na remiſſio.quia tunc non poſſet agi quoquomodo vt ibi per eos
ad quos me remitto ⁊ pono glo.de q̃ agimꝰ.Cuiꝰ vba ſunt hec.
CNec ſollicitudo ⁊c.in verſi.ſed an occiſoꝛes
poteſt dominus abſoluere.Reſpondeo nõ cum
ea accuſatio competat cuilibet de populo vt in

fra de publi.iudi.l.pꝛima ⁊c.

Glo.in.l.ſi queſtio in verſiculo eſſe ⁊ cetera.i
Bal. hic diat iſtam glo.ðeſſe ſingul.ad hoc pꝛoponiũ ꝙ fiſcꝰ
admittitur in locũ heredis vulgaris qui erat inſtitutꝰ etia antecq;
adeat h r̃ditatẽ excluſo vulgari ſubſtituto vt ibi ꝑ eũ.ð quo vide
tu not. per Bar. vbi idem tz in. l. i. ff. de vulg. ⁊ pupil.in.x.vel.ix.
colum. ⁊ Bal.in.l. fi. in tercia colũ.C.de bomiſq; libe.⁊ Hald. in
l. ex facto.S.fi.perallum tex.fl.de vulg.⁊ pupil.⁊ m.l.recuſare.ꝭ.
ſi fiſco. vbi eſt glo.not.ff.ad trebellia.ad quos me remitto.⁊ pono
glo. de qua agimus.Cuius. verba ſunt bec.

CEſſe hoc.ſ.dicenduʒ ⁊ boc eſt expeditũ cum
inſtitutus pꝛimo adiuit q̃ʒ vendicaret quod põt

aliqñ vt ſnpꝛa eadem.l..quid ergo ſi ei ⁊c.
iij

Z. In cognitione. Bald hie dicit iſtum ter. elſe notd
dum ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ heres conſanguineus ſi ſit negligens in
vendicanda moꝛte defuncti plus punitur qᷓ; heres extraneus vt
ibi per eum cum quo non ſto.quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter pon/
deratus hoc non pꝛobat.nec eum intelligo ita large pꝛout loquit
Bal. ſed in eo qui tenebatur ſolum de paricidio.ſed non in alijs
conſanguineis.⁊ hoc modo ego intelligo iſtum text.qui etiaʒ non
magis vel minus punit hos q; extraneos. ſed bene indulget ma
ioꝛa tempoꝛa contra ſuos qᷓ; ontra extraneos vt poſſint accuſa/
ri. Cuius tex.verba ſunt hec. .
¶Z· In cognitione aperti aduerſus ſenatuſcõſul/
tum teſtamenta eius qui a familia occiſus dici
tur quinquẽnij tempus conſtitutuʒ eſt ſenatuſcõ
ſulto tauro ⁊ lepido conſulibus: quod tamẽ ad
extraneos pertinet.nam eos qui parricidij pẽa
teneri poſſunt:ſemper accuſare ꝑmittitur eodeʒ

ſenatuſconſulto ⁊c.

De iure codicilloꝛum.

Bloſa in.l.conficiũtur. Bal. bic dicit iſtam gloſam
foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ heredes legittimi poſſunt ab inte
ſtato grauari.quoniã creditur paterfanulias relinquere ſpõte he
reditatẽ illis.tamẽ hoc eſt verũ in pꝛoximioꝛibus.Sed ſequens
in gradu remoto pꝛimo per repudiatõem non habet ex tacita vo

luntate deſuncti. vt in. lij. C. ad trebel. æ ideo grauari non

vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno addito int dei
rum ꝙ non poteſt pꝛobari cõtrariũ.cũ hec arheno kun
dem glo. Cuius verba ſunt hec. m ean

CQuoniam creditur ita ꝙ non poteſt pꝛobari

contrarium.quia magis eſt fictio vt hic ſupꝛa

eo.l.ſi quis eum in pꝛincip.⁊.C.de adoptio.l.

cum in adoptiuis ⁊c.

CExplicit ſecunda interpꝛetatio ad omnes te
xcus ⁊ etiaʒ ad omnes gloſas non ſolum ſingu/
lares: ſe ed etiam notabiles in pꝛima parte infoꝛ/
tiati:nouiter edita per clariſſimũ iureconſultuʒ:
equitemqʒ auratũ do.Ludouicũ bologninuʒ:in
ſacro ⁊ ameno loco ſuo extra poꝛtam.s.Aldam
mae ciuitatis Bononiae in montibus dicto a
Ronʒano:dicato beato Aincẽtio: qui locus eſt
Reuerendoꝛũ patrum pꝛedicatoꝛuʒ. Laus deo
ſupꝛemo Amen.

nfunme i
Girſtſmſuni⸗
6nlamtitsDinidn 137
mitinnniim talant
tms erpgbannnnn
aadohuͤfcinimndd⸗
NCelhe.
ASdisam. 5aunrmN
Monränriuingririrr
Enpdüfnsghran
prcvancchvttge d tant
Nitretedhenn Ainirsn
Ihllil ſfrs Anuang
Awfümglange ,ninkin nt
Marn iuin iftanauck
Huttmir ſtin nminin
uninfmnufitnnnn
üüntginiiitriana mnr
ſlmkugtnlriitr
6 .„.
ocr. in
nsg e
ſiggten ns
inttendeſne nn
ünda R
angfe nmen
nithunln

EEEEEES

5&

%

ð”ð

—
— —

C Interpꝛetatio ſecunda ad omẽs tex.⁊ etiam
ad omnes gloſas non ſolum ſingulares:ſʒ etiaʒ
notabiles in ſecũda parte infoꝛtiati per Clariſ/
ſimũ iureconſultuʒ equitemqʒ auratuʒ:ſacri pa/
latij apoſtolici aduocatũ conſiſtoꝛialem: ⁊ chzꝛi
ſtianiſſimi Srancoꝝ regis conſiliariũ do. Ludo
uicum Bologninũ: cum inſertione conſilioꝛum
fere in omni articulo pꝛeſtãtiſſumoꝛũ doctoꝛum
z etiam cum alijs additõibus eiuſdem in vetu/
ſtifſimo Regiae ciuitatis patriae ſuae Bono/
niae ſtudio kalendis nouembꝛibus.

De legatis pꝛimo.

loſa finalis in.l.talis ſcriptura¶ Seribẽtes bic
maxime Bal. dicũt iſtam glo.foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſuuz ꝙ fi/
ctio non extenditur ad ea que ſunt contra ius ſiue cõtra iuris di/
ſpoſitionẽ vt ibi per eos cum quibus ſto. Pꝛo quibus facit
etiam glo. in. l. ij. C. de inoffi. vonat. ? in.l.ſi vxoꝛ filio. ff. de dona.
inter viri? vro. Similiter etiã dicimus ꝙ non habet locum
nec extẽditur ad impoſſibilia vt in.l.qui ad certũ.ff. locati.⁊ volu
it Bar. in.l. gallus. .ſi eius per glo. ſingul. ibi. ff. ve libe. poſtu.
De qua materia poſuit etiam plene Bart. in. l. ſi is qui pꝛo
emptoꝛe.ff. de vſucapio. ⁊ in.l.nec vtilem. ff. ex quib. cau.maio. ⁊
Bald.in.l.ſiue poſſidetis.C.de pꝛobatio.ad quos me remilio.⁊
pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſum hec.

CAniuerſa ⁊c. Nec obſtat.C. de donati.inter
vir. ⁊ vxo.l.donatões.Quia rñdeo verũ eſt tra
hi retro quantũ ad dominiũ non ſed quantũ ad
fructus. Dic ergo ꝙ ibi erant contra ius future
ad quas lex ſuã fictionẽ non extendit.argu.C.
de condic.inſer.l.ij.⁊c.

L.Si quis bonoꝛum. Scribentes bic maxie Balc.
dicunt iſtum tex.foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ in legato cer
te partis bonoꝝ non veniũt fructus a temꝑe adite bereditatis vt
ibi per eos cum quibus ſto ⁊ ad quos me remitto ⁊ etiam ad ea
que alias legendo hic dixi. Et ſoluʒ pꝛo nũc addo not.ꝑ Cy.
⁊ Bal. in. l.a. C. de vſu ⁊ fruc.lega.⁊ Bal.lin.l.i.. coõla de legat.
⁊ per ſcribentes in.l.cum pater. . filia.ff. de lega.ij. ⁊ in. l.baliſta.
fad crebel. in.l.i.. in nouiſſimo poſt glo. ibi. C. de cadu. tollen.?
glo.in. l. quod ſeruus.ff. de lega. o. ⁊ in.l.herẽnius.ff. oe vſuris.
in quibus locis pomitur quid de fructibus pceptis per heredem
ante aditam hereditatẽ an ſint eius vel legatarij ad quos me re/
mitto. ?⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Si quis bonoꝛũ partẽ legauit vt hodie fit ſi
ne fructibus reſtituitur niſi moꝛa interceſſerit
heredis ⁊c.

L. Si ſeruus pluriuʒ.S.ſi hereditatis. Sceri⸗
bentes hic maxime Bal. dicũt iſtum tex. eſſe ſingul. ad hoc pꝛo/
poſitũ ꝙ ille qui obtinuit ſententiã eo modo quo voluit nõ dedet
poſtea diſcedere ab ea foꝛma maxime ſi alegaret turpitudine Iu
am quã turpitudinẽ regulariter in omm actu quis allegare non
poteſt.l.cum pꝛoficearis. C. de reuoca. donat. ⁊ in.l.mercaleʒ.C.
de condi. ob tur. cau. ⁊ voluit Bal.in.l.i. C. eo. tit. vbi limuat hoc
eſſe verũ agendo ſed non excipiẽdo vt ibi per eum. Idem eſt vbi
quis allegaret ⁊ verteretur periculuʒ anime. nam bhoc ꝑmutuur
bm eundeʒ Bal. in ſua margarita in verbo allegans ⁊c. ⁊ Inno.
in.c.lercio loco extra ð pꝛeſump. ⁊ Jo.an.in.c.cõſanguinei extra
de re iudi. Idem ẽt eſt vbi quis allegaret eam ad finẽ tñ deliſtẽ/
di ab ea non perſiſtendi in ea ᷣm eundeʒ Bald. in.l.i. in vlti.colũ.
C. de furtis ad quẽ me remitto.⁊ ad not.per do.meũ in luo con
ſilio. lviiij. in vlti. colũ. in pꝛimo volu. incip. An ſtatutuũ laicoꝛij ꝛc.
⁊ eti in conſilio.cxvj.in pꝛima colu.in tercio volu.incip.de coira/
ctibus ſimulatis ⁊c.⁊ in conſil.xxxix.in vltima colum. in quarto
volumie incip. an ſtatutũ laicoꝛũ vbi eſt repetitũ idem mer conſi⸗
liuʒ de quo ſupꝛa dixi vitio impꝛeſſoꝝ. de quo alias bic legendo
dixi hic poſt alios.⁊ ideo pʒo nuc longioꝛ no ero miſi ꝙ pono lex.
de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
Si hereditatis iudex contra heredezs ꝓnun

ciauerit non agentẽ cauſam vel luſoꝛie agentem

nihil hoc nocebit legatarijs.quid ergo ſi per in
iuriam fuerit ꝓnunciatũ non tamẽ pꝛouocaue/
rit: iniuria ei facta non nocebit legatarijs: vt et
Sabinus ſignificat: ſitamẽ ſecunduʒ ſubſtitu/
tum pꝛonũciet.an ille legatarijs teneatur videa/
mus:⁊ cum ius facit haec ꝓnnnciatio quod at
tinet ad ipſius perſonã:nunquid legatarijs tene
atur? nec enim tam impꝛobet cauſari põt ſᷣm ſe
iudicatũ per gratiã. Reſpondebit igitur ⁊ lega/
tariſs ⁊ creditoꝛibus ⁊c.
L. Si domus. S. finali. Scribẽtes bic maxie bal.
dicunt iſtum tex.eſſe notãduz ad hoc pꝛopoſitum ꝙ emphiteota
legando rem emphiteotiam in vltima voluntate non cadit a iure
ſuo nec incidit in cõmiſſum vt ibi per eum ad queʒ me remitto.
necnon ad not:pet do.meũ Alexa.de imola in ſuo conſilio.cxx.in
pꝛimo volu.incip.Ilarins cõduxerat ⁊c.⁊ etiã in conſil.ix. in ter
cia ⁊ quarta colu. in ſecundo volu.incip.quedam petia terre ⁊ c.
⁊ in conſilio penul.in tercio volu.incip.viſis narratis ⁊c.⁊ in con /
ſilio. clxxxviij.in ſecundo volu.incip.viſo ⁊ mature diſcuſſo ⁊c.in
quibus locis ponit an poſſit legare vel donare.de quo vide etiaʒ
per modernos in.c.potuit extra de locato.⁊ per do.meũ Alexa.
de imola in. d. ꝭ.fi.⁊ pono tex.de quo agimꝰ.Cuius vba ſũt hec.
CSi fundus municipuʒ vectigalis ipſis muni
cipibꝰ ſit legatus an legatũ cõſiſtat:petiq; poſ/
ſitvideamꝰ.Et Julianꝰ libꝛo.xxix.ffdꝝ.ſcribit
quãuis fundus vectigalis municipũ ſiut: attamẽ
quia aliquod ius in eo is qui legauit habet vale
re legatũ.ſed ⁊ ſi non municipibus:ſed alij fun
dum vectigalem legauerit non videri pꝛopꝛieta
tem rei legataʒ:ſed id ius quod in vectigalibus
fundis habemus ⁊c.

L. Non quocunque.S.qui haium. Bald bic
dicit iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ ceſſio actiõis ſemel
facta vnimnon poteſt fieri amplius alteri vt ibi per eum cum quo
ſto.⁊ idem voluit etiã Bar.bic.⁊ Bar.in.l.in concedendo.ſf. de
aqua plu.arcen.⁊ not.in.l.per quam.ff.de ſeruitu.ruſtic.pꝛedio.
Sed an poſſit fieri pluribus inſoliduʒ eodem temꝑe poſuil ideʒ
Bal. in.l.i.in.vj.qe.C.de actio.⁊ obli.ad que me remiuto ⁊ po
no glo. de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. ⸗
Qui Caium ⁊ Qutiũ eiuſdem pecuniae reos
habebat ſi ita legauerit quod mihi Caius debz
id heres meus Sempꝛonio damnas eſto dare
eam condictioneʒ heredis ſui conſtituit: vt he/
res is neceſſe habeat alteri actõnes ſuas:alteri
litis eſtimationeʒ pꝛaeſtare. Si tamẽ viuus te/
ſtatoꝛ Caio acceptã fecit neceſſe eſt vt ſempꝛo/
nij ⁊ Meuij legatũ inutile eſt:cum mihi ſtichus
aut Pampbilus legati fuiſſent duoꝛũ teſtamen
tis:⁊ ſtichum ex teſtamẽto conſequutus fuiſſeʒ
ex altero Pamphilum petere poſſum. quia ⁊ ſi
vno teſtamẽto Stichus aut Pamphilus legati
fuiſſent Stichus ex cauſa lucratiua meus fcũs
fuiſſet:nihilominus Pãphiluʒ petere poſſuʒ ⁊c
Z. Ab omnibus. S. ſi Licio. Bald hic dicit iſtum
tex.non eſſe alibi ⁊ ſic facit eum ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi ex
ſtatuto collegij diſponitur ꝙ intrans collegiũ per moꝛtẽ alicuius
debeat ſoluere certũ quid puta.o.ducatos pꝛo introitu pꝛout in
collegijs noſtris iuris canonici ⁊ iuris ciuilis.⁊ in collegio genera
li dñoꝝ iudicũ in hac inclita cinitate Hononie poterit etiã ipſe in
trans habere poꝛtõem ſuã vt ⁊ tanq; vnus de collegio vt ibi per
eum cũ quo ſto.quia iſte tex optime pꝛobat boc. Camen credo
hoc eſſe verũ niſi ex foꝛma ſtatuti antequã caꝑet vtilitatẽ diſpo/
neretur vt deberet ſtare in collegio per certũ tempus pꝛout eſt in
pꝛedictis collegijs noſtris.nam tunc non haberet aliquid de pecu
nia ſoluẽda per eum.⁊ hoc modo ego intelligo iſtum tex.Cuius
ver ba ſunt hec. .
CSi Licio ita legatũ fuerit quiſqʒ mihi hereſ

erit damnas eſto heredi Ticio.x.dare deducta
ſua parte Ticius.x.petet. Item ſi iuſſus fuiſſet
heres.x.dare:⁊ fundũ ſibi haberʒ deducta ſua

parte.x.dabit ⁊c. .
L. Ab omnibus..ſi Licio. Bald. hic dicit iſtum
tex.eſſe notanduzʒ ad hoc pꝛopoſicũ ꝙ diſt⸗ poſitio non eſt alicuius
mom nti que non habet in ſe aliquã cõmoditateʒ vt ibi per eumd
cum quo ſto.quia iſte text.clarus eſt ⁊ nou eget aliqua mea no/
ua interpꝛetatiõe.⁊ alias hic legendo dixi poſt alios vocentes.
Cuius verba ẽt non pono cũ ea ſupꝛa pꝛoxime poſuerim in alio
tamen pꝛopoſito ne fruſtra occupemus membꝛanas.
L. Lutius. Oldra. ⁊ Dyn. Bal. hic dicut iſtuz text. eſſe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ legatũ factuzʒ ex cauſa no minuitur
licet cauſa minuatur vt ivi per eos cum quius ito. Pꝛ0 qui⸗
bus e iam facit tex.in.l. Seyo amico.ff.de annu.egcum idi no
ta. ad que me remitio ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba
ſunt hec. .
EZ. Lutius Titius cuʒ duos filios heredes relin

queret teſtamẽto ita cauit quiſquis mihi libero
rum meoꝛũ heres erit eius fidei cõmitto: vt ſi
quis ex hijs ſine liberis decedat hereditatis
mee beſſem cum moꝛietur fratribus ſuis reſti/
tuat:frater decedens fratrẽ ſuũ ex dodrante fe
cit heredem. Quero an fideicõmiſſo ſatiſfecit:
Marcel.reſpondit id quod ex teſtamẽto Lutij
Zitij fratri teſtatoꝛ debuiſſet pꝛo ea parte qua
alius heres extitiſſzʒ peti poſſe niſi euidenter di
uerſuʒ ſenſiſſe eum ꝓbaretur. nam paruʒ inter/
eſt inter hanc ſpeciẽ ⁊ alias cũ debitoꝛi ſuo cre

ditoꝛ extiterit heres ⁊c.
Z. Sed ſi non alias in fine. Scribentes hie maxi
me Bal. reputãt iſtum tex. ſingul.ad hoc ppoſitũ q ꝓbatõ que
eli itur mñifeſtiſſimis argumẽtis ſeu pᷣſumptõnibus iuris cenſe
valida ⁊ efficax. vt ibi per eum cum quo ſto.quia text.optime
pꝛobat hoc in vltimis ſuis verbis. Et idem pꝛobat text.in.l.
licet imperatoꝛ in paꝛincip.ff. eo. tit. vbi alias legendo de hoc dixi.
⁊ voluit glo. Bal. ⁊ Ange. in.l. ſi turoꝛ. C. de pericu. tuto. ⁊ Bal.
à ſcribentes in.li.C. de teſtame. mili.? Bal.in.l.ĩta demũ in fi.C
de pꝛocura.⁊ Paul.de caſt.in ſuo eonſilio.xxxij.⁊ in conſil o. cl.
7 do. meus Alex.de imola in conſil.xv. in pꝛmmo volu. in tercia ⁊
quarta colu.⁊ ẽt Jo.de ana.in conſilio.lviiij.⁊ ibi aliquid in addi
tõibus meis ad ea conſilia.⁊ Jo.de imola in ſuo conſilio.cxxxvij
incip. In qõe que vertitur ⁊c.⁊ etiaʒ Paul.de caſt.in ſuo conſilio
ſecundo.⁊ ideʒ do.meus Alex.de imol in.l.ſi extraneus in penł.
colum.ff.de condi.ob cau.vbi ponit quid iuris ſi eſt euidens pꝛe
ſumptio pꝛo vno an alius debeat plene ⁊ euidentiſſime cõtrariũ.
ad qͥs me remitto ⁊ pono tex. de quo agimꝰ. Cuiꝰ vba ſunt hec.
Z. Sed ſi non alias voluit pater eum habere le
gatuʒ niſi hereditateʒ retineat tunc neqʒ aduer/
ſus coheredeʒ dandam ei legati petitionem ſᷣm
Ariſtonis ſententiã conſtat cum ipſi filio nõ vi/
deretur ſoluẽdo eſſe hereditas ⁊ hoc ita eſt licʒ
non cõdictionaliter expᷣſſerit intellexiſſe: tamen

manifeſtiſſime appꝛobatur ⁊c.

Y.Si funduʒ ſub condictione.S.ſi libertus ⁊c.
Sꝛribentes hic maxime Bal.dicũt iſtum tex.eſſe ſingul.ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ non ſtatur eſtimatõi rei hereditarie facte per te/
ſtatoꝛẽ vt ibi per eum cũ quo ſto. UVno addito ꝙ ideʒ ꝓbat
tex.in.l.cum pater.5. pater filiuʒ.⁊ hoc ibi voluit Bar. ff. de lega.
bo. ⁊ Bar. in hoc. 9. ſi libertus.⁊ Bar. in.l.fi.S.pꝛimo.ff.de lega.
Fo.⁊ ẽt Bar.in.l.quod de bonis..fi.per illuʒ tex. ff. ad.l.falci.⁊
Paul. de caſt. in cõſilio. ccclxvij.ad quòs me remitto ⁊ pono tex.
de quo agimus. Cuius verba ſi unt bec.
CSi libertus patronũ ex ſeptẽ vncijs heredẽ
ſcripſerit: alios ex cacteris: ⁊ ita legauerit quiſ
quis mihi alius ex ſupꝛaſcriptis cum patrono
meo heres erit ſeruis illum ⁊ illum Titio lego

quos exiſtimo ſingulos vicenis aureis intelli/

genduʒ erit a coberede patroni dũtaxat legatus
datum. Et ideo Cicium nõ amplius rinon .
in ſeruis vẽdicare poſſe.Adiectio autẽ illa of
exiſtimo ſingulos vicenis aureis non nnnak 8
gati condictionẽ ſi legis falcidie rationẽ babe,
re opoꝛteat. Nihilominus eniʒ verũ pꝛeciũ ſet,
uoꝛũ in extimationẽ deducetur ⁊c.

Z. Si fundum ſub condictione..ſi libertus
Scribentes hic maxime Bal. dicũt iſtum tex. eſſe notgen
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet heres vnus granatus inter alios tenen

ſoluere totũ debitũ hereditariũ ea actõe veteri qua tenebatur de

functus ſᷣm glo.in.l.cum vno.ff. de legat.o.⁊ glo.in..
h.fuin glo. ſi. f. de regu. iur. tamen vbicunq; N grauatue nndſc
E ſoluere rem Horadſitaris non adiecta aliqua poꝛtione videtur
olum grauatus ſoluere poꝛtionẽ e .
S ar on um tangẽtem ⁊ non totuʒz vt
ad hoc ſed etiã eſt ſingularis ⁊ non repitur alibi in toto coꝛpen
ris ſᷣm Rap.in.l.eum qui.ff.de ver.obli.ad queʒ me H
pono łex.ve quo vᷣgimus. uus verba ſunt hec.
Si libertus patronũ ex ſeptem vncijs here/
dẽ ſcripſerit alios ex ceteris ⁊c. De quotextu
ſupꝛa pꝛoxime feci mentõeʒ in alio tñ pꝛopoſito
⁊ iõ vlterius eũ non pono ne fruſtra occupemuſ
membꝛanas.Ludouicus bologninus.
Ab exheredati. Scribentes hic maxime Bal di
cunt iſtuʒ tex.foꝛe ſingul.ad boc ꝓpoſitũ ꝙ heredes legttimi gra
uãtur eo iure quo grauatur beredes ſcripti ⁊ valet argumemuz
de vno ad aliũ vt ibi per eos cũ quious ſto. Pꝛo quibus facij
tex.in ſimili in.l.i.ꝭ.fi.cum ibi not.fr. de lega.iij.ad que me remit
io ⁊ pono tex. de quo agimus.Cuius verba ſunt hbec.
C. Ab exheredati ſubſtituto inutiliter legatũ da
tur.ergo nec a legitimo exheredati fideicõmiſ/
ſum dari poterit: quod ⁊ legitimi eo iure pꝛeſta
re cogũtur quaſi ſcripti fuiſſent ⁊c.
L.huiuſmodi in pꝛin.cũ glo.ſua. ¶ Seribẽtes hie
maxime Bal. dicunt iſtum tex. eiſe vnicu in iure ad hoc ꝓpoſui
ꝙ vbicunq; pꝛomitto cõtrahere tecũ videoꝛ ꝓmittere tioi conna/
bere ſolemmter non autẽ nudo pacto cantũ vt ibi per eos diten/
ies per eundeʒ tex.cum glo.ſua ꝙ cõtractus coficiendus ſi dedu
catur in obligatõem intelligitur ita ⁊ taliter ꝙ valeat oio be iune,
Pꝛo quo facſt ex.in.l.iij.S.ii libero.ff. e condi.ob cau. cu
quo ſto ſimpliciter. quia regula vulgaris eit ꝙ verba ſunt intelli
genda cum effectu vt ia.l.i.ff. quod quiſq; iuris. in.l. quotiene.
fr. qui ſaciſda. cogan. cum ſimilious multis que bꝛeuiulans cauſa
obmuto. ⁊ pono tex. cuʒ gloſa de quibus agimus. Quoꝝ verba
ſunt hec. Et pꝛimo veroa.l.huiuſmodi ⁊c.

. Puiuſmodi legatuũ ſi Licius heredi meo ca/
uerit centũ Meuio ſe daturũ:heres meus ticio
centuʒ dato vtile legatũ eſt quẽadmoduʒ quod
alicui legatur vt ex cauſa fideicõmiſſi reſtituat
eadem ratõe hoc quoqʒ; le gatuʒ vtile ſu ſi Lici⸗/
us heredi meo cauerit ſe municipio ex centum
aureis opus ſe facturũ.tunc enim ei centum au/

reos heres meus dare damnas eſto ⁊c.
Uerba autem gloſe ſunt hec.

CLegatũ ⁊c. Itẽ nõ videt᷑ valer cautio qꝛ quii
alteri ſtipulari ⁊c.vt in.l. ſtipulatio iſta. . alten
ff. de verb. obli. Reſpondeo ſᷣm Ago. ꝙ debel
ſoluere ¶deuio vel ei cauere. quia baec fuit te⸗
ſtatoꝛis voluntas.argu. infra ad trebelli. l. cogi
circa pꝛin. ⁊ argu.infra pꝛoximo reſi ponſo. Ael
dic cauet heredi. ſ. ſic vt valeat puta recipienii
nomine ¶Meuij ⁊ ſic valet ⁊c.

L. Qiid ergo. Sendbẽtes hie v in. lmarrellus.ul
dim liberis. fad trebel. ⁊ do. meus Alex. de imol in ſu⸗ coſilio
cixj.in a colu. in ſecũdo volu. incip examinatis vinibue teſtane
ti e. dicit itum texteeſſe ſingul. ad hoc diſtnibutio iere lous

Ded tu dicas ꝙ iſte tex. non ſolum eſt notãdus

cetnt. iu
he „ A &
—
tni i artdrie
ſtiſielii⸗ z 4.

zndisbattten deen e
mntfumim net
Sintn,iilnnini .
õ
Cefticnnin uctnsgunn
õ

fuandedctanentictidniin

Ninſfümteichtare
Gnfintginotatendn n
Plgiſntgmhanenum.
1Slnslensſeigt Nr
nnſtigiſunſig innirn
Pöſtuglannluartku umn
CLrNde
Pitinnimetuennen
uumuſunnnfnar

ſiglfflunſitzuiei,
rlſctugignthlinnan
Slchadinnlmninn
een unee in
kumktaſalirchemn
Kiſenum inmni
fmnoipgtietticheee⸗
plntiiching
flltggn⸗ S
Seeunten
einſilli

len lnpiſtninn in n
lnnnduifnikas

Ke ingnn,
ate unnſe,
Bine 1 Dgben

ä
—

mewrigminl
Gniamint

uinimmäßit n

en Aminza Nintti
eins Nndn
M
nyptura nu hthinan
uRaiIiu/Muin
i dnen
atimna muem huniin
nτααεααα⁄glln
p lin
õ
NMNEN lN 1.
ud ertiilustellſnna⸗
ů

mwn lhid fütmii

hereditatis inter filios hzʒ vim inſtitutõis vniuerſalis ſeu quotte
in perſonã vniuerſoꝛũ ⁊ cuiuſq; filioꝛũ vt ibi per eos cuʒ quibuſ
ſto. de quo vide tu not.in.l.fi.C. famil.hirciſc.ad que me remuto
? pono lex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Quid ergo ſi ita legauerit hoc amplius filio
meo non dubie voluntatis qui deʒ queſtio erit:
ſed non abſimilis eſt pꝛioꝛis caſus circa filij ꝓ
uidentiam:niſi euidens voluntas cõtraria pr̃is

pꝛobetur.plane ſi pluribus filijs inſtitutis inter

eos verbis legatoꝛuʒ bona diuiſerit voluntatis
ratõne legatoꝛum actio denegabitur ei qui non
agnouerit hereditatem ⁊c.
L. ꝙ fideicõmiſſum. Scribentes hic maxie Bal.
dvñt iſtü tex· cũ.. pcedẽti foꝛe ſingula.ad hocl ꝓpoſiiũ ꝙ pr põt re
linqre fideicoõmiſſuʒ a filio legitimo moꝛiẽte eo tꝑe quo poſſet ſi
bi pupillariter ſubſtitnere. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ ve/
ro intellectu iſtius tex.qui mihi non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtilit᷑
ponderet. Nam nõ dicit hoc. ſed dicit ꝙ ita demũ poſſum graua
re quem ſi eum inſtitu vel alio modo bona mea ad eum peruẽ
tura ſint. vel ſi ſubſtituo eum filio meo pupillo dũmodo moꝛiat᷑
in pupillari etate.alias autẽ nõ valet fideicõmiſſum. ⁊ ſic iſte tex.
non loquitur de filio granato prout dicebat Bal.ſed loquitur ð
exiraneo ſubſtituto fiuoſmeonmpuberi pꝛout dicit iſte tex.iuncta
legꝛecedenti. Cuius verba ſunt hec. .
¶Sicuti conceditur vnicuiq; ab eo ad queʒ le
gitima eius hereditas vel bonoꝛũ poſſeſſio per
uentura eſt fideicommiſſuʒ dare. ita ⁊ ab eo ad
queʒ impuberis filij legitima hereditas vel bo

noꝛuʒ poſſeſſio ꝑuentura eſt: fideicõmiſſa recte

dabuütur.
L.Quod fideicommiſſum hacte nus quatenus

impubes decedat: valebit. Caeterum ſi pubes

factus deceſſerit euaneſcit fideicõmiſſuʒ.
Z. Plane ſi filiũ impuberẽ exheredauerit fidei
cõmiſſum legitimus heres pꝛeſtare non eſt co/
gendus niſi idem ⁊ patri heres extiterit ⁊c.
Z. Si ſeruus legatus.S.cũ quid. Bal. hic dicit
iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc propoſituʒ ꝙ ſicut in cõtractibus

ita in vltima voluntate venit lata culpa ⁊ leuis ⁊ dolus vt ibi ꝑ eũ

cum quo ſto. Uno addito ꝙ in contractibus innõiatis venit
enam culpa leuiſſima m Bar. in. l. quod nerua in vlti.colum. i⸗
depoſiti. ⁊ Bald.in.l.que foꝛtuitis in. vij.colu.C. de pigno.actio.
ad quem me remitto ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius verba
ſunt het. . .
§. Cuz quid tibi legatum fideiqʒ tuae cõmiſſuzʒ
ſi vt mihi reſtituas ſi quidem nihil pᷣterea ex te
ſtamento capias doluʒ malum dũtaxat in exige
do eo legato. Alioquin ⁊ te culpaʒ pꝛeſtare mi/
hi debere exiſtimaui ſicut in cõtractibus bone/

fidei ſeruatur: vt ſi quidem vtriuſqʒ cõtrahẽtis

cõmoduʒ verſetur etiã culpa ſi vnius ſolius do

lus malus tantũmodo pꝛeſtetur ⁊c.

2. Si quis inquilinos.ꝭ.finali. Scribentes hie
maxime Bal. dicũt iſtum tex. eſſe vnicũ in iure ad hoc ꝓpoſuuz
ꝙ ille qui inrauit non reuocare ſuũ teſtamentũ iam factũ per enʒ
nihilominus poteſt facere aliud teſtamentũ ſetũdnʒ ⁊ valet ⁊ te/
net vt ibi per eos cum quibus ſto. De quo vide tu etiã nota.
glo. Bar. in.l.ſi quis in pꝛincipio teſtamẽti.ff. de lega. tercio. b
Cy. in. li. C. de ſacroſan. eccle. ⁊ per Jo.an. in regula quod ſemel
placuit de regu.iur.lib.vj⁊ per Specu · in tit. de inſtru. editio. .
compendioſe verſi.quid ſi iurauit ⁊c.ad quos me remiuto ⁊ po/⸗
no tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Si quis ſcripſerit teſtamẽto fieri quod con/

tra ius vel bonos moꝛes eſt non valet: veluti ſi

quis ſcripſerit ita contra legẽ aliquidivel cõtra

edictũ pᷣtoꝛis: vel etiam turpe aliquid diui Ne/

rus ⁊ Antoninus reſcripſerũt iuſt iuranduz con/

tra vim legum ⁊ auctoꝛitatẽ iuris in teſtamento
ſcriptum nullius eſſe momenti ⁊c.
L. Si ſeruus vetitus. ¶ Bal. bic dicit iſtum tex. eſſe ſin⸗
gularẽ ad hoc pꝛopoſi itũ ꝙ liberatio legata a redditõe ratõis non
liberat a dolo cõmiſſo in adminiſtratõe nec etiam liberat a rebuſ
exiſtentibus penes adminiſtratoꝛeʒz vt ibi per eum cũ quo ſto.
Sed vnũ non obmitto ꝙ bene liberat ab actione per ſonali
non autẽ reali.vt eſt glo.etiã ſingul.in.l.aurelius..meuia.ff.de li
be. lega.Et hoc procedit in vltimis voluntatibus.ſecus eſt in con
tractibus.quia inducitur liberatio ab omnibus. vt eſt glo.etiam
ſi ingul. in. l. actione. C. de tranf.pꝛo qua facit text.in.l.emptoꝛ. .lu
tius. ff.de pactis cum ibi not. ad que me remitto.⁊ pono text.de
quo agim us. Cuius verba ſunt hec.
L. Si ſeruus vetitus eſt a teſtatoꝛe ratões red/
dere hoc non cõſequitur vt ne quid apud euʒ ſit
reddatur ⁊ lucrifaciat:ſed ne ſcrupuloſa inqui/
ſitio fiat:hoc eſt vt negligentie ratio non habea
tur ſed tantũ fraudiũ.ideoqʒ ⁊ manumiſſo non
videtur peculiuʒ legari per hoc ꝙ vetitus eſt ra/

tiones reddere ⁊c.

De Legatis ſecundo.

Gloſa in. l. iij. Bal.bic dicit iſtam glo.eſſe notandã ad
hoc pꝛopoſitum ꝙ ius accreſcẽdi eſt queda ʒ tacitaſſubſtitutio vt
ibi per eum cũ quo ſto.Et idez voluit etiã glo.in.l.ſi Cicio ⁊ me
uio.S.iulianus eo.tit.⁊ in.l.i..vnde tractatũ.ff.quib.mod.vſuf.
amit. Et ideo dicit glo.not.in.l.apud iulianũ..idem iulianꝰ.
din glo. magna. ffad trebel. ꝙ ille qui emicitur heres per ius accre
ſcendi eſt heres ſictõe iuris vt ibi per enm ad quẽ me remitto.⁊
pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
Non aſcenderet.ſ.heres.⁊ ita eſt tacite eius
voluntati cõmiſſum an debeat ⁊c.

L. Moꝛtuo boue.S.pꝛimo. BZal. hic dicit iſtũ tex.
eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ poſſeſſoꝛ rei in qua ſperat ius ex
euentu condictõis poteſt interiʒ cõueniri a domino rei vendicatõ
ne ⁊ tenetur ad eius reſtitutõem ⁊ etiã fructuũ eiuſdem vt ibi p
eum cũ quo ſto ſimpliciter quo ad rei extimatiõe; ſed nõ quo ad
fructus.nam de fructibus tex.iſte mentõnem non facit ſi bene ⁊
ſubtiliter põderetur. Cuius verba ſunt hec.

¶ Si Ticio teſſera frumẽtaria vel militia lega
ta ſit ⁊ is deceſſerit.quidam putãt extingui lega
tum:ſed hoc nõ eſt veruʒ.nam cui teſſera vel mi
litia legatur extimatio legata videtur ⁊c.

AL.Si quis ſeruũ.S.certam. Bal. bic dicit iſtũ tex

eſſe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ fideicõmiſſuz a legatario relictij

qui legatarius ſuſpectus eſt poteſt per beredem ſoluʒ ipſi fideicõ

miſſario petenti ab herede obmiſſo medio legatario reſtitui. vt
ibi per eum. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtiꝰ
tex.qui bene ⁊ ſubtiliter põderatus non cõſiderat ſuſpitõem ali/
quã in perſonaz legatarii vel in eius ſubſtituto.⁊ ſic iucicio meo
non ſtat vis aliqua in aliqua ſuſpitõne.ſed eſt in arbitrio heredis
pꝛout dicitur ibi in tex. Cuius verba ſunt hec.
CCertam pecuniã legatã ſi ⁊ legatarius ⁊ ſub
ſtituti legatarij peterẽt ⁊ heres ſoluere paratus
ſit ſi ambo defendere parati ſint heredeʒ eliger
debet heres cui ſoluat vt ab eo defendatur: ⁊ ſi
neutrius manifeſta calumnia videatur ei potiuſ
ſoluenduʒ cui pꝛimũ legatum eſt ⁊c.
L.Sempꝛonius pꝛoculo. Bal. bic dicit iſtũ textũ
eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙvbicũq; reperiũtur duo oꝛiginalig
facta eodem temꝑe ⁊ loco ſi ſunt inuicẽ incõpatibilia ſtam ei in
quo minus cõtinetur vt hic per euz. Pꝛo quo facit tex. in. l. cũ
pꝛoponas. C. de codicil. ita ſto cum Bal. pʒo nũc per iſtu textũ.
de cuius intellectu allas dixi in pꝛimis iuterptatõibus noſtris nd
quas me remitto ⁊ pono text.de qno agimuo. Uno ſolomnõ
obmilſſo ꝙ de hac materia poſuit do. meus Alex. de imol. in ſuo
conſilio.cv.in ſa colum.in ſecũdo volu.ad quẽ etiã me remito.
⁊ pono tex.noſtrũ.Cuus verba ſunt bec. —
L. Sempꝛonius pꝛoculo nepoti ſuo ſalutẽ. Bi

ne tabule teſtamenti eodeʒ temꝑe exẽplari cau/

ſa ſcripte vti vulgo fieri ſolet eiuſdem patreſſa
milias pꝛoferũtur in alteris centũ quinquagita
aurei legati ſunt Licio.Queſitũ eſt vtrũ centum
quinquaginta an centum dũtaxat habiturus ſit
pꝛoculus reſpondit in hoc caſu magis heredi
parcenduʒ eſt.ideoqʒ vtrunqʒ legatũ nullo mo/

do debebitur:ſed tantũmodo quinquaginta au

rei ⁊cetera.

L. Cum ita.S.ſpecies. bhic re .
tum glo, ſua eſſe ſingularẽ ad hboc ꝓpoſitũ ꝙ cuſtos carce is occi
dens carceratũ pᷣſumitur occidiſſe doloſe. vel feciſſe fugere carce

ratum cuius cuſtodiaʒ ipſe habebat vt ibi per eum cum quo ſto

Uno addito ꝙ hoc eſt verũ niſi quis eſſet relaxandus de ꝓ
ximo.quia tũc nõ pᷣſumitur fugiſſe culpa eius.ec etiã tenetur ſi
minus bene cuſtodi uit eum iſto caſu ſm glo. ſingul. ⁊ Bart. ibi
in.l.ſi pecuniã..ſed ſi accepit.ff.de condi.ob cau. Uel niſi ipſe cu /
ſtos audiuiſſet carceratũ eſſe relaxanduzʒ ſm glo. in victo.. ſed ſi
accepit. facit etiã glo. in.l. publicati. C. de teſtame. Idem eſt ſi
captus erat ſenex vel infirmus qui aufngit. nam cuſtos excuſat
ßm glo. in. l. ſi vt certo.S.nũc videnduʒ.ff.cõmodati. Et idezʒ
eſt etiã ſi culpa alterius cuſtodis auffugit vt eſt tex.not.in.l. penk
ff. de cuſto. reo. per quẽ tex. boc ibi voluit Bar. ⁊ Bar. in. l. filio

exheredato.. eius. ff. de iniuſ.teſta.⁊ Ludo.roma.in ſuo ſingka

ri in verbo cuſtos ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agi
mus.Cuius verba ſunt hec.

. .

CSpecies nominatim legate ſi non reperiant᷑
nec dolo malo heredis deeſſe pꝛobẽtur ꝓeti ex
eodem teſtamento non poſſunt ⁊c.
Uerba autem gloſe ſunt hbec.
CDolo heredis ⁊c.ſed ſpeciale in argentario
vt pꝛobet caſum.quia eius officiuʒ eſt cuſtodire
⁊ habere rationes:⁊ ſic in cuſtode carceris.naʒ
pꝛobare debet non ſuo dolo occiſum illum qui
cuſtodit᷑vt infra de cuſto.reo.l.fi.O.fi.⁊c.

Z. Peto in pꝛincipio. Bald. bic dicit iſtum text. eſſe
ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ heres ſimplex vel inſtitutus in omni/

bus bonis poſtea iuſſus eſſe cõtentus certis rebus dicit grauat“

reſtituere reſiduũ hereditatis veniẽtibus ab inteſtato vt ibi per
eum cum quo non ſto pꝛout infra ditam. De uo tamẽ vide
tu glo.pꝛimam in.l.ſi arrogatoꝛ.ff.de adoptio.⁊ per. Bart. in. l
ſeruo.ff.de condi.indebi.⁊ Bar.in.l.quotiens..ſi duo.ff.de here
di.inſtitu. Tamen aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu iſtius

tex.qui iudicio meo bene ⁊ ſubtiliter põderatus loquit᷑ ⁊ intelli/

gi debet cum grano ſalis quãdo teſtatoꝛ in aliqua parte teſtamẽ
ti ſui fecit mentionẽ de veniẽtibus ab inteſtato.alias autẽ nõ ꝓ/
cederet hec diſpoſitio vt hic in verſi.queq; ad fratrem meuʒz iure
legitimo veniret ⁊ c. Quo caſu bene videtur rogatus jreſtituere
veniẽtibus ab inteſtato.⁊ hoc modo pꝛocedat iſte textus.Cuius
verba ſunt hec. .

Z. Peto Lutij Titij vtſcõtentus ſit centũ aureis

fideicõmiſſum valere placuit:idqʒ reſcriptũ eſt
Quid ergo ſi eum heredem ex parte inſtituiſſet
ita loquutus eſt. Deto vt pꝛo parte ſua conten⸗
tus ſisLutij Litij centũ aureis petere poterunt
coheredes parteʒ hereditatis eo retinente ſiue
ꝓꝑcipiente quo contentũ eſſe voluit defunctꝰ ⁊c.

L. Litia teſtamento.S. ſecundo. Bal. hic di⸗

tit iſtum tex. eſſe ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝙ teſtatoꝛ põt concedere

lniaz legatario vel fideicõmiſſariovt legatũ capiat ꝓpꝛia auctoꝛi/⸗
tate vt ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo quo vide tu glo. not.
in.c.ſi.extra de ſucceſ.ab inteſta. Et idem voluit etiaʒ Bar. in.l.
nemo poteſt.ff.de leg.pꝛimo. ⁊ Bar. in.l.iijiC. de ſacroſan.eccle.
⁊ in.d.l.ticia.S.vᷣo.⁊ etiã Bar.in l.legitimos. ff. de legit.tuto.als
autẽ non põt regulariter. v ſi capit legatuʒ ppꝛia auctoꝛitate illud
percdit vt in.l.i..pꝛimo.ff.quoꝛũ legato.⁊ in.l.i.cum glo.C. eo.
titu.⁊ voluit Bar.in.l.extat.ff. quod met.cau.⁊ Bar.⁊ Bal. in
ranor legarin .non dubiũ. C. de legib. ⁊ Paul. de caſt⸗
in Cvj.ad quos me remi e
Luins verba ſunt bellPon te de Mio gimmus

Bal. hic reputat iſtum text.

L. Ticia teſtamento ſuo cauit ita Octauianae

ſtradõicae dulciſſimae filiae meae.S. olo ẽ
⁊ ſeipſaʒ accipe villam garreã cuʒ omnibus im
poſitõibus ſuis Octauiano Alexandro dulciſ/

ſimo filio meo. S. pꝛecipuaʒ volo a ſeipſo acci

pere ſynagbomophoꝛũ cum antea cum omnib⸗
quas habet impoſitõibus. Quero an huiuſmo

di ſcriptura integrũ pꝛediũ ſingulis datum eſſe

videatur:an vero partẽ hereditariã dũtaxat cõ
tineat cum inutiliter a ſemetipſo quemqʒ eoꝛuʒ
quã habebat parteʒ accipere voluiſſet.Reſpon

dit Modeſti.non ſic interpᷣtandaʒ ſcripturã de

qua queritur vt fideicõmiſſum inutile fiat ꝛc.

L. Anuʒ ex familia in pꝛincipio ⁊ in..ſi duos.
Halcl. hic dicit iſtos duos tex.foꝛe ſingulares ad hoc ppoſi

tum ꝙ vbi electio fit de vno ex pluribus non requiritur eoꝛi ci ·
tatio vt ibi per eum.cum quo ſto ſimpliciter.quia texrus iſti hoc-

optime pꝛobant.Quoꝛũ verba ſunt hec.Et pꝛimo.

L.Anum ex familia per fideicommiſſum reli/

ctum a ſe cum moꝛiretur heres eligere debet: et

ei quem elegerit fruſtra teſtamẽto ſuo legat qð

poſtea q̃ᷓ; electus eſt ex alio teſtamẽto petere po

teſt. Utꝝ ergo non conſtiterit quod datur qua/

ſi creditoꝛi relictuʒ an quãdiu poteſt mutari vo
luntas nõ recte creditoꝛi comparabitur:ſiue ta/
men duret electio fuiſſe videtur creditoꝛis:ſiue

mutet ex neutro teſtamẽto petitio competit ⁊c.

S. Si duos de familia non aequis poꝛtionibus
heredes quideʒ ſcripſerit: ⁊ parteʒ foꝛte quan/
tam extero eiuſdeʒ fratribus legauerit:pꝛo hijſ

quidem poꝛtõibus quas iure hereditario reti /
nerent fideicõmiſſuʒ non petitur:non magis qᷓ;

ſi alteri funduʒ pꝛelegaſſet.pꝛo altera vero par/
te quae in exterum collata eſt virilem qui ſunt ð

familia petant admiſſa pꝛopter hereduʒ virileʒ

poꝛtionẽ compenſatione ⁊c.
T. Cum quidam.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ electio de ingrato ipſi teſtatoꝛi omnino valet
nec reducitur ad arbitriũ boni viri licet ipſe eligens poſſit varia /
re vt eſt glo.not.in.d.l.n ũ ex familia in pꝛin.eo.cit.cum quo ſto.
Uno addito ꝙ boc ideo eſt.quia bic dictũ fuit heredi ꝙ eli
geret quẽ ipſe vellet.⁊ ideo poteſt eligere etiã indignũ cum teſta⸗
toꝛ iam ſciret omniũ condictõem.x ſic ipſe non curauit de ingra⸗
titudine vtpote ei nota.⁊ ideo ꝑmittitur electio de ingrato.dð qua
materia poſuit etiã Bar.hic.⁊ Bar. in.l.quãq;. ff.de ritu nupt.
⁊ Bal.in rubꝛica.C.de condicti.ob turp.cau.⁊ in ſua margariia
in verbo electio ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo agi/
mus.Cuius verba ſunt hec.

L.Cum quidã ita fideicõmiſſum reliquiſſet ro/
go vt reſtituas libertis meis ꝗbus voles..Dar

cellus putabat heredeʒ poſſe ⁊ indignum pꝛac/

ferre ⁊cetera.

L. Cum pater.S. meuio.
eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ lʒ mandatũ cuius effectus concipi
tur in vita mãdantis finiatur eius moꝛte re exiſtẽte integra.xt in
l.mandatuũ.C.mãdati.⁊ in..recte inſtitu.eo.iit.⁊ voluit gloin.
