de lega. pꝛimo.per illum tex.ſingularem cum aliquibus en⸗
bus per do. Ludouicum ibi ponentẽ etiã an ⁊ quãdo lice in⸗
gare — ſi mm. at ale
Sententia an poſſit ferri lite non conteſtata vide in ⸗
lud. de tempo. appella. per iuun tex. ſnenareme einl hil
ententia eius executio ad quẽ ſpectet vi .
ententia lata contra creditoꝛez agentẽè ſi
ſibi pignoꝛate an noceat debitoꝛi ſcienti de ineprummnl⸗ rei
drra der glo. ſingularem ſ in re in/
ententia quot modis fiat eius executiovi .
bo – 3 eeltionſdeſupmninde,
ententia:an eius appellatõne intelligatur de diſſtmiej
ne vide in.l.pꝛima.ꝭ.biduũ.ff.quãdo npenſe lar Cktan,
ibi dumn aliquibus additõibus per dommũ Ludouicũ ibi⸗
entẽtia dubia per quẽ debeat declarari vi l
bo lunznenka⸗ perd vice ſuminer
ententia lata in pꝛincipali an faciat pꝛobationẽ i
rijs vide in.l.ex diuerſo.ꝭ.vbi. ff.de rei vendi. per ilumr eſ
larem cum gloſa ſua. Angu
Sententia an poſſit ferri lite non conteſtata in cauſi rini
nalibus vide in.l.abſentem. ff. de penis per glo. ſingularem ibij
An ſententia declaretur m libelluz vide in. :ſi pꝛeſes f de
penia per illum tex. ſingularẽ cum aliquibus adddttionib' er do
minum Ludouicum ibidem.
Sententia ab obſeruatõe iudicij an pariat exceptionẽ reiin
dicate vide in.liuſiurãduʒ. .fi.f. ð iureiura.p illu lex. ſingulari,
Sententia an eius executio poſſi ſieri cõtra minoꝛe 1 quo
oꝛdine fiat vide ſupra in verbo executioi
Sentẽtia an cõuentio ⁊ reconuentio poſſint terminari ſnmn
ſenteutia vide ſupꝛa in verbo recõuentio.
Sententia abſolutoꝛia lata ſuper vero debito an tollat oblj
gationẽ naturalem vide in.l.cum a te.ff. de dolo per illum textj
ſingularez cũ nouo eiue intellectu per dominũ Ludouicum ibi.
Sentẽtia lata in cauſa appellationis an noceat iudicia quo
vt dicatur feciſſe iniuſticiã vide in.c.cum ſpeciali.9.ñ. de appel.
per gloſam ſingnirrem ibt.
Sepe de eius ſigniſicatiõe vide in.l..eum queſtio.C.de legat
per gloſam ſingularẽ ibi.
Sepatio an dicat᷑ idem illð quod põt ſepari vide in l.bere
dibus. ff. de dolo per gloſam ſingularem ibi.

Sepatio hereditatis filij a paterna an ⁊ quãdo fut videſi

pꝛa in verbo hereditas.
Sepulcrum an quis poffit ſepeliri cum oꝛnamentis videin
l ſed ⁊ ſi quis.ꝭ.funeris..de religi.⁊ ſumpti.fune.per illuʒ text.
valde ſingularem.

Sequeſtratio an res ſequeſtrata poſſit alienari pꝛopter ai

menta vide ſupꝛa in verbo alimenta.
Sindicus an debeat iurare de calumnia pꝛo ſus vninerſi
tate vide in. item eoꝛũ. . actoꝛ. fl. quod cuiuſ.vniuer. nomiper
glo. ſingularẽ ibi cum noua conſideratõe per do. LQudouicum ibj
ad eam.⁊ etiã de poteſtate ſindicoꝛũ. .
Syndicus an pꝛocuratoꝛ collegii debeat habere mandatu
a ſyndico vide ſupꝛa in verbo pꝛocuratoꝛ. .
Sindicus denũ cians an in dubio pꝛeſumatur denũciare ea
lumnioſe vide ſupꝛa in verbo denuncianti.
Siſto ad quid tenetur qui nꝛomiſit ſiſtere aliquẽ in inico

vige in.l. ij. . ſi quis in iudicio.ff. ſi quis cautio.per illum tex.ſin

Saocietas an poſſit contrabi cum pupillo vide ſupꝛa in yel
bo pupillus.
5 De aus an confeſſio eriminoſi valeat contra ſociu, nide ſn
in verbo confeſſio. “M
Nr Bolemnirad teſtamenti an poſſit remitti ex pꝛiuilegio vide
in.l.ſi non ſpeciali.C. de teſtamen.per illum tex. ſingularẽ cz no
uo eius intellectu per dominũ Ludonuicum ibideʒ. ent
Solemnitas ſubſtãtialis obmiſſa an viciet actum Vlde in.l.
ne in arbitris. . ſin autem. C. de arbitr ꝑ ulum text. ſingnlaſemn.
BSolemnſtas nimia adbibita in actu an faciat preſumi doluz
ide in. l. ii. f. de condi. inſtitu. per glo.ſingularem ibi. di
Solemnitas. an teſtamentũ pꝛefumatur cum omm ſolem
ate vide infra in verbo teſtamentum. 5
Z Solemnitas an pꝛeſumatur ſi inſtrumentuͤeſt kectü cnz de
treto vide in. .i. C. de fide inſtru. libꝛo. x.per glo.nolt. b⸗
Solitum an ſi quis facit ſolit dicatur eſſe in cuee
pꝛa in verbo culpa.

Plnunntte 3
imin nnen

emin
ulhil eent
nn Auhn

VVſogri
mitinnitt N

Curetoteitd,
ummlcatin n
nneſſſnifttlulin
vs ithgun ihiuni eui n we
ACntnlgnnikinanwtwenn
Stacſleſtehann ane aon
tbkrlerun it unſcn
Kra cihtin nguntceen
Enlintif nn ginnſiim
cdenlina dlttiitien enitinen
fveremruſſneerädn.
Daniärnngttem men e ia,
nufrlügtindnegntmnen
Diluerſptitmn ulten euna,
rgl Nkniſfner geierkunt
ßttunthtnſtritniſt min n
Mid 4
Annitntgunt lci te.
Nertri ial
ithpſhlimnhtittl igiulten ene
lunt,ginnizin n⸗ prc

unniſiti tillit,

ngningennte e⸗

ſniſlturintng⸗
Pemngemmin

nr enii
nnn
4

ſntn e

1 .

SFrraniin etfitei
iunaunt

.

E
num ijn unhil
unm mnirigſiniini

En
Srtnpvinfu t in mni
vWνα
rrAG MNAeni

õä

mrimmuiniifi:nlmnif
mtiirſuun
õ
—õõ
sn minatiniſinmnin
omiin tii
gel rorniſpn inn
ni nb aſißfiinil

e „miinu m iii⸗

rr de tuiinſik
ungte
am s oens hnlin m
Cni glinin 6
men thitnttnnſunn⸗
mn an, nl ln
tinnhamitiii
em gantt n u
zums giſuin

in

Sponſus an videatur donare oꝛnamenta ſponſe vide in.l.ſi
vt certo. . interdum.ff. cõmodati peſ illum tex. notandum cum
aliquibno additionibus per dominũ Ludouicum ibi.
Sponſus an poſſit agere nomine dotis pꝛo fututo matri/
monio vide in.l. ticio centum. 5.fi.ff. de condit.⁊ demon. per glo.
ibi.
ſnge niino an ſpoliatus poſſeſſione poſſit eam rexuꝑare ſta⸗
tim etiam cum armis vide ſupꝛa in verbo poſſeſſio S
Sterilis an kokruai muliere Uerh ſu repꝛobatus vide in
.C. de nupti.per illum tex.notanduʒ.
ennn me dicatur res ſterilis v infructuoſa vide in.l.ſi
fundus.fl. de rebus eoꝝ per illum tex. ſingularem.
Stipendium an debeatur ei qui eſt captus ab hoſtibus vi⸗
ge in. l.i. C. de re milit. lib. xij. per illum tex. ſingularnm.
Succumbo quado quis dicatur ſuccumbere in iudicio vi
de in. l.polla.C. de hijs quib. vt indig. per glo. ſingularem ibi.
Succeſſio an ſpectet ipſo iure ad filios ex patre vide in.l.ſi
matre. C. de ſuis ⁊ legiti. per illum tex. ſingularem.
Succeſſio.an filius condemnatus ex crimine capitali ſucce
dat patri ex teſtamento vel ab inteſtato vide ſupꝛa in verbo filiuſ
Succeſſio in bonis matris an ſit naturalis ⁊ in patris legiti
ma vide in.· pꝛima. C. vnde vir ⁊ vxoꝛ per tex.ſingularem ibi cũ
nouo eius intellectu per dominũ Ludouicum ibidem. .
De ſucceſſione mirabili vide in auten. pꝛeterea. C. vnde vir
vxoꝛ per illum tex. ſingularem cum aliquibus additionibus p.
do⸗ Ludonicum ibidem.
Suſpitio an delegans cauſam alteri poſſit recuſari vt ſuſpe
ctus vide ſupꝛa in verbo recuſatio.
Suſpitio quando quis recuſatur vt ſuſpectus quis debet
tognoſcere de hoc vide ſupꝛa in verbo recuſatio.
Suitas quãdo quis pꝛoſequit᷑ iniuriã ſuoꝛũ vſq; ad quem
gradum intelligatur vide ſupꝛa in verbo iniuria.
Snitas an filius ſuus heres patri excludatur aliquo tem/
poꝛe ab bered tate paterna vide ſupꝛa in verbo filius.
Suitas an ⁊ quãdo tollatur per dationez coheredis extra
nei vide in.l. eius qui.ff.ſi cert. peta. per illum tex.ſingularẽ cum
aliquibus additõibus p do.ludouicũ ibidem ponentẽ etiaʒ quid
in ſuis ⁊ non neceſſarijs heredibus.
Suitas an legitimatus efficiatur ſuus heres patri ſicut legi
imus vide in.l.iij..fi.ff. de here.inſtitu.per illum tex.ſingł em.
BSernus coactus adire an intelligatur velle vide in.l.cuʒ ꝓ
ponas. C. de beredi. inſtitu. per glo. ſingularem ibi.
Suſpitio anexecutoꝛ ſententie poſſit recuſari vt ſuſpectus
vide in. c.nouit de iudici. .
Superioꝛ an ⁊ quando poſſit adiri vide in.l.abſentẽ.C.de
accuſatio. per glo. nota. ibi. . .
Subſcriptio an officiales debeãt ſe ſubſcribere ſcripture of
ficialis vilis ⁊ humilis vide in.l.ſi quis.ð.cogontur.ff.de edendo
per illum tex. vnicum in iure ad hoc.
Suſpectus quis dicatur eſſe vide in.l.ij.ff.ſolu.matri. per
glo. ſingularem ibi cum aliquibus additõibus per dominuʒ Lu

douicum bologninũ ibidem.

Subrogatio a quo appellatur an a ſubrogato in locũ alteri
ns vel quomõ vide ſupꝛa in verbo appellatio.
Subrogatio an quis compellatur ponere aliuzʒ in locũ ſuũ
in cauſa ardua vide in.l.idemq;.ff.pꝛo ſocio per illũ tex. ſingłeʒ.
Seruus manumiſſus a domino ⁊ poſtea heres inſtitutus
ſi poſtea reuocetur in ſeruitutẽ ob eius culpã a domino an poſſit
demũ repudiare illam hereditatẽ vide in.l.non ſolum.ff de in in
leg. reſtitu. per illum tex.ſingularẽ cuʒ noua conſideratione eius
per do. Ludouicum bologninũ ibidem.
Seruus ſi manumittitur cum hoc quãdo poterit quomõ
inelligatur vide in.l.fi. C. quib. ad liber. pꝛocla. non licet per illuʒ
lex. melioꝛem de iure ad hoc.
Seruitus.an libellus ad fundum contineat etiã ſeruituteʒ
vi de ſupꝛa in verbo libellus.
Seruus an poſſit acquirere hereditati iacenti aliquid ſieut
nobis vide in.l. eius.ð ffſi cert. peta. per glo. ſingularẽ ibi cũ aliqui
bus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Beruus inſtitutus heres a domino an efficiatur liber ⁊ he
res vide in.l.quidam. C. de neceſ.ſeruis heredi.inſtitu.per illum
lex. ſingularem.
Seruus an ius adeundi delatum ei tranſmittacur in domi
num vide ſupꝛa in verbo aditio.
Seruus an legatu relictum ei aquiratur domino inuito vi

de ſupꝛa in verbo legatũ.

Solutio an ſi debitoꝛ meus ſoluit creditoꝛi meo liberatus
ſim vide in.l.ſi liber bomo.ff. de nego. geſt. ꝑ illum tex. ſingkez.

Solutio an poſſit fieri pꝛocuratoꝛi de cuius mandato dubi
tatur vide ſupꝛa in verbo pꝛocuratoꝛ.
Dolutio. an qui iurauit ſoluere vſuras omnino cogatur vi/
de in.l.neratius.ff. de condi. indebi.per illam glo.ſingularẽ ibi.
la an cum ea poſſit ſieri diuiſio vide ſupꝛa in verbo di⸗
Solutio an fieri poſſit bannito dnrante te ſ. vi
de ſupꝛa in verbo bannitus. Nte keihhoae banmi.i
Solutio per emphiteotam de quo vino vel frumento fieri
debeat vide ſupꝛa in verbo einphiteota.
Solutio facta per debitoꝛem alternatiue obligatum de par
te an valeat ⁊ au poſſit repeti vide in.l.ſi non ſoꝛtc.ꝭ.fi.ff de con
dictio. indebi. per illum terx. ſingularem cum nouo eius intellectu
per do. Ludouicum ibidem
Solutio facta per debitoꝛem alicui de voluntate creditoꝛis
an liberet enm ipſo iure vide in.l.i.C. de exceptio.per glo. ſingula
rem ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludo.ibideʒ.
S olutio.an debitoꝛ qui ſoluit ad mandatuʒ apparitoꝛis vi
deatur ſoluiſſe coacte vide ſupꝛa in verbo debitoꝛ.
Solutio.an inſtrumentũ eius debeat eſſe apud debitoꝛc vi
de ſupꝛa in veibo inſtrumentum.
Statutum an poſſit fieri per ciuitatẽ contra ſuos ſubditos
vide in.l.anthiocenſuim.ff. de pꝛiuileg. credi.per illum tex.ſt ingu
larem cum noua conſideratiõe ad eum ꝑ do. Ludouicũ ibidem.
Statutuzʒ factũ contra certam perſonã an valeat in delictis
vide in.l.amiſſione.ꝭ.qui deficiũt.ff.de capi.dimi.per ilum textũ
ſingularem. .
Statutum an in eo habeat locum argumentuʒz a contrario
ſenſu vide ſupꝛa in verbo argumentum. .
Statutum an pactum nudum veſtiatur a ſtatuto vide ſu⸗
pꝛa in verbo pactum.
Statutũ.an in eo magis conſideret ratio qᷓ; yerboꝝ fignifi
catio vide in.l.fi.C.de hijs quib.vt indig.per illum tex.ſingłem.
Statutũ factũ a collegio an debeat ſeruari inter illos de col
legio vide ſupꝛa in verbo collegum.
Statutum an elus verba ſint intelligenda ſtricte vide in..
itj. ð. hec verba.ff.de nego.geſt.per illum tex.ſingularẽ cuʒ aliqui
bus additionibus per do. Ludouicum bologninũ ibidem.
Statutũ an ratõe ſtatuti inualidi quis euitet penaz vide in
auten.omnes.C. cõia de ſucceſ.per illum tex.ſingularẽ cuʒ nouo
eius ntellectu per do. Ludouicũ ibidem.
Statutuman poſſit eſſe pꝛo parte odioſum ⁊ pꝛo parte fa
uotabile vide ſupꝛa in verbo exceptio.
Siatutum an valeat ſuper eo quod pꝛohibet lex ciuilis vidõᷣ
in..i j.. dinus.ff.de ſepul.viola.per illum tex.ſingularem cũ no
uo ei: us intellectu per do. Ludouicum ibidem.
Statutum. an in ſtatutis difrat vtrum quis faciat per ſe
vel per alium vide ſupꝛa in verbo mandatum ⁊c.
Statna an contineatur appellatiõe bonoꝛum vide ſupꝛa in
verbo bona.
Statutum an habeat vires antequã ſit receptũ vide in.c.i.
de trcuga ⁊ pace per glo.ſingularem ibi.
Statu um an extendatur pꝛopter fauoꝛem reipublice vide
in.l.ſi quis id quod.ff. de iuriſdic.om.iudi.per illum tex.ſingularẽ
cum aliquibus additõibus ꝑ do. Ludouicũ ibideʒ maxime vbi
agitur de fauoꝛe anime.
Statutũ an ſententia que tranſiuit in rem iudicatã operat
ldem quod ſtatutũ vide fupꝛa in verbo ſententia.
Statutum an ius pꝛoueniens ex mẽte ſtatutoꝛñ ſit vtile vł
directum vide in.l.nam ⁊ ipſum.ff.de iuſti.⁊ iure per illum ter.
ſingularem.
Quomodo condantur ſtatuta vide in.lii.ff. de legibus per
glo. ſingularem ibi.
Stipulatio an quis poſſit ſtipulari aliquid nomine dotis cũ
moꝛietur vide in.l.iulianus.ff.de iure dot. per illum tex.ſingula⸗
rem in ratione ſui. .
Stipulatio facta alteri per verba executiua an valeat vide
in. l. liber homo.ꝭ.fi.ff.de verbo.obli.per illum tex.ſingulareʒ cũ
nouo eius intellectu per do. Ludouicũ ibidẽ.
Stipulatio an valeat vbi non idcereſt ſtipulantis vide in.li.
ff. de ſtipul.ſeruo.per glo.ſingularem ibi.
Stipulatio an in ea videatur facta repetitio de omnibus di
ctis in pꝛecedentibus vide ſupꝛa in verbo repetitio.
Stipulatio an dicatur habere cõſenſum ex quo oꝛiatur ob
ligato vide in.l.i..adeo.ff.de pactis per glo.ſingularem ibi cum
aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem ponenteʒ ẽt
an ſit contractus nominatus vel non.
Stipulat io adiecta alteri contractui an relinquat eũ diſpõni

iuris cõmun s vide in. .ſi ſtidulatus. 5. fi. ff. de vſotis. per uͤlum
tex. ſingularẽ cum nouo eius intellectu per do. Ludouicũ ibideʒz.
Stipulatio.an pater ſtipulando filio videatur ei ſtipulari vt
heredi vide iu.l.ſi tibi..ſi pactus.ff. de pactis per glo.ſingłeʒ ibi
Stipulatio an cum ea perſiciatur donatio cauſa moꝛtis vej
iater viuos vide ſupꝛa in verbo donatio.
Stipulatio ⁊ pactũ an contineãt in ſe ius vel factũ vide in.l.
ſi vnus.ð.pactus.ff. de pactis per illum tex.ſingularem. .
Stipulatio.an pena appoſita in ſtipulatõe pꝛetoꝛia cõmittat᷑
contra omnes heredes vide ſupꝛa in verbo pena.
Stipulatio an per eam pupillus obligetur ciniliter vide ſu /
pꝛa in verbo pupillus.
Stipulatio facta per filium patri quando ei acquirat vide
ſupꝛa in verbo filius.
Subſtitutio.an oꝛdo ſcripture inducat ſubſtitutioẽ vide in
l. ki. C. de beredi. inſtitu. per illum tex.ſingularẽ cum nono eius in
tellactu per do. Ludouicum ibidem.
Subſtitutio vulgaris an expiret adita hereditate ſi heres
poſtea ſe abſtineat vide in.l.ex contractu.ff.de re iudi.per gloſam
ſingularẽ ibi cũ aliquibus additionibus per do. Lndouicum ibi
Stipulatio pupillaris an conſeruetur per auten.ex cauſa.C
De libe. pꝛete. vide in.l.i.ff.de vulg.⁊ pupil. per glo.ſingulareʒ ibi
eum aliquibus additionibus per dommũ Ludouicũ ibidem.
Subſtitutio an frater ſubſtitutus fratri impuberi trãſmit
tat eius bereditatẽ vide in.ljſi plures.ꝭ.quos poſſum.ffde vulg.
⁊ pupil.per illum tex.ſingularem. —
An eius verba ambigua trahãtur potius ad directaʒ q;ᷓ ad
obliquã vide in.l.verbis ciuilibus. ff.eo.tit.per glo. ſingularẽ ibi
cum nouo eius intellectu per dp. Ludouicum ibidem.
Subſtitutio.an ius accreſcendi dicatur tacita ſubſtitutio vi
de ſupꝛa in verbo accreſco.
Subſtitutio an ſpes eius tranſmittatur ad heredes vide in
l. pꝛima. C. de hijs qui ante aper. tabu. per glo.ſingularem ibi.
Subſtitutio directa an poſſit fieri in codicillis vide in.ꝭ.fi.
inſtitu. de codicil.per illum tex. ſingularem.
Subſtitutio an poſſit relinqui fideicõmiſſum a patre ad fi/
lium eo tempe quo poſſit ei ſubſtituere vide ſupꝛa in verbo fi/
deicommiſſum. .
Subſtitutio ⁊ inſtitutio an poſſint fieri vnico verbo vide ſu
pꝛa in verbo inſtitutio.

Tantum. An bec dictio tollat ius accreſcendi vide ſupꝛa
in verbo accreſco.
Taxatio facta per iudicem an tollat vt plus peti non poſſit.
vide fupꝛa in verbo expenſa.
Tempns quadrimeſtre quod datr᷑ iudicatis in cinilibus an
detur in criminalibus vide in.l.ſi cum exceptõe.ꝭ.ꝙ ſi homo. ff.
quod met.cauper glo.notandam ibi cum text.ſuo cum eius no
uo intellectu per do. Ludouicum ibidem.
Tempus in actõe redibitoꝛia an ſit vtile vide in. l. ſuperua/
tuam C. de tempo.in integ.reſti.pete. per glo.melioꝛẽ̃ de iure ibi
cum aliquibus additõibus per do. Ludo. iĩbidem.
Tempus an diſpoſitio relata ad tempus compꝛehendat om
nes qnalitates vide ſupꝛa in verbo qualitas.
Terminus ſtatutus alicui ad reſpõdenduʒ ſi non reſpõdeat
quid operetur vide in.l.quidam.ſfſ de aquir. heredi. per gloſam
ſingularem ibi.
Terminus legalis an poſſit abbꝛeuiari per iudicem ſine can
ſe eognitõe vide in.l.iij..ſi quis condemnatus.ff. de re iudi.per
illum ter. ſingularẽ cum aliquibus additionibus per dominum
Lndonicum bologninũ ibidem.
Teſtamentũ an poſſit fieri per adultũ ſine auetoꝛitate cura/
toꝛis vide in.l.aurelio.ꝭ.gapus.ſſ.de libe.lega.per illum tex.ſin/
gularem eum aliquibus additionibus ꝑ do. Ludo.ibidẽ.
Teſtamentũ an rumpatur pꝛeteritõe poſtumi nati qui tam̃
nondum loqutus eſt vide in.l.quod certatũ. C. de poſtu. heredi.
inſtitu. per illum tex.ſingularem.
Teſtamẽtũ an ſit acquiſitio plena in dominio vide in.l.om
nium. C. de teſtame.per glo.vnicam in iure ibi cuʒ aliquibus ad
ditionibus per do. Ludouicũ ibidem.
An ſi eſt factum coꝛam pꝛincipe poſſit ex eo adiri hereditaſ
de iure einili vide in.l.omniũ de teſtame. per glo.ſingularem ibi⸗
Teſtamentũ mn quo filius eſt pꝛeteritus quod eſt nulluʒ an
recõualeſcat ſi fiius non vult aliquid petere vide in.lij.ff. de exe
cutio.rei iudi. per glo.ſingulareʒ cum noua eius conſideratione
per deg udoninin liden
eſtamentuʒz an eius ſolemnitas poſſit remi ꝛiuilegi⸗
vide ſupꝛa in verbo ſolemnitas. peqis temitti expainſtgio

Teſctamentu an vicietur per erroreʒ in ſi
verbo exroꝛ. . in ſilaba vige ſupꝛu n
Teſramentũ nulluʒ de pꝛetoꝛio iure an ſit vali
1 1 ali iinry,;
nili vide in...filium.fi.de contratabu.per Aovalr mnak
cum nono eius intellectu per do. Ludouicum ibidem. dii
Teſtamentuz an poſſit dolus interuemire in eo vide in bi
in fine. fede doli excep. per illum tex. ſingularem cum no eli⸗
conſerude er oo. Nudoumi hidem. ug eins
eſtamentũ.an papa poſſit teſtari etiam ſi ſi
de ſupꝛa in verbo papa. t monacus oi
Teſtamentũ an ad hoc vt ſecunduʒ tollat pꝛimuʒ remmi:
vt ex eo poſſit adiri bereditas de iure ciuili vise ilenn autar
do. ff. de iniuſto teſtame. per glo.ſingularẽ ibi cum ali uib⸗ e⸗
ditionibus per do.Ludonies ibidẽ. eum euqalbusad
Teſtamentũ an poſſit imputari alicui cur non .
ſtatus vide in.l.poſtum.ff.oe inoffci.teſtame. ne täi nle/
1 Tena nentg an Seuiſt⸗ facta per patrẽ inter filios in as
olemni teſtaulento valeat vt teſtamentum vide ſupꝛaj
diuiſio. ſupain verdo
Teſtamentũ an pupillus poſſit teſtari etiam ſi habet curato

rem vide in.l.frater. C.qui teſta.face.poſſ. per glo. ſinanlarez i

cum aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem
Teſtamentumian eius verba impꝛopꝛiẽtur m ſubie
materiam vide infra in verbo verba. imſeceſen
Teſtamentu ſeriptum in carta raſa an valeat vide inil carte

ff. de ſecun. tabul.per glo. nota. ibi cum aliquibus additionbne

per do. Ludouicũ ibidem.

Teſtamentuũ an ſit factum per quos teſtes pꝛobari debet i

de in.l.fi.C. de ſecun.tabu.per glo.ſingularem ibi.

Teſtamentũ an filius poſſit teſtari ad pi .
pꝛa in verbo filius. do i ad pias cauſas vde ſi/

Teſtamentũ an poſſit coꝛrigi per notariũ de volumate teſi

toꝛis vide ſupꝛa in verbo notarius. .
Teſtamentum an poſſit fieri irreuotabile vide in.l. ſi C.de
pactis per illam gloſam ſingularem ibi cum nouo eius intellectu
per dominũ Ludouicum ibidem.
Teſtameutũ.an qui iurauit non reuocare teſtamentum fa/

ctum poſſit reuocare vide in.l.ſi quis inquilinos..fl.ff de leganis

pꝛimo per illum tex vnicum in iure.
Teſtamentũ.an miles poſſit teſtari nutu vide in.linffaudẽ
ff. de teſtame. mili, per glo.ſingularem ibi cum noua eius conſi/
deratione eius per do. Ludouicum ibi. =Y?MVM
Teſtamentũ factum ſine iudicis inſinuatõe an valeat vide

in. lij.ff. quẽadmo.teſta.aperi.per glo.ſingularem ibi cum nono

eius intellectu ad eam per do. Ludouicum ibidem.

Teſtau entum an pꝛeſu matur cum omni ſolemnitate pile

in. l.poſt diuiſionẽ. C.de iur.⁊ fac.igno.per glo.ſingulareʒ ibi aiʒ
aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Teſtamentũ an ſit edendũ legatarto vide in.l.ſi quis legati
ff.de edendo per illum tex. valde notanduz.

Teſtamentuz. an ſemimoꝛtuus poſſit teſtani vide in n

niam indignuz. C. de teſtame.per glo ſingularem ibi.
Teſtamentũ ſecun uz an tollat pꝛimuz.x idem ſit in legato
ſecundo vide in.l.fi.ff. de hijs que pene nomi.per illum ter. ſingu
larem cum nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.
Teſtis an pꝛimo pꝛoduetus vel ſecundo pꝛobet T cuiſtetur
magis vide in.c.in noſtra de teſtib.p glo.ſingularẽ ibideʒ.
An debeat examinari ſeperatim ⁊ ſigillatim vide in. ccum

cauſam de teſtibus per glo. ſingularem ibi cum aliquibus addi-

tionibus per dominũ Ludouicũ ibidem.
Teſtis per quot teſtes poſſit pꝛobari an teſtamentũ ſi ſacti
vide ſupꝛa in verbo teſtamentum. .
Teſtis per quot teſtes pꝛobetur intereſſe vide ſupꝛa in ve
bo iutereſſe.
Teſtis an mulier poſſit eſſe in teſtamẽtis ⁊ in codicilie i/
do in.l.qui teſtamẽto.S.mulier.ſff.de teſtame.per glo. ſingularez
ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem pon
tem etiaz quid in teſtamẽto imperfecto inter ſilios quid incau
ſa criminali.
Teſtis an vbi opponitur exceptis contra teſtem debet exs
minari antea videl in. c. cum cauſam de teſtib. p glo. nola ibi.
Teſtis an vbi diſcoꝛdant debeãt cõcoꝛdari vt pꝛobent e
in. e. cum tu de teſtib. per illum tex. ſingularem⸗ ſlu
Teſtis an poſſit eſſe pupillus vide ſupꝛa in vebo piſj we
Teſtis ſi pꝛonũciatur ꝙ ſit repellendus an ſit inkterloctoꝛi⸗

hide in.l.poſt ſententiã. C. de ſenten. per glo. ſingularẽ cuʒ cigal

bus additõibus per dominũ Ludouicum ibidem ene
Teſtis deponẽs falſum an poſſit puniri coꝛã indice iloſine

yM
V iau li,
1 U e 2
n temmml en
. Nocrlit ⸗
in, .Y
mainu in —
laalin,
te
nmn i rin n ain
Sincekete
uge ſotin
unzden .
mrakeaile⸗

A in
Sdgelau
mſun un inn
len Gnmdi in
ue mnbe
r e i n i iſch

litieſon guͤnſt un

aari Pphrgirendd
entnttiikiun

tn di twruli a m in

ewen
ttaſtiunifnini lutrn Kwr
cuimi ing ipfchſlen Enlo
Pknggnuinnirinuiine u
Mgonbe. J
Dpnpnufiinſoninn ueirein
Gnlpmmilem ierge hegn iu
Mocktftllonnr oldiundun.
onncſtümminnnietnchen
euieee
„,NefEalſpſtcſeteneneuttnnni n
bohehixirunt .
ilaſennn
Aalaungiiri imniuti allc

uiminhmheninn d
uunetlnniin iuntiimnn

tin
lauſtimnſſnn n
re

iſſtnciggnttn
iiti, en Allinmi
D ——

taſir

laicerhenigrinz
—
untim (u lemni nit
AnutirmiTuntin
ltmm rithi em lil ſcet
bauxinitin
arrmutaattu ſ in itilci
nmuCrr id
magtnnmn mnnin
αααααα1nnαα
—
õ
aanuiN n Piitiin
UramaiEEiN giin ittn
õ

Arttmnißl uti

. „nielonnt ttnik
– —

eninnn
imr nt ari
numa hge

ide in.l. nullum. C. de teſib. per illum tex.ſi gularem
grein eius intellectu per do. Ludouicũ ibidem.
An debeat deponere ſecrete vide vbi ſupꝛa pꝛoxime p illus
ex. ſingularem cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum
irem. cum nouo eius intellectu ad illum tex.
Teſtis an debeat iurare iudici vel notarlo vide in.l. hac con
ſultiſſima. 5.penul. C. de teſta. per glo.ſingularẽ ibi cũ nono eius
intellectu per do. Ludouicum ibidem. D
Teſtis an aduerſarius meus teneatur mihi edere nomina
leſtid vide in. l.non ex omnibus.ff. de arbitr. ꝑ illuʒ text. ſingk ez.
Teſtis an eius dictũ valeat ſi non apparet de eius citatione
vide in.l. poſt legatu. .is vero.ff. de hijs quib. vt indig. pet gloſaʒ
ſingularem ibi. V .
Teſtis inimicus an pꝛobet ſi tempe quo deponit non eſt ini
micus vide in. 5.ſi vero in auten. de teſtibus per illum tex. nota.
cum aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
An iufames poſſint inter ſe ferre teſtimoniũ vide in.ꝭ.ſanci
mus in auten. de teſtibus per gloſam nota. ibi.
Teſtis.an inſtrumentũ habeat auctoꝛitatẽ tot teſtiuʒ quot
ſunt in eo ſcripti vide ſupꝛa in verbo inſtrumentũ. .
Teſtis. an iudex recipiens falſes teſtes incidat in falſum vi ⸗
de ſupꝛa in verbo falſunm. .
Feſtis an ⁊ quando teneat᷑ aſſignare ratõnem dicti ſui non
interrogatus vide in.lſtipulatio iſta.. hoe quoq;.ff. de verb. ob
liga. per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus additiõibus per domi⸗
num Ludouicum ibidem. . .
Teſtis an ſit ꝑs inſtrumẽti vide ſupꝛa in verbo inſtrumẽtũ
Teſtis in facto ſuo an Is Hoſſij zianaco admitti vide in
penul. C. de hereti.per glo.ſingularem ibi. S
Ipe Teſtis vnicus an faciat indiciũ vide in.l.fi.C.famil.hirciſ.ꝑ
gloſam ſingularem ibi. ””
Teſtis.an acta iudicij habeant vim triũ teſtium vide ſupꝛas
in verbo acta. . .
Teſtis.an poſt eius publicationẽ poſſit iudex ex officio face
ie examinare alios teſtes ex ſuo officio vide in.l.veluti.ffð eden.
per üllum tex. ſingularẽ cum aliquibus additõibus per dominuzʒ
Ludouicum ibidem. S
Teſtis deponens falſum ſuper crimine qua pena puniat.vi
de in.l.pꝛima. fl.ad.l.coꝛne. de ſicca.per glo.ſingularem ibi cum
nouo eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.
Teſtis an poſſit ei remitti iuramentũ de conſenſu partium.
vide ſupꝛa in verbo iuramentũ.
Teſtis an poſſit eſſe clericus in cauſa criminali vide in.c.cũ
ad ſedem de reſtitu.ſpoli.per glo.ſingularem ibi. .—
Titulus habſtus in nuda poſſeſſione an pariat cauſaʒ pᷣſcri/
bendi vide in.l.indebiti.S.ſed ſi nũmi.ff.de condi.indebi.
Titulus an ex eo inducatur bona fides vide in.l. cogi. C. de
peti. beredi.per glo.nota.ibi cum aliquibus additõibus per do.
Ludouicum ibidem. .
Titulus pꝛimus ſi perditur poſſefſio que poſtea recuperat
n pꝛoſit vide in.l.ſi is qui..penul.ff. de vſucap.per illuz tex. ſin
gularem cũ nono eius intellectu per do. Ludonicum ibi.
An tituli vtilitas aufferatur per interruptõem poſſeſſionis.
rvide in...cum ſolus.ff. eo.iit.per illum tex.ſmgularem.
Traditio an videar tradere rem tibi quã teneo a te in pignꝰ
vide in.l.iꝛ . fi ff. de rebnus eoꝝ per illum text.ſingularem cuʒ ali
quibus additõibus per do. Ludouicũ bologninũ ibidem.
Traditio.an liberatio habeatur pꝛo traditõe vide ſupꝛa in
verbo liberano. .
Traditio an ⁊ quando veſtiat pactuʒ nudum vide ſupꝛa in
verbo pactum. .
Tranſaccio an per eius contractum aliquis dicatur victoꝛ
vel victus vide in.l.fi.f. manda.per illum tex.ſingularem.
Tranſactio an in eius cõtractu habeat locnm remediuz.l.ij.
C. de reſcinde. vendit. vide in.l.ſi olei.C. locati per glo.ſingnlareʒ
ibi cum aliquibus additõibus per dominũ Ludonicum ibideʒ.
Kranſactio an eius exceptio impediat litis ingreſſum vide
in.l.eleganter. 5. ſi quis poſt. ff. de condi. indebi. per glo. ſingularẽ

ibi cum pluribus alijs exceptõibus ſimilibus poſuis per do. u

douicum ibidem.
Tranſactio ſuper obligatiõe ad antidoꝛa an valeat vide in.I.
ſinon ſouẽ. F. libertus. f. de condi. indebi. per illum tex. ſingularẽ
cum nouo eius intellectu per do. Luuouicum ibidem.
Toꝛmenta de ſeruis ob moꝛtẽ dmi in quo loco fiãt vide in
iij. c. de hijs quib. vt indign. per gioſam que raro alibi muenit
lpeterquã ibi.
Toꝛmenta an indicia ad toꝛturã ſint arbitraria vide ſupꝛa
n verbo indicium.

Toꝛmenta an quis poſſit toꝛqueri in crimine leſe maieſtetiſ
pꝛo vno teſte tantů deponenre vide in. l.iij. C. ad legẽ iul.maieſt.
per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus additionibus per dominuz
Ludouitum ibidem. H
Toꝛmenta. quã pꝛobatõem faciat confeſſio facta in toꝛmen
tis vide ſupꝛa in verbo confeſſio.
Toꝛmenta. an inquiſitio domeſtica debeat fieri cuʒz toꝛtura
vide ſupꝛa in verbo inquiſitio.
Toꝛmenta. an per conſeſſionẽ extr aiudicialem fiat indiciuzʒ
ad toꝛturã vide ſupꝛa in verbo confeffio.
Toꝛmeuta. an ſentẽtia lata vigoꝛe confeſſionis extoꝛte per
toꝛmenta valeat.vide ſupꝛa in verbo confeſſio.
Xrebellianica an poſſeſſoꝛ bonoꝛũ granatus reſtituere alte
ri poſſit retinere in ſe aliquod ius vide ſupꝛa in vᷣbo poſſeſſoꝛ.
Erebellianica an dicatur quãdo ſerni detrahunt aliquid de
pecunijs dominoꝛũ vide in.l.fi.C. quib.ad liber. pꝛocla.non licet
per glo.ſingularem ibi.
Trebellianica quomõ ⁊ quãdo fructus cõputentur in eam
vide in.l.iubemus. C. ad trebel. per gloſaz optimã ibi cum aliqui
bus additionibus per do. Ludo.ibidem.
Trebellianica an detrabatur contra voluntatẽ teſtãtis vide
in.l. ticia. fl. ad.l.falcid. per illum tex. ſingularem.
An imputetur in ea illud quod heres cepit de bonis teſtãtiſ
eo inuito vide in.l.cuʒquo.ꝭ.fi.ffad.l. falcid.p illuʒ tex. notãdnuz.
Turpitudo pꝛocedens ex ſententia an poſſit allegari vide ſu
pꝛa in verbo ſententia.
Tutoꝛ ſe ſubſcribens in teſtamẽto alterius an poſſit ſe excu
ſare a tutela vide in.ſ.vxoꝛi..fi.ff de falſis P illuz tex. ſingularez.
Xutoꝛ an dos pꝛomiſſa per tutoꝛẽ intelligatur pꝛomiſſa ra
tione officij ſui vide ſupꝛa in verbo dos. ð
Tutroꝛ. an eius bõa ſint tacite obligata pupillo vide ſupꝛa in
verbo pꝛocuratoꝛ.
CCutoꝛ an citatio facta de eo ſit ſufficiens vt poſſit ferri ſentẽ
tia contra pupilluz vide in. l.apud.ꝭ.fuff. de re iudi. per illuʒ tex.
ſingularem.
Lutoꝛ.an mandatũ factũ per tutoꝛẽ finiatur per eius moꝛ
tem re integra vide ſupꝛa in verbo mandatum.b
Tutoꝛ an debeat citare creditoꝛes pupilli quãdo facit inuen
tarium de bonis pupilli vide ſupꝛa in verbo inuentariũ.
ni Tutoꝛ.an ruſticus excuſeĩt a tutela vide ſupꝛa in verbo ru/
icus.
Tutoꝛ qui dedit ſatiſdationẽ non ſufſicientem ad bona pu
pilli an poſſit adminiſtrare vide inl.mulier. C. de jure dot. per il⸗
lum tex.ſingularem.
Tutoꝛ ſi ponit in inuẽtario plura bona qᷓ; habeat pupillus
an teneatur vide ſupꝛa in verbo inuentarium.
Tutoꝛ an debet ali de bonis pupilli vide in.l.i.S.ſi pupillus
ff. de tute. rati.diſtra. per illuz tex. ſingularẽ cum nouo intelle/
ctu eius ad eum per do. Ludouicũ ibidem.
Tutoꝛ an eius auctoꝛitas requiratur in aditione beredita/
tis vide ſupꝛt in verbo aditio.

Aafſſallus. An poſſit litigare coꝛam extraneo ſine licẽtia do
mini ſui vide in.c.imperialem in titn.de pꝛohibi.feu.alie. per Se
deri.per glo.ſingularẽ ibi in. ꝭ.penul.
Ulaſſallus ſi ſoluit partẽ ſuam ⁊ ſocius eius nibil ſoluat an
tota res redeat ad dominũ vide ſupꝛa in verbo emphiteota.
Uel.poſita inter perſonas an reſoluatur in copulam vide ſn
pꝛa in verbo alternatiua.
Uenditio ad quos fructus teneatur venditoꝛ vide ſupꝛa in
ver bo euictio.
Uenditio.an dominiũ rei vendite transferatur habita fide
de pꝛecio vide ſupꝛa in verbo dominiũ.
Uenditoꝛ. an venditoꝛ cui eſt denũciata lis cogatur aſſume
te iu ſe iudiciuz vel ſatiſdare de iudicato ſoluendo vide in.l.qui
abſentem. ff. de pꝛocura. per go.ſingularem ibi cum aliquibꝰ ad
ditionibus per dominũ Ludonicum ibidem.
Uenditoꝛ condemnatus emptoꝛi ad intereſſe in cauſa pꝛin/
cipali an poſſit ſe liberare in cauſa appellatõis vide in.l.i.fl. ð acti.
empti.per gloſam ibi.
Uenditio.an lex.ij.C. de reſcin.vendi.habeat locũ in contra
etu diuiſiõis vide ſupꝛa in verbo diuiſio.
Uenditio an in contractu tranſactõis habeat lotum reme/
dium.i..ij.C. de reſcin.vendi.vide ſupꝛa in verbo tranſactio.
Uenditio.an ⁊ quãdo tranſeat dominiũ rei vendite ⁊ quid
m publiciana vide ſupꝛa in verbo dominiũ.
Uenia an debeat impettart quando quis agit contra fiſcuʒ
vide ſupꝛa in ve bo fiſcue.

Uerba enũciatiua in ſententis pꝛolata per moduʒ modi an
inducant diſpoſitõem vide in.l.cum eoꝛũ.C. de ſenten. per illum
tex. ſingularem cum aliquibus additionibus ꝑ do. Ludo. ibideʒ
Uerba teſtamenti an impꝛopꝛiẽtur ſᷣm materiaʒ ſubiectã.
vide in.l.ſceuola.ff.ad trebel.per illum tex.ſingularem.
Uicarius domini poteſtatis an poſſit facere omnia que po/
teſtas eo abſente vide in.laliquãdo.ff.de off.pꝛoconſu. per glo⸗
ſingularẽ ibi.vbi etiã ponitur per do.Ludouicñ bologninuʒ an
habeat iuriſdictõem oꝛdinariam. .
Uicinus.an damnũ datuz pꝛeſum at᷑ a vicinis vide ſupꝛa in
verbo damnum.
Uicin us.an per eos poſſit pꝛobati ⁊ etiaʒ per famã pauꝑ /⸗
tas vide ſupꝛa in verbo paupertas. .
Ulictoꝛia a quis dicatur victoꝛ per contractũ tranſactiõis cũᷣ
aduerſario vide ſupꝛa in verbo tranſactio. . .
Uictus in quibns expenſis condemnari debet victoꝛi vide
ſupꝛa in verbo expenſa. . D
Uictus quomõ condemnetur in expenſis quãdo libera᷑ iu
re actõis vide in.l.ſi mulier. .ſi rem.ff. de legat.iij.per glo.ſingu
larẽ ibi cum aliqu:bus additõibus per do. Ludouicũ ibidẽ.
Uictus an ⁊ quãdo debeat cõdemnari victoꝛi in expenſis ⁊
in damnis vide ſupꝛa in verbo expenſa.
Uindicta an conſanguineus negligens in vendicanda moꝛts
defuncti plus puniatur qᷓ; extraneus heres vide ſupꝛa in verbo
heres.
Uis.an ⁊ quãdo liceat repellere vim vi cõtra alterũ vide in
l.item apud.5. tenetur. ff. de iniurijs per glo.ſingularẽ ibi.
Uiuens an moꝛiatur vide in.l.qui duos.ff̃ de manumil.te /
Name. per illuz tex. ſingularẽ.⁊ ne erres vide poſt titulum de re
gul.iur. in hoc opere noſtro.
Uniuerſitas an poſſit imponere collectas v ſ tisfaciat eius
creditoꝛibus vide in.l.i.S.quibus.ff.quod cuiuſq; vniuer.nomi.
per gloſam ſingularem ibi.
Uniuerſitas quãdo non habet ſindicn; quomõ debeat cita
ri vide in.l.nulli.ff.quod cuiuſ.vniuer.nomi.per glo.ſingularem
ibi vbi etiã ponit᷑ quid in eiuitate non habente ſindicũ cum noua
eius conſideratõe per do. Ludouicum ibidem.
Uniuerſitas que ditatur eſſe maioꝛ pars in ea vide in.l.vbi
abſunt.ff.de tuto.⁊ curato.dat.ab hijs per glo.ſingularẽ ibi cuʒ
nouo eius intellectu ad eam per do. Ludouicum ibidem.
Uniuerſitas an poſſit citari vide in.l.non poteſt.ff. de regul.
iur.per glo.nota.ibi.
Uolũtas vltima quot modis pꝛobetur vide ſupꝛa in verbo
pꝛobatio. S
Uoluntas vbicũq; requirit̃ an quis teneatur cauere ꝓ illoꝛ
vide in.l.ij.S.voluntatem.ff. ſolu.matri. per illuʒ tex.ſingulnreʒ
eum nouo eius intellectu ꝑ do. Ludouicũ ibidem.
Uſucapio triennij an pꝛocedat ex mero fanoꝛe ⁊ quid in pꝛe
