4 ,

runnftthnone

riTHENINLANNNäs
nt/ Nnſihutllit
ä
ra nin ni
rNNX.
Orimmuüfmſimanein

aαtntiin
maunta nuni
aairtm im an uſ iſicck gt
naumnfrilinfi

(ourannuil iffndi
4 atlanem ni 4
ieienlor Aſechten
iei

–

SSoe

RNN.

N cionmirlin

. Re

„* fde
=
re,
witren tuunig ip

„
Mnnd mit nni
WAI

Gi imiuni

ditas pertinere ceperit: non refragãte tamẽ vxe
re teſtatoꝛis potes petere libertatem ⁊c.

De liberali cauſa.

Ludo. roma. in ſuo ſingulari in verbo in
Z. Solo. gratitudo ⁊c.el pꝛimo refert Bal. in.c.fi
lij nati in tit. ſi de fen. fue.ↄtro. in vſib.feud. dñteʒ ꝙ legittimatus
per pꝛincipem ad poſtulatõez patris poteſt per patrẽ reduci ad nõ
legittimuͤ pꝛoter ingratitudimẽ licet aliud ſit in legitimo per ſubſe⸗
quens matrimoniũ.qui non poteſt ex poſt reuocari ad pꝛimũ ſta
tum. ? Ludo.roma.appꝛobat hanc doctrinã Bal.faciẽs magnuʒ
feſtum de en. Seg tu aduerte in boc ⁊ dicas pꝛimo ꝙ Bal.
in dicto. c. fllij hoc non dicit nec credo hoc eſſe veruz in ſe. q; nihil
tam naturale eſt q; vnũquodq; vinculuʒ tolli eo modo quo liga/
tum eſt.l. nibil tam naturale cum ſimili.ff. de regu. iur. Sed cum
dicta legitimatio facta fuerit mediãte auctoꝛitate impiali debet ẽt
interuenire in eius reuocatione. ⁊ per cõſequẽs non videtur ꝙ le⸗
gitimus per reſcriptum pꝛincipis ad inſtantiam meam poſſit per
me ſolum reuocari ad pꝛimum ſtatum pzꝛopter eius ingratitudi /
nem. pꝛo quo facit text. in dicta.l. ſolo.C. de libera.cauſ. vbi li/
bertus non reuocatur in ſeruitutẽ ob ingratitudinẽ. Cuius text.
verba ſunt hec. — .. .
L.Solo obſequij nõ pꝛeſtiti velamento data li/

bertas reſcindi non poteſt ⁊c.
de ingennis manumiſſis.
„ Bi te Ille qui non cõfitetur nec etiaz negat ſʒ ex
. ccipit ſi non pꝛobat ſuam exceptionẽ videt
fateri. glo. eſt in. . ſancimus in auten. de exhibe. reis in verſi.narra
tõe ⁊c. in fi.quam glo.ad hoc pꝛopoſitũ magnifacit Bal. in. l. ij. in
verſi. Sed pone debitoꝛ ⁊c. C.q fiſc.vel pꝛiuat.vnde etiã habe
mus in.l.poſtquã liti.C.de pactis ꝙ licitũ eſt renũciare liti ⁊ cauſe
Fm ⁊ pꝛout declarant ibi ſcribentes ⁊ maxime Paul. de caſtro ⁊

do. meus Alex. de imol.ibidem volentes euitare contrariũ de text.
in auten. qui ſemel. C.quõ ⁊ qñ iudex. ⁊ do.meꝰ Alex.ð imola

in.l.ſicut in a col.C.de repud.heredi.vbi ſimiliter reputãt iſtum

tex.ad hoc ſingul.vt ibi per eos.⁊ ibi alias legendo dixi aliquid de
boc.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero uiſi ꝙ de effectu renũciationis
litis ⁊ cauſe poſuit idem do.meus Alex.de imo.in ſuo conſil.xxij.
in pꝛimo volu.in tercia ⁊ vlt.col.incip.ſi ſindicus caſtri ⁊c.ad quẽ
me remitto. Sed mihi nunc occurrit ſcire vtrũ renuncians li
ti videatur confiteri ſe non habere ius in cauſa ⁊ ſic inducatur cõ
feſſio de iniuſticia ſua ex renũciatione pꝛedicta. In quo bꝛeuiter
dicas non. tex. eſt in. d.l.ſi te in fi.in verſic.nec nocere quicquaʒ
nec pꝛodeſſe poteſt ⁊c. quem tex. ad hoc pꝛopoſitũ pꝛo ſingul.pon
derauit hic Bal. ⁊ etiã Lud. ro.in ſuo ſing. in verſ.renũciatio ⁊c.
qui babuit boc a Bal.pꝛout habuit ab eodeʒ fere omia alia ſingu
laria ſua licet eũ multotiens taceat.⁊ idem etiam voluit do. meus
Alex. de imol.in.l.naturaliter, .nihbil cõmune in. xvij.col.ff. de ac/
quir. poſſeſ.vbi etiã dicit iſtum text.ſingul.ad hoc.cum quibꝰ ſto
ſimpliciter. quia iſte text. clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua in
terpꝛetatõe.⁊ iõ redeo ad tex.de quo agimꝰ. Cuius verba ſunt hec

L. Site ac filios tuos ingenuos eſſe conſtat na/
talium veritas vos tuetur. naʒ qui ſeruitutis mo
uerat queſtioneʒ apud acta cauſe renũciando ad
ingenuitatis pꝛobationẽ nec nocere quicquã nec
pꝛodeſſe poteſt ⁊c.

I. Bal.in. c ij in ti.
Glo.in.l. penultima. Peric i inc.
trouer. in vſib.feudo. ⁊ etiã do.meus Alex.de imo.in.l.qui rome
Hleya in Fa col.ff. de verb. obli.reputãt iſtam glo.ſing. ad hoc pꝛo
poſitũ ꝙ vbi quis ſuccubuit in vna inſtantia cũ ſuo aduerſario po
teſt ſe iuuare in oppoſito eius quod dixerat in illa pꝛima inſtãtia.
de. quo alias dixi poſt do.meũ Alex.in dicto. .ſeya ideo pꝛo nunc
longioꝛ non ero niſi ꝙꝙ nũc dico ꝙ ſi iſta glo. bene ⁊ ſubtiliter pon
deretur dicit totũ cõtrariũ eius ad quod allegatur. nam pꝛimo di
cit hoc. ſed poſtea arguit in ↄtrariũ de tex. in auten.item poſſeſſoꝛ.
C. qui potio.in pigno.babe. ⁊ de tex.in. l ij ff. de iureiur. ⁊ non ſol
uit per conſequẽs glo. videt᷑ appꝛobare banc vltimã partẽ vtpote
vltimo loco relatam.ſecũdo glo. iſta non videt̃ loqui in alia inſtan
tia ſed in eadem vt ex eiꝰ verbis conſtat aperte. Que ſnnt hec.

Ingenuũ videtur negafſe tacite ſe non eſſe aliũ

libertuʒ ⁊c. in verſic. item nota a ũ ꝙ qui
. . . rgumentũ ꝙ qui
pꝛimo aſſerebat rem aliquaʒ de ſuo allodioent e
poteſt poſtea aſſerere ſe in feudo habere eaʒ ⁊c.

Quibus ad libertatem
pꝛoclamare non licet.

Z. Per ſimplicem ſententiã banni põt bãni
ſecu n da tus offendi impune in bonis vt ẽ glo. not

in. c. i in tit hie finitur lex coꝛadi in vſib.fendo.quam glo.ſatis ex/
tollit Bal. ibidem. Sed notandum eſt quia ſ chumero ſut
ſtatuta ſeu pꝛecõia quibus dicitur ꝙ capiẽs bannitu effciatur do⸗
minus eius. Pulcrũ eſt ſcire vtrũ valeat tale ſtatutũ vel pꝛeconiũ̃.
attemto ꝙ de iure cõmuni ſtatim debet talis bãnitus qᷓ; pꝛimũ eſt
captus aſſignari iudici vt eſt tex. vnicus inel. f C. de maleſi. ⁊ ma
thema. in verſi.depꝛehẽderit occupauerit illico ad publicũ ptra/
hat ⁊ iudicum oculis oſtendat ⁊c. quem ad boc dixit Bal. no eſſe
alibi in. l. ij. C. quib. ad liber. pꝛocla. nõ licet. Camen dicas tale ſta/
tutum ſeu pꝛeconid omnino valere.tex.eſt in.d.l. ij. per quem tex.
ita dixit Hal. bic reputãs eũ ad hoc alibi nõ repiri in verſ. ex largi
toe pʒicipali vel auctoꝛitate fiſcali ſeruꝰfactꝰ æc.iũcta glo.ĩ vſi. ſu⸗
fcũs ⁊c.cũ qua ſto q; iſte tex.clarus ẽ ⁊ hoc optie pbat in verſ.ſu
paa allegato.nec ẽ opꝰ in eo alia noua mea interpᷣtatõe. Uno ſo
lo addito ꝙ hoc non eſt mirũ. quia etiã valet ſtatutũ vt bãnitus
poſſit occidi ᷑ᷣm Paul.de caſt. in conſi. xxxiiij.incip.licet iſta ſit qõ
⁊c.in ſa col.⁊ do.meũ Alex.de imo.in conſil. lxxv.in pꝛimo volu.
incip. an banitus ſit capax vc. ⁊ in conſil.cxiiij. in eodem pꝛimo vo
lu, incip. Cicius habens vxoꝛem ac. ⁊ etiam in conſil.ij. in ſecun
do volu.incip. vi ſis dubitatõibus ⁊c. ⁊ in conſil. xv.in tercio volu
mine incipien.attenta diſpoſitione ſtatuti ⁊c.⁊ in conſilio.lxxvij.
in eodem tercio volu. incip. in cauſa criminali cõtra occidentes bãᷓ
nitos ⁊c.⁊ in conſil.cvij.in ſo volu.incip.pꝛeſupponitur ꝙ quidã
bebꝛeus ⁊c. ad quos me remito ⁊ pono modo iſtum tex.de quo
modo agimus.Cuius verba ſunt bec.
L. De latronũ famula deſcẽdentibꝰ ex largitõe
pꝛincipali vel auctoꝛitate fiſcali ſeruis factis re

tro pꝛincipes libertatẽ deuagari decreuere ⁊c.
Y „DPꝛeciũ regulariter ſuccedit loco rei. vt in
. ſinali l.ſi rem ⁊ pꝛeciũ cum ibi not.per Bart. ff.
de peti. heredi. x in.l.ſ eũ ſeruũ cũ glo.ff. ſicer. peta vbi alias legen
do dixi de dircõ hoc taz in vniuerſalibus qᷓ; in particularibus cũ
ſimilibus. Sed vubium eſt an res empta ex fructibus ſucce/
dat loco fructuũ.⁊ in hoc habes tex.ſingul.ſᷣm GBald. ibi ꝙ ſic in
d.l. fi. in verſi. aut que ex earũ rerũ emolumẽta empta confectaq;
ſunt ⁊c.⁊ in verſi.que ex earũ rerũ queſtu ac fructibus congrega
ta ſunt. Cum quo in hoc ſimpliciter ſto quia tex.iſte apertiſſimus

eſt nec eget ſuppletõe mea aliqua vt patet ex verſ.ſupꝛa allegato in
quo non ẽ opus alia mea noua interpꝛetatõe.Cuius vᷣba ſunt hec

L. Si quis in libertatem pꝛoclamauerit id quod
apud ſe eſſe eius quem dominũ dicit pꝛofitebi/
tur:quoniã de eo non dubitabitur reddi ac refer
ri iudex pꝛotinus pꝛonunciabit.quod vero peti/
tur ſi fuerit negatione dubium per cautioneʒ cõ/
ſeruabitur ⁊ petitio differetur:vt ſi fuerit appꝛo/
bata libertas: quoniam ⁊ ipſis qui rem cõmiſe/
runt medenduʒ eſt geſtarũ rerum ab eodem ratõ
atqʒ omne quod debetur repoſcatur vt ſeruitute
depulſa qui pꝛo domino quondam fuerat habe
at quod vt ſeruo dominiũ largitus eſt: ⁊ que ex
earum rerum queſtu ac fructibus cõgregata ſunt
⁊ que de furtiuis compendijs obſcure capta ac
peracta ſunt cum liberum cũ eſſe nõ opoꝛteat ⁊c.

de ſtatu defunctorum.

. 14 Tu ſcis ꝙ exceptio pꝛeſcriptõis eſt ð im
X. prim . pediẽtibus litis ingreſſum ſeu litis con/
teſtationẽ yt habetur per not.per Bar. mmlaiar ſer Eade geenl,
. * .1 „

æ in.l. emmptoꝛ. C.de pꝛeſctipt. lon. tempo.⁊ in.·ñi. S.fi. ad tertuli. cũ
multis ſimilibus que bꝛeuitatis cauſa obmitto vt ſeruem tibi pꝛo
miſſa in hoc opere noſtro vt non vagemur ſed ſubtilit᷑ ꝓcedamu
niſi ꝙ allego vnũ not.conſiliũ de hoc illuſtris do. Sranci. in oꝛdi/
ne. lxxxxix. incip. Clariſſime doctoꝛ vc. ⁊ Paul. de caſt. in conſi⸗
elxxxxi. incip.antequã veniam ⁊c.in vlti. col. v Bar.in.d.l.ẽptoꝛ.
C.de pꝛeſcript.lon.tempo.⁊ iu.l.omẽs.C.de pᷣſcript.xxx.anno.⁊

Bar. in. l.i. . fi. ff.ad tertul. x Bal. in. l.fi. in. xiij. oppo. C. de edie.

Diui adri.tolle.⁊ Bal.in.l.i.C.dc quadri.pꝛeſcrip.⁊ in.l. ſcut . C. ð
pꝛeſcrip.xxx.anno. Sed bonũ eſt ſcire quid ſi opponit in mo
dum duplicatõis an tunc impediat litis ingreſſum.⁊ in hoc dicas
ſic tex. eſt in. d.li quem tex. ad boc dixit bic Bal.eſſe mẽti tene
dum. ⁊ ſubdit ꝙ vix eum alibi reperies. Sed tu aduerte
bene quia cuz reuerentia Gal.iſte tex. nihil facit ⁊ iudicio meo no
pꝛobat hot ſi recte ⁊ ſubtiliter cõſideretur. Cuius verba ſunt hec⸗

L. Aditus competens iudex cauſam pꝛeſcriptio
nis examinabit.⁊ ſi domitie patronũ vt ciuis ro
manus in diem moꝛtis vixit ante quinqʒ annos
qᷓ lis bonoꝛũ mulieris inchoaretur vita deceſ-/
ſiſſe cõſtiterit: libertate ſtatus ex perſona manu
miſſoꝛis non retractabitur ⁊c.

De preſcri.adue.lib.lon.tem.

4 Pꝛeſcriptõnes ſunt inuente non pꝛopter
Z . F inali Rpenã ſubditoꝝ ſed pꝛopter eoꝛũ libertatẽ
ne de iure ſuo ſempꝑ dubitẽt vt eſt glo.in..pꝛimo in auten.de tẽ/
po.non ſolu.pecu.quam glo.ſatis ad hoc extollit Bal.in.c.ſi quis
per.xxx.in tit.ſi de feud. inter domi. ↄtrouer.fuer. ⁊ ẽt pꝛeſcrip/
tiones non pᷣſupponũt conſenſum aduerſarij vt eſt glo. in.l.i.in fi⸗
in glo.pꝛima in fi.ff.de dolo quaʒ etiã cõmendat HBal.in dicto.c.
ſi quis per. xxx.ſed bene pꝛeſuppõit negligentiã ſᷣm Paul.ð caſtr.
in conſil.cclxxxxv.incip.viſis ⁊ ponderatis omnibus ?c. Sed
vellem modo a te ſcire quia ſepenumero iura cõmemoꝛant pᷣſcrip
tionẽ longi tempis ⁊ ctiã longiſſimi vt patet in eoꝛũ titulis ſpeciali
bus videlʒ de pꝛeſcriptõe longi tempis vel de pꝛeſcriptõne.xxx.vel
xl.annoꝝ an ſit tex.aliquis in ſpẽ comemoꝛans tempus.xl.vel.lx.
annoꝛũ. In quo dicas ꝙ ſic tex.eſt in.d.l.fi.in verſi.etiã ſi ſexagin
ta annoꝛũ curricula exceſſernnt ⁊c.quem tex.ad hoc pꝛopoſitum
dixit hic Bal. non reperiri alibi cum quo ſto ſumpliciter quia tex.
clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatõne. Cuius tex.
verba ſunt bec.

L. Sola tempoꝛis longinquitate ⁊ ſi.lx.annoꝛũ
curricula excedat libertis iura minime mutilare
opoꝛtere congruit equitati ⁊c.

C.de nudo iure quiritũ tollen.

71 BVMultotiens ſura cõmemoꝛãt dominuz di
– Deim 3. rectũ vel vtile vt in.l.pꝛima.ff.ſi ager vecti
ga. vel emphite.peta.cum ibi plene not.⁊ plene traditur in.l.ſi. C.
de iure emphi.⁊ in. C. potuit extra de locat.⁊ in autenti.niſi tri⸗
cennalis. C. de bonis mater. Sed bonm etiaz eſt ſcire vbi lex
facit mentionẽ de dnio pleniſſimo. In quo dicas tu eſſe tex.in.d.l.
pꝛima.quem tex.ad hoc dixit hic Bal.not.⁊ ꝙ raro inuenies in iu
re hoc vocabuluz. Sed tu dicas ꝙ ſimilis tex. eſt in.l.fi. C. ð
iure dot.impet.in verſi.pleniſſime habet creditoꝛ rem ideſt q do/
minus factus iam reuocabilem ⁊c.⁊ in.l.iiij.de vſufructu.⁊ in.l.
mater et ibi per Bal. C. ad tertu. vbi ponit etiam de plena poſſeſ
ſione. ⁊ per Paul. de caſtro in conſil.cxxxiiij.incip.notandum eſt
⁊ in conſilio.el.incip.an in donatione etc.⁊ eſt etiam bonus text.
in.l.ſed ſi moꝛs.ſfſ.de donat.inter vi.⁊ vxo.in verſi.pleniſſimi ⁊c.⁊
in.l.raptoꝛes. C. de epiſ.⁊ cleri. in verbo pleniſſimaz pꝛopꝛietatem
⁊c.cum ſimilibus que bꝛeuitatis cauſa obmitto ne exeamꝰ pꝛinci
pale pꝛopoſituz noſtrũ quod tibi pꝛomiſi in hoc opere noſtro que
iura cõcoꝛdant cum. d.l. i. Cuius verba ſunt bec.
L. Antique ſubtilitatis ludibꝛiũ per hanc deciſi
onem expellentes nullaʒ eſſe differentiã patimur
inter domios apud quos vel inducit ex iure qui
ritum vel tantũmodo in bonis reperitur: quia
nec buiuſmodi volumus eſſe diſtinctionẽ nec ex
iure quiritũ nomen quod nihil enigmate diſcre/

pat nec vnquã videtur nec in rebus apparet: ſed

eſt vacuũ ⁊ ſuperſluũ verbum per quod animi .
uenum qui ad pꝛimã veniũt legum audientiã pee
territi ex pꝛimis eoꝛum cunabulis inutiles leges
antique diſpoſitõis accipiũt ⁊ ſit pleniſſunus
legitimuſ quiſqʒ dominus ſiue ſerui ſui ſiue glia
rum rerum ad ſe pertinentium ⁊c.

ZHe liberali cauſa.

MHlo. in. l. inbemus. ZBal bieditinuz
. glo. non eſſe allbbi.
⁊ ſic facit eam ſingul.ad hboc pꝛopoſitũ ꝙ confeſſio facta iucici no
in figura iudicij non habet vim rei iudicate. ⁊ eſt glo.in verbo auʒ
aliud ⁊c. circa mediũ.cum qua ſto ſimpliciter quia glo.clara eſt .
nõ eget lõga vel nona mea interpᷣtatõe⸗ Uno ſolo addito ꝙ facit
ſaltem indiciũ ſᷣm Bal. vbi ſupꝛa pꝛoxime. ⁊ Bal. in. l. penin. C.
Raeiuſc. poſuit Specu. i tit. de confel. in verſi. confeſſio iſta re
ad quos me remitto pꝛo nũc ne exeamus pꝛincipale
huius glo.Cuius verba ſunt hec. Rrunchpe nopoſtun

¶ Apud alium iudicem ⁊c in verſi. nec obſtat in
fra de agri.⁊ cenſi.l.cum ſcimus libꝛo.xj.vbidi
cit ſolam confeſſionem non pꝛeiudicare.quia ibi
non fuit facta coꝛam iudice in figura iudicijac.

De pꝛeſcriptione longi tempo

fingli Bar. hic dicit iſtam. l.eſſe multu not. ſin
lina li gularẽ ad hoc pꝛopoſitum illi dicuntur
eſſe pꝛeſentes qui ſunt in eadem pꝛouincia ⁊ ꝙ debet conſiderari
locus vbi partes babent domiciliũ non autem vbi res ſita eſt. 1 G
ad pꝛeſcribendum non curamus de ſcientia eius contra quem pꝛe
ſcribitur. cum quo in boc ſto.quia tex.clarus eſt ⁊ nõ eget aliqua
mea noua interpꝛetatõe vel ſuppletõe niſi ꝗ ſolum addo vnũ ver/
buz in eo quod bic dicitur qui dicãtur pꝛeſentes nã ð h poſuit do.
meus Alex. de imol.in conſil.centeſimo in quinto volu. incip.ſida
tus eſt terminus ꝛc. Secuũdo circa aliud quod dicii vlnmolo
co ꝙ non curamus de ſciemia eius contra quem pꝛeſcribitur ac.
Nam de hoc poſuit Paul.de caſtr.in conſil.cclxxxxv. incip. viſis
ponderatis omnibus ⁊c.⁊ etiã in conſil.ccxxiij.incip. in cauſa que
veriitur parme ⁊c.maxie in quarta col.⁊ do.meus Alex. de imo.

in conſil.lxxi.in pꝛima col.in pꝛimo volu. incip.videtur pꝛim con

ſideratõe ⁊c.⁊ in conſil.clxix.in ſᷣo vol.incip.an pꝛeſcribipeſſitc.
T⁊ Bar.in.l.ij.in fi.ff. de duob.reis.⁊ in.l.pe.ꝭ.ad crimẽ.ff.ð pubi.
iudi.⁊ Bar. in.l.ſi longius.x in.l.heres abſens.ff de iudic.⁊ in.ᷣ
ſens.ff.de pꝛocurato·ad quos me remitto.⁊ redeo ad tex.de quo
aginus Cuius verba ſunt hec.

L. Cum in longi tempoꝛis pꝛeſcriptõe tres emer
gebant veteribus ambiguitates. pꝛima pꝛopter
res vbi poſite ſunt. ſecunda propter perſonas ſi
ue vtriuſqʒ ſexus ſiue alteriꝰ cuius pꝛeſentiã exi
gimus.tercia ſiue in eadem ciuitate debeant eſſe
perſone tam petentis quã poſſidentis.⁊ res pꝛo
quibus certatur omnes pꝛeſentis legiſ ampledi
mur diffinitionẽ vt nihil circa eam relinquatur.
Sancimus itaq; debere in huiuſmõi ſpecie viti
uſqʒ perſone tam petentis q̃ʒ poſſidentis ſpecta
ri domiciliuʒ:vt tam is qui dominij vel ypotece
queſtionem indicat qᷓ; is qui res poſſidet domi/
ciliuʒ in vno habeãt loco ⁊ in vna pꝛouincia. hoc
enim vobis magis eligenduʒ videtur vt non ciui
tate concludatur domiciliũ ſed magis pꝛouincis

⁊ ſumitur ꝙ domiciliũ in eadem habeat pꝛouin /

cia cauſam inter pꝛeſentes eſſe videri:⁊ decenij
pꝛeſcriptione agentem excludi ⁊c:

DSe preſcriptione.xxx.annoiu

Nunt itn
(rii ien

miſtgite

*
Naf r dr.

ilu ſn n i.
ſmiinſt ranu
alrpit / gi nftin i

tumn fuſe n naͤt enn

ng e Nundi Nen

ntnc

ukitto zin⸗
lißeigtladnnndttien
ariezmn uiſntmmignsn
eeſffigtmirlitiſiftil

Giſetacſtciwerliare. ed c

cum inſctſuminitusei
Ntaneoetſiegdttisgier
(enlkenwenenenenimarta
Kn.

Cbfnlonmmnn

fnngin tn Ailiintineg

Mynge
tnu i

i
Nuumee

K
Lisoltci⸗

6
e

.

—
=

2FS

n

*Nffüflrrr

— .

..e

f.

6
W 1
n id
eeunkiin i
Einanlgtn in
Ann W
unanaenalinie
=W
egaiu
glnſngſ
r unnuiingi
altiſmniiͤ

Mntnintn

IAI Mauuin
rnrsnmnmnGi
abamännfſ
—
nutauntmeli
—
wnnmſ
MU
smut Kriltmiilgtut
5õ
õ
KrIINLTAüEANNi
õ
idi e e
sõäl
Nalisiſrtvi uſn ſNNni
u:· Nalilai. Muin ſn
tamuma GN ba
τaα
Ilnulrgnpraſuſthitneene
Cendsigiuls nnft
et rir ie Naſihliied
Emtiins uini elaniti
iustimtütinin
Suon antsn
nNed *
eemm mſllit
i ninmii iulitt
nen er iſtiſt
riamsiil 6
õ
pnace
teilootum e⸗
””õ
e vatliſeinſ⸗

Officium iudicis eſt ꝑpetuuʒ
Blo .In. l. ſicut. bᷣm · Bal.in. l. ij. C. de executi.
rei iudi. qui ad hoc allegat iſtã glo. pꝛo ſingul. in verbo pꝛeſcriptio
⁊c. que glo.clara eſt ⁊ non eget alis mea noua interpᷣtatiõe niſi ꝙ
adde Bal idem volentẽ in. l.ij. .ſed quia noſtra. C. cõia de lega.
2 Bal.in addit. Specu.in tit. de arbitr. ĩ verſi.quo iure petit ⁊c.
2 Bart. in.l.ſi ſocietatem. . arbitroꝛum. ff.pꝛo ſocio in quinta
col. vbi allegat iſtum tex.cum quibus ſto.⁊ pono glo.de qua agi/
mus. Cuius tex. verba ſunt hec. . —
Pꝛoſecutio extraoꝛdinaria veluti fideicõmiſ/

ſum quod fit officio iudicis ſecus in exceptiõe.
yt. ff. de doli exceptõne.l.pure.o.finali ⁊c.

L.ſi quis emptionis.s. ſʒ hoc
ſuper illis. Pan enas vſe mens Aer ve zmo.

in eſianenam in.ii.col.ff.ſolu.immatr.
ij .Koma. dns meus Alex. de Imo. in. l. naturaliter
ang hen xxxiiii. col.ff. de acquiren. poſſe.reputant iſtuz tex.
ſingul. ad hoc ꝙ violent poſſeſſoꝛ ↄuentus rei vendicõe non põt
referre ſpoliato qõeʒ vomiuij agenti vbi ałs ageti rei vẽdõne põt
opponi ꝙ non eſt legitimus etiam ſi agens non eſſet legitimus
yt in. l.fl. C. de rei vendõne ⁊ not. glo. in. l. nam et ſi fur. ff. de con
done furt. ⁊ not.in. d.l.ſi alienaʒ vbi ałs legẽdo dixi poſt alios do
tentes ibi ideo non me extendo nunc niſi ꝙ pono vba iſtius tex.

Sʒ hoe ſuper illis detentatoꝛibus cẽſemus ꝗ
ſine violentia eaz rem nacti ſunt nam ſi quis vio
lenter eaʒ abſtulerit omnino licebit pꝛioꝛi poſſeſ
ſoꝛi ſine vlla diſtinctione vendicare. Sed et ſi
quis non ꝑ vim ſed per ſententiam indicis eã de
tinuit ea tamen occaſiõe quod abſens pꝛioꝛ poſ
ſeſſoꝛ ad litem vocatns minime reſpondit lice/
bit ei ⁊c.

BGloſa in l. cum notiſſimi. Bar

as. ff de regu.iur. ⁊ etiam Bal.in.l.ad cognoſcẽdas.C. de ingen.
manumiſ.⁊ etiã do.meus Alex.de imo.in.l.i.in pꝛin.in quarta co
lum. f. de verb. obli. allegant iſtam glo. pꝛo ſingulari ad hoc ꝓpo
ſitum ꝙ in matrimonio verba requirãtur in valentibus loquj ali
as autem non. de quo alias dixi legendo in.d.l.i.⁊ ideo pꝛo nunc
non me multum extendam circa hoc niſi ꝙ ſolum addo pꝛo nunc
ũ verbum. Puimo ꝓ iſtam glo. etiã ad boc allegat ⁊ ſequitur
HBal in.cpuimo.ꝭ.fi.in ſit.de ſucceſ.feud. et poſuit etiam aliquid
Angein conſil.lxxxxij.incip.in dei nomine amen ꝛcetera. et etiaz
illuſtns do. ranc.areti.in ſuo conſil.xiij.incip.viſo diligenter the
mate elc. Secudo addo aliud ꝙ iſta glo. non eſt vera nec vn /
quã mihi placuit.et contra voluit in terminis papa in. c. ex litteris/
de ſponſali. vbi pꝛobatur ꝙ etiã in valentibus loqui nõ requirũt
v̈ba in mr̃ionio. et ita p illũ tex. voluit ibi Jo.an.et do. Ab. in. c.
tue eo. titu. qui reſpõdent ad iſtam glo.et ad oĩa alia que vidẽtur
requirer vba in mrimonio in valẽtibus loqui. nã ſᷣm eos ꝓcedũt
quo ad ꝓbatõs inducendã cõtractus mr̃imõij. nõ ãt quo ad ſub/
ſtatia mrimonij.et allegant glo.ſingu.ad hoc in. c. ſufficiat. xxvij.
g i. que dicit boc expꝛeſſe.et ita intelligit glo.in hac.l.cũnotiſſimi.
Cuius verba ſunt hec.
¶ Solaʒ ⁊c.quia verba ſunt necceaſſaria in ma

trimonio ſed excludit concubinatum ⁊c.
de annali exceptione.
Glo. in. l. nt pertectius in uer

botabularioꝛu ett. Qmñ timetur de aliquo offciali adeũdo ob
limoꝛem eius cautela eſt vt fiat pꝛoteſtatio coꝛam vicinis vt plene
radunt ſeribẽtes maxime Bar. et Ludo.roma.et etiã do.meus
lex de imo.in. l. de pupillo. .ſi quis ipſi pꝛetoꝛi.ff de noui oper.
nunci. vt ibi per eos qui dubltãt an poſſit fieri pꝛoteſtatio iſta co/
ram vno vicino tantũ vel pluribus. Et cõcludunt per iſtaz glo.ſin
gul.ßm eos ſufficit vt kiat coꝛam vno tantũ ⁊ pꝛobatur hoc per
teſtes per iſtam glo. quã Ludo. roma. dixit non reperiri alibi. nec
etiam hoc eſſe alibi tactum vt ibi per eum. et etiã per eundem do.
mei ibidem in vlti. colin fine qui tamẽ allegat aliquas auctoꝛita/
les in hoc de quo alias ego ibi dixi poſt alios et ideo pꝛo nũc longi
oz non ero niſi ꝙ alias ibi dictis per alios et per me addo nũc pꝛi/

Bar. in

mo o iſta glo. bene põderata cum lex. ſuo hoc non dicit.nam ii
ſu illo vbi deerat iudex ſufſcit ꝙ tabulanij ſe ſi nbKriban vel
haberi non poſſunt notarij tres teſtes ſi ufficiunt pꝛout ibi dicitur
in tex. vnde coram alio non fit ille actus ſed ſufficit rogitus nota/
riorũ.⁊ tunc non eſt vis an ſit vnus vel plures. ſed gl, loquitur in
diuerſis terminis quãdo omnino debet fieri proteſtatio coꝛam ali
quibus.quo caſu dico etig ꝙ non ſufficit fieri coꝛã vno tantum. ⁊
ad hoc allego tex.in.l.cũ quidã ð appel.⁊ i.l.ij. C. de his qui pꝛop.
met. iudi.non appel.in verbo publice c.quod verbũ exponit ideſt
populice prout late declarat Saly. in.l.ea quidem in repetitt. ſua
C. de accuſat.vbi allegat plura iura ad boc ⁊ maxime tex. in.l. ſex
uũ quoq;. .publice.fl.de pꝛocura.⁊ inſtitu. de publi. iudi. in pꝛin.
ergo ſi pꝛoteſtatio debet fieri publice non ſuffcit vt fiat coꝛam vno
tantum. Pꝛeterea tex.in. d.c.fi.de appel. dicit expꝛeſſe ꝙ coꝛam
bonis viris debet fieri talis pꝛoteſtetio ⁊ ſic loquitur in plurali in
verbo bonorũ viroꝛũ ⁊c. ergo non ſufficit coꝛam vno. Itaq; pꝛote
ſtatio debet fieri omnino coram pluribus nec ſufficeret corã vno.
niſi forte eſſemus in caſu in quo non eſſet copia pluriũ ⁊ tempus
inſtaret ⁊ periret.quia tunc ſecus eſſet. ⁊ hoc moddo ego intelligo
iſtam glo. Cuius verba ſunt hec.

Podie pꝛius adeundus eſt ⁊c.in verſi.non ſuffi/
cere denunciationeʒ ad domũ ⁊ ſi non perueniat
in noticiam eius cui fit. vt.ff.de dam. infec.l.iiij

SF. pꝛetoꝛ ⁊c.
Y ſi Bart. hic dicit iſtum caſum eſſe ſingul. ad
fina li. hoc ꝓpoſitũ citatio ſeu libellus ſpn
ſumma non expꝛeſſa aliqua cauſa interrumpit p̃ſcriptoem in om/
nibus que ſub illa cauſa poſſunt cõtineri. Sed tu aduerte p
vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.nam ego intelligo eũ aliter ⁊
dico ꝙ libellus ſuꝑ vna ſumma ſed etiã ſuper nulla ſumma inter/
rumpit vt ſi dico te mihi eſſe debitoꝛẽ ⁊ ſic poꝛrigo libellum gene
raliſſimũ vel omnia in quibus habes agere mecũ interrũpitur vt
non poſſis pꝛeſcribere vel perficere vlterius nec eſt opus ꝙ ſim ſu
per vna ſumma vt in verſi.ſed qui obnoxiũ ſuũ in iudicio clama/
uerit ⁊c. ⁊ in verſi.nullius cauſe mentõem habentez vel vnius ac.
Et hoc modo ego intelligo iſtuz tex. qui ſemp allegatur ꝙ libellus
generalis interrũpit pꝛeſcriptõem. Sed ego nouiter allego ⁊ dico
libellus generaliſſimus interũpit pꝛeſcriptõem vt dicendo te eſ
ſe debitoꝛẽ meũ nec in. x. nec in. xx.nec de aliqua ſumma facio mẽ
tõzʒ vt ſonãt ea q̃ ſunt ibi in tex. bene ⁊ ſubtiliter põderato. In
quo addo vnũ verbũ ꝙ ad interũpienduʒ pꝛeſcriptõem que requi
ratur vide vnũ conſiliũ quod eſt.cxxxvij. iter conſilia domini mei
Alex. de imol.in ᷣo volu.incip.Lanʒalottus de imola ⁊c. vbi põit
an per ſolam citatiõez interrũpatur pꝛeſcriptio vel ne.ad quod me
Femite ne exeamus text.noſtrum de quo agimus. Cuins verba
unt

L.Si ex multis cauſis quidam obnoxiũ habẽs
ſcilʒ ⁊ maxime ex ſimilibus quãtitatibus in vniꝰ
quidem cauſe ſnmma libellum cõuentionis com
poſuerit cauſam tamen non expꝛeſſit apud vete/
res agitabatur an videatur omnes cauſas in iu/
dicium deduxiſſe aut vetuſtiſſima eoꝛũ aut nihil
feciſſe cum eius ſenſus incertus eſſe apparebat:
ſed ⁊ in iudicijs in multis cauſis tales altercatõ
nes ventilatas inuenimus ⁊ maxime ꝓpter lon
gi tempoꝛis interruptionem.

Quomodo et quando index.

Docto.cõmuniter in multis locis ⁊
X * ſeci n da maxie in hac.lij.p illũ nor. tex.con
cludunt ꝙ ſi iudex mandat alicui perſonaliter coꝛam eo exiſtẽti vt
tali die compareat coꝛam eo iſte iuſſus iudicis ſeu momtio vnica
babet vim pemptoꝛij reputãtes iſtum ter.ad hoc ꝓpoſitũ ſingul.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text.
qui iudicio meo hoc non pꝛobat. nam pꝛimo text.iſte loquitur in
parte monita nec dicitur hic ꝙ ab ipſo iudice ſuerit facta hec moni
tio. vnde dicere ꝙ loquatur in iudice iſtud eſt reſtringere nimis
iſtum tex. Pꝛeterea poſito ꝙ loqueretur etiã in iudice monẽ
te adhuc dico ꝙ non dicitur ibi vtrum trina vel vnica monitione
fuerit citatus.vnde potius iſte tex.debet intelligi de trina monitie
ne qᷓ;ᷓ de vna per tex. not. in.c. fi.extra de cler. non reſiden. in verbo
moniti ⁊c. vbi tex.facit memionẽ ſimpliciter de monitõne Y intelli
gitur.per omẽs ſcribentes ibi de trina monitõne, ⁊ pꝛobaĩ aperte
.ij.

in. c. ex tne in verſutrine citatõis edictũ vc.eo.tit. ⁊ ita poſſumus
etiam dicere ⁊ merito in. d.l.ij in verſi.qui admoniti in iudicio eſ/
ſe noluerint vc.nam ego intelltgo de trina monitõe ſeu citatõe non
autem de vna non pemptoꝛia pꝛo omnibus.⁊ eo maxime cum lo⸗
quatur in caſu ſententie diffinitiue ferende vt ibi in verſi.ſententiã
a iudice ferri poſſe certũ ẽ ⁊c.⁊ ſic ĩ actn maximi pᷣiudicij ergo ⁊c.
aꝛet᷑ea ↄſidero aliud. nã glo.in..l.ij.allegat aliqua iura ꝓ eo
cõi vltimo intellectu ibi poſito q iura nõ pꝛobãt ſi bene ponderen
tur. Pꝛeterea conſidero adhuc aliud pꝛo nouo ⁊ vero meo in
tellectu iſtius tex.d.l.ij.nam tex.ille omnino pꝛeſupponit ibi inter /
ueniſſe trinã monitiouẽ ſeu citationẽ vel vnã pemptoꝛiã pꝛo om/
nibus. Sed alia ratio ibi erat.quia.ſ.in ea citatõe peremptoꝛia nõ
fuerat appoſita cauſa hoc eſt ad quẽ actum vt ibi in verſi. ceſſan/
te cauſa quoq; pemptoꝛij vc. Et hec erat ratio vera dubitancdiad
iſrum tex. qua non obſtante deciditur cõtrariũ.⁊ pondero illaz di⸗
ctionem quoq; ⁊c. que implicat ad dicta in.l.i.eo.tit.ſ.de ſententia
lata contra abſentẽ legitime non citatum. poſtea ſubditur in. d. lij
cſentẽtia valet ſtante citatõe legitima etiã ſi cauſa nõ fuerit appo
ta in ea. ⁊ ita ſont illa vba ceſſante cã quoq; ꝑemptoꝛij ⁊c.q ſunt
implicatiua ad pcedentia vt de ſe patet. ⁊ hoc modo ego nouiter
intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Ceſſante quaqʒ cauſa peremptoꝛij edicti ad/
nerſus eos qui admoniti iudicio adeſſe noluerũt
ſententiam iudicem pꝛoferri poſſe certũ eſt ⁊c.

7 „* Quando iudex pꝛonũciat ſe eſſe in
X. ſi P re ſe 8. competentẽ quo caſu ſentẽtia lata
eſt interlocutoꝛia ſᷣm gl.in auten. habita.C.ne filtus pꝛo patre hec
ſententia non poteſt reuocari a iudice delegato etiam ſi ambe par
tes conſentirent vt in.c.ſigniſicantibus extra de of̃.delega.tamen
ſecus eſt in iudice oꝛdinario.quia poteſt ipſe bene reuocare talem
interloeutoꝛiã ſpᷣm Bal.in.d.l.ſi pꝛeſes quaſi deſertam. Et idem
voluit etiã Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo ſententia ⁊c.el.x
voi camẽ dicit ꝙ iſte tex.non facit.quia loquitur ſᷣm eum in ſentẽ
tia nulla vtpote lata contra minoꝛeʒz indefenſum. ⁊ hoc modo ipſe
intelligit iſtum tex. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo meo in/
tellectu iſtius tex.qui primo ⁊ ante omnia iudicio meo non loqui/
tur in ſentẽtia interlocutoꝛia de qua agimus.ſ.qua quis pꝛonun⸗/
ciat ſe incõpetentem.ſed ibi appellatio illoꝛuz adultoꝛũ circũducta
fuit. ⁊ ſic non loquitur in incompetẽtia vel non competẽtia iudi/
cis. ⁊ hoc pꝛio. Secundo non eſt verũ etiã ⁊ bic etiã aduerte il
lud quod diit Ludo.roma. ꝙ ibi minoꝛes eſſent indefenſi. ⁊ ꝙ
pꝛopter hoc ſentẽtia eſſet nulla ibi.quia ĩmo defenſi erant vt ꝓba
tur ibi in verſi.ab adiutoꝛe ſuo ⁊c.vbi tex.bene et ſubtiliter conſi/
deratus pꝛout debet conſiderari pᷣſupponit eos deſenſos et ſic de
fendebãaiur et per cõſequẽs ille tex.ex nullo capite pbat hoc quẽ
hoc modo ego nouiter declaro et itelligo. Cuius verba ſunt hec.

L. Si pꝛeſes quaſi deſertam et ab adultis tuis
cauſam appellationis que ab adiutoꝛe ſuo facta
fuerit circũduxit eo tempoꝛe quo adulti curato/
res non habebant repertus notionẽ ſuã exhibe/
bit.neqʒ enim adultis nocere debet quicquid eo
tempoꝛe ſtatutum eſt quo defenſione iuſta ⁊ cu/
ratoꝛis auxilio fuerant deſtituti ⁊c.
Balg. bic dicit

Hloſa in. l.ſi preſes. Zala bie giet

ſe alib iad hoc pꝛopaſitrin ꝙ cancellatio actoꝛũ habet vim ſenten/
tie et eſt glo.in verbo circũduxit etc.cum qua glo.ſto ſimpliciter.
quia clara eſt et non eget aliqua mea nona interpᷣtatõe niſi ꝙ ad/
do Ange. ibidem idem volentẽ. et ſubdunt ipſi ꝙ hoc eſt veruʒ ſi
cõſuetudo ita habet vel ſi cauſa exoꝛeſſa eſt alias autem non. Qui
bus addo aliud ꝙ cancellatio ſentẽtie arguit etiam cancellationeʒ
actoꝛum vᷣm Bal.in.l.ſcripturas. C. de fide inſtrum.⁊ in.l.ſi vt ꝓ
ponis la pꝛima in vltima col.C.quõ ⁊ quãdo iudex ad quos me
remitto ⁊ redeo ad iſtam glo.de qna tgimus.Cuiꝰ verba ſũt hec

CCircũduxit.i.cancellauit quo ipſe pꝛioꝛẽ ſen
tentiam confirmauit idem ergo cognoſcit ⁊c.

) „1* Doctoꝛes oẽs comu/⸗
Julianus.ff. de dam.infect.in eo articulo de quo ibi per eos poſt
quos etiam ego aliquid dixi vtrũ in pꝛimo decreto interponendo
requiratur citatio peremptoꝛia vel ne ⁊ magis comuniter conclu/
dunt ꝙ ſic per multa iura ⁊ ratões dð quibus ibi per eos ſed inter
alia ad hoc allegat tex.in.d.l.conſentaneuʒ queʒ multuz exclamat

ad hoc.· Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo ini
tex. nam ego intelligo eum in ſecundo decreto vt in verſi. 14 ins
ſeſſionem in te tranſterre vc. nam pondero illud verbum iin hoſ /
re ⁊c. ꝙ non conuenit pꝛimo decrcto nam ex eo nedum naler
fertur poſſeſſio ſed nec etiã dat poſſeſſio ſed ſola cuſtodia rej il
cedit᷑. vt in.l.ij..fi.ff.de acqui.poſſe in verbo non poſſeſſion n
cuſtodiam reruz ⁊ obſeruatõz concedit c. Unde in p E
dico ꝙ iſte tex. non ꝓbat cõmunem concluſionem ſi reckepa
retur de cuius tex. intellectu etiã late diximus in repetitiõe nan
d. §. Julianus ⁊ etiã infra aliquid dixi ⁊ ideo p nunc longi 8
ero mſi ꝙ verba eius foꝛmalia ſunt hec gioꝛ non

L. Conſentaneuʒ iuri fuit tempoꝛibus ad pꝛeſen
tiam partis aduerſe pꝛeſcriptis pꝛeſide pꝛouiu/
tie impleta iuris ſolemnitate ⁊ aduerſario litte
ris vel vno pꝛo omnibus peremptoꝛio edicto yt
pꝛeſentiam ſui faceret cõmonefacto ſi in eadem
contumacia perſeuerauit preſentes allegationes
audire ꝙ vel ſucceſſoꝛ eius facere curabita quo
ter citatus ſi contumaciter pᷣſentiã ſui facerene/
glexerit non ab re erit.vel ad cogenduʒ euz yt ſe
repꝛeſeutaret poſſeſſionẽ bonoꝛuʒ cui incumbit
ad te tranſferre ⁊ aduerſariũ petitoꝛem cõſtitue
re vel auditis defenſionibus tuis id quod iuris
ratio exegerit iudicare ⁊c.

L. conſentanenm. em mbglf
tumacia alicuius abſq; eo ꝙ ſententia lata ſit ſuper cotumacia. xt
eſt glo. not.quam notat ibi Hal.in.l.penul.ad trebel.quam goead
hoc etiã magmſacit Bal. in tit. de mili.vaſſal.qui contu.eſt in vſi
feudo.⁊ voluit Bal.in.l.ſi vt pꝛoponis la pꝛima.C. quõ ⁊ qudo
iudex.de cuius intellectu ſupꝛa diximus in.d.l.penul ⁊ ideo nõ fe
peto nunt. Tamẽ aduerte quia contumacia in cauſio cixilibꝰ
multifarie multiſq; modis punitur a lege vt in. l.i. f. ſi quis ius di
cen.non obtemp. ⁊ m..l.i.⁊ per totũ.ff.ſi quis in ius voca:non ierit
cuz multis ſimilibus. Mocdo dubitari non immerito poteſt
vtruz ratõe cõtumacie nimie pꝛedicte in cauſis ciuilibus poſſitcõ
tumax capi ⁊ detineri ꝑpſonaliter ⁊ remitti ad iudicem velne. In
quo dicas ꝙ ſic.lex.eſt in.l.conſentaueũ.C.quõ ⁊ qq iudenquem
ex.ad hoc allegauit pꝛo ſingul.ibi Bal.in tercia col. in verſic. ocla
uo nota c. Sed tu aduerte pꝛo vo ⁊ nouo meo intellettu iſti
us tex.qui cum reuerẽtia tanti patris pꝛout fuit Bald. mihi non
pꝛobat hoc nec ineternũ pꝛobabit ſi bene ⁊ ſubtilit conſideretur.
Nam dum dicitur ibi in tex. vel ad cogendum eum vt ſe repſena
ret ⁊c.non dicit text. contumacem poſſe capi ſed dicit ad connin/
cendum eum cõtumacem vt compareat debere mitti aduerſariuz
in poſſeſſionẽ vt aperte potes videre ex illo tex.maxime in verſi.
poſſeſſionem bonoꝛũ qne ipſe poſſidet ad te tranſferre ⁊ aduerſa
rium petitoꝛem conſtituere vel auditis allegatõibus ⁊c. vbi tex po
nit duos modos cogendi eum contumacem ad comparendumde
quibus in tex.nec ille eſt ynus modus dum dicit ad cogendum ei
æc.nam alternatiua ibi in tex. poſita verificatur in remedio poſſeſ
ſionis tranſferende non auteʒ remediũ cogendi eſt de perſe pꝛout
ſonat tex. bene ponderatus.Cuius verba non pono nũc ci hec ſu⸗
pꝛa poſuerim in capitulo pꝛoxime pꝛecedenti.

ſamel Zohade
GBlo. in auten. qni ſemel. d
do. meus Alex. de imol. in.lſi finita iulianus in. xij colum. fde
dam. infect. ⁊ etiam idem do.meus Alex. de imol in.l inteſ ſtipn
lantẽ. 5..ſi ſtichũ in tᷣcia col.ð ver.obli.reputat iſtã glo. ſing. ac boe
ꝙ vbi poteſt actoꝛi eſſe conſultũ per miſſionẽ in poſſeſſion bono
rum pꝛopter cõtumaciã eius non cogitur reus litem conteſtaſ de
quo alias legendo dixi in repetitio.mea.l.ſi fimita. 5. iulianus. ff de
dam. infec. ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi addo Paulde
caſt. in conſil. xiij vbi tenet de directo contranii. de quo non ſei
mentionem in repetiti. mea in dicto. inlianus ⁊ ad ibi vicla me
remitto. ⁊ etiam addo not.per Jo.an.in addit. Specu. in tiiu. de
lit. conte. S. nuc videndum verſi.quid ſi peto c.⁊ Jo. an in tegu/
la exceptionẽ de reg.iur.li.vj.in mercuria.⁊ Jo.de imol . in. c. .e /
tra de lit conteſt. in quibus locis appꝛobani iſtam go. ad quos
