Glo.in.l.pꝛetoꝛ ait..huiꝰ edicti in verbomei.
Bal.hic dicit iſtam glo.eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ inſtru
menta confecta ex mandato vtriuſq; cõtrahentis non debet edi
niſi ei ad cuius vtilitatẽ cõfecta ſunt niſi acum eſſet l eſſen
cõmunia vt ibi per eum cum quo ſto. Uno adddito qidemet
volutt ipſe met Bal. Ange.⁊ Paul. de c aſti in..ſiuis . benli⸗
nere. ff. eo. tit. x Bart. in. l. inſtra. C. de fideicõmiſſto. 1 do meus
Alex. de imol.in conſil.cx.in ſo voluĩe incip.Eximie doctot c⸗
⁊ in hac.l.pꝛetoꝛ in pꝛin.in tercia col.ad quos me remitto pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CMAldeum non ꝙ ſit meũ inſtrumentũ:tuc enim
poſſem vendicare.vel ꝙ ſit cõmune. quia ⁊ ti
actionis iure poſſem petere vt infra eod...que
dam.Sed ideo dico quaſi meum quis vtiltas
mea ibi conſiſtit vt ⁊ de teſtamẽto dicltur. vtn

fra quẽadmo.teſtame.aper.l.ij.in pꝛin.⁊c.

Z.pꝛetoꝛ ait..ſed ſi filius. Gal bie dit ſtum teii
eſſe ſingularẽ ad hoc ꝙ pater tenet ex faclo fili ſui qua oce
facto ſentit cõmoduz vel lucrũ aliquod vt ibi per ei cmu⸗
Uno ſolo addito ꝙ idem eſt deciſum in.l.lſam erchrmant go
ibi plene not. ff de iudic. ad que me remitto ⁊ pono tert
agimus.Cuius verba ſunt hbec. bis vt
5§. Sed ſi filiuſfamil. continetur bijs den

. S itur
vel ipſe cogatur edere. an ⁊ ipſe pater urei
labeo ſcribit patrem non cogendum en bianuf
eo argentaria exerceatur ſed etiã recde c

ittẽ itü
reſpondet tunc id admittẽdum cu patri qne

luctn i ie ,
aetinentgi⸗ a .
rai uni1
ae ſerdtt
. 1
, tliernitd
ellon

lntug ſsſilie,

ſadittikartminſmmn,

6gerncrigtolsdistennild
ſen ſhngisſodie nn
ili cſtiſtmmi hin 0
ſcfttütufigttisattnn
ntmuutenhddo.
Ponmitltunopin nentenn
õ
eſemeſoetritſtttdctin dene
nuinftlidNmNnr
irnni unig fbir eemn intiner
miighibenpnumbe igtutddte
Nctuffkminmt Dlnl eminnamdi
nGEotntndriumiamninmnd

Mukiiiſtftvniſinetcd nennn
Regutznulnintrntr⸗ 4

IPniteuintſiſoinut tun
onieſinicii ninienieiis
nnnuniit itunn⸗
ulting
uinfistiin

r enitnien
unnen⸗ L
lagnn, ten
entnmmne,
.Olrceie,e,
le enunſin i
un ina
enin N

Fme

.

rnnalifuſtlimt
lrenl ienifiniht t
rrlm nlid
NSNAEnAiteninihn
alemri ſon lifintteni
NMWin udmujur ntiyin
mnit uum tm, in it
iumuiin iaii an ſbſ
mtArRNW hrahyiin
mu N Na N Nil nddn
niaa NalmlA obrimſttnnen
Ermt ddif̃ſtitin inenAn.
GzaEHNNNNAöite
l
(leam imniinmniinn
õ
Carsm lr nniſinn
Nrnivdiun
nahtN nnne
tnaium uin ,uli 4
Nuctl
1 iten —–
r nmig ichſi ihin⸗
4miln dn ibſr i
va mi dcimnlmncim,
eun / in —
alrnu
α ſnil oteinent iemn
Aiinin meiſeenſin
eMc i
Cc⸗ 4
N. mnmai

—

4
e eni
a n mam ſc i i
ten mnis- P

ſber leg

refert. Sed ſi ſeruus argentariã faciat põt eniʒ
ſiquidem voluntate domini ⁊c.

Slo.in.l. pꝛia. .editiones.in glo. magna in ver
ſi.ſed nũquid æc.ibi non vtendo ᷑c. Bal. hit dicit iſtaz glo
on eſſe alibi ⁊ ſic facit eam ſingul. ad hoc ꝙ inſtrumentũ ꝓpdu /
m pꝛobat contra pꝛoducentem etiam ſi pꝛoteſtetur ſe non pꝛo
qucere niſi inquantu faciat pꝛo ſe vt ibi per eum cum quo ſto.ð
no eti vide tu not. per Bar. in.l. aurelius. .idem qucſijſt. ff. ve
lega. 1 Bar. in.l1. Ppublia. 5. ſi. ff. depoſiti. ? Bal. in. l. cuʒ pꝛe/
m. C. de libe. cau. ⁊ Bal.in.l.ſeripture.C. de ſide inſtru.⁊ in.l.
* in penul. col. C. de eden. ? in. l.ſi quis teſtibus. C. de teſti.
x in.l.alia. Cede his quib.vt indig.⁊ etiã eundem Hal.in.l.com
ritiones in tercia col. C. de fide inſtru. ⁊ Inno. in. c. olim de cen
ſibus.7 in. c. venerabilis de exceptio. ⁊ per dños de rota in deciſi
one.celxxxvj. incip. licet quis vc. in antiquis. ⁊ do.meũ Alexa. de
imol in conſil. cviij. in quinto volu.in ſᷣa col.⁊ in conſi.xvj.in quĩ
ta col in eodez quito volu. vbi limitat hec ꝓcedere pᷣterquam in
hijs que enũciatine ſunt pꝛolata. nazʒ quo ad ea non inducitur pᷣ
ijudiciũ nec confeſſio. ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agi
mus. Cuius verba ſunt hec. . —
Sed nunquid nomina teſtiũ debent edi ⁊ ta

bellionũ. videtur ꝙ non quia falſitas poſſ. et co/
gitari. item ſecundo quia ſi dies ſolutionis eſt
ideo edendus.q; eſt parsſtipulatõis.ergo ecõ/
tra non editur. quod non eſtpars ſtipulatõis:lʒ
ſit pars eius inſtrumenti. econtra ꝙ ſic.quia eſt
vſurus dictis nõibus vtendo ipſo contractu vt
ſolemni. Item quia ſolus dies ⁊ conſul de ſub/
ſtantialibꝰ cuiuſlibʒ inſtrumenti excipitur. ⁊ de
non ſubſtãtialibus ſtipulatõis.ergo caetera nõ
ſunt excepta ⁊ hanc appꝛobo ⁊c.

Glo.magna in.l.pꝛima in pꝛin. Scribentes hic ⁊ ma
xime Bal. dicunt iſtam glo. ſoꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitij ꝙ libel /
lus ſine expꝛeſſione cauſe ſufficit ad citatõem ⁊ pᷣſcriptõem inter
rumpendam vt in.l.fi.C. de anna.except.tamen non valet quo ad
tõuentionẽ pducendaz vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter
cum alias hic legendo dixerim de hoc. niſi ꝙ nũc addo glo.in.l.ij
8circa.ff. de doli except.⁊ Bal.in.l generaliter in quinta qõe.C
de non nume. pecu. ⁊ moder.in.c.quoniã contra falſam.extra de
pꝛobatõi.in verbo confeſſiones ⁊c.ad quos me remitto.⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Pꝛoinde ⁊c.in verſi.ĩmo ei pꝛodeſt vt actoꝛ
omne ius ſuũ in iudiciũ deduxiſſe videat᷑ vt in/
fra de exceptio.rei iudi.l.ſi mater ⁊c.

Hlo.in.l.pꝛima.S.editiones in verbo conſulem
2c. in fi. in verſi. Sed nũquid ⁊c. Bal.hic dicit iſtam glo. foꝛe
ſingul. ad hoc ꝙ teſtis eſt pars inſtrumẽti cum quo ſto. Uno
addito ꝙ hec glo. ſingularis ſubtiliter ⁊ bene põderata ſeruit no
bis in allo.ſ. notarius ipſe rogatus de inſtrumẽto ẽt eſt pars
inſtrumenti. nam glo.loquitur de vtroq;.ſ.de teſte ⁊ de notario
Vt videre potes. Et ex hoc dicimus ẽt ꝙ appellatõe inſtrumen
loꝛũ cõtineni teſtes vt in.l.i.ff.de fide inſtru.⁊ in.c.peruẽit extra
de teſtib. cogen. ⁊ voluit Bar. in.l.admonẽdi in fi. ff. de tureiur.
7 Barin.l.notionẽ. ꝭ.inſtrum ẽtoꝛũ.ff.de verb.ſigni.⁊ moderni
in.c.quoniã cõtra falſaʒ extra de pꝛobat.in verbo inſtrumẽta ⁊c.
? do.meũ Alex. de imol.in conſil.xix.in quita col.in quarto volu
mie. ⁊ in conſil.xlij.in eodeʒ quarto volu. vbi ponit an ſtetur in/
ſtrumẽto ſi non habet teſtes.ad quos me remitto ⁊ pono gloſaʒ
dequa agimus. Cuius verba ſunt he.
C Lonſt ulem ⁊c.in verſi.item nũquid ſi ſponte
iudici obtulerit inſtrumentũ ex quo aduerſariuſ
iuuari poſſet. N.iuuat᷑ eo ad inſtar teſtiũ quos
contra ſe pꝛoducere nemo tenetur vt.C. de teſti
bus.l.nimis:ſi tamẽ pꝛoduxerit creditur eis.vt
C. de epiſ. ⁊ cleri. autent.ſed iudex: cum inſtru/
mentoꝛũ ⁊ teſtiuʒ ſit ſimilitudo vt.C.de fide in
ſtrame.l. in exercendis. C Sed nũquid nomĩa
teſtiũ debent edi ⁊ tabellionũ. videtur ꝙ nõ.qꝛ

falſitas poteſt cogitari. Item ſecundo quia ſi

dies ſolutõis iõ edendus eſt: quia eſt pars ſti/
pulatõis:ergo econtra nõ editur:quia non ẽ ꝑs
ſtipulatõis licet ſit pars inſtrumenti ⁊c.

Z. Si quis ex argentarijs. . cogentur in verſi.
quid enim ⁊?c. Bal. bic dicit iſtuz caſum eſſe vnicũ in iure ⁊
ſic facit eum ſingul. ad hoc ꝙ editõi facte per vnuʒ ex argentarijs
humilez ⁊ ſuſpectũ debent alij argentarij ſe ſubſcribere. vel ſi ipi
velint de nouo rões edere debẽt. Et idem eſt etiã in pluribus tu/
toꝛibus a quibus rationũ editio deſiderat᷑.⁊ ſi fit ſubſeriptõ ei
qui eſt bone fame purgat malitiaz alterius qui eſt male fame vt
ibi per eum cum quo ſto. de quo alias legendo ibi dixi poſt do.
meuz Alex.de imol.⁊ ideo pꝛo nũc non me extendo circa hec niſi
ꝙ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
§. Cogentur ⁊ ſucceſſoꝛes argentarij edere rati
ones:ꝙ ſi plures ſint heredeſ ⁊ vnus habeat ſo
lus ad editionẽ cõpellitur. ſed ſi omẽs habent
⁊ vnus ediderit: omẽs ad editionẽ compellẽdi
ſunt:quid enĩ ſi humilis ⁊ deploꝛatus vnus edi
derit vt dubitar̃ quis merito de fide editionis
poſſit etiã caeteri edere debent: aut certe vnius
editioni ſubſcribere.hoc erit ⁊ ſi plures fuerint
argentarij a quibus editio deſideratur. naʒ ⁊ ſi
plures tutoꝛes tutelam ſimul adminiſtrauerint:
aut omnes edere debent aut vnius editioni ſub
ſcribere ⁊c.

L. veluti.S.finali. Bai. hic dicit iſtum tex eſſe notãduz
ad hoc q uerũ denotat duas vices vt ibi per eum cũ quo ſto.Et
ideʒ voluit etiã glo.in.c.nec aliqua.xxvii.q.ij.⁊ glo.in.c.tua no/
bis extra de appel.⁊ not.in.l.oꝛatione.ff.de ferijs.⁊ in.l.fi.ꝭ.fi.ff.
de bo.aucto.iudi.poſſide.⁊ in.l.ſideicõmiſſa.ꝭ.ſi quis vxoꝛ.ff.de
lega iii.ad que me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius vᷣ/
ba ſunt hec.

CHaec vox iteꝝ duas res ſignificat altera eſt
quae demõſtrat tpᷣs ſecũdũ ꝙ greci dñt
ideſt ſecundo: altera quae ad ſequẽtia quoqʒ tẽ
pa ptinet quae grece dr ideſt rurſus vel
iterum.nam poteſt fieri vt bis editam ſibi ratio
nem quis pꝛodiderit vt verbũ iteruʒ pꝛo ſepius

accipiatur ⁊c.
Que verba greca bene notabis. naʒ cõiter ſunt vitiata in co
dicibus tranſumptis.⁊ aliqui etiã ea non habẽt.⁊ aliqui habent
aliqua verba que eſſe non debent. videlz quod ita accipitur quo
tiens opus erit ⁊c.que verba ſunt ſuꝑflua ⁊ non ſunt in tex.oꝛi/
ginali. ſed loco eoꝛuʒ eſt illud grecuʒ quod ſupꝛa pꝛoxime dixi. ⁊
ſic ſenſus eſt omnino diuerſus vt vides.

L. veluti. Bal hic reputat iſtum tex.ſingul.ad hoc pꝛopoſi
tum ꝙ ſicut iudex poſt publicatõeʒ teſtiũ poteſt ex officio ſuo ite/
rum examinare teſtes.ſed non ad petitõem ptis vt in.t.cuzʒ iohã/
nes heremita extra de fide inſtru.⁊ voluit Inno.in.c.cũ clamoꝛ
extra de teſtib.⁊ Bar. in.l.i.Siſi quis vltro.ff de queſtio.? Ba.
in.l.eos.S.ſi quid autem in fi. C. de appella.⁊ do.meus Alex.de
imol.in.l.in lege aquilia.ff. ad. l.aquil. in apoſtillis ſuis ad Bart.
ↄſideratis his de quibꝰ ⁊c.⁊ in conſil.cx.p totũ in ſo volu.incip.
viſo ⁊ opoꝛtune diſcurſo ⁊c.in ſexta col.⁊ ẽt in cõſil.cxlvi.in vltia
colũ.in eodeʒꝭ ᷣo volu.incip.Eximie dñe vicarie ⁊c.vbi dicunt ꝙ;
etiã poſt didicita teſtificata ⁊ etiã publicato pꝛoceſſu poteſt iudex
ex officio ſuo examinare teſtes cum ci teſtes ſemꝑ ſint publicati.
⁊ ideʒꝭ ẽ quãdo ſunt publicati ſed minus ꝓpere vt in c.ſeries cũ
ibi not.extra de teſtib.ita voteſt ad inſtantiã partis peti iterũ exa
minari ſi non fuerũt perfecte examinati per iſtuz text.in verſi.vel
minus ⁊c.cum quo ſto ſimpliciter. Uno addito ꝙ idẽ in ter
minis voluit etiã Bar.in auten.qui ſemel in quarta col.C.quõ ⁊
quãdo iudex.⁊ domini de rota in deciſiõe.clxvj.incip.non obſtã⸗
te ⁊c.⁊ etiã in deciſione.cccxcviiij.incip.ſi ad inſtantiã ⁊c.in nonis
deciſionibus ad quos me remitto et pono text.de quo agimus
Cuius verba ſunt hec.

L. Neluti ſi peregre habere quod pꝛimũ edituʒ
eſt doceat:vel minus plene editum:vel eas rati
ones quas caſu maioꝛe nõ vero negligentia per

diderit. nam ⁊ ſi eo caſu amiſerit cui ignoſci de
beat ex integro edi iubebit.
Z. argentariꝰ in pꝛin.in verſi.neqʒ vllos alioſ ⁊c
Bal.hic dicit iſtuz tex.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ſi aliqui ftant ad ſtra
tam ⁊ depꝛedantur ⁊ de bis robarijs faciũt libꝛũ ꝙ tenẽtur eum
edere per iſtum tex.vt ibi per eum cum quo ſto de quo alias hic
legendo dixi ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono textum
Cuius verba ſunt hec. .
L. Argentarius ⁊c.in verſi.neqʒ vllos alios ab

ſimiles rationes edere cogit: quia officiũ eoꝛuʒ
atqʒ miniſteriuʒ publicam habet cauſam: ⁊ hec
pꝛincipalis eoꝛũ opera eſt:vt actus ſui rationeʒ
diligenter conficiant ⁊c.

Z. vbi exigitur in verſi.niſi dolo malo pꝛoximã
æc. Sed in pandectis oꝛiginalibus dr niſi dolo pꝛoximaʒ ac. ⁊ ſic
in eis nõ eſt verbũ malo quod vere ſuꝑfluũ eſt inſpectis pceden
tibus verbis ⁊ etiã ſequẽtibus vt videre potes ex teipſo.⁊ iõ nõ
inſiſto circa hoc.
In eadeʒ.l.in.S.he autem in verſicu. id pꝛeſtat
quod interfuit ꝛc. Aduerte quia in oꝛiginalibus pandectis
dicitur id non pꝛeſtat ⁊c.⁊ hic eſt maximꝰ erroꝛ inter litteraʒ cõ/
munẽ affirmatiuã ⁊ litterã oꝛiginaleʒ negatiuaʒ que verioꝛ eſt ⁊
aliter ſtare nõ põt ꝓpter verba ſequẽtia in vᷣſi.ſed qð intereſt ⁊c
⁊ ſic nõ pᷣſtat ꝙ interfuit eas rões edi cũ dcerneret̃ a pᷣtoꝛe.ſꝗ ꝙ
hodie intereſt ⁊c.ſuper quo glo.⁊ ſcribentes hic ſatis laboꝛarũt
pꝛout videre potes.Sed cum lr̃a oꝛiginan negatiua non eſt diffi/
cultas aliqua.ſed omnia ſunt plana ⁊ clariſſuma vt patet ex ea vt
ſcilʒ cõſideretur intereſſe pꝛout ec nunc non autẽ pꝛout ex tunc.
nec in angmento vel in diminutõne in illo temꝑe pꝛimo.ſed nunc
tantũ conſiderat᷑ pꝛout dicit verus tex. oꝛiginalis.

L. argentarius.S. cum autem. Scribẽtes hic ⁊ ma
xime Bal. dicũt iſtum tex. eſſe ſingul. ad hoc ꝙ ſi iudex non vo
luit audire pꝛobationes tuas vel meas in cauſa.tamẽ ſentẽtia la
ta in ea cauſa valet licet iudex faciat liẽ ſuam vt ibi per eum.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex.vbi ali⸗/
as legendo tranſiui cnm cõmuni intellectu. Sed nũc dico ꝙ iſte
tex.bene ⁊ ſubtiliter põderatus non pꝛobat hoc.nam imo index
hic recepit pꝛobatões ſʒ non curauit eas in iudicãdo.de qua ma
teria vide tu etiã not.per glo.in.c.interpoſita extra de appell.⁊ ꝑ
glo. in.l.pꝛolatam.C. de ſente.⁊ interlocu.om.iudi.⁊ in.c.eccleſia
ſancte Marie extra de conſtitu.cum vbiq; not.per ſcribẽtes ibi
dem ad quos me remitto pꝛo nũc circa iſtum tex.de cuius intel/⸗
lectu etiã aliquid dixi in alio tamẽ ꝓpoſito in pꝛimis interpᷣtatõ
nibus noſtris.⁊ ad ibi dicta me remitto.⁊ pono tex.de quo agi⸗
mus.Cuius verba ſunt hec.
F. Cum autem in id actio competit quanti agẽ/
tis interſit editas ſibi ratões eſſe enuenit:vt ſiue
quis cõdemnatus ſit: ſiue quod petierit non ob
tinuerit eo ꝙ non habuit ratões ex quibus cau
ſam ſuam tueri poſſit idipſum quod ita perdi/
derit hac actione conſequatur.
Glo.in.l.vbi exigitur. PBald. hic dicit iſtam glo. eſſe
valde notandaʒ ad hoc ꝙ licet in delictis pꝛeſumatur dolus vt in
l.i. C. de ſiccarijs.⁊ in.l.ſi non cõuitij cum ibi not.C. de iniurijs.
⁊ per do.meũ Alex.de imol.in conſil.lvxxix.in tercio volu.incipi.
vilis hijs que egregie ⁊c. ⁊ in conſil.xxxvj. in pꝛĩo volu. incip.vi/
ſis hijs que per dnos ⁊c.vbi dicit idem eſſe in omnibus que ſunt
de genere pꝛohibitoꝛũ. Tamẽ fallit in minoꝛe.xxv.ãnis ⁊ etiã in
muliere.nam opoꝛet pꝛobare dolum in eis.⁊ ideʒ etiã vbicunq;
dĩr eos puniri debere vt in.c.ij.de delict.puer. ⁊ in.l.ij.ff. ſi men.
falſ.mo.dixe. Intelligitur ſi conſtat eos fuiſſe in dolo alias autez
non vt ibi per eum cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ ideʒz eſt
ex ſola falſa aſſertiõe alicuius.nam non pᷣſumitur dolus pꝛopter
hoc ſᷣm glo.in.l.iulianus..pꝛimo.ff.de actio.emptio.cnʒ ibi not.
ad que me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ.Cuiꝰ vᷣba ſunt hec

CNiſi dolo malo pꝛoximã ideſt latam.ſed in
quo minoꝛi ⁊ mulieri ſuccurritur vt ſupꝛa eo.il.i
5§.· fi. cum nec minoꝛ in dolo excuſatur. vt.C. ſi
mioꝛ ſe maio.dixe.l.ij.neqʒ mulier.vt infra ad
velley. l.ſi decipiẽdi. Reſpondeo in hoc vt do/
lus non pꝛeſumatur a iure nec etiã lata culpa ⁊c

L. Si quis legatum. ZBal bie dieit iſtuͤͦ tert
notanduz ad boc ꝙ editio teſtamẽti non fit berech ert e aſce
ſolent habere copi teſtamẽti vt ibi dicitur in ter eum heſdles
idem voluit etiã ipſe e met Bal. in. lpe. f quẽad noneddo ſto.
vbi Rnr etiã quid in alijs heredibus legitimis.7 —
rijs.ad quem me remitto ⁊ pono lex. . legatg
ba ſunt hec. kono le oe duoogimtm

L. Si quis legatũ petat non iubet pꝛetoꝛ ver
teſtamenti edere ideo foꝛtaſſe:quia beredesſ.
lent habere exemplum teſtamenti ꝛc. 5

L.· Quedam..nihil in verſicu. is autem æcet.
Bal. hic reputat iſtum tex. ſingul.ad hoc ꝙ notarius po cete.
ſeu donare ſuã abbꝛeuiatõem ſeu pꝛothocolluʒ vr ibi de aauif
idem voluit etiã Paul.de caſt. ⁊ alij docentes ibi bolken n
quibus ſto quia ter. optime pꝛobat boc niſi adio Gun geun
idem volentẽ in tit. de inſtru. edi. in. .oſtenſo in verſt er
quis ⁊c.ad quẽ me remitto. Uno ſolo etĩ aacio⸗ 4
us non põt cõmittere imbꝛeuiaturã ſuam alteri ſerbengang
Bal. in rubꝛi.C. de ſide inſtru. ⁊ moder in c quonij cötmaſtli
extra de pꝛobatio. in verbo inſtrumẽta æc. quos videre 3
⁊ Pet.de anch.in conſil. ccccxxxij. incip.vtrũ pꝛimũ leſamendt
⁊c. Pau. de caſt. in ſuo conſil.xlix.incip. Citatio non re uin
⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo agi .
ba ſunm hec. . Auo agimus, Cuing vi

C Is autem cui argentarius ratões ſuus lega,
uit non videbitur cõtineri: quia iuris ſucceſſoꝛ
hijs verbis ſignificatur non magis q́ʒ ſi eivi/
uus eas donaſſet.ſed nec heres tenebitur: emm
nec poſſideat:nec dolo malo fecerit c.

De Pactis.

Glo.in.l.pꝛima in pꝛincip.in verbo etiam æctt.
HBal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ſitu T ego paa/
ſcimur ꝙ Antomus det decẽ ducatos Gaio non valet iſtacolen
tio nec iſtud appellatur paciũ ⁊ etiã non valet vt ibi per en cum
quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ omne pactuũ per quod vnusde
bet conſequi omne lucrũ ⁊ alius omne damnũ nõ valet xtetex.
in.l.ſi non fuerint..ſi.ff.pꝛo ſocio. Secundo adde ꝙ etia ommne
pactũ per quod non intereſt paciſcẽtis in aliquo non valet qinn
do conſiſtit in faciendo non autẽ quãdo cõſiſtit iu iure tranſtere/
do ſᷣm Bal. in.l.fi. C. de pact.inter empto.⁊ vendi. ad quem me
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius ver ba ſunt ber
Etiaʒz in verſi.ſed quid ſi paciſcamur ego:
tu ꝙ tercius det cuidam quarto. Reſpõdeo nõ
eſt pactum ⁊c. “JẽLZ
L.pꝛĩia in pꝛin.in verſi.quid eni tã congtui ẽ ꝛ⁊
In oꝛiginalibus autẽ dicitur quid enim taʒ congruũ ꝛc. ⁊ ineis
non eſt verbũ eſt.ſed in hoc non facio magnã vim cum no mute
tur ſenſus littere ꝓpter hoc miſi vt intelligas quõ omnia iacent
in vero tex.oꝛiginali in ſillabis ⁊ in litteris ⁊ in ſenſu vbi opuseſt
vt non relinquatur aliquid intactuz pꝛout decet veri doctoem
Nam aliquado pũctus ſatis opatur in oꝛatiõe ⁊ in ſenſu putno
ſunt multi anni quibus conſului in intellectu cuiuſdaz teſtameii
in quo in puncto cõſiſtebat maxima vis ⁊ obtinui licet aliqui ſgi
pſiſſent in contrariu. ⁊ inter alios excellentiſſimus cõpater meis
do. Andreas barbatis. .
Glo.in.l.iurisgentiũ in pꝛin. in verbo facias ?
Bal. hic dicit iſtam glo.foꝛe ſingul.ad hoc ꝙ pacla ⁊ couenſones
que tranſeut in ſpeciale nomẽ cõtractus pꝛoducũt action l ii
ꝑ eũ de quo alias legẽdo pixi pꝰ eũ ⁊ alios docetes ibide. Tion
dico nũc. niſi ꝙ addo nũc plene not.per oẽs in. lege· onl
hic in..igitur nuda.⁊ per glo.in.l.cum pater. 5.menlio.del
ij. ⁊ per Bal. in. l. vnica. S. ne autẽ. C. de cadu ·tolle. Balc in⸗ .
ex placito in tercia col. C. de rerũ pmut ad quẽ me remiuo :ſo
no glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Sacias ⁊c. in verſi.quare dicas ꝙ ꝑmutatio
ideo non eſt nominatus quia nõ ſtatim cu facha
eſt voluntate partiũ datur actio:imoexigit e
interuentus: ⁊ tunc non ex rei interuentu ſed a
pactione agitur.

SGlo.in.l.iuriagentiũ..igitur nuda in yerſuite

uius yver

gen n gin
al afa ond
ſte

eartigſnun enn
gielen ul in ⸗
Ceſecete i
na mutte

7

tencremntiunnn umlche

mtindengotchile
liemſaſsbhinunin is

icinnftuſ hü dtln in
Kralugwchocgnſfhlnobine
Mnerecmdectliattnamimta
iſitnerſemtm nleln
Unkttoroſtumtenncimelccn
limitifi eatagdemſmnntti
ſonemilarueſagoino ot üde
Nfocigui benlisbiher ennet
rppnthnricen Satnimn
legutiſſinireitnkrttiv n
aistmumifiiſqniun
onifiwrin tilniuinui
igiiſlmtetinmnimeiniiv
inifiotchlgatnt.
nſunſunhlin

Connine
r rnetthnmen
n
uhlunmnſn de 1r
gelgnnlntt,eien

dntunrllialrbnf re
* irſlen garnit
munthi ien m dil
nunmi en ſannſes
aich lntstt ⸗
Phkiſcen 4
S
unggu nen

nngnnni inu

— f

— —

— — —

—

— —-————————

—

— - -A-SeSsSeeeeeeee — — — —

— — —

— —

—.
—

— — 1 . — 8

—

— — —,..

..eſẽ/

N
R
ren A
M
A itfin de SS
a N N e io ve. Bal. hit dicit iſtam glo. eſſe ſingulatẽ ad zis predi
Aelze An di uero ſtipulatio vc. Bal. hict dicit iſtam glo. eſſe ſingulatẽ ad hoe dare debeo ex cauſa perm edicte. ratus dar
ren⸗ N 7 Lan an vt ien Ker nne⸗ Eblrrenes ceni⸗ illud quod 6e — H 4aaten ere macn
N H’ t interrogatione ne no tamen re contra te vel i 51 ihi dediſti imo in iſti⸗
chg ad mce me ad nofa per omnes in. lean inutilis. ff. de accepti. ⁊ in.li. ”c irtunes
Aey hen ff. de verbo.obli. vbi alias legendo dixi poſt alios ⁊ maxime do. cauſaz cum ſimilib vt ibi per eum cum quo ſto. quia glo. clara ẽ
itieri mi de Imola.⁊ ideo pono glo.de qua modo agimus li nai nnceg t ie ed
en reſtcyf 1 meum Alex. . pono glo. de q agimus. T non eget alia mea noua interpꝛetatõe ⁊ alias etia dixi hic legen
eran ſe 8 Cuius verba ſunt bec. . do. ⁊ ideo pono verba eius ſed pꝛius tex. pꝛopter ea que dixi in p
Un g An CItem quando ſtipulatio eſt inutilis vel quia cedenti capitulo. Cuius tex. verba ſunt ber.
anr Sed ſi alium eontractũ rei non tranſeat ſub

inter abſentes vel quia pꝛeceſſit reſponſio itero
gationem quod eſſe non debet vt. C. de vſur.
l. pꝛima vel alias ſi inutilis habet eniʒ in ſe pac

ſit tamen cauſ⸗ a eleganter Ariſto. Celſo reſpon
det eſſe obligationẽ vt puta dedi tibi rem vt mi

— hiin tũnudum vt infra de acceptil.l.an inutilis pꝛio bialiam des dedi tibi vt aliquid facias.⁊ hic
enten N NHn.ſecundũ piſanam litterã que eſt ibi ⁊ infra naſ. ci ciuilem obligationẽ ⁊ ideo puto recte Ju
— ceo.l. ſi vnus. 5. ſi acceptilatio vc. lianũ a dauritiano repꝛehbenſum eſſe in hoc:
nct Blo. in.l.pꝛima.ꝗ.adeo Bal. hic dicit iſtaʒ glo. dedi tibi ſtichum vt pimphilum manumittas:
— eaſe ſnulne ad do 5. ſtpulatio deberl kobal earrartun⸗ . no manui⸗ iſti euictus eſt ſtichus Julianus ſcri/
õ conſenſu oꝛitur o lo! odu i z actione; i
5 dnnunn cit obligationem naturalem vʒ ex conſenſu ⁊ ciuilem obligationẽ 1 ne Actuz actionez 4 Paett: glſan ille ait
– nnid grocneit erſe ve ibi per ed cuj quo ſ Ulno ſoloadddito er ciuilem incertam actioneʒ ideſt pꝛeſcriptis ver
Angemal hot dicimus ꝗ, ſtipulatio dr eſſe cõtractus nominatus m Bar. bis ſufficere eſſe enim contractum vt Ariſto ait
G e inl fa vecondi ob cauſam ad queʒ me remitto ⁊ etia ad ea que vnde hec naſcitur actio. .
i Wlg obliga. vbi late hoc examinani ⁊ pono glo. de qua agimus modo. Aliquid in vern. tem g a ſ in vmutatis
n itßien CTuns verba ſunt hec- . . . l.item quid ſi in ꝑmutatiõe non
wont ngtßſi, C Conſenſum nota ſtipulationem debere ha/ dedi.ſed paratus ſum dare.reſpondeo non ha
nen bere conſenſum vt infra titu. pꝛimo.l. cuʒ acqui betur ꝓ dato cũ hijs caſibus liceat penitere ⁊c
cii liana ⁊ ifra de actio.⁊ obli.l.obligationũ ſubſtã 1 Sitnn Epacens. Pl hir repunat iſtum erii
. 4 4 4 oc ꝙ ſtipulatio cõtinet in ſe ius.ſed pactũ contine
Ahegs tia. F. fi. conſenſus inducit naturalem obliga⸗ in ſe factũ vt ibi per eum cum quo ſto ſumpliciter quia tex.apertꝰ
tiõeʒyt if ra de fideiuſ.l.hrs 9 debitoꝛe.S. exuo eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interptatione. ⁊ alias ibi legendo
,4 . 15 1 5 .m. l. „ .
ntiinenfnen naturale vinculum de ciuili con at cung lure ci manda. ⁊ voluit Bal.in.l.iberti liberteq; in.xiiij. colũ. C. de ope.
xrà uili ſit inducta ſecundum Jo. ⁊ Aʒo. ſed Alb. di liberto.non tamẽ appellatõe pacti venit contractus nominatꝰ ᷣm
t — xit non habere in ſe naturale vinculum ſed ciui/ hele n ſuo candt ln inech. n n noĩe nmns D auẽ
dlt ſvt inſti. io. SF. de conſtituta ⁊ infra de quo agunus. Auius verba unt hec.
eunmin ſeraun inſt Se ſeis Rne o Potelt etia boe CPactus ne peteret poſtea cõuenit vt peteret
Grnustzhmed defendi quaſi bic ciuilis habeat robur vt in ci pꝛius pactum per poſterius elidetur: nõ quideʒ
ar Anlilarmanntin ta Pbo: e ſipulaione ſerece ſiarl nem ſi hoc actum eſt: quia in ſtipulationibꝰ ius
mntalnit .plicet autẽ in ſtipulatione ſit neceſſarius con/ continetur in partis k. 4 id
7 11 . pactis factum verſatur.⁊ ideo re/
a umtiugtſuſim ſenſus: tamen non ſufficit niſt expzimatur ver- plicatione elidetur exceptio eadem ratione con
1 rup in an hit bis vt infra de verbo. obli.l.pꝛima in pꝛin.licet linai . .
J DX erdo: en „U ingit ne fid eiuſſoꝛibus pꝛius pactuʒ pꝛoſit ⁊c.
W in quibuſdam alijs vt in venditione ⁊ ſimilibus T. Juriſgentium. 5. quinimo. Buil ecu. 7 Bal
. „ „ ., 7 „ . . * * e⸗ * . . 1
igutan anen ſufficiat vt inſtit. de obli. ex conſen. ꝛc. „ hic dicunt iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc ꝙ actio dotis non oꝛit
HArN NANNYNEiN Blo.in.l.iuriſgentium. S. quod fere Bal. hic di/ infra tempus ſtatutũ ad ſolutõem eius poſt ſolutũ matrimoniũ.

sdiduEAiDNEii iut

l
mum tan ilin ilain

cit iſtam glo.eſſe ſingularem ad hoc ꝙ falſitas non pꝛobatur niſi
de neceſſitate pꝛobetur ⁊ etiã neceſſario concludat vt ibi per eum

pꝛimo volu.incipi. viſo teſtamento Jobannis ⁊c.⁊ Jo.de ana.in

tamẽ cõmuniter ſcribentes ibi ⁊ in.l.quotiẽs.ff.ſolu.matri.tenẽt
contrariuz per tex.in.d.l.quotiens vbi alias legendo dixi de hoc

rtu ha raiſ Eigs inien ¹ . X. ie . .
Kenakr cum quo ſto vno ſolo addito ꝙ de hoc poſuit Pau. de caſt. in. l. Nec obſtat tex.in dicto. .quinĩmo.q; ego reſpõdeo q; iſte text.
. Ainn mud inunnn pꝛima.C. de ̃m tabul.vbi alias legendo dixi ⁊ vo.meus Alex.de non negat quin actio ſit nata.ſed non datur niſi tranſacto tempꝑe
̃s᷑ae Imo.in conſi. lxx. in ſa col. in pꝛimo volu.⁊ in cõſi.lxxiiij.in eodẽ ad ſolutionẽ dotis conceſſa lege. ⁊ verbũ naſcatur poſitũ hic in

tex.debet exponi ideſt detur. ⁊ hoc modo ego intelligo iſtuzʒ tex.
ad quem non bene reſpõdent doctoꝛes in locis pꝛedictis. ſed bic

rnlchnutig cpaimo extra de falſis ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua eſp
— agimus. Cuius verba ſem bet. eſt verus intellectus iſtius tex. Cuius verba ſunt hce.
naen CLontrarium in verſi.Item nunquid fiat hec CQuinimo interdum infoꝛmat ipſam actõem

1

Pala üti innfmiin

pꝛobatio per ſcripturã tantum aliam cõtra hãc
ſcripturaʒ videtur quod ſic vt.C. de non nume.

vt in bonefidei iudicijs.ſolemus eniʒ dicere pa
cta cõuenta in cauſa bõefidei iudicijs. Sʒ hoc

ruta in f n in

Ar1

ipienduʒz eſt vt ſi quidem ex cõtinenti pa/
aamitcnn ſic accipienduʒ quidem ex cõ p

cta ſubſequta ſunt etiaʒ ex parte actoꝛis inſint
ſi ex interuallo non ierint: nec valebunt ſi aga/
tur ne ex pacto actio naſcatur: vtputa poſt di/
uoꝛtiũ cõuenit ne tempoꝛe ſtatuto dilatõis dos

pec.l.generaliter ſed illa lex loquit᷑ circa ſubſtã
lingunsinnns n il tiam ſiue cauſam obligandi hic autẽ circa ſolẽ/
vai,u unlan un nui nitatem obligandi. Ideoqʒ hic per teſtes in cõ
rnsal all trarium non recipiã pꝛobationes vt.C. de con/

L* nee
, 8 Aad enrtm — 7 . .J .
mmatun hink. traben. ⁊ cõmit.ſtipul.l.optimaʒ in fine ⁊c.

*„

rafia d alltdics, in L. Juriſgentium. S. ſed ſi alium Bal. bic dicit reddatur:ſed ſtatim hoc non valebit: ne ex pa/
(drsααu gei tmai iſtum tex. eſſe ſingularem ad boc ꝙ vbi babemus materiã pꝛead cto naſcatur actio ⁊c.
knun giinn git nuentem er qua boteſt eſe actio natiua nuncq; recurrimus ad SGlo.in.l.legittima. Bald bic dicit iſtam gloſam eſſe
dnn inh extraoꝛdinari dati ibi m cuʒ quo ſto ⁊ nõ J. n. leg 5 ii 5
müdnn A 4 ponote inariam vt ad datiuam vt ibi per en . aſ eeſt valde notandaʒ ad bot ꝙ cõtractus ipꝛeſumit in dubio factus li⸗
hono tex. cum eum infra pꝛoxime poſuerim cum glo. ſua qu cite licitus ⁊ non illiciti vt ibi p eum cum quo ſto ſimpliciter qꝛ

uetonentin⸗ et ſingularis in alio pꝛout ſtatim videbis: gloſa clara eſt r t alias legendo vixi de hoc. Cniꝰ vPba ſunt bec.

tie Blo. in.l. iuriſgentium. S. ſed ſi alium in verbo e leene oog vicit interanz
ti⸗ HlO. m. l. ntium. H.ſed in C Legitima ⁊c.in verſi.⁊ quod die 5.
NS d aliquid in fine Bal. bic reputat iſtam glo. ſingularem ad boc ꝙ . enn⸗ „ .
* ht ybifit permutatio ſer en me ⁊ ego öded illud ex parte mea hoc ideo quia quãdocunq; non vt innade den

S.

obli. l. generaliter cum.l.ſequenti.⁊ ſᷣm hoc iu/
uatur eoipſo ꝙ non infirmatur ⁊c.

BGloſa in.l.ab emptione. Bal bic dicit iſtam glolam
eſſe ſingularẽ ad hoc ꝗ vbi pꝛoductio cõtractus eſt bonefidei ita
etiã eſt eius diſſolutio ſeu diſtractus pꝛo quo eſt glo.etiã ſingul.
in.l.de tutela. C. de in integ.reſtitu.mino.⁊ in. c.veritatis extra 5
dolo ⁊ contu.in verbo pꝛobatur ⁊c.vbi eſt etiã glo.ſingul.que di⸗/
xit ꝙ ſicut dolus dans cauſaz cõtractui reddit eum ipſo iure nul
lum ut in.l.eleganter in pꝛincip.cum ibi notatis. ff. de dolo. ita eti
am dolus dans cauſam diſtractui reddit eum ipſo iure nullum.
vt ibi per eum cum quo ſto. Uno etiam addito in pꝛimo
dicto de quo ſupꝛa ꝗ idem voluit Bar.in.l. ⁊ ideo.ff. de condict.
furti.⁊ in auten.ſacfa puberum.C.ſi aduer.vendi.⁊ Bar. hic.⁊
Bal.in. li. in pꝛima qõe.C.quãdo liceat ab emptio.diſce.ad quex⸗
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CLonſtituatur ⁊c.in verſi.Item non parit ex/
ceptionem hec cõuentio.quia ad hoc non oppo
nitur:ſed vt contractus diſſoluatur ⁊c.
L. Si intra. Bal.bic dicit iſtum text. eſſe ſingularem ad
hoc ꝙ pactũ conceptũ per verba de futuro deliberate cõcepta pꝛo
ducit exceptionẽ pacti de non pᷣſenti vt ibi per eum cum quo ſto

quia tex.iſte clarus eſt. Sed idem etiã pꝛobat text.in.l.eleganter
5§. ſeruus pactionis. fl. de dolo.⁊ in.l.ſi non ſoꝛtem.S.adeo.ff.ð cõ

dicti.indebi.⁊ in.l.ſi creditoꝛ.C. de fideiuſſo.ad quẽ me remitto.

⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
L. Si intra illum diem debiti partem mihi ſol
ueris: acceptuʒ tibi reſiduũ feraʒ:⁊ te liberabo
licet actionem non habeat:tamen pacti excep/
tionem competere debitoꝛi conſtitit ⁊c.
Glo.in.l.auus HBald.hic di cit iſtam glo.foꝛe
ſingularẽ ad hoc ꝙ exemptio vnius ex coꝛreis ab obligatione nõ
perimit nec minuit obligatiõem ſed aliũ coneũ aggrauat pꝛo quo
facit text. in.l.vranius.ff.de ſideiuſ.in..ſed cum duo »c. Et
idem dicemus ẽt in vniuerſitate nam exẽptio conceſſa aliquibus
ex ea nocet alijs ⁊ grauat alios vt teneãtur integraliter pꝛo parte
alioꝛum exemptoꝛum ſᷣm Bart. in. l.ab omnibus in pꝛincipio.ff.
dc legat.pꝛimo ⁊ Pau.de caſt.in ſuo conſi.cxxxiiij.ad quem me
remittb ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CErgo quod dicit ꝙ vni pꝛouidetur alij non
vt in fine huius.l.⁊ hic eſt contra infra de ver.
obliga.l.eum qui..te ⁊ ticium ſo.ibi ad obli/
gandum vnum quod fieri non poteſt hec ad li/
berandum quod fieri poteſt vt infra de actio.⁊
obli. l.arianus ⁊c.
BGlo.in.l.reſcriptum..ſi pacto Bal.hic repu/
tat iſtam glo.ſingularem ad boc ꝙ ſicut poteſt fieri nouatio actio
nis vt in.l.pꝛima ⁊ per totum de nouatio.ita poteſt fieri nouatio
exceptionis vt ibi per eum cum quo ſto.quia glo. clara eſt ⁊ non
eget alia noua mea interpꝛetattone niſi ꝙ addo glo.idem volentẽ

in.l.pꝛima. .conuentionales in glo.magna circa finem. ff. de pᷣto.

ſtipul.cum quibus ſto.⁊ pono verba glo.de qua modo agimus.
Cuius verba ſunt hec. o. de gichns.

¶ Fere ⁊c. in verſi.quia videbat᷑ exceptio pac
ti ſublata ſtipulatione pene animo nouãdi ſecu/
ta cum olim ſemper pꝛefinebatur. vt infra de
actio.⁊ obliga.l.obligationum.S.fi.ſed hodie
contra vt.C.de nouatio.l.fi.⁊c.
L. Reſcriptum.S.fi. Bal.hic dicit iſtum text.
eſſe valde notanduz ad hoc ꝙ exceptio facilius queritur alteri qᷓ;
actio etiam ſine ceſſionevt in.l.etiã ⁊ in.l.nã ⁊ poſtea.ff.ð iuriur.

in. . pe. æ ita teneas de quo alias legendo ibi dixi ⁊ ideo pꝛo nunc
lõgioꝛ nõ ero niſi ꝙ pono tex.de qͥ agimus. Cuiꝰ verba ſunt hec.

C Plerunqʒ ſolemus dicere doli exceptioneʒ
ſubſidium eſſe pacti exceptionis quoſdam de/
niqʒ qui exceptione pacti vti non poſſunt doli

exceptione vſuros. Et Julianus ſcribit: æ alij

pleriqʒ conſentiunt: vt puta ſi pꝛocuratoꝛ me/
us paciſe catur exceptio doli mali mihi pꝛode/
rit vt trebatio videtur qui putat ſicut pactum P

curatoꝛis mihi nocet ita etiã pꝛodeſt ꝛc.

CT. Reſcriptum circa pꝛincipiuʒ in verſt.
pꝛiuilegiarijs xc. Seg in oꝛiginalibus 5 Sz ar ſel ed an

2c. ⁊ ſi ſonat alio mõ q;ᷓ in cõi tex. vt vides er tex il. iuileganiſs
tanda ſunt omnia quia tex.oꝛiginał ſepe ſo 1 ieono/
2 . iun aanmma. x oiginal ſepemodo differta chimnſen
o. in. l. niſi. Bald. bic dicit iſt
hoc ꝙ excuſſio non debet ſieri quando inceige aicla
voluntate fideiuſſoꝛis conueniri non poteſt vt ibj lgalus de
quo ſto ſimpliciter quia alias dixi aliquid de hoc er eum cum
pꝛetationibus noſtris ad quas me remito T pono n inieh/
mus ¶ Uno pꝛus non obmiſſo c idem eſt qñ Kee quaagt
cipalẽ non eſſe ſoluẽdo ſᷣm do. meum Alex. de Imoi dioul bun
xvij.in pꝛimo volu.incip. Summariũ ⁊c.? Pe.de gndni⸗ conſt.
cccx. v etiam Ludo. Ro.in conſi ccviijad quos me remn cl .
no glo.noſtram. Cuius verba ſunt hec. milto 1 po

CActum ⁊c.ſolutio ad verum hic figeiuſſox

conſenſit huic perſonali pactoꝛ etiaʒ in fine in
verſi. alij dicunt ꝙ renunciauit beneficio ceden

darũ actionũ ⁊ benefitio noue cõſtitutionis
Hlo.in. l.niſi. ¶ Bal bic dicttiſtam gloeſe ſingulareag
ad bor ꝙ fideiuſſoꝛ poteſt renunciare beneficio edentamlen
qua glo.ſto.quia clara eſt ⁊ non eget aliqua nonua tenncn tum
tione niſi æ addo Specu.in titu. de renun. ⁊ concluſo in ve ken
ta ergo ꝙ quattuoꝛ ⁊c. vbi ponit late quibus beneficis iurisn 6
ſe renunciari per fideiuſſoꝛem ⁊ qualiter intelligatur eis rmann
afſe ⁊ in genere ⁊ in ſpetie ad quẽ me remitto?⸗ pono glo. de e
agimus. Cuius verba ſunt hec. ndecn

CActum in fine in verſi. alij dicuut ꝙ renuncia
uit beneficio cedendarum actionũ ⁊ beneficio
noue conſtitutionis quod facere potuit. pt. .
eodem.l.penultima ⁊c. S
L. Item quia.S. finali. Bal bic dicit iſtum tert eſi
ſingularem ad hoc ꝙ repetitio vr facta in ſtipulatione eoꝛij omnni
um que in pꝛecedenti colloquio concluſa fuerũt licet obmiſſa fue
rint vt hic per eũ de quo alias legendo hic dixi ⁊ ẽtin.lquicquid
aſtringende. ff. de verboꝛũ obliga. poſt glo. ⁊ alios docentes ibi
m ibi notata intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt bec.

¶Igdem iuliano placet ex facto etiã conſultus
conueniſſet nudo pacto vt donec vſure ſolueren
tur ſoꝛs non peteretur: ⁊ ſi ſtipulatio pure con/
cepta fuiſſet conditionẽ ineſſe ſtipulationi atq;
ſi hoc expꝛeſſum fuiſſet ⁊c.

Blo.in.l.paciſe ci. Bal. hic dicit iſtam glo. ſingularemn
ad hoc ꝙ renunciatio facta ab aliquo nunqᷓ; ſibi pꝛeiudicat quan

