tumacia eſt digna excõmunicatione.imo tãto
maioꝛ eſt.quanto ex maioꝛi re cõſurgit.ij.q.vij
c.non poteſt ⁊c.

C Pꝛima queſtione quarta.

Gloſa in. c. quia pꝛeſulatus. Domini canoniſte ſeri
bentes hic dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad boc pꝛopoſitum ꝙ li
bellus pꝛocedit in quo totũ narratur factũ licet non concludatur
quare peto vt condemnet᷑ ⁊c.vt ibi per eos cum quibus ſto ſim
pliciter.quia glo. clara eſt ⁊ non eget alia nona mea interpꝛetatio
ne. NMiſi foꝛle poſſemus dicere hee glo. loquitur in caſu
ſpeciali in odium ſpoliantis. ſed in alijs caſibus aliud eſſet. ⁊ ſic
docto. nimis large intelligunt iſtam glo. Pꝛo quibus tñ eſt
tex.in.clicet hely extra de ſymonia. ⁊ poſuit etjam Bart. in.l. ſi
euz. ff.de iureuran.⁊ Paul.de eaſtro in ſuo conſilio.vj.ad quoſ
me remitto ⁊ pono glo.e qua agimus.Cuius verbaſ unt hec.

i

C Quia pꝛeſulatus ablata ⁊ ideo erat ei reſti/
tuenda licet hoc expᷣſſe non petatur. ſufficit enĩ
conqueri de ſpoliatõe licet expꝛeſſe nõ petatur
reſtitutio.ij.q.i.c.notum extra de cau.poſſeſ.c.
cum eccleſia. hic tamen non reſpondet ad hoc.
ſed reſpõdendo eum innocentẽ ergo ⁊ reſtituẽ/
dum. arg. C. de diuer. reſcript.l.i.extra de con/

iugi.lepꝛoſo.c.ij. ⁊ c.
Pꝛima queſtione ſeptima.

Gloſa in.c.quotiens coꝛdis oculus. Dñicano/
niſte ſcribẽtes hic ⁊ etinm ⁊ etiã Bal.in.l.i. C. de falſa cau. adie/
cta lega. dicunt iſtam glo.eſſe ſingulariter notandaz ad hoc ꝓpo
ſitum ꝙ eonfeſſio extraiudicialis pᷣiudicat fauoꝛe animaꝝ in his
que pertinẽt ad iudiciũ eccleſie vt ibi per eum cum quo ſto ſim/
pliciter. Uno ſolo addito ꝙ idem etiã voluit Bar. in. L cum
quis decedeos..codicillis.ff. de lega.iij.⁊ moderni in.c.quoniazʒ
cõtra falſaʒ extra de pꝛobutio.in verbo confeſſiones ⁊c.ad quos
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſant hec.
CUel hoc fit fauoꝛe religiõis:ſʒ credo iure ca
nonico me teneri ſi ego pꝛomitto tibi me daturũ
ticio decẽ.arg.xxij.q.v.c.iuramẽti: maxime ſi
interuenerit ſacramentũ.arg.ff.de conſti.pecu.

l.pꝛima.⁊.l.enm qui ⁊c.
CSecunda queſtione pꝛima.

Bloſa in.e.in pꝛimis. Domini canõiſte ſeribẽtes hic
dicunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iurans de ca
lumma ⁊ perinrans non efſici ur infamis nec punitur in aliquo.
vt ibi per eos cuʒ qnibus ſto ſimpliciter quia gloſa clara eſt ⁊ nõ
eget alia noua mea interpꝛetatöõne. Solo vno addito ꝙ hoc
iuramentũ excuſat etiã a pꝛeſumpta calumnia non autẽ ab eui/
denti ᷣm Bart. in.l.ſi quis..ſtellionatus.ff.ad turpil.⁊ in. l.quit
folidum..poteſt. ff. de legai.ij. Bal.in.l.finali de iuramen. ca
lum. ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ.que glo.cõ/
memoꝛat noſtrã ciuitatẽ Bononie vtpote que dedit noꝛmaʒ vi/
uendti alijs ciuitatibus ⁊ ettã ſtatuendi. Cuius verba ſunt hec.
CHoc tamẽ teneas pꝛo cetto ꝙ nullus in pꝛin/
cipali cauſa coudemnatur in expenſis poſtquã
iurauit de calumnia cum poſtea pᷣſumatur bona
fide litigare vt de leg.ij.l.qui ſolidum.⁊ iñ hac
opinione fuit Joh cremonenſis ⁊ alij docroꝛeſ
legum. vnde dixit Bulga. exceptõem facit eon
tumacia abſentis actoꝛis ⁊ iuſta ignoꝛ tia Jo.
⁊ ita ſeruatur de facto in hac ciuitate Bonont
enſi. ſed iu cauſa appellatõnis indiſtincte quili

bet condemnatur vt.ij.q.vj.omnimodo.b.⁊c.

CSecunda queſtione.vii.

— . „
¶Bloſa in.c.libelloꝛum. Domini candniſte ſeribẽ
tes hic dicunt iſtam gloſam foꝛe ſingularem ad hoc pꝛopoſitum
ꝙ tenet pꝛoceſſus contra homicidam etiã ſi eius nomen ignoꝛe
tur ⁊ cadauer non reperiatur dũmodo quis cõſiteatur ſe occidiſ
ſe vt ibi per eos cum qua gloſa ſto. Uno addito ꝙ idem vo
luit Val.in additio. Specu.in titu. de ſenten.⁊ etiã Ange. in. l. i. in
ba colum. C. de confeſſis.⁊ Ang.in. l. certuz. ff. eo. tit. in quibꝰ lo
cis Ange. boc limitat multũ ſingulariter vt pꝛocedatliin aſſaſſino
vel alio homine male fame qui potuit pꝛoĩicere in flumẽ coꝛpus
Moaent.alia⸗ autẽ ſola confeſſio ᷣm euʒ non ſufſceret vt ibi per
eum ad quem me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus.
verba ſunt hec. noſos qud Gimne. Euine
C Hayo ſcyo ideo nomẽ exponitur vt ſm qua
litatem perſea oue puniatur magis vel minus? Sʒ
quid ſi ignoꝛatur que ſit illa perſona videtur

nihilominus ipſum accuſare poſſit vt.v:q:pꝛi/⸗
ma.c.ſecnndo. .

CQuarta queſtione tercia.

F. Item ſepe. Domini canoniſte ſcribentes hic dicnt
iſtum tex. cum glo. ſua eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſuuʒ ꝙ fama
plus pꝛobat q; vnus teſtis. ⁊ pꝛobatur fama per duos teſtes vt
ibi per eos cum quibus pꝛo nũc ſto ſimpłciter. Uno ſolo ad
dito in hoc quod dicit ꝙ fama debet probpri per duos teſtes. nã
idem voluit etiam glo.im.l.fi. C.ſamil.hirciſc. ⁊ glo.in.l.iij..eiuſ/
dem. ff de teſtibus.⁊ glo.in.l.cum ꝓponebotur.ff.de legatis o.
⁊ glo.in.ꝭ.quod autẽ.ij.q; iij.⁊ Specu.in tit.de crimi.noto.in..
pꝛimo.⁊ in..iam de notoꝛio.⁊ etiam in tit.de teſte..xij.⁊ bart.
in.l. de minoꝛe. . toꝛmenta.ff.de queſtio. ⁊ Saly. conbonoñ. in.
ea quidem.C. de accuſatio.in.xl.colum.ad quos oẽs me remit⸗
to. ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius vᷣba ſunt hec.

CItem ſepe etiam ſine publicis documentis
cuiuſcunqʒ tei veritas depꝛehendatur:alias nu

merus teſtiuʒ alias dignitas ⁊ auctoꝛitas:aliaſ

veluti conſentiens fama confirmat rẽi de qua

queritur fidem ⁊c.
Uerba autem gloie ſunt bec.

CSãma ergo per famã aliquid pꝛobatur vt ſu/
pꝛa.ij.q.v..c.ſi mala fama.matrimoniũ eni pꝛo
batur per famã extra ð pᷣſumptio.c.illud.xxxij.
q.iiij.c.dicat.argu.contra.xxxv.q.vj.c.ſi duo.
extra de eo qui cogno.conſaugu.vxo.ſne.c.ſuꝑ

eo:verũ ẽſt ꝙ fama pet ſe nihil ꝓbat. ſʒ ſi adeſ

ſet teſtimoniũ vnius cum fama per illud pꝛoba
re poteſt.arg.extra de pꝛobat.c.ſicut.C.ð reb.
credi.c.in bonefidei.⁊ ſi iudex dubitat ð fama
querat a viciniſ.ff.de magiſt.cõueni.l.i..ſi pꝛe
ſes.⁊ magis valet fama q̃ᷓʒ vnus teſtis vt extra
de conſang⸗⁊ affi.c.ſuper eo. poteſt auteʒ fama
pꝛobari per duos teſtes vt extra eo.c.tã lr̃is ⁊c

C Andecima qõe pꝛima.

BGloſa in.c:clericũ nullum. SDomini canoniſte ſeri⸗
bentes hic dicũt iſtam glo.foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cle /
ricus ſuccedens layco cõuenitur pꝛo illa hereditate coꝛam iudice
eccleſiaſtico non autẽ coꝛã ſeculari vt ibi per eos cum quibus ſto
Uno ſolo pꝛo nũc addito ꝙ etiã ſi inſtantia eſſet cepta coꝛã
laico eui ſucceſſit non tenetur eam pꝛoſequi ſᷣm iſtam met glo.
que bene ſeruit nobis etiã in hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur
Cuins verba ſunt hec.

Clericũ ſecularẽ niſi incaſibuſ exceptiſ inſũ/
ma Item excipitur ſi papa delegat laico cauſaʒ
ſpirutualẽ ut.x.q.iiij.c.illud. Iteʒ forte cũ ſucce
dit clericuſ laico.ut.ff.de Judiciſ.l.hereſ absẽſ
quod falſum eſt. Item ſᷣm quoſdamcũ tcnetur
de euictione ſequitur foꝛũ emptoꝛis.ff.de iudi.
l.venditoꝛ.ſed hoc nõ eſt verũ:quia peꝛ hoc nõ
fit de foꝛo iilius licet pᷣſtet ei auctoꝛitatem ⁊c.

CDuodecima queſtione ſecunda.

PHloſa iu.c.ſa croꝛum. Domini canoniſte ſcribentes
hic dicunt iſtax glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ redemptio
captiuoꝛũ intelligitur etiã de captiuis pꝛo maleſicio vt ibi per eos
cum quibus ſto ſimplititer.quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia no⸗
mea interpꝛetatö.. Miſi ꝙ addo ꝙ idem voluit Bal. in.l. i⸗
lud in pꝛia.C. de ſacroſan. eccle.ad quẽ pꝛo nũc me remito ⁊o
no glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CSacroꝛũ ⁊c.in verſi.iem uũquid hoc ð quo
libet capto verũ eſt ita: ſed nũquid de capto in
maleficicijs quod vibetur.lxxxvi.diſ.c.non ſa
tis.xxiii.q.v.c.i.⁊.c.reos. ⁊.xiiij.q.vi.c.ſi res
ar. contra.i.q.i.c.iubemuſ.tamen ſi priuatꝰ det
pecnuiã pꝛo redemptõe alicuius bene eã repetit

ſimuminiennatdikt
üni itinrirn iar
cünhiuſirinnren
Nnguci itrsnn mn
MGtkntkentirnian ib t
hemiti arm it r
ſtglvote retmn e
Ninmtitctadcuninin lunnnn
NGENNNNNNA
muliurmind.
(Geatesirunei i
ſoctiniigtisnmtrmidder
nunatnimtan eimai
Ffigef ertheril itel lcni

Mtnaninckochir⸗ Alle

finlimerigigtin mgi
urtkſgſthrift win ren
geünnnntitina⸗
ſilſtril n n⸗
6
ubeſniie er

ininiin

Nncanti

néſ,

vt. C. de captiuis.l.vltima ⁊c. Ludo.bologui.

Gloſa in.c.ſacroꝛum. Doymmini canoniſte ſcribentes
hic dicũt iſtaʒ glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi frater eẽt
grauatus reſtituere hereditateʒ Ticio ⁊ interim captus ſit filius
meus ab hoſtibus poſſum cum illis met bonis redimere eum ſi
non habeo alia bona.⁊ etiam ſi ſit captus pꝛo maleficio vt ibi per
eos cuʒ quibus ſto ſimpliciter. quia glo.clara eſſ. De qua ma
teria vide tu ẽt not.plene per Bal.in.l.voluntas.C. de fideicom
miſſis.⁊ per Bar. in.l.pater filiũ in pꝛin.ff de leg. iij. ? Bar. in. l.
pꝛima.C.de pꝛedi.mino.⁊ in.l.i.ff. de fund.dota.⁊ per omnes in
auten. res que.C. cõia delega.⁊ per Alberi. de roſa. in ſuo libello
ſtatuteꝛũ in ſecunda parte pꝛincipali in ſa qõne.⁊ per ſcribentes
in.l.alienatões vhi eſt bonus tex.ff famil. birciſ.cum ibi nota. ad
quos me remitto ⁊ non pono glo.de qua agimus cum eius ver
ba ſupꝛa pꝛoxime poſuerim in alio tamen pꝛopoſito pꝛout vide/
re potes.ad idem tamen tendente.

CDecimaquarta qucſtione tercia.

Gloſa pꝛima in verbo feneraberis ⁊c.in.c.pꝛĩo
Scribentes hic dicũt iſtam gloſam eſſe ſingularẽ ad hoc p
poſitũ ꝙ obligatio ad antidoꝛa que habet vt benefacienti benefa
ciamus vt eſt tex.in.l:ſed ſi lege..conſuluit.ff. de heti.hered.⁊ in
l.ſi teſtamento. ff de fideiuſſo. ⁊ que obligatio etiaz eſt naturalis
tantum ⁊ impedit repetitõem ſoluti vt in.l.ſi non ſoꝛtem. S.eliber
tus.ᷣff. de condi. indebiicuz ibi plene nota.æ voluit glo. in. l. ex hoc
iure.ff. de iuſti.⁊ iure.niſi interueniat erroꝛ iuris vel facti vt ibi
per glo. Si ex ea reſultat vſura non poteſt deduci in pactũ vtpyn /
ta ſi mutuaui tibi decẽ ducatos tu es mihi obligatus ad antido/
ra ad mutuãduz ſimiliter decẽ ducatos.⁊ ego facio pactũ ꝙ vbi
erũt mibi neceſſarij deaẽ ducati mutues ⁊ ſic pꝛomiſiſti nõ valet
pactuʒ.quia ex eo reſultat vſura ⁊ vtilitas mihi qui mutuaui vt
non ſolum reddas mihi pecumiã meam. ſed etiã ſis obligatꝰ ad
mutuanduʒ. pꝛout dicit iſta glo. ſingularis cum qua ſto. Uno
ſolo addito ꝙ hec obligatio ad antidoꝛa non valet quo ad cõpen
ſationem vt eſt glo.in.d.l.ſi teſtamẽto.⁊ voluit Ange. in auten. de
non eligen. ſecun. nube. ad quem me remitto ⁊ pono glo. de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec. .
TCSi feneraberis plus ⁊c. in verſi. Itẽ nonne
ſi creditoꝛ alicui gratis mutuat pecuniã ðᷣbitoꝛ
tenetur ad antidoꝛa vt cxtra de teſtame.c.cũ in
officiis. . ff. de petit. heredi. l. ſed 2 ſi. S. conſu/
luit.⁊ naturaliter eſt ei opligatꝰ ad illam.quarc
igitur illam naturaleʒ obligatõem non põt ðdu
ceꝛe in cinileʒ.ſ.vt pactũ fiat pꝛo illa danda ad
quantũ tenetur cum etiã talia pacta interueniãt
in ſpũalibuſ ad que alias quis tenetur extra de

electio.c.ſignificaſti ⁊c.
CDecimaquinta queſtiõe ſexta.

Gloſa in.c. auctoꝛitatem. DPomini canoniſte ſeribẽ
tes hic dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ papa po
teſt diſpenſare ſuper iuramẽto etiam licito vt ibi per eos cũ qui
bus ſto. De quo etiam vide tu glo. in.l.adigere.ꝭ.fi.ff.de iur
patrona. ⁊ ibi aliquid in interpꝛetatõibus noſtris ad quas me re
mitto ⁊ ẽt ad not.per Bal.in.c.i.in tit.de noua foꝛ. fideli.⁊ Jo.
an. in.c.ij.extra de renunci.vbi dicũt ꝙ poteſt diſpenſare vt per/
iurans non perdat aĩaz vt ibi ꝑ eos ad quos me remitto ⁊ pono
tex.de quo agimus.Cuius verha ſunt hec.

Auctoꝛitatem abſoluimus.hic conſueuit du/
bitari circa duo.ſ.an iuramentũ per vim extoꝛ/
tum obliget. Item an papa poſſit diſpenſare in
illicito iuramento. ⁊ ꝙ non obliget tale iuramẽ
tum videtur hic.qua dicitur hic ꝙ non debʒ eſ
ſe vinculum iniquitatis.vt.xxii.q.iiii.c.inter ⁊
extra de iureiura.c.verum.⁊ extra de rcſtit.ſpo
li.c.ſollicite.⁊ extra qð met.cau.c.cũ ꝓlatũ ⁊c.

C¶ Decimanona queſtione vltima.

Hloſa in. c. finali in glo. fi. Pomini canöinee ſerbẽ
tes hic dicunt iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙppater
non poteſt exheredare filiũ ſi uuʒ quantũcunq; ingratũ ſi intrauit
religionc.nam per ingreſſuʒ tollitur omnis ingratitudo remit
titur ei. vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno ſolo pꝛo nũc ad
dito ꝙ idem etiam voluit glo. v ſcribentes ibi poſt eam in.l.deo

nobis. C. de epiſ.⁊x cleri.⁊ in quten.de monacis in.pꝛinc.ad quos
me remiito ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuiꝰ verba ſũt hec

CNon liceat ingratitudinis ecce ꝙ ingratitu/
do aboletur per ingreſſum monaſterii ſimiliter
irregularitas vt.liii.diſ.c.i. Cum enĩ alias mo
nacus ſit perfectus non requiritur in eo cõmo/
da regularitas. vt.xvi.q.i.c. legi. monacatus
enim omnẽ maculam abſtergit in auten.de mo/
nacis in pꝛin.col.i.argumentũ tamẽ eſt ꝙ nõ tol
lat᷑ irregularitas.lv.diſ.c. pꝛiſcis pꝛima.q.vii.
c.ſecundo. Johannes ⁊c.

Cigeſimaſecunda queſtioue pꝛima.

Gloſa in ſumma. Domini canoniſte ſcribẽtes bic dñt
iſtan glo. eſſe ſingularem ad boc pꝛopoſitũ ad ſcienduzʒ quid ſit
iurare ⁊ que fuerit cauſa inſtitutõis eiꝰ. ⁊ qualis eſt eius foꝛma
⁊ quando ſit licitũ iuramentũ vt ibi per eos cum quibus ſto ſim
pliciter quia glo.clara eſt ⁊ plana ⁊ non eget aliqua noua mea in
terpꝛetatöée. Uno ſolo addito ꝙ de bũs poſuit etiã Specul.
in titu.de iuramenti delatõe per totum. ⁊ etiã in tit.de iuramen.
calum. ad quem me rxmitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.

CQuidam ep̃ᷣus:quod iuramentũ. Ad intelli/
gentiã ſequentiũ vidẽduʒ quid ſit iurare ⁊ quid
iuramentũ ⁊ que cauſa inſtitutõis iuramenti .2
que ſit foꝛma iuramenti. Aurare eſt aliquid deo
teſte diccre. Juramentũ eſt vox ipſius iurantis
vel actus ipſe vel ipſum quod iuratur. Cauſa in
ſtitutõis vna eſt pꝛopter infirmitatẽ hominum
de facili dubitantiũ. Cuʒ enim volumus aliqui
bus perſuadere quod eis vtile eſt ⁊ nõ creditur
ſimplici verbo ꝑmittitur nobis iurare pt infra
eo.c.nõ eſt.⁊.c.ita ergo.⁊.c.ſi peccatuʒ.alia cau
ſa eſt pꝛopter ydolatriã. ſicut eniʒ cõceſſum fuit
vt hoſtias deo imolarent ne eas off errent de⸗/
monibus ſic potius permiſſuʒ fuit vt per deũ iu
rarent q̃ʒ per creaturas ne inciderent in crimen
ydolatrie vt infra eo.c.cõſidera.ᷣoꝛma autẽ iu
ramenti alia fit ſolo ſermone alia fit interuentu
alicuius ſacre rei illa que ſolo ſermone fit pᷣm
tria tempoꝛa triplex inuenitur. Aliter eniʒ iura/
bant in veteri lege aliter in pꝛimitiua eceleſia:
aliter hodie ⁊c.

C.Aigeſimatercia queſtionc ſecunda.

Gloſa in.c.ſecundo. Domini canoniſtc ſeribẽtes hi
reputant iſtam glo.ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ aduocatus ha
bens iuſtam cauſaz poteſt decipere aduerſariũ ad finẽ vt obtine
at contra eum vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno ſolo ad/
dito ꝙ aduocatus non tenetur etiã de malo conſilio niſi ſit in de
lo ᷣm Specu.in citu.dc aduoca.in S.fi.?⁊ Bar.in.l.ij.ff manda.
ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba
ſunt hec.

CDominus noſter ex inſidijs: ſic ergo per in/
ſidias ⁊ per dolum poſſumus licite vincere ho
ſtes nr̃os vt.xxij.q.ij.c.vtileʒ.xliij.diſ.c.in mã
datis.dum tamen fidem non rumpamus hoſtie
vt ſupꝛa eo.q.pꝛima.c.noli.Idem dicas de ad
ij

uocato ꝙ ſihabet cauſam iuſtam licite põt de⸗
cipere aduerſariũ ſuũ.vt arg.iij. q. iiij. c. i. ⁊c.

Cigeſimaquarta queſtione pꝛima.

Gloſa iu.c.acatius. Domini canoniſte ſcribẽtes hie
pic ⁊ maxime do. Archid. reputant iſtãglo. eſſe ſingularẽ ad hoc
pꝛopoſitum ꝙ vbicunq; ſunt duo pontifices creati ⁊ q ilibz cre
Hit habere eccleſtã pꝛo ſe nullus eoꝛũ eſt ſciſmaticus vt ibi p eos
rũ quibꝰ ſto.quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea inter
pꝛetatõe niſi ꝙ pono verba eius Que ſuut hec.
¶ In hereſim. hic eſt caſus in quo papa poteſt
ligarc papam in quo papa in canonę late ſentẽ/
cie incidit.nec huic obuiat illa regula ꝙ par in

.

parem ⁊c. vt extra de electio.c.innotuit. quia
ſi papa hereticus eſt minoꝛ eſt quolibet catholi
co.xij.q.i.c.ſcimus⁊c.

C igeſimaſexta queſtione ſecunda.

loſa in.c.ſane el o in verbo poſt moꝛtem ⁊c.
Domini canoniſte ſcribẽtes hic dicũt iſtam glo. eſſe ſingula⸗/
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſcriptura poſita in lapide vel in colum
na ſculpta facit fidem vt ibi per eos. De quo vide tu etiam
glo. notabilez in. c. cum cauſam extra de pꝛobatio.in glo.pꝛima.
⁊ no.per Specul.in tit. de pbat. in. 5. videnduz reſtat ⁊c.⁊ in ver
ſicu. nono.⁊ per do.meũ Alex. de imola in. l. i.ff. ſi cer.peta.in pꝛi
ma ⁊ in a colum. ⁊ Ange.in ſuo conſilio.cclxxxvij.vbi ponũt de
ſcripturis antiquis ad quos me remitto. UVno non aobmiſſo
ꝙ bec gloſa bene ⁊ ſubtiliiter ponderata pꝛobat contra dum vlti
mo loco arguit in contra ⁊ non ſoluit. ⁊ ſit videtur appꝛobare vl
timã opiniõz ad quã me remitto ⁊ pono ver ba eius que ſũt hec
Poſt moꝛtem contra.xxiii.diſ. .c.quoꝛũdam

⁊ extra qui filii ſint legit.c.cauſ⸗ am. ſed ſpeciãle

.

eſt hic ⁊ in caſibus quos notaui ſupꝛa in pꝛinci.
queſtionis. Et eſt argumentũ ꝙ; ſi in aliquo
lapide vel columna inueniat᷑ ſcriptura fides eſt
ei adhibenda.iij.q.vii.c.poſtulas.argu.contra
C.de religio.l.monumentoꝛum ⁊c.

CNigcſimaſexta queſtione ſexta.

Gloſa in.c.ſi aliquis. Scnbenres bic dicuut iſtam
glo. effe notandaz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ excẽicatus infirmus cõſti/
tutus in articulo moꝛtis licet poſſit abſolui a quolibet ſacerdote
tamen non poteſt abſolui poſt moꝛtẽ niſi a ſolo papa vt ibi p eos
cum quibus ſto. Uno addito ꝗ; idem voluit Inno. in. c. de
cetero extra de fenten. excõmu.⁊ do. Abb. in. c. fi. extra de ſepul.⁊
Bar. in. l.i in pun. in tercia qõe pꝛincipali. C. de ſacro ſan eccleſi
ad quos omẽs me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.
Oblationẽ hoc intelligenduʒ eſt de tali qui
deliquerat ⁊ non ſatisfecerat:ſi enim talis fue⸗
rat excõicatus licet apparuiſſent ſignapenitcn/
tie non tamẽ oꝛanduʒ eſt pꝛo eo:⁊ licet infirmuſ
poteſt abſolui a quolibet ſacerdote non tamen
moꝛtuus vt extra de ſente.excõmu.c.a nobis in
fine:ſed a ſolo papa ſi incidit in canonem late

ſententie. xvij.q.iii.c.ſi quis ſundente ⁊c.

CTrigeſimaſecunda queſtione ſecunda

Gloſa in.c.hoc ſanctum. Domini canoniſte ſeribẽ
tes hic dicunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pater
tenetur dotare ſiliam ⁊ dare donatõem pꝛopter nuptias filio ma
ſculo etiam ſi contrahãi ſine cõſenſu patris vt ibi per eos cũ qui
bus ſto. Uno addito ꝙ idem ctiaʒ voluit glo.⁊ etiaʒ Bar.
in. l.obligamur. ff. de acrio.⁊ oblig. ⁊ Bal.in. l.i. in quarta colũ. ff
ſolu.matri.⁊ Bald. in auten. res que.C. cõmu.de lega.? Bald.
Ange. ⁊ Jo. de imola in.l. ſi eum dotem.S.tranſgrediamur. ff.ſo
luto malri.⁊ Jo.ð imola in.lei.ff. eo.tit.? Paul.de caſtro in ſuo

conſilio. cviij. in qui cis pꝛefati ſcribẽtes limitãt hoc eſſe ve
nu un èäs
ele a, nes ie remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuiuſ
CPoc ſanctum parentũ ſᷣm canones licet filie
pꝛeter voluntatẽ parentũ nubere.vnde nec eſt ne
ceſſaria patris voluutas quantũ ad hoc quia te
ueat matrimoniũ :licet non adſit eius volumas
alias beue dico requirẽduʒ eius conſenſuʒ ma
xime ſi eſt minoꝛ.vnde coꝛrigitur illud inſtitu.
de nupt. in pꝛiu.nũquid ergo pater eam dotare
tenetur:rñdeo ſic arg.ff.de ritu nupti.l.qui libe
ros.⁊ ponitur hic vel pꝛo et ⁊c.

CIncipiunt libꝛi quinqʒ decretalium.
¶ De conſtitutionibus.

Bloſa in.c.finali. Domini canoniſte ſeripentes hic re
putant iſtam glo.eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet lex vel
ſtatntũ reſpiciãt futura ⁊ non pᷣterita nec etiã in futuris obligẽt
niſi ex die ſue pꝛomulgatõis vt in. l.vnica.ꝭ.fſi. C. de cadu.tollend.
eum ibi nota. ⁊ in.l.penul. C. de decurio. ltbꝛo.x. in fi.cum ſimili
bus. tamen ſecus eſt in lege ſeu conſtitutõe iuris naturalis. quia
etiam reſpicit pᷣterita.vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter.
quia iſta glo.clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetanone.
De qua materia adde tu etiã glo.magiſtrã in clemen. diſpẽ
dioſam de iudici.in glo.fi. ?⁊ not.per Bar.in.l.omẽs populi.ff. de
iuſti. ⁊ iure ad queʒ me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus:
Euius verba ſunt hec.
Eutura. MNota ergo conſtitutioneʒ reſpicere

futura tantũ ⁊ non pᷣterita ſic ſupꝛa eo.c.cogno

ſcentes.⁊ arg.xxxi.diſ.c.añ trienniũ.⁊.lxxxij.
diſ. c. ꝓpoſuiſti:niſi ſit conſtitutio iuris natura
lis que etiã reſpicit pꝛeterita ĩnfra de vſuris.c.
cum tu. Nel niſi dicatur in ipſa conſtitutione ꝙ
ad pꝛeterita trahatur. x.q.i.c.ſic quidam:⁊ in-
fra de electio. c. cum in cunctis. S.hec ſane 2.C¶
de lẽgibus. l. leges enim: ⁊ hic iu fiue vbi dicit
niſi de pꝛeteritis ⁊c.⁊ infra de reſcriptis.c.ad
audientiam noſtram ⁊c.

CDe reſcriptis.

c. poſtulaſti in verbo de leui. Domini canotiſt⸗
ſeribentes hic ⁊ etiã do.uieus Alex.c imola in conſilio. cxiiijin
fa colum.incip.Ticius habẽs vxoꝛẽ ⁊c.reputãt iſtum text.eſſe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ in reſcriptis nedum eſt facienda
mentio de hijs que ſi fuiſſent expꝛeſſa pꝛinceps non coceſſiſſet ſ⸗
etiam de hijs que ſi fuiſſent expꝛeſſa pꝛinceps cõceſſiſſet ſed non
ita de facili vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter. quia text.
clarus eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatõe. Et bñ fa
cit etiam tex.in.c. pꝛoponẽte eo.tit. ⁊ in.c.ſi motu pꝛopꝛio de pꝛe⸗
bendis libꝛo. vj. cum ibi nota.ad que me remitto ⁊ pono texi.de
quo agimus.Cuius vᷣba ſunt hec.
c. Poſtulaſti ⁊c.in verſi.uon enim carere bene/
ficio debet dici cui competenter de perpetue pi
carie pꝛouentibus eſt pꝛouiſum: ⁊ pꝛo habente
beneficij ſufficiẽtis ſubſidium ex certa ſcientia

ſuper obtinendo alio beueficio: de leui nõ ſcri/

bimus: quin faciamns de pꝛimo in noſtris litte

ris mentionem ⁊c.

¶ De renunciationibus.

c.ad ſupplicationem. Domini canoniſte ſeribentes
pic dicnnt iſtum tex. eſſe valde notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ q lo
cus dr piculoſus in quo periculuz ẽ in habitãdo vel in quo tgicu
luz iminet roe actus ppetrati vel iimiciciarũ vt ibi p eoſ ci quib

ſpinfn

mischllanmsmltne
Ganmcznuih beet
rdephltcältmmsinl

ioncaciden Ncrndann

Nlaunipe⸗

Mrenpungt uindedant
1Cudrecaciochorrtr

luclung mmd tüint
mitniſci ltium mic irn
mtnt Anmiinaine
utnniienſiminmenn
nbenmnnigi Sninen xa
pgnlnirnitndinni Ma
ilafconckunng r
muninnimnnntmte
nsifin e, mzs

(Oimi ltign
gnfn amtiri

icrſunnnine
la aaf

i
—
AK J

E

ſto· Uno addito ꝙ idez ẽt pꝛobat᷑ in. e. euͥ. K. extra de offie;
delega.vbi do. Abb.dixit idem eſſe quãdo pꝛopter inimicũ pub
licum locus non eſt tutus.⁊ idex eſt oñ non poteſt adiri niſi per
terras hoſtiles vt in. c. accedens el o extra vt lite non conteſtata
De quo vide etiam nota. per modernos in. . ex parte ertra
de appella. ad quos me remitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cu/
ius verba ſunt hee. .
e.Ad ſupplicationem raguſienſem cum a cura
qua tenebatur eccleſia Raguſieñ.duximus ab/
ſoluendum eo ꝙ ibi non poterat ſecure moꝛari.
⁊ ſi accefſum haberet ad illam moꝛtis ſibi peri

culum imminebat ⁊ infra.
CDe filijs pꝛeſ byteroꝛum.

Gloſa in.c.quoniam. Somi canciſee ſeribẽtes hie
dicunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſuum ꝙ vublice ali
quando capiiur pꝛo notoꝛio ⁊ mãifeſto lʒ. alias dicatur illud qð
fit vt perueniat ad noticiam publicam vt in.l.i.s.ſed cũ ſcimus.
C.de lati.liber.tollen.vt ibi per eos cuz quibus ſto. De quo
vide tu etiam plene nota. per Bar. in.l. de minote. .toꝛmenta ff
de queſtio.⁊ per Saly. conbouoñ in.l.ea: quidem in. xlinj.colum.
C. de accuſatio.ad quos omnes me remitto ⁊ pono glo.de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec. .
c. Manifeſtum. ⁊ ita habes ꝙ in manifeſtis ⁊
notoꝛijs oꝛdo iudiciarius non eſt obſernandus
ij.q.pꝛima.c.ð manifeſta.⁊.c.que lotharius in
fra de appellat.c.cũ ſit romana in fine.⁊. C. de
accuſatio.c.ea quidem. arg.contra.ij.q.pꝛima
c.deus omnipotens.⁊ infra de diuoꝛt. c. poꝛro
⁊ ſupꝛa de de electio.c.hone ⁊c.

BGloſa in.c. littcras. Domini canoniſte ſeribẽtes bic
dicunt iſtam gloſaz eſſe ſingularẽ ad hoe pꝛopoſuũ ꝙ diſpenſa/
tio generaliter videtur continere in ſe mediocrictatẽ yt ibi ꝑ eos
cum quibus ſto. Pꝛo quibus facit etiã tex.in.l.ſi qua.C.de
inofficio. teſtame. in.l. adigere. 5.ſernus.ff. de iurepatro.⁊ in.c.
ſi uper. 5.penul. extra de ver. ſigni. Similiter etiaz pꝛo eis facit
ratio quia diſpenſatio eſt ſtricti iuris pᷣm Bal. in.l.i. C. de indic.
vidui.tollen. ideo non eſt mirum ſi videtur cõtinere in ſe medi
ocritatem vt ſupꝛa dixi ad quem me remitto ⁊ pono glo.ð qua
agimus. Cui⸗ vba ſunt hec.
COꝛdiuari: ſed nũquid per hocnon diſpenſa
tur tantuʒ cum eo in minoꝛibus oꝛdinibus arg.
ꝙ ſic:quia pꝛomiſſio in genere mediocritatem

reſpicit.ff.de auro ⁊ arge. lega. l. qui lancem. ff
de lega.pꝛimo ⁊c.

De officio delegati.

SGloſa ſecunda in. c.pꝛndentiã..ſexta in gloſa
ſecunda. Domini canoniſte ſeribẽtes hic dicũt iſtam gloſam
eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ q etiã in exceptõibus pꝛoducit li
bellus ⁊ etiam lis conteſtat᷑ in eis vt ibi per ipſos cum quibꝰ ſto
ſimplici ter pꝛo nun. Pꝛo quibus facit etiam glo. in. c. in/
terpoſita in glo. penul.in fi.extra de appelli. Et etiaz pꝛo eis
facit diffimiio libelli. nam libellus eſt bꝛeuis membꝛana actoꝛis
petitionẽ ⁊ eius cauſam ⁊ actionẽ complectẽs vᷣm Specu. in tit.
de libel. concep. in. . pꝛimo in pꝛin. ⁊ not. in. c. fi. extra de libel. ob
latio.⁊ poſuit Hoſtie.in ſumma eo.tit.⁊ do. Cardi. in clemen. ſe/
pe in.xviij.qõe extra de verbo.ſigni.⁊ ſcribẽtes omnes in.iedita
C.ð edẽ. ad quos me remitto ⁊? pono glo.de qua agimus.Cu
ius verba ſunt hec.
CEx confeſſione.ex loco iſto ſatis colligit᷑ ꝗ;
ſuper exceptõe debet lis conteſtari inter parteſ
⁊z uurari etiam de calumnia in ciuilibus ſed non
iu ſpũalibus:ſed de veritate dicenda. quia ex/
ceptões debent dari in ſcriptis vt infra ð pba
tio.c.quoniã contra:ſicut etiã datur libellus in

kra ð libel. oblatio.c. ignatius epᷣus.⁊ ad excep

tionẽ debet ille contra quem pꝛoponitur reſpon
dere vt hic dicit ⁊c.

CDe treugua ⁊ pace.

Bloſa in.c.pꝛimo. Domini canoniſte ſeribentes hie
marime do. Anto. ⁊ do. Cardi. ⁊ Jo. de imola ⁊ etiaʒ do. meug
Aiex. de imola in conſilio.vj. in ſecũda colum. in pꝛimo volumie.
incip.quanto tempe pᷣſcribũtur pedagia ⁊c. reputãt omẽs iſtam
glo.ſingnlarẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſtatutũ antequã ſit receptũ in
obſeruantiã vel moꝛibus appꝛobatũ nullas vires habet vt ibi p
eos cñ quibꝰ ſto ⁊ pono glo. de qua agimꝰ. Enius verba ſũt hex.
CSed quod dicit hic hodie non tenet :7 epi/
ſcopi qui nõ ſeruãt hane conſtitutionẽ nõ dicun
tur tranſgreſſoꝛes.quia nõ fuit moꝛibꝰ vtentiũ
appꝛobata huiuſmodi treuga.iiij.diſ. H. leges.
Uincen.⁊cetera.

CDe in integrum reſtitutionibus.

c. Conſtitutus. Domini canoniſte ſeribẽtes hic dicũt
iſtum tex. eſſe notanduz ad hoc pꝛopoſituzʒ ꝙ valet libellus peto
tale quid pꝛonũciari nullum. vel ſi eſt aliquid peto me reſtitui ad
nerſus id vt ſi iſte erat minoꝛ vel cui reſtitutio de iurc cõcedi poſ
ſit vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpt r. quia text.optime pbat
hoc ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatõe.⁊ pono tex.ðᷣ quo
agimus. Cuius verba ſunt hec. . .
c. Conſtitutus ⁊c.in verſi.quo circa mãdamus
quatenus ſi pꝛemiſſa inneneritis veritate ſubni
xa:vel venditionẽ pꝛedictã quo ad partẽ ex ſue
ceſſione materna ipſos cõtingentem nullam nũ
ciare curetis ſi in ea debita iuris ſolemnitas eſt
obmiſſa: vel ſi foꝛſitã interuencrit ⁊ eos leſos
eſſe conſtiterit: tã ſuper ea q̃; ſi uper reſidua poꝛ
tione: dum tamẽ quod offerũt duxerint facien/
dum.auctoꝛitate enim in integruz reſtituere ſtu
deatis ⁊cetera.

BGloſa tercia in.c.ſuſcitata. Domini canoniſte ſeri
bentes ⁊ etiam Bal. hic reputãt iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad boc
pꝛopoſitũ ꝙ licet alias ille qui petit reſtitutiöem in integrũ vt pꝛo
curatoꝛ alterius non admittatur ſine ſpẽali mandato vt in.l.illõ
5. f cum ibi not. fl. de mino. tamen hot eſt verũ ſi petitur pꝛinci/
paliter ſecus ſi incidenter petatur. quia tunc ſufficit generale mã
datum vt ibi per eos cum quibus ſto ſimplieiter. quia glo. clara
eſt. Solo vno addito ꝙ idem in terminis voluit etiã Bart.
in.d.l.illud.S.talis.⁊ Bar.in.l.indebitũ.ff de condictio.indebi.x
Bar.in.licum ꝓcuratoꝛ.ff de noni oper.nunci F? Bar. in. l.i. C.
p pꝛocurato. cauſam de in integr. reſti. Bart. in.l. ſi quis miht
bona.5.ſed intereſt.f. de aquir. here.⁊ Bart. in.l.filiusfamilias.
5.pꝛimo.ffde donatio.⁊ Ange. in dicto. 5. ſed intereſt.⁊= Paul. de
caſt.in ſuo cõſilio. xxviijad quos oẽs me remitto ⁊æ bono glo. de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
CPoſtulauit iſte fuit pꝛocuratoꝛ conſtitutꝰ ad
canſam:⁊ ſententia lata contra monaſteriũ po/
ſtulauit in integrũ reſtitui ⁊ obtinuit. Sed cõtra

videtur dicere lex ⁊c.
De renunciationibus.

Gloſa in.c.ij.in verbo abiurauit c. Dñicano⸗
niſte ſcribentes bic dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ
ſufficit electo renũciare electioni in manibus eligentiũ ſine licẽ
tia alterius ſupioꝛis.ſecus eſt autẽ poſt confirmatöem ſequtam
vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter pꝛo nũ c.quia glo. clara
ẽ ⁊ nõ eget aliqua noua mea interpᷣtatöe. Solo vno addito
ꝓ nũe ꝙ idẽ voluit eiã Bar. in.l.i. C. de defen ciuita. ⁊ Bar. in
l. i. C. de peti.bono.ſubla.libꝛo.x.⁊ Bar.in.l.ſi quis vi.ꝭ.diflerẽ/
tia. ff. de aquir.poſſeſ.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo. de qua agi
mus.Cuius verba ſunt hec.

C Abiurauit beneficiũ ſuũ ꝙ de cetero ip̃m nõ
T üj

repeteret: ſed non iurauit ꝙ non reciperet ſi ite
rum eligeretur infra quod met. cau. c. ad audiẽ⸗
tiã. qꝛ iuramentũ non extenditur ad ea ð quib
non fuit cogitatũ in iuramento ⁊ que tũc non ex
tãt infra de iureiura.c.clericus.ſicut nec reſcri/
pta extẽduntur ad lites que nõ extabant tempe
impetrati reſcripti ſupꝛa de reſcriptis.c.vlti.⁊c

CDe iudicijs.

Cap.Exhibita. Domini canoniſte ſeribẽtes hic diciſt
iſtum tex. eſſe notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi hartes eompa/
rẽt ad iudiciũ oꝛdinariũ etiã ſi ex reſcripto cauſa cõmittaĩ taliter
vt ſonare videat᷑ vt pꝛocedatur per inquiſitionẽ tamè inquiſitõ
ceſſat vt ibi per eos cũ quibus ſto ſimpliciter pꝛo nuc. Solo
vno addito ꝙ ratio eſt quia inquiſitio regulariter eſt pꝛohibita
niſi in odiũ feneratoꝛũ vel fauoꝛe fiſci vel miſerabiliũ perſonaruz
bm Bal. in. c. i. . iniuria in tit. de pace iurame.firma. in quita co
lum. in vſib. feudo.ad quem me remitto.⁊ pono text.de quo agi
mus. Cuius verba ſunt hec. . .
C. Exhibita nobis. R. vinduuenſis electi peti

tio declarauit ꝙ cum ſuper facto electõnis ſue
P.archidiaconus ac quoꝛundaʒ canoñ.virdu/
neñ.aduerſarioꝝ ſuoꝛũ pcuratoꝛes ad noſtraz
audientiã acceſſiſſent: Wariſieñ.epᷣo ⁊ cõiudici
bus ſuis ſub certa foꝛma litteras noſtras dire/
ximus inter alia continẽtes vt vocalis qui erãt
euocandi ſuper pꝛopoſitis ſuis ⁊ alijs negotiuʒ
cõtingentibus inquirerẽt veritatẽ. ⁊ infra Cuz
autẽ idem electus ex hijs qui cõtra eum agebãt
conſpiratiõem ⁊ quibuſdam excõicationem in
modum exceptõis obiceret ſe id offerens pꝛo/
baturũ :pꝛefati iudices interloquuti fucrunt ꝙ
de hijs ⁊ pꝛincipali negotio ſi imul inquirerent:
volentes quaſi nõ iudices ſed inquiſitoꝛeslexi/
ſterent ⁊c.

Bloſa in.c.finali in fine. Domini canoniſte ſcriben
tes hic dicunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſenten
tia poteſt ferri etiaz die feriata quãdo iuriſdictio debet expirare
in bꝛeui vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter. quia glo.clara
eſt ä non eget alia noua mea interpꝛetatõe. Et idem etiã voluit
Inno. in. c. conqueſtus extra de ferijs ⁊ Bal.ᷣin addi. Specul.in
ſitu. de appel.in verſi.quãdo tempus ⁊c. pꝛo quibus facit quod
voluit Bar. in. l. ſeyus ⁊ augerius.ff. ad.l.falcidi.ad quem me re
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CPꝛopter vindemias ⁊c.in verſi.⁊ idem cre/
do ſi finiretur iuriſdictio iudicis tempoꝛe illo
qð tunc poſſit pꝛocedi ne iudicialis inſtãtia eua
neſcat vt ſupꝛa de offi.deleg.c.conſuluit ⁊c.

Bloſa in.c.exhibita. Domini canoniſte ſcribentes
hic dieunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ reſcripta
que videntur cõcedere aliquid cõtra iuris oꝛdinem intelligenda
ſunt ſemper vt non recedatur a iure vt ibi per eos cum quibus
ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatiõe.
Niſi ꝙꝙ addo ꝙ idem voluit etiam glo.in. c.cum olim extra
de re iudi:que dixit q reſcripta ſupplentur a iure cõmuni.⁊ facit
etiã tex.in. c. paſtoꝛalis extra de fide inſtru. ⁊ in.c.cum ſpeciali cũ
ibi nota. extra de appella. ⁊ in. ci.extra de foꝛo compete. cũ not.
vtrobiq; per glo.⁊ ſcribẽtes ibidem. ⁊ in. l.ex facto.ff. de vulg. ⁊

pupil. ⁊ volnit Bal. in auten. omnes in fi. C. cõia de ſi ucceſ. Jo.

an. in. c. cum eterni de re iudi.lib. vj. ⁊ do.meus Alex. de imol.in
L.omnes populi in.xv. colum. ff. de iuſti.⁊ iure in apoſtillis ſuis
ad Bar.ibi quem omnino videb's vbi tamen remiſſiue loquit᷑.
ad quos omẽs me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.

C Inqurreretur ⁊c. Ex hoc verbo viſuzʒ fuit iu
dicibus ꝙ in moduʒ inquiſitõis deberẽt ꝓce/

dere ⁊ non in foꝛma iudicij:⁊ ita lite non conte/
ſtata poterũt pcedere pꝛopter cõtumaciã alte⸗
rius partis infra vt lite nõ cõteſtata.c.quoniaʒ
frequenter.S.ᷣſunt ⁊ alij.⁊ infra de accuſatio.c.
qualiter ⁊ qũ.S.debet. ſed errauerũt cuʒ foꝛma
iſta nõ fuiſſet in modũ inquiſitiõis cõmiſſa ſʒ in
modũ iudicij mera inquiſitio nõ cõmittit᷑ inta
li caſu. quia inquiſitio fu ſuper exceſſibus ⁊ in/
quiſitoꝛ debet accedere ad locum.ij.q.i.c.deuſ
omnipotens.⁊ infra de ſymonia.c.licet hely ⁊c

De foꝛo competenti.

c.Ex parte. Domini canoniſte ſeribentes hic dicut iſtuʒ
tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ impeiratio qua aliquid fal
ſum impetratur non viciat reſcriptũ.ſi illud narratuʒ licet ſit fal
ſum non per hoc impediat victoꝛiã impetrantis in eo quod pe
tit vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter quia tex.clarus eſt.
Pꝛo quibus adduco quod voluit Bal.in.l.i.in penul.colũ.
C.cõia de lega.vbi dicit ꝙ impetratio beneficij valet nec dicitur
ſubrepticia lʒ in ea non fiat mentio de pꝛimo beneficio inuiili. qꝛ
