it:niſi ſuboꝛnatus accuſatoꝛ pꝛobauerit crimen
qð intendere ſuſcepit. nec intereſt ſip ſe mada
uit accuſationẽ an per aliuʒ. verũ hunc qui hoc
miniſterio vſus eſt ad mandandazʒ accuſationẽ:
nõ ex verbis:ſed ex ſentẽtia ſenatuſconſulti pi
niri Papinia. re ſcripſit: ſubmiſſuʒ eni accuſa⸗
toꝛẽ ſimiliter eodeʒ ſenatuſcõſulto plectit ideſt
pꝛopter hoc ſoluʒ punitur:qꝙ miniſteriũ alieniti
moꝛis receperit ⁊c.

De penis.

Glo.in.l.abſentem in verbo contumaces ⁊cete.
Ray. bic ⁊ Bal. dicũt ilam glo. eſſe ſingul. ad hoc pꝛopoſituj

6 giluſepen inmne
Uentitmmten jJ
Guchnmnimun

(rilm ſltſnuig tsanen
Gſhmithifuuittifid

Ghri Mnutnninui
—

iaactintattuneneirn en

fükaxacmunktgtm en

kiniitneiune
prüiruntiufti in Niarn
ensNailuln An
linnieme inn Aasn ri
n CxpoenprirAn drn Nn
Hufxideteudremr
1poemuluthirkr
lömlainannnigimi
Kümntulgnnnmir aunin
inlli,mtirniran
Nipnmeigg niin
Crube 4

iſrce ir ⸗
eſni nnnen
Koehlai ubege
itcike
te

(ocgan deid
rinee t

— —, 6,

— —— —

=

2
ru N
a. di 1 licet ſententia non poſſit ferri fegulariter niſi lite non conteſtata x ꝛeter certũ aut inſi⸗ ,2
3 8 vt in.l. fi. S.illud cum ibi plene nota.C. de tempo.appel.⁊ volnit eeter cefti deun aut inſule vinculnʒ ideſt e⸗
4 Bar.in.l.iiij.S.hoc autẽ in.vij.q.ff.de dam.infect.⁊ Bal.in.l.in egatio in in ulam ⁊c.
7 i terti. C. de interdic.⁊ glo.in auten.qui ſemel.C.quõ ⁊ qñ iudex. . Uerba autem glole ſunt hec.
. r . tamen ſecus eſt in cauſis criminalibus. quia in eis non requirit Exilium pꝛopꝛie dicit᷑ depoꝛtatio: ſed relega/
e net litis conteſtatio licet cõtra voluerit Aʒo.in ſumma ſua in ritu. de tio impꝛopꝛie ⁊c.
. RN requir.reis ager Sn elen abie⸗ ve guo vide tu not.ꝑ Ni/
Ren. Nicze col.de neap.in/l.fi.ff.vbi pupil.edu.debe.ad qnem me remitto ⁊
1 RN pono glo. ðe qua agimus. Cuius verba ſunt bet. De bonis damnatoꝛum. J
rugd CAbſentes ſit lis conteſtata vel nonac. L. LCum ratio. Bal bic dicit iſtum tex.foꝛe ſingula. ad
Rienn 4 boe haopoſitũ legitima debita filijs ſuccedit loco alimentoꝛuʒ
3 ne Z. Si pꝛeſes. Suil. de cunio ⁊ Bal. hic reputant iſtuz yt ibi per eum cũ quo ſto ſimplicter. Uno addito ꝙ ideʒ iian
H lex·ſingul.ad boc pꝛopoſuũ ꝙ ſentẽtia ſimpliciter lata declaraĩ terminis voluit etiã Cy.in.l.ſanctmus. C. de nuptijs. ⁊ Bal. in.l.
4 Aun ſm oꝛiginẽ libelli ſeu petitõis vt ibi per eos cum quibus ſto per fratres in pꝛima colli.C. de inof.teſta.? Paul. de caſt. in ſo cõ
de illuʒ tex.in vſi.ex crimine erit eſtimanduʒz ⁊c.⁊ glocibi ẽt ſuppiet ſilio. cj.ad quos me remitto. ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius
4 X ex crimine.ſ.pꝛopoſuo ⁊ ita teneas. Uno addito ꝙ etia põt verba ſunt bec. .
te Arnt ſentẽtia declarari per iudicem qui eam tulit.ꝛ eſt glo. not. in. l. ab A Cum ratio naturalis quaſi lex quaedam taci
2 R ete ecutoꝛe. ff. oe appellati. vbi per Bar. Jo. de imola. Bar. in . . 5 1
— Percges palamr.depeinccko tenam Bal in. l ea quidem ta liberis parentuʒ hereditatem adijceret ⁊c.
mz C. cõmin. vel epiſto.⁊ moclem ancnſe contra ale exttra De llationib
. Ne Nng de pꝛobatio.in verbo ſententia ⁊c.in verſicu.vlterius dubitatur appellationibus.
dasnnie, ⁊c.⁊ Ange.in.liij.C.de ſenten.ex pericu.reciia.ad quẽ me remit . pp
* l nl lo ⁊ pono tex.de quo agimus..Cuius verba ſunt hec. . L. Cum quidam. Scribentes bic reputãt iſiuz textũ
ient alli L. Si pꝛeſes vel iudex ita interloqutꝰ ſit nomẽ ſingul.ad boc pꝛopoſiiũ ꝙ vbi iudex non vult recipꝑe appellatõezʒ
a en uln feciſti:ſi quidem ex interdicto nõ erit notatus: poteſt appellari coꝛam vicinis vt ibi per eos cum quibus ſto.
(( Eemnn zel; jrtij Uno addito ꝙ idem etiã voluit Bar.in.l.i.ꝭ.ſi quis eo.tit.
n nec pena legis iuliae ſequatur ſi vero ex crimie ⁊ Bal.in additio.Specu.in eo.tit.in verſi.appellatio debet inter
S aliud eſt:quod nõ diſtinxerit pꝛeſes:vt ruʒ iulia poni ꝛc. ⁊ dñi ve rota in deciſione ſua. ccclxix. incip.item ſi appel /
ki l publicoꝝ:aut iulia pꝛiuatoꝛũ:tunc ex rasei arckeoriramterip eeln npena einnn. Saern
Carn eſtimãdum: ſed ſi vtriuſq; legis crimina obie/ eanpacem. Feer z ne .
„ Senn:. . 1 22 . pacem ⁊c.⁊ in conſil.clxi.in o volu.incip.an pꝛocedat appł
An ere cta ſint mitioꝛ lex ideſt pꝛiuatoꝛũ erit ſequẽda. latio ⁊c. ⁊ in conſil. xxxv.in quarto volu. incipi. Stantibus bijs
etith —. . que in ſupioꝛi themate ⁊ c. vbi ponit ẽt qua diligentia dʒ vti ille
R.l L. Si pena. Bald bie dicit iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad qui nõ pot appellare ad ſuperioꝛcẽ quia enʒ non põt habere.⁊ ſi
i N boc pꝛopoſitũ ꝙ pena ideo non tranſit in beredes quia conſtituit circa intellectũ auten.ſed lis.C. de tempo.appel.ad quos me re/
WB älnu in vera emendatõe delicti.⁊ ideo moꝛtuo delinquẽte in quẽ con/ mitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
nemiiin ſtitui debebat extinguitur v non poteſt egredi eius porſonam.⁊ L. Cum quidam pꝛopter violentiam iudicis nõ
Wagononematnc Twede. Tm plee denn . ipſi a quo appellauit dedit libellos:ſed publice
Uri, Eaamue E ve penis.⁊ in.l.vnica.C. ne cx delicto eſunerr in. l. — Zn A ſenelne veniã ei dedit ⁊ permi
trimen. ff. de penis.Et idẽ voluit Bald.in.l.i. in opp. ⁊ in ſᷣa co/ it cauſam a atõis agere ⁊c
lanſen lum. C. de hijs que pene nõie.⁊ bal.in.d.l.ſancimus.⁊ Bartin doe 8 .
„ Kil l.muleta.ᷣff. de cõdic.⁊ demon.ad quos me remitto.⁊ pono text. Z. A ſe ententia in pꝛincipio. Scribentes hic dicũt
l de quo agimus.Cuius verba ſunt bec. . . iſtum tex. foꝛe notanduzʒ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ quilibet põt appel /
2 — L. Si pena alicui irrogatur receptũ eſt ſe comẽ lare a ſentẽtia etia ſi non ſit lata contra ſe d/modo eius interſit.
—— ticio iure ne ad heredem tranſeat. cuius rei illa rVe cooci cutb Pordeco a ewr era ſhope reil⸗⸗
mutnanivr ohint ratio videt᷑ eſſe ꝙ pena cõſtituitur in emendatõ e

N ririnniäldhin

BRESEAdiNtNNi
a mNEDIMAENeN

„.

EMGNNNENdbtr

(xt iſ ſiitgian

DactiiiAgini
mntuuAicir

b phrr uhugliiol
ams MManpi

—

„

„

ͤtnſzr

E*

£

ai ſullſa i
mmiiuin iin

Cxiamnt hini

Ci init il.
aizmis Mih

£

gunnaniil

õ

loNc⸗
ſri

4

nẽ hominũ quae moꝛtuo eo in queʒ conſtitui vi
detur deſinit ⁊c.

De interdictis ⁊ relegatis.

Gloſa in.l.relegatoꝝ.S.interdicere. Bald·bi
dicit iſtam glo.eſſe ſingulareʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iudex oꝛiginis
poteſt punire ſubdituʒ ſuũ rõe delicti ꝑpetrati extra territoꝛium
ſuũ vt ibi per enz cũ quo ſto. De quo vide tu not.p bar.in.l
ſepulcri.ff.de ſepulc.viola.⁊ per Specu.in tit.de compe.indi.adi.
in verſic. vj.vbi etiam aliquid poſuit bal.de boc.⁊ ſcribentos in
clemen. paſtoꝛalis extra de re iudic. ad quos me remitto.⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.

UAt ſcilicet poſſint interdici ea quae ſunt oꝛiũ
di ab eo qui pꝛeeſt pꝛouinciae quoniã incole ſũt

vt ⁊ infra..pꝛoxio. Et ſic nota hic ꝙ accuſat

quis de delicto cõmiſſo in ea pꝛouincia vbi ha/
bet incolatũ licet alibi deliquerit.

L. Exilium. Bal hic dicit iſtum tex. cum glo. ſua fina.
li eſſe notandam ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ ille qui debet relegari debzʒ
mitti in inſulam vbi non ſunt hoĩes vt ibi per eum cum quo ſto
Uno addito ꝙ relegatio equipatur ſuſpenſioni pᷣm Specu.
in ti de ſuſpen..vj.in verſi.pꝛimo ad quem me remitto ⁊ pono
tex.de quo agimus: Cuius verba ſuntbec.j =
L.Exiliũ triplex eſt aut certoꝛũ locoꝛũ interdi⸗/

ctio ant lata fuga vt omniũ locoꝛũ interdicatur

L·A ſentẽtia inter alios dicta appellari non po

teſt niſi ex iuſta cauſa.veluti ſiquis in cohere/
dum pꝛeindiciũ ſe condemnari patitur vel ſimi/
lẽ huic cauſam:quãuis ⁊ ſine appellatõne tutus
eſt coheres. Item fidciuſſoꝛes pꝛo eo pꝛo quo
interuenerũt.igitur venditoꝛis fideiuſſoꝛ emp/
toꝛe victo appellabit:licet ẽptoꝛ ⁊ venditoꝛ ac⸗/
quieſcat ⁊c.

Bloſa in.l.ab executoꝛe in verbo pꝛouincie cir/
ca medium. cribentes hic maxime Bal. dicũt iſtam glo.
eſſe valde notandaʒ ad boc pꝛopoſituʒ ꝙ notarius põt interpᷣtari
ſuam ſcripturã ſicut iudex põt interpᷣtari ſuã ſententiam de quo
vide tu not.per Bar.⁊ etiã Bai.in.l.impꝑatoꝛ.ff. de ſtatu homi.
⁊ Bal. in.l. fi. C. de teſtib.?⁊ Bal.in rubꝛica.Cede fide inſtrume.
in.x.colũ.⁊ do.meñ Alexa.de imola in.d.l.imꝑatoꝛ in apoſtillis
ſuis ad Bar.ibi. ⁊ etiã in.l.gallus..nũc videndum in ſi.ff. de li/
be.⁊ poſtu.⁊ ibi alias legẽdo dixi maxime hoc anno. ⁊ ad ibi di
cta me remitto.⁊ pono glo.ð qua agimꝰ. Cuius verba ſunt hec.
CPꝛouinciae.in verſi.item tabellio vt.C.de
falſis.l.ſi quis ðcurio.⁊ in ante.de fide inſtru.

F. ſi vero moꝛiantur ⁊c.

Z. Creditoꝛ..iuſſus. ¶ Bal bic dicit iſtu tex. eſſe vni
cum ⁊ valde notanduz ad hoc ꝙ cõtumax etiã verus in reſtituẽ
do appellat.ſed verus cõtumax in non veniendo non appellat vt
iij.

„»

ibi per eum eum quo ſto. Uno addito ꝙ idem eſt in ficto cõ

rẽter ⁊ exiſtenter. nam etiã iſte appellat Fm Bar. in
Pinnauh colũ Nbe in integ. reſtitu. de quo vide etiã tu not⸗
per eundem Bart. in.l. contumacia in pꝛinc.ff. de re iudi.⁊ in.l.ex
conſenſu. d.ſi.fſ. de appel.⁊ per Bar. in. l. pꝛoperanduʒ. 5.7 ſi qui
dem.⁊ in..ſin autẽ reus.E de iudic.⁊ per bald.in.l.iein. viij. col.
C. de heredi.inſtit.⁊ bal:in dicto..ſin autẽ reus. in quibus locis
ponũt quomõ⁊ quãdo cõtumex poſſit appellare.ad quos me re
mitts ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

C. Juſſus a iudice exhibere ſʒm pᷣceptuʒ pᷣſidis
pꝛouinciae ratões quas apud ſe eſſe cauerat in
ſtrumẽtoꝛũ gratia data dilatione: nec poſtea ex
hibuit:ideoqʒ ſecunduʒ conſtitutõem recitatã:
qʒ inſtrumẽta ꝑ contumaciã non exhibuerat ⁊c

Nil nouari appellatõe pendente.

BGloſa in.l.pꝛima. ¶ Scribentes hic dicũt iſtam glo.eſſe
ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iudex non põt exequi ſententiq ſuam
infra tempus datũ ad appellanduz de quo in antent.hodie.C. de
appellat.vt ibi pcr cos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ ideʒ
eſt in cauſis criminalibus. quia non põt fieri executio infra tẽpuſ
appellandi ſᷣm bald.in addit. Specu.in tit. de execut.ſente.in ver
ſi. in criminali ⁊c.de quo poſuit bart.in.l.qui vltimo.ff.de penis.
vbi dicit ꝙꝙ aliud eſt de conſuetudine. et per bald.in.l.additos.C
de epiſco.audi.⁊ bald.in.l.i.in quinta colũ.C.ne ex delict.defunc.
⁊ bal.in.l.fi.C.ſi a non compe.iudi.⁊ Oldra.in couſil.lxxxxviij.
⁊ Paul. de caſt. in conſil.xxxi.in quibus locis limitãt hoc eſſe ve
rũ pꝛeterqᷓ; in notoꝛijs vel in confeſſis ⁊ cõuictis.quia põt ſtatim
fieri executio vt ibi per eos ad quos me remitto.⁊ pono glo.de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Appellatõe nouari:puta executio vel ſimile.
Sed quid ſi nõ eſt facta appellatio an infra bi
duũ poſſit fieri cxecutõ. Reſpon.ar.C.cõia de
legat. l. fi. F. ſin autẽ ⁊c.

Quando appellandum ſit.

Bloſa in.l.pꝛima..finali. Sal.bie dicit iſtã glo ·
eſſe valde not.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ dominus poteſt appellarc etiã
poſt decem dies quãdo etus pꝛocuratoꝛ non appellauit in tempo
re debito ⁊ non ſit ſoluẽdo vi ibi per euʒ cuʒ quo ſto. Uno
addito ꝙ idem in terminis voluit Specu.in tit.de appellati.in. ⅛
nũc videtur verſi.quid ſi pars ⁊c. Et Inno.⁊ Jo.an.in.c.cũ oliʒ
abbas extra de off.deleg. ⁊ do. Anto.⁊ Abb.in.c.ex ratõe extra
de appel.⁊ do.Cardi.in cleme.ſicut eo.tit.⁊ Ange.⁊ Jo.ð imola
in.l.ab executoꝛe in pꝛin.ff.eo.tit. De quo vide tu per do.meum
Alex.de imo.in ſuo conſilio.lxxxxv.in ſo volu.incip.viſis pꝛoceſ
ſibus ⁊c.⁊ in conſil.xxi.in pꝛimo volumiĩe incip.ſi ſindicus caſiri
⁊c.ad quos me remuto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius ver
ba ſunt hec.
¶Audiatur.nam auditur pꝛocuratoꝛe non exi/
ſtente ſoluendo vt arg.C. de iudic.l.pꝛoperan/

dum.S..fi.alias non.C.eo.auten.hodie ⁊c.

BGlo.i.l.i.O. biduũ in verbo late cc. Scribẽtes
bic ⁊ mnxime bald. dicũt iſtam glo. foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ
ꝙ appellatõe ſentẽtie in dubio intelligimꝰ de diffinitiua ⁊ nõ ð in
terlocutoꝛia ⁊ maxime in ſtatutis vt ibi per eos cum quibꝰ ſto.
pꝛo quibus facit tex.ibidem in verſi.ꝙ in ſententijs ⁊c.⁊ in.l. q
ſufficit. f.de excuſa.tuto.⁊ eſt bonus text.cum glo.in.c. cus olim.
extra ð teſtib.⁊ in.c.ſi quẽ extra de ſente excõ. ⁊ in.l.i.C. ð ſent.
in vᷣſi. nõie ſentẽtie ⁊c.⁊ do.meꝰ Alex.ð imoiin ſuo ↄſil.quinqua
geſimo in ba ⁊ in penul.colum.in vᷣo volu.incipi.vtruʒ in cauſis
executiuis ⁊c, ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.
Sententie late diſſinitiue.nam cum dico ſen
tentiã ſimpliciter intellige diffinitiuã. Iteʒ hoc
in pᷣſente in abſente exquo ſcit vt infra.G.fi.⁊c.

glo. eſſe notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iudex delegatus nõ poteſt
recuſari pꝛcſtita iam cautõe coꝛam eo vt ibi per eum cũů quo non

ſto.z De quo vide tu not.per ſcribentes in.l.fi.C.de ſponſali.

⁊ in.c. ſuſpitõis extra de offi.delega.⁊ in. x.cum ſpeciali eo. fitu.
per glo.in. c. cum ſup eo.tit. ⁊ per do. Anto. in. ci. exra de iudi
⁊ per Lud.ro.in ſno ſingul.in verbo poteſt ad quẽ me remitto
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CConſenſiſſe.ar.ꝙ ſatiſdatiõe iudici pꝛeſtita
nõ poſſit obijci litteris ſic.C. de re iudica.:.ab
ſolutionẽ.⁊ ſupra de ſepera.l.pꝛima.S.illud.ſʒ
arg. contra infra eo.tit.l. fi. ⁊ de iudici.l. non vi
detur ⁊c.

L. finali. bal. bic dicit iſtum tex.eſſe melioꝛemde iure ad
boc pꝛopoſitũ ꝙ pars videtur cõſentire actis factis per iudice ſi

non cõtradicat ⁊ in eis actis etia pꝛeſumitur obſeruata omnis

ſolemmtas.⁊ etiã de hot eſt glo.not.in.l.i.i.C. de relatio.⁊ nota
in.l.ſciendum.ff. de ver.obli.⁊ in.c.quoniq contra falſam extra
de pꝛobatio. cum quo ſto. Uno addito ꝙ boc eſt veruʒ niſi
eſſemus inhis que ſunt magni pꝛeiudicij.qmia in hijs non indu
citur cõſenſus etiam ex ſcientia ⁊ ex longa pacientia ſm bart in
l. cum de in remverſo.ff. de vſuris.⁊ bart.in.l.in ſponſalibus..
fi. ff.de ſponſalibus.⁊ Paul.de caſtro.in.l.licet in pꝛinc C. de in
re delibe.ad quos me remitto.⁊ pono tex.de quo agimꝰ. Cuius
verba ſunt hec.

¶Illud videamus ſi cum imperatoꝛi ſcribere
tur exempluʒ litteraꝝ litigatoꝛi editũ ſit neqʒis
appellauerit ⁊ poſtea contra eum reſcriptuʒ ſit
an appellare a lr̃is pꝛidem ſibi editis poſſit ⁊c.

Que ſententie ſine appellatõe reſcindantur.

BGloſa in.l.pꝛima. ¶ Bal bic dicit iſtam glo.eſſe notandaz
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ compenſatio poteſt oppomi etiã poſt ſentẽtiã
latam vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ idem eſt
etiã ſi ſententia tranſiuit in rem iudicataʒ ſᷣm Bart.in.l.ſicum
dos.ff.rerũ ãmo.⁊ Bal.in.l.fi.in tercia oppoſitõe.C.de compẽ/
ſatio.⁊ Bal.in.l.ij.eo.tit.⁊. do.Anto.in.c.ſuboꝛta extra de re in/
di.tamen hoc eſt verũ pᷣterquã qñ ageretur iudicio recupande.
vt eſt glo.ſingul.in.c.finaliextra de oꝛdi.cogmi.⁊ volunt ſcriben/
tes poſt glo.in.l.fi.in fi.C.eo.tit.ad quos me remiuio ⁊ ponogio
ſam de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
CJudicatum oppoſita compenſatõe ⁊ ideovi
debatur nulla ſententia cuʒ ex ea efficaciter agi

non poſſit ⁊c.

Bloſa in.l.fi. Scribentes bic maxime Bal dñt iſtam
glo. eſſe ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ melius eſt in condemnatiõe
veniat eſtimatio q; iſa res.tamẽ non põt exiimatio venire in cõ
demnationẽ ſi res ipſa non perit.nec obſtar ꝙ ſentẽtia debet eſſe
cõfoꝛmis libello vt in.l.vt fundus.ff.cõi diui cum ſy.quia hoc ve
rum eſt iñ ſum̃cit ꝙ ſit cõfoꝛmis quo ad iutellectũ vt eſt glo.no.
in.l.vinũ.ff.ſi cer.peia.vbi alias legendo dixi de hoc.⁊ ad ibi deã
me remuto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CImpofſfibile vt ſupꝛa qui ſatſda.coga.l.ſi de
ceſſerit.⁊ ſic nota equiꝑari impoſſibilitatẽ iuriſ
⁊ nature vt ſupꝛa de condi.inſti.l.filius.⁊.l.con
dictões.Sed ſi iudex condemnat debitoꝛẽ ſti/
ci moꝛtuo eo ſtico poſt moꝛam an valeat. pide
tur ꝙ non vt hic. Econtra ꝙ ſic.quia potcſt ve/
nire in ſtipulation vt ſupꝛa de verbo.obli.l. in⸗
ter. F. fi. ⁊ in conſtituto vt ſupꝛa de conſti. pecu.
l.pꝛomiſſoꝛ. ⁊ ideo dicã valere.tutius tamen eſt
ſi in extimatione cõdemnet licet extimatio non
ſit in obligatõe vt ⁊ alias ſupꝛa.ff.ſi certũ peta.
l. vinum ⁊c. .

BGloſa finalis in.l.fi. ¶ Bal hic dicit iſtam gloſnzeſſe
oꝛdinariam ⁊ ſingulariſſimã ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ iudex pot con/
demnare quẽ ad rem etiaz re pempta. Tutius tamẽ eſt condem
nare ad eſtimatõem eius vt ibi per eum. cum quo ſto ſimplicitet
quia glo.hec optime pꝛobat hot ⁊ non eget alia mea noua inter⸗
pꝛetatõe.uins verba ſunt hec. .

CImpoſſibile ⁊c.in verſi.ſed ſi iudex cõdem/

9 ke,
R
balie ,in
ſrptite
lusli i
meinin

Nni⸗

lnmnli lalirinn
lanch, li e
Uitau bui⸗
ünzunM
itebuinnamne
lhnaſinumeſi
. Nd
iufmnugind k en
arſheripenſnhſimafic⸗

ee⸗ Cenſetctüctsttci⸗
e Eel

niſihnck itnlne
iſctreflnthltniiit⸗

inceininginlt udugn
timeinin Mnifin du
etigotireltnteerfnnimmner
Cerarfeñtintainten
KüeGnge. Din ntit
Hütbrrtcmcinardinli rneil
Drtgbatwintiſfnernc
NMoKrirdener dartn
Menlnaluriimi
fkcisthnemetnutwn enen
luiimn
utlinpſtnytimier
ſhthmigiiniua
ſrſihninimnnl iring
mumiirſ,ntinmani
tafiutſaumu
, . A. I.
etinincnrisn
Mniaign

— —ri—

gorrginzn

eriitntint⸗

Dgumen, äiui
ann
lakue nk
Aiſc,
lglien aur⸗

e
Pach
lene
. 6
niſliut on

2EEE

màꝛH
R
= = S.
— —
3 ==
E
=

—
E ———
„
„

sr
=
E
–☛
8 —=== ,.
= —

—
MA
rGLEA itt
ami m alusiii van n
utid twütniſckger
”
l
(eriugiſtiucl
KCt:ANuaainnindeſblunie
l
l

õäõ
Ar dma lid Ginuin
„ ufeant

huhißhli in
mn tnun mni di
rn iußt

nat ðᷣebito Stici:Stico moꝛtuo poſt moꝛaʒ an
valeat ſentẽtia ⁊ videtur ꝙ non vt hic. Ecõtra
ꝙ ſic. quia in ſtipulatõne poteſt venire vt ſupꝛa
de verbo.obli.l.ita ſtipulatuſ..fi.⁊ in conſtitu
to vt ſupꝛa de cõſti.pecu.l.pꝛomiſſoꝛ.⁊ ideo di
cam valere.tutius tamẽ eſt ſi in eſtimatiõe con/
demnet licet eſtimatio non ſit in obligatõe ⁊c.

De iure fiſci.

Z.pꝛima. an bona. Bar. hic dicit jſtuz tex. ẽe not.
ad hot pꝛopoſitũ ꝙ ſiſcus non tenet᷑ facere inuentariũ qñ ſucce/
dit vt fiſcus ⁊ etiam non tenetur pꝛopter hoc vltra vires heredi/
tarias vt ibi per eũ cuʒ quo ſto. Et ideʒ etiã voluit Bal. in. l. i.
C. de heredi.vel actio.vendi.⁊ Bal.in.l.ſi infanti ⁊ in.l.fi.iij/q.
C. de iure delibe. ⁊ Ange.in. l.i..hec ſtipulatio. ff.ſi cui plus q;ᷓ p
legez falcid. in tercia colũ.?⁊ Ange.in.S.penul in auten.vt cum de
appel. cog. Tamen ſcias ꝙ fiſcus non cõficiens inuentariũ tñr
ad integra legata ⁊ non poteſt detrahere falcidiam vt eſt tex.in.S
fi.⁊ hoc ibi voluit glo.⁊ Ang.ibidem in auten.de here.⁊ falci.⁊
Ange.in dicto. 5.hec ſtipulatio ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.de
quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

An bona quae ſoluendo non ſint ipſo iure ad
fiſcum ꝑtineant queſitum eſt. Labeo ſcribit ẽt
ea que ſoluendo non ſunt ipſo ĩure ad fiſcuʒ per
tinerc. Sed contra ſentcntiã eius edictũ perpe
tuũ ſcriptum eſt ꝙ ipſa bona a creditoꝛibus ve
neũt ſi ex hijs fiſco nihil acquiri poſſit ⁊c.

Z.ſecũda.S.pꝛimo in verſicu.ſed nec alias ⁊c.
Scribentes hic maxime Bal.dicũt iſtũ tex.eſſe ſingul.ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ confeſſio inducta a lege ex pᷣſumpta cõtumacia etiazʒ
ſequuta ſententia diffinitiua in vna cauſa non nocet in alijs caub.
vt ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ idem etiã vo
luit Bar. in.l.eius qui eo.tit.⁊ Bal.in.l.ij. in vlti.col.C. de eden.
Bene verũ eſt ꝙ huiuſmodi confeſſio equiualet vere confeſſioni
ſᷣm Bar. in conſiio incip.a dño Cyno ⁊c.⁊ Paul.de caſtro in cõ
ſilio. cxliij. doinum Mellum in ſuo conſilio incip. Circa queſi ⸗
tum pᷣdictũ ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec.
Diuus adrianus Flauio adriano in haec ver
ba reſcripſit.Quoniã ei qui inſtrumẽta ad cau/
ſam fiſci pertinetia cum poſſit exhibere non ex
hibet nocere debebat:ſi verũ aliter non inuenit
ea ſubtracta eſſe credunt᷑ quae nocitura cauſae
eius fuerint dubitanduʒ non eſt.ſʒ nec alias du
bitari opoꝛtet:quin non aliam in cauſaʒ nocere

debeant q̃ʒ in eam in qua deſiderata ſunt ⁊c.

BGBlo.in.l.aufertur.S.fiſcus. Bal. bic dicit iſtã glo.
effe notandam ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ fiſcus non habet tacitã ypote
cam in bonis delinquentiũ vt ibi per eum.de quo etiã poſuit ali /
quid Bar. hic.⁊ glo.in.l.reſcriptũ in verbo ypothecas.ff.ð pact:
que idem etiã tenuit.ð qua materia vide etiã per Cy. in.l.ſi quis
poſt hac.C.de bonis damna.⁊ Bar.⁊ Gal.in..l.reſcriptum.⁊
Bar. in. l. poſt contractũ.ᷣff.de donatio. ⁊ bar.in.l.i.in fi.C.ſi ad/
uerſus crodi. pꝛeſcript.lib.x.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec:

Pignoꝛis ſi petat maleficij penaʒ vt ſupꝛa eo.
l.quod placuit ⁊c.

Z. In fraudem. F. quotiens. Seribentes bic mari
me Bal. dicunt iſtum tex.eſſe ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ edictio
actoꝛis facienda eſt de manu notarij non autẽ alterius vt ibi per
eos cũ quibus ſto. Uno addito ꝙ notarius qui incipit ſcri/
bere acta non põt mutari ſᷣm Bal.in.l.i.C. de ſpoꝛtulis.⁊ Bald.
in. l.ij. C.quõ ⁊ qñ iudex.⁊ Bal.in.l.cum ſententiã. C. de ſenten.
⁊ intetlo.om.iudi. Tñ hoc eſt verũ niſi ſit iuſte imnpeditus.qꝛ
tunc poteſt ſubꝛogare aliuʒ in locũ ſuũ ſᷣm eundeʒ Bal.in.d.l.i.
C. de ſpoꝛtulis.⁊ in.l.repetita.C. de epiſ.⁊ cleri.⁊ modernos in.c
quoniã ↄtra falſam in verbo ſententia ⁊c.extra de pꝛoba.In qui

bus loeis ponũt ẽt pꝛefati ſcrib tes quid ſi ꝑtes cõſentiant vtruz
poſſit mutari notarius ad ſcribenduz acta iucepta per alium. ad
quos me remitto. ⁊ pono tex.de qͥ agimus. Cuiꝰ verba ſunt hec.
Cquoticns apud fiſcũ agitur actoꝛuʒ poteſtas
poſtulanda eſt vt merito hijs vti liceat eaqʒ ma
nu comentarienſis adnotanda ſunt.ꝙ ſi ea ali/

ter ꝓferãtur is qui ita ꝓtulerit cauſa cada t ⁊c

Gloſa in. l. aufertur. S. fiſcus. Bal. hic dicit iſtaz
iſtam gloſam eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ vbi nomen
rei eſt receptũ inter eos tunc eius bona ſunt etiã tacite fiſco obli/
gata ⁊ ypothecata vt ibi per eum. de quo vide tu glo.not.in.l.re/
ſeriptũ..pꝛimo in verbo.ypothccas.ff. de pactis. ⁊ not. p eundẽ
bald.in.l.furti.C. de furtis ad quem me remitto.⁊ ſupꝛa dixi.⁊
7 pono glo. ð qua agimꝰ. Cuius verba ſunt hec.
¶Pignoꝛis ſi petat maleficij penã vt ſupꝛa eo.
l.quod placuit vel pꝛinato ſuccedit vt ſupꝛa eo.
l. fiſcus.ſed tunc quando inter nomina poſuerit

habet ypothecam ⁊c.

L. res que. ¶ Scribentes hic dicũt iſtum tex.eſſe notãduzʒ
ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ fiſcus non poteſt alienare bona que ſunt in
controuerſia vt ibi per eos cumquibus ſto ſimpliciter.qꝛ tex.iſre
clarus eſt ⁊ non eget alia noua mea intcrpᷣtatiõe.Cuius tex. ver/
ba ſunt hec. 5
Z. Kes quae in cõtrouerſia ſunt non debent a
pꝛocuratoꝛe ceſaris diſtrahi ſed differenda eſt
eoꝛum vẽditio vt diui quoqʒ verus ⁊ Antoninꝰ
reſcripſerunt.

Glo.in.l.ſi pꝛocuratoꝛ. Bal.bic dicit iſtam glo. foꝛe
ſingul. ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ ſicut ꝓcuratoꝛ vendens rem domini
ſui non põt habere fidem de pꝛecio.vt eſt tex. hic ⁊ in.l.cum ven/
dente.⁊ hoc ibi voluit glo.⁊ bal.C. vbi cauſ.fiſcal.⁊ voluit etiam
bar.in.l.pꝛima.ff. de offi.pꝛocur.ceſa.poſt Jaco.de are.ibidem ⁊
bald. etiã in.l.in ciuile.C. de rei.vendi.De quo etiã poſuit aliquid
bar.in.l.elegãter..ſi vendiderit.ff.de pigno.actio. ⁊ bart.in.l.iij.
S. non tamen. ff. de inſtito. ⁊ bar.in.l.a diuo pio.ꝭ.ſi emptoꝛ.ff.ð
re iudi.⁊ Cy.in.d.l.in ciuile in quibus locis videntur tenere oon
trariuzʒ de quo non dico nunc ſed redeo ad pꝛopoſitũ noſtrũ ⁊ di
co ꝙ poſita opinione illa pꝛo vera ꝙ non poſſit habere idem de
pꝛecio. Idem eſt in eccleſia ⁊ in minoꝛe.xxv.annis per iſtam glo.
de quo etiã vltimo vide tu not.per Cy. ⁊ bar.in.l.in ciuile. ⁊ per
bar. in.l.paulus.S.queſitum.ff.de libe.cauſa.ad quos me remit
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CSoluto vel alias ſatisfacto vt ſupꝛa de con
trahben..emptio.l.quod vendidi.⁊ inſtitu.de re.
dini. F. vendite: non autem habita fide de pꝛe/
cio.⁊ eſt ſpeciale contra leges pꝛedictas ⁊c.

LZ. Sʒ ſi accepto. BZal. hie dicit iſtum tex. eſſe vnicũ
in iure ad hoc pꝛopoſitum quis dicitur legitimus ciuis vt ibi p
eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ pꝛopꝛie eſt ille qui eſt ex
oꝛigine nõ qt ex pꝛiuilegio vt in.l.ciues.C. de incolis li.x.⁊ voluic
bar.in.l.fi..itẽ reſcripſer̃t.ff.ad muuicip.⁊ bart.in.l.mercis.ff.
de ver.ſigni.⁊ in.l.ſi is qui pꝛolemptoꝛe.ff.de vſucapio.⁊ in.l.ma
ritus. . legis.ᷣ ff. e adulte. ⁊ hald.in.l. quod fauoꝛe in penul.col.
C.de legibus.⁊ Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo ciuis.Et
do. meus Alex.de imola in ſuo conſilio.clx.in pꝛima colu.in quin
to volu.vbi ponit etiã an ciuilitas tranſeat ad filios ⁊ etiã ad ne/
potes. etiaz in conſilio.xvi.in eodem quinto volu.vbi põit quid
in inſtrumentis ⁊ quid in ſtatutis. ad quem me remitto ⁊ pono
tex. de quo agimus.Cutus verba ſunt hec.

Z. Sed ſi accepto vſu toge romane vt ciues ro
mani ſemper egerint: diui fratres pꝛocuratoꝛi/
bus hereditatũ reſcripſere :ſine dubitatiõe ius
eoꝛũ ab obſidis condictione ſeperatũ eſſe bene
ficio pꝛincipali.ideoqʒ idem ius eis ſeruanduʒ
eſſe:quod haberẽt ſi a legitimis ciuibus roma
nis heredes inſtituti fuiſſent ⁊c.

LZ.in fraudem..quotiens. Scribentes bic dicunt

iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad bot pꝛopoſitũ ꝙ ille qui falſiſicat atta
rer Raſunen cadit a cauſa vt ibi per eos cum quib“ ſto.
Uno addito iſte tex. bene ⁊ ſubtiiiter ponderatus non ꝓ
bat boc.ſed vult ꝙ ſi quis pꝛoducit acta etia vera ſed non manu
officiał deputati ad hoc cadat a cauſa ſz nõ falſiſicauerat ea acta.
ſed non ſeruauerat oꝛdinẽ ibi traditũ vt ibi icitur in text. quem
boc moddo ego intelligo ⁊ verus eſt ſenſus.naʒ ſi falſiſicaſſet geta
puniretur etiã maioꝛi pena.cuius contrariũ dicit᷑ in tex. iſto. Eſt
ven ꝙ acta falſificãs nõ punit᷑ pena ſtatuti puniẽtis falſificantẽ
riien ſed punit̃ pena iuris cõis ſᷣm Albe. de roſa. in ſuo libello
ſtatutoꝛũ in ſa parte pꝛincipali in qõe.xxxvj.⁊ do. BHandinum in
ſuo libello maleficioꝛũ ſub rubꝛica de falſis in verſi.ſed pone ſta/⸗
tuto ⁊c.ad quos me rᷣmitto ⁊ pono tex.de quo ſupꝛa dixi. Cuius
verba ſunt hec. . .
CQuotiens apud fiſcum agitur actoꝛum po/

teſtas poſtulanda eſt vt merito hijs vti liceat:
eaqʒ manu comẽtarienſis adnotanda ſunt: ꝙ ſi
ea aliter pꝛoferãtur is qui ita pꝛotulit a cauſa ca
dat ⁊cetera.

De re militari.

Z .ij .S. ſi ad diem. Bal hic dicit iſtum text. eſſe not.
⁊ eſſe melioꝛẽ de iure ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ iudex põt compellere
partes vel vnã ex eis vt recipiãt copiã actoꝛũ factoꝛũ per notariũ
cauſe vt ibi per eum cũ quo ſto ſimpxłr. quia tex.iſte optime pꝛo/⸗
bat hoc. ⁊ non eget alia mea interpꝛetatione Cuius vᷣba ſnnt hee
CSi ad diem comeatus quis non veniat per/
inde in eum ſtatuendum eſt ac ſi emãſiſſet aut ð
ſeruiſſet pꝛo nũero tempoꝛis facta pꝛius copia

docendi ⁊c.

L.ſecunda.S.ſi ad diem. bald hic dicit iſtuz textũ
eſſe melioꝛẽ de iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ copia actoꝛũ omnino dã
da eſt cõtumaci ⁊ etiaʒ bannito vt ibi per eum cum quo ſto ſim/
pliciter quia tex.iſte clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua inter
pꝛotatõe . Cuius verba ſunt bec. .
CSi ad diem cõmeatus quis non veniat per/
inde in eum ſtatuendum eſt ac ſi emanſiſſet vel
deſeruiſſct pꝛo numero temꝑis:facta pꝛius co/
pia docendi: niſi foꝛte caſibus quibuſdam de/
tentus ſit pꝛopter quos venia dignus eſſe vide/
atur ⁊c.

„ 2 .
Glo.in.l.qui cum vno.ꝭ.pꝛimo. bal hic dicit iſtã
glo. eſſe ſiugul.ad hoc pꝛopoſituzʒ ꝙ rei vendicatio põt nouari:⁊
boc modo.quia nouans ſtipulãdo pꝛeciũ rei videtẽ quodãmodo
vendicare ⁊ pꝛeciũ rei remanet in obligatõe quod poteſt nouari.
vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ aliud eſt per
ſententiã.nam non fit nouatio ᷣm Specul.in tit. de arbitr.ꝭ. vj⸗
verſi.item quero ⁊c.ad quẽ me remitto.⁊ pono glo.de qua agi
mus.Cuius verba ſunt hec.

CRelinquat paciſcendo vel tranſigendo ⁊c.

BGlo.in.l.miles. bald. hic dicit iſtam glo. eſſe nota. ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ ludens dicit᷑ alienatoꝛ vt ihi per eũ cuzʒ quo ſto.
De quo vide tu not.in.l.quotiens.C.de f.deicõmiſ.cum ibi plene
nota. ad que me remitto. Uno ſolo addito pꝛo nũc ꝙ luſoꝛi
poteſt interdici adminiſtratio bonoꝝ ſuoꝛũ ſicut pꝛodigo ſecũdũ
bal.in.l.ea lege in vltima col.C. de condi.ob cau.ad quẽ me rᷣmit
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Illicite vt ſupꝛa titu.pꝛimo.l.ij.⁊.l.poſtlimi.
ſi auteʒ ad ludum tunc compꝛehẽditur ſub ver/
bo alienauit ⁊c.

Ad municipales.

Gloſa in.l.pꝛima. bal. bic dicit iſtam glo eſſe notãdaz
ad boe pꝛopoſitũ ꝙ legitimatus filius ſequit̃ patreʒ ſicut adopti
uus vt ibi per eum cum quo ſto.⁊ idem voluit etiã glo.in.l.iube
mus.C. de natu.libe.⁊ glo.in.ꝭ.generaliter in anten.quib.mod.
natu.effi.ſui.⁊ glo.in.l.iſj.C.de municip.⁊ oꝛi.lib.x.Et bart.hic

aliquid poſuit in fine ad queʒ me remitto ⁊ pono glo.
mus.Cuius verba ſunt hec. bono glo. dequa ag

C Parentibꝰ licet legitimis ſic ergo vulgo que
ſitus matrẽ legitimus patrẽ ſequitur vt ⁊ ſupꝛa
de ſtatu homi. l.cum legitime. Sed quid dele,
gitimato per pꝛincipem. reſpõdeo patrẽ ſequit᷑
vt ⁊ adoptiuus vt infra eo.l.oꝛdine in fine ⁊c.

De decurionibus.

Gloſa in. l.os. Dy in i. C. de confir tuto. T etiam
bal. hic reputant iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ ſi quis eli
gitur ad aliquã dignitatẽ cuʒ ſua pꝛocuratõne poteſt poſtea cofir
mari in illa. nec pꝛopter hoc incidit in legẽ iulia de ambitu vt ibi
per eos cum quibus ſto. Uno a ddito ꝙ idem pꝛobat᷑ imc.
cupienes in pꝛin.de electio.li.vj.⁊ idẽ et voluit bar.in.l.barbariꝰ
in ba colũ.j.de offi pꝛeto.ad quẽ me remitte ⁊ pono glo.de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.

CPꝛelegatos.ſ.plebeios.vel dic eos qui pꝛi⸗
fuerãt decuriones:⁊ ꝙ dicit eligi.ſ.ſtatim.Eſt
ergo ſenſus vt ſi erat minoꝛ poſſit eligi ⁊c.

CDe decretis ab oꝛdine faciendis.

Gloſa in.l.penultima. bal hic dicit iſtam gloſa eſſe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ interlocutoꝛia poteſt reuocari in
diſtincte ſine cauſe cognitõe vt ibi per eum.de quo vide plene no
ta. in.l.quod iuſſit.fl.de re iudi.vbi alias legendo dixi de hoc.
Miſi ꝙ nuũc dico hoc eſſe verum pᷣterquaʒ in interlocutoꝛia
qua iudex pꝛonũciat aliquẽ non eſſe audienduʒ. quia tũc nõ pot
reuocari niſi de conſenſu partiũ ſᷣm bar.in.l.i.in fi.ff de pꝛetoꝛi.
ſtipulati. Et idem ditco in omni alia interlocutoꝛia que eſſet
magni pꝛeindicij.quia non poteſt reuocari ſine cauſe cognitione.
vt in.l.a pꝛocedente.C. de dilatio.⁊ in.l.ne quicquã. .vbi decre/
tum. ff. de off. pꝛoconſu.⁊ voluit Bal.in. .l.i. in fi. de pꝛeto. ſtip.
T bal.in.l.poſt ſententiã.C, de ſentent.⁊ interlocu.om.iudi.⁊ mo
der. ĩ.c.cũ ceſſante extra de appel.Et vide per do.meũ Alexa. de
imol.in.l.arbitro in pꝛima colu.ff.qui ſatiſda.cog. ⁊· Paul.ð cal.
in ſuo conſil.cccxxvij.⁊ idẽ poſuit vo.meꝰ Alex.inel.i.. ſi in
aliqua. ff. de pꝛeto.ſtipula.in apoſtillis ſuis ad Bar.ibi. ad quos
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CAd publicũ exempluʒ eſt ſupꝛa de mune.⁊ ho
no.l.vt gradatim..repꝛobari cum concoꝛ.Sʒ
videtur ꝙ etiaʒ ſine cauſa vt ſupra quod cuiuſ.
vniue.nomi.l.item.S.ꝙ ſi actoꝛ quae eſt contra
vt ſit cauſa ſola voluntas vt ⁊ alias ſupꝛa de pe
nis.l iiij.in fi.⁊ de pꝛocura.l.is cuius.ſẽd dico
ibi. ſ. in. l.iétem ſpeciale.quia nullius intereſt re/
uocare actionẽ ante litem conteſta. ſecus ſi poſt
vt ea.l. F. ex hijs. Iteʒ pꝛo hoc ꝙ ſine cauſa nõ
poſſit mutari vt ſupꝛa de decurio.l.penult. in fi⸗
7. C. ne fiſc. rem quã ven.l.i.⁊.ij.li.x.⁊.C. ſent.
reſcin. non poſ.l.i.⁊.C. de ſente.aduer.fil.l.iin
interlocutoꝛia ſecus vt ſupꝛa de re iudi.lj.quod
iu fſit. ⁊ de arbitr.l.diem. .finali ⁊c.

Gloſa in.l.finali. SBal.hic dicit iſtam glo. eſſe ſngul o⸗
hoc pꝛopoſitũ ꝙ non eſt tollerabilis ignoꝛãtia illius quod pu
ce notum eſt vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Pꝛo quo facii tere
glo. ſua in. l. ſi tutoꝛ.· C. de peric. tuto. ⁊ ibi aliquid dixi in min
interptatõibus noſtris ad quas me remitto. Uno ſolo
to pꝛo nunc ꝙ idem eſt de eo de quo eſt fama publica m K
in. l. T ſi ſciſſes. C. de admini.tuto. ⁊ Saly. conbonoñ. in. l. qui

crimine. C. de accuſa ⁊ etiã in.l.i. C. de bijs qui latrones. ho u

it ẽt Bar. in. l. is poteſt in quarta col.ff. de acqui bereche
in.l.quidam decedens.S.fi.ff.de admini.tuto.⁊ Baor. in.l. 5
pꝛimo.ff. de accuſat.⁊ Bar.il.qui rome.ꝭ.duo ſpatle
cia qõe.ff.de verb.obli.⁊ Bar.in.l.aduerſus.C. de v uar „
Plus dico ꝗ volens iurare contra non debet 16 iinci⸗
glo. nota. in. c. nulli extra de electi. lib. vj. ⁊ voluit eiid p üna
S. cõuenticulas in titu. de pace iura.firma.in yſib. leudo.

r
men
unuifi ℳ&
=

hatlignangticizan
rtelinibdeen u⸗
niſnrinicch
genleitrdier, hun
afere KAügünganenn⸗

mtnepi geerkmengeinicic.

Gſtſreetchtgi gasn
curict. Beppeetbultgi

cheiolinspnnrcht⸗

(Nerstmacdimiseitinns

Molſecarteteat en.
DGrndeRätientinſakinde e
ſorgfrrocnunnirittäm ündin!
Iwenſöfermfodnnmin din
d
fiunuligntatinluinnnir ein
igiſſm antlutitmäen
nphninfäfntitt nnitnnne
mintſihnin iiinunttni
nlelininin mnnen
nim lnftin, luem

MArintl n e Nüte

lufgſonie A

Umiſtiſncimi
ſebenlnis eNreliae⸗
ic n
in kiffil⸗
SH
frian efr
ile lente fſirniſi
an euriun

=
ES

1

endi
unſſſſidreeicte
enlinin Q
i
3

ND

— - -- —

SE⸗

—
„„
—

mamzaafulnni
imtinim⸗
uIrnſtman!
õl
urular ſylun ufir
õäl
glänit xnu bais ſ
lalen hrn gunsilatſte
õ
ralſans udar uaſt
Amllil Niuanſi

GumlAiNi
amirz lail

colu. ad quez me remitto ⁊ pon glo. de qua agimus. Cuius ver
ba ſunt hec.

CAduerſus ignoꝛamus minime acta.ar.C. de
teſtame.l.iubemuſ in fi.⁊ in auten.vt facte noue
conſtitu.in pꝛin.⁊ ſupꝛa ad ſylla.l.ſi quis in gra
ui.⁊ ſupꝛa locati.l.ignoꝛans niſi ei poſſit impu
tari cur neſciuit vt ſupꝛa de inſtitu.l.ſed ſi.G. p
ſcribere.⁊ ſupꝛa de iur.⁊ fac.igno.l.regula..i.
alioquin punitur ignoꝛãs.quia publice pꝛopoſi
tum ignoꝛare non licet ⁊c.

L.finali. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingul. ad hoc pꝛo/
poſitum ꝙ denũciatio perſonalis non requirit̃ vbi pꝛeceſſit noti/
ficatio publica vt ibi per eum cũ quo ſto. De quo vide tu nota.p
Cy. Bal. ⁊ Saly. conbonoñ.in.l.ea quidem. E. de accuſatio. vbĩ

ponũt an ſindicus teneatur denũtciare maleficia nototia. ⁊ cõclu

