Fideicõmiſſuʒ an heres grauatus reſtituere hercditatẽ poſ/
ſit mendare actiones directas fideicõmiſſario vide infra in ver /
bo heres.
Fideicõmiſſum an heres grauatus per fideicõmiſſum reſti
tuere alteri perdat ius ſuum ſt erat creditoꝛ. vide infra in ver/
bo heres.
Fideicõmiſſum. an donatarius cauſa moꝛtis poſſit grauari
per fideicõmiſſuʒ vide ſupꝛa in verbo donatio. .
Aquibus videtur relinqui fideicõmiſſuz vide in.i.qui filiũ
in pꝛin.ff. ad trebel. per illum tex. ſingularẽ cum aliquibus addi
tionibus per do. Ludouicum ibidem.
Fideicõmiſſum an emens ſciẽter rem ſubiectã fideicõmiſſo
poſſit agere ad meciil ſuũ ⁊ melioꝛamenta vide in.l.ſi.ꝭ.emptoꝛ.
C. cõia de legatis ꝓer illum tex.notandũ.
Ficdeicõmiſſum. an fructus percepii ex re ſubiecta fideicom
miſſo ſint percipientis vide infra in verbo fructus.
Fideicõmiſſuʒ relictũ boc modo facias vt perueniat ad talẽ
in valeat vide in.l.epiſtolam. S. mulier.ff. ad trebel. per illuʒ text.
ſingularem.
Ficgeicõmiſſum an poſſit alienari pꝛo redemptõe captiuoꝛũ.
vide in.c.ſacroꝛũ.xij.q.ij.per glo.ſingularem ibi.
Fideicõmiſſuʒ an beres grauatus reſtituere alteri teneatut
de mala adminiſtratione vi de infra in verbo heres.
Eiceicõmiſſum an poſſit relinqui a patre ad filiũ es tempor̃
quo poſſit ei ſubſtituere pupillariter vide in.l.ꝙ fideicõmiſſuz. ff
de legat. pꝛimo per illum ter. ſingularẽ cum nouo eius intellectu
ber do. Ludouicum ibidem.
Fideicõmiſſum relictũ in defectũ inſtitutoꝛũ ⁊ ſubſtitutoꝛũ
an vidcatur relictum omnibus veniẽtibus ab inteſtato vide in.-
luaius. 5.fliam. f. de lega. vo per jllum text. notanduzʒ cum nouo

eius intellectu per do. Ludouicũ ibidem late in boc loquentẽ
Fideicõmiſſum an poſſit cedi ante eius reſuurone Wei
l. muler. 5.ex aſſe. ff. de iure dot. per illum text.ſingularem cum
aliquibus additionibus perdo. Ludouicum ibidem.
boß ſs erinnlor an eſſe poſſit filius pꝛo patre vide infra in ver/

Fideiuſſoꝛ an dicatur pꝛocuratoꝛ rei. vide ſupꝛa in verbo

defenſio.

Fideiuſſoꝛ qui pꝛomiſit pꝛeſentare aliqueʒ in cauſa capitali
ſi non pꝛeſentat qua pena puniatur vide in.l.ſi quis
quis reum.ff. ð̊ cu
ſtod.reo.per illum tex. valde ſingularem.
Fideiuſſoꝛ an poſſit accedere officio iudicis vide in.l..peciſie
la ba. ff. de verb. ſigni.per glo.melioꝛem de iure ibi.
Figeiuſſoꝛ an poſſit contra eam exequi ſententia lata cõtra
pꝛincipalem vide in.l.fi.C. de excep.rei iudi.p illux tex.ſj ingularẽ.
SFigdeiuſſoꝛ an poſſit cõueniri non facta excuſſione quãdo no
toꝛium eſt pꝛincipelem non eſſe ſoluẽdo vide in.l.decem.fſ.ð ver.
obli.per glo.nor. ibi cum aliquibus additionibus per dominum
Ludouitum ibidem.
Fideiuſſoꝛ intercedens pꝛo alio vbi debet poſſidere bõa im
mobilia vide in..ſuſcepto in auten. de exhibe.reis per gloſaz ſin
gularem ibidem.
Fi deiuſſoꝛ an liberetur per ceſſionẽ factã a debitoꝛe vide ſu
pꝛa in verbo ceſſio.
Fideiuſſoꝛ quot ſint modi fideiubẽdi vide in.lſtieum.5.ali

quando.ff. de ſolutio.per illum tex. melioꝛem de iure cum aliqui

quibus additionibus per do. Ludouicũ ibidẽ.
An ſublata obligatõe pꝛincipali tollatur fideiuſſoꝛia vel ypo
tecaria vide in.l.cum quis.ꝭ.fi.ff.de ſolntio.per glo. ſingularẽ ibi
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibi.
Fideiuſſoꝛ babens conſociũ an ⁊ quãdo poſſit petere diuiſi
onem vide in.l.ſi contendat.ff. de fideiuſſo. ꝑ glo.ſingularem ibi.
Fideiuſſoꝛ an poſſit obligari in plus qᷓ; pꝛincipalis vide in.l.
ſtpulatus es.ff.de fideiuſſo.per illum tex.ſingularem.
Fideiuſſoꝛ an poſſit petere ſe eximi ab obligatiõe vide in.l.
ſed videamus.ff. de negoc. geſt. per glo. ſingularem ibi eum aliqui
bus caſibus poſitis per do. Ludouicum ibi circa hoc.
Fideiuſſoꝛ an pꝛopter eius delictũ amittat exceptõnem cõpe
tentem reo pꝛincipali vide in.l.ſi quis.S.ſi is a quo.ff.qnod quiſ.
iur.per illum tex.optimũ.vbi ponitur etiaz an poſſſt reperere ab
eo ſi quis ſoluit indebite vel ex culpa ſua.
Fideiuſſoꝛ.an debitoꝛ poſſit vt pꝛocuratoꝛ opponere ſe de
fenſioni eius vide in.lidem..generaliter.ff. manda.per illuʒ tex.
valde ſingularẽ cũ nouo eius intelleciu per do. Ludo. ibidem.
ideiuſſoꝛ an poſſit renũciare beneficio cedendarũ vide in.¶
niſi.fj.de pactis per glo.ſingularem ibi.
Fideiuſſoꝛ an videatur habere mandatũ de ſoluendo ab eo
pꝛo quo intercedit vide in.l.indebitam. ff de condi.indebi.per il
lum tex. ſingularem.
Fideiuſſoꝛ de pᷣſentando aliquo quotiens teneatur pᷣſentare
vide in.l.ſi ex duobus.ꝭ. ſi ei qui.ff.de iureiura.per illum textũ

ſingularem.

Fideiuſſoꝛ ſi ſit acceptus ah idoneo an dicatur ex hoc fieri
iniuria vide n.l.teſtamẽto.ꝭ.fina.ff.de te a.tut.per illum tex.no
ta.cum aliquibus additõibus per vo. Ludouicum ibidem.
Fideiuſſoꝛ an reputer̃ idoneus quãdo pꝛincipalis eſt diues.
vide ii.l.mulier.ff.de iure dot.per illum tex.notandum.
Eideiuſſoꝛ an qui non poteſt ſatiſdare teneatur ſaltem ſe ob
ligare ſub pena vide in.l.de die.ꝭ.penul.ff.qui ſatiſda.cogan. per
illum tex.ſingularẽ ibi cum aliquibus additõibus per dominum
Ludouicum ibi.
Fideiuſſoꝛ ſi debitoꝛ ei ſuccedit an tollatur obligatio fideiuſ
ſoꝛia vi de in.l.heres..quod ſi ſeruus.ff.de fideiuſſo.per illũ tex.
ſingularẽ cum aliquibꝰ additõibꝰ ꝑ dominũ Ludouicũ ibidem.
Fides an ſit plus frãgere fideʒ pluribus qᷓ; vni vide in.lfili
us. 5. penul. F.de paciis per illum tex. nota. cuʒ nouo intellectu ad
eum per dominũ Ludouicũ ibidem.
Fides an ſit graue eam fallere etiam in pupillis vide in.l. ĩis
qui.. nihil intereſt.ff. de donat.cau.moꝛ.per illum tex.ſingularẽ
cum noua conſideratõe ad eũ per do. Ludouicũ ibidem.
ilius ſi non eſt heres patris an poſſit agere familie hirciſcũ
de vide in.l.ſi conſtante.s.pꝛimo. ff.ſolu, matri.per glo.ſingu.ibi
cum noua conſideratione ad eã per do. Ludouicũ ibidem.
Filius qui adminiſtrat bona patris an teneatur reddere ra
tionẽ vide in.l.ſcire in fi.ff.de excuſa.tuto.pꝑ glo.ſing.ibidem.
ilius an teneatur votare matrẽ inopem in.l. tutoꝛ. S.

in ſoluendis.ff.de admini.tuto. per ilum tex. nota.cum hone eiꝰ

ntellectu ad eum per do. Ludouicũ ibidem.

Filius ſtipulando patri quãdo eti querit vde in.quod dici
tur in fine.ff.de verb.obli.per illum tex.nota.
Gilius an poſſit cõpellere patreʒ pꝛo libꝛis emendis ſibi pꝛo
ſtudio vide in.l.quinta.C. ad macedo.per glo.vnicã ibi cum ali/⸗
quibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem.
Filius an pꝛeſumatur adire hereditateʒ paternam vide ſu/
pꝛa in verbo aditio.
Filius an cenſeatur eſſe eandem perſona cum patre quo ad
dominiũ ⁊ poſſeſſionẽ bonoꝛũ paternoꝝ vide in.l.medicos.C.ð
nofeſſo. ⁊ medi. libꝛo.x. per glo.ſingularem ibi.
Eilius. an donatio facta filio ob merita valeat vide ſupꝛa in
verbo donatio. .
Filius an ſentẽtia lata ſuper filiatõe faciat ſus quo ad omẽſ
vide in.l.i.ff.de libe.agno.per illum tex.ſingularẽ cum aliquibus
additõibus per do. Ludouicũ ibi ponenteʒ etiã quid in ſententia
lata ſuper etate.
Filius pꝛeteritas a patre an poſſit grauari ab eo vide in.l.ij.
fro.e legat.iij.per illum tex.ſingularem. .
ilius nr̃ an acquirat nobis qui creditur eſſe filius ⁊ non ẽ
vide ſupꝛa in verbo acquiſitio.
Filius cui relinquitur patrimoniũ per fideicõmiſſuzʒ an di⸗
catur potius heres qᷓ; filius vide in.l.ſcimus.S.cum aute:.C.de
inoffi. teſtame. per glo.ſingularem ibi.
Filius qui eſt ſuus heres patri an excludatur aliquo tempo
re ab hereditate paterna vide in.l.i.C.quãdo non peten.part.per
glo.vni am ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibi.
Fideiuſſoꝛ. an interruptio contra pꝛincipalem noceat fide/
iuſſoꝛi vide infra in verbo interruptio.
Filius an perdat here ſitatem paternã ob indignitateʒ vide
in.l.iij.C.de hijs quib.vt indig.per illum tex.nota.cum aliquibꝰ
additõibus per do. Ludouicum ibidem.
EFilius inſtitutus a patre ſub turpi condictõe an poſſit dicer
teſtamentũ nullum vide in.l.filius.ff.de condi.inſtitu.per illũ tex.
nota.cum noua eius conſideratiõe per do. Ludouicum ibidem.
SFilius cõdemnatus ex crimine capitali an ſuccedat patri ex
teſtamẽto vel ab inteſtato vide in.l.fi.C.famil.hirciſ. per glo.ſin/
gularẽ ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem
⁊ cũ nouo eius intellectu ibidem.
Filius in poteſtate ſicut tranſmittit hereditatẽ non aditã an
idem ſit in filio adoptino vide in.l.ſi ſeruũ alienuʒ.ff.de heredi.
inſtitu.per glo.ſingularem ibi.
Filius an eius appellatõe compꝛehendant᷑ omẽs deſcẽden /
tes in materia feudali vide in.c.i.in titu.de al ena.feu. per illum
tex.ſingularem.
Filius an ad euz ſpectet ſucceſſio ipſo iure vide infra in ver
bo ſucceffio.
Filius reputatus ingratus a patre an ſit pꝛiuatus in vltima
voluntate ⁊ etiam inter viuos vide in..ſed hec quideʒ in auten.
de nupti.per illum tex.notandum.
H Filius an cõtineatur appellatõe heredis vide infra in verbo
res.
Filius an poſſit eſſe fideiuſſoꝛ pꝛo patre vide iu.l.ſi filius. C
de filiofa. mino.per illum text.nota.
Filius ſi deliquit an vſufructus bonoꝛũ aduẽticioꝝ ſit pr̃is
vel fiſci vi de in.l.conſenſu C. de repud. per glo.valde nota.ibi.
Filius an poſſit admitti ad defenſionẽ patris ⁊ matris ⁊ ẽt
alioꝛũ aſcendentiũ etiã minoꝛ. xxv. annis vide in.l.minoꝛ.ff.de p
curato.per glo. ſingularẽ ibi eum nouo intellectu ad eam per do
minũ Ludouicũ ibidem. .
Filius ſi fecit aliquid viuo patre an poſt eius moꝛtem tenea
tur habere ratum vide in.:.i.C. de pa tis pe glo.oꝛdinariam ibi.
Filius qui abſtinuit ab hereditate paterna ſi poſtea emat ea
bona an pꝛeſumatur feciſſe in fraudem vide in.l.nomen.ꝭS.filio.
ff. de lega.iij. per illum text.ſingula.cum nouo eius intellectu per
dominũ ludouicum bologninũ ibidem.
Filius pꝛeteritus a pre minus legitime an dicatur eſſe ſuuſ
vide infra in ve bo pꝛeteritio.
Filius an poſſit teſtari ad pias cauſas cuʒ licentia patris vi
de in.l.ſicut..venditõnis.ff quib.mod.pignus vel ipote.ſoluitur
per illum textum ſingularem.
Fiſcus ⁊ pꝛuatus an ⁊ quãdo equiꝑentur vide in.liis qui.
Smihil.fj.. de manumiiſ per illum tex. noca.
Fiſcus ⁊ reſpublica an idez ſint vide in.l.non eſt.ff.de bono.
poſſeſ. per glo.ſingularez ibi cum aliquibus additiombus per do.
Ludouicum ibidem.
Fiſcus ſuccedens in vniuerſo vel in pticulari an teneat᷑ ſol/
uere creditoꝛibus heredilarijs ⁊ legatarijs vide in.l.ſi marito.ff.
ſolu.matri.per glo.nolaabi cum aliquibus adduionibus per do.

Ludouicum ibi.

Fiſcus an ei pꝛeferatur extraneus in ſucceſſi
ten. hoc amplius.C. de fideiuſſo. per glo⸗ſingularbibt cu

conſideratöe ad illum tex. per do. Ludouici bi. n nors

Fiſcus an teneatur facere inuentariũ vide in. i d cnj
ff. de lure fiſci per illum tex. notandum cum aianſus niten
per daendouknm ibi.
iſcus an habeat ipotecam in bonis delinquentiij vig,j
enetnr nſens ff. de aure fiſci per Glo moranche ntii wide in..
Siſcus. an ⁊ quando aufferat ab indigno vide ii .
cius. I. de en lo per illum tex. notandum. nde inlluenon
iſcus an ſuccedat in locũ heredis vulgaris vide j
ſio keni ſylla.per glo.ſingularem ibi. Eirie wd: ini ſhe
Fiſcus an qui vult agere contra fiſcum debegt .
niam vide in.l.bene. C. de quadrie. pꝛeſcript. per umnrſc
eum nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem. ungil.
Fiſcus an eius cõtractus pᷣſumitur pꝛioꝛ vide vide in.l.pri
C. de iure fiſci liwꝛo.x. per glo.ſingularem ibi cum yna imin
ne ꝑ ndalen ibidem. ſtat
iſcus an in eũ tran ſeat inſtãtia vide infra in verbo inſtzti
Fiſcus an poſſit alienare bona que ſunt in cgenanſte
de in⸗ re que.ff.de iure i⸗ per illum tex. notandum.
Fiſcus ⁊ pattia ⁊ reſpublica an equiperemur vide infraß,
vcrbo respublica. map vige infmnn
Fiſcus quando quis accõmodat fidem alicui de bonio reſti
tuendis alicui incapaci an appiicẽtur fiſno vel ne vide Dann
nis.ᷣ ff. de petitio. heredl.per glo. ſingula.ibi cum aliquibus aditi
calber per dominũ udonioumn ibidem.
iſcus antequã aduocet bona an heres indi⸗
ſe beied vide infra in verbo heres. inns deſnnttl
iſcus an ſuccedat banuito pꝛopter contumaciam vi
pꝛa in verbo bannitus. ilſ,
Fiſcus qua actione agat contra indignũ volens aduocar bo
na ab eo vide in. l.i.fl. de hijs quib.vt indig. per glo. ſingulare tbi.
Fiſcus an dicatur eſſe pꝛeſens vbiq; vide in. .i. E.de quad.
pꝛeſcriptio·per glo.ſingularem ibi.
Frater naturalis an ſuccedat alteri fratri naturali vide inel.

ex facto.ꝭ.ſi quis rogatus.ff.ad trebel.per glo. ſingul. ibi cum ali

quibus additõibus per dominum Ludouicũ bologninũ bidem
Srater. an eius appellatõne cõtineatur ſoꝛoꝛ vide in .lucius
5. queſitum. ff. de lega. iij. per glo. valde nota. ibi cum aliquibꝰ ad
ditionibus per do.ludonicum ibidem.
Frater an habeat aliquod ius contra teſtameniũ fratris vi
de in. l. ſi a fratre. C. de leſta. mili. per glo. ſingularem ibi.
Frater an eiꝰ appellatio ſit diſtributiua vide in lLluciue. 5.
meuia.ff. ad trebel.per illum tex.ſingularẽ cum noua eius conſi
deratione ad illum tex. per do. Ludo.ibidem.
Frater vterinus an ⁊ quãdo p̃feratur fratri conſanguineo.
vide in.l.de emancipatis.C. de ſuis ⁊ legitti.per illi tex.ſingular
Foꝛus quomõ ſoꝛtiat᷑ ratõe poſſeſſionis vide in. i. C.vbi ð
heredi.agi opoꝛ.per illum tex.ſingularem.
Erequẽtia an careat ſuſpitione quis ex fama in aliquo aſſi/
duo actu vide ſupꝛa in verbo fama. .
Fructus an debeãt reſtitui per euʒ qui eſt pꝛiuatus ipſo in
re vide in. .pꝛimo in auten.de inceſt. nupt.per glo.mirabi em ibi
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibi ponentẽ ð ver
bo mox ilſico eoipſo ⁊ ſimilibus de eoꝛũ ſignificatõe.
Fructus percepti a creditoꝛe an computẽtur in ſoꝛtem vide
in.l.ſi non ſoꝛtem.f.de cond i.indeqi.per illum tex.ſingulareʒ ci
aliquibus additõibus ꝑ do.ludouicũ ibidem.
Fructus an ad eos cõſumptos detur condittio obcauſam.
vide ſupꝛa in verbo condictio.
Eructus qui dicãtur vide in.l.diuoꝛtio..ſi vlr.f. ſolu. ma.
DPillũ tex.melioꝛẽ de iure ad hoc cuʒ aliquibus adcditiibus per
do. Ludouicum ibi ponentẽ quid de quottidianis diſtn biitib·
Fructus an quo ad eoꝛũ acquiſitionẽ pꝛvſit erroꝛ iunis i/
de ſupꝛa in verbo erroꝛ.
Fructus an ⁊ quando expenſe cõputentur cum fruciibus.
vide ſupꝛa in verbo expenſa.
Fructus an reuocẽtur quando reuecatur donntio ideſu⸗
pꝛa in verbo donatio. .
Fructus perccpti ex re ſubiecta fideinõmiſſo an ſin peſ eß⸗
entis vide iml.emptoꝛ. ff de rei vendi.per glo. vmcam ibi cum al
quibus additõibus per do.ludouicum ibidem.
Fructus. an qui feneſur de fructibus perceptis teneni ein
de maturis vide in l.ſi fundum. C. de rei vendip glo.vnicſ ibi.
Fructus quomõ ⁊ quãdo computẽtur in irebelllanicam
ge infra in verbo trebellianica.

uhſglen,

Fnunſtgnmimnimuern
ſktliſohn ng warndidan
üirtenoludnnn dun.
hunnſymdetn inilun cn
leſumtriit rinninnminann
Ntiptu, n ünantun
Snngihenttinuumrmin
—
nimnignn enifigns i
ene
Nintſuf nit ltrt⸗
emnmt küatir
ntlclunmn ininit en
ulitiunminten lumtin

iaianiin r;
üminiuiihisingend⸗
enteninatilun
finennitncrn
adhinn u die

nite n in in ini
dnnt ntn

ng 8
glit ifehii

RM
rauunt . anit,

—

„ 2 2N

—

—

——ñů”

ℳ☛ £

—

rmian Nhiginin
ce
—
s
4. merhanbflr
ð”ð
ugndt i
era tümtiin ineiie
Nm sc'iwinfininſtg i
U
VNIAtfͦ
Srus ithinm feiigin
ulxem mil Mi tii n lir iti

vami(uii nſtſtmni l

xuy ur iI
Knuami hum ig ini iſ⸗
unINi
ſwun rri iri anci numſi
ünatE N teftinſ
ümtuEAi N NIAintidt
verd nitu Nti enn.
CruwmiictüeECtHiNnit
imimium uudtink iii
—
anudilmmiltii
Ur mirmriht fiytueliii
ul rimig unnutin
mapum inininſiinn
anen aiihlnmnmmt⸗
Rum muim ifirmi
imtn mun ul

ruetus. an ſola poſſeſſio naturalis ſit ſufficiens ad aquiſi/
tionẽ fructuu vide infra in ver bo poſſeſſio.
Fructus. an fructus lerndie pertineant ad emptozeʒ ante
ſtionẽ vide ſupꝛa in verbo emptio.
nac honee ad aem pertineant fructus rei legate quando hbe
res eſ en moꝛa ſoluẽdi vide infra in verbo legatum.
ctus an veniãt in legato certe partis bonoꝛũ vide infrs

tum.
nder es⸗ quãdo quis dicit̃ agere fruſtratoꝛie vide ſupꝛa in

io.
rb len an faciat pꝛeſumi dolum in officiali fugiente poſt fini/
mum ofkciuͦ vide infra in ver bo officialis.
uga an creditoꝝ poſſit pꝛopꝛia auctoꝛitate capere bona de
bitoꝛis fugitini vide in.l.pignoꝛis. C. ve pigno. actio. per glo.nola.
bi cum aliquibus additõibus per do. Ludouicuũ ibi.
uga an famulus fugiens pꝛeſumat᷑ ſubtraxiſſe res que de
funt domino vide ſupꝛa in verbo famulus.
uga an ſemel fugiens de carcere poſſit relaxari amplius fi
dgeiuſſoꝛibus vbi alias poſſet relaxari vide ſupꝛa in verbo carcer
uga. an mandatũ reuocetur ſi pcuratoꝛ efſicitur furioſus
vide infra in verbo mandatum .
uga. an ſeruus fugiens dicatur offendere dominũ ſuũ vi /
Akis⸗ in verbo offenſio. .
Fuga an debitoꝛ in dubio pꝛeſumatur fugitiu vide ſupꝛa
in verbo debitoꝛ.
Funus. an expenſa funeris ⁊ inſirmitatis ſint ſimiles. vide
ſupꝛa in verbo expenſa.
Furoꝛ. an curatoꝛ ſit dandus furioſo vide ſupꝛa in verbo
atoꝛ.
tu Furioſus an habeat conſenſum in cõtractibus vel quaſi vi/
de in.l. iij.. tercio. ff. de negot. geſtis per glo.ſingulariſſimam ibi.
tum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidẽ.
Furioſus an poſſit eſſe arbuter vel iudex vide in.l.cum furi
oſus ff de iudic.per glo.multũ nota.ibi.
Furioſus an ipſe vel eius curatoꝛ poſſint agnoſcere bonoꝛũ
poſſeſſionẽ vide in.l.fi.C. ve cura.furio.per illum tex.nota.
Furioſus quis dicatur vide in.l.quidam in ſuo.ff. de condi.
inſtitu. per glo. ſingularem ibi cum aliquibus additionibus per
dominuͦ Ludo. ibidem.
Fur. an poſſit agi contra furem nocturnũ criminaliter tan/
tum vide in.l. fi. ff. de pꝛiuat. delict.per glo.nota.ibi cũ aliquibus
additionibus per do. Ludouicum ibicaeam.
Furtum.an furtum dicatur iniuria ꝑſonalis vide in.:.itaq;
fullo. pꝛimo.ff. de furtis per illum tex.ſingularẽ cuʒ aliquibus
additionibus per do. Ludouicum ibidem:
Furtum.quãdo condictio furtina intentatur contra ſurem
an ſii neceſſe pꝛobare de dominio vide ſupꝛa in verbo condictio.
Furtũ an cõmittatur ex venditõe pignoꝛis ſpẽaliter obliga /
ti vide in.l in actione. . . ff. oe furtis per glo. nota. ibi.
Fur manifeſtus quis ſit vide in.l.ſiue.ff. oe condi.furti.per
illum tex. melioꝛem de iure ad hoc. . .
Fur an perdat melioꝛamenta facta in re vide in.l.ex argẽto

ff. de condi. furti.cum nouo intellectu per do. Ludouicuʒ ibi ad

illum tex. ſingularem. =G
Furtũ an cõmittatur ſi mandatarius vtitur re aliter q;ᷓ fue
rit ſibi mandatuʒ vide in.l.ſi tibi..ſi tibi.ff.manda.per illuʒ tex.
ingulareʒ cum noua conſideratõe ad eũ ꝑ do. Ludo.ibi.
Furiũ an vicatur vnũ ex ſubtractõe pluriũ reruʒ vide in.l.
ſeum qui.ꝭ.idem dicit. ff.de ſurt.per glo.nota.ibi.
Furtum.quãdo competit alicui actio furti ratione dominij
rei qnõ extimatur dominiũ vide in.l.ſi vendidero.ff de furtis per
glo. nota. ibi.
An ſtetur furi dicenti ſe credidiſſe dominũ conceſſurũ ⁊ an
excuſetur vide in.l.inter omnes.ꝭ.recte.ff.eo.tit.per glo.nota.ibi
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Furtum an cõmittatur a domino ꝓpꝛio vide in. l.reʒ mihi
in pꝛin. ff. cõmodati per illumtex. valde notanduj.
Furtum an vſus in alium vſum faciat furtuʒ maxime rõe
amicicie vide in.l. inter omnes. . recte.ff. de furtis per illum text.
valde notanduʒ3.

Henus. An obligaatio generis dicatur continere in ſe ali
quid vide infra in verbo obligatio. .
Gens quot homines faciant genteʒ vide in.lii.ff. de pꝛobati.
her glo. ſingularem ibi cum aliquibus additiõibus per dominuzs
Ludouicum ibidem.
Gloſa quãdo refert plures opiniones que intelligatur apeꝛe
ta per eam vide infra in verbo opinio.

BGloſa an poſſint decidi qõcs per eam vide in.:.qui
bpinugged rdre doruee ibi. quifllu. eſu
a an poſſit allegari in defectuʒ legis vide in .
de offic. pꝛeſid.per glo.ſingularem i. e rlniel
Breca. de multiplici erroꝛe circa verba greca in cõmunibns
codicibus vide in pꝛohemio. foꝝ. in. iij. vij.viij.⁊.x.colum. ⁊ eti
am in titu. de iuſti. iure. v in tit. de legibus in pꝛima colu.maxi/
me ii.l.nam ad ea ⁊ in.l.fraus eo.titu.⁊ in tit.ff. de conſtit.pꝛinc.
in pꝛin. ⁊ ⁊ in titu.de ſta.homi.maxime in.l. vulgo. ⁊ in tit. de reꝝ
diui. maxime in.l.ſanctũ.⁊ in titu.de offi.pꝛoconſu.maxime in.l.
obſeruare que omnia caſtigauit do. Ludouicus cum veris oꝛigi
nalibus pandectis.

Habitatio. An legatum relictum alicui donec habitaue
rit cum tali intelligatur ſemper ?⁊ quomodo vide infra in verbo
legatum.
Heres.an obligatio bonoꝛũ extendatur ad bona heredis vi
de infra in verbo obligatio.
Heres.an de ictũ cõmiſſum cõtra vnũ heredem noceat re⸗
ſpectu alioꝛũ vide ſupꝛa in verbo delictum.
Heres an non tradens rem quã ex mandato teſtatoꝛis ven
dere debet faciat vt dominiũ tranſeat in legatariũ ſi ille offert pꝛe
cium vide in.lſi heres.ff. de actio.emptio.per illuʒ tex. ſingularè
cum nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.
Her es an poſſit eſſe executoꝛ teſtamenti vide in..lucius.ff.
de fideicõmiſ.liber.per illum tex.nota.
Heres.an nuduʒ nomen eius noceat alicui vide in.l.pꝛima
H. ſi ea. ff. ad tertuli.per illum tex.ſingularem.
Heres qui eſt indignus an deſinat eſſe heres antequã fiſcuſ
aduocet vide in.l.hijs còſequẽter in pꝛin.ff. famil. hirciſc. per glo
ſingularẽ ibi cum aliquibus additionibus per do. Ludouicũ bo
logninũ ibidem.
Hereditas quãdo dicat᷑ eſſe ſoluendo vide in.l.libertus.ff.
de bonis liberto.per illum tex.ſingularem.
Heres an eonſenſus tranſeat ad heredem vide ſupꝛa in ver
bo conſenſus. L
Heres inſtitutus ⁊ iuſſus eſſe cõtentus certie rebus an vi/
deatur grauatus reſtituere reſiduũ veniẽtibus ab intedato vide
in.l.peto in pꝛin.fl.de legat.fo per illum text.ſingularẽ tũ nouo
eius intellectu per dominũ Ludouicum ibidem.
Hereditas filij an aliquãdo ſeꝑetur ab hereditate patris við
in.l. is qui ex bonis.ff.de vulg.⁊ pup.per illum tex.ſingularem.
Hereditas ⁊ quãdo dicat᷑ iacens vide in.l.eius qui.ff.ſi cer.
peta.per illum tex.ſingularẽ.
Heres ab inteſtato an ⁊ quãdo pꝛefert heredi inſtituto vi ⸗/
in.l.ſi quis ita heres.ff.de heredi.inſtitu.per illum tex.ſingularẽ.
Heres ſi non poteſt implere condictõez an pꝛiuetur vide ſu
paa in verbo condictio.
Hereditas an aſſimiletur vniuerſitati vide in.l.moꝛtuo.ff.
de fideiuſſo.per illum tex.cum noua conſideratiõe ad eum ꝑ do.
Ludouicum ibidem. .
Heres grauatꝰ pꝛo quanta poꝛtiõe teneatur vide in.l.ſi fun
dum. ꝭ.ſi libertos.ff.de legat.pꝛimo per illum tex.nota.ymo ſin
rularem ſᷣm do. Ludouicũ ibidem.
An valeat argumentũ de herede extraneo ad legiimũ vide

in.l.ab exheredato.ff.ve lega.pꝛimo per illlum tex. ſingularem.

Heres in quo loco petere debet ſe mitti in poſſeſſionem ex
edicto diui adriani vide infra in verbo miſſio.
Heres.an emptoꝛ omniũ bonoꝛũ ſit loco heredis vide in.l.i
5§. eius. ff. pꝛo donat.per glo.valde nota.ibi cum tex.ſuo.
Heres doꝛmiens cuʒ vxoꝛe deſuncti an efficiatur indignus
vide in.l.ſoꝛoꝛem.C. de hijs quib. vt indig.per glo.not.ibi.
Peres an inuentariuzʒ pꝛoſit heredi qui tenetur ex cauſa he
reditaria vide infra in verbo innentarium.
Heres que bona teneatur ponere in inuẽtario vide in.item
videndum.5. fi.ff.de petit. heredi.per illum tex.nota.
Heres an vere poſſideat vide in.l.i.S.ſceuola.ff.ſi quis teſta
me.liber eſſe iuſ.fue.per illum tex.notandum.
Heres inſtitutus ſub condictõe an cogatur implere eam vi
ge in.l.facta.ꝭ.ſub condictõe.ff. ad trebel.per illũ tex.ſingularẽ.
Heres. an reſpublica habeat beredem vide infra in verbo
reſpublica. . —
Peres grauatus reſtituere hereditatem an poſt reſtitutõem
poſſit mandare actões directas fideicõmiſſario vide in.l.ſancimꝰ
5. cum autem. C. ad trebelli.per glo.ſingularem ibi.
Heres adeundo bereditatezʒ an dicatur quaſi contrahere vi
de in.l.hijs cõſequenter..ſed cum argumentũ.ff.familihirciſcu.
illã glo.ſingul.ibi cũ noua eiꝰ ꝑſideratiõe ꝑ.do.Ludo.ibidem.
◻

6

Peres grauatus feſtituere alteri ſi erat cłeditoꝛ defuncti an
perdat ius ſuũ vide in.l.debitoꝛ.ff.ad trebel. per illum tex. ſingu
larem cum aliquibus additionjbus per do. Ludouicũ ibidem.
DHeres an ⁊ quãdo ceuſeatur eſſe eadem perſona cũ defun
cto vide in.l.ſi ſernus fugitiuus.ff. de condi.furti.per gloſam ſin
gularem ibidem.
Hereditas non adita an tranſmittatur ad deſcẽdentes vide
in.l. i C. de hijs qui ante apert.tabu. per illum tex. ſingularẽ cum
cum nono eius intellectu per do. Ludouicũ ibidem.
Peres an taneatur redimere teſtatoꝛẽ captũ vide in autent.
ſi captiui. C. de epil. ? tleri.per illum tex. ſingularem ibi. .
Peres quando quis dicitur decedere ſine eo vide in.l.ſanci⸗/
mus. C. ad trebel.per glo.ſinghlarem ibi. —,.
Peres an ⁊ quando teneatur ſtare facto defuncti vide in.l.
lucius.ff.ſolu matri.per glo.ſingularem ibi.
Pereditas que dicatur opulenta vide in.li.in ſinef. de off.
pꝛocura.ceſa.per illum tex.vnicum in iure. .
ereditas an ex contractu inito cum ea queratur aliquod
ius vide in.l.multum, ff. de verbo.obli.per glo.nota.ibi.
Hereditas an eius appellatõe contineãtur legata vide in.l.ſi
ticius.ff. de legat.iij.per illum tex.ſingularẽ. .
Hereditas an hereditati iacenti poſſit ſeruus aquirere vide
infra in verbo ſeruus.
Heres an eius appellatione cõtineatur filſus vide in.l.ex fa⸗
cto.5.ſi quis ita.ff.ad trebel. pcer illum tex.ſingularẽ cum aliqui
bus addiõibus per do. Ludouicum ibidem.
PHereditas patris an ſit debita filio vere vide in.l.iij. C.de iu
ris ⁊ fac.igno.per glo.ſingularem ibi cum aliquibus additionibꝰ
ꝑ dominũ Ludouicũ ibidem.
Peres grauatus reſtituere alteri an teneatur de nuda admi
niſtratõe vide in.l.mulier.ꝭ.ſed ⁊ enim.ff.ad trebel.per illuʒ tex.
Heres conſanguineus negligẽs in vendicanda moꝛte defun
cti an ꝑlus puniat̃ q; extraneus vide in.l.in cogmitiõe.ff.ad ſylla.
per illum tex. not.cũ nouo intellectu ad eũ ꝑ do.Ludo.ibidem.
An heres legitimus poſſit grauari ab inteſtato vide in.l.cõ/
ficiuntur. ff.de iure codicil.per glo.ſingularem ibi.
Heres inſtitutus ſub condictõe poteſtatiua anteneat᷑ ſtatim
eam implere vide in l.ſi quis heres.ff.de heredib.inſtitu.ꝑ glo.
ſingularem ibi.
Peres inſtitutus in certa re an ſit loco legatarii vel ne vide
in. S. eadem inſtit.de heredi.ab inteſta.per glo.ſingularem ibi.
Hocie de eius ſignificatõe vide in.l.liber homo.ꝭ.pꝛimo.ff.
de verbo.obli.per illum tex.notanduʒ.cum aliquibus additioni
bus per do. Ludouicũ ibidem.
Homicidium qui poteſt pꝛobibere ⁊ non pꝛohibet an tenea
tur de occiſo vide in.l.culpa.ff.de regu.iur.per glo.nota.ibi cum
aliquibus additionibus per dominũ Ludouicũ ibidem.
Homicidiuʒ an valeat pꝛoceſſus ſi ignoꝛatur nomẽ occiſi v
de in.c.libelloꝛũ.ij.q.vij.per glo.ſingularẽ ibi.
Homicidiuʒ factũ de iudice qua pena plectat᷑ vide in.ꝭ.illud
in auten.vt iudi.ſine quoq; ſuffra.per glo.ſingularẽ ibi cuʒ noua
conſideratõe ad eam per do. Ludouicum ibidem.
Homicidiũ quomõ cõmittatur de partu aboꝛtiuo vide jin.l.
in.l.diuus.ff.ve extraoꝛ. crimini per glo. ſingularẽ ubi cuz aliqui
bus additionihus per do. Ludouicum ibidem.
Homo an ſit duʒ eſt in viero vide infra in verbo poſtumuſ

Incontinenti. quando dicitur fieri vide in.l. quotiens
ff. ſolu.matri.per illum tex.ſingularẽ cum aliquibus additionibꝰ
per do. Ludouicum ibidem.
Incicium ad toꝛturaʒ an ſit arbitrariũ vide in.l. milites. C
de queſtio.per illum tex. notandum.
Jucdicium au locus eius debeat eſſe idoneus vide in.l.ſi cũ
dies..ſed ſi cum in aliquẽ.ff de arbitris per illum tex. notanduʒ
cum aliquibus additõibus per dominũ Ludouicũ ibidem.
Indicium an ſit plus vel minus q; ſemiplena pꝛobatio við
glo. ſingularẽ in. l.cum pꝛobatio.ff de pꝛobatio.cum aliquibus
additionibus per do. Ludouicũ ibidez.
Inopia an dicatur neceſſitatis impedimentũavide in.l.fin. C.
de vyſuris per illum text.ſingularẽ cum aliquibus additiõibno p
do. Ludouicum ibidem.
Inopia notoꝛia an habeatur pꝛo excuſſione vide jin...ticius.
ff. de hꝛocurato.per glo,ſingqularẽ ibi cum aliquibus additõibus
per dominũ ludouicum ibidem ponenteʒ quando non requirat
excuſſio.
Inquiſitio an ceſſet vbi partes comparent in iudicio vide iĩ
c. exhibita de iudic. per nmee Enotonann. tin iucrio rie in
Inquilitio ex offcio iudicis an fieri poſſit quãdo iniuria eſt

remiſſa per᷑ partem vide fupꝛa in verbo intutſa vbi de boe.
Inquiſitio vbi fit a quo deber pꝛocedere fam
ſtiſſimos.C. de offic.recto.pꝛouin.per illum tex. ſingularẽ l ali
quibus additõibus per do. Ludouicum bologninũ ibidem nn
Anquiſitio domeſtica an debeat fieri cum toꝛtura vide inf.
ſi ea.C. de hijs quib. vt indig. pex glo.nota.ibi. inl.
Inquiſilio vbi ſpectat ab aliqueʒ ſi non poteſt certificari an
excuſetur vide in.l.penul.ff.ad macedo.per illum tex ſingularem
cum noua conſideratõe eius per do. ludonicum ibidem “
Inſinuatio an poſſit interuenire in pꝛincipio cötractus ki
ipſo contractu vide in..ſi vero in anten.de fide inſtru. nn

tabilem ibi. ber glo.no

Inſmuatio an debeat interuenire vbi fit remi de,
nationis vide in.l.ſi quis.ff.de regu.iur.per Naniſtaant, 6,
aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem. Eioi
Inſtamia an tranſeat in fiſcum vide in. l. ſi conſtante. 5, f.
ſolu. matri.pei glo. vnicam in iure ibi cum aliquibus adalti⸗ ,
per dominum Ludouicũ bologninũ ibidem. nuch
Inſtantia perempta an pereant acta iam publicgta vi
pꝛa in verbo acta. pubiicat ic ſi⸗
Inſtantia appellatõnis an poſſit pꝛorogari exce .
tiam vide ſupꝛa in verbo appellatio. Garier onſenſuhar/

Inſtantia an expiret per moꝛte: iudicis vide in. l.placuit. C.

de peda.iudi.per illum tex.ſingularem.

Inſtantia an tranſeat ad heredes ⁊ quãdo viqe j᷑ 1livi
C.ſi pende.appel.moꝛs interue.per illum tex. nauann. Vuè
Inſtantia an ⁊ quãdo tranſeat ad heredes vide iml. lame,
contkar fbue. ff. de indic. — btii. 4
Inſtantia cepta cam defuncto an tranſeat ad her .
in. l. i. . Fo.ff.ad trebel.per illum text.vaide wrgermatlie
adchsoräGk per do Ncauium ibidem. 1
nſtantia. an in diuerſa inſtantia poſſint allegari diuerſa wi,
de in.l.penul.C.de ingen.manumiſ.per illum “ ſao
Inſtantia an finiatur per ſententiã ipſo iure nullam vide in
l.ſi vt pꝛoponis.C.quõ ⁊ quãdo iudex per glo.notaibi.
Inſtantia an finiatur ipſo iurevide in... pꝛoperandum. het
autem.C. de iudic.per illum tex.perpetuo nota.cum aliquib acd
ditõibus per do.Ludouicum ibidem. “
Inſtantia iuris cõis an poſſit pꝛorogari ex conſenſui partii
vide in.l pꝛoperanduʒ in pꝛin. C. de iudic. per glo. ſingularem ibi
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem ponentem
etiam quid in inſtantia ſtatuti.
Inſtantia qnanto tempe poſſit durare vide in. ,litibus C.d
agrico.⁊ cenſi. libꝛo.xj.per glo.ſingularrm ibidem.
Inſtantia an ſi lapſa eſt detur reſtitutio in integrũ partibuj/
vide in.!l pꝛoperandum.S.ſin autem. C. de iudic.per ulum tey ſin
gularem cum aliquibus additõibus per do. Ludo. ibidem.
Inſtigatoꝛ delicti an ⁊ quomõ teneatur vide in.liin eumm. f.
de extraoꝛdi.crimi.per illum tex.nota.cum aliquibus ad.itob
per dominũ Ludouicum ibidem.

Inſtitutio. an diſtributio facta per pr̃er de bõis ſuis inter i

lios habeat vim inſtitutõis vide ſupꝛa in verbo diſtribunio.
Inſtitutio ⁊ ſubſtitutio an poſſiut fieri vnico verbo tantum

vide in.l. quotiene.. ſi quis. ff. de heredi. inſtitu. per ilum texrtri

mirabilem.
Inſtitutio an ſit fauorabilioꝛ qᷓ; legatum vide in.lij ff d be
redi.inſtitu.per illum tex.notandum.
Inſultus vbi in iure fit mẽtio de eo vide in. l fi.C. de iudeis
per illum text. ſingularem cuz aliquibus additõibus per domini
LTudouicum ibidem.
Intereſſe. an obligatio rem reſtitui ſuccedat ad intereſſe i
de infra in verbo obligatio. .
Intereſſe quando petitur ex maleficio an debeat expꝛimi
certa quantitas vide in.l. pꝛetoꝛ. 6. ſi ducitur .ff. de intutiſo.
per glo.nota.ibi cũ aliquibus additõibus per do. Ludoutcũ ibi.
Antereſſe an veniat in omni obligatõe vide in.lſtipulatoes
non diniduntur. ff. de verbo.obli.per glo.ſingularem ibi⸗.
Intereſſe quomõ pꝛobetur vide in.l.iij..ſi.ff.de conſtitupe
cu. per glo.ſingularẽ ibi cũ aliquibus additibus per do. Ludo.
ibidem etiam ponentem quid de intereſſe circa lucrum an ſt in
conſideratione.
Intereſſe an conſideretur aliquãdo rotõe lucri faci eſ ad,
uerſariũ vide in.l.pꝛetoꝛ. ꝭ.qui de ſepulchꝛi.f de ſepulevioli. per
illum tex.ſingularem. ”l
Intereſſe an ⁊ quãdo ſuccedat obligatio ad inteleſſe in obii
gatõe rem dari vide in.l.i. C. de ſente que ſine cenquatiper glo⸗
vnicam ibi. zeſacei.
Intereſſe quod venit in actõe arbitraria quomõ coͤſi ie
vide ĩn. l.ei. T in.·ijff.de eo quod cer. loco per glo.ſingulale ijn

a vlein liu,

ſrenguiſ e ae⸗

5eNo N

inmitt ſtnninn .
p .
Dcune
vwlciſi Eimi
minn uin

Nan uäna
nngtpnetftfigiendet at
auuamtbun
Unngtecötdre ,B
—
ptnterfnuretoen.
umngteaign Keternttitds nnr
Mplin
umpthnfeynemmnuin iettnn
litind
iri umitmis
Irhntgimnenimtn
n aien
Imnihrlnn dii⸗
ſnlieezyaſen —

etlieii,
muneennlutinani

—
nttannneiin bilin

e
Eeeenerhangte

D
annrnn
1eiini elitiſ engi
nin nn

Nin innrn

2£ S—
+ —EOOð

F

2 E fEe

–
—— =

E
—
—

—= S S

=

=

õ

um mni ii iil
Mmasiindriintmigt
WAa HENCNiiht
münigtiituulilin
sä
cäl
Mmaritm Mar i Ntistbi
tANARi Ari Wdtene
N Miwa Mir ini mumtonan
u As ANtmiiſfinmg umti

nm .
Nn atiartineuun Kalifd⸗
õä
sntnfminͦt i N

rinm anm hitbitibfrnn

eed
ran itn n n it in

ei m r aifn elin
lom efmum iin
n teziizimtmo in lun
xedn m tinliſtk i li⸗
— itnltenit
vnm rngtali eitnin

evni idl algle i
T anpntibleſc
tnusmirini inini
a
ua urn iihni mt
ve hſtctſihitd .
uttginpest
AAri Nun in
rvſouniil
AKeN

aliquibus additionibus ꝑ do. Ludouicũ bologninũ ibidem.

tereſſe quod ſit magis in conſideratione an pꝛincipale vel
aerſtnii vde incaij ſec vtrum.ff.de minoꝛi.per illuʒ textum

Ppohernſſ per quot teſtes maobetur vide in.i. C. de ſentent.

ert. quanti. per glo.ſingularem ibi. OðYGð
