et Bal. in. . inuitus. C. ve pꝛocura. vbi ponit quid de libello gppe
latõis an ſit de pꝛoceſſu. pꝛo quo facitñetiã tex.in auten qui ſenel
C. quõ et quãdo iudex vbi talis pꝛoductio libelli non induet ii⸗
tis pendentiã ſed bene inducit litis pparatõem vt in.l.quezadmo
dum. ff. de inofſciceſta. cum ibi not. ad que me remitto ctpon
glo. de qua agimus Cuius verba ſunt bec.

C. Libellum in verſ. vel etiam dic ꝙ ſola libel/
li cõuentionalis datio non facit vt videbit vo/
cari in ius niſi nuncius mittatur cc.

Si quis in ius vocatus non ierit.

Glo.in.l.ex quacunqʒ. Bald.ᷣ bic dicitilum gaſt
ſingul.ad boc ꝙ ſi opponitur exceptio ſuſpitõis cõtra iuſen ſi
reſpicit eius perſonã pꝛopꝛiã tunc non ipſe ſed arbiter deber de
ea cognoſcere. aut non reſpicit eius perſonã vt quia dicitur fe
impetrate ſunt ſubrepticie et tunc de hoc habei in.c.ex literis er
tra de reſcript.⁊ per Inno.et Jo. an. in.c. pia exira de excepti lb.
Vj.⁊ per Inno.in.c.ſciſcitata extra de reſcript.x in.c.ex paſte de
verb. ſigni.⁊ per Bar.in.l. quidam cõſulebant ff de re udcat
Specu.in tit de recuſat.in verſi.quid ſi.⁊ ibi Bald in additiodt
Pau.de caſt.in ſuo conſilio.clxxxij.ad quos me femitio⁊ por
glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. Abi
CSed quomodo in verſic. Et nota quod hit
dicunt quidam ꝙ etiam cauſam ſuſpitionis lr
qui recuſatur debeat examinare ſicut tramn
cauſam iuriſdictõis quod non eſt verũ c ni 1
ſit tam graue q̃ʒ coꝛam ſuſpecto indice icenr
ſed arbitri eligũtur vt.C. ð indic.l.apeniſſimi
⁊ extra de appella.c.ſecundo requiris ⁊c.

L. ex quacunqʒ circa pꝛin. in verſi.an uuriſcicb
mis ſit eius vc. ſiceſt in genitiuo caſu.ſed in oꝛigmnalbuonuiun
a n iuriſdictio ſit eius vc.⁊ ſic eſt in nomiatino caſuiſed inſomnii
nibus libꝛis eſt in genitiuo ⁊ male pꝛont vides ⁊ pꝛout nen.
eſt verũ ꝙ in hoc non eſt magna vis quo ad ſenſuz tex. nuſn
idem ſenſus eſt. Secl t intelligas quõ omnia ſomtin eroi
oꝛiginali quem vidi in hoc ⁊ in alijs multis differẽtibuis⸗
ni tex.de quibus ſupꝛa dixi ⁊ infra dicemus. aiſ,
Glo.in.l.ex quacunqʒ..pꝛimo. Balbente .
glo.eſſevalde nota.ad hoc ꝙ iuriſdictio pꝛoꝛogata q

iſtent denmmimtun Ngts

Eneprzanntlciftintlde
Ngingiwerniscideerien
Gatitiuneialbensctanais
ſolicopetonsenesſictne tatgte
Gbeſipevgioihgotunn nier⸗
un ſhtirisdendgefininnne
hiannai tioihſcncdtne⸗

Pi iinmns Bl⸗
Nl ſcg, NMN im t
ä

—

.etRſẽ

——

.e

älanmg Mhunh
Mrnpimmmmniſiir inin
Aum ritamiNMie itini
õäüõ
rrENTArNindine
”
nchgl
vhIE NN Aniſitit feteitt
ai iaridbti i Antcn
A RNiAoeimol
pagalNA,

(Süwwrokeie ln

R ming tin ainſin
Gnaim Matnmiaiudn
min amlithp pli tiis
n tuztum iit lidli⸗
nmglutu
uirinderookn
len auuu
atimminn

ceſſum vel tacite per obmiſſionẽ derlinatoꝛie non intelligitur p/
ta quo ad executõem vt ibi per eũ cum quo ſto ſimpliciter.
uia alias legenco hic poſt alios ſcribẽtes dixi de hijs. ⁊ ideo po
glo. Cuius verba ſunt bec. Uno haius nõ obmiſſo ꝙ hinc eſt
quod dicimus ꝙ non tollit quin poſſit appellari etiam ſi pꝛoꝛoga
tio facta eſt cũ iuramẽto ſm glo.ſingu .in.c.quod bene.vjq. inij
tex. in.c. ad hec ⁊ ibi per moder.extra de appella.

CEx cauſa.nota ex cauſa.nam ruſticitati par/
citur vt ſubijcit ⁊ competentẽ iudicẽ vocat eum
qui vocauit:licet is de iuriſdictõe eius non ſit:
alias autẽ licet ſententia teneat ratione dubita/
tionis inter non ſuos vt dictũ eſt.non tamẽ mã/
dabit eam executõi niſi ſuus iudex ex relatione
iudicantis vt infra de bonis aucto.iudi.poſſi.
l.cum vnus.ꝗ.penul.⁊ infra de re iudi.l.a diuo
pio. 5. pꝛimo. z. C. de iudic.l. pꝛoperãdum. S. ſi
autem reus ⁊c.

Ne quis eum qui in ius vocatus eſt.

Z. Nam cum vterqʒ. Bal.hit dicit iſtum tex. eſſe not.
ad hoc ꝙ ſi delictum eſt ex parte actoꝛis ⁊ etiazʒ ex parte rei de/
terioꝛ eſt condictio petentis ⁊ ſie actoꝛis qᷓ; rei vt ibi per eũ cum
quo non ſto.quia iſte tex.bene ⁊ ſubtiliter põderatus nõ facit mẽ
tionẽ de reo.nec facit hane differentiam pꝛout videre potes ex eo
tex qui ſol ponit differentiã inter libertũ vocantẽ pr̃onuʒ in ius
ſine venia ⁊ eum qui eximit pr̃onũ vi de manibus familie pꝛout
hic dicitur in tex.⁊ ſic reus non erat in aliquo delicto. Tamẽ
ſcias ꝙ aliq fauemus magis actoꝛi q; reo ⁊ ecõtra pꝛout plene
habetur in.l. de die in pꝛin. ff. qui ſatiſda:cogan. vbi alias legendo
dixi poſt alios.⁊ ad ibi dicta me remitto ⁊ pono tex.de quo agi⸗
mus. Cuius verba ſunt hec. — ... .
Y. Nam cuʒ vterqʒ contra edictũ faciat:⁊ liber

tus qui patronũ vocat:⁊ is qui patronuʒ vi exi/
mit deterioꝛi tamen loco libertus eſt qui in ſimi
li delicto petitoꝛis partes ſubſtinet:eadeʒ equi
tas eſt in eo qui alio q̃ᷓʒ quo debuerat in ius vo/
catur.ſed ⁊ foꝛtius dicenduʒ eſt nõ videri vi exi
mi eum cui ſit ius ibi non cõueniri ⁊c.

Qui ſatiſdare cogantur.

Blo.in.l.inter omnes. Bal. bic dicit iſtam gloſaz eſſe
ſingul. ad hoc q; aditio hereditatis pertinet ad illum ad quẽ di/
recto pertinet hereditas alias autẽ non. de quo alias ibi legendo
dixi poſt alios ſcribentes ibidez ⁊ maxime do. meũ Alex.ð imol.
ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ addo vnũ verbum ꝙ ſi ille
ad quem ſpectat hereditas non adit poſſunt legatarij petere vt
detur dilatio ad adeunduz qua lapſa iudex pꝛouidebit ſecunduz
Ludo. roma.in conſil.cccclxxxxiij.incip.in caſu conſultatõnis ⁊e:
ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cuiꝰ vᷣba ſunt hec

C Hereditatẽ.ſ.non diminuendaʒ vt infra de
petit.heredi.l.diuus non dicas per fideicõmiſ
ſum reſtituenda: cum directo ſit ei ſi ubſtitutus:
vt patet infra vbi dicit adeuntẽ hereditatẽ ⁊c.
Blo. in. l.cinter omnes in verbo poſſidentẽ ⁊c.in
ſine. Bal. bic dicit iſtam glo. eſſe ſingul. ad hoc ꝙ inuadens bere
ditatẽ pendente condictõe ſub qua erat inſtitutus adneniẽte con
dictione non perdit ius ſuũ vt ibi per eum de quo alias ibi legen

do dixi ⁊ ideo pꝛo uunc non me extendo niſi ꝙ pono glo. de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec.

Poſſidentẽ vt quia pẽdente condictione pe
tijt bono.poſſeſ.ſecunduʒ tabulas.l.ij.S.ſi ſub
condictione. Uel dic ꝙ fuit datus curat oꝛ bo/
nis.vel dic poſſidet quia accepit de facto non
curo qualiter ⁊c.
L. de die. F. penulti. Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingu

larẽ ad hoc ꝙ vbicunq; ille qui tenet ſatiſdare non põt licet tene/
alur obligare faltẽ ſe per ſtipulatõez ⁊ etiã cum pena vt eſt gloſa

ſingul.in.l. ij. S. quãuis. ff. ſi cui plus qᷓ per.l. falcid. in. l. ij. F. ſi
dubitetur.fr de iudic.⁊ voluit do.meus Alex.de imol.in.l.diuoꝛ
tio. 5. interdum in tercia col.ff ſolu. matrim. ⁊ in.l.huiuſmodi in
pꝛin. ff.de pꝛeto.ſtipu. in apoſtillis ſuis ad Bar.ibi. Et etiã tenea
tur ſe obligare ſub ipotheca bonoꝝ ſuoꝛũ pᷣſentiũ ⁊ futuroꝝ. vt
in. 5. ſi vero aliquis inſtitu. oe ſatiſda. ⁊ voluit do. meus Alex. de
imol.in conſi.xxxvij.in o volu. in ſexta col.incip. viſo ⁊ optie di
ſcuſſo vc. tamẽ tenetur iurare per iſtũ tex. vt ibi per eum. de quo
etiã poſuerũt alij docentes hic.⁊ eſt etiã glo.in terminis valde no
ta. in. c.felicis extra de penis li.vj.in ver. pignoꝛa ⁊c. de quo etiam
alias hic legendo dixi poſt alios ⁊ maxime poſt do. meũ Alex. ðᷣ
imol.v iõ ꝓ nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ addo nũc Ang.idem volẽ
tem in conſil.lxxxxi.incip.ſancta religio Carmelitarum.⁊ domi.
meuz Alex.de imol.in conſi.lvj.in vlti. col. in tercio volu. incipie.
An per illa verba ⁊c.⁊ etiã do.meuʒ in.l.i.in pꝛin. ff. qui ſatiſd.
coga.in.viij.col.ad quem me remitto.⁊ pono text.de quo agimꝰ

tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CJubetur iurare de calumnia ne quis vex andi
magis aduerſarij cauſa foꝛſitan cum poſſit Ro

mae ſatiſdare: in municipiũ euocet:ſed quibuſ/

daʒ hoc iuſiuranduʒ de calumnia remittitur ve
luti parentibus ⁊ patronis:ſic autẽ iurare debʒ
qui in municipiũ remittitur Romae ſe ſatiſdar̃
non poſſe.⁊ ibi poſſe quo poſtulat remitti: idqʒ
ſe non calumniae cauſa facere. nam ſic non eſt
compellendus iurare alibi ſe q̃ʒ eo loco ſatiſda
re non poſſe quia ſi Romae non poteſt pluribꝰ
autem locis poſſit cogitur periurare ⁊c.
L. ſciendum.S.creditoꝛ. Bal. ic dicit iſtum text. el
ſe ſingul. ad hoc ꝙ creditoꝛ non habet poſſeſſionẽ rei ſibi pigno/
rate etiam ſi eam pꝛecario conceſſerit ſuo debitoꝛi vt ibi per enzʒ
⁊ etiã per do.meũ Alex.de imol.cum quibus ſto quia tex.clarus
eſt nec eget alia mea noua interpᷣtatione. Uno ſolo ſuperaddito
ꝙ res pignoꝛata ſemꝑ dicitur eſſe in bonis debitoꝛis niſi ſit pig⸗
noꝛata pꝛo tanta quãtitate vt non ſit ſpes eius luitõis.vt in.l.que
babebat. ff. de lega. iij. ⁊ ita per illum tex. voluit ibi Bar. poſt gl.
ibidẽ.⁊ idẽ voluit ẽt Bar.in.l.ſtatuliber.ff.ad.l.falcid.⁊ Spec.
in tit. de locato .ſexto in vᷣſic.cxxij.ad quos me remitto ⁊ pono
tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Sciendum.S. Creditoꝛ qui pignus accepit
poſſeſſoꝛ non eſt tam ⁊ ſi poſſeſſionem habeat
aut ſibi traditã aut pᷣcario debitoꝛi cõceſſaʒ ⁊c.
LZ.filius in fine in verſi.petitoꝛi ex foꝛma edicti
⁊c. Sed in oꝛiginalibus dicitur petituro ex foꝛma edicti ⁊c.⁊ re/
ctius ſonat quo ad ſequẽtia ⁊ pᷣcedentia verba prout ex teipſo vi
dere potes.nam in hoc non facio magnã vim niſi ſaas velim q
hic eſt vna glo.quã HBal. hic dicit eſſe ſingnl.ad boc ꝙ licet pater
non ſit inuitus tutoꝛ filij ſui tamẽ datur inuitus vt ibi per eum.
cũ quo ſto ſimpliciter q; glo.clara eſt ⁊ non eget alia mea noua in
terpꝛetatõe niſi ꝙ pono verba eius que ſunt hec.

In fine in verſ.tutoꝛ enim datur inuitus ſed pa
ter non fit inuitus ⁊c.

Glo.in.l.ſi fideiuſſoꝛ in pꝛin. Bal.bie dicit iſtã glo.
cum tex.ſuo eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ꝓteſtatio facta in cõtractu aſſu
mit ſibi vim pacti ſi non extitit cõtradictũ vt ibi per eum cũ quo
ſto.pꝛo quo optime facit tex.in.l.quod quiſq; ſciens.ff.de condt.
indebi.cum ibi not.⁊ plene per omẽs in.l.non ſolum.ꝭ.moꝛte.ff
de noui ope.nunci.⁊ in.c.cum.M.ferrariẽſis extra de conſtitu.
⁊ in.c.ſollicitudinẽ extra de appel.⁊ do.meuz Alex.de imola in
in conſi.cx.in pꝛia col.in fi.in quinto volumie.ad quos me remi:
to.⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CRecuſare quia pꝛo non dato habetur niſi re
nunciet pꝛiuilegio vt ſupꝛa ſi quis in ius voca.
l.pꝛima.ſed ſi non renunciat ⁊ alias caueri non
poſſet debet ei pꝛaedici vt hic.Sed an pꝛacdi/
ctio faciat ei pꝛeiudiciuʒ puto ꝙ ſic ſi taceat:ſe/
cus ſi reclamet ⁊ dicat ĩmo ego vtar.vt argu.in
fra nau.caup.ſtabu.l.pꝛima.S.item ſi.⁊ infra ð
edil.edic.l.itaqʒ ⁊c.
L. De die. . iubetur. Bal hit dicit iſtu text. eſſe valde

notanduʒz ad boe ꝙ iurans abſolute negatiuã poteſt facile piura
re ⁊ ideo nemo debet compelli iurare hoc caſu vt ibiper eum ð
quo poſuit aliquid Oldra.in ſuo ↄſil. lxxxix. vbi ponit de eo qui
iurauit nolle fideiubere pꝛo alio ⁊ ſic negatiue an ſit obligat ſer/
uare iuramentũ. ⁊ etiã in conſilio.lxxxxvij.⁊ Paul.de caſt. in cõ
ſilio. lxxiij.⁊ in conſil.ccxvj. ⁊ Ange.in conſi.cxxxiij.in quibꝰ lo/
cis ponũt de inramẽto circa negatiuas plures ⁊ diuerſas de qui
bus ibi per eos.de quo alias hic etiã legendo dixi ⁊ ideo ꝓ nunc
Hongto non ero niſi ꝙ pono tex. de quo agimus. Cuius verba
unt hec.

CJubetur iurare de calumnia ne quis vexandi
magis aduerſarij cauſa foꝛſitan cuʒ poſſit Ro
me ſatiſdare in municipiũ euocet:ſed quibuſdã
hoc iuſiurandum de calumnia remittitur velu/
ti parentibus ⁊ patronis.ſic auteʒ iurare debet
qui in muni:ipiũ remittitur Rome ſe ſatiſdare
non poſſe.⁊ ibi poſſe quo poſtulat remitti:idqʒ
ſe non calumniae cauſa facere.nam ſic non ẽ cõ
pellẽdus iurare alibi ſe q̃ʒ eo loco ſatiſdare nõ
poſſe.quia ſi romae non poteſt:pluribus autem
locis poſſit:cogitur periurare ⁊c.

Si ex noxali cauſa agatur.

Blo. in.l.pꝛima.S.fi.in verbo pꝛomiſſoꝛum in

verſi.vel actio. hBal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingnlarem
ad hoc ꝙ exhibenda eſt perſona delinquẽtis vt cognoſci poſſit a
teſtibus deponẽtibus de maleficio cõmiſſo per eũ puta Titium
ſi illeeſt qui deliquit cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ ideʒ vo
luit Bar. in. l.ij. C. ad exhiben.⁊ eſt etiã glo.not.in.c.cuʒ cauſazʒ
extra de teſtib. ⁊ idem met voluit etiã Bar. in.l. i. S. fi. ⁊ in.l. iij.
pꝛio.ff.de teſtibus.x in.l.ſi cum exhibuiſſent.ꝭ.an autẽ.ff.de pu/
blic. ad quos me remitto. Uno etiã addito ꝙ iſta glo.ſeruit no
bis in alio ꝙ etiã põt peti exhibitio vt etiã actoꝛ cognoſcere poſſit
⁊ ſic non ſolum loquitur glo.in teſtibus pꝛout dicit Bal,ſʒ etiazʒ
in actoꝛe.quod vt intelligas pono glo.de qua agimus.Cuius ver
ba ſunt hec.
Ael actio quae datur actoꝛi Aʒo.⁊ eſt amiſſa
foꝛte actio in re noxali.quia ille non exhibuit.⁊
ſic actoꝛ nec teſtes eius poterũt eum cognoſce/
re:quem exhibitum cognouiſſent ⁊c.

BGlo.in.l.ij.S.ſi abſens. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe
vnicam in iure ad hoc ꝙ licet cõfeſſio filij vel ſerui noceat pr̃i vel
domino in hijs in quibus ipſi babent liberã adminiſtratiõem vt
eſt tex.in.l.quod retulit.ff.de iureiura.tamẽ admittitf dominus
⁊ pater ad reuocãdam huiuſmodi cõfeſſionez in cauſa noxali vt
ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ idem voluit etiam ipſe
met Bal. in.l.i.C.ne ſilius pꝛo patre.⁊ Bal.in addit.Specul. in
tit.de confeſſis in verſi.fi.⁊ etiam Bal.in.l.pꝛincipaliter.C. de li /
ber.cau.la ᷣa.vbi dicit idem eſſe in confeſſione monaci.nam põt
reuocari per eius ſuꝑioꝛem.Et idem dicimus in confeſſiõe cura/
toꝛis.nam non pᷣiudicat adulto iuxta not.per do.meũ Alexan.de
imol.in conſil.ccxxi:in ᷣo volu.in.vij.col.incip.an minoꝛ ⁊c.⁊ idẽ
in confeſſiõe pꝛelati reſpectu eccleſie.vt per Ange.in conſi.ccxliiij
incip. An monaſteriũ teneatur ⁊c. Et idem in cõfeſſione ꝓcura/
toꝛis reſpectu domini ſᷣm OQldra.in conſil.cxxvj incip.natura cu
iuſq; mandati ⁊c.⁊ do.meuʒz Alex.de imo.in ſuo conſil.quĩqua
geſimo in quinto volu.vbi ponit de confeſſione tutoꝛis ⁊ curato
ris quo ad pupilluz ⁊ adultũ ad quos me remitto ⁊ pono glo.de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

S. Si abſens. Ael iudicio in verſi.quia in noxa
li cauſa ꝑmittitur ſeruo vt domini conditioneʒ
faciat deterioꝛem vt infra de vi ⁊ vi arma.l.i.ꝗ
quod enim igitur: niſi aduerſarius contrarium
negationi: vel dominus contrariuʒ confeſſioni
paratus ſit pꝛobare.quia verbis ſeruoꝛum non
eſt omnino credenduʒ.vt infra de queſtio.l.pꝛi/
ma. S. queſtioni ⁊c. J
L. Si cum vno in verſi.noxali iudicio ⁊ cetera.

Sed in oꝛiginalibus dicitur noxalis. nec eſt verbũ iudicio.ſed ſo
lum eſt verbũ noxalis ⁊ rectius ſonat cuʒ verbo agatur. Et ſiłr

etiã non eſt verbů debet in oꝛigin
Et ſic iſte tex. deficit in dobuen edrce eſ in imuni tex.
bis bn tuũ ⁊ videbis ꝗ; melius ſonat m veru emn quö a)i
L. Si ſer uum. Bal. hic dicit iſtuz tex eſſe nontl .
⁊ ſic in ſuplatiuo gradu ad hoc ꝙ pena debet imponi de iſſmu
non ſm qualitatẽ ei inberentẽ tempe ſentẽtie late ſed Eünaue
tatẽ exiſtentẽ in eo tempe delicti coõmiſſi vt ibi per eij di duel/
hec eſt vera qualitas que debet eſſe in conſideratõe cum
Uno adqito ꝙ idem voluit etiam ioſe met Bal in 1. ſo
ſeruus ex ſuo facto.⁊ Ange.aret.in ſuo libello malfrinn nen
bo addidit vel detraxit ⁊c. vbi ponit etia de qualitate Ponetg
libello ꝓbanda ad quẽ me remuto ⁊ ad ea que dixlin. ſian
id quod ſupꝛa de iuriſdi.om.iudi.in his ſecũdis inenöndt
noſtris. ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec. we

. Si ſeruũ in eadem cauſa ſiſtere quis pꝛomi,
ſerit: ⁊ liber factus ſiſtatur ſi de ipſo cõtroer,
ſia eſt capitaliũ actionũ iniuriarũqʒ nomine no
recte ſiſtitur: quia aliter ð ſeruo ſupplicio ⁊ per
beribus de iniuria ſatiſfit aliter de libertovin,/
dicta ſumitur: vel condemnatio pecuniaria.qd
autẽ ad ceteras noxales cauſas pertinet etiq in
melioꝛẽcauſam videtur perueniſſe ⁊c.

In ius vocati vt eant.

L.pꝛima. Bald bic dicit iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad boe
ꝙ cõiuncta perſona admittit pꝛo cõiuncia pſona ad ſaliſdatione;
neceſſariã.ĩmo non põt recuſari ratõe inopie pꝛout ibi dicitut in
tex.de quo alias ibi legendo dixi poſt alios ſcribẽtes ⁊ ldeo pio
nunc longioꝛ non ero. Solo vno addito ꝙ etia ſtante ſtatulo
in cauſis criminalibus non admittat᷑ pꝛocuratoꝛ pꝛout eſt etiam
de iure cõmuni vt in.l.penul..ad crimen cum ibi plene not.f de
publi.iudic.tamen poterit admitti cõiuncta perſona pꝛocõunci
ſᷣm Bal.in.l.patri pꝛo filio.ff.de minoꝛibus ad quẽ me remito
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Edicto cauetur vt fideiuſſoꝛ iudicio ſiſtendi
cauſa datus pꝛo rei qualitate locuples dect ex/
ceptis neceſſarijs perſonis.ibi enim qualemci
qʒ accipi iubet veluti pꝛo parẽte pꝛo patronoꝛc

De eo per quem factum erit.

L. pꝛ ima..feciſſe. ¶Bal bic dictt iſum tert eſe lii
notanduz ad hoc ꝙ mãdans aliquod delictũ tenetur etiã ſi vſns
eſt verbo rogo quod eſt verbũ depꝛecatiuũ ⁊ non neceſſilauuuʒ
⁊ idem pꝛobatur in.l.pꝛima.ꝭ.fi.ff.mandati.⁊ voluit Halt inl.
ſi negotiũ ff. de nego.geſt.⁊ Ange.in conſil.lviij. vbi dicit togi
tus habet vim mandati.ad quẽ me remitto. Uno eti adidlto
ꝙ ratio eſt. quia oĩo mandatũ rei turpis non valet vr inlſi yeſo
non remunerãdi. . rei turpis. ff mandati. x in. l. uod ſepe . ye⸗
neni.ff. de contrab. empti. ⁊ vtrobiq; per Bar. ſed tamẽ obligat
in vim delicti ⁊ non in vim contractus ſᷣm Balcd.in.l. maritus.
C.de pꝛocura.vnde vis non ſtat in mandato nec in eius Vertn
⁊ ideo verbum rogo omnino obligat in vim delicti mout dicitui
hic in tex. Cuius verba ſunt hec. ,ti is videtut
C Seciſſe autẽ dolo malo non tantu is vi etu
qui ſuis mauibus vel per ſuos retinueritverun
qui alios quoq; rogauerit:vt eum detinerety
abducerent ne iudicio ſiſtat ſiue ſcictes ſiueij

noꝛantes quid eſſet quod cõmiſceretur ꝛc.
Si quis cautionibus.

L. St euʒ. 5. qui iniuriarum. Bal. biediet inlien
eſſe ſingul.ad hoc ꝙ litis conteſtatio quaſi fit per ſolaz nili
onẽ ⁊ notificatõem detentoꝛe pꝛius cõuento ſm ſorwaln ſin
vbi in rem actio.⁊ habet effectũ interruptõnis pſre liin .
eum cuʒ quo ſto. Uno addito ꝙ litis cõteſtatio facti ine el.
etiã per oppoſitõeʒ exceptiõis pemptoꝛie ſm Salinlfe
ↄteſt. ⁊ Bal.in.l.rẽ non nouã.C. de iudic.⁊ Imno in metdo i⸗
de dolo ⁊ contu.⁊ Bal.in ſua margarita in ehaei gic
tis ⁊c.⁊ per ſcribẽtes in.c.cũ dilectus exira de oʒ coßmn.

iiencmmenen,

n liaſübilodude

ſonqroan
u entemden
n mnortigt frkinuttichi
uri tiettaumantun
ſigninatſckt⸗

ISrwitanutnni io uſifr
Lubinniktetniudinuuſiin
Tkmiihnſinufritiſalengunner
Palgtſdmimemſemnidt
ronznblunſeigiuntiabenenn r
Hunnrutntigti umg.
Poinlton. Nteniknar
tiiwentntxgNpananumatinnin
ur mniplſ rcninbiptm n
Urfſlugileuirin eriiirnian H
nnuminiutinttliſſumninn,
nmſni ljuitintiinmi ud
Uimuminetifinintiemut,
ni mniinbin aan wts rtr

esCipktinte.
Cnnl zintgmiligie

nnlüfmim iſlinin
D
7
Gtrfadahen rian
ſinninmdlime. d
WN B
eitat
WNN
le dnannn
enn
in ui s

£

.ẽ

Ktamſſuli liſi
ANsubeer,
Arane inahinſ
Ba weienn

Noxemianet

Lria ſil Miuinne
mi ca, num unl in m ii
erp aANti ſtn
un aiar a A nmdn i M
”ů”
GtuMAEEIII Nüdt
udanà7)âρ²²11̈l/o,
õ ſer
aixxt atinign michii

—

i usrip uͤlnunn
as emitni ini
iun ii irſiuiu
ma ßn inlum

imo T in.c. fi. extta de lit. conte.⁊ per do. men Alex. de imol. in
darpis in ba col.ff. de leg pꝛimo vbi ponit an inducatur litis cõ/
nac piiſta verba tu mentiris vc. in conſil.xliij. in tercia col.
te tertio volu. incip. quando incipiat currere ac. ⁊ in conſil cxxx.
in te ul col incip. in cauſa ſtrazaloꝛoꝝ ⁊c. vbi ponit de negante
rrata pꝛont narratur non tamẽ animo litis cõteſtandi an indu
Lrr litis conteſtatio vt ibi per eum ad quẽ me remitto ⁊ pono
tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
Qui iniuriaruz acturus eſt ſtipulatus erat añ
litem conteſtatã: et aduerſarius ſuus iudicio ſi
ſtat cõmiſſa ſtipulatõe moꝛtuus eſt: competere
heredibus eius ex ſtipulatu actioneʒ placuit.q
tales ſtipulatiõs pꝛopter rem ipſam darent᷑ ⁊c.

L.pꝛima in pꝛincipio in.verbo oneroſa ⁊cetera
Ballhic dicit iſtum tex. eſſe notanduʒ ad hoc ꝙ iudex dzʒ multũ
ſtudere circa dilatões cõcedendas ne grauet partes. ⁊ in eis ẽ ha
benda ratio valitudinis ⁊ ſexus ⁊ etatis vt eſt etiam tex.in.l.con
tinuus. 5cum ita. f. de verb. obli. v ibi not. cnm quo ſto. Uno
addito conceſſio dilatõts maxime ſecunde debet fieri cum can
ſe cognitöe m do. meũ Alex. de imol. in.l. ſi. in quinta col. ff. ð fe
rijs. ? poſuit etiam Bal. in ſuo conſilincip. in chuiſti nomine amẽ
ſuper eo quod repetitur ⁊æc.⁊ Bar. in ſuo conſil. incip. ſuper peti/
tõe ⁊c. ⁊ Bar. in conſil.clxxxxvij. incip.pꝛimo cõſiderãduʒ eſt ⁊c
Ludo.roma.in ſuo conſil.cccclxxxxvij.incip.diligẽter perſcru/
tatis ſingulis vc. ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimuſ
Cuius verba ſunt hec. R ,
Z. Uicena millia paſſuũ in ſingulos dies dinu/

merare pꝛetoꝛ iubet petere eum diem quo cau/
tum pꝛomittitur: ⁊ in quẽ ſiſtere in iudiciũ opoꝛ
tet. nam ſane talis itineris dinumeratio neutri
litigatoꝛũ oneroſa eſt ⁊c.

L. Si duo circa pꝛin.in verſi.ſiſtendi cauſa fa/
cta ꝛc. Sed in pandectis oꝛiginalibus dicit᷑ ſiſtendi gratia fctã ꝛc
ſic omnino hec ſunt diuerſa videlzʒ cauſa ⁊ gratia vt de ſe patet
quo ad verba ſed tamẽ non eſt magna vis. ⁊ ideo non inſiſto in
hoc cum non mutetur ſenſus littere niſi vt habeas omnia pꝛout
ſonant in vero tex. oꝛiginali quem ego vidi.

Blo.in.l.ſi duo. Bald · hic dieit iſtam glo. eſſe vnicam ⁊
etiã notandam ad hoc ꝙ dolus adminiſtratoꝛis in cõmittẽdo nõ
nocet domino. Sed ſi dolus eſt in cõtrahẽdo ⁊ tũc dominꝰ tene/
tur inſoliduʒ vt in.l.apud celſum.S.queſitũ.ff.de doli except.⁊ in
l. pꝛocuratoꝛ.ff de inſtito.v in.l.iij.ꝭ.ſi pꝛocuratoꝛ.ff.quod quiſq;
ijur. cum ſimilibꝰ. Aliqñ autẽ eſt in medio cõtrahendi ⁊ delmq̃n/
di ⁊ tunc etiã tener̃ dñs etiã ſi ſit pupillus.ſed quatenus ad eũ ꝑ⸗
nenit ⁊ non aliter vt ibi per euʒ cum quo ſto.⁊ pono glo.de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Non pꝛoſit quia dolus pꝛodeſſet cuʒ ille qui
non impediuit cõmunicaret quicquid conſeque
retur.⁊ ſic nota ꝙ vnus perdit pꝛopter aliũ.ſe/
cus in legato vbi non capax capit pꝛopter capa
ceʒ vt infra de libera.lega l.ſi is qui duos.⁊ fa
cit infra de arbitris.l.ſi duo ⁊c.

Hlo.in.l.ſed ⁊ ſi quis.S.queſitum. Sal hir dicit
iſtam glo. eſſe ſingul. ad boc ꝙ cõfeſſio facta in iudicio pᷣſumitur
eſſe facta ſponte ⁊ non per vim nec per meiũ.⁊ ideo renũciatiões
quas faciũt malefactoꝛes in iudicio valent ſm eum ibi cum quo
ſio. Uno addito ꝙ idem etiã voluit Dy.in regula quod ſemel ðᷣ
regu.iur.li.vj.⁊ Bal.in additio. Specu.in tit.de poñtio.in verſi.
confeſſio vc.⁊ do. meus Alex.de imol.in conſil.xiij.in ſeptia col.
in pꝛimo volu.incip.ex hijs que in themate ⁊c. adeo ꝙ dicimus
p et ſine cauſa vʒ Sᷣm do. meũ in rubꝛi.de interro.act. in apoſtilł
ſuis ad Bar.per glo.ibidem.⁊ in conſil.xiij. pdicto.⁊ Jo.ð imo.
in aſil.cxxxiij.incip. in cauſa ac. ad quos me remitto ⁊ pono glo.
de qua agimus. Cuius verba ſunt betc.
C õuenire.ſ.de iure per pactũ per quod pꝛo/
miſerat.⁊ dic caſum ꝙ quibuſdaʒ ſpecialiter re
nunciauerat ⁊ poſtea generalem clauſulaʒ ſubie
cerat vt hic aperte dicit.⁊ tamẽ dicit Atilicinuſ
non valere.⁊ eſt ratio ſecunduʒ.¶ld.quia iudici

um redditur in inuitũ.⁊ ideo per metũ renũciaſ

ſe videtur vt infra de verb.obli.l.inter ſtipulan
tem. S.pꝛimo quod ⁊ hoc.ꝭ.pidetur ĩnuere.po
ſtea cum dicit ſponte ⁊ c. Sed contra hanc rati
oneʒ eſt cõtra infra qdð met.cau.l.fi.in pꝛin.⁊ cõ
tra Atilicinũ eſt infra ad.l.acquil.l.ſi ſeruꝰ ſer/
nuz. S. inquit lex in fine ⁊c.
L.ij. S. ſi quis in iudicio. Bal. bic dicit iſtum text. el
ſe ſingul. ad hoc ꝙ pꝛomittens ſiſtere aliquez in iudicio intelligit
pꝛomittere pᷣſentiã perſone ſiue pmittat ꝓ ſe ſiue pꝛo alio ð quo
alias leg ẽdo hit dixi poſt alios ſcribẽtes hic ⁊ maxie pꝰ do meũ
Alex.de imol.ad quos me remitto.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non
ero niſi ꝙ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
CSi quis in iudicio ſe ſiſti pꝛomiſerit.⁊ vali/
tudine vel tempeſtate vel vi fluminis pꝛohibitꝰ
eſt vt ſiſtere nõ poſſit exceptõe adiuuat᷑:nec im
merito.cuʒ eniʒ in tali pmiſſione pꝛeſentia opꝰ
ſit quẽadmodum poterit ſe ſiſtere:qui aduerſa
valitudine impeditus eſt ⁊c.

L. Sed ſi quis in.s.pꝛimo in ver ſi.in exiliũ ſal
ua ciuitate abiit ⁊c.ſed in oꝛiginalibus non ſunt illa verba ſalua
ciuitate.ſed ſoluz dicit in exiliũ abijt ⁊c.⁊ ſic in cõi tex. ſunt ſuper
flua ⁊ mutãt omnino veruʒ ſenſuʒz littere.nam non põt quis eſſe
exul ſalua ciuitate vt de ſe conſtat ergo ⁊c. ⁊ ſic iſte text.viciatus
eſt ⁊ depꝛauatus mirũ in moduʒ vt dicamꝰ aliquẽ eſſe exulẽ ſal
ua ciuitate.nam hoc eſt quid ridiculoſuz dicere.⁊ iõ tex.verꝰ oꝛi
ginalis melius ſonat.⁊ ita coꝛriges in libꝛo tuo ſi habes ea verba
pꝛout cõmuniter ſunt in codicibus tranſumptis.

De ferijs ⁊ dilatõibus ⁊ diuerſis tempoꝛibus.

Antequã veniamus ad ſingularia aduerte ad hanc rubꝛicã.
nam in oꝛiginalibus dicit᷑ de ferijs ⁊ dilatõibus ⁊ diuerſis tem/
poꝛibus. Sed in cõmunibus codicibus aliqui habẽt plura ver/
ba ⁊ aliqui paucioꝛa ⁊ hoc vitio ſcriptoꝝ vel cõmentatoꝛũ.Sed
tex.oꝛiginalis ſtat vt modo dixi ⁊ pꝛout vides me poſuiſſe in B
ope noſtro nouo.Sed redeo ad pꝛincipalei ꝓpoſituʒ nr̃m. hic eſt

Glo.in.l.pꝛima in verbo valebit ⁊c.in verſi.ſed
an idem in teſte ⁊c.quã ſcribentes hic ⁊ maxime Bal.dicũt foꝛe
ſingul.ad hoc ꝙ poteſt remitti iuramentuʒ teſtibus de conſenſu
partiũ.ſed iuramentũ calumnie non põt expꝛeſſe remitti ſʒ tacite
ſic vt in.l.ij.S.quod obſeruari cum ibi not.C. de iura.calum.de
quo alias legẽdo hic dixi poſt alios. ⁊ maxiĩe pꝰ do. meũ Alexa.
de imol.in ſexta col.⁊ in ſuo conſi.liiij.in ſo volu.incip.circa id ð
quo queritur an ſtante diſpoſitõe teſtamẽti ⁊c. vbi ponit an poſ⸗
ſit fieri per ptes vt ſtetur dicto vnius teſtis tantũ contra.l.iuriſ⸗
iurandi.C. de teſtib.⁊ in.l.vbi numerus.ff.eo.tit.⁊ in.c.cũ eſſes.
extra de teſta.⁊ in tᷣminis noſtris poſuit do.meꝰ Alex.de imola
in conſil.xxxix.in quarto volu.incip.viſo ſtatuto ⁊c.⁊ in conſilio
cxxv.in pꝛim o volu.incip.viſis ⁊ conſideratis ⁊c.et ideo pꝛo nũc
longioꝛ non ero niſi ꝙ addo nũc idem voluiſſe Bar.in.l.ſilius.ff
de donat. et Bart. in. l. quotiens.C.de pꝛiu.ſcola.li.xij.et gloſa et
Bar.in.l. iuriſiurãdi. C. de teſtib.et domini cano. in.c.tuis per il
lũ tex.extra de teſtib. Jdẽ eſt ibi ſi ex foꝛma ſtatnti induceret
ꝙ valerent ꝓceſſus ſine ſolemnitate iuris.nam poſſunt teſtes ðᷣ
ponere ſine iuramẽto ſᷣm SGal. in.l.ſolam.C. de teſtibus cũ mul
tis alijs ſimilibus que bꝛeuitatis eauſa obmitto et pono glo. de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec. .

CSed an ideʒ in teſte vt partiũ c õſenſu poſſit
ei ſacramentũ remitti.dic ꝙ ſic eiſdem argumẽ
tis.licet in ſacramẽto calumniae ſit ſecus vt.C¶
de iurame.calum.l.ij.O.ſed quia.
L.pꝛima circa pꝛicipiũ in verſi.vel cõcoꝛdiã ⁊c
Sed in pandectis oꝛiginalibus dicitur vel ſocoꝛdiaʒ etimelius.et
ſic hec duo ſunt diuerſa et differũt ad inuicem he due litterature
ſed oꝛiginalis eſt verioꝛ vt dicamus ſocoꝛdiã eic: Eſt verũ ꝙ vi/
di aliquos codices dicere ſecoꝛdiazʒ pꝛout ego habeo in libꝛo meo
ſed magis cõmuniter habet᷑ ↄcoꝛdiam et male.
L.ij in verſiculo alimenta conſtituãtur ⁊cetera.
Sed in oꝛiginalibus veris dicitur alita conſtituantur etc.et ſic
omnino differũt inter ſe vt vides.ſed quo ad ſenſuʒ non eſt mag
na vis in hoc iõ nõ inſiſto circa hec cũ non mutst ſenſum vt dixi.
L. Oꝛatione in verſicu.compꝛehenſum eſt ⁊c.

Ged in oꝛiginalibus pandectis dicitur pꝛenſum eſt ⁊c.⁊ ſic fuit
fupaddita illa dictio com. ſed quo ad ſubſtantiam non eſt vis in
hoc ⁊ ideo non inſiſto etiam in his que non mutant ſenſum litte
re pꝛout aliqñ cõtingit in multis alijs pʒout ſupꝛa vidiſti ⁊ infra
vigebis . .Z
Z. Moꝛe romano in verſi.itaqʒ quod ⁊cetera.
Sed in oꝛigmalibus dicitur itaq; quicquid ⁊c.⁊ ſic eſt aliqualis
vis omnino in hoc licet non magna quo ad ſenſum littere ſi bene
tonſiderabis. B .
Z. Diuus in verſic. munitio naturali ⁊ cetera.
Sed in oꝛiginalibus pandectis dicit᷑ minitio naturali ⁊c. int᷑ que
omnino eſt differẽtia vt vides ⁊ in codicibus tranſum ptis cõiter
eſt viciatũ hoc nomen ppꝛiũ.ſed quo ad ſubſtantiam tex.non eſt
vis in hoc. tamẽ vt ſcias omnia pꝛout ibi iacent poſui etiaʒ bec ⁊
alios errores etiam in ſyllabis ⁊ in litteris ⁊ in vnũ iota.

De edendo.

SGlo.in.l.pꝛima in pꝛin. SBal ·hie dicit iſtam glo.eſſe ſm/
gularẽ ad boc ꝙ equitas naturalis eſt ita immutabilis ſicut ip/
ſum ius naturale.nam nibil aliud eſt equitas q; ratio naturalis
vt in.l.vnica in pꝛin.C.de cadu.tollen.vt ibi per eum.cũ quo ſto.
Uno ſolo addito ꝙ de iſta equitate ⁊ quotinplex ſit poſuit idem
BGal.in.c.ad bec in tit.de pace iura.firma.in vſib.feud.in.vij.col.
⁊ Bar. in.l.i. in fi ff. de legib.ad quos me remitio ⁊ pono glo.de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Equiſſimũ ⁊c.ideſt ob naturalem equitatẽ que
mutari non poteſt vt in.ꝗ.ſed naturalia inſtitu.
de iure natu.gen.⁊ ciuili.

L.pꝛima.S.eum quoq; in verſi.dicturus eſt ⁊c.
ſz in oꝛiginalibꝰ d dictaturus eſt ⁊c.⁊ melius ſonat tex.verꝰ oꝛi
ginalis q;ᷓ cõmunis tex. licet quo ad ſenſuʒ non ſit magna vis vt
vides. Et ſimilit᷑ ibi in verſi.⁊ pꝛelato die ⁊c.in oꝛiginali dici
tur ⁊ pꝛolato die ⁊c.cum dictone pꝛo ⁊ non pꝛe.Et ſimit r in vl/
timis verbis iſtius tex.in verſi.ſubueniatur ⁊c.in oꝛginalibꝰ au⸗
tem dicitur ſubuenietur ⁊c.⁊ ſic de futuro non autez de pꝛeſenti
7 eemns ſonat quo ad verba pꝛecedentia hic vt videre petes ex
teipſo.
A.ne quis ⁊ c. In oꝛiginalibus diciĩ ſenatus cenſuii ne quiſ
æxc.⁊ ſic deſunt in omnibus codicibus tranſumptis illa verba ſe/
natus cenſuit que ſatis impoꝛtam vt vides ex te.⁊ hoc modo in/
cipit iſta lex vt ſcias eam allegare.nec aliter ſtare poteſt.nam iſte
texialias eſt ſine verbo pꝛincipali. Et ſimilit in verſi.petatur
⁊c.in oꝛiginalibus dicitur petetur ⁊c.⁊ melius ſonat inſpecus v⸗
bis pᷣcedentibus ⁊ ẽt ſequẽtibus vt videre potes.
L. Mꝛetoꝛ ait in pꝛin.in verſic.edere debent ⁊c.
In oꝛiginalibus dicitur edant ⁊c.⁊ melius vt vides ex teipſo.nec
eſt opus tot verbis cũ ſufficiat verbũ edant pꝛout in vero tex.oꝛi
ginali ᷣm quẽ coꝛriges libꝛum tuũ in hoc ⁊ in alijs ſupꝛadictis ⁊
infra dicendis. .
Glo.in.l.quedam..nũmularios. Scribẽtes bic
⁊2 maxime HBal.dicũt iſtam glo.foꝛe ſingul.iũcto text.ad hoc ꝙ
ſcriptura illius qui eſt electus auctoꝛitate publica plene pꝛobat lzʒ
non ſit notarius.niſi eſſet notarius publicus vt ibi per eos cũ qui
bus ſto quia iſta glo.optime pꝛobat hoc.de quo alias hic legẽdo
dixi ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero.niſi ꝙ addo vnũ verbum ꝙ
ſcripturis antiquis credi debet niſi ꝓbetur cõtrariũ ſᷣm Ange. in
conſil.cclxxxvij.Et ſimiliter etiã dicimꝰ in ſcripturis repoſitis in
archiuo publico ſᷣm do.meũ Alex.in conſil.cxxxvui. in quita co/
lumna in pꝛimo volu.incip.an ſufficiat ⁊c.ad queʒ me remuto.
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Sed an hodie idem vt eoꝛũ fidei ⁊ rationi/
bus credatur.videtur idem pꝛimo.quia non in
uenitur mutatũ ergo ſtet. vt.C. de teſta.lſanci
mus. Secundo quia videtur iure nouo ⁊ nouiſ/
ſuno cõfirmatũ vt.C.de conſtit.pecu.l.ij.in fi.
⁊ in auten.de fideiuſ..fi.col.pꝛima.CTercõ qꝛ
hodie iurant vbiqʒ vel iuter ſe.vel cõmuni ſua/
rum ciuitatũ omnia legaliter agere.vnde ad in/
ſtar tabellionũ debet eis credi vt hic ⁊.C.ad.l.
coꝛne.de falſis.l.ſi quis decurio ⁊c.
L. Si quis ex argentarijs.S.ſi iniciuʒ ⁊ cetera.
Bal. hic dicit iſtum text.eſſe vnicij in iure ad hoc dies poſitus

in pꝛincipio libꝛi vel ratõis vel inſtru ici .
omnia cõtenta in libꝛo vel in rötbna gi lurnur Ga
vel ſubſequẽtes ibi.⁊ idem voluit etiã Bar. ibidem en libzo
idem eſſe in loco poſiio in puncipio libꝛi vt ſit cõm ar ſubdun
alijs ſequẽtibus vt ibi per eos.⁊ etiã per do. meü omnib“
ibidem in pꝛima ⁊ ſecũda col.vbi etiã ponit quid naße

. de imol.
tis vbi alias legendo oixi poſt eum de his.·xideo iio nſtum
non ero ſed pono tex. de quo agimus. Cinus Nrleſinn nga

Si initiuʒ tabularuzʒ habet diem ⁊ conſuleʒ:
in quibus Titij ratio ſcripta eſttpoſtnognes,
ſine die ⁊ conſule ſcripta etiã mihi edendus ſ
dies ⁊ conſul. cõmunis enim omnis ratõis
poſitio diei ⁊ conſulis⁊c. dr

L. quedam. S. nümularios. Bal pedectiſti knz
eſſe ſingul. in alio ꝙ ſicut conſuetudo dat iuriſdictönem vr inli
C.de emanci.libero. ⁊ in.l.miſſi opinatoꝛes. C. de exacio mnn
li. xi⁊ in.l.viros. C. de diuerſis officijs lib.xii. ⁊ inl ſiff de dana
plu. arce.⁊ nedum publicis perſonis ſed etiã pꝛiuatis quod in
tius ⁊ alias nõ habẽtibus eam vt in.c.cum cõtingat in ſterms
foꝛo compet. vbi eſt tex. ſingnl.ad hoc ſm ſcribetes ibidẽ ita d
fdem ſcriptoꝛibus vt ibi per eum cum quo ſto. Et ſacit etiq; ſg
lere cõtractũ qui alias eſſet inutilis vt in.l certi tonditiio. ſni
mos.ſff.ſi cert.petn. Et etiq facit valere ſcripturas vbiqp loco
rum ſᷣm Bal.in.:.ſi non ſpeciali in ſa col. C. de teſtame ad qgez
me remitto ⁊ ponerẽ text.ſi non infra foꝛte ponam pꝛout vide⸗
re potes ex ſupꝛadiclis.

L.vbi exigitur..pꝛimo. ¶ Bal bic dieit iſum ter dᷣ
ſingul. ad hoc:pꝛopoſitũ ꝙ pᷣceptuz iudicis inducit quaſi conmj
ctum vt hic per eum cum quo ſto. Plus dixit glo. ſingul inl.
fina. .neminem. C. de bonisq; liber. ꝙ ex eo oꝛitur actio nfa/
etum vt ibi per eam cũ qua ſto ſimpliciter quia glo.illad raeſt
⁊ tex.iſte optime pꝛobat hoc.de cuius materia etiaʒ poſuit idem
Bal. in ad dit. Specu.in tit.de confeſſis in verſi.pcepri tc t bi
etiã aliquid poſuit Specu. in. .quarto in verſi.fina.⁊ Angel in
conſil.lxxxx vin.in pꝛima col.vbi dixit ꝙ per ſententiã in iudicio
quaſi cõtrahitur.ad quos me remitto ⁊ pono tex. de quo agimꝰ.
Cuius verba ſunt hec.
Is autem qui in hoc edictuʒ inciderit id n
pꝛeſtat quod interfuerit mea ratões edi ci de/
cerneretur a pꝛetoꝛe.ſed quod hodie intereſtet
ideo licet intereſſe deſijt:vel minoꝛis velpluriſ
intereſſe ceperit:hec actio locum non habebit:
neqʒ ad augmentũ neqʒ ad diminutionem cc.

