vſur.rei iudi.⁊ Ang.in.l.ſi.ff.de ferijs in quibus locis ponut late
ſcribẽtes quõ ⁊.qñ tempus poſſit progari vel bꝛeuiari ꝑ iudicẽ
quando ſumus in tempe legali vel ſttatutario ad quos me remit
to.⁊ ẽt ad Joh.de imola in ſuo conſil.lxxxvj.incip. In cauſa que

vertitur ⁊c. ⁊ Bart.in conſilio. clxxxxvij. incip.pꝛimo conſideran

dum eſt ⁊c.vbi ponit quid in cauſis ſummarijs quẽ omnino vi
debis ⁊ pono gloide qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Si vero in verſic.item ⁊ quia bꝛeue tempus
datur iudicis arbitrio.vnde bene poteſt:⁊ me/
moꝛia retineri ⁊c.

CUt de cetero comi.

Gloſa in pꝛincipio. Scribentes bie ⁊ marime Ang.
dicunt iſtam glo.eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſituz ꝙ ſi dono tibi
rem cum pacto ꝙ non alienes.⁊ ſi cõtra facias ex nunc pꝛout ex
tunc reuoco eam.ſi tu alienaſti poſſuʒ ppꝛia auctoꝛitate ſine licẽ
tia iudicis capere mihi eam vc ibi per eos cum quibus ſto.
Uno adadito ꝙ iſta glo.non loquit᷑ in donante ⁊ ſic in titulo
lucratiuo.ſed in vẽdente ⁊ ſic in titulo damnoſo pꝛout videre po
tes.tamen quo ad effectũ de quo agimus non facio vim in hoc ⁊
pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CLicentiam in verſi.hic eſt arg.ꝙ ſi rem meaʒ
vendo eo pacto ne alienes ꝙ ſi alienata ſu poſ⸗
ſum appꝛehendere ⁊c.

CQuibꝰ modis naturales efficiunt᷑ legitimi.

G. Quantum vero. Sribentes hie marime Ange. di
cũt iſtum tex.eſſe notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ inſtrumentũ de
bet cõtinere locũ alias non valet vt ibi per eos.⁊ etiã per glo. in. l⸗
generali.C. de tabularijs lib. x.⁊ Bar. in pꝛohemio. ffoꝝ. ⁊ An⸗
ge. in autenti. vt pꝛepona. nomen imperato. ⁊ glo.in.c.ſuboꝛta de
Fe iudi.⁊ Bal.in.lcontractus in tercia colũ.C. de fide inſtrum.⁊
Bal.in.l.compatões in tercia colũ.eo.tit.ad quos me remitto. .
Pꝛo quibus eſt glo.in.l.i.S.pꝛimo in fi.ff.de eden. nõ tamẽ
debet poni camera vel angulus loci. tex. eſt notãdus in.l.i. 5. vbi
autẽ ff. de vi ⁊ vi arma.cum ibi nota.⁊ per ſcribẽtes in locis pꝛe
allegatis.1 per Ange. in dicta auten. vt pꝛepona. nomẽ imper. ad

quos me femitto ⁊ pond tex de quo agimꝰ. Cuiꝰ vetba ſunt bee
Quantũ vero in militijs honeſtioꝛibus ⁊ ne
gotijs: ⁊ omnino ꝓfeſſionibus dignioꝛibus ẽ:
ſi voluerint legitime vxoꝛi copulari ⁊ nõ facere
nuptialia documẽta non ſic quomodocunqʒ ⁊
ſine cautela canſe:⁊ ſine pꝛobatione hoc agãt.
Sed veniant ad quandaʒ oꝛationis domum ⁊
fateatur ſanctiſſime illius eccleſie defenſoꝛi:
ille autem adhibens tres vel quatuoꝛ ex inde
reuerendiſſimoꝛum clericoꝛum atteſtationem
conficiat declaranteʒ:quia ſub illa indictõe ſi ub
illo menſe:illa die menſis:illo imperij noſtri an

no conſule illo venerunt apud eum in illam oꝛa
tionis domum ⁊c.

CDe inſtrumentoꝛũ cautela ⁊ fide.

SGloſa in..ſi vero in verbo quaſi dicat ⁊cetera
Scribentes hie maxime Ange. dicũt iſtam glo. eſſe notadã
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ inſinuatio põt interuenire in pꝛincipio cõtra
ctus vel in ipſo cõtractu vel poſt cõtractũ ex interuallo vt ibi per
eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ idẽvoluit ẽt Bal. in. l.
cum multe. C. de donatio.ante nupti. ⁊ Bald.in.l.quecunq;. C.
de bonisq; libe.⁊ Ange.in ſuo conſilio incip. Uiſis inſtrumentis
pꝛedictis ꝛc. Tamẽ intellige ex interualio vũmõ nõ vltra. xxx.
annos ſᷣm Bal.in. d. lcũ multe ꝑ tex.in.l. licet. C. de iure delibe.
⁊ not.in.l.q; diu.ff.de acqui.here.ad quem me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CQauaſi dicat ſi dubiũ eſt de fide cartc fiet pᷣ⸗
dicta comꝑatio.ſi autẽ conſentiẽt ambe partes
in pꝛincipio cõtractus vt inſtrumẽtum inſinua/
retur ad eternaʒ rei memoꝛiam:⁊ ab inde carte
fides eſt indubitata:⁊ in tali publicatõe non eſt
opus teſtibus vt.C.de donatio.l.in donationi
bus. Sed an etiam poſt litis conteſtatõeʒ poſſit
fieri talis inſinuatio. Reſpõdeo ſic tribus rati
onibus.pꝛima quia ſic eſt in teſtamẽti publica/⸗
tione vt etiam poſtea fiat.idem poſt teſtamentũ
factũ.vt.C.de teſtame.l.publicati.⁊ idẽ in do
nationibus pꝛopter nuptias vt infra vt fratruʒ
filij. S. i. Item quia iudicia ſunt omnia abſolu⸗/
toꝛia vt inſtitu.de perpet.⁊ tempo.actio..fi.

Gloſa in.ꝗ.ſi vero ꝛẽc. ¶ Scribentes bic dicũt iſtam
glo. eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ comparitio litterarũ nõ po

teſt fieri niſi iudice p̃ſente. nec põt comitti notario vt ibi per eos

eũ quibus ſto. Uno ẽt addito ꝗ idem voluit Bal.in auten.
ſi vero. C.ſi cert.peta.in quatta colu.⁊ in.l.comꝑatões.C.de fide
inſtru.⁊ Bar.in.l.arbitro.ff.qui ſatiſda.cog.ad quos me remis
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CSed per alium ideſt diſcipulum ipſe tamen
interfuit comꝑationi vt ſupꝛa de tabellio.S.pe/

nulti. Acur.

BGloſa in. .ſi vero nihbil. Scribentes bic maxime
Ange. dicunt iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſilũ ꝙ vbi fiẽ
da eſt litterarum comparatio debet iudex boc cõmitteere pe
ritis ſcriptoꝛibꝰ ⁊ eoꝛũ relatõi ſtare vt ibi per eos cuʒ quib ſto.
Uno addito ꝙ poteſt tamẽ iudex coꝛrigere relationẽ iſtoꝝ
peritoꝛũ ſᷣm Bal.in.l.iij.C. de fal.cau.adiec.lega.ad queʒ me re
mitto.⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CAbſcindere qualiter iudex comꝑationem fa
ciat. Reſpõdent quidam ꝙ cõmittitur cuidam
ſcriptoꝛi perito ⁊ eius renũciationi ſtatur ſiueð
nunciationi vt.C.de re mili.l.ſemel.⁊.ff.ð ven.

inſpici.l.i.in pꝛin.⁊ ſupꝛa de nõ aliena.S.quod

autem dietum eſt. Sed tu dic contra. f. ꝙ ipſe
iudex debeat hoc inſpicere vt patenter dicitur

uũt alij:aut ius conſiſtit in pꝛobibitõe vel pꝛece
ptoꝛ tunc renunciari non poteſt. aut in permif.

ſupꝛa eo. . opoꝛtet. ⁊ ipſe de eis litteris cogno⸗ ſione ⁊ tunc poteſt. d vin
ſcat. nec enĩ eſt iudex pui litteras nõ cognoſcat ¶ Atliti . ſchi gn
vt infra de iudic. i. Item facit. f. fini. regun. l Ut litigantes iurent. ni,
ſi irruptione. 5. fin. ſed poterit ſecum adhibere Bloſt a in pꝛincip. Scribentes hie maxime Ange. dñ e e⸗
ſcriptoꝛem peritum c. 11 iſtam glo.eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitum ꝙ iur Gdĩ 4 s Ang
.. . nie pꝛeſtatnr in cauſa appellatõis ſi non fuit Dreflnin dengum , r
C De litigioſis: cipali vt ibi per eos eſ quibus ſto. De quo vidc tuẽt Roban go⸗n ,2*
. . go ne litfera extra de reſtitu. poll. in verbo hoc eſtnotandun ein 1
In pꝛincipio. Scribentes bie maxime Ange. dieut ⁊c.⁊ Bal.in addit. Specu.in tit.de iuraccalum. in verſi. in cauſa oraßi at
iſtum tr. eſſe nota. ad bot pꝛopoſitũ diniſio que ſit inter cobe/ appellaros Yc. ⁊ glo. in. l.qui bona. 5.ſi quis ſtipulatus.f. e dam enne
redes poſt ſuccefſionẽ eoꝛũ non eſt alienatiovl ibi per eos. poſu no infec. ⁊ ibi etiã Bar. in ha oppo. glo. in. l.ij. .g, b actoꝛ C. ö —
it aliquid Bar. in ſuo conſilio. lix. illuſtris do. Franci. aretin. in inrame.calum. ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agim gi a
ſuo conſilio. xxij. Federi. de ſenis in conſil. cexxvi‚. Tamẽ Cuius vetha ſunt het. . ns. ui
minoꝛes. xxv. annis eam facere non poſſunt vel eoꝛuz curatoꝛes ¶ Appellatio. ſic ergo iuratur de calumnia in nufe
ſine decreto vel auctoꝛitate iudicis vt eſt glo. ⸗ ingul. iuncto tex. in cauſa appellatõis:⁊ ſic eſt alia cauſa.ſed ann
l. lucis. fl. famil. berciſc De cuius tex. ⁊ glo. intellectu alias dixi dicit iuratur intelli ſi pꝛi er⸗ quod 6
in pꝛimis interpaetatõibus noſtrio ad quas me remttto. Uno cit iuratur intel⸗ ige ſi pꝛimo non fuit iuratuʒ: balale⸗ cdi
ſolo addito pꝛo nũe videlicet not. per Bar in ſuo cõſilio incip. Di/ alias nõ vt ſupꝛa de hijs qui ingredi. ad appel. aieiin
niſio facta c. ⁊ Bar. in. linter pupillos.ff de adminiſtr. tuto. ad F. fi. ⁊ iuratur ideo tunc qñ nõ fuit iuratuʒ:qui aſisdn
quẽ me remitto. v pono tex. de quo agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt bec ⁊ pꝛobatio calumnioſe poſſet dari deqnia 1 ——
CPeredes autem eius velle diniſionẽ rerũ fa 5 artc. iccen ainn.
cere ſine aliquo obſtaculo liceat eis hoc facere CDe queſtoꝛe —
quando enim res litigioſe per ſucceſſiones ad . . lndge –
heredes veniũt non debet alienatio intelligi es 5. Si vero foꝛſan. Seribentes bie maxime Ang re ſinnc 6
Nam inter ohereddeo diuiſi. ðð
i ꝓcuratoꝛ ꝓ omnibul fn
De reſtitutione fideicõ miſſi vt ibi per eos cum quibus ſto.quia tex.iſte optime pꝛobat boc i H
. . dicto. Saſi vero el pꝛimo. Uno ſolo addito i. 1 Eliſanſentd Kfn
an v0 Apn iſte tex. conſide e
. = rat vnã ratõem diuerſam a caſi . iqui ntgNMiaae
Ploſa ln. 5 ocgigita. anczas we marie Ange⸗ vaene circa culrurg agroꝛũ poe — E . 14
. le notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi te vel duos pꝛo eis. ſed vbi non daremus cauſe icaz i ice
orne Pila Ele riod tellgtturel V ad quartuʒ mincinaſbns alinch enne mnodicnarieet, Cren nnEN
ſcribentes maxime do. med Alera de indlafl fi e tn. not per uins verba nint bec nn 1 SSð
eiesat pumoritnosconſſftotoin manme nns dder 5 Si vero foꝛſ⸗ an cum inſtituerint auditoꝛes li rmiklene
. ibnusalieute re ntaimo umnſne, T etiß in tonſſiio rrii in is gnt agricolarũ domini qui a nobio ſunt iudi iirdhuſbramand det
ſilio. lviuj. in tercio donzene. B Reabtene c. ere eiog iſ t litigates auroblernates liberent: tunmene
mitto v pono qlo.de qua agimn. Cuiue verba faclaueꝛ mere⸗ i, ſi ad hoc differãt: ⁊ non citius eos a litis ob KAumG,
C Voluiſſe.nota pꝛohibitionẽ alienatõis vltra eruatõe liberauerint tunc ipſinn qui a nobis in e1 Dsrate
filium non extendi niſi erpꝛeſſe dicatur. a facit hoc cingulo conſtitutus eſt deducere ad ſe liti/ (Chemnnitien in
ff.de lega. pꝛimo.l.filius familias..diui ⁊c. Feetna. egentes aliquo iure a poſſe ſoꝛibns Grniuktistn:
inde non merentes examinare ⁊ citius di lſinsgitinitig
At ſine . . merentes er citius di MNolini eicsrenn,⸗
E. pꝛohibitõe matres debitrices. ſponere pꝛo quibus illi huic magne obſeruẽt ci Phemzi anibrtnt
Sloſa inis. quia vero in gloſa magna. Senibẽ uitati ad ſuas remittere patrias: aut omninoex mlüntgnin intinas
tes bic maxime Ange. reputant iſtam glo. ſingularẽ ad h mos quibus venerũt locis omnibus ꝑem to ab hoc Mdlre Maianii
poſitum ꝙ pꝛobatio facienda non poteſt miari ad 1 ſe; pꝛiuilegio ⁊ foꝛti rione de d 1 Clmiprin andi
paral vt ibi per eos cum quibus ſto quia glo benelocnanu Sior ſonligꝛeſeriptione de. — u
clara et. Pꝛo qua facit. quia vbi plura ſunt pꝛobã nn iee ſn
batio vniꝰ ex neceſſarijs non ſuffi plura ſunt hꝛobada pao/ Mnigee .
F.dr edi. actio. voluit na ernree M.A obn hi . CDe teſtibus. D nuucnnd
Anng e ei quos me remitto ⁊ redeo ad glo. de qua agimꝰ 5§. Si vero quis dicat. Ange bie dicit iſtum tex eſſe ſitnekn
C Benatus, Etpio hoc puto ꝙh nrandnzag ho⸗ pꝛopaſitũ ꝙ ſi quis depoſuit contraime tempe etic er
t pz oc pactũ ac inimicus meus non valet eius dictũ licet ſtea reconci tn⸗
teneat quod faciũt eregliies deb dor n va annere erher eumcm gua Ka. ndaacctogi liing
leat pꝛobare ſolution niſt 5 volnit etiam Bar. in. l. athlete. Aamplius. ff. de excuſati. tuio.vbi luaiinei en die
cõmunis vtili eniſt per ſcripturã cum ſu dixit inimicus tempe teſtimonij non pꝛobat licet tpe publita⸗ uctumnen unee
unis vtilitas teſtificãdi vt ſupꝛa de teſtibꝰ ti pꝛoceſſus ceſſauerit inimicicia vt ibi per eum. Secũdo a tieitniri
in pꝛin.⁊ nõ dʒ anguſtari.C. ð hereti.⁊ . do ꝙ intuntũ inimicus non poteſt eſſe teſtis vt in.l. i. in pain ff. Nrcn rh W
l.quoniã ĩ fi. imo debʒi . r⸗ manic. de teſtib. eum ibi nota.per Bar. ⁊ per omẽs in. c. qualiter ? quã na ilnt uci
credi.l. ger 10 de z impinguart vt. C. ð reb do.⁊ in ccum opeꝛteat de accuſatio.⁊ in. c.in pꝛimis.ij. q/i. ⁊ in ckyf ecwen e
bec⸗ generaliter in pꝛin.nec ad vnã ſpeciẽ ꝓ er.teit- r. boc eſt verum etiã ſi non conſtet liquide de ini/ inſin –R
atiouis iudex debet animũ allegare vt. ff. ð micicia ſed ſit ſuſpitio vᷣm Inno. in dicto. t. cum opoꝛteal. in . ſn en ihen
ſtibus.l.iii S. que argumẽta. Si G d te un. J.r Aiene de re iudi.⁊ Bal.in auten.ſi dicatur. C. de te/ Ninenen, aganirum
erene⸗ . ro renunciet᷑ ibus. ⁊ Bal. mn ſua margarita in verbo teſtis ꝛc. ⁊ in. lihſumptõ t nn uln e
H nec eſt in fauoꝛeʒ nec eſt in eo eſt. C.ſicontra ius vel vilipublir ereein ofnnn gukr n
dub len Utniss poteſt renũciari.vt not.C. ð pa enboieſn read quos me femmſts poo ter ve dd dn (Nlct, ad
is. l.ius publicũ. Sed vi i ſi cõ S ritele ertinnn
niovtilitad iceſt echidern⸗ etiã ſi cõmu CSi vero quis dicat odioſum pᷣſentem ad te/ aithanune
ſitrenüciarivt.ff ve feyis titer in iure poſ ſtimoniũ ſ ibi conſtitutũ appꝛobauerit ſtatim: migiihn tun
js. l.i. Jdeoqʒ diſting/ quoniã criminalis inter eos lis mouetur nõ ad idelu
ntign

aa dMẽò

2a sNNNX

.
„

ſit ad teſtimoniũ quis vſqʒ adeo infectꝰ ðonee
de crimine iudicetur. ſi vero aliter odioſus ẽe
dicetur aut cõuentus pecuniarie pꝛocedat qui/
dem teſtatio :tempoꝛe vero diſputationũ ſeruẽ
tur huiuſmodi queeſtiones ⁊.

Bloſa in. J. ſancimus in pꝛincipio. Seribentes
bic ⁊ maxime Ange. dicunt iſtam glo. eſſe notabilem ad hoc pꝛo
poſiuum ꝙ ſi omẽs ſunt infames in vno loco poſſunt inter ſe fer
re teſtimoniſũſ. Pꝛo quibus facit quia mil iudeus ſiudeo nil
Catelina cetego.tamen iudei inter ſe poſſunt eſſe eſſe teſtes ſz nõ
ↄtra xpᷣianos ſᷣm glo.⁊ Bal.in.l.quoniã.C.de leſti. ⁊ .l.non erit
i.ff.de iureiuran. ⁊ voluit Specul. in tit. de teſte. ..i in verſie⸗
item e eſt iudeus ⁊c.⁊ Ange.in. ꝭ.pꝛimo in auten. iuſiurandum
quod pꝛeſtatur ab hijs.⁊ do. Abb.in.c. iudei extra de iudeis ad
quos me remitto ⁊ bono glo. de qua agimus.Cuiꝰ vba ſunt hec
CSancimus ciuitate.ſ.ciuitate Lonſtãtinopo
litana.ſed quid ſi homines vnius ville vel loci
omnes ſunt infames nũquid inter ſe teſtificabũ
tur. Reſpon.ſic.qꝛ nil doloſus doloſo.vt.E.

de hereti.⁊ mani.l.quoniaʒ.Item paria delicta

mutua compenſatõe tolluntur vt.ff. ſolu.matri.

l. viro. Uel dic ꝙ iudex debet eos remouere eti
am ſi partes cõſentiant.⁊ hoc innuit verbũ pꝛe
cipue hic poſitum vt eſt arg.ff. de pꝛocura.l.fi/
lius familias.G. veterani.⁊.E. de tempo. appelt
lat. l. ij. . fi. vel etiam vt pꝛimo dixi ⁊ dic ꝙ ha
bundat maxime vt.C.de teſtamen.manumiſ.l⸗
finali.S.ſecundo.

S. Et hoc vero. Seribentes hic maxime Ange. dicũt
iſtum tex. foꝛe notanduz ad hoc cꝛopoſitũ ꝙ confeſſio facta coꝛãᷓ
honeſtis perſonis multũ operatur ⁊ facit indiciũ vt in.l.qnero in
fi. ff. de edili.edic. vt ibi per eos cum quibus ſto. De quo vide
tu etiam nota. in.l.aurelio..fi.ff. de liber. lega.⁊ in.c. at ſi clerici
vbi plene habetur de hoc per omnes ſcribẽtes extra de iudicijs
ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius verba
ſunt hee.
Et hoc vero multotiẽs actum ſcimus ꝙ qui
dam aut apud locoꝛuʒ defenſoꝛes aut apud cla
riſſimos pꝛouinciarũ pꝛeſides: ut foꝛte vt aſſo/
let hic apud virũ clariſſimũ magiſtrum cenſus
ingrediũtur ⁊ querũtur tanquã ab aliquo ſuſti/
nentes aliquid contra leges aut aliter eſt aut dã
nificati teſtes volentes pꝛoducere vt non in po/
ſterum opponatur eis quae ab vna parte geſta
ſunt opoꝛtet ⁊ illum iu ea ciuitate conſtitutuʒ in
qua teſtationes dantur admonitũ a iudice ſine

defenſoꝛe pꝛeſentẽ eſſe ⁊ andire atteſtatões ⁊c.

Gloſa in.S.ſi vero pꝛius. Seribẽtes bic maxime
Ange. dicũt iſtam glo.eſſe ſatis uotandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ eſt
in poteſtate accuſatoꝛis qui accuſat clericã an euz accuſet coꝛam
iudice eccleſiaſtico vel ſeculari vt ibi per eum cum quo ſto.
Uno addito ꝙ iſta glo.bene põderata loquitur in criminib⸗
cinilibus .iſecus in canõicis vt ibi per eam in ſne. Secundo
addo ꝙ ſi clericus delinquit in dyoceſi aliena non põt puniri a iu
dice laico ſed ſolũmodo ab eccleſiaſtico illius loci vt in.c. romana
Scontrahentes cum ibi not. de foꝛo compet.li.vj. ⁊ voluit Bal.
in autenti.qua in pꝛouincia in quarta colu.C. vbi de crimine agi
opoꝛtet ad queʒ me remitto.⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec. . ⸗
CAdeat ex hoc ⁊ ſupꝛa pꝛoxime. Reſpon.da
tur intelligi ꝙ in crimine eſt actoꝛis poteſtas
vtrũ coꝛã epiſcopo an coꝛam ciuili iudice cleri/
eum accuſet.⁊ ad hoc eſt ſupꝛa vt cle.ap.pꝛo.⁊

in. S.ſi tamen.⁊ hoc de criminibus ciuilibus:ſe

eccleſiaſtica ⁊cetera. ðèðsð
BGlolſa in. S. ſt vero dicatur. Angel. bic dieit iſam

glo. eſſe notandam ad hoc pꝛopoſitu ille dicitur inimicus capi
talis qui minat moꝛteʒ yt ibi ger ens. Sed idem eſt etia in eo
qui ſeminat malaʒ famꝗ vr tml.ſi inimicicix. ff. de bijs quibus vt
indig.⁊ in.l.eum autẽ..excipere.f.de edil. edic ⁊c in.l. capitaliu3.
ſi opus.ff.de penis.⁊ imllabeo/fſ de verbo.ſigni. ? in. l ij ff. de
publi.iudi. v inl.licet.fl. oe ar bitxis. ⁊ in. l iij in fine.ff. de alime.
Sga. vbi dicit q pꝛopter grauẽ offenſam quis pfumitur inimic.
Et idem eſt in eo qui conatur contra me me libẽter offenderz
ſi poſſet m Bal.in.li. Cqi quia bꝛedi.poteſt. Et ideʒ eſt in eo
qui occidit conſanguineu alicuius vel patrociniũ pꝛeſtat cõtra ali
quẽ in cauſa capitali ̃ᷣm Bar.in.l. iij..fi. de achime. legas. De
qua materia vide etiã not.per Bar.in.l.ieff. de iurcpatro. ⁊ bart.
in. l.penul.5. ſeya. æ etiam in.l.ex parte.ff de adime.lega. ⁊ in.d.l.
ſi inimicicie,. ⁊ Bal. in.l. liberi. C. de inoffic. teſtame. ad quos me
remitto ⁊ pono glo.de qua agtmus. Cuius verba ſunt hec.

De crimine pꝛopter quod eſt inimicꝰ. Et ſic
nota ꝙ dicitur quis duobus modis inimicꝰ ca
pitalis.vno pꝛopter criminalem accuſationem
vt hie. alio quia ad moꝛtẽ ſe odiũt yvt inſtitu. de
excuſa.tuto.S.item ⁊c. .

De iudicibus.

eus ſi eſt canonicũ vt infra pꝛoxime. S. ſi autem

Gloſa in. S.quia vero. Senibentes bie marie Ang.
reputant iſtam glo.ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ tta incidit in pe
nam cõpꝛomiſſi ille qui non obedit ſentẽtie arbitri interlocutoꝛie
ſicut ille qui non obedit difinitiue vt ibi per eos cũ quibus ſto.
Uno addito ꝙ hoc non eſt mirũ.quia arbitria ſunt redacta
ad inſtar arbitroꝛũ vt in.l.i.ff de arbitris cam ibi plene notat.⁊
voluit Specu.in tit.de ſatiſda. .tercio in verſi.item queritur ⁊c
⁊ Specu.in tit. de cilatõe..tercio in verſi.ſed pone ⁊c.⁊ in titu.
de allegatio. ⁊ diſputat.in. .ſexto. ergo ſicut interlocutoꝛia iudi/
cis que tranſiuit in rem iudicatã debet obuer ſari ita etiã interlo
cutoꝛia arbitri per iſtam glo.Cuius verba ſunt hec.

Coeant.quidam diſtinguũt an pars nõ veni
at ad ſententiã audiendam:⁊ tunc cadat in penã
an nõ citatus ⁊ tunc nõ cadat.vt.ff.de arbitris.
l.diem..ſi quis quod repꝛobo.quia ſiue in me
dio ſiue in pꝛincipio ſiue in fine nõ pareat cadit
in penã vt hic ⁊.ff.de arbitr.l.nõ ex omnibus. ⁊
ff. ſi quis ius dicen.non obtempe.l.i.in pꝛin.

De defenſoꝛibus ciuitatum.

Bloſa in. S. nulla. Scribẽtes hice ⁊ maxime Ange. dñt
iſtam glo.eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ bannire eſt de mero
imperio vt ibi per eos.⁊ idem voluit etiã glo.in.l.nulli.C. de ſen/
ten.⁊ interlo.om.iudic.⁊ poſuit ẽt do.meꝰ Alex.de imola in ſuo
conſilio.xxvi.in ſᷣa colum.in pꝛimo volu. incip.Circa pꝛimũ dn/
bium cum quibus ſto. Uno addito ꝙ bannũ eſt loco mul/
cte ⁊ ei equipatur ſm glo.iĩn.l.i.S.ex hoc edicto.ff de ven.inſpici.
⁊ voluit Bar.in.l.illicitas. .fi.ff.de offic.pꝛeſid. ⁊ Bar.in.l.i..
fi. ff. ſi quis ius dicen.non obtempe. ⁊ Bal.in.l.in exercendis in
penulcolũ. C. de fide inſtru. ⁊ Bald. in. i. in. viij colũ. C. de hijs
que pene nomi.⁊ Paul. de caſt. in conſi.clxxxxviij.incip. Super
hoc puncto ⁊c.in ſᷣa colum.ad qnẽ me remitto ⁊ pono gloſaz de
qua agimus.Cuius verba ſi unt hec.
CJuriſdictione ⁊c.in verſi.alia vero que ſunt

de mero imperio non põt facere vt hic dicit᷑ ⁊c
CUt differentes iudices.

Bloſa in pꝛin.in verbo nec cogitur ꝛc. Scribẽ
tes hic maxime Ange.reputãt iſtam gloeſſe ſingulad hoc pꝛopo
ſitum ꝙ eſt ſtulticia ſuſcipe in ſe arbitriiũ. Pꝛo quibus facit
tex.in.i.fi.C. cõia de lega. in verſi.noluerit ⁊c. licet glo. dubitet de
hot in.l.i.ff. de lega.ij. Plus dico ꝙ iſta glo. bñ ⁊ ſubtiliter
ponderata hoc non dicit.ſed dicit ꝙ libenter in ſe ſimplices ſuſci
piunt ⁊c.⁊ doctoꝛes hic repetũt illud verbũ ſimplices quaſi ſim/

plices foꝛte babuetũt ſimplices in glo.ſua ⁊ non bene. ad quẽ
me remitto. eum vna tamen limitatioe. poſito ꝙ glo. illud viceret
ꝙ hoc eſſet verũ niſi eſſemus inter cõuictos.quia opus eſt lau /
dabile ſumere arbitriuʒ cõponendi eos vt in. lcongr uentius. C.
de patria poteſta. cum ibi nota.ad que me remitto ⁊ pono glo. ð
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
CAQuid dicemus ſi lex illa non coꝛrigitur que

eſt. ff. de arbit. l. ſi ſeruus. S. iudex. nunquid to/
tus mũdus errat.nam omẽs videmus ꝑtes co/
gi in ſe vt cõpꝛomittãt ⁊ arbitriũ in ſe ſimplices
libẽter ſuſcipiũt: dico aũt nõ ſuſcipiũt vt ſint ar
bitri ſed arbitrãtes.⁊ plus dico arbitrium nõ
eſſe ſentẽtiam ſed tranſactionem ⁊c.

CDe teſtamentis imperfectis.

BGloſa in pꝛincipio. Scribentes bie maxime Angel.
dicunt iſtam glo.eſſe notabilem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ falſitas eſt
ſuppꝛeſſio veritatis vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter qꝛ
gloſa clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatöe.. Uno
ſolo addito ꝙ idem pꝛobat tex.in auten. de fide inſtru. in pꝛin.⁊
in. l.quid ſui falſuz vbi plene per Bar. ff. de falſis.⁊ per do. Aʒo.
in ſumma de falſis. ⁊ per Paul.de caſtr. in ſuo conſilio.clxxi.ad
quos me remitto ⁊ pono glo.ð qua agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt bec

CExiſtentes ideſt ſupponere ſolemnitati iuriſ

cõmunis reſpectu filioꝛũ quia ⁊c.
De hereditatibus ab inteſtato.

Gloſa pꝛima in pꝛinei.in verbo introducta ⁊c.
Scribenres hic maxime Ange. dicũt iſtam glo.eſſe ſingula
rem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ clauſula non obſtante intelligit de om/
nino cõtrarijs non autẽ de hijs que ſaluari poſſunt vt ibi ꝑ eos
cum quibus ſto. Uno ſolo addito ꝙ huiuſmõti clauſula oꝑa
tur reſpectu futuroꝛũ non auteʒ pᷣſentiũ ſᷣm Bar. in.l. ſi mibi ⁊
tibi. .fi.ff.de leg.pꝛimo.⁊ Bar.in.l.viros.C. de diuer.offic.lib.
xij. ⁊ AUnge. in dicto..fi.? Paul. de caſt. in. l.cum cõſuetudo.ff.ð
legibus.x Oldra.in conſilio.cclxxxxvij.⁊ Paul.de caſtro in con
ſilio.ccclxiij.in quinta colu.incip. In ſacto pᷣſenti ⁊c.⁊ in conſilio
cccxv.incip. Ut bene altingaiur ⁊c.in ſa colũ.⁊ Joce imol.in eõ
ſilio.c.vij.incipiiſa inquiſitõe foꝛmata ⁊c.ad quos me remitto.
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. .
CIntroducta ⁊c.in verſi.omẽs ergo d ifferẽ/

tie:⁊ ſi qua ſunt alia hac conſtitutõe tollunt᷑ ⁊c

Gloſa in..mulieribus enim. Sccribẽtes hic. ma
xime Ange.dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitum ꝗ;
exceptio poteſt queri per iudicem alteri ex pacto vel ſtipulatione
eius interpoſita.Et idem eſt etiã per ꝓcuratoꝛẽ vt in.l.reſcriptũ
5§. fi.f. fl. de pactis. ⁊ in.lidem in duobus. .ſi.cum.l.ſeq.eo.ti.cũ
ibi plene nota.ad que me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſant hec. . . .
C Renũciant ſed cum fiat iudici quomõ agẽti
pꝛoderit.Reſpondeo ſi actio queratur ex ſtipu
latione iudicis multo magis replicatio vt ſi op
ponat de velleyano ⁊ replicet aduerſarius ð re
nũciatione vt.ff.rem pupil.ſal.foꝛe.l.non quaſi

Itẽ contra.C.ð pꝛocu.l.alienã.ſʒ bic ſpẽale ⁊c
CDe alienatione ⁊ em phiteoſi.

Gloſa in pꝛincipio. Serbentes bie maxime Ang di
cunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſiiũ ꝙ pꝛelatus nõ po
teſt conſtituere feuduʒ de rebus eccleſie ſue niſi ᷣm conſuetudi/
nem eccłie ſue cum quibus ſto. quia glo.optime dicit hoc ⁊ non
eget alia noua mea iuterpꝛetatö.. Miſi ꝙ addo Bald.idem
tenentẽ in ſua margarita in verbo pꝛelatus.⁊ ſcribẽtes in.c.ij.ex
tra de feudis per illum tex.⁊æ Paul.de caſtro in ſuo cõſil. cxxxvj.
ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba
ſunt hec.
Sancimus licentiã hoc tenaciter in rebꝰ ec/

cleſiaſticis obſerua ſᷣm conſuetudinẽ vt fieri ð

beat earũ alienatio conſenſu patroni ſi quis ibi
fuerit.vel plebani ſi capella plebanum habeat:
alioquin cum auctoꝛitate epiſcopi. ⁊ ſi non faci
at reuocatur cauſa tamen cognita.ſ.an decepta
ſit in cõtractu eccleſia.Item an pꝛeciũ ſit in eiꝰ
vtilitateʒ conuerſum donare quoqʒ põt amicis
bene merẽtibus vᷣm Alberi. Item vᷣm conſuetu⸗
dinem regni etiam ſine eius conſenſu vel aucto
ritate ſolus pꝛelatus dat in feuduʒ ⁊c.

C De collatoꝛibus.

F. Cos. Scribẽtes hic maxime Ange. reputãt iſtu text.
valde notanduʒ adl hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet peuratoꝛ de cuius mã
dato dubitaiur admittat̃ cum cautõne de rato vt in.l.i cũ ibi ple
ne nota.vbi alias legendo dixi poſt alios ſcribẽtes ibidem.C.de
pꝛocurato.tamen non admittitur ad recipienduʒ debitũ.de quo
alias dixi in dicta.l.i.⁊ ideo pꝛo nũc non me extendo niſi ꝙ pono
verba t x.que ſunt hec.

CEos autem qui in pꝛouincijs pꝛo quibuſcun
qʒ publicis exactõibus dirigũtur:nõ aliter in/
choare exactõem niſi pꝛius in pꝛouinciali iudi/
cio inſinuauerint impoſitas ſibi de hoc iuſſio/
nes:vt exoluentes fiſcalia tributa nulli pꝛo his
periculo aut damno ſubijciãtur hoc ipſo:⁊ ſuꝑ
pꝛiuatis negotijs obſeruãdo. Hoc quoqʒ iube/
mus eos quibus fiſcaliũ exactio iniũgitur nul/
lam in pꝛiuatarũ cauſarũ exactõem cõmitti ⁊c.

C De ſanctiſſimis epiſcopis.

S. Reuerendiſſimis. Seribentes bie dicut iſtu text̃
eſſe vnicũ ⁊ ſingularẽ in iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ clericus agens
coꝛam iudice laico poreſt coꝛam eo recõueniri vt ibi per eos.
De quo vide tu nota.per omẽs in.c.at ſi clerici extra de iu /
dici.? in.c.ſi diligenti extra de foꝛo compe.⁊ in.c iextra de mu/
auis petitio.⁊ Archidia.in.c.huius.iij.q.viij.⁊ Cy.⁊ Bar. in au
ten. ⁊ conſequẽter. C. de ſenten.⁊ interlolom.iudi.⁊ Balc..in.c.l.
in titu. de contro. apud pares in vſib.feudo.ad quos me remitto
7 pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
CReuerendiſſimis auteʒ pꝛeſ byteris aut dya
conibus etiam ſi inuenti fuerint pꝛo pecuniaria
cauſa falſuʒ perhibuiſſe teſtimoniũ ſufficiat
verberibus in tribus ãnis ſepari a ſacro mini/
ſterio ⁊ monaſterijs tradi.PDꝛo criminalibꝰ au
tem cauſis.ſi falſum teſtimoniuʒ dixerint clero
nudatos legitimis ſubdi penis.reliquos autem
omẽs in alijs etiã eccleſiaſticis oꝛdinibus con/
ſtitntos ſi falſuʒ teſtimoniũ cuiuſlibʒ cauſe ſine
pecuniarie ſine criminalis dixiſſe cõuincantur
nõ ſolum eccleſiaſtico officio repelli ſed etiam

verberibus ſnbdi ⁊c.

C Incipiunt libꝛi tres Codicis.
¶ De iure fiſci libꝛo.x.

L. pꝛima. BSal bie dicit iſtum tex. eſſe notanduz ad boe
pꝛopoſitũ ꝙ donatio canſa moꝛtis ⁊ etiã donatõ inter viuos que
olim perfſiciebatur per ſtipulatõem ⁊ hodie perficĩ nudo pacio
vt in.l.ſi quis argentũ in pꝛin. C. de donatio.⁊ poſuit Paul.ð ca/
ſtro in ſuo cõſilio centeſimopꝛimo. ⁊ Specu. in tit. de inſtru.edi
in verſi. xv. ⁊ doimeus Alexa. de imola in.l.ſi quis eum in vlti
colu.ff. de iureiur. Tamẽ non valet ſine traditõe in piudiciũ ſi
ſci ipſa ſtipulatio nec etiã pactũ.ſed omnino neceſſaria eſt tradi⸗
tio vt ibi per eum cũ quo ſtox pono tex.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec.

Z. Si pꝛiuſquã fiſci ratõibus pater veſter obli

ς
⸗,
ee,
im
* e
S N 777 ſonin
geoin 6 (
ng, 6 . .
arle, ℳ
ice K
, ₰ 4
a s
2 „
,EA. 1
w en
eeteneenn
faee
iun
Sſgdn n
diſſeres urn
SCemsirkeriitfess
Eethet ise
GninNn&
Grflonivnelleenen.
Ppteptitsfetn arnd

Frtgtizneſnmeren virt
iſfaunoriniancien.
aingeärtanaenden
Hitörtednnicitre
RNrameitihne srari
mmüthenirari in

Gfuantl ſillgiin erinit

M

(Nonnotsſlitttrch

—E

lrans g

mimnntiſhatic

. 0.

mſdenitſnt
ſtignſngirete⸗ RH
linntg ie d
nintgſifnf . —
rhnmg NRi
uans dr
1 W d KR .
ſuwmn ni —
männi drd

enne,e Mape
Unininn
nſiſkrſhinen

ſunhmnin

Nci

R
.

inerennng, Ne⸗
innen , Bn

Lenngn

Nn, „,
ſten

P
leſrizee
n iwtaſetee
Glo l

.

—

— EEEE

.

— .,

sl

——l

m
cre⸗
muri
walal!

83
1n*

garetur perfectam pꝛedioꝛũ donationeʒ feciſſe
fuerit pꝛobatus.quod citra fraudeʒ creditoꝛuʒ
geſtum eſt nõ reſcindatur ⁊c.

Sloſa in. l. pꝛima. Bal bic dicit iſtam glo. eſſe ſingula
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi fiſcus cõtraxit hodie cum vno qui ea
dem die etiam cõtraxit cum alio vel alienauit bona ſua ⁊ dubite
tur quis cõtractus pceſſerit pꝛeſumitur contractũ fiſci pꝛeceſſiſſe
vt ſic habeat bona tacite ⁊ pꝛius obligata. ⁊ idem voluit Bar.in
I.ea que.ꝭ.quod dicitur.ff.ð pinnoa. Tamen limira bec non
habere locum ſi cõcurrat cum muliere in dote.nam paribꝰ paſ⸗
bus ambulant vt in.l.quãuis.⁊ ibi per Bar. Cide pꝛiuile.fiſci.
7 poſuit Cy.⁊ Bal.in.l.dotis.C. de iure dor. ⁊ in.l.i.vbi poẽs
⁊ ibi alias legendo dixi.ff.ſolu.matri.⁊ per Paul. de caſt. in ſno
conſilio. ccclxxxxiiij.ad quẽ me remitto ⁊ pono verba glo. ð qua
agimus. Que ſunt hec.

Pꝛobatus ſed a quoꝛũ donatarijs cõuenie/
bat᷑ ipotecaria vnde ipſe pꝛobat. ſed tũc eſt cõ
tra.ff.de pigno.l.⁊ que nonduʒ ſunt. S. quod di
citur.vbi creditoꝛ debet pꝛobare rem in bonis
debitoꝛis. Sol.hic ſpeciale pꝛo fiſco.vel pꝛo/
bat reus eoipſo ꝙ non pꝛobatur cõtra ſic infra
qui mili.nõ poſ.l.ſuper ſeruis. Ael verius di
cas vtraqʒ pars fatebatur fuiſſe patris qui do
nauit vnde pᷣſumitur duraſſe vſqʒdum cõtraxit
cum fiſco vt.ff. de reg. iur.l.id quod uoſtrum.⁊
Fm hoc quod dicit in fraudem creditoꝛũ.q.d.
nec hac ratõe poteſt reuocare cum nõ fuerit fa
ctum in fraudem creditoꝛũ qui nee erãt adhuc.
Uel dic caſum ꝙ agitur pauliana contra dona/
tariũ ⁊ nõ poteſt eadem ratõe:quia adhuc fiſco
nil debebatur: ⁊ tunc ſufficeret fraus ipſa re tã
tum cum nõ haberet tituluʒ lucratiuũ. vt. ff. que
in frau.credi.l.i S.i.⁊.l.qui aũt..ſimili mõ ⁊c.

De conueniendis fiſci debitoꝛ.lib.x.

L. Inter cartulas. Scribentes hic maxime Bal.
dicunt iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituz ꝙ liber ratio/
num pꝛiuati non facit fidem peo ſe ſed contra.ſe etiã ſi ſerbẽs ſit
moꝛtuus vt ibi per eos cum quibus ſto.ſecus autem eſt ſi liber
ſit cenſualis quia ei ſtamus ſᷣm Inno.in.c.ad audlientiã extra de
pꝛeſcripti.Et idem dico in lege ſubrogatõis ᷣm Bar. in. l. decem
ff. de verb. oblig. vbi alias legendo dixi de hoc ⁊ ideo pꝛo nũc nõ
me extendo niſi ꝙ pono tex. de quo agimus. Cuiꝰ verba ſũt hec

L. Inter cartnlas confiſcati bꝛeuis quidam aſ
ſeueratur inuentus qui nomina cõtinebat debi
toꝛum ſeu cõtractuũ cuʒ tamẽ neqʒ teſtibus cre/
dita pecũia pꝛobaretur: neqʒ cautiõibus ea que
bꝛeui inſerta ſunt ſibi oſtendantur iniquũ eſſe ꝑ
ſpeximꝰ vt ſub pꝛopꝛia annotatõis mann vnuſ⸗
quiſqʒ ſibi faciat debitoꝛẽ. occaſionis igit hu
iuſmodi calumniã pꝛeſenti volumus iuſſiõe co/
hiberi vt bꝛeuis vanitate reiecta nullus ad redi
bitionẽ de hijs quoꝛũ nomina cõſ. cripta ſunt vr
geatur:quod in alijs ſimilibus cauſis obſeruan
um eſſe cenſemus ⁊c.

Gloſa in.l. inter cartulas. Seribentes hic maxĩe
Bal. dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ publicatõ
bonoꝛũ intelligitur etiaʒ cõpꝛehendere pſonam illius cuius ſunt
bona vt ibi per cos cum quibus ſto ſimpliciter. quia gloſa clara
eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatõe. Cuius verba ſunt hec

C Inter chartulas confiſcati ex cauſa delicti
vel alia quacunqʒ:vel ideſt hominis. ⁊ dicitur
aliquis confiſcari quãdo eius bõa cõfiſcant᷑ ⁊c

C De fide inſtrumentoꝛum libꝛo. x.

BGloſa in.l.pꝛima. Bal.bic dicit iſtam glo. eſſe notan.
ad hot pꝛopoſitũ ꝙ inſtrumentũ in quo reꝑitur interpoſitum de
cretnm faciens mentõem de ſolemnitatibus per omnia pꝛeſumi
tur recte factũ vt ibi per eum cum quo ſro ſimpliciter Plus
etiam dicit Inno. in. c.i.extra de pꝛobatio.ꝙ tale inſtrumentũ pᷣ⸗
ſumitur eſſe de actis hꝛopter decretũ quod eſt de actis ⁊ iudicat
de eo toto vt de actis vt ibi per eum ad quẽ me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CItem ⁊ oppo.quomõ pꝛobat actoꝛ negatiuã
cotra regulam ſupꝛa de pꝛobatio.l.actoꝛ.Item
quomõ pꝛobat ſolemnitatẽ deeſſe ĩmo econtra
debet pꝛobari eam affuiſſe. vt. ff. de public.l.
quecunqʒ. S.i.⁊ fi. Sol.ad vtranqʒ hoc ꝓbat.
eoipſo ꝙ nõ pꝛobatur contra vt argu. infra qui
mili.nõ poſ.l.ſuꝑ ſeruis.vel hic erat ſ criptura
que dicebat hoc interueniſſe cui erat ſtanduʒ ni
ſi contra pꝛobetur vt.C. de pꝛobatio · l. cum pꝛe
cibus.⁊ pꝛobatur ſᷣm hoc per obliquũ negatĩia.
vt ⁊ alias ſupꝛa de cõtrahen.ſtipul.l.optimam
Alij pꝛeſumũt omnia ſolemniter acta vt inſtitu.
de fideicõmiſ.S.fi.ſed in.l.quecunqʒ dicũt idẽ
⁊ ſic ibi pꝛobari eoipſo ꝙ nõ pꝛobat᷑ cõtra. qð
nõ placet vt ibi notaui.⁊ facit.ff. de pꝛobatio.l.
ab ea parte ⁊c.

CQuñ ⁊ quibus quarta ꝑs debetur lib.x.

A. ſecunda. Scribentes hic maxtme Bal. dicũt iſtum
texieſſe melioꝛẽ de iure ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ diuiſio debet fieri
per ſoꝛtem inter ſucceſſoꝛes vt ille pꝛeferat᷑ in electõne ques ſoꝛs
pꝛetulit vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ ali /
quãdo diuiſio fit per maioꝛẽ natn ⁊ minoꝛ eligit vt in. l. fi. eu ibi
nota. C. de pꝛedi. minoꝛ. ⁊ in.c.i, extra de parochijſ’. De qua
materia vide ẽt not.per Bar. in. l.cũ ſolus.ff.de vſucap.⁊ Rar.
in.l.fi.ff.pꝛo dote.⁊ HBar.in.l.dicitur. ff. de iure fiſci ad queʒ me
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L. Peres autẽ ad quẽ ab inteſtato vel ex poſtre
ma voluntate directis vel fideicõmiſſarijs vcr
bis decurrit hcreditas omne patrimoniũ quod
relictũ eſt in partes quatuoꝛ diuidi pꝛocuret:vt
rebus totis in ſoꝛtitũ caſumqʒ deductis vel cu
riae quadrantes vel heredi aut fideicõmiſſario
per vniuerſitatẽ dodrantis electio ex ſoꝛtis fe
licitate cõtingat.⁊ ita ſcilicet vt pꝛefati ſucceſ/
ſoꝛes ⁊ curia pꝛomiſſarũ rerũ damni liberabun

tur incõmodo ⁊c.
CNe fiſcus rem quam vendi

L. finali. Seribentes hic maxime Bal. diciſt iſtũ textuz
eſſe notanduz ad hoc pꝛopoſitum ꝙ licet cõtractus ab inicio ſint
voluntatis ⁊ ex poſt facto neceſſitatis vt in.l.ſicut cum ibi not.C
de actio.⁊ obli.⁊ in.l.ratas.C. de reſcin.vendi.lamen boc intan/
tum eſt verũ quod dicimus non eſſe honeſtũ penitere pꝛout dicit
iſte tex. qui bñ põderatꝰ ꝓbat mihi vnũ quod eſt foꝛtius eg hoc
pꝛocedit etiam in fiſco in quo etiã textu fundat ſe in honeſtate.
Cuius verba ſunt hec.

. Retractare fiſcum quod ſemel vẽdidit equi
tatis honeſtatiſq; ratio non patitur ⁊c.

CDe poſtulandis reis libꝛo.x.

Gloſa in.l.pꝛima. Scribentes hic maxime Bal. dñt
iſtam glo. eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cauſa omniũ bono
