Franciſ. aretin.in ſuo conſi.xvij. vbi ponit quid Pdpnante de
per patrem filio an fulius teneatur ad reſtitutõem fructuũ pereeb
toꝛum ex rebus donatis.⁊ ſi donatõ poſtea cõfirmatur per ma
tem an etiam cõſirmetur quo ad fructus ad quem me teminro.
7 pono glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CAxoꝛ donauit marito vel ecõtra ſciẽti dõati
onẽ non valere vt infra de acqui.poſſeſ.l.quod
vir vxoꝛi.nam ſi putat valere fructus ex re do/
nata perceptos ſuos facit ⁊ ſi in iure erratur.vt
infra de vſuris.l.fructus ⁊c.

Z. Illud.. actiones. Bald hic diit iſum text eſe
not.ad hoc ꝙ interdictũ vñ vi cõpetens vim paſſo poteſt cedi
eum alteri vt ibi per eum.⁊ idem pꝛobatur in.i.quod in diem. 5.
iulianus.ff.eo.tit.cum quo ſto. Uno addito ꝙ ſecus eſt in ac/
tionibus criminalibus puta iniuriarũ.nam cedi non poſſunt pᷣm
glo. in.l1. fi. C. ve heredi.vel actio. vendit. ⁊ hoc ibi voluit Bald. ?
HBal. in. l.per diuerſas.C. mandati in. xvi.qdõe. vbi Bal. dicit hoc
eſſe verũ quo ad vtilem actionc.ſed bene põt cedi quo ad exerci/
tiũ vt ibi per eum ad quẽ me remitto.⁊ pono tex.de quo agim?.
Cuius verba ſunt hec.
CActiones ſi quas poſſeſſoꝛ habet euicta here
ditate reſtituere debet veluti ſi interdictũ vnde
vi aut pꝛecario conceſſit ⁊c.

Glo.in.l.ancillarum in fi. Baid hic reputat iſtam
glo. ſingul. ad hoc ꝙ publicatio bonoꝝ vel alicuius rei nõ poteſt
fieri ſine accuſatione vt ibi per eum. Sed tu aduerte ꝓ nouo
⁊ vero intellectu iſtius glo.que mihi non dicit hoc ſi bene ⁊ ſub/
tiliter põderetur.nam loquitur aliter ⁊ dicit ſi accuſator extat ꝛc
vñ non ↄcludit neceſſariã foꝛe accuſatõʒ. Cuius verha ſunt hec.

Penſiones ⁊c.in verſi.item contra in auten.
de lenonibus vbi dicit talem domuʒ publicari.
Solutio licet publicetur ſi accuſatoꝛ extat per/
cepta penſione venit vt hic ⁊c.

A. Pereditas.S.pꝛimo. bal. hic dicit iſtum textum
eſſe notanduz ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ille qui locat operas ſuas ad ali
quod opus facienduz ſeu pium puta ad edificãdam eccleſiaz vel
capellaz poteſt pꝛeciſe cõpelli ad hoc. vbi alias in alijs factis quis
ſoluẽdo intereſſe liberatur vt in.l.ſi quis ab alio.ff.de re iudic.t
in.l.ſtipnlatões non diuidũtur.ð.ſi.ff. de verb.obli.⁊ in.:ii..iteʒ
ſi in facto vbi alias legendo dixi de hoc.ff. eo.tit.vt ibi per eüũ cuʒ
quo non ſto.quia iſte tex. non loquitur in locante opas ad opus
facienduʒ ſed in teſtatoꝛe mãdante monumentu ſibi ſien debere
vt patet ex eo recte ⁊ ſubtiliter ponderato. Uno ẽt addito
ꝙ iſte tex. mihi pꝛobat vnũ quod eſt foꝛtius ⁊ notabilius ꝙ licʒ
quis non teneatur aliqua actiõe ad opus puta ad conſtruendum
monumentũ licet teſtatoꝛ id mãdauerit conſtrui. tamen auctoꝛi
tate epiſcopi cõpelli ex cauſa pietatis poteſt ad illud facienduʒ.vt
ibi in tex. Cuius verba ſunt hec.
Si defuncto monumentũ condictõnis im/
plende cauſa bonefidei poſſeſſoꝛ fecerit põt di
ci ꝙ voluntas defuncti in hoc ſeruanda eſt vti/
qʒ ſi pꝛobabilem moduʒ faciẽdi mouumẽti ſum
ptuʒ vel quantũ teſtatoꝛ iuſſerit non excedat eü
cui hereditas aufertur impenſas ratõe doli ex/
ceptione aut retentarũ:aut actione negotioꝛum
geſtoꝛum repetiturũ veluti hereditaria negotio
geſto.quãuis enim ſtricto iure nulla teneãtur ac
tione heredes ad monumentũ facienduʒ: tam?
pꝛincipali vel pontificali auctoꝛitate compellũ
tur ad obſequiũ ſupꝛeme voluntatis ⁊c.

Glo.finalis in.l.ſed ſi lege.ꝭꝗ.ſcire. bald hic dicit
iſtam glo. eſſe notandaz ad hoc ꝙ erroꝛ iuris pꝛodeſt quo ad ac
quiſitionẽ fructuũ.tamen illa acquiſitio eſt ineffcax vt ibi peſ en
cum quo ſto. Uno addito ꝙ idem voluit etiã ipſe met hal.
in.l.i.in. xx.colum. C. de ſeruitu.⁊ aqua. ⁊ bald. in.l.ii.C.de bis
qui. vt indig. ⁊ bar. hic ? Paul de caſt. in ↄſil.xxii· ⁊ ẽt in conſil.
xlv. etiam bar. in dicto.. ſcienduz. ? glo. in.l.ſi fur. /pꝛimo. f.
de vſucapio. Tamẽ ſcias ꝙ erroꝛ iuris non inducit malam

ſrfenirnnnum t

di,giggüngcha,

zunmgm ifeingni enen⸗
hmmaniihmuen
glaſeiucſenn
filnuſtiſeſinun
cherfmseninmmen.
Poklicisbntminenreii
AruuinfinimtitN;Kn
Ainrtunfcnimmnninam
Muigfeſtifirrinntänim n
arcOntpndni en
pEvgctonineminfäru n
3 Dygippntenai Nenn
Nitpgunikeals gtlaailni
itin Minmitaunne
indufftintmnnn me
ufmsltivnntri .
lurrintititurrr
ntiu ſtiumt
nnſüniumirn
Enughnaalniinthr⸗

W.
e

Fnttnne
Alt nſtmin

—
12

w7
=

—
—
2
S
6
S
=
=—

..ẽZẽſ
=

—

. Deran 4
t uimi utentihiin
eittubüii
Aununim iirtiiitllt

EuNANit itg

ruhmnuiVNListn
ens aertraniit mi iiinit
mermtunm mm, Uriil
Ee ArniEffiis uniutt
aumautiNe l
mNEMNrEEüNENANNuI
taq ain ut ti unth/
(vamumnni uitheiſ
uai eiti nſeſnſuni N
mninsMnaitkſnnndn
Sipdin wis innmmmiſn
PGr rinitn itlungtn
rlaauimniiſß uini
uti AiNg
ol
Arm mimi nu tn ini n
nine llntin
ghei an a
rN ammnitrlli
mmn in umun
R polruiste
v71* 1 e. 1
walltuſli e

demn vt bic. hoc voluit etiam bart.hic per iſtum tex.imo excu
ſata mala fide ſm glo. in. c. de quarta extra de pꝛeſcripti. quam
ompꝛobant vomini canõiſte ſcribentes ibi.⁊ DPaul.de caſtro in
ſuo conſtlio quinquageſimo ⁊ etiaz in conſi. xxiiij.in vlti. colum.
in conſil.cxlviiij etiam in conſi.. xvij.de quibus ſupꝛa feci mẽ
tionem in alio ꝓpoſito. ⁊ do.meus.Alex. de imol. hic in apoſtiltł
ſuis ad Bar. ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.

Puto ſi non eſt pꝛedo ergo facit fructus ſu/
os.⁊ ſic erroꝛ iuris pꝛodeſt ei in acquirendo.⁊
ſic eſt contra.infra de iur.⁊ facti igno.l.erroꝛ.⁊
l-iuris ignoꝛantia. Solu.hic in retinendo pꝛo/⸗
deſtinon ſi agere velit vt ibi.Ael dic ꝙ efficaci/
ter non acquirit cum reſtituere teneatur ⁊c.
L. Sed ſi lege.. item ſi rem. bald .bic dicit intũ
tex.eſſe ſingul. ad hoc y licet ille poſſit opponere exceptionem ſo/
lmodo cuius intereſt ⁊ non alius vt in.l.ſi quis libertatẽ in pꝛĩ.
fleo.titu. v in.lpꝛocuratoꝛ ad exhiben.. ſi pcuratoꝛ. ff. rem ra.
habe. in. lplane in fi.ff. famil. hirciſ. tamen hoc eſt verũ niſi cõ⸗
uentus habeat cauſam ab illo tercio. nam licet tercij non inter ſit
tamen admittitur ad excipienduʒ vt ibi per eũ cum quo ſto ſim
pliciter. Uno addito ꝙ binc oꝛta eſt exceptio tua nõ intereſt
que opponi debet ante litem conteſtatã ſm Bart. in.l.ſi vnus.S.

ante omnia.ff. de pactis. ⁊ Inno. in. c. ſuper his extra de aceuſat.

Ange in.l pater flium. C. de inofſici. teſta. ad quos me remit/
1o 7 ſceoad lex.noſirũ qui tex.optime pꝛobat hoc.Cuius ver/
ba ſunt hec.

C Item ſi rem diſtraxit: ⁊ ex pꝛecio rem aliam

comparauit veniet pꝛeciũ in petitione heredita
tis non res quam in patrimoniũ ſuũ cõuertit.
Sed ſi res minoꝛis valet q̃ʒ comparata eſt ha/
ctenus locupletioꝛ factus eſſe videtur quatenꝰ

res valet quẽadmoduʒ ſi cõſumpſiſſet intantuʒ

locupletioꝛ factus non videretur ⁊c.

Blo.in.l.ſiquis libertatem in verbo iudicat᷑ ⁊c.
Bal.bic dicit iſtam glo.foꝛe ſingularẽ ad hoc ꝙ differentia
eſt inter mducere ⁊ circũducere. nam pꝛimũ eſt trahere calamuz
p medias lr̃as.ſed circũducere ẽ ducere calamũ circuz circa. ſed
cancellare eſt ad moduz crucis calamũ ducere vt fecit Job bene
dicens deo qui cancellatis manibus ⁊c.vt ibi per eum cum quo
ſto. Uno addito ꝙ de his poſuit aliquid Bar. in.l. cancella
uerat.ff. de his que in teſta. delen, ⁊ glo.in.l.inductũ.C. de ſoluti.
⁊ ibi Bal.⁊ etiam per Baxr. hic in tercia colu.qui dicit ꝙ quo ad
effectü non eſt differẽtia in his ad quem me remitto ⁊ pono glo.
de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
C Inducatur ⁊c.in verſi.tu dic inducatur ideſt
cancelletur vel deleatur. Circũducere enim eſt

circũ circa pennaʒ ducere.inducere eſt per me/

dias litteras trahere. cancellare ẽ aliquid ꝑ mo
duz crucis delere vt fecit Job benedicens deo
cancellatis manibus ⁊c.

L.finali. Bal. bic reputat iſtum tex.ſingul.ad hoc pꝛo/
poſitũ y ſieut ex omni actu bona fide celebꝛato vbi deficit actio
datur officium iudicis vt in.l. cum filius ⁊ ibi alias legendo dixi
poſt alios. ff. ſi cert. peta. Et idem vbi equitas ſuggerit quid faciẽ/
dum eſſe vt in.l.ſi ſeruus.ff.de vſufruc.cum ibi not.ita competit
in locum exceptõis deficientis ſm eum. Sed tu aduerte pꝛo
nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex. nam ego eum aliter intelligo. vi
delʒ in caſu quo cõpetebat exceptio ſed non opponebatur per eũ
cui cõpetebat ⁊ per cõſequẽs non deficiebat ibi exceptio pꝛout di
tit Bal. ⁊ male iudicio meo.⁊ hoc ego pꝛobo ex tex.ibi in verſic.
ſi non exciperetur æcique verba pbant exceptõem nõ deficere
ſed ꝙ non opponebatur per eum qui eam habebat.⁊ ita ego no/

uſter intelligo iſtum tex. de quo etiã ſupꝛa feci mentionem in alio

lamen ꝓpoſito ⁊ ibi videre potes ⁊ ideo non pono nunc ne idem
ſepius repetamus.

Si pars hereditatis petatur.

L. pꝛima. .item ſi cum me. Bald ·hic dicit iſtum
tex. eſle ſingul. cum ſua glo.ad hoc ꝙ licet non admittatur copen
ſatio quãtitatis ad ſpeciẽ ⁊ econtra vt in.l.ſi cõuenerit in pain. ff.
de pigno acte? voluit Paul. de caſ.in ſuo conſil.lxx⸗ Nec etiã

admittatur de pecunia debita vt ſpecie ad quantitatẽ vt eſt gloſa
in.l.qui funduʒ. ff.ſi cert. peta. ⁊ in.l.fi.C. de compenſat.⁊ hoc ibi
voluit etiã Bald.in quinta col. vbi vicit hoc eſſe verũ niſi comi/
ſceatur vel cõſumetur vt ibi per euz ⁊ per do.meũ Alex. de imo.
in.l.diuoꝛtio..ob donatõnes in ſᷣa col.ff.ſolu.matri. vbi vicit ꝙ
non admittitur de quatitate pecunie ad quãtitatẽ fructuũ.tamẽ
cõuentus poteſt retinere ſpẽm donec ſoluatur ſibi quutitas debi
ta.vt ibi per eum cuz quo ſto ſolũmodo in terminis de quib lo
quitur iſte tex. videlz in eadem hereditate ⁊ ſic in ſpẽbus ſimul/
taneis.ſed aliud eſſet in diuerſis ſpẽbus niſi in caſibus in quibꝰ
eſt permiſſa retentio.⁊ boc modo ego intelligo iſtum tex. Cuius
verba ſunt hec.
Item ſi cum me ex parte dimidia heredeʒ di
cerem ⁊ trientem hereditatis poſſiderem: dein
de reſiduũ ſextantẽ velim ꝓſequi qualiter agã
videamus.⁊ Labeo ſcribit vtiqʒ partẽ dimidi
am me petere debere a ſingulis.⁊ ſic fieri vt a
ſingulis ſextanteʒ conſequar ⁊ habebo beſſem
quod verũ puto.ſed eoipſo teneboꝛ ad reſtituti
onem ſextantis ex triente quẽ poſſidebam.⁊ iõ
officio iudicis inuicem cõpenſatio erit admittẽ
da eius quod poſſideo ſi foꝛte ſint coheredes a
quibus hereditatem peto ⁊c.

C. Non poſſumus. Bal hie reputat iſtum tex.ſingu
larem ad hoc ꝙ ſenteutia diffinitiua non debet extedere naturs
iudicij ⁊ actionis intentate etiã quod eſt plus ſi iudici cõſtet ius
eſſe in agente licet vigoꝛe alterius actõis.nam exquo ſunt diſtin
cte actões ⁊ earũ nomina non põt iudex hoc facere vt ibi per euʒ
cum quo ſto.quia iſte tex.apertus eſt ⁊ nõ eget aliqua mea noua
interptatöe. Pꝛo quo facit vulgata regula que bʒ ꝙ ſententia
debet eſſe cõfoꝛmis libello.l.vt fundus.ᷣff. coi diuid.c.licet hely ex
tra de ſymo.⁊ per bar.in extrauaga.ad repꝛimenduʒ in. verbo ſi
ne figura ⁊c. ⁊ per moder.in.c.quoniã contra falſam extra de ꝙ
batio. in verbo ſententiã ⁊c. vbi dicũt hoc eſie verũ quo ad cauſaʒ
⁊ quo ad rem ⁊ quo ad actionẽ vt ibi per eos ad quos pꝛo nunc
me remitto ⁊ pono tex. Cuius verba ſunt bec.
L. Non poſſumus conſequi per hereditatis pe
titioneʒ id quod familie hirciſcũde iudicio con
ſequimur vt a cõmunione diſcedamus: cum ad
officiuʒ iudicis nihil amplius pertinet qʒ; vt par
tẽ hr̃ditatis ꝓ indiuiſo reſtitui mihi iubeat ⁊c.

Gloſa in.l.pꝛima in verbo vendicabit ⁊ cetera.
HBald.bic dicit iſtam glo.eſſe not.ad hoc vtrum ꝓcedat iſte libel
lus peto decem ⁊ plus vt ibi per eum cũ quo ſto quia glo.clara ẽ
non eget alia mea noua interptatõe. niſi ꝙ de libello incerto an
⁊ quãdo ꝓcedat habes glo.not.in.l.ſcire.. quia.ff.de libe.agno.
7 per bald.in.l.gallus.ꝭ.ſi eius.ff.de libe.⁊ poſtu. Et Ang. in cõ
ſilio. xxv. ⁊ do. meuz Alex. de imol. in conſil.xxxiij. in quarta co
lum. in quarto volu.incip. In cauſa executõis ⁊c.⁊ in cõſil.lxxxxx.
in ſecũdo volu.incip.in cauſa ⁊ lite vertente coꝛam arbitris ⁊c.⁊
in vluma colum.⁊ in conſi.cxxi.in.viii.col.in pꝛimo volu.incipie.
viſo pꝛoceſſu cauſe ⁊c.in quibus locis ponunt de libello generali
vel incerto. ⁊ Paul.de caſt. in ſuo conſilio.clxvui.⁊ per Joha.de
imol.in.levybi autẽ.S.qui illud aut illud.fr.ve verb.obli.⁊ ꝑ mo/
dernos in.c.quoniã contra falſam extra de pꝛobati.in verbo ſen
tentiam ⁊c.in.xvii.col.⁊ per bar.in.l.pedius.ꝭ.diuus.ff.de incen.
rui.naufra.⁊ Paul.de caſt.in.l.ait pꝛetoꝛ.S.ſi iudex.ff.e re iudi
ca.ad quos me remuto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius ver /
ba ſunt hec.
CVendicabit ⁊c.in verſic.quid eſt ergo quod

dicitur hic vendicat totam. reſpondeo vt plus
dixi: quia ipſaʒ rem inſolidum ſibi reſtitui cu
pit ſibi totaʒ debet vendicare ⁊c.

L. Permittendum. baild ·hic dicit iſtum textum foꝛe
fingula.ad hoc ꝙ reus cõuentus poteſt cedere actoꝛi pꝛo parte ⁊
pꝛo parte cõtendere vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter. quia
texiclarus eſt ⁊ non eget alia mea noua interpᷣtatõe.⁊ maxime cũ
pe hoc late alias legendo dixerim poſt alios in.l.quidã extimaue
runt.fr ſi cert.peta. vbi eſt locus ꝓpꝛiꝰ.v ad ibi dicta me remitto
⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Permittendum erit poſſeſſoꝛi hereditatis

partem quidem bereditatis defendere:partem
vero cedere.nec enim pꝛohibet aliquẽ totaʒ he
reditatem poſſidere ⁊ partẽ ſcire dimidiam ad
ſe pertinere: de altera parte controuerſiaʒ non
facere ⁊c.

De rei vendicatione.

Glo.in.l.qui reſtituere in verbo reſtituatur ⁊c.
Bal. hit dicit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc ꝙ regula appellandi ẽ
pmiſſiua.⁊ vbicũq; non repitur pꝛohibitũ appellare intelligit ẽe
pmiſſum vt ibi ꝑ euʒ cũ quo ſto. Uno addito ꝙ ide; voluit
glo.in aute.de iudi.in pꝛin. ⁊ Bar. in.t.⁊ in maioꝛibꝰ.C. ð appel.
⁊ Spec.in ti.de appella.vbi ponit plures caſus in quibꝰ appellatõ
ell pꝛohibita ad quem me remitto. Uno etiam non obmiſſo
ꝙ vbi appellatio eſt ſublata per legem vel ſtatntũ nõ intelligitur
remota vbi eſt notoꝛiũ grauamen ſᷣm do.meũ Alex.de imola in
ſuo conſilio.lxxij.in quinta colum.in tercio volu.incipie.in cauſa
criminali contra occidentes vc. ⁊ etiam in conſilio.cvj. in vltia co
lum. in eodem tercio volu.incip.an a ſententia ⁊c.ad quez me re
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CReſtituatur ideſt reſtitui iubetur. Sed que/
ritur que ſentẽtia de re reſtituenda ſit diffinitia
vel interlocutoꝛia ⁊ bñ interlocutoꝛia pꝛĩo quia
in arbitrarijs due ferũtur ſentẽtie at ambe non
poſſunt eſſe diffinitiue ſed ſola ipſa vltima. Itẽ
non iuuenitur ꝙ ab ea appelletur quod eſt pꝛo/
pꝛium interlocutoꝛiarũ vt infra de appel.recip.
l.ſecunda ⁊ cetera. L

L. Ex diuerſo.s.vbi. ¶ Bal hic dicit iſtum text. cũ glo.
ſua eſſe ſingul.ad hoc ꝙ ſententia lata ſuper re puncipali iuſte vxł
iniuſte facit pꝛobatõem etiã in acceſſoꝛijs omnibus ſiue petatur
officio iudicis ſiue per viam actõis.⁊ etiam in omnibus pducũt
exceptioneʒ rei iudicate vt ibi per eum cum quo ſto.quia tex.iſte
optie ꝓbat hoc ⁊ nõ eget alia mea noua interpᷣtatõe.⁊ idẽ pbat
tex.in.l.qui rome.ꝭ.fi.ff.de verb.obli.⁊ poſuit do.meus Alexa.
de imola in ſuo conſilio.cviij.in pꝛima colum. in quinto volumie
vbi ponit quid cõtineatur in ſententia.⁊ ita teneo.⁊ pono text.de
quo agiiuus. Cuius verba ſunt hec.

Abi autem alienũ funduʒ petij index ſe enten/
tia declarabit meũ eſſe debere ⁊ etiã de fructi/
bus poſſeſſoꝛem condemnare ⁊c.

BGlo.in.l.emptoꝛ. ¶ Bald. bic dicit iſtam glo. eſſe vnicaz
in iure ⁊ ſic facit eam ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ fructns per/
cepti ex re ſubiacenti fideicõmiſſo ſeu legato non ſunt pcipientis.
ſed cõpenſantur cum expenſis factis in ea re vt ibi per eũ.de quo
vide tu not.per eundeꝭ Bal.in.l.domos.ff.de lega.pꝛimo.⁊ bal.
in.l.i.in ſecũda colũ.C.de vſu.⁊ fruc.lega.⁊ BGar. in.l.fundi tre
batiani.ff.de fundo inſtruc.⁊ in.l.apud iulianũ..pꝛimo.ff.de le/
gat.pꝛimo.⁊ in.l.ſi quis bonoꝛũ.ff.eo.tit.⁊ plene per omnes in.l.
in fideicõmiſſaria.ffad trebel.⁊ in.l.in fideicõmiſſo..cum polli⸗/
dius. fl.de vſuris.⁊ Bar.in.l. liberto. . filium de annu.legatie.
Bar. in.l.qui fructus.ff.de vſufruc.lega.⁊ in.l.ex aſſe.⁊ in.l.lutiꝰ.
59. heredum. ff. ad rrebel ⁊ per do.meu Alex.de imola in.l.grege
legato.ff.de lega.pꝛimo circa fi.ad quos me remiito ⁊ pono gio.
de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.

CSupꝑfluũ ⁊ c.in verſi.ſed quid ſi pẽdente cõ
dictione legati heres alienet ⁊ poſtea in diem
extitit condictio ⁊ facte ſunt expenſe a bonefi/
dei emptoꝛe:⁊ ideo opponit exceptionẽ doli.⁊
ego compenſo fructus quos pendente condicti
one perceperit:an poſſim. Reſpondeo non.qꝛ
illi eo tempoꝛe mei nõ erant nec res:nec eos pe/
tere poterã vt.C.de cadu.tolle.l.i.ꝗ.ſin aũt ⁊c.

T. ſi res.⁊.l.ſi quaſi. hBal bie vleit iſtos text eſſe ſin /
gnlares ad hoc ꝙ licet deſinens poſſidere rem dolo vel culpa ha
beatur pꝛo poſſeſſoꝛe quo ad ſui dauinũ vt in.l.emptoꝛ.ff. ö aqua
plu. arcen.cum ſimilibus tamen non habetur pꝛo poſſeſſoꝛe quo
ad cõmoduʒ ſuũ vt ibi per eum cuz quo ſto.quia textus iſti opti
me pꝛobant.Quoꝛum verba ſunt hec.

„
Z. Si res mobilis petita ſit vbi reſtitui debeat

ſcilicet ſi pꝛeſens non ſit ⁊ non malum eſt ſi bo,
nefidei poſſeſſoꝛ ſit is cum quo agitur:aut ibi re
ſtitui vbi res ſit aut vbi agitur: ſed ſumptib⸗ pe
titoꝛis qui extra cibaria in itinere vt nanigatio
S faciendi ſunt ⁊c.
lo. in. l. in rem. S. finali. Bal bic diett iſt
.
eſſe ſing. ad hoc ꝙ lz malefidei poſſeſſoꝛ nunqᷓ ſit welloce an
dictionis qᷓ; poſſeſſoꝛ bonefidei vt patet in.l.in fundo vt ibi not.
plene per Bar. ff. de rei vendi.⁊ Bal.in. l. mater in. x.colu. eo.
titu.⁊ Bal.in.l. ſi mandatum in fine. C. de negot. geſt. Ang. in.
ſi qui.ꝭ.cum pꝛedig.ff. de peti.here. Tamen hoc eſt veru niſt ꝛ0

pter accidens vt ibi per eum cum quo ſto.quia glo.clara eſt no
eget alia mea noua interpᷣtatõe.Cmiua verba ſunt hec.

CEdificium ⁊c.in verſic.ſed cur malefidei eſt
melioꝛis condictionis cuʒ eſſe non debeat vt ſu

pꝛa de peti.heredi.l.ſi a pre.S.ſipᷣdo.Reſpon.

quia ibi mala fide poſſeſſoꝛis etiã durãte edifi
cio vendicare potui:quod ſi non feci merito mi
hi negligenti obſtat exceptio:quod dici nõ põt.
Glo.in.l.emptoꝛ.s.ancillam in verbo volunta/
tis ⁊ c. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe ſingul. ad hoe ꝙ diſpoſitio
que tendit ad execeptõem ⁊ defenſionẽ non pducit actionẽ vt ibi
per euʒ. Et ſimiliter lex que inducit pꝛiuatõem non inducit acto
nem.vt.l. ſed partus.. iulianus. ff. quod metus cauſa cũ ibi not.
cuʒ quo ſto. Uno addito ꝙ diſpoſitio que tendit ad ſictõʒ non
habet locuzʒ in veritate ᷣm Jo.and.in.c. ſciant cuncti extra ð ele⸗/

ctio.in nouella ad quem me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.

CNoluntatis.ſ.expꝛeſſe ⁊ hoc ſi per exceptio/

nem non autẽ per actionem ſᷣm Hugo.⁊c.

Glo.in.l.ſi rem in glo.pꝛima in fine. Bald. bie
dicit iſtam glo. eſſe not.ad hoc ꝙ licet domimũ rei legate tranſeat
in legatariuz vt in.l.a ticio in fi.ff, de furtis.⁊ voluit glon.l. eam
quam. C. de fideicõmiſſis.⁊ Bar.in.l.i. C. de donat inter viruz
vxo.⁊ bald.in.l.i.C.ſi quis omiſ.cau.teſta. ⁊ bald.in autenti hoc
amplius. C. de fideicõmiſ.⁊ do.meus Alexan. de imol.in conſilio
lxxxxviij.in ſecũdo volu. incip.viſo ⁊ conſiderato integro ꝓceſſu
⁊c. ⁊ ẽt in.l.ſi ibi bomo..cũ ſeruus.ff. de lega.pꝛimo vbi ponit
an hoc ſit verũ vere vel ficte poſt adicamhereditatem.⁊ in.liiin
vij.colũ.ff. eo.tit.vbi ponit quid in legato tacito an ⁊ quãdotran
ſeat dominiũ. Tamẽ hoc eſt veꝝ quando legatu conſiſtit in ſpe
cie ſecus ſi in genere vel etiã in ſpecie relicta alternatiue vt ibi p
euʒ cũ quo ſto. De quo vide tu nota.per Inno. in. c. raynalduſ
extra de teſtamen.. Et idem dico in legato quãtitatis quia ẽ etiã
legatuz generis vt eſt glo.not.in.l.ij.in verbo actioneʒ. C. cõia de
lega. Et idẽ eſt ẽt in ſpecie que eſt alterius qᷓ; teſtatoꝛis vt in
l. hereditatũ.ff.ad. l.. falei. Et idẽ eſt in legato bonoꝝ vt in..nõ
amplius.ꝭ.ſi.ff. de leg.pꝛimo ⁊ in.l.ſi quis bonoꝝ eo.iit.Et ideʒ
eſt in ſpecie teſtatoꝛis relicta pluribus inſolidum ꝓpter impoſſi⸗
bilitatẽ vt in.l.ſi pluribus cũ ibi not.ff. de leg. pꝛimo.ꝛ in.liſi res.
ff. de lega. ij. Et idem dico ẽt in legato tacito.nam non rãſit

dominii ſed cauſat ſoluz retentionẽ vt in.l.emptoꝛ. 5. ancilla.ff. ð

rei vendica.cum ibi noca.ad que me remitto ⁊ pono glo.de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec. „
CRem ⁊c.in verſic.vel poteſt reſponderi hic
non tranſit dominiũ in legatariũ ſicut ⁊ cum te
ſtatoꝛ reliquit in genere vnum ſeruoꝛum ⁊c.
L. Si poſt acceptum. Bal.bte dicit iſtum texl cum
glo. ſua eſſe ſingul.ad hoc ꝙ licet vitiu litigioſi obſtet in inicõ ali
enatõis.non tamen obſtat confirmatõi alienatõis pcedentis ſitis
conteſtationẽ vt ibi per eum tum quo ſto. de quo vide tu ſoſ.p
glo. in. c. eccleſia ſancte marie extra vt lite penden. ⁊ not.p Angel.
in auten. de litigioſis in pꝛin. ⁊ p Spec.in tit. de ceſſio. acti. pꝛio

in verſic.ſic autẽ ac. ad quos me remitto ⁊ pono tex. de quo agi⸗
mus.Cuius verba ſunt hec. .

L. Si poſt acceptuʒ iudiciũ poſſeſſoꝛ homines
vſucepit debet euʒ tradere:eoqʒ nomine de do
lo cauere.periculuʒ eſt enim ne eum pignoꝛaue/
rit vel manumiſerit ⁊c.

ESnarn
ℳ 8 lenn. 4

4 wANNN g1
Siranadn
n
Gatnwtgnanien
. edertin

eplſovia⸗ .
Otoemmſientinnenn

ioigntgeiuſtin ⸗
etentpet uſizſtuin
ln.
Segniglsapumgeer

ilinſeiunnamtenn

MMhrNſngcbmiibegn na
Miüppateniudmtunnenr
mntitnediAglntutninn ntan
Niſinuntfntinntlin dun
nistunanlin nlini trtes
iintmmimiſm tnn
urſpniſginſſtinniuen
Abanguf –
etitul RWüð
nrinttſi
——
iifun U
lunnir mpa
li NN
hlhhain N
in n

tnnline
mine i
ſitlatkang e

ð

— .5

tire in t ilntt
Amtm. Fun wi hgliligti
mndaualin ei, ndiil
Erdär dinisg nun,
rciin Sidiztnn
nUAgINANad
trkrtirw ſin nin i iin gn niſt
m muirmdbuinignindtilite
õäü
mANAiNriTt MNnatf

vamöefnieen

aNuN
(NaawieNifini
warmi niiinl tni ſnin
erimiumin
um Mriitin--
1 us ſſchfne/
a etgint hmiiſte

õ
niumgtin mnn

H

2 non eget

L. In ſit peciali. Bald. bit ditit ſtum tex. eſſe ſingularẽ
ad boc pꝛopoſitum ꝙ reus non tenetur certiſicare actoꝛez de iur̃
hi per eum cum quo ſto ſimpliciter. quia tex. clarus eſt
alia mea noua interpᷣtatione. MNiſi ꝙ addo vnũ ver/
bum quod hoc non ſolum pꝛocedit in rei vendicatione ſed etiam
in publiciana yt eſtlcex. hic in fine bene ponderatus.⁊ pꝛo hiis fa
cit etiam quod not.in.l.ſi duo patroni in pꝛin. de iureiura. in glo.
in verbo habita ⁊c.ad quem me remitto ⁊ pono tex. de quo agi
mus. Cuius verba ſunt hec. . =
L. In ſpeciali actione non cogitur poſſeſſoꝛ di/

cere pꝛo qua parte eius ſit. hoc enim petitoꝛis
munus eſt non poſſeſſoꝛis:quod etiam in publi/

ciana obſeruatur c.
De publiciana.

L.De pꝛecio. Bal. hic dicit iſtum texeſſe valde notã⸗
duz ad boc ꝙ licet dominiuʒ rei vendite non tranſferatur niſi ſo
luto pꝛecio vel habita fide de eo vt in. .vendite cum ibi not.inſti.
rer diui.⁊ poſnit do.meus Alex.de imo.in aſil.cvij.in a col.
in tercio volu. incip.perſpectis verbis inſtrumenti ⁊c. ⁊ in conſil⸗
lxxxxij.in pꝛimo volu. incip. quod dominiuʒ ⁊c.in ba colum. vbi
etiam ponit an in dubio videatur babita fides de pꝛecio vt ibi ꝑ
eum. tamen ſecus eſt in publiciana. quia licet non ſit ſolutuz pꝛe/
cium tamen habet vſucapiendi condictõem qne tranſfert domi/
niuz rei aliene etiaz ſi non ſit ſolntum pꝛeciuʒ nec habuerit fideʒ
de pꝛecio vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ hoc eſt
vernz niſi velit intentare actionem cõira dominuʒ. vt eſt glo. ſin
la. in.l. a ticio. fl. de rei vendica.quam pꝛo ſingulari ad hoc alle/
gat Ludo. roma.in ſuo ſingulari incip. Dubliciana ꝛc. ad quem
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimue. Cuius verba ſunt hec.
L. De pꝛecio vero ſoluto nihil expꝛimitur vnde
poteſt coniectura capi quaſi nec ſentẽtia pꝛeto/

ris ea ſit: vt requirat᷑ an ſolutuʒ ſit pꝛecium vel
non ⁊ cetera.
Si ager vectigalis vel emphiteota petatur.

Sloſa in.l.pꝛima.S.qui in perpetuum ⁊ cetera:
Bal. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc ꝙ vbi fit mẽtio de
dominio in dubio intelligitur de directo ⁊ non de vtili vt ibi per
tum. ⁊ idem voluit Angel.in ſuo conſilio.cv. incip.teſtamentum
tum inſtitutis c.⁊ Granciſ.areti.in conſil.ſuo.xxix. vbi põit quid
in ſtatutis. ⁊ do. meus Alexa. de imol.in conſil.xlviij.in vlti. colũ.
in fi. in pꝛimo volu. ⁊ in conſil.cxxviij.in o volu.incip.An in con
iractibus vc.⁊ in conſil.xxxxix.in ſo voluĩe.⁊ in conſil.quinto in
quarto volu.cum quo ſto. Uno addito ꝙ hoc eſt verum pᷣ/
terquã in libello.quia in eo intelligitur de vtili pᷣm Bar. inil. fin.
C. e vſufruc.poſt Guil.de cu.ibi. Secundo addo ꝙ appel/
latõe domini non venit emphiteota vt eſt glo.not.in.l.cũ manu.
5.nemo.ff. de cõtrahe.emptio.⁊ voluit Bal. in rubꝛi. C. eo. titus
in. xi:q. Mec etiã venit appellatõne dni boneſidei poſſeſſoꝛ ᷣm
Bart.in.l. i.fl. ad ſylleiad quem me remitto ⁊ pono glo. de qua
agimus.Cuius verha ſunt hec.

In rem vtileʒ vt infra de pigno.actio.l.tutoꝛ
S. fi. ⁊ infra de ſuperfici.l.i.ꝗO. quod autem. ⁊ ð
hac actione loquitur infra de euictio.l.ſi cũ vẽ
ditoꝛ. Et nota ſᷣm Aʒo.ꝙ non dicit hic ꝙ etiã
vtile habeat dominiuʒ.ſed ſatis pꝛobat᷑ verum
tamẽ lex non vocat eum heredeʒ vel dominum
qui habet vtiles actiones ⁊c.
De vſufructu.

Blo.in.l.pꝛima. Bald bie dicit iſtam glo eſle ſingula.
ad boc ꝙ empbiteota vel vaſſallus cõſtitutus ad tẽpus nõ tenet
cauere de re reſtituẽda vel ſaluãda. Sed in cõtrariuʒ eſt caſus
in.l. fi. C. de legatis. Sed tu aduerte ⁊ dicas ꝙ licet Bal. nõ
reſpondeat ad iſtum tex. verũ dicit iſta glo. hic. Nec obſtat text.
in.c.l.ſ. quia bene equipantur cõtractibꝰ æ legata ⁊ fideicõmiſſa
iempalia ad hoc vt poſſint fieri. ſed non dicitur ꝙ in legatis ⁊ fi⸗
deicomiſſis ſi bene cauetur debeat caueri in contractibus. ⁊ hoc
modo pꝛocedit ille tex. ⁊ ſic non obſtat huic glo. pꝛo qua facit qꝛ
emphiteota qui deterioꝛauit rem ipſaʒ cadit a iure ſno. vt ẽ text.
ſingularis in. l. elegãter. 5.fſi. ff. de pigno. actio.⁊ voluit Dy. Bar.
Bal.⁊ cõiter alij ſcribentes ibi poſt eos in.l.diuoꝛtio.ꝭ.ſi filium.
ſiſolu. matri:⁊ Bal. in auten.qui rem. C. de ſacroſanc.eccle. poſt
NMico. de matto. ibi ⁊ etiã Nico.de neap.in.l.i. C. de inre emphit.

tercij vt i

T ideo non eſt miruʒ ſi non tenet᷑ cauere vt dicit iſta glo. de qua
agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Jus ⁊c.in verſi.Item quia hec omnia habet
ſuperficiarius ⁊ emphiteota ⁊ ſimiles adicit
ſalua rei ſubſtantia.quod quidam ſic expouunt
ideſt pꝛeſtita cautione de ſaluanda ſubſtantia.
vt. C. eo.l.i.vnde ſecunduʒ eos queritur an cau
tio ſit de diffinitõe.⁊ dicũt ſic.qð nõ placʒ ⁊c.

HGlo.in.l.arboꝛibꝰ..de illo ĩ verbo egrotis ⁊c.
ZBal. hit dicit iſtam glo.eſſe notandazx ad hoc q dominus tenetur
facere expenſas famulis ſuis etiazs infirmis niſi aliud ↄuenerint
inter eos vt ibi per eũ cumquo ſto. Uno ad dito ꝙ iſta glo.
non loquitur ꝓpꝛie in famulo ſed in capifero de qua materia vi/
de tu etiam glo.not.in.c.ad audientiã extra de cleri.non reſiden.
⁊ per glo.in.c.i.extra de clerico egro.cum ibi not.per ſcribentes
⁊ per Bar. in.l.diem ſuncto.ff.de offcio aſſeſſo.⁊ Bart. in ſuo
conſlio incip.quidam ſer Gilius ⁊ Bal in.l.fi. C. de condi. inſer.
⁊ per ſcribentes omnes in.l.ſi cum dotem.ꝭ.ſin autem in ſeuiſ⸗/
ſimo.ff.ſolu.matri.⁊ maxime per do.meũ Alex.de imola ibi vbi
ponit quid de alijs offcialibus infirmis an debeatur eis ſalariuz
⁊ an debeat eos medicare ⁊ ibi alias legendo dixi. ⁊ ideo ad ibi
dicta me remitto ⁊ ad Bal.in. d.l.fi.ð condi.inſert.vbi põit quid
in ſtipendiarijs ad queʒ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. ⸗
CEgrotis argumẽtũ ꝙ capifer debet habere

ſalariũ etiã ratõne temꝑis quãdo fuit infirmus

cum ſeruire videatur ⁊c.

De vſu ⁊ habitatione

Gloſa in.l.non aliter. ¶Bal bic dicit iſtã glo.foꝛe ſin
gularem ad hoc ꝙ licet ſcolaris habẽs ſociũ in vna eademq; do
mo ſi recedit poſſit locare partẽ ſuã alteri vt eſt glo.nota. in..fi.
inſtitu. de locatõe. ⁊ poſuit do.mcus Alex. de imol.in.l.ſerui ele⸗
ctione..pꝛimo in pꝛima col.ff.de leg.pꝛimo vbi alias legendo di
xi vbi poſuit etiam de ſcolaribus ſocijs.tamen non poteſt ducer
meretriceʒ in domuʒ inuito ſocio.quod bene nota pꝛo te in quo
non inſiſto quia ſcio te ſeruaturũ hanc glo. niſi ꝙ pꝛo ea facit qð
voluit Bar.in.l.quãuis.S.quod in littoꝛe.ff.de acqui.rerũ domi.
vbi dixit ꝙ quis debet vti re non ſolum cõducta ſed etiã re pꝛo/
pꝛia taliter vt alteri non noceat.⁊ per do.meũ Alex.de imola in
l:ſi vnus in pꝛin.ff. de pactis vbi tenet ꝙ vnus ſocius non poteſt
cõpꝛomittere in piudicium alterius.⁊ ita volo dicere in pꝛopoſito
iſtius glo.Cuius verba ſunt hec.

CNota argumentũ ꝙ ſcolaris ſocius non poſ
ſit inducere ganeas ſic ſupꝛa de vſufruc.l.ſi pẽ/
dentes.ꝭ.pꝛimo in quibuſdam plane perſonis
nihil ſeui criminis extimari naturale fedus per
mittit vt.C. de epiſ.⁊ cleri.l.eum qui.⁊ in aute.
quomõ opoꝛ.epiſ.S.quarta igitur coll.pꝛĩa ⁊c.
Si ſeruitus vendicetur.

L. Et ſi foꝛte..etiam. aald. hic dicit iſtum texteſſe
ſingularem ad hoc ꝙ dominus poteſt habere rem ſuam pꝛo de
relicto etiã ſi alteri competat ius in ea pꝛo quo tenetur dominus
poterat cogi ad aliquid facienduʒz ⁊ ſic ſe liverat eo inuito vt ibi
per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ iſte tex.loquitur in iu
re reali.⁊ ideo non eſt mirũ ſi poteſt quis habere rem ꝓ relicta.
nam ille qui pꝛetendit ius in ea re poterit ipſe facere illud qnod
volebat alium facere debere.⁊ hec fuit ratio iſtius textus. Cu
ius verba ſunt hec. 2
CEtiam ⁊c.in verſi.Labeo autẽ ait hanc ſer/
uitutem non hominẽ debere ſed rem: deniqʒ li/
cere domino derelinquere ſcribit c.
Cõmunia pꝛedioꝛum.

Glo.in.l.vẽditoꝛ..conſtat in verbo ſalariũ ⁊c.
bald. hic dicit iſtam glo.eſſe valde notandaz ad hoc ꝙ ſalariũ de
betur aduocato in pꝛincipio litis non autẽ in fine vt ibi per eum
de quo poſuit etiã do.meus Alexa.de imola in.l.diem functo in
xxiij.colũ.ff.de offic.aſſeſ.vbi põit etiaʒ quid in alijs officialibus
ad quem me remitto. Uno tamen addito ꝙ non poteſt paciſ/
ci de quotta litis imo eſt infamis ſi paciſcitur de quotta litis. vt
in.l.ſi qui aduocatoꝛũ.C. de poſtulando in verbo accuſatus.vbi
etiam pꝛobat aliud quod eſt plus ꝙ ſi recipit nimiũ ſalariũ dicit
depꝛedatox ⁊ tenetur in foꝛo conſcientie illud reſtituere ſm bald.
e i

ibi ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua. agimus. Cuius ver
ba foꝛmalia ſunt hec pꝛout ſtatim videre potees.
CSalarium nota argumentũ ꝙ a pꝛincipio eſt

dandum ſalariũ aduocatoſſic.C.de iudic.l.ꝓ/

perandum.ꝭ.penultimo ⁊c.
Ad.l.aquiliam.

Glo.in.l.illud in verbo extimari ⁊cetera in fine
Balg. hic dicit iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſituzʒ ꝙ lzʒ dic⸗/
tio maxime aliquando capiatur pꝛo tantuʒ vt in.c.abolenda ex/
tra de filiis pꝛeſ bite. Et aliquando ſtat ↄpatiue vt in.l.qui ſe
patris. C. vnde liberi. x in.l.pꝛouinciarũ.C. de ferijs.⁊ aliqñ capii
etiam pꝛo certe vt inſtitu, de pena temere litigan. in pꝛin. attamẽ
aliquãdo implicat idem eſſe ſed per maioꝛẽ ratõem vt hic iũcto
tex.cum qua glo.ſto quia clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua in
terpꝛetatõe. Cuius verba ſunt hec. S
CExtimari ⁊c.in verſi.maxime in aliqua lege
denotat ꝙ etiam alia ratio eſt in altero ⁊c.
L. In lege aquilia ſi deletũ ⁊ c. Bal·hic dicit iſtũ tex.
eſſe not. cum glo.ſua ad ſciẽduʒ quãdo executõ ſentẽtie qᷓ regula
riter poteſt peti vſq; ad triginca annos vt in. l. fi. C. de pꝛeſcript.
xxx anno.⁊ voluit Hal.in.i.creditoꝛi in vlti.colũ. C. de pactis.⁊
Bal. in rubꝛi. C. de re iudi.⁊ Jo.an.in addit. Specu. in titu.ð ex
ecutio.ſenten. in.ꝭ.poſtremo ⁊c.cum multis ſimilibus que bꝛeui
tatis cauſa obmitto : differatur vltra tẽpus qnadrimeſtre datuʒ
bodie ad exequenduʒ vt in.l.fi.C. de vſuris rei iudi.vel bimeſtre
olim datum vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno addito ꝙ de hoc
poſuit Paul. de caſt.in ſuo conſilio cccxxvij. vbi ponit vtrũ diffe/
ratur per appellationẽ interpoſitã ab ea.⁊ etiam in conſi. cccxxx·
vbi ponit an poſſit differri per exceptionẽ diſſimulatõis vel aliter
ad quem me remitto ⁊ pono text.de quo agimus.Cuius verba
ſunt hec.
T. In lege aquilia ſi deletum cirographuʒ mihi
eſſe dicam in quo mihi ſub condictõne pecunia
debita fuerat ⁊ interiʒ quoqʒ id teſtibus pꝛoba
re poſſim qui teſtes poſſunt non eſſe eo tempoꝛe
quo condictio extiterit: ⁊ ſi ſummatiʒ re expoſi
ta ad ſuſpitionẽ iudicem adducã debeam vin/
cere.ſed tunc condemnatiõis exactio competit
cum debiti condictio extitit: ꝙ ſi defecerit con
dictio nullas vires habebit condemnatio ⁊c.

Glo.in.l.item mella. .pꝛĩo in glo.pꝛima in ver
bo percuſſerũt ĩc. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe oꝛdinariam ?
ſingularẽ ad hoc ꝙ licet alias vulneratus pluribus vulneribus
ſi dubitatur ex quo vulnere fuerĩt moꝛtuus pᷣſumatur moꝛtuuſ
ex omnibus ⁊ omnes tenẽtur de occiſo vt in hac.l. in. . ſi plures
tamen ſi quis eſt vulneratus vno vulnere tantũ ex quo moꝛtuꝰ
eſt ſi plures fuerũt malefactoꝛes circa hoc ⁊ neſcitur quis fuerit
qui intulerit vulnus omnes debent abſolui ⁊ liberari vt ibi per
eum cum quo ſto.quia glo.clara eſt nec eget alia mea noua inter
pᷣtatöe. De qua materia poſuit ẽt Cyin.l.quoniã multa.C. de
adulte.⁊ Archid.in. c. fi.xxiii.q.viij.⁊ Dy. in regula in obſcuris ðᷣ
de regu. iur. lib. vj. ⁊ Jo. an.inc. cupientes in glo.ſua de electio.li.
vj. ⁊ etiam Ange. hic in. 9.celſus ſcribit vbi per illum tex. dicit ali
ud diligẽter not.ꝙ ſi vnus vulnerat LCitiũ moꝛtaliter ⁊ alius po
ſtea occidat eum pꝛimus non tenetur de occiſo ſed de vulnerato
tantũ per illum tex. quem reputat ſingulareʒ. ⁊ idex voluit Bar.
in. l. ſi in rixa.ff de ſiccarijs.⁊ Bal.in.c.i.in quinta colũ.in tit.qui.
mod.feud. ami. in vſib.feud. de quo vltimo ſum cõſuetus allegar̃
tex.ſimilem in.l.huic..ſi ſeruus infra eod.titulo.ad queʒ me re/
mitto.⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

