ſcriptõibus vide in.l.fi.C.de edic. diui adri.p illuʒ tex.ſingłem.
Uſucapio an erroꝛ iuris ⁊ facti mixtus impediat vſucapio
nem vede ſupꝛa in verbo erroꝛ.
Uſucapio an intelligatur pꝛobibita ſi eſt pꝛohibita alienatio
vide ſupꝛa in verbo alienatio.
Uſara an qui iurauit ſoluere vſuras poſſit cogi vide ſupꝛa
in verbo ſolutio.
Uſoura an pꝛoſeneta teneat ad reſtitutõem vſurarũ vide ſu
pꝛa in verbo pꝛoſeneta.
Uſurs an permittatur in obligatõe ad antidoꝛa vide in.c.i⸗
xiiij.q.iij.per glo.ſingularem ibi.
Uſura an v quãdo debeatur pꝛopter moꝛam vide ſupꝛa in
verbo moꝛa.
Uſura an ⁊ quado ſit quidquid accedit ſoꝛti vide in.lᷣex fa
to.ff. de pactis per illum tex.ſingularẽ.
Uſura quãdo contractus dicatur vſufarius vide ſupra in
verbo contractus.
Uſufructus an poſſit granari per fideicõmiſſum ille cui re
linquit̃ vſufruct a ppꝛietario vide ſupꝛa in vbo fideicõmiſſuzʒ
Uſufructus ſi non põt caueri per vſufructuariũ de vtendo
arbittio boni viri an faciat fructꝰ ſuos vide in.l.iiij.C. de vſufru.
per gloſam ſingularem ibi.
Uſurarius an poſſit accuſari criminaliter vide in.l.impꝛo
bumm. C.de hijs qui not.infa.per gloſaʒ ſingularẽ ibi cenm aliqui
bus vedditionibus per do. Ludouicum bologninũ ibidem.
Uſufructus an queratur patri de co quod relinquit᷑ ſolnẽ
dum filiovide in.l.ſi vſufructus.S.pꝛimo.ff. quãdo dies jeg. ced.
per glo.fingulares ibi cum aliquibus additiõibus per dvominnm
Ludouicum ibidem.
Uſufructus an in legato eins contineatur nomen debitoꝛis

vide ſupꝛa in verbo nomeſ. vbi de hoe habetur
Uulnus.an vulneratus ad moꝛjẽ ⁊ Krd nn.
i .⸗ an raſ toꝛqueri cei ſunt contra te vide lig
lla. per glo. ſingularez ibi cum aliquibue additontee⸗
Doin g uaauleiin ibidem. d cdinonins e
ulnus. an vulneratus pluribus vulneri 5
ſu S itur moꝛtuus ex omnibus vide wmannugen 8 une
ad-l.aquil. per glo.oꝛdinariã ⁊ ſingularem ibi cum dücenbe
itonhus per do. Ludouicum ibidem. hquubustd
ulnus.an pꝛobatio facta contra accuſatu
bet ettam de moꝛte ſecuta vide ſupꝛa in verbo Pnee ene
Ealzu lecam montuo an poſſit pumti vide in. li
accuſare nõ poſ.per glo.ſingularem ibi cum nono enain
per dor hucoebegez. tn ctoeinsiuelah

Uxoꝛ an poſſit cõueniri amplins in loco oꝛigini.
ougine. C. de muni.⁊ oꝛi.libꝛo.xj.per glo,nota bi unn H
gdditiombus per dominuʒ Ludouicum ibidem.

CLZaus deo amen. D

CErplicit tabula bꝛeuis ſecunde partis pꝛin
cipalis in interpꝛetationibus nouis ad faclle
reperienduʒ omnes textus: ⁊ etiam omnes glo
ſas:non ſoluʒ ſingulares:ſʒ ⁊ notabiles in ptro
qʒ iure cũ innumerabilibus ⁊ quottidianis que
ſtionibus ⁊ articulis inſertis pertinentibus ad
materias dictoꝛũ ſingulariũ ⁊ notabiliũ iuri⸗
gloſarũ.⁊ etiaʒ cum inſertõe conſilioꝛũ pluriʒ
pᷣclariſſimoꝛũ doctoꝛũ fere in omni articulo.⸗
etiã cum nouis interpꝛetatõibus ⁊ intellectib⸗
ad omnia pꝛedicta traditis per clariſſimũ iute
conſultũ:⁊ equeſtris oꝛdinis virũ:ſacriqʒ pali
cij apoſtolici aduocatum cõſiſtoꝛialem:⁊ chꝛi/
ſtianiſſimi SFrancoꝝ regis conſiliariũ dojniniʒ
Ludouicum de Bologninis: cuʒ pluribus etii
legibus ab oꝛiginalibus.ffoꝝ.pandectis p eun/
dem diligenti ſtudio ⁊ fideliter ab excelſo Flo
rentino dominio: quae olim Piſanae fuerunt
habitis:differentibus mirũ in moduʒ ab omni/
bus tranſumptis codicibus. Datuü in vetuſtiſ
ſimo Regiae ciuitatis patriae ſuae Bononia
ſtudio. Annno domini.lcccclxxxxv.

CNRegiſtrumbuius tabule.

Pꝛimus eſt quaternus
ſecundus etiã quaternus
tercius vero ternuo.

gaſtinbge
sſnin i
iſ Amhigti
at numiſti
Neistmiimni
ami bitnlgch
nlaniittiti
aienfiigie
Raiaſnnnpihih
l
* tantfuin hati⸗
0 nhiuten
Nr
„ Enipniintite⸗
eanin vciis
—„☛ . . tirſtu
Neraney m-
4. Kvamidhaudn.

(Efmtitli

ad aen
ein
rumrn.

enin,

.
güiln xilim

„» 1 „ . 6
nnetiondes Agnnfaen
iruimnnehineſtn inuin
iziinitefaaſethegpten

emneniouritumscrelban
Vuphin tn fni lu
htsmuituin ,finnſr eiesl
Perpgrundecſeistnunten
Cre

Pppnehtamsraftriensibn
Oicneltboiuneutdinen
Gaatisanl zriitnue⸗
Oopaceſpicenſneoisutrin
piguuiſiaggenepl iur
Vucuegthgliiginntnes

—-Z

(ſunitc,ßfßficine n
luilſſting eis lnnn
lunſnnsbning gli

¶ Laſtigatio exactiſſima ad totum pꝛohemiuʒ
ſeuoꝛationeʒ digeſtoꝝ: ⁊ etiã ad rubꝛicã eiuſdẽ:
necnon ad quãplures titulos maxiĩe de iuſticia
iure.⁊ de oꝛigine iuris pᷣcipue ad.l.ij.que lex
longiſſuna eſt: ⁊ longis erroꝛibus plena. ⁊ etiaʒ
ad totuʒ pꝛimũ ⁊ ſecunduʒ libꝛũ digeſtoꝝ ab oꝛi
ginalibus pandectis apud Excelſuʒ loꝛentinũ
dominiũ exiſtentibuſ: quae oliʒ Piſanae fuer̃t:
per clariſſimũ iureconſultũ:equitemqʒ auratuʒ:
ſacri palacij apoſtolici aduocatũ cõſi iſtoꝛialez:
ac chꝛiſtianiſſimi Srancoꝛũ regis conſiliariuʒ:
iura ciuilia oꝛdinarie legẽtẽ in hoc vetuſtiſſimo
inclite ciuitatis: patriae ſuae: Bonõiae ſtudio:
dominũ Ludouicum bologninum. Ex qua no
ua emendatione ad totũ pꝛimũ ⁊ ſecunduʒ libꝛũ
digeſtoꝝ qplurimi colligũtur erroꝛes:qui ſunt
iamdiu fuere in omnibus codicibus trãſump
tis:⁊ nemo animaduertit: qui nunc opera ⁊ dili
gentia eiuſdem totaliter euacuati ſunt de verbo
ad verbum:⁊ ad ſillabam ⁊ ad vngueʒ.In alijs
vero digeſtoꝛũ partibus caſtigatio per eundeʒ
dabitur de tempoꝛe in tẽpus pꝛout cõmoditas
⁊ otiuʒ eidem ſeſe offeret.ſed hec pꝛo nunc.

Ante rubꝛicam pꝛohemij digeſtoꝛum in capite libꝛi in
pandectis oꝛiginalibus ſunt infraſcripti ſex verſus lit/
leris graecis.quoꝛum hic eſt ſenſus ad littcram in lati/
no ſermone.

Libꝛum Juſtinianus rex fabꝛicatus eſt hunc
Quẽ certe Cribonianꝰ laboꝛauit oiuʒ imꝑatoꝛi
Sicut quis Herculi variũ clipeũ fabꝛicatus
Quo valde ſplẽdent ſtatue oẽs iuſte factoꝝ
Poĩes autẽ aſiaeqʒ capteqʒ bello Africae
Europaeq; obediũt totius imperatoꝛi oꝛbis.

Rubꝛica communis.

C In nomine dñi nr̃i IJheſu chꝛiſti amẽ. Imꝑa
toꝛ Caeſar Juſtinianus: Slauius:Alamanicuſ:
Goticus:Francus:Germãicus:Atticus:Aphri
cus:andalicus: Pius:Foelix: Inclitus Ni/
ctoꝛ:ac triumphatoꝛ ſemꝑ auguſtus.Cheophi/
lo ⁊ Doꝛotheo Theodoꝛo Iſidoꝛo ⁊ Anatolio
⁊ Laleo:⁊ Cratino viris illuſtribꝰ: ⁊ anteceſſo

ribus:? Salomino viro diſertiſſimo anteceſſo
ri:Galutem.

Circa hqc rubꝛicaz aduerte queſo tu qui veras litteraturas
⁊ iuris medullam ⁊ non coꝛticẽ queris.nã bec rubꝛica cõmunis
longe diſtat ab oꝛiginali rubꝛo ⁊ tantuz vt merito dicere poſſim
quantu inter virgulta cupꝛeſſi vt ſtatim oculata fide videbis ⁊ in
multis deficit ⁊ in pluribus ſupflua eſt. Et pꝛimo omnia illa
verba in nomine dni noſtri ibeſu xpᷣi ⁊c. non ſunt in oꝛiginali ru

biica. nec etiaʒ ſunt in rubꝛica infra de iuſticia ⁊ iure.nec alibi in

Hoto coꝛpoxe iuris in capite alicuius libꝛi ſeu partis. ſed in tran
n imptis codicibus reperiũtur in aliquibus locis maxime in ru
zica. ſf de noui ope. nunci. v in dicta rubꝛica infra de iuſti. ⁊ iure
Circa quas inuocatões ſcribẽtes omẽs hic ⁊ in dicta rubꝛi.
de noui ope. nunci. ⁊ in rubꝛica inſtitutionũ multa ⁊ multa dixe
runt ſumentes argumentũ ex eis ⁊ maxime in ea notabili qõne.
Vtraz notarius chaiſtianus conficiens inſtrumenta inter iudeos
vel inter vnũ xpianũ ⁊ vnũ iudeũ poſſit inuocare nomẽ domni
noſtri iheſu xpi dicẽtes ꝙ ſic per iſtam rubꝛcq ⁊ per alias ſikes.

vbi Juſtinianus ſacratiſſimus imperato chꝛiſtianne inuocat no
men dñni noſtri inter iureconſultos paganos. ⁊ idez voluit etiam
per hanc ⁊ illam rubꝛicã. Gal.in rubzꝛica infra de iuſti.⁊ iure. 2
do. meus Alex. de imol.in dicta rubꝛi. de noni ope.nunci.in ſexta
⁊ in quinta col.de quo alias ibi legendo dixi poſt eum ⁊ alios oo
centes ibidem.⁊ ideo pꝛo nũc non me extendo niſi ꝙ dico nũc
iſtud argumentũ non potuit nec poteſt quoquomõ ſumi per eoſ
ex hac rubꝛica vel ex alijs ſimilibus coꝛiuptis cuʒz in oꝛiginali ru
bꝛo nulla penitus ſit inuocatio ⁊ omnia ſupꝛadicta verba deſunt
que falſo fuerũt addita per ſcriptoꝛes vel cõmentatoꝛes noſtros
Secundo pꝛincipaliter aduerte.qꝛ in rubꝛica cõi hic ⁊ ẽt in
alijs locis in trauſumptis codicibus ponũtur varia nomia ⁊ cog
nomina ⁊ pꝛonomina ⁊ tituli Juſtiniani impatoꝛis qui non ſunt
in rubꝛo vᷣo oꝛiginali. Circa quos titulos ⁊ cognoĩa ⁊ ꝓnoĩa ⁊
glo. ⁊ alij ſcribẽtes hic ⁊ glo.⁊ ſcribẽtes in rubꝛi.inſtitntõnũ mł
ta ⁊ ił ta dixerũt in eoꝛũ expoſitõe ⁊ ex eoꝝ alluſiõe ſeu ethimo
logia arguendo ex eis ⁊ male iudicio meo cũ płes ex hijs titulis
ſeu cognõibus deſint in rubꝛo oꝛiginali.⁊ etiã alij reperiũtur ti/
tuli in eo de quibus in cõmuni rubꝛo non fit mentio vt infra vi⸗/
debis in rubꝛo oꝛiginali. Super quibus titulis ⁊ cognominibus
non inſiſto cum hec nõ ſint magne vtilitatis.nec poſui ex alio niſi
vt habeas veritatẽ in vnoquoqʒ verbo.⁊ vt etiã intelligas ꝙ glo.
⁊ ſcribẽtes qui in varijs locis ſumũt argumẽtũ ex eis nõ rcẽ ſen
tiũt cũ multa ex eis nõ ſint ⁊ młta ſint vitiata ⁊ coꝛrnptavalde ⁊
maxiĩe Srãcus. Sermãicuſ.Aticus.Goticꝰ. Pius.elix. Uictoꝛ
Inclitus.Criumphatoꝛ.⁊ ſemꝑ auguſtus.que omma nõ ſunt in
rubꝛo oꝛiginali.Et in eo ſunt etias aliqua que deſunt in cõomuni
rubꝛo maxime Srancicus Anticus Alanicus ⁊c.
Tercio pꝛincipaliter hec rubꝛica cõmunis deficit etiã in alio
videlicet circa nomina eoꝛũ iurecõſultoꝛũ ad quos dirigitur hec
oꝛatio per Juſtinianũ imꝑatoꝛc ⁊ maxime ibi duʒ dicitur The⸗
ophilo ⁊ Doꝛotheo. Iſidoꝛo. Anatolio.Taleo.Salomino ⁊c.
nam hec non ſunt in rubꝛo oꝛiginali ſed ſum alia in eo nomia pe
nitus diuerſa vt infra videbis in rubro oꝛiginali.⁊ inter alia nõ
fit ibi mentio de Theophilo ⁊ Doꝛotheo de quibus duobus bñ
fit mentio in tex.infra in pꝛohemio in quarta colũ.in..diſcipuli
pꝛimo anno.⁊ etiã in pꝛohemio inſtitutionũ in ſᷣa colũ. Sʒ in ru
bꝛica iſta fuerũt falſo ſupꝑaddita per ſcriptoꝛes vel cõmentatoꝛes
ſed loco eoꝛuʒ fit mentis in rubꝛo oꝛiginali de Theodoꝛo ⁊ Tri/
doꝛo. Pꝛeterea vbi fu mentio in rubꝛica cõmuni de Anato
lio ⁊ Taleo ⁊c.nihil dicitur de hijs in rubꝛica oꝛiginali.ſed in ea
dicitur Taleto. Et ſimiliter dum dicitur in rubꝛica cõmuni
Salommo in oꝛiginali rubꝛo dicitur Salominio. ⁊ ſic multa
ſunt vitiata ⁊ valde coꝛrupta ⁊ aliter iacent ⁊ diuerſimode ſonãt
in hijs rubꝛicis.que omuia vt clarius modo intelligas ⁊ quantũ
diſtat vna rubꝛica ab alia pono verba rubꝛi oꝛiginalis q̃ ſunt hec

C Impatoꝛ Caeſar Flauius Juſtinianꝰ Fran/
cicus:Anticꝰ:Alanicus:Africus:dlandalicus:
Theodoꝛo Tridoꝛo ⁊ Laleto: ⁊ Cratino ante/
ceſſoꝛibus:⁊ Salominio viro diſertiſſimo ſa/

lutem.
Aduerte etiam ad aliud ꝙ hec rubꝛica oꝛiginalis cũ ſupꝛa/
ſcriptis nominibus ⁊ cognominibus impꝑatoꝛis ſolum reperitur
in hoc pꝛincipio.ffoꝝ ⁊ non alibi.nec in pꝛincipio infra de iuſticia
⁊ iure.nec in rubꝛica.ff.ſolu.matri.nec de noui ope.nunci.nec in
pꝛincipio alicuius partis digeſtoꝝ licet in codicibus tranſumptis
reperiatur in pluribus locis ⁊ non bene vitio ſcriptoꝛũ ſeu comẽ
tatoꝛũ noſtroꝛũ.naz nullibi eſt pꝛincipiũ niſi hoc ad quinquagin/
ta libaos digeſtoꝛũ pꝛout etiam fatẽtur ipſimet ſcribẽtes in locis
pꝛedictis maxime Bar.in dicta rubꝛica.ff. ſolu.matri.⁊ in rubꝛi
ca de noui ope.nunci.⁊ alij omnes poſt eum vtrobiq;ʒ. Et ex
hijs etiaz infero aliud quod docto.hic ⁊ in locis pᷣdictis poſt glo⸗/
ſas vbiqʒ in verbo flauius non recte ſentiũt in alio dum dicũt ꝙ;
ſi habes flauus dicenduʒ eſt ꝙ erat rubeus. Sed ſi habes flaui
us dicitur ex eo ꝙ deuicit flauios ⁊c. Et ſic ipſi aperte ſentiũt ꝙ
põt ẽe duplex litteratura in hoc rubꝛo.ſʒ hoc ẽ falſuʒ qꝛ vna ſo
la eſt. ⁊ dieit flauiꝰ vt vides.cuiꝰ ſignificatõ ẽt iudicõ meo eſt oĩo
diſſimilis a pꝛedictis ⁊ omẽs doctoꝛes nõ intellexerũt cuz reue /·
rentia eoꝛũ dixerim.nam dico ꝙ im ꝑatoꝛes multi creati ſunt de
gente flauia.nam de gente flauia fuerũt veſpaſiani.Unde Juue/
nalis loquẽs de Domitiano filio Ueſpaſiani ait.Cum iam ſemi/
animũ laceraret flauius oꝛbem ⁊c. Et inde ſucceſſiuis tempoꝛi
bus imꝑatoꝛes poſtea appellati ſunt flauij non ꝙ eſſent rubei nec
ꝙ deuiciſſent flauios. ⁊ ſic Juſtinianus ninpatoꝛ poſt Domitia/
nuz per multos ⁊ multos annos interpoſitis multis alijs imꝑa/
toubus fuit vigeſimnsſeptimus imꝑatoꝛ Conſiantinopolitanus
nepos Juſtini ex ſoꝛoꝛe qui regnauit anmis.xxxviij appellat ſe
a

flauiũ bic. Qui etiam fuit maximi ingenij ⁊ doctrine.⁊ eum Bel
liſario duce triumphauit de vandalis.⁊ inde Candalicus dictuſ
eſt. ⁊ etiam Sothos debellauit ⁊ vicit.⁊ inde Goticus dictus eſt.
licet in rubꝛica oꝛiginali non dicat̃ aliquid de hoc cognomine Bo
ticus. Et etiã Mauros afficam vaſtantes perdomuit.⁊ de eo/
fum ſpolijs duo hoſpitalia Rome errexit ⁊ multa alia ad hono
rem dei fecit ⁊ inde affricus appcllatus eſt ſed moꝛtuus cſt ſtul/
tus factus.hec de hiis. Simlliter dico ⁊ multo magis ð ver
bo Alamanicus Bermãicus Srancus Atticus Pius. Soelix In
clitus Mictoꝛ Triumphatoꝛ Semꝑ auguſtus ⁊c. Suꝑ quibus
gloſe ⁊ doctoꝛes hic ⁊ etiam glo.⁊ ſcribẽtes in rubꝛo inſtitutio/
nuz multa dixerũt declarantes ea cognomina ⁊ pꝛonõia.⁊ argue
tes ex eoꝛũ alluſione non bene ſentiũt cum nulluz eoꝛuz ſit in ru/
bꝛo oꝛiginali vt vides circa que nõ inſiſto quia nõ ſunt de pane lu
crando. ſed ſoluz volui hec pauca cõplecti vt haberes hanc rubꝛi
cã mundaʒ ⁊ veram pꝛout iacet in oꝛiginalibus pandectis a qui
bus ego omnia fideliter babui.⁊ vt qnãdo leges rubꝛicas dige
ſtoꝛũ ⁊ inſtitutionuz ſcias que vera ſint ⁊ que falſa.⁊ in ea que/
ftione de notario conficiente inſtrumentũ inter iudeos ꝙ non po
teſt argui ex huiuſmodi rubꝛicis.tene menti quia hec ommia no/
ua ſunt vſqʒ ad hec tempoꝛa,

Pꝛohbemium ſeu oꝛatio.

COmnẽ reipublice nr̃e ſanctione iam eſſe pur
gatam ⁊ compoſitam tam in libꝛis inſtitutionũ
ſeu elementoruʒ q̃ʒ in libꝛis quinquaginta dige
ſtoꝛũ ſeu pandectarũ:necnõ in libꝛis duodecim
imperialiuʒ conſtitutionũ quis amplius q̃; nos
cognoſcit: ⁊ omnia quidem quae opoꝛtuerat ⁊
ab inicio nos emendare.⁊ poſt omniũ conſuma
tioneʒ factam libenter admittẽtes definire. iaʒ
per noſtras oꝛationes:tam in graeca lingua qᷓ;
romanoꝛũ:quas ⁊ eternas fieri optamus:expli
cita ſunt. Sed cum nos ⁊ omnes poſtea pꝛofeſ
ſoꝛes legitimae ſcientiae conſtitutos etiam hoc
opoꝛtuerit ſcire: quid ⁊ in quibus tempoꝛibus
tradi necefſariũ ſtudioſis credimus:vt ex hoc
optimi ⁊ eruditiſſimi efficiãtur.ideo pꝛeſentem
diuinã oꝛationẽ ad vos pꝛaecipue faciendã eſti
mauimus.quatenus taʒ pꝛudentia veſtra q̃ʒ cae
teri anteceſſoꝛes:qui eandeʒ artem in omne euũ
exercere maluerint noſtris regulis obſeruatis:
inclytam viam eruditionis legitime poſſint am/

bulare ⁊c.
Hec eſt pꝛima pars pꝛincipalis huius pꝛohemij quod ego ꝓ
tlarioꝛi intelligẽtia diuiſi in.xiij.partes pꝛincipales.⁊ de parte in
partẽ notaui erroꝛes qui reperiũtur in eodicibus tranſumptis.
quos omnes caſtigaui iuxta verũ tex.oꝛiginalem faciẽdo mentõ
nem particulariter de omnibus vſqʒ; ad ſyllabas ⁊ litteras pꝛout
videbis. Pꝛimo igitur aduerte in hac pꝛima parte huius ꝓp
hemij in pꝛincipio in verſi.omnẽ reipublice noſtre ⁊c. nam in co
dicibꝰ trãſumptis dr oẽm totiꝰ reipublice noſtre etc.⁊ ſic vᷣbum
totius eſt addituzʒ ⁊ ſic ſuperhabundat. ſuper quo verbo totius
glo. ⁊ alij ſcribentes bic ⁊ maxime Bar.multa verba effuderunt
(inania equidẽ) dicẽtes totius reipublice noſtre ideſt totius im/
perij noſtri quod eſt ſuũ ⁊ res in eo cõtente ratiõe iuriſdictionis
vel pꝛotectionis non autẽ ꝓpꝛietatis ⁊c.⁊ faciũt differentiã inter
omne ⁊ totum ⁊ multipliciter exponũt vt hic per eos ⁊ maxime
Bar.in pꝛima colũ. Sed vt dixi cum in tex.vero oꝛiginali nõ ſit
verbuʒz totius fruſtratoꝛia eſt hec diſputatio.
Secundo pꝛincipaliter in verſi.ſanctionẽ iam eſſe purgataʒ
⁊c.in codicibus tranſumptis dicitur ſanctioneʒ a nobis iam eſſe
purgatam ⁊c.⁊ ſic additũ fuit verbũ a nobis ⁊c.⁊ pꝛo certo hoc
ſuperhabundat cum ab impatoꝛt hot factũ ſit ⁊ nemo dubitat ðᷣ
hoc.vnde rectius ſonat tex. oꝛiginalis ſine verbo a nobis ⁊c.
. Tercio pꝛincipaliter in verſ.in libꝛis inſtitutionũ etc.in codi /
cibus tranſumptis dicitur in quatuoꝛ libꝛis inſtitutionũ ⁊c. ⁊ ſic
verbũ quatuoꝛ vacat.⁊ pꝛofecto rectius ſonat tex.oꝛiginalis.naz⸗
tonſtat ex ſe ꝙ ſunt quatuoꝛ libꝛi inſtitutionuʒz ⁊ ſic non eſt opus
expꝛimere vt ſi pater habens quatuoꝛ filios dicat quatuoꝛ filios
meos beredes inſtituo.nam boc non eſt neceſſe.ſed poteſt ſimpli

titer dicere filios meos beredes inſtituo.vnde nõ reamir
bum qnatuoꝛ ſicut in ppoſito non eſt in ter ongnihuinen ſtt
Quarto pꝛincipaliter in verſi.qᷓʒ in quinquaginta libros y
geſtoꝝ etc.c in codicibus tranſumptis dicitur q; ma.libr⸗ ſos di/
ſtorum ⁊c.⁊ ſimilit᷑ in verni.in duodecim libris imperiglg, dige
tionum ⁊c. in codicibus communibus dicitur in rii ibo in
perialiũ conſtitutionũ vc. v ſic hec noĩa numerorũũ ſunt bredji
ſed in ipſis originalibus ſunt extenſa prout vbiq; ſuntin 1 vlact
locis vbi fit mentio de aliquo numero exceptis numeris m
in principijs librorũ.vt. iij. ii. iij. v. vj.vij. vij. viij.x. v ſic deſi
gnlis vſqʒ ad quinquaginta libros digeſtoꝝ.ſed omes glij i
ri ſunt extenſi qui reperiũtur in textu allegãdo vel dinumenze⸗
⁊2 quod plus eſt vbi eſt numerus vigeſimus vel trigeſimus aco
milis dicitur vicenſimo vel tricenſimo cum. N. Sed yt diaten
numeri ſunt extenſi non autem litteris quibns numeri ges
lent. ⁊ ſe reperies.⁊ i ibiprecipng og n0
t. ⁊ ſepe hoc reperies. ⁊ ideo hoc ſit tibi precipuũ vt ponas no
mina numerorũ extenſa ⁊ non breuiata.⁊ ita eſt hic quinquagin
ta ⁊ duodecim non autẽ.l.vel.xij. Et etiã aliud precipun
ſcias ꝙ in origininalibus nulle ſunt note cõpendiarie etiq in alijs
omnibus pᷣterquã in verſibus extremis ſeu in calce linee vbi ca/
deret littera. m. puta titium vel ſempronium vel tecum vel meij
nam in calce linee eſt breuiata ⁊ dicit titiũ vel titiuʒ.ſ in prinepio
vel in medlio linee nihil eſt breuiatum ſed oia ſunt extenſa pla
na ⁊ vt dixi nulle ſunt note cõpendiarie. Et ſimiliter ẽt aliud
ſcias ꝙ multa ſunt verba greca que ſunt corrupta in codicibuis
tranſumptis fere omnia vel deſunt. que omnia ego in locis ſuis
poſui ⁊ correcta que omnia greca ſunt in originaſibus ſine vlli
accentibus.⁊ ſic omnia finaliter plana ſunt prout pcepit impator
infra in. .penul.in verſi.illud autẽ quod ab inicio ⁊c.
Quinto principalit᷑ in verſi.quis amplius qᷓᷓ nos cognoſcit
⁊c.in codicibus tranſumpꝛis dicitur quis amplius q; vos ognoi
ſcit ⁊c.⁊ glo.⁊ cõiter ſcribẽtes bic intelligũt ꝙ impatoꝛ Juſtinia
nus loquatur ad doctores ad quos mittitur hec oratio c ſzhoc
eſt falſum. ⁊ omẽs male intelligũt iſtuz tex.qui in originalib no
ditit vos ſed nos.⁊ loquitur ipſe met impator de ſeipſo. quaſi di
cat interrogatiue quis melius qᷓ; nos cognoſcit totam ſanctione;
reipublice noſtre eſſe purgataz ⁊c.⁊ ita ſonat tex.orignalio nõan
tem dicit vos. .
Sexto principaliter in verſi.⁊ ab inicio emendare c. ſed in
codicibus tranſumptis dicitur ab inicio mandare ⁊c.⁊ glo.: ſcri
bentcs etiã non bene intellexerũt iſtum text.nam dicüt mandere
ſicut explicita ſunt quod eſt infra vt fuit prima cõpoſitõ.C. deno
no codice compone.⁊c.ſed hec vana ſunt quo ad iſtum text. qui
dicit emendare ⁊ non mandare que duo penitus ſunt diueſſi vt
de ſe patet.quaſi dicat impator ꝙ omnia antea erant cõfuſa que
fuerũt per eum emẽdata ⁊ explicita.⁊ modo vult docere quomõ
tradi debeãt de tempe in tempus.
Septimo principaliter nota in verſi.ibẽter admittẽtes defi
nire ⁊c.nam in codicibus tranſumptis dicitur libẽter admitete
diffinire ⁊c. ⁊ ſic per.i.⁊ duplicem.ff Sed in originalibus ſonat
aliter vt vides quod bene nota.quia dicã tibi vnũ valde pcipuuʒ
pro correetõe ſingulari ⁊ multoꝝ nominũ ꝓpriorũ ⁊ appellaino
ruʒ ⁊ aliorũ verborũ fere innnmerabiliũ que reperiũtur in quin
quaginta libris digeſtoruʒz. que ſi in omnibus locis caſtigare vo
luiſſem magis fuiſſet laborioſuʒ qᷓ ſubtile.⁊ vanuʒ fuiſſet appo
nere omnes textus viciatos ⁊ deprauatos. ſed poteris tu inter
legendo aptare omnia in locis ſuis in libro tuo capiẽdo vnam re
gulam maximã quam tibi ponaʒz nunc ⁊ nõ poteris errare. Ulbi
ergo reperies hec verba que ſtatim ponam corrige prout te doce
bo nunc ⁊ prout iacent in originalibus in locis ſuis. Ei primo
famiie hytciſcunde ⁊c. dicas familie erciſcuude ſine..x ſine j.
2 cum. e. Item vbi reperies proſeneta vt in tit de pfoſene
tis vult ſcribi proxeneta per.x. Item vbi reperies walituco
vel valitudine ⁊ omnia in quocunqʒ caſu dicas valetudo pele.
Itrei intelligo vel intelligere ⁊ in omni modo dicas inlelle/
go vel intellegere. Item epiſtola. epiſtula per.u. Iem
nunciatio dic nũtiatio per. t. Item pronũciatio dicas hfomin
tiatio per.t. Item quicquid dicas quidquid. A nn
dicas vitinz per.t. Item diminuo diminutuz dieas derſan
deminutũ per. e. Item aſcribo dicas adſeribo perid. Ae
boles dicas ſuboles per. u. Item tycius dicas iſtius heſal.
Item ſurripio dicas ſubripio per.b.⁊ vnico.r. Itẽ
finio ⁊ diffinitio v diffinire dicas defimio defmnitõ a defnniſe n
e.et vmco. f.tantũ. Itez negligo negligentia dicas neplcho
glegentia per. . Itez vendico vendicare dicas vindico Nine
care per. · Item arrogo arroganio dicas adrogo adogene
per.d. Item offilius dicas ofilius per vnũ.f. Ale⸗ ſ n⸗
ſco dicas adcreſco per.d. Item adoleſcens dicas aduleſte
per. u. Item aretuſa dicas areſeuſa. J

tez affinis vier
adfinis per.d. ⁊ vnico.f. Item agnatus dicas adgnalus h

n imln m X
nd rummn ür
Kiumnd Putntatfa
Gudiniktnainn Nalr
uüri inunl miand
gaininiktanimini nunn
Npunge inn tnnin
mthegiigin uiin mrn
üpfrigetinunantintteet
Muninmmnnlinn imtirei
ddſäifnitiinni menr
n unintuun
minnnatnmnkee

fyn ürtiftitiinen

nndr anun
r
cünnntng ird d

a⸗ ſtr
ſlbuigern N
e nieer e uyt
leni K
Cktohrg en Weſgſ,
lid usn

1 anihi

6„

ble
ld

—

.

iennale

R nminn
lag

4

4

unen

õ

munien Riin

edes

aun ini

eetininh
Weiux rtiinte

Bunriini
atnirmintirinitiin

ert ANiiting
iMiU Ninii
FiYiNTLNGN
vwarmnn
rrA M Nr riiun
urmi MN EiN NIN bi ti
urt tvinim hiituin

l
nmripin nt vni Mii 4an

m uui rmii r mminiden
”è”
mm al tiſß ice igmfiſ n⸗
aM MN Apifeig

lu Cewante
em mittdisiintbchii ſint
M

ruxwthlummm nian

v. —

e inmtin
m in ſi h ein
a iadoen
0 rnnf iil
I mdnſocli cet

nmimn
memctatt wimutiiiii0 l

d. Item ſexdetim dicas ſedecim ſine. x. Itẽ gaius dicaſ
Caius per.c. Item virginius ⁊ virgilius dicas verginius ⁊=
vergilius per. e. Item pregnans dicas pregnas ſine. n.
Item appoſitus appono dicas adpoſitus adpono per.d.
tem poculentum dicas potulentum per. t. Itez facino
roſus dicas facenoꝛoſus per.. Item impartiri vel partiri di
cas impertiri vel pertiri per. e. Item periurare dicas peiera
re. Itez pignoꝛaticia ⁊ pignoꝛatũ dicas pigneraticia ⁊ pigne
ratum per. . Ilem LCoꝛnelius ſſylla dicas Cornelius ſulla.
r. u. 1 gemino. ll. Itẽ vindius dicas vindus ſine.i. Itẽ
Vlpianus dicas vulpianus gemino. u. Item Ennius SFlaui⸗
dicas Eneus Flauius. Item Cartaginenſes dicas Cartagi
nienſes addito. i. Item affectus afficioꝛ adfectus adficioꝛ.
r. d. Item annulus dicas anulus cum vnico.n. Item
obtulit dicas optulit per.p. Item quottidie dicas cottidie.
Item villicus dicas vilicus vnico.. Itẽ condictio dicas
condicio per. . Item aſſentio dicas adſentio per.d. Itẽ
Caſelius dicas caſcellius duplici.l.⁊ cum. c. Item aſtringo
dicas adſtringo per.d. Item vtrobiq; dicas vtrubiq; per. u
Item ſubmoueo dicas ſummoueo ꝑ geminũ.m.ſine.b.
Item ſcripſerit dicas ſcribſerit per. b. Itez adquin dicas
atquin. Item extimo dicas eſtimo ſi mne. x. cum.s. Item
vulgo dicas volgo per. o. Item aſſidue dicas adſidue per. d.
Item isbolenus dicas iauolenus per.u. Itez perimo di
las peremo per. e. Item nupſerit dicas nubſerit per. b.
Item extinguo dicas exſtinguo cum.x.⁊.s. Item petijſ/⸗
ſet dicas petiſſet vnico. i. Item affero dicas adfero per.d.
Item obtinet dicas optinet per.p. Item appono dicas ad
pono per. d. Item pꝛecium dicas pretiũ per.t. Item eſtitit
dicas exſtitit per.ſ.⁊. x· Item aſſideo dicas adſideo per. d.
Item querela dicas querella gemino.l. Item theſaurus
dicas tenſaurus cum. n. Item coelum dicas caelum per. a.
Item circine dicas cercine per. e. Itẽ feriati dicas feriatici.
Item Antonin? ⁊ ſeuerus dicas Antoninꝰ ⁊ verus. Itẽ
adfuit dicas afuit ſimplici.f. ⁊ ſine.q. Item exequi dicas exſe
qui cum. x. ⁊.ſ. Item deijcio dicas deietio. Item redibeo
dicas redhibeo cum. h. Item reſpondidit dicas reſpõdit.ſed
vbi non eſt in terciã perſonã dicas reſpondi. Item additio di
cas aditio. Item coitio dicas coicio per. c. Item meuius
dicas moeuius. item patresfamilias vel matresſamilias di⸗/
cas patresfamiliarũ vel matresfamiliarũ. item negotia dicas
negocia per. c. item obmitto dicas omitto ſine.b.⁊ cum vno
m. item attilicinus dicas atilicinus cũ vnico. t. Que omnia
bene notabis quia ſepe imo ſepius ⁊ fepiſſime reperies hec in co
dicibus tranſumptis ⁊ ſunt bene notanda ⁊ bene ſcribenda ⁊ cõ
muniter ſunt coꝛrupta ⁊ male ſcripta. ⁊ modo ſcis quomõ ſcri
bi debeãt.⁊ etiãẽ quomõ noĩa nũeoruʒ extenſe ſcribi debent que
omia notabis vltra alia que ſupra dixi que mutãt ſenſum ⁊ ſub
ſtantiã textꝰ. In quo tex.ẽt in hoc principio cõſiderabis aliud
in verſi hoc oportuerat ſcire ⁊c.nam in originali tex.dicitur hoc
oportuerit ſcire ⁊c.⁊ etiã in verſi.ſtudioſis credidimus ⁊c.nam
in oꝛiginali tex.dicit ſtudioſis credimus ⁊c.⁊ in verſi.fſaciendam
exiſtimauimus ⁊c.nam in text.dicitur faciendam eſtimauimus
2c, ſed de hijs non magnifacio cum ex eis non mutet᷑ ſenſus iu /
riſiatoꝛis ſicut mutatur in pluribus alijs de quibus ſupꝛa dixi
in rubꝛo.⁊ etiam in pꝛincipio iſtius pꝛohemij in hac puma par/
le que ex hijs redditur expedita. ——
C Itaqʒ pꝛoculdubio quidem eſt neceſſe inſti/
tutiones in omnibus ſtudiis pꝛimũ ſibi vindi/
care locũ:vtpote pꝛima veſtigia cuiuſcunqʒ ſciẽ
tie mediocriter tradentes. Ex libꝛis autẽ quin
quaginta digeſtoꝛũ noſtroꝝ libꝛos ſex ⁊ trigin
ta tantũmodo ſufficere tam ad veſtrã expoſiti/
onẽ qᷓ; ad iuuẽtutis eruditioneʒ iudicamus.Sʒ
oꝛdineʒ eoꝛũ ⁊ tramites:per quos ambulanduʒ
eſt manifeſtare tempeſtiuũ nobis eſſe videtur.
Et vos in memoꝛiaʒ quidem eoꝛum quae antea
tradebant:redigere oſtendere autẽ nouelle no/
ſtre compoſitionis:taʒ vtilitatẽ qʒ tempoꝛa:vt
nihil huiuſmodi artis relinquat᷑ incognitũ.Et
antea quidem quẽadmoduʒ veſtra ſcit pꝛuden/
tia.ex tanta leguʒ multitudine quae in libꝛoꝛum
quideʒ duo millia verſuũ autem tricies centena

extendebatur:nihil aliud niſi ſex tantũmodo li

bꝛos:⁊ hos cõfuſos ⁊ iura in ſe vtilia perraro
habentes a voce magiſtra ſtudioſi accipiebant

caeteris deſuens ⁊ iam omnibus deuijs ⁊c.
. Pec eſt ſe ecunda pars pꝛincipalis huius pꝛohemij ſeu oꝛatio
nis impialis in qua etiã annotaui aliquos erroꝛes in codicibus
tranſumptis.⁊ nullus etiã animaduertit. ⁊ aliqui ſunt nõ leuis
ponderis.Et pꝛimo in verſi. vindicare locum ⁊c. ſed in codicibꝰ
tranſumptis dicit᷑ vendicare locũ per e ⁊ non bene quod etiã re/
peries in multis locis.⁊ maxime in tit. de rei vindicatiõe. nã de/
bent dicere rei vindicatõe in rubꝛo ⁊ in nigro ⁊ ita hic.ſed ð hoc
non facio magnã vim cum non mutetur ſenſus.
Secundo pꝛincipaliter in verſic.ex libꝛis quinquaginta ⁊c.
ſed in codicibus tranſumptis dicit ex libꝛis.l.ꝛc.⁊ ſic bꝛeuiate ⁊
male.quia omnia nõia numeroꝛũ in oꝛiginalibus ſunt extenſa.
Et idem eſt infra in ver.ſex ⁊ triginta ⁊c. nam in tex. cõmuni dr
vj.⁊.xxx.⁊ male de quo etiã.S.dixi in pꝛĩa parte pꝛincipali ⁊ iõ
nan repeto nunc cum etiam de hijs non faciã vim quo ad ſenſuʒ
ittere.
Tercio pꝛincipaliter nota in verſi.ad veſtrã expoſuionẽ ⁊c
nam in codicibus tranſumptis dicit᷑ ad noſtrã expoſitionem ⁊c.
que duo diuerſa ſunt ⁊ nihil habent cõmune. nam impatoꝛ lo/
quitur ipſis doctoꝛibus legẽtibus ⁊ conſiderauit eoꝛũ expoſiti
onem non autẽ ſuam pꝛopꝛiaz ipſius imꝑatoꝛis. ⁊ ſic ſenſus eſt
diuerſus vt vides.nam impatoꝛ ipſe non exponit ſed introducit
modum tradendi ⁊ exponẽdi leges ipſis iuuenibus de tempoꝛe
in tempus vt hic patet.
Quarto pꝛincipaliter nota in verſi.que antea tradebant ⁊c
Nam in codicibus tranſumptis dicitur que antea tradebatis ⁊c
⁊ male equidem.nam imꝑatoꝛ loquitur hic doctoꝛibꝰ quos do/
cet quomõ tradere debeant leges ᷣm nouellam ſuã eompoſitio
nem diuerſimode ab hijs que antea tradebãtur per alios ⁊ nõ
per iſtos ad quos nũc loquitur.⁊ per ↄns debuit dicere que an/
tea tradebant ⁊c.
Quinto pꝛincipaliter nota in verſi tricies centena ⁊c. nam
in codicibꝰ trãſumptis dicit tricies centena millia ⁊c ⁊ ſic mutat
ſenſum in quãtitate illoꝛũ verſuũ.⁊ ſic omẽs errarũt circa iſtuʒ
tex.⁊ etiã circa tex.in.l.ij.in pꝛia col.in fi.C.de vete.iure enucle.
in verſi.plusqᷓ; tricies centena millia ⁊c.vbi fit mẽtio de hijſdez
verſibus de quibus hic in tex.⁊ ibi etiã eſt verbũ millia qꝗð eſſe
non debet. nam vitio ſcriptoꝝ erroꝛ in vno iſtoꝛũ dedit cauſam
vt etiam in alio vitiaretur. vnde cõcludo ꝙ nec ibi nec hic poteſt
eſſe verbum millia cum non ſit in tex.vero oꝛiginali quem ſupꝛa
tibi poſui.nec aliter ſonare poteſt iudicio meo.nam non eſt veri⸗
ſimile ꝙ tot fuiſſent illi verſus.nam ſatis erat ſi erant tricies cẽ⸗/
tena ⁊ plus ⁊ nõ tricies centena millia quod eſt quaſi infinituʒ ⁊
incredibile dictu.⁊ ſic in hoc eſt magnus erroʒ reſpectu quatita.
tis.⁊ cuz iſto tex.potes caſtigare text.in.d.l.ij.in pꝛima col.in fi.
de vete.iur.enucle.vbi eſt tex.ſiłr vitiatus ⁊ coꝛrupiꝰ ſicut hic.
Sexto nota ibi in fine in verſi.ceteris deſuetis ⁊ iam omni/
dus deuijs ⁊c.nam in codicibus tranſumptis dicitur ceteris ia⸗ʒ
deſuetis ⁊ omnibus deuijs ⁊c.⁊ aliqui libꝛi dicũt ceteris iaʒ de/
ſuetis ⁊ iaʒ omnibus deſuetis ⁊c.⁊ male.nam illa dictio iam de
bet legi cum illis verbis omnibus deuijs non autẽ cum illis ver
bis ceteris deſuetis.nam iſta verba de perſe ſatis oſtẽdunt tem
pus pꝛeteritũ ſine dictione iam que ſi legeretur cum eis ſuꝑflue
ret.vnde rectius ſonat pꝛout in tex.vero oꝛiginal quem.S.poſui
in hac ſecunda parte que ex bijs redduuur expedita.

¶ In iſtis autem ſex libꝛis Caij noſtri inſtitu/
tionis ⁊ libꝛi ſingulares quattuoꝛ.pꝛimus de il
la re veteri vxoꝛia.ſecundus de tutelis.⁊ terciꝰ
necnon quartus de teſtamẽtis ⁊ legatis connu/
merabãtur:quos nec totos ꝑ cõſequẽtias acci/
piebãt.ſed multas partes eoꝛũ quaſi ſuperuacu
as pꝛaeteribãt. Et pꝛimo quideʒ anno hoc opꝰ
legẽtibus tradebatur:non ſecũduʒ perpetui edi
cti oꝛdinationeʒ:ſed paſſim ⁊ quaſi per ſaturaʒ
collectũ ⁊ vtile cum inutilibus mixtũ maxiĩia au
tem parte inutilibus deputata.qn ſecundo autẽ
anno pꝛepoſtera oꝛdinatiõe habita pꝛima pars
legum eis tradebatur quibuſdam certis titulis
ab ea exceptis:cum erat enoꝛme poſt inſtitutio
nes aliquid legere q̃; quod in legibus ⁊ pꝛimuʒ
poſitum eſt:⁊ iſtam nũcupationẽ meruit. Poſt
a iij

eoꝛum vero lectionẽnec vllam cõtinuã ſa cd par/
ticularẽ: ⁊ ex magna parte inutilem cõſtitutam
tituli alij eis tradebãtur tam ex illa parte leguʒ
quae de indicijs nũcupatur. ⁊ ipſis non conti/
nuam:ſed raram vtiliũ recitationeʒ pꝛebẽtibus
quaſi cetero toto volumine inutili conſtituto qᷓs
ex illa quae de rebus appellatur octo libꝛis ſe/
motis: ⁊ in hijs multis partibus legentibus in
vijs vtpote non idoneis neque apertiſſimis ad
eruditionem conſtitutis ⁊c.
Pec eſt tercia pars pꝛincipalis pꝛohemij in qua etiã colligi
poſſunt aliqui erroꝛes in codicibus tranſumptie.⁊ pꝛimo in pꝛin
cipio in verſi. Caij noſtri c.nam in codicibus cõmunibus dicit
Baij noſtri per.g.⁊ idem eſt vbiq; vbi fit mentio de Caio.nam
ſcribitur per.g. ⁊ male.ſed in hoc pꝛimo nõ facio magnã vim cuʒ
ſenſus nõ mutetur pꝛopter hoc.
Similiter in pꝛincipio in verſi.ſex libꝛis ⁊c.in codicibus tran
ſumptis dicit᷑.vj.libꝛis ⁊c.bꝛeuiate ⁊ non bene.nam vt.S.dixi/⸗
mus omnia nomina nnmeroꝝ extenſa ſunt non autem eo modo
quo nũeri notari ſolent pꝛout.S.dixi in pꝛima pꝑte pꝛincipali.⁊ iõ
non me extendo in hoc. Sed capio aliũ erroꝛẽ ð quo eſt fienda
maioꝛ vis in verſi.ſed paſſim ⁊ quaſi per ſaturã collectũ ⁊ vt ile
æc.nam in codicibus tranſumptis dicit᷑ ſed paſſim ⁊ quaſi per ſa
tyram collectũ ⁊ vtile ⁊c.ſuper quo tex. glo.⁊ ſcribentes omnes
bic errarũt dicentes ꝗ ſicut ſatyri pꝛocedunt ſaltando ita impa/
toꝛ hic ᷣm eos voluit repꝛehẽdere antiquos docentes qui nõ be
ne ⁊ quaſi ſaltando ꝓcedebant nec ſeruabant oꝛdinẽ in dicendo
Sed ſalua eoꝝ pace dico ꝙ hic non eſt ſenſus iſtius tex.nam im
ꝑatoꝛ cõmendat opus.⁊ dicit ꝙ erat collectũ quaſi per ſaturam
ideſt ex varijs ⁊ bonis ⁊ vtilibus materijs.ſed tradebatur cũ ad
mixtione inutiliũ per antiquos.nam teſte Seſto ſatura eſt genus
cibi ex varijs rebus cõditum ⁊ ſic bonũ. ⁊ ita hic iſtud opꝰ vtile
⁊ bonũ ⁊ ex varijs bonis materijs cõpoſituʒ non bene tradebat᷑
per antiquos docẽtes · ſed mixtũ cũ inutilibus nõ autẽ ſaltando
nec ꝑ ſaltũ.⁊ ſic verbũ ꝑ ſaturã non legit cuʒ verbo tradebatur
Hm intellectũ omniuz. ſed cũ verbo collectũ ⁊c ⁊ ſic diuerſus eſt
ſenſus in hoc ⁊ oĩo diſſimilis a cõmuni intellectu glo.⁊ oim do/⸗
centiũ hic vltra alios erroꝛes de quibus ſupꝛa dixi.de quibus nõ
facio magnã vim.nec etiã de verbo per cõſequentiã accipiebant
⁊c.nam in oꝛiginali dicit᷑ per cõſequẽtias accipiebãt ⁊c.⁊ in verſ.
viij.libꝛis ſemotis ⁊c.nam in oꝛiginalibus dicit᷑ octo libꝛis ſemo/
lis ⁊c.extenſe ⁊ non bꝛeuiate de quibus vt leuibus nõ multũ cu/⸗
ro cum hec non mutẽt ſubſtantiã.ſed pono vt omnia habeas ꝓ
nt iacent in oꝛiginali.
¶In tercio autẽ anno quod ex vtroqʒ volumi/
ne ideſt de rebus vel de indicijs in ſecundo an/
no non erat traditũ accipiebãt ſecũduʒ viciſſi/
tudinẽ vtriuſqʒ voluminis.⁊ ad ſublimiſſimum
papinianũ eiuſqʒ reſponſa iter eis aperiebatur
Et ex pꝛedicta reſponſoꝛũ conſumatõe que de
cimo ⁊ nono libꝛis cõcludebatur octo tantũmo
do libꝛos accipiebãt: nec eoꝛũ coꝛpus tãtuʒ eis
tradebatur:ſed pauca ex multiſ ⁊ bꝛeuifſuna ex
ampliſſimis:vt adhuc ſitiẽtes ab eis recederẽt
DPijs igitur ſolis a pꝛofeſſoꝛibus traditis pau/
