Emptoꝛ an poſſit petere dilationẽ vt poſſit denũciare litem
venditoꝛi vide in.l.i.C. de dilatio.per glo.nota.ibidem.
Emptio.an res empta de pecunia dotali dicatur eſſe dotaliſ

vide ſupꝛa in verbo dos.
SErmptoꝛ cui vendita eſt res ſi enincatur per eum qui agit p.

curatoꝛio nomine ſi non opponat exceptionezs pꝛocuratoꝛiam an

poſſit agere de euictõe vide per glo.ſingulatẽ in.l.at qui natura.

9§.cum me abſente.ff. de negot.geſt.cum noua conſideratione ad
eam per do. Ludouicum bologninum ibidem.
Emptoꝛ.an pꝛiuilegiũ cõceſſum venditoꝛi extendatur ad eũᷣ
vide infra in verbo pꝛiuilegiũ . .
Emptio an emens ſcienter rem ſubiectã fideicõmiſſo pofſt
agere ad pᷣciuz ſuũ vide infra in verbo fideicõmiſſum.
Emptio facta a pꝛedonibus an opetur vt perdatur etiam
pꝛecium vide in.l.ſi mancipiũ.C.de rei vendi.per illum tex.meli
orem de iure cum nouo eius intellectu per do. Ludo.ibidem.
Empꝛio an dicat᷑ quãdo fit mentio de pꝛecio vide in.l.apud
5. ſi cum teſtamentũ.ff.de doli except.per glo.ſingul.ibi cum ali

quibus additõibus per do.ludouicuʒ ibidem. Et ne erres in re

periendo vide poſt titulum de reg.iur.in hoc opere noſtro.
bennptoꝛ omniũ bonoꝛũ an ſit loco heredis vide infra in ver
es.
Emptio facta de re aliena ſi detegitur an poſſit emptoꝛ non
ſoluere pꝛeciũ vide in.ꝭ.nouiſſime inſtitu.de ſuſpec.tuto.per glo.
ſingularem ibi.
Emphiteota an poſſit pignoꝛare reʒ empbiteoticam vide in
l.tutoꝛ.. etiam. ff. de pigno.actio.per illum tex.nota.cũ aliquibus
additiombus per do.Ludicum ibidem etiam ponentẽ an poſſit
donare.
Eñmmphiteota an teneatur pꝛeſtare plus domino ratõe fertili
tatis inſolite. vide in.l.ſi merces..vis maioꝛ.ff. locati.per glo.ſin
gularem ibi cum aliquibus additõibus ꝑ do.ludouicũ ibidem.
Emphiteota an teneatur cauere de re reſtituẽda ⁊ quando.
vide in.l.i.ff de vſufruc.per glo.ſiugularẽ ibi cum nouo eius intł
lectu per do. Ludouicũ ibidem.
Empbiteota ſi ſoluit partẽ ſuam ⁊ alius ſocius nõ ſoluit an
res redeat ad dñmin totũ vide in.l.cõi diuidundo.ff.cõi.diuid.
per glo. ſingul.ibi cum aliquibus additõibus per du. Lud.ibidẽ
Emphiteoſis vel feudum an tranſeat ad heredes extraneos
vigde iu.l. etiam in pꝛin. ff. ſolu. matri. per glo ſingul.ibi.cuz aliqui⸗
bus additõibus per do. Ludouicum ibidem ponenteʒ etiã qui
veniant appellatione heredum.
Emphiteo ſis an pꝛopter melioꝛamenta poſſiu beres inſiſter
in re ipſa vide infra in verbo feudum.
Empbiteoſis eccleſie an tranſeat vltra terciam generationeʒ
4

quo inteiligatur vide in.l.i.C. de colla. dona. libꝛo.x.per illũ tex.
vnicum iu iure.
Empbiteota legando rem emphiteoticã an cadat a iure ſuo
vide in.l.ſi domus.ꝭ.ſi.ff. de lega pꝛimo per illum tex.noia.cum
aliquibus additionibus p dominũ Ludouicum ibidem.
Epiſtola an valeat ſine die ⁊T conſule ⁊ etiaz ſine ſigillo vide
n. l. eum tabernam. S. pꝛimo.ff. de pigno.per illum tex. ſingularẽ.
Epiſtola ſi quis acceptat eam an videatur appꝛobare cõten
la in ea vide in.l.ſi filius.ff.ad macedo.per glo.mẽtitenendaz ibi.
Epiſcopus an ſit maioꝛ pꝛetoꝛe ciuitatis vide in.l.ex ea.fl.ð
poſtula.per glo.ſingularem ibi. R
Epiſcopus.an poſſit ex conſuetudine babere iuriſdictõeʒ in
laicos vide in.l.ex ea.ff. de poſtula.per glo.ſingulerẽ ibi.

Epiſcopus.an epiſcopi habeant iuriſdictõem inter laycos vi

ge in.l. vt verfectius. C. de anna.excep,.per illum tex. ſingularem.
Epiſcopus in ſna terra an ſit maioꝛ omnibus alijs pꝛelatis
vide in.l.nihil. C. de palati.libꝛo.xij per glo.ſingulareʒ ibi vbi eſt
repetita bis
Epiſcopus. an duo poſſint eſſe epiſcopi in edem epiſcopatu
vide in.l.i.C. de metropoli.lib.libꝛo.xi.per glo.ſingularem ibi.
Experientia an pꝛobet delictum vide ſupꝛa in verbo delictũ
Et de eius ſigniſicatõe vide in.l.ſeye..gayo.ff.de fun. inſtru.per
illum tex. ſiugularem. . .
Equitas quomõ ſit iliud quod pebet fieri de equitate. vide
in. l.cum filius.ff.ſi cert. peta.per glo.ſingularem ibi. .
Equitas naturalis an ſit immutabilis ſicut ẽ ius naturale vi
de in.l.i.ff.de eden.per glo.ſingularem ibi.
Equitas naturalis an inſpiciatur ⁊ quando vide in.i.iij. .ſi
quis.ᷣff.de condi.ob cau.per illum tex.notandum.
Erroꝛ.de quãpluribus ⁊ varijs erroꝛibus ⁊ differentijs in/
ter cões codices ⁊ pandectas oꝛiginales vide in pꝛobemio.ffoꝝ.⁊
in.l. ij. ff. de oꝛigi.iur. ⁊ etiam per totũ libꝛũ ſecunduʒ.ffoꝝ.dete /
ctas per do. Ludouicũ bologninũ.
An erroꝛ notarij in inſtrumẽtis debeat pꝛobari per tot te /
ſtes quot ſunt neceſſarij pꝛo confectione eiuſdem vide in.l.cum
pꝛoponebatur.ff. de lega.ij.per glo.ſingulareʒ ibi cum a liquibus
additõibus per do. Ludouicũ ibides.
Erroꝛ facti impꝛobabilis an equipetur erroui iuris vide in
Li.ff.de condic.indebi.per glo.notandam ibi.
Erroꝛ in cauſa an impediat translatõꝭ dominij vide in.l:.eũ
fundus.5.ſeruũ.ff.ſi cer. peta.per illum tex.ſingularẽ cuui aliqui
bus additõibus per do. Ludouicum ibi.
Erroꝛ in pꝛincipali an trabatur ad aeceſſoꝛiũ vide in.l.ſi nõ
ſoꝛtem. ꝭ.ſi quis falſo.ff. de condi.indebi.p illuʒ tex.ſingularem.
Erroꝛ iuris an pꝛoſii quo ad acquiſitõem fructuũ vide in.l.
ſed ſi lege..ſcire.ff.de petit. beredi.per glo.notandaz ibi cum ali
quibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem ponentẽ etiam an
erroꝛ iuris inducat malem fidem.
Erroꝛ an excuſet a dolo vide in.l.ea que.ff.de hijs qui not.
infa. per illum tex.nota.
Erroꝛ in ſillaba an viciet teſtamentuʒz vide in.l.qui babebat
in pꝛin.ff. de manumiſ.teſta.per illum tex.ſingularẽ cũ nouo eiuſ
intellectu ad eum per dominũ Ludouicũ ibidem.
Emphiteoſis an imputetur filio in legitimã vide in.l.omni
modo.S.imputari.C. de iuoffi. teſtame.per illum tex.notanduz.
Eroꝛ in libello an ⁊ quãdo poſſu reuocari vide in.l.ij.C. ðᷣ
erro.aduoca.per illum tex.ſingularem:.
An erroꝛ aduocati in cauſa pꝛincipali poſſit reuocari in can/
ſa appellatõis vide in.l.fi. C.eo.tir.per illum tex.melioꝛẽ de iure.
Erroꝛ notarij an viciet inſtrumentũ vide in.l.ſi libꝛarius.ff.
de regu.iur.per glo ſingularem ibi cum aliquibus additionibus
per do. Ludouicum ibidem.
Erroꝛ iuris an excuſet quem a dolo vide in.ligitur.ꝭ.põt.ſf᷑
de libe. cau.per glo.ſingularẽ ibi.
Erroꝛ an impediat obligatõem debiti naturalis vide in.lſi
patronus.ꝭ.pꝛimo.ff.de donatio.per illum tex.notandum.
Erroꝛ iuris ⁊ facti mixtus an impediat vſucapioneʒ vide in
l. eum vir. ff. de vſucapio.per glo.ſingularẽ ibi cum aliquibus ad
ditiodibus per do. Ludouicũ ibidẽ.
An iuſtiſſimus erroꝛ babeat vim traditionis vide in.l.ſi iu/
ſto.ff. de vſucapio.in.S.filius per illum text.ſngulares cum nono
eius intellectu per do. Ludonicũ ibidem.
Erroꝛ in parte ſubſtantiali inſtrumẽti an viciet inſtrumẽtũ
vt non pꝛobet vide infra in verbo inſtrumentum.
Erroꝛ an pꝛeſumatur magis in nomine pꝛopꝛio qᷓ; appellati
uo vide in.l.qui babebat.ff. de reb.dubi.per illum tex. ſingularẽ
cum nouo intellectu ad eum per do. Ludouicũ ibi.
Euentus an in iuriſdictione inſpiciatur quod euenire poteſt

Empbiteota obligatues ad ſoluenduz frumentuʒ vel vind de

Euictio quãdo fit ad quos ſumptus teneatur ven

vigde infra in verbo iuriſdictlo. vbi de bot fatis poſui.

Euiclio an debeatur in pꝛelegatis vide in.l. .
ctis. f. de legat. ij. per illum tex. ſingularẽ. am pater Heri
Euictio an debeatur filijs pꝛo eoꝛũ legitima vide inlſeimuf

C. de inoffi.teſta.per illum tex. notandum.

Euictio quãdo quis non tene atur de euictõe vt eſt in /
ttu donatõis an teneatur ſaltẽ inſtruere litem Viäeindmſene
ta. C.ve fideicõmiſ.per glo. nota. ibi. anſtum?
de mn.il.venditoꝛes.ff. de verb. obli. per glo. ſipgularem icia N.
An ⁊ quando pꝛo re donata poſſit agi de euictõe vigen
lianus. 5.fi. f. de verbo. obli. per illum tex. nota. cum H
ditionibns per dominũ Ludouicum ibidem. ac
Euictio an debeatur pꝛo dimiſſis vide in.l.ſipꝛo fundo. .
de tranſactio.per illum tex.ſingularem. 9.1.
Euictio ſi res vendita euincatur per eum ui agit pꝛocn
toꝛio nomine ſi non opponat exceptõem an poſſit agi de uah,
vide vide ſupꝛa in verbo emptoꝛ. .
Euictio an in iudicio poſſeſſoꝛio res dicatur euinci vt ofſit
agi de euictõe vide in.l.ſi quis fundum.ff.de actio. emptio din .
ter narandum. Rangi merto. Diu;
uictio. an executor teſtamenti vendens rem hereditatj
neatur de euictõe vide infra in erto executoꝛ. Eereätuis 1
Et de eius impoꝛtantia quando eſt inuicta cum ſed vide in
fra in verbo ſed. 4 ſd ige
Etiam. De eius impoꝛtantia vide in.l.iij. . nune de offcio.
fl. de conſtitu. pecu. per ilum tex. melioꝛem de iure ad hoc cum ali
quibus additõibus per do.Ludouicũ ibidem.
Exceptio iuris an ſemꝑ poſſit opponi etiam po ſententiaz.
vide in.l.tam ⁊ ſi.ff.ad macedo.per illum eerintilnen cuz ali
quibus additõibus per do.ludonicum ibidem.
Exceptio moderans condemnatõnem an opponatur contra
vendicantem rem vide in.l.nenſenius..fundum. ff. de re iudica.
per illum tex.ſingnlarẽ cum aliquibus additionibus per domini
Ludouicum ibidem.
Exceptio an ⁊ quando ſirmet regulam in cafibus nonexee
ptis.⁊ quid compꝛehendatur ſub ea vide in.l.pluribus.ffad ite
bel. per illum tex.ſingularem.
Exceptio pꝛocuratoꝛia an debeat opponi ante litem conteſta
tam vide in.l.ita demum per illum tex. ſingularem cum aliqui/
bus additionibus per do.lndouicum ibidem.C. de pꝛocuratoni
Exceptio qua dicitur iudicẽ excõicandum an ſit ꝑemptoꝛias
vide in.l.i.C. de iur.⁊ fac.ignor.per glo.ſingnlarem ibij.
Exceptio non uumarate pecunie an poſſit opponi poſt bien/
nium cum alia exceptõe vlde in.l.i.C. de condic.ob turp.cau.per
illum tex. ſingularem cum aliquibus additõibus per do. Ludo⸗
ibidem.
Exceptio an alia ſit vtilis ⁊ alia directa vide in.lij. C de in
dic.per illum tex.ſingularem.
Exceptio odioſa an dicatur ſaltem de equitate vide in..pla
cuit. C. de iudic.per glo.nota.ibi cum aliquibus additionibpet
dominũ Ludouicum ibidem. “r
Exceptio peremptoꝛia an poſſit opponi poſt ſententiaʒ vige
in.l.duobus. ff. de excep.rei iudi.per glo.ſingularẽ ibi cuz aliqui
bus additionibus per do. Ludouicũ ibidem.
Exceptio non nũerate pecunie an poſſit opponi in acceptdb
vide in.l.ſiacceptilatum.ꝭ.fi.ff.de acceptila.per illum tex.ſingua.
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibidem.
Exceptio que ſit fauoꝛadilis ⁊ que odioſa vide in.lquiexee
ptionẽ.ff. da condi.indebi.per illum tex. vnicũ in iure ad boc vbi
etiam ponitur quid in ſtatuto ſeu lege. “
Excepiio dubia an debeat declarari per excipientẽ vice inl
age. C. de tranſactio. per illum ter. ſingula. cum aliquibus adcii
nibus per do. Ludouicum ibidem.
Exceptio tranſactõis an impediat litis ingrrſſum.ride nſis
in verbo tranſactio. lein
Exceptio petuptoꝛia an tollat aliam peremptoꝛiam videinl
ex duobus..fi.ff. de iureiura.per illum tex.ſingularem.
Exceptio peremptoꝛia an ⁊ quãdo debeat opponiqn ſenten
tiam vide in.:. euʒ qui..ſi iurauero.ff. e iureiura per ilitenii
ſingularẽ cuz aliquibus additõibus ⁊ limitatõtbus per dom
douicũ ibidem. .
Exceptio an dicatur negatio vide infra in verbo M
Exceptio dolo facis quia petis quod reſtiruturus en ns
do ⁊ quomõ opponi Fonſ vide in.l.ſi ſocer. . lutius. ffſolut.
trimo.per illum tex.ſingularem. ,„ Ei
Erceptio an poſſit opponi etiã per verba dubiſatiun 4
I.iuſiurandũ ⁊ ad pecunias in pꝛin. ff. de iureiura. pej illum eer

ſingularẽ cum aliquibus additõibus per do. .udo. ibi ponenle

orknctrug

neftiee
ni
onſpſen
Mnnd ingi

Greitma
e anin ice 6
muudiegia n
vneg iate
an
inui ſcbene
Secret nin 11
i uſkun a gi i
rtent⸗ 4
mſeng mlman
rmnulͤ eẽm
daisgmusutme

9, vnan uli m:

Gntn mudun ind
——

Gennrt r ttiͤfrnd iln
ariminins
grrhrineſn
tmaſſunu e nas
kihrimin iirad
nuiu.
m in thnfu mia inn
fntrcam.
Umneſbi petinnna utn
ſtoſceſe
õ
iiſttionirettoefnen .
Annonitbetetentiran
nntpemi ſtirn ninttiin
Eimingtl inninn ige te,
fin hultſciſnl tſninnm
Apperiffhmmn vlanntin
nyunamiimrimtemirr
ſinntifnümneent.
immimtm ift n mum

nlitͤril ii unmirun

menhitine nin nn mic

Fuirittgninminim.

Inb aaigtnittit eu uniinem

vimiftullnntiingend

Ernnſitiälhtmennnen 4
Nkalſchnecgfnnand
Aübiminmmnge⸗ N

niſungerimmz⸗

Drionginge nn
tinnnnicr
iüinpriiutn d
mimeſemtitr iell
nuenmiin ntinn

nlagin⸗
nfe e rbenn er .
ig
in eeliiz

ſ X
dr

=S

5 4eesadreeaedead ð

P

☚- õ

———

3Aſl

4

☛

1

2

rmmrin zeiltene
nenen
mmariintiatnn
Sasriaitntin
—
aadanaikknnu
mnmamifmitinii

tmmn ii ti ii nn ih illtn
arimtiui

msr ANNe e

acxaAmARNüinttind
u nmtua ri nn enig
umIxvc iin innni Ratine
õ
auNNü fgiſtigiſ
õõ
nen uide
irtltfrilii-
nn iintn

crmarian n ii⸗
lrrlim ti gnin

tnilenztgunlkm ui
Ermmtinniinini

2 ugatinimiind-

ic ſinn ,
ge ninidil ii t
maeſ al in
b etlimn, cnmnli

iij.ff de conſtitu.

iat eam pꝛefinitiue concludere. vt ibi per eum.
ſageeei de inre tercij an T quando poſſit opponi vide inli
5. fi. ff. de coucli. indebi. per glo. ſingul. ibi. cum aliquibuſ
additionibus per dominũ Ludouicũ ibidem.
Excepiio an ſententia ab obſeruatõe iudicij pariat exceptio
nemn rei iudicate vicle infra in verbo ſentenn1na.
Erceptio quis poſſit opponere exceotionem vide in.l.ſed ſi
e. item ſi rem. ffl. ve peti. herediqper illum tex. ſingularez cum
aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Exceptio an facilius queratur q actio vide incl. xeſcriptum.
fieff. de pactis per illum tex.notanduz. S
Exrceptio non nuinerate pecunic an ſit fauoꝛabilis vide in’.
pecu per glo. ſingularẽ ibi cum conſideratõe no
r do. Ludouicum widem.
Exteptio velleyani an poſſi opponi per iudicem ſine partis
petitione vide in. l. ij. 5. pꝛimo. ff. ad velley. per ilium tex. nota.
An hec exceptio competat mulieri etiã que voluit ſe obligatr
pꝛincipaliter vide in. l. quãuis. 5. ſed cum eſſent. ff. eo. tit. ꝑ illum

text. ſingularem. .
re⸗ Elrepnoin ille qui poteſt ſe tueri exceptione dicatur eſſe
oblatus vide infra in ver bo obligatio.
Exceptio an poſſit nouari ſicut actio vide infra in verbo no

ua ad eam pe

van ſ an tutus ope exceptõis ſi ſoluat poſſit repetere vi

in verbo pꝛeſcripto. .
. Exceptio non numerate pecunie an tollatur per renũciatõzʒ

æ quid opetur vide infra in verbo renũciatio.

3 Exceptio compenſationis an dicatur exceptio vide ſupꝛa in

bo compenſatio. .
Exceptio an confeſſio facta de debito tollat exceptõem non

nummerate pecunie vide ſupꝛa in verbo confeſſio.
Exceptio compenſatiõis an poſſit opponi poſt ſententiã vide
ſupꝛa in verbo compenſatio. .
Exceptio an poffit queri per iudicem ex pacto vel ſtipulatõe
vide in. . mnlieribus in autent. de heredi. ab inteſta.per glo.ſin /
gularem ibidem. . .
Exceptio pꝛeiu licialia an impediat executoem ſentẽtie vide
infra in verbo executio.
Exceptio an libellus pꝛoced
verbo libellus. .
Exceptio an crimen oppoſitũ per viam exceptois poſſit pu /
iri vide ſupꝛa in verbo crimen. .
Exceptio an confeſſio faeta de recepto tollat exceptõem non
numerate pecunie vide ſupꝛa in verbo coufeſſio.
Erxceptio epiſtole diui adriani an poſſit opponi poſt ſenten/
tam vide in. lſi fideiuſſoꝛ. C. de fidetuſſo.per illum text.nota.cil
aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem. .
Exceptio.an executio impediatur pꝛopter exceptioeʒ vubiaz
oppoſitam vide infra in verbo executio. .
Exceptio nõ numerate pecunie infra quantũ tempus oppoi
debet vide in...ſub ſpecie. C. depoſiti per illum tex:ſingularem.
Erteptio an ⁊ quãdo firmet regulam vide in.l.generaliter.
9. vxoꝛi.fl. de vſufru. lega. per illum text. ſingularem.
Erceptio an exceptio excõicattõis debeat pꝛobari infra octo
dies vel quomõ vide in. c. ſuper de appella. per glo. nota. ibi.
Exceptio/ an poſſit abſolui excõicatus in articulo moꝛtis vel
poſt moꝛtem vide in. c. ſi aliquis. xvj.q vi.per glo.nota. ibi.
Exceptio an cõtumacia pꝛocuratoꝛis faciat excõicare domi
nuz vide in. c. i. vt lite non conteſta. per glo. ſingularem ibi⸗
Excõicatio. an excõicatus appellans deſinat eſſe excõicatus.
vide in.l.fi. . ſi a non compe. iudi. per glo. ſingularẽ ibi cũ aliqui
bus additõibus per do. Ludouicũ ibidem. . .
Excõicatus an poſſit iterum excõicari vide in. l. ij. L. vt infra

at in exceptionibus vide infra in

ccrti tempus per glo. nota. ibi cum aliquibus additionibus per

do ludouicum ibidem.
Excõicatio. excõicatõis exceptio an ſit ꝑmptoꝛia contra iudi
cem vide ſupꝛa in verbo exceptio.
Excuſatio qui dicãtur pꝛopꝛie ſe excuſate vide in.li. .inici
um. ff. de poſtula. per glo. ſingularem ibi.
Excuſſio an debeat fieri quando obligatus pꝛincipaliter de
voluntate fideiuſſoꝛis non poteſt cõueniri vide in.l.niſi.ffde pact.
per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibus additoibus per do. Ludo/
uſcum ibigem etiam ponentẽ quid iuris quãdo notoꝛiũ eſt pꝛin
tipalem non eſſe ſoluendo.
Ercuſſio an ſit neceſſaria antequã deueniatur ad capturam
vide in.liij. . tntoꝛes. ff. de ſuſpec. tuto. per glo.ſingularem ibi.
Excuſſio. an notoꝛia inopia habeatur pꝛo excuſſione vide in
fra in verba inopia.
Excuſſio an eius exceptio poſſt opponi in quacunq; ꝑte iu/

Ludouicum ibidem.

dicij vide ĩn.l.aduerſus.C. de vſu ⁊ frue lega. per illt
e n.. L.⸗de; lega.
eum me Bahtlonib8 per elöaactenbattdmer
Excuſſio quãdo dicatur eſſe facta vide in.l.
beliaper go nngularen ibi. Vide imi penul Cadtre
xcuſſio an poſſit ferri ſententi ide in
verbeſenienmi . a ſuper en vide iſfra in
Excuiĩſio an ſit neceſſaria quãdo notum eſt pꝛinci
— vide e⸗ 12 verbo fideiuſſoꝛ. kiincihalein nd
E xecurio an poſſit fieri temꝑe appellatõis in criminalibꝰ
de in.l.lege. . fi. ff.ad legẽ iul.repet. per illuʒ tex. vnicũ æ irn
Exerutio. an ſe entẽtia lata contra pꝛincipalem poſſit exequi
contra fideiuſſoꝛem vide infra in verbo fideiuſſoꝛ.
Execucio moꝛtis quãdo poſſu differtri vide in.li. C. de bõis

damna. per illum tex. nota.

. Executio ſentenlie an impediatur per exceptõem pᷣudicialẽ
vide in.:.fi. C. de oꝛdi.cogni.per illum tex:.ſingularem cuʒ aliqui
bus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Executio ſentẽtie an poſſit fieri in tempoꝛe dato ad appellã
dum vide in.l.iff.nil nouari appel.pende. per glo.ſingularem ibi
cum aliquibus additionibus per dominũ Ludomcũ ibidem.
Executio ſententie quot modis fiat vide in.l.ne in arbitris.
C.de arbitr.per illum tex. nota.
Executio ſententie ad quẽ ſpectet vide in.l.eos.Cede appell.
per illum tex.nota.⁊ melioꝛem de iure cum aliquibus additioni
bus per do. Ludouicum ibidem. .
. Executio quot modis dicatur excedi modus in exectone.
vide in.:.obſeruare.C.quoꝛũ appel.non recip.p glo.nota.ibi.
Executio ſentẽtie quo oꝛdine fiat contra minoꝛes vide in.l.
magis puto.ꝭ.non paſſim.ff.de rebus eoꝛũ ꝑ illum tex.ſingula.
Executio cõmiſſa vni an finiatur per eius moꝛtẽ vide in.l.
antepenul.ff. de tutelis cus aliquibus additionibus per dominũ
Executio ſententie vnius an aliquãdo fiat in ſubſidiũ alteri
us vide in auten. qua in pꝛouincia.C. vbi de crimi. agi opoꝛtet ꝑ
illum tex. ſiugularem. .
Executio an poſſit peti per pꝛocuratoꝛẽ ſine mandato vide

infra in verbo pꝛocuratoꝛ.

Executoꝛ an mandatũ ad exequendum extinguatur ꝑ moꝛ
tem mandantis re integra vide infra in verbo mandatum.
Executoꝛ quis pꝛeferatur in exequẽdo quãdo vnus eſt ex
traneus ⁊ alius eſt affinis teſtantis vide in.l.impꝑatoꝛ.ff.de pactis

per illum tex. ſingularem cuʒ aliquibus additõibus per dominũ

Ludouicũ ibi etiã ponenteʒ quid ſi omnes ſunt extranei vel aff
nes ⁊ ſunt diſcoꝛdes quis exequitur tunc.
Executoꝛ teſtamenti expendens plus qᷓ; debeat an poſſit re⸗
petere vide in.l.qui in aliena..libertos.ᷣff.de nego.geſt.per illum

tex. ſingularẽ cum aliquibus additiõibus per do. Ludouicuʒ ibi

ponentẽ de poteſtate eius.
Executoꝛ teſtamenti vendens rem hereditatis an tenear̃ de
euictõe vide in.l.qui heres.ff.famil.hirciſ.per illum tex.ſingularẽ
cum aliquibus ad ditõibus per do. Ludouicum ibi.
Executoꝛ teſtamenti an poſſit ſoluere debitũ naturaliter tã
tum vide in.l.ſi is cui.ꝭ.flauius.ff.de ſolutio.per illum tex.ſing.
cum aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Executoꝛ ſententie an poſſit exequi licet offciũ iudicis ſit fi
nitum vide in.l.fundi venditoꝛ. ff. de aquir.poſſeſ.per illuz text.
nota. cum aliquibus addi:õibus. per do. Ludouicũ ibi.
Exemptio an exemptus poſſit pꝛorogare iuriſdictionẽ etiaʒ

ſponte vide in.l.fi. C. de vetera.li.xij.per illum tex. ſingularem.

Exhibeo an ſit exhibenda perſona delinquens vt poſſit cog⸗
noſci a teſtibus vide ſupꝛa in verbo velictum.
Exiliũ. an carceratus dicatur eſſe in exilio vide ſupꝛa in ver
bo carcer. .
Executio fcã pꝛepoſtere an vitietur vide in.l.nõ ẽ veriſimile
5. ſi. ff. quod met. cau. per illum tex. ſingularẽ cum aliquibus ad/

ditionibus per do. Ludouicum ibidem. .
Executoꝛ.an poſſit młr ẽe exccutrix in teſtamẽto vide in.l.
moꝛtis cauſa.ff. de donat.cau.moꝛ.per glo.notacum tex. ſuo.
Executoꝛ an habeat actõem contra heredem vide in.l.luciuſ

5§. fi. ff. ad trebel. per glo. ſingularẽ ibi. . V
Erecutoꝛ an poſſit recuſari vt ſuſpectus vid infra in verbo

ſuſpitio.
Executoꝛ an qui non poteſt eſſe poſſit eſſe conſiliarius vide
in.l. quidam. ꝭ. papinianus. ff. de admini. tuto ꝑ illuʒ tex.ſingula.
Executoꝛ.an heres poſſit eſſe executoꝛ teſtamẽti vide infra
in verbo heree.
Executoꝛ non exequens ad quid teneatur vide in.l.ſi beres
ff de condi.ob cau.per illum tex.nota. ibi cum aliquibus additio

nibus per do. Ludouicum ibidem. 5

Exeeutio fententie an ⁊ quantũ poſſit differti vide infta in
rerbo ſententia. .
Executio.an iuramentũ habeat executõeʒ paratam vide in
fra in verbe iuramentum. .
Executio an impediatur per exceptionẽ dubiã vide in.l.ad/
uerſus.C.de vſuris per illum tex.ſingularẽ cum aliquibue addi
tionibus per do. Ludouicum ibi.
Executio cum petitur an debeat offerri libellus vide in.i.de
fendente.ff.de aucto.tuto.per illum tex.nota.ibi. =
Executio ſententie maxime in bonis alterius tertitoꝛij per
guem debeat fſieri an per iudicem qui eam tulit vel per quẽ vi⸗
de in.lcum quedam puella.ᷣff. de iuriſdi.om.iudi.per glo.ſingulas
rem ibi cũ aliquibꝰ additiõibus dñi Ludouici bolognini ibidem.
Exheredatio an poſſit fieri de filio ingrato intrante religiõeʒ
vide in.c.fi.xix.q.vlti.per glo.ſingularem ibi.
Exheredatio facta mala mente an tollat donatõem alias fa⸗
ctam vide in.l.ſi pater.ff.pꝛo donat.per glo.not.ibi. .
Exheredatio quot ſint neceſſaria vt valeat contra filium vi/
de in.l.ilj.S.ante.ff.de libe.⁊ poſtu.per glo.magiſtram ibi.
Exberedatio.an legatum relictũ a filio experedato conſerue
tur ꝑ autenticã ex cauſa. C. de libe.pꝛete.vide infra in vbo legatũ
Exheredatio quid ſit vide in.l.qui volebat.ff.de beredi.in/
ſtitu.per glo.ſingularẽ ibi.
Exheredatio an extraneus poſſit exeredari vide in.l.ſi cer
tarum. 5.ſi eodem. ff. de teſtame.mili.per glo.ſingulareʒ ibi cum
aliquibus additõibus per do. Ludouicum ibidem.
Exheredatio facta de filis contemplatõne dotis an videatur
inducere legatũ dotis vide in.l.ſi ſocer.ꝭ.lucius.ff.ſolu.matri.per
glo. ſingularem ibi.
Expenſa quot modis petatur vide in.l.domil.C.de rei ven
di.per glo.nota.ibi.
Expenſa an victus debeat condemnari in expenſis ⁊ etiam
in damnis vide in.l.pꝛoperanduʒ.S.ſin autem ex geſtis.C. de in
dici.per illum tex.optimũ.
Expenſe facte pꝛo re legata habenda.an ſpectent ad heredẽ
vel ad legatariũ vide in.l.hijs verbis.ꝭ.alumno.ffſ.de lega.iij.per
illum tex.ſmgularẽ cum noua eius conſideratõe per do.Ludoni
cum ibidem.
Expen ſa in quibus expenſis condemnetur victus victoꝛi vi
de in. l. fi. E. de fructi. lit. expen. per illum tex. ſingularem.
Expenſa an ⁊ quãdo compenſetur cum fructibus vide in.l.
fructus.ſl.ſolu.matri.per glo.nota.ibi cum aliquibus additioni
bus per do.ludonicum ibidem.
Expen ſa an pendente appellatõne poſſit victoꝛ petere expen/
ſas cõmiſſas in cauſa pꝛincipali vide ſupꝛa in verbo appellatio.
Expenſa citatõis pꝛime an poſſit peti ab ipſo citato compa/
rente vide in..ſi enim iu auten.de trien.⁊ ſemiſ.per illũ tex.nota.
Expenſa quomõ victus debeat condemnari in expenſis qñ
debentur iure actõis vide infra in verbo victus.
Expenſa facta in infirmitate ⁊ pꝛo funere an ſint ſimiles viv
in.l.in reſtituenda. C. de peti. heredi. per illum tex.nota.
Expenſe an ſint reficiende in cauſis criminalibus ſicut in ci/
uilibus vide iu pꝛohemio inſtitut.per glo.ſingularẽ ibi cum ali ⸗
quibus additõibus per dominũ Ludouicum ibidem.
Expenſa que fit pꝛo ſoluendis debitis ⁊ cultura agroꝛuz an
dicatur vtiliſſima vide in. S.ſin autẽ in auten.de non aliena. per il
lum tex.notandum.
Expenſa quot ſint genera expenſarũ vide in.l.iij.ꝭ.nos igit.
ff. de impen. in reb. dota. fac.per illũ tex. notabilioꝛẽ qui ſit in iur̃.
Expenſa nuptiarũ ad quem ſpectet vide in.l.curatoꝛa.ff. ̊ ad
mini.tuto.per illum tex. notandum.
Expenſa facta pꝛo ſalure hominis an recipiat extimationes
vide in..ſi pater in ft.ff.de donatio.per illum tex. ſingularem.
Expenſa facta per patrẽ ad bonoꝛeʒ filij an videat̃ facta de
bonis patris vel filij vide in.l.ſi.ff. de petit.beredi.per illum textũ
ſingularem cum aliquibus additõibus per do. Ludouicũ ibi ẽt
ponentẽ quid de expenſis faciis ꝑ patrẽ pꝛo ſilio in cauſa ſtudij.
Eyxpenſa an partus patiatur deductionẽ expenſarũ vide in/
fra in verbo partus.
Expenſa litis an poſſit pꝛobari per iuramentũ vide in.l.vide
amus.ff.de in litem iuran.per glo.nota.ibi cum noua conſideta/
tõe eius per do. Ludouicũ bologninũ ibidem.
Expenſa an eius taxatio facta per iudicem tollat quin pars
poſſit plus petere vide in anten.quod fieri. C. de dilatio. per illum
tex.nota.cum aliquibus additiombus ꝑ dominũ Ludoibidem.
Expenſa an debeatur oꝑario a domino vide infra ſin verbo
operarius.

Expenſa an lata ſentẽtia in pꝛincipali poſſi iudex condemna

ke in expenſis v quando vide in. ĩ paulus la pꝛi
dlum er nngulatem retnus laptinuf
Extenſio an ius ſingulare extendi pofſit vide ini ſh/zn,.
in mirif ſolu. matri per glo. ſingularem ibi. Geinieiſm
xtimatio que repitur in libꝛo ratõis an faciat fidz ,,
l. fi. C. de pꝛedijs ⁊ omnibus libꝛo.xi. per gaa aiginen iͤ
Exttimatõ rei facta per teſtatoꝛc an pPbet vide in. ſitt
9. ſi libertus.ff. de lega.pꝛimo per illum tex. ſingularem. zdi
Extimatio ſi res extimata detur in dotem vt reddatu
tantundem extimatõis quid operetur vide ſupꝛa in verbo don
Extimatio rei an creſcat poſt eius interitũ vide inlein hi
ff. de tritica. per illum tex.notandum. an ba
er Eeanl an Endrchnt Qucm eſſe iudicem vide in l.i.
iur.⁊ ſac.igno.per glo.ſingularem ibi cum qliquibna a qey·
bus do. ludouicui ibidem. aiuibus adcſdi,

Factum. An illud quod eſt dandum ſi deducitur itns
n er . eaucitur in artde de/
notet magis factũ q; ius vide in.l.qui heredi.ff. r,.
ſtra. per glo. nota. ibi. tde condir dend

Facio an ſit idcm quod reficio vide in.i. .dei
uis per illum tex.melioꝛem de iure. vit goinekarn

Factuʒ quando quis pꝛeciſe compelli poſſit ad illud vi,
l. aquilius.ff. de donatio. per gio. ingulgrem ur inarin
Falcicia an aliquãdo applicetur alteri legatario vide in 1
ſeye. . de dot. ꝛelega. per illum text. ſingularem. 4

Falſuz inſtrumentuʒ in parte an ſit falſum in D
infra in verbo inſtrumentum. reſiduo vice

Falſitas quid ſit vide in auten. de teſtame. imperfec in dyß
pexr glo.nota.ibi. imperfec in pꝛin.

Falſitas quomõ pꝛobari: debeat vide in. iurieentiuz h ö

fere.ff. de pactis per glo.ſingularem ibi cum aliquibus additioni

dus per do.ludouicum ibidem.
SFalſuʒ. an iudex recipiens ſciẽter falſos teſtes incidat in fal
ſum vide in.l.volumus in fiC. de teſtame.per illum lexiſingule.
cum aliquibus additionibus per do. Ludo. ibidem.
Falſum an teſtis deponẽs falſuʒ ſuper crimine puniatur 7
qua pena vide infra in verbo teſtis.

bo acta.
Falſum. an teſtis deponẽs falſum poſſit puniri coꝛa
iudice ſine nouo pꝛoceſſu vide infra in Lerd ueſi⸗ anib
Sama contra aliquẽ ex aſſiduo actu an careat ſuſpitoe vice
tn. l.item apud. 9. aliud. ff. de iniuri. per illum tex. ſingularem.
Fama an iuducat cauſam errandi iuſtam vide in milee
mulier. ff. de adulter.per illum text.nota. cum aliquibus adddtio
mbus · per dominum Ludouicum bologninum ibidem.
Sama an plus pꝛobet qᷓ; vnus teſtis vide in.c.ilemiiiſ qij
per illum tex.cum gloſa ſua ſingularem.
Fama an pꝛecedere debeat ⁊ a quo vbi fit inquiſitio videin
fra in verbo inquiſitio.
Familia an ſit bonoꝛ domini ꝙ non coꝛrumpatur videinli
5.quauis.ff. de vent.inſpici·per illum tex.ſingularem.
Familia qui veniat appellatõne familie vide in.l.edilee ſi
milie. ff. oe edili. edic. per illum tex. meiioꝛem de iuread hor.
Familia poteſtatis ⁊ eius familia quid differant vide in. lii
9.famnlie. fl. de publica. per illuz text. ſingularem cum aliquib ad
ditionibus per do. Ludouicum ibidem.
Familia an gaudeat pꝛiuilegijs quibus gaudet domin ci.
vide in.lad egregias.ff. de iureiura. per glo.ſingularem ibi.
Familia an poſſit conſtare in dño vno tantũ vide in.li. fa
milie. ff.de vi ⁊ vi arma.per illum text.nota.cum nouo intelleciu
ad eum per do. Ludouicum ibidem.
SFamulus.an dominus teneatur facere expenſas ei etinz in
firmo vide in.l.arboꝛibus.ꝭ.de illo.ff. de vſufruc.per glo. not ibi
cum noua eius conſideratõe per do. Ludouicum ibidem.
Famulus fugiens an pᷣſumatur ſubtraxiſſe res dño quede
ficiũt vide in.ꝭ.ſi vero in auten.de exhibe.reis p glo.ſingleʒibi.
Samulus ſi iniuriatur an dicatur facca iniuria domino vi
de infra in verbo iniuria.
Feudum quod debet remanere inter agnatos ſi alienai pet
quem recuꝑetur vide in.c.ticius in ſit.ſi de feud.fuer.cõtroueſ.
per illum textum ſingularem. .
Feudum ſi dominus non facit iuſticiã vaſſallo an pꝛiuetur
eo vide in.c.pꝛimo in tit.quid ſit inueſti. glo.ſingularem ibi⸗
Feudum paternũ quod dicitur vide in.c.i.in titu. de gin
ſucceſ.per illum tex.melioꝛem de iure. e
Feudum an poſſit conſtitui de rebus eccleſie vide in aulen.
de aliena.⁊ emphi.in pꝛin.per glo.ſingularem ibidem.

de e iudi

Falſum. an falſiſicans acta cadat a cauſa vide ſupꝛa in ver

guninin anm uun

.,,Ilahhnſin
inin

Rniintn

a

vr a
niesgus
arel i e
cinli waun
ande el
dmnic il⸗
aumu . us
64, cuiſiitiei un
ullmns
w
Cjminiicindn ne
A e iini
nlingzun aane
utusnas

brcernlunun L
unnemntinins Mnnen

Cutnſcnn⸗ “
infinn itſn kan mim in
rpenonetrned imfilen gin

4 ⸗
4 inimnguis hindn der
itkerüneideltannginn
tnntüſthuerdctoiunn ldnenn
Ceifiſnntcnn iuinan wn
uhlunpopnsdetbe un
Etinfntſtittam tiena nn
Dtnikeidnlianſenmirinirinn
ſpuri unin nnn lamiten
Fliftſina tniſtninnriſrurin
unignmm taſnguen ietinla di
Vſipknn
Fleimißzrtuhnn ihn etin

. nnumnuſtien inn

inunutnnfin

„Abnſentiteng
enrtnnen ui

tihnſſnneneni
ieraln unte .

Nigfefriint c rle
niiinfnnn
ntnnnen n
4 irtigatrtihin; 1
nhlinn netinn
n
itürfen
tintt numi

22

£ &1

Gmun iu anieManmen iil
Amlauur lut /in
m eu ſrti inl i nl lltaht
RRcAXR;NANi n,
Kni trs lan mi uſtenunli
ulx in ningtenam igti
tuxlaben.
trnn mal lg neftlldni1,
AainNiKinh
ranhkinomi n
mnanmxigunui
—
vn õl
amin uunnfit
mhe iinm ſtinſenenir
lain
(aßlamu Ilii

tmtc ugum in niiin
tnntnnus
.πααα
enn D iun
ſuctioge ien
na tandtnn
l
õ
nd len⸗
munl
uans

dum. an melioꝛamenta in te feudali veĩ emphiteotica
n Al heres poſſit iniſtere in re vide in.c.ſi vaſſallus in tit.
bie finitur lex coꝛadi per illum textum mirabltlem.
An ⁊ quãdo poſſit quis renũciare feudo vide in.ci.in titu.
ve capita. qui curia vendi.per glo.ſingularem ibi.
eudum an in eo filij appellatoe cõpꝛehendantur omẽs de
cendentes vide infra in verbo filius.
eudum vel emehiteoſis an tranſeãt ad heredes extraneoſ

. in verbo emphiteoſis.
vide ugum an in eo ſuccedat legitimatus vide infra in verbo

ngt gare an ſententia poſſit ferri die feriata quãdo iuriſdictio
expirat vide iu. c. fi. de iudic. per glo.ſingularem ibii.
Fictio an extendatur ad ea que ſunt contra ius vide in.l:.ta

lis ſciptura.ff. de legat. pꝛimo per glo. ſingularẽ ibi cum aliquibꝰ

ſtoibus per dominũ Ludouicum ibidem.
daear⸗ 44 ſit impꝛopꝛietas vide in.l.lege coꝛnelia. ff. de teſta.
per glo. ſingularem ibi.
Ne Gaae reſtitutio an pꝛocedant a pari vide in.l.ſi filio. .pe
nul.f de iniuſto teſtame. per illum tex. nota. cuʒ aliquibus addi
nonibus per do. Ludouicum ibidem. .
ictio ? veritas ſi tendunt ad eundeʒ effectũ que attendat̃i
vide in.l. flius quem pater. ff. de libe. ⁊ poſtu. p glo. ſingula. ibl.
An poſſit fingi ſuper eo quod eſt de genere impoſſibilium.
gide in. gallus. 5.ſi eius. ffde libe. v⁊ poſtu. p glo. ſingularẽ ibi.
ideicõmiſſum an heres iuſtitutus ⁊ iuſſus eſſe contentus
tertis rebus videatur grauatus reſtituere reſiduũ venientibũs
ab inteſtato vide infra in verbo heres.
Eigei ömiſſum ſi relinquit filio patrimoniuz per fideicom
miſſum an dicatur potius heres qᷓ; filius vide infra in vᷣboſiliuſ
ideicõmiſſnm relictũ in teſtamẽto an debeatur a venienti
bus ab inteſtato vide in.l.eam quam. C. de fideicõmiſ.per illum

ler. ingularem cum aliquibus additionibus per dominum Lu

douicum ibidem.
Fideitömiſſum an poſſit grauari ile cun remittitur vſu /

fructs a pꝛopꝛietario vide in.l.ſi rem.ꝭ.fi.ff. de lega. iij. ꝑ illum

lex.ſingularem. ́
Fideicõmiſſum an vniuerſalis fideicõmiſſarius habeat be/

neficia heredis veri vide in.l.ſi quis.C. de codicil.per illum text.
nota. cum aliquibus additionibus per do. Ludouicum ibidem.
Fideicõmiſſuʒ an tollatur ſi alienatur alio ſciente ⁊ tacente
vide in.l.eum pꝛoponas.C. de pactis per glo.nota.ibi.
Fideicõmiſſum relictũ a legatario ſuſpeeto an poſſit reſtitui
ab berede vide in.l.ſi quis..certam. ff.de lega.ij.per ilum text.

ſingularẽ cũ nouo eius intellectu per dominũ Ludouicũ ibidem

Fideicõmiſſum.an legaiũ factũ de re mihi vebita per ſtipu /
lationẽ operetur vt poſſim grauari per fideicõmiſſum vide infrs
in yerbo legatum.
