nrluhtnianunn ulienn,

nahnimn itidrina⸗n
6liulenjhmikeninnmin

udmar intudtlümn deluud
ſutmdeim biinn
gancon
rscntunnn ihiiniin
ſeſgungtumnn
locanacgcbhfrſtuntfl Nenllta n
afrivrcnes gorntnnt
tünetenin edtnnm iunl
Nfachang oficnirediteNn
Parhomd.
Mbducpwiodunnſtneranci uali
Ceſnregtnmginen.
pnintettſngub ein ert r
anti
cCotenentuin
nicui ine
Ulrantguchenniunctizrigt⸗
nen fummie lim uin
ſrſitgte enliint

Vlartmiin

agumiſtlirnſn

lhinn te⸗
Emd Anirterii

löluaſnntrütie⸗
llnnegn

iſ
nn —
nian ius
1 uan
Ncheiftnen ilnltfen
win giumn
R

ike Cann

lieſeeettng neg⸗
ohi h;
ukrinnenu

rris nnt
ammari
lenmr er gmnn ilili
xxm ſer iuo in inun
lmalumm uu ilchſct ilet
ruraIxaHnα17ρρααα

amuuasi utmi i gin pglul
ammi tmn ijnt u inpiginii

D
Kamatmmin umnihñl

L ibellus an ſit neceſſarius vbi imploratur officiuʒ iudicis.
vide in rubꝛica. fl. de interroga.actio per glo.nota.ibi cum aliqui
bus additiomibus per do. Ludo. ibidem. D
Libellus an poſſit pꝛo parte admitti ⁊ pꝛo parte repelli viv
in. lopolla. C. de hijs quib. vt indig.per illum tex. ſingularem.
m elj bellus male foꝛmatus an debeat reici per iudicem við in
lvinů.ff.ſi cer. peta. per glo. ſingularem ibi cum aliquibus additi
bmbus per do⸗ Ludouicum ibiſem.
Libellus an ⁊ quando poſſit mutari vide in.l.ij.C. de iura⸗
men. calum. per glo. valde notateti..
Libellus an requirai in notoꝛio vide infra in vꝓᷣbo notoꝛiũ.
Libellus an pꝛocedat vbi quis agit partim nõie ſuo ⁊ ꝑtim
noie pꝛocuratoꝛio vide in.l.plane..pꝛimo.ff.famil.birciſcun.per
illum tex. ſingularen. .
An pꝛocedat vbi quis agit vt aliquid detur alteri vide vbi
ſupꝛa pꝛoxime per eundem tex.ſingularem. .
Arn vnus libellus poſſit complecti plures actões vide in.l.he
redes..de pluribus eo.titu.per illum tex. ſingularem eũ aliqui
bus additionibus per do. Hudouicum ibidem.
Libellus an debeat offerri in ſcriptis coꝛam arbitro vide in
l. cum antea. C. de arbitris per illum tex. notandum.
L ibellus an requiratur in cauſa appellationis vide ſupꝛa in

erbo appellatio, - .
. Libellus ad funduʒ an contineat etiũ ſeruitutem vide in.l.

rei.·ff. de verb. ſigni.per glo.nota.ibi cum aliquibos addition bꝰ

r dominũ Ludouicum ibidem.
Libellus quomõ foꝛmetur in obligatõibus alternatiuis vi
de in.l.ſi non ſoꝛtem. 5. decem. ff. de condi. indebi. per illum tex.
valde notandum cum aliquibus additõibus ꝑ do. Ludo.ibi.
Libellus an ſpecies agendi iudicetur ex medio cõcludendi.

vide ſupꝛa in verbo actio. S
Libellus an erroꝛ ſemel coꝛrectus in libello poſſit emẽdari
vidè ſupꝛa in verbo erroꝛ.

Libellus an eius oblatio ſit de pꝛoceffu vide in.l libertꝰ ad /
uerſus.ff. de in ius vocan. per glo. ſingularem ibi.
Libellus an poſſit obmitti de conſenſu partium vide in.c.i.
de libel. obla. per glo.nota.ibi cum aliquibus additõibus per do.

Ludouicum ibidem.

Libellus quando dicatur ſumere exoꝛdiũ vide in.l.fi..illõ

C.de tempo.appel.per illum tex.ſingularem.

Libellus an debeat offerri quãdo petitur executo ſentẽtie.
vide ſupꝛa in verbo executio.
Libellus quid debeat concludi in libello. accuſateꝛio vide ſu

dpꝛv in verbo accuſatio. .

Libellus an ⁊ quando erroꝛ in eo poſſi ruocari vide ſupꝛa
in verbo erroꝛ.
Libellus an ⁊ quãdo dicatur ineptus vide in.l.ſi fideiuſſoꝛ

f. de negot. geſtis per illum tex.nota.cum aliquibus additionibꝰ

per do. Ludouicum ibidem.
L ibellus an ſufſiciat ſine expꝛeſſione cauſe ad interrumpẽ/
dum pꝛeſcriptionem vide in.l.i. in pꝛin. ff. de eden.per gloſam ſin

gularem ibi.

Libellus an requiratur in hijs in quibus pꝛoceditur ð pla

to vide in.l.ij. 5. dies. ff. quis oꝛdo in bono. poſſe. ſerue. per gloſã

ſingularem ibi.
Libellus an eius naturã poſſit excedere ſentẽtia diffini ius
vide infra in verbo ſententia. .
Libellus in quo narratur factum an pꝛocedat ſine cõcluſiõe

vige in. c. quia. pꝛima qe.ilij. per glo. ſingularẽ ibi cum noua cõ/

ſideratõe ad eam per do. ludouicũ bologninũ ibidem.
Libellus an pꝛocedat ſi minoꝛ petit aliquid dici nullum. vel
ſi eſt aliquid petit reſtitui vide infra in verbo minoꝛ.
Libellus obſcurus an ⁊ quãdo pꝛo edat vide in.l.vnica.C.
quoꝛũ legatoꝛũ per illum tex. ſingularẽ cbm nouo eius intellectu
per do. ludonicum ibidem.
Libellus an declaret ſententiã vide infra in verbo ſentẽtia.
Lipellus quomõ debeat foꝛmari an ex natura contractus
vide iu.l fi. .fiff. ſi cert. petat. per illum tex. notandum.
Libellus an pꝛoducatur in exceptõibus vide in.c.pꝛudentiã
ſexla de offec. delega. per glo. nota. ibi.
Libellus vbi nõ valet an valeat pꝛoceſſus vide in.l.ſi patro/
nus.ff.e iureiura. per illum tex. nota. cum aliquibus additõibꝰ
ber do. Ludouicum ibidem.
Libellus an poſſit foꝛmari ſuper reuerẽtia exhibenda vide
in.l.i duo in pꝛin. ff. de iureiur. per glo. nota. ibi.
Eibellus. an in eodem libello poſſit cumulari actio realis ⁊
perſonalis vide ſupꝛa in verbo actio.
Libellus quõ foꝛmetur contra infantem vide in.c.i. in pꝛin.

„

in titapud quos cõttouer per glo. nota ibi in vſibus fendol.

Lbellus foꝛmatus groſſo modo an ſit vitioſus videj
bꝛica. C. vt que deſunt aduo.per glo. uota. ibi. Viarin DZ
ibellus continens impꝛopꝛietatẽ ver boꝛu an pꝛocedat við
in.l.ſi libꝛarius.ff. da regu.iur. per glo. nota.ibi.
Libellus. an in e⸗ dem libello poſſi cumulari actio ad factũ
⁊ etiam ad intereſſe vide in.l.jj..item ſi in facto.ff. de verbo. ob
liga . er go ſgulaten ibi. .
n pꝛocedat libellus in quo petitut vnũ vel aliud pmiſſuz.
⁊ ſi uon fiat petitur intereſſe vide vbi ſupꝛa pꝛoxime er glch
gularem ibi. .
Libertas an pꝛeſtita per pꝛincipẽ ſeruo alieno valeat ⁊ faciat ſer/
uuʒ liberum vide in.l.barbarius.ff.e offi.pꝛeto.per illum lextũ
ſingularẽ cũ noua eius conſideratõe per do. Ludouicũ ibidem.
LTibertus an habeat aliquid gracius vide in.i paulus..ſi⸗
ff. de fideicõmiſ. liber. per illum tex. notan.
Libertas fideicõmiſſaria an ſit fauoꝛabjilioꝛ qᷓ; directa vide
in.l.ſin autẽ.ff. de inoffi teſtameper illũ tex. raro alibi repertũ.
Libertas an intelligitur data ſeruo quando inſtituitur a do
mino vide inſfra in verbo ſeruus.
Liberatio que fit ipſo iure an habeatur pꝛo tradirione vide

in. liſi mulier. ff. ve condic. ob cau.per illum tex:ſingularem cum

aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidẽ.
Liberatio au ſequatur ſi res efficiatur accipientis vide ſu/
pꝛa in verbo debitoꝛ.
Liberatio que conceditur debitoꝛi in penã creditoꝛis an to
lat obligationem naturalem vide in.l.ſi pene.ffide condic.indebi.

per illum tex. vnicum.

Liberatio.an debitoꝛ tutuslexceptõe pofſſit cogere creditoꝛẽ
vt eum liberet vide ſupꝛa in verbo debitoꝛ.
Nlberatio.quot modis liberetur debitoꝛ pupilli vide ſupꝛa
in verbo debitoꝛ.
Liheratio a redditõe ratiõis an liberet a dolo cõmiſſo vide
in.l. ſi ſeruus vetitus de lega. pꝛimo per illum tex. ſingularẽ cuz
aliquibus additõibus per do⸗.Ludouicum ibidem.
Liberatio an inducatur per conſumptõem pecunie vide ſu/
pꝛa in verbo conſumptio.
Liberatio an habeatur pꝛo traditõne vide in.l.ſi liber. C. de
condicti.ob cau.per illum tex.ſingularem.
Liber an ſit de armis ſcholariũ vide infra in vbo ſcholaris.
Liber an dies poſitus in eius pꝛincipio cenſeatur poſitus in
toto libꝛo vide ſupꝛa in verbo dies. .
LCiber quid contineatur eius appellatõe vide in.l.liberoꝝ.ꝭ
ſi cui centum. ff. de lega.iij.per illum tex.ſingularem.
Liber an filius poſſit compellere patrem ad emendum ſibi
buos vide fupꝛa in verbo filius.
Liber rationũ pꝛinati an faciat fidem pꝛo ſe ⁊ contra ſe. vi⸗/
de in.l.inter chartulasc C.de cõue.fiſ.debi.libꝛo.xper illuʒ text.
ſingularem.
. Liber an credar libꝛis rationũ pꝛo nobis vide infra in ver/
0 raiio.
Liberi legatũ factũ vxoꝛi in cauſa liberoꝛũ de quibꝰ liberis
intelligatur vide ſupꝛa in verbo legatum.
Licentia pꝛeſtanda an habeat neceſſitatem vide in.c.ſignifi
caſti extra de foꝛo compet.per glo.ſingularem ibi.
Licentia.quis dicatur licẽtiatus vide in rubꝛica.C. de comẽ
tato.libꝛo.xij.per glo.nota.ibi.
Littera.an comꝑationi litterarũ poſſit renũciari vide ſupꝛa
ju verbo comparatio.
Litigans an dicat᷑ eſſe in iudicio ſemper vt vincat vide in.l.
in ratõe.ꝭ.non quidam.ffad.l.falcid.per illum tex.ſingularem.
Litigioſa res an vitiũ litigioſi noceat cõfirmatõi altenatõnis
vide in.l.ſi poſt acceptam.ſſ.de rei vendi.per illum tex.ſingularẽ
cum gloſe ſua.
Litigioſa an res efficiatur per miſſionem ex pꝛimo decreto
vide in.l.e poſtquã.C. vt in poſſeſ.lega.p illum tex.ſingularem.
Lis an conteſtetur in iudicio poſſeſſoꝛio vide infra in ver/
bo pꝛoximo. . .
Lis an conteſtatio litis requiratur in cauſa appellatõis vide
ſupꝛa in verbo appellatio. . .
Lis quid differat a cauſa vide ſupꝛa in verbo cauſa.
Lis.an per litis conteſtatõem tollatur offieiũ iudicis vide in
fra in verbo officiũ.
Lis an per litis conteſtationem ppetnetur omnis actio vide
in.l.cum notiſſimi. .ſed ⁊ ſi quis.C.de pꝛeſcrip.xxx.anno.ꝑ glo.
ſingularem ibi.
Locatio.an beneficiũ.l.ij.C.de reſcin.vendi.habeat locuzʒ in
locatõe vide in.l.itent ſi pꝛecio.ꝭ.fi.fflocti per illum tex.not.cuʒ

aliquibus additionibus per dominũ ludouicum ibidẽ ponentes
etiam quid in contractu tranſactionis.
Locatio an ſcolaris poſſit locare partem ſuã domus condu
cte ſine ſocio vide infra in verbo ſcholaris.
Locatio an aduocatus dicatur locare operas ſuas vide ſu ⸗
pꝛa in verbo aduocatus.
Locatio au dicatur tranſlatio vel alienatio vide in.l.fi.C.ð
bonis auceto.iudi poſſide.per illum tex.ſingularem.
Locatio an in fine locatõis poſſit colonus habere fructus.
vide ſupꝛa in verbo colonus.
Locus publicus quio dicatur vide in.l.aèceptam. C. ð vſu
ris per illum tex. ſingularem.
Locatio pignoꝛis facta per creditoꝛem an transferat poſſeſſi
onem vide in.l.pignus. C. de pigno. actio. per illum text.ſingularẽ
eum aliquibus additionibus per do. Ludouicũ ibidem. .
Locatio.an locans operas poſſit pꝛeciſe compelli qñ opus ẽ
pium vide in.l.hereditas. paimo.ff. de petit. heredita.per illum
tex. notanduʒ cum noua conſideratõe eius ꝑ do. Ludo.ibidem.
Locus an debeat poni in inſtrumento vide ſupꝛa in verbo
uſtrumentum.
Locus quãdo dicitur periculoſus vide in c.ad ſupplicatiõeʒ
de renuncia. per illum tex. valde notandum. .
Lucrum an dicatur eſſe quãdo quis implet voluntatẽ ſuã
vide in..penul.fl. de condie.ob cau.p glo.ſingularem ibi.
Lucrum an dicatur fieri ex actu pio vide in. .ſi vero expᷣi /
ſim in auten. de beredi.⁊ falci.per illum tex. notandum.
Lucrum quãdo habetur eius ratio vide in.l.ſi quis vxoꝛi.
h. ſi ſeruus. fl. de furtis per glo. ſingularem ibi.
Lucrum quod pꝛopꝛie dicatur vide in. l.illud. C. de collatio⸗
per glo.ſingularem ibti.
Lucrum an eius ratõe conſideretur intereſſe vide ſupꝛa in
verbo intereſſe. .
Ludus an perdens ad taxillos poſſit repetere vide in.l.ſi..
fina. ff. de aleato. per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus additioni/
bus pꝑ do.ludouicũ ibidem.
Ludus an dicatur alienatio vide in.l.miles.ff. de re milit.p
glo. nota. ibi cum aliquibus additionibus per do. Ludo. ibideʒ.
Ludas an cõmittens maleficiũ iu eo teneatur vide in.c.euʒ
qui.l.diſtinctio.per gloſam nota.ibi.

Ludus an ⁊ quando cadat in ſpecieʒ delicti vide in.l.in fur

ti. ff. de furtis per illum tex.notandum.

ANaieſtas. An poſſit appellari a ſentẽtia lata in crimine leſe
maieſtatis vide ſupꝛa in verbo appellatio.
Maieſtas an quis poſſit toꝛqueri pꝛs vno teſte tantum in
trimine leſe maieſtatis vide in verbo toꝛmenta.
Maieſtas an pꝛopter eius crimen puuetur filius beneficio
ſuo quãdo pater deliquit vide in.c.ſatis.lvj.diſtin.per glo.valde
nota. ibi cum aliquibus additionibus per do.Lndouicũ ibideʒ.
Mala fides defuncti an noceat heredi habenti aliũ titulum
q;ᷓ hereditatis vide in.l.an vitiũ.S.ex furto.ff.de diuer.⁊ tempo.
pꝛeſcript. per illuʒ text. ſingularem cum aliquibus additionibus
per do.lodouicũ bologninũ ibidem.
Maleñcium geſtum nomine meo an poſſit ratificati ꝑ me.
vide in.li..quotiens.ff.de vi ⁊ vi arma.per glo.ſingularẽ ibi cuʒ
aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Maleficium ⁊ damnũ an idem dicantur eſſe,vide ſupꝛa in
yerbo damnũ.
Mandatum an reuocetur ſi pꝛocuratoꝛ efficitur fugitiuus
vide iu.l.rogaſti.ꝭ.ſi fugitiuus.ff.ſi cert.peta.p illuʒ tex.ſingłem.
Mandatum explicanduzʒ poſt moꝛtem an extinguat᷑ moꝛ/
te vide in.l.fſundi. S.pꝛimo.ff. de acquir.poſſeſ.per illum tex.valðõ
nota.cum nouo intelleciu ad eum per do. udouicum ibidem.
Mandatum. an reſtitutio poſſit peti nomine alterius ſine
ſpeciali mandato vide infra in verbo reſtitutio.
Mandatuʒ rei certe quid cõpꝛebendat vide in.l.ſi quis mi
bi bona.ꝭ.quod ſi ex parte.ff.de aquirehere.per ilium tex.ſingu⸗
larem cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidez.
Mandatum factum a tutoꝛe an finiatur per eius moꝛtẽ re
integra vide in.l.ſi per epiſtolam.ff.de aquir.heredi.per illus tex.
valde nota.cuʒ nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem:
Mandatũ factũ vni ſi ille mandat poſtea alteri quẽ obliget
vide in.l.i..penul.ff.ad turpiii.per illum tex.valde notandum.
Mandatum an mandans ⁊ mandatarius delicti poſſint ac
cuſari in vno ⁊ eodem libello vide in.l.ataletus.ff.de falſis per
ilum tex. ſingularem cum aliquibus additionibus per dominuʒ
L. udouicum ibidem.
Mandatuz an extinguatur moꝛte ſi eius effectus toncipit

poſt moꝛtem vide in.l.eum pater.S.meulo.ff. de legat
tex. ſingularem cũ aliquibus additõibus er den AFadin
. cicdn — manllas alas poſt moꝛtem debeat ini
mandatarij vide vbi ſupꝛa pꝛoxime
6 anzena gen upꝛa pꝛoxime per illum met textuz
Mandatum. an dolus ſit neceſſarius illius auf⸗
ſcipit mandlatum in delictis ad hoc vt wemans aeee duin
dato vel delicto vide in.l.ſi quis id quod in.ꝭ.ſed ſi aeenin
riſdi.om.indi.per illum tex.ſingularem. in
Mangdatum an differat vtrũ quis faciat per ſe vel peral
⁊ maxime in materia ſtatutoꝛiũ vide in.liſi familia. 5.fn F ui
riſdicom.iudi.per illum tex. vnicũ in iure in caſu ſuo. deiun⸗
Maandatũ ſpeciale vbi requirit an ſuſſiciat ralibabitio
in.liſi maritus.C.manda.per glo.ſingularem ibi. o tic
Mandatuʒ an cõmittatur furtũ ſi mandatarius vtiturqi
ter re q; fuerit ſibi mandatuz vide ſupꝛa in verbo ſutme i⸗
rönean marcens dala teneatur etiam ſiviin
verbo rogo vide in.l.i.ꝭ.feciſſe.ff.de eo per quẽ it per ilg,
tex. valde notanduʒ. L per que ſactñ enk e ii
Mancdatum an pꝛeſumatur pꝛeteſſiſſe vide ine cum ad ſ
dem de reſtitu. ſpoli.per illum tex. ſingularem.
Mandatum rei turpis an ⁊ quando valeat vide in quſte
uum. ff. de interro.actio.per illum tex.ſingularem. 6
Mandatum quod non poteſt impleri an poſſt impleni
equipollens vide in.ił.legatũ.ff.de vſufruc.lega.p illi lerſinken
MWandatuz an finiatur moꝝe mãdamis re integra ⁊ quid
etiam in pᷣcepto vide in.l.⁊ quia. ff. de iuriſdi.om.iudi per gioſa
ſngulae .
andatum an contineatur nomine ceſſionis vi⸗ .
verbo ceſſio. tonne Maeſinuh
Mandatum factũ pꝛocuratoꝛi ſi ſatiſdederat an finiaĩ mo
te domini vide in.l.ſi defunctus.ff.de pꝛocurato.per illuʒ tex ſin
gularem cum nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.
Mangdatum an ad exequenduz extinguatur per moꝛtẽ mi
antd⸗ re integra vide ego. ff. de nego. geſt per illum terlu
ingularẽ cũ nouo.eius intellectu vna cum gloſa ſua
Ludouicũ ibidem. Jaſiſtußer dnnid
Mandatum quantũcunq; generale an extendatur ad iliei/
ta vide in.l.ſi pꝛocuratoꝛ. f.de condi.indebi per illum tex:.valde
notanduz ⁊ ſingularẽ cum aliquibus addnionibus per do. Lu/
douicum ibidem.
Mater an in bonis eius ſucceſſio dicatur naturalis vel leg
tima vide infra in verbo ſucceſſio.
Mater an ſit legitima ad miniſtratrix ſilij vide in. .qui in
aliena. . quanq;. ff. de negot. geſt. per illum tex. ſingularẽ cuz no⸗
uo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem
. Mare an delinquens in mari poſſit puniri ⁊ per quẽ vide
in.l.i. C. de claſſi.libꝛo.x.per illum tex.notan.
Maritus an poſſtt renũciare beneficio ſuo quod habet vt
non teneatur niſi inquantũ facere poteſt vide in.l.nunq; ſi mnu
lier. ff. de iureiura. per ülum tex. ſingulareʒ cum nouo eius inlel
lectu per do. Ludouicũ ibidem. H
Maritus aecuſans vroꝛem de adulterio ſi non pobatqus
pena puniat᷑ vide in.l.quãuis.C. de adulter.p glo.ingular ibi.
Maritus an teneatur inquantũ poteſt facere ſi res dotaſi⸗
eſt apud eum vide in.i.ſi filio.ff.ſolu.matri.per illum tex.vnieuz
in iure cum nouo eius intellectu per do. Ludouicũ ibidem.
Maritus. an inter euʒ T vxoꝛẽ firmetur donatio 1 quãco
vide ſupꝛa in verbo donatio.
Maritus an poſſit alienare donationẽ pꝛopter nupties ni
in auten. dos data. C. de donatio. ante nup.p gloſingulare ibbi d,
aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Manitus notarius an poſſit eſſe rogatus pꝛo viiſtae ſro
ris ſue vide in.l. vxoꝛi.ff de falſis per illum tex.ſingularẽ tumal
quibus additionibus per do. Ludouicum ibidem
Maritus an teneatur alere vxoꝛeʒ T econtra vide inliſi
pulata. f de donatio. inter virũper glo. nota ibi cum aliqnibn
ditionibus per do. Ludouicum ibidem. g de in
M ritus an poſſit eſſe pꝛocuratoꝛ bonoꝛũ vxoꝛis videin
eum maritũ.C. de ſolutio.per illum tex.ſingularẽ cum novotl
intellectu per dominũ Ludouicum ibidem. 2“
Maritus an cogatur pꝛomittere dotem alterih mulien.
vide in.lij.ffſolu.matri.per illum tex.ſingulafem.
Maritus an eius pꝛiuilegiũ vt non teneatur niſt inquantuz
facere poteſt habeat locum in filijs eius vide in.l, etianniti.
Paieer illum — ibi cuz vna modificaloe peſ
udouicum bologninum. ibidem.
Maritue an dicatur babere in vote cauſaz oneroſam i⸗

geſem mthtiatg
rtonrn
Drpmummufrgfüüra err
rdaAiganectene
DMrpctinſomannret

n.
Duiaiunntininriu
Pökfimten
ittteke
iiptunn tuukiminntur
tmiiinkliinnnnine
inklürurtlunnn.
ſiinen nten
lei

ulintinninn
ſmauimuinntitus,

Mrgſetiru
tni unngth ie⸗

Aienke .
aantlcnniennn

ſntnemant in

aiiunn

e inl
inenii

Daakneneni
nkru
Ma
erne
enn n udih
e

8

anpvi

M indin
4 pufnmii

Fule
enlnl
nngſermi

Uxm

JZMÿ
uiE Eparül
Nm utamaim iüli
lmilam ftxinnizin
—
nmrwi ij iiui ingit
CAdiNi
Uruarnin erini i it
umm iintt mn n un wi n
xIxmtriNEiGiNir
uxxlIaumiii

õl

Galaii Ntur ,ninilii
—,
Imicn unl ſtmi inmſim in ſ i
mteENAimibin
rnamiſifnm mn in

.fi.5. . ſoeeko ff de hijs que in frau.credi.pet᷑ lluz tex. ſinguls
enmn⸗ additionibus per do. Ludouicũ ibid em.
Moritus an ſi efficitur papa poſſit reuocari per vxoꝛẽ eiꝰ.

ide infra in verbo papa. . S
wi⸗ Matrimoniũ an in eo attendatur ius canonicũ vel ciuile vi

bo ius.
ſaornmonid an cõtractus dotis ſit de iure gentiuʒ.⁊ quid
in contractu matrimonij vide ſupꝛa in ver bo vos.
Matrimoniũ quomõ debet pꝛobari vide in.l.i.S.ſi ea. ff. ð
yentin poſſeſ. mitte. per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus additio
nibus per do. Ludouicum ibidem.
Mjri noniũ an poſſit cõtrahi invltimo vite ſpiritu vide in.i
ij C. de indic. vidui. tolle. per illum tex. ſingularẽ.
Matrimoniũ:.an ſilia nubens ſine conſenſu patris ſui poſſit
ere ab eo dotem vide ſupꝛa in verbo dos.
Matrimoniũ contractũ tempe i habili an cõualidetur tem
poꝛe babili vicle in.l. ſuuz. C. de ſuis ⁊ legit. per glo.ſingularẽ ibi
cuun aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Matrimoniũ. an pactuzʒ appoſitũ cõtra illud valeat vide in
lſi ita. .ſi tali nupſero.f. de verb. obli.per illum tex. ſingularem
Matrimoniũ tan natus ex matrimõio non legitimo quod
ti reputaĩ legitimũ ſit legitimus vide ſupꝛa in verbo legitimatõ
Maſcuſinũ quomõ concipiat femininũ vide in.l.i.ff. de ver.
ſigni. per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus additionibus per do /
Ludouicum ibiden.
Maxime. de eius ſignificatõe vide in.l.illud. ff. ad..aquil.p
glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludo.ibidẽ
Membꝛi. an eius abſciſio ſi meri imperij vide in.l.impe/
rium.f de iuriſdi.om.iudi.per glo.ſingularez ibi.vbi ponitur ẽt
an poſſit delegari tam de iure ciuili q; canonico.
Mens an pꝛeferatur ſignificatõi verboꝛũ vide in.l.ſi ita.S.
fiff de manumiſ. teſta. per illum tex. ſingularẽ cum nouo eius in
tellectu per do. Ludouicum ibieaem.
Meretrix ſi eſt nupta an cum ea cõmittaĩ adulteriuʒ vide
ſupꝛa in verbo adulterium. .
WMWetus an contractus factus per filiũ metu paterno acce/
dente valeat vide ſupꝛa in verbo contractus.
Miles an poſſit teſtari ſolo nutu vide infra in verbo teſta /
Minoꝛ an ei curtat tempus conficiendi inuentariũ vide ſu
pꝛa in verbo inuentarium. .
Minoꝛ an poſſit reſtitui aduerſus patriam vide in.l.fi.de
in integr. reſtitu. per glo.nota.ibi cum aliquibus additionibꝰ per
do. Ludouicum ibidem.
Minoꝛ quãdo reſtituitur an reſtituatur etiam eius aduer/
ſarius vide in.l.qui res.ff.de ſolutio.per illum tex.ſingularẽ cũ
aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Minoꝛ an poſſit interponi contra eum ſecunduz decretum
vide in.l.ſi minoꝛ.ff.de bonis aucto.iudi.poſſi.per ilbim text.ſin/
gularem cum aliquibus additiõibus per do. Ludouicũ ibidem.
Minoꝛ an ſi petit aliquid dici nullum vel reſtitui ſi eſt ali
quid pꝛocedat libellus vide in.c. conſtitutus de in integ.reſtitu.x
illum tex. notandum.
Minoꝛ iurans in contractu non contrauenire ex qua cauſa
intelligatur vide in. l.ij. C. de reſcin vendi.per glo.ſingularẽ ibi.
Minoꝛ ſi iurauit in contractu ⁊ dolus aduerſarij interuẽit
an Agetur vide in.l.ſi aliter.C.ſi min.ſe maio.dixe.per gloſam
Minoꝛ citatꝰ an debeat comparere legltime vide in.l.ſi mi
noꝛ. ff. de bo. aucto.iudi. poſſi.per glo.ſingularem ibi.
Minoꝛ an pꝛomittens eum ratũ habiturũ intelligitur cum
erit maioꝛ vide infra in verbo ratifieatio.
Minoꝛ ſeu adultus babens curatoꝛem cui aſſimiletur við
in.l.i curatoꝛcẽ. C, de in integr.reſtitu. per illum tex.ſingularẽ̃ cuzʒ
gliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Minoꝛ an in delictis pꝛeſumatur eſſe in do vide ſupꝛa in
verbo delictum.
Mrinoꝛ leſus an ⁊ quando reſtituatur in tempoꝛe quadriẽ
nij vide in.l. doli. .diuerſum. ff. de nouatio. p illuʒ tex. ſingularẽ.
Minoꝛ pars que dicatur invmuerſitate vide infra in verbo
vwniuerſitas.
Minoꝛ an ceſſio que fit a minoꝛe egeat decreto oide ſupꝛa
in verbo ceſſio.
Minoꝛ quo oꝛdine fiat executio ſententie contra eum vide
ſupꝛa in verbo executio.
Miſerabilis an ⁊ quomõ pꝛocedatur in cauſis miſerabiliũ
perſonarũ vide in.l.mulierem. C. ſi mancip. ita fue. alie. ne pꝛoſti⸗
cum aliquibus aditõibus per do. Ludouicum ibidem.
Milſſio an infirmitas peuratoꝛis impediat eam fieri cõtra

dominũ vide infra in verbo pꝛocnrator.
Miſſio in poſſeſſionẽ ex edicto diui Adriani in quo loeo pe
ti debeat vide in.l.i. C. vbi de crimi. agi opoꝛ. per illum tex. ſingu
larem cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Miſſt io an faciat rem litigioſam ſi eſt ex pꝛimo decreto við
ſupꝛa in verbo litigioſa.
Miſſio an inter miſſionẽ ⁊ citationẽ ſit aliquod mediũ vi /
de ſupꝛa in verbo citatio.
Monacus an poſſit effe aduocatus vide in. l.i. 5. ſexum. ff⸗
ve poſtula. per glo.ſingulareʒ ibi vbi etiam ponitur quid in alijs
clericis.
Moꝛs an ſemimoꝛtuus poſſit teſtari vide infra in verbo
teſtamentum.
Moꝛe an moꝛtuus ex pluribus vulneribus pꝛeſumat᷑ moꝛ

tuus ex omnibus vide infra in verbo vulnus.

MWoꝛs an viuens moꝛiatur vide infra in verbo viuus.
MWoꝛs ſuperueniens an tollat penã capitalem vide in. lI.vni
uerſi. C. vbi cau. fiſca.per illum tex. melioꝛem de iure cum aliqui
bus additõibus per do.ludonicum ibidem.
Moꝛa an ex moꝛa debeantur vſure vide in.l.curabit. Ca
de actio. emptio.per glo.nota.ibi.
Moꝛa an pena ſoluta infra tempus purgandi moꝛaʒ poſſit
repeti vide infra in verbo pena.
Moꝛa an ⁊ quãdo interpellatio conſtituat quez in moꝛa vi
de ſupꝛa in verbo interpellatio.
Mulcta an pupillus poſſit mulctari vide infra in verbo pu
pillus.
Mulier an poſſit cẽe teſtis in teſtamẽtis ⁊ in codicilł vide in
fra in verbo teſtis.
Mutuũ an ⁊ quãdo reconciliatur per conſumptões vide in
l. rogaſti..ſi fugitiuus.ff.ſi cert.peta.per illum tex.ſingularẽ ibi
cum aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Mutus quomõ pꝛobatur conſentire vide in.l.iteʒ quia.ff.
de pactis per glo.melioꝛem de iure ibi.

Negatio. An dicatur exceptio vide in.l.nam æ poſtea in pꝛin.
ff. de iureiuran. per glo. valde notaibi.
Megatio an negans aliquid eſſe factũ legitime videatur fate
ri eſſe factum ſimpliciter vide in.l.gallus.ꝭ.foꝛſitan. ff. de liber.⁊
poſtu.per glo.valde nota.ibi.
Megatio an ſit ſimilis ſubtractioni vide in.lihexeditatum.ff.
adl.falcid.per illum tex.ſingularem.
NMegatiua quomõ ⁊ qualiter pꝛobari poſſit vide in.l.ij.ff.ð
pꝛobatio.per glo.ſingularem ibi cum aliquibus additõibus per
do. ludouicũ bologninũ ibidem.
NMegatiua quõ poſſit pꝛobari vide in.l.i.C. de cano.largitio.
libꝛo.xi.per illum tex.ſingularem cuzʒ aliquibus additiõibus per
do. Ludouicum ibidem.
Negotium gerens nomine meo cuʒ quo agat vide in.l.ſi ab
ſentis. C.ſi cert.peta.per illum tex. ſingularem.
MNepos an debeat alimentari e᷑ patre vel ab auo vide ſupꝛa
in verbo alimenta.
NMomen an demonſtratio facta per ſigna ſit ac ſi eſſet facta
per nomẽ pꝛopꝛium vide ſupꝛa in verbo demonſtratio.
Nomen quomõ conſtituatur pignus in nominibus debito/
rum vide infra in verbo pignus.
Nomen. an poſſit pcuratoꝛ conſtitutus ad exigenduz nõia
debitoꝛũ vide infra in verbo pꝛocuratoꝛ.
NMomen an erroꝛ pꝛeſumatr᷑ magis in nõie pꝛopꝛio qᷓ; in ap/
pellatiuo vide ſupꝛa in verbo erroꝛ.
Nomen.an nuduz nomen heredis noceat alicui vide ſupꝛa
in verbo beres.
Momen debitoꝛis an contineatur in legato vſufructus vide
in.l.ſtico.ff.de vſufruc.lega.per illum tex.ſingularem cum aliqui
bus additõibus per do.Ludouicum ibidem.
Nomen.quomõ foꝛmetur libellus contra nomen debitoꝛiſ
vide ſupꝛa in verbo libellus.
Momen. an obligatio tacita compꝛebẽdat nomina debitoꝝ
vide infra in verbo obligatio.
Nomen an diſpoſitio facta per nomina appellatiua in lega/
tis intelligatur pꝛo virilibus poꝛtõnibus vide ſupꝛa in verbo di/
ſitio. . .
ſo Nomen.an in patrimonio ↄputẽtur nomina debitoꝛuʒ vi⸗
de infra in verbo patrimoniũ.
Motarius an poſſit eſſe rogatus ad ſui vtilitatem ſalteʒ pꝛo
mercede ſua vide in.l.ſi quis legatnm.ff. de falſis per illum text.
valde notanduʒ cum nouo eius inlellectu ꝑ do. Ludo.ibidem.
Notarins an poſſit interpꝛetari ſcripturaz ſuam vide ſupꝛa

in verbo interpꝛeta tto. vbi de boe ad plenum babetur ſupef boc.
Notarius quotiẽs teneaĩ edere inſtrumentũ vide in.l.caſu
C. de decuri. libꝛo.x. per glo.valde ſingularem ibi.
Notarius requiſitus in actu ſi non poteſt baberi an ſufficiat
adbibere perſonas honeſtas vide in.9.ſi vero in auteut.de bere.
⁊ falci.per illum tex.valde nota.
Notarius an poſſit emendare teſtamentũ ſuũ ne incidat in
falſum vide in.l.ij. C. de petit.heredi.per glo.ſingularem ibi.
NMotarius an poſſit coꝛrigere teſtamenti de voluntate teſts
Coꝛis vide in.lilla inſtrumẽta.ff. de beredi.inſtitu.per glo.ſingul.
ibi cum aliquibns additõibus per dominũ Ludouiců ibidem.
Notarius an poſſit vendere vel donare ſuũ pꝛothocollum.
Vide in.l.quedam.S. nibil.ff. de eden. per ilum tex.ſingularẽ cum
aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem ponenteʒ an
poſſit cõmittere ſuã imbꝛeuiaturã alteri ſcribendam.
Notarius an ſcriptura eius qui non eſt notarius ſed eſt ele⸗
etus auctoꝛitate publica pꝛobetvide ſupꝛa in verbo electio.

Peotarius au poſſit maritus eſſe rogatus ad vtilitatem ſue

VYxoꝛis vide ſupꝛa in verbo maritus.
Notarius faciens inſtrumentũ coactus an valeat vide in.l.
qui teſtamento.ff. de teſtame.per illum tex. ſingularem.
Notoꝛiũ an ſit opus exceptõe in eo vide in.c.accedens vt li⸗/
te uon conteſta. per illum tex.ſingularẽ cum aliquibus additioni
mus per do. Ludouicũ ibidem.
Notoꝛiũ an requirat libellum vide in auten. generaliter. C.
dDp epiſco. cleri. per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus adduõibuſ
per do. Ludo.ibidem.
Nocoꝛiũ crimen an debeat pꝛobari vide in.l. ea quidem. C.
de aecuſatio.per glo.nota.ibi cuʒ aliquibus additionibus per do
minum Ludouicum ibidem.
Nouatio.an ſicut poteſt nouari actio ita ⁊ exceptio vide in
l.reſcriptum.ꝭ.ſi pacto.ff.de pactis per glo.ſingularem ibi.
Nouatio quãdo inducatur ex interuentu noue perſone ſi in
teruenit ignoꝛãter vide in.l.perſonã..iulianus.ſfl.de pactis per
dlum tex ſingularem.
Nouatio. an poſſit nouari rei vendicatio vide in.l.qui cum
vno.9.pꝛimo.ſlſ.de re mili.per glo.ſingularem ibi.
Nouatio an hodie ſit aliquid mutatuzʒ circa eam vide in.l.
valerianus. ff. de pꝛeto.ſtipul.per glo.ſingularem ibi cum aliqui/
buos additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Nouatio vbi ſeruat᷑ an poſſit agi interiʒ vide in.l.qui pecu
alam. fl.ſi cert.peta.per illum tex.valde notandum.
Nox.an reputetur diſſicilis pꝛobatio eoꝝ que fiunt de nocte
gide infra in verbo pꝛobatio.
Nullitas.an iudex iniquitatis ſit iudex nullitatcis vide in.i.
abſentem. C. de accuſatio. per illum tex.notanduzʒ cum aliquibꝰ
additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Nuncuus non reſerens qua pena puniatur vide in.l.ij.C.de
ſpoꝛtul.per ilum tex. ſingularem.
Nuncius an poſſit conſtitui generalis vide in.l.qui rome.
ꝭ9.callimacus.ff. de verb. obli. per illum tex. ſingularẽ cũ aliqui/
bus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Nuncius an aquirat obligatõem domino ſuo vide imil.⁊ li⸗
cet.ff. de conſtitu.pecu.per illum texiſingularem cum aliquibus
additionibus per do. Lndouicum ibem.
Nuncius an debeat perficere citationẽ in eadem cauſa vide
ſuppꝛa in ver bo citatio. .
MNuptie an poſſint contrahi cuzʒ cõcubina in articulo moꝛtis
vide ſupꝛa in verbo concubina.
Nuptie.ad quem ſpectem expenſe nuptiarum vide ſupꝛa in
verbo expenſa.

Oblatio. An ſuſſciat ſola oblatio vbi factũ eſt in oblige
tione vide in.l.filie. .filie.ff.de lega.o per glo.ſingularẽ ibi cum
aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Oblatio an veſtiat contractum innominatuʒ vide ſupꝛa in
perbo contractus.
Obligatio condictionalis an poſſit cedi vide ſupꝛa in verbo
teſſio.
Obligatio pignoꝛis vel ipotece an recipiat diuiſionẽ vide in
l.rem hereditariam.ff. de euictio. per illum tex. ſingularem cum
aliquibus additionibns per dominũ Ludouicum ibidem.
Obligatio ſine cauſa an valeat vide infra in vᷣbo ꝓmiſſio.
Obligatio an inducatur ex donatõe facta gratis vide ſupꝛa
n ve Boorane⸗ 4 1
igatio.an compenſatio recte oppoſita tollat obligatõ
ciuilem ⁊ naturalem vide ſupꝛa in EHEEH nem
Obligatio tacita an compꝛebendat nomina debitoꝛuz vice

in. iij. C. de heredi. actio per glo. notabilem ibi enm aß
addiuionibus per do.Ludonicum lognmntilen nte
QObligano paincipalis quãdo anullai an etiz tollatur
ſoꝛia vide in.i.ſi pateruq.C. ad velleya.per illum lext.ſin uckeh,
cum nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem Faluten
Obligacio an quis dicatur obligatus qui tenetur tei veng
tatõe vide in. ꝭ.pꝛimo inſtitu. de actio.per glo. ſingularem ib
Dolihao vonoal an criechur ac bomahenn uie ,
paulus. ff.de pigno.per illum tex. ſingularem ini
grio ne per do. Augon ſbaceg. cum aliquib g/
bligatio naturalis ſola an poſſit cedi vii j
bligatio. an liberatio que conceditur debitoꝛi in moez
ditoꝛis tollat naturalem obligatõʒz vide utnenin cle /
Obligatio rem reſtitui an ſuccedat ad intereſſe re deei
vide in.l. conſtante. .ſi vroꝛ. fl. ſolu. matri. per ilum ter cnen⸗
latem vr nouo neltedn ad umn per do.Ludouicum –
gatio. an in obligatiõe ad antij .
ieir in verbo zura⸗ dona permituur vini.
ligatio perſonalis 1 actio que oꝛitur io anz
oꝛiatur vide in.l.i.C.de cadu. volten per glo. ———
aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem. anm
Obligatio in diem an dicatur continere in ſe minus vigej
l.ſi conſtante.ꝭ.quotiens.ff.ſolu.matꝛi.per illum lex. ſingula n
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem en
Obligatio generis an dicatur continere in ſe aliquid vide
l. cum bijs.. fi.ff.de condi.indebi.per gloſam vnicam ibi. 1
An obligatio naturalis poſſit tolli per legem vel per ſenis
vide in.l.ſi pena.ff. de condic.indebi.per illum ter. valde notancs
cum aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Obmiſſio quãdo delictũ in obmittendo dicatur eſſe herle,/
ctum Ga ſupꝛa verbo — . S
um. an lex pꝛo parte poſſit eſſe odioſa 7
rabilis vide ſupꝛa in verbo lex. . noparefu⸗
enſio. an ſeruns fugiens dicatur offendere dominuͦ vice
in.lſi peruniam ·J.ſed ſi accepit. ff. de condic. ob cau. per iliſteri,/
notanduʒ enm aliquibus additõibus per do. Ludonicu bi po,
nentez t quid in alijs carceratis fugientibns an dicani offendlef
officiales.
Officium. an pater conſentiens filio eleeto ad offcci fenes:
pꝛo eo vide infra in verbo pater.
Offciũ iudicis quanto tempe pꝛeſcribatur vide infr inn
bo pꝛeſcriptio.
Officialis an pꝛeſumatur niſi pꝛobetur vide in..i Co ſeb.
alie.non aliena. per glo.valde nota.ibi ceum alibuibus additobie
per do.lodouicũ bologninũ ibidem. “
Officium iuditis an poſſii cedi vide ſuqꝛa in verbo teſſio
Ofcialis.an ſi duo officiales in vna adminiſtratione qnox
vnꝰ eſt maioꝛ ⁊ alius eſt minoꝛ negligẽtia minoꝛis noceat meion
vide in.l.ex facto.ff. de negot.geſt. per illuz tex.valde not cuʒ no
uo eius intellectu per do. Ludouicũ ibidem. .
Offcium iudicis an detur vbi deſicit actio vide in.l feffde

petit. hercdi.per illum tex.ſingularẽ cum nouo eius intelectu

do. Ludouicum ibidem.
Officium ſudicis an tollatur per litis conteſtatõem quande
habet vim exceptõis vide in. l. filius. .veterani.fl. de pꝛocuruto.
per glo.ſingularẽ ibi cum limitatõe quadam de qua per domini
Ludouicum ibidem.
Ofhciũ ad beneplacitum an ſit perpetul vide in.l iunſyen
tos in pꝛin.fl.de excuſa. tuto.per illum tex.ſingularem.
Oſſfcialis an poſſit acquirere actõez reipublice ſine ceſſoe.
vide in.l.gayns.ff de vſuris per illum tex.valde ſingularemc
aliquibus additõibus per do. Lndouicũ ibidez. V
