ſtitui aduerſus patriã licet non pofſit reſtitui aduerſus parene
vel patronũ vt ibi per eum cum quo non ſto.quia iſta goder

ſubtiliter ponderata non dicit hoc. nec facit hanc differentiazint

has perſonas ⁊ patriam ſed omẽs equipat vt poſſit
ſa minoꝛ reſtitui etiam ſi fuit defenſus curcor⸗ ſgncn
citur in tex.ᷣm quem ego intelligo iſtam glo. UIno adqito
etiam datur contra pupillos qui acquirũt ex contractu faclo cil
tutoꝛe o ſᷣm Mico. de neapoli in.l.nouiſſime. f. quoc falſo m
aucto.ad quẽ me remitto ⁊ pono gloſaz d i ins
verba ſunt hec. potio goſaz de qii Cenut, Gdiml
CCognita cauſa. nam contra ſententiaʒlatan
pꝛo libertate nõ reſtituitur.vt.C. ſi aduer liber,
ta. l. fi. Item contra patrem vel patronu; yt. .
qui ⁊ aduerſus quos.il.finali ⁊c.
Quod metus cauſa.

BGlo.in.l.ſi cum exceptione.S.q ſi bomo inyer
bo intra c. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe not. cum ter ſnoad
hoc ꝙ ſi quis cõdemnatur ex ſuo delicto ciuiliter cõreditur eile
pus quadrimeſtre ad ſoluenduz ſicut in cauſis mere ciuilib t
ibi per eum cum quo non ſto quia glo. bene clara eſt ⁊ ditithoe⸗
Sed tex.iſte ſuper quo poſita eſt ⁊ ſuper quo ſe fundat hoc non
pꝛobat.nam hec temꝑa data bic cõdemnato non fuerũt duolum
menſiũ nec etiã quattuoꝛ menſiũ. ſed fuerũt certũ tẽpus daib
pſo iudice ⁊ potuit eſſe triuz vel octo dierũ cantuʒ pꝛout eſtcte
dendum vt ei qui per vim abſtulit rem ſi cõdemnatur ad enre
ſtituendaʒ non detur ſibi longuʒ tẽpus ſed bꝛeuiſſimũ ranoe ſii
delicti. ⁊ ſic non ꝓbatur hic hec doctrina.⁊ non credo eam veri⸗
quia hec cauſa ſapit omnino vim cauſe criminalis in qua crimia
li ſine dubio denegatur tempus quadrimeſtre ſᷣm Oldra in ſno
conſilio.xviij. ? Paul. delcaſt. in ſuo conſil.xxxi.vbi hoc in term
ms tenent ſed nõ iam tẽpus appellandi quod eſt. x.dierum v bi
per eos cum quibus ſto pꝛo nũc.⁊ hoc modo ego intelligoiſtum
tex.Cuius verba ſunt hec.

CQuog ſi homo ſine dolo malo vel culpael⸗
qui vim intulit ⁊ condemnatus eſt perijt hoc in
caſu a rei condemnatõe relaxabitur ſi intra tem
poꝛa iudicatõis moꝛiatur.quia tripli pene pꝛop
ter facinus ſatiſfacere cogitur. pꝛo eo autẽ qui

in fuga eſſe dr̃ cautio ab eo extoꝛquẽda eſt⁊c.
Uerba autem gloſe ſunt hee.

—

C Intra tempoꝛa que olim duoꝛũ menſiũ yt in
fra de re iudi.l.debitoꝛibus hodie.t. C. dyſu
ris reiiudicate.l.ij.⁊c. V
Glo.in.l.non eſt veriſimile in glo.magnainper
ſicu. ideoq;¶ ꝛc. Ball. bic dicit iſtam glo eſſe ſingul ad borg
vbi agens habet pſumptõem iuris cõtra ſe non defetur eiima/
mentũ defictẽtibus alijs pbatõibus vt ibi per eum cuʒ quo n.
Uno addito ꝙ idem voluit etiãẽ Bar. Balinlilni⸗
aduer.quos.⁊ Ludo. roma.in ſuo conſil.viij incip. In kinr
amen viſis ⁊ pcunctatis actis xc. Et idẽ eſt quando leſtes .
ſingulares ſᷣm MPaul. de caſt. in ſuo conſil.cccij. nec eſiaʒ incall 4
criminalibus vel magne impoꝛtãtie ſm do. meũ Aler .de imo 4
in ſuo conſil.lxvi.in pꝛimo volu.incip.an in cauſa criminali l⸗

Alsttum
ſhngulüinan n
aſonenidans Siin

ilmemninfiſtihliulin

udſenn ſtlaninnl
cntllerleapoſanenktr
lulsi Nutintiiniu
irthingitnütininnuman
ſei cniefhen tgitneg in nim
ricicatrfü tbig unnguſt
in ih iinittentmirin i⸗
miririmtttlnptniegn inlben
Müisfxemiandnida ralnanee.
ſirhei eknietamen
Cunmnninthenſmnnndutit
Neniun

olulianannnne ütuamn
ukefnunsnumns tiuninn.
Vtctylinniſcinſtums m iiſ ter :

nunſigficeiglungnnn umdf

H
nſirkiiheitilid
ictiummtuntanin 1
hnlngtihiſlinnnen
tgengignuliu ſttine 7

ſraitiimnutſetii
rigifineg,, iodie

Nenoſſten ein i e,
nntan,
l
nndeneru

de unut

er

5 mikAint

n unvmaii tiiimmit
rxeu rijim irl uhiti

XXWYLTNe

rNMVNMNNis, un
NrNETYENNN MiNt 10
ò
umErIN At Nn
vam ubE TNrAdevfigin
clrNEN.
(Oolidenoſee Woniorcc
Amtaltademmdtſeiſhei
nnctomtieninbiiinn
õ
gimaslſſumtagin Nuif
inA'amitnihitt
—7 “ã

n aint
(Nzrw ainnminaſit
rris wunhesbolt 1 1
1 en

z conſil.lxxiiij.in eodeʒ pꝛimo volu.incip.viſo teſtamẽto Johã /
nemtr lrei n ger. in o voluiĩe incip.quid opoꝛtet ꝓbare ꝛc.
Etidem eſt quãado pꝛobatio eſt condictõnalis ſᷣm do.meũ Alex.
de imola in conſilio. lviiij. in bo volu.incip.Conſenſus patris ⁊c.
in quarta colum. in fine.ad quos me remitto. ⁊ pono glo.de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec.

CIdeoqʒ nec ſacramentũ defertur pꝛopter ta
lem pꝛeſumptionẽ alijs pꝛobatõibus deficienti
bus vt arg. infra de mino.l.iij.Spꝛimo in fine.

A. Si ipſa res. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingula. ad
be lieet debitoꝛ ſpẽi liberetur per interitũ ſpeciei anteq; ſit in
na vt in.l. ſi ex legati cum ibi plene not.ff.de verbo.obli.⁊ in.i.
mcendſun cum ibi not. C. ſi cer. peta. ⁊ in.l.quod te. ff. eo. tit .2 in
i vbi aliquid per Bal. C. de condi.inſert.⁊ per do.meũ Alexa.
imolin.. ſtichus in ba colũ. ff. de ver. obli. ⁊ in. d.l.ſi ex legati
ul.colũ tamen non liberar ſi loco illius perempte ſubrogeĩ
lia ſpẽs facto debitoꝛis ⁊ iſta ſecũda pereat.vbi etiã ꝓbatur ali
63 debitoꝛ qui tenetur ſolũ quatenꝰ ad eum puenit vt eſt poſ.
ſeſſoꝛ bonefidei vel beres delinquẽtis vel debitoꝛ paupꝑ vt glo.
jnccum tu extra de vſuris. etiq ſocius vt in.l.verũ in pꝛin.fl.
ſocio. vel colonus partiarius ſm Rapha. fulgo. in.l. ſi merces. .
his maioꝛ.ff. locati cum pluribus alijs ſimilibus dicit factus lo /
cupletioꝛ ;pꝛimũ permutant rem que ad eum puenit adeo ꝙ ſi
res ipſa pereat non liberatur vt ibi per eum cuʒ quo ſto qꝛ text.
tlarus eſt. Cuius verba ſunt hec. .⸗
L. Si ipſa res que ad aliũ peruenerit interierit

non eſſe locupletioꝛẽ dicemus. Si vero in pecu
niaz aliamve rem cõuerſa ſit nih il aliud queren
dum eſt quiſ exitus ſit.ſed omnimodo locuplex
factus videtur licet poſtea depereat ⁊c.

L.finali in fine. Bal hic dicit iſtũ tex. eſſe ſingul.ad B
ppoſit ꝗ, debitoꝛ qui ad mãdatũ apparitoꝛis emanatu ſine Iñia
iudicis ſoluitvr̃ ſoluiſſe violẽter ⁊ creditoꝛ qui vſus eſt tali appa
ritoꝛe perdit omne ius ſuũ vt ibi per eum cum quo ſto. Uno
etiam addito ꝙ vbi debitoꝛ ſoluit coactus alteri q; creditoꝛi ſuo
omnino liberatur vt in.l. paulo. 8. fi.ff. de lega.iij. ⁊ in.l1.liberto. 5.
lutius. ff. de annuelega. ⁊ voluit Dy.⁊ Bar. in. l. creditoꝛ in pꝛinc.
ff.de ſoluti. Paul. de caſt. in ſuo ↄſil.cclxxxviij.incip.in xp̃i noĩe
ad quem me remitto.⁊ hic non pono textuʒ quia de eo infra feci
mentionem.

Bloſa in.l.ſi cum exceptione.j.ᷣin hac ⁊xcetera.
Ange. bic ⁊ etiam do. meus Alex.de imola in ſuo conſilio.xxiiij·
in tercia colum. in ſecũdo volumine incip. An ſi quis inuent/ ac.
dicunt iſtaz glo. eſſe ſingul. ad hoc ꝙ paobatio reputatur eſſe dif
ficilis circa ea que fiũt de nocte q̃ faciliter ignoꝛantur vt ibi ꝑ eos
cum quibus ſto. Et idem voluit etiã Angel. in.l.ſed ⁊ ſi quis.S.
fiff ſi quis cautio.ad quẽ me remitto ⁊ etiam ad ea que infra di
tam circa iſtam glo.ſingula. vbi latius poſui de materia eius.Et
pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CIgnoꝛantiam ideſt non nocet ſi is qui cõue/
nitur ignoret quis fecit metuʒ. vel verius dic.i.
iuſte ignoꝛare poſſunt quis vim mihi fecerit cũ
talia fiant de nocte vel in multitudine gentiũ ⁊ c

¶. Non eſt veriſimile. S. finali. Bald. hic dicit
iſtũ tex.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ executio licet ſit fctã ppoſtere ⁊ inoꝛ
dinate non tamẽ debet vitiari vt ibi per eum cum quo ſto quia
lex. optime pꝛobat hoc.de quo vide tu not.per Inuocen.in.c.ij.
extra de in integr. reſtitu.?⁊ Bar.in ſua qõne incipiẽte Lapus ⁊c.
t plus dico ꝙ poteſt fieri temꝑe feriato ᷣm do. meũ Alexa. de
imola in conſil. cxxxiiij.in quarto volu.incip. In cauſa ſtraʒarolo
rum ⁊c.in pꝛia colũ.ad quos me remitto. Uno ẽt addito ꝙ;
iſtud eſt verũ dũmodo non fiat ſine citalõe partis ſiue fiat in bo
nis ſiue in perſonã debitoꝛis pᷣm Bal. in.l.ſi filio.ff. ſolu.matri.
de quo vide not.per Bar. in.l. defendente.ff. de excu. tuto.⁊ per
Bar.in.l.a diuo pio.5.in venditioneff.ð re iudi.⁊ Bar.in.l.ab
executote.C.quoꝛũ appel.non recip.⁊ Bar.in.l.meminerint.C.
Vnde vi.⁊ Paul.de caſtro in conſil.xxxix. Et Jo.de ana.in ſuo
tonſilio. xxvi. ibi etiaʒ aliquid in additio. mets ad ea conſilia. ⁊
illuſtris do. Sranciſ. areti. in ſuo conſilio. lxxv. ad quos me remit
lio ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Si quis quod aduerſario non debebat dele
gate eopinde apparitoꝛe pꝛeſidis interueniẽte
ſine notione iudicis coactus eſt dare iudex inci

uiliter re exoꝛta reſtitui ab eo qui rei damnũ in/
tulerit iubeat:ꝙ ſi debitis ſatiſfecit ſimplici iuſ
ſione ⁊ non cognitione habita quod ius non ex
tra oꝛdinem exactionẽ fieri.ſed ciuiliter opoꝛ/
tuit tamẽ ea que ſolutioni debitarũ ab eo quãti
tatum pꝛofecerint reuocare inciuile eſt ⁊c.

Blo.in.l.ſi cum exceptione..in hac. Bald. hic
dicit iſtam glo. eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ea que fiũt de nocte vel etiaʒ
in multitudine hominũ poſſunt facile ignoꝛari ⁊ erroꝛ in talibus
eſt excuſabilis vt ibi per eum de quo ſupꝛa etiã aliquid dixi. Et
ibi dictis addo nũc ꝙ idem ẽtvoluit Bal.in.c.pꝛio.ꝭ.poꝛro in ti.
que fuit pꝛima cau. benefi.amit.in vſib. feud. ⁊ Bai.in.l.arethu
ſa.ff.de ſtatu homi.⁊ Bal.in.l.i.ff.de hijs qui ſunt ſui vel alieni
iuris ? Bal.in.l.ſi non ſpeciali in pꝛima colij.C.de teſta.⁊ Bald.
in.l.non ignoꝛat.C.qui accuſa.non poſ.⁊ Ange.in.li.ꝭ. interduzʒ
ff.ſi pars heredi. peta. ⁊ etiam Angel.hic.⁊ Angel.in ſuo conſilio
lvij.vbi ponit de ſindico qui habet denũciare quomõ excuſetur.
In quibus locis limitant hec pꝛefati ſcribentes niſi luna luceret
tempoꝛe nocturno quia tunc non tolleratur erroꝛ.ita dicit Bald.
in dicto.c.pꝛimo in.S.poꝛro ⁊ hic.vbi etiaʒ dicit idem eſſe in alio
caſu quãdo eſſent ibi in eo actu pꝛopinqui.nam licet ſit nox non
pꝛeſumitur erroꝛ vt ibi per ei.⁊ per Angeibideʒ qui refert Ol/
dra.defendiſſe quendaz a pena moꝛtis in vrbe.quia pꝛobatũ fuit
ꝙ ea nocte luna non lucebat.⁊ ideo non potuit pꝛobari delictum
vt ibi per eum.⁊ Oldra.in conſilio.ccvij.ad quem me remitto.
Nec pono glo.cum ſupꝛa eam poſuerim in pꝛecedentibus capitu
lis vbi videre potes.

Rubꝛica de dolo.

Glo.in.l.eleganter. Bal. hic dici iſtam glo. eſſe notan
dam ad hoc ꝙ dominiũ tranſfertur ex contractu inutili ſicut trãſ
fertur ipſa poſſeſſio vt in.l.i...ſi vir.ff.de acquir. poſſeſ.⁊ ibi per
Bar.⁊ alios ad quos me remitto. Uno etiã addito ꝙ idem
voluit glo.in.l.contractus.C. de fide inſtru.⁊ glo.etiã in dicto.ꝭ.
ſi vir.⁊ glo.⁊ Bart.in.l.nõ dubiũ.C. de legibus.⁊ in.l.multũ.C.
ſi quis alteri vel ſibi.⁊ bar.in.q.l.elegãter in pꝛin.⁊ bald.in.l.vni
ca. C. de ſuffra. ⁊ bald.in.l.ij.C. de condi.ob tur.cauſ.vbi dicunt
hoc eſſe verũ niſi cõtractus ſit omnino inutilis vt ibi per eos ad
quos me remitig. Uno etiã non obmiſſo ꝙ non tranſfertur
dominiũ in eum qui eſt ꝓhibitus inſtitui ſi inſtituatu m Pau⸗
de caſt. in ſuo conſilio.cl.quẽ omnino videbis.⁊ pono glo. de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.

C.Locum.Item nonne rei vendicatio locũ ha/
bet cum dolus dedit cauſaʒ cõtractui. Reſpon
deo non quia ex inutili contractu tranſit domi/
niuʒ vt hic colligitur ⁊c.

Glo.in.l.heredibus. Bald. bic dicit iſtam glo. eſſe ſin
gul. ad hoc ꝙ idem non eſt quod poteſt ſepari ab alio. pꝛo quo
facit illud quod ſupꝛa dixi in.l.cum hij.ꝭ.ſed ſi pluribus ꝑ illum
tex.S.de tranſactio.in his ſecundis interpᷣtatiõibus noſtris nam
ibi dicta ſeruiũt hic ad que me remitto.⁊ pono glo.de qua agimꝰ
Cuius verba ſunt hec.
VHeredes in verſic.⁊ ꝙ ſint due patet ex eo
ꝙ alterius quãtitatis ⁊ vite eſt vna qᷓ alia.pt in
fra eo.l.in heredem.⁊.l.itaqʒ ⁊c.

HGlo.in.l.heredibus. bald. bic dicit iſtam glo.eſſe me
lioꝛem de iure ⁊ qᷓ; ſit alibi ad hoc ꝙ actões differentes vita ſunt
diuerſe etiã in ſubſtantia vt ibi per eum cum quo ſto.quia clara
eſt nec eget alia mea noua interpᷣtatõe.niſi ꝙ addo in hoc vnum
verbuz ꝙ actio de dolo que eſt tꝑalis contra ipſuz qui dolo fecit
eſt ꝑpetua cõtra eius heredẽ vt in.l.ſub pꝛetextu.C. de tranſact.
⁊ in.l.fina.C. de dolo.⁊ in.l.itaq;..ſi cõuentus.⁊ hoc ibi voluit
bar. ff. eo.tit.ad quem me remitto.⁊ non pono gloſaz de qua agi
mus cuius verba ſupꝛa poſui in capitulo pꝛoxime pᷣcedenti vbi
videre potes in alio tamẽ ꝓpoſito:.⁊ ideo nõ repeto hic
L. Non debet in fine. bald. bic dicit iſtuz textuz eſſe
valde ſingular.ad hoc ꝙ ſpecies agendi diſtinguit᷑ ex medio con
cludendi poſito in libello vt ibi per eum. Et idem voluit etiã do.
meus Alexa.de imol.in ſuo conſilio.clxxxxi.in quarta colum.in
Ho volumie incip.reſpõſiones ⁊ allegatões ⁊c.⁊ Ange.in ſuo con
ſilio.cclxxxxi.⁊ in conſil.ccxlviiij.⁊ in conſil.cclxi.⁊ in ↄſil.xxxvi.
⁊ in conſil. cclvi.⁊.ccxxviiij.⁊ idem do.meus Alexan.de imola in
ſuo conſilio.cxxi.in ᷣa colũ.in pꝛimo volu.incip.viſo ꝓceſſu cau
te ⁊c.in quibus locis dicũt attẽdendaʒ eſſe toneleſon: in libello
ii

cum quibue ſto. Uno etiã addito ꝗ; ex concluſiõe cognoſcit
libellus ineptus ᷣm bart. in.l.aurelius.ꝭ.idem queſijt.ff.de libe.
lega.⁊in.l.qui interrogat.ff.de peti.heredi.⁊ Bal.in.:fi.C. de in
integ. reſtitu. mino.⁊ Bal.in.l.ii.C. de infamibus.⁊ jn.l.edita.C
de edendo.⁊ do.Anto.in.c.ſuper litteris extra de reſcript.⁊ An
gel. in cõſilijs ſupꝛa per me allegatislad quos me remitto ⁊ pono
tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hee.
L. Ron debet ⁊c. in verſi.quid ergo eſt in hoꝛũ
perſona dicenduʒ in factuʒ verbis tempandam
actionẽ dandam vt bonefidei mentio fiat ne ex
dolo ſuo lucretur ⁊c.

L. Cum a te. Bald.hic dicit iſlum tex. foꝛe ſingularem ad
hoc ꝙ licet ſentẽtia abſolutoꝛia lata ſuper vero debito non tollat
obligationeʒ naturalem vt in.l.iulianus verũ debitoꝛẽ cũ ibi ple/
ne nota. ff. de condic.indebi.· Idezʒ eſt etiaz ſi creditoꝛ aſſentiat hu
iuſmodi ſentẽtie per iſtum text.vbi pꝛobatur plus ſᷣm eundem
Bald.ꝙ etiã non tollitur obligatio ciuilis licet elidatur per excep
tionẽ quod pꝛobatur ibi ᷣm euʒz quia poteſt agere. Sedłu
aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius ter.quẽ ego aliter intel
ligo.nec pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur. nam creditoꝛ
hic cõſenſit ſentẽtie ex cauſa que poſtea apparuit falſa.vnde non
eſt mirũ ſi deciditur pꝛout hic in tex. ſed ſi creditoꝛ ſimpliciter cõ
ſenſiſſet ſentẽtie late pꝛo debitoꝛe ſuo contra ſe aliud fuiſſet vt ſo
nat iſte tex.in verſi.falſo mihi perſuaſiſti ⁊c.⁊ pono tex. Cuius
verba ſunt hec. . . .
L. Cum a te pecuniã peterem eoqʒ nomine, iudi
cium acceptũ eſt falſo mihi perſuaſiſti tanquaʒ
eam pecuniã ſeruo meo aut pꝛocuratoꝛi ſoluiſ/
ſes eoqʒ modo conſecutus eſt vt conſentiente
me abſoluereris.Querẽtibꝰ nobis an in te iudi
cium doli dari debeat placuit nobis doli actio
nem non dari.quia alio modo ſuccurri poteſt.

nam ex integro agere poſſum ⁊c.
NRubꝛica de minoꝛibus.

BGlo.in.l.deniqʒ.S.ſed vtrũ in verbo inuito pr̃e
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingula.ad hoc ꝙ cõſenſus pꝛeſtitus
per patrẽ filio agenti in cauſa pꝛincipali durat etiã in cauſa execu
tionis nec amplius requiritur nouus cõſenſus vt ibi per eum cuzʒ
quo ſto. Uno addito ꝙ idẽ voluit Bar.⁊ bal.in.l.fi.S.neceſſita
tem. C. de bonisq; libe.⁊ Specu.in tit.de actoꝛe in verſi.ſed nun/
quid ſufficit ⁊c. ⁊ Paul. de caſt.in ſuo conſilio.liiij. ⁊ do.meus
Alex. de imola hic in apoſtillis ſuis ad bar.⁊ in conſil.lviiij.in ſᷣo
volu. vbi ponit quãdo requiratur iſte cõſenſus filio agere volen
ti an ante lit.conteſt. vel poſt.⁊ etiã in.l.ſi cum dotem.S.eo auteʒ
tempoꝛe.ff.ſolu.matri.ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.

Inuito patre ⁊c.in verſicu.vel dic verius ꝙ
hic eſt ſpecialis caſus quãdo ex condemnatiõe
cõuenitur actione in factum vt hic.ratio quia in
pꝛima cauſa conſenſit ⁊c.

Glo. iin.l.auxilium in verbo ceſſabit ⁊ cetera.
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſinguliad hoc ꝙ tempus ad conficiẽ
dũ inuẽtariũ currit minoꝛibꝰlzʒ poſſint reſtitui vt ibi p eũ cuz qͥ
ſto qꝛ hoc ẽ veruzʒ.⁊ idem voluit Bar.in.l.emilius.ff.de minoꝛi.
⁊ Bar. in.l.i. C.ſi aduer.vſucapi.⁊ in.l.non eſt incognituz.C.qui
bus non obſtat lõgi tempis pᷣſcriptõ.⁊ Gal.in.c.i.in quinta colũ.
in tit.quo tempe miles in vſib.feudo.⁊ do.meus Alex.ð imola
in.l.etiam.ff.de mino.in apoſtillis ſuis ad Bar.uibi ⁊ in conſilio
lxxxiiij.in quarto volu.incip.an in jintegrũ reſtitutio ⁊c.vbi ponit
an poſſit reſtitui aduerſus ſententiã ẽt in conſi.xxvui.in pꝛĩo volu
mine incip.an minoꝛ. vbi ponit an poſſit reſtitui contra ↄtractus
iuratos vt ibi per eum quẽ vide.Et eodem mõ etiam currit cõ
tra eos pᷣſcriptio ſtatuti.vt eſt tex.in.c.conſtitutus extra de in in/
tegr.reſtitu.⁊ poſuit plene Bald.in.l.ſi mater in fi.C.ne de ſtatu
defun.⁊ not. in.l.fi.C. in quib.cau.in integ.reſtitu.non eſt neceſſ.
⁊ Ludoni.roma.in ſuo ſingulari in verbo minoꝛ ad quos me re
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CCLeſſabit ⁊c. in verſi.tria ſunt genera pᷣſcrip/
tionũ quaedam eniʒ currũt.ſed minoꝛ reſtituit᷑
vt non numerate pecunie ex perſona defuncti.
vt.C. de non numera.pecu.l.ſi intra ⁊ appellati

onis faciende ⁊ iudicij terminãdi c innẽ
4 nat 2 inuẽtarij
ciendi. vt. C. de iudic.:.pꝛoperand um f⸗ fa
auten. de heredi. ⁊ falcid. . pupillus ꝛ..·

Glo.in.l.deniqʒ.s.ſed vtu ĩ verbo pj
EIe. 0 iſ
Bal. hic dici t iſtam glo. eſſe W not. l wmanin *c
netur cõputare ſibi dotem in legitimã ſibi debitam in bw dierte,
ternis vt ibi per eum cum quo ſto.Et idem voluit Gian,
in. hticio centũ.ticio genero. ff. de condi.⁊ demon 7B
iubemus. C. ad trebel. ⁊ Bal. in auten. res que. C. coia di “
Cy. ? Bald in. l. ſancimus. C. de nupt. v Ange in conſilh ega.
in conſil. cxxxi.⁊ do.meus Alex.de imol.in ſuo conſiiocrihin 6
cundo volu.ᷣ incip. pamphilus habens æc. vbi ponit de doanin ſe
ob cauſea am an computetur in legitima.⁊ do. Abb.in conſil icf
quinta ⁊ ſexta colij.in pꝛimo ſuo volumine.⁊ Ludo-ftomngn
ſilio. cclxxvij. vbi põit etiam de alijs que computatur in le iu 60
quem omnino videbis.⁊ do.meꝰ Alex. de imola in conſih i
in fine in quinto volu.vbi ponit etiam de iocalibus an chmeng
in legitimã vt ibi per eum. ⁊ Paul.de caſt. in ſuo conſi. cyi dbh
liauret hoc eſſe verũ niſi ſit danda ex foꝛma ſtatuti vt ibi Rerei
ad quem me remitio ⁊ pono glo.de qua agimus. Cni
ſunt hec. benom,ded nis Cuins venn
WPatrimoniũ ⁊c.in verſi.ſed tamẽ dico ꝗſic
quia in quartam imputatur vt.C.ð inoffu teſta.
l.quoniam nouella ⁊c.

L.iij. S. ſed vtrum. Bal. bie diit iſum ter eſſ ſngn
larẽ ad hoc ꝗ; vbi ſunt due perſone ⁊ vtriuſq; intereſt vt conſide
retur illa conſideratur plus cuius mntereſt pꝛincipaliter non aut
illa cuius intereſt acceſſoꝛie vt ibi per eum cum quo ſto. ꝛo quo
facit tex.in.l.ſi quis nec cauſam cum ibi plene not ffſi cert.peta.
ad q̃ me remitto æ pono tex. de quo agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt be·
Sed vtrum ⁊c.in verſi.ego autẽ verifſimam
arbitroꝛ ſententiam exiſtimantiũ filiufamilias

minoꝛem.xxv.annis reſtitui poſſe ex hijs ſolis

cauſis que ipſius interſit puta ſi ſit obligatꝰ ꝛ.

Glo. in.l.ſi ſine..ſed ꝙ papinianus in vetbo
ſubſtitutio ⁊c.circa pꝛin. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingulad
hoc ꝙ diſpenſatoꝛ bonoꝝ dicitur ille qui petit ſibi hona adiciau
ſa libertatũ conſeruandaꝝ vt ibi per eum cum quo ſto. ino
addito ꝙ glo.non appellat eum diſpenſatoꝛẽ pꝛout dict Balg
miniſtrũ vt videre potes ex ea. Cuius verba ſunt hec.
Sub ſtitutõ ⁊c.in verſi.nota diligenter ⁊ be
ne ꝙ nõ vt heres admittitur hic neceſſarius ſ

vt quidam miniſter ⁊c.

Hlo.in.l.ait pꝛetoꝛ.S.permittitur in verboobli
gatio vc. Scribentes hic maxime Bal. dicunt iſtam glo. in/
gul.ad hoc ꝙ debitoꝛ pupilli aliquãdo conſequitur liberationem
plenaʒ ⁊ qñq; pleniſſimã vt ibi per eum cum quo ſto. Unoti
addito ꝙ idem voluit glo.in.l.qui cum alio.ff. de regi. iunꝛ bal.
met in.l.falſus in penul.colũ.C. de furtis ad quem me remitcto
pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.

CHBbligatio remanet tamẽ ſi ſalua pecunia ſit
habet exceptionem vt inſtitu. quib.aliena.licet
vel non in.. fi.⁊ infra de ſolutõni.:in pupillo:
plenioꝛem vt ſi cum anctoꝛitate tutoꝛis tũc vtra
qʒ tollitur.ſed per in integrũ reſtitutionẽ ſucour
ritur ſi eam perdidit vt infra de admini tutol.
lutiꝰ. S. tutele iudicõ. ⁊.S.finali ⁊. C. ſitutoꝛpel
curatoꝛ.l.etiã in caſibus etiã ſola auctoꝛitas ii
toꝛis pleniſſimã liberationeʒ inducit ⁊c.

L. Emilius. Bal hic dicit iſtũ text eſſe nordum ad de
ꝙ denũciatio que babet terminũ non obligat ante termini ſen
per eum cum quo ſto.quia tex. optime pꝛobat hoc.da i
tu not. per Ange. in ſuo conſilio.clxxvij.incip. ſuper conlt
denti vbi dicit , denũciatio debet fieri congruo loeo ? enhaer/
⁊ etiam habes not.per glo.in.liſi cõuenerit in hin fenihn iö
tio. vbi ponit de trina interpellatõe que ſit in eodez inſtani *
obliget ſed debet fieri ſepatim vt ibi not. Et per do.m rb.obli.
imola in.l.quii rome.S.coheredes in pꝛima colg ffoe veci ibe
⁊ in ſuo conſilio.lxxxvj.in pꝛia colũ.in quaſto orn e 4
bis c. ⁊ Petr. de anch.in conſilio. ccxxvii. in fine adiquez

Aun
e
guiglig,
C onfun 4 is
lnme a
i⸗ ain , lati
ſin nſen, Catn
le mm, ſ mei
ennnmnn n cn⸗
Paaſlii gainii
u imuſec,

4 R

8
muanrt

ni⸗
rtle h on
icikefintaNN unet
g ſim ſbtun nfem .
rcite
(cinetnſtnlitnanm nn
Analgn dolngeinlin
giniihtht tr einnl ui
unitwiuttntini men ifuß
mikinſtnnnicitb inimn
Naptisdinimton.
lu wunuſmnctnlegn
ſtvrteamned ewrinm ün
Wnumikitktimminun etein
Onmmmigeld iit ſlni rnn
Pſtimmmerictinen ntt
ſipcinaſſo Aorengi
Minphickputnileemun
lTneiuneiadgtinktniſii in
Nlpefiſtenüciirgt nanig
irtbociciſulvtrginannir
HD
gnunui küinu
iprtigene teniprnnprreren⸗
giur⸗ mupanpadl
ninlairnintcht⸗ „
Nit inctlenhunain

inſ⸗
leluſange geltmig
elgnae ſcnini .
–— an

nmeuln nn
(leiramim iem
urzang unli llilſn
Vale nſeminm nne
X t 5nmAEIN NAANng
Axxiiiiihnihin ignmn
mIAmiitiwaN Di,
E EEEAE ANin detgngd
xa. Hnamaü XiNdeimm
ä
¶erromm mil luſenuſ
mnmendd ind hdinl
Ama atumnde otinlinl

KiamhmiMIGi

grler irungiſfinni⸗
riem min mf, iin
(mauie nnl il in

mitlo

? pono tex. de quo agimus. Cuiꝰ verba ſunt hec foꝛmalit⸗
L. Emilius largianus a bouino funduʒ puteolo

num lege cõmiſſoꝛia emerat data parte pecunie

yt ſi inra duos menſes ab emptione eius reli/

qui partem pꝛecij dimidiaʒ non ſoluiſſet inemp

tus eſſet. Item ſi intra alios duos menſes reli/
quũ pꝛeciuʒ non numeraſſet:ſimiliter eſſet inem
ptus :intra pꝛioꝛes duos mẽſes:largiano defũ
cto rutiliana pupillaris etatis ſucceſſerat.cuius
tutoꝛes in ſolutione ceſſauerant:venditoꝛ denũ
ciatiõibus tutoꝛibus ſepe datis poſt annuʒ ean
deʒ poſſefſionẽ claudio telamaco vẽdiderat ⁊c.

L. Emilius. bald.hie dicit etiam iſtum tert. eſſe cum glo.
ſua in alio ſingularez videlz ad hoc ꝙ interpellatio facta debitoꝛi
non conſtituit ſtatim eum in moꝛa ſed cum aliquo modico inter
uallo cõmoditatis vr poſſit pꝛouidere ſolutõi vt ibi per eum cum
quo ſto. Pꝛo quo facit tex. in.l. ab hoſtibꝰ. .ſʒ quod ſimplieiter
ffex quib. can. maio. cum ibi not. Et idem in terminis voluit idẽ
bald. in.c.i.in ſecũda colum.in titu. de noua foꝛma fideli.⁊ bar.in
dieto. 5.ſed quod ſimpliciter. æ etiã do. meus Alexa. de imola hic
in apoſtillis ſuis ad bar. ⁊ bal. in. c.i. .ad hec in titu. de lege cora
di.? etiã bald.in.c.i.in titu.de conſue.recti ſeudi.ad quos me re
mitto ⁊ pono ſolum verba glo.quia tex.ſupꝛa pꝛoxime fuit poſi/
tus que ſunt bec.
NReſtitui ⁊c.in verſi.vel ſi non certum:tamen

quidam intelligunt quod magis intellectu per/

cipi qᷓʒ dici poteſt vt infra de ſolutio.l.ratũ ⁊c.
De texiu autem ipſo non facio hic mentionẽ cum eum ſupꝛa po/
ſuerim in pꝛoximo pꝛecedenti capitulo vt modo dixi.
De capitis diminutione.

L.Eas. bald. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc ꝗ con/
tractus dotis eſt de iure gentiũ. Ex quo iafertur ꝙ etiã coutra/
ttus matrimonij eſt de iure gentiſ cum cõtractus dotis ſit.ſeque
la ad matrimoniũ quod eſt añcedens vt ibi ꝑ euʒ.tñ ↄtractus do
tis aſſił atur emptõi ⁊ vẽditõi vt ẽ tex.in.l.ij.C. de acti.⁊ oblig. vt
ibi p eũ cuʒ quo ſto. Et dico ꝙ pctus dotis ẽ ↄctus nõiatꝰ ᷣm
Bal. in rubꝛi.C. de re.pmu.⁊ do.meũ Alex.de imo.in rubꝛi.ff.ſo
u. mat. in pen. col.a d quẽ me remitto vbi etiã dicit ꝙ zZctus iſte
dotis eſt de iure gentiũ qñ incipit a traditõe ſea ſi incipiat a ſatiſ
datõe vt ibi ꝑ eũ cũ quo ſto. Uno addito ꝙ ctus mrimonii ẽ pd
tius de iure diuino ᷣm glo.inſtit.de iure nat.gen.⁊ ciui.in pꝛinc.
in verbo appellamus.⁊ in.l.pꝛima..huiꝰ ſtudii.ff.de iuſti.⁊ iur.
cuz ibi not. ad que me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cujꝰ
verba ſunt hec. .
L. Eas obligationes que naturaleʒ pꝛeſtatõem
habere intelligũtur palam eſt capitis diminuti
ooe non perire.quia ciuilis ratio naturalia iura
coꝛrũpere non poteſt.itaqʒ de dote actõ quia in
bonũ ⁊ equũ cõcepta eſt nibilominus durat eti
am poſt capitis diminutionem ⁊c.
L. Amiſſione. S. qui deficiunt cum glo. in verbo
relegati ?. Bal. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingul.ad hoc ꝓpo/
ſitum ꝙ ſtatutũ poteſt fieri contra certaʒ perſonã delinquentem
quando delictũ eſt notoꝛiũ cum quoiſto quo ad glo.quia glo.cla
re dicit hoc.ſed tex.non aperit hoc hene ⁊ ita teneo. Uno eti
am addito q; valet etiam cõſuetudo contra perſonã certam vt in
l.conſtat.ff.cõia pꝛedio. ⁊ in.l.pupillus..pꝛoſcribere.ff. de inſtito
ria.⁊ in.l.neq;.C. de decurio.li.x.⁊ ita dcendum eſt in lege vt ex
ſupꝛadictis appet. Cuius text. verba tu videre potes. Sed gloſe
noſtre verba ſunt hec.
CCNRelegati ⁊c.in verſi.ſed piſana littera eſt le/
ge lata.ſ.a populo vel expꝛimẽdo perſonã certã
vel generaliter vt quicunqʒ hoc fecerit ſit capi/
te minutus vel ciuitatem amittat ⁊c.
Ex quibus cauſis maioꝛes.
L. Item ait pꝛetoꝛ.S.finali in verbo requiſitus.
Bal. bic dicit iſtum tex.eſſe notãdum ad hoci defenſoꝛ non

tenetur comparere niſi ſit ſpealiter citatus vel generaliter ſacto
pꝛoclamate antea vt ibi per euʒ cuʒ quo ſto. Uno addito q;

ybi ſumns in pupillis vell furioſis vel abſentibus debent cita /

ri pꝛopinqui vel amici eoꝛũ ad defenſionex eoꝛuʒz alias pꝛoceſſus

non valet m Specul.in tit. de pꝛimo ⁊ ſecũdo decreto..ij.poſt

pꝛincipiũ.⁊ Bal.in auten.ſed cum teſtatoꝛ.C.ad.i.falcidi.⁊ bal.
n additio. Specui. in tit. de accuſat.in verſi.ſed nũquid ac.⁊ etiã
in titu.de citatio.in..quarto.⁊ Paul.de caſt. in ſuo conſilio.lij.
incip.ſuper pꝛimo ⁊c.ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.ve quo agi
mus. Cuius verba ſunt hec.
Defendi autem non is videtur.cui ſe defen/

ſoꝛ ingerit:ſed qui requiſitus ab actoꝛe non eſt

defenſioni defuturus ⁊c.

BGlo.in.l.ſed ⁊ per pꝛetoꝛẽ.S.actio. Bald.hic dicit
iſtam glo eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ei qui fuit contumax in vna cauſa
poteſt iudex denegare audientiã in aliis cauſis in penam cõtuma
cie.quod tamen dicit hic Bal.eſſe verũ inter eaſdem perſonas ⁊
iudice decernente alias auteʒ non vt ibi per euʒ ⁊ ẽt per do.meũ
Alex.de imola in.l.i.S.fi.in tercia colum.ffiſi quis ius dicen.non
obtempe.cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ cõtumax in vno
actu debet tamen citari ad alios actus vt in.c.conſulnit extra de
offi.deleg. ⁊ voluit glo.in.c.ij.extra de dolo ⁊ contu.lib.vj.⁊ in.c.
cum olim extra de teſtib. ⁊ glo.in.l.generaliter.S.ſed iuramẽto.
C. de reb.credit.⁊ ibi Bald.⁊ Oldra.in ſuo conſil lxiiij.in ſecun
da qõe ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.

CDecreto ⁊c.in verſic.vel cum decreuiſſet vt
rem reſtitueret ⁊ non fecit.nam poteſt poſtea ð
negare ei iuriſdictionẽ ſuam vt non adeat eum
in alia cauſa.⁊ ſic põt ĩtelligi.d.l.cõtumacia ⁊c

Glo.in.l.ſi qua militi.ꝗ.pꝛimo in verbo relega/
tus c. Bal. bic dicit iſtam glo. eſſe ſingula.ad hoc ꝙ poteſt
iudex reſeruare depoꝛtato aliquã partẽ bonoꝛũ ſuoꝝ vt ibi ꝑ euʒ
tũ quo ſto. Unoaddito ꝙ bõa bãnitoꝛũ non cõſiſcantur hodie
ſed ſunt filijs reſeruãda.ſed depoꝛtatoꝛũ ſiatim perduntur in.d
auten. bona damnatoꝛũ.C.de bonis pꝛeſcript.⁊ voluit Bal.in.c.
pꝛĩo in. vj.colũ.in tit.de pace tene.⁊ do.meus Alexan.de imol.in
ſuo conſil.o.xxvj.in pꝛimo volu.incip.Sempꝛonius nõnullos ⁊c
maxime in ba colũ.⁊ in conſil.xvan pꝛio volu.incip.quãdo płes
percuſſerũt ⁊c.in vlti.colũ.⁊ Ange.areti.in ſuo libello maleficioꝝ
in verbo bona eius ⁊c.⁊ do.meus Alex. de imola in conſil.cxv.
in ſecũdo volu.incip.animaduerſis ſtatutis ⁊c.⁊ etiaʒ in conſilio
cxvj.incip. An in criminalibus ⁊c.ad quem me remuto ⁊ pono
glo. de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.
mRelegatus ⁊c.in verſi.vel dic ꝙ erat depoꝛ
tatus:ſed pars bonoꝝ ei cõceſſa fuit temꝑe ſen
tentie:alias nudus exulat vt ſupꝛa de capit.di/
minu.l. tutelas.S.finali ⁊c.
De arbitris.

L.Sed ſi interpellatur.S. ſi ab alia ⁊ cetera.
Bald.hic dicit iſtuʒ tex.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ſi factũ eſt cõ
pꝛomiſſuʒ vt moꝛte alterius tantũ puta actoꝛis ⁊ non rei non ſol
uatur ſed tranſeat ad heredem eius.tamen ſoluitur eo moꝛiuo
ſicut ſi nihil fuiſſet dictũ vt ibi per eum cum quo ſto. Uno ad/
dito ꝙ de hoc poſuit Paul.de caſt.in ſuo con ſilio.xxx. incip.Cir
ca pꝛimũ ⁊c.⁊ etiã in conſi.lxxxi.incipi.in xpi noie amẽ. Et idezs
dicam ecõtra vt moꝛte etiaz vnius arbitri finiatur cõpꝛomiſſuz
vt in.l.diem pꝛoferre.ꝭ.pꝛĩo. ff. eo.titu.⁊ in.l.arbiter Ralendis
eo.tit.⁊ in.c.pñtata de teſtibꝰ ⁊ ibi ꝑ ſcribẽtes oẽsmaxie do.An
to. de butrio ⁊ Jo.de imol.⁊ Jo.de ana.in ſuo conſil.xxxvi.incip
vtrum arbiter ⁊c.⁊ ibi aliquid in additõnibus meis ad ea cõſilia
ad quos me remitto ⁊ pono textũ de quo agimuu.Cuius verba
ſunt hec. .
Si ab alia dũtaxat parte heredis mentio
compꝛehenſa fuerit cõpꝛomiſſuʒ ſoluetur moꝛ/
te cuiuſqʒ ex litigatoꝛibus:ſicut ſolueret᷑ altero
moꝛtuo ſi neutrius heredis perſona compꝛehẽ
deretur ⁊c. ——
L. Mon diſtinguemus. F. Julianus ⁊ cetera.
Bal. bic dicit iſtum tex.eſſe ſingularem ad hoc ꝙ cõpꝛomiſ
ſum non poteſt fieri de iudicio famoſo ⁊ ſi fiat poteſt iudex pꝛo
hibere ipſuz arbitrũ ferre ſentẽtiazʒ ſeu lauduz vt ibi per euʒ cũ
quo ſto. Uno addito ꝙ iſte tex.bene põderatus pꝛobat mihi
aliud ꝙ caſu quo fiat cõpꝛomiſſuʒ ⁊ feratur laudum non poteſt
mãdari executõi vt ibi in text. Tamẽ hoc intelligo eſſe verũ qñ

agitur ad penã applicãdaz fiſco. ſecus eſt ſi agatur a inliter.ſnna
115

poteſt fieri cõpꝛemiſſum vt in.l.quid ergo.S.ex cõpꝛomiſſo.ff.de
hijs qui not.infa.⁊ hoc ibi voluit Bar.poſt glo.ibidem. ⁊ Spec.
in tit.de arbitr.circa pꝛin.in. .reſtat.⁊ Hoſtie.in ſumma de arbi
verbaſſunt hec. „ .
Julianus indiſtincte ſcribit ſi per erroꝛem

de famoſo iudicio ad arbitrũ itum eſt vel de ea
re de qua publicũ iudiciũ eſt veluti de adulteri/
is ſiccarijs ⁊ hijs ſimilibus vetare debet pꝛe/
toꝛ ſententiã dicere:pnec dare dicte ſententie ex
ecutionem ⁊c.

Glo.in.l.litigatoꝛes.S.quod ait. Bal.
iſtam glo.eſſe not.ad hoc ꝙ arbiter met poteſt ſtipulari penam a
partibus ſi vnus ex litigatoꝛibus cõtrafaciet laudo eius que pẽa
applicatur parti obſernanti vt ibi per eum cum quo non ſto ita
indiſtincte pꝛout ipſe loquitur. nam glo.non dicit hoc.ſed dicit ꝙ
arbiter cedet actionẽ ſibiqueſitã parti obſeruanti contra nõ ob/
ſeruantem. ſed non poteſt obſeruans agere ex ea ſtipulatione ſi
ne ceſſione. Et idem voluit do.meus Alexan. de imol.inil.iiij. ſi
ſoꝛtez. fl. de verb. obli. ⁊ in.l.i.in pꝛima col.ff. rem pupil. ſal.foꝛe in
apoſtillis ſuis ad Bar.ibi ad queʒ me remitto.⁊ hoc mõ ego in
telligo iſtam glo. Cuius verba ſunt hec.

Cõpꝛomiſſo.ſ.litigatoꝛibus inter ſe.ſʒ quid
ſi ipſi arbitro dicit Py. nõ tenere cõpꝛomiſſuʒ
Jo.⁊ Aʒo.ꝙ ſic.⁊ actionem ſibi queſitam cedit
parti parenti contra non parentem ⁊c.

Glo in.l.pennl. Bal. bic dicit iſtam glo. foꝛe ſingul. ad
hoc ꝙ arbiter poteſt aſſumi aduerſarius noſter in cauſa ciuili.⁊
ſi inique arbitratur poteſt peti eius landuz reduci ad arbitrium
boni viri vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito quod eſt
foꝛtius ꝙ etiã poſſum compꝛomittere in aduerſariũ vt iudicet vt
vult ita dicit mihi hec glo.bene põderata que loquit̃ in aduerſa
rio non ſimplici ſed quem ego offendi cum qua ſto. Uno etiã
addito ꝙ etiam in vno ex cõtrahẽtibus poteſt cõferri aliquid ſʒ
non ſubſtantia contractus.vt in.l.in ementis. C. de contrab.emp.
T not.in.l.hec venditio ⁊ mn.l.quod ſepe.ff.de contrah.empt.⁊ in
l.ſi quis arbitratu vbi per omẽs.fſ de verb. obli.⁊ per Bart. in
l.ſi ſic in pꝛin. fl de leg. pꝛimo. ⁊ Bar.in ſuo conſil. incip. Taglio/
nus ⁊c.⁊ Bal.in.l.ij..ſed quia.C. cõia de lega.ad quos me rᷣmit
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Sibi ꝛ⁊c.in verſc.item quid ſi cõpꝛomiſero
in aliquẽ quem offendi vt iudicet in me vt vult.
Reſpondeo valet ſed reducitur ad arbitriũ bõi
viri ſi excedat modum ⁊c.

L. Non diſtinguemus.ꝭ.cuʒ in plures ⁊ cetera
Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe not.ad hoc ꝙ poteſtas data ar/
bitris ꝗ; vnus poſſit arbitrari ſine alijs intelligitur aljs abſenti
bus non autẽ ſi ſunt pꝛeſentes cum quo non ſto.quia iſte tex.nõ
pꝛobat mibi hoc.ſed bene ⁊ ſubtiliter ponderatus pꝛobat ꝙ ſi cõ
pꝛomiſſuʒ eſt in plures cum hoc ꝙ vnus iudicet poteſt cogi ſoluſ
iudicare ſi alij omnes ſunt abſentes ⁊ ille ſi pne. Bene veruz
eſt ꝙ ſi cõpꝛomiſſuʒz eſt in plures poſſunt duo iudicare tercio pᷣ
ſente ⁊ tacente qui habetur in hoc cõſentire vt eſt glo.nota. in.l.
item ſi vnus.. celſus eo.tit. ⁊ hoc ibi etiã voluit bart.⁊ Jo.an.in
additio. Specu.in tit.de arbitr. ꝭ.ſequitur verſi.quid ſi tacet ⁊c.
⁊T Oldra.in ſuo conſil..xlii.incip.eoꝛũ que in faciẽdo conſiſtunt ⁊c
7 do.meus Alex.de imol.in ſuo cõſilio.cxxiii.in quinta colu.in ſe
cundo volu.incip. Si in cõpꝛomiſſo ⁊c.ad quẽ me remitto ⁊ po
no tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Cum in plures cõpꝛomiſſum eſt ea condicti
one vt ſi quilibet vel vnus dixiſſet ſententiam:
ei ſtaretur abſentibus ceteris: nibilominus qui
pꝛeſens eſt cogetur ac ſi ea condictõe vt omnes
dicant: vel quod maioꝛis partis ſentẽtia placu
erit non debet ſingulos ſepatiʒ cogere.quia ſin
guloꝛũ ſententia penam non facit ⁊c.

L. Item ſi vnns. F. finali. Bald. bie dicit iſtum te
