⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.qui bene ⁊ ſubtiliter ponderatꝰ
mibi non pꝛobat hoc niſi in filio pupillo. ſed ab inde vltra poteſt
filius eligere ſibi ſepulturã etiam ſine aliquo conſenſu patris ſui.
vt eſt caſus apertus ibi diligẽter ponderatus. In quo etiaz
addo aliud ꝙ vbicunq; filius non eligit ſepulturaʒ debet ſepeliri
in ſepulcro paterno vt in.c.ebron. xiij.q.ij. ⁊ voluit Oldrin ſuo
conſilio.xxv.⁊ etiam in conſilio.celvij.ad quẽ me remitto ⁊ pono
tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CAicet pater minoꝛes filios qui nequeunt an/
tequam ad ãnos pubertatis pueniant eligere ſe
pulturam poſſit ſi conſuetudo terre id hẽat quo

uoluerit ſepelire: Hoc tamen ⁊c.

De vſuris libꝛo ſexto.

Cap.quanquaʒ. Domini canoniſte ſcribẽtes hic fenn
tant hic iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cautio pelti
ta per vſurariũ de reſtitnendis vſuris in vltima voluntate o quu
plene ibi dicitur in tex.⁊ etiã in glo.continet etiã obligationem in
ter viuos pꝛont dicit iſte tex. vt ibi per eos cum quibus ſto.
UVno ſolo addito ꝙ poſſunt etiã in teſtamẽto ſuo conſtituej
executoꝛem ſi omnia bona ſunt reſtituẽda ſᷣm Paul. e caſtt in
ſuo conſilio. ccclxxxv. ⁊ etiam Bal. in.l.nulli. C. ve epiſ. cler. in
ba colu. ad quos me remitto ⁊ pono.tex.de quo agimus. Cuius
verba ſunt bec. —GD ,B
CCap.quamq̃ʒ vſurarij manifeſti de vſuris
quas receperant ſatiſfieri expꝛeſſa quantitate
vel indiſtincte invltima voluntate maudauerint
nihilominus cum eis eccleſiaſtica ſepultura de
negetur:donec de vſuris ipſis fuerit pꝛout pa/
tiuntur facultates eorum plenarie ſe nuiſſocte
vel illis quibus facienda eſt reſtitutio ſi pꝛʒeſto
ſint ipſi: aut alijs qui eis poſſint aquirere ve
eis abſentibus loci oꝛdinario aut eius die⸗
gerenti ſiue rectoꝛi parochie in qua teſtatoꝛ ha/

rten

ete n,
gtim⸗ ptin Das
aggte
irhant,u

ben
ients us
urts
n
47 uni⸗ „
,,rcoece, ue
guti cuenre⸗
hiee Inini⸗ miß
hetſ igi e nnln
n ſnang

Fummnibfin rwün
(Nernmdemabmlnngde
ſhronsnnleuein nort Doner

muumnriniistiihwi
1MNdreralstlua itgtl
ſpertnanſenibibeegaimor
ſenck Nidretenndd acem
Nümnaſgiltis hütenn in
Noniinstilin min
onnſhrmemien
tüm t,nniar
ifnnanniß gce

ainimnmiicdn⸗

W ...

—.

bitat coꝛam aliquibus fidediguis ðde ipſa paro
chia quibus quidem oꝛdinario vicario et recto
ri pᷣdicto modo cautionem huiuſmodi eoꝝ no/
mine liceat pꝛeſentis conſtitutionns auctoꝛita/
te reciꝑe.ita ꝙ illis ꝑinde actio acquiratur:aut
ſeruo publico de ipſius oꝛdinarij mandato ido
nee de reſtitutione facienda ſit cautum.⁊c.

De ſententia excõmunicationis.

BGloſa in.c.conſtitntionem. Domini canonſte ſcri
bentes hic dicunt iſtam glo.eſſe melioꝛem de iure ad hot pꝛopo/
ſitum quando quis dicitur citari nominatim vt ibi per eos cum

quibus ſto. UVno ſolo pꝛo nũc addito ꝙ de materia in ſimili

quãdo quid dicatur fieri uo minatim vide in.l.i.⁊ in.l.iij.ff. de li
be. ⁊ poſt.⁊ in.l.hac cõſultiſſima.C. qui teſta.face.poſ. de quo ali
as legendo dixi iu.l.i.⁊ in.d.l.ij.⁊ ad ibi dicta me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimꝰ. Luius verba ſunt hec.

CNominatim ideſt ppꝛiis nominibus exp̃ſſis
vel alijs indubitabilibus circumſtantijs.que
habent vicem nominis ꝓpꝛij.ſic.ff.ſi certum pe
tatuꝛ.l.certum ⁊c.

C Incipit liber ſeptimꝰ decretaliuʒ.
In pꝛohemio clementinarum.

Gloſa. Domini canoniſte ſeribemes hic dicunt iſtam glo /
ſaʒ eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitum vbicunq; ex ſicta man
dat᷑ vt qu id reuideat̃᷑ vel refoꝛmetur nõ habet interim executio
nem.quod ſeruit ad ſtatuta que mãdantur reuideri. naʒ interiz
non habent executionẽ vt ibi per eos cus quibus ſto ſimpliciter
quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatõe ⁊ ideʒ
voluit Bal.in ſua margarita in verbo pꝛelatue ⁊c.in verſ.viij.ad
quẽ me remitto ⁊ pono glo.ð qua agimꝰ. Cuiꝰ verba ſũt bec.

De cetero videtur per hanc litteram ꝙ he cõ
ſtitutiones non ligauerint tempoꝛe Clementis.
Item nec tempoꝛe iohãuis niſi poſt hanc dataʒ
et poſt duos menſcs ab illa.et vide quod ſcripſi
ſuper in data ſexti libꝛi hunc paſſum quẽ pericu
loſum eſt decidere pꝛoſequendo excludamus
pꝛimo caſus indubios. Andubitatum eſt autezʒ
ꝙ conſtitutiones que pᷣceſſerunt concilium de
quibus dixi ſup verbo ante et tunc ligabant Itẽ
indubitatum eſt ꝙ ante moꝛtẽ Clementis liga/
bãt infra eo.ti.c.vno et infra de elec.:c.ne romãi
de iureiurando.romani.de re iudi.c.paſtoꝛalis

CDe electione.

¶Clemen.conſtitutioni. Domini canoniſte ſcriben
tes hic reputant iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſuuz ꝙ ſi
cut in libello accuſatoꝛio debet poni menſis ⁊ ãnus delicti perpe
trati ⁊ etiam dies ⁊ hoꝛa ad petitionẽ accuſati vt poſſit ſe defen
dere ab eo pꝛobando ꝙ eo die vel hoꝛa erat alibi. vt in. . ij. ſi
quis.ff.de eo qnod certo loco.⁊ etiam voluit Bar.ibi ⁊ in.lepan
tonius.ꝭ.pꝛimo.ffſ.de acqui.here.⁊ it.l.is qui reus.ff de public.
iudic.⁊ Bal.in.l.i.C.qui accuſare.⁊ Ange.in.l.libelloꝛuz. ffde ac
cuſatio.⁊ Saly.conbonoñ.in.l.penul.C. eo.tit.ad quos me rᷣmit
to.⁊ poſui ego aliquid in hiis ſecundis interpꝛetatõibus noſtris
in.l.i.C.qui accu.non poſ.ita excipiens de aliquo crimine contra
alium debet ponere menſem ⁊ annũ delicti dt ibi per eos cũ qui
bus ſto ſimpliciter.quia tex. clarus eſt. Cuius verba ſunt bec.

CCQleme.conſtitutioni ⁊c.in verſi.ceterũ cũ cir
ca crimina vel defectus debitam circumſtãtia/
rum pꝛedictus obmiſerit appellans nõ eſt am/
plius audiendus ⁊c.

De officio delegati.
Bloſa in clemen.pꝛima. Domini canõiſte ſeribẽteſ

bice dieunt inam glo. eſfe iingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ q; delegat?
a pꝛincipe poteſt ſubdelegare cauſam ſibi cõmiſſam etiã ſi ꝑ pꝛin
cipem fuiſſet electa induſtria perſone ſue vt ibi per eos cum qui
bus ſto ſimpliciter quia gloſa clara eſt ⁊ non eget aliqua noua
mea interpꝛetatö De quo vide tu ẽt not.ꝑ Inno.in.c.dilectꝰ
extra de penite.⁊ remiſ.⁊ per do.meũ Alex.de imola in.l.moꝛe.ff
de iuriſdi.om.iudi.in.viij.colum. Plus dico ꝙ etiam ſi gra
uaſſet conſcientiã delegati poſſet omnino delegare. vt in clementi.
exiui de paradiſo de verbo.ſigni.ſecus autẽ eſt ſi dictũ eſſet vt ꝑ
ſe cognoſcat. vt eſt glo.ſingularis in.c. f: extra de accuſatio.⁊ glo.
in. c. cũ. J.⁊.A.extra vᷣtre iud.vbi ponũt cõiter ſcribẽteſ.⁊ ðᷣ hoc

alias legendo etiã dixi in.l. imperii: ff. de iuriſdi.om. indi. ad que

me ſemitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verha ſuut hec.
CAliquibus nomiatis ſupꝛa eo.c.is cui libꝛo
vj. Si per inquiſitionẽ hoc iuducebat dubium
quaſi in inquiſitõne ſit electa induſtria ꝑſone.⁊
hec clauſula cõiter ponitur in foꝛma pauperuʒ
in qua ſcribitur ꝙ cum fuerit repertus idoneus
in litteratura per examinatoꝛes ad hoc depu/

tatos cõmittit papa quod ſi ⁊c.

De pꝛocuratoꝛibus.

Bloſa in clemen. non poteſt. Domini canõiſte ſcri
bentes hic dicunt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi
dominus non ſeruat iuramentũ ꝓcuratoꝛis non eſt piurus nec
poteſt cõueniri de periurio vt ibi per eos eum quibus ſto.
De quo vide tn etiam not.per Bar. in. l. ſi quis in pꝛinci:te
ſtame. ff. de lega. iij.· Pꝛo quibus facit ẽt.qꝛ ꝓcuratoꝛ iurat
in animã eius ⁊ non in animã domini ſui ᷣm Bar.⁊ Bal. in. lij
C. de iurame.calum. æ Jo. an. in.e. pꝛeſentiũ de teſtibus libꝛo. vj.
in nouella niſi habeat ſpẽale mandatum ad hoc vt ibi per eos ad
quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cuiꝰ verba ſũt hec.
C Jurandum hoc verbuʒ cum clauſula que ſe/
quitur inducebat dubiũ per decret.qui ad agen
dum ſupꝛa eo.libꝛo.vj.vbi habes ꝙ ſi in pꝛocu
ratoꝛio expꝛimitur aliquod requirẽs mandatũ
ſpeciale clauſula generali ſubmiffa illius virtu/
te poterit non expꝛeſſa. iſta vero iuramenta re/
quirunt ſpecialc mandatuʒ de iurame.calum.c.
finali libꝛo ſexto ⁊c.

C De foꝛo competenti.

Bloſa in clementina pꝛima. Dmi canõiſte doceẽtes
hic dñt iſtã glo.eſſe ſingulareʒ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ vbi iuriſdictio
põt progari ex potãte legis vel ſtatuti põt ẽt progari ex potãte
cõſuetudinis vel pꝛiuilegij.⁊ eſt glo.in verbo tꝑalez ⁊c.vt ibi per
eos cũ quibꝰ ſto ſimpłr. Uno ſolo addito ꝙ iuriſdictõ aqui
rit᷑ ẽt per ↄſuetudinẽ vt ẽ glo.in.c.ij.extra de offi.oꝛdi.⁊ in.c. con
tingat de foꝛo cõpet. ⁊ in.c.dilecti extra de arbitr. ⁊ in.c. conque
ſtus.ix.q.iij.⁊ in.c.vt litigãtes de offi.oꝛdi.li.vj.⁊.l.i. C. ð emanc.
libe.⁊ hoc ibi voluit Bal.⁊ in.l.fi.C. eo.titu.⁊ in rubꝛi. C. que ſit
lon.cõſue.⁊ Bal.in.l.fi.C. de ſta.defun.⁊ Bar.in.i. iniuriax. §.
que ſure.ff. de iniur.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agi
mus.Cuius verba ſunt hec.

CPꝛocedant virtute huiꝰ cõſtitutõis.⁊ ꝑ hoc

patet ꝙ ſi ſubditi de ꝓceſſu iniquo ep̃i vellent

cõqueri coꝛã dyoceſano loci nõ poſſent: cũ pꝛo
pter neceſſitatẽ cõpulſiõis hec cõſtitutio cõicet
ſibi locũ:⁊ par in parẽ ⁊c.de elec.c.innotuit:ſi
tñ alias pᷣter caſuʒ quo ſedere alias cedere põt
ibi ꝑ hãc cõſtitutõeʒ vbi delinqueret bñ cogno/
ſceret dyoceſanꝰ.iii.q.vi.c.i.de rapto.c.i.quid
de mĩoꝛe p̃lato hñte iuriſdictiõʒ in loco ſcripſi
pꝰ Soffr.⁊ Hoſti.ð maio.⁊ obe.c.cũ ĩferioꝛ ⁊c

Glo.in cleme.pꝛima in verbo indulgemus ⁊c.
Scerihẽtes hit dicũt iſtũ text.cũ glo.eſſe not.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ;
delinqnens in aliquo loco efficit illius inriſdictõis de illo loco licʒ
tñ imꝛopꝛie vt ibi ꝑ eos cũj quibꝰ ſto ſimpłr,q; glo.clara eſt ⁊

ia nona mea interptatöe. Uno ſolo additò
neeh betenn in mari debet puniri in loco terreſtri vieinioꝛi
bm Ang .in. lunſule. ff. de iudic. De quo vide etiã aliquid ꝑ a
in ſuo tractatu Tiberiadis 5 ane 3 me remitto ⁊ pono gloſaz
ua agimus. Cuius verba ſunt hec. . .
Indulgemus.in duobus conſiſtit hec indul

gentia.quia ſubditos trahunt inuitos.⁊ q ſu
cit dyoceſanoꝛũ licentiã petere.⁊ hoc locuʒ bz
in expulſis. Alij vero inter ſubditos volẽtes in
alioꝛũ dyoceſi de licentia dyoceſanoꝛũ ius di/
cere poſſent vt ſatis ſcripſi de offic.lega.c.no/
nit ſuper pꝛima glo. inter inuitos non de offi. oꝛ
dina.c.cum epiſcopus libꝛo.vj.⁊c.

De cauſa poſſeſſionis ⁊ pꝛopꝛietatis.

Gloſa in cleme.pꝛima. Domini canoniſte ſcaibẽtes
hic reputant iſtã glo.eſſe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ recõuentio
non hʒ locũ in cauſa appellatõis vt ibi ꝑ eos cuʒ quibus ſto ſim
płr. q; glo.clara eſt ⁊ nõ eget alia noua mea interpꝛetatoe. Miſi
ꝙ addo ꝙ etiã eſt tex.in.l.ad cognitõem. ff. ex quib.cau.in poſſe⸗
eat. ⁊ in. l.ij. . legatis. ff. de iudic. ? in. c. dilecti vbi per oẽs ſcriben
tes extra de arbitris. ⁊ poſuit etiã Bal. in. l. per hanc. C. de tem.⸗
appel. ⁊ Bar. plene in auten. ? conſequẽter. C. de ſentent. ⁊ inter
locuto.om. iudi.⁊ Saly. conbonoñ.ibidem in quarta.q.ad quos
oẽs me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt hec.

C ſwer appellationẽ foꝛtius ſi per querelaʒ.vi
debat᷑ autẽ ꝙ illud ſoluʒ ſuꝑ quo appellatũ erat
eſſet per appellatõis iudicẽ cognoſcẽduʒ.vnde
coꝛam iudice appellatõis non fit recõuentio.ð
hoc ſcripſi de mutu: petiti.c.i.cognoſcat ergo
id ſolum ſup quo appellatur ſiue ante ſententiã
fuerit appellatum ad hoc infra de appellat.

De ſequeſtratõe poſſeſſiõis ⁊ fructuũ.

Bloſa in clemen. pꝛima. Domini canoniſte ſcribẽtel
hic dicunt iſtã glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝗ licʒ exceptõ
nullitatis non poſſit opponi poſt tres ſentẽtias confoꝛmes vt in
cleme.pꝛima cũ ibi plene not.extra de re iudi. Tamen hoc eſt ve
ruʒ uiſi ſit exceptio nullitatis pneniens ab incõpetentia iudicis.
quia tũc ſemꝑ poteſt opponi vt ibi per eos cũ quibꝰ ſto. Uno
addito ꝙ idem eſt ẽt in qualibet exceptiõe nullitatis dĩmodo x
betur incontinenti quia ẽt poteſt per glo.not.in.l.ita pudoꝛ.C.ð
adult.in glo.magna in fi.iũcio tex.ibi ⁊ iu.l.iiijj.S.ↄdẽnatũ.⁊ ibi ꝑ
Bar.ff.ð re iudi.ad quos me remitto ⁊ nõ pono glo.de qua agi
mus.cum eius verba ſupꝛa bis poſuerim cũ multis additõibus
in materia in pꝛimis interpꝛetatõibus nr̃is pꝛout videre potes.

CDe re iudicata.

C lemen. paſtoꝛalis. Domini canoniſte ſcribẽtes hic
dicũt iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ cõtumax nõ dẽ
quis niſi bonꝰ vir arbitret̃ enz cõparere debuiſſe vt ibi per eos
tum quibus ſto.pꝛo quibus facit ẽt tex.in.l.vir bonꝰ.ff iudi ſol.
⁊ ita teneas. Uno addito ꝙ ꝓpter hoc ẽt dicimꝰ ꝙ ille non
eſt cõtumax cuius.peuratoꝛ eſt moꝛtuꝰ vel eſt infirmus ſecundũ
Bal.in addit. Specu.in titu.de contuma.in verſic.excuſatus ⁊c.
Igdem etiã dico ſi non comparet ⁊ non intereſt actoꝛis ᷣm Bar.
in.l.ij.in penul.colu.ff.ſi quis in ius voca.non ierit.⁊ pono ꝓ ali
qua pte tex. de quo agimꝰ.naz totũ ponẽdo nimis longus eſſet ⁊
fruſtra occuparet mẽbꝛanas mirũ in moduʒz. Cuiꝰ vᷣba ſũt hec.

CClemen. Paſtoꝛalis:cura ſollicitudinis no
bis diuinitus ſup cũctas xpᷣiani populi natiões
iniũcta nos inuigilare remedijs ſubiectoꝝ eoꝛũ
dem ꝑiculis obuiare ⁊ ſcãdala remouere cõpel
lit. Sane cũ iam duduʒ inter quendaʒ PHen
ricũ impatoꝛẽ romauũ ⁊ cariſſimũ in xpᷣo filium
noſtrũ Robertũ Sicilie regẽ grauis fuiſſʒ ma/
teria turbatõis exoꝛta:aſſerẽte deinde impator
pᷣdicto ꝙ cũ quibuſdã ipſius ſubditis rex cõfe/

deratões ⁊ conſpiratões fecerat in ipſius maie
ſtatis offenſaʒ quodqʒ tractauerat ⁊ oꝛdinaue/
rat: vt ciuitates quedam ſub imperij ⁊ imꝑato/
ris eiuſdeʒ obediẽtia conſiſtẽtes cõtra eũ ⁊ im/
periũ rebellarẽt:genteſqʒ ſue ipſius fulte ſubſi/
dio nõnullas alias imperij ciuitates inde violẽ
ter eiectis ⁊c.

CCLClemeu.paſtoꝛalis.
hic dicũt iſtũ tex.eſſe fingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ defenſio non
põt tolli ꝑ ſtatutũ. ſtatutũ aliter diſponẽs non valet cũ̃ defenſio
ſit de iure naturali vt ibi ꝑ eos cum quib ſto ſimpłr. q; tex.cla
rus eſt ⁊ nõ eget alia noua mea interpᷣtatiöe. Pꝛo quib fa

cit etiã tex.in.l.iij.S.ad diem.ff.de re mili. ⁊ in.l.penul.C. de in in

tegr. reſtit. Plus dico ꝙ ſi cauſa eſt alicui cõmiſſa ſine iuris

ſolemnitate nõ intelligi vnquã ſublata defenſio m Bar. in.l. ſiſ

filius.ffide donatio.⁊ Bar. in.l.i.ff. de teſta.mili.per illuʒ text. ⁊
per do.meũ Alex. de imola in.l.cum mulier in.vij.colũ. ff. ſoluto
matr. vbi põit an defenſio inducta ab vno ſtatuto poſſit tolli ab
alio ad quos me remitto.⁊ tex.de quo agimus non pono hic cuʒ
eum ſupꝛa poſuerim in alio tamen pꝛopoſito pꝛout videre potes

Gloſa in clemen. paſtoꝛalis in verbo homo li/
gius c. Bal. in. l.vnica.. pꝛimo in quinta colum. de caduc.
tollen. ⁊ etiã Specu.in tit.de feudis.ꝭ.quoniã in pꝛima colum.
⁊ etiam do. meus Alex.de imola in conſilio.xxx.in ſa colum. in
pꝛimo volu.incip.quoniã omne datũ optimuʒ ⁊c.omẽs reputant
iſtam glo.ſingulurẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ feuduz dicitur ligiuʒ qñ
cõceditur ab impatoꝛe pꝛeſtita fidelitate abſolute ⁊ nullius alte
rius fidelitate conſeruata vt ibi per eos cum quibus ſto ſimplici
ter quia glo.clara eſt ⁊ non eget noua mea interpꝛetatõ. Et
idem voluit etiã Hoſti..⁊ Jo.an.in.c.recolentes extra de ſta.mo
na.⁊ in.c.ex diligenti de ſymonia.ad quos me remito ⁊ pono
ver ba glo. de qua agimus. Que ſunt bhec. .
VHomo ligius de homagio habetur de accu.
c.veniẽs de ſimonia.c.ex diligenti de exceſſi.
pꝛelato.c.grauem de re iudi.c.fi.quod alias di
citur hominis ligiũ. dicitur autẽ ligiũ quaſi le/
galitatem ſeruãs. De hoc Martinus de Fano
compoſuit quendaʒ tractatũ quem ponit Spe/
cul.⁊ latius pꝛoſequitur de feudis.ꝭ.ij.⁊ vt ibi
not.hõis ligiũ fit impatoꝛi vel regi nullius alte
rius fidelitate ſalua.ſed in vaſſalitico vel fideli
tate reſeruat᷑ ſaltẽ imꝑatoꝛis fidelitas vel au/
ctoꝛitas in libꝛo fendoꝛũ de pꝛohibi.feu.alien.

l.imperialem ⁊c.

Bloſa in clemen.paſtoꝛalis in verbo per violen
tiam c. Domini canoniſte ſcribẽtes bie dicũt iſtam glo. Ee
nota. ad. hoe ppoſitũ ꝗ; ſi quis erat carceratus pꝛopter delctum
7 fuit relaxatus ⁊ iurauit redire tenet᷑ ſeruare inramentũ. ſee
ro cõmiſit delictũ ꝓpter qð debebat moꝛi alias ãt non vt ibi per
eos cũ quibus ſto ſimpłr qꝛ glo.clara eſt ⁊ nõ eget aliqua nous
mea interpꝛetatiõ“e. Pꝛo quibus facit etiã quia iuramentuʒ
quod cedit in pᷣiudiciũ rei familiaris ⁊ non anime debzʒ ſer uafi
omnino ſᷣm Bal.in ſua margarita in verbo iuramẽtu.⁊ Inno.
in.c.quidazʒ.⁊ in.c.cum cõtingat extra de iureiur ad quem me ſe
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt het.
Per violentiam per hanc litteraʒ videlur ꝙ
ſicaptiuus ad penã vel periculuʒ moꝛtis telaxa
tur iuramẽto ſuo de redeundo ad carcerem cer
ta die ſi moꝛs erat iniurioſa redire non tenea.

tur alias tenetur ⁊c.

loſa in clemen. paſtoꝛalis. . deniqʒ in verbo
de moꝛe c. Domini canomiſte ſcribẽtes hic coiter dnt iſtai
glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iudex domicilij po con 2
iudicẽ loci in quo quis deliquit vt remittat eũ delinquenie
⁊.ſic ad locũdelicti vt ibi p eos cũ quibus ſto ſumplicſteſ. qi 8
clara eſt ⁊ nõ eget alia noua mea iuterptatöòne. De e
tu ẽt in verſi. iudex oꝛiginis ꝛc. idez ts etiã Galiin addi:. Operli.

Domini canõiſte ſcribẽtes

wunen 4
chaktuit K
nentdtsnituli .
Mtunustmditn.

ltirdatt, diniatien
ifimriimſmmii urar
Wi orboenin bint
ltheitairrtn rin
irprndirien z
NünkuEN.
(egiueb gecſtsſnnus
Kfntſotinnngwtden
hobflneid dorais
ſiltfſnt dengr uiie,
rie inphtninun
kistihltininiſni
Ggnuholtnncher

lucne
Muſn ane⸗
enisn,
tu uite n
nnkcnenen
. etn

(Cree äne.
aenie

in tit. de compet.iudi.ad quẽ pꝛo nũc me remitto ⁊ pono glo de
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
CDe moꝛe. Sed nũquid de iure voluit hoc de
cidere.Accur.in.l.ſi cui..fi.ff.de accuſa.dicit
ꝙ remiſſio iſta fit ex vrbanitate vel ex volũtate
vel locũ hʒ ſᷣm eũ cũ reus latitat qð ẽt videt pla
cere Inno.de rapto.c.i.Sʒ glo.ibi ⁊ Hoſti.di/
cũt in omni graui delicto remiſſionẽ fieri ad iu

dicẽ delicti per.S.ſi vero quis cõpꝛehenſoꝝ in

auten.vt nulli iudi.col.ix.ĩmo dñt quidã ꝙ iu/
dex ðᷣlicti ad hoc põt cogere iudicẽ ſub quo de
git ꝑ verbũ iubemꝰ ibi poſitũ qð ẽ neceſſitatis.
xiiij.q.i.qð pᷣcipit᷑.ff.quod iuſſu.l.i.⁊.ij.
De appellationibus.

Glo.in cleme.appellanti. Dñl canõiſte ſcribẽtes bic
dñt iſtã glo.foꝛe ſingularẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ pẽdente appellatõe
nõ põt agi ↄtra iudicẽ a quo fuit appellatũ ex eo ꝙfecerit litẽ ſuã
niſi quis renũciet appellatõi ſm Inno. in.c. ſepe extra de appel.ſʒz
bñ põt agi cõtra euʒ de iniuſticia pẽdente appellatõe vt in.l.inter⸗

dictio. C. ð accuſa.⁊ voluit Bal.in.l.i.ff. quod quiſq; iur.ad quYz

me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus que clara eſt ⁊ non eget
aliqua noua mea interpᷣtatõe. Cuius vᷣba ſunt hee.

Pꝛobandis ⁊c.in verſi.ſed hoc intẽdit gra
uamen iudicis vel iniuſticia/p ceſſus opoꝛtet ꝙ
pateat ex actis coꝛam iudice ⁊c.

Gloſa in cleme.ſᷣa. Dñi canõiſte ſcribẽtes hie dicunt
iſtã glo.eſſe notabilẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iudici eſt pena ſi caſſat
eius ſnia vel ꝓceſſus vt ibi ꝑ eos cũ quibꝰ ſto ſimpłr. Uno ſo
lo addito ꝙ licʒ citet᷑ ad defendenduz ſuũ ꝓcefſuʒ nõ ppterea dr
pars ᷣm Inno.in.c.bõe in fi.extra de appell.ad quẽ me remitto
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Denegari nec tʒ ꝓceſſus ſuꝑ pꝛincipali po/
ſtea factꝰ ꝑ iudicẽ a quo.quod dic vt ſupꝛa eo.
e.ab eo in fi.li.vj.⁊c.ibi.Duos caſus addidi.ſ.
qñ nil reſpõdet vel denegat:iudicis pena eſt vt
pꝛoceſſus ꝑ ipᷣm habitus poſtea nõ teneat appel
lantis vt appellatõi renũciaſſe videat᷑ ſupꝛa eo.
c. vt ſuꝑ ⁊.c.ab eo libꝛo.vj.⁊ hic ⁊c.

Glo. in cleme. fi. Domini canoniſte ſeribẽtes bie dñt
iſtã glo. eſſe ſingul.⁊ etiã Bal. in. lij. C. de tempo.appella.ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia qua pnũciat᷑ appellatõʒz deſertã. vel nõ cſ
ſet deferenduzʒ appellatõi eſt ſentẽtia interlocutoꝛia vt ibi per eoſ
cum quibus ſto ſimpliciter. quia glo.clara eſt ⁊ nõ eget alia noua
mea interpᷣtatöe. Solo vno addito ꝙ ideʒx voluit ẽt Bart.
in.l. ſi pꝛeſes.C. quõ ⁊ qñ iudex. ⁊ Bal.in.l.eũ ⁊ vos minoꝛeſ.C
ſi aduer.rem iudi.⁊ Bal. in auten.ſi quis. C. de epi.andi.⁊ idez
met Bal.in addit. Specn. m tit. de ſentẽ. in verſi.ſentẽtia ⁊c. Et
Bal. in. A.ſi pꝛeſes.⁊ Lud.roma.in rubꝛi.ff de re iudi.vbi ałs
legendo dixi de hoc.⁊ moder.in.c.cũ ceſſante ertra de appellat.
Paul.de caſt. in ſuo conſil.xxviij.incip.viſo puncto ⁊ce in ſa col.
in verſi.ad quartũ ⁊c.ad quos omẽe me remitto ⁊ pono glo. de
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CNRepulſiõe ⁊c. in verſi.itẽ q appellans nõ po
tuit appellare ſi ferat᷑ ſnĩa interlocutoꝛia eſt ⁊c

Glo⸗in clemen.fi. Dñi canõiſte ſeribẽtes hic dñt iſtaz
glo.foꝛe ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝙ appcllans in ſcriptis nöõ bz ne⸗/
ceſſe dicere appello in ſcriptis vel ꝓut in hac ſcriptura cõtinet᷑ vt
ibi per eos cũ quib ſto ſinpkr. Solo vno addito ꝙ põt ap
pellatio ẽt fieri dicẽdo appello ad iudicẽ eõpetentẽ vt eſt glo. in. l.
cum pꝛoponas.C. de bo.aucto.iudi.poſſi. Uel etiã ſimpłr ad iu
dicẽ etiã ſi non dicã competentẽ. nã intelligi
vt in.l.qui rome.ꝭ.ſeya.ff.de ver.obli. ¶Uel etiã poſſuz dicer
appello ad quẽcunqʒ iudiceʒ ſᷣm Bal.in.l.apertiſſimi. C. ð iudi.
⁊ voluit do.meus Alex.de imola in conſil.clxvj.in vlti.colu. in o
volu.incip.ſi appellatur copulatiue vc.ad quẽ ime remitto ⁊ po/
no glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

tomnino de cõpetẽti

Inepte ⁊c. in verſi. vel non ſpecificaui qð
debui c.

CDe ſtatu monacoꝛum.

BGloſa in clemen.pꝛima in verbo arma ⁊cetera.
Domini canoniſte ſcribentes hic reputant iſtam glo. ſin /
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet appellatiõẽ armoꝛũ cõtineãtur
non ſoluz gladii ⁊ ſimiles.ſed ẽt lapides ⁊ fuſtes vt in. 5. armox
inſtitu.de publi. iudi.⁊ poſuit illuſtris do. Eran.areti.in ſuo con/
ſilio. lxxx.incip. Sicut decet huius feſtinatio æc. vbi ponit quid
de cultello paruo. tamen hoc eſt verũ poſt pcuſſionẽ ſed añ per/
cuſſionẽ non. Un ſi ſtatutũ punit poꝛtantẽ arma non bet locũ in
pontente lapides vt ibi per eos per iſtam glo. lz aliqui libꝛi eaz nõ
babeãticũ quibus ſto pꝛo nũc. Solo vno adadito ꝙ ſtatutũ
bunies poꝛtantes arma debet intelligi de offenſibilibus nõ autẽ
de defenſibilibus vt in. l.f f. de vi publi. Plus etiã dico
ẽt arma offenſibilia poſſunt poꝛtari extra ciuitatẽ vt in.d. l. fi. nã
ibi eſt iuſtus timoꝛ. ſed in ciuitate nõ vt in.l. i. C. de hijs qui per
met.iudi.nõ appel.⁊ in.l.fi.ffquod met.cau.cũ ibi plene not.ad qᷓ
me remitto.v pono glo.de qua agimꝰ. Cuius verba ſunt hec.

CArma. in cõmuni ſignificatiõe cõpꝛebẽdunt᷑
tela.ſed dicũtur arma ſtricte quibꝰ defendimuſ
tela quibus impugnamus ⁊c.

CDe verboꝛum ſignificatione.

Gloſa in clemen. ſepe. Domini canoniſte ſeribenteſ
hie dicũt iſtam glo.eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõtumacia
põt mulctari in quolibet actu iudicij cũ quilibet actus ſit pfectuſ
per ſe vt ibi ꝑ eos cũ quibꝰ ſto ſimpłr ꝓ nũc.qꝛ glo.clara ẽ nõ
eget alia noua mea interpꝛetatõe. Pꝛo quibꝰ facit ẽt tex.tn.li. ff
ſi quis ius dice.nõ obtem.⁊ in.l.eos.C. de mõ mulct.⁊ pono glo.
de qua agimus.Cuius verba ſuot bec.

C Defenſiões legitime. facit ad hoc.de offic.
ðᷣleg.c.ex ꝑte.⁊.ij.q.vij.c.latoꝛ ⁊ ibi no.⁊.C.ð
p̃cib.impe.offe.l.quotiẽs.⁊ facit hec lr̃a ⁊ finis
iſtius ſecũde ꝑtis ⁊ iura pᷣdicta ad qõeʒ legiſta/
rũ de potãte qui hʒ arbitriũ an teneat᷑ iuſticiam
ptis ſeruare:vel poſſit illuʒ cõtra iura ⁊ iuſticiã
cõdemnare ⁊ volũtate vti.⁊ tenẽt ꝙ iuſticia ⁊ le
gitime ꝑtis defenſio nõ tollit᷑ ꝑ datõeʒ arbitrij
allegat. C. de inoffi. teſta. c. ſi qũ.ff.de cõdic.in
debi.l.ſi ꝓcuratoꝛ in pꝛin.ff.de donat.il.ſi filiuſ
⁊ ð pecul.l.ſi peculij.ff.mãdati.l.creditoꝛ..lu
ciꝰ.⁊ ad munici.l.luciuſ.s.impꝑatoꝛ.ff.ð pac.⁊c

CErxvpllcit ſecunda interpᷣtatio:nouiqʒ intelle/
ctus ad oẽs tex.⁊ etiã ad oẽs gloſas nõ ſolũ ſin
gulares:ſed ẽt notabiles in vtroqʒ iure cũ addi
tõibus ⁊ ſuppletõibus opoꝛtunis:⁊ ẽt cũ inſer⸗/
tõe conſilioꝝ pluriũ pᷣclariſſimoꝝ doctoꝛũ fere
in omni articulo cõtexta per clariſſimũ iurecon/
ſultũ do. Ludouicũ bologninũ cõpoſita ĩ ſacro
⁊ ameno loco reuerendoꝝ patrũ ſuoꝝ pꝛedica/
toꝛũ de Bonõia ſito extra poꝛtaʒ.s.ſpamme
in mõtibus: dicato diuo Nincentio cui ſit ho/
uoꝛ ⁊ gloꝛia:⁊ in pꝛimis ſupᷣmo deo Ameu.

Ampꝛeſſuʒ Bononie per Pieronimũ
de Benedlictis Anno. IIcecclxxxxvij.

C Negiſtrum operis.

a. b. quaterni.c.d. terni.e.duerno. A ternus. B. ternꝰ. C. foliũ
vnicum. D. ternus. Ecternus. Siternus. G. duernus. H. ternus.
J.ternus. K. ternus. Lternus. M. ternns. M. ternus. O. ternꝰ.
P. ternus. Q., quinternus. R. ternus. S. duernus. C. ternus.
U. ternus.

2

2

nn e

Wattt

Dnnnnaeenrenenrennnegunnknnnnnmunaem

2

3

4

5

D

.

M

N

Snooꝗ

ooueſeg

1 O

S

—

—

S 7 6 09

ad boc
ſponſio
— imen re
T in.l.i.
ime do.
Bimus.

— quia
SItero
— vſur.
e pac
J pꝛio
infra
z glo.
ex quo
o pꝛodu
gationẽ
— to ꝙ ex
n Bar.
lea que

—perboꝛũ
modo.

e ha/
acqui
ſubſtã
liga/
ſeruo
Habet
S iure ci
lb. di
ciui/
infra
ã hoc
t in ci
perioꝛ
con⸗/
r ver/
. licet
8 ilibus

ic Di/
atur niſi
per eum
aſt. in. l.
Alex.de
.in eodẽ
e ana. in
— · de qua

At hec
8 a hãc
nume.
ſubſtã
Iſolẽ/⸗
3 in cõ
econ/
c.
dicit
Fiã pꝛead
imns ad

— ſto ⁊ nõ
8a que eſt

perbo
d boc ꝙ
—rte mea

0 b

3

10

lun
11¹

12

dare debeo ex cauſa permutatõis pꝛedicte.ſed ſum E
illud quod debeo non habetur pꝛo dato ad hoc vt Were nocen
contra te vel pꝛeſcribere rem tuã quam mihi dediſti imo in iſtis
caſibus :licitum eſt penitere vt in.l.dedi in pꝛin.ff:de condictio.ob
cauſazs cum ſimilibꝰ vt ibi per eum cum quo ſto.quia glo.clara ẽ
non eget alia mea noua interpꝛetatõe ⁊ alias etiã dixi hic legen
do.⁊ ideo pono verba eius ſed pꝛius tex.pꝛopter ea que vixi in p
cedenti capitulo.Cuius tex.verba ſunt hec.

Sed ſi alium eontractũ rei non tranſeat ſub
ſit tamen cauſa eleganter Ariſto.Celſo reſpon
det eſſe obligationẽ vt puta dedi tibi rem vt mi
hi aliam des dedi tibi vt aliquid facias.⁊ hic
naſci ciuilem obligationẽ.⁊ ideo puto recte Ju
lianũ a ſdauritiano repꝛehenſum eſſe in hoc:
dedi tibi ſtichum vt pimphilum manumittas:
manumiſiſti euictus eſt ſtichus Julianus ſcri/
bit in factuʒ actioneʒ a pꝛetoꝛe dandam ille ait
ciuilem incertam actioneʒ ideſt pꝛeſcriptis ver
bis ſufficere eſſe enim contractum vt Ariſto ait
vnde hec naſcitur actio.
Uerba autem gloſe ſunt hec.
Aliquid in verſi.item quid ſi in ꝑmutatiõe non
dedi.ſed paratus ſum dare.reſpondeo non ha
betur ꝓ dato cũ hijs caſibus liceat penitere ⁊c

C. Si vnus.S.pactus. Bal. hic reputat iſtum textũ
ſingularẽ ad hoc ꝙ ſtipulatio cõtinet in ſe ius.ſed pactũ continet
in ſe factũ vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter quia tex.apertꝰ
eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpᷣtatione.⁊ alias ibi legendo
dixi poſt alios ſcribentes de hoc.niſi ꝙ addo vnuʒ verbuʒ ꝙ pa⸗/
ctum factuʒ dicitur eſſe ius cõmune vt eſt glo.in.l.qui mutuã.ff.
manda.⁊ voluit Bal.in.l.liberti liberteq; in.xiiij.colũ.C.de ope.
liberto.non tamẽ appellatõe pacti venit contractus nominatꝰ ſᷣm
Paul.de caſt. in ſuo conſil.xluj. incip.In xpᷣi noĩe amẽ ⁊c.ad quẽ
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CPactus ne peteret poſtea cõuenit vt peteret
pꝛius pactum per poſterius elidetur: nõ quideʒ
ipſo iure ſicut tollitur ſtipulatio per ſtipulatio/
nem ſi hoc actum eſt: quia in ſtipulationibꝰ ius

continetur in pactis factum verſatur.⁊ ideo re/

plicatione elidetur exceptio eadem ratione con
tingit ne fid eiuſſoꝛibus pꝛius pactuʒ pꝛoſit ⁊c.
L. Juriſgentium..quinimo. Suil.de cu. ⁊ Bal⸗
hic dicunt iſtum tex.eſſe ſinguiarẽ ad boc ꝙ actio dotis non oꝛit
infra tempus ſtatutũ ad ſolutõem eius poſt ſolutũ matrimoniũ.
tamẽ cõmuniter ſcribentes ibi ⁊ in.l.quotiẽs.ff.ſolu.matri.tenẽt
contrariuz per tex.in.d.l.quotiens vbi alias legendo dixi de hoc
Nec obſtat tex.in dicto.S.quinĩmo.qꝛ ego reſpõdeo q iſte text.
non negat quin actio ſit nata.ſed non datur niſi tranſacto temꝑe
ad ſolutionẽ dotis conceſſa lege. ⁊ verbũ naſcatur poſitũ hic in
tex. debet exponi ideſt detur. ⁊ hoc modo ego intelligo iſtuʒ tex.
ad quem non bene reſpõdent doctoꝛes in locis pꝛedictis. ſed hic
eſt verus intellectus iſtius tex. Cuius verba ſunt hec.

CQuinimo interdum infoꝛmat ipſam actõem
vt in boneſidei iudicijs.ſolemus eniʒ dicere pa
cta cõuenta in cauſa bõefidei iudicijs. Sʒ hoc
ſic accipienduʒ eſt vt ſi quidem ex cõtinenti pa/
cta ſubſequta ſunt etiaʒ ex parte actoꝛis inſint
ſi ex interuallo non ierint: nec valebunt ſi aga/
tur ne ex pacto actio naſcatur: vtputa poſt di/
uoꝛtiũ cõuenit ne tempoꝛe ſtatuto dilatõis dos
reddatur:ſed ſtatim hoc non valebit: ne ex pa/
cto naſcatur actio ⁊c.

SGlo.in.l.legittima. Bald hic dicit iſtam gloſam eſſe
valde notandaz ad bot ꝙ cõtractus ipꝛeſumit in dubio factus li⸗
cite ⁊ licitus ⁊ non illiciti vt ibi p eum cum quo ſto ſimpliciter q;
gloſa clara eſt ⁊ ẽt alias legendo dixi de hoc. Cni⸗ vba lunt hec.
CLegitima ⁊c.in verſi.⁊ quod dicit interduʒ.

hoc ideo quia quãdocunqʒ non vt infra de ver.
C.J

13 14 15 1 17 18 19 20 21

ETTNNNNNNNNNNNENNNNNNNNNNNNHNNNNNNNNNNNNNNN
6 22 283 24 25 2

nnennennennnnnnndn

NK

ngnnnren nrennngennenn

N e

=☛

n

42 43 44

32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

28 29 30 31

22 23 24 25 26 27

109 20 21

4 5 6 7

3

Unan
27 28 29

1