Aumuient iavc, aleznen
vrNbniſfcngl
ulan Me ſl. Aui⸗
””õü
AiaaioNNE ptiniac
õä
eipamateinki
acmamndanſimtiit
auirtklrrtiihaihin

α c ndif
n zin

ratanmaaunaß
alee ſ⸗
lmm iſi Mll nii
vurumine lginn
G uglati lin
r umnſtiͤni⸗
Grtnuitäinoſmn⸗

autt mnmg,
Eel ms mui nn i
1

iut. ⁊ facti igno. Quid autẽ per reſtitutõem in integrum an
tollat obligationem naturalem ⁊ ciuilem poſuit Ange. in conſilio
xxvij. ad queʒ me remitio ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec. .
Z. Si pene cauſa eius cui debetur debitoꝛ libe/

ratus eſt naturalis obligatio manet.⁊ ideo ſolu
tum repeti non poteſt ⁊c.

L. Si pene. Bal. bic dicit iſtum text. eſſe ſingularem ⁊
etiam vnicũ in iure ad hot ꝙ liberatõ que conceditur debitoꝛi in
ã creditoꝛis non tollit obligatõem naturalem ſiue concedatur
a lege ſiue a ſtatuto vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter cum
de hoc tex. ⁊ eius intellecru ſupꝛa pꝛorime dixerim vbi poſui eũ.
æ ideo non repeto hic ne fruſtra occupemus mẽbꝛanas.ſʒ ad ibi
dicta me remitto. .
L. Seruo manumiſſo. Bald hie dicit iſtum textuz eſſe
ſingul.ad hoc ꝙ condictio impoſſibilis quã teſtatoꝛ putabat poſ/
ſibilem vitiat legatũ vt ibi per eum cum quo ſto. Uno ſolo
addito ꝙ idem in terminis voluit Bart. bic. licet alias dicamꝰ ꝙ
condictio impoſſibilis non vitiat legata vt in.l.obtinuit. ff. de con
dic. ⁊ demon. ⁊ in. .fi.inſtit.de here. inſtitu.⁊ late poſuit do.meꝰ
Alex. de imola in.l.huiuſmodi.. ſi ita cui.ff. de leg.pꝛimo.⁊ in.l.
impolſibilis. ff. de verb. obli. vbi ponit quid in mrimonio ⁊ quid
in donatõe cauſa moꝛtis. ⁊ etiã quid in diſtractibus.⁊ ibi alias le
gendo dixi poſt eũ de hoc. Tamẽ boc vltimũ intellige ſane ni
ſi eſſet condictio impoſſibilis ⁊ turpis ſimul.quia tunc vitiat ᷣm
Bal.in.l.ſi pater in quinta col.C. de inſtitu.⁊ ſubſtit.in ſecunda
oppo. ad quem me remitto ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec. . . ”
L. Serno manumiſſo fideicõmiſſuʒ reliquit ita

ſi ad libertatẽ ex teſtamẽto ꝑuenerit poſt accep

tam ſine iudice pecuniaʒ ingenuus pꝛonũciatus
eſt:indebiti fideicõmiſſi repetitio erit ⁊c.
Z. Qui ob rem. BSal.bie dicit iſtum text. eſſe vnicuz ⁊
etiã ſingul.ad hoc ꝗ pena ſoluta infra tempus purgãdi moꝛam
non poteſt repeti per ſoluentẽ vt ibi per eum cum quo ſto.⁊ idẽ
pꝛobat etiã text.in.l.ſancimus.C. de fideiuſ.cum ibi not.ad que
me remitto.⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Qui ob rem non defenſam ſoluit quãuis po/
ſtea defendere ſit paratꝰ nõ repetit qð ſoluit ⁊c

L. damus. Bal. hic dicit iſtum text. eſſe melioꝛẽ de iure
ad hoc ꝙ cauſa finalis eſt que regulat diſpoſitõem.ſecus autem
eſt in impulſiua vt ibi per eum cum quo ſto.de quo vide tu not.
in. l.ij. ff. de donat. in.l. meuius. ff.de condi.⁊ demon. vbi pꝛo /
batur ꝙ cauſa condictionaliter expꝛeſſa dicitur eſſe finalis.⁊ in
ciſi pater de teſtame.li. vj.⁊ poſuii Bar.in. lij.ff. ſi ſerui. vendic.
⁊ in.l.ſi cum filius..ticio.x.ff. de donat.⁊ Bal.in rubꝛi.C. ð in
ſtitu. ⁊ ſubſtitu.⁊ Bal.in.l.pꝛima in tercia colu.C. de falſa cauſa
adiec. lega. ? Bal. in. l. generaliter in ſa qõe.C. de epiſco.⁊ cleri.⁊
Bal. in. . am quam. C. de fideicõmiſ.in ſa colũ.⁊ Bal.in.l.ſi re
petendi. C. de condi.ob cau. ⁊ Bal.in.l.cum tale.ꝭS.legato.ff.ð cõ
dic.⁊ demonſt. ⁊ per glo.⁊ omnes in.l.i..ſexum.ff.de poſtul.ad

gquos me remitto. ⁊æ pono tex. de quo agimus. Cꝰ vᷣba ſunt hec

L. Damꝰ ãt ob cãʒ aut ob rem ob cãm pꝛeteri/
tam:veluti cum ideo do ꝙ aliquid a te conſecu
tus ſim. vel quia aliquid a te factuʒ eſt vt etiam
ſi falſa cauſa ſit repetitio eius pecunie nõ ſit ob
rem vero datur vt aliquid ſequatur: quo nõ ſe/
guente repetitio eius competit ⁊c.
L. Interdum. Bal. bic dicit iſtum. tex. eſſe notandũ ad
hot pꝛopoſuuz ꝙ cõpenſatio non poteſt opponi repetenti indebi/
te ſolutũ vt ibi p eũ cũ quo ſto. Pꝛo quo facit etiã text.in.l.cũ
quis. . pꝛimo eo.tit. cum ibi not. Et idem voluit Bar. vtrobiq;
not.in.l.ſi.C. de compenſat. Et ratio eſt q; indebite ſolutuz eſt
magis liquidum. vnde non põt opponi cõpenſatio de eo qð non
eſt ſia liquidum iuxta not.in.l.fi. C. de compenſati. maxime per
Bal. ⁊ per do.meũ Alex.in ſuo conſilio.lxxij. in tercio volu.inci/
pie. Et ſi puto maxime ⁊c.ad quem me remitto ⁊ pono text. de
quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Interdum perſona locum facit repetitõni vt
puta ſi pupillus ſine tutoꝛis auctoꝛitate vel is
cui bonis interdictum eſt ſoluerit.naʒ hijs per/
ſonis generaliter repetitioni locuʒ eſſe non am

bigitur ⁊ ſi quidem extant nummi vendica/
bũtur: conſumptis vero condictio locum ha/
bebit ⁊cetera.

L. Cum indebitum in fine. Bal. bic dieit ſruz te /
xtum non eſſe alibi ⁊ ſic facit eum ſingul.ad hoc ꝙ creditoꝛ agẽi
contravnũ erroꝛe credens eũ debitoꝛẽ ſuuʒ licet ſuccubuerit ta/
men non repellitur quin poſſu agere cõtra verũ ſuũ debitoꝛẽ vt
ibi per eũ cuʒ quo nõ ſto. quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põdera
tus non pꝛobat mihi ꝙ iam ſuccubuiſſet creditoꝛ pꝛout loquit
Bal.ſed ſoluʒ ꝙ lis erat cepta. vnde dr hic ꝙ hoc non obſtãte
poteſt agere contra verũ debitoꝛẽ pꝛout ſonat ſſte tex. n quo ra
tio dubitandi erat.quia cum cepiſſet agere contra illum nõ veruzʒ
debitoꝛẽ non videbatur ꝙ poſſet agere poſtea cõtra alium verũ
debitoꝛẽ vt in auten.qui ſemel.C.quõ ⁊ qñ iudex.⁊ in.l.vbi cep
tum. ff. de iudit. Sed cõtrariũ hic deciditur ⁊ ratio deciden
di eſt erroꝛ eius qui non cõſenſit agendo cõtra illum pꝛimuz non
debitoꝛẽ pꝛout dicitur in iſto tex. Cuius verba ſunt hec.
reditoꝛ vt pꝛocuratoꝛi ſuo debitũ reddere
tur mandauit maioꝛe pecũia ſoluta pꝛocuratoꝛ
indebiti cauſa cõueniretur que ſi nominati ma/
ioꝛ pecunia ſolueretur delegauit erit actio quae
nõ videtur adepta ſi fruſtra cum pꝛocuratoꝛe
res fuerit inſtituta ⁊c.

BGlo.in.l.ſi non ſoꝛtem..libertus. bald. hic dicit
iſtam glo. eſſe notanda ad hoc ꝙ debitũ ex ofſcio iudicis equi/
patur debito ciuili ⁊ naturali.ſed non dicitur ppꝛie debitũ vt in
l.ſeruũ.ꝭ.effectus.ff. de ver. oblig. cum quo ſto. Uno addito
ꝙ officiũ iudicis non pᷣſupponit obligatõem.⁊ ideo datur vbi de
ſicit actio in ſubſidiũ ᷣm glo.in.lvitiũ.ff.ſi cert.pet.⁊ voluit etiaʒ
bart. in.l.quero.ffᷣ de locat.⁊ bar.in.l.ſi quis per colluſionẽ per
illum tex. ff. de actio.emptio.⁊ do.meus Alex. de imol.in.l.ſi ſer
nuſ.. ꝙ ſi filius. ff. de verb. obli. ⁊ in.l.i.in ſecunda colũ ff eo.ti⸗/
tulo.vbi dicit ꝙ tñ pᷣſupponit bene quaſi obligatõnem vt ibi per
eum ad quẽ me remitto.⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius ver
ba ſunt hec .
CLZibertus debere ex pꝛomiſſione. vere enim
debebat etiã ſine ea pꝛomiſſione naturaliter vt
ſubijcit.ideo dicas ꝙ de obſequialibus dicit.
ſed nonne diſtinguitur vt alias in tali debito ſo
luto vt.C.ad.l.falcid.l.erroꝛ. Reſpon.non qꝛ
licet ſit tantũ naturale debitũ poteſt tamen per
officiũ iudicis cogi vt ſupꝛa de offi.pꝛefec.vrb.
l.pꝛima.S.cum patronus ⁊c.

L.Qui exceptionem. baldi. hic dicit iſtum text. eſſe
vnicum in iure ⁊ ſingul.ad hoc ꝙ alia eſt exceptio fauoꝛabilis ⁊
hec eſt que datur reo fauoꝛe ſuo.vt eſt exceptio velleyani ſenatuſ
conſulti.⁊ iſta nõ inpedit repetitõz ſoluti. Et alia eſt exceptio
mere odioſa vt eſt exceptio macedoniani ſenatuſconſulti que da/
tur filijffamilias in odiũ creditoꝛũ eis mutuantiũ pecunias.⁊ iſta
impedit repetitõem ſoluti vt ibi per eum.de quo vide tu nota.pꝑ
Dxp.in.l.ſi teſtamẽto..ꝙ ſi duo.ff.de fideiuſſo.⁊ etiã aliquid di/⸗
xi in.l.fi.ff. rem ratã habe. in hijs ſecũdis interpᷣtatõibus noſtris
ad quas me remitto. Uns ſolo addito ꝙ exceptio iſta non
tollit obligatõem naturalem vel ciuilem ſm bar.in.l.cum quis.
C.de iur.⁊ fac.igno.vbi dicit idem eſſe in exceptõe velleyani quẽ
vide ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L.Qui exceptioneʒ perpetuã hʒ ſolutũ ꝑ erro/
rem repetere poteſt.ſed hoc non eſt ꝑpetuũ.naʒ
ſi quidem eius cauſa exceptio datur cũ quo agi
tur ſolutum repetere poteſt vt accidit in ſenatuſ
conſulto de interceſſionibus mulieruʒ.vbi vero
in odium eius cui debetur exceptio datur ꝑpe/
rã ſolutũ nõ repetitur veluti ſi filiuſfamilias cõ
tra macedonianũ pecuniã mutuam accepit ⁊ pa
terfamilias factus ſoluit non repetit ⁊c.

L.Qui exceptionem. bald. hic dicit iſtum textum eſſe
ſingulad hoc ꝙ ſtatutũ ſeu lex dicnur fauoꝛabile ſeu fauoꝛabilis
vei odioſa attento pꝛimo eoꝛũ motiuo non autẽ eo quod ex inde
ſequitur cum quo ſto. Uno addito ꝙ de hoc eſt bon text.
in. l. ſi defunctus.C. de ſuis ⁊ legitti.⁊ poſuit aliquid ſden bald.
i

in.lij. C. de in ius vocan:v in. l. maximũ vitiũ. C. de liber. pꝛeteri.
vbi ponit de ſtatuto excludente feminas ꝓpter exiſtentiã maſcu /
loꝛu an ſit odioſum vel fauoꝛabile. ⁊ do. meus Alex. de imola in
conſil.xxin pꝛimo volu.⁊ in conſil·ij. in eodeʒ pꝛimo volu. incip.
an legitimatus ad quẽ me remitto.nec pono tex. de quo agimus
cum eũ ſupꝛa poſueriz in alio tñ pꝛopoſito pꝛout videre potes.
⁊ ideo non repeto nunc ne fruſtra occupemus membꝛanss.
SGlo.in.l.qui exceptionem..fi. Bal. hie fputat
iſtam glo. ſingul. ad hoc ꝙ quis non poteſt renunciare iuri natu/
rali vt ibi per euz cũ quo ſto. Pꝛo quo facit glo. not. in. l. non
tantu.ff. de appel. ⁊ glo.in.l.pactũ.ᷣff. de pactis.que voluit queʒ nõ
poſſe renũciare defenſiõibꝰſſuis in cã criminali voluit Paul.
de caſtro in ſuo conſilio.lxxiij. vbi ponit etiã quid in cauſis ciuili
bus vt ibi per eum. de qua vltima glo.feci alias mentionẽ in pꝛi
mis interpptatõibus noſtris ad quas pꝛo nũc me remitto ⁊ pono
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. .
COpere fabꝛiles vel artificiales quarũ repeti
tur extimatio.alie enim.ſ.obſequiales iure na/
turali debent᷑ vt ſupꝛa eo.l.ſi non ſoꝛtem.ꝭ.li/
bertuſ.⁊ ideo non videtur poſſe remitti vt infra
ſolu. matri.l.alia.S.eleganter ⁊c.

Z.indebiti. Bal hic dicit iſtum tex. non eſſe alibi ſic fa
cit eum ſingula.ad hoc ꝙ alluuio dicitur naturalis acceſſio vt ibi
per eum cuz quo ſto:· Uno addito ꝙ alluuio adeo eſt natu/
ralis acceſſio q accreſcit pignoꝛi vt in.l.ſi fundus in pꝛin. ſf. de pig
noꝛi. ⁊ acquiritur etiã venditoꝛi qui vendidit ad menſurã ſi pue
nit ante traditõem rei vt in.l. iulianus..ſi titius.⁊ hoc ibi voluit
Bar. ff. de actio. emptio. ⁊ voluit Bal.etiaz in.l.i.in tercia oppo⸗
C. de peti.⁊ cõmo.rei vendi.ad quos me remitto ⁊ pono text.de
quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
L. Indebiti ſolutio condictio naturalis eſt.⁊
ideo etiam queſtio rei ſolute acceſſoꝛie venit in
cõdictionẽ:vtputa ꝑtuſ qui ex ancilla natus ſit:
vel que alluuione acceſſit immo ⁊ fructus quos
is cui ſolutũ eſt bona fide percepit in condictio

nem venient ⁊c. .
L. Indebiti.s.ſed ſi nummi. Scribẽtes hic ⁊ ma⸗
xime Bal. reputãt iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝙ titulus habitus in
nuda poſſeſſione parit cauſam pꝛeſcribendi eum quibus ſto.
Uno addito ꝙ de materia tituli poſuit BGuaſpar caldari.in
ſuo conſilio tercio incip. An per pᷣſentatõem ⁊c. ſub rubꝛi. ð cau.
poſſeſ.? ꝓpꝛie.inter conſilia dñi Anto.de butrio.⁊ Paul. de caſ.
in ſuo conſil. quinto.⁊ etiã in conſil.cliiij.ad quos me remitto.⁊
pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt becc.
CSed ſi nummi alieni dati ſunt cõdictio com

petit vt vel poſſeſſio eoꝛũ reddatur quẽadmo/
dum ſi falſo exiſtimãs poſſeſſionẽ me tibi debe
re alicuius rei tradidiſſem condicerem ⁊c.

Hlo.in.l.indebiti in.S.finali in glo.magna in fi.
Bal. hic dicit iſtam glo.efſe ſingul.⁊ vnicã ad hoc ꝓpoſituʒ
ꝙ exceptio de iure tercij que excludit ius agentis tũc poteſt oppo
ni quãdo ius tercij non eſt pſonale ſecus ſi eſt pſonale vt ibi per
eum cũ quo ſto. Pꝛo quo vide tu etiã glo.fi. in.l.fructꝰ.ff.de
rei vendi.⁊ glo.in.l.i.C. de edic.diui adria.tollen. Item hoc
etiam eſt verũ quãdo ius agẽtis eſt excluſiuũ ipſo iure.⁊ penituſ
ſecus eſt eo volente ⁊ petente illo tercio qui habet ius excludẽdi.
vt eſt glo. ſingul. in. l.ij.f. ſi ager vectig. vel emphi.peta.⁊ in.l.hijs
cõſe equẽter. 9.paimo.ff. famil. birciſ. m eundez Bald. De quo vi
de tu etiã not.p Paul. de caſt. in ſuo conſilicxlij. ⁊ per Bar. in. l.
ijff. de excep.rei iudi.⁊ Bal.in..ecũ ſeruũ.C. de ſer. fugi. ⁊ Bald.
in.l. ſi cui. E. de non nume. pecu. ⁊ Bal.in autent.qui. rem. C. de
ſacroſan. eccle.ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus.

Cuius verba ſunt hec.
Cum re ⁊c.in verſi.item nũquid idem ſi aliꝰ
habet in emphiteoſun in hoc fundo qui expella
tur ab eo cui tradidi. Reſpon.non ꝑ omnia idẽ
ᷣm Jo.quia vſufructus perſonam imitatur vt
cum perſona finiatur non autẽ emphiteoſis ⁊c.

BGloſa in.l.vrbana in verbo ſoluendo in fine.

Bar. ⁊ etiã Bal. hie dicũ: iſtam glo. eſſe not.ad h
ſitum. ꝙ colonus qui cõducit rem a non domino nalia on .
fide ꝑcipit fructus non tenetur domino vero vt ibi per eos cum
quibns ſto. Uno ſolo addito ꝙ colonus lucratur fructus ſia
tim qui ſunt ſeꝑati a ſolo ab eo vel ab alio eius nomine. vxt in. liſt
ſeruus.ꝭ.locaui.ff.de furtis.⁊ voluit Bal.in.l.i.in tercia colann⸗
C. de fruc.lega.⁊ Bal.in.l.ex diuer ſo.ff.de rei vendi.in pri
ma col. ad quem me remitao ⁊ pono glo. de qua agimus. Lpi
verba ſunt hec. . 1. us. Cuihs
CSoluendo ⁊c.in verſi.ſolutio vt ibi:quia ibi
extat hic non vbi ex ignoꝛantia ſoluendo alij qʒ
cui debet nullo mandato pꝛeambulo liberatur
ſoluens.ſed ibi ſpeciale eſt in actione depoſui
cum in eo dolus ⁊ culpa veniat c.

L. Lutoꝛes. Bal.bic dicit iſtum tex eſſe not. ad hoe
poſitum ꝙ creditoꝛ habet actionẽ aduerſus aliũ creditoꝛem qui
habuit plus debito de bonis debitoꝛis vt ibi per eũ cum quo ſto
Uno addito ꝙ iſte tex.bene ⁊ ſubtiliter põderatus pꝛobat
mihi vnũ quod eſt foꝛius ꝙ eti in eo quod vere debebatur cre
ditoꝛi cui ſolutio facta eſt agit alius creditoꝛ ad ſinẽ vt ambo con
currãt in eodẽ patrimonio debitoꝛis vt ibi dicit in tex. in verſic.
vel totum quod acceperunt ⁊c. Cuius verba ſunt hec.
L.Tutoꝛes pupilli quibuſdam creditoꝛibus pa
tris ex patrimonio paterno ſoluerunt: ſʒ poſtea
non ſufficiẽtibus bonis pupillum abſtinuerunt:
queritur an quod amplius creditoꝛibus per tu/
toꝛespupilli ſolutum eſt:vel totũ quod accepe/
runt reſtituere debeant. Reſpondeo ſi nihil do
lo factum eſſet tutoꝛis:tutoꝛi quidem vel pupil
lo non deberi: creditoꝛibus auteʒ alijs id quod
amplius ſui debiti ſolutum eſt teneri ꝛc.

L. Si non ſoꝛtem.S.ſi quis falſo. Zal. hbic dl/
cit iſtum tex. eſſe ſingul.ad hoc ꝙ erroꝛ in pꝛincipali trahitur eliã
ad acceſſoꝛiũ etiã ex certa ſcientia factũ vt ibi per eum cum quo
ſto ſimpliciter.quia tex.optime pꝛobat hoc.nec eget aliqua noua
mea interpᷣtatõe. Pꝛo qno facit tex.in.l.cũ pꝛincipał.fl. de ſeg.
iur.⁊ in regula acceſſoꝛiũ de reg.iur.ii.vj.cum vtrobiq; plene no
rai que me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba
unt hec.

CSi quis falſo ſe ſoꝛtem debere credens vſu
ras ſoluerit poteſt condicere:nec videtur ſcienſ
indebitum ſoluiſſe ⁊c.

BGloſa in.l.eleganter.ꝭ.ſi quis poſt. bald biedi
cit iſtam glo.eſſe nota.ad hoc ꝙ dolus dans cauſam iudicio non
reddit iudiciũ ipſo iure nullum licet alind ſit in cõtractibus bone
fidei vt in.l.eleganter in pꝛin. cum ibi plene notiff. de dolo vt bic p
eum. Et idem eſt in arbitrio. nã dolus reddit ulud nullum. vt
in.l.ſi in lege in pꝛin. ⁊ hoc ibi volult bart.ff locati. Et idem elt in
contractu interuenienie in ſtipulatione vt in.l.ſi quis cum aliter
cum ibi notaiff. de ve rbo. obliga.⁊ ibi per do. meum Alexan. de
imol.in pꝛima colum. Et ide eſt in diſtractu ſm glo.in.l. de tu⸗
tela. C.de in integ. reſtitu. mino. ⁊ hoc ibi voluit bal. in ſr x in.li.
in pꝛin. C. quã do lice.ab emptio.diſce.⁊ bart in.l. ideo. f de co/
dic.furti. Et idẽ eſt in ſtatuto ⁊ in ſentẽtia ſᷣm ſcnibẽtes ma⸗
xime do.meũ Alex.ð imol.in.l.hoc edicto in pꝛin.ff.quod quiſq;
iur. ᷣm eoꝛũ diſtinctõem. ad quos me remito.⁊ pono glolaʒ de
qua agimus. Cuius verba ſunt bec.

Pꝛeualet. nota ergo tollerari iniquitate vt
infra de interdict.⁊ relega.l.relegatoꝛum. S/ad
tempus ⁊c.

Gloſa in.l.interdum. bald. hic dicit iſtam glo .non eſſe
alibi ad hoe ꝙ pubes poteſt tranſferre dominiũ pecunie ſue tla
dendo eã alteri vt ibi per eum cũ quo ſto. Pꝛo quo facit etiaʒ
glo. in. .i.5.fuit queſitum. f. ad trebelli. vbi alias legendo diri de
boc. etiam poſui aliquid de hoc ibi in pꝛimis interpꝛeatoibiis
noſtris ad quas me remitto ⁊ pono gloſam de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.·

C Non ambigitur ac. in verſi. ſic ergo cõſump

tione facta reconciliatur indebitũa pupillo ſo/
lutum: ſed non a furioſo vel pꝛodigo · quia qui

Atmiftikiun⸗
inroict. Nem n
nnſet. n

At hii in un man

zmingwntiin dt u

NrinNhn

derſgmitn eieee
e Minilusſesnun
cümiun iltsiilunt
GhnNNmDHG
(CGolimnnete
ckti Cedehenmnet⸗
Poitlvartg. Nrmings
Abee tigennien en n
nfereivirxetestreh vma
odrtitti amulil ra

MüngfilenpeeNren a

Nilſpe ve itſetc iu mrt:
i,iitnteni ninmn n!
slingtſutiſitmrtumt
Hainiginntunt
Müminiint ennttrtrenn
umihſinkati lr r
lunininſamt
Aehuneſinuerſcen
Umumntie. ncn

tn

mwaftitn Aie
etiümm gi RN

nmtſierinc mii
ſe ſi,
un

len

Ar

4K ðõðõäl

ð

—
—

C

n llilit

We!
hti g Ma,

X

Elinone

iad

lain.

baunan
——
e uruiſmil
ctäinantg
2
¶Rasiotſun ungien
virtui mumu inii
aalcann ſigiſ u
ttr dAtαα⁰h 0ρo76HN⅛α
äh
vu Imm in Mieolt
um danWNiNlsAsing
Alr iMMaſiaiiim en
nαaNIAGii
maat inkaIbkNuNIdN
ammin Aiininafizlind

ucpMnni hiis
araunlg lunm

expꝛeſſe conſentire non poſſunt nec etiam taci/
te poſſunt ꝛc.

L. Eleganter.S.ſi poſt reʒ in verſi.quid ergo ⁊e
Bald.hic dicit iſtum tex.eſſe ſingul.ad boc ppoſitum ꝙ re
ſcripta recipiũt interpᷣtationẽ reſtrictiuaʒ vt ibi per eum cuʒ quo
ſto. Uno addito ꝙ etiam interpꝛetantur ſᷣm ius cõmune vt
in.l.ex facto. fl.ad trebelli.⁊ in.c. cauſam que extra de reſcripti.⁊
voluit Jo. an. in regula contra eum de reg. iur. li.vj. ? Bal.in au
ten. omnes in fi. Cccõia de ſucceſ. ⁊ do. meus Alex. de imol.in.l.
omnes populi.ff. de iuſti. ⁊ iure in apoſtillis ſuis ad Bart. ibi in
xv.colu. Et etiã interptatur cũ clauſula ſaluo iure tercij ⁊ ſal/
na iuſtitia m eundeʒ Balcl. in. l.i. ff. de conſtitu. pꝛinci. ⁊ Bald.
in.l⸗monumẽta. C. ve legatis: v Bar. in. l. dotalem.ff de teſtame.
mili. Et do. meũ Alexa. de imola in ſuo conſilio. xxxvij. in ſecũda
T tercia col.in pꝛimo voluie incip. In cauſa mota ⁊c.⁊ in conſilio
cxxxvj.· in pꝛimo volu.incip.quid dicatur feuduz ⁊c.⁊ in conſilio
cvij. in pꝛimo volu. in pꝛima colũ.⁊ in conſilis po in eodezʒ pꝛimo
volu. incip. an legitimatus ⁊cein ſeptia colũ.⁊ in ronſil.cxxxv.in ſe
cundo volumie incip. in cauſa ⁊ lite vertente vc. in tercia colum.
? in conſilio.ccxiij.in eodem Fo volu.incip. An pꝛinceps poſſit de
rogare etc ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cu
ius verba ſunt hec.
¶ Quid ergo ſi appellatum ſit an iudicatuʒ ſit:

vel an ſententia valeat:⁊ magis eſt vt tranſactõ
vires habeat. tunc enim reſcriptis locũ eſſe cre
dendum eſt cum ſententia indubitata que nul/
lo remedio attentari poteſt reſcinditur ⁊c.

X. In ſumma. F. ei qui. Bal. hic reputat iſtuz text.
ſingul.ad boc ppoſitũ ꝙ partus patitur deductõem expenſaruz

ſicut quilibet fructus licet partus non ſit in fructu vt in. 5. in pecu

dum inſtitu. de rerũ diui.cum quo ſto quia tex. iſte optime pꝛo/
bat boc. Pꝛo quo facit qꝛ partus nõ dicitur pars rei nec etiaꝭ
ſacit rem pꝛecioſioꝛẽ licet aliud ſit in alijs fructixus vt in. l. in le/
ge falcidia cum ibi not. per Bar. flad legem falcid. ad quem me
remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
Ei qui indebitum repetit ⁊ fructus ⁊ partus
reſtitui debent deducta impenſa ⁊c.

Slo.in.l.neratius. Bal hic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.
ad hoc ꝓpoſitũ ꝗ ille qui iurauit ſoluere vſuras cogitur omnia
adimplere ſed poſtea poteſt eas repetere vt ibi per enm cuʒ quo
ſo. Et idem etiã voluit glo. magna in.l.ij. C. quod met. cau. ⁊ in
c. debitoꝛes vbi plene per omnes extra de iureiura.⁊? poſuit etiaz
Bar. in.l.ſi quis pꝛo eo. ff. de fideiuſ. Et Paul. de caſt. in ſuo cõ
ſilio. xxiij. ⁊ ẽt in conſil.ccxvj.⁊ etiã in conſilio.lxx.⁊ ſequenti.⁊
do. meus Alexa. de imol. in:conſil. lviiij . in quarto volumine in
decima col. eum ſequẽti incip. Paucis vtar ⁊c. licet non ſit ꝓpꝛie
couſilium domini mei ſed erat alterius ibi inſertũ vt videbis ad
quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt hec.
C Liberatur ⁊c.in verſi.item ſᷣm canones ſi iu
raui me ſoluere vſuras teneoꝛ ſoluere.vt extra

de iureiuran. c. ij. ⁊c.
L. Indebitam. Bal.bie dicit iſtum tex. eſſe ſingul . ad
hoc ꝙ fideiuſſoꝛ qui intercedit pꝛo aliquo ex mandato illius taci
to vel expꝛeſſo videturj babere mandatũ de ſoluẽdo etiã nomie
pꝛincipalis debitoꝛis. vnde ſoluẽs nomine ſuo ꝓpꝛio ⁊ nõ illius
non dicitur facere ̃m mandatũ ſed iuxta mandatuʒ.? ideo tune
agit in ſubſidiũ contra eum vbi alias potuiſſet contra eum agere
pꝛincipaliter vt ibi per eum cum quo non ſto. quia iſte tex.bene ⁊
ſubtiliter ponderatus non pꝛobat hoc.ſed loquitur in caſu quo
pecunia erat indebita ⁊ ſic ſolutio vere non erat facienda vel pꝛo
debito non vero.quo taſu bene diſtinguitur vt ibi in tex. Sed ſi
debitu fuiſſet veru non fit ibi differẽtia vtrũ fideiuſſoꝛ ſoluat no
mine ſuo an alieno vt ibi in tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Indebitam pecuniã per erroꝛem pꝛomiſiſti
eam qui pꝛo te fideiuſſerat ſoluit: ego eſtimo ſi
nomine tuo ſoluit fideiuſſoꝛte fideiuſſoꝛi ſtipu/
latoꝛemqʒ tibiobligatum foꝛe:nec expectãdum
eſt vt ratum habeas:quoniã poteſt videri idip/
ſum mandaſſe vt tuo nomine ſolueretur. ſin aũt
fideiuſſoꝛ ſuo nomine ſoluit ꝙ non debebat ip/
ſum a ſtipulatoꝛe repetere poſſe:quoniam inde/⸗

bitam iuregentium pecuniam ſoluit ⁊cetera.
L. Sticus teſtamento.. Licius. Beldus hic
d iſtum tex. eſſ⸗ e notanduz ad boc ꝙ inſtrumentuʒ ſolutõie dzʒ
eſſe apud debitoꝛẽ vt ibi per eũ.⁊ idem eſt in apoca. Pꝛo quo
facit tex.in.l.pecunie. C. de ſolutio. Et idem in inſtrumento publi⸗
co poſtquã facta eſt ſolutio. nam debet ſtare apud debitoꝛem vt
voluit glo.ibi ad quam me remitto. Uno etiã addito ꝙ vbi
cunq; inſtrm reperitur cancellatũ apud debitoꝛẽ an pꝛeſumatur
an a uit do. mens Alex.de imola in.l.labeo in vᷣa columna
K quez videbis.⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius ver
Titius cũ multos creditoꝛes haberet in qui
bus ⁊ Seium bona ſua pꝛiuatim facta venditio
ne meuio conceſſe it vt ſatis creditoꝛibus facerʒ
Sed meuius ſoluit pecuniã Seio tanquã debi/
tam que iam a Licio fuerat ſoluta. Que ſituz eſt
cum poſtea reperiantur apoce apud Ticium de
bitoꝛem pactuʒ ſolute pecunie indebite cõpetit
titio debitoꝛi:an meuio qui in rem ſuam pꝛocu/
ratoꝛ factus eſt. Reſpondit ſecunduʒ ea que ꝓ
ponerentur ei qui poſtea ſoluiſſet.
De condictione furtiua.

L.iij.in verſi.periculum hereditatis ꝑdende ⁊c
Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad hoc ꝙ ius adeũdi
delatũ ſeruo non tranſmittitur in dim nec per monacũ inſtitutũ
in mõaſteriũ vt ibi ꝑ eũ cũ quo non ſto.qꝛ cõtrarium voluit ipſe
met Bal.in. l.i. in.x:qõe.C.qui admit.ad bono.poſſ.⁊ Bal.in.l.
cum opoꝛtet. .paimo.C. de bo.q; libe.⁊ Hal.in.l.cum ꝓponas
C. de heredi.inſtitui.a Bal. in.l.cum in adoptiuis.C.de adoptio.
in.viij.colũ.?. aul.de caſt.in ſuo conſil.pꝛimo incip.:Ego Pau/
lus ⁊c, cum quibus ſto. Mec obſtat iſte tex.quia loquitur ð
ꝑdendo id quod cõtingeret aliunde nõ autẽ ex tranſmiſſione.qꝛ
omnino illa fit in dominũ ⁊ in monaſteriũ ⁊ na teneas.⁊ idẽ vo
luit Ange.in ſuo conſi.cxxxiij.quẽ omnino. videbis. Uno ad
dito ꝙ tale ius adenndi poteſt tolli per principeʒ ſᷣm Paul.de ca
ſtro in conſit il. ſuo.cvij. vbi etiam dicit ꝙ tale ius adeundi eſt de
iure ciuili ⁊ poſitiuo vt ibi per eum ad quem me remitto.⁊ po/
no tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Si condicat te ſeruus ex cauſa furtiua deue
nire in condictionẽ certũ eſt ꝙ interſerit agẽtis
veluti ſi heres ſit inſtitutus ⁊ periculum ſubeat
dominus hereditatis ꝑdende: quod ⁊ Julianꝰ
ſcribit. Item ſi moꝛtuũ hominẽ cõdicat cum ſe
quturũ ait pꝛecium hereditatis ⁊c.

L. Sed nec legatarius. Bal.bic dicit iſtum textuzʒ
eſſe valde notãduz ad hoc ꝙ actio realis que cõpetebat defuncto
cõpetit etiã legatario.ſed non actio pſonalis vt ibi per eum cum
quo ſto. Uno addito ꝙ ratio eſt.quia iura ꝑſonalia nõ que/
rũtur ſine actõe vᷣm Ange.in ſuo conſii.clxii.incip.vtrũ ſententia
appellatõis ?c. Tamen ſcias vnũ ꝓ licet ipſa actio ꝑſonalis q̃
competebat defuncto non detur legatario.tamẽ noua actio per/
ſonalis ei datur hodje per legem vt in.ꝭ.ſed noſtri inſtitu.de lega
tis. ⁊ in.l.ij. C. cõia de legatis cum ibi not.ad que me remitto.⁊
hoc modo ego declaro iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.
L. Sed nec legatarius condicere poteſt. ei eniʒ
competit condictio cui res ſubrepta eſt vel he/

redi eius:ſedvendicare reʒ legatã põt ab eo ⁊c.

Glo.in.l.ſi ſeruus fugitiuꝰ in verbo.extitiſſʒ ⁊c
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ in hijs que
geſta ſunt per defunctũ cenſetur beres eſſe eadem perſona cum
eo. ⁊ fingitur etiam heres velle id quod voluit defunctus. ⁊ fin /
gitur heres feciſſe quod fecit defunctus. Unde ſi heres in con/
tractu alienatõis dicat non vult teneri niſi de facto ſuo tantum
nihilominus tenebitur etiã de facto teſtatoꝛis defuncti a quo cau
ſam habet. ⁊ idem etiã voluit Bar. hic. ⁊ do.meus Alex.ð imol.
in. l. in executõe..pꝛo parte.ff. de verb.obli. Xñ intellige bec
eſſe vera in ea parte pꝛo qua quis eſt heres alias autem non bm
glo. ſingul. in.l.ij. in glo. magna in verſi. ſed huic poteſt Tc. ff. de p

to.ſtipul.ad quã me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.
ii

CExrxtitiſſet quo caſu vltra pꝛocedi non debet
vt hic ⁊ infra de furt.l.ſi quis vxoꝛi.S.fi.⁊ ar.
ſupꝛa ad exhiben.tigni.S.fi.⁊ infra de rei ven/
dica.l.ex diuerſo ĩ pꝛ.Sʒ cur denegat᷑ heredi
cõdictio hijs duobus caſibꝰ cũ ab eo inuito re
cedit dominiũ vt ſupꝛa eo.l.ſine..tã diu. Re
ſpon.ſecũduʒ Aʒo.heres noluiſſe videtur cũ te/
ſtatoꝛ voluit etiã ſi doleat: cum poſt aditam he

reditatem exiſtat condictio.nam ⁊ heres ad le-

gata cõpellitur quaſi cõtraxerit vt inſtitu.de ob
liga.ex quaſi contrac.S.heres ⁊c.
L. Siue manifeſtus. ¶ Bal. hic dicit iſtum ter. eſſe meli
oꝛem de iure ad cognoſcẽdum quis ſit fur manifeſtus cum quo
ſto.quia tex. clarus eſt in ſe ⁊ optime pꝛobat boc.de quo etiam
poſuit Bart. hie.⁊ etiam Bart. in.l.ij.ff. de furtis. ⁊ Bart. in. liſi
quis.s.i.vbi etiã eſt bonꝰ text.ff.eo.tit.⁊ poſuit Cy.⁊ Bal.in.l.
falſus in quinta colũ.C.eo.tit.⁊ Specu.in tit.de actoꝛe in verſi.
ſed pone nemo ⁊c.ad quos me remittio ⁊ pono text.de quo agi /
mus.Cuiusverba ſunt hec.

LSiue manifeſtus fur ſiue nec manifeſtus ſit
poterit condici ita demũ aũt manifeſtus fur cõ
dictione tenebitur ſi depꝛehenſa non fuerit a
domino poſſeſſio eius.Ceteruʒ nemo furũ con
dictione tenebitur poſtea q̃ʒ dominꝰ poſſeſfſiõʒ
appꝛehendit.Et ideo Julianus vt pꝛocedat in
fure manifeſto tractare de condictõe ita pꝛopo
nit furem depꝛehenſum aut occidiſſe aut fregiſ
ſe aut effudiſſe id quod interceperaræc.

L.Ex argento. Bal hic dicit iſtum text eſſe ſingul. ad
hoc ꝙ fur non ſoluʒ tenetur ad eſtimatõem rei furtiue ſed etiam
quod plus eſt perdit melioꝛamenta facta in re furtiua ⁊ tenetur
etiã ad eſtimatoem eoꝛũ melioꝛamentoꝝ vt ibi per eum cus quo
ſto.quia tex.optiiue pꝛobat hoc ⁊ non eget alia mea nous inter
pꝛetatõe circa pꝛia duo dicta. Sʒ in tercio dicto ego aliter ſen
tio videlzʒ ꝙ non teneatur ad eſtimationem melioꝛamentoꝛũ.nec
tex. iſte dicit hoc.ſed ꝙ tenetur ad eſtimationem rei furto ſub/
tracte etiã ſi melioꝛata fuerit expenſis ⁊ cura furis.ſʒ non loquit
iſte texꝙ teneai ad extimatõem melioꝛamẽtoꝛũ ſed rei ipſiꝰ me
lioꝛate.nam potuiſſet ipſe fur expoſuiſſe centũ ducatos in re fu⸗
rata ⁊ tamẽ non valeret niſi ſexaginta vnde tenetur ad eſtimatio
neʒ rei non autẽ ad extimationẽ ſuoꝝ melioꝛamentoꝛũ.ſed bene
percdit ea.⁊ hoc modo ego intelligo iſtum tex. Cuiꝰ vᷣba ſũt bec.
L.Ex argẽto ſubꝛepto pocula facta cõdici poſ
ſe SFulcinius ait.ergo in condictione poculoꝛuʒ
celature etiaʒ extimatio fiet que impenſa furis
facta eſt: quẽadmoduʒ ſi infans ſubꝛeptus ado
leuerit extimatio fiet adoleſcentis:quãuis cura
⁊ ſumptibus furis creuerit ⁊c.
De triticaria:
L. In hac. Bald. hic dicit iſtum text.eſſe notanduʒ ad
hoc ꝙ extimatio rei nũquã creſcit poſt eius interitũ vt ibi per eũ
de quo vide tu not.per Bar.in.l.diuoꝛtio..ob donatõnes.ff.ſo
lu.matri.⁊ Ange.in.d.l.in hac.S.fi.ad queʒ me remitto ⁊ pono
tex. de quo agiuuus.Cuius verba ſunt hec. .
L.In hac actione ſi querat res quae petita ẽ cu
ius tempoꝛis extimatiõʒ recipiat verius eſt qð
Seruius ait condemnatiõis tempus ſpectãduʒ
Si vero deſierit eſſe in rebus humanis moꝛtis
tempus:ſed etiam ante:ſecũduʒ Celſuʒ erit ſpe
etanduʒx. non enim debet nouiſſimuʒ tempus vi
tae exiſtimari ne ad exiguuʒ pꝛecium extimatio
rei deducat᷑ in ſeruo foꝛte moꝛtifere vulnerato.

L. In hac. Ray. Bar. ? Bald. hic dicũt iſtum text.eſſe
melioꝛẽ de iure ad cognoſcenduz que ſint acceſſiones que veniũt
in iudicio ex natura actõis ꝓpoſite ⁊ que veniũt extrinſecus ⁊ q̃
ſint rei coherentes vt ibi per eos cũ quibꝰs ſto.quia glo.elara eſt

magiſtra ad quaʒ ſemꝑ recurrimns. Uno ſolo adqz
penſiones dicũtur fructus induſtriales pᷣm H ag
de vſu ⁊ fruc.lega.⁊ Bal. in.l.ſi traditio in ſi.C. de actio. emptt
vbi dicit ꝙ dicũtur fructus nedum induſtriales ſed etiã indnſn
aliſſimi vt ibi per eum ad quẽ me remitto. 1
Uerba autem gloſe ſunt hec.

CMoꝛe ⁊c.in verſi.ſed intelligas in acceffio⸗/
ne naturali.⁊ illam.il.lite intellige in bonefidei
contractibus ⁊c
De eo quod certo loco.

Gloſa pꝛima in fi.in.l.ij. ¶ Bald bic ditit iſtam glo
eſſe ſingul.ad hoc ꝙ intereſſe quod venit in actiõe arbitraria non
conſideratur ratõe per ſone ſed tantũmodo ratõe loci T rei vt ibi
per eüũ. ¶Pꝛo quo ſacit glo.in.l iij. inv ſi.ſolebat eo. ti cuz qua
ſto.⁊ ad quã me remitto.⁊ ad vo.meũ Alex.de imol.in ſuo con/
ſilio.lxvij.in ſᷣo volumi.incip.Si pꝛimo emptoꝛi ⁊c, ⁊ in conſilio
clxv.in eodem o volu.in pa. colu.incip.an per eadem capitula æc
vbi ponit quid veniat appellatõe intereſſe vt ibi per euʒ quẽ om
nino videbis.⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Arbitraria ⁊c.in verſic.ſed quid intereſt rei
ibi cõueniri.vbi pꝛomiſit in totuʒ.quia ibi con/
uentus haberet in integrũ reſtitutioneʒ iure ro/
manoꝛũ hic vbi cõuenitur non habet iure lom/
bardoꝛũ vt quia maioꝛ eſt quattuoꝛdecim ãnis
⁊ minoꝛ vigintiquinqʒ. Reſpondeo videtur ha
bere locum.quia quod nihil eſt illud minus eſt
vt hic ⁊ infra de tribut.l.illud..pꝛimo.puto ta
men contra.quia hoc ratõe perſone habet.ſed

hic titulus loquitur quãdo rat ione rei intereſt

ſua ibi conueniri ⁊c.

Gloſa in.l.ſecunda. Sald bic dicit iſtam glo nõ eſſe
alibi ⁊ ſic facit eam ſingul.ad hoc pꝓpoſitũ vbicũq; petitur re/
ſtitutio in integrũ inſpicitur loeus iudicij ⁊ non locus contractꝰ
de quo vide tu not.per Ang.in ſuo conſil.cc.vbi ponit de hijs.⁊
per do.Abba.in ſuo conſil.lxxxvij.in pꝛimo volu.edito ꝑ me ad
lucem temꝑe quo oꝛdinarie iura ciuilia legebam in almo ſtudio
Serrarie. Et rõ eſt quia vbicũq; petitur cõtractũ teſcindi in/
ſpicitur locus iudicij ⁊ non ocu cõtractus vt eſt caſus etiã ſin/
gula.ſᷣm eundeʒ Bal.in.i.exigere dotem. ff.de iudic.cum ibi ple
ne notat.ad que me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.

Arbitraria ⁊c.in verſi.ſed rei habetur ratio
ſemper.quia aufertur ei locus quem babuit ex
pacto vt infra eo.l.quod ſi.O.pꝛimo.Sed quid
ſi intereſt rei ibi cõueniri vbi pꝛomiſit in totum
quia ibi cõnentus haberet in integrũ reſtitutio/
nem iure romanoꝛũ hic vbi cõueniebatur nõ ha
bet iure lombardoꝛũ.vt quia maioꝛ eſt.xiiij.an
nis ⁊ minoꝛ.xxv.Reſpõdeo videtur habere lo
cum quia nihil intereſt ⁊c.
De conſtituta pecunia.
Blo.in.l.iij.S. pꝛimo in glo.in verbo exceptio/
nem ꝛc. Bal.bic dicit. iſtam glo.eſſe ſingul. ad hoc ꝓpoſituʒ

ꝙ exceptio non numerate pecunie dicitur eſſe fauoꝛabilis vt ibi

per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ glo. iſta idem dicit in
exceptione pacti de non petendo vt ibi per eam. pꝛo quibus faeſt
quia hec exceptio nõ numerate pecunie poteſt opponi p minoꝛes
vſq; ad vigintinouẽ annos vt in.:fi.cum glo. C. in quib. cauſin
integ. reſtitu. non eſt neceſ.⁊ etiã voluit Bal. in addit. Speculin
tit. de in integ. reſtitu. in verſi. penul. Et per Angel.in ſuo conſilio
clvj.x in conſil.ccxlii. vbi ponit infra quantuz tempus poſſit op/
poni de iure canonico ad quẽ me remitto ⁊ pono glo. de qua agt
mus.Cuius verba ſunt hec. . ,
CExceptionẽ.ſ.fauoꝛabileʒ.quia ex ea datut
etiaʒ repetitio.⁊ da exempluʒ in exceptõe pacti
vbi ciuile remanet debitũ vt infra de ſolutio.l.
ſticum. S. naturalis. in cirographo ante bien/

niũ vt.C. de non nume. pecu.l.in cõtractibꝰ ꝛc.

urgorhe Miarniri
ntiitituntrns an
rndil un inntunritn
3rkkeigstnttnnfentiinrdt
lenſelnmwlprſeentgn lozen

(mäinuden ibtſ
ccomerbaenrntiil
Mdpcekinnanbſtcanedr
Pnorinſgüneſsſen ie
entangtenituneßueriiti
petogfeclr
iiſſgn Arninedu
Iiuninistolinetu
flumnniutmmnul an,
anitſwitinkuſtiften

iAmuis uiſfriin em

hafi
hian enn
ſtee
ticg

–

—S EE See

—=—
—

— SBS. —

— mnſtntani
Na .
ran Masmn

(Hrmvamitdnkuenr

taiAlegen innen

vrrtialod ſnin iigt
mtirdddmininuniutann
ü
ammmiheſtiimamn tt
vnbrhatniſtdü ninctin
Stnaumn Niſidnfientenb
utländ

Nonſgaunu

Galu ſomun mnng
5 H nängt

L. iij. . nunc de officio. Balg. bie dicit iſtum text.
eſſe melioꝛẽ de iure ad hoc ꝙ dictio etiã cõcludit idem eſſe in di
nerſis caſibus vt ibi per euʒ cũ quo ſto. Uno addito ꝙ hec
dictio etiam implicat vt in.l.i. hoc ibi voluit Bar. C. enã ꝑ pꝛo
curato. cauſa 3.2 Bar. in. l, ſuus quoq;.ff. de herediinſtitu. ⁊ do.
mens Alex. de imol.in conſil.xxi.in ſᷣa colũ.in pꝛimo volu.incip.
