſingka
rem ad hoc ꝙ dominiuz ⁊ iuriſdictio equiꝑantur vt ibi per eos
cum quibus ſto.vno ſolo addito ꝙ iſte tex.pꝛobat mihi etiã aliõ
quod idem eſt in dignitate ⁊ in ſtatu.nam bec omnia etiã equipe
rãtur dominio vt ſonat iſte tex.Cuius verba ſunt hec.

L. Qui furere cepit ⁊ ſtatum ⁊ dignitatẽ in qua
fuit ⁊ magiſtratũ ⁊ poteſtatẽ videtur retinere ſi
cut rei ſue dominiũ retinet ⁊c.

¶L. Paulus in fine in verſi.filium eius ⁊ cetera.
Sed in oꝛiginalibus pandectis dicitur filiuʒ ei ⁊c.⁊ rectius iacet
vt ex te videre potes.ſed in hoc nõ multũ inſiſto cum non mute
tur ſenſus ipſius tex.

L. Arethuſa. Cõmunjter oẽs codices tranſumpti habent
hic ⁊ etiaʒ in.l.ſeq.hoc nomẽ pꝛopꝛiũ vt vides ſcriptũ.⁊ iſto mo
do ſempꝑ hec lex allegatur. Sed in oꝛiginalibus padectis dicitur
vbiq; areſeuſa ⁊c.⁊ ſic deficit.t.⁊.h.⁊ eſt littera.s.⁊.e.loco illarũ
vnde ſuphabundat in alijs ⁊ male. In ceteris autẽ iſte text.
cõcoꝛdat cum oꝛiginali tex.⁊ ideo nõ pono eum cum ex te videre
poſſis ꝓut iacet in codicibus trãſumptis excepto hoc nomine p/
pꝛio in quo deficiũt libꝛi cões omẽs.nam arethuſa hic ſtare non
poteſt. nam Arethuſa fuit virgo venatrix.Comes dyane.nde
Uirgil.Et talem poſitis velox Arethuſa ſagittis ⁊c. Aqua etiam
fons appellatus eſt apud ſyracuſas. vnde et ſyracuſe dicti ſunt
arethuſides.vnde OQuidins ait.per ſyracuſas arethuſides abſtu
lit armis etc.ſed hec non fuit virgo ſed peperit vt dieit hic in tex.
vnde areſcuſa dicta eſt.et ita debet dici in iſto tex. ſed in hot etiã
non facio vim cum ſenſus littere non mutetur. 5
i

In ea.l. in verſi. de vtero matris pꝛocedere ⁊c.
fed in oꝛiginalibus dicitur de vtero matris excedere ⁊c.⁊ rectiuſ
ſonat vt de ſe patet.
Y. Non ſunt liberi.in verſi.ſi mulier monſtruoſũ aliquid
⁊c.ſed in oꝛiginalibus dicitur ſi mulier monſtroſum aliquid ⁊c.
æ rectius.nam dicimus monſtrũ non autẽ monſtruũ ⁊c.

In.l. in vr be. in verſi. conſtitutõne diui Antonini ⁊c.ſed in
oꝛiginalibus dicit conſtitutõe iuris datoꝛis ⁊c.⁊ ſic in pandectis
non fit mentio de dino antonino nec de alio. ſed ſimpliciler dicit
de datoꝛe iuris in genere pꝛout videre potes. Sed quo ad ſenſus
tex. non facio magnã vim in hoc niſi vt habeas omnia ad vngueʒ
nout iacent in oꝛiginalibus
L.imperatoꝛ circa finẽ in ver ſic.aque ⁊ igni incerdictum E
⁊c.ſed in oꝛiginalibus dicitur aqua ⁊ igni interdictũ eſt ⁊c.quod
nota. quia ſepenumero fit mentio in iure de hoc.⁊ ſemꝑ dicitur
aque ſed debet dicere aqua pꝛout hic vides ⁊ rectius ſonat.

In eadẽ.l.in verſi.ciuẽ romanũ parere ⁊ cetera.
fed in oꝛiginalibus dicitur ciuem romanũ parit vc. ⁊ melius ſo⸗
nat pꝛout videre potes ex te.ſed in hoc non inſiſto cum non mu⸗
tetur ſenſus littere. niſi ꝙ ſcias aliud ꝙ in iſto tex. cõmuniter ba
betur verbũ eſſe. ſed in oꝛiginalibus non eſt illud verbũ eſſe.ſed
dicitur ⁊ in poteſtate patris.ſed in codicibus cõibus dicitur ⁊ in

poteſtate patris eſſe ⁊c.⁊ additio iſtius verbi eſſe fuit cauſa vt

coꝛrumperetur verbum parit ⁊ poſitum fuit verbum parere ⁊?
male pꝛout ſupꝛa pꝛoxime dixi. ⁊ ſic in iſto tex tres ſunt defectuſ
in verſi aqua.⁊ in verſi parit. ⁊ in verſi.eſſe.

AL.volgo.in fine. cõmuniter hic in tranſumptis codicibus in
tex. ſunt aliqua verba greca ⁊ vitiata ⁊ aliqui etiam libꝛi ea non
habent. ſcd in oꝛiginalibus pandectis dicitur
quod eſt dicere ideſt ſemen

L. Qui in vtero.in verſi.⁊ ſi pꝛegnans mulier ⁊c.ſed in oꝛi⸗
ginalibus dicitur ⁊ ſi pꝛegnas mulier. ? ila eſt vbiq; vbi ẽ hoc v
bũ pꝛegnãs quod eſt in multis locis. nam debet ore pꝛegnas ⁊c.

De hijs qui ſunt ſi ui vel alieni iuris.

L.ij. in verſi. pꝛoconſule in vxricae manifeſtabitur ac.
ſed in oꝛiginalibus dicitur pꝛoconſulem vetice manifeſtabit ⁊c.
⁊ ſic cõmuniter in tranſumptis codicibus hoc verbũ vetice eſt vi
tiatum ⁊ multis modis ſcriptũ reꝑuur ⁊ male.

In ea.l. in verſi.ſciet hoc admiſſum ſeuerius ⁊c
ſed in oꝛiginalibus dicitur ſciet admiſſuz ſeueriuſ æc. nec eſt illud
pᷣbũ boc quod fuit ſupaddituz a ſcriptoꝛibus vel comentatoʒibꝰ
⁊2 male ⁊ omnino eſt ſuperſuũ.
In. l.nam ciuiũ in verſ.matreſfamilias ⁊ cetera
ſed in oꝛiginalibus dicitur matresfamiliarũ ⁊c.quod nota quia
ſepe hec verba ponũtur hic ⁊ alibi.

De adoptionibus:emancipatio
nibus:quibus poteſtas ſoluitur.

Antequã veniamus ad ſingularia ſcire debes ꝙ in codicibꝰ
tranſumptis hec rubꝛica male ſonat dicendo pꝛout dicit de adop
tionibus ⁊ emancipatõibus.⁊ alijs modis quibus ius poteſtatiſ
ſoluitur ⁊c.ſed in oꝛiginalibus dici de adoptõibus emacipatõni
bus quibꝰ poteſtas ſoluitur et ſic non eſt verbũ ius.et verbũ po
teſtas eſt in nominatiuo non autez in genitiuo. et vnus erroꝛ fe/
cit aliuz. nam additio verbi ius fuit cauſa vt verbũ poteſtas mu
taret̃ de nominatiuo caſu in genitiuũ ⁊ male. Sʒ ad rẽ venia
mus. ⁊ dico glo.eſt in. l. ij.. Et Bal. hic dicit iſtam glo. foꝛe ſingu
larẽ ad hoc ꝙ ſponſus pꝛio debet interrogari in matrimonio cõ/
trabẽdo qᷓ; ſponſa vt ibi ꝑ eũ cuʒ quo ſto. Uno addito ꝙ bec
glo. ſeruit nobis in alio.ſ.ꝙ ſponſus pꝛimo debet iurare. ſʒ hodie
hoc iuramentũ nõ ſeruatur in matrimõijs cõtrahendis. Plus
dixit Bar. bic ꝙ etiã ſi iſte oꝛdo non ſeruatur in interrogatõe nõ
viliat̃ actꝰ.ad quẽ me remitto. Uno addito ꝙ de hijs poſuit
do. meus Alex.de imol.in ſuo cõſilio.cxlvj.circa mediũ in quin/
to volumine. vbi ponit an requiratur conſenſus ſimultaneus in
matrimonio cõtrabendo.⁊ etiã in conſilio.clv.in vltima colu.in
oaen unns EHH vrolatcn teſtiũ in cauſa ma /
noniali æc. quẽ omnino videbis. Et pono i
Cuius verbaſan hec. Dend gl. de qaa goaml

5 KRogat argumẽtũ not.ꝙ ſpõſus pꝛimo deiñ
ponſa debet interrogari:⁊ iurare debet. eſt eni
oꝛdo obſeruandus ⁊c.

Slo · in . adoptio non iure facta.
maxime Bal.reputant iſtam glo. ſingul. 5
ptio debet fieri ermmtner anbe hoſic .
eos cum quibus ſto. Uno tamen adduo iſta W aler
mihi hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur pꝛout vae endt
ea. Mibilominus dico ꝙ hoc eſt verũ in ſe quod diat Bu⸗ er
in terminis voluit etiã glo.in.l. emancipatõe. C. de fide tnid⸗
Et plus dico ꝙ debet fieri coꝛam iudice reonten ln.
li. v hoc ibi voluit Bal. C. de adopt. Et Ange. in ſuo Alen
incip.ð emancipatiõe vc. vbi dicit non poteñt ericndten
0

⁊ ponit multũ notabiliter ea que requirantur in ea quẽ ommnino

videbis. Et etiam debet ſieri cilatis agnatis ali
glo. in. L nam ita diuus. ff. eo. tit. ⁊ bocſhiwoiu Bountd n
in pꝛima conſtit.C.ad quos me remitto ⁊ pono glo⸗ de Bal
mus. Cuius verba ſunt hec. de quaegi
Vacta vt coꝛam magiſtratu:cum eſſet ſui in
ris coꝛam ſenatu.vel ſecunduʒ Agoli.ꝛ connm

magiſtro de grãmatica ⁊c.

L. Si pater pꝛope finem. in verſic. aut alia inſta
cauſa ſit arrogandi ⁊c. ſed in oꝛiginalibus pandectis diciiura
alia iuſta cauſa ſit aduocandi ⁊c. ⁊ ſic differt vnus ſenſis ab
vt de ſe patet.⁊ rectius ſonat aduocandi qᷓ arrogandi ꝛc.

L. Adrogato circa finẽ. Cõmuniter in irz
dicibus diciiuz accreſcere poteſt .and wcnenenztee
mentes hoc ver buũ accreſcere exponũt ideſt conſtituere t kuc
potes ex glo. Ded in oꝛiginalibus dicitur adſerere poteſt 7 ſ .
differt omnino.nec eſt opus expoſitõne.nam tex. clarus eſt 1n.
norar ad pleſt nrogere ſilium ſibi arrogando forſci
m quaſi inſerat ſibi e iud
ſerere ⁊ aliud grcreſelte. icim ?T nonaccfeſac va uci
C. Adopniones. circa finem in verſic.vel deincepo ⁊c. S
in oꝛiginalibus pandectis dicitur vel incerte ꝛc. inter que duo R
ga eſt omnino differentia.nam glo. ⁊ ſcribentes hic dicit , poſ⸗
ſumus adoptare aliqueʒ loco filij ⁊ aliqñ loco nepotis vel dein/
ceps.⁊ glo.dicit ideſt loco ꝓnepotis ẽt poteſt fien adopno t ita
intelliguũt etiãẽ omẽs ſcribẽtes hic m iſtuʒ cõem tex.ſed m oꝝ/
ginalem iſte tex.ſentit auud videlz ꝙ poſſumus adoptare alique,
loco nepotis quaſi nati ex filio vel incerte nati. ⁊ ſic no ex flioß
incerto modo.⁊ ſic non reſpicit pꝛonepotẽ aliquo modo.ꝛſieſen
ſus omnino diuerſus eſt vt de ſe patet.

L.Si is. in verſicu.ex matre ſimul ⁊c.ðſed in oꝛiginaibusd
ex matrefamilias eius ⁊c.⁊ ſic differt omninoa cõmuni iteratu
ra etiam in ſenſu.nam non eſt opus verbo ſimul quo ad ſenſum
iſtius caſus vt ex ſe patet.ꝛ ideo non inſiſto in boc.
L. Nec ei permittitur. in verſi.tercio cuius ettia t. q
in oꝛiginalibus dicit᷑ tercio cuius dementatis ⁊c.⁊ ſi diffent om/

nino in ſubſtantia.naʒ ſᷣm cõeʒ tex.conſiderat etatẽ.ſed ſm tex.

oꝛiginalem conſiderat dementiaʒ vel ſenſum ſen intellectu pꝛou
vides ex teipſo.⁊ longe diſtant hec inter ſe.

De rerum diniſione.

L. Nemo. in verſi.capuanis ⁊c.⁊ etiam aliqui ibꝛi habent
capunatis ⁊c.quod eſt etiã peius dictũ.ſed in oꝛiginalibus pande
ctis dicitur capueamis ⁊c. Et ſimiluer in l.ripari m vbo appli/
care funes ⁊c.in oꝛiginalibus dicitur appellere funes vc. A lecli⸗
us quidem.
CL.Sanctum..in verſia ſanguinibus ⁊c.⁊ in verſic ſanguim
⁊c. Sed in oꝛiginalibus or ſagminbus ⁊c.⁊ ſagmina c. gloel
ſcribẽtes hic cum reuerẽtia non intelligẽtes dixerũt nona ſangui
nibus ſed a ſanctione quaſi velint ꝙ ſanctuz no occatur a ſagini /
nibus ſed a ſanctione quod eſt falſum. nam imo vicſtur a ſagni
nibus que ſagmina ſunt herbe ⁊c.pꝛout dicitur bicin lexquen
text. glo. habuit ante oculos ⁊ non vidit ⁊ minus inlellexlt v ſi
inuoluit. de quibus poſuit Albe.de roſa.in ſuo dictionaſio inß
bo ſagmina ⁊c.⁊ allegat iſtuz tex.nrʒ lzʒ nõ declaret q herbe ſin.

