in vꝛium allegat tex. quem dicit eſſe vnicuʒ in.l.titius puerum. ff.
de obſe. a lib. pꝛeſtam.⁊ ita reſidet ⁊ idem etiazx tenuit Bal. in dic
ta.l.qui ſe patris. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu
meo illius text. ⁊ bene conſidera quia ille tex. nibil facit cum reue/
rentia ſi bene ⁊ ſubtiliter pꝛout decet ponderetur immo potius fa
cit in ↄꝛium in vno caſu ibi poſito.⁊ licet videatur in alio caſu de q̃
ibi obſtare Tamen non obſtat quia libertus ibi ideo poteſt accu/
ſari ingratus a filio patroni non obſtante ꝙ fuerit a domino ma⸗
numifſus dato ei pꝛetio quia omnino libertus eſt ⁊ obligatus pa
trono ⁊ filija eius ratione libertatis ſibi pꝛeſtite que eſt res inexti
mabilis vt in.l.libertas.ff.de regu. iur. Nec vllum pꝛiuilegium eſt
vſquã tanti quanti eſt ipſa libertas vnde aliud eſt in alijs paiuilegi
is. Sed vt dixi potius ille text.in vno facit contra Ludo. Roma.
Sed in alio reſpondeo pꝛout modo dixi Cuius verba ſunt hec.
L. Zitius puerum emit: quem poſt multos an/
nos venire iuſſit: poſtea exoꝛatus accepto ab eo
pꝛetio eum manumiſit: Quero an heres filius
manumiſſoꝛis:vt ingratum accuſare poſſit: Re
ſpondeo poſſe ſi nihil aliud eſſet impedimento:
nam plurimum intereſſe a ſeruo ſuo quis vel etiã
ab amico eius acceptis nummis quis dederit li
bertatem: an ab eo ſeruo qui cum eſſet alicuius:
In fidem eius deuenit. Etenim ille ⁊ ſi non gra
tiutum beneficiũ tamen pꝛeſtitit:iſte nibil ampli

us qᷓʒ operam ſuam accomodare videri põt ⁊c.

De uentre ĩ poſſeſ.mit.
Z. ubicunqʒ.S.interdum. SPar bi

dicentem iſtum tex. eſſe multũ notabilem ⁊ alibi non reperiri ⁊ ſi
aciunt eum ſingularem ad hoc pꝛopoſuũ ꝙaliquando venter mit
ftitur in poſſofſionem cuz cauſe cognitione ⁊ aliquando non put

latius ⁊ clarius dicitur in tex.cum quo ſto ſimpliciter quia tex. cla

8 e e ectiõe vt videre pote lii⸗
erernlon nin g ddco non.der Bpecnein uut de ununms⸗
tercio ⁊ in titꝰ ſi mulier vent.nomi.x in tit? de bvfo. decret in .
tercio ⁊ etiam in . ..xx in ver. verum vc. ad quem me remitto ⁊
redeo ad tex.de quo modo agimus. Cuius verba ſunt bec.
CInterdum non paſſim ſed cum cauſe cogniti/
one mitti venter in poſſefſionem debet ſi quis ſit
qui controuerſiam referat: Sed hoc tantum
ad eum ventrem referrendũ erit qui cum liberis
admittitur ceterum ſi admittitur: Ande legiti/
mi vel qua ex alia parte dicenduʒ eſt non eſſe cau
ſe cognitionẽ neeceſſariam nec enim equum eſt
tempus pubertatis ventrem veſci de alieno in tẽ
pus pubertatis dilata controuerſia ⁊c.

SHe carboniano edicto.

Z. Si impubes. S. finali. Saldit
ſuis ⁊ legit.⁊ etiam dñs meus Alexã.de Imo.in.:.vnica in vijcol.
C.quandonon peten.partes ⁊ ẽt in.l.poſtumo in.xix.col. C. de con
tratabul.reputant iſtum tex.ſingulareʒ ad hoc ꝙ ille qui habet bo
noꝛũ poſſeſſionem ſecundũ tabulas dr habere bonoꝛũ poſſeſſionẽ
reuocabiliter ⁊ interim eſt tanq; adminiſtratoꝛ ⁊ ſilio pꝛeterito po
ſiea plene ſe pꝛobante filiuin ⁊ dicentem teſtamentũ nullum irrita
bitur illa bona poſſeſſio ſecundũ tabulas cuz quibus ſto quia tex
clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione ⁊ pono ver
ba eius. Que ſunt hec. .
Que ſitum eſt an ſimul ⁊ pupillus ex carboni/
ano: ⁊ ſcripti heredes ſecundũ tabulas poſſeſſi/
onem haberent: Reſpondeo ſi filius non eſſet:
aut non accepiſſet contratabulas vel ab inteſta⸗
to bonoꝛum poſſeſſionẽ ſimul ⁊ ipſum ex carbo/
niano ⁊ ſcriptos heredes ſecundũ tabulas babi

turos bonoꝛum poſſeſſionem ⁊c.
De bon. pol. ex teſt. militis.

77 . K F Ludo. Roma. in ſuis
Z. prima.S. finali. d on e renna
rricula ⁊c. ⁊ etiam dñs meus Alex.de Imo.in.l.ſodales in apoſtil
lis ſuis ad Bar.ibi.ff. de colle.illicitis in vlti. col. allegant iſtuz tex.
ꝓ ſingulari ad boc ꝙ ſi aliquis vnius collegij volens trſie aclali
ud collegiũ fecit ſe cancellare amatricula illius pꝛimi collegii tñ do
nec ſe inſcribi faciat in matricula ſecundi collegij gaudet pꝛiuilegiſe
pꝛimi cum quibus ſto quia text.clarus eſt ⁊ non eget aliqua nous
mea interpꝛetatione. Cuius verba ſunt hec.

CSi quis milituʒ ex alio numero ex alio nume
ro trãſlatus ſit in aliũ qᷓʒuis ⁊ huic exẽptus ſit
illo nondum peruenerit tamen poterit iure mili⸗/
tari teſtari: Etenim miles quamuis in numetis
non ſit ⁊c.

Si quis a patre fuerit mann.

— chic dicit iſtam le
Z. non iſqʒ; adeo. Ba'cni inguluemr
alibi non reperiri ad hoc pꝛopoſitum ꝙ difſferentia eſt inteſ patlem
7 patronum circa renocationem bonoꝛuz alienatoꝛũ vt hic in tey⸗
maxime in fine vbt aſſignatur ratio diuerſitatis in verſi quia ini/
quum eſt ingenuis hominibus ⁊c.cum quo ſto in hoc quis texl.
optime pꝛobat boc ⁊ non eget aliqua nona mea interpꝛetatione
poſſem enarare multas diflerentias inter patrem ⁊ patronum ſe
hoc eſſet magis laboꝛioſum qᷓ; ſubtile ideo non inſiſto in bis

pono verba tex.de quo agimus. Que ſunt hec.

Gs,
N
ruge, er
ſeiͤiiß een 4
initk
enmnen

ſbum umun

t ſgtnatilammad

retphin e egn nn

mmnſemifnnm inn

õ 7„
Pclurinarpisdliutr n.

Arpmucklhmnatd na

Gammitirinttnt am
AL
httmianit

ſanrticri. Anmnrr

DtYNEEENANNMEii
(täidkwmtutrn wunii

tsditcidffännianten
Onlifenondtinnn atenit
Wopnntexterntee irnanin
Mamtamtnrmcrrs iran,
Karninikenrir
ninktkitiirtennie
melnenienze;

gnunte e
1 4
Ghinriten
itlinna nte⸗
ſchekec ℳ„* A
ngnitiirn
Anſftſcer n

2————

(Odimdinſmnipglg
rtſahädentasſtmüthitz,k
oNnbeetr: Eeſtofiistnt
õ
vomem vſeſſniſmnl tinaen
õ
ws bmom oſeſionente.

Debonpol etet mtn

,1/7 Lu dom t
Lpnimucnnc⸗ A
eur am m mn en
yS iuinti tlun iſun
pi MAlMliien ent

mum annn i o ſnatin

nnnſi egfuti⸗

tuntanamdmgiunn
e meſommnla
e, Hunnpumtin!
mn inund gonisun
vlu
ignsnn. inin

mummiin menbolali tn⸗

—“

Mon vſqʒ adeo exequandus eſt patrono pa/
rens vt etiaʒ fauiana aut caliuiſiana ei actio det᷑
quia iniquum eſt ingenuis hominibus non eſſe li
beram rerum ſuarum alienationem ⁊c.

He operis libertoꝛum

Slo. in.l.ut inriſiuran. ĩ priuci.

Bar. bic ⁊ etiam Illu. d. franc. are. in.l.pꝛima in. v. colum.
ff de acqui. bere. Teputant iſtam glo. ſingularem ad hoc quod vt
actus voleat pꝛeſumitur pꝛeceſſiſſe eum quibus ſto ſimpliciter qꝛ

glo. clara eſt ? nõ eget aliqua noua mea interpꝛetatiõe Cuius vba

het. .
enhus ſcilicet ex interuallo et ſic eſt contra

ifra de libe. cauſa. l.fina.. adeo ſolutio hic ſpõ
te argumento infra eo.l. cum paruus vel tempus
manumiſſionis fuit actum vbi etiam poſtea fie/
ret argumẽto infra de ſolutio.l.modeſtinus ⁊c.

7 if Pꝛo modo arguendi
Z. ſi ita ſtipulatio. foꝛmalit᷑ bene nota hoc
tibi dio Ea que ſunt in conditione non ſunt in petitione.l.ſi
ſub conditione.ff. ſi quis obmil. cau teſt.l.cedere dieʒ cum ibi no
taf de verboꝝ. ſignificatio. ⁊ ideo agens ex contractu conditio/
nali non poteſt agere niſi pꝛobet conditionem eueniſſe ſeecundum
Rapba. cuma.in conſilio lxxix.inci.agens ex contractu ⁊c.tamen
hoc eſt verũ pꝛeterq;ᷓ in caſu poſito in.d.l. ſi ita ſtipulatio.quẽ tex.
ad boc pꝛo vnico allegat Bald. in. l. acceptam in. vi. col. in. vi. que
ſtione pꝛincipali.C. de vſuris. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ no
uo intellectu meo iſtius littere que cum reuerentia nihil facit nã ne
ceſſariũ eſt hic intelligere ꝙ ille ubertus qui pmiſit. xx. ſi nõ pꝛeſta
ret operas decẽ dierũ eſt ⁊ fuit immediate obligatus poſt obligati
onem illã factam eo modo ⁊ fit moꝛa non pꝛeſtando operas illoꝛi
decem dierum 2 ſic petebantur viginti ⁊ ſecundum pꝛomiſſionem
per eum factam ⁊ duhitatio erat hic an peti poſſent vtpote ꝙ vi
derentur appoſita cauſa libertatis onerãde ⁊ dicitur hic ꝙpeti poſ
ſent ſed non pendebat aliqua ibi conditio ſed iam certiſſimũ erat
omnino operas illoꝛum decem dierum debitas eſſe nonfuiſſe pᷣ
ſtitas ⁊ð ideo remanet firma regula illa que habet ea que ſunt in
coditione non ſunt in petitione nec in tex. iſto bñ ⁊ ſubtiliter ponde
rato pꝛobatur contrarium Cuius verba ſunt bec.

L. Si ita ſtipulatio a patrono facta ſit ſi.x. die⸗
rum operas non dederis.xx.nũmos dare ſpon/
des videndum eſt an in hec.xx. actio danda ſit
quaſi onerãde libertatis cauſa pꝛomiſſa ſint nec
operaruʒ que pꝛomiſſe nõ ſint an vero opere dũ/
taxat pꝛomiſſe fingi debeant ne patronus oĩo
excludatur.⁊ hoc pꝛetoꝛ quoqʒ ſentit operas dũ
taxat pꝛomiſſas ⁊c.

Ludo. Roma. in ſuo
Z. ſi quis operas. ſingulari in verbo filiꝰ
c. el. x. Arguit hinc inde ad partes in hoc artiulo vtrũ poſtum⸗
in contractibus compꝛehendatur appellatione filioꝛum ſicut com
pꝛenditur in vltimis voluntatibus vt eſt tex. in.l. ſi quis filiabꝰ. ff.
de leg. pꝛimo ⁊ in.l.qui quartam.5. p eo tit. ⁊ in.S. ſi quis filiabꝰ

inſti. qui. tut. dari.poſ.⁊ poſuit Bar. in. d.l.ſi quis filiabꝰ ⁊ Bar.

in.l. qui filiabus.ff. de leg. H Bar. in. l. titius in parinci.f. de libe.
? poſtu. ⁊ in.l.qui quartã. 5.fina. ff. de leg. ⁊ Bal. in. l. quicunque
in.x.colu.c.de ſeruis fugit. ?⁊ Oldra. in con.lxxxxiiij.⁊ etiã Pau.
de caſtro in conſi.clxxx. in quibus locis ponunt etiam ſcribentes
quid in Ictibus ⁊ quid in vltimis voluntatibus licet Ludo. Ro.
de bijs mentionem non faciat. Sed tandem ipſe vbi ſupꝛa conclu
dit ꝙ non per tex. quem ad boc reputat ſingularem in. d.l. ſiquis
operas Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius lit
tere varticuli quia pꝛimo iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter ponderatus aut
nihil ſacit aut pꝛobat de directo totum contrariuz nam bic dicitur
ꝓ ſi quis ſtipulatus eſt operas ſibi liberieq; ſuis eti continentur
poſtumi. Unde vel pꝛimo dicamus ꝙ tex. iſte nihil facit quia
non fuit facta mentio filioꝛum ſed liberoꝛuz cuius verbi latiſſima
eſt mterpꝛetatio ⁊ maioꝛ qᷓ filoꝛnz vt in.l. iberoꝛum cum ibi nõ.

ff. de vero. ſigni. Tel fo dicamus v iſte tex. pꝛobat totũ con⸗
trariuz cum illa diſpoſitio facta inter viuos compꝛehendat poſtu/
mos vt hic or̃ ſed obmiſſo iſto text. qui vt dixi non facit vel ſi facit
pꝛobat contra Ludo. Roma. dicas tu ꝙ contra eum allego tex. in
ter minis in. l.nomen filiorum in pꝛinꝰff. de verbo. ſigni. vbi text. lo
quitur in quacunq; diſpoſitione ſiue inter viuos ſiue in Vltimia vo
luntate ⁊ ꝓbat ꝙ poſtumus comuniter continenturappellatiõe fili
oꝛum ergo vc. Circa quaʒ materiã addo vnum verbuz ꝙ ap
pellatione filioꝛũ non compꝛenditur filius de Ppꝛia tamen ſigniſi/
caione legitimatus ſᷣm Bal.in.l.enum quam in. xx.col. vbi hoc po
nit. C. de fideicomiſſ.?⁊ Pau. de caſtr. in ſuo conſi? ccxxiij. Nec
etiam venit naturalis tantũ in ſtatutis ſecundũ Ange.in ſuo conſi
xxv. incdipien. In dei noĩe amen. dña granc. condidit teſtm̃ vc.x
in.l. quiſquis. C. ad... Jul. maieſt. ⁊ Ludo. Ro. in.l. pꝛetoꝛ in pꝛin?
in quarta col.ff.de in ius voc. Bal.in.l.libertũ. C. de inter.matri.
T dñs meus Alex.de Imo.in conſi?xvij.in pᷣ volu.incip.An in feu
dor emphiteoſi ⁊c.⁊ in cõſi xxvj. incip.An alienatio feudi ⁊c.⁊ in
conſi?lvj.incip.Aldrouandus teſtatoꝛ in quintovolumine ad quos

me remitto ⁊ redeo ad textum de quo modo agimus. Cuius
textus verba ſunt hec.

L. Si quis operas ſit ſtipulatus ſibi liberiſqʒ ſu
is etiam ad poſtumos pertinet ſtipulatio ⁊c.

L⸗ quod niſi.s.quod ſi dies.

Ego pꝛomiſi medico ſalariũ vt iret ad curandũ fratrẽ meuʒ
pꝛo cura fratris mei infirmi ad aliquã ciuitatem vellem ſcire an
debeatur per me in dubio ei ſalarium dum eſt in via ſeu in itinere
Ludo. Roma.in ſuo ſingulari in verbo ſalariuz el dᷣ dicit ꝙ ſic per
tex.ſᷣm eum ad boc ſingularem in.d.l.qð niſi..quod ſi dies cum
ibi nota.per Bar. Sed tu aduerte pꝛo nono ⁊ vero intellectu
meo iſtius littere quia iudicio meo iſte tex. cum reuerentia non fa
cit ⁊ non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter conſideretur nam hic diei
tur ꝙ dum libertus vadit romam pꝛo pꝛeſtandis operis patrono
ſuo hij dies cedunt ad damnum patroni ſcilicet vt non ſit obliga/
tus ei ꝓ operis pꝛo diebus illis itineris de nouo dĩdis. Sed
aliud eſt querere an patronus ſit obligatus ei ad aliquid ⁊ hoc nõ
dicitur hic.quinimmo ego de directo allego caſum iſtummet con
tra Ludo. Roma.in qõe foꝛmata in eademmet lege parum. S. in
verſi ſuo impendio dare debet q;diu qð debet in rerum natura
eſt ⁊c.vbi libertus qui tenetur pᷣſtare operas patrono ſuo tenetur
eas dare ſumptibus ex expenſis pꝛopꝛijs ſuis ergo ⁊c.⁊ ſic ego re
toꝛqueo illum text.contra Ludo. Roma.de cuuus materia addo
Bal.in.l.liberti liberteq;.C.de oꝑis liberto.vbi dicit ꝙ debet ha⸗
bere ſalarium pꝛo ea die qua recedit etiaz ſi recedit hoꝛa tarda ad
quem me remitto ⁊ redeo ad text.de quo modo agimus. Cuius
tex. verba ſunt hec.

Quogd ſi dies interea ceſſerint:dum Romam
venit:patrono perire dummodo patronus tanq̃ʒ
vir bonus ac diligens paterfamilias rome moꝛa
retur vel in pꝛouincia pꝛoficiſcatur: ceteruʒ ſi va
gari per oꝛbem terrarum velit non eſſe iungendã
necceſſitatem liberto vbicumq; ſequi eum ⁊c.

De bonis liber.

poſt moꝛtẽ aui ſui
non poteſt ſuccedere ex pꝛopꝛia perſona auo ſuo de jure ciuili nec
etiam de iure pꝛetoꝛio vt eſt tex.in. .cum autem inſti.de ſuc.ab in
teſtato ⁊ in.l.titius.ff.de ſuis ⁊ legi.⁊ in.l.pꝛima.S.ſiquis pximus
ff. vnde. Cogn. Tamen hoc fallit in iure patronatus. nam in eo ad
mittitur ex pꝛopꝛia perſona ſua caſus eſt in. d.l.paulus.. paulus
el pꝛrimo quem ad hoc pꝛopoſitũ pꝛo ſingulari allegat Ludo. Ro.
in ſuo ſingulari in verbo ius ⁊c.el.iiij. vbi dicit ſe ſolus notare iſtũ
tex.ad hoc ⁊ idem reaſumpſit ipſemet in dictis ſingularibus in vlti
mis voluntatibus in verbo conceptus ꝛc. Sed tu aduerte
verioi intellectu iſtius tex.v aperte dicas ꝙ non ſolum iſtud pꝛo/
cedit in iure patronatus ꝓut dicit Ludo. Roma.ſed etiam in heĩ
ditate liberti vita ego nouiter ad ̊ pondero tex.in. d. . paulns in
verſiꝰ ⁊ ad hereditatem eius legitimã admitto vc. ⁊ ſic non reſtrin
go iſtum tex.ſolum quo ad ius palronatus ſed etiam ad bona om
nia liberti ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur iſte caſus. Cuius totius
tex. verba ſunt hbec. . .
CPaulus reſpondit nepotem etiam poſt mor⸗
mn 1 .

tem aui conceptum ſuperſtite liberto bonoꝛũ poſ
ſeſſioneʒ contratabulas liberti petere poſſe ⁊ ad
hereditatem legitimam admitti ⁊c.

L. libertus patrono in verſi.

datur ergo c. Bal. in.l. non eſt. C. fami. herci. ⁊ etiam idem
Bal.in.l.ſi quis in pꝛin: C.de inoffõ.teſtõ.⁊ in rep.l.pater filiũ.ff.
eo.titu.in pe.carta vel circa eo.titu.⁊ etiã dñs meus Alex.de Imo.
in.l.quia poterat in.vij.col.ff.ab trebel.reputant iſtum tex.ſingula
reʒ ad hoc ꝙ ſi fulius eſt inſtitutus ⁊ grauatus eſt ſegatis ⁊ datus
eſt ei ſubſtitutus poteſt capere legatum ſuum ⁊ reſiduum tranſfe
rere ad ſubſtitutum. de quo adde tu nota.per dñũm meum Alex.
de Imo.conſulentẽ in hoc ſuo conſi.lxxv.maxime in quinta colu.
in pꝛimo volumine incipiente an bannitus ⁊c.⁊ melius per Pe.de
anca.in ſuo conſi.cccv.ad quos me remitto ⁊ redeo ad text. de qͥ
agimus. Cuius verba ſunt hec. .
Datur ergo ⁊c.ibi vt accepta debita poꝛtiõe

cetera pars ad ſubſtitutum perueniat ⁊c.

ZL.ſi uero.s.ſed ſi moꝛtis. udo.

in ſuo ſingulari in ver.donatio ⁊c.lultimo eleganter dicit ꝙſicut ac
ceptans legatum ſibi factum in teſtamento non poteſt ieſtamentuʒ
illud dicere nullum ita etiã ille qui acceptat donationeʒ cauſa moꝛ
tis non poteſt dicere teſtamentum nullum per caſum ᷣm eum ad
hoc ſingularem in.d.l.ſi vero.s.ſed ſi moꝛtis. Sed tu aduerte
pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.⁊ intellige ſane hoc quã
do donatio cauſa moꝛtis ſuit agnita poſt moꝛtem donantis ſecus
eſt ſi viuente donante agnita fuiſſet.quia tunc boc non obſtãte poſ
ſet donatarius venire contra teſtamentũ donantis dicens ſe ſpera /
re donantem debuiſſe oſtendere etiã ſe magis gratuz in teſtamen
to erga ſe tex.eſt notatus in.d.s.ſed ſi moꝛtis in ver. ſi vero in ſine
cuius tex.caudam obmiſit Ludo. Roma.⁊ non vidit iſtum text.
in fine qui non poſſet eſſe magis ad rem pꝛo intellectu pꝛedictoꝛũ.
Cuius text.verba ſunt hec.

CSed ſi moꝛtis cauſa donationem agnouerit:
dicendum eſt repelli eum a contratabulas bono/
rum poſſeſſione ſic tamen ſi poſt moꝛtem liberti
agnouerit: Ceterum ſi ei viuus libertus dona/
nit ⁊ ille accepit non idcirco erit repulſus a con/
tratabulas bonoꝛum poſſeſſione quia poteſt di/
cere ſperaſſe ꝙ in teſtamento gratus quoqʒ cir/
ca eum fieret permittiqʒ ei debet ⁊c.

SHe bonis liber.

Loõga eſt diſputatio in
Z. qui cum maior. ter Doctoꝛes legiſtas
an ſi mater ſit minoꝛ.xxv.annis tempoꝛe quo debet petere tutoꝛẽ
filio ſuo pupillo.ſi poſt efficiatur maioꝛ ⁊ non petat adhuc ei tuto
rem dari excuſetur ratione illius minoꝛis etatis in pꝛin.exiſtentis.
an vero pꝛiuetur ſucceſſione ratione maioꝛis etatis ſuperuenientis
in quo Spe.in titu.de in integr.reſti..nunc dicendum verſi.quid
ſi nondum ⁊c.tenet expꝛeſſe ꝙ mater excuſetur. Sed Bal. in
aũt. ſi captiui.C.de epᷣis ⁊ cle.⁊ in.l.qui contra.C. de inceſt.nup.et
etiaz in.l.pꝛecibus.C.de impu.⁊ alijs ſubſti.⁊ in.l.omnẽ.C.ad ter
tul. moꝛe ſno variauit ⁊ aliquando tenuit ꝓ matre ⁊ aliquando õ
matrez de qᷓ articulo late dixi infra in.l.a..ſi mr̃ infra ad tertul.
⁊PHideo pꝛo nunc non ero longioꝛ in hoc opere noſrro. Sed Lu
do. Roma.in ſuo ſingulari in ver. mater ⁊c.el o.tenet cũ Spec.
videlicet q; mater excuſetur per tex.in.d.l.qui cum maioꝛ in pun.
in verſi.ſed ſi minoꝛ quidem inſtituerit accuſationem ⁊c.⁊ ideʒ vo
luit etiam in ſingnlari in ver. patria poteſtas xc. Sed tu aduer
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.qui cum ſupoꝛtatione
nibil facit ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur ⁊ non meretur allegari ad
boc pꝛopoſitum nam ratio illius deciſions hic aſſignatur in tex. in
verſi.cum alterum ſi feciſſet in turpillianaz incidiſſet c.nam ideo
minoꝛ hic excuſatur non deſiſttẽdo accuſare quia deſiſtendo ab ae
cuſatione poſt maioꝛem etatez incidiſſet in turpillianũ ⁊ ideo non
eſt mirum ſi potuit perſeuerare in pꝛopoſito incoato tempoꝛe mi
noꝛis etatis. Seg hec ratio ceſſat in caſu iſto quia mater non
incurrit aliquã penam ſi modo petit tutoꝛem filio mo immo inci /
dit ſi non petit.⁊ ideo etas ſuperueniẽs omnino tollit ſibi ilud pꝛi

nilegium. cum fuefit ei conceſſum pꝑ etatem. vnde ceſſante cauſ⸗
priuilegij ceſſat ipſuʒ priuilegiũ.l.ſemo. .vſuras.ff.de legaf. Po ⸗
ſimilibus ⁊ ſic iſte text.non probat cuius verba infra ponemus⸗
Secundo ad idem allegabat Ludo. Roma, etiam text. in .
tercia.S.ſcio.ff.de mino.in verſi.initio inſpecto ⁊c. Sed adit
lum tex.facilis eſt etiam reſponſio nam ideo ibi ſuccuritur minori
quia minor adimit hereditatem ⁊ leſus eſt licet maior factus exe /
gerit a debitoribus hereditarijs ⁊ ſic comprobauerit aditionez ſu
am quia leſio ibi durabat ⁊ habebat cauſam permanentem.
hoc non ceſſabat ibi cauſa pꝛiuilegij. Sed in caſu iſto quipning
mater eſt effecta maior ceſſat omnino fauor ⁊ cauſa prunlegij. nec
eſt aliquid retrofactum pp quod debeat vt minor iuuari immo
nihil fecit de pᷣterito. Sed potius obmiſit ꝑꝑ quã obmiſſionẽ non
eſt leſa in aliquo ĩmo lex. eaz excuſauit in hoc.Et per ↄñs non du⸗
rat aliqua cauſa ꝑpꝑ quã debeamus conſiderare amplius minorez
etatem cius. Preterea alia eſt ratio lucri ⁊ alia eſt ratio dã/
ni nam in dicto. .ſcio minor ibi tractabat de dãno euitãdo. Sed
bic de lucro perdendo ſcilicet vt non ſuccedat ⁊ per ↄñs ille text. nõ
facit ad caſum noſtrũ cuius verba ẽt infra pynemus. Tercio
ad idem adducebat Ludo. Roma. duas glo.ſcilicet vnam in.l mi
noribus.C. de hijs qui vt iudi. ⁊ aliam in.l.prima. C. in quibus
cau.in inteſt.reſti.non eſt necceſſ. Sed cũ reuerentia ipſe men
titur quia ille glo.non dicunt hoc ſi bene cõſiderentur nam minor
ibi ideo excuſatur ſi non vendicat mortem defuncti poſtea maior
factus quia iaz erat ſibi queſitum ius in hereditate ⁊ adiuerat be
reditatem quo caſu non debet modo auferri ab eo ſi non vendicat
ſed hic nonduz erat queſita matri minoꝛi hereditas filij ſui immo
poſtqᷓ; maioꝛ facta eſt filius ſuus moꝛtuus eſt quo caſu tunc vole
bat admitti ad eius ſuccefſioneʒ vnde merito non poteſt. Uel
⁊E ſecundo dico ꝙ tex.in.d.l.minoꝛibus in fine pꝛobat contra doc/
trinam illarũ gloſarum ſi bene conſideretur in verſi.qui ſi maioꝛis
etatis feciſſetis ⁊c.intelligendo vt veniat ad pꝛecedentia diuerſificã
do ꝓut intelligi debet vt ſit maioꝛ ratio dubitandi. Secd qũo
cunq; ſit ad rem noſtram nihil faciũt ille gloſe recte ponderate que
allegant illum tex.in.d.l.tercia.S. ſcio ⁊ ſic conſiderant cauſam de
pꝛeterito ne minoꝛ damnificetur in iaʒ ſibi queſuis. Sed aliud eſt
in caſu noſtro in quo tractamus de acquirendis ⁊ lex magis fauet
in queſitis qᷓ; acquirendis vt in.lʒ.fi.C.de acquir.poſſe.⁊ facit illud
turpius eicitur qᷓ; non admittitur hoſpes.c.quemadmodum extia
de iureiura.⁊.l.patre furioſo.ff. de hijs qui ſunt ſui vel ali iuris cuʒ
ſimilibus ⁊ ſic pᷣdicta iura non faciunt iudicio meo ad ꝓpoſitum.
Quoꝛum omnium verba ſunt hec.

Et pꝛimo.d.l.qui cum maioꝛ ⁊c. In verſi.Sed
ſi minoꝛ inſtituerit accuſationẽ maioꝛ aũt factus
ſentẽtiaʒ accepit:benigne eit dicendũ ignoſci de/
bere quia miuoꝛ cepit nec enim ei imputare poſſu
mus cur uon deſeruerit accuſationeʒ vel cur abo

litionem non petierit ⁊c.
Uerba autem glo.in.d.liminoꝛibus ſunt bec.

CReſpondere ⁊c. In verſi. Sed quid ſi eo tẽ/
poꝛe: quo adiuerunt minoꝛes fuerint: nunc cum
conueniuntur ſunt maioꝛes vel ſtatim poſt aditi/
oneʒ facti ſunt maioꝛes nunquid tenebuntur ac/
cuſare Reſpondeo non quaſi initium ſit ſpectan
dum vt. ff.de mino.l.iij.G.ſcio ⁊ ideo non amitũt
beneficium quod debet eſſe perpetuuʒ vt in con.
ſtitu.que de dignit.⁊c.

Glo.in.l.qui cuʒ maioꝛ.s. ſi pa
tris in uerbo calumnioſam ⁊c.

Joh.de Imo.in.l.pe.ꝭ.ad crimen in ver. ſexto fallit c. f de. jub.
iudi.⁊ dñs meus Alex. de Amo.in.l.quarta.. hoc aũt iudicii ſ.
de damno infecto reputant iſtam glo. ſingalarem ad bhoc ꝙ iuder
poteſt repellere litigantem ab agendo vbi conſtat de eius calumnia
de quo alias dixi in.d. . hoc autem iudicium vbi poſui mults in
quibus iudex poteſt ſupplere ex offcio ⁊ maxime ꝙ iudex poteſt
deferrere iuramentum calumnie etiam poſt concluſum in cauſa
ſm Spe.in titu. ð iure calũ.in fine ⁊ etiã poteſt caſſare malã conſu
etudinem vt eſt tex. nota.in.c.frequentibus extra de inſtitut. peſ
quem ita dixit ibi.do. Anto.ad quem me remitto ꝓ nunc cum de
hijs omnibus late alias dixerim in. d. . poc auteʒ iudicius vbi eſt
locus proprius ⁊ ideo non repeto nunc niſi qdð pono ver bs gloſe.
Que ſunt hec.

kinſt

un⸗

4 4 is

,eNngerN Nret
innſtigeiid, nes
minn R n
n ——

cin ſonunnnul
unnttnpuß
1Sſtrmne
Inniontnt nnlinmd
Cuclktetnnine

24
.

im llen inte⸗
Nerknumtppni etcctam 1c
ingimmn ſeſeſonn enrfne
ererecertczeginen da

GNpſonnu
Noscerke pn.

Lpe Mirirn
Sn N rNeei
Uncfützinſatirntlnn wan
Toinkonnniinier
kglenginntrnir en
Saatnnilitan⸗
Nimngnn ,
Hiliit in vnnne⸗
innutmitannns

nichigned
cdre
edi ntan
RN. ſnten &
8 1
rechet
n

r.
.

nun i ſenmte en

—

..e

säs nwlin
Snmlgin nirt nni
Immiſinmi unſtini intitis
aizcht eigtitnimtihi
Nrqaunimttyt ernininnunt
pan wideſeneni uaininzuart
ltonen Mientt⸗
Uramem mudliniis i
(Rmcru ni Nl e
waumm nini ioll ran
mmarannidls iftitzſttti⸗
m iaci a iinz nni ttumnr
vlnmmtuſiimnſtſrini
ns denmlii linn nnninin
wcamn alenſenuſttan

õ

Goirloic;ͦindi

nnannbin
leunmum ſi⸗ ſig
ee eu er milun 2
— mnfe itlumg,
mn emmn hehnſ holu 19

enara c tdin
pernmn mu ileline c
ain ſc e un lan eic et
n u wine mumnſ e
asncumſun
1
uak

Calumnioſam ⁊c.ideſt que vere erat calumni

oſa: Sed iudex ignoꝛabat alioquin repelleret

cum:vt.C. vt nemo pꝛiuatus.l.fi.in fi.⁊c.

eI Bar . hic ditit iſtam legem eſſe ſingu
Z. Si filius larem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ in his

iure diuerſo non habet locum collatio vt hic in tex.
“ Per u auert ꝓ ve ro ⁊ nouo intellectn meo iſtius text.qui
iudicio meo pꝛobat totum ↄꝛium ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur.
Mam in pꝛin bene dicit illud qð dixit Bar. ſed poſtea in fine deci
dit contrarium ⁊ aſſignat rationez in verſi? cum iniuriã per bono
rum poſſeſſionem patiatur ac. ⁊ ideo etiam conferre debet pꝛout
hic dicitur in text. bene conſiderato. In quo addo aliud in ſi/
miii ꝙ ius accreſcendi etiam non habet locum inter ſuccedentes ex
viuerſo iure per not.per Bar. in.l. ſiue. . ex duobus. ff. de iure pa
tro. Bal. in.l. vnica in. x. col. C. quando. non peten. par. 7 Bal.in
ait pꝛeterea. C. vnde uir. ⁊ vxoꝛ ⁊ Bal.in.l.pꝛima. C. de teſta. mi
li. vin..pꝛima.· .in paimo in pꝛima colu. C. de cadu.tollen. ad quos
me remitto ⁊ redeo ad iſtum tex.de quo modo agimus. Cuius
erba ſunt hec.
. Si filius in poteſtate heres inſtitutus adeat

z emancipato petente bonoꝛum poſſeſſionem cõ
tratabulas ipſenon petat nec conferendũ eſt ei et
ita edictum ſe habet ſceuola: Sed magis ſentio
quemadmodum pꝛo parte hereditatem retinet
eo iure quo bonoꝛum poſſeſſionem petere poſſit
ita conferri ei debeat vtiqʒ cuʒ iniuriam per bo
norum poſſeſſionem patiatur ⁊c.

De hiis que in frau. patro.

I Batr.in l. hereditariuz.fl.de bo.aucto.
X. F ingli. iudi.poſſi.docet nos vnuʒ modũ frau
dandi ſili legitima ſua vt ſi pater pꝛomittat omnia bona ſua poſt
moꝛtẽ titulo oneroſo non aũt lucratiuo alicui.Et hoc modo dedu
cetur iſtud es alienum quo facto non ſupererit aliquid ꝓP legitima
filij. Seg hanc cautelam repꝛobat Ludo. Roma. in ſuo ſin/
gulari in verbo legitima ꝛc. el pꝛimo dicens ꝙ in contrarium eſt ca
ſus in. c.l. f. in ſme. Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu
meo iſtius text. quia non eſt mirum ſi hic quelibet alienatio facta
quocunq; titulo per patrem adoptiuum reuocatur quia lex. pꝛeſu
mit ſacilius comitti poſſe fraudem ⁊ vere comitti contra filium
adoptiuum qᷓ; contra filium legitimũ ? naturalem ⁊ ideo quelibet
alienatio facta per eum reuocatur. vt bic dicitur in text. in verſiẽ ſi
quid itaq; in fraudem eius alienatum eſt vc. ⁊ hoc modo ego in/
telligo ſtum tex. nouiter yno ſolo addito ꝙ de modo pꝛauandi fili
um ſua legitima poſuit Bar. in. d. l. bereditariũ. ffde bonis aucto.
iudi poſſi.?⁊ Bal.in.l.a.C.ſi quid in frau.patro. in.l.pꝛima. C.
de inoffitio. donat. ⁊ Ange. in. 5. pꝛobibemus in auten. de trien.⁊ ſe
miſſe. ? Angel. in autent. de iumen. dona. in fine de quo ad eos me
remitio pꝛo nunc ⁊ redeo ad text.de quo modo agimus. Cuius
verba ſunt hec. .
L. Conſtitutione ⁊c. In verſi. Si quid itaqʒ in
fraudem alienatum fuerit: quia per Caliuiſianã

vel per Sꝓauianam actionem reuocanda eſt ⁊c.

de iure patronatus.

. Bar . hic dicit iſtũ
Z. ſiue. excluditur. text. eſſe wrieln
1 mentitenendum ad hoc ꝓpoſitum ꝙ inſtitutus etiam ex vntia
ſola excluctur a contratabulando teſtamentum ⁊ debet ei ſupple
ri vſq; ad legitimam poꝛtionem pꝛout dicitur in text. in verſi T ſi
ex vntia heres inſtituatur vc. cũ quo in B̃ ſto ſimpliciter quia tex.
hoc optime pꝛobat nec eget alia noua mea interpꝛetatie niſi ad
do vnum verbu ꝙ ſupplementũ legitime debet fieri de tota here/
ditate ſecundum Bart. in. l. in quartã in fi.ff.ad.l.falci:⸗⁊ Bart. in
lpapinianus. 5. quarta.ff. de inoffitõ. teſtö. ? Bal.in. l. pꝛima vij.
colum. C. de inoffitio. donat. in. l. omnimodo in fine pꝛincipij.C.
de inoffito teſtamen. etiã contra legatarios ſecundum eoſdem in
loris hꝛeallegatis ? Dau. de caſtro. in conſilio.cclv. in conſilvj.
Oldra. in conſi cxiij. ad quos me remitto ⁊ redeo ad text.de quo
modo agimus. Cuius verbaſſunt bec.

CExcluditur a contratabulas bonoꝛum poſſeſ
ſione patronus ⁊ ſi ex vntia heres inſtituatur: =
id quod deeſt ad ſupplendam debitam poꝛtio⸗/
nẽ ꝑ ſeruũ iudicio liberti ſine cõditione ⁊ delatio
ne ei in hereditate vel legato ſiue fideicõmiſſo
queri poteſt ⁊c.

Z. ſiue.s.ex duobus. Sti nan
do non petentium partes ⁊ etiam dñs meus Alexan. de JImo.in. l.
plane. .ſi duobus in ſexta colum. fl. de legat.pꝛimo reputant iſtum
tex.ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ vbi filij ſunt inſtituti in inte/
gra eoꝛum ⁊ dehita poꝛtione ⁊ alius filius eſt experedatus.ſi exhe
redatus repudiet non accreſcit eis poꝛtio ſua quia ſuccedit diuerſo
iure quia exheredatus ipſe venit per querelam contra teſtamentũ
ſed ipſi ex teſtamento ſecus eſt ſi minus legitima eis fuiſſet relictũ
quia tunc ſi exheredatus repudiat accreſcit eis poꝛtio illius quoni
am ipſe petebat ſupplementum quia tunc eodem iure ſuccedit per
iſtum tex.quia clarus eſt ⁊ non eget noua mea interpꝛetatione niſi
ꝙ in materia iuris accreſcendi vt non habeat locum inter ſuccedẽ

tes dluerſo iure poſuit Pau.de caſtro in ſuo conſixccliij. incipiente

quoniã fundamentum huius articuli ⁊c. ⁊ etiam in conſi.cx. incipi
ente ſuper pꝛimo queſito ⁊c. vbi ponit an in eo iure atendatur ra⸗
tio ſanguinis ad quez me remitto ⁊ rcdeo ad tex.de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec.
CEx duobus patronus vnus ex debita parte
heres inſtitutus ſine conditione ⁊ dilatione con
tratabulas bonoꝛum poſſeſſionem petere non po
terit licet ſi minoꝛ ei poꝛtio eſſet relicta ⁊ contra/
tabulas bonoꝛum poſſeſſionem petiſſet alia etiã
poꝛtio ei accreſcens potuiſſet ⁊c.

Z. ſi li b ertus Bar. bic dicit iſtũ tex.eſſe mul

tum ſingularez ad hoc pꝛopoſi
tum ꝙ alienatio facta in fraudes legis ipſo iure non valetſe ed aliena
tio facta in fraudẽ hominis bene valet ſed reuocatur vt hic in tex.
maxime in verſi? plane ſi qua alienauerit ⁊c.cuzʒ quo ſto quia tex.
optime pꝛobat hoc maxime in verſiꝰ ſupꝛa allegato nec pꝛo nunc
eget alia noua mea interpꝛetatione niſi ꝙ addo Paul. de caſtro in
conſilio.cxcv.vbi ponit quid ſi alienatio eſt facta in fraudem ſtatu
ti ⁊c.per GBal.in.l.pꝛima.ff.ſi quid in frau.patroni.⁊ per Bal. in. le
certa foꝛma.C. vt in poſſeſſi.legat.⁊ per Bart. in.lxercia.C. de pi
gno.et in.l.cyrographis.ꝭ.fi.ff.de admi.tu.ad quos me remitto ⁊
redeo ad text.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Si libertus minoꝛem ſe centenario in fraudẽ
legis fecit ipſo iure non valebit id quod factum
eſt ⁊ ideo quaſi in centenarij liberti bonis locum
habebit patronus:quicquid igitur quaqʒ ratio/

ne alienauit ea alienatio nullius momẽti eſt Pla

ne ſi qua alienauerit in fraudem patroni adhuc
tamen poſt alienationem maioꝛ centenario rema
neat alienatio quidem vires habebit verumta/
men per fauianam ⁊ caliuiſianam actionem reuo
cabuntur ea que per fraudem ſint alienata ⁊c.

Ande cognati.

Querela in officioſi teſtamenti non
C0 G natis. datur contra teſtamentuz fratris ni
ſi turpi perſona inſtituta vtin.l.fratris ⁊ in.l.fratres.C. de inoffitõ
teſtamento ⁊ in.S.pꝛimo cuʒ ibi nota.inſti.eo.titu. Tamem ingra
titudo que opponitur contra fratrem non poteſt opponi niſi ab in
ſtituto herede non autem ab alio etiaz ab inteſtato ſuccedente fra
tre grato tex.eſt in.d.l.cognatis quem tex.ad hoc pꝛopoſitum pꝛo
nota. ⁊ ſingulari allegat Balcd.in dicta.l.fratres in penultima colu.
in ſexta qõe pꝛincipali. Sed tn aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intel
lectu meo iſtius text.⁊ nouiter dicas ꝙ iſte tex. non bene hoc pꝛo
bat ſi bene ponderetur nam dicitur hic ꝙ ſi cognatus accuſauerit
cognatum non denegatur ei ſucceſſio. Un piſte text. non lo/
quit᷑ in agnatis ſed in cognatis Secũdo non dicit illud ad qð

%

rus ſit ex ſe vt videre potes ⁊ ideo non eſt multum laboꝛandum
circa hoe. Cuius verba ſunt hec.

L. Cognatis accuſatio nihil obſtat ad ſucceſſio
nem ſi accuſauit cognatos ſuos ⁊c.

.in aüt itaq. C. co
Glo. in. l. ha C parte. in 85 een⸗ bal.
7 Ange.in.l.finali.C. vnde cogna.⁊ Bal.in.l.in teſtamento in nona
col. C. de teſta.mili.⁊ Ludo. oma.⁊ dñs meus Alex.de JImo.in
l. ex facto..ſi quis rogatus in.xxiij.⁊ etiam in.xxxv.colum. ffad
trebel. reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ fratres naturales
vel ſpurij. non ſuccedunt inuicem etiã vt cognati. Sed tu ad/
uerte pꝛo nouo intellectu iſtius glo.que plus mihi dixit ſi bene põ
deretur ꝙ boc eſt verum etiaz ſi legitimarentur vt in ea videre po
tes in fine de qua materia alias plene dixi in additionibus meis
factis ad ſolemnem tractatum. D. Mathei de mattaſelanis com/
bononienſis de ſucceſſ.ab inteſtato ⁊ ideo pꝛo nunc non me exten
do circa hoc niſi ꝙ addo modo vnum notabile conſiliuz dñi mei
Alex.in terminis in conſi.clxxiiij.in quinto volumine incipiente An
frater ſpurius natus ⁊c.ad quem me remitto ⁊ redeo ad glo, de
qua agimns. Cuiue verba ſunt hec.

Naſcuntur.C. ad oꝛfi.l.finali. C Sed nati
ex duabus concubinis eodem tamen patre nati
an ſint cognati. NGñ.non ſuccedunt quia nec co/
gnatis patris etiã ſi legitimentur vt in aũt.quib.
mod. natur.effic.ſui..filium autem ⁊c.

Se ſucceſſo.edicto.

Glo.ĩ.l.pꝛima.S.ſed indendũ.
Pau. de caſt. ⁊ Alluſtr. dñs Sranci.aret.in.l.qᷓdiu in vltima
col.in fi.ff.de acquir.here.reputant iſtam glo.ſingularezʒ ad hoc
ille qui repudiat hereditatem ſimpliciter cum eſſet ſibi delata ex
capite videtur repudiare tam ex pꝛimo q; ex ſecũdo capite de quo
aliquid dixi poſt dĩm meuʒ Alex.in.l.pꝛima.C.qui ad mit.⁊ ideo
pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi e pono verba glo. Que ſunt bec⸗
Succedat ⁊c.m verſi. Sed quid ſi ſunplici/
ter repudiauit videtur in totum repudiaſſe vt ar/
gumento ſupꝛa de interro.actio.l.ſi ſine.ꝭꝗ.qui

interrogatur ⁊c.

Ad tertullia.

L. ſecunda.s.ſi mater Water que

vult poſſe ſucce
dere filio ſuo moꝛienti in pupillari etate debet petere ei dari tuto/
res alias excludit᷑ ab eins ſucceſſione vt in.l.ſciant.C. de legitimis
tuto.cum ſimilibus ⁊ ĩi i.tercia.C.ad tertul.vbi per Bal. ⁊⁊ Bal.⸗
in.l.pꝛecibus.C.de impu.x alijs ſubſti.in.vij.col.⁊ Bal.in.l.fi.C.
ſi aduer. de lic.? Gal.in aũt.ſi captiui.C.de ep̃is ⁊ cle. ⁊ in.l.qui
cõtra.C. de inceſt.nup.⁊ in aũt. eiſdezʒ.C.de ſᷣis nup.⁊ in.l.omnẽ
C.ad tertul.⁊ in con ſi.xxx.incipien.Cola ⁊c.vbi ponũt quid ſi ma
ter eſt minoꝛ.xxv.annis tempoꝛe moꝛtis viri ⁊ maioꝛ poſtea tem/
poꝛe moꝛtis pupilli an pꝛiuetur eius ſucceſſione vel ne vt ibi ꝑ eos
ad quos me remitto ꝓ nunc vbi concludũt ꝙ non et Pau. de ca.
