matrimõio vt habeãt cõiuges animũ non diſſoluẽdi impꝑpetuũ.
TD ita hic dicit tribuens ideſt habens animũ tribuendi ius ſuum
vnicuiq;. Sed cũ reuerẽtia omniũ hec omnia ſunt ſupflua cum
tex.ipſe non dicat tribnens. ſed dicat tribuẽdt. ⁊ ſic non denotat
actũ ſed affectũ.x ſic non eſt opus impꝛopꝛiare tex. quẽ ſi habuiſ
ſent glo. ⁊ ſcribẽtes hit ⁊j ibi non laboꝛaſſent pꝛout laboꝛauerũt.
⁊ maxime glo.magna hic in verſi. Itẽ ꝙ in fine dicit tribuẽs ⁊c.

plurimũ eſt bꝛeuiatũ.ſxxx. idem reperies infra in

De Juſticia ⁊ iure.

Blo. in. l.vt vim in verbo iure ⁊cetera Bal
hic dicit iſtam glo. foꝛe valde notandaz ad hoc affectio mint⸗
cõſideratur in defenſione alterius aſſumẽda vt ibi per ei c
ſto vno addito ꝙ ille qui mimis ſollicite defendit cauſaz alien no
pꝛeſumitur excogitare omnia mala. ⁊ pᷣſumitur eſſe paſſioman
vm Bal in. l. ab anaſtaſio. C. mandati ad quẽ me remitto, s
no glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt bec. 1 po/

Jure.ſ.ſoli nõ celi. Sed quid ſi obtutelam
rerum ſuarũ. reſpõdeo idem dũmodo cum mo
deramiue vt.C. vnde vi.l.i.⁊ infra de yvi 1pi

o multi

arma. l. iij. J. cum igitur. Item quid ſiob iu/

telam alterius. Reſpõdeo affectõem cõſidera⸗
ri.vt infra quod met. cau.l.iſti quidem. .fi. et
C.mandati.l.cum ſeruus D ⁊c.

A. Nam ⁊ ipſum. Ba bie dict ſtum ter eſe ſmil.

ad hoc ꝙ iura pꝛoueniẽtia noon ex pꝛopio ſtatuto vel ex mopꝛi⸗
lege.ſed ex mente eoꝛũ ſunt valia ⁊ non directa vt ibi per eij cum
quo ſto.quia ter. optime pꝛobat hoc ⁊ non eget alia interpꝛeta/
tione mea. Cuius verba ſum hec.
T. Nam ⁊ ipſum ius honoꝛariũ quaſi vina vox
eſt iuris ciuilis ⁊c.⁊ glo.hic dicit exemplifici⸗
do vt cum coꝛdis inteutio expꝛimitur voce ſic
expꝛimitur per pꝛetoꝛẽ iuris ciuils ſentẽtia ⁊c.
⁊ facit tex.in.l.labeo.ff.de ſuppel.lega.

De oꝛigne iuris ⁊ omniuʒ pꝛu/
dentium ⁊ ſucceſſione eoꝛum.

Aduerte quia in rubꝛica cõmuni aliqua deſunt ⁊ etiam ali/
qua ſuperſſua ſunt de quibus vides in hac rubꝛica oꝛiginali ante
poſita.⁊ maxime quia in rubꝛica ↄmuni dicitur de oꝛigine iuris
ciuilis ⁊c.⁊ ſic eſt verbuʒ ciuilis quod non eſt in oꝛiginali ⁊ vere
ſuperfluũ eſt. Secũdo dicitur ibi ⁊ omniuʒ magiſtratuuʒ
ſucceſſione pꝛudentuz. Sed in oꝛiginalibus aliter dicitur vt vi⸗
des ⁊ penitus diuerſe.⁊ ſic he rubꝛice difſerũt inter ſe ⁊ oigima/
lis eſt magis limitata ⁊ bzeuioꝛ q; ea que cõiter habetur.
L. Neceſſariuʒ. Pec lex.ij. poleſt diuid in vignib⸗
tes pꝛincipales pꝛout fecimus.S.in pꝛohemio digeſtoꝝ. de par /
te in partem ponemus ea in quibus differt ab oꝛiginalibus pan
dectis.quarum verba ſunt hec.

L. Receſſariũ itaqʒ nobis videtur ipſius iuns

oꝛiginẽ atqʒ pꝛoceſſum demonſtrare. Et quidẽ

in inicio ciuitatis noſtrae populus ſine lege cer
ta ſine iure certo pꝛimũ agere inſtituit:omniaq;
manu a regibus gubernabãtur. Poſteaqʒ aucta
ad aliquẽ moduʒ ciuitate:ipſuʒ Romulum diui
ſiſſe populuʒ in triginta partes: quas partes ˖
rias appellauit: ꝓpterea ꝙ tunc reipublicae u
ram per ſententiã partiũ earũ expediebat: ? ii⸗
leges quaſdam ⁊ ipſe curas ad populum tulit.
tuleruntqʒ ⁊ ſequẽtes reges quae omes cöſcrip
te extant in libꝛo ſexti papirij:qui fuit ulis lem
poꝛibus quibus ſupbus de mariti Coꝛinthij i
rãnus filius ex pꝛincipalibus viris: is libenin
diximus appellatur ius ciuile papirianu: noc
papirius de ſuo quicquã ibi adiecerit: ſed q
ges ſine oꝛdine latas in vnũ compoſuit.
PHec eſt pꝛima ꝑs pꝛicipalis iſtius.lij. oꝛiginalis in guan

taui aliquos erroꝛes ex oꝛiginalibus pandectis eſſe in acin
cõibus tranſumptis. Et pꝛio in ver ſi. in triginta hregen bege.
dicibus cõibus dicit in. xxx. partes c. x ſic beuiate t noͦnn
cum in oꝛiginalibus omnia nomina numeron ſunt eeui/
tem pꝛout nomina numeroꝝ notani ſolem. Eſt veſi a ſede
bus tranſumptis etiã reperi hoc verbuʒ triginta euſn locis.

iruegiiſnn⸗

ntluanun ugenifn nist
Gerirleigugiinhednt
Uufzkranieſptennan ilste

aiſigafwrtishitit ⸗

nnrticnegſdriczttsstnn
Ppetiueſmnianamſ uck
Mtemanen egoenoanethesſe

uigianniſrthteignnhigina

Unmitilgſtoncſtninaheei
Gſrifmiiuntinthe
eni cituiliignlltin n
Mukinthlytmni inntinnn
iſeenipinmnn
inglinitingtinuine
ſtälmnäini iukanbge

i
nimlnan

nn

i neiſeſfiii,

*

utitenuflutin
4 Milnin
äl
tAENNilitin
Anemlenzegtürit
LRaln ininiit
äl

1t a WNbnin

EEEiN&
Eſmii vtp inn ivin⸗
amitp muſn annſtin it
amartsnlmkpis ie
iumamſemni gtifir ne
mincbsghindil haſtchiln
Aanwtnetntih nmnt
tamrſl neſli⸗
ns lut An ult iin
mmn iſiͦaiii
a aantanziſi
Ainaztiig hß uini
õ
e Kimnntiuid

*. ,.
eteg alnin dhl
e Am tp ilt ihſin⸗
e gihalmn
l
L DppCO
giain llan i
õ
amhla mim⸗ N

Secundo nota in verſi.⁊ ipſe curias ad populus tulit ⁊c.ſed
in codicibus tranſumptis dicitur. ⁊ ipſe curiatas ad populũ tulit
æc. ⁊ ſic differt curias ⁊ curiatas.nec poteſt ſtare curiatas.nã non
tulit leges curiatas. q; iſtud eſt nihil dicere. ſed tulit leges quaſ .
dam ⁊ curias hoc eſt tulit aliquas leges. ⁊ pꝛimus introduxit cu

rias. hoc eſt diuiſit populum in triginta curias. ſic tulit curias

oiuidendo populum in tot curias ſeu partes. .
Tertio pꝛincipaliter nota in verſi.tulerũt ⁊ ſequẽtes reges
æc. nam in codicibus tranſumptis dicit᷑ tulerũt ⁊ ſequẽtes leges
xc. ſuper quo tex. glo.⁊ ſcribẽtes hic defecerũt.nam dicũt ꝙ ver
bum leges hic poſitũ eſt in accuſatiuo.⁊ ſic habuerũt ipſi in textu
leges. ſed in oꝛiginali dicitur reges ⁊ melius.quaſi dicat Romu /

lus pꝛimo tulit aliquas leges pꝛout ſupꝛa dictũ fuit in pꝛincipio.

ſtea tulerũt alij reges. vnde reges eſt nomiĩatiui caſus ſʒ leges
eſt accuſatiui ⁊ nihil habẽt hec duo verba cõmune inuicẽ.Eſt ve
rum ꝗ in aliquibus libꝛis impꝛeſſis eſt etiã verbũ reges pꝛout ẽ
in oꝛiginali.ſed cõiter alij libꝛi habẽt leges ⁊ male.
Quarto nota in verſic.is liber vt diximus ⁊c.nam in text.
tõmuni vjicit isq; liber vt diximus ⁊c. ⁊ ſic dictio q; ſuphabun/
dat que non eſt in oꝛiginali vt vides nec eſſe debet.⁊ quod peius
eſt aliqui libꝛi habẽt hisq; liber ⁊c.per.h.ſed in oꝛiginali eſt ſine
aſpiratoe ⁊ eſt nominatiui caſus.
Quints nota in verſi.de mariti coꝛinthij ⁊c.nã in aliquibuſ
codicibus trãſumptis dicitur da mariti coꝛinthijs ꝛc. ⁊ male. tñ
aliqui cões libꝛi hñt ẽt de mariti put eſt in oꝛiginalibus ⁊ bene.
Exactis deinde regibus lege tribunitia oẽs
leges exoleuerũt: iterũqʒ cepit populus roma/
nus in certo magis iure ⁊ conſuetudine aliqna
vti:qᷓᷓ per latam legeʒ:idqʒ pꝛope viginti annis
paſſus eſt. Poſtea ne diutius hoc fieret pla/
cuit publica auctoꝛitate deceʒ conſtitui viros ꝑ
quos peterẽtur leges a graecis ciuitatibus:⁊ ci
uitas fundaretur legibus:quas in tabulas ebur
neas cõſcriptas pꝛo roſtris cõpoſuerũt: vt poſ
ſent apertius concipi. Datũqʒ eſt eis ius eo an/
no in ciuitate ſummũ coꝛrigerent ſi opus eſſet ⁊
interpꝛetarẽtur: neqʒ pꝛouocatio ab eis ſicut a
reliquis magiſtratibus fieret:Qui ipſi animad
uerterũt aliqd iſtis deeſſe pꝛimis legibus:ideo
qʒ ſequẽti anno alias duas ad eaſdem tabulas
adiecerũt.⁊ ita ex accidẽti appellate ſunt leges
duodecim tabulaꝝ:quarũ ferendarũ auctoꝛem
fuiſſe decem viris PHermodoꝛũ quendaʒ ephe/

ſum exulãtem in italiam quidam tulerunt.
Het eſt ſecunda pars pꝛincipalis iſtius tex. oꝛiginalis in qua
etiq colligi poſſunt aliqui erroꝛes in codicibus tranſumptis. Et
pꝛimo in verſi.leges exoluerũt ⁊c.ſed in cõibus libꝛis dicitur le/
ges exſoluerunt ꝛc. cum.ſ.ſed in hoc non eſt magna vis ⁊ ideo
non inſiſto.
Secũdo pꝛincipaliter nota in verſi. in tabulas eburneas ⁊c
nam in cõi tex. dicit᷑ in tabulis eburneis ⁊c.⁊ ſic in ablatiuo vbi
in oꝛiginalibus eſt in accuſatiuo.ſuper quo etiaʒ quo ad ſenſum
non eſt fienda vis miſi vt intelligas vſq; ad vngueʒ quomõ ſonãt
omnia in oꝛiginalibus pandectis. . .
Tercio nnta in verſi.ſ opus eſſet ⁊c. nam in cõi tex.dicitur
ſi opus eſſet ⁊c.⁊ ſic ſuperaddita fuit illa copula et que nõ eſt
in textu oꝛiginali. ⁊ ſicut hic ita alibi multa addita ſunt ex capite
ſcriptoꝛũ vel cõmentatoꝛũ. Et ſimiłr in verſi.ſequenti ibi qui
ioſi aiaduerterũt ⁊c. in cõmunt tex.dici qui ⁊ ipſi aiaduerterũt
⁊c. ⁊ ſic fuit addita illa copula et.
Quario nota in verſi.ad eaſdem tabulas adiecerũt vc. naz
in coõmuni tex. dicit eiſdem tabulis adiecerũt ⁊c.⁊ ſic mutat᷑ ca⸗
ſus ⁊ ſubſtantia. .—
Quinto nota in verſi. ⁊ ciuitas fundaretur legibus ⁊c. nam
in tex. cõmuni dr vt ciuitas ſundaretur legibus ⁊c.⁊ ſic loco co/
pule eſt vt que ſonat in modum. s
SBerxto nota in verſi.hermodoꝛũ quendam epheſum ⁊c.nã
in coõmuni tex. dicitur epheſi exulantẽ ac.⁊ ſic diuerſus ẽ ſenſus.
nam in tex. oꝛiginali ponitur pꝛo cognoĩe. ſed in tex.cõmumi põi/
tur pꝛo loco vbi exul erat.quod eſt ſalſum.nam fuit exul in yta/
lia put habet in tex. vo oꝛiginali qui in hoc diſtat a cõi ſfatura.
CHijs legibus latis cepit:vt naturaliter eueni

re ſolet:vt interpꝛetatio deſideraret pꝛudentuʒ

anctoꝛitatẽ:neceſſariamqʒ; eſſe diſputatõe foꝛi:
haec diſputatio ⁊ hoc ius quod ſine ſcripto ve
nit compoſitum a pꝛudentibus pꝛopꝛia pꝑte ali/
qua non appellatur:vt ceterae partes iuris ſuis
nominibus deſignãtur datis pꝛopꝛijs nomini/
bus caeteris partibus: ſed cõmuni nomine ap/
pellatur ius ciuile. Deinde ex hijs legibus eo/
dem tempoꝛe fere actõnes compoſitae ſunt qui
bus inter ſe homines diſceptarẽtur:quas actio
nes ne populus: pꝛout vellet:inſtitueret:certas
⁊ ſolemnes eſſe voluerũt: ⁊ appellatur haec ꝑs
iuris legis actiones ideſt legitime actiões.Om
niũ tamẽ harũ ⁊ interpꝛetandi ſciẽtia ⁊ actiões
apud collegiũ pontificũ erant:ex quibus conſti
tuebatur quis quo anno pꝛeeſſet pꝛiuatis: ⁊ fe/
re populus annis pꝛope centuʒ hac conſuetudi/

ne vſus eſt ⁊c.
Haec eſt tercia pars pꝛincipalis iſtius text.oꝛiginalis in qua
nota vnũ in quo differt cõis tex.ab iſto vero oꝛiginali in verſ.di/
ſputatione foꝛi ⁊c.nam in cõmuni tex.dicit᷑ diſputatõem foꝛi ⁊c.
Tq ſic in accuſatiuo vbi in oꝛiginali eſt in ablatiuo.nec verbũ neceſ
ſariã legitur ſecũ ſed cũ verbo auctoꝛitatẽ quaſi dicat ⁊ vere di/
cit. Interpᷣtatio deſiderabat auctoꝛitatẽ pꝛudentũ ⁊ neceſſariam
diſputatõe foꝛi ideſt pꝛopter diſputatõem foꝛi ideſt pꝛopter litigã
tes inter ſe quibus auctoritas prudentũ erat neceſſaria in allegã
do ⁊ interpᷣtando prout hodie fit per aduocatos.non autẽ deno
tat ꝙ diſputatio fori eſſet neceſſaria prout ſonat ſᷣm tex.cõmũez
⁊ male. Et ſimiłr nota in verſic.certas ⁊ ſolemnes ⁊c.nam
in cõmuni tex.dicitur ⁊ certas ⁊ ſolemnes ⁊cetera. ⁊ ſic due co/
pule ſunt in eo.ſed in originali eſt vnica ſola ⁊ ita eſſe debet cum
alia ſuperffua ſit vt vides. . .
CPoſtea cum Appius Claudius pꝛopoſuiſſet
⁊ ad foꝛmã redegiſſet has actiones. Cneus fla
uius ſcriba eius libertini fulius ſubreptum libꝝ
populo tradidit:⁊ adeo gratũ fuit id munus po
pulo vt tribunus plebis fieret:⁊ ſenatoꝛ edilis
curulis:hic liber qui actiones cõtinet ius ciuile
flauianũ ſicut illud ius ciuile papirianũ.naʒ nec
Cneus flauius de ſuo quidquã adiecit libꝛo.
Augeſcẽte ciuitate qui aderant quaedaʒ genera
agendi compoſuerunt non poſt multum temꝑis
ſpaciũ Sextus Elius alias actões compoſuit
⁊ libꝛũ populo dedit:qui appellat᷑ ius Elianuʒ
Deinde cum eſſet in ciuitate lex duodeciʒ tabu/
larum ⁊ ius ciuile eſſent ⁊ legis actõnes.euenit
vt plebs in diſcoꝛdiam cũ patribus pꝛoueniret
⁊ ſecederet ſibiqʒ iura cõſtitueret:quae iura ple
biſcita vocantur.Mox cum reuocata eſt plebs
quia multe diſcoꝛdie naſcebãtur de hijs plebi/
ſcitis:pꝛo legibus ea placuit obſeruari lege oꝛ/
tenſia lata. ⁊ ita factum eſt vt inter plebiſcita
⁊ leges ſpecies conſtituendi intereſſet:poteſtas
autem eadem eſſet ⁊c.
VPec eſt quarta pars principalis ᷣm ordinẽ meuʒ ad iſtum
tex.originalem in qua notaui etiã aliqua que in pandectis diuer
ſa ſunt a cõmuni lex. Et primo in verſi. Cneus flauius ⁊c. Nam
in cõi tex.dicitur Sneus Slauius ac. ⁊ ſic per.g.vbi in originali
ſcribitur per.c.Et idem eſt infra proxime vbi repetitur idem in
verſi.nam nec Cneus de ſuoL .
Secundo nota in verſi.ſpecies cõſtituẽdi intereſſet ⁊c. nam
in cõmuni tex.dicit ſpeciẽ cõſtituendi intereſſet ⁊c.⁊ ſic in nume
ro ſingulati vbi in originali eſt in plurali ⁊ melius ſonat ſed quo
ad ſenſuz in hoc non eſt vis.⁊ ideo non inſiſto niſi vt habeas om
nia prout iacent in originali quia ad hoc tendimus.
CDeinge quia difficile plebs cõuenire coepit
populus certe multo diſficiliꝰ in tanta turba ho

*

minũñ neceſſitas ipſa curam reipublicae ad ſena
tum deduxit:⁊ ita coepit ſenatus ſe interponer̃
⁊ quicquid conſtituiſſet obſeruabatur:idqʒ ius
appellabatur ſenatuſconſultũ. Codeʒ tempoꝛe
⁊ magiſtratus iura reddebant:⁊ vt ſcirent ciueſ
quod ius quiſqʒ de qua re dicturus eſſet ſeqʒ p
muniret edicta pꝛoponebãt:quae edicta pꝛetoꝝ
ius honoꝛariũ conſtituerũt. honoꝛariuʒ dicitur
quod ab honoꝛe pꝛetoꝛis euenerat. Nouiſſime
ſicut ad paucioꝛes viros iuris conſtituendi viã
tranſijſſe ipſis rebus dictãtibus videbatur per
partes euenit:vt neceſſe eſſet reipublicae ꝑ vnũ
conſuli.nam ſenatus nõ pꝛobe regere omẽs ꝓ/
uincias poterat.igitur cõſtituto pꝛincipe datuʒ
eſt ei ius vt quod conſtituiſſet ratuʒ eſſet ⁊c.
Hec eſt quinta pars principalis iſtius.l.ij.originalis.in qua
etiam notaui aliqua diſcrepãtia ab iſto tex.originali a cõmunibꝰ
libris. Et primo dum dicit᷑ in tex.viam tranſiſſe ⁊c.in cõi tex.dĩ
via tranſiſſe. ſed in hoc non eſt magna vis propter verbũ videba
tur cum quo poteſt vtraq; ſtare.ſed originalis dicit viam.
Secundo principaliter nota in verſicu.probe regere ⁊c.
Mam in communi tex. dicitur pꝛoinde regere ⁊cetera.⁊ aliqui
libꝛi habent proinde regere ⁊ cetera. ⁊ ſic diuerſa eſt littera/
teratura.ſed originalis dicit probe regere ⁊c. ⁊ melius ⁊ verius
ſonat.nec eſt in ea verbum proinde quod eſt maxime importan
tie. æ alterat ſenſuʒ iſtius tex. mirabiliter vt vides ex te. nam ali
ud eſt probe regere prouincias ⁊ aliud eſt proinde regere vel
prouide regere ſimul. ⁊ ſic text. communis valde eſt in hoc
vitiatus. .
¶ Ita in ciuitate noſtra aut iure ideſt lege con/
ſtituitur:aut eſt pꝛopꝛiũ ius ciuile quod ſine ſcri
pto in ſola pꝛudentũ interpꝛetatõe conſiſtit.aut
ſunt legis actões quae foꝛmã agendi continent
aut plebiſcitum quod ſine auctoꝛitate patrũ eſt
conſtitutũ:aut eſt magiſtratuũ edictuʒ vnde ius
honoꝛariũ naſcitur: aut ſenatuſconſultuʒ quod
ſolo ſenatu cõſtituente inducitur ſine lege:aut ẽ
pꝛincipalis conſtitutio:ideſt vt quod ipſe pꝛin/
ceps conſtituit pꝛo lege ſeruetur. Poſt oꝛi⸗/
ginẽ iuris ⁊ pꝛoceſſum cognituʒ: conſequẽs eſt
vt de magiſtratuũ nomini bus ⁊ oꝛigine cogno/
ſcamꝰ.quia vt expoſuimus per eos qui iuri du
cundo pꝛeſunt effectus rei accipitur: quantũ eſt
enim in ciuitate eſſe niſi ſint qui iura regere poſ
ſint:poſt hec deinde de auctoꝝ ſucceſſione di/
cemus ꝙ conſtare non poſſit ius niſi ſit aliquis
iuriſperitus per quem poſſit quottidie in meli/
us pꝛoduci ⁊c.
PHec eſt ſexta pars pꝛincipalis iſtius tex.originalis in qua ẽt
poſſunt videri nõnulli errores qui ſunt in tex.cõmuni.Et primo
in verſi.iuri ducundo ⁊c.naʒ in cõmuni tex. dicitur iuri dicendo
etc. et ſic eſt alius dicendi modus. . 1
Secundo nota in verſi.quantũ eſt enim in ciuitate etc.nã in
codicibꝰ cõmunibus dicitur parum eſt enim in ciuitate ⁊c. ⁊ de /
bet loqui interrogatiue.et ſic differt a cõmunti tex in quo eſt paꝝ
et legitur ſine interrogatõe aliqua.et omnino hec diuerſa ſunt in
ter ſe. Et ſimiłr nota ibi cottidie etc.naʒ in cõmuni tex.ẽ ali
ter ſcriptũ videlʒ quottidie.et ita vbiq; eſt ſcriptũ per.q.et male
⁊ etiã ſupꝛa dixi in pꝛohemio in pꝛima parte pꝛincipali vbi poſui
multa nomina ⁊ verba m verũ tex. oꝛiginalem ſcribenda ⁊ no/
tanda.⁊ inter alia eſt cottidie per.c.⁊ gemino.t.
CQuod ad magiſtratus attinet inicio ciuitatiſ
huius conſtat reges omnẽ poteſtatem habuiſſe
hijſdeʒ tempibus ⁊ tribunũ celerũ fuiſſe cõſtat.
is autẽ erat qui equitibꝰ pꝛeerat:⁊ veluti ſecun/
dum lo cuz a regibus obtinebat:quo in numero
fuit Junius bꝛutus:qui auctoꝛ fuit regis eijciẽ/

di.Exactis ðeinde regibus conſules conſtituti
ſunt duo:penes quos ſummuʒ ius vti eſſet lege
rogatum eſt:dicti ſunt ab eo:quod plurimu rei,
publice conſulerẽt:qui tamẽ ne p omĩa regiã po
teſtatẽ vĩdicarent lege lata factũ ẽ vt abillis
uocatõ eſſet: ne ve poſſent in ciuis caput romii
aĩaduertere: iniuſſu populi ſoluʒ relictũ eſtilliſi
vt cohercere poſſent: ⁊ in vincula publica dici
iuberent.
Hec eſt ſeptima pars pꝛincipalis iſtius tex. veri oꝛiginaliai
Ananoren poſſunt aliqui erroꝛes qui umintömunite n
mo ibi inicio ciuitatis ⁊c.in cõmuni tex.dicit in inicio cinitari.
⁊ ſic dictio in ſuppabundat. 1 gotſilliͤte
Secundo pꝛincipaliter in verſi. quo in numero fuit Junius
bꝛutus qui fuit auctoꝛ vc. in cõmuni textu deſunt illa verbafuit
Junius bꝛutus qui fuit auctoꝛ vc. ſed dicit quo in numero fuit
regis eijciendi ⁊c.⁊ hic eſt maximus erroꝛ. Eſt veruʒ etiamin
aliquibus libꝛis ſunt ea ver ba pꝛout ego habeo in libꝛo meo ſed
in multis deſunt vt videre potes. quia hec eſt queſtio faci v non
iuris. Et ſimiliter ibi vindicarent ⁊c. in comuni tex dicſt ẽ
dicarent ⁊c. per. e. vbi debet eſſe per.i.ſcriptůũ. Et ſimilit ibi
in iuſſu populi ⁊c.in cõmuni tex.dicit ſine iuſſu populi cc. pꝛonit
etiam ſenſit glo.hic que dixit ꝗ aliqui libꝛi habent in iuſſu ⁊ ali/
qui ſine iuſſu.ſed non poteſt eſſe niſi vna litteratura que eſt oꝛ⸗
ginalis que eſt in iuſſu.que tamen idem ſignificat. Sed ſatid eſt
ꝙ non eſt niſi vna latura.nec debemus dicere vel ſic vel ſic ho⸗
ut ſepenumero reperies.
Tercio nota ibi tribunũ celerũ ⁊c.nam in cõmuni text dicit
tribunũ ſcelerũ ⁊c.⁊ ſic differt mirũ in moduzʒ a tex.vero oꝛigina
li.⁊ aliqui libꝛi habent celoꝛũ pꝛout infra dicam in pꝛoxima par
te ſequenti.vbi eſt idẽ tex.vitiatus ⁊ coꝛruptus in vᷣbo celen ⁊c.

Poſt deinde cuʒ cenſus iam a maioꝛitempe
augendus eſſet:⁊ conſules non ſufficerẽt: huic
quoqʒ oſfſicio cenſores conſtituti ſunt:populo
deinde aucto cũ crebꝛa oꝛirentur bella: ⁊ quae
dam acrioꝛa a finitimis inferrerentur interdiʒ
re exigẽte placuit maioꝛis poteſtatis magiſtra/
tuʒ conſtitui:ita ꝙ dictatoꝛes pꝛoditi ſunta qui
bus nec pꝛouocãdi ius fuit.⁊ quibus etiaʒ capi/
tis animaduerſio data eſt:hunc magiſtratũ qm
ſummã poteſtatẽ habebat non erat fas vltraſe
xtum menſem retineri:⁊ hijs dictatoꝛibus ma/
giſtri equitũ iungebãtur ſic quomõ regibus tri
buni celerũ.quod officiũ fere tale erat:quale ho
die pꝛefectoꝛũ pꝛetoꝛio.magiſtratus autẽ debe

bantur legitimi.
Hec eſt octaua pars pꝛincipalis huius tex oꝛiginalis in qua
etiam ſunt aliqua ex quibus detegitur erroꝛ in comuni tex. Et
pꝛimo in verſi.ſextus menſem ⁊c. in cõmuni tex.dicitur. vj emen/
ſem ⁊c. ⁊ ſic bꝛeuiate ⁊ male. ⁊ ſubdit glo.hic q Bonbie boe ſel
uatur vt ſexto menſe duret officiuz. voluit glo. dicere de mreloꝛe
ciuitatis cuius officiũ eſt ſemeſtre. ⁊ babet gladij poteſtatẽ tba
bebant iſti cenſoꝛes olim. H
Secundo nota ibi tribuni celerũ c. nam in cõmuni ter di⸗
citur tribuni celoꝛũ pꝛout ego habeo in libꝛo meo ⁊ male. ni de
bet dici celerũ ⁊ non celoꝛũ.nec ſcelerũ ꝓput etiã vidi in Algui⸗
codicibꝰ trãſumptis qui deficiũt mirũ in moduz in hoe t ices
nã nõ poſſent eſſe magis vitiati ⁊ hoc vitio ſcripioꝛi vel dare
toꝛũ. Eſt verũ ꝙ in aliquibus codicibus tranſumptis eti dieB
celerũ pꝛout dicitur in iſto tex. oꝛiginali.⁊ ſic concoꝛdant cuzeo.

CHiſdem tempoꝛibus cum plebs a patribus
ſeceſſiſſet anno fere decimoſeptimo poſtteges
exactoſtribunos ſibi in mõte ſacro creauitiqui
eſſent plebei magiſtratus dicti tribini molin
tũc in tres partes populus diuiſus erat: ex ſin
gulis ſinguli creabãtur. vel quia tribnit uf 1
gia creabãtur. Itemqʒ vt eſſent qui edibus pꝛne
eſſent: in quibus omnia ſcita ſua plebs vefec,
bat:duos ex plebe conſtituerũt:qui etia ed

nnc

—
4
aunmund

tcatuann
unetlant ude
ii uut ili
elinſiiuff
iutſe gr ſtii
ekutomanſſnmtin

nitontichinimd 6

1 iongntſtenahꝛmnſin
ipdraii Er⸗
or gietanſu enmndhldid⸗
entnamnnnuuhihm donin
nmptikiguminn nns n
bulnimriem ſttuſis ir
Finguungichaimanie hi
Audtomntsgoterem n
Nolcezclugenllrt vwttas r
ſuetbſeihirſetſuitgem nutn
mutpoſgniagninunn an,
mnir igtemnr ih bniuie
pundfainnnsttinne,
ſuftufrfiſitine en
inuſntcnſi trnntis i
ſnhnſtih inſiüis ih
nnſig liinn ali

lnn l
niſieetee ht

Weninui

. —

hnatinn
èD
———
. Zeizintninin
Monn
niniinin
nuupiminegi
H
nntſanziinnnin

tzunninstine

eirur aunentiini
vnmiigfit lulte
l
mi lri Mrit man kvſti

mauarithisdiuihen

cigiagtir ſ Muͤghun

Miaci wafi inalaume

iumiumi miwai

xMmin int iitin

nENNNINGNn. 4
Zacmumtmnuin
atAnztru it e, diünſ
mtiiâ6nütmN
cn t artniiit üftii

appellati ſunt. Deinde cuʒ errariũ populi auctũ
eſſe cepiſſet:vt eſſent qui illi pꝛeeſſent conſtitu/
ti ſunt queſtoꝛes.dicti autẽ ſunt ab eo ꝙ inqui/

rendae ⁊ conſeruandae pecuniae cauſa creati

ſunt. Et quiavt diximus de capite Ciuis in iuſ
ſu populi non erat permiſſuʒ lege cõſulibus ius
dicere: pꝛopterea queſtoꝛes a populo conſtitue
bãtur qui capitalibus rebus pꝛeeſſent hij appel
labãtur queſtoꝛes parricidij: quoꝛũ etiã memit
lex duodecim tabularũi c.
Pec eſt nona pars pꝛincipalis iſtius texcoꝛiginalis in qua plu
res ſunt in cõmuni tex. erroꝛes qui notari poſſunt ex iſto tex.oꝛi
ginali quẽ poſui.5. Et pꝛio in vſi. vel qn tnbuit ſuffragia c. ſz in
coi tex. dr vel qꝛ tribũi ſuffragio creabãt̃ vc.vel qꝛ tribuni ſuffra
ia creabt. qne due rature ſunt coꝛrupte ⁊ vitiate. ⁊ dz ſonare
t in iſto tex. oꝛiginali. quia luffragia tribuit ꝛc. qui terminus eſt
omnino diuerſus ab iſtis terminis ⁊ nihil cõmune babet vt vi/
des aperte ex textu ipſo oꝛiginali. ,

Secundo pꝛincipaliter in tex.in verſic.populi iniuſſu ⁊c. in
cõmuni tex. dicitur populi romani ⁊c. ⁊ ſic eſt additũ verbo ro/
mani quod non eſt neceſſariũ cum ſatis ſit dicere populi ⁊ intelli
gamus de romanoper ſupꝛadicta.
CEt cum placuiſſet leges quoqʒ ferri:latũ eſt
ad populum:yt omnes magiſtratus ſe abdica/
rent quod decem viri conſtituti anno vno:inde
magiſtratũ pꝛorogarent ſibi: ⁊ cuʒ iniurioſe tra
ctarent:neqʒ; vellent deinde ſufficere magiſtra/
tibus vt ipſi ⁊ factio ſua ꝑpetuo rempublicã oc
cupatam retinerent: nimia atq; aſpera domina
tione rempublicã perduxerãt:vt exercitus a re
publica ſecederet: inicium fuiſſe ſeceſſiõis.er
ginius quidam qui cuʒ animaduertiſſet Appiũ
Claudiuʒ contra ius quod ipſe ex veteri iure in
duodeciʒ tabulas tranſtulerat: vinditias filiae
ſuae ab ſe abdixiſſe.⁊ ſecũduz eum qui in ſerui
tute ab eo ſuppoſitus petierat:dixiſſe captuʒqʒ
amoꝛe virginis omne fas ac nefas miſcuiſſe:
indignatus ꝙ vetuſtiſſima iuris obſeruantia in
pſona filiae ſuae defeciſſet.vtpote cuʒ Bꝛutus
qui pꝛimus Romae conſul fuit:vinditias ſecũ/
dum libertatẽ dixiſſet in ꝑſona vindicis vitelio
rum ſerui:qui ꝓditiõis cõiurationẽ iudicio ſuo
detexerat: ⁊ caſtitatem filiae ſuae vitae quoqʒ
ſuae pferendam putaret: abrepto cultro de ta/

bermna lanionis filiam interfecit. vt moꝛte virgi

nis contumeliã ſtupꝛi arceret.ac ꝓtinus recenſ
mandenteqʒ adhuc filiae cruoꝛe ad cõmilito/
nes confugit:qui vniuerſi de algido monte.vbi
tunc cauſa belli gerendi erant legiones.relictis
ducibus pꝛiſtinis ſigna pꝛotinus in Auentinum
tranſtulerunt. omniſq; plebs vrbana mox eodẽ
ſe contulit populiqʒ cõſenſu.partim in carcere

necati.ita reſpublica rurſus ſtatũ ſuũ recepit ⁊c
Hec eſt decima pars pꝛincipalis huius tex. originalis pande
ttarũ vbi ẽt cõſtat de nõnullis erroribꝰ in codicibus trãſumptis
Et primo in verſi.rempublicã perduxerãt ⁊c.nam in tex. cõmu
ni dicitur perduxerũt ac. æ ſic male cum tex. iſte narrãdo proce/
dat quomõ decem viri prorogauerãt ſibi magiſtratũ ⁊ etiam ni
mia aſperaq; dominatõe rempub. occupauert ⁊ pduxerãt eaʒ
taliter vt ois exercitus ab ea ſeceſſiſſet pꝛout dicitur hic in tex. vc
Secundo principaliter nota in verſi.mandenteq; cruore ⁊c
nam in tex. cõmuni dr mandenſq; cruore ⁊c.v ſic in noĩatiuo ca
ſu vbi in originali eſt in ablatiuo prout eſſe debet. nec aliter bene
hoteſt ſonare ſi bene põderetur iſte tex. nam verbũ mandente le
li debet cum cruore filie ⁊c.
Tercio principaliter nota in principio iſtius tex.in verſi. cuz

placuiſſet quoq; leges ferri c. nam in tex.cõmuni dr cum placu
iſſet quoq; leges fieri ⁊c. ⁊ ſic diuerſuʒ eſt dicere ferri vel fieri.
NQNuarto nota in verſi.verginiuo quidaʒ æc. nam in coi text.
Dicitur virginius quidam ⁊c. per.i.⁊ non perie.⁊ maleinaz in ori
ginali ſeribitur per e.vt vides. =
Auinto nota in verſi.in perſonã vindicis viteliorũ ſerui ⁊c.
nam in comunſ tex. in aliquibus locis dicitur in pſonã viridici vi
teliorũ ſerui ⁊c. ⁊ ſic diuerſificant in noie ſerui. Bechru die ꝙ in
tex. originali ſonat prout ſupra dixi.ſ.vindicis viteliorũ ſerui ⁊c
CDeiñ cũ pᷣ aliquos ãnos duodeciʒ tabulae
late ſint:⁊ plebs cõtenderet cuʒ patribuſ:⁊ vel/
let quoqʒ ex ſuo coꝛpoꝛe conſules creare ⁊ pa⸗-
tres recuſarent:factum eſt vt tribuni militũ cre
arentur partim ex plebe partiʒ ex patribus con
ſulari poteſtate.hij quoqʒ conſtituti ſunt vario
numero.interduʒ enĩ viginti fuerũt.interdũ plu
res.nõnunq̃ʒ paucioꝛes.Deinde cum placuiſſet
etiam ex plebe conſules ceperũt ex vtroqʒ coꝛ/
poꝛe conſtitui:tunc vt aliquos plures patres hba
berent placuit duos ex numero patrũ conſtitui.
⁊q ita facti ſunt ediles curules. Cunqʒ conſules
aduocarẽtur bellis finitimis.nec eſſet qui in ci/
uitate ius reddere poſſit factũ eſt vt pᷣtoꝛ quoqʒ
crearetur.qui vrbanus appellatus eſt ꝙ in vrbe
ius redderet. Et poſt aliquos deinde annos nõ
ſufficiente eo pᷣtoꝛe ꝙ multa turba etiaʒ pegrino
rum in ciuitatem veniret:creatus eſt ⁊ alius pꝛe
toꝛ:qui pegrinus appellatus eſt ab eo ꝙ plerũ/

qʒ inter peregrinos ius dicebat.
Hec eſt vndecima pars principalis iſtius text.originalis in
qua etiam conſtat de nõnullis erroribus in cõmunibus libris ex
iſtentibus qui ex hoc text.originali colligi poſſunt. Et in primis
dum dicitur hic in text.originali duodecim tabule ⁊c.in cõmuni
tex. dicitur.xij.tabule ⁊c.breuiate ⁊ non bene prout ſupra ſepius
diximus ⁊ ideo non inſiſto nũc.⁊ etiã cum in hoe non altereĩ ſen
ſus iſtius tex.Et idem eſt inferius in verſi. viginti vc.nam in cõi
tex.dicitur.xx.breuiate ⁊ male vt ſupra proxime dixi.
undo principaliter nota ex text. in verſic. vt aliquos plu
res patres haberẽt ⁊c.in cõmuni tex.dicitur vt aliquos plures P
tes haberẽt ⁊c.Et in verſi.ex patribus ⁊c.in tex.cõmuni dicitut
ex partibus ⁊c.⁊ non bene.quia vult dicere ex patribus ꝓut di
cit iſte verus text.originalis qui conſiderauit patres vrbis ⁊ non
partes vr bis inter que eſt magna vis vt vides
¶Deinde cum eſſet magiſtratus neceſſarius ꝗ
aſte pꝛeeſſet decem viri militibus iudicãdis iu
dicantes conſtituti ſunt. Conſtitutiſunt eodeʒ
tempe quattuoꝛ viri qui curam viarũ agerent ⁊
triũviri monetales eris argenti auri inflatoꝛes
⁊ tres viri capitales qui carceris cuſtodiaʒ ha/
berent.vt cum anĩaduerti opoꝛteret interuentu
eoꝛũ fieret.Et quia a magiſtratibꝰ veſpertinis
tempꝑibus in publicũ eſſe incõueniens erat quĩ/

qʒʒ viri cõſtituti ſũt citra tyberen ⁊ vltra tyberẽ

qui poſſent pꝛo magr̃atibꝰ fungi. Capta dein/
de Sardinia mox Sicilia. Item hiſpania. de/
inde narbonenſi ꝓuincia.totidẽ pꝛetoꝛes quot
pꝛouinciae in dictione venerãt creati ſunt.par/
tim qui vrbanis rebus.partim qui puincialibꝰ
pꝛeeſſent.Deinde Coꝛnelius ſulla queſtiões pu
blicas conſtituit veluti de falſo de parricidio
de ſiccarijs.⁊ pᷣtoꝛes quattuoꝛ adiecit.Deinde
Caius Julius caeſar duos pᷣtoꝛes ⁊ duos edi/
les qui frumentopᷣeſſent ⁊ a cerere creales con
ſtituit.ita ſedecim pᷣtoꝛes ſex ediles ſunt creati
Diuus deinde auguſtus ſedecim pᷣtoꝛes conſti/
tuit.poſtea deinde Diuus Claudius duos pꝛe

toꝛes adiecit:qui de fideicõmiſſo ius dicerent:
ex quibus vnuʒ diuus ticius detraxit: ⁊ adiecit
vnũ diuus nerua qui inter fiſcũ ⁊ pꝛiuatos ius
diceret.ita deceʒ ⁊ octo pꝛetoꝛes in ciuitate ius

dicunt ⁊c. .
Hec eſt duodetima pars principalis iſtius tex. veri origina
lis in qua etiam tex. cõmunis differt ab originali ſupra poſito in
aliquibus. Et primno in verſi.decemn viri militibus iudicãdis ⁊c.
in cõmuni tex. dicitur. x. viri qui in litibus iudicãdis ⁊c.⁊ ſic dif
fert ab oꝛiginali. pꝛio in ſcriptura numeri.x.ſecũdo in verbo mili
tibus. nam in cõibus libꝛis dicitur in litibus ⁊ male cum milites
longe differant a litibus. ſic iſte tex. cõiter eſt coꝛruptus ⁊ vitio
ſus valde. ⁊ nibil cõmune babet cum vero tex. oꝛiginali.
Secundo pꝛincipaliter nota in verſi.citra tyberem ⁊c. ⁊ vls
tyberem ⁊c.nam in textu cõmuni dicitur cis tyberim ⁊ vltra ty/

berim vc. ⁊ ſic differt omnino in verbo cis ⁊ citra. ⁊ vls ⁊ vxltra

⁊ tyberim ⁊ tyberẽ.nã in lex.oꝛiginali ſcribitur per e vt vides. 7
ſic in alijs de quibus hic vides aperte differẽtibus a cõi atura.
Terco pꝛicipałr nota in vᷣi.Coꝛneli ſulla ⁊c.nã in tex.cõi
dỹ coꝛneliꝰ ſylla ⁊ ſic põit.y.vbi in tex.oꝛginali eſt. u.? ita eſſe dz
ꝓut in tex. vo oꝛiginali c ſa. u. Et ſiłr ĩ tex. origiãli dĩ ſedecĩ
pꝛetoꝛes conſtituit vc. ſed in cõi text.dr.xvj.ptoꝛes cõſtituit ⁊c.
bꝛeuiate ⁊ non bene cum omnia noĩa numeroꝛũ in oꝛiginalibus
ſint extenſa pꝛout ſupra dixi ſepius ⁊ maxime in paincipio pʒo/
hemij digeſtoꝛũ. .
Quarto nota in verſi.de fideicõmiſſo ius dicerẽt ⁊c. in cõi
tex. dicitur de fideicõmiſſis ius dicerẽt ⁊c.x ſic in plurali nũero.
vbi in oꝛiginali eſt in ſingulart. ⁊ rectius vt vides.
CEt haec omnia quotiẽs in republica ſunt ma
giſtratus obſeruãtur. quotiens autẽ pꝛoficiſcit
vnus relinquitur qui ius dicat:is vocatur pꝛac
fectus vrbis:qui pfectus olim conſtituebatur:
poſtea fere latinarũ feriaruʒ cauſa introductus
eſt:⁊ quot annis obſeruatur.nam pꝛefectus an/
none ⁊ vigilum non ſunt magiſtratus:ſed extra
oꝛdinẽ vtilitatis cauſa conſtituti ſunt: ⁊ tamen
hij quos citra tyberem diximus: poſtea ediles
ſenatuſcõſulto creabãtur. ergo ex hijs omnibꝰ
deceʒ tribuni plebis:conſules duodeciʒ:⁊ octo
pꝛetoꝛes: ⁊ ſex curules in ciuitate iura redde/
bant. Juris ciuilis ſcientiam plurimi ⁊ maximi
viri pꝛofeſſi ſunt. Sʒ qui eoꝛũ maximae digni
tatis apud populuʒ romanũ fuerũt in pꝛaeſenti
eoꝛũ mentio habenda eſt:vt appareat a quibus
⁊ qualiter haec iura oꝛta ⁊ tradita ſunt.
Hec eſt decimatercia pars pꝛincipalis huius.l.oꝛiginalis in
qua etiã aliqui erroꝛes ſunt in cõibus libꝛis vt poteſt colligi ex
tex. oꝛiginali ſupꝛa poſito. Et pꝛimo dicitur in verſiis voca
tur pꝛefectus vrbis ⁊c.ſed in tex.cõmuni dicit isqʒ vocatur pꝛe/
fectus vrbis ⁊c.⁊ ſic eſt cõiunctio q; ſnꝑaddita que non eſt in tex
tu oꝛiginali pꝛout vides. ⁊ eciam in verſi.citra tyberem ⁊c.dicit
in cõmuni tex.cis tyberim ⁊c. de quo ſupꝛa dixi in pꝛoxima ꝑte
precedenti vbi eſt idem erroꝛ qui eĩt hic in vtroq; verbo. Et
ſimilit in tex. in verſi.viij.pꝛetoꝛes ⁊.vj.ediles ⁊c. in oꝛiginali te
xtu dicitur octo pꝛetoꝛes ⁊ ſex ediles ⁊c.extenſe ⁊ etiã ſine copu
la et inter media vt vides ex ipſo vero tex.quẽ ſupꝛa poſui.
Et quidem ex omnibus qui ſcientiam nacti
ſunt ante Lyberiũ Coꝛnucanuʒ publice pꝓpfeſſuʒ
neminẽ traditur.caeteri autẽ adhuc vel in laten
ti ius ciuile retinere cogitabant:ſolumqʒ cõſul/
toꝛibus vacare potius qᷓ; diſcere volentibus ſe
pꝛeſtabant. Fuit autem in pꝛimis peritus Pub
lius papirius:qui leges regias in vnuʒ contulit.
Ab hoc Appius Claudius vnus ex decemviris
cuius maximũ conſiliũ in duodeciĩi tabulis ſcri
bendis fuit: poſt hunc Appius claudius eiuſdẽ
generis maximã ſcientiã habuit:hic cẽtem ma/
nus appellatus eſt ⁊ appiam viaz ſtrauit ⁊ clau
diam aquã induxit:⁊ de pirro in vrbe non reci/

piendo ſententi tulit:hunc etiã acti
ſiſſe traditũ eſt.pꝛimũ de vſurpattonibmt .
ber non extat: Idem appius dhaudins: quimtd.
tur ab hoc pꝛoceſſiſſe.R.litterã inuenit vt
leſijs valerei eſſent: ⁊ pꝛo fuſijs furij ſint Fi
poſt eos maxime ſcientiae Sempꝛonius ane 4
populus ſophon appellauit:nec quiſ. na auͤhiͤ
vel poſt hoc noĩe cognominatus eſt. Caius ſi⸗
pio naſcica qui optimus a ſenatu appellatusz,

cui etiã publica domꝰ in via ſacra data eſt:quo

facilius conſ. uli poſſit. Deinde quintus mutius
qui ad Carthaginienſes miſſus legatus: ciʒeſ
ſent due teſſere poſite:vna pacis altera belli ar
bitrio ſibi dato vtram vellet referre:romã vtra
qʒ ſubtulit ⁊ ait carthagineinſeſ parare debere
vtram mallent accipere ⁊c.
Hec eſt decimaquinta pars pꝛincipalis iſtius tex.oꝛigi
ex quo videri poſſunt aliqui erroꝛes qui ſunt in cöbe⸗ in
pꝛimo in verſi. Tiberiũ comucanũ ⁊c. Nam in text. ꝛömuni dici
Tiberiũ coꝛnicaniũ ⁊c.licet etiã in tex. cõmuni viderim in aliqui
bus pꝛout iacet in oꝛiginalibus.ſed multi ſunt vitiati.
Secundo pꝛincipaliter nota in verſi. centenmanus appella⸗
tus eſt ⁊c. nam in cõmuni tex. aliqñ dicitur tentinianus vc.taſi/
quando dicitur centimanns. ſed in tex. vero oꝛiginali iacet veſu
pꝛa dixi per e ⁊ gemino.m.⁊ rectius.
Tercio nota in verſi..litterã inuenit ⁊c. nã in text cõmu/
ni dicitur. R. litteram inuenit etc. ⁊ ſic text. communis eſt vitia/
tus. Sed plus eſt ꝙ aliqui libꝛi cõmunes ſunt qui non habent
KR.nec. . nec aliã litterã ⁊ ſic habeo in libꝛo meo. Eſt veri in
aliquibus libꝛis impꝛeſſis eſt littera. . ſed alij cõiter ſunt con/
rupti. Et ſiłr in tex.in verſi.ꝓfuſijs furij ſint ꝛc incomini
tex. dicitur pꝛo ſuſijs furij ac.⁊ non eſt verbum ſiut quod eſt in
oꝛiginali tex. vt vides.
Quarto pꝛincipaliter nota in verſ. ſoppon appellait cni
in cõibus libꝛis aliqui habent aliqua verba omnino coꝛrupia
nihil impoꝛtantia. et aliqui habent ſophin et maxime inlibiiin
pꝛeſſis.ſed in codice oꝛiginali vt dixi eſt ſoppon per.oet nonßer
i. et denotat
Quinto nota in verſi.ſempꝛonius etc.nam in cõmuni text
dicitur ſimphꝛonius et aliqui libꝛi habent ſimphonius etc. cſ
