flſi quis obmiſſa cauſa teſtamenti cum ſimilibus ⁊ ita capitur bic
in H tex. non autẽ ꝓ diſiuncta vt in verſi? eoꝛum ve cui fundũ do
lego ꝛc. de qua materia quõ capitur coniunncta vel diſiuncta quã⸗
do eſt poſua inter pſonas poſuit ẽt Bar. 2 comuniter alij ſcriben

tes in. l.titie textoꝛes in. . nibil f de lega . rin. e ver
5 „ 2— Heid.n. *Pe⸗ in. l. fi. C. .
. *ud quos m
tex · de quo modo agimus Cunis erd neiee . edeo ed
¶ BHijs verbis lutio ⁊ titio eoꝛum ve cui funduʒ
do lego vtiliter legatus ⁊ ſi vterqʒ iuxerit vtriqʒ
ſi alter alteri totum debebitur ⁊c. d

Z. ſi ſunduzʒ.S. ſi libertus. cema
nes codices tranſumpti ici maliavz
ſeytem vnciſo pereclem Eghen tex. Keabe unalarse
vero pandectarum floꝛentinarũ oꝛiginali dr ex ſeptunce heredem
Rag er d n Hoe non facio magnã vim cuz idem ſit ſenſus niſi
Poide tertuo aam ege quoq pꝛout decet docentes alios.
Si libertus patronum ex ſeptẽ vncijs heredẽ
ſ. cripſerit alios ex ceteris ⁊ ita leganerit quiſgs
mihi alius ex ſupꝛaſcriptis cum patrono meo be
res erit ſeruos illum ⁊ illum titio lego quos eſti⸗
mo ſingulos vicenis: aut intelligenduz erit a co
herede patroni dumtaxat legatũ datum: et ideo
ticium non amplius quincunce in ſeruis vendica
re poſſe. Agiectio auteʒ illa quos eſtimo ſingu/
los vicenis aureis non mutat legati condictionẽ
ſilegis falcidie rationeʒ habere opoꝛteat. Ni/
hilominus enim verum pꝛetium ſeruoꝛum in eſti
mationem deducetur ⁊c.
Sec in tex. vero oꝛiginali dicitur.
CSilibertus patronum ex ſeptunce heredem
inſtituit etcetera.

Z. et ſi equo. Comuniter omẽs codices trẽᷣ

ſumpti habent bic in vltimis fe⸗
re ver bis ſuis vz vel ex diuerſo quid ſi legatarij magis inter eſſet
eum fundum emere ꝛc. Sed tu dicas ꝙ in tex. vero oꝛiginali
pandectarũ dicitur quid ſi legatarij magni intereſſet fundũ emere
⁊cc. cuius natura eſt vt ſolũ in genitiuo caſu iungatur cuʒ iſto vᷣbo
intereſt vel cum verbo refert cetera aũt vel aduerbialiter ponũtur
vel in caſu nominatiuo vel accuſatiuo ⁊ in hoc deffert magni a ma
gis ⁊ vt ſonat iſte tex.in oꝛiginalibus pandectis floꝛentinis q̃ olim
piſane fuerunt.⁊ ſenſus omnino diuerſus eſt. nam vnũ ſtat com
paratiue vʒ magis aliud aũt non vt de ſe pʒ Cuius verba ſunt bec.

¶ Et ſi equo pꝛetio emere vel vendere iuſſerit
heredem ſuum teſtatoꝛ adhuc vtile legatum eſt.
Quid enim ſi legatarius a quo emere fundũ iuſ/
ſus eſt cum ex necceſſitate eum funduʒ venderet
nullum inueniret emptoꝛẽ vel ex diuerſo quid ſi
legatarij magis intereſſet eum fundũ emere: nec
aliter hr̃s vẽditurus ẽẽt q̃ʒ ſi teſtatoꝛ iuſſiſſet ⁊c.
Sed in tex. vero oꝛiginali dicitur.
CQuid ſi legatarij magni intereſſet eum fundũ
emere vel aliter heres venditurus eſſet ⁊c.

Z. ſi ita legatum. . illi ſi nolet.

Comuniter omnes codices tranſumpti babent hec verba foꝛ
malia vz q;uis alias quidem ſine adiectione ſi volet legatuz ſit ꝛc.
T aliqui habent qᷓ;uis qð ⁊. Sed tu dic ꝙ in tex. vero oꝛigina
li pandectarum floꝛentinaꝝ dititur q;uis aliss qdð ſine adiectione
ſi volet legatum ſit ⁊c.æ hec eſt verioꝛ ⁊ planioꝛ expoſitio ſeu litte/
ratura. nam illud relatiuum quod conſtruitur cũ in illo verbo le
gatum ſit ⁊c.⁊ venit diuerſificatiue ad pꝛecedentia tñ in hoc quo
ad ſenſum non facio vim. nam pꝑpꝑ boc non alteratur eius intellec/
tus niſi ꝙ volui tibi dicere hoc.vt habcas veritatẽ in vnoquoquo
verbo. put decet eum qui alios docet Cuius tex. verba ſunt hec.

Illi ſi volet ſticum do condictionale eſt lega/
tum ⁊ non aliter ad heredem tranſit qᷓʒ ſi legata/
rius voluerit:qᷓʒuis aliquando ſine adiectione ſi

volet legatum ſit ad heredem legatarij tranſmit
tit: Aliud eſt enim iuris ſi quid tacite coutine/
tur aliud ſi verbis expꝛimatur ⁊c.
BSBed in tex. vero oꝛiginali dicttur.
Quamuis alias quod ſine adictiõe ſi volet le

gatum ſit etceterr.

L. ab omnibus.S. ĩ teſtamẽto.
Comuniter omnes codices tranſumpti habent hic in tex. ali /
qua verba ſatis defectiua ⁊ penitus diuerſa ab oꝛiginalibus.ffoꝝ.
pandectis maxime in fine iſtius tex in verſi? qð condictio pꝛo non
ſcripta habebatur ⁊c.⁊ ex hoc dicũt ſe cribentes hic maxime Bar.
e moꝛtuo legatario ante euentum cõdictionis extingunur legatũ
ſecus in condictione impoſſibili. Sed tu aduerte pꝛo vero intel
lectu iſtius tex. nam in tex.oꝛiginali dr qð adynatos condictio pꝛo
non ſeripta habebatur ꝛc. ⁊ ſic ſenſus iſte eſt difoꝛmis ab illo in
totum vt vides ⁊ tamen teneas tu text. verum oꝛiginalem quem
tibi reperi ex oꝛiginalibus pandectis in inclita ciuitate Floꝛentie
exiſtentibus quẽ intellectuz etiã glo.hic ſenſit que foꝛte habuit hec
verba in tex.que alij ſeribentes foꝛte non habuerunt cum non ſint
in comuni littera Cuius textus verba ſ. unt hec.
¶In teſtamento ſic erat ſcriptuʒ lutio titio ſi he
redi meo tabulas qui licet ei pecuniaʒ pꝛomiſſaʒ
dederit.c.dato titius deinde anteqʒ tabulas he
redi redderet deceſſerit. Queſitũ eſt an heredi
eius legatum deberetur. Caſſius reſpondit. Si
tabule fuiſſent non deberi quia non redditis his
dies legati non ceſſit. Julia.not. Si teſtamenti
faciendi tempoꝛe tabule nulle fuerunt vera ratio
ne dici poſt legatum titio deberi condictio ꝓ
non ſcripta habebatur c.
Sed in tex.vero oꝛiginali dicitur. .
CQuod adynatos condictio pꝛo non ſcripta
habebatur etcetera.

Z. Filius familias.S. it qiis.
Comuniter omnes codices tranſumpti habent hic circa medi
um iſta verba foꝛmalia papinianus frontoni ſcripſit cc. Sed
in ter. vero oꝛiginali pandectaꝛum floꝛentinaꝝ dr papirius fronto
ſcribit ⁊c.⁊ ſic eſt ille qui loquitur non aũt cũ frontone ſeu frouto
ni pꝛout dr in comuni tex.vitiato que duo omnino diuerſa ſunt ⁊
nihil hñt comune licet quoad ſenſum tex. non faciam viqʒ in hoc ni
ſi vt habeamus veram litteram in omuibus put decet docentes
alios ⁊ ita aptabis iſtũ tex. Cujus tex. verba in comuni ſunt hec.

UAt quis heredem inſtituat aliquẽ:rogari non
poteſt: Plane ſenatus cenſuit perinde haben/
dum:atq; ſi rogaſſet hereditateʒ reſtitui. Quid
ergo ſi heres poſt moꝛtem ſuaʒ rogatus eſt he/
reditatis ſue quartam partẽ reſtituere verius ẽẽ
exiſtimo: quod ⁊ ſceuola notat ⁊ papi.frontoni

ſcribit valere fideicommiſſum ⁊c.
Sed in tex. vero oꝛiginali dicitur.
Papirius fronto ſcribit valere fideicõmiſſum ⁊c. que littera
verioꝛ eſt ⁊ pꝛobatur ex pꝛecedentibus ibi qð ⁊ ſceuola notat ⁊c.
⁊ poſtea ſubdit ⁊ papirius fronto ſcribit.ſ.idem qdð ſceuola. vel
ꝙ ipſe ateſtatur ſceuolam ita dicere. Sed non ſcribit hic frontoni
vel ad frontonem.pꝛout dicebatur in comuni textu coꝛꝛupto.

De legatis ſecundo.

ſ. „. . „»
Glo. vin.l.ſi quis Titio. deken
glo. foꝛe ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ relictum pꝛo anima eſt
pinz. Seg tu aduerte pꝛo nouo meo intellectu iſtius glo. que
indicio meo hoc non dicit ſi bene ponderetur ⁊ ſubtiliter conſidere
tur licet ſemper allegetur ad hoc nam potius ſentit contrariũ dum
dicit ꝙ nudus miniſter non poteſt retinere ſibi legatũ ꝙ habet alte
ri dare ſi ille moꝛtuus eſt niſi ſit relictum ꝓ anima vel ad pias cau

Hlo. in. l. lutio.

ſas ⁊c. ⁊ ſic glo. ponit alternatiue hec duo ſ. p anima vel ad pias

cauſas vnde legatum ꝓ anima non eſt ad pias cauſas ſcriptũ nam

alias ſufficiebat dicere ad pias cauſas abſq; eo diceret panima
vel ad pias cauſas ⁊c. Tamen cogitabis quia illa verba vel ad pi/
as cauſas poſſunt exponi vel.i.ad pias cauſas ⁊ ſic poteſt declarari
iſta glo.ſingularis. De cuius materia addo vnnz verbu ſi vis
ſcire qð dicatur legatũ pium nam de hoc poſuit Bal. in aut. ſimili
ter. C. ad.l.fal. ⁊ etiã glo.⁊ ſcribentes in. l. i. . ad mancipiiũ.ff eodẽ
tite Bal. in. l. pꝛiuilegia. C. de ſac.ſanc.eccle.⁊ Bal. in. l. ij. C. ad.l.
fal. ⁊ Bal. in. co P. . donare in tit qui feu. aliena pol in vſibus feu.
⁊ ĩ.lii.in.iiij.col.C.comu.de lega.⁊ in ſua margarita in verbo teſta
toꝛ ⁊c.⁊ in.l.illud.C.de ſacro.ſanc.eccle.⁊ in. c. . in. vij.col. in titd
qui feu.dar. poſ.in vſibus ſeudoꝛum ⁊ Bar. in. li. in tertia. . ijg.
pꝛincipalis. C. de ſac.ſanc.eccle.? Bar.in.l.qui vxoꝛi.ff de aur. 7 gr
gen. leg. ? Ange. in. l. pꝛima.5. de impenſa. ff. ad. l. fal. Bal. in. li.
in fi. C. de hijs que.pen.nomi.⸗ Bal. in. l. imperialis. C. de nupti⸗
is vi.l.omnes ⁊.lſi quis ad declinandã. C. de epiſ. ⁊ cler.?⁊ Ludo.
Roma.in.d.aut.ſimiliter ⁊ Raph. cum.in ſuo con⸗ xxx.inci. Sta
tutum an recipiat ⁊c. in a col.vbi ponit de legato alimentoꝛuz an
ſit pium ⁊ Illuſtr. D. Sran. aret.in ſuo conſi xcvij. incip. In can
ſa ⁊ puncto mihi oſtenſis ⁊c.ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo,
de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

MWiniſtrum ⁊c. In verſi. niſi ſit relictum pꝛo
anima vel ad pias cauſas vt. C. de epiſ. ⁊ cle.l.
nulli vel niſi in alimenta vt infra de alime. ⁊ cib.
lega.l.alio etcetera.

Bar. hic dicit iſtuz tex.

LZ. Cum ab uno. clſeſhngularem a ntig

ad hoc propoſitum ꝙ licet alias vbi legatum eſt factũ creditoꝛiab
yno herede non debetur ab illo ſed poteſt agi contra coheredes ẽt
ꝓ ſuo intereſſe.tamen fallit in cꝛeditoꝛe ex cauſa dotis ⁊ idem vo
luit etiã Jo. de Imo.in.lſeruo legato.ꝭ.ſi ceſtaroꝛ.ff de lega. Pre/
putans ad boc eundem tex. ſingularem. Sec tu aduerte dili
genter nam ego intelligo hoc ſane pꝛocedere quoad illã quantita/
tem que eſt legata ſecus ſi dos eſſet maioꝛ legato quia tunc po
teſt agi contra alios ꝓ reſiduo vt hic in verſi? reliqua parte dotis
ab beredibus vc. ⁊ hoc modo ego intelligo nouiter iſtum textuz.
Cuius verba ſunt hec.

L. Cum ab vno heredum mulieri pꝛo dote com
penſandi animo legatum eſſet: eaqʒ dotem ſi uaz
ferre quoniam legatum maluit vtrum in omnes
heredes:an in eum ſolũ a quo legatuʒ eſt actio ei
de dote dari debeat:queritur ⁊ Julianus in eum
ſolum a quo legatum ſit actionem dandam pu/
tat. Nam eam aut ſuo iure: aut iudici o mariti
contentam eſſe debere equum eſſe euma quo ei
maritus aliquid pꝛo dote legauit:vſqʒ ad quan
titatem legati onus eris alieni ſubſtinere reli/
qua parte dotis ab heredibus ei pꝛeſtanda. Ea
deʒ erunt dicenda ſi heres inſtituta pꝛo dote ob
miſerit hereditatem: vt in ſubſtitutũ actio detur

⁊ hoc verum eſt. Sed de legatis ⁊ legis falc.ra

tione valde dubitatur: vtrum is in queʒ ſolũ do
tis actio datur legata integra ex perſona ſua de
beat. Perinde ac ſi omnes heredes dotem pꝛe
ſtarent: an dotẽ totam in ere alieno computare:
quia in eum ſolum actio eius detur. Quod ſane
magis rationem habere videtur ⁊c.

Doctoꝛes hieꝛ etiã. D.
SS mens Alex de Imo.in.l.
qui duos in pꝛinꝰ ⁊ etiã circa medium ĩ pe. col. ff. de lega. p. repu
tant iſtam glo.ſingalarem ad hoc in legatis alternatuns electio
eſt legatarij regulariter de quo alias legendo dixi in.d.l.qui dues
⁊ ideo non repeto nunc niſi ꝙ nunc ibi alias dictis ⁊ per alios ? ꝑ
me addo glo. nõ.in..ſi generaliter inſti. de lega. ⁊ glo. ĩ.l. heredes
5§. ſi incerto. ff. famil. herci.ad quas me remitto ⁊ redeo ad glo. de
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Vendicare ⁊c.in verſi. Sed ſi dicat legoiin

dubio interpꝛetroꝛ pꝛo legatario quiabenignius

1

lhinnirteſ

,eaNſen ee
ſerloſen anrn

.1

WIININAd da
cRetNENNTKNutnaiu

Dopenriminti

Uſſotinndenrtrntninn

HungedmreAiin.
ipenseninkaer manmnnt
tihrüinmninin inn
Urpttninntirttratnnam
Naaurie mat n
Tililgnerietenni,

–

igtnamurunnd,

Kmn

AY/, .
nunliuftiun e⸗ „

4 „ 4
ſalnſictt n
W enne
ritummi
ſi it ,te
üe ed

N
aln , n
an lt Nigs
hlntiet tn

—

, %O⏑ 2EEeeEeEeerrsegegegsesesg e

—— r

—

rbidif
Ga Adſtun.
eninafſee d nri⸗
nrdiennn diliihtintn

Amimaise di ndtni;
a Wüctäiteerente
Malen galtiinii

münamagidmm inii

NiEX.
Knopwknin niniw
laiminlunmnoſt aig int
nammlgun nilt mnin
Nrigmuan ſcli ngolgreie
Nrri dchen gnmn linote
m i keuumn ſtciongnening
m. Rmn am ut ſtoint: aticigonrn
coarmn cſecher inun tan ol
nairs ihnd n gtiintz0n
Rrm Læti ans ansdlon ibtnae nl/
mrdts therihsd cſtntn u
em aemdiſbens ſiunpotarch
Prberfium nſiſimüncſoten
õäl
De ttemn imn et iſtil
siodrnern Gumteipeſcnf
dendenſionisbeilg hen

Gr r Nienittiſchinf
Cn: 1100t n⸗
ad in mtii llr 0l

ginmnhiknitini-

.
Dortondet
Ho lro. nuellen

u
wins eitug nlnb n,

imd, Sli,

vtioinemn

⁊ plenius vt hic et infra de regul. iur.l. in teſta⸗/
mentis hec in legatis. Sed in contractibus ⁊c.

1 Si duo ſunt debitoꝛes mei ⁊
Z. qui dioS. cedo vni iura mea contra alteru
ceſſio hbuiumodi operatur duplicem effectũ mirabilem 8 actionez
cedendarũ contra alteruz ⁊ eti liberationis in ſeipſo cui cedo tex.
eſt in.d.l qui ouos in pꝛin- queʒ tex. ad hoc dixit Bar. Bal. hic
ſe neſcire alibi v etiã Alluſtr. D. &ranc. aret. in l. cũ ſeruus · . ſi titi /
ls in iſ col.fde lega. . facit iſtum tex. ſingularẽ?. Sed tu ad
uerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex. quem ego aliter ⁊
diuerſimode intelligo non in caſu ceſſionis facte vni tantum pꝛout
Bar. ? Bal. dicebant. nam caſus ſuus non babet dubitationem
ſed teſtatoꝛ hic habebat duos reos obligatos ſibi in centũ puta titi
um ⁊ meuiũ ⁊ dixit in teſtamento lego meuio illud ꝙ debet mihi
titius ? legauit eque titio dicendo lego titio ꝙ dʒ mibi meuius ⁊c.
æ or bic ꝙ ex quo meuius pꝛimo nominatus eſt liberatus eſt a cẽ
tum ⁊ habet actionem contra coꝛeuʒ ⁊ heres tenebitur pꝛeſtare po
ſtea centum titio ita ſonat iſte text. bene ponderatus ⁊ ſubtiliter
tonſideratus. Cuius verba ſunt hec. . .
L. Qui duos reos eiuſdem pecunie habet titiuʒ

atqʒ meuium: ita legauit: ꝙ mihi titius debet
meuio heres meus dato: ꝙ mihi meuius debet
peres meus ſeio dato hijs verbis onerat here/
dem: nam cuʒ actiones ſuas heres meuio pꝛeſti
terit aduerſus titium videbitur meuius in facto
eius liberatus eſſe ⁊ idcirco ſeio hr̃s tenebit᷑ ⁊c.

6 Bal. ⁊ omnes bic
. titia ſei 0. § * leia. ⁊ etia dñs meus alex.
de Imo. in. lſi pater impuberis jn pꝛima col.ff. de vulga. ⁊ pupil.
dicunt iſtum textum eſſe vnicum ⁊ ſingularem ⁊ etiam Pau. de
caſtr. ⁊ dñs meus in.l.pater filiaz. . duobus in Fa col.ff. ad.lfalc.
dicunt omnes iſtum eſſe caſum ſingu.ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ ſideicõ/
miſſum relictum ab vno ex heredibus qui vltimus deceſſerit ope
ratur ꝙ heredes omnes videntur inuicẽ ſubſtitunt. Secd tu
bn p eius vero intellectu aduerte ⁊ intellige hoc pꝛocedere in fidei
cõmiſſo relicto non auũt in reliquis postionibus hereditarijs ⁊ boc
dico p iſtum text. in verſiꝰ in eo fideicõmiſſo de quo queritur ac⸗
de quo tex. alias conſulendo dixi in pꝛima parte conſilioꝛũ noſtro
ri ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ addo nunc Pau. ð caſt.
toſulentẽ in ſuo conſi?.xiiij incip. Uiſis ⁊ ↄſideratis ⁊ ĩ conlviiij.
incipi. q; q; multa ſcripta ⁊ in con.cxx. incipi. Si dicta coꝛnelia ⁊
in con. ccxxxvi. incipi. Dubitatio ⁊ in con.ccclij. incipi. Si peꝛſens
2 per Bar. in...heredes mei. ꝭ. cum ita. ff. ad trebel. ⁊ etiam in.’.
quidã teſtamento.ff. de vulg.⁊ pupil.⁊.l codicillis in pꝛincipio.ff.ð
vſuf.leg.ad quos me remitto ⁊ non dico aliud pꝛo nunc niſi ꝙ po
no verba tex. Que ſunt hec.

¶ Seia libertis ſuis fundum legauit:fideiqʒ eo
rum comiſit ita fidei autem veſtre vere ⁊ ſapide

comitto ne eum funduʒ vendatis: eumqʒ qui ex

vobis vltimus deceſſerit cum moꝛietur reſtituat
ſempꝛonio liberto meo ⁊ ſucceſſoꝛi meo ⁊ beril/
lo ⁊ ſapido quos infra manumiſi: que ex uobis
tũc ſuperuixerit. Quero cũ hec in pꝛima parte te
ſtamenti qui fundũ pꝛelegauit eos ſubſtituit. In
ſecunda tamen adiecerit verbum qui vltimus de
ceſſerit:an pars vnius defuncti ad alterum ꝑtine

ret. Paulus rñdit teſtatricem videri in eo fidei
cõmiſſo de quo queritur duos gradus ſubſtitu/
tionis feciſſe vnum vt his qui ex duobus pꝛioꝛ

moꝛiretur alteri reſtitueret alteruʒ vt nouiſſimus
his reſtituert quos noĩatiʒ poſtea numerauit ⁊c.

Z.titia ſeio.s ſeia libertis. Sdoe

hic ⁊ etiam Pau. de caſt.⁊ dñs meus Alex.de JImo.in.l.herebes
mei. .cum ita in penul.col. ff.ad trebel. etiã idem dominus me/
us Alex. in.l. cum quidã in ba col. C. de inſti. ⁊ ſubſti.⁊ idem dñs
meus Alex. de Imo. in. l. cum filio in rertia col.ff. de lega. p. vbiq;
reputant iſtum tex.ſingularem ad hoc ppoſitum ꝙ licet quis non
poſſit grauari vltra id in quo honoꝛatus eſt vt.l.impr. ff. de legat.

bo ⁊. l ab eo.cum ibi nõ. C. de fideicõ. Tamen ſi quis fuit inſtitu /
tus in dimidia hereditatis poteſt grauari in torum ſi fuit ſi ubſtitu /
tus vltimo mozienti de qua materia alias dixi in dicta.l. cum filio
in repetitione mea ad illum tex.⁊ ideo pꝛo nunt longioꝛ non ero ni
ſi ꝙ addo Pau.de caſt. facientem magnũ feſtuz de iſto tex. in ſuo
conſi? xiiij.⁊ in alijs coſilijs de quibus omnibus ſupꝛa feci mentio
nem in capitulo pꝛoxime pꝛecedenti ⁊ ideo non repeto nunc nec ẽt
pono tex.cum ibi eum poſuerim ne fruſtra occupemu mẽbꝛanas.

Glo. in.l.cum pꝛoponeretur.

Bar · hic ⁊ Bal.in. ca ſi quis feudum in tit ſi de inueſt. inter
onm ⁊ vaſſal. lis oꝛi in vſib.feu.⁊ etiaʒz dñs meus Alex. de Imo.
in.l.erroꝛe in. vj. col. C. de teſta.⁊ Illuſt. dñs Sranciſcus aret. in.l.
hĩdes palã in pꝛin.in. vj. col. ff. eo. titu. ? Bal.in.l.quõtr.in pꝛici.de
heredibus inſti.et Bal. in dicta.l. erroꝛe. C. de teſta. et in. l. a.C. ð
ſecun. tabu. ſet etiam dñs meus Alex.de Imo.in rubꝛica.ff de ac/
quir.poſſeſ.omnes reputant iſtam glo. ſingularẽ ad hoc tot te⸗
ſtes requiruntur ad pꝛobandũ erroꝛem teſtamenti quot requirũ/
tur in ipſo teſtamento condendo de quo alias dixi in dicta. l. a de
ſecun.tabuł. ⁊ ideo non pono nunc late de hijs niſi ꝙ addo Bal.
idem volentem in.l. fi.C. de fideicõ. in verbo quero ⁊c. in vlti. col.
⁊ HBal.in.l.fi.in pe.col.C. de eden. ad quẽ me remitto et redeo ad
glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CScriptura ⁊c.in verſi.uel ſᷣm Jo.⁊ Hugolinũ
poteſt eſſe ⁊ alia coniectura ſi teſtatoꝛ coꝛam ſep
tem teſtibus dixit ſe ita velle diſponere vt ſubſti
tuat ⁊ poſtea vocauit tabellionẽ ⁊ obmiſit ſubſti
tutionẽ ⁊ poſtmodum facto teſtemento dixit co/
ram eiſdem teſtibus per erroꝛem obmiſiſſe: vel
obliuioni tradidiſſe ⁊c.

Z. vnmm ex ſfamilia.§. finali.
Ludouicus Ro. in ſuo ſingulari in ver. teſtatoꝛ ita dicit c.
poſito inter vltimas voluntates concludit ꝙ quamuis verba enũ/
ciatiua relata ad id ꝙ poteſt infuturum euenire non inducant di/
ſpoſitionẽ vt in.l. Julianus.S.ex his verbis.fl. de lega.iijꝰ quẽ tex.
tamen ego aliter tibi declaraui ⁊ intellexi vt ĩ eo tex. declarato per
me pꝛout videre poteris. Attamen vbi ſunt relata ad filios te

ſtatoꝛis impoꝛtant diſpoſitionẽ fideicõmiſſi per tex. de quo multũ

ipſe exclamat ad hoc in dicta.l.vnum ex familia. . fi. Sed tu
aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. qui ſentẽtia mea
non conſiderat ꝙ verba enuntiatiua referantur ad filios. Immo
illa verba enuntiatiua de quibus fit mentio bic vna cum verbis ẽt
diſpoſitionis referebantur ad vxoꝛem teſtatoꝛis dicendo vt in ver
ſi.non dubito te non reſtituturam bona mea filijs noſtꝛis ⁊c.⁊ ſic
non inducitur fideicõmiſſum hic eo reſpectu ꝙ ea verba quoquo
modo ſint relata ad filios ꝓut dicebat Ludo. Roma. qui in hoc
vehementer fallitur cum reuerentia eius ⁊ non obſtante ꝙ reſpiti
ant tempus futurus.quia immo hũt etiã in ſe tempus pꝛeſens ad
mixtum ⁊ diſpoſitionẽ pnteʒ dicendo non dubito ⁊c.⁊ ſic nõ ſunt
ſimpliciter verba enuntiatiua pꝛout dicebat ⁊ non bñ Ludouicus
Roma.Sed vera ratio eſt hic vt dixi quia heres grauata fuit etiã
per verba pñtia diſpoſitiua et relata ad eandemmet vxoꝛem inſti /
tutaʒ vt ibi in verſi.vxoꝛ eius heres inſtituta liberis ſuis redditu
ram ⁊c. ſed in dicto.S.ex his verbis non erant verba relata ad ip
ſum filium heredẽ ſed imperſonaliter ⁊ abſolute et abſq; aliqua
diſpoſitione vt ibi in ver.vt filius meus condonet ⁊c.de cuius tex.
intellectu infra clarius dicemus in loco ſuo ideo pꝛo nunc circa eũ
longioꝛ non ero. Sed verba iſtius tex. ſunt hec.

CItem Marcus imperatoꝛ reſcripſit verba:
quibus ita teſtatoꝛ cauerat non dubitare ſe qð
cunqʒ vxoꝛ eius cepiſſet liberis ſuis reddituraʒ
per fideicõmiſſo accipienda: Quod reſpectum
ſummã habet vtilitatem ne.ſ. honoꝛ bene tran/
ſacti matrimonij fides etiã comuniuʒ liberoꝛum
decipiat patrem: qui melius de matre pꝛeſunſe
rat ⁊ ideo pꝛinceps pꝛouidentiſſimus cum fidei/
cõmiſſi verba ceſſare animaduerteret: eum ſer/
monem pꝛo fideicõmiſſo reſcripſit accipienduʒ.
L. Sequens qõ eſt: an etiam que viuus per do/
nationem in vxoꝛẽ contulit in fideicõmiſſi petiti

onem veniant. Reſpondeo ea extra cauſam li/
berorum computari debere pꝛopterea in fidei/
commiſſo non contineri ⁊c.
Ange. ⁊ ẽt

Z. Cum filius.s. dñs. onge. vet

us Alex. de Imo.in.l.ſerui electiõe..fi.in.i.col. in fi.eo.tit ⁊ etiã
oñs meus Alex.de Imo. hic in apoſtillis ſuis ad Bart. reputant
iſtum tex. ſingularem ad hoc ꝙ licet alias legans rem comunem
tũ alio videat᷑ legare tantũ ius qð habet ĩ re vt in dicto..ſi.cuʒ ibi
plene nõ. tamen hoc fallit niſi habeat rem illam legatã comunem
cum herede quia videtur tunc legare totam rem ⁊ tota debetur.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo ad iſtuʒ tex.
nam non ꝓbat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur. nam heres hic
erat vſufructuarius in re ſolũ.vñ non eſt miꝝ ſi vſufructus intellt
ẽt legatus vt pote quaſi pars rei cuiꝰ qũo dñs eſt vt bic ĩ verſi poꝛ
tionis inſtar ⁊c. Sed ſi eſſet vera pars rei ꝓ diuiſo vel ꝓ indiuiſo
aliud eſſet ⁊ multo magis ſi pꝛo diuiſo eſſet comunis inter eos.⁊
eomaxime cum pꝛopꝛietatis nude legatum quaſi eſſet inutile. et
ideo non eſt mirum ſi debeĩ ille vſafructus qui erat heredis ⁊ B
etiã videt̃ tenere idem dñs mens Alex. de imo. in.d..fi vbi alias
dixi poſt eum de hoc ⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ venio
ad textum de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
CDominus herede fructuario ſcripto: funduʒ
ſub condictione legauit: voluntatis ratio non pa

titur vt heres ex cauſa vſuſfructus.

L. qui ſolidum in principio.
Jo.de Imo.hic ⁊ etiã dñs meus Alex.de imo.in.l.qui rome
5§. duo fratres in. xv. col. ff. de verbo. obliga.⁊ dñs meus Alex. de
imo.in.l.pꝛoperandũ..ſin autem reus in.vij.col.C. de iudi.repu/⸗
tant iſtum tex. melioꝛez de coꝛpoꝛe iuris ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ſi quis
petit plus debito ego conuentus habeo iuſtã cauſam litigandi ſu/
per toto adeo ꝙ non debeo condemnari in aliquibus expenſis niſi
actoꝛ obtuliſſet ſe recipere partem que erat debita ⁊ deſiſteret a li
le de quo alias dixi in.l.pꝛima..ſi ſtipulanti.ff.eo. titꝰ ⁊ ideo pꝛo
nunc longioꝛ non ero niſi ꝓ nũc vltra iaz ibi dicta mõ addo Ange.
in.l.ſiquis cum totũ.ff. de excep.rei iudi.⁊ dñzʒ Anto.in.c.cum apo
ſtolus de tenſtbius ⁊ Bal.in addi.ſpe.in titᷣ de depoſito in ſᷣa col.

⁊ per Jo.de imo.in.l.ex facto..item quero.ff.de vulga.⁊ pupil.?

per Jo.de Imo. in dicta.l.qui ſolidũ ⁊ Do.de ſancto gem.in.c.ſo
extra de confeſ.liꝰ vjꝰ in quibus dant cautelam vt actoꝛ in pꝛin:
hoc dicat. Item ꝙ eſt debitoꝛ in centum.⁊ ſi non credit de tanta
quũõtitate interogr̃ de quãta pluri vel minoꝛi. vt ibi per eos ad qͥs
me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo agimus Cuius verba ſunt hec.

L. Qui ſolidum fideicõmiſſum fruſtra petebat
heredeʒ falcidiaʒ obiciente ſi partem interiʒ ſol
ui ſibi deſideranerit: neq; accepit in ea moꝛam
paſſus intelligitur ⁊c.

g. 1 Legata regula/
Z. ſequens queſtio. ata regule⸗
niſi hereditate adita vt in.l.ſi nemo.ff. de teſt. tute.⁊ in.l.eam quã
cum ibi plene nõ. C. de fideicõmiſ.⁊ poſuit Bal.in.l. i. C. ſiquis ob
miſſa etiã teſtamenti ⁊ Bal.in auten. hoc amplius.C. de fidei. ⁊
Bal in dicta.l.eam quã ⁊ in.l.pꝛima in lectu.C.de ſacr.ſanc.eccle.
⁊ per glo.⁊ per Gar.in.l.qui filio.ꝭ.ſeruus.ff.de here.inſti.⁊ bar.
i. cll. ſi nemo de teſt. tute.?⁊ Bar.i.l. ex facto.ff. ð here.inſti.⁊ bal.
in addi. ſpe.in titꝰ de teſtamentis in ver. relicta vc. ad quos me re/
mitto pꝛo nunt. Sed dubitatio pulcra oꝛitur quid in donati
one cauſa moꝛtis an requiratur pꝛo eius validitate aditio heredi /
tatis in quo. dicas ꝙ non requiritur ex teſtamento ſed bene ab in
teſtato tex. eſt in. d.l ſequẽs qõ. Quẽ tex. ad ̊ alłt Bal.in.l. cũ
virũ.C. de fideicõmiſ.exclamans ſatis ſuperq; ſatis de illo text. et
Bar. etiã hic dixit eſſe text.multũ ſingularem licet Bal.eum non
alleget ? Ange. inil. pe. 5. filiã. ff. p br̃de ⁊ Alex. in apoſt. ad Bar.
in hac. lſequens qj. Sed in hoc aduerte tu pꝛo nouo ⁊ vero
intellectu meo. d.l ſequens qõ ⁊ etiam doctrine Bal. vbi. S. nam
iſte tex. ſentennia mea ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur pꝛout decet
nihil facit ad hoc pꝛopoſitũ. ⁊ pꝛimo conſidero iſta lex venĩt cõ
tinuatiue ad legem pꝛecedentem ibi pꝓxime in. S. fi. vbi agitur de fi
deicõmiſſo inmunto vxoxi per maritiũ dubitatur modo in. d.lſe
quens queſtio an etiã ea que maritus viuus donauerat vxoꝛi veni
ant in ſideicõmiſſo.⁊ dicitur hic ꝗ, non quia ea habitura eſſet etĩ

alio herede exiſtente ⁊c nam mon dicit q; ipſa vxoꝛ capiat ea bona
ex vltima voluntate ex teſtamento vel ab inteſtato. Sed dicit etiã̃
implicatiue loquendo ꝙ exiſtente berede alio ipſa debet habere i
la bona pᷣcipua ⁊ plus dicit iſte tex. ꝙ ea bona dicunt᷑ extra cauſaʒ
bonoꝛũ mariti vt hic in ver. ea ex.caʒ bonoꝝ mariti cõputari debe
re ⁊c.⁊ per ↄns fruſtra expectanda eſt aditio hereditatis ex teſta,
mento vel ab inteſtato in donatione pꝛedicta. Pꝛeterea etiam
poſſemus dicere ꝙ iſte tex. loquitur in donatione inter viuos duz
dicitur in tex. in pꝛin an etiam ꝙ viuus per donationem ac. vtex.
loquitur ꝓpꝛie in donatione inter viunos. que poſtea moꝛte confir
mari debet vt eſt nã eius ⁊ ſic iſte text. nibil facit pꝛo opi.Bal. lo
quentis ⁊ intelligẽtis euʒ in donatione cã moꝛtis ⁊ illa verba alio
herede exiſtente ⁊c.non denotant aditionem exiſtentez. Se intel
igitur ⁊ exponuntur ideſt alio herede inſtituto ad effectur pꝛedic/
tum vbi vxoꝛ erat iſtituta vt in.ꝭ.pꝛoxime pꝛecedenti in ver. vxoꝛ
eius heres iſtituta ⁊c. Cuius text.verba non pono hic.cum ſupꝛa
ea poſuerim in alio pꝛopoſito.ne idem ſepius dicamus.

71 Si onus iniunctuz legatariů
— Julianus. deficit debetur ſibi iud leg⸗
tum ſine onere nec remanet apud heredeʒ tex. eſt in. d.l. JIulianus
vbi tex. facit mentionez de ſenatu conſulto ⁊ dicit hic Bal.ſe neſcjf
vbi alibi fiat mentio de hoc ſenatus niſi hict. Sed tu aduerte
pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.qui minime cõmemoꝛat
ſenatuſconſultum ſed ſenatũ vnde dico ꝙ ſenatus multa ſtatuit æ
ſtatuere potuit vt.l.non ambigitur cum ibi plene nota.ff. de legi.
vñ tex. iſte in hoc male interpꝛetatur per Bal. in hoc vt hic in ver.
ſenatus voluit ⁊c.in vltimis verbis illius tex.nec poſſumus dicefe
ꝓꝙ loquatur in ſenatuſconſulto trebelliano ex eo ꝙ hic fiat mentio
de fideicommiſſo vt hic in ver.fideiq; eius cõmiſſum fuerit ꝛc. et
in ver.fideicõmiſſum deficiens ac.⁊ in ver.quia in fideicommiſſis
potioꝛem cauſam ⁊c.quia ego reſpondeo ꝙ iſte text.loquitur in
legato particulari vt hic in verſi.ſi a filio herede legatuz ſit ꝛc. quo
caſu non habet locum trebellianũ ſenatuſconſultuʒ. vnde iſte tex.
debet intelligi in. S. P. Q. R. non autem in ſenatuſcon. tre/
belliano vel alio ⁊ ita ego nouiterintelligo iſtuʒ tex. Uno addi

to circa materiã iſtius tex. de onere deficiente an defficiat legatum

de quo vide per Bal.in.l.pꝛima in tertia oppo C.de iſti.⁊ ſubſti.
⁊ per Bal.in.l.pꝛima in vlti.oppo.C. de cond.inſti. ⁊.l.vnica.9.p
Fo.C. de cadu. tollen. ⁊ per Bart.l.filio.S. matri.ff. de adim.
legat. ad quos me remitto ⁊ redeo ad textum de quo agimus Cu
ius verba ſunt bec.

L. Julianus ait: Si a filio herede legatum ſit
ſeio: fideiqʒ eius commiſſuʒ fuerit ſub hac con
ditione vt titio daret: et titius pendente condi/
tio ne deceſſerit fideicommiſſuʒ deficiens apud
ſeium remanet MNon ad filiuʒ heredẽ pertinet:
quia in fideicõmiſſo potioꝛẽ cauſaʒ habere eum
cuius fides electa ſit ſenatus voluit ⁊c.

L. Cum patronis. Jode zna nl

lib.⁊ poſtumis, ⁊ dñs meus Alex.de Imo.in.l.qm̃ in pꝛioꝛibus
C. de inoffitõ.teſta.in apoſtillis ſuis ad Bar.ibireputant iſtuz tex.
ſingularem ad hoc ꝙ licet filius non poſſit grauari in legitima ſibi

Debita vt in. d.l.qm̃ in pꝛioꝛibus ⁊.l.omnimodo eo.titquas leges

alias ego repetij dum eſſeʒ ſcolaris in hoc vetuſtiſſimo bonoñ.ſiu
pio in pꝛimis fere annis meis. Tamen ſi filius renuntiat legitime
⁊ ſciat eam ad alium ldeuenire ille tenetur ad grauamen iniunctũ
pꝛius fiio. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius
tex. nam ego non curo vtrum ſciuerit filtus vel ignoꝛauerit ad ali
um peruenire. nam in hoc ego non facio vim. ſed ſolum in eo ꝙ
iſtud eſt pꝛiuilegium perſonale⁊ ideo non competit alteri qᷓ;ᷓ ei cui
legitima debetur ⁊ hanc rationem aſſignat tex. hic in fine. Cuius
verba ſunt hec.

L. Cum patronus ex debita parte iſtitutus eſt:
fideicõmiſſuʒ relictũ pꝛeſtare ab eo non cogit:ſi
obmiſerit iſtitutionem:qui eaʒ partem vendica/
ret: vtruʒ eodẽ modo retinere eam: an vero pꝛe
ſtare debeat fideicõmiſſum: et magis eſt debe/
ri ſibi fideicõmiſſum quoniam quod illius per/
ſone pꝛeſtaretur hoc nequaquã ad alium perti/
nere deberet ⁊c.

erttüner

Jo. de Imo. in innen

Noſaln

WgNiuect
⸗
WNNNAANANtNE⅓
fEükreddnir
Citcturgrtgihlinm mnentn
golrtheccirtrmr
Uiciortigizannurirn at
ktirlsmat
(ſnnmuhsenin
Uifefnncme

Nunuihrn dr int

enlm.

1 Shonnfügnnn

uſnn
1 nn.

Ana m en

ingit R
tn

ltrn

„

1 ſet
„

R „- — — — =- — —

22o NʒNʒʒ44———

—

— — öͤ — —

—,,,,Z,447 W WJ. — — — — — — — — — — — -

*ur Mlmnarn n afii

Malmstind Nmnlin izu
Cxad iin mnliin d tuif
KdENNYTYNNNri
NNA X

Kunsii: Guflo kenirnn

ſe: iazeuscamniſn fie iotun
Creſttnodarg: atitnspencenecel
moxdeſcinftetnniſizdeſenen
ſamtmmd Rorusfligbenkinni
un ſcerniſo ini ulifiinnn
aus ſusdni usli

7 Ulezronl.
ZGnpmIg
4 ntnTN Nondfünt
4 rn unti inͤbe inlmin

Glo.in.l.cum pater.S. eorum.

Bal. in.l cum bij.ff. de tranſac.⁊ etiaʒ Mau. de caſt. ⁊ Allu.
do. ran. are. in. l. ſcienduz. in. v.col.ff de leg. p. reputant iſtam
o ſingularem ad hoc ꝙ quis non poteſt repudiare donationem
kauſa moꝛtis vt eximat ſe ab onere licet aliud ſit in legato nazʒ põt
udiari in pꝛeiudicium tercij anteq;; acceptetur vt. l. pꝛima. 5. ꝓ
ßo ⁊. in nouiſſimo. C. de caduc. tollen vt hic per eos. Sed iu
aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo intellectu iſtius glo. naz glo. hoc mi /
hi non dicit nam donatarius poteſt repudiare ſi vult ⁊ hoc non ne
gat iſta gloſa ſed bene tranſit donatio cuʒ onere ſuo vt videbis ex
verbis gloſe. Que ſunt hec. . . .
¶ Donaui titio cauſa moꝛtis quãtitatẽ vel ſpeti

em ⁊ eundem grauo refert onere. Intrinſeco vt
ex eadeʒ donatione vel extrinſe eco. Et pꝛimo de
yno ⁊ poſtea ð alio dicit:vt ecce donauit tibiꝗs
xx. cauſa moꝛtis ⁊ ex hijs.x. ſeio rogauit te re/
ſtituturum ſi tibi auferatur quarta per legem fal
cidiam ab herede tuqʒ quartam ſimiliter detra
hes de fideicõmiſſo ex voluntate defuncti que pᷣ
ſumitur elſe talis nunc ⁊c.

Z. Cuʒ pater.S.filia mea. oeto

etiam dñs meus Alex. de Imo.in.l.pꝛopꝛias.C. de legat. allegant
iſtu tex. pꝛo ſingulari ꝓ limitatiõe illius tex. in dicta.. ꝓpꝛias vbi
dictur ꝙꝙ res mea pꝛopꝛia mihi legari non poteſt nec legatum hu/⸗
iuſmodi valet vt ibi cum ibi etiã plene nota.Tamẽ hoc eſt verũ ni
ſi quando legaretur ꝓ declaratione fructuuz perceptoꝝ per teſtato
rem vt non debeantur vt in exemplo poſito hic ĩ tex. Sed tu
aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.in q́ non dubitat̃
De validitate legati rei mee mihi facti ĩmo bona illa materna erãt
queſita patri in totuʒ de iure iſto.ffoꝝ. vt in.l.placet.ff. de acquir.
here.vnde legatum illud omnino valet reſpectu rerum pꝛedictarũ
ſed dubitatur hic de alio penitus diuerſo videlicet an fructus per/
cepti a teſtatoꝛe ex ea re ex diſpoſitione iuris compꝛehendãtur in
legato vel ne ⁊ hic eſt caſus ⁊ hec eſt dubitatio ⁊ dicitur ꝙ non ſi
ſunt conſumpti vel conuerſi in patrimonium diſponentis alias ſic
vt hic in tex. Cujus verba ſunt hec.

¶ Filia mea percipiat ſibiqʒ habere volo rem
matris ſue: fructus quos medio tempoꝛe pater
percepit nec in ſeparato habuit: ſed aſumpſit:

pvel in ſuum:patrimonium conuertit:non videtur

filie relictum ⁊c.

L. cum pater.s.filius matrem.

Jo.de Imoꝛin.c.pᷣ extra de iudicijs ⁊ etiaz in.c. ꝑ tuas extra
de arbitris ⁊ dñs meus Alex.de imo. In.l.ſiconuenerit in pꝛima
col. in fi.f. de iuriſ omni.iudi. ⁊ etiã dñs meus Alex.de imo.in.lłi.
5. p in. iiij. col. ff. de verbo. obliga. omnes allegant iſtum tex. ꝓp ſin/
gulari ad hoc pꝛopoſitum ꝙ iuramentũ facit valere actum omni
melioꝛi modo quo poteſt dato ꝙ nõ valeat eo modo agitur ð qua
materia ibi alias legendo dixi poſt eum ⁊ alios docentes ibi quo
in dicta.l. pꝛima. 9. P. ff. de verbo. obligati. ⁊ ideo pꝛo nunc non me
extendam niſi ꝙ pono verba tex. Que ſunt hec.

¶ CEilius matrem heredem ſcripſerat ⁊ fideicõ/
miſ. tab. data cum iuriſiurandi religione pꝛeſta/

ri rogauerat cũ teſtamentũ nullo iure factũ eſſet:
Nihilominus matrẽ legitimã cogendã heredeʒ
fideicõmiſ. pꝛeſtare. Bñ. nam enixe volunta/
tis pꝛeces ad omnem ſucceſſionis ſpetiem poꝛ/
recte videbantur ⁊c.

Z. cum pater.Ss. menſe. ar hient
natabilẽ. S. habet ſingularem mãz in ſe ⁊ inter alia pbat hoc
ꝙ legatum vniuerſatis iuris etiam ſi contineat incõmoduʒ:iin ſe va
let ⁊ tenet vt in eo maxime in verſiꝰideo non eſt querendũ an plus
ſit in ere alieno q;ᷓ in queſtu ꝛc. Sed tu aduerte rogo pꝛo no/
uo 1 vero ĩtellectu iſtius tex.ſingularis naz ratio eius iudicio meo
ſtat in alio qᷓ in yniuerſitate iuris. nam ſtat in eo e pſtita fuit cau

tio heredibus de conſeruatione indemnitatie vt in verſio cum in
demnitate heredum p cautioueʒz ⁊c. ⁊ idem eſſet — a⸗
diſpoſitione vbi heredes non poſſent pati damnũ ex cautione pꝛe⸗
ſtita eis. nam bec cautio eſt illa que operatur validitatem legati 2
in hoc ſtat virtus iſtius tex. ⁊ hoc modo ego nouiter intelligo iſtũ
textum. Cuius verba ſunt bec.

