2⁊c.· ⁊ iſto caſu etiaʒ videt electio pꝛocuratoꝛis hout bic diclur in
tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Siis qui ſticum vel dama vtrum eoꝛumippſe
vellet ſtipulatus eſt ratum habeat quod altens
pꝛocurutoꝛio noĩe ticius petat: facit vt res intiu
diciũ deducta videat᷑ ⁊ ſtipulatiõeʒ cõſumita.

Glo.i.l.filiuſfami.in pꝛin.in verbo pꝛeſens ꝛc.
Bal. hic dicit iſtã glo.eſſe ſingularẽ ad hoc ſi filis abſen
ie patre inchoauit iudiciũ patre poſtea reuerſo debet ei conſencft
alias totus pꝛoceſſus factus eo abſente non valeret v idem eſtſi
iudicium fuit inchoatũ per pꝛocuratoꝛeʒ fili abſente patre hi
per eum cum quo non ſto nec etiã cum glo. inſiſto iure digeſton
nam tex.iſte habilitat filiũ abſente patre ad agendu pꝛo iniunini
lata filio ſuo pꝛo vt dr hic in tex.vnde non eſt opus vt poſtes con
ſentiat ⁊ iõ glo.pic allegauit tex.in.l.... C. ð bon libe. quitert,
eſt noua pꝛouiſio de iure codicis ⁊ hoc modo ego Intelligo iſtum
tex.⁊ glo.pao qua facit doctrina Ange.in ſuo conſi pꝛimo incepiẽ.
Poꝛecta petitio ⁊c. vbi dicit ꝙ conſenſus adhibitus vltimo loco
facit iuſtum quod ab inicio erat iniuſtum vt ibi per eum de gno
vide etiã per bal.in. d.l.Fi.ꝭ.neceſſitatem in ſᷣa ⁊ in tercia coli. ·
Bal. in.l.pꝛima.C.qui admit.in pe.⁊ in bᷣa col.ad quos me remit

to ⁊ pono glo.noſtram.Cuius verba ſunt hec.
Preſens habetur ſcilicet pꝛocuratoꝛ ſiatten
das ad ſuperioꝛa vel verius dic dominus vtin
fra eo.l.⁊ ideo ⁊ ſecũdum hoc pꝛocuratoꝛ ſieſ
actoꝛis non ſatiſdabit de rato vt infra eo.l.mnu⸗
tus..is qui ſi rei non ſatiſdat iudi.ſol.l.ſedip
ſe dñs.ſecus ſi abſens vt infra iudi.ſolui ſi ad
defendendum yt inſti. de ſatiſdan.s.ſivero ali
quis. Item non compellitur pꝛeciſe accipeteiu
dicium vt infra eo.l.hereditas ⁊c.

BGlo. in.l.minoꝛ: Bal. Ange. hic dicunt iſtaz goeſe
ſingularem ad hoc ꝙ ſicut filius etiã minoꝛ xxv. annis L ſinemi
dato poteſt admitti ad defenſionem patris abſentis vt eſt texh it
vnicus ⁊ ſingularis in.l.exigendi.C.eo.de cuius tamen ter o
⁊ vero intellectu dixi in pꝛimis interpꝛetatiombꝰnoſtris. tic
etiam eſt in quacunq; perſona coniuncta m Bal iaidem. Dini
liter idem eſt in metris ⁊ alijs aſcendentibus. nam poleſt fliis
7 alij deſcendentes minoꝛes. xxv.qnis defendere eos abſenlesej
identitate rationis cum quibus non ſto ita indiſticte pꝛoui ſquj
tur Bal. ? Ange. nam hec glo. bene ⁊ ſubtiliter ponderata loti
tus in omnibus iſtis caſibus quando non eſt alius qui defenclx
⁊ etiã ipſi aſcendentes ſunt impediti ſe deſendere pꝛopter mobbuͦ
vel pꝛopter etatem ⁊ ſic iſti admittuntur in fubſidiũ alias aſſtſon
⁊ hoc modo ego intelligo iſtam glo.in verbo poſſit vc Cuins el.
ba ſunt hec. .
C Woſſit ⁊c.in verſic.ſed dic ꝙquandodʒ ſile
mandato deſcendẽs non reſtituitur vt ſi ſer
tre vel matrevel ſimilibus interueniat defenſoꝛ
in ſubſidium vt infra eo.l.feminis ⁊c:

Glo.in.l.neqʒ femina in verbo non poteſt ve
Baldl. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingularem ad hoe

non poteſt eſſe llequi eſt alterius iuriſdictionis. vt ixi per eum

cü quo ſto. Uno addito idẽ eſt in eo qui ſi velet paſſiu

n rem ſuaʒ

ltn
mfilumnnd ns

ſt
Trictimnit

iin en
urla in⸗ .
Oniannlen niue
ueei luulun,
„Nn, . iunant
inſteu atrii ii
aecks
ſel

ſnmin mntin

Sse lettis
ptrmülns aci te

atlinatwufteiih d

Gcshfrlltanſinn ſuin

glnſſtanniſnrentin⸗

Gtimnetnmdtincot unn

ſenſeranurn aſe inmius
Gntementenbfti:d nchnit

Ntre
1ogee MWattingermim
gdigfngfhftin uninun und
Eriſtcmmnmntmeftiiingnng
ontſturienrrtihünznint m,
Urynnittünmumſpnum id,
nintipuen oinutuu mblnd
Nriurinſgotettceueniitunnſln
kfüarcnuiſfpteüitnniuuntnin
Nli ogitvveb r ictnneſctai icn
Nethrenkiikeg. Autneamm n
pſmn imnoſtterheminnmn icl
rufltünumimun ln
MNAeNnennitnuvtrrgnngngle
ie utaetul

(Gliniinſttkuinltisnrn

ukhipſintftutmulizan

ifpigeinuninchn

unſhnnin ncie no

uenaſnnontgsfe
e . bmnerderſeann
iinnd
enininmn
n Aigimi
enuetd
aninnicn
ſnnui lund
uenlirn icniit
ndun

Ndunee
boeten an
gtichil
N
aen G ſlſinit

W

1
N
n
d aeorcn poſlet m iſtan
ptiff te uins verba ſi ac quez me itui vt in.l⸗ eo quie ie.
r. CINo nt ber. remitto ⁊ tninor aPorit eiuſ æc.i .
N Dntgane i eſt factus cõſt tmn aams ren Sn nen vyde eſl
en Kn omni iu ·l. fi pꝛa ð in ius ul vel alteri de eantonontn dckan argumentu
n ti i iudici .multomagi voc.l. ij. ⁊ rius partiũ vol oni litte ſingula m et J
. Panrne non otellv eſt in o de iur H quo ſaeia vt ibi er niſi fiat nenndͤ hoc teetera.
en vt. C.leo.l.qui eſt vt illuf qui ſi . tandas. T ſi quia com eum cum r q; lex iub n poteſt
Aae nn L.Qui l. quic illuſtri vellʒ nes inſacolned.de patio litt quoiſto dun eat eti
”M ii toꝛ dicit iſtu⸗ urato . poſuit do⸗ ic per ru. vnd m Bal. i alſita
it i le x actoꝛis conſe m tex. eſſe 2 vt in meus glo. de e non al. in.l c. teſ
lr n n iniuriam i mnſequutus eſt reſſe ſingula in ceteri n quarto vol Alex. de qua materi feſt miruz ſin ompatio
nde ninagt teti iudicis male iui aliquid p rem ad hoc is ⁊c. cõſilio. xx u. incip. viſ imola in ſi eria compe 3 ſi non poteſt
n nn ei⸗ inere illuc aliguo facteanending dare i ctia g ſi pꝛocr ic rechi ponute iſo pꝛoceſſt uo conſil.l ritiõis litterarũ
sgi enen Uno addit modo pꝛo ſe . Dare aejdn inuſe I qua in ſuo conſt qnsͦd quuͦdo Te. ber Pmin⸗ in ba fara
A⸗ ihnne cutus fuiſſet voꝛem non ruit nobis i per eum cuz nõ põt Eet ius verbe⸗ j.ad quo eat. etiq a. in ſuo
s per iniuriã in alio vt i cuz qu erani fdnos me emi iã per P
Mhle l a ꝛc. qui deb pꝛocuratoꝛ vt ſ. iniuriã iudici vt idem di oſto teſt c vnde ec. emitto aul
Wh ge et intelligi fe onat iſt dicis aliqui dicamu onſenſi eſt ar ⁊ pono gl E
⸗ lcſe nollet non poteſt ei i ane. ſ. dño i e tex. in v iquid ipſe 6 ſic ſ us pa . gumentũ glo. ð
S f de nego. geſt ei inuito bo id volente erſi. v ſi per conſe 1 upꝛa de rtium ali entũ bic
it, igiwin teneo pꝛo .geſt. 7 facit tex. i c dare ?m Encenare õ umnie v poſtula.l iquid de i ꝙ non po
Ene, ee Cui nunc ⁊ redeo .in. l. ſi cum e. y. in. l. at ed ſi dñs 2i t. C. de i l.quos.⁊? „ iure rel .
RSSl 1 ius verba ſun ad text.n militi. ff.d que. 5. non tm n compatiõ iuram T in iu axare
M hnnt CEP rcleo aa tert, noſtrum decoinpenſ, it ter qᷓ patiõe faciẽ e. calu urament
MVM6c rocurat . de quo m nſa. it r qᷓʒ le . aciẽda ex m. l. i o ca
us grrii . rendis:i oꝛ vt in odo giimmo⸗ n x velit aex pꝛiuat j. S. ſed qui .
—R—DSZB debet: i litibu is quo 1 in teſtif⸗ C. de fide i a ſcri a.
ied Päneialte zquod exlite a alen des rea ei zgo aige adige n iſtrul ommao
— tam reim neb ipſius n ite confawnt 3 . eddere ciis lararo tra en. E oe in r e zeſ.
— Glgi ade⸗ et mandari i e ſiue extri iue erit ſpecia ꝛima. ſe ſupꝛa de ferij i. teſta .
— o2 ſi per ari iudici xtrinſe pecialia ſunt ed dic h erijs. l. me.l. ſi
— H. debitum aut per ini ituer Qui c. nerale 1. C. 5 pa
aem diuh u Filius. F. id quoqʒ Noniometerrt oe Bal. hi
At D hoegi S. pe 4 red penul nte lite cet peu Bal. hij
Gr n a ot g ille qui Bal hi zredde .5. ad crin m conteſtatã ratoꝛ cõſti c dicit iſtuz
Aui Nun li lle quifrangi al. bic dicit iſtu n conſti rimen c nteſtatã n itutu ſtuz textũ
— an ſetumn q ſic git fidez pluri icit iſt te megeſtito ali contela on eſtit gad oligusord
ent quo ontra vn uribus vid x. eſſe n uſam peri litem cõ not.ff. de exercere li quẽ actů
— ma b non ſto. nam iſt um tantum i etur cõmi otandum ad no v er iſtum te öteſtãdaʒ. qui publi. iudi e litem vt in. l.
(d Rðũ onam miirg ei tex.bene ⁊ ſt rupit fidem ittere maiu Parng ee man x. t bi ver uia videl ve ean den
Eu Nummie quitur in e — enieno dan eran ernro meuz ue aa liten probatchoe, aad tex. qui b gagenne h no
— RZ”Zü 6 ſu ve aſu quoa pluribus ſi ibus non on pbat im agat conteſtand nam pe ene ⁊ ſubtili rte ꝓ no
Haleitwetni Honiure rſatur cõ agat cez icut pꝛo poſſet eſſ⸗ den ⁊c. vnd az ſed uratoꝛ non fui tiliter po
alttlainher Mölt eoꝛij p qni modũ ei auſam ſui vno. Sed eſſe p otat act e verbũ ad agend on fuit hi põde/
— ibus etiã us ⁊ etiã c i numeri ſi tex. iſt ſtatio uz ſucceſſte ũ agere ho uz vt ibi i ic conſti
Nn laſ anurt nis put ſon ti non poſſe a conſocioꝛũ ſi i ſuſapiat e lo pꝛ ⁊ ſimiles eſſiuũ non oc denotat in verſi tu⸗
N add at mihi i et ſi ca ſuoꝛu at. quo out dicit i .T ide autẽ im nam ei .vt confe
S Proiteelen o vnu i iſte te uſa no m ⁊ c oca dici icit in tex.i. o non ẽmomentaneũ eius ſi *
Sawi 7 9 eſt ſe m verb⸗ x. Ci n eſſet — 6modi icitur tex.iſto eſt mirũ taneũ igniſica =
wR lri eruanda um ꝙ fide irca tam etiã ſibi cõ tas egoi agere ⁊ qui . P üũ ſi poteſt vt eſt liti t0O
õü ll caſtri la m Jo es equipatur i en doctri i cõmu/ go intelligo i qui excipi lus dico ſt exercen s conte
— brrinfr ii c. ad que de Imo. i tur iurame naz do. B Z. QD ligo iſtum pit vt in. lei etiã ill re totam li
xatan titi eſn liin veba ſunt m me remi in conſi. cl ramento 2 „Bal. Qui tex. Cui .l. i. C. de iur. e qui ſic itez
äulinti Ealollires al mito ꝛbono zedetd n crin eikcntaren der⸗ ſnrhee. irerbrenmd
rmanglia uicuieet toꝛes dari üit nec ſi veli agimus C ns tem pmi vt co „,
H . d 1v Cui pe mitte nfe
Kräunin we anngaſthetiborteninet pꝛ 5 F net gtre Xc. re oanfeſein agat in/
4 3 „ —7 105 –„ e . „
—— n en D ietnetenniſnen litis donle, b natn vere⸗ .Se Etonen l
tin unemelſttt em ca curat umelt: ex 1. per eu oluat a⸗ on emnatoe . ic reputat
tun untim Miiuſln vel uſam omni oꝛ dat cepto kancadgn nte cond bem incideret i iſtumt
ntlbd l ſuſcepit qui omnis ſui us eſt: e0 liiudic. ad quo ſto. ⁊ i emnatõem eret in infe ex. not.
huruni Blo. in ã quibus tali ſui numeri eveldt cõ intellectu au me oltro r air an in. erit in ani reme
t inmuß 1 vel di l. omniñ i alis ꝓcurati erſequit gioꝛ non e in pꝛimis pono tex.d in.l. infamẽ 8 vt ibi
rnamu wierini unh erbo non d tio cõceſſa ẽ r Vrt aiſtenannn⸗ ſerralbon enne dee pub
—— n ndex in hijs hic dici antur i ⁊c L. Si e. artem t us. ideo e cui
— autẽ eſt in alij que ſun icit iſtam r in v .BDi re extus de ideo p nũ us
”õ” bat b alijs vt ibi t ſtatuta a glo. eſſe erſicu cunia us par quo agin nũc lon /
am au ßi dſl fl . boc. Uno ſ. ibi per eum lege non h notandaʒ ad . uniã ſol atus ſit mus. Cun
vimtu hain Cerek ulsgi grun ri hin aui,er ens arbitriũ i a glo. optim us pt iniq oꝛze a nteſta
aſ . er uũ eſt cogi gẽte quid tã pe
idrsumtd uichl ſanen tit X his qui not din. bm ohor, in penalibns e P/ quod ſuſi: cogi euʒ quid fieri
. m tdumm ſdil ui in ſuo an trum pen infa. d0. Hal in.l. uid deber domi pectus vi z iudiciũ acci i opoꝛ
Eeunnnn⸗ licnntnza irh poter zi Ke ollan gnondhaneue⸗ Poreſtiqne pren Pꝛ0
ℳα nopluc meremi us indicij me Alex iudiciũ nie no cuniã: ꝙ ſi ꝛe ſen
emntllinciu CKon dantuki e remitto. ? pono o deg laſo Picſe Bioein. er delel⸗ iaedic tunc ſe⸗
gand; mmntumt dorrit voc leinpe, verſi. vel dic veri a agimus. Slo.n..o nin in v enan nda ſirn debeat
mnnne arncicime anrbirrto onea qpiudex aareo bs ntnrena rbons dantur- ntaerio rc.
rien⸗ .ol fennet⸗ ber.l. i. . .l. que b dam. i quod fi ret ſi n inü infre ꝛam quo fit cõ icit iſtam rſi.
il . l. i. in fr ona i infec.l. ſi tim ſo von fuerit i a quẽ deb it cõuentio glo. eſſe ſi
aunuiiun hoc in i. ſed inf⸗ nfi. rinfra de 1finita quia glo inſia ane debeet ſere⸗ regnlariter det et
. tic in legi ra nfra dei A⸗ ſilo vt clara eſt n illud tem nuentio er del et
run n, ra egis eſt quantu e iure deli de glo. ſi de qua etiã pus vt ibi 1 al
e gan ſi nduʒ in pꝛi poteſt m tem deli Non: ingulari eti tiã ſupꝛa feci t ibi pere ias expi
agſtißt Blo. i n pꝛin. 7 ate vt. C. d npus finia on dantur i tiam in illo. C eci mentio eum cũ qu
. .in.l. fili „c. C. de iudi tur ne ear tur in ve . Cuius v nẽ in alio 0
ilius ic. l. pꝛo um quet rſi.nũqui erba ſimn Ppo
* Ne . qui t hec.
5. veterani in verb te en ven ennciannachu⸗ ppetuũ ratio
o veterani endo vt inf ia verba videtur
ani uitus. S ra de ſerui cautioni ꝙ ſic
bird frt dealerl Nicrlb pꝛegio defen
1 .l. 1. i
um dicere. S 5. quod au io. l.ſi ſer
Sed tem
dic quod
auten.

de excuſ. S. pꝛimo ⁊.S.ſancimus coll.vij.vbi ð
duobus menſibus dicitur ar. C. de fideiuſſoꝛ.
l.penultima ⁊c.

L. Actoꝛis. Bal. hit dicitiſtum tex. foꝛe ſingularẽ ad hec
ꝙ licet pꝛocuratoꝛ non poſſit agere iudicati niſi ſit ei mandatuz vt

in.l.ſi pꝛocuratoꝛ. ff. eo.titu.⁊ in.l.hoc iure cum ibi nota. ff. de ſo
lut. Tamen poteſt petere executionem ſententie vſq; ad quanti/
tatem expenſaꝝ quas ipſe fecit de ſuo in iudicio ſi dominus non
eſt ſoluendo vt ibi per eum cum quo ſio ⁊ idem voluit etiã Lu.
Koma.in ſuo ſingulari in verbo ꝓcuratoꝛ xc. Et idem dico
in pꝛocuratoꝛe in rem ſuam nam poteſt petere executionem ſentẽ
tie. Igem eſt in alio pꝛocuratoꝛe ſi habet ſpetiale mandatuʒ
ad hoc vel ſi eſt pcuratoꝛ generalis ad omnes cauſas m Bart.
in. d.l.hoc iure ⁊ in.d.l.ſi pcuratoꝛ ad quem me remitto cum ali
as aliquid dixerim de intellectu iſtius tex. in pꝛimis interpꝛetatio
nibus noſtris ad quas etiam me remitto ⁊ pono tex. de quo agi/

mus.Cuius verba ſunt hec.
L. Actoꝛis pꝛocuratoꝛ non in rem ſuam datus

eſt pꝛopter expenſas quas in litem fecit: poteſt
deſiderare vt ſibi ex iudicati actione ſatiſfiat ſi

dominus litis ſoluendo non ſit ⁊c.
L. Plautius. SBallahic. dicit iſtum tex. foꝛe ſingularez ad
hoc ꝙ pꝛocuratoꝛ falſus obligatur ex pꝛoceſſu per eum facto vt
ibi per eum cum quo non ſto quis iſte text. bene ⁊ etiã ſubtiliter
ponderatus mibi non pꝛobat hoc. Sed loquitur ſolum in vero
pꝛocuratoꝛe qui cum ſciret non poſſe eſſe ſuccurſum aduerſario
ſi ſuus pꝛincipalis condemnaretur ⁊ ipſe ſe obtulit liti ſciens vt di
xi non poſſe eſſe ſuccurſum adnerſario in caſu ſuccumbentie cuz
verus pꝛocuratoꝛ erat nam hoc caſu ipſe obligatur ex pꝛoceſſu ⁊
hoc modo ego capio illa verba ð quibus ibi in text.in verſi. cautũ
non eſſe ⁊c.quod eſſe verum pꝛobatur ex verbis immediate ſe/
quentibus ibidem. Cuius tex. verba ſunt hec. .
L. Plautius ait pꝛocuratoꝛcʒ damnatũ non de
bere conueniri:niſi aut in rem ſuam datus eſſet:
aut obtuliſſet ſe cum ſciret cautum non eſſe om/
nibus placuit idem erit obſeruandũ ⁊ ſi defen/
ſoris loco cum ſatiſdatione ſe liti obtulerit ⁊c.
Glo. in.l.ſi defunctus in verbo clauſula ⁊c.
Bal. hic hic dicit iſtam glo.effe ſingularem ad hoc ꝙ pꝛocu
ratoꝛ meus non tenetur ſatiſdare de iudicio ſiſti cum ſatiſdatio
iudicatum ſolui contineat in ſe clauſulam de defendendo vt ibi
per eum cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ pꝛocuratoꝛ acto /
ris dz cauer̃ de defendendo lʒ reus nolit tũc agere ſecundũ Bar.

in.l.actionem. C. de pꝛocurato.⁊ in.l.vnica.C.de ſatiſdan.ad quẽ
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

C CLlauſula ideſt cõtra fideiuſſoꝛes illos quos
dominus dedit ꝙ nil tangit hunc pꝛocuratoꝛeʒ
⁊ ꝙ dicit clauſula nota ꝙ ſtipulatio iudi. ſolu.
quam pꝛeſtat pꝛocuratoꝛ rei tres habet clauſu/
las.pꝛima ꝙ verbum ſonat. ſecunda quia ſine
dolo. tercia ꝙ defendet vſqʒ ad finem illũ quẽ
defendere incipit vt infra iudi.ſol.l.iudicatum
ſo.⁊ hec tercia clauſula cõmittitur hic ⁊c.
LZ. Et in perpetuum. ¶ Sal. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingu
larez ad hoc ꝙ poteſt quis conſtitui pꝛocuratoꝛ in perpetuũ ideſt
donec viuet vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno addito ꝙ glo.
eſt illa que hoc modo erponit iſtum tex.non auteʒ lex. dicit hoc.
Cnius gloſe verba ſunt hec. „
Et in perpetuum ideſt dum viuit vt infra p
ſocio.l.pꝛima ⁊c. .
Glo.in.l.licet in verbo nondum ⁊ c. Zal. hic dicit
iſtam glo.eſſe ſingularem ad hoc ꝙ pꝛocuratoꝛ qui eſt pꝛincipalis
in cauſa ſicut eſt ille pꝛo quo interuenit non poteſt experiri pꝛocu
ratoꝛio nomine alterius eque pꝛincipalis vt ibi per eum cum quo
ſto quia glo.clara eſt vinon eget alia noua mea interpꝛetatione.
Cuius verba ſunt hec. . .2
CMNondum ⁊c.in verſi.⁊ eſt ratio.quia nõ ſua

ſed populi. Iteʒ quia vt ꝓcuratoꝛis ſui agit ⁊c.
SGlo.in.l.qui abſenteʒ in gloſa magna in fine in

verſi. vel dic poteſtec. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſing. ad hoc ·

ꝙ licet venditoꝛ rei cui eſt denũciata lis mota per emptoꝛẽ ſi ſolũ

afſiſtat liti pꝛout poteſt velle afſiſtere tantũ no an
in ſe iudiciũ niſi hoc pmiſerit tempe Nande Knn eune
vltima.⁊? ibi per Jaco.de aret. ff. de dam. infec. rinl⸗ —
de euictio.⁊ voluit etiam Jaco.de are. in. lpater. ff. deneſenteaf
Et Paul. de caſt.in ſuo conſil. ccclxxviij.⁊ t do. me, dOenel,
imol.in.l.venditoꝛes in pꝛima colum.ff de verbo ⸗ Aernde
ana.in ſuo conſil.xxxi.⁊ ibi aliquid in additio. meis e Johde
T etiam in conſilio.xxxix.⁊ in additio.meis ibidem ochii.
Alex. de imo. in conſilio quarto in tercio volu inci bwehens
de euictõe ⁊c. ⁊ niſi quãdo quis vendidiſſet rem iu Bkalbid
l. ij. in.l. fi. C. de litigioſis. ⁊ voluit ẽt Ange. in 5 3 aan en
eo.tit.coll.viij.⁊ do. meꝰ Alex. de imola in ſuo ccnn ſ nele⸗
to. volu. incipi. Quid ſi quis vendidit rem alien at.n n
tamẽ de iudicato ſoluẽdo vt eſt tex in l. ſi ſuſpecta fr den iil
teſtame.camẽ tenetur qn ſuſcipit in ſe indiciũſ per Käncu 8
per eum cuʒ quo ſto. Uno addiuo ꝙ idem voluit etj DNi
in.l.ij.. f. de alie, iudi. muta.cau.ſacad quem me remi arten
glo. de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. lat ond

CDebere ⁊c. in verſi. vel dic ꝙ poteſt intereſ⸗
ſe eius ideo nõ ab eo qui euincit inquietetur cui
foꝛte de rato aut de iudic.ſol.ſatiſdedit de de
fendendo emptoꝛẽ ſeu eius pꝛocuratoꝛez ſſan
vtranqʒ ſatiſdationem exponit hoc caſu defen
ſoꝛ vt ſupꝛa eo.l.pomponius.ꝗ.ſecundo ⁊c.

Glo.in.l.ſi pꝛocuratoꝛ meus in verbo nõ datur
in fine in verſi.vel verius ⁊ĩc. Bal. hic dicit iſtam glo. fone in⸗
gul ad hoc ꝙ ꝓcuratoꝝ non obligat dominũ ſuu ex cotractuti
non imminebat conficiendus vt ibi per eum cum quo ſto. quia
glo. clara eſt tamen pꝛobat hot a cõtrario ſenſu ſi bene eam conſi
erer Tj non eget aliqua mea noua interpꝛetatoe. Cuins verba
unt hec.

Non datur ⁊cetera in verſic. vel verius die
ꝙ ſi ipſe dominus ibi cõtraxiſſet idem pꝛomi/
ſiſſet.vt infra de actio.emptio.⁊ vendi.liulia⸗/
nus.ꝗ.ſi pꝛocuratoꝛ ⁊c.

L. Sed ⁊ he.ꝭ.finali. Bal.hic dici iſtum ter .eſt in/
gul. ad hoc ꝙ is dicitur defendere qui patitur aduerſaniuzmii
in poſſeſſionẽ ſi non interſit eum aliter defendi vt ibi per eumci
quo ſto. Uno tñ addito ꝙ eſt opus ꝙ caueat reſtitui ſatuʒ
dominuz habituruʒ. ⁊ hoc modo ꝓcedit iſte tex cum iſtogfano
ſalis alias autẽ non vt hic in tex.in.i.ſequẽti que lex cõtinuat cu
iſto tex. quam non vidit Bal.ſed ſolum vidit tex. in .deſendere
De qua materia vide tu q̃ ego dixi in.l.qui abſentẽ eo li inbiſ
ſecundis interpᷣtatõnibus noſtris vbi poſui ad quid teneatur ile
qui pꝛomiſit defendere aliquẽ. ⁊ an teneatur enm armis velqiõ
vbi allegaui not.conſiliũ Pet. de ancha.in materia.⁊ ad ibidicta
me remitto.⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CDefendere videtur pꝛocuratoꝛ: ſi inpoſſeſ

ſionem venire patiatur eum qui damni infecii
ſatiſdari vel legatoꝛuʒ deſideret ⁊c.

L. Licet.S.finali. Bal. bic dicit iſtum ter eſſe nolun⸗
dum ad hoc ꝙ fideiuſſoꝛ eſt pꝛocuratoꝛ rei ⁊ poleſt ez deſence
re etiam per pcuratorẽ vt ihi per eum cum quo non ſto ite
tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus non loquitur ita large moiſ. ſen
ſit Bal. in quolibet fideiuſſoꝛe⁊ maxime contractus. ed in
iuſſoꝛe qui pꝛomiſit defendere in iudicio alique. Seelico nun
pꝛobat mihi iſte tex. ꝙ poſſit dare aliũ pꝛocuratoꝛe. ſec lpauun
de eo met qui pꝛomiſit vel de vno ex eis quãdo plures fante⸗
runt vt hic in verſi.vel quidam ex hijs vuũ decerint c. nam ven
bum vnũ legitur cum verbo ex hijs.non autẽ ven
cum verbo quidam. ⁊ ꝓpter hoc errauit glo. eli⸗ anin
uerentia qui legunt verbuzʒ ex hijs cum verbo quidam el⸗

bene inſpectis verbis pᷣcedentibus. Cuius tex. ſnnu

C Meo latitante poſt litem conteſtata r
muz fideiuſſoꝛes eum defendere vigedun 1
vel vnus ex hijs eũ pꝛo ſolido defenctt a
dam ex hüjs vnum pꝛocuratoꝛ? dederint in q
iudiciũ tranſferatur ⁊c aauien

Blo.in.l.titius. Bal. hic dicit iſtam glo. foꝛe ua
ad hoc ꝙ inopia notoꝛia habetur excuſſione bone nonan 6
eum cum quo ſto. Uno adadito ꝙ inopia dercn ſtto
maioꝛ populi hoc ſcit. vt notat in.l. ea quidem. .

buͤ er hijs oOet

Fatwmmkofne.
pringi mgniente
Eecmanniihtien mnmn 5
nmoltaifut nllhliann
eiirloriepthich ſien un
üniemolutinunm c d
atdnerihmmmiriiictn
Gitifnxnörlinaſtnuchid
ſcundrlarkmmunichot.
Pirlpeutehſimtonwenun.
rerpniſeninpateſcgicecſir
Mbe nuifi gueſſiglnentr, inn
feitiagtcen un tiiem angre
Colvpautckinxigin ninr
ſ,neüeranachintranmngnte
tiͦln in lmti ilit tticctr
iigttltegnwiſutimn /inn leti
Hiuntſuunutt ſetnulun tn .

Crtnnneſtsci neneniinnne
mciininn wgang

IGatgitusſor ilterin
arhlengft —
ſenamminlimn 4
ginlhingl Nn
Relcihannrin

A⸗.

iſigiien
Entenni uthri en

.

Nee.n Uaiſiitd
— KM
üpamt k
Lkinſi Artans
n umintmaitirt

ü ODicn;tp miſr

ur Mr i Mintn
ä
5 ””õ
xmm unip ru gitftinuin
ci m mitu utiiſi it unn
amtEri EEEMTNüK
adANN NAYNEiNEVdd
vmm Ei lazgfibtr
(Naurnnmur ift
rm mir Mimn an gidmiifei
ArieuunNidn.
1er li, Heintingn
a iaimmun ni
õ
anr vr itwimr liſffi
õü ie 4
utciuIIIN
NAA S . Sr

rſrsain deſe 4
5 —
4 mnganmind
N
alne wan en ciet
m dvtuſigus
umi

140

it Bal in. l. falſus in. v. col. C. de furtis. Et idẽ eſt vbi extat
ns fenni bm Ange . in ſuo conſilio.x. ⁊ etiam per publi
cum inſtrumentum ſecumduũ eundem Ange. in conſi. cej. Et
idem eſt quando conſtat ex actis æ ꝓbationibus factis vt in.c. cũ
ſin in fi. extra de verbo.ſigni.⁊ voluit Inno.in.c.ex inſinuatione
tra de appel. ? Pau. de caſt. in ſuo conſi.xxxx. ⁊ Pet. de aneh.
ſuo conſi.cccx. ⁊ etiam in conſi.ccviij.⁊ do.meus Alexã.in ſuo
conſi.xvijin quarta col.in pꝛimo volu.ᷣ incipi. Summariũ quan/
dotercius ꝛc.ad quos me emitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. . .
CDomini loco in verſi. alij dicũt ꝙ ibi omnia
bona rei ceperunt poſſideri ⁊ ſic in totuʒ factus

eſt non ſoluendo hic vero pꝛo parte ⁊c.

I. Mutus. .ſi pꝛocuratoꝛ cum glo. Bal.bic fe
utat iſtum text. cum glo. ſua ſingularem ad hoc ꝙ actio directa
melioꝛ ; vtilis. Et etiam eſt glo. ſimilis de hoc ᷣm eundem
bal. in.l. quotiens in pꝛincipio.ff. de admi. tuto. ⁊ in.l.ex aſſe. ff.ad
treb. 1 in. l. venditoꝛ. C. de here.actio. vendi. cuʒ quo ſto. Uno
ſolo addito ꝙ actio eſt melioꝛ q;ᷓ; offcium iudicis ivt eſt glo.not.
inl.pꝛima in fi. ⁊ hot ibi voluit bar. C. de vſur is ab quem me re
mitto ⁊pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt bec.

Si pꝛocuratoꝛ agat ⁊ pᷣſens ſit abſentis ſer9/
uus attilicinus ait ſeruo cauenduʒ non pꝛocura
toi ec. Uerba autem glo. ſunt hec. .
C Agat ⁊c. in verſi. Item quia melius videtur
directam queri qᷓʒ vtilem tantum vt hic ⁊ infra
titu. pꝛimo.l.fi.⁊ infra rẽ pupi.ſal.fo.l.ij.⁊ ĩfra
ð admi.tut.l.quotiens in pꝛincipio. Item quia
melius videtur oꝛdinarium auxilium igeſt dire
ctam actionem qᷓʒ extraoꝛdinariũ ideſt vtilem
queri vt infra de m inoꝛ. l. incauſe in pꝛincipi.et
ſupꝛa de eden.l.quedam in pꝛincipio ⁊c.
Slo. in. l.in cauſe. . fi.in verbo pꝛocuratoꝛe ⁊c.

in verbo trãſferri in verſi.ſed quid ð ceſſiõe ⁊c.
Bal. bic dicit iſtã glo.eſſe ſingularem ad hoc ꝙ ceſſio poteſt
fieri abſenti etiam ignoꝛanti vt ibi per eum cum quo ſto.
Uno addito ꝙ aliud eſt in delegatione m iſtam met gioꝛ
in vltimis verbis ⁊ hoc modo intellige voctrinaʒ glo.⁊ bal. hic 7
etiã idem voluit ipſemet bal. in. l.fi.ex legato in fi. C. mandati in
xiiij.q. ? bal.in. c. pumo in titu. de bene.fratris ⁊ bal.in addit.ſpe.
in titu. de ceſſio. actio. in ver. ceſſio ⁊c. ⁊ in.l. pꝛima in vltima colũ.
C.de actio.⁊ obliga.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agi
mus. Cuius verba ſunt hec.
CSed quid de ceſſione cuiuſlibet actionis an
inter abſentes fieri poterit. Reſpondeo ſic vt
quilibet pꝛocuratoꝛ vt ſupꝛa eo.l.pꝛima..pꝛio
ſecus in delegatione vt.C. de nouatio.l.j.⁊c.
Blo. in. l. qui abſentem in verbo debere ⁊c. in
verſi. vel melius dic domino ⁊ c. Bal. hic dicit
iſtam glo.eſſe nota.ad hoc ꝙ ille qui tenetur defendere aliquem
tenetur eum defendere expenſis pꝛopꝛijs non autem expenſis illi
us quem defendit vt ibi per eus. cum quo ſto. Uno ſolo cir
ea hoc addito ꝙ etiam tenetur defendere eum cuʒ armis ſi opus
eſſet vm bar. in phemio.ffoꝝ. in principio in tercia col. ? De. de
anca in ſuo conſi.lxxxiij. incipi. obmiſſo primo dubio ⁊c. vbi po/
nit quid tenetur ſacere ille qui promiſit defendere ⁊ conſeruare 2
manumittere vc.ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agim
Cuius verba ſunt hec. . . .
Debere ⁊c. Ael melius die damno ideſt em/
ptoꝛe non habẽte ratum tenebitur ad ſumptus
litis: ⁊ ſic bene pꝛobabitur per iſtam.l.vendito
rem teneri in ſumptibus litis emptoꝛi de euicti/
one agenti quas fecerat duʒ ab eo res euinceba
tur ſic. C. de euic. l. j. ⁊ infra de lib.leg.l.petitoꝛ
infra ſi mul. ven. no.l.dolo.S. fi. xc.
lo. in. l. cauſe. S. ſi ex parte in ver.trãſferri ⁊c.
Bald. hic dicit iſtam glo.eſſe notabilem ad hoc ꝙ bannitus

poteſt cedere ex iuſta cauſa iura ſua vt ibi pet᷑ eum cum quo non
ſto quia glo.non facit mentioneʒ de bannite vel ſimili bannito vt
videre potes de quo tñ vide tn nota.per Gar.in.l.doli.ff.de no/
nat. ⁊ alios ibi poſt eum ⁊ bal.in.l.per diuerſas.C. mandati in no
na qõe ⁊ Pan. de caſtro in.l.ſeruum quoq;.f.de pcur. ⁊ Spe.
in titu. de ceſſioactio. . p. in ver.illud ⁊ ibi etiam bal. in addi. in
verbo bannitus vc.⁊ per Dy.in.l.ſi cum dotem.ꝭ.ſi patri.ff ſolu.
matri.vbi dicunt hoc eſſe verum ad vtilitatem ceſſionarij ex titu
lo oneroſo ſecus ſi ex litulo lucratiuo vt ibi p eos ad quos me re
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuins verba ſunt hec.
CKranſferri ſed qualiter fit hec tranſlatio.

Reſpondeo ante litem conteſtatã: ſola domini
ſufficit reuocatio vt ſupꝛa eo.l.ante poſt liteʒ cõ
teſtatam quia quaſi dominus litis factus eſt p
curatoꝛ vt.C.eo.l.nulla ⁊.l.ꝓcuratoꝛibus.ſed
opoꝛtet ꝙ illud ius cedat quod etiã inter abſen
tes poterit fieri vt arg. ſupꝛa eo.l.vel exilio ⁊c.
Glo.in.l.filius.S.veterani. Zal.hic dicit iſtam glo.
eſſe ſingularem ad hoc ꝙ officiũ iudicis quod habet vim excepti
onis declinatoꝛie tollitur per litis conteſtationẽ ſicut tollitur ipſa
exceptio declinatoꝛia competens parti vt imlefi.C. de excepti. vo
luit Inno. in.c. capellam ſancte crueis extra de reſcrip.⁊ Jo.an.in
c.pꝛimo extra de lit. conteſt.li.vj.in nouella ⁊ Pau.de caſtro in
ſuo cõſi.cxxxxiiij.ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo. de qua agi
mus cum qua ſto. Uno ſolo addito ꝙ hoc eſt verum quan/
do officium iudicis habet vim exceptionis declinatoꝛie vel dilato
rie.alias autem officiuz iudicis eſt perpetuũ ⁊ ſemp poteſt implo
rari ⁊ interponi vt in.l.ſicut cum glo.C. de pꝛeſcrip xxx.annoꝛum
⁊ eſt glo. in.l.querelam. C. de falſis ⁊ vtrobiq; voluit Bal. ⁊ etiã
Bal. in. l.a.S.ſed quia noſtra.C. cõia delega. Bal. in addi.ſpe.
in titu. e ar bi.in verſi.quo iurepetatur ⁊c.⁊ bar.in.l.ſi ſocietatez
5§. arbitroꝛũ in. v.col.ff. pꝛo ſocio ad quos me remitto ⁊? pono glo.
de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CPretermiſſum eſt in verſi. Sed nõne iudex
ex officio debet hoc facere videtur ; non vt ſu
pꝛa de offi.pꝛeſul.l.illicitas.ꝗ. veritas. Sed
dic contra quia in liteʒ hoc euenit vt.C. de tem
appella.l.ij.O.finali.⁊ de appella.l.amplioꝛem
S. o. Sed ſi ponas tam ab eo qᷓʒ a partibus ſit
pꝛetermiſſum obtinet quod hic dicit᷑ vt. C. eo.
l.ita demuʒ:maxime quia exceptio eſt dilatoꝛia
UVnde ante litem conteſtatã debet pꝛoponi vt in
fra eo.l.qui pꝛocu.ꝗ.ſiquis ⁊.C. ð pꝛobatio.l.
exceptionem ⁊c.

Hlo.in.l.mutari. RKay.⁊ Bal. hic decunt iſtam glo.eſſe
notandam ad hoc ꝙ acta facta cum pꝛocuratoꝛe mutato debent
repeti per dominũ vt ibi per eum. Uno adadito ꝙ de nouo fi
eri debem pꝛout dicit idem Raybic.ſi pꝛimus pꝛocuratoꝛ nõ ceſ/
ſit inſtantiã litis cum quo ſto. Uno etiã addito ꝙ acta facta ꝑer
pꝛocuratoꝛem non legittimum non valent ᷣm Bar. in.l. pe .ad
crimẽ in pe.col.ff.de publicis iudi.⁊ Bal.in...ita demũ in ſa col.
C. de pꝛocura.⁊ in.lʒ.licet.C.eo.titu.in tercia col:.ad quem me re/
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus..Cuius verba ſunt hec. .
Mutari vel ipſo:vel pꝛo etiaʒ quaſi dicat nõ

ſolum dño petente: ſed etiam pꝛocuratoꝛe ⁊c.
LZ. Licet..ea obligatio in fine. ¶Bal. hic dicit iſtuʒ
tex.eſſe ſingularem ad hoc ꝙ ſi duo contractus celebrantur inter
te ⁊ me ⁊ ſic ſecundus fit ob pꝛimũ contractuz ſi actio que oꝛilur
ex pꝛimo eſt habilis compꝛehendere ea que vemunt in bo nulla
actio oꝛitur ex fecundo contractu etiã ſi ſint diuerſſi tituli eoꝛũ vt
ibi per eum cum quo ſto ⁊ pono text.de quo modo agimus. Cu

ius verba ſunt hec. .
C Ea obligatio que inter dominuʒ ⁊ pꝛocurato

rem conſiſtere ſolet mandati actioneʒ parit: ali
quando tamen non cõtrahitur obligatio mada
ti ſicut euenit cum in rem ſuam pꝛocuratoꝛẽ pꝛe
ſtamus eoqʒ nomine iudicatum ſ. olui pꝛomitti/
mus:nam ſi ex ea pꝛomiſſione aliquid pꝛeſtiteri
mus non mandati: ſed ex vendito ſi hereditatẽ

vendiderimus:vel ex pꝛiſtina cauſa mãdati age
re debemus vt fit cum fideiuſſoꝛ reum pꝛocura

toꝛem dederit ⁊c.
L. Si defunctus. Bal bit dieit iſtum tex eſſe ſingu.
ad hoc ꝙꝙ mandatuʒ factũ pꝓcuratoꝛi non finitur moꝛte domini
etiam ante litem conteſtatam moꝛiẽtis ſi iam ſatiſdederat ꝓ ſuo
pꝛocuratoꝛe.quia illa ſola pꝛeſtatio fideiuſſoꝛis facit deſinere rem
eſſe integram vt ibi per eum cuʒ quo ſto: Uno addito ꝙ iſte
tex. non dubitat de extinctõe mandati ſed an pꝛocuratoꝛ compel/
latur ⁊ an tenetur.⁊ hoc eſt quod deciditur hic. Camẽ hot pꝛo/
cedit ſi ſciente pcuratoꝛe hoc actum eſt.alias autẽ ſecus.quia tũc
nõ compellitur exequi mandatuz paout dicitur hic in tex. bene ⁊
diligẽter põderato quẽ Bal.nimis large intellexit.nam non ſoluz
loquitur de mandato extinguẽdo per moꝛtẽ domini. ſed an pꝛo
curatoꝛ cõpellatur exequi mandatum vel ne pꝛout ſonat iſte tex.
qui decepit Bal. in vno. nam aliqui libꝛi habent quia non videt᷑
res integra data ſatiſdatõe c. que verba non ſunt in vero tex.oꝛi
ginali nec eſſe debent. nam omnino erat inchoatuũ iudiciũ ſed nõ/
dum lis erat conteſtata ⁊ ſic res non erat integra imo cepta vt in
5. . inſtitu. de pena. teme. litiga. ⁊ hoc modo ego intelligo iſtum
tex. Cuius verba ſunt hec. . B
TZ. Si defunctus ſit dominus ante litem coute/

ſtatam iudicatũ ſolui ſtipulatõe pꝛo ſuo pꝛocu/
ratoꝛe data pꝛocuratoꝛ compellendus eſt ad iu
diciũ recipienduʒ:ita tamẽ ſi hoc dominus ſciẽ
te pꝛocuratoꝛe ⁊ nõ cõtradicente fecit.Quod ſi
aliter actum eſt inſcium quideʒ pꝛocuratoꝛeʒ te
neri ſatis inciuile eſt. cõmittitur autem ob rem
non defenſam ſtipulationis clauſula ⁊c.

Hl.in.l.ſi quis cum ꝓcuratoꝛe..fina.in verbo
videri ?c. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe notandazʒ ad hoc ꝙ cu
ratoꝛ datusad lites minoꝛi ẽt cũ decreto poteſt reuocari ante litẽ
conteſtatam ſicut pcuratoꝛ maioꝛis.Et idem eſt dicendnʒ in ac/
toꝛe conſtituto vt eſt text.in.l.item eoꝛũ.ꝭ.q; ſi actoꝛ.ff.quod cũ/
iuſq; vniuer.nomi.cum quo ſto. Uno adadito ꝙ poſt litez cõ
teſtatã non poteſt reuocari.vt in.l.cũ ſemel.ff.de tutelis.⁊ voluit
etiam Bar. in.l.ſi quis.S.vnus.⁊ in.S.iulianus.ff.de pꝛocurato.⁊
hoc in curatoꝛe generali.ſed in ſpeciali poteſt reuocari ante litem
conteſtatã non poſt vt ibi per eum ad quem me remitto. Uno
pꝛius non obmiſſo ꝙ de hoc curatoꝛe ⁊ que ſolemnitates requi/
rantur in eius conſtitutõe poſuit Bar.in conſilio ſuo.lxxxvij. in/
cip. Judex ⁊c.ad quem me remitto.⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.

NNigderi ⁊c.in verſi.itẽ aliud in curatoꝛe.quia
quãdo ad liteʒ eſt non poteſt dari alius in eadẽ
lite vt infra de tute.l.cum ſemel.vel dic ⁊ idem
⁊ quod dicit non poſſe remoueri verum eſt ſine
cauſa nec etiaʒ pꝛocuratoꝛ.ſ.poſt litem conteſta
tam ſed ante:⁊ ille ⁊ iſte libere poteſt remoueri.
vt ſupꝛa eo.l.poſt litẽ conteſtatã ⁊ ante liteʒ ⁊c.

Quod cuiuſqʒ vniuer.noĩe.

L.pꝛima..⁊ ſi quidem. ¶ Bald. hic reputat iſtũ tex.
eſſe ſingul.ad hoc ꝙ infirmitas pcuratoꝛis non impedit poſſe fie
ri miſſioneꝭ contra eius dominũ vt ibi per eum cum quo ſto.
Uno addito ꝙ iſte text. pbat mihi vnũ qð eſt foꝛtius ꝙ ẽt
ſi pꝛocuratoꝛ eſt infirmus non ſoluz poteſt fieri miſſio in bonis
domini ſui ſed etiã poſſunt vendi eius bona.⁊ ſic non ſolũ poteſt
interponi pꝛimũ decretũ ſed etiã ſecunduzʒ. Et boc ego colligo ex
iſto tex.iuncto.s.pᷣcedenti in verſi.⁊ ſi aduocati non excitent ad
ſui defenſionẽ venire ſe iuſſurũ pꝛoconſul ait ⁊c.quod nota p eo
quod dixit Bal.in.l.ij.C. de pꝛocura. vbi ponit an cõtumacia ꝓ
curatoꝛis noceat domino quo ad pꝛimũ ⁊ ſecũduz decretũ.⁊ per
Bart. iml. quãnis.de dam. inſect.⁊ in.l.ſi vſufructus.·ff. de no
xali.actio. v per illuſtrẽ do. ranciſ.areti.in ſuo conſil. xxxij. inci
pien. diligẽter conſideratis vc. De quo vltimo alias dixi in repe
line ſt 183 rex.in.l.ſi finita. . iulianus.fl.de dam. infect. ⁊ ad
a me rem i ir
Prbaſim bar e tto ? pono text.de quo agimus. Cuius
Et ſi quidem non eſſe actoꝛem vel ſindicuʒ

tunc quoqʒ intelligimus:cum is abſit aut vali/

tudine impedit᷑:aut inhabilis ſit ad agendij
Blo. in. l.l.ñ F. quibus in glo. magna in fine i
bo hꝛoconſul ⁊c. in verſi. quid ſi nibil babent cmune n ver
hic dicit iſtam glo. eſſe ſingul. ad hoc ꝗ licet alias detic Bal.
tatis non dicatur ſinguloꝛum de ipſa vniuerſitate adeo Winn
non poſſunt capi vel detineri ꝓpter illud yt in.l.ſicut. cplngnl
titu. cum ibi not.tamẽ ſi vniuerſitas non habet aliquid qulckeo.
in cõmuni vt poſſit ſatiſfacere creditonbus ſuis dedet nm i⸗
collectã omnibꝰ de vniuerſitate vt ſolui poſſit crecitonmei
per eũ cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ idem in lermiß⸗ il
ſtris da ui ani ſuo conſilio incip. punctus talis eſt Gabcn⸗
nomine ⁊c.ad quẽ me remitto 5 .
verbaſrbet pono glo. ð qua agimus. cius

CSed quid ſi nihil habent cõmune uid faci
quid
et creditoꝛ. Reſt pondeo compelletur ſenit
lectam vt aliquid habeat cõmune. nam quipo

