de ſupꝛa in verbo litis conteſtattio.
An ad liberationem ſufficiat rem ſolutam expoſtfacto
fieri creditoꝛis vide in.l. qui res in pꝛin. ff. de ſolu. per illũ
tex.ſingularem. .
An ſit facilioꝛ ſolutio in his que ſunt maioꝛis pꝛecij

ꝗ minoꝛis. vide.in. S. pꝛeterea inſtitu. de actio. per illum
„

tex. ſingu.
alieno maxime in fideiuſſoꝛe ſoluente. vide in.l. pap.
ff. manda.per glo.ſing.ibi.

Si debitoꝛ dicit ſuo creditoꝛi ſi nõ ſoluero tibi tali die

pignus meum ſit tibi emptum pꝛo iuſto pꝛetio. an 2 quo⸗
modo hoc intelligatur.vide ſupꝛa in verbo pignus.
Socius habens rem cõem cum aliquo.an poſſit pete
re diuiſionem niſi ſatiſfaciat de eo in quo eſt obliga⸗
tus ei ſuper illa re cõi.vide ſupꝛa in verbo diuiſio.
An ſocius intelligitur habere mandatuʒ a ſocio ſuo ad

faciendũ ea que ſunt vtilia ſocietati. vide in.l. nemo.ff. pꝛo

ſocio cum noua conſideratione ad glo.ſing.ibi.
An cuſtos carcerum teneatur de facto ſoci
l. fi. ff. de cuſto. reo. p illum tex. ſingurariſſimum.
An ⁊ quando habeat locum actio cõi diuidundo inter

ſocios ⁊ maxiĩe in calu.l.in pꝛonuntiali.S.pe.ff.de noui op.

nunci. vide ibi cum nouo intellectu ad illum tex. notabilẽé.

Socius.quando lex loquitur de ſocijs de gbus intel
ligatur. vide in.l.ſi duo..fi.ff. ſi quis cautio per glo.

ibi ſingularem vbi ponit᷑ an intelligamus de ſocijs ommiũ

bonox vel rerum particularium. .
An ſocius expones aliꝗd in re cõi ⁊ tm̃ ꝗqtũ fuiſſet expo

ſiturus ꝓ parte ſua poſſit repetere dimidiaʒ expenſe. vide

in.l.ex pte.ff. familie berciſ.cum nouo intellectu ad illum
tex.ſingularem. .
Soꝛtes.Anvbi eſt queſtio iuris ⁊ facti poſſit res di⸗
rimi ſoꝛte.vide in.l.i.C. vti poſſi.per glo ſingulareʒ
ibi.

Spoliatus.an remedium.c. reintegranda.iij.q.viiij.

habeat locum in bonis pꝛofanis.vide in.l.ſi coloni.
de agri. ⁊ cenſi. li.xi. cum nouo intellectu ad illum tex.ſin⸗
gularem. l
An ſpoliatus ⁊ ſtatim reſtitutus dicatur expulſus. vi⸗

de in.l.licet.C. de excep.per illum tex. notabilem. cum no

uo intellectu ad eum.

An violentus inuaſoꝛ poſſit opponere exceptionem do

mini contra ſpoliatũ. vide in.I.ſi quis emptioniſ.S. ſed bec
ſuper de pꝛeſcrip.xxx.annoꝛum per illum tex. ſingularem.
An ſpoliatus poſſit cõueniri ab aliquo donec reſtitutus
di

Solutio.an in dubio ĩtelligatur facta nomine ſuo an

j ſui vide in

ſit. vide in.l. ſi te bonis.C. de ĩure deli. eum nono intelle⸗

ctu ad illum tex. mentitenendum 2 ſing
An excommunicatus ſpoliatus agens interdictio recu⸗
perande poſſit reſtitui. vide in.c.ſi quis in nomine domini
xxiij. diſtinc per glo. ſing.
Sponſalia contracta cum filia an ſolui poſſint per ſo⸗
lum eius patrem. vide in. l.adoptiuum. S. i. ff. de iure
doti. per illum tex.ſing.cum nouo eius intellectu.
Arnn munera data ſponſe a coniunctis ſponſi ſint mulie⸗
ris. vide in.l. vt liberis. C. de colla.per glo.ſing. ibi.

Spoꝛtule quando iudex debet hẽre ſpoꝛtulas an poſ

ſit cognoſcere an ſua ſii iuriſdictio ĩ cauſa. vide in.l.ðᷣ
iure.fl.ad muni.per glo.ſing.ibi.
Spurius an poſſit ei fieri ſubſtitutio ⁊ etiaʒ an poſſit
inſtitui. vide in. 8. fina. in auten. qui. mo. na. effi. ſui per
illum tex. ſingularem.
An poſſit inſtitui a patre qui non eſt ſoluendo. vide ſu⸗
pꝛa in verbo inſtitutio.
Siatutum an ſtatutum vel ſuperioꝛ poſſit facere vt
ſtetur dicto vnius teſtis ſolius. vide in.c.talia.viij.q.
iij. cum nouo intellectu ad illum tex.ſing.
An ſi ſtatutum diſponit ſtari dicto alicuius poſſit pꝛoba
ri contrarin m. vide in cle.i.de pꝛoba.per glo.ſing.ibi.
An valeat ſtatutuʒ iponens penam pecuniariam pꝛo ho
micidio.vide in.l.domini.C. de agri.⁊ cenſi.lib.xj.cum no
uo intellectu ad illum tex. ſingularem.
Si ſtatutum introducit penaʒ pꝛo delicto ꝙ de iure cõ
muni non eſt delictum an minoꝛ.xxv. annis ligetur tali ſta
tuto.vide in.c.ij.extra de delict.puero.cuʒ nouo intellectu
ad illum tex. valde notandum.
Si quis pꝛoducit ſtatutum de vna ciuitate ad aliam an
pꝛeſumatur pꝛoduxiſſe totum. vide in.l.ſi is qui.ff.de teſta
mentis. per illum tex. ſingularem.
An pꝛohemium ſtatuti declaret eius mentem. vide ĩ.l.
fi.ff.de here.inſti.per illum tex.notandum ⁊ dignum.
An valeat ſtatutum diſponens ꝙ bannitus efficiatur il
lius qui eum capiet vel ꝙ poſſit occidi ĩpune.vide.s.ĩ ver
bo bannitus.
Si tollitur ſtaiutum an intelligatur ẽt de ſtatuto iurato
vide in. c.cum non deceat de elect.lib. vj.per glo.ſingu.ibi.
Stultus an pꝛeſumatur qui loquitur deriſoꝛia in lo⸗
co publico. vide in.l.i. S. fi. fl.de edili edic. cum nouo
intellectu ad illum tex.ſing. cum.l.ob que vitia. eo.titu.
Gtipulatio Quomodo intelligatur quando pꝛo
P mitto dare centum ticio cum moꝛi⸗
retur vel tu des centum cum moꝛieris cui voles. vide in.l.
ij. C. de contraben. ⁊ cõmit.ſtipu.cum nouo intellectiu ad il
lum tex. ſingularem.
An ſicut ſtipulatio non valet quando verba executiua
7 obligatiua referuntur ad tertium ita ẽt pactum nuduʒ.vi
de in.l.ſi vnus.S.ꝙ ſi in perſona.ff. de pactiſ.per illum tex.
ſingularem.
uomodo pꝛobetur ſtipulatio. vide in.l.ſi vnus.S. pa⸗
ctus.ff. de pactis cum nono intellectu ad glo.ſing. ibi.
Si ſtipulatio iudicialis vel pꝛetoꝛia incipiat a pceden⸗
ti conditione am impleatur cum deſijt poſſe dari vel fieri.

vide in.l. de die pꝛinci.ff. qui ſatis cogan. cum nouo intelle

ciu vel glo. ſin. ibi.
An verba ſtipulationis interpoſite ſuper contractu mu⸗

tent eins naturam vel econtra. vide in.l. cũ fundo. ff. de ſer

ui.ruſti. pꝛedio.cum nouo intellectu ad illuʒ tex.ſingularẽ
Mer que verba poſſit fieri ſtipulatio vide in. S.ſed hec
ſolemnia inſti. de verbo. obli. per glo. ſing ibi.
uando pater ſtipulatur dotem ſibi reſtitui quam de/

dit pꝛo filia ſua an filia videatur adiecta ad ſolutionem 2

quid in exiraneo. vide. S. in verbo pater ⁊c.
An quis poſſit ſtipulari pauperibus vel locis pijs.vide
in.c. quoliens.i.qlvij.per glo.ſing ibi.

An ſtipulatus imperſonaliter videatur in dubio ſibi ſti
pulari vel alteri. vide in.l.poſt dotem. ff.ſolu.matri. per il
lum tex. ſing.
An fideiuſſoꝛ poſſit aliquando obligari ſine ſtipulatio⸗
ne. vide ſupꝛa in verbo fideiuſſoꝛ.
An valeat iſta ſtipulatio pꝛomittis ticio ꝙ dabis ei cen
tum ſi mea intereſt. vide in.l.iij.C. de inuti. ſtipu. cum no⸗
uo intellectu ad illum tex. melioꝛem de iure.
An ſtipulatio facta iſta per te non fieri quo minus mihi
ire agere liceat ſit diuidua vel indinidua. vide in.l.iiij. S.
cato.de verbo.obli. cum nouis intellectibus ad illum tex.
ſingularem ⁊ etiam cum noua litteratura habita ab oꝛigi⸗
nalibus.ffoꝑ. pandectis que differunt bene in.xxiiij. ver⸗
bis ab omnibus codicibus tranſumptis pꝛo vt ibi patet ⁊
melius in repetitione ⁊ etiaʒ in bino apparatu ad illũ tex.
ſingularem.
Quomodo intelligatur ſtipulatio ꝓmino tibi illud qꝗð
debet ticius cũ debitoꝛ eẽ deſierit. vide in.l.huiuſmnodi.ff.
de verbo. obliga. cum nouo intellectu ad illum tex. not.
An tot ſint ſtipulationes quot ſunt res deducte in ea. vi
de in.l.ſcire debemus.ff.de verbo.obliga.cum nouo intel
lectu ad illum tex. ſubtilem.
An dolus incidens in ſtipulationevitiet eam. vide in. l.
ſi quis cuʒ aliter.ff.de verbo.obliga.cũ nouo intelleciu ad
illum tex.bonuin vbi etiam ponitur quid ſi dolus interue
nerit in contractu bonefidei ſuper quo interpoſua eſt ſtipu⸗
latio.
An ⁊ quando infans qui poteſt balbutire poſſit ſtipula⸗
ri. vide in.l.mulier.ff.de verb.obliga.per glo.ſing.ibi ⁊ ẽt
in.l.ſeruinn.ff. rem pupilli ſai.fo. cum nouo intellectu ad il
lum tex. ſingularem.
An ſtipulatio interpoſita ſuper iure mere perſonali tran
ſeat ad heredes. vide in.l.ſtipulatio iſta. S. ſi quis ita.ff. de
verbo.obliga.cum noua conſideratione ad illum tex.ſing.
Ouando ſtipulatio penalis eſt appoſita iuxta pꝛincipa⸗
lem diſpoſitionem cum pacto ꝙ pena cõmiſſa ſola debea⸗
tur an poſſit moꝛa purgari. vide in.l.ita ſtipulatus in fi.ff.ð
verbo. obliga.
Quando obligatio pꝛimitiua eſt in perſonam ſtipulan⸗
tis ⁊ pena eſt in perſonaʒ tertij an admittatur purgatio mo
re. vide in.l.qui rome.S.f lauius.ff.de verbo.obliga.per il
lum tex. ſing.
An ex ſtipulatione poſſit nobis actio acquiri per liberã
perſonam. vide in. l.ita ſtipulatus. S. gryſogonus. ff. de ver
bo. obl iga. per illum tex. ſingularem.
An ⁊ quando modicum interuallum vitiet ſtipulatio⸗

nem. vide in. l. duos. S. fi. fl. de duo. reis.cum nouo intelle⸗

ctu ad glo.ſing.ibi.
OQuando ſeruus ſtipulatuꝛ dominis ſuis per nomina ꝓ
pꝛia vel appellatiua quomodo acquirit eis. vide in.l.ſi ier
uus cõmunis. fl. de ſti. ſeruoꝝ per ülum tex. ſingularem.
An ſtipulatio conditionalis facta animo nouandi tollat
effectum moꝛe ſi res non erat pꝛeſens.vide in.l.qui decem
§. cum mibi. ff. de ſolut. cum nouo intellectu ad illum iext.
ſingularem.
An ſtipulatio facta alteri que non valet operetur ſalteʒ
vt ille videatur conſtitutus ad recipiendum lolutioneʒ. vi
de in.l.ſi cum coꝛnelius.fl.de ſolu.cum nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.
Quando bypoteca eſt contracta per ſtipulationeʒ an tol
latur ipſo iure. vide in.l. ſolutaʒ ĩ verſ. ꝙ ſi accepio latũ.ff.
de lolu. per illum tex.ſing.
An ⁊ quando ſtipulatio interpoſita ſuper contractu ſe⸗
quatur eius naturam. vide in.l.miles.S. decem ff. de re iu
di./ per illum tex. ſingularem.
An pꝛocuratoꝛ legis poſſit ſtigulari ſeruitutem domino
vide in.l.iij. S ſed enim. ff. de iti. actuqʒ pꝛiua.cum nouo in
tellectu ad illum tex.ſingularem.

Aingiift 3

dINNETM

Nheeen
winininimintn
niainiliurdll
rna nrr
Nirätmat
Aüttinminruz
tinntime
—
fitinnnn

=

1. meltpog. .
itwini Aungn NAn
Relrenſr g olſier nn.;
M unnut
mit menlniken l

wwhirell .
än n iii
ntigſiieiiitd
l
—
. es deltrr
NWN . . 1 h
35 mu f tvoblgnann 1
– nt
M 6 non ,,
ainnuuiminta il
nen . Maina iſelennil
ssü
imn winſuekten

And 4 .
— lriruſtfini,
e lxrdchin l int nit
õ

rpnuiRiNNLNiIn
Wiannliplaninankn.
AMNECTGNeilIi
huwulock wſu ntane,
”c
muupINAAH1iuͦulnsijai

leroriniiuckiſeſnmſihlin⸗
intrpni mnaninum gtond
mnthiliieNiNel

lne i huningiiſe lkei
„Kulntabmm gricpni feſt
WDN enn.
bwaim aMnii riig find
wsiNnnunmoini
.
et ”ů
* mohagries ik ilii
curUuntr ſoMlunn,
n irnmino lndil

*

ee nan i din
1 en mumtülthnllunt

S

Subaſtatio an tollat oẽm pᷣumptĩonẽ fraudis maxie
in venditio e rerum fiſcalium. vide in. l. i. C. de pdijs
decu. lib. x. per ulumn ter ns. ſſtteri ſpariſg can
. 5An poſſit fieri ſpurijs ⁊ ẽt an ſpu⸗
Bubſtitutio rius poſſit ſubiittuit Ulreri tide, ſu
prainveiboſburus:: 2
An ſicut ſubſtitutio vulgaris continet in ſe tacitã pupil⸗
larẽ qñ fit pupillo ita ẽt pars illius ſubſtitutioniſ. vide in. l.

fi. C. de iuſti. ⁊ ſubſti.ſub cõdi.factis cũ nouo intelleciu ad

illum tex. ſingularem.
An ſubſtitutio cõpendioſe ſacta a pagano pupillo filio.
valeat iure pupillaris ⁊ qñ ẽt ſi mr̃ ſict in medio. vide in⸗
ſti. de pupi. ſubſti. per glo. ſingularem ibi.
An ſubſtitutio facta copulatiue duobo hẽat locum in pa⸗

ſona vnius. vide in.l. quis.C. impu. ⁊ alijs ſubſti. cum no⸗

no ſenſu ad illum tex. valde not. ⁊ ſingularem.
Anrn ſubſtitutio pupillaris conſeruetur hodie rupto teſta
mento ex cã pteritionis p aut. ex cã. C. de libe. pte. vide ĩ.l.
i. 5. ſubſtituere. fl. de vulga. ⁊ pupil. p glo. ſing.
OQuãdo ſubſtitutio pupillaris ſit alicui an debeat eẽ ta
lis vt non ſit recuſurus in ptate alterius poſt moꝛtem teſtã
tis. vide in.l. ij. fl.de vulga.⁊ pupil. cũ nouo intellectu ad il
lum tex. ſubtilẽ in quo doctoꝛes fuerunt multũ varij.
An de iure ciuili ſufficiat relinquere filio iure ſubſtitu
tionis ⁊ non inſtitutionis. vide in.l. ſi pater impuberis.ff. ð
vulga. 7 pupil. p glo ſing. ibi. .—
An ſubſtitutus poſſit grauari ⁊ quando. vide in.l.ſi fili
us.fl. devulga. ⁊ pupil. per illum tex.ſing.
An ⁊ quãdo ſubſtituti poſſunt venire ad partes alioꝝ re
pudiantium ptes ſuas.vide in.l.qui plures la pꝛima. fl. de
vulga. 7 pupil. per illum tex. ſingularem. .
An ſubſtitutio facta impuberi in re certa inſtituto vni⸗
uerſaliter nullo alio dato coherede trabatur ad omnia bo
na ẽt impuberis.vide in.l.coheredi. S. fi. ff.de vul.⁊ pupil.
cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ſubſtitutio in dubio interpᷣtetur directa vel obliqua
vide in.l.verbis.fl.devulga.⁊ pupil.per glo.ſing.ibi.
Quõ fiat ſubſtitutio vulgaris.vide in.l.hoc iure.ff.de
vul. pupil. p illum ler.ing vbi ponitur ẽt de ſubſtitutio⸗
ne recipꝛoca per eundẽ tex. ſingularem.
Quãdo ſubſtitutio recipꝛoca eſt facta pluribus qũo in⸗
telligatur pꝛimo vocatus ille ꝗ eſt coniunctus re ⁊ verbis
vide in.l.coheredi.S. ꝗ diſcretas.ff.de vulga.⁊ pupil.per il
lum tex. ſing.
An ſubſtitutio vulgaris facta in vnum caſum trahat᷑ ad
aliuʒ. vide in.l.ſi mr.S.i.ff.de vul.⁊ pupil er glo. ſing. ibi
An filius p̃teritus a pꝛimo gradu ⁊ ſubſtitutus vulgari
ter admittatur ex ſubſtitutione adueniente caſu. vide in.l.
ſi filius.ff. de here.inſti.cum noua conſideratione ad illum
rex. ſingularem.
An ius ſubſtitutõis trãſmittat᷑ ad hr̃des. vide ĩ.l.q pr̃i

ff. de acq. here. cũ nouo intellectu ad illum tex. ſing.

Anvbi ſubſtitutus eſt datus in pte ⁊ nõ in toto ĩ quo nõ
eſt inſtitutus filiuſ.videatur data licentia abſtinendi. vide
in. l. ſi ſolus fl. de acq.here.per illum tex. ſing.
An ſubſtitutus pupillo ſe ĩmiſcenti in br̃ditate pr̃na poſ
ſit petere reſtitutioneʒ in integꝑ ex pſona pnbilli aduerſus
illaʒ imixtionẽ ⁊ ſepare bona pr̃na a bonis pu illi ſi pupil
lus moꝛiat᷑ in pupillari etate.vide in.l.pater.ff.de pꝛiui.p⸗
di. per glo.ſingularem ibi. .
Si ſubſtituto reſtitnitur hereditas ante tẽpus an hoc
videatur fieri ex voluntate teſtantis. vide ſupꝛa in verbo
ſideicommiſſum.

Arn per ſubſtitutionem factam a milite videatur velle

hꝛiuare quem legitima. vide in.l. pꝛecibus.C. impu.⁊ alijs
ſubſti. per glo. ſingularem ibi.

Si ſubſtitutio valet iure directo an poſſit detrabi legi⸗

tima. vide in dicta.l. pꝛecibus. per glo. ſingulareʒ ibi.

conſue. lib.vj. per glo.ſing.ibi.

An per illa verba quandocunqʒ filius mens deceſſeri
ſine filijs videantur ſubſtiutiones eiſe ſeperate.vide in.d.
l. pꝛecibus.per glo.ſingularem ibi.
Succeſſio que eſt inter conſanguineos vrrum debeat᷑
iure nature. vide in. l.fi. C. quoꝛum bonoꝛum. cum no
uo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ſuccedens abinteſtato debeat pꝛobare negatiuã. l. te
ſtamentum non extare. vide in. l. de etate. S. ex cauſa. fl. de
interro. actio. cum noua conſideratione ad illum text. ſin.
An de iure. foꝝ. filius naturalis ſuccedat ĩ totũ nõ extã
tibus legitimis. vide in.l.lucius.ᷣff. de vul.⁊ pu p glo. ſing.
Succeſſoꝛ in officio an teneat᷑ ſtare colono ⁊ an ſit obli⸗
gatus ꝓ facto ſui pdeſſoꝛis.vide in.l.pꝛouidendũ.C. de de
cu. lib. x. per illum tex. ſingularem. S
An ius retinẽdi rem pp expenſas factas in re trãſeat ad
ſingularem ſucceſſoꝛem. vide ſupꝛa in verbo expenſe.
An ſucceſſoꝛ ſingularis emptoꝛis habeat ius denuncian
di quaãdo res euincitur. vide ſipꝛa in verbo euictio
An ſucceſſoꝛ ſingularis teneatur ſtare colono vide in.l.
diuoꝛtio in pꝛin.ff.ſolu.matri.per glo. ſingularem ibi cum
noua ratione aſſignata ibi.
Suitas an tollatur ſi ſubſtitutus repudiat hereditatẽ
vide in. l.papinianuſ.S. quarta. ff.de inoffi. teſta. p glo.
ſingularem ibi.
An teſtatoꝛ poſſit tollere ſuitatem vide in.l.ᷣ ſed ſi plu-
res.S.quos poſſum.ff.e vulga.⁊ pupil.p illu tex. ſingula.
An p dationẽ ſubſtituti vulgaris tollatur exiſtentia ſui
tatis vide inſti. de vulga. ſubſti.per glo. ſingularem ibi in
pꝛ incipio.
Summa maioꝛ an contineat in ſe minoꝛem quando ẽ
de voluntate partium vt non contineatvide in. l.i. S. ſt
ſtipulanti.ff.de verbo.obliga.per glo.ſingularem ibi.
Summarie quis poſſit committere cauſaſ ſummarie
cognoſcendas ⁊ de plano ⁊ an inferioꝛ a pꝛincipe vide
in. c.fina. extra de hereticis lib. vj.per glo.ſingularem ibi
Quando quis dicit ſe velle agere ſummarie vel oꝛdi⸗/

narie an cauſa pꝛopter hoc efficiatur ſummariavel oꝛdina⸗

ria vide in.l. pꝛoinde.ff.ad legem acquil. cum nouo intelle
ctu ad glo.ſingularem ibi
An ſi cauſa eſt effecta ſummaria poſſit reus in reconue
niend facere vt non ſit ſummaria vide ſupꝛa in verbo cau
4
Suſpitio an contrabens eum aliquo queʒ tempoꝛe cõ
tractus ſcit eſſe ſuſpectum de fuga poſſit facere capere
eum vt ſuſpectum vide ſupꝛa in verbo capunrna.
An pꝛopter ſuſpitionem poſſit concedi ſequeſtrum rei
mobilis vel immobilis vide in.l.de pollicitationibus.ff. S
polli.cum nouo intellectu ad illum tex.ſingularem.
Tempue quadrimeſtre quod datur iudicatis ad ſol⸗
uendum an concedatur eoꝛum fideiuſſoꝛibus vide in
l. fina. C. de vſuris rei.iudi.cum nouo ⁊ ſingulari intelle⸗

ctu ad illum tex. ſingularem in mundo

An tempus indultum iudicatis cauſa miſerationis im⸗
pediat compẽſationem vide in.l.ſi cum militi.S.i.ff.de cõ⸗
pen.per illum tex.ſingularem
Tertius an poſſit adeſſe in iudicio pꝛo ſuo ĩtereſſe ⁊
pꝛoſequi cauſam vide in.l.ſi ſuſpecta.fl.de inoffi.te⸗
ſtamen. cum noua conſideratione ad glo.ſi ingularem ibi
Zerm inus iuris an poſſit alterari per iudicem qnan⸗
do poſt terminnm veniebat imponẽda aliqua pena ui
de in.c.i.in titulo de mili.uaſ.qui contu.eſt.oim nouo intel
lectu ad illum tex. ſingularem.
An dies termini computetur in termino uide in cle.ſi⸗
cut extra de appel.per glo.ſingularem ibi cum multis alle
gationibus ibi poſitis.
Quando aliꝗd debet fieri a ſingulis oꝛdine ſucceſſi⸗
no an nnus terminus currat omnibus ſimul uide in.c.fi.de

„

Tbeſaurariue. Cui debent aſſignari pecunie coͤis qſi
non eſt in loco. vide in.l.i.C. de canon.largi.lib.x.per
illum tex. ſingularem.

ſi mandauit bona ſua diſtribni nec dixit
Teſtatoꝛ in quos vſus quomodo intelligatur. vi⸗
de ſupꝛa in verbo diſtributio.
An teſtatoꝛ poſſit tollere ſuitatem. vide.S.in vᷣbo ſuitas
An ⁊ quando teſtatoꝛ videatur pꝛohibere trebelliani⸗
cam vide infra in verbo trebellianica. vide infra in ver⸗
bo teſtamentum.nam ibi dicta bic conuenire etiã poſſunt.
Teſtamentum An celans teſtamentuʒ incidat
in legem teſtamentariam. 2 qñ
vigde ſupꝛa in verbo celo.
An ſoluens vnum legatũ ex teſtamento non ſolemni te
neatur ad alia. vide ſupꝛa in verbo legatum.
An ſi quis mutat conditionem poſt teſtamentũ ſit nul⸗
lũ.vide ĩ.l.qui ſoluendo.ff.de here.inſti.cum nouo intelle
ctu ad illum tex. ſingularem.
Si filins ẽ pꝛeteritus a pꝛimo gradu ⁊ ſubſtitutus vul
gariter. an admittatur ex ſubſtitutione adueniente caſu. vi
de ſupꝛa in verbo ſubſtitutio.
Arun teſtm̃ fcũʒ p filiũ pr̃e exiſtente depoꝛtato extinguat᷑
patre reſtituto vide ſupꝛa in verbo reſtitutio.
An ſententia retractetur per teſtamentum nouiter reꝑp/
tum. vide ſupꝛa in verbo ſententia.
An teſtamentum imperfectum valeat inter liberos. vi
de i.l.hac ↄſultiſſima.S.ex imperfecto.C. de teſta.cũ noua
2 ſubtili declaratione ad illum tex. ſingularem.
Arun teſtam entum poſſit valere iure cõi ⁊ ſpeciali. vide
in.l.quamꝗᷓ. C. de teſta. mili. cum nouo intellectu ad illum
tex.ſingularem. L
Oñ vna ſententia eſt lata pꝛo teſtamento ⁊ alia õ teſta
mentum que pꝛeualeat. vide ſupꝛa in verbo ſententia.
Qu ando teſtamentũ reſcinditur per querelam quibus
aperiatur via. vide ſupꝛa in verbo querela.
An teſtamentum ſit nullũ in quo filius eſt ĩſtititus ſub
condictione caſuali ⁊ nõ declarauit ſe d cere illud nulluʒ
vide.S.i verbo filius.
An ⁊ quando m teſtamentum tollat pꝛimũ in quo ſunt
inſtituti extranei. vide in. l. poſthumus.ff. de iniuſto teſta⸗/
mento per illum tex. ſingularem.
Teſtis An dictum eius interpꝛetetur contra eum qui
ꝓducit eum. vide in.l.fi.ff.de peti. hered. per
glo. ſing. ibi.
De modo examinandi teſtes ad eternam rei memoꝛi
am lite non conteſtata.ð vide.n.l. lege acqlia.ᷣ ff ad.l. acqꝗl. p
glo. ſin. ibi.
An poſſit fierĩ per ſtatntum vel per legeʒ vt credat᷑ vni
teſti tantũ. vide in. c.talia. viij.q.iij.cum nouo ⁊ ſingulari ĩ
tellectu ad illum tex. ſingularem.
An teſtis qui dixit ſe nihil ſcire poſſit poſtea ſe coꝛrige
re ⁊ qñ ⁊ in quibus caſibus.uide in.c.accuſatus.S.licet de
pereticis li. vj. per tex. ſingularem ibi.
An credatur uni teſti ad pꝛobandum impedimenũ ma
trimonij. uide in. c. ſuper eo extra de teſtibus.cum nouo in
tellectu ad illum tex. ualde ſingularem.
Si teſtes ſunt exam inati coꝛã arbitris ⁊ adhuc uiuunt
an ſit in electione ilius contra quem ſunt examinati ſtare
eis uel petere ut de nono examinẽtur. uide in.l.fi. C. de te
ſtibus cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
Arn teſtis familiaris faciat indicinm uide in.l.i.ff. de te
ſtibus per glo.ſingularem ibi.
Ar¹n ſterps poſſit appellari teſtis uið.S.ĩ uerbo ĩterpꝛes.
Qua pena puniatur teſtis deponens falſum in cauſa cri
mina i uide in.l.i.fl. de ſiccarijs per illum tex. ſingularem.
DMNMaua pena punitur teſtis qui dicit unum in iudicio ⁊ a⸗
liud extra uide in. l. eos.y fl. de falſis cuʒ nouo intellectu ad
üllum tex. ſingularem. *

verbo dominium.

An naleat dictuz teſtis qui fuit in actu ſed non nidit di
ſponentes ſed andiuit uoces eoꝛum uie in. dl.ij. S. item la⸗
beo. ff de aqua plu. arcen.per glo.ſingularem ibi.
Si pꝛobatur ꝙ teſtis depoſuit per pecuniam an pꝛeſu⸗
matur depoſuiſſe falſum uide in.l.diuus.ff.de re iudi.per
illum tex. ſingularem.
An fem ina poſſit eſſe teſtis in ſcripturis pꝛiuatis. uide
ſupꝛa in uerbo ſcriptura.
An conſenſus partium operetur quo ad pꝛeiudicium te

ſtium uide in. l. fi. C. de gene. abo. per illum tex. ſingularẽ.

An magis credatur teſtibus negantibus ꝗᷓ affirmanti⸗
bus in materia abſolutionis uide in.c.clerici. lxxxi. diſtin.
per glo. ſingularem ibi.

An teſtis conſanguineus admittat᷑ in cauſa cinili æ qd.

ſi offert ſe uide in.c.ex ir̃is extra de ĩ ĩteg.reſti.p illũ tex.
An expenſe ſint ſubminiſtrande teſtibus quando pꝛo⸗
ducuntur de loco ad locum uide in. c. ſtatutum. S. inſuper ð
reſcriptis li.vj.per glo.ſingularem ibi.
An teſtes debeant eſſe rogati in contractibus qui cele⸗

2„

bꝛantur iĩ ſcriptis uide.i.c. de his.iij.q.viiij.p glo.ſing.ibi

An ultra bis admittatur repꝛobatio teſtium uide in.
c. licet el po de teſtibus per illum tex.ſingularem.
An 1 quando poſſit iudex repetere teſtes ex ſuo officio

quaudo dictum eoꝛum eſt ambiguum uide in. S. quia ue⸗

ro in autent.de teſtibus per glo.ſingularem ibi.
An teſtis inabilis poſſit admitti ad teſtificandum de cõ
ſenſu ipſarum partium uide in.S. licet in autenti. de teſtibo
per glo. ſingularem ibi.
An ſtetur dicto unius teſtis in cauſa matrimonij uide ĩ
c.ſuper eo extra de teſtibus cuʒ nouo intelleciu ad illũ tex
Zitulus.an excuſet a fructibus qui non ſunt percepti
ſi potuerunt percipi uide ſupꝛa in uerbo fructus.
An ſuperuenientia tituli in re mala fide poſſeſſa excu⸗
ſet poſſeſſoꝛem a fructibus qui percipi potuerunt ⁊ nõ ſunt
percepti uide in.l.ſine. S.fi.fl.de public.cum nouo intellec
tu ad illum tex. ſingularem.
An babens titulum ab uno 2 poſſeſſionem ab alio poſ⸗
ſit uſum capere ſi timilus eſt falſus ſiue ſciat ſiue ignoꝛet.
uide infra in uerbo uſucapio. .
Traditio.an ſi quis tradit rem ſuam tanꝗᷓ ſit alterius
ideſt illius cui tradit habeat locum tex. in.l. iij. S. ſub
tilius.ff. de condi. ob cauſam vide in.l.ſi aliquam rem. ff.ð
acqui poſſ.per glo.ſingularem ibi. . .
Traditio ficta. an tranſterat dominium. vide ſupꝛa in
An ſilentium pꝛopter patris reuerentiam habeat vim
traditionis vide in.l.i. S. que honoꝛande.ff. quarum reruʒ

actio non datur cum nouo intellectu ad illam glo ſing. ibi.

Toꝛmẽta. an indiciũ nõ ſufficiẽs ad ↄdẽnatõeʒ ſit ſuf
ficiẽs ad toꝛmẽta vide in.l.cum pꝛobatio.ff.de pꝛoba
per glo ſingularem ibi.
Toꝛuus qñ agitur de eius ſepatõe ob adulteriũ ↄmiſ
ſuʒ an iudex. eccleſiaſticus poſſit de hoc cognoſcere ĩ

ter laicos. vide in.c. gaudemus extra de diuoꝛ. cũ nouo ĩtel

lectu ad illum tex. ⁊ ẽt ad tex.ĩ.c.intelleximus extra de a⸗

dult. ⁊ in. c. benedictio.xxxij.q.i.

Tranſactio ſimpliciter facta.an poꝛrigatur ad habita
tõeʒ vel ad veſtiarinz. vide ſupꝛa in verbo habitatio
Si heres ſcriptus ĩ teſtamẽto ⁊ alter qui erat ſucceſſu
rus ab ĩteſtato tranſegerũt ſuꝑ hr̃ditate.an teneãt᷑ credito
rib hr̃ditarijs ⁊ qũo vide ĩ.l.ↄtrouerſia.ff.de traſact.cum

nona conſideratione ad illum tex. ſingularem.

An tranſactio facta ſuper ſoꝛte extendatur ẽt ad vſuras

vige ĩ. l.nõ exigimus in pꝛin. fl. ſi quis cautionibus cuʒ no
no intellectu ad illum tex. ſingularem.

An tranſactio facta in dubio reſtringatur ad rem ſpeci/

ficataʒ. vide in.l. emptoꝛ. S. lutius. fl. de pactis cum nouo in

telleciu ad glo.ſingularem. .

liee

Ant
Gſaft

nirorteeNte
GdtnnmaNn i
Abigonwrrimkin
Nurüi
Vrlatn
—

tilltana

le .
Nurere
ileilrlni
ſ I i.

1.
he.
r

Teor
. . 7

4
ge⸗

AMl, . eee
igleit

kde n
une rtar id rlluner
n enhmn ad
inigrn efn,
rn iſ
kriven Mridte

tnmtionlintimiik
anNumminlin lilit
mananicnfnimi mſungn
riedltdeftts.
emnmtufmlinfeninſkſchern,
nrNeitihinen itn
rNANAan wil
rtuim uwe ſmen do
relimimtiiivſuelir eiguen
easſistum miſtiinis
Mmainibietlanth nliſs ſd
wAchetien fenldigummf
o doeelmmn di „
õäz
r ro mennin behett 1
rllſer muc umn
S ilangoſb.
ntloem adflamgo⸗
e, ſ inſigfti
ur mri ſtinn/ ſoenth
Ammin ſikülan whln ⸗ 1
n .. . vechedliend
ir Nn tareſt
a mi . Nimaimuui
nitinlnmnmmmd

Trebellianica an 2 per q̃ verba videat᷑ ꝓhibita vide
in. l.x. fl. de fideicõmi. liber. ꝑ glo. ſingularem ibi.
An deſcendens rogatus reſtituere bereditatem ſi poſt
juſſum non adeat perinde ſit ac ſi adiuiſſet vide in. l. nõ iu⸗
fta. E. ad rebe. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularẽ
On filij rogant reſtituere hr̃ditatẽ fratribusvel ẽt eo⸗
rum liberis an computẽt ſibi fructus in trebellianicã vide
in. l.iubemus. C. a trebe. cuʒ nouo intellectu 2 ſubtili ad il
lum tex. ſingularem.

An trebellianica poſſit detrabi quando heres eſt inſtim
tus contemplatione fideicõmiſſarij vide in.l. in fideicõmiſ
ſi. S. cum pollidius. fl.de vſuris. cum nouo intellectu ad il⸗
lum tex. ſingularenm.
An quis poſſit grauari reſtituere hereditatem ex con⸗
tractu ⁊ an poſſit detrabi rebellianica vide in.l. quidã cimn
filium. ff. de here. inſti. cum nouo intellectu ad illum text.
ſingularem. . .
Tributum an maritus teneatur ſoluere tributum pꝛo
alijs rebus vxoꝛis quãdo lucratur ex pacto vel ex ſta
tuto partem dotis. vide in.l. licet. C. de iure doti. cuʒ noua
conſideratione ad illum tex. ſingularem. .
An heres ſcriptus a debitoꝛe tributario cogatur agno⸗
ſcere debitũ fundoꝛum ſteriliũ vide ſupꝛa in verbo heres.
An ſuaſio matris vel alioꝝ agnatoꝑ excuſet
Tu t02 mitorẽ gerẽtẽ aliquẽ actũ vide in.l. polla.C.
de his quibus vt indignis per glo.ſingularem ibi.
An titoꝛ pꝛeſumatur acquiſt iuiſce bona ſua cũ bonis pu
pilli vel vxoꝛ de bonis mariti vide in.l.etiam. E. de dona
inter vix ⁊ vxo. per illum tex. ſingularem le eieti
An mul er contrahens ſponſalia de pꝛeſenti ſi nõdũ tra
ducta eſt ad domum mariti pdat tutelam filioꝝ pꝛimi ma
trimonij vide in auten. ſacramentũ.C. quãdo mulier tutele
effo. fungi po. cum nouo intellectu ad illum tex. valde ſing.
An ſi mater pcedit teneantur alij affines petere tutoꝛeʒ
dari filio pupillo. vide in.l.nutritoꝛibus.C. qui pe. iutoꝛes
per glo. ſingularem ibi.

An tutoꝛ ſen curatoꝛ teneatur defendere pupillũ ſeu mi⸗

noꝛem ⁊ pꝛomittere facere vtilia ⁊ p̃ᷣtermittere vtilia vide
in.l.ſancimus.C. de admini.tuto.cum noua conſideratione
ad illum tex. bonum 2 neceſſarium.
An teſtatoꝛ poſſit remittere tutoꝛi confectionem inuen⸗
tarij vide in.l.fi. C. arbi. tute. cum nouo intellectu ad illum
tex. ſing.
Si mulier nupſit ſecundo viro non reddita ratione tu⸗
tele filijs an ſecũdus maritus ſit obligatus pꝛo eius admi

niſtratione vide in.l. penulti. C. in quibus cauſis pignus ta

cite contrabitur cum noua conſideratione ad illũ text.ſi ing.
An actio tutele pꝛiuilegiata contra tutoꝛem ſit etiaʒ pꝛi
uilegiata contra eius heredem vide in.l. non ſolum. S. fi. ff

de ritu nuptia. cũ nouo inellectu ad illum tex. ſingularem

An poſſit eſſe datiuus ⁊ teſtamentarius ĩ paigo in fu
rioſo vide in.l. ventri. S i.ff. de tuto. ⁊ curato. datiſ ab bis ꝑ
glo. ſingularem ibi.
An tutela datiua expiret per ſuperuenientiam legitime
tutele vide in.l. ſi impuveri. ff. de tuto. ⁊ cura. datis ab his
cum nouo intellectu ad illum tex.ſingularem. .
Ad quas vſuras tenetur tutoꝛ qui non poſuit pecunias
pupilli in p’edioꝛum emptionẽ vide in.l. tutoꝛ. S. ex certis
cauſis.ð ff.de admi. tuto. cũ nouo intellectu ad illũ text. ſing.
Quando tutoꝛ nõ eſt ſoluendo an poſſit pupillus agere
5 magiſtratũ vel cõtutoꝛẽ ⁊ ſi vnus eoꝑ ẽ teſtamẽtarius
7 alius ẽ datiuus vide in.l. lucius.S. teſtameto.ff. de admi
ni. tuto. cum nono intellectu ad illum tex. ſingularem.
An tutoꝛ affinis pupillo poſſit remoueri in totum quan
do eſt ſuſpectus vide in.l.ſi tutoꝛ. fl. de ſuſpe.tuto. per illuʒ

tex. ſingularem

An tutoꝛ nolens aſſumere tutelã pupilli pꝛiuetur oĩ cõ⸗
modo ũbi dato in teſtõ a patre pupilli ⁊ ct a ſubſtitutione

de eo facta vide in. l. amiciſſimos.fl. excu. tuto. enʒ nono in

tellectu ad illũ tex.ſing. ⁊ ẽt ad tex.i.l.nẽſenius.S.fi.eo.tit.
An ⁊ qñ numerus triũ filioꝝ in vꝛbe excuſet a tutela v
de in.l.amiciſſimos.S. lucius ticius.fl.de excu.iuto.cuʒ no
uo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An tutela expiret ꝑ pubertatem aduenientem invno ex
pupillis exiſtentibus ſub tutela vide in.l. ſi tutoꝛ. S. ſi duo⸗
bus.ff. de tute.⁊ ratio. diſtra.per illum tex.ſingularem.
An auctoꝛitas tutoꝛis falſi ſuppleatur ꝑ pᷣſentiam iudi⸗

cis vide in.l. huius edicti. S. idem pomponius.ff. quod fal.

tuto.aucto.cũ nouo intellectu ad illum tex.ſingularem.
An tutoꝛ ſoluens aliqd ratione ſue adminiſtratiõis poſ

ſit agere ↄtra magiſtratũ vel cõtutoꝛẽ vide in. I. ꝓponebatr.
ff. de magi.conue. per illum tex.ſingularem.

An ⁊ quãdo tutoꝛ ſuccedat pupillo vide in.l.quo tutela

ff. de regu. iu. per glo. ſingularem ibi cũ noua conſiderat:o⸗

ne ad eam
An legatus ꝓconſulis poſſit dare tutoꝛem vide inl.le
gatus.ff.de offi.pꝛocon. cum noua litteratura babita ex oꝛi
ginalibus pandectis differente mirũ in modum ab omm⸗
bus codicibus tranſumptis.
An athleta poſſit eſſe tutoꝛ vide in.l.i.S.equiſſimum.ſf
de poſtu. cum nouo intellectu ad illum tex. valde ſingula⸗

rem.

An infamis poſſit eſſe tutoꝛ vide in.d.l.i.S.equiſimum

cum nouo intellectu ad illum tex. 2 etiaʒ ad gio. in. l. atble

te.ff.de excu. tuto.

Aalallus an poſſit ſe liberare a fendo hñdo illud pꝛo
derelicto vide in. c.fi.in titul. de capi. qui curi. ven. in
vſibus feudo.per glo.ſingularem
Aĩti /An valeat pactum ꝙ ſtatiʒ mota lite ſu
enditio per re vendita teneatur venditoꝛ de eui
ctione ⁊ teneatur reſtituere pꝛecium emptoꝛivide in.l ſiue
C. de euictio
An denunciatio facta venditoꝛi debeat continere copi⸗
am totius libelli inſerti vide ſupꝛa in verbo pꝛoteſtatiovel

denunciatio.

De impoꝛtantia illoꝛum verboꝛuʒ vendidit tradidit 2z
cetera appoſitoꝛum in contractu emptionis ⁊ venditionis
vide in.l.hec ſi res.ff.de rei vendi.per glo. ſingularem ibi
An habens mandatum ad vendendum intelligatur ha
bere mandatum ad recipiendum pꝛecium ab emptoꝛe vi⸗
de in.l.i. S. igitur. fl. de exercito. cum nouo intellectu ad il⸗
lum tex. ſingularem.
An venditio facta ad menſuram ſi deficit menſura coꝛ
ruat vide in.l.ſi duoꝛum.fl.de actio.empti.per illum text.
ſingularem.
An venditoꝛ qui non tradit rem teneatur ad pꝛeciuʒ re
ſtituendum ⁊ etiam ad eius vſuras vide infra in verbo
viura.
An poſſit agi de euictione anteꝗᷓ res euicatur quãdo vẽ
ditoꝛ ſcienter vẽdidit rem alienam vide in.l.ſeruus quem
S8. fi. fl. de actio. emptio. cum nouo intellectu ad illum ext.
ſingularem.
Quando venit ex natura rei vendite an venditoꝛ tenea
tur vide in.l.ſi ſeruus.ff. de euictio. cum neuo intelleciu
ad illum tex. ⁊ etiam in.l.ſi quis domum.S. huic ſubiungi
ff. locati.
An venditoꝛ qui conuenit nolle teneri de euictione ſal
tem teneatur ad reſtituendum pꝛecium. vide in.l.qui liber
tateʒ.ff. de euictio.cum nouo intellectu ad illum text. ſin⸗
gularem .
Si venditoꝛ eſt pꝛeſens in iudicio an ſit opus denunci⸗
are de euictione vide in verbo denunciatio.
Si in re vendita eſt aliqua pars terre mala ⁊ alia pars
bona an debeat fieri compenſatio vide in.l. qui libertateʒ
8.fina.ᷣff. de euictio.cum nouo intelletu ad illum tex.ſin⸗
gularem.

An ille qui pꝛomiſit vendere rẽ non niſi cette pſone pol

ſit vendere alteri ⁊ quãto tempoꝛe debeat expectare.vide

in.l.qui rome.S. coheredes.fſ.de de verbo.obli.ꝑ illuʒ iex

notabilem. cum nouo intellectu ad eum.
An 2 qũo res valeat tantum quantum vendi põt. vide
in.l.moꝛtis cauſa.fl.de dona.caula moꝛtis per glo.ſingula⸗
rem ibi.
De venditione imaginaria. vide in.l.iij. S. ſi ab ignoto
ff.de manu.per illum tex.ſingularem.
An venditio facta in ludo valeat. vide ſupꝛa in verbo
ludens.
An venditoꝛ teneatur de euictione quando emptoꝛ cõ⸗
pꝛomiſit circa rem emptam ⁊ pꝛomiſit de euictione qũocũ⸗
3o res euinceretur. vide in. l. cum pena.ff. de arbitris ꝑ glo.
ingularem ibi. 1 etiam in.l. ſi dictuzʒ. ſʒ ſi compꝛomiſero.ff
de euictio.cum nouo intellectu ad illum tex.ſingularẽ vbi
ponit etiã an ſaltem poſſit tunc agi ad pꝛeciuʒ.
Aerba enunciatiua in contractibus.an diſponãt. vide
in. l. deſiderium. C. depoſiti cum nouo intellecu ad
illum tex.ſingularem.
An verba enunciatiua pꝛobẽt in contractu dotali.vide ĩ
l.ij. C. de dotis pꝛomiſ.cum noua interpꝛetatione ad illum
tex.valde notabilem.
Aia quomodo fiat nunciatio aduerſus edificantem ĩ
via. vide ſupꝛa in verbo nunciatio.
UVictus in quas expenſas debeat condemnari victoꝛi.
vide in.l.fin. C. de fructib. ⁊ lit. expenſ.per illum text.
ſingularem.
Aitium.an vitium reale vel perſonale tranſeat in he
