ea.⁊ in.l.ſi finita.ꝭ.iulianus.ff.de dam.infec.vbi alias legendo ⁊ re
petẽdo dixi poſt alios in repeti.nr̃a ad illũ tex. dicata ad.S. D.M.
A.vj.pontifi.maxi.⁊ ad ibi dicta me remitto. Sed tu aduerte
pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.nã iudicio meo nõ multũ
vr facere ſi bene ⁊ ſubtilit᷑ põderet.nã tex.ibi ponit triplicem viazʒ
citãdi.ſ.vel ꝓcuratoꝛẽ abſentis vel ad domũ abñtis vł amicos vt
ibi in verſ.amicis deniq; aut pcuratoꝛi aut domũ ⁊c.⁊ ſic iſte tex.
potius continet odium abſentis qᷓ; eius ſauoꝛem. Nã poſſum ego
nolle citare illum abſentez ad eius domũ nec eius ꝓcuratoꝛez ſed
ſimpliciter poſſum citari facere eius amicum vnde iſte tex.non in/
ducit necceſſitatẽ ꝙ vbi quis eſt abſens vt efficiatur contumax de
beã necceſſario citare eius amicos ſed poſſũ hoc facere ſi ego volo
Uel ⁊ ſo nouiter dico ꝙ iſte tex.intelligitur qũ quis non ha⸗
beret domũ nec etiã pꝛocuratoꝛem conſtitutũ ⁊ velleʒ ego eum ci⸗
tare nam tunc debeo citare eius amicos ſed vbi fuiſſet quis citatꝰ
tunc non eſt opus citare amicos. Uerum eſt ꝙ poſſemus di⸗
cere ꝙ aut ſemel quis fuit in illo iudicio ⁊ tũc non requirit citatio
amicoꝛum aut nunqᷓ; fuit in eo iudico ⁊ tunc ſecus eſt ſᷣm glo. in
lpꝛetoꝛ.ff ex quibus cauſ.in poſſeſ.eatur.⁊ glo.in dicto.ꝭ.inlianꝰ.
in glo.magna in verſi.ſi nõ inuenitur ?c. Attamẽ hoc vltimũ
intelligo verũ quãdo quis non haberet domũ vel pꝛocuratoꝛem.
nam his duobus caſibus quãdo haberet domũ vel ꝓcuratoꝛem
non poſſet citare eius amicos. ⁊ hoc per texin dicto. S.ꝙ ſi foꝛte.
qui licet pꝛius ponat amicos ⁊ poſtea ꝓcuratoꝛẽ ⁊ ſucceſſiue do/⸗
mũ. tamen ego non facio vim in hoc oꝛdine littere.ſed potius in
oꝛdine intellectus. nam magis eſt veriſimile ꝙ illi de domo men
vel pꝛocuratoꝛ meus me certiñcẽt qᷓ; amici mei.vnde potius ðbet
P i.

fieri citatio ad domũ vel de pꝛoeuratoꝛe meo q;ᷓ de amicie ⁊ hoc
modo ego intelligo iſtum tex.de cuius intellectu etiã latius dixi in
repetit.mea dicti.S.iulianus.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ
pono ve rba dicti.S.quod ſi foꝛte que ſunt hec.

C. Quod ſi foꝛte nõ ſit cui denuncietur neqʒ do
lo malo factũ ſit ne ſit:amicis deniqʒ aut pꝛocu
ratoꝛi aut ad domum denunciandum eſt.Sed ⁊
Seruius recte ait ſufficere femine viro notũ fa
cere opus ſe facturũ vel deniqʒ eo ſciente facere
quanqᷓʒ etiam illud ſufficiat celandi animuʒ non
habere. Idem ait ſi quis in publico municipiuʒ
velit facere ſufficere ei ſi pꝛocuratoꝛi reipublice
denunciat.

De exceptione rei iudicate.

7

Bart. hic dicit iſtũ
Z. B I9 te. §. Pri mo. tex.eſſe ſcribendus
litteris aureis.⁊ idem Bar.in.l.is qui ſe obtulit.ff. de rei vendic.
⁊ Bal. in.l.cogi in vlti.col.C. de peti.here.⁊ etiam do.meꝰ Alex.
de imol.in.l.ſi conſtante.S.fi.in quinta col.ff.ſolu.mat.⁊ etiaʒ do
mens Alex. de imol.in.l.naturaliter.S.nihil cõmune in.xxi.col.ff.
de acquir.poſſeſ.reputãt etiã iſtum tex.ſᷣm vnaʒz lectu.ſingula.ad
hoc ꝙ contra non poſſidentẽ pꝛocedit iudiciũ rei vendicatõis ⁊ po
terit iudex pꝛonũciare in illo iudicio actoꝛẽ eſſe dominũ ſi reperit
reum non poſſidere.que ſentẽtia hẽbit executõem contra reuʒ tũc
non poſſidentem ſi vllo temꝑe puenerit poſſeſſio ad eum. Quoꝛũ
dictis adde tn not. per Mathe. de matteſe.in ſuo notabili.cxlvij.
vbi limitat iſtũ tex.ſingul.multũ not.abiliter vt pꝛocedat qñ actoꝛ
ignoꝛarit reuz poſſidere. Sed ſi ſciuiſſet eum non poſſidere ⁊ egiſ
ſet contra eum rei vendicatõe reus ſolum abſolueretur ab obſer/
natõe iudicij non autẽ poſſet ferri ſentẽtia in fauoꝛẽ actoꝛis eum
eſſe dominũ.quia iſto caſu videtur ſeipſum deciꝑe vt in.l.nam et
ſi actoꝛ.ff.de rei vendi.⁊.hoc modo intellige iſtum tex.de quo agi
mus licet pꝛefati ſcribẽtes hoc non dicãt.⁊ iſta eſt aurea limitatio
ad iſtum caſnm. Cuius verba ſunt hec.

CSi quis fundum quem putabat ſe poſſidere
defendit:mox emerit:re ſecunduʒ petitoꝛẽ iudi/
cata:an reſtituere cogatur:⁊ ait Neratius ſi ac/
toꝛi iterum petenti obiciatur exceptio rei iudica
te replicare eum opoꝛtet de re ſecunduʒ eum iu/
dicata ⁊c.

Q nod ni aut clam.
X. ſi cgo. Sicismanchaf ortantteeres bo

micidiũ alteri ⁊ perpetratum fuit per iſtum vltimũ quis ex vobiſ
teneretur an pꝛimus mandans an ſecũdus an vero ipſe ſolus bo/
micida. In hoc dicas ꝙ oẽs tenẽtur.tex.eſt in.d.ſi ego quem
text.ad hoc pꝛopoſitum pꝛo ſingulari ⁊ mentj tenendo allegauit
Bal.in.l.vnica.S.ne autem.in verſic.extra quero mandaui Ticio
⁊c.in quinta col.C.de cadu.tollen.vbi dixit idem eſſe in poꝛtante
litteras ſcienter pꝛo homicidio cõmittendo.naʒ ipſe ẽt parifoꝛmit᷑
tenetur ſicut ille qui dedit ei litteras pꝛo homicidio committendo
cum quo in hoc ſto ſimpliciter quia tex.hic planus vr̃ maxime in
verſi.⁊ me qui inicium rei pꝛeſtiterim teneri ⁊c.⁊ non eget aliqua
noua interpꝛetatõe noſtra. Circa quẽ addo vnũ verbum ꝙ in
tantum mandans tenetur ex delicto mãdato ꝙ etiam ſi mandata
rius erat alias facturus omnino tenetur ⁊ obligatur ex mandato
⁊ ex delicto ſequuto ſᷣm Bal.i.iin tercia col.C.de ſeruis fugi.⁊ in
l.i. S.per ſuadere, ff. de ſeruo coꝛrupto. ⁊ Bar.in.l.non ſolum..
ſi mandato.ff.de iniur.⁊ Ange.areti.in ſu o libello maleſiciorũ in
verbo mãdatoꝛẽ ⁊c.⁊ Ange.peruſinũ in conſi.xxij.incip.In dei no
mine amen ⁊c. ad quos me remitto.⁊ redeo ad iſtũ textũ de quo
mõ agimꝰ In quo dico iſte tex.non videtur facere cum loquat
in cauſa pecuniaria vt pꝛobatur hic in fine in verſi.ſed vno ex hijs
ſatiſfaciente ceteri liberãtur ⁊c.quod non eſt ſic in homicidio mã
dato ⁊ poſt mandato alteri ⁊ perpetrato.nam per moꝛtem vmus
alij non liberãtur cum omẽs ſint in dolo.vnde credo hoc dictum
eſſe in ſe verum ſed non per iſtum tex.qui loquitur in diuerſis ter
minis vt patet ex eo. Cuius verba ſunt hec.

L. Si ego tibi mãdauero opus nouum facere:tu

alij:non poteſt videri meo iuſſu factum tenebe/
ris ego ⁊ tu ⁊ ille.Et an ego tenear videamus:⁊»
magis eſt etiam me qui inicium rei pꝛeſtiteri te
neri.ſed vno ex his ſatiſfaciente ceteri liberatur

Depꝛecario.

L. Certe.S.pꝛimo. AAasdo ectnelhact

ne non
quis facere per alium ſed debet facere per ſeipſum.l.inter Anae⸗

cum ibi plene nota. fl.de ſolutio.⁊ in.l.ſi non ſoꝛtem. .libertus cq
ibi etiam plene nota.fſ. de condi.inde.⁊ per nota.per Bal in. li
ne aũt. C. de cadu.tollen. ⁊ per Oldra.in cõſi.xxxxij. Sec poͤt
nõ ſine quare dubitari quid in factis in quibus vertitur ad minicu
lum acquiſitionis in quo dicas ꝙ ille qui facit per alium dĩ ppꝛie
⁊ vere ſacere per ſeipſum tex.eſt in. d.l.certe..pꝛimo queʒ tert.ad
hoc dixit eſſe vnicum in iure Bal.in. d.l. vnica. . ne gutẽ in vltima
colũ.circa mediũ. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu
meo iſtius tex. in quo dico ego nouiter ꝙ non eſt ratio acquiſitiõis
que illud operetur hic ſed eſt quia non tractatur hic ð aliqua indu
ſtria perſone nam paria ſunt ꝙ tu concedas mihi roganti rem tuã
pʒecario vel ꝓcuratoꝛi meo noĩe meo recipienti vel ꝙ ego ratifcẽ

geſtum nomine meo. Mam in hijs non verſatur aliqua induſtria

pſone ⁊ ideo ſemꝑ d mibi concedi vere pꝛecariũ ⁊ ad effectus pꝛe
carij qui reſpiciunt magis cõcedentis perſonã qᷓ eius cui conceſſio
fit vt ibi in verſi.me mandante vel ratuz habent ⁊c.⁊ ita ego intel
ligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

CSi pꝛocuratoꝛ meus me mandante vel ratiʒ
habente pꝛecario rogauerit: ego pꝛecario pꝓpdꝛie
habere dicoꝛ.

Doctoꝛes coiĩter ſeriben /
Z. um precario. Reitcnes rone ſdben
de verbo.obligat.maxime Ludo. Roma.⁊ etiã Jo.andre.⁊ domi
nus Anto. in.c.hi.extra de condi.appo.⁊ glo. Bart.⁊ Bal.⁊ com
muniter alij docentes in aũt.ingreſſi.C.de ſacroſanc.eccle.⁊ Jo. ð
Imo.in.l.vbi ita donatur.ff.de dona.cau.moꝛ.late examinãt illam
queſtionem nota.nunquid ſi monacus pꝛofitetur religionem cum
hoc quod bona ſua ſibi remaneãt vitietur ingreſſus an vero vitieĩ
reſeruatio bonoꝛũæ remaneat firmus igreſſus in quo aticulo ſunt
pᷣfati ſcribentes varij ⁊ in diuerſis opinionibus ꝓut refert Ludo.
Roma.ibi ⁊ ibi etiã ego aliaſ legendo dixi poſt eum ⁊ poſt Alluſt.

Do. Fran.areti.ibidem qui etiã late examinat iſtum paſſum bene

p.iij.col. Sed inter alia fundamẽta allegr tex.in.d.l.cuʒ pꝛeca
rio ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ valet ingreſſus ſed vitiatur reſeruatio.naʒ
bm eos ibi pꝛecariũ fuit conceſſum mihi a te in certum tempus vt
an tea reuocari non poſſet ⁊ dicitur ibi ꝙ pactũ reijciatur ⁊ retinet
pꝛecariũ de re tua mihi conceſſum ⁊ poterit reuocari per te ad om
nem voluntatem tuã pꝛout eſt nã pꝛecarij vt in.li.ff eo.tit.ad quẽ
tex.tamen reſpondet Cy.in.d.aũt.ingreſſi.⁊ Pe. de anca.in. c.te/
mo põt de reg. iur. libꝛo.vj.ꝙ ibi pactũ fuit appoſitũ non ſubſtũ
tiã actus nec ad diminutionẽ virtutis ↄctus. Sed ad augendã vir
tutem ↄctus ⁊ ideo non eſt mirũ ſi non annullatobligatio neq; con
tractus. Sed in qõe pꝛopoſita pactuʒ opponit᷑ ð ſubſtantiazʒ õcius
vt in.c.cum ad monaſteriũ in fi.extra de ſtat.mona. Uelfo di
cit pꝛefatus dñs Sranci.aret.in.d.ꝭ.ſed ſi mihi in quarta col.ꝙ in
dicta...cum pꝛecario pactum appoſitũ non continet aliquid illicitũ
⁊ ideo valet obligatio ſeu ↄtractus. Sed ĩ hac qõe pꝛofeſſionis fac
te cuʒ reſeruatione bonoꝛũ paciũ continet quid illicitũ vt in.d. ceuz
ad monaſteriuz de ſta.mo.⁊ in.c.non dicatis.xij.q.i. Sed iu
aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo.d.tex.in.d.l.cuʒ pꝛecaſio
nam ego p dico ꝙ pꝛecariũ conceſſum ad tempus valet ⁊ non pot
untea reuocari pꝛecarium text.eſt in.l.quarta..fi.cum.l.ſeqff eo.
li, ⁊ ſic tenet contractus. Secundo dico ꝙ in.d.l.cum pꝛecaſio
pactum erat omnino illicitũ vt hic in verſi.ſi nulla vis eſt huius cõ
uẽtionis vt reʒ alienax inuito dno poſſidere liccat ⁊c.que verba p
bant aperte pactũ illud eſſe illicitum ⁊ repꝛobatũ.Et ideo aliter in
telligo iſtum textum ⁊ dico ꝙ ibi eramus in pꝛecario conceſſo de
re aliena ad tempus quo caſu non vʒ ne demus ꝙ quis poſſideat
rem alienã inuito dño ꝓut ibi dr in tex. maxime in ratione aſſigna
ta ibi in verſi.S. poſito ⁊ ideo non eſt verum illud qð dicunt doclo
res per iſtum tex.ꝙ pꝛecarium conceſſuʒ de re mea ad tempus va
leat Sed ꝙ reijcitur tempus ſeu pactũ naʒ immo valet pꝛecaniſi et
tẽpus non reijcitur..liiiij. S. ſfi· Sed tex.in.d¶ cuʒ pcario loqi
in pꝛecarto rei aliene per te mibi conceſſo quo caſu non valet ⁊ hec
eſt vera ratio ⁊ meius iſtius tex.Cuius verba ſunt bec.

CL· Cum pꝛecario datur aliquid ſi conueniat: vt

narſennenen

nncliut

nun rN
Ptniunmittmniſe n

ChnecirmvNA. ArK
runniun e
ieknnenarr iend Srr;

nbtttufkmd i 4

rnetkwinsitihn nn 1
bkidkräimtanrfen dner n
rinittitlniudin gin

fNNhNüNH

VPmArnphen N
AnmWrANEnieren
finie Rebewnthnenlu
Ihcisneonzſitunir
taunerdMArtsim
Nifninniinnirs nn
nihmmunmn irA
enifilimumenn
,
1Annfiinintentriginn
Gglkttinmluntiinenne⸗

Mhinarlinintnndits

migingui

tle
Nenii Nrtn, An
rnenn⸗
ſän. A
Prine u
nehenr
rnt E n

.

—

. .e

4
..

4
£

EEEe —

– —DW

S⸗;

O 7
— Aumn
lgſueth nt

AnmI mt
rnkan lmc en

midlennmi g n en

müimantui il int
Manamtririaritlnnni,
ramnnuſum nim tein

õäl

Munmu imns ſiengont⸗

õäü
riaithaiepin emonei Nan ee
NGata den ai umuiin fur
uai Gmn iu fmmnin ilg ilafr
vuritig A ſigſi fin, tinn
õ
nnm i NIN,ii nn
rirru miemin n tunnn n

cturna am AN Ntnfi

ll
murnam ſh iiit uiii
ðcsä
RR awiitkfrizente
mineſanun ien

ua*αa:ni zaconnd
. Ceälrbiacumucngn
mrnl ln ctitil

in kalendas iulias pꝛecario poſſideat nunquid
exceptione adiuuandus eſt: ne ante ei auferatur
ofſſeſſio: Sed nulla vis eſt huius conuentionis
yt rem alienam dño inuito poſſidere liceat ⁊c.

He exceptione rei iudicate.

Juramentũ retractatur pꝛetextu nõ
Z. ſi mater. dico inſtrumẽti ſed teſtamẽti nouiter
reperti vt in.l.f. C. de reb. credi. v⁊ iureiura. cum ibi plene not.
Sed dubiũ ſolemne eſt quid in ſentẽtia. Et in hoc Ludou.
roma in ſuo ſingulari in verbo ſententia ⁊c. el.xvj. late examinat
hbanc qoem referendo plures opiniones in hoc cõtrarias. täcdem
concludit q retractatur ſententia per teſtamentũ nouiter repertũ
ſicut iuramentũ per glo. in. li.ꝭ.ratio. ff. quẽadmo.teſtam e. aper.
pꝛo qua ipſe dicit ſibi videri caſum in. d l.ſi mater in pꝛin. recte in
tuenti vm euz. Sed tu aduerte diligẽter ꝓ nouo ⁊ vero meo

intellectu eius.ð quia recte intuenti tex. iſte pꝛobat totum contrari⸗

um. Mam hic mater egit pꝛo hereditate filij ſui pupilli moꝛtui.
ex eo quia dicebat teſtamentũ paternũ ruptũ eſſe in quo allegabat
dictus ſubſtitutus dicto filio ſuo pupillo. ⁊ tandem ꝓductuʒ fuit
teſtamentũ quod non erat nec repertũ fuit ruptũ quoquomõ.ſed
tamẽ in eo non erat datus ſubſtitutus. Et dicitur ibi ꝙ pꝛonũcia
tum fuit illud teſtamentũ valere. quia de hoc ſolum ⁊ pꝛincipalit
agebatur. nam mater dicebat illud eſſe ruptũ ⁊ ſic mater ſuccubu
it in eo indicio circa rupturã teſtamẽti pꝛedicti vt in verſi.dictaq;
fuerat. quia teſtamentũ patris non erat ⁊æc. Et dubitatur modo
ibi an obſtat ſibi exceptio rei iudicate ſi agere velit. Et dicitur ꝙ
ſie.nec ſentẽtia illa lata retractatur ex eo ꝙ teſtamentũ repertũ fne
rit in quo non erat datus aliquis ſubſtitutus pupillo. ⁊ ſic in illa
cauſa rupti teſtamẽti non auditur mater pᷣtextu teſtamenti pꝛedi
cti reperti ſine aliqua ſubſtitutõe. Tamẽ dicitnr ibi in tex.ꝙ ſi ma
ter vult agere modo ex alia cauſa puta vt heres filij obmittendo
de ruptura teſtamenti poteſt. tamen pur dicitur hic ꝙ illa ſenten
tia non retractatur pᷣtextu illius teſtamẽti poſtea reperti ſine ſub
ſtitutõe. Et ſic ille tex.non pꝛobat illud quod dicit Ludo.roman.
ſed potius pꝛobat contra ſi ſubtiliter cõſideretur cuius materiazʒ
bene notabis.Circa quem addo Paul. de caſt. .in ſuo ↄſil. cccxxiij.
incip. in xpi nomine amen. vbi põit quomõ ſentẽtia retractet᷑ pꝛete
xtu inſtrumentoꝝ nouiter repertoruz. ⁊ per glo.in.l.ij. S. ratio.ff.
quẽadmo.teſta.aper. ⁊ glo.in.l.iij..legatarius.ff.ſi cui plus qᷓ; p
legẽ falci. vbi põit ppꝛie de teſtamẽto nouit᷑ reperto ad quos me
remitto. ? redeo ad iſtum text. de quo nunc agimus. Cuius
verba ſunt hec.

L¶. Si mater filii impuberis defuncti ex ſenatuſ
conſulto bõa vendicauerit idcirco quia putabat
rupto patris eius teſtamẽto neminem eſſe ſubſti
tutum victaqʒ fuerit.quia teſtamcntũ patris ru
ptum non erat.poſtea autem apertis pupillaribꝰ
tabulis apparuit ei non eſſe ſubſtitutũ ſi peteret
rurſus hereditatem obſtaturã exceptionẽ rei iu
dicate Neratius ait ergo exceptionem obeſſe ei
rei iudicate non dubito.ſed ex cauſa ſuccurren/
dum erit ei que vnam tantũ cauſam egit rupti te
ſtamenti ⁊c.

Bloſa in. l. ſi mater.S.hoc iure

vimur in verbo deducit ĩcc. Jo. de imo. in.l. ſepe in. xx v. col.
fr de re iudi.⁊ do. meus Alex.de imol.m.l.licet in ſa col. C. de p /
curato. Jo. de imo. ⁊ etiam illuſt.do. Sran.areti. in.l.ex duobꝰ
in quarta col.ff.de duobus reis. ⁊ do. meus Alex. de imol.hic in
apoſtillis ſuis ad Bar. reputant iſtam glo. ſingul. ad hoc ꝙ ſiqnis
defendit me ſine mandato ⁊ lata eſt ſentẽtia in fauoꝛem eius vel
tontra eum poſſum ego ratificare illam ſentẽtiam de quo alias di
xi in. d.l ſepe. ⁊ ideo non examino nunc.niſi ꝙ addo nũc nota. per
omnes plene in. c.l. icet. C. de pꝛocur. ⁊ per Bar. ⁊ omẽs in dicto
boce iure. ? Ange. in. li. C. quib. res iudi.non nocet. ⁊ per Bal.
in.l.ſi tutoꝛ. C. in quib. cau. in integ. reſtitu. non eſt neceſ. ad quos
me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec

C Deducit vt ſi lata ſit pꝛo defenſoꝛe pꝛoſit do
mino ibi. ſed certe nec lata pꝛo defenſo:e pꝛode/
rit niſi ratim habeat ⁊c.

De doli exceptione.

L. apnd Celſum.s. itemqueri

) Dominusmeus Alexa. de Imo. hi
tur el Pꝛim 0. in apoſtillis ſuis 23 Pane. Et zo.
de Imo. in. l. ſcire debemus.ſi.de verbo.obligat. omnes allegant

iſtum tex. pꝛo ſingulari ad hoc ꝙ ſi actoꝛ vult petere partem debi /
ti puta.l. oe centuz ſibi debitis põt reus opponere ⁊ dicere ꝙ agat
ſuper toto quia non intẽdit fruſtrari totiens ab eo de quo alias di
xi in. d. l.ſcire debemus poſt dñũm meum Alex. ibidem ⁊ ideo nõ
dicam modo plus niſi ꝙ dico ꝙ iſte tex. bene ponderatus non pꝛo
bat hoc ſed loquitnr de pena maioꝛi pꝛomiſſa de centum cum ſoꝛs
non eſſet niſi de. lx. pꝛout dr hic in text. quem videre potes naʒ ver
ba tex.de quo agimus ſunt hec.

Item queritur ſi cum eo a quo tibi ſexaginta
deberentur compꝛomiſeris. Deinde per im pꝛu
dentiã penam centum ſtipulatus fueris: Labeo
putat conuenire officio arbitro iubere tibi tantuʒ
dari quantũ re vera debeatur:⁊ ſi non fiat nõ ve
tare ne amplius petatur.
Ange. in. l. i. ff

HGlo. in.l.ꝗpud celſuz. de eo. per quez

factum erit ⁊c. dicit iſtam glo. melioꝛem eſſe que ſit in iure ad hoe
pꝛopoſituz ꝙ ex hijs que quis ante dixerat pꝛobatur animus eius
et quo ammo quis fecerit aliquid ⁊ eſt glo.in verbo cauſa ⁊c.que
clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatione ⁊ iõ ſto ſim/
plieiter cum ea in hoc niſi ꝙ addo not.per Bar. in.l. at ſi quis..
pleriq;. ff. de relig. ⁊ ſumpti.fune.⁊ eiiam Pau. de caſtro in con
ſi.xlii.⁊ Bar. in...fulcinius..quid autem.ff.ex qui.cau.in poſſeſ/
ſio. eat. ⁊ not.per Bal.in.l.feliciſſimi.C. de hijs qui a non domi
no ⁊ Bal. in Rubꝛica. C. de fid. inſtr. in. vi.colu. ⁊ Bal.in. l. liber
ti. C. de oꝑis libertoꝛum ⁊ Bal. in.l.repꝛendenda.C. deinſtitut. ⁊
ſubſtitu. ſub condi.fac. ⁊ in ſuo tractatu ſiſmatis in.xix.col.⁊ etiazʒ
Pau. de caſt. in ſuo cõſi.xvij.ad quos me remitto ⁊ redeo ad iſtã
glo.de qua modo in pꝛeſentia agimus.Cuius verba ſunt hec.

CCauſa ſed quomodo ſcire poterimus: vtruʒ
iſte demandaſſet: aut non obſtet ei doli mali ex-/
ceptio vel non. NRñ.per pꝛefationes ſuaſiones:
⁊ admonitiones quas foꝛte ei iam fecerat vt adi
ret vt ſupꝛa de leg.pꝛimo.l.ſi ſeruus pluriũ.S.fi.
⁊ arg.infra de verbo.obli.titia.S.pꝛimo ⁊c.

y Ci Si lego filio debitoꝛis
plus tibi reliquiſſeʒ ſi pater tuꝰ ſoluiſſet mihi illud qð mihi debet
⁊ in quo mihi tenetur inducitur liberatio erga debitoꝛem meum
adeo qð ſi filius ille ſuccedit patri ſuo debitoꝛi nõ tenetur ad illud
debitum paternũ tex.eſt in.d.l.fi.S.pꝛimo.Quezʒ text.ad hoc dixit
ſingularem Ludo. Roma.in ſuo ſingulari in verbo legatum æc.ei
pꝛimo. Sed tu aduerte rogo diligenter pꝛo nouo ⁊ vero intet᷑
lectu meo iſtius littere que iudicio meo non pbat hoc ⁊ oĩo alia eſt
⁊ diuerſa eius ratio ⁊ mens iuriſlatoꝛis hic quia pꝛimo ſauus hic
legauit ſuis nepotibus dicendo ꝙ eoꝛum pater ⁊ ſic filius eius vel
gener eius habuerat.xv.milia mutuo que a filio pꝛopꝛio recupera
re non potuerat ⁊ ſic loquitur in patre quo ad filium pꝛopꝛiuʒ vel
in ſocero quo ad generũ ſuum.qui loco filij eſt vt in.l.quia paren/
tis.ff.ſolut.matri.que coniunctio multũ eſt conſideranda in pꝛopo
ſito. Pꝛeterea dixit èt hic teſtatoꝛ aliud quod eſt etiam conſide/
randum multũ pꝛo ratiõe illius deciſionis quia hoſtes abſtulerũt
ei fere omnem ſubſtantiam ⁊ ppterea non potnerat relinquere eis
quantũ voluiſſet quibus omnibus cõcurrentibus ⁊ affimitate ſtric
tiſſima. Et etiam ꝙ ille debitoꝛ erat filius teſtantis vel gener eius
Itẽ etiã ⁊ tercio loco ꝙ hoſtes fere omnem ſubſtantiã eius abſtu
lerãt apparet ꝙ voluiſſet ei relinquere maioꝛem ſubſtantiã ſi potu
iſſet vnde merito intelligitur eis remiſſum illud debitũ paternum
Sed non eſt ratio ex eo ſolo qð dicebat Ludo. Roma:ex illis ver
bis.ſ.plus tibi reliquiſſem ſi pater ſoluiſſet illud qð debebat teſtã
ti maxime in verſi.poſtremo hoſtes qui fere mihi omnem ſubſtã
tiam abſtulerunt c. Quem tex.ego hoc modo nouiter declaro n
ut modo audiuiſti ⁊ non intelligo in extraneo debitoꝛe put loquit
Ludo. Roma.qui nimis large loquutus eſt non ſecundũ tenoꝛeʒ
iſtius tex.qui pꝛedicta omnia que ſupꝛa dixi conſiderauit put euʒ

recte intuenti patet pꝛout ſonat iſte tex inductus pꝛout ſupꝛa indu
xi. Cuius verba ſunt hec.

Auus nepotibus ex filia legauit ſingulis cen/
tena ⁊ adiecit hec verba ignoſcite nam potueraʒ
vobis amplius relinquere niſi a me frõto pr̃ ve/
ſter accepiſſet cui dederam mutuo quindeciʒ que
ab eo recuperaꝛe nõ potui poſtremo hoſtes mihi
fere omnem ſubſtantiam abſtulerũt: Queſitum
eſt an ſi aui heres ab his nepotibuſpatris ſui he
redibus petat.xv.cõtra voluntatem defuncti fa/
cere videatur ⁊ an doli mali exceptione ſummo/
ueatur. Rñ.exceptionem obſtaturam.

De diuer.et tem.pꝛeſcri.

Glo. in.l.i.in glo. magna in ſi.
in uerbo actor ⁊c. Dñs meus Alexan.de

Itmo. in.l.ſi finita.ꝭ.ſi
de vectigalibꝰ in pe.col.fl.de damno infecto reputat iſtaʒ glo.ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ per litis conteſtationem inducitur qua
ſi contractus non aũt inducitur ex ſententia de quo alias dixi in. d.
§. ſi de vectigalibus ⁊ ideo non dicam nũc niſi ꝙ addo vnuz verbũ
ꝙ hec glo.mihi non ꝓbat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderet᷑ naz dũ
foꝛmat contrade.lſi ſeruus infra eo.⁊ dicit ꝙ hic libere contraxit
ibi vero ſeruus.conſiderauit verũ contractum extraiudicialeʒ non
autem iudicium nec qð in iudicio contrahitur magis quã in ſen
tentia ſed vt dixi loquitur de contractu vero extratudiciali pꝛout/
videre potes ex ea ad quam venio ⁊ vt oculata fide poſſis hoc vi/
dere ponam verba glo.Que ſunt hec.

Actoꝛ ⁊c.in verſi. Ael hic contraxit liber:ibi
ſeruus etcetera.

S7 . 2 i KA.
Z. An uitimm. §. ex fſacto. Balmt.
in hoc.ff.de publicia.⁊ etiã Angel.ibi in.ꝭ.pꝛetoꝛ ait ⁊ Illuſt.dnes
Sranci.are.in.l.pompo..cuʒ quis in quarta col.ff.de acquir.poſ.
omnes reputant iſtum tex.ſingularem ad hoc ꝙ licet alias mala fi
des auctoꝛis noceat heredi vt etiã non poſſit pꝛeſcribere ex perſo/
na ſua vt per dños cano.ſcribẽtes in.c.ſi diligenti extra de pꝛeſe cip.
⁊ per Jo.Andre.in addi.Spe.in titu.de pꝛeſcrip.in fi.⁊ per Pau.
de caſtr. hic ⁊ Bal. in.l. nihil. C. pꝛo herede ⁊ Pau.de caſtr.⁊ Jo.
de Imo.in.l.ſequitur.ꝭ.heredes.ff.de vſuca.⁊ Ludo. Roma.in.l.
pomponius.s.pꝛimo.ff.de acquir.poſſeſ.⁊ Pau.de caft.in ſuo cõ/
ſi.l.⁊ etiam in conſi.ccxc. ad quos me remitto pꝛo nunc tamen vbi
heres ante moꝛtem defunen vel poſt acquiſiuit aliqn titulum par
ticularem in re ex quo ctiã ſi non eſſet heres poſſet pꝛeſcribere reʒ
illam non nocet ſibi vitiũ defuncti vt per eos vbi ſupꝛa licet de pꝛe
dictis mentionem non faciant cum quibus ſto quia tex.clarus eſt
⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatiõe Cuius verba ſunt hec.

CEx facto pꝛopoſitũ eſt quẽdam cum rem pi/
gnoꝛi dediſſet eandem diſtraxiſſe heredemqʒ
eius redemiſſe: queritur an heres aduerſus pi/
gnoꝛis perſecutionem exceptione longe poſſeſ/
ſionis vti poſſit dicebam hunc heredem qui pi/
gnus ab extraneo redemit poſſe exceptione vti
quia in extranei locuʒ ſucceſſit non in eius qui pi
gnoꝛi dederat quemadmoduʒ ſi ante redemiſſet
⁊ ſic deinde heres extitiſſent.

L. In nſucapione. S. acceſſio.

Ludo. ro. in ſingulari executoꝛ vc.el o multũ late examiat
focultatẽ exequtoꝛis deputati ad diſtribuendũ bona inter pauꝑes
⁊j Pn poſſit ſubſtituere aliũ in locũ ſuũ.⁊ ibi ponit etiã quid de pꝛ0
curatoꝛe an ſi cõmiſſa eſt ſibi electio incerte perſone poſſit ad hoc
ſi ubſtituere aliũ. nam glo.in. c. ſi quis iuſto in verbo decreta ⁊c. de
electio.li.vj.voluit ꝙ ſic in pꝛocuratoꝛe.Contra quaʒ glo. Ludo.
roma.multũ audacter inſurrexit dicens eam eſſe falſam ⁊ eſſe cõ
tra caſum expꝛeſſum in.d.l. in vſi ucaꝑione.S.acceſſio. vbi dicitur
ᷣm eum ꝙ ꝓcuratoꝛ habens ſpẽale mandatũ ad aliquid venden

dum non poteſt ad hor aliũ ſubſtituere. quia cenſett r electa i
ſtria perſone.Et reſpondet ad tex.in.l.ſi ocurmtar ged en⸗
gotia. f. manda. ꝙ ille tex. habet locũ in procuratoe generaliters
ſtituto ad omnia negotia qui bene poteſt ſubſtituere alium pdop
ter multitudinẽ negotiorũ qui pꝛopter tot occupatiões nõ poſſi
bene agere facta ſuax etiã domini ſimul.⁊ ideo lex pmittit gpol⸗
ſit aliũ ſubſtituere.que ratio ceſſat pᷣm eum in pꝛocuratoꝛe Toagi⸗
tuto ad vnũ actum tantũ:quia poteſt gerere alienũ factũ ⁊ etiã ne /
gotia ſua cõmode vt ibi per eum ſe gloꝛiantẽ de hac doctrina ſua
Sed tu aduerte circa hec queſo paO nouo ⁊ vero intellectu
meo pꝛedictoꝛũ iurium. quia cum ſuppoꝛtatõe decipitur in multe
LCudo.roma. Et pꝛimo in differentia per eum facta infer pꝛo
curatoꝛem ſpecialem ⁊ generalem quo ad facultatẽ ſubſtituendi
quia dico ego ꝙ non eſt fienda vis ĩmo vterq; poteſt ſi ubſtituere 1
valet ſubſtitutio.⁊ valet etiã actus factus a ſubſtituto. nec hoc ne⸗
gat tex. bene ponderatus in dicto.ꝭ. accefſio. ſed bene dicitur hie
reſpectu acceſſionis tempis ⁊ continuatõis eiuſdem ille act⸗ ge /
ſtus per intermediũ pꝛocuratoꝛẽ non prodeſt emptoꝛi pꝛout ibi
dicitur.ſed non qnullatur actus ſeu cõtractus celebzatus per enz.

⁊ iſta duo diuerſa ſunt ⁊ nihil inter ſe habent cõmune. Similiter.

quo ad effectũ vt ſubſtitutus a pcuratoꝛe generali vel ſpeciali poſ
ſit agere contra dominũ pꝛimũ non eſt differentia inter vnũ ⁊ aliũ
quia nullus ipſoꝛũ agere poteſt contra pꝛimũ dñm. vel econtra do
minus contra eos.ſed ſolum actio cõpetit inter ſubſtitutũ ſubſi/
ſtentem ſiue ſubſtituẽs ſit generalis vel ſpecialis.⁊ hot mõ ego in /
telligo tex.in.d.l.ſi pꝛocuratorẽ.S.ſi quis negotia in verſi. quia ?
ipſe agere poteſt atq; tenetur ⁊c.quem tex. bene conſiderabis qui
habuit reſpectũ ad actionẽ mouendaʒ inter ſubſtitutũ ⁊ ſubſtiuẽ
tem.⁊ per cõſequens vterq; eoꝛũ ſubſtituere poteſt. nec magis vi
detur eſſe electa induſtria pſone in vno caſu q;ᷓ in alio. Plus
dico ego ꝙ ſi tractaremus de induſtria que videretur electa no
certo diceretur electa magis in eo cui ↄmiſi omnia mea negotia q;
illius cui cõmiſi vnũ actum tantꝗ. Pꝛeterea nihil valet ratio
Ludouici romani dum dicebat ꝙ ideo pꝛocuratoꝛ generalis pot
ſubſtituere vt poſſit agere facia ſua ⁊c. Quia dico ꝙ bec ratio n
eſt generalis.⁊ per conſequẽs non eſt bona.qnia poſſet eſſe y ie
non eſſet implicitus negotus ſuis. vel ſi efſet implicitus poteſt al/
teris cõmittere. ⁊ econtra dico in pꝛocuratoꝛe ſpecialiter conſtitn/
to ad vnum actum tantum. Mam poſſet eſſe ipſe adeo im /
plicitus negotijs ſuis quod jllud non poſſet explicare. Uel
poſſet eſſe tale mandatum etiam ſpeciale quod baberet in ſe ii
tnm ponderis ⁊ intericationis vt non poſſet pꝛocuratoꝛ ipſe vaca⸗
re negotijs ſuis. Itaq; hec ratio Ludouici Roma.ſubſiſtere non
poteſt qui cũ reuerentia male intellexit tex.in.d. . acceſſio ⁊ in dic⸗
ta.l.ſi ꝓcuratoreʒ. . ſi quis negotia ⁊ hoc modo ego intelligo tex.
in. c. ð in fi⁊ in.c.fi.de procu.libro.vj.qne omnia iura vltimo loco
põdero in verſi.datus ad negotia ⁊c.⁊ in verſi.quamuiis alias qui
conſtituitur ad negotia ⁊c.⁊ in verſi.ſi quis aliena negotia vc. Naz
licet mandetur alicin vnum negotiũ vr omnino conſtitutus ad ne/
gotia nec illa iura cõſiderant generalitatem vel ſpecialiiatem in ne
gotijs niſi ꝙ vtuntur illis verbis ad negotia ⁊c.ad differentiã ꝓcu
ratoris conſtituti ad iudicia ſeu ad lites ⁊ ex hoc reſpectu vtunrur
verbo negotia ⁊c.ſed non conſiderant magis vnum negotiu q; plu
ra negotia.que omnia tene menti pꝛo intellectu meo nouo ⁊ vero
dictorũ iuriſũ. CLirca que addo cẽt not.in.l.ſi pꝛocuratoꝛc..fin.
ff.mandati. ⁊ in.l.nam ⁊ ſeruus.ꝭ.mandato.⁊ in.l.mandaſti.ff. ð
negot. geſtis.⁊ vbiq; per Bart.⁊ per Bart. in.l.quod quio. C. de
pꝛocura.ad quem ime remitto.⁊ redeo ad iſtos tex. de quib agi⸗
mus.Quoꝛum verba ſunt hec.Et pꝛimo.S.acceſſio.

CAcceſſio poſſeſſionis fit non ſolum tempoꝛis
quod apud eum fuerit vnde quis emit:ſed ⁊ eiuſ
qui ei vẽdidit vnde tuemiſti. Ged ſi medius ali
quis ex auctoꝛibus non poſſederit pꝛecedentiuʒ
auctoꝛum poſſeſſio non proderit.quia cõiuncta
non eſt ſicut nec ei qui non poſſidet auctoꝛis po
ſefſio accedere poteſt.
Uerba autem dicti.ꝭ.ſi quis negotia ſunt hec. ,
CSi quis negotia alicui gerenda mandauerit

eius: qui ipſe ſibi mandaueratihabebit mandati

actionẽ.quia ⁊ ipſe tenetur atq; agere poteſt quã
quã eniʒ vulgo dicatur pꝛocuratoꝛeʒ ante litẽ cõ
nteſtatam facere pꝛocuratoꝛem non poſſe:tamẽ
mandati actio eſt adagenduʒ enim duntaxat hec
facere non põt ⁊c.

—

11,l ezcen Nn
cdisfinta zan
iNtnidnitnitmn

aeffandhſetmane

AimNid ve

õ

IſſNnfit ntrm
raepruanumgr u N krad

etrbungikeitnnn t
Ceinrrägianommein aut
Agatinpnmeati l i
irkentntpiuenm,

Wpefnintrn I

ommdisminirunet
Nünmgimtinminrend

ſusng Aennirmruneit

ummn Miitn erntar,
n ukinmningan
atenufhitgen 3

——

WVNd

—
2

.êẽ V

— —
„

H”

,

na nulaiu ſatien
ü
l mm lunpu dttt ith.
uArindnAſgrmmnin in,
ni iuNp Nfni nii
trru infgiiaederiun,
NREANXNENYüivdNNNed
urciedar mtiiun n unin
gm uip Nv uni iimin
maimatuiis adrtin unn
rruEA AIANNNYMLNi/N
zaumatnuimuni
m INYiNEliunninigen
ien mim nnii
dten iuig klſwlſa
GEAHWR—
8 — uiat Ninuiſt

aopletviimſin uin
4 amint nrgiit
Eemmntnl nſß iftln
mſſommn nl n
mciuuehhimmuſcn un

—
ſe unnmun urzuitr

dnnltvultntg N

Quarũ reruʒ actio non datur.
Gloſa in. l.i.. que bonorande

HBal.in.l.i. in vltima col.C. de bonis mater.⁊ ẽt
EE imol. bic in apoſtillis ſuis ad Bart. reputaut
un lo. ſingul. ad hoc ppoſitũ ꝙ ſilentiũ pꝛopter patris reuerẽ
un rerueniens cenſetur traditio. ⁊ nimia reuerentia ⁊ metus
nn antur. Sed aduerte tu pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo
ſne glo. que non loquitur pꝛime magis in patre vel filio q;ᷓ in
alie quos timere opontet. 7 ſic iſti nimis reſtringũt iſtam glo⸗
Secundo aduerte ꝙ glo. non dicit hoc de tradiutione ſed dicit
teſt reuocare. Ded non ſequitur quod traditio ſit facta ni
ſi de facto que pꝛo nulla habetur. ? non eſt in conſideratõe vtpote
pe facio. de qua materia addo not. per Inno. in.c. cum cauſam ex /
tra de offi⸗ deleg. per Bar. ⁊ alios in.l. interpoſitas. C. de tranſ/
actio. 1 per Bar.in. l. metum. ? in. l. fi. .. penul.fl.qð met.cauſa.⁊
per do. mei Alex. de imol.in.l.ſi cum dotem.ꝭ.eo autem tempe.
in.vj.col.fl ſolu.matri.⁊ in ſuo conſil.xvj.in tercio volu. incip.an
actus factus vc. maxime in tercia col. ad quos me remitto ⁊ re⸗
deo ad glo. ð qua agimus. Cuius verba ſunt bec.

¶ Sola hic. Et nota hic argumentuʒ ꝙ mulie
que rem ſuam vendidit:vel ipothece renũciauit
metu vel reuerentia ꝙ poſſit reuocare. Idem in
clerico qui metu ⁊ reuerentia epiſcopi renuncia/

uit pꝛebende ⁊c.

J inali K ſi i Bar . bic dicit iſtũ
Z. finali J§. ſi in glea. tex. eſſe ſingul. In
cnius intellectu ipſe multũ ae multũ laboꝛauit circa vnum vtrum
venditio rei facta in ludo valeat vel non. nam text.iſte pꝛeſupponit
ſic.ſed dicit e venditoꝛ non tenetur de euictõe caſi u quo euinca
turuab aliquo emente. Cñ ↄtrariũ dicitur ſm eũ in.l.ſi quis cum
ſciret. ff. po empto. vbi dicitur ꝗꝙ non valet contractus quãdo vẽ
ditur res a perdituro. Quapꝛopter dicit Bar. ꝙ iſte tex. in. . ſi in
alea habet locum quãdo colluſoꝛes non venderent inuicem ſʒ vẽ /
deretur res alicui extraneo non ludenti. nam tunc valet cõtractns
ſed venditoꝛ non tenetur de euictõe.ſed in.d.l.ſi quis cum ſciret col
luſoꝛes inuicem vendebant. quo caſu non valet contractus.
Uel ſᷣm Bar. poteſt dici aliter pꝛo cõcoꝛdia hoꝛuz iurium
aut quis vendit mibi rem ſtatim perditurus pecuniã ⁊ tunc non
valet contractus.d.l.ſi quis cum ſciret. Aut vendidit mihi ſed nõ
ſtatim erat perditnrus veuditoꝛ pecuniã ⁊ tunc contractus valet.
vt bic. ⁊ dicit Bart. ſe putare hoc verum.de quo text.ponũt ſcri⸗
bentes maxime Bal. 1 etiã do.meus Alex.de imol.in.l.is cui bo/
nis. ff. de verb. obli. intelligẽtes eum quãdo pꝛodigus exercet in
vſus manifeſte pꝛodigalitatis vt ibi alias legendo divi. Sʒ
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo dictoꝝ iuriũEt pꝛimo
iſtius tex. in. .ſi in alea. nam bic ille venditoꝛ ommno erat perditu
rus.ꝛ ſic ↄtra Bar. ⁊ alios ibidẽ idẽ tenentes q ꝓbo cum vendi
derit rem in alea vt ibi in verſi.ſi in alea rem vendam ⁊c.⁊ per cõ
ſequẽs intellectus Gar. ⁊ alioꝛũ ad iſtum tex. pꝛocedere non po/
teſt. Quapꝛopter dico ego in hoc articulo multũ neceſſario aliter.
videßz vẽditio ſpvalet ſiue vẽdatur a ſtati ꝑdituro pecuniã ſiue
nõ pdituro. ſed vedens uõ tñr de euictõe vt in hoc. . ſi in alea. nec
vdicit tex i.l.ſi quis cũ ſcirz. Seg rõ illius tex.conſiſtit in alio
caſu. nã aut qrimus vtruzs emens a ſtatim ꝑdituro poſſit vſucaꝑe
illam rem titulo pꝛo emptoꝛe.⁊ dico ꝙ non. quia eſt in mala fſde.
Thoc eſt quod dicit tex.in.d.l.ſi quis cum ſciret in fi.in verſi.non
vſncapiet ⁊c. Unde beneficiũ euictõis ſemꝑ perditur a tali emente
a perdituro in alea vt hic. ⁊ in hoc non eſt dubiuʒ. Sed ſi dubita
mus vtrũ talis emptoꝛ ſit bonefidei ad finem vſucapiendi eam rẽ
vel ne ⁊ tunc habet locum tex.in. d.l.ſi quis cum ſciret videlicet ꝙ;
aut emit a coſumpturo pecuniã ſed non ſtatim ⁊ tũc eſt bonefidei
aut a ſtatim conſumpturo tunc eſt maleſidei emptoꝛ ⁊ non poteſt
vſucapere ⁊ iſti ſunt diuerſi effectus. ſed tamen cõtractus ſemper
valet. ⁊ ita m hos effectus ego intelligo pꝛedicta iura.vno ſuper
addito ꝙ ſi vis ſeire an mutuãs pecumiã alicui in ludo poſſit repe
tere poſuit late illuſtris do. Sranciſ.areti. in ſuo conſil.lxxxi. inci
hi. In xpi nomine amen ac. viſa conſultatõe ⁊ themate ⁊c. Sed re
deundo ad rem noſtraʒ dico ꝙ ego intelligo eo modo iura pdicta
quo dixi tibi. Auoꝛum verba ſunt bec. ⁊ dicti. J. .
C. Si in alea rem vendaʒ aut ludam ſi euinca
tur de euictõe teneri non debeo. ⁊ ſi euicta re cõ

uenioꝛ exceptione ſubmouebitur emptoꝛ ⁊c.

De actioni. ⁊ obligationib.

Z. Traiecticie in pꝛincip.iunc

Ange .l. v⁊ ſi poſt tres ff.ſi quis cau⸗
t0. 5§ De illo. 7 etiã Ludo. Ro.⁊ dñs med Alex.

de Imo. in.. ſi inſulam in. xvij.col.fl. de verbo. obligatio. reputa
iſtum tex.ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ licet i uſptinor
moꝛe purgatio vybi non eſt dies ⁊ pena vt in.l.ſi cum dies..fi. cuz
ibi plene nota.ff. de arbit.⁊ plene traditur in.d.l.ſi inſulã.ff. de ver
bo. obli. ⁊ ibi alias legẽdo dixi de his poſt alios ⁊ in.l.qui rome.5.
callimacus vbi per dñm meuʒ Alex.in Fa col.ff. de verbo.obliga.
