elrmimiintnNind
tui / xulnnuiip iin

r in mufitiiei
e canumnpagnu n lin

nakr 8e ne
õ
— uu

m gckeunnlni

atemlrnin oſins
nimaiilinnin

ud
wakirt ſtien⸗

tenon debet queri de periurio ſecundum Jo/
hannem. ſed ex magna cauſa poteſt repertis po
ſtea pꝛobationibus vt ſupꝛa eo.l.videamus. q
item videndum ſecundum Aʒo.⁊c.
De condictione ob cauſam.

L.iij..fi· ¶ Bal. bic reputat iſtum tex. vnicum ad boc pꝛo
poſitum q; ſi teſtatoꝛ relinquit libertatem ſeruo ſuo ſub hac con
dictione ſi dederit decem ticio ⁊ heres vetuit eum dare decem ti
cio de peculio ſuo quo caſu ſeruus eſt effectus liber ticius habet
actionem in factum contra heredem yvt obediat teſtatoꝛi non aũt
contra ſeruum effectũᷓ libertum vt ibi per eum cum quo ſto quia
tex. clarus eſt ⁊ optime pꝛobat hoc cuius verba non pono bic cuʒ
infra pꝛoxime eum poſueriz in alio pꝛopoſito vt ibi videre potes.
L.qiij.S. fi· ¶ Bal. bic dicit iſtum rex. eſſe ſingularẽ ad hoc
gvbi condictio dandi vel faciãdi verſatur in diſpoſitione niſi lex
equatur diſpoſitionem cõdictionale; licet cõdictio non ſit imple
la ſi non ſtetit per implere debentẽ habetur pꝛo impleta vt ibi per
eij eu quo ſto. Pꝛo quo facit tex. in.l.fi. C. de condi.inſert.⁊ in
l. iure ciuili.ff. de condi.⁊ demonſt.cum ibi nota. ad que me re/
mitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt bec. .
CQuamquã permiſſum ſit ſtatu libero etiã de
peculio dare implende cõdictionis cauſa ſi ta/
mẽ vult heres nummos ſaluos facere poteſt eũ
vetare dare ſic non fiet vt ſtatu liber perueniat
ad libertatem quaſi impleta condictione cui pa
rere pꝛohibitus eſt ⁊ nümi non peribunt: ſed is
quoniã teſtatoꝛ accipere voluit aduerſus here/
dem in factum actione agere poteſt vt teſtatoꝛi
pareatur xc. —=
BGlo.in.l.ſi pecuniam poſt pꝛincipiũ in verbo pe
nitere vc. in fi. in verſi.item ad fructus ꝛc. Bal. hic dicit iſtã
glo.eſſe notandã ad hoc ꝙ agens condictione ob cauſam cõſequi
tur fructus ⁊ acceſſiones naturales que reputantur pars rei non
aut vſuras quia ſunt odioſe vt ibi per eñ cum quo ſto. Uno
addito ꝙ vſure non veniunt ex re ſed pꝛopter rem vt eſt tex.in.l.
vſura ff de verbo.ſigni.licet glo.in Nca.C. de vſuris dicat contra
⁊ non bene ⁊ ideo in pꝛopoſito non eſt mirum ſi agens condictiõe
ob cauſam non conſequatur eas vt dicit hec glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
Nenitere in verſi. Itẽ ad fructus vt infra eo.
qui ſe.S.fi.non ad acceſſiones ciuiles vt ar.C.
de condi.inde.l.i.item res quaſi data vt..iteʒ
ſi quis ibi:ſed pꝛo.x.⁊c.

L.:iij.ꝗ.ſi quis in verſiculo Sed celſus ⁊cete.
Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe notandũ ad hoc ꝙ equitas na/
turalis inſpicitur penes effectum ⁊ cauſam finalem vt ibi ꝑx eum
cũ quo ſto. Uno additto ꝙ equitas eſt attendere potius ſen
ſum q; verba ſᷣm eundem bal in.l.etiã.C.de iur.dot.ad quẽ me
remilto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Sed celſus naturali equitate motus putat re
peti poſſe que ſententia verioꝛ eſt ⁊c.

SGlo.in.l.ſi pecuniã in pꝛinci.in verbo repetatur
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingularem ad hoc ꝙ ego poſ/⸗
ſum pᷣtendere intereſſe ex eo ꝙ ſum factus immicus alicuius pp
te vt ivi per eum cum quo non ſto quia glo.iſta bene ⁊ ſubtiliter
ponderata dicit contra put infra videbies. tamen pꝛo eo facit illud
ꝙ dicimus ꝙ poſſumus pᷣtendere intereſſe ꝙ amicus meus non
remaneat pꝛo me obligatue vt eſt tex.in.l.⁊ magis cum ibi plene
nota. ff. de ſolut.ad que me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.

C In verſi. Ael hic repeto quia nihil tibi abeſt
ꝙ inimiciciaʒ aduerſarij incurriſti ⁊c.
LSi pecuniã.S.ſʒ ſi accepit in ver.offenſus ⁊c
Bal. bic dicit iſtum tex.eſſe notandum ad boc ꝙ ſeruns fu
giens dicitur offendere dominũ ſuũ. Et idez ẽ in carcerato fu
giente.nazʒ dicitur offendere dominũ poteſtatem ſub cuius cuſto
dia erat ⁊ etiã pꝛobat iſte tex. aliud ꝙ ille qui eſt de pꝛoximo rela
xandus de carcere non pꝛeſumitur velle fugere vt ibi in tex. enzʒ
glo. ſua cum quo ſto quia tex.iſte bec omnia pꝛobat optime cum
glo. de qua etio poſuit aliquid idem bal.in.li.in pe.col. C. de ſer.

*„

fugit. vbi dicit ꝙ fuga ſerui nocet domino quo ad hoe vt pꝛecium
efficiatur vilius non autẽ quo ad eius alienatõem vel pᷣſcriptõem
vt ibi per euʒ ad quẽ me remitto ⁊ pono tex. de quo agimus.nã
Roln⸗ nur poſui in loco ſuo in alio pꝛopoſito. Ae textus ver/

¶ Plane ſi adhuc eum manumitti velit is qui
dedit: ille vero manumittere nolit pꝛopter fu/

gam offenſus totum quod accepit rcſtituere eũ
opoꝛtet ⁊cetera.

Hlo.in.l.ſi pecuniã..ſed ſi acceperit in verbo
ſed nonne c. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe notandaʒ ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ cuſtos carceris qui habet licentiã relaxandi carcera/
tuz non tenetur. licet ante relaxatõem ille fugiat etiã ſi ignoꝛet eũ
debere relaxari vt ibi per eum cum quo ſto. De quo ẽt poſuit
aliquid Ludo. ro. hic qui limitat iſtam glo. multu notabiliter ad
quem me remitto poſt Bart. hic qui idem tenet niſi alias ſemel
iſte carceratus auffugiſſet per glo. not. in. l. in lege. ff. ad ſylle.
Secundo addo ꝙ illud quod dicit iſta glo. pcederet etiã in
ſene vel infirmo auffugẽte. nam cuſtos excuſandus eſt vt eſt glo.
in.l. ſi vt certo.S.nunc videnduz.ff. cõmod. Et idem eſt ſi auf/
fugeret quis culpa alterius cuſtodis. nam alter excuſatur vt in.l.
penul.ff.de cuſto.reo.in.ꝭ.interduʒ.⁊ voluit Lud.roema.qui ex
clamat de iſto tex. in ſuis ſingularibus in ſingulari in verbo cu/
ſtos ⁊c.⁊ Bar. in dicto..interduz. ⁊ Bar.in.l.ſi quis filios eius
ff. de iniuſto teſtamen. ad quos me remitto pꝛo nunc. De quo
dixi in. l. cum ita. 5. ſpecies. ff. de lega.ii. in hijs ſecũdis interpᷣtatõ
nibus noſtris ad quas me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.

Sed nonne tunc in culpa vel in dolo eſſe vi/
det᷑: qꝛ minꝰ bene cuſtodiuit q̃ʒ alias res ſuas

vt ſupꝛa ea.l..item ſi quis dederit in fine.⁊ in

fra depoſiti.l.quod nerua.Reſpondeo non:qꝛ
non erat veriſimile eum fugere qui ſperabat li/
bertateʒ.⁊ ideo minoꝛ cuſtodia videbatur poſt
pactũ neceſſaria q̃ᷓ ante.nam ⁊ ſi nũquã accepiſ
ſet pecuniã ⁊ pꝛopꝛiũ ſeruũ diceret quis ſe ma/
numiſſurũ minoꝛẽ in cuſtodiendo ſeruaſſe dili/
gentiã q̃ʒ alias fecerat ⁊c.

Gloſa in.l.quod Seruius. ¶ Bal. bic dicit iſtam glo⸗
foꝛe ſingul.ad boc ꝙ renũcians actõi vel exceptõi ſibi compꝑeten/
ti ⁊ que competere poſſet ⁊ ſic in infinitũ intelligitur renũciare ex
ceptioni vel actioni rebus tamẽ ſic ſtantibus ideſt que veriſimili
ter cõpetere poſſunt inſpecto pꝛeſenti ſtatu ideſt caſu inopinato
non interueniẽte vt ibi per eum cnz quo ſto. Uno addito ꝙ
etiam renũciatio ſacta inribus de futuro intelligitur de hijs que
hñt cauſaʒ depẽdentẽ ab eis alias ãt non ſᷣm Bar. in.l.aurelius
5. gaius. ⁊ Bar. in.l.poſt emancipatõem. S. illud.ff. de liberati. le/
gata.⁊ Bar. hic. ⁊ Bar. in. l.ẽptoꝛc.ꝭ.lutius.ff. ð pactis. ⁊ Bar.
in.l.qui cum tutoꝛibus.ff. de tranſlat.⁊ Bal.in.l.pactũ.in.xiij.q.
C. de collatio.⁊ Bald. in.l.poſtquam liti.C. de pactis.⁊ Job.de
imola in ſuo conſil.lij.incip. Nicolaus Simonis ⁊c. ⁊ do.meus
Alex.de imol.in conſil.tercio in pꝛimo volu.incip.viſo inſtrumen
to ↄceſſionis ⁊c.⁊ illuſtris do. Sranciſ.areti.in ſuo conſi.lxxxxiij
1 or, me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba
unt hec.

CPoteſt ⁊c.in verſi.ſed certe nos non exten/
dimus: ſed ſecunduʒ pꝛeſeus iudicamus:⁊ re/
bus ſic ſe habentibus loquimur ⁊c.

L. Si heres. Bal. bit dicit iſtum tex. eſſe notanduz ad
boc ꝙ executoꝛ non exequẽs tenetur ad reſtitutões pecunie quã
a ccepit ꝓ executõe ab eo faciẽda vt ibi p eũ. Pꝛo quo facit tex.
in.l.ſed ⁊ ſi quis..ſi cui.ff.de religio.⁊ ſump.fune.vbi dicitur ꝗ
ſi executoꝛ non expendit totũ tenetur reſtituere reſiduũ republi
ce.de quo poſuit aliquid Paul.de caſt.in ſuo conſil.cxlvj vbi po
nit an teneatur reddere ratiõem expoſitoꝛũ per eum.⁊ do.meus
Alex.de imol.in ſuo conſil.cij.in ſᷣo volu.incip.quid opetur gene
ralis ⁊c.vbi ponit de qua culpa teneatur an de leui ⁊ etiam de le
uiſſima vt ibi per euz ad quẽ me remitto. De quo ẽt aliquid
dixi in hijs ſecũdis interpᷣtationibus noſtris in.l.qui in aliena.ꝭ.
liberto. S. de negot.geſt.ad quas me remitto ⁊ pono tex.de quo
agimus. Cuius verba ſunt hec.

C. Si heres arbitratu liberti certa ſumma mo/

numentũ iuſſus facere dederit liberto pecuniaz
2 is accepta pecunis monumentu uon facit con

dictione tenetur c.
Z. Si donaturus in pꝛinci. Bal bie diit iſtu tex.
eſſe ſingul.ad hoc ꝙ contractus tacitus qui reſultat inter abſen /
tes factus ex alio cõtractu expꝛeſſo facto inter pᷣſentes non requi
rit nunciũ vel epiſtolam neq; ettam ſcientiaz vt ibi per eum cum
quo ſto. Pꝛo quo facit tex.in.l.ij. C.ð pactis cũ ibi not. ð quo
tex. quo ad.5ꝭ. fi. feci etiã mentõem in pꝛimis interpᷣtatõibus no/
ſtris ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ dico ꝙ hic non reſul⸗
tabat contractus tacitus imo vterq; expꝛeſſus erat videlicʒ ꝙ ſi
nuptie ſequerẽtur acquireretur mulieri ſed ſi non ſequerentut
reſtitueretur ipſi danti dotem pꝛout videre potes ex tex.ad quẽ
me remitto ⁊ pono eum. Cuius verba ſunt bec.
L. Si donaturus mulieri iuſſu eius ſponſo nu/
meraui nec nuptie ſequte ſunt mulier condicet.
Sed ſi ego contraxi cum ſponſo ⁊ pecuniam in
hoc dedi vt ſi nuptie ſequte eſſent mulieri dos
acquireretur ſi non eſſent ſequte mihi redderet᷑
quaſi ob rem datur: ⁊ re non ſequta ego a ſpon
ſo condicam ⁊c.

Z. Si donaturus in pꝛincipio. Bald. hie dicit
etiã iſtum tex. eſſe ſingul.ad aliud ꝓpoſitũ videlicʒ ꝙꝙ tontractus
innominat pficitur inter abſentes mediante nuncio. ⁊ ꝑ hoc que
ritur abſenti condictio ob cauſaz vt ibi per euʒ cum quo ſto ſim
pliciter. quia iſte tex, clarus eſt. Uno ſolo addito dum dixit
Bald. ꝙ queritur condictio ob cauſaʒ non intelligas tu abſenti.
ſed pꝛeſenti.⁊ in hoc Bal. male loquutus eſt vt videre potes ex
ipſo tex. de quo ſupꝛa feci mentionẽ ⁊ ibi poſui eum in alio ꝓpo
ſito vt videre potes.⁊ ideo non repeto hic.

LZ. Si quis accepto tulerit: Bal in.l.iſta dicit iſtum
tex.eſſe ſingul. ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ licet actus legittimi nõ recipiãt
condictionẽ vt in.l. actus legittimi cum ibi plene not. ff. ve regul.
iur. ⁊ voluit Specu · in tit. de ſtatu regula.in verſi.xxxiij: tamen
acceptilatio que eſt actus legitimus recipit moduʒ qꝛ modus nõ
ſuſpendit effectum ſicut ipſa condictio vt eſt glo. not.in.l.i.C.de
hijs que ſub modo vt ibi per eum cuʒ quo non ſto. quia tex.iſte
llarus eſt. ⁊ pꝛeſuppõit ꝙ iam contractꝰ erat pfectus ⁊ poſtea fu
it appoſiius modus.⁊ iõ nõ eſt mirũ ſi nõſuſpendit effectũ eius
yt hic in fine littere dicitur quã hoc modo ego intelligo nouiter.
Cuius verba ſunt hec. .
Z. Si quis accepto tulerit debitoꝛi ſuo cuʒ quo

cõuenerit vt expꝛomiſſoꝛẽ daret nec ille det po/
teſt dici condici poſſe ei qui accepto ſit libe/

ratus ⁊c.
L. Si mulier. Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingula.ad
boc ꝙ liberatio que fit ipſo iure habetur pꝛo traditõe vt ibi per
eum cum quo ſto. Uno adaito ꝙ hoc eſt verũ quãdo libe/⸗
ratio fit circa rem vel actionẽ ſecus ſi fiat circa litem vt in.l.cum
apud cum glo. C. de tranſactio.cum ibi not. ad que me remitto.
Uno etiaz addito ꝙ liberatio habetur pꝛo ſolutõe vt ẽ text.
in. l. ſi funduz.9. ſi ticio.ff.de lega.pꝛimo.⁊ poſuit Bal. in.l. iulianꝰ
per illum tex.ff. de condi.⁊ demon.ad quem me remitto ⁊ pono
tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt het.
L. Si mulier ei cui nuptura erat cum dotem da

re vellet pecuniã que ſibi debebatur acceptã fe/
cit neqʒ nuptie inſecute ſunt recte vel ab eo pe/
cunia condicetur:quia nihil intereſt vtrũ ex nu/
meratione pecunie ad eum ſine cauſa an per ac/

ceptilatõem peruenerit ⁊c.
Bloſa in.l.penultima. Bal.bic dicit iſtam gloſam eſſe
ſingul. ad boc ppoſitũ ꝙ delictũ pꝛiuatũ non deſinit eſſe pꝛiuatũ
licet iudex imponat penã capitalem pꝛo eo.neec etia minnit ex mi
nntõe pene vt eſt glo.nota.in.l.ab hoſtibus. . pꝛio.ff. ſolu. matri.
m ibi per eu cũ quo ſto. Et etiã dico nec bona eius cõfiſcan /
tur pꝛopter hoc vt eſt glo.ſingul. in. l. ij. C. qui teſtam. ſace. poſ. de
qna materia poſuit etiaz aliquid Jo. an. in. c. qnãq; de vſuris li.
vj. in nouella. Secũdo addo ꝙ vbi venit imponẽda pena ar

bitraria ibi nunqᷓ dicitur delictũ publicũ ᷣm Bal⸗ in. c.i. . iniu/

ria in plima tol.in tit. de pate iura.firma.in vſib.feudo.ad quem

me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius ve
CGupplico ⁊c. in verſi.ſed Wo dice wuͤner
erat.quia hoc non erat publicũ crimen dlicet iu/
dex impoſuerit penã capitis.⁊ ideo de hoc po/
tuit cognoſcere ⁊c.

Glo.in.l.penul.in verbo furtum ⁊c.circa mediũ
Bal.hic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ qui
dicitur lucrari qnãdo implet voluntatẽ ſuam vt ibi per ehn e
quo ſto.Et econtra quis dicir̃ etiam pati damnũ cum gliauic 6
contra voluntatẽ eius vt in.l.quãuis.ff.de vſufruc.⁊ eſt glo d
in.l. ſoluẽdo.ff. de negot. geſt. ad quam me remitto ⁊ pono 4
qua agimus. Cuius verba ſunt hec. lode

C Furti acturũ ⁊c.in verſi.tu dic pꝛedicta legiſ
inſtitutõne non fallere.naʒ ⁊ hoc eſt lucrari.q;
voluntatem ſuã compleuit:ſic ⁊ alia eſt ſpecies
lucri vt hic ⁊ infra de furt.l.ſi pignoꝛe ⁊c.

L. finali. ZBal hic dicit iſtum tex.eſſe not. ad hoc pꝛopoſi/
tum ꝙ cõtractus dubius ꝓpter verba equiuoca debet potius in
dicari nominatus q;; innõiatus vt ibi per eum cũ quo non ſto.q;
iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus pꝛohat cõtrariũ in yerſicn. in
quo pꝛocliuioꝛ ſum ⁊c.iuncto verſi.ſequẽti. vbi decidit de cõtra/
ctu innõiato ⁊ ita teneo. Et de hijs etiã poſuit do. me Alex. de
imola in.l. iur̃gentium in pꝛin.ff.de pactis in quarta col. vbi dixit
ꝙ cõtractus nominatꝰ non dicitur ex eo ſolo ꝙ habeat nomẽ ge
nerale vt ibi per e’. ¶ Uno ẽt adduo ꝙ cõtractus iudicai po/
tius ex effectu qᷓ;ᷓ ex verbis eius vt in.l.lutius.ff. locati. 2 voluit
Bald.in.l.ij. C. cõmodati.⁊ Bal.in. l.i.C.de rerum pmutati.⁊x
Bal. in rubꝛi. Cde iure emphite. Et etiã attendi debet magis
mens q; verba ſᷣm do.meũ Alex. de imo. in conſi. xxviij. in pꝛio
volu.in pꝛima col.incip.Si in cõtractu locatõis ⁊c.vbi ponit ple

ne de hijs ad quem me remitto ⁊ pono text.de quo agimus.Cu

ius verba ſunt hec. . .
L. Dedi tibi pecuniã vt mihi ſticuʒ dares vtruʒ
id contractus genus pꝛo poꝛtõe emptionis ven

ditoꝛis eſt an nulla: hic alia obligatio eſt q; ob

rem dati re non ſecuta:in quo pꝛocliuioꝛ ſum:⁊
ideo ſi moꝛtuus eſt ſticus repetere poſſuʒ.quia
ideo tibi dedi vt mihi ſtichum dares. finge eni
alienuʒ eſſe ſticum ſed te tamen eum tradidiſſe:
repetere a te pecuniã potero.quia hominẽ acci
pientis non feceris. ⁊ rnrſus ſi tuus eſt ſticus
7 pꝛo euictione eius pꝛomittere nõ vis:nõ libe/
raberis quominus a te pecuniam repetere poſ/
ſim ⁊ cetera.

Oloſa in.l.finali in verbo liberaberis ⁊ cetera.

Bald. bic dicit iſtam glo. eſſe ſingul. ad cognoſcẽduʒ quare
dicãtur cõtractus ſtricti iuris vt ibi per eum cum quo ſto. quis
glo. clara eſt ⁊ multũ magiſtraliter loquitur circa naturã contia
ctus innominati vt videre potes ex ea. Cuius verba ſun hec.

Liberaberis ⁊c.in verſi. ſed omnes illi ſunt
nominati qui conſenſu fiũt vt infra de rerũ per
muta.l.pꝛima circa mediũ.olim autẽ erat inno/
minatus cuʒ conſenſu non fieret ſolo. vbi ergo
habet locum hec condictio. Reſpon.in contra
ctu do vt des.⁊ in cõtractu do vt facias vt in/
fra de rerũpermuta.l.i.S.fi⸗/⁊ de pꝛeſcrip.vet.
l.naturalis.. at cum do. Item in contractu do

vt non facias puta non alienes. vt. C. e.l. ea le⸗

ge. In contractu ãt facio vt des locuz non ha
bet. quia tunc locũ habet de dolo cum qua alta
non cõpetit vt. d. l. naturalis. S. ꝙ ſi facio . Neʒ
nec contractu facio vt facias cum facta nõ poſ
ſint repeti: ſed ad intereſſe agitur vt infra de p⸗
ſcript.verb.l.penulti:⁊c.

De condictione ob turpem cauſam.

W
gigtenthis iud
uftintfruſninigren
mnoyfun ſtntiic⸗
iAruthüismninmte
Ei txi e ltil dier
einüfudtst
lulſtmn, Memines
KArgemmimſinnaſendin
ſieniortute dMendiinnn
rhicnnitinittliten
aptvromdindtntinmden
füäünncheottAmdniet
Ciokſontininrtteruein
fogillmentſegandregine
Me MMpodertrintnli m
remanailminumm⸗
erſohifitnn tirirdtin
—
uinmlnm uſfiru
Gitziſfntten demnndn
pamanlinnier
leaniim im mi
SS
Nrr

Amitningz,

wtlinigienni
nntinrtiinn e
erin tirnn gin
rinelitine
nrlſi l⸗ Nr,
Cieſtfee. H
inlen NN

(tantint

= = —
⸗ =
= =

.

muirkenbnf

ken gitin

N ufie
l enetſee
— n

rurmin gimi
Mren Ans tMisſ nutfi
eunrasIIiͦſei
õ
intam
Aurl lu mwletnsta
Atn in nu ilyinn
armtEYTArNAb,

Iratimtün wirinuian
untin mcali ſniint

„
(lxtes õ

õ

tattiüdinuimnin
* ſaeſonni

—

Ncodind Nenb
rmn gina iinn
a i Nenult,
coneal
umv mialii
iccondebhni

. 4
Alrdkſiſt,

L. Idemqʒ..ſed ſi ipſe. Zald bic dicit iſtnz tert.
eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ille qui receptat bannitũ ſi repᷣſentat eũ nõ
debet habere pꝛemiũ ſtatuti dantis pꝛemiũ capiẽtibus bãnitos.
ſed potius debet puniri vt ibi per eum cum quo ſto. Tamẽ in
tellige boc eſſe verũ quãdo ſciẽter cepit bãnituʒ ſecus ſi ignoꝛan
ter vt eſt tex. in. l.metrodoꝛũ. ff. de receptato.⁊ voluit Bald. in. l.
ſi quis. C. de inſtitu. 2 ſubſti. ⁊ ita teneo. Uno etiã addito ꝙ;
idem eſt dicendum in eo qui cepit bannitux ſed anteq; eum pꝛe/
ſentaret aufugit ab eo 'm Bar. in. l. naturaliter. . illud. f. de ac
quire.re.vomi.⁊ do.meuʒ Alex. de imol.inil.ij..hec ver ba.fr.
quod quiſq; iur-ad quẽ me remitto ⁊ pono text.de quo agimus
Cuius verba ſunt hec.
CSed ſi ipſe fur.indiciũ a me acceperit vel fu
ris vel fugitiui ſocius puto condictionem locuʒ
habere ⁊c.

L. Idem ⁊ ſiob ſtupꝛum ⁊ c. Sald hie dicit itum
tex. eſſe notanduʒ ad hoc ꝙ delinquẽs dando aliquid vt eius de
lictum occultetur dicitur turpiter dare ſeu cõtrahere turpiter vt
ibi per eum cum quo ſto.quia iſte tex.optime ꝓbat hoe in verſ.
ne perderetur ⁊c. Eſt bene verũ etiã eſt turpitudo ex parte ac
cipiẽtis.ſed maioꝛ eſt ex parte dantis pꝛout etiaz apparet ex alijs
exemplis poſitis bic in tex. Cnius verba ſunt hec. .
L. Idem ⁊ ſi ob ſtupꝛuz datum ſit: vel ſi quis in
adulterio depꝛehẽſus redemerit ſe:cefſat enim
repetitio.idqʒ Sabinus ⁊ Pegaſus reſponde
runt. Item ſi dederit fur ne perderet᷑ quoniam
vtriuſq; turpitudo verſatur ceſſat repetitõ.quo
tiens autẽ ſolius accipiẽtis turpitudo verſatur
Celſus ait repeti poſſe: veluti ſi tibi dedero ne
mihi iniuriã facias ⁊c.

Glo.in.l.ſi ob turpem. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe
ſingul.ad hoc ꝙ contractus factus per filium metu patris nõ va
let vt ibi ꝑ eũ cum quo ſto. Pꝛo quo etiã facit tex.in.l.i..que
honoꝛande.ff.quaꝝ rerũ actio nõ datur ⁊ in.l.ſi filus.ꝭ.inuitus
cum glo. ff. de pꝛocura. Et idem eſt etiam in cõtractu celebꝛato ꝑ
infirmũ cum medico vt in.l.medicus.ff. de varijs ⁊ extraoꝛdin.
cognitio. Et idem eſt etiã in cõtractu celebꝛato per vxoꝛẽ cuʒ ma
rito vt in.l.interpoſitas cum ibi plene not.ff.de tranſactio. vbi ꝑ
Bal.⁊ per Bar.in dicto.ꝭ.que honoꝛãde. ⁊ in.l.fi..penulti.ff.
quod met.cau.⁊ do.meũ Alexa.de imol.in.l.ſi cum dotem.ꝭ.eo
autẽ tpe in.vj.colũ.ff.ſolu.matr. ⁊ ẽt in ſuo conſil.xlviij.in quar
to volu.cum conſilio ibi ſequẽti quod non eſt domini mei ſʒ cu
iuſdam domini Alex. de neuo patauini vbi ponũt quis dicat᷑ me
tus iuſtus ad infringenduz actum. ad quos me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CRepetere niſi acerrimꝰ terroꝛ internẽiat vł
lubꝛicũ etatis.vt argu.C.de inceſt.nupt.l.qui
contra legem ⁊c.
De condictione indebiti.
Hloſa magna in.l.pꝛima. Bal. hic dicit iſtam glo.
eſſe notandaʒ ad hoc ꝙ erroꝛ fapti impꝛobabilis equipatur erro
ri iuris vt ibi ꝑ eũ. Pꝛo quo facit tex.in. l.nec ſupina.ᷣ ff.de iur.
⁊ facti igno.cuin ibi not.⁊ per Ange.in ſuo conſilioxxxxiij.⁊ in
conſil.cxj. Paul.de caſt. in conſil.cclxxxv.vbi ponũt de erroꝛe
iniuſto quid opetur ⁊ an cauſet malam vel bonã ſidem ad quos
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Cidendum ⁊c.in verſic.⁊ hec duo indebita
indiſtincte repetũtur ſiue per ignoꝛantiam facti
pꝛobabilem vt in alieno facto vt infra eo.l.ele/⸗
ganter pꝛimo reſponſo.ſiue non pꝛobabilem vt
in ſuo facto. vt infra.e.l.ſed ⁊ ſi me putem. ſi
ue iuris.vt infra eadem.l.ſi is cum quo.S.pꝛi
mo. ⁊.l.ſi fideiufſoꝛ ⁊c.
L. Si pꝛocuratoꝛ. Bal bic reputat iſtum tex. ſingul.
eſſe v valde not.ad hoc ꝙ mãdatũ quantũcunq; generale non ex
tenditur ad illicita vel phibita vt ibi per eũ.⁊ idem volnit Bar.⸗
in.l. ij. 5.ſi ꝓcuratoꝛ per illũ tex.ff. quod quiſq; iur.⁊ in.llutius
5. imperatoꝛ. ff. ad trebel. ⁊ Specu:in tit. de reſcript. pᷣſenta.in. S.
octauo in verſi.item excipitur. ⁊ Ang. in autenti.de collato. in. 5.
pꝛohibemuse coll.nona.⁊ Balinel.i. in fi.C. de bo. mater. æ bald.
in.li. C,ſi pꝛopter public. penſit.x in ſua margarita in verbo mũ

datum vc. do. meus Alex. de imol. in ſuo conſil. cxxxij. in ſecun
da col.in ſecũdo volu.incip.quid ſi in cõpꝛomiſſo ⁊ci.⁊ in conſilio
cxxxiij.in pꝛima colũ.in quarto volu.quod tamen non eſt domi
ni mei Alex. ſed alterius doctonis de pꝛato veteri.⁊ Jo. ð imol.in
ſuo conſil.lxxvi.incip.viſis ⁊ conſideratis ⁊c.ad quos me remit
to ⁊ pono tex. de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
L. Si pꝛocuratoꝛ tuus indebitũ ſoluerit ⁊ tu ra
tum non habeas poſſe repeti Labeo libꝛis poſte
rioꝛuʒ ſcripſit ꝙ ſi debitũ fuiſſet non poſſe repe
ti Celſus ait.ideo quoniã cum quis pꝓcuratoꝛẽ
reruʒ ſuarũ conſtituit: id quoqʒ mandare videt᷑
vt ſoluat creditoꝛi: neqʒ poſtea expectãdum ſit
vt ratum habeat ⁊c.

Blo.in.l. ſt pꝛocuratoꝛ in non ſoluentes ⁊cetera
HBal. hic dicit iſtam glo. foꝛe ſingul. ad hoc ꝙ ille qui pꝓmit
tit minoꝛẽc.xxv.annis ratũ habiturũ debet intelligi rũ minoꝛ erit
legittime etatis ⁊ non antea vt ibi per eum cum quo ſto. Plus
dico ꝙ etiã ſi minoꝛ ratificaret cũ auctoꝛitate curatoꝛis non ſuffi
ceret cum poſſet reſtitui poſtea vt eſt tex.ſingul.in.l.cum minoꝛ.
ff.rem rat.habe.m Bal. ibidem cum quo ſto in hijs duobus 6
non egent alio ſupplemento niſi ꝗ pono glo.de qua agimus. Cu
ius verba ſunt hec. .
Solueutes ⁊c.in verſi.hic autẽ minoꝛ ratuz
habere non poteſt quia minoꝛ eſt. vt infra ð do
natio.l.ſi pupillus.vnde interim antequã pueni
at ad etateʒ perfectã huiuſmodi tutoꝛes ſuo no
mine repetere non poſſunt ⁊c.

L. Si non ſoꝛteʒ in pꝛincipio. Bald hic dicit iſtuʒ
eſſe ſingul.ad hoc ꝙ fructus percepti a creditoꝛe ex re pignoꝛata
computãtur in ſoꝛtẽ vt in.l.quãuis ⁊ ibi per Bal.C.quib.mod.
pign. ta ci. ↄtrah.⁊ in.l.i.C. de pigno.acti.⁊ hoc ẽt voluit Bar. in
l.diuoꝛtio.ꝭ.ob donatões.ff.ſolu.matri.⁊ Bar.in.d.li.? Angel.
in.l.ſi dominiũ.C. de pigno.⁊ Ang.in..⁊ hec autẽ in autenti.de
alie. ⁊ emphit.⁊ do.meus Alexa.de imol. in conſil.lxxiij.in pꝛio
volu.incip. Ticius pꝛomiſit ⁊c.⁊ etiam in con ſil.cxxvi.in pꝛima
colum.in quarto volu.incip.viſo themate ſupꝛaſcripto ⁊c.⁊ Jo.
de ana. in conſil.xix.⁊ in additi.meis ad ea ↄſilia cuʒ ſimilibꝰ nec
eſt opus excipere de compenſatõe vt ibi per eum cũ quo ſto.
Uno addito ꝙ hoc eſt verũ niſi creditoꝛ ſubirer magnos la
boꝛes pꝛopter rem pignoꝛatã.quia tunc cedunt ſibi lucro pꝛopt
laboꝛẽ nec cõputantur in ſoꝛtẽ ſᷣm Hoſti. in tit.de vſur. in.S.in
aliquo verſicu.xij.⁊ Jo.an.in.c.cõqueſtus eo.tit.ad quos me re
mitto.⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CSi non ſoꝛteʒ quis ſed vſuras indebitas ſol
uit repetere nõ poterit ſi ſoꝛti debitas ſoluit.ſʒ
ſi ſupꝛa legitimũ modum ſoluerit Diuus uerus
⁊ Antoninus reſcripſerũt:quo iure vtimur: re/
peti quideʒ non poſſe:ſed ſoꝛtium putandũ eſt.
⁊ ſi poſtea ſoluerit ſoꝛtẽ quaſi indebitaʒ repeti
poſſe pignus.⁊ ſi antea ſoꝛs fuerit ſoluta:⁊ vſu
re ſupꝛa legitimũ moduʒ ſolute quaſi ſoꝛs inde
bite repetuntur ꝙ ſumul ſoluerit poterit elici ⁊
tunc repetitionẽ locum habere ⁊c.

L. Si non ſoꝛtem in pꝛincip.cum glo. in ver.
duplum ⁊ c. Bal. hic reputat iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ
pena cõuentionalis multiplicata ideſt duplicit᷑ vel tripliciter con
tinet in ſe ſemꝑ ſimpluz vt ibi per eũ cum quo ſto.quia text.iſte
cum glo.ſua hoc optime pꝛobat. Sed ſoluz pꝛo nũc addo vnũ
ꝙ idem eſt in materia ſtatutoꝛũ niſi dupluz ſit mera pena ⁊ pꝛin
cipalis vt in.l.hoc edicto.ff.de public.⁊ in.l.ſi pꝛo fure.s.lex.ff.de
condi.furti.⁊ H̊ voluit bald.in.l.actõne.ſfde tute.⁊ ratio.diſtra.
⁊ bar. ⁊ bal.in.l.mulier.C.de ſponſali.⁊ bal.in auten.contra qui
pꝛopꝛiq.C.de non nume.pecu. ad quos me remitto ⁊ non pono
tex. de quo agimus cum ſupꝛa pꝛoxime eũ poſuerim ꝓut vides.
L. Si non ſoꝛtem.ꝭ.ſi decem in pꝛincipio.
bald. hic dicit iſtum tex.efſe ſingul.ad boc ꝙ electio non dici
citur fieri ſi qnod fit non fiat perfecte. nec per hoc tollitur facul
tas eligẽdi de nono vt illud qð quis incepit implere cogat᷑ vt ibi
per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ de boc etiam poſuit
bar. in.l.ij. fl. de optio. legat.⁊ bar.in.l.ſerui electione in fine pꝛin
cipij.ff.de legat.pꝛimo.⁊ bar.in.l.cum quidam.ſf.de lega.ſecũdo.

in. 1. qui per ſalutẽ . de iureiura. 2 bart. in. lſ is eni. fl. de
ror⸗ Baiel pon editam. C. de impuber. ali.ſubſtitut. ⁊
C.in.l.fi. C. ð contrab.emptio ad quos me remitto ⁊ pono ley.
de quo agimus. Cuius verba ſunt bec. .
CSi decem aut ſticum ſtipulatus ſoluã quin/

qʒ queritur an poſſim cõdicerequ:eſtio ex boc
S ſcendit an liberer in quinqʒ.naʒ ſi liberoꝛ ceſ/
ſat cõdictio: ſi nõ liberoꝛ erit cõdictio. placuit
autem vt Celſus lib.vj.⁊ Rarcellus libꝛo.xx.
ffoꝝ ſcribẽtes ſic non perimi partẽ dimidiã ob
ligatõis ideoqʒ eum qui quinqʒ ſoluit in pẽden
ti habendum an liberetur ⁊c.

LZ. Si non ſoꝛtem.ꝭ.ſi decem. Baldus hic dicit
iſtum tex. eſſe valde not.ad boc quomõ foꝛmetur libellus in ob /
ligatõibus alternatiuis etiã parte ſoluta vt ibi per eum cuu quo
ſto. de quo poſuit etiã Specu in tit. de obliga.? ſe olut. in. . penui.
in verſi.ſed nũquid libellus incertus æc. ⁊ do.meus Alexan. de
imol.in ſuo conſil.centeſimo in tercia colũ.in quarto.volu. incip.
viſis narratis vc.⁊ Paul. de caſtro in ſuo conſil.ceclxxxxij.ad
quos me remitto. nec pono iſtũ tex. cum eum ſuperins poſuerim
in alio tamẽ pꝛopoſito vbi dedi nouũ intellectũ ad eum pꝛout vi/
dere potes. ⁊ ideo non repeto nũc cum ibi poſitus ſit.

Blo.in.l.ſi non ſoꝛtem.S.heredi in verbo repe/
ti vc. in fſine. Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopo
ſitum ꝙ tanta eſt vis ⁊ auctoꝛitas ſentẽtie ꝙ poteſt facere de nõ
ente aliquid æ econtra de ente non aliquid. ⁊ heredem nõ heredẽ
ibi ꝑ eũ cũ quo ſto ſimpłr. ꝛ glo.clara eſt ⁊ non eget alia no
ua mea interpᷣtatione.pꝛo quo facit tex.optimus in.l.cũ putarem
ff famil. hirciſ.⁊ tex.in.l.ij.C.qnãdo pꝛouoc.non eſt neceſ.⁊ in.l.
res indicata.fl.de reg.iur.⁊ in.l.ingenuũ.ff.de ſtatu homi.cũ ibi
not.ad que me remitto.⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius ver/
ba ſunt hec.

CCNepeti in verſi.verbũ autẽ poteſt poni vt de
notet iudicis poteſtate.n que de iure in cõuictũ
ſic poteſt exerceri vt id quod vere eſt debitũ tã
quã indebitũ repetatur ſi pꝛobetur ab agente cõ
dictione indebiti nõ eſſe heredeʒ qui heres eſt.
vel non eſſe debituʒ quod eſt. non auteʒ dicitur
poſſe repeti habito reſpectu veritatis ⁊ falſita/
tis. dic ergo heredi non qui pꝛobatur non eſſe
heres ⁊c.

L. Non ſoꝛtem.S.libertus. Bal. hie reputat iſtũ
ltex. ſing. ad hoc ꝙ trãſactio facta ſup obligatõe ad antidoꝛa va/
et vt ibi per eum cum quo non ſto. qʒ iſte text.bene ⁊ ſubtiliter
põderatus hoc non pꝛobat.nam hic non fuit facta aliqua tranſac
tio inter patronũ ⁊ libertum eius. ſed libertus pꝛeſtitit operas ei
tredens ſe teneri pꝛout dicitur ibi in tex. Cuius verba ſunt hec.

Libertus cum ſe putaret operas patrono de
bere ſoluit condicere eum non poſſe quãuis pu/
tãs ſe obligatũ ſoluerit iulianus lib.x.ffoꝝ.ſcri
bit. natura enĩ opas patrono libertus debet ⁊c.

Y. Si non ſoꝛtem.S.finali. Bald. hic dicit iſtum
tex. eſſe ſingularẽ ad hoc ꝙ ſi debitoꝛ obligatus alternatiue ſol/
nit partẽ vnius ex alternatiue debitis poteſt eam partẽ repetere.
4 poteſt ſoluere aliam pꝑtem alternatiue debitã licet creditoꝛ velit
eſſe cõtentus ſolum illa parte ſoluta vt ibi per eũ cum quo nõ ſto
quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter ponderatus non pꝛobat mibi hoc.
nam ideo ibi creditor non põt retinere illam partẽ ſolutã.qꝛ iam
per debitoꝛẽ erat etiã ſoluta alia integra alternatiua debita. Sed
ni ſoluta non fuiſſet ex poſt non negat ille tex. quin poſſet retineri
illa pare ex alternatiua ſoluta v⁊ quin poſſet eſſe cõtentus ca. ⁊ ira
ego intelligo illum tex. noniter. Uno addito ꝙ vbi alternati
na cadit inter genns ⁊ ſpeciẽ expõitur pꝛe ideſt m do.meũ Ale
xan.de imola in conſilio.lxxxxvj.in tercia colũ. in quarto voluĩe
incip. viſis narratis in themate vc.⁊ in conſi.lx. in quarta colum.
in tercio volu. incip.an pꝛobibitus ⁊c.⁊ in.l.ſi ex toto..fi.ff.de
lega.pꝛimo. ⁊ in.l.ſticuz. ꝭ.ſtipulatio.ff.de· ver. obli.ad queʒ me
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuins verba ſunt hec.

CSed ⁊ ſi poſt ſoluta.v.⁊ ſticus ſoluatur ⁊

malim ego habere.v. æ ſticuuʒ reddere an ſim
audiendus querit Celſus.⁊ putat natam eſſe in
quinqʒ condictionẽ quãuis vtroqʒ ſumul ſoluto
mihi retinendi que vellẽ arbitriũ daretur.idem
ait ⁊ ſi duo heredes ſint ſtipulatoꝛis nõ ſit poſ

ſe alteri quinqʒ ſolutis:alteri partẽ ſtichi ſolui

Idem eſt ⁊ ſi duo ſint pꝛomiſſoꝛis heredes ſe/
cunduʒ quae liberatio non cõtingit niſi aut vter
qʒ:quia aut vtriqʒ ptes ſtici fuerint ſolute ꝛc.

lo.in.l.eleganter..ſi poſt. Bald. bie reyutit
iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝗ; licet ſententia contra ſententiã nõ vale
at vt in.l.i. C. quãdo pꝛouoc.non eſt neceſ.cum ibi plene not.
glo. in. cinter monaſteriũ extra de re iudi. per illuſt. do. Fran.
areti.in ſuo conſi. lxxiij.vbi late ponit de hoe ad quẽ me remit/
to.vbi ponit an de cõſenſu partiũ boc poſſit fieri vt ſentẽtia cötra
ſententiã poſſit ferri ⁊ valeat. tamẽ hoc ꝓcedit quãdo pꝛia ſentẽ
tia talis eſt vt nullo remedio poſſit attentari alias autem non vt
ibi per eum cum quo ſto.⁊ pono tex. Cuius verba ſunt bec.

CZTentari poteſt.nota ꝙ argumẽto huius.lʒ.di
xerunt quidam ꝙ res iudicata nõ eſt niſi demũ
quando pꝛouocari non poteſt ⁊c.

HGlo.in.l.eleganter.S.ſi quis poſt. Baid bic diei
iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc qꝙ; exceptio tranſactõis ⁊ rei iudicate
impediũt litis ingreſſum ⁊ pꝛoceſſuz vt ibi per eum de quo vide
tu not. per glo. in. c. de teſtibus extra de teſtib. ⁊ per glo.in. lijin
pꝛin. ff ſi quis cautio.v glo.in.l.poſt deciſionẽ. C. de furt. Et An/
ge. in ſuo conſil. lxxxxiiij.v do.menʒ Alex. de imol in.l.vir bonꝰ
ff. iudic.ſolui in apoſtillis ſuis ad Bart.vbi ponit multa de bijs
exceptõibus impediẽtibus litis ingreſſum. Et idem dicẽdũ

eſt in exceptõe iuramẽti ⁊ pᷣſcriptõis ſᷣm Jo.an.in.c.ide litis con

teſta.lib.vj.⁊ illuſtreʒ do. Sranci.areti.in ſuo conſilxxxxix. Et
idem eſt in exceptõe ſolutõis.nam eſt exceptio litis finite ⁊ impe/
dit pꝛoceſſum vt eſt text.vnicus in iure in.lcũ querebatur.ꝭ pe.
ff. iudi.ſolui.⁊ aliquid ponitur in.l.iij.in pꝛin.ff.ſi menſ.ſal mod.
dixe. ⁊ in.c.ij.de exceptio.li.vxj. Et idem eſt etiã in exceptioe
actionis ipſo iure ſublate vt in.l.ſi ſeruus in pꝛin.cum glo.in ver
bo extitiſſet. ff. de ↄdi.furti.⁊ ꝑ Paul.de caſt. in ſuo conſil. cxliij.
Et idem eſt in exceptõe pacti de non agendo ſᷣm Inno.in.c.

eum inter extra de electio. vbi dicit idem eſſe in omni exceptione

de qna conſtat ſine pꝛobatõibus quãdo eſt pemptoꝛia.⁊ poſuit
aliquid HBal.in.l.nulli. C. de foꝛmula. ad quẽ me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CConteſtari nota exceptionẽ tranſactiõis im
pedire pꝛoceſſum negotij pꝛincipalis ſic in exce
ptione rei iudicate.ſecus eſt in alijs perempto/

rijs vt extra de litis conteſt.c.exceptõʒ li.vj.ꝛc

BGlo.in.l.cum hijs.S.finali. Bal. bie dieit iſ glo.
eſſe vnicam ⁊ ſic facit eum ſingul.ad hoc ꝙ obligatio generis ni
hii dicitur cõtinere vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter.quis
glo. clara eſt ⁊ non eget alia mea noua interpꝛetatõe niſi ꝙ addo
vnũ verbũ pꝛo confirmatõne iſtius glo.ꝙ obligatio generis non
tollitur ex interitu quãtitatis vt eſt glo. quaz compꝛobũt ſcriben
tes ibi in.l. ſi ex legati. fl.de verb. oblig.? in.l.incendiuzʒ. C. ſi cent.
peta. Secũdo pꝛo opi. GBal.facit etiã quia genus non dicit pol
ſideri nec etiã eſt in dominio alicuius ſᷣm eundem Bal in.l. i in
fine pꝛincipij.C. cõis de lega.ad quem me remitto ⁊ pono glo. de
qua agimus. Cuius verba ſunt bec. . .
Extimaret is qui generaliter pꝛomiſit homi
nem habet.nam tantũ hunc pꝛoſequitur vt mo/
do dixi.ſunt ergo ſimiles in ſoluẽdo. Iteʒ quis
neuter pꝛeciſe tenetur ſed diſſimiles in alijs dn
obꝰ.ſ.in repetẽdo:⁊ quia in altero vtrũqʒ eſt in
obligatione.inaltero nihil ⁊c. S

L. Si pene in pꝛincipio. Bal hic dicit iſtum lexiuʒ
eſſe valde notãdum ad hoc s obligatio naturalis non pon bolli
legem nec per ſtatutũ vt ibi per eum cum quo ſto. Clno id
dito pꝛo confirmatõe. nam etiã dicimus ꝙ binuſmoc obligao
non poteſt etiã tolli per pꝛeſcriptionem ſm Bar. in.l. iij. in .fi.
ff quod quiſq; iur. ⁊ Bar.in.l·fi.f. rem rat. babe. ⁊ Bal, in au
venad hec in quarta col. C. de vſurio.⁊ Cyn in.lcum quis · .ve

nnindlit en

*

=
S =☚
= S

—

Amnonnintpolnnh
Nums
PppnmmniſefMdniizdenn

petictrſkrniouni Wlun

ihthmnzignsunden
Aifeecicnetoentt.
m Nrinnnm
tagmidfnmniänen
DGteriptewiftinnn edet
PDAtüeletneits
Teentnapwaned r

Qichonrdeininſctt in⸗

ladeorſeprt ötarttilr
Ldune Mtuinnrrens
nrpeu fiac gegrin tinmn
Gniptüräyranetan un
litdnetilnuitemmntt
uyuiaimniin wi
uninlinli lliinat
liunigſiititm Nrnet⸗
mntn Alinmtalriie
nummitilreuim
itit iti alt

S
iinnneee
Dnnrnnge ri
tclaſtſ ..
kurten R
D . t.
ntnn N

hpil ee, Aiin
reitnl eAr
R Nicen e Conlge
ainn

„

£ £

M

—õ

——

— d

ðU
mammanwhimms
nettirmtinitniſ
ArmAe
(latin muq ininidit
Narmuninaptiutlsſctn
