pꝛima. ffde offi.efec.vrb.v in.l.prima. .. de offi.conſul.⁊ Ang.
in.l.ſi vacantia.C. de bo.vacan.li.x. ⁊ Saly.in.l.placet.C.ð pena
indi.in quibus locis late ponũt ſcribentes qui ſint magiſtratꝰ qui
poſſunt cõcedere reſtitutõem in integrũ.⁊ omnes allegãt iſtũ tex.
pꝛo ſingulari ad hoc quod ſupꝛa dixi in pꝛincipio. Cuius textus
verba ſunt hec.
L. Cum ſcimus eſſe dubitatum de reſtitutõibus
que in integrum poſtulantur ſiue tantũmõ apud
iudicem cui aliqua iuriſdictio eſt examinari eos
opoꝛtet ſiue ẽt apud pedaneos iudices ſiue eas
minoꝛes.xxv.annis petierunt ſiue maioꝛes. Sʒ
quod anterioꝛibus ſanctionibus vel veteris iu/
ris vel noſtris declaratum eſt ſancimus non ſo/
lum apud iudices pꝛo tribunali huiuſmodi cau/
ſe cognitione pꝛeponi.ſed etiam apud iudices
quos auguſtialis dederit maieſtas.aut quos no
ſtre reipublice adminiſtratoꝛes vel etiam in hac
regia ciuitate vel in pꝛouincijs vt videatur ipſe
qui iudicem deſtinauerit vtpote ꝓ tribunali co/
gnoſcẽs in integrũ dare reſtitutõʒ ⁊ cauſas eius
examinare.ſic enim non difficilis erit cauſe exa⸗/

minatio.
4 1 Dominus mens Alex. de
X. ſinali in fine imol. in.l.moꝛe in Fafot.
de iuriſdi.om.iudi.reputat iſtum tex.melioꝛẽ de iure ad hoc pꝛo
poſitũ ꝙ in generali delegatõe tranſit poteſtas cognoſcẽdi de cau⸗
ſa reſtitutõis in integrũ q;uis ſit mixti imperij.⁊ ideʒ voluit Ra/
pha.fulgo.in..l.ſi.⁊ idem do.meus Alexa.de imol.in.l.i.in.xli.
col.ff.de offi.eius cui manda.eſt iuriſdic.ad quos me remitto pꝛo
nunc cuz alias de hot dixerim in.d.l.moꝛe niſi ꝙ ſolus addo vnũ
verbum nũc ꝙ iſte tex. loquitur aliter⁊ alius eſt eius intellectus.
Nam diſponmit duo.pꝛimo coꝛam quibus pꝛincipeliter poſſit cauſa

reſtitutõis in integrũ cognoſci.Et concludit ꝙ coꝛã oꝛdinarijs iu/
dicibus ⁊ etiam coꝛam delegatis a pꝛincipe ⁊ coꝛã adminiſtratoꝛi
bus reipublice ⁊ alijs de quibus in text.⁊ ſic in hoc pꝛimo dicto pᷣ
ſuponitur ſemꝑ de cauſa reſtitutõnis in integrũ pꝛincipaliter cog/⸗
noſcẽda ⁊ terminãda. Secũdo ponit ꝙ etiã ſi pnominati tã /
tum iudices vt in verſi.eos tantũ quos ſupꝛa enumerauimꝰ ⁊c.
ſ.oꝛdinarij ⁊ etiã delegati pꝛincipis ⁊ alij gdminiſtratoꝛes reipub
lice ⁊ ſimiles poſſint etiã incidenter cognoſcere de huiuſmodi cau
ſa reſtitutõis in integrũ.⁊ ſic in generali delegatõe emanata a pꝛici
pe vel in cauſa oꝛdinaria ↄmiſſa ab ipᷣa lege oꝛdinariovẽit ↄgnitio
iuris⁊ facti cauſe. Sʒ non loquitur iſte text.in delegatis ab infe/
rioꝛe a pꝛincipe.vt in generali delegatione facta eis de aliqua cauſa
poſſint etiã cognoſcere de cauſa reſtitutõis in integꝝ.⁊ ſic iſte tex.
in fine loquitur limitatiue ⁊ reſtrittiue.non autem ita generaliter
nout intelligunt pꝛefati ſcribentes in locis pꝛedictis qui nõ bene
conſiderarũt iſtum tex. Cuins verba ſi unt hec. ,
CSed ne quid penitus dubitanduʒ relinquat᷑
⁊ hoc addenduʒ eſſe cenſemus vt ſuper eis tan/
tum quos enumerauimus liceat de in integrum
reſtitutione diſceptare ſiue hoc ſpecialiter fuerit
mandatuʒ ꝙ ⁊ veteribus legibus non fuerat in/
cognitum.vel ſi generaliter dati ſunt iudices vel
in alijs ſpeciebus inciderit quedam queſtio re/

ſtitutionis.

In quibus cauſis in integrum
reſtitutio non eſt neceſſaria.

1 Bar .hic ditit iſtam. l. eſſe not.⁊ ſingu.ad
L. finali hoc pꝛopoſitũ ꝙ in caſibus in quibus mi
noꝝ olim contra preſcriptionẽ ceptaz ⁊ finitã contra ſe reſtituebat
bodie cõſernatur illeſus vt hic in tex. Sec tu intellige ſane pᷣ
terq;ᷓ in preſcriptõe.xxx.vel.xl.annoꝝ. nam he preſcriptões lõgiſſi
me currũt contra eos vt dicitur etiã hic in tex.in fine in verſicu.vʒ
exceptõibus.xxx.vel.xlviij.annoꝝ in ſuo ſtatu remanentibus ⁊c.
Et hoc modo tu declara iſtum tex. De qua materia poſuit do.
meus Alex.de imodn conſil.quinquageſimoprimo in quito volu.
incip.quidam Ludouicus ⁊c.⁊ in conſil.cxvj.incip.an aduerſus
pꝛeſcriptõem decurſam ⁊c.in quinto vnlumie.⁊ ẽt poſuit aliquid
Bald.in.l.Ffi. C.quib.lon.temp.preſcrip.obi.⁊ Bal. in. c.i.S.poꝛro
in titu.qualiter feud.olim alie.pote.in vſib.fendo.⁊ Bald.in.l.au
xilium. S.primo in fi.ff.de mino.⁊ Angel.in.ꝭ.illud in autenti.de
heredi.⁊ falci.col.pꝛia.⁊ ꝑ Paul.de caſt. late in conſil.cclxxxxvj.
incipi.venditio iſta videtur fuiſſe facta ⁊c.maxime in ſᷣa col.quem
omnino videbis pro intellectu huius text.de quo in ſpecie poſuit
etiam Ange.in ſuo conſil.ccxlj.incip.de tranſmiſſione hereditatis
⁊c.vbi ponit an iſte tex.habeat locũ in preſcriptiõe introducta per
legem nouã.ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad tex.bunc de quo mo/
do agimus. Cuius verba ſunt bec. .
L. Sancimus fauoꝛe imperfecte etatis exceptio
nem non numerate pecunie ab inicio minoꝛibus
non currere nedum in integruʒ reſtitutionẽ expe
ctamꝰ aliquod emergat obſtaculuʒ per quod hu
iuſmõi beneficio minoꝛ vti non poſſi:vel ne ſub
ſtantia eius ſubuertat᷑. Sed humanius eſt latius
eandem legis interpꝛetatõem extẽdere in omni/
bus caſibus in quibus vetera iura currere quidẽ
temꝑales pꝛeſcriptões aduerſus minoꝛes cõceſ
ſerunt per in integrũ autẽ reſtitutionẽ eis ſubue/
niebãt eas ipſo iure non currere. melius etenim
intacta eoꝛum iura ſeruari qᷓʒ poſt cauſam vulne
ratam remediũ querere videlʒ exceptõibus.xxx
vel.xl.annoꝛũ in ſuo ſtatu remanentibus.

De reſtitutione militum.

Glo.in.l.ſi cum militaribus.

Lndo.roma.in rubꝛi.de arbitris in repet.ſua circa fi.⁊ etiaz

do. meus Alex. de imol.in.l.qui rome.ꝭ.duo fratres in. x. col. ff
de ver. obli. reputãt iſtam glo.ſingul.ad boc propoſiti iuſta ab,
ſentia excuſat quẽ a pena legali non auteʒ a cõuennionali. De am⸗
materia alias dixi poſt do.meũ in dicto.ꝭ.dno fratres. ideo pꝛ0
nunc longioꝛ nõ ero niſi ꝙ addo nũc vnũ vbuz ꝙ pena legalis n
cõmittitur etiã niſi interſit partis.l.cum pena.ff. de arbitris . eſt
glo.in.l.ex quacunqʒ in fine:ffſi quis in ius voca.non ierit. 1glo⸗
inſtitu. de verb. obli. in prin. ⁊ firmũt ſcribẽtes in.l.ſtipulatio iſta
5. alteri. ff. eod. titu. ſecus eſt in cõueutionali vt ibi ⁊ in. l tercia.
ff eod.titu.vbi alias legendo dixi. ⁊ ideo non me extendo nunc.
niſi ꝙ pono verba glo.de qua agimꝰ.que ſunt hec .

Impeꝛare vt reſtituaris ad rei vendicatõem con
tra poſſeſſoꝛem ⁊c.

De aꝗrbitris.

Bar. hic dicit ꝙ iſta lex eſt
Z. cum antea. tabilis ſingpfni⸗ 7 4. cno

ua conſtitutio ad hoc propoſitum ꝙ ex ſentẽtia arbitri nudo pa⸗
cto ⁊ ſine pena aſſumpti ſi emologatur taciue vel expꝛeſſe oritur
actio. ⁊ etiã ex actis corã eo ſactis in alio iudicio fit ꝓbatio pro
ut in tex. tum quo in hoc ſto quia tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua
mea noua interpᷣtatione niſi ꝙ addo vnũ verbũ in hoc vltimo de
actis factis coram arbitro que faciũt probatõem in alio iudicio.nq
dico ꝙ faciũt fidem corã alio arbitro electo in locum primiita no
ta. in hac.l,.cum antea.⁊ aperte voluit do.Anto.⁊ alij poſt eum in
c.fi.extra de re iudi.⁊ Balin. c.pꝛeſentata eo.tit.non autẽ coram
iudice niſi parte cõſentiente ad hoc ſᷣm Specul.in tit. de lit come/
ſtat. in. S. quartoe in fi.⁊ in titu.de confeſſis..tercio verſi.quid de
confeſſione ⁊c.⁊ Inno.in.c.quinta vallis extra de iureiurand.⁊ in
c. cum in tua extra de teſtib.⁊ Bal.in.l.fi.C. de teſtib.licet Bart.
ibi teneat contra per illum tex.qui non facit ſi bene ⁊ ſubiilit pon
deretur ĩmo pꝛobat contra in verſi.ſi eas recuſauerit iterii adduci
⁊c.⁊ in verſi.vel ſi hoc mime cõcedere voluerit ꝛc.vbi text.conſi⸗
derat omnino conſenſum partis ſuꝑ hoc. de qua materia vide ẽt
aliquid per Paul.de caſt.in ſuo conſil.quinto incip.cauſa q veni

tur coꝛam domino vicario ⁊c. vbi ponit pꝛopꝛie an acta facta in

iudicio extraoꝛdinario pꝛobẽt in iudicio oꝛdinario.⁊ in conſi.cevj
incip.ſuper pꝛimo dubio ⁊c.in priĩa col.
poſitum pono tex.noſtrũ de quo in pꝛeſentia agimus. Cuius ver/
ba ſunt hec.

L. Cum antea ſancitum fuerat in arbitris eligen

dis quos neq; pena compꝛomiſſi vallabat neq;
iudex dederat ſed nulla ſentẽtia pꝛecedente cõ/
munis electio vt in illoꝛũ ſentẽtia ſtet pcurabat:
Siquidem pꝛo parte pulſata foꝛma arbitralis
pꝛocederet exceptionẽ ei veluti pacti generari.

Sin autem pꝛo actoꝛe calculus pꝓponeretur ni /

hil ex eo pꝛocedere pꝛeſidij ei ſancimus in eos
arbitros quos pꝛediximus ⁊ quos taliter cõſen
ſus elegerit ſub eo pacto vel in ſcriptis vel nõ in
ſcriptis habito vt eoꝛũ diffinitioni ſtetur. ſiqui/
dem ſubſcripſerint poſtquaʒ diffinitio pꝛocedit
ꝙ non diſplicet ambabus partibus eoꝛum ſen/
tentia non ſolum reo exceptionẽ veluti pactige/
nerari ſed etiãactoꝛi ex veſtro nomine in factuʒ

actionẽ quatenus poſſit ſentẽtia eius executõni

mandari. Sed in hac quidem regia ciuitate ab
officio eminẽtiſſime pꝛefecture:pel eius cui fo/
rum pars ſequitur fugiẽtis:in pꝛouincijs ãt tam
ꝑ moderatoꝛes q̃ʒ per apparitoꝛes eoꝛũ vel per
iudices quoꝛum regimen pars pertimeſeit pul⸗/
ſata ⁊c.

de inramento calumnie.

L.ii. .ſin autem. Regulnir aanenn

citari vt yideat iurare eos alias pꝛeſtatio iuramẽti eſt nulla inl

Sed redeũdo ad pꝛo

(ſCraneti

uun r mun⸗
gen ung nen
in n Mlin umman
ng i llameen⸗
uruinnn na miti
Gtintil i nin .
mirimuriun 4 zriur 0
(Grnmnſsll de g
dungrintanen

.

rantnea

ihennnmn
Pißnantstin

ruccis.

DHD
lgontbi Nann⸗

wiiünphin mingtbrain

tmhiunin itn ini run nfn

iüntakntentinni Anu

õ

MWeian Kuntenchen Nüi
Nfiiortdaenuunln in

ſntnnimhetiman umimis

ſatterenchenneutminin ammn
Hünyragtnvüntmtrüttmnam
ſtnirin Dditunm üuir,
rtenponictuntihnmern u
ppbfhlentüsfiiienrnn
lliurtihnuitnn Nnugt
yfnguntadrr
Gemtihmnteiamhs

cnnnnigſtmmiannsner

ilmnhiintnemariͤ

Plntüininttnim

.ẽ⅞

—

„· ‚— — ——

S2

7

WDð

0 r EEEE fh f fEEeeeeere

—

SESee

☛

—

—

S

..èòẽ⁹e⁴

Ann⸗ duſecd
augn n nnti,
— Anncklerche
— aniaſtmtſiii
rridini Pncunimtitl

Se Nuannoniſilt
ANAſinliſetiingnatars
õl
Aneen woonnt alu iunt ant
a/NGnid Niiignenn
ARamzmunmalnis nnnr

Naannut icja ſnins ex
äs
vam ha aunfd iſchon in
crrtentninfhünftn igi
ianein nndfint
s
mumſnnni ieſii
iltintig innniu i
imims it inntulln
gtsugiin ilcn

Unamn ſmimierittni

õ

. 4
J 1 1 „ 1, 00
isigolntiſi
vplgn

,Gnacttanse
tuo⸗ *
igntmmnefli

ſa⸗
Neinmato cNnn
0

lius

ſi quãdo. . l.iudiceo. C. de teſtibus. ⁊ in. c. in nomĩe domini extra

ceo:tit. in antiquis vin auten.ſed teſtiũ pꝛoductio.C. de ſide inſtru.

in.l.generaliter.5.hijſdem. ff.de rebus credit. iureiuran. vo/
lnn Wrirl pubiiati in pꝛima col. C. de teſtame. ⁊ Bal. in. d.liſi
quãdo in fa col.vbi dicit plus ꝙ talis citatio debet eſſe pempto/
ria. ⁊ per. moder.late in.c.quoniã contra falſam extra de pꝛobati.
in quarta col. tamen hoc eſt verum niſi teſtis examinãdus ſit mu
lier. quia tunc cum ſit audienda in domo nec veniat extra ad indi/
cium valet pꝛeſtatio iuramẽti ſine citatõe partis aduerſe ſᷣm Guil.
de cu. ? Bar. in. l. ad egregias in fi.ff. de iureiun Sed cõtra hoc
tenuit Ludo.ro.in ſuo ſingulari in verbo teſtis ⁊c. per caſum ſᷣm
eum not. 2 vnicũ ad hoc in.d. l.il.. ſm autez dignitas vel ſexus ⁊c.
Sed tn aduerte pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius text.
qui bene ⁊ ſubtiliter ponderatus loquitur ſpẽaliter in iuramento
calumnie quod eſt ſabſiãtiale ⁊ de forma iudicij.vnde in eo pars
debet videre iurare ipſam mulierẽ litigantẽ ⁊ de cuius pꝛopꝛio in
tereſſe agitur. Sed quãdo mulier habet iurare ⁊ deponere ĩ cau
ſa aliena vt ⁊ tanq;ᷓ teſtis non militat tanta ratio vt pars velit eaz
videre.⁊ in hoc lex cõfidit de notario vel de iudice. ſʒ non ẽ ſic in
iuramẽto calumnie per iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

Sin autem dignitas vel ſexus perſone nõ cõ
ceſſerit eam ad iudicem ꝑuenire in domo litiga/
toꝛis ſacramentuʒ pꝛocedere altera videlicʒ par
te vel pꝛocuratoꝛe eius pꝛeſente.

De indiciis.
Bar . hic dicit gy iſte tex.eſt

L. Gi cum ti bi lingul. ⁊ dicit etiaz ꝗ⸗ neſcit

eum alibi ad hoc propoſitum ꝙ ſentẽtia generalis extencht ⁊ pa/
rit exceptõem in non ꝓſequutis dũmodo pendeat a cauſa pꝛinci/
pali ⁊ ſit de apendentijs pꝛoſequtoꝛũ. Sed tu aduerte pꝛo ve
ro ⁊ nouo intellectu meo ad iſtum text. nam hoc ideo eſt qꝛ iſta
dependentia ex poſt non refricabatur in dubiũ nec aliquis moue
bat litẽ ſuper rebus emptis per curatoꝛes.ſed minoꝛ pacifice poſ

ſidebat bona illa T habebat inſtrumẽta. vnde non eſt mirũ ſi non

poteſt agere modo circa euictöem obmiſſam ſeu cautionẽ non ba
bitam per eos tempe cõtractus.⁊ ſic illa pẽdentia non erat in con/
ſideratone aliqua. Sed ſi moueretur queſtio non dicit ille tex. ꝙ
obſtaret exceptio rei iudicate in iſtis apenditijs.de quo alias legẽ/
do dixi ibidem poſt alios ſcribẽtes ⁊ maxime do.meũ Alexan. de
imol.ibidem ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero.Et hoc modo ego in
telligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Si cum tibi pꝛecium pꝛedioꝛũ a curatoꝛibus
comparatoꝛũ ⁊ inſtrumentũ emptionis traderet
queſtionem obmiſſe euictionis non mouiſti intel
ligis ſemel finitam litem inſtaurari non poſſe.

„ Ang.⁊ etiã do.meus Alex.de imo. hic
L. ſeꝛuns reputãt iſtum tex.ſingula.ad hoc ꝙ vbi

ſeruus compareret tanquam ptocuratoꝛ etiam ſi ante litem conte
ſtatam non opponatur nõ poʒeſt eſſe iudiciũ nec valet quoquomõ

V hic er eos de quo alias legendo dixi hic. ? ideo pꝛo nũc longi⸗

oꝛ non ero niſi ꝙ pono verba tex. que ſunt hec.
Seruus in iudicio intereſſe non poteſt: nec ſi
condemnatio aliqua in perſonam eius facta ſit:
quod ſtatutum eſt ſubſiſtit ⁊c.

Z. properandum.S. fina. Enmatoꝛ

ſepenũe/
ro conſtituitur ⁊ interuenit ſolũmodo ad litem pꝛo minoꝛibus.vt
ing. pꝛimo inſtitu. de curato. cum ibi not. ⁊ in.l.qui habet. 9. ſi pu
pillus. ibi per Bar. ff. de tutelis. ⁊ per Paul. de caſt. in ſuo conſi
lio.cij. incip. donatio facta tninoꝛi ⁊c. vbi ponit an eius auctoꝛitas
in contractu tollat ei remedium reſtitutionis in integrum vel ne.
Sec vellem ſcire an bona ipſius ſint tacite obligata vel ne.

In quo dicas bꝛeuiterquod ſic per text.in dicta. l. pꝛoperandum

8. finali. quem textum ad hoc magnifacit Bald. bic dicens quod
alibi expꝛeſſius hoc non inuenitur dicens idem eſie in bonis fi/
geiubentiũ pꝛo eis ſeu intercedentiũ quod dicit eſſe notãdum.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius textuſ
nam aliter ? nouiter'ego intelligo enm videlicet in curatoꝛe babẽ
te curam alioꝛü omniũ etiã bonoꝝ minoꝛis. non auteʒ de ſpeciali
turatoꝛe pꝛout intellexit Bal. ⁊ hoc eſſe verũ pꝛobo ex illo iex. in
verſi. vel per tutoꝛes vel per curatoꝛes vel actoꝛes vel procurato/
reo eoꝛum agautur ⁊c. nam illud verbum eoꝛuũ ⁊c. reſpicit ꝑſonas

tutoꝛum v curatoꝛũ non autẽ pſonas pupilloꝛũ vel adultoꝛũ. ſic
loquitur in generali curatoꝛe non autẽ in ſpẽali. Secũdo idẽ „
batur in verſic. ad tutoꝛes ⁊ curatoꝛes ⁊ fideiuſſores eoꝛũ here/
deſq; ⁊ res eoꝛũ cc. vbt tex. facieus mentõem de tutoꝛibue ⁊ cu/
ratoꝛibus generalibus ⁊ eorũ fideiuſſ. oꝛibus bene cõmemoꝛat bo
na eoꝛũj. Ded de bonis curatoꝛis ſpẽalis vel actoꝛis ſpẽaliter con/
ſtituti ad litem non facit mentionẽ aliquã iĩmo in verſic. ⁊ omnes
quoꝛũ in hac cauſa legitime intereſt ꝛc in quo foꝛte ſenſit de eis nõ
cõmemorat bona vel res eoꝛũ. Sed illa obligatio bonornm ſoluz
reſpicit illos ſupꝛa noĩatos non autẽ ſpẽalez curatoꝛẽ de quo nul⸗
lam facit mentionẽ.ſed bene de actoꝛe cõſtituto a generali curator̃
vel a tutoꝛe. cuius actoꝛis bona ſi volumus dicere eſſe obligata
per illum tex.cuias tamen cõtrariũ voluit etiã Bal.ibi non ꝓba /
tur hoc in curatoꝛe ſpẽali ad litem. ⁊ hoc ſatis eſt mihi ile tex.
non facit mentiõem de curatoꝛe cõſtituto ad lites de quo dicit in
dicto. 5. pꝛimo inſtitu. ðe cnratoꝛ.⁊ ſic cum reuerentia tanti patris
Bal. non bene guſtauit iſtum tex.quem hoe modo ego declaro ti
bi. Cuius verba ſunt hec.

CSin vero cauſe vel pupilloꝛuʒ vel adultoꝛum
ſint vel alioꝛũ ſub cura agentiũ maſculoꝛũ vel fe
minarũ vt per tutoꝛes vel pꝛocuratoꝛes vel acto
res vel pꝛocuratoꝛes eoꝛũ agãtur:⁊ eoꝛũ deſidia
trienniũ fuerit tranſactum ⁊ a cauſa ceciderint li
tem quidem ſuũ habere vigoꝛem omnẽ autem ia
cturam que ex hac cauſa oꝛietur ad tutoꝛes ⁊ cu
ratoꝛes ⁊ fideiuſſoꝛes eoꝛũ heredeſqʒ ⁊ res eo/
rum ⁊ omnes quoꝛũ in hac cauſa legitime inter/
eſt redundare. Sin autem non ſufficiat pupillis
vel minoꝛibus eoꝛũ ſubſtantia tunc id in quo fue
rint detrimentuʒ perpenſi in integruʒ reſtitutõis
auxilium eis ſupereſſe.
Pꝛocuratoꝛes

Rem non nonam. „vveure zm

Ludo.roma .in verbo iuramentũ æc. el pꝛimo in ſuis ſingularibꝰ
tenẽtur in litis ingreſſu iurare de calnmnia. vt eſt tex. hic in. 5. pa
troni licet glo.hic dicat hoc non ſeruari de ↄſuetudiue.ſed ſᷣm Lu
do.roma.conſuetudo illa non valet ⁊ non debet valere in pꝛocura
toꝛe ⁊ etiã in aduocato qui melius cognoſcũt q; pars pꝛincipalis.
vt eſt glo.in.l.ab anaſtaſio.C. manda. Sed tu aduerte tu ꝓ
nouo ⁊ vero intellectu meo.d.l.rem non nouã. quia pꝛimo ⁊ an⸗/
te omnia ego dico ꝙ iſte tex. non facit. nam uõ loquit᷑ in ingreſſu
litis pꝛout loquitur Ludo.roma.ſed loquitur poſt litẽ cõteſtataz⸗
vt hic in ver. cum lis fuerit cõteſtata xc. Secundo dico etiazʒ
nouiter ꝙꝙ iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter ponderatus non loquitur in iu
ramẽto calumnie ſed in quodaʒ alio iuramento penitus diffoꝛmi
a pꝛedicto.ſ.ꝙ ipſi aduocati ⁊ patroni cauſaruz omni virtute ſua
omniq; opere ꝓcurabunt inferre clientulis ſuis ea que iuſta ⁊æ ve
ra exiſtimauerint.⁊ ꝙ ſi cognouerint cauſam impꝛobaʒ vel deſpe
ratam non patrocinabũtur cum allegatẽibus mẽdacibus ⁊c. ¶Vn
de dico ego iſtud non eſſe iuramentũ calumnie ſed eſt de bene ⁊ iu
ſte conſulendo ⁊ de non mẽdaciter allegando in cauſa pꝛedicta. ⁊
hoc modo nouiter ego intelligo pꝛopꝛie illum terx. Circa quem
addo vnũ verbum.nam vt dixi tex iſte non facit ad hoc xpoſituzs
Sed ſi tu vis ſcire an tales pſone teneãtur iurare de calũnia vide
not.per Cy.in auten.ſacramẽta in.ix.qõe.C.ſi aduer.vendit.⁊ in
l.ij.S. ſin autem. C. de iuramen.calum.⁊ per Barto. in.l.qui bona
§.qui alieno.ff. de damn. infect. ⁊ Bart.in dicta.l. ſecunda. ꝭ.ſin
autem. ⁊ in.l.non ſolum in pꝛincip.ff. de pꝛocurat.⁊ glo.in.c.pꝛĩo.
extra de iudi.li.vi.⁊ in.c.in pertractandis extra de iura.calum. ⁊
in.c.ii.eo.tit.li.vj.in quibus locis ponũt an iurent in animã ſuam
propriã vel domini. Ex quo elicio ꝙ tex. noſter non loquitur in
huiuſmodi iuramento.quia non fit ibi dubitatio quin in iſto caſu
iurent expreſſe in aĩaʒ ſuã ꝓptiã vt ibi in verſi.ipſi ſciẽtes ⁊c.vbi
tex.pꝛopꝛie conſiderat ſpẽaliter pſonas ipſoꝝ ⁊ non dominorum.
Preterea cõſidero aliud quia iſte text.introducit ſoluz vt pꝰ
litem cõteſtatam iuretur.ſed iuramentũ calumnie de quo in.l.i.?⁊
per totũ de iura.colum.pꝛeſtatur ⁊ ante ⁊ poſt lit.conte. ⁊ etiã ali
quãdo poſt cõcluſum in cauſa ex officio iudicis m Bal.in.l.i. in
fine de iura.calum.⁊ Bal.in.l.ſi accuſaturus.C. de accuſat.et glo.
in.c.ex litteris cxtra de iureiura.et per Bart.in. d.i.ij.in pꝛinc.et
Bar. in.l.pꝛolatam. C. de ſente.et Bal in addit. Specu.in titu.de
iura.calum.in..pꝛimo.et Jo.an.in.c.pꝛimo eo.tit.li.vj.in nouel.
ad quos in hoc me remitto. Sed redeundo ad ꝓpoſitũ noſtrũ di
co ꝙ iſte text.loquitur in alio iuramẽto diuerſo ab illo put ſonat
textus bene conſideratua.Cunus ver ba ſunt hec⸗

Z. Rem non nouam neqʒ inſolitam agredimur
ſed antiquis quidem legiſlatoꝛibus placitaʒ. cũ
vero contempta ſit non leue detrimentũ ad cãm
inferentem. cum eni non eſt incognituʒ antiquos
iudices nõ aliter iudicialem calculuʒ accipere ni
ſi pꝛius ſacramentũ pꝛeſtitiſſent oĩimodo ſeſe cũ
veritate ⁊ legum obſeruatione iudiciũ eſſe diſpo
ſituros.cum igitur viam non vſitatam inuenimꝰ
ambulandam: æ anterioꝛes leges noſtre que de
iuramenio poſite ſunt non minimã ſue vtilitatis
experientiam ⁊c. In.S.patroni autem cauſarum
qui vtrique parti ſuum pꝛeſtantes ingrediuntur
auxilium cum lis fuerit conteſtata poſt narratio
nem pꝛopoſitam ⁊ cõtradictionẽ obiectã in qua
licunqʒ iudicio maioꝛe ſeu minoꝛe vel apud arbi
tros ſiue ex cõpꝛomiſſis vel aliter datos vel ele
ctos ſacroſanctis euangelijs tactis iurent ꝙ om
ni quidem virtute ſua opeqʒ omni quod iuſtuʒ ⁊
verum exiſtimauerint clientibus ſuis inferre p/
curent nihil ſtudij relinquentes quod ſibi poſſi/
bile eſt ⁊c.

Se pedaneis iudicibus.

Y ⸗ Lud.roma.in ſuo ſingulari in verbo
. PD la cet. appellatio ⁊c dubitat ſatis ſuperq; ſa

tis an a ſententia lata in cauſa requirente celeritatẽ puta ᷣm eum
in cauſa damni infecti poſſit appellari. Et tandem poſt multa di/
cit ꝙ dubiũ facit tex.in.l.cfi.ff. de appel.recip.vbi dicitur ꝙ nõ: ſed
bm eum in contrariũ facit tex. apertus in.d.l.placet in fi.in ver.ex
omni cauſa appellare lz ⁊c. Sed ſoluit ipſe dicendo ꝙ non poteſt
appellari vt in.d.l.fi.niſi cauſa ſit mixti imperij vtputa damni in/
fecti quia tunc poteſt appellari.⁊ ᷣm eum hoc modo ꝓcedit text.
in. d.l.placet. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nono intellectu meo
d.l.placet.vbi ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur licet dicatur ex omni
cauſa appellari poſſe.tamen ego intelligo niſi ſit de requirentibus
celeritatem vt in.l.vt gradatim.S.ſed ſi lege.ff.de mune.⁊ honoꝛi.
⁊.l.pꝛima cum glo.in ver.vnuſquiſq;. C.de ſacroſan.eccleſ.⁊.l.in⸗
ter omnes. ff.qui ſatiſda.coga. Quid autẽ in cauſa damni in
fectl dixi alias in rubꝛica. ff. de dam. infec.poſt do.meũ Alexa. de
imo.ibi.⁊ ideo non repeto nũc.nec ero longioꝛ.ſed volui hec mo/
do dixiſſe pꝛo intellectu.d.l.placet.licet Ludo.ro.equiuocet ⁊ al/
leget tex.nihil facientẽ in.l.i.de peda.iudici.ſed eſt tex. ĩ.d.l.placʒ
in fi.quem tex.ego intelligo nouiter pꝛout ſupꝛa dixi. Cuius ver /
ba ſunt hec.

L. Placet nobis pᷣſidesde his cauſis in quibuſ
quidẽ ipſi non poſſint cognoſcere ante hanc pe/
daneos iudices dabant.notõnis ſue examen ad
hibere:ita tamẽ:vt ſi vel ꝑ occupatões publicas
vel pꝛopter cauſarũ multitudineʒ omnia huiuſ-/
modi negotia non potuerint cognoſcere iudices
dãdi habeant poteſtatẽ ꝙ non ita accipi conue/
nit:vt etiam in his cauſis in quibus ſolebant ex
officio ſuo cognoſcere dandi iudices licẽtia per
miſſa credatur quod vſqʒ adeo in pꝛeſidum cog
nitione retinenduʒ eſt vt eoꝛũ iudicia non dimi/
nuta videãtur: dum tamen de ingenuitate ſuper
qua poterant ⁊ ante cognoſcere ⁊ de libertinita/
te pꝛeſides ipſi diiudicent. Exempluʒ ſacraꝝ
litteraruʒ eoꝛundem ad ſeraphicen. Placet vbi
iudicibus ſi quoſ grauitas tua diſceptatoꝛes de
derit inſinues vt delegata ſibi negotia lata ſentẽ
tia determinet:nec in his cauſis in quibus pꝛo/
nunciare debent ⁊ poſſunt facultatẽ ſibi remittẽ
di patere ad iudiciũ pꝛeſidale recognoſcant: ma
xime cum ⁊ ſi iudicatio alicui litigatoꝛũ parti in

iuſta videtur interponẽde pꝛouocatiõis poteſtaſ
ex ſententia ex cõmuni cauſa pꝛolata libertas li
tigatoꝛibus tribuatur. Fe

qui pro ſua iuriſdictione.

7. 1 Bar. hic dicit in fine q iſte text.e⸗
Z. prima. gularis ad hoc pꝛopoſitum ꝙ; Xeln
a pꝛincipe ſubdelegat cauſam meri imperij in verſic. nullo habito
tractatu perſonarũ cauſarũve ⁊c. ⁊ ſic delegatus pꝛincipis ſubde
legat omẽs cauſas.ergo ⁊ meri imperij.⁊ ita voluit dicere Bart.
bic ⁊ alij cõmuniter poſt eum ita intelligetens iſtum tex. Et idem
voluit Bar. in . l. . v in. l.ij.fl. de iuriſdi.om. iudic. ꝛ in. lne quicq;
S. vbi decretum.ff.de offi.pꝛoconſul.⁊ HBal.in addit. Specu.in ni/⸗
tu. de delega.in. .cauſe ⁊c.⁊ ibi etiã per Job.an. Szʒ aduer
te tu pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo illius text.nam ego intelligo
eum aliter videlʒ vt loquatur reſpectu cauſarũ que non erãt de iu
riſdictõe illius delegati nec ad eius cognitionẽ ptinebant vel ſpecta
bant. nam ſi delegatur ſibi a pꝛincipe ipſi bene poſſunt alijs ſnb/
delegare.hoc ego colligo ex illo tex.vt cõueniat cum pᷣcedentibus
dictis in pꝛincipio ad que vẽit exceptiue vt ibi in verſi.hoc mſi ac.
Sed ſupꝛa non fecerat mentõem de cauſis meri imperij ſʒ de his
indiſtincte que non ſpectabãt ad iudicem. nam delegare non pot
eas vt ibi dicitur in verſicita videant ſi ad iuriſdictõem delegatio
pertineant ⁊c.⁊ ſic tex. poſtea in fi.in dicto verſi. hoc niſi ⁊c. iuncto
verſi.nullo habito tractatu ꝑſonarũ cauſarũve ⁊c.conſiderauit in
riſdictõem reſpectu cauſe non ptinentis ad illum ⁊ etiaz reſpectu
ꝑſonaꝝ nõ ſubiectaꝑ.Et hoc mõ ego nouiter intelligo illu text. et
magis nobis ſernit generaliter qᷓ; ſolnm ⁊ dũtaxat eũ intelligẽdo
in cauſis meri imperij ſolum. Cuius tex.verba ſunt hec.

L. In cauſarum delegatõibus illud cõſultiſſimũ
pꝛecipimus obſeruari vt ita valeant ſi ad iuriſdi
ctionem pertineant delegantis.ꝙ ſi quis aliene
iuriſdictionis cauſaʒ crediderit delegãdam nec
pꝛecepto cognitoꝛem datum patientiam accom
modare cenſent.⁊ ſi contra leges obtemperaue
rit deleganti omnia que ab ea delegatiõe gerun/
tur pꝛo infectis habere pꝛecipimus ae ſi ipſiqui
delegauerint aliene iuriſdictionis iudices reſe/
diſſent vt nec appellandi quidem neceſſitas vi/
ctis aduerſus eas ſentẽtias imponatur.hoc niſi
iudices a nobis ſpecialiter delegãtibus dati ali
is cauſas delegauerint iudicandas. nam his de
legantibus nullo ꝓꝑꝓſonarũ cauſarũve habito tra
ctatu appellationẽ ad eos iure iudicia remeabũt

Se feriis.

Glo.in.l.dies feſtos. Rlmue⸗
glo. pꝛo ſingulari. ⁊ etiam Bald.in.l.ſi vt pꝛoponis.C.quõ ⁊ quan
do iudex ad hoc ppoſitũ ꝙ etiam diebus ſolemnibus poteſt qui
capi perſonaliter vt ſuſpectus debitoꝛ. ⁊ eſt glo.in verbo fideiuſſio
cum qua ſto ſimpliciter. quia clara eſt ⁊ nõ eget aliqua mea noua
interpꝛetatõe niſi ꝙ addo vnũ verbũ.ſ.ꝙ idez voluit ibidẽ Bart.
⁊ Paul.de caſt. in.l...f. eo. tit. ? Paul. de caſt. in ſuo conſilio.xl in
cip. pꝛo plenioꝛi examine ⁊c. vbi multũ luculenter examinat de hu
iuſmodi captura. ⁊ per do.meũ Alex.de imo.in ſuo conſilio iij in
quinto volumie incip.in xpᷣi nomine ⁊c.queritur an ſtante nullita
te ⁊c.vbi ponit an executio ſententie poſſit fieri tali tempe feriat
in honoꝛẽ dei.? Raph.cuma.in ſuo conſilio.clvij. in pꝛinincip. c
ptura debitoꝛis fugitiui ⁊c. Et Pet. de ancha. in ſuo conſilio. cxx
incip. vtꝝ compꝛomiſſuzʒ ⁊c. in fine. ⁊ Paul.de caſt. imn ſuo conſlio
ccclxxi.incip.in chꝛiſti noĩe amen.⁊ do.meus Alex.de imol. in.l ij
in tercia col. ff.de iuriſdi.om. iudi.x illuſt. do. Sran. areti.in ſuocᷣ
ſil. xxxxv. incip. reſpõdendo bꝛeuiter dubijs ⁊c. vbi ponit an poſſit
oppõi de incõpetentta iudicis a debitoꝛe capto pꝛo ſuſpecto veln ſ⸗
ad quos me remitto. Et redeũdo ad pꝛopoſitũ dic ꝙ hec gloſa
clara eſt. cuius verba infra poſui. ⁊ ideo non repeto bic iteruune
idem ſepius dicamus.

Ljrunthen. dar⸗

nuanitlnt
“ NpnNe
Baani gingtn
õ

Mrltingtinfitze⸗

fann

Net N

ad
lenuiſfelömmuetnn. Sutr,

uiſtegintgun i rern

Peni luurmrins daintin
iiagtiteninumrEni

AENireKnntütt aemren
11 CGeketntinnurieemir u tin

Eengtinttinnentin rlrn

Mrftinſegiurttireinerren

ſſttngnandeniinkwe

Mneſmtongenrinmntie

ſoritinenieninminnmsdtn
eroynſyfntinnur ina anu
iwume,dn gAnr
Nenigftiidntn tann

Penintfurg .

grunchmirn Z
ſſnitwnſter ſae

Nnlcinkpnon un

falign
Ouüimemn
Mnonten.

an i M

R

neh
Mniireane

——

ð

.

IQrange

22☛ —

☛

— , :rr f ff efeeeeeeeseee

221722 n2.2 *° HF 2. „1

₰
E

—

—
—

—
1
a
n
14
ve

4

–—

—

ren int
al ſennigsehen
aM murhantgin
mmuigs in uinni ſiir
ar aer inſcitineitlt

Arnlnti gitn uuſtn

CSaſisdsſnitssinpounnhent
natswhes tilier aigiſht
Scſs ugaritidiantng nnteen
Lacir ngotni ulir ckion
cnm uin tsiſtiliunmuti

elns.

W
oinl desſ.
Pnnitn

aifn 1 nnin del⸗
nnn un i,
SxNN tcheen
are ntun
G4α .
sau

Glo. in.l.ſinali in uerbo fideiuſ

is c. Docto. omẽs hic ⁊ etiã do.meus Alex. de imol.in. l. i. .
ain in fie in vlti. col. ff. eo. allegãt oẽs iſtã glo. p unguler. ad
boc propoſituz e debitor ſuſpectus de fuga poteſt capi die feriato
in honoꝛem dei niſi ſatiſdet de iudicio ſiſti. de qua materia nõ dico
nunc cum alias late dixerim poſt do. meũ Alex.de imo.in dicto.9.
excipiũtur. ⁊ eo maxime quia glo. iſta clara eſt ⁊ non eget aliqua
mea noua interptatoe niſi ꝙ addo vnũ verbũ nũc vltra alias vctã
per alios ⁊ per me in dicto..excipiũtur ꝙ idẽ voluit Paul. de ca
ltro in conſilio. xxxvij.incip.· in cauſa capture ⁊c.⁊ etiam in conſi ⸗
xxviij.? in dicta. li.fr de ferijs. ⁊ Bar. v cõiter alij in. d.l. fi. eod.
ni. Tamen intellige ge tenetur cauere de iudicio ſiſti finitis ferijs .
non autẽ agi debet eo tempe ᷣm Paul. de caſt. vbi ſupꝛa per tex.
in lſi adulteriũ cum inceſtu. . fi.f de adulte.in ver. differtur eiuſ
accuſatio ⁊ cautioe in iudicio ſiſti cauſa pmutatur in fine honoꝛis
æc.de qua materia plus non dico modo ſed pono verba glo.que
funt hec ⁊ bꝛeuia equidem.

Sideiuſſoꝛes de ſiſtendo in iudicio niſi de receſ
ſu timeatur ⁊c.

DHe iuriſdictione omni.iudic.

unri rAi Bar. hic ⁊ etiam do.
L. iuris ordinem. meus Alex. de imola
in.l.cum quedam puella in pꝛin. in pꝛima col.ff.de iuriſdi.om. iu/
di reputãt ⁊ dicunt iſtum text. eſſe ſingul. ad hoc pꝛopoſitum ꝙ
quis cõueniri poteſt in eo domicilio in quo cõtraxit ſiue hẽat nunc
illud domiciliũ ſius illð mutauerit vt hic in tex. Sz! tu aduer/
le quis ego dico tibi plus per iſtum tex.q nedum põt cõueniri ille
in eo domicilio quod habuit tempoꝛe cõtractue.ſed etiã põt cõue/
niri in eo quod habet depꝛeſenti in quo.non contraxit. ita pꝛobaĩr̃
hic in gerſi. vbi domicilii habet reus vel habuit tempe cõtractus
⁊c. Circa quẽ tex. ⁊ eius materiã allego notabile ↄſiliũ̃ illuſtris
do. Fran. areti.in conſilio. cxxxv. incip. Clariſſime dñe collateralis
⁊c.vbi ponit vtrũ ad hoe vt quis poſſit cõueniri rõe cõtractus ſa⸗
tis ſit ꝙ tempe cõtractus habeat domiciliũ in illo ſoco ad quem in
boc me remitto ne exeamus intentõz pꝛincipalem noſtrã que ver
ſatur in vero intellectu iurinm. ⁊ maxime nunc in iſto textu circa
quem docto.ſatis variarũt maxime do. Anto.in.c.pꝛopoſniſti ex/
tra de foꝛo compete. ⁊ etiam Saly. hic pꝛout alias legendo latius
de his omnibus dixi in.d.l.cum quedam puella.⁊ ad ibi dicta me
remitto. ⁊ redeo ad tex.de quo agimus nunc. Cuius textus ver/
ba ſunt hec. .
L. Juris oꝛdinem cõuerti poſtulas vt non actoꝛ
rei foꝛum ſed reus actoꝛis ſequatur. Nam vbi
domicilium habet reus vel tempoꝛe contractus
habuit licet hoc poſtea tranſtulerit ibi tantũ euʒ

cõueniri opoꝛtet.

Quando impeꝛatoꝛ inter
pupilum et uiduam.

Glo. m. l. prima in glo. antepe

nultima in verbo ercidere ⁊c. Bal. Saly. hic ⁊ etiam do. meus
Alex. de imol.in.l ſi quis in cõſulendo in penul.col. C. de pactis re/
putant iſtam glo.ſingul. ad hoc ꝙ vbi pꝛiuilegiũ eſt indultuz cauſa
miſeratois non poteſt tolli per renũciationez ipſius cui conceſſum
eſt yt ibi per eos ad quos me remitto. quia glo. clara eſt ⁊ nõ eget
aliqua mea noua interptatõe. Cuius verba ſunt hec.

Excedere ⁊c. Quid autem ſi huiuſmodi per/

ſone peruerſe conſenſerint Reſpondit Jo. idem
eſſe ⁊c.

Sectu aduerte quia ſi in glo. habes illud verbũ puerſe ꝛc.
glo. non dicit ita indiſtincte. Sed caſu quo peruerſe hoc facerẽt pu
ta inducte dolo aduerſarij. Sed quia multi libꝛi nõ habent illud
verbum peruerſe ſcd loco eius habẽt verbum miſere ⁊c.ideo glo.
tunc magis aperta eſt ⁊ non egeret aliquo ſupplemẽto. Sed in li /

bꝛo meo ego habeo verbu miſere. ſed in aliquibus alijo ẽ verbuʒ
beruerſe ⁊c. cogitabis.

Abi de crimine agi oportet

Gloſa in.l.prima. Do mens Aler. im.

. — in.l. ſi cõuenerit. in vltia
col. eirca ſi. ff. de iuriſdi. om.iudi. reputat iſtam glo. ſing. ad hoc p

poſitũ ꝙ ſi a pꝛincipio fuit erroꝛ in litigantibus coꝛã aliquo iudice
incõpetenti ſi ex poſt ſciẽter litigarunt coꝛam eo licet ipſe ignoꝛet.
tamen pꝛimus pꝛoceſſus valet ⁊ omnino cõualidatur de qua ma
teria non dico nunc cum alias legendo dixerim in. d.l. ſi cõuenerit
poſt alios docentes æ maxime pꝛeſfatum do. meũ ibi niſi ꝙ addo
nunc Specu.idem volentẽ in tit. de compet. iudi.aditio. in. . pꝛĩio
in ver. decio ⁊ ibi ⁊ Jo.an.ad quos me remitto. Et intellige ſa/
ne hec omnia niſi cõmuni opinione reputaretur cõpetens.qꝛ tunc
ſine dubio geſta coꝛaz eo valent vt in.l.barbarius philippus.ff. de
offi.pꝛeto.⁊ in.l.arbiter. C. de ſente. ⁊ interlo. om.iudi.⁊ in.c.ſciſci
tatus extra de reſcript.de quo latius dixi in.d.l.barbarius in in/
tellectu meo nouo ad illum rex.⁊ ideo pꝛo nũc non me extẽdo cix
ca huiuſmodi incõpetentiã iudicis. Sed vnũ etiã nota qʒ; gloſa
met in fr.limitat hec multũ ſingulariter de qua in hoc docto. non
faciut mentionem. ⁊ eſt not. etiã in hac vltima parte ſui. Et pono
verba glo.que ſunt hec.

Inchoate ⁊c.in ver.ſed quid ſi neſciunt a pꝛin
cipio ſed ſciunt poſtea ⁊ litigant.reſpõdeo tenet
iudicium pꝛopter rati habitionẽ vt.ff. de iudic.l.
ij. ſecus ſi mea voluntate non potui facere iudi⸗/
cem quia eius erat condictõis a pꝛincipio vt iu/
dex eſſe non poſſet.nam licet mutata ſit eius con
dictio non tamen tenet ſentẽtia ſecũduʒ Aʒo.⁊c.

Autenti.qua in pronincia.

Illuſtris do.Srancii.areti.in.l.ſed ſi de ſua in tercia colffð
acquir.heredi.reputat iſtum tex.ſing.ad hoc &ꝙ facilius tolleratur
ratificatioq; mandatũ fiat in abſentia ⁊ pariat effectũ obligãdi
dominũ ſuũ ⁊ ita ꝓcuratoꝛ cõſequitur in abſentia etiam non in/
terueniẽte numero vel epiſtola qᷓ; expꝛeſſuʒ mãdatuz vt ibi p euz
ad quem me remitto ⁊ ad alia ibi dicta ⁊ pꝛo nũc pono iſtuz text.
Cuius verba ſunt hec.

CAutent. qua in puincia quis delinquit ⁊c.que
quia longa obmitto.

De inofficioſo teſtamento.

Poſtumus filius p̃teritus a ma
„ .B i mater. tre teſtante que nöbabuit facul/
tatem mutandi teſtamentuz in quo erant inſtiiuti alij filij ex eo qꝛ
moꝛtua eſt in pnerperio videtur inſtitutus ab ea vna cũ alijs.⁊ iõ
teſtamentũ non rumpit. vel rectius loquẽdo non querelat. ſecus ẽ
ſi eſſent ab ea inſtituti extranei. quia tunc põt agere querela ⁊ ſic
teſtamentũ rũpitur in totũ.tex.eſt in.d.l.ſi mater.quẽ tex. ad hoc
dĩxit Bal. hic foꝛe ſingul.⁊ nõ eſſe alilbi. Sed tu dicas ꝙ eun
