indignis auferuntur ⁊ nos ſi imili modo intacta
ſeruamus ſiue in noſtrũ fiſcũ ſiue in alias per/
ſonas per ueniant ⁊c.

BGloſa in.l.vnica.S.ſed vt manifeſtetur pꝛo viri
li ⁊c.cũ tex Paul.de caſtro hic ⁊ etiã do.meus Alex.de imola in
l.quotiens.ffᷣad trebel.reputãt ambo iſtum text.cum gloſa ſua
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias vbi diſpoſitio eſt facta ꝑ
nomia appellatiua non videat facta pꝛo virilibus poꝛtiõibus. ſe/
cus ſi ſit per pꝛopꝛia vt in.d.l.quotiẽs cum cõcoꝛdantijs de qui ⸗
bus ibi in glo. ſecus tamẽ eſt quãdo diſpoſuio refertur ad lega
tarios.quia ſempꝑ intelligitur facta pꝛo virilibus poꝛtõibus.vnde
legatarij grauati ad aliquid danduz intelligũtur pꝛo virilibꝰ poꝛ
tõibus quauis cõmodum eis relictũ ſit inequaliter relictũ.⁊ boc
quando eſt quid extrinſecũ pꝛeſtanduʒ extra rem legatam puta
certaʒ quantitatẽ pecunie.ſecus ſi grauentur in re reddenda.qꝛ
tunc intelligũtur grauati pꝛo poꝛtõnibus de quibus in legato fit
mentio vt ibi per eos cum quibus ſto quia text. iſte clarus eſt ⁊
gloſa clarioꝛ.quoꝛũ verba ſunt hec.⁊ pꝛimo tex.

CSed vt manifeſtetur pꝛo qua quarta mane/
re opoꝛtet hoc quod fuerit defectũ apud eos a
quibus ſit derelictũ ſancimus:ſi quideʒ ad he/
redes lucruʒ perueniat pꝛo parte hereditaria fi
eri eius diſtributionẽ cum ⁊ ab ipſis ſimili mo/
do ſi valuiſſet pꝛeſtaret᷑:niſi nominatiʒ ab vno
vel certis heredibus fuerit derelictũ.tunc enim
quẽadmoduʒ ſolusvel ſoli pꝛeſtabãt ita ⁊ lucrũ
ſentiant ⁊c.

Uerba autem gloſe ſunt hec.

¶ Pꝛo virili ideſt pꝛo equali.vt.ff.de lega.pꝛe
ſtan.l.virilis.ſedſi mihi tres partes tibi quar/
tam huius rei legauit teſtatoꝛ. ⁊ nos hanc reʒ re
ſtituere totam ldeuio iuſſu: meuius repudiat:
quid apud nos remanebit.Reſpõdeo vt in one
re extrinſeco iuncto legatarijs ⁊ hoc appellati/
uo nomine ⁊c.

A. vnica. S vbi autem: Secundũ Bar.hic iſte text.
eſt ſingularisad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ illi dicũtur cõiuncti re quibus
ex expꝛeſſa diſpoſitõe teſtatoꝛis tota res aſſignatur cuilibet vt ibi
per eum cum quo in hoc ſto.quia tex.clarus eſt ⁊ nõ eget aliqua
noua mea interpꝛetatõe vel ſuppletöde. Miſi ꝙ addo Hal.de
hoc ponentẽ in ſuo conſilio.clxxxv.per totũ in fa parte conſilioꝝ
ſuoꝛũ incip.Circa dubitatõem ⁊c.⁊ in conſilio.cxxxix.incip.ſuꝑ
alio ⁊c.ad quem me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius
verba ſunt hec.
Vbi autem legatarij vel fideicõmiſſarij duo
foꝛte vel plures ſint quibus aliquid relictum ſit
ſi quidem hoc cõiunctim relinquat᷑ ⁊ omẽs ee/

niaut ad legatum ⁊ pꝛo ſua poꝛtione hoc quiſqʒ;

habeat. Si vero pars quedam ex hijs deficiat
ſancimus eam omnibus ſi habere maluerint
virili poꝛtõe cuʒ omni ſuo onere accreſcere. vel
ſi omnes nolnerint tunc apud omẽs eos remae
re a quibus derelictũ eſt. Cum vero quidaʒ vo
luerint quidam noluerint volentibus tantũmo/
do totum accedere ⁊c.

L. vnica.S.penultimo.
ſingularẽ ad doc pꝛopoſitũ ius accreſcendi habei locũ in dona
tione cauſa moꝛtis vt ibi per eum. De quo vide tu etiq nota. per
Bar.idem tenentẽ ibi in..hoc autem.⁊ Bald. in.l.i.in fine. C.
quãdo non pete.part. ⁊ Bar.⁊ omẽs in.l.ſi mihi ⁊ ticio.f. ð er
bo.obli. ⁊ in.l.re cõiuncti.ff.de leg.iij.⁊ eiia in.l.cum hij in pꝛin.ff
de tranſacti.ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo agimus.
2 ſupra etiam poſui clarius.Cuius verba ſunt hec.

C. Cum autem in ſuperioꝛi parte legis non adi
tam hereditatẽ minime nec exceptis quibuſd
perſoniſ ad heredes defuncti tranſmitti diſpo
ſuimus:neceſſe eſt ſi quis ſolitam hereditatem
non adierit ad hanc quideʒ habeat ſubſtitutum
ad euʒ ſi voluerit ⁊ potuerit peruenire. Quod ſi
hoc non ſit vel ab inteſtato ſucceſſoꝛes eã ſuſci⸗
piãt. vel ſi nulli ſint vel acciꝑe noluerint vel ali/
quo modo non accipiãt tunc ad noſtrũ erarium

deuolnatur ⁊c.

Ad trebellianam.

Gloſa magna in verſi.ſed pꝛimus ⁊c.in.l.ſanci
mus.ꝭ.cum autem. Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingularem
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ heres inſtitutus ⁊ rogatus reſtituere pꝰ re/
ſtitutionẽ factã per eum poteſt mandare directas actões fideicõ
miſſario ſed non alijs vt ibi per eum cuzʒ quo ſto. Pꝛo quo
facit tex.in.l.non quecunq;..qui gayo.⁊ in.l.quidam teſtamen
to.5.ſi ſcriptus.ff. de lega.pꝛimo. vbi alias legendo dixi de bocx
ideo non me dxtendo nunc niſi ꝙ pono glo.de qua agimus.Cu/
ius verba ſunt hec.

Ipſo iure eſt quartus caſus.ſ.vbi rogat ali
enauit.nam in alienatis nõ puto neceſſariam re
ſtitutionẽ · quia rogatus nihil iuris habet in re/
bus illis ꝙ concedere poſſit.⁊ hoc videtur dĩe
hec lex ſupꝛa cõ.ð leg.l.fi.O.pe.⁊ ſupꝛa.e.aut.
cõtra rogatus. Iteʒ ſi a pꝛimo fideicõmifſario
non exigitur ceſſio. quia habet directas vt hic
videtur.ergo cũ rogatus eſt alienãtis nullaʒ ha
beat actionẽ multo magis nõ exigitur ceſſio cuʒ
ibi pꝛimus fideicõmiſſarius habeat vtiles. Itẽ
eſt ⁊ quint? vt.ff. eo.l.l.i. J. ſed ⁊ omnes. Item
⁊ ſextus ſᷣm quoſdam vt.ff. eo.l.ita tamen. .ſi
pater filiũ.ſed ibi videtur ꝙ fiat reſtitutio. tẽ
ad id quod dicit ipſo iure tranſire actiones de
vno fideicõmiſſario in alium vt hic. ꝛ.ff. eo.lſi

heres eſt cõtra.ff. eo.l.i..de illo.Sol.hic coꝛ/

rigit vel hic transfert vt ibi cum nõ fuit contu⸗
max. ſed nec pꝛima nec ſecunda placet. Dic er⸗
go ibi erat rogatus ſub condictõe vel in diem.
vnde ante diem reſtituit ſponte. Nec obfſtat. f.
eo.l.ſed ſi ante.vbi dicit ꝙ nõ tranſeũt ante die
quia ibi fauoꝛe fideieõmiſſarij fuerat dies poſi
tus vt ⁊ dixi ſupꝛa de fideicõmiſ.l.poſt moꝛteʒ
hic autem rogatus erat pure. æ ideo lex ſublato
circuitu transfert vtiles. quia ⁊ facta transla
tio expꝛeſſim non transfert niſi vtiles: ſed roga

Bal. hic dicit iſtum tex eſſe

colunir inli
lcfmn inlnns
nnculi iun
iiettimnſ gninl
utmigtiie,
elsſe 7
mign

(Hocummwätbftſintdnun

tetun tifrendeſtn

ſtran

ilitene Nutrrt nadt
nhlnfigninginie
irnnui
ed dfünſen den
Puuintidtnne
msk Aititnlnm mdnten
rhlilui alltngtlrn
EH
ci titmetfreitdmman
ndſagnnirieng
ntnnfrute⸗

Chelngn
iiin . ut
ſlifiin, W
nnieie e
ulien eaer
ntiin
nngtccſe Ni
ſeutiie rtire

—

Trrr .

- - -—

*

ð

— =æ — —

——= —

ſ

,,,,

r

¶etmiii
le

2 1

tus etiaʒ poteſt cedere directas: ⁊ ideo ſpectat᷑
eius ceſſio.C Itẽ nota pꝛimũ fideicõmiſſ ariuʒ
ſi reſtituat ſecundo vt hic fit ꝙ nõ retinet quar/
tam ex trebellianica niſi quãdo pꝛius rogatus
voluerit retinere.vt.ff. eo.l.i.G. inde neratius.
vel niſi ſuſpectã dixerit pꝛimus heres ⁊ ſie coa
ctus totam reſtituit nihilo detraeto. vt.ff. eo.l.
marcellus..pꝛimo.⁊.l.facta..ſi cũ ſuſi pecta.

Item ⁊ in alio caſu vt.ff.eo.l.ex aſſe in fi.ĩmo ẽ

exceptio ab illo caſu vbi adijt ⁊c.

Gloſa in.l.penul.s.pꝛimo. Bal. hic dicit iſtã glo.
eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia non debet ferri ſup
ercuſſione bonoꝛũ ſed ſufficit eam eſſe factã cum quo ſto.⁊ ideʒ
voluit Bar. in auten. hoc ſi debitoꝛ. C., de pigno.?⁊ Bar..n.l.pꝛo
ſecutõe eo.ti.?⁊ Bal.in.d.l.penul..pꝛimo ad trebell.⁊ bart. in. l.
decem. ff.de verb.obli.⁊ in.l.a diuo pio.ꝭ.in venditõe.ffſ.de re iu
diein quibus locis Bar. videtur variaſſe. Sed pꝛo pꝛima opi.
videtur eſſe caſus in.l.aduerſus.C. de vſu ⁊ fruc.lega. lſʒ Bart.
tenuerit contra in.l.pꝛetoꝛ. ff. de noui ope.nunci. vbi alias legẽdo
dixi poſt eum ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero. Miſi ꝙ addo in
terminis do.meuʒz Alexan.de imola in.l.ita ſtipulatus in quarta
colum. ff. de verb. oblig.? Ludo.roma. in ſuo conſi il. lxxxxiij.ad
quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cuiusvba ſunt hec.

WPer contumaciaã ⁊c. in verſi. vel dic nõ fer/

ri ſententiam vt infra de tempo.appella.l.fina.

G. illud ⁊cetera.

Bloſa in.l.iubemus. ZDal. hic dicit iſtam glo. eſſe op

timaz ad hoc pꝛopoſitũ quomõ ⁊ quãdo fructus pcepti per he/
redeʒgrauatũ ante reſtitutã hereditatẽ ſibi computent᷑ in quar
tam trebellianicã.De quo vide tu plene not. per Bar. in. l. papini
anus.S.vnde queritur.ff de inoffi. teſtame.⁊ in.l.quod de bonis
5. quod auus.ff. ad.l.falcid. ? in. l. deducta. 5. ante diem. ff. ad tre
belli. ? Bal. in.l. ij. C. eo. tit. Bal. in. d.l.iubemus.⁊ Ang. in di
cto.5.quod auus.⁊ Paul.de caſtro in conſil.xxxxij.⁊ etiã in cõ
ſilio. cxiiij. vbi cõcludunt ꝙ ſic p̃terquã in filijs pꝛimi gradus.
Item niſi ſint percepti negligentia non petẽtis vt in. l. mulier. 9.ſi
heres.ff.ad trebel.cnm ibi plene nota. per ſcribẽtes ad quos me
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Pereditarij S8.ſ.quarta retenta ſubaudi ſic ⁊
ff. de inoffi. teſtamen.l. papinianus.. ſi fub con
dictione vbi cõputantur fructus.Sol.hic coꝛri
git m quoſdam.Alij dicũt hec in quarta tre
bellianica illa in quarta nature: ⁊ hoc pꝛopter
querelam que eſt odioſa. Zercij dicũt ꝙ hoc in
liberis pꝛimi gradus eſt ſpeciale vt in fine huiꝰ
l.ſecus autẽ in alijs vt ibi.nam ⁊ alias differut.
vt. ff. de heredi. inſtitu.l.ſuus ⁊.l.ſ. eque. F. pꝛĩo
Alij dicũt ꝙ ibi voluit teſtatoꝛ bic non que non
valet. quia hic dicit licet hoc teſtatoꝛ æc. Niſt i
dicas ꝙ ibi voluit tacite hic expꝛeſſe inter quaſ

voluntates eſt differentia vt. ff. ad.l. falcid. lti.

cia.⁊ de condic.⁊ demo.l.nõ nunqᷓʒ. Lu dic
ibi certum tempus ſtatuit puta decenniuʒ infra
quod certũ erat ꝙ quartã ⁊ eius fructus baber̃
poterat hic incertũ.Et nota diligenter de huiuſ
modi fructibus cum pꝑcipiũtur a rogato:aut iu/
dicio teſtatoꝛis puta rogauit vt reſtituat poſt tẽ
pus hereditatẽ:aut negligentia non petẽtis aut
moꝛa nõ ſoluẽtis. Pꝛimo caſu cõputat in quar
taʒ ⁊ nil reſtituit: ⁊ ſi ſupereſt aliquid vltra qr/
tam in fecundo nec computat nec aliquid reſti/
tuit in tercio computat ⁊ ſupfluos reſtituit. vt

ff. eo. l. mulier. F. ſi heres. z. l. in fideicõmiſſaria

in pꝛin. ⁊.ff. ad.l.falc.l.paulus reſj põdit. F. i. . ij
⁊q hoc in alijs heredibꝰ q̃ᷓʒ in ſuiſ qui ſunt pꝛimi
gradus.nam poſſunt eſſe ſui nepotes cuʒ nemo
eos pꝛecederet tamen non habet locũ hec.l.ſui

.

enim tantuʒ ex rebus patris quartaʒ detrahbunt

quod in eis eſt ſpeciale vt hic dicit ⁊c.
Gloſa in. l.penultima. HBal. hic dicit iſtam glo. eſſe

ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ excuſſio hꝛincipalis debitoꝛis d6

eſſe facta ſi nemo cõpareat ad citatõem de eo factã ⁊ ad defenſio
uem eius vi ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ aliqui
voluerũt eitã pꝛonũciatõez foꝛe neceſſariã pꝛout tenuit in pꝛimis
Bar. in. l. ſed ⁊ ſi poſſeſſoꝛi.ꝭ.fi.ff. de iureiura.⁊ Bar.in.l.a di/
no pio.5.in venditõe.ff.de re iudica.⁊ Bar. in.l. ſtipulatio iſta.
hec autem.ff. de dam.infec. ⁊ Bar. in.l. decem. ff. de verb. obli. ⁊:
Bal. in autent. ſed hodie. C. de actio.⁊ oblig. Sed ipſe met
Bar. in. l.in pꝛoſecutõe ⁊ in auten. hoc ſi debitoꝛ. E. de pignoꝛib.
T Ange. in. . ſed neq; in auten.de fideiuſſo.tenẽt cõtrarium ad
quos me remitto pꝛo nũc.⁊ non pono glo. de qua agimus cum
ſupꝛa pꝛoxime eam poſuerim. vbi ẽt aliquid dixi de hoc.

Gloſa in.l.ſancimus in pꝛincip. in verbo nullo

herede vc. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad hoc p/
poſitum ꝙ ſi heres requiritur in celebꝛatõe alicuius actus a te/
ſatoꝛe ⁊ tempe quo celebꝛat᷑ non eſt heres defunctus ipſe dicit
deceſſiſſe ſine herede vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Pꝛo quo
eſt tex. ſingul.in.l.ſi cõmunis ſeruus meuij ⁊ caſtrenſis peculij. ff.
de ſtipul.ſeruo.⁊ ita teneo cum iſta glo. quia clara eſt. que etiazʒ
mihi pꝛobat vnũ quod eſt foꝛtius ille dicitur ſine herede qui
non habet eum ſtatim temꝑe quo moꝛitur vt ibi per eaʒ. Cuius
verba ſunt hec. .
Nullo herede:ſed quomõ poteſt eſſe ſine he
rede cum ſuperſint ſaltem legitimi. KReſpõdeo
nullus eoꝛũ vult nec etiam fiſcus. Nel dic eum
eſſe ſine herede qui non habet heredem ſtatim

cuʒ moꝛitur ⁊c.
Ad legem faleidiam.

L. Licet. egata conſiſtentia in ſpeciebus diminuutur p

es alienũ.tex.eſt in hac.l.licʒvbi Bal. dixit hoc nõ repiri alibi ita

expꝛeſſe ſicut hit·¶ Sed tu aduerte quia ile tex. bene ⁊ ſubti/
liter ponderatus pꝛobat mihi etiam aliud quod eſt pulchꝛius ⁊
foꝛtius.ſ.ꝙ nedum es alienũ minuit ea ſed etiã quartã ſen legiti
mã debitam filio vt hic in verſi. q deducta quarta reſidui ⁊c. Et
hoc modo ego declaro tibi iſtum tex. Et quo ad hot vltimuz di ⸗/
ctũ meũ quod colligo ex iſto tex. addo text. in termninis in.l.papi/
nianus. . quarta.ᷣ ff. de inoffi.teſta. ⁊ notata per Balg.in.l.fſi.S.in
computatõe in tercia colũ. C. de iure delibe. vbi etiã dicit ꝙ impẽ
ſa funeris pꝛius deducitur qᷓ; legitima ſicut es alienũ pꝛout dicit
hic in tex. De quo etiã poſuit Bar. in.l.is oui. 5. poſtquam.
ff. vt in poſſeſ.lega.?⁊ Bal.in.l.ij.C. ad trebel.⁊ Bald.in.l.i.poſt
glo. ibi. C. ſi cer. pet. ⁊ bal.in.l.ii.in ſi. C. vt in poſſeſ. legat. vbi fuit
ſemp in ea opi.in qua fuit hic per iſtũ tex. Cuiusverba ſunt hec.

L. Licet adieris patris hereditateʒ ⁊ confuſiõe
pꝛo ꝑte qua eidem ſucceſſoꝛes extinguat᷑ actio
quam tibi competere eo ꝙ ex adminiſtratiõe tu

tele multa eum debuiſſe cõtendis. pꝛo reſiduis

tamẽ partibus coheredes cõuenire nõ pꝛohibe
ris ⁊ fundum ate relictum eatenus ꝙ deducta
quarta reſidui ſubſtantia patitur pꝛeſtare neceſ
ſe eſt ⁊cetera.

Z.Si pꝛedioꝛum. Sal.hic dicit iſtum tex. eſſe notã
dum ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ cultura eſt fauoꝛabilis ſicut pia cauſa
vt ibi per eum cum quo non ſto in hoc. quia iſte tex.bene ⁊ ſub/
tiliter ponderatus non pꝛobat hoc.nec loquitur de inſtrumentio
pꝛedialibus ſed pꝛobatoꝛijs que iuſſit vxoꝛ debere reſtitui mari/
to ſuo de quibus inſtrumẽtis non detrahitur falcidia pꝛout diciĩ
ibi in tex.quem etiã ita intellexit glo. ibidem quam glo. Bal. nõ
conſiderauit.Cuius tex.verba ſunt bec

. Piij

L. Si pꝛedioꝛum dotis apud te iute rẽmanẽtis
inſtrumentaverbis pꝛecarijs vel teſtamento vel
codicillis vxoꝛ tibimandauit dari: eius iudici
um ſucceſſoꝛes implere compellunt᷑: cuʒ inſtru
mentis pꝛedioꝛũ domino relictis falcidie nul /

la poteſt interuenire queſtio ⁊c.
De hijs qui ante apertas rabulas.

L. Uniea. Bar. bie dicit iſte tex. eſt ſingula. eſt etiaz
conſtitutio noua ad hnc.ſ.ꝙ hereditas aſcẽdentis etiam non adi
ta tranſmittit ad deſcẽdentes niſi ſit repudiata.⁊ idem eſt in lega
tis vt hic in ter.· Sed tu aduerte ad vnuzʒ ſolum pꝛo nouo ⁊
vero intellectu meo eius. naz iſta diſpoſitio habet locũ ſiue ſolus
deſcendens ſit inſtitutus ſiue ſit inſtitutus cum extraneo vt hic
in verſi ſiue ſoli ſen eum extraneis ſint inſtituti ⁊c. ⁊ hoc mõ iſte
tex. magis ſeruit nobis ſi bene põderetur.⁊ in hoc erat maioꝛ ſa
tio dubitandi. tamẽ etiam hoc deciditur in eo. De cuius tex.
intellectu addo etiã Rapb.fulgo.in ſuo conſilio.lxxxviij. incipie.
Uiſis ſuperius allegatis ⁊c.ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad iext.
de quo agimus. Ciuus verba ſunt hec. 2=
C. Per hanc iubemus ſanctionẽ in poſterũ fili
os ſeu filias nepotes autneptes ꝓnepotes aut
pꝛoneptes a patre vel matre auo vel auia pauo
vel pꝛoauia ſcriptos heredes licet non ſint in/
uicem ſubſtituti ſed cũ extraneo ſeu ſoli ſint in/
ſtituti: ⁊ ante apertas tabulas defuncti: ſius
ſe nouerint ſcriptos heredes ſiue ignoꝛaue/
rint in liberos ſuoſ cuiuſcũq; ſexus ſint vel gra
dus derelictã ſibi hereditariã poꝛtione m poſſe
tranſmittere memoꝛataſqʒ ꝑſonas:ſi tamẽ he/
reditatem non recuſant nulla huiuſmodi pᷣſcri/
ptione obſtante ſibi tanqᷓʒ debitã vendiſarc:qð
ſ. etiam ſuper legatis ſeu fideicõmiſſis a patre
pel a matre auo vel auia pꝛoauo vel pꝛoauia de
relictis locum habet ſi quidem per indignum
foꝛtuitas ob cauſas vel caſus humanos:nepo/
tes aut neptes pꝛonepotes aut pꝛoneptes auia
vel pꝛoauia ſucceſſione defraudari:alioſqʒ ad
uerſus auitũ vel pꝛoauitũ deſideriũ vel inſtitu/
tũ inſeꝑato legati cõmodo vel hereditatis gau
dere habeãt vero ſolacium triſticie ſue quibus
eſt merito conſulendum ⁊c.

SGloſa in.l.vnica. Doctoꝛes ſcribẽtes bic ⁊ etiam do⸗
meus Alex.de imola in.l.ſed ſi plures in pꝛin.ff.de vulg.⁊ pupil.
⁊ idem do.meus in.l.ſeyus ⁊ augerius in vlti.colũ.ff.ad.l.falci.
allegant iſtaʒ glo.pꝛo ſingnlari ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſicut ſpes ſub
ſtitutionis pupillaris non transfertur ad heredes vt in. d.l ſed ſi
plures in pꝛin. ita nec etiã ſpes ſubſtitutõis recipꝛoce vt in.i.luciꝰ
5. fi. eo. tit. nec etiã ſpẽs ſubſtitutionis fideicõmiſſarie vt in.li..
ſin autẽ aliquis.C.de cadu.tollen.hec ꝓcedunt etiam quo ad be
redes deſcẽdentes per iſtam glo. Cuius verba ſunt hec.

C In liberos ⁊c.in verſi.reſpondeo nec extra/
nei neqʒ liberi admittũtur ex hoc titulo ⁊c.

BGloſa in.l.vnica in verbo liberos ⁊ c. Do.meus

Alex. de imola in.l.emancipata in quarta colu.C. qui admitti re

putat iſtam glo.foꝛe ſingularem ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ diſpoſitio
iſtius tex. pꝛouidens in hereditate delata ex teſtamento extendit
etiam ad hereditatẽ delatam ab inteſtato quantũcunq; ẽt poſſz
eſſe conſultũ liberis alia via vt ibi per eum cum quo ſto ſimplici
ter quia gloſa clara eſt. Cuius vᷣba ſunt hec.

CLiberos in fi. in verſi. item quid ſi non ex te
ſtamento obuenit bijs liberis ſed ab inteſtato

nam dicitur hic de teſtamento ſed poteſt dici
idem ⁊c.

De condictionibus inſertis.

L. Cum quidam. Bal. bic reputat iſtum tertuz efe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝗ; licet in cõtractibus innoatis l 3
habeat penitẽtia re integra vt in.l.ſi pecuniã in pꝛin.ff. de toan
ob cau..⁊ voluit Bar.in.l.quãuis.C. de tranſactio.niſi guaace
ex vna parte cõtineretur maius cõmodum qᷓ; ex alia parte æ
tes eſſent ſcientes.quia pꝛopter boc reſultaret donatio ⁊ nõ R
beret locũ penitẽtia vt in.l.ariſto.ff.de donatio. Item niſi ex Vn
parte eſſet liberatio quia tunc etiam non haberet locum peniten
tia vt in.l.dedi in pꝛin.fl.de condi.ob cau.⁊..l. quãuis. .l. quz/
uis ⁊.l.ſi cum fuadum.ff.de pactis. Atiamen penitẽtia nunqua
admittitur ad tollenduz ius alteri queſitũ per iſtum lex. qui de
me pꝛobat hoc.nec eget alia noua mea interpꝛetatioõ. Zuius ver
ba ſunt hec.

Z. Cum quidam teſtamẽto condito libertatem

ſeruo ſuo dereliquit ſub condictõe ſi ſuo hetedi
certũ numerũ ſolidoꝛũ pꝛeſtet vel aliaʒ quandã
ſpeciẽ vel vicariũ ſeruũ.ille auteʒ ſeruus nonin
eodem loco conſtitutus vbi etiam heres fuerar
herili teſtamẽto cognito pꝛoperabat ad heredẽ
cum ipſo quod iuſſus erat dare heredi: ſed in
medio latronũ vel hoſtiũ incurſiõe vel alio foꝛ
tuitu caſu pemptum eſt quod poꝛtabat:quereba
tur inter ãtiquos ſi pꝛepeditur libertas:qꝛ hoc
dare ſeruus non poteſt pꝛopter memoꝛatuʒ foꝛ
tuitum caſuʒ. Itaqʒ veterũ dubietate quieſcen/
te nobis plaiuit vt ⁊ libertas omnimodo cõpe/
tat:⁊ cõmoduʒ quod heredi vel extraneo relin
quitur non abſtrahatur. Ex quacunqʒ igit᷑ cau

ſa impediatur ſiue per heredem ſiue per euʒ da
re aliquid iuſſus eſt ſiue per foꝛtuitos caſus in

libertateʒ quidem ipſe omnimodo pueniat niſi
ſeruus noluerit adimplere condictoeʒ. obnoxiꝰ
tamẽ conſtituatur poſt libertateʒ heredi vel cui
aliquid dare iuſſus eſt:niſi ⁊ ipſe oblatas pecu
nias non ſuſcepit.quod enim ſemel repudiatũ
ab eo eſt reintegrari minime concedimus:hoc
quidem dare iuſſus eſt omnimodo adimplere
cempellatur. vel in ipſo maucipio pꝛeſtando ſi
extat vel in extimatõne eius non amplius qᷓʒ in
quindeciʒ ſolidos computanda vel in alia re ſi
⁊ ipſa appar eat: vel ſi non exiſtat eius vera eſt
extimatio pꝛeſtanda ⁊c.

De vſuris ⁊ fructibus legatoꝛum.

Z. Aduer ſus. Bal. bic dicit iſtum tex eſſe notandum ad
pꝛopoſitũ ꝙ licet excuſſio pꝛincipalis debitoꝛis debcat excedere
iudiciũ ypotecariũ contra terciũ poſſeſſoꝛẽ vel contra fideiuſſo/
rem mouenduʒ vt in.l.ſi muicipiũ.S.pꝛimo.ff. de euictio.lamen
ſi eſt obmiſſa in pꝛincipio.nec fuit apooſita tunc põt fieri in quacũ
q; parte litis.quia non eſt niſi quedam inquiſitio.⁊ idem pꝛobil
lex.in.l.ſi rem. .fi.ff. de pigno.actio.vbi per euʒ cum quo ſto.
Uno addito ꝙ idem voluit etiam Bar. in. c.l.ſi mancipiuz
in. .ij. Bar. in ſuo conſilio incip.quero quid ſi tercius tc. E
Ange.in.l.pꝛolatam. C. de ſenten. v interlo.om.iudi.? Ange. ind⸗
ſed neq; in auten. de fideluſſo. Et Paul. de caſtro iml. fi.f. ſi cer.
peta. ad buos me remitto ⁊ pono tep. ve'quo agimus. LCuius
verba ſunt hec. . 1
Z. Aduerſus eos qui ſub obtentu legis falcidie
legatamoꝛantur notiſſimũ eſt iuris auxilium.ſi
igitur pꝛopoſita ſtipulatõe cauere cum ſatiſca/
tione poteſtis vos reſtituturos quãto Inylie⸗
qᷓ; per eam legem licet accipere is iudex qui 4
deicõmiſſis ius dicit ſolida vobis legata pꝛella

ri iubebit Cſi ſatiſdatõem implere nõ potenis

Gitmahkkum W

iietn er,
urd

õ
migtalinenme

ereiinſttiunn Kun
WAagsnntnnp

Wuiake
ISpctitmilpr ie
uipoſftſaimnaes zeietn
hetotiͤcrentnmnt unt
tainungimptnanennen
Pühvnitmdr.

Nadch 4
Indheſpti ara tmen
nntn, enng
ntnnitsttnt

roinnar 1
mnd uln

ſte nil
Pnoimn nench
nn

l

—
it

HHErEEE

..

—

6

—5

õõ

WN

R

—

e,
rumliil
. 1
riiEN

arbitro dato diem vobis pꝛefiniet intra quem
altera parte ceſſante partibus ſuis funget᷑: ⁊ ſi
conſtiterit legi falcidie locum non eſſe ⁊ vſuras
⁊ fructus poſt litem conteſtatã ꝑcipietis ⁊c.

Ut in poſſeſſione legatoꝛum.

L.pꝛima. Bal. hic deit iſtum text. eſſe ſingularẽ ad hoe
pꝛopoſiuũ ꝙ cognitio ſubtilis dicitur eſſe plena ⁊ etiam vr ſcru⸗
puloſa vt eſt tex.in.lii.C.ſi ſeruus venierit vt ibi per eum cũ quo
ſto. Uno addito ꝙ iſte tex.non pꝛobat hoc ex ſe ſolo.ſed cuzʒ
gloſa ſua in vbo ſabtiliter. quox verba ſunt hec.
L. Quoniaʒ nihil actoꝛ amplius poſtulat qʒ vt
fideicõmiſſi uomine ſatiſdetur nõ debet is qui
in dicendo pꝛeeſt ſubtiliter cognoſcere debeat
nec ne fideicõmiſſum:ſed tantũ decernere vt ſa
tiſdetur ⁊c. Uerba autem gloſe ſunt bet
CSubtiliter ſed ſummatim ⁊c.hic niſi heres
ſit paratus incõtinenti pꝛobare nõ deberi ⁊c

L. Si poſtquaʒ. ¶Bal. hbis dicit iſtum tert.eſe ſingula.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ res non fit litigioſa ex miſſione facta in poſ/
ſeſſionẽ ex pꝛimo decreto per quã conſtituitur pignus pᷣtoꝛium
nec impediur alienatio pꝛopter boc.vt ibi per eum cum quo ſto.
De quo vide tu not ẽt.per Cy.in.l. i. ff. de peti.here. in pꝛia qõe.
⁊ per glo.in.c.caufam que el o.extra de teſtib.⁊ Angel. in aute.
de litigio. ad quos me remitto ⁊ pono tex.de qua agimus.Cuius
verba ſunt hee.

L. Si poſtquã ſeruandi legati ſeu fideicõmiſi
gratia in poſſeſſionẽ inductus es pignoꝛis obli
gatio aut venditõ ab herede interuenit pꝛecede
re cauſam tuam quã iure pꝛetoꝛio vel vt pignuſ
habuiſti manifeſtum eſt ⁊c.

Gloſa in.l.ſecunda. Sal hie dicit iſtaz glo. eſſeiſingn
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ per teſtatoꝛem poteſt remitti tacita
ypotecaria que competit pꝛo legato. Sed tu adnerte ꝓ ve
ro ⁊ nouo intelletu meo iſtius glo.quia eſt glo.vnica in verſi.ſed
an ypotecaʒ tollere poſſit que foꝛmat contrariũ ⁊ arguit ad par
tem. ⁊ vltĩo loco arguit pꝛo pte negatiua.⁊ ſic glo.iudicõ meo be
ne ⁊ ſubtiliter ponderata videtur potius tenere contra id quod
dixit Bal. hoc modo ego nouiter intelligo illam glo. De qna
materia poſuit etiã aliquid Bar. bic licet Bal. de eo mentionez
non faciat.⁊ etiam Bar. in.l.fi.ff. de pꝛeto.ſtipu.⁊ Bar.in.l.nẽo
poteſt.ffde leg.pꝛime.⁊ Bal.in.l... C. cõmunia de legat. in.l. ij.
eo.tit. de quo alias dixi poſt domeum Alex. de imola in. d.l.ne
mo poteſt. ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ nõ ero niſi ꝙ; pono iſtau glo.
Cuius verba ſunt hec. —
Nemitti ⁊c. ſed an poſſit tollere tacitã ipo/
tecam qnod videtur vt ſupꝛa cõia de legat.l.i.

ibi ſed cum enim.ſed argu.contra ⁊c.
Ut legatoꝛũ nomine caueatur.

Gloſa in.l.poſtquã. Balql. hit dicit iſtam glo. eſſe ſin
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝗy pendente appellatõe non poſſunt in
nouari ea demũ que fieri non poterãt pendente pꝛimo iudicio.ð
quopoſuit do. meus Alex. de imo. in conſi. cviiij.in.xiij.colum.in
lercio volumine incip. Magnifice pꝛetoꝛ re. ⁊ ſi quid eſt innoua
tum debet reuocari per iudicẽ appellatõis quatenus de facto p/
ceſſit vyt eſt tex. in. . cirographis.. pꝛimo. ff. de admini.tuto.quin
Vmo iudex a quo poteſt reuocare grauamen ad boc vt appellans
cogatur recedere ab appellatõe eius legitima vt eſt glo. ſingk aris
inec. ex parte tua extra de appellat. ad quam me remitto 7 pono
gloſam de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CHeredem ꝛ⁊c.in verſi. vel dic planius fidei
cõmiſſarius vniuerſalis vel ſingularis petit fi/
deicõmiſſum ⁊ obtinuit:ſed heres victus appel
lauit:qua pẽdente heres debet cauere actoꝛi ſi

cut ⁊ ante ſententiam debuiſſet ꝛc.

R. Sipoſtquam. Bel bie dictiſtum tex ſo ſingula
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pignus pꝛetoꝛiũ durat ad quẽcunq; ꝑ/
ueniat res illa pignoꝛata vt ibi per eum cũ quo ſto.quia text.hoc
optime hꝛobat. Uno ſolo addito hoc eſt veruz niſi ſciente
⁊ non cõtradi.enie creditoꝛe tranſiret ad alium. quia tũe induci
tur remiſſio pignoꝛis.l. ij. ⁊ hoc ibi voluit Bal. C. de remiſſi. pig
no. ſecꝰ autẽ ẽ creditoꝛe ignoꝛante vt in. l res pignoꝛis.ff.quibuſ
mod.pignus vel bypote.ſolui.cum ſimilibus ad que me remitto
⁊ non pono verba iſtius lex.cum ea ſupꝛa pꝛoxime poſuerim in
alio tamen pꝛopoſito pꝛout videre potes in titulo pꝛoximo.

Quando dies legati cedat.

Gloſa in.l.cum vxoꝛi. Bal.

notandam ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ legatũ fac
temꝑe liberoꝛũ intelligitur de liberis ex
ex alio viro vt ibi per eum cum quo ſto
Szʒ difficultas iſtiꝰ tex. iudicio meo nõ ſtat in hoc ſʒ in alio an ex
co ꝙ ſtatim moꝛtuus cſt flius extinguitur legatũ.⁊ dicit ꝙ non.
vt ſonat iſte tex. bñ ⁊ ſubtiliter ponderatꝰ. Cuius verba ſunt bec

C. Cum vxoꝛi cum liberis ex hoc oꝛiebat᷑ que/
ſtio ⁊ intelligitur etiam ſi vnum habet ſufficere
vt hic ⁊ ſupꝛa de condictio.inſer.l.pꝛima.⁊ de
naſcituris intelligitur nõ natis.vt.ff.de condic.

⁊ demon. l. ſi vir. ⁊. l. ſeq.dũmodo ex eodem vi
ro.pt.ff.eo.tit.l.cum vir.

Comunia de ſucceſſionibus:

CAuten. Omnes peregrini.

iſtum tex. ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ qnis non euitat penã r.
„ . „ . „ „. 4
tione ſtatuti inualidi vt ibi pet eum. 2 d tn acuente nr ve
ro ⁊ nono intellectu meo iſtius tex.qui bene ⁊

hic dicit iſtam glo. eſſe
tũ vxoꝛi per marituʒ in
eo ⁊ ex ea naſcẽdis ⁊ nõ
quia gloſa clara eſt.

Bald. hit reputat

ſubtiliter pondera

tes ex eo. Cuius verba ſunt hec.
Aut. Omẽs peregrini ⁊ aduene libere hoſpiten
tur ⁊ vt voluerint: ⁊ hoſpitati ſi teſtari voluerĩt
de rebus ſuis oꝛdinãdis liberam habeãt facul/
tatem: quoꝛũ oꝛdinatio incõcuſſa ſeruetur. Si
vero inteſtati deceſſeriut ad poſi pitẽ uihil per/
ueniat: ſed bona eoꝛũ per manus epiſcopi loci
tradantur ſi fieri poteſt heredibus vel in pias
cauſas errogẽtur.hoſpes vero ſi aliquid de bo
nis taliũ contra hanc conſtitutionẽ habuit tri/
plum epiſcopo reſtituat: quibus ei viſum fuerit
aſſignanduʒ: non obſtante ſtatuto aliquo aut cõ
ſi uetudine ſeu pꝛiuilegio que hactenus contrari
um inducebant.Si qui autem contra pᷣſumpſe/
rint eis de rebus ſuis teſtandi interdicimus fa
cultatem vt in eo puniãtur in quo deliquerunt:
pꝛout culpe qualitas exegerit puniendi ⁊c.

Auten. omnes peregrini. Bald. hie dicit iſtum
tex.eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ ſicut repꝛeſalie non pñt
exerceni contra legatos vt in.l.eum qui.s.iulianus.ff de compen.
ita non poteſt exerceri contra aduenas ⁊ foꝛenſes vel peregrinos
vel bona eoꝛuzʒ vt ibi per enm cum quo ſto quia tex.clarus eſt æ
non eget alia noua mea interpꝛetatöe.. Nili ꝙ dico Bar. hic
idem voluiſſe.⁊ etiam Bar. in. l.ij.. legatis. ff de iudic. ⁊ Jo. de
ligna.conbononieñ.in ſuo tractatu repꝛeſaliarum in tercia parte
pꝛincipali ad quos me remitto.⁊ bic non pono tex. cum eum ſu
bꝛa poſuerim in alio tamen pꝛopoſito pꝛout videre potes.

De ſuis ⁊ legitimis.

BGloſa in. l. ſuuʒ. ¶ Bal hic dicit iſtam glo. foꝛe ſingularẽ
ad hoc pꝛopoſitũ matrimoniũ contractũ per verba de pꝛeſenti
tempoꝛe inhabili cõualidatur poſtea ſuꝑueniẽte habilitate.? filij

etiam iam nati efficiutur legittimi vt ibi per eos. De quo vide
tu not. ẽt p eundem Bal. in. l. ex libera. C. eo. tit. Bald. in ſua
margarita in verbo matrimoniũ ⁊c. ⁊ in.l.eam quam in.ix.colũ·
De fideicõmiſ. ⁊ per glo. Cy.⁊ Bar. in. l.paulus. ff. de ſtatu hom⸗
⁊ per ſcribentes in. c i. extra qui ſi ſint legiti. x per Inno. in. c. ij
extra de eo qui oux.in vxo.qua poll. ꝑ adule · vbi ponunt ẽt an ⁊
quãdo matrimoniũ ab inicio nulluz poſtea cõualideĩ᷑ ⁊ filij iam
nati legitimẽtur vt ibi per eos. ? per do. meũ Alexa. de imola in
ſuo conſilio.clxxxxiiij.in ſo volu. incipie. nobilis quidam 7 in.l.
euz qui de ſtatu homi. in apo Tillis ſuis ad Bar.ibi. ad quos me
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

NMuptiüjs poſt manumiſſioneʒ cõtractis. ſe ed
quid ſi ante ⁊ poſtea filiꝰ pꝛocreatus ẽ.Reſpõ.
idem. arg. ſupꝛa de nupt.l.⁊ ſi contra.⁊. ff. de ri

.

tu nupt.l.ſi quis in ſenatoꝛis. arg. contra. ff. mã
dati.l.ſi pꝛocuratoꝛeʒz.ſed ſecus in caſu.l.ſupꝛa

pꝛoxime.

Z. Meminimus..⁊ hocletiam. Balch. hic dieit
iſtum tex.eſſe notãduz ad boc pꝛopoſitũ ꝙ ſilij fratris vel ſoꝛoꝛiſ
qJui ſunt nati poſt emancipatõem patris ſui non ſunt pꝛopꝛie ag⸗
nati vt ibi in verſi.tanquã ſi couſanguinei ⁊c.nam diclio tanqug.
Denotat fictionẽ. ⁊ ideo ᷣm eum ibi ſtatuta loquentia de agnatis
non habent locũ in filijs fratris vel ſoꝛoꝛis natis poſt emancipa/
tionẽ patris eoꝛũ nec in huiuſmodi pſonis vt ibi per eum cum
quo ſto.⁊ idem voluit etiam ipſe met Bald.in. l.qni ſe patris in
penul.colũ.C. vnde liberi.⁊ Paul. de caſtro in.l. li. ..ſi vero. C. ð
liure delibe. Paul. de caſt. in ſuo conſ. lxviij. De quo vide
tu e iã not.per Bar. in.l.tutelas.ff.de capi. dimi. ⁊ Bald. in. l. i.
5. domini. ff. ad ſylle. Bal. in aut. in ſi ucceſſione. C. de ſuis ⁊ le/
giti. vbi idem tenẽt in filio emancipato vt nõ ſit agnatus ?ᷣm eos
ibi. ⁊ poſuit etiam Ange.in conſilio. cxix.incip. Statuto tudertine
ciuitatis vc.⁊ do.meus.in conſilio.lxxxv.in ſa colũ.in quarto vo
lumi.incip. An pars que lucratur.⁊c.⁊ in conſilio ᷣo in pꝛimo vo
lumine incip.an legitimatus ⁊c.in.ix.colũ ⁊ in cõſilio.liij.in quar
to volu.incip.inuocato.diuino ſuffiagio ⁊c.quod conſiliũ ẽ meũ.
in quibus locis ponũt ſcribẽtes qui dicũtur pꝛopꝛie agnati ⁊ per
quos conſeruetur agnatio.ad quos me remitto ⁊ pono textũ de
quo agimus.Cuius vᷣba ſunt hec. .
CEt hoc quidem de filijs emancipatis ſanci/

re belliſſimũ eſt nobis viſum:ſed net fratrẽ vel
ſoꝛoꝛem vterinos concedimus in cognatiõis lo
co relinqui: cum enim tam pꝛoximo gradu ſunt
merito eos ſine vlla differentia tanqᷓʒ ſi cõſang
uinei fuerint cum legitimis fratribus ⁊ ſoꝛoꝛi/
busvocandos eſſe fancimus:vt ſecundo gradu
conſtituti ⁊ legitima ſucceſſione digni repti om
nibus alijs qui ſunt vlterioꝛis gradus licet legi
timi ſint pꝛecellant.⁊ hoc quidem de ſecundi
gradus ſucceſſione ſatis abundeqʒ; a nobis cũ
vtilitate diſpoſita ſunt ⁊c.

L. Si matre.
tibus ex eis ſi tu decedis ipſo iure ſucceſſio ſpertat ad filios vel

nepotes tuos excluſa matre. tex. eſt in.d.l.ſi matre quem tex.ad

boc in verbo ipſo iure ⁊c.dixit Bal.hic non repiri alibi alibi cũ
quo ſto. In quo vnũ ſolum ſuperaddo ꝙ iſte tex. nõ ſolum
vtitur verbo ipſo iure ⁊c.ſed etiam verbo omni modo que duo
verba ſimul iuncta magis ac magis etiam opantur. De quo
vᷣpo omnino vide glo.not.in.liꝭ.ſi pecuniã. ff. depoſiti.⁊ Bar.in
li. ff iudi.ſol. ? Bal.in.l.ſuper rebus. . de contrahen. emptio.⁊
glo. in auten. vt defuncti ſeu funera m. 5. ſe ancimꝰ. Ange. in.l.fi.
E. de lideicõmiſ. per illum tex.cum glo.⁊ Ludo.roma.in ſno ſin
gulari in verbo omnino c. De verbis autem ipſo iure vide
glo.not in.l.iubemus..yconomus.C. de ſacroſan.eccle.⁊ glo.in
l. ſed ſi ſoc io.ꝭ.fi.ff.pꝛo ſocio. in.l.in criminali.C.de iuriſd.om
ni. iudi.⁊ per Bar.in.l.meuiꝰ.S. duobus. ff. de lega. ij. 1 Bal. in
l.i. C. de ſecun.nupt.x do.meũ Alex. de imola in conſilio.xlj. in vl
tima colum.in pꝛimo volu.incip.viſis que ſubtiliter ⁊ accumula
te vc.cum multis ſimilibus que bꝛeuitatis cauſa obuuitto.ſi vnij
ſolum non obmiſero.nam iſte tex.videtur etiã deſtruere text.eũ
glo. in. dil.i. S. ſi pecuniã que dixit omnino ideſt ipſo iure ⁊c.⁊ ſie

Stante matre tua ⁊ filijs tuis vel nevo/

*

ſentit eſſe idem. ſed text. iſte ponit hec duo vt diuerſa vt vj ſe⸗
. . uerſe
ſepatim ⁊ de perſe ergo ⁊c.cum quibus ſimpliciter Kanen dn
tex.clarus eſt. Cuius verba ſunt hec. quis

C. Si matre ſuperſtite filius vel filia qui queve
moꝛitur filios dereliquerit omnimodo pfri ſuo
matrive ſue ipſo iure ſuccedat:quod ſine dubio
⁊ de pꝛonepotibus ſeruãduʒ eſſe cẽſemus ⁊c.

. De emancipatis. Bal. bic v cotter ali voretes h⸗
eum ⁊ ante eum dicuũt iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitij

cõis fratris in bonis queſitis per fratrẽ ex linea materna vt ibi
eos cum quibus ſto.Et idem voluit Bar. ⁊ Bal. in. l. fi. T in 1
ten.itaq;. C. cõla de ſucceſ.poſt glo.ibidem idem tenentẽ. æ Bal
in auten. poſt fratres.C. dc ſuis ⁊ legit.⁊ Balcl in. l.i. C. de legit.
hered. vbi limitat hoc eſſe verũ pꝛeterquã in feudo per tex.in e:
in tit. de ſuc.feu.⁊ in.c.i.de natu.ſucce.feu.cũ ibi not.ad que ine
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.uius verba ſunt hec.

L.De emancipatis filijs qui ex ſacro reſcripto
patribus impartito hoc a ſuis genitoꝛibus me/
rueruut dubitatum eſt. Cum enim Anaſtaſiana
lex iura fratribus legitima noſcitur ſeruare: ſi
quis ex hijs ſine teſtamẽto ⁊ liberis deceſſerit:
vtrũ ne ad fratrem vel ſoꝛoꝛẽ eius ſucceſſio de
uoluatur an ad ſuperſtitem patrẽ: buiuſmõi du
bitationeʒ compẽdioſo reſponſo duximus eſſe
finiendam. Ideoqʒ ſancimus ad ſimilitudineʒ
matern arũ rerũ aliarũqʒ de quibus iaʒ a nobis
lex poſita eſt.⁊ hniuſmõi hereditatẽ iure quidẽ
dominij ad fratres vel ſoꝛoꝛes in totuʒ puenire
vſumf ructũ autẽ eius patri totũ ſiue pꝛioꝛẽ tho
rum ſeruauerit ſiue ad ſeeũdas migrauerit nup
tias acquiri:ſiue per ſacrũ oꝛaculuʒ emãcipatio

—

wfrater vterinus pfertur fratri cõſanguineo tantuũ in ſucceſſiöe

ꝛocedat. ſiue modo alio legitimo a ſacris pa/

ternis fuerint abſoluti.cum enim ⁊ pater vtityr

vſufructu ⁊ votum eius eſt ad alios filios ſuas
