ſilio.xxvj.in ᷣa colum.in pꝛimo volu.incip.Circa pꝛimuũ dubium
⁊c.⁊ in conſilio.v.in pꝛio volu.incip.in cauſa inquiſitõnis ⁊c.⁊ in
tonſil.cxv.in ſo volu.incip. Animaduerſis ſtatutis ⁊c.ad quem
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus uius verba ſi unt hec.
¶MWanicheos ſiue maicheas ſiue donatiſtas
meritiſſima ſeueritate pſequimur. Hinc itaqʒ
hominũ generi nihil ex moꝛibus nihil ex legibꝰ
ſit cõmune cum caeteris:ac pꝛimũ quidem vo/
lumus eſſe publicuʒ crimen.quia quod in religi
onem diuinã cõmittitur in omniũ fertur iniuriã
quos omniũ bonoꝛuʒ publicatione ꝑſequimur:
ipᷣos quoqʒ volumus amoueri ab omni liberali

tate ⁊ ſucceſſione qualibet veniente ⁊c.

Z. Nemini. Bald. bic dicit iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ diſpoſitio facta ſub condictõe cõtinente cauſaʒ piam
implendaʒ infra tempus limitatũ a teſtatoꝛe non deficit ſi infra
illud tempus operarius ſit impeditus implere ⁊ poſtea impleat.
vt ibi per eum cum quo ſto. Uno addito ꝙ de hoc etiaʒ po/
ſuit idem Bal.in.l.ſi plures in penul.colũ.C.de condict.inſer.⁊
Bar. in.l.ſi quis inſtituatur..penul.ff.de heredi.inſtitu.⁊ Bar.
in.l.hec condictio.ff.de condi.⁊ demon.la ſa ad quos me remit/
to ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Z. Memiui licere volumus ſiue ingenuis genito
ribus puer paruulus pꝛocreatꝰ:ſiue a libertina
pꝛogenie:ſiue ſeruuli condictiõe maculatus ex/
poſitus ſit eum puerũ in ſuũ dominiũ vendicar̃
ſiue noĩe domini ſiue aſcripticie ſue colonarie
cõdictõis:ſed neqʒ is quae eos nutriẽdos ſub/
ſtulerint licentiam ⁊c.

Blo.in.l.nulli licere. Bal. hie dicit iſtam glo eſſe ſingu
larem ad hoc pꝛopoſiiũ ꝙ ſi quis fuit granatus ad Aioni laciẽ
1

dum in vltima voluntate infra certuʒ tempus puta fabꝛicare ec/
cleſiam vel capellam infra annü ſi impeditus eſt facere nõ curtit
ei interim tempus vt ibi per eum cu quo ſto. Uno adduo ꝙ
etiã idem volunt omẽs ſeribẽtes in.i.i..quod dixiiuus maxie
Bar. flſi quis caunio.⁊ in.lij. C. de nauti.feno.⁊ glo.in. c. cupien
tes..quod ſi per.xx.de electio.li.vi.⁊ plene ponũt oẽs ſcribẽtes
in. c. fi. de appella. Paul. de caſt. in ſuo conſilio. xxi. etiã in con
ſilio.xxv.? Cy. in. l.f. C. de adule.ꝛ Bal.in. .ſt cum ipſe. ff. de ex
cuſat.tuto. ⁊ Bal. in. c. ex inſinuatõe ⁊ ibi per modernos extra 5
appella.⁊ in.c.ex ratõe eo.ti.⁊ do.meus Alex. de imola in conſile
lxxi.in quinto volu. Plus dico etta dies impedimẽti nõ
cõputatur in termino vt eſt tex. notandus in.il.quibus diebus in
pꝛin. ⁊ hoc ibi voluit Bar. ff. de condi. ⁊ demon.ad quem me re⸗/
mitto ⁊ pono glo. de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.

Spacium a die pecuniae accepte numeran/⸗
dum ⁊cetera.

Auten. Si captiui. Bal.bic dieit iſtur tereſſe ſin
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ heres tenei redimere teſtatoꝛẽ ca/
ptum ſeu carceratuz alias pꝛinatur eius ſucceſſione. Plus
etiam dicit ipſe Bal. ꝙ ſubſtitutus tali heredi paratus ipſe tedi/
mere teſtatoꝛẽ captũ in penam heredis nõ poterit adire. vt ẽ tex.
etiam ſingnlaris m eum in.l. ſi ſequẽs gradus in pꝛin.ffad ſyll.
cum quo ſto. quia bec iura optime pꝛobant boc quoꝛũ vᷣba ſunt
hec.⁊ himo dicte auten.ſi captiui. .ʒ
CAuten. Si captiui alicuius liberi ſeu cognati
redemptionẽ eius negligant:non ſolum exhere
dari poſſunt: ſed ex lege denegat᷑ eis ſucceſſe io
defertur eccleſie.⁊ ſi fuerant ſcripti vt tamẽ va
leat teſtamentũ iu alijs capitulis haec ſucceſſio
defertur eccleſie ciuitatis ipſius expendenda:
ſed in captiuoꝛũ redemptõeʒ:multomagis ſi ex
traneos inſtituerat qui redimere ſuꝑſedeant ex
cipitur minoꝛ.xiiij.ãnis. Qui autẽ redimere ſtu
dent ſi pꝛopꝛias non habẽt pecunias ſuꝑ rebus
ipſius in eam cauſam recte contrahunt.
Uerba autẽ tex.in dicta.l. ſi ſequens ſunt hec.
L. Si ſequens gradus vltus fuit necem teſtato
ris an pꝛioꝛ hereditas ad illum tranſferatur: ⁊
ait Papinianus non eſſe ⁊c.

Gloſa in.l.nulli. Ludo.roma. in.l.ſi cum dotẽ in pꝛin.
ff ſolu.matri.⁊ do.meus Alex.de imola in ſuo conſil.cxvi.in.vij
colum.in o volumie incip.an in criminalibus ⁊c.dicũt iſtaʒ glo⸗
foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi ſtatutũ alias non operaretur
niſi a cõtrario ſenſu ſumpto argumẽto vider̃ eſſe de mente ſtatu
entiũ. ⁊ habeð pꝛo deciſo illud quod eſt a cõtrario ſenſu vt ibi ꝑ
eos cum quibus ſto. Uno addito ꝙ idem etiã voluit Bal.
in.l.maximũ vitiũ.C. de libe.pꝛete.⁊ Joh.de imola in.l.qui teſta⸗
mento.5. mulier.ff. de teſtame.⁊ Paul.de caſtro in.l.i.in fi.pꝛinc.
ff. de offi.eius cui manda.eſt iuriſdi.ad quos me remitto ⁊ po/
no glo.de gqua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Oꝛitur ideſt oꝛtus eſt:⁊ ſic tempus pꝛo tem/
poꝛe ponitur vt de negot.geſtis.l.iij.S. hec ver/
ba. ⁊. ff. de reg.iur.l.ex ſolemnibꝰ.alibi ponitux
pꝛeſens pꝛo futuro tempoꝛc ⁊c.

De epiſcopali audientia.

BGloſa in.l.de creationibus. ZBald. bic dicit iſtam
glo. eſſe ſingularẽ ad hoe pꝛopoſitũ q ꝓcuratoꝛ cõſtitutus ad li⸗
tem non tenet᷑ facere inuentariũ vt ihi per eum cũ quo ſto.⁊ ideʒ
voluit ẽt Bar. in.l.i. fl. de cura.bon.dan. licet antiqui ↄmentato
res fuerint multuũ varij in hoc articulo vt ibi per eum. De quo
vide tu etiqꝗ per Specu.idem tenentẽ in titu.de actoꝛe in verſicu.
puberes ⁊ in ver.ſequẽti.⁊ ibi per Jo.an.⁊ in tit.de inſtru.editi.
d.fi. ⁊ Ange. in.l i . bec ſtipulatio.rſi cui plus q; per legẽ falci.
ad quos me remitto ⁊ pono glo. de qua agimus. Cuius verba
ſunt hec.
¶ Tria ergo faciũt ſacramentũ inuentarium ⁊

ypotecam.Accurſius.

Bloſa in. l. penultima.

De raptoꝛibus virginum.

L. pꝛima in verſi.in ipſa rapina ⁊ c. Bal btedig
iſtum tex. eſſe notandu ad boc pꝛopoſu ꝙ ille dicii repertu dint
flagranti crimine quãdo capitur in ipſo actu vt ibi dieitur in dein
circa mediũ cum quo ſto. ſolo pꝛo nũc addito q dem
etiam aliquid per Bar.ad qnos me remitto ⁊ pono ert. de tu
agimus. Cuius verba ſnnt bec. quo

Z. Raptoꝛes virginũ honeſtarũ vel ingenuarũ
ſiue iam deſponſate fuerint ſiue non vel quarũ
licet viquaruʒ feminarũ licet libertine vel ſerue
aliene ſint peſſima criminuʒ peccantes capitis
ſupplicio plectendos decernimus. maxime ſi
deo fuerint virgines vel vidue dedicate ꝛc.

De hereticis.

Bald.hic dicit iſtam glo.
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ex defectu pꝛobationũ daiic
quis aliqñ in teſtem in facto pꝛopꝛio ꝙ male fecerit ⁊ contra ius
alterius vt ibi per eũ cuʒ quo ſto.quia glo.clara eſt ⁊ nõ eget ali /
qua noua mea interpꝛetatõe.Niſi ꝙ addo not.in.c.tcercio loco in
glo. Pa extra dc pꝛobatio. ⁊ in.c.ſicut nobis extra de teſtibus ad
que me remitto ⁊ pono verba glo.que ſunt hec

CAnguſtetur.nam hoc edictũ de teſtibus pꝛo/
hibitoꝛiũ eſt.⁊ ſic quilibet admittitur quinõ p
hibetur vel aliqua lege excuſatur vt.ff. ð teſtib.
l. i. ⁊ facit vt pꝛobationũ facultas ampliatur: vt
infra de iurame.calum..i.ij.in fi.ff.de interdict.
lene ute ge hijs. ff. de teſtib. l. ſerui. ⁊ infra ð
iure delibe.l. fi. S. ſi vero.ſed videtur ⁊ in cõtra
ctibus non admitti.quia heretici ſunt infames.
vt ſupꝛa ð ſumma trini.l.i.in fi.⁊ infames ferre
teſtimoniũ non poſſunt vt.ff.de teſtibus.liiij.ꝗ.
lege.Sed huic reſpondi ſupꝛa de ſum.trini.lłi.
Item ſignãt quidam hic auten.ſed hodie nulli
iudeo ꝑmittitur ferre teſtimoniũ contra oꝛtho/
doxum niſi incuriali condictõe vt infra auten.
ð hereti.vel infra auten.vt heretici.S.illud.vt
in auten. de teſtimonijs hereticoꝛũ.ſed certe nõ
inuenitur hec auten.ſed dicunt quidam reperiri
in nouellis Accurſ.

De iudeis.

L.finali. Bai ·hic dicit iſtum tex.eſſe ſingularem ad hor

propoſitum quod in iure ciuili fu mentio de inſultu vt ibi in

verſi.inſultantes ⁊c.nam dicitur quaſi in aliũ ſaltus vt ibi p euʒ
cum quo ſto. De quo vide tu per Dy. in.l.reſpicienduz. .delin /
quũt.ff.de penis.vbi etiam aliquid poſuit Bar.per illum texl.?
bar.in.l.pꝛima.5.cuz arietes.ff. ſi quadru. paupe. feciſ. dica.? An
ge. in.l.ſi vacantia. C. de bonis vacon. li.x. ⁊ Bal.in.c. . . ſimiliter
in tit. quibus mod.fen.amit.⁊ Ludo.roma.inel.ſed ſi pfmiſſoꝛ5
fi.ff. ad ſylle.?⁊ Ange.areti.in ſuo libello maleficioꝝ in verbo in
ſultum ⁊c.ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cu!
ius verba ſunt hec.

L. Panc victuraʒ in omne euũ ſancimus legem
neminẽ iudeoꝛuʒ quibuſ omnes adminiſtratio/
neſ ⁊ dignitates interdicte ſunt:nec defenſoꝛis
ciuitatis fungi ſaltẽ officio nũc patriae munera
accipere cõcedimus:ne acquiſiti ſibi officij au
ctoꝛitate muniti aduerſus xpᷣianos ⁊ ipſos ple/
runqʒ ſacre religionis antiſtites velut inſultan/
tes fidei noſtre iudicande quamlibet habeant
poteſtatem ⁊cetera.

De hijs qui ad eccleſias confugiunt.

1 M eu⸗
en ees ,
bauuy gt nin⸗
inlign f tn e
e n rin⸗

Eſinti teni r

üamimiinindit⸗

tiegeezoritan 35
ln cKnitnimäs iun⸗

ſſis liataſniit ale

urcrimiiftctis.

lhugi Nitmnndiritn
mniiſtunu,intctcnin
aſch iintndpatintun
Düzmnnſtinielen r tennn
GNehbinfmibünt
AhINNRCNINRNarNn
AiNRe inietenin
—
Ntniniifnnnimt
chtn
Thukiigenmnitnemtrn
tmanrtuſflinn
unniggnegin tea
nughſleiig ir nir
Nuailninenlgn n
ehinliinintien ,
ftiritnluniin
Unbigcd n
nirnſtienntt, E
liigfhne en
wämnietscite —
iiin iun er
innengii, i di

N

unſenſecni ichüe
ſſtſe, ie
nencin
tieſtgii accgtain

———

linni ikiligi
aniſſigenng g
ſrlnhen ſgiri tſu
lnn nntti glitn
* N nhſe
Nilgnen e
ie ngexef

KNrwe

22

Aererennee

—

—
—GðG

—— æ – , – S

— —

*

äs
amnind terife
rrxititnrimni ſil
m xrinm Mini ſtan
mwun giiN
murl A.
Nus

Min
vn wur. iimn ſüuſ
itm ENN Müii le
„etNvur liprtid
iam ben int u deſlinn
Hõ
ranl, Nii
Haunam la muli
ais , uil,liſ
Nogt

L. Si ſeruus. BSal. bic dicit iſtum text. eſſe ſingulareʒ
ad hoc pʒopoſitũ ꝙ defenſio dicit eſſe illicita quando offenlio eſt
licita.x ille qui tenetur defendere aliquẽ non eſt obligatus eo cq/
ſu vt ibi per eũ cũ quo ſto. Pꝛo quo facit ẽtiã text.in.l.ſi quis
in graui.. ij.f..ad ſylla. in.l.ſi pignus.ꝭ.ſi furem.ff. de furtis cũ
ibi not. ad que me remitto. Uno etiã addito ꝙ idem voluit
Bar. in. d.l.ſi ſeruus.⁊ glo.Bar.⁊ Paul. de caſt. in. l. vt vim. ff
de iuſti. ⁊ iure. Bar. in.l. cum mulier. ff. ſolu. matri. ⁊ Panl. ð
caſtro in conſilio.cclxxxxiiijincip.viſo ſupꝛadicto ⁊c.⁊ ẽt in ↄſil.
clxxxxijincip. in cauſa carceratoaũ æc. illuſtris do. Franci. areti.
in ſuo conſilio.xxxiiij.⁊ in conſilio.clxiij. ? Ludo.roma.in.l.i.ffõ
re iudi.in.x.col,ad quos me remitto.⁊ alias conſului ſi uper hoc
⁊ ſi quis vult habere illud csoſiliuʒ ad me veniat ⁊ ſibi dabo. ⁊
pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Si ſeruus cuiuſqʒ eceleſiaʒ altaria ve arma
tus nullis hoc ſuſpicantibus inopinatus irru/
erit ex inde pꝛotinus abſtrahatur vel continuo
daninovel ei vnde eum tam furioſa foꝛmido pꝓ
ripuit indicetur eiqʒ mox abſtrahendi copia nõ
negetur.ſed ſi armoꝛũ fiducia reſiſtẽdi animos
inſania impellente conceperit arripiendi extra/
hendiqʒ eum domino quibus id poteſt efficere
viribus concedatur ꝙ ſi etiam illum configi in
concertatõe pugnaqʒ contigerit: nulla erit eius
noxa:nec cõflande criminatõis relinquet᷑ occa
ſio ſi is qui ex ſtatu ſeruili in hoſtilis ⁊ homici
de condictionẽ tranſilijt ſit occiſus ⁊c.

L. Pꝛeſenti. Sal hic dieit iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad
hoe pꝛopoſitũ ꝙ citatio verbalis poteſt fiert in eccleſia etiaz ꝑ iu
dicem ſecularẽ. ⁊ idem voluit etiã gloa.ibi.licet alius ſtrepitus iu⸗
dicialis non poſſit fieri in eccleſia vt in. cedecet extra de immu.ec
cle.vt ibi per eum cum quo ſto. Et idem voluit etiã Bart. hic.
Bal.in.l.etiam. C. de execut.rei iudic.⁊ do.meus Alex. de imola
in. l.i.f. de in ius vocan. ⁊ Ange. areti in ſuo tractatu maleficiox
in verbo fama ⁊c.in ſᷣa colũ.in verbo in ſcalis ⁊c.vbi ponit etiazʒ
de citatöe perſonali ad quem me remitto.⁊ pono lex. de quo agi
mus.Cuius verba ſunt hec.

Z. Pꝛeſenti lege decernimꝰ per omnia loca va
litura excepta hac vrbe regia:in qua nos diuini
tate pꝛopicia degentes quotiens vſus exegerit
inuocatis ſingulis cauſis atqʒ pſonis poſſunt
an ea conſtituta pꝛeſtamus:nullos penitꝰ cuiuſ/
cunqʒ condictõis ſint de ſacroſanctis eccleſijs
oꝛthodoxe fidei expelli aut trahi vel pꝛotrabi
confugas:nec pꝛo hijs venerabiles epiſcopos
aut religioſos yconomos exigi quae a cõfugis
debeãtur eis reis qui hoc moliri aut facere aut
nuda ſaltem cogitatione atqʒ tractatu auſi fue/
rint tractare capitali ⁊ vltimi ſupplicij animad
uerſione plectendis. Ex hijs ergo locis eoꝛum
qui finibus quos anterioꝛũ legũ perſcripta ſan
xerũt nullos expelli aut eijci aliquãdo patimur
nec in ipſis eccleſijs reuerendis ita quẽquaʒ de
tineri vt quae cõſtringi aut ei aliquid aut victua
lium rerũ aut veſtis negatur aut requies. Sʒ ſi
qui dicũt ipſi refuge appareãt publice.⁊ ſi in ſa
cris locis offerẽt querẽtibus cõueniẽdos ipſis
ſeruata loci reuerentia iudicuʒ quibus ſubiacẽt
ſententijs moneãtur reſponſuʒ daturi que de ſi
bi quiſqʒ pꝛoſpexerit cõuenire ⁊c.

De iuris ⁊ facti ignoꝛantia.

Bloſa in. l. pꝛima. Bal. bic dicit iſtam glo. foꝛe ſingu⸗/
larem ad hoc pꝛopoſitũ q exceptio in qua dicit iudiccʒ fuiſſe ex⸗

cõicatum tempe ſentẽtie late : pemptoꝛia ⁊ poteſt opponi etiazʒ
poſt ſententiã vt ibi per eum cum quo ſto ſimpkr. Uno ſolo
addito ꝗ⸗ hec excepno põt qncunqʒ opponi etiq poſt terminũ pꝛe
ſixum ad opponenduʒ ſjm glo in clemen. pꝛima de exceptio.
Immo plus dico qp etiã poteſt opponi ſtante ſtatuto diſpo /
nente nulla exceptio poſſit oppom ſp̃m Bar. in. l.i. 5. parui.ff.

quod vi aut clam ad quem me remiito ⁊ pono glo.de qua agimꝰ
Cuiꝰ yerba ſunt her.

Aei tria pꝛo milite faciunt ꝙ miles certat de
damno vitando ⁊ quod reus duo contra eũ ſci
licet res iudicata ⁊ iuris ignoꝛãtia.Et nota hic
vnũ caſum vbi pemptoꝛia poſt ſententiã oppõi
tur.ſecundus.ff.de re iudi.l.nenſ. enias. F. fi. ter
cius.ff.de fideiuſſoꝛ.ſi fideiuſſoꝛes..idem ſe.
Alius.ff.ad macedo.l.taʒ ⁊ ſi. Quintꝰ infra de
pꝛocurato.licet. Sextus.ff.de minoꝛi.l.minoꝛ
xxv.obmiſſaʒ. alius vt.ff.ſolu.matri.l.ex diuer
ſo. 5.fi.Alius vbicunqʒ dico iudiciũ nullũ fuiſ/
ſe.quia iudex incõpetens vt excõicatuſ vt infra
quãdo pꝛouo.non eſt neceſ.per totũ.⁊ infra ſi a
non compe.iudi.licet impꝛopꝛie dicatur excep/
tio licet caſu ⁊ in falſo pꝛocuratoꝛe cum nullum
fit iudiciũ vt.d.l.licet.alias autẽ pꝛeter iſtos ca
ſus poſt ſententiã opponi nõ debet vt infra ſen
ten. reſcin.non poſ.l.pemptoꝛias:de dilatoꝛia.
dic vt infra de pꝛobatio.l.exceptionem ⁊c.

Bloſa in.l.pꝛima. Bal bie dicit iſtam glo efſe ſingu
larem ad hoc pꝛopoſilũ ꝙ excõicatus non põt eſſe iudex vt ibi
eum cum quo ſto ſimpliciter. Tamen hoc eſt verũ in publice ex
cõicato.ſed in oeculto acta facta ab eo valent ᷣm do.Cardina. in
clemen.paſtoꝛalis extra de re indi.licet contrariũ teneat Inno. in
t.ad pꝛobanduzʒ extra de re iudi. ⁊ in.c.ſi vero extra de ſente. ex/
cõ.De quo poſuit etiã Bal.in.l.⁊ militibus.C.de teſtam.mili.ac
quos me remitto.⁊ eam non pono hic cum eam ſupꝛa poſuerim
in alio tamen pꝛopoſito pꝛout videre potes.

BGloſa in.l.ſi poſt diuiſionẽ in verbo nõ poſſe ⁊c
Bal.hic cõmendat iſtam glo.pꝛo ſingulari ad hoc pꝛopoſituz ꝗ
licet ſolemnitas extrinſeca non pꝛeſumatur in actu regulariter vt
in. l. quecunqʒ in fi.de pnblica. ⁊ in.l.ſcienduzʒ cum ibi plene not.
E. de ver. oblig. ⁊ in.S. ſi ſriptũ inſtitu.de inuti.ſtipul tamẽ ſi te
ſtamentũ repitur pᷣſumitur ſolemne ⁊ ſtatur ei donec pꝛobet con
trariuʒ vt ibi per eũ cum quo ſto ſimpłr.quia glo. clara eſt ⁊ nõ
eget alia mea noua interpᷣatõe. Miſi addo vnũ verbuʒ ꝗ;
in caſu quo pꝛobaretur poteſt pꝛobari per duos teſteo ſoluz. ſed
veritas teſtamenti debet pꝛobari per ſeptem per glo. in. l. ij. E. we
Fm tabul.cum ibi plene not. ad que me remitto ⁊ redeo ad glo.ð
qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Obtineat contra eſt. ff. famil. hirciſ.l.cuʒ pu
tareʒ vbi poſt ſententiã non retractatur diuiſio
etiam ſi non erat coheres.Soln.ibi cum iudice
fuit facta diuiſio vt ibi in fi. Item videtur nullo
modo repeti eo caſu cum fuerit non ſolemne na
turaliter.erat eniʒ debitũ:cum ſolutũ ꝑ ignoꝛã/
tiaʒ nõ repetitur vt infra eo.l.cũ quis. Reſpõ.
Hᷣm quoſdam extraneis naturaliter debentur le
gata ex ſolemni voluntate:non autẽ heredes in
ter ſe tali obligatõe tenẽtur quod non placet:qꝛ
ſicut cum eſt ſolemne debẽt naturaliter obliga/
ri vt in ſtipulatõe:que vero nõ eſt ſolemnis na/
turaliter tantuʒ. Dic ergo ꝙ ibi fuit erroꝛ facti
non iuris.credebat enĩ teſtamentũ habere ſeptẽ
ſigilla cum nõ haberet niſi ſex.foꝛte oſtendebã
tur ei quaſi eſſent ſeptẽ.⁊ ſic ex pꝛobabili igno-
rantia facti ſolutũ repetit᷑ vt.ff.ad nmgdle ſ.
¹)

loſa in. l. ij. Bal. bie dicit ſtam glo. eſſe ſingularẽ ad
S pꝛopoſitũ erecnas patris eſt quaſi debita fuio non autẽ
pꝛopꝛie eſt ei ebita. Pꝛo quo facit in. l. fi. d.i. de cura.furio⸗
in verſi.quaſi debita ⁊c.⁊ in. l.i. C. de hijs qui ante aper.tabul.in
verſi. taniᷓ debita ꝛac. Plus dieo , eri viuente patre eſt 5
bita filio ſaltem quo ad legitimã vt eſt gloſa ẽt ſů ingul. in. . ſi quil
autem in auten. de heredi. v falci. in verſi. aufferri m Angel. ibi
de qua glo. feci mentõem alias ibi in pꝛimis inter pᷣtatõibus nris
⁊ iõ pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba eius que ſuͤt bec.
CNullis rationibus cum potuiſſet cõſulere pe
ritioꝛes alias ſecus vt.ff.de bono.poſſe.l.in bo
noꝛũ.ſed videtur ꝙ iuris ignoꝛantia non obſit
in damnis vitandis vt.ff. eodẽ.l.uiuris.⁊.l.er/
roꝛ.hic autẽ eſt damnũ cuʒ patris ſit debita he
reditas filio vt infra ðᷣ codicillis.l.fi.S. penul.
Sed reſpondeo non eſt debita ſed quaſi debi/
ta vt infra de cura. furio.lʒ.fi..pꝛimo.⁊ ſic non
eſt vere damnũ. Item admitii poteſt ex alio ca
pite. quia renũciatio nocet tantuʒ in illa que ſibi
tunc competebat.ſ.vnde liberi.vt.ff. de ſ⸗ uccefſ.

edic.l.i.O.ſed videndum Accurſius.
De modo mulctarum.

Gloſa in.l.mulcta. Dxy.⁊ SBal. bie dicũt iſtam glo. ẽe
vnicam in iure ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ bannitus non eſt infamis vt
ibi per eos cum quibus ſto. Uno addito quod tamen ha/
habet᷑ pꝛo foꝛenſe vt in.l.tutelas in fi.ff.de capit.dimin.⁊ boc vo⸗
luit Paul. de caſt. in ſuo conſilio.xxxij.incip. In xpᷣi nõie amen.ſi
bannitus comparet ⁊c. Et ſiłr ꝙ non ſit infamis voluit bart.
in.l. ictus fuſtiũi.ff.de hijs qui not.infa.⁊ Bar.in.l.infamem.ff.ð
publi.iudi.vbi limitat hoc niſi poſtquã ſequta eſi pena coꝛpoꝛał.
Et idem voluit Bal. in.l.cũ mulier.ff. ſolu.matri.in.xix.colu.⁊
HBal.in.li.C.de modo mulcta.⁊ SBal.in.l.in exercendis.Cde fi
de inſtru.jn penul.colũ.⁊ Bal.in.l.etiam.C. de furtis.⁊ Bal.in
l. i. in. x. ⁊.xiij.colũ.C.de beredi.inſtitu. vbi aſſignat rõem qʒ; ban
nũ eſt ſentẽtia interlocutoꝛia ⁊ ideo non infamat ᷣm eum.Et vo/
lüit etiam do.meus Alex.de imola in conſilio.lxxxx.in quita co⸗
lum.in pꝛimo volu.incip.fere omnis vis huius conſideratõis ⁊c
⁊ in conſil.cxxiij.in tercia colũ.in tereio volu.incip.vtrũ iudex ⁊c.
ad quem me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba
ſunt bcecc. . .
CDamnnũ extraoꝛdinariũ.⁊ nota pꝛo condem
natis bonũ argumentũ ꝙ non ſunt infames cuʒ

extra oꝛdinem condemnãtur ⁊c.
De officio rectoꝛis pꝛouincie.

Z Juſtiſſimos. Bal. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingularẽ
ad hoc pꝛopoſitũ fama ſuper qua fundaĩ inquiſitio debet p/
cedere a pſonis fidedigmis non auteʒ a maliuolis vel ſuſpectis vt
vlibi per eum cuʒ quo ſto ſimpliciter.quia tex.iſte optime pbat
hoc. Pꝛo quo facit tex.in.c.qualiter ⁊ quãdo cſ ibi plene not.
extra de accuſatio.⁊ poſuit etiã late Bart. in.l.de minoꝛe.. toꝛ⸗
menta in tercia qõe. . de queſtio.⁊ etiã Saly.conbonoñ. in.l.ea
quidem in.xxxix.colſi.C.ve accuſat.⁊ Ange.aretin. in ſuo libello
male ficioꝝ in verſ.hec eſt quedã inquiſ.tio ⁊c.ad quos me r̃mit
to ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Z. Juſtiſſimos ⁊ vigilantiſſimos iudices publi/
cis acclamatõibus collaudandi damus omni/
bus poteſtatẽ:vt honoꝛis eius auctoꝛes pꝛofe/
ramns pꝛoceſſus.⁊ cõtrario iniuſtos ⁊ malefi/
cos querelaruʒvocibus accuſandi vt cenſur̃ no
ſtre vigoꝛ eos aſſumat. nam ſi vere voces ſunt
nec ad libidinẽ periclientales effuiſſe diligẽter
inueſtigabimus papis ⁊ comitibus qui per pꝛo
uincias cõſtituti ſunt pꝛouincialiũ noſtroꝛũ vo/
ces ad noſtram ſciẽtiam referẽtibus ⁊c.

De edendo.

Gſoſa in. l. qui accuſare. Scribẽtes bie marime
Bal.dicũt iſtam glo.non efſe abbi ⁊ ſic faciũt eam ſingularez ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi quis renũciauit deſenſionibus tamẽ non 800
ſoluendus niſi actoꝛe non pꝛobante. Et plus dixit bie Bal
3 ſi reus cõuentus ſuſcepiſſet in ſe onus pꝛobandi debet abſolui
1actoꝛ non pꝛobat vt ibi per eum ⁊ ibi alias legẽdo vixi poſt ei
⁊ alios docentes hit cam quo ſto. Uno addiio ꝙ renũcianſ
deſenſionibus uon videtur fateri ſe non habere defenſiones m
Bal. in.l.i.in.xvj.colũ.C.qui admitti.⁊ HBal.in.l/raptoes.C. ð
epiſ.⁊ cleri.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agimus. Cu/
ius verba ſunt hec.
CPꝛeſtiterit ideſt nullam pꝛobationeʒ vel de

fenſionem ⁊c.

De pactis.

Bloſa in.l.pꝛima. Scribentes bic maxime Bal. dfit
iſtam glo. eſſe oꝛdinariã ad hoc pꝛopoſitu an ſi fuius in poteſtate
patris fect pactũ debitoꝛibus paternis ſi poſtea efficiatnr heres
patris teneatur babere ratum vt ibi per eos. De quo vide tuno
ta.per Specn.in tit. de pactis, . fi.⁊ per Dy. in. liij. f ſolu. inatr.
⁊ Bar.in. l. cum domus.5.fiff. de pecu. lega. ad quos me remi/
to ⁊ pono glo.de qua agiiuns.Cuius verba ſunt hec.

¶Filium per quod videbatur nullã eſſe remiſ
ſionem ⁊ ꝙ ob cauſam datum erat repetendum
ſed tamẽ ſatis eſt incertũ condictiõis rei viſum
vt hic ⁊ iufra eo.l.cum poſtea.⁊ infra tit.pꝛio.
l. de fideicõmiſſo.⁊.ff.de ver.obli.l.qui rome.
S. fi. Sed videtur ſex ratõibus non valere hoc
pactũ.Pꝛimo quia adhuc nõ cõpetebat ius cui
renũciabatur vt.ff.de lega.ij.l.ſi ita ſcriptuʒ..
ſub condictõe.⁊.ff.de acquir.heredi.l.qui ſup/
ſtitis.l.is qui.⁊.ff.de reg.iur.l.qui poteſt.s.qdð
quis.⁊.ff.de ſucceſ.edic.l.i.GO.decretalis quae
ſunt contra.Solu.in repudiatõe loquũtur pꝛe/
dicta iura vnde pactum valet vt hic ⁊.ff. eo.l.
heredi.S.ſed filia.⁊ de minoꝛi.l.deniqʒ ⁊c.

L. ſecunda. Bal. bie dicit iſtum tex.eſſe ſingularemel
ſe credere euzʒ non eſſe alibi ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pꝛocuratoꝛ in fẽ
ſuam ex parte rei ſi ſuſcepit iudiciũ ſponte nomine pꝛopꝛio pʒo/
ducit reo exceptõeʒ taciti pacti vt ibi per euz. Sed tu aduer
te pꝛo nouo ⁊ vero inteltectu iſtius tex. Nam iſte tex. bene ⁊ ſub
tiliter põderatus non cõſiderat vtruz pꝛocuratoꝛ ſponte ſuſcipiat
iudiciũ vel ne.ſed an aduerſarius ipſe ſponte agat contra eum.⁊
in hoc ſtat vis vt ibi in verſic eos ſpontanea ſua voluntate poſſe
⁊c.⁊ hot modo ego intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.
L. Poſt venditionẽ hereditatis a te factã ſi cre
ditoꝛes contra emptoꝛes actiones ſuas mouiſ/
ſe pꝛobare potueris eoſqʒ eas ſpontanea ſuſce
piſſe voluntate exceptõe taciti pacti non inutili/
ter defenderis ⁊c.

L. Pacto ſucceſſoꝛum. ¶ Sal. hie dirit iſtum textumn

eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ diuiſio per quã aſſignãtur ali ·

cui debita ⁊ credita facit actionẽ ⁊ ceſſionem eſſe inutilem ſi eeſ
ſionarius non ſoluit debita vt ibi per eum. de quo alias ibi lege
do dixi poſt alios.⁊ ideo ꝓ nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono tex.
de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

. Pacto ſucceſſoꝛuʒ debitoꝛis ex lege.xij.ta⸗
bularũ es alienũ hereditariũ p poꝛtõibus que
ſitis ſingulis ãnis ipſo iure diuiſum inſolidum
vnũ obligare non põt creditoꝛi:⁊ qð in hono/
rario ſuccedentibus iure locũ habebit. de cy/
rographis itaqʒ cõmunibus exhibendis cuũ co
herede vel non ꝑfectis in diuiſione placitis cõ
uenire quanti tua intereſt potes ⁊c.

BGlo.in.l.poſtquã liti. Zald hic dicit iſtam glo.eſſ
valde notabilem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet controuerſia diegl eſe

Rilengie ,

Ulrn anuaae
tmutänncntnimnd
ſenliznai en
ertmmapent n
Imepgniubietanmfun .

efuenerltmtts gut iniu

Qtltimtenn unend

ihokintdüninn.
dtrin, Stmn üN

nricgteidmerotünarme
ſcfnixaghnerdriin
ehrkersen. ur
aphträate tand
toneeciinnentat dedeus
Loprem inttrimairmen
1NAuaddrnninſutnrinne
untirurtut,ianeriin

Agven G 7
. nlerpgun

imtigünazuinnir
Manunweitenilr u
uminingitinn⸗

linſintniiriz

mmninlfeſzunzi
lantnt iinunn

——

— E —

.ſ

“ 4 —.
reEir A
NINEETAsiNN r l
nrnprirtanisrite
Mwaamiheudluittfttiſe
oõ
äõ
Artmrttnchirnciginmnl
NNG
õ
aratanuu ind i
ia ruN.⅞NL/t

– e alpmilihn
2

Nri è ZZ

õ
a mmimmi Miis
7 Nin dlin tſi
aͦ minnin
arheinhaihih⸗
an enisidüſin⸗
Eil
7* “

v

Aranuj

„

extra iudiciũ vt in.l. lutius.5. tkes fratres. ad ttebel. vbi etiaz ẽ
glo.not.tamẽ cauſa non dicit nec põt dici niſi in iudicio vt ibi per
eum cum quo ſto.de quo alias hic legendo dixi.⁊ in.l.cauſas vel
lites.C. de laanſactio.⁊ maxime in hijs ſecũdis interpᷣtationibus

nr̃is.⁊ ꝓ nũc ad ibi dicta me remitto.vbi etiã vide aliquid ꝑ do.

meũ Alex.de imols.Et verba gloſe ſunt hec.

C Renũciaſti:hic renunciatio lite tantuʒz mota

nocet non vero ante ⁊ poſt:vt dixi ſupꝛa.l.pꝛia
⁊ fuit facta haec renũciatio pꝛeſente vel abſen/
te aduerſario per haec verba nolo amplius ve/
nire ad cauſam.quocunqʒ eniʒ modo põt oſten
di expꝛeſſe vel tacite ſatis eſt vt infra qui accu.
non poſ.l.ſi ea.⁊.ff.de minoꝛi.l.ſi filius: ⁊ hoc
odio litium ⁊c.

Gloſa in verbo non poteſt in.l.pacto ⁊cetera.
Seribentes hic maxime Bal. dicũt iſtaz glo. eſſe ſingularẽ
ad hoc pꝛopoſitũ ſi inſtrumentũ repitur penes creditoꝛẽ can/
cellatũ pſumitur ꝙ obligatio ſit exiincta vt ibi per eum cum quo
ſto. Et idem voluit etiã Specu.in tit.de bꝛeſumpt.in verſi.violẽ
tia vc. ⁊ Bar. in.l. i. f. de hijs que m teſtam. delen. ? bal.⁊ Paul.
de caſt. ⁊ alij in.l.noſtram. C. de teſtame. ad quos me remitto ⁊
pono glo. de qua agimus.Cuius verba ſi unt hec. . .dG
Non poteſt ideſt pꝛo ere aliẽo quis inſolidũ
obligari non põt pacto ſuo ⁊c.Aʒo.conuenerat
inter eos ꝙ vnus haberet cirographa debitoꝝ
⁊ ſatisfaceret creditoꝛibus: quod ſi non facit
vel vt reddat cirographa vel ad intereſſe vt fa
ciat quod cõuenit cõuenitur ⁊c.

L.Ex cõuentione. Scribentes hic maxime Bal. dñt

inum textũ eſſe ſiugularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pars inſtrumenti

pꝛobat partẽ debiti vt ibi per eum. Pꝛo quo facit etiñ tex.in. l.i.
C. ſine cen. vel reliquis cum ibi not. Et hinc eſt quod dicimus ꝙ
ſatis eſt pars ſtatuti de qua eſt queſtio. vt in. c contingit ⁊ ibi ꝑ
ſcribentes excra de fide inſtru.⁊ poſuit Cy. Bar. ⁊ Bal. jn. l. fin.
C. de ptecib.imper.offere.⁊ Bar.in rubꝛica.ff. de noui oper. nun.
⁊ balcd.in addit.Specu.in tit.de fide inſtru.in verſi.vbi pꝛotho /
tollum ⁊c. ⁊ Specu.in eodeʒ nit.in..pꝛimo in verſi.quid ſi pꝛo/
duco vc.ad quos mc remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cuius
verba ſunt hec. .

L. Ex cõuentiõe quidem qua pactã nouercã tu
am cum patre tuo dicis cum fundum in dotem
darz vt creditoꝛibus quibus fuerant pꝛedia ob

ligata vſuras ſolueret actio tibi aduerſus eã cõ

petere nõ poteſt ⁊ ſi pactuʒ in ſtipulationem de
ductum pꝛobetur ⁊c.

Sloſa in. l.cum poſtea. Bal hie dicit ilam gloefle
not. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi quis eſt leſus in magna qustitate pꝛe/
ſumitur dolus ex parte aduerſarij. ſecus autẽ ſi leſio eſt in par
ua quãtitate.⁊ maxime in mulieribꝰ ⁊ in minoꝛibus leſis vt ibi
ꝑ eũ cũquo ſto.⁊ ideʒ tʒ do. mens Alex.de imol. in conſil. xxxvi.
in pꝛin.in pꝛimo volu. incip.viſis hijs que per dictos aduocatos
⁊c.⁊ in conſilio.xlvij.in quarta colu. in pꝛimo volu. incip.Circa
pꝛimũ de quo querit ?c. Pꝛo quo facit qdð not. Inno.in.cad

falſarioꝛũ extra de crimin. falſi.vbi dixit ꝙ ſi in l̃is parue gratie

eſt aliquid ſuſpectũ non pᷣſumitur interuenifſfe dolus. ſecus ſi eſt
in r̃is magne gratie vel contra inſticiã vel publicã vtilitatem. De
qua materia vide tu etiã not.per bar.in.l.ſi.fl.de pꝛeto. ſtipulat.
per bald.in.l.iubemus in fi.C. ad trebell.⁊ bald. in ſuo conſil.
incip. in xpi nomine amen. Statutũ quod pꝛobibet ⁊c.⁊ p Pau.
de caſtro in ſuo conſil.xx.⁊ Ludo.roma in rubꝛica de arbitris
in penui.carta in verſi. Item an in dubio ⁊c.ad quos me remit /
to ⁊ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CLaueret ſine pena vel cum pena accepta foꝛ
te parua pecunia ⁊c.

Gloſa in.l.cum pꝛoponas. Ray. ⁊ bal. bic Fputãt

iſtam glo. valde notabileʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi quis fuit rogatꝰ

reſtituere fratri ſuo aliquã rem poſt moꝛtẽ ſuã ⁊ iple alenet eaz

illo ſciente v⁊ pꝛeſente ſibi pꝛeiudicat vt ibi pef eos cũ quibus ſto.
Uno addito ꝙ idem eſt in re pꝛohibita alienari ſi datus eſt
ſubſtitutus. nam ſi fi alenatio ⁊ ſuoſtitutus eam cõpꝛobet valet
niſi eccleſia eſſet ſubſtituta ſm baldin auten. res que quo in fine
C.cõia de legatis ad queʒ me remito ⁊ pono glo.de qua agimꝰ.
Cuius verba ſunt hec.
E Item ſi vnus fratrũ cui cum alter rem vẽde/
ret ⁊ pꝛeſens nõ cõtradixitidico euz ſibi feciſſe
pꝛeiudicium.arg.infra de fideicõmiſ.in.l.quo
tics. ⁊ de lega.ij.l.cuʒ pater.S.libertis.ſed con
tra de lega.pꝛimo.l.ſi fundum in pꝛin.

Blo.in.l.pacta nouiſſima. Bal hic dicit itam glo.
eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ clanſula derogatoꝛia idez opa⸗
tur in cõtractibus quod opꝑatur in vltimis voluntatibus vr ibi
eum cuʒz quo ſto.Et idem dico in quaſi cõtractibus vt eſt tex. in
l.qui in aliena.S.celſus.ff.de acqui.heredi. Et idem eſt ẽt in
reſcriptis reſpectu legũ vel ſtatutoꝛũ in cõtrariũ ſᷣm Paul.de ca
ſtro in ſuo conſilio.lxad quẽ me remitto.⁊ pono glo.de qua agi
mus. Euius verba ſunt hec.

CNouiſſima vt ſi pꝛimũ fuit de nõ petendo ſe
cunduʒ quod liceat petere vt hic ⁊ inſtitu.de re
plica. in pꝛin.⁊.ff.eo.l.ſi vnus..pactus.ideʒ in
vltima volũtate vt.ff.de adimen.lega.l.iij..fi.

Z. Si pacto quo penam. Zal. hic dicit iſtum textu
eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõtractus innõiati non veſtiũ
tur ſola oblatõe ad hoc vt offerens poſſit cogere aduerſariũ im/
plere ne poſſit penitere.vt ihi per eum. 20 quo facit etiam
glo. ſingul. in. l. uriſgentiũ.. ſed ſi aliuʒ.fl. eo.tit.ad quem me re/
mitto. Uno addito ꝙ buiuſmodi cõtractns non pꝛoducunt
actionẽ niſi volens agere ex hijs impleuerit perfecte pꝛo ꝑte ſua.
vt in.l.ſi pꝛo ea.⁊ hoc ibi voluit Bal.in.xij.qõe.C.mãdati.⁊ bal.
in.l.ſiue apud acta.C. de tranſacti.vbi plus dixit ꝙ idem eſt etiã
de iure canõico per tex.in.c.cum inter extra de electi.ad quẽ me
remitto ⁊ ad ea que alias hic legendo dixi poſt alios.⁊ pono tex.
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec. .
C. Si pacto quo penã aduerſariũ pꝛomiſiſſe ꝓ
ponis:ſi placito non ſtetiſſet ſtipulatio ſi. ubiecta
eſt ex ſtipulatu agens vel id quod in cõuentõem
deuenerat vt fuit cõſequeris:vel plenã ſtipula⸗/
tionẽ compꝛehenſam moꝛe iudicioꝛũ exiges.nã
bona aduerſarij tui in te transferri citra ſolem
nem oꝛdinem fruſtra depꝛecaris ⁊c.

Gloſa pꝛima in.l.traditionibus. Sald bie di/
cit iſtam glo.eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet pactũ nuduz
cõſueuerit veſtiri traditõe rei T alijs veſtimẽtis de quibus habe
tur plene in.l.iuriſgentiũ..igitur nuda.ff. de pactis.⁊ in.l.legem
C.eo.tit.tamẽ hoc non habet locum in traditõe neceſſaria vt ibi
per em Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nono intellectu meo ad
iſtam glo.que mihi non dicit hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur.
nee loquitur in traditõe neceſſaria. nam glo. facit mentõeʒ de re
vencdita in qua licet nõ tranſferat̃ dominiũ niſi ſoluto pꝛecio vł
habita fide de pꝛecio vt in. . vendite cum ibi nor. inſtitu. de reruʒ
diui.⁊ per do.Abba.in ſuo conſillxvj.in pꝛimo voiu.ſuoꝛũ conſi
lioꝛũ que ego edidi in almo ſtudio Serrarienſi. Tamen hoc non
eſt dicere ꝙ traditio neceſſaria non veſtiat pactũ nudum. ſʒ con
tractꝰ qui cõſenſu pficit᷑ in quo ſi trado rem intentio mea nõ eſt
tranſferre dominiũ ſi non mihi ſatiſfiat de pꝛecio vel alio modo
⁊ ſic cgo intelligo iſtam glo.de qua materia alias ibi legẽdo dixi
⁊ ideo pꝛo nũc non me extendo circa hoc niſi ꝙ pono gio.ð qua
agimus.Cuius ver ba ſunt hec. .—G ⸗
LTraditionibus vel quaſi vt inſtit.de rerũ di
uiſi..interdũ.Itẽ intellige cũ cauſa vera pꝛiua
tiua.vt.ff.de acqui.re.domi.l.nunquã.⁊ idonea
vt inſtitu.de rerũ diui.S.per traditionẽ: ⁊ a do
mino vt. ff. de acqui.re.do.l.traditio vel quaſi.
vt inſtitu.quib.alie.licʒ.ꝗ.pꝛimo.ſed hijs inter
ueniẽtibus fallit in re vendita tradita niſi ſatiſ

faciat de pꝛecio ⁊e.
Liij

Z. penultima in fine ·¶ Zal hie dieit iſtum tex. eſſe ſin
gularem ad horx ꝛopoſitũ ꝙ iudex ita facit litem ſus per inten lo⸗
cutoꝛiã ſniaʒ iniq;ᷓ ſicut per difſinitius vt ibi per eum. cum quo
ſto. U no addito ꝗ idem voluit Bald. in. l.mancipia. C. de
ſeruis fugi. Bal.in.l.fi.C. de pena iudi.qut male iudica.⁊ bar.
in.l.fi.ff. de vari.⁊ extraoꝛdi.cogni.⁊ Bal.in addit. Specu.in fit.
de execut. ſente.in verſi.fi.ead quos me remitto.⁊ pono textũ de
quo agimus.Cuins verba ſunt hec. .
Z. Si quis in conſcribendo inſtrumẽto ſeſe cõ/

feſſus fuerit non vſurũ foꝛi pꝛeſcriptõe pꝛopter
cingulum militie ſue vel dignitatis vel etiaʒ ſa⸗
cerdotij pꝛerogatiuã licet antea dubitabatur ſi
ue opoꝛtet eundem ſcriptoꝛẽ tenere: ⁊ eum qui
pactus eſt non debere aduerſus ſuã cõuentõem
venire vel licentiã ei pꝛeſtari recedere a ſcriptu
ra:ſuo autẽ iure vti ſancimus nemini licere ad/
uerſum pacta ſua venire ⁊ cõtrahentes deciꝑe.
Si eniʒ ipſo edicto pꝛetoꝛis pacta cõuenta que
neqʒ cõtra leges nec dolo malo inita ſunt omni
modo obſeruãda ſunt:quare ⁊ in hac cauſa pa/
cta nõ valeant:cum alia regula eſt iuris antiqui
licentiã habere hijs quae pꝛo ſe indulta ſunt re
nunciare. Omnes itaque iudices noſtri hoc
in litibus obſeruẽt ⁊ huiuſmõi obſeruatio ⁊ ad
pedaneos iudices ⁊ ad cõpꝛomiſſarios ⁊ arbi
tros electos perueniat ſcituros: quod ſi negle/
xerint etiam litem ſuã facere intelligãtur ⁊c.

Hloſa in.l.finali. Bal.hic reputat iſtam glo. ſingula/
rem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ poteſt fieri teſtamentuʒ irreuocabile.
Sed pꝛo nouo ⁊ vero intellectu ad iſtam glo.tu adde quod
hec glo.non dicit mibi hoc. nec credo hoc eſſe verum indiſtinte
