Hc506_fol-2
author: Bolognino, Lodovico

N 125 11905566 021

ILIIIMAIuIINIIII

.

C Excellentiſſimo ac inuictiſſimo pꝛincipi ⁊ domino dño Indouico a. Sfoꝛc. duci gde⸗
diolani ⁊c. Papiae Anglieqʒ comiti: ac J anuae domino pluſquam bene merito QLudouicus
bologninus.v.iuris doctoꝛ ⁊ eques:ſacri palacij apoſtolici aduocatus conſiſtorialis
niſſimi Francoꝛũ regis conſiliarius.debita cõmendatione pꝛemiſſa.S. P. dicit.

C Illuſtriſſime ac religioſiſſime pꝛinceps ⁊ domine.d.mi ſingulariſſime:Ex longis lucubꝛa/
tionibus noſtris: ⁊ quottidianis vigilijs incumulando pꝛimo omnes textus:⁊ etia omne
ſas:non ſolum ſingulares:ſed ⁊ notabiles in vtroqʒ iure:qui equidem innumerabiles
cundo in eos eaſq; nouis interpꝛetationibus declarando:cuʒ additionibus etiã ⁊ ſupplectioni
bus opoꝛtunis fere in omni articulo miro oꝛdine contextis: necnon cum pluribus litteraturis
vſqʒ ad hec temꝑa incognitis:a me diligenti ſtudio ⁊ cura habitis ab oꝛiginalibus.ffoꝝ. pan/
dectis in regia Yloꝛentiae ciuitate nũc exiſtentibus: quae olim Piſane fuerũt:mirũ in
ab omnibus tranſumptis codicibus diſſonantibus inſertis:pꝛout haec omnia oculata
deri poſſunt:Duas nuper partes pꝛincipales peregi quarũ vnam ſacratiſſimo ac xp̃ianiſſimo
Francoꝛũ regi: alteram vero religioſiſſimo nomini tuo dicaui ad veſtram perpetuaʒ laudem :
gloꝛiam.voſqʒ non ab re ad haec elegi.vtpote qui inter omnes Italie:ĩmo totius oꝛbis:pꝛinci
pes eſtis duo luminaria refulgentia: ⁊ virtutis ⁊ ipſam virtuteʒ ſequentiũ veri patres ⁊ pꝛote
ctoꝛes acerrimi quos poſteritati vltra alia qᷓʒplura recte per vos geſta: notos ex hijs comẽta/
rijs noſtris facere decreui.vt per gloꝛiaʒ ſemper viuer poſſitiſ. Accipe igit dux inuictiſſime
quod tuũ eſt:qualecunqʒ ſit.⁊ illud captato ocio aliquãdo legere dignabitur illuſtr. D. tua.cui
me iterum atqʒ iterũ cõmendo ac totũ dedo. Et bene vale diu ⁊ felix. Datum
vigeſima meuſis apꝛilis. Anno domini.lldcccclxxxxvij.

Bononiae die

tlit An nn d
utihhünun n
ilan.

MAnt kti eiilin mn
nmnngiuns
iwiglmngrdaltonunn
inalaiinaieus
heoſchfenctoenen
t anunnimunm u

fanpherd
lpnungfſtieititindiſtuunt
fünigevrnmv erliringnmn
ntenonſvotn.
Mnafſuepſprt tetdenrer
Mlabemenntini enoninnen n
Lginnatatnncnt ndnnl
ntppſrtntichet nunniniir
o ikimglungnwlulani
Inſoarittſtnsgr tüiun un
kilifrfrtinüinnnumnnn
luſmmamtihinintn iri⸗
nilinimm .
Nuſhünginnaiiniizinr
aceten
Pinglnitluniif inee,
Uihinnttrcblginnln, e.
er n
tdictnnengn,,,
an iir iitn liinr
euan enti
Aachinten trinttnn
nfatkummnes
Annc
Uunfttei ne Atnſcfi
eniinen
Anitenin Ru
Nſetenen iit
Noeze

efeseeeeNNAXA —

–

S. 5

S. 5S Y 22.

LZabula bꝛeuis ſecũde partis pꝛincipalis in
interpꝛetatõibus nouis:ad facile reperiendum
omnes textus: ⁊ etiã omnes gloſas: non ſolum
ſingulares: ſed ⁊ notabiles in vtroqʒ iure cum
innumerabilibus 2 quottidianis queſtionibus:
carticulis inſertis pertinẽtibus ad materias
dictoꝛũ ſingulariũ ⁊ notabilinʒ iuriũ ⁊ gloſarũ
Et etiã cum inſertõe conſilioꝛũ pluriũ pclariſſi
moꝛũ doctoꝛũ fere in omni articulo. Et etiam
cum nouis iuterpꝛetatiõibus 7 intellectibuſ ad
omnia pꝛedicta traditis.per clariſſimũ iurecö⸗
ſultum: ⁊ equeſtris oꝛdinis virũ: ſacriqʒ palacij
apoſtolici aduocatum conſiſtoꝛialem: ? xp̃ianiſ
ſimi Francoꝛũ regis conſiliariũ do.Ludouicũ

de Bologninis: cum pluribus etiã legibus lb⸗·

oꝛiginalibus.ffoꝝ. pandectis per eundeʒ dili/
genti ſtudio ⁊ fideliter ab excelſo Floꝛentino
dominio: que oliʒ Piſanae fuerũt: habitis dif
ferẽtibus mirũ in moduʒ ab omnibus tranſum
ptis codicibus. Datuʒ in vetuſtiſſimo regiae ci
uitatis patriae ſue Bonõiae ſtudio. Anno do
mini. Ildcccclxxxxv.

Abſolutio.An ille qui venit abſoluẽdus dicatur eſſe abſolu
tus vide in.l.admonendi. ff.de iureiura. per glo.ſingularẽ ibi cuz
nouo eius intellectu per do. Ludouicumiibi.
Abſolutio.an abſolui poſſit excõmunicatus in articulo moꝛ
tis vel poſt vide infra in verbo excõmunicatio. .⸗
Abſolunio an fieri debeat de reo ſi actoꝛ non pꝛobat vide in
fra in verbo actoꝛ. . .
Abſolutio.anpoſſit fieri per iudicem ab obſeruatõe iudicij
etiam lapſo termino vide in.l.fi. C.vt infra certũ tempus per il
lum textum ſingularem.
Abſtineo. ſi fiius abſtinuit ab hereditate paterna ſi poſtea
emit ea bona an pꝛeſumat᷑ eſſe in dolo vide infra in verbo filius.
Acceptilatio. an recipiat moduzʒ vel condictionẽ vide in.l.ſi
quis accepto.ff.de condic.ob cauſ.per illum tex.ſingularẽ cũ no
uo intellectu ad eum per do. Ludouicuʒ ibi.
Acceſſio que ſint acceſſiones que veniũt ex natura actionis
yide in.l. in hac. ff. de triti. per illum tex. melioꝛem de iure.
Acceſſoꝛium. an erroꝛ in pꝛincipali trahatur ad ad acccſſoꝛi
um vide infra in verbo erroꝛ.
Acceſſoꝛium. an iuramentũ in pꝛincipali extendatur ad ac/
ceſſoꝛiũ vide infra in verbo iuramentũ. .
Acceſſoꝛium. an ſentẽtia lata in pꝛincipali faciat pꝛobationẽ
in acceſſoꝛijs vide infra in verbo ſententia.
Aeceſſoꝛium. an tollatur obligatio acceſſoꝛia anullata pꝛin/
cipali vide infra in verbo obligatio.
Actio vbi deſicit an detur officiũ iudicis vide infra in verbo
offcium.
Actio.an litis conteſtatio requiratur in actione in factuʒ vi/
de infra in verbo conteſtatio.
Actio. an actões diuerſe dicantur eſſe diuerſe in ſubſtantia.
vide in.l.beredibus.ff de dolo per glo.melioꝛẽ de inre ibi.
An ſpecies agendi iudicetur ex medio cõcludendi vide in.lł.
non debet. ff. de dolo per illuz tex. ſingularẽ cum aliquibus addi
tionibus per dĩm Ludouicũ ibi.
Actio. an vbi competit poſſit dari officiuzʒ iudicis vide in.l.
eum filius. fl. ſi cert. peta.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus ad
ditionibus per do. Ludouicum ibidem.
Arcltio que ſit arbitraria ⁊ ad cognoſcendum hoc vide infra
in verbo arbitrium.
Actio.an diſpoſitio que tendit ad exceptionẽ pꝛoducat actio
nem vide infra in verbo diſpoſitio.
Acctio legis aquilie an cõpetat vbi poteſt agi criminaliter vi /
de in.lfi.ff. de pꝛiuat. delict. per glo. nota. ibi.
Actio an minud valeat qᷓ; id ad quod cõpetit vide in.l.per
diuerſas. C. mandati per glo. ſingularẽ.
Actio verbalis ⁊ perfonalis an poſſint ſimul cumulari in eo
dem libello vide in. lnemo. . quotiens.ff. de reg. iur . per glo. ſin

gularẽ ibi cũ aliquibꝰ additionibꝰ per do. Ludonicuʒ ibidem.
Arctio iniuriarũ an ſit pꝛodita ad vindictaz vide in.ixcũ emẽ
cipati.ꝭ.ſi emancipatus.ff.de collat.bono.per illum tex. ſingula
rem cum aliquibꝰ additõibus per vo. Ludouicuʒ ibi ⁊ cũ nouo
etiam intellectu ad eum per eundem do. Ludouicũ.
Atrctio deſcendens ex delicto an ſit de iure gentiũ vide in. 5.
ius autẽ inſtitu. de iure natu. genti. ⁊ ciui per glo.ſingularez ibj
cnm aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Arctio quando eſt natiua an ſit neceſſe recurrere ad datiuaz
vide in.l.iuregentiũ..ſed ſi aliũ.ff.de paetis per illum tex. ſingu.
Actio an oꝛiatur ex pꝛimo vel ſecũdo cõtractu quãdo dus
telebꝛãtur cõtractus ⁊ ſecundus ob pꝛimum vide infra in ver/
bo contractus.
Actio an facilius acquiratur qᷓ; exceptio vide infra in verbo
exceptio.
Actio directa an ſit melioꝛ qᷓ vtilis vide in.l. inuitus..ſi
curatoꝛ. ff.de pꝛocurato.per illuʒ tex. cum gloſa ſingulari ibi.
Actio an ſemel acquiſita contra hereditatẽ mutetur poſtea
ob condictiõez heredis vide in.l.naz ⁊ ſeruiꝰ.S.pꝛimo.ff. ð nego.

geſt. per illuz tex. valde not. cum noua conſideratõe per dominuʒ

Ludouicũ ibi.
Atctio an poſſit interim intentari vbi ſperatur nouatio vide
infra in verho nouatio.
ALectio. an ceſſiõe facta de ea vni poſſit fieri alteri vide infra
in verbo ceſſio.
Actio an naſcatur ex vtraq; parte quãdo eſt directa vide in
l. conſenſu. ff. de actio. ⁊ obli. per glo.ſingularem ibi.
Actio que eſt arbitraria coꝛam arbitro an ſit ar bitraria co/⸗
ram iudice vide infra in verbo arbiter.
Actio ſubrogata an ⁊ quomõ ſapiat naturã eius in cuius
locum ſubrogatur vide in.l.item vemiũt.S.cum pꝛediximus.ff.ð
petit.heredi.per illum tex.ſingularem.
Acctio.an ⁊ quando ex cõtractu nominato competat actio p/
ſcriptis verbis vide infra in verbo conttactus.
Actio competens pꝛopter rem an detur ſine ceſſione vide in
l.ſi res.ff de euictio.per illum tex.ſingularẽ cum aliquibus addi
tionibus per do. Ludouicum ibi.
Tlerio an ⁊ quando libellus poſſit mutari vide infra in verbo li⸗
Atrcta an facta cum pꝛocuratoꝛe mutato debeant repeti vide
infra in verbo pꝛocuratoꝛ.
Atrcta falſificans an cadat a cauſa vide in.l.in fraudẽ..quo
tiens.ff. de iure fiſci per illum tex. ſingularẽ cum nouo eius intel/
lectu per dominũ Ludouicumiibi.
Anrn iudex poſſit cogere partẽ vt recipiat copiam actoꝛũ.vide
in. l.j.S. ad diem.ff. de re milit. per illum tex.notabilem ⁊ melio
rem de iure.
Actoꝛũ copia an ſit danda contumaci vide in.l.ij..ad diem
ff. de re miliiper illum tex.nota.⁊ melioꝛem de iure.
Acta publica an pereant pempta inſtantia vide in.l.geſta.C
de re iudi.per glo.valde nota.ibidem cuʒz aliquibus additõibus
per do. Ludouicum ibidem.
An in eis requirãtur teſtes vide vbi ſupꝛa pꝛoxime per glo.
valde not.cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem.
Acta iudieij an poſſint fieri ꝑ iudicẽ vide in.l.iuſiurãdum.S
ſi de qualitate.ff. de iureiuran.per glo.nota.ibi.
Acta an requirant ſcripturã vide in.l.quotiens.ð.fi.ff.de pꝛo
batio.p illuʒ tex.not.cũ aliquibꝰ additõibꝰ ꝑ do. Ludouicũ ibi.
Acta an debeant edi de manu notarij vide in.l:.in fraudẽ.j.
quotiens.ff.de iure fiſci ꝑ ilum tex.ſingularẽ cum aliquibus ad
ditionibus domini Ludouici ibi.
Acta.an ſcriptura pꝛiuata in actis facta habeat vim ſcriptu/
re publice vide infra in verbo ſcriptura.
Acta iudicij an habeant vim trium teſtium vide in.l.ſanci/
mus.C. de teſtamen. per illum tex. ſingul.cum nouo eius intelle
ctu per do. Ludouicũ ibi.
Acta non pertineniia an debea nt mandari per iudicẽ vt nõ
ſcribantur per notariũ vide infra in verbo iudex.
An actoꝛ vẽdens bõa debitoꝛis de lñia iudicis incidat in pe
nam vide in.l.miles. S.iudicem.ff.de re indi.ꝑ glo.ſingnlarẽ ibi.
Actoꝛ ſi non pꝛobat an reus ſit abſoluẽdus vide in.l.qui ac
cuſare. C. de edendo per illum tex. ſingularẽ cum aliquibꝰ addi
tionibus per do. Ludouicum ibi.
Actoꝛ an iuret de calumnia quãdo reus confitetur debituzʒ
vide in.l.at qui natura.ꝭ.cum me abſente.ff.de negot.geſt.p glo.
ſingularẽ ibidem cum limitatõe eius per do. Ludouicũ ibidem.
Actoꝛ an debeat pꝛius liquidare illud quod eſt fundamen
tum intentõis ſue vide in.l.hoc iure.ff.de verb.obli. ꝑ illuʒ text.
ſingularem.
i

Actoꝛ quid ſit eius officiũ vrei vide in.l.i.C.de iutiſdicti.
omni.iudic.per illum tex.ſingularem.cum nona conſideratõe ad
eum per dominũ Ludouicum ibi. =
Actoꝛ an ius ſuperueniens pendente iudicio fundet intentio
nem actoꝛis vide infra in verbo ius. .
Actoꝛ.an poſſit ei ſtatui per iudicem terminus ad agenduʒ
vt non audiatur vide infra in verbo iudex. „.
Accreſco.an teſtatoꝛ videatur pꝛohibere ius accreſcẽdi per
pictioneʒ taxatiuaz tantũ ⁊ ſimilia vide in.l.lucius..qui habe/
bat.f. ad trebelli.per illum tex.ſingularem cum aliquibus addi/
tionibus per dominũ Ludouicũ ibi. =
Accreſco. an ius accreſcendi dicatur tacita ſubſtitntio vide
in.l.iij. ff.de legat.vo per glo.nota.ibi.
Accreſco.an ius accreſcendi habeat locum in capione cauſa
moꝛtis vide in.l.tuis.ꝭ.ſtichus.ff.de ſideicõmiſ.liber.per illum
tex. ſingularẽ cum nouo eius intellectu per do. Ludouicũ ibi.
Accreſco.an ius accreſcendi ſit potentius ſucceſſoꝛio edicto
vide in.l.meminimus. C. de ſuis ⁊ legiti.per illus tex.ſingularem.
Accreſco.an ius accreſcendi habeat locũ in donatione canſa
moꝛtis vide in.l.i.. hec autẽ. C. de cadu.tollen. per illum textũ
ſingularem cum aliquibus additõibus per dñ̃m Ludouicuʒibi.
Accreſco.an accreſcat ademptũ fauoꝛe alicuius ei vide in.l.
ſi defunetus.C. dellegiti.heredi.per illum tex.valde nota.
Accuſatio criminalis an poſſit fieri contra vſurariũ vide in ⸗
fra in verbo vſurarius. .
Accuſatio.an maritus accuſans vxoꝛem de adulterio ſi non
pꝛobat puniatur vide infra infra in verbo maritus.
Accuſatio de clerico an poſſit fieri coꝛam lacco ⁊ etiam ec/
cleſiaſtico vide in verbo clericus. V
Accuſatio an ex ea ſola quis efficiatur infamis vide infra in
verbo infamia.
Accuſatio pꝛeiudicialis maioꝛ an pꝛeferatur minoꝛi pꝛius
inſtiute vide in.l.i.C. qui accuſa. non poſ. per illum text. ſingula
rem cum nouo eius intellectu per dominũ Ludouicum ibi.
Accuſatio ſi non pꝛecedit an valeat confeſſio facta de delicto
ypide infra in verbo confeſſio.
Accuſatio an poſſit pꝛoponi viua voce vide in.l.ſiquis ſe.C.
de accuſatio.per glo.ſingularem ibi. .
Accuſatio an debeat continere dieʒ ⁊ hoꝛas vide in.l.pꝛima
C.qui accuſare per glo.ſingularẽ ibi cuʒ aliquibus additionibus
per dominũ Ludouicum ibidem. .
Quomodo poſſit concludi in libello accuſatoꝛio vide in.l⸗
ſenatus.C.qui accuſare per gloſam notabilem ibi.
Acquiſitio an acquiratur nobis per eum quem credimus
eſſe filiũ ⁊ nõ eſt vide in.l.ſi iuſto.ff de vſucapi.p ill text.ſingul.
Acquiſitio que fit ex teſtamẽto an ſit plena in dominio vide
infra in verbo teſtamentum.
Ademptio facta vni an accreſcat alteri vide ſupꝛa in verbo
accreſco.
Aditio pꝛo parte an inducatur in totum vide in.l.ſi duo.ff.
de aquir. heredi.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus additioni/
bus per dominũ Ludouicũ ibidem ponentẽ de hijs late.
Aditio fatta coacte a ſeruo an dicatur voluntaria vide infra
in verbo ſeruus.
Aditio an pꝛeſumaur in filio in hereditate paterna vide in
l.i.in ſine. C. vt ſe ablhere. abſti. per glo. ſingularẽ ibi cũ aliquibꝰ
additõibus additõibus per do. Ludouicum ibidem ponentez g
quos actus inducatur aditio.
Aditio.an ad hoc vt ſecunduʒz teſtamentũ tollat pꝛimũ re/
quiratur vt ex eo poſſit adiri hereditas de iure ciuili vide infra
in verbo teſtamentum.
Aditio an iuducatur per confectionẽ inuẽtarij vide infra in
verbo inuentariũ.
Aditio an in ea requiratur tutoꝛis auctoꝛitas vide in.l. ĩ. .
fuit queſitum.ff. ad trebel.per glo. ſingularẽ ibidẽ cum aliquibꝰ
conſideratõibus p do. Ludouicũ ibi ⁊ ẽt cũ nouo eiꝰ intellectu.
Aaditio an requiratur vt valeat donatio cauſa moꝛtis vide
infra in verbo donatio.
Aditio.an ius adeundi delatuʒ ſeruo transferatur in domi
num vide in.l.iij.ff.de condi.furti.per illum tex.ſingularẽ cuʒ no
no intellectu ad illum tex. per dominũ Ludouicum ibi.
Aditio.an heres adeundo hereditatem dicatur vere contra
here vide infra in verbo heres. .
Aditio hereditatis ad quem pertineat vide in.l.inter omẽs
ff. qui ſatiſda:coga. per glo. ſingularem ibidem.
An inuadens hereditatem pendente condictione perdat ius
ea adueniente vide per glo. ſingularẽ ibidem vbi ſi upꝛa pꝛoxime.
Aditio bereditatis an poſſit fieni per patrẽ qnando eſt dela

ta filio ſi filius feeuſat vide in. l. ſ. .. ſimili modo. C de doniag

liber. per illum tex. ſingularem.

Aditio an valeat animo donandi vide in. lii
de verbo. obli. per glo.ſingularem ibidem.

Agiectus ſolutõi an poſſit agere
vide in.l.ſi cum coꝛnelius.ff. de ſoluti
Adminiſtratio libera an videatu

l. q; tuberonis.. alia. ff de peculio per illum tex. ſingularem. n

ulianus. ſin ff.

pꝛocuratoꝛio nomine dſſj
. per illum tex. ſingulare
r concedi in dubio vide

Adminiſtratoꝛ reipublice an ⁊ quãdo poſſt ei nocen
vel neg ligentia ſua vide inil impaloꝛes. f de pactis erunerd

valde notaè·

Adminiſtratoꝛ quando querit domino a
get vide in.l.ſi quis dolo.ff.ſi quis omiſ.cau.

ſingularem ibi.

Adminiſtratio an filius adminiſtrane bo
reddere rationẽ vide infra in verbo filius.
Adminiſtratoꝛ. an eiꝰ dolus noceat domino vide inlſi duo

n eum etiam obli
teſtal. per goſam

na paterna enea

ff.ſi quis cautio.per gloſam vnicam ibi.

Adminiſtratio quid contineat in

ſe eius conſeſſio vige in.l

fi.C. de curato.furio.per illum tex. melioꝛem de inre.
Adminiſtratio.an dominus puniatur ex delicto ſuiadming
ſtratoꝛis vel ꝓcuratoꝛis vide in.l. poila. C. de hijs quib. vt indlg.

per iſtum tex.notabilem.

Aoptio an debeat fieri c ſcriptura vel ſine vide in la
tio. ff. de adoptio.per glo.ſingularẽ ibi cum noua conſiderate ad

etm per dominũ Ludouicum ibidem
Adoptio. an filius adoptiuus tranſm
tam vide infra in verbo filius.

„

ittat herecitatem non adi

Aduenticia an eoꝛũ vſufructus ſit patris vel fiſci ſ filius de

linquit vide infra in verbo filius.

Aduocatus impius an perdat linguam ante motem vide
in. 5. item mutus inſtit. qui non eſt per facere leſtamentuz pglo,

ſingularẽ ibi cum nouo eius intellectu

p do. Ludo.ibideiu.

Aduocatus an habeat peculiũ caſtrenſe vide in.l.foꝛi. C. de
aduoca.ᷣ diuer. iudi. per glo.ſingul. ibi cum aliquibus addditionb⸗

per do. Ludouicum ibi

An poſſit compelli afſumere officiũ adnuocatiõis vide inl.p
nidendum. C. de poſtula. per glo.not.ibi cum aliquibus aadino,

per do. Ludouicum ibidem·
. Adnocatus in canſa criuninali an
oꝛdines vide in.c.aliquãtos.l.diſ.per gl

poſſit pmoueri ad artos
o. valde ſingularem ibi.

An dicatur loeare opas ſuas vide in.lii. ffſi menſoꝛ falſum
mod.dixe. per glo.nota.ibi cum aliquibus adidtionibus per do.

Ludouicnm ibidem.

Aduocatus an poſſit eſſe monachus vide infra inverfbo mo

nacus.

Aduocatus an habeat pꝛiuilegiũ dt non teneatur niſiinqi

tum facere poteſt vide in.l.miles.ff. de

re iudi.per glo.vnicam in

in iure ibi cum aliquib us additionibus per do. Ludouicũ ibi.
Aduocatus habens iuſtam cauſam an poſſit decipe aduer
ſariũ vide in.c.ij.xxiij.q.ij.per gloſam ſingularẽ ibi.
An erroꝛ eius in pꝛincipali cauſa poſſit reuocari incauſa qp

pellatõis vide infra in verbo erroꝛ.
An ei debeatur ſalariũ in pꝛincipio
in verbo ſalariũ.

vel in fine litis vide infra

Aduocatus an filius eius pꝛeferaturalijs videinl. ubem
C. de aduoca. diuer.iudi.per glo.ſingularẽ ibi cum noua conſide
ratione ad eam per dominũ Ludouicũ ibi.
Adultus an poſſit facere teſtamentuz ſine auctoꝛitate cuſs

toris vide infra in verbo teſtamentũ.

Adulteriũ an cõmittatur cuz meretrice nupta vide in l que
a(dulterium. C. de adulte. per glo. valde nota. ibi cum aliquibus

additõibus per do. Ludouicum ibi.
Affinis an contineatur apppellatõe

pꝛopinquoꝛum vide inl

fi. C. de verbo.ſigni.per illum text.valde ſingularem cnm aliqui
bus additionibus per dol Ludouicum iii.
Agoiquãdo quis dicatur agere fruſtratoꝛie vide inlmeri
to.fl. de vi ⁊ vi arma.per glo.ſingularẽ ibi. .
Quando quis dicatur habere faculſatem agendi vidennli
ff.de diuer.⁊ tempo.pꝛeſcript. per glo.melioꝛem de iure ibi.
Agnati qui ſint við in.l.meminimꝰ.5.hoc et.deſuiel
giti.per illum tex. nota.cũ aliquibus additjo.p do. Ludonci.
Alienatio ſi eſt pꝛohibita an ſit pꝛohibita inſtitutio beſedis
vide in.l.ſi ita quis..ea lege.ff. de verb.obli.per glo. ſmngularem
ibi cum aliquibus additionibus ꝑ do. Ludouici iblcem. .
Alienatõe pꝛohibita an intelligatur pꝛobibita yſucapio
in.l.vbi lex.ff.de vſucapio. per glo.ſingularẽ ibidem ci alpuibin

additõibus per do. Ludouicũ ibidem.

Alienalio pꝛohibita extra familiam an cõtinetin ſe ſife

igehet is
dss
ie 4

gülaniandi i iz

ticn ninifincair
Uagianakinen L

itilunlin une

Utenlir

ventmm H
unlintſte

minniii imi;

umunſiftenn un nttonii
Gerkdnwt . . .
mmu umn uſn iin

Wa . 14
õ
tliuſtnkfnkinkiNu.

lnuiimtintaunmnn
mmntumhiniſtntin
Nronrilalndi
Nriun gn upcſtte ben inn in
,bnfflenlicxuiennnunnfan
Nutnin flnnurklim m
ſbittetvente
Muunmninkin bewtientln
ſinhtinikirſineggünt tn
yripilenpr vonniluumiii
Umminwmiſtuis ymit nur
bn
Anmiffulfumnenin nn
Angkrun.
umiittilntuietlcr

6llreest,:
unr⸗
nimein .
itonn ndi mai

alin ſ
mi ſn

=

RN

A

—

Nr

N

R

N

„

ꝑ

õ —☛⏑

—

ii
„Crn
ie in e .2“êê ia slij non poſſint querelare vide Bal. in annu. legat. per illum text. ſingularẽ cuz aliquibu itloni
nntur iemae lanh herlun tex ſingularẽ cum ali per domminu; Ludouicum ündem. . vaacletidne
18 nim t d lis ui aacitionibus per do. Ludouĩcum ibi. ,d Agafat . poſſit amplius recipi vide in.l.ſi quis./etiam
Kibheniin qui Alienatio phibita ſine cauſa reſſ ſz tacita an valeat s de Ze iper um tex. ſingular. .
ſif ie N in lquotiens. C. de fideicõmiſ. per glo. ſingul. ibi cum aliquibus ſ ppe o. an pꝛocuratoꝛ qui non exhibuit mandatum in
epei⸗ N inl⸗ nibus domim Ludouici bidem. cauſa pꝛincipali poſſit exhibere in cauſa appellatõis vide infra in
ſunhi nnn ne additionu iioſi noceat confirmatõi alienatõis vide infra in verbo pꝛocuraꝛoꝛ.
A Ainn iſi ulitg . Appellatio. an dominus poſſit appellarc poſt. x. dies quan/
Wiin eginut rbo le atio mrobibita de re ſi contrafiat an poſſit quis ꝓpꝛia do pꝛocuratoꝛ non appellauit in tempe debito vide in. l. i.. fi. ff.
een e rem vide in auten. vt de cetero comi. in pꝛinci. quãado appel.ſit per glo.valde nota. ibi cum aliquibus additioni
l oꝛitate capere een
R endn dr Ge notaabi cum noua conſideratõe eius per dominũ Ludo/ bus Ne Nagr Rudonſum ibidem. ſit in
. ſgene . go. Appellatio.an iudex iniquitcatis ſit index nullitatis vide in
Aane nian deae Alude contineatur diuiſio vide infra in verbo fra mnverdo nulas. 5
niin ppellatio an ſicut ea pendente non poteſt aliquid innonari
S R diaſee⸗ res pꝛohibiia alienari extra familiam poſſit alienari vi⸗/ ita nec bẽdente reſtitutõe vide infta in verbo reſiitutio.
unt nn te alquo de familia T interim valeat vide in. l.peto. d.pꝛediuʒ , Appellatõ an ea pẽdẽte aliquid ſit nouãduʒ vł quoquomõ
Gan Ang e ſio legat. o per illum tex. ſingularẽ cum aliquibus additõbuarn vidn ilei X. de nbu. er ntn lex.ſingularẽ cuᷣ nouo eius
Uleie , do Ludonicum ibidem. intellectu per do. Ludouicũ ibidem. .
ennnn ler dogean an dicatur ludus vide infra in verbo ludus. ANuaopellatio an ſententia lata in cauſa appellatõis noceat iudi
& an iie Alienatio facta in fraudem futuri creditoꝛis an poſſit reuo ciia quo vt dicatur feciſſe iniuſticiã vide infra in verbo ſentẽtia.
Kuc lmlc i uuin ari vide in.l.ſub condictõe. ff. de ſolutio.per glo.ſingul. ibi cũ ali Appellatio quãdo iudex non recipit eaʒ an poſſit appellari coꝛaʒ
– gint c allitionibus per v⸗ Ludouieum woicen . . dieiuis dige Reyn Aaidam. Fe gpp. per nun tex. ſingularẽ
3 Cpuneteſp, ic contineatur eius appellatiõe vide in. l.aic pꝛetoꝛ. „de cum a iqui us additoibus per do. . ouicum! 1.
Wlanae jure Aie illum tex. ſingularẽ cum aliquibus additõibus ꝑ lac Quis Den noeliare a ſentẽtia etiã lata cõtra aliũ vide in
S5 icum ibi. . .a ſentetia. Eeo. cil. per i um tex.nota.
nt, 4 . do nd boa⸗ pupilli poſſint alienari ⁊ quid requiratur pꝛo ſo/ Appellatio an pena differatur pꝛopter appellationẽ quando
nn ſuentng Emnitite vide infra in verbo pupillus. non poteſt appellari vide infra in verbo pena.
. i Alenatio pꝛobibita vſq; ad quẽ graduz intelligãtur vide in Aopellatio an ea pendente in tempoꝛe dato ad appellanduʒ
õ certos igitur in auten. de reſtitu.fideico. per glo. valde nota. ibi. poſſit fieri executio ſentẽtie vide infra in verbo executio.
RKMZM Alimẽta an pupillus pꝛeſumatur alimẽtatus ex bonis ſuis Appellatio a quo fiat ⁊ ad quem.quãdo fit a ſubrogato in
— Wace el tutoꝛis.vide in..fi. C. de limẽ. pupil.pꝛeſtan. per illum ren Pocum erins vide mai fi. C. de iudlci. ꝑ lu; ter ingaleri
“ ré cum aliquibus aaditibus per do. Ludouicũ ibidem. ppellatio an poſſit admiti in ipotecaria vide infra in ver
ntan D nlchenrn an maritus teneatur pꝛeſtare vxoꝛi ⁊ econtra vi / bo ipotecaria. .
Antigtui ilece, de infra in verbo maritus. . Appellatio an poſſit interponi per nunciũ vide ĩn.c.cum ſuꝑ
lin An tuton debeat alimentari de bonis pupilli vide infra in de re iudica. per illum tex.ſingularem. ..
Kimiſnn ti ig vrbo lutoꝛ⸗ ðð Appellatio que interponitur a iudice qui habʒ plures digni
M ſtn Alimenta relicta aliquibus an debeant᷑ expulſis de domo. tates quomõ interponi debeat vide in.l.ſi quãdo. C. de appellat.
Annb Ge ide in. llucius lucius. ff oe legat. o pet illum tex. ſingularẽ. per illum tex. ſingularem.
tmtminusnſ Ali menta in quo loco debeãt pꝛeſtani vide in auten. de ince/ Appellatio an in dubio intelligatur permiſſa vide ln.hqui
Sð nuntag ſtis nupt in pꝛin per glo. valde nota. ibi cum aliquibus additioni reſtituere.ffde rei vendi.per glo.ſingulareʒ ibi cum aliquibꝰ ad
S ikin bus per dominũ Ludouicũ ibi. ditõibus per do. Ludouicũ ibidem ponentẽ etiaʒ quid ſi lex vel
exieni allin⸗ Alimẽta an ppter ea poſſit res phibita alienari ⁊ ſequeſtra ſtatutũ pꝛohibet appellationẽ quomodo pꝛocedat.
lmi lnmn . ide in.1·fi. C. de oꝛdi.cogni.per illum tex. ſingulareʒ. Appellatio facta de contractu an vidcat᷑ facta cum omnibuſ
Mmi 8 aa alienart vide in.lfi. C. d gni. p x. ſingularez. .
laure ſiſmtn inn Alimenta an debeãtur filio querelanti teſtãmentũ paternũ. ſis altrakibe vide in.l.gayus.ff.de manumil.per illum text.
ide infra in verbo querela. ingularem.
nide inffn in verbo Appellatio an poſſit appellari ab edicto diui adriani vide in

Alimenta nepoti an debeãtur ab auo vel a patre vide in.l.ſʒ

atetimane mniud. uoc aue.foe kiurfiher ilum ter vale nota. cuz e ectedin. 1 Sadmeſms llorem ibi cum aliquibus ad
umRränbn ai, nouo eius intellectu per dominũ Ludouicũ ibi. „Eudo.
— Alimenta an loco eoꝛu ſuccedat legitima vide infra in ver/ Appellatio an qui appellat a ſentẽtia, lata contra falſum pꝛo
ln nuimmeſtſigie bo legitima. curatoꝛem videatur ratificare eam vide in.l.cumminoꝛ. 5. fin.ff.
utagi nſſin Alternatiua ſi in ea eſt vna pars certa ⁊ alia incerta que pꝛe ratam habe. per illum tex. ſingularem. —
2 unmmnau ſtunti galeat vide in.l. pꝛima.ff. oe rebus dubijs p illum tex. ſingularẽ. ANopellatio quãdo fit ab interlocutoꝛia an debeat inſeri cau
Meruzünimrun ai Gitr anodol oelig aobue alternatiuis foꝛmetur libellus. 1 ä
E ide infra in verbo libellus. 5 . .
mia1d virfeinaem in locis cuius ſit electio vide im...iij..qui ſticuʒ . Aopellatio ab interlocutoꝛia an habeat eundeʒ modũ qui
lrrua Kuamfnim iiiillin ff e conſtitu.pecu. per glo. ſingular ibi. v eti in. .ſi quis ita ſeruatur in diffnitiua vide in.c. veruenit de appellatio.per illum
lrunxvr iſg gnaniiun uuſhſi glo.ſingularẽ ibidem cum aliquibus additõibus per do. Ludo/ tex. ſingularẽ cũ aliquib acait ibus p do. Ludouicũ ibide..
rtWiENd uium ibidem ponentẽ quid etiã jn alternatiua remedioꝛum. Appellatio an mꝛocedat ſiiupliciter dicendo appello ad iudi
lanpiſeninmniinmuum Alternatiua an ⁊ quãdo in ea electio ſit debitoꝛis vide infra cenrornoctentc vide iiremn grane me. e vamis atneto iun
ðsðsð in verbo electio. . , poſi acoi ingularem ibidem cum aliquibus additiõibus
Uminimum unmui tilg Allternatiua poſita inter perſonas an reſoluatur in copulam per da⸗ ndonieum i er taula vubia vice im c. cl ceſn
rmLNMAl AANbiminin i ſde ver bo. ſigni. per illum tex. ſingularẽ cum aliqui / le de Aelogen an helafnatiamib ia vice m.c. cn cenlan
telnd us additionibus per do. Ludouicũ ibi. pere r . ,
momaniſtifhml Alernueinl an facta ſolutõe partis vnius alternatiue valeat umam. Rde intfen in eal⸗ mhellatiots paeſtetur iuramentuʒ ca
cin ntn dtt iimann 1 anpoſſit repeti vide infra in verbo ſolutio. ide inſſa in verbo lier „4 e
x. vrnganmni Alliuio an dicatur naturalis vide in.l.indebiti.ff. de condic Appeilatio an dicatur eſſe vefenſo vde in.c. ſigniſicauerũt
ve reccn mr mfiln ſti indebi. per illum tex. ſingularem. . extra de exceptio.per illum ter innreen. .J
chnnn Ambaſintoꝛan poſſit agi contra eum vide inlſſed r ſi reſti ſfu rnn Nein k gam men Ao cnelir ber
lrinideen inimnmn hnhin mafure eitrun Ee iudic.per glo.ſingularem ibi. nn ver Rnanaten. fi..ſin autem. C. de tempo.appella. p.
en deſnh mbaſiatoꝛ an qui ide infra i . . zi 71 . 5
ſrmirmin. dr Eegatus. tanquis poſſi compellieſſe viqe in:ra in verbo Apoellatio an in cauſa appellatõis poſſit opponi exceptio cõ
m NNNG i ſcici j 4, : . rõis vi de in.l.i.C. tẽ. ſine appeh.pr .ſingularẽ ibi.
Anntiin ſtnihtinin ber glo. valde ſingularem ibi. b.ſi quis autem.C. de appellatio. per glo. valde nota. ibi.

Amicus an vſus in aliuʒ vſum faci f ömitti rõ 4 * 1 R
ala ſ ehlii , vſum faciat furtu non cõmitti rõe Aopellatio an excõiatus appellans deſinat eſſe excõicatus vide

amicicje vide infra in verbo fi
Eilinpe uepelttnn nace N erbo furtum. 5 eer⸗, i .
mndb n den Animus an ex ſolo ani infra in verbo excõmunicatio. ”
anmau ni fain erboconſaano. . inducatur conſuetudo vide in / Appeltio an ⁊ quando contumuax poſſit appellare vide in
õ nmua bima trima di zintelli ide in. l iij.fl. ma in verbo coneumnmfkfk.
arue u liln, “ Amatlimma die qnom intelligatur vide in.l.iij. fl. ð Appel atio. an in criminalibus poſſit fieri executio in tem
gtamnin 2

poꝛe appellationis vide ſupꝛa in verbo executio. vbi de hoc br.
Appellatio an concedatur vero contumaci vide infra in ver
bo contuulax. . .
Appellatio an debeat quis dicere ſententiã iniuſtam vel in /
iquam vel vtrunq; ſimulvide in.l.ij. C. quando pꝛouocare per
glo. ſingularẽ ibi cũ aliquibꝰ additõibus per do. Ludo.ibidem.
Appellatio infra quem terminũ debeat pꝛeſentari vide in.l.
pꝛeſes.C. de appellatio.per glo.ſingularem ibi. .
Appellatio an ea pendente aliquid poſſit innouari ⁊ quomõ
vide in.l.poſtquã. C. vt lega.no.caue.per glo.ſingularem ibi.
Appellatio vbicunq; eſt deſerta an poſſit iudex repellere ap
pellantẽ etiam parte nou opponente vide in.l.tempoꝛa.5.fiC. ð
tempo.appel.pcr illum tex.ſingularẽ cum aliquibus additõibus
per do. Ludouicum ibidem.
Appellatio an ea pendente poſſit iudex condemnare de ac/
ceſſionibus vide in.l.i.C. de ſenten.que ſine certa quanti.per glo.
ſingul.ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem.
Appellatio ſi non pꝛoſequitur quis eã pꝛopter paupertatez
vide in.l.miuoꝛibus.C de hija quib.vt indig.pet glo.ſingularem
ibi cum aliqnibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem.
Appellatio an pendente ea poſſit victoꝛ petere eꝓpũnſas cõ/
miſſas in cauſa pꝛincipali vide in.l.fi. C. quãdo pꝛouo.nõ eſt ne
ceſ.per illum tex.ſingnlarem.
Appellatio an poſſit appellari a ſentẽtia lata in crimine leſe
maieſtatis vide in.l.pantonius.ff.de aquir.here per illnʒ tex. ſin/
gularẽ cum nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.
Appellatio.an ſit ſpecies appellatõis ſentẽtia interlocutoꝛia
reſciſſoꝛia vide infra in verbo ſentẽtia: =ð
Appcllatio.an in cauſa appellatõis requiratur litis cõteſta /⸗
tio vide in.l.finali. ꝭ.illud.C. de tempo.appell.per illum tex.ſingu
larem cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Appꝛobatio an ⁊ quãdo inducatur conſenſus per non con/
tradictionem vide iufra in verbo conſenſus.
Appꝛobatio ſi quis acceptat epiſtolam an videatur appꝛoba
re omnia cõtenta in ea vide infra in verbo epiſtola.
Appꝛobatio quãdo quis dicitur appꝛobare actũ vide in.i.
quo enim.ꝭS.penul.ff. rem ratã haberi per glo.ſingularẽ ibidem.
Appꝛobatio.an cõtractus appꝛobatus pꝛo parte videat᷑ ap/
bꝛobatus in totum vide infra in verbo contracuss.
Appꝛobatio q̃ nõ valet an afficiat appꝛobãtẽ incider̃ in penã
vide in.l.nihil.S.ſi cum filius.ff.de inoffici.teſta.p illuʒ tex.ſing⸗
Arbiter .an facta coꝛam arbitro pꝛobent ſicut coꝛaz iudice
vide infra in verbo pꝛobatio.
Arbiter an poſſit ſtipulari penas a partibus vide in.l.litiga
toꝛes.S.quod ait.ff.de arbitris per glo.nota. ibi cum noua eius
tonſideratõe per do. Ludouicum ibidem.
An aduerſarias meus poſſit eſſe arbiter in cauſa ciuili vide
in. l.penul.ff. de arbitr. per gio.ſingularẽ ibi cum nliquibus addi
tionibus per do. Ludouicum ibidem.
Quomoõ intelligatur poteſtas data arbitris ꝙꝙ vnus poſſit
ar bitrari ſine alijs vide in.l.non diſtinguemus.5.cum in plures
ff. eo. per illum tex. notãdum cum aliquibus additõibus per do.
Ludouieum ibidem ponentẽ quid ſi tercius arbiter eſt pꝛeſens
an habeatur pꝛo conſentiente.
Quando duo arbitri non cõcoꝛdant ſi eligunt terciũ an ille
tercius ſolus poſſit iudicarc vide in.l.item vnus.ꝭ.fi.ff. eo.cũ no
ua conſideratõe eius per do. Ludouicũ ibidem ponentem etiam
quid in iudicibus diſcoꝛdantibus.
Arbiter an poſſit mutare ſuam ſententiax vide in.l.qualem.
5. vnde videndum. ff. ce arbitris per illum tex. ſingularem.
Ar biter an actio que eſt arbitraria coꝛam arbitro ſit etiam
arbitraria coꝛam iudice vide in.l.non ex omnibus.ff. de arbitris
per gloſam ſingularem ibi.
Ar bitriũ.an iudex habeat arbitriũ in hijs que ſunt ſtatuta
a lege vide in.l.omniũ.ff. de pꝛocuratoꝛi.per glo. nota. ibi cum ali
quibus additõibus per domiuũ Ludouicum ibidem.
Arbiter quãdo plures cõdemnãt in diuerſis quãtitatibus
cui ſit magis ſtandum vide in.l.diem pꝛoferre. S.ſi plures de ar
bitris per illum tex.ſingularẽ cuzʒ aliquibus additõnibus pꝑ do.
Ludonicum ibi ponentẽ quid in arbitrato:ꝛibus.
An poſſit ferre ſententiã ſuam extra locum in quo fuit com
pꝛomiſſum vide in.l.ſi cum dies.ſi arbiter.fr eo.p illũ tex. ſing:
Arbiter an coꝛã eo debeat offerti libellus vide infra in ver
bo libellus.
Ar biter. an ſi quis non paret eius ſentẽtie interlocutoꝛie in
cidat in penã ſicut ſi non paret differẽtie vide in. §. qꝛ vero in au
ten. de iudicibus per glo. ſingularem ibidem.
Arbiter an poſũt eſſe furioſus vide infra in verbo furioſuſ

Arbiter an etus ſenten tia poſſit appꝛobari
feratur vide in.i.ne in arbitris..ſin autẽ. C
tex. valde ſingnlarem. .

ber partem aſ
de arbitr. per
Arbiter male iudicans an faciat litem ſuã ſient
in.l.ſi iudex.ff. de vari.⁊ extraoꝛdi cogni.per goganuurer
noua conſideratõe ad eam per do.ludonicum ibicem ei
Arbiter an coꝛam eo pꝛeſtetur cantio'de rato vide in li
de tranſactio.per glo.nota.ibi cum nouo eius intellectu el.i.C.
ludouicum ibidem. ber do.
Arbitrium ad cognoſcenduz que actio ſit arhitrig e.
in bonefidei.ff.de conſtit.pecu.per illum — videinl
