Pꝛobatio an facta coꝛam arbitro pꝛobetur ſlaum coꝛi i/
dice vide in.l.pꝛima.ff. de interro.actio.per glo.ſingularem twici
aliquibus additionibus per do. Ludonicuun ibidem.
Pꝛobatio que ſit euidentiſſimis argumẽtis an dicatur eſſ
cax vide in.ſed ſi non alias.fl.de lega.pꝛimo per illum tex.ſungul.
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Pꝛobatio an in contractu maxime pupulli poſſit dici vt ſtei
ſimplici dicto aduerſarij vide infra in verbo pupillus.
Pꝛobatio. an ſi iudex non voluit audire pꝛobatões paltat
eius ſententẽtia poſtea lata vide in.l.argentarius.9.cum autc,ſt
de eden.per illum text.ſingularem eum nouo eiuo melleciu per
do. Ludouicũ ibidem. .
Pꝛobatio an poſſit limitari ad certam ſpecieẽ vide in q
vero in auten.vt ſine pꝛohi. mat. debit.per glo. ſingnlarem ibi.
Pꝛocuratoꝛ litis an teneatur facere inuemariũ vide inl de
creationibus.C. de epiſ.audi.per glo.ſingularem ibi. .
Pꝛocuratoꝛ. an acta facta cum pꝛocuratoꝛe mutalodebeit
repeti pet domimũ vide in.l.mutari.ff.de pꝛocura.per gionol l
cum noua conſideratõe per dominũ Ludouicum ibidem.
Pꝛocuratoꝛ an obliget dominũ ex contraciu qui no immi
nebat vide in.l.ſi pꝛocuratoꝛ meus.fl de pꝛocuta.peſ glo. ſing ibi
Pꝛocuratoꝛ. an eius cõtumacia opetur vt domn eius peſ
ſit excõmunicari vide ſupꝛa in verbo excõicatio.
Pꝛocuratoꝛ nõ legitimus ſi egit an reus abſolui debent ob
obſeruatõe iudicij vide in. l. non idcirco. . F. ff de indli per gloſis
ſingularem ibi cum noua conſideratõe eius ꝑ do. Liuouici bo⸗
logninu ibidem.
Pꝛocuratoꝛ an poſſit cauere de fato ſub condictone videnn
l. inter quos., fi.ff. de dam inrec. per glo. ſingularẽ bi. nt eſſes
in reperiendo vide poſt itulnzʒ de reg.iur. in boc ope noſtro,
Pꝛoenratoꝛ quãdo non appellauic in tempe debiio an do /
Re poſſit appellare poſt decem dies vide ſupꝛa in ve bo ip/
ho.

Pꝛocuratoꝛ an in eontractu eius perſona ſit nomind ſi
de ſupas in verbo contracius. ,1
Pꝛorurutoꝛ vnus am conſtitui debeat vbi ſunt lureo iiis
tes vide in.5.ſi vero in auten.de queſtoꝛe per ill text. valde 1n0 .
Pꝛocuſuioꝛ. an ex eius delicto puniatur dominus ex
niſtratione eius vide ſupꝛa in verbo adminiſtratio. da,
Pꝛocuratoꝛ vbi non poteſt acquirere ſibi an gequtat,
mino vide in.l.qui ita .etiã.fl.sd trebel. per illum tex.noti
cum glo.fua. . nicen
Dꝛaocnato in rem ſuam an ſit pꝛopꝛie pꝛocni tor mide

Nigi e
güömultuenbin, 2
ghmminuſunen atunne
Gimmiſir l tigii ieut 83
ginirintiingnin rubim
lusnntdein,.
iemmunftim tumimizs u na
Epeſhilein n iNen e
uonnwinftir nti lumn ,
Nonun ngtnen uqtin inmniumn
Gicrcrunt aemd
Hihunugdeltduen tun.
Dukenyinſunſtchenien ſen nn
figupniitoſitelixan wintt
õ
Ponfingitnctbitdatm tatan
lrpſtenelt al gile l lume
Naumimgnimmauan

Numuraſriirit hirttn
Pyrnrnaap⸗ Arainin er

aſnnumh
lumtuinitifi fiitin iris

Pongtngnikſte nngt,n,
zan anginimmmi himmin

itneinng
grneegne umnt
nnene
N

—

PT — △₰ 5£ 2

5 2£

5S121

rNNE Ndet
õ
äl

õl

ridin
iunthet a NANibinnn
MBaptIY iN MNNA
MM
—
xrmuUNENNN ſ
—
uGasdntin Mikanſig aſt
”
mu nsrufirn
ne nthinhu
mmwelnmn lni,
mnnmmm nigub c

–

. ex teniud
—

„uriuidiniid
–

Snns
mnnma unin n
taas m et uann iiq, 1
maailitid,
* matmu
„ wuin

puima ff. de pꝛoeura. per glo. ingular ibi cu aliquibue additio
nibus per do. Ludouicũ circa buiuſmodi pꝛocuratoꝛem in rem
ſuam an. l. poſſu reuocarietiã re exiſtente integra.
Pꝛoeuratoꝛ ſi mittitur ⁊ moꝛiatur in itinere an excuſet᷑ qui
miſit eum ob citatoez de eo factã vide ſupꝛa in verbo citatio.
Pꝛocuratoꝛ an v quando poſſit interuenire in cauſa crimi

nali vide in.l. ſi pꝛeſes. C. ad legẽ plagi. de plagiar.per illum text.

e ſingularẽ cij aliquibꝰ additõibus per do. Ludouicũ ibidẽ.
Pꝛocuratoꝛ an poſſit conſtitui ad articuluʒ pꝛobationũ tan

um vide in.l.etiam. 5. abſens. f. de manumiſ.vindi.per illuʒ tex.

alde notandum.
van Pꝛocuratoꝛ conſtitutus reruz an poſſit exigefre nomina de

bitoꝛum vide in. l. ſecd ſi vnius.ðꝭ.pꝛocuratoꝛem.ff.de iniurijs ꝑ
illum texb ſingularem.
Pꝛocuratoꝛ qui faeit iuxta mandatũ an habeat actionẽ cõ
tra dominuͤ vide in. l.iam tamen.ꝭ.in. hax.ff. iudi.ſolui ꝑ illũ text.
ſingularem cum nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibideʒ
Pꝛocuratoꝛ an vbi non poteſt cedere actioneʒ domino ſuo
tranſeat ſine ceſſione vide in. hi. in fi. fl. de inſtituto. per illuz text.
ſingulafem. . .
Pꝛocuratoꝛ an poſſit habere fidem de pꝛecio ⁊ quid in mi
noꝛe L in eccleſia vide in.l.ſi pꝛocuratoꝛ.f.de iure ſiſci per gloſam
ſingularem ibi. . ES
DPtocuratoꝛ an ſi eõſequtus eſt aliquid iniuſte pꝛo domino
ſuo teneatur ei illud reſtituere vide in.l.qui proprio.ꝭ.procura/
toꝛ ff de procurato. per illum tex. ſingularẽ cum nous conſidera
löe eius per do. Ludouicum ibidem.
Procurator.an infirmitas procufatoris impediat miſſiõezʒ
fieri contra dominũ vide in...i.S.⁊ ſi quidẽ. ff. quod cuiuſq; vni
nerſi.nomi. per illum tex.ſingalarẽ cum noua conſideratõe eius
per do. Ludouicum ibidem. .
Pꝛocuratoꝛ conſtitutus ad pꝛomitteuduz an poſſit pꝓmitte
re penam vide in.l.pure. 5. actoꝛis. ff. de doli excepti. per illũ tex.
nota. cum nouo eius intellectu ad eũ per do. Ludouncum ibide:.
Pꝛocuratoꝛ an pꝛeſumatur penes quẽ ſunt inſtrumẽta cauſe
vide in.l.fi. C. depactis cõuent,.per illum tex. ſingularem cũ nouo
eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.
Pꝛocuratoꝛ in rem ſuam ſuſcipiens iudiciuʒ ſponte au pa/
riat exceptionẽ pacti reo vide in.l.ij. C. de pactis per illum textũ
ſingularem cum nouo eius intellectu per do. Lndouicũ ibi.
Pꝛocutatoꝛ qui non exhibuit mandatum in cauſa pꝛincipa
li an poſſit compelli in cauſa appellatõis vide in.l.ita demuz. C. ðᷣ
pꝛocurato.per illum tex.vnicũ cum nouo eius intellectu per do.
Ludouicum ibidem.
Pꝛocuratoꝛ an poſſit eligere vide ſupꝛa in verbo electio.
Pꝛocuratoꝛ.an eius bona ſint tacite obligata ſicut ſunt bo
na tutoꝛis yel curatoꝛis vide in.i.diuoꝛtio in pꝛin.ff. de negot.ge.
per glo. ſingularem ibi.
Pꝛocuratoꝛ an dicat᷑ defẽſoꝛ rei vide ſupꝛa in vᷣbo defenſio
Pꝛocuratoꝛ an ſi poſſidet rem domini ſui ⁊ cũ titulo ⁊ cog
noſcat eam eſſe domini debeat eum relaxare ⁊ quomõ vide in. l
at qui natura.ꝭ.cum me.ff. de negot.geſſ.per illum tex.ſingularẽ
cum eius noua conſideratõe ad eum p do. Ludouicũ ibidem.
Pꝛocuratoꝛ tuus an dicat̃᷑ eſſe aduerſarius meus vide in.l
ii.f. de iureiuran. per illuʒ tex. ſingularẽ cũ nouo eius intellectu
per do. Ludouicum ibidem.
An in rem ſuam acquirat domino actionẽ vide in.l.nam ⁊
poſtea. ꝭ.penul. ff. eo.tit. per glo.nota.ibi.
Quomõ debet concipere verba cõtractus an in perſonam
ſuam vel domini vide in dicto. ꝭ.penul.per illum text.ſingulareʒ
cum nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.
Pꝛocuratoꝛ conſtitutus ad aliquẽ actum ante litem conte/
ſtatam an poſſit exercere litem vide in.l.qui pꝛocuratoꝛem.ff. de
pꝛocurato.cum nono eius intellectu ad illum tex. per dominum
Ludouicum bologninũ ibidem.
Pꝛocuratoꝛ gerens actum pᷣſente dotuino an dominꝰ vide /
atur gerere vide in.l.ſi pꝛocuratoꝛi.ff.de verbo.obligat. per illuʒ
tex. ſingularem.
Pꝛoeuratoꝛ de cuius mandato dubitat᷑ an admittatur ad
recipienduʒ ſolutões vide in. . eos in auten. de collatio. per illum
lex. valde notandum.
Pꝛocuratoꝛ collegij vel vniuerſitatis an debeat habere mã/
datum a ſindico vide in.l. iuſiurandum. 5. defenſoꝛ. ff. de iureiur.
per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus additõibus per do.lodoui
cum bologninũ ibidem.
Pꝛocuratoꝛ an poſſit eonſtitui ad iuranduz in animam ſui
dom ini vide in. c pꝛimo.5. item ſacramenta in tit.de pace iura.
lirm a. per glo. ſingularem ibi.

Pꝛocuratoꝛ an po ſſit petere executionẽ ſentẽtie ſine mãda
lo vide in.l.actoꝛis.ff. de pꝛocura.per illum tex.ſingularem cum
aliquibus additiombus per do. Ludouicum ibidem.
An pꝛocuratoꝛ falſus obligetur ex pꝛoceſſu per eum facto.
vide in.l.plautius. f.de pꝛocura.per illum tex. ſingularẽ cuʒ no/
uo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.
An pꝛocuratoꝛ rei teneatur ſatiſdare de indicio ſiſti vide in
l. ſi deſunctus.ᷣfl. eo.tit. per glo. ſingularem ibi.
An goſſit cõſtitui in perpetuuz vide in.l. ⁊ in perpetuũ.ff. e
titu. per illus tex ſingularẽ cum noua eius conſideratõe per do.
minũ Lndouicum ibidem.
An pꝛocuratoꝛ qui eſt pꝛincipalis in cauſa poſſit experin 5/
curatoꝛio nomine vide in.i.licet.ff. eo. titu. per glo. ſingularez ibi.
ꝛoceſſus an libelli oblatio ſit de pꝛocefſu vide ſupꝛa in v/
bo libellus.
Pꝛoceſſus factus a iudice habente duas auctoritates vnax
effcacem ⁊ aliam non quomõ valeat vide ſupꝛa in verbo iudex.
Pꝛodigus quis dicatur vide in.li. . exigieur. ff de m tab⸗
per glo.ſingularẽ ibi cũ aliquibus additõibꝰ p do. Ludouicũ ibi
Pꝛodigus an ſit ei interdictũ ipſo iure vide in.l.is cui.ff. de
teſtamen.per glo.ſmngularem ibi.
Pꝛodigus cui eſt interdictũ bonis an teneatur ex maleficio
in quo imponitur pena pecuniaria vide in.:.ſi quis in tantam. C.
vnde vi per glo.ſingularem ibi.
Pꝛoductio inſtrumenti an noceat pꝛoducenti in cõtentis in
to vipe ſupꝛa in verbo inſtrumentum.
ꝛoſeſſio an legima poſſit peti in bonis pꝛofeſſi ſtatim vi
de ſupꝛa in verbo legitima.
Pꝛomiſſio fueta per erroꝛem an impediat obligationẽ de /
biti naturalis vide ſupra in verbo erroꝛ.
Pꝛomiſſio ſine cauſa an valeat vide in.l.generaliter. C.ð nõ
nume. pecu.per glo.ſingularem ibi.
Promiſſio facta pꝛo me creditoꝛi meo an liberet me viõ in
5. argentariorũ in auten. de fideiuſſo. per glo. ſingularem ibi.
Pꝛomiſſio. an pꝛomittens cõtraberc intelligatur ſolemniter
vide ſupꝛa in verbo contractus.
Pꝛomotio an aduocatus in cauſa criminali poſſit pꝛomoue
ri ad ſacros oꝛdines vide ſupꝛa in verbo aduocatus.
Propinquus. qui cõtineãtur appellatiõe pꝛopinquoꝛũ vide
ſupꝛa in verbo affinis.
Propꝛietas an ſit dare quaſi pꝛopꝛietatez vide in.l.ij.S.que
dam. ff de interdictis per gloſam ſingularem ibi.
Poſeneta an teneatur ad reſtitutõnem vſurarũ vide in.l.ſi
ſciente. ff. de paricid. per glo.ſingularem ibi cum aliquibus addi
tionibus per do. Ludouicum ibidem. —
Prorogatio.an pꝛorogans iuriſdictionẽ alicuius poſſit pe/
nitere vide in.l.ſi cõuenerit.fſ.de iuriſdi.om.iudi.per ilium textũ
fingularem cum aliquibus limitatõibus pꝑ do. Ludouicũ ibidez.
Pꝛorogatio ſuꝑueniens pendente pꝛoceſſu an iuſtiſicet eum
vide ſupra in verbo delegatio.
Prorogatio an valeat ſententia quando prorogatio fit per
partes vide in,c.ſigniſicaſti de foro compete.pꝑ glo.ſingularẽ ibi.
Prorogatio.an iuriſdictio voluntaria poſſit prorogari við
ſupra in verbo iuriſdictio.
Prorogatio iuriſd ctõis quãdo fieri poſſit ſi eſt facta vni vi
de ſupra in verbo iuriſdictio.
Prorogatio iuriſdictõis an poſſit fieri in.l.ij.S.cõuenire.ff.ðᷣ
iudic.per illum tex.vnicum in iure cum aliquibus additõibus ꝑ
do. Ludouicum ibidem ponentẽ quid in cauſis crimmalibus.
Prorogatio an iuriſdictõe prorogata quo ad proceſſum in
t Sarur prorogata quo ad executionẽ vide ſupra in verbo iu⸗
riſdictio.
Prorogatio.an cauſe meri imperij poſſint prorogari vide
ſupra in verbo imperium. .
Prorogatio an poſſit fieri per exemptũ etiã volentẽ vide ſu
pra in verbo exempꝑtio. .
Proteſtatio an ⁊ quando noceat proteſtanti vide in.l.fi.ff.
pro derelicto per illum tex.ſingularẽ cum aliquibus additõibus
per do. Ludouicũ ibidem.
Proteſtatio an facta in contractu habeat vim pacti vide in
l. ſi fideiuſſor in prin. fl.qui ſatiſda.ogan.per glo.ſmgularem iun
cao textu ibidem.
Proteſtatio an poſſit fieri omni tempore vide in.l.ſi rem.ff.
de euic io.per glo.ſingularem ibi cum aliquibus additionibus ꝑ
do. Ludouicum ibidem. .
An debeãt fieri venditori qui ſimnl ⁊ ſemel fuit in iudicio.
vide in.l.ſi dictum.ꝭ.ſi preſente.ff.de euictio.per glo.ſingularem
ibi cum aliquibus adduõibus per do. Ludouicũ btlen⸗

Proteſtatio contkaria faeto an ⁊ quãdo feleuet pteſtantẽ.
vide in.i.ſed ⁊ ſi quis.ꝭ.interduz.ff.de religio.⁊ ſumpti.fune.per
glo. ſingularem ibidem. SS
Proteſtatio infra quem terminũ fierl debeat vide in.!i C.⸗
de hijs qui per metum non appellauerũt per illum tex.ſingularẽ
cuz aliquibus additionibus per dominũ Ludouicum ibidem.
Peruenio de eins ſignificatõe vide in.l. in teſtamentis.C. ð
teſtamen. per illum text. ſingularem cum noua eonſideratiẽe per
dominũ Ludouicum ibi.
Prouincia ſi diniditur in duas an cenſcanĩ eſſe due vide in
l.ſi in eadem. ffj.de offic.aſſeſſo.per illum tex.ſingularem.

Qualitas An ſit omnino provanda quãdo vᷣdueitur in libel
lo vide in.l.ſi quis id quod in verſi. doli ⁊c.ff.ð inriſdi om.iudi.
per illum tex.ſingularẽ cum aliquihus additionibus per domi/⸗
num Ludouicum bologninũ circa hoc ibii. .
Qualitas adiecta in diſpoſuõe an limitet eã vide in.l.cũ ali
quis.C. de iure delibe. per illum tex. valde notanduj. .
Qualitas an denunciatio maleficij debeat fieri cum quali/
tatibus ſuis vide ſupꝛa in verbo denũciatio. .
Qualitas an poſſit probari ſine facto pꝛintipali vide ſupꝛa
verbo probatio. ñů
Qualitas.diſpoſitio relata ad tempus an cõpꝛebẽdat om
nes qualitates vide in.lI.precibus. C. de impube.⁊ ali ſubſtitu.ꝑ
gloſam ſingularem ibi. —R
Querela teſtamentũ contra quem moueri poſſit vide in. .
filium. ff. de contratabu. per illum tex. mirabilem cum aliquibꝰ
additionibus per do. Ludouicum ibi.
AQuerela an poſſit intentari per filium qui non vult ſuccede
re patri vide n.l.ij. C. de inoffi.donatio/per glo. ſingularem ibi.
Querela.an filius qui querelat teſtamentũ paternũ debeat
alimẽtari vide in.l.ſi inſtituta. S. de inofficioſo.ff. de inoffici.teſta
men. ber illum tex. ſingularem.
Querela propoſita ſi fuit expugnata an poſſit filius petere
legitimã ſuam vide in.l.ſi maritua.C. de inoffi.teſtame. per glo.
ſingularem ibi cum alia opinione domini Ludouici ibi.
Queſtio de ſeruis ob mortem domini in quo loco fiat við
infra in verbo tormenta.
Quietatio an debitor poſſit cogere creditoreꝛ vt faciat ſibi
quietationẽ generalem vide ſupra in verbo debitor.
Quot vices ſignificet iterum vide in.l.veluti..ſi.ff.ð eden.
per illum tex. notandum.

NRaſura. An inducat ſuſpitõem in litteris vide in.c.ex
litteris extra de fide inſtru. per glo. ſingularem ibi.
Ratio an magis conſideretur qᷓ; verborũ ſignificatio in ſta
tutis vide infra in verbo ſtatutum.
Ratio.an liber rationũ priuati probet pro ſe ⁊ contra ſe vi
de ſupra in verbo liber. .
KRatio an credatur rõnibus noſtris vel libris pro nobis vł
contra nos vide in.l:.publia.ff. depoſiti per glo.ſingularem ibi cũ
aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
KRatio.an liberatio a redditõe ratõis liberet a dolo cõmiſſo
vide ſupra in verbo liberatio.
KRatificatio an vbi requiritur ſpẽale mandatum ſufficiat vi
de ſupra in verbo mandatnm.
Katificatio an poſſit fieri de maleficio perpetrato nõie meo
ab alio vide ſupra in verbo maleficiũ.
Ratum an cautio de rato ſuppleat actionẽ mandati vide ſu
pra in verbo cautio.
Ratificatio.an promittens minorẽ ratum habiturũ intelli
gaĩ cũ minor erit maior.xxv.aunis.vide in.l.ſi procurator.ff.de
condi.indebi.per gloſam ſingularem ibi.
Ratificatio an vbi cõſenſus requiritur pro ſolemnitate poſ
ſit actus ratiſicari vide in.l.obligari..fi.ff.de aucto.tuto.pꝑ illum
tex. ſingularem.
Recõuentio an ⁊ quãdo habeat locum vide in.l.eſt receptũ
ff.de iuriſdic.om.iudi.per glo.ſingularem ibi cum aliquibus ad
ditionibus per do. Ludouicum bologninum ibidem.
Recõuentio an poſſit fieri de clerico agente coram layco vi
de ſupra in verbo clericus.
HGecõuentio ⁊ cõuentio vbi fit an ſufficiat vna ſentẽtia vide
in. l.meuius. . arbiter. ff.famil. hirciſc. cum noua conſideratione
eius per dominũ Ludouicum ibi.
Recõuentio an habeat locum vbi petitur aliquid officio iu
dicis vide in.l.ſed ⁊ ſi reſtituatur.ff de iudic.per glo. ſingularem
ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibideʒ ponen

tem etiam quid in cauſis fequirentibus tele rit S
Recuſatio an delegatus poſſit reculari en men ſcezſt.

delegatio. upaa in verbo

Recuſatio.an delegãs cauſam alteri poſſit
ctus vide in.l.pꝛetoꝛ. ff.de iuriſdi.om.iudi.p Wafeenun ſuße
Recuſatio. quando quis recuſatur quis debeati e ſee .
de buiuſmodi cauſa vide in.l.ex quacũc. ffſi quis in n Ete
non ierit per gloſam ſingularem ibidem. vorg.
Rectoꝛad quẽ ſpectet eius electio vide in.
om.iudi.per glo.ſingularem eticen.
Redemptis an ꝑmittat᷑ etiã ſi quis eſt captus ex mals
vide ſupꝛa in verbo captura. n e maleftio
Regdemptio an pꝛo redemptione captiuo i
deiroruicſ um vide ſupꝛa in verbo ſidticömiſſumm. ſeclimmi
Kedemptio capiiuoꝛũ ad queʒ pertineat vide in, l.ſiſ ig,.
ff. ſe olu. matri. per illum tex, ſingularem. inelißſtideo
Reſect io domuo au dicatur cauſa pia vide ſupꝛa in verh⸗
cauſe⸗ . ma in veddo
Regula an pꝛeſtet auctoꝛitatem arguendi ſicut lex vj
pꝛa in verbo argumentum. lereeſ

lſi. C. deiuriſli.

Rei vendicatio.an qui tenet rei vendicatiõe dieqĩ obligitls

vide ſupꝛa in verbo obligatio.
Hei vendicatio an poſſit cedi vide ſupꝛa in verbo ceſſio
Kei vendicatio directa cui competat vide in. lyſucadio .
de pigno. per glo.ſingularem ibi. e
Sei vendicatio an detur domino contra tenentẽ quiſperat
in euentũ condictõis effici dominus vide in.l.moꝛtho. primo
ff. de lega. o per illum tex. ſingularem.
Hei vendicatio an poſſit nouari vide ſupꝛa in vᷣbo nouatio
Helatio an referarur ad certa vide in.l.ſeyo. ꝭ.mecdico. ft ᷣ
annu. legst. per illum tex. ſingularem cum aliquibus adqdtoibus
per dommũ Ludouicũ ibidem.
Helatio.qua pena puniatur nuncius non referens vide ſi/
pꝛa in verbo nuncius. .
Relegatio an poſſit fieri ꝑ magiſtratũ municipalem vide in
l. nulli. C. de ſenten. per illum tex.ſingularem cum nouo eius in/
tellectu per dominũ Ludouicum ibidem.
Relegatio quomõ fieri debeat vide in.lexilium. f. de inter/
dic. ⁊ relega. per illum tex.notan.cum glo.ſua. .
Relegatio an dominus poſſit relegare ſernuz ſuũ vide in.
ex facto.ff. de heredi.inſtitu.per illum text.nota. cum aliquibꝰ ad
ditõibus per do.Ludouicuʒ ibi cum nous conſideratione eiꝰ ad
illum textum. H
Keligio an per etus ingreſſum tollatur omnis ingratitudo
nrapter quã quis poſſit exheredari vide ſupꝛa in verbo exbere/
atio.
Relinqno an poſſit legari cuʒ hoc verbo vide in.l.hijs yer /
bis.ff.de heredi.inſtit.per glo.nota.ibi cũ alquibus addinioibꝰp.
do.Ludouicum ibi ponentẽ an ⁊ quãdo impoꝛtet inſtitutionem
heredis. ,
Remiſſio in cauſa ciuili quando locum habeat an ante lit
conteſtatez vel poſt vide in.l.heres.ꝭ.ſi quis.fi de iudici per goo.
ſingularem ibi cuz nouo eius intellectu per do. Ludouicũ bidẽ.
Remiſſio quando petitur an debeat adbiberi cauſe cognitõ
vide in.l.pꝛima. C. vbi cauſa ſtatus per illum text. ſingularem cũ
nouo eius intellectu per do. Ludouicũ bologninũ ſbidem.
Nenunciatio.an agens ex contractu videstur reniũciare pe·
ne appoſite in eo.vide ſupꝛa in verbo pena.
Renũciatio facta ab ignoꝛãte ſicut non valet an idem ſi ſi
bene ſtiuiſſet ignoꝛans vide in.l.pomponius.fl.de negot geſtio p
gloſam ſingularem ibi. 1
Renunciatio quãdo valet in iudicio an etiam valeat eximu.
vide in.l.ſicii.C. de repud. heredi. per glo.ſingularem ibi.
KRenunciatio facta exceptõi non numerate pecunie an opeft
tur vt poſſit opponi vlterius vide in.l. ſi ex cautiõe.C. de on iun
õ gloſam ——— ibi cum aliquibus adhiĩ
nibus per do.Ludouicum ibidem. .
Kenunciatio an noceat renũcianti quando ipſe vecennuet
in eo actu vide in.l.paciſci. fl. de pactis per glo. in gular bicn
aliquibus additionibus per do. Ludonicum ibidez ponent
an valeant iuri de futuro ⁊ etiam dn extendatur ad lacoghoge
KRenũciatio facta exceptõibus an intelligatur rebus ſit “M
ſtantibus vide in.l.quod ſeruius. ff.de condicob an er en
gularem ibi cum aliquibus additiõibus h do ludonl Kani
Renunciatio an poſſit renunciati iuri naturali vi n m.
exceptionẽ.ꝭ.fi.ff.de condi.indebi.per illam glo. ſingula ot
Renũciatio quomõ poſſit fieri circa electõem ante y
confirmationẽ vide inc,ij. de renunci.per glo.ſingulaſemn we⸗

giuſans

vtun e

iniminiunnan
—
ſctongeuheri .
Aammniam fu hrr iine
iurliprnuenſſnuin
wunkin iinntinten —
— 1
ſttd umntnenin
etmindntining imm at
Gntäitayvlntunnbumn iien
errünrin tce u
ntvptiiin
orungnidinunetedraen
unuhhiugiutntin hu
Nelcingeingſnglnn
etpnnnitpcnnninin enh
Aritinetrnnttunenlilſtnirir
nkenantinpttitnen ulrmte
etnnipninerilunmane,
tlilluininrinrin
mruliuneliuinn
enae munene
nru
n imiiti riuin

Ci urie geer

inmcnden
uitnnee
uttze,

“

. menſſe gice.
——MW

lerar aihlnnu mit
ααnα

re tmiahe ſt alir

mtai ii vi un tunml
t uuui Mi ltur iui
Naſ mmpxn uhtui hinſeletti
anLiiltinfhiindl
maatNlimitikfnitin
Tatun NINiNHiinek
nuſnunkinſ
n nuttint
aicerm mul mun if dl
—
NaGN Smmmmnnning
GeliaunAN,
nininintiimnifn
mecn iemmimi ſih
vulrimn ii
wau funſheſrcn⸗

ſenuͤtiatio an ? dennd quis videat᷑ renũciare pꝛeſcxiptõi
in verbo pꝛeſcriptio.
viͤ⸗ ſbrrunchncſo facta ad que exteudatur vide in.l.i..ſed vidẽ
qum. ff. de ſuccel. edic. per glo. ſingularem ibbi.
Repetitio an videatur facta de omnibus dictis in pcedenti
bus maxime in ſtipulatõe vide in.l.iteʒ quia. .ſi. f. ve pactis per
illum text. ſingularem.
eperio quando quis dititur repertus in crimine vide in. l.
pima. C. de rapt. virgi.per illum tex.notandum.
Res inter alios acta an alijs pꝛeiudicet ⁊ quo ad quid við
in. lſi dus in pꝛin.ff. de iureiura.per illum tex.ſiegularẽ cum ali
quibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Res que dicantur que ſeruari non poſſunt vide in.l.i.C. ſi
aduer. vſucap. per glo. ſingularem ibi.
Reſpublica ⁊ fiſeus ⁊ patria an equiperentur vide in.lis
uiff oe poſtu. per illum tex. ſingularem.
Keſpublica an habeat heredem vide in.l.i..fi.fſi quis ius
dicen. non obtem. peſ glo. ſingularem ibi.
Reſponſio quid opetur terminus datus ad reſpoõdendum
ſi non fi reſponſio vide infra in verbo terminus.
Repꝛeſalie an poſſint exerceri contra foꝛenſes ⁊ peregrinoſ
vide in auten. omnes peregrini.C. cõia de ſucceſ.per illum textũ
ſingularem. . .
KReſeriptuz an' impetrans reſcriptũ debeat puniri ſi ei renũ
ciet vide in.l.ſi quis in pꝛin.ff.quod quiſq; iur.per illum iex.noti
cum limitatõe per do. Ludonicum bologninũ ibidem.
Reſcriptuzʒ quomõ intelligi debeat vide in. c.exhibita de iu /
dte per glo. ſingularem ibi cum aliquibus additiombus per do.

Ludouicum ibidem.

An ⁊ quãdo ex falſitate narrata vitiet reſcriptũ vide in.c.
exparte de foꝛo compete.per illum tex.ſingularem. .
Reſcriptum.an in reſcriptis pꝛocedat argumentũ a cõtrario
ſenſu vide in.l.ſi pꝛocuratoꝛem.. ſi ignoꝛãtes.ſſ.manda. per gio.
ſingularem bi cum aliquibus additõibus per do. Ludo.ibidezꝭ
ponentẽ etiam quid in tontractibus ⁊ etiam quid in ſtatutis.
Reſeriptũ quam in lerpꝛetatõem recipiat vide in.l.eleganter
h.ſi poſt rem. ff de condi. indebi. per illum tex.ſingularem cuʒ ali
quibus additõibus per do. Ludouicum bologninum ibidem.
ſeſcriptũ pꝛincipis an poſſit tollere pꝛeſcriptionẽ við ſupꝛs
in verbo pꝛeſcriptio. .
Keſeriptum. an in eo ſit fienda mentio de omnibus que poſ
ſent mouere pꝛincipem ad non concedenduzʒ vide in. c:poſtulaſti
de reſcript. per illum tex.ſingularem.
Reſeriptum pꝛincipis cõcedens pꝛocedi de facto an intelliga
tur ſaltẽ mediante iuſticia vide in.l.i.fl.de teſta. mili.per illuʒ tex.
ſingularem cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidẽ.
Reſcriptũ impetratũ pꝛo ſentẽtia lata reuocanda an valeat.
vide in.l.fi. C. ſente.reſcin.non poſ.per illum tex.ſingul.cum ali /
quibus additõibus per do. Ludouiců ibidem.
Reſcriptuʒ de eius potentia vide in.l.meminerint.C. vnde
vi per glo. ſingularem ibi. .
Reſtitutõ quãdo minoꝛ reſtituitur an reſtituatur ẽt eiꝰ ad
uerſarius vide ſupꝛa in verbo minoꝛ.
Reeſtitutio an poſſit concedi aduerſus patriaʒ vide ſupꝛa in
verbo minoꝛ.
Keſtitutio an minoꝛ poſſit reſtitui aduerſus patriam. vide
ſupꝛa in verbo minoꝛ. .
Reſtitutio an poſſit peti nomine alterius ſine ſpẽ̃ali mãda/
lo vide in.c.ſciſcitatus de in integrũ reſtitu tio.per glo.ſingul.ibi.
R eſtitutio an concedatur partibus ſi lapſa eſt inſtantia vi⸗/
de ſupꝛa in verbo inſtantia.
Reſtitutio in integrũ an poſſit peti per viam agendi ⁊ etiaʒ
per viam exceptõis vide in.l.deſendente.ff.de aucto.tuto.ꝑ illuʒ
tex. ſolemnem ⁊ valde ſingularem ad hoc.
Keſtitutio jn integꝝ an ea pendente poſſit aliquid nouari ſ
cut in appellatõe vide in.i.ſi cauſa.C. de tranſacci.per illum textũ
ſingularẽ cum aliquibns additõibus per do. Ludo.ibidem.
Keſtitutio an fruſtra impetretur quod iure reſtitutõis ha/
beri poteſt vide in.l.ij. C. quib. non obſtat lon.temp.pꝛeſcrcipt.ꝑ
illum tex. ſingularem.
HKeſtitutõ ⁊ fictio an pcedãt a pari vide ſupꝛa in vᷣbo fictõ.
Reſtitutio an poſſit appellari in cauſa poſſefſoꝛijvel peii re
ſtitutio vide ſupꝛa in verbo poſſeſſio.
Reſtitutio in integꝝ vbi petitur an inſpiciatur locus iudicij
vel contractus vide in.l.ij.ff. de eo qð cer. loco per glo.ſingularẽ
ibi cum aliquibus additõibus per dp. Ludouicum ibidem.
Retentio. an inducatur copenſatõ de ſpecie ad quantitatem
V polſit ſpecies retineri vide ſupꝛa in verbo compenſatio.

Keuerentla as pꝛo ea ⁊ quomõ poſſit foꝛmari libellus vide
ſupꝛa in vbo libeilus.
Heuerẽtia debita domino an poſſit remitti vide in.l.fi.f pᷣ
bonis liber.pæ illum tex. ſingularem cum nono eius intellectu
per do. Ludouicum ibidem. .
GB. eus tedendi cin debitor ſoluit totuz an teneat̃ canere vi
ge in.l.ſideicõm ſia..plerunq;. ff. de lega.iij. per illum tex. ſingu
larem cum nous conſideratõe ad eum per do. Lndouicu ibideʒ.
Keus an teneatur cerulſicare actoꝛem de iure tercij vide in
l. in ſpeciali. de rei vendi.per illum tex. ſingularem.
Reus.an exemptio vnius ex coꝛrcis ab obligatõe liberet ali
um coꝛreum vide in. l.auus.ff.de pactis per glo. ingularem ibi
cum Wuibn additõibus do. Ludonic widez.
eus cõuentus an poſſit cedere pꝛo parte ⁊ pꝛo parte 9
dere vide in.l.pmittendum. ff.ſi pars Pekechpern. garttedien
Robaria. an conficiens libꝛũ de robariujs teneaĩ euʒ edere.
vide in.l.argentarius in verſic. neq; vllos.ſf.de edendo per illum
text.ſingularem. =
Kuſticus an exeuſetur a tutelavide in.l.athlete.ꝭ.ð ruſticis
ſf.de excuſa.tuto.per glo.ſingularem ibi cum aliquibus adiditõi/
bus per do. Ludouicũ ibidem etiã ponentẽ an ⁊ quando ruſtici
tas excuſet.
FSubꝛica quantũ differat rubꝛica poſita ante phemiũ.ſoꝝ.
inpãdectis oꝛiginalibꝰ ab ea que eſt in õibꝰ codicibꝰ trãſumptit
vide in pꝛincipio huius opꝑis in puima ⁊ in ſepima colum.⁊ etiaʒ
in rubꝛica.ff. de iuſti.⁊ iure.⁊ in rubꝛica de oꝛigine iuris.⁊ in ru/
bꝛica. ff.de legibus.⁊ in rubꝛica de adoptio.⁊ in rubꝛica.ff. de iu⸗
riſdic.omni.iudi.in quibus omnibus reperies magnã diſſonan
tiam in verbis in ſenſu ⁊ in ſubſtantia. Et etiam in rubrica.ff. de
offic.pꝛefec.vrb.⁊ in rubꝛica.ff.de ofſic.pꝛocura.ceſa.⁊ in rubꝛi/
ca de ferijs.

Salarium An debeatur aduocato in pꝛinripio litis vide
in.l.venditoꝛ.ꝭ.conſtat.ſff.cõia pꝛedio.per glo.valde nota.ibi.⁊ ẽt
in.l.i.ff.ſi men.fal.mod.dixe.
Satiſdatio an poſſit fieri pꝛo cõiuncta perſona ẽt ſi ẽ inops
vide ſupꝛa in verbo cõiuncta.
Satiſdatio an qui non poteſt ſatiſdare teneatur ſe obligare
ſub pena vide ſupꝛa in verbo fideiuſſoꝛ.
Satiſdatio an verificetur in pignoꝛibus vide in.l.in eo.S.
pꝛimo.ff.de regu.iur.per glo.ſingularẽ ibi cum nouo e us intelle
ctu per do. Ludouicum ibidem.
Scriptũ in lapide vel in columna an faciat fidem vide in.c.
ſane el vo. xxvj.qij.per glo.ſingularem ibi cum aliquibus adqdt
tionibus ꝑ do.Ludouicũ ibidem.
Scriptura pꝛoducta in iudicio ſi poſtea periit quis effeetus
reſultet ex ea vide in.l.i.ff.ſi tabꝝ.teſtame.exta.per illum textũ
ſingularem cum nouo eius intellectu per do. Ludouicũ ibidẽ.
Scriptura an requiratut in actis ſiendis vide ſupꝛa in var/⸗
bo acta.
Seriptura pꝛinata facta in actis an hẽat vim ſcripture pub
lice vide in.l.ne in arbitris.ꝭ.ſi igitur.C.de arbitr. per illuʒ text.
ſingularẽ cum nouo eius in elleciu per do. Ludouicum ibidem
Seriptura.an ⁊ quãdo cõtractus dicitur celebꝛatus in ſcri
ptis vide ſupꝛ in verbo contractus.
Scriptoꝛ qui pꝛomiſit ſcribere libꝛũ an poſſit pꝛeciſe com/
pelli ad hoc vide in.l.ſtipulalio. .ſiue.ff.de noui ope.nuneia. pet
gloſamiſingularem ibi. .
Scientia an pꝛeſumatur de hijs in quibus quis interfuit vi
de ſupꝛa in verbo pꝛeſumptio.
Solaris an poſſ t locare parteʒ domus alteri vide in.l.nõ
aliter. ff. de vſu ⁊ habita. per glo.ſingularẽ ibi.vbi etiam ponitur
an poſſit ducere meretricem in domo. .
Scolaris que ſint eius arma an libꝛi vide in.l.nepos pꝛocu/
lo. fl. de verbo.ſigni.per glo ſingularem ibi.
Sed.de impoꝛiantia eius quãdo iũcia eſt cum copula et.vi
de in.l.i...is videtur.ff.ſi quis ius dicen.non obtempe. per glo.
valde ſingularẽ ibi cum aliquibꝰ additõibus ꝑ do. Ludo.iſbidẽ.
Seditio an inducatur ex clamoꝛe populi vide imn.l.pꝛima.C
de queſt. libꝛo. xij.per ilium tex.ſingularem. .
Senſus coꝛpoꝛis quot ſint vide in.l.quod meos.ſi vendi⸗
toꝛem. ff de aquir. poſſeſ. per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibꝰ ad
ditionibus per do. Ludouicum ibidem.
Signuʒ an requiratur in inſtrumentis ipſius notarij vide
in. l. hac conſultiſſima. . ſed cum bumana. C. qui teſtame. facere
poſ.per illum tex.valde notan.cum aliquibus additõibus ꝑ do.
Ludouicum ibidem.
Sciſma an ſi duo pape ſint dicantur ſciſmatici vide ſup:a

in verbo papa. 3 .
Sententia interloeutoria reſciſſoꝛia exceptionũ an ſit ſpeci
es appellatõis vide in.l.non diſtinguemus..cum quidam ff.de
arbitr. per illum tex.ſingularem. 1 S
Sentẽtia an in ea verba enũciatiua inducant diſpoſitõeʒ vi
de infra in verbo verba.
Sententia. au executio eius vnius aliquãdo fiat in ſubſidiũ
alterius vide ſupꝛa in verbo executio. S
Sententia an valeat ſi iudex noluit audire pꝛobatões vide
ſupꝛa in verbo pꝛobatio.
BSententia lata contra abſentẽ qui fecerat cſtare reũ an vale
at vide in. c. cum olim de re iudi.per illum tex.ſingularem.
Sentẽtia an poſſit ferri ſuper excuſſione bonoꝛũ vide in.l.
penul. 5.pꝛimo. C. ad trebel per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus
additionibus per do. Ludouicum ibidem. .
Sententia an valeat ſi non valet citatio vide ſupꝛa in verbo
citatio.
SBaeententia an poſſit ferri die feriato quãdo iuriſdictio debʒ
expirare vide ſupꝛa in verbo ferie. = .
Benentia incerta an valeat fauore dotis vide ſupꝛa in ver
bo dos.
Sententia an pꝛoducat actionẽ vide in.l.i.C.de iudic.p glo.
ſingularem ihi.
Sententia in qua dicitur videt̃ mihi qꝙ ticius ſit debitoꝛ va
leat vide in.l.quid tamen.S. fi.ff. de arbitris per illum tex. ſingul.
ibi cum aliquibus additionibus per do. Lndouicum ibideʒ po/
nentem etiam quid in depoſitõe teſtis.
Sententia lata ex falſis actis an ſit ipſo iure nulla vide in.l.
ſi quis.ᷣff. de falſis per illum tex.ſingularem. .
Sententia vbi non tenet an teneat factũ quod equiualet ei.
vide in.l.ſi pꝛeſes.C. quomõ ⁊ quãdo iudex ꝑ illuz tex.ſingłem.
Sententia lata in dominio an pariat exceptionem in iudicio
diuiſoꝛio vide in.l. beredes.5. idem ſcribit.ff. famil. h'rciſcun. per
ulum tex. ſingularem.

Sententia que habet diem an videatur babere duo pꝛecep

ta vide in.l.diez. . idem celſns.ff.de arbitr. per illum tex.ſingula
rem cum nouo eius intellectu per do. Ludouicũ ibiddꝗq.
Sententia que tranſiuit in rem iudicatam an operetur idẽ
quod ſtatutuz vide in.l.i.C.quãdo pꝛouoca.p glo.ſingularẽ ibi.
Senteniia lata per inquiſitõem an infamet vide in.l.iij. .
penul. ff. de ſuſpec. tuto.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus ad/
ditionibus per do. Ludo.iſdem/
Sententia lata contra abſentẽ ex iuſta cauſa qui tamẽ fuit
citatus an valeat vide in.i:queſitum.fl.de re iudi. per illaʒ glo.
ſingularem ibi cũ aliquibus additõibꝰ per do. Ludonicum ibi.
Sententia in quo loco feri debeat vide in.l.cum ſenten
tiam. C. de ſenten. per illum tex. cum aliquibus additiõibus per
do. Ludouicũ bologninũ midem.
Sententia diffinitiua m poſſit ferri contra eccleſiam vidua
tam vide ſupꝛa in verbo eccleſia.
Senten:ia diffinitina quot requirat vide in.l.pꝛolatam.C.ðᷣ
lenten. per glo.ſolemnioꝛem de iure ibi cum aliquibus additio/
nibus per do. Ludouicum ibidem.
Sententia contra ſententiã en valeat vide in.l.eleganter.ꝭ.
ſi poſt. f. de condi.indebi.per gto.ſingularem ihi.
Sententia diffinitins an debeat excedere naturam libelli vi
de in.l.non poſſumus.ff. ſi pars heredi.peta. per illum tex.ſingu.
Sentẽtia an poſſit ferri etiam ſuper non petito equiualemi
tamen petito vide in.l.vinum. ff.ſi cerl.peta.p glo.ſingularẽ ibi.
Sententia lata ante hoꝛã aſſignatã an valeat vide in.ꝭ.om
nis inſtitu. de verb. obli.per glo. ſingularem ibi.
Sententia lata contra pꝛeſentẽ non citatũ an valeat vide in
l. ſiue. ff. de furtis per illum text.ſingularem.
Sententia eius executio marime in bonis exiſtẽtibus in ali
eno territoꝛio per quẽ debeat fieri vide ſupꝛa in verbo executio
Sententia inter alios lata an alijs pꝛeiudicet vide ſupꝛa in
verbo res.
Sententia lata ſuperfiliatõe an facia j ius quo ad omẽs vi⸗
de ſupꝛa in verbo filius.
Sententia an ⁊ quantũ poſſit differri eius executio vide in
l. in lege aquilia. ff.ad.l.aquil.per lllum tex. nota.cum aliquibus
additionibus per do. Ludouicum ibidecm.
Sententia an valeat vbi fit pꝛorogatio inter partes vide ſu⸗/
pꝛa in verbo pꝛorogatio. 2
Sententis. de virtute ſentẽtie vide in.l.ſi nou ſoꝛtem.ꝭ.be
redi.ff.de condi.indebi.per glo.ſingularem ibi.
Sententia lata ex cauſa iniuſta an poſſit ſubſtineri ꝑ iudicẽ
ex eaulſa iuſta vide in.l.fi.ff. quod cum eo per glo.ſingularem ibi

tcnuuim aliquibus additõibus per dominũ Ludouicum ibidem

Sentẽtia obtenta per aliquẽ eo modo qno volni è
poſtea diſcedere ab ea.vide in.l.ſi ſeruus Dlurſumgnlcn
