querendam hereditatẽ ſᷣm Roffre. Sed nun/
quid ſi poſtea condictio extitit reſtituit emptoꝛ
hereditateʒ ſeruo: Reſpon.nequaqᷓʒ Aʒo.expe
ctatur ergo haec condictio quãdo ſeruus in eo
dem manſiſſet ſtatu:nam ante condictioneʒ nec
ſe nec alium poteſt facere heredem:ſed alienati
one facta eſt quem faciat heredem.⁊ ideo con/
dictio non expectatur quod vera non eſt condi/
ctio:ſed quia pꝛopter naturaʒ libertatis differt
inſtitutio eo.ſ.non alieno:alias ſi eſſet vera con
dictio expectaretur etiam eo alienato ⁊c.

Hloſa in.l.illa inſtitutio in verbo pendere ⁊c.
Bal .· hic dicit iſtam glo.foꝛe ſingularẽ ad hoc ꝙ notariꝰ po
teſt de voluntate teſtantis coꝛrigere teſtamentũ etiaʒ ſi iam erat
functus officio ſuo vt ibi per eum cum quo non ſto. quia glo. bñ

fubtifiter ponderata non dicit mibi hoc vt iam eſſet funet diñ
cio ſuo.ſed erat in actu conſiciendi teſtamentũ ſeu inſtrumentum
teſtamẽti ⁊ non poſt actũ totaliter perſectũ.⁊ hoc modo ego intł
ligo iſtam glo. Uno etiam addito ꝙ vbi notarius ſcribit in
inſtrumento minus q; fuenit victũ per ptes tenetur parti leſe ad
interce. caſus eſt ſing. in.l.fi. C. de magiſt. cõue. ⁊ voluit Bal. in. l.
qui accuſare.C. de eden.⁊ Bald.in rubꝛica.C.de pena iudic.qui
male iudica. Bal.in.l.i. C. qui ⁊ aduer.quos vbi dicit ꝙ etiam
minoꝛ leſus a notario ex obmiſſione huiuſmocdi non reſtituitur.
vt ibi per eum ad quẽ me remitto.⁊ etiam ad do.meũ Alexa.de
imola in.l.imperatoꝛ. ff de ſtatu bomi.in apoſtiluis ſuis ad Bar.
ibi. vbi ponit t an poſſit coꝛrigere inſtrumentũ ſuuz ſine lñia ſu/
perioꝛis.⁊ Ange.in conſilio ſuo.cclxxxxj. ⁊ do.meus Alexan. de
imols in ſuo conſilio.lxx.in tercio volu.incip.an aſſertio filij ⁊c. ⁊
Bar.in ſuo conſilio.clxxxxvij.incip.reperitur inſtrumentum ⁊c.
quos omnino videbis ⁊ pono gloſam de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec. . ,
CPengdere ⁊ eſt ratio quia vult conferre in ali

enum arbitriuʒ quod vix in ſuo permittitur:ſed
ſtatuere de rebus in euʒ caſum quo ſuae futurae
non ſunt.⁊ facit infra eo.l.ille autem ⁊.l.ſi quis
ſempꝛoniũ.⁊.l.captatoꝛias.⁊.l.clemens.S.fin.
⁊ inſtitu.de heredi.ab inteſta..at hij ibi quod
ſecus ⁊c.⁊ infra de condi.⁊ demon.l nõ nunq̊ʒ
⁊ ſupꝛa de arbitris.l.item ſi vnus..ideʒ pom/
ponius querit.⁊ not.ſecũdũ Aʒo.quod non de/⸗
beat valere cuʒ ſic dicit teſtatoꝛ vt tabellio ſcri
bit le gata ſibi deberi cuicunqʒ iuſſerit Ticius:
vel lego centuʒ cuicunqʒ dixerit Licius.quia cõ
fertur in arbitrium Licij factum: ſecus ſi cõfer
tur in eius arbitrio id quod de iure eſt. vt ſi di/
cat volo te ita ſcribere ſicut dixerit aliquis ſa/
piens quo magis debeant valere ⁊ tenere quae
reliqui in teſtamento ⁊ quae ibi ſtatui. Item in
libertate hoc fallit vt ſupꝛa de fideicõmi.liber.
l. fideicõmiſſa ⁊c.
Z. Qui filio. S. pꝛimo in fine. Zal. bie dicit iſtuzʒ
tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ codicilli facti poſt teſtamentũ
ſi ſe non cõpatiuntur cum teſtamento videntur facti in defectum
teſtamenti. ⁊ ſic cauſa eſt ab inteſtato vt ibi per eum cnzʒ quo ſto
UVno ſolo addito ꝙ etiam ſi plures reperiũtur codicilli facti.
codem die qui ſunt contrarij nullus eoꝛuʒ valet ſi non conſtat de
pꝛioꝛitate vel poſterioꝛitate ſim gloſaz ⁊ Bart. in. l. ij. C. de codi/

cillis. ⁊ idem voluit etiaʒ ibi Bald. ad quem me remitto.⁊ pono
tex. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Seruus teſtamento heres pure ſcriptus:li/

ber autem iuſſus eſſe ſi intra kalendas decem/

bꝛis decem dediſſet:ſi codicillis pure libertatẽ
acceperit intra kalendas quidẽ neqʒ liber neqʒ
heres erit niſi deceʒ dederit ſʒ intra kalendas
nõ dederit liber ex codicillis erit ⁊c.

Bloſa in.l.ſi ſeruũ alienum. Bald. bie dicit iſtaz
glo. eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ſicut filius in poteſtate tranſ/
mittit hereditatẽ etiam non aditam ad ſuos heredes vt in.l. vni/
ca cum ibi plene not. C. de hijs qui ante aper. tabul. ⁊ poſuit late
do. Oldra.in ſuo conſi.xx.incip.Quidam habens matreʒ ⁊c.⁊
Ludo.roma.in ſuo conſilio.ccccxxxxv.incip.in caſn ꝓpoſito ⁊c.
vbi põit amiſicut traſſera tur ad mr̃eʒ ꝑ infantẽ ita ẽtranſmit /
tit filius adoptiuus bereditatẽ non aditam ad ſuos vt ibi per e
cum quo ſto.quia gloſa clara eſt. Cuius verba ſunt hec.
CPDereditatem ergo in extraneo dico tantum
tempoꝛa.ſ.moꝛtis ⁊ teſtamenti.quia poſt moꝛ/
tem ſtatim eſt heres ⁊ ſi non adeat c.·
L. Quotiens.S.ſi quis pꝛimuʒ. Baldus bic dicit
iſtum tex. eſſe mirabllem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſubſtitutio vulga/
ris ⁊ etiam inſtitutio poſſunt ſimul fieri vno verbo in perſonam
eiuſdem. puta inſtituo Ticiũ ex triente ⁊ Haiũ ex alio triente. ⁊
ſi Saius heres non erit Sempꝛonium ſubſtituo ex beſſe. certe

ſi Haius heres non erit S ius eri
. empꝛonius erit heres ex inſtitntiz
beſſe ⁊ vt ſubſtitntus erit ex triente vt ibi per eut uinrgeer
en ba eſt ⁊ non eget alia mea noua interpꝛetatone. mi
ico hec eſſe ex oꝛdine intellectus ⁊ mentis ipſius viſponeri
Cuius tex. verba ſunt hec. is ipſius viſponenis.

CSi quis pꝛimũ ex triente:ſecundum ex trien
te heredem inſtituerit: ⁊ ſi ſecundus heres non
erit terciũ ex beſſe heredem ſcribat.hic ſecũdo
repudiante beſſem habebit non ſolum iure ſub/
ſtitutionis ſed etiam inſtitutionis ideſt trienteʒ
iure ſubſtitutõis trientẽ iure inſtitutionis ⁊t.

L. Paterfamilias teſtamento. Bald bbic dicit
iſtum tex. foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝗ, pꝛiuatio collat inp

ſonã vnius non poteſt differri ex defectu alterius vt ibi pet eum

cum quo ſto ſimpliciter pꝛo nũc cum alias de hoc feceriʒ menuo
nem in pꝛimis interp̃tationibus noſtris ad quas pꝛo nüc me re/
mitto ⁊ ſolũmodo pono tex.de quo agimꝰ.Cuiꝰ verba ſunt hec.
A. Paterfamilias teſtamẽto duos heredes in/
ſtituerat:eoſqʒ monumentũ facere iuſſerat in di
ebus certis.deinde ita ſcripſerat qui eoꝛuʒ non
ita fecerit omẽs exheredes ſumpto alter beres
hereditatẽ pᷣtermiſerat: reliquus heres conſule
bat cum ipſe monumentũ extruxiſſet nũquid mi
nus heres eſſet ob eam rem ꝙ heres coheres
eiꝰ hr̃ditatẽ nõ adijſſet.Reſpondi neminem ex
alterius facto neqʒ hereditati alligari neqʒ ex/
heredari ⁊c.

Z.Ex facto la grande in verſi.pꝛoinde ⁊cetera
Bald.hic dicit iſtum tex.eſſe not.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ domi
nus poteſt relegare ſeruũ ſeu vaſſalluzʒ ſuuz ad tempus arbittio
ſuo pꝛopter offenſam ab eis factam ⁊ etiã ſi poneret eos in carce
rem pꝛiuatũ non incideret in penaz pꝛiuati carceris exquo habet
hanc poteſtatẽ ab ipſa lege vt ibi per eum cum quoſto. Pꝛo
quo facit etiam tex.in.l.manicheos cum ibi not.C. de epiſ.⁊ cler.
Et idem voluit etiã Cy. in filio vt pater poſſit eum ponereiin c/
pedibus ⁊ non incidit in penã pꝛiuati carceris quãdo vult eũ coꝛ
rigere vt ibi per eum cum quo etiaʒ ſto. Uno addito iſte
tex.non appellat ꝓpꝛie relegatiõez iſtam ſed quaſi.cum reiegalio
vera ⁊ depoꝛtatio ſpectet pꝛincipaliter ad ſupioꝛes vt in. l. illicital
b.qui vniuerſas.ðff. de offi.pꝛeſid.⁊ per totũ.ff. de interdi.⁊ releg.
⁊ hoc modo ego intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

CPꝛoinde ſi ſeruus miſſus fuerit in villam in
terim illic futurus quia dominꝰ offenderat qua
ſi ad tempus relegatus.reſponſum eſt etiaʒ eum
vel ville legatum non pertinere ⁊ꝛc.

L.finali. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingularem ad hoe
pꝛopoſitũ ꝙ pꝛefatio cauſatiua limitat diſpoſitõem non aute pꝛe
fatio narratiua.Et facit etiã tex. in.l.regula. . f.f. de iur. ? facti
igno. vt ibi per eum. De quo vide tu not.per Bar ·in.. quibus
in puma conſtitu. C. ⁊ Bar.iml.cum hij in pꝛinci. in.:eam. ibi
aliquid per Bal. ff. de tranſactio.⁊ Bar.in.l. cum quid. f.ſi certũ
peta. Bal. in. l. noſtrã. C. de teſtame.ad quos me remilio ? po
no tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
Z. Meuius Androtenes Pacumeuiã magnaz
filiam Pacumeuij magni æc. aſſe heredeʒ inſti
tuerat:eiqʒ patrẽ eius ſubſtituerat NPacumeni
magno occiſo:⁊ rumoꝛe ꝓlato q̃ſi eafiliaqʒ ei
moꝛtua mutauit teſtamentũ nouũqʒ Ruffum be
redeʒ inſtituit hac pꝛefatõe.quia heredes quo
volui habere nõ potui Nouꝰ ruffus hrs eſto ꝛc

De vulgari ⁊ pupillari. “
Blo.finalis in.l.pꝛima ibi vel eſt ius nouuʒ ⁊c.
Scribentes hic ⁊ maxime Bal. dicüt iſtam glo.elſe ſinguls
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſubſtitutio pupillaris facta in teſtomnenſo in
quo filius eſt pteritus conſeruat᷑ per diſpoſitõem auten.er cauſa
C. de libe.pꝛete.ſicur cõſeruãtur alia legata ⁊c. pui dr ibi in lext.
licet rumpatur inſtitutio heredis.e quo alias legendo dixi vtro
biq; poſt do.meũ Alexa.de imol.ibidem qui in boc paſſu mules

e⸗ inwaliuns
D tlanminii
ienacſen l iffi⸗

Kddten

uniiin „
. Dutonigeendet
nnumntitiienttnenirn
DErNNreeriim
ſdrsCaprrten Tüermind.
(Orfiendertnsntfun rd
oohſintflonſititinim
Aiünhefinnsminſee
logifunbersnatns
ülentsgilhe anmre
Paditmnſimnundm
rgitnafnnnt namnt
mſiftinninimiſtinani
gtgnninitritrtinirr
ptattntimn
nrpuiniftiintind 1
nintnhe

A

D c

J e
—

Set

W 1 .
Alritilumn

räl
SSõ pin

nkrm
4

5 n Walunn

mmiNNn

Ibrat V
EnEiit inlt

.ρHrin

ralri Ml niiitiſ

õäõä

(Euiimsaisin mln
m A izuani Addr
”õäl
vAm u
1 Mrwi

m/ apu iflin miiift
ammn atik iltndl iiſte
gtage N unuh iiiin
beNaiftni n
Khmr:Mamßllin

uaatilnins unn

—

1Lens —

– ehantht

un ei iimn bier

uhſi uflig
muntmminni i,
n gtell

2 EVA

. — ſo fisrit⸗
2 .

. 19 1, 8
Ntknie,

2. Si plures.S.quos poſſum.

mrDNBiNIN

mgumi

icit pꝛo ? contra. ? allegat tenẽtes pto ⁊ contra pꝛout ibi videre
potes per eum. Ultra quem addo nũc ego Angel.in ſuo con
ſilio ccxj.vhi ponit an ſubſtitutio fideicõmiſſaria compꝛehenſa in
cõpendioſa cõfirmetur per dictã autent.ex cauſa. ⁊ cõcludit ꝙ nõ
ad quẽ me remitto. Et ſolmodo facio vnã ratiõem ꝓ iſta
glo. de qua agimus nũc. nam licet pteritus ſit alius filius. tamen
ſubſtituendo pupillariter alteri filio meo pupillo videoꝛ ſub illa
expꝛeſſa pupillari cõpꝛehendere tacitã vulgarem ſi ipſe heres non
erit. vnde lex fingit eum tacite inſtitutũ ex qua inſtitutõe teſtamẽ
tum conſiſtit. ⁊ ideo ſubſtitutio valet ⁊ cõſeruatur per illuʒ text.

pꝛout etiam alias ibi legendo dixi ⁊ ideo pono verba glo. de qua

agimus. .
Inſtitutione in verſi.item contra in auten.vt

cuz de appel.cogno.S.ſi igitur tales que eſt.C.
de libe. pꝛete. auten. ex cauſa. ſed ibi pꝛopter ſo
lam pꝛeteritionẽ eſt nulluʒ:hic quia ſubſtituit ſi

ne inſtitutione.vel illud eſt ius nouũ c.
L. Si is qui ex bonis. Scribentes hic maxie bald.

dicuũt iſtum tex eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ hereditas filij ali/

quãdo ſeꝑatur ab bereditate pris cui ſucceſſit pꝛopter qualſtatẽ
perſone beredis dati filio vt ibi per eos cum quibus ſto ſimplici
ter cum alias hic legendo dixerim de hijs ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ
non ero niſi ꝙ pono text. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L. Si is qui ex bonis teſtatoꝛis ſoliduʒ capere
nõ poſſit ſubſtitutꝰ ſit Labeo impuberi filio eiꝰ
ſolidum ex ea cauſa capiet quaſi a pupillo ca/

piet ⁊cetera.
Seribentes hic ⁊
maxime HBal. dicũt iſtum tex.eſſe ſingul. ad hoc ꝓpoſtũ ꝙ frat᷑
ſubſtitutus pupillariter fratri impuberi tranſmittit eius heredi/
tatem non aditã. dicitur eius heres neceſſarius vt ibi per eos cũ
quibus ſto. Uno ſolo addito ꝙ iſte tex. bene ⁊ ſubtiłr põde
ratus pꝛobat mibi vnũ quod eſt foꝛtius ꝙ idem eſt in fratre non

dum nato inſtituto vel ſubſtituto impuberi fratri. nam eſt necei

ſarius heres vt ibi per text.met. Cuius verba ſunt hec.
Quos poſſum heredes mihi facere neceſſa/
rios poſſum ⁊ filio vt ſeruũ meũ ⁊ fratrẽ meum

qqui in rebus humanis nondum ſit.igitur poſtu

mus erit fratri heres neceſſarius ⁊c.

SGlo.in.l.verbis ciuilibus. Scribentes bic ⁊ etiaʒ
Jo. and.cõbononienſis in.c.ſi pater extra de teſtame.li.vj.vicunt
iſtam glo. eſſe ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ verba ambigua ad inſti
tutionẽ ⁊ ſubſtitutõem trabunt᷑ potius ad ſubſtitutõem directã
q;ᷓ ad obliquXã. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu
ſſtius glo. que mihi non oicit hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur.
NMãz dicit ꝙ verba que dvubie ſunt directa debent potius interp/
tari directa. vnde hoc poteft intelligi tam in inſtitutõe q; in ſubſti

tutõe non auteʒz in verbis dubijs in vtraq; ⁊ ſic glo.ſeruit no bie

pinguius ⁊ generalius q; eo modo quo intelligitur a pᷣfatis docẽ
tibus de quo etiam alias hic legendo dixi.⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ

non ero niſi addo nũc Ange.in ſuo conſil.cxxv. ⁊ do.meũ Ale

xan.de imola hic in ᷣa carta in o latert.⁊ Paul.de caſtro in ſuo
conſil.ccxlvj.⁊ do.meuz Alexa. de imola in.l.centurio in.xxxiiij.
carta de vulg. ⁊ pupil. ad quos: me remitto ⁊ pono glo.ð qua agi
mus.Cuius verba ſunt hec.c.

Aoluntatem in verſi.ſed directa dubia reci-/

pit interpꝛetationem directe vt.C.de heredi.
inſtituen.l.finali ⁊ c.
De acquirenda hereditate.
L. pꝛo herede.S.penul.⁊.G.fin:· ¶ Bald. bic dicit
iſtum tex.eſſe notãduʒ ad hoc ppoſitũ ꝙ; heres cõficiendo inuẽ
tarium ante aditam bereditatẽ videtur eã adire ex hoc ſolo actu

vt ibi per eü cum quo non ſto.quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põ/
deratus mihi hoc non pꝛobat. ſed bene dicit ꝙ ſi quis facit actuʒ

qui non poteſt fieri citra ius ⁊ nomen heredis videtur adire.ſed
confectõ inuẽtarij non cõmemoꝛat᷑ hic ergo ⁊c. De qua mate/⸗
ria vide tu not.per Paul.de caſt. in ſuo conſilio quarto ⁊ etiã in
conſilio.ccxiiij.ad quem me remitto ⁊ pono tex. de quo agimus
Cuius verba ſunt hec.
CItaqʒ tunc pꝛo herede ⁊c. dicenduʒ eſt quo/

tiens accepit ꝙ citra nomen ⁊ ius heredis acci

pere non poterat ꝛc.
L. Placet. Scribentes hic ⁊ maxime Bal.dieũt iſtum

tex. eſſe notandum ad hoc pꝛopoſitum ꝙ verbum confeſtim de

notat ſine interuallo tempis.tamen hoc eſt verũ in executõe legiſ
ſecus eſt in executõe hõis.quia denotat qᷓᷓ cito fieri poteſt vt in.:⸗
ſi peculiũ.S.vltimo.ff. de ſtatu libe.⁊ in.l.ij..confeſtim.ffad ter
tul.cum ſumilibus cum quibus ſto. Uno addito ꝙ hoc ver /

bum capit diuerſimode in iure ᷣm materiã ſubiectaʒ vt in.l.ad

rem mobilem. ff. de pꝛocura.⁊ per Bar. iml. ſciant. C. de legit.he
redi.v⁊ per Bar.in.l inceſtas.C. de inceſt.nupt.vbi etiaʒ expõitur
pao ipſo iure vt ibi per eum ad queʒ me remitto.⁊ pono text. de
quo agimus. Cuius verba ſunt bec.
L. Placet quotiens acquiritur per aliquẽ here/
ditas.vel quid aliud ei cuiꝰ in poteſtate ẽ quis:
con feſtim acquiri ei cuius eſt in poteſtate: neqʒ
momento aliquo ſubſiſtere in perſonam eius ꝑ
quem acquiritur:⁊ ſic acquiri ei cui acquirit᷑ ⁊c
SGloſa in.l.quidam inſtitutus. Bal.bic dicit iſtaz
glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſiiũ ꝙ tempus ſtatutuʒ alicii ad
reſpõdenduʒ ſi labitur ⁊ ille non reſpõceat ſempꝑ reſoluitur in re
ſponſionẽ que ſit ei magis pᷣiudicialis vt ibi per eum cuzʒ quo ſto
quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia mea noua interpᷣtatöe. Miſi
ꝙ addo vnũ verbũ ꝙ elapſo termino omnino tenctur reſponde/
re ſᷣm Bal.in ſua margarita in verbo terminus xc.⁊ do.Abba/
tem antiquũ in.c.paſtoꝛalis extra de exceptio.ad quos merremit
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
Subſtituto ⁊c.in verſic.vel dic ſtatuat tem/
pus ſubſtituto vſqʒquo erit tempus pꝛefinitum
⁊ ad inſtantiam ſequentis ſubſtituti ⁊c.

L.Si quis mihi bona.ꝭ.quod ſi ex parte ⁊c.
Eranciſ.iigri.hic dicit iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ manda
tuʒ certe rei factũ ſpeciſice non cõpꝛehendit ea que accedunt ſi ex
eis grauaretur mandans aliter q; ex mandato ſpeciſico vt ibi ꝑ
eum cũ quo ſto. De qua materia vide tu not.per Ludo.rom.
in ſuo conſilio.cccclxi.⁊ do. Abba.in ſuo conſilio.lxxxxiij.in penł᷑.
⁊ vlti. colum.in pꝛimo volu.ſuoꝝ conſilioꝛũ que conſilia ego edi/
di temꝑe quo legebã in almo ſtudio Serrarie tempibus retroac
tis oꝛdinarie iura ciuilia de mane ad quos pꝛo nũe me remitto.
Et pꝛo hoc facit quia mandans Ticio vt percutiat Sayum cum
baſtono non tenetur de occuſo ſi ille occidit ſm Bal.in.l. cũ man /
dati.C. mandati.licet aliud eſſet in eo qui mandaſſet Ticiũ per/
cuti ſi ille eum occidit. nam iſto caſu tenetur de occiſo ſm glo.in
c.pꝛimo extra de conſang. ⁊ affini.⁊voluit ẽt idem Bal.in. d.l.cũᷣ
mandati.⁊ Bal. in.l. non ideo minus.C. de accuſatio. in verſicu.
Item quero an maadans ⁊c.ad quẽ me remuto ⁊ pono text.de
quo agimus.Cuius verba ſunt bec.

Quod ſi ex parte iuſſit poteſt ex aſſe adire ali

ter atqʒ ſi mandauit quaſi ab inteſtato: ⁊ ex te/

ſtamento adijt. nam non puto quidquã egiſſe:
at ſi ex teſtamento mandauit:poterit ⁊ ab inte/
ſtato: quoniã non fecit deterioꝛem condictionẽ
patris ⁊c. —
Bloſa in.l.ſi duo. GBal.hit ⁊ alij ſcribentes poſt eum
magis cõiter dicunt iſtam glo.iuncto tex. eſſe ſingula.ad hoc pꝛo/
poſitum ꝙ ille qui adit partẽ hereditatis videtur etiam adire in
totum ⁊ tenetur omnibꝰ creditoubus hereditarijs, v hec ẽ talis
fictio legis ꝙ non poteſt admitti pꝛobatio in contrariũ vt ibi per
eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ ille qui adit totã heredi
tatẽ non videtur adire ſolũmodo pꝛo parte nec videtur habere
animũ ad partẽ vt in. l.ex ſemiſſe, ⁊ in.i.ſi quis extraneus. ff.eo.
titu. ⁊ poſuit aliquid Bal.in.l. quidam eulogio. C. de teſtament.
Secido addo in eo quod dicit glo.ꝙ contra fictionẽ legis
non poteſt pꝛobari contra. nam ratio eſt quia fictio idem operat
quod veritas ſᷣm Ange.in ſuo conſilio.lxxxvj.Et plus operatur
q; veritas.quia contra eam non poteſt pꝛobari ſᷣm Ange.in con/
ſilio. cclxxxvij.ad quẽ me remitto.⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt het. . .
CAdire videtur vt omnibus ſatiſfaciat:nec ad

mittit᷑ pꝛobatio in contrariuʒ: quia eſt fictio nõ

pꝛeſumptio ⁊c.
L. Si per epiſtolam. Bal. bic rexutat iſnnn textuz
ij

eſſe valde notanduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙỹ mandatuũ factũ a tutoꝛe
alicui cum pupillo ſuo ſinitur re integra per moꝛtem ſolius tuto
ris etiã ſi papillus viuat.⁊ ſoluʒ attendimus moꝛtem tutoꝛis re
integra. Et plus dixit ibi Bar. ꝙ ſolus tutoꝛ poteſt reuocare ta
le mandatu. Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellectu meo

iſtius. tex. qui mihi non pꝛobat hoc immo ſolus tutoꝛ hbic man/

dauit ſeruo pupilli vt adiret hereditatẽ ſine pupillo. ⁊ ideo non
eſt mirũ ſi moꝛtuo tutoꝛe extinguatur mandatũ. Et idem dici/
mus in mandato facto per pꝛelatũ nomine eccleſie. nam ꝑ moꝛtẽ

*peelati re integra finitur alias autẽ non ſᷣm Inno. in.c.dilecii de

foꝛo compete.⁊ Bal.in ſua margarita in verbo mandatum ⁊c.⁊
in verbo pꝛocuratoꝛ ⁊c.Et Inno.in.c.gratũ de offi.deleg.⁊ dños
de rota in deciſione.ccclxxx.incipie.ex hoc ⁊c.in fine ad quos me
remitto.⁊ pono illud quod dicimus de tutoꝛe pꝛout pic dicit in
tex. Cuius verba ſunt hec. .
C. Si per epiſtolam ſeruo pupilli tutoꝛ hereci/
tatem adire iuſſerit: ſi poſt ſubſcriptã epiſtolaʒ
tutoꝛ moꝛiatur antequã ex epiſtola ſeruꝰ adiret
nemo dicturus eſt obligari poſtea pupillum he
reditati ⁊c.
Z. Pantonius.S.ᷣrei perduellionis. Hald. bic
dicit iſtum tex.foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ poteſt appellari a
ſententia qua quis condemnatr in crimine leſe maieſtatis vt ibi ꝑ
eum cum quo non ſto.quia iſte tex. bene ⁊ ſubiiliter ponderatuſ
mihi boc non pꝛobat. nam ego non intelligo verba ibi ſuſ penſa

cognitione ⁊ per appellatiõem. nam cognitio non ſuſpẽditur ſed

ſentẽtia vt in.l.i.in fi.ff.ad turpil.vnde pꝛinceps vel iudex ibi cog
noſcens de cauſa pꝛincipali ſuſpendit eam cogmitõem.⁊ boc mo/

do ego capio ſuſpenſaz cognitionẽ non autẽ ſententiã in iſto tex.

Cuius verba ſunt hec. .
CRei perduellionis hereditatẽ ſuſpenſa cog9/

nitione filius emãcipatus cui de patris innocẽ/
tia liquet poteſt querere ⁊c.

De condiction.inſtitut.

L. Filius. Bal. dic dicit iſtũ text. eſſe notandum ad boc
ꝓpoſitũ ꝙ filius inſtitutus a pr̃e ſub turpi cõdictõe poteſt dicere
teſtamentũ nullum ⁊ ſuccedere ab inteſtato etiã ſi tals ſit condi
ctio qua reiecta teſcamentũ poſſit eſſe validum. vt ibi per eũ cuʒ
quo ſto. Uno ſolo addito ꝙiſſte tex.pꝛobat mihi vnũ quod
eſt foctius ꝙ etiam ſi con dic io eſſet in poteſtate filij idem eſt di⸗/
cenduʒ ⁊? hoc per ratõʒ ibi aſſignatã in tex. Cuius vᷣba ſunt hec⸗
¶Filius qui fuit in poteſtate ſub condictõe ſcri
ptus heres quam ſenatus aut pꝛincipes impꝛo/
bant teſtamentũ infirmat patris ac ſi condictio
non eſſet in eius poteſtate.nam quae facta ledũt
pietatẽ eſtimatõeʒ verecundiã noſtrã: ⁊ vt gene
raliter dixerim quae contra bonos moꝛes ſunt
nec facere nos poſſe credendum eſt ⁊c.

BGloſa in.l. iiſ. Bala. bic dicit iſtam glo. eſſe ſingula. ad
hoc propoſiũ ꝙ quis preſumitur eſſe in dolo propter nimiã ſo/
lemnitatẽ non ſoluuam adhiberi in actu et adhibet eaz vt ibi per
eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ ideʒ voluit ipſe met bal.
in.l.in teſtamẽto.C.de teſtam.voi dixit ꝙ ſi eſt nimia cautela ſer
uata in actu pꝛeſumitur dolus vt ibi per eum ad quẽ me remit/
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt he.

CSi quis ita ⁊c.Seius ſi ita relinquat᷑ liber/

tas Arethuſe ſi tres peperit ⁊ per heredem fiat

quominus ꝓariat.tunc enim pꝛopter maliciã he
redis ſtatim habetur pꝛo impleta ⁊c.
L. Quidam in ſno..fi.

dicit iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõdictio acliecta in
codicillis inſtituti pure facte in teſtamẽto tacite adimit heredita
tem ſub cõtraria condictõe vt ibi per eum cum quo non ſto.quia
Fm aliam lectu.ad iſtum tex.quãa cõiter appꝛobant ſcribẽtes ibi
dem non pꝛobatur hot ĩmo deciditur ꝙ non valet huinſmõi in/
ſtitutio per tex.in.l.diui in pꝛin.ff.de iure codicil. Nec obſtat iſte
xrali ſtro⸗ 8 lieru adimere . ub cõtraria condictiõe. ſʒ nõ
equ 0 c adiectio condictionali icillis yt hi
Klenenmgs veris inrie, nalis mn codicillis vt hie

Quem teſtamento pure inſtituit codicillis

Bald. bic ſᷣim vnam lectu-

aſcripſit condictionẽ:quero an ei parere
ſe habet. odeſtinus reſpondit ere lene⸗
dicillis neqʒ dari neqʒ adimi põt. poꝛro in de/
fectum condictionis de ademptõe hereditatis
cogitaſſe intelligitur ⁊c.

Gloſa in.l.quidam in ſuo. Zal bic dicit iſtam glo.
eſſe valde notandaʒiad hoc pꝛopoſitũ quis dicatur furioſus ſeu
fatuus vt ibi per eũ cuzʒ quo ſto.quia glo.clara eſt. De quo vij
de tu not.in.l.apud iulianũ.ꝭ.fi.fl.de legat.puimo.vbi dicit. ill
qui legat impoſſibilia dicitur furioſus. Et etia ilie qui pꝛoijet
lapides vel panẽ ſᷣm glo.not.in.l.ſi cum dotem. d.ſm autem in ſe/
uiſſimo.ff.ſolu.matri.? in.l.ij.C.de judeis.⁊ qui clamat p eccleſi
as in pᷣſentia populi vt in.l.ob que vicia cum ibi notat.ff. de edili.
edic. ⁊ in.d.l.ij.⁊ in dicto..ſin autẽ in ſeniſſimo.Et etis quiſtul
ta loquitur vt in.l.is qui..diuus.ff.de luto.⁊ cura.dat.ab hijo.
⁊ ibi hoc voluit Bar. ⁊ Bar. in.l.ij.fl.de bono.poſſe.furio.vol in
fan.dela.⁊ Har.in.lxij.fl.de teſtame.⁊ per do.meũ Alex.ð imola
in ſuo conſilio.xxxxij.in tercia coulm.in quinto volu.ad quos
ine remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CAmmoneri poteſt per ſcriptuʒ heredem pꝛo
bantẽ eum fuiſſe ſane mentis.hic eniʒ talis pꝛe
ſumitur cuius verba gerit ꝛc. .
Quemadmoduʒ teſtamẽta aperiãtur.

Gloſa in.l.ij. in verbo publicũ. Bald bic reputn
iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ teſtamentũ factuũ ſeu ſcniptuʒ
manu publici notarij pꝛobat ſine alia inſinuatõne iudicis vt ibi ꝑ
eum cũ quo non ſto.quia hec.glo.bñ ⁊ ſubtiliter ponderata hoc
non pꝛobat.nec cõmemoꝛat aliquã inſinuationẽ. ſed ſoluz dicit
ꝙ ſi teſtamentũ eſt factũ manu publici notarij ⁊ ſint ibi ſigna ſeg
tem teſtiũ etiã ſi non viuãt teſtes pꝛobat. ⁊ ratio dubitandi erat
exquo ipſi non viuebant eo tempoꝛe ⁊ tamen dicitur ibi valere

diſpoſitionẽ.nec fit aliqua mentis de iudicis inſinuatõe yt vider

potes ex ea.Cuius tex.verba ſunt hec.

CRKubeum auctoꝛitate vt ei credatur cum ſint
ibi ſeptem ſigilla etiam ſi non viuant teſtes: qʒ
nõ placet niſi ſit per manũ publicã ſcriptuʒ.yel
publicũ ideſt ad publicam vtilitateʒ ꝑtinere ⁊c.
De iure deliberandi. L
Q/Ait pꝛetoꝛ in pꝛincipio. Sal bit dicttiſtum tex.
poꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſiiũ ꝙ licet appellatõe alienatois ſtricte in
telligatur ſolũ de tranſſatõe dominij vt in.l.i.ff.de fundo votali.
Et voluit do.meus Alex.de imola in.l.filius.ꝭ.diui in ſexta col.
ff. de lega. pꝛimo. ⁊ in.l.is cui bonis in pa colu.f e verb. oblig. ſʒ
large accipitur ꝓ omni actu quo ius dominij fit deterius vel mi
nuitur ſiue in pignoꝛe ſiue in emphiteoſi vel poſſeſſione vel con/
ſtitutõe ſeruitutis vt in.l.ſi.C. de reb.alie.non alien.⁊ in. ..aliena
di in auten. de non alienãdis. ⁊ in.l.ſi maritus.ᷣff.qui ⁊ a quibuſ
2 in.c.nulli cum ibi not.de reb.eccle.non aliena.⁊ voluit do. me⸗
Alex.de imola in conſilio.cxx.in pꝛimo volu.incip.ↄlanius codu/⸗
xerat ⁊c.⁊ in conſili.clxij.in ſo volu.incip:an localio ⁊c.vbi ponii
de locatõe ad longũ tempus.⁊ Jo.de ana.in conſil.xlvij. vbi poit
de hijs.2 ego ibi in additioemeis etiã aliquid dixi. Uel ſi quis
faci t locum religioſum vt in.l.meuius..in fundo ff.de lega.o.

Et idem ſi patiatur rem pꝛeſcribi vt tn.l.alienatõis verbo. · de

bo. ſigni.⁊ voluit do.meus Alexa.de imola in ſuo conſil.viij· in
penul.colum.in tercio volu. incip. An pꝛohibitus ⁊c.? Bart in
conſilio ſuo.clxxxix.incip. Pꝛimo queritur vtruʒz iuriſdictio ꝛc⸗
Tamẽ idem eſt ſi res deducatur in iudiciij per iſtum ter. ſingul.
cum quo ſto. De qua materia aliaſ dixi in. l.ſi ita quie .· ea lege⸗
ff. de verb. obli.v ad ibi dicta me remitto ⁊ pono tex.de quo gi⸗
mus. Cuius verba ſunt hec. M .
. Ait pꝛetoꝛ ſi pupilli pupillepe nomine poſtu⸗
labitur tempus ad deliberãduʒ: an expediat en
hereditatẽ retinere:⁊ hoc datũ ſit ei ſi iuſta cau

ſa eſſe videbitur:bona interea diminui niſi ca/

ſa cognita boni viri arbitratu vetabo ⁊c.
De teſtamento militari.
L. pꝛima. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingul ad hoc pꝛo
poſituʒ ꝙ vbicunq; per reſcriptuũ pꝛincipis cõceditur pʒocedi po
ſe de facto. tamen intelligitur ſemp non deficiente iuſticia N ibi
eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ ratio eſt quia reſcriptum

arhilun ⸗ 4
ſ M) .
mis il,mun

öeipdn

7 ihe, R

ügmmonnn
ntiduinifritzunen

nolste⸗

lnlccmmgicnn. un
ginſtiriginguin ggkancnr
ictrthpmniſntrs untn uf
Ktignnerngiaannin n r
Dongfrig Numinnrininn Na
fuugoin. Vamnger
Derrßrfauadnen dunnnt
Dfechncxinen. ſnien

WEE; MNNnid r i

Wülifaiiſnint X

Metiſticſtd innnt nn
mCurfnrin
Clrpprtuctirſt
Nictontnifterin deun
ditennihinſinzrner⸗
Gmunthlitininulu tfin

ẽf

a e dKtiin
. Waezn
—
SSZZ
ennnu
— ſuſnnt
i it

anſ
inimui
tan Puniſmnſcz,
eitennlni
Anr Mindd.
Erinin Aintin
N ukuitmiiti

rütmatui iliin

Sum ErEuiliN Ait
ſꝑmuaaimi nlr a
mnEMiie
uruman niciun ſſſir
xerm CXNANAA d
mtan imm iliui i l

5õäl

aatii r ngii
—

prꝛincipis intelligitur ſemꝑ ᷣm ius cõmune pꝛout late dixi in.l. ele

hanter .n k oe condi.indebi.in hijs ſecũdis interpᷣtatõibus no/
ſtris ad quas me remiteo. Uno ſolo pꝛo nũc addito ꝙ de vᷣ
tute clauſule oe facto poſuit Bar. in. l. ſtipulatio iſta. ff. de verbo.
obii. T in.l.fi.ff. de actio.empti. ⁊ in.l.i.ff.de euictio.⁊ HBal. im. c. i.
in tit. qui ſucce. tene. ? Ange. in.l.imꝑatoꝛes.ff.de pactis.?⁊ Bal.
in.l. ſolam. C. de teſtibus ad quos me remitto ⁊ pono tex.ð quo
agimus. Cuius verba ſunt hec, . èò
Z. ldilitibus liberã teſtamemi factionẽ pꝛimuſ

quidem diuus Julius caeſar conceſſit:ſʒ ea con

ceſſio temꝑalis erat. Poſtea vero pꝛim diuus

Litus dedit. Poſt bos Domitianus ⁊ poſtea
diuus Nerua plenifſimã indulgentia in milites
cõtulit:eamqʒ ⁊ Craianus ſequutus eſt:⁊ ex in/
de mandatis inſeri coepit capiutuluʒ tale.Cuʒ in
noticiã meã pꝛolatuũ ſit ſub inde teitameta a con
militonibus relicta pꝛoferri:quae poſſint in cõ
trouerſiam deduci ſi ad diligentiã legum reuo/
centur ⁊ obſeruantiaʒ ſequutus animi mei inte/
gritatem erga optimos fideliſſimoſqʒ cõmili/
tones:ſimplicitati eoꝛũ conſulenduʒ exiſtimaui
vt quoquomodo teſtati fuiſſent rata eſſet eoꝛuʒ
volũtas.faciãt igit᷑ teſtamẽta quoquomõ volẽt
faciãt quoquomodo poterint :ſufficiatqʒ ad bo
noꝛum fuoꝛũ diuiſionẽ faciẽdaʒ nuda voluntas

teſtatoꝛis ⁊c.

HGloſa in.l.ſi certarum.S.ſi eodem. Saldus hte
dicit iſtam glo.foꝛe ſingulareʒ ad hoc ꝓpoſituʒ ꝓ licet in extraeo
inepta ſit experedatio.tamẽ ſi extraneus inſtitutus eſt heres po/
teſt etiã experedari ⁊ valet experedatio etiã per verbũ exberedo
Pꝛo quo facit tex.in.l.paterſamilias teſtamẽto.ff.de heredi.in/
ſtitu. cum quo ſto. Uno addito ꝙ exberedatio non põt ſieri
de tranſuerſalibus nec de poſtumis ?ᷣm Bal.in autent.ex cauſa
in a colum. C. de libe.pꝛeteri. Nec etiã poteſt fieri de filio fu/
rioſo ſᷣm eundeʒ Bal.in.l.humãitatis in quarta colũ.C.de im/
pube.⁊ alijs ſubſtitu.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agi
mus.Cuius verba ſunt hec.

Eodem pꝛout habes in fine.ꝗ.⁊ c. Et quod
dicit exheredem ideſt hereditatẽ adimendo di
cẽdo exheredo vel adimo.Item pone in libero
extraneo:⁊ eodẽ teſtamẽto poſtea exhr̃dato ⁊c

Glo.in.l.in fraudẽ in verbo nuda. Sal. hic repu
tat iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet teſtamentu poſſit ſie
ri ſolo nuiu ad pias cauſas ⁊ valeat. vt in.c.cuʒ tibi cum ibi ple/
ne not.extra de teſtame. ⁊ late explicat Bar.in.l.i.C.de ſacroſa.
eccle.⁊ Bal.in.l.ſi ajfratre.C.de teſta.milit.tamen miles non põt
teſtari nutu ſicut nec paganus ad non pias cauſas vt in.il.⁊ in epi
ſtola. C. de fideicõmiſ.vt ibi per eum cum quo ſto.quia hec glo.
tlara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interptatde. Milſi di⸗
to ꝙ tex.in.l.lutius.ff.de teſtame.mili.quem hec glo.ad hoc alle/
gat non ꝓbat boc ſi bene ⁊ ſubtiliter poõderetur. nam legatũ in ca
ſu illo miles dictauerat volun:atẽ ſuaʒ notario ⁊ poſtea moꝛtuꝰ
eſt antequã legeretur ſeu publicaretur vt dicitur ibi in tex.vbi p
batur ꝙ non valet ſi voluntas eius non pꝛobatur legitumis pꝛo/
bationibus.⁊ in hoc pꝛiuilegiatus eſt miles a pagano. nã inſtru/
mentũ dictatũ a pagano non valet ſi non eſt publicatũ v eſt text.
cum glo.ſingulari in.l.ex ea ſcriptura.ff.de teſtame. ⁊ glo.in.l.fi/
deicõmiſſa. 9. pꝛimo. ff. de lega.iij.itaq; de nutu non fu hic mẽtio
in iſto tex. Cuius gloſe verba ſunt hec.

C Nuda a ſolemnitate verbis tamen eſt opus:
vt infra eo.l.lutius ⁊c.

Ad Sillanianum.

T. pꝛima in pꝛincipio. Jaco. oe are. ? Bal hie dicut
iſtum tex.eſſe notanduz ad boc pꝛopoſitũ qꝙ damnũ datuz in ali
qua re pſumiuur fuiſſe datum a vicinis, ſeu pꝛoximioꝛibus. pꝛo
quo facit etiam tex.in.l.ſi ſta teſtamẽto in fiff.de fundo inſtruc.
⁊ in.l.dominꝰ oꝛreox.fflocati adeo ꝗ ſi nõ appareat quis ðᷣderit
damnũ pᷣſumitur datum ad eis ⁊ tenẽtur vt in.l.ne quidem.ff.ð
incenrui.naufra.cnm ibi not. Uno addito idem etiaʒ vo

luit Bar. in. d.l.ſi ita. ⁊ Bal.in.l. i.in fi. C. loca. vbi dixit hoc eſſe
verum miſi vicinus ſeu pꝛoximioꝛ ſit bone fame vt ibi per euʒ ad
quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ. Cuius verba ſunt het
L. Cum aliter nulla domus tuta eſſe poſſit niſi
periculo capitis ſui cuſtodiam dominis tam a
domeſticis q̃ʒ extraneis pꝛeſtare ſerui cogãtur
Ideo ſenatuſconſulta introducta ſunt de publi/
ca queſtione a familia necatoꝛum habenda ⁊c.

Gloſa in.l.ſecunda. ¶ Bald · hic reputat iſtam glo. ſin /
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vulneratus ad moꝛtẽ ſi ignoꝛatur
a quo fuit vulneratus ⁊ ipſe excuſat Titiũ dicendo ꝙ ipſe nõjfuit
pꝛodeſt ei.vt non poſſit toꝛqueri.ſed ſi indicia ſint contra eũ ſecus
eſt in caſu quo cõſtaret inculpatũ vere deliquiſſeqꝛ tũc eiuſmõi
exculpatio euʒ non releuat aliquo modo. Pꝛo qua glo. facit
tex.in.l.iij.S.pꝛimo eo.tit.vbi tex.idem pꝛobat in inculpante ali/
quem.nam ei non creditur niſi alter conſtet vt ibi per eũ. De
qua materia vide tu not.per eundeʒ Bal.in.l.i.in verſic.pone te/
ſtatoꝛ dixit ⁊c. C. cõia de legat.⁊ Bal.in.d.l.iij.&i.¶ Dal.in. l.fi.
ff.de ꝓbatio.vbi dixit ꝙ ſi teſtis exiſtens in articulo moꝛtis vult
reuocare illud quod alias dixit dicendo nunc ſe dixiſſe tũc faluzʒ
non poteſt ſi pꝛoducens eum erat iam cõſequtus aliquid .⁊ polu
it etiaʒ aliquid Cy. in.l.filiũ.ff.de hijs qui ſunt ſui vel alie.iuris.
ad quos me remitto.⁊ non pono aliter verba glo.cum inf ſa pꝛo/⸗
xime ea poſuerim in alio tamẽ ꝓpoſito pꝛout videre potes.

Gloſa in.l.lege coꝛnelia. Eranciſc. Cigri.⁊ Bald.
bic vicũt iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ delinanẽs accu
ſatus.vel inquiſitus qui non eſſet carceradus ſed relaxadus fide
iuſſoꝛibus ſi fugiat ⁊ patiatur bannu ſi redit poſtea ſemꝑ devet
dicerẽ caʒ. ſua in carcere ⁊ non eſt ampuus relaxadus fiueiuſſo
ribus.vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno adaito ꝙ etiam
talis fugiens habetur pꝛo confeſſo. vt in.l.pꝛima.⁊ hoc ibi voluit
Barto. C.de aſſeſſoꝛibus.⁊ glo.⁊ Bart.in.l.eos ⁊lin.l.finali.ff.
de cuſto.reo.⁊ Bal.in.l.ſuccurritur.ff.ex quib.cau.maio.⁊ bal.
in.l.raptoꝛes.C.de epiſco.⁊ cleri.⁊ Oldra.in ſuo conſilio.lxinj.⁊
Ludo.roma.in ſuo conſil.clxviiij.⁊ Jo.de ana.in ſuo conſil.pꝛio
vbi ẽt ego aliquid dixi in additio.meis ad ea coſilia ad quas me
remuto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
CEx vinculis quia fugierũt etiã ſi ſatiſdarent
ſecus ſi non fugiſſent vt infra de cuſto.reo.l.ij.
in pꝛincipio ⁊c.
BGloſa in.l.diuus. ¶ Bal hic dicit iſtaz glo. eſſe notandã
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ lzʒ alias ſi remittitur imiuria intelligat oioxre /
miſſa.tamẽ iudex poteſt inquirere ob intereſſe publicu. que glo-
etia ponit de vulnerato dicente ſe nolle vulnerantẽ punirr.tamẽ
punitur ob intereſie publicum.Et idem voluit etiam gio.in.l.iu /
riſgentiũ.ꝭ.ſi paciſcar in glo.ij.in fi.ff.de pactis.⁊ glo.in.c.ſi duii/
genti in glo.pꝛĩa in fi.extra de foꝛo ↄpet.⁊ voluit bar.in.i.i. .vſq;
adeo.ff.de iniur. Sed plus dico ꝙ ſi alquis ꝰaniſit imuria
in foꝛo penitentiali poteſt mhilominꝰ ugere in foꝛo ciuili.nam re
miſſio rancoꝛis non tollit quin poſſit agi ad damnuʒ v eſt glo.in
9. fi. inſtitu.de iniur.⁊ voluu ct. Bar.in.lʒ.ſi tibi decc.ꝭ.queGã.ff.
de pactis.⁊ Bal.in.c.pꝛimo in tit.de pace iura.firma.⁊ Jo.an.
in addit. Specal.in tit.de locato.O.nũc vero aliqua in vern.ilem
pone ⁊c. In quibus locis limitat hoc eſſe verũ niſi eſiet facta pæ/
