põt ſumi veritas.⁊ ideo non poteſt fieri hijs caſibus vt ibi peũ
cum quo ſto. Uno addito ꝙ idem voluit Bal. in.l.compa
tiones in vltima colum.eo.tit.⁊ in auten.ſed nono iure.C.ſi cer
tum peta. ⁊ bart.in.l.admonendi.ff.de iureiura. ⁊ in. l nuda ff.
pꝛobatio.⁊ moderni in.c.quoniã contra falſaʒ extra de pꝛobaſ
in verbo inſtrumẽta ⁊c.ad quos oẽs me remuto.⁊ pono glo. de
qua agimus.Cuius verba ſunt bec.

CECi ſoli.Nota hic eff ectũ comꝑatõis.nã oliʒ
in totũ credebat᷑ vt in.l.comꝑatões.⁊ in auten.
eoin pꝛin.hodie vero qñqʒ committit᷑ iudici :
vnam qualem aſſumãt inde fidem quod ẽ in pu
blicis vt in auten.eo..ſi vero nullus hoꝝ.qu
doqʒ etiã plus argumẽti exigitur vt hic: quan/
doqʒ; nullo modo vt quãdo ab vna parte inſtru/
mentuʒ ⁊ vox viua ab alia vero ſola compatio
litterarũ yt in auten.eo.S.ſi vero tale. licet qui/
dam d icant aliter.ſ.plus teſtibus q̃ᷓ; inſtrumẽ/
tis credi.quod eſt falſum: ⁊ habẽt hic autenti.
hodie magis ⁊c.quae nõ legitur ſʒ iutellige vt
dixi. ⁊ eſt ratio quia aliter ⁊c.vt in auten.eo.ꝗ·
pꝛimo.tem cautius fit hodie comꝑatio.nam
diſtinguitur vtrum fiat cõtractus ſuper minoꝛe
ſũma libꝛa auri:⁊ tũc indiſtincte duo teſtes ſuf
ficiũt ſiue in ſcriptis ſiue ſine ſcriptis:ſiue a pe
ritis ſiue non:ſiue in ciuitate ſiue extra: ſi vero
vltra ſi quid imperitus ⁊ in ciuitate ⁊ in ſeriptii
tũc quinqʒ vt in auten.eo.G.opoꝛtet:ſi ſine ſcrip

tis imperitus:vel ecõtra peritus in ſcriptis vel

ſine ſcriptis tũc tres vt in auten.eo..ſigs igit
⁊. S.ſed ⁊ ſi quis mutui:⁊. S.ſed ſi inſtrumenta
Et dicitur in ſcriptis quãdo id agit᷑ vt nõ alias
valeat niſi fiat ſcriptura vt ĩnuitur in auten.co.
F.⁊ hoc dicimus ⁊ ſupꝛa eo.l.cõtractus in pai.

=
=
S
S
S=
2 S
—

vblmu,
ci,⸗
an nin ebe
uſten ſn n
deaiie
n hriin hiin

tmmtelndd uinit

mininn. e triten
— fumtenß

tolcinewin

mam znn Malifulns
nirhmuuittſenin K

ſilnmmic itsn Wlila

4ituuſstin Nchſulutmn

iluprutſisda ietat Nn
——
aNgringuunin
Münctiünihmaminmintd 4
ublrrigiarningginrtnn
petgaamgäſtannd ume

Umpörickeriilindermien
Cugenirmrehnstumn
Uſuisgiſettinngeren
Munttrnim niſintig
Nimningaimſihnitn
ußinimagur ginn
laumiinnir te
tlunninti A

nienz:

Auftliri

nim u

niieein

MnN
ſfitenie nnen
rirne
nintnnn
ee N
Wen

ꝛõäqs

—

¶ertiii
auri
marin li
utiti,
pan S

E—
õ

Ex pꝛedietis autẽ inſtrumẽtis fit compatio pꝛi

uate quideʒ ſcripture ſi ſuper ſint teſtes ⁊ pꝛo/
pꝛie ſubſcriptõi atteſtẽtur: vel ꝙ eis pᷣſentibus
eſt facta carta ⁊ ſi alio argumento iuuat᷑ vt hic
⁊ in auten.eo..ij.⁊.iij. Si autem eſt publica ⁊
tunc ſi ſupereſt tabellio cũ alijs qui interfuerũt
ſiue etiã ipſe ſolus nõ fit comparatio. Si vero
non ſupereſt ſed miniſter vel ãnumeratoꝛ ſuper
eſtfit comꝑatio litterarũ tabellionis ⁊ ſignoꝛũ
⁊ ſubſcribentiũ:ſʒ ſi nõ ſupereſt miniſter vel an
numeratoꝛ tũc etiã ſubſcribentiũ fit comꝑatio.
vt in auten.eo..ſi vero moꝛiãtur.⁊. ꝗg.ſequẽ/
tibus.⁊ hoc in vrbe in agris ſerua.l.veterẽ.vt
in auten.ea.in.S.hec autem vt duo ſufficiãt niſi
cõtrausct excedat quinquaginta libꝛas auri vt
ſupꝛa ſi certũ petatur.l.fi.

L.finali. Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe notanduʒ ad hoc
pꝛopoſitum ꝗ amiſſio inſtrumenti pꝛobatur per iuramentuz. ⁊
ibi etiam pꝛobatur ꝙ nolens pꝛoducere inſtrumentũ vider taci/
te confueri illud eſſe falſum non tamen poteſt pꝛopter hoc crimi
naliter punmiri vt ibi per eaum. De qua materia amiſſiõis in /
ſtrumẽti quomõ pꝛobetur vide etiam glo. in.c. conſtitutõe extra
de verbo.ſigni.in glo.penul.in fi.⁊ in.c.cum olim. vbi etiam per
Inno.extra de pꝛiuileg. ⁊ not.per Bart.in.l.cũ plures.ff. de bo.
eoꝝ. ⁊ per Specu.in tit.de pꝛobatio..tercio in fi.⁊ per Bar. ⁊
alios in.l.emancipatõe.C. de fide inſtru. ⁊ bar. in.l.ſicut.C. eo.ti.
⁊ Cy.in auten.ſi quis in aliquo.C.de eden.⁊ in.l.buiuſi mõi. 5. ſi
ita de lega.pꝛimo. ⁊ in.l.ſi quis.ꝭ.an vero.ff de eden.⁊ Bald. in
ſua margarita in verbo amiſſio ⁊c. ad quos omẽſ me remitto 7
pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Z. Cum quidam inſtrumentũ pꝛotulerit vel ali
am cartulam:eiqʒ fidem impoſuerit: poſtea au
teʒ perſona contra quã iſta carta vel inſtrumen
tum pꝛolatũ eſt quaſi falſum hoc conſtitutuʒ re
darguere niteretur ne diutius dubitetur vtrum
neceſſitatẽ ei qui pꝛotulit imponi opoꝛteret re/
petita vice hoc pꝛoferre. an ſufficiat ei fides iã
pꝛidẽ appꝛobata. Sancimus ſi aliquid tale eue
niat qui petit iterum eam cartam pꝛoferri pꝛi/
us ſacramentũ pꝛeſtare ꝙ exiſtimãs ſe falſum
poſſe redarguere quod pꝛolatũ eſt ad huiꝰ mo
di veniat petitionẽ. Quid euim ſi cum noſſet de
perditam eſſe cartaʒ vel foꝛte concremataʒ vel
alio modo diminutã hanc requiri aſſimilans ⁊
ad difficultatẽ pꝛoductõis reſpiciens huiuſmo
di facit petitionem ⁊c.

Z.finall. Bal. hip dicit iſtum tex.eſſe ſingularem ad hoe
pꝛopoſitũ ꝙ inſtrumentũ oꝛiginale non debet quis dimitter̃ ad/
nerſario nec apud acta quod plus eſt vt ibi per eum cũ quo ſto.
Pꝛo quo fatit lext. in.łfi.C. de diuerſis officijs cũ glo.pꝛĩa
libꝛ.xij. ⁊.l.certe in fi.ff. famil.hireiſ.cum ibi not.ad que me re/⸗
mitto ⁊ non pono tex. de quo agimus cum eius verba ſupꝛa pꝛo

xime poſuerim in alio tamẽ pꝛopoſuo pꝛout videre potes.

BGloſa in.l.finali. Bal bie dicit iſtam glo. eſſe ſingula
rem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ etiam in cauſis criminalibus iuratur õᷣ
calumnia vt ibi per eum cum quo ſto.⁊ idem voluit etiaz Bart.
in. l.i. C.de iurame.calum.poſt glo.⁊ Cx.ibideʒ ⁊ glo.in.c.i.⁊.ij.
extra eo.tit.⁊ Specu.in tit.de iurame.calum. in 5.ij. Secus tñ̃

eſt in cauſis ſpũalibus.nam in eis non iuratur de calumnia vt eſt

glo. not. inc.litieras extra de iura. ealum. ⁊ glo.in. cccum dilectus
extra de electio.licet bar. tenuerit contra in. d. l..in tercia qõe pꝛi /
cipali ad quẽ me remitto. ⁊ pono glo. de qaa agimus.Cuius ver
ba ſunt hec!

CQuod exiſtimatis nõ ſufficit ſemel exhibuiſ

ſe niſi iuretur nõ calumniẽdi cauſaid ſe poſtula
re: ſed hodie nõ iuratur cum ſemel ſit iuratum.
vt in auten. de his qui ingredi.ad appel. F. fina.
Uel verius hec eſt alia cauſa a pꝛima quia hec
criminalis. Et ſic nota in criminali de calũnia
iurari vt diximus ſupꝛa de iurame.calum..l.i.in

pꝛin.⁊ eſt ſimile iuramentũ vt.ff. ad exhiben.l.
theſaurus ⁊c.

Mandati.

BGloſa in.l.ſi maritus. Bal. hic dicit iſtam glo. foꝛe
ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ in caſibus in quibus requirit᷑ ſpeciale
mandatuũ non ſuſſicit raupabitio nec poteſt quis habere ratuz vr
ibi per eum cũ quo ſto. Pꝛo quo facit ena glo.in.l.paulus.ff.
De acq.herc.⁊ ita teneo ꝓ nũc, de quo vide tu not.ꝑ Old.in ſuo
conſilio.clxxxxix.⁊ pone verba glo.que ſunt hec.

Mandaſſe ⁊c.in verſi.ſed contra puto. nam
cuʒ a geſtoꝛe petita poſſint haberi rata.vt.ff.ad
trebel.l.ſeruo inuito circa pꝛin.multo magis ſi
a pꝛocuratoꝛe generali ⁊c.

BGloſa finalis in.l.per diuerſas circa medium.
HBal. hic dicit iſtam glo.non eſſe alibi ⁊ ſic facit eam ſingul.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ actio cõpetens alicui minus valet q;ᷓ illud ad
quod cõpeiit ⁊ hoc pꝛopter expenſas ⁊ laboꝛes qni interueniunt
in litigando vt ibi per eum cũ quo ſto.quia glo.optime dicit hoc
⁊ facit etiã ad hoc tex.in.l.minus cum ibi not.ff. de regu.iur.⁊ in
auten.ei qui. C. de bonis aucto.indi.poſiid. in verſi. omnino dã/
num ⁊c.cũ ibi nota.ad que me remilio.⁊ pono glo.de qua ogi/
mus.Cuius verba ſunt hec.

CCLauſis iu verſi.ſed quantũ pꝛeciũ dicit᷑ mo/
dicum. Reſpon.foꝛte quãdo nec dimidiã conti
net actõis vt infra de reſcin.vendi.l.ij. Ael dic
quãdo deductis cxpenſis ⁊ laboꝛc ⁊ pꝛecio ad
huc ſatis valet actio ⁊c.

De pſuris.

BGloſa in. l. ij. Bal. bic dicit iſtam glo. eſſe ſingularem. 2
etiã ſᷣm eum cõiter ignoꝛatur ad boe pꝛopoſuũ ꝙ fructus rei em
pte pertinẽt ad emptoꝛẽ a die celebꝛati cõtractus etiã ante tradi
tionẽ rei ſiue pꝛeciũ ſit ſolutũ ſiue non vt ibi per eum cũ quo ſto.
Uno ſolo addito ꝙ idem voluit ẽtibar.inil.iulianus. .ex ven
dito cum glo. in ver. ante.⁊ etiã in.ꝭ.fructibus per illum tex.ff.ᷣ
actio.empt.⁊ bar.in.l.fi.in fine.ff.de fun.dot.⁊ bald.in.d.l.iulia/⸗
nus.ꝭ.offerri.⁊ bar. ibidem ⁊ idem voluit etiã bald.in.l.ſi tradi
tio iu. xi.qõe.C. de actio.empti.⁊ Saly.conbononieñ.in.l.curabit
poſt glo.ibidẽ.C.eo.tit. De quo ctiã poſuit Jo.de ana.in ſuo cõ
lio.xviiij.incip.viſis inſtrumẽtis ⁊c, ⁊ ibi aliquid dixi in additio.
meis ad es conſilia que conſilia ego edidi tempe quo oꝛdinarie le
gebam in almo ſtudio Serrarienſi. Tamen intellige hoc eſſe ve
ruʒ niſi eſſent fructus rei vendite pꝛo certo pꝛecio ad experientiã
faciendam. nam tunc iſti fructus ſunt venditoꝛis etiaʒ ſi emptoꝛ
dicat rem ſibi placere.tex.eſt in.l.apud labeonẽ in pꝛin.ff.de pꝛe/
ſcript.verb.cum ibi notat.ad que me remitto.⁊ pono glo.de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.

CKTradita ⁊c.in verſi.ſed cum fructus pertine
ant ad emptoꝛem ex temꝑe cõtractus.vt infra
de actio.emptio.l.fructus:ſic ꝙ poſſit eos pete
re ⁊ percipere ⁊c.

L. Aduerſus. bald.bic dicit iſtum text. eſſe ſingularem

ad boc pꝛopoſituʒ ꝙ debitoꝛ tutus exceptõne dubia impedit exe
cuttouẽ ſed ẽt ſi liquidata ſuerit ſi conſiat de veritate excipiẽtis
tis ſuſpẽditur executio ſed eſt ſtatim in moꝛa vt ibi per eũ cum
quo ſto. Uno addito ꝙ executio non differtur pꝛopter reſti
tutõez in integrũ male oppoſitã ſi cautio pꝛeſteĩ ſᷣm Inno. in.c.
tam ex litteris extra de in integrũ.reſti.⁊ voluit bart.in.l.defẽ
dente.ff.de aucto. tuto.⁊ bar.in.l.ſi expſſim. ff. de appel. Paul.
de caſtr. in ſuo conſil.xxx.⁊ dominos ð rota in deggie cocixxij.
iij

790%2
R

in nonis incip. Cõmittit̃ ve ad quos me femitto ? pono text. de
quo agimus.Cuius vba ſunt hec. .
¶ Aguerſus creditoꝛem vſuras maioꝛes ex ſti

pulatu petentem ⁊c.

L. Acceptam. Sal bic dicit iſtum tex eſſe ſingularem
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ locus dicuur publicus que iudex vel officia
lis publicus elegerit vt ivi per eum cũ quo ſto ſimpłr. quia text.
opume poat hoc. ¶no ſolo addito ꝙ locus non dr publicꝰ
licet ibi publice eat ſᷣm bar.in.l.i.ꝭ.ſumma..ð hijs qui deiece⸗
vel effude.ad quem me remiuto ⁊ pono lex.de quo agimus. Cu
ius verba ſunt hec. =
L. Acceptam mutuo ſoꝛtem cum vſuris licitis

creditoꝛibus poſt conteſtationẽ offeras et ſi nõ
ſuſcipiat conſignationem in publico depone vt
curſus luminaru inhibeatur. In hoc auteʒ caſu
publicũ intelligi opoꝛtet vel ſacratiſſuinas edes
vel vbi competẽs iudex ſuper ea re aditus de⸗
poni eas diſpoſuerit quo ſequuto etiaʒ piculo
debitoꝛ liberabitur:⁊ ius pignoꝛũ tollitur cum
ſeruiana etiã actio manifeſte declarat pignoꝛis
inhiberi perſecutioneʒ vel ſolutis pecunijs.vel
ſi per creditoꝛem ſteterit quominus ſoluantur:
quod etiam in traiecticijs ſeruari opoꝛtet credi
toꝛi.ſ.actione vtili ad exactionẽ earum ſi aduer
ſus debitoꝛẽ niſi foꝛte eas recepit ſed cõtra de/
poſitariũ in ipſas competente pecunias ⁊c.

L.fi.in verſi.ſi enim. Dicit Bal. hic iſtũ tex. eſſe ſin ⸗
gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ debitoꝛ qui non põt ſoluere pꝛopter
inopiã dr impeditus neceſſitate. Pꝛo quo facit quod notat
Inno.in.c.penul.extra de offi. deleg. vbi dixit ꝙ ſi quis eſt debi /
toꝛ ſub pena excõicatõis non incidi in eã ſi ꝓpter pauptatem ſol
uere nõ poterit vt ibi per eũ cuʒ quo ſto. Uno additom de /
bitoꝛ qui non põt ſoluere ꝓpter pauptatẽ non tenet᷑ in foꝛo con/
ſciẽtie vltra qᷓ; facer poſſit ᷣm glo.in.c.cũ tu de vſur.⁊ Ang.in.l
i. 5.hec ſtipulatio. ff.ſi cui plus q; per.l.falci.quod ẽ verũ euã in
vſurario vt in.d.c.cum tu ⁊ hoc ibi voluit do. Abb.⁊ idem etiã
eſt in eius berede ſᷣm Ange.in dicto.S.hec ſtipulatio.⁊ Jo.an.in
c.quãqᷓ; de vſur.lib.vj.ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo
agimus. Cuius verba ſunt hec. .
Z.fi.ĩ verſ.ſi enĩ vſuras in ſoꝛtẽ redigere fuerit

conceſſum ⁊ totius ſumme vſuras ſtipulari ⁊c.
De non numerata pecunia.

Gloſa in.l.ſi ex cautione. Bal.bic dicit iſtam glo.
eſſe ſingulariſſimã in materia vtrũ ſi quis renũciat exceptõi non
numerate pecunie poſſit poſtea eam opponere vel non vt ibi per
eum cnm quo ſto. Uno addito ꝙ de hoc etiã poſuit Bart.
hic ⁊ Bar.in.l. ij. C. de dot. cau. non nume.⁊? Bal.in.l. in contra⸗
ctibus in tᷣcia qõe pꝛincipali.C.de nõ nu.pec.in quibꝰ locis cõclu
dũt pꝛefati ſcribentes ꝙ poſt confeſſionẽ huiuſmõi ſi eſt fctã non
valet.quia de facilitate qua quis cõfeſſus fuit pᷣſumitur etiã ea /
dem faeilitate inductus ad renũcianduʒ. ſecus eſt ſi ex interuallo
vt ibi per eos ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.
Pꝛobare ſi vult:obtinere Item ⁊ in publica
poteſt loqui ſibi dicat cõfeſſus eſt ſe accepiſſe:
ſecus ſi dicat accepit.nam tũc plene pꝛobat ſed
hoc non debet ſcribere notarius niſi ſit pecunia

in pꝛeſentia ⁊c.

Bloſa in.l.ſi ex cautione in verbo pꝛobare ⁊c.
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe vnicã in iure ad hoc ppoſitum
ꝙ ſi in inſtrumẽto publico dicit᷑ Ticius confeſſus eſt babuiſſe ⁊
recepiſſe ⁊ habuit ⁊ recepit a Gayo centũ ⁊vc.pꝛobat plene recep/

tionem ⁊ ſtatur illi cõfeſſioni.non tamẽ debet notarius ſcribere

iſta verba ſi pecunia non eſt in pᷣſentia. ſecus ſi dicit᷑ ſimpliciter ſe
huiſſe ⁊ recepiſſe. De quo vide etiã not.per Bar.in.l.i/in pꝛin.

ſſt. de hijs que in frau.credi.⁊ per Bald.· in ſua margarita i
bo inſtrumẽtuʒz ⁊c in verſi.quarto.⁊ Innoinccd nſne⸗ ver
de offi.deleg. ad quos me remitto ⁊ pono glo. de quas eina
Cuius verba bic non pono cum ea ſupꝛa pꝛoxime ueaaſn d
alio tamẽ pꝛopoſito vt videre potes. im in

Gloſa in.l.generaliter in verbo cauſam ⁊ceter
Jac. de are.hic ⁊ bar.in.xiiij.q.⁊ Jo. de imol.in...a tici
de ver. obli. do. meus Alex. de imola in ſuo conſilio pii ioc
colũ.in pꝛimo volu.incip.an pꝛomiſſio vel cõfeſſio ⁊c.⁊ ilc ſ
lxxxvj.in eodem pꝛimo volu.vbi eſt repetitũ idem met tomdi l.
reputant iſtam gio. ſingulare T clarioꝛc ceteris ad boc ol iuz
ꝙ pꝛomiſſio facta indeſfinite ſine cauſa nõ valet niſi appaleutt⸗
fuerit facta animmo vonadi. ⁊ facit tex.in.l1.i. 9.circa. ff. de doli
ceptio. in.l.ſi ita ſtipulatus eſſes a me.ff. de nideiuſſo. in..
de indebito.t.oe pꝛobatio. ⁊ in.c.ſi cautio extra de fide ln
facit ettã alia glo. ſimiis in. l. nunq;ᷓ nuda in pꝛin. f. de aquu er.
doini. ⁊ in.l.i.ꝭ.fl.f.ve interroga.actio. ⁊ glo.in. ꝭ.de c diſtime
inſtitu de acuo.ad quas me remitio ⁊ capio glo. de qua dicnus
Cuius verba ſunt hec.

CCauſam.iſ.venditõis vel etiam ex maleficio
vt dixi ⁊ ſic alia qᷓ; mutui.quia tũc bienniü ex
pectaretur vt infra.l.pꝛoxiina.vel dotis qꝛ tic

tempoꝛa ſeruãtur que habes infra de dote cau.

nõ nume.l.fi.⁊ anten.ibi poſita. Item nota cau
ſam expꝛimi. ſi eniʒ nulla expꝛimeretur cautio
nõ valeret.ff.de pꝛobatio.l.cũ de indebito. i.
⁊. ff. de donatio.l.nuda ratio.Sed an ⁊ ſtipula
tio valeat ſine cauſa.poteſt dici ꝙ ſic ᷣm quoſ

dam:ſed niſi cauſa pꝛobetur reus abſoluiturvyt

ff. de doli excep.l.ij.SO.pꝛimo. ¶ Scriptis non

teſtibus ⁊ ſic eſt cõtra de fide inſtrume.l.in ex/

ercẽdis.Sol.hic ſpeciale vt ⁊ alias ſupꝛa ſi mi
noꝛ ſe maio.dixe.l.iij.⁊ fi.Alij dicũt etiã perte/
ſtes quod nõ placet. Item an per cõtrariã ſcrip
turaʒ tollatur talis obligatio litterarũ puta ſcri
bo illum nõ debere vel non ſcripſiſſe puto ſicꝑ
regulam iuris vt.ff.de re iudic.l.nihil.Item an
etiam vltra trienniũ admittat᷑. Reſpon.ſic ᷣm
quoſdã vt ſupꝛa eo.l.aſſeueratio.⁊ eſt etiaʒſᷣm
Pil. ratio.quia ſtatim tenet᷑ niſi contra pꝛobe/
tur. Item hoc fallit in caſibus vbi non põtpꝛo
bari cõtrariũ. Pꝛimus eſt infra arbitr.tut.l.fi.
ſed ibi erat pꝛiuata ſcriptura.vel fauoꝛe pupillo
rum. Item in alio fallit vt ſupꝛa tit.pꝛimo.l.an
tiqui. s.i.ſed ibi receditur a inre ſpeciali quod
eſt facilius qᷓʒ a iure cõmuni vt hic. Item quid
ſi creditoꝛ cõfitetur ſibi ſolutũ ex alia cauſa q;
mutni an ſibi pᷣiudicet an demuʒ poſt. xxx.dies
vt infra.l.pꝛoxiĩa.S.ſuꝑ.⁊ videt᷑ poſt. xxx.dies
cum hic aſſerat cauſaʒ cõfeſſionis creditoꝛnõ.
Sed poteſt dici ſᷣm alios idem in liberatione
quod in obligatione vt ſtatim pꝛeiudicet pꝛima
placet.

Z. finali. Bal hic dicit iſtum tex.efſe ſingularez ad hol
pꝛopoſirũ ꝙ iuramenta appoſita in cõtractibus habent in ſecon
dictionẽ inberentẽ contractibus vt ibi per eum cũ quoſto.
cit etiã tex.in.c.ex rſcripto extra de iureiur.⁊ hoc ẽ veꝝ ſn iuſſa
cauſa ſuꝑueniat vt in auten.nouo iure.C. de iudic.cum ibi ne
ad qua me remitto ⁊ pono textuzʒ de quo agimus. Cuius Nelba
ſunt bec. .
L. Indubitati iuris eſt nõ numerate pecunie er
ceptionem locũ habere:⁊ in talibus nominibi
vel feneraticijs ⁊ alijs cautõibus que etiam 4

cramenti habent intentõem. que enim differen

—————

umnnſcetſininn
uſurr⸗ iruititn

lllgt
ſcunin
eewnet

uckiütin irſiwran

Framtifemuawi
Nmngina unnet
E
urarericfrisnt wen
uIrhidfitinantirninlate
——
imtfnttennrufnt
pſalthtfrfkifnt it
ſoprtbtanimnintiintinren
Rutnnniniamn
iknwitenn
intimenar
ürnmrn
lagti Baaf
umiiiini
Npfhiniinuginn
mciüfttchiidttenade
wrfnnnginantn
anerinuniigtii
terinefities

tiſtlri ae

ſikinſtninae

ntitnin iieie
iäntnee

iiten ernn
ltangen
lachumne,

Ault

Aui
intninii art g
inlultgt Anen
Ae dr

nienitn

☛
—

2

2 —

g. g. ..⅓

£

*

aunraiekses

HSH. 77
—ErEEEVV

””
—éE
.
e

eSeN

u
* zZNN
—2—...
erdt.
õ

tia eſt in huiuſmodi exceptõe ſiue iuſiuraudum
poſitum eſt ſiue non tam in feneraticijs cautiõi
bus qᷓʒ in alijs inſtrumẽtis que talem exceptio/
nem recipiũt.xxx.

Ad velleyanum.

L. Si pater nam. Quando lex ãnullat obligationem
pꝛincipalem etiam obligatio pignoꝛis vel ypothece tollitur vt ac/
teſſoꝛia vt in.l.fſideiuſſoꝛ obligari in pꝛinc.⁊ in..fideiuſſoꝛ. ff. de
fideiuſſo.⁊ in.l.ſi mihi aut ticio eo.tit.⁊ eſt bonus tex.in.i.ſi ſpõ
ſus..ſi vxoꝛ viri.ff. de donat.inter vi.⁊ vxo.⁊ poſuit do.meus
Alex.de imola in quinto volumine conſilioꝝ ſuoꝛũ in pꝛima co/
lu. incip.quando cõfeſſio -c. Et ideʒ eſt eciã in pignoꝛibus in
obligatõe ſubrogata ab homine vt in.l.nouationẽ. ⁊ in.l.ſi credi
toꝛes ⁊ in.l.aliam.ff.de nouatio.cũ ſimilibus. Attamẽ ſecus eſt
in obligꝛtõe ſubrogata a lege in lotũ anullate quia tunc pignus
vel ipotheca non tollitur que tenebatur pꝛo ãnullata ſʒ remanẽt
tex.eſt ſingn..hie õm Bal. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero
intellectu iſtius tex.nam non eſt verũ ꝙ pignoꝛa hic teneãtur pꝛo
obligatõe ſubrogata in locũ ãnullate.nam pater hic pꝛio erat ob
ligatus vt pꝛincipalis debitoꝛ pꝛo quo poſtea interceſſit filiꝰ ma⸗/
ſculus ⁊ filia femina animo nouandi. ⁊ dicitur in text. filia vt
femina iuuat᷑ ex ſenatuſcõſulto velleyano.ſʒ filiꝰ maſcłs bñ r̃ma
net obligatns. Et ſubdit tex. ꝙ pignoꝛa etiaʒ patris accepta
in poſterioꝛẽ cauſaʒ tenẽtur certe hic non eſt obligatio ſubroga/
ta a lege imo ab bomine nata eſt ab inicio ideſt ab ipſo ſilio ma/
ſculo cuius obligatio non ſubꝛogatur in locũ obligatõis filie cujʒ
ãbo ab inicio ſe obligauerint ⁊ vnuſquiſq; eoꝝ tenebat᷑ inſolidũ
⁊T licet lex tollat obligatõʒ filie non ſubrogat obligatõem filij ĩimo
iſta iã erat in eſſe ⁊ vt ex ſe ſtabat ⁊ ſtat.vnde pignoꝛa rcmanent
bic etiã obligata pꝛopter obligatõem filij ex ſe ſubſiſtentẽ vt dixi
⁊ vt ab eo obligsta.non autem ꝙ hec obligatio filij ſubrogaret a
lege in locũ obligatõis anullate. Et poſito ꝙ filius eſſet obligatuſ
ſolum pꝛo parte etiã pignoꝛa paterna non tenerẽtur niſi pꝛo par
te ⁊ non pꝛo obligatõe filie ãnullata: Simiłr non pꝛobat iſte
text.ſi alio modo induceret᷑ dum dicit᷑ ꝙ obligatio patris ſubro/
gatur a lege in locũ obligatõis filie que obligatur ⁊ pignoꝛa tenẽ
tur pꝛo iſta obligatõe ſubrogata in locũ anullate.Quia reſpõdeo
ꝙ iſta pignoꝛa etiã pꝛimo erant obligata ab ipſo patre. vnde nũc
reuiuiſcunt ⁊ illa pꝛima obligatio reintegratur. vnde piguoꝛa hic
non erant obligata pꝛo obligatõe ãnullata in perſonã filie ſed ab
ipſo pat re ab inieio qui cum fecerit filiam obligari pꝛo eo ⁊ minꝰ
legitime eius obligatio non fuit ſublata effectualiter ⁊ ideo pig/
noꝛa data per eum ſunt obligata non ratõe ſubrogatõnis legalis
de filia iu patrẽ ſed potius reſtitutõis pꝛime que non fuit extin/
cta.⁊ ſic iſte tex.vtroq; modo inductus non meretur allegari ad
hoc.Cuius verba ſunt hec.

L. Si paternã obligationẽ nõ tantũ filij maſcu
lini ſexus verũ etiam filie emancipate in ſe rece
perunt quãuis filie pꝛo viribus obligationibus
eximãtur pꝛopter exceptionẽ que ex ſenatuſcon
ſulto velleyão deſcendit tantũ filios in id quod
ſe obligauerũt teneri filiarũqʒ ſubducta perſo/
na patrẽ in id cõueniri poſſe in quo cõueniretur
ſi filie nõ interceſſiſſent dubiũ non eſt: pignoꝛa
tamen patris ⁊ ſi in poſterioꝛi obligatõe accep/
ta ſunt ſine dubio tenẽtur. ſed ⁊ ſi in pꝛioꝛi fue/

runt obligatõe quatenus ad patrem per reſtitu/

toꝛiã actionem redit eatenus tenebuntur ⁊c.
Ad macedonianum.

Gloſa in. l.quinta. Bal. bic dicit iſtam gloeeſſe vnicaz
in iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ filius põt cõpellere patrẽ p officiuz iu
dicis vt de llbꝛis neceſſarijs ſibi pꝛouideat pꝛo ſtudio exquo pa
ter poſuit eum in ſtudio. Tamen ſcias ꝙ filius non põt im
ploꝛare buiꝰmodi offieiũ iudicis niſi pꝛius petita venia vt ẽ glo.
etiã ſingul.in.l.cogi..pater filio.ff.ad trebelli.que eſt ppetuo no
tanda ſᷣm Bal.cum quo ſimpłr ſto in vtro;. Uno addito
ꝙ tales libꝛi non cõferũt᷑ alija fratribns quãclo ſunt dati ei docto
ri facto vel etiã ante ſed poſtq; eſt doctoꝛatꝰ ᷣm diſtinctõez tradi
tam per̃ Bar. in. l.i. 5. nec caſtrenſe.f de collat.bono.⁊ Bald. in

auten. ex teſtamento in ſexta coli. C. de collatio. ⁊ in.l.ir donatõe
eco. tit. in tercia colum, ⁊ Paul.de caſtro in ſuo conſilio. clxxxiiij.
ad quoe me remitto.⁊ ad do.meũ Alex. de imola in ſuo conſilio
in vo volu.vbi ponit etiã de expeniis doctoꝛatus ⁊ ſimilibꝰ
⁊ poꝝo glo.pe qua agimus.Cuius verba ſunt bec.

CNNon recuſaret ideſt recuſare nõ debet vt.ff.
eo.l.ſʒ iulianꝰ..qð dicitur.ſed nõne ideʒ etiaʒ
ſi non abſit filius ⁊ in neceſſarios ſumptus ei
credat. Reſpon.idem videtur arg. ff. eo.l.iulia
nus. F. ſed ſi filius ⁊ de in rẽ verſo.l.quod ſi.F.
pꝛoinde ſi ſeruus ⁊.l.penul.pꝛimo reſi ponſo ⁊.l.
fi.ſed miraculoſe loquit᷑ hec lex. in pꝛicipio eni
innuit patrẽ tãtũ inſoliduʒ viuo filio in ſenundo
caſu de peculio.quare dic ꝙ inſolidum tenetur
quãdo ſumptus fuit talis queʒ pater neceſſe ha
buit facere vt libꝛos emere exquo ad ſcolaſ mi
ſerat.ſi vero non habebat neceſſe verũ pꝛopter
Dilectionẽ filij paterna pietas non recuſaret vt
eos coopire ⁊ litteras deaurare tũc de peculio
tenetur etiam eo viuo.⁊ ſᷣm hoc loquitur ſupꝛa
ne filius pꝛo patre.l.i.ibi enim eſt eredituʒ filio
familias ſenatuſconſulto permittente: nec tene
tur pater amplius qᷓʒ de peculio ⁊c.

CQuando fiſcus vel pꝛiuatus.

BGloſa in.l.ſecunda. Jac.de are.hic reputat iſtaʒ gl.
oꝛdinariã ad hoc pꝛopoſii ꝙ licet paupertas poſſit pꝛobari per.
fauiã ⁊ multis modis vt in.l.paupertas.ff. de excuſa.tuto.⁊ no.
in l.ſi vero . quiſpꝛo rei qualitate.ff. qui ſatiſda. cogan.⁊ in.l.ft.
fl.de libe:agnoſ.⁊ poſuit etiaʒ late Bar.in.l.ſi conſtante in pꝛin.
ff.ſol.matr.in ſᷣa qõe.⁊ in dicto.ꝭ.qni ꝓ rei qualitate ⁊ etiã bar.
in.l.vbi adhuc.C.de iure dot.⁊ in aulen.pᷣterea.C.vñ vir ⁊ vx⸗
oꝛ. ⁊ Bal.in.d.l.ij.⁊ Bald.in.l.quicunq; in penul.colum.C.de
ſer.fugi.⁊ Ange.in.l.in fundo.ff.de rei vendi.⁊ Bal.in.l.ſi quis

ad declinandam. C. de epiſ.⁊ cleri.in tercia colum. ⁊ Angel. in. .
hinc nobis in auten. de hered.⁊ falc. Tamẽ vicini ſunt meliors
teſtes ad hanc pꝛobandam q; alij teſtes vt ibi per eum cuʒ quo
ſto ſimpliciter.quia gloſa clara eſt ⁊ non eget alia mes noua inter
pꝛetatione niſi ꝙ pono verba eius que ſunt bec.

CLõuenti officio iudicis vt hic ⁊.ff.de re iudi
ca.l.a diuo.ꝗ.ſed illud dicit.⁊ infra de pꝛet.pig
no.l.pꝛima.⁊ ſupꝛa de acti.⁊ obli.l.ob cauſas.
hoc tamẽ ſi confiteatur ſe debere debitoꝛ debi
toꝛis certum ſi neget contra reſcriptũ eſt vt.ff.
de re iudi.l.a diuo.s.ſed vtrum. nec diſtinguo
vtrum negetur per malitiaʒ an non. P.diſting/
uit vt arg.infra de falſis.l.ij.tuʒ quia nemo ſcit
tum quia nõ eſt differentia inter res coꝛpoꝛaleſ
⁊ nomina quod lex pꝛedicta videtur velle aper
te. Sed queras ꝗd ſi malicioſe negat. Reſpõ.
dabitur curatoꝛ bonis qui actiões moneat ⁊ ex
erceat vt.ff.de carb.edic.l.ſed ſi is qui..ſi im
puberes.⁊.ff.de cura.bon.dan.l.i.⁊.ij.poſſum
etiam alio iure cõuenire debitoꝛẽ debitoꝛis ſi/
militer iure cõmuni videlicet ipotecaria ⁊ tunc
ſerua quod dicitur.ff.de pignoꝛ.actio.l.ſi cõue
uerit.iure vero ſpeciali agitur contra debitoꝛeʒ
debitoꝛis vt infra.l.pꝛoxima ſi eſt nõ ſoluendo
debitoꝛẽ vt infra.l.pꝛoxima ⁊.l.non pꝛius ⁊ c.

De reſcindenda venditione.

BGloſa in.l.ſecunda. ZBald. hic dicit iſtã glo eſſe ſin /
gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi minot iurauit in cõtractu nõ cõtra

uenite intelligitur in dubio ratõe minoꝛis etatis non autẽ ratõne
pꝛecij non iuſti vt quia ſit infra dimidiam inſti pꝛecij iuxta. d.l.ij
ſecus autẽ dicit ibi glo. eſſe in maioꝛe iurante vt ibi per eum cuʒ
quo ſto ⁊ idez etiãvoluit ibi Bar. De quo vide tu ẽt not. in. c⸗
penul.extra de empti. ⁊ vendi.cuʒ ibi plene not. AQnibus et
addo vnũ qꝙ minoꝛ iurans non cõtrauenire intelligit rõe modi/
ce leſionis non antẽ ratõe magne ᷣm Jo.de imol. in repeti.c.cuzʒ
contingat extra de iureiuran.in.xxiiij. colum.ad quẽ me remit/
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.
CIteʒ quid ſi iſte venditoꝛ iurauit ſe nullo mo
do venire contra venditionem. Reſpon. P. ꝙ
nihilominus habebit locum quod hic dicitur.
quia non pᷣciſe agitur vt venditio reſ. cindatur.
Nos cõtra quia quodãmodo videtur agere ad
reſciſſionẽ.arg.ff.de condi.inſtit.l.que ſub con
dictione.S.ſi quis liber: ſecus dico in minoꝛe
qui iurauit cum iuramentũ ibi opꝑetur tantuʒ ꝙ
videatur maioꝛ niſi ⁊ ipſe iuraſſet ctiã occaſio
ne mĩoꝛis pꝛecij nõ veuire cõtra quod pꝛeſumo
cum ſciat dires ſue rei vt infra eo.l.quiſquis.⁊
ff. de actio. empt.l.i.

De hereditate vel actione vendita.

BGloſa in.l.finali. Bal hie dicit ſtam glo. foꝛe ſingu /
larem ⁊ iu iure vnicã ad hotc pꝛopoſitũ ꝙ rei vendicatio cedi põt.
vt ibi per eum cum quo ſto. Uno ſelo addito ꝙ buiuſmõi
ceſſio nõ pꝛobat dominiũ niſi poſſeſſoꝛ appꝛebendat rem poſt ceſ
ſionẽ ſᷣm eundem Bal.in.l.i.in vlti.colum. C. de aetio.⁊ obliga.
2 Bal. in.l.per diuerſas in.xi.qpe.C.mandati ⁊ in.l.ex legato.C
C.de legatis ad quã me remitto.⁊ pono gloſam de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. . .
CIntroducere.poterit ergo cedi perſonalis ⁊
realis ⁊ ſemper vtilis dabitur ꝓcuratoꝛi in rẽ

ſuam ſuo nomine directa nomine cedentis ⁊c.
De actione empti.

Bloſa in. l.curabit. Bal. bic dicit iſtam glo.eſſe no
tãdam ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ debitoꝛ moꝛoſus tenetur ſoluere vſu
ras pecunie debite quas creditoꝛ ſoluit vſurario.quia ſunt loco
intereſſe vt ibi per eũ. De quo poſuit ẽt Inno.in.c.plures extra
de vſuris⁊ idem Inno.voluit in.c.ij.extra de ſideiuſſo.ad queʒ
me remitto ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CRatio quae adeo iuſta eſt vt cum quaſi in/
tereſſe vſure petant᷑ etiam iure canonũ obtineat
quod hic dicit.

De pactis inter emptoꝛẽ ⁊ venditoꝛẽ.

Z. Si fundum. Bald hic dicit iſtum tex. eſſe vnicuz in
iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõtractus nõiatus cui eſt adiecũ paetuzʒ
quod facit reſultare cõtractũ innõiatum reſoluitur per condictio
nem ob cauſam vt ibi per eũ ad quẽ me remino ⁊ ad ea que di/
xi in.l.labeo.fj.de contrahe.empti.in hijs ſecũdis interpᷣtatõibus
nr̃is vbi ẽt aliquid poſui de hoc.⁊ ideo nũc pono tex.de quo agi
mus. Cuius verba ſunt hec.
Z. Si fundum parẽtes tui ea lege vendiderunt

vt ſiue ipſi ſiue heredes eoꝛum ⁊e.
De rebus alicnis non alienandis.

Gloſa in.l.pꝛima. Bald. bic dicit iſtam glo elſe vole
notandaʒz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ quis non pᷣſumit᷑ eſſe officialis ni
ſi pꝛobetur cum quo ſto quoad dictũ eius nam in ſe verum eſt.
ſed glo.non dicit hoc ⁊ eget alia noua mea interpꝛetatõe. Niſi ꝙ
pꝛo eius Bal,doctrine confirmatõe addo ratõem.quia qualitas
extrinſeca hoc eſt que non pꝛeſumitur miſi pꝛobetur vtputa ꝙ ſit
diues vel ꝙ ſit doctoꝛ vel mercatoꝛ legalis. vt in.l.ſi vero. .qui
ho rei qualitate.ff. qui ſatiſda.cogan.cum ibi plene not. Et ẽ gio.
ſingnl. in. c. ſi foꝛte de electo.li.vj. in verbo ſcientie. ⁊ in.c.fiextra

de pꝛeſcript.⁊ hoc ibi voluit do. Anto.⁊ Ang.in.ꝭ.pine nap⸗
anten. de here. ⁊ falci.col.pꝑꝛia, ad quos ewen Pchnen obis in
glo. de qua agimus. cuius verba ſunt diligẽter poͤdlermadn qme⸗
non pꝛobat mibi hot ſi bene põderetur. nam glo. arctat ſe .
bationẽ ſciẽtie licet ſupꝛa fecerit mentõem de officio x de alijs.
dum dicit ſciẽtia non pᷣſumitur ſed de officio ſeu ofſcilisun
plius non dicit vt patet ex verbis eius. Que ſunt ber.
CNullo iure dominij vel creditoꝛis vel offi/
eij publici vel pꝛiuati:⁊ hoc pꝛeſumitur niſi con
tra pꝛobet᷑:ſic infra qui milita.nõ poſſunt.l.ſi up
ſeruis.vel verbũ pꝛobatõis ad hoc nõ refertut:
ſed ad verbũ ſcientie.⁊ niſi pꝛobaret᷑ ſciẽtia ig/
noꝛantes pᷣſumerẽtur vt.ff. de pꝛobatio.l.verid.

⁊ inſtitu.de legat.ꝗ.non ſolum ⁊c.

Si ſeruus expo.pendi.

Gloſa in.l.fi.in verbo minoꝛibus ꝛc. Bal bie
dicit iſtam glo. eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cinitas pzo/
pꝛia videtur cuilibet eſſe maioꝛ omnibus alijs ciuitatibus vt ibi
per eum cuzʒ quo ſto. Uno ſolo addito ciuitas pꝛopꝛia po
teſt vendicare ſuũ ciuem exiſtentẽ in alio lo co ᷣm glo.in. ꝭ.atro
cinij in auten.de manda.pꝛinci.⁊ voluit Bar. in. la... per hanc ff.
de rei vendi.⁊ Inno.in.c.dilectus extra de appel.ad quos me re/
mitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
In italia hoc ea ratõe quã modo pꝛimo dixi
Et nota Peritus locis videtur hic pꝛobibitus
Sallo ⁊ ſua patria. Item omni maioꝛi loco vt
hic.ſic ⁊ ſi erat pomerto interdictũ: nec in ciui/
tate moꝛetur vt.ff.eo.l.cui pacto.ſed minoꝛibuſ
vti poteſt pꝛohibitus maioꝛibꝰ excepta ſua pa/
tria que quantũ ad eum eſt pꝛo maioꝛi habetur
vt. ff. de offi. pꝛefe.vrb.l.i..fil.quantũ ad alioſ
nõ eſt maioꝛ ⁊ ĩmo nõ videtur pꝛohibitus vt di

cta.l.relegatoꝛum.i.conſtitutum: vel vt ibi ⁊c.

CSi maneip.ita fue.aliena.ne pꝛoſti.

Gloſa in. l. quidem. ¶ hZald hic dicit ſtam gloeſſe
ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ citatio condictionalis valet puta ſi
dicitur compareas ſi tua putaueris intereſſe vel ſi tu iucidiſti
in penam vt ibi per eum cũ quo ſto. Unn addito ideʒ vo/
luit ideʒ met Gal.in ſua margarita in verbo eitatio ⁊c.⁊ Bal. in
auten/ſi quis in penul.colũ.C. de teſtibus vbi allegat ad hoc tex.
in.c.ſignificauit eod.titu.vbi optime hoc pꝛobatur.⁊ idem volnit
do. meus Alex.de imola in ſuo conſilio.ixi.in vltima colu.in ter /
cio voluune incip.An feuduz diuidi poſſit ⁊c. ⁊ in conſilio ſexto
nd quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimns. Cuius veſba
ſunt hec.

CContinet ⁊c.in verſi.vel dic ſecundo ꝙ litte

ras mittebat ꝓcuratoꝛ fiſci ad cõuentũ quibuſ
dicebatur ſi manumiſiſti venias reſponſurus
ad penam alias non venias ⁊c.

Bloſa in.l.muliereʒ in verbo militare ⁊cetera.
Bal. hic dicit iſtã glo.ſoꝛe ſing.ad hoc ꝓpoſitũ in caub
ſonarũ miſerabiliũ ꝓcediturex officio iudicis vt ibilꝑeum cum
quo ſto quia gloſa clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛeta/
tatione. YBiſi ꝙ addo Specul.in citulo de offcio omni iudi
in..ſeptimo in pꝛin. vbi vixit ꝙ officio iudicis tueri debeni pe/
ſone miſerabiles ne oppꝛimãtur. Secundo adde Bartiinl.

ſeruo.ff. de lega.pꝛimo.⁊ Bar.in.l.quintus.ᷣff de annu. lega.⁊ in

l.ſeruos.ff. de alime. ⁊ ciba lega. ⁊ in.l.ne qnicquã.5. f. ff.de off.
pꝛoconſul. ⁊ Bal.in. li. C. se fideicõtmiſſis. vbi dicit ꝙ offtciu iu⸗
dicis competit fratribus mendicantibus ⁊ ſic milſerabilibus per
ſonis put ipſi fratres ſunt æ pupilli vidue inſirmi ⁊ ſimiles yt in
lai. ⁊ hoc ibi voluit Bar. v Bal. C. quãdo impatoꝛ int pupillos
7 viduas. ⁊ Bal.in.l. penul. C,ð teſtame. mili.? Paul.de caſtio
in conſtlio.vij.ad quos me remitto. ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.

C Militare nec nemine agente.ſunt enim qae/

umhi N trfnir ii
mntuile ln

wad ſaie⸗
trn snnu
tale ihan ⸗
iuliilin iinimnn

1

Sigaksu

Crmnianlidl .

Amis

ein Mitiurkan

—

inriini
na
igece

ſtn

i

6Glͤhiuskinita N

arnuazmluin
Gunummingeun iaett

fkriakeArensenenen
gcitckpanestertkadw

Uncfdnnswdtn
WescnlbrrkAem
lftesenidui

nfeg
ear
dnee e eeti
igun⸗
S
4 .
nnnn
rndi
N

74
1

1
4
.

2125112

aN
amE
A E i

4

EAEN
0

L.penultima.

dam que per officiales iudicis nomine agente
expediuntur:c.
Locati.

Gloſa finalis in.l.ſi olei in verbo obtulit æc.
Bald.hic reputat iſtam glo.ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ licz
remediũ.l.ij. C. de reſcinde.vendi.non habeat locus in contractu
emphitenttco ᷣm ꝙ voluit Speru in tit. de empti. ? vendi.S. nũc
dicenduz in verſi.ſed nũquid æc. Mec etiã habet locuz vbi res
venditur cũ pacto ſi plus valet cedat leco donatõis in. l. ſi quis
donatõis.ff. de contrabe. emptio. ⁊ de hijs etiãᷓ poſuit Guil.ð cu.
in.l. ſi tibi decem.ff.de pactis. De quo vltimo ⁊ etiam de aliis ca
ſibus alias dixi in. l. ſeire debemus. ff. de verbo. obli. ⁊ ideo non
me extendo nůc. Tamẽ habet locũ.d. l.ij.in cõtractu tranſacti
onis vt eſt glo. in.l. lucins. . fi. ff. de tranſactio: idem etiaz eſt in
contractu locatõis per iſtam glo.que clara eſt æ non eget alia no/
ua mea interpꝛetatõe. Cuius verba ſynt hee. .
Obtulit niſi vltra dimidiam eſſet deceptus

vt ſupꝛa de reſcin. vendi.l.ij.x.l.ſi volũtate ⁊c.
De nuptijs.

Bal. bic dicit iſtum tex. efſe notanduz ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ coitus cum muliere ſterili non dicit eſſe contra
naturam vt ibi per eum cum quo non ſto quo ad iſtum tex. qui
ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur non pꝛobat boe.ſed dicit ꝙ huiuſ/
modi nuptie ſunt permiſſe. ſed nõ fundat ſe in hoc ꝙ ſint contra
vel pᷣter vel ̃m naturã.nec de hoc ibi fit mẽtio. De qua muli
ere ſterili an gaudeat pꝛiuilegijs in dexe quibus gaudent alie mu
lieres vide in.l.aſſiduis.C.qui pot.in pigno.habe.per ſcribentes
