ſabat legitima ſuceſſio idem tamẽ ⁊ ſi non ceſſa
ret. AUel plenius dic ꝙ legitimã appellat agna/
tos ⁊ dic ceſſãte ideſt reiecta.donec enim ſunt
liberi non habet locum vnde cognati. vt infra
vnde liberi.l.ex teſtamento ⁊ inſtitu.de heredi.

ab inteſta. S. admonendi ⁊ hunc verſuʒ ceſſante
⁊c.pone in fine ⁊c.

De ſecundum tabulis.

L.pꝛima. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſiſſgularẽ ad boe
pꝛopoſitũ ꝙ ſicut pẽdente appellatõe nihil eſt innouãdum ꝑ mo
dã cõtentioſe iuriſdictõis vt in.ũ.i.v per totũ.ff.nil nouari appelle
penden.cum ibl plene not. idem eſt etiam per moduʒ voluntarie
iuriſdictõis. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu iſti
us tex. qui bene ⁊ ſubtilijer põderatus nõ pꝛobat mihi hoc. Naz
an.lfi.C. qui admitti q̃ fuit in oꝛdine de quinquaginta deciſiõibꝰ
Juſtiniani impatoꝛis bonoꝝ poſſeſſio non agnoſcebat̃ p moduʒ
volũtarie ſʒ ↄtẽcioſe iuriſdictõis vt in. l.i. . deeretal. ff. de ſucceſ⸗
edic.? not. in. d. l. fi. vnde iſte tex. bene põderatus non pꝛobat mi
hi hoc.nec poteſt intelligi in voluntaria iuriſdictõe.Cuius textus
verba ſunt hec.
L. Pendente appellatõe a ſentẽtia qua falſum

teſtameutũ pꝛonũciatuʒ eſt incerto adhuc an de
functus inteſtatus deceſſerit pꝛoximitatis no/
mine bonoꝛũ poſſeſſioni locus non eſt ⁊c.

Gloſa in.l.finali in fine. ¶Bal.hic reputat iſtaz glo⸗
foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi dubitatur vtrũ teſtamentũ
ſit factu poteſt hoc pꝛobare quis ſolum per duos teſtes.an vero
vtrũ ſit ſic vel ſic factũ ⁊ tüc requirũt᷑ ſeptẽ ſicut in eiꝰ oꝛdinatiõe
de quo alias ibi legendo dixi ⁊ ideo non inſiſto nunc niſi ꝙ pono
ver ba glo.que ſunt hec.
Doceri poteſt duobus vel tribus teſtibꝰ ſᷣm
ld. x. H. vt. ff. de teſtib. l.vbi.⁊ arg.ſupꝛa de fi
de inſtru.l.i.⁊ hoc ideo quia dubitatur de ſolẽ⸗
nitate tantũ ſicut ⁊ alias inſtitu.de fideicõmiſ.
heredi. S. fi. vbi autẽ dubitatur de voluntate ſe
ptem ſunt neceſſarij.quod repꝛobo omnino.q
non poteſt eſſe de ſolemnitate queſtio cuʒ ſit de
voluntate. Nam ſi bonoꝝ poſſeſſiõeʒ ſᷣm tabu/

las petas pꝛobare debes ſeptẽ teſtes
ſtatoꝛe fuiſſe. ideo vt te heredeʒ iaſlemrte ſe
qʒ inſtituit.cum autẽ hoc pꝛobas quare ſuficit
Item ſi hoc non pꝛobas bonoꝝ poſſeſſionẽ ſ
tabulas non habebis:pꝛo nobis eſt infra defr⸗
deicõmiſ.l.queſtionẽ in fi.⁊ infra de codicillis.
l. ſi quis agere..fi.nec obſtat ꝙ ſit dictũ aliud
de voluntate ⁊ aliud de ſolemnitate vt in legato
quod cõfitetur heres relictũ ſed nõ ſolemniter
quia ⁊ tunc eſt de voluntate ſolemni ⁊c.

Unde vir ⁊ vxoꝛ.
LZ. pꝛima.

Scribentes bic maxime Bal. reputant inum

tex. ſingularem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ ſucceſſio in bonis matris eſt

naturalis.ſed in bonis patris appellatur legitima m eũ inverſi
legitima vel naturalis ?c. Sed tu aduerte pꝛo nouo 7 vero
intellectu meo ad iſtum tex.quẽ ego intelligo in verbo naturalis
reſpectu patris ⁊ etiam matris in filios ⁊ filioꝛu in parentes. vt
l. eum ratio de bonis dam.x in.l.nam ⁊ ſi parẽtibus in pꝛin. ff. ð

inoffi.teſta. ſed legitima dicitur reſpectu alioꝛi ꝓpinquoꝛu inui /
cem.⁊ hoc pꝛobo per iſtum tex.referendo ſingula ſingulis ð qui

bus ibi in tex.in verſi.parentũ vel liberoꝛũ vel pꝛopinquoꝛũ ⁊c.

Mam duz poſtea facit mentõem de naturali ſucceſſtone intelligi

tur reſpectu parentũ vel liberoꝛũ. Dum autẽ facit mentõnem de
legitima intelligitur de pꝛopinquis⁊ reſpectu eoꝛum. Cuius ver
ba ſunt hec. .
L. Maritus ⁊ vxoꝛ ab inteſtato inuicem ſibi in

ſoliduʒ pꝛo antiquo iure ſuccedant: quotiẽs de
ficit omnis parentũ vel liberoꝛũ ſeu pꝛopinquo
rum legitima vel naturalis ſucceſſio fiſco ex/

cluſo ⁊cetera.

Autenti. pꝛeterea. Bal. bic diit iſtum ter. eſſe ſin/
gularẽ circa ſucceſſioneʒ introductã ſᷣm foꝛmã ⁊ modũ de que
bic fit mentio ⁊ etiã in coꝛpoꝛe vnde ſumit᷑. que ſucceſſio eſt mi/
rabilis ᷣm eum maxime in eo quod diciĩ
putãtur cum ea parte de qua hic in tex.cum quo ſto ſimpliciter.
cum alias legendo de hoc dixeriʒ hic poſt alios ſcribẽles. ⁊ ideo
pꝛo nũc longioꝛ non ero. Miſi ꝙ addo vni verbũ ſecus ẽ
in his que perueniũt ad fuiiñ non vt heredeʒ ex bonis patris. naʒ
non imputãtur ei in legitimã debitam iure nature bm Angel. in
H. optime in auten. de nup. coll. quarta. ? ẽt in ſuo conſilio. xxv.
⁊ in cõſilio.cxxxi.⁊ Joh.de ana.in ſuo conlilio. xlvj. ⁊ ibi aliquid
in addit. meis hẽs ad ea ↄſilia.⁊ etiam in conſilio ſuo.lxj.⁊ do.
menz Alex. de imola in conſilio.xlij.in o volu. incip. Pamphi/
lus habens ⁊c.in quibus locis ponũt que imputãtur filio in legi/
timã eius ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono texl.e quo agimus.
Cuius verba ſunt hec.
Autenti. Dꝛeterea ſi matrimoniuʒ ſit ſine dote

cõiunx autẽ pꝛemoꝛiẽs locuples ſi it: ſupſtes ve/
ro laboꝛet inopia ſuccedit vna cum liberis cõ/
munibus alteriusve matrimonij in quartam ſi
tres ſint vel pancioꝛes: ꝙ ſi plures ſint in viri/
lem poꝛtionẽ vt tamẽ eiuſdeʒ matrimonij libe/
ris ſi extent pꝛopꝛietatẽ ſe eruẽt. hijs veronoer
tãtibus vel ſi nullos habuerit potietur etiaʒ do
minio:imputabitur autem ⁊ legatũ in talem poꝛ

tionem ⁊c.

Anten.pꝛeterea. Bal. bic dicit iſtum text. eſſe ſinga /
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ legatũ factũ ei qui ſuccedilin poꝛloem
hereditatis legãtis pter voluntatẽ eius imputatur ſibi in lla poꝛ
tionẽ vt ibi per eum. De cuius tex. intellectuſupꝛa primme .
7 ideo non repeto nũc ſed ad ibi dicta me remitto. nec ctiampo /
no tex. cum eum ibi videre poſſis in alio tamen pꝛopoſito.

De collationibus.

Bloſa in.l.ſi emancipati.· Scribẽtes hie manne
Bal. dicunt iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ gy di

1

hic in text. ꝙ legata (õ

Erin unniin,
tenuſnum ihn
onnig nnſans
noliiegunt 1

ginlfle dNen endd

Creggieninonfisltranrs
ſctrumrder ſi kai

õ
nolroinltvntiuntachm
ANlanemdna.

rlhl rnnrs

mieneridnwrtüwirrue
ekentunemtterfaitt
tfinitminimiinor
amgtnt inginnnen
Arustii iuninetes .
NNNgiNtN
Nfrgtnurr J
(Gümemiun whein
Dteicheternenél
Cinentalils
(grtfcan Ale

GPnürih
N Mntine:
mumm Mun
flugtiuge

*
0
4
4
du

KE=

bPR12

KFHEHS51212

ENAit
nennMi
eE hwie
uii u
uEEzEN
c eiti
st
ů
——

tia emancipatõis ⁊ patrie poteſtatis nõ eſt hodie ſublata quo ad
expugnatõem teſtamẽti ſed ab inteſtato ſolũmodo vt ibi per eoſ
cum quibus ſto. Et addo Specu.in tit. de iuclic..pꝛimo in
verſi.eſt ⁊ alia ⁊c.? Bal. in.l.meminimus. C. de legiti. beredi. x
ibi aliquid per Bar. ⁊ Bal. in. l. i C. cõia de ſucceſ. ⁊ Bal. in au/
ten. in ſucceſſione. C. de ſuis ⁊ legiti. v glo.in.l.qui ſe patris C. vn
de liberi.⁊ glo.in auten.ex cauſa ⁊ ibi etiã Bal. in. vj.colu. C. de
libe. pꝛeteri.ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agimns. Cu
ius verba ſunt hec.

CUenientem in caſu etiã ab inteſtato veniens
non confert vt. ff.de contratabul.l.filiũ. S. vide
amꝰ. ⁊. S. ⁊ hoc fit.⁊ dixi ſupꝛa eo.l.filie.⁊.l.fi
liam.⁊ not.hac.l.quod olim ⁊ hodie de collatõ
ne tenentur.emancipati ergo emancipatis non
conferunt etiam pꝛofecticia ſᷣm Aʒo.⁊ hac.l.i.
NReſpon.idem in hijs qui nec ſui nec emancipa
ti ſunt.quia ⁊ eadem ratione non conferunt in/
ter ſe.vt hac.l..ſin autem. ⁊ ſupꝛa eo.l.ita de/
muʒ ⁊ infra eo.l.nec emãcipati ſin autẽ emanci/
patis ſed non omnia qꝛ aduẽticia ſed pꝛofecti/
cia vt ſupꝛa eo.l.filie.O. nec dubiũ. Iteʒ ſui ſuis

omnia vt. d.l.filie. ⁊ hoc de iure veteri.hodie

idem in perſonis pꝛimo poſitis.ſ. emancipatis.
Nec obſtat auten.que dicit ẽe ſublatũ ius emã
cipatõis.yt in auten. de heredi ab inteſta. S. nul
lam coll.ix.quia illud quo ad ſi uccedenduʒ non
quo ad conferendum ⁊c.

Gloſa in.l.illud. Scribentes hic maxime Bal. dicunc
iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ lucrũ pꝛopꝛie dicitur
illud quod ſupereſt deducta extimatõe oneris etia pſonalis ideſt
quantũ fuiſſet cõductus alter ſi ipſe opatus nõ fuiflet vt ibi per
eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ idem voluit etiam glo.
in. l. per diuerſas. C. mandati. ⁊ poſuit do. Abb.in. c. paſteꝛalis ex
tra de decimis ad quẽ me remitto viad ea que alias hic legendo
dixi.⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

At lucrum pecuniã autem pꝛo illa militia da

tam non debebit conferre vt. ff. eo. l. . F. ſ an id

quod que eſt contra. Sed hec ſolutio videt᷑ fal
fa.quia ſᷣm hoc non eſſet ſpeciale in ſilentiarijſ
quod lex vult ꝙ lucrum eſtimatur tempe moꝛ/
tis vt conferatur vt hic. ſed lucrũ non põt dici
niſi deducta oneris eſtimatõe quod quis ſi ubij
cit ꝓpter militiaʒ vt.ff.pꝛo ſocio.l.mutius. que
quidem oneris eſtimatio non cõfertur ĩmo pꝛe
cipua ei adiudicatur vt pone militiã emptã ven
tum tempoꝛe moꝛtis valet quinquaginta onus
militie eſt triginta quod ſupereſt:lucrũ eſt ſcili/
cet viginti quos.ſ.viginti confert vt hic.ſed ali
ud non vt in contrario ⁊c.

Gloſa in.l.ſi donatione. Bald bic dicit iſtam glo.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitum ꝙ donatio facta filio ob merita
non valet niſi pꝛobetur merita pceſſiſſe. nec ſufficit dicere dono
ſilio meo vt extraneo vt ibi per eum cuʒ quo ſto. de quo ałs ibi
legendo dixi. ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero. Niſi ꝙ de hoc
addo nũc not.per Bar. in.l.ſi foꝛte. ff. de caſtr. pecul.⁊ p. Bart. ⁊
Bal.in. l.per diuerſas.C. mandati.⁊ do. menz Alex. de imola in
conſil.lv.in tercia colu.in pꝛimo volu. incip. de ſtatuto q mulier
⁊c.⁊ in conſil.cẽteſimopꝛimo in pꝛimo volu.incip.viſis inſtrumẽ
ſis exemptõis ⁊c. ad quos me remitto.⁊ pono glo. de quo agimꝰ
Cuius verba ſunt hec.
Immo hſm ius vt ſupꝛa famil. hirciſc.l.filie
que eſt contra. Sol.hic donanit cõcedendo in
pꝛemiuʒ ibi in cauſa eonferens ſupꝛemũ iudici

um velut extraneo ideſt bene merito. ſi queras

qualiter ſcitur qũ donat᷑ bene merito. Reſpon.
ſi pꝛeceſſerint merita quibus nõ interueniẽtibꝰ
nõ eſſet donatõ.nec inſpecto ſit dixerit pater do
vt extraneo.yt.ff.de eaſtren.pecu.l.caſtrenſe .2

l. ſi foꝛte in pꝛinc.l.nec tenet a pꝛincipio nec po/
ſtea confirmatur.

Anten.quod locum. Sceribentes bic maxime Bal. di⸗
tunt iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ licet ſoluto matri⸗/
monio dos ⁊ actio dotis ſit cõis patris ⁊ filie vt in.l.ij. in pꝛin. cũ
ibi not.ff.ſolu.matri.Et poſuit do.mens Aiexa. de imola in ſuo
conſilto.xxiij.in, ſa colum. in qnarto volu.incip. an dos data filie
⁊c.⁊ etiam in conſilio.cxxxvij.in ſo volu. in pꝛima colum.incipi.
ſi pater dedit dotem. Tñ cõſtante matrimonio eſt ſolius mu/
lieris.⁊ ideo marito vergente ad inopiã non põt pater agere ſz ſo
la filia agit contra maritũ ſuũ coſentiente tamẽ hatre cuʒ ſit in po
teſtate eius vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito ð
hoc poſuit etiã aliquid glo.⁊ Bar. in.l.poſt dotem.ff. ſolu. mat.
⁊ in.l.gayus eo. tit. ⁊ in.l.vxoꝛem·S.in teſtamento.ff. de lega. iij. 2
in. l. auia. C. de iure dot. Plus dico ꝓ etiã ſi mulier fit ſtipu
lata dotem ſibi reſtitui in caſu ſoluti matrimonij tame põt agere
etiam ante pʒopter inopiã viri m Paul. de caſtro in ſuo conſil.
cxxv.ad quem me remitto ⁊ pono lext . de quo agimus.Cuius
verba ſunt hec. .
Auten. Quod locũ hʒ ſiue pars viri ſit idonea
ſiue mulieri poſſit imputari:quare marito ad in
opiam vergente ex lege Juſtiniani etiã conſtãte
matrimonio nõ exegerit dotem ei licet ⁊ cum
ſui iuris ſit ⁊ legitime eſt etatis:⁊ cuz mater ob
tulerit dotem ⁊ cuʒ pater ei cõſentit agenti hijs
ceſſantibus ſolam actionẽ licet inane cõferens
partẽ ex hereditate feret. Hec obſeruãtur vbi/
cunqʒ;ʒ collatiõis ratio emergit etiam ſi auita ſit
ſucceſſio.hec autẽ vera ſunt cum dos parua eſt
ſed doteʒ magnã que cõferri ſperatur inuito pa

tre ⁊ filia exigere poteſt ⁊c.

Gloſa in.l.ſi ſoꝛoꝛ. Scribẽtes hic ⁊ maxime Bald.
dicut iſtam glo. foꝛe notandaʒ T ſingularẽ ad boc pꝛopoſitum
pena cõpꝛomiſſi non cõmittitur ſi lato laudo opponaf illa exce/
ptio que poteſt opponi poſt ſententiã vt ibi per eum cũ quo ſto.
Uno ſolo addito ꝙ idem eſt quãdo vtraq; pars cõcoꝛdarzʒ
vt non ſtarent laudo vt in. l.non ex omnibꝰ. .. fi. ⁊ hoc ibi voluit
Bar. fl.de arbitr. ⁊ voluit Bar.in ſuo cõſil. incip.dñs iacobe ⁊c
Et idem eſt quãdo lauduʒ latuʒ eſt poſt terminũ vt in.l.i.⁊ hoe
ihi voluit Bar. C. de arbitris ad quẽ me remitto ⁊ pono glo. de
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
¶ Arbitro quia ⁊ tunc res nõ diuiſe diuidũtur:

ſed tamen ſoluit penam: quia contra ſententiã
arbitri venit ⁊c.

L.· At liber is. S. finali. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe
ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ collatio habet loci in rebus do/
natis in pꝛemiũ emancipatõis vt ibi per eum cũ quo ſto ſiuuplici
ter quia de hoc ibi alias legendo dixi poſt alios ſeribẽtes ibidez.
7 maxime poſt do.meũ Alex. de imnla ⁊ per eũ ẽt in conſil.xxvj
in quarta colu.iu pꝛimo volu.incip. An bannitus zc. ?⁊ Paul. de
caſtro in conſilio.xij.vbi ponũt quid in dote materna an debeat
conferri vel ne ad quos me remitto ⁊2 pono tex.de quo agimus
Cuius verba ſnnt bec.
CEmancipatis videlicet liberis vtriuſqʒ ſexꝰ
pꝛo tenoꝛe pꝛecedentiũ legũ ea que in ipſa ema/
cipatione a parẽtibus ſuis vt aſſolet fieri cõſe/
quũtnr vel pꝛius emancipatõem ab ijſdem pa/
rentibus acquiſierint collaturis ⁊c.

Gloſa ſecuuda in.l.vt liberis. Bal. hic dicit iſtaz

glo. non eſſe alibi. ⁊ ſic facit eaz ſingnlarẽ ad hoc ppoſitũ ꝙ ſi pe
titur bonoꝛũ poſſe emſio contra tabulas ante aditã hereditatem re
ducit rem ad cauſaz inteſtati.ſecus antẽ eſt ſi petitur poſt aditaʒ
O

itatẽ vt ibi p ũ quo ſto. De quo vide tu not. pcr
Nred n luucg Pman Toe:odtrazom 1 Balemicerts
in penul.colũ. C. vnde cogna. qui idem tenẽt ad quos me remitio
⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
Petita ſit ergo inteſtatus per contratabulaſ
vt hic. ⁊ hoc cum ante aditam hereditatẽ eſt ex
poſita vt.ff. de contratabul.l.illud: alias tenerʒ
de iure ciuili licet non de equitate pꝛetoꝛia vt ſu
pꝛa eo.l.filie que eſt contra.nam pꝛetoꝛ no facit
deſinere heredeʒ nec eſſe vt inſtit.de bono.poſ

ſeſ. S. quos autem.vel dic vt in.d.l.filie ⁊c.
Qui teſtamenta facere poſſunt.

Gloſa in.l.ſecunda. Seribentes bic maxime Bald.
repntãt iſtam glo.melioꝛẽ de iure ad eognoſcenduʒ quomõ pu/
blicari debent bona illius qui ſemetipſum occidit. de quo alias
ibi legendo oꝛdinarie dixi maxime in ciuitate Serarie dum ibi
de mane oꝛdinarie legerem.⁊ ideo pꝛo nũc longiot non eroniſi q
pono verba gloſe que ſunt hec.

CPꝛobationibus quo pꝛobatur eoipᷣo ꝙ cõ
trariũ non ꝓbatur.vt.ff.de bonis eoꝝ qui moꝛ
tem ſibi conſciũt.l.fi.⁊ ſic infra titu.pꝛio.l.om
nium.S.ne poſt hic erant pᷣſcriptões in contra/
rium vt eſt hic annectenda diſtinctio ſi moꝛtem
ſibi conſciũt metu criminis cuius accuſatio po
terat inſtitui poſt moꝛtẽ.vt.ff.de accuſatio.l.ex
iudicioꝛũ publicanda ſunt bona.ſi autẽ metu al
terius criminis quod eſſet publicũ ⁊ capitale: ſi
quidem antequam in eo depꝛehẽderetur vedlis
aduerſus eum cõteſtaretur non publicarẽtur:ali
oquin ſic ſi cõſcientia criminis fecit.ſi autẽ cri/
men extraoꝛdinariũ puta furtum vel ſimile non
publicãtur ſiue ante ſiue poſt moꝛtẽ ſibi conſci/
uit. vt. ff. de bonis eoꝛũ qui moꝛ.ſibi conſci.l.fi.
Et ad idem infra de bonis eoꝛũ.l.i.⁊.ff.de iniu
ſto teſtame.l.ſi quis ex.S.pꝛo inde.⁊.S.ſequen.
⁊ de donat.inter vir.⁊ vxo.l.cum hic.S.ſi quis
marituſ.⁊ infra ſi reus vel accuſa.moꝛ.fue.l.de
functis.⁊.ff.de redibito.l.bouem.S.moꝛtis ⁊c.

L. Hac conſultiſfima.S..ſed cũ humana fragili/
tas ĩc. Bald. hic dicit iſtuz text.eſſe valde notanduz ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ adeo ſignũ notarij requirit᷑ in inſtrumẽtis.⁊ ſi non
interuenit pᷣſumũtur falſa vt in.l.in fraudem.S.quotiens.ff.ð iu
re fiſci⁊ in.S.opoꝛtet in auten.de fide inſtru.cum ſimilibꝰ ꝙ de /
et poni in fine inſtrumẽti vt ibi in verſi. ⁊ in fine ſubſcristio ⁊c.
vt thi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ idez eſt in ſigno
teſtiũ in caſu illo pꝛout ibi dicitur in tex.Et ſimileʒ tex.habes. in
lehac conſultiſſima in..finem autẽ.C. de teſtame. vbi loqnit in
teſtamento in ſcriptis.⁊ iſte tex.loquit in teſtamẽto ceci.⁊ ſic iſti
caſus ſunt ſpẽales. Quid autem in alijs inſtrumẽtis dic ꝗ
requiritur ſignũ notarij ⁊ in fine niſi cõſuetudo ſit in cõtrarium.
vt in.l.fi. C. de aſſeſſo.⁊ voluit Bal.in pꝛimu conſtitu.C. in pꝛinc.
1 Bal.in. l pꝛepoſteri. C. de teſta.⁊ Bal.in tit.de pace conſtan.in
derſi. die lune.⁊ Specu.in tit. de inſtru. edi.ꝭ.pꝛimo in verſi.vide
etiã ⁊ Angel.in autent.de tabellio.in.S.pꝛimo poſt glo.ibi.⁊ do.
meus Alex.de imola in ſuo conſilio.cv.in vlti. colũ.in fine in ſecũ/
do volu.incip. Circa pꝛobatõeʒ erroꝛis ⁊c.⁊ ẽt ui Rubꝛi.ff. ſolu.
matri.in quarta eolũ.vbi ponit an poſſit mutare ſignũ ſuũ queʒ

omnino videbis.⁊ Oldra.in ſuo conſilio.cv.ad quos me remit/

to ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
At cum humana fragilitas moꝛtis pꝛecipue

cogitatione turbata minus memoꝛia poſſit res

plures conſequi patebit eis licentia voluntateʒ
ſuam ſiue in teſtamenti vel codicilli tenoꝛe com
poſitam cai velint ſeribendam credere vt eo/

dem poſtea cõuocatis teſtibus ⁊ tabulario etiã

vt dietum eſt patefacta cuius cauſa conuocati

ſunt etiam cartula pꝛometur. quaʒ ſuſe ceptã te/
ſtatoꝛ recitabit tabularius ſimul ⁊ teſtib ytibi
tenoꝛ eoꝛũ cũctis innotuerit elogiũ ipſe ſuũ dꝛ0
fiteat᷑ agnoſcere. ⁊ examini ſui quae lecta ſunt
diſpoſuiſſe ſentẽtia: ⁊ in fine fubſcriptio ſequa
tur teſtium: necnon omniũ ſignacula tam pꝛout
dictum eſt q̃ʒ tabularij ⁊c.

Gloſa in.l.cum beredes in glo.fi. Gad bie
putat iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ papa etĩ ſi .
monachus vel alias a iure pꝛohibitus teſtari poteſt facere re
ſtamentũ videlicet de bonis ſuis ſed non de papatu. Sed
aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intelleetu iſtius glo. que no dirit deye
pa alias pꝛohihito ſed loquit᷑ de papa.⁊ ſic glo.non ita Eriene
fimbꝛias pꝛout facit Bal. Cuius gloſe verba ſunt he.

QZiceat ⁊ idem in papa ſᷣm Joh.

Bloſa in.l.ſi frater patrnelis. Scribẽtes hic ma
xime Bal. dicũt iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ q'pu
pillus habens etiã curatoꝛẽ non põt teſtari etiaz cum auctoꝛicate
tutoꝛis. quia tutoꝛ datur ei vt cõſulatur ei viuo non auteʒ moꝛ/
tuo vt ibi per eos cum quibus ſto. Plus dirxit Baf. in. liin
ſecũda qõc. C. de ſacroſan. eccle. in ſna repetit.?⁊ Bal. hie ey etiaz
non poteſt ad pias cauſas hoc facere. Et plus diecit hic Paul. de
caſ.ꝙ idẽ eſt etiã ſi eſt doli capax ⁊ etiam ſi ſit miles.vt in.lſ C.
de teſta. mili. ⁊ hoc ibi not. Hal. Plus dico q nec ei per ſia
tuta poteſt hoc conedi ſᷣm Bar.in.l.ſi queramus. ff. de teſtam.
ad quẽ me remitto ⁊ pono verba glo.de qua agimꝰ que ſut hec.

C Non potuit nec etiam cum tutoꝛe quia tutoꝛ
datur vt viuo non vt ei moꝛtuo conſulat.

De teſtamento militis.

L. Ex teſtamento. Bal. bie dicit iſtum tex eſſe ingu⸗
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ arbitrium cõceſſum alicui generaliter
derogat iuri generali non autẽ ſpẽali ſed in rebus alienis ſeinper
excludit dolum vt in.l.creditoꝛ.ꝭ.lutius.ff.mandati.vbi eni eſt
tex.ſingul.De cmus intellectu dixi in pꝛimis interpᷣtatũibus no /
ſtris ad quas me remitto. Uno ſolo addito nũc ꝙ arbitrinz
cõceſſum alicui intelligitur ſm ius ⁊ de arbitrio boni viri t inl
hodie.ff.de penis.⁊ in.l.ſi pater.ff.de hijs que in frau,creckit.vbi
per Dy.⁊ Bar. ⁊ in.c.cum olim extra de verb. ſigni.⁊ poſuit do.
meus Alex. de imola in eonſilio ſuo incip. Si pcedentibus indi/
cijs ⁊c.⁊ etiã in conſilio.cxl.in penul.colum.in pꝛimo volu. incip.
An ſi teſtatoꝛ ⁊c.⁊ in conſilio.cij.in quinta colũ.in ſo volu.inci/
pia.quid opetur ⁊c.⁊ in.l.ſi ſtichum.S.ſiff. de verbo.obli. in..
pꝛima in apoſtillis ſuis ad HBar. ff. de arbitris. in.. quid ergo..
pena grauioꝛ in apoſtillis ſuis ad Bart. f. de biis qui nota.infa.

⁊ Ange.in conſil.cxxxix.incip.viſis omnibus ⁊c.⁊ idem do.m euſ

Alex. de imola in conſilio.lxxx.in puimo volu. incip.viſo ⁊ opoꝛ/
tune animaduerſo titulo qõis ⁊c. ⁊ in conſilio.xli:in tercio volu.
incip.Caſus qui cõtingit in facto ⁊c. ⁊ in conſilio quinto in quat
to volumine incipie.de meʒadro ⁊c. ad quez me remitio ⁊ pono
tex.de quo agimus..Cuius verba ſunt hec.

L. Ex teſtamento militis ſiue adhuc in militis
ſiue intra manumiſſus honeſte deceſſit heredi
tas ⁊ legata omnibus quibus relicta ſi unt debẽ
tur:quia inter caetera quae militibus conceſſa
ſunt liberũ arbitriuʒ quibus velint relinquendi
ſupꝛemis iudicijs ſuis conceſſuʒ eſt: niſi lex ſpe
cialiter hoc pꝛohibuerit ⁊c.

BGloſa in.l.ſi a fratre. SBal. hit dicit iſtaʒ glo ſoꝛ
gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ frater contra teſtamentuʒ flatſis ge
non habet aliquod ins eo ꝙ ertraneũ inſtituerit heredem cre
fratrem ſuũ iam ſuiſſe moꝛtuũ qui vere nõ erat moꝛtuus vt
per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ vbi frater eſt hern .
ab alio fratre non facit parteʒ matri inſtitute in minus legitim.
poꝛtioue m eundem Bal. in.l. vnica. . i. C. de cadu. kollen.

de qua materia vide tu not. Bal in.. rarres. C.de noffeleſts

d.

mnnii

umumtt irinciin uld e

ciud e en
iilitn ann
isutwenn

Nunnis

„, , alan “
luümit ihnn

N.

mimitfe tcs n
haniute
Prtim ’Eunte
amun ins
nettum imin⸗ ¹
=W

Penunglunnnk.

Aftrnschtldiiennſeſnun
GECenpitchmnsdngendennn
fmsſtni nſefiſweiſtnt
carthitun ni;tinmiiti Ad

Ufcisriletvnien. Omtcnn
litstnllühitniin r druſnn
eütinoutſliginnamnes
Cigtagemetanſeigtint lnn
UAdkämütnmmmunieinn
Ugictcbchrexwniumnetwr
ſmmmnäri Neniug insden
Nleſhurlſucſoiergnin⸗
Mrrpnaanfn mintin
ſtuncliniir
kliſtelnitruteciinr⸗
nipnlen⸗ tntk

lilingi
, .
a
ie nnine 72 N
an
Nrnentntrn

nus UR
Cheun

S
2
.

Ppl
ſcbifin ,

a A

n n
et

„ T
ð

manweyit
N

“ê
cLX&E

meé ad qaẽ me femitto ⁊ pono glo. de qua agimus que tamen
non habetur in aliquibus libꝛis ⁊ ego non habeo.ſed pono text.
Cuuis verba ſunt hec.

L. Si a fratre ſuo militante mater veſtra ſi crip
ta heres ſucceſſioneʒ eius ſibi queſiuit quãuis
teſtamenti ſcriptura non cõtinet iuris obſ. erua/
tionẽ hanc hereditatẽ fratrẽ teſtatoꝛis vel eius
filios ab inteſtato euincere non poſſe iure con/
ſtitit ⁊c.

De teſtamento militis.

L. Uolumus in fine. Seribentes hic maxime bal. di

cunt iſtum tex. foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛoeoſitũ ꝓꝙ iudex ſcienter
recipiens falſos teſtes val etiã tabellio de eius mandato incidunt
in crimen falſi ⁊ debent puniri pena falſi ſicut puniũtur teſtes ip/
ſi falſum deponẽtes vt ibi per eos cum quibus ſto ſi impliciter cũ
alias hic legendo de hoc dixerim. Uno ſolo non obmiſſo
pꝛo nuntc quod idem voluit bart. in ſuo conſilio incip. Tuderti
nus quidam ⁊c.⁊ bal in.l.mulier. .ſi ſa eruus.ffreruz ãmo.vbi
dicit ꝙ omnis ille qui facit ſcribi falſum teneur crimine falſi. er
go iudex recipiens falſos teſtes qui facit eos ſcribi tenecur pena
falſi pꝛout hic in tex.Cuius verba ſunt hec.

LZ. Uolumus cõnelli deficientiuʒ ſcriptas iure
hac ſolemniter voluntates dum quoddam mo/
rientis ſupꝛemũ ⁊ nõ ſcriptũ pꝛoceſſiſſe confir/
matur arbitrium tanqᷓʒ patrimoniũ ſuũ ad vos
deficiẽs maluerit pertinere. Omnibus etenim
pꝛiuatis ⁊ militãtibus interdicimꝰ ne huiuſmo
di ꝓhibeãt teſtimonia ⁊ falſi criminis reos te/
neri pꝛecipimus ſi cum ſcripte iure ac ſolemni/
ter deficientiũ extiterintvoluntates nõ ſ. criptuʒ
aliquid ſub noſtroꝛu nominum mentione falſo
aſtruere molliant. Nemo itaqʒ relictus heres
vel legibus ad ſucceſſionẽ vocatus noſtrum vel
potentiuʒ nomeu hoꝛreſcat.nemo ferre teſtimo
nium in hunc moduʒ vel ſuſcipere in geſtis vo/
ces huiuſmodi audiat noſtro vel etiã pꝛiuatoꝛũ
potentũ nomine ⁊c.

Gloſa in.l.ſi non ſpeciali. Baldl bie reputat iſtuz
tex. ſingul. ⁊ vnicũ ad hoc ppoſitũ ꝙ ſolemnitas teſtamẽti poteſt
remmitti ex pꝛiuilegio. Sed tu auerte pꝛo vero nouo intel
lectu iſtius tex.quem nouiter ego. intelligo ſolum in caſu ſuo ſcili
cet in ſolemnitate iſta habente teſtes eſſe pᷣſentes in ↄſpectu teſta
ſtatoꝛis.ſed non dieit iſte tex. quid iuris in alijs ſolemnitatibus.
vnde non extendemus eum niſi inquantũ lex diſponit ⁊ dicit cuz
ſimus in exoꝛbitãtibus tamen cogitabis ⁊ alias legendo ibi dixi
de hoc. ⁊ ideo non me extendo pꝛo nunc. ſed bono verba gloſe
que ſunt bic. ,
CPꝛiuilegio ab impꝑatoꝛe conceſſo in quo di/
catur non obſtante lege ſupꝛa de inoffi. teſta.l.
ſi quando in pꝛin.

Bloſa in.l.quoniã indignũ in verbo ſemi necis
Ange. hic ⁊ etiã do. meus Aler. de imola in ſuo conſilio. xij
in quinta colum. in pꝛimo volu. incip.an donatio omniũ bonoꝛũ
⁊c.reputant iſtam glo.ſingularẽ ad hoc bꝛopoſitũ ꝙ ſicat ille qui
habet linguã groſſaz non pꝛohibet teſtari pm bar. ⁊ Paul. ð ca
ſtro in.l.iubemus.C. de teſtame.⁊ Ange. in. l. diſcretis. C. qui te
ſtame.face.poſ.⁊ bar.in tit.de pace conſtan.in verbo vaſſalli in ſe
cunda colum.ita etiã ſemimoꝛtuus qui laboꝛat in extremis dũ/
modo habeat ſanã mentẽ vt ibi per eos cuʒ quibus ſto. Et idem
voluit bart.in.d.l.iubemus cum quo ſto ⁊ pono glo. de qua agi
mus.Cuius verba ſunt hec.
CSemi necis ideſt ſemi moꝛtui. ſic ergo ſolẽ/
nitas verboꝛũ tollitur vt ſi upꝛa de foꝛmulis.l.i.

⁊.ij.⁊ infra eo.l.in teſtamentis ⁊c.

L. S ancimug. GSeribenifs bic maxime bal. dieut iſtus
ter eſſe ſingularẽ ad hot pꝛopoſicũ ꝙ acta iudicialia babẽt vim
Dec tu auerte pꝛo vero ⁊ neuo miellectu meo
iſtius tex. qui recte ⁊ ſubtiliter põderatus hoc non pꝛobat. nam
dicit vel ad minus triũ teſtiũ ⁊c.que verba innuũt ꝙ ẽt poſſent
eſſe quatuoꝛ vel quinc vel l⸗ ex teſtes ſed non minus tribus eſſe
poſſunt.vnde ſi fieret actus iſte coꝛ quinq; vel ſex vel quattuoꝛ
teſtibus acta haberẽt etiq vim eoꝛij. ⁊ ideo tex:iſte rectius pbat
S acta non ſolnm habent vim triu teſtiu ſed quattuoꝛ ⁊ quinq;
⁊ ſex.⁊ paria ſunt agere actũ in actis vel coꝛam quocunq; pꝛedi
ctoꝛũ numeroꝛũ. De cuius tex. intellectu ſupꝛa etiaʒ aliquid dixi
in alio tamẽ pꝛopoſito. z ideo nõ repeto nuc nec me multüũ exten
do ſed pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
T. Sancimus ſi quis in legitimo modo condi/
dit teſtamẽtuʒ ? poſt cõfectionẽ eius decẽmum
perfluxerit:ſi quideʒ nulla innouatio vel cõtra/
ria voluntas teſtatis apparuerit hoc eſt firmuz.
quod eniʒ nõ mutatur cur ſtare pꝛohibetur. quẽ
admoduʒ enim teſtamẽtum feeit ⁊ nihil voluit
cõtrarium inteſtatus efficitur. Sin autẽ in me/
dio tempe cõtraria voluntas oſteditur. ſi qui⸗/
dem perfectiſſima eſt ſecũdi teſtamẽti cõfectio
ipſo iure pꝛius tollitur teſtamẽtuʒ. Sin autẽ te/
ſtatoꝛ tãtummodo dixerit nõ voluiſſe pꝛius ſta
re teſtamẽtuʒ: vel alijs verbis vtẽdo cõtrariam
apparuerit voluntateʒ.⁊ hoc vel per teſtes ido
neos nõ minus tribus vel inter acta maifeſtaue
rit ⁊ decẽnium fuerit elapſuʒ: tũc irritum eſſe te
ſtamẽtum taʒ ex cõtraria voluntate q̃ʒ ex curſu
tempali. aliter enim teſtamẽta moꝛtuoꝛũ per de
cenniũ tranſcurſionẽ euaneſ. cere nullo patimur
modo pꝛioꝛibus conſtitutõibus que ſuper huiꝰ
modi teſtamentis vacandis fuerint late penituſ
antiquandis ⁊c.

Gloſa in.l. teſtamentũ. bal hic dicit iſtam glo.eſſe ſin
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝗ clauſula codicillaris que babet du
plicem alternatiuã reſoluitur in illam ſi nõ valet ⁊ ſic in copulati
uam vt ibi per eum cum quo ſto. Et etiã dico ꝙ reſoluitur
quatenus non valet m glo. ſingul.in. l.cõtrouerſia. ff. de tranſac
tio. poſuit bar. in auten. ex cauſa. C. de libe. ete. bar. in. . i. ff.
de iure codicil.? Paul.de caſtro in ſuo conſilio.xlix.ad quos me
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CKTeſtamentnm ⁊c.Deficiens ideſt teſtatoꝛ vt
quia dixit vel iure teſtamenti valeat vel iure co

dicilloꝛũ vt infra de codicillis.l.fi.⁊c.

BGloſa in.l.omniuʒ in verbo complere ⁊cetera.
al. hic dicit iſtam glo.eſſe vnicã in iure ad hoc pꝛopoſituz te
ſtamentũ dicitur acquiſitio dominij plene. ſed per aditionẽ dicit
pleniſſime.⁊ fundatur per tex. in l.ſi alienũ..pꝛimo.ff. de here.
inſtitu. cum ibi nota.cum quo ſto. Uno addito ꝙ de hoc la
te dicitur in.l.a ticio.ff. de furtis.⁊ in.l.ſi tibi homo.S. cum ſeruꝰ
ff. de lega.pꝛimo vbi plene per bar. ⁊ alios.⁊ maxime do.meum
Alexa.de imola.⁊ bal.in.l. vnica in pꝛin. C. de cadu.tollen.⁊ bal.
in.l.i.in pꝛima colu.C. cõia de legat. ⁊ bal.in.l.ſi vniuerſe. C. dele
gatis.⁊ bald.in.l.per diuerſas in.xviij.q.C.mandati.⁊= bald. in.l.
pꝛima in Fᷣa colũ.C. de falſa cau.adiec. lega.⁊ bal. in. l. pꝛediũ. C.
de fideicõmiſ.? Ange.in.l.iuriſiurandi.ꝭ.ſi ſeruus.ff. de lega. i.
⁊ Ange. in. l. hereditatũ. 5. ,i·ff. ad.l,falcid. ad quos me reuitto *
pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. .
Lomplere quantũ ad acquiſitioneʒ dominij
plene datur per teſtamentũ plenius per moꝛteʒ
pleniſſime per aditionem ⁊c.

BGloſa in l.omniũ. Scribentes hic maxime bald.dñt
iſtam glo.foꝛe ſingularẽ ad hoc propoſiti vbi teſtamentuz eſt
ſactũ coꝛã pꝛincipe poteſt ex eo adiri bereditas de jure ciuili vbi
alias poſſet de iure pᷣtoꝛio vt ibi per eos.de quo Aliae .aggo ibi
Ii

dixi. ⁊ ideo pꝛo nũc non me extendaʒ. niſi ꝙ pono verba glo. que

ſunt hec.
¶ TZeſtibus in verſi.quid ergo bᷣm pꝛimos ope

ratur imperatoꝛ..·Re ſpon.quia teſtamentuz ha
betur pꝛo publicato vt ſupꝛa.e.l. ibi ſicut igitur
⁊c.vnde licet oꝛiginale amittatur tamen nihilo
minus poteſt adiri hereditas ex eo ac ſi fuiſſet
publicatum coꝛam magiſtro cenſus quod nõ eſ
ſet alias vt infra de cadu.tollen.l.i.G. ⁊ cũ. Itẽ
quia nõ habet neceſſe petere bonoꝝ poſſeſſionẽ
licet ſit talis qui etiam iure nouo nõ admittatur
ſine ea vt habes in caſu de iniuſto rup.teſtame.
l.poſtumus.⁊ alias vt nota.ſupꝛa vnde cogna.
l.finali ⁊c.

Bloſa in.l.verba. baal hic dicit iſtam glo.eſſe ſingula.
ad boc pꝛopoſitũ ꝙ donatio cauſa moꝛtis reuocatur ope exeepti
onis per verba enũciatiua negantia donatõem eſſe factã que ta/
men vere erat facta vt ibi per eũ cũ quo ſito. Uno ſolo addi
to ꝙ hoc non eſt mirũ quia ſicut ſolo cõſenſu pficitur donato in
ter viuos vt eſt glo.not.in.l. cum pater. ꝭ.moꝛtuo.ff.de legat.ij.⁊
voluit Paul.de taſtro in ſuo conſilio.centeſimopꝛimo. ita etiam
ſolo ↄſenſu poteſt reuocari vt hic in glio. Cuius verba ſunt hec.

Donaſſe.ſ.inter viuos ⁊ tunc nullo modo ve
ritas pꝛeſtriugitur. Nel dic cauſa moꝛtis.⁊ tũc
licet actio ſit vnde veritas nõ pꝛeſtringitur ob/
ſtat tamen exceptio. quia ſe velle heredem libe
rare oſtendit vt infra de falſa cau.adiec.lega.lł.
pꝛima ſᷣm Joh. Sed contra ſi ſe donaſſe dice/
ret aliquid certum vim habet relicti vt. ff. ð do
natio.ex hac ſcriptura ⁊c.

Gloſa in.l.non dubium. Bal. bic dicit iſtã gloſam
eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pꝛobatiovitime voluntatis poteſt
fieri tribus modis.pꝛimo per ſolutionẽ ⁊ etiã per pꝛomiſſionem
de ſoluẽdo.⁊ etiaz ſimpliciter per verbu apꝛobo. ſed pꝛime due
vie pꝛeiudicant. tercia vero non vt ibi per eum.de quo alias ibi le
gendo dixi ⁊ ideo pꝛo nũt longioꝛ nõ ero niſi ꝙ pono glo.de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec.
CAgnouerit ſoluendo ſciens voluntatem non
valere vt infra de fideicõmiſſis.l.ij.⁊.l.ſi veri
tas.vel alimenta per triennium vt ineo.titu.l.i.
vel pꝛomittẽdo ſciens ſumiliter nõ valere vt hic
⁊ infra ad.l.faleid.l.ſi alioquin.quia extra iu/
dicium dicat appꝛobo quod fecit pater mens

non pꝛomittendo vel ſoluendo nõ pꝛeiudicat ſi

bi vt ſupꝛa de iur.⁊ fac.ign.l.cũ teſtamentũ ⁊ c.

Gloſa in.l.hac conſultiſſima..penul.in verbo
depoſuões ꝛc· Baldehic repntat iſtam glo. ſingularẽ ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ notarius non põt recipe ſacramentũ a teſte ſed debz
lurare iudici ſen coꝛam eo vt ibi per eum cum quo non ſto. quia
hec glo. bene ⁊ ſubtiliter ponderata non dicit hoc ⁊ nõ loquitur
in iuramẽte ita generaliter ſumpto pꝛout laquit Bal. ſʒ in quo/
dam iuramento ſpẽali de quo ibi dicitur in tex. ⁊ ita voluit glo.
in verſi. nune; eniz talia ſacramẽta ⁊c.⁊ ſic glo.conſiderauit rece
ptõz inramẽti ſpẽalis de quo ibi in tex. fit mentio. Di vero tu
vis ſcire quid in alio iuramẽto extra iſtum caſum vide notata p

eundem Bal. in additio. Specul. in tit. de teſte in verſi.teſtiũ ⁊c.

2 Bal. in. l. pcipimns. C. de appel.⁊ Bald.in.l.ij.C.de edendo.⁊
ẽt bal. in tit de pace conſtan.in. . in cauſis in fi. ⁊ etiã in tit.de pa
ce iura.ſirma.in.ꝭ.item ſacramẽta in quinta volũ.vbi dicit idem
eſſe n Vehie eRiongn notarius nõ põt eas recipe ſine iudi
ce vt ibi per eum ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. Ndodoedeg 56
C Depoſitiones.hic nota ꝙ ſuffieit ſi teſtes iu
rati dicãt tabellioni ita teſtatus eſt vt ſit inſtru/

mentũ ⁊ teſtamentũ.ſic ⁊ infra eo.l.fi..penult.

Sed contra eſt quod etiã hic ⁊ infra dicit intel
lige vt iurent in cauſa coꝛam iudice.nunqʒ enin
reperitur ꝙ tabelliones poſſint recipꝑe talia ſa⸗
cramenta. appellant᷑ ergo depoſuões ſ. cripture
que fiũt de hijs que ſacramẽto aſſerũtur vt hic
⁊ ſic ponitur ſupꝛa de epiſ.audi.l.iubemus ⁊c.

L. In teſtamẽtis. Bal. bic dicit iſtum tex. foꝛe ſingu⸗/
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet verbũ puenire ſit ambiguũ vt in
l. vtrum in pꝛin. fl. de pet i.heredi.cuʒ ibi not.tamẽ denotat aliqñj
inſtitutõem heredis vt ibi per eůꝗ. Sec tu aduerte quia ge
tex. loquitur de verbo ptinere non auteʒ de verbo puenire quod
verbũ eſt verbũ cõe ſᷣm Bar. in.l. centurio. ff. de vulg. ꝛ pup. in
penul.colu.⁊ Bar. in.l.fideicommiſſa..hec verba de lega.ſij.
Bar. in. l.hereditatẽ.C.de here.inſtitu.⁊ Bal.in. lifi in penul. co
lum. C. de ſucceſ.edic.⁊ Bal.in rubꝛica.C. de impube. v alijs ſub
ſtitut. ſed verbũ pertinere eſt verbũ directũ ſᷣm Bar. in.l. licet. C
de pactis. ⁊ in. d.l.centurio.⁊ in. d.l.fideicõmifſa. .ſi filio. ⁊ in. .
lucius. 5. filia ex aſſe. ff. de lega. ij. De quo etiam poſuit aliquid
Bar.in.l.i.in fi.ff.de donatio.⁊ etiam Bart.in.l.ſeya in fi ff. de
donat. cau. moꝛ.⁊ Cy.⁊ Bal.in.l.i. C. de pact. inter empt.⁊ vend.
ad quos omẽs me remitto ⁊ pono tex.de quo ag mus. Cuius
verba ſunt vec.

Z. In teſtamentis ſine ſcriptis faciendis omuẽ
foꝛmalem obſeruantiã penitus amputamus:vt
poſtquã ſeptẽ teſtes cõueniũt ſatis ſit volunta/
tem teſtatoꝛis vel teſtatricis ſimul omnibꝰ ma/
nifeſtari:ſignificãtis ad quos ſubſtantiaʒ ſuam
