caniſſimus eſt ⁊ oplime pꝛobat maxime in verſi ꝙ vt fiat implo /
rare equitatem pꝛeſidis debes ⁊c. ideo non eſt opus alia mea no /
ua interpꝛetatõe. Cuius lex. verbalſĩ unt hec. .
L. Si pater tuus bonis ceſſit pꝛopter onera ciui
lia ipſius facultates opoꝛtet inquiri nõ patrimo
nium quod tibi emancipato queſitum dicis in/
quietari:quod vt fiat imploꝛare equitatem pꝛe/

ſidis debes ⁊c.
De bonis auctoꝛ.indi.poſſid.

Auten. ei qui inrat. Zala. bie n eriam

udo. roma. ⁊ illu
ſtris do. ran.areti.in.l. ij in. viij.col. ff. ſolu.matri. reputant iſtuʒ
lex. ſingul. ad hoc ꝓpoſitũ licet alias ſtetur iuratoꝛie cautõi vbĩ
non poteſt quis ſatiſdare lamen non admittit᷑ quis ad iurandum
quãdo ſemel iurauit ⁊ non ſeruauit iuramentũ vt ibi per eos cuʒ
quibus ſto,quia tex.clarus eſt.Cuius verba ſunt hec.

Ei qui iurat ſe venturum ad iudiceʒ ſi ſe ſub/
traxerit iudex ipſe ſi adminiſtratoꝛ ſit vel is qui
iudicem dederit iubeat exhiberi.ſed ſi omnino
abſit examinet iudex vbi ſu indutijs datis intra
quas ſi non occurrat ſecundũ vnaʒ partẽ exami
nato negotio mittet actoꝛem in poſſeſſionem bo
noꝛum eius iuxta menſurã declarati debiti rqui
ſi redit antequã pꝛoſequatur cauſam reſtituat õe
damnũ actoꝛi pꝛeſtabitqʒ fideiuſſoꝛem ⁊ recupe
rabit res ſuas ⁊c.

Doctoꝛes cõmuniter in.l.ſi finita..ſi quiſ
L. F inali. metu. ff. de dam. infec.⁊ in.l.pꝛetoꝛ. .fina
li maxime Bar. ff. de bo. auct. iudi. poſſi N. etiã in hac.l.fi.C. eod.
litu. late examinant iſtuz articulum quottidianuz vtrum ſi i iudex
conceſſit mihi pꝛimũ decretũ in bonis debitoꝛis contumacis pꝛo/
nunclädo me eſſe mittendum in poſſeſſionem eoꝝ. 7 ego creditoꝛ
ſtatiz non feci me aſſociare ꝑ nunciũ publicũ ad rem nec cepi tenu
tam perdam hoc ius ⁊ quanto tempe.⁊ cõcludunt ꝙ ſic ſi ſto per
bienniũ quo non capiaz illa tenutã ⁊ erit opus nouo ꝓceſſu p ob

tinẽdo de nouo pꝛio decreto ᷣm eos ꝑ text.in. d. l. ſfi. Secd tu

aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex. qui non pbat
hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter cõſideretur. nam dicitur bic in tex. ſi vnꝰ
creditoꝛ ex oluribus impetrauit pꝛiniũ decretuz in bõis debitoꝛis
ctumacis illud pꝛimũ decretuzʒ pꝛodeſt ẽt alijs creditoꝛibus qui
miſſi non fuerũt in poſſeſſionẽ. ſed cũ boc ꝙ aut ſunt in eadez met
houincia v tunc infra bienniũ debẽt compere ⁊facer certitudiẽʒ
⁊ hobatiõem de ſuo credito alijs creditoꝛibus. ſi vero ſunt extra
houinciã tunc dicitur ibi ꝙ datur eis quadrienniũ ag docendum
de iure ſuo. ⁊ tunc facta pꝛobatõe illud pꝛimũ decretũ interpoſitũ
hodeſt eis alias auteʒ non. ſed non dicit ille text. ſi ego obtinui
pumũ decretũ a iudice perdam illud per bienmu. ſed illud tempuſ
bene tollit ius glijs creditoꝛibus qui nihil penitus fecerunt ⁊ qui
non ſuerit miſſi in poſſeſſionẽ nec de his fuerat habita mẽ
tio aliqua quibus vt extraneis non videbitur penitus aliquid ac
quiri per creditoꝛes pntes. Sed tamẽ habebãt illud ius ſed non
er perſona pꝛopaia. ied nos loquimur in creditoꝛe ad cuius veraʒ
inſtantiam iudiciũ pꝛimi decreti fuit expeditũ ⁊ cui vere queſitum
fuit ius ex interlocutoꝛia eius pꝛimi dᷣcreti.vnde ꝙ illud perdat ſi
infra bienniu non cepit tenutã non dicit ille tex.in.d.l.hn.Et diuer
ſa eſt ratio inter hos creditoꝛes abſentes ⁊ eũ qui aſtitit liti. ? foꝛ/
tius eſt quod habemus ex facto noſtro ꝓpꝛio q; ex alieno.l. ſi fili

ug. 5.erit.f. de fideicõmiſ. libert. ?. l. ſi quis in bello. ff. de captiuis

2 boſtlimi. reuer. cum ſimili. de quo etiã latius dixi in repetit.no
ſtra dicti. 5. tulianus. T ideo bꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ ponaʒ
verba jllius tex. que ſnnt hec.

um apud veteres queſtionem oꝛtam inueni/

mus ſuper pecunijs debitis pꝛo quibus ipotece
non ſunt cõſtitute pꝛopter res ad debitoꝛem per
tinentes dũ is ſeuerioꝛes creditores foꝛmidãs
ſe eſſe celaueri t⁊ illi de rebus ad eum pertinenti
bus competẽtia ingrediatur iudicia: poſtulentqʒ
in poſſeſſionẽ rerũ ſeſe tranſmitti. ſed etiam alij
creditoꝛes quibus ⁊ obnoxius eſſe videtur poſ/
ſunt quandam habere cõmunionẽ in rerum poſ/
ſeſſione:huiuſmodi dubitatõne amputantes cẽ/
ſemus per pꝛeſentem generaleʒ diuinã conſtitu/
tionem vt ſi non omnes huiuſmodi debita pꝛetẽ
dentes ſed ex his certi a iudiciali ſentẽtia in poſ
ſeſſionẽ rerum mittãtur non ſolum hij:ſed etiam
omnes talia debita pꝛetendentes ⁊c.

G f in 9 li Jaco. de aret. ⁊ Bald. Ange. ⁊ do. meus
* * Alexan. de imol.in.l. quod diximus. ff. ſi
quis caut. in pa col.⁊ etiã Ludo.roma.in repetitio.ſua de arbitr.

in quarta col.reputãt omẽs iſtnm tex. ſingul.ad hoc pꝛopoſitum
ꝙ in eodem ſacto non poteſt pꝛobari impedimentũ vltra q;; ſemel
ber iuramentũ.de qua materia alias dixi in. d.l. quod diximus.
⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ dico nũc pꝛout etiam alias
ibi legendo dixi ꝙ tex. iſte non pꝛobat de ſemel nec de bis ſi bene
ponderetur. nam licet ibi ſemel pꝛobatio facta fuerit per iuramen
tum hoc ex eo fuit. quia tractabatur ibi de vnico actu venditionis
facto in quo inuentũ fuit non fuiſſe dolum vel fraudem. nec dubi
tatur ibi de aliquo impedimẽto pꝛobando per iuramentuz. ſed de
actu facto vt ſonãt verba iſtins tex. in fine que ſunt hec.
Ut autem non liceat creditoꝛi in venditõe vel
tranſlatione rerum dolum vel aliquã machina⸗/
tionem vel circũſcriptionẽ facere iubemus atte/
ſtationem ſuper hoc celebꝛantẽ apud defenſoꝛeʒ
locoꝛum geſtis interueniẽtibus inſinuari: ſiue tã
tum ex pꝛecio quantũ debetur ſiue plus ſiue mi/
nus colligitur. ⁊ pꝛeſentibus non tantũ ſicut di/
ctum eſt tabularijs ſed etiaʒ viro reuerediſſimo
cimiliarcha apud quẽ ſi ita contigerit ſuperflue
pecunie ſignate deponende ſunt ⁊c.

Qnuormm bonorum.

Y fi Siucceſſio que iure nature debetur inter de
O. fi n al ſcẽdentes aſcẽdentes vt in.l.cum ratio.fj
de bonis damna.⁊ in.l.nam ⁊ ſi parẽtibus.ff.de inofficio.teſtam.
⁊ in. l.ſcripto in fi.ff. vnde liberi etiã largo modo debetur iure na
ture inter cõſanguineos ⁊ affines tex. eſt in. d.l.fi. quem tex. dixit
hic Bal. alibi vix reperiri in ver. ⁊ ipſa natura ſucceſſoꝛes eos fa⸗
ciat c. Sed tu aduerte ꝓ vero meo ⁊ nouo intellectu ad iſtů
tex.qui ſentẽtia mea ſubtiliter põderatus ⁊ pꝛopꝛie ⁊ ſtricte loqui
tur. nam ſucceſſio inter aſcẽdentes ⁊ deſcẽdentes debetur iur̃ na
ture ⁊ ſic ex debito ita loquũtur iura pꝛedicta vt patet in.d.l.cum
ratio in verſi adijceret velut ad debitam ſucceſſioneʒ ⁊c. ⁊ in.d.l.
ſcripto in verſi.⁊ liberis parentũ debetur hereditas ⁊c.⁊ in.d.l.nã
⁊ ſiparentibus in verſi.debetur ⁊c. Sed text.in.d.l.fi.non loquit
per verba huiuſmodi debitũ impoꝛtantia ſed per verbũ faciat ⁊c.
NMam verũ eſt dicere etiã loquendo ꝓpꝛie ꝙ non ſolum leges ſed
etiã natura facit ab.inteſtato cõſanguineos ⁊ tranſuerſales ſibi in
uicem ſuecedere.ſed non iaʒ debetur hereditas eis iure nature
ut debetur hereditas afcẽdentiũ deſcẽdentibus.⁊ hoc modo ego
intelligo nouiter hunc tex. Cuius verba ſunt hec.

T. Conſtat virum a bonis inteſtate vxoꝛis ſuper
ſtitibus conſanguineis eſſe extraneũ cũ pꝛuden/
tiuʒ omniũ reſponſa ⁊ lex ipſa ⁊ natura ſncceſſo
res eos faciat.ergo inbemus vt omnibꝰ fruſtra
tionibus amputatis per interdictũ quoꝛũ bono
rum in petitione coꝛpoꝛa tranſferãtur ſecũda ac
tione pꝛopꝛietatis non excluſa ⁊c.

Andqe ui.

gZG
907

. Locaui tibi foꝛtiliciũ meum vel
Z. non ab rE. domu meam pꝛo certa penſione
oſq; ad annũ demũ anno finito ego dico ꝙ reſtituas mihi poſſeſſi
onem meã ⁊ tu recuſas pꝛopter quod coꝛam iudice te conuenio ⁊
tu expectas ſententiã ⁊ illuc vſq; nullam habes iuſtam cauſaz nõ
reſtituendi vellem ſcire quomõ ⁊ ad quid venias cõdemnandus.
Bꝛeuiter dicas ꝙ cõdemnãdus es pꝛimo ad reſtitutõeʒ mee poſ/
ſeſſionis ⁊ etiã ad eſtimatiõem integram foꝛtilitij vel domus ſiue
ſundi locati.caſus eſt in.d.l.non ab re.quem tex.ad boc ꝓpoſitus
dixit hic GBal.foꝛe ſingul.contra colonos ⁊ inquilinos pꝛecario te/
nentes ⁊ quoſcunq; alieno nomine poſſidentes vc. Cũ quo in hoc
fſto. quia tex.iſte apertiſſime hec pꝛobat ⁊ non eget alia interpꝛets
töe mea noua vel aliq mea ſuppletõne. Cuiꝰ textus vba ſunt hce.

Z. Non ab re eſt quẽadmodum poſſeſſionis alie
ne inuaſoꝛes tam vetus qᷓʒ pꝛeſens ſacra cõſtitu/
tio cenſuit puniendos:nec conductoꝛibus ⁊ poſ
ſeſſionis aliene detentatoꝛibus impune pꝛocede
re ſi locatoꝛibus foꝛte vel poſſeſſione rerum ſu/
arum qʒ ⁊c.

Bi per uim uel alio modo.

rima Ludo.roma.in ſuo ſingu. in verbo ami
P cus ⁊c.ad longũ examinat quõ ⁊ quãdo
amicus poſſit agere pꝛo amico in iudicio ſine mandato ac. ſed
poſt multa ipſe concludit impugnando cõmunem opinionem que
habet ꝙ ſicut cõiunctus põt agere ꝓ cõiuncto ſine mãdato vt in.l
ſʒ ⁊ he cũ ibi plene not.ff.de pꝛocura.⁊ in.l.exigendi.vbi etiã alias
legendo dixi de hoc poſt do.meũ Alex.de imol.ibidem ⁊ alios.C
eo.titu.maxime per Cy.⁊ alios.ita amicus etiaz poteſt agere pꝛo
amico ſine mandato ⁊c. Nam dicit Ludo.roma. hot non eſſe ve /
ruʒ in amico.⁊ ita refert ſe alias obtinuiſſe hoc in curia romana.
Et vt intelligas eius rationes bꝛeniter eas perſtringam.ex quibꝰ
apparebit de nono ⁊ vero intellcũ meo aliquoꝝ inriũ. Pꝛio igit
dicit ipſe canonicus dicitur amicꝰ eſſe ⁊ cõiunctus ĩ cauſa canõici
ſui.⁊ pꝛopter hoc recuſatur vt ſuſpectus in cauſa eius ⁊ poteſt re
cuſari vt in.cecanonicus extra de offi.deleg.⁊ tamẽ non põt ager
pꝛo eo ſine mandato vt eſt glo.not.in.c.cum. M.extra de conſtit.
ergo xc. Sed ⁊ ad hoc pꝛimo volendo tueri cõeʒ ſnĩaz poteſt
dici ꝙ poteſt eſſe quis cõcanonicus meus ⁊ tamen nõ erit ami⸗
cus meus ea amiticia de qua nos loquimur. vnde ſola ratio ca⸗
nonicatus non oꝑatur ꝙ quis agere poſſit ſine mandato. ſed bñ
ratio vere amicicie hoc operatnr.Et ſi bene concanonicus recuſa
tur vt ſuſpectus in cauſa concaneniciliſtud eſt ex pꝛeſumpta qua/
dam amicicia. ſed nos loquimur de vera amicicia que plus debet
operari. Scecundo allegat Ludo.roma. ratiõem huiuſmodi.
Nam imer beneficiatũ in eccleſia ⁊ ipſam eccleſiã pꝛeſumitur eſſe
magnũ ius dilectõis ⁊ amicicie ⁊ tamen beneficiatus in eccleſia nõ
poteſt agere pꝛo ea ſine mandato vt eſt tex.in.c.coꝛam dilecto ex/
tra de of̃.delega. Sed etiã ad hoc facile reſpõdeo ꝙ hec con
iunctio ⁊ amicicia non eſt recipꝛoca ſeu mutua de qua nos loqui/
mur.nam eccleſia ipſa vt res inaniulata non poteſt vere diliger be
neficiatum in ea ⁊ ſic hoc nihil faccit. Plus dico ꝙ imo talis
benefiaiatus agit in multis caſibus ſine mandato de quibus habe
tur in.c.cuz olim extra de teſtib.⁊ in.c.ſi quis pꝛeſ biteroꝛũ extra
de reb.eccle.non alie.ergo amicus multo magis poteſt agere pꝛo
amico. Tercio adducit Ludo.roma.tex.in.l.tutoꝛi.C. de ne/
got. geſt. vbi 'ᷣm eum tex.loquitur in amico vt ibi in verſic.amico
cõſulatur.vc.⁊ tamẽ aperte dicitur ibi in tex.q ſi ille non agit in
indicio non poteſt ei aliquid imputari.quia ſi egiſſet potuiſſet cõ
tra eum obijci de carentia mandati. ergo eſt ibi caſus inducendo
pꝛout tibi induxi in quo pꝛobatur ſᷣm euʒ hec cõcluſio. Sed
ad illum tex.poteſt reſponderi ꝙ ille negotioꝝ geſtoꝛ nõ erat ami/
cus vel ſaltẽ talis pꝛout nos loquimur illi pupillo vel pupille nec
foꝛte eis notus cum ſaltem ex parte pupille erga illum geſtoꝛem
non poſſit cadere vera amicicia mutua ſeu viciſſitudinaria de qua
nos loquimur ⁊ de qua loquũtur doctoꝛes in locis pꝛeallegatis.
Ueil ſecundo ⁊ etiam aliter pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo ad
illum tex.reſpõdeo ꝙ pꝛocedat quo ad exigẽdum.quo caſu ami/
cus non habet mandatũ ſed bene habet quo ad agendum. ⁊ hoc
eſſe verum colligo ego ex illo tex. in verſi.exacta non ſunt ac.
Quarto arguit Ludo. roma.a ſpẽali ⁊ per cõſequens habet
ſe in ↄtrarium ius cõmune in reliquis vt in.l.ius ſingulare.ff.de
leg.⁊ in.l.i.in fi.ffad municip. Sed ſpeciale eſt ᷣm eũ in cauſa re⸗
cuperande poſſeſſionis in qua amicus admittitur ad agendum ſi/
ne mandato pꝛo amico vt in.d.l.vnica cũ ibi not. per Bar. C. ſi ꝑx
vim vel alio modo.ergo in cõtrariũ debet eſſe ius cõmune in alijs

cauſis vt amicns non admittatur pꝛo amico ſi non babet mand
tum. Sed ad hoc ego reſpondeo ꝗ, Ludo. roma vehem /
ter errat invero intellectu.d.li.ad quꝗ aduerte queſo pꝛo nonor
vero eius intellectu.nam dum texiille in pꝛin. ⁊ in fine cõmemoꝛ
amicos non dicit ꝙ amici agerent pꝛo amico. ſed dicit ꝙ poſſeſſi
mea erat penes amicũ vel colonũ vel ſeruũ meũ.que ſi ab eis n
lata fuerit admittitur quilibet pꝛo me etiã non amieus xetiq ,
uus pꝛo recuperãda poſſeſſione. Ex quo ſecundo infero bene
ſpeciale eſt in recuperãda poſſeſſione ꝙ ad mittitur quilibet etiam
extraneus pꝛo extraneo ſpoliato. v in boc ſtat vera ſpẽalitas xno
ua quo ad iſtum tex.quẽ non bene conſiderauit Ludo. roma
tex.iſte loquitur de amicis vtibi in verſi.vt id ſolum diligenterin
quirat an poſſeſſio abſentis ſit vc. ⁊ in verſi.etiã ſi ſerui ſint quib⸗
huiuſinodi cauſas peroꝛare fas non eſt. vnde effectugliter vult di,
cere ille tex. ꝙ licet in alijs cauſis amicus admittat᷑ pꝛo amicoſt
ne mandato. tamẽ in poſſeſſione ablata recupanda ad mittiit gan⸗
libet extraneus ⁊ etiaʒ alias incapax in iudicio ſicut eſt ſiẽ ßuns
uinto non obſtat etiã alius tex. allegatus per Ludo. rom
ſ. in.l.ij.ff.qui pet.tuto.arguẽdo etiã a ſpẽ̃ali. Qnia ad iſtũ text.
ego reſpõdeo ꝙ admittũtur ibi etiã non cõiuncti ⁊ etiam nõ amici
ſed extranei.⁊ in hoc ſtat ſpẽalitas illius tex. vbi in alijs cauſis nö
admittũtur niſi amici.⁊ ita teneo in hoc notabili paſſu cũ ſeriben/
tibus in. d.l.exigẽdi de pꝛocurato.vbi alias legendo dixi poſt do
meũ Alex.ðe imol.ibidem qui tenuit etiã ipſe cõtra cõmunẽ opi.
per iſtum tex.in. d.l.i. C. ſi per vim vel alio modo licet ipſe de Lij
do.roma.in eo ſingulari mentõem non faciat.ſed bene eum alle/
gat in.l. ſi vero. .de viro.ff. ſolu.mani.vbi Lud.roma.ᷣ fuit in ea
dem met opĩo.contra cõem ſentẽtiam ⁊ nõ bene. Sed nõob
mitto etiam aliud dum Ludo. romn.in eo.ſingulari dicit per eun
dem text.in.d.l.i.C.ſi per vim vel alio mõ ſe repꝛobaſſe in curia
romana octo ſentẽtias latas vltra montes ⁊ etiã aliquas latas in
curia romana in quibns actum fuerat interdicto recupãde pper/
ſonas minus legitimas non habẽtes mãdatum.⁊ pꝛopter hoc fue
rat iudicatũ contra eos agentes.⁊ dicit ipſe feciſſe pbari illi agẽ
tes erant cõiuncti amicicia cum illis pꝛo quibus egerit. ⁊ ſic potu
erunt agere in cauſis reupande poſſeſſiõto. ⁊ ua refert ſe pꝛopter
hoc pꝛonũtiaſſe in fauoꝛẽ eoꝝ ⁊ habuiſſe maximã laudem coꝛʒ
papa. ⁊ ſe defendiſſe a clamoꝛibus alioꝝ aduocatoꝝ per tex ind
l.i.⁊ ita reſidet in hoc vltimo. Sed tu aduerte etiam in boe
qꝛ cum reuerẽtia non erat opus tantis nec tot clamoꝛibusnec .
bare tantã amiciciã in eo iudicio recuꝑande poſſeſſionis.quia vt
ſupꝛa optime ꝓbaui.quilibet etiam non amicus imo extraneus
etiã ſeruus quod eſt plus admittitur in eo iudicio. vt eſt caſus
apertus in. d.l.i.quem bene põderabis.⁊ quẽ ſi Ludo.roma.ſub
tiliter ponderaſſet maioꝛc honcꝛc̃ habuiſſet. nec opus fuiſſet pꝛo
bare amiciciam huiuſmodi.nec vt ita dixerim ire per mendicata
ſuffragia.cum caſus apertus ſit in.d.l.i. Cuius verba ſunt bec.

Z. Judices abſentium quãdo cuiuſlibet rei poſ/
ſeffione pꝛiuati ſunt ſuſcipiant in iure perſonas:
auctoꝛitati ſue foꝛmidabile miniſteriũ obiciant:
atqʒ; ita tueãtur abſentes vt id ſolum diligenter
inquirant an eius qui quolibet modo peregrina
tur poſſeſſio ablata eſt quam pꝛopinquus vel pa
rens vel pꝛoximus vel amicus vel colonus velli
bertus ſeu ſeruus quolibet titulo retinebat: nec
eos qui deiecti ſunt abſentiũ nomine poſſidetes
quia minime ipſis deciſio cauſe mandata ſit ex
periunda ab experiũda re ſe claudant :nec ſi ſer/
ui ſint eoꝛum reiciant in iure perſonas ⁊c.

Vti poſſidetis.

N bic dieit iſti go.
Eloſa in. l.prima. ahtinrſiͤ
cic eam ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi ego conuenioꝛ interdicto vli
poſſidetis. v pꝛobo me poſſidere melius actoꝛe condemnanduoẽ
actoꝛ ⁊ ego venio abſoluendus. eſt glo.in ver.precario vc. in
cũ qua ſto ſiuupliciter quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua ne⸗ no⸗
ua inter pretatõe cum ð boc late dixerim in repeti mea l. ſi. nng
5. iulianus. ff. de damn. infect. ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non eromi
ꝙ pono glo. iſtam. Cuius verba ſunt hbec.
NRec pꝛecario ⁊c.in verſi.cognoſcet iudex ꝙtu

potioꝛ me es in poſſeſſione:abſoluet te ⁊c.

mntthi, gfmul

Crictrinninin
irimnſiaba .
lgtlimmen iacuntwnſt

NNe

Nelioordu.

ein an an

Icc ennmnn
iibittühkinerimcunn derzrn
monmmunbtdgtim og tnn

tierffininan ineutne
Gicgtsſnmtnn, Qüinsautanan

iſtſtüſganpmſninfit inr

lſentantotneneezirn er
Efotmionnniſt hunn a us
iiſgcncligennehrn Arnat
ſfctmleltnunnenunn et
unüngtinhuntiniwn 1
rintanttrm
nnmtſianegrnee

Lprtg es
nmnnei

— —òꝗ⸗⸗q

ArE f f fhf KrS

—

—= –
2— —

ðßð

Minaitnmtstunn
Utüritn nn
ageneegtnren
s
“”äõ
A *α6αααρnkt
EAlANE t ſgiſlibt
l
wmmo iNNüANieNe
aiNANA i

Lxariianinginniiitn,
Cn in iſniuin inn
u im i niſhi tin
152 i Auun i lindine
. —
. Chngn
s a nlim

i
d
Glaloinnn ⸗

en Brin Dal in. l. ij. C. de ſent.
Gloſa iu. l. prima. na ns cer. quã. ⁊ etiã
Alex.de imol.in.l:.ait pretoꝛ..ſi iudex.ff.de re indic.in
do wrnrol⸗ denat iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſe enten/
lata per hec verba vti poſſidetis ita poſſideatis non valet niſi
in aliqua parte actoꝛũ appat eat eſſe probatuʒ de poſſeſſione vt ibi
r eos cum quibus ſto quia glo.clara eſt. Cuius verba ſunt hec
Pꝛohibebit ⁊c.in verſic.ſed qualiter foꝛmabit
ſententiam iudex in hoc iudicio.quidam dicunt

pti poſſidetis ſic poſſideatis ⁊c.

Glo. in. l.pꝛima in uerbo prohi
bebit ꝛc. ZJac, de bel. oboñ. ⁊ Cy. in. l.ſ. C. cõia de leg.x Bar.
in.l.ſi duo in quarta col.ff. vti poſſide. ⁊ Nico. de neap. Jo. ð imo.
1 do. meus Alex.de imol.in.l huiuſmodi..ſi is cui.ff. de leg pꝛio
reputãt iſtam glo.ſingul. ad hoc ꝙ vbi non eſt queſtio iuris ſz ſo/
lum in facto poteſt res ſoꝛte dirimi alias non. de quo vide tu per
Bal.in.l.ij.. ſi duobus. C. cõia de leg. per illum text.ad quem me
remitio.⁊ redeo ach glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CCPꝛohibebit ⁊c.in verſi.quidam dicunt ſoꝛ/
te ſententiam eſſe ferendaʒ vt ſupꝛa cõmunia de
legat. l. fi. ſed certe cum iudicium non ſit omni/

no de iure ⁊ c.
De pignoribus.
Si ego debitoꝛ obligaui creditoꝛi

X. ſecu n da mmoaend ſpẽaliter aliqua bona puta do/

mũ meã ⁊ etiã poſtea generaliter oĩia bona mea. Demuz accepꝛ
etiam centum mutuo ab alio creditoꝛe pꝛo quibus ſibi reſtituen/
dis obligaui ſpẽaliter fundum vnũ ex bonis illis pꝛmo alteri cre/
ditoꝛi obligatis generaliter. Quibus ſtantibus pꝛimus creditoꝛ
obmiſſa ſpẽali ypoteca de domo ſibi ſimpliciter obligata vult age
re vigoꝛe generalis ypotece contra ſecunduʒ creditoꝛem ⁊ euince/
re fundum illum an poſſit. Hꝛeuiter dicas ꝙ non ſi alia bõa ſuffi
ciut. tex. eſt in. d. lij. quem tex. ad hoc dixit Bal. hic non effſe alibi
⁊T ſic facit eum ſingul.⁊ reputat eum etiaʒ mirabilem. ⁊ ſic ſecun/
dus creditor prefertur puori vt bic dicitur in tertu. Sed tu
aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo ad iſtum tex. NMam idem
ibi dicendum eſſet etiã ſi illa obligatio facta non fuiſſet ſpecialis ⁊
etiam generalis. ſi ſolum generalis obligatio omniuʒ bonoꝝ facta
fuiſſet. ⁊ poſtea ſecũdo creditori dedit vnam ex illis rebus.nam ſi
alia ſufficuit primo creditori pro ſuo debito non poteſt agere con
tra ſecunduz ad eam rem ſibi pignori datam. ita boc ego colligo
ex iſto tex. in ratõe ſui in verſi.ſi certũ eſt eum poſſe ⁊c. vbi ſi põt
conſequi ſuũ ex alijs bonis non poteſt moleſtare ſecũdum in alijs
bonis ſibi pignori datis ſeu obligatis. ⁊ ponitur hic facti cõtingen⸗/
tia. xt in verſi.aduerſariũ tuũ pignori accepiſſe ⁊c.⁊ ſic non deno/
tat ibi miniſteriũ iuris ſed facti contingentiã.vt patet ex eo textn
bene ſubtiliter conſiderato. Cuius verba ſunt bec.

L. Quamuis conſtet ſpecialiter quedam aduer/
ſariũ tuũ pignoꝛi accepiſſe ⁊ equale ius in omni/
bus habere:iuriſdictio tamẽ temꝑanda eſt.ideo
q; ſi certum eſt poſſe eum ex bis que nomina/
tim ei ⁊ pignoꝛi obligata ſunt vniuerſum redige/
re debitũ ea que poſtea ex hijſdem bonis pigno
ri accepiſti interiʒ non aufferri pꝛeſes iubebit ꝛc
Si debitoꝛ obligauit mihi rem ſuã pꝛo

Ppreſes gquuodam debito ⁊ tercius modo agit cõ
tra eum rei vendicatõe ad ilam rem ⁊ pꝛonũcietur in fauoꝛez ter
cij actoʒis contra debitorẽ meũ adeo ꝙ ſit ſibi data poſſeſſio illiuſ
rei me ſciente ⁊ patiente. Demuz ego creditoꝛ volo agere ipotheca
ria contra dictu terciũ poſſeſſorẽ illius rei vtrum poſſum. Breui
ter dico ſic in duobus caſibus. pꝛimo quando debitor meꝰ col
luſiſſet cum aduerſario ſuo. vel etiã quãdo non collnſiſſet. ſʒ ille
tercius qui obtinuit contra debitoꝛẽ meuũ obtinuiſſet ex tali pſcri
ptoe que mibi non haberet obeſſe. tex.eſt in.d.l.preſes quẽ text.
ad boc pꝛopoſitum pꝛo ſingulari allegat Bald. hic. Sed tu
aduerte pto vero ⁊ nouo intellectu meo iſtins text. in hac Vltima
harie dum dixit de pꝛeſcriptõe que mihi non habet obeſſe ꝛc. naz
non ſtat hic pꝛo pʒeſcriptõe prout capitur in titn. de preſcriptioni
bus vel vſucapionibus cum ſimilibus. ſed venit. aduerſatiue ad
illud verbum non cauſa cognita ⁊c. quaſi dicat text.⁊ vere dicit ꝙ

ſi non interuenit cognitio iudicialis ?
bus ipſius actoꝛis vel rei. ſed lapſ. a fuit inſtantia contra debitoꝛez

qui fuit contumax in aljquo in eo iudicio ⁊ ſic obſtat ei Raez
huiuſmodi.certe non nocet creditoꝛi at ei preſcriptõ

. ie quia licet hic non ſit colluſio
vera lex preſumit colluſionem ⁊ ſic eſt colluſio prefinita. ⁊ ſic pꝛe
ſcribitur terminus non res pꝛout capitur in.c.ij

preben. ?Z ita ego intelligo nouit illa vba nõ cauſa cognit
eben 6 . a ſe
ſcriptõe ſupatum eſſe conſtiterit ⁊c. Cuius verba ſunene. kane

L. Pꝛeſes pꝛouincie vir clariſſimus ius pigno/
ris tui exequentem te andiet:nec tibi oberit ſen/
tentia aduerſus debitoꝛem tuum dicta ſi eum
colluſiſſe cum aduerſario ſuo: aut vt dicis non

ve non fuit cognituz de iuri

cauſa cognita ſed pꝛeſcriptione ſuperatum eſſe

conſtiterit ⁊c.

E. ſuper hipotecis. Simarrmmni ⸗
ptoõne domus ⁊ pꝛo reſtitutõe pecunie mee mihi obligaſti te ⁊ om
nia bona tua pᷣſentia ⁊ futura.demũ emiſti rem illam ⁊ feciſti cã
tare illud inſtrnmentũ emptõis in perſona filij tui vel alterius con
iuncti vel amici tui.⁊ ſic filius vel cõiunctus ſeu amicus eſt in poſ
ſeſſione dicte rei empte vtrũ ſi tu debitoꝛ non ſoluis mihi pecuniã
meam poſſim ego agere ipothecaria contra poſſeſſoꝛez pᷣdicte rei
In quo bꝛeuiter dicas ꝙ ſic. ⁊ in dubio pᷣſumitur empta de pecu
nia mea ⁊ debeo pᷣferri omnibus alijs creditoribus.tex.eſt in.d.l.
ſuper ipothecis. Quem tex. ad hoc pꝛopoſiuiũ pꝛo ſingulari põde
rauit hic Dal.dicens hoc alibi non reperiri niſi in auten. ibi poſita
quem tex. dixit eſſe menti tenenduz pro campſoribus ⁊ mercato
ribus dantibus pecuniã in emptõem pannoꝛũ vel merciuz ⁊ debi
toꝛ fecit inſtrumentũ dicere in perſonã alterius.nam omnino boa
ſunt obligata dictis campſoꝛibus ſicut ſi ipſe ptopꝛie emiſſet obli
gando omnia bona ſua alias autẽ res empta ex pecunia mea regu
lariter non eſt mihi obligata.quod dicit eſſe notandum conra ma
chinatões que quottidie cõmittũtur per interpoſitas perſonas. ⁊
hoc per iſtum tex.⁊ in auten.quod obtinet eoctitu. quem tex etiã
iple met Bal. ibidem reputat ad hoc mirabilem cum quo ſimpli
cite: pertranſeo quia optime pꝛobãt.nec egent aliqua mea noua in
terpᷣtatiõe niſi ꝙ de materia iſta addo glo. ⁊ Bart. in. l.interdũ.ff.
qui potio.in pign.habe.⁊ Bart.⁊ Bal. in. l.quãuis.C. de pignoꝛi.
⁊ Bal. in.l.licet.C.qui potio.in pigno.babe.⁊ bec pꝛocedũt in ma
ioꝛibus.Sed res empta de pecunia pupilli vel eccleſie efficit ipſo
rum ſm ſcribentes m.l.ſi vt pꝛoponis.C. de rei vendi.⁊ glo. Sa
ly. in.l.pꝛima.C. ſi quis alteri vei ſibi.⁊ Ange. in. d. l. interdum. æ
Bar.in.l.titium. ꝭ.altero.ff.de admini.tuto.⁊ in.l.ij.quando ex
facto tuto..⁊ Bar.in.d.l.quãuis de pigno. ⁊ in.l.imꝑatoꝛ. 5.fr ff.
de lega. ij. . Bal. in. l. etiam. C. de fideicomiſſis.⁊ in.c.ſi decedenti.
in tit.qui feud.dare poſſ.in vſib.feudo.ad quos me remitto ⁊ re
deo ad tex.noſtrum de quo agimus. Cuius yerba ſunt hec.

L. Super hipothecis quas argẽti diſtractoꝛes
vel metallarij vel alij quarũcunqʒ ſpecierũ nego
tiatoꝛes pecunias ſibi credentibus dare ſolent:
hoc ſpecialiter ſuper amputãda omni machina/
tione ſancimus vt ſi poſt huiuſmodi cõtractum
liberis ſuis vel alio modo cognatis quacunqʒ
militia idem negotiatoꝛes acquiſiuerint ⁊ ea ta
men vtendi vel ad heredes ſub certa diffinitõne
tranſmitti poteſt liceat creditoꝛibus eoꝛũ etiam
non pꝛobantibus ex pecunijs eoꝛundem negotia
toꝛum liberos eoꝛuʒ vel cognatos militaſſe:duʒ
tamen contrariũ non pꝛobetur alio ſe ſuo patri
mõio retinuiſſe pecunias creditor ab his qui mi
litarent eligere vel tantuʒ eos afflagitare quanti
vendi ea militia poſſit ⁊c.

Q ui potio.in pigno. habea.

6 Claꝝ eſt ꝙ vſurarius manifeſtꝰ
Z ſcriptu 138. nonner Rari nec etiaʒz relinq̃re
aliquid pꝛo anima ſua pᷣm tñ ⁊ iuxta ea que habent in.c.quanqᷓ;
de vſuris li.vj.⁊ per Bal.in.l.nulli.C. de epiſc.⁊ cler. ? Paul. de
caſt · in conſi.ccclxxxv.incip.de quodam teſtamẽto vſurarij ⁊c.⁊
in conſil.ccclxxxiij.incip.ad pꝛimũ queſuum c. Sed vellem

ſcire an vſurarius mãifeſtus pꝛobetur ex eo in ſuis libꝛis pꝛo
pꝛijs apparet de vſuris receptis ⁊ de earũ exactõibus.⁊ in hoc di/
cit Bal. in. l.i. in tercia col.in fi, in verſi. quid de teſtamẽto vſura/⸗
rij ⁊c. C. de ſacroſanctieccleſi.quod non.ſed debet aliter ſecunduz
eum pꝛobari per text. in dicta.l/ſcripturas in verſi. ſeu fenerandi
æc.quem tex.ad hoc pꝛopoſituʒ idem Bald.reputat multum ſin
gularem. Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellectu meo iſti⸗
us tex. Nam iudicio meo Bald.fallirur cum ſuppoꝛtatõne vehe⸗/
menter in intellectu iſtius. nam text. iſte pcedit ſi ſcribens vult in
niti in ſcripturis ſuis ⁊ ad ſuũ cõmoduz:. ⁊ bene dicitur ibi ꝙ non
poteſt. ſed bene contra ſe ſtabitur libꝛis eius. nec hoc negal il⸗
le textus.quinimo contra Baldum allego ꝙ in terminis text.eſt
in cleme. pꝛima in verſi.ceterũ ⁊c.extra de vſur. contra quem ca/
ſum dirxit Bal. inconſiderate. Uerba autẽ. d.l.ſcripturas ſunt hec

YZ. Scripturas que ſepe aſſolent a quibuſdaʒ ſe
crete fieri interuenientibus amicis nec tranſigẽ
di vel paciſcendi ſeu fenerandi vel ſocietatis co
eunde gratia ſeu ð alijs quibuſcunqʒ cauſis vel
contractibus conficiũtur que grece appellantur
ſiue tota ſeries earum manu cõtrahentiũ vel no/
tarij aut alterius cuiuſ libet ſcripta fuerint:ipſo
rum tamen ⁊ habeant ſubſcriptiones ſiue teſti/
bus adhibitis ſiue non licet cõdictionales ſunt
quos vulgo tabularios appellant ſiue non quaſi
publice ſcriptas ſi perſonalis actio exerceatur
robur obtinere decernimus ſin auteʒ ius pigno
ris vel hipotece ⁊ c.

Glo. in. l. aſſiduis in nerbo da

ta vc. Do.meus Alexa. de imol.in.l.i.in.xvij.col.ff.ſolu.matri.re/
putat iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ primilegiũ cõceſſuz do/
ti de quo in.d.l.aſſiduis non habet locum in dote confeſſata. De
cuius tamen glo.veritate late poſui poſt do.meũ Alex.de imol.in
d.l.i.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ nunc addo nota.p do.
Mathe.matte.in ſuis notabi.in notabili ſuo.xix.incip.item nota
ꝙ pꝛinilegiũ vc.ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimꝰ
Cuius verba ſunt hec.

Data ⁊c.quid ſi eſſet confeſſata. Reſpõdeo nõ
habebit pꝛiuilegium ⁊c.
Ludo.roma.in ſuo ſingul.

„ 5 B cr ip turas. in verbo femina ⁊c. dicit ꝗ⸗

licet ſemina regulariter poſſit eſſe teſtis in inſtrumẽtis. tamẽ non
poteſt eſſe teſtis in ſcripturis pꝛiuatis per text.vnũ queʒ ipſe ſatis
ſuperq; ſatis magnifacit ad hoc in.l.ſcripturas circa fi.C.qui pot.
in pigno.habe.in verſi.uiſi foꝛte pꝛobate atqʒ integre opinionis tri
um vel amplius viroꝛũ ſubſcriptões c. Sec tu adnerte p
vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. nam ſentẽtia mea ibi ẽ qui
dam caſus ſpẽaliſſimus in quo diſponitur ſolum viros eſſe teſtes
quand aliqud ius pignoꝛis pꝛobandum eſſet per ſcripturazʒ pꝛi/
natam contra alinm creditoꝛẽ habentẽ etiã ius in eodem pignoꝛe
⁊ vigoꝛe inſtrumẽti publiti in quo erant deſcripti etiã teſtes vt ibi
in verſi.eum qui inſtrumẽtis publice cõfectis nititur ⁊c.nam hoc
caſu ad finem pꝛiuandi illum creditoꝛez qui habet fundatum ius
ſuũ in inſtrumẽto publico bene requiritur ꝙ in ea ſcriptura pꝛi/
uata tendente ad derogatõem eius interueniãt. ⁊ etiam ſe ſubſcri
bant ſolum maſculi ⁊ non femine.Sed vbicunq; non tractaretur
de pꝛeiudicio alterius in pignoꝛe vel ipotheca apparẽte in publicis
inſtrumẽtis ſed eſſemꝰ in ſcriptura pꝛluata conficiẽda in alia ma
teria ⁊ in alijs negotiatõibus vbi non extaret inſtr̃m publicũ in cõ
tra tunc poſſet femia eſſe omnino teſtis in ſcriptura pꝛiuata ſicut
poteſt eſſe in alijs inſtrumẽtis inter viuos.⁊ hoc modo ego noui⸗
ter intelligo iſtum tex.quicquid dicat do.Ludo.roma.qui nimis
large moꝛe ſuo eum intellexit excludendo femias a ſcripturis pꝛi/
uatis ⁊ non bene.quia tex.ille non poteſt pati illum ſenſum ſi be /
ne ⁊ ſubtiliter põderernur. De cuius tex.intellectu poſuit ẽt Paul.
de caſt. in ſuo conſil.ccclxxxxiij.in ſᷣa col.incip.in cauſa ſer Ludo/
uici vc.ad quẽ me remitto.⁊ redeo.ad tex. Cuius verba non po/
no nunc cum ea poſuerim in capitulo ſupꝛa pꝛoxime pᷣcedenti. in
alio tamen pꝛopoſito vt ibi videre potes.

L. aſſiduis.

Dos data ſtatim introducit mulieri
tacitam ipothecã in bonis mariti.vt

in. l.vnica in pꝛin.⁊ in.ꝭ.ptimo.C.de rei vxo.actio. ſi autẽ Rre⸗
pꝛomiſſa incipit etiam tunc ipotheca altempe Pmiſſöon ſol
preſſa ſecus ſi tacita.vt eſt glo.ſingul.ſᷣm Bald.ibi in quan⸗ .
in.l.aſſiduis.C. qui potio in pigno.habe. Sed dubitatön col.
occurrit quid in muliere ſterili an gaudeat omnibus his nnli
is quibus gaudent alie. Dicas bꝛeuiter ꝙ ſic tex.eſt in laſſt
guem tcx.ad hoc non eſſe alibi atteſtatur ⁊ ſic facit eum ſin bil
Bal. hic in vᷣa col.cum quo in hoc ſimpliciter ſto.quia iſte
time pꝛobat boc.nec eget aliqua mea noua interptatõe.x eo 65
me cum alias de hoc dixerim in.l.i.ffſolu. matri. poſt alios ſe ſrt
tes ⁊ maxime do. meũ Alexa. de imol. ibidem. vnde pono ſol .
iſtum tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hee. um

L. Aſſiduis aditionibus mulierum inquietati ſu
mus per quas ſuas dotes deperditas eſſe luge,
bant ⁊ ab anterioꝛibus creditoꝛibus ſubſtantia
maritoꝛũ detentas.nos itaqʒ ad antiquas legeſ
perſpeximus in perſonalibus actionibus rei yx
oꝛie quã in pꝛeſenti ſubſtituimus magnaʒ pꝛero
gatiuam pꝛeſtantes vt contra omnes pene perſo
nales actiones habeat pꝛiuilegia: ⁊ creditoꝛes
alios antecedant licet fuerint anterioꝛes ꝛc.

In quibus cauſis pignus
tacite contrahitur.

Jure cautuz eſl ne vxoꝛ
— vemn ltim g. rito teneatur nec “
pꝛima ⁊ per totũ.C.ne vxoꝛ pꝛo marito.⁊ ne filius pꝛo patre.? in
l.ſi vnus.S. ante omnia.ff.de pactis cum ſimilibue. Camen ſimu/
lier tutrix non reddita ratiõe tutele nupſit tibi tu obligaꝛis pꝛoes
in caſu quo ipſa non eſſet ſoluendo. tex.eſt de quo multuʒ ad boe
pꝛopoſitum exclamat Bal.hic in.d.l.penul.vbi ſubdit Bal. Caue
tibi cum contrahis matrimonium cum vidua vt facias pꝛimo ꝙ
reddat rationem ⁊ fiat ei refutatio. Secd tu aduerte pꝛo ve
ro ⁊ nouo meo intellectu iſtius tex.nam debet intelligi in caſu ſuo
quãdo mulier fuit tutrix filioꝛũ ſuoꝛũ ⁊ non reddidit ratõem ad
miniſtratõis tutele.ſecus eſſet ſi alio modo adminiſtraſſet bõa ſili
orum ⁊ non tanquã tutrix.vel adminiſtraſſet bona alioꝛũ, qꝛ tũe
non haberet locũ illa diſpoſitio.ita pꝛobatur bic in verſi.ſi matet
liberoꝛũ legitſma tutela ⁊c.⁊ in verſ ex rõe tutele geſte ⁊c.⁊ in veſ.
pꝛeterite tutele ⁊c.que omnia verba ſepatim ⁊ multo magis ſimt
iuneta oſtendunt matrẽ fuiſſe verã tutricem filioꝛũ ⁊ non reddita
ratõe tutele tranſiuiſſe ad ſecũda vota pꝛout hic in textu. Cuius
verba ſunt hec.

L. Si mater legitima liberoꝛum tutela ſuſcepta
ad ſecundas contra ſacramentuʒ pꝛeſtitum aſpi
ꝛauerit nuptias antequã eis quod debetur ex ta
tione tutele geſte perſoluerit: mariti quoqʒ eius
p̃terite tutele ratiocinijs bona iure pignorisob
noxia tenebuntur ⁊c.

Que res pigno.obli.poſſunt.

Si mutuaui tibi centũ ⁊ fact̃ eſt inſtru/
2 tin 9 li mmDaentu dicendo ſub fide v periculo rerum
tuarũ vc. vel per ſimilia verba vtrum per boc inducatur ipotheca
bonoꝛũ tuoꝛũ pᷣſentiũ ⁊ etiam futuroꝝ. dicas bꝛeuiter ſic terl⸗
eſt in. d.l. fi quem tex. ad hoc ppoſitũ pꝛo ſingul. æ nolabil poce
rauit hic Bal. dicens eſſe vnã de quinquaginta deciſionibus Ju/
ſtiniani impatoꝛis cum quo in hoc ſimpliciter ptranſeo nullos
dito. quia tex. clariſſimus eſt ⁊ hoc optime pꝛobat maxie in verſi⸗
ea verba ſufficere ⁊c. Et plus pꝛobat iſte tex.ſi bene ponderct
in fine idem eſt ſi debitoꝛ dixit ſe ſupponere res ſuas. nam “
ligitur obligaſſe bona pꝛeſentia ⁊ futura pꝛout ibi in verſi. r i
res ſuas ſupponere debitoꝛ ⁊c.⁊ in hoc magis eſt not. iſte tex.
dicio meo q; in pꝛimo dicto. in quo pꝛimo dicto addo notala per
Bald.in.c. i in tit. de capit. coꝛadi in vſib.feud. in rubꝛicax en;
in. c. i extra de ſumma trini.⁊ fide catho. vbi ponit quot mõis e⸗
piatr̃ fides ⁊cead quem me remitto ⁊ redeo ad tex. iſtum de qu
agimus. Cuius verba ſunt hec.

TZ. Si quis in cuiuſcunqʒ contractus inſtrumen

erhuſ
Vtnute e
Lpmim eriſrane
ju uit largufs
in ai ſ tnn in de
iim hun
uimgu

Weuntaimss

e ſintmin
teeoirn
Menmtiin,ab

orruummum

ninepowom.

Gcorpore. kur
Fwlknſtünhrin an en
Hufelruninimimtmn urthin
üfidnaumbnnunginmnm din
lxchiaogdanprun icetinnen

FIIERtA NNNNaNin wn

tisggrutenemminneti en
Nunikfmnutuntinun
Rüöhginukegaſenbelrirate
Gliutemcenitntentdruar
ybkuenitinttin aneurat
tyinigir g vutiminnn wuvi
ntktaicninlutmat
Gmnmnnuii itern
nnutttuciimantmn
rtsſnmin ife iene

Ktinmngnenſſeag.

— —

- —,

