telligant ꝙ cum appellatio poſt deciſam ſenten
tiã latam interpoſita fuerit:non ex occaſi iõe ali
qua remittere negotiũ ad iudicem ſuũ fas ſt it: ſz
omnẽ cauſaʒ pꝛopꝛia ſententia determinare co/
ueniat: cum ſalubꝛitas legis cõſtitute ad id ſpe/
ctare videatur vt poſt ſententiã ab eo qui de ap
pellatõe cognoſcit recurſus fieri non poſſit ad
iudiceʒ a quo fueritpꝛonocatum: quapꝛopter re
mittendi litigatoꝛes ad pꝛouincias remota oc/
caſionẽ atqʒ excluſam penitus intelligãt: cũ ſu/
per omni cauſa interpoſitaʒ pꝛouocationem vel
iniuſtã tantum liceat ꝓnũciare vel iuſtam ⁊c.

Gloſa in.l.pꝛeſes. Bal.hie dicit iſtam glo. foꝛe ſingu
larem ad hoc pꝛopoſiũ ꝗ ille qui recipit appellatões tenetur eaſ
pᷣſentare iudici ad quẽ infra tempus ſtatuenduʒ ar bitrio iudicis
a quo vt ibi per eum.⁊ facit tex.in.c.perſonas cum ibi not. extra
eod.titu. ad que me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec. . .
C Pꝛeſcriptũ.xxx.dierum vᷣm. H. vt infra eo.
l. iudicibus.Alij ſex menſiũ. ar.infra eo.l. ſi ap
pellatõeʒ. Ael dic ꝙ. xxx. dies ſtatuũtur vt liti/
ganti dent᷑ apoſtoli ſed ad repꝛeſentanduʒ iudi
ci cognituro de appellatõe ipſe a quo appellaĩ
ſtatuat ſuo arbitrio vt hic.x.ff. de iure deliber.
l.pꝛima.ꝭ.pꝛimo ⁊c.
L. Si quando. Bal hit dicit iſtum tex.eſſe ſingularez
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ appellatio que interponit a iudice qui habet
plures dignitates debet interponi ad ſuperioꝛeʒ eius qualitatem
ex qua cognoſcit vt ibi per eum cuʒ qu.. Uno addito ꝙ ap
pellatio interpoſita ad maioꝛẽ iudicẽ nõ expꝛeſſo nomine iudicis
valet ⁊ tenet ⁊ poteſt pꝛoſequi coꝛam papa pᷣm Ange.in.l.ſi quis
ff.de appellat.⁊ ibi aliquid per Jo. de imol.⁊ per moder. in.c.di/

lecti in.xviij.q.extra de appel.ad quos me remitto ⁊ pono tex.ð
quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Si quando duciano iudicio appellatio fue/
rit oblata ſiue ab ipſa qualitate iudicis ſiue ex
diuina delcgatione viro ſpectabili duci deſtina
ta:ſiue inter ſpectabiles ideʒ dux cõnumeretur:
ſiue illuſtri dignitate decoꝛetur ſiue etiã maioꝛe
cum etiã magiſterie poteſtates homines:necnõ
cõſulares ſepe vtilitate publica poſceute ad hu
iuſmodi curam ꝑueniũt vllo diſcrimine habito
non dignitatem ſed ducatus magiſtratũ ſpecta
ri ⁊ appellationẽ ex quocunqʒ ducem puenien/
tem nõ vt antea erat diſpoſitũ:ſed apud virum
ſublimiſſimũ magiſtrũ officioꝛũ necnon virum
excellentiſſimũ noſtri palacij queſtoꝛẽ cõmuni
audientia pꝛopoſita in ſacro auditoꝛio moꝛe cõ
ſultationũ viris deuotis epiſtolaribus excipiẽ
tibus ventilari:nulla veteris legis in hac obſer
uatione cuſtodienda: ſed apud eoſdeʒ tantum/
modo iudices cauſa trutinanda ⁊c.

Bloſa in.l.amplioꝛẽ in pꝛin.in verbo addere ⁊c
Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ
conlſeſſio facta poſt cõcluſum in cauſa valet vt ibi per ẽꝗ. De
quo vide tu nota. in. c.quoniã contra falſam in verbo interroga
tur ⁊c. de pꝛobatio.cum quo ſto. Uno addito ꝙ idẽ voluit
eriã ipſe met Bal.in auten. ſed nouo iure in vlti. colum. C.ſi cer.
peta.⁊ Jo.an.in rubꝛi.extra de pꝛobatio. Sed ego plus di/

co etiã admittit̃ poſt terminũ datũ ad pꝛobandus vpꝛobaen⸗
babenduʒ ſᷣm do. Anto. in.c.licet cauſam extra de twde
quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cuius vᷣba ſum bee.
CAddere. Nota fieri poſſe confeſſiones de

nouo ⁊cetera.

L. Amplioꝛem. Bal bic dicit iſtum tex. eſſe notandum
ad hoc pꝛopoſitũ qꝙ interrogatio vel poſitio ſemel facta no eſt ite
rato fienda vel pmittenda vt ibi per eum cuʒ quo ſio. Uno
addito ꝙ idem reperio voluiſſe etiã eundeʒ Bal.in adcdit. Spe/
cul.in tit.ð appella.in verſi.interrogatio ⁊c.⁊ Bal. in.l. .0. quo
obſeruari in. viij.colũ.C. de iura.calum. ⁊ Bartibidẽ moder
nos in. c. quoniã contra falſaʒ extra de pꝛobatio. in verbo poſitio
nes ⁊c.in quibus locis limitant maxime Bar. in dicto. 5. q ob/
ſeruari niſi hoe fieret ex cauſa.ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.ð
quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
C. Amplioꝛem pꝛouidentiam ſubiectis cõferen
tes qᷓᷓ foꝛſitan ipſi vigilantes inueniũt antiquã
obſeruationẽ emendamus.Cum in appellatio⸗/
nũ auditoꝛijs is ſolus poſt ſentẽtiã iudicis emẽ
dationẽ meruerat qui ad pꝛouocatõis cõuolaſ/
ſet auxiliũ:altera parte que hoc non feciſſʒ ſen/

tentiã ſequi qualiſcunqʒ fuiſſet compellenda.

Sancimus itaqʒ ſi appellatoꝛ ſemel in iudiciuʒ

venerit ⁊ cauſas appellationis ſue pꝛopoſuerit
habere licentiã ⁊ aduerſariũ eius ſi quid iudica

tis opponere maluerit ſi pꝛeſto fuerit hoc facef

⁊ iudiciale mereri pꝛeſidiũ.ſin autẽ abſens fue
rit nibilominus iudicẽ per ſuũ vigoꝛeʒ eius par
tes adimplere ⁊c.

De tempoꝛibus appellationum.

Z. finali..ſin autem. BZal. bie dicit iſtum tert eſſe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ inſtantia cauſe appellatõnis põt ex
conſenſu partiũ pꝛorogari vt ibi per eum cuʒ quo ſte. Uno
addito ꝙ idẽ ꝓbatur in cleme.qᷓdiu extra de appellati.? voluit
Bar.in auten.ſi tamen.C. de tempo.appella.⁊ Jo.an. in additi.
Saecul.in tit.de appe S.nũc bꝛeuiter in verſi licet autẽ ⁊c.⁊ do.
Anto.⁊ Jo.-de imola ⁊ moderni in.c.ex rõe extra eo.tit.ad quoſ
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Sin autem partes inter ſe ſcriptura interue/

niente paciſcendum eſſe crediderint nemini par
ti licere ad pꝛonocatõis auxilium peruenire:vel

vllum fatale obſeruare eoꝛũ pactionẽ firmaʒ ef
ſe cenſemus.legum etenim auſteritatẽ in hoc ca
ſu volumus pactis litigantiũ mitigari ⁊c.

L. Tempoꝛa..finali. Bal.bic dicit iſtum lert eſſe

ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi appellatio eſt diſerta põt iudex

etiam parte non opponẽte nec excipiẽte repellere appellantem vt
ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ ratio eſt quia iſto
caſu appellatio habetur pꝛo non interpoſita vt eſt glo. not. in. lij.
C. eo.tit.⁊ remanet firma pꝛima ſentẽtia vt in auten.ei qui eo.ii
⁊ hoc ibi voluit Bar.per illum tex.ad quem me remitto.⁊ pono
tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec. .

L. Tempoꝛa ⁊c..quod ſi quis ſecus ac iura p/⸗
cipiũt lapſus fuerit die tempoꝛali:⁊ hoc pꝛimo
loco vel a pꝛeſente aduerſario:vel etiam a iudi
ce ſi ſolus litigat appellatoꝛ fuerit oppoſitũ pꝛo
batumqʒ :pꝛo eo habetur appellatoꝛ ac ſi ſentẽ
tiam quoquomodo coactus nõ ſuſceperit ⁊c·

T. finali..illud. Bal. bic reputat iſtum tex eſſe ſing

larem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia non põt ferri cõtra abſentem

lite non conteſtata niſi in caſu illo in cauſa appellatois. quod hio
cedit etiam ſi agatur cauſa nullitatis cus ipſa cauſa appellati ii
ſimul per eundem tex.ᷣm Oldra.nam tex.ille cõeedit pꝛiuilegi
iudici ⁊ non cauſe appellatõio quod eſt verii altera paſte abſente,

Amginli ir ni
entendt agys
pri ringl
nlenrnmn nn
Ftignunnemnt
umufuln ei icce
cntnkns lnln „
cuttetan
tlimnttinmmn antn
pinmngiike a .
6tindenamtikfda;
tianaprt aigdinen dane
wepltnitſchineeiiiuna
ſnſtaltinettiirer
Grnapenielisnnutgen:
Nliänfutntlattinmnm
Gpttortrrmr Aanwe
giitniihrun iminmrti
Cengleneilnſnenedrönde
ſicourtgicrinniimr
rnurdeggtäenit eten
onnin ainibini
Gerfrnheninttir.

F

2 2 3.

S

1 2

Lbabe⸗lkk

*

s. BIsbbbcgs.. 5h rrP53

5*2

4

☛
——

glias autẽ eis pſentibus requititur litis eonteſtatio ? ſine ea non
curreret in tantia. vt in.l.i. C. ne liceat tercio pꝛouoc.⁊ in. c. p ve⸗
nerabilem extra qui ſilij ſint legit. cum ibi nota. ⁊ per do. meum
Alex. de unola in ſuo conſilio bo in tercia colu. in tercio volunne
iacip. de validitate æc.ad quẽ me remitto ⁊ bono tex. de quo agi/
mus. Cuius vᷣba ſunt bec. 1e
C IAlud etiam merito addendum huic legi ſan
cimus vt ſi quis fatali die ad appellatõis iudi/
ceʒ introductus ſiue ex vna parte ſiue cognitio
naliter cauſe appellatõis imponat exoꝛdiũ:de/
inde relicta ea diſcedat: ⁊ in deſidia relictũ tẽ/
pus permaneat. ⁊ annale tempus poſt inchoa/
tam litem pꝛeterierit victoꝛe neqʒ ſententiaʒ ad
effectũ pꝛoducere valente pꝛopter litem iam in/
choatam:neqʒ iam terminũ accipere inueniẽte
eum appellatoꝛis abſentia eam finiri nõ facile
concedat huiuſmodiiniquitatẽ amputantes:cũ
aduerſarius poteſt ⁊ minime pꝛeſente appella/
toꝛe litem exercere.quia hoc ſpeciale pꝛiuilegiũ
eius eſt qui appellatõi examinãde pꝛeſidet poſ
ſe.⁊ ex vna parte cauſaʒ dirimere iubemus eun
dem appellatoꝛẽ niſi obſeruauerit iudiciũ ⁊ cau
ſam vſqʒ ad finẽ peregit:ſed ⁊ſſi per euʒ ſteterit
quominus omnia litis eertamina impleãtur ap
pellatõe defraudari:⁊ ſententiã contra eum la
tam in ſuo roboꝛe durare:⁊ ad effectuʒ pꝛoduci
tanquã ſi ab inicio minime fuerit pꝛouocatũ mni
ſi ipſe appellatoꝛ euidentiſſimis pꝛobatõnibus
poſſit oſtendere ſe quideʒ ſumma ope nixuz vo⸗/
luiſſe litem exercere per iudicem aũt ſtetiſſe. vel
aliaʒ inexecrabilem cauſam ſubſecutã pꝛopter
quam facere hoc minime valuit ⁊c.

Z. finali. S. illud. Bald. hie dicit iſtum tex. eſſe ſingu⸗
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ in cauſa appellatõis non requiritur li
tis conteſtatio.quod eſt verũ ẽt ſi agatur cauſa nullitatis cũ ipſa
cauſa appellatõis per illum ter. ̃ᷣm Oldra quia lex attribuit pꝛt
niiegiũ iudici ⁊ non cauſe vt ibi per eos cũ quibus ſto. Tamẽ
intellige hoc eſſe verũ altera parte abſente alias eis pᷣſentibus re
quiritur ⁊ ſine ea non curreret vt in.l.i.C. ne liceat tercio pꝛouo.
⁊ in.c per venerab lem extra qni filij ſint legit. cum ibi plene not.
⁊ per modernos in.c.per tuas extra de appellat.⁊ per do. Abb.
in c. raynaldus de teſtamen.in. xi colum. r glo. ⁊ ſcribẽtes in. c. in
terpoſita extra de appella.⁊ Bar.in.l. eius qni.ff.de appel.in qui
busa lycis pouũt etiã an requiratur in appellatõe ab interlocuto /
ria ad quos me remitto ⁊ non pono text.iſium cum eum ſupꝛa
pꝛoxime poſuerim in alio ⁊ ẽt in iſto ppoſito ꝓJut videre potes.

L. finali. S. illud. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingula.
acd hoc pꝛopoſitũ ꝙ petitio non dici ſumere exoꝛdiũ niſi per cita
tõʒz ſequtã ex poſt.⁊ iõ ſᷣm eũ ſtatutũ loquẽs de petitõe nõ habet
locũ niſi citatõe ſequta vt ibi per eum. De quo tex. ſupꝛa fecimus

bis mentionẽ in alio tamẽ pꝛopoſito ⁊ ideo nũc non pono euz ne
idem ſepius repetamus.

Gloſa in.l.eos..ſi quis autem. Bald lhic dicit
iſtam glo.eſſe valde notandaz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ etiaz in canſa
appellationis requiritur libellus ⁊ etiam in ſcriptis ſicut in cauſa
pꝛineipali vt ibi per eũ cuʒ quo ſto. De quo vide tu etiã glo.
in.c.ij.eo.tit.lib.vj.⁊ ꝑ Inno.in.c.cũ cõtingat extra de ofſi. deleg⸗
⁊ Bal.in ſua maegarita in verbo libellus in verſi.x.⁊ per omnes
in.c.per tuas extra de appel.⁊ Bal. in additio. Specu.in tit.de ap
appellati. in additio.in verbo iudicium ⁊c. ⁊ Specul. ibi in. .
nunc dicendum in verſicu. ſed nunquid. æ ibi Johan, and.ad
quos omẽs me remitto ⁊ pono gloſam de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec. . .
Libellus appellatiõis ſic ergo in ſcriptis eſt

dandus libellus appellatõis niſi adhuc iudice

ſedente pꝛo tribunali ⁊ ad alia nõ diuertente ap
pellet.quia tunc ſufficit viua voce dicere appel/
lo. vt. ff. eo. l. ij. ⁊ infra eo.l.litigatoꝛibus.⁊ de/
bet in pꝛedicto libello eſſe quis appellet ⁊ con/
tra queʒ ⁊ a cuius ſententia. vt.ff. eo.l.i.in fine.
ſed ⁊ ſi obmittatur cõtra quem nihilominus te
net vt. ff. eo. l.iij. in pꝛin.⁊c. .

Si pẽdente appellatõe moꝛs interueniat.

Z. ſecunda. Balgl. hic dicit iſtum eſſe caſum ſingularez
ad hoc pꝛopoſitũ q contumax qui habet tempus indultũ ad pur
ganduʒ moꝛam põt appellare ecus eſt finon poſſet moꝛã pur/
gaſe. Pꝛo quo vide not.per Bar.in.l.iiij..condemnatum⸗
ff. de re iudica.ad quẽ me remitto. Uno addito q idemeſt
in eo qui fuit cõtumax ex cauſa minima vt qꝛ nõ hũit aduocatũ
quia eti iſte non poteſt appellare pᷣm Bal.in. l.iij. C. de in integ.
reſtit. mino. Idem dic in eo qui fuit cõtumax ad ſententiaz. ſe
cus ſi ad totũ ꝓmiſſum qꝛ non põt appellare. ſʒ ð pꝛimo ẽ caſus
hic de hᷣo hr̃ per glo.in.l.⁊ ideo.ff. de enictio.⁊ pono text.de quo
agimus. Cuius verba ſunt het.
Z. Eius qui requirendus annotatus appellauit

⁊ ante actam cauſam moꝛtuus eſt Xc.

L. Si vnus. Bal. bic dicit iſtũ tex. eſſe ſingul. ad hoc
poſitũ ꝙ inſtãtia in cauſa ciuili nõ fimt per moꝛtezʒ vnius ex liti
gatoꝛibus.ſed tranſit ad heredem poſt aditã hereditateʒ. ſʒ ante
aditam doꝛmit ⁊ actoe ſequta ſtatim currit. ⁊ dant quatuoꝛ mẽ
ſes vltra terminũ ſolitũ vt ibidẽ per euũ.⁊ boe hʒ locũ in hr̃dita
te tam ex ꝑte actoꝛis qᷓ; rei vt ibi in verſicu. inſtantia tranſit in
beredem ꝛc. cum quno ſto quia tex.optime pꝛobat boc. De quo
poſuit etiã aliquid Bar. in.l.ſi bominẽ. ff. de fideiuſſo.⁊ Bar.in
li.. fi.f. de libe. agnol. in. l. poſt finitã.ff.de ſuſpec.tuto.⁊ Bald
in.l.nunc ſi heres de litigioſis. ⁊ in l.lucius.. rogatus. ⁊ ibi per
Bar. ff. ad ttebel. ad quos oẽs me remitto ⁊ pono text. de quo
agimus.Cuius verba ſunt he. .
X. Si vnus ex litigatoꝛibus adhuc pendęete ap
pellatõe defunctus ſit non reſiduũ tantũ tempo
ris heredes eius habeãt ſed etiã alios quatuoꝛ
menſes.Si autẽ ad deliberatõneʒ hereditatis
certuũ tempus indulgetur poſt elapſum eiuſdem
temꝑis quatuoꝛ menſiũ numerabitur:ne ignoꝛã
tes negotiũ vel etiaʒ ſuper adeunda hereditate
dubitantes pꝛiuſquaʒ aliquod cõmodum ſen/

tiant damnis affici compellantur ⁊c.
Que ſentẽtie ſine appellatõe reſcindantur.

Gloſa in.l.pꝛima.S.finali. Scribẽtes hic maxime
Ray. dicũt iſtam glo. foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ in cauſa
appellatõis poteſt opponi exceptio cõpenſatöis. De quo poſuit
etiam Specul.in tit. de appella.in. . nouiſſime. ⁊ Bal. ibi etiam
in additio.ſuis in.ꝭ.nũquid in cauſa in verſi. penul.? Speeul. in
tit. de arbitr.in verſi.arbitratoꝛ an poſſit xc.⁊ in verſi. hac ratõe
in fine. Plus dico põt huiuſmodi exceptio opponi in exe/
cutõe ſentẽtie vt in.l. ex cauſe. ⁊ hoc ibi voluit Bal. L. de compẽ/
ſatio.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius ver /
ba ſunt hec.
CIndicetur oppoſita compenſatõe: ⁊ ideo vi
debatur nulla ſententia:cuʒ ex ea efficaciter agi
nõ poſſit:non eſt ergo neceſſe appellari. Sʒ non

eſt veruʒ quia imo tenet. quia opponitur cõpen
ſatio agenti ⁊c.

Quãdo pꝛouocare non eſt neceſſe.
Gloſa in.l.pꝛima. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingula

rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia que tranſiunt in rem iudicataʒ
idem opatur quod lex vel ſtatutũ. tamẽ hoc eſt verũ quo ad ip/
ſos litigates alias autẽ non. vt in. c. cum inter extra de re iudi.ci
SS& iiij

ibi plene not. Pꝛo quo etiã facit tex.in. l. exuus. ff. de manumiſ i
vbi pꝛobatur ꝙ ſententia legis ⁊ bominis equipantur ergo ⁊c.⁊
ita teneo ⁊ pono glo.de qua agimus. LCuius verba ſunt hec.

CLatam lata ſit ⁊c. Scd que eſt ratio ꝙ non
valent. Reſpon. dicũt quidam ꝙ pꝛima tranſi/
uerat in rem iudicatã ⁊ faciebat iam ius vt. ff. ð
condi.indebi.l. elegãter. S.ſi poſt rem: ⁊ ſic fa
nõ valet quaſi cõtra ius conſtitutiõis lata vt.ff.

que ſente. que ſine appel. reſci. l.i.S. i. quod non
placet. quia in ſecũda nõ eſt expꝛe ſſus erroꝛ vt
ibidem dicitur vt infra.l.pꝛoxima. Dic ergo ꝙ
bic dicitur vt ſit litiũ finis. argum.ff./pꝛo ſuo.l.
vltima ⁊cetera.

loſa magna circa fi.in.l.ij. Sal bie ⁊ do. meus
meus Alex. de imola in conſilio ſo in tercio volumine de quo in⸗
fra facig mentionẽ dicũt iſtam glo. foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſi
tum ꝙ appellans a ſemtẽtia diffinitiua dicit detegere eius iniqui
tatẽ ex eo ꝙ ditit ſententiã iniquã latam cõtra ſe vt ibi per eum.
De quo vide tu not per glo.in.l.hij qui ad ciuilia de appellati. ach
quã me remitto. Uno addito ꝙ quis non debet dicere ſentẽ
ttam iniuſtam ? iniquã. nam implicaret cõtradictõem. nam ſentẽ
tis iniuſta dicit quãdo iudex iudicat cõtra rigoꝛẽ iuris. ſed ini⸗
qua dicitur quãdo inducit contra equitate⸗.ſed iniqua ⁊ iniuſta
ſimul dicitur quãdo iudicat contra vtrunq; vt eſt glo.not.inſtit.
de iniuri. in pꝛinci. Unde debet dicere dico ſententiã iniuſtã ſiue ⁊
iniquã.⁊ ita ſeruatur in noſtra regia ciuitate Bonoñ.ſᷣm moder
nos in rubꝛica de teſtamen. in. xxi.colũ. ⁊ do. meuz Aler. ð imol.
in conſilio So in quarta colum. in tercio volu. incip.de validitate
conceſſionis vc. ⁊ in conſilto.lx.in quarto volumine. incip. Uiſo
titnlo queſtionis vc.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agi
mus. Cuius verba ſunt bec.

CSententiã ⁊c.in verſi.dico ſententiã nullã:⁊
⁊ ſi qua eſt appello cauſa eniʒ pꝛincipalis appel
latõis eſt queſtio.Sed incidenter querit᷑ an ipo
iure ſit nulla ⁊c.

L. finali. Bal. hic dicit iſtum tex.nõ eſſe alibi ⁊ ſic facit eus
ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝗ interpoſita appellatiõe per rei ſuꝑ
pꝛincipali non põt victoꝛ appellare pꝛo expenſis obmiſſis.ſed ipſẽ
iudex appellatõis ſupplet etiã ſi appellans renunciet appellationi
quia non põt renũciare in pꝛeiudiciũ aduerſari vt eſt text.in. c. li
cet in beato Petro extra de accuſatio. ⁊ ad hoc faeit etiã text.in
l.vtiq;. fl. de rei vendica.õm Bal. cum quo ſto. Uno euã ad
dito ꝙ hoc eſt verũ niſi ſtatim renũciaret appellatõi ipſe appellãs
anteq; incepiſſet pꝛoſequi.quia tunc non poteſt adueiſarius ei re
ſiſtere nec pꝛoſequi ſᷣm Jo.and.in additio. Spec.in tii.de appel.
in. S. vo in verſi.xxxiiij.ad quem me remitto ⁊ pone text.de quo
agimus.Cnius verba ſunt hec. .

L. Omnem honoꝛem ſaluũ iudicibus reſeruan
tes ſi quãdo vna pars quaſi leſa per diffinitiuã
eoꝛum ſententiã pꝛouocatione vſus fuerit inter
dicimus alteri parti que vicit pꝛo hoc tantũmo
do ꝙ nihil capere pꝛo ſumptibus ⁊ detrimẽtis
vel minus q̃ᷓʒ opoꝛtuerat viſa eſt pꝛouocationeʒ
offerre eum ⁊ ipſa dſciſionẽ litis recte factaʒ eſ
ſe confiteatur iudicibus.ſ.ſiue floꝛentiſſimis
pꝛoceribus noſtri ſacri palacij ſiue is quibus
pꝛo minoꝛe etiam extimatione conſultationes
delegãtur ſi pꝛoſpexerint adiuuãduʒ eſſe victo/
rem ſuper ſumptuũ ꝑceptione etiã ſine pꝛouoca
tione eius hoc ſtatuẽtibus: ⁊ iuſtum eoꝛundem
ſumptuũ quãtitatem diffiniẽtibus: ſed nec oc/
caſione conſultationis introducende victoꝛi ꝓ
uocare cõcedimus:cum ⁊ pꝛiſcis legibusl iceat
ei.⁊ ſine pꝛouocatõis auxilio eandem conſulta/
tionẽ differentie ſuo aduerſario introducere: ⁊

nos ei nibilominus hoc pmittimus iniuria; ex

ſuperuacua pꝛouocatione iudicibus ferri pꝛohi

bemus ⁊cetera.

De hijs qui pꝛopter metum iu
dicis non appellauerunt.

L. Hijs qui in fine. PBal. hicidicit iſtum tex. foꝛe ſh

gularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ pꝛoteſtatin litis que ſnccedit .
cum alicuiꝰ actus debet fieri infra tẽpus quo atuäaeeei 8
tuit.⁊ debet fieri publice vel coꝛã publicis perſonis vel Poneſtig
viris.⁊ debet cõtinere cauſam quare actũ illũ non gerit. nec ſi
clũt verba generalia vt ibi per eum cuʒ quo ſto ſumpliclter.
De quo vide tu not.per Inno. in. c.fi. extra de ope. noni ni /
cia. ⁊ per omnes docentes in.l.de pupillo.5.ſi quis ipſi pꝛeteꝛi.ff.

eo. tit. vbi alias legẽdo dixi de hoc ⁊ iõ pꝛo nuũc longioꝛ nõ ero ni

ſi ꝙ pono lex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
C. Pijs qui tempoꝛe competenti non appellant
reintegranduʒ audientie facultas denegetur.
Oinnes igitur qui contra pꝛefectos vrbis ma/
giſtros officioꝛũ magiſtros militũ: ſeu pꝛocõſu
les ſeu comites oꝛientis:ſeu vicarios ſeu pꝛefe
ctos auguſtales:vel aliuʒ iudicẽ ſub ſpecie foꝛ/
midinis pꝛouocatiõeʒ nõ aduerſãtur interponẽ
dam a reuocanda lite repellant᷑. Qui vero vim
ſuſtinuerũt conteſtatiõe publice pꝛopoſita intra
dies legitimos videlicet quibus appellare licʒ
cauſas appellatõis euidenti affirmatõe diſting
uant vt hoc facto tanquã interpoſita appellatio
ne hijſdem equitatis adminicula pꝛebeãtur.

Quoꝛum appellatio non recipitur.

L. Obſeruare in fine. Bald. hic dieit iſtum ter foꝛe
ſingularez ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſententia lata vigoꝛe confeſſioms
extoꝛte vi oꝛmentoeũ valet.ſed ab ea poteſt appellani. Sec
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex.naʒ ſentẽtiandeo
valebat ibi quia extabant pꝛobatões vere per teſtes vel per inſtru
menta vltra confeſſionem extoꝛtam. quo caſu paopter hoc valet
lſentẽtia iſta alas autẽ nõ valunſet.ita pꝛobatur hic in fine in ver
ſicu. teſtibus pꝛoductis inſtrumẽtiſq; pꝛolatis ⁊c. ⁊ in verſic. aut
foꝛ nidine toꝛmentoꝛũ.⁊ pono textuʒ de quo agimus. Cuius yel
ba ſunt hec.

L. Obſeruare curabis ne quis homicidarũ ve/

neficioꝛũ maleficioꝛũ adulteroꝝ. temqʒ eoꝛni

qui manifeſtam violentiã cõmiſerunt argumen
tis cõuictus teſtibus ſupcratus voce etiazs pꝛo/
pꝛia vitiũ ſceluſqʒ confeſſus audiatur appells
Sicut enim hoc ita obſeruari diſpoſuimus ita
equũ eſt vt teſtibus pꝛoductis inſt/umẽtis pꝛo

latis alijſqʒ argumẽtis pꝛeſtitis ſi ſentẽtia con
tra eum lata fit ⁊ ipſe qui condemnatus eſt aut

minime voce ſua cõfeſſus ſit:aut foꝛmidine toꝛ
mentoꝛũ territus contra ſe aliquid dixerit pꝛo/⸗
uocandi licentiã ei non denegamus.

Gloſa in.l.ab executoꝛe. Bal. bie dieit iſtam gloſaz
eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ tripliciter diciĩ excedi modus
ini executõe videlzʒ in temꝑe in re ⁊ in iure vt ibi per eum cu quo
ſto ſi npliciter. quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia noua mea inteip⸗
tatione.Cuius verba ſunt hec.

CExcedat vt ſi ſatis erat in poſſeſſione modi/
ce rei mitti pꝛecepit fieri in magnã ideſt pꝛo ma
ioꝛi qnãtitate qᷓ in ſentẽtia contineretur. Jdem
dicas ſi excedat moduʒ ante tempus exequẽdo
ſ.ante quadrimeſtre tempus vt ſupꝛa de appell.
l.ſi quis pꝛouocatõe. Item idem eſt ſi executio

1Crutmdt, Necliat
lnns ilhliun⸗
Crrüemmund.
Pül. Mimmnin
—
nittnnnfa l e n⸗
ntige Aaffnt usnn
Gulrhinntt untuma
tumiiiin ud ain
tutlſttniumrman
Iupnuttulirfair.
Gehansgchi inen
rweieisſatemrun
ährnpnnedtmier
iefarvucttinnſenemt
Akndlktpin nei
iglinlinttnn
ſſiniientin icit an
iſheinmiſik tin
hinimniniitn
aignrinen,
lnth itirii
nintiſein n
rnſintſcingen

.

=
= S

Im

ae

LunE

AKFEBhhEnEL.

—

⸗
8 SS R HS . e 1.— * ————
Merermiſſ⸗ Vani⸗ eree traane Satur ali gratia poſſeſſiones rerũ ſuſtinuerũt. quia ⁊ ſm
cui in quibuſdaʒ ca ſibus etiã poſt ſententiam ⁊ debita ſatis eis fieriexploꝛati iuris eſt ⁊c.
„ N poſt quadrimeſtre tempus vt ſupꝛa de iur.⁊ fa =
N cti ignoꝛan.l. pꝛima ⁊c. Qui bonis cedere poſſunt.
7 . „ 2% . = 1 „ . „2 — —
De bonis auctoꝛitate iudicis poſſidendis. Bloſa in. l. pꝛima. Bal bic dicit iſtaz glo elſe melloꝛ?
RN 4 de iure licet en ſit Imperfecta ad cognoſcenduʒ quando valeat
Wen Bloſa in.l.ecum pꝛoponas in verbo competen/ ceſſio vt ibi per eum cuʒ quo ſto.quia gloſa clara eſt. Cuius ver⸗
Radd tis ⁊ c. ¶Ball hic dicit iſtam glo. eſſe ſingularem ad boc pꝛopo ba ſunt hec. .
4 ſitum ꝙ valet in abrellatio dicẽdo appello ad indicẽ competen C EFr dic ille recte cedit bonis qui confeſſus ẽ
R tem etiã non expꝛimẽdo nomen tribunalis vt ibi per eum cum debitum. ſed qui it nõ
quo ſto. Sed plus dico ꝙ valet enã appellatio dicẽdo ſim/ ſed di en ſe 3 “ geon vel non aſſerit 10 nega .
R uche Pieleer aello ad iudicem etiã ſi non dico competentẽ quia intł le cedere bonis a creditoꝛe cõuict? ⁊c
igitur vt in.l. qui rome.. ſeya. ff.de verb. obli. Plus etiam zmilon;
keid dico ꝙ:ſufficit dicere appello vt in.:.ſcio.ff. de appella. cũ ibi not. De pꝛiuilegio fiſci.
⁊ voluit Bal.in ſua margarita in verbo appellatio c. Idem Z. terci .
s dicenduz eſt ſi appello ad quemlibet iudicẽ pᷣm eundez Bal.in. l⸗ tercia. Bal. bic reputat iſtum tey eſſe ſingularem ad
g apertiſſimi. C. de iudic. De quo vide tu etiã ꝑ Jo. de ana. in hoc pꝛopoſilũ ꝙ ſicut expꝛeſſa ipoteca bonoꝛũ cõpꝛehendit bona
4 9 tu etiã ꝑ J . cop
N conſilio.lj.incip. In cauſa illoꝛũ de monticulo ⁊c. vbi etiã aliquid futura vr in.l.t. C. que res pigno. obli. ooſ. x in. li. de pignocum
A dirxi in ad ditõibus meis ad ea conſilia pꝛout videre poteris cum ibi plene nota. Iem eſt etiam m tacita ipoteca cpetente fiſco nã
er multis aliſs modis pmiſſis quos bꝛeuitatis cauſa obmitto ⁊ po complectitur etia bona futura m eum. Sec tu aduerte p
luß no glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. tai hlnenoratnoe. gein rer hene * Ee eller Hde
W ⸗ ig. . H „ mihi non pꝛobe .na uitur ſoiuʒ de bonis pᷣſenti
I k om aait arg. ad id quod interduʒ ap⸗/ bus ⁊ p̃teritis vt ibi in verſi.habet habuitq; ꝛc.non autẽ reſpien
pellatur ad iudicem competentem ⁊c. Inetura vt pʒ expꝛeſſe etus verbis. Sed pꝛo iſta ↄcluſiõe Bal.
anm. r. . .. eſt bonus tex.in. l. hac edictali.ꝭ.hijs illud.C. de ſecun. nupt.⁊ in
N 2 finali. ¶Bal. hic dicit iſtum text. eſſe ſingularez ad hot l. cum opoꝛtet. . fi. C. de bo.q; libe. ſed vt dixi iſte rerbo⸗ nõ ꝓp
* hoii, locatio dicitur e Aaelon tee non dicit aliena/ bat vt patet ex verbis eius.que ſunt het.
”́ÿ”ùUMP tio niſi ſit ad longũ tempus ſacta vt in.l.i.fl.ſi ager vectigalis vel L. Si i i 2
. A N emphite.peta.⁊ ideo repᷣhenditur glo.ſingularis in.l.codicillis.. . Di en pecumam pꝛo marito ſolueres neqʒ
inſtitutio.ff.de legaij.que dicebat ꝙ locatio ad centũ annos non ius fi ſci in te transferri impetraſti neqʒ pigno
uz R urnan nen bac eil Kum Hout dicit Dn Bart. ⁊ etiam ris cauſa domuʒ vel aliud quid ab eo accepiſti
tn, 0. de imola in.l.ſi vſufructu.ff.ſolut.matriiad quos me remit lonẽ:
n to ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec. kabee Plonal em acti One nec erer Pꝛe ferri fi/
L. Cum apud veteres queſtionẽ oꝛtã inuenimꝰ ctra * ibus a quo dieis nrpilct, denuo loca
un ſuper pecunijs debitis pꝛo quibus ipotece non lne e cum eo pacto eum lther a que habet
ſunt cõſtitute pꝛopter res ad debitoꝛẽ pertinen 1 abuit t. no⸗ quo ad cõductionẽ acceſ
n tes dũ is ſeuerioꝛes creditoꝛes foꝛmidans ſeſe nt doe dore bite tenẽtur .Salua igitur in⸗
— celauerit. ⁊ illi de rebus ad eum ptinẽtibus cõ/ ere. arit dn peo pecunia quam
— petentia ingrediãtur iudicia: poſtulentqʒ in poſ bib co tilco loluiſti moꝛe ſolito cõuenire nõ p/
amumnt ſeſſionẽ rerũ ſeſe tranſmitti: ſi etiã alij credito ibenis ec. Q
— res quibus obnoxius eſſe videtur poſſint quan Quoꝛum legatoꝛum.
vu/ 85 ion?/ i .
— dam habere cõmunionẽ in rerũ poſſeſſione bu/ Z. vnica. Bar hic dicit iſtum text.eſe ſingularẽ ad hoe
— iuſmodi dubitatõem amputãtes cenſemus per pꝛopoſitũ ꝙ licz libellus generalis ⁊ obſcurus nõ procedat tamẽ
pꝛeſentẽ generaleʒ conſtitutõem diuinã vt ſi nõ hor eſ veri niſ ineer:volnci- Eaeikur ex facto rei cuenti vt ibi g
in . . . eum cũ quo ſto. Pꝛo quo eſt glo.not.in.l.inter ſtipulantem
5 Ee. 0 nnes huiuſmodi debita pꝛetendentes: ſed ex in pꝛin.ff.de verb.obli.in verbo actõi ⁊c.⁊ ideo ꝓnunciari debet
. . hijs certi a iudiciali ſ. entẽtia in poſſeſſionẽ reꝝ non eſſe pcedenduʒ niſi declaretur vt in.l ideʒ pomponius.5. fi.
gra mittãtur:non ſolum hij ſed etiã omẽs alij talia keoe ti enalr in.l. ſi n reat. ſi. eo.tit.⁊ declaratio eſt petẽda
— „. 4 ,= . „= ⁊ fienda ante litem conteſtatã vt in.c.paſtoꝛalis in pꝛinc.extra de
Sa debita pᷣtendentes eadem eõmoditate potiatur cau. poſſeſ. ⁊ pꝛopꝛi. cũ ibi nota. ad que me remitto ⁊ pono texi:.
„ poſſint cum pꝛioꝛibus rerũ detẽtatoꝛibus cõ/ de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
ni munionẽ in rebus habere de quibus ſicut ſupe/ Q. Peredi ſcripto ſatis idonee lege falcidia ſi
rius declaratur pꝛolata fuerit ſententia. quid exhauſta legatis ſucceſſio pꝛobetur per quarte
enim iuſtiu 8 eſt qᷓʒ omnes qui ad res debitoꝛis retentionẽ pꝛoſpectũ eſt.vnde ſi legatarius vel
— mitti debent eſſe pticipes huius cõmoditatis: fideicõmiſſarius non cõſentiente patre tuo quẽ
v vt in aute.in perpetuũ alioꝛũ negligẽtia illi qui aſſeueras teſtatoꝛi ſucceſſiſſe ⁊ bonoꝛũ poſſeſſi/
S pꝛo ſuis debitis alacrioꝛes creditoꝛibus alijs onem accepiſſe relicta ſibi legata vel fideic
. — „ — . „. „ . P „ — g . om
* oſtẽduntur fuiſſe pᷣgrauentur rectius nobis eſſe milſſa detinuit ſᷣm ſententiã interdicti quod ad
ℳ videtur tũc cõmunionẽ habere in poſſeſſionẽ re uerſus legatarios ſcriptis heredibus pꝛopoſi/
rum alios creditoꝛes que hoc peregiſſe noſcun tum eſt oblatione ſatiſdatione quã pᷣſtari opoꝛ/
S mis tur cum pſe entes quidem in vna eademqʒ degen tet in poſſeſſioneʒ te conſtitui vt ita retentiõe cõ
Sunitt tes ꝓuincia in qua ⁊ poſſeſſoꝛes rerũ cõmoꝛã/ petenti vtaris experiri potes.
n . . .
imz tur intra duoꝛũ annoꝛuʒ ſpacia abſentes autem
ℳ 1 n vun0) p . Unde vi.
6 intra quadrienniũ creditoꝛibus poſſeſſionẽ an/
RWSð telato modo detinẽtibus ſuũ debitũ certũ faci/ Sloſa ſecunda in.l.meminerint. Bald. hic dicit
en ant:⁊ expenſas ſᷣm quantitatẽ debitoꝛũ ꝑſoluũ an glo. bre nlars ad Hoe Dropoclte g relteſgen nenbis
” . . 2.. „ tantũ hoteſt inter partes quantũ inter ſe poſſunt ip̃e partes vt ibi
ℳ uun eis tra kelno conſegini ſant 1 faerainen per eu cũ quo ſt. ¶ ¶no ſolo addito ꝙ pꝛo hoc facit ẽt text. in
. 2 4 um manifeſtandas: eoꝛuʒ qui eas adipiſcende l.i. cum ibi nota. C.cõia de legat. ad que me remitto. Uno ẽt
– iiüüj

non obmiſſo ꝙ reſcriptum non extenditur cxtra perſonas con
tẽtas in eo ᷣm Jo.de imola in ſuo conſilio.cxvij.incip.In canſa
que vertitur ⁊ verſa eſt inter ſer Benaſutuz vc. vbi allegat iura
⁊ ratões de quibus ibi per eum ad quẽ me remitto⁊ pono glo.
de qua agimus.Cuius verba ſunt het. .
Culgato ⁊c.in verſi.ſed ſi iudex vel impera
toꝛ dixit vade ⁊ occupa poſſeſſionẽ tua auctoꝛi
tate.videtur ꝙ poſſit hoc facere ſᷣm.H.vt ar.
ff. de aquir. poſſeſ.l.iuſte cum ⁊ cõuentio cotra/

hentiũ hoc poſſit vt infra de pignoꝛi.lʒ.iij.⁊c.

SGloſa magna in verſi.ſexto ⁊c.in.l.ſi quis in tã

tam. Bal.bic dicit iſtam glo. foꝛe ſingularẽ ad hoc ppoſitů
Gꝙ pꝛodigus cui eſt interdictũ bonis ſuis nõ teneĩ᷑ ex maleficio ex
quo imponitur pena pecumaria quia eſt alienatio vt ibi per eum
qui tamen tenet contrariũ in. hoc.quia licet minoꝛ non poſſit alie
nare rem ſine decreto.tamẽ ſecus eſt ex maleficio vt in.l.auxiliũᷣ
in pꝛin. ⁊ in. pꝛimo.ff. de minoꝛi.vt ibi per euz. De qua ina
teriavide tu etiã nota. per Bar.in.lis cui bonis.ᷣff. de verb. obli.
vbi alias legẽdo dixi poſt alios.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero ni
niſi ꝙ pono verba gloſe que ſunt bec. .
Sexto de furioſo ⁊ mentecapto ⁊ dic non tene
ri vt. ff. de ſiccar.l.infans.⁊ de paricidijs.l.pe/
nul.⁊ de admini.tuto.l.fi. Idem de pꝛodigo cũ
nec ipſe poſſit de ſuo alienare.vt.ff.de ver.obli

gatio.l.is cui ⁊c.

Z.finali. SBal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛo
poſitũ ꝙ ille dicitur pꝛedo qui ingreditur poſſeſſionẽ alienaʒ pꝛo
pꝛia auctoꝛitate etiã ſi credat eã eſſe vacantẽ ⁊ punit᷑ omnino pꝛo
ut ibi dicitur in tex. cum quo ſto ſimpliciter. nullo addito quia ð
hoc dixi in.l.ſi quis a barbaris.C.de re milit.libꝛo.xij. in hijs ſe
cundis interpᷣtatõibus noſtris ad quas me remitto.⁊ ſoluʒ pono
tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Cum querebatur inter illiricianã aduocatio
nem:quid fieri opoꝛteret pꝛopter eos qui vacuã
poſſeſſionẽ abſentiũ ſine iudiciali ſentẽtia deti
nuerũt.quia veteres leges nec interdictuʒ vnde
vi:nec quod vi aut clam vel aliã quandaʒ actio
nem ad recipiendaʒ talem poſſeſſioneʒ diffinie/
bant violentia id ablatã poſſeſſionẽ minime pꝛe
cedente niſi domino tantũmodo in rem actionẽ
exercere ꝑmittentes. Nos non cõcedentes ali/
quẽ alienas res vel poſſeſſiones per ſuã anctoꝛi
tatem vſurpare ſancimus talem poſſeſſoꝛem vt
p ꝛedoneʒ intelligi ⁊ generali iuriſdictõeea tene
rique pꝛo reſtituenda poſſeſſione contra huiuſ
modi perſonas veteribus declarata ſunt legi/
bus ⁊cetera.

De pignoꝛibus..

Gloſa in. l.vſucapio. Bald. bic dicit iſt gloſaz eſſe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ rei vendicatio directa cõpetit ſoli
domino ⁊ non alteri vt ibi per eum cuʒ quo ſto. De quo ẽt
poſi nnit aliquid Speculin tit. de interro.que fiũt in iudicio in. .ij.
⁊ etiã Specu. in litu. de pꝛopꝛieta..paimo.⁊ in tit. de locato.S.vj.
verſic.liiij.⁊ in verſi.c(xxx.⁊ etiã Specu.in tit.de teſtame.ꝭ.pꝛĩo
verſi. ⁊ nola c.in quibus locis ponit ipſe cui cõpetat directa ⁊ vti
lis rei vendicatio ad quẽ me remitto pꝛo nũc.⁊ pono glo.de qua
agimnus.Cuius verba ſunt bec.

CUſucapio pone caſum in quatuoꝛ perſonis:
Ticius mihi Sempꝛonio reʒ ſuã obligauit hãc
LTicius mihi Sempꝛonio rem ſuã mobilem ob
ligauit: hanc Ticius negligentia ſua deſijt poſſi
dere.vel quia ſine herede deceſſit vt inſtitu.de
vſucapio..quod auteʒ.⁊ poſſeſſio peruenit ad
Coꝛneliuʒ qui eaʒ alienauit Haio qui Gaius tri

ennio vſucepit ⁊c.Ludo.bologninus.p.i.q.
Etiam ob cirographariam pecuniam.

Bloſa in.l.pꝛima. Sall bie dicit i B
*l. . . t iſtam
rem ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ ſicut lex pꝛeſtat aucttgteg eni⸗
⁊ regula pꝛeſtat.⁊ facit glo. in rubꝛi. ad.l.iulide adulte. inl, i
de ſta. ho. ⁊ in ꝓhemio.li. vj.⁊ in l.i.C. ne lice. ter. ꝓuoca 1 D .
aima.ff.ſi cert. peta. cũ notatis in omnibus iſtis locis ber ſcrbe
ſs iinus õ quo alias legendo dixi in rie
2i. ff. de verb. obli. ⁊ ideo pꝛo nũc non me e iſno
verba glo.que ſunt hec. 1 Mienda nii g, omo

CQuod in ſecundo creditoꝛe cõueuiente pꝛi/
muz creditoꝛem vel couuento a pꝛimo quando
vult ſibi confirmari pignus. nec ergo debitum
cirographariũ a ſe vela debitoꝛe compellit᷑ ſol
uere. ſed quid in emptoꝛe pignoꝛis qui ſine vo
luntate creditoꝛũ emit. Reſpon.ideʒ eadẽ equi
tate.arg.ſupꝛa de hijs que in frau.credi.l.fi.⁊·
ff. de rei vendi.l. emptoꝛ in pꝛin. Item quid ſiex
traneus ſit dominus non debitoꝛ quia cõſenſit
obligatõi videtur idem vt hic.⁊.ff. de coudi.in
debi.l.ſi non ſoꝛtem.i.ſi centum qð nõ puto ve
rum ᷣm. P.ff. loca.⁊ conduc.litem queritur.
qui impleto. Item quid de quolibet extraneo
poſſidente.Reſpon.tam ipſe qᷓ alij ſi poſſideãt
offerentes debitũ pꝛo quo eſt obligatũ abſoluẽ
tur vt. ff. quib.mod.pign.vel ipo.ſolui.l.paulus
. qui pignoꝛis.Item ſi eſt pꝛetoꝛiuʒ pignus an
competat retentio.vel ſi eſt iudiciale videt᷑ ideʒ
cum ſimilia ſint quo ad ipotecam.vt ſupꝛa de
pꝛeto.pigno.l.fi.Jtem non pꝛo vſura centeſima
ſed in hoc dico vt in alia vſura dixi.⁊ facit.ff.
quib.ca.pig.ta.contra.l.fi. Iteʒ an poſſit vendi
pꝛo tali pecunia pignus. Reſpon.non cũ tantuʒ
haheat retentioneʒ creditoꝛ. Item an etiam in
ipothecaria non ſolum in pignoꝛe. Reſpon.ſic
puto ⁊cetera.

