videtur ꝙ non die ſtatuta:quia vt in contracti/
bus tota illa dies videtur ſua vt hic ·⁊ pꝛo hoc
eſt. ff.de feriis.l.moꝛe romano: per quaʒ legem
etiam ſi media nocte veniſſet ſatis ſufficeret.vn
de patet ꝙ ea die ferri non debuit. Item alia ra
tione quia poſt ꝑemptoꝛiũ debet eam partẽ ab/
ſentẽ citare iudex vt.ff.de iudic.l.poſt edictum.
⁊ inter vnã citationẽ ⁊ aliam debet eſſe ſpacium
decem dierũ yvt.ff.de iudici.l.per interualla ho
die triginta dierũ vt in auten.de litigio..omnẽ
coll.viij.⁊ ſᷣm conſuetudinẽ Bonoñ.vniꝰ diei.
vnde patet ꝙ in die pemptoꝛij non debet ferri:
ſed in illa.l.poſt edictuʒ exponitur debet ideſt
poteſt. Item videtur econtra ꝙ in die pempto/
rij debeat iudicari vt.C.quãdo appel.nõ eſt ne

ceſ.l.cum non eo die. Item ſi ſit ita pꝛope ſero

vt certũ ſit eam partẽ amplius venire non poſſe
debet iudicare in die peremptoꝛii vt.ff,. de ver.
obli. l.cum ſtipulatus ſum mihi vel pꝛoculo.⁊.l

liber homo in fine.⁊ hec eſt verioꝛ opinio.ſʒta

men poſt veſperas ſtatim vel in ipſis veſperis
debet ferri vt in auten.de iudic..ſedebunt col.
vj.ſed nec in nocte debet ferri ſentẽtia:⁊ ita pau
lo poſt exceſſum veſperarũ debet iudicare.⁊ ita
quidam electi ad quoddam conſilium de facto
iudicauerunt ⁊c.

De locato.

Gloſa in.S.adeo. Scribentes bic dirut iſtaz glo.eſſe
ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ emphiteoſis eccleſiaſtica nunquaʒ
egreditur tercias generationẽ niſi expꝛeſſe dicat in contractu vt
tranſeat ad omẽs deſcẽdentes cõductoꝛis vel in ꝑpetuũ vt ibi p
eos cũ quibus ſto. Uno ſolo addito ꝙ idem voluit et gloſa
in auten. ſi quas ruinas. C. de ſacroſan. eccle. ⁊ Bar.in. lli libi.
ſi pactus.ff. de pactis.⁊ Bar.in. l.ſi finita. 5. ſi de vectigalibue. f.
de dam. infec. ⁊ Bar. in. l. quod dicit.ff. de verb.obli.⁊ Balch in
l.fi. C. de heredi.inſtitu.?⁊ Bal. in auten defuncto. C. ad tertulin.
⁊ Paul. de caſt.in ſuo conſilio. cxxxix.⁊ etiãẽ moderni in.cpotuſt
extra de locato ad quos omnes me remitto. x pono glo · de qus
agimus.Cuius verba foʒmalia ſunt bec.

AA&α
ℳ ℳ*
Ceak,
ems
ſmd
3

Gar
=

ſumirinlna
ruarteliGsnin

nizenizrs enid

yguinarriunusttnn.1
extuſnunts s
Nbclgosfindiendesnen
giigg femaits de duen
tpoikrctnusreicnfenmnna
ſgitſfnmstdentonininer
wescklonstülginrtr

Nl, triAr
umni,ittz minttineue
nfenimni nin aniunr; .
fnatinun n
N Run
nine R
ermalinnittg
ſeneeen
mmitſelin. en
liͤ
egen ,e.
nte Ninn
ſinait ncnnnenn
Miiien etde
ſunn ſ gdinn
eneninen ee
iegn aer
nnninn rd
frcuwiRune
üdn nnner
in a 1 D
atitge
i
6

3

*
*

W
—

ẽL

2

Auferre licet: interduʒ autẽ ðatur ad certum
tempus:interdum in terciã perſonã vel genera/
tionẽ cum omnia pacta ſuper hoc contractu ha
bita valeant vt infra.S.pꝛoxĩo: ſed eccleſia dat
in emphiteoſim vſqʒ ad terciã generationẽ tan
tum vt in auten. de non alienan.coll.ij.O. emphi
teoſiʒ.vel vt puto etiã imperpetuũ dabat vt qui
libet pꝛiuatus vt hic ⁊ in auten.de aliena.⁊ em/
phi. .licentia coll.ix. xc 6

De actionibus.

BGloſa in.S.pꝛimo in verbo nullo iure ⁊cetera.
Scribentes hic maxime Bal.dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ille non dicit᷑ obligatus qui tenet rei vendica
catõe. Et idem voluit Specu.in tit.de pꝛimo ⁊ ſecũdo decreto.S
quinto in verſi.ſed que eſt ratio ⁊c.cuʒ quibus ſto ſimpliciter qꝛ
gloſa clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpᷣtatiõe.niſi q,
eis facio rõem.nam rei vendicatio dat̃᷑ contra quẽlibet poſſiden
tem ſeu detinentẽ rem alienã vt in.l.in rem ⁊ in. loſſiciũ. ff. ð rei
vencdi. ⁊ voluit Specuiin tit. de actoꝛe in verſi.item eliditur ac.⁊
in tit. de actio.ſeu petit.S.o. UVñ inter euz ⁊ agentẽ nõ eſt con/
tractus quo mediante oꝛiri poſſit obligatio.⁊ ideo nõ eſt obliga
tus domino rei.⁊ hec eſt ratio huius glo.Cuius verba ſunt hec.

Nullo iure. Nota hic ꝙ ille qui rem meã te/
net nõ eſt mihi ideo obligatus.ſed ratõe poſſeſ
ſionis eum poſſum cõueuire.vt.C.de alie.iudi.
muta.cau.fac.l.i.Sʒ oppo.teneris mihi ad reʒ
reſtituendaʒ ergo es obligatus. Reſpon.nõ eſt
veruʒ quia tenetur duobus modis accipitur.nã
ſi dicas teneris ideo quia ex natura actõnis ſis
mihi obligatus falſum eſt.ſi vero dicas teneriſ
quia per officium iudicis debet tibi neceſſitas
im poni vt reſtituas verũ eſt vt.ff.de rei vendic.
l.qui reſtituere.⁊ ſi hoc modo accipiat᷑ teneris:
ergo es obligatus nõ ſequitur ⁊c.

De iniuriis.

S. In ſumma. Bal. bic dicit inam gloelſe ſingularẽ ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ iudex qui habet poteſtatẽ arbitrãdi circa penã
poteſt eam arbitrari ⁊ pcedere vſq; ad penã moꝛtis vt ibi ꝑ eũ
cum quo ſto.quia iſta glo.clara eſt. Wſi ꝙ addo ꝙ glo.non
loquitur de pena moꝛtis ſed de pena capitis que pena capitis eſt
triplex. vt in.l.eos..pꝛimo cum glo.ff. de accuſatio. De qua
tñ materia vide tu no.p bal.in.l.i.C.de ſacroſan.eccle.⁊ bal.in.c⸗
pꝛimo.ꝭ.iniuria in tit.de pace iura.firma.in vſib.feudo.in pꝛin.⁊
Abb.in.c. eum tc extra de re iudi.⁊ bald in.l.fi.ff.de rerũ diui.⁊
in.l.i.C. de hijs qui latrones.⁊ Ange.areti.in ſuo libello malefici
oꝛũ in verbo amputatõis ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono verba
gloſe que ſunt hec.

CExtraoꝛdinaria.ſ.capitis vel ſtatus ſi iudi/
ci ſedeat.vel pecuniariam inferendaʒ fiſco non
actoꝛi vt.ff.eo.l.finali.

Bloſa in.S.in ſumma. Seribentes hie r etiam do.
meꝰ Alexa. de imola in ſuo conſilio.cxij.in pꝛimo volumine in/
cip. ponderatis ver bis ⁊c.in. vj.colum.dicũt iſtazy glo.eſſe ſingula
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iudex habens arbitriuz in imponendis
penis põt arbitrari vſq; ad penã moꝛtis vt ibi ꝑ eos cũ quibus
ſto. ⁊ non pono glo.de qua agimus. cuius verba ſupꝛa poſui in
alio tamẽ pꝛopoſito.⁊ ideo non pono nũc.

Bloſa in. S. finali. Scribentes bic dieũt iſtam glo. eſſe
ſingularẽ ⁊ vnicã in iure ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ iniuria põt remitti
in xltima voluntate nec reuiuiſcit per recõualeſcentiaz coꝛpis vt
ibi per eos cũ quibꝰ ſto. De quo vide tu not per Bal.in. l. i.
§.fi. C. cõia de legat.ad quem me remjtto ⁊ pono glo.de qua agi
mus.Cuius verba ſunt hec.

CNon reuocauerit ideſt aboleuit.non enĩ opõ

tet dicere ad animũ reuoco: ſed ſufficit ſi rema
neat iratus ⁊ ei non reconciliatur. Sed quid
ſi in vltima voluntate in penitẽtia remittit qua/
ſi coactus moꝛte ⁊ poſtea cõualet nũquid rena/
ſcitur. videtur ꝙ ſic.argu. ſupꝛa de donatio. ꝗ.
moꝛtis cauſa.Item quia coactus remiſit.vnde
pꝛetoꝛ ratum non habet vt.ff. quod metus cau.
l.pꝛima. Sed contra dico quia fuit ſemel extin
cta. vnde in perpetuũ reſuſcitari non poteſt vt ſf̃
de ſolut. l. qui res. S. aream ꝛc. 1e

C Incipiunt collationes nouem.
De heredibus ⁊ falcidia.

Bloſa in.S. exheredatos. Angel. bit dicit iſtaz glo.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitu ꝙ hodie non eſt neceſſaria bono
rnz poſſeſſio in caſu poſuo per eam. De quo vide tu not. in. lcer
tum. C.vnde cognati.⁊ glo.in.l.omniũ.C. ð teſtame. ⁊ vtrobi/
cq; alias legendo oixi poſt alios ſcribentes ibi. ⁊ ad ibi icta me
remitto.⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
Expꝛeſſim ⁊c. in verſi.⁊ eſt ratio quia videt᷑
teſtamentũ adhuc valere:cum lex faciat etiã ali

os ab inteſtato venientes heredes loco repulſi

vt infra eod..in omnibus.⁊ heres heredis te/

ſtatoꝛis eſt heres vt. C. de heredi.initit.l.fi.⁊c

Gloſa in. . exheredatos ĩ verbo quaſi dicat ⁊c
in vcrſ.ſed hodie ⁊c. Dbh. in.l. gallus in fi. in ſua diſtinctione
longa. ꝛ etiam Bal. ibi. ff. de libe. ⁊ poſtu. ⁊ Ange. in dicto. . ex/

heredatos reputant iſtam glo. ſing. ad boc pꝛopoſitu q, licet pteri
tio aſcẽdentiu per lineaʒ paternq reddat teftamentũmnlu ſiue ſit
adiecta cauſa ſiue non vt in anten.ex cauſa cum ibi plene nota.C
de ſilijs pʒeteri. ⁊ in.iinter cetera. ff. de libe. ⁊ poſtu. tamẽ ſecuſ
eſt in pteritõe de ſilio emancipato ꝙ aut fit cum cauſa iuſta ⁊ te

ſtamenti valet. aut fit ſine iuſta canſa v eſt nullum. Sedtu
dicas alia eſt gio. ſimilis ſi bene põderetur in. lii extraneo.ff ð
vſus. de quo alias dixi in dieta auten.ex cauſa.⁊ ideo pꝛo nunc

longioꝛ non ero niſi ꝙ pono glo. de qua agimus. Cuius verba
ſunt hec. .

Moluit.q.d.nullo modo. ſed nũquid que di
cta ſunt in exheredato locũ habent in pꝛeterito
MReſpo.ſi a patre in cuius eſt poteſtate ẽ pꝛeteri
tus ipſo iure non valet teſtamentũ ſiue cauſaʒ p
teritõis expꝛeſſit ſiue non vt.C. de libe.pꝛeteri.
l.fi. F. penul. ⁊ inſtitn. de exhered.liber. pꝛĩo re/
ſponſo.Si aũt ab aliquo de linea materna ſiue
cum cauſa expꝛeſſa ſiue non valet teſtamentum
vt inſtitu.de exhere.libe..penul.⁊.ff. de cõtra
tabul.l.illud. .ad teſtamẽta.ſed hodie cauſa pᷣ
teritõis debet inſeri a teſtante ⁊ pꝛobari ab he/
rede vt infra vt cum de appella.cogno..aliud
⁊. S. ſiue igit. Idem de emancipato filio. ſ. ð
beat inſeri cauſa pᷣteritõis vt infra vt cũ de ap/
lati.cogno.S.ſiue igitur.⁊.ꝗ.aliud.vnde appa/
ret ꝙ in duobus vltimis caſibus quãdo pꝛeteri
tus a linea materna vel a patre emãcipatus oliʒ
etiã ſine cauſa hodie vero cum cauſa locũ habʒ
quod hoc.ꝗ.dicitur.

F. Si vero abſunt. Seribentes bie maxime Ang. di
cunt iſtum tex.eſſe valde notanduʒ ad hoe pꝛopoſilũ ꝙ vbi nota
rius requiritur in actu ſi non põt haberi ſumcit babere honeſtas
perſonas loco illius vt ibi per eos cum quibus ſto. Et idem pꝛo
batur in.l.hac conſultiſſima. S.fi.Ciqui teſta.face.poſ.⁊ in.iij. C
quẽadmo.teſta.aperi.x voluit glo.in.l curent.ff. de teſtib.⁊ glo.in
ciquoniã contra falſam extra de pꝛobatio. cum ibi plene notatis

ER ij

2 in locis pꝛedictis ad que me remitto. Uno etiaz addito &
loco notarij deficiẽtis requiruntur ꝑſone honeſte ad minus tres
pꝛout ibi dicitur in text.⁊ idem pꝛobatur in.l. ſancimus. C. de te/
ſtamẽ. De cuius tamen text. intellectu ibi vixi ⁊ ad ibi dicta
me remitco circa hoc. Nam dedi nouũ intell ctũ ad illum tex. p/
ut videre potes. ⁊ hoc modo ego intelligo iſtum lex. Luius ver⸗
C Si vero abſunt aliqui iſtoꝛuʒ intereſſe teſtes

in ipſa ciuitate fidedignos ⁊ poſſidentes ſub/
ſtantiam ⁊ optime opinionis exiſtentes nõ mi/
nus tres tabulariis cum ſolis quantum ad hoc

competit non credimus coꝛam quibus cõuenit

fieri inuentarium ⁊ c. Ui iedi
Gloſa in..ſi vero abſunt. Seribentes bic marie
Ange. dicũt iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet te⸗
ſtamentũ debeat fieri vno cõtextu vt in.l.iubemus cum ibi plene
nota. vbi alias legendo dixi de hoc. C. de teſtame.ſecus eſt in in/
uẽtario conficiendo licet idem notarius debeat perfieere qui inte
pit. ⁊ idem teſtes debent ſempꝑ internenire in eo vt ibi per eos cũ
quibus ſto. Uno addito ꝙ idem voluit etisã Bald. inil fi. 5.
cum igſtur in.vj.colum.C. de iure delibe.vbi lmiiat pꝛedicta niſi
res ſit pꝛo parte abſens vel niſi patrimoniũ ſit amplum. q; tunc
poteſt fieri per diuerſos notarios vt ibi per eum ad quem me re
mitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CTabularijs interpoſitio eſt hic verſus ⁊ po/
nitur hic plurale pꝛo ſingulari ſic.C.de epiſ.et
cle.l.oꝛphanotrophos. ⁊.C.de hijs qui in ec/
cle.ma.l.i.⁊.ff.de nego.geſt.l.ait pꝛetoꝛ. Sed
quid ſi ſint tabelliones tres in confectõe inuen
tarij. Reſpon.valet.naʒ non ideo minus ꝙ ſint
tabelliones tres creditur eis ĩmo plus cuʒ ſint
publice perſone vt infra de teſtibus.S.ſancimꝰ
7 pꝛopterea reſoluitur plurale in ſingulare ⁊c.

F. Si vero expꝛeſſim. Seribentes bic maxie An/
gel. dicunt iſtum tex. eſſe notanduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ille dicit
lucrari qui pie agit vt ibi per eos cum quibus ſimpliciter ſto pꝛo
nuũc.Et idem voluit Specul. in titu. de legato.ꝭ.octauo verſicu.
Sed nũquid ⁊c. vbi dixit quod lucrum intereſt in vltimis vo/⸗
luntatibus. ⁊ ſimiliter implere voluntateʒ ſuam dicitur lucrum
Hm glo.in.l.penul.ff. de condi.ob cau.ad quam me remitto ⁊ po
no tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

H. Si vero expꝛeſſim deſignauerit nõ velle he/
redem retinere falcidiã:neceſſariũ eſt teſtatoꝛiſ
valere ſententiã ⁊ aut volentem parere teſtatoꝛi
etiaʒ foꝛſan quaedam iuſte ⁊ pie relinquenti lu/
crum nõ in percipiendo ſed ſolũmodo pie agen
tem habentẽ ⁊ nõ videri ſine lucro huiuſmõi eſ
ſe hereditatem ⁊c.

De monacis.

Gloſa in. I. cogitandum. Seribentes hic marime
Angel.reputat iſtam glo. eſſe valde ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitum
ꝙ illi pſumũtur amici qui cõuerſantur inuicem in vno holſpitio
rõe ſociettatis vel religionis vel cx alia cauſa. vt ibi per eos cum
quibus ſto. Uno addito ꝙ in ſpecie non pᷣſumitur amicicia
niſi pꝛobetur.ſed in genere ſic m Bal.in.l. ſi quis. C. de teſtibus

ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba
ſunt hec.

CNudo verbo ⁊c.in verſi.item nũquid in cau
ſa alterius monaci.Reſpon.ꝙ ſic eadeʒ ratõne
qꝛ ⁊ cauſam poteſt habere vt infra apud quos
opoꝛtet licʒ tanqᷓʒ amico aliquantuluʒ minoꝛ fi
des habeat᷑:vt. C. de teſtibus.l. iij ꝛ idem de cõ
uerſo.idem de monaco vt infra eo.F. penulti.⁊
infra titu.pꝛimo in..quanta igitur ⁊c.

Gloſa in.S.illud. Scribentes hic maxime Angel di
cunt iſtam glo, ſoꝛe ſingularem ad boc pꝛopoſituʒ ey pteritio filij
in poteſtate exiſtentis non rumpit alias voluntates excepto teſta 1
mento vt ibi per eos cuʒ quibus ſto ſimpliciter quia gio. optime
pꝛobat hoc. Addito vno ſolo conſilio Pau. de caſtro in ma/
teria quomõ ⁊ quãdo pbteritio reddat teſtamemtũ nulluz qd con
ſilinm eſt. cxxxvij.ad queʒ me remitto ⁊ pono verba glo.de qua
agimuo. Qucſunt bet .
Quare dic ꝙ alia voluntas hec fuerit ⁊ non
teſtamentũ:vel aliquid monaſterio relinquatur
vt nõ videatur pꝛeteritus poſtumus vt inſtituta

de exhereda.libero..ſecundo.

De von alienando.

Si autem creditoꝛ. Seribẽtes bie maxie Ange,
ic dicit iſtum tex. cum glo. eſſe nolandaʒ ad hoc pꝛopoſitum ꝙ
expenſa facta in ſoluendis debitis dicitur eſſe cauſa vtilis. ſed ea
que ſit pꝛo cultura agroꝛũ puta in bobus ⁊ alijs rebus dicit eſſe
Miliſſima vt ibi per eos cuʒ quibus ſto. Uno addito ꝙ bec
expenſa que fit pꝛo cultura copenſatur cum fructibus vt in. lij.
ff. ve impen. in reb. dotali. fact. ⁊ in.l.diuoꝛcio..impendia. ff. ſol.
matri.⁊ voluit Paul.de caſtro in ſuo conſilio.xvij.in penul.col.
vbi põit de expẽſis que fiut ꝓ pꝛopagando vineã.ad quẽ me re/
mitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius vet ba ſunt bec.
CSi autem creditoꝛ in pignoꝛe coꝛꝑali elege/
rit accipere rem immobilem eccleſiaſticam aut
pꝛothoticam in domibꝰ foꝛſan aut ſuburbãis:
aut agris:aut oꝛtis: aut ciuilibus penſionibus:
aut ruſticis mancipijs:⁊ dederit aurum ab hoc
cadat creditoꝛ ⁊ habeat lucrũ quod mutuũ ac/
ceperit ſanctiſſima eccleſia aut venerabilis do
mus quod mutuatũ eſt aurũ:⁊ hic cõtra celebꝛã
tem mutuũ:⁊ yconomũ aut xenodochiũ aut bẽ/
photrophiũ:aut pꝛe ſulem mõaſterij:aut aſiſte/
rij: aut alioꝛũ venerabiliũ collegioꝛuʒ creditoꝛi
actiõe manẽte:hijs omnibus autẽ in abbatiſſis
muliebꝛiũ aſiſterioꝛũ aut monaſterioꝛum valen
tibus ⁊cetera.

De fideiuſſoꝛibus.

S. Quod autem. Scribentes hic maxime Ang. dicunt
ſſtum tex.eſſe multũ notanduz ⁊ ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ
debitoꝛ quãtitatis ſi non habet pecuniã paratã poteſt ſoluere in
rebus dũmodo antea conſtet ꝙ non poteſt ſoluere pecuntã ⁊ ꝙ
ny llus emptoꝛ reperiatur in re quam vult dare creditoꝛi ſuo. ?
tũc poteſt creditoꝛ capere res magis pꝛecioſas ſicut aurũ opumu
metalloꝛũ vt ibi per eos cũ quibus ſto. Uno addito ꝙ bec
omnia debent fieri cuʒ iudicis auctoꝛitate non auũt pꝛopꝛia aucto
ritate creditoꝛis vel debitoꝛis vt ſonat iſte tex. Cui vba ſunt hec

CQuod autẽ de cetero humanis auxiliatur cu
ris:licet quibuſdam creditoꝛibus non foꝛte ſit
gratum ⁊cetera.

BGloſa in.S. argentarioꝛum. Paul. de caſtro inl.
qui vſumfructũ.ff de verb.obli.⁊ etiã do.meus Alexa.de imola
in ſuo conſilio.x.in ſecũda colum.in fi.in ſo volumie incip.quan
do emptoꝛ vel alius ⁊c.dicũt iſtam glo.cum tex.ſuo foꝛe ſingula⸗
rem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi quis pmittit pꝛo me creditoꝛi meo di
tendo pꝛomitto tibi loco Ludouici bolognini liberat me a credi
toꝛe meo incõtinenti vt ibi per eos cuʒ quibus ſto. Unoad/
dito ꝙ iſte pꝛomittens pꝛo me tenet᷑ omnino ſoluere etiaz ſi ego
non cõſeruo eum indemnẽ vt in.l.ſi pater. ⁊ hoc ibi voluit Bal⸗
C.de nouatio.ad quem me remitto ⁊ pono glo.ve qua agimus.
Cuiꝰ verba ſunt hec.

CArgentarioꝛũ quippe ex ſponſiõibus ꝓpter
vtilitatem cõtractuũ in oꝛdine moderno duran
tibus ⁊c. WUerba autem gloſe ſunt hec.
CMWogerno ⁊c.in verſi.det mihi aliũ argenta

rinatunſu
ininnanin
ſlamn.
Arwirse.
Rangilig Smamnd
utün tauNri uIn
lufkufere etitut n
ſnrini t arutn
ſzüumthtidim nun
Nammi giinin Mas
PaylrratnNEd
hentitemmittlnkstis
Gcinsfiwerili
ANNNNAiihNA
WGtafntiamiknafttat
nulnniitieuenzn
nitmirtiaen
Fun ieruxtr

(epaſptsichrg ti
ſefiſnennnrenr
nimmn gicin ininnen
lantiniſtrethtelri
aſigiir nnf

ſchigninitieeinen
nag Knna

renn

e g,
nas
eie n

ffff f

di..alia ⁊..alia demũ ⁊c.
De mandatis pꝛincipum.

du
er
„
rium ſponſoꝛem potero conuenire pꝛius uem cip. viſis hijs que in facto vc. T ibi aliquid in additio. meis ad es
q .
velim ⁊c. forhiia Ange. in Gai eeneee⸗donatus Floꝛiani ⁊c. ⁊ do
. . 2 1 — . meus Alex. de imola in conſilio centeſimo in pꝛima colu in i0
4 CAt iudices ſine quoqʒ ſuffragio. vaineinccy Suner pꝛimo caſu ⁊c. cuʒ quibus ſto. Cino ens
. , . addito ꝙ idem eſt in alimẽtis relictis ſcolari. nã debẽt pꝛeſtari
BGloſa in.S.illud in verbo amariſſimis ⁊cetera. in loco i m Bar. m. dalſolent ad qusmne remmtort hono
* de H Seribenes hic ⁊ Rarime Ange oſcut iſam glo. eſſeſingu. glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. O
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ occidens iudicem punitur pena paricidij vt Ali ia in c. 5
N R . E ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter. quia glo. clara eſt ⁊ non eu AIin nerefari unwer ie⸗ e qtto⸗ 5 paſeent
AN eget alia noua mea interpꝛetatõe excepto ꝙ iudicio meo gloſa ni m in exilio P0 itum. Ke vondeo ene mitten
mis extẽdit iſtuz tex. qui poteſt verificari in pena alia minoꝛi que do ſibi neceſſaria. nam eo capto ab hoſtibus il/
„ tamen poteſt eſſe amariſſimg. luc ſunt ſibi neceſſaria mittenda vt infra vt cuʒ
CTaſnen pao iſta glo. facit tex.in.l. penul.ff. de paricid. 7 in. 5. de appel ſt 2 dictis ⁊c.
2„ itẽ Hõ public.iudic.cum ibi nota.vbi habeĩ etiã ppe cogno. li vnuʒ de pꝛedictis ⁊c.
.2* ꝙ occidens vxoꝛẽ ⁊ alias pſonas de quibus in.i:.i.ff.eo.titu.tene . . . .
e Q . tur pena paricidij. Et ſimiliter occidens patrẽ naturalem tõ 5 loſa in. F. pꝛimo. Ser bentes bit maxime Ange. re
— tum eadem pena tenetur pᷣm Bal. in.l. cum acuriſſimi. C. de fi⸗ putant iſtam glo. mirabilem ad hoc pꝛopoſitũ , vbi fit ptiuatio
—„ u deicõmiſ. ⁊ Bar. in. l ij..quia ſuper. frde in ius voca.? Ludo o iune a lege quod et quando fit per verbu mor velper aliud
„ N Ged ro.in ſuo ſingulari inverbo homicida ⁊c.ad quos oẽſ me remu verbum babens inſtar tempis momẽtanei paodeſt quo ad boc
. mg u to ⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec. yt fructus omẽs interim percepti per eum qui pꝛiuatus eſt de/
M nd G. Amariſſimis moꝛtis er go. Uel dic ꝙ pena be it reſtitui. ſecus ſi pꝛiuatio non fit ſtatim vel mox vel inſtãta
24 W 4 Sinhl 1 eê nee ſed per ſententiã. Nam fructus interim percepti ante ſenten/
n paricidij ⁊ quia in loco filioꝛuʒ ſunt collatoꝛes tiam ſunt illius qui venit pꝛiuãdus vt ibi per oos. Quibus
quos quaſi occidit vt ſupꝛa eo. SF. eos.⁊ quia il uce lu aene eairur Rrrui Snlnerlo⸗ nun delune
. ji j maſ 53 xponitur pꝛo ipſo iure ſm glo.ſingul. in. l. i.5. nia. ff.
A. An

C. de epiſco.⁊ cleric. Idem ſi per verbum ſtatim. vt in. l. comiſſa
ff. de publica. Idem eſt ſi per verbũ mox vt in.S.ſi quis igitur in

. . — . . auten. de alie. ⁊ emphi. Idem ſi per verbũ eoipſo vt in. c.que ſit
& Bloſa m. Scd nea de Kanaali adino Vnk. de electio. li. vj. T hoc ſi verba iungãtur cum verbis pꝛeſentis
. „. Ah . . tur be tempis.ſ. . s. quia tunc intelligi
e nito fidantia vt compareat tamen poteſt cogi ⁊ non eſt ſerunnda mbis ſecus ſi cum ver bis futun tempis. quia nignur

per ſementiã vt eſt glo.not.in.l.in criminali.C. de iuriſdic.omiu

eius fidancia per iudicẽ. Pꝛo quibꝰ facit text.in.c. accedens ex
tra vt lite non conteſta. vbi quis nõ tenet credere bu iuſmõi fidan
tijs. De qua materia poſuit etiam aliquid Bar. in ſua diſputa. in
cip. Statuto Lucane ciuitatis ⁊c. Et ratio eſt. quia ſolus pꝛĩceps
poteſt bannire ⁊ rebannire bannitũ vt in.l.iij.ff. de penis.⁊ ẽ glo.
in.l.is qui reus.ᷣ ff de publi.iudic.⁊ not.in.l.cõuentionũ.ff. ð pacti
Et voluit do.meꝰ Alex.de imolalin ſuo ↄſilioccxiij.in vᷣo voliinci.
Repetitus vt dicam ⁊c.⁊ in conſilio.xxvj.in a colu.in pꝛimo vo

di. v in.l.ciubemus nulli.. notoꝛius. C. de ſacroſa. eccleſ. in verbo
pꝛiuetur ⁊c. ⁊ in.l.ſi quis in tantam. C. vnde vi.ſecus ſi ꝑ verbuʒ
hꝛeteriti tempis.ᷣ quia tunc intelligitur ipſo iure ⁊ non ꝑ ſentennã
vt in. q.l.in criminali. ⁊ in.c.cum infirmitas extra de peniten. ?
remiſſi.Et ratio eſt quia pꝛiuatio per verbuũ pteriti tempꝑis inſdu
cit canonẽ late ſentõtie vt eſt tex.melioꝛ de iure m Bal.ibi in.l.
amiſſione..qui deſiciũt. f.de capit.diminu. ad quẽ me remit/

e NI Ecvin con W). lo v pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec
— ergenaenn iala bennenzanenkeirter Reo T Imminere: ſed nũquid ipſo iure vel per ſ. en/
— Cuius verba ſunt bec. tentiam. Reſpon.ſatis credo ipſo iure quia di
n CNeqʒ cuſtodes ideſt neqʒ dabis: ⁊ ſi dede/ cit mox:ſentẽtia vero nõ poſſet ita mox dari:ſʒ
* ris nõ ſerues:nec poterit cõtra te legem vel iu/ tractatim ⁊ cum deliberatõe fertur.vt.C.ð ſen
. ſticiam inuocare quã cõtempſit vt.ff.de minoꝛi ten.ex pericu.recit.⁊ ideo ſtatim cũ erit tale ma
* bus.:.auxilium in fine:⁊ quod hijs ſpecialibus trimoniũ cõtractuʒ a ſcientibus ipſo iure domi
caſibus dicitur idem dicas ſi pꝛo quocũqʒ ma nium perditur reruʒ.⁊ facit pꝛo hoc infra de ra
H„ leficio fugerit vt ſubijcit ⁊ ſupꝛa de monacis.q pto.mulie.que pꝛop.rapto.nub..ſancimus.⁊
— ſi vero colla.pꝛima. E aelnin inarif:e f oe Pablclcn il a. 7
. locati.l.fi.⁊ infra de litigi..ſi vero apud in
an Sloſain . Kei be ſeigiertes⸗ 3 Boakodes e fine.Sed quidaʒ dicũt ſententiã neceſſariaʒ ⁊
n officialis dicitur poſſidere ſ na iuriſ⸗ dictõez vt ibi Pen arum legitime rem pꝛobari debere antequã dominiũ
4 quib ſto ſmytr. q glo.clara eſt ä nõ eget alia noua mea interp perdatur. ⁊ eſt pꝛo eis.ff. de iure fiſci.l.eiꝰ qui
1 — tatione. icre bono verba eius Que ſunt hec. pꝛimo reſponſo.⁊.C.de hereti.⁊ mathemati.l.
en TPol eſſoꝛes ideſt dominos quãdo fuerant quicũqʒ.ꝗ.ꝙ ſi fecerit.⁊.ff.ad ſylle.l.neceſſari
— coloni:vel ipſos rectoꝛes pꝛouinciarũ quando as.C. de appo.l.i.⁊ infra vt litig.iurẽt..illo.
2 vt. F. de petit. peregit le Uaice A idere taʒ hoꝛridum delictũ vt hic vt ſupꝛa pꝛoxime ⁊
2 . A.regulariter Acur.⁊c. infra pꝛoxime dicitur. Sed ad quid hoc pꝛode
—en De inceſtis nuptijs. rit ꝙ bona nõ auferẽtur niſi lata ſentẽtia. Re/
—wen SS” ſpondeo quo ad fructus medij temꝑis vt.ff. de
2 us, Gloſa in pꝛinci. Sentbentes bie maxime Ange. dict hijs quib.vt indig.l.eum qui ⁊c.
Ge ſſtam gloſaz eſſe valde notandaz iuncto textu ad hoc pꝛopoſiuʒ BGloſa in.S.ſi vero contigerit in verbo neceſſa/
R—— Y litet dubiſ ſit vbi debeãt hꝛeſtari alimenta relicta alieui in do / ria v. Scribentes hic ⁊ maxime Ange. dicũt iſtam glo. eſſe
„ ZHarng mo teſtatonis vel ipſius legatarij vt in.l. cum bij. 5. in cauſa c uz notandaʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſillus banniti tenetur ſubuenire pa
rs ibi nota. ff.de tranſactioni. x per Bar. ⁊ Paul. de caſtr. ibidẽ in i ſuo bãnito vt ibi per eos cum quibꝰ ſto. De quo vide tuẽt
2 32 in 5§. igitur. per Bar. in. l. ſed ſi ſuſceperit. . ſi libertis. ff. de iudi Poler glo. in. doles in verbo ren io in ruten dem ti⸗ A
r T go. v Bar. in. l ſolent. ⁊ ct in. l i.ff ali. cib. legat. Rñ hoc beri. de roſa in ſuo libello ſatutopin uarta qõe. 21 in
— verũ in extraneis ſed in patre aliud eſt. nam debẽt ſibi alimenta H

eEranets ibi c.pꝛimo..ſi quis hominẽ in tit. de pace tene. Et. binc eſt quod
ℳ mrn pꝛeſtari per filiũ in eo loco in quo pater moꝛatur vt ibi per eos.⁊ dicimꝰ ꝙ bãnitus non perdit patriã poteſtatez in filijs nec ẽt illa

ber do. mei Alexa. de imol in conſilio. ij. in pꝛima col in quarto⸗ i ni 4
nen⸗ na col in quarte que ſunt de iure gentuũ niſi ſtatutũ fingcret eum moꝛtuũ ſᷣm do.
volumine incip.ſuper pꝛoceſſu ⁊c.2 Jo.de ana.in conſilio. liiij. in meũ Alex.de imola in.l.ſi cum dorenk. poſtea in pꝛima colũ.

2 ℳ R ij

ff. ſolu. matri. ⁊ do. Alberi. in ſuo conſilio ciiij. in inie colů
aimo volu. incip. Placz mibi ⁊c.quos omnino videbis. =
gem Doinmaruo bãnito. nam vxoꝛ non tenetur eũ alimẽtare
Et idem eſt in marito excõicato vt inec.ſi vero extra de ſentẽ.ex
cõmu.⁊ voluit Specu.in tit.de donati.inter vir.⁊ vxo. in. 8.fo24
matis in verſi.quid ſi vir eſt bãnitus c.ad quẽ me remitio·. 7
pono glo.be qua agimus.Cnius vᷣba ſunt bec. .
C Neceſſaria ad veſtitum. æ facit ad hoc infra
quib.mod.natu.effici.ſui. S. penul. .ff. ad treb-
l. ex facto.S.ſi quis rogatus.⁊.l.imꝑatoꝛ in fi.
2. C. de alen. libe. l.i. Sed quomõ paſcent eum
in exilio poſituʒ. Reſpon.bene mittẽdo ſibi ne
ceſſaria. nam etiã eo capto ab boſtibus illuc ſüt
ſibi neceſſaria mittenda vt infra vt cum de ap/
pella. cogno. 5. ſi vnũ de pꝛedictis ⁊c.

De triente ⁊ ſemiſſe.

Gloſa in.S. quod ſepe. Sceribẽtes hit mariĩe Ang⸗
reputant iſram glo.ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ verbuʒ plures
ſeu plurimi verificatur in tribus vt ibi per eos. De quo vi/
de tu ẽt not. per Bar.in.l.ſi pecunia.ff. arbo.fur.ceſa. ⁊ etiã per
Bal in.c.i.in ſᷣa colum.in tit.quib.mod.feu.amit.⁊ etiã ꝑ Ang.
areti. in ſuo libello maleficioꝛũ in verbo pluribus ⁊c.⁊ per Bal.
in. c.i.ꝗ. quod autẽ in tit.de notis feudoꝝ.⁊ Bal.in.l.⁊ ſi pꝰ tres
ffſi quis caut.ad quos me remitto. Uno ſolo addito ꝙ pau
ci dicũtur duo vt in.l.i.ff.de pꝛeſcript.verb.⁊ per glo.in.l.anti⸗
quitas.C.de vſufru.cũ ſimilibꝰ que bꝛeuitatis gratia obmitto ⁊
pono verba gloſe. Que ſunt hoc.

CEt quod filioꝛũ ⁊ etiã duoꝛũ vt.ff.de teſtib.
l.vbi.ſʒ hec dictio plurimoꝛũ tres exigit ad mi/
nus idem tamen credo in duobus.

§. Si enim. Scribentes bic maxime Ange. dicit iſtum
tex.eſſe notanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi ego feci citare debitoꝛem
meũ in iudicio.⁊ ipſe cõfeſſus eſt debitũ non poſſum petere expẽ
ſas quas feci maxime pꝛo libello poꝛrecto contra eum cũ quibꝰ
ſto. Uno jolo pꝛo nũc addito ꝙ idem voluit etiã Bar.in.l.a
diuo pio.S.pꝛimo. ff.de re iudi.⁊ Inno.in.c.ſepe extra de appell⸗
vbi dtcũt ꝙ expenſe facte ante litem conteſtatã non poſſunt peti.
vt ibi per eos ad quos me remitto ⁊ pono text.de quo agimus.
Euius verba ſunt hec.
CSi enim tale aliquid egerit ſi quideʒ mox ab
inicio poſt abnegationẽ intulerit iuſiuranduʒ:et
ille continuo cõfeſſus fuerit qnod in negatione
deductũ erit ſine periculo ſit quautũ ad dupluʒ
ſi vero longioꝛi facta lite tũc actoꝛ inferat ſacra

mentuʒ:ac ille etiã ſic quod infertur pꝛofiteat᷑:

de dupli quidem euʒ eximimus pena:oẽs vero

expenſas que vſqʒ; tunc facte ſunt pꝛopter pꝛo/
bationes:actoꝛ iureiurãdo eius diffinitas exol
uere euʒ qui ab inicio quid negauerit poſtea ve
ro confeſſus eſt iubemus ⁊c.

De nuptijs.

S. Sed hec quidem. Scribentes bie maxime Ang.
dicuunt iſtum tex.eſſe notanduz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ fuiusfami/
as quem pater reputanit ingratũ in teſtamẽto non ſoluʒ excludit
a ſucceſſione de qua pr̃ in moꝛte diſpoſuit ſʒ ẽt in vita ppter eiuſ
male merita vt ibi per eos cum quibus ſto.quia tex.optime pꝛo
bat hoc. Uno ſolo pꝛo nũc addito ꝙ ingratitudo nõ facit de/
ſinere quem bercdem ſed facit indignum eᷣm Bald. in. l.i.C. de
fide. ad quem me remitto ⁊ pono text.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec.
CSed hec quidem de hijs que per largitateʒ
dantur diximus.ſi auteʒ in dote vel ſponſalicia
largitate rerũ vſufructus detur nil penitus in/

nouamus:ſed duduʒ ſancita teneãt: ⁊ maneant

a

apud accipiẽtes donec viuũt:licʒ decies milies
contrariũ aliquid velint moꝛiẽtes.quod enĩ ex
lege datum eſt lucrum pꝛiuatus auferre modis
omnibus non valebit ⁊c.

De non eligendo ſecundo nubentes.

Gloſa in. S.pꝛimo. Scribentes bic maxime Angel.
dicũt iſtam glo.eſſe notandaʒ ad ſcienduʒ quãdo mulier tranſiẽf
ad ſecunda vota poſſit lucrari donatõeʒ pꝛopter nupnias ei factq
per pꝛimũ maritũ vt ibi per eos cuʒ quibus ſto. Uno addi/
to ꝙ ſoluto matrimonio reuertitur ad donantẽ ſicut dos ad eu
qui dotauit vt in.l.ij.⁊ hoc ibi voluit Bal. C. de boniaq; liber.
niſi eſſet factum pactum de ea lucranda ſᷣm Bal in auten. ſiue a
me. C. ad velley.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. J
CNota diſtinctõz. Circa hoc diligẽter diſtin
gue cum mulier dat dotem vir autẽ donationeʒ
pꝛopter nuptias.aut nulluʒ apponit᷑ pactũ de lu
crãdo: ⁊ tunc dos mulieri ⁊ donatõ marito vel
eoꝛum patribus reſtituẽda eſt matrimonio ſolu

to vt infra de equali.dot..pꝛimo coll.vj.
C De exhibendis reis.

BGloſa in. .ſi vero etiã quidam. Scribnetes bie

maxime Ange. dicũt iſtam glo.cum tex.ſuo eſſe ſingul.ad boc
po ſitũ ꝙ vbi famulus aufugit pᷣſumitur ſubtraxiſſe res que de
ſiciũt in domo domini a quo aufugit vt ibi per eos cum quibus
ſto. Uuo addito ꝙ hoc eſt veꝝ niſi fuiſſent alij cuſtodes ad
eam rem quia pᷣumitur ſactũ ab eis qui poſſunt poni ad toꝛtu /
ram pꝛimo ante omẽs ſᷣm Bar.in.l.i.ff. de offi. pꝛefec. vigil. Et
etiã pſumitur aliquãdo factũ a vicinis ſi non ſunt cuſtodes vel

famuli ſᷣm Bar.in.l.ſi ita.ff.de fund.inſtru.ad quẽ me remitto

⁊ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
¶Nota optimũ argumentuʒ contra ſeruientes
fugientes vt eoipſo res amiſſas videantur ſub/

traxiſſe.⁊ facit.C.de iurame.calum.l.ij.O.qð

ſi actoꝛ.⁊. S.ſin autem reus ⁊c.

Bloſa in. ſuſcepto. Scribentes hic maxime Ang.
dicũt iſtã gloſaʒ eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ fideſuſſoꝛ qui
intercedit pꝛo reo de iudicio ſiſti ex eo ꝙ reus non poſſidet bona
immobilia in loco iudicij debet poſſidere ea bona immobilia in
eo loco vel in eo diſtrictu vbi fideiubet pꝛo reo vt ibi per eos cuʒ
quibus ſto. De quo vide tu ẽt not.ꝑ Bar.in.l.fi.C. de pꝛin.
agen.in reb.libꝛo.xiſ.⁊ per Paul.de caſtro in.lſi filius.ffqui ſa
tiſda.cog.vbi idẽ tenẽt. Quod eſt verũ pᷣterquã in cõiunctis ꝑ
ſonis pꝛomittẽtibus pꝛo cõiunctis vt in.l.i.⁊.ijff. in ius voca. vt
eant.⁊ voluit. Bar.iu.l.ſcienduʒz in fine pꝛincipij.vbi alias ẽt dixi
legendo poſt do.meũ Alex de imola ibidem.ff.qui ſatiſda, coda.
ad qua me remitio ⁊ pono glo.ð qua agimꝰ.Cuiꝰ verba ſũt bec

CSuſcepto ⁊c. Iteʒ nũquid poterit dare fide
iuſſoꝛem alium qui ſimiliter immobilia nõ poſ
ſideat vt ſcolarem aliuʒ. Reſpon.non vt inſti/
tu.de fideiuſſo.in pꝛin.⁊ inſtitu.de replicata.in
fine.ff.qui ſatiſda.cogan.Sed contra in eo.tit.
l.fideiuſſoꝛ in fine pꝛimi reſponſi. Sed dic ibi
eum eſſe poſſeſſoꝛẽ immobiliũ licet alias pꝛiui/
legium vel militie vel ſacerdotij cui renunciari
poteſt ſᷣm noſtra iura vt.C. de pact.l.penulti.
Sed quid ſi huiuſmodi fideiuſſoꝛẽ dare nõ po
teſt. Reſpon.iuret duo.ſ.ſe fideiuſſoꝛẽ dare nõ
poſſe:⁊ ſe ſiſtere vt infra de litigio.s.ad exclu/
dẽdas:pꝛeʒer clericos qui iurare phibẽtur ⁊c.

At iudices ſine quoqʒ ſuffragio.
Gloſa in.S.ſi quis autem. Senibẽtes bic maxime

ikfitpGtaHE
ttn cer Nudlit Iln

NNistnine MNN1NAEA

teienaer
iaptinetite u
hfnurmmegittertrmen
id Dndinttnim duis
r ncte men nan
ndtefii i rninan nn
nttinler
(Gpreſcingudremm

Murikcsthtondene⸗
☛ min

e e
N
—
nnnnund
iuttnrt
nnſltiitireten n
(ontulnmn
Ruinimſhecct
ſctonnnri

ining anſ

ſu W ſile
Nikinnnnn
–— rain *
it: Ni unn⸗ et
lellnnendge S
pian len dden
n enintned,

rigenen

weffebess ———

Ange. dicuͦt iſtam glo. foꝛe ſingula.ad hoc bꝛopoſitů ſi officiał
fugit poſt finitũ eius offciũ anteieius ſindicatũ pꝛeſumitur eſſe in
dolo ⁊ effcitur ſuſpectus adeo ꝙ ſtatur ſolo ſacramẽto aduer/
ſarij de barataria per eum cõmiſſa. quinymo põt cõdemnari ad
exemplum latronũ etiã die feriata in honoꝛẽc dei vt eſt text. in. F⸗
ſancimus eo.tit.⁊ in.l.ſi apparitoꝛ.C. de coartali.lib.xij.cum qui
bus ſto.quia glo.clara eſt ⁊ non eget alia nona mea interpꝛetatõe
Nili ꝙ de materia addo not.p Bal.in.l.in bõeſidei in quiĩta eol.
C. de reb.credi.⁊ iureiura.⁊ per Bal.in.l.ſuecurritur.ff.ex qui.
tau.maio. ⁊ per Bar. in. li. C. de aſſeſſo. ⁊ per Ange. in.l. in lege.
Rad ſylla.vbi cõcludunt omẽs q; fuga facit ſemiplenã pꝛobatio
nem. 1 fugiene habetur pꝛo confeſſo ⁊ pꝛo cõuicto vbi alias in ali
is caſibus non pꝛobat vere delictũ pᷣm Bar. in.l. ſi quis in graui
5§. vtrum. ff. ad ſylla.cum ibi nota.⁊ Soecu.in tit.de pꝛobalio. in
h. ſi. in verſi. vltimo. ⁊ Jobh.de ana. in ſuo conſilio pꝛimo.⁊ ibi ali
quid in additio.meis ad ea conſilia ⁊ Ludo.roma.in ſuo conſi
lio. clxix.⁊ do.meũ Alex.de imola in.l.admonẽdi in xxx.colum.
ff. de iureiura.ad quos oẽs me remitto æ pono glo. ſde qua agi
mus.Cuius verba ſunt hec.

Pꝛeſente.ſed nũquid epᷣus ſolus cognoſcet.
Reſpondent quidam ꝙ non ⁊c. Nel melius eti
am durante officio ꝛc.

Gloſa in. .ſuſcepto. Seribentes bie maxime Ang.
dicunt iſtam glo.eſſe notandazʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ dilatio legaliſ
vel iudicialis poteſt per iudicẽ bꝛeuiari. Tamen intellige hot eſſe
verũ in dilatõe cõceſſa a lege ipſi iudici alias auteʒ non vt ibi per
eos cum quibus ſto. Uno addito idem eſt ſi lex aliquid
ſtatuat poſt eam. vt in auten.qui ſemel. C.quõ ⁊ qnãdo iudex.⁊
ibi per Bal. ⁊ Bal. Paul. de caſtro in.l..fi..⁊ ſi quidem. C. de
iure delibe.tamẽ ſecus eſt in dilatoõe cõceſſa ad confectõem inuen
tarii.quia non põt pꝛorogari nec bꝛeuiari ſᷣm Bal. in. d.l.fi. .cuz
igitur in quaria colum. de iure delibe.⁊ Bar.in. l. ij. ff. de re iudi.
Et idem eſt in tempe dato ad accuſanduʒ vt in.l.adulterij.
C.de adulter.⁊ voluit Bar.in.d.l.ij.⁊ Bal.in.l.i.C. ſi aduer.de
lictũ.⁊ Bal.in auten. iubemus.C. de iudici.⁊ Bald. in.l.ij. C.de
