ſi ſindicus ⁊c.⁊ in conſil.xlviij.in pꝛima colũ.in eodeʒ pꝛimo vol.
incip. Rubꝛica de vacatõe muneꝝ ⁊c. et in conſil. xlviiij incip.an
pereditas ⁊c.in pꝛimo volu.et in conſil. xxx.in eodeʒ pꝛio volu.
in ba coli. incip.viſo et oportune animaduerſo ⁊c. et in conſilio
lvj.in ſecũdo volu.incip.plura circa materiã teſtiũ etc.et in conſi.
cxv.in eodem ſo volu.incip.an in criminalibus etc.in quibus po
nit de dictione et que etiã implicat m eum.ad quẽ me remitto.
et pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CNunc de officio iudicis huius actionis lo/
quendum vtrum quãtitati cõtractus debeat de
ſeruire an vel excedere vel minuere quantitateʒ
debeat vt ſi interfuiſſet rei potius ſoluere ephe
ſi qᷓʒ eo loeo quo cõueniebatur ratio eius habe

ri debetꝛt. .
Blo.in.l.iij.S.qui ſticũ in verbo gcneraliter ⁊c
Bal. bic dicit iſtam glo.effe ſingul.ad hoc ꝙ vbi cſt debitoꝛ
alternatiue quo ad loca licet electio ſit creditoꝛis vt eſt tex. in.l.iij
..ſceuola eo. tit. tamẽ habet ipſe tacitã dilatjem quouſq; ꝑuene/
rit ad vtrunq; locũ nec antea poteſt cogi ſoluere magis in vno lo
co q; in alio vtlibi per eum cum quo ſto. De quo aliquid ẽt dixi
in dicto. 5. ſceuola in hijs ſecũdis interpᷣtatõibus noſtris. ⁊ iõ pꝛo
nũc non me extendo in boc. Milſi ꝙ addo vnũ verbũ ꝙ quã/
do in alternatinã ſit electio creditoꝛis vel debitoꝛis poſuit do.me
us Alex. de imola in.l.quãuis.ff.de pigno.actio.in apoſtillis ſuiſ
ad Bar. ibi. in.l.ſi quis ſtipulatus in pꝛima col.ff. de verb. obli.
ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba
ſunt hec⸗
CGeneraliter petat Capne vel Epheſi ſed ⁊

tercio loco poteſt.ſʒ quero ſi pꝛomiſiſti Capue
vel Epheſi:⁊ inueniã te Epheſi cum adhuc po
teras venire Capuã an poſſis ſtatim Epheſi cõ
ueniri.arg.ꝙ non vt infra de fideiuſſo.l.ſi teſta
mento.S.finali ⁊c.

L.iij..ſi quis ita. Bal bic dicit iſtum tex.eſſe not. ad
hoc ꝗ licet in alternatiuis electio ſit dare debentis vt in.l.plerũq;
in fi.ff de iure dot.⁊ in.c.in alternatiuis de reg.iur.li.ꝰ.cum ibi
plene not. ſiue ſimus in alternatinis rerũ vt in dictis iuribus.ſiue
in alternatiuis locoꝛũ vt in hac.l.S.qui ſticum. tamẽ in alternati/
na rerũ ⁊ locoꝛũ electio eſt creditoꝛis vt ibi per eũ cum quo ſto.
Uuo addito ꝙ idem eſt in alternatiua remedioꝛũ.nã electio
eſt creditoꝛis. l. quod in heredez.. eligere.ff. oe tributo. ⁊ voluit
Bar.in.l.vbi pactũ.C.de tranſactio.?⁊ hal.in.l.i.C.ſi ſeruꝰ exte/
ro. ? Bal.in. cead hec in penul.col.in titu.de pace iura.firman.in
vſib. feud. vbi dicit idem eſſe in alternatiua petitõis ad queʒ me
remitto.⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CSi quis ita ſtipulet᷑ epheſi ⁊ capue hoc agit
vt epheſi partem ⁊ capue partem petat ⁊c.

Blo.in.l.iij. F. fina. in verſicu. ſolebat ⁊ cetera.
Bal.hic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc quomõ pꝛobetur
intereſſe circa lucrũ videlʒ ꝙ quis erat ſolitus lucrari tantũ. ⁊ ſic
habetur ratio lucri. Si vero ſumus in damno nõ inſpicitur ꝙ ſo
litus eſſet quis facere vt ibi per eum cuzʒ quo ſto. Pꝛo quo
facit glo.in. l ij. C. eo. tit. Tamẽ ſcias ꝙ intereſſe circa lucrũ
regulariter non eſt in conſideratõe vt eſt glo.in.l.ſi quis vxoꝛi.ꝭ.
penul.ff.e furt.quã glo.appꝛobant cõiter ſcribẽtes ibi per text.
in.l.is cui in fi. eo.tit. ⁊ in.l.demũ.ff.ex quib.cau.maio.⁊ in.lim
patoꝛ. .fi.ſfide leg. ij. cum ibi nota ⁊ per do.meũ Alex. de imola
in conſil. xvij. in o volu.incip.Si pꝛimo emptoꝛi ⁊c.⁊ in conſil.
clxv. in eodem o voluuincip. an per quedam capitula æc. ⁊ in cõ
ſil.xxvij. in quarto volu. incip. viſo themate ſupꝛaſcripto ⁊cæ in
in conſil.xlij. in tercio volu.incip. Caſus qui contingit ⁊c.⁊ poſuit
illuſtris do. Srãciſ.areti. in ſuo conſil.clvij.ad quos me remitto
? pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Dic diligenter attende ꝙ vbi lucri quod fa/
cturus fuiſſet petit rationẽ haberi habetur cuʒ

iactura ex eo ꝙ facere ſolitus eſt vt ita demum
eius lucri ratio habeatur ſi ita lucrari idem con
ſueuit. ſed vbi paſſus eſt damnum non inſpicio
an ita ſolitus ſit pati damnũ ⁊c.

T. Item illa in verſi. pꝛo inde ?c. Bald bic dicit
iſtum tex. eſſe ſingul. ſubdit ꝙ neſcit eum alibi ad hoc ꝗ impe/
dimentũ ſupueniẽs in lan creditoꝛis nocet creditoꝛi vr ibi per
eum cum quo ſto. Quicd ãt in debitoꝛe dic vt not. in.l.ſi S. idẽ
iuris. f. ad.l. rodiam ve iacturis. de qua materia poſuit etiã idẽ
Bal. in.l.ſi cum ipſe de exculat.tut.⁊ Saly.in.l. fi.C. de adulter.
⁊ Ange. in auten. de defen. ciuit.in. .ſi vero ⁊ pꝛimo. ⁊ Paul.ð
caſt.in conſilio.xxi.⁊ etiam in conſilio.xxv. ad quos me remitto.
⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
Pꝛo inde ſi valitudine impeditus aut vi aut
tempeſtate petitoꝛ non venit ipſi nocere Wom/
ponius ſcribit ⁊c.

L. Et licet. Ballhic dicit igum text. eſſe ſingula. ad hoe
ꝙ nũcius acquirit domino obligatiõem directe abſq; alia ceſſiõe
fienda per eum dno ſuo vt ibi per eum cũ quo ſto. Et ratio ẽ qꝛ
nuncius cõcipit verba in ꝑſonã domini ⁊ dicitur pica ⁊ oꝛganum
domini. ⁊ in hoc differt a ꝓcuratoꝛe ſᷣm HGal.in.l.ſi ex contrattu
C.quod cum eo.⁊ HBal.in.l. ſi litteris. C.mandati. ⁊ Bar. in. l. i⸗
5.ſi pꝛocuratoꝛ. v in. . quãuis. ff. de pꝛocurato. ⁊ Bart. in. l. qui
autem.S.conſtituere.ff de conſti.pecu.⁊ Bal.in rubꝛica.C. eo.tit.
⁊ Bal. in.l.multũ per illuz tex.C.ſi quis alteri vel ſibi.⁊ do.⸗ꝛ me
us Alex.de imol.in.l.qui rome.ꝭ.callimachus in quarta colu.ff.
de verbo.obli.vbi ponit differẽtias aliquas inter nunciũ ⁊ pꝛocu
ratoꝛeʒ ad quẽ me remitto.⁊ pono text.de quo agimus.Cuius
verba ſunt hec.
Z.Et licet libera perſona ſit per quam tibi con
ſtituit non erit impedimentum ꝙ per liberã per
ſonam acquirimus.quia miniſterium hoc caſu
tantũmodo pꝛeſtare videtur ⁊c.

L.Quod ſimaritus. ¶ Bal bic dicit iſtuz text. eſſe not.
ad hoc pꝛopoſitum ꝙ libellus in quo petitur dos reſtitui debet
cõcludere ad totam dotem licet marius cõdemnetur inquantũ
facere poteſt deducto ne egeat vt ibi per eum cum quo non ſto.
quia iſte tex.bene ⁊ diligẽter põderatus hoc nõ pꝛobat.ſed loqui
tur in caſu quo maritus conſtituit ſe debitoꝛeʒ in plus qᷓ; facere
poſſit.nam ratõe conſtituti poteſt cõdemnari inſoliduʒ ſed non pᷣ
cedente conſtituto non dicit ille tex.illud quod dicit Bald.Cuiuſ
verba ſunt hec. .
L.Quod ſi maritus ſolui plus conſtituerit ex
dote q̃ᷓʒ facere poterat.quia debitum conſti/
tuerit inſolidum quidem tenebitur: ſed mulieri
inquantuʒ faeere poteſt condemnatur ⁊c.

tex.eſſe vnicum in iure lad boc pꝛopoſitum ꝙ debitoꝛ ex conſti⸗
tuto habet ſpaciũ decem dierũ ad ſoluenduʒ quod ei datur a lege
vt ibi per euʒ cum quo ſto. Uno addito ꝙ idem voluit etiã
Ange. hic ad quem me remittio ⁊ pono tex.de quo agimus.Cu/
ius verba ſunt hec. .
CSed ſi ſine die conſtituas quid dici te non
teneri licet verba edicti late pateaut:alioquin ⁊
confeſtim agi tecum poterii ſi ſtatim vt conſti/
tuiſti nõ ſoluas: ſed modicũ tempus ſtatuẽduʒ
eſt non minus decem dierum vt exactio hec ce
lebꝛetur ⁊c.
L. Eum qui.ꝭ.iulianus. Sal. bic dicit iſtum tex.ẽe
notanduz ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ in cõtractu pſona ꝓcuratoꝛis eſt no
minãda tanq; in qua actus fundaf̃ qui alias vitiat ſi nõ ꝓ cura
toꝛ nominatur ſed dominus vt ibi per eũ cum quo ſto. Uno
addito ꝙ etiã idem ꝓbatur in.. ſi actoꝛi in eadem.l.arguẽdo a
ſpeciali in pupillo ⁊ adulto ⁊ in municipibus pꝛont ibi dicitur.⁊
in pꝛopoſito noſtro idem voluit Bar.in.l.i. C. de ſenten. ⁊ interlo.
om.iudi.vbi dicit ꝙ cõtractus eſt nullus ſi in eo fiat ꝓmiſſio do
mino abſenti ⁊ non ꝓcuratoꝛi pᷣſenti cõtrahenti per text. in.l.ſti⸗/
pulatio iſta.S.ſi quis inſulam.ff.de verb.obli. ad quẽ me remit/
to. ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius ver ba ſunt hec.
CJulianus quoqʒ libꝛo.xj.ſcribit:titius epi/⸗
B.eiij.

ſtolam ad me talem emiſit cariſſime ᷣm mãda/
tum ſeu ſi quid debituz tibi appꝛobatũ erit me
tibi cauturũ ⁊ ſoluturuʒ ſine controuerſia tenet
titius de conſtituta pecunia ⁊c.

L. In bonefidei. Zal. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingula.
ad boc ꝙ ad cognoſcẽdum an aliqua actio ſit arbitraria nõ ſoluz
inſpicitur locus appoſitus ſolutõi ſed petitõi affrmatiue vel ne/
gatiue vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno addito ꝙ actio arbi⸗/
traria non operatur vt quis poſſit cõueniri vbiq; ſed ſoluz in lo/
co domicilij vt eſt text.not.in.c.dilecti extra de foꝛo cõpete.⁊ vo/
luit Bar.in.l.i.ff.de eo quod cer.loco ⁊ ibi aliquid per Angad
quem me remitto ⁊ ad ea qne alias dixi pꝛo vero intellectu iſtiꝰ
tex.in pꝛimis interpᷣtatõibus noſtris.⁊ pono tex.de quo agimus
Cuius verba ſunt hec. . .
L. In bonefidei iudicijs etiam ſi in cõtrahẽdo
cõuenit vt certo loco quid pꝛeſtaretur ex empto
vel vendito vel depoſiti actio competit non ar/
bitraria actio:ſi tamen certo loco credituruʒ ſe
quis ſtipulatus ſit hac actõe tenetur ⁊c.

Comodati.

Z. Si vt certo.S.interdum. Bald ·hic dicit iſtum
tex.eſſe not.ad hoc ꝙ ſponſus mutuans oꝛnamenta ſponſe vr in
dubio ei cõmodare ⁊ nõ donare.vñ ſoluto mr̃imonio põt ea repe
tere vt ibi per eum cum quo non ſto.quia iſte tex.loquitur expᷣſ
ſe in comodante ſponſe vel vxoꝛi vt boneſtius ad eum vemiret. ⁊
ſic non loquitur in caſu dnbio pꝛout loquitur Bal. qui cũ reue/
rentlia non bene guſtauit iſtum textuʒ. ⁊ ita teneo quo ad iſtum
tex. Uno addito ꝙ ſi ponſus donauit aliquan bona affinib
ſoonſe ⁊ poſtea ſoluitur mrimoniũ poteſt repetere ab eis ſecũdũ
Bal.in.l.quod pꝛeſidi.C. de donat.ante nup.ad quẽ me remitto
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
C Interdum plane dolum ſolum in re comoda

ta:qui rogauit pᷣſtabit.puta ſi quis ita conuenit
vel ſi ſua dũtaxat cauſa cõmodauit ſponſe foꝛ/
te ſue vel vxoꝛi quo honeſtius culta ad ſe dedu
ceretur. vel ſi quis ludo ſedens pꝛetoꝛ ſcenicis
cõmodauit: vel ipſi pꝛetoꝛi quis vltro como/
dauit ⁊c.

Blo.in.l.ſi de certo.ꝗ.cuſtodiam. SBala. hic dicit
iſtam glo. eſſe melioꝛẽ de iure ad hoc ꝙ in dubio debitoꝛ vel aliꝰ
qnilibet non pᷣſumitur fugitinus. Et ex hoc infert Bar. ꝙ
non debet credi creditoꝛibus iurãtibus debitoꝛes eſſe fugiliuos
ſi non appareãt alia ſigna fuge vt ibi p eum cũ quo ſto. Uno
addito ꝙ hec glo. uit nobis ẽt in alio ꝗ in caſu quo quis dẽat
fugere pſumptio eſt ꝙ iuuenis fugiat ⁊ non ſenex vt ibi per eam
ad quam me remitto ⁊ redeo ad ꝓpoſitũ noſtrũ ⁊ vico ꝙ idem
voluit etiam ipſe met Bal.in.l.cõſentaneũ in. vj.col. C.quomõ ⁊
qñ iudex. ⁊ Ange.in. l.ſi creditoꝛes.ỹ ff. ve pꝛiuile. credi. ⁊ Ang. in
Lſi ab arbitro.ff.qui ſatlſda.cog.⁊ Ange.in.l.nemo carcerez.C.
de exacto.tribu.li.x.⁊ Pau.de caſ.in conſil.xxxix.incip. In cau/⸗
ſa capture ⁊c. ⁊ in conſi/xl.ad quos me remitto ⁊ pono gloſaʒ de
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CNAictus eſt quomõ vñ cuſtodiẽdus erat vt ſu
pꝛa de rei vendica.l.ſi a bonefidei.⁊ nota ꝙ in/
ſpicitur conſuetudo dantis vt infra de pignoꝛ.
actio.l.ſi ſeruos. Item nota ꝙ minus de homi/
ne qᷓʒ de alia re tenetur niſi indicia pꝛecedant vt
hic. Item nota quod iuuenes facilius fugiunt
q̃ᷓʒ ſenes ⁊c.

BGloſa in.l.in comodato.i.ſicut. Sald. hic dicit
iſtam glo.eſſe ſingul.ad cognoſcẽduz differẽtias inter comodatũ
⁊ pꝛecariũ vt ibi per eum cum quo ſto.de quo vide tu in.l.cõtra/
etus.ff.e feg.iur.⁊ per eundeʒ GBal.in.l. ij C. cõmodati. vbi int᷑
alias differẽtias ponit banc ꝙ cõmodatũ non poteſt reuocari ni
ſi finitovſu pꝛo quo res cõmodatsa eſt.ſed pcariũ poteſt renocari
omni tempe vt in.l.lutins.ff.de donat.tit. generali eum ibi mota.
ad que me remitto. Uno etiã mon obmiſſo ꝙ de differẽtijs
inter cõmodatũ ⁊ mutuũ poſuit do.mens Alexa.de imol.in.l.ij.

in ba colũ.fl. ſi cert. peta.quẽ videbis.⁊ pons irte
Aaius verbaſunttecee. Re echenagmoe

COfficiuʒ quod homo homini debet vt infra
de ſeruis expoꝛta.l.ſeruus ea. depoſituʒ tamen
reuocatur quãdocunqʒ vult vt infra depoſiti.l.
pꝛima. S. antepenul. que eſt contra. quia nihil in
tereſt depoſitarij. Item pꝛecariuʒ quãdocunqʒ
vult vt infra de pꝛecario.⁊.l.⁊ licet pꝛĩo reſt do⸗
ſo.⁊ in hoc differt a cõmodato pᷣm Hu.

L. Si vt certo.S.cõmodatum. Bal bir diet iſti
tex.eſſe aureũ ad hoc ꝙ ſi cõmodatarius dedit rem famulo co
modantis qui dixit ꝙ cõmodans dicebat ꝙ daret ſibi rem on
modatam liberatur dando ei. ſecus ſi dixit ꝙꝙ mittat eam ad eo,
modantẽ.quia tunc ſi dat ei non liberat᷑. Et ſubdit glo. ibi n5
eſt credenduʒ famulo dicẽti ſibi dari debere vt ibi per eum d5
intellige hoc vltimũ ſane niſi domin“ fniſſet ↄſuetus mittere ſdi
pꝛo rebus ſuis.quia tũc dando ei liberatur.arg.l.ſi ſeruns cois
d. certari.ff. de furtis. ⁊ inl. penul.ff. quod cum eo. im.l.vel yni⸗
uerſoꝛũ.ff. de pigno.actio.⁊ ita tenes. Uno etiã pꝛo nũc adi
dito ꝙ de hac materia poſuit etiã Bar.in.l.vxoꝛi..apud labeo/
nem. f. de furtis.⁊ Bar.in.l.eum qui.ꝭ.ᷣſed ſi.ff.cõmod. ⁊ Bar
in.l.ſuſpectũ.fl.de ſuſpec tuto.⁊ Bald.in.l.ſi is.C. de furtis. Nbi
ponit quid ſi dedi rem tuã ſamulo tuo cum litteris tuis vel cxz
aliquo ſigno tuo ⁊ ille aufugit an ego ſim liberatue. ⁊ tenet ſe.
vt ibi per eum. ⁊ Ludoui.roma.in ſuo conſilio.ccccxlvj. vbi po
nit de famulo cum litteris vel ſigno miſſo.ad quẽ me remitto ⁊
pono tex. de quo agimus. Cuins ⁊erba ſunt hec.

C Commodatuʒ autẽ plerunqʒ ſolam vtilitatẽ
continet eius cui cõmodatur. ⁊ ideo verioꝛ eſt
quinti mutij ſententia exiſtimantis culpam pꝛe/
ſtandam ⁊ diligentiaʒ. Et ſi foꝛte res extimata
data eſt:omne periculuʒ pᷣſtandum ab eo ⁊c.
L. Rem mihi in pꝛincipio. Bal. bic dicit iſtiter.
foꝛe valde not.ad hoe ꝙ furtu non cõmittirur a dno vero capien
te rem pꝛopꝛiã que nulli ſit obligata.ſecus eſt ſi eſſet alteri obli/
gata vt ibi ꝑ eũ cũ quo ſto. Pꝛo quo facit tex.in.l.ſi ſeruꝰC.

quod cum eo.x in.l.itaq; fullo cum ibi not.ff.e furtad que me
remitto.⁊ pono tex.de quo agimas.Cuius verba ſunt hec.

L. Rem mihi cõmodaſti:eãdem ſubꝛipuiſti:ac
deinde cum cõmodati ageres.nec a te ſcirẽ eſſe
ſubreptam iudex me cõdemnauit ⁊ ſolui poſtea
comperi a te rem eſſe ſubreptã. queſituzʒ eſt que
mihi tecum actio fit.Reſpõdi quidem furti nõ

eſſe ſed cõmodati contrariũ iudicium vtile mi /

hi foꝛe ⁊c.
. De pignoꝛaticia actione.
L. Si rem. S. finali. Bald. hic reputat iſtuz tep ingul.
ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ us ſi uguenkens pendente iudicio actoꝛi in fe
de qua litigat etiã ex canſa de pᷣterito fundat actionem ab inicio
male inſtitutã vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno addito ice
voluit etiã Bar. in.l.ſi mandauero per illum text ff. mandati.
Bar. in.l.ſi mulier.ff.ſolu.matri.et bar.et bal.in. l. non poteſl. ff
de iudic. et bar.in.l.i.ff.de exceptio. et bald. in.ꝑ.fuerat inſtitu.de
actio.et Johan.de imol.in.l.ſi quis.ꝭ.fina.ðff. de damn. infect. et
Jo, de imol. in. e.ij. extra de oꝛdi. cog. et Jo. de imol.in.d.lſimn/
lier. et moderni in dicto..fuerat.et do.meus Alexa.de imela in
ſuo conſil. cl. in penul.col. in quinto volu et in.l.rei iudicate in pꝛi.
in quarta coli.ff.ſolu.matri.ad quos me remitto. et pono tepde
quo agimus. Cuius verba ſunt hbec.

QQui ante ſolutionẽ egit pignoꝛaticia licetnõ
recte egit tamẽ ſi offerat in iudicio pecuniaʒ de
bet rẽ pignoꝛatã.⁊ quod ſua intereſt cõſequi ⁊c

L. Si cõuenerit. Bald. hicdicit iſtum tex. eſſe notd. ad
boc pꝛopoſitũ ꝗ; creditoꝛ poteſt vendere pignus licet nõ fuerit ſa
ctum pactũ ſuper hoc de vendendo. tamnẽ debet ſemel denũciare
ſuo debitoꝛi ĩmo etiq facto pacto non poſſet vendere pigne ni/
bilominus poteſt vẽdere pcedente trina denũciatõe vt ibi p eum
Sed vbi non eſſet factũ pactũ de non vẽdendo non requirii iſn
na denũciatio.tamẽ ipſe non cogitur vendere ſi non vult ſed bi
tenetur oſtẽdere volentibus emere pꝛeſtita ſibi cautõe ꝙ de pcio

AKtuGhAi

tcuansunfrin
ellnntbeninmi⸗

Giprunft, Mrutan
ängingännen hitnntnn
GeekkratanmilngiNun
ekanwKrrrtt
ENMwntiNNenin tadinn
Müpn wue ame
PoAEni palina n

ſißeintdnu. ruiet
ANNNener erritn aunm

flfeihereiriir aun

ongint.

(prpirinnninn
munliuitnitiaen in
umiingſelangn 4
inifinnnnin

Pilanttt.

aiguſth

lilee
a anunſen ee

fierltin i
ül mni,
N

4
R

.

——.

õ

—

ni
ani Miini
Mn,
—
NAen Ain
uci eor

mittiugnn iit

wirmd innni ſinetn

õ

anuinnmitiinnij

Apocutciati

An ai Arn

AA; nn i ibi
aindcm rmmialum zi
cithib Sii
Maihen tmimnn ann imi
Nlauiuatiiriilul

apunan Ppomulin

l
iiah kilii,en

ſibt ſatiſfiet. tex. eſt in. l. quauis eo /tit. de qua materia vide tu not
in.l.berẽnius. 5. gaya. ff. de euictio. not. per glo. in.l. ipotecas. C.
de diſtracti. pigno.⁊ per Ballin.l. i. C. de lati. liber.colle.? Bald.
in. linutile. C. ve bo. aucto.iudi. poſſid. ad quem me remitto.Et
no tex:de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Si cõnenerit de diſtrahẽdo pignoꝛe ſiue ab

inicio ſiue poſtea non tantũ venditio valet verũ
incipit emptoꝛ dominiũ rei habere.ſed ⁊ ſi non
cõuenerit de diſtrabendo pignoꝛe hoc tamẽ iu

re vtimur vt liceat diſtrabere ſi modo non con

uẽit ne diſtraheretur creditoꝛ ſi diſtraxerit fur
ti obligatur niſi ter ei fuerit denunciatuʒ vt ſol/

uat ⁊ ceffauerit c.
Hloſa in.l.eleganter. S. ſi vendiderit ⁊ cetera.
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe not.ad hoc ꝙ creditoꝛ põt hr̃e
fidem de pꝛecio rei pignoꝛate vendite per eum ve ibi per eum cũ
quo non ſto.quia iſte cex. bene ⁊ ſubtiliter ponderatus cõtrarius
pꝛobat.quia iĩmo creditoꝛ hic recepit pꝛeciũ ſibi debitũ. ſed nõ il
lud plus quo venditũ fuit pign in quo pluri dubitatur hic quis
agers debeat cõtra emptoꝛẽ an creditoꝛ an vero debitoꝛ. ⁊ ſie pꝛe
cium erat omnino ſolutuʒ ſaltẽ pꝛo maioꝛi parte pꝛout ſonat iſte
tex. in verſi.ad ſuperfluũ reddenduʒ. ⁊ ſic Bald.hic nimis large
intellexit iſtum text. vt vides. v⁊ ita tene. Uno addito ꝙ tñ
ipſe creditoꝛ non tenetur de euictõe rei. vtiin.l.i.C. euictio.pigno.
credito. non debere.⁊ voluit Bal.in.l.ſi cum militaribus in ſcia
colũ. C. de reſtitu.mili.niſi venderet rem vt ſuam ſᷣm eum ibi.⁊
in.l.ij. eo. tit. vpi idem dixit eſſe ſi mala fide vendidit ſciens eam
non eſſe debitoꝛis vt ibi per eum ad quem me remitto ⁊ pono
glo. de quaagimus Cuius verba ſunt hec.

CSi vendiderit reddendum.ſ.debitoꝛi ⁊c.

L. Si pignoꝛe in fine. PBal bic dicit iſtum tex. eſſe ſin /
gul.ad hoc ꝙ licet creditoꝛ computet ſibi in ſoꝛlem fructus per /
ceptos ex re pignoꝛata ⁊ etiam omne illud quod ipſe habuit a de
bitoꝛe vel a tercio vel a ꝓcuratoꝛe eius vt in.l.i.C. de pigno.acti.
⁊ in.l.ſi dominũ.C.de pigno.cum ſimilibꝰ. ſecus eſt ſi conſequa
tur aliquid ex delicto ipſius debitoꝛis vt ibi per eum cum quo
ſto. ⁊ idem etiã ꝓbatur in.l.hicſimediate ſequẽti in pꝛincip.que
incipit. ⁊ ſi metus cauſa ⁊c.⁊ ita teneo. Uno addito ꝙadeʒ eſt
in eo quod lucratur ex pacto mico inter eum ⁊ debuoꝛem ſuum.
vt in.l.vxoꝛi ⁊ ibi per Bar.ff.de vſufruc.lega.ad quẽ me remit/
lo ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba lunt hec. .
¶Sed quod ipſe debitoꝛ actione furti pꝛeſti/
terit creditoꝛi vel coudictõe:an debito ſu impu
tandum videamus.⁊ quidem non opoꝛtet id ei
reſtitui quod ipſi ex furti actione pꝛeſtiterit per
eque relatum eſt c.
L. Eleganter in pꝛincipio. Bal bie dicit inum textu
eſſe notandũ ad boc ꝙ is videtur impetraſſe dominiũ qui impe/
trauit ſibi licere poſſidere rem aliquã vt ibi per eum cum quo nõ
ſto.quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus hoc non pꝛobat. qꝛ
illa non ſunt verba cõcedentis ſed uriſconſulti quaſi dicat ⁊ vere
dicit tex. iſte vbicunq; creditoꝛ impetrat pignus ab impꝑatoꝛe
vt in. l,i. ⁊ per totũ de iure do.impetr.cum ibi not.efficitur domi
nus.⁊ de hac interpᷣtatõe loquitur iſte tex.ſi bñ põderetur. Et
hint eſt quod dicimus ꝙ vnium tranſfertur per cõceſſioneʒ pꝛin
cipis abſq; alia appꝛehenſione poſſeſſionis ᷣm do.meũ Aiex. de
imol.in ſuo conſil.clxxxviein vlti.col.in o volu.incip.in hat cau/
ſa ⁊c. ad quem me remitto ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec. .
L. Eleganter apud me queſituʒ ⁊ ſi impetraſſet
creditoꝛa ceſare vt pignus poſſideret idqʒ eui/
ctuʒ eſſet an habeat pignoꝛaticiã contrariã: ⁊ vi
detur finita eſſe pignoꝛis obligatio ⁊ a contra/
ctu pꝛioꝛe receſſum:immo vtilis actio exempto
accõmodanda eſt:quemadmodũ ſi pꝛo ſolutõe
ei res data fuerit vt in quaãtitate debiti ei ſatiſ/
fiat:vel inquantũ eius interſit:⁊ ſi compenſatio
neʒ habere poteſt creditoꝛ ſi foꝛte pignoꝛatitia

vel ex alia cauſa cum eo ageretur ⁊c.

S

L. Si quaſi. PBal in.l. ſi cim dotem. 5.frſk ſolu. matr.
dicit iſtum tex. eſſe caſum not.ad hoc ꝙ domimuz rei vendite ꝑ
vẽditoꝛem non tranſſertur in emptoꝛẽ etiaz babiia fide de pcio
quãdo emptoꝛ excogitauit cõmittere frandem cum re ipſa adeo
re extante pᷣfertur venditoꝛ alijs creditoꝛibus emptoꝛis ⁊ ven
dicat rem ipſam vt ſuã per iſtum tex.cum quo ſto. Uno ad
dito ꝙ alias non cõcurrente fraude tranſfertur dominiuz eoipſo
ꝙ eſt habita fides de pꝛecio vt in.l.quod vendidi.ff. de contrahe.
emptio. ⁊ in..vendite inſtitu.de rerũ diui.⁊ voluit Bar. in.l.cũ
bꝛoponas. C. ve dolo. vbi dicit boc etiã eſſe verũ in cõtractibꝰ in/
nominatis. ⁊ Bar.in.l.ij. C. de rerũ permuta.⁊ Bar. in.l.i infi
ff. eo. titu. Paul.de caſt. in ſuo conſilio. cxxxij.⁊ iluſtris domi.
Franciſ.areti.in ſuo conſil.ixxiij.ad quos me remitto ⁊ pono te/
xtũ de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
A. Si quaſi recepturus a debitoꝛe tuo quomi/
nus pecuniã reddidiſti ei pignus isqʒ per fene/
ſtram dimiſit exempto eo queʒ de induſtria ad
id poſuit:Labeo ait furti agere te cum debitoꝛe
poſſe ad exhibenduʒ.⁊ ſi agente te contraria pi
gneratitia excipiat debitoꝛ de pignoꝛe ſibi red
dito:replicabitur de dolo ⁊ fraude per quẽ nec
redditum ſed per fallaciam ablatum id intelli/
gitur ⁊cetera.

L. Cutoꝛ.cetiam. Bal. bic dicit iſtum tex. eſſe notan/
dum ad bhoc ꝙ emphiteota poteſt pignoꝛare rem emphiteoticaʒ
Et idem eſt etiam in re vectigali vt ibi per eum. Et idem pꝛobat᷑
in.l.lex vectigalis.ff.ve pignoꝛibus. vbi pꝛobatur aliud ꝙ finita
emphiteoſi pꝛopter lineã finitam vel alio modo extingiutur pig /
nus ⁊ ſtatim res redit libera ad dvñm. Pro quo facit glo.in.l.
fi in verbo vendere ⁊c.C. de iure emphi.que dixit ꝙ ſi maritus
obligat rem dotalem emphiteoticã ſoluitur pignus ſoluto mr̃i/
monio.⁊ idem voluit glo.in.c.potuit extra de locato.in vᷣbo ven
dere, ⁊ ibi per dños canõiſtas maxime per Inno.cum quibꝰ ſto.
Ino addito in primo dicto ꝙ poteſt res emphiteotica pig/
norari ſᷣm glo.⁊ ſcribẽtes maxime modernos in dieto.c.potuit.
⁊ glo.⁊ ſcribẽtes in.d.l.fſi.⁊ HBar.in dicto.ꝭ.etiã.⁊ Bal.in.lij.in
xiij.qõe.C.de reſcin.venditio. Plus dico ꝙ poteſt donare
quo ad vtile dominiũ ſᷣm do.meũ Alexa.de imol.in ſuo conſilio
lxxxxij.in ſa colũ.in tercio volu.incip.an res emphiteotica ⁊c.⁊
in conſil.cxxiiij.in prima colũ. in tercio volu.incipi.viſis narranis
in themate ⁊c.⁊ in conſilio.clxxxvj.in ſexta col.in ſo volu.incip.
In cauſa ⁊ lite ⁊c.ad quos me remittio ⁊ pono text.de quo agi
mus.Cuius verba ſunt hec.

CEtiam vectigale pꝛediuʒ pignoꝛi dari nõ po
teſt ſed ⁊ ſuperficiario. quia hodie vtiles actio
nes ſuperficiario dantur ⁊c.
L. Haius. Bal. bic dicit iſtum text. eſſe ſuugul. ad hot
poſitum ꝙ approbans cõtractũ alterius in aliqua parte vt ex eo
cõmodum pᷣtendens habeat debet totũ obſeruare ⁊ in quaubet
eius parte alias autẽ non vt ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo
quo facit tex.in.l.cum fundus..ſeruũ tuum.fr.ſi cer.peta.⁊ in
l.ſin autem.ff.de pactis cum ibi not.⁊ eſt glo.ſingula.in.liij.in ſi.
C.eo.tit.cum ibi not.⁊ poſuit aliquid do.meus Alex.de imol.in
ſuo conſil.cxxxij.in quinta colũ.in quinto volu.vbi ponit an poſ
ſit acceptari illud qð cõtinetur in vno capitulo vmius reſcripii ⁊
pro parte non.ad quem me remitto ⁊ pono text.de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
CHGaius Seius ob pecuniã mutuã funduʒ ſuũ
Lutio Titio pignoꝛi dedit:poſtea pactum inter
eos eſt factum vt creditoꝛ pignus ſuũ in compẽ
ſationẽ pecunie ſue certo tempoꝛe poſſideret: ⁊
fructus cum debito cõpenſando acciperet:veꝝ
ante expletum tempus creditoꝛ cum ſupꝛẽa ſua
oꝛdinaret teſtamento cauit vt ex altero ex filijs
ſuis haberet eum funduʒ. ⁊ addidit quẽ a lutio
titio emi cum non emiſſet hoc teſtamentuʒ inter
caeteros ſignauit ⁊ gaius Seius qui fuit debi/
toꝛ: quero an ex hoc ꝙ ſignauit pꝛeiudiciũ ali/
quod ſibi fecerit cum nulluʒ inſtrumentũ vendi
tionis pꝛoferatur:ſed ſolum pactuʒ vt creditoꝛ

—

certi tempoꝛis fructum caperet Herennius mo
deſtinus reſpõdit cõtractui pignoꝛis nõ obeſſe
Quod cum eo.

Bloſa in.l.finali. SZBal.hic dicit iſtam glo.foꝛe ſingu. ad
boc ꝙ ſententia lata ex cauſa iniuſta a qua eſt appellatum poteſt
ſubſtineri per iudicem per iuſtaʒ cauſam ⁊ verã que poteſt colli/
gi ex actis vt ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo quo facit tex. in
c. in pſentia in fi.extra de renunci.cum ibi not.per ſcribentes ad
quos me remitto.
ſi is ad quem. ff.de acquir.beredi. De quo etiam poſuit Bal/ in
auten. non licet. C. de libe.pꝛete.⁊ Bal.in.l.i.in quinta oppo.C.ð
condi.indebi.⁊ Bal.in.l.ij.in ſexta qõe.C. de reſcinde.venditi. ⁊
Bar. in. d.l.ſi is ad quem. ⁊ Bar.in.l.qui teſtamẽto in pꝛin.ff.ð

excuſa.tuto.⁊ Bar.in.d.l.demõſtratõ..pꝛimo.ff.de cõdic.⁊ de /⸗

mon. ⁊ Ange.in.d.l.qui teſtamẽto in pꝛin.?⁊ Paul. de caſt. in.d
l.fi.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius ver
ba ſunt hec.
CSententiã non fuerunt iſte iuſte cauſe quare
debuit damnari vt infra de exercito.l.pꝛima.
non auteʒ ⁊.S.ea igitur.ſed imꝑatoꝛ in cauſa ap
pellatõis melioꝛẽ dat ratõem.quia ⁊ dominus
erat ſolitus facere:⁊ in ſuum locum ſubſtitutus
videbatur vt ſubijcit ⁊ ſupꝛa de pigno.actio.l.
vel vniuerſoꝛum ⁊c.
De inſtitoꝛia

LZ. Lutius que eſt lex finalis. Bal. hit dicit iſtum
tex.eſſe notanduʒ ad hoc ppoſitum ꝙ licet dos pꝛomiſſa puelle
vel eius marito per tutoꝛẽ vel curatoꝛẽ ſemp intelligitur ꝓmiſſa
ratõe offcij.non autẽ ꝙ ipſi obligẽtur perſonaliter de ſuo vel vt
ex ſeipſis.ðvt eſt glo.not.in.liſi quis indebitũ.ff.de condi.ob cau.lʒ
aliud ſit in patre vt in.l.fina.C.de dot.pꝛomiſ.⁊ voluit do.meus
Alexide imola in.l.i.ff.ſolut.matr.in nona col.⁊ ẽt in ſuo conſilio
lxxxiij.in quarto voluĩe.in pꝛima colũ.incip.quia ꝑ ſupꝛaſcriptos
⁊c.⁊ in conſil.xxxiiij.in quarto volu.incip.videtur ſuꝑ dicto que
ſito ⁊c.⁊ in conſilio.ciij.in tercio volu. incip.in xpᷣi ſaluatoꝛis ⁊c.
vbi ponit etiam quid de alijs non obligatis.tamen hoc eſt verum
quãdo cauſa ⁊ ratio ꝓmiſſionis reſpicit pupillam vel adultã ałs

autẽ non vt ibi per eum cum quo ſto. quia text.clarus eſt ⁊ non

eget alia noua mea interpᷣtatõe. Cuius verba ſunt hec.
Z. Lutius Litius menſe nũmularie quã exerce/
bat habenii libertũ pꝛepoſitũ is Haio Seio ca
uit in hec verba. Octauius libertus terminalis
rem agens octaui felicis Domitio felici ſalutẽ.
habes penes menſaʒ patroni mei denarios vo
bis numerare debebo pꝛidie kalendis maias:
queſitum eſt Lutio Licio defuncto ſine herede
bonis eiusvenditis an ex epiſtola iure cõueniri
terminalis poſſit rñdit:nec iure is bis obligatũ
nec equitatẽ cõueniendi eum ſupꝑeſſe cum inſtito
ri hic officio ad fidem menſe pꝛoteſtandaʒ ſcri
pſiſſet ⁊ cetera.

Z.pꝛima in fine. Bal. hic reputat iſtum tex.ſingul. ad
hoc ꝓpoſitum ꝙ vbi ꝓcuratoꝛ nõ poteſt cedere actonẽ domino
ſuo quã habet ex negotio domini tranſit in dominũ ſine aliqua
ceſſione ob eius impedimentum puta pꝛopter eins abſentiã cum
quo non ſto.quia tex.iſte bene ⁊ ſubtiliter ponderatus loquitur
de alio impedimẽto pꝛout etiaz ſenſit ibi glo.videlzʒ quia ille non
erat ſoluendo vt ibi patet in tex.iuncta.l.ij.eo.tit.⁊ ſic iſti ſunt di
nerſi termini ⁊ diuerſe ratões vnde diuer ſuz ius eſſe debet.l.fi.
ff. de calumnia.l.papinianus exuli.ffde mino.cum ſimilib“. ⁊ ita
teneo.licet Bar.ibi idem teneat quod Bal.⁊ etiã Bar. in. l.i.
ſin autẽ.C.de iura. calum. Bar.in.l.i.C.de actio.⁊ obli. in pꝛia
qõe ⁊ non bene iudicio meo.quia iſte tex.non patitur hunc intel/
lectum.Cuius verba ſunt hec. .
TIpſum tamen inſtitoꝛem vel dominum eius
cõuenire poterit vel mandati vel negotioꝛũ ge/
ſtoꝛũ. Marcellus autẽ ait debere dari actiones
ei qui inſtitoꝛẽ pꝛepoſuit in eos qui cum eo con

traxerunt eo nomine quo inſtitoꝛ contraxerit ſi

Uno etiã addito ꝙ in conrra eſt glo.in.l.

modo aliter rem ſuam ſaluare non poteſt ꝛ c.

Ad Macedonianum.

T. tam ⁊ ſi. Bal bie dictt itum text efſe ingula ad bo
pꝛopoſitũ ꝙ exceptio iuris poteſt ſemꝑ opponi etiã poſt ſentẽti
⁊ per quẽcunq;.ᷣſecus eſt in exceptõibus facti. quia non Peckkn
opponi niſi ante ſententiã vt in.l.pemptoꝛias cum ibi plene uun
C. ſente.xreſcin.non poſ.vt ibi per eſ‚. Tamẽ hoc eſt verffehhan
do ante cõpetebant. ſecus ſi poſt ſupucniãt. quia poſſunt den
etiam poſt vt in.l.ſiue maniſeſtus..tam diu.ff. de condi ſarnn
quo poſuit etiam aliquid Cxy.in.l.i.C. de alie iudi muta cauf⸗
⁊ poſuit etiã aliquid do.meus Alexa.de imol in.l.i .. editiones in
pꝛima colum. fl.de eden.⁊ in.l.in fundo.ff. de rei vendica. in
ſtillis ſuis ad Bar.ibi.⁊ in.l.rei iudicate..pꝛimo in gnanta⸗ 4
ff. ſolu.matri.⁊ plene per Bal. in. d.l. pemptoꝛias.? Bal. inl. S
de iur. ⁊ fac. ignoꝛa. ⁊ Angel.in ſuo conſil.cxxxi.⁊ aliquid di ii
his ſeeunie ſefpter hus noſtris in. l.duobus infra de ele 1
rei iudica. poſt glo.ibi ad quã me remitto ⁊ pono tex.
mus..Cuius verba ſunt hec. M

L. Lamen ſi non oppoſita exceptione condem/
nati ſunt vtentuʒ ſenatuſconſul.exceptione.Et
ita Julianus ſcribit in ipſo filiofamil. exemplo
mulieris intercedenti ⁊c. S

L.penultima. Bal.bic dicit iſtum tex. cum glo. ſu eſle
not.ad hoc ꝙ vbi inquiſitio ſpectat ad aliquẽ ſi non pot certifica
ri excuſatur vt ibi per eũ eum quo ſto. Sed tu dicas me
lius pꝛobat hoc glo.qᷓᷓ tex.quam glo.pondero etiã in alio. n po
nit alium caſum in quo etiã ſi potuit certiſicari ⁊ non fecit tamẽ
excuſatur qñ eſt minoꝛ.xxv.annis vt hic in glo. De cuius maiia
etiã dixi ſupꝛa in.lł.ſi cum exceptõe.ꝭ.in hac.ff.quod met.cquſa in
hijs ſecũdis interpᷣtatõibus nris vbi poſui etiaʒ an quis excuſei
ſi non denunciat vel non inquirit maleſicia ꝑpetrata de nocte vei
ne. ⁊ quid ſi luna luceat ad que me remitto ⁊ pono glo.ð qua agi
mus.Cuius verba ſunt hec. .

L. Julianns ſcripſit exceptionẽ ſenatuſconſulti
macedoniani nulli obſtare niſi qui ſciret aut ſci

re potuiſſet filiũfamil.eſſe cui credebat.
Uerba autem gloſe ſunt hec.

CSed quod ſubicit ſcire po.⁊.c.nunquid in /

quirere debet.Reſpon.ſic vt ſupꝛa de exercito
ria.l.fina.⁊ infra de regu.iur.l.qui cum alio.qũ
ergo habebit locum maced. cũ ſemꝑ interrogã
do ſcire poſſit.Reſpon.in minoꝛẽ vt ſupꝛa ea.l.
ſi quis patrem in.fi.Item poteſt inquirere ⁊ ta/
men non poſſet reddi certum ⁊c.

BGlo.in.l.ſi filius. Scribentes bic maxime Bald.
Paul. de caſt. dicunt iſtã glo. menti tenendaz ad boc ꝙ ſi ego mit
to epiſtolaz ad aliquẽ ⁊ ipſe non reſpõdeat ei non videtur cõtradi
cere vt ibi per eos cũ quibus ego ſto. Uno adadiio ꝙ de hac
materia acceptõis litterarũ quomõ ⁊ quãdo obligẽt acceptantez
⁊ legentẽ poſuit etiam Bar.in.l.titius in fi.ff de conſtitu.pecu.⁊
Bar.hic ⁊ Bart.in l.cum tabernã.ꝭ.idem queſijt.ff de pignoꝛi.
⁊ Bal.in. l.ſi is.C. de furt.in fi.⁊ Bal.in rubꝛi.C.de fide inſtru.
in vltima ⁊ penult.colum. ⁊ Bal. in.l.ſi abſentes.C.ſi cert. peta.
in tercia col.⁊ Bal.in.l.fi. C. ad macedo. ⁊ Bal. m.lſi ſine. C. ad
velley. ⁊ in.l.ſi litteras.C. mandati.ad quos me remitto ⁊ pono
glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CCõtrarie voluntatis quia non impꝛobat pꝛo

bat vt infra furti aduer.nautas.l.vna in fine.7

ſupꝛa eo.l.ſi tamen. ⁊ infra quando appella.ſit
l.finali ⁊cetera.
De peculio.
L.Quã tuberonis.ꝭ.alia. Sal hic dicit iſtuz texiu
eſſe ſingul.ad hoc ppoſitũ q admiſtratõ libera nũqu videi con
teſſa alicui niſi expꝛeſſe dicatur vt ibi per eum cum quo ſtoqui⸗
tex.iſte optime pꝛobat hoc· Uno ſolo pꝛo nũc adadito ꝙ hoc
elt verũ niſ ſimus in hijs qui habent legitimã adminiſtratonem
vt eſt glo. ſingul.in.l.ſi mandato generali.ff. de pꝛocurs. een
do niſi daretur alicui plena poteſtas. nam ex hoc videtur ei cce
ſa libera adminiſtratio vt in.l.ſi ꝓcuratoꝛ cum ibi not. C. de 8
eurato. Tercio hoc eſt verũ niſi diceret q ꝓcuratoꝛ poſſet

clietrch
idrtitehheieirnnes

gonatinsühtlininn
Gtpanſugininen
üsſſlccin MAaen
uirmingen iune
umAtnes
Pürfenmmgk. un m
WAximſtrdeennmmun
Whrichnſthinimalnu n
Ennfmmuxmenisst
Nchwrfltgtntmbtuhelrtn
(ineſenongeongeetgr li
CRtancrtunanmmren
Entttanpegnscrmm tt
Entiſuuninnrc
nnpgitiintiginnnn
gnuingminitnt
hurtiziinitine
Kihuum
ſi

imnfinr.

Alatthtſiani

AiiNnilgini
cr doerhmmul iimun
ve ie emnininiſſtu
õü
c
Dullis men r NN N
rEaiihtENNUiN,/
trLumthen dlnnſitn in
gthraingh Dritn,
mciti il il i inun
an NMaAnininful
Net aalmtmi in ktinigi
Mallalninait unſtil iin
emtpuan Niltialtel

Ga 2Nllimd Anlind

alirmalmui al W

. CuNe
iemtnm ſulil
lumtitin us ni
malim ii ubiſt

omnia que dominus poteſt. vt eſt tex. notin.li.f. de offnpꝛocu.

ceſa. cum ibi nota. ad que me remitto ⁊ pono tex.de quo agimꝰ.
Cuins verba ſunt hec.
Z. Quã tuberonis ſententiã ⁊ ipſe Celſus pꝛo/
bat ⁊ adicit pupillum vel furioſum conſtituere
quidem ſeruo peculiũ non poſſe ⁊ c. Alia cau
ſa eſt peculij libere adminiſtratõis.naʒ hec ſpe
cialiter concedenda eſt ⁊c.
Ad velleyanum.

Z.ſecũda..pꝛio. Bal/bhic dicit iſtuʒ tex. eſſe not. ad
bot pꝛopoſitũ ꝙ exceptio ſenatuſconſulti velleiani poteſt opponi
per iudicem etiã ſine petitõe ipſius partis vt ibi per eum. De qua
materia etiam poſuit aliquid do.meus Alex. de imol.in ſuo con/
ſilio. xv. in quinta colũ.in primo volu.incip. Si pcedentibus indi
cijs vc. ⁊ in conſi.xli. in fo volu.incip.vt ſupꝛa pꝛoxime cum quo
ſto. Vno addito ꝙ exceptio huiuſmodi cõpetens mulieri cõ
petit etiam eius fideiuſſori vt in.l.ſialius cum ibi notat.C.que
res pigno. oblig.poſ.ad que me remitto ⁊ pono text.de quo agi
mus. Cuius verba ſunt hec. .
CQuod ad fideiuſſiones ⁊ mutui dationes

