gulariter limitatur totus titulus in litẽ iurando vt ibi per eum.
cum quo ſto. Uno addito ꝙ buiuſi modi iuramentũ nõ pꝛe/
ſtatur etiã in actõibus ex teſtamẽto.lin actõibus..ſi. cum. l. ſeq.
ff. de in litem iuran. voluit bar. in.l. qui cõcubinã.· . fi fl. de lega.
paimo ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.
CNNon enim ⁊c.Sed contra.C.de in litẽ dan

do tuto.l.an tibi. Solutio ibi habebat rem ve/

nalem ⁊c. .
De tutelis.
¶L: Qui habet.S.ſi pupillus. Bal. hie reputat iſtũ
text.ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pupillus aliqñ cogitur ⁊ mulctat
vt velit vt ibi per eum cuzʒ quo ſto ſumpliciter. quia ext. optime
pꝛobat hoc. ⁊ habet in ſe ratõem ne non volendo cõſtituere acto /⸗
rem damnificetur aduerſarius eius. Sed ego plus dico ꝙ
aliquãdo punitur coꝛpaliter vt in. l. excipiũtur in fieff.ad ſylla.Et
hoc quãdo malitia ſupplet etatẽ ᷣm Bald.in.l.adminiſtratoꝛes
9.eoꝛu. ff. de excuſa. tuto. Bal. in.l. ⁊ ſi ſeuerioꝛ. C. ex quib.cau.
infa.irrog.⁊ do.Abb.in.c.i.extra de delic. pue.ad quos me remit
to.⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CPupillus pupillave ⁊c. IJdemqʒ Caſſiꝰ ait:
ſi pupillus curatoꝛeʒ poſcere nõ vult quominus
cum eo agatur cogi eum a pꝛetoꝛe debuiſſe ⁊c.

De teſtamentaria tutela.

Z. Teſtamento datos.S.finali. bal. hic dicit iſů
tex. eſſe notanduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ille facit iniuria qui capit fi
deiuſſorẽ ab idoneo. Et idem dicimus in eo qui non vult capere
fideiuſſoꝛẽ qui eſt idoneus.nã dicitur facere ei iniuriã ⁊ etiã de⸗
bitori principali vt in.lſi vero.S.qui pro rei.ff.quiſatiſda.cogan.
æ in.l.pꝛima.ꝭ.penul.ff.de aqua quotti.⁊ eſti.⁊ voluit bar.in di/
cto. .qui pro rei vbi alias legndo dixi. Et voluit enã Specul. in
titu. de dolo vcontu.in..ſi.in verſic.notanduz 12. Et Specul.in
titu. de ſatiſda. 5.o. ? in tit. de accuſatoꝛe verſicu.ſed pone c. ad
quos me remitto. Uno addito ꝙ iſte text. bene ⁊ ſubtilitex

ponderatus non pꝛobat hoe. nam dicit , boni ? idonei nõ debẽt
reijci etiã ſi non ſatiſdent.ſed:non dicit ꝙ ſi reijciãtur poſſint age

re actione imuriarũ vt patet ex tex. Cuius verba ſunt bec.

C Nec ſatis non dantes temere repelluntur qꝛ

plerunq; bene pꝛobati ⁊ idonei atqʒ honeſti tu
toꝛes etiam ſi non ſatiſdent non debent reijci.
Quinĩmo nec iubẽdi ſunt ſatiſdare. Duplex igi
tur eſt cognitio.vna ex perſona eius qui obtule
rit ſatiſdatõʒ quis ⁊ qualis ſit:alia cũ tutoꝛe ⁊ c

De tutoꝛibus ⁊ curatoꝛibus datis ab hijs.

Gloſa in.l.pꝛima. Bal. bic dicit iſtam glo. eſſe uotan
dam ad boc pꝛopoſitũ ꝙ iuriſdictio etiâ voluntaria põt pꝛoroga
ri vt ibi per eum cum quo ſto. Unoladdito ꝙ iuriſdicuio q̃
eſt voluntaria reſpectu partiũ eſt neceſſaria reſpectuſiudicis vt ẽ
tex. not. in. 8. ſuper hoc in auten. de queſtoꝛc. Et facit etiã text. in
lamunerũ.. iudicandi cuʒ ibi notatis.ff.de mune.⁊ hono.ad que
me remitto.⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.

CC Dare poteſt in verſi. ſed an pꝛiuatus qui im/
petrauit pꝛiuilegiũ vt poſſit dare tutoꝛẽ. Reſpõ
deo ſic.cum enim aliuʒ non ledat hoc pꝛiuilegi

um valet ⁊ c. .
Gloſa in.l.vbi abſunt in verbo maioꝛ pars ⁊c.
Bal. hic reputat iſtam glo.ſingul. ad hoc ppoſitũ ꝙꝙ maioꝛ
roe in vniuer ſitate conſiderat ex pꝛobitate non autẽ ex numero
ſonarũ vt ibi per eum. Sed tu aduerte quia hec gloſa bñ
⁊ ſubtiliter põderata mihi hoc non dicit. ſed dicit ꝙ maioꝛ pars
iudicatur ex numero ⁊ ex etatei etiã ex dignitate non autẽ pꝛe/
fert vnã ſpeciem alteri vt viderepotes. de quo vide tu omnino
not. per glo. in.l. nulli. ff. quod cuiuſq; vniuerlſit. noĩe. ⁊ per glo.in
laliud. 8. refertur. ff de regu. iuris. ⁊ ꝑ. Bar. in. l. quod maioꝛ. ff.
ad municipa. lad quem me remitto ⁊ pono gio. de qua agimus.
Cuius verba ſunt bec. .
CAldaioꝛ pars pꝛeſentium cum due partes ad

ſintwt ſupꝛa quod cuiuſ.vniuer.nomi.l.nulli.⁊.l
plane. Item dicit maioꝛ numero perſonarũ vel
etate vel dignitate vel auctoꝛitate vt ſupꝛa ð pa
ctis.l.maioꝛem ⁊c.
De adminiſtratione tutoꝛum.

BGloſa in.l.Lutius titius haium. Sal.in.l. f· 5.
ſin autẽ in a qõe⸗C.de boniſq; libel.⁊ do.meus Alex.de imola
in ſuo conlſil.lviiij.in ſecũda colum.in ſecũdo volu.iucip.Conſen/
ſus patris vc. dicũt iſtam glo.eſſe ſingul.id hoc pꝛopoſitũ ꝙ ille
qui conſentit in officio videtur cõſentire in eius exercitio vi ibi ꝑ
eos cum quibus ſto. Pꝛo quibus facit tex.in.l.ij. cum ibi nota.
ff. de iuriſdi.om.iudi.⁊ tex.in.l.ad rem mobilem.⁊ in.l.ad lega⸗/
tnm. ff. de pꝛocur.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ
Cuius verba ſunt hec. . .
CInſolidum ⁊c.in verſi.vel ibi agnouit volenſ

ipſe teneri ac ſi ipſe gereret:hic conſenſit tãtum
vt filiꝰ poſſit obligari ⁊ agere ꝓ pupillo in cau
ſis vt arg.C. de bonisq; libe.l.finali..pꝛĩo.

Z. Qui negotiationẽ in pꝛin. Bal.in... cuʒ opoꝛtet
C.de bonis q; liberis in pꝛin.⁊ etiam do.meus Alex.de imola in
ſuo conſilio.xlviiij.in pꝛimo volu.in ſecũda colũ.incip.an heredi⸗/
tas ⁊c. reputant iſtum tex. ſingul.ad hoc pꝛopoſituz ꝙ licet ſocie/
tas non poſſit contrabi nec pꝛeſumatur cõtracta cuz pupillo etiã
ſi agatur de eius vtilitate vt in.l.obligari in ſecudo reſponſo.ff.ð
aucto.tut.Camen hoc eſt verũ niſi pater mandaſſet negotiari cõ/
mum nomine.quia tunc pꝛe ſumitur eſſe ſocietas cum pupillo vt
ibi per euz. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtiꝰ
tex.qui mibi non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur poꝛut
decet. Mam illi vuo liberti de quibus ibi dicitur non erant ſocij
patroni eoꝛum tempe eius vite ſed adminiſtrabãt eius negotia.
vnde ibi non erat ſocietas nec vnquã ſecum fuit cuʒ pupillis hoc
modo.⁊ pono tex.Cuius verba ſunt hec.
L. Qui negotiationẽ per Pamphiluʒ ⁊ Diphi/
lum exercebat pꝛius ſcriptos poſtea libertos te
ſtamento ſuo eos reliquit tutoꝛes:⁊ cauit vt ne/

gotium eodem moꝛe exerceretur quo ſe viuo ex

BGloſa in.l.pꝛima. Bal. hit dicit iſtaiu glo.

ercebatur. hij quoqʒ tutelam adminiſtrauerunt

non tantuz cum impubes patroni filius fuiſſet:

ſed etiaʒ poſt pubertatẽ eius.ſed Diphilus qui
dem cum incremento negotiatõis ratões obiu/

lit. Pamphilus auteʒ putauit reddere opoꝛtere

non ad incrementũ negotiatõis ſed ad compu/

tationeʒ vſurarũ vt in tutele iudicio ſolet. Que/

ſitum eſt an ᷣm voluntatẽ defuncti cxemplo Di
phili Pamphilus quoqʒ rationẽ readere vci
at. Reſpondit Claudius ſcrophoniꝰ öbere ꝛc.

De auctoꝛitate tutoꝛum.

boc pꝛopoſitũ ꝙ pater poteſt cõſentire filio vc donet alteri
. alt
ſuo canſa moꝛuis quo ad dominiũ rerũ donatarũ ſed alg
Vumfructũ ſuũ ſi non ſpẽalitet ei renũciet vt ibi per eum cij quo
non ſto.quia hec glo. bene ⁊ ſubtiliter põderata mihi non pꝛobat
hoc. ſʒ dicil ꝙ pater non poõt auctozari filio volenti donare iibi pa
tri vel ſeruo pattis vtpote in facto ppno. Et idem dicit gloſa ſi
donat, Fratri.vnde non poteſt auctoꝛari.quia quo ad vſumfructũ
auctoꝛatur in facto ſuo ⁊ ad ſua vuilitate. Unde non põt m gle⸗
que non oicit ꝙ res ilia iam eſſet patris quo ad vſumfructü imo
crat in totum pſ. ius filij donantuis. Cuius glole ver ba ſunt hec.
CAcquirit ideſt acquirere vult. Sed pone fili
um ſtipulari in cauſaʒ caſtrenſem vel quaſi: vel
etiam hodie in cauſaʒ aduenticiã.Rũdeo valet
auctoꝛitas niſi in aduenticia quo ad vſuʒfructũ
qui patri queritur vt.C. de bõisqʒ libe.i.penul.
Item hic videtur ſolui queſtio ſi filiusfamilias
velit donar̃ cauſa moꝛtis ipſi patri vel ſeruo pa

tris:⁊ hoc patre auctoꝛe vt infra de donatio.l.

tam is.S.pꝛimo ꝙ non poſſit. Idem ſi fratri
quo ad vſumfructum ⁊c. W

L. Defendente. Bald. hic dicſt iſtum tex. elſe not ad
boc propoſituʒ non debet dari libellus cum petitur ab aliquo
ſententiã mandari executoõtofficio iudicis vt ibi per eij cum quo
ſto. ſecus autẽ eſſet ſi peteretur per actõz in factuʒ ᷣm Specul in
tii.de execut.ſentẽ.ꝭ.bꝛeuiter.⁊ in tit.de libel.concep.o.nũc viden
dum intvverſi.xxv.de quo vide etiã per glo.in.i.qui de inofficioſo.
ff. de inoffi.teſtame.⁊ per Cy. in.l.ab executoꝛe.C. quoꝝ appella.
non recip. ⁊ per Bar. in.l. intra dies. ff. ve re iudi.ad quos me re
mitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt bec.

. Defendente tutoꝛe pupillus cõdemnatus ex

contractu patris accepit curatoꝛẽ inter quem ⁊

creditoꝛẽ acta facta ſunt apud pcuratoꝛem cae
ſaris infraſcripta pꝛiſcus pꝛocuratoꝛ caeſaris
dixit facias iudicata:nouellus ꝓcuratoꝛ dixit

abſtineo pupillum. pꝛiſcus pꝛocuratoꝛ caeſaris

dixit reſponſuʒ habes: ſcis quid agere debeas
quaeſt itũ eſt an ᷣm haec acta adoleſcẽs a bonis
patris abſentis ſit.Rũdeo ꝓponi abſentuʒ ⁊c.

L. Dcfendente. Bald. bic dicit iſtum ter. eſſe valde ſin
gularẽ ⁊ ſolemnẽ ad hoc ꝙ reſtitutio in integruz poteſt peti per
viam agendi ⁊ etiã per via excipiẽdi vt ibi per euʒ cum quoſto.

De quo vide tu not.per Dy.in.l.cum poſt.ꝭ.fi.ff.de admin.

tuto.⁊ per Dy.in.S.rurſus inſtitu.de actio.⁊ per glo.? Barlin
l.nam ⁊ poſtea.ꝭ.ſi minoꝛ.ff.de iureiura.⁊ per Ange· in autenli⸗
de iem. non ſol. .pꝛimo poſt glo.ibidem ad quos me remitto?
non pono hic tex. de quo agimus cum ſupꝛa pxime eũ poſueriʒ.
Bloſa in.l.athlete.ꝗ.pꝛimo. Bald. hic dicit iſtam
glo. eſſe notandazʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet legatu factij alicui in /
telligatur eſſe reuocatũ pꝛopter inimiciciã ſupuenientẽ inter eos
vt in.l. ex ea parte. ⁊ hoc ibi voluit Bar. ff. ð adime. lega.? in/l.
deicõmiſſum ⁊ ibi Bal.⁊ Bar. C. de fideicõmiſ. ⁊ in.lſi inimici/
cie. ⁊ ibi etiã hoc voluit Bar. ffide hijs quib. vt indig. ⁊ poſuit ſa
te Soecul. in titu. de iudi.deleg.. viij.in verſi.ſed niiquid ⁊c.7
cedit hoc ope excptõis ſᷣm Bal. in. d.l.fideicõmiſſum. imo ſi non
reuocauit ⁊ pleuerauit recõualeſcit legatu ⁊ debeturyt ibi p eum

foꝛe ſingul.ad

ci ngffr
6
iun n
Pug
4 6 o 8 a
olsli wefen
8 glung ln er
or chi oe
ſdgen n zees
liruin tin e

ftuiinn

8
1 grnen

Künis

Winartafgtnim en

annenſ isnuen dun

— n
Pncegn
Urfiendttnennn

Wn
balhwdenmmudgnin
Uanxinukadnnunlities⸗
Mpli⸗ſw Nrnters
ndtxwtigtnininnntenn1
I Ppgugenenckcislrnam
NEnprgeliirn unn
Sennanhin nitritin
uug Mmillifnlinnthle,
uniſtetvs, MaaCrin

ni ntmun t tilgie

Chrs ukeg alnise
ſKkritli uiretnmrias
unprſfinni niniriri⸗
nnintninundu 8
ndetns en
Aisnin ten

lligignnneirgn
irtltinngene
ſngſliner inel
gfu sſtinl
ſpimeinngti lun
ghuititninen
Nnitgtungs,

r
Mar

amm g muluſriitn
algcillilin
”ü
Mrim iun ia m ,anunmnce
wiia asanneuas
xrinsn Ntls IN
arln lasſndſie
xr Nmmig is isgitidis
mdaidufada minmun
Epdenſubii
Du Cr uiintNI
n —
un gentebeu
tumn a aſi itin

£
õ
Prtegntnzes
mtir ein
m gam nun in
(xſtiin
cuugndllluß
4* ail⸗

õl
dere
WS
R
0
Gva mi ug lnſi GU

eum quoſto. Pꝛo quo facit quod not.in.l.lutius.ꝭ.lutius ti /

cius dammã. ff. de lega.?o. Et plus dico ꝙ multo magis re/
cõualeſcit legatũ ſi pax ſequuta ẽ vt in. d.l.iij. . fi. ⁊ hoc ẽt ibi vo
luit Bar. ad quẽ me remitto.⁊ pono glo.de qualagimus. Cuius
verba ſunt hec.

CGentium ſunt.nam ceſſante cauſa ceſſat effe-

ctus vt.C. de epiſ.⁊ cleri.l.generaliter ⁊c.

Hloſa in.l.athletc.S.de ruſticis. Bal.bic repu⸗
tat itam glo. ſingul. ad hoc ꝙ licet ruſtici regulariter excuſentur
pꝛopter eoꝛũ ſimplicitatẽ vt in.l.ſi quis id quod cum ibi plene no
tat. ⁊ ibi alias legendo vixi de hoc poſt alios ⁊ maxime poſt do.
meu Alex. de imola ff. oe iuriſdi.om. iudic. Tamen hoc fallit niſi
ſint ſagaces ⁊ malicion pꝛout ſunt ruſtici nr̃i bonoñ.vt ibi ꝑ euʒ
cum quo ſto. Uno addito ꝙ non excuſant᷑ etiaʒ in hijs que
ſunt iuris naturalis ?m Soecu.in tit. de depoſito in. 9. ix. in ver
ſieſed nũquid ꝛc. Et idem eſt etiã in pijs que ſunt cõtra ho⸗
neſtatẽ bᷣm Bal. in.l.quicunq;. C. de ſeruis fugiti.per text. in.l.i.
C. de interdic.matri.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo. de qua agi⸗/
mus.Cuius verba ſunt hec.

C Interdum non diſtinguitur in paupꝑe vt infra
l. pꝛoxima.⁊ idem in ruſticis.nam quidam ſunt

ſagaces ⁊c.
De ſuſpectis tutoꝛibus.

Bloſa in.l.iij. F. tutoꝛes. Bar bic ⁊ etiam Bar in
l.i. C. qui ho.cede.poſ.?⁊ Bal.in.l.oꝛdo in vlti.col. C.de execu.rei
iudica.⁊ do.meus Alex.de imola in ſuo conſilio.clviiij. in tercia
colum. in ſecũdo volu.dicunt iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopo
ſitum ꝙ licet coꝛam iudice non fnerit oppoſita exceptio excuſſio/
nis tamẽ non debet deueniri ad capturã ante excuſſionẽ fiẽdaʒ3.
yt ibi per eos cum quibus ſto. Et idem voluit etiam Paul. de
caſtro in ſuo conſio.xxxviiij. inipꝛima colum. ⁊ Ludo.roma.in
ſuo conſilio. ccxxxvij.incip. Spectabilis one collateralis ⁊c. in qr
ta colum. vbi allegant etiaz iſtam glo.pꝛo ſingulari ad hoc.Cuius
yerba ſunt hec.

Ainculis hoc eſt cum inopia dignoſcitur la
boꝛare vt ſupꝛa de admini.tuto.l.ob fenus.⁊c.

Bloſa in.l.iij. S. penul. Bal. hic dicit iſtum text. foꝛe
ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia lata per inquiſitõem nõ infa
mat. Pꝛo qua glo. videiur eſſe caſus in.l.i.C. de modo muicta.
⁊ idem voluit etia glo.in.l.i.C.de ſuſpec.tuto.⁊ idem voluit etiõ
Specu in tit. de ſenten. 9. pꝛimo verſi.ſed quid de iſtis ⁊c.ð quo
vide tu not.per Bar. in. d. l. ij. ? in. l. infamem. 1 ibi Ange.⁊ Jo
ha.de imol. ff. de publi. iudi.⁊ Bal. in.l. etiã. C. de furtis. ⁊ bar.
in ſuo conſil.i cip. Johannes de tuderto ⁊c.⁊ Ang. in.l. ſi vacan/
tia. C. de bonis vacan. libꝛo.x. Paul. de caſtrolin ſuo conſil. xi.
⁊ Ange.areti.in ſuo l bello maleficioꝝ in ver bo in centũ̃ libꝛis cõ
demnamus æc. vbi idem tenẽt. CTamẽ intellige hoc eſſe ven
niſi reus inquiſitus ſit pꝛeſens vel defenſus ſᷣm Bal.in. d. l. eti.
⁊ Bar. in dicto conſilio ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua
agimns. Cuius verba ſunt hec. . ,.
Qui obſignare motus ſit ob negligentiã ⁊c.
in verſi.ſed quid ſi remouetur ob latam culpaʒ.
videtur ꝙ ſit infamis vt infra eo.l.impuberibꝰ
S.pꝛimo.⁊ ſupꝛa depoſiti.l.quod nerua.vel foꝛ
te quantũ ad infamiã lata culpa non co mꝑatur
dolo vt ⁊ in criminibus ⁊c.
De eo qui pꝛo tutoꝛe.
L. pꝛima.S.ſi quis quaſi. Bal. hic dicit iſtuz text
eſſe ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pupillus aliquãdo cõſequit actio-
nem fauoꝛabileʒ ex actu etiam inualido que non cõceditur maio
ri qui reputatur minoꝛ vt ibi per eum cuʒ quo ſto ſimpliciter q;
lex. optime pꝛobat hoc. Cuius verba ſunt hec. .
CSiquis quaſi tutoꝛ negotia geſſerit eius qui
iam pubes eſt. quia neqʒ tutoꝛem habere poteſt
pꝛo tutela actio ceſſat ſimili modo.⁊ ſi eius qui

nonduʒ natus eſt. nam vt pꝛo tutoꝛe quis gerat

eam eſſe perſonã opoꝛtet cuius etas recipiat tu/
toꝛem ideſt impubereʒ eſſe opoꝛtet: ſed erit ne/
gotioꝛũ geſtoꝛũ actio ⁊c.
NMRubꝛica De contra. iudi. tutele.

Gloſa in.l.quid ergo..pꝛimo. Bal.bie dicit iſtam
glo.eſſe ſingulareʒ ad hoc ꝙ liberatoo facta a pupillo vel minoꝛe
tutoꝛi vel curatoꝛi ſuo cũ iuramẽto valet ſi iurauit non cõtraue/
nire vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ aliud eſt ſi
non interuenit iuramentũ. quia tunc eſt donatio ⁊ non valet.l.in
edibus..pꝛimo.ff.de donatio.⁊ in.lcontra iuris.S.fi.ff.e pact.
⁊ voluit Bat.in.l.ſi vnus. .pactus eo.tit.⁊ Bar. in.l.ſi de certa
C. de tranſactio.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hbec.
CContrariã liberationẽ finito officio quã mul
ti hodie extoꝛquent cum iuramento ⁊ ſine frau/

de valet vt.C.ſi aduer.vẽdi.aute.ſacramẽta ⁊ c
De curatoꝛe furioſi.

L. Si cum alijs. Bal. bic dicit iſtum texieſſe ſingula.
ad hoc pꝛopoſituz ꝙ curatoꝛ dandus eſt etiã illi furioſo qui non
eſt perpetuus ſed habet dilucida interualla vt ibi per euʒ cũ quo
ſto. Uno addito ꝙ idem voluit etiã Bar. bic qui etiaʒ dixit
ꝙ ſupueniente ſana mente deſinit eſſe curatoꝛ ⁊ etiã ſupuemen/
te furoꝛe efficitur de nouo curatoꝛ. Ita ẽt voluit Bar. n.l.is cui
bonis in ba qde.ff.ð verb.obli.⁊ bald.in.l.ſi furioſuʒ.C. qui teſta
me.face.poſſu:ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo agimus
Cuius verba ſunt bec.
L. Sed ⁊ alijs dabit pꝛoconſuli curatoꝛes qui

rebus ſuis ſupereſſe non poſſint vel dari iube/
bit nec dubitabit filium quoqʒ patri curatoꝛem
dare ⁊cetera.
De teſtamentis.

Gloſa in.l.qui teſtamento.S.mulier. Bal.hic re⸗
putat iſtam glo. ſingul. ad hoc ꝓpoſitum ꝙ licet mulier nõ poſſit
eſſe teſtis in teſtamẽtis vt hic ⁊ in.S.mulier inſtitu.eo.titu.tamẽ
poteſt eſſe teſtis in codicillis per text.in.l.fi..fi.C. de codicil.qui
tex.vere non pꝛobat hoc.quinymo in cõtra videtur mihi eſſe tex.
in.l. ſi pater. .fi.ff.de fideicõmiſ.liberta.cum glo.in verbo cũ plu
ribus c. Secundo pꝛo hoc facit glo.ſingul.in au:enti.quod
ſine. C. de teſtame.arguẽdo a ſpẽali.que voluit ꝙ mulier poteſt
eſſe teſtis in teſtamẽto impfecto condio inter liberos iuxta tex.
in. l. hac cõſultiſſima.S.ex imperfecto. C. de teſtame.cum ibi nota.
in.l.fi.C. famil.erciſcu.ergo non poteſt eſſe teſtis in alijs vltimiſ
voluntatibus. ⁊ ita ẽt alias legendo dixi in auten. qð ſine eo. ti. ⁊
ad ibi dicta me remitto. Uno non obmiſſo ꝙ etiaz in cauſis
criminalibus mulier non põt eſſe teſtis ᷣm do.meũ Alex.ð imo.
in conſilio.cij.in quarto volu.incip.Si facta erat pax ⁊c.ad quem
me remuto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

¶ NNon poterit qꝛ fragilis ⁊ coꝛruptibilis.ſed
in codicillis non vetatur ergo poteſt vt ſupꝛa ð
teſtib.l.i.⁊ etiam non rogati poſſunt eſſe ibi.vt
C.de codicil.l.finali in fine ⁊c.

L. Lege coꝛnelia. Bal. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingula
rem ad poc pꝛopoſitũ ꝙ fictio eſt quedaʒ impꝛopꝛietas.⁊ ea que
fingũtur eſſe talia impꝛopꝛie ſunt talia vt ibi per eum cũ quo ſto
UVno addito ꝙ hinc eſt quod dicimꝰ ꝙ fictio non hab: locũ
in ſtatutis que debent intelligi pꝛopꝛie vt voluit Bart. in.l. iij. S.
hec verba per illum tex.ff. de negot. geſtis.?⁊ Bart.in.l.heredita⸗/
tem. ff. de acqui.here.⁊ Bal.in.i.pꝛima.C.qui teſtame.face.poſ.
2 Bal.in. l.nemini. C. de legit. bere.⁊ do. Abb.in ſuo conſi..xxij.
ad quos me remitio.Et pono tex.de quo agimus. Cuius verba
ſunt hec. . . ⸗ .
L. Zege coꝛuelia teſtamẽto eoꝛũ qui in hoſtium

poteſtate deceſſerint perinde confirmãtur ac ſi
hij ea feciſſent in hoſtium poteſtatem non per/

ueniſſent ⁊c. ,
Gloſa in.l.heredes palam.S.finali. Bald. bic
dicit iſtam glo. eſſe ſingul.ad hoc ꝙ cõtractus poſſunt fieri in vl⸗
tima voluntate. ⁊ licet teſtamentũ reſcindatur tamen contractus
ille remanet firmus vt ibi per eumqui ad hoc etiã allegat text.
in. li. ff. de reb. eoꝛũã. Et ideʒ in quaſi Ictu vt in.l.ſi auia.C.de
jure ölibe. ſᷣm eundẽ Bal.cũ quo ſto circa intellectũ iſtiꝰ glo. ſed
non quo ad tex. in. d.l.fi.de rebus eoꝛũ.nam ille tex. mihi nõ pꝛo/
bat hoc.nam ibi non interuenit cõtractus in teſtamẽto.ſed teſta
ioz ſolũmodo diſpoſuit in genere funduz vendi poſſe ſed non ve/

nit ad actũ vt ibi videre potes. Cuius verba infra ponemns. Sʒ
palmo verba glo.de qua agimus que ſunt bec.
CAlienum niſi ex neceſſitate ⁊c.in verſic.item
quid ſi in teſtamento dicam dono vel vendo ti/
bi talem rem pꝛo centuʒ ⁊ tu cõſentis. Reſpon/

eo tenet vt infra de afſigna.libe.l.aſſigna.
Uerba autem dicte.l.ſunt hec.

Paulus reſpondit ⁊ ſi teſtamentum patris po/
ſtea irritum eſſe apparuit:tamen tutoꝛes pupil/
li ſiue curatoꝛes filij nihil contra rationẽ diuo
rum pꝛincipũ feciſſe videri ſi ſccũduʒ voluntatẽ
defuncti teſtamento ſcriptum pꝛediuʒ ruſticuʒ
pupillae vendiderũt ⁊c.

BGloſa in.l.qui teſtamẽto.S.mulier in verbo ar/
gumento c. Dy. ⁊ Bal. hic vicũt iſtam glo. foꝛe oꝛdinariaʒ
7 ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſenſus cõtrarius legis habet ꝓ
lege vt ibi ꝑ eos cũ quibus ſto ſimpłr. qꝛ glo.clara ẽ ⁊ aꝑte hoc
dicit. Niſi ꝙ nõ obimitto vnũ dum Dyn. hic dicebat idem eſſe in
ſtatutis vt cõtrarius ſenſus habeatur pꝛo ſtatuto.nam hoc eſt cõ
tra glo.in.l.apud antiquos.C.de furtis.vnde Bal concoꝛdat di⸗
cens ꝙ aut eſt ſenſus cõtrarius ex verbis ⁊ ex mente. ⁊ habetur
pro ſtatuto ⁊ habet vim ſtatuti.aut eſt ſenſus tacitus ⁊ cũc aliud
eſt.⁊ hoc modo pꝛocedat hec glo.de qua agimus. Cuius ver ba
ſunt hec. .
Argumento eſt a contrario ſenſu vt ⁊ ſupꝛa

de teſtibbus.l.ex eo.⁊ ð mino.l.⁊ ſi ſine.ꝭ.ſed
ꝙ Papinianꝰ. ⁊ de officio eius.l.pꝛima.Et no
ta contrariũ ſenſum legis pꝛo lege accipi ⁊c.

De liberis ⁊ poſtumis.

Gloſa in.l.ſed ⁊ queſituʒ in verbo etas ⁊cetera.
Scribentes hic ⁊ maxime HBal.dicunt iſtam glo. eſſe ſingu.
in ratõe ſui.nam pꝛobat ꝙ exiſtens in articulo moꝛtis nõ po eſt
ducere concubinã vxoꝛem ad finem legitimãdi fiios antea natoſ
vt ibi per eos de quo alias legendo hic dixi ⁊ maxime hoc anno.
vbi tenui contra ⁊ ad ibi dicta me remitto.⁊ ideo pꝛo nũc longi/
oꝛ non ero niſiꝙ de materia addo Cy.in.l.imꝑialis.C.de natu.
libe.⁊ Bar. in.l.in concubinatu.ff. de concubims.⁊ Jo.and.in.c.
non eſt ſine culpa de reg.iur.li.vj.in mercurialibus.ad quos me
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CEtas de qua pᷣdixit ſi quoquomodo poteſt
generare licet difficulter vt iufra eodẽ.l.ſi quis
poſtumos in pꝛin.⁊c.

SGloſa in.l.iij.ꝗ. ante heredis. Seribentes hic ma/
xime Bal. dicunt iſtam glo.eſſe magiſtrã ad hoc ppoſituʒ videlʒ
quot ſint neceſſaria vt valeat exhrᷣdatio facta de fiuo vel de alio
cexberedando.De quo vide etiã not.in.S.exheredotos in autenti.
de heredi. ⁊ falcid. ⁊ per glo.in auten.non licet.C. oe libe.pꝛeteri.
⁊ in coꝛꝑe vnde ſumitur.⁊ per glo.in.c.quinta vallis extra de iur
iuran.⁊ per Har.in.i.lberi.C.ð inoffi.teſta.⁊ bar.i.l.pꝛima in
quarta qõe.⁊ in.l.ij.C.de libe.pꝛete.ad quos me remuto ⁊ pono
glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Ante heredis ⁊c.in verſic.item nota quinqʒ

neceſſaria in exheredatiõe qð noĩatim vt ſupꝛa
l.pꝛoxima.Item pure.tẽ a gradu toto non a ꝑ
ſona certa vt ſupꝛa hac.l. Itẽ ab hereditate nõ
re certa vt infra eo.l.cũ quidã.Iteʒ hodie cauſa

eſt inſerenda ⁊c.

HGlo.in.l.ſi quis poſtumos. Senbentes hic mari
me Bal.hic dicũt iſtam glo.eſſe notandaz ad boc ppoſituʒ ꝙ cõ
ſuetudo dicitur eſſe altera natuna. Pꝛo quo facit text. in. loi.
9. beſtias. ff. oe poſtu. adeo ꝙ etiã dicimus ꝙ illud quod iubet
tõſuetudo dicitur eſſe neceſſariũ vt eſt text.nor.in.l.ſi pignoꝛe..
hi.fſ.oe pigno.actio. cuʒ ibi not. ⁊ hic vbi alias legendo dixi ad que
me rc ⁊ pono gio.de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.
C Cõſuetudo generalis que ẽ altera natura ⁊c.
E. Filius quem pater. Scndbentes bic maxime bal.

dicunt iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ fictio ⁊ veritas ſi
temdunt ad eundeʒ effectũ non attẽditur fictio ſed potius veritaſ

yt ibi per eos eum quibus ſto.quia text. optime
. 0
eget aliqua noua mea interpꝛetatõe. Miſi ꝙ acl Bontnci 15
vVolentem in.l.eius qui in pꝛouinciq.ffaſi cert. peta.⁊ hic 7 an
tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec. e pon

L. Filins quem pater poſt eman cipationem a ſe
factam iterum arrogauit exheredationeʒ antea
conſcriptam in rem dixi. nam in omni iure ſic
obſeruari cõuenit: vt veri patris filius adopti/
uus nunquã intelligatur: ne imagine nature veri
tas obumbꝛetur videlicet ꝙ non tranſlatus ſed
redditus videretur ⁊ c.
Gloſa in.l.gallus.S.ſi eius in verbo excluda/
tur c. Scribẽtes hic maxime Bal. dicũt iſtam glo. foꝛe ſin

gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ fingi poteſt ſuper eo quod eſt de gene
re impoſſibiliũ.⁊ ideo fictio requirit duo extrema. vnii qd ſit ne

turalicer poſſibile ⁊ veru.⁊ iſtud debet eſſe exttemũ a quo retro

trahitur. Aliud autẽ eſt quod ſit naturaliter poſſibilelucet no ſit
verum vt apparet in fictoõne legis coꝛnelie vt ibi per eos ad quos
me remuto cum alias ibi iegendo de hoc dixerim. ⁊ etiam in.l.ta
e lercheurs. ff. oe lega. pꝛimo in hijs ſecũdis interpiatioous no/
is ad quas etià me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cm
verba ſunt hec. r ooede chmnag nue. Cni
CExcludatur ⁊c.in verſi. item in poſtliminio
in capto apud hoſtes locum habet ſecundũ gal
bam vt ſupꝛa eo..ꝙ ſi is qui filius.Cum ergo
fingatur ea hoꝛa captus qua captus fuit ſic⁊
vbi moꝛtuus ⁊c.

BGloſa in.l.gallus.S.foꝛſitan in verbo recte ⁊c.
Bal. hic dicit iſtã glo. eſſe valde not. ad hoc ꝓpoſiũ negaſ
aliquid eſſe iure factũ nõ vr faxeri illud ẽt ẽe ſimpłr faciii.na ẽt
põt dici nõ eſſe factũ illud quod non iure eſt factũ vt ibi per eum
cũ quo ſto. Pꝛo quo facit tex.in.l.quotiens cũ ibi nota.xffqui
ſatiſda.coga. ⁊ in.l.iiij. .condemnatu.ff.de re iudi.⁊ in.lnon pu/
tauit..non queuis.ff.de contratabul.ad que me remitto ⁊ pono
glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. .

CRecte:iqꝛ nullo modo rectũ eni erat ſi inſti/
tueret. el dic non recte:quia fuit ſubſtitutus:
ſed inſtitui non poterat:quia erat apud hoſtes

tx ibi deceſſit:hic nepos ante annũ vt infra pꝛo/

ximo.ꝭ.⁊cetera.
De iniuſto teſtamento.

BGlo.in.l.cum in ſecundo in verſic.potuerit ⁊c.
Balq.hic dicit iſtam glo.foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſiiuʒ yt
teſtamentũ ſecunduʒz tollat pꝛimũ eſt neceſſe ꝙ ex ſecundo poſſit
vere adiri hereditas de iure ciuili.ſecus ſi de iure ptoꝛio tantuz.
vt ibi per eum cum quo ſto. Et addo ꝙ idem etiam voluit
glo. in. l. ſi quis eum. .fi.ff. de vulg.⁊ pupil.⁊ hot ibi firmauit ẽt
Bar. ? Jo. de imola. æ Bar. in. d.l.cum in ſecundo. ⁊ Bat.imnl.
ſi filius qui in poteſtate.fadelibe.⁊ poſtu. Et Nicol.de neapo. bic
de quo Bal. hic mentõnem non facit ad quos me remuto ⁊ po/⸗
no glo. de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

WPotuerit hoc expone vt ſupꝛa eo.l.ꝗ.iteʒ ex
igitur vt tale fuerit ſecunduʒ teſtamentũ ꝙ bere
ditas potuerit adiri de iure ciuili. Si enim non
de iure ciuili licet de iure pꝛetoꝛio potuerit non
tamen rumpitur ſuperius ⁊c.

Z. Si filio exheredato.S.penultĩo. Bal hiedi/
cit iſtum tex.eſſe notãdum ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ fictio poſtliminij
⁊ reſtitutio a pari pcedunt ⁊ eqnipantur vt ibi per eum cuʒ quo
ſto. Uno adadito ꝙ reſtitutio eſt in pꝛiſtinu ſtatum poſitio.
vt in.l.ꝙ ſi minoꝛ.ꝭ.reſtitutio.ff. de minoꝛ.⁊ voluit barl. in. lab
hoſtibus. .ſed qnod ſimplicit. flex quib. cau. maio. in ſi⸗.ꝛ bat.
in dicto. 5. reſtitutio.⁊ bar.in.l.interdu.ff.de di· indeb. Et nõ
mirum ſi pariſccatur poſtliminio cuʒ etiã ſit pꝛimi ſtatus ſepoſi
tio huiuſmodi ius vt in.l.poſtliminiũ in pꝛin.ff. de capti. poſtli.
reuer. cum ſimilibꝰ que bꝛeuitatis cauſa omitto ⁊ pono text. e
quo agimus.Cuius verba ſunt hec. .

C Quatenus tamẽ diximus ⁊c.ab hoſtibus
pti teſtamentũ fieri irritum adijcienduʒ eſt po

ſeer

ncälneure um
nutmlaa
hmminninuind 4

runuutſlemeſtfironn
stetnct hriſſtulngner
Gbeexdrtohtaiincnſüi

Gaieneniern.
Mrlengdtt. Arutns
õ
Uencbbetiaeſanpectfein irut
UAgickrrtinittnentbrmn
fplecvſtncientgarm
anntinltatarian
nnNnustvrglen
Pfttn kimisfma

(ltuonnlrniienn
mugmmlnulenmt ugt

Enitininin tmtnen

tſcſtonunniutſtinin
urtrthetd
llſerete a

4

inſte eitn
R Nnii

N . 1. 1
eind
ae
n

M
ern

N
N

mi
e
in c

Kenlene lp
A . l .
eum ine

. 3
N
eii

e

iege
midkunnatiiit
Aacan
—
— Kurn
urg ndrieigi
enannniit
inemuiſiin
Valanzmhum te⸗
Mruſplair Mniy
Ar tii uiid i,glur ſt
ciNiiſt;
prunph ung nn
ean ii: Mbindi
õl
nrminAANuMn
x rimid un niſn
muNN.
veNane
(dem duape luun ſi⸗
ee lnthinnift
e riii l d
xr is vnuhin
XW NH
. K. .
mume ſvenlio Nn
lgn n anii in ⸗
umi igg ug⸗
amim n vefnſini itn
nunſiten

4
lien isnattu

unnetr.

=

eier

leminio reuerſi teſtamentuʒ vires ſuas recipere
iure poſtliminij aut ſibi ðcedat.l.coꝛnelia con/
firmari.ergo ⁊ ſi quis damnatus capite indul/
gentia pꝛincipis in integrum ſit reſtitutus teſta/

mentum eius recõualeſcit ⁊c.

De heredibus inſtituendis.

Z.ſecunda. Bal hic dicit iſtuz tex. eſſe notandũ ad hoe
pꝛopoſitum ꝙ heredis inſtitutio eſt fauoꝛabilioꝛ q;ᷓ legatuʒ.quia
in inſtitutõe verba ennnciatiua diſponũt. ſecus autẽ eſt in legato.
vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ etiaʒ ad cauſas
pias verba enũciatiua diſponũt vt eſt text.im.c.indicante cum ibi
plene not. extra de teſtamen. ⁊ voluit Bar. in. l.i. C. de ſacroſanc.
eccle in a qõe ſexte queſtiõis pꝛincipalis ad quem me remitto.⁊
pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt bec.
ZL. Circa eos qui ita heredes inſtituti ſunt ex ꝑ
tibus quas aſcripſero nõ putat Marcellus eos
heredes nullis aſcriptis partibus ⁊c. Aliter at/
qʒ pꝛobat in illa inſtitutione: ex qua parte me ti
cis heredem ſcripſit Seius heres eſto.tũc eniʒ
ſi non eſt a Licio ſcriptus nec Seius ab eo ⁊c.

L.tercia.⸗ .finali. Bal. hit dicit iſtum ter. eſſe ſingul.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ legitimatus efficitur ſuus heres patri:ſicut
legitimus verus quo ad tranſmiſſionẽ hereditatis vt ibi per euʒ
cum quo ſto. Uno addito ꝙ idem voluit etiã ipſe met bal.
in.l.eam quã in quinta colum. C. dc fideicõmiſ.ad quem me re/
mitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CAperture tabularũ dilatio neceſſarij herediſ
ius non mutat yt ſolemus in ſubſtituto impube
ris dicere.nam eſt pꝛolatũ ſi ſe ad arrogandum
ſubſtitutus dederit impuberi defuncto filio ne/
ceſſarium eum foꝛe ⁊c.

Bloſa in.l.qui volebat. Bal. hic dicit iſtam gloeſſe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙꝙ exheredare eſt facere alienum ali/
quem ab hereditale ſua ⁊ poteſt fieri per verbũ exheredo vel ali
ud equipollens excluſiuũ ab hereditate vt ibi per eum cum quo
ſto. De quo vide tu etiã ꝑ eundeʒ Bal.in auten ex cauſa maxĩe
in. xvij.colu. C. de liber. pꝛete.vbi ponit quottuplex ſit exhereda/
tio ad quem me remitto. ⁊ pono gloſam de qua agimus.Cuius
verba ſunt hec. . .
CAolebat exheredare videbatur ꝙ non:quia

eam non exheredauerat licet dixiſſet ideo exhe
redari:ſed tamẽ bene videtur exheredata.quia
dixit ꝙ eſſet contenta dote ſua.⁊ ſic eam alienã
fecit a ſua hereditate.⁊ hoc eſt exheredare ⁊c.

Bloſa in. l. hijs verbis. Bal. hic dicit iſtam gloſam
eſſe notandaʒ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ per verbũ relinquo poteſt legari
vt ibi per eum cuʒ quo ſto.quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia mea
noua interpᷣtatione. Uno ſolo non obmiſſo ꝙ ſi eſt relatum
ad vniuerſitatẽ bonoꝛũ vel quottã impoꝛtat heredis inſtitutiõeʒ
⁊ non legatũ ſm glo.in.l.ex hac.S.fi.ff.de teſtame.nuli.⁊ idẽ vo
luit glo. pic. ⁊ glo.in. .ſi vero in auten. de heredi.inſtitue.⁊ glo.in
c. ſi pater de teſtame.li.vj.? Bar.in auten.vnde ſi parens ꝑ illum
tex. C.de inoffici. teſta. ⁊ bar.in.l.fi.ff.de pecu.lega.⁊ bal.in.l.fi.
C. famil.irciſc.⁊ bal.in.l.quotiens.C.de here.inſtitu.⁊ Pauluſ
de caſtro in ſuo conſil.clxxxxix.ad quos me remitto.⁊ pono glo.
de qua agimus.Cuius verba ſum hec. .
Dominus eſto.nam heres ⁊ dominus ideʒ

ſunt vt inſtitu. de here.quali.⁊ differe.S.penul.
Idem ſi dico bona mea tibi relinquo vt inſtitu.
de teſtame. mili. F. idem pꝛiuilegiũ. ⁊. C. de te⸗/
ſtamen.l.quotiens.⁊de ſecun.nupti.l.hac edi/
ctali in pꝛinci.⁊ hoc niſi aliuʒ inſtituiſſet heredẽ
tunc enim videtur fideicõmiſſum ⁊c.

HGlo.in.l.ſi quis heres inſtituatur. Bal. hie dicit
iſtam glo. eſſe ſingul. ad hoc pꝓpoſitũ ꝙ licet ſeruus inſtitutus he
res ſub condictõne poteſtatiua ſtatm teneatur eam implere. ? ſi
negligit pʒiuatur ea vt in.l.ſi.C. de neceſſa.heredi.inſtitue.tamen

ſeeus eſt in alio herede inſtituto ſub condictione poteſtatiua qui
nõ tenetur ſtatim eq implere pꝛopter piculuʒ oneris quod verſa
tur in hereditate licet aliud ſit in legato vt ibi per eum cum quo
ſto.quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia mea noua interpꝛetatione.
Cuius verba ſunt hec.
C Pꝛefinit tempus: ſed certe imo ſtatim debʒ
impleri alias deficere dicitur condictio vt in/
fra de condic.⁊ demon.l.hec condictio.Cõtra
Solut.ibi in legato hic in hereditate ⁊c.

Bloſa in.l.qui filio.. pꝛimo. Bal hic dicit iſtaz
glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſicut legata relicta in teſta
mẽto non debeãtur niſi adita hereditate vt in.l.ſi nemo.ff.de te
ſtame.tute.⁊ in...eeam quã cum ibi plene not.C. de fideicomiſ.ua
eſtin legatis ab inteſtato.nam non debẽtur niſi heredias adeat
a veniẽtibus ab inteſtato vt ibi per eum cum quo ſto. Uno
addito ꝙ idem voluit bar. hic ⁊ in.l.fi.C.de manumii.teſtame.
Tnot.in.l.iij.ff.de fideico.libe.⁊ inſtit.ð eo cui ibe.cau.do.adiec.
ad q̃ᷓ me rmitto.⁊ pono glo.de qua agimuſ.Cuius vba ſunt hec.
Liber ⁊c.in verſic.vel illud de relictis in te/
ſtamento:hic autẽ in codicillis.ſed eſt hic opuſ
adiri hereditateʒ a legatario.alias non valet li
bertas vt.C. de cadu.tollen..in nouiſſimo.⁊
ſecũduʒ hoc poteſt in fine legi cum nõ ſecũdum
Joh.qui habebat ex codicillis non erit.ſ.non

adita hereditate a legitimo ⁊c.

„

Z. Si quis ita heres inſtituatur ſi legitimus.
Bal. hic dicit iſtum text. eſſe ſingul. ad hoc ꝓpoſuũ ꝙ bere
di inſtituto pfertur ſuccedens ab inteſtato ppter voluntatem de
functi vt ibi per eum.de quo vide tu not.per bart. in.l.gallus in
pꝛin.in ſecũda colu.ff.de libe.⁊ poſtu.⁊ etiã bar.hic.⁊ bar.in.l.i.
ff. oe vulg.v pupi.in tercia qõe pꝛincipali.⁊ etiã in.l.coheredi..fi.
⁊ in.l.ſi quis eũ in fi.eo.tit. ⁊ ego dixi alias in.d.l.gallus in pꝛin.
⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono text.de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
L· Si quis ita heres inſtituatur ſilegitimus he
res vendicare nolit hereditatẽ meaʒ puto defi/
cere condictioneʒ teſtamenti illo vendicante ⁊ c

Glo.in.l.qui filio.ꝭ.ſi quis ſeruũ. bal.bic dicit
iſtam glo. eſſe ſingula.ad hoc pꝛopoſiuũ ꝙ condictio tacita que a
iure ſubintelligitur non eſt pꝛopꝛie condictio vt ibi per eum cum
quo ſto. Et hinc eſt quod dicimus ꝙ poſſunt partes remi
tere tacitã condictõem a lege ſubintellecta vt eſt glo.not. in.l.qui
ſe debere.fñ de condic.ob cauſ.tamen condittio tacita ita impedit
natiuitatem obligatõis ſicut expꝛeſſa ᷣm do. meũ Alex.de imola
in ſuo conſilio o in quinta colũ.in quarto volu.incipi. Ex narra
tis in themate ⁊c. de qua condictõe tacita poſuit enlam idem do.
meus in.l.ſi poſt moꝛtẽ.ꝭ.fi.ff.de lega.pꝛimo. Tamẽ aduer
te ad vnũ quia ego intelligo iſtam gio.in hoc.S.ſi quis ſeruuz in
terminis de quibus in tex. ibi fit mentio.ſed non in omnib aluſ
tacitis condictõihus pꝛout videtur voluiſſe intelligere bald.large
⁊ non pene iudicio meo.⁊ pono glo. Cuius verba ſunt he.
CConſiſtit inſtitutio per condictionẽ defectã
ſub qua ipſa inſtitutio facta videtur quantuʒ ad
