de fructi ⁊ lit. expen.in. .fi.in verſi. ſed qualiter foꝛmabit᷑ petitõ
⁊c.⁊ ibi ẽt aliquid per Jo.an.in ſuis additio.ad quas me remit
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

CSi ducitur ⁊ ideo ceſſat dicta regulacũ eniʒ
dicitur conuenio te lege aquilia quia hominem
occidiſti opoꝛtet damnuʒ expꝛiini.ſ.cõuenio te
ad decem quia in tantũ me damnificaſti ⁊c.

L. Non ſolum. S. quanqʒ. Bal hic dieit iſti terti
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ quis non poteſt pꝛoſequi dtd
nam facta alteri ſi lle qui paſſus eſt agere non poſſet pꝛo a. t
ponit exempluʒ in iniuria leui vt ibi in vᷣbo ego autemn apacen

notaui ve.cum quo ſto. Uno addito imuria leuis non eiſt

in conſideratõe.nam non repellit a teſtimonio. vt eſt glo.nota. in
5.in ſum ma inſtituta eo. tit.ad quã me remitto ⁊ pono tert. de
agimus. Cuius verba ſunt bec. 4

Quanquaʒ aduerſus patronũ liberto iniuri/
arum actio non detur.verũ marito
ne cum patrono actio datur.maritus enĩ vxoꝛe
ſua iniuriã paſſa ſuo nomie iniuriaruʒ agere vi
detur quod ⁊ marcellus admittit.ego aũt apud
eum notaui non de omni iniuria hoc eſſe dicen/
dũ me putare qui leuis eniʒ cohertio etiã in nu
ptã vel cõuiitiũ non impudicũ cur patrono de
negetur ⁊c.
L. pꝛima 5S. ⁊ ſi foꝛte. Bald bic dieit iſtum tert eſſe
ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ infamia contra defunctũ facta eſt in/
iuria heredis ⁊ poleſt heres pꝛo es agere vt ibi per euʒ cum quo
ſto.Et idem pꝛobat etiam tep.in ea.l in. S.quotiens in verſi.ſem
per enim intereſt heredis extimationẽ defuncti purgare æc.⁊ in
l.ſi ſtatua eod.tit.vbi eſt ctiã bonus tex.de quibus Bal mẽtoez

non facit ⁊ optime pꝛobant ſicut iſte tex.quem ipſe reddit ſingu.
larem. Cuius verba ſunt hec.

CEt ſi foꝛte cadaueri defũcti fit iniuria cui he
redes bonoꝛũ ve poſſeſſoꝛes extitimus iniuria/
rũ nomine noſtro actionẽ habemus.ſpectat eni
ad extimatõem noſtrã ſi qua ei fiat iniuria.ideʒ
qʒ ⁊ ſi fama eius cuius heredes extitimus lace
ſcatur ⁊c.

Gloſa in.l.iniuriarũ extimatõeʒ. Bald. hie dicit
iſtam glo. eſſe notandaʒ ad boc ꝙ extimatio iniunie fit per iura//
mentũ recipiẽtis iniuriaʒ vt ibi per eum cum quo ſto. Et plus
dicit illa glo. quia ponit moduʒ libellandl in iſta actõe iniunriaruʒ
⁊ concludit vt modo dictũ eſt ꝙ pꝛobatur per iuramentuʒz ilius
qui paſſus eſt iniuriã.⁊ idem voluit etiã Bar. bic. ⁊ etiã Bal. in
c.i.S.iniuria in tit.de pace iura.firma.in vſib.feudo. ⁊ domini ð

rota in deciſione ſua.lv.incip.ad eſtimationez in nouis ad ques

me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
Extimationẽ ⁊ dic referri ad tempus illate
iniurie foꝛte poſtea ſit factavilioꝛ pſona vel ecõ
tra honeſtioꝛ. ⁊ hec extimatio fiet per ſacramẽ
tum agentis qui iuret ꝙ tantum de ſuo potius
amiſiſſet q̃; hanc iniuriam eſſet paſſus ⁊ non ſe
paſſum iniuriam pꝛo tanto ⁊c.

Z. Item apud labeonẽ. S.aliud eſt appellare in
fine. Bal. hic dicit iſtum tex. eſſe ſignul ad hoc ꝙ infamia il
lata cõtra aliquẽ ex aſſidua frequentia actus non caret ſuſpinie
vt ibi per eum cum quo ſto. Pꝛo quo fscit etiã glo. not. in.l.
in ciuilem. C.de furtis in verſi. incidiſtis ⁊c. que dicit ꝙ pꝛoptel
frequentiã negotiationũ talium reruʒ inducitur certa diſpoſitio
de qua ibi. Sec nota vuũ ꝙ frequẽtia eſt cũ imteruallom
Archid.⁊ Jo.and.in.c.i.de reſtitu.ſpoli.li.vj.in nouella ad quos
me remitto ⁊ pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
¶ Aliud eſt appellare eniz eſt blanda oꝛatione
pudiciciã alterius appellare ⁊c. aliud eſt appel
lare aliud eſt aſectare.appellat enim qui ſermo
ne pudiciciã attẽptat:aſectatur qui tacitus fre/
quenter ſequitur aſſidua eteniʒ frequentia qua

ſi pꝛebet nõnullam infamiam ⁊c.
CDe extraoꝛdinarijs criminibus.

L. In eum. Jaco. de are. ⁊ bald.bie dicut iſtum ter eſſe
notanduz ad hoc ꝙ inſtigatoꝛ delicti tenetur v pnnii. El raiot
quia eſt particeps delicti vt in.l.in hoc iudicio.ff de ſeſuo coꝛ

plo.⁊ in.l.ob hoc.ff.de hijs qui nota.infa.vt ibi per eos cum qui

en Kr

(chäätſuntn

hei

ndenncn.

tniſiitgin dan

ril tnnint 4
nnin unn⸗
uangsar arlinfe
utn Mlinmtiinfens
kſtälganſmnpen rn
gfin. R
(DWrtriünirit
DmAueſuectlnnruer
ℳ. Inckenengifint
Mnogelcatgred annetur
ſee.
iisli, Mrutnrs⸗
mmitanlinutnintan

Nce
idnuiminuttimn
ane ciii

nnutiene n

int

.ẽeD0

f —

Wn V
””
n
t Ngenl
i
„* . MANRN⸗
””M

Nen e
SS
Gine,

Bemaginl

AanitENiriittt
een

rINENEIGdiſt

(CamuiNrin uennei
iin inin aut
nurir -MeNNDiNA/N
n N NuNNNoit
nii wriummniſt ſstint
MniNN.
K MrutENgfiet
ton i uatrnsOii
oenm h do til finn
4 acxinerini anſen

en mn ulit
n ian lltinli⸗
—
E. ing tit
aunifiimn
e anifninn
rmmhnßliß
m uſtln Gns
atrwb
.

bus ſto. Uno addito ꝙ de hoe poſuit etiz bar. in. l ij. . oeci
ſoꝛi in fi. . ad ſylla. ⁊ bal.in.l.i. C. ſi rectoꝛ pꝛouinc. vbi etia; ali⸗/
quid per bar.qui ponũt quis dicatur particeps delicti. ⁊ ibi etiazʒ
aliquid dixi in pꝛimis interpᷣtatõibus noſtris ad quas me remit
to ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuins verba ſunt hec.
L. In eum cuius inſtinctu ad infamãdum domi
nuʒ ſeruus ad ſtatuã cõfugiſſe compertus erit p
toꝛ coꝛrupti ſerui actionẽ que ex edicto ꝑpetuo

competit: ſeuere animaduertetur ⁊c.

Bloſa in.l.diuus. bald · bic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.
ad hoc pꝛopoſitum ꝙ mulier dans operã vt aboꝛtiat᷑ filiũ quem
habet in vtero iam per dies.quadraginta tenet᷑ de homicidio.⁊
idem eſt in quocunqʒ alio hoc opante vt ibi per eum cũ quo ſto.
Uno addito ꝙ partus in vtero dicit̃᷑ eſſe perſoua incerta ᷣʒs
eundem bald. in rubꝛica. C. ad trebel. non tamẽ dicit homo vt in
l. cum inter veteres. ⁊ hoc ibi voluit bald.C. de fideicõmi.liber.
7 in.l.quod dicitur vbi alias legendo vixi poſt alios. ff.de liber
7 poſtu. ⁊ ad ibi dicta me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
CAbegerit ante.xxxx.dies quia ante non erat
homo poſtea de homicidio tenetur ſᷣm legem

WWoyſi vel legem Pompeiam de paricidijs.

De ſepulcro violato.

LZ. pꝛetoꝛ ait..qui ð ſepulcri. Oldra.⁊ etiã bald.
hic dicũt iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſuuʒ ꝙ intereſſe
noſtrũ aliquãdo conſideratur ratõe lucri quod fecit aduerſariꝰ
nð yt ibi per eos. Pꝛo quibus facit etiã tex.in.l.medicus.ff.de
bonis liberto.de quo vide etiã nota.per Bart.in.l.fi. ff. de pꝛeto.
ſtipula.⁊ per Bal.in.l.i:in penul.colũ.C.de ſentẽ.que pꝛo eo qð
ntereſt pꝛofe.ad quos me remitto ⁊ pono text. de quo agimus.
iCuius ve rba ſunt hec. „ „G
Qui de ſepulchꝛi violati actiõe iudicãt eſti/
mabunt quatenus interſit.ſ.ex iniuria que fa/
cta eſt. Item ex lucro eius qui violauit vel ex
damno quod contigit:vel ex temeritate eiꝰ qui
fecit ⁊c.

Z.iij. S. diuus el. ij. ZBal. bic dieit iſtum tex. eſſe ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ non valet ſtatutũ ſuper eo quod pꝛohi
bet lex ciuilis vt ibi per eum cum quo non ſto.quia iſte text.beñ
⁊ ſubtiliter ponderatus hoc mihi non pꝛobat nec firmiter decidit
ſed dicit tex. quod videbimus ⁊c.⁊ per cõſequẽs tex.loquit᷑ du /
bitatiue ⁊ non deciſiue.licet verba ſequẽtia in ratiõe ibi aſſignata
videãtur decidere vt ibi videre potes. Cuius verba ſunt hec.
CDiuus Adrianus reſcripſit ⁊ penam ſtatuit
quadraginta aureoꝝ in eos qui in ciuitate ſepul
cra faciont quã fiſco inferri iuſſit ⁊ in magiſtra
tus tantũdẽ ſtatuit penã qui paſſi ſunt ⁊ in locũ
publicatum ſit:⁊ inde coꝛpus transferri.Quid
tamẽ ſi lex municipalis ꝑmittat in ciuitate ſepe
liri poſt reſcripra pꝛincipalia an ab hoc diſceſ/
ſum ſit videbimus quia generalia ſunt reſcrip/
ta ⁊ opoꝛtet impialia ſtatuta ſuaʒ vim obtinere

⁊ in omni loco valere ⁊c.
De expilatoꝛibus.

L.pꝛima.S.expilatoꝛes. Bal. hic dicit iſtum textũ
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi pena non eſt ſtatuta a lege
contra delinquẽtes eſt arbitraria vt ibi per eum cum quo ſto.qꝛ
tex.opiime pꝛobat hoc.Et idem voluit etiam Bar. hic ⁊ Bart.
in.l.ſanctio legum de penis.⁊ Bal.in rubuca. C. de fide inſtru.in
xiij. colu.⁊ idem Bal.in.l.ii.C.de nupt. ⁊ Specul.in tit.de accu
ſatio.ꝭ.pꝛimo verſi.deinde cc. Tamen ſcias tu vnũ ꝙ ſi iu /
dex excedit modũ poteſt appellari vt eſt glo.in.c.ſuper hijs extra
de accuſatio. Et voluit Joh.de imola in.c.ex litteris extra de re /
ſcript.⁊ Bar. in.l.ſi qua pena.ff.de ver.ſig.ad quos me reenitto.
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius ve. ba ſu nt hec.

Expilatoꝛes in opus publicũ vel perpetuum

vel tempoꝛariũ dari ſolent. honeſtioꝛes autem
ad tẽpus moneri vel patria iuberi excedere qui
bus nulla pena reſcriptis pꝛincipalibus impoſi
ta eſt. Idcirco cauſa cognita liberũ erit arbitri
um ſtatuenduʒ ei qui cognoſcit ⁊c.

De crimiue expilate hereditatis.

Z. Res hereditarias. Bald. bic dicit iſtum textum
eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pꝛobatio non facit ius vbi ſenten/
tia non facit ius vt ibi per eum cũ quo ſto ſimpłr quia tex.clarꝰ
eſt ⁊ non eget alia noua mea interpꝛetatioõe niſi ꝙ dico . opoꝛtet
iũgere glo.hic cum tex.qui aliter hoc non pꝛobat. Cuius verba
ſunt hec. Et pꝛimo tex.
L. Res hereditarias omẽs hereduʒ fuiſſe cõ/
munes. Et ideo euʒ qui expilate hereditatis cri
men obijcit ⁊ obtinuit etiaʒ coheredi pꝛofuiſſe

videri ⁊c.
Uerba autem gloſe ſunt hec.

Videri ðcernimus vt in fi.l.pꝛia enĩ facie ſic pᷣ
ſumitur:tamen non eſt pᷣſumtio cui omnino ſit
ſtandum vt.C. res inter alios acta.l.i.⁊ infra ð
appel.l.a ſententia. Item acta inter alios adeo
non pᷣiudicant inter alios.quia nec inter alios pᷣ
iudicant niſi teſtes pꝛeſente aduerſario ſint pꝛo
ducti ⁊cetera.

De publicis iudicijs.

Bloſa in.l. is qui reus. Bal bic dicit iſam glo elſe
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi bannitus vocat᷑ ad iudiciuʒ de/
bet ei dari terminus ad facienduʒ ſuã excuſatõem. ſtamen hoc ẽ
verũ pᷣterquã in ea cauſa pꝛo qua vocatur. quia pꝛo ea nõ debet
concedi ei aliqua licentia ᷣm glo.not. in clemen.paſtoꝛalis extra
de re iudi.de quo vide eti not.per Inno.in.c. intelleximus ex /
tra de iudic.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cu
ius verba ſunt hec.

CPurgetur in verſi. item nota ꝙ non dʒ quis
alium inculpare pꝛiuſquã ſe lauet vt.C. de pꝛo
curato.l.reum.⁊ de accuſati.l.fi.ibi obiectu cu
iuſlibʒ criminis ⁊c. ⁊ ſupꝛa in pꝛin.l.⁊ infra de
adulter.l.ſi vxoꝛ.S.iudex ⁊c.

De cuſtodia reoꝛum.

Z. Si quis reum. Bal. bic dicit iſtum text eſſe valde
ſingularem ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ fideiuſſoꝛ qui ꝓmiſit pᷣſentare ali
quem reũ moꝛtis ſi non p̃ᷣſentat eum non punit̃᷑ pena moꝛtis qua
ille veniebat puniẽdus vt ibi per eum cũ quo ſto ſimpliciter.quia
tex.optime pꝛobat ho. Pꝛo quo etiã facit glo.in.c.cum hõ
xxiij.q.v.tamen punitf᷑ pena pecnniaria in qua fit executio ſine ali
quo libello ᷣm Gar. hic per tex.in.c.noſtra extra de iureiur.cuʒ
quo ſto.pꝛo quo vltimo etiam mihi videtureſſe tex. hie. Cuius
verba ſunt hec. ..
L. Si quis reũ criminis pꝛo quo ſatiſdedit non
exhibuerit pecuniaria pẽa plectitur: puto tamẽ
ſi dolo non exhibeat etiam extra oꝛdinem eſſe

damnandum ⁊c.

Glo.in.l.ſi quis in ea in verbo conſtiterit ⁊ cet.
Bal. hic dicit iſtam glo.effe notandaʒꝭ ⁊ oꝛdinariam ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ confeſſio facta in toꝛmentis facit ſemiplenã pꝛobatõ
nem vt ibi per eum eum quo ſto. Uno addito ꝙ ideʒ voluit
ipſe met bald.in.l.in boneſidei in quarta colũ.C. de reb.credi.vbi
idem dicit etiam ſi reuocaret̃ nam omnino ſemiplene pꝛobat vt
ibi per eum ad quẽ me remitto.⁊ pono glo.de qua agimus.Cu/
ius verba ſunt hec.

CCoſtiterit ab extero ideſt extraneo qui noĩe
Kk i

dñi defendat vt ſupꝛa tit.ij.l.ſeruus.nã vterqʒ
ſatiſdat vt hi c.

De adulterijs.

L.denunciaſſe. Bal. hie dicit iſtum tex. eſſe notandum
ad boc pꝛopoſitũ ꝙ vbi requiritur denũciatio ad aliũ finẽ qᷓᷓ ſciẽ
di aliquid ſemꝑ fieri debet etiã ſcienti non autẽ ſolũ ignoꝛanti vt
ibi per eum c quoſto. Uno ſolo addito ꝙ alias nonficatõ
nõ requirit᷑ vt fiat ſcienti vt in.l.i in fi.ff. de acti.empti.⁊ in.c.cer
tificari de regu.iur.li.vj. ⁊ in.l.fi.de tranſactio.⁊ in.l.emptoꝛ de
euictio.æ voluit bar.in.l.nom. C. que res pig obli.poſ. ⁊ vide ꝑ
illuſtrẽ do. Sranciſ.areti. in ſuo conſilio.xxvj.incip.factus ſuper
quo poſtulatur ⁊c.ad quẽ me remitto ⁊ pono tex.de qno agimꝰ
Cu ius verba ſunt hec.

Z. Denũciaſſe qualiter accipiamus vtrũ ad iu/
dicem an vero ſimpliciter.ergo ⁊ ſi non denun
ciauit ad iudicem ſufficere credo:ſi adulterij ſe
aturuʒ denũciauerit. Quid ergo ſi non quidem
denũciauerit verũ libellos accuſatoꝛios dede/
rit antequã nnberet ei:quae cũ cognouiſſet nup
ſit: vel ignoꝛans:puto non videri denũciatũ: id
circo nõ poſſe accuſatoꝛẽ ab ea inciꝑe.quid er/
go ſi tantũ denũciauit ne nuberet:ſed nõ addi/
dit quare:num recte nupſiſſe videatur: ſed me/
lius eſt illud ſequi.vt eius denũciatio videatur
electionẽ accuſatoꝛi reſeruare:qui crimẽ denun
ciauit.omnio igitur ſi fecerit adulterij criminis
cõnumeratõem in denũciatione:⁊ iudicem non
monſtrauit:magis putamus muliereʒ:quaſi de
nunciatio pᷣceſſerit poſſe accuſari.Quid tamen
ſi ſpecialiter eum cum quo adulteriũ fecerit de
nunciatione complexus eſt:mox velit eam ex al
terius perſona accuſare:magis eſt vt non debe
at audiri:nʒ ei crimẽ qð den ũciauit obijcit ⁊c:

Gloſa in.l.capite quinto. Scribẽtes hic maxime
do. Bal. dicũt iſtam glo. eſſe notandazʒ ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ cõfeſ/
ſio extraiudicialis eſt canſa ſufficiens ſen indiciũ ad toꝛturam vt
ibi ꝑ eos.⁊ ẽt ꝑ do.meũ Alexa.de imola in.l.magiſtratibꝰ in.vj.
colum. fl.de iuriſdi. om. iudi.⁊ in conſilio.clxxix.in pꝛima colũ.in
ſo volu.incip.an teſtis ⁊c.⁊ in conſil.cxiiij.in quarto volu.incip.
Uiſo themate ſupꝛaſcripto xc· Et plus voluit hec glo.ꝙ tał
confeſſio opatur ꝙ confeſſio poſtea facta in toꝛmentis valet que
alias non valeret nec requiritur ꝑſenerantia. ⁊ ſic iſte due confeſ
ſiones ſimul iuncte faciũt plenã pꝛobatõem vbi alias vltima non
faceret niſi ſemiplenã vt in.l.ſi quis in ea.ff de cuſto.reo.cum ibi
not. cũ quibus ſto. Uno addito ꝙ idem voluit ẽt Bart. in
l.quoniam.ff.de his qui not.infa.⁊ Bald. in.l.i.C.de falſa cauſa
adiec.lega.tamẽ hec pꝛocedunt in cauſis criminalibus.ſed in ci/
uilibus confeſſio facta extra banchum tamẽ coꝛazʒ iudice pꝛobat
plene ᷣm Inno.⁊ do. Anto.in.c.per inquiſitionẽ extra ð electio.
contra glo.in.l.penul.C.de liber.cau.ad quos me remitto ⁊ po/
no glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CQuod adijcitur in verſic.item ⁊ pꝛo hoc eſt
captus quod pꝛodeſt ad indiciuʒ vt toꝛqueatur
⁊ ſtetur confeſſioni facte in toꝛmentis cui alias
non ſtatur vt infra de queſtio.l.pꝛima.S.diuus
7. F. penulti.

L. Si adulteriuʒ cum inceſtu.S.idem pollioni.
Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe vnicũ in iure ad hoc pꝛopoſitum ꝙ
licet alias cõfeſſio in cõtractu erronea ſine ꝓmiſſione non valeat
vt in.l.tres fratres cum ibi not.ff.de pactis.⁊ idem eſt in cõſtitu/
to vt. in. l. fieff. de conſti. pecu. Tñ confeſſio euidenter erronea
in delictis valet niſi allegetur erroꝛ vt ibi per eum. Sed tamẽ ta
lis erronee confeſſi us ſi puniatur non per hoc verus delinquens
euitat penã ſibi debitã vt in.l.qui ſeruũ.ff.de interroga.actio.qui
tex.ad boc etiã reputatur ſingul.m eundem Bal.ibi cum quo

ſto. Uno addito ꝙ cõfeſſio erronea non põt reuocari poc⸗
cluſum in cauſa etiam in cinilibus m eundem Bald.· in adlio⸗
Specu.in tit.de confeſſis in verſi.confeſſio erronea ꝛc. T .
men nota ꝙ confeſſio nunq;ᷓ pſumitur erronea quandofit ini.
dicio pᷣm Dr.in regula qnod ſemel de regu.iur.li.vj. ⁊ Bal i
additio. Specul.in tit.de confeſ.in verſi.confeſſio facta 1c.ad s

me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CIdeʒ pollioni in haec verba reſcripſerũt in/

ceſtae nuptiae cõſeruari non ſolent:⁊ ideo abſti

nenti a tali matrimonio poenam pꝛaeteriti deli
cti ei qui nonduʒ reus poſtulatus eſt remittimꝰ.
inceſtum autẽ quod per illicitã matrimonij con
iunctionẽ admittit᷑ excuſari ſolet ſexu vel aeta/
te.vel etiam puniendi cohertione quae bona fi/
de interuenit vtiqʒ ſi erroꝛ allegatur: ⁊ facilius
ſi nemo reum poſtulauerit ⁊c.

BGlo.in.l.capite quinto. Jo. de imola in. lintereſſe
ff. de acqui.poſſ.⁊ etiã do.meus Alex.de imola in conſilio.xxiii
in penul.colum.in ſᷣo volu.incip.an ſi quis inuentus c. reputant
iſtam glo. eſſe ſingul.od hoc pꝛopoſitũ ꝙ in criminalibus pꝛoba⸗/
tiones diuerſi generis non iũguntur ad condemnatiõem. Tideo
fama eum vno teſte non ſunt ſufficientes ad condemnationcz vt
ibi per eos cum quibus ſto.Et idem voluit etiã glo. ⁊ Bar. in I
ij. de excuſar.tuto.ad quem me remitto. Uno ſolo addito
ſola indicia quãdo ſunt indubitata ſuficiunt ad condemnationez
ſᷣm Bar. in. l. i.ff. ve furt. ⁊ Bald.in.l.ſciant. in.l.neqʒ natales
in pꝛima colum. ⁊ in.l.ſiue poſſidetis in ᷣa colũ.C. de pꝛobatio.⁊

bal. in. L quicunqʒ. C. de ſer.fugi.?⁊ Specu.in titu.de pꝛobha.in. ꝭ.

iij.verſi.xiiij.⁊ ibi Jo.an.in addit.ſuis.⁊ Jo.de imola im.l.fiff
heredi.inſtitu.⁊ Paul.de caſtro in ſuo conſilio.clxxxxviij.⁊ An
ge. are. in ſuo libello maleficioꝛũ in vbo fama ⁊c. ad quos me re
mito ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Sed ſi in iudicõ non cõfitetur hec facta ex/

tra ius non valet vt ſupꝛa de interroga.l.i.in fi.
niſi ad liberanduʒ vt.C. de teſtib.anten.rogati.
⁊ ſic eſt.C. de agrico.⁊ cenſi.libꝛo.xi.in pꝛinci.
⁊ in auten.vt liceat matri ⁊ auie..is quoqʒ vbi
ſimiliter adhibentur ⁊c.

Gloſa in.l.capite quinto. Seribentes bic marime
Bal. dicũt iſtam glo.eſſe notandaʒ ad hoe ppoſituzʒ ꝙ confeſſio
facta extra iudiciũ eſt ſufficiens indiciũ ad toꝛturã.⁊ plus voluit
glo. ꝙ talis confeſſio opatur ꝙ confeſſio poſtmoduʒ facta in toꝛ
mentis valet vbi alias non valeret. ⁊ ſic non requirit᷑ pſeuertia
⁊ ſic iſte due confeſſiones ſimul iuncte faciũt plenã pꝛobationem
vbi alias vltima non faceret niſi ſemiplenã pꝛobationeʒ vt in. l.ſi
quis in ea.ff. de cuſto.reo.cum ibi not.cum quibus ſto. Uno
ſolo addito ꝙ idem voluit Bar. in.l.quoniã. ff.de hijs qui nota.
infa. ? Bal. in.l. i. C. de falſa cau. adiec. lega. tamen hoc eſt veruz

in cauſis criminalibꝰ. ſed in cauſa ciuili confeſſio facta extra ban

chum tamen coꝛam iudice pꝛobat plene m Inno. 1 do. Ant. in
c.per inqmiſitionẽ extra de eletio. con ra glo.in.l.penul.C. de lib.
cauſa ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius
verba non pono hic cum ſupꝛa ea poſuerim in alio tamẽ pꝛopo/
ſito vt videre potes ne fruſtra occupemus membꝛanas.

Glo.in.l.ij.G.ſi publico in verbo accuſatiõe ⁊c.
Seribentes hic maxime D y. dicũt iſtam glo.eſſe vnicam in iure
ad hoc ꝙ exceptio criminis quotiẽs tollit accuſattõem criminis
intentati punienduz eſt crimen licet ſit appoſitũ per moduz exce/
ptionis ⁊ pꝛobatũ ſit.ſecus autem eſt quando exceptio criminis
oppoſita non tollit eius accuſatõem vt ibi per eos cum quib ſto
Uno addito ꝙ idez voluit glo. in. cii. extra de except. ? Cy.
2 ſcribentes in. l.vbi pactũ. C. de tran ſactio.?⁊ Bart. bic in hoc⸗ 5e
ſi publico.⁊ Bal.in addit. Specu.in tit.de inſtru.edi.in verbo ex
ceptionẽ ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus, Cu
ius verba ſunt bec.

¶Accuſatione ⁊c.in verſi.item quero an quod

hic dicitur vt puniatur ille contra quẽ excipitur
in crimine falſi ⁊ ſimilibus vt exceptione repul
ſus puniatur. Reſpondeo non:⁊ poteſt eſſe ra/

UIn

mtrbeninun mntirlun

ſtuftiun⸗laaCNt
lnmtulirid u

(nt lbiznu in ni.

ſ

imiinie

4

tillinnfiu

ntni

tifuzeliin⸗
ii itin

(MMue Cini niſtrufn

feiitinndnnnmreiis;

õ

Popwcä kraisizficendari
ſlogtonenntraſaellreſrn,
forfiſsmmotbinccugriltar
entalheiinswielticgiad⸗
Purſnleftennhnhni
Niniin ace.

Ummninrlen

4 i
etitni iwtni

tlkiis nili n⸗

Aninin
Alie de
rinting
miintaned
ann
ſnti
adend
ltpmne R N

e

aanew
nenen in emet
N tecl

rctkneen
inn Nnt

2

——=

—— —— — —

„

— —— ——— - ——

—

naren in
AENigt
Mna πανπιzt
u nith r,a rin ini
mDiN. ANEI Mi
miim imiid mi nininnm
tNETENEiNNNYNNN
ptuihNARNN I
ren dn Malmi langinn
MACxIAENdN
mmmdb AiiäriiiI
——M
mtmiNn ENIC
ewhnſ nt ii
ge untem EiOmig
PNXNZ
ntnu
vr51
H emas
„ A aimvnen
*& . irnocne

„— -

tio vᷣm Agolinũ qꝛ ꝑ exceptionẽ lenocinij tolli/

2

tur accuſatio lenocinij.ſed per exceptionẽ falſi
non tollitur accuſatio falſi ⁊c.

L:Si adulteriũ cum inceſtu.S.ideʒ pollioni ⁊c.
Bal. hie dicit iſtum tex.eſſe vnicũ in iure ⁊ ſic facit eum ſin
gularem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ licet confeſſio erronea in contractu
ſine ꝓmiſſione nõ valeat vt in.ltres fratres. f. de pactis. Et idẽ
eſt in conſtituto vt in.l.fi.ff. de conſtit. pecu.cum vtrobiqʒ plene
nota.tamen cõfeſſio crronea euidenter in delictis valet niſi erroꝛ
allegernur. Tames ſcias ſi iſte erronee cõfeſſus punit non
per hoc verus delinquẽs euĩtat penã vt in.l.qui ſernuʒ.ff. de in/
terro.actio.qui tex.etiã reputatur ſingul.per eundeʒ ibi cuʒ quo
Ro. Uno addito ꝙ etiaz in eiuilibus confefſſio erronea non
poteſt reuocari poſt cõcluſum in cauſa ſᷣm eundeʒ Gal.in addi.
Specu.in tit.de confeſſis in verſi.confeſſio erxronea ꝛc. Se/
cundo aduerte quia nunqᷓ; cõfeſſio pſumitur erronea quãdo fit
in iudicio ᷣm Dy.in regnla qui ſemel de reguiur.li.vj.⁊ Bald.
in addi.Spec.in tit.de ↄfeſ.in vſic.ↄfeſſio fcã ⁊c. ad qͥa me rᷣmit
1o ⁊ ſupꝛa ẽt vixi ⁊ pono tex.de quo agimꝰ.Cuius vᷣba ſunt bee

CIdem pollioni in hec verba reſcripſerũt ince
ſte nuptie confirmari nõ ſolẽt ⁊c:vt ſupꝛa ꝓxiĩe

Z. miles. S. mulier. Bal. bic dicit iſtum tex eſſe notan/
dum ad hoc.pꝛopoſitũ ꝙ fama facit pꝛobabilem cãz errãdi.v t
ibi per eũ cũqͥ ſto.pꝛo quo ẽt facit tex.in.l.fi.ff.de here.inſtit.cũ
ibi plene notatis. Plus dico ꝙ fama pꝛebei iuſtam cauſam
tredendi ⁊ ſic inducit tituluʒ putatiuũ qui ſufficit ad pꝛeſcriben
dum ſᷣm Batr.in.l.at qui natura.S.cum me abſente.fſ. de nego.
geſt.⁊ bar.in l.celſus.ff.de vſucapio:⁊ bald.in.l.indicia.C. de rei
vendi.⁊ bal.in.l.pꝛopꝛietatis.C.de pꝛobatio.ad quos me remit/
to ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

¶Mulier cum abſentẽ virũ audiſſet vita fun/
ctuʒ eſſe alij ſe iunxit mox maritus reuerſus ẽ:
quero quid aduerſus eaʒ mulierẽ ſtatuendũ ſit:
Reſpondi tam iuris q̃ʒ facti qem moueri.naʒ
ſi longo temꝑe tranſacto ſine illius ſtupꝛi ꝓba/
tione falſis rumoꝛibꝰ inducta qnaſi ſoluta pꝛi/
oꝛe vinculo legitimis nuptijs ſecũdis iũcta eſt:
ꝙ veriſimile eſt eam deceptam eſſe nihil vindi

cta dignũ videri poteſt ⁊c.

Ad legem coꝛneliam de ſiccarijs.

HGlo.in.l.i.in verbo iudicio ⁊c. bal.bic allegat iſtã
glo. pꝛo ſiugulari ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi crimen eſt publicũ ſuper
quo teſtis deponit falſum tenet᷑ lege coꝛnelia de ſi iccarijs.ſecus ſi
crimen eſt pꝛiuatũ.quia tunc tenet lege coꝛnelia de falſis vt ibi ꝑ
eum. Sec tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius glo.
ſingul.quia ego dico ꝙ non ſolum requiritur q; crimen ſit publi
cum vt teſtis puniatur lege coꝛnelia de ſiccarijs ſed etiã requirit̃

ꝙ ſit capitale.ita pbat hec glo.ſubtiłr ponderata. De qua ma

teria vide ẽt not.p Inno.in.c.i extra de falſis ad quẽ me remit/
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Judicio duo ſunt neceſſe.ſ.ꝙ ſit publicum ⁊
capitale alias locuʒ habet lex coꝛnelia de falſiſ
vt infra ð falſ.l.i.in pꝛin.⁊..i.⁊ ſic infra dicas
de iudice licet quidam idem in ciuili ⁊c.

Ad.l.pompeiam de parricidijs.

BGloſa in.l.vtrum. bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingula.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ conſcius delicti non delinquit niſi pꝛocura/
ue rit in delicto niſi delictum committatur eius vindicta ob iniu
riam ei illatam ⁊ cõmittatur eo tacente m glo.not.in.c. penult.
extra de homicid.licet aliqui cõtradicant in boc vltimo vt ibi ꝑ
ſcribentes. Circa quã materiã adde tu vnũ ꝗ in crimine le
ſe maieſtatis conſcius tenetur eadem pena qua delinquẽs vt eſt
lex.in.l. quiſquis.C.ad.l.iul.maie.cum ibi not.ad que me remit/
to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

C Conſcij ſubaudi ⁊ participes.nã ex ſola ſci
entia non puniretur ⁊c.

Hlo.in.l.ſi ſciente. pal bie dicit iltam gloreſle ſingul.
ad hoc pꝛopoſitum q; pꝛoſeneta tenetur ad reſtitutionẽ vſura⸗/
rum quas debitoꝛ ſoluit creditoꝛi perinde ac ſi eas recepiſſet ve
ibi per eum cum qno ſto. De quo adde tu not. per bart in
l.ij. . incidit.fad turpil. ⁊ per bal. in.c. i. 5. ſimiliter in vlti. colu.
in tit. de controuer. inueſti. in vſib.feudo: ⁊ per glo.⁊ do. Anto.
in.c.ſi quod.xlvj.diſ.⁊ per Lapum in deciſione. xxxxiiij.⁊ per
Ludo. ro.in ſuis ſingularibus in ſingulari in verbo vſura cc:ad
qs me remitto ⁊ bono glo.de qua agimus. Cuiꝰ ꝓba ſunt hec.
CCauerint alias fideiuſſerint alias curauerit
⁊ nota argumentũ cõtra ꝓſenetas vt teneantur

reddere vſuras ⁊c.
De falſis.

L. Si quis legatum in verſti icu. ceteruʒ ⁊ cetera
Scribentes hic maxime Bald.dicunt iſtum tex.eſſe valde
notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet notarius non poſſit ſibi aſcri/
bere in teſtamẽto alterius nec eſſe rogatus ad ſui vtilitateʒ vt in
d.l.ſi quis legatũ cũ ibi plene not.⁊ voluit ẽt Bar.in. l.cimpuberẽ
5§. fi. eo. tit. ⁊ in.l.non putauit..ſi quis ſua manu.ff. de cõtra tab.
⁊ Bald.in autenti.contra qui pꝛopꝛiam.C. de non numer. pecu.
⁊ Bald.in.l.ex ſententia.ff. de teſtamen.⁊ Paul.de caſtro in ſi u0
conſilio incipiente.filia in poteſtate ⁊cetera. ⁊ do.meus Alex. de
imola in.l.ſcienduz in ſa colũ.ff. de verb. obli. vbi ponit etiam an
poſſit eſſe rogatns contra ſe.⁊ etiam an partim pꝛo ſe ⁊ partiʒz cõ
tra ſe ad quem me remitto. tamen põt ſibi aſcribere mercedem
ſuam ⁊ põt ẽe rogatus de bot. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊
vero intelleetu meo iſtius text.qui bene ⁊ ſubtiliter ponderatus
mihi hoc non pꝛobat. ⁊ quod plus eſt ego non habeo verbũ hoc
ꝓbãs in tex.meo nec etiã vidi in alijs codicibꝰ pꝛout ⁊ tu videre
potes. Cuius tex. verba ſunt hec. .
CL. Si quis legatum ſibi aſcripſerit tenet᷑ pena
legis coꝛnelie quaãuis inutile legatũ ſit:naʒ ⁊ eũ
teneri conſtat qui eo teſtamẽto quod poſtea ru/
ptum eſt:vel etiam quod inicio non iure fierz le
gatum ſibi aſcripſit.hoc tamen tunc verũ eſt cd
perfectũ teſtamentũ erit: caeterũ ſi non ſignatũ
fuerit magis eſt vt ſenatuſconſ.locus non ſit: ſi
cuti nec interdictũ de tabulis teſtamẽti exhibẽ/
dis locum habet. pꝛius enim opoꝛtet eſſe aliqʒ
teſtamentũ vel non iure factũ vt ſenatuſcõſulto
locus ſit.nam ⁊ falſum teſtamentũ id demũ re/
cte dicitur ꝙ ſi adulteriũ non eſſet:verũtamẽ te
ſtamentũ recte dicetur.ſimiliter igitur ⁊ nõ iure

factum id diceretur ⁊c.

Z. athletus in verſi.inſcriptoꝛem ⁊ ꝑiculum co
heredem ⁊c. Bal. hic dicit iſtum trex.eſſe ſingul. ad hoc ppoſituz
ꝙ; mandans delictũ ⁊ mandatarius poſſunt accuſari in eodeʒ li⸗
bello met vt ibi ꝑp euʒ cum quo ſto. Uno addito ꝙ ð hoc ẽt
poſuit ẽt aliquid hic Gar.⁊ idẽ Bal. in.l.minoꝛc. C. de bis qui.
vt indig.⁊ Ange.in.ꝭ.pꝛimo in auten. vt omẽs obed.iudi. vbi di
cit vnũ quod eſt foꝛtius ꝙ etiaz ſi fuiſſent accuſati in diuerſis li/
bellis poſſunt condemnari poſtea ſimul ⁊ ſemel in eadem ſenten
tia vt i bi per cos ad quos me remitto. ⁊ ad ea que alias hic dixi
ꝓ intellectu iſtiꝰ tex. bic in pꝛimis interpᷣtatiõibꝰ nr̃is. Uno
etiã non obmiſſo pꝛo nũc ꝙ mãdans ⁊ mãdatatius tenent᷑ eadẽ
lege ſᷣm Cy. in.l.non ideo minus. C. de accuſatio. ⁊ in...i.C. ſi reꝰ
vel accuſa. ⁊ poſuit etiã aliquid Bar. in.l.non ſolum.S.ſi manda
to.ff.de iniurijs ad quem me remitto ⁊ pono textuʒ de quo agi/
mus.Cuius verba ſunt hec. . s
T. Athletus ſeruꝰ cui teſtamẽto vetiti Calima
ci domini per fideicõmiſſum:libertas ⁊ poꝛtio
hereditatis relicta erat ab his qui ex.xj.poꝛtio
nibus heredes erant inſtituti:pꝛofeſſus eſt in iu
dicio apud Haximillam filiã teſtatoꝛis ex par
te. xij. heredeʒ ſcriptã ſe poſſe pꝛobare falſuʒ te
ſtamentũ vetiti Calimaci:⁊ apud magiſtratũ in

terrogatus a laximilla pꝛofeſſus t pꝛobatu
. .ij.

rum quẽadmoduʒ ſit falſum factũ teſtamentum

⁊ cum in crimine falſi ſubſcripſiſſet MMaximil⸗/

la inſcriptoꝛẽ teſtamenti ⁊ Pꝛoculuʒ coheredẽ
acta cauſa pꝛefectus vrbis falſum teſtamentuʒ
non eſſe pꝛonũciauit:⁊ aximillam partẽ.xij.
fiſco dare cogi iuſſu: queſitum eſt an athlete li/
bertas ⁊ fideicõmiſſus poſt haec debeãtur fctã
Reſpondi ſᷣm ea quae pꝛoponerẽtur deberi ⁊c.

L. Si quis obrepſerit. Sernbentes bic dicut iſtum
tex.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia lata ex falſis actis eſt
ipſo iure nulla vt ibi per eos cum quibues ſto. Uno addito
ꝙ idez eſt ſi eſt lata ex falſo teſtimonio vt in.c cum olim extra de

pꝛinileg.⁊ voluit Bal. in.l. ſi veritas. C. de fideicõmiſ. Et idem

eſt ſi eſt lata ex falſo reſcripto vel ex falſo mandato m Bald.in
addit. Specu.in tit. de reſcript. pꝛeſen. in verſi.ſi reſcriptũ eſt fal⸗
ſum. ad quem me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus Cuiꝰ ver
ba ſunt hec. . . ZêDWDU
L. Si quis obrepſerit pꝛeſidi pꝛouinciae tã per
acta q̃ʒ per libelli interpellatõem nihil agit: im/
mo ſi accuſatus fuerit penam temeratoꝛis luit:
perinde eniʒ punit᷑ atqʒ ſi falſuʒ fecerit. ſunt eni
reſcripta de ea re.ſufficit eniʒ vnũ argumẽti cau
ſa referre. Cuius verba ſunt bec.
Alexander auguſtus Julio marillo ſi libello da
to aduerſarius tuus veritatẽ in pꝛecibus ab eo
datis non adiecit:ſubſcriptõe vti non põt: imo
ſi accuſatus fuerit ⁊ penã ſufferre debet.

L.Axoꝛi in pꝛincip. Bal. bit dicit iſtum tex.eſſe ſin /
gularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙꝙ maritus notarius põt facere inſtru⸗
mentũ ad vtiitatẽ vxoꝛis ſue licet non poſſit pꝛo ſeipſo facere vt
ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ maritus nõ poteſt
eſſe curatoꝛ vxoꝛis minoꝛis.xxv.annis niſt ad lites.l.maritꝰ.C.
qui dari tuto.poſſ.⁊ hoc ibi voluit Bar.⁊ Bar. in.l.ſi quis.s.iu
lianus in fi.ff.de pꝛocura. Mec etiã maritus poteſt eſſe tutoꝛ
vxoꝛis ſᷣm bar.in.d.lhmaritus licet in hoc vltimo ipſe variauerit
in.l.ij. C de pꝛocurato.vbi alias legendo dixi de hoc vltimo.ideo
pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono lex.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec.

L. Axoꝛi legatum in alieno teſtamento ſcribere
non pꝛohibem urꝛc.

T. Axoꝛi. S. finali. Bal. bic reputat iſtuz tex. ſingul.

ad hoc pꝛopoſicum ꝙ licet alias tutoꝛ datus poſſit ſe excuſare ex
multls cauſis de quibus in toto titu. de excuſa. tuto. tamen ſi ſe
ſcripſit tutoꝛem in teſtamẽto alicuius non poteſt ſe excuſare iſto
caſu ſed tenetur omnino eſſe tutoꝛ vt ibi per enz cũ quo ſto ſim
pliciter.quia iſte tex. optime pꝛobat boc in vltimis verbis ⁊æ non
eget alia mea noua interpᷣtatõe. Cuius verba ſunt bec.

. Qui filio teſtatoꝛis impuberi tutoꝛem aſcrip
ſerit:⁊ ſi ſuſpectus eſſe pꝛeſumitur ꝙ tutelaʒ vl
tro videbitur affectaſſe:tamen ſiidoneꝰ eſſe ap
pꝛobetur non ex teſtamẽto ſed ex decreto tutoꝛ
dandus eſt:nec excuſatio eius admittetur:quia
conſenſiſſe videtur voluntati teſtatoꝛis.

Ad legẽ iuliam repetundarũ.

L. lex iulia.S. finalit. Bal.bic dicit iſtum tex. eſſe ſin
gula.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ dolus qui eſt in iudice dicit ineptus vt
ibi per eum cum quo non ſto.quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter pon
deratus mibi hoc non pꝛobat. de quo ⁊ eius intellectu dixi in pꝛi
mis interpᷣtatõibus'noſtris ad quas me remitto ⁊ pono ſolũ ipᷣʒ
tex. Cuius verpa ſunt hec.

Hodie ex lege repetundarũ extra oꝛdinẽ pu/
niũtur ⁊ pleriqʒ vel exilio puniũtur: vel etiã du
rius pꝛout admiſerint.quid enim ſi ob hominẽ
necanduʒ pecuniã acceperint licet nõ acceperit

caloꝛe tamẽ inducti interfecerũt: vel innocentꝭ
vel quem punire nõ debuerant:capite plecti de
bẽt: vel etiaʒ in inſulam depoꝛtari vt pleriqʒ pu
niti ſunt ⁊c.

Z. lege. S. finali. Bal. bic dicit iſ tex eſſe ſing 1 vnici.
in iure ad ̊ ppoſitũ ꝙ iudex faciẽs executõeʒ coꝛpaleʒ in eij qui
appellauit an tꝑa appelł onis vł durte tpe appellatiõis ẽ pumẽ/
dus pẽa moꝛtis.qꝛ paria ſunt occidere innocentẽ vel nocẽtez qui
tamen habet iuſtam cauſaz defenſiõis vt tbi per eum ad quẽ me
remitto.necnon ad ea que alias dixi in pꝛimis interptatoibꝰ no/
ſtris vbi etiã poſui iſtu:n tex.⁊ ideo non pono euʒ bic ne fruſtra
occupemus membꝛanas⸗

De ſiccarijs.

SBloſa in.l.in lege. Bal. bic dicit iſtam gloeeſſe nolan/
dam ad hoc pꝛopoſitũ q licet in cinilibꝰ dolus ⁊ lala culpa equi
parent᷑ vt in.l.quod nerua cum ibi not.ff. vepoſii.⁊ eſt gio.nota.
in.l.in actõibus.ff. de in litem iuran.in verbo pꝛopter leuẽ æc. iñ
ſecus eſt in criminalibus vbi agitur de pena coꝛpali vt ibip eum
de quo vide tu ẽt not.per Bar.in.l.i...non autẽ. f. ſi quis teſta.
lib. eſſe iuſ.fſne.⁊ idem voluit eiiã Bal.in.l.quicunqʒ in. vijcol.
C. de ſer. fugi.⁊ Paul.de caſtro in ſuo conſilio.clxxxxij.⁊ in con⸗
ſilio.clxxxxiuij.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimns.
Cuius verba ſunt hec.

CCulpa lata vt tantum puniat᷑ culpa vt dolus
punitur tñ culpa vt ſupꝛa eo.l.lege..pꝛimo..l
pꝛima.S.ſed ſi claua.⁊ in.l.iij.G.ex ſenatuſcon/
ſulto.Idem puto in alijs criminibus vt patʒex
hac littera in eo quod dicit nec in hac lege.q.d.
nec in alia.l.⁊ facit ſupꝛa de incen.rui naufra.l.
iij.S.non tantum. ⁊ de edili.edic.l.cum autem
F. excipitur. Sed arg.contra.ff.ſimeſ.fal.mo.
dixer.l.i. H. pꝛimo.

Ad turpillianuʒ.

L. pꝛima.S.penul. Scribentes bic maxime Bal dit
iſtum tex.eſſe valde not.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet mũdans alicui
aliquid illicitũ ſi ille poſtea mandet alteri ⁊ ille vltimus faciat ob
liget pꝛimũ mandantẽ ⁊ non ſecunduz vt eſt tex.in.l.aut qui ali
ter. Spenul.ff.de vi ⁊ vi arma.⁊ ibi etiã aliquid dixi in interpta/
tionibus noſtris de intellectu iſtius tex.ſingul.vbi etiam aliquid
poſuit Dy. Tñ hoc eſt verũ in leuibus.ſecus autẽ eſt in graui
bus,quia tunc vcerqʒ obligatur. Et idem etiã pꝛobatur in.l.ſiſci
ente. ff.ad.l.pompe.de parrici.cum ibi nota.ad que me remitio⸗
⁊ pono tex.de quo agimus,Cuius verba ſunt hec.

CIncidit in hoc ſenatuſconſultũ ⁊ qui accuſa/
toꝛem ſubmittit:aut qui inſtigat:aut qui mãdat:
alicui ⁊ inſtruit eum ad accuſationẽ capitalem
dando pꝛobatões: allegando accuſatões ⁊ me
rito.nam diffidendo crimini quod monet ⁊ exi
mendo ſe periculo calumniae vel diſertiõis me
rito calumniãtis ⁊ deſiſtẽtis pene ſubijci debu⸗/
