cta.ſi enim eſſet mera nulla eſſet vt.C.de cõtra
cti. iudic.l.i.ꝗ.pꝛouincias. Item exigeretur in/
ſinuatio ſi excederet legitimũ moduʒ quod hic
non erigit ⁊c.
L. Si patronus.S.pꝛimo. Bal bit dici iſt tertu
eſſe notandũ ad hoc ppoſitũ q; ꝓmiſſio debiti naturalis facta
erroꝛem eſt efficax.ſecus autẽ ſi nullo modo eſt debitũ licet quis
velit implere voluntatẽ teſtatoꝛis vt ibi per eum cũ quo ſto ſim /

pliciter. quia text.iſte optime pꝛobat hoc nec eget alia mea notd
interpꝛetatõe. Cuius verba foꝛmalia ſunt hec.

De illo dubitari poteſt qui quod per falcidi

am retinere poterat voluntatẽ teſtatoꝛis ſequt
ſpoponderit ſe daturum. Sed magis eſt vt nõ
poſſit ſuae confeſſioni obuiare quẽadmoduʒ ei
ſi ſoluiſſet fidem teſtatoꝛi ſuo adimpleſſe vide/
batur ⁊ nulla ei repetitio cõceſſa fuerat: ita ⁊ in
ſtipulatõe pᷣcedente contra fidem teſtatoꝛis qua
agnouit venienti ſi merito occurritur ⁊c.

L. Si pater in fine. Bal. bic dicit iſtum tex. eſeſnhi
larem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ expenſe facte pꝛo ſalute —D
non recipiut extimatõez vt ibi per eum cuz quo ſto ſumplic

äipni
petecentz

Gn Fticezeind
Guixnisi

ntinistſe in iie

cpunamnpinhyuun d

ncnunn⸗

(lrtſte

Pitorſe
4 ield

ummhlifi ctſs

konmtonignentttnt⸗

Nhnhsuſpis⸗
lücimmects MAnninn
ſKtczAigtügtiinna min
Geſkpnnetniitnennnm n
Picrkaſregictannnm
oheonmnwür iinirimerer
Ribpinaiinorilenmnst
teruNNlGrin
Kaitmemigonnarrurrt

Auialginetlerun
Veiilmnisugennnnindl
ltunizmenr. Mcl,

itrt⸗

Muninirs

ſgiſin

Ar 4
Anealran Mi

t
intnnn K
auni Tum
Rtlammn
n tuemtna⸗
nctipehinte de⸗
lbggalrn õ
tun
inrnnn
ic
wini
bluie Si

ſengige lin e
bleg tha
ngn,iit itiaine

,

—. —

—- -=-=—=-——G

—

,— — —

—
m ne naämiiſnun
trkairnis nt
rm bstln
nie
EmmaiiNnl
MAτι/ XIat
truüH 5127αnααααα
muniiRAiS
mUEαοαεααπααραρααα
r
AenmidteNniuinaſdeni
aiamdtMNNCN
cvigtunkztnintinc

Srsſind ni
,/ Ni un
m n zui uau nin
ma mrni lliſi
mi ugii
Aiil D
n ighlſr
S, mtntilfinif

.
ſer

nuͤc cum de hoe text.⁊ eius nouo intellectu dixerim in pꝛimis in⸗
terpꝛetationibus noſtris ad quas me remitto. ⁊ non pono eũ cuʒ
poſuerim in illis pꝛimis interpꝛetutõibus nr̃is put videre potes.

Z.vt mibi donares. Bal. hie dicit iſtum text. nõ eſſe
alibi ⁊ ſic facit eum ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi delego credi
toꝛi meo eum qui mihi cenetur in mille animo donandi non ob/
ſtat creditoꝛi meo exceptio inſinuatõis obmiſſe etiã vltra quingẽ
tos aureos quãnis obſtaret mihi agemii vt ibi per eum cum quo
o. Uno adcdito ꝓ inſinuatio etiã non requiritur in donatõe
imperiali.vt in.l.ſancimus.C. de donatio.⁊ in.S.fi.in auten.de fi⸗/
lijs añ dota. Et idem eſt in ea que fit inter cõiunctos.vt in.l.da⸗

ta. C, de donatio. ⁊ voluit Aʒo.in ſumma in eod.titu.ad queʒ me

remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
2. At mihi donares creditoꝛi meo delegãte me
pꝛomiſiſti factũ valet.ille enim ſuũ recepit.ſed
ſi debitoꝛẽ meuʒ tibi donatõisimmodice cauſa
ꝓmittere iuſſi:an ſubmoueris donatiõis immo
dice exceptione nec ne tractabitur.⁊ meus qui/
dem debitoꝛ exceptione te agentẽ repellere non
poteſt. quia perinde eſt quaſi exactaʒ a debitoꝛe
meo ſummã tibi donauerim: ⁊ in illam ei credi
deris:ſed ego ſi quidẽ pecunie a debitoꝛe meo
nondum ſolute ſunt habeo aduerſus debitoꝛeʒ
meum reſciſſoꝛiã in id quod ſupꝛa legitimũ mo
dum tibi pꝛomiſit:ita vt in reliquuʒ tantũmodo
tibi maneat obligatus. Sin autẽ pecunias a de
bitoꝛe meo exegiſti:in hoc ꝙ modum legis ex/
cedit contra te condictionem habeo ⁊c.

De donationibus cauſa moꝛtis.

L.Ei qui non amplius. Bald. bic dicit iſtum textũ
eſſe ſingula.ad boc pꝛopoſitũ ꝙ diſpoſitio condictõnalis ſi a pꝛin
cipio fuit pꝛo parte diſpoſuiua ⁊ pꝛo parte condictionalis viuidit
ipſa condictio. ſecus eſt ſi ex accidenti cepit naturaʒ indiuidui.q;
tunc condictio non diuiditur etiã ſi viſpoſuũ diuidatur vt eſt tex.
etiã ſingul.in.l.cui fundus in fi.ff.ve condi.⁊ demon.cuʒ quo ſto
ſimpliciter quia tex.iſte optime pbat hoc. Cuius verba ſunt hec
L. Ei qui non amplius parte capere poterat le/
gatus eſt fundus:ſi decem dediſſet heredi: non
totã ſummã is dare deberet:vt partẽ fundi ha/
beret:ſed partẽ dumtaxat pꝛo rata qua legatuʒ

conſequitur ⁊c.
De manumiſſionibus.

L. Is qui. F. nihil autem. Bal. hic dicit iſtum textũ
eſſe notanduz ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ fiſcus ciuitatis ⁊ pꝛiuatus equi/
pantur in hijs que non ſunt futura eoꝛũ damna vt ibi per euʒ cũ
quo ſto ſimpliciter. quia tex. clarus eſt ⁊ non eget alia mea noua
interpᷣtatõe. Cuius verba ſunt hec.

C. Nihil autem intereſt a quo quis ſuis nũmis

ematur a fiſco vel a ciuitate vel a pꝛiuato:cuiuſ/

cunqʒ ſit ſexus is qui emit ⁊c.

L. Is qui.S.nihil intereſt. Bal. bic reputat ẽt iſtu
lex.eſſe ſingula.ad hoc pꝛopoſitum ꝙ intantũ graue eſt fallere fi⸗/
dgem vt in.lii.ff.de conſtitu. pecu.cum ſimilibus ꝙ etiã boc pꝛoce/
dit in pupillisvt ibi per eum cuʒ quo ſto. Uno addito ꝙ iſte
lex.bene ⁊ ſubtiliter põderatus pꝛobat mihi vnũ quod eſt foꝛtiꝰ
ꝓꝙ idem eſt in ſeruis.nam etiã eis graue ẽ fallere fidem pꝛout dr
hic in tex. Cuius verba ſunt hec.

CNihil autẽ intereſt a quo quis ſuis nummis
ematur a fiſco vel ciuitate vel a pꝛiuato cuiuſcũ
qʒ ſit ſexus is qui emit. Sed ⁊ ſi mĩioꝛ ſit vigin
ti annis qui vẽdiderit interueniet reſtitutio: nec
comparãtis quidem etas ſpectatur.nam ⁊ ſi pu
pillus emat aequũ eſt enm fidem implere cuʒ ſi⸗
ne damno eiꝰ? hoc ſit futurũ.idẽ ⁊ ſi ſeruꝰ ẽ ꝛc

C. Caius ſeius. Bal bic dicit iſtu tey eſſe ſingula. ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ apꝛobans cõtractũ factũ ab alio videtur eũ apꝛo
bare cum ommbus qualitatibus ⁊ cum omnibus clauſulis x cõ
dictionibus ſuis vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito
ꝙ boc eſt verũ quado alind non dicit. Sed ſi quis vult appꝛobar
aliquod factũ ⁊ repꝛobare eius qualitatẽ poteſt vm Bal. in. l. pꝛi⸗/
ma in ka colum. C. de furtis ad quẽ me remitio ⁊ pono textu de
quo agimus.Cuius ver ba foꝛmalia ſunt hec.
L. Caius Seius Pamphilaʒ hac lege emit: vt
intra annũ manumitteret. deinde intra annũ ſer
uus pꝛonũciatus eſt. quero an lege venditõis fi/
nito anno Pamphila libertatem conſequta ſit.
Paulus reſ pondit cum ea cõdictione ancillam
emptã vomino acquiſitã: cum qua condictione
veniſſe pꝛoponeretur ⁊c.

De manumiſſis teſtamento.

Z. Si ita fuerit. S. finali. Oldrad. ⁊ Bal bic repu⸗
lant iſtum tex.ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ mens telſtantis pᷣfertur
ſignificatõi verboꝛũ ſᷣm mentẽ legis vt ibi per eos. Et ideʒz eſt
etiã in mente ſtatuentiũ.nam potius attẽqitut ꝙᷓ verba m glo.
not.in cleme.pꝛima extra de ſepultu.⁊ voluit HBar. in.l.ſcire.ꝭ.
aliud.ff.de excuſat.tuto.⁊ Bar.in.l.ſeruo legato..ſi teſtatoꝛ. ff.ð
leg.pꝛio. Et idem eſt etia in cõtractibus vt eſt cex.in.l.led cel/
ſus.S.ſi fundus.fi.de cõtra.empti.⁊ nota.in.l.fi.ff.de condict.ob
turp.cau.⁊ in.lfi.C.que res pigno.obli.poſ. Sed iñ aduer/
te tu pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex. Naʒ etiam ſigniſicatio
verboꝛũ oꝑatur hic ⁊ non ſola mens diſponentis. Nam vicendo
Sticus intra annũ poſt moꝛtẽ me heres eſto denotat ex vi ver/
boꝛũ vt ſtatim poſſit eſſe ⁊ ſit liber poſt moꝛtẽ mea:quia omnio
eſt intra annũ etiã ſi eſſet in pꝛima die poſt moꝛteʒ mea pꝛout eſt
de natura verbi intra vt in.l.i.ꝭ.ſi intra.ff. de ſucceſ.edicxcuʒ ſimi
libus. Itaqʒ hic ⁊ verba ⁊ mens teſtantis hoc oꝑantur non autẽ
ſola mens contraria ſigmiſicatõni verboꝛum pꝛout dicitur in tex.
Cuius verba ſunt hec.
CLabeo ſcribit ſi ſic libertas ſit relicta ſticus

intra annũ poſtquã moꝛtuus ero liber eſto ſtati
eum liberũ eſſe.nam ⁊ ſi ita ſit ſcriptũ ſi intra an
num decem heredi meo dederit liber eſto ſtatiʒ
ſoluente eo liberum euʒ eſſe ſine moꝛa futuꝝ ⁊c.

L. Qui habebat in pꝛincipio. Sal. bie dicit iſtuz
tex.eſſe ſing.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ erroꝛ in ſyllaba nõ viciat teſtamẽ
tum vt ibi per uum. Pꝛ quo facit quia etiam huiuſmõi er
roꝛ nõ viciat inſtrumentũ vt in.c.ex parte extra de fide intrume.
⁊ in.l.imꝑatoꝛ cum ibi not.ff.de ſtatu homi.⁊ not.in.lſi libꝛariꝰ
fl.de regu.iur.cuʒ ibi plene not.ad que me remitto. Uno ſo
lo pꝛo nuc addito pꝛo vero intelleceu iſtius tex.ꝙ etiã fauoꝛ liber/
tatis oꝑatur hoc in iſto tex.⁊ nõ ſolus fauoꝛ teſtamẽti pꝛout dice
bat Bal. ⁊ ita ego intelligo iſtum caſum. Cuius verba ſunt hec.
CL. Qui habebat ſeruũ Cratinũ teſtamẽtoita ca
uit ſeruus meus Cratinus liber eſto. Quero an
ſeruus Cratinus ad libertatẽ ꝑuenire poſſit cuʒ
teſtatoꝛ ſeruũ Cratinũ non habebat: ſed hũc ſo
lum Cratinũ:reſpondi nihil obeſſe ꝙ in ſyllaba

erraſſet c.

2Z.Sticus immo Pãphilus. Bal hic dicit iſtũ

tex. eſſe nota.ad boc ꝓpoſituz ꝙ dictio ĩmo eſt coꝛrectiua pꝛece/
dentiũ licet aliquãdo addat vel copulet vt in.l.imo.ff.de libe.cau.
Z voluit ẽt Bar.in.S.quibꝰ in pꝛima conſtit.C.⁊ Rar.in.l.iube
mus..yconomus.C. de epiſ.⁊ cleri.⁊ Bar.in.l.ſi ita ſcriptuʒ.ff.
de heredi.inſtitu.⁊ HBal.in.:i.in.viij.colũ.C.de furt.⁊ Bal. in.l.
quidam eulogio in a colum.C. de iure delibe.⁊ Bal.in ſuo tra⸗
ctatu ſciſmatis in penul. colum.⁊ etiam in dicto.ꝭ.quibus.⁊ Lu/
do.roma.in rubꝛi.de arbitris in.xvij.colũ.⁊ etiã in.l.i.ff.de re iu
dica.⁊ eſt glo.ſingula.in.c.pdicatoꝛ.xvj.qi.que ponit de ſententia
lata hoc modo condemno imo abſoluo an valeat ⁊ quomõ intel /
ligat᷑.de cuins glo.i ntellectu ponũt eẽt ſcribẽtes in locis pꝛediciis
ad quos me remitto ⁊ pono tex.ð quo agimꝰ.Cuiꝰ vᷣba ſunt bec.

L. Sticus immo MPaphilus liber eſto pamphi
p ij

lum liberuʒ futurũ reſpondi. quodaʒ eniʒ modo
emendaſſe teſtatoꝛem ſuũ ⁊c.

De manumiſſis vindicta.

Z. Etiam.S.abſens. Bal hic dicit iſtum tex. eſſe val/
de notanduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ꝓcuratoꝛ põt conſtitui ad arti/
culuz pꝛobationũ tantũ vt ibi per eum cum quo ſto ſimplicit. qꝛ
iſte tex. optime pꝛobat hoc ⁊ non eget alia mea nous interpᷣtatiõe
Pꝛo quo quo facit tex.etiã in.l.iij. . pꝛimo.ff.iudi.ſolui.vbi pꝛo
cu ratoꝛ põt conſtitui regulariter ad vnũ actũ tantũ ergo ⁊ ad ar
ticuluʒ pꝛobationũ tantũ pꝛout pꝛobat iſte tex. Cuiꝰ vba ſunt hec

Abſens quoq; cauſam pꝛobare per pꝛocura
toꝛeʒ poteſt ⁊c.

De fideicõmiſſarijs libertatibus.

Z. Lutius Titius. Bal hic vicit ſtum tex. eſſe ſingu⸗
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ donatarius cui fit donatio inter Nuos q nonꝝ
requirit moꝛtis confirmatõem non pot grauari in teſtamẽto.ſec
autem eſt ſi egeret confirmatõe moꝛtis q; poſſet grauari immo
poſſet etiã in totum reuocari.vt eſt tex.not.im.l. ſequẽs queſtio.ff
de leg.ij. cũ quo ſto. De quo poſuit do.meꝰ Alexa.de imola im. l.
non omnis.ff. ſi cert. peta.maxime in ſecunda col.⁊ ẽt in conniio
lxxxi.in pꝛima colu.in pꝛimo volu.incip. viſo inſtrumẽto de quo
in themate æc. ⁊ in.l.ſticuʒ in tercia colum. fr. de leg.pꝛimo.⁊ in.l.
qui rome...flauius in. xiiij.colu.fl.de verb.obli.ad quem me re
mitto. Uuno ẽt addito ꝙ donatariꝰ cauſa moꝛus poteſt gra
uari de reſtituẽdo vt in.l.ei cui.ff.de donati.cau.moꝛ. ⁊ ia.l.i.C.
eo.tit. ⁊ in.l.iij.in pꝛinci.cum ibi not.per Bar. ff. de lega.ter cto.ad
quẽ me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cui ver ba ſunt hetc
C. Lutius Licius Septiciae filiae ſuae naturali
Concoꝛdiam ancillaʒ ſuã donauit. Ideʒ poſtea
teſtamẽto filiae ſuae cum alijs quibuſdaʒ ancil/
lam ſupꝛaſcriptam legauit vt manumitteretur:
Quero an Septicia filia naturalis ancillam ſu/
pꝛaſcriptam mãumittere cogi poſſit. Paulus re
ſpon.ſi viuo patre naturali donatio ancille fuit
neqʒ; patris naturalis iudiciũ in caeteris legatiſ
filia agnouit: non poſſe compelli eam ancillam

pꝛopꝛiaʒ ex cauſa fideicõmiſſi manumittere ⁊e

De ſtatu liberis.

L. tercia.S.ſi quis ſic acceperit. Sald bic dicit
iſtum text.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ condictio relata ad

potentiaʒ requirit facti executõem vt videatur impleta vt ibi per

eum cum quo ſto. Et econtra dicimus ꝙ relata ad factuʒ non re
quirit ibi potentiã vt eſt tex.ibi in.l.ſi ticius. .fi.ff.de lega.ſᷣo cuʒ
ibimot. ad que me remitto. Uno addito ꝙ tantuʒz debet con
dictio impleri ſm iuris diſpoſitõeʒ non autẽ de facto vt ſi dixero
ſi contraxeris nuptias. nam intelligitur de iure ⁊ non de facto vt
in.l.hec condictio.ff.de condic.⁊ demon:⁊ voluit Bar.in.l.penul.
ff.quãdo dies leg.ced. ⁊ Batr.in.l.ſi ita ſcriptu.ꝭ.fi.ff.de lega.o.
⁊ do.meus Alex.de imo.in ſuo conſilio tercio in pꝛimo volumiĩe
intip. viſo inſtrumẽto ⁊c.ad quos me remitto.v pono text.ð quo
agimus. Cuius verba ſunt hec.
CSi quis ſic acceperit libertatẽ: cum.x.dare
poterit liber eſto: Crebatiꝰ ait: licet habuerit.x.
vel idoueus fuerit ad acquirenduʒ vel conſeruã
dum peculium tamen non alias ad libertatẽ ꝑ/
uenturũ niſi dederit:aut per eumnõ ſteterit quo

minus det:quae ſententia vera eſt ⁊c.

De liberali cauſa.

BGloſa in.l.igitur. S. poteſt. Bald bie dicit iſtã glo.
foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ erroꝛ iuris excuſat quem a do
lo vt ibi per eũ. Pꝛo quo eſt ẽt tex.in.l.ſed ſi lege.5.ſcire. ff.ð pe
tit. heredi. v glo.in.l.i.in fiueff. de abigeis cum quibus ſto. UIno
addito ꝙ idem voluit glo.magna in fi.vbi alias legendo dixi.ff. ſi.
quis ius dice.non obtem.i:.i.⁊ voluit Paul.de caſtro in ſuo con

ſilio. exlix.ad quem me femitto ⁊ pono glo. de 3
ius verba ſunt bec. bono io. de qua egmmve. cu,

¶Aliter q̃ʒ de dolo ſolo quia etiã leuiſſima cul
pa veniet vt ſupꝛa ad.l.aquil.l.vbi.ſed hoc caſu

ſola lata vt infra de acquir. rerũ domi. l. homo
liber. .pꝛimo.pꝛo qua hoc ſecundo agitur iudi
cio.⁊ ſic in actõe in factum veniet dolus ⁊ culpa
ſi actoꝛ vellet. ſed hic ſolum venire voluit ꝛc.
Bloſa in.l.fi.S. finali. Bald hie dicit iſtam glo eſſ
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ tex.in auten. ſacramenta puberũ̃
ſi aduer.vendi.cum ibi plene nota.non habet locũ̃ in pupillo enig
doli capace ſed ſolum in adulto vt ibi per euzʒ. de quo vide tu no
tata per omnes maxime vo.meũ in.:.is eui bonis.ffde verbeob

⁊ ber Paul.de caſtro in ſuo cõſilio.ecxv.ad quẽ me remiito ⁊ pᷣ
no gloſam de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. reot

CPotuerit cum ſit doli capax:ſecus in eo iura
mento quod ſuper contractibus pꝛeſtatur quod

tantum a pubere factum valet vt in auten.ſacra

menta puberũ ⁊c.

Qui ⁊ a quibus manumiſſi liberi non fiant.

SGlo.in.l.ſi cum fideicõmiſſaria:S.ariſto in ver/
bo decennio c. Bal. hic dicit iſtaʒ glo.ð eſſe notandseʒ ad hoc
pꝛopoſitum ꝙ dictio diu aliqñ capitur pꝛo decenmio. ⁊ aliqñ pꝛo
quinquenno. aliquaãdo pꝛo vno anno.aliquado pꝛo decẽ diebuſ
vt ibi per eum cum quo ſto. U no addilo de vecẽnio enaʒ
idẽ ꝓbat lex.in.l.polſideri.ꝭ.ſi ſeruꝰ.ff.de acq.poſ.⁊ voluit glo.
in..ex non ſcripto inſtitu.de iure natu.gen.⁊ ciui. Et aliqñ etiaʒ
capitur pꝛo bienmio vt in.l.cum domimi.fj.locati.⁊ aliqn pꝛo anno
in.i.i.O.quibꝰ.ff.de ſucceſ.edic. Aliquãdo ꝓ quatuoꝛ annis vt
in.l.quauis.C. de vſuris.⁊ per bald.in.i.ſi pꝛo ea.C. mandat inx
qõe.⁊ bal.in.l.cum res in ſa colu.C.de pꝛobatio.ad quem mere
muto. ⁊ pono gio.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
Decẽnio diu pꝛo decennio ſic infra de aqui.
poſſeſ.l.iij.G.ſi ſeruus.ſic etiaʒ dicimus diutur
ni moꝛes ⁊ diuturna conſuetudo:quandoqʒ pꝛo
quinquẽnio ponitur vt infra de ſeperat.l.pꝛima
§· quod dictuʒ.quandoqʒ; pꝛo anno vt ſupꝛa de
ſucceſ.edic.l.i.O.largins.quãdoqʒ; pꝛo biennio
vt ſupra locati.i.domũ⁊ facit ſupꝛa de conſtitu.
pecu.l.pꝛomiſſoꝛ.vbi de decem diebus dicit. ⁊

ſupꝛa quod cum eo ſed ⁊ ſi.S.penulti.⁊c.

L· Si ſeruo. baild. bie dicit iſtum text eſſe ſingulaez ad
hoc pꝛopoſuũ pꝛiuilegiũ cõceſſum alicui per non babentẽ pote
ſtatem ſeu ius cõcedendi cõfirmatur ex iure ſupueniẽte ipſi coce
denti vt ibi pxr eum. Sec tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero mtel

lectu iſtius tex.qui ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur hoc mibi nõ ho

bat immo pꝛobat totũ cõtrariũ.Cuius verba ſunt bec.
C. Si ſeruo alieno libertas non cõſentiente do/
mino data eſt valere ex auctoꝛitate iuris non po
teſt quãuis poſtea manumiſſa domino beres ex
titit. nam licet eo iure cognatõis qui manumiſit

heres extiterit non ideo aditione hereditatis li

bertatis datio confirmatur ⁊c. .

De fideicõmiſſarijs libertatibus.

Z. AZutius teſtamento. bald. hic dicit ſtum text eſſ
not. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ br̃e repudians hereditatezs non pt eſſe
executoꝛ teſtamenti vt ibi per euʒ cũ quo ſto.⁊ idem ꝓpbatuſ et

in.l. codicillis. S.fi.ff de annu.lega. cum ibi not. ad que me remmio

⁊ pono tex.de quo agimus.Cius verba ſunt hec. .
LTutius ticius teſtamento facto ſeyam vxoꝛe
ſuã Item ticiã filiam cõmunẽ equis poꝛtiõibus
ſcripſit heredes. Item alio capite Peroteʒ ſer/
uũ meũ qui ⁊ ſifillus vocatur liberũ eſſe volo ſi
vxoꝛi mee placeat etiam itaqʒ ſeya vxoꝛ Lutij

eti

r
ſetmiſe tlun n
Gpciilunnun 8
Peſekpieſoge 1
—
Cgilhn urinbith
1ſnuelgtkntnn n
Dehnnmntuatners⸗

Mlrersanging ure
Ettrnkufnntngangi
Ndvwettenimit .
antabrdAdenininn
1chlgtlmikautNal
edeNetntntleluie
Aarninnign du
Ituimt
CCiangmntiniien in
A wun ugn uenr
enlſeunſitlenn ſiut
Mullene⸗

SMtutnidarr

ſhunnil in lArnde
laginne. aniß

iiggtel. .
ng n NnN

l

—
—E, .VB

ò.ꝗẽ

—

—, —

—
——

— — — — — ☛ - —

xalanſem v sdi
mavaa lſit.

latn Aruiunni iglit
xiiainaααααα
mauanon l grit i
ataxm. An tutnu
õäl
m tattatri.
AraenlNmihidn
Nudhund umun el

Anis piunmiſni
min tin ptiiſiin
wacrimihlünienis

* .
diunliplittiß

1sstim urun,
riuuneg
erto ih guſni n⸗

²
matgtnanin

8 ormim⸗

„*

õ

Titij abſtinuerit ab ea.dem hereditate:⁊ ex ſub/

ſtitutione poꝛtio eius ad Liciã filiaʒ peruenerit.

Quero an Peroti qui ſiſillus vocatur ex his
verbis ſcriptis libertas cõpetat. Modeſtinus
reſpondit heroti.quia vxoꝛ teſtatoꝛis heredita
te ſe abſtinuit non obeſſe. Item quero an Seia
vxoꝛ que ſe hereditate abſtinuit petenti Heroti
libertatẽ iuſte cõtradicere poſſit.Modeſtinꝰ re
ſpondit ſeye diſſenſum nullius eſſe momẽti ⁊c.

De acquirendo rerum dominio.

Gloſa finalis in.l.queſitum. bal.hic dicit iſtã glo.
eſſe notandazʒ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ poſſeſſio naturalis ſola non eſt

ſufficiẽs ad acquiſitõzʒ fructuũ vt ibi ꝑ eũ cũ quo ſto.de quo vide

tu not.per Cy.in.l.certũ.C.de rei vendi.ſed ſola ciuilis poſſeſſio
eſt bene ſufficiens ad hoc.vt eſt glo.not. in.l.iij.. ex cõtratio.ff.de
acquir.poſſeſ.vbi etiã bar.idem tenz.⁊ bar.in.l.ſi fur.ff.de vſuca
pio.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius ver
ba foꝛmalia ſunt hec. ,B
CIgnoꝛarent vel perceptos.ſed ideo dicit cõ/
ſumptos quia illos non tenetur reſtituere ſed ꝑ
ceptos ſic licet perceptõe ſuos eos fecerit ⁊c.⁊
in verſi.ſed hic loquitur in eo poſſeſſoꝛe qui poſ
ſefſionẽ ciuilem ⁊ naturalem habet:ibi vero de
eo qui ſolam naturalem habebat.⁊ adde que no

ta.ſupꝛa eo.l.qui bona in pꝛin.⁊c.
De donationibus canſa moꝛtis.

Gloſa in.l.moꝛtis cauſa.S.ticia ¶ Bald. bic dicit
iſtam glo· cum tex. ſuo foꝛe notandaʒ ad hoc ptopoſitũ ꝙ mulier
poteſt eſſe executrix teſtamẽti vt ibi per eum cũ quo ſto. De
quo vide tu etiã not.. Bar.hic.⁊ ꝗ¶ Bar.in.l.a filio.ff.de alime.u
Z ciba.lega.⁊ bart.in.l.femine.ſff.de regu.iur.⁊ bald.in.l.id quod
pauperibus. C. de epiſ.⁊ cleri.⁊ Angel.in.l.feminis.ff.de pꝛocur.
ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba
ſunt bec. ⁊ pꝛimo tex. . “
Licia cirographa debitoꝛũ ſuoꝛum ſeptitij ⁊
Ueuij donatura illis agarie dedit ⁊ rogauit
eam vt ſi ea deceſſiſſet illis daret: ſi cõualuiſſet

ſibi redderet ⁊c:
Uerba autem gloſe ſunt hec.
At ſupꝛa de pactis.l.labeo.⁊.C.de remiſſi.pig

no.l.creditoꝛem ⁊c.
De publicanis.

Z. Licitatio. S. finali. Seribentes hie maxime bald.
dicunt iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſiiũ ꝙ pꝛiuilegiũ cõceſ/
ſum venditoꝛi nõ extenditur ad ipʒ emptoꝛẽ vt ibi ꝑ eos cuz qui
bus ſto ſimpliciter.qꝛ tex.iſte optime pꝛobat hbo. Pꝛoqui /
bus facit illud quod not. Bald. ⁊ Joh.de imola in.l.ex pupillari.
ff.de vulg.⁊ pupil.⁊ glo.in.c.i.extra ne ſede vacan.⁊ glo.in.c.reco
lentes. extra de ſtat.mo.⁊ poſuit Dy.in regula pꝛiuilegiũ de reg.
inris lib.vj.⁊ Bar.in.l.i.ff. de conſtitu.pꝛinci.⁊ Bar.in ſuo con/
ſilio incip.pꝛimo queritur vtrũ iuriſdictio ⁊c.? Rart. in.l.i. C. de
pꝛiuil.dot.in quibꝰ locis ponũt an ⁊ qũ pꝛiuilegiũ extendat. ⁊ cõ
tludunt ꝙ non ad quos me remitto.⁊ pono tex. de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec.

MWercatoꝛes autem quideʒ fundis fiſcalibꝰ
mercari cõſueuerũt nullam immunitatẽ ſoluen/
di publici vectigalis vſurpare poſſunt ⁊c.

De ſtatuliberis.

Gloſa in.l.ſi quis ita: ¶ Ray bic reputat iſtaz glo. ſin
gularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbicunq; heres vendit rem aliquam
ex mandato teſtatoꝛis facto in teſtamento non dicitur contractus
ſieri inter viuos ſed potius dr eſſe legatu.⁊ ideo ſtante ſtatuto q;
de quolibet cõtractu ſoluatur certuʒ quid pꝛo gabella non habe/
bit loeum in huiuſmodi venditõe quia eſt potius legaluʒ vt ibi

eum· Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellettu iſtius glo.
que bene ⁊ diligẽter põderata non pꝛobat mihi hoc.nam bñ veꝝ
eſt ꝙ res a pꝛimo fonte pꝛocedit.ſed non dicit glo.ꝙ non dicatur
cõtractus venditõnis ⁊æ inter vinos.⁊ ꝙ non debeat ſolui gabella
ſtante ſatuto de quo ſupꝛa.⁊ hoc modo ego intelligo iſtam glo.
Cuius verba ſunt hec. .
C Defectus ⁊c.in verſi.item quid ſi dixit teſta
toꝛ ſticus liber eſto ſi teſtamento ſuo heres eum
manumiſit:⁊ heres poſtmoduʒ ei reliquit liber
tatẽ ex cuius teſtamento erit liber.argumẽto qð
ex pꝛĩo vt ſupꝛa de leg.ſecũdo.l.vnũ ex familia
in pꝛincipio ⁊c.

De acquirenda poſſeſſione.

Gloſa in.l.poſſideri in pꝛin.in verbo quelibʒ ⁊c
Scribentes hic reputant iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ
ꝙ baptizatus pꝛo parte dicitur eſſe baptisatus in totũ vt ibi per
eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ baptizatus in capite di/
citur baptiʒatus in teto coꝛpoꝛe vt in.l.cũ in diuerſis.ff.de relig.⁊
ſumpti.funer.⁊ hoc aperte dicit hec glo.que bene ⁊ ſubtiliter pon
derata ſenſu contra pᷣterquam in capite ſed non. in ꝑtibus vt vide
re potes.⁊ de capite etiã idem voluit Inno.⁊.· Jo.an.in.c.debitũ.
extra de baptiſmo.⁊ eſt glo.nota.in.c.pꝛopꝛie de conſecra.il.iiij.
⁊ voluit Hoſti.in ſumma ſua de baptiſmo in.S.que ſit foꝛma ⁊c
Z Pet.de anch.in ſuo conſi.clxxxviij.incip.ſᷣm ea que pꝛopoſita
ſunt ⁊c.vbi pouit quãdo quis dicatur bene baptiʒatus.ad quos
me remitto.⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius ver ba ſunt hec.

C Quemlibet in verſi. item eſt hic argnmentuʒ
ꝙ pꝛo parte baptiʒatus pꝛo toto habeatur. Sʒ
contra videtur ꝙ capnt vt ſupꝛa de religio.l.cũ
in dinerſis ⁊c.

Z. Fundi venditoꝛ. Secribentes hic maxime Bald. di
cnnt iſtum tex.eſſe notanduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ executoꝛ iuſſuſ
a judice exequi ſententiã poteſt exequi licet officiuʒ iudicis ſit fini
tum interea antequã fieret executio vt ibi per eos cum quibꝰ ſto.
pꝛo quibus ẽt facit glo.fi.in.l.⁊ qꝛ.f.de iuriſdi.om.iudi.vbi alias
legendo dixi de hoc ⁊ ad ibi dicta me remitto. Uno ſolo nõ
obmiſſo pꝛo nũe ꝙ etiam quis poteſt ſine executoꝛe ꝓpꝛia aucto
ritate capere poſſeſſionẽ ſibi dandam ᷣm glo.⁊ Bar. in.l.memi
nerint. C. vnde vi.⁊ Bar.in.l.i.C.vt nemini liceat.⁊ do. Abba. in
c. de cetero extra de re iudi.vbi limitant hoc pcedere ſi quis non
repiat reſiſtentiaz vt ibi per eos ad quos me remitto ⁊ pono text.
de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
Z. Fundi venditoꝛ etiam ſi mandauerit alicui vt
emptoꝛẽ in vacuã poſſeſſionem induceret pꝛiuſ-/
q̃ʒ id fieret non recte emptoꝛ per ſe in poſſeſſio/

nem veniet ⁊c.

Z. Fundi.S.pꝛimo. Scribentes hic maxime bald.
dicunt iſt um tex.eſſe valde not.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet mãdatũ
finiatur moꝛte mãdantis re integra vt in.l.mandatũ.C.mãdati.
7 in. . recte inſtitu. eo.tit. ⁊ in.l.ſi per epiſtolaʒ.ff de acqui.hered.
cum ſimilibꝰ. lamen hoc eſt verũ niſi ſimus in hijs que, debẽt ex
plicari de neceſſitate poſt moꝛtẽ.quia tunc non expirat ꝑ moꝛtem
vt ibi der eos maxime per Bar. ⁊ ẽt per glo. ⁊ per Dy. in. l. cũ fili
us. 5.ſi pꝛo pecuntia. ff. de donatio.⁊ per Sranciſ.tigrini in.l.cum
pater. S.meuio.ff. de lega ij. per illum tex.⁊ ibi aliquid dixi in hijs
ſecundis interpᷣtatõibus noſtris pꝛout videre potes.⁊ ad ibi vcã
me remitto pꝛo nũe vbi multa dixi circa bot. Uno ſolo addi⸗/
to ꝙ iſte tex. ſi bene ⁊ ſubniliter ponderetur non loquit in eo qui
mandatũ ſuſcepit ſed in amico qui etiã ignoꝛãs amitcũ moꝛtuũ id
fecit pꝛout habetur hic in tex.in quo non fit mentio aliqua ð mꝗ
dato neceſſario poſt moꝛtem.quod nota tu pꝛo nouo ⁊ vero intł
lectu iſtius tex. Cuius verba ſunt hec. .
Item ſi amicus venditoꝛis moꝛtuo eo pꝛiuſ

q̃ʒ id fieret aut non pꝛohibentibus heredibus
id fecerit recte poſſeſſio ei tradita eſt. ſed ſi id
fecerit cum ſciret dominuʒ moꝛtuũ eſſe:aut cum
ſciret heredem id facere nolle contra erit ⁊c.

Gloſa in.l.quod meo.in..ſi venditoꝛem in ver

bo non minus ⁊. Scribentes hic maxime S Picũt iſtaʒ
Uii

glo. koꝛe ſingul. ad boc pꝛopoſitũ ꝙ quinq; ſunt ſenſus coꝛpoꝛis ⁊
vnuſquiſq; dicitur habere perfectã cognitoem hm ſubiectã mate
riam ſuam vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter. quia gloſa
tlara eſt ⁊ non eget alia mea neua interptatõe. Niſi ꝗ⸗ addo Spe
cul idem et volentẽ in tit. de teſte. .ſeptio in verſi.officiũ vc.? Cy
7 Bar. in. l. teſtium. C. de teſtib. Bar. v ſcribẽtes in.li. f.ſi cer
tũ peta. ⁊ in.l.iff.de verb.obli.⁊ Ange. in. .hinc nobis in autent.
de heredi. ⁊ falci coll.pꝛima do. Alnto.in.c.cauſam extra de le/
ſtib. in quibus locis dicũt pꝛefati ſcribẽtes ꝙ ſenſus viſus ẽ ma⸗
gis vniuerſalis omnibus alijs ſenſibꝰ ⁊ poteſt applicari ſup quo
cunq; aciu maxime per teſtes deponẽtes in aſſignãdo ratõem di/
cti ſui vt ibi per eos ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agi /
mus.Cuius verba ſunt hec. .

lon minus interpoſitiõe ĩmutant actus coꝛ
poꝛis vt in pᷣdictis cõcoꝛdantijs. Vel dic quin/
qʒ ſenſus coꝛpoꝛis.ſ. tactus guſtus odoꝛatus
viſus auditus ⁊c.
Z. pꝛedia. Scribentes bic maxime Bal. dicut iſtũ text.
eſſe notanduz ad boc pꝛopoſitũ ꝙ perditio poſſeſſionis non pꝛo/
batur per inſtrumentũ ⁊ ꝙ inſtrumentũveriſicatur ex actu vero
non ãt ex ficto vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter. Uno
ſolo addito ꝙ inſtrumentũ non pꝛobat niſi ea de quibus notari
fuit rogatus ⁊ quibus interfuit m Inno.in.c.cum in iure perit
extra de offi.deleg. ⁊ Specu.in tit. de pꝛocura.. pꝛimo verſi. illud
æc.⁊ etiam in titu. de appellati.. pꝛimo verſi.⁊ nota ⁊c. ad quos
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Pꝛedia cum ſeruis donauit eoꝛũq; poſſeſſio
nem litteris tradidiſſe declarauit ſi vel vnus ex
ſeruis qui ſimul cum pꝛedijs donatus eſt ad eũ
qui donũ accepit peruenit mox in pꝛedia remiſ
ſus eſt per ſeruũ pꝛedioꝛũ poſſefſionẽ queſitam
caeteroꝛumqʒ ſuoꝛũ conſtabit ⁊c.

De vſucapionibus.

L. Si iuſto. Scribentes hic reputant iſtum tex. ſingula⸗
rem ad hoc pꝛopoſituz ꝙ licet acquiratur nobis per illum quem
credimus eſſe ſeruum noſtrum qui tamen vere non eſt. ⁊ etiam
per liberũ hbominẽ quẽ bona fide poſſidemus vt inſtitu, ꝑ quas
perſo.nob.acquir.tamẽ ſecus eſt in eo queʒ credimus eſſe filiuʒ
7 non eſt vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter. quia tex. opti
me pꝛobat hoc.⁊ aſſignat ratõeʒ diuerſitatis inter caſus pᷣdictos
vt ibi. Cuius verba ſunt hec. . . .
L. Si iuſto erroꝛe ductus Ticiũ filiũ meum ⁊ein
mea potãte eſſe exiſtimaui:cũ arrogatio non iu
re interueniſſet eum ex re mea querere mihi non
exiſtimo.non enim conſtitutũ eſt in hoc quod in
homine libero:qui mihi bona fide ſeruit. Pla/
cuit ibi eniʒ pꝛopter aſſiduã ⁊ quottidianã com/
parationẽ ſeruoꝛũ ita conſtitui publice interfuit
Nam frequẽter ignoꝛãtia liberos emimus: cuʒ
autem tam facilis ⁊ tam frequẽs adoptio vel ar
rogatio filioꝛum eſt ⁊c.

Gloſa in.l.cum vir. Bal.hic dicit iſtam glo. foꝛe ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ erroꝛ iuris ⁊ facii ſi ſit mixtꝰ non im/
pedit vſucapionẽ pꝛocedere. Item nec erroꝛ facti tantũ. ſed erroꝛ
iuris tantũ bene impedit vſucapionẽ ꝓcedere vt ibi per eum.
De quo vide tu not.per Cyn.in.l.venditõibus.C.pꝛo emptoꝛe.⁊
per Dy. ⁊ Batr. in hac.l.ſi vir. ⁊ per gł.in.c.ad apoſtolice extra 5
donati. ⁊ per dños canõiſtas maxie Paul. de liazʒa.in. c.ſi te de p̃
ſcriptio.⁊ per Archidia.in.c.quia.xi.q.iij.ad quos me remitto ⁊
pono glo. de qua agimus.Cuius verba ſi unt hec.
CCredidit vt ſi quis ſit inſtitutus heres ⁊ po/
ſtea ſit mutatũ teſtamentum exiſtimãs erroꝛe iu
ris ⁊ ſic eſt contra ſupꝛa eo.l.nunquã. Solut.vt
ibi.ſ.loquitur de eo qui per erroꝛeʒ iuris credit
titulo emptõis iuſtũ eſſe cum ipſo iure nullus ſit
hic loquitur de illo qui errat in facto.quia cre/

debat frnctuariũ eſſe pꝛopꝛietariũ ⁊c.

T. Si iuſto.S.filiusfamilias in verſicu.ideʒ ꝛc.
Scribentes hic ⁊æ maxime Bal. dicunt iſtum tex. foꝛe ſin
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ erroꝛ iuſtiſſimus habet vim traditte
vt ibi per eos. Sʒ tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu ſ⸗
tex. qui mihi non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur.n hic
omnino res erat tradita filio. nec erroꝛ erat in hoc ſed in alio, naʒ
errabat credendo ſe habere ex alia cauſa qᷓ haberet c ſic er
non habet vim traditõis cum omnino res tradita eſſet vt dteitn
in text. Circa quẽ addo ẽt vnũ verbũ ꝗ erroꝛ iuſtus hr
titulo quo ad pᷣſcribenduʒ ᷣm Bar. in. l. iulianus in pꝛin. fer 8
bus cau.maio.⁊ Bar.in.lłii.fl.quoꝛũ bonoꝝ.⁊ Bal.in.l fi in
oppo. C. de edic.diui adri.tollen.ad quẽ me remitto ⁊ ponon .
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec. ex.

Filiusfamilias emptoꝛ aliene rei cum patrez
familias ſi factum ignoꝛet cepit rem ſibi tra/

ditam poſſidere cur non capiat vſucap. bona fi

des in inicio poſſeſſionis adſit quãuis ſe perro

rem eum eſſe arbitretur qui rem ex cauſa peculi/

ari queſitã nec poſſidere poſſit. Idem dicenduʒ
erit ⁊ ſi ex patris hereditate ad ſe pueniſſe rem
emptam non leui pꝛeſumptione credam ⁊c.

BGBloſa in.l.vbi lex. ¶ Bar. bic dieit iſtam glo. ſoꝛe ſingn
larem ad hoc pꝛopoſuuʒ ꝙ vbicunq; a lege cõmuni vel municipa
li pꝛohibetur alienatio alicuius rei intelligitur etiã ꝓhibita vſuca
pio vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ idem voluit
glo. in. l.i. C.ſi aduer. vſucapi. ⁊ glo.in.l.alienatõis verbo.ff. d ver
bo. ſigni. Bal . in auten. hoc ius poꝛreciũ.C. de ſacroſanct.eccle.
Similiter etiã intelligitur pꝛohibita omnis pſſcriptio tranſla
tiua dominij ᷣm Bal. in l.fi. in.xvj.oppo.C. de edic.diui adri tol
len. ⁊ do.meuʒ Alex. de imol.in conſilio.lviiij. in penul colum.in
tercio volu.incip.an pꝛohibitus ⁊c.⁊ etiã in conſil. viijin quarto
volu.ᷣincip. ponderatis bijs ⁊c.⁊.· Bar.in conſil.clxxxix.mcip.pꝛio
querit᷑ ⁊c. ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimue.Cu/
ius verba ſunt bec.
CNMihil pꝛodeſt in verſi.nam per hoc ꝙ alie/
natio rei minoꝛis pꝛohibetur per conſequens
vſucapio tacite vt infra de verbo.ſignifi.l.alie⸗
nationis ⁊ cetera.

X. Si is qui.S.penul. Raßne. r eli ſcribẽtes bie h
eum reputãt iſtum tex.ſingul.ad boc pꝛopoſitũ ꝙ ſi ego habeo ii
tulum in vna re cuius poſtea poſſeſſionẽ amiſi ſi poſtea eaʒ recu/
pero pꝛodeſt mihi pꝛimus titulus. Sed tu aduerte pꝛo veſo
7 nouo intellectu iſtius cex.qui hoc non pꝛobat niſi a cõtrario ſen
ſu dum dicit i ſi perdidi rem quã vſucapiebaz ⁊ poſtea cognoui
eam eſſe alienã non poſſum eam vſucape ex pꝛimo titulo. ergo ſi
non ſciui eam eſſe alienã pꝛodeſt mihi pꝛimus titulus.⁊ hoc mõ
pꝛobat iſte tex. Cuius verba ſunt hec.

CSi quis bona fide poſſidens ante vſucapio/

nem amiſſa poſſeſſione cognouerit rem eſſe alie/
nam:⁊ iterũ nanciſcatur poſſefſionẽ non vſuca/
piet.q; iniciũ ſecunde poſſeſſiõis vitioſuʒ ẽ ⁊c.
L. C um ſolus. Ban.bic reputat iſtum texeſſe ſingula.
ad boc pꝛopoſitũ ꝙ licet interemptio poſſeſſiõis non auferat vlili
tatem tituli pꝛecedentis vt in.. iuſto. .2 ſi poſſeſſioms in li⸗ eo
dem tit. ⁊ hoc voluit Bar. bic. ⁊ eſt glo. in. l. ſt is. . penulli⸗ in.l.
qui ſunduʒ. .qui bona.ff.pꝛo emptoꝛe.lamẽ hoc pꝛocedit in titu
lo vero. ſecus ãt eſt in putatiuo ꝑ iſtũ text.Cuius ver ba ſunt hec.
Z. Cum ſolus heres eſſem: exiſtimarẽ autemte
quoqʒ; pꝛo parte heredeʒ eſſe:res hereditarias
pꝛo parte tibi tradidi pꝛopꝛius eſt vt eas vſit uca⸗
pere non poſſis.quia nec ꝓ herede vſucapi ne
teſt quod ab berede vero poſſeſſum eſt: necz ali

am habet cauſam poſſidendi ⁊c.

Pꝛo emptoꝛe.

Gloſa in. l. i. F. eius. Bal bie reputat ilam gloſaz cuj
textu ſuo eſſe valde notandaz ad hoc ppoſitũ ꝙ emptoꝛ WD 13
bonoꝛũ eſt loco beredis. ſicut beres non vſucapit ita nee

telt vſucapere vt ibi per eum ci quo ſto. Uno addto ꝙ ine

gillin

i⸗

SS
Prin n
uunmnee

ranin

n.
––
Celnmectnmn e
finintini iu tuzin
mioſtewl vruns
onig
ſel. Armitancihriu,
Ptng tiurnſfnen n
aſntbnmiene. Dmnn
rleNalknmidret nar

INtNitha naand

R
.R

ſcbonantne enenteenentn n

Ennetiadgsnnenre
Cunetſnde

Genminriiſtrsgrämin
uhtgnſttimſenuſt ngi
MMitnugunlarirleibniuil
narſntntiunntarn

natninilritinn wr ir

hmlupli geni idet
—
udnulut
uneſhlienſnlanat⸗
krinmte
Gtiniicnimze
ſeuncltet

en nſntin

. iclen

f f —

—2 = —☛úöBr eefbesergegrenee

—

N
AA keni
2 M dicitur pꝛocuratoꝛ in rem ſuã ſᷣm Bal.in.l.penul.ꝭ.pꝛi 4
N tebel.r ileo non eſt miruͦ ſ eſt loco bere enu. Rre.d ⁊z ipſe miles ſit.arg.C. de aduo.diuer.iudi.l.ad
Wi n niri a Eracktoribtu hereditarijs.ᷣ ſed eſt agenduʒ cõtra verũ here uocati. ⁊ eſt argu. bonũ ſupꝛa de bono. poſſe . ex
i ii dem vt in. l ij. ? ibi Bal. C. de here. vel actio. vendi.ad quẽ me re teſta.mili.l.pꝛia in pꝛinci i rz
nd ſi peculio idem baber pꝛiulegin enalre⸗
ckinden vꝛmala ſunt hec. pecul m habet pꝛiuilegiũ aduocatꝰ quod
„. 4 „ „ — „ „ . . „ 2 »„
Aen CEius bona emiſti apud quẽ mancipia depo/ miles in caſtrenſi. vt. C. de aduo.diuer.iudicio.
ſita erant Trebatius ait vſu non capturuʒ: quia l. foꝛi ⁊cetera.
n mancipia non ſunt ⁊c. Bloſa in. l.miles. . iudicati. Seribentes bie maxi
agn Uerba autem gloſe ſunt hec. me HBal vicut iſtam glo eiſe ſingul ad hoc pꝛopoſitũ
ye Ral gul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ actoꝛ ven
icen C Non ſunt nec emptis rebus accedunt quod erefecdcNeRid We Rier Aeun
