pulatio indicialis ſit ſolemnis ſicut extraiudicialis fideinſſio.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo ad iſtũ text.
qui ſi bene ⁊ ſubniliter põderetur non loquitur in fideiuſſoꝛe dan
do in iudicio.ſed bñ lis erat coꝛã iudice vt ibi in iudicio ⁊c.in pꝛĩ.
Sed in pꝛeſtatõe fideiuſſoꝛis non loquitur in iudicio pꝛout vide/
re potes ex tex. Cuius verba ſunt hec. .

¶In hac autem regia ciuitate inclita inuenti ex
quacunqʒ pꝛouincia veniẽtes cuʒ in tue amplifſi
me ſedis iudicio:qꝙ eis ſoluʒ delegamus lite pul
ſati fuerint:reuerendiſſimi oꝛthodoxe fidei ſa/
cerdotes certe yconomi aut defenſoꝛes eccleſie
ſeu clerici in cauſis ciuilibus ſuis ſiue eccleſiaſti
cis nulla pꝛebendi fideiuſſoꝛes moleſtentur iniu
ria. Sed aut vicarius fideiuſſoꝛibus cõtradant᷑
quas tamẽ ſtipulatõem ſolemus cautela cõualu/
erunt aut cautionibus ⁊ pꝛofeſſioni ꝓpꝛie facul/
tatum ſuarũ obligatõibus cõmittantur ⁊c.

Bar . hic dicit ꝙ nõ reperies alibi bũc
Z. raptoꝛes tex. ſit facit eũ ſingul.ad boc ppoſi/
tum ꝙ dominiß ⁊ poſſeſſio ipſo iure tranſferũtur ſine tradire vi

D. ij.

delicet contra raptoꝛẽ virginis ſeu vidus veo dicate de bonis ſuis
nam bona talis raptoꝛis ipſo iure aplicantur illi eccleſie in qua fa
cinus eſt perpetratũ vt hic in text.Et idem voluit do.meus Alex-
de imol.in.l.ſi moꝛa in tercia col.ff. ſolu.matri. Sʒ tu aduer
te pꝛo meo vero ⁊ nouo intellectu iſtius tex.quẽ Bar.⁊ alij conſi
derarũt in ver.⁊ res omẽs pleno habeat dominio ⁊c.⁊ in verſic.
monaſterio abdicẽiur ⁊c.⁊ in ver.aſſignẽtur ⁊c.que omnta vba
videntur pꝛima facie hoc pꝛobare.ſed iudicio meo non pꝛobãt ſi
bene ⁊ ſubtiliter cõſiderẽtur. nam illa verba pleno habeant domi
nio ⁊c.⁊ in verſi.plenã habeãt poſſeſſionẽ ⁊ omnẽ ꝓpꝛietatem ⁊c
ſunt poſita habite reſpectu ad verſi ſeque.⁊ etiã ad pcedentez ibi
ſin autẽ diaconiſſa ⁊c.nam in aliquibus caſibus applicatur domi
niuʒz cum vſufructu. ⁊ in aliquibus caſibus ipſa mulier habʒ vſu
fructũ ſolum ⁊ tempe vite ſue vt ibi in verſi.vſufructuzʒ dũ ſupeſt
ab eccleſia cõſequatur ⁊c.⁊ ſic illa verba pleno dominio ⁊c.⁊ ple
nam poſſeſſionẽ æc.⁊ omnẽ ꝓpꝛietatem ⁊c. reſpiciũt caſum quan
do non pleno iure acquirũtur ea bona.⁊ ſic non denotãt ꝙ ipſo iu
re ſine facto iudicis acquiratur dominiuz vel poſſeſſio eoꝛũ pꝛout
vere non acquiritur. Immo in contrariũ de directo ego pondero
iſtũ tex. in verſi.nemine vel iudice vel quacunq; alia perſona hoc
audente cõtemnẽte ⁊c.que verba oſtẽdunt miniſteriũ omnino iu
dicis eſſe neceſſariũ in bis pꝛo acquirendo dominio ⁊ poſſeſſione
taliũ bonoꝛũ non autẽ acquirũtur ipſo iure pꝛout dicit Bar. ⁊ cõ
muniter alij qui non bene põderarũt iſtum tex. Pꝛeterea cõ
ſidero aliud pꝛo vero intellectu iſtius tex.qui non habet tantã ſin
gularitatẽ pꝛout dicebat Bar.nam ea bona applicãtar eccleſie ꝓ
ut ibi dr.quo caſu trãſfert᷑ dominiũ rerũ ſuaꝝ ſine traditione. vt
eſt tex.in.l.fi. C.de ſacroſan.eccle.⁊ ibi per omẽs ſcribentes.⁊ per
Bar. in auten. ingreſſi in Fa qõe.C.eo.tit.⁊ Bal.in.l.ſi nonduʒ.C.
de furtis. ⁊ BGal.in.l.ſi ancillaz. C. de actio. empti.⁊ hoc modo ego
intelligo nouiter iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Raptoꝛes virginũ vel diaconifſarũ vel vidu/
arum que deo fuerint dedicate peſſime criminũ
peccantes capitis ſupplicio puniẽdos eſſe decer
nimus ꝙ non ſoluʒ ad iniuriã hominũ ſed ad ip/
ſius omnipotentis dei irreuerentiã cõmittit᷑ qui
itaqʒ huiuſmodi crimen cõmiſerit ⁊ qui eis au/
xilii tempoꝛe inuaſionis pꝛebuerint vbi inuenti
fuerint in ipſa rapina ⁊ adhuc flagrante crimine
depꝛehenſi a parẽtibus ſanctimonialiũ virginuʒ
vel viduarũ vel diaconiſſarũ aut earũ conſangui
neis vel tutoꝛibus vel curatoꝛibus cõuicti inter/

ficiantur ⁊c.
. Illuſtris do. Fran.
G lo In. I 1 Ptores errreti.in.l.iij..nerua
in fa col.ff.de acqui.poſſeſ.reputat iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝛopo
ſitũ ꝙ ſola poſſeſſio ciuilis abſq; naturali cõtinetur appellatiõe ple
ne poſſeſſiõis.quam glo.tamẽ HGal.hic impugnat ⁊ etiã do. Sran
ciſ. cõſentit Bal. in hoc vt ibi per eum quẽ omnino videbis. Sed
mihi magis placet doctrina glo.que debet intelligi ſm iſtum text.
ſuper quo poſita eſt videlʒ in eccleſia cui aplicatur vt hic in textu
dicitur in verſi.eccleſia vero omnẽ ppꝛietatẽ ⁊ plenã poſſeſſionẽ
earundem rerũ noſtro habeat beneficio ⁊c.⁊ hoc modo glo.verũ
dicit ⁊ optime loquuta eſt.Cuius verba ſunt hec:

oſſeſſionem ciuilem non naturaleʒ vt.ff. de ac
quire.poſſeſ.l.naturaliter. Alij dicunt eam non
eſſe fructuariam ſed habere fructus ⁊c.

De hereticis.

Z. qnicunqʒ.s. vniuerſi. ucdo.

roma.in
ſuo ſingulari in verbo ſentẽtia vc.multũ notabiliter explicat quo/
modo ⁊ quãdo bona veniũt cõfiſcanda ob maleficiũ alicuius.Et
an aplicetur fiſco illius ciuitatis vbi bona ſita ſunt. an vero fiſco
illius loci vbi ſentẽtia lata eſt per iudiceʒ. ⁊ tandem reducit ſe ad
vnam notabilem cõſonantiã ꝙ imobilia bona aplicantur fiſco vbi
bona ſita ſunt licet condemnatio alibi fiat per tex. ᷣm eum ſingul.
in. c.l. quicunch. 5. vniuerſi in fi. Bona vero mobilia applicantur
fiſco indicis vbi lata eſt ſentẽtia per tex.ᷣm eum etiã ſingul.in.c. i.
S.ſi iudex in tit. de pace tene.in vſib.feudo.que dicit eſſe not. licet
Bal. ſm eum in his cõtradicat ⁊ male ᷣm eum. Sed tu ad/
de paꝛimo in hoc articulo Paul. de caſt. conſulentẽ ⁊ ponentem de
eo in conſil. xxxvj.incip.pꝛimũ queſitũ ꝛc. Et in ſpecie de bõis he
reticoꝛũ cui aplicentur poſuit do. Abb.in.c.cum a nobis extra de

pꝛeſcript.⁊ eſt bonus tex.in.c.ij. eo.titu. li. v.. Secundo achd.
etiam illuſt. do. Sran.areti.in ſuo conſil.x.incip.in xpi. nomie aine
⁊c.caſus talis ⁊c.vbi ponit an cõſiſcatio facta in vno territoꝛio dof.
ſit incoꝛpoꝛare bona in alio territoꝛio vel ne. Et ẽt Bald. in ſuo
conſilio.xxxvj.in ſecũda ꝑte cõſilioꝝ ſuoꝛũ incip.factũ quod ppo
nitur ĩc. Sed ad rem redeũdo dico modo in ppoſito Pln
pali de quo agimus pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo dictox iuri
Et paimo . . vniuerſi qui ſentẽtia mea bene ⁊ ſubtiliter pöders
tus nihil facit. nam hic non dicitur ꝙ aliquis iudex iudicet in vno
loco plus qᷓ; in alio ⁊ ꝙ bona ĩmobilia aplicentur fiſco illius loci
vbi ſita ſunt.ſed eſt lex hic ⁊ ſentẽtia impialis ⁊ diſpoſitio iuris cõ
munis que dictat ꝙ ſi quis cõcedit domũ vel poſſeſſionem hereti
cis pꝛo ſuis cerimonijs celebꝛandis aplicatur illa domus vel poſ⸗
ſeſſio ↄmodata eccleſie illius territoꝛij vbi ea bona ſita ſunt. vnde
non eſt hic ſentẽtia lata ab aliquo iudice in vno loco vt bona apli/
cata ſint in alio.ſed de iure cõmuni fit illa pꝛouiſio.⁊ ſi aliquis inn
dex eſt qui cognoſcat de hoc pꝛo certo erit ille etiam ybi domus
vel poſſeſſio cõmodata hereticis pꝛo eo vſu ſita eſt. ⁊ ſicno eſt iun
cdex alterius territoꝛij qui iudicet. ⁊ per cõſequẽs iſte tex. non pꝛo
bat hoc ſi bene põderetur. Minus etiã facit ad ppoſitũ noſt.
ille text. in dicto. .ſi iudex. quia ille violatoꝛ pacis culius bona mo
bilia ibi cõceduntur iudici qui eum cõdemnauit erat omnino ſub
ditus illius iudicis ⁊ fub eo erat ⁊ in eo caſtro vbi bona illa mobi
lia erant ſolum habebat manſionẽ cũ etiã caſtrũ in quo erat man
ſio illa ſuberat omnino iudici ⁊ in eius territoꝛio erat.nam ſi fuiſ
ſet in alio territoꝛio non potuiſſet iudex inſequi facere illuz in ter
ritoꝛio alieno ⁊ facere etiam eum capere ibi pꝛout poteſt ⁊ prout
fecit ita ꝙ caſtrũ illud ⁊ omnia erãt omnino in ⁊ ſnb iuriſdictne
⁊ territoꝛio iudicis iudicãtis.⁊ hoc modo ego intelligo nouiterie
iura.quoꝛum verba ſunt hec.Et prim.

CAniuer ſi pᷣterea appollinariſte vel euthiciani
ſte nõ eccias ñ mõaſteria ſibi cõſtruãt paſinaxiʒ
⁊ cõuenticulanitã diurnaʒ q̃ʒ nocturnã non con/
trahant neqʒ ad domũ neqʒ ad poſſeſſiones cu/
iuſquã neqʒ ad monaſteriũ vel quẽcunqʒ aliũ lo/

cum operaturi ſecte funeſtiſſime cõgregentur.
Uerba auteʒ textus in dicto.ꝭ.ſi iudex ſunt hec.

CSi iudex clamoꝛe populi aliquẽ pacis viola/
toꝛem ad caſtruʒ alicuius domini ſequutꝰ fuerit
cuius caſtrum eſſe cognoſcitur ad faciendã iuſti
ciam illum ꝑducat qui ſi de ſua ſentẽtia diffiſus
innocentia ⁊ ante cõſpectuʒ iudicis venire foꝛ/
midauerit ſi monitionẽ in caſtro habuerit domi
nus eius omnia mobilia repꝛeſentet.

Auten. idem eſt de neſtorianis

BGBal. in.c.domino guerraʒ in tit. hic finit lex coꝛnelia.⁊ ẽt Bal.
in. l. nam ad ea.ff de legibus.⁊ Balc.in.l.fi. C. de ſenten. pafſio in
ix.colũ.⁊ Ang.⁊ etiã do.meus Alex.de imol.in.l. gallus..? quid
ſi tantũ.fl.de libe.⁊ poſtu. omẽs reputãt iſtum tex.ſingu. ad bot
pꝛopoſitũ ꝙ reſtitutus ad bona ſua non recupat fructus pceptos
ex bonis ſuis q;tücunq; etiã non alienatis a fiſco.ad quos mere
mitto in hoc ? redeo ad tex.de quo agimus. Circa quem ego
dico poſſe dari nouũ intellectũ ſᷣm quem non pꝛobat hoc aliquo
modo ſed potius pꝛobat cõtrariuʒ. nam dicit & ſi flij hereticoꝛuz
etiã ipſi ſint heretici pꝛiuãtur omnino bonis paternis ⁊ fructibui
interim pceptis per eccleſiã penes quã erãt bõa illa ⁊ pꝛiuani om
ni adminiſtratõis redditõe ſibi ſienda quoquomõ. ⁊ ſic texloqui
tur in caſu quo non redeant ad fidem. ſic loquitur in his quin
reſtituũtur. Sed ſi redirent non dicit iſte tex. ꝙ fructus eis no re
ſtituũtur.⁊ iſte eſt caſus noſter. Unde iſte tex.bene ⁊ ſubtilii pon
deratus non pꝛobat hoc aliquo pacto. ⁊ illa verba ſine fructuũ ri
tõe ⁊c.iungi debent cum illis verbis ſi ipſi perſeuerent ꝛc. Sed
in vno caſu poteſt ſalnari doctrina doctoꝝ. ⁊ alibi ẽt bene pbatur
non bic ſed in. .generalem in auten. vt cum de appel. cogno. vne
ſumpta eſt dicta auten. que bene per tranſumptoꝛes nõ fuit ſeſi
pta.nam quando eſſent aliqui filij catolici ⁊ aliqui heretici cato/⸗
lici debẽt habere omnia bona.⁊ caſu quo alij redeãt ad fidem de
bent eis reſtituere partẽ eoꝛũ non tamẽ fructus.⁊ ita dicit text.in
dicto. . generalem circa fi. Sed quando eccleſia babebat ea bona
⁊ non erant aliqui filij xpᷣiam ſed ſolum heretici ſi ipſi redeut n
dicitur ꝙ eccleſia nõ teneatur reſtituere fructus ꝑceptos. ⁊ maio
ratio eſt in filijs xpᷣianis vt non teneãtur ad reſtitutõem fructuuzs
pceptoꝛũ cum illa bona cõmunia eſſent ⁊ per cõſequẽs ſua mo in
diuiſo q;ᷓ in eccleſia que eos percepit. Sed ſatis eſt tex.iſte non

aßpri ehiſtſtiii
ſiinllkiitgnan
lifenine⸗

innsüffinitan ten,

Geümumkattatilran
Armn öthmimnn
tpigniſtnm er irann
Dtftglmrhoninae
6Ddläigetticxieimr
ohtnntniotennnurtanan
ſprinnmcdce eee
ICdntnvifrerettmmN
Iſteiſinmannimman
rpmmtiemarnurtn
rnnunnnancl ma,
DMac, Dantma t
uiiltumagin mun
wgl,iuf uninininlvrar

Mmininncl un
tie mnisgiitttinni

Biuinitisufinte gin
Muzgrnei,
n

Dltüneninn

.
Menflanrrnh Wanh
ufnln rd⸗
nnchliftnicn Aan
ninun
Rrde ſlne, Az

Proitcns, ., Al
—
nüſnng Rtinen rk
unnmlanin Kcde

ang bntan t

N

1

— —

—

—

—

— - rrbrrfieee 22I -ʒ——-—G

-rrrr v v fhf hf fhvhv h ðõ

2D

eH. d Minn
Nine d. Weclſcſcſintsn

acianai
inire

rnaltfu
Orchammm iiigtit

er

mu

asAuGdlunpane.

Aran conctdetetonine

NMurmiiii ſitnti
lmralr him t Mlill fin ſ
”?c

allxirint miͦ miititn g iin tn
sß

tw t zam tin nng in Alunin

2 o ngi i
8 mmiaſici
ℳ

in nequitia. es p. liberi
tur cognati recte fidei quibus nõ inuẽtis ſi cleri

äsäs
akandgfzi

araimditnlimiin,
AAn ta iſriuſerini
meri tmr ciiungiistint
Agtſinoniiietſtobehteten

oat hot ſi bene põderetur. ſed melius paobat tex. in dicto.. ge
trebfine in verſi. ſi vero poſt bac fratres ab eccleſia ſe/
nerati c. Et boc mõ ego intelligo iſt tex. Cuius verba ſunt bec.

CIdem eſt de neſtoꝛianis ⁊ acephalis. quia ſi
quis ex his liberos habet eccleſie ſancte cõmu⸗/
nicantes hijs ſolis ex teſtamẽto vel ab inteſtato
poteſt tranſi mittere hereditateʒ ſi permixti ſunt
poꝛtio interim infideliũ maneat apud oꝛthodo/
ros ipſis ſi cõuerſi fuerint reſtituẽda quidem: ſʒ
abſqʒ ratione fructuũ ⁊ adminiſtratõis: perma/
nebnnt autẽ apud oꝛthodoxos ſi ipſi perſeuerẽt
Si autẽ oẽs peruerſi liberi ſint vocã

cus fuerit eccleſia intra annum admittatur: quo
tranſacto ſi nõ fuerit clericus fiſcus ſuccedat ⁊c

Ne ſacruʒ baptiſma reiteretur.

11 udex ſepenumero auget vel diminuit penam a
L.iii. ſ arheſtſag pꝛout ex cauſa poteſt vt in.l.quid er
go. .pena grauioꝛ cum ibi plene not. ff de bis qui not. infa. ⁊ poſu
it Bar. in. l.acta. ff. de re iudi. ⁊ in.l.⁊ in mulctis. C. de appellat. ⁊
Bal.in auten. interdicimus. C. de epiſ. ⁊ cleri. ⁊ Oldra.in conſilio
clxxxxij· incip. viſo diligenter ⁊c.?⁊ Bal.in. l. fi. C. de pꝛobat. ⁊ do.
Anto. in. . quãto extra de pꝛeſcriptio.⁊ do. Abb.in.c.conſtitutus
extra de teſtib. Paul. de caſtr. in conſil. xxviij. incip. viſo puncto
Zc in vlti.col.⁊ Raph.cuma.in conſil.lxxxxv.in fine incip.Chriſto
phoꝛus vadens ad ſanctũ. D. vc. ⁊ illuſt.vo. Sran. are. in ſuo con
ſilio. cxxxij.incip. conſultiſſime domine collateralis ⁊c. vbi põit an
ratõe minoꝛis etatis poſſit penã minuere vel ne.de quo etiaz dixi/⸗
mus in intellectu nouiter per me tradito ad text. in.l.diuus.ff. de
falſis. Sed ponamus ꝙ iudex ſine iuſta cauſa auxit vel mi/
nuit penã quomõ ipſe teneatur. In quo dicas ꝙ ſi auxit tenetur
in eo pluri quod auxit. ſi vero minuit tenetur in eo minoꝛi. tex.eſt
in. d. l iij. que eſt. l. fi. C. ne ſacrũ baptiſ. reite. per quẽ tex.ita decidit
Ludo.roma in ſuo ſingulari in verbo iudex ⁊c.quem tex.dixit eſ
ſe yvnicü in mundo ad ho. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero
intellectu meo iſtius tex. qui ſentẽtia mea non multuʒ facit. nam
lex. iſte bene cõſideratus non loquitur niſi ð iudice minuẽte penã
vel non puniente aliquo modo.non autem de augente eam vt ibi
in verſi.minoꝛi aut nulli cobertione mãdare ⁊c.ſed de augẽda pe
na nibil dicit. Pꝛeterea iſte text. loquitur in caſu ſpẽaliſſimo
fauoꝛe fidei Criſtiane contra eos qui ſaciunt criſtianos iudaizʒare

gqWuo caſu pcedit illa diſpoſitio alias ãt non. Cuius verba ſunt hec

L. Nulili hereticoꝛũ danda eſt licentia vel inge/
nuos vel ſeruos pꝛopꝛios qui oꝛthodoxoꝝ ſunt
iniciati miſterijs ad ſuũ rurſus baptiſma dedu/
cendi:nec vero illos quos emerũt:vel qualiter/
cunqʒ habuerit: nec dũ ſue ſuꝑſtitiõi cõiunctos
pꝛohibendi catolice ſequi religionem eccleſie.
Quod cũ fecerit vel cum ſit legens in ſe fieri paſ
ſus ſit vel factũ non detulerit exilio cum.x.libꝛa
rum auri mulcta damnabitur:teſtamẽti ⁊ dona/

tionis fiende vtriqʒ deneganda licẽtia. Que om

nia ita cuſtodiri decernimus vt nulli iudicũ lice/
at delatuʒz ad ſe crimen minoꝛi aut nulli coertiõe
mandare niſi ipſe idem pati velit quod alijs diſ
ſimulando conceſſit ⁊c.

ne criſtianum mancipium.

Hloſa 11 I ii Jo. de imol. in.l.ij. ff. de publi.

iudic.⁊ etiã do.meus Alexan.
de imo. in. l. elegãter. S. qui repꝛobos in apoſtillis ſuis ad Bart. in
fa col.ff. de pigno.actio.ibi reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ ap
pellatõe ſentẽtie capitalis venit exiliũ. de quo etiazʒ poſuit aliquid
idem do. meus Alex. de imol.in ſuo conſil ciiij. in pꝛimo volumiĩe
incip. ſtatutum ꝙ ſi quis falſauerit monetã vc. circa finẽ vbi idez
firmat in termins ad quem me remitto. Uno ſolo non obmiſſo

dꝛo nũc ꝙ iſta glo,non ita large loquitur. ſed loquitur in exilio ꝑ /

petuo.quo caſu bene verũ eſt ꝗ, dicitur ſentẽtia capitalis. ſed ſim

plex exilium vel tempale non. ⁊ hoc modo ego intelligo ⁊ decla⸗
ro iſtaʒ glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
Capitali ideſt ppetuo exilio ⁊ ſic concoꝛdat
ſupꝛa titu.pꝛimo.l.iudei.naʒ illa eſt capitalis pe
na vt. ff. de penis.l.rei capitaliſ.⁊ de publi.iudi.
l. ſecunda ⁊c.

De oↄpoſtatis.

Y Ludo.roma.in ſuo ſingulari in ver.
— . ſecun da accuſatio ⁊c.dicit ꝙ ſicut ius accuſan/
di ⁊ puniendi hereticũ durat etiã poſt eius moꝛtem ꝑ quinquen/
niũ per tex.in.d.l.ij.C. de apoſtat.per quem tex.jdeʒ voluit Ry/⸗
car.malumb.paout refert ⁊ ſequitur ibi Bar.dicens hoc eſſe men
ti tenenduʒ pꝛopter inquiſitoꝛes.nam infra quinquenninzʒ ſolum
poſt moꝛtem hoc poſſunt.Idem eſt dicenduzʒ in delinquẽte in cri
mine leſe maieſtatis per glo.ſᷣm eum ſingul.in.l.manicheos.C.de
hereti.quam etiã pꝛo ſingulari ⁊ menti tenenda allegauit do.meꝰ
Alex.de imol.in.l.fi.ff.ad.l.iul.maie.in apoſtillis ſuis ad Bart.⁊
etiã do. meus hic in apoſtillis ſuis. Sed tu dicas ꝙ illa gloſa
eſt in verſi.⁊ hoc debet ⁊c. Sed ſi bene põdetetur non bene fir /
mat hoc ſed loquitur ſub dubio foꝛte. vnde non pono tibi pꝛo cõ
ſtãti ꝓpter texin.l.fi.⁊ in.l.penul.C. ad.lʒ.iul.maie.⁊ in.l.fi.ff.eo.
titu. v in. .per cõtractum inſtitu.de here.que ab inteſta.vbi iura
indiſtincte ⁊ ſine pꝛefinitõe tꝑis permittũt poſſe accuſari ⁊ cogno
ſci de tali crimine poſt moꝛtem delinquẽtis vt ibi in verſicu.poſt
mozꝛtem rei tale crimen inſtaurari ſolere ⁊c.⁊ in verſi.poſt moꝛtẽ
nocentũ hoc crimen inſtaurari poſſit cc. Mec ob. text. in hac
lij.quia ego intelligo iſtum tex. dum loquit᷑ de quinquẽnio ꝓce/
dere ſolum quo ad reſcindenduʒ eius teſtamentũ vt ibi in verſic.
eaq; gratia teſtari non potuiſſe ⁊c.⁊ in verſi.intra quinquẽnium
quod de inofficioſis actõibus conſtitutũ eſt ⁊c.⁊ in verſic.ppꝛias
exegerit actiones ⁊c.que omnia ſonãt in actõe ciuiliter monenda.
Sicut dicimꝰ quãdo ex alijs cauſis teſtamẽta dicũtur inoffi
cioſa.nam cõceditur quinquẽnium vt in.l.papinianus.ꝭ.fi.ff.de
inofficiteſta.⁊ in.l.ſi quis filium in fi.C.eo.tit.cum ſy.⁊ in.l.fin.
in fi.C.de moſſ.donat.Sʒ non loquitur iſte tex. in volente pꝛinci
paliter accuſare de hereſi. Nam ſi pꝛincipaliter accuſare vellẽ quẽ
vyt hereticum dico ꝙ poſſem vltra quinquenniũ nec cõtrarium di
ſponit iſte tex. Immo in cõtrariũ allego tex.in.liapoſtatarũ.C.eo.
titu. circa medtũ in verſi.nec illud patiemur obſtare ſi nihil in con
teſtatõe ꝓ phana viuente dicatur ꝓductum ⁊c.⁊ in pꝛin. in verſi.
⁊ nullis finitatem tempoꝛibus ꝛc. Itaq; Ricard.malumbꝛe
Bar. ⁊ cõiter omnes in.d.l.ij.? Ludo.roma. qui tamen nõ fecit
mentioneʒ de eis vbi ſupꝛa non bene intelligunt iſtum tex.⁊ etiam
glo. ibidem foꝛmat contra de dicta.l.apoſtatarũ ⁊ non bene ſoluit.
Sed verus intellectus eſt iſte quem nouiter tibi dixi ad iſtũ text.
Cuius verba ſunt hec.

L. Si quis defunctum violate atqʒ deſerte cri/
ſtiane religionis accuſat eumqʒ ad ſacrilegia tẽ/
ploꝛuʒ vel ad ritus iudaicos tranſijſſe contẽdat:
eaqʒ gratia teſtari minime potuiſſe contendit in/
tra iuge quinquenniũ quod de inofficioſis actio
nibus conſtitutum eſt pꝛopꝛias exigat actiones:
futuriqʒ iudicij huiuſmodi ſoꝛtiatur exoꝛdiũ ⁊c
Uerba autem gloſe in dicta.l.manicheos ſunt bec.
Debet ſubire. eſt ergo ſimile crimẽ hereſeos cri
mini leſe maieſtatis vt vtrunqʒ pꝰ moꝛteʒ poſſit
accuſari vt hic ⁊ ĩfra ad.l.iuli.maieſta.l.fi.in fi.
ſic in apoſtatis vt infra de apoſtatis.l.hi qui.⁊
hec vſqʒ ad quinquenniũ foꝛte in omnibus pꝛe/
dictis vt infra de apoſtatis.l.hij qui.

de his qui ad eccleſi.conſugi.

L.pꝛeſenti.s.cum antem. doctꝛe⸗

muniter in.l.ſi finita..iulianus ff.de damn. infect.⁊ etiam in.l.
cum ꝓponas. C. de bonis aucto.iudi. poſſide. ⁊ in.d.l. pꝛeſenti. .
cum autem dicunt iſtũ text in dicto.S.cum autem ꝓbare hoc ꝙ
ad pꝛimũ decretũ interponenduʒ requiritur citatio bemnrorie de
Ij.

quo articulo late dixiin repetitõe noſtra ad tex. in dicto.S.iulianꝰ
⁊T pꝛo nũc ad ibi dicta me remitto. Sed nũt ſolum aduerte ꝓ
nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius littere in dicto.ꝭ.cum autem in
verſi.bonoꝛũ eius ſiueipꝛedioꝛũ traditio vel venditio celebꝛata ⁊c
Mam ego intelligo iſtum tex. ſolum loqui iu ſecũdo decreto.nam
pꝛimo illud verbum traditio ⁊c. non poteſt intelligi pꝛo pꝛimo de
creto.quia denotat effectuales rei traditionẽ ⁊ tranſlationeʒ eius.
non autem ſolam ⁊ nudam cuſtodiam que verſatur in pꝛimo de/
creto vt in.l.ij. S.fi. cum ibi not. ff. de acquir. poſſeſ. Pꝛeter̃a
pondero ſecũdo loco illam alternatiuã vel poſitã bic in tex.inter il
lud verbũ traditio ⁊ verbum venditio ⁊c.nam aut volumus eam
exponere pꝛo copula pꝛout aliqñ capitur in iure vt in.c.pꝛimo in ti
tu. de eo qui ſibi ⁊ heredibus ſuis cum ibi not per GBal. ⁊ tũc iſte
tex.in.ꝭ.cum autẽ ſoluʒz intelligitur in ſo decreto. Aut volum⸗
capere illam alternatiuã vel pꝛo ideſt pꝛout aliquãdo etiam ſumi
tur in iure pꝛout voluit Bar. in.l.vbi pactũ in pꝛin. C. de tranſlat.
⁊ ſimixr iſte tex.in dicto.ꝭ.cum autem verificatur ſolum in ſecun
do decreto vt dicamus traditio vel venditio ideſt venditio. Aut
⁊ tercio loco volumus capere illam alternatiuã vel in pꝛopꝛijs ter
minis alternatiue. ⁊ tunc ẽt iſte tex. non poteſt veriſicari in pꝛimo
deereto cum pꝛimũ ⁊ ſecunduʒ decretũ differãt inter ſe in ſubſtan
tia ⁊ in qualitate vt hoc patet ad ſenſuʒ ⁊ nullus hoc negat. Sed
natura illius alternatiue eſt cadere inter duo diuerſa in ſubſtãtia.
ſed ſaltem ſimilia in qualitate ſᷣm HBal. in.l.filie. C. de collat.ergo
⁊c.⁊ ſic illa duo verba ſonant in ſecũdo decreto. Uel ⁊ ſecun
do pꝛincipaliter ⁊ nouiter ego intelligo iſtũ tex. in dicto. 5. cũ autez
dum loquitur de citatõe pemptoꝛia vt pꝛocedat in ea citatõne que
requiritur ad ipſam cauſam pꝛincipaleʒ non autem pꝛo pꝛimo de
creto interponendo. Cel ⁊ tercio ⁊ alit᷑ ⁊ melius ego nouit᷑ ẽt
intelligo iſtum text.in ſecũdo decreto ſolo.⁊ ꝙ illa verba traditio
vel venditio ⁊c.ponũt duos diuerſos modos interponendi ſecũdũ
decretum.nam aut actoꝛ petit ſibi adiudicari rem in qua miſſi us
eſt iam in poſſeſſioneʒ ex pꝛimo decreto.⁊ hoc caſu verificatur il/
lud verbuʒ traditio.aut non petit ſibi tradi rem ſed petit vt alijs
vendatur res illa ⁊ de pꝛecio ſibi ſoluatur pꝛo ſuo credito.⁊ tunc
verificatur illud verbũ venditio ⁊ ſic omnino vtrũq; ſonat in ſe/
cundum decretum ſed diuerſimode in modo expeditõis eius:naz
multis modis expeditur ſecunduʒ decretũ vt patet in.l.i.⁊ ꝑ totũ.
ff. ex quib. cau, in poſſeſ. eatur. ⁊ tũc verificatur illud verbuʒ tra/
ditio.aut petit vt bona vendantur alijs.⁊ vt ſibi de pꝛecio ſatiſfiat
⁊ tunc verificatur vt dixi illud verbũ venditio. de quibus omni/
bus alias latius dixi in repetit. noſtra dicti.. iulianus. ⁊ ideo pꝛo
nunc longioꝛ non ero niſiꝙ ponam verba foꝛmalia iſtius textus
Que ſunt hec.

Cum autem monitus fuerit in publico pꝛiua/
ove contractu actione ciuili in eius ſit arbitrio
ſiue per ſe ſiue ſi magis elegerit inſtructo ſolem
niter pꝛocuratoꝛe directo in eius iudicis cuius
pulſatus ſententijs examine reſpondere. Sed ſi
hoc facere detractet aut differat iudicioꝛum le/
gumqʒ ſolitus oꝛdo ſernetur.itaqʒ; ſi res immo/
biles poſſidet poſt edictoꝛũ ſolemniũ citationez
ſententia iudicantis vſqʒ ad modũ debiti bono
rum eius ſiue pꝛedioꝛũ traditio ſiue venditio ce
lebꝛetur ꝙ ſi res mobiles hʒ eas extra terminoſ
occultat eccleſie ſentẽtia iudicantis ⁊ executoꝛiſ
ſolicitudine perquiſite quocunqʒ occultãtur eru
te per equitatis tramite modoqʒ; debiti publicis
rationibus pꝛiuatiſqʒ perficiant.
Joh. de imol. in. l. oð

Glo. in. Pre ſenti inſſit in penul.colũ.ff.

de re iudi.⁊ etiaʒ do.meus Alex. de imol. hic in apoſtillis ſuis ad
Bar. reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝓpoſitũ ꝙ ſentẽtia pꝛimi ⁊
ſecũdi decreti dicitur interloqutoꝛia vt ibi per eos. de quo als le⸗
gendo dixi in.l1.ſi finita. . iulianus. ff. de dam. infec. in repet.noſtra
Directa ad. S. D. M. Alex. pon. Max. vj. ⁊ ideo non me extendo
nũc niſi ꝙ pono verba glo. que ſunt hec vſq; ⁊c.circa finez in ver.
hꝛeterea hec non eſt diffinitiua ſed interlocutoꝛia ex qua fit miſſio
⁊ venditio.vt infra de bo. aucto.iudi.poſſi.l.pe. ⁊ hec eſt vera ⁊c.

De legibus.
L. humanum.

Docto. omnes cõmuniter in.
humani. C.de legib. ⁊ in plu/

ribus alijs locis allegant iſtum text. ad hoe qy lex non poteſt fier i
ſine ſcriptura.⁊ ꝙ ad eſſentiã legis vel ſtatuti ſcriptura eſt nereſſa,
ria. de quo articuio alias dixi late in theodoſiana nr̃a in ver.ſen
tem paginã ac.de quo etiã per Bar. in.l. de quibus.fr de le ibus.
vbi ponit etiam quid in conſuetudine an requirat ſcripturã. Et cq
cludit ꝙ non. Sed tu aduerte nũc pꝛo vero ⁊ nouo intellectu
meo iſtius tex. Mam iudicio meo ſi recte põderetur loquit in ter /
minis valde diuerſis. ⁊ loquitur in caſu quo pꝛinceps cõmiſit ſu
is conſiliarijs vt legem oꝛdinarent quã in ſcriptis oꝛdinari mäda
uit vt eã ipſe ex poſt videre ⁊ conſiderare poſſet ſed non vt in ſcri
ptis detur ſed ſolum populo ꝓmulgetur.⁊ potuiſſet etiã coõmittef
vt oꝛdinarẽtur conſiliarij viua voce ⁊ eam ſibi referent ⁊ facta re

latione etiam viua voce publicaretur ⁊ ſimiliter valuiſſet. p con

ſequẽs iſte tex:neceſſario non ꝓbat id ad quod allegaf. Pꝛe/
terea ⁊ ſecũdo loco ⁊ melius dico ꝙ iſte tex.nõ loquitur reſpectu
legis condende. ſed dicit ꝙ etiam ſi in pꝛiuata cauſa aliquid occur
rit diſcutienduz vult impatoꝛ hic ꝙ ſuper ea diſcutiatur Ppꝛoce/
res ſuos ⁊ omnes dictent opinionẽ ſuam ⁊ quid ſentiũt relerãt ei
vt bona deliberatio ex inde fieri poſſit vt hic in ver. vel in pruata
cauſa ⁊c. ſed illa oꝛdinatio poſtea non fit in ſcriptura. Uel r
tercio ⁊ aliter dico pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu. d.l. humanum
ꝙ loquitur in caſu non cõdende legis ſed in caſu quando occurrit
dubitatio circa legem iam conditã declarãdam. Super qua varie
ſunt ſentẽtie pꝛocerũ ſacri palatij imperialis.nam tũc oẽs debent
allegare ⁊ dictare ⁊ ſcribere ſuper ea vt ex omnibus eoʒũ ſcriptis
editis elici poſſit vera concluſio ſuꝑ lege iam edita. ſed non loquit
iſte tex. de lege nouiter edenda ſuꝑ caſibꝰ occurrentib⸗ in dies. naz
ſi in omnibus legibus edendis tanta diligentiſſima exactio ⁊ inue
ſtigatio fieri deberet pauce fierent leges ſingulis annis.ita pbatur
in illo tex. aperte in verſi. emerſerit neceſſariũ quod foꝛm gene/
ralem ⁊ ãtiquis legibus nõ inſertã expoſcit ⁊c.⁊ ſic ille tex. in lege
condenda de nouo non loquitur ſed in caſibus valde dubijs v in
tricatis oꝛientibus circa leges iam diu pꝛomulgatas. ⁊ hoc modo
ego intelligo iſtum tex.nouiter. Cuius verba ſunt hec.

L. HPumanuʒ eſſe pꝛobamus ſi quid de ceteroin
publica vel pꝛiuata cauſa emerſerit neceſſarium
ỹ foꝛmaʒ generalem ⁊ antiquis legibus non in/
ſertam expoſcit id ab omnibus tam pꝛoceribuſ
noſtri palatij qᷓ; gloꝛioſiſſimo cetu veſtro patreſ
conſcripti tractari:⁊ ſi vniuerſis tam iudicibuſ
qᷓᷓ vobis placuerit tũc allegata dictari: ⁊ ſic ea
denuo collectis omnibus recenſeri:⁊ cũ omnes
conſeſſerint tunc demuʒ in ſacro noſtri nominis
conſiſtoꝛio recitari: ⁊ vniuerſoꝛũ cõſenſu noſtre
ſerenitatis auctoꝛitate firmetur. Scitote igitur
patres conſcripti non aliter in poſterum legeʒ a
noſtra clementia pꝛomulga ndaʒ niſi ſupꝛadicta
foꝛma fuerit obſeruata.bene etenim cognouimꝰ
ꝙ cum noſtro conſilio fuerit oꝛdinatũ id ad bea
titudinem noſtri imperij ⁊ ad noſtram gloꝛiam
redundare.

De inris et facti ignorantia.

6 1i Paul. de caſtro in.l.iuris ignoꝛã/
4 Glo. in J Un. tia. C.qui admitti. ⁊ etiã do.meꝰ
Alexan. de imo. hic in apoſtillis ſuis ad Bart. reputãt iſtam glo.
ſingu. ad hoc ꝙ ignoꝛãtia iuris ſicut nõ pꝛodeſt in lucro vt in d.l.
iuris ignoꝛãtia ita etiam nõ pꝛodeſt in quaſi lucro. Sed do. meus
Alex. de imol.in. d. leiuris ignoꝛantia dicit aliam eſſe glo. ſimilẽ. in
l.ſi duo.ff. de acquir.bere.⁊ illaʒ ad hoc põderat Jo.de imol ibi
ideo iſta non eſt ſingul.ſᷣm eum qui tamen apꝛobat hanc theoꝛi/
tam vr ibi per eum vbi alias legendo diri. Szʒ nũc addo vnũ
ver bũ pꝛo intellectu hꝰ glo. que nõ cõſiderat lucrũ vel quaſi ſucꝝ
iudicio meo.nam in his non eſt dubiũ ꝙ ignoꝛantia iuris.nõpꝛo/⸗
deſt. Sed plus dicit glo.ſ.ꝙ dũmodo non ſimus in non daſnno
non prodeſt ignorantia iuris. nam poteſt eſſe mediuz in quo non
ſimꝰ in quaſi lucro nec in dãno aliquo. ⁊ dicit hec glo. y ignoꝛan
tia iuris non prodeſt in hoc.⁊ ſic glo. hic ſentit vnuz quod ẽ forii
ſi bene ponderetur. Cuius verba ſunt hec.

E NMullis ratõibus cum potuiſti conſulere peri
tioꝛes alias ſecus.vt.ff.de bono.poſſeſ.l.in bo/

noꝛum. Sed videtur ꝙ iuris ignoꝛãtia nõ obſit

Wekelui

gennlnn inn
li iti en cren
iiuttn .

oſlretstaitcandln ſne

wlinifnin iinheinuinn
ſtrinaznctageurudes aſered
Cteckchinn denichuner
Jianinsbinwüſgnn er
unzacalwtgnſinisdersnr
Nur lunpin rlezin
Nnuſniirugi

Ofactnnisneeritcrdi

nen
nd
tenni —
Pininenunn
Kennenn
kink, Buainnd
le deſie⸗
Relka

Wo
in

—

ðð

224

—
—

— –;

Seeeeee

22522

2?

SLLSDA5

£

1llle,,A
– Aniiun

☚

W
— nſtiin

lnmtuum ,ſninſen ii
SNsni lgu den
alennbien ene nlien
Armdenhiſſud ſtimi
l
õ
Nscciimiin iſtmign
venchurunniant, iſſudi
ſan i inusrainadntuifl
ganuivam io tmniiui alte
num v inej: Aſfumgin
Nena

Deinstr ſäicharnen

SAaintline
1 4
xutids 1 Niinn
minm i ni tnnin
S an ielftuim bln
2 ammmtiin ilii
Edntleudrſint adb

Iis ao o
e aufinh ,
õ
Gnung

in damnis vitandis. vt. ff. eod. l. iuris.x. l. erroꝛ.
hic autem eſt damnũ cum patris ſit debita bere

ditas filio vt infra de codicill.l.fi.. penul. Re/

ſpon. non eſt debita ſed quaſi debita vt infra de
cura. furio.l.fi.ꝗ.pꝛĩo ⁊ ſic non eſt vere dãnum.

He aſſeſſoribus.

71 — aſiſiari Bar bic dicit iſtuz eſſe bo
Z. conſiliarios. et7αhnrsod boe
pꝛopoſitũ vbicunq; officialis inculpatur de aliquo crimie ⁊ ipe

uufngit habetur hao confeſſo de eo quod ſibi impntatur vt hic in

ter. Sed tu aduerte pꝛo meo vero ⁊ nouo intellectu iſti tex.
qui non loquitur in officiali fugiente ſed in eo qui ſubtraxerit per
ſonas bic nominatas vt nõ ſtent in ſindicatu per dies quinquagin
la. ⁊ talis ſubtrabens huiuſmodi perſonas bene habetur pꝛo con
feſſo ⁊ condemnatur in quadruplus vt hic in tex. ⁊ duplum apli/
catur fiſco ⁊ aliud duplum aplicatur ipſi ſpoliato vt bic in verſi.
qui huiuſmodi perſonã ſubtraxerit ⁊c.⁊ ſic non loquitur de offt /
tiali fugiente ſi ſubtiliter ⁊ bene cõſideretur iſte text.niſivolendo

ſa ſuare intellectũ Bar. dicas illud verbũ huiuſmodi conſtrui de/

bere cum verbo accuſatus.quaſi dicat niſi talis accuſatus ſubtra
rerit perſonã.ſ.pꝛopꝛiam ſuam de qua mareria fuge etiam adde
lu not. per Jo. de ana. in ſuo cõſilio pꝛimo ⁊ aliquid in additõibuſ
meis ad illa conſilia.⁊ per do.meũ Alexa.de imol.in conſilio.lxv.
in tercia col. in tercio volumine incip. Et ſi celeberrime doctoꝛ ⁊c.
Et per Raph.cuma.in ſuo conſil.cv.in pꝛima col.in fi. incip.fugiẽ
tes ex carceribus ⁊c.⁊ in conſil.clxxv.in pꝛima ⁊ in ſecũda colein⸗
cip. vxoꝛ aufugiens ac.ad quos me remitto ne exeamus iſtũ tex.
de quo nũc agimꝰ pꝛo eius vero intellectu. Cuius verba ſunt hec.

L. Conſiliarios iudicũ ⁊ cancellarios ⁊ eos qui
domeſticoꝛũ fungũtur officio poſt delatã admi/

niſtrationeʒ per quinquaginta dies in pꝛouincia

reſidere pcipimus. pꝛo confeſſo auteʒ tenebitur
qui accuſatus huiuſmodi perſonam ſubtraxerit
eaq; in quadrupluʒ reſtitui iubemus que deſide
rantur ablata vt duplum ſpoliatus accipiat ⁊ du
plum noſter fiſcus acquirat.

Sicontra ius uel utili.publi.

Glo. in.l.pꝛeſcriptione. Ang Jo.
ij. ff. ve re iudi.⁊ etiã do.meus Alex.de imol.bic in apoſtillis ſuiſ
ad Bart. reputant omnes iſtam glo. ſingula. ad hoc ꝙ licet iudex
non poſſit alterare tẽpus datũ ad appellanduz tamẽ poteſt ſtatu/
tum vel conſuetudo illud tempus alterare vt ibi per eos. de quo
alias legendo dixi in dicta.l.ij.⁊ ideo non ero nũc longioꝛ niſi ꝙ po
no verba glo. de qua agimus.que ſunt bec. .
C Juris ſcriptivt quia dixit legẽ vt infra.xij.di

es poſſit appellari quod nõ placet cum omnia iu

ra ſint in eius pectoꝛe vt infra de teſtame.l.omni
uʒ ⁊ infra vnde vi.l.meminerint.⁊ qꝛ multi ſunt
circa eum iuriſperiti. dic ergo iuris conſuetudi/
nerij. dicebat enim conſuetudo ꝙ infra xij.dies
poterat appellari ⁊c.

De officio magiſtri militum.

I0. i SZBal.in. lij. C. de ſente. ⁊ inter
Slo . in. l. Ec0S. locu.om.iudi.dicit ꝙ iſta gloſa
eſt ſingul. ad boc ppoſitum ꝙ matricula pꝛobat inueſtiturã ⁊ in
toꝛpoꝛatõem. ⁊ eſt glo.pꝛima in verbo pᷣcipimus ⁊c.cum qua ſto
ſimpliciter. quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpᷣ/
tatione niſi ꝙ addo Bar.idẽ volentẽ in.l.matriculam. C. de pꝛin
agen. in rebus li.xij.⁊ in.l.ſcriniarios. C. de teſta. mili. vbi alias le/
gendo dixi. ⁊ ideo pꝛo nuc longioꝛ non ero.niſi ꝙ pono verba glo.
que ſunt hec.

C Eos pꝛecipimus ſubaudi eis ſubiacere ſentẽ

tijs ciuilium iudicuʒ ſuper quolibet negotio qui

militant vltra ſtatutos.ſ. milites in officio magi
ſterie poteſtatis per oꝛientẽ not.ꝙ qui nõ ſunt in
matricula ſunt tanquã pꝛiuati x-c.

Ne diuerſis reſcriptis.

Z. ſancimus. Ku babes o kegulariter notre,

tur exemplo ſed oꝛiginali vt i
ten. ſi quis in aliquo C. de edendo cum ibi plene ſor aein le⸗
gendo dixi poſt alios ⁊ maxie pꝰ do.meũ Alex. de imol ibideʒ. æ
poſuit etiã idem do. meus in conſil.cvj. in quinto volumiĩe incip.
de interpꝛetatõe certi ſtatuti ⁊c. vbi etiã ponit an requiratur cita/
tio partis.⁊ quid in e ꝛmplo pꝛiuilegij.⁊ an in dubio pᷣſumatur ci
tationẽ interueniſſe. Et illuſtris do. Sranciſ.areti.in conſilio. xxv.

incip.in xpᷣi nomĩe amen.viſo themate ad me trãſmiſſo ⁊c. ⁊ do.

Crad.in conſil.cxxxiij.incip.redemptoꝛis poſtulato ſuffragio ad
ſingula pꝛemiſſa dubia ⁊c.⁊ in tonſil.lxxij.ĩn ſᷣa col.incip.titiꝰ nũc
ſunt.xxviiij.anni ⁊c.⁊ Bal.in conſil.lvj.in pꝛima parte conſilioꝛuʒ
ſuoꝛum incip.ſtatuto ciuitatis Alexandrine cauetur ⁊c. vbi ponit
quid de exemplo ſũpto ex archiuo publico an faciat omnimodam
fidem ⁊c.⁊ Bal.in conſil.clxxxxix.in fine in tercia pte conſilioꝛum
ſuoꝝ incip.pꝛimũ dubiũ ⁊c. vbi ponit etiaʒ de exemplo ſumpto ex
archiuo publico ⁊c.de qua materia non me extendo nũc cuʒ meũ
ſit tradere verũ intellectũ ad iſtum tex. de quo agimus. Sed
ponamus exempluʒ fuiſſe legitime exemplatuz ab oꝛiginali ⁊ talit
vt ei credi poſſet.⁊ poſtea de exemplato legitime facto ſumit᷑ exẽ/
plum.an ſtetur huic exemplo ſecũdo.HBꝛeuiter dico ꝙ non text.ẽ
eſt in.d.l.ſancimus ᷣm lecturã do. Richar. malumb. de quo tex.
exelamat hic Bal. dicens eum eſſe valde ⁊ multũ nota bilem.⁊ ꝙ;
