li poſtquã dies legati cefſerit eum manumiſiſſʒ:
ſi quidem Zicius ſeruũ vendicauerit extinguit᷑
Pamphili legatnʒ. quia non eſſet in hereditate

qui poſſet optari.Si verò Ticius legatũ a ſe re

pudiaſſʒ Pamphiluʒ optare poſſe conſtat lega
tum. licet enim manumiſſione Pamphili duae
perſonae conſtituerẽtur Licij ⁊ Pamphili:vni
tamen rei legatũ inter eas vertitur: ⁊ Licio ven
dicante optio extinguitur:repudiãte DPamphi/
lus optare poteſt ⁊c
De fundo inſtructo.

T. lutius titius. Bal.bic reputat iſtum texeeſſe ſingula.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pꝛiuilegiũ cõceſſum alicui extẽditur etiam ad
futura ſi ei vniuerſaliter fit cõceſſio.ſecus ſi fiat particulariter vt
ibi per eum cũ quo non ſto.quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter ponde
ratus hoc mihi non ꝓbat.ſʒ loquit᷑ in legatis ⁊ ſic in vltimis vo⸗
luntatibus in quibus lata fit interpᷣtatio vt in.l.in teſtamẽtis.ff.
de regu.iur. Et aliud eſt in pnuilegijs in quibus ſtricte ꝓcedimꝰ
⁊ per conſequens tex.iſte non facit ad pꝛopoſitum. Cuius verba
ſunt hec. .
L. Lutius titius funduʒ vti erat inſtructũ legaue
rat.queſituʒ eſt inſtructus fundus quẽadmodũ
dari debeat.vtrum ſicut inſtructus moꝛtis pa/
trisfamilias temꝑe fuit vt quae in medio tẽpo
re aquiſita vel in fundũ illata ſunt heredis ſint.
an vero inſtructus fundus eo temꝑe inſpici de/
beat quo factũ eſt teſtamentũ.an vero eo temꝑe
quo fundus peti ceperit vt quidquid eo tempo
re inſtrumenti depꝛehendatur legatario pꝛofici
at. Reſpondeo ea in quibus inſtructus ſit fun/
dus ᷣm verba legati quae ſint in eadem cauſa
cum dies legati cedit inſtrumẽto cõtineri ⁊c.
L. Seie.. gaio. Bal. bic dicit iſtuz tex. eſſe ſingularẽ
ad boc pꝛopoſitũ ꝙ copula et indurit plenã repetitõem pᷣcedentiũ
vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ aliqn etiã copu/
lat vt in. l. heredi. .gaio eo.tit.⁊ in.l.ceum vterq;.j ne quis eum
quiin ius voca.eſt vi exi.⁊ in.l.quod ſenatus.ff.de iniuri.⁊ in.S.
hinc nobis in anten.de nupt.de quo vide etiã tu per Bar. in. l. a.
§. eui dulcia. de vino triti. ⁊ oleo legat.⁊ ꝑ Oldra.iin ſuo ↄſil.xlij.

incip.Conſueuit dubitari ⁊c ad qnos me remitto ⁊lpono text.de
qno agimus.Cuius verba ſunt hec. .

CCHaio ſeyo alumno meo fundos meos illum
⁊ illum ita vt inſtructi ſunt:⁊ domũ ſuperioꝛem
dari volo.queſitũ eſt an etiã domuʒ inſtructam
dari voluerit. Reſpondidi ſᷣm ea quae pꝛopo/
nerentur ita videri dediſſe:niſi is a quo peteret᷑
aliud teſtatoꝛem ſenſiſſe manifeſte doceret ⁊c.
Bloſa in.l.lutius. Bal.hic dicit iſtam glo. eſſe ſingula.
rem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ legatũ vniuerſale cõtinet ea que reperiũ
tur eſſe tempe quo dies legati cedit vt ibi per eum cum quo ſto.
Uno addito ꝙ legatũ relictũ de frumento intelligitur de eo
quod reperitur tempe moꝛtis teſtantis vt in.i.ſi ita ⁊ ibi plene ꝑ
Bar. ff.de auro ⁊ argen.lega.⁊ per Bar.in.l. quidam. ff.ð vino

triti.⁊ oleo lega.⁊ per Bal.in rubꝛi.C. ð verd.ſigni.ad quos me
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CCcdat quod ẽ tempe moꝛtis vt.C.de cadu.
tollen.l.vna.S.cum igitur ſecũduʒ Ray.hoc cõ
mune in omni vniuerſali legato vt ſupꝛa de leg.
pꝛimo.i.ſi grege.⁊ de lega.ij.l.peculiũ ⁊c.
De peculio legato.
L.ſticus. Scribentes hic maxime Bal. dicũt iſtũ textũ
eſſe ſingnlarẽ ad hoc ppoſitũ ꝙ ſi pater ſoluit condemnatides ꝗ
filio delinquẽte poſtea moꝛtuo palre in diuiſione fienda cuʒ fra/

tribus hoc imputatur ei in partẽ ſuã vt ibi per eos cum quibus
ſto ſimpliciter. quia tex.clarus eſt ⁊ non eget alia mea noua inter

pꝛetatõe.Cuius verba ſunt hec. .
L. Sticus habet in peculio Pamphiluʒ domi
nus hunc noxali iudicio defendit:⁊ damnatus
litis eſtimationẽ ſoluit.deinde ſticum teſtamen

to manumiſit.Eiqʒ peculiuʒ legauit.Queſitum

1 —

eſt an quod Pamphili nomine pꝛeſtitum ſit ex
peculio ipſius Pamphili vel Stici deducendũ
ſit. Reſpondi Damphili quidem de peculio
vtiqʒ deducendum ſit quantacunqʒ ea ſumma
eſſet ⁊ cetera.

L.finali. Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad boc ꝓp
poſitum ꝙ pater mutuãs aliquid nomine filij ſui conſtituti in po
teſtate eius videtur cõcedere ei illud in peculiũ.⁊ ideo legato pecu
lio debetur ei vt ibi per eum cum quo ſto. Uno ſolo addito
ꝙ iſte tex.probat mihi vnũ aliud ꝙ idem eſt dicendum in vſuris
debitis occaſione dicti mutui vt ibi in fine.alias autẽ ſi non lega⸗

ret eſſet cõmune omniũũ filioꝛũ vt inl.certum.C.famil.hirciſcun

Attamen aliud eſt in fuio emancipato.nam ſiiquid pater emat no
mine eius videtur ſibi donare vt in.l.ſi pater ⁊ in.l.fi.ꝭ.fi.ff.ð do
natio.tit.generali cum ibi nota.ad que me remitto.⁊ pono tex.de
quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L.Liti fili e medio pꝛecipito ſumito:tibiqʒ ha/
beto domũ illam. Item aureos centũ:alio dein/
de capite peculia filijs pꝛelegauit.Queſitum eſt
an peculiuʒ ⁊ centum aurei ⁊ vſure eoꝛũ deberẽ/
tur cum ratõibus bꝛeuiarijs in ere alieno.⁊ ſoꝛ/
tem ⁊ vſuras inter caeteros creditoꝛes comple/
xus ſit.Reſpondi ſi id fenus nomine filij exer/
cuiſſet ⁊ vſuras ita vt pꝛoponerẽtur filio aſcrip
ſiſſet:id quoqʒ pꝛelegatũ deberi ⁊c.

De liberatione legata.
L. Si is qui duos. Bal.bic dicit iſt text. eſſe not. ad
hoc ꝓpoſitũ ꝙ onexitas opat᷑ q ꝓhibitũ trabit ad ꝑmiſſuʒ de q́
vide tu in.l.iiij.S.nũc ð effectu eodez titu.⁊ ad ibi dcq me rmuto
7 pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
CL.Si is qui duos reos pꝛomittẽdi habet dam
nauerit heredeʒ vt vtrũqʒ liberet:ſi alter ex his
capere non poſſit nec ſocij ſint delegari debebit
is qui nihil capit ei cui hboc cõmodum competit
lege cuius petitõe vtrũqʒ aceidit:vt ⁊ hoc cõmo
dum ad eum ꝑueniat.⁊ is qui capit liberetur ꝙ
ſi ſocij ſint pꝛopter euʒ qui capax eſt.⁊ ille capit
per conſequentiam liberato illo per acceptila/
tionem ⁊cetera.

BGlo.in.l.aurelio.ꝗ. Gaius. Bal. bic reputat iſtam
glo. fore ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ adultus põt condere teſta
mentuũ ſine auctoꝛitate curatoꝛis. Et ratio eſt quia caratoꝛ nõ da
tur ei poſt moꝛtẽ ſed in vita vt ibi per eum cum quo ſto. Et ideʒ
voluit etiã Bar. ibidem. v⁊. Bal. in. l. ſi frater. C. qui teſtame.face.
poſ.⁊ not.in.l.i.ꝭ.fuit queſitũ.ff.ad trebel. Pꝛo quibus facit ẽt
quia auctoꝛilas curatoꝛis non eſt in conſideratõe in hijs in quibꝰ
non requiritur. ⁊ perinde eſt ac ſi non eſſet vt per glo. in. g. l.i.
fuit queſitum.⁊ per Ange.ibidem ad trebel.ad quẽ me remitto.
ettiam ad ea que ibi dixi in hijs ſecidis interpᷣtatõibus noſtris.
Cuius gloſe verba ſunt hec.
CIntra legitimã ⁊c.nota ergo ꝙ adultus cura
toꝛem habens poteſt teſtari. ſic ſupꝛa de lega.ij
l.cum pater.S.curatoꝛis.ſecus in contractu. vt
C. de in integ.reſtitu.mino.l.ſi curatoꝛem ⁊c.

L.Quod mihi. Baid. bic dicit iſtum text. eſſe notãduʒ
nd hot propoſitũ ꝗ debitor meus exceptiõe pueuiente ex vltima
voluntate poteſt cogere creditorẽ ad eum Eberanduzʒ. ſecus eſt ſi
ex contractu vt quia eſt ei factũ pacti de non petendo vt ibi ꝑ euʒ
cum quo ſto. Uno addito ꝙ debitor tutus exceptõe põt im
plorare ofſiciũ indicis ne moleſtetur vt in.l.iij.C.qui bo. ced. poſ
ſunt.Qnodeſt verũ etiam ſi ex foꝛma ſtatuti non poterat oppõi
exceptio per enm ſᷣm Bar.in.l.quãuis.ff.de in ius vocan.⁊ bar.
lecne Eae peti.peredit.⁊ Bart.in.l.i..pꝛimo.ffiquod vi aut
me remitto ⁊ pono tex. imus. Cui
Bnaahet bono tex.de quo agimus. Cuius ver/
Z. Quod mihi ſempꝛonius debet peti nolo non

tantũ habere debitoꝛẽ exceptionẽ ſed ⁊ fideicõ

miſſuʒ:vt liberet petere poſſe reſpõſu eſt ei ce.
De alimentis ⁊ cibarijs lenors. et⸗

L. Pecuniae. Jato.de are.⁊i Bal. bic dicũt liſtuz textü
eſſe norsnduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ electores quibus eſt cöteſſa
teſtas eligendi dicũtur ſimplices miniſtri.⁊ ideo facta electione ẽt
de inha bili dicũtur eſſe functi officio ſuo vt ibi per eos cj quibus
ſto. Et eſt bene verũ ꝙ eligũt nomine ſuo ⁊ non comittentis
m Inno. in. c. in cauſa extra de electio.ad quẽ me remitto. ? po
tex. ð quo agimꝰ. Cuius verba ſunt hec.
L. Pecuniae ſoꝛtem alimentis libertoꝛuʒ deſti/
natam vnũ ex heredibus ſecũduʒ voluntateʒ de

functi percipientẽ cauere non eſſe cogenduʒ ex .

ſona deficientiũ partes coheredibꝰ reſtitui pla

cuit. Ob eam igitur ſpeciem poſt moꝛteʒ omniũ

libertoꝛũ indebiti non competit actio nec tilis
dabitur ⁊c.

De hijs que in teſtamento delentur.

T. pꝛima. Bala.hitc dicit iſtum text. eſſe valde notandum
ad hoc propofitũ ꝙ ſicut illi qui negat ſentenia pro ſe lati fuiſſe
ad inſtantia alterius qui petit eam exbiberi imponitur ſilentiü vt
non poſſu ãmocdo vti ea ſentẽtia m Inno.ſiagułr in. c. Heperpe
tuus extra de ſide inſtru. Idem eſt in negante aliquod inſtrumẽ
tum quod peteretur exbiberi ⁊ ille neget ſe velle exbjbere. quia di
cat ꝙ non debet. nam interdicitur ei omne cõmoduʒ quod ex eo
habere poſſet aduerſario volente vt ibi per eum cum quo ſto qꝛ
tex.iſte optime pꝛobat hoc. ⁊ facit eti tex.in. c. conſtitutus extra ð
appellat. cum ibi not. Uno addito ille qui negat poſitionẽ
alterius poteſt vti teſtibus ſeu ꝓbatõibus alterius partis pꝛobã/
tis illam negatiõem vt ibi per eum. ad quem me remnitto pono
tex. ve quo agimus. Cuius verba ſunt bec.
L. Quae in teſtamento legi poſſunt ea inconſul/
to deleta ⁊ inducta nihilominus valent cõſulto
non valent.id vero quod non iuſſu domini ſcrip
tum inductum deletumve eſt pꝛo nihilo eſt. legi
autem ſic accipienduʒ eſt non intelligi ſʒ oculis

perſpici quae ſunt ſcripta ⁊c.

De hijs quae pene nomine.

Z. finali. Bal. hic dicit iſtuz tex.eſſe ſingularez ad hoc
poſitum ꝙ licet regulariter per ſecuduz teſtamentũ tollat pꝛims⸗
vt in. 5.poſterioꝛe inftitu.quib.mod.teſta.infir. tamẽ aliud eſt in
legato. nam legatü factum Ticio de re certa ſi poſtea fu Gaio ſim
pliciter non reuocatur primum mſi ſpẽaliter fiat mentio de eo yt
ibi per eum. Sed tu aduerte pro nouo ⁊ vero intellectu iſtiꝰ
tex.qui mihi non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur pꝛout
debet ⁊ loquitur in terminis penitus diuerſis ꝓvt videre potes.
nam ex voluntate teſtatis eligitur aliquãdo an aliquid ſit loco pe
ne vel coudictõis vel tranſlatõis pꝛouit dicit iſte text. ſed non dicit
c legatũ ſecundo loco factum non tollat vel tollat pꝛimũ.⁊ ſic de
hoc non tractatur ibi. vnde de boc vide tu in.ljfoꝛtidanũ ⁊ ibi ꝑ
Cy. C. de legatis. in.l.ſi pluribus. ff.de lega. pꝛimo. vbi alias ſe
gendo dixi poſt alios.⁊ ad ibi dicta me remitto ⁊ pono textuʒ de
quo agimus.Cuius verba ſunt hec. .
Z. Wenam a condictione voluntas teſtatoꝛis ſe
perat:⁊ an pena an condictio an tranſlatio ſitex
voluntate defuncti apparet: idqʒ diui Nerus:
Antoninus reſcripſerunt ⁊c.
De rebus dubijs.

L. pꝛima. Bald hic dicitiſtum texteelſe valde ſingnlare;
ad hoc pꝛopoſitũ ꝗ vbicunq; in obligatioe alternatiua eſt po vna
terta ⁊ altera pars eſt incerta pars incerta trahitur ad mẽſuram
partis certe. tamẽ ſecus eſt ſi vtraq; ſit eerta lios in altera aliquid
accidat quod non intelligatur in alia vt in lſi mibt. f de lega pꝛi
mo cũ quo ſto. quia tex. optime ꝓbat boc. Cuius verba ſunt hec.
LZ. Funduʒ euianũ aut ſeyanum ticio legaue/
rat:cum vniuerſa poſſeſſio pluriũ pꝛedioꝛuʒ ſub
appellatõe fundi Meuiani ratiõibus demoſtra
retur.Re ſpondi non videri caetera pꝛedia legs

to voluiſſe defunctũ cedere:ſi fundi ſeyani pꝛe⸗

(öncakgunns fiusaas
atanlititiftiinizfin⸗
(Oinhe wiatu
ihe pii,i ninget unn

fginnſbn titniumn n
Gilraagine
Fünfrſin ininn
Grniiigttamn att er
Ruptbirfinmäügon arn a
Obkdririinitinnaint
npwtgecäptedlegrararsen
1ptagdegen atmeze⸗
keguntterteratc0r
ſgigan nithenndem
ſmimunt enin nii

uſtanntnigtaniundl

Funflieniſt gininanne

muiſinlliigiltalanie
Aummucht.

eRerese

S
ð

—M

2212
õ

— 7
èôꝗô”ỹMZẽ

—
*

„

2 *
2

õü

—
—

Srrrreceagree

atnin mati i uſiiu
”
uaEHE i iNYNe
rm XENHNEWKVANi
tanmuMNi Ain
NIHEITNENNAN e
nt cttim el inin iſitin
utiiaaͦANN
rauid i
urAENNNiiit
NAtndimisligfin il

õ uſe

uX
1= — Nuustluns
zu miununmim
amnm mu ihii
Ats niſs

cium a fundi Neuiani pꝛecio non magna pecu/
nia diſtingueretur ⁊c.

L. Quidam. Bald. bie dicit iſtum texieſſe notandu ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ demõſtratio denotans rem per ſigna dicit᷑ quaſi
nomen ppium eius vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addi
to ꝙ põt quis demõſtrari etiã per nomẽ matris vt in.l.iij. in pꝛĩ.
ffoe libe.⁊ poſtu.vbi per omnes maximelper Gar.⁊ in..ſi in rẽ
d. fi. ff. de rei vendi. Sed nõ põt fieri per aduerbia adiecta verbis
nec etiã per ꝑticipia nec per relatiua 'm Bar. in.l.vemoõſtratõ fal
ſa.ff. de condi.⁊ demon.ad quẽ me remitto ⁊ pono text.de quo
agimus. Cuius verba ſunt hee.

L. Quidaʒ relegatus facto teſtamẽto poſt here

dis inſtitutionẽ ⁊ poſt legata quibuſdã data ita

ſubiecit. Si quis ex heredibus caeteriſqʒ ami/
cis:quoꝛũ hoc teſtamẽto mentioneʒ habui: ſiue
quis alius reſtitutionẽ mihi impetrauerit ab im
peratoꝛe:⁊ ante deceſſero qᷓᷓ ei gratias agerem:
volo dari ei qui id egerit a caeteris heredibus
aureos tot.vnus ex hijs quos heredes ſcripſe/
rat impetrauit ei reſtitutionẽ.⁊ antequã id ſcirʒ
deceſſit: cum de fideicõmiſſo quereretur an de
beretur:conſultus Julianus reſpõdit deberi:ſʒ
2 ſi nõ heres vel legatarius ſed alius ex amicis
curauit eum reſtitui ⁊ ei fideicõmiſſuʒ pᷣſtari ⁊c.

L. Qui habebat. Bal. bic dicit iſtum tex.eſſe ſingula.
ad boc ꝓpoſitũ ꝙ ſi erroꝛ cõtingatin nomine alicuius ⁊ dubiũ ſit
in quo ſitjerratũ pſumitur magis eſſe erratũ in nomine ꝓpꝛio q;
in appellatiuo vel artincij vt ibi per eum cuz quo nõ ſto.quia iſte
tex.bñ ⁊ diligẽter põderatꝰ hoc mibi nõ ꝓbat.n ſolum cõſidera
tur bic vtrũ diſponẽs haberet nota nõia ꝓpꝛia vel iloꝝ ſeruoꝛũ
yel ne put ibi clariꝰ cõpꝛehendit᷑ ex eo tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Qui habebat Flaccũ fullonẽ ⁊ fulonicũ piſto
rem ⁊ vxoꝛi YFlaccũ piſtoꝛẽ legauerat:quis eoꝛu
⁊ nuʒ vterqʒ deberetur. placuit pꝛimo euʒ lega/
tum eſſe quem teſtatoꝛ legare ſenſiſſet. Quod ſi
non apparet pꝛimũ inſpiciendum eſt an nomina
ſeruoꝛũ dominus nota habuiſſet.quod ſinõ ha
buiſſet eum deberi qui nominatus eſſet tam ⁊ ſi
in artificio erratũ eſſet. Si autẽ ignota nomina
ſeruoꝛũ eſſent piſtoꝛẽ legatũ videri ac ſinomẽ ei

adiectum non eſſet ⁊c.
De hijs quibus vt indignis.
Bloſa in.l.pꝛima. Bal. hic dicit iſtam glo. foꝛe ſingu⸗/
larem ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ fiſcus volens aduocare bona ab aliquo
vt ab indigno agit cõtra eum petitõe hereditatis vt ibi per eũ cuʒ
quo ſto. Sʒ ſimilis ẽt glo.eſt in.l.iij.f de ꝓbat.⁊ voluit Bar.⁊
Bal. in. l. ii.in fi. C. ad.l.falcid. vbi dicũt idem eſſe in tota beredi
tate.ſed ꝓ rebus ſingularibus agit rei vendicatiõe.⁊ idem voluit
Panl.de caſtr.in.d.l..i.ad quos me remitto.⁊ pono glo.de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec. ⸗—
Z.Eodem modo.ſ.pꝛo non ſcripti non autẽ au
feratur vt indigno quia tunc fiſco vt ſupꝛa de in
officio.teſtame.l.papinianus..meuia.
L. Papinianus. Bal.hic dicit iſtum tex. eſſe notãduz
ad boc ꝓpoſitum ꝙ delictũ cõmiſſuz iin pſona vmius bereduʒ nõ
pꝛinat delinquentẽ cõmodo quod pcipere debet ab alio coherede
vt ibi per eum cum quo ſto ſunpliciter. quia text.optime pꝛobat
bot.Cuius verba ſunt hec.

Z. Papinianus libꝛo quinto queſtionuʒ ait. Si
quis vnũ heredeʒ quaſi per falſum aſcriptũ ac/
cuſauit legatuʒ ei non auferri a coherede relictũ
quem non inquietauit ⁊c.

Bloſa in.l.poſt legatũ.S.is vero.K Bald. bic dicit
iſtam glo. eſſe ſingul.ad hoe ꝓpoſuũ ꝙ dictuz teſtis valet etiam ſi
non apparet de citatione facta de eo ad teſtiſicandum.vel de ad/

moniioe facta per iudicẽ vt ibi per enz cum quo ſto quo ad eius

dictum ſed nõ quo ad intellectũ glo. que bene ⁊ ſubtiliter põdera
ta non dicit boc. ſed loquitur de teſte deponente ſponte vel coacte
Cuius verba ſunt hec.

Animaduerterũt ſponte ſecus ſi coacte.arg.
infra eo.l.aduocatum. ⁊ ſupꝛa quẽadmo.lxeſta.
aperi.l.ſi quis.⁊ facit infra eo.o.an libertus:⁊
infra de bonis liberto.l.qui cum.S.ſʒ ſi non ⁊c.
De condictio.⁊ demonſtratio.

Gloſa in rubꝛica. Bal. hic ditit iſtam glo.eſſe melioꝛẽ
de iure ad cognoſcẽdum quid ſit condictio ⁊ caula ⁊ modus ⁊ 5
mõſtratio vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno addito ꝙ ð hoc
etiam habes glo.not.in rubꝛi.C.de inſtitut.⁊ ſubſti.⁊ in rubꝛi.C.
de cõdicti.inſert.⁊ vcrobiq; per Bal.⁊ HGal.in.li.ff.de condiet.⁊

Demoſtra. ? ver Bar. in. l. muto. 9.pꝛimo. ff. de tutelis. Bar. in

l. pater ſeuerinq, S. fi.ff.de cõdicti.⁊ demoſtr.⁊ Angel. in.l.ſed x
ſi..exigimus. ff. de cõſtitu.pecu. ⁊ per illuſt.do.Sᷣrancil.areti.in
ſuo cõſilio.cl.incip.viſis viligẽter vc.in pꝛima colu.⁊ do. meu Alex
an. de imola in.l.ſi ad pᷣſens.ff.ſi cer.peta.⁊ Ange. in conſii.clxiij.
incipiqñ diſpoſitõ modalis ⁊c.⁊ etiã do.meuzʒ Alexa.de imola in
cõſilio.cij.in ſecũda colũ.in pꝛimo volu.incip.Cliſis ⁊ ponderatis
⁊c.⁊ in.l.ijj.ff.de lega.pꝛimo.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

C De condictionibus in verſi.eſt autẽ cõdictio
quaedam legati ſuſpenſio cuius de futuro effe/
ctus ſeu confirmatio pendet. Demonſtratio eſt
quaedaʒ in exiſtentibus ſeu pꝛeteritis accidenti
bus noticia quo magis legatum ſit liquiduʒ ad/
hibita.Cauſa dicitur quaedaʒ de pꝛeteritis pꝛe
cedens ſuaſio quo teſtamẽto noſtro magis quẽ
honoꝛamus:ſiue animi cõpulſio a nobis expꝛeſ
ſa ⁊c. Modus eſt de futuro ⁊ quaſi cuiuſdaʒ re
muneratõnis a legatario petite exhoꝛtatio:quo
non completo ita relicto pꝛiuatur:ſicut deficiẽ/
te condcctione ab inicio non capitur ⁊ c.

Gloſa in.l.ticio centum in verſic.ſed cũ ante ⁊c.
Bal. hic dicit iſtam glo.nõ eſſe alibi ⁊ ſic facit eam ſingul.ad
hoc ꝓpoſitũ ꝙ ſi vos eſt ꝓmiſſa viro ineſt condictio ſi matrimo/
muz ſequatur.⁊ hoc ſi ꝓmittitur ꝑ mulierez ſecus ſi ꝓmittitur
per extraneũ vt ibi per eum de quo alias dixi in pꝛimis nris inter
pꝛetatõibus ibi. etiam in.l.iem quia in.ꝭ.argumentuʒ rei.ff.Oe
pactis in hijs ſecũdis interpᷣtatoibus nr̃is ad quas me remitto ⁊
pono glo.ve qua agimus.Cuius verba ſunt hec. V
NWeti poteſt imo videtur ineſſe condictio ſi
matrimoniũ fiat vt ⁊ in ſtipulatione vt ſupꝛa de
iure dot.l.mulier pꝛimo reſponſo. ſed foꝛte ali/
ud in legato. lel dic ineſſe condictionẽ muliere
pꝛomittente non autem alio pꝛomittente vel le/
gante ⁊cetera.

Gloſa in.l.ticio centum in..fi.in verbo peti po
teſt ꝛc. Bal. hic dinit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ſponius
poteſt agere nomine dotis ſibi ꝓmiſſe ꝓ futuro matrimoio etiã
ante nuptias cõtractas ſi ꝓmiſſio fuit facta ab extraneo. ſecus ſi
facta fuiſſet a patre mulieris vel ab ipſa muliere.quia tũc nõ põt
agere ante nuptias vt ibi per eũ cum quo ſto ſimplicit᷑.quia ð hoc
alias dixi in pꝛimis interpꝛetatõibus nr̃is ad quas me remitto.⁊
non pono glo.de qua agimus.Cuius venba ſupꝛa poſui.

Z. In teſtamento la pꝛima. Bal. bic dicit iltuz text
foꝛe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſituʒ ꝙ ꝓbatio pene debet eſſe clarioꝛ
qᷓ; ipſius ſoꝛtis vt ibi per eũ.de quo alias legẽdo dixi in pꝛimis in
terpᷣtatõibus nr̃is ad quas me remitto ⁊ pono ſolummõ text.de
quo agimus.Cuius verba ſunt hec. —⸗
C. In teſtamento ita quidã ſcripſerat vt ſibimo
numentũ ad exemplum eius quod in via ſalaria
eſſet:publij meuij ſeptimi demetrij fieret niſi fa
etum eſſet heredes magna pecunia mulctarẽtur
Et cum id monnmentũ publij meuij ſeptimi de⸗
metrij nulluʒ reperiretur:ſed publij meuij ſepti/

4

mi damae erat ad quod exempluʒ ſuſpicabãtur
eum qui teſtamentũ fecerat monumentũ ſibi fie
ri voluiſſe: querebat᷑ heredes eiuſmodi monu/
mentũ ſe facere opoꝛteret.⁊ ſi ob eaʒ reʒ nulluʒ
monumentum feciſſent:qꝛ nõ reperirẽt ad quod
exempluʒ facerẽt:num pena tenerẽtur: Reſpon/
di ſi intelligeretur quod monumentuʒ demõſtra
re voluiſſet is qui teſtamentũ fecerat:tam ⁊ ſi in
ſcripta ita nonduʒ eſſet tamẽ ad id quod ille ſe
demõöſtrare anio ſenſiſſet fieri debere. Sin aũt
voluntas eius ignoꝛaretur:penam quideʒ nullaʒ
vim habere ⁊cetera.

HG loſa in.l.qui heredi. Sal hic dicit iſtam glo. eſſe
notandazs ad hoc ppoſituʒ ꝙ illud quod eſt danduz ſi deducit in
condictõe denotat magis factũ q; ius vt ibi per eum cũ quo ſto.
De qua materia alias dixi in.l.x. .fi.⁊ in.l.iiij..cato maxime in
repetit.mea ad illum tex.ff.de verb.obli.queʒ text.habere curaui
ex oꝛiginalibus.ffoꝝ.pandectis.⁊ differentẽ mirũ in modũ a tran
ſumptis codicibus ⁊ ad ibi dicta me remitto.⁊ ideo ꝓ nunc lon/
gioꝛ non ero niſi ꝙ, pono glo. de qua agim?. Cuius ver ba ſunt hec
C Condictioni ideſt condictõi condictiõis.vel
ideſt defectũ vel effectum condictiõis ⁊ ſic bᷣm
vtranqʒ expoſitõem.⁊ haec in condictiõe quae
pendet a poteſtate tua alias niſi impleres in.l.⁊
conſequẽs cum per aliam impediaris ⁊c.
L. Julianus ait ſi heredi. Bal. bic dicit iſtum textu
eſſe notanduʒ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ cõpenſatio nõ dicitur exceptio ſʒ
potius ſatiſfactio.tamẽ hoc eſt verũ niſi fiat ipſo iure vel in iudi ⸗
tijs dnplicibus vt in.l.iubemus.5.i.fl.fſamil irciſcu. x.l.ſi conſtat.
C.de cõpenſatio.vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno addito ꝙ
tompenſatio eſt potius recõuentio ſeu ſpecies recõnentiõis cui de
bet rñderi tanq;ᷓ petitiõi poꝛrecte pᷣm eundeʒ Bal.in.d.l.ſi cõſtat
⁊ Bal.jin.l.papinianus.C. de ſentent.ad quem me remitto ⁊ po⸗
no tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hbec. .
Z. Julianus ait ſi heredi legatarius cui ſub con
dictione legatum erat ſi heredi decem dederit:
id quod ei deberet heres accepto tuliſſet:nõ qui
dem videri condictiõi paruiſſe quaſi dederit:ſʒ
quaſi per heredem ſtet quominus paruiſſet poſ/
ſe legatũ petere quaſi extitiſſet condictio ⁊c.
Z. MWulieri ⁊ titio. Bal. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingu
larem ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ diſpenſatio ſtricti iuris minus oꝑatur
qᷓ; ius cõe vt ibi per euz cum quo ſto. Pꝛo quo facit text.in. l.
papinianus.9.fi. cum glo. fl. de inoffi.teſta. cum ibi not. De cuiꝰ
tex.ĩ ntellectu etiam dixi in pꝛuimis interpᷣtatõnibus nĩis ad quas
me remitto ⁊ ſolũmõ pono tex.de quo agimꝰ.Cuiꝰ vᷣba ſunt bec

LZ. Mulieri ⁊ ticio vſufructꝰ ſi nõ nupſerit muli
er relictꝰ eſt ſi mulier nupſerit qᷓ; diu Liciꝰ ⁊ vi
uet:⁊ in eodem ſtatu erit: partem vſuſfructꝰ ha/
bebit. tantum eniʒ beneficio legis ex legato cõ/
ceſſum eſſe mulieri intelligenduʒ eſt quautũ ha/
beret ſi condictioni paruiſſet: nec ſi Ticius qui
condictione defectus eſt legatũ repudiet ea res
mulieri pꝛoderit ⁊c.
Ad legem falcidiam.

L.hereditariũ. Bal. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingularẽ
ad hoe ppoſitũ ꝙ negans elſt ſimilis illi qui ſubtrabit eũ quo ſto
quia tex.optime pꝛobat boc.nec eget alia mea noua interpᷣtatione
Miſi ꝙ addo vnuz verbũ ꝙ negans non põt poſtea ſe fundare in
negatoe m Bar. in.l. poſt legatii. . hijs vero. fſde bijs quibus vt
indig. ⁊ Paul. de caſtr. in ſuo conſil.lxxxi.ad quos me remitto.⁊
pono tex.de quo agiuius.Cuius verha ſunt hbe.
L. Hereditariũ ⁊c.computatõi in alimẽtis faci/
ende hanc foꝛmaʒ ineſſe Alpia.ſcribit vt a pꝛia
aetate vſqʒ ad annũ.xx.quãtitas alimẽtoꝝ.xxx

annoꝛũ cõputet᷑.eiuſqʒ quãtitatis falcid.pſtet᷑.

ab annis vero.xx. vſqʒ ad annuʒ.xxv. annoꝛum
xxviij. ab annis.xxv. vſqʒ ad annos. xxx.ãnoꝛũ

xxv.vſq; ad annos.xxx.vſqʒ ad annos. xxxy
vſq; ad annos.xl.annoꝛum.xx.ab annis.xl.ſ/
qʒ ad annos.l.annoꝛum ſtipulatio ſitqʒeius eta
ti vſqʒ ad annũ.lx.deerit remiſſo vno anno.Ab
anno vero.l.vſqʒ ad annũ.lv.annoꝝ.ix.ab ãnis
lv. vſ. qʒ ad annum.lx.annoꝝ.vij. ab annis.lx. cu
iuſcunq; etatis ſit annoꝛum.v.eoqʒ nos iure vti
Ulpianus ait ⁊c.
A.inea margaritarũ.S. ſigs. Bal hit dieit ini
tex.eſſe not.ad boc ꝓpoſitũ ꝙ interdictũ quoꝑ bonoꝝ copetit it
ꝓ rebus que erãt apud alios tempe moꝛtis teſtatoꝛis vt ibi per
eum cum quo ſto. De quo mterdicto ⁊ eius materia vide
tu not. per Specu.in tit. de teſte in. .ij. ⁊ in titu. de libel. cocepti.
decimo verſi.xxviij.⁊ etiã in tit. de teſtame..tercio verſi ſed nij/⸗

quid. ⁊ per Bar. in.l. fi. C. de edic. diui adria. tollen. ad quos me
remitto.⁊ pono tex. de quo agunus.Cuius verba ſunt hec.
CSi quis ex heredibus rem pꝛopꝛiam eſſe at/
tendat deinde hereditariã eſſe cõuincatur.qui/
dam putant cuiuſqʒ falcidiam nõ poſſe retineri.
quia nihil interſit ſubtraxerit: an hereditariam
eſſe negauerit: quod llpianus recte pꝛobat xc.
Z. penales..iulianus. Bal hic ⁊ ct cõit ali docen
tes in.l.iij. .cato.ff. de verb. obli. reputat iſtum tex. ſingularẽ ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ in ſtipulatõe ptoꝛia vbicunq; pena comittitut li
cet cõtineat quid indiuiduũ.tamẽ nõ cõmittitur niſi contra cõtta
facientẽ ⁊ non obſeruantẽ quaten intereſt illius cui ꝓmiſſio fa
cta eſt vt ibi per eos ad quos me me femitto ⁊ ẽt ad ea q̃alias ſi⸗
te dixi in dicto..cato maxime in repetitõe mea ad illum tex.quẽ
babui ab oꝛiginalibus pandectis mirũ ſin modus differentem ob
omnibus tranſumptis codicibus pꝛout ibi videre potes ⁊ nune
ſolum pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

C Julianus ſcribit ſi vtriuſq; heredis pars ex
auſta eſt legatis: Et alter ex heredibus cautio/
nem pꝛetoꝛiam acceperit.a legatarijs non equa
liter ſed pꝛo ſuo modo legis falcidie rationeʒ
actionẽ ex ſtipulatu habiturũ.omnes enim pꝛe/
toꝛiae ſtipulatõnes eiuſdem interpᷣtationis eſſe.
nam conſtat ẽt iudicatum ſolui ſtipulatõe ſiue a
parte actoꝛis ſiue ex parte rei plures hr̃ des exti
tiſſent:non omnibus nec aduerſus omnes actio
nes contingere:ſed dũtaxat his quipiciſſent:
aduerſus victos ⁊c.
Z. Licia. Dynus ⁊ etiã Bald hic dicdt iſlum texeſe ſin
gularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ quarta de qua teſtato⸗ expꝛeſſe nõ ca
uit vt detraheretur dicitur detrabi per beredez cõtra volunlateʒ
defuncti. v effectus eſt maximꝰ pꝛopter imputatõez plegatoꝛuʒ e
factoꝛũ que vno caſu computãtur alio vero non vt ibi per eos cĩ
quibus ſto ſimpliciter. Uno addito ꝙ idem voluu Paul.de
caſtro in ſuo conſilio. cxxiiij.ad quem mè remitto ⁊. pono lexde
quo agimus. Cuius verba ſunt hec. .
A. Zicia teſtamento ſuo Liciũ fratreʒ ſuũ ex par
te tercia heredem inſtituit: fideiq; eius cõmiſit
vt hereditatem retenta quarta parte ſecunde
pꝛocule reſtituat: eademq; fratri quaedaʒ pᷣdia
pꝛelegauerat. Quero an Titius ea quae pꝛelega
ta ſunt etiam pꝛo ea parte hereditatis qu roga

tus eſt vt reſtitueret: integra retinere debet ꝛc·

Z. Cum quo.jj.finali. Bal bie diet ilum texlſſe
notanduz ad boc pꝛopoſitũ ꝙ beres qui aliquid cepit lenel nas
a teſtatoꝛe de honis eius poteſt ſibi imputare in quartaz eter
vel falcidie ſi eſt filius vt ibi per eum cũ quo non No.leen Gw
bene ⁊ ſubtiliter pderatus nõ loquitur in filio ſed in qu aocl⸗
patet ex eo. qui ẽt ſeluz loquit᷑ quo ad falcidi que lta er in

in exſraneo ſicut in ſuto. ⁊ per cõſequẽs ego intelligon

ewn
iraginmnan e
umfui uhute

lagugl nn
lulii iſen e
Sieninr K .
gtnſbeuuatarn

Hrtmamntulsi

Ken.
Ptin cngin. Keend
Ninnmimn biun en
nn iimn nn ie
. 4 2 4
mrunirem iiiien
oſiefant utlingen e
lengcumne muotrnmnd
ſni
ndinennmniittmn n
iſttigretngfoncikemn
uikningfuirnchiſtag n
Tckrzmicetpclticſennider
MAhnGrmn.
Jaſuihrim iis
eln ſteginm
uitctirtti zts,en
wkatcinmnnpſirur unz
mutſiimltitim ihri
uineceninrenrn „*
nnnin mnen a
gnſiii — en
rn ers

linire
lpin⸗ tte
ungeerd
lani gnitfardin en

S ..⸗ẽ W

.ùV.òſꝭ-ð

e euſd
uvirnulpiltnt
Nihna heini msann

rhurits aiſin uin iind

tãuiam iiſdud ie
a ns iisd
Cru ris ut olyah
pagrituntnaghiiſin,
iei⸗

aumanp iß
mnant ſi,
5ðõü

– gmht hn

quocunq; herede. Cuius tex. verba foꝛmalia ſunt hee put infra.
CSepius euenit ne emolumentũ eius legis he
res conſequatur.naʒ ſi centũ aureoꝝ dominus
xxv.alicui deſſidet ⁊ eum inſtitueret heredeʒ:⁊
dodrantem legauerit nihil aliud ſub occaſione
legis falcidie interuenire poteſt. quia viuus nũc
heredi futuro pꝛouidere ⁊c.
L.Qui fundum..ſi tu ex parte. Bald. hic dicit
iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad hoc ppoſitũ ꝙ legata relicta ab here
de partim pure inſtituto ⁊ partim ſub condictõe dato coherede
debẽtur incõtinenti cum adit partẽ purã ⁊ ante euentũ condictio
nis vt ibi per eum cuz quo ſto. de quo tex. alias feci mentiõem in
pꝛimis interpᷣtatiõibus noſtris ad quas me remitto ⁊ ſoluʒ pono
tex.de quo aglmus.quẽ tex.aliqui libꝛi habẽt pꝛo.l.⁊ aliqui ꝓ. .
Cuius verba ſunt hec.
Si tu ex parte quarta Ticius ex parta quar/
ta heredes ſcripti fueritiſ:deinde tu ex parte di
midia heres inſtitutus fueris ſub condictione ⁊
legata. Item ſi libertates date fuerint pendente
condictione libertates competent legataqʒ tota
pꝛeſtabuntur c.
L. In ratione.S.cum quidam. Scribentes bic ⁊
maxime Bal. dicũt iſtum tex. non inueniri alibi ad hoc ppoſituʒ
ꝙ litigans in dubio videt eſſe animi ⁊ ſpei vt obtineat in cauſa ⁊
non perdat vt ibi per eos cum quibus ſto ꝙ hoc eſt verũ vſq; ad
finem licis m eundeʒ Bal. in.l.fi. in quarta colũ. C. de edic. diui

adri.follen.ad quem me remitto ⁊ pono textam de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec.

CCum quidam parte dimidia bonoꝛũ ademp
ta fuiſſet relegatus:idemq; pꝛouocatõe lInterpo
ſita teſtamẽto poſtea facto obijſſet:atqʒ pꝰ moꝛ
tem eius non iuſte appellatũ eſſet pꝛonũciatum.
Queſitum eſt vtrum ⁊c.

Si cui plus q̃ᷓʒ per legem falcidiam.

Glo.in.l.pꝛia..ſed cuʒ dicit᷑ in verbo ꝓbẽt ⁊c.
Bal. hic dicit iſtaz glo. eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſituʒ ꝙ citatus
debet expectari licet non debuerit citari alias ꝓceſſus factus alit
non valet vt ibi per eum. de quo vide tu not.per Jaco. butrig.cõ
bononienfeʒ in auten. ſi omnes. C. ſi vt ſe ab heredi. abſtine.⁊ per
Inno. in.c. cum inter extra de electio.⁊ per do.meum Alexan.de
imola in ſuo conſilio.cxxiij.in ſecũda colum. in ſecũdo volumine
incip.an ſi nũcius ⁊c.vbi ponit au citatio nulla cõualidetur per cõ
paritionẽ ſubſequentem. ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.
Pꝛobent. ſi ergo non venerint pꝛeiudicatur
eis.alias ad quid vocarentur ⁊c.
Rubꝛica ad trebellianum.

L.pꝛima.S.ſecundo. Scribentes bir maxime Bald.
dicunt iſtum text.eſſe valde notanduz ad hoc ꝙ licet inſtãtia cep/
ta cum defuncto tranſeat in fideicõmiſſariũ vt hic. tamẽ nõ tran/
ſit ea que eſt cepta cum herede poſt moꝛtem defuncti vt ibi per
eos cũ quibus ſto. Uno addito ꝙ ideʒ voluit aperte Bart.
bic.⁊ Bar. in.l. cum hereditas eo.tit.⁊ etiã al.in.l.vnica.S.pꝛo
ſecundo. C. de cadu.tollen.licet ipſe met aliter loqutus ſut in.l.i.C
de inoff.teſta. ⁊ non bene.⁊ ideo ſto cum ſcribẽtibus hic ꝓut ali /
as etiam hic legendo dixi.⁊ ideo ſolum pono tex.de quo agimus.”
Cuius verba ſunt bec.

CCum autẽ eſſet equifſimũ in omnibus fidei/
cõmiſſarijs hereditatibus ſi qua ex hijs bonis
iudicia pẽderẽt:ex hijs eos ſubire in quos vſuſ
fructus quoqʒ; transferreret᷑ potius q̃ʒ cuiqʒ pe
riculoſam eſſe fidem ſuã placet:vt actiões quae
in heredeʒ heredibuſqʒ dari ſolent: eas neqʒ in
eos neqʒ hijs dari fidei ſuae cõmiſſuʒ ſicuti ro
gati eſſent reſtituiſſent ⁊c.

Bloſa in.l.pꝛima.S.fuit queſitum. Seribentes
hie dieunt iſtam glo, eſſe ſingularẽ ad hoe pꝛopoſitũ licet adul⸗

tus habens curatoꝛem poſſit adire pꝛo ſuo arbitrio vt in.il.cuz in
vna. F. fi. fl. de appella.tamẽ ſecus eſt in pupillo. nã requiritur tu
toꝛis auctozitas in eius aditione. vt ibi per eos cum quibus non
ſto quo ad intellectũid.l.cum in vna..ſi nam dico ego ꝙ ibi nõ di
citur ꝗ; in aditõe ſienda per adultü non requiratur auctoꝛitas cu
ratoꝛis.ſed dicitur ꝙ auctoꝛitas curatoꝛis non ſufficit pupillo adi
re volenti.ſed omnmino requiritur auctoꝛitas tutoꝛis.ſed de adul
to ibi non fit mentio.⁊ hocimõ ego intelligo illum tex. Plus
dico ꝙ Doctrina Bal.in ſe non eſt vera pper regulam.l.ſi euratoꝛẽ
habens.C. de in integ.reſtitu.mino.cum ibi not.nee glo.iſta loqui
tur in eo qui habet curatoꝛẽ ſed in eo qui non habet curatoꝛẽ vt
videre potes.Et pono verba glo.de qua agimus que ſunt hec.

CNeceſſaria in verſicu.ſed nũquid adultꝰ cuʒ
curatoꝛẽ non habet poteſt adire ſuo arbitrio he
reditatem. In pupillo enim certum eſt nõ poſſe.
vt inſtitu.de aucto.tuto.q.neqʒ.⁊.C.de iure de
libe.l.potuit niſi in caſu.vt.C.qui admit.ad bo.
poſſeſ.l.bonoꝛũ.⁊.C.de iure delibe.l.ſi infanti
in fine ⁊ cetera.
Z. LCutius..qui habebat. Scribentes bic ⁊ maxi
me Bal. vicũt iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ teſta/
toꝛ videtur pꝛohibere ius accreſcendi per dictionẽ taxatiua vt uibi
per eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ tale ius poteſt pꝛo/
hiberi tacite ⁊ expꝛeſſe per teſtatoꝛẽ ſᷣm Bar. ⁊ Ange.in.l.ſi ego.
ff. de iniuſto teſtame. ⁊ Bar. in.l.quotiens.ꝭ.ſi duo.ff.de here.in/
ſtitu.⁊ Bal.in.l.i.in.ix.q.C.quãdo nõ pet.par.⁊ Hal.in.l.ſi quis
heres.ff. de here.inſtitu.?⁊ Gal.⁊ Saly.conbonoñ.in.l.quotiens.

C.de heredi.inſtitu.ad quos me remitto ⁊ pono tex.delquo agi/
mus. Cuus verba ſunt hec.

¶Qut habebat filiuʒ ⁊ ex eo nepotem:vtrunqʒ
in poteſtate maritum ex aſſe ſcripſit heredem:
eiqʒ fideicõmiſit in haec verba.Licius maritus
mihi heres erit peto: fideiqʒ eius committo vt
quidquid ex hereditate mea ad eum ꝑuenit cuʒ
moꝛi ceperit id reſtituat Haio Seyo filio nr̃o:
ita tamẽ vt.x.quidem vncias Gaius habeat:du
as autẽ vncias Seyus nepos habeat.Quod vt
fiat fidei eius Licij ⁊ heredis mei cõmitto.Pa
ter emancipauit filiũ:nepotẽ amiſit.⁊ ſuperſtite
filio deceſſit ⁊c.
L. Qui ita..etiam cuʒ glo.in verbo euidens in
fine in verſi. item oppono c. Balebic eicit iſtumtex.eſſe no
tanduʒ lad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbicunq; ꝓcuratoꝛ recipit aliquid ꝓ/⸗
curatoꝛio nõie quod ſibi non poteſt queri queritur domino acio
vtilis vt ibi per eũ cũ quo ſto. Uno addito ꝙ idez voluit ẽt
Kay.hic ante eum per iſtum tex.de quo exclamat ad hoc cũ glo.
ſua.Cuius gloſe pꝛimo verba ſunt hec.

Euidens ⁊c in verſic.Item oppo.C.pꝑ quas
perſo.nob.aqui.l.i.ſed hic ſpeciale.quia pꝛocu
ratoꝛi queri nõ poteſt vt dicto.S.ex aſlſe.⁊ facit

ſupꝛa eo.l.apud.S.vtrum.
Uerba autem textus ſunt hec.
CEtiam abſentis pꝛocuratoꝛẽ deſiderare poſ
ſe reſtitui hereditatẽ ex ſenatuſcõſulto Julianuſ

ſcripſit:ſi tamen caueat de rato habendo ⁊c.

Gloſa in.l.lutius..finali. Bala.hic dicit iſtã glo.
