xipoſt eum ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cu/
ius verba ſunt hec.
CSuſpectuʒ habet ⁊c. in verſi.ſed quomodo

creditur fieri pauper vt infra qui ⁊ a quibus.i’.
iulianus. Reſpon.ꝙ iam foꝛte erat non ſoluen/
do.vel eſt veriſimile ꝙ erit.quia res ſue in loco
periculoſo ſunt vel ſubiacent vſuris ⁊c.ideo po
teſt de ſuis vendere: ⁊ hoc dicit ſuſpectum ⁊c.
T.· ij in verſi. nec cogitur. Sꝛribentes bic maxime
Baic.dicũt iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ maritꝰ nõ
togitur alteri pꝛomittere dotem q; mulieri eliã ſi velit ab inuito
ſtipulari ⁊ hoc ſi maritus habet ſuſpectũ aliquod incõmoduʒ vt

ibi per eos de quo alias ibi legendo dixi ⁊ ideo pꝛo nunc non me
extendo niſi ꝙ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt bec.

CNec cogitur maritus alij eam ab inicio ſtipu
lanti pꝛomittere:niſi hoc ei nihil noceat.nam ſi
incõmodum aliquod maritus ſuſpectũ habʒ nõ
debere eum cogi aliquẽ vxoꝛi pꝛomittere dicen
dum eſt:hoc ſi fui iuris mulier eſt ⁊c.

BGloſa in. l.ſecunda. Bal hic dicit iſtam glo. non eſſe
alibi ⁊ ſic facit eam ſingul.ad hoc ꝙ actio dotis que copetit mari⸗
to contra eius vxoꝛẽ vel cõtra extraneũ pꝛomittentem dotem eſt
bonefidei ſicut actio dotis reſtituẽde que cõpetit mulieri vt in..
9.ſed vt plerunq;. C. de rei vxo. actio. Sed actio dotis reſtituẽde
que cõpetit marito eſt ſtricti iuris. Ex quo nota ꝙ maritus ſolu
to mrimonio habet dilatõeʒ anm in rebus mobiuous etiã ſi dos
ſit reſtituẽda excraneo per actoem ex ſtipulatu vel pſcriplis ver
bis vt ibi per eos.de quo alias ibi legendo dixi.⁊ ideo pꝛo nũc nõ
me extendo niſi ꝙ pono glo.de qua agim.Cuius vᷣba ſunt hec.

Dixit quado illa ergo debʒ fieri mulieri:que
dotem debet repetere non alij ſi eſt incomoduʒ
viro :vel etiam ſi extraneus dedit ⁊ pactus fuit
non debet ei ſatiſdari a viro ſi eſt incomodum

ideſt laboꝛioſum inuenire fideiuſſoꝛẽ: cuʒ actio

ei competens eſt ſtricti iuris vt ſupꝛa de condi
ctio. ob cau.l.dedi.ſed mulieri eſt bonefidei vt
inſtitu.de actio.S.fuerat ⁊c.

Glo.in.l.ſecunda. Cbriſto.de caſtilio hic reputat iſtᷣ
glo. ſingul. ad hoc ꝙ diſpoſitio.l. in ommbus. fi. de iudic põt intt
ligi de cautõe nuda que fit ad cautelam ⁊ ad pꝛobaloeʒ debiti cuũ
nõ ſunt alie pꝛo batões ne foꝛte beredes debiutoꝛu negarẽt nõ elſe
debuũ. De cuius tex. intellectu alias bic legendo dixi.⁊ etiam in
pꝛimis int erpꝛetatõibus ni is ad quas me remitto.⁊ pono glo. ð
qua agim us.Cuius verba ſunt het. .
Nec cogitur ⁊c.in verſivel etiã ſi extraneuſ

dedit ⁊ pactus fuit non debet ei ſatiſdari a vi/
ro ſi eſt ei incoõmodum ideſt laboꝛioſum inueni

re fideiuſſoꝛẽ cum actio ei competens eſt ſtricti
iuris vt.ff. de condic.ob cau.l.dedi.ſed mulieri
eſt bonefidei vt inſtitu.de actio.in..fuerat.Et
ſic ei cauenduʒ eſt vt ſupꝛa de iudi.l.in õibus ⁊c

L. ſecunda.S.voluntatem. Chriſto.e Caſtilio hie
dicit iſtum tex. eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ille qui agil iure ꝓpꝛio ad cu
ius exercitiũ requiritur voluntas alterius tenetur cauere ꝓ ilio
vt ibi per eum. Sed tu aduerie pao nouo 1 vero intellectu
iſtius tex. qui mibi non pꝛobat hoc. nam pater hic non agit iure
pꝛopꝛio ſed cõmuni. nam actio de dote eſt cõis eius ⁊ filie vt not.
in. lij. in pain.ſupꝛa eo. vbi alias legendo dixi de bijs. ⁊ ideo pꝛo
nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono text.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec. .
Coluntatem autẽ filie cum pater agit de do
te vtrum ſic accipimus vt conſentiat an vero ne
contradicat filia: ⁊ eſt ab imperatoꝛe Antonino
reſcriptũ filiam niſi euidenter contradicat vide
ri cõſentir̃ patri. Et Julianus libꝛo. xlviij.ſffoꝝ.
ſcribit quaſi ex voluntate filie videri experiri
patrem ſi furioſam filiam haberet ⁊c.
Glo.in.l.ſi moꝛa. ¶ Scribentes hic dicuũt iſtaz glo.eſſe
ſingul.ad boc pꝛopoſitũ ꝗ, culpa in cõmittẽdo eſt maioz ;in ob
mutẽdo. Pꝛo quib eſt tex. not. in.l.ſi cuius. . de pteritis.ff.
de vſufruc. in.l.excipiũtur.⁊ in.l.lege coꝛnelia in pꝛnn. ff. ad ſyl/
la. cum ibi not.de quo alias legendo dixi in. d.l.ſ moꝛa.? ideo ꝓ
nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono glo. de qua agimus. Cuius ver
ba ſunt bec.
CNe facto.nota.factum vocat non factuʒ qð

dic vt infra de regul.iur.l.qui non facit. Item
quid ſi vir in faciendo cõmiſit culpam leuem.

NReſpondeo tenetur ⁊c.

Glo.in.l.non ſolum. Bald. bic dicit iſtam glo.eſſe
notandaz ad hoc ꝙ licet alias duo non poſſint eſſe domini inſoli
dum in eadem re vt in. liſi vt certo.. ſi onobus vehiculuz. ff. cõ /
modati. tamen hot eſt verũ niſi dominia ſint cõmincta.quia tune
duo poſſunt eſſe domini inſoliduʒ vt ibi per eum cum quo ſto.
De quo vide tu not. per Specu.in tit. de feudis in..o in verſi.
⁊ econtra.⁊ in verſi.xij.tamẽ hoc eſt verũ etiã niſi vominium ſit
cõmutabile. quia poteſt eſſe apud duos ſᷣm eundeʒ Bald. in. l. ſi
pluribus.fl. de lega.pꝛimo ad quẽ me remitto ⁊ pono glo. ð qua
agimus. Cuias verba ſunt he. t.

CSit relatio in verſi.ſed qualiter eſt actio cõ
munis. Reſpõdeo ſicut duobus heredibꝰ actõ
hereditaria ⁊ ſic pꝛo diuiſo.quia ſic eſt in illa.
vt.C.famil.hirciſc.l.ea que.⁊ pater exercet ſu/
am partem ⁊ partem filie.Ael verius vtriqʒ in/
ſolidum cõpetit vt duobus reis ſtipulandi.ſed
pluſculum habet pater.ſ.exercitium vt ſupꝛa.l.
pꝛoxima.. deniqʒ pater.⁊.C. de boniſqʒ libe.
l. fi. ꝗ. vbi aũt:conſenſu tamen filie vt hic ⁊c.

Gloſa in.l.fructus. SBald.hic dlcit iſtam gloſaz eſſe
notandaʒ ad hoc ꝙ expenſe cõputantur cũ fructibus ⁊ fruct di/
cũtur eſſe ſoluʒ deductis expenſis quantũ ad effectũ quaſi penes
pcipientẽ non ſit plus de fructibus.licet omnino in ſe ſint fructuſ
7 debeãt dici fructus m eundem Bal.ibidez cũ quo ſto. De
quo vide tu not.per eundem Bal.in.l.inſulam.S.fructus eo.tit.
7 Bar.in.l.ſʒ moꝛtis cauſa.ff.de donat.cau.moꝛ.⁊ Bart.in. l. ci
queritur. .pꝛedijs.ff. de legat.tercio.⁊ per glo.in.l.emptoꝛ.ff.dð
rei vendi. ⁊ glo.in.l.in fundo eo.tit.⁊ vtrobiq; per ſcribentes ad
quos me remitto ⁊ ad ea q̃ alias legendo dixi in hac.l.fructus.
⁊ ideo pꝛo nũc non me extendo niſi ꝙ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. , .
C. Impenſa ideſt non quelibet ſed que gratia
fructuũ fiat vt infra.l.diuoꝛtio.S.impendia.⁊
ſupꝛa de peti.heredi.l.ſi a patre..penulti.nul/
lus enim caſus ⁊c.⁊ ſupꝛa famil.erciſcu.l.fun/
dus qui.⁊ hoc inſpecto exitu:interim tamẽ me⸗/
re fructus eſt ⁊c.

L.diuoꝛtio..ſi vir. Bal.bic dicit iſtum tex eſſe me
lioꝛem de iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ fructus vicũtur illi quibꝰ per
ceptis alij renaſcũtur.alias autẽ non vt ibi per eum cum quo ſto.
de quo vide tu not.per Bar.iu.l.quedam.ꝭ.nihil.ff.de acqui.re.
domi. ⁊ per do. Abba. in.c.paſtoꝛalis extra de decimis vbi etiaz
idem tenẽt. Et hinc eſt quod dicimus ꝙ appellatõe frucinũ
non veniũt diſtributões quottidiane ſᷣm Jo.an.in addit. Specu.
in tit. de conceſ.pꝛeben in rubꝛi.⁊ Oldra.in ſuo conſil.cxvij. Et
ſimiliter non venit appellatiõe fructus illud quod ꝑcipit epiſcopꝰ
in ſuo aduentu ſᷣm eundezʒ Oldra.in ſuo conſilio.cxxix/ad quezꝭ
me reuuitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Si vir in fundo mulieris dotali lapidicinaſ
marmoꝛeas inuenerit ⁊ fructuoſioꝛẽ funduʒ fe
cerit marmoꝛ quod ceſum eſt neqʒ expoꝛtatum
eſt mariti eſſe ⁊ impenſaʒ nõ eſſe pꝛeſtandaʒ ei:
qʒ nec in fructu ẽ marmoꝛ niſi tale ſit vt lapis
ibi renaſcatur:quales ſunt in aſia ⁊ in gallia ⁊c

BGlo.in.l.rei iudicate..pꝛimo. Seribentes h.c
⁊ maxime Bal. dicũt iſtam glo.eſſe notãdam ad hoc ppoſitũ ꝙ
compenſatio recte oppoſita tollit obligationẽ ciuiles ⁊ etiã natu
ralem vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ ꝓ hoc
facit ratio.quia cõpenſatio dicitur eſſe vera ſolutio vt in.l niij. ff.
qui potio.in pigno.habe.⁊ voluit Bar. in.l.diuoꝛtio.ꝭ.ob dona
tiones.ff.ſolu.matri.⁊ Bar.in.l.aufertur.S.qui compenſationeʒz.
ff.de iure fiſci.⁊ etiam Bal.in/l.tam mãdatoꝛi in tercia colũ.C.
de non nume.pecu.⁊ Bal.in.l.ex cauſa.C. de cõpenſat.⁊ Paul.
de caſt. in ſuo conſilio.xlvij.incip. In xpᷣi nominc amen.ad quos
me remitto.ergo ſicut ſolutio tollit omnẽ obligatõem vt inſtitu.
quib.mod.tolli.obli.per totuz ita etiã cõpenſatio pꝛout dicit iſta
glo. Cuius verba ſunt hec.

Obligatus ipſo iure facta compenſatiõe ab
homine non enizʒ fit a iure niſi in maleficijs vel
negligentijs vt de compenſatio.l.ſi quid ⁊c.

BGlo.in.l.etiam in pꝛincipio. Bad. bic dicit iſtam
glo.eſſe ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ q emphiteoſis ⁊ feuduʒ tranſe/
nnt ad ſuos heredes.ſecus autẽ eſt in excraneis vt eſt glo.etiam
ſing. ſin eundeʒ Bal.in.l. ex facto. S. fi.ff. ad trebell. Unde in
materia non tranſmiſſibili appellatõe hereduʒ non veniũt extra⸗
nei ſed ſui tantũ vt in.l. liberi. C. de ope.liber. vt ibi per eum cuz
quo ſto.de quo poſuit etiã do.meus Alex.de imo.hic poſt alios
docẽtes.vbi etiã ego alias legẽdo dixi.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ nõ
ero miſi ꝙ adqo ẽt Bal.in.l.i. C. de iure emphi.⁊ Paul. de caſ.
in ſuo conſil.cxxxvj.⁊ ẽt in cõſil.cxxxix.vbi ilem tenẽt ad quoſ

me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt her
. 2. ⸗ .„. . 2 . nt be .
Etiam idem dici poteſt ⁊c. in verſic. ſic zin
eccleſiaſtica emphiteoſi ſic ⁊ in feudo vt in con

ſuetudine feudoꝝ ð ſucceſ.feu.c.i.ſicut ⁊ infra

ad trebel.l.ex facto.S.finali ⁊c.
L. Etiam. Bal. bic repuiat iſtum tex. ſingul ad boe
poſitũ ꝙ pꝛiuilegiũ cõceſſum marito ne teneatur mſi inquanti 1
cere poteſt vt in.l.maritũ cum ibi plene not.ſupꝛa eo. ⁊ inlſ. 4
nõ nulli.ff. de re iudi.cum ſimilibus ẽt extẽduur ad filios ex 1r
dem matrimonio natos. Sed tu intellige hoc ſane quand
ſunt heredes patris alias autẽ nõ. vt ſonat iſte tex. Circa ae
addo vnũ verbũ ꝙ pꝛiuilegiũ huiſmodi ne quis teneatur niſi in
quantũ facere poteſt conceditur etiq illi qui non poteſt ſe alere er

contractu ſuo vt eſt glo.not.⁊ eua ſingul.in.i.ſi. maro eo. citu. ad

quã me remitto.⁊ ad ea que alias legendo hic dixi poſt alios. 7
redeo ad tex.de quo agimus.Quius verba ſunt hec.

L. Etiã filios mulieris ꝗ pr̃i heredes extiteñt

in id quod facere poſſunt condemnandos Ia,

beo ait ⁊ cetera.

L. Si cum dotem.S.eo autem tempoꝛe ⁊cetera
Bal.hic dicit iſtum tex.eſſe valde not.ad hoc ꝙ ſi flli con/
ſentit patri agenti ad ſuam dotem ſi pater eſt turpis pſona poteſt
iudex eum repellere ⁊ vtriq; conſulere vt ibi per eum cq quo ſto
Uno addito ꝙ tex.iſte nõ fundat ſe in turpitudine pione
terne ſʒ quicũq; ſit qui poſſet agere noõie fulie in dote vt ibi dun
in tex.qui magis generauter loquitur qᷓ; dicat Bal, Cuius lexi⸗
verba ſunt hec. .

CEo autẽ tempoꝛe conſentire filiã patri opoꝛ
tʒ quo lis conteitatur:ſecuũduʒ hec ſi filia dicat
ſe patri conſentire: ⁊ ante litis conteſtatõeʒ mu
tauerit voluntatem:vcl etiã emancipata ſui:fru/
ſtra pater aget.Necnon illud quoq; pꝛobamuſ
quod labeo pꝛobat nõnunq̃ʒ patri denegandaʒ
actionẽ: ſi tam turpis perſona patxris ſu vt verẽ
dum ſit:ne acceptã dotem cõſumat.ideoqʒ offi
cium iudicis interponendum eſt quatenus ⁊ fi/
liae ⁊ patri competenter conſulatur ⁊c.
L. Si cum dotem.S.ſi pater. Bal. bic dicit iſtuz
tex. eſſe ſingul.licet ſᷣm eũ videatur habere concoꝛdanies ad hoc
ꝙ ſi pater exigit dotem ſine cõſenſu filie demmde hereditas patris
vel legatũ peruenit ad filiam ⁊. filia agnouu perdit facultat agẽ
di ad dotem ſuã.quia videtur pater legaſſe animo cõpenſandi vt
ibi per eum de quo alias ibi legendo dixi plene.⁊ ideo pꝛo nunc
non me extendo niſi ꝙ pono text.de quo agimus. Cuius verba
ſunt hec.
CSi pater filia abſente de dote egerit ⁊ ſi ob
miſſa ſit de rato ſatiſdatio filiae denegari debʒ
actio:ſiue patri heres extiterit:ſiue in legato ta
tuʒ accepit quantũ dotis ſatis eſſet.Et ua Juli
anus pluribus locis ſcribit cõpenſandum ei in
dotem quod a patre datur: lucroqʒ eius cedit:
ſi tantũ ab eo conſequuta ſit quantũ ei dotis no

mine debeatur a marito qui patri ſoluit ⁊c.

L. Si cum dotem. S. finali. Bal. bic diit iſ tex.
eſſe not.⁊ etiã ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝗꝙ res empta de pecũia do
tali dicit᷑ quaſi dotalis vt ibi per eum cum quo ſto. Unoad
dito ꝙ dos putatiua habet omnia pꝛiuilegia vere dotis in ipo/
theca bonoꝛũ viri pꝛout firmãt oẽs ſcribẽtes hic.⁊ ẽt Balcdl in
l.i.C. de condi. ob cau. vbi dicit ꝙ etiã inſtrumentũ dotis puſati
ne ita habet executõem paratã ſicut inſtrumentũ dotis vere. Et
ſicut dos vera non põt alienari ita nec dos putatiua ᷣm glo. ſing⸗
in.l.votalez. .dotale. ff. de fund. dota. ⁊ voluit Bal. in.lvff ſolu.
matri.ad quẽ me remitto.⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius
erba ſunt hec.

CSi mulier in condictiõe mariti errauerit pu
taueritqʒ eſſe libeꝝ cũ ſeruus eſſet:cõcedi opoꝛ
tet quaſi pꝛiuilegiu in bonis viri mulieri:videli/
cet vt ſi ſint ⁊ alij creditoꝛes haec pᷣferatur cit⸗

bmmi t,lin
B rtai gi
ahe jti
en
I uten Aalmmi
Airttun
rc xvA
uhn irlert ir

nen bam
auaet

Gtotinnaueſ
Perſmisnmn aen
ininmne ismnitanm
ntccſlefnng.
Sarireſinmn AMnnttnr
— t
ingegrntnanenet
Aknlaunedtnickinenentn
Ditrpeenunrnenn rmi
Nſadnichntthinenedänitan

ffrſichantiliorennin

lingtugrltplinnttritahr
achirgizltzpi tttkni e
gaſftiiſel nmenurtern
run un

mnifkintetann,
ſhcfuenhuſtinidee⸗
lſinnte⸗
änkkiennen tnd
anediminaid
Nganmn
inen Rüän
Kanuſe
teigtir,

n.:

uagneſtginen

,,

vina uunugt
r niiiir tnine
êsͤs
mrum ταπαHniai
xmtpa
uraEEI WAEYAYiNAA
IX

õ

cxmmlaliuofluunde,
ardansninl unledn
NNi s iutt huil
Nerds slareſninmnin
rn A en ur lng nult
mtipenni uniidin
õ ſler.
anini 5
. — Aemn ulnl il iri,
ncugininſiintrtii
– uiptininmnei n,
=
A n n e oſl
õ
liadenn

2

ca de pꝛculio actionẽ. Et ſi foꝛte aliquid domi
no debeat ſeruus non pꝛeferatur mulieri niſi in
hijs tantũ rebus quae vel in dote date ſunt vel
ex dote cõꝑate ſunt:quaſi ⁊ hae dotales ſint ⁊c

L. Et ſiquid. Bal.bic dicit iſtum tex. eſſe notandum
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licʒ in dote non habeat locũ retentio pꝛopter
impenſas vt in. l.i. 5. taceat cum ibi plene not. C. de rei vxo. acti.
tamen hoc non habet locum in quaſi dote vt ibi per eũ cuʒ quo
ſto ſimpliciter. quia alias ibi legendo dixi de hoc.⁊ ideo pono ſo
lum tex. Cuius verba ſunt hec. .
CEt ſi quid in eam dotem impenſum eſt nec a

muliere reddatur per doli mali lexceptionem

ſeruabitur ⁊c.
L. Quotiens in verſi.plane ⁊c. Sal. hic dicit iſtů
tex. eſſe notanduzʒ ad hoc ꝙ pater dans dotem pꝛo filia ſua ante
mr̃imoniũ poteſt ex interuallo ſtipulari donec mr̃imomũ cõplea
tur. ſecus autẽ eſt in extraneo qui non poteſt ex interuallo ſtipu/
lari etiam ante completũ matrimoniuz. Et ratio eſt.quia ſtat in
voluntate patris reuocare matrimoniũ vt eſt tex.ſingul.in.l.ado
ptiuũ. pꝛimo.ff.de iure dot.tamen ſi pater eſt turpis pſona non
poſſet ſtipulari ſibi dotem ſolui vt eſt tex.not.ſᷣm vnaʒ lectu.in.l.
poſt dotem in pꝛin.ff.ſolu.matri..⁊ ibi alias legendo dixi de hoc
⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero. Niſi ꝙ addo vnũ verbũ ꝙ pꝛedi
cta ptocedunt etiam ſi filia cõtradiceret pꝛout hic dicitur in verſ.
⁊ citra voluntatem quoq; filie ⁊c.⁊ vt omnia bene ꝑcipias pono
tex. de quo agimus.Cuius verba ſunt bec.
Plane ſi ante nuptias dotem dederit:pote/
rit ex interuallo ante nuptias tamẽ ⁊ citra volũ
tatem quoqʒ; filie ſtipulari ⁊c.
L. Si conſtante.S.ſi vxoꝛ. ¶ Ball hic dicit iſtum textu
eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſitum ꝙ obligatio rem reſtitui ſuccedit ad
intereſſe re ipſa deperdita ſicut qñ res eſt perempta.pꝛo quo fa/
tit tex. in.l.cuuu res.S.item ſi res.ff.de leg.pꝛimo.⁊ in.l.ſi duobuſ
in fi.ff. depoſiti. De qua materia vide tu not.per do.meũ Alexa.
de imol.in.l.vbi aułẽ.S.fi.ff.de verb.obli.in fi.⁊ etiam in.l.ſi ſer/
nuz. 5.fi. in vlti. colu. eo.tit. ⁊ in.l. rei iudicate in pꝛin.ff.ſolu.matr.
in quinta colu.⁊ in.l.ſtipulatões non diuidunt᷑ in.xj.col.ff.de ver
bo.obli.in quibus locis ponit quid in obligatiõe dandi ⁊ quid in
obligatõe facicdi quando quis teneatur ad intereſſe ad queʒ me
remitto. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius
tex.qui non loquitur in re deperdita pꝛout dicebat Bal. Naʒz de
perdita res eſt que fuit aliquãdo in rerũ natura vt in.l.deperdi /
tum. fr de peti.heredi.ſed in re perempta vt pꝛobatur ibi in ver/
ſi.perierit ⁊c. Pꝛeterea iſte tex.etiam non facit mentõʒ de aliquo
intereſſe. ſed dicit ꝙ admittitur cõpenſatio contra vxoꝛẽ que cõ/
modauit rem viri ſui pꝛout dr in textu. Cuius verba ſunt hec.

Si vxoꝛ viri rem accõmodauerit eaqʒ perie
rit:ꝛvidenduʒ eſt an compenſationẽ hoc nomie
pati poſſit.⁊ puto ſi quidem pꝛohibuerit eã ma
ritus cõmodare ſtatim deductionẽ fieri.Si ve
ro non pꝛohibuit eam cõmodare arbitrio iudi/
cis modicum tempus eilindulgeri cautionẽ pꝛe/
benti ꝛcetera.

L. Si conſtante. S. quotiens. Bal bie dicit iſtuz
tex. foꝛe ſingul.ad hoc ꝙ obligatio in diem dicitur cõtinere in ſe
minus pꝛopter tempoꝛis dilatõem vt ibi per eũ cum quo ſto ſim
pliciter. cum alias hic legendo dixerim de hoc. Niſi ꝙ modo ad/
do tex. idem pꝛobantẽ in.l.ſi mandauero tibi vx pꝛo me fideiu/
beres. ff. mandatt cum ibi not.ad quẽ me remitto ⁊ ad nota.per
Ange. in ſuo conſil.cxxi.vbi ponit de obligatõne cõdictionali ⁊ in
diem quem omnino videbis ⁊ pono tex.de quoagimus. Cuius
verba ſunt hec.

CQuotiens mulieri ſatiſdandum eſt de ſoluti
one dotis poſt certum tempus: ſi maritus ſatiſ
dare non poſſit tũc deducto cõmodo medij tem
poꝛis condemnatio reſidui repꝛeſentatur. Sed
ſi cum maritus ſatiſdare poſſit: nollet inſolidũ
eum cõdemnanduʒ ella ait.non habita ratio
ne cõmodi tempoꝛis:iudicis igitur officio cõue

g

nit vt aut ſatiſdatõe interpoſita abſoluat mari⸗
tum aut habita ratõe compenſatiõis euʒ cõdem
net:quod quidem hodie magis vſitatuʒ eſt:nec
ferenda eſt mulier ſi dicat magis ſe velle dilati
onem pati q̃ʒ in repꝛeſentatione deductionẽ ⁊c.

Gloſa in.l.ſi cõſtante in pꝛincipKio ¶ Bald. hie di/
cit iſtam glo.eſſe ſingul ad hoc ppoſitũ ꝙ licet ius ſingulare non
debeat extendi tamẽ hoc eſt verũ nilſi ſit ius cum equitate ⁊ rõe
quia tunc extendi debet vt ibi per eum cum quo ſto ſumpliciter.
quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpᷣtatõe.⁊ alias
ibi legendo dixi de hoc maxime poſt do. meũ Alex.de imol.⁊ iõ
nũc ſolum pono verba gloſe que ſunt hec.

Mariti quid in ſocero ſi ipſe vergat ad ino/
piam ⁊ recepit dotem hic quidem vel alibi non
expꝛimit niſi de viro vergẽte ad inopiã.⁊ alias
generaliter pꝛohibet agi conſtante matrimonio
vt.C. de pꝛeſcriptio.xxx.anno.l.cum notiſſimi
§· illud. Puto tamẽ idem in ſocero quod in ma
rito ſeruari.quia eadem ratio equitatis interue
nit.ſ.vt mulieri conſulatur ⁊c.
Gloſa in.l.ſi conſtante.. pꝛimo. Bald. hic dicit

iſtem glo. eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſituʒ ꝙ fulius licet non ſit heres

patris tamen aliquãdo agit actõe famil hexciſc · vt hic per eum cũ
quo ſto. Uno addito ꝙ non agit actoe directa ſed vtili.⁊ ita lo
quit᷑ hec glo.bene ⁊ ſubtiliter ponderata que ad hoc allegat tex
in. l.ij..ſi tamen. ff.de dot. pꝛeleg.qui tex.tamẽ hoc nonpꝛobat.
nam dum loquitur de actõe vtili non loquitur de vtili actiõe fa/
mil. herciſc.ſed de quadaz actõne vtili extraoꝛdinaria introducta
in ſubſidiuʒ vt videre potes pꝛout alias legendo hic dixi.⁊ ad ibi
dicta me remitto.⁊ pono glo.de qualagimꝰ. Cuius vᷣba ſunt hec
De dote pꝛo dote quam ſocer recepit ⁊c.ſed ſi
adhuc conſtaret matrimoniũ poſſet filius eam
petere actione familie erciſcu.directa ſiẽ hereſ
cum alijs.alias vtili vt infra de dote pꝛelega.lł.
ſecunda.S.ſitamen ⁊c.

BGloſa in.l.ſi cõſtante..fi.in fi. ¶ Bald bic dicit
iſtã glo.eſſe vnicã in iure ad hoc ꝙ inſtantia non tranſit in fiſcũ
ſuccedentem alicui. ⁊ ratio eſt quia fiſcus habet ſuos certos ⁊
determinatos iudices ſᷣm eundeʒ ibi. Uel quia fiſcus non repꝛe/
ſentat perſonã ſed recipit bona tanquã vacantia perſona anihila
ta vt ibi per eum cum qno ſto. Uno addito ꝙ idem voluit
ipſe met Bal. in. l.inſulazʒ in pꝛin. eo.tit. Et Bart. ⁊ oẽs in hoc
§. fi. ⁊ do. Abb.in.c.quia.U.extra de iudic.ad quos me remitto
TPpono glo.de qua agimus.Cuius vᷣba ſunt hec.

Si bõa pꝛo parte puta pꝛo tercia vt.l.iulia
de vi pꝛiua.vt infra ad.l.iuli.de vi pꝛiua.l.fina.

Glo.in.l.ſi marito in glo.ſᷣa in verbo aliqua ⁊c.
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe notabilem ad hoc ꝙ licet fiſcus
ſuccedens in hereditate ſeu in quota hercditatis ſit obligatus ſol
uere creditoꝛibus hereditariis ⁊ etiaʒ legatarijs vt in.l.ſi ſeruus
pluriũ..ſi quis ante cum ibi nota..ffde lega.pꝛimo.⁊ in.l.recu/
ſare.ꝭ.ſi fiſco.ff.ad trebel.⁊ voluit Bar.in.l.i.in ſexta colu.ff.de
vulg.⁊ pupil.⁊ Jo.de imol.in.l.ex facto.5.fi.ff.ad trebel.⁊ Bar.
in.l.cum fiſco.ff.ad ſyll.per illum tex.⁊ etiam Gal.in.l.ea⸗ʒ quaʒ
in tercia colu.C. de fideicõmiſ.tamẽ ſuccedens in re ſola non le/
netur.quia hoc caſu non eſt loco heredis vt ibi per eum cuʒ quo
ſto. Addendo vnũ verbũ ſolum ꝙ vbi fiſcus eſt heres vni/
uerſalis non ſolum tenet᷑ creditoꝛibus vt dixi ſed etiã tenet᷑ ſtare
colono vt in.l.ſi funduz.ff.locati.⁊ voluitᷣ Bald.in.l.diuoꝛtio.&.
pꝛimo.ff.ſolu.matri.⁊ Jo.de imol.in.lʒ.ſi filio.ꝭ.fi.eo.tit.?⁊ HBal.
in additio. Specu.in tit.de ſenten. in verſi.colonus ⁊c.ad quos
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Aliqua puta tercia ⁊ ſic quota:ſecus ſi cer/
ta res vt inſtitu.de fideicõmiſ.heredita.o.ſi il/
lud.⁊.C.de ſenten.paſſis.l.ſi debitoꝛ ⁊c.
L. Si filio. Bal. bitc dicit iſtum tex. eſſe vnicũ in iur ad
hoc ꝙ maritus non tenetur niſi inquantũ facere poteſt etiã ſi res

dotalis ſit apud eum. ⁊ idem ꝓbatur in.l.nenſenius.s.fundum
fl. de re iudica.qui tex.etiam en ſingul.ſᷣm eundeʒ HBal.ibidem.

Dij

S tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu.dicte.l.ſi filio. nãᷣ
ſi bene viſubtiliter põderetur non ꝓbat mihi hoc.nã dum dicit ð
re vel pecunia dotali loquit᷑ reſpeciu patris qui tenetur de pecn/
lio tantũ pꝛo reſtitutõne dotis ſiue res ſiue pecunia ſit in peculio
ſiue non. ⁊ ſic non ponit pꝛo conſtanti ſiue res ſiue pecuuia ſit in
peculio.ſed quicquid ſit in peculio pater tenetur de peculio put
dicitur in tex.ſed filius non tenetur inquantũ facere põt quando
res dotalis extat. ⁊ non repetit iſte text.hoc eſſe in filio marito
ſi res ſit in dotem.vnde ille verſus de re vel pecunia dotali ponit
ibi ex alio reſpectu ⁊ ad aliũ finem pꝛout ſupꝛa dixi. Cuius text.
verba ſunt hec. .
L. Si filiofamilias data eſt dos ipſe quidem
dotis actione tenetur: pater autẽ eius de pecu/
lio:nec intereſt in peculio reʒ vel pecuniã dota/
lem habeat nec ne:ſed quatenus facere põt:hic
quoq; cõdemnandus eſt. intelligitur autẽ pecu
liotenus facere poſſe quod habet rei iudicate tẽ
poꝛe:at quin ſi cum patre agatur deducetur ex
peculio quod patri vel ſubiectis ei perſonis fi/
lius deberet:at ſi cum ipſo filio agatur alterius
debiti nõ fiet detractio in cõputatione inquan/
tũ facere poſſit filius ⁊c.
L. Si extimatis.
ad hoc ꝙ ſi dos datur in ſpecie extimata vt reddatur res tante
extimatois talis extimatio nibil habet innouare ſed eſt ac ſi nul/
la extimatio facta fuilſſet illa re extante nec alienatio ĩmo nec pig /
nus illius rei valet niſi de voluntate mulieris.quo caſu ſi pluris
venditur q; extimata fuerit tenetur ſoluere rem vel quod plus
recepit ſᷣm electõem mulieris ⁊ tunc etiã ceſſat extimatio.ſecꝰ eſt
vbi res dotalis extimatur ſimpliciter.quia tunc ſoluʒ pꝛecium eſt
in dotem vt in.l.queſitũ cum ibi not.ff.de lega.tercio.⁊ ad ibi di/
cta me remitto ⁊ pono tex.de quo agim?. Cuius verba ſunt hec.
L.Si extimatis rebus ⁊ in dotem datis pactũ

inter ceſſit vt ex quacunqʒ cauſa dos reddi de

beret:ipſe res reſtituerent᷑ habita ratõe augmẽ
ti ⁊ diminutionis viri boni arbitratu:quae vero
non extarent extimatio earũ. Queſitum eſt cuʒ
res quaedaʒ quas maritus vendiderat extarẽt.
nam ſecũdum pactũ ⁊ haec ad mulierẽ ꝑtinent.
NReſpondi res quae extant ſi neqʒ volente neqʒ
ratum habente muliere veniſſent pꝛoinde red/
dendas ac ſi nulla extimatio interueniſſet ⁊c.
L. Sed ſi ideo.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ redemptio captiuoꝛũ ſpectat pꝛincipaliter ad
pꝛopinquos captiuoꝛũ.vnde ſi aliquis extraneus redimit aliqueʒ
cõtemplatõe cõſanguineoꝝ ſuoꝛũ obligat eos quoꝛuz contempla/
tione fecit vt ibi per eum cum quo ſto nec vlterius me extendo.

cum alias legendo hic dixerim de hoc ⁊ iõ pono tex. de quo agi ⸗
mus.Cuiꝰ verba ſunt hec.

L. Sed ſi ideo maritus ex dote expendit vt a la
tronibus redimeret neceſſarias mulieri pſonas
velut mulier ex vinculis vendicet de neceſſarijſ
ſuis aliqueʒ: reputatur ei id quod expenſuʒ eſt:
ſiue pars dotis ſit pꝛo ea parte ſiue tota dos ſit
expenſa actio dotis euaneſcit.

T. Uldeuia.S.fundus. Jaco. de are. ⁊ Bal. bic dicũt
iſtum tex. eſſe ſing.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ licet ille qui poteſt ſe tueri
exceptõe non dicatur eſſe obligatus vt in.l.vel obligatus.ff.de li/
ber. cau.⁊ in.l.ſi nõ ſoꝛtem.ꝭ.indebitũ.ff.de condic.indebi.tamen
ille dicitur obligatus qui poteſt exceptõe repelli vt ibi per eos cũ
quibus ſto ſimpliciter cũ alias ibi legendo dixerim de hoc. Niſi
ꝙ addo nũc vnũ vᷣbũ ꝙ iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus non
pꝛobat mihi hoc. naʒ hic non dicitur mulierẽ eſſe obligatã ex eo
ꝙ poteſt repelli exceptõe.ſed dicitur ꝙ non poteſt ipſa agere con
tra maritũ ad extimatõem fundi dotalis euicti a creditoꝛe pris
pꝛout ibi dicitur in tex. Cuius verba ſunt hec.
C. Fundus extimatus in dotem datus a credi/

toꝛe antecedente ex cauſa pignoꝛis ablatus eſt.

Que ſitum eſt an mulier ſi extimatio

de ſide inſtru. de quo vide tu not. per oẽs in.l.i.

Bal. hit dicit iſtum text.eſſe ſingul.

tõis vt ibi per eos cum quibus ſto.

Bal. hic dicit iſtum text. eſſe ſingula.

. nẽ dotis re
petat exceptione ſubmouenda ſit: Ait enim e
pterea ſe nõ teneri ꝙ pater eius doteʒ pꝛo ſe de

derit cuius heres non extitit. Paulus reſt põdit

pꝛedio euicto ſine dolo ⁊ culpa viri: pꝛecinm pe

tenti mulieri doli mali exceptione obeſſe. Con/

ſequi enĩ eã pꝛeciũ fundi euicti: euidens iniqui/
tas eſt: cum dolus patris ipſi nocere debeat ꝛc
L. Quotiens. Bal. hic dicit iſtum ter eſſe ſingulare ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ quid dicit᷑ fieri incõtinenti donec c

op quid enti donec cotractus
uocabilis ꝑ penitentiã. Pꝛo quo facit etiã lex n. lcotract⸗

legendo dixi de hoc.ff.de verb.obli.⁊ per Barimlieciahilue

tex. ffſi cert.peta.? Bar.in.l.item ſi ita legatum. ff ad.l. falcii
Bar. in. l.iij. S. igitur.ff de vi ⁊ vi atmees Bar. in. Ealtlen⸗ a
ait. ff. de adulter. cum gloſis ſuis. ⁊ glo.in. cpenul.extra deicſt⸗
cogen.⁊ glo.?⁊ Bar. in. l.dues...ſi duo.ff de duob. reis Bal.
in.d.l.cõtractus poſt Bar.ibidem.⁊ etiã Bal. in. .cum ſpecialil

C.dde iudic. ⁊ Bal. in. l. fructus 2 in. l. diuoꝛtio. fl. ſolu. matrim. *

do. Abb.in. c.i. extra de mut.pet.⁊ in.c. veniens extra de teſtibus

ad quos me remito ⁊ pono text.de quo agimus. Cui
ſunt hec. us verba

L. Qnotiens pater dat dotẽ ⁊ ſtipulatur ita de
muz in ſuam perſonã de dote actionẽ tranſfert
ſi ex cõtinenti ſtipuletur. Caeterũ ſi interpoſito
tempoꝛe ſtipulari velit:non niſi conſentiente fi/
lia poterit ⁊c.
Bloſe a in. l. quae dotis. Pynus ⁊ Bal bic dt iſtam
glo. eſſe ſingul. ad hoc ppoſitũ ꝙ inuentariũ non lſoluz pdeſt be
redibus qui tantũ tenẽtur ex cauſa hereditaria ſed eti illis he//
redibus qui tenẽtur ex mixta cauſa hereditaria ⁊ ppꝛie obliga /
. ̃ Uno addito ꝙ idem eſt
in beredibus ex quacunq; alia cauſa etiã ex delicto vt eſt glo. not
in.c.in litteris in verbo facultates extra de rapto.ad quã me re/
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Caeteris vbi non fieret inuentariũ vt.C.ð
iure delibe.l.ſcimus.S.⁊ ſi pꝛefatã.⁊ in auten.
de heredi.⁊ falcid..ſi vero.ſed in legatis ſec
eſt iure veteri vt infra ad trebelli.l.pꝛima. .is
qui.⁊ ad.l.falcid.l.in ratõe..qꝙ hec ⁊ tenẽtur
diſſimiliter tamen.quia caeteris inſoliduʒ is in
quantum facere poteſt vt ſupꝛa.l.pꝛoxima ⁊c.
Bloſa in.l.lutius. Scribentes ⁊ maxime Bald. bie
dicũt iſtam glo.cũ tex.ſuo eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ cõſenſuſ
ex quo non oꝛitur actio nec exceptio in perſonã cõſenticẽtis nõ trã
ſit ad heredem vt ibi per eos cũ quibꝰ ſto ſimpliciter quia gloſa
cum tex.ſuo clara eſt ⁊ optime pꝛobat hoc.de quo tex.⁊ eius in/
tellectu feci alias mentõez in pꝛimis interpᷣtatõibus nr̃is ad quaſ
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.
Non conſenſiſſet in verſi.ſed vbi non con/
ſenſit patris conſenſus ei non nocet licet ſit he/
res.quia non eſt cõſenſus talis ex quo detur ac
tio vel exceptio ⁊c.
Bloſa in.l.lutius. Bald: hic dicit iſtam glo eſſe ſin⸗
gul. ad hoc ppoſuũ ꝙ licet hre teneat ſtare facto defuncti vt in
l. cum a matre cum ibi plene not.C. de rei vendi.Tamẽ hot eſt
verũ cum oꝛitur actio vel exceptio alias autẽ non vt ibi per eum
De quo vide tu not.per Bar.in.l.pater. C.e inoffi.teſta.⁊ nola.
in.l.ij. C. ſi quid in fraud. patro.⁊ ita teness. Uno addito ꝙ
ſolum tenetur pꝛo ea parte pꝛo qua eſt heres ſᷣm bar.in.d.l.cum

a matre ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuiul
verba ſunt hec.

Non conſenſiſſet tacite ⁊c. in verſi.ſed vbi
non conſenſit patris cõſenſus ei non nocet licet
ſit heres.quia nõ eſt conſenſus talis ex quo de
tur actio vel exceptio ⁊c.

L. Si ſocer..lutius. balde hic dicit iſtum lex ell
ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ exceptio doli facis quia petis quo

Areteklancnew⸗

inmhaligtkritiinenn
nnmrdißf;ßicſinen
ſeniniſllſtinm u⸗
apliſelins
g iglin nti e ni
tnmalatinttun n

Dshräg. ürntare
ctriaſen Aainden
Gelootaisnrdr ri
Tn mntſigrungttaan ern
Roncdihangon Urur mm.
Drtniſts enunettr e
totpbrn eritnieruam
nfraninilwraiu
(Nrgersiiman
Kurnnntoerinneni
Mum iihun s en
mhurieuinnin isc t
Kiuimnunt.

licſen Aut

. Nn iecarun

CRatnecit aniti
nunl iene

Nelienatt

ells eigtiin
Vrra:i ſimitileti
Amemr ifuntllnu
tulaliniſtunn
rimm manbiiihei

ä

ernuaWNEYNEitib in
tunmtitdi d inrn td.
rin NA Nn inf,
atis ENNAftikist
atieElisnti
ſn ttaidatilln
cdeiomigisitunnitftn
crum a iais ien olni
ordac⸗

4
„

tr uſtnia
õ

eAi t
erl
lun ge⸗
i 1

— 11
,AWS
„

reſtituturus es non opgonii recte contra eum qui petit illud qaõ
eſt alteri reſtituturus. Camẽ hoc eſt verũ niſi üle alius ſit refti /
tuturus excipienti vt in.l.ſina. in fi.ff.de condic. ob cau.vt ibi per
eum. Et idem etiã voluit bar.in dicto.S.lutius.v⁊ Angel.in.l.pꝛĩa
in fine. C. conſtante matrimo.cum quibus ſto. Uno addito
betc exceptio opponitur hoc modo. Cu non es audiẽdus quia
tua non intereſt cum ſis reſtituturus ſᷣm Ange.in.l.ſi patroni..
ſi fideicõmiſſum. ff.ad trebel.ad quẽ me remitto ⁊ pono text.de
quo agimus. Cmius verba ſunt hec.
Lutius Licius filiae ſuae nomine centum in
dotem pꝛomiſit Caio Seio ⁊ inter Caiũ ſeiuʒ
⁊ Luciũ ticiuʒ patrem mulieris cõuenit vt dos
a viro Lutio titio viuo pr̃emłieris peteret᷑: po/
ſtea culpa mariti diuoꝛtio facto ſolutuʒ eſt ma/
trimoniũ: ⁊ pater mulieris decedens alios he/

redes inſtituit filia experedata. Quero an ab

heredibus ſoceri maritus exigere dotẽ poteſt:
cum eam mulieri redditurus eſt. Reſpõdeo cũ
filia alijs a patre heredibus inſtitutis actioneʒ
de dote ſua recuperanda habere coeꝑit:neceſ/
ſario habebit maritus:aut actiones aut exactã
dotem ei pꝛeſtare: nec vllam exceptionẽ habe/
punt ſoceri heredes aduerſus eũ cui marito ab
ſurdum dicetur dolo videri euʒ facere:qui non
ipſi quem cõuenit:ſed alij reſtituturus petit ⁊c.

Hloſa in.l.ſi ſocer.S.lutius. Bald. hic dicit iſtaz
glo. foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pꝛinatio aliqñ diſponit nõ in
eo in quo paluat.ſed reſpectu alterius vt ſi pater exheredat filiũ
ſuũ vel flliam contemplatione dotis. naz videtur iegare eazʒ vt ibi

per eum cum quo ſto ſimpliciter.quia glo.hoc optime pꝛobat ·

non eget alia mea noua interpꝛetatõe nec eam pono aliter cũ eam
ſupꝛa paoyime poſuerim in alio tñ pꝛopoſito pꝛout videre potes.
L. In hijs.S. mulier. Bal. hic dicit iſtum text. non
eſſe alibi ? ſic facit eum ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi vnus tra
ctat de lucro ⁊ alius tractat de damno ſemper pꝛefertur ille qui
tractat de damno. yt ibi per eum qui ſubdit ctiam ꝙ caſus iſtiuſ
5.non eſt alibi cum quo ſto. Uno addito ꝙ idem voluit ẽt
Specu.in tit.de confeſſis.ꝭ.tercio in verſi.vltimo queritur ⁊c. ⁊
in tit · de pꝛobatio. .tercio verſi.ſed pone ⁊c.ad quẽ me remitto.
T ponoltex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
¶ Mulier quae dotis apud virum centum ha⸗/
bebat diuoꝛtio facto ducentũ a viro errante ſti
pulata erat.Labeo putat quanta dos fuiſſet tan
tum deberi ſiue pꝛudens mulier plus eſſet ſtipu

lata ſiue impꝛudens ⁊c.
BGlo.in.l.ſi ſocer..lutius. Bal. hic dicit iſtaʒ glo.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ exheredatio facta de filia con/⸗
templatõe dotis videtur inducere legatũ dotis ex parte patris ex
beredantis eam de quo alias hic legendo dixi poſt alios ſcriben/
tes.⁊ ideo pꝛo nũc non me extendam niſi ꝙ pono glo. de qua agi
mus. Cuius verba ſunt bec. ,.
CNRediturus eſt ⁊c. in verſi.ſed reſpõdeo hic

contemplatõe dotis filia exheredata fuit vnde
dos ei legata videtur vt ſupꝛa de rei vendica.l.
emptoꝛ. 5. ancilla. ⁊ infra de heredi.inſtituen.l.

qui volebat ⁊c. . .
De impenſis in rebus dotalibus factis.

Gloſa in.l.quod dicitur. Bald.hic dicit iſtam glo.
ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ q; dos cõfeſſata per virũ nõ gaudet pai/
uilegijs quibus gaudet dos vere numerata vt ibi per eu m. Pꝛo
quo facit glo parua not.in.l.aſſiduus.C. qui poti.in pign. habea.
tamen intellige hoc eſſe veruz niſi interueniſſet etiã ex parte viri
renuciatio bm glo. fi.in.li. C. de dot. cau. non nume. quod eſt ꝑ⸗
petuo not. m eundez Bald. cum quo ſto. Uno ſolo addito
ꝙ de hoc poſuit ipſe met Bal. in.l. i. C. de pꝛiuile. dot. Bald. in
l.generaliter in pꝛima qõe.C.de non nume.pecu.? Ange in conſi
lio incip. factuʒ ſic ſe habet Ticius ? Seius ⁊c.⁊ Angel. in aute.
de equali. dot. in pꝛin. in Fa colu. ⁊ ſcribẽtes in. d. l. afſſiduus ⁊ in
