liana reſponſa per ſemetipſos recipiebãt neqʒ
hoc inſolidum.ſed pcr imperfectũ: ⁊ iam quo/
quomõ male cõſuetum in cõſequẽtiae curſum.
⁊ erat in quarto anno omnis antiquae pꝛuden/
tiae fiuis.vt ſi quis ea que recitabant:enumera
re mallet:computatõe habita inueniret ex tã im
menſa legũ multitudine vix verſuum ſexaginta
millia eos vacuae notionis perlegere omnibus
alijs deuijs ⁊ incognitis conſtitutis:⁊ tunc tan
tũmodo ex aliqua minima parte recitãdis quo
tiens vel indicioꝛuʒ vſus hoc fieri coegerit:vel
ipſi magiſtri leguʒ aliquid ex hijs perlegere fe/
ſtinabatis vt ſit nobis aliquid amplius diſci/
puloꝛum peritia ⁊c.

Het eſt quarta pate pꝛincipalio Fm oꝛdinẽ mei in boe
bemio impiali in qua etiã notaui aliqua caſtigatõe digna dac
aboꝛiginalibus. Et pꝛio in verſ. ⁊ ad ſublimiſſimũ papinianij
Nam in codicibus tranſumptis dicit ⁊ ad ſubtliſſimũ pa Re
nũ c. ⁊ idem erroꝛ etiq repetitur infra in. ne autẽ. vbi eſt imi
lis tex.⁊ viciatus de quibus tñ non facio vim cum non muteier
boc ſubſtãtia tex. in reliquis niſi ꝗꝙ notanda eſt hec cömemiady
impatoꝛis ad papinianũ de quo etiq alibi dixit ꝙ erat excelſiin/
genij vt in. l.generaliter. S.cum autẽ. C. de inſtitu. ? ſubſtitu. ſub
condic. fact. Et alibi dixit eundem eſſe acutiſſimi ingenij ytin
cũ acutiſſimi. C. de fideicõ. ⁊ idem ꝓbat text.infra in. .tercj
tem in fi.⁊ ſunt notande cõmendatiões ab impatoꝛe ad talem 2
tantũ iureconſultum.
Secundo pꝛincipaliter nota hic aliũ erroꝛẽ in verſi.que de/
timo ⁊ nono libꝛis cõcludebatur ⁊c. nam in codicibuo tranſum
tis dicit que decem ⁊ nouẽ libꝛis cõcludebatur vc. que valde dj
uerſa ſunt.nam ſᷣm verũ tex. oꝛiginalem in duobus tantĩ libiis
tradebatur.ſed ſᷣm cõeʒ tex.vitiatũ in decẽ ⁊ nouẽ libꝛis trade/
batur ⁊ ſic in pluribus libꝛis q; in duobus ſi erant decẽ ⁊ nouẽ
ſimul ⁊ ſemel. Et eundes met erroꝛẽ habes infra in. 5,. tercij au
tem in fine in verſi.quẽ in decimũ ⁊ nonũ libꝛos cõpoſita ſunt ⁊c
T ſic denotat duos libꝛos tantũ. Sʒ in tranſumptis codicibus di
citur que in deceʒ ⁊ nouem libꝛis cõpoſua ſunt ⁊c.⁊ ſic denolat
plures qᷓ; duos.et ſic cõcoꝛdat cum iſto tex. ſed in vtroq; looc
viciatus tex.et coꝛruptus.
Tercio nota aliud in verſi.male cõſuetum in cõſequẽtie cur
ſnm etc.nam in codicibus tranſumptis dicit male cõſtitutum in
conſequẽtie curſum etc.et ſic differt a vero tex.oꝛiginali.et ideo
reperio Joh.gloſatoꝛẽ̃ hic dicentẽ ꝙ aliqui libꝛi non habent illa
verba male conſtitutũ etc.quaſi videns ꝙ iſte tex cõis ſtare non
poterat nec poteſt.nec cõuenit pᷣcedẽtibns nec ſequẽtibus verbis
et ideo tex.oꝛiginalis aliter loquitur vt vides et eſt diuerſus ſen
ſus ab illo. et bene cõuenit cum ſequẽtibus verbis ibi in ↄoſequẽ
tie curſum etc.quod etiã ſonat in conſuetudinẽ. et ſic denotat
non eſt bona cõſuetudo in hoc tradendi leges. et . conſequẽs dif
fert iſte tex.oꝛiginalis ab omnibus codicibus tranſumptis in
et etiã in aliquibꝰ alijs verbis vt in ver ſi.et is erat in quarto an
no etc.nam in cõibus libꝛis dicitur et is erat in quartũ annũ̃ ete.
vt in verſic.vt ſi quis ea que etc.nam dicit᷑ in libꝛis cõibus.et ſi
quis ea que etc.et in verſi.vt ſit nobis etc.nã in codicibus comu

nibus dicit᷑ vt ſit vobis etc. licet de bijs vltimis nõ multifaciam

cum ex iſtis nõ mutetur ſenſus littere niſi vt habeas omnia ꝓut
iacent in oꝛiginali.
CEt haec quidem fuerãt antiquae eruditioniſ
monumẽta ſecũduʒ ꝙ ex veſtro teſtimõio con/
firmatur:nos vero tantã penuriã legum inueniè
tes ⁊ hoc miſerrimũ iudicãtes legitimos tẽſau
ros legentibus aperuimus:quibus per veſtram
pꝛudentiã quoad modo errogatis. ditiſſimi le⸗
gum oꝛatoꝛes efficiãtur. Diſcipuli vero ex pꝛio
anno noſtras auriãt inſtitutiones ex omni pene
veterũ inſtitutionũ coꝛpoꝛe elimatas:⁊ ab omni
bus turbidis fontibus in vnũ liquiduʒ ſtagnuʒ
coꝛriuatas: tam per Tribunianũ virũ magnifi/
cum:magiſtrũ ⁊ cxqueſtoꝛem ſacri palatij⁊ er
conſule qᷓ; per duos ex vobis ideſt Cheophili
⁊ Doꝛotheum facundiſſimos anteceſſoꝛes. In
reliqua vero anni parte ſecũduʒ optimã conſe⸗
quentiã pꝛimã leguʒ partẽ eis tradi ſancimus.
quae graeco vocabulo nuncupalt: qua
nibil eſt anterius: quia quod pꝛimũ eſt aliudan
te ſe habere non põt. Et boc eis exoꝛdiũ ⁊ fin

eruditõis pꝛimi anni eſſe ſancimus c.
Pec eſt quinta pars pꝛincipalis huius pꝛobemij in quacol
legi etiã nõnullos erroꝛes in cõmunibꝰ libꝛis differẽtibusb o⸗
ginali.Et paimo in verſi. legitimos tenſauros ⁊c. nam in coici/
bus cõmunibus dicit᷑ legitimos teſauros ⁊c.ſine.n.? idem repe/
ries infra in penul.colũ. vbi repetitur boc verbum tenſanſos.
male ibi etiaʒ ſcribit. ſed in hoc quo ad ſenſuz non facio vimm
ſi vt ſcias quomõ omnia iacent ad vnguem in oꝛiginalibue.
ſimiliter in verſi. diſcipuli vero ex pꝛimo anno ⁊c.nam in cmun

tex. dicitur.diſcipuli vero pꝛimo anno ⁊c.⁊ ſic deeſt dictio cxne.

eſt in oꝛiginali text.licet de hoc nõ magniſaciã cum non alleretut

ſenſus textus. *

Geiniie,
nnen tſihais „
uane iſ lnce u
vae hi nu
ge eiut
pntloguiin atn in 2
n neimut atur, 6
ſa prſaign lnin
lemim n et nnſe in
mmuii mnn he n us
inaini tenen
ateſeſuinnimi j
6
1eAnonbe Vcefems
6cleterr o B
(Cimulni ve 4

oß lngun n uen

N, OAie eltannrenolmm;
ntn innttzief
iteigtintecmmui a
munſlintſnafitina
Gmbcktrem Milgsinda G
ſlninsümlateutnuctu
etogententuc finn ſim.
Nuunemm mqtnretiwenen mi
ſückrnrhenutti eintii⸗
otſgen Rtesorns ucher
mneſcätng wn sroltdn ne
Gitganmtuncdenn uting
ſontosdeitieſsradertrene
Uerſuncſcgorizacchirinlnlr
ſttoerpisdadtto gontt min
chinlie unutnlientien
wiuaht.
glnnepen

enunitinei
ninſini mentikäne

ſc .
nganen
nuſnrn
ſents enn ,g, N
rnnentundn
nntn Nurint einn,
Geland intiiina
Tonniammne Wrir ani
nnl rans
uune ei en
unnenge
Wrwer Me

=
X

Dan

nuchenic
— —
l
. aütmie
ininannnni
sl
mitimeNſubni
mahiaismittna,
Eta

(gin ti niunlin
rmi Mai;o ipiniin
rrWNNilgnin
Ethxnimi idditslyiincgie
vHerPINSgNsn
Auri au pon pus oiſſnil⸗
marnmscfuin Mpi wad

musmi ufiuinererenn
ximminiaptcinmst thann
verch indo unil itß gn
”ů
maniitdn Onmrſ ſfe
in Ne etfi
– ntißhhthinl
immilmli niitis
ndhi
e uglſiſickt 4
õ
xin annmmi luſftin
za mit Gttltel in

er anſnalio ui
ir iNNn midn
rrumnctin 1,
aas

₰

pi-

Getundo pꝛincipaliter nola in verſi. in vnũ liquiduʒ ſtagnũ
toxrinatas vc.nam in codicibue cõmunib dirit in aliquibus li⸗
bꝛis coꝛruptas ⁊c.⁊ in aliquibus dicitur cõiunctas ꝛc. ⁊ mals vt
vides ex oꝛiginali tex. qui aliter ſonat abiſtis.
Tercio pꝛicipalit᷑ nota dũ dr̃ que greco vocabulo
nam in coditibus tranſumptis dr que greco vocabulo pꝛota nũ
cupatur. ſic eſt diuerſimode ſcriptũ. Et verũ eſt ꝗy in ſenſu cõ/
coꝛdat vtraq; littera nam idem eſt quod pꝛima. vnde dicit glo.
æ ſeribẽtes bic ꝙ ex hoc dicimꝰ pꝛotomartir ideſt pꝛimꝰ martir
æ pꝛotocollum ideſt pꝛima ſcriptura matrix de quo alias dixi in
immis nr̃is interpᷣtatõibus ⁊ ideo non ero longioꝛ pꝛo nũc niſi ꝙ
nota bene iſtaz litteraturã oꝛiginaleʒ in hoc verbo greco.⁊ eſt in
oꝛiginalibus ſine aliquo accentu pʒout etiam ſunt ibi omnia alia
verba greca pꝛout ego oculata fide vidi. que differt etiam in alio
dum dicit in eis ⁊ ex conſule ⁊c. in cõmuni tex.dicit ⁊ excõſulez
c. ? non bene.
Cuius auditoꝛes nõ volumus veteri tam fri

uolo q; ridiculo cognomine dupondios appel/
lari:ſj iuſtinianos nouos nũcupari:⁊ hoc in om
ne futuꝝ euũ obtinere cenſemꝰ:vt hij qui rudes
achuc legitime ſcientiae capeſcende adſpirant
⁊ ſcita pꝛioꝛis anni accipere maluerint:noſtruʒ
nomen mereãtur:quia illico tradenduʒ ẽ eis pꝛi
mũ volumẽ:quod a nobis emanauit auctoꝛibꝰ:
antea enim dignũ antiqua confuſiõe legum cog
nomen habebãt. cum autẽ leges iam clare ⁊ di/
lucide animis eoꝛũ tradende erant:neceſſe erat
eos ⁊ cognomine mutato fulgere. In ſecun/
do auteʒ anno:per quem ex edicto antea nomẽ
eis poſitũ eſt:⁊ a nobis pꝛobatũ:vel de iudicijſ
libꝛos ſeptem. vel de rebus octo:eos accipere
ſancimus:ſecũduʒ ꝙ temꝑis viciſſitudo indul/
ſerit:quam intactaʒ obſeruari pꝛaecipimus. ſʒ
eoſdem libꝛos de iudicijs vel de rebus totos ⁊
per ſuam cõſequentiaʒ accipiãt:inutile nullo pe
nitus ex hijs derelicto.qꝛ omnia noua ſunt pul
chꝛitudine decoꝛata.nullo deſueto in hijs peni

tus inueniendo ⁊c.
Hec eſt ſexta pars pꝛincipalis in qua etiã reperio aliqua de/
ficere ab oꝛiginalibus nandectis. Et pꝛimo in verſic.dupondios
appellari vc.nam in codicibus tranſumptis dr̃ diſpondios appel
lari ⁊c.que duo inter ſe differũt ⁊ nihil habẽt cõmune pꝛout ali
as latius dixi in pꝛimis noſiris interpᷣtationibus eo tempe quo
habebam iſtuz tex. in hoc emendatũ ⁊ in aliquibus alijs locis.ſʒ
ex poſt habui alia ⁊ alia de quibus in ſuis locis ⁊ tempibus mẽ
tionẽ faciemus.
Secuncdo pꝛincipaliter nota in verſi. ſcita pꝛioꝛis anni ⁊c.nã
in codicibus cõmunibꝰ dr ſcripta pꝛioꝛis anni ⁊c.⁊ ſic differt om
nino a vero tex.ſuꝑ quo tex.glo.⁊ ſcribẽtes hic nihil dicũt. Sed
tu dicas ꝙ ſcita ſunt ideſt decreta. quaſi dicat ⁊ vere dicit ꝙ de⸗
creta pꝛioʒis anni qui accipe maluerint. Et ex hoc etiã dicunt᷑ ple
biſcita ideſt decreta a plebe vt in. . plebiſcita inſtitu. de iure na/
tu.gen.⁊ ciui.cum ibi not.⁊ im.l.ijS.hijſdem temꝑibus infra de
oꝛigi.iur.in verſic.omnia ſcita ſua plebs deferebat ⁊c.cum gloſa
ſua que dixit ideſt ſtaruta ⁊c.
CTercio pꝛincipaliter nota in verſi. libꝛos ſeptem vc. nam in
comum tex. dicitur. vij.⁊ eſt bꝛeniatũ ⁊ non bene.q;ꝛ omnia noĩa
numeroꝝ vt ſupꝛa dixi ſunt extenſa in oꝛiginalibus pandectis ⁊
reperies quaſi ſemp eſſe bꝛeuiata in codicibus noſtris ⁊ male vt
bic. Et ſimiliter in tex. in verſi. inutile nullo penitus derelicto ⁊c.
nam in cõmuni tex.non eſt verbũ inutile.ſed dr nullo penitus ⁊c

¶ Alterutri autẽ eoꝛũ volumini ideſt de iudici/

is vel de rebus adiungi in ſecũdi anni audienti/
am volumus quattuoꝛ libꝛos ſingulares:quos
ex omni compoſitõne quattuoꝛdecim libꝛoꝛum
excerpſimus ex collectõe quideʒ tripartiti volu
minis: quos pꝛo dotibus cõpoſuimus:vno li/
bꝛo excepto:ex duobus autẽ de tutelis ⁊ curati

onibus vno ex gemino volumine de teſtamẽtis
vno:⁊ ex ſeptem libꝛis de legatis ⁊ fideicõmiſ

ſis:⁊ quae circa ea ſunt ſimili modo vno tantũ
modo libꝛo. Hos igit᷑ quattuoꝛ libꝛos:qui pꝛi/
moꝛdijs ſingularuʒ memoꝛataꝝ compoſitionũ
cõpoſiti ſunt tantũmodo a vobis eis tradi ſan
cimus:caeteris decẽ opoꝛtuno temꝑe cõſeruan
dis:quia neqʒ poſſibile eſt:neqʒ anni ſecũdi tẽ/
pus ſufficit ad iſtoꝛũ quattuoꝛdecim libꝛoꝛuʒ a
magiſtra voce eius tradendoꝛũ recitationem.
Tercij inſuꝑ anni doctrina talem oꝛdinẽ ſoꝛ
tiatur :vt ſiue libꝛos de iudicijs: ſiue de rebus
ſecũduʒ vices legere eis ſoꝛs obtulerit concur9
rat eis tripartita legũ ſingulariũ diſpoſitio ⁊ in
pꝛimis liber ſingularis ad ipotecariam foꝛmu/
lam:quem opoꝛtuno loco in quo de ipotecis lo
quimur:poſuimus:vt cũ emula ſit pigneraticijſ
actionibns:quae in libꝛis de rebus poſue ſunt
non aboꝛreat eoꝛũ vicinitatẽ:cum circa eaſdem

res ambabus pene idem ſtudiuʒ eſt ⁊c
Herc eſt ſeptima pars pꝛincipalis pꝛohemij Juſtiniãi in qua
etia annotaui pauculos erroꝛes.Et pꝛimo duʒ dicitur in tex.oꝛi
ginali in verſi.eoꝛuz volumini ⁊c. in codicibus tranſumptis dicit
eoꝛũ voluminũ ⁊c.⁊ ſic diuerſus eſt ſenſus ⁊ in caſu.nam in ſin /
gulari eſt in datiuo caſu ⁊ in numero ſingulari. ſed in codicibus
tranſumptis eſt in genitiuo caſu ⁊ in plurali numero ⁊ male.⁊ ð
bet. legi cum illis verbis adiungi volumus ⁊c.
Secundo pꝛincipaliter nora in verbo quattuoꝛ ⁊c.⁊ in ver
ſi.quattuoꝛdecim ⁊ ſeptem.⁊ in verbo decem ⁊c.nam oẽs hij nu
meri deſiciũt in codicibus tranſumptis. nam ſunt bꝛeuiati ⁊ de/
bent eſſe extenſi.ſed in hijs non inſiſto cũ non mutetur ſenſus ex
bijs.Et ſiłr etiaz in texibi tripertiti ⁊c.⁊ in verſi.tripertita æc.
nazʒin codicibus tranſumptis dicitur tripartita ⁊c.per a ⁊ non p
e vt vides ⁊ male.Et ſiłr duz dicitur in oꝛiginali cõcurrat eis ⁊c.
in cõmuni tex.dicitur occurrat eis ⁊c.Et ſił r dico in verbo pig /
neratitijs ⁊c.nam in cõmuni tex.dicitur pignoꝛatitijs per o ⁊ non
bene hic ⁊ in plunibus alijs locis vbi hoc vitiatũ reperies.

CEt poſt eundem librum ſingularẽ alius liber
eis ſimiliter aperiebatur:quem ad edictum cu/
rulium:⁊ de redibitoꝛia actione:⁊ de euictione:
necnon duplae ſtipulatõe compoſuimus.cũ enĩ
quae pꝛo emptionibus ⁊ venditionibus legibuſ
cauta ſunt:in libꝛis de rebus pꝛefulgent. Pe au
tem omnes quas diximus definitõnes in vltia
parte pꝛioꝛis edicti fuerãt poſite neceffario eaſ
in anterioꝛẽ locum tranſtulimus ne a venditiõi

bus quarũ quaſi miniſtre ſunt in ciuitate vlteriꝰ

deuagentur. Et hos tres libꝛos cum acutiſſimi
papiniani lectione tradendos poſuimus:quoꝛũ
volumina in tercio anno ſtudioſi recitabãt:non
ex omni eoꝛũ coꝛpoꝛe.ſed ſparſim pauca ex mł
tis.⁊ in hac parte accipiẽtes.vobis autem ipſe
papinianus pulcherrimꝰ non ſolum ex reſpõſiſ
quae in decimũ ⁊ nonũ libꝛos cõpoſita fuerant
ſed etiã ex hijs libꝛis ſex ⁊ triginta queſtionum
⁊ gemino volumine definitionũ:necnõ de adul
terijs:⁊ pene omni eius expoſitione in omni di
geſtoꝛũ noſtroꝛũ oꝛdinatione perfulgente.ex ꝓ

pꝛijs partibus pꝛeclaris recitatiõʒ pꝛebebit ⁊c.
Hec eſt octaua ꝑs pꝛicipalis iuxta oꝛdinẽ meũ. In qua ẽt
annotaui aliqua diſcrepãtia ab oꝛiginalibus pandectis.⁊ maxie
in verſi.hos tres libꝛos ⁊c.nam in codicibus tranſumptis dicit
⁊ hos.iij.libꝛos.Et ſiłr in verſi. ⁊ de euictõe ⁊c.: in cõmuni tex.
dicitur ⁊ de euictõibus ⁊c.⁊ ſic in plurali numero vbi in oꝛigina/
li ſonat in ſingulari nüero. Et ſiłr in verſi.que in decimũ ⁊
nonũ libros cõpoſita fuerũt ⁊c.naz in cõmuni tex.dr in.x.⁊.vitij.
libꝛos ⁊c.⁊ ſic male cum bꝛeuiate ſcripta ſint.⁊ vltra hoc etiam
mutatur ſenſus.nam vbi ᷣm tex.oꝛiginalez dicit ꝙ in decimo ⁊
nono libꝛis hoc dicitur.in codicibꝰ cõmunib dicitur de pluribꝰ

a ſin

qᷓ; duobus.ſed in decem ⁊ nouem ⁊ ſic longa eſt differentia intet
bec vt vides. Et ſimiliter in verſi.ſeptem ⁊ triginta ⁊c. dicit
in codicibus cõmunibus.vj.⁊.xxx.⁊c.⁊ hoc modo differt etiã in
ſenſu ⁊ etiaz non bene iacet. nam debent hec noĩa numeroꝝ eſſe
extenſa ⁊ ſunt bꝛeuiata. ⁊ vbi debet dicere ſeptem dicit ſex ⁊ ma
le. Et ſimiliter in verſi.quas diximus dvefinitiones ac. in co.
dicibus cõmunibꝰ dicif quas diximus diffinitõnes ⁊ diuiſiones
⁊c. ⁊ ſic eſt ſupfluũ verbu diuiſiones quod non eſt in tex. oꝛigina
li. ⁊ etiã definitiones male ſcriptũ eſt videls cũ.i.⁊ gemino.ff. ſed
dz eſſe cũ.e.⁊ vnico.f. Et idẽ ẽ infra in eodeʒz tex.in vſi. volumie
definitionũ ⁊c.nã in cõi tex·or diffinitionũ 2c. Et ſitr notaĩ
vſi.q̃ſi miſtre ſunt vicinitate ⁊c.ſed in text.cõi dr quaſi miniſtre
ſunt in ciuitate ꝛc. que duo diuerſa ſunt.nam nihil habet cõmune
vicinitas cũ ciuitate. ⁊ ſenſus eſt omnino difſoꝛmis vnus ab alio
7 tex.oꝛiginalis denotat cõnexitatem quã habent he materie de
quibus bic in tex. vnde dicere de ciuitate ne vlterius vagetur in
ciuitate hoc eſt vnũ ſomniũ dicere. ⁊ eſt hec magna coꝛruptela ?
vitiũ in tex.comuni que non poteſt euitari. .
Ne auteʒ tercij anni auditoꝛes quos papini
aniſtas vocant nomẽ ⁊ feſtiuitatẽ eius amittere
videãtur: ipſe iteꝝ in terciũ annũ per belliſſimã
machinationẽ introductus eſt.libꝛũ autem ipo
tecariae ex pꝛimoꝛdijs plenũ eiuſdẽ maximi pa
piniani fecimus lectionẽ:vt ⁊ nomẽ ex eo habe
ant:⁊ papinianiſte vocẽtur: ⁊ eius reminiſcẽtes
laetificẽtur:⁊ feſtum diei quẽ cum pꝛimũ leges
eius accipiebãt celebꝛare ſolebant: peragant.⁊
maneãt viri ſi ublimiſſimi papiniani pꝛefectoꝛij.
⁊ per hoc ineternũ memoꝛia hoc quoqʒ termio
tercij anni doctrina cõcludatur. Sed quia ſoli
tum erat anni quarti ſtudioſos graeco ⁊ conſue
to quodam vocabulo appellari habe
ant quidem:ſi maluerint hoc cognomen.
Pꝛo reſpõſis autẽ pꝛudẽtiſſimi pauli quae
antea ex libꝛis viginti ſex vix in viginti octo li/
bꝛis recitabant: per iam expoſitã confuſionem
eos legentes decem libꝛos ſingulares: qui ex
quattuoꝛdecim quos antea enumerauimus ſuꝑ
ſunt:ſtudeant lectitare multo maioꝛis ⁊ ampli/
oꝛis pꝛudentiae:ex hijs tenſauros cõſequuturi
q̃ᷓʒ ex paulianis habebãt reſponſis.⁊ ita omnis
oꝛdo libꝛoꝝ ſingulariuʒ a nobis cõpoſitus ⁊ in
decem ⁊ ſeptẽ libꝛos pertitus eoꝛũ animis im/
ponetur:queʒ in duabus digeſtoꝝ partibus po/
ſuimus.ideſt quarta ⁊ quinta ſecunduʒ ſeptena

riam partiũ diſtributionem ⁊c.
Hec eſt nona pars pꝛincipalis in qua collegi etiã aliquos er
roꝛes.⁊ pꝛimo in verſi.ſublimiſſimi papiniani ⁊c.nam in codici/
bus cõmunibus dicitur ſubtiliſſimi papiniani. de quo etiã ſupꝛa
dixi ⁊ ideo non inſiſto.⁊ eo maxime cuʒ ſenſus littere ex hoc nõ
mutetur. Et ſiłr dum dicitur in tex. oꝛiginali quos papiniãiſtas
vocant ⁊c. nam in codicibus cõibus dicitur quos quidam papi/
nianiſtas vocant ⁊c. Et ſiłr dum dicit in tex.oꝛiginali ⁊ feſtiuita/
tem eius ⁊c.in cõibus libꝛis dicitur ⁊ feſtiuitatẽ eoꝛũ ⁊c.
ſiłr in tex.ibi ipſe iterũ ⁊c.in cõmuni tex.dicitur ipſe papinianus
iterũ ⁊c.⁊ ſic abundat verbũ papinianus.
Secundo pꝛincipaliter in verſi.greco ⁊ conſueto quodã vo
cabulo ⁊c. in codicibus cõibus dicitur greco ⁊ cõſueto quoad /
modo vocabulo vc. Sed plus eſt cõſiderãduʒz dum dicit in tex-
cõmuni hyrcos ⁊c.nam in oꝛiginali dicitur ideſt ly/
tas ſuper quo glo.⁊ ſcribẽtes hic male loquuti ſunt.nam dicunt
ideſt ſubtiliter videntes ſicut hyrcus ſubtiliter videt ⁊c. que oĩa
ſomnia ſunt.⁊ pꝛimo ꝙ hyrcus videat ſi ubtiliter. nam ſunt alia
aĩalia ſubtilius videntia.ſed bene hyrcus hoc habet ꝙ videt toꝛ⸗
uo oculo. ſed hec nibil ad rem noſtraʒ pꝛo vero intellectn iſtius
tex. Unde dico ꝙ Iytas eſt in oꝛiginali quod denotat idem quod
ſolutos quaſi licentiatos ſicut hodie dicimns ꝙ; aliqui licentiant
antequã doctoꝛẽtur ⁊ ſunt liberi a multis a quibus alij ſtuden/
tes non ſunt ſoluti ſed obnoxij. Un de impatoꝛ vult hic dicere ꝙ;
iſti qui ſiudent in quarto anno appellatur iytas ideſt quaſiſolu /
ti vtpote qui magis etiã pꝛouecti ſunt in hac ſciẽtia legali.Et iſte

eſt verus ſenſus iſtius tex.quẽ cum reuerẽtia nõ intenlo:
nec alij docẽtes hic. ⁊ etiã nemo auſus eſt armmer kelertgaſi
verbi ex bijs qui babuerũt verũ tex Sed bec eſt verame⸗ iſtius
patoꝛis vt iſtos appellet lytas i quarto anno ideſt ſolut ens im/
licẽtiatos. ⁊ inde in quinto anno appe llat pꝛolytas vt ina quaſi
ſequẽti quaſi ante ſolutos ⁊ magis etiã licentiatos pꝛout 5.
mus vbi etiã eſt tex. vitiatus ⁊ valde coꝛruptus in eoter de
ibi viaehie⸗ wino Nt
ercio pꝛĩcipaliter nota in verſi. ex libꝛis viginti .
verſi. vix in vigintiocto ⁊c. nam in codicibus ninitingne in
libꝛis viginti tribꝰ æc.⁊ ſie eſt diſſonãtia maxima inter hos 2
reſpectu quãtitatis. nam in oꝛiginali dr viginti ſer. ſed cöſter ie
tur viginti tribus ⁊ male.nam facilioꝛ eſt tranſitus de Kance

in viginti octo ꝓut hic tex. vult pbare q; ð viginti tribꝰ in vigiiti

octo vt de ſe patet.⁊ iſte eſt erroꝛ non leuis. Pꝛeterea inc
muni tex. iſta noĩa numeroꝝ ſunt bꝛeuiata ⁊ in vero teroii eo⸗
li ſunt extenſa hic ⁊ vbiq; pꝛout ſupꝛa dixi in alijs. gn
Et ſimiliter noto in verſi in deceʒ ⁊ ſeptem libros pertitux
eoꝝ animis imponetur ꝛc. ſ in codicibus cibus dr in rel nii
libꝛos partitus etc.et ſic etiã differũt iſti tex. in quãtitate cain
in modo ſcribendi extenſe vt ſupꝛa ꝓxime dixi in alio ſimili 4
mino et etiã in ver bo pertitus etc. nam in cõmuni tex. dr partit⸗
etc. Siktr etiã non facio magnã vim dum in tex. comuni d
papiniſtas etc. ⁊ in verbo legi ⁊c.⁊ in ver ſi.pꝛopter iam expoſit
⁊c.⁊ in verſi.papiniſte vocãtur ⁊c.nam in oꝛiginali dr papiniani/
ſtas et papinianiſte ete.⁊ in loco legi dicitur lectionẽ ⁊c.⁊ p iam
expoſitaz ⁊c. ⁊ ſic tex. oꝛiginalis differt etiã in hijs a cömuni tex
pꝛout vides que omnia diuerſiſcant iſtum tex.
CEt quod iam pꝛimis verbis oꝛatõis noſtrae
poſuimus veruʒ inueniatur: vt ex trigintaſex li/
bꝛoꝛum recitatione fiant iuuenes perfecti:⁊ ad
omne opus legitimũ inſtructi:vt noſtro tempojĩ
non indigni duabus alijs partibus ideſt ſexta⸗
ſeptima noſtroꝛũ digeſtoꝝ:quae in quattuoꝛde
cim poſitae ſunt eiſdeʒ:vt poſſint poſtea eos:
legere ⁊ in iudicijs oſtendere: quibus ſi bene ſe
ſe imbuerint.⁊ in quinti anni audientia qu
nũcupantur metas conſtitutõis codiciſ
tam legere q̃ʒ ſubtiliter intelligere ſtudeãt:nihil
eis legitimae ſcientiae deerit.ſed omnẽ ab ini/
cio vſqʒ ad finem ſuis animis amplectantur:
quod pene in nulla alia euenit arte cum ⁊ ſi viliſ
ſume ſunt omnes tamen infinitae ſunt: baec ſo/
la ſcientia habeat finem mirabilem in pꝛeſenti
tempoꝛe a nobis oꝛtum. Diſcipuli igitur omni⸗
bᷣ eis legitimis archanis a nobis reſeratis ni/
hil habeãt abſcondituzʒ.ſed omnibus perfectis
quae a nobis per Tribuniani viri excelſi mini/
ſteriuʒ caeteroꝛũqʒ compoſita ſunt: ⁊ oꝛatoꝛes
maximi ⁊ iuſticiae legum ſatellites inueniatur:
⁊ iudicioꝛũ optimi tam atletae q̊ʒ gubernatoꝛeſ

in omni loco euoqʒ foelices ⁊c. .
PHec eſi decima pars pꝛincipalis pꝛohemij ſeu oꝛatois imbe
rialis in qua etiaʒ opus eſt lima ⁊ emendatõe noſtra. 1 maxie d
dicitur in tex. tranſumpto coloꝛite nucupãtur ⁊c. nam in ex.
oꝛiginali dicitur ideſt pꝛolytas. ſuper quo vel
bo glo. ⁊ ſeribẽtes hic non aĩaduerterũt ⁊ non intellexeuit iſtum
tex. dicentes ꝙ aliqui libꝛi habent loꝛite. ⁊ aliui coloꝛitet neſci
unt cum renerẽtia quid dicant. nam non ſunt loꝛite net coloꝛite
ſed dicit i. pꝛolytas. cuius ſignificatöem etiã non
inuenio poſitam ab aliquo.ſed dico , idem eſt ac ante ſelnlod
quaſi ſupioꝛes licentiatis in quarto anno de quibus ſupis Hian
fuit in. pcedenti qui in quarto anno appellãtur lylas quaſt
ti ⁊ ſic quoquomõ licẽtiati.Sed iſti in quinto anno ſunt molft⸗ .
ideſt ſupꝛa ⁊ ante illos quaſi magis licentiati ⁊ magisl berich 6
li de quarto anno ſtudentes in iure nr̃o quod nota. ·qui ni e
hucuſʒ intellexit iſtum tex.⁊ licet aliqui poſuerint verum ⸗
tamẽ non intellexerũt nec expoſuerunt eum pꝛout videre gue
Sed noſtri legiſte nedum nõ intellexerũt.ſed nec eti⸗ bon
ſed vitiatũ habuerũt.Et nõ curo mõ ponere alioſ efronen
tex. qui ſunt leues vt eſt in verſi.ex triginta ſex c namin welſ⸗
ex. dicitur ex xxxvj. ⁊c.⁊ ſic bꝛeuiate. Etidem eſt in helll⸗

iugnim eticdim hacn
girſepdan ſtultniun.
Mickinnſnistuften iin
pikmnni uttnngin an
Uenfuitnrkiintin ur antnd
DEdlttdemnußs Ansen
purtithrcttlnäinniunirrin
EEMhfütmdnesmmtirmen
Corlerſrmenngwcen
bhsarönmnnn doriun enitr
Dokfringtraſtlini Nrur
nmnoputzjtet iniſintinn mn
Ufniummerninn
tuigogtinchiiitn wir
nituusiſpſnauirtt nen
lauſfimtuatfiuriihine
ſininmſimenmmuitti
unllifinummun
iußflmningtſiſanric,

vii

M
õ
vpnetſent n ilmiii
NNufm iumnengem
xrimliinmi nmmtil
mrs ana iiniueſirhuut
ECrmudi in nnnln t
õ
Palymnsmnhmns Mhpnlueli
triNi niisnitſs
lmho lihmnmn tic tl nin⸗
t mmnicem iuſn ldl⸗
rrkiut en litsnniin
üenminriötnm
M

m 1Mmin,

ſexta ⁊ ſeytima ⁊c. nam in tex. cõmuni dicit. vj.⁊. vij. vc. ſimiliter
bꝛeuiate ⁊ non bene.cum in oꝛiginali omnia noĩa numeroꝝ ſunt
extenſa vi ſupꝛa dixi circa pꝛincpius hꝛohemij. Et ſimiliter
hie in tex. in verſi in quattuoꝛdecim lipꝛos vc. naʒ in cõi tex. vicit
in xuiij libꝛos vc. ⁊ bꝛeuiate ẽt ꝓut.S.in alijs numeris ꝓximis.
Pꝛeterea in tex. in ſi.poſite ſunt eiſdem ⁊c. in cõi tex.dici/
tur copoſite ſunt ibideʒ c. ⁊ ſic omnino differt vnus tex.ab alio
Et ſimuliter in tex.ibi in verſi.⁊ in quinti anni audientia ⁊c.in cõ
muni tex.non eſt verbuũ audientia. ⁊ ſic tex.eſt coꝛruptus nec bñᷣ
ſonat pꝛout vides. ⁊ ideo debet eſſe omnino verbũ audictia pꝛo
ut eſt in tex. oꝛiginali. . .
C Haec autẽ tria volumina a nobis compoſita
tradi eis taʒ in regijs vrbibus qᷓ; in berytenſiũ
pulcherrima ciuitate:quã legum nutricem quis
bene merito appellat: tantũmodo volumus qð
iam a maioꝛibus ⁊ a retro pꝛincipibus cõſtitu/
tum eſt:⁊ non in alijs locis:quae a maioꝛibꝰ ta
le non meruerũt pꝛiuilegiũ.quia audiuimꝰ etiaʒ
in Alexandrina ſplẽdidiſſima ciuitate.⁊ in cae/
ſarienſi ⁊ in alijs quoſdam imperitos homĩes
deuagari.⁊ doctrinã diſcipulis adulterinã tra/
dere:quos ſub hac interminatiõe ab hoc cona/
mine repellimus vt ſi auſi fuerint in poſterum
haec ꝑpetrare ⁊ cxtra vrbes regias ⁊ beryten/
ſium metropolim hoc facere denarũ libꝛarũ au
ri pena plectẽtur. ⁊ reijciantur ab ea ciuitate in

quã non leges docent:ſed in leges cõmittũt ⁊c.
Hec eſt vndecima pars pꝛincipalis huius pꝛohemij in qua
non ſunt multa coꝛrectõe digna excepto ꝙ in tex. oꝛiginali dicitur
in Alexandrina ciuitate ⁊c.ſed in cõi tex.dicit in Alexandria ci ⸗
uitate ⁊vc. ſed in boc non eſt magna vis. Et etiam in oꝛiginali
tex. dicitur ⁊ in ceſarienſi ⁊c.ſed in cõi text.dr ⁊ in cenſarienſium
⁊c.in quo etiã non eſt magna vis cum non ſit ſubſtantia mutata
quo ad ſenſum littere niſi ꝙ notanda eſt glo.bic in verbo regijs
vrbibus que cõmemoꝛat Bononiã quam glo.dicit fuiſſe factã a
Theodoſio imꝑatoꝛe iuſſu beati Ambꝛoſij.de quo alias dixi in
cõmento pꝛiuilegij theodoſiani ⁊ ideo pꝛo nũc non ero longioꝛ in
hoc ⁊ maxime cum nuũc agamus de veris litteraturis ſolum.
CIllud autẽ quod iam ab inicio hoc opus fie
ri mãdantes in noſtra oꝛatõe ⁊ poſt completuʒ
in alia noſtri numinis conſtitutõe ſcripſimus:⁊
nũc vtiliter poſuimus.vt nemo audeat eoꝛũ qui
libꝛos conſcribũt ſigla in his ponere ⁊ per com
pendiuʒ ipſi legum interpoſitõi vel compoſitõi
maxime afferre diſcrimen. Scituris omnibus
libꝛarijs qui hoc in poſteruʒ cõmiſerint ꝙ poſt
criminalem etiã penam in extimationem libꝛi in
duplum dño eius neſcienti ſi ei dederint infer/
re compellet:⁊ cum ipſe qui talem libꝛũ compa
rauit:pꝛo nihilo eum habebit nemine iudice ex
tali libꝛo ei qui fieri fecit recitationẽ conceden/

te.ſed non pꝛo ſcripto haberi diſponente ⁊c.
ec eſt duodecima pars pꝛincipalis in hoc pꝛobemio impe
riali in quo vnũ eſt cõmemoꝛatõe dignũ quod differt ab oꝛigina
li tex in quo dicitur ſigla in hijs ponere ⁊c. Sed in cõi tex. dicitut
ſigna in bijs ponere æc. ſuper quo glo.v ſcribẽtes hic dicũt ꝙ ſig
na ſunt note impoꝛtãtes vnã oꝛationem quod pꝛobibet bic fieri
impatoꝛ m eos. Sed tu dicas ꝙ in tex. oꝛiginali vero nõ dicit̃
ſigna ſed ſigla que iudicio meo nõ impoꝛtãt vnã oꝛatõem ſʒ etiã
vnu verbuʒ vt ſi pꝛo centũ poneret.c.vel de ſimilibus que poſſent
aliquãdo inferre dubitatõem circa ſenſuz tex. ⁊ ideo nõ mireris
ſi in tex. oꝛiginali omnia nomina nũeroꝝ ſunt extenſa ⁊ nõ bꝛeui
ata. quia impatoꝛ pꝛobibet bic bec fieri poſſe dum ꝓbibet ſigla.
Et ſimiliter nota ꝙ in text. oꝛiginali dicitur quod iam ab
inicio cetera. ſed in textu communi dicitur quod iam cum ab
inicio vc. ⁊ ſic dictio cum eſt ſupflua hic nec bene ſonat vt videre
botes ex te. Et ſimiliter in texibi noſtri numinis ⁊c.nam in
cõmuni tex. dicit᷑ noſtri nominis ⁊c.⁊ ſic omnino differũt inter ſe
licet quo ad ſenſum tex. nõ multũ faciat.

C Illud vero ſatis neceſſariũ conſtitutũ eſt cuʒ
ſumma interminatõe edicimus vt nemo audeat

neq; in hac ſplendidiſſima ciuitate:neqʒ in be⸗/
rytenſt ium pulcherrimo oppido ex hijs qui le/
gitima peragũt ſtudia indignos ⁊ peſſimos im/
mo magis ſeruiles ⁊ quoꝛuʒ effectus iniuria eſt
ludos exercere.⁊ alia crimina:vel in ipſos pꝛo
feſſoꝛes vel in ſocios ſuos: ⁊ maxiĩe in eos qui
rudes ad recitatõʒz veniũt leguʒ ppetrare. Quis
eniz ludos appellet eos ex quibus crimĩia oꝛiun
tur:hoc eteni nullo fieri patimur modo:ſed op/
timo oꝛdine in veſtris tempoꝛibus ⁊ hanc par/
tem tradimus.⁊ toti poſtero tranſmittimꝰ ſecu
lo.cum opoꝛteat pꝛius animas deinde linguas
fieri eruditas.Et haec omnia in hac quidẽ flo/
rentiſſuma ciuitate vir excelſus pꝛaefectꝰ almae
vrbis tam obſeruare q̃ᷓʒ vindicare pꝛout delicti
tam iuuenũ q̃ʒ ſcriptoꝝ qualitas exegerit curae
habebit. In berytenſiũ autẽ ciuitate taʒ vir cla/
riſſimꝰ pꝛeſes pꝛouinciae maritime poenice q̃ʒ
beatiſſimus eiuſdeʒ ciuitatis epᷣus ⁊ legũ pfeſ⸗/
ſoꝛes incipite igitur legũ doctrinã eis de guber
natõe tradere ⁊ viam aperire quaʒ nos inueni/
mꝰ quo fiãt optimi iuſticiae: ⁊ reipublicae mi
niſtri.⁊ vos maximũ decus in omne euũ ſeque/
tur: quia noſtris tempoꝛibus talis leguʒ inuẽta
eſt permutatio:qualem apud PHomeruʒ patrem
omiĩs virtutis Slaucus ⁊ Diomedes inter ſe fa
ciũt diſſimilia permutãtes.
ideſt aurea

erreis:centumboum:nouembouʒ.Quae omnia
optime ſancimus in omne aeuuʒ tam pꝛofeſſoꝛi
bus q̃ᷓʒ legum auditoꝛibus:⁊ libꝛarijs ⁊ etiã ip
ſis iudicibus obſeruãda.Data Conſtãtinopoli
dño noſtro Juſtiniano perpetuo auguſto tercio

conſule.
Hec eſt declmatercia ⁊ vltima pars pꝛincipalis phemij ſeu
oꝛatõis Juſtiniani in qua etiã aliquos notaui erroꝛes qui ſunt in
codicibus tranſumptis differẽtibus ab iſto noſtro oꝛiginali tex.
vero.Et in pꝛimis in verſi.in noſtris tempibus inuenta eſt legu⸗
permutatio ⁊c. nam in tex.cõmuni dicit᷑ in veſtris tempoꝛibꝰ in
uenta eſt leguz ꝑmutatio ⁊c.⁊ etiã ſupꝛa in hac vltima parte duzʒ
dicitur in oꝛiginali tex.in veſtris temꝑibus ⁊c. in cõmuni tex.di⸗
citur in noſtris temꝑibus ⁊c. ⁊ ſic vbi debuit dicere noſtris di/
xit veſtris ⁊ econtra pꝛout vides ex tex.oꝛiginali qui optĩe iacet.
Secundo pꝛincipaliter nota ibi vbi ſunt verba greca de qui
bus ſupꝛa dixi.nam lin tex.communi non ſunt. vel ſi ſunt repe/
ries ſemꝑ coꝛrupta ⁊ vitiata ⁊ male ſcripta. ⁊ ſunt ſine accenti /
bus hic ⁊ vbiq; vbi ponũtur verba greca que ponũtur in pluri⸗/
bus locis que deſunt in codicibus tranſumptis.
Tercio nota in verſi.hoc enim nullo fieri patimur modo ⁊t
nam in tex. cõmuni dicitur hoc eniʒ nullo fere patimur modo ⁊c
⁊ ſic differt ab ipſo oꝛiginali in verbo fieni pꝛout eſſe debet ⁊ non
poteſt ſtare fere. .
Quarto nota in verſi.ꝓuintie maritime poenice ⁊c. naʒ in
ↄmuni tex.dicitur pꝛouincie maritime ⁊c. ⁊ ſic non eſt poenice qᷓ
omnino ſunt diuerſa inter ſe ⁊ nibil habent cõmune vt vides.⁊
hic eſt magnus erroꝛ cum in cõmuni tex.non fiat mentio de ver/
bo poenicae. ſic omẽs iſti tex. cões ſunt coꝛrupti in boc ⁊ etiam
in alio. nam oẽs habẽt. .ibi incipite vcc. Sed in tex.originali in⸗
cipit iſte verſus ibi. Et legũ profeſſores incipite vc.non autẽ con
tinuatur cum pᷣcedentibus prout omẽs tex.⁊ doctores cõtinuat
⁊ male. 1 non bene punctãt iſtuz tex.in boc loco. Ex quibuſ
omnibus nũc habes hoc probemiũ ſeu oratões Juſtiniani ſacra
tiſſimi impatoris nitidam planã ⁊ bene caſtigatã prout iacet fot
maliter ⁊ ad vnguem in pandectis originalibus florentinis.qua
rum mihi copia data eſt ſepenumero ab excelſo domino Sloren
tino temporibus retroaciis. Laus deo ſupꝛemo ⁊ diuo Domini
co predicatorũ patri protectori inclytae patriage meae Bonoõiae
meoq; Amen. Ex ſtudio meo Anno domini. Meccccxcv. Kalen/
dis nouembꝛibꝰ.Ludouicus bologninus viriuſq; iuris doctor.

¶Secunda pars interpꝛetationũ nouarũ:nono
rũqʒ intellectuũ ad omẽs leges: ⁊ canões ⁊ glo
ſas ſingulares: etiã ad omnes leges ⁊ gloſas
notãdas in vtroqʒ iure. Et paimo in pꝛima par
te.ff. veteris cum additiõibus æ ſuppletõnibus
fere in omni articulo: ⁊ cum inſertõe etiaʒ ſepe/
numero cõſilioꝛũ pluriũ pᷣclariſſimoꝛũ doctoꝛũ
miro oꝛdine in pꝛedictis omnibus cõtexta per
pꝛefatum clariſſimũ iureconſultũ dominuʒ Lu⸗
douicum bologninũ.Cum aliquibus etiaʒ iuri/
bᷣ per eũ diligẽti ſtudio ⁊ cura ab oꝛiginalibus
ffon. pãdectis habitis: mirabiliter diſſonãtib⸗
ab õibꝰ codicibꝰ trãſumptis.⁊ maxime in toto
pꝛimo ⁊ ſecundo libꝛo digeſtoꝝ. Anno domini
Mcccclxxxxv. kalendis nouembꝛibꝰ in almo
Bononienſi ſtudio.

Domini Juſtiniãi ſacratiſſimi pꝛincipis ſem
per auguſti iuris enucleati ex omni veteri iure
collecti digeſtoꝝ ſeu pandectarũ foeliciter inci
pit liber pꝛimus de iuſticia ⁊ iure.

Circa hane Rubꝛicã aduerte quia hee rubꝛica oꝛiginalis eſt
in qua vt vides non ſunt illa verba In nomine omi noſtri Iheſu
chꝛiſti ⁊c.x alia que cõit᷑ habẽtur in omnibus codicibus trãſum
ptis.ſuper quibus verbis etiã hic ſcribẽtes ⁊ maxime Bal.mul
ta dixere ſumẽtes argumentũ ex ea innocatõne ⁊ non bene cum
non ſit in pandectis pꝛout etiã dixi ſupꝛa in rubꝛica pꝛohemij di/
geſtoꝛũ ⁊ ad ibi dicta per me remitto circa po.
CL.pꝛima.S.ius naturale in verſi.nam ius iſtud
nõ ſolum humãi generis pꝛopꝛiũ eſt:ſed omniũ
aialium que in celo:quae in terra quae in mari
naſcũtur auiuʒ quoqʒ cõmune eſt:hinc deſcen/
dit maris atqʒ femine cõiunctio: quã nos ma/

trimoniũ appellamus ⁊c.
Sed in codicibus tranſumptis hic ⁊ etiã inſtitu.de iure na/
tura.gen.⁊ ciui.vbi eſt idem tex. dicitur maris atq; femine cõiu
gatio ⁊c.ſuper quo glo.⁊ ſcribẽtes hic ⁊ ibi ſatis laboꝛãt dicẽteſ
cõiugatio ideſt cõiunctio ideſt cõſenſus animoꝝ ⁊c.vt ibi ꝑ eos.
qui plura verba effundunt circa hoc que non ſunt neceſſaria cũ
tex/oꝛiginalis dicat cõiunctio.⁊ ſic non eſt opus impꝛopꝛiare tex.
vel vitiare cum ſit in ipſo tex.illud quod omẽs volunt ſubaudi/
re ad eum pꝛout vides.

ZT. ius ciuile in fine in verſ.hoc igitur ius noſtꝝ

cõſtat aut ex ſcripto aut ſine ſcripto vt apð gre
cos

. quod eſt dicere ideſt legum quedam
ſcriptae aliquae nõ ſcriptae.
Sed tu aduerte quia in cõmuni tex. iſto ⁊ etiã in. . cõſtat
autẽ inſtitu. de iure natu.gen. ⁊ ciui.tex.cõiter ſunt coꝛrupti.na ʒ
in eis aut non ſunt iſta verba greca aut ſi ſunt extant coꝛrupta et
vitiata omnino.ſuper quibus ſcribẽtes neſciuerũt quid dicere.
vtpote qui non habuerũt verũ tex.quem nũc tu habes ⁊ bene ca
ſtigatũ.⁊ vltra euʒ habes etiã eius expoſitõem quã poſui hic.
L. Juſticia eſt conſtãs ⁊ perpetua voluntas ius
ſuum vnicuiqʒ tribuendi ⁊c.
Aduerte quia in codicibus tranſumptis hic ⁊ etiaʒ inſtitu.
eo. tit. in pꝛinci.dicitur ius ſuũ vnicuiq; tribuẽs ⁊c. ſuper quibus
verbis glo.⁊ ſcribẽtes hic ⁊ ibi multũ laboꝛarũt dicentes ꝙ iſte
tex. debet intelligi quo ad affectũ.qꝛ quo ad actũ non poteſt qua
ſi dicat habẽs affectũ tribuẽdi.ſicut dicimus ᷣm eos in auguſto
nam dr ex eo ꝙ debet habere affectũ augendi imperiũ. ⁊ ides in
