eſſe ſingularẽ ad hoc vt ſciamus quãdo executoꝛ habet actionem
contra heredem vt ibi per eum. de quo vide tu tex.etiã plene not.
in ·l.at qui natura.ꝭ.liberto.ff.de negot.geſt.vbi etiaz aliquid per
Bal.vbi ẽt ego aliquid dixi in pꝛimis interpᷣtatõibus noſtris ad
quas me remitto.⁊ pono gio.de qua agimus.Cujius vᷣba ſum bec

CEius poſſe ergo a contrario ſi eſt tranſactuʒ
non poteſt cõtrauenire.⁊ ſic eſt contra ſupꝛa de
tranſacti.l.qui cuʒ tutoꝛibus..qui ꝑ falcidiaʒ
ſed ibi fuit in dolo ille cuieſt trãſactũ hic nõ ⁊c.

L. Lutius..meuia. Balbic dieit iſtum text elſe not.
ad boc pꝛopoſuiũ ꝙ curatoꝛ nõ poteſt ari filijs in teſtamẽto nec

etiã hereditati iacenti vt ibi per eos. Pꝛo quibus facit glo.in ·.
venter. ff. de tuto.⁊ cura.dat.ab his.vbi glo. ponit plures differẽ/
lias inter tutoꝛẽ ⁊ curatoꝛẽ de quo vide ẽt per Jo.an.in. c.ſi.ex/
tra de indic.li.vj.cũ quo ſto. Uno addito ꝙ licet curatoꝛ nõ
poſſit dari in teſtamẽto tamẽ debet cõfirmari per iudicẽ vt in.l.
pꝛima. S.fi ⁊ in.l.fieff.de conſir.tuto.⁊ in.l.ij.C.eod.tit.⁊ voluit
Specu.in tit.de curato.ꝭ.pꝛimo.⁊ ibi Jo.and. ſed de conſuetu/⸗
dine poteſt curatoꝛ dari in tetamẽto ⁊ nõ eget alia confirmatõe
gm HBal. ⁊ Jo.de imola in.l.ij.ff.de vulg: ⁊ pupil.⁊ etiã poteſt da
ri de iure canõico ᷣm Jo.an.in.d.c.fi.de iudi.ad quos me remit
to. Uno etiam non obmilſo ꝙ iſte text.non loquitur in pr̃e
ſed in matre que nou ita poteſt in filios ſicut pater. ⁊ foꝛie bec eſt
mens ⁊ ratio buius tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Meuia duos filios heredes reliquerat:⁊ eo
dem teſtamẽto ita cauit.fidei autẽ hereduʒ meo
rum cõmitto vt omnis ſubſtãtia mea ſit pꝛo de/
poſito ſine vſuris apud SGaiũ ſeyum:⁊ Lutiũ ti/
cium: quos etiam ſi licuiſſet curatoꝛes ſubſtan/
tie meae dediſſem alijs remotis vt hij reſtituãt
nepotibus meis:pꝛout quiſqʒ eoꝛum ⁊c.

Glo.in.l.qui filium.ꝗ.ſabinus. ¶ Bal bic dicit iſtam
glo.foꝛe ſingulareʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ inter plures opiniões re/
latas per glo. vltima opinio videtur eſſe appꝛobata vt ibi per euʒ
cũ quo nõ ſto.qꝛ iſta glo.bene.⁊ ſubtiliter põderata mihi non di/
cit hoc.ſed dicit vltimã opinionẽ videri appꝛobatã quãdo etiã eſt
alicuius maioꝛis doctoꝛis qᷓ; opiniones alioꝛum minoꝛum ⁊ eti /
azʒ ſi habet plures ratõnes.⁊ hoc modo ego intelligo iſtam glo.⁊
non ſimplititer pꝛout intellexit Bal.⁊ totus vt ita dxerim mun/
dus. Et hinc eſt quod dicimus ꝙ vbi ſunt diuerſe opinioneſ
Dñoꝝ cauoniſtarũ ⁊ legiſtarũ etiã in foꝛo ſeculari ſtatur opinioni
canoniſtarũ ſᷣm Inno.in.c.i.extra de noui ope.nuncia.⁊ Rapha.
fulg.in.l.pᷣſcriptõe C.ſi cõtra ius vel vtili.publi.⁊ modernos in.c.
quoniã contra falſam in verbo teſtes extra de pꝛobatio.in verſi.
quero nũquid ꝛc. Plus dico ꝙ in dubijs opinio glo. eſt tenẽ
da ſᷣm Jaco.butrig.conbonoñ.in.l.i.C.qui pꝛo ſua iuriſdictio.⁊
Jo.de imola in.c.cum cõtingat extra de iureiura.⁊ Paul.ð caſt.
in ſuo conſilio.lxi.ad quos me remitto ⁊ pono glo.de qua agimꝰ
Cuius verba ſunt hec.

CIn verſi.ſed cuius ſentẽtia pꝛeualet:vtrũ pꝛe
ſidis vel pꝛincipis.Reſpõdeo pꝛincipis vt ma/
ioꝛis ⁊ vltimi:⁊ ratões plures reddentis.ſʒ pꝛo
pꝛeſide eſt.C.quãdo dies lega.ced.l.ex hijs in
fi.⁊ ſupꝛa de legat.pꝛimo.l.ſicui:⁊ ſupꝛa de con
dicti.⁊ demon.l.non putabam. que plene dic vt
not.ſupꝛa de minoꝛi.in.l.iij.ꝗ. minoꝛem ⁊c.
L. Si patroni..finali. Ange. bic ⁊ etiã Dy. in.lxco
dicillis. S.fi.ff. de lega.ij.?⁊ Cy. Bar. Bal. ⁊ alij in auten.ex cauſa
C.de libe.pꝛeteri.?⁊ Bar. in.l.i.ff de iure codi il.⁊ Bal.in.l.fi. C.
eo.lit.?⁊ Hal.in.l.cicia.ff. de inoffi.teſta.⁊ Ange.in.l.ex ea ſcriptu
ra. ff de teſtame. ⁊ ẽt do. meꝰ Alex. de mola in ſuo conſil. xxvi.in
quarta colu.in pꝛimo volu.incip.an bãnitus ſit capax ⁊c. reputãt
omnes iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝓpoſitum ꝙ clauſula codicillaris
appoſita in teſtamẽto que opatur vt vemẽtes ab inteſtato videã
tur grauati reſtituere bona ſcripiis heredibus vt in.l.in teſtamen
to cuʒ ibi not.C.de fideicõmiſ.⁊ in.l.quia autem in pꝛin.ff.ſi quis
obmiſ. cau. teſta. in. d.l.ex ea operatur etiam ſi teſtamentũ deſi⸗
cigt ex cauſa pᷣteritõis vt ibi per eos cũ quibus ſto. Et ideʒ ꝓ
Farue in genelaltencder teſlamẽto.ff.de fideicõmiſ.libert.cum
ibi nota.ad que me remitio ⁊ pono tex.de quo agimus. .
verba ſunt hec. ponaten no ig Kvine
Plane ſi fideicõmiſſuʒ ab eo quoqʒ qui po/
ſtea vicit relictuʒ eſt. quia poſſeſſoꝛ in ratõe red
dende hereditatis partẽ quam fideicõmiſſario

reſtituit heredi reputat defendi poteſt actiones
trebelliani durare ⁊c.

C. A filia. J. alumno. Bal bir dicit iſtum ter.eſſe no⸗
tanduʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝗe vbi ceſſat cauſa dilatõis ceſſat ẽt ipſa
dilatio vt ſi iudex dedit terminũ alicui decẽ dierũ ad pꝛobanduzʒ
⁊ ille pꝛobauit in quatuoꝛ diebus tantũ põt iudex ꝓcedere ad vl
terioꝛa in canſa.de quo vide tu etiã not.in.l.ſi quis ita heres ſcrip
tus.ff. de acqui.hered. ⁊ in, l.fi. C.qui admitti cũ glo.in vbo ppe

rantius ⁊c. ⁊ ſie limitaĩ texin.l.ſiue pars.C. de dilat. vbi iudicis
officiũ debet conquieſcere pẽdente dilatõe. nam veru 3 eſt niſi fini
ta ſit cauſa dilatõis. Ichem vico hoc ꝓcedere in eo ſuper que da
ta eſt dilatio. ſed in alijs poteſt iudex pꝛocedere vt eſt iex. not ibi
Fm Bal. in. l.generaliter. ·bis de pᷣſentibus. C. reb.credi.1· iu
reiuran. Igem dico in eodeʒ articulo ſi eſt iuſta cauſa crede
cdi vt in.l.ariſto.ꝭ.pꝛimo.ff.de iure delibe.⁊ voluit Bar. in. l. qui
pꝛo tribunali.ff.de re iudi. Igem dico vt poſſit dare aliã di⸗
lationẽ que incipiet finita pꝛima vt eſt gle.not.in.l. quãdiu inſtitu
tus.ff.de acquir.heredi.in verbo ſubſtitutus ⁊c.eum ibi not. ad
que me remitto ⁊ pono tex.deiquo agimꝰ. Cuius verba ſunt bec
Alumno certam pecuniã legauit:⁊ eam recipi
a Sempꝛonio mandauit.⁊ certaſ vſuras alum/
no pꝛeſtari voluit donec ad vigeſimũ anuũ pue/

nerit:deinde alumno fideicõmiſit vt ſi ſine libe

ris decederet partem reſtitueret Sempꝛonio :

partem ſepticiae. Que ſitũ eſt defuncto alumno
intra annũ vigeſimũ an ſubſtituti fideicommiſſi
petere poſſit.an vero in id tempus ſuſtinere quo
ſi viueret alumnus vigeſimũ annũ impleret.Re
ſpondi ſᷣm ea quae pꝛoponerẽtur poſſe ⁊c.
L. A filia.S. alumno. Bald. bic dicit iſtum text eſſe ſin
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ dilatio appoſita legato fauoꝛe legatarij n vi/
detur eſſe repetita in fideicõmiſſo ab eodem relicto alleri vr ibi
eũ cum quo non ſto.quia alius eſt ſenſus iſtius tex.ſi bene ⁊ ſub
tiliter põdereturnam non loquitur in dilatòe poſita in legato fa

cto pꝛimo legatario ĩmo pure fuit ei legata certa quãtitas quam
poſt moꝛtem eius ſine filijs habebat reſtituere alteri pꝛout dicit

ibi in tex.vade quo ad boc fideicõmiſſum nõ fuit appoſita aliqua
condictio.ſed pꝛo certis vſuris ei pꝛeſtandis bene fuit appelita. 6

de hijs vſuris non queritur hic quo ad fideicõmiſſarios ſʒ ſoluʒ
de ſoꝛte pꝛout videre potes ex tex. Cuius verba non pono hic cij
ſupꝛa pꝛoxime ea poſuerim in alio tamẽ pꝛopoſito pꝛout videre
potes ex teipſo.
BGloſa in.l.ſi ſeyus. SZal. hie dicit iſtam gloeeſſe lingu
larem ad hoc pꝛoponitũ ꝙ licet legatũ efſiciatur cõdictionale pop
ter tempus adiectũ diſpoſitõi vt in.l.ſi cui in ſine.ſſ de lega.pꝛimo
ſed alind eſt in temꝑe adiecto executõi eius.quia non facit legati
condictionale vt in.l.ex hijs verbis.C.quãdo dies lega.ced.tamẽ
boc eſt verũ quãdo tempu s eſt certũ.alias autẽ tẽpus incertum
adiectũ executõi facit legatũ condictõnale vt ibi per eum ꝑ iſtam
glo. ſingu. cũ quo ſto. Uno addito de boc poſuit ẽt Paul.
de caſtro in ſuo conſil.cxxij.vbi ponit an legstu relictu ad diem in
certam extinguat᷑ per moꝛtez legatarij nec ne. Et coneludit ſſic
vt ibi per eum ad quem me remitto.⁊ pono glo.de qua agimus
Cuius verba ſunt hec. .G . . .
C Diem ideſt condictionẽ ⁊ ſic incertũ vna di
ctio eſt. ſic ergo tranſmittit filius ad heredẽ ſic
infra titu.pꝛimo.l.pꝛima.⁊.l.firmio.jꝭ.pꝛimo.⁊
l.n ticio in pꝛinc.⁊.l.fi.C. quãdo dies lega.ced.
l. ex hijs.⁊ infra de verb.obli.l.ſi decẽ cum pe⸗/
tiero. Sed cõtra ſupꝛa de lega. pꝛimo.l.ſi cui.
hoc autẽ in fi.⁊ infra de manumiſ.teſta.l.ſi ita.
⁊. C. de fideicõmiſ.liber.l.fideicõmiſſa.Solu.
refert leget᷑ pure.⁊ petitio an differatur in tẽpuſ
certum.⁊ ſic habetur ꝓ pura vt hic cum concoꝛ
dantijs.niſi dies eſt incertus.quia tunc eſt pꝛo
condictione vt ſupꝛa de condic.⁊ demon. l. qui⸗
bus diebus. S.ſecũdo. an ab inicio ipſuʒ legatu
uon ſolum petitio differatur.⁊ tunc condictiona

le eſt ⁊ non cedit ante diem vt in cõtrarijs ⁊c.

Bloſa in.l.ex facto.S.ſi quis rogatus ⁊cetera-
Scribentes hie maxime Paul.de caſtro ⁊ Je.de imola. ⁊
etiã do. meus Alexa.de imola. in ſuo conſilio.xx. in quinta coltin
ſecũdo volu.ᷣ dicũt iſtam glo.efſe ſingul.ad hoc pꝓpoſitũ ſiuter
naturalis non ſuccedit fratri naturali ex eodez patre nato ntlibiß.
eos cũ quibꝰ ſto. De quo vide tu not.per Matheũ de matbe
ſela.cõbononienſeʒz in ſuo tractatu de ſucceſ.ab inteſta.⁊ ibi etiaz
aliquid dixi in additiõibꝰ meis ad quas me remiito ⁊ pono Got

ſskicet⸗ lu⸗ is
⸗ . 7
—
aiultn =

uttnncinki.
tigantinsgein

cWRüträntidan i

Ghriſintiptnn ne
Mmilgetititgiſan dndi
tanſtnene
Ats glbets Arnteir
auntni angig hundrn
ſeitieec tigandiete oer u

cigftintntrugutnndtii

eceginminemnmn der.

üfunſſdnrenNus nn

DNpursereugisRAn
jſt ütnainmenatp ti atr
Mockeſenetungerinr.

CColſtkeptttirnittrnr
Mnchlutögenununtetig
Pormiutiglein:ſtästirin
ſintkenzllrnmure

euitiiſhentiſmn

nuſtntikmnnn⸗
ſalnfirimitite

—.— 2 R2

— — —

N

——

ð

— — —

—

—

— — — — — — — —

a
Emirin
vmcimitii iulten
Aintimteng
ü
Mtririidi
ier uiufidt
id DraeNa tin
1iu uniamitn tr
ar Aa Su
Ee e .
(Nrutminnitſeinnim
24 rapaniaidilszutalif
anamlANAA Nno
uitlil ginditn
õ
Anini efnl
l
. wirlinl iniinſii
i Mii
r,NNN
em guli
ncnlunm
ℳATN„ ahe,
ihutiinſii
6

ve qua agimus. Cuius verba foꝛmalia ⁊ ad vnguem ſunt hee.

Dominus manumiſit Sticum ⁊ Ppamphi
lum filium Stici: ⁊ inſtituto Stico liberto ro/

gauit reſtituere Ticio ſi deceſſerit ſine liberis.
Nam Pamphilus excludit Licium. Conſtat
enim Pamphilum eſſe naturalem Stici vt hic
2 ſupꝛa ⁊c.

Bloſa in.l.imperatoꝛ. Scribentes bic maxiĩe Bal.
dicunt iſtam glo.eſſe valde notandaʒ ad hoc pꝛopoſilũ ꝙ pater in
adminiſtratõe bonoꝛũ filij ſui non poteſt increpari de culpa ſʒ ſo
lũmodo de dolo vt ibi per eam que ciara eſt ⁊ non eget alia mea
noua interpꝛetatõe. Cuius verba ſunt hec.
Filio in poteſtate manẽte ⁊c.in verſi.ſed hic
fraus ibi culpa ⁊c.

L. Sacta.ij.ſi ſub condictõe. Senbentes hic ma/
xime Bal. dicunt iſtum tex.eſſe ſingul. ad boc ꝓpoſituʒ ꝙ heres
inſtitutus ſub condictõe ⁊ rogatus reſtituere cog:tur implere cõ
dictionẽ ⁊ adire ſi eſt condictio facilis.ſecus autẽ eſt ſi eſt difficił
vel turpis nam tũc reijcienda eſt. ⁊ ea reiecta cogit ſolum adire ⁊
reſtituere vi ibi per eum cum quo ſto ſunplicuer.quis iſte tex.o
lime mꝛobat boc. Cuins verba ſunt bec. .
CSi ſub cõdictiõe hr̃s inſtitutus quis ſuſpe/
ctam ſibi hr̃ditatẽ ẽe dicat ſi nʒ difficultateʒ nʒ
turpitudinẽ vllam habʒ cõdictio nec impedimẽ
tum aliquod iubẽdus ẽ parer̃ cõdictiõi ⁊ adire.
⁊ ita reſtituere ⁊c.
Z.Si eius..quod ſi heres. ¶ Sal.hic dicit iſtũ text.
eſſe valde notandũ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ ſola obligauo naturalis
tantũ cedi poteſt vt ibi ꝑ eum cũ quo ſto. Pꝛo quo facit quia
omnia poſſunt cedi ſeu ſunt ceſſibilia que ſunt tranſmiſſibilia ad
beredes vt in.l:ex pluribus.ff.de admini.tuto.⁊ voluit Bal. in. l.
per diuerſas in.xvj.qpe.C.mandati.⁊ do.meus Alexa.de imola
in.l.ſi ſtipulatus in pꝛima colu.ff.de verb.obli.ſed obligatio natu
ralis tranſit ad heredes ⁊ hoc nemo negat.ergo cedi poteſt pꝛo⸗
ut dicit iſte tex.not.Cuius verba ſunt bec.
¶ Quod ſi heres poſt reſtitutionẽ ſoluat repet

non ob aliud q̃ᷓʒ ꝙ ab eo in me naturalis obliga
tio tranſlata intelligitur:⁊ ſi eius mihi reſtituta

ſit hereditas qui pupillo ſine tutoꝛis auctoꝛita/
te crediderit:ſi ſoluerit mihi pupillus non repe/
tet:at ſi heredi ſoluerit repetet non repetiturus
ſi ante reſtitutionem ſoluiſſet ⁊c.

. Ex facto.S.ſi quis ita. Bal. hic dicit iſtuz text⸗
eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ appellatio heredis cõtinet ali
quãdo ſoluʒz filios etiã non adeuntes hereditatẽ quod eſt fauoꝛe
fideicõmiſſi reſtituendi vt ibi per eum cũ quo ſto. Uno addi
to ꝙ idem eti veluit glo.⁊ Bar. bic.⁊. Bal.in. l. pꝛima. C. de cõ
dicticinſer. Bal. in. l.penul. C. de bo.q; lbe.⁊ Bal.in.l.antiqui/
tas. C. de vſufruc.⁊ Bart.in.l.pꝛia.C.ſi ſocius impe.dona.li.x.⁊
Paul. de caſt.in.d.l.antiquitas.⁊ ẽt in ſuo conſil.clxxviij.⁊ ẽt in
conſilio.cxxxviiij.⁊ etiam in conſilio.cxxxv.ad quẽ me remitto ⁊
pono tex. de quo agimus. Cuius verba ſ. unt hec.
CSi quis ita cauerit peto vt illi des aut illi fi/
deicõmiſſum relinquas aut illi libertatem aſcri
bas admittẽda ſunt. Nam cum in hereduʒ inſti
tutione ſenatus cenſuit videri vtile: de caetetis

quoqʒ idem erit accipiendum ⁊c.

SGloſa in.l.qui filium. S. ſabinus. bald hic dicit
iſtam glo. non eſſe alibi ⁊ ſic facit eam ſingularẽ ad hoc ppoſituʒ
ꝙ poſſumus etiã decidere queſtiones per gloſas que dicunt facit
in argu mentũ vt ibi per eum cuʒ quo ſto ſimpliciter. quia de bac
glo. etiam feci mentõeʒ in pꝛimis interpᷣtatõibus noſtris ad quas
me remitto ⁊ pono verba eius que ſunt hec:
C Elieſcentie vbi inceptus habetur pꝛo imple/
to vt infra de ma.l.pꝛima.⁊ nota ex argumẽtis
caſum decidi ⁊c.
L. Lucius.S. plufibus. Jo, de imola bic ⁊ etiã do.

meus Alex. de imola in conſilio. xxxi in ſexta coli. in ſo volumĩe
incip.ſi in cõtractu locatois ⁊c.diciſt iſtum tex. eſſe ſingul. adb⸗o
pꝛopoſitũ ꝙ licet exceptio finrmet regulam in caſibus non exceptis
vt in. l. queſitũ. . deniq; cum concoꝛdan. ibi allegatis in glo. f. de
fundo inſtruc. in.c.dominus.xxxij.q.vij.cum glo.ſua.⁊ not.ẽt
in.l. in. bijs. e. ll. voluit Bart. in. l.legata inuttliter. ff. oe legat.
pꝛimo. ⁊ Bart. in.l. generali. 5. vxoꝛi per illum tex. ff. ve vſufr.
lega. ⁊ Bar. in dicto. 9. deniq; ? Bal. in.l. i. C. de poſtu. beredi. in
ſtuu.⁊ Ludo.roma.in ſuo conſilio.cclv.tamen non facit ꝙ ſub re
gula comphendatur vltra q;;ᷓ de ſui natura debeat cõpꝛebendere
regula generalis vel diſpoſitio vt ibi per eos cum quibus ſto ⁊ po
no tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
C. Pluribus heredibus inſtitutis in quibuſ ⁊ li
bertis tribus ex dodrante eiſdeʒ fundos per pᷣ
ceptionẽ dedit ab his petijt ne eos alienarent:⁊
vt qui vita ſupꝑeſſet ſolidos eoſdem fundos ob/
tineret. deinde vnus ex hijs libertis Octalicij
fidei cõmiſit:vt quicquid ad eum ⁊c.

BGloſa in.l.ex afſe. Zal. hit dicit iſram glo. eſſe ſingula
rem ad hoc ꝙ poſſeſſoꝛ bonoꝝ grauatus reſtituere alicui heredi
tatẽ reſtituẽdo retinet in ſe aliquado ius ſicut ille qui habet dire/
ctas.nam ſi cedit tranſfert vtiles.⁊ ſi non habet miſi vliles tranſ/
fert eas ⁊ nulle remanẽt apud eum cum quo ſto. De quo vide
tu not.per glo.in.i.iij.S.ex cõtrario.ff.de acqui poſſeſ.dbi alias le/
gendo dixi de hoc ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero ⁊ pono glo. de
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CPuto ⁊c.in verſi.Item an bonoꝛuʒ poſſeſſoꝛ
rogatus de reſtituẽdo remaneat heres.Reſpõ.
ſic ſicut heres de iure ciuili cum ſenatus non di

ſtinguat in herede rogato vt infra eo.l.recuſare

S.· pꝛimo.⁊.l.i.G.bonoꝛuʒ.⁊ ſic quaedaʒ iura p-

nes eum remanent ſicut apud heredem vt ſupꝛa
eo.l.quia perinde in fi.ad hoc inſtitu.de bono.
poſſeſ.ꝗ.quos autem.⁊ de fideicõmiſ.heredit.
§. reſtituta ⁊ cetera.

L. Debitoꝛ · ¶ Bald. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingul. ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ beres rogatus reſtituere hereditatẽ alteri ſi erat cre
ditoꝛ defuncti ⁊ reſtituit hereditatẽ non perdit debitum ſuũ neq;

pignus vt ibi per eum cũ quo ſto ſimpliciter quia tex.clarus eſt.

Decuius materia vide tu ẽt not.x Paul.de caſt.in ſuo cõſilio
cxiiij.⁊ etiam in conſilio.clxiiij.⁊ etiam in.l.fi.C.de iure deliber.
⁊ in.liab omnibus.ꝭ.fl.ff.de lega.pꝛimo. vbi plus dixit ꝙ non te
netur facere inuentariũ.⁊ poteſt omnino retinere debitũ ſuum vt
ibi per eum. ⁊ per Jo.de imola in.d.l.ab omnibus.ꝭ.fi.vbi etiaʒ
idem tenet.ad quos me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus.Cu/
ius verba ſunt hecd.
C. Debitoꝛ ſub pignoꝛe creditoꝛẽ heredeʒ inſti/
tuit: eumqʒ; rogauit reſtituere hereditateʒ filiae
ſuae ideſt teſtatoꝛis cuʒ nollet adire vt ſuſpectã
coactus iuſſu pꝛetoꝛis adijt ⁊ reſtituit. Cum em
ptoꝛem pignoꝛis non inueniret deſiderabat re/
mitti ſibi iure dominij vt poſſideret.Reſpondi
actione ⁊c.

L. Epiſtolam.S. mulier. Scribentes hic maxiĩe bali
dicunt iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc ppoſuũ ꝙ fideicõmiſſum re/
lictum hoc modo facias vt ꝑueniat ad talem videtur eſſe relictũ
pꝰ moꝛtẽ eius cui cõmittit᷑ vt ibi ꝑ eos cũ quibus ſto ſimpłr.qꝛ
tex.iſte optime pꝛobat boc ⁊ ideo non inſiſto.ſed pono tex.ð quo

agimus. Cuius verba ſunt hec.

CMulier heredis inſtituti fideicõmiſit vt re/
tenta parte quarta:reliquã partẽ reſtitueret nu/
rui quondaʒ ſuae cuius fideicòmiſit in haec ver
ba.Rogo te vt id quod ad te ex bonis meis per
uenerit facias perueniri ad filium tuũ. Queſitũ
eſt quãdo hoc fideicõmiſſuʒ reſtituere debeat.
vtrũ ne poſt moꝛtẽ ſuã vel antea: Reſpondi nũc
ad tempus quo nurus moꝛeretur fideicõmiſſuʒ
aptandum eſſe ⁊c. 5 1

A

Z. Qui filium in pꝛincipio. Sal hic dicit iſtuͦ text⸗
eſſe ſingularẽ ad boc ꝓpoſitũ ꝙ fideitõmiſſum videt᷑ relinqui
veniẽtibus ab inteſtato ex eo ꝙ mãdat᷑ heredi nõ face re teſtamẽ
tum vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter. quia tex.iſte optime
pꝛobat bor. Uno ſolo addito ꝙ hot non eſt mirũ.q; fideicõ/
miſſa inducũtur ex cõiectura voluntatis diſponẽtis vt in.l. lutiuſ
5. tres heredes.v ff. eo tit. ?⁊ voluit Bal. in. l. vum viruz in vlti. colu.
C.de fideicõmiſ.⁊ ẽt Paul.de caſ.in ſuo conſilio.cl.ad queʒ me
remitto. ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

Z. Qui filiũ ⁊ filiam habebat teſtamentuʒ fecit
⁊ ita de filia ſua cauerat mando tibi non teſtari
donec liberi tibi ſint:pꝛonũciauit imꝑatoꝛ fidei
cõmilſſuʒ ex hac ſcriptura deberi quaſi per hoc
ꝙ pꝛohibniſſet eaz teſtari petijſſet vt fratrẽ ſuũ
faceret heredeʒ.ſic enim accipiendaʒ eam ſcrip
turã ac ſi hereditatẽ ſuã rogaſſʒ eã reſtituere ⁊c.

L. Lucius.S.meuia el ſecundo. Scribentes bic ⁊
maxime Bal.vicit iſtuzʒ text. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ
appellario fratris eſt nomẽ appellatuũ ⁊ non diſtriouit partes ſi
cut nomen pꝛopꝛiũ vt ivi per eos cum quibus ſto.
dito ꝙ iſte tex.etiam pꝛobat ꝙ appellatõe fratris cõtinetur etiaz
ſoꝛoꝛ. ⁊ hoe voluit etiã Bar. hic. ⁊ idem pꝛobat tex. in.l.. tres fra
tres.ff. de pactis vbi etiaʒ ſcribẽtes idem tenẽt.⁊ in.l.lutius ⁊ ti ⸗
cia in pꝛin. f. famil. erciſce⁊ in.l.lucius.ꝭ.queſituʒ.⁊ hox ẽt voluit
ibi Bar. fl. de legat. terco. Sed plus dicit Ange. bic ꝙ, hoc E
verũ ſiue pꝛoſeratur a lege ſiue ab homine vt ibi per eum cũ quo
ſto. UVno etiã addito ꝙ idem eſt etiã in ſtatutis ſm Paul. ð
caſtro in ſuo conſilio.cxl.ad quẽ me remitto ⁊ pono text.de quo
agimus. Cuius verba foꝛma lia ſunt hec.
Ceuia filiuʒ hr̃dem inſtituit ex quincunce:ti

ciam fuiam ex quadrante:ſepticium filiũ ex tri/
ente cuius fidei cõmiſit in haec verba.TZe rogo
fili ſepticij ſi infra vigeſimũ annum ſine liberis
moꝛieris:quicꝗd ex hereditate mea ad te pue/
nerit hoc fratribꝰ tuis reſtituas q̃ſitum ẽ an ⁊c.

Z. Sceuola Seribentes bic maxime Bal. dicut iſtum
tex.eſſe ſingul.ad boc pꝛopoſitũ ꝙ; verba teſtamẽti impꝛopꝛiatur
pm ſubiectã materiã vt hic per eos cũ quibus ſto. Pꝛo qui
bus etiam facit tex. in.l.eas cauſas.fſ.de conci.⁊ demon.⁊ poſuit
ẽt aliquid Paul.de caſ. in ſuo conſilio.ccclviij.⁊ Bal. in. l. cuz vi /
rũ in vlti.col.ad quos me remnto ⁊ pono tex.Cui vᷣba ſunt hec

CSceuola reſpondit ſi pater filiũ ſuũ impube
rem ex aſſe ſcripſerit heredem:eiuſq; codicilli
is ſubſtituerit: deinde filius impubes decefſe⸗/
rit:licet ſubſtitutio inutilis ſit: quare codicillis
hereditas neqʒ dari neqʒ adimi poteſt:tantũ be
nigna interpꝛetatõe placerʒ ⁊c.
L. Mulier.S. ſed etenim. Bal. hic dicit iſtum textũ
eſſe ſingularẽ ⁊ eum ſummopꝑe cõmendat nd hoc pꝛopoſitũ ꝙ be
res rogatus alteri reſtituere bereditatẽ tenet de mala adminiſtra
tõe vel dilapidatõe ⁊ ſic obligat reddere rõeʒ. Tamẽ hoc ẽ ve
rum niſi teſtatoꝛ phibuiſſet reddere rõem vt eſt glo.vnica in iut
ſ̃m enndeʒ Bal.in.l. cum tale. .titins.ff.de condi.⁊ demon.cuin
quo ſto. Uno addito ꝙ redditio buiuſmodi ratõis debet, ſie
ri ſolum ſi quid dolo vel lata culpa fecit alias autẽ non vt ſi leui
vt eſt etis caſus apertus bic. Cuius verba ſnnt hec. . 1
C. Sed etenim ſi quis rogetur reſtituere bere/
ditatem: ⁊ vel ſᷣui deceſſerint: vel alie res perie
rint: placet non cogi eum reddere quod non ha
bet culpe plane ratõem reddere:ſʒ eius que do/
lo pꝛoxima eſt ⁊c.
Z.finali. Do. Stantiſ tigti. ⁊ etiam Bald. bit dicunt iſtimn
tex.eſſe valde ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ verbũ cõcedo poſitũ
in vltima voluntate eſt verbũ obliquũ vt ibi per eum cũ quo ſto.
Tamen aliqñ denotat ius vt in.l.ſed ſſi me putem.ff de condic.in
debi. ⁊ in.l.fi..titius eo.titu.v in.l.vxoꝛi..ſi.f. ve lega. tercio. ⁊
poſuit ẽt aliquid de boc do. Archi. in. c·i. de vſurio lib. vj. in glo.
vbi dicit ꝓ intelligit ſm ſubiectã materiã.⁊ ẽt domeꝰ Alex: de
imola in.l.ſi conſtante in.xxiiij.colum.ffſolu.matri.⁊ inel.a titio

Uno ad/

8

vij.colũ.incip. onga eſt conſultatõ ⁊c.ad quos me rem
no tex.de quo agimus.Cuius verha foꝛmalia ſunt hec.

Q. Julianus phebus teſtamẽto facto cuʒ tres li
beros heredes inſtituerit ppebum 2 eracliaʒ
eadem matre policratem ex alia equis potioni
bus petit a policrate minoꝛe fratre vt accepto
certo pꝛecio hereditatẽ fratribus cõcederet: .
inuicem eos qui ex eadem matre erant: ſi quis
eoꝛum heres non fuiſſet ſubſtituerat:policrates
ſi intra pubertatẽ deceſſiſſet ⁊ ſecundas tabulaſ
fecit quas matri eius cõmendanit aperiẽdas ſi
impubes obijſſet.deinde petit a pꝛioꝛibus vt ſi
quis eoꝛũ ſine liberis decederet poꝛtionẽ ſuam
exceptis bonis maternis eoꝛũ ⁊ auitis ei vel eis
qui ſupeſſent reſtitueret. Eraclia ſoꝛoꝛ moꝛtua
ſine liberis fratrẽ ſuũ phebum inſtituit heredeʒ
Policrates fideicõmiſſum petebat:⁊ obtinue

fl. de verb. obli. illuſtris do. Francil. at eti. in ſuo conſilioelx in

rat apud Eracliuʒ pꝛoculuʒ pꝛoconſulẽ Achaie

appellatõne facta:cum ſolus phebus egifſet vi/
ctus ẽ.qꝛ ei vel eis verba vtrunqʒ frẽʒ comple
cterẽtur.at qui inuicem duos illos tantũ ſubſti/
tuerat.ſed ⁊ voluntas patris haec videbatur qꝛ
exceperat eoꝛũ bona materna: quia Policrates
aliam matrem ⁊ quidem ſuperſtitẽ habebat cu/
ius etiam fideicõmiſſum erat: vt legata quae ei

dederat inteſtato moꝛiẽs Policrati filio ſuo re

ſtitueret ⁊c.
De bonoꝛum poſſeſſionibus.

Gloſa in.l.tercia.. bonoꝛum in verbo per ſe:
Bal hic dicit iſtam glo. eſſe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ decre
tum iudicis habet in ſe tacitã clanſulam derogatoꝛiã ſi non fuerit
obreptũ. Pꝛo quo facit tex.in.l.tutoꝛ ſi petit.ff.de tut.⁊ eu
rato.dat.ab hijs.⁊ ita teneas pꝛo nũ. Uno ſolo addito ꝙ ð
cretũ interpoſtũ ex cauſa falſa nõ valet vt in.l.iiij..ſubuentum.
ff. de fideicõmil.liber.⁊ in.l.i. .hec verba.ff.ne vis fiat ei.? voluit
Bar. in. l. ſexe egreſſe.ff.de tuto.⁊ curato.dat.ab bijs.⁊ Bar.in
l.qui teſtamẽto.ff. de excuſa.tuto.⁊ Bar.in.lſi is ad quẽ fl. de ac
quir.here.⁊ Bar.in.l.iuſte poſſidet.ff.de acqui.poſſeſ.⁊ Bartin
l.x ſi pꝛeſes. C. de pꝛed. mino.⁊ Paul.de caſ.in.l ciᷣ hlj. 5. ſi ptoꝛ.
fj.de tranſactio.⁊ do.meus Alexa.de imola in.l.is cui bonis in
quinta colu.ff.de verbo.obli.? Bar. in conſilio ſuo. lxxx viij.inci⸗
pie.in qõe vertente ⁊c.⁊ in conſil.clxxxviij.incip.quedaʒ mater ⁊c.
ac⸗ me remitto, ⁊ pono gloſazʒ de qua agimus.Cuius verbs
unt hec.

Der ſe ⁊c. in verſi. ſʒ ſi agnoui bonoꝝ poſſeſ
ſiõʒ vñ liberi ꝓbãdo me filiũ:⁊ alius veniat vt
agnoſcat vnde agnati ⁊ ꝓbet me nõ filiũ an au/
ditur?: Et videtur ꝙ non poſtquaʒ habui decre/
talem vt infra de acquire.poſſeſ.l.iuſte.t ſupꝛa
de religio.l.⁊ ſi quis.S.pꝛimo in pꝛin. Sed dic
contra.quia ſub hac condictione videtur pꝛetoꝛ
dediſſe ſi filiꝰ ẽ. arg. C. de diuer. re. l. vniuerſa
⁊ de inſtitu.⁊ ſubſtitu.l.generaliter..pꝛimo ⁊c.

Gloſa in.l.iij.G.ſi cauſa cognita. Zald. hie diei
iſtam glo. eſſe ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ſi petitur bonoꝝ pol⸗
ſeſſio non requiritur citatio nec foꝛma iudicij. de quo eti⸗ habel
in.l. ſeruus ⁊ in. l. penul.eo.tit. vbi babetur ꝙ iudex non debet ſe
dere pꝛo tribunali. ⁊ voluit etiã Bald. in.l.i.in tercia colũ C.qui
admitti. Et ſimiliter etiã non requiritur libellus in capen
bonoꝛũ poſſeſſione.vt eſt tex.in.l.ij.5.dies.ff.quis oꝛdo in bonol
poſſ. ſerue. ⁊ voluit ẽt Bal · in rubꝛi. C. qui admitii in tercis goe
Et etiã Specu.in titu.de libelli concepti./decimo in derſentn.
Nec etiam requirit ſententiã ſi non eſt cotradictoꝛ m Bal.in⸗
petende. C. de ſecun. tabul. ſecus tamẽ eſt in ea qua pcedemue bu

nitur ad factũ:quia tunc requiritur citatio vt in. liij 9. ñ marcel

itto po

ggr
doß 65
tf n
i te ſni⸗
g eu

reese ne⸗,
nuchfini gni⸗

Ple zui
mn n e
lin iuel alte

SS
illalugi 4

,let, en
mefn c eenn
Patsntaltenet
inunn dhn tne
urhunaln anmnd
mairallundin Arben
Panfikuigna ne
zelſen eet⸗
ſhgelheklarnuen n

Naltordonm⸗
eolens i Nrunt
aplpinſnin Nnn
nalchniflenmunn

Gnaianasm
nntitcgkinmnume

elkzſiueſiften. Nwn

ErkexMiluvetNAn in
Grſtutnthtinnid ultte
ciklun menid rn in
wkötinngnnneest
ſatmndunffiin .
(Fnmgilſttanunin
Cinetſerunlommirfrine
Gtntffitinttiin ninmen
neitlſaimennte
firfiniucnimxire.

Cntnußniſſenugng ins,
Atuitnnilitler ien
itat krn,
erhimefurin unlrug⸗
nittlamictitunzee⸗
unnarn Etcari
Vwenhuntinrnzn
Luiſin enie⸗
a

22 ——

— — 2=

nönd

Aleuſnniht
rut uunmit
mrtitunlrin,
m Denaitien
mNtNtürnapüi (ſitt
MiiEααtili d
””
NnNMiilhe
mnar:MNMAlingit
z:NAiulttni ni
AaalEma Naiuiitilin
”ä
testtnaitmimdnNt.
õ

(Eetrariiſi ur i⸗
Si ben anefit ezniin
anuii. zuneiflint
un uuninhiſ⸗
umin ugt ſllit .
liisſennnu l
ndinln
ig Atinulin
ta in ſhin
. iliancchlix 2

lus.ff. ve iureiuta. ⁊ in.l. fi.C. de edie.diui adri.tolle: cum ibi not.
ad que me remitto ⁊ pono glo.ð qua agimꝰ. Cuius vᷣba ſunt hec.

Pꝛo tribunali in verſi.ſed nũquid vel petitõ
oliʒvel agnitio hodie fieri debeat altera parte pᷣ
ſente ⁊ cõtradicente in foꝛma iundicij:quod vide
tur vt ſupꝛa de mino.l.in canſe..cauſa. Iteʒ cũ
dies vtiles computẽtur vt dicto..dies ideſt in
quibus eſt copia aduerſarij.⁊ vide infra de di/⸗
uer. pꝛeſcrip.l.i.igitur aduerſarius eſt vocãdus
Sed certe lex illa loquitur quãdo exigit᷑ vocari
aduerſarius.Dicas ergo nõ in foꝛma indicij cũ
ſeruus poſſit qñqʒ petere vt infra eo.l.ſeruus ⁊
pupillus.vt.C.eo.l.bonoꝛuʒ ⁊c.

Bloſa in.l.non eſt ambigenduʒ. Bald. hic dicit
iſtam glo. foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ reſpublica romano/
rum ⁊ fiſcus idem ſunt vt ibi per eũ cuʒ quo ſto ſimpliciter.quia
o.clara eſt ? non aliqua mea noua interptatõe. Niſi adde
in materia not.per Bar. in rubꝛica. Cide inre fiſci lib. x. vbi alle /
gat iſtam glo. ⁊ per bald.in.l.i. in fi. C. de pena iudi.qui maie iudi
ca. ⁊ bal.in.l.ſi ypothecas.C.de remiſ.pigno. ⁊ bal. in.l.ſi pignus
ff qui potio.in pigno.babe.ad quos me remitto.⁊ pono gloſaʒ de
qua aqimus.Cuius verba ſunt hec.

CFiſcus ⁊ reſpublica romanoꝛũ idem ſunt ⁊c.
De collatione bonoꝛum.

Bloſa in. l. pꝛima.S.pꝛimo. Zal, bic vicit iſtaz glo.

eſſe notandaz ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſoꝛoꝛ non tenetur cõferre dotẽ
fratribus ſuis quãdo venit ad hereditatẽ paternam cum eis miſi
fratres remittãt ſtipulatõem quazʒ fecit maritus de reddendo do
tem filie ⁊ heredibus ſuis vt ibi per eum. De quo vide tu plene
not. maxime per bal.in.l. filie dotem. C. de collatio. ⁊ bal. in au/
tem ex teſtamẽto. C. de collatio.in penulti.col. ⁊ bal.in.l.xt liberis
eo. titu. ⁊ hal. in. l. filia legatoꝛu. C. de legatis. ⁊ bald. in./.fi.in ſe/
cunda colũ.Ccõia de legatis ad queʒ me remitto ⁊ pono glo. de
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CFratri nunquid plus reſpondeo non vt ſupꝛa
quaſi dicat ſicut in nullo confert fratribus quia
eos non afficit iniuria vt infra de cõiungen.cum
eman. libe.l. i. F. emãcipatus.⁊ hoc pꝛo ea parte
afficit fratrẽ iniuria conferre debet ⁊ꝛc.

Z. Cum emancipati..ſi emancipatus filius ⁊c
HBal. hic dicit iſtum tex.eſſe ſingul.ad hoc ꝓpoſituʒ ꝙ actio
iniuriarũ eſt pꝛodita ad vindictã. Et hinc eſt quod dicimus ꝙ
non cõputatur in bonis noſtris vt eſt tex. not. in.l.penales.ff ad le
gem falcid. ⁊ in. l. iniuriarũ actio.ff. de iniur. cum ibi plene notat.
ad que me remitto. · Uno addito ꝙ iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter
ponderatus mihi non pꝛobat hoc. ſed dicit ꝙ magis habet in ſe
vindictaʒ q; rei pſecutõez. ⁊ ſic non eſt in totũ pꝛodita ad vindi ⸗
ctam.⁊ hoc ſi verbũ magis ſtat comꝑatiue pꝛout eſt natura ſua.
vt in. leſi conſtante.S.quotics.ff.ſolu.matri.⁊ in.l.iubere cauere.
ff. oe iuriſdi.om.iudi.licet aliqñ ſtet electiue vt in.l.in cõmodato.
§.ſicut. ff. cõmod. ⁊ in.l.ij.S.pꝛimo.ꝰ.i.ff.ſi cert.petat. Et ſi ſumit
bic electiue bene pꝛobaret dictũ bal.alias auteʒ non ᷣm ꝓpꝛiam
eius verbi naturã. Cuius tex. verba ſunt hee.
Emancipatus filius ſi iniuriarũ habeat acti

onem nihil conferre debet. ldagis eniʒ vindi/
cte q̃ʒ pecuniae habet perſecutionem.S.ſed ⁊ ſi
furti habeat actionem ⁊c.

De bonoꝛũ poſſeſſione contra tabulas.

L. F ilium. Pynus bic feputat iſtum caſuʒ mirabilem ad
hoc pꝛopoſitũ q querela inofficioſi teſtamẽti aliqũ mouetur con
tra eum qui non eſt ſcriptus beres. Uerbi gra pater habẽs filiũ
in poteſtate eum exberedauit ⁊ aliũ filiã emancipatuʒ pꝛeterijt ⁊
extraneũ inſtituit beredem. poſtea filius emãcipatus aduotauit
per cõtratabulas ab extraneo herede per.l.pꝛimã ⁊ per totũ.ff. de
cötra tabu. Pꝛ.o certo alius filiꝰ experedatus qui erat in pote/
ſtate aget petendo imidiã hereditatis cõtra fratrẽ emancipatuʒ
æ boc ex cauſa inofficioſi taſtamẽti qui tamẽ non fuit ſcriptus he
res iĩmo fuit pteritus vt bic per eum cum quo ſto ſimpliciter.

—

Uno ſolo addito ꝙ querela non naſcitur ante aditam bere/
ditatem vt in.l.papinianus.5.ſi condictiomi.ff. de inoffci.teſtame.
⁊ voluit Bal.in auten.ex cauſa in.ix.colum.C. de liber.pꝛeterit.⁊
Bal.in.l.certũ in penul.col.C.vnde cognati.ad quẽ me remitto
⁊ pono ter,.de quo agimus.Cnius verba ſunt hec.

Z. SFilium quem in poteſtate habebat exhereda
uit:emancipatũ pꝛeterijt. Queſitum eſt quatenꝰ
emancinatus bonoꝛũ poſſefſionẽ habiturus ſit⸗
dixi ſi ſcripti heredes extranei adierint heredi
tatem repellenduʒ filiũ qui manſit in potãte ⁊c.

Gloſa in.l.filium in verbo emancipatuʒ ⁊cetera
Dx. hic repulat iſtam glo.valde notandaʒ ad hoe ꝓpoſituz ꝙ licet
teſtamentũ ſit nulluʒz de iure pᷣtoꝛio tamen valet de iure ciuili vt
ibi per eum cũ quo non ſto.quia hec glo.bene ⁊ ſubtiliter ponde /
rata non dicit hoc ꝙ teſtamentũ ſit nullum de iure pᷣtoꝛio.ſed bñ
dicit ꝙ venit anullanduʒz per cõtratabulas. ⁊ ſie non eſt ſed futu/
rum eſt nullum inter que duo longa eſt differentia. ⁊ hoc modo
ego nouiter intelligo iſtam glo. Cuius verba ſunt hec.

Emancipatũ. patet ergo ꝙ tenet teſtamentũ
de iure ciuili licet ſit data contra tabulas eman/
cipato vt.C.eod.,l.ij.⁊c.

De bonoꝛum poſſeſſione ſᷣm tabulas.

BGBloſa in.l.pꝛima.S.exigitur. Bal. hic dicit iſtam
glo. eſſe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſiuũ ꝙ pꝛodigus ille dicitur qui in
ſe tantũ pꝛodigalitatẽ exercet ⁊ in ſe delinquit vt ibi per eum cum
quo ſto ſimpliciter.quia glo.clara eſt ⁊ nõ eget alia mea noua in/
terpᷣtatö. Miſi ꝙ addo ẽt in hoe not.per Ang.in auten.vt ðᷣ
termi.ſit nume.cleri.in pꝛin.⁊ per oẽs docẽtes in.l.is cui bonis.ff
de ver. obli.⁊ in.l.is qui.S.diuus ⁊ ibi per Bar.ff. de tuto.⁊ cura
to. dat.ab bijs⁊ per Bal. in.l.vbi adhuc in.viij.colum.C.de iure
dot. ⁊ per glo.in.c.ex parte extra de conſue:ad quos me remitio.
æ pono glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.
CIsgitur apud furem. qualiter autem pꝛo hijs
agatur dic vt not.ſupꝛa ad exhiben.l.ij.ꝗ.inter/⸗

dum.Aʒo.⁊ facit.C.de teſtame.l.nõ idcirco ⁊c

Bloſa in.l.carte. Bal. hic dicit iſtam glo. eſſe notãdã
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ inſtrumentũ ſcriptũ in carta raſa valet ⁊ tenz
vt ibi per eum cuʒ quo ſto. De quo vide tu not.per glo.i.c.cũ
venerabilis de religio.domi.⁊ glo.in.c.iijexira de fide inſtrum.
Et idem eſt dicenduʒ ſi eſt ſcriptũ ta papyro vt in.c.cum dilecta.
extra de conſirma.vti. vel inutili.?⁊ poſuit Specu. in tit. de inſtru.
editi.S.poſtremo.⁊ per glo.in.c.cum redemptoꝛ.xij.q.ij.⁊ per glo.
in. l.locum. 9.i.ff. de tabu.exhibe.vbi ponitur quid ſi eſt ſcriptum
in cera vel in iigno.⁊ ibi aliquid dixi in hijs ſecũdis interpᷣtationi
bus noſtris ad quas me remitto ⁊ pouo glo.de qua agimus. Cu
ius verba ſunt hec.
Z. Carte ad dileticiam ideſt quae ſcripta fuit
⁊ poſtea raſa.⁊ ſic nota ꝙ inſtrumẽta fieri poſ/
ſunt in cartis raſis argumentum contra.C. de
edic.diui adria.tollen.l.fi.ibi pꝛima figura ⁊c.
ſed expone vt ibi ⁊c.
Hloſa in. l. ij . SF. finali. Bal. bic dicit iſtã glo. eſſe ſin
larẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ legatũ relictũ ſeruo acquiritur vomi
no ſine aliquo facto ſerui ⁊ etizã eo inuito.ſecus auteʒ eſt in here/
ditate ⁊ etiam in bonoꝛũ poſſeſſione ⁊ in reſtitutẽe ex ſenatuſcon
ſulto trebelliano vt ibi per euz cum quo ſto. Uno addito ꝙ
de legato facto filio an ⁊ quomõ acquiratur patri poſuit Bar. in
l. fniofamilias.ff. de donat. cau.moꝛ.⁊ Bar. inel.filio. fl. de condi.
2 demon.cum ibi not.ad quẽ me remitto ⁊ pono glo.de qua agi⸗
mus. Cuius verba ſunt bec .
C Juſſit:quomõ ergo alius poteſt iubere adire

EKReſpon.bene.nam ⁊ hoc idem eſt vbi contem/
platione fructuarij vel bonefidei poſſeſſoꝛis ſer
uus inſtituitur. iubet enim dominus non boneft
dei poſſeſſoꝛ vt ſupꝛa de acquir.heredi.⁊c.
Si quis a parente fuerit manumiſſus.
