dicitur ꝓuocauerit vereri nõ debetis ne quam

hereditatis paterne a fiſco meo queſtionem pa

tiamini.cõuenit enim pietati veſtre reſpondere
cauſaʒ appellatõis reddenti ꝙ ſi maioꝛis eta/
tis fuiſſetis etiã ex neceſſitate pꝛouocatiõis cer
tamẽ implere deberetis vt poſſetis adire here/
ditatem ⁊c.

Hloſa finalis in.l.minoꝛibus. Bald. bic reputat
iſtam glo.ſingularẽ ad bot pꝛopoſitũ ꝙ vbi alias quis nõ pꝛoſe
quẽdo appallatõemn incidit in penã tamẽ excuſatur ſi nõ pſequi
tur ob paupꝑcatẽ vel inopiam vt ibi per eũ cum quo ſto. Et idem
voluit etiã ipſe met bal.in.l.acceptã inxxiiij.qõe.C. de vſuris.⁊
Inno. in.c.ex ratõe extra de appella. ⁊ etiã bald.in.:.ij.ff.ſt quis
cautio.⁊ in.l.fi.C.de condic.inſert.⁊ ita teneaus: ¶ Ino addito
etiã excuſat eb interpoſitõe appellatõis quod eſt pluſ.vt ẽ gloe
not. in.l.inuitus.C.de pʒocura.in glo. penul.de quo alias ibi legẽ

do dixi ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono glo. de qus
agimus.Cuius verba ſunt hec.

CReſpõderi agere. Et nota hic ꝙ qui appel
lat cauſaʒ appellatõnis debet adijcere vt hic.⁊
ff. de appel.l.ſcio in fi.⁊ extra de appel.c.vt de
bitus honoꝛ quod nõ placet per eandem.l.ſcio
⁊ dicta decretalis in interloqutoꝛia dicit.Sed
quid ſi eo temꝑe quo adierit minoꝛes fuerunt
nuc cum cõueniũtur ex appellatõe ſunt maioꝛes
nũquid tenebũtur accuſare. Reſpon.non quaſi
iniciũ ſi ſpectãdum. vt.ff.de mino. l.iij. F. ſcio.
⁊ ideo nõ amittit beneficiũ quod debet eſſe per

petuũ vt in auten. conſtitutio que de dig.. illud

quoqʒ coll.vj.

Gloſa pꝛima in.l.ſi ea queſtio. Bal bie dicit iſto
glo. eſſe vnicã ⁊ ſi ingulariſſimaã in iure ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ quis
dicit᷑ pꝛoſequi iniuriã ſuã ⁊ ſuoꝛũ vſq; in quartũ gradum vt ibi
per eum cum quo ſto. Uno adduo ꝙ bec glo. ſemtit aliud ꝗ⸗

includitur quartus gradus ⁊ non excluditur vt ibi inſtitu. ð gra
dibus.ꝭ.quinto ⁊c.⁊v ita ego intelligo iſtam glo. Cuiue verba
ſunt hec.

CSi ea queſtio filij qui ſunt tui pꝛopioꝛes ſo/
bꝛini vt inſtitu.de gradibus.ꝗ.quarto ⁊c.

Bloſa in.l.ſi ea queſtio. bpal.bic dict iſtam glo.eſſe
notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ inquiſitio vomeſtica põt fieri cum
toꝛtura ad habenduʒ inſoꝛmatõem pꝛo accuſatõe vt ibi per eum
cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ inquiſitio hodie ſuccedu
loco accuſatõis ſᷣm bar.in.l.infamẽ.ij.de publi.iudi,⁊ Paul.de
caſtro in ſuo conſilio.lxi.ad quos me remitto ⁊ pono glo.ð qua
agimus.Cuius verba ſunt bec.

Daberetur in domo non dico in iudicio ⁊c.

L. finali. bal.hic poſt Cy. dicit iſtum tex.in verſi.nulla di
ſtinctõe ⁊c.foꝛe ſingularẽ ad boc pꝛopoſiuuʒ ꝙ in ſtatutis magis
conſideratur ratio eoꝛũ qᷓ;ᷓ ſignificatio verboꝛu vyt ibi per eos cũᷣ
quibus non ſto.quia iſte tex.bene ⁊ ſubtiliter põderatus hoc nõ
pꝛobat.nam illa verba ſine vlla dutinctõe ⁊c.non ſunt verba deci
ſiua ſed enũciatiua legis antique.vnde nõ pꝛobatur hoc hic.ſed
de hoc eſt bonus tex. in.l.cum pater.S.dulciſſimis.ff.de leganij.
⁊ poſuit ẽt bal.in.l.ſi quis ſeruo.C.ð furtis ad quẽ me remuto
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Z. Calis de antiquo iure dubietas noſtre ſere/
nitati ſuggeſta eſt pꝛopter ſenatuſcõſultum ſyl/
lanianũ: ⁊ cum pꝛopter ſeruos qui ſupplicio af
ficiũtur ſub eodem tecto cõmoꝛantes ⁊ nõ ſuuʒ
auxilinʒ domino per inſidias occiſo pꝛebentes
veteres enim certũ non faciũt quis intellectus
de verbis ſub eodem tecto ſignificat᷑ ſiue in eo
qem cubiculo ſiue in triclinio vel poꝛticu vel in
aula hec appellatio accipi debeat:adijcientes
ſi dominus in via vel in agro fuerit interfectus
eos ſeruos puniri qui pꝛeſto erant ⁊ nõ auxiliuʒ
ad pꝛohibendum periculuʒ pᷣbuerunt: nulla di/
ſtinctõe ſuper qualitate pꝛeſentie ſeruoꝛũ vten/
tes. Nos igitur omnẽ eis occaſionẽ ad declinã
da ſupplicia ſuper negligentia ſalutis domini
ſui amputãtes ſancimus omẽs ſeruos ex quo/
cunqʒ loco ſiue in domo ſiue in via ſiue in agro
poſſint clamoꝛem exaudire vel inſidias ſentire:
⁊ non auxiliũ tulerint ſupplicio ſenatuſconſulti
ſubiacere: opoꝛtet etenim eos vbicunqʒ ſenſe/
riit dominũ periclitantẽ ad pꝛohibendas inſi/
dias concurrere ĩc.

Sloſa in. l. finali. Bar. 1 Bal. bie teputant iſtaz glo.
ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ q pupillus teſtificando non ꝓbat
plene ſed facit indiciũ ſeu inſtruit vt ibi per eos. Et idem voluit
etiam Ludo. roma. in. l.i. . in filij. ff.ad trebel. ⁊ etiam in rubꝛi⸗
de arbitr. in repetit. ſua in.xi colu. De qua materia vide tu
etiam nota. per glo.in.l.maritus.ff. de queſtio.⁊ Bart. in. l. i. .
quod obſeruari.C. de iura.calu.⁊ Bar. in. l. ij. . ſi quis in villa
ff ad ſylia.ad quem me remitto.⁊ pono verba glo. de qua agim
Que ſunt hec. .
CZalis ⁊ ſeruos non impuberes qui ſolent fe

rula cedi ad inquirenduʒ nõ punienduʒ vt. ff. ad
ſylla. l.i.ꝗ. impuberes.⁊.l.excipiũtur ⁊c.

De codicillis.

L.pꝛima. Bald. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingularez ad hot
mopoſitũ ille videtur codicillari qui cõfirmat teſtameniũ iam
ruptũ agnatõe poſtumi. ⁊ ex tali confirmatõe relata ad teſramen
tum recõualeſcũt etiam codicilli qui iam rupti erant ex ruptura
teſtauenti vt ibi per eum cum quo ſto quo ad eius doctrinaz in
ſe que vera eſt.ſed non quo ad iſtum tex.qui loquitur in cau ſpe
ciali videlz in relicto facto reipublice.quo caſu habet locũ illa di/
ſpoſitio. ſecus foꝛte eſſet ſi eſſet relictũ extraneo. ⁊ ſic eſſemus ex
tra terminos iſtius tex. Cuius verba ſunt hec. .
Z. Rupto quidem teſtamẽto poſtumi agnatõ⸗/
ne codicillos quoqʒ ad teſtamentũ pꝑtinẽtes nõ
valere in dubiũ non venit: ſed cum poſt ruptum
teſtamentũ patreʒ pupilloꝛũ veſtroꝛum litteras
amiſiſſe pꝛoponatis quibus pᷣcedens iudicium
confirmauit pꝛetoꝛ nihil cõtra ius fecit ſi nouiſ
ſimã eius voluntatẽ ſequutꝰ relictũ teſtamento
fideicõmiſſum :vel ex codicillis relictũ pꝛeſtã/

dum eſſe pꝛonũciauit ⁊c.

L. Si quis agere. Bal. bic ditit iſtum ter. eſſe notã /
dum ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ fideicõmiſſ arius vniuerſalis nõ habet
beneficia que competũt heredibus ante reſtitutã hereditatẽ cum
quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ hoc eſt veꝝ niſi hr̃s latit arʒ vel
moꝛtuus eſſet ſine herede vel alienaſſet bona ſubiecta fideicom⸗
miſſo.vel niſi paupꝑes vel eccleſia eſſent ſubſtltuni.quia tunc ha/
bet vtiles actões ipſo iure abſq; alia reſtitutõe ⁊ ſic ante aditi am
hereditat em vt eſt tex.in.l.penul..fl.ad trebellia.cum ibi plene
nota. ad que me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius ver/
ba ſunt hec.
L. Si quis agere ex teſtamento quolibet modo

ſiue ſcripto ſiue ſine ſcriptura confecto de here

ditate voluerit ad fideicommiſſi perſecutionezʒ

afpirare cupiens minime pmittatur.tantũ enim
abeſt vt aditũ cuiquã pꝛo ſuo migrandi deſide/
rio cõcedamus:vt etiam illud ſanciamus ſi te/
ſtatoꝛ faciens teſtamentũ in eodem pꝛo codicil
lis et iam id valere complexus ſit qui heredita
tem petit ab ipſis intentõis exoꝛdijs vtrum ve/
lit eligendi habeat poteſtatẽ ſciens ſe vnius ele
ctione alterius ſibi aditum pꝛecluſiſſe :ita vt ſi/
ue bonoꝛũ poſſeſſionẽ ſᷣm tabulas aut ſᷣm nun/

cupationem ceteraſqʒ ſimiles poſtulauerit: aut
certe mitti ſe in poſſeſſionẽ ex moꝛe petierit ſta-

tim inter ipſa huius iuris auſpicia pꝛopoſitum
ſue intentionis explanet ⁊c.

De verboꝛum ſignificatione.

T. finali. Bal pie dicit iſtum tex. eſſe ſingularem ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ alternatiua ſeu viſiũctio poſita inter perſonas reſol
uitur in copulam tam in cõtractibus q; in vltimis voluntatibus.
vt ibi per eũ cũ quo ſto. De quo vide tu ẽt not.per Alberi.ð
Toſat.in ſuo dictionario in verbo aut ⁊c.⁊ per do,meũ Alexa.de

do. Cardi.in.c. ſtatuimus extra de electio. li. vj.

J. finali.

imola in..ſi quis ita. F. de vet bo. obligatio. ⁊ Bald hie late
eſt verũ niſi expꝛeſſe eſſet data electio heredi dandi ſoen. boe
eſt not. in.l.idem ſi vnus.9.idem pomponius in verli ſed beeer.
⁊ in.l.item ſi ſeruus..pꝛimo ⁊ in.l.ſequẽti cum ibi nat ſ ita
bitris. ⁊ in.l.ſi mibi ⁊. ticio.fl.de legat.o cũ ibi not. ad que at /

remitto. et pono tex.de quo agimus. Cuius ye
L. Cum quidam ſic vel indtitutions vel legain
vel fideicõmiſſum vel libertatẽ vel tutelaʒ ſcri
ſiſſet ille aut ille mihi heres eſto: vel illi aut
lego vel dari volo: vel illum aut illum liberum
aut tutoꝛem eſſe volo vel iubeo ⁊c.

Jaco.butri.conhononienß hic iſtuͦ text,
eſſe valde ſingularẽ ad hoc pꝛopoſuũ qꝙ aänoe vater⸗
appellatõe pꝛopinquoꝛũ vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno 4
dito ꝙ affinitas ppꝛie dicitur ex mrimonio contracto vt in. 5. af
finitatis inſtitu. de nuot. ⁊ in. c. non debet de conſang. affni. rpo
ſuit Paul.de caſ.in ſuo conſilio.xviij.incip.ſuper pꝛiimo dubio
ſeu queſito ⁊c.quẽ omnino videbis. Et habet pꝛincipium a
viro ⁊ vxoꝛe ſᷣm glo.in.l.non facile.ᷣff.de gradib.⁊ Bal in. lafft
nitatis. C. cõia de ſucceſ. ⁊ Bal.in.l.non ideo minꝰ per ilu; ter.
C. de heredi.inſtitu.ad quẽ me remitto. VUno adaito hꝛove
ro ⁊ nouo intellectu iſtius tex.nam non capit parentes pꝛo affini/
bns.ſed pꝛo aſcendentibus quod patet dum ſtatim cõmemoꝛat
liberos ad quoꝛũ differentiã vſus eſt verbo parentes non autem
vt dixi capit pꝛo affinibus. ⁊ hoc modo ego intelligo iſtum text.
quem hic non pono cum euʒ ſupꝛa pꝛoxime poſuerim in alio tia/
men pꝛopoſuo pꝛout videre potes.

De legatis.

Gloſa in.l.cum alienam. SBald bie dicit iſtam glo⸗
non eſſe alibi ⁊ ſic.facit eam ſingularem ad hoc pꝛopoſituʒ ꝗ vbi
alias dicimus legatũ factũ de re aliena cõiuncte perſone valere ẽt
ſi diſponens ignoꝛabat rem eſſe alienã vt ibi eſt tex. Tñ quis
dicatur cõiunctus ſtamus arbitrio iudicis non attenta roe ſang/
ninis ſed affectõne. adeo ꝙ dicebat Guil.de cunio in.. ſed T he in

pꝛin..ff.de pꝛocura.qꝙ ille qui eſt affectus maxima amicicia diei;
qui dicãtur cõiuncti ſeu affines vide in.l.i.ꝭ.fi.vbi eſt bonus tex.
ff. de poſtula, Tñ ſcias ſourij non cõtinẽtur appellatiõe cõ/
iunctoꝛũ ſᷣm Dy.in ſuo conſilio.xviii.incip. In xpᷣi nomine amen
⁊t.?⁊ Bal.in.l.id quod paupꝑibus in pe.colũ extra de epiſ.⁊ cei.
⁊ Bar. in.l. i.ff. de accuſa. Mec etiã venit ſilins baſtardus ẽt ſi
ſit legitimatus bᷣm Paul. de eaſt. in ſuo conſilio.clxxxiij ad ques
me remitto ⁊ pono qlo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CNxoꝛi.yt.ff.de auro ⁊ arge.leg.l.quintus.j.
fina.⁊ infra de fideicõmiſ.l.pꝛedia obligata.⁊
eſtimat iudex ⁊c. J

Bloſa in.l.cum queſtio. Bal. bie reputat iſam glo.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet verbũ ſepe verificetur in
bina vice vt in. .quia vero multi in auten.de teſtib. ponit etia
Alberi.de roſat.in.:.iij.ff.de lega.pꝛimo in verſi.ſed qualitet cc.
⁊ voluit Inno in.c.cum opoꝛteat extra de accuſatio. vbi ditſt
eſt in arbitrio iudicis. tamẽ ſecus eſt in verbo ſepius.quia ſumit
pꝛo quater ⁊ pluries per iſtam glo.in verbo ſepius cuʒ quo bal⸗
ſto ſimpłr. ; glo.elara eſt ⁊ non eget alia noua mea imefme
ratione. Uno ſolo addito ꝗ, de boc etiã eſt bonus tert inl.
ſeruos ad.l..iuliã de vi publica. ⁊ inl. veluti. bec vox. ibiicem
notat Bal. ff oe edendo. ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius ver /
ba ſunt hec.

CSepius ideſt quater vel pluries ⁊c.

Z. penultima. Bal. bic diett iſtum tert eſſe noraucin
ad hoc pꝛopoſitũ q ille qui celat inſtrumentũ vel aliſ ſcriplun
perdit omne ius quod habet ex illo inſtrumẽto vel er er ſerintt
ra ſibi competens vt ibi per eum cum quo ſto.
dico ꝙ celans inſtrumentum fiſci licet non conſte
tamen pᷣſumtur eſſe pꝛo fiſco.⁊ contra celantẽ in ra
tex. nor. in. lij. 5, diuns. ff.de iure fiſci? in. c peruenit il diace
de teſtib. cogen. ⁊ in.l.ſi de poſſeſſione. C. de pobagtaſ iner
ad que me remitto ⁊ pono tex.de qua agim.Cui v̈ba lunt hee.

et de eius tenoꝛe
ſtrumentüe

Sz ego pluſ

N
e uß utiufen

gilnanlgainmnufn
ſfrincitgttneaant
iutuit ign uuul uinien
ickectnntniſci inmnenn
rige iltei obuir mde 4
õ
Wksrirrnns enuwä
rfabhanſuwenen
Cernhnadatignnnenüm
friſdnnütnnuhritt
ſorgteſfun mintns

Fe ze

5„

—2A1512322. 5. 7T 55255215

ebeestnn

ant
7.

„.
.

“

L.Si legatarius vel fideicõmiſſarius celauerit
teſtamentuʒ ⁊ poſtea hoc in lucem emerſerat an
poſſit legatũ ſibi derelictum is qui celauerit ex
eo teſtamẽto vendicare dubitabatur.quod enĩ
modo inhibenduʒ eſſe cenſemus vt nõ accipiat
fructũ ſue calliditatis qui heredem voluit ſua
hereditate defraudare. ſed huius legatum illi
quidem auferatur: maneat auteʒ quaſi pꝛo non
ſcripto apud heredem vt qui alij nocenduʒ exi/
ſtimauit ipſe ſuam ſentiat iacturã quẽadmodũ
ſi legatarius cui pꝛopter tutelam gerendaʒ ali⸗/
quid relictum ſit nõ ſubierit tutelam ei quidem
legatum aufertur pupillo autẽ aſſignatur cui il/
le vtilis eſſe noluit ⁊c.

De indicta viduitate tollenda.

L. ſecunda. Bal. hic ⁊ Bal.in auten.cui relictum eo.ti.
dicit iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ qꝙ matrimomum
poteſt contrabi vltimo v te ſpiritu vt ibi per eum. De quo
vide tu nota.per ſcribẽtes ⁊ maxime do.meũ Alex.de imola in
l. placet. ff. de libe. ⁊ poſtu. vbi alias legendo dixi de hoc. iõ ſoluʒ
pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Ambiguitates legis iuliae viſcelle generali
lege tollentes nulluʒ cõcedimus fieri iuramen/
tũ ſᷣm pᷣdictã legeʒ.ſed penitus ea vna cum mu/
tiana cautione ſuper hac cauſa quieſcere licere
mulieribus erit maritoꝛũ ſuoꝛũ interminatione
ſpꝛeta que viduitatẽ eis indicit: ⁊ non dato ſa/
cramento pꝛocreãde ſobolis gratia tantũ ad ſe
cundas migrare nuptias pena huiuſmodi ceſ/
ſante:ſiue habeat liberos ſiue non:⁊ ea perciꝑe
que maritus dereliquit quoꝛum omniũ manife
ſtiſſimũ eſt dominiũ minime eas liberis exiſten

tibus babere: vſufructu tantũmodo apud eas

manente: ⁊ ad liberos pꝛioꝛis thoꝛi pꝛopꝛieta/
tem eoꝛum deferendam vᷣm ea que de ſecũdis
nuptijs ⁊ lucris q̃ hijs mulieribus ſtatuta ſunt:
ne ex neceſſitate legis ⁊ ſacramento coloꝛato ꝑ
iuriuʒ cõmittatur. Cum enim mulieres ad hoc
natura pꝛogenuit vt partus ederent ⁊ maxima
eis cupiditas in hoc conſtituta eſt: cur ſcientes
pꝛudentes ſed periuriuʒ committi patimur.tale
igitur iuramentũ acquieſcat ⁊ lex iulia miſcella
cedat cum mutiana cautione ſuper hoc introdu
cta a noſtra republica ſeꝑata.augeri eteniʒ ma/
gis noſtram rempublicã ⁊ in multis hominibꝰ
legitimis pꝛogenitis frequẽtari q̃ʒ nuptijs ꝑiu/
rijs affici volumus: cum ſatis eſſe inbumanum
videtur per leges quae periuria puniũt viã per/
iurijs aperire ⁊c.

De fideicommiſſis.

Gloſa in.l.inſtrumenta. Bal. bie dieit iſtam gloſaz
eſſe notandaʒz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi auctoꝛ non tenet᷑ de euicti
one vt eſt in donante rem aliquã vt in.l.i.cum ibi not.C.de iure
dot. per glo.in.ð.perſiciũtur in verbo venditiõis ⁊c. inſtitut.de
donatio. ? in. .ij. C. de euictio.⁊ in.l.ariſto..fi.ff. de donat.tit.ge
neralis Et idẽ etiã eſt in fiſco aliquid vẽdente vt in.l.ij.in pꝛin.
C. de quadrie.pꝛeſcrip.⁊ voluit Bar.in.lſi pꝛocuratoꝛ ceſaris in
pꝛin. ff. de iure fiſei. Et ſimiliter etiã idem dicimus in eo qui
vendidit er neceſſitate offij ſui m Bar. in. l. qui erat in pꝛinci.
ff.famil.hirciſcu.⁊ Bar.in.l.ſi pignoꝛa. ffde euictio.cij ſy. Ni

bilominus tenet ſemp inſtruere litem inſtrumentis ? iuribꝰ ſui

vt ibi per eum cum quo ſto ſmmpłr. quia gloſa clara elt. Cui
verba ſunt het. . pt r. quia gloſa clara eſt. Cuius

Non habent ideoqʒ nec de euictõe heres te
netur vt. ff. de lega. pꝛimo. l.ſi a ſubſtituto. F. fi.
vm quoſdam.vel ideo qnia autenticũ debet eſ/
ſe penes heredẽ vt ſubijcit. .ff. õ actio. empt.
l. ticius. Sed cõtra infra de libe. cau.l.ſicut da
tam. Sol. ſpeciale eſt in inſtrumẽto manumiſſi
onis.ſecus in inſtrumẽto emptõis etis ſerui ma
numiſſi. vel illud eſt omnino manumiffi ⁊c.

L. Cum virun. Seribentes hie dieunt iſtum text. elſe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ S licet poſitio vel interrogatio nõ ſit
admittenda ſuper articulis iuris vt in. l.oꝛnamentoꝛũ ff.de auro
? argen.lega.⁊ voluit Bar. in.l.non fatetur in fine. ff. de cõfeſſis
⁊ glo. ⁊ bar.in.l.vnica.C. eo.tit.⁊ bald.in.l.ij.S.quod obſeruari
C. de iurame calum. ⁊ Oldra.in conſilio.ccxliij.ad quos me re/
mitto. Tñ poreſt fieri ve iure pſumptiuo ⁊ eſt ei reſpõdendum
vt ibi per eum cum quo ſto. Et idem in terminis voluit ẽt bal.
in. d.l. cum virum. C. de fideicõmiſ.ad queʒ me remitto ?= pono
tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Cum virum pꝛudentiſſimũ papinianũ reſpõ
diſſe non ignoꝛamus etiam legata huiuſmodi fi
deicõmiſſo cõtineri ideſt vbi beres rogatus fu
erit quidquid ex hereditate puenerit poſt moꝛ
tem reſtituere animaduertimus etiã pꝛeceptõis
compendiũ teſtatoꝛis verbis cõpꝛehenſum eſſe
Sane quoniã in fideicõmiſſis voluntas magis
q̃; verba plerunqʒ intuẽda ſunt: ſi quas pꝛo rei
veritate pᷣterea pꝛobatões habes ad cõmendan
dam hanc patris voluntateʒ quam fuiſſe aſſeue
ras apud pꝛeſidem pꝛouinciae experiri non ve
taris ⁊c.

Z. Eam quam. Bal hie dicit iſtum ter elſe ſingnlarez
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ fideicõmiſſuz relictũ in teſtamẽto debetur a
ſueceſſoꝛib ab inteſtato ſi teſtatoꝛ errauit in ↄdictõe inſtituti quẽ
putabat eſſe filiũ legitimũ tantũ vt ibi per eum cũ quo ſto ſimpli
citer quia tex.optime pꝛobat hoc nec eget alia nona mea interpꝛe
tatöõe. Miſi ꝙ addo Paul.de caſtro in ſuo conſilio. clxxxxix.
vbi ponit an fideicõmiſſuʒ relictũ poſt moꝛtẽ omniũ intelligatur
relictũ a veniẽtibus ab inteſtato ad quẽ me remitto ? pono text.
de quo agimus.Cuus verba ſunt hec.

. Eam quã frater tuus inſtituerat ſiue queſita
ſiue nõ queſita hereditate deceſſerit:cum tamẽ
ſimpliciter antequã duodecimũ etatis annũ im
pleuiſſet verbis pꝛecarijs teſtamẽto facto non
nullos ei voluerit ſubſtitutos:nihil pꝛohibet fi
deicõmiſſum peti:pel ab ipſius heredibus vel
ab ipſis qui bona inteſtati tenẽt.tunc enim locũ
habet quod regulariter traditur ea que in teſta
mẽto relinquũtur ſi ex teſtamẽto nõ adeatur he
reditas non valere cum verbis relicta directis
adiri potuit hereditas non cum illa ipſa ſic eſt
data vt eſſet etiam ab inteſtato a ſucceſſoꝛi/
bus poſtulanda:quod reſcripſimus ſequentes
aſſeuerationem tuam quaſi ſcriptaʒ heres non
fuerit iure adoptata: alioquin ſi in familia re/
licta heres facta deceſſerit: ⁊ conſequenter ip/
ſi heredes petitioni fideicommiſſi reſpondere
coguntur ⁊c.

Sloſa in. l. quotiens. Bal bic reputat iſfam gloſaz
ſingularem ad doc pꝛopoſitũ ꝙ licet alienatio pꝛohibita ſine can/
ſa nõ valeat regułr.vt in.l.filiusſa.ꝭ.diui cum ibi plene not.ff. de
P i

lega. pꝛimo. Tamen hot eſt verum niſt ſit cauſa tacita vtputa ſi
pꝛobibetur res alienali extra familiã. nam valet talis pꝛohibitio
eum tacita cauſa ſit vt remaneat in familia ad eternã rei memo/
riam pꝛohibentis vt in. l. cum pater. .libertis. ff. de lega. il. t ibi
per euʒ. ⁊ ẽt per do. meuũ Alex. de imola in ſuo ↄſilio.lvij.in ſecũ
do volumine incipien. Circa penam paiuationis ⁊c. ⁊ etiam An/
ge. in ſuo conſilio. clx viſincip. De inſtitutõe a teſtatoꝛe ⁊c. ⁊ Ab
ba. in conſilio.lxxxij. incip. Quanq; in hijs dubijs copioſe ⁊c. in
pꝛimo volu. per me edito ad quos oẽs me remitto.⁊ ad ea que
alias legendo dixi in victo. . diui.⁊ etiam ad.l.ij. C. de vſucapio.
pꝛo empto.in hijs ſe ecũdis interpꝛetatõnibus noſtris vbi allegaui
Paul. de caſtro conſulentẽ in pluribus locis pꝛout videre potes
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

2. Quotiens in verſi.Et nota ꝙ ſitalis pꝛohi/
bitio vel pꝛeceptũ nudum eſt non valet.quia nõ
expꝛimit cauſaʒ quare hoc faciat vt. ff. de lega.
pꝛimo.l.filiusfamilias..diui.ſi autem cõtinet
cauſam expꝛeſſam vel etiã tacitaʒvt bic ſubdit
quia vult illam in familia remanere: tunc ſi vn
de familia alienet partẽ ſuã inuitant᷑ ſequẽtes.

L.penultima. Bald ·hic reputat iſtum tex. ſingularem
ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ pteritio facta a patre de filio dicitur iniuria ei
vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter quia tex.clarus eſt ⁊ non
eget alia noua mea interpᷣtatöe. Uns ſolo addito ꝙ iſte tex.
ſeruit nobis eti in vno quod eſt plus videlʒ q boc ꝓcedit etiam
in filio emancipato a patre p̃terito ⁊ ſic non ſoluʒ in filijs in pote
ſtate vt hic in tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Quidam filium ſuũ a ſacris paternis remi/
ſit ⁊ poſtea teſtamẽto condito euʒ pᷣterijt: nullo
ei penitus relicto alijs heredibus relictis:ip/
ſum autẽ quẽ neqʒ heredem neqʒ exheredatum
fecit fideicõmiſſo pᷣgrauauit:querebatur ſi vti/
le eſt huiuſmodi fideicõmiſſum:tota igitur an/
tiqua dubietate ſuꝑ hoc exploſa nobis in hoc
caſu placuit vt emãcipatus vtpote iniuria a pa/
tre affectus non cõpellatur fideicõmiſſum a ſua
perſona relictũ pꝛeſtare quod etiam ⁊ in alijs ꝑ
ſonis quas exheredari neceſſe eſt locum habe/
ſe cenſemus ⁊c.

Gloſa in.l.fina.in verbo oſtenditur circa finem
Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ
inſtrumentũ babet auctoꝛitatẽ tot teſtiuʒ quot in eo ſunt deſcrip
pti ⁊ non pluriũ vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno addito
idem voluit Hal. met in.l in exercendis. C. de fide inſtru. in ſecũ
da colũ.⁊ bal.in.l.i. C. de teſtibus in. ix. qõe.iñ regulariter habet
vim duoꝛũ teſtiũ. Sʒ ſi duo deſcripti in eo cõtradicunt nõ ꝓbat
etiam ſi mille teſtes ſint deſcripti in eo ſm Bar.in.l.heredes pa
lam in pꝛin ffe teſta me.ad que me remitto ⁊ pono glo.de qua
agimus.Cuiꝰ vᷣba ſunt hec. .
COſtenditur ideſt oſtendere vult legatarius
quod eſt quãdo legatarius nõ confidit de ſacra
mento heredis:vel quãdo cõfitetur heres reli/
ctuʒ ab inicio ſed dicit minus ſolemne.vnde le
gatarius habet neceſſe pꝛobare ſine dubio per
legitimũ numeruʒ debet pꝛobare ſᷣm Joha. H.

Sed tu dic ſᷣm Aʒo.ideſt cum quis teſtat᷑ nũcu

patiue: ⁊ heres fatetur relictũ ſed non ſolemne

tunc ⁊c. Sic collige hic ꝙ cum eſt nũcupatiuuʒ
redactũ in ſcriptis per tabellionẽ non pꝛobat il
lud inſtrumentũ:⁊ tamẽ eſt per legitimuʒ nume/
rum teſtiũ pꝛobatũ per huiuſmodi teſtamentuʒ
nuncupatiuum.ſed cum eſt in ſcriptis pꝛobatur
teſtibus.vij.⁊ per ſcripturã inſinuatã.⁊ pꝛo hoc
ſupꝛa de teſtamen. l. fi. ⁊.l. hac cõſultiſſima. . ſi
quis. Item duo teſtes non pꝛobãt ergo nec in/

ſtrumentũ quod duoꝛũ viceʒ ſubſtinet. vt ſupꝛa

de fide inſtru.l.in exercendis:niſi in caſib vybi
plus ſcripture creditur vt ſupꝛa ſi minoꝛ ſe *
ioꝛ.dixe.l.iij. C Item maioꝛ eſt auctoꝛitas ſ.
tẽ teſtiũ qᷓ; vnius inſtrumẽti .quia tribꝰ ad plus
teſtibus equiualet tabellionis inſtrumentũ pt in
fra qui potio.in pigno.habe.l.ſcripturas. Iteʒ
materia daretur falſo fabꝛicãdo vt. f. quezag⸗
teſtame. aper. l ij. 5. dicit. CAlij dict vt Joh
7. D. illud inſtrumentum poſſe pꝛobari. 2 pꝛo
eis ẽ ſupꝛa ð arbit.tut.l.fi.⁊ infra de donati.l.
in donatõibus.⁊ ſupꝛa de edic.diui adri.tolle.
l. fi.⁊.ff.quẽadmo.teſta.aper.l.fi.Item tot teſti
um auctoꝛitateʒ videtur cõtinere inſtrumentum
quot in eo fuerint vt patet in ceci teſtamento yt
ſupꝛa qui teſta.face.poſ.l.hac conſultiſſima.⁊
in inuentario vt infra ad.l.falci.auten. ſed cum
teſtatoꝛ. nam in inuẽtario.xx. poſſunt eſſe lega/
tarij quoꝛũ omniũ auctoꝛitatẽ gerit inſtrumen/
tum. ¶ Item ſi ea qne fiũt in ſcriptis pꝛobãtur
ꝑ ſcripturã vel teſtes vt in auten.de fide inſtru.
S. ſi quis.⁊.S.ſi tamen.⁊..quia ergo.⁊.ꝭ.ſi in
ſtrumẽta col.viij.⁊ ſupꝛa de teſtibus.l:.teſtium.
nam ⁊ ibi equiꝑatur pꝛobatio ſcripture quinqʒ
teſtibus.ergo ecõtra que fiũt ſine ſcriptis pꝛo/
bãtur per teſtes vel inſtrumẽta. quia eadem eſt
eoꝛũ auctoꝛitas vt.d.l.in exercendis.⁊ hec opi
nio Joh. cõſuetudine appꝛobat᷑ generali:lʒ pꝛi/
ma Aʒo.validioꝛa habeat argumẽta.ſed videt᷑
ſoli cõiecture ſtanduʒ ſine hoc numerovt. f. de
lega.ij.l.cũ pꝛoponebatur. ſed ibi eſt cõiectura
pꝛobatio.vij.teſtiũ. Item hic eſt arg. pꝛo nobis
in eo quod not.de ſecun.tabul.l.ij.⁊c.

Gloſa in autenhoc amplius. Bal. bie dicitiſtam
glo. eſſe fingularẽ ad boc pꝛopoſituʒ extraneus pꝛefertur fiſco
in hereditate defuncti. Sedꝗ tu dicas ꝙ text. hoc aperte diet
cum pꝛeponat in oꝛdine extraneũ ⁊ poſtea fiſcũ vt patet ex eo.
De qua materia etiã addo tex.cum ibi nota. per Bal in au/
ten. omẽs. C. cõia de ſucceſ. ⁊ glo. not. in. l i. C. de bonis vacan l,
x.⁊ not.ꝑ Bal.in.l.ſi quis pꝛeſ biter.C. de epiſ.⁊ cle. vbi ponit an
eccleſia excludat ſiſcũ in bonis clerici.⁊ per Bala. in.l. ſi qua illu/
ſtris. C. ad oafici. vbi ponit an fiſcus ſuccedat expoſitis ad quem
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Subſtitutꝰ non ergo expirat ſubſtitutio vul
garis ab adita hereditate. ⁊ ſic eſt cõtra ſupꝛa
de impube. alijs ſubſtitu. l. poſt. Sol. bic coꝛ⸗
rigitur ſᷣm quoſdaʒ.Lu dic ꝙ hic admittik non
ex vi ſubſtitutõis ſed ex beneficio legis.nam⸗
legatarij ⁊ extranei admittũtur quos cõſtat nõ
fuiſſe ſubſtitutos.poꝛro ſi hereditas non fuiſſz
adita haberet extraneos niſi admitteret cauſ
libertatũ conſeruandarũ. vnde ſi mille liberta⸗/
tes eſſent relicte nullo modo admitteretur.vtin
ſtitu.de eo cer.liber.ca.bo.adi.?c.

Comunia de legatis.
Bal. bic dicit iſtam glo eſſ e ſin /

Gloſa in.l.ſecunda. ein
gulareʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ legatũ inducitur ex eoqꝗ telnonenr
gat heredem iurare de dando. x. ticio ſine alia diſpoſnen addi
actio ex teſtamento vt ibi per eum cum quo ſto. li. 1 bot
to ꝙ poteſt etiã induci per verbũ de pᷣterito vt eſt tex. . qea
ibi voluit Bal. eodem tit. ad quẽ me remitto ⁊ pono glo·

-

ginenſimntinnger

yyt, aen ün
Peinn r

õ

önifr odn tiinin
rüenumnisftlgtnifen
Uiteſeinktontedlsri ed
Gtmietkfretin Alnil
Mmcken

iene. NAminrüin
Picratänn n den
GürianütiNnitten
Pürärnminnanther
ngrfmsfurieneeruknn
twutrrnieznaduren .
(nmngiſnangumniri
uinmnenttennaun

fiunnnni upnthe
—
Ahniuſin iinng
ſuſnininilr,an⸗
ummirinſein ,

nenngiten⸗
mnul uitii

lſtle
eluſant
ek g, l denget. .
ar enthi
tadnnden ee
gf en Nelni ier i
Unſliſdertd cin
ſetinailtan unen

rſenlninin de⸗

RN
der

—323

bd

———

.ee

ẽ⸗,

artt

agimus. Cuius verba foꝛmalia ⁊ ad vnguem ita ſonant.
CJuramentũ puto lego tibi.x.ſi iuraueris non
aſcẽdere capitoliũ quod iuramentũ hodie ſub
latum eſt vt. ff. de condic.inſtitu.l.que ſab cõdi/
ctione.niſi in duobꝰ caſibus vt.ff.de manumiſ.
teſta.l.ſi quis libertatẽ.⁊.ff. de condi.⁊ demõ.
l.municipibus.vel pone ꝙ rogauit heredem vt
iuret ſe daturũ vt.ff. de lega.ij.l.cum pater. F. fi
lius matrem ⁊c.

Gloſa in.l.ij.in verbo in rem ⁊c. Sald. bic dicit
iſtam glo.eſſe notandam ⁊ ſingularẽ ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ domi /
nium rei legate que erat heredis tranſit recta via in legatariũ ſi /
cut quãdo erat tcſtatoꝛis vt ibi por enm. Sed contra voluit glo.
in.l.ſi heredis. ff.de lega.pꝛimo. ⁊ glo.in.l. papinianus.ff. de ſecũ
tabul.pꝛo quibus glo.eſt caſus in.l.ſi tibi homo.ꝭ.ſi fundus.ff.ð
lega.pꝛimo.De qua materia vide tu not. per Bar. in.l. ſi hr̃dis.⁊
Bar. in.l.a ticio.ff.de furtis.⁊ etiam per Bal.in hac. l. ij. bal.
in. l.pꝛediũ. C. de fideicõmiſ. ⁊ Bal. in. l. i. in quinta colũ. C. cõia
legat. ⁊ per Ang.in.l.huiuſmodi.ꝭ.ſi ſeruus.ff. de legat. pꝛimo. æ
Ang.in. l. hereditatum. 9. fi.ff. ad.l. falcid. ⁊ Ang.in. d.l.ſi hrdis
ð leg.i.⁊ Ang.in.l.paulus.ꝭ.idẽ põpoꝰ.ff.ad.l.falci.ad quos me
remitto.⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
In rem in verſi. item dic idem in quolibet fi
deicõmiſſo quod in fideicõmiſſaria libertate
relinquitur.nam pꝛius fit legatarij pꝛimi ⁊ tunc
tranſit ſtatim in ſecunduʒ: ſed in pꝛimũ ĩmedi/
ate tranſit vt.ff. de fur.a ticio.⁊ de lega.ij.l.im/

peratoꝛ ⁊cetera.

L. finali.S. emptoꝛ. Bal. bie dicit iſtum tex.eſſe ſin/
gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ille qui emit ſciẽter rem ſubiectaz fi/
deicõmiſſo non agit niſi ad ſimplum etiã ſi ſtipulatus eſſʒ duplü

⁊? per dt etiã melioꝛamenta per eum facta in ea re vt ibi per euz

cum quo ſto ſimpliciter qꝛ iſte tex. optime pꝛobat hoc ⁊ non eget
alia noua interpꝛetatõe mea. Cuius verba ſunt hec.

CEmptoꝛ autẽ ſciens rei grauamen aduerſus
venditoꝛem actionem habeat tantũmodo ad re
ſtitutioneʒ pꝛecij:neqʒ duple ſtipulatione neqʒ
melioꝛatione locum habẽt cum ſufficiat ei ſaltẽ
pꝛo pꝛecio quod ſciens dedit pꝛo aliena re ſibi

ſatisfieri creditoꝛi nibilominꝰ pignoꝛaticia cõ

traria actione aduerſus debitoꝛeʒ competente
vt ex omni parte omniqʒ ſtudio id quod ſemꝑ
pꝛoperamus ad effectũ perducatur ⁊ vltima elo
gia defunctoꝛũ legitimũ finẽ ſoꝛtiantur bonefi
dei pꝛoculdubio emptoꝛibus integra iura:⁊ nul
lo modo ex hac conſtitutõe diminuta contra vẽ
ditoꝛes habentibus ⁊c.

De caducis tollendis.

Bloſa in. l.pꝛima.S. cum igitur in verbo redde/
re ⁊c. Scribentes hic ⁊ etiam Bal.in.l.fi. in pꝛin. C. de manu/
miſ. teſtame. ⁊ etiam do.meus Alex.de imol in.l.pꝛima in. xvij.
colum. ff. de lega. pꝛimo reputant omẽs iſtam glo. ſingul. ad hoc
pꝛopoſitum ꝙ obligatio perſonalis ⁊ actio que datur pꝛo legatiſ
vt in. . l. inſtitn. de legat. ⁊ in.l. ij. C. cõia de legat. non oꝛiñtur ni/
ſi ex ipſa aditõe hereditatis ⁊ non ante vt ibi per eos. De quo
alias legendo etiam dixi in.d.l.i.vbi etiam poſui de ypothecaria
que ſiuiliternon voteſt intentari niſi adita hereditate vt etiam
ibi per eos. Quibus addo nũc Specul idem volentẽ in tit.
de actio. ⁊ petit..ſequitur verſi.item nota æc. ad quẽ me remit/
to.licet ego in contrariũ habeã vnã glo. in.l.certi condictio.s.cõ/
petit.ff. ſi cert.peta.cum tex.in verbo actionẽ ⁊æc.⁊ ibi alias legen
do dixi ⁊ ideo nunc non dico.ſed redeo ad gloſam de qua agimꝰ
Cuuis ꝓᷣba ſunt hec.

CCCedere in verſi. nam non eſt ſtatim legatarij

veritate inſpecta.non enim debentur cuʒ nulla

pceſſ. erit obligatio ⁊c. Yudouicus bologninus

T. vnica. S. ſi vero quidam. Bal · hic dicit iſtũ text.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ q cõiuncti verbis pferuntur dil/
ſunctis in poatione cõtunctoꝛũ. Sed ⁊ contra diſiuncti non ptefe
rũtur aliis inuicem cõiunctis in poꝛtõe alterius diſiicti. ⁊ ratio ẽ
quia cõiuncti in vnitate ſermonis in vnũ coꝛpus redacti poꝛtõez
ſuoꝛũ cõiunctoꝛũ quaſi ſuã occupant vt ibi per eum cũ quo ſio.
Uno addito ꝙ idem eſt in ſubſtitutõe recipꝛoca.nam coniũ
ne ihiſiunrto bm Bal. T ſcrib. in. l . in fi. C. de impube. ⁊
TubNtituti. ad quos me remitto ⁊? pono tex. de imus
Pang. verba ſunt hec. 1 de auo gauns,
Si vero quidam ex heredibus inſtitutis vel
ſubſtitutis permixti ſunt ⁊ alij coniunctim alij
diſt lunctim nucupati ſunt tunc ſi quidem ex con
iunctis aliquid deficiat hoc omnino ad ſ»⸗ olos
coiunetos cum ſuo veniat honoꝛe ideſt pꝛo par

te hereditatis que ad eos peruenit ⁊c.

Z. vnica.S. hec autem. Jus accreſcendi habet locuzʒ
regulariter inter cõiunctos in hereditate ⁊ in legatis ⁊ ſimilibus
vt in.l.plane..ſi cõiunctim.fj.de lega.pꝛimo.⁊ in.l.re cõiuncti. ff.
de lega. iij. cuz ibi plene not. maxime per Bar. 7 in.l.ynica. .vbi
antem. T in. . is ita. C. de cadu. tollen. Sed dubiuz eſt quid
in donatõe cauſa moꝛtis an in ea habeat locũ ius accreſcẽdi. In
quo bꝛeniter dicas ꝙ ſic tex. eſt in.d.l.vnica in ſine quem ad hoc
pꝛopoſitũ dixit Bal.hic non reperiri alibi.⁊ do.mens Alexa. de
mola in.i.re cõi uncti de lega.iij.in vlti.colu. in apoſtillis ſuis ad
Bar.ibi.⁊ ẽt Jo.de imola ⁊ idem do.meus Alex. de imola in. l.
ſciendum in. vj.colum. ff. de lega. pꝛimo maxime in verſi. necnon
in moꝛtis cauſa donatõibus ⁊c/cum quibus ſto.quia tex.iſte cla
T eſt ⁊ nõ eget alia noua mea interpᷣtatiöe. Miſi ꝙ addo ẽt
Bal. idem volentẽ in. l. vnica.C.quãdo non peten.par. vbi alias
legendo de hoc dixi poſt alios docenles ibidem. ⁊voluit ẽt Bar.
in.l. ſi mihi ⁊ ticio in pꝛin. ff. de lega.pꝛimo. ⁊ Bar. in. l cuz hij in
pꝛin. ff. de tranſacti.⁊ Bar. in. d l. vnica. . hec autẽ.C. de cadu.
tollen. Plus dico ꝗ etiã habet locũ in donatõe inter viuos
Fm Bal.in.l.ſi qua illuſtris.C. ad tertul.ad quos me remitto ⁊
⁊ pono verba tex.qne ſunt hec.
Hec autem omnia locum hr̃e cenſemus nõ
ſolũ in teſtamẽtis ſiue in ſcriptis ſiue ſine ſcri
ptis habitis q̃ʒ in codicillis ⁊ in omni vltimo
elogio: vel ſi quid ab inteſtato fuerit relictum:
necnon in moꝛtis cauſa donatõibus: tantũ ete/
nim nobis ſupereſt clementie ꝙ ſcientes etiã fi
ſcum noſtruʒ vltimũ ad caducoꝛũ vendicatiõeʒ
vocari:ita tamen nec illi pepercimus nec angu/
ſtum pꝛiuilegiũ exercemus: ſʒ quod cõmuniter
omnibus pꝛodeſt hoc rei pꝛiuate noſtre vtilita/
ti pꝛeferenduʒ eſſe cenſemus noſtrũ eſſe ꝓpꝛiuʒ
ſubiectoꝛũ cõmodum impialiter exiſtimantes.
Locuʒ autẽ huic legi cõſtituimus in hijs defun
ctoꝛuʒ elogijs que poſt hanc compoſita fuerint
anterioꝛes eteniʒ caſus ſuo moꝛe diſcurrere cõ
cedimus. Hec omnia ad vos patres conſcripti
duximus eſſe ſancienda: vt nemini maneat in/
cognitus noſtre beniuolentie laboꝛ ſed edictis
ex ſolemnitate a noſtris magiſtratibns omnibꝰ⸗
innoteſcat ⁊c.

L. vnica..ſi vero. Ange. bic ⁊ etiã illuſtris do. Frã
ciſ. areti.in.l.ſi pluribus in.vj.col.ff. de lega.pꝛimo reputãt iſtum
kex.ſingulareʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ quãdo duo vocãtur inſolidũ
ad eandem rem non transfertur dominlũ in eos pꝛo parte nec fa
ciũt ſibi ptes ꝑ cõcurſuʒ.ſʒ ille cui pꝛio tradit᷑ efficit᷑ dñs inſolidũ
ſʒ alij poſtea venientes auferunt ab illo partes ſuas vt ibi per
eos. de quo alias legendo dixi in.d.l.ſi pluribus.⁊ ideo nunc nõ

me extendo circa hoc niſi ꝙ pono text de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec. .

Si vero nemo alius veniat vel venire potue
ij

rit tunc non vacuatur pars que deficit nec alit
aereſcit vt eius qui pꝛimus accepit legatuʒ au/
gere videatur: ſed apud ipſuʒ qui habet ſolida
remaneat res nullius cõcurſu diminuta.⁊ ideo
ſi onus fuerit in perſonã eius.apud quẽ remãet
legatũ aſcriptum hoc omni modo adimpleatur
vt voluntati teſtatoꝛis pareatur. Si autem ad
deficiẽtis perſonã hoc onus fuerit collatũ hoc
nõ ſentiat is qui nõ alienũ ſed ſuũ legatũ tantuʒ
imunitũ habet: ſed vt varietatis nõ in occulto
ſit ratio cum ideo videatur teſtatoꝛ diſiunctim
hoc reliquiſſe vt vnuſquiſqʒ onus ſuũ non alie/
num agnoſcat. Nam ſi cõtrariuʒ volebat nulla
erat difficultas cõiunctiʒ ea diſponere. Que au
tem antiquis legibus dicta ſunt de his que vt
