me remitto ⁊ nune pono verba glo.que ſunt hec. zvof
CKocum habet titio ⁊c. in verſi.dico vt nõpo

ſit pꝛeciſe compelli reſpondere ſed fiat miſſio in

uſtenguidime
Rnachnintilannirkur

lfiüting nennernn
tälmtnann
hrndar opebter ung un
ttnigin goiſena wien

cumoranenmiſtgimnd

Rltertsddnnatausaitn nin
Goneffrſatsehmnen eln
aene⸗

1 Dl ii .
Pltnitinn nl⸗urci
Nugrnſpli Malcen Ber

Mukſicttirnitat nttan metet
lgnimi Kirus 3

..ẽ⸗ẽR

—

—ET44

—

1444
ang

1115

”ñõ“ä
ð

4222ü2A5152141

2

1 “

èẽ

ʒ

N

1 7
ten enutimin⸗
Gamuiklminks
ünin nig
kiNilinli
Em laidntüinndi
miminitizflii
Rmarm M, nil igsni,
StiN WbNnin
rrimCn Maini
ur n Nm iuin rii tiunt
Nraani giit
iNEwiglii üinnidtnr
rut Anunwirnn
r gmnirin mſinn ii
õ
õäl
—
Ns NANNen
teittimin tr
————W
mrdhwnsmnilt
õ
mG

Gind,

Pid urenonien
Pn n in

bonis poteſt etiam pꝛo motu iudicis puniri ⁊c.

De ſentẽtiis et interlocu
tio. omnium indicum.

Bar. hit dicit iſtum tex.eſſe ſingula.⁊ ꝙ
L.pri mꝗa. eum alibi non reperies ad hoc ꝓpoſitum
ſiſentẽtia fertur cõtra dominũ qui nunqᷓ; fuit in iudicio vbi de
bebat ferri contra pꝛocuratoꝛẽ eſt ipſo iure nulla. Sed tu ad
uerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtiꝰ tex.q;ꝛ ego nõ dico ita in
diſtincte ſententiã illam foꝛe nullam.ſed ſi iudex vult poteſt ð no /
no cognoſcere de eadem cauſa non tamen neceſſitatur ad hoc. ita
ego colligo ex iſto tex. in i.in verſ. potes igitur vt re integra de cau
ſa cognoſcere ꝛc. vbi tex.loquitur ad iudicem ponẽdo hoc in arbi
trio ſuo vt patet expꝛeſſe ex tex.in fi. quem tex.ego hoc modo no/
niter intelligo. de cuius materia poſuit Bar. in. l. licet. 5. ſi plures.
ff. de pꝛocurato.?⁊ Bar.poſt glo. in.l.qui pꝛopꝛio in pꝛin. eo. titu.?
in. l.liberto. . litem. ff. de negot. geſt. vbi dicit idem eſſe in alijs de
fenſoꝛibus cõparentibus poſt litis conteſtatõem. æ Paul. de caſt.
in coſil.cccxx. incip. Circa pꝛimũ queſitũ ⁊c. in vlticol.⁊ do.meus
Alex.de imol.in conſil.ccij. incip.ſuper cauſa ⁊ lite ⁊c.in ſo voluie.
vbi ponit an verba ſentẽtie debeãt concipi in perſonam domini vel
in perſonã pꝛocuratoꝛis.de quo etiam vide per Bar ·in excrauag.
ad repꝛimendũ in verbo ſine figura ⁊c. vbi põit quid iuris in cau/
ſis ſummarijs.?⁊ Ludo.roma. in ſuis ſingularibus in verbo ſen/
tentia vc. vbi allegat iſtum tex. quem ego nuper declaraui tibi pꝛo
ut audiuiſti. Cuius verba ſunt hec.

L. Non videtur nobis habere rationeʒ ſentẽtia
pceſſoris tui qui cum cognouiſſet inter petitoꝛeʒ
7 pꝛocuratoꝛem non pꝛocuratoꝛẽ ſed ipſam do/
minam litis cõdemnauit cuius perſona in iudi/
cio non fuit. potes igitur re integra de cauſa co/

gnoſcere ⁊c.

Z fina li Judex regulariter curare debet ferte ſen
N tenntiã diffinitiuã certaʒ vt in. . curare cũ
ibi plene not. inſtitu. de actio. ⁊ in.l.i.⁊ per totum.C. de ſente.que
ſine certa quanti.⁊ voluit Bal. in.l.i. C. de furtis. ⁊ Bart. in.l. ait
pꝛetoꝛ. .ſi iudex.ff. de re iudi.quod pꝛocedit etiam in interlocuto
ria.vt in.l.quid tamẽ..pompo.⁊ ibi Bar. ff. de arbitrie. Sʒz
ponamus ꝓꝙ in ſententia apponitur aliqua cõiunctio vel diſpoſitio
copulatius que reddit obſcurã ſententiã vtrũ hoc liceat iudici vel
ne. Et in hoc bꝛeuiter dicas ꝙ non. tex. eſt in. d. l. fi. in fine.quem
tex. ad hoc dixit Bal. hic non reperiri alibi ꝙ cõiunctio copulatia
parit obſcuritatem cum quo in hoc ſimpliciter ſto. quia text. optie
pꝛobat hoc maxime in verſi.caueant itaq; iudices huiuſmodi ſer
monẽ ſimul ſinc certa diſtinctõe pꝛoferre ĩc. Sed verius vlti
mo loco ⁊ nouiter poſſumus dicere ꝙ ille text. loquitur de alter
natiua copulata yt in pꝛin. in verſicu. ad appellatiõis auxilium vel
recuſatõis vc.⁊ ideo non eſt opus alia mea noua interpᷣtatiõe niſi
qꝙ addo vnũ verbum de incertitudine reſultante ex diſiũctiua per
do. meĩ Alex. de imol. in ſuo conſil. quinquageſimo in tercia colũ.
in quinto voluie incip.in cauſa ⁊ lite vertente inter Joannem ⁊c.
Raph.fulgo.in conſilio.clxxvij.incip. publicato ꝓceſſu ⁊c.in finc
ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex. de quo modo agimus. Cuiuſ
yverba lunt hec.

L. Cum ſolitum eſt inſtrumẽtis iudicũ ſic inter

locutionẽ pferre vt non liceat partibus añ dif/

finitiuã ſententiam appellatõis recuſationẽ veni
re auxilium quidam putabant non licere ante li/
teʒ conteſtatam nec iudicem recuſare quẽadmo
dum uec ab eo appellare. Cum enim ſimul vtrun
qʒ vocabuluʒ pꝛoponitur tam appellatiõis qᷓʒ re
cuſatõis pꝛouocatio ante litem conteſtatam non
poſſe poꝛrigi putabant ꝙ nec recuſare quideʒ iu/
dicem cuidam cõceditur ante litem conteſtataʒ
quod minime vetitum eſt. Caueant itaqʒ iudi/
ces huiuſmodi ſermõʒ ſimul ⁊ ſine certa diffini/
tione pꝛoferre ⁊c.

De ſenten.que ſiue cer.quan.

L.finali.

Ban be dicit zadn lexi non reperiri ali
Di ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ratõne incertitu
dinis exiſtentis in ſentẽtia lata non impeditur ferti alia ſ ententia
poſt pꝛimã incertam. x intelligit ipſe ⁊ clarius alij hoſt eum maxi
me Saly. conbononienſis ibi ey hoc pꝛocedat eti in eodez mert in
dice qui punimo tulit vnã incertam. naʒ ſᷣm eos poteſt poſiea ferre
aliam certam v valet. Sec tu aduerte pꝛo nouo 7 vero intel
lectu meo iſtius tex. nam dico ego eum pcedere in iudice appella
tõis qui poteſt ferre ſententiã ſuã ſecundaz certam. nõ obſtãte
haimus iudex tulerit ſuam ſententiã incertam ſed non poſſet iam
ipſe met pꝛimus iudex ferre aliam ſentẽtiam certam poſtquã ipſe
met tuliſſet pꝛimag incertam vtpote functus officio ſuo. vt in. l. iu
dex poſtea q;,ff. de re iudi. Seeũudo dico ꝙ expꝛeſſe hoc col
ligitur ex tex.iſto in verſi. eum autem is qui poſtea iudicabat con
tra te certam ſe entẽtiaʒ pꝛotulerit neq; a ſtatutis pꝛouocaueris ac.
2 ſic pʒeſupponit poſtea feratur alia ſentẽtia ſed ab alio iudice.
⁊ hoc mõ ego intelligo nouiter iſtũ tex. Cuius verba ſunt hec.
Z. Hec ſentẽtia que bona fide accepiſti ſolue cuʒ
incertuʒ eſſet quid accepiſſet quantum qʒ ab eo
peteretur pꝛeſertim cum ipſe qui extra oꝛdinem
iudicabat interloquutus ſit datã doteʒ que pete
retur non liquidam eſſe iudicati auctoꝛitate nõ
nititur. Cum igitur is qui poſtea iudicabat con/
tra te certam ſententiã pꝛotulit neqʒ a ſtatuto p

uocaueris ipſa tuo facto cõfirmaſii iudicatũ ⁊c

de fructibus et litis expenſis.

T finali Bar. bic dicit iſtuz tex. eſſe ſingularẽ nec
4 hoaabere concoꝛdantẽ ad hoc pꝛopoſitus ꝙ
victus condemnatur in expenſis quas victoꝛ fecit non autẽ in hijs
que ex pꝛiuilegio ſibi remittũtur. Sed tu aduerte pꝛo vero

⁊Z nouo meo intellectu iſtins tex.qui non facit mentiõem aliquam

ſi bene conſideretur de his que ex pꝛiuilegio ſed ſolum de bis que

in cauſa pꝛo aduocatis ⁊ notarijs ⁊ in itinere facte ſunt ⁊? ꝓut iu

dici videbitur pꝛout latius dicitur in tex. In quo addo vnũ vᷣbuʒ
ꝙ ſi notarius noluit aliquid ob reuerentiã partis que obtinuit in
cauſa non pñt peti a victo ᷣm Bal.in bacil.fin. C. de fructi.⁊ litis
expen.niſi quatenus ſit obligatus ad antidoꝛa. quia hoc caſu ha/
betur ratio in hoc 'm Bart. Bald. ⁊ Ange. vbi ſupꝛa pꝛoxime
⁊ Bar.in.l.ſi domꝰ.ff. locati ad quos me remitto.⁊ redeo ad iſtũ
lex.de quo agimus.Cmus verba ſunt hec.

L. Cum quidam per leges ſacraſqʒ conſtitutiõs
alij ſpeciales largitates ſibi pꝛeſtituta pꝛiuile/

gia pꝛetendunt tam ſuper ſpoꝛtulis vel conuen/

tionibus vſqʒ ad certam quaãtitatem pꝛebendis
q̃ʒ ſuper expenſis litium minuendis vel penitus
non agnoſcẽdis per hanc legem decernimus vt
quicunqʒ huiuſmodi pꝛiuilegio munitus eſt:vel
poſtea talem pꝛerogatiuã quolibet modo merue
rit ſciat:⁊ ſi quas ipſe vtpote obnoxios ſibi pꝛo
quacunqʒ criminali vel ciuili tam conſtitutos in
accuſationẽ deduxerit hos nihilominus hiſdeʒ
pꝛiuilegijs petituros ⁊c.

E

de executione rei iudicate.
ſecu G9 Ubicunq; iudex appellatõis confir/

mat ſententiã latam per pꝛimũ iudi/
cem dubium eſt not.quis ſit ille qui exequitur eam.an ipſe an ve/
ro pꝛimus iudex a quo. ꝛeuiter dicas ꝙ ſpectat ad eum confir⸗
mantẽc.tex.eſt in.d.l.ij.quem tex.dixit hic Bal.poſt Jaco.butri.
conbonoñ.eſſe melioꝛes ad hoc qui ſit in iurne. Sed tu aduer
te pꝛo nono ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.qui iuclicio meo non
pꝛobat hoc ſi ſubtiliter põderetur pꝛout decet. nam dicitur bic ꝙ
pꝛeſes exequitur ſentẽtiam ⁊ ſic loquitur de pꝛimo iudice. ⁊ ro⸗
ſtea dicitur hic in fi.ꝙ ſi nouata fuit ſentẽtia per ſtipulationes põt
agi ex ſtipulatu accepto iudice. non autẽ dicitur hic de aliqua ap/
pellatõe in pꝛin. vel in medio vel in fine iſtius littere.de quo arti⸗
culo tñ ſi occurreret vnquaʒ videre allego tex. ⁊ ibi Bar. in.l1.fin.
C. de iudic.ybi pꝛobatur ꝙ pertinet ad iudicem coſtr urtemer
.lij.

Nusn

Bar.in.lpꝛecipimus..in officijs de appel.⁊ Bal /in ſua marga⸗:
rita in verbo executoꝛ ⁊c. ⁊ in autent. ſi quis litigantiũ. C. de epiſ.
⁊ cleri.⁊ in.l.eos.C., de appel.⁊ in.l.tale pactum.s.qui pꝛouocant
poſt Baribidem. ff. de pactis.⁊ Ange. in conſil. cxxvi. incip. in dei
nomine viſis omnibus dictis actis ⁊c.⁊ etiã in conſil.cxxxvj.inci/
pien. in dei nomine ſtatutũ pꝛedictum ⁊c.⁊ Imol.⁊ moderni late
in.c.ex ratõe extra de appel.ad quos me remitto.vbi ponũt etiam
quid iuris ſi fuerit lata ſentẽtia ⁊ appellatio ab ea fuerit deſerta vt
ibi per eos. Sed redeundo ad iſtũ tex. dico ꝙ iſte caſus nõ ꝓbat
illud ad quod cõmuniter allegatur v cõmuniter intel igitur Cuiuſ
verba ſunt het. . W
L. Si cauſam iudicati non nouaſti rem iudicatã
pꝛeſes pꝛouincie ⁊ pignoꝛibns captis ac diſtra/
ctis ad emolumentuʒ perduci iubebit ꝙ ſi cauſa
nouata eſt ex ſtipulatu tibi actio competit ⁊ acce

pto iudice ſecũduʒ iuris foꝛmã experire ⁊c.

llnſtris do. Sranciſ.aretin.in.
X B 1 lon Si8 5 Sr⸗ En in anos in.vj
col.ff.ſolu.matri.reputat iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ poſt
condemnationẽ factã de aliqua ſpecie reus tenetur de fructibus
ſi ſit moꝛa manifeſta alias autẽ non vt ibi per eum cum quo ſto.
quia tex. clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpᷣtatione.Cu
tex. vverba ſunt hec. . 2. .
L. Si longis apertiſqʒ fruſtratõibus partis ad/
uerſe reſtitutio remoꝛata eſt etiã ſecũduʒ ius re/
bus humanis exemptis a fruſtratoꝛe eſtimatio
eoꝛum reſtituenda eſt. animalia quoqʒ cum fetu

tibi interceſſu pꝛeſidis repꝛeſentabuntur ⁊c.
de uſuris rei iudicate.

Y Ffnali Tu hẽs tex. in hac. l. fin. . fi. vbi diſponit
fin gli. de tempe quadrimeſtri quod datur con/
demnatis pꝛincipalibus ad ſoluẽdum debitũ quod conceditur ẽt
ſideiuſſoꝛibus eoꝛum.quem tex. ad hoc dixit eſſe ſingul.in mũdo
Bal. hic in penul.col.in verſi.demũ cõclude ⁊c.cuʒ quo in hoc ſto
ſimpliciter.quia tex.iſte apertiſſime hoc pꝛobat maxime in verſic.
ad ſideiuſſoꝛes ⁊ mandatoꝛes eoꝛũ extendi ⁊c.⁊ in finalibꝰ verbis
vbi aſſignat ratõem in hoc.nec eſt opus alia mea noua interpaeta/⸗
tiõe circa boc. Uno ſolo addito ꝙ iſtud tẽpus quadrimeſtre
non datur in cauſis crimĩalibus ſᷣm Bar.in.l.qui vltimo.ff.ð pe/
nis. ⁊ Bal.in additio. Specu.in titu.de execu.ſent.verſi.in crimi /
nali ⁊c.⁊ Bal.in l.i. in quinta col.C. ne ex delict.defuncto.⁊ in.l.ſi
nali.C. ſi a nõ cõpet.iud.vbi plus dixit ꝙ ẽt põt fieri executõ infra
tempus appellandi vbi quis eſt cõuictus ⁊ confeſſus ad quos me
remitto.⁊ redeo ad tex.urm de quo agimꝰ. Cuiꝰ verba ſunt hec.
CL.Sancimus vt ſi quis cõdemnatus fuerit poſt
latas a nobis quadrimeſtres inducias centeſi/
mas quidem vſuras ſecũduʒ naturã iudicati euʒ
compelli ſoluere ſed tantũmodo ſoꝛtis ⁊ nõ vſu
rarum que ex pꝛiſtino cõtractu vel in condemna
tionem deducte ſunt.Cum enim iam cõſtituimꝰ
vſuras penitus eſſe delendas nullum caſum re/
liquimus ex quo huiuſmodi machinatio poſſet
induci. Si enim ſine emendatione relinquatur
aliquid abſurduʒ atqʒ inelegans neceſſe eſt eue
nire cum vtiliter ex contractibus deſcendentes
plerunqʒ minoꝛes centeſume ex noſtra lege fa/
cte ſuut ⁊ neceſſe eſt minoꝛibus vſuris grauioꝛi
bus ſupponi ⁊c.

Cominationes uel epiſtolas.

ind exj Sepenumero quis mittitur in poſſeſſio
* mnnenm ex primo ⁊ etiã ex ſecundo decreto
ob contumaciã rei cõuenti vt in.l.cum pꝛoponas.⁊ in auten.ei qui
⁊ in coꝛpoꝛe vnde ſumit᷑.C.de bonis aucto.iudi.poſſid. ⁊ in.l.ſi fi
nita. 5. iulianus.ff. de dam. infec. æ ibi alias late piximus in repeti
tõe noſtra ad illum tex.circa materiã pꝛimi ⁊ ſecũdi decreti quaʒ

ibi poſui poſt aioo. Sʒ modo ponamus ꝙ iuderx dieie t⸗
foꝛe mittenduʒz in poſſeſſionẽ dicendo hoc mdn der ei en
in poſſeſſionẽ ⁊c.vtrum intelligatur miſſus ſi mitti non deo ein
poſſeſſionc. tex.eſt in. d. l iudex ꝙ non ſm Bal ibidem rep i in
tem eum ad hoc ſingul. Sed tu aduerte ꝓꝑ vero T nono mi.
intellectu iſtius tex.qui iudicio meo ſi bene ⁊ ſubtiliter dane d
hoc non pꝛobat nec hic fuit facta pꝛonũciatio aliqua per ege.
ſed ſolum ſubſcripſit iudex libellum actoꝛis petentis mi ſügnern
hic in verſi.ſubſcriptionẽ ad libellum ⁊c.ĩmo dictt iſte tex. eexe
ſubſcriptis iudicis non habet vim rei iudicate vt hic in aſtell
verbis.Ey quo apparet ꝙ non ſuit lata aliqua ſententig 7 Ne⸗
nũtur hic vt diuerſa in tex.iſto quem ego hoc modo nouiter bo
ligo. Cuius verba ſũt hec. intel

L. Judex qui diſceptatõi locum dederat partiʒ
allegationes audire ⁊ examinare debuit. Rarm
ſubſcriptioneʒ ad libelluʒ datã talem que diuer
ſam partem in poſſeſſionẽ fundi mitteret vicem
rei iudicate non obtinere non ambigitur ꝛc.

de appellationibus.

J Remecdiũ appellatõis introductu eſt
L. 60S. peſcẽda ⁊ refrenanda iniquitate ⁊ iktin
iudicantiũ vt in.l.i.⁊ per totũ.ff.de appel. Sec bonum eſt vi
dere an cauſa appellatõis poſſit cõmitti iudici a quo appellati eſt,
In quo bꝛeuiter dicas ꝙ non.tex.eſt in.d.leos in pꝛin.que⸗ lext.
dixit hic Bal. in ſecunda col.foꝛe ad hoc pꝛopoſiti ſingul. dicens
ꝙ iſta eſt ſuſpitio iuris ⁊ de iure adeo quod non eſt opus fecuſa
tione ⁊ etiam ſi.partes pꝛocederẽt ſponte coꝛam eo nihilominus
pꝛoceſſus eſt ipſo iure nnllus.⁊ in hoc ſto ſimpliciter cum Bald.
quia iſte tex.optime pꝛobat hoc maxime in verſicu.recurſuo fieni
non poſſit ad iudiceʒ a quo pꝛouocatũ eſt ⁊c.⁊ nõ eſt opus aliqua
mea noua interpꝛeiatõe. Cuius verba ſunt hec.

L. Eos qui de appellatõibus cognoſcent ac iu/
dicabunt ita iudiciñ pꝛebere conuenit vt intelli/
gant ꝙ cum appellatio poſt deciſam ſententiam
litem interpoſita fuerit non ex occaſione ſuũ fas
ſit ſed omnẽ cauſaʒ pꝛopꝛia ſententia determia/
re cõueniat cuʒ ſalubꝛitas legis conſtitute ad id
ſpectare videatur vt poſt ſententiã ab eo qui de
appellatione cognoſcit recurſus fieri non poſſit
ad iudicem a quo fuerit pꝛouocatum.

iRρα Balgq. bicx etiaz illuſtris
Z. Pr 6 cip imus. N&fauiſaretenli rẽ

meam in vlti. col. ff. de ver. obli. reputant iſtum tex.ſingul.ad hoe
pꝛopoſitũ ꝙ ſi quis non poteſt agere per ꝓcuratoꝛẽ vel aliud ſa⸗
cere niſi impetret pꝛiuilegiũ ⁊ quis pꝛius conſtituit pꝛocuratoꝛe⁊
deinde impetrauit pꝛiuilegiũ poteſt agere poſtea ille ꝓcuratoꝛcus
quibus ſto ſimpliciter.quia tex.iſte clarus eſt ⁊ non eget aliqᷓ mes
noua interpꝛetatoe.Cuius tex.verba ſunt hec.

L. Pꝛecipimus ex appellatiõibus ſpectabilium
iudicum que per conſultatões noſtri numinis di
ſceptationẽ imploꝛat non noſtram vlterius aui
entiam expectari ne noſtris occupatiõibus qni⸗
bus pꝛo vtilitate mundi a ſinguloꝛum nonunqua
negotijs aduocamur aliena fraudari commoda
videãtur ſed ſi a conſulibus vel auguſtali vel co
mite oꝛientis vel vicarijs fuerit appellaũ vinis
etiam illuſtreʒ queſtoꝛem noſtri palatij ſactis iu
dicijs pꝛeſidentes diſceptationem iubemus at/

ripere ⁊ cetera.
Clarũ eſt ꝗ vbi in offcio alignid
3 9 nomam. fit male 1. negligẽter pſumil con

tra iudiceʒ non autẽ contra pꝛetoꝛc ſeu magiſtratũ paincipale mn
Cy. Bald. in. l. diem functo. ff de off aſſeſo. Sec Uſn ſi⸗
medio ſuccurratut iudici.diras ꝙ debet ꝓteſtari poteſtali en n
giſtratui cum videt eum velle aliquid facere conira ius. lext. ni
d.l.quoniã.quem tex.ad boc pꝛopoſitũ exclamat Ludo.roma.

ſuo ſingula. in verbo iudex ⁊c. el.x-y. Sed tu aduerle p meo

S

hloen

iumtinan s
enmuiimn ku
immimn mn .

oKectt⸗

1ra

I
oraſtes an

axltMünnt

rairtinntuimgranund

ptmſeeünuummifwnir
Gratüsneſnh. .
lgitbclvinglenisigſen
Lerheclconpthniicnnmd tien

WEroNmdKieſininsen
ndarnnurn.

inlktonstbelg
Vnmulhnpililiifitilntr
rnſnſglgudingifwnruet
Gnfnuahttinent nirnn an
uglinimennmininnna
Mbpnintin umnntnt

vukthlugemn .

(Cüpitipl ni
wiſeelininne
S

licni 4
mnunlgtirt⸗

.

Sõ

ntnen ufungi u hin
iten Nn
Gnnin Sen duin
trarinneniz
ngtnittn, Nuce
neeee arnene
N unge Airian in
tnnzi⸗ N tr
ſen innn. V
ttſteinren
ew Nnn er i er
ſnie its tegned
aren nni
r

— —òẽ

4

s

— — — — — –

—

„ogntidengin
AWrrn Midtnattt
Kyaglnegthuint
e inftinn ii
Amiatzuniutnmnun
ruͤni glinnitslgbtaſtu
õ
palnent dolt nanſgſinine
AaamtCvii um
Lorchim uad
sõä

mi nunt —

snza mntmnu

rhdrc inini
—

ecrennltinfi

giche⸗
fttae n

gouo ? vero intellectu iſtius tex. qui ſentẽtia mea hoc non pꝛobat
ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur. Nam non loquitur de pꝛetoꝛe vel
⸗ ſuperioꝛe nolente admittere appellationẽ ſed de notario nolẽ/
le eam ſuſcipere. quo caſu iudex non pꝛoiudẽs circa boc tenetur
ſicut notarius ſuſciꝑe recuſans niſi pꝛoteſtet in actis.⁊ diuerſa eſt
ratio in iſtis caſibus. nam iudex quo ad notarium habet faculta/⸗
tem v poteſtatem mãdandi ⁊ ideo tenetur. ſed non habet poteſta
lem aduerſus pꝛetoꝛẽ vel magiſtratũ.⁊ hoc modo ego nouiter in
telligo iſtum tex. Cuius verba ſi unt hec. . . .
L. Quoniam iudices oꝛdinarij pꝛouocatões exi
ſtimant reſpuendas placet vt ſi quis appellatio
nem ſuſcipere recuſauerit que non contra execu/
tionem ſed aduerſus ſententiam iurgiũ terminã
tem fuerit interpoſitã. xxx. auri pondo cogat᷑ lar
gitionibus noſtris inferre. xxx. alia officio eius
inde ſoluturuʒ niſi ei pertinaciter reſtiterit atqʒ
actis contradixerit ⁊ quid non inde ſit conſtitu/

tum oſtenderit ⁊c.

Z.ſi quis libellos. Ange. ⁊ Saly. cöbo

nonienſis hic ⁊ etiaz
do. meus Alex. de imol.jn. l.cum pꝛocuratoꝛ. 9. ſi dominus in q̃r
ta colũ.ff. de noui ope. nunci.reputat iſtum tex.cum glo. in verbo
arbitrium ⁊c. ſingul.ad hoc ꝙ vbi quis appellauit ad vnũ iudicẽ
⁊ poſtea appellauit ad aliũ videtur receſſiſſe a pꝛima appellatione.
Yeſt ꝓcedendum ſup ſecũda appellatõe de quo alias dixi in dctõ
5. ꝓcuratoꝛ. ⁊ ideo pꝛo cũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono tex.ð quo
agimus. Cuius verba ſunt hec. . . .
C. Si quis libellos appellatorios ingeſſerit ſci/
at ſe habere licentiaʒ arbitriũ cõmutandi ⁊ ſuos
libellos recuperandi ne iuſte penitudinis huma

nitas amputetur ⁊c.

₰ vV . — .
Blo.in.l.ſi quis libellos. Angel.
do. meus Alexa. de imol. in.l.fi. in vlti. col.in fi.C. qui admitti re/
putant iſtam glo.ſingula.ad hoc ꝙ infra.x. dies datos ad appellã⸗
dum vt in auten.hocdie ſupꝛa eo.poteſt appellans mutare ⁊ emen
dare appellationẽ interpoſitam. de quo ſupꝛa aliquid dixi in capi/
tulo pꝛoxime pꝛecedenti. ⁊ ideo non me extendam nũc niſi ꝙꝙ po⸗/
no yerba glo. Cuius gloſe verba ſunt hec.

Quia penitet ſe appellaſſe ⁊ tunc perinde ha/
betur ac ſi non appellaſſet vt infra titu.pꝛimo.l.
fina.ꝗ.illud. Clel dic mutat arbitriũ ideſt appel

lauit ad vnũ nuuc vult appellare ad alium quod

poteſt ſupple maioꝛem vel equalem ⁊c.nõ ſi mi⸗/
noꝛem vt. ff. eo. l.i. . penul.⁊c.

Z. ainplioꝛ em. Npellatoe pedente regula⸗

. riter nihil debet innouari. vt
in. li. v per totũ. ff. nil noua. appel. pende. ? in. l. ex illo. C. eo. titu.
⁊ in l ij cum ibi plene not. C. de ſm tabu. ⁊ voluit Bal. in. l.ij. C.
de epiſ. audi. Bal. in. l. generalit. 5. ſed cum ex iuramẽto. C. de
reb.credi.⁊ iureiura. vbi ponit quid ſi appellat̃ ab interlocutoꝛia
an ea hendente poſſit innouari vt ibi per eum ad quem me remit
lo. ad Sede. de Senis in ↄſil. xxvij. Igdez dico vbi eſſemus in
notoꝛijs vc. ſm illuſt. do. Sranci. in conſil. xviij. incip. Circa pꝛimũ
c. ⁊ in conſil. clxxxviij. incip.ꝙ pꝛoſequẽs contemptũ ⁊c.⁊ appel
lano cõiter deuoluit totuũ negotil. Seg ego dubito quid ſi ap
pellatur a tanto puta in parte an diſcuti poſſit per iudicem appella
tõis ſuper toto.in quo tu habes tex.in. d.l. amplioꝛẽ in pꝛin. vbi di/
citur ꝙ ſic. quem tex. vixit hic Bal. in verſi. quero nũquid lex no/
ſira ⁊c. ad hoe non eſſe alibi. Cuius verba infra pponemus. Ta
men adde tu ꝙ iudex appellatiõis non poteſt interrogare partes
vel teſtes de ure alicuius tercij cum ſuper hoc lis non dicat pende
fe in tanto nec in toto.glo.eſt in.l.creditoꝛ in pꝛin.ff. mand.cũ quo
al.ſto. quia tex. glo. optie pꝛobãt hoc.quoꝛũ verba ſunt hec.

L. Amplioꝛem pꝛouidentiã ſubiectis conferẽtes
qu foꝛſitan ipſi vigilantes inueniũt antiquam
obſeruationẽ emendemus cum in appellationuʒ
auditoꝛijs is ſolus poſt ſententiã iudicis emen/
dationem mereatur qui ad pꝛouocationis cõuo
laſſet auxilium altera parte que hoc non feciſſet

ſententiam ſequi qualiſcunqʒ fuiſſet cõpellenda
Sancimus itaqʒ ſi appellatoꝛ ſemel in iudiciuʒz

venerit 7 cauſe as appellatõis ſue pꝛopoſuerit ha
bere licentiam aduerſariũ eius ſi quid iudicatis

opponere maluerit ſi pꝛeſto fuerit hoc facere ⁊
iudiciale mereri preſidium ⁊c.

Quando prouoc.nõ eſt nece.
Glo. in.l⸗ prima Bal. in.l.i. C. deſentent. ex

ri pericu.recita.dicit iſtaz glo.
non eſſe alibi ⁊ ſic facit eam ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ nullitas ẽ
acceſſoꝛig ad appellatõem.⁊ eſt glo. in verbo non obtinebit ꝛc. cuz
qua glo.ſto ſimpliciter quia glo.clara eſt ⁊ nõ eget aliqua mea no
ua interpꝛetajõe niſi ꝙ addo Jo.de ana.in conſil. xxxxiij. incip. vi /
ſo pꝛoceſſu ⁊c.⁊ aliquid in additio.meis ibidem. 2 Raph. cuma.
in conſil. xxxvj. ponentẽ de hoc. incipi.pẽdente tempe nullitatis
⁊c.⁊ Raph.fulg. in conſil.cxlij.circa mediũ incip.arbitratoꝛ tulit
laudum ⁊c. ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad glo. noſtrã de qua agi

imus. Cuius verba ſunt hec.
CMõ obtinebit ⁊c.iĩ ver.maxiĩe ſi appellatoꝛ in
appellatõe dicat ſententiam ipſo iure nullaʒ ⁊ ſi
qua eſt appello cauſa enim appellatõis eſt ipſo
iure nulla. ſed incidenter queritur an ipſo iure
ſententia ſit ipſo iure nulla ⁊c.

Gloſa in. l. pri ing. Balg. hic dicit iſtã glo.

non eſſe alibi. ⁊ ſic facit
eam ſingul. ad hoc pꝛopoſituz ꝙ pꝛocedit iſta appellatio dico ſen /
tentiam nullam ⁊ ſi qua eſt appello. eſt glo.in vbo non obtinebit
⁊c.que clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatõe niſi
addo Paul.de caſt. in ſuo conſi. lxxiij. incip. in nomine ſancte ⁊c.
in quarta col.in ver. hoc pꝛemiſſo ⁊c.⁊ illuſtris do.Sranciſc.aret.
in ſuo conſil.lxxv.incip.in xpᷣi nomine amen æc. diligéter mature
conſideratis ⁊c. vbi plene ponit de bac appellatoe de qua per dictã
glo.⁊ do.Cardi.in conſil.lxxi.incip.omnis a me caritas æc. in ter/⸗
cia col. ⁊ do. meus Alex.de imol.in conſi.Fᷣo ln quarto volu. incip.
de validitate cõmiſſionis ⁊c.⁊ do.Abb.in conſil.lxxxxvij.in pꝛima
col.in pꝛimo volumie incip. attingaʒ maxie oꝛdinẽ ⁊c.ad quos me
reiuitto. Cuius gloſe verba hic non pono cum ea ſupꝛa poſuerim
in capitulo pꝛoxime pꝛecedenti in alio tamen pꝛopoſuo vt videre
potes ibidem.

T fin gli Appellatiõibus ſuperuacuis non vtimur
* ate caſum ⁊ exemplum habemus in dicta. l.
fina. quem text.dixit ad hoc Bald. bic foꝛe ſingular. cum quo in
hoc ſto quia clariſſimus eſt caſus ⁊ non habet aliquam dificnlta
tem nec indiget alia mea noua interpꝛetatõe niſi ꝙ addo Pau. de
caſtro boc volentẽ in conſil. xxviij. incip. viſo puncto ⁊ allegationi
bus ⁊c.in ſa colum.circa mediũ. Cuius tex. verba ſunt hec.
L. Omnem honoꝛem ſaluum iudicibus reſer/
uantes ſi quando vna pars quaſi leſa per diffi/
nitiuã eoꝛum ſententia pꝛouocatõne vſa fuerit in
terdicimus alteri parti que vicit pꝛo hoc tantũ/
modo ꝙ nihil capere pꝛo ſumptibus litis vel de
trimentis vel minus qᷓ; opoꝛtuerat iuſſa eſt pꝛo/
nocationem offerre cum ipſam deciſionem litis
recte factam eſſe confiteatur ⁊c.

Quorũ appellatio. non recip.

Z ſecunda. Ludo. roma.in ſuo ſingulari in ver

bo appellatio ⁊c. reſidet in vna con/
cluſione qne notabilis eſſet ſi eſſet vera.ſ.ꝙ licet cõuictus ⁊ cõfel/
ſus non poſſit appellare vt in.d.lij.cum ibi plene not. tamẽ ſecus
eſt in cõuicto tantũ ⁊ poſt ſententiã confeſſo.quia ᷣm eum põt ap⸗/
pellare per glo.ſingul.in.l.non tanti.ff. de appellat.⁊ idem voluit
Bar. in.l.conſtitutões.ff.de appel.⁊ Bal.in.d.l.ij. Bal.in.l. ab/⸗
ditos. C. de epiſco.audi. ⁊ in.l.nequaq;. . pꝛoficiſci.ff de off. pꝛo⸗/
conſu. ⁊ Bar. in.l.creditoꝛ. .iuſſus,. ff de appell. Sed tu ad .
uerte quia glo.iſta hoc dicit ⁊ refert etiã Jo.gloſatoꝛẽ ita tenentẽ

iiij.

ſed cum feuetẽtia eoꝛuũ omniũ dixerim non credo boc verũ foꝛe
ſiue cõfeſſio pcedat ſententiã ſiue ſequatur eam. nam ſemper põt

appellare infra tamẽ tpa debit. Mec obſtat tex. in. d.l. ij. pꝛopt
quam glo. ſe fundat ⁊ per quã dixit illud quod ſupꝛa retuli.quia
ille tex. loquitur in delictis enoꝛmibus in quibus verũ eſt ꝙ cõni/
ctus ⁊ confeſſus appellare non poteſt. ſed tex.in.d.l.non tantũ non
loquitur de huiuſmodi delictis enoꝛmibus.quo caſu ⁊ ipſe ⁊ qui
libet eriã pꝛo eo verante poteſt appellare. ⁊ hoc modo nouit ego
intelligo pꝛedicta iura et maxime iſtum text. in hac.l.ij. De cuius
intellectu etiã addo. do. Cardi in ſuo conſil. cẽteſimo pꝛimo incip⸗
Conſiliũ redditũ Serarie etc.ad quẽ me remitto et redeo ad iu/
ra noſtra de quibus agimus. Quoꝛuzʒ verba ſunt hec. Et pꝛimo
tex. iſtius.l.obſeruare. .
L. Obſeruare curabis ne quis homicidaruʒ ve/

neficoꝛum maleficoꝛũ adulteroꝛũ.itemq; eoꝛum
qui manifeſtam violentiam cõmiſerũt argumen
tis cõuictus teſtibus ſuperatus voce etiam pꝛo/
pꝛia vitiũ ſceluſqʒ confeſſus audiatur appellans
Sicut enim hec ita obſeruari diſpoſuimus: ita
equũ eſt teſtibus pꝛoductis inſtrumẽtiſqʒ pꝛola/
tis alijſqʒ argumentis pꝛeſtitis ſi ſentẽtia cõtra
eum lata ſit ⁊ ipſe qui condemnatus eſt aut mini
me voce ſua confeſſus ſit: aut foꝛmidine toꝛmẽ/
toꝛum territus contra ſe aliquid dixerit pꝛouocã
di licentiam ei non denegamus ⁊c.

Gi pendente appellatio
ne moꝛs interuenerit.

In cauſis criminalibus multa ſta
4 quam nis. tuũtur poſtquã nomen rei accuſa
ti eſt receptum inter reos de quibus in. l. libelloꝛum maxime per
Bar. ffde accuſatio.⁊ Bart. in. l. ij. C. vt ne quis pꝛiuatus. ⁊ per
Specu.in titn. de aduo. .octauo ?c. Sech neceſſariũ eſt ⁊ per
utile ſcire quãdo nomẽ rei dicatur eſſe receptũ inter reos.⁊ ð boc
tu babes tex. melius hoc pꝛobantẽ omnibus slijs in iure bm bal.
ibi poſt Oldra.in.d.l.quãnis.⁊ voluit do.meus Alex. de imol. in
I. cum mulier in va col. ff ſolu.matri. vbi multa allegat circa hoc.
ſed Bal.in. d.l.quãuis dixit ꝙ tunc dicitur quando nomen eius
ſcriptũ eſt in libꝛo cognitionũ vel debuit ſcribi.cognitio autem in/
cipit in conteſtatõe quãdo pꝛoceditur per viam accuſatõnis.alias
autẽ quãdo reſpõdetur inquiſitioni dicit᷑ eſſe reccptũ nomen inter
reos ⁊ habetur pꝛo cõteſtata vbi pꝛoceditur per viam inquiſitõis⸗
æ fundant ſe do.Oldra.⁊ Bal.per text.in.d.l.quãuis que eſt lex
penul.cum quibus in hoc ſimpliciter pertranſeo. quia tex. ille non
eget aliqua ſuppletione vel interpꝛetatione mea noua niſi ꝙ addo
Bar. ⁊ Specu.in locis ſupꝛa per me allegatis vbi ponunt de hoc
æ de materia buius tex. Cuius verba ſunt hec.
L. Quãuis ancilla de cuius domiuio diſceptaba
tur ⁊ a rectoꝛe pꝛouincie contra te ius dicatũ fue
rat in fatum conceſſit.tamẽ cum appellationem
ſuper ea interpoſitam fuiſſe ⁊ in numerocogniti
onum pendere pꝛoponas ea pꝛouocatio ſuo oꝛdi

ne pꝛopter peculium ancille audiri debet ⁊c.

— —

Guil.de cunio in.l.oꝛatõne.ff. de ferijs.⁊
Z finali. etiam Paul. de caſt. ⁊ do. meus Alexan. de
imol. ibidem poſt eum allegant iſtum tex.pꝛo ſingul. ad hoc pꝛo/
poſitum ꝙ vbi quis moꝛitur cauſa pẽdente ⁊ extincta dilatõne ia
cente hereditate vel extincta incõtinenti poſt aditam hereditatẽ ita
ꝙ heres non habuit tempus ad pꝛobaãdum ſufficit hoc ſoluz loco
impedimẽti vt cõcedatur heredi nona dilatio ad pꝛobãdum.ſecus
ſi dilatio elapſa eſſet in vita defuncti ⁊ defunctus fuiſſet excluſus
nec potuiſſet trãſmutere ad beredes plus iuris q; ipſe hẽret. vel
ſi heres habuit longũ tempus vt quia reſtaret multũ tẽpus de di
latõe tempe adite bereditatis ⁊ ipſe hoc ſciebat.nam hoc caſu ſibi
eſſet imputãdum nec daretur ſibi noua dilatio m eos. Sed
tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text. qui non lo/
quitur in dilatõe danda a iudice.ſed in qualibet dilatöne legali in⸗
dulta ab ipa lege heredi in cauſa appellatõis poſt moꝛtẽ vnius ex
litigatoꝛibus ⁊ ſic eſt legalis dilatio ⁊ cõmunis heredibus vtriuſ⸗
q; litigatoꝛis vt patet in tex.illo qui etiã plus voluit ꝙ iſta dilatio

legalis nedum cõceditur pꝛout ibi dicitur. ſeed etiẽ non curritni
aenfueergmad aeancn;moitüüidiuurnthn
L. Si vnus ex litigatoꝛibus adhuc pendentes
pellatione defunctus ſit non reſiduũ tantũ teg,
poꝛis heredes eius habeant ſed etiã alios quat
tuoꝛ menſes. Sin autẽ ad deliberationẽ alic
tatis certũ tempus indulgetur poſt elapſuʒ ein
idem tempus quattuoꝛ menſiuʒ numerabitur ne
ignoꝛantes negotiũ vel etiã ſuper adeunda pere
ditate dubitãtes pꝛiuſquã aliquod commodum
ſentiaut damnis affici compellantur æc.

Si de momẽ. poſſe.ſue.appel.

Glo. in.l. prima. Barbrninoviitinz
nam in iure ſicut hic ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ſi ſtatuto caueclt i
xviij.annis poſſit cõtrahere ſine alterius auctoꝛitate. tamẽ ſi eon⸗
trabat ⁊ ſit leſus poteſt petere reſtitutõem in integruʒ. veſt goin
verbo refoꝛmauit que glo.clara eſt ⁊ nõ eget aliqua mea ncam
terpꝛetatõe ⁊ ideo non inſiſto circa boc niſi ꝙ addo Paul.ð caſtro
conſulentẽ in hot in ſuo conſil.cij.incip. non eſt dubiũ y dicta do⸗
natio ꝛc.ad quem me remitto.⁊ redeo ad pꝛopoſitũ huius gloſe
Uno etiam alio nõ obmiſſo ꝙ de intellectu iſtius tituli poſuitidẽ
Paul.de caſt. in ſuo conſil.cclviij.incip.in cauſa mota per ſer Za/
cobum xc. in vlti.col.⁊ Bal.in ſuo conſil.cccxxxvji.in ſecũda parte
conſilioꝛũ ſuoꝝ incip.punctus infraſcripti cõſilij ⁊c. ⁊ Ange inſno
ronſilio.cvij. incip.ſi duo in iudicio ⁊c.quos omnino videbis. ſed
Taceon glo. noſtram de qua agiuius pono eam. Cuſus verbe
unt hec.

¶ NRefoꝛmationẽ ⁊c.in verſi.item quicquid ge/
ſtum fuerit cum minoꝛe ſi apparet eum leſum re/
ſtitui tur vt.ff.de mino.l.ait pꝛetoꝛ in pꝛin.⁊c.

IS1 Bal. hic etiã Bal. inl.
fi. C. qui legit.perſo.⁊ Bal.in auten. ſi captiui. C. de epiſ et cleriet
etiam do. meus Alex. de imo. in.lſciendum in. xvj coliff de ver.
oblig. reputãt iſtã glo.ſingul.ad boc pꝛopoſitũ ꝙ licet minoꝛ. xxx.
annis per iuramentũ ſuũ pꝛeſtitů ſuper actu vel cötractu reputei
maioꝛ vt in auten. ſacr̃a puberum.C.ſi aetio. vendi. tamẽ pꝛoptet
boc non tollitur ſibi remediũ reſtitutõis in integrũ ſi eſtleſuo. ni
dicit iſta glo. ꝙ licet minoꝛ iu iudicio poſſeſſoꝛio babeatur ꝓ ma/
ioꝛe. tamẽ ſi leditur reſtituitur in integrũ per rõem bhic aſſinatam
in glo. de quo alias dixi poſt alios in. d.l.ſcienduz. et ideo ꝓnunt
non me extendam niſi ꝙ alias ibi dictis per me et per alios aco
modo vnũ verbũ.ſ. Bar. in ſuo conſilxxxij. incip dilecio flioffi
ciſco. et Paul. d ecaſt. in conſi. lxi. in antepenul.col. incip. vſopnn/
cto ſupꝛaſcripto etc.et etiam in conſil.ccxvi. incip. viſa ſupꝛaſcripta

facti narratoe cum dubijs etcemaxime in Pa col et Albe. de roſal.

in dicta auten. ſacramẽta puberũ. et Ange. in l ij. C.de reſein ven
ditio. vbi cõcludunt ꝙꝙ minoꝛ reſtituit leſus licet cõtractus ſit cum
iuramento tamen non perdit huiuſmõi reſtitutõem in integri 1
elt leſus. et hanc opi.atteſtatur ẽt Paul. de caſtr. in dicto conſilio
ccxvi. eſſe magis cõem lIz in dicta aut.ſacramẽta puberũ multifu⸗/
erit in cõtraria opi.etiã . et dicit Albe. de roſa. iſta opinio e om
nino vera et ꝙ opinio cõtraria eſt noua que nunq fuit obſeruats
in palatijs nec vnquã vidit eam obſeruar. Secũdo etii ego
nunc addo aliud quod eſt foꝛtius ꝙ diſpoſitio dicte autenti. ſecti
menta puberũ non habet locum quãdo minoꝛ eſt leſus ſe ipſa 6;
Pet. de ancha.in ſuo conſil.lxxvij.incip.viſis actis et actitatis elc.
de quo etiã poſuit late Jo.de imo.in.c cum cõtingat in xxv carta
extra de iureiura.et Bald. in conſil.xvj. incip. Domina AUngels
oꝛ olim etc. ad quos me remitto. et redeo ad glo. de qnna moagt
mus cuius verba hic non pono cum ea poſuenim infra in pceden
ti capitulo in alio tamen pꝛopoſito de quo ibi videre poles.

Q ui bonis cedere poſſunt.

e . i auatus a iudice hio debi
I in.l.ob ma .

illius grauaminis illati inxta ea que babeni in.

nemugitnr
uuſiizninimne⸗

Yebolkmmde iwſc.

,. Mt
roginmg ummit

nfugii illun

Elr i,llinnmuae

Ginmamunti eunn
Aunnmirtamure-
nſeungenetiltusfiinen
(öierrcuumnatnithili⸗

mLutergetcdnnrraſtrclisgn
Amndtotitrnctbe, ſeſenan
Wonnietintvitnenisdeisen

Ouctanawmntſeonünezmütnn
Nolegkignaagarrianſchennd
umiptmngſrininuntrn
ſuritmizcinumalntirt

Mnitnlntttigiluten un
btnuſere

il raaiiain

ll

– =

N+

82

ð

riibee⸗

Nonsn

2

*

IqI

◻

—

. .ẽ ⁹

l

rixrilunmnin

lean rit Nianniultl
ü
aemitis miuitfattig in
mug vntiiſti r n binng
tim i Muni ri
xmtutm fi mea tini, inl ifi
utieatiniila ſitg,
am iat im iußi iſirih
rau*n7tρρ)+
ir ausi /l,fimnſ n il
en Manltli n f
etuidmitiumd tiin

ne vxoꝛ pꝛo marito et per not.in.l.fi.ff.de offi.pꝛoconſu. Sed hot

poſt ſactum. Sed pulcrius et vtilius eſſet videre
nedaleenr ri ante fact quãdo iudex vult granare quez
pꝛo facto alterius. nam melius eſt pꝛouidere q;; poſt cauſam vul
neratam remediuz querere vt in.l.fina. C. in quibus cauſis in in
teg. reſtitu. non eſt neceſ. cum ſiunlibus. ⁊ in hoc habes tex.in. d.l.
ſi pater. vbi dicitur poteſt imploꝛari offtciu ſuperioꝛis qui inhi/
beat illi iudici. ⁊ ſm Gal. ibidem non repitur boc alibi ita expaeſ/
ſum in iure ſicut hic cum quo in hoc ſto ſimpliciter. quia tex. de ſe
