Delagatio facta alicui vt cognoſcat an intelligatur vt ſenten
tiet vide in.l.diuus.ff.qui pet.tuto.per illum tex.valde nota.cum
aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibi.
Delegatio quis dicatur delegatus vide in.l.ne quicq;ᷓ. .vbi
decretum.ff.de offc.pꝛoconſu.per glo.ſingularẽ ibi cũ aliquibus
additõibus per dominũ Ludouicum bologninũ ibidem.
Delegatio facta iudici vt decidat cauſam ſola veruate inſpe
cta quomõ intelligatur vide ſupꝛa in verbo cõmiſſio.
Delegatio facta actoꝛi meo animo donandi an requirat in
quiſitionẽ vide in.l.vt mihi.ff.de donatio.p illum tex.ſingularẽ.
Delegatio facta ſine loco quõ intelligatur vide in..fin.C.de

uclit pek illum text. valde noka kum aliquibus additioſtibus pet
do. Ludouicum ibi. .
Delegatio. an delegatus poſſit reeuſari vide in.lefi.ff. quãdo
appellan. ſit per glo. notabilem ibi. .
Delegatio an poſſit fieri per oꝛdinariũ cum boc vt non lice:
at reuocari vide in.l.fi.C. de ſenten. per illum tex. vnicum cuʒ ali
quibus additõibus per do.ludouicum ibidem.
Delegatio inualida an firmetur ex conſenſu patxtiũ vide in. l⸗
pꝛima. C. de peda.ᷣ iud ci.per glo.nota.ibi cum aliquibus additio
nibus per do.ludouicum ibidem. .
Delegatio an delegatus dicatur extraoꝛdinarius vide in. l. ij.
C. de dilatio.per illum tex.valde nota.cum aliquibus additioni/
bus per do. Ludouicum ibi.
Delegatio facta ſub nomine pꝛopꝛio vel dignitatis que ma⸗
gis attendatur vide in. l.ſi ſeruus cõis. 5. fi. ff. de ſtipula.ſeruo.p
ulum tex. ſingularem. .
Delegato. an iuriſdictio delegati expiret per moꝛtem delegã
tis ſi ille ignoꝛat vide in.l.eius.ðff.ſi cert peta.per glo. ſingularẽ ibi
cum aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem ponen
tem êt an ante litem conteſtatã poſſit facere aliquid.
Delictum. an delinquẽs videatur cõſentire pene impoſite ꝓ
tali delicto vide in.l.i.. beſtias. ff de poſtula. per glo.ſingularem
ibi cum aliquibus additõibus per do. ludouicum ibidem.
Delictum an mandans teneatur etiam ſi vtitur verbo rogo
vide infra in verbo mandatum. .
Delictum .an.ſit expibenda perſona delinquẽs vt poſſit cog
noſci a teſtibus vide in.l.i.S.fi.ff.ſi ex noxa cau.aga.per glo. ſing.
ibi cum noua conſideratõe eius per do. Ludouicum ibidem.
Delictum pꝛiuatum an deſinat eſſe pꝛiuatũ vide in.l.penul.
ff de condit. ob cau.per glo.ſingul.ibi cum aliquibus additõibus
per dominũ Ludouicum ibidem.
Delictum an delinquens dans aliquid vt delictuʒ occultetur
dicatur turpiter dare vide in.l.idem ⁊ ſi ob ſtuprũ·ff.de condict.
ob turp.cau.per illum terx.nota. .
Delictum cõmiſſum cõtra vnũ hetedem an noceat teſpectu
alioꝛum vide in.l.papinianus.ff de hijs quib. vt indign.per illum
text.notandum.
Delictũ quando dicitur atrox vide in.l.pꝛetoꝛ. .ſi mibi ꝑlu
res.ff. de iniur.per illum tex.ſingularem.
Delictum an poſſit puniri per iudicem oꝛiginis quando eſt
cõmiſſum extra vide infra in verbo oꝛigo.
Delictum. an actio deſcendens ex eo tranſeat ad heredes vi
de ſupꝛa in verbo actio.
Delictum an pꝛobetur per inſtrumentũ vide in.l.contra ne/
gantem. C. ad.l.aquil. per glo. nota.ibi.
Delictum cõmiſſum in mari a quo debet puniri vide infra
in verbo mare.
Delictum in obmittendo quando dicatur pfectuʒ vide in.l.
pꝛima. C. de hijs quib. vt indig. per glo.ſingularẽ ibi cũ aliquibuſ
additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Delictum cõmiſſuʒ extra locum oꝛiginis an poſſit puniri in
loco oꝛiginis vide in.l.i.C. vbi de crimi.agi opoꝛ.per illum tex.no
tan. cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Delictum an ſine dolo inducat infamiam vide in verbo in⸗
amia. .
Delictum an in eo poſſit incipi a captura vide ſupꝛa in ver/
bo captura.
Delictum an pena ſit imponenda ᷣm qualitatem exiſtentem
tempe delicti vel ſententie vide in l.ſi ſernũ.ff.ſi ex noxa.cau.aga.
per illum text. notabiliſſimũ cum aliquibus additionibus ꝑ do.
Ludouicum ibidem.
Delictum. vbicunq; imponũtur᷑ due pene pꝛo eodes delicto
yna maioꝛ alia minoꝛ cui ſit ſtanduz vide infra in verbo pena ⁊ca⸗
Delictum. an in delictis pᷣſumatur dolus maxime in minot
xxv. annis vide in.l.vbi exigittur.ff. de eden.per glo.nota.ibi.
Delictum quãdo eſt ex parte actoꝛis ⁊ rei cuius ſit deterioꝛ
condictio vide in.l.nam cum vterq;.ff.ne quis euʒ qui in ius vo
ca.per illum tex. cum nouo eius intelloctu per do.Ludouicũ bo
logninum ibidem.
Delictum an poſſit pꝛobari per experientiaʒ vide in.l.verbů
C.de hijs qui not.infa.per illum tex.nota.cum aliquibus additi
onibus per do. Ludouicum ibidem
Delictum quomõ ⁊ quando pena debet imponi delicto ſᷣm
moꝛem regionis vide infra in verbo pena.
Delictuz an delinquens ⁊ opem pꝛeſtans plus delinquãt qᷓ;;
pꝛincipalis delinquẽs vide in.l.athletas.. i.ff. de hijs qui nota.in
famia.per glo.valde nota.ibi cum aliquibus additionibus pet
do. LLudouicum ibidem.

Delietum. an vbi cõmittitur intelligatuf impoſitg deng
ſi lex el arug non imponat vde —— ſtapemein
can.per illum tex.ſingularem cil nouo intellectu ei
doncunn bologninũ ibi. Alectu eius per do. u
emonſtratio denotans rem per ſigna an dic
men Voramven vide iarien fre reb. dub der k ründ
enunciatio an fiat per eã litis conteſtatio vi.
bo — vide ſupnin er
enunciatio que babet terminũ an obliget ante termi
vide in.l.emilius.ff.de mino.per illum rer ktandnztem⸗
bns additionibus per do. Ludo ibi etiam ponentẽ aliqua ndii
ſita in denunciationibus fiendis. fequi
ſeen nanhe an 7 usce debeat fieri ſcienti vide in.. deni
ciaſſe. ff. de adulter. per illum tex. nota. cum aliquibus addin
bus per da Lndoukum ibidem. hiquibus adaiuoni
Denũciatio ꝑſonalis an requirat᷑ vbi pꝛeceſſit publi
vide in.l.fi.ff.de decre.ab oꝛdi.faci.per illum arinatuertn
Denunciatio an facultas denunciandi tranſeat ad beredes
vide in.l.ſ decem.ff. de verbo. obli. per illum tex. cum aliquibua
additõibus per do. Ludouicum ibi.
Denũciatio maleficij an debeat fieri cum qualitatibus ſuis
vide in.l.penul.C. de accuſatio.per illum text.valde nota cum il.
quibus additõibus per do. Ludo.ibi.
Denunciatio an poſſit fieri omni tempoꝛe vide infra in ver/
bo pꝛoteſtatio⸗

Denunciatio an pꝛeſumatur in dubio calumnioſa vide inl.

athletas. . calumniatoꝛ. ff. de his qui not.infa. per glo. notii
cum aliquibus additõibus per Dor udocſenm whinann ii
Depoſitũ que culpa veniat in actione contraria depoſiti vide
in.l. ſi ſeruus.S.quod vero.fl.de furtis perillum tex. ſingularem
Depoꝛtatio an poſſit fieri cum reſernatõe partis bonoꝛuʒ vi
de in.liſi qua.S.pꝛimo.ff.ex quib. cau.maio.per glo.ſingularẽ ibi
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.ponete⸗
etiam an bona bannitoꝛuʒ bhodie confiſcentur.
Depoꝛtatus an dicatur expulſus de ciuitate vide in.:. mani/
cheos. C. de epiſ.v cleri.per illum tex.ſingularẽ cum aliquibꝰ ad
ditionibus per dominũ ludouicum ibidem.
Depoſitum an depoſitarius poſſit petere rem depoſitaz ab
eo ſurreptam vide in.l.fi.C. etiã ob cirogra.pecu.per illum text.
nota.cum nono eius intellectu ꝑ dominũ Ludouicum ibidem.
Depoꝛtatio an poſſit fieri ſine aſſignatõe inſularũ vide inl..
illicitas.. qui vniuerſas.ff. de offic. pꝛeſid. ꝑ glo. ſingularem ibi.
Depopulatoꝛ agroꝛũ ⁊ vinearuʒ qua pena puniatur videm
l.pꝛima.ff.arbo.fur.ceſa.per illum tex.ſingularẽ.
Depꝛedatoꝛ quis dicatur vide inil.ſi quis.C. de re milit per
illum tex.notandnm.
Dignitas an excludatur per reatum vide in. l.i. C. vbi ſenat.
vel clariſ. per illam text. melioꝛem de iure ad boc cum nong eins
conſideratõe per do. Ludouicum ibi.
Dies ⁊ hoꝛa an debeant poni in accuſatõe vide ſupꝛa in vej/⸗
bo accuſatio. .“
Dies quãdo incipit ⁊ quantũ duret vide in.li.C. de cuſtocl
reo.per illum tex. nota.cum aliquibus additõibus per dominʒ
Ludouicum ibidem. .
Dies appoſitus quãdo quis vellet. quãdo verificetr niden
l.vxoꝛem.ꝭ.ſceuola.ff.de l:ga.iij. per illum tex.ſingularẽ cum ali
quibus additõibus per do.Ludouicũ ibi.
Dies an requiratur in epiſtola vide infra in verbo epiſtol.
Dies appoſitꝰ in pꝛincipio libꝛi an cenſeaĩ poſitus in lololi
bꝛo vide in.l.ſi quis. .ſi inuitum. ff. de eden. per illum ter vnſci.
Dilatio legalis an poſſit bꝛeuiari per iudicem vdein ſiſe
pto in auten. vt iudi.ſine quoq.ſuffra. per glo.nota ibi cum aliqui
bus additiombus per do. Ludonicum ibidem. .
Dllatio quãdo eſt ad fanoꝛem creditoꝛis an teneatuſ reripe
debitũ ante vide in. l.ſtipulatio iſta. ,inter certa.f de verbobi
per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus additõibus p do. Lud bid
Dilatio data debitoꝛi fauoꝛe creditoꝛis an habeatur no no
dilatõe vide in.l. cum pater. 5.curatoꝛis. f de legat. ſecunco per
lum tex.ſingularem. mine dige
Dilatio an ſit danda ei qui eſt depꝛebenſus in crimine vi
in. l. in crimine. C. de adulter. per il'um tex.nota. zviipo
Dilatio au inducatur in diſpoſitiöe pura per ſequen: di ſi
ſitionẽ vide in.l qui concubinam. 5,ci in teſtamẽlo ,de lec ⸗
per illum tex.ſingularẽ cum noua conſideratõne ad eum pel do⸗
ludonicum ibidem. : amiieklitem
Diat an em dee poſſit petere dilationẽ vt denunciet li
motã venditoꝛi vide infra in verbo emptoꝛ.
Dilatio an ceſſet ybi ceſſat cauſa vide in.l filia .alumno

de in in ins vo

urgtlutinten ans
Sinu cni arl ts
lnnbnim

tntu aninm nen n
unrin eiiai nn in

—
unenalanttntit
uningt „
lagerteiati ,e,,
maimiuiimnuinfel
ea aunaadin n
Eiuonofernniuft deg eiin
rworets ritnritn finn un
rixſtilgimlt wr in i,
Nuipe pſtſenhr ri t nn
W
end GaN
e
iorſetihiingnitai r;
munan .

Wuitllttii ugn
iuſnihinliinim in

sðõL

N

—
B„

K eN NaNNNNNNNNWNNNRNN

—
—

gEFEHEEENIIEEEEB.

ariz

Enl

èðM

S

e⸗
—
miaMrin n
. rgihnnnel
ss
nndt
rienne
stmmuillähdnnxug
Mir i n iiſti
Ealsmrairi ntiint
Nmnpri ſengrfugin
leharinnimk
Nrwl iiiliti,

innmn
Nmmur eN Galleſi
iiNANiNANent
õsG
Na e minen i ientt
ain aii ni mi Gili atl
vxin nun uniis iii n

waim ain hs M ih im iil
eulxiai n nt gliani

undb.
un hch bin ithi

Gingtiſctunie
. uihe mninariunil
*5 unſiriftum iii
umtaaniirni
aamarilzuniming

.

ſadtrebel per Nlum tex. nota. eum aliquibus additionibus pes
do. Ludouieum ibidem. Denngin ae
An appoſita in legato videatur repetila in ſideicommmi o N⸗
de in.aa fila. .alumno eo. tit per illum text. ſingularem cu nono
tg imtelletu ber vo. Nucouicum widem.
Hiiatio an debeat habere certum terminu vide in.. ij. C. vbi
in em actio per illum tex. nota. cum aliquibus additõnibus per

m ibidem.
d nugib an ſit peremptonia vide in.l.bonoꝛum. C. qui
achnitti per illum ler mmgaler? cum aliquibus additionibus per
onicum ibidem. HM
mnn poſſit dari abſenti vide in.l.labeo.ff.de iureiura.
lum lext. nota. cum aliquibus additionibus per dominum
ouicum ibicem. .
e Dilatio.an iudex debeat ſtudere in dilatõibus concedendis
non vide in. l i.in pꝛin. ff. ſi quis cautio.per illum tex.nota.cuzʒ
aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem ponentẽ an
tio ſit concedenda cum cauſe cognitione.
Diſpenſatio facta per erroꝛem an ſit ipſo iure nulla vide in.
bonon.E. qui admmitti per glo. ſingularẽ ibidem cum aliquibus
additonibus per do. Ludouicũᷣ ibicdem.
Diſpenſalio an contineat in ſe medioctitatẽ vide in..litteras

de flliſs pꝛesbyte .· Per glo. ſingularem ibidem.

Difpeuſaeio an minus opꝑetur qᷓ; ſus cõe vide in.l.mulieri
enicio f de condic. ⁊ demon.per illum tex. ſingularem.
diſpenſatoꝛ bonoꝛuz quis ditatur vide.in.l.ſi ſine. . ſed qᷣ
inianls-ff⸗de minoꝛi. per glo. ſingularẽ ibi cum noua eius cõ
ſcderatione per do. Ludouicum ibidem. .
Diſpoſitio facta per nomina appellatiua in legatis an inteli/
tur pꝛo virlibus poꝛtõibus vel quomõ vide in.l.i..ſed vt ma
gifeſtetur. C. de cadu. tollen. per illum tex. ſingularem.
Diſpoſitio que non babet in ſe cõmoditatẽ an valeat vide in
Lab omnibus. .ſecd titio.ff. delega. pꝛimo per illum tex.ſingularẽ
Diſpoſitio perfecta habens elauſulam referentem ſe ad tem
s foturum an valeat vide in.l.ſi teſtamentũ. C. de inſtit. ⁊ ſub /
itu. per üllum tex. ſingularem.
Diſpoſitio quelibet an habeat clauſulam vt nõ poſſit agi an
le implementu condictõis vide in.l. item quia.fſ.de pactis ꝑ illum
ſex⸗ſingulgsren.ð
Diſpoſitio que tendit ad exceptõem an pꝛoducat actioneʒ vi
de in..cmptoꝛ. . ancillam. ff. de rei vendi. per glo.ſingul.ibi.
Diſtributio totius hereditatis inter filios an babeat vim in
ſtitutois vide in.l.quid ergo.ff. de lega.pꝛimo per illum tex. ſing.
Dinuiſio an poſſit fieri per ſoꝛtẽ vide in.l.ij.C.quando ⁊ qui
bns quar.pars debe. libꝛo.x.per illum tex. melioꝛem de iure.
Dinuiſio an dicat᷑ alienatio vide in auten. de litigioſis in pꝛin.
alum tex. notandum.
Diuiſio an veniat in diuiſione peculiũ datum fuio per patrẽ
vide infra in verbo peculium.
Diuiſio in. l.ij. C. de rei vendi.babeat locum in cõtractu diui
ſionis vide in. l.ij. C. coia vtriuſ. iudic, per glo. ſingul.
Diuiſio an ⁊ quãdo competat iudicium cõmuni diuidundo
vide ſupꝛa in verbo cõmune.
Diniſio an ſententia lata in dominio pariat exceptionẽ in iu
diio diuiſoꝛio vide infra in verbo ſententia.
Diuiſio facta per patrem inter filios in minus ſolemni vo
luntate an dicatnr teſtamentum. vide inl. quotiens. C. famil.
bircil. per glo. ſingularem ibi.
Din. de eius ſigniſicatõe vide in.l.ſi cum fideiuſſoꝛem.S.ari
ſtoifl. qui ⁊ a quibus per glo.not.ibi cum aliquibus additiõibus
per do. Ludouicum ibidem.
Diuiſio per quaʒ aſſignãtur debita ⁊ credita an ⁊ quãdo va
leat vide in.l.pacto. C. de pactis per illum tex. ſingularem.

Diniſio an pꝛeſumitur ſi ſtetit res diuiſa per certũ tempus.

vide in.l.ſi quis maioꝛ. C. cõi diuid. per glo.nota.ibi.
Docto; qui dat pecnniã ſcolaribns vi eum audiant an tene
alur vt calumniatoꝛ vide in.l.ſi quis. ff. de calum. per glo.not.ibi
cum nouo eius intellectu per do. lndouicum ibidem.
Doctoꝛ an intrans collegiũ poſſit participare de lucro docto
tum vide ſupꝛa in verbo collegium. .
Dolus dans cauſam iudicio an reddat illud nullum vide in
leleganter. ſi quis poſt.f. de condi. indebi. per glo. not. ibi cum
aliquibus adduõibus per do. ſudouicũ ibidem ponemtẽ ẽt quid
in arbitro 1 quid in diſtractu. quid in ſtatuto ⁊ in ſentẽtia.
Dolus qui eſt in indiee an dicatur ineptus vide in.l.lex iulia
8. f. ff. ad.l. iuli repet. per illum rex.ſingul. ecum nouo eius intelle
cin per do. Ludouicũ ibidem.
Dolus an exceptio dolo facis quia petis quod reſtitutnrus

es poſſit opponi ⁊ quãdo vide inffa in verbo exeeptõ vbi ð boe
Dolus an heeſumatur in pupillo dolicapate vide infra i j
bo nwue⸗ pupill⸗ pacte vide infra in ver
olus quomõ pꝛobetux vide in..,i..ſl. f de doli excep. per
glo.ſingularẽ ibi eum aliquibus additionib
Aun le en liq ditionibus per dommnuͦ ludo
Dolus dans cauſam contrattui a tercio an redda
tum SS A Buleunn vide in.l.bonam ſidem.C. de Eeradan⸗
per glo.valde nota.ibi cum aliquibus additioni
ludouicum ibidem. ditionibus per domini
Dolus an pꝛeſumaj in hijs que ſunt de genere pꝛohibit oꝝ
vide in.l.i C. de ſiccarijs per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus ad
ditionibus per do.ludouicum ibidem.
Dolus an deceptus in contractu ex dolo poſſit agere de do
lo ⁊ etiã ex eo contractu vide in.l.in contractibus.C.ex qui.cau
maio.per glo.nota.ibi.
Dolus an pꝛeſumatur vbi eſt leſio in magna quãtitate.vide
in.l.cum poſtea.C. de pactis per glo.not.ibi cum aliquibus addi/
tionibus per do. Ludouicum ibidem.
Dolus an erroꝛ excuſet ab eo vide infra in verbo erroꝛ.
Dolus an erroꝛ iuris excuſet a dolo vide infra in vᷣbo erroꝛ
Dolus an nimia ſolemnitas adhibita in actu faciat pꝛeſumi
dolum vide infra in verbo ſolemnitas. .
Domicilium.an quis poſſit mutare ſibi domicilium vide in
lff. de ſenato.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus additionibui
per dominũ Ludouicum bologninũ ibidem. ⁊ an domiciliũ mu
tetur per dignitatem ſuꝑuementem.
Dominiũ an transſeratur per traditionẽ inſtrumenti rei vi
ge infra in verbo inſtrumentum.
Dominiũ an tranſeat ex pacto legis tõmiſſoꝛie vide in.liiſſ.
de donatio.per glo.ſingularem ibi. .
Dominiũ quomõ pꝛobetur quis douuinus vide in.l.ticia.ſl.
deſolutio.per illum tex.ſingularem cum aliquibus additiõibue
per do...udouicũ ibidem.
Dominiũ qnando competit alicui actio furti ratõe dominij
rei quomõ exunguatur dominiũ vide infra in verbo furtum.
Dominiũ an tranſeat ſine cauſa vel cum cauſa de futuro vi
de in.l.triticum.ff de verbo.obli.per glo.ſingularẽ ibi cuʒ nous
tonſideratõe ad eam per do. Ludouicũ ibidem.
Dominiũ vbi fit mentio de eo de quo intelligatur vide in.l.
pnima..qui in perpetuũ.ff.ſi ager vectigal.vel emphit.petat.per
glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus additõibus per do. Ludouicuʒ
ibidem ponentẽ quid in libello.
Dominiũ an eius translalio impediatur per erroꝛẽ in can⸗
ſa vide infra in verbo erroꝛ.
Dominiũ rei vendite quãdo tranſeat in emptoꝛezʒ ⁊ quid in
publiciana vide in.l.de pꝛecio.ff. de publici. per illum text.valds
notan. cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Dominiũ pecunie an poſſit tranoferri per pupillum vide in⸗
fra in verbo pubes. .
Dominiũ rei legate an ⁊ quãdo tranſeat in legatariũ in ſpe/
cie vel in genere vide infra in verbo legatum.
Domimũ rei heredis legate an tranſeat recta via in legatariũ
vide in...ij.C. cõia de legat.per glo.nota. ibi cum aliquibus addi/
tionibus per dominũ Ludouicum ibidem.
Dominiũ an transferatur ex contractu inutili vide in..ele/
ganter in pꝛin. ff. de dolo per glo. nota. ibi cum aliquibus additio
nibus s per do. Ludouicũ ibidem. .
Dominiũ.an quis videatur impetrare dominiũ qui impe/
trat vt poſſideat rem vide infra in verbo impetratio.
Dominiũ rei vendite an transferatur babita fide de pꝛecio
quando emptoꝛ cogitauit cõmittere fraudem vide in.l.ſi quãdo.
ff. de pigno.actio.per illum tex.nota. .
Dominiil.an dominiũ ⁊ iuriſdictõ equiꝑentur vide in.l:qui
furere.ff. de ſtatu homi.per illum tex.ſingularẽ cum noua conſi
deratõe ad eum per dominũ ludouicum bologninũ ibidem.
Dominiũ.an ſentẽtia lata contra creditoꝛem agentem ſnper
dominio rei pignoꝛate ſibi noceat debitoꝛi vide infra in verbo

ſententia. .
Doyminus de pꝛeſenti an pꝛeſumat fuiſſe de pᷣterito vide in

l.i.C. de ſeruis fugiti.per glo. ſingularem ibidem.

Dominus an teneatur facere expenſas famulo infirmo

de infra in verbo famulus.
Dominus an poſſit babere rem ſuam pꝛo derelicto vide in

l. ? ſi foꝛte.. cetiam. fl. ſi ſerui.vendi. per illum tex. ſingularẽ cuz

noua eius conſideratõe per do.L.udouicunbidem.
Dominus. an duo poſſint eſſe domini inſolidum vide in.

non ſe lum.ff.ſolu. matri per glo. notaibidem.

Bomus aſt ea publicata etiam intelligãtur publicata inſteu
menta domus vide in.l.iij.C. de inceſt. nupt.per illum text.ſingu
larem cum nono eius intellectu per do. Ludonicum ibi.
Donatio pꝛopter nuptias an ſit mulieris tranſeũtis ad ſecun
da vota vide in..pꝛimo in autent.de non eligen.ſecun.nuben.ꝓer
glo. nota. ibi.
Donatio an tollatur per exheredationẽ factazʒ mala mente.
vide infra in verbo exheredatio.
Donatio cauſa moꝛtis an ſit contractus vide in.l.fi.C.ð do
natio.cau.moꝛ.per illum ter.ſingularẽ cum aliquibus additioni
bus per do. ludonieum ibidem.
Donatio cauſa moꝛtis ⁊ inter viuos an perfiriat per ſtipula
tionẽ vide in.l.i.C. de iure fiſci libꝛo.x.per illum tex.notandum.
Donatio an facta gratis indueat obligatõem vide in.l.ſolent
ff. de off.pꝛoconſn.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus additiõi ⸗
bus per do. Ludouicum ibidem. .
Donatio inter maritũ ⁊ vxoꝛẽ an ⁊ quando cõfirmetnr per
moꝛtem vide in.l.papinianus.ffde donatio.inter vir.per illum
text.ſingularem.
Donatio an ſponſus videatur donare oꝛnamenta ſponſe vi /
de infra in verbo ſponſus.
Donatio an habeat locum collatio in rebus donatis in pᷣmiũ
emancipatõis vide ſupꝛa in verbo collatio.
Dronatio ppter nup:ias an poſſit acquiri mulieri per pꝛocu
ratoꝛem vide in.l.quod ſcitis. C. de bo.q; libe.p illũ tex.ſingula.
Dionatio quãdo reuocatur an inducatur etiã reuo:atio fru
etuũ vide in.l.nec vllam. S. omnibus.ſfl.de petit heredi.per gloſazꝭ
ſingularem ibi cũ aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidẽ
Dionatio cauſa moꝛtis an requirat aditionẽ hereditatis viðᷣ
in.l. etiam. ff. de inoffi. teſta. per illum tex. nota.cum nouo eius in
tellectu per dominũ Ludouicum bologninũ ibidem.
Donatio an pater poſſit cõſentire ſilio vt donet alteri vide in
fra in verbo pater.
Dironatio facta in fraudem legis an ſit ipſo ſure nulla vide in
L.i.C.de inoffi.donat.per glo.nota.ibi cum aliquibus additõibus
per do. Ludouicum ibidem.
Donatio an dicatur perditio vide in.l.filius.ff.de donatio.ꝑ
per illum tex.nota cum aliquibus additionibus ꝑ do. Ludo.ibi.
Arn requirat inſinuationẽ quãdo eſt facta ob cauſaʒ vide in
l.aquilius. ff. eo.rit.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus additio
nibus per do. Ludouicum ibidem.
Donatio an inſinuatio debeat interuẽire vbi fit femiſſio cau
ſa donatõis vide infra in verbo inſinuatio.
Donatio cauſa moꝛtis quomõ reuocetur vide in.l.verba.C
de teſtame. per glo.ſiogularẽ ibi.
Dronatio an ⁊ quãdo pꝛeſumatur vide in.l.ſi teſtamẽto.ꝭ.i.
ff. de fideiuſſo.per illum tex.ſingularẽ cum aliquibus additioni
bus per dominũ Ludonicum ibi.
Donatio facta filio ob merita an valeat vide in.l.ſi donatõe.
C. de collatio.per glo.ſingularem ibi.
Donatio ommũ bonoꝛum an valeat ide in.l.ſtipulatio hoc
modo cõcepta.ff. de ver. obli.per illum tex.not.cum aliquibꝰ ad
ditionibus per dominũ Ludouicũ ibidem.
Donatio an adiectus intelligatur animo donandi við ſupꝛa
in verbo adiectio.
Donatio pꝛopter nuptias an poſſit alienari per maritũ vide
Enfra in verbo maritus.
Donatio an in ea habeat locum ius accreſcendi vide ſupꝛa
in verbo accreſco.
Donatio inter maritum ⁊ vroꝛem que confirmatur p moꝛ
tem an dicatur venire ex iudicio inter viuos vide in.l.ſi mulier.
ff. de legatis per illum tex. notan.
Donatio quãdo donans non tenetur de euictione an ſaltem
teneatur inſtruere litem vide infra in verbo euictio.
Donatio an exceptio nõ numerate dotis poſſit opponi ꝑ ma
ritum ig obiſem ⁊ valeat donatio vide infra in verbo dos.

Donatio an delegatio facta creditoꝛi animo donand requi-

rat inſinuationẽ vide ſupꝛa in verbo delegatio.
Droonatio an poſſit fieri eccleſie nemine recipiente vide infra
in verbo eccleſia.
Donatio an mulier poſſit conſtante matrimonio donare vei
cedere dotem ſuam vide infra in verbo dos.
Donatio. donatarius canſa moꝛtis an poſſit grauari per ſi⸗
deicõmiſſariũ a donãte vi e in.l.lucius.ff.de fideicõ.liber.p illuʒ
ctex. ſingularem cũ aliquibus adduõibus per do. Ludouicũ ibi..
Dos an poſſit peti ante nuptias vide in.l.item quia..fi.ff ðᷣ
hactis per illum tex.ſingularẽ cum aliquibus additõibus per do

4

minum Ludouicuʒ ibidem notabili
nmn 3 not bilitet ponentẽ de hoe r fiere

Dos an vebeat dari filie per patrem ſi nupfit ſine elus eon,

ſenſu vide in. c. hoc ſanctum.xxxij.q.ij. per glo. ſingular

cum aliquibus additõibus per do. Ludomicum ſbi bicum
Dos pꝛomiſſa an debeatur tempe muptian vieii 5
in.l. talieff. de iure dot. per illum tex.ſingularẽ cuu quãdo ice
ſeraftan⸗ ad eum per dominũ Ludouicũ ibidem nous j
n res dotalis extimata poſſit alienari per marieny
l. nſßde iure dot. per illum tex. ſingularẽ. per marimnz wdein
os an eius augmentũ reguletur cum do Wide inf i,
ſocerum. .. cum inter. ff. de pactis dotali. per nnis arnte
aiqubus adcctionpne her dominũ Ludouicum ceretun
Dos. an quis poſſit ſttpulari nomine doti : „
de infra ia verbo ſtipulatio. otis cum moek i/
Dos de libello in ea vide infra in verbo libellus vbi
us
Dos pꝛomiſſa per tntoꝛem an intelligatur mrumttige
officij vide in.l.lucius.ff. de inſtitu.per illum text. nota cu
bus additionibua per do. Ludouicum ibidem. malcni
eren Dos. ſi extimata rir in dotem vt reddatur res tante
matõis quid operetur vide in.l.ſi extimatis. .
illum ſingularẽ. mimanioaſe ſoln mamni
os confeſſata per virum an gandeat pꝛinilegijs v⸗
vide in. lI.quod dicitut.ff. de impen.in reb. dotnliint, Negfeh⸗
gularẽ ibi cum aliquibus additionibus per do. Ludouiciiſb
Dos. an eius actio ſit boneſidei quãdo datur marito contta
vxoꝛem vel extraneu vide in.l.ijiff ſolu. matri. per glo. ſingula
ibi cum aliquibns additõibus ꝑ dominũ Ludouicum ibi

.

Dos an eius cauſa ſit ſummaria vide in. li fl.ſlolu. matni

elo. ſgn larem ibi.
os an filius teneatur dotare matrem vide infraſ̃
tuue⸗ rein vide infra in verbo
os an poſſit dari viro etiam facto diuoꝛtio vide in.lpenul.
fl. de nego. geſt. per glo.ſingularẽ ibi cum nouo eius i f
Pomuiludounun bicem. hgifhlleehNf
os data per patrem filie an dicatur eſſe ex cauſa lucrati
vel ne vide in.l.ſi fraudatoꝛ. .ſi a ſocero.ff. de ie que in ſeng
credito.per illum ꝛex.ſingularẽ cum aliquibus adeditionibiis per
dominũ Ludouicum ibidem.
Dos an eius actio oꝛiatur infra tempus datum pio eins ſo/
lutione etiam ſoluto matrimonio vide in.l iuriſgentii glinjn
mo. ff. oe pactis per illum tex.ſingnlarem cum nouo eius intele⸗
ctu. per do. Ludouicum ibidem.
Dos an computetur mulieri in legitimã in bonis patemis.
vide in.l.deniq;..ſed vtrum. ff. de minoꝛi.per glo. valdee notninn
cum aliquibus additionibus per do. Ludouicũ ibidem ponentẽ
etiaz quid in donatione ob cauſam.
Dos an contractus dotis ſit de iure gentiũ vel cinili. widein
l. eas.ff. de capit.dimi.per illum tex.ſingul.cum aliquibus adddis
nibus per do. Lndouicum ibi ponentem etiam an ſit contactus
nominatus. ⁊ etiã quid de contractu matrimonij.
Dos ſi legatur per patrem filie ⁊ frater dans enʒ ſtipulatut
eam ſibi reddi an liberer̃ vide in.l.vxoꝛem..ſi pater.ff de leget.
tercio per illum tex. ſingularem cum nouo eius inte leetu per do⸗
Ludonuicum ibidem.
An dos ſit oſtitnenda minoꝛ ob numerũ filiop videnlſiſ
lie dotẽ. ff. ve legat. tercio per illuz text. ſingularem cũ nous eins
conſideratõe per do. ludouicum ibidem. .
Dos an maritus cõpellatur pꝛomittere dotem alteri q; mu/
lieri vide infra in verbo maritus. .
Dos pꝛomiſſa viro an habet in ſe condictõem nuptiarũ ni/

ge in.l.ticio centum. ff. de condict. ⁊ demon. per go. ſinula.ibi.

Dos an debeat conferri vide in.l.pꝛima..pꝛimo.ſt de colla·

bono. per glo.nota. ibi.

Dos pꝛomiſſa per patrem filie an intelligatur de bonie ſnis
vel filie vide in. l fi. C. de dot.pꝛomiſ. per glo. ſingularem ibi um
aliquibus additõibus par do. Ludouicum ibiaem
Dos eius actio cuius fit conſtante matrimonio vide mnal

ten/quod locum. C. de collatio.per illum tex. ſingul. cĩ aliqnibus

additionibus per do.ludouicum ibidem.
Dos. an ſponſus poſſit agere nomine dotis pꝛo futuſoms

trimomo vide iufra in verbo ſponſus.

Dos an exceptio non numerate dotis poſſil opponi en
ritum ignobilem ⁊ valeat donatio vide in.l.ſi voluntate⸗
dot. pꝛomiſ.per glo.ſingularem ibi.

Doa. an fauoꝛ. dotis pactuʒ nudum pꝛodutat acno dde

ni.I. ad eractonem C. de dot. pꝛomil per illum ter ingulate cu

noua conſideratõe eius per do. Ludouicum ibidem.

ſez

enAan
unhihat

uunitiaurutint

cturgſtiwn minſeheuat
ſde NfnreeN ſepenmnd
Sedunwomaricenmud een
nnireſt iſnninwant.
Stphnantenfunſnijimi ue
men 8
Eitücirrrheenin rt min
ſiigifanninteurrines
eſtui,nfrnni hri ir
Mmſtilius mnitgitin rtan
—
naen tene
ttinn
gima S
etien ip
nn ina

nſnn tninn
a
ihuh⸗

e⸗ i

h hððẽ

&α

DE Ie

4

£☛

2 SäkrFrnk UE

— — 52

————

Nenem etinüttit

alraNininianiiitt
raxuluamimm indſtum
vmm/ a mivuNANNANNNi
Nirivmnie n we, itu
m tn altINA, f
mrintiutIHANLVAutlin

arnii
lut tm nin omn iip itni ⸗
mhaamnriiigmimd

ninmanatiin
—
adltitnch

a getrſaanm
ruinuntnmunpii
ucn vniñ ihenl i
m einimmi. emͤ
unmzere 4
NN it

An moꝛtuo patre aetio dotis conſolidetur in filiam vide in

vvnics. . ſed videamus. C. de rei vxo. actio. p glo. nota. ibi.

Dos an in ea maritus dicatur habere cauſam oneroſam vi

e infra in verbo maritus. =
4 nunpiuilegium eius faciat ſententiã incertam valere vi
de in..fi. C. de ſenten. que ſine certa quanti. cum nouo eius intel⸗

Ludouicum ibidem. =DS
Errd legatur vxoꝛi a marito an eius beres teneatur inſoli

dum vide in. ,ſed ſi vron inſtitu. de legat. per glo.ſingulareʒ ibi

qauibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
um D⸗ aocht mulier Pnare vel cedere dotem ſuam con /
ſtante matrimõio vide in.l.conſtante. C. de donatio. per illũ text
gota. cum nouo eius intellectu per do. Ludonicum ibidem.
Dos ſi flia conſentit patri agenti ad doteʒ quãdo eſt turpis
rſona an iudex poſſit eum repellere vide in.l. ſi cum dotem. .
to autẽ tempoꝛe.f ſolu. matri. her illum ter. valde nota. cum cõ
ſideratoõe noua ad eum per do. Ludouicum ibidem.
Aa filia agnoſoens legatũ vel bereditatẽ patris perdat actio
nem ad dotem vide in.l.ſi cum dotem. 5. ſi pater. ff. ſolu. matri.

ſingularem.
un nengmp⸗ de perunia dotali dicatur quaſi dotalis vide

in. lſi cum dotem. 5. fi ff. ſolu. matri. per illum tex. nota. cemmm ali⸗

ibus additöibus per do. Ludouicũ ibi ponentẽ ẽt an dos pu/
tatiua habeat pꝛiuilegia dotis vere.
nthi N. abent locum retentio vel in quaſi dote pꝛopter
erpenſas vide in. l. vſi quid. ff ſoln. matri. per illum ter. nota.
An pater dans dotem pꝛo filia ſua ante matrimoniũ polſu
ex interuallo ſtioulari ſibi eam reddi.⁊ quid in extraneo vide in
l. quotiens.ff. ſolu.matri.per illum tex. nota.cum aliquibus addi

nonibus per do. Ludouicum ibi.

Dubia quãdo res efficitur vide in. l:iij..cauſe. ff. de catbo.
cdicto per illum tex. notandum.

Eccleſia. An ex pacto pollit acquiri eccleſie vide infra in

erbo pactum⸗ .
8 aceſin an in ea poſſit fieri citatio verbalis vide ſupꝛa in

verbo citatio.

Eccleſia an poſſit ei donari nemine recipiente pꝛo ea vide in
l. iAud. C. de ſacroſan. eccle. per glo. ſingularem ibi.
Eeccleſia an pꝛocuratox eccleſie veĩl minoꝛis poſſit babere fi⸗
dem de pꝛecis vide infra in verbo pꝛocuratoꝛ.

Etcleſia an poſſit conſtituere feudũ in bonis ſuis vide infra

ſn verbo feudum.

Eecleſia an obligetur in hijs que ſunt fundata in ratõe natu
rali vlde in.c.i.5. pꝛimo in tit. de aliena. f. u. per illum tex. vnicuz.
Eccleſia viduata ſuo paſtoꝛe an poſſit pati ſententiã diffiniti
pam vide in..ſi pꝛeſes. C. quomõ ⁊ quãdo iudex per glo.oꝛdina
riam ibi cum aliquibus additõibus per do.ludouicum ibidem.
Edictum generale de poſſidente certaʒ rem vt conmpareat
an valeat vide ſupꝛa in verbo citatio.
Egitio. an aduerſarius meus teneatur mihi edere nomina
teſtium vide infra in verbo teſtis.
Echitio an conficiens librũ de robatijs teneatur eum edere.

vide infra in verbo robaria.

Edificium an pꝛocedat ex animoſitate vide in.l.ij. C. de pꝛe
dijs T omnibus libꝛo. xi. per illnm tex. nota.
Electio pꝛelati non idonei an ſit fauoꝛabilis vide in.c.verita
tis de dolo ⁊ contu. per glo.ſingularem ibi.
Eleetio an poſſit renũciatio fieri ei ante vel poſt confirmatõ
nem vide in verbo renũciatio.
Electio cuius ſit in alternatiua loci vide ſupꝛa in ver bo alter
natiua.
Electio.an ſcriptura electi auctoꝛitate publica licet non ſit no
tarius pꝛobet plene vide in.l.quedam.S.nũmularios.ff. de eden.
per glo. ſingularem ibi iuncto tex. .
Elecno an tollatur ſi id quod ſit non fiat perfecte vide in.l.ſi
pon ſoꝛtem. 9, ſi decem. ff. de condi.indebi. per illũ tex. ſingulareʒ.
Electio an poſſit fieri per pꝛocuratoꝛẽ vide in.i.ſi is qui ſti/
tum. f. de pꝛocurato. per illum tex. ſingularẽ cum uoua conſide/
ratõe ad illum tex. per do. Ludo.ibidez.
Electio quando debet fieri a pluribus quomõ fieri debeat
yide inl. heredes. .. incerto.ff. famil. birciſp tex. ſingularẽ ibi.
Electio. an electoꝛ dicatur ſimplex miniſter vide in..libertis
fde alime. ciba. lega. per illum tex. nota.
Electio quando ſit ſtipulantis vide in.ũ.ſi ſicff. de ver. oblig.
per illum tex. ſingularem.
Electio an electio de ingrato teſtatoꝛi valeat vide in.l.cũ qui
cam ff. de leg. i. per illum textſ ingula. cum aliquibus adcditioni

bus per dominum Ludouicum bologninum ibidem.
Electio in alternatiuis an ⁊ quãdo ſit debitoꝛis vide in. l. ſi
io cui.ff. de lega. ij.
Elecnio quãdo ſit de vno ex pluribus an requiratur eitatio
vide in.l.vnũ ex familia in pꝛin.⁊ in.ꝭ.ſi duos.fl.de legat.ij. per
illos tex. ſingulares in pꝛincipio ⁊ ibi.
Electio rectoꝛis ad quẽ ſpectat vide infra in verbo rectoꝛ.
Eiectio facta ſua pꝛocuratõe an poſſit confirmari vide in.’.
eos.fr de decurio.per glo.ſingularem ibi.
Electio quãdo non valet an valeant geſta per electum vide
in. Lactuarios. C. de numeratijo libꝛo. xij. per illum text. ſingula.
Emancipatio an eius pꝛemiũ debeatur patri vide in. lſi viz
C. de bonis mater. per illum tex. ſingularem.
Emancipatio facta per patrẽ ad vndũ actuz an valeat vide in
l ſi ab eo. C. de legiti.heredi.per illum tex.ſingularem.
Eñmancipatio de differentia inter eam ⁊ patriam poteſtatez
vicde in.l.ſi emancipati.C. de collatio.per glo.ſingularẽ ibi cum al
quibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Emancipatio an poſſit fieri per pꝛocuratoꝛem vide in.lcuʒ
pꝛoponas.C. de dolo per illam gio.nota.ibi cum aliquibus addi
tionibus per do.Ludouicum ibidem. .
Emancipatio an teſtamentũ ſit nullum in quo filius eman
cipatus eſt pᷣteritus vide infra in verbo pꝛeteritio. .
Emptio an ſi pꝛohibetur intelligatur etiã pꝛohibita venditõ
vide in.i.i. C. de cupꝛeſſis lib.xi.per illum tex. ſingularem.
Emptio an emens rem a uon domino ⁊ poſtea a domins
eui debeat ſoluere pꝛeciũ vide in.l.ſi rem.ff de euictio.p illuʒ tex.
ſingularem cum nouo eius intellectu per do. Ludonicũ ibi.
Emptoꝛ an teneatur ſoluere pꝛeciſe pꝛeciũ venditoꝛi vide in
l.i. ff.de actio. emptio.per glo.ſingula.ibi cum aliquibus additis
nibus per do. Ludouicum ibidem.
Emptio an fructus rei empte ꝑtineant ad emptoꝛem ante
traditionẽ vide in.l.ij.C. de vſuris per glo.ſingulareʒz ibi cum ali
quibus additõibus per do. Ludouicum ibi.
