do renuncians eſt deceptus ab aduerſario vt ibi per eum Etide

voluit Jo. de Imo. in ſuo conſi lxxv.incipi. Uliſis ac ponderais
⁊c. Et hinc eſt ꝙ dicimus ꝙ nõ valet renunciatio facla iuni
de futuro vt in.l. ſi ita ſcenptum. . ſub conditione. ff de legat. f01
voluit etiaʒ glo.⁊ Bar.in. l i. f de cura. bonis dando v enii Hal.
in. l. pꝛima. E. de pactis ⁊ Bal in.l. poſtqᷓ liti. C. eotilu. Me
etiã extenditur ad incogitats vt in.l. mater decedens f de inoff.
teſtam. ? in.l.emptoꝛ. .lucius.ff. de pactis ⁊ in.ljft. .pe.f deton
di. inde.⁊ Pau.de caſt.in ſuo conſi.xxex do.meũ Alex.de imo.
in. l. ſiendum in. xiij.colff. de verbo. obli. ? Z0. de Zmno. inconſi
lij. incipi. Micolans ſimonis ac.⁊ Ange.in conſi.clxxij. do.mell
Alex. de Imo.in conſi. xxvij in pꝛima coliin o volu incppie An
minoꝛ ⁊c. ⁊ in conſi. xxxijin ð volu.incipi. Quo ⁊ quanco ale
gans ⁊c.⁊ in conſi.cxxv.in pꝛimo.volu.ᷣincip.Uiſis ⁊· conſigenanis
ſtatutis ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus moy/
do.Cuius verba ſunt hec. YDU
C Contra ⁊c.in verſic.vel pꝛo pꝛimo dic con/
tra edictum ideſt edicti beneficiũnam cumpoſ
ſit ſecundum ius redibere ſeruum vicioſum vel
aliud animal huic ſuo iuri poteſt renũctiare t
infra de edic.l. queritur.S.ſi venditoꝛ: ⁊ hoc ſi
vterq; ignoꝛauit vicium vel moꝛbum:vicin am/
mi moꝛbum coꝛpoꝛis ſi autem vendnoꝛtaun
ſciuit non nocet pactuʒ emptoꝛi niſi emptoꝛ 4
uerit vel ignoꝛauerit pactum iuſte vt in.l.in fl⸗

infra de ac.empti.⁊ in.l.quero eo.titu. infra

6,
dl
ueraklea
e ,
ins e

mn .l,
PAini NN
reeh i in „ ecn
irutnl li ln in
Bnghninn ⸗ nſen
ii nunnalii
mtn eggi e⸗
5 4 4 .
Giſtn iaml a ii
pittime Gnnn n jann

nf u en l.

e de
lunthaitein rſſth,

E E
=

ſumantiamnmtin
üdrinumt urfie,

—

lerrattnggtn n
ſiiſͤeſn chunn
gitkuſmuntint hn

taufmuinmninninnn

3eKavzareruennecrcund
klctiftanſrinenare⸗
Clunetommdntinrn e
mnarttoigonins niofntent
Pnmititkeianndarſenien
enccrlälirſthenttor t
Prſhimirgrticinbinnn
neverecwdecetattoanenen
ſuicngie ſind i⸗ inn
enslneniſdüichenidir
Gohlittineeznlngſnnasur
w,winn. Bihenatitngnakde,
mkinmtirltr ion hehn inn
Ohivflogtyetianaene initeau.
Nupgutur itunſongiientingen
b Uyntopinntntai r vtbealt
Ninnfeetwagtuntovean nar.
Mins nia nngar ginei trti

=ꝛ —
= – = =—

=

(olnilinnntinpintin

li Atmunnmilins ic
teniglirſtnnnn u ien

7 1

fünmmm,hiilintte tin
ilnig udſhiſt flenteni
1e.
Cifn e

ulininu lui
e tntintninnin
en il Ninuntititin Ua.
amet airn un
unſger aaini ti
arngdfm
funtin eten ain
Polerri ecnig ;
ſtnt itſtn adlini
Elth aenenſn⸗
ſſinlun Pſiſe .
Nith i ficſa⸗

r
Ure N hezs, „ „ — .* 37 . L ane:, . .
N edi.edic.l.queritur in fine⁊c.cũ alijs ſimilibus. nus ⁊c. mout etiã eſt ſimilis tex. ⁊ ibi dixi in. l. imperatoꝛes infra
RNNN . In perſonam. F. Julianus. Bal. bic reputat d trandc-nod i vics tünicineramitochin his non trte,
N iſtum tex. ſingularem ad hoc neer imenteni is her ſonenu Hadtnocoſtan — HH vebvene
ae. M. ducatur nouatio. in. .peterea inſti. quibus mocdis tolla. obli. palpaui in hoc ⁊ alijs de quibus infra dicemus in locis ſuis ⁊ ſu/
rdenidruie plene poſuit idẽ S terris alecde rier iudi. ⁊ paa etiam diximus.
e A al.in.l.fi⸗C-denoua. Bal. T alij in.l.ſingularia. ff.ſi cer pet.⁊ .—C: . . :
nc Sarl afo poſuit etiã Bar. ⁊ omẽs in.l.valerianus L· Si cum te in verſi. libꝛo vigeſimo ſcribit ⁊c.
NN n r eto,ſtipul. r Ange. 2 Jo. de imo in. l. delegare. fr de noua. In oꝛiginalibus dr libꝛo vicenſimo ſcribit ⁊c. ⁊ ſic cum n⁊
N n Age Jove Imo.r do. meus Alex. de Imo. im..qui vſufruc. etiam iſte numerus eſt extenſus pꝛout ſunt ſemper omnes alij in
A A . erbo. obli. in ſuo conſi. xcvj.in. iij. volu. incipi. Pondera⸗ oꝛiginalibus pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛohemio digeſtoꝛũ in pꝛincipio
nn Wn ts rbis que in themate vc. ⁊ in conſi. xcini. in eodem quarto vol. vbi poſui multa quũo iacent foꝛmaliter in oꝛigina libus ad ibi di
Zin 1 d 8 oſili non eſt vo. mei Alex.ſed eſt hbonoꝛãdi ↄpatris do. And. cta me remitto ne idem repetamus. ⁊ illud quod dico in vicenſi⸗
1 enu doͤbaie poſitum inter ea conſilia vitio impꝛeſſoꝛuj. Tñ hoc mo dicas in tricenſimo vicenſimo ſecundo ⁊ tricenſimo ſecun/
( R cn und eſt veruz quando ſcienter interuenit noua per ſona nec eſt erratũ goc ſic deſingulis ſimilibus.
„„NWN ſecus aut ſi eſt erratũ vt ibi p eũ cuʒ quo nõ ſto ſimpliciter.quia L. Emptoꝛ in pꝛincipio.K Bal.ſic dicit iſtuz tex. eſſe
t ex iſte etiam pꝛocedit in caſu quo non eſſet erratum in perſona ſingularem ad hoc ꝙ licet contractus qui ſolo conſenſu perficitur

SS
WMn. ri n, i⸗ ſerui.ſed ſciuiſſet eum eſſe ſeruum. nam non fit nouatio niſi qn eliaz ſolo conſenſu diſſoluitur re integra vt in.l.ſicut.C.de actio.

AE . —
a n Meet⸗ 8 ſeruus habuiſſet iuſtam cauſam ſe obligandi put or ibi in text. ⁊ ⁊ obli.⁊ in.l.nihil tam naturale.ff. de reg iur.tamen boc eſt verũ
Ah , , Nullef ſie non ſolum ſeruit nobis iſte tex. in caſu in quo erratur ſed etiã quando ſtat in ſuplicibus confinibus cõſenſus ſecus eſt ſi addici
ul⸗ hne⸗ dſ ſitt in caſu ſcientie ſed perſona tamẽ eſt habilis vt ſi eſt ſeruus vel ali tur ſtipulatio quia tunc non diſſoluitur ſolo conſenſu vt ibi ꝑ euʒ
e Mr Uſe⸗ us qui non poteſt obligari pꝛout alias legendo hic viyi de boc ⁊ cum quo ſto. Uno addito ꝙ ratio eſt quia res non diciur ꝓ
8 ne in ideo ſolum pono tex. ve quo agimus. Cuius verba ſunt hec. pꝛie integra pꝛout dĩ in.l.ſicut ratiõe ſtipulationis adiecte.Et hec
engn cni C Julianus ita ſubmouendum putat ſi ſtipula/ eſt ratio iſtius tex.de quo alias legendo ibi dixi poſt alos ſcribẽ
n n lut ioit in dominüu ipſuu s ſerui de peculio actio dã to i egbr nunc longior non ero niſi ꝙ pono verba lit/

da eſt ideſt ſi iuſtã cauſam intercedendi ſeruus

! L.Emptoꝛ pꝛedij viginti cauerat ſe ſoluturum
habuerit:quia foꝛte tantundem pecunie titio de

⁊ ſtipulanti ſpoponderat: poſtea venditoꝛ caue

l ¹ F
in Myng buit quod ſi quaſi fideiuſſoꝛ interuenit ex cauſa rat ſibi conueniſſe vt conuentus eſſet tredeciʒ ⁊
= len quÿug in peculium actio non daretur: non eſſe inhi vt ea intra pꝛefinita tempoꝛa acciperet debitoꝛ
niee bendum creditoꝛẽ quominus a titio petat eque ad eoꝛum ſolutionem conuentus pactus eſt vt ſi
chlin e nullo modo pꝛobiberi eum debere ſi eum ſeruũ ea intra pꝛefinitum tempus ſoluta non eſſet vt
nen i liberum eſſe credidiſſet: ſi ſub conditione ſtipu ex pꝛima cautione ab eo petitum eſſet queſitum
i Antnn latus fuerim a te quod ticius mibi pure deberʒ eſt an cauſa poſterioꝛi pacto ſatiſfactum nõ ſit
— an deficiente conditione ſi a titio petam excep/ omune debitum ex pꝛima cautione peti poſſit.
—— tione pacti conuenti:⁊ poſſim 7 debeaz ſi ummo Hn. ſecundum ea que pꝛoponerẽtur ⁊c.
ürsd eri: T magis eſt exceptionẽ nõ ẽẽ opponẽdã⁊c. L. Emptoꝛ.S.lucius in verſicu.ccclxxxvj.⁊c.
. BGlo.in.l.ſi tibi deceʒ millia.S.ſi pactus in ver/ In oꝛiginalibus pãdectis dicitur trecenta octuaginta ſex ⁊c:.
(ai ug RlR bo pꝛoderit vc. Bal. bic dicit iſtam glo. eſſe ſingul. ad hoc p ⁊ ſic extẽſe pꝛout ſunt oia nomina numeroꝝ pꝛout ſupꝛa dixi in
U inti poſitum qꝙ vbi pater ſtipulatur filio ab alio videtur ſtipulari in pꝛincipio digeſtoꝛum late ⁊ ad ibi dicta me remitto vbi ſatis dixi
e Mſiſte dubio filio vt heredi non autem ei vt filio niſi ſtipulet eius noie. circa hec. , .
Nſztuihmn, pꝛobo quia tunc videtur ſtipulari vt ſilio vt ibi per euz cum quo Blo.in.l.non impoſſibile. Bai·. hic dicit iſtam glo.
iaſc aiiniirt ſhii ſto. Ulno addito idem voluit etiã Bar. bic. Bar. in. l. q eſſe ſingularem ad hocq; pena poteſt addici pacto quod pactum
r hni dicitur. ff. de verbo. oblig. Bal in. l. dos a patre. C. ſolu. matri. continet idem quod lex ẽt ſi per legem irrogetur vt ibi per eũ cuʒ
wrſmn iiſen ad quẽ me remitto.⁊ pono glo.de qua agimꝰ. Cmꝰ vᷣba ſüt hec. quo ſto. Uno addito ꝙ idem etiã voluit Spe.in titu.de iuf.

vali Mruingin Pꝛoderit Titio pactum cõceptuʒ in perſona emphi.in verſi.xx⁊v.ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agi

xm iimdiimiii n Titij. Sed an pꝛo parte teſtatoꝛis pꝛoſit ei mus. Cuius ver ba ſunt hec. . —
— rihiaalen firenn dic ꝙ non dd pſona/ Seruũ in verſi.ex qua collige ꝙ ſi obligatio fie .
uma mmnmunſſhiſum Tirio ogeſte: id ri poteſt per legem. Idem poteſt per pactum cõ
1 M miinmnc ini le fuit ⁊ temen non volui Titio mꝛodeſſe: ⁊ idem eheber eocthin e
rim tu ialrmn ihlrin iutt il in filia dicas. aut ergo paciſcar filie vt heredi . pꝛa eo.p c. ſliruat
ua NMalinmtwmbſdibl ætunc directa pacti exceptio datur vt infra eo. L. Sumptus in verſ.vſuris licitis reſtituat ⁊c.
AaLx elſilnn N nc directa p P . Sed in pandectis oꝛiginalibus dicit᷑ vſuris licitis reſtituet᷑
an umufilNumikii l. auus vt quia hoc expꝛimat. aut vt filie ⁊c. ⁊c. ⁊ ſi differt vt vides vnus tex.ab alio omnmo quo ad apparen
s L. Ex facto. Bal. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad tiam. Sed non quo ad ſubſtantiã nam omnino idem eſt ſenſus.
Aa rhexma iubiinai nn boc pꝛopoſitũ ꝙ intantũ quicquid accedit ſoꝛti vſura eſt ⁊ pꝛohi T ideo non inſiſto in hoc.
lrunaidinktattn n betur eius exactio vt in. c. pleriq; cum ſequẽtibus.xiiij. q.iij. ⁊ ha L. Et ſuum in verſiculo Idem pꝛobat ⁊c.
”õäl betur in teſtamẽto veteri Ezechie is. xviij. capitł o.? Deutrono. Bal hic reputat iſtum tert. ſiagularem ad hoc ꝙ ſi ſilius fe
manigin mn ſ ſinl xxiij.capitulo.⁊ etiam in teſtlamẽto nouo Luce.viij.⁊ late poſuit cit pactum cum creditoꝛibus ſuis ⁊ moꝛtuo poſtea patre adiuit
En⸗ Arie tun hln Paul. de caſt. in ſuo conſilio.lxxiij.incip. In xpᷣi noĩe amẽ ⁊c.vbi eius bereditatem iſtud pactum ꝓdeſt eis ⁊ omnino valet de quo
maen mmurm tuiii e,it ponit quid de ſola intentõe coꝛrupta an ſit vſura vt ibi per eum. tex.feci ẽt mentioneʒ in pꝛimis interpꝛetationibus noſtris ⁊ ideo
EH NXE n ngien adeo ꝙ etiã dicimus ꝙ eſt pꝛobibita etiã de iure ciuili vt eſt glo. pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ addo vnum verbum pꝛo vero ⁊
Ama in.l.cunctos populos. C. de ſumma tri. ⁊ fid. cato. in verbo facul nono intellectu iſtius tex. qui non pꝛouidet quo ad cõmodu; cre
S wnimrd tatis vc. ⁊ in.l.iulianus.S.ibidem.ff. ve actio.emptio.⁊ poſuit ẽt ditoꝛum ſed ad cõmodũ debitoꝛis ⁊ ſic patris ⁊ ſilij paciſcentis
(lxiu* lexl Cy.in auten.ad hec.C.de vſur.cum ſimilibus.qð hoc eſt verum vt ibi in verſi. huic doli exceptionem pꝛofnturã ⁊c. ⁊ ſit reſpicit ſi
4 õ etiam ſi diceretur ꝙ q;diu ſoluentur vſure non poſſet peti ſoꝛs ta lium non aũt creditoꝛes ⁊ ita intelligo iſtum text.⁊ vt bene vide/
— ctaeſnumnit men eſt vſura vt ibi per eum cum quo ſto quia text. clarus eſt. as pono eum. Cuius verba ſunt hec. .
1 nihorſ tini⸗ Cuius verba ſunt hec. —⸗ Z. Et ſuum ⁊c.in verſi. Idem pꝛobat ⁊ ſi filius
a ue u ſl pciuyr., L. Ex facto etiã conſulto cum pꝛius cõueniſſet viuo patre cuʒ creditoꝛibus paternis pactus ſit
Grulenm ſitnii vt donec vſure ſoluerentur: non peteretur ſoꝛs: nam ⁊ huic doli exceptionem pꝛofuturam eſſe
cipa amn, uumn ꝛ ſtipulatio pure concepta fuiſſet: condictionẽ imo ⁊ in ſeruo doli exceptio nõ eſt reſpiciẽda ⁊c
namnoͤſun ſneſ ineſſe ſtipulationi ac ſi hoc expꝛeſſuʒ fuiſſet ⁊c. Glo. in.l.tale pactum.S.qui pꝛouocauit ⁊c.
. uc; . L. Inperatoꝛes Seuerus ⁊ Antoninus ⁊c. Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingularem ad hoc ꝙ conuentio

In oꝛiginalibus pandectis dĩ imperatoꝛes verus ⁊ antoni/⸗

ſeun nudũ pactum de ſoluendo iudicatũ habet vim cckelſtcnis fac
C. ij⸗

te in iuditio ⁊ habet executionem paratã in ſe vt ibi per eum cuʒ
quo ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatio
ne de qua materia alias legendo dixi in.l.pꝛima in pꝛin. ff. de ver.
obliga.poſt alios docentes ibi.⁊ ad ibi dicta mie remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt heci

CSed nunquid ⁊c.in verſi. Item quid ſi ante
ſententiam pactus eſt ſe iudicatis ſatiſfacturuʒ
ideſt ꝙ ſtaret ſnĩie quecũqʒ eſſet.Reſpõdeo non
poſſe poſtea a ſententia appellare vt infra de re
iudi.l.ſi conuenerit ⁊ infra a quibus appel.licet
l.pꝛima ⁊.C.de tempoꝛibus de reſti. appel.l.fi
nali. F. finali ⁊c.
Gloſa.in.l.Sed ſi vnus..ſi cum reo.
Bal. hic dicit iſtam glo.foꝛe ſingularem ad boc ꝙ pactum fa
ctum de non petendo vſq; ad certũ tempus habet in ſe aliud pac
tum incluſum de petendo poſt illud tempus vt ibi per eum cum
quo ſto ſimpliciter. Uno addito ꝙ pactum de non petendo
ita poteſt fieri tacite ſicut expꝛeſſe ᷣm do.meum Alex.de Imola
in ſuo conſi.cxxxxiij.in ſᷣa col.in quinto volumine ad queʒ me re

mitto ⁊ pono glo.de qua agimus.que glo.clara eſt ⁊ nõ eget alia
noua mea interpꝛetatione. Cuius verba ſunt hec.

CNec fideiuſſoꝛi de fideiuſſoꝛe ideo dubita/
batur quia pactum rei duplex eſſe videbatur ⁊
de non petendo vſqʒ ad tempus ⁊ de petendo
poſt tpᷣs vt ar.ifrade arbi.l.celſus..idẽ ait ⁊c.

L. Reſcriptum. Bal. hic dicit iſtum eex. eſſe ſingl arez
ad hoc ꝙ conceſſio facta pluribus intelligitur eſſe facia omnibus
vel maioꝛi parti eoꝛum vt ibi ꝑ eum cuʒ quo ſto. Uno addi
to ꝙ que dicit᷑ maioꝛ pars poſuit glo.i.l.nulli.ff.cuiuſq; vni.no
mine ⁊ glo.in.l.aliud.S.referre.ff.ð reg.iur.⁊ Bar.in.l.qð maioꝛ
ff.ad municip.⁊ Ang.in ſuo cõſi.cclxviij.vbi dixit ꝙ maioꝛ pars
non capitur quo ad numeꝛũ Sed etiam quo ad maioꝛẽ potentiã
7 Jo.de ana.in conſi.lxij.⁊ ibi aliquid in addi.meis ad ea cõſilia
7 do.meus Alexan.de Imo. in conſi.xxv.in quinto volumine in
quarta col.ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo agimus nũc
Cuius verba ſunt hec.

L. Reſcriptum autẽ diui marci ſic loquitur qua
ſi cauſis creditoꝛes debeant cõueniri. Quid er
go ſi quidam eoꝛũ abſentes ſint.vtruʒ exemplũ
pꝛeſentium abſentes ſequi debeant. Sed an ⁊
pꝛiuilegiarijs abſentibus hec pactio noceat ele
ganter tractatur:ſi modo valet pactio cõtra ab
ſentes ⁊ repeto ante foꝛmaʒ a diuo Marco da
tam diuum pium reſcripſiſſe fiſcũ quoq; in hijſ
caſibus in quibus ippotecas non habet: ⁊ ce/
teros pꝛiuilegiarios exemplum creditoꝛũ ſequi
opoꝛtere hec omnia enim in his creditoꝛibus
qui ippotecas non habent cõſeruanda ſunt ⁊c.
L. Item quia. Bal. bic. dicit iſtum text. eſſe ſingularem
ad hoc ꝙ diſpoſitio conditionalis ſiue ſit contractus ſiue ſit vliĩa
voluntas habet tacitam clauſulam in ſe vt non poſſit agi ante im
plementũ conditionis vt ibi per eum ꝓ quo ſacit etiã tex. in.l.va
C. de condi.infertis ⁊ tex.in.l.ſi quis locuplex.ffde manu. teſta.
cum ibi not.adqueʒ me remitto. Uno ẽt addito ꝙ intantũ
debet impleri conditio anteq; agi poſſit ꝙ ſi eſt appoſita pluribꝰ
non poteſt impleri ab vno tantum pꝛo parte ſua vt eſt text. in.l.ſi
ſinita in pꝛiucipio.ff.de manu.teſtam.⁊ eſt glo.in.l.ſi plures.ff.ðᷣ
condi.inſtitu.⁊ voluit Bar.in ſuo cõſilio incipien. Arnaldus ⁊c.
Bar. in. d.l.ſi plures ad quem me remitto ⁊ pono text.de quo
agimus. Cuius verba ſunt bec.
L. Item quia conuentiones etiam tacite valẽt:
placet in vrbanis habitatiõibus locatis iuecta
⁊z illata pignoꝛi eſſe locata:etiaʒ ſi nihil nomĩa
tim cõuenerit ſecũdum hoc ⁊ mutus paciſci po
teſt. ¶ Puius rei argumẽtum etiam ſtipulatio
dotis cauſa facta eſt nam dos ante nuptias ma
le petitur:quaſi hoe expꝛeſſum fuiſſet:⁊ nuptijs
non ſequutis ipſo iure euaneſcit ſtipulatio ⁊c.

TL. Item quia.S.huius rei. Bal. hic dicit iſtuz tex.

efſe ſingularem ad boc ꝙ ſtipulationi dotis i
dos non petatur ante nuptias ⁊ etiam —
ſcit ipſo iure ſtipulatio vt ibi per eum cum quo ſto. mune/
lo addito ꝙ idem pꝛobatur in.:.fñ.C. de dona antenupt.
ſeruus.ff. de condi.ob cauſam ⁊ poſuit etiã Bar. in Nn inl.
ſi de iure vo. Et ſcias aliud c intelligitur po ernulne
monio non autem pꝛo Po.l.boues..hoc fermone. ff e, martl,
ſigni.⁊ voluic Bar. in.l. ſi ſponſalibus, ff. de iur.do. a Ktrval
remitto ⁊ pono tex.e quo agimus. Cuius verba im ber
HPuius rei argumẽtum etiã ſtipulatio dotis cau
ſa facta eſt.nam dos ante nuptias male petitur
quaſi hoc expꝛeſſum fuiſſet:⁊ nuptijs no ſequn
tis ipſo iure euaneſcit ſtipulatio. 4

Glo.in. l.item quia. Zal bic dicit iſtam glo eſſe mell
oꝛem de iure ad hoc qũo pꝛobetur mutus conſentire yt ibigen
cum quo ſto de quo etiã eſt tex.optimus in.lſeruo inuito..
pillus.ff.ad treb.vbi dicitur ꝙ humeris vel nutu capilis velp epi
ſtolam pꝛobetur conſenſus in eo vt ibi p ſcrnibentes eni ad quos
me remito. Uno ſolo addito ꝓ etiam idem voluit barl in 1
an eoꝛũ.ꝭ.fi.ff. de poſtul.vbi dixit hoc eſſe verum quando brbel
mellerenn alias datur ei curatoꝛ qui contrabat pꝛo eo vt ibi per
eum ad quem me remitto ⁊ pono glo. de qua modo agi
Cuius verba ſunt hec. Pono B0. ed ſgndͤe
C Maxime. nam ⁊ expꝛeſſe cõſentire poteſt:
nec enim intelligo vt vbicũqʒ cõtrabat mutus:
⁊ tacite paciſe ci dicatur. Si enim annuit: vel ca
pite vel humeris:vel alijs ſignis expꝛeſſim co/
trahat infra de verbo.obli.l.ſi ſtipuler. S. i. c.

L. Imperatoꝛ. Bal bic dicit iſtum tepeſſe notandun
⁊ etiam ſingularem ſᷣm vnam expoſitionẽ glo.ad hoc ꝙ vbi con
iuncta perſona ⁊ extraneus deputantur ad aliquid faclenduzet
diſcoꝛdant puta ſi deputantur executoꝛes in teſtamẽto pʒefertut
opinio coniuncte perſone vt ibi per eum cum quoſto. ¶Ino
addito ꝙ vbi ſunt pariter coniuncti vel oẽs ſunt extraneiſiſun
diſcoꝛdes in exequendo poteſt epũs ſe gratificare ei cui vuli jm
eundem bal. ⁊ Dau. de caſt. in.l. et ſuum. .hoclie.f. o. n de
quo poſuit etiam idem bal.in.l.id quod pauperibus.C. de ejs
cle.in tercia qõe pꝛincipali vbi dicit ꝙ poteſt eps eis pꝛefiggeler
minum infra quem concoꝛdent ad quem me remitto ⁊ pono te
de quo agimus. Cuius verba ſunt het. V
L. Imperatoꝛ Antoninus aufidio caſſio reſcrip
ſit. Si creditoꝛes parati ſunt partem ex bonis
licet ab extraneo cõſequi rõeʒ habẽdam pꝛius
neceſſarium perſonarum ſi idonee ſint ⁊c.

L. Imperatoꝛes. Bal hic dicit iſtum ter eſſ notni
valde ad hoc ꝙ adminiſtratoꝛ reipublice licet ex negligentis ſun
poſſit nocere reipublice vt in.laduerſus.C. de vſuris ⁊ in c
mo de in integ. reſtit. li.vij. cum ibi not. tamen non poteſt per par
tum remittere aliquid debitoꝛi reipublice vt ibi per eumcl quo
ſto de quo etiam poſuit aliquid bart. bic ⁊ bar.in..pꝛeſeſ. . de
tranſact. vbi dicit idem eſſe in alijs adminiſtratoꝛibus enamn pii/
uatoꝛum de quo etiã late poſuit Pau. de caſt. bit ad quem me
remitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt be.
L Imꝑatoꝛes Antoninus⁊ verus reſea cripſer̃t
debitoꝛi reipu.a curatoꝛe remitti pecunias non
poſſe ⁊ cum philipẽſibus remiſſe eſſent reuo⸗/
candas eſſe ⁊c.

L. Memo in verſiculo id efficere poteſt cc.
In oꝛiginalibus pandectis non eſt verbũ id. Sed dicſnte
ficere poteſt ⁊c. Sed in hoc non facio magnam vim cum nomu
tatur ſenſus littere vt vides ex teipſo.

De tranſactionibus.

L Lum bij. j.ſed ſi pluribus. Baſd l den
iſtum tex.eſſe ſingul. ad boc ꝙ dictio item poſita in plun vne
ſibns ſignificat eandeʒ cenſurã in ommibus vt ibi peſ en wa
ſto. Uno addito ꝙ idẽ voluit Albe. ð roſa. in ſnoii i
in verbo item ⁊c.vbi allegat etiam aliqua iuſa ſmun ⸗
me remitto ⁊ pono tex. de quo agimꝰ. Cuius verba ſuſl ber⸗

CSed ſi pluribus fundus ad alimenta de
relictus: ? inter ſe hij tranſigant ſine pꝛet

4
N ſeien aſmnte
ilem nnnuntnin
initu nii
aupuntin d enin
iurikinin iſ
tadummm fbſf nan un In
tit tnbhi ſen i uriginin
dn reſn
mitkmiuth enüntfi tenidi⸗
ehknfngi indahdine
Ntictdugangginmnen ſodlelnenn
nntmfſufentinſuinin.
CKinvnnliſeaaſardtängein
ſforeghintantonssunitirneitr
Nectaitotengeniwesmune
Lbigi Mintinnaitrtir,
ſhungtinnninmn um,
Ggfüflgtnan guferennn
Matvy Nrinlnul in i ,t Anua
lanvitigjnl a Ninli endgr
nunmn Ailug mindhnt
nnaſpnulipfirit

Tnigiaigfſe grſen lſorg⸗

mmmnmmſtitn „

Gluigi 1

iitnuen en Aiſti⸗
enti
nteiniinfntn inn
aragnntetenndin
(Cſeſt emn
nmuit mnintleni

c;
nne
ſiiln Nilmnet
tnckſ ie Mſoni⸗

W

n 9
0 l lle,

—

Ser uv Bẽ-Eb

—

——

.DMBĩ7

Nlian g
anhitt

Nr chmgne

* mnlentjiiliitn
,DaArsmnſnmmnate
ArpanmNAnihktüing
vſniAmdir
uns Nrinft
er,Eimn MMn

Km ETANii Nn
vrIN. EIELNANNNAfeN
mtm ani Nt M füinand
bran irise MRiInl til,
aMA üidiiiAbktiNI
urcii duNdt Nugens
äõü

õ

eutnaMMiignen

„ tinihe iſtcinn

Paniu iin Nutt
mrmm lll binl
vui⸗ unm in nn iniii
ma miunii

rmitonbis

auctoꝛitate facta tranſactio rata eſſe non ðebet
tem eſt ſi ager in alimenta fuerit obligatus
zam nec pignus ad hoc datum inconſulto pꝛe/
toꝛe poterit liberari arbitratu pꝛetoꝛis: vel de
yniuerſis alimentis vel de parte eoꝛum tranſi/
iopoꝛtere pluſquã manifeſtum eſt ⁊c.

L. Imperatoꝛes Antoninus ⁊ Seuerus ⁊cete.
n originalibus pandectis dicit impatoꝛes Antoninus ? verus
ic ſed in boc non facio magnã vim cum non mutetur ſenſus lit/
tere niſi vt intelligas omnia pꝛout iacent in oꝛiginali tex. vero.
L. Cum hij. S. hec omnino in verſi. ſiue ad teſta
mẽtũ codicillis faetis ſiue ab inteſtato idẽ dñduzʒ erit ⁊ ſi moꝛtiſ
cauſa donata fuerint c. Sed aduerte quia in oꝛiginalibus
omnia hec verba deſunt nec eſſe debent ⁊ ſupfluo poſita hic fue
re vitio vel ſcriptoꝛũ vel cõmentatoꝛũ ⁊ ſunt maximi effectus ⁊
ſubſtantie vt vides ex te. nam nemo eſt qui ſciat tot ⁊ tanta ver/
ba addita eſſe magne impoꝛtautie cum non ſint in pandectis oꝛi
inalibus vbi non fit mentio de codicillis ad teſtamẽtum factis.
necab inteſtato. ? oĩa iſta verba ibi non ſunt que bñ. xvj. ſunt.
L. Controuerſia in fine in verſi.vtilibus actio/
nibus cõueniendus eſt vc. Sed in oꝛiginalibus dicitur acttõibus
couemiẽdus eſt vc.⁊ ſic non eſt verbũ vtilibus quod fuit ſupaddi
t um vitio ſcriptoꝛũ vel cõmentatoꝛuũ.⁊ ſic habes nũc totum hunc
ſecunduz libꝛũ.fſoꝝ.emendatũ pꝛout ſonat in oꝛiginalibus pade
ttis vna cũ ſuis legibꝰſæ gloſis ſingularibꝰ ⁊ notabilibꝰ Amen.
De. Poſtulando.
gloſa in.l.pꝛima.S. inicium in verbo caſum ⁊c
SPal. bic dicit ittam glo. eſſe ſingul. ad boc illi dicuntur ſe

excuſare qui inuiti non cogũtur ad aliquid facienduʒ ſed volẽteſ

admittũtur.alias autẽ impꝛopꝛie quis dicitur ſe excuſare qui ne/
qʒ volens admitteretur vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addi
lo wy idem voluit etiam glo.in..item ppter aduer ſaʒ ⁊ in.S.mi
noꝛes inſtitu. de excuſa. tut.que glo.dicũt duplicẽ eſſe exenſatiõeʒ
ynam pꝛopꝛiã ⁊ aliam impꝛopꝛiã. pꝛima eſt quando qui tenetur

non poteſt. ſecda quãdo qui non tenetur poteſt. ad quas me re/

mitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
¶ Caſum.nam illi ſe excuſare dicũtur qui inui
ti non cogũtur ⁊ volentes admittũtur vt inſtitu.
de excuſatio.tuto.S.minoꝛes autem ⁊c.
L.Hi qui. Bal. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingula. ad hoc q;
fiſcus reſpublica ⁊ etiam patria equipantur quo ad reuerentiaz
eis exhibendaz vt ibi per eum cuʒ quo ſto. de qua materia vide
tu not.per Bar. in rubꝛica. C. de iure fiſci li.x. ⁊ Bal.in. l. i. in fi.
C. de pena iudi.qui male iudic.⁊ Bal.in.l.ſi ipothecas.C. de fe⸗
miſſio. pigno. ? Bal. in. l. ſi pignus qui potio.in pigno. habea. vbi
ponũt quid differãt fiſcus ⁊ camera fiſcalis ad quos me remitto
1 pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Hij qui cauſas fiſci agunt ſuam vel ſuoꝛuʒ li
beroꝛum ⁊ parentuʒ ſuoꝛũ ⁊ pupilloꝛũ quoꝛũ tu
telam gerunt cauſam aduerſus fiſcum agere nõ
pꝛohibentur. Decuriones quoqʒ contra patriã
ſuam agere pꝛohibentur pꝛeter ſuperioꝛes per/
ſonas ⁊ꝛcetera.

BGlo.in.l.pꝛima.S.ſexuʒ in verbo officijs ⁊c.in
fine. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingul.ad hoc ꝙ monacus
vel canonicus regularis non poteſt eſſe aduocatus in foꝛo ſecula

ri nec etiaz in foꝛo eccleſiaſtico(quod eſt fotius)niſi in cauſis ſui

monaſter ij. ſed alij clerici bene poſſunt eſſe aduocati tamẽ in fo/
ro ſuo alias autẽ non vt ibi per eum cum quo ſto.quia gto.clara
eſt ⁊ non eget alia mea nona interpᷣtatõe niſi ꝙ addo not.ꝑ Spe.
in titu. de aduocato.ꝭ.pꝛimo.vbi etiã ponit de alijs qui non poſ/
ſunt eſſe aduocatiet per illuſtrẽ do. Sranciſ.areti. in ſuo conſilio
xxxix.vbi ponit an poſſit eſſe in iudicio pꝛo iniuria illata cõtra eũ
nomme ſuo etiam cõſentiente abbate.ad quem me remitto ⁊ po
no glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt bet. .
COfficijs ⁊c.in verſi.⁊ eiſdem ratõibus etiaʒ
monaci ⁊ canonici regulares pꝛohibendi ſunt.
vtin auten. de ſanctiſ. epiſ. S. deo autem. ⁊.C. ð
epiſ. co.⁊ cleri.l.repetita niſi pꝛo ſuo mõaſterio
pt infra eo.tit.S.hijs igitur.⁊ infra eo.tit.l.pu/

to pꝛimo reſponſo.⁊ infra de pꝛocura.l.filiuſ-/

familiss.S.milites.alij auteʒ clerici in foꝛo ſuo
pñt ⁊ nõ alibi.vt.C.de epiſ.⁊ cleri.l.placet ⁊c.

Hloſa in.l.ex ea in verbo dixit. Bal bic dicit iſt
glo. eſſe ſingul. ad hoc ꝙ epᷣus dicitur eſſe maioꝛ pꝛetoꝛe ciuitatis
ſeu poteſtate vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ epi
ſcopus etiam appellatur pꝛeſes ciuitatis vt not.in.l.illicitas.9. qui
vniuerſas.ę ff. de offi.peſi. ⁊ voluit Bal.in.l.ſiue pars. C. de dila
tio. vbi dixit ꝙ eſt de maioꝛibus magr̃tibus ciuitatibus ad quezꝭ

me remitto.⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.·
Dixit argumentũ ꝙ conſuetudo ciuitatis etiaʒ

in caſtris ſub ea ciuitate poſitis tenet: ⁊ foꝛte
ſeruat epiſcopus licet maioꝛ ſit qᷓ; poteſtas qui
decretuʒ inducit ⁊ facit ſupꝛa eo.l.puto.S.pꝛio.

Gloſa in.l.ex ea in verbo dixit. Bald hic dirit
iſtam glo. eſſe ſingul.ad hoc ꝙ conſuetudo exiſtens in ciuitate ex
tenditur etiam ad caſtra ei ſubiecta vt ibi per eum cum quo ſto.
de quo poſuit do. meus Alex. de imol.in conſil.xvj.in pꝛima co/
lumna ig quinto volu.⁊ in conſilio.clj.in ſecũdo volu in ſecunda
colum.Et idem etiã voluit Bar. hic.⁊ Bar.in.l.cũctos popłos.
C. de ſum.trinit.⁊ fide catbo. Et idem dico ⁊ multo magie in
ſuburbijs ciuitatis ᷣm Bal.in.l.ij.C. quẽadmod.teſta.aperi. ⁊
Paul.de caſt. in ſuo conſil.clxj.ad queʒ me remitto ⁊ pono glo.
de qua agimus quã pondero ad aliud ꝙ etiã epᷣus ſeruat cõſue/
tudinẽ layvcoꝛũ inter laycoa tamẽ.ita ſentit iſta glo. bene ponde/
rata in verſi.⁊ foꝛte epᷣus ſeruat æc. Cuius tex.verba ſunt hec.

Dixit argumentum ꝙ conſuetudo ciuitatis

etiam in caſtris ſub ea ciuitate poſitis teuet ⁊
foꝛte ſeruat epiſcopus licʒ maioꝛ ſit qᷓᷓ poteſtaſ

qui decretũ inducit ⁊ facit ſupꝛa eo.l.puto.ꝭ.i.

BGloſa in.l.ex ea. Bal hic etiam dicit iſtam glo. eſſe ſin/
gulafem ad hoc ꝙ iuriſdictio poteſt afferri per legem ciuileʒ epi
ſcopo inter laicos vt ibi per eum. pꝛo quo facit tex. in auten.habi
ta. C.ne filius ꝓ patre. Sed ego plus.dico ꝙ poteſt deputari ðle
gatus per ſeculareʒ vt in. c.inter dilectos extra de fide inſtrumẽ.
cum ibi notatis ad que me remitto. nec pono verba glo.cũ ſupꝛa
ea poſuerim etiã bis in alio tamẽ pꝛopoſito. .
Glo x in.l.pꝛima.S.beſtias in verbo honoꝛarij
⁊c. BGal.hic dicit iſtam glo:eſſe valde not.ad boc ꝙ delinq̃ns
videtur velle conſentire pene impoſite pꝛo eo delicto vt ibi ꝑ euʒ.
tum quo ſto. ⁊ idem in terminis voluit do.meus Alex.ð imola
in conſilio.clviij.in pꝛima colum.in pꝛinein quinto volu. De quo
vide tu etiam not.in..quia vero in auten.de non alienan.æ⁊ in.l.
impatoꝛes.ff.ð iure ſiſci. Et hinc eſt qð dicimus ꝙ ex delicto
etiã oꝛitur obligatio naturalis q; adeſt cõſenſus vt eſt gio.ſingu.
in.l.ſi ſeruus.ff.de hbijs qui not.infa.de quo poſui: aliquid Sran
ciſ. tigrini in.l.ſia reo.ꝭ.id quod.ff. de fideiuſſo.ad quem me re/
mitto. ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuins verba ſunt hec.

CHonoꝛarij ⁊c.in verſi.nec obſtat quod dicit
paſſi ſunt ⁊c.quaſi ſponte patiãtur.quia cũ pꝛi/
mo maleficiũ cõmittebatur viderẽtur velle pa/
ti ſe poſtea in arena damnari ⁊c.
De hijs qui notantur infamia.

Gloſa in.l.athletas.S.calumniatoꝛ. Bal. hic di
cit iſtam glo. eſſe nota. ad hoc ꝙ denũciatio ſindici vel alterius of
ficialis deputati ad denuncianduʒ maleficia non pᷣſumitur in du
bio calumnioſa ſed pꝛeſumit᷑ bene facta ⁊ rite ⁊ bono animo vt
ibi per eũ cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝙ pꝛo hoc facit ratio
quia quãdo eligũtur buiuſmodi offciales ante omnia tenent iu
rare in pꝛincipio ſui officij exercere fideliter eoꝝ officiũ ᷣm Ang⸗
in. l. ſi vocantia. C. de bonis vacan.lix. ⁊ Bal. in addit. Specul.
in titu. de accuſati.. ſindici ⁊c.ad quos me remitto, Uno etiã
non obmiſſo ꝙꝙ de boc poſuit etiã Petr. de ancha. in ſuo conſilio
cccciiij. incip.ſtatuto cauetur æc. vbi ponit an poſſit aliquid oppo
ni contra ſindicũ denunciantẽ quãdo ex foꝛma ſtatuti eius dicto
debet ſtari vt ibi per eum quẽ omnino videbis in pꝛopoſito nro.
⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

C Utraqʒ ⁊c.in verſi.⁊ dicitur quis calumnia

ri eoipſo ꝙ non pꝛobat quod intendit. vt.C. de
aduocat diuer.iudi.l.pꝛima ⁊ de pena iudicis
in aute.ſʒ nouo iure.⁊ infra de teſtib.l.iij.S.idẽ
diuus niſi officij neceſſitas eum excuſet.vt.C.

qui accuſa.non poſ.l.i.⁊ infra de hijs quib yt
c 17;

14 N–¾1

indig.l.tutoꝛem cũ alijs pluribus ſimilibus ⁊c.

Glo.in.l.athletas..pꝛĩo in verbo ſeruitute ⁊c.
Bal. hic dicit iſtã glo.eſſe valde notandaʒ ad hoc ꝙ ille qui
delinquit ⁊ etiam qui pꝛeſtat opem delicto plus delinquit q; qui

delinquit ſimpliciter vt ibi per eum.de qua materia vide tu alia⸗

glo. in. . eos in auten.vc iudi.ſiue quo.ſuffra.in verbo maius ⁊c.
⁊ per Ange in ſuo couſil.ccxxxvij.vbi ponit an quãdo delictum
eſt impunibile in perſona pꝛincipalis delinquẽtis poſſit punire il
le qui pꝛeſtat opem vel auxiliũ in quo non cõcurrit illaiqualitas
que in pꝛincipali cũ quibꝰſto. Uno etiã addito ꝙ ille non põt
bis puniri pꝛo illis delictis ſed vt pꝛo vno delicto vt in. l. pe. ff. nau
tecaupo.ſtabu.⁊.l.ſenatus.ff.de accuſatio.⁊ voluit Bart.in.l.iu ⸗
riſperitos..pꝛimo.ff.de excuſat.tuto.⁊ Paul.de caſt.in ſuo con
ſilio.cviij. ⁊ Ludo.roma.in ſuo conſil.cccclxiij.ad quos me remit
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. .
Seruitute ideſt donec fuit ſeruꝰ exercuit le/
nociniuʒ ⁊ non pꝛecepto domini: hic erit infa/
mis liber factus.ſed contra infra eo.l.imꝑatoꝛ
vbi in libertate non nocet.So.ibi in ſe deliquit
hic in alium quod plus eſt.quia tunc ⁊ ſe ⁊ aliũ
coꝛrumpit.⁊ ideo plus punitur vt in auten.vt iu
di.ſine quoq.ſuffra.l.eos ⁊c.

Glo.in.l.quid ergo..ex compꝛomiſſo ⁊ cetera.
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ confeſſio facta
ab aliquo coꝛam arbitro non infamat etiã in cauſa famoſa.quia
confeſſio facta coꝛam eo non infamat cuius ſententia etiã non in/

famat vt ibi per eum cum quo ſto.quia gloſa clara eſt ⁊ nõ eget

aliqua mea noua interpᷣtatõe. MNiſi ꝙ addo nũc Bar.ideʒ voluiſ
ſe in.l.qm̃.ff.eo.tit.⁊ in.l.ictus fuſtiũ eo.tieæx Bar.in.l.ſi reus pa⸗/
ratus.ff.de pꝛocurato.vbi ſemꝑ idem compꝛobat. Et idem dici
mus etiã in confeſſione facta coraʒ quocunq; arbitratoꝛe.nã non
infamat ſᷣm Bal. in.l. etiam. C. de furtis. ⁊ Bal. in.l.cũ mulier.
in.xx.colum. fff.ſolu.matri.⁊ poſuit aliquid do.meus Alexa.de
imol.in.l.ictus fuſtiũ.ff.de hijs qui not.iufa.in apoſtillis ſuis ad
Bar.ibi. Et idẽ eſt in cõdemnatõe per contumaciã. naz non effi
tit᷑ quis infamis ſᷣm do.meũ Alex.de imol.in conſil.cxilij.in ſᷣo
volu.incip.repetitꝰ⁊c.⁊ Paui.de caſtr.in conſil.clxxxxx.ad quos
me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cnius verba ſunt hec:
Non facit.nam ⁊ ipſe infamis eſſe poteſt vt
infra de arbitr.l.parui.Et ſic nota ꝙ de famo/
ſa etiã cauſa poteſt compꝛomitti ſi ciuiliter aga
tur non ſi de delicto famoſo.ſ. criminaliter. vt
infra de arbitr.l.non diſtinguemus.S.iulianuſ
Sed an ſi quis fuit coꝛam arbitro confeſſus ſe
feciſſe furtum an erit infamis.Reſpon.non cuʒ
nec ſententia infamet ⁊c.

Blo.in.l.lutius. Bal. bic rexutat iſtam glo. melioꝛem
de iure ad hoc an ⁊ quãdo periurus ſit infamis ⁊ quando nõ.vt
ibi per eum. de quo vide tu glo.nota.in.c.quicunq;.⁊ in.c.infan
tes.vj.q.pꝛĩa.⁊ per Bar.⁊ Ange.in.d.l.lutius. ⁊ per glo. Bar.⁊
omnes in.l.ſi quis maioꝛ.C.de tranſactio.⁊ per Bal.in.l.i. C. de
fideicõ.ᷣ libert.⁊ bald. in auten.ſi dicatur in vlti.colum. C. de teſti.
⁊ per modernos in.c.quoniaz contrajfalſam extra depꝛobatio.
in verſicu. teſtis ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agi/
mus.Cuius verba ſunt hec.

¶ Debeant ⁊c.in verſi.ſin autẽ de futuro iurãt
non ſit infamis niſi contra ſacramentuʒ ⁊ etiaʒ
contra pactionẽ veniat:puta iurauit quid ſe da
turum vel facturũ.vt in.l.contraria ſi quis ma/
ioꝛ.alioquin ſi iuret ꝙ hodie comedet carnes
⁊c. De pꝛocuratoꝛibus.

Glo.in.l.pꝛima iu verbo aliena ⁊c.ĩ pꝛincipio.
Bal. hic reputat iſtam glo.ſingulareʒ ad hoc ꝙ pꝛocuratoꝛ
in rem ſuam non dr̃ pꝛopꝛie pꝛocuratoꝛ vt ibi per eum pꝛo quo
facit quia ei nec contra eum datur actio mãdati. Sed dantur alie
actiones vt in.l.l. 3. ea obligatio infra eo.⁊ in terminis voluit idẽ
Bal in.l.pꝛima in.v.qðe.C. de actio.⁊ obli.⁊ Bal.in.l.qui ſtipen
dia. C. de pꝛocura. Et hinc eſt ꝙ dicimus ꝙ talis pꝛocuratoꝛ
in rem ſuam etiã re integra non poteſt reuocari vt in.l:.illud.C. ð
dona. ⁊ voluit Bal.in.l.tercia. C. manda. ⁊ bal.in.I.ſi ꝓcuratoꝛi
in tercia col.ff. de condi:ob cãʒ vbi limitat niſi de vtriniq; partis
voluntate fieret reuocatio vt ibi per eum ad quem me remitto ⁊

pono glo. de qua agimus que dat exemplum de hom
qui appellatur bomo ſed impꝛopꝛie rin in e fnutem
nopzie 7 ntno
Cuius verba ſunt hec. Hpopaie itd in nropoſuo bono glo.

Aliena ſed nõne quãdoqʒ dicitur i
vt infra eo.l.ſi quis in rem ſuam. Reſpond
impꝛopꝛie dicitur ac ſi diceret homo monnge
vel dic dicitur in rem ſuam igeſt in vtilitat 4

damnum ſuuz vt infra quãdo ap. ſit. l. pꝛima 5
impꝛopꝛia ⁊c.
E. Si is qui ſticum. Bal bie diet iluz et efe il

larem ad hoc ꝓ electio poteſt fieri per pꝛocuratoꝛẽ vribi
cum quo ſto. Uno ſolo addio ꝙ idem voluit bart bic
bar. in.l. ſtipulatus tta fuerit.f de verbo.obli Rapb ſ uat
pꝛima, C.qui admit. tamen hoc eſt verum ſi ratificetur afione
hic per bar. Uno adaito ꝙ doctrina bar. eſt ſine dubio ſa
tex. noſter ſeruit nobis in caſu dubitabili videlicet quãdo iſedo
minus per ſe debebat eligere. vt hic in verſi. vtrum coꝛi n *
