. biennn in ſe ſaſeisere an ſit ſtulticia vide in auten. vr dif
ere: indi.in pꝛin. p glo.ſingularem ibi cum 15
eam per vollnacrkun Wichecht ous conſcgernlde
Arbitrium in penis an compꝛebendat moꝛtem
ſumma inſtitu. de iniurijs per glo.ſingularem ibi.
Arrbitrium cõceſſum alicui generaliter an deroget inrig
nerali vel ſpeciali vide in.l,ex teſtamẽto. C. de teſta milice un
tex.ſiugularẽ cum aliquibus additõibus per dolſucorinmin.
Abiter. an confeſſio facta coꝛam eo infamet vide in vedo
confeſſio.

Arare per araturam ⁊ ſemina an pꝛobet idej
fra in verbo poſſeſſio. probeim poſſeſſo iſen
Arrogatio.an in arrogatoꝛem tranſeant bona arromafj
ad poſſeſſionẽ ⁊ domininz abſq; alia appꝛehenſione n⸗ 8
adoptauero. f de paecario per illum ter not cum aliqnibusad/
gitmonibns per dominũ — ibi. .
gumentũ a contrario ſenſu an habeat locum in cqtran
bus vide in.l.iuter ſocerum.5S. cum inter. ff. de pactwoczedin
tex.ſinanlarẽ cum aliquibus additõibus per do. ludouicu ibi.
Argumentũ.pꝛobatio que fit argumẽtis an dicatur effcax
vide in verbo pꝛobatio.
Argumentum. an ſicut lex pꝛeſtat auctoꝛitats arguendi iil
⁊ regula vide in.l.i.C. ⁊ ſi ob cirogr.pecu. per glo.ſingularẽ di⸗
Argumentũ a contrario ſenſu an habeat ſocum in ſtamtis.
vide in.l.nulli.C. de epiſ.⁊ cleri.per glo.ſingularẽ ibi.
Argumentuũ a contrario ſenſu an pꝛocedat in reſcriptio ij/
de infra in verbo reſcriptum.
Artificium. quãdo quis habet plura artificia a quo magie
denominetur vide in.l. legatis. 9. ſi vnus. ff de legatiss tercio 9
illum tex. ſingularem.
Artificiuiu ⁊ officium quid differant inter ſe vide infta in
verbo officium.
Auctotitas ſuperioꝛis quando requiritur in actn an reqpni/
ratur cognitio cauſe vide in.l.ſed ſi hac..pꝛetoꝛ.ff. de in ius vo/
cau.per illum tex.ſingul.cuʒ aliquibus additionibus per do. i
douicum ibi circa hoc.
Augeo quis dicat᷑ augere patrimoniũ vide in.l.quia nemoj
ff. ad.l.aquil.per illum tex. ſingularem.
Aurilium directum an ſurgat ex mente vel ex verbis legis
vide in.l ſi quis id quod.ff.de iuriſdi.om.iudi.per glo. notan ibi.
An auxiliatoꝛ puniatur ea pena qua delinquens vide ſupꝛa
pꝛoxime per do. Ludouicũ bologninũ.
Auxiliũ oꝛdinariũ an faciat ceſſare extraoꝛdinariũ vide iml
pꝛi ua.ꝭ.hic titulue.ff. de publica.perallum text.nota.cuz aliqui
bus additionibus per do Ludouicumiibidem.

vide in.5.in

Actio que competit defuncto an competat etiã legatatio i

de in. l.ſed nec legatarius.ᷣff. de condic.furti.p illum tex. valde not.
Aduerſarius an dicatur mihi pꝛocuratoꝛ tuus vide inffa in
verbo pꝛocuratoꝛ.

Bannitus.ſi cei datur fidantia an ſit ſeruãda e fices vide n
auten.de manda.pꝛinci.in.s.ſed neq; per glo.nota.ibi.
Bannitus an ei poſſit ſolui durante banno vde in.lfiᷣ
duobus reis per illum tex.nota. „ „
Bannitns an ei ſuccedat fiſeus quando eſt bannitusobcᷣ
tontumaciam vide in.c.i..ſi quis in tit. hic finitur lex coradiper
illum text. valde nofandux⸗. erni
Bannitus quãdo citatur ad iudiciũ an debeat ei daſiteſmn
nus ad faciendn,: excuſatõez vide in.l.is qui reus.ff. de public. in
dic.per glo.ſingularem ibi. „ (lumvd:
Bannitus pater an debeat ſuntentari per eins filium vel

in. .ſi vero in auten. de inceſt. nupt. per glo. nota ibi cum aliqui
bus additõibus per do. Ludouicum ibidem.

Bannitus an ſit infamis vide in.l.mulcta. C. de modo mul

cta.per gloſam vnicam in ſure ibi.

Bannitus an bannũ ſit de mero imperio vide in 5 null

auten.de defenſo.ciuita.per glo.nota.ibi cum aliquibus aditio

6 Vmmifln,
ſulin aui

in inc Iucht

mmn

Gnpgd gtürn
uutilten j ne
enmn n wgann
alglmcemaif⸗

gilumnd atſen
akun no
. ”R 1
i munnuniintni in
ſninſin imniaͤgii⸗ ſarl
munnſnn
lceckoeſenn
lmmuufrnntm un
ftpſg
hGirmuenilii re
runm tite ir eben
Grnctkegtnti minfinini
õ
üdmdebumeon.
Tnmmdnunm antti
Ppſkfangrtwrte⸗
Ihhmnnaltscnnidniganmmrt
ſißſmin lsfenetenin tnen
acaſtcsterir
tamuentinneoieniaN
luppn nuſi
Sywigguegtnfnmmwerinnad
Enlſutnſnntifriniminmiaen
nilikttfiienlulnmn.
umguimuim
alunte wimi
Mninniziſntntt gen
lien
n tennuntaſtntrennn⸗

uandlulntit, grin

LDergohkanniie
icne itine

Cumehnenei
glſin i Neirin
Nl

hai
Oxpininutni ci
lſein . XN
wunm Nunfif,
ineie.
nentine
nnſniin ganeneinn
nianmt et ſrnnin
eius
eren

4

—— W,M
mtirſneee,
e“”ͤ tiälignng
n winn

— hi
eiuniniſil
— Hina
lrinrentſtadnt irniin

aNE Arininiden

lrirtvimam u iſov ⸗
lriairis iANuNirini
alIENALAnIN nai
vnriuYNINunnben.
I arumxt iMONGtttütgtton
lax amui Ni imi)luntr len⸗
UemsaNPInnsfhifnt

x.

henthiim itniſihiinii
ranhpr Alel bei
m niſit i er m ſil

õ
146 t. .
meien eiiſmiuin
Rus mis iligna
uteataſaur ns
. muintf li n nt
Aed nluumn hin⸗ e
5 utino nkil iul⸗
nirt l
ℳ nnmmi, 4
vdaapnii

=

nibe do. Ludouicũ bologninuʒ. xiuris doctoꝛẽ ibidem.
aniu an bannitus ex ficta. cotumacia dicatur bene banni
ius vt valeat bannu vicle in.l. pꝛima. 9. pꝛimo.ſl.ſi quis ius dice.
non obtem. per glo. vnicã ⁊ ſingularem ibi.
Bannitus an poſſit ceder ſua iura ex cauſa iuſta vide infra

eſſio. . .—
n e Pannſtuo, an poſſit quis banniri cum reſeruatõe partis bo

ide infra in verbo depoꝛtatio.
nem erue an receptans bannitũ debea habere pꝛemiũ cõ/
cefſum capienti bannitu vide in.l.idemq;. .ſed ſi ipſe. ff. de con/
dicti⸗ob turp. cau. per illum tex. ſingularem cum aliquibus addi
tionibus per dominũ Ludouicũ ibi.
Baptiſma an pꝛo parte datum dicatur datum in totũ vide
in.l. poſſideri in pꝛin. f. de aquir. poſſeſ.per glo.ſingularẽ ibi cuʒ
aliquibus additõibus per do. udouicum ibi. =M
Baſtardus ⁊ naturalis an idem ſint vide in rubꝛica.ff.ð cõ
cubinis peſ glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus additõibus per do

minũ Ludouicum ibidem.

Cancellatio. Inſtrumentu ſi reꝑitur cancellatuz apud
creditoꝛem an pſumatur obligatio extincra vide in. l. pacto. C. de
pactis per glo.ſt ingularem ibi. ⸗
An eius pars pꝛobet partem debiti vide in.l.ex cõuentione⸗
C. eo.lit. per illum text.ſingularem cum aliquibus additionibus
er dominuͦ Ludouicum ibi.
Cancellatio ſi reperitur inſtrumentũ cancellatũ penes credi/
toꝛem an pꝛeſumatur extincta obligatio vide infra in verbo in
ſtrumentum. .
Captura an redemptio captiuoꝛũ intelligatur etiã ſi ſint ca /
pti pꝛo maleficio vide in. c.ſacroꝛũ.xij.q.ij pꝑ glo. ſingularẽ ibi.
Captura.ð an in delictis poſſit incipi a captura pſone vide in.l
ſed v ſi quis.ff de in ius vocan.per glo.valde nota.ibi.
Captura ad quem ſpectet redemptio captiuoꝛuz vide infra
in verbo redemptio.
CLarcer an ſit pena vide in.iij.c. nter. ff. de ſuſpec. tuto. per
glo. in iure vnicam ibi cũ aliquibꝰ additõibus p do. Ludouiibi⸗
Captura an captus ab hoſtibus ſi relaxatur ſub fide alteri
us capti vt redeat ſi non redit quomõ poſſit agere cõtra eũ vicde
in.l. nam T ſeruus. fl. de negot. geſteper illum tex. ſingul.cũ noua
ratõe ad eum per do. Ludouicum ibi.
Captura antequã deueniatur ad eam an requiratur excuſ/
ſio vide infra in verbo excuſſio.
Captura.an cuſtos carcerũ dimittens carce ratuzʒ de licentia
officialis teneatur vide infra in verbo cuſtos.⁊ infra pꝛoxime.
Captura facta pꝛopꝛia auctoꝛitate per creditoꝛem de debito
rean faciat eum cadere a iure ſuo vide in:l.generali. C. de decu.
libꝛo. x. per nio notatbt Et
Captura an quis poſſit capi in domo pꝛo cauſa criminali vi
de in. l.ſi quis in ſeruitutẽ. ff. de furtis per illum text.ſingularcm
tum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibi.
Eaptura. an debitoꝛ captus poſſit exire ſi non ſoluat vide in
l⸗fid. fi. f.ſi cert. peta. per glo. ſingul. ibi cum aliquibus additio/
per dominũ Ludouicum ibidem.
Laptura.an quis poſſit capi a pꝛiuato pꝛopter enoꝛmitateʒ
criminis vide in.l. fi. C. de malefi. ⁊ mathema.p illuz tex. nota.
Captura. malefactoꝛ captus an debeat ſtatim relaxari ⁊ pꝛe
ſentari iudici vide ſupꝛa pꝛoxime per eundes tex.ſingularẽ cum
aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibi.
Carcer. an cuſtos carcerũ occidens carccratũ pꝛeſumatur oc
cidiſſe doloſe vide in verbo cuſtos.
Carcer. cuſtos carcerũ occidens carceratũ an pᷣſumayur occi
diſſe doloſe vide in. l. cum ita. 9. ſpecies. ff. de lega. ij. per illũ text.
ſingularẽ cum glo.cũ aliquibus additionibus per do. Ludoibi.
Larcer an ſemel fugicns debeat ſemp detineri in carceribuſ
et in crimine in quo poteſt ałs relaxari fideiuſſoꝛibus vide in.l.
lege coꝛnelia. ff.ad ſylle. per glo. ſingularez ibi cum aliquibus ad
ditionibus per do. Ludouicũ ibi.
Carcer.an carceratus dicatur eſſe in exilio vide in.l.omẽs.
C. de penis per illum tex. nota.cum nouo eius intellectu per do.
Ludouicnm ibi.
Carta an teſtamentũ ſcriptũ in carta raſa val eat infra in ver
bo teſtamentum.
Caſtigatio. de multiplici caſtigatõe fienda in cõmuibns codi
cibus ſecundũ Pandectas oꝛiginales. vide in pꝛobemio. fioꝝ. in
quarta ⁊ in quinta colum. vbi etiam videbis q;qlures defectus
caſtigatos 'm dictas pandectas oꝛiginales per totũ illud phemi
um. v etiam in. l. ij ff. de oꝛigine iur. per do. Ludouicum ibidem.
Caſtrum ſi conceditur alicni an videatur etiã ei conceſſum
cius territoziũ vide in.l.i.J. cum vrbem. ff. de ofſi. pꝛefec. vrb. per

illum tex. not. vhi ponitur etiam quid in alijs iuribus
nũ Ludouicũ belogninũ.vbi ponit etiã an Tenol tnkoa ve
la viqodent conceſſa eoꝛum iuriſdictio. .
auſa an decretũ interpoſitũ e ipſo iure
lum . e 8 fa nrrrbo erſin x falſa cauſa ſit ipſo iure nin
auſa. quãdo vnũ eſt cauſa alterius ⁊ quãdo non vide in.lj.
generaliter. C. de fideiuſſoꝛi.per illum lezrdhgmngr. elnl
Cauſa quando dicatur vel controuerſia vide infra in verbo
controuerſia:.
Cauſa finalis que ſit vide in.l.damus.ff. de condi.indebi.per
per illum tex.melioꝛem de iure ad hoc cum aliquibus additioni
bus per dominũ Ludouicũibi.
auſa ⁊ condictio ⁊ modus quid ſint vide infra in verbo
condictio.
Cauſa omniũ bonoꝛuʒ vel maioꝛis partis an equiꝑet᷑ cauſe
ſtatus vide in.lipꝛima.C. de poſtula.reis libꝛo.x.per glo.ſmgula
rem ibi cum nona conſideratõe ad eam per do.Ludo.ibidem.
Cauſa quid differat a lite vide in.l.cauſas C. de tranſactio.
per glo.ſingula.ibi cum aliquibus additõibus ꝑ do.Lud.ibidẽ.
Laauſa pia an dicatur cultura pꝛedioꝛum vide infra in ver
o cultura.
Cauſa ſi minuitur an minuatur legatũ factum ex ea cauſa.
vida infra in verbo legatum.
Cauſa an alienatio pꝛohibita ſine cauſa expꝛeſſa ſed tacita
valeat vide ſupꝛa in verbo alicnatio.
Cauſa pia que eſſe dicatur ⁊ an refectio domus vide in.l:.ſi
quis pꝛo redemptione.C. de donatio. per illum text.ſingularem
cum noua conſideratõe per do. Ludoaicũ ibi.
Cautioan eius appellatõe intelligatur de nuda vide in.c.ad
noſtram deiureiura.per glo.ſingularem ibi cum aliquibus addi
tionibus per do. Ludouicum ibidem.
Cautio de rato an poſſit pꝛeſtari coꝛã arbitro vide ſupꝛa in
bo arbiter.
Cautio an emphiteota teneatnt cauere de re reſtituenda ⁊
quando vide infra in verbo emphiteota.
Cautio de rato au ſuppleat actiõem mandati vlde in.l.iuſiu
randum.S.fi. ff.de iureiura.per illum tex.melioꝛem de iure.
Cautio an poſſit pꝛeſtari ſub condictiõe a pꝛocuratoꝛe vide
infra in verbo pꝛocuratoꝛ.
Cautio ſi non poteſt pꝛeſtari per vſufructuariuʒ de vtendo
veech⸗ boni viri an faciat fructus ſuos vide infra in verbo vſu
fructus.
Cautio an teneatur quis cauere pꝛo illo cuius voluntas re
quiritur in actu vide infra in verbo voluntas.
Cautio de qua cautõe intelligatur.l.in omnibus.fl. de iudic.
vide in.l.ii.ff.ſolu.matri.per gloſam ſingularem ibi.
Celo an celans inſtrumentũ vel aliam ſcripturã perdat ius
quod habet ex eis vide in.l.i.C.de legat.per illum text.not.cum
aliquibus additõibus per do. Ludo.ibidem.
Ceſſio an poſſit fieri abſenti vůde in.l.in canſe..fi. ff. de pꝛo
cnrato.per glo.ſingul.ibi cum aliquibus additõibus per do.Lu
donicum ibidem ponentem etiam quid in delegatõe.
Ceſſio an poſſit dari actio ad rem ſine ceſſioue vide ſupꝛa in
in verbo actio.
Ceſſio an vbi pꝛocuratoꝛ non poteſt cedere actionẽ domino
ſuo trauſeat ſine ceſſione vidc infra in verbo pꝛocuratoꝛ.
Ceſſio an officiũ iudicis poſſit cedi vide iu.l.ſi minoꝛis.ff.ð
admini.tuto.per illum tex.notabilem.
Ceſſio quando fit gratia vtriuſq; an cedens poſſit agere
omnino vide in.l.fi.ff.de iure dot.per illum tex.notabilem.
Ceſſio an poſſit cedi fideicõmiſſum ante eius reſtitutionem
vide infra in verbo fideicõmiſſum.
Ceſſio.an obligatio condictõnalis cedi poſſit vide in.l.ſi mi
noris.ff. de admini. tuto.per gloſam ſingularem ibi.
Ceſſio que fit a minoꝛe an egeat decreto vide in.l.poteſt.ff.
de aucto.tuto.per glo.valde ſingularem ibi.
Ceſſio an eius nomine contineatur mandatum vide in.l.ſi
pꝛocuratoꝛem.ff. mandati per illum tex.melioꝛem de iure.
Ceſſio actionis ſemel facta an poſſit alteri fieri vide in.l.nõ
quecunq;.ꝭ.qui gayũ.ff.de lega.pꝛimo per illum text ſingularez.
Ceſſio.an ceſſionarius dicatur eſſe creditoꝛ vide in.l.ij.C.de do
natio. per illum tex. nota.cum aliquibus additionibns per domi
num Ludouicum ibi.
Ceſſio an cedens actionẽ liberet quando tenetur ex culpa vi
de in.l.nam ⁊ ſeruus..mandato.ffj.de nego.geſt.per illum text.
nota. cum aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibi.
Ceſſio an poſſit bannitus cedere iura ſua ex cauſa iuſta.vi
de in.l.in cauſe..ſi ex parte.ffde pꝛocurato.per glo.nota.ibi cuzʒ
nouo intellectu eius per do. Ludouicum ibidem.

Ceſſio an intetdietũ vnde vi competens vim paſſo poſſit ee
di videin.l.illud. S. actiones. ff. de petit. heredit.per illuʒ tex.not.
cum aliquibus additionibusper do. Ludouicum ibi ponentem
quid in actionibus criminalibus. .
Ceſſio an officialis poſſit intentare actionem reipublice ſine
ceſſione vide infra in verbo officialis. .
Ceſſio an reipublice poſſit cedi vide in.l.fi.C. de heredit.vel
actlio.vendi.per glo.ſingularem ibi.
Ceſſio quando fieri poſſit bonis vide in.l.nemo.C.de exac.
tributo.libꝛo.x.per illum tex.nota.
Ceſſio an ille poſſit cedere bonis qui alienauit omnia bona
ſua in fraudem creditoꝛũ vide in.l.fi ff. de hijs que in frau.cred.
per illum tex.ſingularem. =
Ceſſio facta de perſonali actione an etiam intelligat᷑ de ipote
caria vide in.l.ſi ſolutum. C. de actio.⁊ obli.ꝑ illuʒ tex. ſingnlarẽ
Ceſſio facta per debitoꝛẽ au liberet fideiuſſoꝛẽ eius vide in
l.heres.S.quod ſi ſtipulatoꝛ.ff. de fideiuſſo. per illũ tex.ſingula/
rem cum nouo eius intellectu per do. Ludouicũ iii
.CLeſſio an poſſit fieri in actione iudicati ⁊ officio iudicis vi/
.l. ſi heres. ff. famil. hirciſc. per jllum tex.ſingularem.
de in Ceſſio an ſola naturalis obligatio poſſit cedi vide in.l.ſi eiꝰ
hres.ff ad trebel.per illum tex. valde nota. „
Ceſſio qnomodo fit ⁊ quãdo valeat vide in.l.i.C.qui bõis
te de.poſ.per glo.melioꝛem de iure ibi. .
Citatio an defenſoꝛ teneatur comparere niſi ſit citatus ſpeci
aliter vide infra in verbo defenſio.
Citatõe ad vnũ actũ ſi ille facit aliũ actũ an faciat illuz eſſe cõ
tumacem vi de in.l.ſcire.S.ſcire.ff.de excuſa.tuto. per illum textũ
valde notanduz ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludo:ibi
Citatio ad ſententiã an ſit fienda de cõtumace ad pꝛoceſſuʒ
vi infra in verbo contumax.
Citatio an requiratur quãdo fit electio de vno ex pluribuſ
vide infra in verbo electio. .
LCitatio an citatus in dubio teneatur comparere etiã quãdo
iudex eſt incompetẽs vide in.l.ſi pater. C. ne de ſtatu defunctoꝛũ
per glo.nota.ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludo.ibidẽ
LCitatio an arctet citatũ qui non poteſt venire ob parcialita/
tes vide in.l.ad cognitiõz.ff.ex quib.cau.in poſſeſ.eat.per gloſam
ſingularẽ ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidẽ
Citatio quõ debet citari vniuerſitas quãdo non habet ſindi
cum vide infra in verbo vniuerſitas.
Citatio an contumaci citato poſſit denegari audientia vide
infra in verbo contumax.
Citatio quãdo non poteſt fieri in domicilio an poſſit fieri in
locis publicis vide in.l.ſi finita.ꝭ.iulianus.ff.de dam.infec.ꝑ glo.
nota.ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem.
⁊ ne erres in reperiendo vide poſt tituluʒ de regu.iur.in hoc nr̃o
ope vbi aliqua fuerũt ſuperaddita obmiſſa in locis ſuis.
Citatio an inter eaz ⁊ miſſionẽ ex pꝛimo decreto ſit aliquod
medium vide in.l.i.ff.ſi quis ius dice.non obtempe.per glo.ſingu
larem ibidem. .
Citatio.an citatus debeat expectari licet non debuerat cita
ri vide in.l.i.S.ſed cum dicitur.ff.ſi cui plus qᷓ; per.l.falcid ꝑ glo.
ſingularem ibi.
Citatio an modus citandi poſſit mutari per conſuetudinezʒꝭ
vide in.l.fi.C. de iure dot.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibꝰ ad
ditionibus per do. Ludouicum ibidem.
LCitatio verbalis an poſſit fieri in eccleſia. vide in.l.pꝛeſenſi.
C.de hijs qui ad eccle.coufugi. per illum tex.ſingul.cum aliqui⸗/
bus additionibus per dominũ Ludonicum ibi.
Citatio an poſſit fieri per partẽ de aduerſario ſuo vide in.l.
ſi vyt pꝛoponis.C.quõ ⁊ quando iudex per glo.ſingularẽ ibi.
Si citatus qui dixit nolo comꝑere an ſit amplius citandus.
vide in.l.tres.C.quomõ ⁊ quãdo iudexpꝑ glo.ſingularem ibi.
An pꝛeſens debeat citari vide in.l.ij. C.quomodo ⁊ quãds
iudexper illum tex. notabilem.
Citatio quid ſit ⁊ de eius effettu vide in.c.i.in tit. de milite
vaſſal.qui contu.eſt per glo.melioꝛem de iure ibi cum aliquibuſ
additi onibus per do. Ludouicum ibidem.
Citatio an ⁊ quando habeat vim pemptoꝛii vide in.l.ſi ap
paritoꝛ. C. de coartalibus libꝛoxii.per illum tex.ſingularem.
Citatio vnica an ⁊ quando ſufficiat vide in.d.l.ſi apparitoꝛ.
C.de coartali.libꝛo.xij.per glo.ſingularẽ ibideʒ.
Citatio de perſonis illuſtribus quomõ debeat fieri vide in
l.quotiens.C.de dignitat.libꝛo.xij.per illum tcx.nota.cum nono
eius intellectu per dominũ Ludouicum ibidem. B
Citatio condictionalis an valeat vide in.lea quidem. C. ſi
mancip.ita fue.alie. ne pꝛeſt. per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibꝰ
additõibus per do. Ludouicum ibidem. 2

Citatio ſub pena an obliget citatuͦ ſi miſit
moꝛtuus eſt In via vide in.l.cuzʒ a marnibus Cduntus
illum tex. ſingularem. lo. per
Citatio generalis de poſſidente certaz rem an valeat vice i
l. vbicnnq;.fr. de interro.actio.per glo.ſingularem ibi.
Citatio an facta de tutoꝛe valeat vt poſſit ferri ſentẽtia c
pupillum vide infra in verbo tutoꝛ. tra

Citatio ſi non valet an valeat ſententia vide in...ſi accuſato/

toꝛibus.C.de accuſatio per glo.ſingularẽ ibi cum aliquihie
ditionibus per dominũ Ludouicum ibidem. eiiu ac
Citano an valeat victũ teſtis ſi non conſtat de eius citalion
vide infra in verbo teſtis. one
Citatio in criminalibus an reddat citatuʒ contumacẽ infa,
mem vide in.l. fi. C. de require. reis per glo. nota. ibi cuz all b⸗
additionibus per Nudoineumn ibidem. ui
Cinitas an poſſit facere ſtatutuzʒ contra ſubditos eins di.
infra in verbo ſtatutum. ſtos eins in:
Citatio an bannito citato ad iudiciũ debeat dari termin? ad
Krienu greucione⸗ vide ſupꝛa in verbo bannitus.
itatio an ſit maioꝛ contumacia que fit iudici an nũcio eirz
ti vide infra in verbo contumacia. 3 neianniſhoii⸗
Citatio an ſentẽtia lata contra pꝛeſentẽ non citatus valeat Vi
de infra in verbo ſententia.
Citatio facta per nunciũ an debeat perfici per eundemin et
dem cauſa vide in.l.i.C. de ſpoꝛtul.per illum tex. vnicum in iure
cum aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibi.
Citatio quãdo quis eſt pꝛeſens an hen umat citatus videin
auten. iubemus. C. de iudici.per glo.nota.ibi cum aliquibuod
ditionibus per do. Ludouicũ ibidem.
Citatio an vniuerſitas poſſit citarivide infra in verbo vni/
uerſitas.
Citaiio an ſententia lata contra abſentẽ ex iuſta cauſaquits
men fuit citatus valeat vide infra in verbo ſententia.
Citatio an plures citatões poſſint fieni in vna ceduia vide in
c.iſ.de teſtib. cogan.per glo.ſingularem cum aliquibus addditioni
bus per dominũ Ludouicum ibidem.
Citatio an dicatur eſſe ſentẽna interlocutoꝛia vide in..qno
tiens. C. de pꝛiuileg. ſco. per glocſingularẽ ibidem.
Citatio an expenſa que fit pꝛo pꝛima citatõe poſſit peti aci/
tato vide infra in verbo expenſa.
Citatio an ſententia lata contra actoꝛẽ abſenteʒ qui fecerat
citare reum valeat vide in verbo ſententia.
Citatio an requiratur quãdo petitur bonoꝛũ poſſeſſio vide
infra in verbo poſſeſſio.
Citatio an minoꝛ citatus debeat cõparere legitime vide in/
fra in verbo minoꝛ.
Citatio an citari ſaciens Ticiũ non aliter declarando eum :
compareat Ticius qui non eſt debitoꝛ poſſiu petere expenſas ab
illo vide in.l.eum quem temere.ff.de iudic.aum aliquibus adddij/
tionibus per do. Ludouicũ ibidem ponentẽ ẽt an atatio debeat
eſſe certa.
Ciuis legitimus quis dicatur vide in.l.ſed ſi accepto.ff dein
re fiſci per illum tex.vnicum in iure cum aliquibus additonibus
per dominuzʒ Ludouicum ibi.
Ciuis quis dicatur vide in. l.i.ff. de tuto.⁊ curato.dalis ab
hijs per illum tex. ſingularem ibidem. . .
Ciuitas quomodo debeat citari quando non habet ſindiel
vide infra in verbo vniuerſitns. W
Ciuitas an habeat ius hodie quod olim bẽbat quelibet pio
uincia vide in. l. fi. C. de pꝛeſcript.lon.tempo.ꝑ glo nota. ibidez.
Ciuitas pꝛopꝛia an ſit maioꝛ omnibus alijs ciuitatibus vi/
de in.l.fi. C. ſi ſeruus extero vecu.per. glo. ſingularez ibi.
Ciuitas quelibet an habeat rempublicam vide in. li⸗ de
iure reipubli.libꝛo.xi.per glo.nota.ibi cum aliquibus adadſtioni/
bus per dominũ Ludouicum ibidem. ”ä
Ciuitas an repꝛeſentetur per conſilium vide in rubꝛica l.
que ſit longa conſue.per gloſazʒ nota.ibidẽ. aigeini
Ciuitas an eius appellatõe contineantur ſuburbia videinnl
vxoꝛem.S.legauerat.ff.de lega.iij.per illum text.nota:eum gliqmn
bus additionibus per do. Ludouicum ibi. i
Clauſula uon obſtante an requiratur in legibus cõmumi
vel municipalibus vide in.c.veniens de pꝛeſcriptio.per glo. ingu
larẽ ibi cum aliquibus additõibus per do.Ludouicũ ibicdem.
Clauſula codicillaris quomõ reſoluatur vide inleteſtanch,
tum. C. de teſtame. per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus aditui
bus per dominũ Ludouicũ ibidem. . c
Clauſula codicillaris an opetur quando teſtamentũ d

er cauſa pᷣteritõis vide in.l. ſi patroni. .fuff.ad trebelli pel ilum
textum ſingularem. .

3
cLet⸗
, Nori
eus
Ginti ns tn
ſrl i gn le⸗
oatml l
Wuatelgtll,
das
erin i i, osn
mnſ mn i neen
gautigtut
aſtmuliun iuget
genin s
n imgea n colt
mntvn iſii 1
vtebci
umtae

*

lic iin,

mmmmau
ſrngigmtrihe gologtenen dan.
umungin ſitrien t
Punlhneruurdimi iN dn un.
iuodtetepatitrmii rint
once⸗
Crcclsningcardraeen we
Kenitrirnsthnnontko mantn e
Puirſetocdd
Cinluntitenntdilnign un er
nmuelixcdniznn untrtnm
tinotinpititsimnen r
Mptlaninit n ntmin un
nßſußifnenriſnianan
nalenrnnmd
CNchrni tihnr uict gatler
8di ia uiaiinui
Naiuatlitiinmn ihren
irmgal fniin ieu, at

Gan iniintoui

darnifltiliin
Nten
Ainnen e
rntmnee

nmik

oiing
nmäinmig muc

bſintnn
nffen iith
ien . ny

ℳ

NN

X

NV

S=

V

Kee

la
E

—

me
ßä
n iſ
ü
aea
rram iun hänin ind
ää
u EENNEANLiNN
mi N litui Veiincaune
nim ur li aſutin
Erinseamimadait
xluuma .
( m m id alißYnutcu i
bin umndn. ,
taumhmatm uinir iu
uin
rdauuaiad
unli NNNNNMNNnah,
* —

vcnaiuſt

s
nae itn ii/

Maraigiſu nt
atnidiinin
vrmmi aui nar lli ,
unafn

.1

6*
––

diſiigi

Ccxufula doli an referatur ad intognita ? ad obmiſſa vide
in.l ilurtoinkenen ratam bhaberi per illum tex. ſingularẽ
ſum aliqnibus additõibus per do. Ludouicũ ibi.
tam Clauſula cum omnibus punctis ⁊ clauſulis paout ſe habẽt
alie conceſſiones quomõ inteliigatur vide in. l.omnes. C. de pꝛe/
ſeriptio. xxx. anno. per illum tex. ſingularem. .
. Clauſula derogatoꝛia in cõtractibus ⁊ in vltima voluntate
quid operetur 1 an ſufficiat generalis vide Del S a
lolenrerilum ver ſnllerein cum aliquibus additio:
donni daid neerale an intelligatur de ſimilibus Vice n t li⸗
ſtulas. .frumenta. ff. de contraben. emptio.per illum tex. ſingula
rem cum aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibi.
CLlauſula derogatoꝛia an idem opetur in vostareſuis uo
in vltima voluntate vide in.l.poteſt.C. de pactis per gloſam ſin⸗
Klarenipl. generalis ad que referatur vide in. l. ranſigere. C
de ranſacto per⸗ gloſam lnsors ibi cũ aliquibus additionibus
inũ Ludouicum ibi. . è
Ton dfctan an opetur quo ad v rſalem inſtitutio
nem in teſtamẽto reſciſſo per querelam vide in autenti. ex cauſa
C. de liber. pꝛeteri.per glo. ſingularem ibidem.
Clauſula non obſtante de quibus.intelligatur vide in auten.
de heredi.ab inteſta. per glo. ſingularem ibi cum aliquibus addi
tioibus per do⸗ u douicum ibidem. =
Clauſula generalis an deroget pꝛiuilegijs alterius vide inil.
decurionibus. C. de ſilentiarijs libꝛo. xij. per glo. ſingt em ibi.
Vlericus an poſſit intereſſe in conſilio pꝛincipis ſecularis vi
de in auten. babita. C. ne filius pꝛo patre p illuz tex. valde nota.
Clericus. an qui accnſat eum poſſit hot facere coꝛam eccle
ſuſtico vel layco iudice vide in. ꝭ.ſi vero pꝛius in auten.de teſtib.
per glo. ſatis narzibi cum nona eius conſideratõe per dominum
Ludouicum ibidem.
Taaeun qui ſuccedit layco coꝛum quo cõuenitur vide in.c.
clericum xi.q/ pꝛima per glo.ſingularem ibidem.
CLlericus agens coꝛam layco an poſſit ibi recõueniri vtde in
hereuerendiſſimis in auten. de ſanctiſ. epiſper illum tex. vnicum.
Clericus an poſſit eſſe teſtis in cauſa criminali vide infra in
rbo teſtis.
der Codicillus an clauſula codicillaris operetur quo ad vniuer
ſalem lanruterer in teſtamento reſciſſo per querelam vide ſu
a in verbo clauſula.
Codicillus an videatur codicillari qui confirmat teſtamen
tum vide in.l. . C. de codicillis per illum ter.ſingularem.
Codicilli.an condictio appoſita in eis cõtraria ei que fuit ap
poſita in teſtamẽto aliquid opetur quo ad ademptõem vide in.l⸗
quidam in ſuo.S.fi.ff.de condic.inſtitu.per illum text.ſingulareʒ
cum nouo intellectu ad eum per dominũ ludouicum ibi.
Codicillus Gioen reſoluatur clauſula codicillaris vide ſu
pꝛa in verbo clauſula. „.
Codicillus an clauſula codicillaris operetur quãdo tetamẽ
tü deficit ex cauſa pᷣteritõis vide ſupꝛa in verbo clauſula.
Kochkhins an in eo poffit fieri ſubſtitutio directa vide infra
in verbo ſubſtitutio.
Codicilli facti poſt teſtamentũ ſt non cõpatiũtur cuʒ eo quo
modo videntur facti vide in.l.qui filio..pꝛimo.ff.de heredi.inſti
lue.per illum tex. ſingularem.
Cocicilli quomõ fiat clauſula codicillaris ⁊ de eius virtute.
vide in. l· codicillis. .fieff. de lega. o per illum tex. ſiugulareʒ cuʒ
aliquibus additõibus per dominũ ludouicum ibidem.
Cognitio ſubtilis an dicatur eſſe plena vide in.l.pꝛima. fſ
vt in poſſel. lega. per illum tex. ſingularẽ cuz noua eius tonſidera
lione per dominũ ludouicum ibidem. =
Cognitio an delegatio facta alicui vt cognoſcat intelligatur
eliam vt ſententiet vide infra in verbo delegatio.
. VOlrie on an fieri debeat vide infra in verbo dos.
Collatio an habeat locum in rebus donatis in pꝛemiũ emã
cipationis vide in.l.vt liberis. . fi. de colla. per illũ tex. ſingula.
Collecta an poſſit poni per vniuerſitatem vt ſatisfaciat ſuis
creditoꝛibus vide infra in verbo vniuerſitas. .
Collecta ſoluenda an 7 quomõ poſſit mutari vide in.l.pꝛia
Code cenſib. cenſit. lbꝛo. xj. per glo.ſngularẽ ibidem.
Collegiũ quod dicatur eſſe licitum v appꝛobatũ vide in.l.i.
ff quod cuiuſq; vniuer. nomi. per glo. ſingularẽ ibi cũ aliquibus
aoͤiooibus per do. ludouicum ibidem.
An ins collegij poſſit reſiſtere in vno ſolo alijs deficiẽtibus
ride inl. ſcut in fuff. o. tit. per glo. ſingularem ibi.
Collegi an intrãs collegiũ debeat participare de lucro do

ctoꝛuim vide in.l.ab omnibus..ſ ieoiff. de lega.pꝛimo pełi.
tex. ſingnlarẽ cum vna limitatõe per doauonen ion per ils
Collegium faciens ſtatuta an inter ſe tantũ debeant ſeruare
vide in. l. ij. C. de conſtitu.pecu.ꝑ glo.ſingularem ibi cum tex.
Collegiii.an pꝛocuratoꝛ collegijvel vniuerſuatis dẽat habe
re mandatũ a ſyndico vide infra in verbo pꝛocuratoꝛ.
Colonus qn quis teneatĩ ei ſtar̃ vide in.l. in venditõe. .pꝛi
mo.ff. de bo. aucto.iudi. poſſi. per illum tex. ſingularẽ cum nouo
eius intellectu per do.ludouicum ibidem.
Colonus qui conducit rem a non domino verol bona fide
ſi percipit fructus an teneatur vero domino vide in.l.vrbana. ff.
de condict.indebi.per glo.nota.ibi.
Colonus an in fine locatõis poſſit habere fructus vide in.lſ
in fructu.ff.de vſufruc.lega.per illum tex.nora.
olonus an ⁊ quando faciat fructꝰ ſuos vide in.:.ſi ſeruuſ
5§.locauj.ff. de furtis per glo. notabilem ibi.
mompꝛomiſſuz factũ inter fratres an fiat officio pietatis vi
de in.l.ſi.C.famil.hirciſ.perillum tex.ſingul.cum aliquibus ad
ditionibus per do. ludouicum ibidem.
Compꝛomiſſum an interrumpat pꝛeſcriptõem vide infra in
verbo pꝛeſcriptio:
Copmpꝛomiſſum ſi habet clauſulam rato manente pacto
an pꝛoducat actionẽ ⁊ exceptionẽ vide in.l.ij. C. de arbit. per glo.
vnicam in iure ibi cum additõibus per do. Ludouicum ibideʒ.
Compꝛomiſſum an eius pena remittatur ſi lato laudo oppõitur
exceptio que poteſt opponi poſt ſententiaʒ vide in.l.ſi ſoꝛoꝛ.C. de
collatio.per glo.nota.ibi.
Compꝛomiſſum an ⁊ quãdo expiret per moꝛtem vnius ex
cõpꝛomittentibus vide jn.lI.ſed ſi. .ſi ab alia.ff.de arbitr.ꝑ illum
text.ſingularem cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum
ibidem ponentẽ etiam quid ex moꝛte vnius arbitri.
An compꝛomiſſum poſſit ſieri de iudicio famoſo vide in.l.
non diſtinguemus..iulianno.ff.eo.tit.per illum tex.ſingularẽ cũ
noua eius conſideratõe per do. Ludouicũ ibi.
Coniũctus quis dicitur vide in.lcum alienam.C. de legatis.
per glo.ſingularẽ ibi cũ aliquibus additõibus per do. Ludoibi.
Coniuncta perſona que dicatur ⁊ vſq; ad quẽ gradum vide
in. petitiouẽ. C. de aduo.diuer.iudi.per illum text.ſingularem.
Coniũcta perſona an ⁊ quãdo admittatur pꝛo cõiuncta vide
in.l.maritus.C. de pꝛocura.per illum tex.ſingularem cuz aliqui/
bus additõibus per dominũ Ludouicum ibi.
Coniuncta perſona an poſſit ſatiſdare pꝛo cõiuncta ẽt ſi eſt
inops vide in.l.i.ff.in ius voca.vt eant per illum tex.ſingularem.
vbi etiam ponitur an admittatur pꝛo coniuncta in criminalibus
cauſis.
Cõiunctio qui dicãtur cõiuncti re vide in.l.i.S.vbi autez. C.
de caduc.tollen.per ijlum tex.ſingularem.
Coniũctio an cõiuncti verbis pꝛeferãtur diſiunctis vide in.lii
5. ſi vero quidam.C. de caduc.tollen. per illum tex.ſingularem.
Cõmiſſio facta iuditi vt decidat cauſam ſola veritate inſpe⸗/
cta quomõ intelligaturvide in.l.rem non nouam.C. de iudici.ꝑ
illum tex.nota.cum aliquibus additionibus per dominũ Ludo
uicum ibi.
Cõmodatum de differentia inier cõmodatuʒ ⁊ pꝛecariuz vi ⸗
de in.l.in cõmodato.S.ſicut.ff.cõmoda.per glo.ſingularem ibi.
An cõmodatarius dans reʒ famulo comodantis excuſetur
vide in.l.ſi vt certo..cõmodatum.ff.eo.tit.per illum tex.aureuzʒ
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Cõmune An ⁊ quando cõpetat iudiciũ cõi diuidundo vide
in.l. cõmuni diuidundo.S.ex quibuſdam.ff.cõi diuidũdo per illuʒ
text.ſingularem. .—
Compatio an poſſit renũciari compatõi litterarũ vide in.l.
filius.. vetcrani.fſ.de pꝛocurato.per glo.ſiugularẽ ibi cũ aliqui/
bus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Compatio litterarũ an ⁊ quando poſſit fieri vide in autent.
⁊ ſi cõtractus.C. de fide inſtrume per illam glo.not.ibi.
Compatio litterarũ an poſſit fieri ſine pꝛeſentia iudicis vide
in. 5. ſi vero el o in auten.de ſide inſtru.per glo.nota.ibi.vbi põit
etiam quibus poſſit cõmitti.
Compenſatio an admittatur de ſpecie ad quantitatẽ ad finẽ
vt ſpecies poſſit retineri donec ſoluatur quãtitas vide in.l.i.S.itẽ
ſi cum me.ff.ſi pars heredi. petat.per illnm tex.ſingularem.
Copmpenſatio an dicatur petitio vide in.l. amplius. ff.reʒ ra
tam habe.per illum tex.ſingularẽ cum aliquibus additionibus
per do. Ludouicũ ibi.
Compenſatio recte oppoſita an tollat obligatõem ciuilez
naturalem vide in.l.rei iudicate.s.pꝛimo.ff.ſolu.matri. per glo.
nota.ibi cũ aliquibus additõibus per vominũ Ludouicũ ibideʒ

Cofmpenſatio an poſſit opponi fepetenti indebite ſolutũ. vi⸗
de in. l. interdum. fl. de condi.inſtitu. per illum tex. valde not.cuʒ
aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem. .
Compenſatio an poſſit opponi poſt ſententiã vide in.l.pꝛia
ff.que ſenten.ſine appel.reſcinda.per glo.nota.ibi.
Compenſatio an poſſit opponi contra vendicantẽ aliquã ſpe
tiem conſiſtentem in pecunia vide in.l.cum fundus.ꝭ.ſeruũ.ff.ſi
tert.peta.per illum tex.ſingularẽ cam aliquibus additionibus ꝑ.
do. Ludouicum ponentẽ quãdo admittatur ve ſpecie ad ſpeciez
Compenſatio an dicatur exceptio vide in.l.iulianus.ff.de cõ
dictio.⁊ demon.pcr illum tex.nota.
Compenſatio an exceptio eius poſſit opponi in cauſa appel/
latõis vide ſupꝛa in verbo appellatio. .
Concoꝛdia an officiũ iudicis ſit concoꝛdare partes vide in.l
pꝛima..⁊ poſt operis.ff.de ope.noui nunci.per glo.ſingula.ibi.
Concubina patris an ſit affinis filij vide in.l.i.. penul.ff. de
toncubi.per glo.nota.ibi.
Concubina an poſſit diſpenſari in artitulo moꝛtis vide inil.
ſed ⁊ queſitum.ff. de libe.⁊ poſtu.per glo.ſingularem ibi.
Concubina qnomodo pꝛobetur eſſe alicuius vide in.l.maſ/
ſarius.ff. de verbo. ſigni. per illum tex.ſingularem.
Conceſſio facta pluribus an intelligatur facta omnibus vel
maioꝛi parti vide in.l.reſeriptũ in pꝛin.ff.de pactis per illum tex.
ſingularem.
Concluſio an ex ea inducatur modus agendi vide ſupꝛa in
verbo actio.
Condemnatio eriminaliter an poſſit fieri ex pꝛoceſſu ciuili.
vide ſupꝛa in verbo iudex.
Condemnatio an habeat abſolutõem poſt ſolutõem vide in
auten.qui ſemel.C.quõ ⁊ quãdo iudex per illum text.ſingularẽ.
Condemnatio facta ciuiliter an tollat accuſatõem criminalẽ
vide in.l.dolum.S.ſi quis.ſf.de tabul.exhibe.per illum tex.meli
oꝛem de iure ad hoc.
Condemnatio.tempus quadrimeſtre quod datur᷑ condem
