Hc506_fol-1
author: Bolognino, Lodovico

N 125 11905566 021

ILIIIMAIuIINIIII

—
en
=
ub
–
. 6smmikman
fatinnbam.
gaimi
(du MNU
unNr.
luiniumm
ckiſen un

W

NERRI
4 Gügaim n
Firisim

Ainttn S
wuntünatnun

— 3

ainn⸗

N

Nn id
S
Nenſctnie n

. Kag

. Bꝛcuis ad facile inueniendum omnes textus: ⁊ ct omnes gloſas ſingulares in vtroqʒ iure:tã ponti
Labu 4 ſicio:qʒ ceſareo: ⁊ ſingulariuʒ auctoꝛes: cuʒ innumerabilibus ⁊ quottidianis queſtionibus ⁊ articu
lis inſertis pertinentibus ad materias pꝛcdictoꝛum iurium ⁊ gloſarum ſingularium. Et ctiam cum inſertione con

ſilioꝛum pꝛeclariſſimoꝛum doctoꝛum: conucnientium fere in omni articulo.

Necnon cum nouis interpꝛetatio⸗

mibus ac intellectibus ad omnia pꝛedicta traditis per clariſſmum iuris conſultum: Equitemq; Auratum ſacriqʒ
palatij apoſtolici aduocatum conſiſtoꝛialem. Et chꝛiſtianiſſimi:ſereniſſmiqʒ franchoꝛum Regis conſiliarium: iu⸗

3

ra cuuilia oꝛdinarie in vetuſtiſſmo bononie patrie ſuc ſtudio legentem: Dominum Ludouicum Bologninum: cum
pluribus etiam legibus ab oꝛiginalibus digeſtoꝛum pandectis per cundem diligenti ſtudio ⁊ fideliter habitis:di⸗

ſerenibus mirum in modum ab omnibus tranſumptis codicibus: Anno domini.(Ncccclxxxxiiij.

*

. Abſens Onis dicatur abſens 7 etiam pꝛeſens vi⸗

——

de in.l.fi.C. de pꝛeſcript.longi tempo.cum
aliquibus additionibus in eo in eo articulo. Atrum requi
ratur ſcientia illius contra quem pꝛeſcribitur pꝛout ibi vi⸗
dere potes. .
An ſit neceſſe citare amicos abſentis.quando interponi
tur ßm decretum cõtra euʒ. vide in.l.aut qui aliter. S. qʒ ſi
foꝛte.fl.qð vi aut clam cum nouo ⁊ ſingulari intellectu ad
illum tex.
An ⁊ quando abſens poſſit condemnari in cauſa capita
li. vide in.l.ne diu.C. de penis cum nouo intellectu ad illũ
ex. ſingularem. .
abſolutio Quando reus abſoluitur ab obſerua⸗
tione iudicij.vtrum boc fieri poſſit nõ
ſolum a iudicibus oꝛdinarijs.ſed etiam a delegatis. vide
in. l. ſ reus paratus.fl.de pꝛocura. cum nouo ⁊ ſingulari in
tellectu ad illum tex. ſingularem. .
An abſolutio generalis ſuper criminibus intelligatur
etiam facta in crimine falſi.vi de in.l.lutius.ff.ad turpi.ꝑ
illum tex. ſingularem.
An in materia abſolutionis magĩis credat᷑ teſtibue ne⸗
gantibus ꝗᷓ aflirmantibus. vide infra in verbo teſtes ⁊c̃.

abſtineo An omẽs actiones illius qui abſtinuit ab
hereditate tranſferantur in eum qui adi⸗/
nit. vide in. l. que neptis.ff. de acquirẽ. heredi. per illũ tex.
ſingularem.
An per dationem ſubſtituti videatur data licentia ab⸗
ſtinendi filio. vide infra in ver. ſubſtitutio ⁊c.
An beneficium abſtinendi ſit de iure pꝛetoꝛio vel ciui
li. vide in.c.i.in ti. an agnatus vel filius.in vſibus feudoꝝ
per illum tex. ſingularem.
. An ⁊ quando extinguatin extin⸗
acceſſoꝛium ctio pꝛincipali vide in.l. vtiqʒ.ſff.
de rei vendi.per illum tex. ſingularem. ⁊ exiam in.l.nõ vti
qʒ i.S.iulianus.ff.de eo qð certo loco cum nouo intellectu
ad illum tex.ſingularem vbi etiam ponitur quando acceſ⸗
ſoꝛium petitur ſolo officio iudicis vtrum exiingualur ex⸗
tincto pꝛincipali.
An ⁊ quando diſpoſitiones facte ſuper pꝛincipali exten
dantur ad acceſſoꝛium vide infra in verbo vſura. vbi poni

ur de diſpoſitione facta ſuper ſoꝛte. vtrum extendatur ad
vſuras.

accuſatio An quis poſſit compelli ad pꝛoſequen⸗

dam accuſationem iam ab alio inſtitu⸗
tam. vide in.l.monẽte.C. de delato.li.x. cuʒ nouo intellec
u ad illum tex. ſingularem.
An ius accuſandi vel puniendi bereticuʒ vel delinquẽ
tem in crimine leſe maieſtatis ſit perpetuum etiã poſt moꝛ
tem eoꝛum vide in.l.ij. C. de apoſtatis. cum nouo intellec
tu ad illum tex. menti tenendum.
An ſi iudex pꝛonunciauit ſuper crimine falſi deducti p
viam exceptionis poſſit punire ſi non fiat accuſatio vide ĩ
lij.S. ſi publico. ff. de adulteri. per glo. ſingularem ibi.

An cõminatio lacta de accuſando expellat quem ab ac

ſingularem ibi.

cuſatõne perinde ac ſi accuſatoꝛ deſtitiſſet. vide infra ĩ ver
An inſtigatoꝛ deſiſtens ab accuſatione incidat in ſena⸗
tus conſultum turpilianum. vide infra in verbo inſtigatoꝛ

An accuſatio ſuperueniens de maioꝛi crimine ſaciat ſu

perſedere exequutioneʒ minoꝛis criminis. in quo quis e⸗

rat iam condemnatus. vide in. l.i. S. fi. ff.nil noua. appella.
pen. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.

An ſi index condemnat aliquem accuſatum de pluriba
criminibus in vna ſententia non expꝛimendo ex qua cau⸗
ſa intellexerit euʒ condemnare valeat ſententia. vide in. l.
i. S. i. ff. q ſenten. ſine appella. reſcin. cum nouo intellectu ad
iltum tex. ſingularem. in
An accuſatus de aliquo crimine poſſit aſſumi ad hono
res.vel dignitatem vel officia. vide in.l.reus delaius.ff.
de mune.⁊ hono.per illuʒ tex.ſingularem. vbi etiaʒ habe
tur. an poſſit admitti ad oꝛdines ſacros.
An ⁊ qui ſint caſus in quibus requirit᷑ ꝓbatio ex vtra⸗

qqʒ parte tam accuſati ꝗᷓ accuſatoꝛis. vide in. l. fallaciter. C.

de abolicio.per illũ tex.melioꝛem de mundo.

An quis poſſit cõpelli accuſare in aliquo crimine ⁊ ma
xime bomicidij. vide in.l.ſi quis homicidij.C. de accuſa.
cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ⁊ quando ſententia poſſit pꝛoferri ꝓ accuſatoꝛe ab⸗
ſente. vide infra in verbo ſententia.
An ⁊ infra quantum tempus debeant terminari accuſa
tiones criminales vide in.l.querela.C. de falſis cũ nouo
intellectu ad illum tex. ſingularem.
An iudex anteꝗᷓ inquirat teneatur citare partem offen-
ſam. an velit accuſare.vide in verbo inquiſitio ⁊c.

reſco An ius acereſcendi habeat locum in feu⸗
gc dis.vide in. c.i. in titulo de duobus fra⸗
tribus de benc.inueſti. in vſibus feudoꝛum per illum tex.
vnicum 7 ſingularem.
An ius accrelcẽdi babeat locũ in donatione cauſa moꝛ
tis. vide in. l. vnica. S. cum aulem. C. de cadu.tol.

iin ratione ptis accreſcentis poſſit heres repudiare par

ten ian, agnitam per eum 7 partem poſtea accreſcentem.
vici i H Pereditate. fl. de acqui. bere. cum noua con⸗
lideratione ad mium ter. ſingalarem.
An iunse acereſcendi per liciuatur cu in vns ſola vntia vi⸗
de in.l.ſi iu. ex parte ff. dt acetn. bere per illum tex. ſingu
larem. s
actio Ex teſtamento vtrur detur ad adiudicationeʒ
rei.vide in. led noſrs i tti. de cgatis per glo.
An cu pa cõmiſſa in negligendo perducat actionem le⸗
gis aquilic. vide in.l.ſi cnus.S. de pꝛeteritis.fj.de vſuſruc
u per illum tex. ſingularenm.
An aclio noxalis ſicut reperitur ↄ dominos pꝛo delic⸗
ſis ſeruoꝛum vt per totum de noxalibus actio.ita reperia⸗
a i

tur in iure exceptio noxalis. vĩde ĩn.l.ſi actoꝛis.ff. de eo p

An vbi competunt alicui plures actiones pꝛo eodẽ poſ
ſit iudex condemnare pꝛo vna cã ſi non abſoluit ꝓ alijs. vi
de in.l. pupillus.fl.de nouati.cum nouo intellectu ad illuʒ
tex. ſingularem.
Arn in caſibus in quibus quis compellitur agere libere
tur cedendo iura ſua. vide infra in verbo ceſſio.
An actio dotis contraria reperiat᷑ in iure vide in.l.om
nino.ff.de impenſis in rebus dota. factis.cum nouo intelle
ctu ad glo.ſingularem ibi. ⁊ etiam ad illum tex.
An ⁊ quando locum habeat actio pꝛeiudicialis in rem
ſiue alio modo.vide in.l.ſiue õ.ff.de liberis agno.per illũ
tex.ſubtilem. æ ſingularem.
An actio poſſit acquiri per liberam perſonam nobis ex
ſtipulatione vide infra in verbo ſtipulatio.
An actio directa que datur ereditoꝛi contra debitoꝛem
ſit vtilis contra delegatum. vide in. l. delegare. fl. de no⸗
uatio.per glo.ſingularem ibi.
An actio perſonalis poſſit cõcurrere cum rei vendicati
one pꝛo re legata. vide in.S. ſed nra inſti. de legat. per glo.
ſingularem ibi.
An actio oꝛiatur ex interloquutoꝛia q̃ nõ habʒ viʒ diffi
nitiue.vide ĩ cle.fi.extra ð appellati.per glo.ſingularẽ ibi.
Actoꝛ conſtitutus ad lites.an intelligatur conſtitutus
non ſolum ad pꝛeſentes.ſed etiam ad futuras vide in
l. itẽ eoꝛum. S. ſed ſi ita.ff.q cuiuſqʒ vni nomine cum noua
conſideratione ad illum tex. ſingularem.
Actus illicitus etiam factus ob ignoꝛante vtrum obli
get eum. vide infra in verbo peccatum.
An ⁊ quando actus pꝛeſumatur continuatus ⁊ nõ in di
nerſis hoꝛis celebꝛatus.vide in.l.ſi quis eũ.S.fi.ff.de vul
ga. ⁊ pupil.per glo.ſingularem ibi. .
Ademptio facta in fauoꝛem alicuius. an operetur vt
aquiratur ei in cuius fauoꝛeʒ facta eſt. vide in.l.ſi de
functus.C. de ſuis ⁊ legit.per illum tex. ſingularem.
Adiectus.an litis conteſtatio tollat poteſtatem ſoluẽ
di adiecto. vide infra in verbo litis conteſtatio.

pjAn quis poſſit adire hereditateʒ tamꝗᷓ ex
A ditio teſtamento ⁊ etiam ex aͤicillio. videlinl
ſi. C. de codici. per illum tex. ſingularem.
An ⁊ quando quis videatur dare mandatum de ade/
unda hereditate. v maxime filius patri ſuo. vide in.l.ſi gs
mihi bona. 5. ſed quid ſi mandauit. fl. de aquiren. beredit.
per illum tex.ſingularem.
An filius poſſit adire hereditatem ſine iufſu patris fu/
rioſi.vide in.l.cum heres.ff.de aquirenda here.cum noua
conſideratione ad illum tex. ſingularem.
An pupillus ſolus poſſit adire hereditatem quando nõ
habet tutoꝛem nec habet copiã iudicis. vide infra in ver⸗
bo pupillus.
An ſi quis interrogatur.an velit eſſe heres ⁊ nihil di⸗
cat per ſpatium trium menſium inducalur aditio vel repu
diatio. vide in.l.fi. S. ſimiliq;ʒ; modo.C. de iure delibe.cuʒ
nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ſeruus inſtitutus heres poſſit nolle adire. vide in.l
cum pꝛoponas. C. de hered. inſtit. cum nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.
An legatum poſſit repudiari ante aditam hereditatem
vide infra in verbo legatum.
An minoꝛ vigintiquinqʒ annis ꝗ adiuit hereditatẽ poſ
ſit reuocare aditionem. ⁊ infra quantum tempus. hoc ei li
ceat.vide in.l.fi.C.de repu.bere.cum noua conſideratio/
ne ad illum tex. vbi etiam ponitur quid in maioꝛe vigin⸗
tiquinqʒ annis.
An ſi vnus ex creditoꝛibuſ hereditarijs fecit quod he
res inſtitutus adiuit hereditatem qui nolebat. ⁊ hoc fecit

quem factum eſt. cuʒ nouo intellectu ad illũ tex. ſingularè.

vt alij creditoꝛes remitterent ei certam partem debiti te/
neatur etiam ipſe facere eandem remiſſionem etiam ſi de
ſe ipſo nihil dixit vide in.l.ſi fundum. fl.mandati. cum no
uo intellectu ad illum tex. ſingularem. ⁊ etiam ad tex. in.
cum in eo.ff. de pactis.
Adminiſtratoꝛ.an pꝛeſumatur quis poſſe reperire ad

miniſtratoꝛem in eo loco in quo ſtare non poteſt vi⸗

de in.l.idemqʒ.ff.pꝛo ſocio. cum nouo intellectu ad illum
tex. ſingularem.
Qua pena puniatur adminiſtratoꝛ publicus.qui non fa
cit ponere omnia in libꝛo rationum. vide in.l.excellentia.
C. de erro.mili.anno.li.xij.per illum tex.ſingularem.
Adoptio.an poſſit quis inuitari ad adoptandum ali⸗/
quem ſub ſpe lucri vide in.l.ſi quis in teſtamento.ff.
de condit.inſtit.cum nouo intellectu ad illum tex. ſingula⸗
»rem.
An filius adoptiuns pꝛeſtet imunitatem patri. quo ad
munera. ⁊ onera. vide infra in verbo filius ⁊c.
Aduentitia. an filio ciuiliter condemnato in iudicio iĩ
quo pr̃ nõ ↄſenſit poſſit fieri executio in vſufructu bo
noꝛum aduenticioꝛum vide infra in verbo filius.
An ea que aquiruntur nepoti ab auo dicantur aduenti⸗
titia. vide in.l. qui in aliena.S.interdum.ff. e aquir. here.
per illum tex.⁊ glo.ſingularem ibi.
Adulteriũ.an abſolutus ab adulterio rõe ꝓximitatis
ſi poſtea ↄtrahat matrimoniuʒ cũ illa poſſu condemna
ri de pꝛimo adulterio vide in.l.ſi quis adulterij. C. de
adulte. L .
An ex adulterio irrogetur infamia maſchulo ſicut fe
mine vide in.l.ſi crimine. C. de adulter. per glo. ſingu⸗
larem ibi.
An iudex ſecularis poſſit cognoſcere de adulterio etiã
vbi agitur ad ſeparationem thoꝛii vide in. c. gaudemus⸗
extra de conuer. coniugat. cum nouo intellectu ad illum
tex. notandum.
Affectio teſtatoꝛis vel eius pietas an habeat virtutem
clauſule codicillaris. vide in.l.ſi iure. E. de manumiſſ.
teſtamen.

. An ex alienatione rei non exiſtentis in
glienatio Srnerro noſtro oꝛiatur aliqua obliga⸗
tio ſaltem naturalis vide in.l.vnica. C. ne liceat habi.me⸗
tro.li.x.cum nouo intellectu ad illum tex.
An ſententia lata contra pꝛohibitum alienare aliquam
rem noceat ei.in quem facta eſt alienatio vide infra in ver
bo ſententia.
An ⁊ quando bona ſubiecta fideicommiſſo tempoꝛe
peritiua poſſint alienari vide in.l. pꝛo herede. in ver⸗-
bo pꝛo inde . ff. de aqui. heredi. cum nouo intellectu.
ad illum tex. ſingularem.
An pꝛohibitus alienare rem fub pena incidat in pe⸗
nam alienando eam ignoꝛanter vide in. c. pꝛimo in ti⸗
tu. de contro. inter dominum. ⁊ empto. in vſibus fen/
do.per illum text.valde ſingularem. vbi ponitur etiam.
vtrum pꝛohibius alienare poſſit pignoꝛare. vel permutar
ve repudiare vel heredem inſtituere in ea re.
An pꝛohibitus alienare a lege intelligatur pꝛohibitus
alienare dominium directum vel vtile. vel ius aliquod
vide in. l. fi. C. de rebus alienis non ali.
An ⁊ quando bona ſubiecta fideicommiſſo poſſint ali
enari ⁊ maximeſtante ſtatuto diſponente ꝙ debeat pꝛe/
ſtari cautio vide in auten.res que.C. comunia de lega.cuʒ
nouo intellectu.
An alienãs bona melioꝛa de hereditate pꝛeſumatur eſ
ſe in dolo vide in.l.ſumma cum ratione.ff.de peculio per
illum tex. ſingularem.
An pꝛohibitus alienare rem poſſit alienãti etiam con⸗/
ſentire vide in.l. ſicut.S. venditionis.fl. quib. mo. pignus

c.

ei gs

es
vren n
een. nn
i n
an mn ⸗
ar o n RN
We e
gtiaf⸗
R bmane genn
ns getren

winnn

iE R
PEmiNN
nrunt.aα

Miuntisr.
Hrameinrmezu
negegirrn
Hürfrater
lgiannth

— =

—

u nn vitelanskſlin
Mrri n einhitwn ler ,inin
AUn mullin Me nmuni,

icrtlentenerei on enſtetin
enen viv eitr icncit⸗
viunit ul nu rlienhiin
vwutlam ilmnt.
õ
amm huckiieutofiheifrinng

õ
den nen. halle i e⸗
xe mi erii n mn len.

vel ipothe. lol. per illum tex. fingularem.
An alienatio facta in potentioꝛem operetur vt non poly
ſit peti cõmunio vel diuiſto illius rei alienate. vide in.l. ſi
quie.f. de alie. iudi. mutan. cauſa facta per illum tex. ſingu

larem.⸗ . .
An ſi locatoꝛ pꝛomiſit conductoꝛi non alienare rem lo⸗
tam in eius pꝛeiudiciuz cui obligauit omnia bona ſua ſi

ienat valeat alienatio huiuſmodi.vide infra in verbo lo

4l
catio. . .
An alienatio legalis tranſeat cum ſua canſa. ideſt cum
ipotheca. vide i.l. lex vectigalis.fl.de pigno.per glo. ſingu
larem ib.
An pꝛohibitio alienationis in aliquo operetur in eius
berede. quid vide in.l. pantoꝛius. S. rei perdualionis de

acquir. prdit per illum tex.ſingularem.
An ille qui pꝛomiſit non alienare rem niſi certe perſo⸗

ne poſſit alteri alienare ⁊ quanto tempoꝛe debet expectare

vide infra in verbo venditio. .
An banniti vel confinati poſſint alienare bona ſua vide
infra in verbo bannitus.
Arn ea que alienari non poſſunt veniant ſaltem cnʒz vni
uerſitate bonoꝛum. vide infra in verbo vniuerſitas.
An mandatum factum a republica alicui circa bona cõ⸗
pꝛehendat alienationem eoꝛum. vide infra in verbo man⸗
datum.
An bona alienata intelligantur reſtituta ei qui reſtitu⸗
tus fuit ad patriam. vide infra in verbo reſtitutio. vbi po⸗
nitur quid de fama. ? de alijs. .
An pꝛohibitus alienare aliquam rem. ſi alienat poſſit
pꝛohibens intrare rem illam pꝛopꝛia auctoꝛitate. vide ĩ au
ten. vt de cetero cõmutationes eccle.in. S.i.per glo.ſingula
rem ibi.
An pꝛohibitus alienare rem videatur pꝛohibitus etiaʒ
alienare ex vltima voluntate. 1 ſi alienat. an incidat in pe⸗
nam. vel ſolum alienatio ſit nulla vide in. c. imperialem in
ti.de pꝛobibi.feu. alie. per fede.cum nouo intelleciu ad glo
ſam ſingularem ibi.
An res pꝛohibita alienari.ſi ſemel eſt alienata efficia⸗
tur alienabilis poſtea. vide in cle.i.de exceſſ pꝛela. per glo
lam ſingularem ibi.
Alimenta pꝛeſtita alicui vtrum poſſint repeti ab eoꝗ
tenebatur ea pꝛeſtare. vide ĩ.l.patrẽ.C.de nuptijs.cũ
nouo intellectu ad illum tex.
An damnatus in metalluʒ retineat ea que ſunt iuris na
turalis. an poſſit agere ex cauſa alimentoꝛum. vide in. I.
ſi victum. fl. de re iudi.cum nouo intelleciu ad illum text.
ſingularem.
An pꝛeſtans alimentoꝛum facta per triennium continu
um obliget pꝛeſtantem in futurum. etiam ex inutili volun
tate. vide in. l. i. C. de fideicõmiſ. cum nouo intellectu ad il
lum tex. ſingularem.
An ex illis cauſis ex quibus filius poteſt exheredari
poſſint ei alimenta denegari. vide in.l.ſi quis a liberis.S.ſi
ue parens. ff. de libe. agno. per glo.ſingularem ibi.
An frater obligatus ex diſpoſitione paterna dotare ſo⸗
roꝛem teneatur interim eam alimentare. vide in. l. qui fili
um. fl. vbi pupillus edu. debeat. cum nouo intellectu ad il
lum tex. ſingularem.
An pater teneatur de iure canonico vel ciuili alere fili
um ſpurium. vide in. c.cum hẽt de eo qui duxit in vxoꝛem
quam poluit per illum tex. ſingularem.

Alternatiua. an in obligatione alternatiua vel gene⸗
ris liberatio facta vni ex beredibus pꝛomiſſoꝛis ꝓſit
omnibus alijs coheredibus ſuis. vide in.l.ij.S. ſi tamẽ ho
minem. ff. de verbo. obli. cum nouo intellectu ad illuʒ tex.
7 etiam ad tex. in. l. eum debitoꝛem.ffl. rem ratam haberi.
vbi eſt tex. ſingularis.

Amaſia. qua pena puniatur ille qui pecunia accepta
duxit amaſiam tuam in domo eius.vide in. l.i. S.fi.ff
de extra.crimi. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularẽ
Amicus an poſſit admitti ad agendum pꝛo amicovel
coniunctus pꝛo coniuncto abſq; aliquo mandato. vi⸗

de in.l.i. C. ſi per vim vel alio modo. cum nouo intellectu

ad illum tex. nec non ad tex. in.l. tutoꝛi.C. de negoc. geſt. 2
ad tex.in.l.ij.ff.qui.petant.iuto. .
Animus.quomodo ⁊ qualiter pꝛobetur. vide in.l.a⸗
pud celſum in pꝛincipio.ff. de doli exception. per glo.
ſingularem ibi.
Annua pꝛomiſſio vtrum intelligatur in fine anni fa⸗
uoꝛe pie cauſe. vide in.l. ſi ita fuerit.ff. de manumiſſ.

teſta. eum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.

Antidoꝛa an obligatio ad antidoꝛa impediat expedi
tionem ſoluti.vide infra in verbo obligatio.

AppellatiO r roſſm acpella a ſiig bini elee

ti ſuper aliquo incidenti vel emergẽ

ti in iudicio. vide in.l.arbitro.ff.qui ſatiſda.cogan.cũ nouo

intellectu ad'illuz tex. ſingularem.
An poſſit quis vti appellatione friuola. vide in.l.fi.S.fi
na.C.quando pꝛouo.non eſt neceſſa.
An conuictus de crimine non tamen confeſſus non poſ⸗
ſit appellare.vide in.l.ij. C. quoꝛum appella.non reci.cum
nouo intelleciu ad illum tex. ſingularem.
An poſſit appellari ad ſuperioꝛes ciuitatum quando nõ
poteſt haberi copia iudicis ad quem appelletur vide in. S.
⁊ hoc peruenit in autent.vt nulli iudicum. cum nouo intel

lectu ad illum tex.

An poſſit appellari vel conqueri ab eo cuius cõſcientie
eſt aliquid cõmiſſum. vide in cle.i.extra de iu.patro.⁊ in.c
ſtatutum. S. aſſeſſoꝛem de reſcript.li.vj.cum additionibus
de quibus ibi in hac materia ſolemni.
An poſſit appellari in cauſis requirentibus celeritatem
vide in.l.placet.C. de peda.iudi. cum nouo intellectu ad il
lum tex. ſingularem.
An defferens iuramentuʒ poſſit appellare vide in.l.ge
neraliter.S.i.C. de re.cre.⁊ iure iu.
An appellatio deuoluat omne negocium pꝛincipale. vi
de in.l.amplioꝛem in pꝛin.C. de appella.vbi ponitur etiazʒ
vtrum iudex poſſit interrogare teſtes.
An caula appellationis poſſit committi ipſimet iudici a
quo appellatum eſt. vide in.l.eos in pꝛin.C. de appella.
An debeat eſſe eiuſdem nature decretum damm ad
appellandum in cauſa criminali o eſt in cauſa ciuili. vi
de in.l.ex iudicioꝛum. ff.de accuſa.cum nouo intellectu ad
glo. ſingularem ibi. .
An pꝛocuratoꝛ poſſit ſubſtituere alium ad appellanduʒ
ſi non habet ad hoc mandatum. vide in verbo pꝛocuratoꝛ.
An ⁊ quid impoꝛtet clauſula appellatione remota. de
qua appellatione intelligatur. vide infra in verbo clauſula
An poſſit appellari de iure canonico a ſententia arbitri
vide in.c.a iudicibus pa.q.vj.per glo.ſingularem ibi.
An vbi cõmittitur aliquid arbitrio alteriuſ poſſit ab eo
appellari vide infra in verbo arbitrium ⁊c.
An adherens appellationi interpoſue ab alio dicatur
eſſe perſona de ſe.an adminiculum.vide in. c. fi.de electio.
li. vj. per glo. ſingularem ibi. .
An tempus appellationis poſſit ſuſpendi de conſenſu ꝓ
curator᷑.vide in clemen.ꝗᷓ diu de appellatio.per glo.ſingu
larem ibi.
An in cauſis in quibus adm ittitur appellatio admitta⸗
tur querela. vide in clem ent.pꝛima.de iure patro.per glo.
ſingularem ibi. . . .
Apud de eius ſignificatione.⁊ etiam verbi penes vi
de in.l. penes.fl.de verbo.ſigni.cum noua conſidera⸗
tione ad illum tex.uecnon ad tex. in. lid apud eo. ti.
a ij

Aqua ad quem pertineat officium aquarum ⁊ riuo⸗
rum vide in. l. de vſu.fl. de varijs ⁊ extraoꝛdi. cogni.
per illum tex. ſingularem.
Arma quid veniat appellatione armoꝛuz. vide in cle
men.pꝛima de ſtatu mona.per glo.ſingularem ibi.
Arbiter. ſi teſtes ſunt examinati coꝛam arbitro.ꝗ ad
huc ſunt viui.an ſit in electione eius contra ques ſumt
examinati petere vt de nouo examinentur. vide in.l.fi. C.
de teſtibus. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An poſſit appellari a ſententia arbitri electi in iudicio
ſuper aliquo incidenti. vel emergenti. vide in verbo appel
latio.
An ⁊ quomodo intelligatur illud quod dicitur ꝙ arbi
ter habet arbitrari vt bonus vir. vide in.l.i.fl. de ſolutio.
per illum tex. ſingularem.
An partes ipſe poſſint ponere certam legem arbitro ſe⸗
cundum quam debeat iudicare. vide in.l.i. S. ⁊ poſt operis
ff. de no.oper.nunc.cum glo.ſua ſingulari.vbi etiam ponit
quid in arbitratoꝛe. cum nouo intellectu ad illuʒ tex. ſing.
An ſuccũbens in cauſa reductionis laudi ad arbitrium
boni viri.etiam ininſte lati incidat in penam compꝛomiſſi.
vide in. l. tres fratres.ff. de pactis per glo.ſingularẽ ibi.
Arbitratoꝛ.an partes poſſint ponere certam legem ſe
cundum quam debeat iudicare. vide in. l.i.S. ⁊ poſt
opis.ff.de noui operis nunc.cum nouo intelleciu ad illum
tex. ſingularem cum glo. ſua. B
Arbitrium. an ſubſtantia contractus poſſit conferri in
arbitriũ debitoꝛis. vel vnus ex contrahentibus. ⁊ qñ
valeat. vide in.l. inter ſtipulantem. S. ſi ſtipulãte.ff. de ver
bo. obli. per glo.ſingularem ibi.que tamen in mult s libꝛiſ
non habetur.
An ⁊ quid facere poſſit ille qui habet liberum arbitriũ
vide in cle.i.extra de verbo.ſigni per glo. ſingularem ibi.
An in penis ſtatutoꝛum iudex habeat arbitrium. vide
infra in verbo iudex.
An ⁊ quotuplex ſit ſententia arbitraria. vide in.l.i.ff.ð
actio.empti. per glo.ibi ſingularem.
An valeat diſpoſitõ ſi ea que ſunt iuris vel facti conſer
uatur in arbitrium alicuius. vide in. l. illa inſtitutio. ff. de
here.inſti.per glo.ſingularem ibi.
An valeat contractus.quando aſſinn itur arbitratoꝛ ſup
contractu ſi non ſequitur arbitrium. vide in.l.ſi quis arbi⸗
tratu.ff.de verbo.obli. cum nouo intellectu ad illum text.
notabilem.
An ⁊ quod arbitrium denotetur ex verbo videtur.vi⸗
de infra in verbo violetur. ⁊c.
An vbi cõmittatur aliquid arbitrio alicuius poſſit ap⸗/
pellari. vide in.c.ſuper hijs de accuſat.p glo.ſingularẽ ibi.
Aſſaſſinus.qua pena puniatur ille qui diuidit pꝛedaʒ
cũ aſſaſſinis vel aggreſſoꝛibus.vide ĩ.l.ſi ꝗs.C. de re
mili. li. xij. vbi ponitur etiam de pena mandantis aliquem
occidi cum pecunia.
Acthletha. an poſſit eſſe tutoꝛ.vide in.l.i.S. equiſſimũ
ff.de poſtulan. cum nouo iutellectu ad illum notabi⸗
lem caſum.
Auctoꝛitas tutoꝛis falſi. an ſuppleatur per pꝛeſentiam
iudicis.vide infra in verbo tutoꝛ.
An licentia conceſſa alicui.vt poſſit intrare rem pꝛopꝛia
auctoꝛitate. valeat in alium tranſ ferri. vide in.l.i.S. fi. ff. ðᷣ
noui operis nunciat.per illum tex. ſingularem ⁊ melioꝛeʒ
de coꝛpoꝛe iuris ad hoc.
An ſi quis dicit vim fieri veto in tali re. videatur ſibi
data auctoꝛitas capiendi rem pꝛopꝛia auctoꝛitate. vide in.l
permiſceri. S. ſpeties ſfſ. de acqui.poſſeſ.cum nouo intellec⸗
tu ad illum tex. ſingularem.
An auctoꝛitas diuine ſcripture poſſit allegari ſicut lex ĩ
deciſione can arum. vide in. S. cogitatio in auten.vt iudi.ſi
ne quoq; ſuffra.per glo.ſingularem ibi.

Audientia.vvicunqʒ denegatur. an intelligatur ipſa
iure.vel ope exceptionis. vide in. c. ſtatutum de viſ.
li. vi in pꝛin.per glo.ſingularem ibi.
HBannitus.an poſſit alienare bona ſua. vide ĩ.l.de po
licitationibuæ.fl.de policit. cum nona conſideratione
ad illum tex.ſingularem. vbi ponitur etiam an habeat he⸗
redem ſi fiſcus non capit bona eius.
Mannitus. an poſſit effici capientis. vel etiam occidi ex
diſpoſitione ſtatuti. vide in.l.ij.C. quibus ad liber. pꝛocla.
non licet.
HBannitus reſtitutus ad patriam. quid conſequi poſſit
reſpectu bonoꝛum vide in.l.ſi quis.C. de captinis ⁊ poſtli
mi. re. cum noua conſideratione ad illum tex.
Mannitus in decem ex vna eauſa. æ in decem ex alia.
an dicatur bannitus in. xx. vt poſſit offendi ſtãte ſtatuto q;
bannitus in. xx. poſſit offendi. ⁊ an fiat cumulatio quantita
tum. vide in.l.vbi fideiuſſoꝛ.ff.de ſolu.p glo ſingularẽ ibi
HMannitum non iudicans ſeu rebelleʒ ciuitatis. qua pe
na puniatur. vide infra in verbo rebellis.
Mannitus.an poſſit poꝛtari poſt moꝛtem ad locũ a quo
fuit bannitus ipſe vite ſue.vide in.l.ſi quis inſulam. ff. ð ca
da. punito. cum nono intellectu ad illum tex. ſingularem.
Hannito quis poſſit dare licentiam redeundi. an pꝛin/
ceps.vel inferioꝛ ab eo.vide in.l.non omnes. S.fi.ff. de re.
mili. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem. etiaz
ad tex. in.l.relegati.in fi.ff.de penis.
Manniti noſtri tempoꝛis. an equiperentur depoꝛtatis.
vel relegatis.ᷣ vide in. . relegati. inſti. qui.mod. ius patr.
pot.ſol. per glo.ibi ſingularem.
MHarataria. vtrum iudex capiens pecuniam pꝛo ſentẽ
tia ferenda per eum poſſit penitere re exiſtente inte/
gra ⁊ eu tare penam. vide in.l.⁊ generaliter in. S. i. ff. de ca
lumn. um noua conſideratione ad illum tex. ſingularem.
Beneficium conſuetum concedi a pꝛincipe an pꝛeſu⸗
matur impetrabile. vide ĩ.l.i.S. permittit. fl. de aqua
quottidia. ⁊ eſtiua. cum nouo iniellectu ad tex. illum notan
dum.
An conſequutus beneſicium per viam electionis poſſit
illud renuntiare. ⁊ in manibus cuius ⁊ quomodo. vide in
c.ij. extra de in integ.reſti.per glo.ſingularem ibi.
Hona mobilia cuius territoꝛij eſſe iutelligantur ma
xime in publicatione bonoꝛum fienda contra aliqueʒ
vide in. c.i.S.ſi vero in ti. de pace tenenda in vſibus feudo
rum per illum tex. ſingularem. Cetera vero de hoc vide ĩ
fra in verbo confiłcatio.⁊c.
Mona fides vtrũ inſpitiamus initiũ poſſeſſiõis.an ve
ro aliud tẽpus qꝗᷓtũ ad bonã fidẽ.vide in.l.iuſto.S.⁊ ſi
poſſeſſionis.ff.de vſuca. cõ nouo ĩtellcũ ad illũ tex. ſiugul.
Honus vir.qũo ĩtelligat᷑ illud ꝙ quis debet iudicat
vt bonus vir.vide ſupꝛa in verbo arbiter.
Cancellatio.an ⁊ q habeat vim ſententie. vide in.l.
ſi pꝛeſes.C. quomodo ⁊ quando iudex.
An caſſatio inſtri ſeu facti ideʒ opet᷑ ꝙ caſſatio iuris vĩ

de ĩ.l.exẽpto.S.ſi ꝗs virginẽ.fſ. ð actio. emp.p glo. ſing. ibi

Capitulũ.an qnalitas poſita in vno capitulo reſtrigat
pꝛecedentia. vide infra in verbo qualitas.
An relatio fiat ad omnia capitula qñ iudicaretur. ſi fie
ret aliquod exoꝛbitans. vide in clemen.i.extra de appella.
per glo. ſingularem. ibi.
Caplura.an poſſit ↄmitti cõtra aliquẽ rõe nimie ↄtu⸗
macie.vide in.l.conſentaneum. C. qũo ⁊ qñ iudex.cũ
nouo intellectu ad illum tex. notabilem. J
An contrahens cum aliquo quem ſciebat eſſe ſuſpectuʒ
tempoꝛe ↄctus poſſit poſtea facere illũ capere.vide in.l.pe
nul.ff. de iure dot.per illum tex.ſingularem.
Si habeo debitoꝛem carceratum.⁊ tu nomine meo li⸗
beraſti eum. daro fideiuſſoꝛe an poſſim agere contra te.vel
contra fideiuſſoꝛem.vide in verbo fideiuſſoꝛ.

—
ſolngbzmn.
necwir
Nankrrämmen
um
Hier
SNN TI
nmngr
h.
unidanaiti
einatn ⸗

luaimtntnieſtinlignmn
icMo tttnmmiine
Non Re uetgenun ſboſend⸗
un laglnen Lam wodeheſili
witt.

Nrrünhiims inti wſeſodne

eu in wiſci nirn iſn ti

eſmniͦwitlattlit iii
citlizillulg nuden in
antibier nin anti ihil
Cncie t.
auhetmtnn
gigrgilduntm ſoe
⸗ õ

und mnigii
iticnn ligeſden
blen⸗
anduntei - 4
woenſic
nttaele
Pan⸗ miunni
unr nm amnl

An vbi conſtat captum non eſſe debitoꝛem in ciuilib.
vel non eſſe nocentem in crim inalibus debeat relaxari abſ
qʒ alia ſententia abſolutoꝛia. vide in.l.nullus.C. de exhi⸗
ben. reis cum nouo intellectu ad illnm tex. ſingularem.
An poſſit carcer aſſignari ad penam in perpetuum.ſiue
de iure canonico. ſiue ciuili. vide in. c. cum epiſcopus ex⸗
tra de officio oꝛdi.li. vj.cum nouo intelleciu ad illum tex.
ſingularem. H l
OQua pena puniatur ille qui eximit aliquem captuʒ de
manibus familie domini poteſtatis. vide in.l. cuiuſqʒ. fl.
ad.l. iuli.maieſta. cum nouo intellectu ad illum tex.ſingu/
laren .
Capud.an debeat amputari pꝛimo.⁊ poſtea ligua ſtã
te ſtatuto. vel alia diſpoſitione dictante. q capud 2 lĩ
gua amputet pꝛo aliquo delicto. vide ĩ.l.omnes.C. de de
lato. li. x. per glo. ſingularem ibi.
Laſtigatio an filius qui debet caſtigari per indicem
puniatur ea pena que patri ſuo videtur. vide in.l.ſi fi
lius. C. de patria poteſta.
Caſtrum an pꝛiuilegia conceſſa ciuitati extendantur
ad caſtra. vide infra in verbo ciuitas.
Caſus.an obligans ſe ad caſum foꝛtuitum teneat pꝛo
caſu contingente a familia illius cui facta eſt pꝛomiſ⸗
ſio. vide in.l.qui officij. S fi. f. de contraben. emp. cum no⸗
uo intellectu ad illum tex ſingularem.
An appellatione periculi compꝛehendatur caſus foꝛtui
ms. vide infra in verbo periculum.
An impeditus pꝛopter caſum debeat ſolũmodo pꝛoba⸗
re caſum. an vero alia. vide in.l. qui comeatus. f. de re mi
li.per illum tex. ſingularem. G

C ſ An ſit ſãmaria vbicũqʒ tractat᷑ de reuocãdo
gauta pꝛocuratoꝛẽpoſt litẽ ↄteſtatã. vide in.l.ĩ cau
ſe. 5. hec autem. ff. de pꝛocu. cũ noua conſideratione ad glo.
ſingularem ibi.
A ſi cauſa eſt effecta ſummaria ex commiſſione poſſit
reus intentare cãm in reconueniendo que non fit ſumma/
ria.vide in clementi.ſepe de verboꝛ.ſignifi.per glo.ſingu/
larem ibi.
Un cauſa ſemel effecta delegabilis ſit ſemꝑ poſtea de
legabilis. vide infra in verbo delegatio.
NQNuando cauſa dicatur eſſe ſummaria. vel oꝛdinaria ex
diclo partis. vide infra in verbo ſummarie.
Lanſa iuſta an excuſet ab interitu ſpetiei. vide in.l. in
bac.ff. de tritica. per glo. ſingularem ibi.
Ar cauſa falſa appoſita in ſententia reddat ſententiam
ipſo iure nullam. vide in. l. qui teſtamento. ff. de excuſa. tu
io. cum noua conſideratione ad illum tex. ſingularem.
Arn ſententia lata ex falſa cauſa poſſit poſtea iuſtificari
vige infra in verbo ſententia.
An iudex cauſe criminalis poſſit incidenter cognoſcere
de cauſa ciuili reſultante ex eo crimine vide in.l. interduʒ

S. qui furem. fl.de furtis. cum nouo intellectu ad illuʒ.tex.
ſingularem. 2 etiam ad tex. in. l.defuncto.ff. de publ. iudi.

An vbi pena venit applicanda fiſco. dicat᷑ eſſe cauſa cri
minalis vide in.l.iij. in pꝛincip.ff.de ſepulc.viola.per glo.
ſingularem ibi. 12
Cauſa pia an operetur vt pꝛomiſſio annna intelligatur
deberi in pꝛincipio anni. vide ſupꝛa in verbo annua.
Lautio vbicunqʒ dubitatur de mandato pꝛocuratoꝛiſ
on ipſe admittatur cum cautione de rato ſi dñs eſt pᷣ⸗
ſens. vide in.l.mutus.S. is qui.ff.de pꝛocura.cum nouo in/
tellectu ad illum tex. ſingularem.
An cautio rati 1 alie cautiones ſimiles poſſint peti poſt
litem conteſtatam. vide in.l. de die.S. ſi ſeruus.fl.qui ſatil.
cogan. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ille qui tenetur cauere debeat pꝛomittef̃ ſub pena
vide in. l. ij. fl. de iudicijs per glo. ſingularem ibi ſecun⸗

dum aliquos.
An cautio debeat interponi non ſolum in contractibus
bone fidei.ſed etiam ſtricti iuris. vide in.l. quod ſi in dieʒ
ff. de peti. heredi per illum tex. ſingularem.
Quando lex mandat caueri vel ſatildari ſimul quomo
do intelligatur. vide in.l. penul.fl.de peti. beredit. per glo.
ſingularem ibi pm aliquos.
Celo.an celans teitamẽta incidat ĩ legẽ teſtamentari
am.⁊ quomodo ⁊ quando. vide in.l.ij. S. ſi quis dolo
Eoe tabu. exhib. cum nouo intellectu ad illum tex.ſingu⸗
rem.
erti condictio.an detur ad incertum vide infra in
verbo condictio.

Ceſſio Quid differat a locatione. vide in.l.credi⸗
toꝛ.fl.de actio.empti. cuʒ nouo intellectiu ad
illum tex. ſingularem.
Quando ſit ceſſo debitoꝛis mei creditoꝛi meo. cuius
ſit periculum. vide infra in verbo delegatio.
An vbi quis conuenitur ex delicto alterius poſſit pete-
re vt ſibi cedantur actiones contra illum. vide in.l. cum in
ter plures.S. veſtimenta. fl. locati. cum nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.
Si teſtatoꝛ legat rem in qua ſolum babet poſſeſſionem
⁊ non dominium. an heres teneatur cedere legatario. vide
infra in verbo legatum.
An valeat pactum factum cuʒ creditof vt non liceat de
bitoꝛi cedere bõis ſuis vide ĩ. l. fi. .fi.fl. de his que ĩ frau.
credi.cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An in caſibus in quibus poteſt quis compelli agere li⸗
beretur cedendo iura ſua. vide in.l.ij. S. idem nerua ff. ne
Mi in loco publi.cum nouo intelleciu ad illum tex. ſingu
arem.
An clericus poſſit cedere bonis. vide in. S. inueſtigan/
tes in autent.de defenſo.ciui.cum nouo ⁊ mirabili intelle
ctu ad illum tex. ſingularem.
Di pꝛocuratoꝛi conſtituto in rem ſuam cedantur direc/
te actiones per dominum qui dominus poſtea moꝛitur ſi⸗
ne herede.vtrum ille actiones directe conuertantur in vti
les.vide in.l.i.C. de actio.⁊ oblig. cum nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.
An iudex ſoluens aliquid in ſindicatu ſuo ex eo ꝙ fe⸗
cit litem ſuam pꝛopter me poſſit petere vt ei cedantur acti
ones contra me pꝛopter quem fecit iniuſtitiam vt recipere

poſſit illud ꝙ ſoluit. vide in.l.mancipia. C. de ſeruis fugi.

cum nouo intellectu ad illum tex.
An pꝛocuratoꝛi conſtituto in rem ſuam poſſint cedi aeti
