Gloſa in.l.nihil. Seribentes hic maxime bald. dicunt

iſtam glo. eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ epᷣus in ſua terra

eſt maioꝛ quolibet alio ſuperioꝛe etiã archiepo ⁊ ibi debet eũ ho
noꝛarelarchiep̃us.tamen non poteſt eum excõicare in ſua dyoceſi
licet ſit maioꝛ.nam boc reſpectu eſt minoꝛ ſᷣm Inno.in.c.cuzʒ in
ferioꝛ extra de maio.⁊ obedi.vt ibi per eum cum quo ſto. De
quo vide que dixi in.l.ex ea.ff. de Pomnn. in hijs ſecundis interpᷣ
tationibus noſtris ⁊ ad ibi dicta me remitto.⁊ pono glo.de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.

Ab inferioꝛibus.nota reuerentiam maioꝛia
minoꝛe deberi ⁊ econtra.ſic ſupꝛa de offic. rect.
pꝛouin.l.potioꝛes ⁊ de offi.diuer.iudi.l.ii. Iteʒ

nota ꝙ archiepᷣus hac terra honoꝛare debʒ epi
ſcopum vt hic.nec ſuã iuriſdictionẽ per illius pᷣ

ſentiam perdit vt in auten.de defenſo.ciuita.ꝗ.

nulla.

Bloſa in. l. nihil. Seribentes bic marime bal. dicunt
iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſiium ꝙ epus iin ſua terta
eſt maioꝛ quolibet alio etiã archiepiſcopo adeo ꝙ archiepus de
bet eum honoꝛare ibi vt ibi per eum. Tamen ſicet ſit meioꝛ epo
non poteſt eum excõicare in ſua dyoeeſi. nam boc reſpectu ẽ mi
noꝛ archiepiſcopo ſ̃m Inno in.c.cuz inferioꝛ eatra de maioꝛi.t
obedi. de quo dixi in. liex ea.ff. de poſtula. in hijs ſecũdis interpᷣ
tatõibus noſtris.ad quas me remitto ⁊ non pono bic verba glo.
tum ſupꝛa pꝛoxime ea poſuerim pꝛout videre potes.

CC De veteranis libꝛo.xii.

L.finali. Scribentes hic dicunt iſtum tex.eſſe ſingularẽ

ad boc pꝛopoſitũ ꝙ exemptus non poteſt pꝛorogare iuriſdictiõʒ
etiam ſponte volens vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno ſo
lo addito ꝙ exemptus a iuriſdictõe iudicis oꝛdinarij non dicitu
exemptus quo ad delicta ⁊ ſic in cauſis criminalibus vt in.ci.d
pꝛiuileg.li.vj.⁊ voluit hoc bald.in.l.beneficiũ.ff.de conſtit.paincl.
⁊ Inno.in.c.recepimus de pꝛiuileg. in antiquis.x docto.in.c.o
lentes eo.tit. libꝛo. vj.⁊ glo.in.c.ſed nũquid. vj.qiij.ad quos oes
me remitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Culus verba ſunt bec.
Z. Nullus eoꝛũ qui ſacramẽtis inherere deſie/
rit vel volens permittatur. vel inuitus militare

cogatur ſeruare iudiciũ ſententiis que non bis

oleeiin Sener

eteireannin iin an
— mn;
em dſavtinini ndi an
nregt
eſckanteitchhm
tic mithiutt /, nuAaαα
iat rncieN NAE
ilvonſtrginurinanimgen neut!
Näilinnl rnre
ugmncemn n aſumrinne
nieſticgſh ſen i Aenmn
iſhnsſeuchnauisfntiden gntrn i e
nivninninruanur

Slegiginintnin aidnna ne

ſaen .

Cylcingiſuilnnin aet .
inſumininnmni ſenn

mnſiirt/eicilmi m

ſcieninee

Nauimicennni fn

Unfliochlrvofeilien e⸗
lin enu ann

rutilltanan.

s –
ſaiihenigen

He
7

eliſn
tid kigen
lnid

Aaa

wern
we

„

*

obſeruatis late fuerunt nullaʒ firmitatẽ habeñ⸗
tibus ⁊cetera.

CDe ſilentiariis libꝛo.xii.

BGloſa in.l.decurionibus. al hie dicit ſtam gloſaʒ
iuncto tex.ſuo eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝗ clauſula genera
lis non derogat ſpealibus pꝛiuilegijs alicuius ades ꝙ in genera
li ſtatuto non cõpꝛehendunt pꝛinilegiati vt ibi per eum cum quo
ſto. Et idem voluit etiã ipſe met bald.in additio. Specu.in titu.
de conſuetu. in verſi.o.⁊ etiã bald.in.l.i.C. de libe. pꝛeter.⁊ do.
meus Alex.de imola in conſilio.cxvij.in pꝛimo volumie incipie.
Uiſis narratis in themate.⁊ illuſtris do. Franciſ.areti. in ſuo cõ
ſilio.lx.incip.In cauſa philippi ⁊c.⁊ Joh.de imola in ſuo conſilio
cxxx viij.incip.Antequã veniazʒ ⁊c.ad quos omẽs me remitto ⁊
pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſnnt hec. .
Pꝛagmatica etiam ſi generale ſtatutũ fiat in
contrariũ nõ vident᷑ iſti cõpꝛehendi. arg.ff. de
ſenato.l.caſſius. Uel dic etiam ſpeciali reſ. crip
to in contrariuʒ vt generaliter dicam.⁊ facit ſu

pꝛa de dignita.l.iij.cum concoꝛdantijs ⁊c.
CDe coartalibus libꝛo.xij.

Gloſa in.l.ſi apparitoꝛ. Scribentes hic dicſt iſtaz
gloſam eſſe ſingulareʒ ad hoc pꝛopoſituz ꝙ ſufſicit citare quem
ſemel ſi in citatõe ponũturverba minatoꝛia ꝙ ſi nõ ↄparebis ꝓce
detur ad ſententiã diffinitiuã. ſecus eſt ſi diceret pꝛocedetur quã
tum erit de iure.quia tunc non habet vim pemptoꝛij ᷣm Inno.
in.c.ſedes extra de reſcriot.de quo vide tu glo. nota. in auten.qui
ſemel.C.quomõ ⁊ q iudex. ⁊ p AInno.in.c.ↄſuluit extra de offi
cio delega. ⁊ Inmo. in. c. auditis extra de pꝛocura.?⁊ Paul.de caſt.
in ſuo conſilio quinquageſimo incip. ſi non apparet in actis ⁊c. ⁊
per do.meũ Alex.ð imola in.l.qui ante Ralendas.ff. de verb. ob
lig. in quarta colum. ⁊ Abba. in ſuo conſilio.ixvij in pꝛimo volu
mine ſuoꝛũ conſilioꝝ in ſecunda colũ.Et hec pꝛocedunt in cauſis
ciuilibus ſecus eſt in cauſis fendalibus. qꝛ in eis nõ ſufficit ſoluz
vnũ edictũ pꝛo omnibus quomõcunq; verba concipiantur in eo
hm glo. ſingularẽ in. c.i.in tit. ð milite vaſſal.qui contu.eſt in ver
bo vocatõem ⁊c.ad quã me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus.
Cnius verba ſunt hec.
CCondictioneʒ niſi ad talem diem venerit p/
ferre ſententiã condemnatoꝛiã. ſic eniʒ pempto
rium mittitur vt.ff.de iudici.l.pemptoꝛiũ. nam
hic quodammõ eſt pemptoꝛiũ.poteſt eniʒ dam
nari licet abſens officialis eſt. vt ⁊. ff. depoſiti.
l.diuus. ſed alias regulariter contra. vt ſupꝛa

de accuſatio.l.abſentem ⁊c.
CDe numerarijs ⁊ actuarijs libꝛo.xij.

L. Actuarios. Scribentes hic maxime Bal. dñt iſtum
tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbicunqz electio non eſt iu
re facta non valent geſta per ipſum electũ vt ibi per eos cum qui
bus ſto. Pꝛo quibus facit etiã glo. nota. in. l. iuſiurandũ qð
ex cõuentõe.ꝭ.pꝛimo.ff. de iureiura. Tamen vbicũq; electio eſt
facta contra ius publicũ non põt confirmari ᷣm Bal. in. l.omnẽ
in fi. C.ad tertuli.ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ.
Cniꝰ verba ſunt hec.

L. Actuarios taʒ clariſſime vrbis Conſtantino
politane qᷓʒ chimelee q̃ʒqʒ curialiũ ciuitatnʒ di/
uerſarũ non aliter niſi vt conſueuerat manꝰ ſ- an/
xerit pꝛincipalis ſublimitas tua pꝛecipiat oꝛdi/
nari:ꝙ ſi quis talis tua fuerit iudicatõe conui/
ctus pꝛofecto irritis hijs que vetita cõtractaue
rit etiãẽ congruã indignatõem incurrat æc.

CDe coartalibus libꝛo. xij.

L. Si apparitoꝛ. Scribentes hie maxime Bal. dicũt
Ntum tex. non eſſe alibi ⁊ ſie facit eum ſingularem ad hoc pꝛo/

poſituz ꝙ ſi quis citatub a iudice dicendo in citatõe ſua alioquin
pꝛocedetur ad ſententi habet viin pemptoꝛij. ſecus ſi diceret ge⸗/
neraliter alioquin inquantũ poterimus pcedemus contra te qꝛ
tunc non habet vim pemptoꝛij ⁊ boc in iudicio oꝛdinario vt ibi
per eos. Quid autẽ in ſummarijs opetur bec clauſula við
tu not.in.l.i.C.comina. vel epiſto. De qua materia vide tu ẽt
not. per Bal. in ſua margarita in verbo terminis ꝛc. ⁊ per Bar.
in.l.mancipioꝛu.ff.de optio.lega.⁊ per· Inno.in.c.conſuluit extra
de offic. deleg. ⁊ in. e. ſuher eo extra de appel. ? Bald.in additio.
Specul.in tit.de ſenten.in verbo terminis ⁊c.⁊= Ange. in. l. fi. C. de
dilatio. in quibus locis ponũt etiaʒ ſcribentes quãdo terminꝰ in
telligitur eſſe peremptoꝛius ⁊ quado non. ad quos me remitto.
⁊Z bono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
L. Si apparitoꝛ defugerit criminoſus edictum
quo reuocari poteſt adiecta condictiõe legibus
ſubſequatur: cui niſi fuerit ſatisfactũ:merito in
latitantem a iudice pꝛo qualitate peccati ſenten
tia pꝛoferatur.veniã enim talibus non pmitimꝰ

nec indulgentijs crimina ſubleuamus ⁊c.
CDe diuerſis officiis.

L. Niros. Scribentes hic maxime Bal. dicũt iſt textü
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ conſuetudo equipatur pꝛiuile
gio ſpeciali vt ibi per eos. Pꝛo quo facit ctiã tex. in.i. fi. C. de fun
dis patrimo.libꝛo.xi.⁊ in:c.nouit extra de iudic.cum quibꝰ ſto.
Uno ſolo addito ꝙ boc eſt verũ in conſuetudine tanti tem
poꝛis cuius inicij memoꝛia non extat vt in.l.ij.S.ductus aque. ff.
de aqua quotti.⁊ eſti.⁊ voluit glo.in.e.ſuper.ꝭ.pꝛeterea extra de
verb.ſigni.⁊ glo.in.c.nos antiquus.lxv.diſ.⁊ glo. in. c. coqueſtus
viij.q.ii.⁊ voluit Baid.in.l.ii.C. de nauti.feno.⁊ Bal.in.l. ſi ſo/
lemnibus. C. de ſide inſtru. ⁊ bal.in. c.i. in titu. que ſint regalia.?
bal.in.l.nec exceptio.C.de pꝛobatio.vbi dicit hoc eſſe veꝝ contra
ſubditos tantũ ⁊ non contra alios vt ibi per eum ad que me re/
mitto.⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt bec.

L. Airos ſpectabiles duces eoꝛuʒqʒ apparito/
res necnon limitaneos caſtroꝛuʒqʒ pꝛepoſitos
tantũmodo ex ſublimis tui iudicii ſentẽtia con-/
ueniri:nec aliis ſubiacere iudicibus pᷣcipimus.
⁊ illuſtribꝰ.ſ.ac magnificis viris magiſtris mi
litum conſuetudine ac poteſtate ſi qua ad limi/
tes aliquos oꝛientis traciarũqʒ ⁊ illirici ex lon/
go tempoꝛe hactenus obtinuit obſeruata ⁊c.

CFeudoꝛum vſus incipiunt.
CDe alienatione feudi.

C.pꝛimũ in verſi.⁊ ſi clientulus ⁊c. bal. bic 2 ẽt
do. meus Alex.de imola in ſuo conſilio.xvii.in pꝛima colum. in
quinto volumine tncip.An in feudo ⁊c.dicũt iſtuz tex.eſſe ſingu
larem ⁊ clarioꝛẽ qui ſit in iure ꝙ in materia feudali appellatione
filii cõtinentur omẽs deſcẽdentes ex linea maſculina vt ibi peos
cũ quibus ſto. UVno addito ꝙ de materia poſuit ẽt Paul.ð
caſtro in conſilio.clxxii.⁊ in conſilio.ccclviii.⁊ in conſilio. clxxx. ⁊
⁊ Jo.de ana.in ſuo conſilio.xxvii.⁊ ibi aliquid in additõibꝰ meiſ
ad ea conſilia.⁊ Ang.in ſuo conſilio.xxx.⁊ etiã in conſil. clxxxxi.
⁊ Ludo.roma.in ſuo conſilio.ccccxxxviii.⁊ bar.in conſil.ccxxir.
incip Cauet᷑ ſtatuto ⁊c.ad quos oẽs me remitto ⁊ pono text. de
quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CEt ſi clientulus fecerit libellum vel aliquid
de medietate feudi ſine domini voluntate eo ita
moꝛtuo ſine legitĩo herede maſculo qð verbuʒ
ita intelligenduʒ eſt in feudis ideſt ſine filio ma
ſculo reuertitur feudum ad dominũ ⁊c.

C.pꝛimũ..pꝛimo. ballhie ⁊ etiã do.meus Alex. de
imola in ſuo conſilio decimo in quinto volumine in quinta colũ.
incip.An fenduz quod tranſiuit ⁊c. dicũt iſtam tex.eſſe vnicũ in
iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi aliquid eſt fundatũ in ratõe natura
li obligat eccleſiaz etiã ſi ſit contra libertatẽ eccleſiaſticã ve ibi p
ſ3 n quibus ſto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuins verba
unt hec.

4

S”

C Inde poteſt pꝛeſumi ſi clictulus feeerit libel
lum in ppetuũ de feudo ſui alicui eccleſie nõ va
let. ideo.ſ.quia nunquã reuerſurũ eſſet ad dũm
cuʒ eccleſia non deſinat eſſe heres: quod obſer
nanduzʒ eſt ⁊ in pꝛiuato ex natura perpetui libel/
li. Sed diuerſum obſeruatur in eccleſia que au
ctrix iuſticie non patitur contra iuſticiam ali/
quid fieri in ſe vel in alterũ: pꝛiuatus vero ſepe
obuiat iuſticie. Et ſi cliẽtulis fecerit libellũ vel
aliqd de medietate feudi ſine domini volunta⸗
te eo ita moꝛtuo ſine legitimo berede maſe culo:
quod verbũ ita intelligenduʒ eſt in feudis i. ſi/
ne filio maſculo reuertitur feuduʒ ad dñm ⁊c.

CDe gradibus ſucceſſio.

C.pꝛimũ. Jgco. de belui.?⁊ Bal. bic ⁊ etiam do.meus
Alex. de imola in ſuo conſilio ſo in quinto volumine in fa colij.
incip. Omne datũ optimũ ⁊c.dicũt iſtu⸗ tex. eſſe melioꝛẽ qui ſit
in iure ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ illud dicitur feuduʒ paternuʒ qð fuit
illius parentis qui fuit genitoꝛ agnatõis cõis vt ibi per eos cum
quibus ſto quia tex.clarus eſt ⁊ non egenalia noua mea interp /
tatione. Miſi de materia iſta poſuit ẽt Old. in ſuo cõſilio
clxxviij.⁊ etiã Paul.de caſtro in ſuo conſilio.clvi.⁊ Bal. in.c.i.
in tit. de vaſſal. decrepi.etat. ⁊ bal.in. c.i. in fiein tit. de ſuc.feu.⁊ in
c.i.in ti.ð natur.ſucce.in feudo ad quos me remitto ⁊ pono tex.
de quo agimus. Cuius verba unt hec.

C Pijs vero dekficiẽtibus vocãtur pꝛimo fra/
tres cum fratrũ pꝛemoꝛtuoꝛũ filijs: deinde ag/
nati vlterioꝛes. quod ita intelligenduʒ eſt ſi fen
dum ſit paternuʒ: hoc eſt ſi fuit illius parentis
qui eius fuit agnationis: Cum enim ticij auus
de nouo bencficio fuerit inneſtitus ticio ſine he
rede legitimo maſculo defuncto eius feudi ſuc
ceſſio non pertinet ad eiuſdem ticij patruuʒ ma/
gnum ⁊cetera.

C De milite vaſſallo qui contumax eſt.

C.pꝛimũ. Bal · hic dicit iſtum tex. eſſe notanduʒ ad boe
pꝛopoſuũ ꝙ vbi non ſufflciũt remedia legum vel vbi ſupꝑioꝛ nõ
facit iuſticiam licitũ eſt indicere bellum vt ibi per eum cũ qno ſto
Uno addito ꝙ etiã pꝛo tuitõe rerũ noſtrarũ eſt ltcitũ bellũ
omni iure tam ciuili q;ᷓ gentiũ ⁊ etiqʒ diuino 'm Paul.de caſtro
in ſuo conſilio.xxxv.incip. In xpᷣi nõie pꝛiuſquã iura fierẽt ⁊c.in
pꝛin.⁊ etiam in conſilio.cclxxxxvj. incip.viſo ſupꝛaſcripto puncio
⁊c in quarta colnm.in verſi.iuſte autẽ ⁊c.⁊ do.meuʒ Alexa.de
imola in cõſilio.cxxxv.in pꝛima colum. in pꝛimo volumie incip.
Pꝛimũ dubiũ ⁊c.ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ.
Cuius verba ſunt hec. .
Dominns vocat militem qui ab eo feudum
poſſidebat dicendo euʒ in culpam incidiſſe per
quã feuduʒ amittere debebat hic non reſpõdet
queritur quid facienduʒ ſit domino. Reſpon/
deo eum ad curiam vocari debere.⁊ ſi nõ vene
rit iterũ enʒ vocare debere vſq; in ſpacio tercio
vij. vel. x.dierũ arbitrio eiuſdem curie determi
nando:ꝙ ſi neqʒ venerit ad terciã vocationem
hoc ipſo feuduʒ amittat.⁊ ideo debet curia do
minũ mittere in poſſeſſionẽ.ſed ſi intra annũ ve
nerit reſtituitur ei poſſeſſio: alioquin etiã bene/
ficium feudiqʒ poſſeſſionem amittit vt in Lom
bardia de hijs qui ad palaciũ venire cõtempſe
rint.l.ſi cuiuſcunqʒ ⁊c.

Gloſa magna in.c.pꝛimo. Bal.bic dicit iſtam glo.

eſſe melioꝛem de inre ad hoc ꝓpoſitũ quid ſit citatio T de ei na
tura ⁊ de eius effectu vt ibi per cum cum quo ſto.quia glo.clars
eſt. Uno tamen adadito ꝙ de hoc poſuit etiã Dar in. l ft..
in hijs.C. de tempo.appel.⁊ Bar. in.l.ex hoc editto.ff.de eo per
quem factnm eſt.⁊ Bald.in ſua margarita in verbo citatio vc. ?
Ange.in.l.ad peremptoꝛiuz.ff. de iudici.?⁊ Oldra.in ſuo conſilio.
lxxxviij.⁊ in conſil.celiij. incip.Sactum tale eſt Domina. S. ꝛc.

⁊ Jo.and.in.c.licet extra de ofnc.deleg.⁊ etiam in. c.pꝛopoſuiſti

extra de foꝛo cõpet.⁊ do.meus Alex.de imola in.d.l.ex hoc edi⸗

cto in tercia colum. ⁊ Paul. de caſt. in.l.i.. pꝛimo.ff. de ferijs aᷓ

quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cuiꝰ verba ſũt bet.
CDictum eſt ergo a quibus citatio poſſit fieri
nunc dicenduʒ eſt qui citari valeãt ⁊c.quia glo.
longa eſt vt videre potes.

CSi de feudo fuerit controuerſia
inter dominum ⁊ agnatos.

C. Cicins. Bal. hie dicit iſtum tert eſſe ſingularem ad
hoc pꝛopoſituʒ ꝙ fenduzʒ quod debet remanere inter agnaros ſi
fuerit alienatũ inter extraneos per vaſſalluʒ non babertẽ filios
recuperatur per pꝛoximioꝛẽ agnatũ demũ moꝛtuo vafſallo alie/
naute etiam nullo dato pꝛecio. ſed ſi haberet filios ipſi reuocant
etiam ipſo viuo dato tamẽ pꝛecio ſi excluſi non ſint conſenſu vel
lapſu anni vt ibi per eum cum quo ſto.quia tex.iſte clarus eſtl⁊
non eget alia noua mea interpꝛetatiõe. Miſi ꝙ addo Pau.
de caſtro in ſuo conillio clxij.vbi ponit de boc ad longũ.⁊ etiã in
conſilio.clviiij.ad quem me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus
Euius verba ſunt hec.
c.TLicius filios maſculos non habens partẽ ſui
feudi ſeyo partem eiuſdem feudi poſſidenti ag
nato ſuo conceſſit: ſempꝛonius pꝛoximioꝛ agna
tus moꝛtuo demũ ticio partem illius feudi nul
lo dato pꝛecio recuꝑare poteſt ꝙ ſi ticius filios
pꝛopꝛios haberet pꝛecio reddito etiam viuo ti/⸗
cio ꝙ ſi conſenſit alienatõi vel per annũ exquo

ſciuit tacuit omnino remouebit᷑ ⁊ꝛe.
CApnd quos controuerſia cauſetur.

HGloſa in pꝛincibio. Seribentes bie dict iſtam glo⸗
eſſe nota. plenioꝛẽ q;ᷓ alibi ad hoc pꝛopoſitũ qualiter foꝛmet᷑ li⸗
bellus contra infantẽ habentẽ tutoꝛẽ ⁊ filiumfamilias habentẽ
patrem adminiſtrantẽ cum quibus ſto: De quo vige tu etiq
not.per Bar.in.l.i.S.ſufficit.ff.de aucto.tuto.⁊ Bar. in. ·. i. C. ð
boniſq; libe. ⁊ in.lij.de condic. urti.⁊ Ang.in.l.donatarũ.C.de
aquiren. poſſeſ.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt bec. . .
CSi contentio coꝛam imperatoꝛe iſtud hodie
coꝛrigitur.quia hodie inter maioꝛes ⁊ minoꝛeſ
nulla eſt diſcretio vt ſupꝛa de nauti.feno. in fi.
ſic ergo pares curtis cognoſcere poterũt etiam
inter capitaneos. ⁊ maxime hodie per conſtitu

tõeʒ Federici imperialem..pꝛeterea ſi inter ⁊c
De fen. dato in viceʒ.l. cõmiſſoꝛie.

C.pꝛimum in ver.quandocũqʒ. Bald. hie dicit
iſtum texeſſe ſingularẽ ad boc pꝛopoſuũ ꝙ debitoꝛ qui fetit ha
ctum.l.cõmiſſoꝛie fnper pignoꝛe cũ creditoꝛe nunquã exclnditur
a iure offerendi ꝑp odiũ creditoꝛis vt ibi p eũ cuʒ quo ſto.q tex.
optime pꝛobat hoc. Niſi ꝙ addo ꝙ huiuſmodi pactũ in cõtracti/
bus regulariter non valet ſed poſt cõtractũ ſie vt in.l.ſi ticius . ff.
pignoꝛi.actio. ⁊ voluit Bar.in.l. quãuis.ff de ſolutio. Bar . in
ſi ex cautione.C.de non nume.pecu.⁊ Bal.hic ⁊ in.l.iin pꝛin.x·
cõmn. de lega.ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec.

c. Si quis obligauerit aliquam rem pignoꝛi eo
pacto vt ſi ſtatuto temꝑe pecunia ſoluta no fuiſ
ſet res eſſet creditoꝛis ⁊ eam pꝛo ſe habeat põt
debitoꝛ quandocunqʒ pecnniã ſoluendo pacio

(SMWaheftnann
Nieunwimitigin

Shinctamlis Mabnntined

mhiuakä tnai
irnntnntsertaun

uptierAAsenar
ſippxnurla rrirsINnt
Nroto tNe .
ugnnluin frin ,

(Ronlelginidietde Aen g
g biicni ain ee etinn cin
Eatfnggonusnineniinnm irin
liſpellenataſniunonchnd 4
Nct cgtcogitatftünian n
ofdſuttſtlnsmmiiti

ſctlirinft deſaci erie
——

ſiujnlin riſtſenire
ſnnnmn Mitinwin *

fiehnn enlps

Brale
henn
Utinhr

meggſelien etine
ſ lſuenet

—

4

*

non obſtante pignus recupare. feudum eniʒ õ
ſub pꝛetextu pecunie:ſed amoꝛe ⁊ honoꝛe domi
ni acquirẽdum eſt ⁊c.

¶Quid ſit inueſtitara.

Gloſa in.c:pꝛimo..pꝛimo. Bal. bie dicit iſam
glo. foꝛe ſingularẽ qad hoc pꝛopoſiũ ꝙ ſi dominus fendi recuſat
facere iuſticiã vaſſallo coꝛã eo litigante puuatur dominio rei feu
dalis in qua conſtitutũ eſt feudum vt ibi per eum cum quo ſto.
Uno ſolo addits ꝙ dominus tenetur pꝛeſtare eandez⸗ fide/
litatẽ vaſſallo quã vaſſallus domino vᷣm Specu.in tit. de feudii
5. pꝛiiuo in verſi.pꝛimo ad quem me remitto ⁊ pono glo. de qua
agimus.Cnius vᷣba ſunt hec. .

Domino cogente huic videtur obuiare.C. ðᷣ
teſtibus.nimis graue.⁊ iſtud accidit pꝛopter iu
riſdictionẽ quam habet dominus. eſt eniʒ iſto/
rum iudex ⁊ ideo ab eo compellendi ſnnt veri/
tatem reuelare vt in lombardia de offic.iudic.
l. vt iudex ⁊c.

Si de feudo fuerit contro
nerſia inter dominuʒ ⁊ agnatos.

Gloſa in.c.naturales. Bald. hic dicit iſtam glo. eſſe
ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝗ; legitimatus non ſuccedit in feudo
niſi ſpẽaliter ⁊ nõiatim ſit vocatus ab impatoꝛe illud feudum cõ
cedente vt ibi per eum cum quo ſto. Et idem etiam in terminis
voluit Jo. de imola in.l.ex facto.ff de vulg.⁊ pupil.in ſexta colũ.
⁊ OQldra.in conſilio.ccxlvj.ad quos me remitto ⁊ pono glo. de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
Naturales legitimi hic notabis illud gene/
rale ꝙ ab inicio nõ valet nec ex poſtfacto cõua

leſcit ſᷣm ꝙ plenius not.in conſtitutione Federi

ci imperialem circa finẽ pꝛimo reſponſo. ſic ẽt .

dicũt ⁊ de clerico qui beneficiũ amiſerat. naz li
cet poſtea deſinat eſſe clericus non tamẽ feudũ
poſſidebit vt infra de feudis..hoc illud. hoc
autẽ quod de naturalibus dicitur ita iĩtelligo ni
ſi fiant ita legitimi vt in feudo ſuccedant:⁊ hoc
ſit nominatim dictũ ab imperatoꝛe. ⁊ ſic ex re⸗
ſcripto licebit quod alias non liceret vt.E de
pꝛecib.impera.offe.l.quotiẽs.⁊ ita accidit mu
tine in cauſa cuiuſdam HPug.eontra paſapõtes
vt ferebatur ⁊ꝛc.

CHic finitur lex Coꝛadi.

C. Si vaſſallus. Bal hie dicit iſtum tex eſſe notãdũ
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ deuoluta emph teoſi vel re feudali ad dñm
directũ pꝛopter finitã generatõem vel aliam cauſaz honeſtaz põt
heres vaſſalli ſeu emphiteote retinere rem donec habeat ſua me
lioꝛamenta facta in re illa per defunctũ vt ibi per eum cũ quo ſto
De quo poſuit etiam Specul.in tit. de locato..nũc aliqua in ver
ſi. x.⁊ Bal.in.l.ẽptoꝛ.ff. de rei ven.⁊ Bal.in.l.fi..emptoꝛ.C.cõ
mu. de lega.⁊ Bar.in. d.l.ẽptoꝛ.⁊ Bar.in.l.colonus in pꝛin.ff lo
cati. ⁊ etiã Bal. ⁊ Ange.in.l.ſenatus..marcellus.ff. de lega.pꝛĩo
⁊ Bal. in. lii. C. de iure emphite, ⁊ Bal. in. l ij. C. de rei vendic.⁊
Paul. de caſt.in ſuo conſil.lij.⁊ etiã in conſilio.exxxix. ad quos
me remitto ⁊ vono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

c. Si vaſſallus in feudo aliquod edificiũ fece
rit vel ipſum ſua pecunia melioꝛauerit ⁊ contin
gat poſtea vt vaſſallus ſine filio maſculo dece/
dat dominus aut patiatur edificiũ auferri : aut
ſoluat pꝛecium melioꝛatõis ⁊c.

De pace tenenda.

C.pꝛimũ.S.ſi quis pominem. Bal ·hic dieit iſtu
eſſe valcle notanduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ bannito pꝛopter contu/
maciam non ſuccedit fiſcus ſed eius beres vt ibi per eũ cuz quo
ſto. Et idem volnit eti ipſe met Bal.in. l. . C. de beredi. inſtitu.
vbi alias legendo dixi de hoc ⁊ ideo pꝛo nu longioꝛ non ero. Et
idem volnit etiůᷣ do. meus Alex. de imola in ſi uo conſilio. xxvi. in
ba colum.in pꝛimo volumine incip. Circa pꝛimũ dubiũ ⁊c.⁊ in s
ſilio. cxv. in quarta colum. in po volumine incip. Animaduerſis
ſtatutis ⁊c.⁊ in conſilio.cxvj.incip. An in criminalibꝰ ⁊c.in quar
ia colũ.in eodem bᷣo volumine quezʒ omnino videbis. Cui ẽt

addo ꝙ etiam bannitꝰ poteſt heres inſtitui etiã ſi ſtatutũ diceret
ei non debere reddi ius ſᷣm Bart. in. Li. C. de iure ſiſci libꝛo.x.⁊
Bar. in qoe incip. Statuto Lucane ciuitatts zc. Bald. in. d.l.i.
de heredi.inſtitu.in. xi.colũ.⁊ omẽs ibidem ſcribẽtes.vbi limitãt
hot eſſe verũ niſi ex ſoꝛma ſtatuti poſſent impune offendi. qꝛ tũͦc
non poteſt heres inſtitui vt ibi per eos.⁊ ẽt per do.meũ Alex. ve
imoila in ſuo conſilio.xxij.in.vj.colum.in primo volu.incip. Sem
hꝛonius nonullos ⁊c.⁊ in conſilio.xxvj. in pꝛimo volumine incip.
An bannitus ſit capax ac. ⁊ in eonlilio. xxv. in pꝛimo volu. incip.
Uiſis ⁊ viligẽter ponderatis ⁊c ad quos ocs me remitto ⁊. po/
no textum de quo agimus..Cuius verba ſunt bec.

CSiquis hominẽ infra paceʒ conſtitutã occi/
derit capitalem ſubeat ſententiaʒ niſi per duel/
lũ hoc ꝓbare poſſit ꝙ vitã ſuã defendẽdo illuʒ
occidit: ſi ãt õibus mãifeſtũ ſit ꝙ nõ necefſario
ſed voluntario illum occidit tũc neqʒ ꝑ duelluʒ
neqʒ quolibet alio modo ſe excuſabit: quin ca/
pitali damnetur ſententia. Si vero violatoꝛ pa
cis a facie iudicis fugerit res eius mobiles a iu
dice in populo publicẽtur ⁊ diſpenſent᷑ h̃des
autem ſui hereditatẽ quã ipſe tenebat recipiãt:
tali condictione interpoſita vt iureiurãdo ſpon
deant ꝙ ille violatoꝛ pacis nunquã ð cetero ip
ſoꝛũ voluntate aut cõſenſu aliquod emolumẽtũ
inde percipiat.

CDe natura ſucceſſionis feudi.

c.pꝛimu. Bal. kic etiam do. meꝰ Alex. de in ſuo conſi /
lio.xxx.in pꝛimo volu. incip.quoniã omne datũ optimũ ⁊c. repn
tant iſtum tex.mirabilem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ feudum antiquũ
tranſu ad aguatos deficiente vno vaſſallo ſine filijs iure accreſcẽ
di vel ex ſucceſſione ſeu natura feudi vt ibi per eos cum quibus
ſto. Sed idem ꝓbatur in. c.i.9. hoc quoq; ſcienduʒ in titu. qui
feud.dare poſ.⁊ voluit bar.in ſuo conſilio.incip.Ex themate pꝛe
cdicto tria dubia oꝛiũtur æc.⁊ Jaco.de belui.⁊ bald.in.c.i. in ver
bo decedente in tit. qui feud. dare poſ.⁊ in.li. C. quãdo nõ pete.
par.in vltima carta. ⁊ in auten.ſi quas ruinas.C. de ſacraſa.eccle.
⁊ in.l.ij.in vlti.colum.C.de iure emphit.⁊ in.l.ſi qua ululier. C.

ad tertul. ad quos oẽs me remitto. ⁊ redeo ad text. de quo ogi/
mus.Cuius verba ſunt hec.

C.Succeſſionis feudi talis eſt natura aſcen/
dentes non ſuccedunt verbigratia pater filio in
ferioꝛ vero filius patri ſuccedit ⁊ non filia niſi
ex pacto:vel niſi ſint femine videlʒ:tunc enĩ ſuc
cedit filia matri vel patri.ſᷣm quoſdaʒ ſuccedit
nepos ex filio ſolus ⁊ ſic vſqʒ ad infinitũ ſi feu
dum ſit paternũ. Paternũ autẽ voco quicunqʒ
ex ſupioꝛibus id acquiſiuit. Dũmodo ſcias q⸗
ſi quis habens beneficiũ quattuoꝛ ſupſtitibꝰ fi
liis decedat:⁊ feuduʒ ad vnũ ſoluʒ ex diuiſione
deueniat:⁊ iſte ſuꝑſtitibus filijs duobꝰ vel tri/
bus decedat qui patrueles dicũtur ad quoꝛum
vnũ feuduʒ ſimiliter pueniat ſicut etiaʒ ex alijs
ſnperioꝛibus vel pꝛimis fratribus ſi upſunt ma/
ſculi. ſi ille qui feuduʒ habet deceſſerit nullo fi
lio relicto an ad omẽs vel ad quos pueniat que
ritur: Reſpõdeo ad ſolos vel ad omnes qui ex

illa linea ſunt ex qua iſte fuit. ⁊ hoc eſt quod di
citur ad ſncceſſoꝛes pertinere iſti pꝛoximioꝛes
dicũtur reſpectu aliarũ linearũ. ſed omnibꝰ ex

hac linea deficiẽtibuſ omẽs alie linee equaliter

vocantur.
De capitaneo qui curiam vendidit.

Hloſa in.c.pꝛimo in fine. Zal bic reputat iſtã glo.
eſſe ſingularẽ ad boc pꝓpoſitũ ꝙ licet vaſſallus poſſit renunciare
feudo quãdo cõceſſum fuit ei ſimpliciter ⁊ etiã iurauit ſimplici/
ter domino fidelitatẽ. tamen ſecus eſt quãdo feuduʒ eſt condicti
natũ per iſtam glo.quã ſummope cõmendat cum qua ſto ſimpli
citer quia gloſa clara eſt æ non eget alia noua mea interpᷣtatione
Miſi ꝙ in materia addo not.per Bar.in.l.is cum quo. ff.
aqua plu. amend. ⁊ per Specu.in titde feudis.S.ii.verſi.xxviii.⁊
Bal.in pꝛeludus feudo.in.vj.colum. ad quos oẽs me remitto.⁊
pono ver ba.glo. de qua agimus. Que ſunt hec. „
CSimiliter feudum lege cõmiſſoꝛia datũ non
valeat vt ſi ad certũ tempus pecunia non ſolua
tur creditoꝛi: vt habeat in feuduʒ. S.⁊ ſecundũ
O.valet.Similiter poteſt feudum dari ad cer/

tum ſeruitiũ.G.⁊.D.
CDe pꝛobibita feudi alienatõe ꝑ Federicũ.

Gloſa in.c.imperialem.S.penul. Bald. hic dicit
iſtam gloſam eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ ſubditus non
poteſt litigare coꝛam extraneo iudice ſine licentis domim ſui vel
ciuicatis ſue vt ibi per eum cum quo ſto. De quo vide tu
nota. ẽt ꝑ Hart. in.l.i..? poſt opetis.ffe noui ope.nunc vbi
alias legendo vixi de hoc.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ
pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Sed nũquid ab inicio poterunt ipſi litigãteſ
ire ſub alio iudice ⁊ non ſub domino ſaltẽ in cõ
coꝛdia ita ꝙ ſentẽtia ab alio iudice lata teneat
vel nũquid tenebit: quoniã umperatoꝛ voluit ꝙ
domini eſſet cognitio ⁊ determinatio iſtius caun
ſe. ergo alijs iudicibus videtur ꝓhibuiſſe ꝛc.

CDe pace iuramento firmanda.

BGloſa in.c.i.G. item ſacramenta ⁊ c. Bald. hie

dicit iſtam glo.foꝛe ſingularem ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ pꝛocuratoꝛ
poteſt conſtitui ad iuranduz in ammã ſui domini vt ibi per eum
cum quo ſto. De quo vide tu not. per Bar. in. l. qui bona. 9.
penultimo. ff.ve dam infect. ⁊ Bal.in auten. pꝛincipales. 2 in. . ii.
9. ꝙ ſi actoꝛ. C. de iura. calum. Bar. in. l. quotiens in fine. fl de
noxa. acuo. ⁊ per omẽs poſt glo.in. c.i. de iudic.li.vj.⁊ in. c. pſen
tiũ de ceſtibus eodẽ libꝛo.ad quos oẽs me remitto ⁊ pono glo
de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Item quantuʒ ad hoc vt dominuzʒ obliget de
peculio vt. ff. de pecul.l.ſi quis..etiam.vbi nec
ipſe dominus reſtitui poſſit quod tamẽ ſine iu/
ramento cõtingeret vt.ff.de mino.l.iij.ꝗ.ſeruuſ
ſed quid in pubere libero qui credebat ſe ſeruũ‚
Reſpon.idem quod in vero opinato libero:qꝛ
plerunqʒ extra id quod agitur tacita obligatio
naſcit᷑ vt.ff.cõmodati.l.ſi quis..ſi libero.⁊.ſſ
de aquire.re.domi.l.homo liber ⁊c. B

Finis fendoꝛum.

ulſf eſieſ, *

Gtlec⸗
N 6 M . 0
ini lemſ

han gisn
n e uan

G rn mis
nagle hzfui
unn ſen mi ih
nnc⸗ ceni

n dn
lee iin ganmm
gimni i mnui⸗

=

unuenn e
intuſe * ,
Aiiledtiumine
anii unnnen unn
madreſwci
tfritünrndtr n un
genmpnen I

WAR·NRd..
(Ala gi avatnitt iucher
Orbaplonectfadleillasbe
ſticignotudswreraisamd
Irinpioriennoumcinguler
fotuscktcnekteeckendemg aoen
Cnfulleüliäneiei
ncinerdisgiin denin,
tunng nmaulerin
ſat eiinlſnmn ti agier
nns tgiſin ahonigt um
buenn.

oinelan
nntni ieriernnine
inmifmnnſinn urinkeininr
ngnueſrin n rö
nuſtnmc i ſn.
dunsul gen

aſſnen ge n

fhndſpnnien 6 e
5 ach mienn
ktoriagn G

ſtieſſe⸗

.
3 „*

n aneze
Grntzn Aierdibil i
tt
i Nee
M
4

Nſo

4 E 5

72

1

4
4

CInterpꝛetatio ſecũda:nouiqʒ intellectus ad
omnes textus ⁊ etiam ad omnes gloſas non ſo
lum ſingulares ſed etiam notabiles in decretis
2 decretalibuns:⁊ in libꝛo ſexto ⁊ in clemẽtinis
cum additionibus ac ſuppletõnibus opoꝛtunis
Et etiam cum inſertione conſilioꝛũ pluriũ pᷣcla
riſſimoꝛũ doctoꝛũ fere in omni articulo cõtexta
per clariſſimũ iureconſultũ equitemq; auratuʒz:
ſacri palatij apoſtolici aduocatũ conſi iſtoꝛialeʒ
ac xpᷣianiſſimi Srancoꝛũ regis conſiliariũ dñm
Ludouicũ bologninũ in vetuſtiſſimo regiae ciui
tatis patriae ſuae Bononiae ſtudio.

Diſtinctiones.
Z. diſtinctio.

Glo.in.c.euʒ qui. Domini canoniſte ſeribentes hie di
cunt iſtam glo.eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ ludens in ludo
licito ſi cõmiſit maleficiũ non tenetur niſi pꝛobetur ꝙ dolo cõmi/
ſit illud vt ibi per eos cuʒ quibus ſto ſimpliciter pꝛo nũe. qꝛ glo.
elara eſt ⁊ nõ eget aliqua noua mea interpꝛetatö. Pꝛo qui /
bus facit ẽt tex.in.l.ſi ex plagijs.s.fi.ff.ad.l.aquiliã cũ ibi nota.⁊
poſuit etiam aliquid Petr. de anch. in. c. cum venerabilis extra ð
conſuetu.⁊ Bar. in ſuo conſilio. incip. ¶. ſis teſtibus examinatis
⁊c.⁊ facit etiã ad hoc glo.in.c.continebatur extra de homicidio.
ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba
ſunt hec.
CSi hoc.ſ.ꝙ iu ludo occidit ⁊ iſtud obtinet
cum ludus licitus eſt. ff. ad.l.aquil.l.naʒ ludus:
ſed ſi eſt illicitus ludus non excuſat vt extrade
pꝛe ſumptio.c.i.exquo autem conſtat ꝙ in ludo
moꝛtuus eſt non eſt neceſſe pꝛobare ꝙ caſu occi
derit vt.ff.ad.l.aquil.l.in lege extra de ſentẽ.ex
cõmu.c.ſuꝑ eo alias qui caſum allegat ipſuʒ p
bare tenetur vt.C. de pigno.actio.l.que foꝛtui/
tis.⁊.C. de iniur.l.ſi non cõuitij.ergo ſi aduer/
ſarius dicit ꝙ ipſum dolo occiderit hoc pꝛo/
babit ⁊cetera.

Glo.in.c.aliquantos. Pomini canoniſte ſeribentes
bic dicunt iſtam glo. eſſe valde ſiagularẽ ad hot pꝛopoſitũ ꝙ ad/
uocatus vel notarius vel teſtes qui interuenerũt in aliqua cauſa
criminali non poſſunt pꝛomoueri ad oꝛdines ſacros vt ibi p eos
cum quibus ſto ſimpliciter. quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia no/
ua mea interpꝛetatõe. Cuiꝰ vᷣba ſunt bec.
CSGacerdotiuʒ quicunqʒ fuerit accuſatoꝛ: aut
aduocatus:aut iudex:aut teſtis:vel etiã notari/
usin cauſa ſanguinis non poteſt pꝛomoueri. vt
ſupꝛa diſ.pꝛoxima.c.ſi quis viduam. nam con/
ſtat ꝙ clericus non põt accuſare in cauſa ſ ang/

uiniſvt.ij. q.vij.c.ſicut ſacerdoteſ:nec index ⁊c
Lvi.diſtinctio.

Gloſa in.c. ſatis. Domini canoniſte ſeribentes hie di
cũt iſtam glo.eſſe notabilem ad hoc pꝛopoſituz filius clericus
non pꝛiuatur beneficio pꝛopter crimen leſe maieſtatis cõmiſſum
a patre ſuo quia eſt exemptus a iuriſdictõe pꝛincipis ſecularis vt
ibi per eos cuʒ quibus ſto ſimpliciter pꝛo nũc.quia glo.clare hoc
dicit vt videre potes ex aa. Uno ſolo addito ꝙ crimen pr̃is
bene nocet filio in feudis vt in. c.ſi vaſſallus in tit.ſi de feu. fuerit
cõtrouer..⁊ in.c.i.ꝭ.deniq; in tit.que fue.pꝛima can.bene. amit.
⁊ in. c.i.in tit.ſi vaſſal.feudo pꝛiue.de quo poſuit etiã Bart. poſt
glo · in.l. emcipatũ. ff. ve ſenat. ⁊ Bar. in.i.adoptiuũ.ſſ. de in ius
vo⸗an. ? Bar. in. l. ij. de interdi. ? relega. ⁊ C v. Bar. 7 Bald.
in.l.ij. L. de libe.cau. Bal. in.l. lege. C. de legit. heredi. ⁊ Bal. in
c. inſuper in tit.ð ꝓhibi.fen. alie. p Fecder. ⁊ bal.in.c.i, de ſucceſ.
feu. ⁊ Paul.de cal.in ſuo conſilio.clxij.⁊ Ludoui. roma. in.d.l.

adoptiuũ in quibus locis facit differentiã inter feudu antiquu
⁊ nouum vt ibi per eos ad quos oẽs me remitto. ⁊ pono glo. de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CSed quid ſi pater cõmiſit crimen leſe maie
ſtatis nonne filius pꝛiuandus eſt beneficio cum
ſit infamis factus vt.vj.q.i.G. veruʒ.⁊ infames
pꝛomoti etiã deijciũtur vt.vj.q.i.c.infames nõ
quia cum clericns ſit eſt a iuriſdictione pꝛĩcipiſ
exemptꝰ. Iteʒ fallit illud extra ð eccle.edifi.c.
ad audientiã el o.⁊ extra de clexi.egrota.c.ij.
vbi quis ſine culpa pꝛiuatur iure ſi uo. Poc tamẽ
ſcias ꝙ multotiẽs quis punitur ſiue culpa ⁊c.

Lxxx.diſtinctio.

Sloſa in.l.ſi gs pecũia in glo.vnica in verſi.ſed
quid ſi c. Domini canoniſte ſeribẽtes hic dicunt iſtam glo.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ſi maritus efficitur papa cre
dens vxoꝛem ſuã fuiſſe moꝛtuã poteſt reuocari ab ipſa vxoꝛe eũ
repetente ⁊ nolente facere abſtinentiã vt vel ſatisfaciat vxoꝛi vel
renunciet papatui vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter.
Uno addito ꝙ ratio eſt quia mantus non poteſt intrare ali
quã religionẽ niſi vxoꝛe etiam religionẽ ingrediente vt in. c. aga
thoſa ⁊ in.c.reſcripſit.xxvij. q.i.⁊ in.c.ſi quis extra de cõuer.con
iuga.licet aliud ſit in ſponſis de futuro vt in.c. deſponſatã cuzʒ ca⸗
pitulis ſequẽtibus.xxvij.qij.cũ ibi plene not Et vide pꝑ illuſtreʒ
do. Sranciſ.areti.in ſuo conſilio lviiij.vbi põit quid per ingreſſuʒ
religiõis ⁊ etiã per ſuſceptionẽ ſacri oꝛdinis ⁊ maxime pꝑ eatum
licitũ ſit diſcedere a cõiugio vt ibi per eum ad queʒ me remſtto ⁊
bono glo.de qna agimus.Cuius verba ſunt hec.
CSed quid ſi dum vxoꝛ tua creditut moꝛtua
elegeris in papã ⁊ conſecraris et uxor tua te re-/
petit an ei reddendus es vel ſi tu neges eam tuã
vxorem eſſe apud quẽ cognoſcetur cum papa iu
dicari nõ poſſit niſi de hereſi.Reſpon.ſi reuo/
cctur in dubiũ non eſt cogẽdus ſtare iudicio ali
cuius ĩmo excipe poteſt. dominus eſt qui me iu
dicat.ix.q.iij.c.alioꝛum. Si autem certum eſt
tenet᷑ ei reddere debitũ niſi mulier induci poſ/
ſit adcontinentiã obſeruãdaʒ: uel abrenũciabit

papatui et ſatisfaciet vxoꝛi ⁊c.
Lxxxxvj.diſtinctio.

Bloſa in.c.due in verbo videbat᷑ ꝛc. Domini
canoniſte ſcribentes hic dicũt iſtam glo.eſſe notandazʒ ad hoc pꝛo
poſitum ꝙ contumacia tanto maioꝛ eſſe videtur quãto cõſurgit
ex re maioꝛi vt ibi per eos eum quibns ſto ſimpliciter pꝛo nunc.
quia glo.elara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatõe. Cuius
verba ſunt hec. ,B
Uidebat᷑ſed male.qꝛ licʒ alias dicat canon q
ꝓ minimis cauſiſ non ſit aliquis excomunicã/
dus.ut.xj.q.iij.c.epiſcopi.tamen quelibet con
