tex.in. c. conſanguineoꝛum ⁊ quo plus eſt etiã glo. ibi in verbo do/
zali c. non bene eum mtellexit licet glo.oĩo firmet illud ꝙ; ſupꝛa di
xi ꝙ matrimoniũ poteſt eſſe ſine dote que omnia notabis quia no
na ſunt ⁊ ucuſq; incognita tam onis canoniſtis q; legiſtis qui de
fecerunt in vero intellectu illius tex. Cuius verba ſunt hec.

Capi.conſanguineoꝛum coniunctiones nec legi/
time ſunt nec minute poſſunt ſed ſunt repellende
quiſquis ergo non legitime cõiunctus vel abſqʒ
dotali titulo ac benedictione ſacerdotis conſtat
copulatus ſacerdotes vel legitime cõiunctos cri
minari vel in eos teſtificari minime poteſt quoni
am oiĩis inceſtus macula pollutus infamis eſt ⁊c.

tertia queſtione nona.
Eloin. §. OE biis. Ludo. Roma. in aũt.ſi

IIII militer in repetitiõe ſua
in. xj. ſpetiali vltimarum voluntatũ ⁊ etiã do.meus Alex.de Jmo.
in. l.hac conſultiſſima in pꝛincipio.C. de teſtis reputant iſtã glo. ſin
gularem ad hoc ꝙ teſtes debent eſſe rogati in ↄctibus qui celebꝛã
tur in ſcupis ⁊ non aliter. Cuius verba ſunt hec.

CDe hijs ⁊c.in verſi.item eſt ſpetiale hic vt te/
ſtes debeãt eſſe rogati ⁊ idem requiritur in teſta/
mentis ⁊ in codicillis.C. de teſt.aũt rogati ali/
as non requiritur ꝙ teſtis ſit rogatus vt infra p
xima queſtione quarta ⁊c.

Octaua queſtione tertia.

Dñ ciuitatum funguntur vice pꝛineinj
X. 9 talia. cis ſuis quibus pꝛeſunt marimendncde

in.l. hoſtes ff. de capt.⁊ poſtu. reuer. ⁊ in l. pꝛima.9. de qua reffde

poſtu. ⁊ in.ltertia.in paꝛincipio.ff. de mino.⁊ in.l.relegati. f. ð penis

⁊ Bal. in. l. recepticiã.ff. de conſt.pecu.⁊ Bal in. l. exemplo. C d
bat. ⁊ do. Cano.in. c. cum te extra de re iudi.vbi dicunt e inn t
ſuis poſſunt omnia que ſunt reſeruata vero pꝛincipi. D
bium eſt an poſſint facere pe reſcriptum ſuum ꝙ vniſoli teſti a
datur. In quo reperio Ludouicum Romanum in ſuo ſi e
lari in verbo teſtis ⁊c.qui dicit ſe alias conſuluiſſe ſup hoc ⁊ n
qõ fuit de facto ⁊ tenuit ꝙ non dicens ꝙ ex poſt reperit tex. em ei
ſingularem ad hoc in. d. c. talis. Sec tu aduerte pꝛo verox
uo intellectu meo ad illum tex.⁊ aperte dicas cum reuerentia iann
patris pꝛout fuit Ludo. Goma.qui pꝛimo non allegat ea que ſu/
pꝛa dixi tibi. Secundo dico ego ꝙ iſte textus pꝛobat expꝛeſſe
contrariũ vt hic in verſi. de memoꝛati viri teſtimomo c. ꝛ ſic iſte
tex. de directo pꝛobat ↄꝛiũ id in quo dicit Ludo. Roma.ſe conſulu
iſſe ⁊ ð eum etiã facit quia poteſt ciuitas vel pꝛinceps per ſtatutuʒ
hoc facere vt credatur dicto vnius ep̃i alias alterius pollentis ma/
xima dignitate vt eſt caſus in.c.quicunq;.xj.q.j.m. intellecti In
no. in. c. ſupꝑ cxtra de teſtibus. Et etiã põt facere ſtatutũ̃ vr te
ſtes poſſint pꝛoduci publicatis ateſtationibus pᷣm Jo.andre.in it.
de excep.in.ꝭ.dicto ⁊ do.Anton.in.c.ſeries extra de teſtibus vnde
tanto magis dico. Ludo. Roma. non bene in caſu ſuo conſulaiſſe
nec tex.in.d.c.talia pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur imo
pꝛobat id quod dixi ſupꝛa tibi. Cuius verba ſunt hec.

Capi. talia ⁊c.in verſi.vnde quia ð memoꝛatipi
ri teſtimonio dubitare oĩo non poſſumus:ideir/
co vt dictum eſt:elpidiũ diaconem ad nos facite
pꝛoperare ⁊c.

Andecima queſtione pꝛima.
Ca.ſacerdotibus. lſenenti

Ludo. Roma.in ſuo ſingulari in verbo iuramentum ⁊c.el.x. dicẽ
tem ꝙ ſic nec iurans taliter ſᷣm eum incidit in hereſim nec eti pet
cat per text.in.d.c.ſacerdotibus. Sed tu aduerte pꝛo nouo⸗
vero intellectu meo iſtius text.qui ſentẽtia mea ſi bene ⁊ ſubiiiier
ponderetur nihil ſacit ad hoc naʒ dum dj hic de eo qui ductur ad
iuramentum vt applicetur ad deos ⁊c.exponitur ibidem per gruſi
anum ideſt ad ſacerdotes ⁊ ſic non ſtat pꝛo deis eo modo quo vo
luit capere Ludo. Roma.⁊ non bene ⁊ per ↄñs non facit ad ꝓpo
ſitũ ille trx.ſi bñ vt dixi put dʒ ponderetur. Cuius verba ſunt her.

Sacerdotibus in verſi.nam ⁊ ad moyſem de
eo qui ad iuramentum deducendus eſt: dicitur
aplica illum ad deũ videlicet ad ſacerdotes ⁊c

Andecima queſtione tertia.

udex quod tulit ſententiq etis iuſti
F. cum ergo. ac i⸗ 7 non amoꝛe iuſtitie iff
in foꝛo conſciẽtie tex.eſt in. d..cũ ergo quẽ tex ꝛo ſingulan aaͤk
in termis allegat Ludo. Roma. in ſuo ſingulariin verbo ſenleni
⁊c. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex⸗
qui nihil facit iudicio meo ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetuj imolo /
quitur de ſentẽtia iniuſta reſpectu criminis quod nõ erat comiſſuz
per eum vere ſed aliud erat crimen comiſſum pꝛout poniuur bie
exemplũ ſi iudex condemnat te ꝓ ſacrilegio qui vere comiſſſtigdul
terium nam dĩ bic cy ſententia oio imuſta et tamen quia iu eo io
in crimine aliquo timere debes lʒ ſcias te in conſcientia tun nonco
miſifle ſacrilegium ⁊ per ↄns iſte tex.non dicit aliquid de md rein
ſte iudicante cum odio ꝙ tenetur in foꝛo conſcientie necne Nibiin
verli. ⁊ ſi bec ſententia imuſta ſit vc.ſed Ludo. Roms. ſone polui
di ere boc dicaz tibi , vbicunq; ſententia eſt imuſta lal⸗ led
vno crimie in quo non eras illaqueatus ſed in alio cnmine ded in
dex non dixit is ſententia tu oĩo teneris in foꝛo conſcientie.

modo ego intelligo illum tex.nouiter. Cuius lex. verba ner

C Cum ergo ſententia ex oꝛdine iniuſtati
tunc ab ea recedendum eſt quia etiq ante ̃ ſene
tia daretur in eum pꝛo qualitate ſui reatus liga⸗

nide,

n rſtuigaaftaſven

trtt ai ncins eſtel

Cenatenil isttlli guer
Decoracvetieſtanc

Gainchoensdonecun.
Pwütfrniti
nrnli aiinitlinaikith
gunſüippſenienmgftmetitnii
Dräſiintdaſin en nert
hkſeſtrſrun ineſtenirtninan
kanghhiſuri git in nee
upnuſninpnlgenni in

Peg uit.
(Popuolkttonuin.
ſigctiortana
Nunc ig ute⸗

nnnmhilrz i Erte
ſi fie alkeua

Cpüutide

Mnene

gigirfminn
8

Gi.

4
wé
N

en gm Dan

Ax
mnirſilin Maltht,
önigen in
t NS
umundanen⸗
ienadk
ſrilt itun dre
un Aneigchni⸗
ernin
Unſenit nn
MhNnen Agit
n,

1e

luntetts dun
ä
nytxNE MAHNAi NN
ñä
vnt tI Witeſetir

tRNENNe.

mmIINENALEYLAMa
matuvim tulipn
umla Namu Mi int,
õäü
Rriuimi ſe unyinn
suam MNuzs lin
lnui it t luthmi⸗

dcracnckcerna

Muluiſhii
— 241 itphiki
ir n: haennre

l

tus apud deuʒ tenebatur contingit aliqñũ vt adul
ter ſententiam pꝛo ſacrilegio repoꝛtet: cuius rea
tum in conſcientia non habet hec ſententia ⁊ ſi
iniuſta ſit quia non eſt in eo crimen ſuper quo la/
ta eſt ſentẽtia tamẽ ab eo iuſte repoꝛtata eſt quia
ex reatu adulterij iamdiu apud deum excomuni/
catus fuerat ⁊c.

DHuodecima queſtione ſecũda.
Glo.in.c.ſeaternitas. Balinrepel in

do. me Alex. ð Imo. in. l.ſi finita. .iulianus in. xxxiij.col. ð dãn.
infe.: ct in.l.ſi pene. i pain. in ha col.ff. ð cõdit. indeb. ⁊ ẽt do. anto.
in. c. pleriq; extra de imu. eccle.⁊ in. c.in litteris de rapto ⁊ etiã idẽ
do. meus Alex. de ꝗmo.· in Heca. ff. e acqui. bere.in quarta col. oẽs
reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝗ; pena legalis etiaz de iure
canonico poteſt retineri iuſte in foꝛo conſcientie etiã per eccleſiaʒ de
quo alias dixi in repet.mea in.d. S.iulianus ⁊ ideo nunc non me
tendam niſi pono verba glo. Que ſunt hec.
C Luz in augumento ⁊ꝛc. in verſi. vel dic ꝙ eccle
ſia non petet penam ſed iudex ex offitio ſuo eam
infliget ⁊ dabit ecleſie cui ſanctitas ignoſcendi

gloꝛiam dereliquit. C. de ep̃is ⁊ cle.l.ſi quis ⁊c.

Suodecima queſtiõe ſecunda.
Glo.in.c.hoc ius poꝛꝛectum.

Jo. de Imo.in.c.placuit de empt.⁊ vendi.⁊ ẽt do. meꝰ Alex.
ðᷣ Imo.in.litẽ..quẽadmoduũad.l.aqui.in apoſtillis ſuis ad Bar.
reputant iſtã glo.ſingulagem ad hoc ꝙ pꝛelatus eccleſie ſciẽs iuſtũ
pꝛeciũ rei non debet vendere pꝛo maioꝛi pꝛecio pꝛopter honeſtatez
perſone ſue ⁊ hoc ignoꝛanti ſecus ſi ſcienti pᷣm eos vbi ſupꝛa pꝛoxi

me cum quibus ſto de quo alias dixi in. l. ſemper. ff. de reg. iur. in

boc opere noſtro ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero ſed pono ſolum
yerba glo. Que ſunt becd.

CPro pꝛecio iuſto ignoꝛanti ⁊c.
xiiii.queſtione tertia.

₰

NIN 1 Jo. calda.in.c.nauiganti
Blo. in. c. pleriqʒ. extra de vſuris ⁊ Saly.
tombononienſis in.l.ad hec in.xiiij. col. C. eo. titu. ⁊ Bald. in. l. .in
x·q·C.pꝛo ſoci ⁊ Saly.ibidẽ poſt eũ ⁊ do. meus Alex. de imo. in. le
iulianus. . offerti in. v. col. ð actio. emp.in apoſtillis ſuis ad Bar.
reputãtiſtã glo.ſingul.ad hoc ꝙſi aliquis dedit pecuniam negocia/
toꝛi vt ex inde emat merces ⁊ det ſibi partem lucri talis contractꝰ
non eſt licitus ſi periculũ ſpectet ad accipientem pecuniam. Cuius
glo. verba ſunt hec. . .
Cnegociatioꝛibus videtur ꝙ ſi quis pecuniã ſu/
am dedit negociatoꝛi vt inde emat merces ⁊ det
ſibi partem lucri quod illud ſit lucrum:ꝙ non cõ

cedo ſipericulum ſpectet ad recipientem ⁊c.

xvi.queſtione quarta.
Glo.in. c. nolumus. do meus Alerar ve

vuca. in apoſtillis ſuis ad Bar. in tertia col. reputat iſtam glo. ſin⸗/
gularez ad boc ꝙ ſi volo pꝛobare poſſeſſionẽ decennalẽ ſi pꝛobo ð
duobus pꝛimis annis ⁊ de duobus vltimis annis dicoꝛ perfecte p
baſſe de toto decennio yt ibi per eum cum quo ſto quia hec glo.aꝑ
la eſt ⁊ non eget noua mea interpꝛetatione niſi in vno ꝗ hec glo.nõ
dicit ita large pꝛout loquitur do. meus ſed dicit glo. ꝙ etiã de tem/
poꝛe medio aliquid pꝛobetur vt in verſi.⁊ qnq; in medio ⁊c.quam
glol. hoc modo ego intelligo que ſi bene inſpiciatur dicit hoc quod
dico tibi Cuius verba ſunt bec.
Inconcuſſam ⁊c.in verſi.ſed nunquid ille qui

pꝛobat pꝛeſcriptionem tenetur pꝛobare ſe conti/

nue poſſediſſe ideo hoc certe impoſſibile eſt pꝛo
bare ſed ſi ufficit pꝛobare ꝙ ab initio poſſedit ⁊ in
fine ⁊ qñqʒ in medio nam extrema tempoꝛa ſunt

quandoq; conſiderãda in pꝛeſ. criptione. C. ne ð
ſtatu.def.l.ſi mater ⁊c.

xuii.queſtione quarta.
X9. ſunt qui Oopé 8. Quicquid fit caloꝛe ira

cundie regulariter non
valet vt in.l.quicquid.ff. de re.iur. ⁊ in.l.tertia.ff. de diuoꝛti. vbi dr
de diuoꝛtio facto caloꝛe ire vt nõ valeat ⁊ in.l.licitario in pꝛin. ff. ð
publica. vbi dr de licitatione ſimiliter facta caloꝛe ire vt non valeat
cum multis alije ſimilibus que bꝛeuitatis cauſa obmitto ramen li
mita hoc eſſe verũ pꝛeter qᷓ; in ctu facto ad pias cauſas puta ſi pa/
ter turbatus cuʒ filijs ſuis donauit hoſpitali bona ſua quia hec do
natio bene valet text.eſt in. d.c.ſunt qui opes quẽ text.ad hoc pꝛo
ſingulari aliegauit Ludo Roma.in ſuo ſingulari in verbo iracun/
dia ?c. Sed tu aduerte ꝓ vero intellectu ? nou meo ad iſtũ
texin quo Ludo. Roma.errauit vehementer quia cum reueren/⸗
tia iſte tex. non pꝛobat hoc ſi bene põderetur maxime in finalibus
verbis eius vbi Ludo. R omo. voluit ſe fundaꝛe ⁊ nibil penitus fa
cit pꝛout ex eo videbis infra ⁊ ſi nunq; haberemus iſtum text. hoc
ſuadet ratio quia votum quod etiã fit deo ⁊ ſic concernit oĩmodo
cauſam piã non valet qñ fit caloꝛe iracundie vt eſt glo. nota. in. c.du
dum extra de conuer.comiu. Igdem dicimus etiam in conteſſi
one facta caloꝛe iracundie quia non tenet nec valet vt eſt glo. ſingu
laris in. c. ex litteris extra de diuoꝛ. cum ſimilibus que bꝛeuitatis
cauſa obmitto. Sed ſufnicit pꝛo nunc ꝓ iſte text.in.d.c.is qui
opes recte ⁊ bene ponderatus pꝛout decet non pꝛobat illud quod
dicebat Ludo. Roma. Cuius verba ſunt bec.

C.is qui opes ſuas tumultuario mentis impul/
ſu non iuditio perpetuo vbi eccleſie contulerint
poſtea reuocandas putauerint quibus nec pꝛima
merces grata eſt nec ſᷣa quia nec pꝛima iuditium
habuit ⁊ ̃a habuit ſacrilegium ſunt quos peni/
tet opes ſuas dimiſiſſe pauperibꝰ ſic eos qui pe
nitentiã agunt hoc ſolum tamẽ opoꝛtet ne ipſius
penitentie agant penitentiam ⁊c.

xi.queſtione prima.

Ludo. Roma. ⁊ etiã do.

Blo.in .* C. relatio. meus Alex. de Imo.in. l.

qui bona.ꝭ.qui alieno in vlti.col.ff. de dam. infe. reputant iſtã glo.
ſingularem ad hoc ꝙ ſi dñs pꝛomiſit ſe ratũ habiturũ quicquid ꝑ

eius pꝛocuratoꝛem factũ fuerit legitime non valet huiuſ modi con

ſtitutio pꝛocuratoꝛis cum non ſit generalis de quo alias ego dixi in
d. . qui alieno ideo non me extendam nunc niſi ꝙ addo nũc Bal.
in.l.ſi pꝛocuratoꝛem in vltimis verbis in fine. C. de pꝛocurato.qui
idem tenet ⁊ Archy.in.d.c.relatio ⁊ Jo.de Imo. in cle.j. extra de
pꝛocu. Seg do. Anto. in. c.fi.de dilat. tenet de directo ꝛiũ vñ
do. Abbas ibi conatus eſt concoꝛdare has opiniones que cõcoꝛdia
fuit Bal. ana in.d.c.fi.pꝛo qua concoꝛdia eſt tex.in. c.cuz veniſſent
exira de in inte. reſti.cum quibꝰ ſto quia glo.iſta aperta eſt. Cuius
verba ſunt hec.

CCanonice nunquid talis foꝛma erit in litteris
pꝛocuratoꝛis vt ſic ſcribatur vt quicquid canoni
ce vel legitime per eum fuerit oꝛdinatũ ratum ha
bebo.certe non ideo talis pꝛocuratio non valet:
qꝛ ſemꝑ diceret dñs illũ non ẽẽ legitimũ actũ ⁊c.

xxii.queſtione ſecunda.

S lo i n. c. b eatus. Bal. in. c.pꝛimo.ꝭ.poꝛꝛo

in titu.que fuerit pꝛima
cauſa bñ amit. ⁊ ẽt Bal.in.c.lʒ in titu.ſi de feu.fuerit contro.inter
do. T agna in vſibus feudo.v etiã Bal.in. l.fi. C. de non num. pec.
⁊ Ludo. Ro. in.l.fi.ff. qui ſatiſ.cogan.⁊ ẽt do.meus Alex.ðᷣ imo.
in.l.quod te in pe.col.ff ſi cer.pet. omnes reputant iſtam glo. ſingu

larez ad hoc ꝙ difficultas excuſat a perinrio vt ibi per eos de quo
alias legendo dixi in. d. l.ꝙ te ⁊ ideo pao nunc longioꝛ nõ ero niſi ꝙ
addo vnum verbũ bec glo.non ita indiſtincte dicit put referunt
ſeribentes ſed ſolum loquitur ſᷣm canones vt videre potes ex ea
7 ideo pono verba glo.de qua agimus.Que ſunt hec.

C Maioꝛibus ⁊c.nota ꝙ ſecundũ canones excu
ſatur quis a iuramento pꝛopter maioꝛa negotia
vt extra de iureiur. C. bꝛeui.⁊ extra eo.C. quere
laʒ ſecus ſecũdũ leges quia difficultas pꝛeſtatio
nis non reddit ſtipulationem inutilẽ vt.ff. de ver
bo.obliga.l.continuus.i.illud ⁊c.

xuii.queſtione quarta.

1Omnis indeus pꝛobibetur admit
L. conſtituit. ti indiftinte ad officia publica vt in
t. cum ſit extra de iude.⁊ in.l.fi.C. eo.titu. cum ibi not. p Bar. xbi
ponit quid de dignitate doctoꝛatus dicens ꝙ non eſt habilis ad eã
Sed dubiũ eſt de illo qui effectus eſt xpianus in quo Ludo.
Roma. in ſuo ſingulari in verbo iudeus ⁊c.el tertio dicit ꝙ nõ po
teſt admitti ad officia etiã ⁊ ad hoc allegat text.ſᷣm eum ſingulareʒ
in. d.c.conſtituitt. Sed tu aduerte rogo pꝛo vero ⁊ nouo meo
intellectu iſtius tex. quia non pꝛobat aliquo pacto hoc ſi bene conſi
deretur ⁊ ſubtiliter ſed ſolum loquitur in iudeis ⁊ in pꝛouenienti⸗
bus ex eis vt hic in verſi.iudei aut qui ex iudeis ⁊c.⁊ glo.hic in pꝛi
ma expoſitione etiã dixit puta illi qui ſunt de familia eoꝛũ ⁊ eoꝛuʒ
deſcendentibus pp illaʒ dictionem ex ⁊ ꝑꝑ alia verba poſita in iſto
tex.maxime in fine vbi imponitur pena aſperrima que nõ eſſet cõ
ueniens )ᷣ eligentem ad officiuʒ factum de nouo xpᷣianum vt ibi in
ver. ſacrilegiuz ⁊c.⁊ in ver. publicis cedibus deputetur ⁊c.⁊ ſic ego
nouiter inrelligo oĩo illuz tex. in iudeis adhuc non aũt in factis xpi
anis de nouo vel per longũ tempus antea nam tex. boc non conſide
rat diligenter ꝓut decet bene ponderatus. Cuius verba ſunt hec.

C. conſtituit ſanctũ conciliũ vt iudei aut hij qui
ex iudeis ſunt:officia publica nullatenus appetãt
quia ſub hac occaſione xpᷣianis iniuriã faciunt:
Ideoqʒ iudices pꝛoninciaꝛuʒ cum ſacerdotibus
eoꝛum ſubreptiones fraudulenter relictas ſuſpẽ
dant ⁊ officia publica eos agere nõ permittãt ⁊c.

xxiii.queſtione quinta.

. Bal.in.l.ſi barſe
Glo.in.c.cum homo. Salin eſiberſ⸗
iuſ.dicit glo iſtam eſſe ſingularem ad hot pꝛopoſituz ꝙ fideiuſſoꝛ
qui pꝛomiſit ſiſtere accuſatum ſi ille aufugit tenetur ⁊ venit coꝛpo
raliter puniendus ſi ille veniebat coꝛpoꝛaliter etiã puniendus ⁊ eſt
glo. in verbo ſuplicium ⁊c.cũ qua non ſto ſimpliciter quia glo.eget
noua interpꝛetatione mea vno pꝛius ſolo addito ꝙ ſi fideiuſſoꝛ ab
initio vellet ſe obligari pꝛo aliquo reo ita capitaliter non poſſet nec
valeret huiuſmodi obligatio ſᷣm Bald. in titulo de pace conſt.iin
verbo damnanda ⁊c.⁊ Bar.in.l.quarta.ff.de cuſto reoꝝ ⁊ Ange.
axet. in ſuo libello maleficioꝛuz in ver.fideiuſſit ꝛc. Plus dico
ꝙ nõ poteſt ſe etiã obligare qñ pena eſt pecuniaria ſed tñ in defectũ
eſt coꝛpoꝛalis maxime ꝑ nota.pꝑ Bart. in.l.j.ff. de cuſto. reoꝛum et
Bar. in.l.item ſoluitur.S.qui paratus.ff.qui.mo.pi.vel ipo.ſol.⁊
in.l.a. ff.de pub.iudi.ſed in ꝓpoſito noſtro pono iſtã glo.que non
ditit hoc ſi bene ponderetur immo dicit totum ↄꝛiuz ꝙ ſideiuſſoꝛ
nunq; venit corporaliter puniendus ſed in caſu quo pur dolo non
exiberet reum punitur arbitrio iudicis.ſed non dicit glo. Cuius
verba ſunt hec.
CSuplicium ſed certe illud nullo iure inuenitur
ꝙ fideiuſſoꝛ poſſit occidi ſi non exibet illum pꝛo
quo fideiuſſit lʒ fidciuſſitjꝓ reo criminis ſed ſi fi
deiuſſoꝛ reum criminis non exibet pecuniariter
punitur: Sed ſi dolo eum non exibet punitur ar
bitrio iudicis vt.ff.de exhib. reis.l.ſi euis ⁊.C.
ad turpil.l.ſccunda ⁊c.

xxiii.queſtione quinta.

c. qadminiſtratoꝛes. uderſtulnis qil
ſtitiam faciat ſi eſt negligens perdit iuriſdictionem de ee nt iu
in aũt.ſtatuimus.C. de epis ⁊ cle. Sed de iure Canonin in N
ſo iure excomunicatus abſq; alia ſententia vt eſt glo. in d.c an
niſtratoꝛes quaz ad boc pꝛo ſingulari allegat Lndo. Romdli ni
ſingulari in verbo iudex ⁊c. vbi dixit ꝙ z illam glo. eſt text in no
ꝓxime pꝛecedẽti ⁊ ita reſcidet. Sed tu aduerte pꝛo Rongci
ro intellectu meo iſtius littere nam ille tex. p̃cedens in quo . i
Roma.ſe fundat non eſt text.ſed eſt quidam.ꝭ. magiſnigkan ſ.
incipit Preterea vbi gratianus aperte remittit ſe ad tex.in. dan⸗
miniſtratoꝛes vbi eſt caſus de hoc in terminis ſine glo. ſi ponc ac
bene in verſi.nouerint ſe coione eſſe pꝛiuatos ac.que verba ſarer
teriti tempoꝛis quo caſu non requiritur ſententia ſed inducim,
non. late ſententie vt in.l.ĩ criminali.C.de iuriſd. omni. iud. cuʒ
plene nota. ⁊ per Bar. in.l extat. ff. ꝙ met. cj. ⁊ per Bar. in. ae
us. 5.duobus. ſtde legat. f0. ?1 9 Bal in. l. .C. de bijs gueenene
mine in fie x in titu. de pace conſt. in ver bo pꝛiuilegia c. ꝛ inlin⸗
bemus. iconomis. C. e ſacroſ. eccle.x ſic iſe ter decidit hoc bey
ne ⁊ ſubliliter ponderatus contra quem inconſiderate dixit udo
Roma. Cuius tex.ver ba ſunt bec.

C.adminiſtratoꝛes plane ſecularium dignitatu;
qui eccleſiarũ tuitione pupilloꝛum ad viduarum
pꝛotectionẽ raptarumqʒ; refrenationem cõſtituti
pꝛoculdubio eſſe debent:quotiẽs ab epiſcopiset
eccleſiaſticis viris conuenti fuerint eoꝛum queni
monias atentius audiant ⁊ ſecundũ ꝙ neceſſitas
expetierit abſqʒ negligentia examinent ⁊ diligen
ti ſtudio coꝛꝛigãt ꝙ ſi dei timoꝛem pꝛeoculisnõ
habentes negligere poſt ſecundam ⁊ tertiaʒ ad/

monitionem inuenti ſe fuerint: omni ſe nouerint

coĩone vſqʒ ad cõdignã ſatffactionẽ pꝛiuatoſ ꝛc.
Uerba autem.e.ꝭ.pꝛeterea ſunt hec.

Preterea ſicut pꝛincipibus ⁊ poteſtatibus fi
dem ⁊ reuerentiam exibere cogimur ita ſeculan/
um dignitatũ adminiſtratoꝛibus defendendari
eccleſiarnm neceſſitas incumbit:ꝙ ſi facere con

tempſerint a comunione ſunt repellendi ⁊c.
Uerba autem glo ·in. c..c.adminiſtratoꝛes ſunt bec.
Priuatos videtur ergo ꝙ ipſo iur ſit excomu

nicatus pꝛinceps qui nõ facit iuſtitiã clerico ⁊c.
xxuii. queſtione pꝛima.

glo. m. c. ut lex continentie in
uerbo conuerſi ⁊c. aρà7h

eriã Illuſtr. do. Sranc. areti. in. l. cũ heredes. .item qucro in. ,cl⸗
ff de acquir. poſſeſ reputant iſtam glo. ſingularẽ ad boc wyliert al
as monacus poſſit tranſire ad arctioꝛeʒ religiontz petita veni itet
non obtenta vt in. c. licet cum ibi plene nota. extra de regu. lamen
fallit in conuerſo qui mutauit habitũ.quia eſt magis aſtnlme l
cleſie q; monacus ⁊ ideo non poteſt tranſire ad ſtrictioꝛem regu
non obtenta licentia vt ibi per cos cum quibus nõ ſo quia goecl
ra non eſt ⁊ eget aliqua noua interpꝛetatione nam glo. leſeſt .
nem quoꝛundam ſed non vt ex ſe boc firmat vt videre poles er
Cuius verba ſunt hec. idtalis
Conuerſi ⁊c. in fi. in verſi.ſed nunqui
poteſt tranſire ad ſtrictioꝛem vitã dicunt qui
ꝙ non cum ſe fecerit ſeruuʒ illius eccleſie quial
berti non poſſunt recedere ab eccleſia ſua vt·xij.

qõe.ij.C. liberti ⁊c.
xxuii.queſtione ſecunda.
Do. J0. Andie. do. Ab.

Gͤ lo. in.c.ſuffitiat. in.c. ex litteris e ſonn i
etiaz do. Abbas in. c. tue eo.titu reputant iſtam goſingne e

liximld
Aoins rnit
euniterfl n i
Alndinnian

tutn ifnnunn iuünſen
atcigninsgid tttfn n

üuninuinkiimten

Natenmnt

u

6nntimkimthlnn

mürmnn nuſngumikenn
irtutunehunz upffiuin

WUflnuflksr,niihitiſtnmn

liſtkenettenclietentde
4Nomuuncnſrtaniſgam
Cichurnnntidennmindet,
Cenelgſcenngkrroneru nike
Dtſtipcenoifanstunsaeni
ongſn alkuun annun gitt
Nchronfimnigſentiiinunni
Nnung ftiltit latnzuch
ttotſptunbeoettmartinten
nenmnitruſitigennniedr
naurimuifuimn
Moglfti raneanttii ine,,
irartimt
d ſmnni.

.,2,

nfelhiniinttent

oni icinng
. 4
lunmntsin nnngſnen

unelleglgini utiti en
uſinln. uti itenn

Wnrainten

Cin unnn

uſti Ainan n
behe airuenie

MW

ni

Nx

e

—

.èẽꝭ B

4
Alin⸗
Aene
ngeit Kin
de iine kened
nngaan 4
innts Aritend

4 mne
cz ea

,
– Dl
mm ut fnmnniſene
cnn cgifuniif
Rmaun
4 Neniamſipniii⸗
Kimmmngieninnt
/
Mumnraſtzimitgtin
CrimnmiNintint⸗
(iupndra)ciftan

.
4
.

A xhygi ti tar ſtidn

mni koepne

Anclretaununten

eelner g. ltuian
hoonmenite Naim
sZ
eadirmlan iiun

esftinmdii din⸗
ſanlistl/
Eetabtaliii⸗

licet alias dicamus qꝙin valentibus loqui in matrimonio re

uiraͤtur verba vt eſt glo. ſingularis in. lccum notiſſimi cum ibi nõ.

r ſeribentes. C. de pꝛeſcrip. xxx. annoꝛuz tamen hoc eſt verum q́
ad pꝛobationem matrimonij non aũt quo ad eſſentim vel ſubſtã
tiaz eius de qua glo. aliquid etiã dixi in hoc opere noſtro in intellec
tu illius glo. in. .l. cum notiſſimi de pꝛeſcrip.xxx.annoꝝ ⁊ ideo nũc
longioꝛ non ero niſi ꝙ addo vnum verbuʒ.ſ.nota.per ſcribentes in
lex facto in pꝛin ff e vulg. ⁊ pupil.v in. c. cũ apud extra de ſponſ.
c per do. Cardin. in conſilio quarto incipiente. Plagia etatis vnde
cimi vc. vbi ponit an matrimoniũ poſſit contrahi per verba de pꝛe
ſentirc· A per glo. in. . inter virum extra de ſponſa. que ponit de pu
ella non loquente in matrimonio pꝛopter verecundiam ⁊ per glo.⁊
ſeribentes maxime Jo. de Imo. in.c. tenoꝛ de re iudi.⁊ ꝑ glo. in c.
ſit rectoꝛ. xxxii diſt, ⁊ ꝑ Hoſt. in ſumma de matrimonio in.. qua
liter ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua modo agimus.
Cuius verba ſunt hec.
Solus verba enim tantum neceſſaria ſunt ad

pꝛobationem extra de ſponſal.c.tue ⁊c.

He conſuetudine.

Do. Abbas hic ⁊ do. Abb.
Crchim dilectus in. c.de quarta in ſi.extra ð
pꝛeſerip.? Illuſtr. vo. Granc.aret. in Heca. ff. de verbo.obli.⁊ idem
met Jlluſt. vo. Fran. aret.in.l.ſi vſufructũ in vln.colũ.circa fi.ff. de
legat. p. reputant iſtum caſum ſingularem ad hoc ꝙ erroꝛ pꝛoba/
bilis iuris cauſat titulũ putatiuum ⁊ ſicut in facto alieno ꝓbatur
erroꝛ ua etiã erroꝛ iuris qui eſt pꝛobabilis ſeu ꝓbabiliter dubita
tur vt ibi per eos cum quious ſto quia text.iſte clarus eſt nec eget
aliqua noua mea interpꝛetatione. Cuius verba ſunt hec.

CL. Cuʒ dilectus filius.v.andrieñ.eccleſie mona
cus qui pꝛo electo eiuſdem eccleſie ſe gerebat ⁊
q.pꝛocuratoꝛ monaſterij referendi ſuper iure eli
gendi abbatem in andrionem monaſterio ⁊ eiuſ/
dem.v.electione in noſtra pꝛeſentia inuicẽ litiga
rent ⁊ idẽ.v.electionẽ ſuam a fratribus andrieñ.
concoꝛditer celebꝛatam auctoꝛitate apoſtolica
petebat confirmari aſſerens tã ð iure comuni q̃ʒ
de pꝛiuilegio ſpetiali etiã ab alexandro pᷣdeceſſo
re cõceſſo ⁊ a nobis poſtmodum confirmato⁊c.
iuncto verſi.ſequenti ibi ⁊ huius obtentu ſic fuit
longe retroactis tempoꝛibus obſeruatũ vt in mo
naſterio andrieñ. vacante andrieñ.fratres ⁊c.⁊
in verſi. mandamus quatenus ſi ex parte rofeñ.
cenobij talis fuerit cõſuetudo pꝛobata que vel iu
re comuni pꝛeiudicet in hac parte vos ſecundum
illam decernatis electionẽ audrieñ. abbatis de
cetero ſaciendam ⁊c.

de ſuplen. negli.prelato.

1 Do. Anto. in. c. cum cauſam extra de offõ de
c. Pei mo lega.⁊ etiã do.meus Alex.de Imo.in.l.ð pu
pillo. 5.ſi quis ipſi pꝛetoꝛi. ff.de noui operis nunci. in apoſtillis ſuis
ad Bar ibi reputant iſtum tex. ſingularem ad hoc ꝙ vbicunq; in
lerioꝛ pꝛoteſtatur ſuperioꝛi ſuo requiritur trina pꝛoleſtõ vbi alias
ynca ſuſficit in alijs perſonis ð quo alias dixi in. c. . in titu. ð mili.
yaſſ. qui contu.eſt in vſibus feudoꝝ in hoc opere noſtro ⁊ ideo pꝛo
nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba iſtius tex.de quo agimus.
Que ſunt hec.
C. Statuimus pꝛeterea vt ſi epiſcopus tertio cũ
bumilitate ac deuote ſicut conuenit requiſitus
ſubſtitutos abbates foꝛte benedicere noluerit eiſ

dẽ abbatibꝰliceat ppꝛios monacos bñdicer ⁊c.
De officio delegati.
HGlo.m.c.ſuper qõnuʒ.s.poꝛro

cipis cui eſt facta delegat io in pꝛiuileniũ i 5
poteſt illã poteſtatem Demangare allen vef, Aarer voegerens
lotam ⁊c. de cuius materia alias dixi in. d.l.moꝛe poſt do. meint
Alex. ibidem ? alios ⁊ ideo pꝛo nunc non me extendem ci Ta her
niſi ꝙ nũc addo vnum verbũ nam idem do. meus Al r I
re dixit idem eſſe in delegato a lege pꝛeto ia nam de e do
R a arte 5 Duas. ſes dam. infec. ⁊ ad ibi dicta per me —
min Taetationibns noſtris nouis ⁊ redeo modo ad glo. Cuius

C Traffert totã non tamen iudicis dandi licen/
tiam comittere poteſt licet illud ſit iuriſ. dictionis
vt. ff. de iuriſd.omni. iudi.l.iij.in fine ⁊c.

de procuratoribus.

c. conſti tutus. Procuratoꝛ conſtitutus ad agen

en dum tacite vr habere etiã
tum ad defendendum in cauſa reconuentionis vt eninns⸗g e
na cum ibi not.ff. de pꝛocura. tamen boc eſt verum in pꝛocuratoꝛe
actoꝛis ſecus eſt in pꝛocuratoꝛe rei tex. eſt in. dec. conſtitutus quem
tex.ad hoc pꝛopoſitũ ꝓ nouo ⁊ legiſtis incognito alleganit Ludo.
Roma :in ſuo ſingulari in verbo ꝓcuratoꝛ ⁊c.el. Sed tu
aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo illius ex.⁊ quia ego dubi
to immo certum ſum ꝙ iſte tex. fuit ſibi magis nouus ⁊ incognitꝰ
qᷓ; legiſtis nam non dicit hoc aliquo pacto ſi bene ⁊ ſubtiliter pon⸗
deretur ille caſus ſed dicit vnum per quod limitatur aliter tex.ille
cum glo. in. d. . pena.ſ. quod pꝛocuratoꝛ conſtitutus ad agendum
intelligitur tacite habere mandatum ad defendendũ niſi ſolũmodo
fuerit conſtitutus ad agendũ tantum quia tunc non habet nec intel
ligitur habere mandatum ad defendendũ 2 pꝑp hoc non vʒ eius cõ
ſtitutio ⁊ ita ꝓbat mihi iſte tex. bene ponderatus maxime in verſi.
pcuratonez dimitens ſolũmodo ad agendũ ⁊c. ⁊ hec eſt vera ratio
illius tex. ⁊ in hoc ſtat virtus eius ⁊ ſubſtantia totalis ⁊ mens iuriſ
latoꝛis pꝛo quo adduco vnum quod voluit Dau. de caſtro. in con
ſi. cccxxxiij. incipien. Uiſis ⁊ ponderatis omnibus ⁊c.⁊ maxime in
in Fa.col.vbi dixit ꝙ pꝛocuratoꝛ conſtitutus ad certuʒ tempus vel
ad certum actũ non poteſt vltra illud tempus vel euz actũ aliquid
facere etiã parte aduerſaria volente ⁊ conſentiente ſed redeũdo ad
ꝓpoſitum ne vagemur ab extra.quia ſolum hic agimus de vera ⁊
noua iurium interpꝛetatione non ero longioꝛ ſed pono verba text.
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

C. Conſtitutus in pꝛeſentia noſtra. H. pꝛioꝛ ſa⸗/
gione ⁊. C. laycuʒ dilectum filiũ.O.ſubdiaconũ
noſtrum ſuper cauſa que inter ipſos ſuper quadẽ
ſententia pecunie vertitur conceſſimus auditoꝛeʒ
⁊ infca quia pꝛioꝛ ſuper ipſa pecunia ĩ qua.d.Z.
eum ſibi euʒ ſue vxoꝛis nomine teneri dicebat re
cepto libello illicentiatus receſſit quendam pꝛo/
curatoꝛẽ dimittens ſolũmodo ad agendum queʒ
cum auditoꝛ ipſe per mandatum pꝛocuratoꝛiũ ſi
ſibi datum ad defendendũ pꝛioꝛem ſufficientem
nõ videret eum ex hoc reputãs contumacẽ ipſuʒ
pꝛefato.L. in vnam marcã ſterlicoꝛum condem-
nauit taxatione pꝛeabita in expenſis ⁊ infra ⁊c.

1 Si pꝛocuratoꝛ eſt reuocatus ⁊ re/
C. Au ditis gAocatio perueniat ad notitiaʒ partisad
erſe ſeu iudicis geſta cum illo ſunt nulla vt in.l.ſi pꝛocuratoꝛem
abſentem. ff. de pcura.cum ibi plene not.tamen hoc eſt verum niſi
talis noticia veniret ad notitiaʒ poſt concluſum in cauſa qm̃ eo ca
ſu poteſt ferri ſententia ⁊ lata valet tex.eſt in.d.c.auditis queʒ tex.
ad hoc ꝓpoſitum pꝛo ſingulari allegauit Ludo. Roma.in ſuo ſin⸗
gulari in verbo pcuratoꝛ ⁊c.el. Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊
vero intellectu meo illius tex.⁊ dicas ꝙ ille tex.cum reuerentia tan
ti viri ꝓut fuit Ludo. Roma.mhil facit ⁊ non ꝓbat hoc immo di⸗
cit ille tex.ꝙ omnia geſta ſint nulla non obſtante ꝙ reuocatio vene
rit ad noticiã poſt concluſum in cauſa.ſed bene ille venit condem/
nandus in expenſis ſed non poteſt ferri ſententia in cauſa illa pꝛin/
cipali cum pceſſus ſit nullus pꝛout ibi aperte dr̃ in pꝛincipio in ver
ſi.noueris irrita reuocaſſe ⁊c.⁊ in verſi.condemnancũ tibi duxim*
in expenſis ⁊c.⁊ in fine illius text.qui vere pꝛobat potius contrari/

uim eius quo dicebat Ludo. Roma. ſi bene ⁊ diligenter conſidere
tur cui addo etiã vnum verbũ in materia.ſ.not.per Bal.in.l. ynica
C. de ſatiſd. ⁊ Bal. in.l.mandatũ.C. mandati. ⁊ in ſua margarita
in verbo pcuratoꝛ ⁊c.⁊ nõ.per Bar.in.l.ante litez. ff. de pꝛocu. vbi
vnr eſſe in eademmet opi.ſed vt dixi text.iſte non ꝓbat boc nec in
eternum ꝓbabit. Cuius verba ſunt bec.

CAuditis ⁊ intellectis que ſuper delegatoꝛũ no
ſtroꝛum pꝛoceſſibus fuere pꝛopoſita pꝓceſſus ip
ſos ⁊ qnecũqʒ ſequuta ſunt ab eis vel ob eos noſ
noueris irrita iudicaſſe non obſtantibus litteris
quas de reuocatione mãdati pꝛocuꝛatoꝛi ſuo co
lubꝛiens epᷣus deſtinnuit:cum ante qᷓʒ ad illuʒ bu
iuſmodi littere peruenirent fuiſſet ſuper eiuſdem
pꝛoceſſibus hinc inde concluſum: ceteruʒ memo
ria tunc colubꝛienſem epᷣuʒ ad examen ſedis apo
ſtolice aduocari ⁊ poſtmodũ mandatũ factum/p
curatoꝛi non ſine noſtro cõtemptu ⁊ tuo diſpen/
dio reuocauit cõdemnandũ tibi duximus ĩ expẽ/
ſis quas feciſti a tempoꝛe quo ad pꝛocuratoꝛem
ipſius littere reuocatoꝛie peruenerunt ⁊ facies ẽt
vſqʒquo idem epiſcopus per ſe vel per pꝛocura/
toꝛem idoneuʒ ſe noſtro cõſpectui pꝛeſentabit:in
pꝛincipali negotio legitime pꝛoceſſurus ⁊c.

Se in integrum reſti.

W△ͤDo. Anto. bic etiã Illuſt. do. F.
X CX li tte ris. aret.in.l.qui teſtõ.ꝭ. Nuſ d v
teſtis in quarta col. ambo reputant iſtum text. ſingularez ad hoc ꝙ
licet teſtes conſanguineus admittatur in cauſa ciuili tamen ſi ſpote
ſe offert repellitur in totum ⁊ non valet eius teſtimoniũ cuz quibꝰ
non ſto quia tex.non pꝛobat hoc. Cuius verba ſunt hec.

E. Ex litteris ⁊c.in verſi.ſed poſt octo dies pa/
ter puelle accedẽs ad ipſum interllecto ꝙ ſentẽti
am pꝛotuliſſet firmauit pꝛopꝛio iuramẽto ꝙ qui
dam ad eam ⁊ filiam eius accedẽs fraudulẽter
ſub ipſius abbatis nomine litteris falſis pꝛeſen
tautt ⁊c.iuncto verſi.licet aũt de fraude taliter ꝑ
petrata per huiuſmodi iuramentum non conſtet
ad plenum ⁊c.
Et ſic tex. pᷣſuponit q; oĩo ſtatur patri in aliquo ſed non in to/
tum cum ſit vnicus tex ſed non eſt ex eo ꝙ ſe obtuliſſet ad teſtimo
nium ferendum nec vere ſe obtulit. ⁊ illud verbum ppꝛio iuramẽ
ento vc. excludit interpoſitionem perſone ad iurandum ſed non ꝓ
batſpontaneã depoſitionem vt videre potes.

Ludo. Roma.⁊ etiam
Glo. in.c.ſecundo. c&* doma nenan
in.l.is qui heres in Fa.col.ff.de acquir. here.reputant iſtam glo.ſin
Far ad boc ꝙ vbi gĩa eſt purificata põt ille qui eſi conſequuius
neficium per viaz electionis renunciare illi in manibus eligentiũ
dumtaxat niſi ſit ſequuta cõfirmatio ſuperioꝛis vt ibi per eos cuʒ
quibus ſto quia glo clara eſt.Cuius verba ſunt hec.
CElectionem ⁊c.in verſi.tu tene pꝛout ibi nota.

ſcilicet ꝙ non debet eligere ſed ſi eligat iudex ſi
ne ſuperior̃ ad quem pertinet inſtiõ non cõfirma
bit electionem:nec caſſabit pendente controuer/
ſia ex qua pendet pꝛout ibi dicitur ⁊c.

De renunciatio.

1 Doctoꝛes comuniter legiſte in.l.ſi fini
C. ueniens ta. .iulianus.ff. de damno infecto ⁊
do.Cardi.⁊ do.Anto.⁊ alij canoniſte in.c.veniens extra de rennn.
allegant ⁊ ponderant tex.in.d.c.veniens circa illum articulum an in
dex poſſit ferre ſententiã ſuam in die ſequenti eſt illam ꝓ qua fuit
facta citatio ad audiendũ ſententiã iuxtia ea que intelliguni plene in
c. conſuluit extra de offõ.deleg,. cum ſimilibus de quo eliã ego ali⸗

quid dixi in repetione mea ad text. in. d. . iuliand
boc ꝙ ſi iudex tulit ſententiã poſt irnnnc 1n diemiſgent,
valet ſententia nec fit ibi noua citatio ad ſententi ⁊ multu nn
tant ꝓ vero intellectu illius tex. Sed tu aduerte p nonn dabt
ro meo intellec:u eius nam non loquiiur in eo iudice qui Raf e
minum ad pꝛoſequendam appellationem ſed loquitur in D
poſtea hic deputato a papa qui ex poſt tulit ſententiq ⁊ einis ;

dis ⁊ ſolemniter ꝓut ibi or in text. in fi.ſi bene poderetur mari .

in verſi.ſuper hoc conceſſimus auditoꝛem ac.⁊ in verſi. idem

ditoꝛ iuſtitia exigente ſententiam caſſauit vc. ð quo alias dixi ind.

repeti.noſtra ad ſaturitatem ideo ꝓ nunc non ero longioꝛ ni
nam verba tex. Que ſunt hec. gioꝛ niſi po

C. Aeniens ad ſedem apoſtolicã ideʒ ſubdiaco
nus pꝛepoſuit ꝙ cum bone memoꝛie ideſt papap
deceſſoꝛ noſter abbati ideſt de emento ⁊ maioꝛis

eccleſie ac.S.pauli cantoꝛis terreuereum ſuis j̊

derit litteris in mandatis vt ſi nibil canonicum
obuiaret pꝛebendam in eccleſia. S. Floꝛeñ. in cõ
fluentia quam iacobus decãtis ipſius eccleſie re
ſignauit ſub agio ob aſſignaret ⁊ in quocũqʒiudi
ces vellent agio ad implere mandatum quidaʒ ſe

oppoſuerunt canonici memoꝛate eccleſie ⁊c iunc

to verſi.capellanum noſtrum ſuper hoc ſibi con
ceſſimus.auditoꝛem ⁊c.

S D Ar to. . 8 i
cecum inter. p. Nacoier e nn

in.c. o ſupꝛa eo.titu.⁊ Bal.in.c.pᷣ de pace tenen.in yſibus feudo.
⁊ do. meus Alexã.de Imo.in.l.aut facta. .cauſa in apoſtilis ſuis
ad Bart. ff de penis reputant iſtum text. melioꝛem de colpoꝛe nit
uſq; iuris ꝙ ſi qui fecerunt pacem demũ ſe offenderunt dr offen,
diſſe ex noua cauſa ⁊ non ex antiqua ad hoc vt non incidat in peni
ꝓmiſſam Cuius tex.verba ſunt hec.

C. Cum inter.p.gaufredi ⁊ quoſdã alios cano/
nicos.ſ ideſt ſuper ſpetiali beneficio.ſ.ſtallo ico
