puenire vellet:vel quibus legata dari vel fidei/
cõmiſſa vel libertates diſponere etiam ſinõ an
te huiuſmõi diſpoſitõis pꝛedixerit teſtatoꝛ vel
teſtatrix illa foꝛmalia verba. ideo eoſdem te/
ſtes cõueniſſe ꝙ ſine ſcriptis ſuã voluntatẽ vel
t eſtamentũ componere cenſuit c.

Z. Conſilia diualia. Bal bic dicit iſtum tep eſſeſn
gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ q iuriſdictio conceſſa vn ita eſt alteni
denegata non poteſt pꝛorogari in illum cui eſt denegata vl ibi p
eum cũ quo ſto. Pꝛo quo ẽt facit.l. ſolemus. §elatruncula /
toꝛ. ff. de iudici.cum ibi not.⁊ cum hijs que alias bhit legendo di
xi ⁊ in hijs ſecũdis interpꝛetatiõibꝰ noſtris ad quas me remito
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuus verba ſunt hec.

L. Conſilia diualia quibus conſiderare ꝓſpe/
ctuʒ eſt ne voluntates vltime deficientiũ in hae
regia vrbe confecte apud alium aperiri poſſint
qᷓ; apud virũ clariſſimũ pꝛo tempe cenſus magi
ſtruʒ monumentis interueniẽtibus pꝛo iuris oꝛ
dine:ne ve in hereditate cuius ſumma centũ au/
reoꝛũ pꝛeciũ nõ excedit mercedis quidquaʒ aut
ſumptuũ cenſum adminiſtrantes:aut cenſualis
apparitio ſuper intimãdis hijſdem elogijs au/
deant aſſequi firma nũc quoqʒ dicamus acre⸗
petita pꝛomulgatione non ſoluʒ iudices quoau
libet pꝛo tribunaliũ:verũ etiã defenſoꝛes eecle/
ſiarũ quos turpiſſime intimatõis genus irrepſe
rat pꝛemonẽdas cenſemus: ne rem attingat que
nomini pꝛoꝛſus m conſtitutionũ pᷣcepta: quem
cenſus magiſtro cõpetit abſurduʒ eſt nãqʒ ſi
miſcnis actibus rerũ turbẽtur officia ⁊ alij cre
ditum alius ſubtrahat ⁊ pꝛecipue clericis qiu⸗
bus obvꝛobꝛiũ eſt:ſi peritos ſe velint diſcepta
tionẽ eſſe foꝛenſiũ.pena etiã temeratoꝛibus fe⸗
riendis pꝛeſentis ſanctiõis quinquaginta li 24
rum auri: nec enim cõcedendum eſtvt ſupꝛema

Siedtidin an⸗
pluiſinnne t

Meerufti trnen

N
õ

ne

k. Mrüternat n
nüiimmigeerein aa
Ceneireria Ainnen tt
lathucntnatdtstrren
6NwiGfeieerner
PNrmciumeltimieen,
fiiſgtiwen nd
Nngäretenettrinnn
Ganlumn hellet entmite
Nfaſtzutttümuithe
rietinlen Aint
ptunitlimänn
utrfflun manine
taullfinti Henln
MNilnntnanike⸗ £W
—
0hinhnlin A

milhntii, —
—
innnri nn
Antbuden
N

ſgnirntn d
eN
iinauu
Mn itze Nbenc

2

24

— uuu

2

”H”Mc

Aum pm
amt
Pnati
au e.
ur IIE
SE

vota deficientiũ repꝛehenſionis quicquã ex in/
congrua inſinuatõe cõtrahant: dũ res ab incon
gruis vſurpatur audacter ⁊c.

De heredibus inſtituendis.

Gloſa in.l.cum pꝛoponas in verbo potuit ⁊c.
Scribẽtes hic maxime Bal.reputãt iſtam glo.foꝛe ſingula
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſernus heres inſtitutus ⁊ coactus a do
mino adire hereditatẽ intelligitur a iure velle. ideo aquirit he/
reditatẽ domino cum quo ſto.quia glo.clara eſt pꝛout alias ibi
legendo dixi poſt alios docentes de hoc. ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ
non ero niſi ꝙ pono verba glo.que ſunt hec.

CWPotuit ⁊c.in verſi.ſed quid ſi in tercio caſu
ſi paruerit ſed coactus.dicũt quidam dominũ
nõ fieri heredem vt.ff. de aquir.heredi.l.qui in
aliena.S. fi. Lu dic ꝙ ſic vt. ff. ſi quis omiſ.cau.
teſta.l.i.G.i.⁊ in.d.l.qui in aliena adiuit errans
vel fuit ab alio nõ domino coactus. Item nota
loquitur hec lex cuʒ certũ eſt de voluntate teſta
toꝛis.ſi autẽ eſt dubiũ diuiditur hereditas in/
ter dominũ ſerui inſtituti ⁊ ſubſtitutũ vt.ff.eo.ſi
pater. ⁊ plene diſtinximus inſtitu.de vulg.ſub/
ſtitu. F. fi.licet.P.⁊.R.intelligant.l.iſtam cum
dubitatur an voluit defunctus per Aulianũ aliũ
heredem fieri an non: quod eſt expꝛeſſe contra
l.iſtam ⁊c.

L.finali· ¶ BSal. hic dicit iſtuz tex. non eſſe alibi v ſic facit
eum ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ oꝛdo verboꝛũ facit ſecũdo lo
co nominatũ in teſtamẽto a teſtatoꝛe cenſeri vulgariter ſubſtitu /
tum licet teſtatoꝛ in ꝓ-onam vtriuſq; vſus ſit verbo inſtituo. vt
ibi pꝑer eum cũ quolnon ſto ſimpłr.quia iſte tex.bene ⁊ ſubtiliter
põ deratus ex alio capite introducit.ſubſtitutũ vulgarẽ pꝛopt᷑ ge/
nitiuũ ibi poſitũ dum dixit Sempꝛonius Plocij heres eſto ⁊c.
Nam ex hijs verbis apparet teſtatoꝛẽ non volutſſe illum pariter
eſſe heredem cum Plocio ſed poſt Plociuz vt denotãt illa ver/
ba ibi poſita.⁊ ſic vis non ſtat in ſola nominatiõe ſecũda ſʒ in illo
genitiuo ibi poſito in text. Tamen doctrina Bal. in ſe vera eſt.
Pꝛo quo adduco quia oꝛdo ſcripture cõſuenit denotare oꝛdinẽ
intellectus vt in.l.quotiens cum ibi nota.ff.de vſufruc.⁊ voluit
glo.not.in.l.ſi fundo ſub condictõe.ꝭ.hijs verbis.ff.de leg.pꝛimo
⁊Z Bar. ⁊ Bal. in. S. quibus in pꝛima conſtitut.C.⁊ Bal.in.l.ad /
uerſus.C. de furtis.⁊ Bal.in.l.i.C.de impube.⁊ ali.ſubſlitut.⁊
Bar. in dicto.ꝭ.hijs verbis.⁊ Bar.in.l.gallus.S.quidazʒ recte.ff.
de libe. ⁊ poſtu.⁊ m.l.ij.S.pꝛius.ff. de vul.⁊ pupil.⁊ ibi aliquid ꝑ
do. meũ Alex.de imola.⁊ in.l.qui duos.ff.de lega.pꝛimo.⁊ An/
ge. in. . etenim in auten. de here. ⁊ falcid.col.pꝛima adiquos me
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L. Cum in libꝛis llpiani quos ad Maſſuriuʒ
ſabinũ ſcripſit talis ſpecies relata eſt hãc aper/
tius expedire viſum eſt. Quidam teſtamentũ fa
ciens ita inſtituit:ſempꝛonij plocij heres eſto.
veteres quidaʒ eſtimabãt erroꝛẽ nominis eſſe:
⁊ ſic inſtitutionẽ valere quaſi teſtatoꝛ Plocius
nominaretur:⁊ Sempꝛoniũ ſcripſiſſet heredẽ.
Sed huiuſmodi ſentẽtiam groſſioꝛeʒ eſſe exiſti
mamus.neqʒ enim ſic homo ſupinus imo ma/
gis ſtultus inuenit᷑ vt ſuũ nomẽ ignoꝛet.Sed ſi
quidem ipſe teſtatoꝛ Plocio cuidam heres ex
titit:manifeſtũ eſt ſibi Sempꝛoniũ heredeʒ in
ſtituiſſe vt per mediã ipſius teſtatoꝛis perſonaʒ

locij hereſefficiatur:⁊ hoc argumẽtamur ex

antiqua regula que voluit heredeʒ heredis te-

ſtatoꝛis eſſe heredeʒ.Sin autẽ nihil tale factuʒ
eſt ſuperuacuã eſſe ⁊ inanem huiuſmodi inſtitu

tionẽ pꝛius herede ſplocio ſibi inſtituto: ſic ad

iecit Sempꝛonius ſplocij heres eſto. tunc eniʒ
eſtimadum eſt euʒ dixiſſe: ſi nõ Plocius heres
ſibi fuerit tũc Sempꝛoniũ in locũ parteʒꝗqʒ plo
cij ex ſubſtitutõe vocari: ita vt ex conſequentia
verboꝛũ Plocius quideʒ inſtiturus:ſempꝛoniꝰ
autẽ ſubſtitutus inueniatur. Sin autẽ neqʒ ipſe
teſtatoꝛ Plocio heres extitit: neqʒ plocium he
redem antea ſcripſit:⁊ ſic Sempꝛoniũ heredeʒ
voluit eſſe nullius eſſe momẽti talem inſtitutõʒ

cum nõ ſit veriſimile in ſuũ nomẽ quẽquam er
raſſe ⁊cetera. .

De impuberum ꝛ⁊ alijs ſubſtitutõibus.

Gloſa in.l.pꝛecibus. Sal bic dicit iſtam glo. eſe ſin
gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ diſpoſitio relata ad tempus compꝛe/
bendens diuerſas qualitates ſuꝑ verbo cõmuni inducit diuerſaſ
diſpoſitões vt ibi per eum cũ quo ſto. Pꝛo quo facit text. in
l.pater ſeuerinã..condictionũ.ff.de condi.⁊ demon.cũ ii nota.
ad que me remitto ⁊ ad ea que dixi in pꝛimis mterpᷣtatiõibus no
ſtris circa iſtam glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.
Alij poſtea.ſ.quãdocunqʒ ⁊ hec eſt fideicõ/
miſſaria vel compẽdioſa. ⁊ vere diſtinguẽdi fu
erũt ſinguli caſus:cũ in vnoquoqʒ caſu pꝛopꝛia
⁊ diſiuncta habeatur ratio ⁊c.

De inſtitut.⁊ ſubſtitu.ſub condictio.fac.

Z. Si teſtamentum. Bal. hicvicit iſtumn lex. elle ſin
gularẽ ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ diſpoſitio perfecta ccclara de ſe licet
bhabeat clauſulam referentẽ ſe ad id quod fiet de futuro non vi/
ciatur nec deficit etiã ſi illud futurũ deficiat.ſeeus ſi pꝛima nõ ſit
perfecta de ſe.vt eſt glo.ſingul.in.l.triticũ.ff.de ver.obli.vbi alias
legendo dixi de hoc.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono

tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
L. Si teſtamentũ ita ſcriptuʒ inueniatur ille heę
res eſto ſᷣm condictões infraſcriptas:ſi quidẽ
nihil eſt adiectũ neqʒ aliqua condictio in teſta/
mento poſita eſt ſuperuacuam eſſe condictiõis

pollicitationẽ fancimus:⁊ teſtamentum haberxe

iuſtitutionẽ purã.⁊ argumẽto vtitur quod Pa/
pinianus reſpondit vicis reipub.relictis qui ꝓp
pꝛios fines habebant nõ ideo ex fideicõmiſſo
minꝰ deberi ꝙ teſtatoꝛ fines eoꝛũ ⁊ certaminis
foꝛma quod celebꝛari ſingulis anniſ voluit alia
ſcriptura ſe declaratuꝝ pꝛomiſit et poſtea moꝛ
te pᷣuentus nõ fecit.Si autẽ condictões quaſdã
in quauis parte teſtamẽti poſuit tunc videri ab
inicio cõdictionalem eſſe inſtitutõem ⁊ ſic om/
nia complere tanquã ſi teſtatoꝛ ipſas inſtitutio
nes eiſdem cõdictionibus appꝛobaſſet que in/
fraſcripte ſunt ⁊c. .

Gloſa in.l.ſecunda. Bal. hic dicit iſtaz glo. eſſe not.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi condictio habetur pꝛo impleta ex fictiõe
iuris pꝛo ea agitur remedio extraoꝛdinario vt ipi per eum cum
quð ſto. De quo vide tu ẽt not.p Franci.tigri.per illuʒ tex.
in.l.in teſtamẽto.ff. de condi.⁊ demon.⁊ per Bal.in.l.i.eo.tit. in
tercia qõe. C. de inſtitu.⁊ ſubſti.⁊ per GBal.in.l.ſi plures in vlti.
colu.C.de condic.inſert.⁊ etiã per Bar. in.l.iure ciuili.ffde con
dic.⁊ demon.⁊ per bar.in.l.que ſub condictõe.ſſ.de condi.inſtit.
⁊ in.l.ticia ſeyo.ff.de lega.ij.⁊ in.i.ſi mihi.ff.de contrah.empt.ad
quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ.Cuuis vᷣba ſunt hec

CIndiges ideſt non habebis licet indigeas vt
ff. de condic. ⁊ demon.l.ticio..ſi.quod extra/
oꝛdinarium locum haberet ſi ſtaret per illum

non per te vt ſupꝛa.l.pꝛoxima.oꝛdinariũ auteʒ
quãdo eſſet cõdictio impleta yt. ff. de condict.⁊
demon. l. legata ſub condictõe. ⁊ hoc ſi honeſte
ei nubere poterat alias eũ ſequitur pure .pt. ff. ð
condic.⁊ demon.l.cum ita.⁊.l.hoc modo. Iteʒ
arg.contra.ff.de verb.obli.l.ticia ⁊c.

Bloſa in.l.ij. Bal. bic dicit iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ condictio mixta depẽdens ex facto inſtituti ⁊ al
erius ſi deficit ex parte alterius licʒ non defecerit alias inſtit utio
bm voluntatẽ defuncti facit ꝙ inſtitutus cõſequitur hereditateʒ
auxilio extraoꝛdinario vt ibi per eum. De cnius tex.intellecin
ſupꝛa pꝛoxime dixi ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero. Nec etiã po
no glo.de qua agimus.quia eius verba ſupꝛa poſui in alio tamẽ
pꝛopoſito pꝛout videre potes.

De neceſſarijs ſeruis heredibus inſtituẽdis.

L. Quidam cum. Bal.r alij ſcribẽtes bic dicũc iſtum
tex.foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſeruus inſtitutus heres a
domino efficitur liber ⁊? heres inuitus etiã ⁊ punit᷑ ſi ſe non im/
miſceat hereditati vt ibi per eos cũ quibus ſto. Sʒ plns ego
dico ꝙ idem eſt enã ſi haberet aliũ coheredem ſecũ extraneũ.vt
in.l:eius qui in pꝛouinciã.ff. ſi cer. peta.⁊ vtrobiq; ego alias legẽ/
do dixi de his.⁊ ideo pꝛo nũc non ero longioꝛ niũ ꝙ pono textuʒ
qui eſt talis.

L. Quidam cum teſtamentũ conderet duobus
heredibus ſcriptis.vnũ quideʒ ex parte inſtitu
it:ſeruuʒ autẽ ſuũ cuius ⁊ nomẽ addidit ex reli
qua parte ſine libertate ſcripſit heredem: ⁊ po/
ſtea eundeʒ ſeruũ alij legauit:vel poſt inſtitutio/
nem heredis ſeruũ per legatuʒ alij aſſignauit:⁊
tunc heredeʒ eum ſine libertate inſtituit. Et du
bitabatur ſi huiuſmodi legatũ vel inſtitutio ali/
quas vires poſſit habere ⁊ cni acquirat᷑ legatũ
vel inſtitutio. dubitatõis autem materia erat q;
adhuc ſeruũ ſuũ cõſtitutũ heredem ſine liberta
te ſcripſerat: ⁊ tanta inter veteres exoꝛta eſt cõ
tentio vt vix poſſibile ſit videri eandem decide

re:ſed antiquitatẽ quideʒ hoc altercantẽ relin

quẽdo nobis alius modus huius deciſionis in
uentus eſt. quia ſemper veſtigia voluntatis ſe/
quimur teſtatoꝛum ⁊c. H

CDe liberis pꝛeteritis.
Gloſa in.l.maximũ viciũ in verbo totius in fi.

Bal. bic dicit iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituz ꝙ
licet hodie ꝑ auten.ex cauſa infra eo.tit.pꝛopter exheredatõʒ filij

inſtitutio coꝛruat ⁊ legata remaneãt firma tamẽ hoc non babet

locũ in legato relict o filio exheredato. qʒ non cõſeruat᷑ ꝑ aute.e
cauſa ſed eſt nullum vt ibi per euʒ cũ quo ſto ſimpłr. quia gloſa
clara eſt ⁊ non eger alia noua mea interpᷣtatõe. Miſi ꝙ addo
vnu ꝙ do. meus Alexa. de imola hic atteſtatur banc eſſe magis
comunẽ opi. cum qua ipſe tenet. de quo alias ibi legendo dixi.
ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero.niſi ꝙ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.

CZotius ſubſtãtie ideſt totius ſibi debite poꝛ
tionis ab inteſtato. pꝛeterea vero habebat di/
midiam illius poꝛtionis ⁊ in dodrantem illius
dimidie grauabatur ad legata.hec tamen iniu/
ria alibi reputatur vt.ff. de cõtratabu.l.non pu
tauit in fi.nam ⁊ emancipatus filius ſi fuerit b/
terit us ⁊ petat cõtratabul.certis perſonis pꝛe/
ſtat legata. exheredatusvero nullis omnino. ſʒ
hodie iure autenti.idem poteſt pꝛobari. ſdone
ꝙ. me exheredauit pater meus non adiecta cau

ſa ⁊ legatu mihi reliquit teſtamentumnö valet
quãtuʒ ad inſtitutõem: ſed quantũ ad legata ſic
ergo habeo legatũ ⁊ pariter ſi uccedaʒ cũ fratri
bus quaſi ab inteſtaeo. ⁊ ita plus habeo q etĩ
ipi inſtituti:vel multomagis q̃ʒ pꝛeteriti. Bed
quidaʒ dicũt nõ tenere hoc legatum cum nõ eſt
veriſimile ꝙ teſtatoꝛ voluerit me habere ſi te
ſtamẽtum nõ valeret ⁊c.

BGloſa in auten. ex cauſa. bal bie dicit iſam gleeſſe
. . ehe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituz ꝙ elauſula codicillaris mil operaf
quo ad vniuerſalem inſtitutõem in teſtamẽto quod reſcindit
quer elã vt ibi per eum euʒ quo ſto. de quo alias ibi legẽdo din
poſt alios docentes ⁊ maxime poſt do. meũ Alex. de imola hicr
1õ nũt longioꝛ non ero. Niſi addo nuũc Paul. de caſtrin ſuo
conſilio.xi. vbi ponit de hijs ad quem me remitto 2 pono glo. de
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CT Irritum eſt ipſo iure cauſa inſerta ⁊ uõ pꝛo/
bata ⁊ ſic nõ habʒ hodie querela niſi inter fra/
tres turpibus ꝑſonis ſcriptis beredibus.nã in
autẽ.nõ eſt inferta cauſa ⁊ ſic non valet vt ſupꝛa
auten.nõ licet autẽ.inſerta ⁊ pꝛobata:⁊ ſic inex/
pugnabiliter valet.⁊ in auten. de here. falci.ꝗ.
exheredatos coll.pꝛima.aut nõ pꝛobata ⁊ tunc
ipſo iure nõ valet vt hic.⁊ hoc ſᷣm. ld. Lu die
hm Joh.qꝙ locũ habet quãdo eſt inſerta ⁊ nõ p
bata.⁊ verbũ hoc irritũ nõ eſt in coꝛpoꝛe ſed ibi
eſt euacuato in.S.ſi quis de pꝛedictis.⁊ in.S.ſi
ue igitur. ſubaudi ergo per querelaʒ vel per con
tratabulas ſi fuerit pᷣteritus emãcipatus vel ſu
us ſed ſuus poteſt etiã dicere nulluʒ cum eſt pꝛe

teritus vt in.l.maximũ vitiũ ð libe.pꝛete.vel ex

here. Nec obſtat quod alias dicit᷑ nõ eſſe diffe/
rent iaʒ patrie poteſtatis vt in auten.de here.ab
inteſta..nullaʒ vero coll.ix.nam verũ eſt vtrũ/
qʒ admitti ſed quenq̃ʒ ſuo iure.per ius autẽ ciui
le ſoli ſui admittebãtur.Et eodeʒ modo reſpon
deo ad illam inſtitu.de exhere.libe.S.ſʒ nr̃a ⁊c.

De poſtumis heredibus inſtituendis.

L. Quidam. Bal hie dicit iſtum text. eſſe valde notd
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ inſtitutio heredis expꝛeſſa in vnũ caſum cO/
pꝛehendit etiã in ſe tacite inſtitutionẽ in caſuʒ ſimilem yt ibiper
eum. De cuius tex. intellectu ponũt etiaʒ docẽtes in.l como/
diſſime ff. ð libe. ⁊ poſtu. vbi hoc anno legendo dixi pꝰ alios ⁊ ẽt
dedi nouũ intellectũ ad iſtum tex. videlicet ꝙ hic non dubitat de
hoc Sʒ an illud quod olim dubitatũ fuerat apud antiquos ho/
die pꝛocedat ⁊ valeat inſtitutio in illis duobus caſibus de quib
ibi in tex. vbi etiã dixi aliquid in pꝛimis interptatõnibus nris ad
quas me remitto ⁊ pono tex. Cuius verba ſunt hec. .
L. Quidam cũ teſtamentũ faciebat hijs verbis
vſus eſt:ſi filius vel filia intra decem menſium
ſpaciũ poſt moꝛtẽ meam editi fuerint ꝛheredes
ſumpto.yel ita dixit filius vel filia qui intra de
cem menſes ꝓximos moꝛtis mee naſcẽtur he/
redes ſumpto: iurgiũ antiquis interpᷣtatoꝛibus
legũ exoꝛtũ eſt an videãtur nõ cõtineri teſtamen
to ⁊ hoc ruptũ facere.nobis itaqʒ eoꝛuʒ ſenten
tias decidentibuſ:cuʒ frequẽtiſſimas leges po
ſuimus teſtatoꝛũ voluntates adiuuãtes ex neu⸗
tra huiuſmodi verboꝛũ compoſitõe ruptũ fieri
teſtamentũ videatur:ſed ſiue viuo teſtatoꝛe ſiue
poſt moꝛtẽ eius intra deceʒ menſes moꝛte teſta

toꝛis numerãdos filius vel filia fueriut/ pgeni

göreſi Aen

niii —

nichet⸗

ArcAbend⸗
ſlge Minet
— —

ſatpn inin

üseſittags iii

Aäerecitüts wat
iocurikk’srigdrridn
Gratätecknintan et
Ualtügkticmigutnn
Gelnmnegumntrotts:
luftapninnn uinn,
ſtun

lni in
Nſhnt —
lhchauhi
Men

atlimea
trunnrn

”

π

64

—
GUG

——

.ẽ⁴

—

£ Urtritti
m urdn
vII
êc
Mr—N
chr ir Un
umiun
miuuin
mae
iie

ti maneat teſtatoꝛis voluntas ĩmutilata ne penã
patiat᷑ pꝛeteritõis qui ſuos filios nõp̃ᷣterijt ⁊c.

L. Quod certatum. Scribẽtes bie maxime Bal. dñt
iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ q teſtamentuͦ rumpit
natinitate poſtumi qui natus eſt ⁊ erat pteritus etiã ſi moꝛiatur
antequã loquatur vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter quia
tex.clarus eſt ⁊ optime pꝛobat hoc. ⁊ alias hic legendo dixi ð hoc
⁊j ad ibi dicta me remitto. Uno ſolo addito ꝓ nũc ꝙ douec
quis eſt in vtero non rumpit teſtamentũ ſᷣm eundem Bal in.l. ij
C. de libe. pꝛete.vel etiã ſi natus eſt ⁊ monſtruoſus vt eſt tex.bic.
Cuius verba ſunt hec.

L.Quod certatũ apud veteres nos didicimus.
cum igitur is qui in ventre poꝛtabat᷑ pꝛeteritus
fuerat:qui ſi ad lucẽ fuerit redactus ſuus hereſ
patri exiſteret ſi nõ alius eum antecederet:⁊ na
ſcẽdo ruptũ teſtamentũ faciebat.Si poſtumus
in hunc quideʒ oꝛbem deuolutus eſt voce auteʒ
nõ emiſſa ab hac luce ſubtractus eſt: dubitaba
tur ſi poſtumus ruptũ facere teſtamẽtũ põt ⁊c.

. De iure deliberandi.

Z. Cum aliquis. Bald. hic dicit iſtum tex. foꝛe valde
notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ qualitas adiecta in diſpoſuõe limi/
tat diſpoſitõem vt videat᷑ facta eius contemplatõe vt ibi per eum
tum quo ſto ſimpliciter. De qua materia vide tu ẽt not.per
bar. in.l.fulcinius.S.cum hoc.ff.ex quib.cau.in poſſeſ.eatur.vbi

ponit quãdo qualitas requiritur in actu an actus poſſit fieri ſine

ea.⁊ an valeat caſu quo ſiat ſine illa vt ibi per eum ad quẽ me re
mitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L.· Cum aliquis ſcripſit heredem euʒ qui ðᷣ ſua
cõdictione ei qni dominiũ eius vendicabat in
iudicio aduerſabat᷑.is autẽ qui dominũ ſeſe di
cebat adire eũ hereditatẽ impabat vt aquiſitio
hereditatis per eũ celebꝛaret᷑:qui indignatus ẽ
quaſi domino ei parere dubitatio veteribus ex
oꝛta eſt ſiqua pena ei imponitur huiuſmodi in/
ſolentie ⁊c.

L. Cum aliquis. Bal. bic dicit iſtum tex eſſe ſingula
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ heres inſtitutus ſub aliqua qualitate re
pꝛeſentatiua alicuius videĩ inſtitutus cõtemplatõe illius ⁊ nõ P.
pter ſeipſuʒ inſtitutuʒ cum quo ſto ſimpłr. quia tex.iſte optime
ꝓbat hoc.vbi alias legẽdo de hoe dixi.⁊ ideo pꝛo nũc non me ex
tendo.nec pono verba eius cum ea ſupꝛa pꝛoxime poſuerim. in
alio tamen pꝛopoſito pꝛout videre potes.

Gloſa in.l.ſcimus..finali. Seribẽtes hic maxi
me bald. dicũt iſtam glo.eſſe notandaz in verbo ſacramento ⁊c.
ad hoc ꝙ nõ conficiẽs inuentariũ nõ pꝑdit legitimã debitã de iut
nature ſed bene perdit trebellianicã vt in auten.ſed cum teſtatoꝛ
vbi plene per omnes.C.ad.l.falcid. ⁊ in auten.hoc ampl us.C.ðᷣ
fideicõmiſ.⁊ voluit Ange.in.ꝭ.ſi vero non cõfecerit in autent.de
heredi. falcid. ⁊ Ange.in.l.i.. hec ſtipulatio. ff. ſi cui plus q;ᷓ ꝑ
legẽ falcid.⁊ Ludo.roma.in auten.ſimiliter in repeti.ſua.C.ad
l. falcid. ⁊ Paul.de caſtro in ſuo conſil.lxxxxij.⁊ etiaʒ in conſilio
celyxxij.⁊ in conſilio.cxuij.ad quem me remitto ⁊ pono glo. de
qua agimus. Cuius verba ſunt bec.

CSacramento in litem ſi non reſtituerit omẽſ
res quas conſtat eum habuiſſe. quia in ipote/
caria vel petitõe hereditatis in litem iuratur cũ
altera arbitraria altera bonefidei ſit vt.ff.de in
litem iuran.l.in actionibus. Bꝛeuiter ergo col/
lige.quia heres aut neutrũ fecit ideſt neqʒ deli
berauit neqʒ inuẽtariuʒ fecit ſed ſponte adijt: ⁊
tunc ſerua quod dicitur ſupꝛa eo.S. cum igitur.
ſi vero fecit inuentariũ ⁊ non deliberanit vtro/
qʒ cõmodo gaudet:⁊ falcidia ⁊ creditoꝛibꝰ vl/

tra vires nõ tenetur hereditarias vt ſupꝛa eo. 5
⁊ ſi pꝛefatã.Si autẽ petijt deliberatõneʒ ⁊ fecit
inuentariũ neutrũ cõmodum habet vt hoc.F.ſi
quis autẽ temerario.Si vero petijt deliberatõ
nem ⁊ fecit inuentariũ inſoliduʒ tenetur credito
ribus:ſed lege falcidia vtetur vt ſi upꝛa pꝛoxime
S. ſin autem hoc. Sed hodie omni ſublato cir/
euitu ſi nõ fiat inuẽtariuʒ omnibus creditoꝛibꝰ
inſolidũ tenetur ⁊ legata pꝛeſtãtur licet tranſcẽ/
dant ſubſtantiaʒ defuncti vt in auten. de hered.
⁊ falcid.s.hinc auteʒ nobis coll. pꝛima.ſecus p
leges veteres vt.ff. ad trebelli.l.pꝛima.S.is qui
in quarta. tamen iure nature puto ꝙ non piudi/
cet ſibi quo ad legata lʒ nõ faciat inuẽtariuʒ ⁊c.

Bloſa in.l.fi.S.in computatöe. Geribentes bic
maximc Bal. dicunt iſtam glo.foꝛe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitum
licet alias pʒioꝛ in temꝑe ſit potioꝛ in iure vt in regula qui pꝛi/
oꝛ cũ ibi plene not.de regu.iur.li.vj.i⁊ ln.l.potioꝛ.⁊ in.l.qui bal/
neil.ff. qui potio.in pigno.habe.⁊ per Dy.in dicta regula qui pꝛi/
oꝛ. ⁊ per Bar. in.l.ſi is qui.ff. de iure fiſci. Tñ nõ habet locũ
in creditoꝛibus cyrographarijs ⁊ in debitoꝛibus ꝑſonalibus.vt
ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ idem eſt etiaz ſi
vnus eſſet pꝛiuilegiatus ⁊ alter non. Mam pꝛiuilegiatus etiaʒ po
ſterioꝛ in tpe pꝛefertur alteri vtin.l.ticius.⁊ hoe ibi voluit Bar.
ff. qui potio.in pig. hab. Idem eſt ſi pignus fuit acceptũ a non
domino.quia tũc poſſeſſoꝛ eſt potioꝛ vt in.l.ſi vero.⁊ hoc ibi vo/
luit Bar. ff. eo.tit. Idem niſi in rebus emptis de pecunia ſecũdi
creditoꝛisiquia iſte pꝛefertur pꝛioꝛi vt in.i.regulariter..licet.ff.
eo.tit.⁊ hoc ibi voluit Bal.ad quem me remitto ⁊ redeo ad tex.
rum quo cõcoꝛdat etiam tex.in.l.pꝛiuilegia.ff.de pꝛiuiie.credto.
⁊ in.l.ſcripturas.C. qui potio.in pigno.habe.⁊ eſt etiã glo.ſingul.
in.l.operis.ᷣff. locati quam cõpꝛobat ibi Bar. vbi limitat boc ꝓce
dere quãdo quãtitas eſt in obligatõe. ſecus ſi ſit factũ coberens
vt ibi per glo.ad quam me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
Seruanda quo ad ypotecariam vt infra qui
potio.in pigno.habea.l.ſi fundum.ſed agentes
perſonali nõ ſoꝛtiũtur pᷣrogatiuã ex tempꝑe vt.ff.
de pꝛiuile.credi.l.pꝛiuilegia ⁊ de re iudi.l.in iu/
dicati niſi in caſibus vt.ff. de re iudi.l.inter eos

⁊.ff.quod cum eo qui in alie.pote.l.ij.⁊c.

Z. finali. F. ſin autem. Sceribentes bic maxime bal.
dicunt iſtum tex.eſſe notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ inuentariuʒ
poteſt confici ꝑ ꝓcuratoꝛẽ nomine heredis vel ꝑ tutoꝛẽ vt ibi ꝑ
eos cum quibus ſto. Et idem voluit etiaʒ Bart. bic vbi dixit ꝗꝙ
tunc debet ſe heres ſubſcribere ad queʒ me remitto ⁊ ad ea que
nar R legendo dixi.⁊ pono text.de quo agimus. Cuius verba
unt .

CSin autem hoc aliquis fecerit ⁊ innentariuʒ
cõſcripſerit.neceſſe eſt eniʒ omni modo delibe
rantẽ inueutariũ cuʒ omni ſubtilitate facere nõ
liceat ei poſt tempus pꝛeſtitũ ſi non recuſauerit
hereditatem ſed adire maluerit noſtre legis vti
beneficio ſed inſoliduʒ ſᷣm antiqua iura omni/
bus creditoꝛibus teneatur.cuʒ enim gemini tra
mites inuenti ſint:vnus quidem ex anterioꝛibuſ
qui deliberatõeʒ dedit:alter autẽ rudis ⁊ nouuſ
a noſtro nomine repertus eſt quem ⁊ adeuntes
ſine damno cõſeruant electionẽ ei damus ⁊c.

De repudianda hereditate.

Gloſa in.l.ſeruus. Bal bie dicit iſtam gloeſſe ſingu⸗
lare n ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ ſi in cõtractu vnus ex contrabentibus
cõſentiat ⁊ alter ſolũmodo taceat non pficitur cõtractus.Et plus
ibi dicitur ꝙ ſi cõtractus fit gratia alterius faciendi ſi illud nõ ſe

quitur non valet etiã pꝛimus cõtractus celebꝛatus vt ibi p eum
cũ quo ſto. Pꝛo quo facit tex. in. l. labeo ſcribit ſi mihi biblio
tegam. ff. de contraben. emptio. cum bijs que ibi diyi in hijs ſe /
cundis interpᷣtatõibus noſtris ad quas me remitto ⁊ pono glo.
qua agimus. Cuus verba ſunt het. .⸗ 2
CDonatõis:quia cum neſciret an ſibi ius agẽ

di competeret: donare nõ pꝛopoſuit ⁊c.

BGloſa in.l.ſicut. ¶Bal. hic dicit iſtam glo. ſoꝛe ſingula /
rem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ vbi renũciatio valet in iudicio valet etiã
extra iudiciũ vt ibi per eum cum quo ſto ſimpłr.⁊ pono glo. de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CNRepudiantis hereditatẽ: ſed nõne valet re/
pudiatio in iudicio cum alius de hereditate ad
uerſatur vt remoueatis pacti exceptione. Aʒo.
reſpondet ſic puto vt arg.ſupꝛa de pactis.l.po/
ſtquã:ſed non in pꝛeiudiciũ alioꝛũ creditoꝛũ ⁊c.

De edicto diui adriani tollendo.

Gloſa in.l.ſecunda. Bal. bit dicit iſtas glo.eſſe ſingu
larẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ non poteſt appellari ab editto diui adri
ani de quo in illo titulo habet᷑ vt ibi per eum cum quo ſto ꝓ nũc
Uno addito ꝙ etiã non põt appellari a pꝛimo decreto ſʒ bñ
a ſecundo ſᷣm Bar. in.l.ſi finita. . ſi foꝛte. fl. ve dam. infec.⁊ bar.
in. l. ij.ff. de appel. recip. ? Bal. in. l ij. C. de epiſ.audi. ⁊ Bal.in. i⸗
ignoꝛare. C. de reſtit. mili.? Bal in. l. oonſentaneũ. C. quõ ⁊ quan
do iudex. Et ſimiliter ẽt nõ põt appellari ad boc ne aperiaĩ
teſtamentũ vt in.l.quiſquis.⁊ boc ibi voluit SBar.C.quoꝛuũ app.
non recip. ⁊ Bar.in.l. fi.ff. de appelirecip. ad quem me remitto ⁊
pono glo. de qua agimus.Cnius verba ſunt hec.

CSolet adeo vt appellari nõ poſſit vt hoc nõ

fiat vt infra quoꝛũ appell.nõ recip.l.quiſꝗs ⁊c.

Z.finali in fine. Sal. hic reputat iſtum tex. ſingulareʒ
ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ vſucapio triennij pꝛocedit ex mero fauoꝛe.ſʒ
pꝛeſcriptio.x.vel.xx.annoꝝ pꝛocedit partim ex fauore ⁊ partim
ex odio.ſed pᷣſcriptio.xxx.vel.xl.annoꝝ pꝛoeedit ex mero odio ⁊
ex negligentia non petentis vt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno
addito ꝙ idem voluit etiã Har. in.l.fi.ff.de eo per quẽ factum
eſt.⁊ Paul.de caſtro in ſuo conſilio.ecxxxxv. Tamẽ hoc intelli
ge ꝓcedere pᷣterquã in materia feudali.nam ſempꝑ eſt pᷣſcriptio
lbi fauoꝛabilis in ea ſᷣm Bald.in.c.i..ſi quis de manſo in tercia
colum.in titu.de cõtrouer.inueſti.in vſib.feudo.ad quem me re
mitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L.⁊c.S.Siue eni poſt annale tẽpuſ ſiue poſt ma
ioꝛis aeui curricula aliquis fuerit miſſus ſi tũ
ex legitime foꝛmato teſtamento miſſio ꝓcedat
nulluʒ ei tempoꝛis obſtaculuʒ obijciatur niſi tã
tum tempis efflnxerit ꝙ poſſit poſſeſſoꝛi vel ple
niſſime ſecuritatẽ etiã ſuper dominio pꝛeſtare:

vel ipſi qui miſſus eſt intentionem excludere.

ſi enim ⁊c.
De hijs quibus vt indignis.

Gloſa in.l.i.in verbo reddere ⁊ c. ZBal. bic dicit
iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ delictũ in obmitten/

do tũc dicit᷑ cõmiſſum eſſe ⁊ perfectũ quãdo tranſiuit tantũ tem

pus a die ſentẽtie ꝙ potuit delinquẽs actũ implere ⁊ non fecit vt
ibi per eũ. Pꝛo quo eſt text.ſingularis cum glo.ſua in.l.i.cirea

fi. C. de hijs quib.vt indig.⁊ tex.in.l.i.circa fi.C. de pꝛiua.carcer.

in verſi.non pꝛotinus c. Et idem etiã Bar. in. d.l. i. . ð his
quib.xt indig.⁊ Bar.in.linficiãdo.ꝭ.infans.ff.de furtis.⁊ bal.
in.l.. C. qui accu.non poſ.in.xv.colu.⁊ Bal.in.l.quicunq; in pe/
Clemag elerwe fugiti.⁊ vide aliquid per Lud.ro.in.l.in
toe.ff.ad ſylla. ad quos me remitto . na agi
mus.Cuius verba ſene hec. 1pono goo de ia agi⸗
CReddere ⁊c.in verſic.vel ſinon ſic ſtatutum
tranſiuerit tantũ tempus infra quod facere po/

tuit ⁊ punitur vt.ff. de ver.obli.l.ita ſtipulatꝰ ⁊c

L.tercia. Bal bic dicit iſtum text. eſſe notandu; ac hoe
pꝛopoſitũ ꝙfilius licet ei debeatur hereditas paterma iuren oe
t in.l. eum ratio.fl. de bonis damna.tamẽ perdit eam dio teri
dignitatẽ ſicut extraneus perdit vt ibi per eũ cus quo ſto. qꝛ dr

iſte optime pꝛobat hol. Uno ſolo addito ꝙ idem eſt infi
non implente voluntatẽ patris ſui. nam pꝛiua? etia legitima lete
ditate ᷣm Bart. in ſuo conſilio.incipiente. Pꝛoponitur in teſtu⸗
mẽto Sranciſcini ĩc Igem dieo ſi accuſat teſtamentuz pfis de
falſo ⁊ ſimilia. nam perdit etiam hereditatẽ T alia vt not inil 1
la.⁊ hoc ibi voluit aperte Paul.de caſtro.C. eo. tit. ad quẽ nte
mitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuiue verba ſunt hec.

L. Si ea queſtio que infertur filijs eius quã cõ
ſobꝛinã tuam dicis ꝙ tabule teſtamenti patris
eoꝛuʒ qui a familia interfectus dicebatur pꝛiuſ
quã queſtio de ſeruis haberetur aperte ⁊ recita
te ſunt pꝛopter ampliſſumi oꝛdinis cõſultum be
reditas a fiſco vendicatur. ⁊ iõ agi cauſa apud
pꝛocuratoꝛẽ meũ debet. quia nõ eo tempoꝛe pu
pilli fuerunt ⁊c.

Gloſa in.l.iij.in verbo haberẽtur ꝛc. hBal. bie
dicit iſtam glo. raro alibi poſſe inueniri ad hoc pꝛopoſituʒ vbi
dominus eſt occiſus a ſua fannlia.quo caſu heres tenet vendica
re eius moꝛtem ⁊ non põt adire anteq; ſit habita queſtio de ſer/
uis vt in. d.l.iij.⁊ per totũ.ff.ad ſylla.iſta queſtio debet haberi ⁊
fieri in domo nõ aũt in iudicio vt ibi ꝑ eum cum quo ſto pnũc.
Uno addito ꝙ heres excuſatur in vno caſu quãdo non ha/
beret teſtes m eundem Bal. in.l. i. in fi. C. eo cit, vel niſi oppo/
neret᷑ exculpatio facta per defunctũ vt in.l.qui cum maioꝛ.fl.de
operis liber. cum ibi nota.ad que me remitto ⁊ pono glo. ð qua
agimus. Cuius verba ſunt hec.

PHaberent᷑ in domo non dico in iudicio ꝛc.

L. Polla. Sal hic dicit iſtum tex. eſſe notandu ad boe
pꝛopoſituz ꝙ quis non pnnitur dominus criminaliter ex delicto
ſui adminiſtratoꝛis vt ibi per euz cum quo ſto. Uno adqdiſo
ꝙ de hoc an ⁊ quãdo quis pᷣſumatur dominus dixi in. hi. C. de
ſeruis fugi. in bijs ſecũdis interpᷣtatõibus noſtris ad quas me re
mitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

Z. Polla quidem liberã habuit adminiſtrandi

patrimonij ſui poteſtatẽ: ne idcirco ꝙ pupillus
illi heres extitit que ab ipſa finita ſunt reuoca/
ri in diſceptationẽ opoꝛtʒ.· Sed ſi pupilli nomi
ne falſum dicere vis teſtamentũ de quo perpol
lam tranſactũ eſt potes experiri:dum memine

ris quidem ſi in cauſa non obtinueris ⁊ poꝛtio/
nem quaʒ ex eo teſtamento pupillus habet te ei

ſaluam facturam quã adimi pupillo neceſſe erit
p̃m iuris foꝛmã.⁊ de calumnia pꝛeſideʒ delibe
raturuʒ quãuis pupilli nomine agere videaris:
quõiaʒ retractas ea q̃ finita ſunt ꝑ coheredẽ ꝛc

L. Polla. BSal. bic dicit iſtũ tex. eſſe ſingularẽ ad boc

poſitum ꝙꝙ libellus poteſt pꝛo parte impedini r exceptoe fepellix

p alia pte vz in ꝓcedendo ⁊ ſentẽtiã ↄdemnatoꝛiã ferẽdo wribi
per eum cum quo ſto. Et idem eſt etiã in canſis criminalib. xt

eſt tex. in. l.ſi quis homicidij. C. de accuſatio.cum ibi not ad que

Cuius verbe

me remitto ⁊ non pono textum de quo agimus doſt,

iterum ſupꝛa pꝛoxime poſui in alio tamen pʒopoſitop
dere potes.

Gloſa in.l.polla.
rem ad boc pꝛopoſitũ ſi quis agens ſuccubuerit in indicio pꝛo
pter exceptõem oppoſitam contra eum non dicitur

non pꝛobet vt iĩbi per eum cum quo ſto ſimpliciter . quia glocla⸗
ra eſt quam pono.Cuius verba ſunt hec.

CNon obtinueris ideſt ſuccubueris · naʒ opoꝛ⸗
tet ſententiam pꝛoferri ⁊c.

Gloſa in.l.minoꝛibus.

Bal. hic dicit iſtam glo.ſoꝛe

.

egg

Wiuln eſ g
ut ngele⸗

Bal hie dicit iam glo. ſoꝛe ſingla
ſuccũbere qꝛ

illlienn N

an ucne⸗
genig in
i ot en 35
ebahn n r i
1 Käsesmat
slil onn

e

e viftſcn
teln tece

ien
ſasmnglunde

Euanuntauliud

1
.

plicaltird dnn u1 N
ecefelte. ,
ligelineiſnin tlüͤde⸗
Verokeſoegiiliguedetin
fräiciena
Uininrigentun
Cgliſefalinnlann.
tmunus

Am O

22„1

Z

„

hõ

—

S

S

ruunii
aviil
S

A
I

ſingulatẽ ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ vbi appellatur ab interloeutoꝛia de
bet inſeri cauſa alias non valet vt ibi per eum cuʒ quo ſto.Et idẽ
etiã pꝛobatur in...ait pꝛetoꝛ in pꝛin.ff.de mino.⁊ in.c.vt debitus
honoꝛ extra de appell.⁊ in.c.coꝛdi eo.tit.libꝛo.xj.⁊ voluit Bar.
in. li. 5.fi. fl. oe appel.? Bal.in ſna margarita in verbo appellatio
æc.⁊ Bal.in.l.actoꝛi in fi.C.de reb.credi.⁊ har.in.d.l.ait pꝛetoꝛ
in pꝛin.⁊ Ludo.roma.in rubꝛi.fl.de re iudi.⁊ do.meus Alex.de
imola in ſno conſilio.lxxx.in.viij.⁊.ix.colũ.in pꝛimo volu.incipie.
viſo ⁊ opoꝛtune ⁊c.⁊ in conſil.xx.in vltia colum.in quarto voluĩe
incip. In cauſa appellatõis interpoſite ⁊c.⁊ illuſtris do. Sranciſ.
areti.in ſuo conſilio.cv..incip.in pᷣſenti dubitatõe ⁊c.⁊ etiaz in cõ/
ſilio.?vij.incip.Clariſſime dñe doctoꝛ ⁊c.⁊ etiã do.meus Alex.de
imola in.l.quicquid. ff.de verb. obli.in ſa coli.ad quos me rmit
to. UVuo etiã addito ꝙ non ſufficit dicere pꝛo cauſa quia me
granaſtis.ſed debet expꝛimere quomõ grauauit alias eſſet ratio
⁊ dictũ vnũ ⁊ idem quod eſſe non debet vt in.l.i.ff.de offi.pꝛocu
ra.ceſa.De quo vide ẽt per Inno.in.c.fi.extra de noui ope.nun.
ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba
ſunt hec.

C Ideſt agere.Et nota hic ꝙ qui appellat cau
ſam appellatõis debet adijcere vt hic.⁊.ff. ð ap
pella.l.ſcio in fi.⁊ extra de appell.c.vt debitus

honoꝛ quod non placet per eandem.l.ſcio.⁊.d.

decreta in interloqutoꝛia dicit ⁊c.

Gloſa in.l.ſoꝛoꝛem in verbo indignam in fine.
Bal. hie dicit iſtam glo.eſſe notabilem ad boc ppoſituʒ ꝙ
beres doꝛmiens cum vxoꝛe defuncti efficitur indignus heredi/
tate eius que applicatur fiſco ſᷣm eum cum quo ſto ſimpliciter.
quia gloſa clara eſt. Uno ſolo addito ꝙ idem eſt iin eo qui
grauauit filium tuũ de reſtituendo bona ſua alicui bannito ᷣm
bal.in.l.ĩij. C. ad.l.falcld. ad quem me remitto ⁊ pono verba
gloſe que ſunt bec. . . .
CIndiguã quod ſemper pᷣſumitur vt.ff.ð hijs
quib.vt indig.l.indignũ.ſed ſi ponas heredem
iuſtitutũ cõcubuiſſe cum vxoꝛe teſtatoꝛis quon
daʒ videtur idem indignus vt arg.ff.de adime-

lega.l.iij.in fi.⁊.l.ſequen.⁊.l.ex parte ⁊c.

C. Minoꝛibus. ¶ Bal. bie dicit iſtuen tex. ſoꝛe ſingularẽ
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſicut pena illius delicti a quo non eſt appel/
latum non differtur pꝑꝛopter appellatõem pendentẽ ſuper alijs ðᷣ
lictis vt eſt tex. ſingularis in.l.i..ſi quis ex pluribus.ſff.nil nona.
appel.pende.ita nec etiã differtur in vno condemnats non appel
lante pꝛopter conſociũ appellantẽ vt ibi per eus. Sed tu ad
uerte pꝛo vere ⁊ nono intellectu meo iſtius tex.qui benc ⁊ ſubti
liter ponderatus non loquitur pꝓpꝛie in ſocio ſed in eo qni man/
dauit hoc mandatũ remitti ⁊ alij plures cõmiſerunt delictũ. MNãᷓ
exquo mandans ipſe appellauit differtur iudiciũ conra eã ꝓut
ibi dicitur in textu. Cuius verba ſunt het. .
Z. Minoꝛibus.xxv.annis heredibus nõ obeſ⸗
ſe crimen inulte moꝛtis placuit.cum autem vos
etiã accuſationẽ pꝛotuliſſe ⁊ quoſdaʒ ex reis pu
nitos pꝛoponatis licet is qui mandaſſe cedem

