non dicitur beneficiũ ſᷣm eum.⁊ ſimiliter non eſt ſubꝛepta illa in
qua non fit mentio citatõis ⁊ eius executõe ᷣm dños de rota in
deciſione ſua.cccclxxij.incip. Suppoſito ⁊c.in nouis ad quos me
remitto ⁊ pono tex.de quo agimns.Cuius verba ſunt hec.

c.Ex parte. B. quondaʒ Anglie regine fuit pꝛo
poſitũ ꝙ cum nobilem viruʒz Hu. detẽtoꝛem ca/⸗
ſtri ſegrey ratõe dotalicij pertinẽtis ad ipſam:
quo per euʒ vel eius complices contra iuſticiaʒ
fuerat ſpoliata.auctoꝛitate bone memoꝛie Jo/
annis pape pᷣdeceſſoꝛis noſtri coꝛam vobis tra
xiſſet in cauſam dictus nobilis excipiẽdo pꝛo/
poſuit ꝙ littere apoſtolice nõ valebãt:pꝛo eo ꝙ
caſtrum guargie vbi eſt eius domiciliuʒ pꝛinci/
pale conſiſtit in dioceſi Rodoñ.que vltra duaſ
dietas a Turonis eſt remota. Nerũ replicatum
fuit ex parte regine ꝙ idem nobilis Turonis ſa
tis poterat cõueniri: cum nõ ſoluʒ in Rodonẽ.
dyoceſi ſed etiaʒ in andeganẽſi dyoceſi exiſtat
eo ꝙ ⁊ caſtra ⁊ redditus plures habet in ipſa.
⁊ caſtrũ de quo queſtiovertitur in eadẽ eſt dyo
ceſi que a Turoneñ.nequaquã vltra.xij.leucas
diſtat ⁊cetera.

Gloſa in.c.ſignificaſti. Domini canoniſte ſcribẽteſ
hic dicnnt iſtam gio. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ licentia
obtenta ſuper aliquo faciendo a ſupioꝛe non habet neceſſitatemm
ſed poteſt penitere vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpł. quia
glo. clara eſt ⁊ nõ eget alia noua mea iuterpꝛetatõe. Pꝛo qui
bus facit tex.in.l.non quibus.ff. de ↄdic.⁊ demõ.cũ ibi notat. ad
que me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ.Cuiꝰ verba ſunt hec.

CSed nũquid poteſt clericus cõſentire in lai/
cum indicem de conſenſu epiſcopi. videt᷑ ꝙ ſic
xi.q.i.c.clericum nullus.ibi dicit nullus pꝛeſu/
mat clericũ apud ſecularẽ iudiceʒ epo non ꝑmit
tente pulſare. ergo de cõſenſu epiſcopi videtur
ꝙ poſſit.ſed nõ credo qꝛ nec cõſenſus epiſco/
pi ſufficit hic ſupple in.c. clericũ maxime: quia
nec de conſenſu epiſcopi poteſt. Sicut eniʒ cle⸗/
ricus huic pꝛiuilegio quod introductũ eſt in fa/
uoꝛẽ totius oꝛdinis clericalis renũciare nõ põt
ita nec epᷣs põt huic pꝛiuilegio renũciare vel cõ
ſentire vt clerici hoc poſſint: nec poteſt eos co/
pellere ad hoc cuz eadem ratio ſit hincinde: qꝛ

* vrt
clei gptt,
lignmu
AAH

ℳ
6 ee
8 Plce tuun
er
geetn
n anus 0
asna

S i
ernibe en
Gruntr .
lnuu⸗

ginpdernhina am
OeRra anncie
emenn Dunmen
ncrtNMttee
Aſetetinriprtint Nnn

Tünmwr ttdxainn
Nilgnixnistuli M
tirtimicinn ſdat NAnuns
gtraNttiniie
imnncinaere ß
Gemluthin
(Sliciha an itin
ltpiltin tengi Pcin
intontuitiifmh⸗
ieirtginiin ifnente⸗
ſchſicotrrt prldaln

mtfteiſnͤrintiirn.

niinſthile iitnt

ſhitidit lioni⸗
erſcni wuw 4

ſtritſiniieret

A

—

„S7

RM
fM

W/ „

epᷣus pꝛiuilegiũ clericoꝛũ minuere non poteſt ſi
cut nec poſſet facere ꝙ aliquis clericus verbec/
raretur ſine ſentẽtia excõicationis.arg.infra ðᷣ
ſente.excõmu.c.cõtingit.⁊ de hac materia di/
ctum eſt ſatis ſupꝛa eo.c.ſi diligenti ⁊c.

Bloſa in. c. ſignificaſti. Domini canoniſte ſcriben /
tes bic dicunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc hꝛopoſitũ ꝙ ſenten
tia lata a iudice pꝛorogato per partes eccle ſiaſticas licet non vale
at vt ibi in tex. ⁊ in iuribus allegaris ibi in glo..⁊ hoc quãdo p
rogarent ſine licentia ſupioꝛis.tamẽ pꝛoducit ſaltẽ exceptõem pe⸗
ne quo ad eius obſeruatõem vt ibi per eos cum quibus ſto ſim

pliciter.quia gloſa clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpᷣ
tatione. Cuius verba ſunt hec.

CSignificaſti ⁊c. in verſi.clericus eniʒ nõ po
teſt venire cõtra ſententiã:quia videtur habere
in ſe conſenſnʒ ⁊ tacitũ pactuʒ ne vlterius petat
ſicut acceptilatio inutilis.ff. de pactis.l.ſi vnus
H. penultimo ⁊c.

CDe libelli oblatione.

BGloſa in.c.pꝛimo. Domini canoniſte ſcribẽtes hic di
tunt iſtam glo. eſſe notandaʒ ad box pꝛopoſituʒ ꝙ vbicunq; libel
lus eſt neceſſarius non põt obmitti etiã de conſenſu partium vt
ibi per eos cum quibus ſto. De quo vide tu ẽt nota.p glo.in
auten. offeratur. C. de litis conteſta.⁊ per glo.in cleme. ſepe extra
de verbo. ſigni. in verbo neceſffario. ⁊ in.. ſuſcepto in autenti.de
exhiben. reis.⁊ per glo. in. c. de cauſis extra de offic. delega. ⁊ per
Bar. in.l.quotiẽs.C. de pꝛiuileg.ſcola.li.xij.⁊ per Bal.in auten.
generaliter in penul. colum. C. de epiſ. ⁊ cleri.?⁊ Bal. in auten. con
tra rogatus. C. ad trebelli.in fi. ⁊ per ſcribentes maxime moder
nos in dicta clemen. ſepe ad quos omẽs me remitto ⁊ pono glo.
de qua agimus.Cnius verba ſunt hec.

CSed nũquid libelli oblatio eſt de ſubſtãtia
oꝛdinis iudiciarij videtur ꝙ ſic.quia concilium
iſtos fratres noluit audire niſi pꝛimo libellum
ſcriberent.⁊ optimũ argu. infra de pꝛobatio.c.
quoniã contra.⁊ per libelluʒ apparet de modo
agendi ſ̃m quẽ ſcmp debet foꝛmari ſententia.
infra de ſymonia.c.licet hely infra de pꝛobati.
c.pꝛobari vbi dicit. litis autẽ cõteſtatio contra
hoc indultũ habita pꝛo nihilo eſt. ⁊ ſic videtur
ꝙ ſit de ſubſtantia ſicut ⁊ litis cõteſtatio infra
de litis conteſta. c.vnico.⁊ ſupꝛa de election.c.
dudum el 'o. Dicunt tamẽ quidaʒ ꝙ nõ eſt
de ſubſtãtia iudiciarij oꝛdinis oblatio libelli:⁊
ſic poteſt obmitti tacite ſicut cõſueuit dici ð iu
ramẽto calumnie.Alii contra ꝙ non valet quic/
quid factũ eſt ⁊ hoc per iura pᷣdicta:niſi ſit viliſ
cauſa vt dictũ eſt quod melius videtur iure ca/
nonico.iſta eniʒ pꝛincipalia ſuut:libellus qui eſt
pꝛiucipiũ ⁊ fundamentũ cauſe litis cõteſtatio:⁊
ꝙ ſententia feratur iu ſcriptis ⁊c.

CUt lite non conteſtata.

Gloſa in.c.pꝛimo in gloſa finali. domini canõi
ſte ſcribẽtes hic dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituz
ꝙ contumacia ꝓcuratoꝛis facit dñm excõicari.nec imputatur ali
quid iudici ſi dominꝰ ſeiuit cõtumaciaʒ peuratoꝛis ſni. ſecus eſt
ſi iguoꝛauit.na m licet ſentẽtia teneat tamẽ. udex obligatur domi
no ad intereſſe vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter.qꝛ glo.
clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatöée. De quo
vide tu not. per Specu. in tit. de contumacia. 5. fi. verſi. veru ſup

⁊c.cum verſi.ſequẽti.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo. de qua agi
mus.Cuius verba ſunt her.

CPꝛocuratoꝛis.Sʒ quid ſi pꝛopter contuma

ciam ꝓcuratoꝛis tantũ dominꝰ excõicetur a iu
dice domino ignoꝛante cõtumaciam pꝓcurato/
ris nec eam rataʒ habente nũquid erit excomu
nicatus:hoc ſepe cõtingit.videtur ꝙ nõ teneat.
quia hic dicit potuit excdᷣmunicari pꝛopter ſuã
contumaciam vel pꝛocuratoꝛis.⁊ illud dicitur
poſſe fieri quod de iure fit ⁊c.

c. Accedens. Domini canoniſte ſcribẽtes hic dñt iſtuz
tex. foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ non eſt opus excipe noto
rium vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno ſolo pꝛo nũc addi
to ꝙ tamẽ notoꝛiũ debet allegari vt eſt tex.in.l. ſi adulteriũ cum
inceſtu. . idem pollioni.ff. de adulter. ⁊ idem etiã in terminis vo
luit glo. in clemen. appellanti extra de appel.⁊ Inno.in.c. p̃ᷣterea.
extra de dilatio.⁊ do.Anto.⁊ do.Abb.⁊ Jo. de imola in. c. ex p
te extra de appellat.⁊ do.meus Alex. de imola in.l.ſi vero. 5. qui
pꝛo rei.ff.qui ſatiſda.coga.⁊ ẽt in ſuo conſi. cxxij. in quarta col.
in quarto volu.incip. Quomõ ſufficiat pꝛobari ⁊c.ad quos me
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CAccedens ⁊c.in verſi.quod cum facere nolu
iſſet in ivpſam excõicationis ſententiaʒ pꝛotule/
ruut poſſeſſionẽ in viris parochialis adiudicã/
tes archiepᷣo memoꝛato: ⁊ eũ reſtituẽtes in inte
grum diſtrictius vetuerũt:neqʒ poſſeſſionẽ Ti/
reñ.ecele.reſtitutã pᷣſumere perturbare.Cuʒ igi
tur lis coꝛam eiſdeʒ iudicibus nõ fuerit cõteſta
ta ⁊ manifeſte apparet litteras ipſas per ſup/
pꝛeſſionem obtineas ⁊c.

CDe Ferijs:

BGloſa in.c.capellanus. Domini canoniſte ſcriben
tes hic maxime do. Anto.⁊ etiã do.meus Alex.de imola in ſuo
tonſilio pꝛimo in quinta colum. in ſecundo volu. dieunt iſtaz glo.
cum tex.ſuo eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſit q; vbicunq; ſunt plu
res opiniões ⁊ quis facit contra legem pcepti non peccat ſi ſeruat
vnaz ex eis opiniõibus vel vnũ intellectũ ad aliquẽ text.qñ habs
plures ⁊ varios intellectus vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpli
citer quia gloſa clara eſt ⁊ non eget alia.mea noua interpᷣtatione.
De quo vide tu ẽt not.per Paul.de caſt. in ſuo conſi. xix.in
Kercia colum. ⁊ etiã Inno.in.c.ne innitaris extra de conſtituti.ad
quos me remitto ⁊ pono glo.ð qua agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt hec.

¶ Alij vero.in hijs vero que ad ſolemnitatem
ſpectant diuerſa tenere non eſt peccatũ. qꝛ vna
queqʒ pꝛouincia habundat in ſuo ſenſu.lxxvj.
diſ. c.illud.⁊.c.illa.⁊ infra de ſepultu.c.certtfi
cari.xij.diſ.c.nouit ⁊c.

C¶ De reſtitntione ſpoliatoꝛum.

c.Cum ad ſedem. DPomini canoniſte ? Bal hir dicũt
iſtum tex. foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ licet ratihabitio re
trotrahatur ⁊ etiam competur mandato vi in.l.fi. ? ibi plene ꝑ
Bal.C. ad macedo.⁊ per glo.in.l.i.ꝭ.ſi ratũ.ff. quod iuſſu.⁊ glo.
in. l.ſi fundus. .ſeruũ.ff.ſi cert. peta. in.l.ſi quis mihi bona. 5.
iuſſum.ff. de aquir. heredi.cum multis ſimilibus.tamen nõ pꝛe
ſumitur pꝛeceſſiſſe mandatũ. Et binc eſt quod diciumus ꝙ nõ na
ſcitur actio mandati etiam ſi geſſit vt pꝛocuratoꝛ vt in.l.ſi vendi/
dero.ꝭ.ſi Ticius.ff. de vſuris in pꝛin.⁊ ita teneo pꝛo nũc.⁊ pono
verba tex. de quo agimus. Que ſunt hec. .
c.Cũ ad ſedem apoſtolicã acceſiſſent Cumaũ.e
piſcopi et fratrũ hoſpitalis hieroſolimitani p
curatoꝛcs: Et infra abbati de accoñ.cauſã que
ſupcr eccleſiaʒ et Poſpitale de monte titano in
ter eos vertebatur:taliter duximuſ cõmittendã
ut audiret omnia tam ad poſſeſſionem q̃ʒ ad
petitorium iudiciũ ꝑtinentia.que utraq̃ pars du

ceret ꝓponẽda:et cauſaʒ ipſam fine dcbito ter

minarʒ corã quo procurator hoſt pitalis pᷣdicti
cum poſſeſſionihus et pꝑtinentijs ſuis que tene/
bat epũs ſibi reſtiiui poſtulauit: Et aſſerẽs illa
de iure ad hoſpitale DHieroſol.expectare: et

ipſa diutius poſſediſſet Ad que reſpondit /pcu/

ratoꝛ epiſcopi ſe nec ſcire nec credere ſupꝛadic
ta ab hoſpitali poſſeſſa: vel ad illud aliquaten?
pertiner̃:que cumañ.epᷣus ut pote in ſua dioceſi
conſtituta rõnabiliter detinebat⁊c.

loſa in.c.cum ad ſedem. Domini canoniſte ſeri /
bentes hic dicunt iſtam glo.eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝗ
clericus in cauſa criminali non poteſt ferre teſtimoniũ in curia ſe
culari vt ibi per eos cuʒ quibus ſto. Uno ſolo pꝛo nũc addi
to ꝙ idem etiam voluit Inno. in. c.i. extra de iuramen. calum. ⁊
Bal in ſua margarita in verbo clericꝰ Tc. Plus ẽt vico ꝙ nõ
poteſt teſtificari in aliqua cauſa ſine licẽtia ſui ſuꝑioꝛis ſᷣm. Spe
cul. in tit. oe teſte. . pꝛimo in verſi.monacus ⁊c.⁊ Albe. de roſat.
in auten. ſi dieatur. C. de teſtib.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo. ð
qua agimus.Cuius verba ſunt hec. =
CInterdictũ in verſi.videtur tantũ ꝙ in rebuſ

eccleſiaſticis poſſit agi contra quemlibet poſ/
ſeſſoꝛem.iij.q.pꝛima.c.reintegranda ⁊ ꝑ totum

⁊. q · ij. c. ij. ⁊ quaſi per totum ⁊c.

De dolo ⁊ contumacia.

SGloſa in.c.veritatis in verbo pꝛobatum ⁊cete.
Dñi canõiſte ſcribẽtes bic dñtiſtã glo.foꝛe ſingularẽ ad boc
pꝛopoſitũ q depoſitio pꝛelati minus idonei ita eſt fauoꝛabilis ſi /
cut electio vel confirmatio pꝛelati valde idonei vt ibi per eos cuʒ
quibus ſto ſimpliciter. quia gloſa clara eſt ⁊ non eget alia noua
mea interpꝛetatöe. Miſi ꝙꝙ addo vna verbũ pꝛo nũc ꝙ pꝛela
ti debent eſſe electiui ⁊ non datiui ſᷣm Bal.in.l.quicunq;.C.de
bo. q; lbe. Plus dico etiam ſi ſunt idonei ⁊ ſit ſcãdalum
debent remoueri m Inno. in. c. niſi cum pꝛidem extra de renũ /
cia.⁊ do. Abb.in.c.iij.extra de iurepatro.ad quos me remitto ⁊
pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. ,B
CPꝛobatum ⁊c.in verſi.ſed.c.iſtud loquitur
in alio caſu cum hic agitur de crimine in modũ
denũciationis ſeu inquiſitõnis.Nam canonici
Curieñ.denũciauerũt hec crimina dño pape:ð
quibus publica infamia laboꝛabat ep̃us iſte vt
diciturin pꝛin.vt bene colligitur ex antiqua de
cretali.⁊ ita bñ poſſunt teſtes recipi ⁊ ferri ſen/
tentia contra contumacẽ ſupꝛa vt lite nõ conte.
c.quoniaʒ.S.ſunt ⁊ alij.⁊ infra de accuſatio.c.
qualiter ⁊ quãdo el ſo.. debet. Et plus eſt
etiam hic:quia deponitur in moduʒ inquiſitio
nis pꝛopter homicidiũ:cum alias in modum in
quiſitõis non debeat quis deponi infra de ac/
cuſatio.c.inquiſitõis pꝛimo reſponſo.⁊ quia ce
lebꝛauerat excõicatus pꝛopter quod ſolum po/

tuit deponi.xi.q.iij.c.ſi quis pꝛeſ biter ⁊c.

BGloſa in.c.cum olim. Domini canoniſte ſcribentes
hic dicunt iſtam glo.eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõfirma⸗/
lio eſt ſentẽtia ⁊ habet vim ſentẽtie vt ibi per eos cum quibꝰ ſto
Sed plus dixit ẽt glo.ꝙ poſt electõem confirmatõe ſolemniter
facta nihil poteſt opponi contra electũ vt caſſetur electio vel con/
firmatio. ſed bene poteſt obijci vt electus deponatur ab officio vt
ibi per eos cuʒ quibus ſto ſimpłr. quia gloſa clara eſt ⁊ nõ eget
alia noua mea interpꝛetatöe. Solo vno addito in pꝛimo di/
tto ꝙ idem etiam voluit Jo. an.in.c.auaricia de electione lib. vj.
7 do. Anto. v etiã Jo. de imola ⁊ moderni in. c. conſtitutis ð ap
pellatio.vbi ponũt an confirmatio habeat vim ſententie diffiniti

ne vel interlocutoꝛie.ad quos me remi
muo.Cuins yerda funt bec⸗ itto ⁊ pono glo. de qua agi

C Confirmarẽe nimis ſubito vnde papa vult in
quirere de electione ipſa non obſtante tali con/
firmatione ⁊c.

De pꝛobationibus.

Gloſa in.c.licet cauſam. Domini canoniſte kriben
tes hic dicũt iſtum tex. eſſe notanduʒ ⁊ eiiam ſingularem ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ vbi iudex habet in aliqua cauſa cõtrarietatem ⁊ di⸗
uerſitatẽ rationuũ pꝛopter oiuerſuatẽ opinionũ debet eligere vnqᷓ
partẽ ex omnibus ⁊ pꝛo ula facere ratõnes viuas quas poteſt vt
ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter pꝛo nũc quia glo.clara eſt
T non eget alia noua mea interpꝛetatõe ⁊ ita teneo. Uno ſo/
lo addito ꝙ iudex qui iudicat ᷣm opinioneʒ doctoꝛis ſui licet ſit
mala opimo tamen non tenetur in ſindicatu'pᷣm Inno. in. c.ne in
nitaris extra de conſtitu. De quo vide tu elia not.per bart.
in. l. cũ ꝓlatis.ff.de re iudi.⁊ ꝑ glo.inſtit.ð oblig.que ex qua ſi de
lic.naſc.in pꝛin.ad quã me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verbalunt hbec. ¹
CZʒ cãʒ ſub iſto ifra fuit lis cõteſtata ⁊c.ĩ ver
ſic. Nota ꝙ iudex ex officio ſuo poteſt pꝛefiger
terminũ pꝛoductõi teſtiũ infra de teſtibus.c.in
nomine domini.Item ad exceptiões infra ð ex

ceptio.c.paſtoꝛalis. Item ad accuſatiõem ma/

trimonij infra de clamdeſti. deſponſa.c.cuʒ in/

hibitio. Item ad accuſandum infra de accuſat.
c.licet.⁊.C.qui accuſ.non poſ.l.ſi ea que.⁊ in/
fra de fide inſtru.c.accepimus. Item vbi impe
ditur ſtatus alicuius.C.de ingenuis.l.diffama
ri. Joannes.⁊c.

CDe teſtibus.

Gloſa in.c.in noſtra in gloſa magna in fiue.
Domini canoniſte ſcribentes hic dicũt iſtam glo.eſſe ſingu /
larem ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ vbi teſtes pꝛimo pꝛoducii ad aliquid
pꝛobanduʒ ſunt pares per omnia ſi ſecũdo loco pꝛoducãtur alij
pꝛobant pꝛimi.quia ſecũdi pᷣſumũtur ſuboꝛdinati vt ibi per eos.
cum quibus ſto ſimpłr. quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia noua
mea interpꝛetatõe ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuiꝰ vᷣba ſunt hec
CNoſtra ⁊c.in verſi.ſi vero teſtes iaʒ inducti
ſunt ad pꝛobanduʒ aliquẽ articulum ⁊ alij poſt/
modum in contrariũ inducãtur indirecte ſtatur
ſecundis infra eo.c.ex tenoꝛe ⁊ etiã in.c.ſeries.
⁊ arg.C. de cõtrabe.⁊ cõmit.ſtipul.l.optimaʒ:
hoc intellige verũ quãdo ſecundi ſunt plures⁊
melioꝛes.ſi vero equales ſunt numero recurrit
ad dignitatẽ vt hic alias ſtaretur potius pꝛimiſ
quia potius pꝛeſumitur ſuboꝛnatio iu ſecundis
qᷓ in pꝛimis ⁊c.

Gloſa in.e.cum cauſam. Domini canoniſte ſeribẽ/
tes hic dicunt iſtam glo.eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ te
ſtes vtriuſqʒ partis debent examinari ſepatim ⁊ ſigillatim vnuſ
quiſq; de perſe ⁊ non ſimul alias non valent eoꝛũ depoſitiões i
ibi per eos cum quibus ſto. Solo vno adadito ꝙ idẽ voluit
glo. quã appꝛobat ibi Paul. de caſtr. in.l. minime. ff. de legib ſed
tamẽ debent interrogari ſuper tota cauſa ⁊ pꝛo vtraq; parte. xt
in auten.ſed iudex. ⁊ hoc ibi voluit Bar. ⁊ Bal. L. de epiſ. ꝛ ele.
⁊ Bal. in.l.ij. C.de edendo.⁊ Bal.in additi.Specul. in tit.de te
ſte in verſ.teſtis pductꝰ ⁊c.ad quẽ me remitto. Et qꝛ iſta glo.
allegat text. in.l.nullum. C. de teſtibus.⁊ me remitto ad ea que
ibi dixi in hijs ſecũdis interpᷣtatõibus noſtris.vbi poſui de vero
intellectu illius tex.quẽ omnino videbis nũc pono glo. de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec. .
CExaminare pꝛocures ſigillatim per ſe alias
nõ valerent eoꝛũ dicta infra eo.c.venerabili/⁊
infra de accuſatio.c.inquiſitõis.S.pꝛimo.⁊ ſu
pꝛa de electi. c. quia pꝛopter. . C. de teſtibus.l.

nullum ⁊ cetera. Ludouicus bologninus ·

gainimſan

muslrſtmitnemninen
archragulzr

mianittdend n
Aumiinnnt cimen
õ
Grtärtren iut taadn
Hpmng ri, Nr
Aiti Drinrnen ri
nnſteifunintnn mi
Ehühniin enrli ns
tcinnmaT
mpüneiErNE
Contsegiinumatn

tungthnnitun iner

3.

èðä

1
1
¹
1
1

e. Cum tu. Domini canoniſte ſcribentes hic maxĩe Jo.
de imola ⁊ etiã do. meus Alex.de imola in ſuo conſilio.xxiiij.iu
viij.colum. in ſecũdo volumine incip. An ſi quis inuẽtus ꝛc. Tpe
tant iſtuz tex.ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ q; teſtes debent reducii ad
concoꝛdiam etiam vt pꝛobent ad fauoꝛem rei vt ibi per eos cum
quibus ſto ſimpliciter.quia tex. apertus eſt ⁊ non eget alia uoua
mea interpꝛetatöe. De qua materia vide tu not.per Bart.⁊
ẽt oẽs in.l:.ij. S.pꝛimo.ffiſi cer.peta.⁊ in. l.inſulam. .pꝛimo.ff.ſo
lu.matri.⁊ Bar.in.l.ſi finita..ſin autem.ffde dam.infec.⁊ An
ge. in. l. qui ſententiã.ff.de penis. ⁊ Jmol.in.l.inter pares.ff. de re
iudi.⁊ Bal.in ſua maagarita in verbo teſtis ⁊c.⁊ Innoc. in. . co
tam extra de offic.deleg. ⁊ Bal.in addit. Specu.in tit. de teſte in
verſi.teſtes variãtes ⁊c.⁊ Bal.in tit.de pace conſtan.in verſicu.
poſſeſſiones in fi.⁊ Bal.in.l.i.in.viij.qðe.C.de teſtame.ad quos
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt bec.

c. Cum tu fili pꝛepoſite cum quibuſdam canõi/
cis tuis ⁊ archiepᷣus veſter eſſetis in nr̃a pñtia
conſtituti ⁊ infra. Cum conſtet teſtes veſtros
iuraſſe ꝙ poſt appellationẽ excõicationis ſentẽ
tiam tulerit:⁊ archiepiſcopi teſtes ſimiliter iu/
raſſe:ꝙ ante appellationẽ nos dicta teſtium be
nigne interpꝛetari volentes:ne periurij reatu no
tentur: quia vtrunqʒ eſſe potuit:⁊ ꝙ poſt pꝛimã

appellationẽ ⁊ ante ſecnndam ſententia lata fu

erit eandem ſententiã decernimus nõ tenere ⁊c.

Gloſa in.c.licet ex quadaʒz in verbo auctoꝛes ⁊c
Domini canoniſte ſcribentes hic marime Bal. dicunt iſtaz
glo. eſſe notabileʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ infamia ſeu factum contra
aliquẽ cauſatũ ab inimicis vel vilibus perſomis non indiget pur
gatione vt ibi per eos cum quibus ſto quia gloſa clara eſt ⁊ non
eget aliqua noua mea interpᷣtatöe. De quo vide not. pj'glo.
in. c. in cuctis.xi. qtai. UVnolẽt addito ꝙ fama oꝛta a perſonts
etiam non fidedignis facit indiciũ ſi alia indicia etiam leuia cõcur
rant ſjm Bal in ſuo conſilio incip. Paulus de Lugo ſancti ſepul
chꝛi ⁊c.qui allegat ad hoc tex.in auten hodie.C. de diuoꝛ.ad quẽ
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CAuctoꝛes.arg.qꝙ infamia non inducit purga

tionem que ab inimico auctoꝛe vcl a leuibꝰ per
ſonis pꝛoceſſit.xi.q.i.c.in cũctis.⁊ infra de ac/
cuſatio.c.qualiter ⁊ quãdo el ſo. Joh.

Gloſa in. c. finali. Domini canoniſte ſcribẽtes bic ma
xime Bal. dicunt iſtam glo. eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitum ꝙ;
quis efficitur infamis infamia facti eoinſo ꝙ accuſatur de crimi
ne aliquo ſed non infamia iuris etiam ſi capiatur iin crimine ᷣm
Inno. in. c. ſuper hijs extra de penis euʒ quibꝰ ſto. Uno ad
dito quod eſt foꝛtius ꝙ ex hoc dicimus ꝙ accuſatus de crimine
adeo eſt infamis ꝙ non poteſt hahere dignitates vel honoꝛes vt
in. l.reus.ffᷣ de mune.⁊ hono.⁊ voluit Bar. in.l.qui a latronibꝰ
S.ſi quis.ff. de teſtame.⁊ Bar.in.d. .reus ⁊ Hoſti.⁊ Jo. an. in. c.
meminimus extra de accuſatio. ⁊ Ludo.roma. in ſuo ſingulart
in verbo officiũ ⁊c.⁊ in verbo accuſatus ⁊c. vbi dicũt hoc eſſe ve
rum quãdo eſt factus infamis poſt aceuſatõz apud bonos ⁊ gra
ues viros alias ãt non. Et hinc etiã dicimus ꝙ accuſatus non
poteſt eſſe teſtts vt in.l.teſtimoniũ. de teſtibus.nec etiã pmo/
ueri ad ſacros oꝛdines vt eſt tex. in. 5. ſin autẽ in auten. ð ſanctiſ.
epiſ.cnm ibi not.ad que me remitto pꝛo nũc.⁊ pono glo.de qua
agimns.Cuius verba ſunt hec.

Non debet accuſatõe.Nota ergo ꝙ ſi aligs
accuſatus eſt de crimiue ſtatim grauata eſt eius

opinio.vnde non poteſt in criminibus ad teſti/
moniũ admitti ⁊c.

SGloſa in.c.cum canſam. domini canoniſte ſcribẽ
tes hic dicunt iſtam glo.eſſe notandazʒ ad hoc pꝛopoſitum ꝙ vbi
opponitur exceptio contra teſtem adeo q; ex ea efficitur ſuſpe /
atus debet examinari talis exceptio anteõ ipſe deponat ſi eſt ex/

ceptio criminalis vel ardua.ſecus eſt ſi eſſet leuis. nam põt depe

nere ⁊ poſtea talis exceptio examinabitur vt ibi per eos enʒ qui
bus ſto ſimpliciter Uno ſolo addito ꝙ de hijs etiã poſuit
Bar.in auten.ſi dicatur. C. de teſtibus.⁊ Ange. in coꝛpe vnde ſu

mitur dieta auten. ? Jo. an. in c. ex parte eo. titu. ⁊ moderni in.e
quoniã cõtra falſam extra de pꝛobatio.in verſi. teſtes vc. Bal.
in. l.fi. C. de fide inſtru. vbi dixit ꝙ vbicunq; opponitur het exce/
plio contra teſtem debet cõparere in iudicio vt eo pñnte videatnx
eius atteſtatio vt ibi per eum ad quem me remitto ⁊ pono glo.
de qua agimus.Cuius vᷣba ſunt hec.

CCum cauſam in perſonas.Sed cuʒz exceptio
que opponitur in perſonas teſtiũ debeat reſer/
uari in tempus diſputatiõis poſt publicationeʒ
teſtiuʒ vt ſupꝛa eo.c.pꝛeſentiũ.quare papa dicit
ꝙ ſtatiʒ hoc faciãt:ſʒ ideo fecit ne differatur ne
gotium.quia pᷣſumptio erat contra Fauentinos
ne cauſa pꝛotrahendi negotiũ obijcerent in per
ſonas teſtium poſt publica tõeʒ. vnde papa vo⸗
luit ſuper hoc pꝛouidere ⁊ ideo non fuerunt ad
miſſi ad hoc ſupꝛa de pꝛobatio.ic.licʒ.in caſu ta
men ſtatim admittitur ad pꝛobandum. vt cum
dicitur ꝙ ille ſit odioſus ex criminali cauſa qꝛ
ſtatim dʒ hoc pꝛobare.C. de teſtibus auten. ſi
dicatur ⁊c.

De fide inſtrumentoꝛum.
Gloſa magna in.c.ſi cautio. Domini canõiſte ſeri

bentes hic reputãt iſtam glo.ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ con/

feſſio facta per alquẽ qualiter debet decem ducatos Licio pᷣſen
ti pꝛoducit obligatõem ex parte confitẽtis vt ibi per eos cũ qui/
bus ſto. De quo poſuit etiã aliquid Jo. au. in addit. Specu.
in titu.de confeſſis in..nunc dicenduz in verſi. ſed que eſt ratio
⁊c. Tamen ſcias vnũ ꝙ hec cõfeſſio nõ nocet creditoꝛi quin
poſſit petere plus ſi plus habere debet non obſtante ꝙ taceat vᷣm
Bar.in.l.ſi cum dos in pꝛin.ff. rerũ ãmota.niſi debitoꝛ loquereĩ
taxatiue dicendo decẽ tantuʒ nibi debeox ille acceptaret ſimpuci/
ter vel taceat.ſecus ſi acceptet pꝛo parte ſᷣm eundeʒ Bart. in. del.
ſi cum dos.⁊ Bal.in.l.ſi quidem. C. de exceptio.ad quos omẽs
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CSed ſi cauſaʒ puta quia confeſſus fuiſti mu
tuo recepiſſe pecuniam pꝛomiſſaʒ:vel ex aliquo
alio contractu antecedenti.tunc enim ſtatur tue
confeſſioni que continetur in illa cautione: alio
quin ſi cauſa non ſit inſerta:non poteris cõueni

ri ex illa cautione ⁊c.

Gloſa ſecunda in.c.ex litteris. Domini canoniſte
ſcribentes hic dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituzʒ
ſi littere fuerint pᷣſentate clauſe licet in eis ſit raſura carent ſuſpi
tione vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter quia gloſa clara
eſt ⁊ non eget alia nona mea interpꝛetatiõe. Uno ſolo tamẽ
addito ꝙ littere dicũtur clauſe etiam ſi ligatura eſt diſſoluta dũ/
modo non ſint lecte ᷣm Gar.in.l.ſi quis in graui.ꝭ.ſi quis tabu
las.ff. ad ſylle.per illum tex.ad quẽ me remitto ⁊ pono gloſaz ð
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Abraſe ꝛ⁊c.in verſi.⁊ hoc intellige veru vbi
eſt ius queſtionis:⁊ vbi papa reſpondct de iure
ſed in narratiõe facti poſſunt abradi.quia hoc
ad ius non pertinet ſed ad queſtionẽ fidei ideſt
facti.C. de teſtame.l.ſi vnus.quia non ſtatur ta
li narratõi niſi illud pꝛobetur.nec dicit pꝛopte
rea vitioſum reſcriptũ ſi de eadeʒ manu raſura
repo ſita eſt in loco non ſuſpecto. ſi vero littere
eſſent clauſe tunc non nocet.arg.C.de fide in/
ſtrume.l.cõꝑatões.⁊.C.de teſtam.d.l.ſi vnus

Lauren. ⁊cetera.

c. Cuʒ Johãnes heremita. Domini canoiſte ſeri/
bentes hic dicunt iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitum ꝗ⸗
interrogatio poteſt fieri qñcunq; per iudicẽ etiã poſt concluſum
in cauſa vt pi per eos cũ quibus ſto ſimpliciter. quia gloſa clara

ibus eſt ſimilis text.in.l. vbcunc. ff. de interro
tor aetl Gud ſe plene nota. ? ideʒ voluit etiam gloſa. Bar⸗
in.l. pꝛima.ff. eod. titu. ?⁊ Specula. in titu. de mterrocato. deren ⸗
S.pꝛimo in pꝛincip.⁊ nota.in.c. iudicatum.xxxv.q·ĩx.⁊ in.c. na.
xxij.q.v.cum ibi notatis ad que me remitio ⁊ pono tex. de qu
agimus. Euius verba ſunt bec. . ſib
CCum Joanncs hermita a te centuʒ.xxx.lib.

ſenenſiũ ex cauſa mutui coꝛaʒ donadeo et. Jo.
iudicibus Niterbieñ. petijſſet. et tu ex aduerſo
pꝛoponens ꝙcum idem in centuʒ et. lxxx. libꝛis
tibi pꝛo pꝛecio domus quaʒ eidem vendideras
teneretur centũ ⁊ triginta libꝛas ex illis non im
merito debebat compenſare.Landem cũ ſuper
poc ⁊ quibuſdam alijs articulis inter vos fuiſ/
ſet aliquãdiu litigatũ iudices atteſtatõibus pub
licatis te ſentẽtialiter cõdemnauerũt vt eidem
pꝛedicte domus poſſeſſionẽ vacuã traderes:⁊ a
creditoꝛibus liberatam: ⁊ infra.Cum igitur ab
hac ſententia ad noſtrã audientiaʒ duxeris ap/
pellanduʒ ⁊ nos tam tibi qᷓ;ᷓ pꝛedicto Joha. T.
ſubditũ ⁊ capellanũ noſtrũ dedimꝰ auditoꝛẽ:ex
parte tua fuit pꝛopoſitũ ſupꝛadicte domus ven
ditioneʒ non purã ſed potius condictionaleʒ ex

titiſſe: ac nullatenus te teneri ad traditõeʒ ipſiꝰ

quattuoꝛ nibilominus teſtibus ad hoc pꝛoban
dum inductis ⁊c.

De teſtibus cogendis.

Gloſa in.c.ſecundo. Domini canoniſte ſcribẽtes bie
dicunt iſtam glo.cum tex.ſuo foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitum
ꝙ plures citatões poſſunt fieri in vna citatõe ſeu cedula pꝛopter
difficultatem tot citationuz. ⁊ poſuit etiã Paul.de caſtro in ſuo
conſilio quinquageſimo incip.Si non apparet ⁊c. in quinta col.
vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno tamẽ addito ꝙ dz fieri
pemptoꝛia ⁊ maxime ad ſententiã diffinitiuã ᷣm Inno. in. c. ad
petitionẽ extra de accuſatio.⁊ Bal. in.l.i.in fine. C. de iur.⁊ facti
igno.⁊ Bar.⁊ alios ſcribẽtes in.l.tres denũciatões.C.quõ ⁊ qñ
iudex ⁊ Bar.in.l.ad ꝑemptoꝛiũ.ff.de iudic.per illuʒ tex.⁊ dños
de rota in deciſiõe ſua.ccxlv.incip.ſi tres vc.in nouis ad quos me
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CEt ſi nec ſic veneritis. Nota arg.q in vna ci
tatione poſſunt fieri plures citatões ſicut etiaʒ
fit de conſuetudine pꝛopter difficultatem cita/
tionũ vt ſupꝛa de dolo ⁊ contu.c.veritatis ⁊c.

¶ De iureiurando.

BGloſa in.c.ad noſtram. Domini canöiſte ſeribẽtes
hic ⁊ etiã Bal. hic reputant iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛo /
poſitũ ꝙ licet vbi fit mentio de cautõe intelligamus de nuda ſine
pignoꝛibus ⁊ etiã ſine fideiuſſoꝛibus vt in.l.ſancimus cũ ibi ple/
ne nota. C. de verbo.ſigni.⁊ voluit Bart. in rubꝛica.ff. de in ius
vocan.⁊ Bal.in.l.i.C.de pꝛocura.⁊ Bal.in.l.vniuerſa.C., ð pꝛe
cib.impe.offere.⁊ plene in.d.l.ſancimus.⁊ Bal.in.l. executoꝛez.
C. de except rei iudi.⁊ Oldra.in ſuo conſilio.lxviij incip.nomine
cautõis ⁊c.⁊ do.meus Alexa.de imola in conſilio.xxxv.in ſexta
tolum.in quarto volu.incip.quomõ iuriſdictio ⁊c.⁊ in.l.i.in ſecũ
da colum. ff.qui ſatiſda.coga. ⁊ etiã in.l.dinoꝛtio.S.interdum in
pꝛima ⁊ ſa colum.ff. ſolu. matri.⁊ in.l.dedi in quarta colum.ff.
de condi.ob cauicum ſimilibus.tamen ſecus eſt vbi fit mẽtio de
cautõe ydonea vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito
ꝙ idem etiaz voluit glo.in.l.ſi mandato..fi.ff. mandati.⁊ glo. in
l. cautionis verbum. ff. de verb.ſigni.⁊ Ange. in auten. de execut.

in pꝛin.col.vlj.?⁊¶ Oldra.in dicto conſilio.lxviij.incip. Nõie cautõ

nis vc. Ickẽ dico ſi ponitur cũ verbo ſuffi.iens vt ſi dicat̃ pꝛe/
ſtetur cautio ſufficiens ſjm Bal.in. c.l.ſancimus. ⁊ Oldra in di
cto conſilio. lxviij. incip. nomine cautõis ⁊c. ? Paul. de caſtro in
ſuo conſilio.ccclxxxv. incipepꝛefatũ teſtamentũ ⁊c. in pꝛima ⁊ in
ſecunda colum,⁊ do.menz Alexa, de imola in conſilio.xxxvj.in
„

ſexta colum. in quarto volumine. Icgem dico ſi eſt pꝛeſtãda
ex foꝛma ſtatuti.quia intelligitur etiã cum fideiuſſoꝛe m Bal.
in.d.l.ſancimus ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus
Cuius verba ſunt hec.

Sufficienti nomine cautõis ſimpliciter intel
ligitur de ſimplici vt. C. de verbo. ſigni. l. ſanci
mus.⁊ de conſecra.diſ.iiij.c.i.ſecus eſt ſi dica
tur idonea vel ſufficiens vt hic intelligitur cum
pignoꝛe vel cum fideiuſſoꝛe ⁊c.

c.Quemadmodum. Doctoꝛes ſcribẽtes hic reputãt
iſtum tcx. ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pena oꝛdinaria nõ põt
imponi contra delinquentẽ per iudicẽ qui pꝛocedit extraoꝛdina
rie ſed debet extraoꝛdinariã penã imponare vt ibi per eos cũ qui
bus ſto ſimpł r.quia tex.clarus eſt ⁊ non eget alia noua mea in/
terpꝛetatõe ⁊ ideo pono verba eius. Que ſnnt bec.

c. Quemadmodum ſi vir mulieri iurafſet quã/
do contraxit cum illa ꝙ eam ſemper pꝛo legiti⸗
ma vxoꝛe teneret: ⁊ pꝛo foꝛnicatõne quã mulier
ante cõmiſiſſet nõ poſſet eam dimittere:ſed pꝛo
foꝛnicatõe quam poſtea ꝑpetraret eam dimitte
re poſſet nõ obſtante huiuſmodi iuramẽto:quo
niam in eo talis erat ſubintelligenda condictio:
ſi videlicet illa in legem cõiugij nõ peccaret:ita
ſi quis iurauerit ſe ducturũ aliquã in vxoꝛeʒ nõ
poteſt ei foꝛnicationeʒ opponere pꝛecedentẽ ſʒ
ſubſequentẽ vt illam nõ ducat in cõiugem.quia
in illo iuramento talis debet condictio ſubintel

ligi:ſi videlicet ilſa contra regulam diſpenſatõ

nis nõ venerit.alioquiu ſi poſt huiuſmodi iura/
mentuz publica meretrix fieret teneretur eã du
cere in vxoꝛem quod eſt pꝛoꝛſus abſurdum ⁊c.

CDe pꝛeſcriptienibus.

Bloſa in.c.veniens. Domini canoniſte ſeribẽtes hic
dicunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ clauſula non
obſtante licet requiratur in reſcriptis regulariter vt in.l.fi. cum
ibi plene nota.per Bar. C. ſi cõtra ius vel.vtili.publi.⁊ ꝑ Bald.
in.l.annos.C.de pꝛeſcrip.xxx.anno.⁊ Bal.in.d.l.fi.? Bal. in au
ten. hot inter liberos.C. de teſtame.⁊ Ange.in conſillo.cxxxviiij.
7 do.meus Alex. de imola in conſtlio ſecũdo in pꝛimo volumine
incipie.an legitimatus in.xij.colu.⁊ in conſilio.ciij.in eodem pꝛio
volumine incip.viſis inſtrumẽtis ⁊c.in nona colũ.⁊ in conſilio:
ccxv.in ſecundo volumine incipien. An pꝛincipis ⁊c.⁊ in conſilio
clxxxxij.in eòdem ſᷣo volu.incip.Nobilis vir ⁊c.in pꝛĩa colũ.⁊ in
conſilio.cxxv.in tercio volumine.quod conſiliuz non eſt dñi mei
Alex.ſed domini mei do. Andree barbatie.⁊ do.meus Alex.de
imola in conſil.pꝛimo in quarto volumine in.vij.colu.incip.pon
deratis ⁊c.cũ multis ſimilibꝰ.non tñ requiritur in legibꝰ cõmu/
nibus vel municipalibus vt ibi per eos cum quibue ſto. Uno
addito ꝙ idem etiam voluit Bar. in.l.idem vlpianus.ꝭ.ſunt ⁊
alij. ff. de excuſa.tuto.⁊ Mico.de neapoli ibidem ⁊ Bal. in.l. hu/
manũ in penul.colum.C.de legibus ⁊ Bar.in.l.ſciendũ in pꝛinc.
ff. qui ſatiſda.coga.ad quem me remitto ⁊ pono glo. ð qua agi
mus.Cuius verba ſunt hec.
CNullam ⁊c.quidam tamẽ dicunt aliud eſſe
in pꝛiuilegio q̃ʒ in reſcriptis cum pꝛiuileginʒ ſit
lex pꝛiuata.iij.diſ.c.pꝛiuilegia.⁊ vna lex ð alia
nõ debet facere mentionẽ:ſed illud obtinet in le
gibus cõmunibus quas pꝛinceps habet in ſcri/
neo pectoꝛis ſui vt.C. de teſtame.l.omniũ:ſecꝰ

eſt in legibus priuatis ⁊c. ¹

c.penultimo. Domini canoniſte ſeribẽtes bic dñt iſtuz
ttx.foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pᷣſcriptõi complete quis vi
detur renũciare ſi nouã inquiſitõem facit recognoſeẽdo eõ rem
a vero domine.ſecus eſt ſi poſt pꝛeſcriptõis confirmatiõem petat
ſm glo.ibi cum qua doctoꝛes ptranſeunt ſimpuiciter cum qui

1

lte t
Gmar . dis
Serntlialmun

Alisrim. Naaernnn
ngAntkukis iurn
Crnreſninririn tnn
ohtik icrtritin un ernn
Ahetkrnibrrnt
ogeciepenrnt NXt
Mi iäAinN
linetntx.

Aiy inmi iatinmtmninun
iiesan uteent aumi
npoidettancier
Nünrrrtactedeleemtn
Nmiacpanngi nchitun rni
linideniniſan enand d
ſienechiini izatitirinn
nimiiaiinimnisnann
anantinmntigi wäri
aininteee⸗

kiltlnziin nidatint⸗

1nenlitiſimi ni⸗
nMlinif inftn
mnhluit anwin
igriheſnl ni⸗ „

Qntſiig

Iakruem

ä45

„

4

22

4
R
71
70

bus ſto. quia tex.tlarus eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetati
one.Cuius verba ſunt hec.

c. Neniens ad pñtiã. N.abbas ſctĩ ¶artini
NPanonia ⁊ infra.petit a nobis poſtmoduʒ ideʒ
abbas Aeſpꝛimcñ.epᷣus nõ impediat vel faci/
at impediri:quatenus omnes qui in ſimagienſi
parochia vel comitatu conſiſtunt de omnibus
que poſſident decimas ſibi ſoluant ſicut in pꝛi
uilcgijs paſchalis pape p:e.N.⁊.s.Stephani
regis continetur.pꝛefatus vero epᷣus poſtulauit
vt decimas ſimagieñ.comitatus infra ſue dyo
ceſis terminos conſtitutos quas detinet idem
abbas ſibi reſtitui faceremus. niſi aliquo iure
ſpeciali ſe ipſas poſſidere monſtraret ⁊ infra.
Criſma vero oleũ ſanctũ:conſecratões alta riũ
ſeu baſilicarũ:oꝛdinatões clericoꝛũ qui ad ſa/
cros oꝛdines pꝛomouendi fnerint clerici eccle/
ſiarũ vel capellarũ ipſius monaſterij quod ẽ in
Ueſperimeñ.dyoceſi conſtitutũ a Ueſperimeñ
epiſcopo poſtulabunt ⁊c.

c. Auditis in fine. Domini canoniſte docentes hic dñt

iſtum tex.eſſe notanduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſicut interruptio fu
contra pꝛeſcriptõem rerũ coꝛpaliũ ita contra pꝛeſcriptionẽ iuriũ
incoꝛpoꝛaliũ per litẽ conteſtatã ⁊ per alios modos introductos
ad hoc vt ibi per eos cum quibus ſtoſi impliciter pꝛo nũc.
VUno ſolo addito ꝙ an fiat in criminalibꝰ poſuit Bar. in.l. ac/
cuſatõe.C. de adulte.ad quẽ me remitto ⁊ pono tex. de quo agi/
mus. Cuius verba ſunt hec.

c. Auditis ⁊c.in verſi. ſi autẽ exceptionẽ huiuſ/
