ibi. ⁊ in.l.i.vbi alias legẽdo dixi.ff.ſolu.matri.ad que me remit/
to ⁊ pono tłex.de quo sgimus. Cnius verba ſunt hec.
Z. Sancimus nuptias que inter maſculos ⁊ fe
minas maioꝛes vel minoꝛes omnes ſexagena/
rios vel quinquagenarios legc iulia vel papini
ana pꝛohibite ſunt homines voluntate contra/
here: ⁊ ex nullo modo vel ex nulla parte tales

nuptias impꝛobari ⁊c.
De donationibus ante nuptias.

BGloſa in.l.ij.in verbo ducens ⁊c.in verſicu.ſed
quid ſi conſtet mea confeſſione . Bal. hic dicit iſtam glo.
eſſe ſingularẽ ⁊ in iure vnicã ad hoc pꝛopoſitum ꝙ condictio ob
tauſam differt a condictione ſine cauſa in onere pꝛobach vt ibi ꝑ
eum cum quo ſto.quia glo.aperte hoc dieit ⁊ non eget alia noua
mea interpꝛetatõe. Miſi ꝙ addo vnũ verbñ hic videĩ eſſe
tex.cum glo.ſua pꝛedicta contra illnd quod dicimus ꝙ condictio
ob cauſam non habet locũ in cõtractibus nõiatis vt voluit Bar.
in.l.qui innicem.ff.de condic. indebi.⁊ Bar. in.l. fi. ff. de condi.ob
tau.⁊ Bart. in. l. exempto.. is qni vina.⁊ in.l.bona fides.ff. de
actio.empti.⁊ Bar.in.l.cum te.C. de pact.inter empt.⁊ vendit.⁊
Bal.in.l.donata.C. de contrab.empti.⁊ Bal. in. l. dictam in fi.
C.de condi.ob cau.⁊ Bal.in.l.i.C. de rerũ pꝑmuta. ad quoe me
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
CDuceres in verſi.ſed quid ſi cõſtet mea con/
feſſione me donaſſe:adijcio tamẽ cauſaʒ matri
monij in donatione fuiſſe expꝛeſſam: ipſi vero
dicũt me ſimpliciter donaſſe:quis pꝛobabitvel
pꝛo qua pꝛeſumetur. Reſpondeo ſi agam cõdi
ctione ob cauſam mihi incumbit onus pꝛobãdi
cauſam. Si cõdictione ſine cauſa opoꝛtet ꝙ ꝓ
betur ſimpliciter factũ quia nõ pꝛeſumitur do/
natio vt.ff. de pꝛobatio.l.cum de indebito.S.i.

niſi cõiunctio perſonarũ aliud inducat vt.ff. eo.
l.donatiões..pꝛimo.⁊c.

Gloſa in auten. dos data. Rayne.? Bald hic di/
cunt iſtam glo. eſſe ſingnlarẽ ad hoc pꝛopoſitũ qꝙ maritus nõ põt
alienare donationẽ pzopter nuptias etiam volente vxoꝛe vt ibĩ ꝑ

eos cũ quibꝰ ſto. Pꝛo quibꝰ facit tex.in.l.peł.S.ſi eſtimatꝰ
ff.ſolu.matri.vbi habetur ꝙ lex iulia non ſolum habet locum in
fundo dotali vt in.li.⁊ per totũ.ff. de fun.dota.ſed etiã in donati
one pꝛopter nuptias. Tamẽ intellige hoc eſſe verũ niſi mulier
iuret quia tunc valet alienatio vt in.c.licet de iureiura. cũ ibi ple /
ne nota. lib. vj. ⁊ hoc in terminis voluit Ange.in. .i. in autenti. de
equali.dot.⁊ in conſilio ſuo.cxxxiij.incip.vtrũ bona pr̃imonialia

⁊cc. ad quem me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus.Cuius ver/
ba ſunt hec.

CMeretur in verſi.naʒ res ſuas vir alienat cõ
ſentiente vxoꝛe vt ſupꝛa ad velley. l.etiaʒ:quod

non eſt in donatione vt in autenti.ibi poſita ſiue
a me ⁊cetera.

De inceſtis nuptijs.

Z .itj Bal, hic reputat iſtum tex. ſingularem ad hoc pꝛopo
ſitum ꝙ publicata domo vel fundo cõpꝛehendunt᷑ inſtrumenta
domus vel fundi in confiſcatõe ⁊ ſic veniũt ſuppectilia domꝰ ſeu
fundi m eũ ibi cuʒ qno nõ ſto. De qua materia vide tu ẽt
not. per Gar. in.l.fi.ff.de ſuppel.lega.?⁊ Bar.in.l. ſi quidem. ff.de
publicanis vbi tenet contrariũ de directo niſi fiat publicatio do/
mus vel fundi in ſtatu integro vel fiat expꝛeſſe cum inſtrumẽtis
ulias autẽ non. ⁊ idem voluit etiam ipfe met Bart. in. l. ij. C. de
bo nis vacan.libꝛo.x.cum quo ſto pꝛo nũc. Mec obſtat.d.l.iij
quia ibi non dicitur niſi quia lexlexpᷣſſe hoc dicit ⁊ in ſentẽtia cõti
nebatur vt in tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Cum ancillis nõ poteſt eſſe cõnubium. nam
ex huiuſmõi cõtubernio ſerui naſcũtur: ideoqʒ
pꝛecipimus ne decuriones in gremia potentiſſi
moꝛũ dominoꝛũ libidinẽ ſeruarũ ducẽte confu/
giant.ſi enim decurio clam actoꝛibus ⁊ pꝛocu/
ratoꝛibus neſciẽtibus aliene fuerit ſerue cõiun
ctus ⁊ muliereʒ in metallanʒ detrudi per ſenten/
tiam iudicis iubemus: ⁊ ipſuʒ decurionẽ in in/
ſulam depoꝛtari omnibus bõis eius ciuitati cu
ius curialis fuerxat mãcipandis ſi patris pote/
ſtate fuerat liberatus: nulloſqʒ habeat liberos
vel parentes vel etiam pꝛopinquos qui vᷣm le/
gum oꝛdinẽ ad eius ſucceſſionẽ vocantur:quod
ſi actoꝛes vel ꝓcuratoꝛes loci in quo flagitium
admiſſuʒ eſt fuerint conſcij:vel compertũ facĩ/
nus pꝛomere noluerũt metallo eos cõuenit im/
plicari.Si vero dominus hoc fieri permiſerit
vel poſtea cognitũ celauit: ſi quidem in agro id
factuʒ eſt fundus cum mãcipijs ⁊ pecoꝛibus ce
teriſqʒ rebus qui cultui ruſtico ſubtinẽtur fiſci
iuribus vẽdicetur. Si vero in ciuitate id factuʒ
eſt dimidiam bonoꝛũ omniũ partẽ pꝛecipimus
confiſcari:penam augẽtes quoniã intra dome⸗/
ſticos parietes ſcelus admiſſum eſt: quod vo/
luit mox cognitum publicare.

BGloſa in.l.qui contra. SBald.hic dicit iſtam glo. eſſe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ filius natus ex mr̃imonio minus
legitimo quod tamẽ cõtrahentes reputabant legitimũ ratõe pꝛo/
babili dicitur legitimus ⁊ reputatur legitimus vt ibi per eũ cuʒ
quo ſto ſimplieiter.quia gloſa clara eſt ⁊ nõ eget alia noua mea
interpꝛetatöe. Uno ſolo addito ꝙ ſecus eſt ſi ſciẽter cõtraciũ
fuiſſet matrimoniũ illicitũ.quia tũc non legitimatr etiã per diſpen
ſationẽpape ſᷣm Bar.in.l.paulus.ff. de ſtatu homi. ad quem me
remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CWVendicari vt ⁊.ff.de ritu napti.l.inceſte ⁊ in
ſtitu. de nupt.S.ſi aduerſus:⁊ hoc cum vterqʒ
ſciẽter cõtraxit.ſi autẽ a ſciẽter ignoꝛãte detur
apud ignoꝛãtem remanet vt pꝛobatur. ff. de le/
gat.pꝛĩo.l.fi.⁊ de donatio.inter vi.⁊ vxo.l. cuʒ

bie ſtatus.5.fi. cu multis alijs ſimilibus
De iure dotium.

7 „ . „„ . — d
.Aldulier Bal. hit dicit iſtuun text.eſſe ſingularẽ a
. Aucier: ꝙ curatoꝛ qui ſatiſdedit licet dederit ſiaenlſo 4
rem cnius facultates ſunt minoꝛes q; ſint bona pupilli vel a iul
ti que adminiſtrat tamẽ poteſt interponere auctoꝛitatem e
talis datio vt ibi per eum. De quo poſuu etia in. . 18.
eo per quẽ factũ eſt eum quo ſto. Uno addito - . 6 dri
ẽt Bar. hicvbi dixit idem eſſe vbi fideiuſſoꝛ datus nõ 1 dide .
vel ſi ab inicõ ſit datus dines ⁊ poſtea efficiatur pauper —
ibidem cum quo ſto.⁊ pono text.de quo agimus. Cuins v
ſunt hec. . .
L. Mulier in minoꝛe etate cõſtituta dotez mari
to cõſentiente generali vel ſpeciali curatoꝛe re⸗/
cte dare ⁊ exigere poteſt: licet ipſ. etempoꝛe re
atõis fideiuſſoꝛẽ in minoꝛem qᷓʒ dos eſt quãti/

tatem dicitur pꝛeſtitiſſe ⁊c.

Gloſa in.l.finali. Zal bie dicit iſtam glo. eſſe ſingu
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ modus citandi ⁊ etiã termini eius na „
ſunt mutari per conſuetudinẽ vt ibi per eum cũ quo ſto. e

i it etiã i nſilio
ua materia poſuit etiã do. meus Alex. de imola in ſne co
lrviijin po volu.incip.An foꝛenſibus ⁊c.vbi ponit de viribꝰ con
ſuetudinis circa multa. ⁊ in conſilio.vj.⁊ in conſilio.vij.in pꝛimo
volumine ad quẽ me remitto. Uno ſolo addito ꝙ per ſtatu
tum etiã poteſt dari noua foꝛma citandi ſᷣm eundeʒ Bal.in. l.i.
C.quõ ⁊ quãdo iudex ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agi
mus. Cuius verba ſunt hec. . . .
CPoſt biẽnium mirabili modo cõtrahit hoc
tempoꝛe moꝛa eum alias interpellatio ſit neceſ
ſaria:ſic quãdoq; purgatur tẽpere. vt. ff. de leg.
ij.l.ticia.Sꝗ. vſuras ⁊ nõ biẽniuʒ ſeruari imo an
nus vt infra titu.pꝛimo.S.exactio ⁊c.

De pactis conuentis.

L. finali. Bald. bie dicit iſtum tex.foꝛe ſingularẽ ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ ille pꝛeſumitur ꝓcuratoꝛ penes quẽ ſunt inſtrumẽ
ta eauſe pꝛincipalis vt ibi per eum. Sed tu aduerte quia iſte
tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus loquitur in caſu multuʒ diuerſo
videlicet in marito habente cautões ſeu inſtrumẽta rerũ dotaliũ
vel parafrenaliũ de quo lex magis confidit qᷓ; de quolibet alio ex
traneo.⁊ hoc modo ego intelligo iſtũ tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Si mulier marito ſuo nomina ideſt fenerati
cias actões que extra dotem ſunt dederit vt lo
co paraphernarũ apud marituʒ maneãt: ⁊ hoc
dotali inſtrumẽto fnerit aſcriptũ vtrũ ne habe/
at aliquas ex hijs actões maritus ſiue directaſ
ſiue vtiles an penes vxoꝛẽ omnes remaneant:⁊
in quẽ enentũ dande ſint marito actiones quere
batur. Sancimus itaqʒ ſi quid tale euenerit ac
tiones quidem omni modo apud vxoꝛem mane
re.licentiã autẽ mat᷑ito dari eaſdeʒ actões mo/
uere apud competẽtes iudices nulla ratihabiti
one ab eo exigenda: ⁊ vſuras quideʒ earũ circa
ſe ⁊ vxoꝛẽ depẽdere.pecunias autẽ ſoꝛtis quas
exegerit ſeruare mulieri:vel in cauſas quas ip/
ſa voluerit diſtribuere. Et ſiquidem dotali in/
ſtrumento ypotece pꝛo hijs nominatim a mari

to ſcripte ſunt hijs eſſe mulierẽ ad cautelaʒ ſuã
contentam ⁊c.

De dotis pꝛomiſſione.

L. Ad exactionem. Baldx alij vocentes bic dicunt
iſtum tex. foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pactũ nudum ꝓdu

tit actionẽ fauoꝛe dotis conſtituende. Sed tn aduerte quia
iſte tex. ꝛobat vnnʒ quod eſt magis notanduʒ pollieitatio pꝛo/
ducit actionẽ fauoꝛe dotis cõſtituende ⁊ tex. iſte loquii Ppꝛie in
pollicitatõe que differt a pacte mirabiliter vt not. per glo. in. l. i. ff
de pactis, ⁊ per Balcl.in rubaica.C. de dot. pꝛomiſ. 2 per Bart.

in. .ſi vnns..pactus iu. vj.colũ.ff. de pactis. vbi dixit y pollicita⸗

tio non parit naturaleʒ obligatõem. ⁊ ldeo text. iſte ſeruit nobis
magis in hoc q; intelligẽdo in pacto quod bʒnaturaleʒ obligatöz
⁊ boc modo ego intelligo eum. Cuius verba ſunt hec.
L. Ad exactionẽ dotis quã ſemel pꝛeſtari placu

it qualiacũqʒ ſufficere verba cẽſemus ſiue ſcrip

ta fuerint ſiue non:etiam ſi ſtipulatio rerũ dota

lium minime fuerit ſubſecuta.

De rei vxoꝛie actione.

Gloſa in.l.i.G. videamus.
eſſe notanda ad hoc pꝛopoſitũ q; moꝛtuo patre actio dotis con/

ſolidatur in filiã licet pr ſtipulatus fniſſet eam ſibi reddi vt ibig

eum cum quo ſto. Pꝛo quo etiã facit tex. cum glo ſua in..
qui hominẽ.ꝭ.ſi gener.ff. de ſolutio.⁊ poſuit aliquid Paul. de ca
ſtro in ſuo conſilio.exxv.⁊ Bal.in.l.maritũ in.vj.eolũ.ff ſolu.ma

tri.vbi ponũt quid ſi filia emancipat᷑ vel pater moꝛi᷑ quomõ con

ſoliqſatur actio in ſiliam ad quos in hoc me remitto ⁊ pono glo.
de qua agimus.Culus vba ſunt hec.

Uiſum eſt nunquid erit hoc verũ etiam quã/
do pater expꝛeſſe fuit ſtipulatus quod poteſt vt
ff. ſolu.matri.l.quotiens in fi.videtur ꝙ ſic. ar.
infra. .illo in fine ⁊ auten.ſed quãnis cc.

De dotis pꝛomiſſione.

L. Si voluntate. Bala. hic dicit iſtum ter eſſe ſingula
rem ad hoc pꝛopoſitum q; debitoꝛ qui cõfitetur plus recepiſſe q;
vere receperit videtur paciſci cũ creditoꝛe de ei ſoluẽdo ⁊ de pe/
tendo reſiduũ quod nõ habuit vt ibi per eum cũ quo ſto ſimpli
citer.quia tex.iſte clarus eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛeta

tione Miſi in vno.quia poſſumus dicere q iſte tex. ſoluz vꝛocedit

in caſu ſus videlzʒ in cauſa dotis ſed de alijs non dicit iſte text.?
in alijs diuerſa ratio eſt tamen cogitabis.⁊ pono tex.de quo agi/
mus. Cuius verba ſunt hbec. . 2”ê
L. Si voluntate dotantis in votali inſtrumẽto

plura tibi tradita ſcripſiſti q̃ʒ ſuſcepiſti ⁊c.

Bloſa in.l.ſi voluntate. Bald bie dicit iſti glo. eſe
ſingularẽ ad hot pꝛopoſitũ ꝙ licʒ dos nõ ſit nũerata ſed ſolum
ↄfeſſata p maritũ ignobileʒ vxoꝛi nobili vel ꝑ maritũ ſenẽ vxo/
ci iuueni ⁊ pulchꝛe.tamẽ non obſtat mulieri exceptio nõ nume/
rate dotis cum ſit pmiſſa hoc caſu donatio vt ibi per eũ cuzʒ quo
ſto. De quo etiã poſuit idẽ Bal.in. l.i. C. de donat. ante nup.
do. meus Alex. de imola in.l.diuoꝛtio.ff. de verb. oblig. vbi alias
legẽdo dixi.⁊ ad ibi dicta me remitto.⁊ ẽt ad not.p Ang. in conſ⸗
clxxx. ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CPetendis.i.petes tu vir niſi anio ſimulandi

bec fctã ſint:vt ignobiles cuʒ nobiles accipiunt

faciũt.Et nota mirabileʒ fictõeʒ cui eſt arg con
tra in mutuo vt.ff.ſi cer.pet.l.in cõtractibus.j·
ſed quoniã. ⁊ infra de rei vxo.actio.in lege cir/
ca pꝛin.⁊ eſt hoc ſpeciale in dote ⁊c.

Bloſa in.l.finali. Bal.bit dicit iſtam glo. eſſe ſng/

larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ lʒ p pmittẽs dotẽ pꝛo filia in dubio

videatur eam pmittere de bõis ſuis ⁊ nõ filie vt ibi eſt valnt
gularis licet aliud ſit in patre naturali cantũ vt eſt tex.noſ.in. 1
oꝛeʒ. .pater naturalis. ff. de leg.iij.tñ ſecus eſt in extranes en
tẽte.q;ꝛ pᷣumit᷑ pmittere de bõis mulieris vel pris eius.⁊ vt ,
quã gerens negotia mulieris vt ibi per eũ cum quo ſto. a
ſolo addito ꝙ idem eſt in negotioꝝ geſtoꝛe mulieris im bi .M
l. cum poſt..pꝛimo.ff.de admini.tuto. De qua matelia
legẽdo dixi pꝰalios in.l.i.ff ſolu.mat.⁊ ad ibi dicta p niſc m
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuus verba ſunt hec.

Officium in verſi.quid autẽ ſi extraneus do

Bal bhic dicit iſtam glo.

keſa
atiammnen ind

mumiſnitrnin itunn

SSsNNeinicniarman
mntrreiunenenden d.

Egirriſeeidhanm enan

pemuſelazſtiſteni in

Nymüifgtruehhens alrt
vuſiutſtitlrin ris u int⸗

Vunnnetſindunianm ddam
Anprtiſütditni m doricd
GerfiAenuumnſnimün

ltin iiincnanien

woet iiclonndſtieni ſi,
tbuätiliirbaifleni
nlitaiuttiin
nrhiſinnftilagim
Mhriikiuenen⸗
nettim fihtfen:

liul

inlgen . ß

EN
an
324
n
n
Ee
.

ro
R
NX
N

3 *²
RAr
„.
.
α

4

i

tiitniii
termtai;
erntri
unmt⸗
NN
õ
unrin
— — 1
„

tem pꝛo muliere pꝛomiſit ðᷣe cuius patrimonio
videtur pꝛomittere de ſuo vel mulieris. Re/
ſpon.mulieris vel patris quaſi eins gerat nego
tiũ:⁊ niſi aliud pꝛobetur.vt arg.ff.de nego. geſ.
l.nenſenius.⁊.ff.de admini.tuto.l.cuʒ poſt moꝛ
tem. F. pꝛimo.⁊.ff.de lega.iij.l.vxoꝛem..fi.

De repudijs.

Glo.cũ tex.in.l.cõſenſu. Bal. bjc dicit iſtã glo eſſe

valde notãdaʒ ad hos ppoſituʒ ꝙ ſi fili familias deliqnit qui bz
bona aduenticia debet vſufructus remanere apud patreʒ ⁊? pꝛo/
pꝛietas applicatur fiſco. ⁊ idem voĩuit etiã Dy. ⁊ Ray. ibidem.
Pꝛo quibus facit tex. cum glo. in.l. iij. C. de bonis pᷣſcript.
⁊ in.l.iij.S.ſi fiius cum ibi not.ff quod quiſq; inr.⁊ in.l.⁊ ſi con
demnatus. ff. de noxali. ⁊ ſuper hoc etiã conſuluit Franciſ. tigri.
pꝛout refert Bar.in.l.cum filius.ff de verb. obli. in quinta gõe.

ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba
ſunt hec.⁊ pꝛimo tex.

L.Conſenſu licita matrimonia poſſe contrahi
contracta non niſi miſſo repudio diſſolui pꝛeci
pimus. diſſolutionẽ eteniʒ matrimonij difficili
oꝛem debere eſſe fauoꝛ imperat liberoꝝ. Cau/
ſas autẽ repudij hac ſaluberrima lege aperte ð
ſignamus. ſicut eniʒ ſine iuſta cauſa diſſolui ma
trimoniũ iuſto limite pꝛobibemus ita aduerſa
neceſſitate pꝛeſſuʒ vel pꝛeſſam quãuis in fauſto
attamen neceſſario auxilio cupimus liberari. ſi
qua igitur maritũ ſuũ adulterũ ant homicidam
vel veneficũ:vel certe contra noſtrũ imperiũ ali
quid molieutẽ vel falſitatis crimine condemna
tũ inuenerit ſi ſepulcroꝛuʒ dinolutoꝛẽ ſi ſacris
edibus aliquid ſubtrahentẽ:ſi latronẽ vel latro
nũ ſuſceptoꝛẽ vel abactoꝛẽ aut plagiariũ:vel ad
contemptũ ſui domuſve ipſa inſpiciente cũ im/
pudicis mulieribus quod maxime etiam eſcas
exaſperat cetũ ineuntẽ:ſi ſue vite veneno ⁊c.

J.finali. Kay. ⁊ Bal. hic dicũt iſtum text. eſſe ſiugnla.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ appoſitio pene validat cõtractũ. De qua ma
teria vide tu no.p glo.in.e.i.extra de ſequeſ.poſſeſ.⁊ fruc.in ver /
bo nullatenus ⁊c. ⁊ per Cy. in.l.non dubium. C. de legibue. ⁊ per
glo. in. c.i. extra ð iurepatro.in glo. in verbo nubẽtes ⁊c.ad quoſ
me remitto ⁊ nono verba iſtius tex. Que ſunt her.
L. Si conſtante matrimõio cõmuni cõſenſu tã·
viri qᷓ; mulieris repudiũ ſit miſſum cum nulla
cauſa cõtinetur que cõſultiſſima conſtitutiõe di

ue memoꝛie Theodoſij ⁊ Nalen. inſerta eſt lice

bit mulieri non quinquenniũ expectare:ſed poſt
annũ ad ſecundas nuptias cõuolare ⁊c.

De adminiſtratione tutoꝛum.

Gloſa in.l.tutoꝛes in verbo inſtrumentum ⁊ꝛc.
Bal.hic reputat iſtam glo. ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitum ꝗ
in confectõe inuẽtarij conficiẽdi per tutoꝛes de bonis pupilli pꝛo
ut tenetur cõficere antequã adminiſtret vt in.l.tutoꝛ qui reper/
tiij.ff. de admini. tuto.⁊ ibi notat Bar. ⁊ alij poſt eum.⁊ Cy.in
in.l. fi. E. arbitr. tutel. ? Bar. in. l. iu cõſirmando.ff. de confirm.
tuto.⁊ Paul.de caſt.in ſuo conſilio.ccclij.vbi dicũt hoc eſſe verũ
niſi remiſſuzꝭ fuerit per teſtatoꝛẽ. vel niſi iudex ex cauſa remitte/
ret hanc confectiõem inuẽtarij.vel niſi ſit conſuetudo vt non fiat.
vt ibi per eos ad quos me remitto pꝛo nũc.⁊ ad nor. Ang. in ſuo
conſilio.clrxv.non ſunt citandi creditoꝛes eius. Et idem repe /
rio voluiſſe Joh.de imola in ſuo conſilio.! xxxix.incip. In cauſa
qu e vertitur ⁊ verſa eſt inter dominã Thbomaſiam ⁊c. licʒ aliud
in inuentario cõficieudo per heredem de bonis hereditarils vt in
fi⸗ 5pꝛimo 7 in. 5. ij. in. .? ſi pꝛefatam. C. de iure delibe. cum

Z. finali.

aliis ſimilibus. ſiue ſit heres ex teſtamento ſiue ab inteſtato ſiue
in totũ ſiue pꝛo parte beres ſit vt in.d. l. fi. .pꝛimo. ⁊ hoc ibi vo/
luit Bar. de iure delibe. ⁊ Bar. in ſuo tractatu innẽtarij.⁊ An/
ge.in. l. i. . hec ſtipulatio.ff. ſi cui plus q; P legem falcid.⁊ Jo.an⸗
in addi.Specu.in tit.de inſtru.edit.ꝭ.fi.in verſi.nũc dicimus æc.
⁊ in titu.de actoꝛe.ꝭ.puberes.⁊ ibi etiã Jo. an. ?⁊ Paul.ð caſtro
in ſuo conſilio.clxxxxi.vbi ponit an teſtatoꝛ poſſit remittere con/
fectõem inuentarij ipſi beredi ad quos me remitto. Uno ſo
lo non obmiſſo ꝙ tutoꝛ tenet facere boc inuentariũ poſt. aditam
hereditatem ⁊ etiazʒ anteqᷓ; ſatiſdet vt in.l.fi. C. de tuto.qui ſatis
non dedit. v glo. ⁊ Bal. ined.l.tutoꝛes. ⁊ Bal. in. d.l. tutoꝛes ⁊ in
d.l. fu. pꝛimo. C. de iure delibe. in penul. colu. 7 Cy. ⁊ Bart. in

d.l.tutoꝛ qui reꝑtoꝛium ad quos me remitto.⁊ pono glo. de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Inſtrumentuʒ nec eſt neceſſe vocari credito/
res:ſecꝰ vero in herede quia ipſe habet duo be
neficia pꝛopter inuentariũ.ſ.falcidie:⁊ credito
ribus pꝛo viribus hereditarijs tantũ tenetur vt
tutoꝛẽ imminet ſᷣm Jo.

Qui petunt tutoꝛes.

L. Cum a matribus. Pal. bie dicit iſtum tex. eſſe ſin⸗
gularem ad hoc pꝛnpoſitũ qꝗ citatus ſub pena aliqua ſi miſit pꝛo
curatoꝛẽ qui cſt moꝛtuus in via ſeu in ninere non incidit in penã
cominatã in citatõe vt ibi per eum cum quo ſto. De quo vi/
de tn nota.in.l.ſi pꝛeſes. C. de appella. cum ibi not. ad que me re
mitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

Z. Cum a matribus ſedulum petẽdi tutoꝛis of/
ficiũ exigatur non foꝛtuiti caſus impedimentis
aſcribãtur pꝛoponaſqʒ ꝓcuratoꝛẽ qui ad petẽ/
dum pupillo tutoꝛẽ qui a matre fuerat conſtitu/
tus a latronibus interfectũ petitionẽqʒ ex neceſ
ſitate demoꝛatã eſſe ab hereditatis ſucceſſione
matrẽ repelli cuius nulluʒ iniciũ interceſſiſſe aſ
ſeris per q̃ʒ durum eſt ⁊c.

De alimentis pupillo pꝛeſtandis.

Bal. hic dicit iſtũ tex. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛo
poſitũ ꝙ pupillas pᷣſumitur alimẽtatus expenſis tutoꝛũ vel alio
rum ad quos ptinet eos alere niſi cõtrariũ ꝓpbetur. De quo
vide tu not.per Bar. in. l. cũ ſeruus.ff de ver. oblig. ⁊ ꝑ Ange, mm
ſno cõſilin. ccxxvj. incip. An valeat libellus ⁊c. ? Bar. in ſuo con
ſilio. ccxxv. incip. Ticius ꝛc. Tamẽ ſcias vnũ ꝙ etiã hoc pꝛo
batur ex libꝛo tutoꝛis cũ iuramento ⁊ ẽt per euidentiã facti ᷣm
Bãl.in rubꝛica.C. de fide inſtru.in vltia carta in verſi.ſequit vi/
dere ⁊c.⁊ per̃ Cy.in.l.nulli.⁊ in.l.id quod paupibustC. de epiſc.
⁊ cleri.⁊ per bar.in.l.ij.vbi pupil.edu.debe.⁊ bart.in.l.diuus in
fi.ff. ſi cui plns qᷓ; per.l.falcid. ⁊ Ange. in.l.ſumptꝰ de admi.tuto.
vbi cõeludunt ꝙ expenſe parue pꝓbãtur etiã ſolo inramẽto tuto

ris vt ibi per eos ad quos me reiuitto ⁊ pono tex. de quo agimꝰ
Cuius verba ſunt bec.

L. Quod plerũqʒ poſtulat᷑ vt arbitrio pꝛetoꝛis
alimenta pꝛo modo facultatũ pupilli vel iuueni
bus cõſtituãtur pꝛo officio ſuo hij qui aliẽa ne/
gotia gerũt ne apud iudicẽ cõtrouerſiaʒ habeãt
faciunt. Caeterũ ſi bonus vir ⁊ innocens tutoꝛ
arbitrio ſuo aluit pupillos quod interduʒ eſt ne
ceſſe etiã fieri ne ſecreta patrimonij ⁊ ſuſ pectuʒ
es alienũ pandat᷑ quod melius eſt interim tace/
ri qᷓ; cũ ð modo bonoꝛũ querat᷑ altero pꝛoferri:
⁊ apud acta ius dicẽtis cõtra vtilitates pupillo
rũ aſſignari: ſine dubio accepto ferre debebũt
ea quae vir bonus arbitrat᷑ digne ac merito ad
exhibitõem educationis ⁊ ad miniſteria ſtudia
qʒ eruditus atqʒ alitus eſt: ſi ea per alium ſe
conſequutũ non pꝛobet: ſumptuſqʒ recuſet qua
ſi vento vixerit:aut nullo liberi hominis ſtudio

*

imbui meruerit æc.Lud.bolog.vtri.iur.doctoꝛ
Arbitrium tutele.

Z.finali.

Bal. bic dicit iſtum caſuʒz eſſe ſingularem ⁊ per

petuo notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ tutoꝛ ponendo in inuẽtario
bonoꝛũ pupilli plures res qᷓ; haberet pupillus etiã ſi ſint immo⸗

biles tener̃ ad ipſas ⁊ non

admittir̃ pꝛobatio in cõtrariũ per euzò.

quia bec eſt pꝛeſumptio iuris ⁊ de iure vt jbi vᷣm eũ per illũ met
teria poſuit etiã do. meus Alex. de tmola in
in quarta colũ.initereio volu. incip. Si quis
Vno etiam addito pꝛo vero intellectu
iſtius tex. qui mibi pꝛobat aliud quod eſt magis notanduz ꝙ ẽt
ſi tutoꝛ nõ deſcripſit res mobiles vel immobiles in inuẽtario

tex. De qua ma

ſuo conſilio.lxxxiiij.

agit vc / cum quo ſto

dicto ſi ſolum cõfeſſus fuit
ſtatur eius cõfeſſioni. nec att

cie vel in genere. ⁊ a
ex iſto tex.in pꝛin.in

verſi.amplioꝛẽ quantitatẽ
ſequẽtia ibidez vt ponat ca
pᷣterquã in eo ꝙ in pꝛincipio nõ
cundo caſu ſic.⁊ ita intelligo iſtum tex.

bona pupilli ſui valere mille ducatos
Edimus an ſint ſcripta bona in ſpe/

n ſint mobilia vel immobilia . iſtud colligo
verſi.ad maioꝛẽ quãtitatẽ reducẽs ⁊c.⁊ in

ſubſtãtie eſſe æc. arguendo ad verba
ſum ſimilez pꝛout poſuit in pꝛincipio
fuit cõfeſſio in ſeriptnra: ſʒ in ſe
Cuius verba ſunt hec.

L. Nleteris iuris dubitationẽ decidentes ſanci
mus ſi quidem tutoꝛ vel curatoꝛ pꝛo ſubſtantia
pupilli vel adulti aliquid vbicunqʒ dixerit ad

maioꝛẽ quantitatẽ eam reducẽs

:ꝛſiue pꝛo vtili/

tate pupilli vel adulti ſiue pꝛo ſola ſimplicitate
ſiue p aliaʒ quãcunqʒ cãʒ nihil veritati piudica
re:ſed hoc obtinere quod ipſius rei inducit na
tura: æ mẽſura pupillaris vel adulti conſcripſe
rit: ⁊ ipſe ꝑ hiiius ſcripturã cõfeſſus fuerit am
ateʒ ſubſtãtie non eſſe aliud inſpi
ciendum niſi hoc quod inſcripſerit: æ m iuris
eiuſdem ſcripture patrimoniuʒz pupilli vel adul

plioꝛem quãtit

ti exigi.neqʒ enim ſic homo ſimplex imo magiſ

ſtultus inuenitur vt in publico inuẽtario contra
ſe ſcribi patiatur ⁊c.

De in litem iurando.
Bloſa in.l.finali.

rem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ iuramentũ ret

quãdo fuit pꝛeſtitũ

etu afſectõis vt ibi per eum eũ quo
7 de hoc etiã vide tu in.lcũ furti.ff.

ſuper veritate dũmo

Bal. bic dicit iſtam glo.eſſe ſingula
ractatur ex euidentia rei
do non retractatr reſpe
ſto fimpliciter qꝛ glo.clara eſt
eo· tit. vbi alias legẽdo dixi ⁊

ideo pꝛo nune longioꝛ non ero niſi ꝙ pono glo. de qua agimus.
Cuins verba ſunt hec. .
Licet placuerit appet hic ꝙ ꝓpter dolũ de⸗/
functi nõ iuratur aduerſus heredeʒ in litem ſed

“

. lerde
ob ſuũ heredi eo.l. is aui , ePeß i
uũ herediſ. vt ſupꝛa eo.l.is qui. .lalio. Itẽ (enil mal n
aquerſus ipſuʒ tutoꝛem ex tali dolo iuraret:qð ml l i
non placer ⁊c. ce e slge
ES gj unlen li
1 De curatoꝛe furioſi. ſi⸗ g banti
finali. Bal bie dicit iſt it ie nin
Bol.bie um tex eſſe melioꝛẽ dei ronu ein
bot pꝛopoſitũ quid cõtineat in ſe conceſſio anntaſonteancß ad e mngil i nn 6
cui in bonis ſus. De quo die tu vr plene habetur inl pret ſ 4 ininn adic
maxime per bald.ibi in pꝛima colu. C. de tranſactio. Na 6SEn hindt
in ſuo conſilio.xxi.incip.ſi tutoꝛes teſtamentarij Ar aach ſe unitniud e alants
remitto ⁊ pono tex.de quo agimns. Cuius verba ſugtiren me 4 nnmiclen Bei
L. Curatoꝛ furioſi nullo modo libertatem pꝛe/ * benni en
ſtare poteſt ꝙ ea res ex adminiſtratiõe non eſt. tihn
nam in tradendo ita res furioſi alienat ſi id ad liehctan
adminiſtrationẽ negotioꝛũ geſtoꝛũ ptineat. ⁊ i 7 nnteuemii

ſi donandi cauſa alienct:neqʒ traditi
and in itio quid
valebit niſi ex magna yvtilitate furioſi ⸗ R—
gnitione iudicis faciat ⁊c. Gilis Aum baͤ
Wülein. Ann

L. finali· bald hic dicit iſtum tex.eſſe notandũ cirea fnẽ —
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ furioſus vel eius curatoꝛ nunq;ᷓ ſeet e nennenend
reditatẽ vel bonoꝝ poſſeſſionẽ agnoſcere cuʒ quo ſto. Uno Eeirnginif ieini un
ſolo addito ꝙ hoc eſt verũ niſi hereditas ſi alteni reſtirnendn unurntn ütn⸗
poteſt curatoꝛ eius adite ⁊ eã reſtituere ſideisõmiſſario m eun ler we
dem bald.in. l.l. certũ in.x. colum.C. vñ cognati.ad queʒ me re E — ian
mitto. ⁊ non pono bic verba tex. de quo agimus cum ea ſupaa p uai nidtrin —
xime poſuerim.in alio tamẽ pꝛopoſilo vt videre potes. Laus igmentuſtnntnaman
omnipotenti. H uſugnaymlafn X
(ucpinſgenttnviebr
. . fmomuichrnthominnen
Explicit interpꝛetatio ſecũda: noniqʒ intel/ äddaninnanla
lectus ad omẽs textus ⁊ etiam ad omẽs gloſas NrCielaſinrü dadenſtiücn
uon ſoluʒ ſingulares: ſed etia notabiles inpiis upeiginunnigtslantes
parte Codicis cuʒ additiõibus ⁊ ſuppletõlbus Aimmsſirzn mren
opoꝛtunis ⁊ ẽt cũñ inſertiõe cõſilioꝛũ pluriũ pꝛe⸗ factbelſthiiglius an
clariſſimoꝛũ doctoꝛuʒ fere in omni articulo per Nogneſenn eicltas
Clariſſimũ iureconſultũ equitẽqʒ auratuʒ:ſacti mudlitemeitiind

palatij apoſtolici aduocatũ conſiſtoꝛialeʒ:nec/ itſltmiſniiüitin

non xpianiſſimi Francoꝛuʒ regis con ſiliarium lnntii
dñm Ludouicũ Bologninũ: edita in amenolo inlniin —
co reuerendoꝛũ patrũ pᷣdicatoꝛũ ſito extra poꝛ ultteci ſenenn
tam ſancti damme in montibus dicto a Ron llſen ie hntüͤnirt
zano dicato beato Vincentio: cui ſit honoꝛ et aitnin miaini
gloꝛia: in pꝛimis quoqʒ ſupᷣmo deo. Amen. itlakin „
lte
—
nn niiame
t
uti ndiſid
ſtine Mmnen 1

R
S
Duntfnd
utin irnihnn i

NRR

=

ℳ

22572

81

*1

õ
en
NAra
4,
EE
0 87

ar

CIncipit ſecunda interpꝛetatio:noniqʒ intelle
ctus ad omnes textus ⁊ ad omnes etiaz gloſas
non ſolum ſingulares ſʒ etiã notabiles in ſexto
ſeptimo:octauo: ⁊ nono libꝛis.C.⁊ ſic in tota
ſecũda parte.C. cuʒ additionibus ⁊ ſuppletõi/
bus opoꝛtunis:⁊ ẽt cij inſertõe cõſulioꝛũ pluriũ

pꝛeclariſſimoꝛuʒ doctoꝛũ fere in omni articulo

cõtexta per clariſſimu iureconſultũ equitemqʒ

gauratũ: ſacriqʒ palacij apoſtolici aduocatũ con

ſiſtoꝛialem:necnõ chꝛiſtianiſſimi ac ſereniſſimi
Francoꝛũ regis conſiliariũ dominũ Audouicũ
Bologninũ in vetuſtiſſimo regiae ciuitatis pa/
triae ſuae Bononiae ſtadio. Annodñi.Aldccce
lxxxxv. kalendis nouembzꝛibus.

De Seruis Fugitiuis.

BGloſa in.l.pꝛima. Bal hic dicit iſtam glo. eſſe ſingu⸗
larem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ ille qui fuit dominꝰ de pterito imelli/
gitur ẽt dominus ð pſenti.Et ẽt ille qui poſſedit de pterito pᷣſu/
mitur ⁊ poſſidere de pꝛeſenti vt ibi pꝑ eum cũ quo ſto. Pꝛo quo
it tex. in. ccum olim inter extra de reſtitu.ſpoli.⁊ in.l.ſiue poſ/
ſidetis.C. de pꝛobatio.⁊ idem voluit etiã ipſe met Bald.in.l.non
ignoꝛabit. C. ad exhiben. ⁊ Bal. in. d.lcſiue poſſidetis.⁊ in.l.vis
Eius eo.tit.⁊ Speou.in tit. de obli.⁊ ſolut.ꝭ.i.in verſic.ſed pone
⁊c.⁊ Specu.in tii.de locato.ꝭ.ſexto in verſi.xvj.ad quos me re/⸗
mitto ⁊ pono glo.de qua agimns.Cuins verba ſunt bec.

CPꝛefcriptionẽ:ſed que dubitatio eſt de lon/
gi tempo.pꝛeſcrip.que in rebus tantũ immobi/
liuus locũ habet.vt infra in quo caſu ceſſat lon.
temp.pꝛeſcrip.l.in ſeruoꝛũ.Reſpõdeo ſecũduʒ
quoſdaʒ hic loquitur de mancipijs aſ. cripticijs
qui ſunt pars ſoli.vt.ð diuer. ⁊ temp.pꝛeſ. crip.
l.iij. in quibus aſcripticijs licet alias locum ha
beat longi tꝑis pᷣſcriptio hic tñ ceſſat quia fugi
tiuus eſt. Et ſi queratur quõ fit furtũ cum iudi9/
cetur immobilis ⁊ rerũ immobiliũ nõ fit furtuʒ
vt inſtitu.de vſucapio.. quod auteʒ reſ pondet᷑

ad ſimilitudinẽ crete quae eſt naturaliter immo

bilis licet ſepata efficiatur mobilis vt.ff. de fur
tis.l.ſi certe. Iteʒ ſi queratur ſi emi aſcripticiũ
tuũ bona fide a nõ domino quomõ pᷣſcribã cuz
nõ poſſit alienari ſine ſolo vt infra de agri. ⁊ cẽ

ſit.l. quẽadmoduʒ lib. xi. ergo nec vſucapi yt.ff.

de verbo.ſigni.l.alienatõis.Reſ pon. illa.l.quẽ
admoduʒ loquitur quãdo dominus vendidit ⁊
quaſi manifeſta erat ibi fraus domini: quia pa
rum terre dabatur ⁊ omnes aſ⸗ cripticij vende/
bãtur.ſed in noſtro caſu nõ ſic.quia pᷣſcribetur
habito titulo ⁊ bona fide ementis ⁊ vendentis.
ſed pꝛedicta poſitio non placet. quia eadem re

manet queſtio de vſucapione cum facias loqui

de immobili. ſ. aſcripticio. Dic ergo caſum ꝙ
loquitur de pꝛeſcriptõne.xx.annoꝝ:quae alias
datur bona fide moꝛanti in libertate quam bic
non habuit.⁊ ideo hic nõ pꝛeſcribit libertatẽ vt
infra de pꝛeſcript.lon.tempo.que pꝛo libertate
l.i.⁊.ij.⁊ quod de vſucapioue dicit dic ſi poſſi⸗/
deatur titulo ⁊ bona fide.⁊ ſic ſunt hic duo ca/
ſus. Del dic ꝙ nec tempe quo immobilia p⸗
ſcribũtur ſic infra aduerſus creditoꝛẽ.l.i. Nel
poteſt dicere ꝙ impatoꝛ nõ habuit reſpectũ ad

tantã ſubtilitatẽ ⁊c. Lud o.bolog.v.i.doctoꝛ:
De bonis libertoꝛum.

Bloſa in.l.multũ que eſt lex pꝛima
8 l. ue g. Bal. bic
cit iſtam glo. foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ſi publicãtur b.
alicuius tranſeut ſolnz ad fiſcũ ea que nanſmittuntur ad br̃des
extraneos non autẽ ea bona que tranſeit ad deſcẽdentes. Sed
tu dicas o etiam idem voluit Bar. bic. ex quo etiã dicimus ꝗ⸗
non cõpꝛehendunt feudalia vel emphiteorica vm Bal. hic ⁊ bar.
Ang. Jo. de imola in. l.ſi finita. ..ſi de Vecligalibns. ff. de dam.
unfec. al. Ange. 7 Jo. de imola in.i. inſulam. ff. de verb. obli.

2 Bal. in. l. ſi quis pꝛei biter. C. de epiſ. ⁊ cleri.⁊ Angel. aretin. in

ſuo libello maleſicioꝝ in verbo publcanus ꝛc. ad quos me r̃mi
in . me rmit
1o ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt .

Et hoſtis ⁊ ſic crimine leſe maieſtatis: ⁊ di
cit hic iura libertoꝛuʒ veuire ad fiſ cum. ⁊ ſic eſt
cõtra.ff. ad.l.iuli.maieſta.l.eoꝛũ vbi dicit veni⸗
re ad filios.Sol.hic nõ habebat liberos ſecũ/
duʒ. R. ſed hoc nõ valet. quia etiã ſi habet fili/
os nõ tranſeũt ad eos hec iura vt. ff. de interdi.
⁊ relega.l.iij. Dic ergo ꝙ ſi ideo hic crimie dã
natur ꝙ aliquid in pꝛincipẽ cõmiſu tüc non trã
ſeunt ad filios ⁊c.

De furtis.

Bloſa in. l. ciuilem. Bol bi dict iſlam gloeſſe ſingu,
larem ad boc pꝛopoſitũ , cõmittitur arbitrio iudicis vtrum con
ſuetudo ſtt rõnabilis vel ne. De quo etiã habetnr in. c.i extra de
conſtitut.li.vj. um quo ſto. Pꝛo quo facit quia ſtamꝰ arbitrio
aeis in rntiti que potius borbſinn eſſet qᷓ; ſubtile enarrar̃
⁊H ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero. niſi ne glo. de qua agim
Cuius verba ſunt hec. e sl us agemun
Boni viri ideſt ſuſpitionem que eſt aliena a
bono viro ⁊c.

Qui admitti.

A. Bonoꝛum. Suil. de cu. Bal bit dicift iſtam glo.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ dilatio legalis eſt pemptoꝛia ẽt
ſi nihil expꝛimatur in ea vel in alia lege.Et ſimiliter etiã eſt vtilis
vt eſt tex.in.l.qdiu eo.tit.ſecus ſi cõcederet a iudice vt in.l.ſiue
pars cum ibi nota. C. de dilatio. niſi eſſet data ad pꝛobanduʒ. qꝛ
iſta eſt pemptoꝛia ᷣm Specul.in tit.de dilatio.cum quibus ſto.
Uno adadito circa pꝛimũ dictũ ꝙ idẽẽt voluit Bar. in. l.i. C
de dilatio. Bar. in. 1l. t. ff. de ferijs. Bart. in. l.oꝛatõe eo. titi. x
Bar.uin.l.ij.C.quõ ⁊ quãdo iudex.⁊ Gal.in.l. in cõtractibus.C.
ð nõ nume.pec.⁊ per ſcribẽtes in.c.pia de excepti.li.vj.⁊ in.c.fre
quens de reſtitn.ſpoli.eo.tit.cum ibi not.⁊ per do.meũ Alex. de
imola in.d.l.ſi: de ferijs maxime in pꝛima colum. vbi ponit ctiaʒ
quid in dilatõe ſtatutaria an ſit ꝑmptoꝛia.ad quẽ me remitto ⁊
pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Z. Bonoꝛũ poſſeſſio filiofamilias delata cum
ignoꝛante quoqʒ patre poſſit peti emolumentuʒ
etiaʒ patri allatura ſi ratam petitionẽ pater ha/
buit amittitur tranſacto tempoꝛe ⁊c.

BGloſa in.l.bonoꝛum. Sorbentes bie maxime bal.
dicunt iſtam gloſam eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitum di ⸗/
ſpenſatio facta per erroꝛem eſt ipſo inre nulla. ⁊ ideo debet fieri
ex certa ſcientia vt ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo quo vide tu
not. in. l.i. C. de peti. bono.ſubla. libꝛo. x. Pꝛo quo etiã facit
ratio quia diſpenſatio ad hoc vt valeat debet fieri cum cauſe cog
nitõe alias autẽ non valet.vt in.c. innotuit extra de elecꝭ io. ⁊ po /
ſuit Inno. in.c.viuerſas extra ð cleri. cõiuga.⁊ in.e. veniẽs extra
de ſilus nꝛeſ bi.⁊ Oldra.in ſuo conſi.ccv.⁊ ẽt Paul.de caſir.in
ſuo conſilio. cxix. ⁊ ideo ſi fit erroꝛe interueniẽte non eſt miruz ſi
non valet pꝛout dicit iſta glo. Cuius verba ſunt hec.

CSciens eum nõ habere tutoꝛẽ ⁊ impuberem
eſſe ⁊ eſt ſic.ff.eo.l.ſi ſeruus in pꝛin.⁊ infra ð iu
re delib.l.ſi infanti in fi.⁊.ff.de offi.pꝛeto.l.bar
1

barius. S. ſed ⁊ ſi ſciſſet. Et nota hic iudicẽ ᷣm
conſcientiã debere iudicare ⁊ poſſe. Item vide
tur buic.l. contra inſtitu. de aucto.tuto.S. neqʒ ·
ſed intellige illud niſi cõpetens indcx ⁊c.vt hie
habetur.facit eniʒ tantũ hic auctoꝛitas iudicis
qunantũ auctoꝛitas tutoris ſic ⁊. ff. de mino. ait
pꝛetoꝛ.S.quod tamen ⁊c.

Quando non petentium partes.

loſa in.l.pꝛima:. Scribẽtes bic maxime Bal. dicut
iſtam glo. eſſe vnicã ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ filius qui eſt ſuus beſes
patri nullo temꝑe excluditur a tali bereditate per viam pꝛeſcrip
tionis quaſi a pꝛincipio hereditas paterna ſit eĩ affixa. ſecus aũt
eſt lea extraneo cui pꝛeſcribitur ſi non adit eam per. xxx. annos vt
in.l. licet cum ſua glo. C. de iure delibe. vt ibi per eos cũ quibus
ſto ſimpli: iter cum alias hic legendo dixerim de hot. Uno
addito ꝙ idem voluit etiã Bar. in⸗l. cum antiquioꝛibus ꝑ illum
tex. C. de iure delibe. vbi dixit ꝙ ſuus põt perpetuo adire ⁊ traſ
mittit ſemp hereditate.2 Bal.in.l. apud boſtes. C. de ſuis ⁊ le
giti. vbi vixit ꝙ ſuus tranſmittit in perpetuũ. Plns dico
ſemꝑ pᷣſu mitur adiuiſſe ſed extraneus non bm Bal. in ſuo conſi
lio incipiente allegatões ſupꝛaſcripte vc. ad quem me remitto ⁊
pono glo. de qua agimus. C uius verba ſunt hec. .
C. Item cum inuiti accipiant et ſic nõ repudiãt
ergo nec ipſi excluduntur iure ciuili ſed de iure
pretoꝛio ſecus vt iuſtitu.de here.quali. et diſſe.
G. ⁊ ſui. Ael dic tertio ꝙ ſic de facto erat ꝙ ceſ
