quod quis poſſit ita abſolute aufferre ſibi teſtandi facultatem ni
ſi cum modis alijs de quibus in l.ſi quis in pꝛinci.teſta.ff.de le/
ga.iij.⁊ ideo hec glo.non pꝛobat hoc.Cuius verba ſunt hec.

Paciſci.ſ.ſicut dixi ne ſic contra.ff.de con/

trahen.emptio.l.rem alienã.ſed videtur contra

ff. pꝛo focio.l.iij.ꝗO.de illo. Sol.ibi nõ de here

ditate certe ꝓꝑſone. Item cõtra.ff.ð hr̃di.ven.l.
ij. S. illud.ſol.ibi abũdat maxie.tẽ cõtra.ff.de
act.empt.l.ſiꝗs ſeruũ.Sol.yt ibi.tẽ vr̃ ꝙ pa/
ctum huius.l.nõ eſt de futura ſucceſſione.quia
tunc eſt de futura ſucceſſione quando id agitur
vt per actum ſucceſſio ꝑueniat ad aliquẽ:hic ve
ro tale pactũ nõ inuenitur.nec enim de eo dubi/
tabatur cum ⁊ ante Juſtinianũ hoc erat certum
vt infra de collatio.l.pactuʒ.⁊ ſupꝛa eo.l.pactũ
⁊ de inuti.ſtip.l.ex eo.⁊.ff.de verb.obli.l.ſtipu
latio hoc modo. Sed reſpõdeo ꝙ eſt futur̃ ſuc
ceſſionis.ſ.diſponende que ad eos erat deuol/
uenda ⁊c.

De tranſactionibus.

L. Age Se ribentes hic maxime Bal. dicut iſtnm tex. eẽ
ſingularẽ ed hoc pꝛopoſitũ ꝙ exceptio dubia debet declarari per
reum excipientẽ mediante iudicis officio vt ibi per eos cũ quibꝰ
ſto. UVno ſolo addito pꝛo nũc cum alias hic legendo dixeriʒ
de hoc ꝙ idem voluit etiã Bar.in.l. ticie textoꝛes in pꝛin ff. de
lega.pꝛimo. ⁊ Bar. in.l. ſcire opoꝛtet. ꝭ.ſcire.fl.de excuſa.tutoꝛ. ⁊
Bar. in. l.i.f. de exceptio.⁊ Paul.de caſtro in ſuo conſil.cxv.ad
quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ.Cuiꝰ vba ſunt hec.
L. Age cum geminiano ꝙ pater eius curatoꝛ ti/
bi datus negotia tua geſſerit.⁊ ſi apud iudicem

negabit ſe hac actõe teneri:quoniã tranſactio ⁊

aquiliana ſtipulatio interpoſita eſt: iuder con/
templatõe iudicij quod bonefidei eſt queret de
quãta pecunia nominatim tranſactuʒ ſit:a ſi ꝗ
parneru de minoꝛe tranſactũ eſſe quantã pecu/
niaʒ reliquã ex adminiſtratiõe cure deberi pꝛo
batum fuerit ſoluere eum iubebit quod nõin ſt
pulationẽ aquilianã obligatõis pure tantũ de/
ductum eſt quanti quãtitas pecunie quae debe
batur⁊c.

dicunt iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ q licet actio de/
ſcendens ex delicto tranſeat ad heredes per litis conteſtatöem vt
l.vnica cum ibi plene not.C. ne ex delic. vefun. ⁊ in. 5.per contra
riũ inſtitu.de here.ab inteſta.vbi eſt glo.ẽt oꝛdinaria ðᷣ hoc.⁊· po
ſuit aliquid Bar. hic cũ ſimilibus. Tamẽ boc eſt veru niſi a lite
ſit receſſuzʒ. quo caſu lex fingit actionẽ non fuiſſe inſtitut. ideo
tunc nullo modo tranſit ad heredes vt ibi per eos cum quibus
ſto.⁊ pono verba glo.de qua agimus.que ſunt hec.

Qo ſolo caſu tranſmittebatur ad heredem
niſi ſopita eſſet vt hic fuit.vt.ff.de inof.teſtam.
l.poſtumus.S.ᷣfi.⁊.l.ſequẽ.hodie vero etiã non
pꝛeparata tranſmittitur ad ſuos heredes vtin/
fra de inoffi.teſtame.l.ſi qnis filium ⁊c.

. Abi pactum. Scribentes hic maxime Bal. reputãt
iſtum tex. cſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ vbi ex petitone facia
in iudicio cõmittit pena contra aliquẽ poteſt ille cui cõmittur pe
tere vt pꝛocedatut ad exactõem pene pꝛiuſquã ſuper pꝛima penii
one.⁊ ſic illud iudiciũ pꝛimũ differtur interim donec penale agi/
tetur vt ibi per eos.de quo alias ibi legendo dixi de boc.⁊ iõ pꝛo
nunt longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba tex. que ſunt bec.
L. Abi pactum vel tranſactio ſcripta eſt atque
aquiliane ſtipulatõis ⁊ acceptilationis vinculiſ
firmitas iuris ãnexa eſt aut ſubſequutis ſᷣm le
ges accõmodandus eſt cõſenſus:aut pena vna
cum hijs quae data pꝛobãtur ante cognitioneʒ

cauſe ſi aduerſariꝰ hoc maluerit inferẽda ẽꝛc.

Gloſa in.l.tranſigere in glo.magna in verſuiteʒ
ↄtra in eo c. Bal.bic dieit iſtam glo. eſſe ſing. ad hec pꝛo/
poſitũ ꝙ clauſuia generalis poſita in lege vel in ſtatuto nõ refert
ad ea que ſunt ſpẽaliter expꝛeſſa in alia lege vel in alio ſtatuto. vt
bic per eum cum quo ſto.De quo poſuit etiam aliquid do.meus
Alex.e imola in ſuo conſilio.cxvii.in pꝛimo volumi. incip.viſis
narratis in themate ⁊c.⁊ Jo.de imola in ſuo conſilio.cxx. incip.
ſuatuimus ꝙ a ſentẽtia ⁊c.⁊ illuſtris do.ranciſ.areti.in ſuo co/
ſilio. xvi.incip.viſo puncto ⁊c. ⁊ Paul. de caſtro in conſilio.tliij.
incip.ſuper pꝛimo queſito ⁊c.in vlti.colũ.quos etiã videbis.
Uno ſolo addito ꝙ idem eſt vbi cõmode referri nõ poteſt.
vt in. l. i.. hoc edicto.ff.de poſtula. ⁊ in. l.ſi idem in fucum ibi no
tat.f..de muriſii.om.iudi.⁊ vtrobiq; voluit Bar. etiam Bar in
l.iij.ffvi bono.iapto.⁊ Bal.in.l.i. C. de libe.pꝛete.⁊ Balcl.inl. .
C. de legiti.here.⁊ do.meꝰ Alexa.⁊ alij de quibus ſupꝛa dixi in
conſilijs pdicus maxime in conſilio.cxvij. in pꝛincip. in pꝛimo vol.
⁊ etiam in conſil.xi.in penul.colũ.in ſᷣo volu.incip.viſo ac vt opoꝛ
tet ⁊c. ⁊ in.l.ſi idem cum eodeʒ.ff. de iuriſdi.om.iudi.ubipom
nes. ⁊ in.l.talis ſcrip ura.ff. de lega.pꝛimo ad quos me remitio?
pono glo.de qua agimus:Cuius verba ſunt hec. .
ꝛohibitum in verſi. iteʒ contra in eo quod
bic dicit dc adulterio nõ poſſe tranſigi vt in au
ten.vt lice.mat.⁊ auie..penul.ibi niſi tranſac/
tio ⁊c.coll.viij.Sol.dicũt quidam hoc coꝛrig
Sed verius ſecũduʒ Joh.ꝙ ibi dicitur nõeſſe
referenduʒ ad capituluʒ adulterii ſed ad alia ca

pitula in eodem auten.pꝛimo poſita c.

Gloſa in.l.cauſas vel lites. Sal hic dicit iſl glo
eſſe ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ diſſerẽtia eſt inter cauſa i
tẽyt ibĩ ꝑ. eum. De quo vide etiã per glo.in.c.ſigniſicaſti exita/⸗

D

,,, .
ſlutiiit en
gzotan e
=
Mionin e
e gui en

fsif fmitit

Sah. iundum
umuänmnis unnne
hinttikdmneun

Grttiic Nnnntantrung,
Imn itgheeität

=

Peuriffundast aet htn
Marſkerannnenn n
Pirimandfmiidenen emintt

elräefmggintanniumt

CLYENEKänkhind.
Gaſkogiatotaſiinſnr
Ihüigplrisndnimgitkni,
ſeniunſſenſttictihgcen
Mkhriiticpiingnant

iſl in zin

ſillinni⸗

ſiſſler Aenctr ,
a
bercunn
Rnciin Ve *
in tanr
ſn i tnnen
tinAnelle

—

rbrbrnn —

— —

—

W

..,

teN⅓& NrUCNANN
CxnaNE H ülfinin
e* NE a X

de foꝛo compet. in verbo cauſa æc.⁊ in.loꝛdinata. C. de libe. cau⸗

plene per Bal.hic ⁊ etiã per do.meũ Alex.de imola vbi etiam
poſuit de controuerſia. ⁊ per Bald.in.l..ff. ſolu. matri. per illum

text.⁊ in.c.ex parte cum ibi not.extra de ver.ſigni. ⁊ per Ang. in
ſuo ↄſilio.clxxxxv.incip.de ſtatuto dante poteſtatẽ æc.⁊ pJoh.
de imols in ſuo conſil.cxxxii.incip.viſo reſponſo ⁊c.ad quos me

remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.

CCauſas dicunt quidam cauſam ante litẽ con
teſtatam poſt cõtrouerſiam tamẽ. ſed poſt liteʒ
eõteſtatã incipit eſſe lis vt arg. infra de litigio.
auten.litigioſa. Alij cauſas criminũ ſed lites ei
uiles. ff. de teſtibus.l. pꝛima. ꝗ. pꝛĩo. ⁊. ff. de ver
bo.ſigni.l.litis nomẽ. Tu potes dicere tercio.ſ.
cauſam poſt conteſtatõem litis.ſicut enim dicit
Lulius. Cauſa eſt res que habet in ſe cõtrouer
ſiam in dicendo poſitã cum certarũ perſonaruʒ
interpoſitione.ſed lis eſt ante ⁊ poſt:⁊ ſic genuſ

unt quidam in minoꝛe a cõtrario ſenſu vt hic ſʒ
male vt. ff. de iureiuran.l. nam poſtea..ſi mĩoꝛ
⁊.ff.de mĩoꝛi.l.nõ omnia. Uel dic cõteſtatõ de

dolo ideſt ꝙ litem fuerit cõteſtatus ſuper acti
one de dolo ⁊cetera.

L. Si p20 fundo. Scribentcs hic maxime Bal/ dñt
iſtum tex. eiſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ euictio debetur pꝛo
pꝛomiſſis non autẽ pꝛo dimiſſis ex contractu tranſactõis, ⁊ ra/
lio eſt ᷣm eos.quia põt imputari retinemti exquo res ab ipſo pe
tebatur tanq; aliena vt in. l. ex diuer ſo. .fi.ff.de rei vendic.cum
quib“ ſto ſimpliciter qꝛ alias hic legẽdo vixi de hijs.⁊ ideo ſolũ

Hpono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

Z. Si pꝛo fundo:quem petebas pꝛediuʒ certis
finibus liberũ dari trãſactõis cauſa placuit nec
eo emptoꝛ minoꝛ. xxv. fuiſti licet hoc pꝛediũ ob
ligatũ poſt vel alienũ fuerat pꝛo parte pꝛobatuʒ

n ⁊ cauſa ſpecies.vt infra quomõ ⁊ quãdo iudex inſtaurari deciſam litem pꝛohibẽt iura. Ex ſti/
ree, iſemel pulatione ſane ſi placita ſeruari ſequuta eſt: vel
ie Wn auten. qui ſemel ⁊c. * . XuII lequuta eit.
iefe, . ſi nõ interceſſerit pꝛeſcriptis verbis actione ci
gnain .Si H Seribenren arme ar en = uili ſubdita apud rectoꝛẽ pꝛouincie agere potes
ä 3 e 6 ſi . E .
, t, regulariter nibil debet innouari vt in.l.i.um ibi plene nota.? ꝑ. ſi tamen res apud te cõſtitutas: ob quoꝛu queſti
U NI totum. fr nil noua. appel. penden. ita etiã non põt aliquid innouari onem litis deciſio interceſſerit fiſcus vel alius
pendente reſtitutõe in integrũ vt ibi per eos cum quibus ſto ſim a te vendicauit nihil petere potes ⁊c.
— Pter n tex. clarus alias hic legẽdo dixi de boc. Niſi
” nũe addo Specu. etiã idem tenentẽ iu tit. de compe.iudi.adi.in. L. Si quis maioꝛ. Scri
Nltid yiſo in verſ ſ ibi eiã Bal. ⁊ Specu. in tit de reſtit · in integr. in i tereſſe vnicu in reaherzreefnna Kreme lt
. õ 5. v. Tamen ſtias ꝙ hec due differut in aliquibus ⁊ maxie appoſitũ in contractu de non cõtraueniẽdo tautũ opatur quãtuʒ
— in hoc. nam infra decem dies datos ad appellanduʒ vt ſn auten. opatur clauſula rato manente contractux ideo periurus ſol⸗
mi Adiniin hodie cum ibi plene ota. de appel non põt ſieri executio. ſed bñ uit penam ⁊ reſtituit accepta firmo manente etiã ipſo contractn.
Uer rni poteſt fieri intra quadrienni dat ad petenduz reſtitutõez in in/ vt ibi per eum ⁊ etiam per omẽs alios docenteo ibi vbi alias le/
nſng tegri vt in. l. ij..ſz vtru cum glo.ff. de minoꝛi ad quã me remit/ endo etiam dixi poſt eos ⁊? ideo pꝛo nũc longi. iſ
“ä n to ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec. 3 i ai an rr e J0. niſn e
. unne no tex. de quo agimus. Cuius v umt R— addo Bar.idem tenentẽ in.l.cum pꝓponas. C. eo.tit. ⁊ in.l. cum
W RDW L. Si cauſa cognita pꝛolata ſentẽtia ſicut iure pater. 5. filius matrẽ de lega. Fo. ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.
Senngi iii traditũ ẽ:appellatõis vel in integrũ reſtitutiõis delquo agimus. Cuius verba ſunt bec.
a Kum ſolemnitate ſuſpenſa nõ eſt ſuper iudicato fru/ L. Si quis maioꝛ. xxv. annis aduerſi us pacta
45* Nugi ſtra tranſigi nõ eſt opinionis incerte ⁊c. vel tranſactões nullo cogente imperio:ſed libe

22 .
mer Nrutgdtin
Mm ru HiGittin
AgErAbiiil
äh
atiu t iYRA
“

Gnrint
4NMNen

mumiihiln nan
utmii leiſfſi

llitiin

7

e. 1 6
alsrlls gl

Gloſa in.l.in actione in gloſa magna. Sal. hie
reputat iſtam glo.nota. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ condictio ob cauſaz
non competit niſi ei qui perfecte implenit ⁊ contra eum qui non
implet ſiue non tradat rem ſiue res tradita euincatur vt in.i.i. E.
de rcrũ permuta.⁊ in.l.fi.ff. de condict. ob can. ⁊ in.l.libera. C. de
ſententijs vt ibi per euʒ cum quo ſto fimpliciter. quia de hoc ali/
as hic legendo dixi ð bis.⁊ pono gloſam de qua agimus.Cuius
verha ſunt hec. .
De dolo in verſi. ergo neſcit in totũ cauſa ſe
quuta agi nõ poteſt cõdictione ob cauſam vt.ff
de condi.indebi.l.eleganter.S.penul.⁊ hoc vbi
fit tranſactio ſuper re que eſt in controuerſia ⁊
lite vt hic erat.aliud ſi ſuper re eerta remittẽda
gratis vel nõ gratis. ibi eniʒ agit᷑ vt ſolo pacto

remittatur.ſed pꝛimã appꝛobo per.l.i.ff.ðᷣ dolo

intelligi vt nõ videatur laycis continere iniquitatẽ vt ibi per eos
cum quibus ſto ſimpliciter. quia alias bic legendo dixi de hoc.
Uno ſold pꝛo nunc addito ꝙ idem etiam eſt in ſtatutis per
glo. nota. in. l. fi.. in computatõe. C. de iure delibe. poſuit bald.

dolo.l.dolum.⁊ quod met. cau.l.metum.excipi

ro arbitrio ⁊ voluntate cõfectus putauerint eſſe
veniendum:vel interpellando iudicem vel ſi np/
plicando pꝛincipibus vel nõ implendo pꝛomiſ
ſa:eas autẽ inuocato dei omnipotẽtis nomine
eo auctoꝛe ſolidauerit non ſolum notetur infa/
mia:verum etiam actõe pꝛiuatus reſtituta pena
quae pactis pꝛobatur inſerta ⁊ rerũ pꝛopꝛietate
careat ⁊ emolumẽto quod ex pactiõe vel trãſac
tione illa fuerit conſequtus itaqʒ omnia eoꝛum
mox cõmoda deputabũtur eis ꝗ intemerati pa
cti iura ſeruauerint quos dignos eſſe iubemus:
vel munere eos hꝰ legis vel iactura qui nomia
noſtra placitis inferẽtes per ſalutẽ pꝛincipũ cõ
firmationẽ initarũ iurauerint eſſe pactionũ ⁊c.

ies R criN N, ſt „ „ ſt . . ibi
aliu ſſi quis.ſed aliter poteſt dici vt ibi ⁊c.
mtai⸗ aen nünui, Fniq P De pꝛocuratoꝛibus.
t nnlg mu mnb Sloſa in.l. ſi maioꝛ. Seribentes hic maxi
SõZ 1.e Ih1. . bic mayime Bal. . . -
wiir dicut iſtaz glo. foꝛe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ lex ita vebet Gloſa in.l.pꝛima magna circa fineʒ. Seriben/

tes hic maxime Bal.faciũt magnũ feſtum de iſta glo. ad hoc ꝓp
poſitum ꝙ cautio de rato de qua hic late fit mentio ⁊ in.l.papini
anus.5.rati.ff. eo.tit.que firmat perſonã in iudicio quãdo ẽ pꝛe
ſtita vt eſt tex.not.in.l.iij.ꝭ.hoc etiaʒ.C. de iurame.calum.⁊ in.la

igiinler inec.i. in titu. de natura feudi.vx ẽt bal. in ſuo ↄſil. incip. Ludoui/ inter quos. . qui alieno.ff.ve dam. infec cum ſimilibns licet nõ le
õ Neni cus philippum ⁊c. vbi dicit ꝙ debent ſtatuta ita intelligi ꝙ quis gitimet perſonã iudicis cum pᷣſtetur etiã coꝛq iudice qui de cau/
in Poghi non patiatur damnũ indebite vt ibi per eos ad quos me remit/ ſa non cognoſcit vr in.lij. . pennl. de iudici. ⁊ voluit Inno. in. c.
l eN to ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec: inter znanaſteril de ſe ckenert . Fen S rir ne⸗ bʒ lo
An i maioꝛ cõ ſoi frj cum coꝛam arbitro ſed ſolum coꝛã iudice.⁊ hoc ſᷣm vnã lecturã
— * umninm F 1 nalen Soteſtatlo iceſt pꝛoteſtatio yt vixi ibi traditã. Sec en aduerte pꝛo nono ⁊ vero intellectu meo
u 1 pꝛa eo.l.interpoſitas niſi pꝛobetur vt infra ð iſtius glo. que bene ⁊ ſubtiliter põderata mihi non dicit hoc. naz

ſi dubitaretur de mandato pꝛocuratoꝛis coꝛaz arbitro pſtaretur

S
R1DT

—— .

vun mmtiß len nn
* waitt

cautio de rato ſient coꝛam iudite per regulam. l. fl. ve arbittis.
nec hoc negai iſta glo.ſed dicit ꝙ pꝛocur atoꝛ datus ad cõpꝛomit/
tendum non cauet de rato pꝛo domino ſper ratõem tex. in. l. no di
ſtinguemus. 5. penul.if de arbitris. ita ſonat bec gioſa. Cuius

verba ſunt hec. .
CECautio nomen verbale eſt:quia dicitur acti/

—

ue ⁊ paſſiue.ſ.reſpectu cauẽtis quia cauet ⁊ eiuſ
cui canetur:quae cautio tanquã genus in tria di
niditur alias ſatiſdatio dicit᷑ accepto nomine a
parte dantis:alias ſatiſacceptio accepto tantũ
nomine ex parte accipiẽtis: ⁊ hae duae cuʒ fide
iuſſiõe alia remanet in ſuo nomine. ⁊ dicit᷑ cau/
tio vt habes hic ⁊. ff. qui ſatiſda.coga.l.i.⁊ de
ver.obli.l.ſtipulationũ..ſatiſacceptio.⁊ infra
de ver. ſiani.ſancimus.hic autẽ nõ põitur pꝛo/
pꝛie pꝛo ſua ſpecie ſed pꝛo ſatiſdatiõe cum ſit pᷣ
toꝛia.vt.ff.de pꝛeto.ſtipul.l.i.G.pꝛimo⁊.l.pꝛeto
rie. x.ff. eo.l.pomponiꝰ..ᷣratihabitio.Itẽ quid
ſit ratihabitio habes.ff. rem ratã habe.l.quaec
eniʒ.ſ.appꝛobare agnoſcereqʒ quod actuʒ ſit a
falſo pꝛocuratoꝛe. Item quod dicit a pꝛocura/
toꝛe paſſiue legas quia alins a ꝓcuratoꝛe acto
ris ⁊ ad iudiciũ dato exigit:ſecus in dato ad ꝓ
mittenduʒ. ⁊ eſt ratio quod dic vt. ff. de arbit.l.
nõ diſtinguemus. S. penul. Item ꝙ dicit incer⸗
tuʒ dic hoc fieri negatõe cõuenti vt infra quib.
ad liber.pꝛoclama.nõ licet.l.iij. Item an poſſit
augeri vel minui hec cautio conſ. enſu partiuʒ vt
vel pignoꝛibus fiat vel etiã ſine fideiuſſiõe. Re
ſpon. ſic vt inſtitu. de re. diui. F. vẽdite. ff. ð col
latio.bono.l.i.G. iubet. ⁊.ff.de fideicõ.libert.l.
iiij. F. adijci. Item diſtingue: quia aut eſt eertuʒ
de mãdato aut ecõtra certũ eſt ꝙ nõ eſt manda
tum:aut dubiũ ⁊ hoc tercio caſu triplex eſt opi
nio.quod dic vt.ff. eo.l.nõ ſolũ.S.qui aliẽo ⁊c.

L. Ita demuz. Scribenttes bic maxime Bal. reputãt
iſtum tex.ſingul.⁊ vnicũ ad hoc pꝛopoſitum ꝙ pꝛocuratoꝛ a quo
non fuit petitum mandatuʒ ⁊ ſic non exhibnſt in cauſa pꝛincipali
nõ poteſt compelli exhibere illud in cauſa appellatõnis vt ibi per
eos. Sed tu aduerte pꝛ nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex.
qui non lioquitur in exceptione mandati ſed in exceptõe compe/
tente pꝛocuratoꝛi reſpectu foꝛi ſui ⁊ perſonalis pꝛiuilegij vt quia
erat miles.⁊ ſit ꝙ non poterat eſſe pꝛocuratoꝛ non autẽ ꝙ nõ eſ
ſet pꝛocuratoꝛ que ſunt dinerſa.⁊ dicitur hic ꝙ in cauſa pꝛinci /
pali non fuit oppoſita exceptio nec in cauſa appellatõis.ſed ſecus
eſt in exceptõe falſi pꝛocuratoꝛis.quia hec põt qñcunq; opponi ẽt
poſt litem conteſtatã ⁊ qũcunq;.l.papiniant.S.rati.ff.de pꝛocur.
⁊ hoc ibi voluit Bar. ⁊ in.l.ij.C.de eo qui ꝓ tutoꝛe.⁊etiã volu/
it Bar. in. l. ele gãter. S. ſi quis poſt.fj..de condi.indebi.cum ſumili
bus ad quos me remitto.⁊ dico ꝙ text.iſte non loquitur in hijs
terminis ſed in alijs de quibus ſupꝛa dixi. Cuius verba ſunt hec

L. Ita dcmũ ſuper lite perſequẽda quã tibi ma
ter mandauit actionẽ intẽtare poſſis ſi cum pꝛi
mo litem cõteſtareris nõ eſt tibi eo nomine op/
poſita pꝛeſcriptio militie quod nec cum appel/
pellato agitur tibi obijci poteſt. nam ſi integra
eſt res ratio perpetui edicti acceptã tibi nõ per/
mittit alieno nomine actionẽ intendere ⁊c.

T. Ita demum. Scribentes bic maxime Bal. dicunt
iſtum tex.eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ exceptio pꝛocura/
toꝛis debet opponi ante litem conteſtatã.⁊ ideo obmiſſa in cauſa
pꝛincipali non põt opponi in cauſa appellatõis. ⁊ hoc eſt veruz de
iure ciuili.ſed do iure canõico eſt caſus in.c.fi.de appella.li.vj.vt
ibi per eos cum quibus ſto. Uno ſolo addito ꝙ hoc ẽ verũ

quãdo poſt litem conteſtatã fuit appellatu 5
pom in cauſa appellatõis m Bar. bic aale nen e tro,,
ſilio. xxxv. in conſilio.lxxxxv.alias auteʒ non. Et hoe no tö
nõ ſolum in cauſis pꝛophenis ſed etia in cauſis ſpalins a⸗
neſicialibus ᷣm gio. oꝛdinariã in.c.ad audientia;, el o. E der be
voluit do. Abb.in tereia colũ.extra de reſcript.⁊· modern reſr
i in pꝛima colũ.extra eapſela, quos me remitto e
no tex. de qno agimus cum ſupꝛa pꝛopim in ,
alio tamen pꝛopoſito. nie torin e eum poſberim. n

L. Maritus. Sctibentes hic maxime Bal. dicut
tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſiuũ ꝙ cõiuncta pſona ganniee
ad agenduʒ pꝛo cõiuncta perſona quãdo non habzʒ aliquo m
mandatuz omõ caueat de rato.ſecus eft ſi baberet manda
licet nſuſſic ens.vel haberet ad vnã cauſam iantũ. nam nn
admittuitur in alijs etiam cũ cautõc de rato vt ibi per eos vbi 1
as legendo oixi de hoc. ⁊ ideo pꝛo nuũc longioꝛ non ero niſi 15
dico vbi requiri: ur ſpeciale mandatũ.nam cõiunctus adminntur
pꝓ cõiuncto vt eſt tex.in.l.pĩi pro filio in pꝛin.ff.oe mino.ð quo
vide in.l.ſed ⁊ he in pꝛin.ſr. e pꝛocura.⁊ per bar. in. l.eexigendi *
Bal.ibidẽ. C. eo.tit.?⁊ Bar.in.d.l.patri pꝛo filio.⁊ Specu.in ti.
de cõiuncta perſona.⁊ in tit.de aduoca.ꝭ.pꝛimo verſi.ſed iſte .
in tit. de reſcript.pᷣſent..quinto circa pꝛin.⁊ Ludo.romain ſuo
conſiio. ccxxxvii incip. Spectabilis c. in vltia colii ad quos me
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Lnuius ver ba ſunt bec.
L. Maritus citra mandatũ in rebus vxoꝛis ci
ſolemni ſatiſdatõe ⁊ alia obſeruatõe interccdẽ

di habeat liberã facultatem ⁊c.

De hijs qui notantur infamia.

Gloſa in.l.nullam. Bal. bic dicit iſtaz go eſſe oina
riam ⁊ etiã ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ infamis infamia facti
admittitur in ſubſidiũ ad dignitates ſeculares ⁊ eccleſiaſticas.q
expedit reipublice vt gubernentur tales dignitates ab aliquo vt
ibi per eum cum quo ſto. U no addito ꝙ poteſt etia ad mitii
ad officia quc non ſunt dignitatis ᷣm Paul. de caſtro in ſuo con
ſilio. clxxxxviij.
litur a teſtimõio in cauſis fiſcalibus ſᷣm glo.⁊ Bar.in. l.i. , due
cauſe.ff. de carboni.edic.? Sar.⁊ Balcd.in.l.i.C.de teſiamenis
⁊ Bal.in.ſua margarita in ver bo teſtis,ſecus auteʒ eſt in cauſis
criminalibꝰ vt in x.ſeſtimoniũ extra de teſtib. ⁊ voluit bar. inl.i.
S.qõm. fj.de qõibꝰ. ⁊ in.l.caſſiꝰ.ff. ð ſena.⁊ Pau.ð caſ.in dcõ con
ſilio.clxxxxviij.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.
C Nullaʒ infamiã de iure ſed facti infamiã cõ
traxit pꝛopter quã repellitur a dignitate niſi in
ſubſidium vt.ff. de decurio.l.eos.⁊.l.generali/
ter. S.i.⁊ infra ð dignita.l.ij.libꝛo.xij.⁊ ad que
relam inofficioſi teſtamenti facit admittere ſa/
lem qui alias nõ admitteretur vt fratrẽ ⁊ cõſan

guineum vt infra de inoffi. teſtame.l.fratres.

BGloſa iu.l.impꝛobum in verbo irrogãda in ver.
pꝛeterea ?c. Bal. hic reputat iſtam glo. ſingularez ad hoc
poſitũ ꝙ vſurarius exercens impꝛobũ fenus poteſt accuſari cñi
minaxłr crimine ſtellionatus vt ibi per euz cũ quo ſto ſimpłr.q
glo. clara eſt ⁊ nõ eget aliqua mea noua interptate. Niſi
dico ꝙ icdem Bal. etiam bhic dicit eu eſſe infamẽ de facto no ihſo
iure.⁊ idez voluit etiã ipſe met Bal.in.l.qui accuſare. C. ð ede.
⁊ in.l.i.C.de teſtame.in.vij.q.vbi dicit hoc eſſe verũ eniã ſi no ſil
manifeſtus. æ Ludo. roma. in. laamonendi.fde iur eiuran ad
quos me remitto ⁊ pouo verba glo. de qua agimꝰ que ſunt hel.

CIrroganda eſt ipſo iure alias nõ poſſet infa
mari. nam cum condictõne indebiti vel ſine vel
ex lege iſta tantũ poſſet cõueniri ad repetenduʒ:
ipſa nõ infamaret vt. ff. de actio. oblig.l. ceſſat
ergo ipſo iure fit infamis.pꝛeterea ⁊ ſi crimine
ſtellionatus accuſaretur nõ fieret infamis:quis
in locum pꝛedicte actio condictõis indebiti da
retur ⁊ ſic nõ infamaretur vt. f. de publi iudul.
infamem.

Pꝛeterea dico etiũ ꝙ talis infamis nõ repel

.

— — Mẽ

N

llepniſuftu An

1

Poltgtmndneſpann n .
Raunsriuft Ffupte

hrrinaaneus

ℳrcbin StentnnAn
pkpukgahrrimn den enen
Nmddnſ Nemnt
Dn An tcerdlronetinn.
MEettNAte
atndenttknen nn
NNIgunn rNind
(Alnaein iniuntige⸗
ndNnuni,dtgtr iaun
eſririininleg nini
neiniininne rut
liuimirniniur
iiithileri neenr
Mren —
iſtinrnlyitn ie in
utäitentiſiieii
Piſtintici igee⸗
fhiſtitgiititien⸗
fmhenien e

S

uſtſuftliin
E

rieeitnn icde
aungne
ntninirnaſtctnne
nrenennen
a ſiſt rr tn
ocene e
eſcan Rufe⸗
nſpe lttri che
ſen te anen
i
&

–—

„

—
ð,

☛ — 2

—

8

ff——ͤͤ.

=

—

Mtixin linin
mNaNAegii
airizima ianhinn,
BEüüNIMiiſt
tinNithdmaliins
AlumtnuCNiiin

Axmu in anein ii

— Sem ter.
uν&τα mniſai 6

Bloſa in.l. verbum.

L. Ea que. Bal. hie dicit iſtum tex.eſſe notandũ ad hot
pꝛopoſitũ ꝙ erroꝛ excuſat a dolo ⁊ ſic etiam a pena ⁊ ab infamia
vt ibi per eum. de quo dixi in.l..igitur. S.poteſt. ff. de liber. can. in
hijs ſecũdis interpᷣtatõibus noſtris ad quas me remttto ⁊ pono
tex. de quo agimus.Cuius verba ſunt hec. .
LZ. Ea quae pater teſtamẽto ſuo filios increpãſ
ſcripſit infames filios quidem iure nõ faciunt:
ſed apud bonos ⁊ graues opinionẽ eius qui pa
tri diſplicuit onerauit ⁊c.

Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe no
tandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ delictũ põt pꝛobari ꝑ experientiã na
naturalem vt ſi quis comedit ficus alienos poteſt ſibi dari aqua
calida vt euomat eos vt ibi per eum cum quo ſto. Uno ad

dito ꝙ poteſt etiam delictũ pꝛobari per inſtrumentũ ſᷣm Bart.

in.l.ij.C.quoꝛũ appel.non recip.de quo tamẽ vide not.per glo.in
c.fi.extra de iureiura.li.vj.⁊ per glo.in.c.cum in eccieſijs exira ð
maioꝛ. ⁊ obedien.⁊ per bart.in.l.iij.S.diuus.ff.de leſtib.⁊ glo.⁊
bar.in.l.ſenatus.ffad turpil.⁊ bar.in.l.. C. de pꝛobatio.⁊ bal.in
l.contra negantẽ.C. ad.l.aquil.⁊ bal.in rubꝛica.C. de fide inſtru.
⁊ Oldra.in ſuo conſil.clxxxxix.ad quos me remitio ⁊ pono glo.
de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.

CDictum eſt ⁊ dic ꝙ iudex dedit aquã calidã
illi qui dicit᷑ ſurripuiſſe ficus ⁊ comediſſe:⁊ ſic
euomit ficus:quare iudex dixit vade ſicophan
ta. ſed Joh. dicit verius ſicophãta ideſt impꝛo
bus litigatoꝛ.vel dic pꝛoditoꝛ.vnde ſycophan
ta ꝓditoꝛ es tu:alia lr̃a hʒ ſycophagi ⁊c.

At que deſunt aduocatis.

Gloſa in rubꝛica. Scribentes bic maxime bal. dicunt
iſtam glo.eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitum ꝙ libellus foꝛmatus
groſſo modo non eſt vitioſus vt ibi per eos cum quibus ſto.
Et etiam idem voluit idem bald.in.l.compenſatões in ᷣa col. C.
de compenſat.⁊ Jo.de imola in.c.cum bertoldus extra de re iu
dica. ⁊ in.c.cum ad ſedem extra de reſtitut.ſpoli.ad quos me re
mitto ⁊ pono glo.de qna agimus.Cuius verba ſunt hec.

CAduocatis de iure ꝓfert iudex ⁊ ſupplet qũ
actoꝛ dixit mutuaui.x.vnde equitate facias mi
hi reſtitui licet nõ ſim ſtipulatus. neſcit autẽ di
eere debitoꝛẽ obligatũ:⁊ certe hec ꝓfert iudex
vel ſi dicat obligatũ re nõ tamẽ adducat legem
nam tũc iudex ſupplet bonã. Vel melius poteſt
hic dicere hoc modoꝙ iudex pꝛoferat cũ actoꝛ
dicit factũ vt cum dicit aliquẽ obligatũ ſibi ali
qua ratõe ſed nõ dicit ideſt nõ adducat legem.
vel dicit factũ ⁊ ius ideſt legẽ ſed nõ bonam iu/
dex ſupplet melioꝛcm. de facto auteʒ ſupplere
vel pꝛoferre nõ debet quod eſt ei notũ vt pꝛiua
to ſed ſicut vt iudici per teſtes ⁊c.

De poſtulando.

L. Si ſub ſpecie. bal hic dicit iſtum ter. eſſe ſingularẽ
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ exceptio nõ numerate pecunie debet opponi
infra bienniũ a die celebꝛati cõtractus ⁊ non poſt incipit currere
illud tempus vt ibi in verſi.digeſto negotio ⁊c. ſed poſtea non põt
opponi qua videtur ille cõſentire cõtractui ⁊ ſe obligare per illus
tex.etiã ſingularẽ in hoc vi ibi per eum cuʒz quo ſto ſimpliciter.
quia de hac exceptõe aliquid dixi in.l.i.C. de condi.ob tur.cauſ.
in hijs ſecundis noſtris interpᷣtatõibus ad quas me remitto.⁊ po
no tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Z. Si ſub ſpecie honoꝛarij quod aduocato vſ/
qʒ ad certuʒ modum deberi potuiſſet eam quan
titatem quã deſiderio tuo cõplecteris te reddi9/
turum ſpopondiſſe:⁊ quaſi mutuã pecuniã acce
piſſes eam te redditurũ pꝛomiſiſti: nec tẽpoꝛis

ſpacio digeſto negotio conſen ſuʒ ac fideʒ accõ
modaſti competenti exceptõe non numerate pe
cunie tutus es.⁊ in hac cauſa cautionẽ interpo/
ſitam vſitato moꝛe potes condicere ⁊c.

Bloſa in. l.pꝛouidendum in verſi.nunquam ⁊c.
Balq.hit dicit iſtam glo.eſſe not.ad hotc pꝛopoſitũ ꝙ aduo
catus qui ſine iuſta canſa non vult aſſumere officiũ aduocatiõis
ad mandatũ iudicis vel ſui ſupioꝛis non põt amplius vllo vnquã
temꝑe aduocare.⁊ idem dicit hic Bal. ampliãdo iſtam glo. in no
tario recuſante ſine iuſta cauſa exercere officiũ ſuũ vt ibi per eiß
cũ quo ſto. Uno addito ꝙ aduocatus ẽt põt compelli ad cõ
ſulenduʒ vt eſt tex.in.l.ij. C. de pꝛoxi. ſacro.ſcrine.lib. xij. ⁊ voluit
etiam Bar. in. l. wꝛoxime in fuff. de hijs que in teſtame. delent .2
Bar. Bal. in. l. ſancimus. C. de aduo.diuer.iudic. de quo vide
tu ẽt per Sede. de ſenis in ſuo conſil. cxiij. vbi pomt ẽt quid ſi di
xit ſe notariũ ad finẽ vt non poſſit rogari vt ibi per eum.x Ang.
in conſilio.cclxxxiij. Tamen hoc eſt verũ pᷣterquã in cauſis in
quibus alias fuit aduocatus olim vel eſt pcuratoꝛ. qꝛ non põt
cõpelli conſulere m Bart.in. d. lipꝛoxime ad quẽ me remito.
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Nunquã ideſt nullo temꝑe vel nullo loco.ſi
autẽ iuſtã habeat cauſam excuſatur.vt infra de
excuſa.tuto.l.humanitatis ⁊c.

De erroꝛe aduocatoꝛum.

Z. ſecunda. ¶ Bal bic dicit iſtum tex. non eſſe alibi ⁊ ſic fa
cit eum ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ errans in confectõne libelli
ſiue ſcribat ſiue non poteſt reuocare erroꝛẽ ſnũ ſi hoe pꝛobet.vñ
pꝛobando ꝙ confeſſio facta in libello eſt erronea non dicitur eſſe
confeſſus vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ er/
roꝛ pꝛobatur eoipſo ꝙ pꝛobatur rem aliter ſe habere ᷣm Bart.
in.l.de etate.S.qui inſto.ffᷣe de interro.actio.⁊ Bar.in.l.nõ fatet.
ff. de confeſ.⁊ Bar.in.l.erroꝛ. C. de iur. ⁊ fac.ignoꝛ.ad quem uue
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Z. Erroꝛes eoꝛũ qui deſideria ideſt pꝛeces ſcri
bunt veritati pꝛeiudiciũ afferre non poſſe mani/
feſtum eſt.⁊ ideo ſi condemnatõem cuins men
tionem libello eſſe inſertaʒ pꝛoponis manifeſte
pꝛobare potes non interceſſiſſe allegatiõs tuas
ledi non opoꝛtere is qui ſuper negotio diſcepta
turus eſt non ignoꝛabit ⁊c.

L. finali. Bal. hie dicit iſtum tex. eſſe melioꝛẽ de iuẽ ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ erroꝛ aduocati in cauſa pꝛincipali uon põt ab eo
reuocari in cauſa appellatõis vt ibi per eum cũ quo ſto ſimplicit
quia tex.iſte optime pꝛobat hoc.⁊ alias hic legendo dixi de hijs
⁊ ideo pꝛo nũc ſolũmodo pono tex. Cuius verba ſunt hec.

Z. Sententijs finita negotia a reſcriptis reuo/
cari non opoꝛtet nec ea que cõſtituta ſunt ideſt
ne aduocatoꝛuʒ erroꝛ litigatoꝛibus non noceat
tibi opitulari poſſunt:cũ te pꝛeſente neqʒ cauſe
palam ex cõtinenti ideſt triduo pꝛoximo cõtra
xiſſe:neqʒ poſt ſententiã appellatõnis remedio
ſi ſibi haec diſplicebant vſum eſſe pꝛoponas ⁊c

De aduocatis diuerſoꝛũ iudicum.

Bloſa in.l.iubemus. Bald. hic dicit iſtam glo. foꝛe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ filius aduocati vel doctoꝛis debet
pꝛeferri alijs qui non ſunt filij doctoꝛũ vel aduocatoꝛũ.⁊ etiam ſi
eſt doctoꝛ vel aguocatus debet pꝛeferri alijs eque bonis vt ibi p.
eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ iſta glo.ſeruit nobis etis
in alio ꝙ filii doctoꝛũ debent exam nari ſine expenſa aliqua ⁊ fit
gratis vt ibi per eam ad quã me remitto ⁊ pono glo.iſtaʒ. Cuius
verba ſunt hec.

CSumptibus.nota arg.ꝙ filij doctoꝛuʒ non
debent dare aliquid pꝛo ſi umptibus quando le/
gunt oꝛdinarie vel extraoꝛdinarie vel examinã

tur: ⁊ ꝙ alijs etiam eque bonis pꝛeferantur ⁊c.

Z. Petitionem. ti
ad hot pꝛopoſitũ ꝙ cõiuncta perſona dicitur vſqʒ ad quartũ gra
dum ⁊ non vltra in linea tranſuerſali vt ibi per eum cũ quo ſto.
Uno addito ꝙ idẽ voluit ẽt Inno.in.c.nulli extra ð reſcrip.
2= Bar.in.l. i...fi ff. de poſtula.⁊ BGar.in.i.ſed ⁊ he in pꝛin.ff.de
pꝛocura. ⁊ Bar.in.l.cum alienã. C. de legat.⁊ Bald.⁊ Rapha.
fulgo.in.l.exigendi vbi alias legendo dixi de hoc. C.de pꝛocura.
⁊Z Specul.in titu.de cõiuncta ꝑſona ad quos me remitto ⁊ pono
tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CPetitionem viroꝛũ diſertiſſimoꝛuʒ aduoca/
toꝛũ Alexandrine ſplendidiſſime ciuitatis quã
de foꝛi ſui matricula ⁊ fiſci patrono obtulerũt
merito admittẽtes hanc ſanctionẽ decernimuſ
quinquaginta ſtatuos haberi:eoꝛnʒqʒ nomina
pꝛo tempoꝛe matricule conficiende inſcribi ⁊c.

BGloſa in.l.foꝛi. Bal.bic reputat iſtam glo. eſſe ſingu/
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ lucrũ aduocatoꝛũ dicit᷑ eſſe peculiũ quaſi ca⸗
ſtrenſe vt ibi per eum cuz quo ſto ſimpłr. quia glo.clara eſt ⁊ nõ
eget alia mea noua interpᷣtatöe. Miſi ꝙ addo ꝙ omne peculi
nm quaſi caſtrenſe eſt redactũ ad inſtar caſtrenſis ̃m Specul.
in tit.de actoꝛe in verſi. Item ꝙ eſt filius ⁊c.Et etiã peculiuz ca/
ſtrenſe eſt quod acquirit᷑ in bello non ſolum terreſtri ſed ⁊ naua
li ſᷣm Bal.in.l.cum opoꝛtet in vlti.colum.C. de bonisq; libe.ad
queʒ me remitto.⁊ pono verba glo.de qua agimus.que ſũt hac.

CSoꝛi aduocati vel aſſeſſoꝛis vt ſupꝛa de aſſeſ
ſo.l.velut caſtrenſe:hoc foꝛte non erit hodie cũ
aduocati non habeãt ſalariũ de publico niſi ſit
aduocatus pauperũ: ſed in iudicibus cõmunis
bononiae bene poteſt habere locũ.qꝛ ipſi peꝛci
piunt ex publico ⁊ ſic erit quaſi caſtrenſe.ſecus
ſi aliunde foꝛte a clientnlis: ſed certe cum iſtud
ſit ſubrogatũ loco publici ſalarij videtur idem
quod olim ꝙ ſit quaſi caſtrenſe.argu.ſupꝛa de
aſſeſſo.velut.vbi non ꝑcipit ex publico vt infra
eo.l.cũ aduocato ad fi.⁊ facit ſupꝛa de epiſco.
audie.l.ſacroſancte⁊c.

De dolo.

Gloſa in.l.cum pꝛoponas. Scribentes hic maxie
Bal. dicũt iſtam glo.eſſe notandazʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ emãcipa
tio non põt fieri per ꝓcuratoꝛẽ. Et ratio eſt.quia eſt actus perſo
nalis ⁊ infixus ꝑſone qui non põt fieri per miniſtrũ vt ibt p eos.
cum quibus ſto. Uno addito ꝙ hoc in terminis etiã voluit
Batr. in.l.nequaquam. ff. de excu.tuto.⁊ Bar.in.l.poſt moꝛtem
§S. fi.ff de adoptio. ⁊ Bar. in.l.gallus.. foꝛſitan. ff. de iber. ⁊ po/
ſtu. Et eſt etiã honus tex.in.l.iubemus circa mediũ in verſi.pꝛeci
bus a ſeipſo oblatis.C. de emenci.libe. Tñ hoc eſt verũ reſpe
ctu illius qui emancipat᷑ſecus eſt reſpectu illius qui emancipat·
nam poteſt fieri per aliuzʒ.ita pꝛobat mihi tex. hic de cuius gloſa
nũc agimus.Cuius verba ſunt hec.
CXTradidiſti hoc caſu videtur do vt des ⁊ ſic
pꝛeſcriptis verbis non de dolo dari vt.ff. de pᷣ
ſcrip.ver.l.naturalis.S.pꝛimo que eſt contra.
Sol. hic tradidit nõ vt ſibi haberet ſed vt per
eum vt per miniſtrũ manumitterẽ.vnde ergo vi
deoꝛ manumiſiſſe ſicut ⁊ ſuperioꝛi caſu cum per

me manumitto ⁊c.
De in integrũ reſtitutione minoꝛum.

Gloſa in. l. pꝛima. Bal hic dicit iſtam glo. eſſe notan⸗
dam ad hoc pꝛopoſt itũ ꝙ filius poteſt facere pacẽ de moꝛte pr̃is
cu auctozitate tutoꝛis vel curatoꝛis ſi eſt pupillus vel minoꝛ. xxv
annis. Tamen hoc eſt verũ ſi boe eſt erpediẽs pupillo vel adulto
alias autẽ non.⁊ in dubio pᷣſumitur eſſe expediens vtriq; parti.

Bal. hic ditit iſtum tex.eſſe ſingularẽ

vt in.l.de fideicõmiſſo. C.de tranſctio.vt ibi per euz cum
Uno addito ꝙ iſte conſenſus põt adhiberi argecrenagk 8
Jo.an.in additio. Specu.in titu.de actoꝛe in verſi.tem eſt 8
lius vc.ſed potiſſime requirit᷑ in conteſtatõe litis.⁊ ſi tunc int
uenit ſufficit pꝛo tota cauſa ᷣm Bal. in. l.fi. . neceſſitatem C el.
boniſq; liber.in.vj.colum.⁊ hoc etiã ibi voluit Bart. Paul de
caſtro in ſuo conſilio.liiij.ad quos me remitto ⁊ bono glo. ð de
agimus. Cuius verba ſunt bet. dus
¶ Impartitur ideſt ⁊ tantũ hoc inſ picienduʒẽ:
vt ſi renũciaueris nec leſa es ⁊ ideo nec reſtituẽ
da.ſi autem renunciaueris videris leſa ⁊ reſti⸗/

tuenda ⁊c.

L. Si curatoꝛem habens. Bal.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ adultus habens curatoꝛez ſi
milis eſt pꝛodigo cui bonis interdictũ eſt.⁊ ideo omnis cörartuf
celebꝛatus per eum ſine curatoꝛes auctoꝛitate non valet vt ibi
eum cũ quo ſto. Uno addito hoc eſt veru niſi tractemus
de eo obligando.quia tunc equipatur pupillo non autẽ pꝛodigo.
vt eſt tex. n.l. videamus. ff. de in litem iuran. quod eſt ſingulariſſi
mũ ſᷣm Bal.ibi ad quẽ me remitto. de qno alias legẽdo hic di /
xi.⁊ in.l.is cui boms.ff.de verb.obli.poſt do.meũ Alex. dð imola
ibi. ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero. Miſi ꝙ addo vni verbů ad
hoc vt habeat locuʒ iſta equipatio non ſufficit ſit facta interdi⸗
ctio.ſed etiã debet eſſe ſibi oatus curatoꝛ vt ſonat iſte text. bene
põdratus de quo agmus. Cuius verba ſnnt hec.
