trarium nouiſſume ait iniquum eſſe ad fideicom/
miſſarium damnum pertinere ad quem augumẽ
tum non pertinet ⁊c.

Z. lurius.S.heredibus. Qumhobe
de reſtiruendo quicquid ad eum peruenerit tenetur etiã reſtituer̃
pꝛelegata vt in.l.cum virum cum ibi nõ.C. de fideicõmiſ.tamen B
eſt verum niſi heres eſſet pꝛohibitus alienare pꝛelegata quia tune
ſecus eſt tex. eſt in. d.l. lutius..heredibus. Quem tex.ad hoc pꝛo
ſingulari allegat Ludo. Roma.in ſuo ſingulari incipiente hr̃s ro/
gatus æc. poſito inter vltimas voluntates. Sed tu aduerte ꝓ
nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.nam hic non ſolũ heres fuit
pꝛohibitus alienare. ſed etiam fuit dictum hic aliud in quo conſi /
ſtit ratio ⁊ virtus pꝛincipalis iſtius tex. videlicet vt ſuperſtes ex eis
haberet illa pꝛelegata vc.vnde his duobus concurentibus non eſt
mirum ſi pꝛelegata non compaehenduntur in reſtitutione fideicõ/
miſſi pꝛout hic dicitur in tex.alias aũt ſecus dicendum eſſet ſi bñ
⁊ ſubtiliter ponderetur iſte caſus. Cuius verba ſunt hec.

CHeredibus pluribus inſtitutis: in quibus li/
bertis tribus ex dodrãte eis fundos per percep
tiones dedit ⁊ ab hijs petijt ne eos alienarent ⁊
vt qui vita ſupereſſet ſolidos eoſdẽ fundos obti
neret. Deinde vni ex libertis fideicõmiſit vt ꝗc
quid ad eum ex hereditate boniſue pueniſſet de/
ducto pꝛo ea parte ere alieno et legatis ſibi.xxv.
aureis reſtituat titio: Queſitum eſt an etiã par/
tes tercias fundoꝛũ pꝛelegatoꝛuʒ colibertis etiã
deducere debeat: Reſpondeo ſecundum ea que
pꝛoponerentur?:non debere reſtituere perceptio/
nem: cum ipſe teſtatoꝛ ⁊ legata excipere volu/
iſſet etcetera.

Q nando dies lega. cedat.

Z. Kogo. Silegatum ktl eſ boe moco vr hio

quandocunq; det titio centum ⁊c.qũo
intelligatur Ludo. Roma. in ſuo ſingulari in verbo quãdocunq;
æc.coneludit ꝙ quãpꝛimuʒ heres poteſt dare debet pꝛeſtare illud
legatuʒ per tex.vᷣm eum ad hoc vnicũ in.d.l.rogo. Sed tu cõ/
ſidera quia ego dico ꝙ pꝛimo Bar. allegauit iſtum hic pꝛo ſingula
ri de quo Ludo. Roma.mentioneʒ non faccit. Seecnndo dico
ꝙ; Ludo. Roma.fallitur in vero intellectu iſtius tex. qui pꝛimo ⁊
ante omnia non vtitur eo verbo ita generali quandocunq; ⁊c. pꝛo
ut dicit Ludo. Roma.ſed tex.vtitur verbo denotante minus tpᷣs
maiuſq; temperamentũ in ſe habente ſcilicet quandoq; ideſt aliñ.
Secundo fallitur ipſe quoad veruz ſenſum iſtius tex. in alio
quia pꝛout expꝛeſſe dicitur in text.ita demum heres tenetur non
ſolum quando poteſt ſed etiã quandodies ceffſerit ⁊ etiã quando le
gatarius petat alias autem non. PBequiritur ergo potentia ex
parte ipſius heredis ⁊ etiã ꝙ ſit adita hereditas ⁊ etiaʒ qð petat le
gatarius legatum ita ſonat iſte tex. maxime in verſiᷣ cum pꝛimuz
potuerit ⁊ cum dies ceſſerit ⁊ cum ab ipſo petitur ⁊c. vbi text. bec
omnia copulatiue ponit ⁊ ſimul copulat ergo omnia cõcurrere de

bent ⁊ ita ego nouiter intelligo illum caſuzʒ.quicquid dicat Ludo.

Roma.qui non recte guſtauit eum. Cuius verba ſunt hec.
Rogo quandoque.x.det vtiqʒ heres meus
titio.x.det titio.x.heres dare debebit: Sed
quando dubitari poteſt vtrum cum pꝛimum po/
terit ⁊ dies cedit ⁊ ab ipſo petitur ⁊c.

Quando dies lega.ceda.

Z. ſi nſufructus.sS. pe. uſt vñe Ere.

S aret.in.l. filius a
patte in.viij.col.ff.de lib.⁊ poſtu.reputat iſtum tex. ſingularem ad
hoc ꝙ valet legatum factum filiofamilias cum hac qualitate vt fi
li debeat ſolui.quo caſu non aqr̃ patri ſuo in cuius eſt poteſtate ſe
cundum eum. Sed tu aduerte p nouo ⁊ vero intellectu meo

iſtius tex. quia hie non dubitatur de validitate legati. Sed an poſ
ſit heres ſoluere filio ⁊ ſoluendo liberetur vt hic in ver. nec impu/
tari heredi cur non patri: Sed potius filio ſoluat ꝛc. ⁊ in hoc ſtat
virtus iſtius tex. vt etiam ꝓbatur in fine ipſius in verſiꝰ finge eniʒ
⁊c.⁊ hoc modo ego intelligo iſtum tex.non aũt dubitatur hic ð a
liditate vel inualiditate legati pꝛout patet ex eodem text. Cujus
text. ver ba ſunt bec. „ . . ,
CSi ita quis legauit filiofamilias: vt ipſi ſol/
uat᷑ poteſt pꝛocedere legatũ necimputari heredi
cur non patri: Sed potius filio ſoluat:finge eniʒ
hoc nominatim expꝛeſſum ita vt filio ſoluat:cer

te ſi pater petat: ſubmouebitur ⁊c.

L. Cum ſine pꝛefinitione. S.
moo lego titio fundum ⁊ ſi beres meus eum non dederit grauo

eundem in ſoluendo centum ducatos nomine pene eidem titio le
gatario ⁊ poſtea titius ille moꝛitur vtruʒ tranſmitat legatũ ad eius
beredeʒ cum illa condictione poene.dicas breuiter ꝙ non ſecundu
LCudo. Roma. in ſuo ſingulari incip. Lego titio fundum ac. po/
ſuo inter ſingularia ſua vitimarum voluntatũ per text.in.d.lccum
ſine pꝛefinitione de quo multũ exclamat ad hoc pꝛopoſitũ vſq; ad

aſtra. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius
tex.quem ipſe cum reuerentia non bene guſtauit quia iſte tex. non

pꝛeſuponit eſſe duo legata ꝓut dicebat Ludo. Roma. ſed vnuʒ le
gatum tantũ videlicet ſi heres intra kalł.non dederit titio penum
det centum ⁊c.nam centuʒ ſunt in legato eodemmet non qutem no
mine pene ſed eſt vnum legatum tantum ſub conditione ſi non de
derit penum intfa kałł.vnde dicitur hic ꝙ ſi titius legatarius mo
ritur ante lꝛał ł.non tranſmitit centum legata ad heredem ſuum
quia dies eoꝛum nondũ venerat nec etiã tranſmitit penum que le⸗
gata non eſt ꝓut expꝛeſſe dicit iſte tex.qui non conſiderauit pena;
aliquam ſi recte ponderetur ⁊ ſubtiliter pꝛout debet conſiderani.
Cuius verba ſunt hec.

L. Cum ſine pꝛefinitione tempoꝛis legatum ita
datum fuerit:vxoꝛi mee penũ heres dato: ſinon
dederit: centum dato vnum legatũ intelligitur:
⁊ ſtatim peti poteſt penoꝛis autem eo tantũ perti
net: vt ante litẽ conteſtatam tradita penoꝛe he/
res liberetur quod ſi ita ſcriptum ſit ſi penum in
tra kalendas non dederit:centum dato non effi⸗
citur vt duo legata ſint: Sed vt centum legata
ſub conditione videantur: Idcirco ſi vxoꝛ ante

kalendas deceſſerit: heredi ſuo neqʒ penum re/

linquet que legata non eſt: neqʒ centuʒ quia dies
legati non ceſſerit ⁊c.

. rj ar. bic eti
Z.ſi cum pꝛefinitione. Bar hie rei⸗
lis de annuis legatis ⁊ etiã dñs meus Alex.de Imo. in.l.ſi ſticus
aut pamphilium in.5. ſtipulatio.ff. de verbo obligat. reputat iſtum
tex. ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias legatũ annuum non
dicatur vnum ſed plura ⁊ ꝓ pꝛimo anno eſt puruzʒ ⁊ ꝓ alijs annis
ſequentibus eſt conditionale.ſ.donec legatarius viuet vt in.d. . ſti
pulatio cum ibi plene nõ. ⁊ in.l.in ſingulos ⁊ in.l.cuʒ in annos de
annu.legat.adeo ꝙ non tranſmititur ad heredes vt in.d.l.cũin an
nos ⁊ in.d.l.in ſingulos.ff de annuis legat.tamen hoc fallit niſi ẽt
relictuʒ cum tpis pꝛefinitione quia tunc eſt vnuz ⁊ tramſmititur ad
heredes quia videtur feciſſe hoc animo exonerandi eius beredes
nam legatum vere ⁊ effectualiter erat de centum ſed voluit.x. dan
vſq; ad.x.annos ⁊ ſic hoc vnũ eſt legatuz diuiſum in plures annos
⁊ ideo vnum eſt ⁊ tranſfertur etiã ſi interim moꝛiatur legatarius
vt hic dicitur ĩ tex.de qua materia alias dixi in. d. . ſtipulatio poſt
dñm meum ⁊ alios ibi ⁊ ideo p nunc longioꝛ non ero niſi Vlra
iam ibi dicta p alios ⁊ per me addo mõ vnuʒ verbũ nam ickem Vvo
luit glo.in.l.in ſingulos.ðff.de annu.lega.que allegat optimũ tex. in.l.
nec ſemel.ff. q dies lega.cedat in fine pꝛincipij ⁊ per ↄñs volo dice
re ꝙ iſte tex. non eſt ſingularis ſed habet alium ſimilem ⁊ ct idem
pꝛobatur in.l.firmo.s.fi.eo.titꝰ circa medium in verſiꝰ non plures
ſed vnum eſſe fideicõmiſſum æc. De qua materia addo euam
Albe. de Ro.plene loquentẽ in.l.in annalibus.C. de lega.⁊ Pau.
in conſiꝰclxvij.⁊ Bal.in.l.pꝛima in fi.C. de ſen. que ſine cerla qti.
⁊ Bar. in. l. de pupillo S.ſi pluribus.ff.de no.ope.nuntia. ad quos
me remitto ⁊ redeo ad tex. de q̊ͥ agimus. Cuius verba ſunt bec·

5–

Iu neius
ru immne
ciis renen

Grttiuten mie runt

prhtneninng Urdi;

tn rdnonnſtrennnirnen
Gürrutnukundttrn
Uhrummradmunun
eſeKrchrerttnrn e
uNKpufotrfüſtmn AN
kappmwunpireindmn:
Ntridnmeae
Minabrunidnter vrik
Kinmnlenmmaran

idhſtininur untin

pitaigigin etat
Mihgntitettintigen

lthkietiüin c

tinniihliiiaiing

nuuet inlhint

Kalſiſnain nt
unntr i

.
Uümrn

An4 renntüfgtülin t

sl
aua- uuteien
——
unmneitgudinſ
Ncer enm dMnnlrniunln
ham wrtmans mmnanur
rarliimngkum minpn
Elbem aliuſepmſtim
n dis ordeten aum dwonn
undolezniſn: Gelntanmg
ſdemanetidenm Ttatcltma
õ
õl
rimaſant⸗
Afommprfntone Nre

xrmvlas ttuniunen un Ni
a imtans Nttiennutſn
— ſ —

manm luͦn .
n luna ei,
l e altiſfne ſ t
kalinde,ſima
Gencſtine⸗ jalnm e i
er iain aaunln hln
mitnit ſmtuf
rlinhn riinin

s

Si cum pꝛefinitione annoꝛum legatum fuerit
veluti titio dena. vſq; ad annos. x. Juliuaus lib.
xxx. ffox. ſ. cribit intereſſe e⁊ ſiquidem alimento/
rum nomine legatuz fuerit: plura eſſe legata futu
roꝝ annoꝛũ legatuz legatariũ moꝛtuũ ad heredẽ
non tranſmitere: Si vero non pꝛo alimentis le/
gauit: Sed in plures penſiones diuiſit exonerã
di heredis gratia: hoc caſu ait omnium annoꝛũ
vnum eſſe legatũ ⁊ intra decenniũ legatarium de
cedentem legatũ ad heredeʒ ſuũ tranſmitere ⁊c.

I6 Cõditio adiecta inſtitutioni intelligitur
X. Filin m. Teberit i aro raee⸗ den vt in.l. fi. .
i. exceptione ⁊ in.l.cum ſeruus.ff.de condi. inſti.⁊ plene
Ude ekmas maxime ꝑ Bar. ff. de legat. tercio. tamen H
non eſt verũ vbi pꝛecedit legatũ purum ⁊ ſequitur poſtea conditi/
onale quia tunc non intelligitur repetita conditio in legato pure fac
toter eſt in .l ſlium in pꝛin. Quem ad hoc allegat Bar. ꝓ nota
bliin..auia.ff de condi. ⁊ demon. ⁊ Ludo. Rama. etiam reputat
eundez ad boc ſingularẽ in ſuo ſingulari incip.conditio adiecta ⁊c.

poſito inter vltimas voluntates. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊

vero intellectu meo iſtius littere que iudicio meo bene ⁊ ſubtiliter
ponderata boc non pꝛobat ⁊ eam ego aliter intelligo nam ibi d in /
ſtitutio ⁊ etiam legatum facta fuere pure ⁊ ſic iam habebant in ſe
diſpoſitionem purã vnde non eſt mirum ſi conditio poſtea appoſi
ia in vno non ponigr ad aliud ſed iura pꝛedicta loquuntur quãdo
ab initio lego tibi. x. ⁊ poſtea etiã lego tibi domum ſub conditione
quo caſu vnum legatuz pꝛecedebat purum ⁊ poſtea ſequutum eſt
aliucd conditionale. Sed in. d.l.ſilium iam vtrũq; purum factum
erat vnde conditio poſtea ſequens non intelligitur repetita in alio
iam pure diſpoſito cum illo met. Uel aliter etiã dico ꝙ ibi eſt
alia ratio ppter quam conditio poſtea appoſita in inſtitutione non
intelligitur repetita in legato puro quia teſtatoꝛ ibi nolebat acqui /
ri hereditatem patri illius heredis inſtituti dicendo eum filiũ non
poſſe nec debere adire vonec eſſet in poteſtate paterna ⁊ ſic tracta⸗
batur de maximo pᷣiuditio filij inſtituti. Sed bec ratio ceſſabat
in legato particulari ꝙ licet acquiratur patri illius inſtituti non tra
ctatur de tanto pꝛeiudicio put ſentit ille text. bene conſideratus in
verſiꝰ ita euz bereditatẽ adire volo ⁊c. Cuius tex.ver ba ſunt hec.

L. Filiumfamilias ex parte pure heredem inſti/
tuit: eiq; fideicomiſſum dedit: ⁊ eodem teſtamẽ
to ita cauit: quia ego lutiũ titium heredem inſti/
tui: ita eum adire hereditatẽ volo ſi is patria po
teſtate liberatus fuerit: Queſitũ eſt an a cohere
dibus eius adita hereditate legati filiofami.da/
ti dies ceſſerit: Reſpondeo ſi pure ſit datuma
coherede filij pꝛo hereditaria parte fideicom/
miſſum peti poſſe ⁊c.

At lega.nomine cauea.
2. Bi 906 Vno. Ludo.Roma.in ſuo ſingulari

. in verbo fideiuſſoꝛ ⁊c.el ſo di
tit ꝙ pars debiti accreſcens debitoꝛi auget obligationem fideiuſſo
riam per caſum quem dicit ad hoc eſſe vnicum in.d.l.ſi ab vno.
Sed tu bene aduerte quia hoc non eſt ita admiratione dignũ
hout dicit Ludo. Roma.qui tantũ exclamat de iſto text.nam ille
ſideiuſſoꝛ interceiſt ſimpliciter bic pꝛout dicit bic glo. in verbo ac/
ceperimus ꝛc non autem inteceſſit ꝓ rata vmus heredis tantum
per ↄns ſi tota hereditas poſtea accreſcit illi heredi non eſt mirũ
ſi ideiuſſoꝛ tenetur ꝓ toto legato quia pꝛo legato pꝛeſtando omni
no intercefſerat 7 ſimpliciter vt dixi ⁊ magis attenditur res ꝓ qua
ſoluenda fideiuſſit q; pluralitas perſonarum eti ſi fuiſſent mille
redes. nam omnino ꝓmiſit ille de legato ſoluendo qð nunqᷓ; ab
lnitio vel expoſt diminutum vel auctum eſt.. Sed ſemper eadem
chtitas fuit effectualiter potius eſt pars nõ decreſcẽs q;ᷓ acreſcẽs
quicquid dicat Ludo. Roma. v non bene iudicio meo et ita debet
intellig iſte rex. Cuiue verba ſunt het. .
T. Si ab vno ex heredibus iegatoꝛũ nomine ſa/
tis acceperimus:cum abomnibus heredibus no

bis legatum eſſet ſi pars coheredis accreſcat:

miſſoꝛi in totum fideiuſſoꝛes tenentur ſi ſolid
3 aE u3
legatum hic ceperit debere ⁊xc. 5

AVt in poſſe.legatorum.
L. is qui.s.queri poteſt. debion au

* 2-—
. . . pignoꝛauit tẽ
creditoꝛi ſuo ſi ſoluit competit actio pignoꝛatitia pꝛo recuperatione

rei ſue pignoꝛate vt in.l.pꝛima ⁊ ꝑ totuʒ.ff. de pigno.acti. Sed

vellem moco a te ſe are an idem ſit in pignoꝛe ptoꝛio vt facta ſoluti
one competat actio pignoꝛatitia ꝓ repetitione eius in quo dicas ꝗ;
ſic tex. eſt in.d.l.is qui.S.queri põt quẽ tex.ad hoc allegat ⁊ eũ di
xit eſſe vnicum ⁊ ſic facit ſingularem Bal.in Beca. C. de pignoꝛa.
acti.⁊ Ange.⁊ dñs meus Alexã.de Imo.in.l.ſi finita.ꝭ. Julianus
in.xxxv.col.ff.de dãno infecto ⁊ idem dñs meus Alex.in.l.inſtituo
in apoſtillis ſuis ad Gar.ff.de damno infecto. Sed tu aduer/
te ꝓ nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.nam pꝛimo dico ꝙ iſte
tex.nihil facit nam dicitur hic ꝙ legatarius miſſus in poſſeſſionez
ex eo quia heres ſibi non cauebat percepit aliquos fructus ex illa
re quos pꝛimo computat in vſuris ſibi debitis. Secundo cõ
putat eos in ſoꝛtẽ. Tercio ſi quid plus habet tenetur reſtitue
re heredi vtili actione exẽplo pignoꝛatitie. Unde illa actio bic non
datur heredi vt appeller̃ pignoꝛatitia actio Sed voluit dicere bx
tex.ꝙ ſicut deditoꝛ qui pignoꝛauit rem creditoꝛi agit pignoꝛatitia
ſi creditoꝛ percipit aliquid ex ea ita beres hic agit ad illud reſidu
um ᷣ legatarium vtili actione exemplo pignoꝛatitie ſed non eſt pi
gnoꝛatitia actio ei competens. Pꝛeterea iſte due actiones pari
ficantur hic in modo exigendi ⁊ conſequendi illud reſiduum fruc
tuum perceptoꝛũ ſed non eſt nec appellatur aliquo modo vtilis ac/
tio vel directa actio pignoꝛatitia que datur ad ipſaʒ rem recuperan
dam pꝛout dicebat Bal. ⁊ etiã ibi omnes coiter vt ibi in verſiculo
quinimmo ⁊ ſi amplius qᷓ; ſibi debere ⁊c.⁊ in verſiꝰ ad id redden
dũ ⁊c.⁊ ſic ille tex.loquitur ſolum de illo pluri pcepto ab immiſſo
non autem de recuperanda ipſa re immo ex illomet tex.ego ellicio
ꝙ pao ipſa re non datur aliqua vtilis actio pignoꝛatitia dum dicit
ibi in tex.Sed pignoꝛe quidem durante poteſt hic aut tantuʒ fieri
poteſt ⁊c.nam dicit ibi tex.aperte ꝙ illud non eſt pignus immo di
fert a pignoꝛe in eo ꝙ creditoꝛ meus poteſt vendere pignus meuz
Srd miſſus in poſſeſſione non poteſt vt ibi dicitur ĩ fi.ergo diuer
ſa ſunt necceſſario vnde concludo ꝙ non cõperat debitoꝛi ibi vtilis
actio pignoꝛatitia Sed potius datur rei ve ndicatio vt vero domi
no cum in eo pignoꝛe pꝛetoꝛio conſtituendo non interuenerit volũ
tas debitoꝛis immo dominus pꝛeſumitur ↄdicere rõe contumatie
ſue cuius occaſione facta fuit miſſio talis de cuius tex.intellectu ali
as late dixi in repeti.nr̃a.ꝭ.iulianus in.l.ſi ſinita.ff.de damn.infec.
. e h. nunc longioꝛ non ero. Cuius tex. verba foꝛmalia
unt hec.

CQueri poterit an inuicem vſurarũ hij fructus
cedant:qui fideicõmiſſarijs debentur:⁊ cum exẽ
plum pignoꝛũ ſequuntur idqʒ ex fructibus perci
pitur pꝛimum in vſuris mox ſi quid ſuperfluũ eſt
in ſoꝛteʒ debet imputari: Quinimmo ⁊ ſi ampli
us qᷓʒ ſibi debetur percepit legatarius: exemplo
pignoꝛatitie actionis etiaʒ vtilis actio ad id red
dendum dari debebit ⁊c.

1 Bar hic ⁊ etiaʒ dñs meus Alex.
Z. ſi 189 quo de Imo. in.l.ſᷣa.in pꝛima col.C.ð
edic.diui.adri.tol.reputant iſtum tex.ſingularem ad hoc ꝙ illa ex
ceptio non dicitur requirere altioꝛem indaginem que venit in con
tinenti pꝛobanda cum quibus ſto ſimpliciter quia tex.clarus eſt ⁊
non eget aliqua noua mea interpꝛetatione. Cuius verba ſunt hec.
L. Si is a quo ſatis petitur: cautionem offerat:
⁊ dicat hodie cõſtat de fideicõmiſſo hodie aga/
mus dicendũ eſt ceſſare ſatiſdationeʒ cum poſſit
añ de fideicõmiſſo q̃ʒ de ſatiſdatiõe cõſtare ⁊c.

. 1 Bal.ĩ.l.pꝛima.C.
Glo. in.l.ſi is a quo. ailema. .
cit iſtam glo.non reperiri alibi ⁊ ſic facit eam ſingulareʒ ad hæc ꝓ
poſitum ꝙ in caſibus in quibus poteſt pꝛocedi ſummarie ⁊ de pla
no licet quo ad tẽpus ſit cauſa ſummaria tñ ꝓbatio debet requiri
plena maxime ſi reus ſuſcipit in ſe onus pꝛobandi ⁊ eſt glo.in ver.
de ſatildatione ⁊c.in verſi ⁊ ᷣm hoc cognitio eſt plena ⁊c.cuʒ qua

—

ſimpliciter ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea inter
pꝛetatione niſi ꝙ addo Bal.etiã idem volentẽ in addit. Spe. in tit
de contuma. in verſiꝰ vbi etiam fit ac.v⁊ ẽt Bal.in.l. iudices.C. de
iudic.⁊ Bar.in.l.carboñ.ꝰ.cauſe.ff.de carbo.edi.⁊ HBar. in.l.ſi fili
us. .ſed ⁊ ſi quis.ff de libe.agno.in quibus locis limitant hoc pꝛo
cedere vbi agitur de magno pꝛeiudicio Sed ſi agitur de leui pꝛeiu
dicio ſufficit pꝛobatio per iuramentũ ad quos me remitto ⁊ redeo
ad glo.iſtam de qua modo agimus. Cuius glo. verba ſunt hec.
CDe ſatiſdatione ⁊c.ibi ⁊ ſecundum quid co/
gnitio eſt plena ⁊ ſecundum quid eſt ſummaria
quia cito expeditur ⁊ eſt etraoꝛdinaria ⁊ per offi

cium iudicis ⁊c.
Doctoꝛes hic ⁊

Z. ſ fideicõmiſſoꝛum. d toes bie

Alex.de Jmo.inl.ſi ſeruus.ꝭ.ſi interiʒ.ff.ad.l.fal.⁊ Pau.de caſt.
⁊ etiã dñs meus Alexã.in.l.querebatur in vltima col.eo.titerepu/⸗
tant iſtum text. ſingularum ad hoc ꝙ vbi aliqua legata ſunt in ſpe
tiebus relicta ⁊ aliqua in quantitatibus illa que ſunt in ſr betiebus
pꝛeſtantur integra ſi patrimonium non ſufficit ꝓ alijs quantitatib
relictis ⁊ ſic illi legatarij pferuntur in illis ſpetiebus ⁊ alii nihil ha⸗
bebunt. Segd tu aduerte ꝓ nono ⁊ vero intellectu meo iſtins
tex.nam iudicio meo non pꝛobat hoc nam non loquitur in legatis
quantitatũ et ſpetierum ſeꝑatim factis ſed in ſpetiebus legatis tan
tum pꝛout videre potes ex eo tex. Cuius verba ſunt hec.
L. Si fideicõmiſſoꝛum vel legatoꝛũ ſeruando/
rum cauſa miſſus in poſſefſionem eam rem tene/
as que mihi per fideicõmiſſum relicta eſſet veri
us eſt me in eam haberi potiorem cui cauſa ipſa
relicta eſt q̃ʒ te: qui alterius fideicõmiſſarij no/
mine ingreſſus es in eam eſſes nam ⁊ ſimihi ſub
conditione legatum eſt ⁊ tu medio tẽpoꝛe in poſ-/

ſeffionem eius factus fueris legatoꝛuʒ ſeruando

rum cauſa deinde conditio impleta eſſet non de/

negabitur mihi integra eius pꝛoſecutio ſic enim
⁊ ſi ſtatu liberum ex eadem cauſa poſſidere cepiſ
ſes impleta cõditione eius tamẽ libertatem eius
impedire non potes ⁊c.

L. Pecunie.S. fi. in pꝛincipio.
Bar.in.l.conſentaneũ in tertia col.C.qũo ⁊ qũ iudex ⁊ etiam
dñs meus Alex. de Imo.hic in apoſtillis ſuis ad Bar. ⁊ etiã in. l.
ꝓperandũ.S.ſi aũt reus in pꝛima col.in lectura.C.ð iudi.⁊ Ange.
in.l.ſi finita.S.item videamus.ff. de damno infecto omnes repu/
tant iſtum tex.ſingularem ad hoc ꝙ vbi miſſio in poſſeſſionem fit
ꝓ excutione ſententie non auditur reus volens recuperare poſſeſ⸗
ſionem licet offerat expenſas ⁊ ſatiſdationeʒ vt ibi per cos de quo
glias dixi in repetitione mea. d.l.ſi finita. ꝭ. Jul.ff.de damno infe.
⁊ ideo ꝓ nunc non me vlterius extendam niſi ꝙ pono verba text.
de quo modo agimus. Que ſunt hec.

CQui fideicõmiſſi ſeruandi cauſa in poſſeſſio/
nem miſſus eſt non pꝛius de poſſeſſione diſce/
dere debet: q̃ᷓʒ ei fideicõmiſſum ſolutum: aut eo
nomine ſatiſfactũ fuerit: nam qð ſi integra re fie
ret in poſſeſſionem non mitteretur vt id cum of/
fertur diſcedere a poſſeſſione deberet ⁊c.

„ Bar. bic dicit iſtuz ca⸗
Z. que legatorum. Bar nn dint inenen
hoe ꝓpoſitum ꝙ miſſus in poſſeſſionem ex pꝛimo decreto lucrat
fructus ſcilicet quando filia vel vxoꝛ ſeu alie perſone hic ennume/
rate mituntur in poſſeſſionem ex pꝛimo decreto ⁊ non hñr vnde ſe
alere poſſint vt hic in text.in fine in verſiꝰ nec ſuum quicqᷓ; habeat
⁊c.cum quo in hoc ſto ſimpliciter quia tex.clarus eſt ⁊ etiaʒ quia
de eo ſatis ac ſatis dixi in repeti.mea directa ad. S. D. M. A.
vi. Ponti. Maxim. l.ſi finita.S. Julianus.ff. de damno inſecto et
ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ ponam foꝛmaliter eum pꝛout
iacet. Cuius verba ſunt hec.

Z· Que legatoꝛuʒ ſeruandoꝛũ in bonis eſt in cau
ſa viſcendi diminuet ſi filia neptis vel pꝛoneptis

vxoꝛue eſſet nec nupta ſit: nec ſuum quicqʒ ha/
beat etcetera.

Ze bonorum poſſeſſionibus.

Glo.in.l.tutor. ena vPaur

⁊ Rapha.cuma.⁊ Ludo. Roma .in.l.pupillus.ff. de acquir. here.
⁊Z Bal. ⁊ dñs meue Alexã.de Imo.in.l.pupilloꝛum in pꝛin C. de
repu.here.reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ in repudiatiõe
hereditatis delate pupillo requiritur etiam ſcientia amicoꝛum iu/
dicis. Sed tu aduerte pꝛo vero intellectu iſtius glo.nam glo.
ſolum refert ita voluiſſe Aʒo. vt patet ex eius verbis. Que
LZutoꝛ non poteſt ſic infra de ſucceſ.edic.l.pꝛi
ma.ꝗ.ſi tutoꝛ ⁊.C.de pactis.l.pactum curatoꝛis
Sed contra ſupꝛa.de aucto.tutoꝛum.il.ſi ad pu/
pillum:vbi repudiat tutoꝛ Sed dic cum conſen
ſu pupilli argumento de iure delibe.ll. potuit ſe⸗
cundũ Pugo. Sed Aʒo.etiam amicis eius ⁊ in/
dice ſcientibus non ſolus tutoꝛ vt hic.

Glo. in.l.ſeruus.s.finali. hi.

Roma.⁊ etiã dñs meus Alex.de Imo.in.l.pꝛima in tercia col. C.
qui admit.ad bon.poſſeſſ.poſ.reputant iſtã glo. ſingulareʒ ad hoc
c ſcientia patris in agnoſcenda bonoꝛum poſſeſſione pꝛeiudicat ſij
bi patri de quo alias dixi in.d.l.pꝛima ⁊ ideo non repeto nunc niſi
ꝙ addo vnum verbũ ꝙ immo etiam nocet ſilio quo ad hoc vt ſpᷣa
currant ⁊ omnino cedant etiam in pꝛeiudicium filij cum hoc iure
non eſſet niſi ſolum pꝛeiudicium patris cum aduentitia in totum
quererentur pr̃i vt in.:.placet.ff.de acquirẽ.heredi. ⁊ ideo non eſt
mirum ſi tempus cedit a ſcientia patris cum de ſolo eius damno
tractetur inſpecto hoc tempoꝛe.ffoꝝ.⁊ hoc modo ego intelligo ct
iſtum tex.ſuper quo poſita eſt hec glo. Et pꝛimo pono verba go.
Que ſunt hec.
Scit ⁊c. in verſi.vel dic mero iure ⁊ in pꝛeiu/
dicium patris ⁊ pupilli.Sed pupillus ipſo iure
ideſt ſine reſtitutione admittitur ⁊c.
Uerba antem tex.ſunt hec.

Dies quibus tutoꝛ: aut pater ſcit:cedere pla
cet etcetera.

Y. au. de caſtr. etiam Zlluſtt.
X. D enn 1 timg. ch⸗ etaſer naiimaſeu
in quinta col.ff. de acquir. here.reputant iſtum tex. ſingularem ad
hoc ꝙ poteſt legitima poſſeſſio acquiri ipſo iure impuberi cu qui
bus ſto quia tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛeta
tione. Cuius verba ſunt hec.

L. Paulus reſpondit ſolam petitionem matris
non acquiſiuiſſe filie impuberi bonoꝛum poſſeſ/
ſionem niſi is qui eam dedit euidentiſſune volu
erit eam impuberi dari ⁊c.

De contratabulis.
Slo. m..prima. Duel Erai ter

iſtam glo. non eſſe alibi ſic facit eam ſingularem ad hoc ꝓpoſtuʒ
ꝙ ſi quio inſtituit fiium naturalem ⁊æ eius filios filij habebuntſo
tum ⁊ non attendetur oꝛdo caritatis ⁊ eſt glo. in verbo naturales
⁊c.cuʒ quo non ſto ſimpliciter quia glo.clara non eſt ⁊ eget alique
noua mea interpꝛetatione. nam glo. bene ponderata non diat hoe
aliquo pacto. Sed ſolum dicit an filius naturalis admitatuſ con
tra voluntatem patris vel ſecundũ eius voluntatem vt videſe Re
tes ⁊ ita eaz intellexit Mico. be nea. hic ⁊ vere glo.non dicit aliqui
de pꝛelatione vnius magis q; alterius. Cuius verba ſunt het.
Naturales ſubaudi ⁊ legati item ſubaudi ſui
vel emancipati vt.C. de libe. pꝛeteri.l.fi. .. ſanci

mus itaqʒ ⁊ inſti.de here.ab inteſt.ꝗ.eadẽ:at na

Ehoche

Fülrte in
tlbens ⸗ Arnien
giinn enammmim N
tle dhenter

Pnlnumi

4 Gininpem in etrnin

Grunt ilnſfipir uniten
ittrcgfirnuntitaan
Aan
Clptttionttmit iciden
Thdeiſercotfrgend en

nmtnern inali

mnhirl.

LSdche En

Grmninginine,aes
Ihhrnmaruttirum tN
migmnnmumnb Nr
Hanetngiginumment.
1Ganhrſtznaeg
ſnrntsite⸗
dlinzunmitrene

cnmen .
ltan mn etnit⸗
ſninttin
gſ,
uſuſtelnn e

„. Geng .
4 ne on

clle

nn⸗

—
NT—W

NN

urvrNdN

— —

—

4 Amumſ hlnminti

um not pli, Nelghilpit
AA—.Ciinratniriarte
eauunir iunbe.
(Nsqnontn: n unn ſirain
ucae.

Ae Nutfrteän
L Ponuinm arnn
Ipuatxtxi rhuun intt, ilin
yt un ih ammſp le ſnimncin
õ

õ
Pets imdt lmn iimnen nun⸗
gliſiflenhimnun ſi
om tsdien l tihrſfne,

ttmieidn
Oeconmrhlis

„ Mülalri
dm in n inn i
mten ummen algfißfᷓ

e entib itgon
buatnic annl

= ienditlegn
lirti
lnn ;ijteriht

us iqj

turalis tantũ licet ſuccedat ex volũtate quãdoqʒ;
tamen non admittitur contra voluntatẽ vt.C. 5
natu. libe. l. pumanitatis: ⁊ aũt licet ⁊c.

Glo. in.l.pꝛima in principio.

.in. l.pꝛima. C. quoꝛum bonoꝛum ⁊ Bal. in.l. filio pteri/
to cen vinl certum. L. vn legi⸗ etiam Bal. in.l. fi.
C. de nãl. lib. 1 dñs meus Alex. de Icmho.in. l. in pupillari in vltima
col f. ð vulga. ? pupil. Jo. de Imo. in.l.ex facto ĩ pꝛin in octaua
col f. eo tit. 1 dñs meus Alexan. de Imo. hic in apoſtillis ſuis ad
Bar reputant iſtam glo. ſingularẽ acd hoc ꝙ licet filius non legiti
me natus poſſit aliquãdo ex teſtamẽto ab inteſtato ſuccedere tñ
ſuntra teſtamentü nunc; auditur de cmus glo. intellectu ſi upꝛa po
oci in capitulo pꝛoxime pʒecedenti ⁊ ideo non repeto nunc Cuius
glo. verba eliam ibi poſui vt videre potes.

Glo.im.l.non tantum.S.ſi quis

. Bar.in.l.ſi poſt moꝛtem..fi.infra eo.⁊
T liberis. Bald.in.l.ſi defunctus in fine.C.de ſuis
legit ⁊ ẽt dñs meus Alex.ð Jmo.hic in apoſtillis ſuis ad Bar.
reputant omnes iſtam glo.ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ bono
rum poſſeſſio decretalis conceſſa vni videtur conceſſa omnibus de
cnius tamen glo. intellectu ſatis dubitat Bald. in. d.l.ſi defunctus
1 poſuit etiam idem dns meus Alexã.in.l.poſtumo in tercia colu.

C. de contratabul. in lectura vbi ego alias legendo dixi ⁊ ideo pꝛo

nunc longioꝛ non ero poſt vĩñ̃m meum ibi ad quem me remitto ⁊
pono yerba eius. Que ſunt hec.
CLomittat edictuʒ ideſt aperiat edictũ de con
tratabulis inſtituto quod facit petendo pꝛeteri/
tus: licet non pꝛoſequatur vt infra eo.l.ſi poſt

moꝛtem. §. finali.

. Illuſt. D. Franc are.in.l.
Z . BG 1ex duobus wventre in Fine col. ff. ð
acquir. here. reputat iſtum tex. ſingularem ad hoc ꝙ quando con
tratabule intentantur berede inſtituto adeunte reſcinditur teſta/
mentum in totum ⁊ non pꝛo parte cum quo ſto ſimpliciter quia
tex clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetrtione. Cuius
verba ſunt hec.
L. Si ex duobus filijs emancipatis inſtitutus

ſit alter: alter pꝛeteritus ſi inſtitutus adierit q̃ʒ

uis verbis edicti paruʒ expꝛeſſum ſit: tamen nõ

poſſe eum petere bonoꝛum poſſeſſionẽ Reſpõ
di quoniam iudiciuʒ patris ſequutus ſit nec eniʒ
emancipatus ſi legatũ acceperit admitti ad bo/
noꝛum poſſeſſioneʒ ſiue ab heredibus inſtitutis
ſiue ab hijs qui contratabulas bonoꝛum petie/
rint acceperit ⁊c.

. o.ð Imo..in.l. ſi filius qui
1 quod uulg 0. poteſtate in nona coln 5
libet poſt. et etiam dñs meus Alex. de Imo. hic in apoſtillis ſuis
Bar. 7 et in.l.poſtumo in.xviij.col.E. de contratabul.reputãt
omnes iſtuz tex. ſingularem ad hoc ꝙ ad hoc vt teſtamentũ poſſit
Iiabulani ſufficit j non attento vitio pꝛeteritionis teſtamentum
lempoꝛe moꝛtis teſtantis fuerit tale vt ex eo potuerit adiri heredi
las de iure ciuili vel ſaltem peti bonoꝛuz poſſeſſio ᷣm tabulas de

iure ptoꝛio vt ibi per eos de quo alias dixi in.d.l.poſtumo ⁊ ideo
nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba tex. Que ſunt hec.

L. Quod vulgo traditur liberis datam bonoꝛuʒ
poſſeſſionem contra legem ẽẽ ſic intelligendum
cſtiyt ſufficiat extitiſſe tabulas tpᷣe moꝛtis pr̃is
ex quibus hereditas adiri vel ſecundũ eas bono
rum poſſeſſio peti poſt quãuis neutrum eo tpe
poſtea ſequutum ſit vel ſe equi potuerit ⁊c.

De colla. bonorum.

Z. prima.s.uel maximie. Ommis ſte

, . ui de i
ciuili ſuccedere non poteſt ſi venit per bonoꝛum poſſeſſtonem eis

introductam de iure pꝛetoꝛio non dicitur ſucce i
tate teſtantis immo pꝛeter eius voltmegkenn Kacer garnae
pꝛima in ver. vel maxime. Quem tex. cum glo. ad hot pꝛo ſingu⸗
lari allegauit Bal. in Rca. C. qui admit in vltima col. cirta fineʒ ⁊
dñs meus Alexã. de Imo. hic in apoſtillis ſuis ad Bart. ⁊ etiam

dñns meus Alexã. de Imo. in. ·. hac conſultiſſima. 5. ſi quis autez in

oetaua col. C. de teſtis in fine ⁊ Illuſt. dñs Sranc.aret. in.l. ventre
in. xiiij. col. ff. de acquir. heredi. Sed tu aduerte quia licet ipſe
non dicat idem voluit etiaʒ Bar. in. d. ver. vel maxime ⁊ ẽt Ange.
in. d. Neca. qui omnes reputant iſtum text. ſingularem in ver. vel
maxime cum glo. in ver. meruit in fine cum quibus ſto ſimpliciter
quia iſte tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatiõe.
Cuius verba ſunt hec.
CUel maxime tunc emancipaũ cõferre non opz
ſi etiaʒ iudiciũ patris meruit:nec quicq̃ʒ amplius
nanciſe citur: qᷓ; ei pater dederit ſed ⁊ in legatis
meruit ſemiſſem vel tantũ quantũ ad contratabu
las bonoꝛũ poſſeſſionem occurrat: dicendum eſt

non eſſe cogendum ad collationem ⁊c.
Uerba autem glo.in verbo meruit ſunt hec.

CMeruit ⁊c. in verſi. Reſpondeo non dicitur
ſuccedere ex tacita voluntate niſi quide iure ciui
li poteſt ſuccedere qð emancipatus non põt ⁊c.

Glo. in.l. cum emancipati.S.
cum emancipatus. Sali ei udicate

⁊Z Bal.in.l.mulier.ff.de condi.indebi.⁊ Gal.in.l.pactuz in.xvij.q.
C. de collati.⁊ etiam dñs meus Alexã.de Imo.in.l.nenſenius..ſi
debitoꝛi.ffad.l.falei.⁊ ideʒ dñs meus Alex.in.l.qui in aliena.ꝭ.fi.
in pꝛima col.ff.de acquir.here.⁊ etiã ſcribentes in dicto..emanci
patus omnes reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ tunc actio
dicitur competere ad vindictã quando non deeſt nobis aliquid de
patrimonio noſtro. Sed actio competit ad penaʒ quando aliquid
abeſt nobis de patrimonio noſtro. Licet idem dñs meus Alex. in
dicta.l.qui in aliena.S.ſi.dicat eſſe ibi aliam glo.ſimilem huic ⁊ ſe
iſta non eſt ſingularis de quibus alias dixi in dicta.l.rei iudicate
5.pꝛimo ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba glo. de
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
Enim ⁊c.in verſi.electiue ponitur non eniʒ in
condemnatione iniuriaruʒ habetur reſpectus ad
rem vel pecuniam. Sed ad ipſam contumeliam
vt hic ⁊ infra de iniurijs.l.item apud..ſi quis

ſeruo etcetera.

De collatione dotis.

1 1 U „ . e iꝗᷓ.
Lprima. S. filiam. Aaco kone reti .
in. l.poſt dotem in.xix.col. ffſolu.matri.reputant iſtum tex. ſingu.
ad hoc ꝙ ſi pater dotauit filia pmittendo ſimplr̃ ⁊ poſtea deceſſit
relictis filio maſculo ⁊ ipſa filia beredibus ꝓ dimidia onus dota/
le non ſpectat amplius ad fratrem ſed ad ipſammet filiam de poꝛ/
tione ſua hereditaria tantu;. Sed ego non dubito de hoc ſed
ego intelligo iſtum text.in caſu magis notando ⁊ magis dubitabi
li ſeilicet in caſu quo frater pmiſiſſet dotem poſt moꝛtem patris.
nam tenetur liberare eum ab hac pꝛomiſſione facta ⁊ hoc modo
ego intelligo nouiter iſtum tex.licet glo. hic in ver.pollõe ⁊c. intelli/⸗
gat in pꝛomiſſione patris ſed iſte caſus eſt magis dubitabilis ſecũ
dum me ⁊ conuenit cum materia illius tituli circa collationem.
Cuius text.verba ſunt hec. .
C Fillam gue ab inteſtato patri heres ſit confer

re quidem dotem opoꝛtet conſequens autem eſt
vt ex pollicitatione pꝛo parte dimidia fratrem
ſuum liberet equius enim eſt inſolidum de ſuo

eam dotatam eſſe ⁊c.
m da.

Se obſe. a liber. pꝛeſtan.

7 Litigans per pꝛocuratoꝛeʒ in cauſa in
T. ſecunda gqua ſi ſententia fereretur contra dñm
efficeretur infamis tamen non effcitur infamis hoc caſu ſi ſenten/
tia fertur contra pꝛocuꝛatoꝛeʒ ſed hoc verum eſt quo ad infamiã
iuris ſecus tamen eſt quo ad infamiam facti quia omnino dñs ef/
ficitur infamis licet ſententia feratur 2 pꝛocuratoꝛem eius text. eſt
in dicta.l.b’ös. Sed tu aduerte ⁊ bene conſidera iſtum tex. qui
ſententia mea non pꝛobat hoc aliquo modo. nam dico ego ꝙ vbi
ſententia fertur in pꝛocuratoꝛem ceſſat omnis infamia ſiue iuris ſi
ue facti in perſonam dñni. Mon obſtat iſte tex. nam tex. iſte con
ſiderat ſolũ aliquas actiones vt eſt actio de dolo ⁊ iniuriaꝝ in qui
bus vult ꝙ licet pater vel patronus condemnetur ad inſtantiam
⁊ requiſitionem ſilij veil liberti non efficiatur infamis. Tamen re
ipſa ⁊ opinione hominum non effugiunt infamiam ⁊ ſic non conſi
derat iſte tex. an eoꝛum pcuratores condenmnetur vel ipſimet per
ſonaliter vt hic in verſi ita condemnati ⁊c.que verba conſiderant
2 reſpiciunt magis actionem intentatam.qᷓ perſonã intermediam
contra quã feratur ſententia in buiuſmodi cauſis.qð etiam eſſe ve
rum pꝛobatur per text. hic in fine in verſiꝰ interdictum quoq; ⁊c.
iuncto verſi non eſt aduerſus eum reddẽduʒ ac.⁊ ſic reſpicit pꝛin
cipalcs perſonas ⁊ naturam actionis mote ⁊ hoc modo ego nouit
intelligo iſtum :ex. Cuius verba ſunt hec.

L. honoꝛi parentum ac patronoꝛum tribuenduʒ
eſt vt quamuis per pꝛocuratoꝛem iudicium acci
piant nec actio de dolo malo aut iniuriarum in
eos detur licet eum verbis edicti non habeantur
infanmes ita cõdemnati re tamen ipſa ⁊ opiniõe
hominum non effugiunt infamie notam interdic
tum quoq; vnde vi non eſt aduerſus eum redden

dum ⁊c.
Y 1 Ludo. Roma. in ſuo ſingulari in ver.
. Tit lus. dux ⁊c. in fine firmat hoc ꝙ licet impe/
ratoꝛ poſſit reuocare pꝛinilegium alicui conceſſuz⁊ in.c.veniens cũ
ibi nota. extra de pᷣſcrip.⁊voluit Bal.in.l.qui ſe ꝑr̃is.C.vnde liher
in decima col.licet Ludo. Koma. de eo mentionem non faciat Tai
men boc eſt verum niſi cepiſſet pecuniã pꝛo concedendo pꝛiuilegio
quia tunc non poteſt pꝛiuilegium reuocare tanq;ᷓ effectum venale
7 ex ipſa vendicatione eſt obligatus tamẽ Ludo. Roma.met in B
