natis in ciuilibus an habeat locum iu criminalibus vide infra in
verbo tempus.
Condemnatio an ſit melius vt contineat extimatõem qᷓ; reʒ
vide in.l.fi.fl.que ſente.ſine appel.reſcin.per glo.ſingularem ibi.
An poſſit fieri ad rem etiã re perempta vide in.l.fi.ff.eo.ti⸗
per glo.oꝛdinariã ⁊ ſingulariſſimã ibi.
Condictio. an quelibet diſpoſitio habeat clauſulam vt non
poſſit agi ante iuplementũ condictõis vide infra in verbo diſpõ.

Condictio ob cauſam an det᷑ ad fructus ⁊ ad acceſſiones

naturales vide in.l.ſi pecuniã.ff.de condic.ob cau.per glo.ſingula
riſſimã ⁊ notandam ibi.
Condictio impoſſibilis quã teſtatoꝛ putabat poſſibilem an
vitiet legatũ vtde in.l:.ſcio.ff.de condic.indebi.per illum tex.ſing.
cum aliqnibus additõibus ꝑ do. Ludoui.ibi.
Condictio ob canſaʒ quid differat a condictiõe ſine cauſa vi
de in.l.ij.C. de donat.ante nupt.per glo.vnicam ibi cum aliquibꝰ
additõibus per do. Ludouicum ibideʒ.
ondictio que ſit ⁊ canſa ⁊ modus vide in rubꝛica.ff.de cõ
dicti.⁊ demon.per glo.melioꝛẽ de iure ibi ad hoc cum aliquibus
additõnibus per do. Ludouicũ ibideʒ.
Condictio.an diſpoſitio condietionalis pꝛo parte diſpoſitĩa
T pꝛo parte condictionalis diuidatur vide in.l.ei qui.ff.de dona/
tio.can.moꝛ.per illum tex.ſingularem.i
Condictio tacita an ſit pꝛopꝛie condictio vide in.l.qui filio:
Siſi quis ſeruũ.ff.de heredi.inſtitu.per glo.ſingularẽ ibi cum ali
quibus additõibus per do. Ludonicũ ibidem ponentẽ an huiuſ
modi condictio poſſit remitti per partes.
Condictio an filius inſtitutus a patre:ſnb turpi condictione
poſſit dicere teſtamentũ nullum vide in verbo filius.
Condictio quãdo bhabetur pꝛo impleta ex fictõne iuris quo
remedio agitur vide in.l.ij.C. de inſtitu.⁊ ſubſtitut.cum aliqui
bus additõibus per dominũ Ludouicum ibi.
Congdictio mixta an ⁊ quãdo conſequatur effectum ſuum.
vide in.d.l.ij.per glo.ſingularem ibi.
CLCongdictio relata ad potentiã an requirat facti executionem
vide in.liij.. ſi is.ff.de ſtatu libe.per illum tex.ſingularẽ cuʒ ali
quibus additõibus per dominũ Ludouicum ibidem.
Condictio appoſita in codicillis contraria illi que ponit̃᷑ in
teſtamẽto an aliquid opetur vide ſupꝛa in verbo codicillus.
Condictio impoſſibilis an viciet contractũ vide in.l.non ſo
lum. fl. de actio.⁊ oblig.per illum tex. notabilioꝛẽ de iure cuz ali
quibus additõibus per dominũ Ludonicum ibidem.
Condictio ob cauſam cui competat vide in. l.in actiõe. C. de
tranſactio.per glo.notabilem ibi.

Conchictio ſi non põt impleri ꝑ befedem impediurmece⸗
pꝛiuetur vide in.l.nemini.C. de epiſ.⁊ cleri.per illum – iſe
rem cum aliquibus additõibus per do.udouicum di⸗ ingula
Condicno furtiua quãdo intentatur contra furem ai die.
ceſſe pꝛobare de Donnini Nide in. l. ſi quis. 5. ſed her, C 6
tio. xxx. anno.per illum text.ſingularẽ cum aliquibns ceni
bus E ⸗ Lndond ibi. ſirutco iquibus addiſon
ondictio. an heres inſtitutus ſub condictõ⸗ .
re eam ⸗ eins in verbo E⸗s D ietde cogatur imple
Confeſſio an pactũ de ſoluendo habeat vim —
infra in verbo pactum. vim confeſſiös vide
Confeſſio facta poſt concluſum in cauſa an valeat vide i
amplioꝛem. C. de appella.per glo. notandaʒ ibi. inl.
Confeſſio extraiudicialis an noceat fauoꝛe anime vide in,
quotiens pꝛima.q.vij.per glo.ſingułr notandam ibi. .
Kon feſſio erai zai coꝛã notario an faciat habei quẽ
pꝛo condemnato vide in.l.iubemus.C. de libe. cau. me
in iure ibt. cautper glo nici
An facta in vno iudicio valeat etiam in alio vide etiam vbi
ſupꝛa pꝛoxime.
Confeſſio filij vel ſerui que nocet patri vel domino in hijs
in quibus illi hñt liberã adminiſtrationẽ an poſſit reuocani pet
eos vide in.l:.ij.ꝭ.ſi abſens.ff.ſi ex noxali cau.aga. per glonicaz
in iure ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludouſcũ ibidem.
ponentẽ etiam quid in confeſſione curatoꝛis an noceat adulto.?
qnid in confeſſione pꝛocuratoꝛis an noceat domino ſu..
Confeſſio ſacta de pluri qᷓ; debitoꝛ receperat an valeat. ?
quid operetur vide in.l.ſi voluntate.C.de dot pꝛomiſ. per illum
textum ſingularem.
Confeſſio an facta coꝛam arbitro infamet vide in.l..quid et
go. 5. ex cõpꝛomiſſo. ff. de hijs qui nota. infa. per glo. ſingularem
ibi cum pluribus additõibus per do. Ludouicũ ibidem.
Confeſſio facta in vliima voluntate an pꝛobet vide in.lcum
quis.s.codicillis.ff.de lega.iij.per illum tex.ſingularẽ cuʒ nouo
eius intellectu per do. Ludouicum ibidem.
Confeſſio in iudicio an pꝛoducat actionẽ vide in auten gene
raliter.C. de epiſ.⁊ cleri.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus ad
ditiombus per do. Ludouicum ibidem. .
Confeſſio criminoſi an valeat contra ſociũ vide in. lſi fliu.
Cide libe.cau.per glo.not.ibi:
Confeſſio ⁊ pꝛobatio an ſint paria vide in.l.ſed ſipoſſeſſoꝛi.
5§. ſi de hereditate.ff.de iureiuran. per glo.ſingularẽ ibi ci aliqui/
bus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Confeffio coꝛam boneſtis perſonis quid operetur. vide inꝭ
T hee vero in auten.de teſtibus per illum tex.nota.
Confeſſio facta in iudicio an pꝛeſumat᷑ facta ſponte vide in
l. ſed ⁊ ſi quis..queſitum.ff.ſi quis cautio.per glo.ſinguſrẽ bi
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Confeſſio fctã in iudicio an obliget ẽt extra ⁊ an ꝓpbet vide
in. l. de etate. . qni interrogatus. ff. de interrog. actio. per illu ter.
ſingularẽ cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibi.
Confeſſio facta pꝛecedente litis conteſtatõe an pꝛoſit in alſe,
vide in.l.eum qui per illum tex.melioꝛem de iure cum aliquibu
additõibus per do. Ludouicũ ibidem ponenteʒz ẽt an hẽat vim
ſtipulatõis ⁊ an ſine cauſa valeat. .
Confeſſio aduerſarij an debeat in totũ acceptari vel pꝛo par
te tantũ poſſit vide in.l.publia. ff depoſiti per glo.nota. bici ali⸗
quibus additõibus per dominũ Ludouicum ibidem.
Confeſſio facta de recepto an tollat exceptionẽ no mume
te pecume vide in.l.ſi ex cautione. C. de non nume pec per gloſi;
vnicam ibi ad hoc.
Confeſſio.an ſentẽtia lata vigoꝛe confeſſiõis exloꝛle per dl
menta valeat vide in.l.obſeruare.Cquoꝝ appal non recbeni
tex. ſingularẽ cũ nouo eius intellectu per do. Ludonicl ibi
Confeſſio extraiudicialis an faciat indiciuz ad ſoꝛtuis ions
in.l. capite quinto.ff. de adulter.per glo: nota.ibi cum dian⸗
additionibus per do. Ludouicũ ibidem bis donenrd de Gie
An confeſſio erronea in contractu valeat vide in.. 1
rium.S.idem pollioni.ff. eo.tit per illum tex.vnicũ cum ig
additõibus per do. Ludouicum ibi bis. — melcy
Confeſſio facta de debito an tollat exceptionẽ non nuc⸗
te pecunie vide in. lij. C.de iura. calum per gloſam ſingula
cum aliquibus additõibus per dominũ Ludouicum lal cin
Confeſſio facta in toꝛmentis quam pꝛobatõem fuiat i
l. ſi quis in ea.ff.de cuſto.reo.per glo.notahilẽ ⁊ ondinminn, .
Cõfeſſio fcᷓ ſine accuſatõe pcedẽte an valeatvide in
C. de libe. cauſa per glo.nota.ibi cum aliquibus add
do. L. udouicum ibidem.

iaerhumh ſiniunrin u
nnlun ie ſptitutlnin

ilxienttigfntit r ieinini diſn

Miutütoniſthmigritturn an.

Cnfrrcoe dfaniintte e in

Uuipk Enſnimn gin nntn
nrilaknipunrüdinamim
ſlgdorſengnnfng beti⸗
Cſeronetonſtcvigiinhtennu⸗
ftinretontire
iruineſtithnintntru n
tnbtittann Owilnlin
rungfantwepgäntrn.
lainuntſtiinimn itnu
ultſertninerinai
aufninumtul
Cfllecgodcn
nilannun nn

ſnlmiiltin biliim en
mii Gülimnd
—

irurennum,
adl nnn lalx

ar mmnuinikiniin

Colnrin

e ianntiniinni
innten
umnun un

. W
ic

W KE& b. ⸗

2

minin ili

(xNaEN
Cammnailtitti

Uxramiruunkunkhil

AnNIN
ac en mariw nii
IstiNNIN.
ciamina rſimi in heeſtl
Ktisiweenti ann tinti
””
õl
Axa MEtdNui,
rinint taänhlutuit
umtrummiu ntii
umaATIN NiNitMiäifl
aruluui ulmthin kitin
tu rii

uulini tufr

õ
eealln
uchtenunritunmet

G 4
altnnlmmetli

tio de ficle

Confeſſio inducta ex prefatõibus an nocet in alia cauſa vi
ge inliſ. d pꝛimo. fl. de iure fiſci per illum tex. ſingul. cuz aliqui
bns additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Confeſſio an quando inducat obligationẽ vide in. c.ſi cau
nruthoben o ſufuli ẽibi cum aliquibus additio
i .Ludouicum ibidem.
nbuaerod de eius ſignificatõe vide in.l.placet.ff.de aquire.
heredi.cum alipuibus additõibus per do. Ludouicũ bi.
Confines frangens qua pena puniatur vide in.li. C. vbi ſe
nato. vel clariſ. per illum tex. noaa .
Confines an falſi vicient legatum vide in.l.ſi patronus.5.i.
ff de lega iij per illum tex. ſingnlaren. 4
Confirmatio an habeat vim ſentemtie vide in. c. cum oliʒ de
dolo ⁊ contu.per glo. nota.ibi cum noua conſideratõe ad eaʒ per
dominũ Ludouicum ibiaeam.
Confir matio. an decretũ requ ſitũ in actu ſi non interueniat
ſſit confirmati vide infra in verbo decretum.
Confiſcatio bonoꝛũ an poſſit fieri ſine accuſatõe pꝛecedente

jde infra in verbo publicatio.
rdſeronerlio⸗ quid operetur vidc in.l.ſi is qui.ff. de liber.le/

gaper illum tex. notandum. S
Conſuetudo.an ſit altera natura vide in.l.ſi quis poſtumoſ
ff oe libe. ? poſtu per glo.nota.ibi cum aliquibus additiõibus
dominũ Ludouicũ ibidem. —
Conſuetudo an ſit rationabilis ⁊ an cõmittat᷑ arbitrio iudi
tis vide in. l ciuilem. C. de furtis per glo.ſingularem ibi.
Conſuetudo ciuitatis an habeat locũ in caſtris ⁊ villis eius
vide in.l.ex ea. ff de poſtula. per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus
additõibus per do. Ludo. ibidem ponentẽ ẽt quid in ſuburbijs.
Conſuetudo an liget pupillos vide in.l. ⁊ ſi ſine.ꝭ.lutius.ff.

de ad mini.tuto. per illum tex.nota. cum aliquibus additionibus

per dominũ Ludouicũ ibidem. ”ů
Conſuetudo an det moduʒ vel foꝛmã contractibus vide i
fra in verbo contractus. ..
Conſuetudo an eins interpoſitio ſit facienda in ſcriptis vi /
de in.l.ſi de interpꝛetatõe.ff.de legibus per glo.ſingularẽ ibi vbi
ponitur etiã quomõ pꝛobari poſſit ⁊ an per teſtes. S
Conſuetudo an det fidem ſcripturis vide in.l.quedaʒ..nũ
mularios per illum tex. ſingulareʒ cum aliquibus additionibus
per dominũ Ludouicũ ibidem ponentẽ etiam an conſuetudo fa
ciat valere ſcripturas vbiq; locoꝛũ.
Conſuetudo an det iuriſdictionẽ epiſcopo in laycos vide in/
fra in verbo epiſcopus. .
Conſuetudo an poſſit inducere modum citandi vide ſupꝛa
in verbo citatio.
Conſuetudo an inducatur ex ſolo animo vide in.l.i..ſi de/
functus.ff. de rebus eoꝝ per ilium tex.nota. .
Conſuetudo an ⁊ quãdo interrũpatur vide in.l.nemo.S.tẽ
poꝛalis.ff. de regu.iur.per glo.nota.ibi.
Conſuetudo per quot ãnos inducatur vide in.:l.i.C.que ſit
longa conſuet. per glo.nota.ibi cum aliquibus additionibus per
dominu Ludouicum ibidem. 1
Conſuetudo quomõ inducatur vide in.l.licitatio.ꝭ.earũ.ff
de publicia. per illum tex. ſingularẽ.⁊ ne erres in reperiendo vide
poſt titulum de regu.iur. in hoc opere noſtro.
Conſuetudo an opponatur pꝛiuilegio vide in.l.viros.C. de
diler. offic. li. xij. per illum tex. ſingularẽ cum aliquibus additio
nibus per dominũ Ludouicum ibidem.
Conſuetudo an poſſit facere vt legitima debeaĩ filio viuẽte
patre vide infra in verbo legitima.
Conſenſus an ſi filius cepit agere patre abſente debeat ba/
bere eius conſenſum vide infra in verbo pater.
Conſenſus quãdo inducatur per non contradictiõez vide in
ſta.fl quãdo appel. ſit. per illum tex. melioꝛem de iure cũ aliqui /
bus additõibus per do. Ludonicum ibi. —
Conſeuſus omniũ quãdo requiritur vide in.l.quicunq;. C.
de omni agro deſer. lib. xi. per illum tex. not. SSðS
Conſenſus an vbi requiritur pꝛo ſolemnitate poſſit interue
nire ratificatio vide infra in verbo ratificatio.

Conſenſus an qui cõſentit in officio videat cõſentire in eius

epercitio vide infra in verbo officium.
Conſenſus an tranſeat ad heredem vide in. l lucius.ff. ſolu.
matri per glo. ſingularem ibi. = .
Conſenſus pꝛeſtitus per patrem filio agenti in cauſa pꝛinci

pali an duret in cauſa executiis vide in. l. denicq;. .ſed vtruz. ff.

de minoꝛi. cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibi.
NConſumptio pecunie an opetur liberationem vide in.l.non
ommnis. Sſi pupillus. f.ſi cert. peta. per illum tex. ſingularẽ.

oñnſiliarius an poſſit diſcedere ſine licentia pꝛincipis vi.
vOhIIMA18 3 pꝛincipis vide in
l. iurisperitos in pꝛin.ff. oe excuſa. tuto. per illu lereie idel
cum gloſa ſua. per illum fext. nota ndum
Connilium. an qui non poteſt eſſe executo .
liarius iat infra in verbo executoꝛ. Fecutoꝛ poſſt eſſe conſii
Conſilium an quis cogatur pꝛeſtare vbicun i
⸗ , . q; petitur vide
inltCarte be orl acre. rine.broeni ber glo ſinguebi
Conſcius delicti an delinquat vide in.l.vt de parici
per glo.ſingularem ibi. lrumiif de partcid.
ani D in Ruur an poſſit eſſe cum eis qui admini
rant vide in.1.item veniũt. .paidie.ff, de peti heredit. per illur
rex. valde notabilem. nerlhetechi. Perilum
Tonſtitutuz an vebitoꝛ ex eo debeat habere'ſpaciũ aliquod
ad ſoluendum vide in.l.pꝛomiſſoꝛ. .⁊ ſi ſine.ff.de lonſt =
per illum tex. vnicum in iure.
Corruptio.an ⁊ qua pena puniatur coꝛrumpẽs albũ pᷣtoꝛis

vide in..ſi quis id quod. f. de iuriſdic. om. iudi. per illum ter. ſin/
guſarẽ cum noua litteratura ᷣm pandectas oꝛiginales diſtantes

a cõmunibus codicibus poſita per do.ludonicum ibi.
Conteſtatatio litis an fiat per ſolam denũciationẽ vide in.l.
ſi eum. S.qui iniuriarũ.ff.ſi quis cautio.per illum tex.ſ ingnlarem
cum aliquibus addiõibus per do. ludouicum ibi poneniem an
inducatur per oppoſitõem exceptõis ꝑemptoꝛie.
Conteſtatio litis an requiratur in actiõe in factuʒ vide in.l.
item veniũt. . cum pꝛediximus.ff. de peti. beredi. per glo. nota.ibj
cum aliquibus additõibus per do.ludouicũ ibidem ponentẽ eti
am quid in cauſis ſummarijs ⁊ in hijs que conſtant per inſtru/
mentum publicum.
Contractus appꝛobatus pꝛo parte an videatur appꝛobatus
id totum vide in.leticius.ff.de pigno.actio.per illuʒ tex.ſingularc.
Contractus factus inter patreʒ ⁊ fuium ſpuriũ an valeat vi
de in.l.qui teſtamentũ.ſl.de pꝛobatio.per glo.ſingularem ibi.
Contractus an ⁊ quãdo ex cõtractu innominato competat
actio pꝛeſcriptis verbis vide in.l.labeo ſcribit.ff.de contrabe.em
ptio.per illum tex.ſingularem ibi cum nouo mtellectu ad eum ꝑ
per do. Ludouicum ibidem.
Contractus an ꝓmittens cõtrahere an intelligatur ſolemni
ter vide in.l.hniuſmodi ff.de lega.pꝛĩo per illum tex.vnicum.
Contractus an ⁊ quado dicatur celebꝛatus in ſcriptis vide
in.l.cum res.C.de pꝛobatio.per illum tex.notabilem.
Contractus an ſit donatio cauſa moꝛtis vide infra in verbo
donatio. ð
Contractus innominatus an veſtiatur ſola oblatõe vide in.l
ſi pacto. C. de pactis per illum tex.ſingularẽ cum aliquibus addi
tionibus per do. Ludouicum ibidem.
Contractus quãdo celebꝛãtur duo contractus ⁊ ſecundus
ob pꝛimũ an actio oꝛiatur ex pꝛimo an ex ſecundo vide in.l.licet.
5§. ea obligatio. ff. de pꝛocura.per illum tex. ſingularem.
Contractus an recipiat moduʒ ſen foꝛmam ex conſuetudine
vide in.l.quod ſi nolit.ꝭ.quia aſſidua.ff.de edil. edic.per glo. ſin/
gularem ibi cum aliquibus additiõibus ꝑ do. Ludo.ibidem.
Contractus quãdo dicatur eſſe perfectus vide in.l.cõtractuſ
E. de fide inſtrume.per illum tex.ſingulerem eum aliquibus ad⸗
ditionibus per do.ludouicum ibidem. —
An in dubio pꝛeſumatur licitus vel nõ vide in.l.legitima.ff.
de pactis.per glo.valde notabilem ibidem.
An vbi pꝛoductio cõtractus eſt bonefidei ita ſit eius diſſo/
lutio vide in.l.ab emptõe.ff.de pactis per glo.ſingularem ibi cum
aliquibus additõibus per do. ludouicum ibidem. .
Contractus an nomẽ appoſitũ in eo indebite viciet eũ quan
do cõſtat de mẽte cõtrahentiũ vide in.l.ſi libꝛarius.ff.ð reg.iur.
per glo.ſingularem ibi.
Contractus an ſicut poteſt fieri nudo conſenſu ita poſſit diſ
ſolui ſemper nudo conſenſu vide in.l.emptoꝛ.ff de pactis ꝑ illum
tex.ſingularem.
Contractus innominatus an perficiatur inter abſentes vide
in.l.ſi donaturus. ff. de condi.ob cau.per illum text.ſingularem.
Contractus an aliquado valeat ex cõſuetudine vide in.l.cer
ti condictio.ꝭ.ſi nũmos.ff.ſi cert.peta.per text.ſingularem ibi cuʒ
aliquibus additõibus per do.ludouicum ibi,dem.
Qualiter dicatur vſurarius vide in.l.ſi quis nec cauſam.ff
ſi cer. peta.per glo.ſingulareʒ ibi cum aliquibus addition bus per
do. ludouicum ibidem.
Contractus an poſſit fieri in vltima voluntate vide in.l.he
redes palam.ꝭ9.fi.ff.de teſtame.per glo.ſingularẽ ibi cum aliqui
bus additõibus per do.ludouicũ ibidem etiã ponentem quid in
quaſi contractu. ,
Contracius an in eo pſona pꝛocuratoꝛis ſit nominãda vide

in. eum qui. 5. iulianus. f. ve conſti. peen. per illum tex. not. eum
aliquibus additionibus per do. Ludouicũ ibidem.
Contractus factus per filiuʒ metu patris an valeat vide in
lſi ob turpem.fl. de condic.ob tur. can.per glo.ſingularẽ ibi cum
aliquibus additionibus per dominũ Ludouicũ ibidem.
Contractus dubius an iudicetur nominatus vel innomina/
tus vide in.l.fi. ſ.oe condi. ob cau.per illum tex. notanduzʒ cũ ali
quibus additionibus per dominũ ludouicum ibidem.
Contractus tacitus an requirat nunciũ vel epiſtolam vice
in.l. ſi donaturus. ff. de condieti.ob cau. per illum ter. ſingularez
cum nouo intellectu ad eum per dominũ ludouicum ibidem.
Contractus innominatus per que verba fiai vide in.i. ſi eus
debitoꝛe. ff de iureiuran. per glo.ſingularẽ ibidem cum aliquibꝰ
additionibus per do. Ludouicum ibidem.
An cõtractꝰ celebꝛetur vtplurimuzs gratia vtrinſq; vide in.l.
rogaſti.ff.ſi cert.peta.per illum tex.ſingularem.
Contractus qui nõ valet de iure ſpeciali an confirmetur vi
de in.l.i. C. ſi aduer. vendi.per glo. ſiugularẽ ibidem.
Contractus an in contractibus pꝛocedat argumentũ a con/
trario ſenſu vide ſupꝛa in verbo argumentum.
Controuerſia quando dicatur vel cauſa vide in.l poſtquã liti. C
de pactis per glo.ſingularem ibi.
Contractus celebꝛatus gratia vtriuſq; quomõ renoceĩ við
in.l.qui romaꝗ in pꝛin. ff. de ver.obli.per illum tex. melioꝛem ð iu
re cum aliquibus addit ibus per do. Ludouicum ibidem.
Contractus an dolus dans cauſaʒ cõtractui a tercio reddat
contractuz ipſo iure nullum vide infra in verbo dolus.
Contractus ad cognoſcenduʒ quare dicatur ſtricti iuris vi
ge in.l.fieff. de condi.ob cau.per glo.ſingul.ibi.
Contractus an dicatur pactũ nudum vide in. Li.ff. de actio.
obliga.per glo.ſingularem ibi.
Cõtractus an poffit celebꝛari omni die vide in.l. dies feſtos
C.de ferijs per illum tex.ſingularem.
Contractus nominatus an eſt nudum pactũ quod facit con
tractum innominatum reſolui vide in.l.ſi fundum. C. de pactis
inter empto. ⁊ vendito.per illum tex. vnicum.
CLontractus an ſint ex poſtfacto neceſſarij vt quis nõ poſſit
penitere vide in.l.fi. C. ne fiſcus rem libꝛo.x.per illum tex.nota.
Contractus an pficiatur ex conſenſu vnius ⁊ ex taciturnita
te alterius vide in.i.ſeruus. C. de repud. heredi. per glo. ſingibi.
Contractus factus ex mãdato teſtantis an dicatur inter vi
uos vide in.l. ſi quis ita.ff de ſtatu libe. per glo.ſingul.ibi cum no
uo eius intellectu per do. Ludouicũ ibidem.
Contractus nullus an habeat nomen contractus vide in. l.
cum pꝛecibus. C. de pꝛobatio. per glo. nota. ibidem.
Contractus an in eo certa foꝛma celebꝛando poſſit aliquid
addi vel minui vide in.l.in cõuentionalibus.ff.de verb.obli. per
illum tex. notan.
Contumacia quanto dicatur eſſe maioꝛ vel minox vide in.t
duo.lxxxxvj.diſ.per glo.not.ibi.
Contumax verus an appellet vide in.l. creditoꝛ. iuſſus.ff.
pe appellatio.per illum tex. vnicum in iure ad boc.
CLontumax an contumax citatus in criminalibus effciatur
infamis vide ſupꝛa in verbo citatio.
Contumax ad pceſſuz an ſit citãdus ad ſentẽtiazʒ vide in.ln
queſitum.ff.de re iudi.per glo.ſingul.ibi cum aliquibus additio
nibus per do. Ludouicum ibidem.
. Contumacia que ſit maioꝛ an ea que fit iudici vel nuncio.
vide in.l.ceſſante.C. quomodo ⁊ quãdo iudex per illum textum
ſingularem ibi.
Coutumax an ⁊ quando poſſit appellare. vide in.l.ij. C. ſi
pende. appel.moꝛs interue. vt per illum text. ſingularem cum ali /
quibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
CLontumax. an copia actoꝝ ſit danda contumaci vide ſupꝛa
in verbo acta.
Contumacia. quis ſit contumax vide ·in.l.i.. ſi. ff. ſi quis ius
dicen. non obtempe.per glo. ſingul.ibi cum aliquibus additõibus
per per dominuz Ludouicum ibidem.
Contumeria. an bannitus ex'ea dicatur bene bãnitus vide
ſupꝛa in verbo bannitus.
Contumax.an citatio facta ad vnũ actum ſi ille faciat alium
reddat eum cõtumaceʒz vide ſupꝛa in verbo citatio.
Contumax nimis quomõ punit᷑ vide in.l.fulcinius.5. fi. ff.
ex quib.cau.in poſſe.eat.per illum tex.nota.⁊ ne erres in reperi
endo vide poſt titulumde reg.iur. in hoc opere noſtro.
An poſſit puniri ſi non conſtat ex actis vide in. l. hec autema
8.pꝛimo.fſ. eo. tit. per illum tex. ſingulareʒ. ⁊ ne erres in reꝑiendo
vide poſt tituluʒ de regu. iur.in hoc opere noſtro.

Contumacia an eius pena dicatur eſſe eriminalie vi
verbo pena. den criminalis vide infra
ontumax ad quas expenſas teneatur vide in.
ff. de ſtatuliber. per illum tex.ſingularẽ cum aiaa ae,
per dominũ ludouicum ibi. Et ne erres in reperiendo vice in
tituluʒ de regul.iur.in hoc opere noſtro. boſt
Creditoꝛ agens contra nou verũ debitoꝛem an poſſit
contra verum vide in.l.cum indebitũ.ff. de condicrindebic in
no intellectu ad illum tex. vnicum. no

Creditoꝛ an poſſideat pignus ſibi datũ vide in.lꝑſciendum

5§. creditoꝛ. ff. qui ſatiſda. cogaper illum tex. ſingularẽ cum gli
bus anaſhne per D aconienn ibidem. 8nlare cum alqaul
Cteditoꝛ an pactũ factum per creditoꝛes cum ali.
re poſſit ↄtra eoꝛũ debitoꝛes valeat vide infra in darücoe k
Creditoꝛ an habeat actõem contra alm creditoꝛem “ ,
buit plus in bonis debitoꝛis q;; deberet vide in.i.tutoꝛesift. de c
dicri mchi cnn noua conſideratõe ad illum tex.notandum
Credo an iuramentũ de venitate ſufficiat ſi quis dicat ſe
dere vide infra in verbo iuramentũ. qls dientſere
Creditoꝛ an poſſit petere ſpeciẽ ſibi debitam tempe cariſti

quãdo fuit in moꝛa viae in. lenulli. C. de erro. milit. anno. lib.pi.

per illum tex. ſingularem.

Creditoꝛ. an creditoꝛ poſſit capere pꝛopꝛia auctoꝛitate bos

debitoꝛis fugitiui vide infra in verbo ſuga.
Creditoꝛ anin pignoꝛe dicatur eſſe pꝛocuratoꝛ vide infra in
verbu pignus.
Creditoꝛ qui eſt pꝛioꝛ in tempoꝛe an ſit poꝛioꝛ in inre maxi
me in creditoꝛibus cirographarijs vide iufra in verbo pꝛioꝛ.
Creditoꝛ qui habet auctoꝛitatẽ ingrediendi rem debitoꝛis
pꝛopꝛia auctoꝛitate an ſi adiuit iudicem poſſit vti auctoitate pio
pꝛia vide in. . ſerui inſtitu. de liberti. per glo.ſingularẽ ibi.

Crimen oppoſitum per viam exceptois an puniri debeat ſi

de in.l. ij. . ſi publico. fl.de adulte. per glo. vnicã in iure ibi.

Creditoꝛ an legatũ poſſit repudiari per debitoꝛẽ in fraudeʒ

creditoꝛis vide infra in verbo legatum.
Creditoꝛ an teneatur recipere debitũ ante dilationez datam
ad ſuũ fauoꝛem vide infra in verbo dilatio.

Creditoꝛ quis dicatur vide in.l,quintus. .fi ff de inuis ie

gat. per illum tex.notandum. .
Creditoꝛ an poſſit vendere pignus debitoꝛis an teneatur

denuũciare hoc debitoꝛi vide in.l.ſi cõuenerit.ff. de pigno actio.pet

illum tex.notandum.
An poſſit habere fidem de pꝛecio rei pignoꝛate venddlte hef

euz vide in. l. eleganter. 5. ſi vendiderit. ff. de pigno. actio. per go.
nota. ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibi ponen
tem an teneatur de euictione.
Creditoꝛ an computet in ſoꝛtem illud quod percipit de de/
licto rei pignoꝛate vide in.i.ſi pignoꝛe in fiff. de pigno.actio. per il
lum tex.ſingularem.
Culpa leuiſſima an poſſit deduci in cauſaʒ criminalem vide
in.l.ex moꝛte. C. ad.l.aquil.per glo. valde notaibi cum aliquibus
additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Culpa an ſit vitiũ vide in.l.ſiue hereditariã. ff. de nego geſt.
per illum tex.notandum.
Culpa an dicatur ſi quis facit illud quod ſolet vide in.l. cuz
duobus.ð.quidam.ff.pꝛo ſocio per illum tex. iingularem cum ali
quibus additõibus per do. Ludouicũ ibi.
Culpa que ſit maioꝛ an in cõmittendo an vero in obmitten/
do vide in.l.ſi moꝛa.ff. ſolu. matri.per glo.ſingnlarem ibi.

Culpa que veniat in depoſiſo in actõe cotraria vide infta in

verbo depoſitum.
Culpa lata ⁊ leuis an veniat in vltima voluntate ſicut in con

tractu vide in.l.ſi ſeruis legatis.S.cuʒ quid.ff.de lcga. pꝛimo per
illum iex. ſingularem. .
Cultura que expenſa ſit ea que fit pꝛo ea vel pꝛo ſoluencls
debitis vide infra in verbo expenſa.

Cultura an ſit cauſa pia vide in l.ſ nedioni Cadl ilie L

illum tex. nota. cum nouo eius intellectu per do. Ludon ibl.
Curatoꝛ an poſſit dari pupillo aliquo non petente videinl.
hec autem. ff. ex quib. cau. in poſeat.per illum text. nota ne er/
res in reperiendo vide poſt titulum de reg.iur.in hoc ope. ſa
Curatoꝛ datus minus legitime ad petitõem alicuius an

at vt ille teneatur ex mala illius adminiſtratõne vide in. ni,

rem.ff. qui pet.tuto.per illum tex.ſingulareʒ cum noua con

ratõe ad eum per do. Ludouieum ibidem. . ad
Curatoꝛ an poſiit conſtitui loco abſentis ad inteſfumpel
pꝛeſcriptionẽ vide in.l.i.ff. de negot. geſt. per glo. ſingularẽ ibicuz
aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.

ncitaſfincitunmminn

Mmianfrnnicdtnndmi umn nn
iulillſiuefntſeginn tchae t
giininunm
riinigdtetgrinmn uumg,
Meſpttunniniemn intet bu
tietſir ibei niſnbute aingnid
müſtecderiltinem den.
Nanegſſcuictüinn negin dam
ſejmimmiin.
. Mrhetangichbaen giin
nrerſüingſthernma mſanliänn
Nuinmakinninim
agrnnthima⸗
irgiſüimtiinnie
an liltinrariaen
maritunrine

5

ilvaneeſn
eirrn Mimſuigt

1

i Ninnn i

—
nd

giwntnnrtai,

ü
nm utn aid Inluiiin
uat keᷣn
Qrina umu 1 ern iu d nit n

EaEi rnii ſhnu

1
teiamnir uhtmin
ueal AlTͦstuiiin
ttsrIGENRin
uatuiua i muni ſrungt
mmtmm z mmn n lil
õ

Ccuratoꝛ an poſſit dari filijs in teſtamẽto vide in.i.lucius..
meane⸗ irebeliper illum tex. nota.cum aliquibus additiõi/
bus per dominũ Ludouicum ibidem,
Curatoꝛ an poſſit puniri ob volum cõmiſſum in bõis adul
nivide in.l.quos trabi. C.ſi aduer. liber. per illum tex notan.
Curatoꝛ datus minoꝛi ad lites an poſſit reuocari ante litem
conteſtatã ſicut pꝛocuratoꝛ maioꝛis vide in.l.ſi quis cum pꝛocu/
ratoꝛẽ..fi.ff. de pꝛocurato.per glo.notaibi cum aliquibus addi
tonibus er do, Fudoukf etiam ponentẽ etiaz quid in actoꝛe ⁊
i em conteſtata.
— an ſit dandus furioſo etiam ad tempus vide in.l.ſi

alijs. fl. de curato. furio. per illum tex.ſingularen.
am erato: an poſſit compelli ad curam gerendaʒ vide in.l cũ

ie. C. ve pꝛobatio.per glo. ſingularem ibi.

Cuſtos carcerum dimittens carceratuʒ de licentia officialis
an teneatur ſi carceratus fugiat ante. vide in.l.ſi pecuniam. 5. ſed
ſi acceperit. f. de condi. ob cau. per glo. notandam ibi cum aliqui
quibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.

Damuum. An dicatur maleficiũ vide in.l. certi condictõ

in pꝛin. ffſi cert. peta.per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus additõ
nibus per dominũ Ludouicum ibidem.

Damnuz datum quomõ debeat emendari vide in.lij. C. ad
l aquil.per gloemelioꝛem de iure ibi cum aliquibus additõibus
do. Ludouicũ ibidem.
Damnũ datum an pꝛeſumatur datum a vicinis vide in.l.i.

ffad ſylla.per illum tex.nota. cum aliquibus additõibus per do.

Ludouicum ibidem.
Diaajmmnũ an pꝛeferatur ille qui tractat de damno vel tractat
de lucro vide in.l.in hijs..mulier.ff.ſolu.matri.per illũ tex.ſing.
Damnũ an differentia ſit inter damnũ datum ? damnuz fa
ctum vide in.l.i. .ſi filius.ff. de hijs qui deiece. vel. effude. p glo.

nota ibi cum aliquibus additionibus per do. Ludouicũ ibidem

ponentẽ ẽt an appellatõe expenſarum veniat damnuz.
Dare. an pꝛohibitus dare intelligatur etiã pꝛohibitꝰ ab alijſ
atcipere vide in.l.i.. qui autẽ.ff. de tribut.per glo.ſingularẽ ibi
cum aliquibus additõibus per dominũ Ludouicum ibidem.
Debitoꝛ meus ſi ſoluit creditoꝛi meo an ego ſim liberatus.
hide infra in verbo ſolutio.
Debitoꝛ ſpeciei an ⁊ quãdo liberetur per eius interitũ ante
qᷓ ſi in moꝛa ſi alia res ſubrogatur loco eius vide in.l.ſi ipa res
ſ.quod metus cau.per illum tex.ſingularem.
Debituz ex officio iudicis an equipetur debito ciuili vide in
fra in verbo officium.
Debitoꝛ qui ſoluit ad mandatũ apparitoꝛis an videatur ſol

uiſſe coacte vide in.l.fi. in fine. ff.quod met. cau.per illum tex. ſin

gularem.
Debitoꝛ pupilli quot modis liberetur vide in.l.ait pꝛetoꝛ. 5.
ber mittitur. ff. de minoꝛi. per glo. ſingularem ibi.
Debitoꝛ captus an poſſit exire carceres ſi non ſoluat vide ſu

bua in verbo captura.

Debitoꝛ an cogatur facere inſtrumentũ debiti vide in.l.ſi pu
pllus. 5.plimo.ff. de nouatio. per glo.nota. ibi cum aliquibus ad
ditobus per dominũ Ludouicum ibi.
Decretum interpoſitum ex falſa cauſa an ſit ipſo iure nullũ
yide in. qui teſtamẽto.ff. de excuſa. tuto. per illum tex. nota.
Debiltoꝛ tulus exceptiõe an poſſit cogere debitoꝛem vt eum
liberet vide in. l. quod mihi.ff. de liber. lega. per illum tex.not.cuz
aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Debbitoꝛ ſoeciei vel quãtitatis an liberetur ſi res non efficit
aceipientis. vide in. l. qui concubinam. 5. cum ita. f de lega. iij per
illum tex. nota. cum glo.
Debbitoꝛ quãtitatis ſi non habet vnde ſoluat an poſſit ſolue
ſe in febus vide in. . quod autem in autent.de fideiuſſoꝑ illum
lex. multũ nota.
Debitoꝛ an liberetur per ſolutionẽ factã alteri de voluntate
creditoꝛis vide infra in verbo ſolutio.
Debitoꝛ an conſtitutũ debeat habere aliquod ſpaciũ ad ſol
uendum vide ſupꝛa in verbo conſtitutum.
Debitoꝛ an poſſit comparere ⁊ opponere exceptõem compe
lemem fideiuſſoꝛ vide infra in verbo fideiuſſoꝛ.
cdDebſtoꝛ an pſumatur in dubio fugitiuus vide in. l. ſi vt cer/
1o cuſtockiam. ff. cmoda. per glo. melioꝛem de iure ibi cum no
na conſideratöe ad eam per do. Ludouicum ibidem
De itoꝛ an compelli poſſit pꝛomittere alteri q;ᷓ ſuo creditoi
hide in. lij.ff. ſolu. matri.per glo. ſingularem ibi cum tex. ſuo cuz
aliquibus additionibus additionibus per do. Ludouicũ ibidez.
debitoꝛ an poſſit cogere creditoꝛem vt faciat ei quietatöem

generalem vide in.l. li. . quid ergo. f de contr iudi. tt. p illu
ey ſglre ( lcdn⸗ ä Fan⸗ per Do Ludonßiu- ir⸗
in verbo confeſſio. Ne c; rerepir an aleat vi ſupꝛa
Decretũ pꝛimũ an petatur officio iudicis vide in.l. cum deb
toꝛis. C. de iudici.per illum tex. nota.cum aliquibus additõ
per do⸗ Ludouicum ibi. mn Hiiqhntnas addiroibus
ecime quomõ debeant dari vide in.l.litibus. C.
⁊ cenſi.libꝛo.xi per glo.ſingularem ibi. Ede Boanne.
Decretum ſecunduz an poſſit concedi non pᷣcedente pꝛimo.
vide in.lofſicio. C. famil.hirciſ.per illum text. ſingul. cum aliqui⸗
bus additõibus per do.Ludouicũ ibi.
Decrelum an poſſit interponi contra minoꝛem vide infra in
verbo minoꝛ.
Decretum ſecunduʒz an poſſit obtineri non pᷣcedente pꝛimo
vide in.l.cũ vnus. ꝭ.fi.ff.de bo.aucto.iudi poſſi. per illũ text.not.
Decretum iudicis quomõ intelligatur vide in.l.iij..bono
ff. de bono. poſſeſ. per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus addilõmi/
bus per do. Ludouicũ ibidem.
Deceptio an deceptus in contractu poſſit agere de dolo ⁊ ẽt
ex eo coutractu vide infra in verbo doluus.
Decretum pꝛimũ ⁊ ſecundum an poſſint interponi in inter/
dicto vti poſſidelis vide infra in verbo interdictum.
Decretũ interpoſitũ in actu an faciat pꝛeſumi ſolemnitatem
interueniſſe in eo.vide in verbo ſolemnitas.
Decretum requiſitum in actu ſi non interuenit an act⸗ pof /
ſit conſirmari vide in.l.ij.ff. deꝛrebus eoꝛũ per illum tex. ſingula⸗
rem cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
An ſit obſeruanduʒ verbotenus vide in.l.ſi pupilloꝛũ.s.ſi p̃
toꝛ. ff. eo.titn.per illum tex.ſingularem.
Decr etuz interpoſitũ ei ignoꝛantia iudicis an valeat vide in
l.iure noſtro.ff.de teſta.tute.per illum tex.ſingularẽ cum aliqui /
bus additionibus per do. Ludouicum ibi.
Defectus de qᷓ;pluribus ⁊ varijs erroꝛibus inter cõmunes
codices ⁊ pandectas oꝛiginales vide infra in verbo erroꝛ.
Defenſio an ille qui tenetur defendere aliquẽ teneatur hoc
facere expenſis ſuis vide in.l.qui abſentem.ff. de pꝛocura. pꝑ glo.
nota.ibi cum aliqua extenſione per do. Ludouicũ.
Defenſio.an defenſoꝛ teneatur comparere niſi ſit citatꝰ ſpe⸗
cialiter vide in, l.item ait. . fi.fl.ex quib. cau.maio. per illum tex.
nota.cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibi ponentem
etiam quid in pupillo ⁊ furioſo ⁊ abſente.
Defenſio.quis dicatur defendere aliquẽ maxime ſi patitur
aduerſariũ mitti in poſſeſſionẽ vide in.l.ſed ⁊ he.ꝭ.fi.ff.de pꝛo/
curato.per illum rex.ſingularẽ cum nouo eius intellectu per do.
Ludonicum ibi.
An fideiuſſoꝛ dicatur pꝛocuratoꝛ rei vide in.l.licet.S.finali.
ff. de pꝛocura. per illum tex.ſingulareʒ cum nouo eius intellectu
per dominũ Ludouicũ ibidem.
Defenſio an ſit licita quãdo offenſio eſt licita vide in.l.ſi ſer /
uus.C. de hijs qui ad eccle.confugi.per illum tex.ſingul.cum ali⸗
quibus additionibus per dominũ Ludouicũ ibidem.
Defenſio an affectio ſit conſideranda in defenſione aſſumen
da vide in.l.vt vim.ff. de iuſti.⁊ iure per glo.ſingularem ibi.
Defenſio an intelligatur ſublata vbi quis remouet᷑ a quocũ
qʒ actu legitimo vide in.c.cam inter de exceptio.per glo.ſingularẽ
ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Defenſoꝛ ſi quis interuenit pꝛo me cõuento an poſſiz poſtea
ſuſcipere in me iudiciũ vide in.l.i.S.deſenſoꝛ.ff.quib.mod.pign.
vel ypote.ſolui.per glo.ſingularẽ ibi cum nouo intellectu ad eaz⸗
per do.ludonicum ibidem. . .
Defenſoꝛ an poſſit eſſe qui eſt alterius foꝛi vide in.l.neq; fe
mina.ff. de pꝛocurato. per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus addi
tionibus per do. Ludouicum ibidem.
Delegatio ſuperucniẽs pendente pꝛoceſſu an iuſtificet eum.
⁊ quid in pꝛorogatõe vide in.l.i.C.vbi de crimi. agi opoꝛ.per glo⸗
valde nota.ibi cum noua conſideratõe ad eam ꝑ do.Ludo.ibidẽ
