tulxamn lmirinimna, finnnſi
n Hnixwitimi ain id,, cn 5
RNLNAMIMWA NAh, Nti
ai iruu iiH Male iß i,niſſifir
Crm r SNANn
tumtn iun ainiſ i phrittimm
m insian agifetnrſttl
taer giinezim
mNaA dütfn Abtb

nminweiſmni

—1 ₰nibus. Dubitatö elega
L.de pollicitatio ener; raletne ſeu e
in ali upioꝛẽ poſſint cedere iura ſua vel alienare bõa
in alao oc ſeigrerolin ꝙ ſic niſi fuerit expꝛeſſe eis inter/
dien adininiſtratio ſeu alienatio bonox. caſt us eſt in. d. l. de pollici
tatoib in fi. in verſi. aut ꝓhibebũt diſtrabi funduz quẽ in terri/
toꝛio gabinoꝛũ habent ꝛc. quem text. ad hoc exclamat Bal. in. l. p
diuer ſas in. viii. qõe pꝛincipali. C. mandati. dicens ꝙ ſola intelligi
mur interdicta eſſe manſio regulariter niſi aliud dicatur. ⁊ ponit
exemplum in confinatis tuſcie. Sʒz tu aduerte quia ego plus
dico tibi m etiaz depoꝛtati habent beredem ab inteſtato ſi fiſcus
eis non aufert ſua bona. glo. eſt in.l. ea ſola. ff. de reg.· iur. quaz glo.
pꝛo ſingul. ad hoc allegat Bal.in.l. eam quã in. vij.col. in verſic.
mogo quero quid de depoꝛtato ⁊c.C. de fideicomiſ.⁊ ſic pꝛo am/
pliatione..l. de pollicitatõibus . Circa quem tex. addo vnũ q nõ
eſt mirũ ſi poteſt alienare bona ⁊ alia ſacere.quia ſi fuit confinat
po certo tempe poteſt finito tempe redire ad patriã ſuã ſine licẽ
tia aliqua ſuperioꝛis 'm Bal. in. 9. hec autem in pꝛohemio.ffox.
z Bald.in.l/actione. 5. labeo. ff.pꝛo ſocio.⁊ Ange. in.l. ſi vnus. S.ſi
cum eo.ff de pactis v quodãmõ ſi habet vnũ pedem ſp in patria
ſua. v hec eſt ratio iſtius text.ſi bene cõſideretur. qui mihi pꝛobat
potius vnuz aliud ꝙ coufinati retinent bona coꝛum in loco a quo
erulant. vt in dicto verſic. quem in territoꝛio gabinoꝝ habent ⁊c.
Et dum tex loquitur de alienatiõe loquitur reſpectu aljoꝛũ hoc ẽ
reipublice que poteſt alienare ⁊ aſſignare creditoꝛibus eoꝝ.⁊ hoc
modo ego nouiter declaro iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

T. De pollicitationibus in ciuitatẽ factis:in ver
ſicu. ⁊ ſi opus perfici ab eodem debere conſtitu
erint:obedire eum reipub.ob hanc cauſam iube
bunt:aut pꝛohibebũt diſtrahi funduʒ quẽ in ter

ritoꝛio gabinoꝛũ habet ⁊c. L
De quo tex. infra etiã mentionem feci ⁊ ibi poſui totum iſtũ text⸗
ideo non poſui hic ne fruſtra occupemus mẽbꝛanas.
Bart. hic ⁊

De pollicitationibus. Zaitz bier

liper diuerſas.C. mandati in.viiij.q.⁊ doemeus Alexa.de imola
in.l. ſi fideiuſſoꝛ.ꝭ.fi.ff qui ſatiſda.cogan.reputãt iſtuʒ tex.ſingu.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſicut ꝑp ſuſpitõem põt fieri ſequeſtrũ rei mo
bilis vt in dicto. .fi. cum ibi plene not.ita etiã poteſt fieri ſeq̃ſtruzʒ
æ interdictum ne res imobilis alienetur. Sed tu aduerte pꝛi
mo quia Bal.in. d.l.per diuerſas quem allegat do.meus Alexa.
in dicto. 5. fi. non allegat tex. in. d. l.de pollicitatõnibus ad hoc pꝛo/
poſitum ſed bene eum allegat ad aliud pꝛopoſitũ ⁊ dicit eum nõ
eſſe alibi ſed non ad hoc vt dixi. Secũdo dico ꝙ iſte text. nõ
pꝛobat hoc ſi bene ponderetur in vltimis verbis in ver. aut pꝛohi
bebunt diſtrahi ſunduz quem in territoꝛio gabinoꝛum habet ꝛc.
iuncto pꝛincipio ⁊ medio iſtius text. nam hic non ſoluz cõcurrebat
ſuſpitio ſed fauoꝛ etiã totius ciuitatis ⁊ reipublice. nam ꝓmiſſio
iſta de opere faciendo fuit facta ciuitati vt hic in verſi. de pollicita⸗/
tõibus ciuitati factis c.⁊ in ver. actoꝛes qui pꝛo ciuitate legitime
nomie publico agere poſſunt ⁊c. itaq; ego intelligo iſtum tex.cum
hac noua modificatione cõcurrente fauoꝛe reipublice ſeu ciuitatis
qui idem eſt pꝛout ſonãt verba eius alias hoc non ꝓcederet. Cuiꝰ
lex. verba ſunt hec.

L. De pollicitationibus in ciuitatẽ factis iudicũ
cognitioneʒ eſſe diui fratres flauio celſo in hec
vetba reſcripſerũt.pꝛobe faciet Statius Rufi/
nus ſiopus pꝛoſceni qð ſe gabinus extructuruʒ
pꝛomiſit: ꝙ tandem agreſſus fuerat perficiat.
nam ⁊ ſi aduerſa foꝛtuna vſus in triennio a pꝛe/
fecto vrbis relegatus eſſet. tamẽ gratiã muneriſ
quod ſponte obtulit minuere non debet: cũ ⁊ ab
ſens per amicum perficere opus iſtud poſſit: ꝙ
ſi detractet actoꝛes cõſtituti: qui legitie ꝓ cĩta
te agere poſſint noĩe publico adire aduerſus eũ
iudices poterũt qui cũ pꝛimũ potuerit.pꝛiuſq̃ʒ ĩ
exiliũ ꝓficiſcat᷑ cognoſcẽt: ⁊ ſi opꝰ ꝑfici ab eo
dem debere conſtituerint: obedire eum reipubl.
ob hanc cauſam iubebunt:aut pꝛohibebunt di/
ſtrahi fundum:quẽ in territoꝛio gabinoꝝ habet.

De variis et extraoꝛdi
narus cognitionibus.

1 Bar. bic dicit iſtam legẽ eſſe ſingul.ad
L. de uſu. hoc ꝓpoſituʒ ꝙ eſt officiuz iuclei ex⸗
traoꝛdinariũ pꝛouidere circa vſum aquaruʒ cui cõpetat ⁊ circa ri
uos nouiter factos ⁊ circa equos alienos aſciente poſſeſſos ⁊ de
fetu equarũ ⁊ de dãno dato in pꝛedio alieno ⁊c.qui tex.clarus eſt
⁊ ideo in eo non inſiſto cum non egeat ſuppletõne aliqua vel noua
interpꝛetatõe.⁊ ideo vbi opus non eſt non inſiſto. ſed pono textuzʒ
Cuius verba ſunt hec.

L. De vſu aque ⁊ de riuis nouis inciuiliter inſti/
tutis.item de equis alienis a ſciente poſſeſſis fe
tuqʒ earũ:⁊ de damno dato per imiſſos in pꝛedi
um ſuũ vniuerſos homines eos: qui in plurium
pꝛedia diſtribui debuerũt:ſi modo id non ex au
ctoꝛitate eius qui iubere potuerit factum eſt pꝛe
ſidem pꝛouincie doceri opoꝛtere reſponſuʒ eſt:
vt is ſecũduʒ rei equitatẽ ⁊ iuriſdictionem cõue/
nientem foꝛmam rei det.

1 Bar. hic dicit iſtam. l.eſſe ſingu.
. medicus * ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ medicuſ qui
curat aliquẽ ſi induxit inſirmũ ad donãdum ſibi poſſeſſiones pꝓp
ter hoc poteſt iudex pꝛouidere vt reſtituant infirmo qui donauit
pꝛopter metum cui ſuccurritur ſpeciali pꝛiuilegio iſtius tex.
Sed tu aduerte pꝛo verioꝛi intellectu iſtius terx qui nõ loqui
tur in donante ſed in vẽdente medico poſſeſſiones vt hic in verſi.
vt eger poſſeſſiões cõtra bonã fidem venderet ⁊c.⁊ iſte caſus hoc
modo intellectus habet aliquid dubitatõnis. Sed pꝛimus eſt de
indubitabili contra.l.quod labeo de carbo.edic.⁊.l.ancille.C. de
furt. quod eſſe nõ debet.⁊ ita ego intelligo iſtus tex.nouiter. Cu
ius verba ſunt hec.

L. MMedicus cui curãdos ſuos oculos qui eis la
boꝛabat cõmiſerit periculum admittẽdoꝛuʒ eoꝝ
aduerſa medicamenta inferenda compulit:vt ei
poſſeſſiones ſuas contra bonã fidem eger vẽde
ret:inciuile factũ pꝛeſes pꝛouincie coherceat:rẽ
qʒ reſtitui iubeat.

Glo. in. l.finali in uerbo litem

ſuam ⁊c.in fine. Jo.de imo.in.c.fi.extra de empt.⁊ vendit. Et
etiam do. meus Alex. de imo. in.l.ij.S.hec autẽ verba in pꝛĩa col.
in fi.ff.quod quiſq; iur. reputãt iſtam glo.ſingula.⁊ eam non eſſe
alibi ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ iudex qui tulit ſententiã nullaz non facit
litem ſuã.tamen intellige hoc ſane.ſ.quo ad integrã executõeʒ ip/
ſius litis. tamen tenetur ad damna ⁊ impenſas litis m Bart. in
ſua diſputatõe incip.a ſentẽtia iudicis ⁊c. ⁊ Ang.in.d.l.ij..hec au
tem vba.⁊ Bal.in.c.pꝛimo.ꝭ.iudices in tit.de pace iura.ſirman.
⁊Z Bal.in.l.penul.in vlti.colũ.C.de pactis.ad quos me remitto ꝓ
nunc.⁊ redeo ad glo.de qna agimus.Circa cuius materiã pꝛimo
addo Sran.tigri.in.l.penul.C.de pactis.⁊ Jo.de imol.in.l.i.in vl
ti.col.ff.de appella.⁊ glo.iuncto tex.in.l venales.C.quãdo pꝛouo
ca. non eſt neceſ. Secundo circa iſtius glo.verũ ⁊ nouũ intel/
tectuz aduerte tu quia glo.non firmat hoc ſed refert quoſdazʒ hoc
dicere pꝛout videre potes. CLirca quã addo etiã vnũ verbum
ꝙ etiam iudex negligẽdo facit litem ſuã iuxta not.per Bar. hic.
⁊ Bar.in.l.non quicquid cuʒ glo.ff.de iudic.⁊ Gar.in.l.i.C.quõ
⁊ quãdo iudex.⁊ per Ange. ⁊ Jo.de imol.in.l.iiij.S.in eum.ff. de
dam. infec. ⁊ Ange.poſt Bal.in.l.mancipia.C. de ſeruis fugiti.⁊
Bar. in l.fi.C. de pena iudi.qui male iudic.⁊ Bar.⁊ Bal.⁊ ſcrt
bentes in.l.penul.C. de pactis.⁊ glo.in.c.dominus.iij.q.ij.⁊ glo.
ij.q.vj.in.c.hoc etiã.⁊ Jo.an.in addit. Specu.in tit.de allegatõibꝰ
⁊ diſputatõibns in.ꝭS.fi.⁊ Bal.in.l.obſeruare.ꝭ.pꝛoſiciſci.ff.de of
ficio pꝛocon.in.xxi.qõe.⁊ Bal.in.c.i.ꝭ.iudices in tit.de pace iura.
firma.⁊ Ang.in.d.l.i.S.hec aũt.ff.quod quiſq; iur.⁊ Bar.in ſua
Diſputat.incip.a ſententia iudicis ⁊c.⁊ Bald.in.lʒ.ſi vt pꝛoponis la
pꝛima.C. quomõ ⁊ quãdo iudex.in tercia col.⁊ Ange.in.l.ſi filius
ff. de iudici. ⁊ aliquid per do.meũ Alexa.de imol. in.l.argenta
rius.S.cum autem per glo.ibi in verbo de iudice ⁊c.ff. de edendo
licet de pꝛedictis ipſe mentionẽ non faciat pꝛout alias ibi legendo

ptexiin.d.l.penes circa mediũ in ver.apud te ẽ qð qualitcunq; a

redeo ad glo.de qua agimus modo. Cuius verba ſunt hec.

CSi iudex litem ſuaʒ fecerit:quãdo cõtra equi
tatem:ſed ſi contra ius tunc aut erroꝛe expꝛeſſo
⁊ non valet:⁊ ſic non facit litem ſuam: aut non ⁊

valet ⁊ ſic facit litem ſuã ſecundum quoſdam.

De uerborum ſigniſicatione.

Docto.omnes in.l.i.in pꝛin.ff.de acquir.
X. lo CUS. poſſeſ.multũ laboꝛãt pꝛo diffiniẽda poſ/
ſeſſione vt ibi videre poteris taʒ per antiquos q; modernos 1mo
dernioꝛes. Sed tu aduerte pꝛo nona mea ⁊ vera diffinitione
nam dico ꝙ poſſeſſio dicitur cum poſſidemus aliquid cuius pꝛo/
pꝛietas ad nos non ſpectat nec ad nos ſpectare poteſt ſed eſt vſus
pꝛopꝛietatis .tex. eſt in.d.l.locus de quo ſcribẽtes mentionez nõ fa
ciũt. Et mirum eſt cum hic ſit caſus de hoc quem ego didici a
Laurentio vallenſi in ſuo libello elegantiarũ.vbi hoc modo diffi/
nit poſſeſſionẽ licet non alleget in ſpecie iſtum text. ſed bene ponit

oĩa eius verba foꝛmalia. de qua materia poſuit ẽt aliquid Bal.

in conſil.ccxvij.incip.an domine petrucie ⁊c. vbi ponit quid eſt poſ
ſeſſio pꝛo ſuo ⁊ poſſeſſio pꝛo domino ad quẽ me remitto ⁊ redeo

ad iſtum tex.de quo modo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Locus eſt non fundus ſed poꝛtio aliqua fundi

fundus autẽ in integrũ aliquid eſt.⁊ plerũqʒ fun
dum ſine villa accipimus.ceterũ adeo opinio no

ſtra ⁊ cõſtitutio locũ a fundo ſepat vt ⁊ modicuſ

locus poſſit fundus dici:ſi fundi aĩio eum habui
mus:nõ etiã magnitudo locũ a fundo ſeꝑat:ſed

nr̃a affectio.⁊ quelʒ poꝛtio fundi poterit fnnduſ

dici ſi iaʒ hoc cõſtituerimꝰ :necnõ ⁊ fundus locꝰ
conſtitui poteſt. nam ſi eum alij adiũxerimuus
fundgo locus fundi efficietur:

Glo. in.l.ſi qua pena in nerbo

ſieut per leges. Do. meus Alex. de imol in. l. hodie. ff. ð penis
in apoſtilł ſuis ad Bar. reputat iſtã glo. ſing. ad hoc vtruz iudex
in penis ſtatutoꝛũ habeat arbitriũ. que cõcludit ꝙ non de quo po
ſuit Bal. etiã in.l.i. C. ſi aduer.delict. ⁊ Bal. in. l. ij. C. de vſur. rei
iudi.⁊ Bal. in.l.in eum. C. de furt.⁊ in.l.quicunq; in quinta colũ.
C. de ſeruis fugi.⁊ HBal. in.l.⁊ ſi ſeuerioꝛ in ba colũ ·ff.de his qui
not. infa.⁊ in.l.obſeruare.. pꝛoficiſci.ff de offi.pꝛoconſ.⁊ p Bar.
late in. 5. pena in. l.quid ergo de his qui not.infa.⁊ Oldra.in con
ſil. clxxxxij.incip. viſo diligenter ⁊c. ad quos me remitto ⁊ redeo
ad glo.ve qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Sunt per leges conſtitute quas poteſtas iudi
cis nõ poteſt minuere vel augere vt ſupꝛa ad tur
pil.l.pꝛima. .pꝛimo in fi.ſecus eſt in mulctiſ ⁊c

5S . Ludo.roma.in ſuo ſingul.in verbo ex
R. P enes. ceptio ⁊c.el.viiij.multũ ſingularit᷑ tra⸗
ctat de exceptõe nõ numerate pecunie que opponi poteſt infra bi
enmũ non obſtante cõfeſſione mutui etiã ſi dicerentur hec verba
Confiteoꝛ me habuiſſe ⁊ habere centũ a Titio ⁊c.per glo.ſingul.
in.l.ſi ex pluribus..habere.ff. de ſolut. ⁊ plus dicit Ludo.rom.
etiam ſi diceretur confiteoꝛ me habuiſſe ⁊ apud me habere cen
tum.tamẽ poſſum adhuc opponere dictã exceptionẽ. ſecus ẽ ſᷣm
eum ſi dicerem ⁊ penes me habere ac. quia iſtud verbum penes
me habere ⁊c impoꝛtat ꝙ a me aliquo mõ poſſidetur. allegat tex.
de quo exclamat ad hoc ⁊ dicit eſſe ſingul.in.d.l.penes. Sed
tu aduerte pꝛimo de impoꝛtãtia iſtius cõfeſſionis qñ quis dicit ſe

habuiſſe ⁊c.poſuit Raph.cuma.in ſuo cõſil.xxiiij.incip. liberatio

generalis ?. Secũdo dico ego pꝛo nouo ⁊ vero intellectu pꝛe
dictoꝝ. Et pꝛio dũ dicit Ludo. ro. ꝙ dicoꝛ hr̃e illud apud me
pꝛo quo cõſequẽdo habeo actõeʒ ⁊ nihil allegat. Tu habes rex.in
ter minis de hoc in.l.id apud. ff.de ver.ſign. Duʒ vero dicit aliud
eſſe qñ dico que penes me hẽo ⁊c.per tex.in.d.l.penes dico ꝙ ve
rũ eſt ꝙ vᷣbuʒ penes oĩo plus attribuit. tñ adhuc nõ denotat rem
poſſideri vere.nam text.in.d.lpenes in fi. dicit ꝙ penes te ẽ illud
quoquomõ poſſidet᷑ ⁊c.⁊ ſic illud vbuʒ quoquomõ denotat etiã
poſſeſſiõeʒ ciuileʒ que ſolo aĩo retiner̃ ⁊ tñ nõ tũr coꝛpalif. Sʒ
nota ꝙ tenẽdo opi. Lud. ro. in ver. penes dico idẽ ẽe in æbo apð

etiam dixi de his poſt eum. ⁊ ideo non me extendo vlterius ſed

te tñr ⁊c. ⁊ ſic denõt olo actũ coꝛpalez ⁊ differt ĩ bot a vᷣbo penes
Tc.nq apð notat detentatõʒ ſcti penes vo iuris vt apte pbatur in
d.l. penes. ⁊ ꝑ añs in ꝓpoſito nro potiꝰ obligat v nõ pot oppoere
dictã exceptõeʒ nõ numerate pecũie qui ↄfitetur hr̃e apuc ſe q; ule
qui ↄfiter hr̃e penes ſe. Nec ob. tex.in.d.l.is apud qui ibi loquit
per verbuʒ videtur quod denotat fictionẽ vt in.l.non videtur ff.
de regu. iur. cum ſimili. Mec etiam obſtat vnus tex. que alle⸗
gat Ludo.roma.in.l.ſi voluntate.C.de dot.pꝛomiſ. quia ille text.
nihil facit. nã verba ſunt iuriſlatoꝛis non ãt partis. De cui⸗ text.
intellectu etiam in hoc opere noſtro dicemus infra. ideo non inſi/
ſto nunc niſi ꝙ tu habes nunc verũ ⁊ nouũ intellectũ meuz ad di⸗
ctam.l. penes ⁊ ad dictã.l.is apud. de quoꝛũ materia addote .
not.⁊ glo.⁊ Bar.ibi in.l.ticia.ꝭ.gaius.ff.de legat.ij.⁊ tex.in. . pꝛi,
ma.C. de concubi.⁊ in.c.hone extra de poſtu.pꝛela.x in.l.i in bi.
ff.de tabul.exhibe.⁊ in.l.fi.ff de ſeruitu.ruſti.pꝛedio.⁊ in autenti.
vt iud.ſine quoq.ſufrra.in pꝛin.⁊ in.l.ſi quis a ſe funduʒ frde ac,/
quir.poſſeſ.⁊ in.l.ſi quis in tantaʒ.C.vnde vi.vbi ponit de verbo
apud.⁊ in locis pꝛeallegatis ponitur ẽt de vbo penes cum ſimilib⸗
que bꝛeuitatis cauſa obmitto. ⁊ redeo ad textus de quibus agi/
mus.Quoꝛũ verba ſunt hec.

Penes te amplius eſt qʒ apud te eſt. naʒ apud
te eſt quod qualitercunqʒ; a te teneatnr. penes te

eſt quod quodãmodoa te poſſidetur.
Uerba autem dicte.l.is apud ſunt hec.

Z. Is apud ſe habere videtur cuius habet actio/
nem.habetur enim quod peti poteſt ⁊c.

de regulis iuris.

14 . „ Bar. hic pꝰ Py.
ẽ glo.pꝛĩa in verſi.vt excludatur ⁊c.alibi non reperiri ad hoc pꝛo
poſitũ ꝙ tutoꝛ ſuccedit pupillo ſuo deficiẽtibus omnibus agnatis
⁊ cognatuis ſicut dicimus in ſocio ⁊ in ſimilibus.quam glo.ad hoc
etiam pꝛo ſingulari allegauit ipſe met Bart. in.l.nutritoꝛibus.C.
cõia de ſucceſ.Et idem voluit etiã do.meus Alexa.de imol.in.dl.
quo tutela in apoſtillis ſuis ad Bar. vbi etiã reputat iſtam glo. in
gularem ad hot. Tamen Bart. tenuit cõtrariũ dicẽs eaz glo.
poſſe pꝛocedere in tutoꝛe legitimo alias autem non vt ibi per euz
hoc modo declarantẽ. Sed tn aduerte. quia iudicio meo do
ctrina Bar. pʒocedere non poteſt. naʒ ſi tutoꝛ eſt legitimus admit/
letur ad ſucceſſionẽ pupilli ᷣm gradus ſui pꝛerogatiuã. non auteʒ
deficientibus omnibus agnatis ⁊ cognatis ꝓut loquitur glo.que
bene ⁊ ſubtiliter põderata conſiderauit tutoꝛẽ omnimodo extra/
neum ⁊ non legittimũ.de qua materia poſuit etiam aliquid Bal.
in. d.linutritonbus.⁊ Bal.in.l.certum in quinta col. C. vnde cog/
nati. ⁊ Bal. in. l.ſi qua. C. ad oꝛficia. ⁊ Bal.in. l.ſi quis filio. .. ei
ff.de iniuſto teſta.⁊ HGal. in.l.fi.C. vnde legittimi in quinta collad
quem me remitto.⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius verba
ſunt hec.

Quo tutela ⁊c.in verſi.item hec lex locuʒ ba
bet quando iure agnatõis vel etiam cognatõnis
hodie deferũtur. Quid auteʒ ſi teſtamẽto detur
tutoꝛ vel a iudice cum alius eſſet cognatus cui
deferebatur tutela.Reſpon.ſi cognatus ratione
etatis non admittatur certum eſt idem ſi quã ex/
cuſationẽ habet:at ſi nullam tunc videtur habe/
re locum vt excludatur agnatus:⁊ teſtamentari⸗
vel datiuus tutoꝛ vocetur ad hereditatem.

Glo. in. l. ſi quis obligatione.

Dy. Ange. ⁊ etiã do.meus Aler. de imol.in.l. nenſenius..ſi debi⸗/
toꝛi. ff. ad.l.falci. ⁊ Bal.in.l.pactum. C. de collatio. in. xvij. qee.
Bal. in.l.ſi mulier.ff.de condic inſtit. reputãt iſtam glo. ſingulo.
ad hoc ꝙ liberatio facta alicui animo donãdi requirit inſinuatez
ſicut donatio.tamẽ intellige hoc eſſe verũ pᷣterquã in liberatõe ab
actõe que daretur ad vindictã vel ab alijs penia maleficioꝝ. quia
tunc ſecus eſſet dicẽdum. nam tũc non requiritur inſinuatio Fm
glo. in. l. ij. S. emancipatus filius ff de colla. bono.⁊ ita voluit bal.
in locis ſupꝛa allegatis ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.

CObligatione ⁊c.in verſi.ſed ſi fiat hec liter⸗
tio cauſa donationis an requiratur inſinuatio ſi

l ℳnn

Arird
nitrfrrisnirech⸗

dlle
frt eitr

fnn Nr n .

han imhol a hr er
uimiiia n

„,C
cnriin ——
cemumtiutſfunh⸗

44

„ And nutn
hlin Nabane

1

Genwirneti ifarn den
Ceictittrem diinen ⸗
scihiatiaderatnen
ſalanffülnmahumann
1ctmtteniildim m
ſocſitgnntinenattrin
titvnemmmuttrtansmn
ſteſnhn.
Conripcicgantsnrr r
Mundamuinutumii
Nimtmnitn arirt
Gipnnttimohkarsi nar
mſeinprünttitin
Giſctiggnial.

Gnlih Mün

ltrliiniinnnc i⸗
4 ANEL1;
iinfriteen
uinginn irenen
negar egte
llinri
1 ingtlitne⸗
Aduy ⸗
Irtkuſtnn n

epi

ugiint
Fehrlinie
ornne.

8
Rüinil
ſnng n g
nedu
ch;

— rSSG

— — —— — —

„—

—

.ê

— — –n – – —— —

— —

ſ

*
.

.

norn .
rnd
gneien
Wer kpee inſlien ini
ieninfunfn
ZB Uſfddetten
Nenetie⸗ eeirgl i
Nennen u , di
n ie Nrann gil
An en imn in
arnnnhn
A Rrnc 8
le Rine n
ereg ee aid
Ax. l ande⸗ e.
in nne guitani
Adli nlu
n ian 6
Mimnn, Aden ſiliii
Mv
õðä
(has,dnt, enne
Nyn,
leiſßei
, Hmmdoſſdan.

Ngliine

1 5
AAlanodnen ri
itlrntn Nint
Müiennten
amnuntm
rinlitit
Emrth tru N tiſin,
Knr Im Semtiii,
rmiua iziIi
Nr. Sne guicene
Nanin ment gi lncklginue
I in fn ednsſinngtiine
Mram Hun rs Alginte
AtiHENitinnn
m miNNnun Min in in
5”
m: Malim atin Mülizefit
rat mn: Milic Wtinmiditnds
v NAG s, Aipſe

ZE
nc iret tonberlaluu

( UEEAE 6
x taudint Mnis tiincohtidſ
rwetin. Dülmzitniwten
A Ni intſd hnucd
ten ui NoNn neff
smmuini Gmdlnſit
SemiNTUM nmg
— Gittrzbtlimn

e lnen

3

—

E

4 9 .
A. wumrute

nlRonscblo
Kulla, vnminlaS

4eN der. 7

eſt vltra quingentos aureos ſeu ſolidos. Quidã
dicunt ꝙ non. arg. ſupꝛa de donatio.l.modeſti/
nus: ſed certe ibi non erat pꝛeſens debitum ſed
ertẽpoꝛa vt.C. de vſuris.l.vſure.⁊ facit ſupꝛa
de hijs que in frau. credi.l.pꝛima in fine.

Glo.in.l.in eo.S.pꝛimo in ner

bo aliene vc. in verſi⸗item hoc in ceiuili ⁊c. Ang.⁊ etiam do.meus
Alex. de imo.in.l.ſi filius.frqui ſatiſda.cog. allegant ambo iſtam
lo. pꝛo ſingulari dicentes eam non eſſe alibi. ⁊ idem dixit idem
do. meus Alex.in.l.exigẽdi in pꝛĩa col. C. de ꝓcurat.ad hoe ꝓpo/
ſitũ lʒ alias nullus ſit idoneus defenſoꝛ alterius niſi ſatiſdet. vt
inſtitu. de ſatiſdatio. per totũ maxime in. 5. fic in.d.l.ſi filius.ta/
men boc eſt verũ quãdo venit ad defenſionẽ totius cauſe.ſecus ſi
ſup vno articulo tantũ veniat. quia tunc non requiritur ſatiſdatõ
de qua materia alias ibi dixi.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi
alias ibi dictis per alios ⁊ per me nũc addo not. per Bart · in.l.
penul..ad crimen. ff. de publi.iudic. ⁊ pono verba huius glo.que
ſunt hec. „ „ „ * — —
¶ Nemo aliene ⁊c. Item hoc in ciuili crimĩe nõ

admittitur defenſoꝛ vt ſupꝛa de publi.iudic.l.pe
nul. S. ad crimen: niſi ad allegandas cauſas ab/
ſentie ⁊ tunc non ſatiſdat vt ſupꝛa de pꝛocura.l.

ſeruũ quoqʒ.S.publice ⁊c.

Bear . hic dicit hanc glo. eſſe
Blo. in. l. alin d- menti tenendaz. quia ſm eum
alibi non ita clare dicit hoc ꝙ vniuerſitas vocatur per tubaz vel
per campanam vel per pꝛeconiuʒ vt hic in ea que clara eſt ⁊ non
eget aliqua mea noua interpꝛeratõe. ⁊ iõ ſimpliciter cũ eis ſto niſi
ꝙ addo vnũ verbũ in hoc vʒ not.p Bal.in hoc in auten.ſʒ cuz te/
ſtatoꝛ. C. ad.l.falci. Bal.in.c.i.in tit.de mili.vaſſal.qui contu.ẽ
æin.l.etiam in.vj.col.C. de execu.rei iudi.⁊ in ſua margarita in vᷣ
ſi. citatio vc. ⁊ Bar. in.l.fi.ff. quod cuiuſ.vniue.nomi.⁊ Angel. in
ſuo conſil. clxxxxvj.incip.in dei noĩe amen ⁊c. in verſi.tercio pec/
cat ac. ad quos me remitto.⁊ redeo ad glo.de qua agimus.Cuiuſ
verba ſunt hec. ,
CNRefertur ſi publice populus vocetur.ſ.per tu

bam:vel campanã:vel voce pꝛeconia licʒ nõ om
nes veniant videntur omẽs facere quod fecerũt
qui venerũt ſi modo due partes veniãt. ⁊ maioꝛ
pars illarũ duaꝝ partiũ conſenſit vt ſupꝛa quod
cniuſ.vniuer.nomi.l.nulli ⁊c.
Bald.in.l.eam quã.C.

Blo. in. l. ea ſola. de fideicõ. Paul. ð ca

ſtro ⁊ illuſt.do. Sranci.areti.in.l.eius qui.S.fi.in vlti.col.ff de te /
ſtam.⁊ etiam Ludo.ro.⁊ etiã do.meus Alex.de imo.in.l.i.in q̃r
la col. ⁊ etiã illuſt. do. Fran.areti. ibidem in quĩta col.ff.de acqu.
beredi· reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ fiſcus põt pꝛo ꝑte caꝑe
hereditatẽ ⁊ pꝛo parte non capere.De cuius camẽ veritate poſuit
ibi do. meus ⁊ ego alias poſt euzʒ ibi.⁊ ideo ꝓ nũc longioꝛ nõ ero
niſi ꝙ pono verba glo. que ſunt hec.
Ea ſola hoc verbũ ſola poteſt eſſe adiectiuuʒ
illius ſentẽtia q.d. ſola ſentẽtia depoꝛtatõis au/
fert bona fiſco non autẽ relegatõis niſi expꝛeſſe
fiat bonoꝛũ ademptio vt.C. de penis.l.depoꝛta
toꝛũ. Item poteſt eſſe adiectiuuʒ illius dictionis
ſubaudite.ſ.bona.q.d.ea ſola bona aufert ſentẽ
tia que fiſcus vult agnoſcere.quid ergo erit alijſ

MReſpond. heredibus depoꝛtati quaſi ipſe ſu

moꝛtuus.
Bal.in.l.eã quã in.vij.
Glo. in. l. eg ſola. cαeöni.
⁊ etiã do.meus Alex.de imol.in.l.i.in quarta col..ff.de acqui.he/⸗
redi.? do meus Alex.in.l.ſi ſeruus..pꝛimo in fi.ff. de leg. pꝛimo
reputãt iſtam glo.ſing.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ licet depoꝛtatus nõ poſ/
ſit habere heredem vt in.l.i. C. de here.inſti. fallit niſi fiſcus vellet
eſſe heres. quia tũc poteſt eum habere heredem. Cuius glo. ver/
ba ſupꝛa pꝛoxime dixi in capitulo pꝛoxime pcedenti.⁊ ideo nõ po/
no hic iterum ne ſepius idem dicamus.

Blo. in. I. pupillus. Bar .chit dicit qy illa

gl. eſt melioꝛ que ſit

alibi in iſta materia ad hoc videlʒ quãdo pupillus poſſit vel nõ
. vel nõ ali
quid facere. v quid ſi eſt pꝛoximns pubertati Vt bi per damane

clara eſt ⁊ non eget aliqua noua interpᷣtatõnc noſtra niſi
materia addo pꝛo nũc do.Cardin.in ſuo corea rgg ineptonms
me caritatis ⁊c. ⁊ in cõſil. lxxxxij. incip. nobiles viri ñi æc. ⁊ do.
Abb. in conſil. lxvi. in ſo volu.incipi.chꝛiſti nomiĩe feliciter inuoca
cato ⁊c.vbi ponũt an ⁊ quando obligetur ex iuramento.⁊ Kaph.

Fulgo.in conſil. cxxxvij.incip.quia ex facto ius oꝛitur ⁊c.ad quos
me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſt c ee

CPupillus non dicitur velle in ſui pꝛeiudiciuʒ
contrahendo vt ſupꝛa de actio empt.l.iulianus
S.· ſi quis a pupillo.vel hereditatẽ adeundo vt in
ſtitu.de aucto.tuto.ꝗ.ueqʒ.ſed ad ſui cõomodum
ſic. vt. ꝗ. ſi quis a pupillo ⁊c. Itẽ contra nec nol/
le vt actionẽ remittere.vt.C.de aucto.pꝛeſtan.l.
fi.⁊.l.nec actionem vel hereditatẽ repudiare.vt
C. de repudi.here.l.pupilloꝛũ.naʒ qui nõ poteſt
ſolus adire nec ſolus põt repudiare vt ſupꝛa de
acqui.here.l.iiij.ſed quantũ ad ſui cõmoduʒ po

teſt nolle vt ſupꝛa de ſeruitu. vrba. pꝛedio.l.inui⸗

tum. MPꝛedicta autẽ vera de eo qui non eſt pꝛoxi
mus pubertati:⁊ capax doli non eſt.alias etiã in
ſui pꝛeiudiciuʒ poteſt velle ſi ſit in dolo vt ſupꝛa
depoſiti.l.i.G.an in pupillum.⁊ inſtitu.de oblig.
ex delicto..fi.⁊ ſupꝛa de dolo.l.⁊ heredibꝰ.&.
item in cauſe. Iteʒ quod dicit in ea etate.ſ.pupil
lari ⁊ tunc ſic fit relatio ad intellectũ. Et qꝛ ſepe
queritur quando naturaliter tenetur ⁊ non ciuili
ter:⁊ quãdo vtroqʒ modo:⁊ quãdo neutro obli/
getur: dic ſi contrahat cum auctoꝛitate tutoꝛum
ciuiliter ⁊ naturaliter obligatur. vt ſupꝛa de au/
ctoꝛi.tuto.l.impuberes.Si vero ſine auctoꝛita/
te tutoꝛũ tunc aut eſt infans:⁊ tunc neutro vt ſu/

p⸗a de actio.⁊ oblig.l.pupillus. Idem dicas de

pꝛoximo infantie vt inſtitu.de inuti.ſtipalatio.
furioſus ⁊c.

Bal.in.c.eum cauſam
glo I. 1 .* ſemper. extra ð teſtibus ⁊ etiã
do. meus Alex.de imol.in.l.item.S.quẽadmoduzʒ.ff.locati in apo
ſtillis ſuis ad Bar.ibi reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ non con
uenit bono viro vendere rem pꝛo pꝛecio maioꝛi qᷓ; valeat etiam ſi
non ſit vltra vel citra dimidiam iuſti pꝛecij vt ibi per eos cuʒ qui/
bus ſto.quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛeta/
tione niſi ꝙ addo nũc vnũ verbũ quod ſemꝑ ſum cõſuetus dicer̃
pꝛo intellectu iſtius glo.nam Bal.in.d.c.cũ cauſam el fo extra de
teſtib.exclamat de iſta glo.dicens anime mercatoꝛum quo ibunt
que in mercimonijs ſe decipiũt.⁊ etiã de iſta glo.facit feſtum ide⸗
BGBal.in.c.pꝛoponẽte extra de reſcript.⁊ Bal.in auten.ad hec.C.ð
vſuris vbi videtur limitare hanc glo.⁊ reſtringere in caſu quo
detur dolus alias autẽ non habet locuzʒ hec glo.ᷣm eum. Cuius
glo. verba ſunt hec.

Semper ⁊c.in fine.Sic ⁊ alias licitum eſt con/
trahentibus ſe inuiceʒ decipere tamen hoc non
conuenit bono viro ⁊c.

. Bart. hic dicit iſtam
glo. in.l. neratins. ant ie dert mam
dam ⁊ pꝛo plenioꝛi que reperiatur in materia ad boc ꝓpoſituʒ ꝙ
pꝛiuilegiũ cõceſſum alicui quem pꝛinceps cõcedens credebat viue
re ⁊ vere moꝛtuus erat non tranſit ad eius heredem vt in ea glo.
iuncto tex.que clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatio
ne niſi ꝙ addo vnuzs verbum quod poſuit Jo.de anania in ſuo cõ
ſilio. cv. incipie. an decretum cõceſſum patribus ⁊c. vbi ponit quid
ſi cauſa deficit pꝛopter quam conceſſum fuit pꝛiuilegium an expi/
ret vel ne.ad quem me remitto necnon ad additiones meas ad il
la conſilia. Et poſuit ẽt aliquid Bal. in.l.omnia. ꝭ.fi.C. de epiſco.
⁊ cleri.⁊ Bal. in. l. ij. C. eo.litu.⁊ Bar.in.l.femine.ff de Dnc. 7
1.

Bar .in.l.non tantum.S.eos qui.ff. de excuſa.tuto.⁊ in.l.paulus
ff. ð acqui. heredi. ⁊ in.l.etate.ff. de cenſibus. in.l. titia.. vſuras
ff. de lega.ij.⁊ etiã Bal.in rubꝛica.C.de vſuris rei iudica.in quar
ta queſtione pꝛincipali ad quos me remitto ⁊ redeo ad gloſaz de
qua agimus nunc. Cuius verba ſunt hec. .
CNeratius pꝛocuratoꝛ ignarus moꝛtis domi/
ni impetrauit pꝛiuilegium pꝛo domino non valet
pꝛocuratoꝛi quia non hoc agebatur. Iteʒ nec de
functo quia a ſolo deo poteſt habere pꝛiuilegiuʒ
nec heredi niſi hoc pꝛinceps voluerit de quibuſ
ſi dubitetur ad eum recurritur: ad quod.C.de
legatis ⁊ con

Ex quibus omnibus fedditur nunc expedita
hec ſecunda pars.ff.noui cum ſuis iuribus ⁊ glo.
ſingularibus cuz eoꝛundeʒ nouis meis interpꝛeta/
tõibus: que omnia expediui deo bene conſentiẽte
in ſacro ⁊ ameno loco Reuerendoꝝ patrũ meoꝝ
fratrũ pꝛedicatoꝛũ de Bononia ſito extra poꝛtam
8s. Mamme verſus montes in loco dicto ronʒano
vbi eſt templuʒ diuo Uincentio dicatũ. Laus ergo
⁊ gloꝛia ſit ſemper ſupꝛemo deo:⁊ diuo Domini/
co ⁊ Uincentio pꝛotectoꝛibus meis Amen.

¶ Finis nouarum interpꝛetationum ad
omnes textus ⁊ gloſas ſingulares in ſe
cũda pte.ff.noni.ꝑ do.Lud.bologninũ.

Wiſie Sifinitiin inenn

ibnmuftinanint r,

(dlNl

ntullie

nnmñ. rrazs

4 1
cſrrigricgn. ien
õ ſia i⸗

NN N N —
Fttututaftaihin .

025

Siis αα

(nuoriffnur. i
t Vrueus

ninnnn
ſeiniutnicninttiengten,
Pfrmmignnnſi miafal
Dtcmm Ankenknti
NWNNENNsrd m
hiwadnuinmtariu
Iithilamniag niin r Kn
ſocdenntntcnerianirein
pirſifrnea
Mteiiffnignin mirn an⸗
ſvetiihniifinditmuir
Nritanirtteginnrlun
nlitglers, Inminnit
minni,nnts nrme

nfilptilrgtien eter
Nlncirrir iitn dintn⸗

w Rme

nſinit ninen er⸗

fiofnntingeee

tctimnhenn
. U

ð

—

+ —

2
”

— — – —— -ẽT ——

–᷑

— — —

— ——

NW2

—☚

———

„
AInterpretatõnes noue noniqʒ;
intellectus per clariſſimũ vtriuſqʒ iuris doctoꝛẽ
Equitẽqʒ auratũ: ſacri palatij apoſtolici aduo⸗
catum conſiſtoꝛialem dominũ Ludouicum Bo/
logninũ iura ciuilia oꝛdinarie legentẽ in vetuſtiſ
ſimo regiae ciuitatis patriae ſuae Bononiae ſtu

dio traditi ad omnes fere leges: æ gloſas ſingu/

lares ſuper pꝛima parte. C. videlicet in pꝛimo ſe
cundo tercio quarto ⁊ quĩto libꝛis Codicisvna
cum allegationibus conſilioꝝ pꝛaeſtantiſſimoꝝ
doctoꝛũ:in omni articulo miro oꝛdine per eũ cõ
textis:necnon cum pluribus iuribus ab oꝛigina/

libus.foꝝ. pandectis per eum etiã diligenti ſtu/

dio ac fideliter habitis:differentibus ⁊ omnino
cõtrarijs tranſumptis codicibus omnibus An/
no domini.cccclxxxxiiij. lꝛalen.lRartij.·

He ſacroſanctis eccleſiis.

71 Per ingreſſum monaſte)
Auten ing reſſi. rij perditur ius canonica/
tus ⁊ etiã ius feudi.vt eſt glo.de cànõicatu in.c.ſcrip ſit.xxvij.q.ij.
1 de feudo ẽ glo.in.c. pꝛeſens.xx.q.iij. de quo ingreſſu etiã quid
ope retur poſuit do. meꝰ Alexa. de imola in conſil.cxx in ſecũ do
volumie incipie. Si inſtituto ſubſtituir. ⁊ in conſil.cxxxix.in eodẽ
bo volumie incip. ſi p dedit cc.· Szʒ dubiũ ẽ an pdatur nobi
litas. In quo Ludo.roma.in ſuo ſiugulari in verbo monacus ⁊c.
el pꝛimo late diſputãdo ⁊ multa referẽdo tandeʒz cõcludit ꝙ non:
quia ᷣm eum iura ſanguinis tolli non poſſunt.l.iura ſanguinis.ff.
de regu. iur. Segd tu aduerte pꝛimo pꝛo intelligẽtia quis dica
tur nobilis.in quo vide Paul. de caſt. in conſil.ccxxx. incip.dubi /
tatur pꝛimo an comes palatinus vc.in verſi.quarto dubitatur ⁊c.
⁊ in tonſil.ccxxxi.incip.quantũ ad pꝛimũ dubiũ ⁊c.⁊ Bal.in con/
ſilio. cclxxxxv.in ſecũda col.in fa parte ſuoꝝ conſilioꝝ incip.factũ
pꝛoponitur ⁊c. vbi cõcludunt ꝙꝙ milites vrbis Rome ſunt veri no
biles, ⁊ etiã ᷣm conſuetudines ⁊ ſtatuta locoꝛũ.⁊ Raph.cuma.in
ſuo conſil. xxvij. in fi. incip.viſis libello nobiliũẽ c. Secundo
conſidero aliud in pꝛopoſito noſtro quia argumẽtatio Ludo.ro.
eſt multů larga 1 generalis. Tercio non eſt vera in caſu nr̃o.
⁊ ſpecialius põt dici ꝙ vera non ſit eius opinio.quia moꝛtuus eſt
mũdo monacus. vt in dicta auten.ingreſſi.pꝛeterq; quo ad come
dendum vt in.l.deo nobis.C. de epiſ.⁊ cleri.⁊ voluit Bar.in.l.pa
tre furioſo.ff. de his qui ſunt ſui vel alie.iur.⁊ HBal.in auten.exci/
pitur. C. de bonis mater. ꝙ comedere eſt quid ſine quo eſſe nõ po
teſt.ſed bene poteſt viuere ſepoſita nobilitate generis. Et licet no/
bilitatẽ ſecuʒ traxerit naſcẽdo de domo ſua que nobilis eſt.tamẽ
non eſt ita affixa ſicut illud comedere ſine quo reduceretur mona

cus ad non eſſe. ſtant ergo ⁊ durant iura ſine quibus viuere non

poteſt cetera autem non adeo quod glo.not. in.l.deo nobis.C. de
epiſ.⁊ cleri.diſputat an ingratitudo cõceſſa per filiũ contra patreʒ
tollatur per ingremſſum monaſterij vel ne. Bene verũ eſt ꝙ in his
in quibus tractaretur de pꝛeiudicio tercij retinet pꝛima iura vt ſi
erat notarius ⁊ ante monacatũ fuit rogatus de inſtrumentis põt
ex poſt ea autenticare ⁊ dare hijs quoꝛñ intereſt. vt eſt glo.not.in
cxt officiũ extra de bereti.li.vj. Sed iam ad ꝓpoſitũ redeun
do dico nobilitas tollitur ⁊ extinguitur in totum per ingreſſuʒ
monaſterij quicquid dicat Ludo. roma. qui nimis longe argumẽ
tatus eſt. ⁊ non bene cõſiderauit cum reuerẽtia tanti patris iſtum
tex. ⁊ ita in terminis allego Ange.in.ꝭ.ſi monacus in fi. in auten.
de ſanctiſ. epiſ.col.ix.⁊ facit tex.in dicta auten. ingreſſi in verſic.ſe
⁊ ſus. Pꝛo quo facit quia perdit ẽt poteſtatẽ paternã in filio re
manẽte ĩ ſeculo ᷣm Bar. in. d.l.patre furioſo. vbi dicit idem eſſe
ſi filius effictur monacus. ⁊ in auten. idem que. C. de bo. q; libe.
? etiam in.d.l.deo nobis.⁊ in.l.ex cauſa.S.papinianus.ff.de mĩo.
2 Bal. in. lapud boſtes. C. de ſuis ⁊ legit. ⁊ Bal.in. l. maritus.C

de patr. poteſta. ⁊ in dicta auten. ingreſſi. Cuius verba ſunt bec⸗

C Ingreſſi monaſteria ipſo ingreſſu ſe ⁊ ſua de/
dicant deo: nec ergo de his teſtãtur vtpote nec
domini rerum.

g iI I Ans retig illunris vo. Fran.
L. illud in fine. gret umnne vo Srur

in tercia col.ff. de ver. obli.reputãt iſtun i
relinquẽs dicat ſe Taengeiatacdn S ſcochhor nier
tamen erit relictum ad pias cauſas ſi non eſt relictum ad vſuz piũ
e ou iterß 6e maxime in verſi.quaſi pietatis
L.Illud ⁊c.in ver.ſi vero amplioꝛis quantitatiſ
donatio ſit excepta imperiali donatiõe nõ aliter
valeant niſi actis intimata fuerint: nulli dãda li
cẽtia quacũqʒ alia cauſa quaſi pietatis iure ſub/
nixa pꝛeter has quas ſpecialiter ppoſuimus in/
troducendas veteruʒ ſcita ſuper intimãdis do/

nationibus permutare ⁊c.

Glo. in. l. nulla in fine. udoroma.

* e in. l. ſi ců dotez
in pꝛin. ⁊ etiã do.meus Alex.de imo.ibidem in. xxi.col. reputant
iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝗ vbi ſtatutũ non põt opari ali/
quid vltra ius cõmune niſi in eo ſumatur vel fiat argumentuz a
contrario ſenſu tunc licet inducatur leguz coꝛrectio valet argumẽ
tũ a cõtrario ſenſu ⁊ debet ſummi. de quo alias legendo dixi in. l.
i. ꝭ. huius rei.ff. de offi.eius cui manda.eſt iuriſdi.poſt do.meuʒ
Alex. de imol.ibideʒ late examinantẽ hanc materiã.⁊ ideo ꝓ nũc
non me extendam in hoc niſi ꝙ pono vᷣba iſtius glo. que ſunt hec

CNMulla tranſ feratur vt in auten.quõ opoꝛ.epi
ſco.S.quanta.Paulus ad Thimotheũ dixit de
lx. Item autent.hic poſita diaconiſſam ⁊c.coꝛri
git hanc.l.⁊ dicit de.xl.Sicqʒ minus tẽpus pu/
tauit ſufficere imꝑatoꝛ qᷓʒ3 amplius vel impera/
toꝛ antiquus ⁊c.

De epiſcopis et clericis.
Glo.in.l.id quod panperibus.

Bar. hic dicit glo.in verbo ratũ ⁊c.⁊ glo.in verbo firmũ ac.
ſoꝛe ſingulares.⁊ ſe neſcire eas alibi ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ vnũ verbũ
pꝛedictoꝛũ impoꝛtat de iure ⁊ aliud de facto.⁊ ideo ſi tibi pꝓmiſi
me ratuʒ ⁊ firmũ habiturũ non poſſum contra venire de iure vel
de facto per iſtas glo.cuzʒ quibus glo ſto ſimpliciter qꝛ clare ſunt
⁊ non egent aliqua mea noua interpᷣtatõe niſi ꝙ addo Bar.idem
Pient⸗ in.l.metum.S.volenti.ff.quod met.cauſa. Quarũ verba
unt hec.

CNRatum ideſt de iure.firmuʒ ideſt de facto ⁊c.

L. omnes. S. in hac. AMuſnie do grme.

areti. in. l.i. ff. de ver.
obli.in penul.col.reputat iſtũ tex.ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝙ quãdo
plures clerici cõueniũtur in indicio poſſunt inuicẽ fideiubere vnuſ/
pꝛo alio dũmodo ꝓmittant ſolemni ſtlpulatõe.⁊ ſic opoꝛtet ꝙ ſti⸗/
