L. Titianus pꝛimus prepoſuerat ſeruũ mutuis
pecunijs dandis ⁊ pignoribus accipiendis: ſed
ſeruus etiam negotiatoribus ordei ſolebat pro
emptore ſuſcipere debitum ⁊ ſoluere cũ fugiſſet
ſcruus ⁊ is cui delegatus vel obligatus fuerat
dare preciũ ordei cõueniret eius nomine inſtito
ris:negabat eo nomiĩe ſe cõueniri poſſe.quia nõ
in eam rem prepoſitus fuiſſet cum ⁊ alia quedaʒ
geſſiſſe ⁊ horrea cõduxiſſe ⁊ multis alijs ſoluiſ/
ſe idem ſeruus ꝓbaretur prefectus annone con
tra dominũ dederat ſententiã dicebamus quaſi
fideiuſſorem eſſe uideri cum pro alio ſoluerʒ de
bitum:nõ ſoluere autẽ ex ea cauſa in dominũ da
ri actionẽ ne videatur hoc dominũ mandaſſe. ſʒ
quia videbitur in omnibus eum ſuo nomie inſti/
tuiſſe ſententiam confirmauit imꝑator ⁊c.

de peculio.

l · ſumma cum ratione. Mgel ſee
idem met Ange. in.l.ij. C. de repud.heredi.⁊ etiam in.l.omnes.
5§. lutius. ff de bis que in frau. credi. ⁊ Ang. ⁊ do.meus Alex.de
imo.i.l.ĩ quartã in.xij.col.ad.l.fal.⁊ ẽt do·meꝰ Alex.ð imol.hĩc
in apoſtillis ſuis ad Bar. reputãt iſtũ tex: omẽs ſingul.ad hoc ꝙ
licet alias filius non debeat habere legittimã ſuã in deterioꝛibus
rebus vt plene not.in·d.l.in quartam ꝑ omnes ſcribentes.nec ẽt
in melioꝛibus rebus vtibi habetur.⁊ poſuit Bal.in.l.ñ. C. d e edi.
diui adri.tcol. in pꝛima qõe.⁊ etiã Bal.in.l.iubemus in pꝛin.in pꝛi
ma col.C.ad trebel.⁊ Paul.de caſt.in.l.ſcimus.ꝭ.repletionem.⁊
in. ..illud. C. de inoffici. teſta. ? Paul.de caſt.in ſuo conſi.xvij.in
cipi. quidam Jacohus teſtatoꝛ vc.⁊ Oldra.in ſuo conſil.clxx.inci
pie.ad hocvt id quod dat᷑ ⁊c.⁊ etiã Paul.de caſt.in cõſil.ccxxxiiij.
incp.teſtator prohibuit bona ſua alienari ⁊c.⁊ etiã in conſi.incip.
prohibita alienatõe ⁊c.⁊ Ange.in conſilio.cxxxi.in ſi. ⁊ do.meus
Alex. de imo.in conſi liij in vltima col.in tercio volumie incipien.
viſis ⁊ conſideratis ſtatutis c.⁊ in con. cxxv. in vlti.col. in pꝛimo
volumine incip.viſis ⁊ conſideratis ⁊c. vbi eſt repetitũ idem met
conſilium de verbo ad vefbum :⁊ Abbiin conſii.xij. incip.caſue
talis eſt. magnificus do. Johãneſ æc.ad quos me remitto.de qui
bus tamẽ do.meus vbi ſupra mentioneʒ non facit· tamen fuliue

alienando omnia bona meliora ⁊ relinquẽdo deteriora in beredi
tate pᷣſumitur dolo facere.⁊ ſimiliter dicit Angel.ꝙ omnis intri
cans patrimoniũ ſuũ pᷣſumitur facere hoc in fraudem creditoruzʒ
r iſtum text. Cuius verbã ſunt hec.

Summa cum ratione etiã pretor hoc in pecu
lium imputauit quod dolo malo domini factuʒ
eſt quominus in peculiũ eſſet Sed dolum malũ
acciꝑe debemus ſi ei ademit peculiũ:ſʒ ⁊ ſi eũ ĩ/
tricare peculiũ in necẽ creditoꝛũ paſſus eſt ⁊c.

O e peculio
l.uenditor alias eſt.l.ſi ex duo

bus.S.fi. Bald. in.l.ei qui.C.quod cum eo ⁊ etiam domi.meus
Alex.de imola bhic in apoſtillis ſuis ad Bart. reputat iſtumtext.
ſingul.⁊ mirabilem ad hoc ꝙ cum vniuerſitate nõ veniũt ca que
ſunt ſpeeificata ſeu expꝛeſſa cum quibus ſto.quia tex.elarus eſt ⁊
non eget aliqua noua mea interpꝛetatõie.⁊ ipſe met text.aſſignat
ratõeʒ huius caſus vt ibi in ver.nec eum ⁊c.⁊ ideo nõ ero lõgioꝛ
in hoc niſi ꝙ addo not.per Paul.de caſtr.in ſuo eonſilio.cxxxuii
incip.notanduʒz cſt ꝙ imꝑialis ⁊c.vbi dicit ꝙ diſpoſitio generalis
non compᷣhendit exemotos nec ctiam pꝛiuilegiatos vtpote eos de
quious facta eſt expꝛeſſa mentio.⁊ facit etia bonus tex. in.c.ij.ex
trs de peni ⁊ remiſſi.li.vj. vbi generalis cõceſſio facta ꝑ epiſcopũ
loci alicui ſacerdoti de abſoluẽdo penitẽtes non cõpꝛehendit cãus
ſpẽaliter epiſcopo reſeruatos ⁊c.⁊ facit tex.in.l.obligatõe generali
ff. de pigno.⁊ in.l.i.cum ibi not.C.que res pigno.oblig.poſ.cum
multis ſimilibꝰ ad que me remitto⁊ redeo ad tex.de quo modo
agimus.Cuius tcx. verba ſunt hec.

L.venditor ſerui ſi cuʒ peculio ſeruũ uendiderit
⁊ tradiderit peculiũ ncc intra annũ quideʒ de pe
culio cõueniretur: neqʒ enim hoc pꝛecium ſerui
peculium eſt ut Neratius ſcribit ᷑c.

De in rem uerſo.

Ludouicus.roma.in.l.
Blo in.l. ſi nero αααα
gat iſtam glo.pꝛo ſingulari ad hoc ꝓpoſitum ꝙ pater uõ tenetut
dotare filiam hereticã vel iudeam de quo aiias ibi poſt alios le/
gendo dixi.⁊ ideo ꝓ nũc non me extendo.niſi ꝙ modo allego ego
ſimilem glo.iu.l.ſ.in ver.officiũ ⁊c.C.de dot.pꝛomiſ.quã ad boc
ponderauit ibi Saly.cõbonoñ.qui etiam eam alio modo intelle/
xit ⁊ iudicio meo verius ꝙ licet mater regulariter non tencat do
tare filiã vt in.l.mater.C.de iure dot.⁊ in.d.l.fi.C.de dot.pmi.
⁊ in.l.auia.C.de iure dot.⁊ glo.⁊ ſcribentes in autenti.rcs que.⁊
not. Bal ibi in pꝛima col.C. cõia de legatis poſt Bar.ibidem.Et
Ange.in.l.filia.fl.ad trebel.⁊ Paul.de caſt.in ſuo conſil.cxx.inci
pie.frater dotando filiam ⁊c.ad quos me remitto in hoc. tamen
fallit niſi mater ſit beretica ⁊ filia ſit xpᷣiana.quia tenet̃ ⁊ vere ſic
glo.loquit᷑ de mr̃e heretica ⁊ nõ de filia quarũ glo.verba ſunt hec

Et pꝛimo glo.in hac.l.ſi vero cogitur ſemper
dotare pater ⁊ auus.vt infra de colla.bono.l.de
dit.⁊.C.de dot.epmilſ.l.fi ibi neqʒ enĩ leges ⁊c
niſi in caſu vt hic.vt qꝛ filia ſit iudea vel hereti/
ca vt.C.de hereti.l.cognouimus ⁊c.
Uerba autem gloſe in dicta.lefinali ſunt hec.
C Officium.ſ.paternũ vt.ff.de ritu nuptia.l.qui
liberos:non maternuʒ.vt infra titu.pꝛimo l.ma
ter niſi eſſet heretica vt ſupꝛa de hereti.l.cogno

uimus ⁊c.

Q¶ uod iuſſu.

glo. in. l.prima.s.ratum in uer

bo ratum in fi. Ludo.roma.r etiã do.meus Alexa.de imo.in.l.ſi
finita..ſi de vectigalibus.ff.de dam.infect.in.xxvij.col.reputant
iſtam gio. ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cõſenſus pꝛeſtitus ꝑ patrem
ſilio litiganti in iudicio iuxta.l.fi.S.neceſſitatẽ.C. de boniſq; libe.

enctäginuncar un.

ſtln fui n

„
utanen
enimrilnne

eugeſes
lar
Cn ninn trrdone
erlnſaifſnüigint
Iminn migliiezdey
dlich idepe
oruan uczeinddacſnum ni
duhangſaht.

Deinremyerdo.

Dlinew anme

Awipimnig a oimn in linen
m u iuen d otinin iinel
110 t n eenewonii nctotlepoe⸗
palin ohai . dNe N nani glic
Sin ien gi m em tonwin/
Neſiin r nut ehlbnte nt N
autgzuuelce,,
ñõäü
—
iulumu l vataſv uſqgini
aumd iin ta vr inipuda. un
amitmmutſul finduumint
rarrutiörflugenihuninn

coinberlidecggnn ſenher
4 Pauninl imli
(&N&. itirdineczeilegesn

Launthenifiſtulani

berail oiotimsl.
naauinr uls
unt min tceiunſiul
trifuni hiinoſs
ſnn gebercilach

weſunn
. ſabetanca

AA⸗ ,
Ominn.

writd Totnn n
inl. Mnni ne

mailaunnn nian

xſenin ſigeii in
uaun iſuſiui

mauud

Specu.in titu. de actoꝛe ver.item ꝙ eſt filius ⁊c. ⁊ ꝑ Bal⸗
deite⸗ admmitti vbi dixit ꝙ buiuſmodi cõſenſus requirit̃ in
litis conteſtatõe non ante ſi non opponatur. ⁊ per Paul.ð caſt.
in conſil lilij. incip. ſiliuſfamilias. ſi eſt in iudicio ⁊c. non operar̃ vt
pater incidat in aliquod vinculuz obligatõis. quia cuz pꝛeſtetur ad
legittimandas pſonã filij non debet plus vel aliud opari de quo
alias dixi in dicto. . ſi· de vectigalibus. ⁊ ideo pꝛo nüc non dicam
plus de veritate iſtius glo. niſi pono verba eius que ſi unt bec.
¶ NMRatum etc.in fi.in verſi.iteʒ cõtra quã de ad
miniſtra. tuto.l. lutius ticius gaium: ſed ibi non
agnouit pater ſed conſenſit vt alias cõſentit fi/
lio agenti non tamen ideo obligat᷑ vt:C.de bõis

qʒ liberis ⁊c.

He compeniationibus.

l. ſi cum militi. S. pꝛimo. dom
an. de imol. in. l. intra dies in pꝛin. ff. de re iudi. reputat iſtuz text.
ſingul. ad hoc ꝙ tempus indultuz iudicatis miſeratõnis cauſa ad
ſoluenduz de quo habetur in. d.l intra cuz ibi plene not.⁊ in.i.fi.
C. de execut.rei iudi.⁊ in.l.ſi cũ exceptõe..quatenus cũ ibi nota.
ffquod met.can.⁊ per Inno.in.c.querenti extra de offi.delega.⁊
per Bal.in.l. ſi quãdo. C. de teſtib. ? Bal. in ſua margarita ĩ yer.
tempus ⁊c.vbi dixit ꝙ tale tempus non datur in cauſis crimiĩali/
bus vt ibi per eum ad quem me remitto non inipedit cõpenſatio
nem illius quãtitatis vtpote vere debite : ſecus eſiet in debito in
certo pꝛout dicitur in eodem tex.in ver.aliud eſt enĩ diem obliga/
lõis ⁊c. cum quo in hoc ſto, quia tex.iſte clarus eſt ⁊ non eget ali⸗
qua mea noua interpᷣtatõe.⁊ eius verba ſunt hec.
§. Cum intra diem adiudicatis datuʒ iudicatus
titio aget cum eodem ticio qui ⁊ ipſe pꝛidem illi
iudicatus eſt cõpenſatio admittetur: aliud eĩ eſt
tempus obligatõis non veniſſe:aliud humanita

tis gratia tempus indulgeri ſolutioni ⁊c.

Ad uelleianum.

. 4 4 uicus roma.
l. ſi mulier. S. finali. vucout ua lome.
verbo exceptio ⁊c.el ſexto dicit ꝙ exceptões depẽdentes ex perſo
na debitoꝛis pꝛincipalis poſſunt opponi per fideiuſſoꝛeʒ vt in.l.ex
perſona cum ſy.cum ibi not.ff. de fideiuſſo.quod etiã habet locũ
in fideiuſſoꝛe qui fideiuſſit ſponte ſine rogitu debitoꝛis per caſum
Fᷣm eum ad hoc ſingul.in.d.l.ſi mulier contra ſenatus.ꝭ.finali.
Sedd tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo ũlius text.
⁊ dicas ꝙꝙ hoc non eſt ita ſimpliciter verũ.ſed ſolum qñn lex impꝛo
bat omnino obligatõem pꝛincipalis debitoꝛis pꝛout bic. ſecus aũt
eſſet ſi obligatio eſſet aliqua ſʒ poſſet elidi exceptõe. q; tũc fideiuſ
ſoꝛ ſponte intercedens ſine rogitu omnio teneret᷑ ⁊ eſſet obligatuſ
hoc ego ſubtiliter colligo hic ĩ tex. in ver. q; totã obligatõez ſenatꝰ
impꝛobat ⁊c.alias autẽ nõ haberet locũ diſpoſitio iſtius tex. quẽ
boc modo tibi declaro nouiter de quo aliquid dixi ſupꝛa in.l xen
ditoꝛ de iudicijs. ⁊ ideo pꝛo nũc non me extendam ſi uꝑ hoc. Sed
venio ad pʒincipale ꝓpoſitũ noſtrũ de quo nunc agimus:vno ſolo
non obmiſſo ꝙ de bac materia plene poſuit Bal vin.l. generaliter
in vlti. col. C. de non nume. pecu.⁊ Bal.in.l.ſi cui eo.titu. ⁊ bar.
in. leniſi ff de pactis.⁊ Balin. l. conſtitutõibꝰ. C. de vſur.ad quos
me remitto.Et capio iſtum tex.cuius verba ſunt hec.

Si ab ea muliere que contra ſenatuſcõſultuʒ
interceſſiſſet fideiuſſoꝛeʒ accepiſſem gaius caſſi
us reſpõdet ita demũ fideiuſſoꝛi exceptionẽ dã
daʒ ſi a muliere rogatus fuiſſʒ.ego ãt puto recte
fideiuſſoꝛi dãdam eſſe ẽt ſi mandati actionẽ ad
uerſus mulierẽ non habet:quia totã obligatiouẽ
ſenatus impꝛobat ⁊ a pretoꝛe reſtituitur pꝛioꝛ
debitoꝛ creditoꝛi ⁊c.

Depoſiti.
Hlo.in.l.penul.s.ſi pecuniam

in verbo omnino. Ludo.roma. in ſuo ſingulari in verbo olo ꝛe.
? ẽt do. Mathe. de mateſalanis cõboñ. in ſuo not. x. reputat iſtã
glo. ſingul. ad hoc ꝙ verbũ omnino impoꝛtat idem quod ipſo iur
⁊ eſt verbũ pꝛeciſum cum quibus ſto.quia glo.hec clara eſt 1 nõ
eget aliqua mea noua interpᷣtatõe niſi ꝙ addo vnũ verbũ ꝙ adeo
ver buz oio eſt pꝛeciſum ꝗ⸗ vbi apponitur in cõtractu in quo quis
hꝛomittat omnino ſoluere aliquid ſi effcitur moꝛoſus non poteſt
purgare moꝛam ſᷣm Ange.in.l.fi.C. de fideiuſſo. per illum text
TP et habet executõem paratam ᷣm Bar. in. l. . f iudic. ſolui ad

quos me remitto.⁊ capio glo.de qua agimus. cuiꝰ verba ſunt hec
Omnino ideſt ipſo iure vt hic. ⁊. C. de ſolut.

l.obſignationem licet quidam concedant excep
tionem.

depoſiti.

l.ſi quis ſerunʒ alias incipit.l.
ſi tibi · .ſi pecunia. Raphecuma. in.l.ij. . ex bis.ff. de verb.obli.
⁊ etiã do.meus Alex.de imol.in apoſtillis ſuis ad Bar. hic repui
tant iſtuz tex.ſingul. ad hoc ꝙ hecunia poſita in ſaculo ⁊ ſic vt ſpe
cies ꝑtinet ad heredes dDeponęetis pꝛo poꝛtione hereditaria de quo
alias dixi in. cl.l.ij. . ex hijs in.l.iiij. .cato eo. tit. ⁊ ideo pꝛo nũc
non me extendam niſi ꝙ pono verba tex. que ſunt hec.
CSi pecunia in ſaculo ſignata depoſita ſit: et
vnus ex heredibus qui depoſuit veniat repetẽs
quẽadmodum ei ſatiſ fiat videnduʒ ẽ pꝛomẽda
pecunia eſt vel coꝛam pꝛetoꝛe vel interuenienti/
bus honeſtis perſonis hec eueniet exſoluenda
pꝛo poꝛtione hereditaria ⁊c./

Ddepoſiti.
l.publia.S.finali. udo oma. in ſuo ſinulari

in verbo confeſſio ⁊c.elpꝛimo
dicit vnũ quod eſt pꝛacticabile videlicet ꝙ ſi ego cõfiteoꝛ me a te
recepiſſe centũ ducatos ⁊ plus ⁊ minus pꝛout continetur in libꝛo
rationũ tuarũ ⁊c. hec confeſſio inducit ſecunduz eum verã pꝛoba
tionẽ de centam que expꝛmũtur.nec illa verba plus ⁊ minus ⁊c.
babẽt alterare quin centuʒ contra te omnino ꝓbata ſint per tex.
quem reputat ad hoc ꝓpoſitũ ſingul. in.d.l.publia. .fi. in verſic.
auri pondo deceʒ vel plus vel minus ⁊c. ⁊ hoc ibi etiã not.bart.
⁊ etiã omẽs ſcribentes ibidem poſt eum. ⁊ voluit etiã Bald.in
rubꝛi.C. eo.tit.vbi dicit iſta verba ſunt in vſu.⁊ ita reſident pꝛe
fati ſcribentes quoꝛũ pꝛofecto auctoꝛitas maxima eſt. Sʒ cũ
reuerentia eoꝛũ omniũ dixeriʒ ille tex.non pꝛobat hoc nec ꝓbabit
ineternũ.Et aduerte queſo pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo illius
tex · Et pꝛimo pꝛo intelligẽtia eius pꝛemitto ꝙ de pꝛobatõe epi⸗
ſtolarũ cõtra ſcribentes vel pꝛo ſcribẽtibus poſuit Rapha.cuma.
in ſuo conſilio.clxxvij.incip.recipiens litteras ⁊c.in quarta col.
Secũdo dico quo ad iſtum tex.de quo agimus nũc ꝙ; Sem
pꝛonius quidaʒ creditoꝛ ibi miſerat epiſtolam ad Titiũ debitoꝛẽ
ſuũ in quo ſcripſerat ſe eſſe creditoꝛezs eius ⁊ ita petebat.x.pon/
do auri ⁊ duos diſcos ideſt duo vaſa lata pꝛo reponendis foꝛte
pecunijs ⁊c ⁊ ſaccũ ſignatũ ex quibus dixit ſe debere decem debi⸗
toꝛi que depoſuerat apud Titiuz. Item petebat Criſtopholi
x.idem certũ genus nũmi. Et hic etiam aduerte quia omẽs co/
dices in hoc tex. hic coꝛrupti ſunt cõmuniter.⁊ glo.dixit hic ſe ne/
ſcire quid eſſet ho. Item petebat etiã ex rõe patris ſui decẽ
cui reſcripſit reſpuondendo dictus Ticius in eadem met epiſtola ⁊
foꝛte in calce eius pꝛout ꝓbatur in tex.iſto in fine in ver.qui debe
ri ſibi cauit in eadem epiſtola ⁊c. iũcto tex.ibi Sempꝛonio ſalutẽ
me a vobis hr̃e ĩc. Hoc pᷣſuppoſito nũc dico ꝓ vero ⁊ ſingu/
lari intellectu meo iſtius ſingularis text.ꝙ dictus Ticius debitoꝛ
in hac ſcriptura ſua cõfeſſus fuit omnia pꝛedicta exceptls illis.x.
pondo auri quibus reſpõdẽdo dixit ſe habere.x.pondo auri plus
minus ve ⁊c.⁊ ſic cum illa qualitate ⁊ modificatiõe pꝛout dicit in
tex. in quo pꝛincipaliter dubicatur. ⁊ iſta eſt dubitatio vera iſtius
littere an quo ad eam epiſtole partẽ inducatur obligatio ⁊ etiã ꝓ
batio in.x.pondo auri ex parte ticij debitoꝛis eo modo cõfitentis
⁊ ita qr hic. Non autẽ dubitatur hic aliquo mõ de alijs ſpeciebus
⁊ nũmis expꝛeſſe cõfeſſatis per Ticiũ debitoꝛẽ ⁊ noĩatis.nã quo
ad ea inducitur omnino vera obligatio ⁊ pꝛobatio pᷣterq; in pon/
do auri ex parte Ticij debitoꝛis ⁊c. Solum ergodubitat᷑ in hoc

tex. de illis. x pondo auti pꝛopter illa verba plus ⁊ minus t.
Hoc colligo ego ex tex.in verſi.quod ad ſolam pecunie quãtitaiẽ
nttinet ⁊c.nam hoc erat in nube tantum.⁊ ideo in tex.quo ad iſta
nulla oꝛitur obligatio nec pꝛobatio in quo dicitur ⁊ pꝛobationẽ de
poſitarũ rerũ impleri poſſe ⁊c.que verba denotãt quo ad alia bo
na natam fuiſſe obligatõem ⁊ etiã actionẽ ⁊ ſolũ reſtabat imple/
re pꝛobationẽ reſpectu iſtoꝛũ.x.pondo auri.⁊ ſic tex.iſte habebat
paꝛo conſtanti natam fuiſſe obligationẽ ⁊ verã actionẽ in alijs bo/⸗
nis confeſſatis ꝑ debitoꝛẽ. Et hic etiã aduerte queſo ad illud in
quo etiã cõmuniter ſcribẽtes hic ⁊ alibi de iſto textu cõmemoꝛan
tes cum reuerẽtia errarũt dum dicunt per iſtum tex.pꝛobari ꝙ ꝑ
ſcripturam meã in qua ego conſiteoꝛ me ate habere centum non
oꝛitur nec inducitur obligatio ſed ꝓbatio tantũ.⁊ ita ſemꝑ audi⸗
es allegare iſtum tex.nam dico ego induci ⁊ oꝛiri vtrunq; ꝑ iſtum
tex. in dicto verſi.ꝙ ad ſolam pecunie quantitatẽ attinet ⁊c. nam
verbum ſolam excludit omnia alia. nam in eis naſcitur obligatio
⁊Z oꝛitur actio cum exceptio firmet regulam in caſibus nõ exceptis
l.nam quod liquide in fi.ff. de penu lega. Et pꝛobatur idem etiaʒ
in dicto ver. pꝛobationem depoſitarũ rerum impleri poſſe ⁊c.qð
verbum denotat opus eſſe implemẽto aliquo in pꝛobando.ſ.re//
ſpectu.x. põdo auri tantũmodo ꝓpter eaverba plus minusve ⁊c
Et vltra iſtum tex. allego tex.in.l.emptoꝛ. S.fi.ff· de pactis.⁊ in.l
fi.ff.de pꝛobatio.⁊ in.l.quidam. fff.de conſtitu.pecu.⁊ per cotum.
inſtitu. de litte. oblig. Sed ad rem noſtrã redeũdo dico ꝙ in
hoc tex.ſolum dubitatur de pꝛobatõe illoꝝ.x.pondo auri in quii
bus titius debitoꝛ in epiſtola ſua loquutus fuit ambigue ⁊ in nul
be.⁊ dicitur in tex.pꝛimo ꝙ non inducitur aliqua obligatio circa
hec tantuʒ ⁊ etiã nõ inducit ꝓbatio ſoluʒ cõcludens circa hoc. ſʒ
defectus in. x. debet impleri. Et poſtea ſubdit tex. aliud quod
etiam eſt notanduʒ pꝛo verificatiõe mei intellectus noui ad iſtum
tex.in verſi.an autem ⁊c.vtrum ſempꝛonius creditoꝛ qui dixerat
in epiſtola ſua ad Titiũ tranſmiſſa ſibi deberi.x.pondo auri poſ-
ſit modo admitti ad pꝛobanduʒ de maioꝛi etiã quantitate exquo
debitoꝛ dixit plus minuſve ⁊c.Et deciditur ꝙ hoc cõſiderabit iu
dex. ⁊ ſic hoc eſt in eius arbitrio. ⁊ tũc illa verba quod ſcripſit ⁊c
poſita in tex.iũguntur cum illis verbis iudicẽ extimatuꝝ ⁊c.qua
ſi dicat ⁊ vere dicit tex.ꝙ iudex cõſiderabit epiſtolam ſempꝛonij
creditoꝛis circa hoc an poſſit modo pꝛobare vltra.x.pondo auri.
⁊ boc modo pũctabis iſtum tex. dicẽdo an autẽ his quoq; quod
deberi ſibi cauit in eadem epiſtola.x. ⁊c.c ibi facies punctum.
Poſt vero dicas pꝛobare poſſit ⁊c.interrogatie loquẽdo.⁊ hic ẽt
punctabis tex.⁊ poſtea dicas ꝓſequẽdo continuatiue reliquã par
tem littere videlz hoc quod ſcripſit iudiceʒ extimaturuzʒ ⁊c.⁊ hec
eſt vera ⁊ noua interpᷣtatio mea iſtius text.ſingularis queʒ allego
tibi ad hec omnia. Pꝛimo ꝙ ſi debitoꝛ confitetur in epiſto/
la ſua ad requiſitionẽ ſui credttoꝛis aſſerẽtis deberi ſibi centum
inducitur obligatio vera ⁊ pꝛobatio etiã vera. ⁊ idem pꝛobat᷑ in
d.l.emptoꝛ. 9.fi.cum alijs ſupꝛa allegatis. Secũdo ꝙ ſi con/
fiteret᷑ a te recepiſſe cẽtuò plus minus re ⁊c. non inducit᷑ obligatõ
nec pꝛobatio in aliquo vt hic in verſi.quod ad ſolam pecunie cau
ſam attinet xc. Tercio dico ꝙ creditoꝛ qui in epiſtola ſua vel
ſcriptura dixit ſibi deberi centũ ⁊ debitoꝛ reſpõdeat ſe debere cen
tum plus minuſue.vel ſaluo pluri vel minoꝛi vel ſimilia verba po
terit ẽt pꝛobare de pluri ſi iudici hoc videbitur vt hic in verſicu.
an autẽ his quoq; ⁊:àEt nota bene illam dictionẽ quoq; implica
tiuã ⁊ augumentatiuã ad pᷣcedentia in quibus pᷣcedentibus dictũ
fuerat ꝙ creditoꝛ hẽbat omnino pꝛobare de.x.pondo auri.⁊ ſic
in totũ pꝛbatio nulla erat pꝛopter verba debitoꝛis qui dixerat plꝰ
minuſue.Nunc autẽ aduerſatiue ⁊ augmẽtatiue ad pᷣcedentia di
ciiur in tex.vtrũ creditoꝛ qui iam dixerat in epiſtola ſua ſibi debe
ri.x.admittatur quoq; ideſt vltra.x.ad ꝓbanduʒz.⁊ concluditur
iudiceʒ extimaturũ hoc quod ſcripſerat creditoꝛ ⁊c. quaſi dicat
tex. ꝙ in ea epiſtola poſſent eſſe talia verba taxatiua foꝛte vel ſimi
lia que excluderẽt debitoꝛẽ a pꝛobando de maioꝛi ſũma ⁊ ecõtra.
Poſſent etiã eſſe talia verba quibus conſideratis iudex admit/
teret ad pꝛobanduz. ⁊ hic eſt verus intellectus iſtius tex. Circa
quẽ tex. in eo quod dicit plus minus ve ⁊c.adde aliud quod de ſi
gniſicatõe iſtoꝝ verboꝛũ poſuit do.meus Alex.de imol.in conſil.
viij. in vlti. col. in quarto volumie incip.videtur foꝛtaſſe ſuꝑ du
bitatõe pꝛenuſſa ⁊c.ad quem me remitto ⁊ redeo ad text.de quo
agimus.Cuius ſingulariſſimi textus verba ſunt hec.

H§· Titius ſempꝛonio ſalutem me a vobis auri
põdo plus minusve.x.⁊ diſcos duos:ſaccũ ſig
natum ex quibus debetis mihi.x.quos apud ti/
tium depoſuiſtis. Item coſtrophani.x. Iteʒ ex
ratõe patris veſtri.x.⁊ quod excreuit.Quero an
ex huiuſmodi ſcriptura aliqua obligatõ nata ſit
ſ.quod ad ſolaʒ pecunie cauſam attinet:reſpon

didi ex epiſtola de qua queritur obligatõeʒ qui/

dem nullam natam videri:ſed pꝛobationẽ depo
ſirarũ rerum impleri poſſe.An autem qui deberi
ſibi cauit in eadem epiſtola.x.ꝓbare poſſit hoc
quod ſcripſit iudicem exſtimaturum ⁊c.

Se condictione furtiua.

. Illuſtris do. Sranciſ.areti.
G lo in.l Peim 3. in.l.ſi quis non quaſi in vltia
col.in fi.ffl.de acquir. heredi.reputat iſtã glo.ſingul.ad hoc ꝙ ap⸗
pellatõe domini venit quaſi dominꝰ in oiſpoſitiõe legis etiax ſi lex
loquatur per dictõeʒ taxatiuã ſolum vel tantũ quod eſt foꝛtius ꝓ
pter naturam dictõis taxatiue que cõſueuit excludere alios caſus
iuribus vulgaribus. Sed tu aduerte quia licet hec glo.dicat
hoc tamen non bene pꝛohat.nam in exemplis ſuis ⁊ iuribus alle
gatis in ea non ꝓbatur de quaſi dominio ſʒ de vero domino rei.
Nec obſtat exemplum de herede. nam heres poſt moꝛtẽ teſtan
tis eſt verus vominus ⁊ licet non eſſet dominus tempꝑe furti factii
tamen ſatis eſt ꝙ eſt verus dominꝰ eo temꝑe quo agit quod con/
ſiderat tex.hic in verſi.condictio cõpetit ⁊c.⁊ eo temꝑe heres ẽ ve
rus dominus rei ergo ⁊?c. Secũdo etiã non obſtat exemplũ de
tutore ſeu curatoꝛe per tex.in.l.interdum.ꝭ.qui tutelã de furtis.
nam vt ibi dixit glo. in verbo nomiĩe ⁊c·ipſi agunt condictõe furti/⸗
ua non ſuo noĩe ſed pupilli vel adulti. ⁊ ſic datur vero domino ſo
li condictio furtiua ⁊ non quaſi quicquid dicat glo.iſta ⁊ pꝛefatus
do. Sranciſ.areti.qui ſequutus eſt eaʒ ſimpliciter.que hoc modo
declarata non pꝛobat hoc.nec credo hoc eſſe verũ vbi eſt dictio ta⸗
xatiua vt appellatõe domini veniat quaſi dominus.nam eſt exclu
ſiua pꝛeterquã ad ſimileʒ caſumd.ob es tantũ.C.de pꝛed.mino.
⁊ not. Gar.in.lei.in pꝛin.ff.ſi quis ius dicen.non obtem. ⁊ Bal.
in.l.cum mulier in.xxiiij.col.ffſolu.matriad quos me remitto.
⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius gloſe verba ſunt hec.

CSoli domino hoc eſt contra naturã aliarum
eque condictionuʒ que non dominis dantur ſed
hec domino vt hic ⁊ inſtitu.de actio. ſic itaqʒ.
⁊ ſupꝛa vſufruc.quemad.caue.l.fi.⁊ quaſi domi
no vt heredi qui non erat dominus temꝑe furti
facti vt infra eo l.ſed nec legatarius. Item tuto
ri.vt infra de furtis.l.interdum.S.qui tutelã ⁊c.

Mandati.
l.ſi pꝛocuratoꝛem.S.ſi ignoꝛan

tes. Bar. hic ⁊ Bar. in auten.ſi captiui.C. de epiſ.⁊ cleri.⁊ etiã An
ge.⁊ do. meus Alex.de imola in.l.ij.ꝭ.ex his in ſᷣa col.ff.de verbo.
obli. ⁊ Ang.in.l.plautins.ff.de pꝛocura.⁊ do.meus Alex.de imo:
bit in apoſtillis ſuis ad Bart.reputant iſtum text.ſingula.ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ obligatus pꝛo pꝛincipali debitoꝛe põt ſoluere credito
ri de bonis debitoꝛis pꝛo quo ſe obligauit licet do.meus Alexan.
ſatis dubitet de hoc in dicto..ex his vt ibi per eum. de qua mai
teria alias legendo dixi ibi poſt eum ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non
ero niſi ꝙ vltra dicta per alios ſcribentes ibi ⁊ ꝑ me ⁊ ẽt per glo.
in.l.venditoꝛ. ff.de iudi.⁊ per glo.in.c.fi.de foꝛo compete.li.vj.vbi
glo.idem tenẽt per iſtum tex. Nunc addo vnũ verbũ ꝙ hoc eſt ve
rum quãdo ipſe fideiuſſoꝛ obligatus non habet moduʒ ſoluendi
de ſuo pꝛopꝛio.⁊ ſic non eſt ſoluẽdo.ſecus eſt ſi habet de ſuo quia
non poteſt ſoluere de bonis debitoꝛis ſed de ſuo ⁊ poſtea debʒ re
petere ab eo ſᷣm Ange.in auten.vt omẽs obe. iudi.in tercia colũ.
Secuudo limna pꝛedicta non pꝛocedere in fideiufſoꝛe qui
pꝛomiſit de indemnitate.nam non poteſt ſoluere de bonis debito
ris ſᷣm Bar.in.l.ſi ſeruus..ſi pluriũ.ffſi quis cautio.⁊ Bald.in
auten.qua in ꝓuincia:C. vybi de crimi.agi opoꝛtet ad quos me re/
mitto.⁊ redeo ad tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Si ignoꝛantes fideiuſſoꝛes debitoꝛẽ ſoluiſſe
vel alias acceptilatõe ſiue pacto liberatũ ex ſub
ſtantia debitoꝛis ſoluerunt:non tenebũtur man
dati quod ⁊ ad actionẽ fideiuſſoꝛũ ꝑtinet:a hoc
ex reſcripto diuoꝛũ fratruʒ intelligere licet.cuiuſ
verba ſunt hec ⁊ c.

Cete
güennice
—
frians ün ne⸗
Natgnlife enn e⸗
gCnme,nmicee n
r.

r.

Konſrmtrntn!
Mockraberatmaänn
Rmdnl etn ſirtcin tn
rfinenir mi
ern ne
ipriir 4e mza
Ancrria:
entzeli urn
edni tifhnanren
llenu
Mhdhnnent
nirhden

d En 7
ar Widifitlnmalananennnd,
ü

Mümpwdtanntn Küne
ndgundentislnenſ
annonhetiſinitign ſetug
urſifr unnd d ſttguſd

anu aiman hninbenr ii
ruufnen la uilyumnib, ſonn
ſncimnsliumclnn , tinlelt

Monca.

wwonrnodnn in

xdraumi miil vn cüli
m knanil etiulni
tamxmu unris Alerde no⸗
— zwinn guit
rpui btoreotſölelefectio
Bannhtiimtunmulhn
erdrudeb denſtin em duunn
chmudiſtem inſnmn ſann
inſſinttendtäſfege⸗
irunifihnnidinne ,

ttihſitigacht

„

is elbiſl
Aurakkiusuhmun
wrnnn ſrhueplheui
sumii, r mnlenſn⸗
oenn iitſoi n⸗

mandati.
glo. in.l.ſi mandato titii.s. fi.

Do. meus Alex. de imol in.l.i.in pꝛin.in pꝛima col.ff.qui ſatiſda.
togan. Paul.de caſt. in.l.eum qui ita in pꝛin. ff. de ver. obli. ⁊ ẽt
do. meus Alexau. de imo. hic in apoſtillis ſuis ad Bart. reputt
iſtam glo. ſingul. ad hoc ppoſitum ꝙ ille qui pꝛomiſit facere ali/
quem ſecurũ non intelligitur obligatus dare fideiuſſoꝛẽ nec pigno
ra ſed ſola pꝛomiſſio eius ſuffſicit. ⁊ idem voluit Specul.in tit. de
empꝛio.⁊ vendi.S.pꝛimo ver.ſed ſi in inſtrumẽto ⁊c.⁊ etiã bart:
in. l.ij. .. cois. de pꝛeto.ſtipulat.⁊ Gal. in.l.ſancimus.C. de verb.
ſigni. ? Bal. in. l. xecutõem in quinta col. C. de execut.rei iudica.
de qua materia alias legendo oꝛdinarie dixi in. d.l.i.qui ſatiſd.co
ideo pꝛo nũc non me extendam circa hoc niſi ꝙ ponã verba gloſe
que eſt in yerbo aecepta ⁊c que ſunt hec.

Accepta ⁊c.in verſic.quid ſi dictuʒ eſt facies

me ſecurũ ad ſenſum ſapientis mei an debeat da
ri fideiuſſoꝛ ſi hoc dixerit ſapiẽs:videtur quod
ſic vt.C. de contrah.empi.l.fi. Item ſi nil vltra
ius cõmune pꝛeſtaret hec verba nihil oꝑarentur
quod eſſe non debet: vt infra de lega.pꝛimo.l.ſi
quando. Item ille eſt ſecurus qui nil timet.vt in/
fra de actio.empti l.i.in fine: econtra ſecunduʒ
ius commune pꝛomitti debet quaſi hoc pactu
non valet ⁊c.

Mandati.
Glo. in.liſi mandato titii.s. fi.

Bar in.l. illa inſtitutio.ſf.de beredi.inſtitu.⁊ etiã domeus Alex.
de imoliin.l.fideiuſſoꝛ.S.fi.in vlti.col.ff.qui ſatiſda.cogan.reputãt
iſtam glo. ſingul. ad boc pꝛopoſitum ꝙ ſapiens non põt apponere
in contractu miſi ea que de iure vel legittime ex natura cõtractus
veniebãt apponẽda in eo.⁊ eſt glo. in verbo accepta ⁊c.cirea fineʒ
de qua materia non me extendaʒ nũc cum alias oꝛdinarie legẽdo
dixerim de his in. d.l.fideiuſſoꝛ.S.fi.poſt dominũ meũ ⁊ alios do
centes ibidem niũ ꝙꝙ vltra oẽs ⁊ vltra iam ibi dicta per me nunc
addo vnũ verbum.ſ.ꝙ idem in terminis voluit Ange.in.l.impe/
ratoꝛ in vltucol.ff.de ſtatu homi.vbi allegat tex.in.liilla inſtitucio ⁊
gtiã tex·in.l.huiuſmodi.ff de leg.pꝛĩio.⁊ addo ẽt Bal.in.l.captato
rias in pꝛima col.C.de teſtame.mili.vbi ponit de teſtamẽto extẽ/
dendo ad ⁊ ſecũduʒ cõſiliũ ſapiẽtis quomõ debet facere ⁊ dicere
ſapiens.⁊ Bal.in.l.pꝛecibus in quarta oppo.C. de impube.⁊ alijſ

ſubſtitu. ⁊ aliquid per do. meũ in.l.quicquid aſtringẽde. ⁊ in.l.ex

ca. ff. de ver. obli. vbi dicit e in actibus repetẽtibus ſcripturã illa
verba nihil opantur.allegat Ange.ibi ita dicentẽ. ⁊ idem etiã ſen

ſit in. d. limpatoꝛ in vltima colum. ad quos me remitto. ⁊ redeo

ad glo.e qua agimus cuius verba ſupꝛa pꝛoxime poſui in capi/
tulo pꝛoxime pꝛecedenti. ⁊ ideo non repeto nũc ne idem ſepius di/
camus·ſed ibi videre potes.

mandati.
glo. in. l. papinianus in nerbo

ſuo ⁊c. in fine. Bal. in. l.i. in a col.C. de actio.⁊ obli.⁊ etiam do.
meus Alex.de imo.in.l.modeſtinus.ff.de ſolutio.in apoſtilł ſuis
ad Bar. reputãt iſtaz glo.ſingul.⁊ melioꝛẽ de iure ad hoc ꝙ quis
in dubio pꝛeſumit᷑ ſoluere noĩe pꝛopꝛio ⁊ non aliẽo cum quibus
ſto ſimpliciter. quia glo.clara eſt ⁊ non eget noua mea interpᷣtatõe
niſi ꝙ hec glo. ita intellecta ſimpliciter non habet dubiũ in ſe ⁊ eẽt

de indubitabili per tex. in.l.i. ? in. lij. cum ſcq. ff. de ſolutio. ſʒ glo⸗

iſta loquitur in fideiuſſoꝛe ſolucte. ⁊ dicit ꝙ in dubio pᷣſumit ſoll
uere noie ſuo ⁊ non debitoꝛis.⁊ in hoc glo.notanda eſt ⁊ ſingula/

ris hoc modo declarata. Cuius verba ſunt bec.

Suo ⁊c.in verſi.ſed ſi ſimpliciter ſiquidem
creditoꝛ cedat incõtinenti pᷣſumitur ſoluiſſe ſuo
nomine non debitoꝛis nomine ⁊c.

mandati.

glo.in.l.ſi nero nõ remuneran

lli. 5. ſi poſt creditam. Bal.in. l. ob hec verba. ff. de infami. ⁊ eti
do. meus Alex. de imola in. l. iulianus in pa e ge c,
gan. ⁊ do.meus Alex. de imo.piic in apoſtillis ſuis ad bar. hic ⁊ ẽt
illuſtris do. Sranciſ. areti. in. l, qui in aliena. eſed quid ſi manda-
uit in a colu.ff.de acquir. hered. reputat iſtam glo.ſingul. ad hoc
hopoſitũ ꝙ natura mandati eſt vt fiat ſuper nonduʒ expleto. ſed
poſt expletum non poteſt fieri mandatũ vt ſi occidiſti titium ⁊ po
ſtea mando tibi ꝙ facias hoc homicidiũ non valet mandatũ bunuſ
modi. de qua mã alias dixi poſt do.meũ Alexa.in.d.l.iulianus iõ
pꝛo nũc non me extendam niſi ꝙ ego addo glo.ſingula. ⁊ plenio/
rem in auten. de fideiuſſo. in pꝛin. in verbo ſideiuſſoꝛez æc.⁊ per
ↄſequẽs dico ꝙ iſta glo.non eſt ſingularis. ⁊ redeo ad glo. de qua
agimus cuius verba ſunt bec.

CNRectiſſime:⁊ nota ꝙ mandatoꝛ accipitur tan
tum ante obligationem vt hic niſi in caſu vt ſubi
cit plane ⁊c.⁊ infra ceo.l.ſi mandauero tibi.ꝭ.in
terdum conſtitutoꝛ vero poſt tantũ: quia non po
reſt fieri conſtitutio niſi pꝛo eo quod debituʒ eſt.
vt.C. de conſtitu.pecu.l.ij.⁊c
Uerba autẽ glo.in dicto.vᷣbo fideiuſſoꝛẽ ⁊c.ſunt bec.
CNota dfferentiã inter iſtos.nam fideiuſſoꝛ ⁊
ante ⁊ poſt accipi poteſt vt inſtitu.eo.tit..ij.mã
datoꝛ tantũ ante niſi in caſu in.l.ſi vero.o.ſi poſt
in ver.plane.⁊..ſi quis ⁊c.

mandati.

glo.in.l.remunerandi.S. mau

tus. Bal. in. l.i. C. de ſenten.⁊ intetlo.om.iudi.dicit iſtam glo.eſ
ſe ſingul.faciens de ea magnũ feſtuʒ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ diſpoſitio
d.l.i.habet locũ non ſolum in ſentẽtia cõdemnatoꝛia ſed etiã in ſen
tentia abſolutoꝛia.nam verba ſentẽtie debẽt cõcipi in ꝑſonã ꝓcu./
ratoꝛis non autẽ domini qui non fuit in iudicio. Sed tu ad/
uerte diligẽter ⁊ dicas ꝙ illa glo.eſt in ver.pactus ⁊c. que recte ⁊
ſubtiliter põderata non pꝛobat hoc. nam illa verba ſi abſoluatur
Maurus ꝓcuratoꝛio noĩe ⁊c.non ſunt iudicis ſed ſunt verba ip/
ſoꝛum met paciſcentiũ. vel ſunt gloſatoꝛis ponẽtis exempluʒ ſʒ nõ
pꝛeſupponit neceſſario verba ſentẽtie debere ferri in ꝑſonaz eius
Mauri qui non erat ꝓcuratoꝛ ibi in eo caſu ſed vere erat fideiuſ
ſoꝛ vt ibi in tex.in verſi.fideiuſſerat ⁊c.⁊ in ver.ſi pecunia accepta
ſpopondit ⁊c.⁊ etiã in euẽtu litis ſub nomine alterius cauerat de
quotta litis ⁊ nullo pacto maurus ipſe ſtabat in iudicio vt pꝛocu
ratoꝛ.⁊ glo.male intellexit illum tex.exemplificando vt fecit ⁊ mi
nus etiã intellexit Bal. eam. de qua materia an ⁊ in queʒ debeat
pꝛoferri ſentẽtia cõdemnatoꝛia vel abſolutoꝛia an in dominuʒ vel
pꝛocuratoꝛẽ qui fuit in iudicio poſuit Bar. Bal.⁊ omnes ſcriben
tes in.d.l.i.? Gal.in.l.ſi quis cum.ff̃ de pꝛocura.⁊ Bar.in extra/
uag.ad repꝛimẽdũ inverbo ſine figura ⁊c.⁊ Bar.in.l.licet..ſi plu
res.ff de pꝛocurato.⁊ in.lł.licet.C.eo.tit.⁊ Sede.de ſenis in ſuo cõ/
ſilio.ccv.ad quos me remitto.⁊ redeo ad glo.de qua agimus.Cu
ius verba ſunt hec.

Pactus puto quinqʒ dari ⁊ id ſolũmndo qꝛ
fideiubebat.nam quia pꝛocurabat aliud pactuzʒ
fecit quod ſubijcit ſub nomine alterius puta da
bis domĩe mee ꝙ perinde pꝛohibetur vt.C.qð
metus cauſa.l.ſi per impꝛeſſionẽ ⁊c.

mandati.
l.ſi pꝛocuratoꝛem.s.ſi quis ne

gotia De nouo ⁊ yero intellectu meo ad iſtũ tex.vide que diil
xi in.l.in vſucapione..acceſſio.fſ.de diuer.⁊ tempo.pꝛeſcrip.⁊ iõ
non repeto nũc ſed ad ibi dicta me remitto.nec etiãs ponam verba
tex.cum ibi ea poſuerim ne idem ſepius dicamus.

»„ Scire debes ceſſa actione perſo
X . herede m. nali ex titulo Nnerlis vel venditõiis
aut ſimilibus titulis intelligit̃ etiã ceſſa ypothecaria ⁊ omnis alia
actio acceſſoꝛia vt eſt tex.in.l.ſi inſolutũ cum ibi plene not. maxie
per Bald. C. de actio.⁊ obli. ⁊ in.l.ſi a creditoꝛe eo.titu.⁊ per glo.
T⁊? Bar. in.·.ſi pignoꝛiff.famil.birciſ. Et binc etiã dicimꝰ ꝙ ba
bet ius diſtrabẽdi ſicut creditox. vt. d.l.ſi a creditoꝛe ⁊ ibi aliquid
per Bal. quem omnino videbis. Tamen hoc pꝛocedit ſi actiones
ille acceſſoꝛie erant tempe actiõis pꝛincipalis in rerũ natura ſecus
eſt ſi ex poſtfacto ſupuenirent. caſus eſt ſingul.in d.l.heredem in
in pꝛin. cum gloin verbo actões ⁊c. in fi.ffmanda. quem text.ad
hoc pꝛopoſitum pꝛo ſingulari allegauit Bal. in. . l. ſi inſolutum.
⁊j ideo in ceſſionibus que fiũt quottidie dicitur ceſſit titius actio/⸗
nes quas habet ⁊ habere ſperat ⁊c.vᷣm Bar. ⁊ etiã do.meũ Ale/⸗
xan · de imol.hic in apoſtillis ſuis ad Bar.in. d.l.beredem.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intelleccu meo iſtius text
quia ille actiones de quibus hic dicitur non erãt acceſſoꝛie ſʒ erãt
eque pꝛincipales.nam vendita hereditate per heredem fideiuſſo/
ris ſi emptoꝛ ſoluit pꝛo debitoꝛe creditoꝛi datur actio mandati cõ
tra debitoꝛem pꝛincipalem. quia ipſe tenetur cedere actiões ſuas
emptoꝛi hereditatis.⁊ intelligo directas ⁊ pꝛincipales non autẽ ac
ceſſoꝛias.nam de acceſſoꝛijs ibi nulla fit mentio penitus nec circa
hoc ſtat ratio iſtius tex. ſed ſtat in alio penitus diuerſo ⁊ nõ conſi
derato a ſcribẽtibus ibi vel in lotis pꝛeallegatis.ſ.quia emptoꝛ he
reditatis nullum habebat nec habueras mandatũ ad ſoluendum
creditoꝛi ⁊ ſoluit pꝛo debitoꝛe pꝛincipali.vnde non poteſt ſibi com
petere actio mãdati pꝛo repetendo a debitoꝛe ⁊ etiã videbatur
dicta actio deberet denegari beredi ſideiuſſoꝛis.quia ipſe nihil ſol
uit de ſuo.ſed tamẽ dicñt ibi:⁊ in hoc ſtat virtus iſtius tex.q im/
mo heres fideiuſſoꝛis habet actioneʒ mandati contra debitoꝛem
quam tenetur cedere emptoꝛi hereditatis:vtpote illi qui ſoluit ſi⸗
ne mandato aliquo:⁊ qui debuiſſet potius habere actioneʒ nego/
tioꝛũ geſtoꝛũ.⁊ per cõſequẽs dico ꝙ ibi non dicitur nec fit mẽtio
de aliqua actõe acceſſoꝛia. Nec quod plus eſt dicitur ibi de aliqua
actõe noua ſeu ſuꝑueniẽte.nam illa actio mãdati fuerat a pꝛima
die a qua ſdeuſlbn interceſſit ad inſtantiã ⁊ pꝛeces eius pꝛo quo
pꝛomiſit que actio tranſiuit poſtea in eius heredem ſed nõ in em
ptoꝛẽ hereditatis ſʒ ipſi emptoꝛi cedenti cedenda eſt actio illa mã
dati que vt dixi ab inicio ſempꝑ fuit ſed non ad ↄſequendũ aliquid
niſi poſt factam ſolutionẽ.⁊ hec eſt vera mens iſtius text. ſi bene ⁊
ſubuliter conſideretur. Cuius verba ſunt hec. .

