h htn 8 erat ſuperioꝛi caſu. Item contra videtur infra eget alia mes noua interperatbt. Be ge k llccen MMar P
dn t ntante 8 eo. l. quod vulgo. ſe ed ibi exat magis iuſtus erroꝛ en dixi. ⁊ ideo ꝓ nũc pono ſolum verba gloſe que ſunt hec.
e rizi qᷓ; hic. pꝛaeterea hic emptoꝛ loco heredis eſt ⁊c uctoꝛitate pꝛopꝛia:ſecus ergo per iudicem.
SW h Pꝛo donato. vel per executoꝛem. nam per eos venditio eſt fa
aſ ſa, Bloſa in.l.ſi pater in verſiculo non eniʒ ⁊cetera cienda vt ſupꝛa de euictio.l.ſi plus..pꝛimo ⁊c.
6 nnint Bald. bic dicit iſtam glo.eſſe notãdam ad hoc ppoſitum ꝙ Bloſa in.l.queſitum. Scribentes bic maxime Bal
henen pater experedando fili mala mente videtur reuocare donatiõeʒ dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad boe ꝓpoſitũ ꝙ ſentẽtia lata con
A e alias factã filio ſuo.⁊ ſic ex vno malo ſequitur aliud vt ibi ꝑ euʒ tra abſentẽ ex iuſta canſa qui tamẽ fuit legitime citatus queʒ i
— „ 1, cum quo ſto ſimpxr. Uno addito ꝙ non tñ reuocat̃ ex eo dex ſcit abeſſe ex iuſta cauſa non valet vt ibi per eos tune anbl
— donatori nihil relinquat in teſtamẽto m eundeʒ Bal. im.l.ſi ma ſto. quia glo.clara eſt ⁊ alias hic legẽdo diri de hoc.⁊ ideo ꝓ nũc
— wars Ede auſhetto quẽ me remitlo ⁊ pono glo.de qua agi 5 me ErtEaai hoe. Miſi ꝙ addo Bar.idẽ tenentẽ in.l.ea que
uast in Cuius verba ſunt. quõ ⁊ qn iudex. ⁊ in.lliberto..fi.ff.de nego.geſt. ⁊ Paul.
nn CNon enim pꝛohibetur heres donare: ſed an caſtro in.l.ij. .ſi quis.ff. ſi quis cautio. vbi decſ Remeſſ waas
— exheredando videtur mutare voluntatem foꝛte üernon önpednnertnmn 101 Robatur ber te⸗x mac r. ſ
— diſtinguitur mala mẽte vel non vt arg.ſupꝛa de ſoꝛmalia ſunt bec. TG S e Gse gluiksris vefe
— bonis liberto.l.ſi patronus ⁊c. CHoc cum iudex ſciuit citauit vel non.idem ſi
uin 2. finali Pꝛo derelicto. ignoꝛauit ⁊ non citauit yt.C quomõ ⁊ quãdo iu
— Kiane ins ⸗ Bal bie — neree ſngulu ad bot p dex.l.ea quae. Sin autẽ citauit dicaʒ ideʒ in eo
Anid⸗ oteſtanti in e it cõ ili i
ann ,B Fad ſemetipſum vt ibi per eum cũ quo ſto. De a Naemnota e l ahſena Ppbabili nece ſaris eola re no⸗
D i per Bar. in. l.pꝛo berede. ꝓapinianus. ff. de acquir. beredi. ⁊ per kat fupꝛa de in integ. reſtitu. l. kinali.
mrmsntin HBar. r alios in.l.i. C. de lit. conteſta. late per omnes canoniſtas L. iiij. J. ſi quis condemnatus. Scribentes bie
— Nonite ſcribentes in.c.eum. M. ferrarienſis extra de conſtitu. ⁊ in.c.tua maxime Bal. dicũt iſtum text.eſſe ſingularẽ quem tamẽ omnes
ſipeae Sõ extra de ſponſali.ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quolagimuſ ſciũt ᷣm eum ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet iudex poſſit cum cauſe co/
=W Cuius verba ſunt hoc. . . gnitõe abꝛeniare terminũ legaleʒ vt in.l.qui pꝛo tribunali.S.eo.ti.
legen i L. Sempꝛonius tetidi ſtatus queſtioneʒ facere cum ibi not. tam non poteſt ſine cauſe cognitõe vt ibi per œs ci
hanine tentabat quaſi de ſerua ſua nata ſit qui iaʒ teſta E ideebrem Tdinr
mmtaminlin ai in to cõuentus pꝛocula nutrice Tetidis in ſoluẽdiſ plene in regula indultũ dc reg.iur. li. vj. ⁊ alias legendo Ralbo
— Aanst linenris reſpondit non ſe habere vnde alimen Dinel an bꝛ0 lr Bnalt zart — geinltto. t1 penot⸗
matinr cunaiitint ta eidem hacc ſoluat: ſed habere eum patri ſt nMaz dunagiai Canus vrrr onneliaſanr de
En reſtituere Lucio ticio. Idqʒ cum illa inteſtatio, 5 ici quis cgdemnarus ſit etineta certoe dief
e nẽ redigiſſet vt poſtea nullam queſtionẽ pateret᷑ . ar vnde ei tempu ad adindlicatoen espu.
— ab eode n Sempꝛonio Lucius titius Pꝛoculae amus. vtrũ exquo ſententia ꝓlata eſt: an vero
(emſutitnbn ſuc⸗ ſolutis alimentis pupillam vindicta manumiſit ai aoes arutn fprer ⸗ Ruidem mi
magel mlti⸗ Quero an poſſit reſcindi libertaſ Cetidis: Pau l e enerit dien iuder temne les timnorc.
m miutlan in miu lus reſppndit quoniã dominꝰ ancille ex qua ZTe Piettn ex ege:qnod ſentetie indicis deeſt ac.
a nd liſitnift a nata eſt Tetidem pꝛo derelicta habuiſſe vi/ Kioſa ex conirarin. äl
venn ,i etur . .: . eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet ſubſtitutio vulgaris expi/
llaits wntruin i potuiſſe eam a Lutio ticio ad libertatem ret adita bereditate vt in. l poſt aditã cum ibi Nene nor L vonm
maunnt iahal perduci ⁊c. obe⸗ aii⸗ ſaoni:? voluir ẽt Balrn Eyii pꝛin. in.xj. col.ff.eo.
au i lltn .— . tit. ⁊ Bal.in.l.pennl. C. eo.titu. Et idem eſt in legatis ꝑ agni
mumak — 5 De re iudicata. tionẽ pꝛimi legatarii vt in.l.ſi legata. ⁊ hoc ſibi volun Balede
m an ei ealmftii loſa in. l. miles. Scribentes hic dicut iſtam glo. eſſe legatis ¶ Tñ boc fallit vbi heres qui adiuit bereditatẽ reſtitu/
ntai wnicã li iure ad boc paopoſitũ ꝙ aduocati bñt pꝛiuilegidi vt no te tus eſt aduerſus aditõem.quia ſi poſtea moꝛitur admittir ſubſti
. 6 vai i⸗ neatur niſi inquantũ facere poſſint deducto ne egeant ſicut habẽt mens xibigeg Deo quo eſt opam Ceriitlr ſn: Sed
, ſe tstertii alie pſone pꝛiuilegiate vt maritus ⁊ ſimiles de quibus in.l.mari⸗ Pypinnnue-pe minornr i.l aue Nepti. oe ac ui beredi.
Gn tlfleßt tuz f ſolu. matri vbi alias legendo diri de buuſmnõi pſonis pii e
n aainſtislilen uiiegiatio v ad ibi dica hio nic me remiti. Une ſolo addi ee Konpons Aenawn dedzdertaſarn e⸗
n ur ltte ſic io ꝙ aduocatus dicit eſſe perſona egregia x non pot capier ẽt 5ä
e ſneſnn ad eum mitti iuramentũ.⁊ dicit etiã clariſſimus vt eſt text.in. l.i⸗ CEx contractu ad ſubſtitutũ ·ſed nõne euanuit
* ſe Plnl
1ee air. a ii Poh Bar.C.de aduoca.ᷣ diuerl.iudic. queʒ videbis.⁊ ſubſtitutio adita hereditate vt.C.de impube.et
aß tereia collin Grdo en ee r t enan alijs ſubſtitu.l.poſt aditam. ⁊ ideʒ de iure accre
m. lum ſ᷑oe offc eius cu manda eſt uriſdi ad que me remitto ſcendi inter heredes vt ſupꝛa de vſufru.accreſ.
“ pono glo de qua agimus. Cuius verba ſunt ber. l.pꝛima.ꝗ.fi. Rũñdeo hoc facit reſtitutio ac ſi
aös Mng, C Facere poteſt deducto.ſ.ne egeat vt infra de adita non eſſet hereditas vt ſupꝛa de minoꝛ.l.⁊
e . zuhi, . iudi.l.in condemnatõe.Item in patrono cau/ ſi ſine.S.ſed quod papinianus.ſed ſi non habet
adap i ſe vt cogatur ſoluere inquantũ facere poteſt cuʒ ſubſtitutũ vel coheredeʒ an ad cognatos inferi

adriagiß

oꝛis gradus deferatur hereditas.Reſpon.non
ſed ad fiſcũ ſᷣm quoſdaʒ vt ſupꝛa de ſucceſ.edi.

l. finali ⁊c.
L. Nenſenius.S.fundum. Scribẽtes hic maxime
Bal. dicũt iſtum iex. eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ exceptio mo
derans condemnatoem non opponitur contra vendicantẽ rem
pꝛiam licet ſi ageret ex illo cõtraciu obſtaret. vt in.l.ſi filio.ff. ſolu.
matri. vt ibi per eos cum quibus tro. Uno addito ꝙ idem in
terminis voluit etiam Dy. in. d.l.ſi filio. Bal. in.l. ſi maritus.C.
eo. tit. Pꝛo quibus ẽt facit q; hec exceptio põt opponi in cau
in quo poteſt etiam oppom in executõe.vt in.l.ex diuerſo. S. finali
⁊ hoc ibi volunt omnes ſcribẽtes.ff.ſolu.matri.⁊ Bal. in. l. ij. C.
quod cum eo.⁊ Paul. ve caſtro in ſuo conſil.cxliij. ad quos me
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

.

CFundum quis donauit ſi nõ reſtituat vt quis
poſſefſoꝛ dãnãdus eſt. ſin autem funduʒ reſtituit
fructuũ nomine ſi non eos cõſumpſerit inſ. olidũ
cõdemnãaãdus eſt. Potuit enim non periclitari ſi
ſtatim reſtituiſſet ſi dolo malo deſijt poſſidere
in litem inrabitur ? tanti ſequitur condemnatio
inſolidum cõdemnatus donatoꝛ queſtione iudi
cati niſi inquantũ facere poteſt non tenetur bene
ficio conſtitutionis ⁊c.

L. Paulus la pꝛima. Secribentes bic maxime Bal.
dicũt iſtum tex.foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitum ꝙ lata ſententia in
cauſa pꝛincipali poteſt iudex eadem die condemnare victũ vietoꝛi
in expẽſis ⁊ in fructibꝰ de quibus in ſentẽtia non fecerat mentio/
nem vt ibi per eos cum quibus ſto. ⁊ etiam poteſt minuere talia
lata ſentẽtia eadem met die m glo. ſingul.in. l. ij. in verbo cogen /
do. C. de ſenten. ex peri. recita. Sed bec ꝓcedunt quãdo expenſe
veniũt officio iudicis.ſecus eſt ſi debẽtur iure queſtiõis.quia tũc
lata ſentẽtia etiã ex interuallo peti poſſunt.⁊ poteſt iudex cõdem
nare etiã ex interuallo vt in.l.ſi mulier. ꝗ.ſi rem cum ibi not.ff. ð
lega.iij.ad que me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuiꝰ ver
ba ſunt hec. .
Z. Paulus reſpondit reſcindere quidem ſentẽ/
tiam ſuam pᷣcedentẽ pꝛetoꝛeʒ non poſſe.reliqua
autem quae ad conſequentiã quidem iam ſtatu/
toꝛum pertinẽt pꝛioꝛi tamẽ ſentẽtia deſunt circa
condemnãduʒ reuʒ vel abſoluenduʒ debere ſup
plere.ſ.eodem die ⁊c.

Bloſa in.l.apud.S.finali. Scribẽtes bic maxime
Bal. dicũt iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ citatio fcã de
tutoꝛibus vel curatoꝛibus non eſt ſuffciens ad hoc vt poſſit fer /
ri ſentẽtia cõtra pupillos vel contra minoꝛes ſi tutoꝛ vel curatoꝛ
noluit adeſſe vt ibi per eos. De qua materia vide tu nota.per
Bar. in.l.qni habet..ſi pupillus.ff.ve tutelis.⁊ per Bar. in...ij.
8. ſi quidem. ff. qui petant tuto. ⁊ Bar.in. l. ij. C. de pꝛocurat.⁊?
per omnes in.l contra pnpilluʒ.ff. de re iudi.⁊ per do.meũ Alex.
de imola in.l. ſi ex legati.ff.de verbo.obli. in quinta colu.ad quos
me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

¶ NMon habentes vel habentes ſed adeſſe nolẽ
tes arg.ſupꝛa quod cuiuſqʒ vniuer.no.l.i. qui
dem.⁊ facit.C.ſi aduer.rem iudica.l.cum ⁊ mi
noꝛes ⁊c.

SGloſa in.l.queſitum. Scribentes bit dicũt iſtaz glo.
eſſe ſingularẽ ad hot — ꝙ titatus ad ꝓceſſum ⁊ cõtumax
eſt citãdus omnino ad ſententiã vt ibi per eos cum quibus ſto.
UVno addito ꝙ idẽ voluit ẽt Bal. in ſua margarita inverbo
tõtumax vc. ⁊ Bal.in.l.i. in fi. C. ve iur. ⁊ fac. igno.⁊ Innoc. in. c.
auditis extra de pꝛocurato. ⁊ Inno. in. e.cum olim de teſtibus .
Inno.in. c.ad petitõem extra de accuſatio.? do. Abba.ibidem ad
quos me remitto. ⁊ pono etiz aliud q valet citatio ad totã cauſã
hm Paul.de caſt. in ſuo conſilio.łincip. Si nõ apparet in actis ⁊c
in quinta colu.vbi dicit ꝙ ſtante hac citatõe non requiritur citatõ
ad ſententiã. v do. meuʒ Alex.de imola in. l. qui ante kalendas. fi
de verb.obli. in quarta col. vbi dicit boc eſſe verũ quãdo citatur
ille qui eſt in longinquis partibus alias autez non vt ibi per eum
6 nen me remitto.⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba
6

CTamen iudicati.hoc cum iudex ſciuit ⁊ tacu
it vel non.idem ſi ignoꝛauit ⁊ non citauit. vt.C¶
quõ ⁊ quãdo iudex.l.ea quae. Si autem citauit
dicã idem quod in eo qui abſens eſt pꝛobabili t
neceſſaria cauſa vt nota.ſupꝛa de integr. reſtitu
tio.l.finali ⁊c.

Ex quibus cauſis in poſſeſſionem eatur.

Gloſa in.l.ad cognitionẽ. Bald. hic dicit iſtam g
foꝛe ſingul. ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ citatio facta contra eum qui do.
partialitates non pot venire ad ciuitatẽ non valet nec arctat tacn
ad comparẽdum. nec valet ꝓceſſus contra eum factus. nam ille
qui non poteſt cõparere non eſt citãdus vt ibi per eũ cum quo ſto
De quo vide tu not.in.c.ſtatutũ de reſcript.lib.vjx per Jo
an. in. c.i.extra de cleri.non reſide.in nouella.⁊ per Inno. inc. pꝛe/
terea extra de dilatio.⁊ per HBart. in.l. ij. ff. ſi quis in ius voca.no
ierit. Ange. ibidem. v Bar. in. L. metus.ᷣ ff. ex quib. cau. maioꝛ er
Oldra.in ſuo conſilio.xliij.⁊ do.meuzʒ Alexa. de imol. in. l ij. . l
quis in vlti.colum.ff.ſi quis cautio.vbi ponit an teneatur mittere
pcuratoꝛẽ vel ne. ⁊ bald. in ſuo conſil. incip. Ciuitas Areiina ꝛc.
⁊ Ange.in ſua qõe incip.banitus bononie ⁊c.⁊ Ludo. romain..
ſed ſi hac. 8.liberos.ff. Se in ius voca.⁊ per ſcribetes in.c.accedẽs
extra vt lite non conteſta.⁊ glo.in.c.ex parte extra de appell.x bi
per modernos ad quos me remiito ⁊ pono glo. de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.

CBona veneũt hoc accipe ſi finito tpe relega
tõis latitet fraudulenter: alias fctã etiã vẽditio
nõ teneret ſʒ tantũ miſſio vt arg.ſupꝛa eo.lfulci
nius.S.ſi quis poſſidet.hec autem pena exilijtẽ
poꝛalis quãdo poſſit imponi habes infta de pe
nis.l.abſentẽ.S.ſepius.⁊ nota hoc ꝓ banitiſ ꝛc

De hijs quae in fraudem creditoꝛum.

L. Si fraudatoꝛ.S.ãſi a ſocero. bald hic dicitiſ
tex. eſſe ſing· ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ dos vata filie ꝑ patrẽ dicit perue
niſſe ex cauſa lucratiua.ſecus autẽ eſt quo ad maritũ nam iße dĩ
br̃e eaz ex cauſa oneroſa vt in.l.ex ꝓmiſſione.ff. de actio. obli.
⁊ per glo.fi.in pꝛin. C. de iure dot.⁊ poſuit aliquid do.me Alex.
de imol.in conſilio ſuo.xxxi. in viti.coln.in tercio volu. incip. An
clauſula codicillaris. Et idem eſi tam ſo uto q; coſtante ma
trimonio etiã ſi vir habeat lucrari dotẽ ꝑ moꝛtẽ miulieris. Nam
omnino dicitur habere ex cauſa oneroſa vt eſt gloꝛſingul inl. i do
natur in fi. fl.de cond. ob cau. ⁊ in.l.fi.C. de impo. lucra. del cri.
li. x. Et idem etiã in omnibus pᷣdi.tis voluit bart. in.l. meuia. ·ſi
fundus. fl.ſolu. matri. ⁊ bar.in.l..cum quidaʒ⁊ in.l.pꝛo onerlbus
C. de iure dot. ⁊ bar.in.l.i.ff.pꝛo dote.⁊ Sar.in dicto. .. li a ſoce /
ro.⁊ bar.in.l.ignoti.C.de reuocan. hijs que in fraud.credito.?
Jo. ve imol.in. l.fructus.᷑fi.ſolu.matri.ad quos me remilto ? po
no tex. de quo agimus. Cnius verba ſunt bec.

Si a ſocero fraudatoꝛe ſciens gener recepit
dotem tenebitur actione hac: ⁊ ſi reſtituerit eaʒ
deſinit dotem habere: nec quicquã emancipate
diuoꝛtio facto reſtituturum Labeo ait. qꝛ baec
actio rei reſtituẽde gratia:non pene nomine da⸗/
retur. ideoqʒ abſolui ſolet reus ſi reſtituerit ⁊c·

Z. finali. F. ſi a ſocero. Bald bic ⁊ Bar inl hun⸗
ff. de vſucapio. pꝛo dote dicũt iſtum tex.foꝛe ſingul. ad hoc pꝛopo /
ſitum ꝙ maritus in dote dicitur babere cauſam oneroſam hiop
ter onera matrimonij. ſed mulier ipſa dicitur habere canſarm lu /
cratiuã quaſi ex quadazʒ donatõne ꝓueniente a patſe qu Ve,
cam vt ibi per eos cum quibus ſto. quia tex.optime pꝛobal .
Uno ſolo addito ꝙ idem etiã pꝛobat tex.in.l omnes tan
ſeg. fk de actio. ? obli. Et idem etiaʒ voluit Barl in lerminis inl
meuia. ꝭ.ſifundus.ᷣſi.ſolu.matri.?⁊ Bar. in. l. cum quidam
iure dot.⁊ bar.in.l.pꝛo oneribꝰ.C. eo.lit.⁊ in. d. l. ide ucabhe
dote. æ in.l. ignon. C. de reuoca. bijs que in fraucrediyr 30 nn
imola in.l.fructus.ff.ſolu.matri.⁊ eſt glo. in. . ſi vomatutne hi
condi.ob cau.in fi.que dixit plus ꝙ boc eſt verũ non aut nis
te matfimõio ſed etia ſoluto niſi data ſi ab extraneo t inex

.

9. extraneũ. C.de rei vxo. actio. ? etis hoc volinit bar. in dieto.

Griuſrenntſinn e
tirunſäuntan täfr n
ietfln lgriichen
Peririigilgangen tum
gendderttiriienin

ſernarere

Ufuirwtin Matint
ſetutr ntientntm amn
crifriim rinum mitee
Crrrttrni enmnerfmit
GNrniNNn. 1s

ake
(Vwogrkn Wiediier
deltgrinetcheniſertblre
anutoddyrenecnnm mit
ntüciginriitaruvgir
czruner.

Atmianiniiig ini⸗

Cunntp ei
—
ſfären
natis iechelnen
nnhiſlinnne
Kfiintuiliſfe nn
löhnindiiun⸗ —NB
ennn Nt
CGhrhrrminiietn
mſtunnnnie
Pfihintninnene
nlinn .
eialenſti,n ng
nemm
ienlnt nr nnan 8 H
ene uner
unieendinn
lin
ntnnniannn
uning üe
nihnm ii
naſirt iir e
eme
ſ ſchmee
nlathr d

4iaeNüfi
smirmutgiminf
NAAAMiN
rH it!
i in tlgin
maaNM iNNi
aaασNà Edi
1iHrN1aαaiN
uuiEUN NA
lamval EiiANN
r mirauluNi Mul iſ
CaNs Nigtiul iinl
Pmu maiimi aſihifß
—
lslaminan upriti
Gtauidu lfüntt
namn Arn u gifilun
euiNn
ctu

a ſocero. ⁊ Baft. in.l. f. . pꝛimo. C. de iure dot. æ in.l. meuius. .
fundus.f. de lega.Fo. ⁊ etiam in ſuo conſil.incip. Dominicꝰ blaſij
⁊c. Et Angel.in..illud in autent.de trien.⁊ ſemiſſe.⁊ do.meus
Alex. de imoiĩa in ſuo conſil.xxxi.in tercio volu. in vlti. colũ. incip.
an clauſula codicillaris ⁊c.vbi dicit ꝙ titulus dotis eſt oneroſus.
ad quos me remitto ⁊ pono tex.ð quo agimꝰ.Cuiꝰ vᷣba ſunt hec.

¶ Sia ſocero fraudatoꝛe ſciens gener accepe
rit dotem:tenebitur actione hac: ⁊ ſi reſtituerit
eam deſinit dotem habere:nec quicquã emanci
pate diuoꝛtio facto reſtituturuʒ Labeo ait.quia
haec actio rei reſtituẽde gratia non pene nomĩe
daretur.ideoqʒ abſolui ſolet reus ſi reſtituerit.
Sed ſi pꝛiuſquã creditoꝛes enm eo experirẽtur
reddidit filiae dotem: iudicio dotis nomĩe con
uentus: nihilominus eum actione teneri abeo
ait:nec vllum regreſſuʒ habiturũ ad mulierem.
Si vero ſine indice vidẽduʒ eſt an vlla repetitio
competat ei ꝙ ſi is ignoꝛauerit filia autẽ ſcierit
tenebitur filia.ſi vero vterqʒ ſcierit:vterqʒ tene
bit᷑ at ſi neuter ſciuerit.quidaʒ exiſtimãt nihilo
minus in filiam dandaʒ actioneʒ.quia intelligit᷑
ex donatõe aliquid ad eam pueniſſe:aut certe ca
nere eam debere quod conſequuta fuerit ſe re/
ſtituturam ⁊c.
Z. finali in verſi. ſi vero. Bal hit dicit iſtum textuͦ
eſſe ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝙ ille qui alienat bona ſua in fraudezꝭ
creditoꝛũ ſuoꝛũ ſi non reperiũtur illa bona non põt cedere bonis
ſed debet carcerari.de quo tex.alias dixi in pꝛimis interpᷣtatõibuſ
noſtris ad quas me remitto ⁊ pono txe.de quo agimus. Cuius

verba ſunt hec. „
¶ Si vero quaedam de hijs diſperdidiſſet ſic

vt nulla actione recuperari poſſent nibilominnſ
in eum actio dabitur:⁊ pꝛetoꝛ non tantũ emolu/
mentũ actõis intneri videtur in eo qui exutus ẽ
bonis qʒ penam ⁊c.

De bonis auctoꝛitate iudicuʒ poſſidendis:

L. Cum vnus..finali. Bal hic dicit iſtum terx eſſe
notanduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ aliqñ poteſt puemri ad ſecundũ de
cretũ licet quis non ohtinuerit pꝛimũ vt ibi per eum cux quo ſto.
De quo poſuit etiã Bar.hic.⁊ Bar.in.S.ſi pꝛopter ea.l.vbi
ponit an miſſus in poſſeſſioneʒ in vna re ex pꝛimo decreto poſſit
petere vt alia res vendatur ſecũdo decreto interueniẽte. De quo
alias dixi in repetit. mea in.l.ſi finita.S.iulianus.ff.de dam. infec.
⁊ ad ibi dicta circa intellectũ iſtius text.me remitto ⁊ pono textũ
de quo agimus..Cuius verba ſunt hec.
CSi pꝛopter naturã rei veluti ſi pꝛediũ inunda
tum ſit: aut pꝛopter latronũ potentiã non poteſt

poſſideri recte dicitur non eſſe qð poſſideat᷑c.

BGloſa in.l.ſi minoꝛ. Bal. hie dicit iſtam glo eſſe ſin /
gularẽ ad hoclłpꝛopoſitũ ꝙꝙ minoꝛ citatus debet legitime cõparer̃
videls cum curatoꝛe licet in citatõe hoc non dicatur vt ibi per eũ
cum quo ſto. Et idem voluit ipſe met Bal. in.l.non eo minus in
fi. C. de pꝛocura.⁊ Bal.in.l.i.C.qui pet.tuto.⁊ Bar.in.l.qui ha/
bet.ꝭ.ſi pupillus.ff.de tutelis.⁊ Bart.in.l.i.S.ſufficit.ff.de admi⸗
tuto.⁊ Bal.in.l.fi. C. ſi pꝛopter publicas penſi.ad quos me remit
to.⁊ dons glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Inueniat.nota ergo ꝙ ipſe ſibi curatoꝛem in

ueniet:nec creditoꝛes tenẽtur ei inuẽire: poſſunt
tamen ſi volunt ⁊c.

L. In venditione.S. pꝛimo. Bal bic reputat iſtus
tex.ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ille qui ſuceedit in ius pignoꝛis nõ
autẽ in plenũ dominiũ ei qui habebat plenuʒ ius reſpectu domi/
nij tenetur ſtare colono niſi in fraudez ſuccedentis facta eſſet loca
tio.quia tũc non tenetur ſtare colono vt ibi per eum. Sed tu
aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex. Nã ego dico cre

ditoꝛ hic habebat plenũ ius in re in qua miſſus fuit in poſſefſiõez
auctoꝛitate iudicis ex ſecundo decreto. non autẽ ex ſolo pꝛimo
ut pꝛouidet totus iſte titulus ſub quo ſituata eſt hec lex. Se⸗/
cundo loco do aliũ intellectũ ad iſtũ tex. ⁊ indicio meo magis eſſe
ↄuenientẽ ire ⁊ mẽii iuriſcõſulti vt loquatur in fructibus nõ aũt
in re.quos fructus creditoꝛ poteſt vendere ⁊ locare niſi ſint an-
tea venditi vel locati per debitoꝛem vt hic in verſi.ſi quis fructus
⁊c.⁊ in verſi.neq; locatus ⁊c.⁊ in verſi.de eeterarũ quoq; rerum
fructibus ac.⁊ ſic tex.iſte ſempꝑ conſiderat fructus huiuſmõi rei⸗
non autẽ ipſe am rem vt videre potes ex eo. Cuius verba ſunt hec
CSi quis fructus ex pꝛedio debitoꝛis capi po
terit hunc creditoꝛ qui in poſſeſſionẽ pꝛedij miſ
ſus eſt vendere vel locare debet.Sed ita demũ
ſin on ante venierit neqʒ locatus erit.nam ſi iã
a debitoꝛe ⁊c.

L. Si minoꝛ. Bal bit dicit iſtum tex. eſſe ſingul.ad boc
pꝛopoſitũ ꝙ minoꝛ patitur ſecũduz decretum licet non poſſit pati
ſententiã diffnitiuã.⁊ per cõſequẽs ſecunduz decretũ eſt ſenten/
tia interlocutoꝛia.de quo vide tu in.l.ſi finita.S.iulianus.ff. de dã
no infect. vbi de hoc dixi in repetit.mea ad illum tex.⁊ ad ibi deã
me remitro. Uno pꝛo nũc non obmiſſo ꝙ intantũ ſecundum
decretũ põt interponi contra minoꝛẽ ꝙ hoe eſt verũ etiã ſi non ſit
defenſus m bald. hic.per iſtum tex.in verſi.non defendatur ac.
⁊ bald.in.l.cũ ⁊ minoꝛes.C.ſi aduer.rem iudi.ad quẽ me remit/
to ⁊ pono tex.de quo agimus.Cnius verba ſun hec.

L. Si minoꝛ.xxv.annis qui habet curatoꝛem a
curatoꝛe non defendatur nec aliũ defenſoꝛeʒz in
ueniũt bonoꝛũ venditionẽ patitur: ⁊ ſi nõ latitet
licet non fraudatõis cauſa latitare videatur qui
ſui non eſt idoneus defenſoꝛ ⁊c.

De pꝛiuilegijs creditoꝛum.

Z. Aufidius. bald. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad
boc pꝛopoſitũ ꝙ appellatõe bonoꝛũ non veniũt ſtatue facte ad bo
noꝛem vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno addito ꝙ idem eſt in
capella conſtructa ſᷣm bar.ibi ad quẽ me remi:to. ¶ Ino alio
etiam addito ꝙ appellatõne bonoꝝ veniũt liberti ſᷣm bald. in.l:.li
berti in vlti.colũ.C.de oper.liber.non tamẽ venit iuſpatronatus
m eundezʒ bald.in.l.eam quã.C.de fideicõmiſ. Nec etiam venit
ius adeundi hereditatẽ ſᷣm bal.in.l.i.in.x.qõe.C.qui admitti.
Nec etiã veniũt nomina condictionalia vt in.l.facere.ff.ſolu
matri.⁊ not.in.l.gayas.ff.ſolu.matri.⁊ per Paul.de caſtr.in ſuo
conſilio.ccelxxxxiiij. Nec etiã venit hereditas ante eius aditioneʒ
Fſ̃m eundeʒ bal.in.l.pupilloꝛũ.C. de repud.heredi.ad quẽ me re⸗
mitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L.Aufidiꝰ refert ſtatuas in publico poſitas bo/
nis diſtractis eius cuius in honoꝛẽ poſite ſunt
non eſſe emptoꝛis bonoꝛũ eius:ſed aut publicaſ
ſi oꝛnandi municipij cauſa pꝛopoſite ſunt: aut
eius cuius in honoꝛẽ poſite ſint:⁊ nullo mõ eas

diſtrahi poſſe ⁊c.

L. Antiocienſiuʒ. bald.bic reputat iſtum tex. eſſe ſingu
larẽ ad hot pꝛopoſitũ ꝙ ciuitas poteſt facere ſtatutũ contra ſuos
ſubditos fauoꝛe rei pubilce. Sed tu aduerte quia iſte text.
bene ⁊ ſubtiliter põderatus pꝛobat mihi vnũ quod eſt foꝛtius ꝙ;
etiaʒ hoc põt fieri cõtra certã perſonã ⁊ hoc mõ loquitur iſte tex.
Mam de ſtatuto generali non eſt dubiũ ꝙ põt fieri contra ſubdi/
tos ſauoꝛe reipublice.⁊ etiã ſi non eſſet fauoꝛ valeret ⁊ teneret. ſʒ
iſte tex.loquitur cõtra certaʒ perſouã vt videre potes. Cuius ver
ba ſunt hec. 2 .
Z. Antiocenſiũ ſiue Celeſine ciuitatis quod de

lege ſua pꝛiuilegiuʒ in bonis defuncti debitoꝛis
accepit ius pꝛoſequendi pignoꝛis durare conſti
tuit ⁊cetera.
Quod vi aut clam.
BGloſa in.l.pꝛima..qui vis amme. Bald.bic dicit
iſtam glo.eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ regula illa que habʒ

dolo facis quia petis quod reſtituturus es vt in. l. volo. ff. de exce
ptio.doli cumn ſimilibus non habet locũ in poſſeſſoꝛijs vt ibi per

eum cum quo ſto. De quo vide tu notat.c.in.t. in litteris in
glo. penul.de reſtitu.ſpoli.⁊ in.l.ſi quis conductõls.C. locati. Tñ
boc eſt veruũ niſi incõtinenti poſſit pꝛobari. quia etiam in eis ad/
mittit vm glo in. l. i de vi. f. de iudic.⁊ voluit Gar. in.l.i. in pꝛin.
ſ quoꝝ legatoꝝ⁊ Ange.in.lille a quo..ſi de teſtamẽto.ff.ad tre
bel. Pꝛo quibꝰ vide tex. ⁊ glo.in.d.l.olo.ff. de doli excepti.⁊ in
d.l.i.quoꝛũ legatoꝝ cum ibi not.ad que me remitto.⁊ pono glo.
de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.
CReſtituere ſed ⁊ vti poſſ.interdictũ locuʒ ha
bet vt ſupꝛa vti poſſid.l.ſi duo..ſi vicinus:ſed
hoc expedit potius ſᷣm quoſdam ⁊c.
QA.pꝛima.S.ſed ⁊ ſi quis. Sal. dit dicit iſtum text.
eſſe ſingul.ad boc pꝛopoſituʒ ꝗ ille dicitur interpellatus qui facit
vt non interpelletur vt ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo quo facit
tex. in. l. ſi ideo.ff. de euictio. ⁊ in.l.ſi euʒ.S.qui iniuriarũ.ff.ſi quis
cautio. cum ibi plene not.ad que me remitto.⁊ pono ſext/de que
agimus. Cuius verba foꝛmalia ſunt hec.

Sed ⁊ ſi quis iactu vel mimmi lapilli pꝛo/
hibitus facere ꝑſeuerauerit facere: bunc quoqʒ
vim feciſſe videri Pedius quoqʒ ⁊ Pomponiꝰ
ſcribit. ⁊ hoc iure vtimur. Sed ⁊ ſi quis contra
teſtationẽ denunciationẽqʒ fecerit idem quoqʒ
Caſſellius ⁊ Crebatius putant: quod veruʒ eſt.
Sed ⁊ Ariſto ait eum quoqʒ vim facere: qui cũ
ſciret ſe pꝛohiberi per vim molitus eſt ne pꝛohi
beri poſſit ⁊c.
L. Pꝛohibere.S.plane. ZBal. hic dicit iſtum textuz
eſſe valde notanduz ad hoc ꝓpoſituʒ ꝙ legatus de latere non põt
quouis modo alienare res eccleſie ſine titulo niſi hoc expꝛeſſe ſit
ei conceſſum vt ibi per eum cum quo ſto. Sed ego plus di/
co ꝙ non poteſt aliquid de bijs que ſunt reſeruata pape vt in. c.ij.
⁊ in.c.quod tranſlatõem exrtra de offi.legati.⁊ in.c.ſi abbatem ex

tra de electi.li.vj.de quo vide per glo. in. . frater. xv.. i.ad quos
me rmitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CWPlane ſi pꝛeſes vel curatoꝛ reipublice per/
miſerit in loco publico facere nerua ſcribit ex/
ceptionẽ locum habere:quia ⁊ ſi locoꝛũ ei publi
coꝛuʒ pꝛocuratio data eſt: conceſſio tamen non
eſt data ⁊c.

De vi ⁊ vi armata.

Z.pꝛima.o.familie. ZSal. bic dicit iſtum tex.eſſe not.
ad boc pꝛopoſitũ ꝙ vnus tantũ dicitur cõſtituere familiã vt ibi ꝑ.
eũ cuz quo nõ ſto. Et idem voluit ctiã ipſe met Bal. in. l. fi. .. ſin
autẽ in fi.C. ad trebel.licet glo.dicat contra in.c.i.x.q.i.que dixit
ꝙ familia non pot conſiſtere etiam in duobus quod eſt plus.⁊ iu
dicio meo bec glo.rectius dixit. Iam iſte tex. bene ſi ubtiit pon
deratus boc non pꝛobat.nam loquiur ſolum quo ad hoc interdi
ctuz pꝛout dicitur in tex:quaſi dicat tex.⁊ vere dicit ꝙ extra hanc
materiã familia non poteſt cõſiſtere in vno ſolo ſed requirit plu⸗
res. ⁊ boc modo ego intelligo iſtum caſuʒ. Cuius verba ſunt hec.

C Familie autẽ appellatio ſeruos cõtinet.Sed

queritur quẽ numerũ ſeruoꝛũ cõtineat vtrũ plu/

riuʒ:an vero duoꝛum:vel trium. Sed verius eſt
in hoc interdicto ⁊ ſi vnus ſeruus vi deiecerit:
familiam videri deieciſſe.Familiae appellatio/
ne ⁊ eos quos ſeruoꝛũ loco habemus contineri
opoꝛtere dicendum eſt.ſi quis tamẽ neget ſe ſer
uũ vel familiã defendere cogendus eſt pati hoc
interdictum: ad hoc.ſ.vt quod ad eum peruenit
reſtituat ⁊c.
Gloſa in.l.pꝛima..quotiens. ¶Bald.bic reputat
iſtam glo.ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ maleficiũ meo nõie geſtůͦ
poteſt ratificari ꝑme ſi poteſt geri per aliũ. alias autem non vt eſt
in adulterio vt ibi per eu; eum quo ſto. Uno addito ꝙ idem
voluit etiã Bar. hic ? Bal. met in. l.fi in fine. C. ad macedonia. ⁊

Bal.in.l.quid ergo in pꝛin.ff.de bijs qui not.infa.⁊ Bal in.l. pꝛi
ma.S.ſi pꝛocur.ff.ſi quis ius dicen.non oblemera.⁊ bald.in. l.ob

hoc. ff. de bijs qui not.infa.⁊ etiã in.l. e;
Cuius verba a s me emito. pono glo. de qua agim⸗
CComparari facit.C.ad macedo.l.ᷣfi.⁊ iuf
de ſolutio.l. vero in fi. Item haec in hijs male⸗
ficijs quae per alium poſſunt explicari. ſecus er
go in adulterio ⁊c. 3

Gloſa in.l.merito. Bald. bic dicit iſtam glo. in verb
fruſtratoꝛ vc. efſe ſingul.ad boc ꝓpoſitũ quãdo quis dicatur a 0
fruſtratoꝛie. Et concludit ꝙ ille diciĩ fruſtratoꝛ qui eſt in mnr
ex interpellatõe vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter. Uno
ſolo addito ꝙ binc dicimus fruſtra petis quod intus babes vr in
l.loci coꝛpus.ff.ſi ſeruit.vendi.⁊ not. in.l.ij.fl.de edendo. ⁊ in. lſ
quis .. pꝛohibet. f. eo. tit. in.l i C. de execut. rei iudi ci binon
ad que me remitto.⁊ pono glo.Cuius ver ba ſunt bhec. .
C Fruſtratoꝛ plus eſt debitoꝛ qui inuadit qᷓ; il/

le qui eſt fruſtratoꝛ. ⁊ eſt fruſtratoꝛ ille qui eſt in

moꝛa ex interpellatione vt ſupꝛa de yſi uris.l iiij

F. finali ? cetera.

Gloſa in.lecum fundum. Zal bic feputat iſam glo
foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ icut ſi aliquis me pꝛinauit ar

mata manu poſſeſſione mea poſſum ego incõtinenti recupare eaz

etiam cum armis vt in...iiſ. .cum igitux.ff. eo. tit.ita ena poſſum

boc facere per aliũ vt ibi per eum cũ quo non ſto.quia ina glo.nõ

firmat pedes imo refert vlumo loco opi. Joh.in cotrariij ⁊ ſic vi
detur appꝛobare hanc vltimã opi. Tñ pꝛo pꝛima opinio, facit
tex.in.l.ſed ⁊ partus..pꝛimo.ff.quod metus cauſa quem omnio
videbis.⁊ pouo glo,. de qua agimus. Cuius verba ſunt hbec.
Poſtea ex interuallo ſecus ſi incõtinenti.q;
ſicut domino licet ⁊ perſe ⁊ incõtinenti recupe/
rare poſſeſſionẽ vt ſupꝛa eo.l.iij.ꝗ.cuʒ igit ita
per alium. Ael ſᷣm Joh. non per aliũ ei licet hoc
facere:ſic infra de ſolutio.l.ſi fugitiuus c.

De interdictis.

Bloſa in.l.ij.SO. quaedam in verbo liberis ⁊ꝛc.
Bal. in.c. i. in iitu. de inueſtitu. de re alie.facta in vſib. feudo.
⁊ etiã do.meus Alexa. de imol.in ſuo conſil.cij.in plima colum.
in ſecũdo volu. incip.ſuper cauſa ⁊ lite vertente ⁊c. dicut iſtu glo.
eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſilũ ꝙ ſieut eſt dare dominiũ v quaſi na et
eſt dare ppꝛietatẽ ⁊ quaſi ꝓpꝛletatẽ vt ibi ꝑ eos cũ quibus ſto.
Uno ſolo addito ꝙ appellatõe ꝓpꝛietatis venit dominii di/
rectũ ſᷣm Bal.in.l.penul.C ſi a non compe.iuai.ad quem me re
mitto.⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius ver ba ſunt bet.
CZiberis ⁊ de hijs habuiſti in..iuris ſui.⁊
ſupple hic obtinẽt cauſam quaſt pꝛopꝛietatis.
eſt ergo pꝛopꝛietas ⁊ quaſi vt hic ſic ẽ poſſeſſio
vera in rebus coꝛpoꝛalibus ⁊ quaſi in incoꝛpo/

ralibus vt ſupꝛa de ſeruitu.l.quotiens ⁊c.
De Riuis.

2* — 2„ ,
Z.pꝛima..deinde. Bald . bie dicit iſuz text eſſe ne
lioꝛẽ de iure ad ſcienduʒ quid ſit facere vel reñcere vt ibi beunm
cum quo ſto ſimpliciter. quia tex.clarus eſt ⁊ nõ egel aliqua mnen
noua interpꝛetatoõe.De quo poſuit etiã ipſe met Bal.intelit V /
ponis la ſecũda.C.de nupt.vbi ponit de pꝛobibitõne refeclõnis s
ſtelli ſeu caſtri vt etiã videatur pꝛohibita conſtructio de nouo vl
ibi per eum ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Lu/
ius verba foꝛmalia ſunt bec. .
CDeine ait pꝛetoꝛ reficere purgare:rxeficere?
quod coꝛruptũ eſt in pꝛiſtinuʒ ſtatum reſtaurare

verbo reficienduʒ tegere ſubſtruere ſarcire edi
ficare. Itẽ aduerter̃᷑ adpoꝛtareqʒ ea quae ad eã

dem rem opus eſſet cõtinetur c.
De tabulis exhibendis.

Eaufünkti ilff cnr ie
Higrinimd engint
ihunninineen s ai
Getlittheglenſchei⸗
cURnicnkoirnemrgumand
Hnbndhu
Wtend.
1GNure. Nratens
ntpiKnpfümi en iuner
Npiluginmuunnätmttkrum
mngiſn Drihgtininn
Gmitſawnilerantirdcntas
aeniikimcilnnat icni en

vniiſeſii nirangur⸗
iulimunuen, 2

Mumn pſiſ iit al „

Munli, lilſengert,ngtn,
iteenü

ag eeremn

gllgunnengr
Nlttgi enpener.
Nanin

elanre

ane

Calk

NrANTNEMaritt
aama Einun itii
e
π üendant
u /ri ilalniin
mAii
¶rs Ni Mi ſintſi
rtm ain iſmnit
g mmemtſii ſi bic
õ
e iainli
s
44 Mrniiiil
=
. S

.* n S leperge⸗
10 uruntiinſdl 6

4
õõ
duiſmn n
è— .

L.Dolum. S. ſuquis dolo. Jaco. de are. ⁊ Bal. bie
dicũt iſtũ tex.eſſe melioꝛẽ de iure ad hoc ꝙ ille qui eſt cõdẽnatuſ
ciuilicer non põt poſt condemnatõʒz accuſari crimialiter vt ibi per
eos cũ qaibus ſto. Tñ intellige hoc eſſe verũ niſi da nouo de/

linquat vt eſt tex.in.l.ij.C. de ſpoꝛtulis.vbi aliquid dixi de hijs in

hbijs nouis interpᷣtatõnibus nr̃is ſecundis ad quas me remitto ⁊
pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
CSi quis dolo malo fecerit quominus penes
eũ tabule eſſent:nihilominꝰ hoc interdicto tene
bit᷑:nec pᷣiudicat᷑ aliquid de lege coꝛnelia teſta/
mẽtaria:quaſi dolo malo teſtamẽtuʒ ſuppᷣſſerit.
nemo eni ita impune retinet tabulas ꝙ maiꝰ fa/
cinꝰ admiſit:cũ exhibitis tabulis ad miſſuʒ eiuſ
magis mãifeſtetur ⁊ poſſe aliquẽ dolo malo fa
cere vt in eam legẽ nõ incidat:vtputa ſi nʒ ãmo/
uerit neqʒ celauerit tabulas ſed idcirco alij tra/
diderit.ne eas interdicẽti exhiberet:hoc ẽ ſi nõ

ſuppꝛimendi animo vel conſilio fecit: ſʒ ne huic

exhiberet ⁊c.

A. Locuʒ. SF. pꝛimo. Oldra. bic dicit iſtũ tex. eſſe ſing.
ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ vnũ inſtr̃jm põt ſcribi ꝑ notariũ in duabus car
tis ſimul iũctis ⁊ oĩo valet vt ibi per euʒ cum quo ſto. Sed
plus ego dico ꝙ põt inſtr̃jm publicũ ſcribi in tabula lignea vel ce/
rea vt in.l.qui tabulas.⁊ hot ibi voluit Bat.ff. de furtis.⁊ in.l.i.
⁊ ibi ẽt hoc voluit Bar. ff. de ᷣm tabnl.⁊ Bar. in.l.in cõomodato.
h. ſicut. ff cõmoda.⁊ ẽt Bal.in.l.qm imdignũ per illuz text.C. de
teſtamẽ.⁊ Specul.in tit.de inſtru.edi.ꝭ.octauo verſic.poꝛro ⁊c.
ad quos me remitto ⁊ pono tex. de quo agimꝰ. Cuiꝰ vba ſt hec
¶ Si tabule in pluribus codicibus ſcripte ſunt
omnes interdicto iſto cõtinentur:quia vnum te/
ſtamentum eſt ⁊c.
De pꝛecario.

Z. Si adoptauero. Bal. bic dicit iſtum text. eſſe no /
tanduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ dominiũ ⁊ etiam poſſeſſio omniũ bo/
noꝛũ illius qui arrogaturitranſeũt in arrogantẽ ſine vlla appꝛehẽ
ſone cum quo ſto. UVno addito ꝙ etiã inducit cõiunctionem
ſanguinis m do. meũ Alex. de imola in ſuo ↄſil.cxxv. in vlt. col-
in quarto volu.incip.viſo themate ⁊c. Et ẽt idem eſt in eccleſia
Nam dominiũ tranſſertur in eam ſine aliqua traditiõe ex ſola de
ſtinatõe vt in.l.fi.⁊ ibi per omnes.C. de ſacroſanc.eccleſi.⁊ voluit
Bar. in autent. ingreſſi in a qõe eo.tit.⁊ Bal.in.l.ſi ancillam. C.
de actio.emptio.⁊ Bal.in.l.ſi nonduz.C. de fur.de quo poſuit ali/
quid ẽt Matheꝰ mattaſe.conbonoñ. in ſuis notabilibꝰ in nota/
bili.xliiij.ad queʒ me remitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec. ,
T. Si adoptauero eum qui pꝛecario rogauerit:

ego quoqʒ pꝛecario poſſidebo ⁊c.
De diuerſis ⁊ temꝑalibus pꝛeſcriptõibus.

Hlo.in.l.pꝛima in verbo agendi ⁊c. hal.bie di⸗
cit iſtam glo.eſſe melioꝛem de iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbicunq;
quis poteſt agere per ſe vel per ꝓcuratoꝛẽ dicitur babere faculta
tẽ agendi vt ibi ꝑ eum cuʒ quo ſto ſimꝑlictiter. Uno ſolo ad
dito ꝙ requiritur etiã aliud ꝙ habeat copiã iudicis pꝛout dicitẽt
iſta glo. bene põderata cũ qua ſto hoc mõ declarãdo eam vt dixi.
quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia mea noua interpꝛetatoõne.Ctius
verba ſunt hec.
CAgendi. haec ergo tria ſunt neceſſaria vt ex
peruindi poteſtatẽ quis habeat ideſt facultateʒ
agendi per ſe vel per alium. Item poteſtatem cõ
ueniendi eum per ſe vel per aliuʒ reſpõdentem ⁊
ius reddentis copiam ⁊c. J

BGloſa in.l.in vſucapione in pꝛin.in gloſa pꝛima.
Bal. hicreputat iſtam glo.ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ in
