one iudicij ſ̃ᷣm Rapha.cuma.in con.lxxxv.incipien.iudicium non
poteſt eẽ ſine petitõe ⁊c. Sed plus dico tibi ꝙ idem eſt etiam ſi re
us aſſumpſiſſet in ſe onus pꝛobandi ſᷣm glo.⁊ Bar . in. l. circa. ff.
de pꝛobat.⁊ ĩ.c.·l.actoꝛ.C.eo.ti.⁊ voluit glo.in.c.mulieres ⁊ in.c.
fi. extra de iure iuran.⁊ Domini de rota in nouis deciſionibus in
deciſione. inci. Reus etc.⁊ indeciſione xxv.incipien. in Cauſa ⁊c.
ad quos me remitto in bot· Sed dubitari poteſt an iudex non
ſolum oꝛdinarius: Sed etiam delegatus poſſit. hoc facere:in quo
dicas ꝙ non ſed ſolum.ſpectat hoc ad ordinarium tex.eſt in · l. l. ſt
rens paratus. Quem tex. ad hoc pꝛopoſitum dixit non eſſe alibi
Bal in. l.conſentaneũ in.v.col.C.quomodo ⁊ quando iudex ĩ v.
Unum ſeias Ic. Sed tu aduerte pꝛo nouo meo ⁊ vero intellec
tu iſtius littere licet enim tex. in fi.loquatur de pꝛeſide ⁊ glo.dicat
ibi ſecus eſſe indelegato qui ante litem conteſtatam non põt Sed
poſt litem conteſtatam poteſt: Dicas tu :ꝙ hoc non eſt verum et
idem pꝛocedit in vno ꝙ in alio: quo ad hoc vt reus poſſit abſolui
ab obſeruatione iudicij:nam exempla non reſtringunt regulaʒ.l.
nam ꝙ liquide in fiff. de penu.leg. ⁊ ita nouiter ego intelligo iſtuʒ
tex.cum vtroq; caſu ſit rõ eadem. ergo idem ius debet ſtatui.lil
lud ad.l.acqui.⁊ il.a Titio.ff de furtis. Vñ dico. ꝙ iſte tex. loqun
tur circa vnum actum qui eſt maximi effectus ⁊ impoꝛtãtie.ſ.cir
ca depoſitionem pecunie debite fiendam per debitoꝛem in edem
ſacram nam ante litem conteſtatam poteſt boc fieri cum licentia pᷣ
ſidisquando actio erat famoſa ⁊ etiam quando temporẽ quo do
minus fuit pꝛeſẽs debitoꝛ ipſe non habuit facultatem pecunie:vel
ſi habuit actio famoſa eſt. nam his caſibus vel altero eoꝛum ſuc
curritur ei:vt non cogatur ſuſcipere iudicium ⁊ poteſt deponer̃ pe
cuniam in edem ſacram:ante litem conteſtatã his ſolis caſibus pᷣ
ſes poteſt hoc facere. vt in ver. quod ſi tunc facultatem pecunie nõ
babuit ⁊c.et in ver.quid ſi famoſa ſit actio etc. Sʒ poſt litem con

teſtatam cum licentia cuiuſcũq; iudicantis tam oꝛdinarij q; dele/
gati poleſt hot ſieri vt ſonant verba littere. Sed ꝙ nõ polſit ab/⸗
ſolui a quocũq; iudice ante litem conteſtatam ⁊ poſt non negat
iſte tex. bene⁊ ſubtiiiter ponderatus. Cuius tex. verba ſunt hec.
Si reus paratus ſit ante litem conteſtatam
pecuniam ſoluere procuratoꝛe agente quid fieri
opoꝛtet:nam iniquum eſt cogi eum iudicium ac⸗/b
cipere propter quod ſuſpectus videri poteſt.qui
pꝛeſente domino non obtulit pecuniam.quod ſi
tunc facultatem pecunie non habuit nunquid co
gi debeat iudicium accipere.quid ſi famoſa ſit
actio. Sed hoc conſtat vt ante litem cõteſta/
tã pꝛeſes iubeat in edem ſacram pecuniam de⸗/
poni hoc eſt enim in pupillaribus pecunijs:qd
ſi lis conteſtata eſt hoc omne iudicis officio di
rimendum eſt etcet.

Qq uod cnuiuſqʒ uni no.

7 52
l. item eorum.S.ſed ſi ita udo
in ſuo ſingulari in verbo actoꝛ ⁊c.el pꝛimo dicit ꝙ cõis opinio eſt
ꝙ pꝛocuratoꝛ ↄſtitutus ad cauſas ſimpliciter dicitur eẽ conſtitutꝰ
etiã ad cauſas futuras in quo tñ tu vltra eum adde nõ per Bar.
in.l.damni.ꝭ.his qui.ff. de damno infecto. Et per GBar.in.l.oĩ
um. ff. de pꝛocurat᷑.⁊ in·l.iij..fi.ff.de tute.⁊ per ſpecu.in ti.de ꝓ
curato.in.S.ratione autem in verſi.Quid ſi pꝛocuratoꝛ ⁊c.⁊ per
dominos de Rotia in deci ccccxvij. incipien. Suit dubitatum ⁊c ĩ
nouis deciſionibus qui aliquantiſper uariarunt in hoc articulo ut
videre poteris lʒ Ludouicus Goma.ponat indubitate ⁊ ex aru/
pto pꝛedictam concluſionem vt vides nihilominus dicit eſſe ſecus
in actore conſtituto ad cauſas:nam intelligitur de pꝛeſentibus ⁊ nõ
de futuris per caſum ſᷣm eum ad hoc ſingularem in.d.l.item eoꝝ
5§. ſed ſi actoꝛ Et ratio eſt ᷣm eum quia debet interuemre decretũ
iudicis in huiuſmodi conſtitutione quod decretum non trahitur
ad futura vt in.l.ñi.ff.de decre.ab oꝛdine facien. Sʒ tu dicas ꝙ
Ludouicus Roma.fallitur pꝛimo in allegatione illius tex.nazʒ nõ
eſt.S.ſed ſi actoꝛ pꝛout ipſe allegat ſed eſt. S.ibi pꝛecedens qui inci⸗
pit. Sed ſi ita vb pꝛopꝛie aſſignatur illa ratio quã apꝛopꝛiat ſibi
udouicus Roma.qui pꝛo ratione aſſiganda iuit per mendicata
ſuffragia allegando illum tex.in.d.l.fi. ⁊ non erat opus cum habe
amus tex.iſtum ⁊ etiam rationem expꝛeſſam in hoc. S.ſed ſi ita
quem tex.ego pondero ad aliud quod eſt foꝛtius ꝙ nedum actoꝛ
ſimpliciter datus non intelligitur conſtitutuſad cauſas futuras ꝓ
vt dicit Ludouicus Roma.ſed non poteſt actoꝛ ẽt expꝛeſſe ↄſti/
tui ad cauſas futuras vt hic in ver · ſed ſi ita decreuerunt vt quan
docũq; incidiſſet controuerſia:⁊c.⁊ deciditur ꝙ nõ valet talis con
ſtitutio actoꝛis.vt hic in tex.Cuius verba ſunt hec.

CSed ſiita decreuerunt vt quandocunqʒ inci/
diſſet controuerſia eius petende negociuʒ titius
haberet ipſo iure id decretum nullius momenti
eſſe quia non poſſit de ea re videri que adhuc in
controuerſia non eẽt dici datam ꝑſequutionem
⁊c. Ludouicus Bologninus.

De negociis geſtis.

Glo. in.l. at qui natura em

Bar. in.l. penulti ff. de condi. inſtitu· ⁊ Angel.in.l. Titius.ff.
qui.mo. pignus taci. ↄtra vbi dicit ſe de frõ. obtinuiſſe ⁊ etiã do
minus meus Alex. de Imo. in.l.de minoꝛe. S. tormenta in. v. col.
ĩ apoſtillis ſuis ad Bar. de qõnibus ⁊ in.l.rem q̃ nobio ĩ vltima
col.ff. de acquiren. poſſeſ. reputant iſtam glo. ſingularẽ ad h̊ ꝓpo
ſitum ꝙ in fcĩs de antiquo pꝛobatur per ſamam T maxime domi
nũ rerum nr̃aꝝ de qͥ adde tu not. per Hoſti.⁊ do. Anto. ĩn.c. inter
dilectos de fide inſtru.⁊ per Bar. in. d.l.pe. ĩſi.ff de condi.inſtit᷑.
7 per Bar.in d. S.cũ me abſente ⁊ per Bal. in. l. ppꝛietatis. C. de
ꝓbat.ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius

vba ſunt hec. bif.

Comittit ad qð eſt neceſſaria ſententia vt hic
⁊ infra de rei vendi.l.vtiqʒ: ſed contra vr̃ non
eſſe neceſſariã ſententiam vt infra de actio. em/
pti. l. emptoꝛem in ſcðo reſponſo que eſt con/
tra ſol.ibi emptoꝛi.et iudici erat manifeſtum
non tamen iudex tulerat ſententiam adhuc vel
erat manifeſtum per famam publicam iudici et
emptoꝛi rem eſſe euincentis ⁊c.

De negociis geſtis.

Z. liberto .S. ſi Ludoucus ᷓoma in ſuo ſingu

lari in verbo Appłło ⁊c · dicit q
ſicut pꝛocuratoꝛ regulariter tenetur appellare a ſententia lata con
tra dominum ſuum vel contra ſe nomine dominiſed non tenetur
paoſequi appellationem vt in.l.inuitus cum ibi plene nõ.C. de ꝓ
curato. ⁊ ibi alias legendo oꝛdinarie dixi poſt alioſ ⁊ maxime poſt
dominum meum Alex:de Imo.ibidem ⁊ per not.per GBar · in. l.
qui pꝛopꝛio.ꝭ.item queritur.ff.de pꝛocuratoꝛi.⁊ per Specu.iĩ ti.
de ſalario..iii.in ver. Seq nunquid ⁊c.⁊ in ti.de pꝛocura.ꝭ :pꝛĩo
in ver.quid ſi pꝛocuratoꝛ interceſſit c. amen ſecus eſt in ap/
pellatione ab interloquutoꝛia q; tunc tenetur eaʒ ꝓſequi ſ̃ʒ Bar.
in. lenon agendum. S.fi.f. de pꝛocur.⁊ in.l.cum pꝛocur. ff.de no/
ui operis nun. Igem eſt dicendum ẽt in defenſoꝛe ſine manda
to puta in negocioꝛum geſtor. nam etiaz ipſe ſicut pꝛocur.tenetur
appellare ⁊ ſi non appellat tenetur domino ad intereſſe per tex. ᷣm
eum ad hoc pꝛopoſitum ſingularem in.d.l.liberto.S.fiqui incipit
litem. Sed cum reuerentia eius dico qð non intellexit bene iſtũ
tex. cuius alius eſt ⁊ diuerſus ⁊ nouus meus intellectus ſᷣm quẽ
pꝛobatur totum contratium ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur:nam
dicitur ibi ꝙ negociorum geſtoꝛ.non tenetur appellare a ſententia
lata contra dominum ſuum. Mec obſtat ſi dicatur mihi ille
tex. loquitur in cauſa quam ipſe dominus ceperat agere ⁊ poſtea
cauſam deſeruerat vnde geſtoꝛ negociorum ſuperueniens non te
netur appellare Sed ſi ab initio negocioꝛum geſtoꝛ cepiſſet age/
re cauſam ⁊ ſententia lata fuiſſet contra eum teneretur etiam ipſe
ſicut pꝛocuratoꝛ appellare per iſtum tex.hoc modo arguendo a cõ
trario ſenſu quia ad hoc ego reſpondeo ꝙ differentia eſt longa ĩ/
ter iſtos nam pꝛocuratoꝛ ipſe qui ſuſcepit mandat᷑ad litem cuz ſa
lario pꝛovt communiter fit teneturñſaltem appellare. Sed negocio
rum geſtori ſufficit ſi cui vel in pauci amicis labori ſuccurat vt
in.i. tutoꝛi. C. de negocijs geſtis ⁊ ſic diuerſa eſt ratio:ergo diuer
ſum ius eſſe debet· Preterea nõ debet ſummi illud argumentũ
a contrario in.d.S.fi.quia reſultaret inconueniens quod ſi ego ne/
gociorum geſtor voluiſſem tibi pꝛodeſſe in aliquo eſſem etiam oj
bligatus vltra facere contra tex.in.d.l.tutoꝛi in ratiõe ſui ad quã
rationem non bene reſpondet Ludouicus Romanus fundans ſe
ſimpliciter per tex. in.d.S.fi.qui non pꝛobat h̊ niſi a contrario ſen
ſu ⁊ hot intelligendo illum tex.vᷣm Joan.gloſatoꝛem pꝛout refert
glo. ibi in verbo ceterum. Cuius tex.verba ſunt hec.

¶ Litem in iudicium deductam ⁊ a reo deſertaʒ
fruſtra amicus vltro egit cauſas abſentie alle/
gans iudici contraxiſſe culpam non uidetur qui
a ſententia contra abſentem dicta ipſe nõ pꝛouo
cauit ⁊c.

De calumniatoribus.

l. ? generaliter.sS. An iudex qui reipit necu

niã vt comittat baratariã
ꝓ ſententia feꝛenda ſi re integra peniteat euitet penaz inductã con
tra tales comittentes baratarias tex. eſt ꝙ non in. d.l. ⁊ generali/
ter. 5. i. piquẽ tex.ita in terminis pꝛopꝛievoluit Ludonicus R.o.in
ſuo ſingulari in verbo iudex ⁊c. Lo octauo.queʒ tex.dixit eẽ ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ. Sed tu aduerte pꝛo nouo meo ⁊ vero
intellectu iſtius tex. nam ſententia mea non facit ad hoc: ſi bene ⁊
ſubtiliter ponderetur nam ibi ille acceperat pecuniã vt faceret ne
gocium.⁊ adhuc habebat pecuniam quam omnino retinuãt pe/
nes ſe. vnde ſiue faciat negocium ſiue non pꝛout ibi dicitur tenet
vt ibi in ver. accepit vt negocium faceret ac.et ſic verbum Accepit
⁊c.intelligitur euz effectu et eo magis cum de reſtitutione nihil di
citur ibi in iſto tex.vnde pꝛopter hoc tenetur pꝛout dicitur in tex.

Sed ſi iudex reſtitueret pecuuiam quam acceperat pꝛo ſententia
ferrenda non tenetur:ſecus ſi retneret pecuniam ſiue ferat ſenten
tiam ſiue non. Sed Ludouicus Ro.nimis generaliter loquitur:
⁊ preſupponit omnino eum penitere reintegra ꝙ non eſt aliud di
cere niſi quod reſtituat illam pecuniam quo caſu vult eum teneri
Sed ego dico eum non teneri nec tex.iſte pꝛobat contrarium cir /
ca cuius materiam addo ego vnum verbum nam vera barata
ria eſt:quaudo datur aliquid iudici pꝛo iuſtitia ne fiat vᷣm Paul.
de caſtro in conſi. clij. incipien. videndum eſt ergo ⁊c.et per Angi
aũt.vt iudices ſine duod ſuffra. in. . ſi quis aũt ⁊ Bal.in.l. obſer/
uare.S.pꝛoficiſci.ff. de officio pꝛoconſulis in nona queſtione. vbi
dicit ꝙ eſt cauſa capitalis ⁊ puniri debet ſicut punitur falſitas vt
ibi per eum ad quem me remitto ⁊ redeo ad pꝛopoſitum noſtruz
pꝛincipale vʒ ad iſtum tex. Cmus verba ſunt hec.

Si igitur accepit:vt negociuʒ faceret ſiue nõ
fecit tenetur et qui accepit ne faceret et ſi fecit:
non tentetur ⁊c.

De in integrũ reſtitutionibꝰ.

I Bar.ᷓ̃ dicit iſtam eẽ ſingulareʒ legem ad HG̊
l.diuus pꝓpoſitũ ꝙ fictus ↄtumax ueniẽs nucſe⸗ adhuc
ſedente pꝛo tribunali reſtituitur ad appellanduʒ ⁊ ideʒ eſt ſi abfue
rit dolo aduerſarii vel abſq; culpa ſua vt hic in tex.maxime in vᷣ.
Confeſtim autem pꝛo tribunau te ſedente adiit ⁊c. cum quo in
hoc ſumpliciter ſto quia tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua inter
pꝛetatione nra niſi ꝙ in hoc addo vnum verbum vz ꝙ ẽt verus
contumax habet hoc pꝛiuilegium appellandi vel reſtituitur ſi com
paret iudice ſedente pꝑꝛo tribunali ᷣm Bar. hic in inij. col. ⁊ bar. in
lcum ipſe.ff.de excuſa.iuto.⁊ Bal.in ſua mag.in ver. Contumax
⁊c.licet alias vere contumax non poſſit appellare vt in.l.pꝛima cũ
ibi plene nõ.C.quibus appellare non licet ⁊ iuxta nõ per Bar. in
l. conſentaneum. Ciquomodo ⁊ quando iud.⁊ in.l.ex conſenſu..
fi. ff.de appel.⁊ in.l.⁊ poſt edictum S.ᷣ ſciendum . ff.de iudicijs ⁊
in. l. Contumacia in pꝛin.ff.de re iudi.⁊ poſuit etiam Bal.in.l.pꝛo
perandum.S.⁊ ſi equidem ⁊ in. S.ſin autem reus.C.de iudicijs ⁊
Bal. in.l.i. in. viij. col. C. de heredi.inſti.⁊ Bar.in.d. Si ſin autem
reus.C.de iudi.⁊ Bal:in addi. Spccu.in ti.de appellationibus in
§.ij. ver. pꝛimo ⁊ Specu.in ti.de contu.in.S.pꝛimo ⁊ in.s.iii.⁊ etiãᷣ
in ti. de poſitio.ꝭ.viijiin fi.⁊ do.Anto.⁊ Joan · de JImo. in.c.tenor
extra de re iudi ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo agi/
mus Cuius tex.verba ſunt hec. .

¶ Diuus Anto. martio adiuto pꝛetoꝛi de ſuccu
rendo ei qui abſenſ rem dimiſerat in humane ſẽ
tentiam reſc ripſit etiam ſi nihil facile mutandũ
eſt ex ſolemnibuſ inde vbi equitas euidẽs poſcit
ſubueniendum eſt. Itaque ſi citatus non reſpon
dit ⁊ ob hoc moꝛe pronunciatum eſt Confeſtim

autem pꝛo tribunali te ſedẽte adijt exiſtimari po

teſt non ſua culpa:ſed parum exaudita voce pꝛe
conis defuiſſe ideo reſtitui poteſt ⁊c.

¶ Quod metus cauſa

quod dicimus S.in heredem.

Bar. hic dicit ſe neſcire alibi iſtum tex.ad hoc pꝛopoſitum qð
vbi aliquid peruenit ad pꝛimum heredem tenetur quatenꝰ ad eũ
peruenit. Sed etiam heres eius tenetur : licet ad eum nihil perue
nerit ex poſt nam ſufficit perueniſſe ad pꝛimum non inſpecto vlti
mo herede vt hic in tex in ver. An vero ſufficiat ſemel perueniſſe
⁊ci⁊ in ver. ſufficit ſemel in heredem perueniſſe ⁊c. cum quo in
hoc ſto ſimpliciter: quia tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua
interpꝛetatione. Cuius verba ſunt hec.
In heꝛedem autem ⁊ ceteros in id ꝙ perue
nit ad eos datur non immerito: licet enim pena
ad heredem non tranſeat attamen ꝙ turpitervel
ſceleriter queſitum ẽ vel receptũ eſt:ad heredes

non debet pertinere ⁊c.cum.l.ſequẽti.

e iu *α*
unmmn n
N 2 *

eee 7 *

un

NA N
W
toe οα 6 n

Acho.

Cno mspre

Eürnnlina
tieſnngnurtmn
Wtcrenden wr.
Aaidre in
unwumünuh
Rorentustrrrir.
uurr E
MAAlnrad
uniim rN
denenuwanerti.
umntirn
riilaaltnta h
amnhas

nri
Ar n 0
DZZMZ cfunf
r, trmeſſcit

”
Nnlitan aiuct
Gmmeunminnifin urdürlne
Ainnſi Menſang dehet
AKaain, Mni n
nοααα0ααÜ1az7
uHmitXt mdr Na t
è
NNN.

§ Rro. maid ddinoewüdeſten
dqa lei miſaminpunurſt
iaerigincumm ſinbl cle nmei
mnuhe vat hiegnugaidiopoſet
can d r ſcuns ,on ſhon
ChrmuNimnat Canfſin
maurſinaalinin
äõ
ake dtntchmi ſalſtr

Qwünengenſt

Ein hereden
tnun ,ennn⸗

m e
aneii nmi
N e nlſt i

õ

Q,⸗ nod metus cauſa.

Juncta.l.pꝛecedenti eo.ti. Bar. hic
l. uideamus v reputat iſtum tex.ſingularem ad B
pꝛopoſitum ꝙ ubi ſemel cauſa eſt effecta delegabilis ſufficit vt in
ſterum duret delegabilis. idem dixit etim Dominus meus
Alex.de Imol in.liin pꝛinciin.xlvij. col.ff. de officio eius cui mã
dga.eſt iur.cum quib ſto quia tex.iſte clarus eſt maxie in ver. ſuffi
cit enim ſemel pe ueniſſe ad pꝛimum heredem ⁊c. de qua mã at
legendo dixi in l. filiuſfa..diui. ff. de leg.pe vbi poſui de re ſe
mel alienata an ſit poea ſemper alienabilis iuxta. I. pater. 9.xvrff⸗
delega. tertio cũ ſimilibus ad qᷓ me remitto: et ideo ꝓ nunc nõ me
tendã niſi ꝙ verba littere ſunt hec.

Cideamus ergo ſi heres ad quẽ aliquid per/
uenerat:conſumpſerit:id qð ad euʒ peruenit an
deſinet teneri: an vero ſufficiat ſemel perueniſſe
2 ſi conſumpto eo deceſſerit: Utrum aduerſus
heredes eius omnino cõpetat hec actio quoni/
am hereditariam ſuſcepit obligationem an non
ſit danda.quoniam ad ſecudum heredem nihil
peruenerit: ⁊ melius ẽ in heredẽ competere here
dis actionem ſufficit eum ſemel peruẽiſſe ad pꝛi
mum heredẽ:⁊ propria actio ẽẽ cegꝑat ⁊c.

ZDe dolo.

l. eleganter.s.ſeruus pactionis

Fideiuſſoꝛ regulariter non obligatur niſi demus pꝛius pꝛinci/
paleʒ debitoꝛez foꝛe obligatum ciuiliter uel naturaliter vt in. lipʒi
ma ⁊ in.l. fideiuſſoꝛ obligari in pꝛincipio vbi bonus tex. ⁊ in· . fi
deiuſſoꝛ.ff.de fideiuſſ.⁊ per nõ.per Bal.in.liſancimus.C.de vᷣb.
ſignifi. ⁊ per not.in.l.grece.ꝭ.ſiquis ſticuʒ.ffide fideiuſſ.⁊ per glo.
in.l.ſticum. 5. cum ſtipulatus.ff. de verbo.obliga.⁊ per Bal. in.l.i.
C. de mu.nõ.conti.inter pat᷑.⁊ filium lib.x.⁊ in.l.ſi vltra ⁊ ibi per
Bal. C. de fideiuſſ.? Bar.in.lſi quis pꝛo eo.ffeo.ti.cum ſimilibꝰ
que breuitatis cũ obmitto . Tamen ſecus eſt in expꝛomiſſor̃ nã
poteſt obligari pro eo.qui nullo modo obligatus eſt tex.eſt in.d.l⸗
eleganter. .ſeruus pactionis quem tex.dixit ad hoc pꝛopoſitum
eſſe vnicũ GBal.in.dl.cum vltra.C. de fideiuſſo.⁊ etiam Ang. in
l. v. 8. ſtipulatio T etiam dominus meus Alex.de Jmo.ibideʒ licet
Ludouicus Ro.⁊ Jo:de Imo.ibi dicant eẽ alia iura ð hocvt vbi
per eos pꝛout ał ibi legendo dixi de hisi⁊ ideo circa alia iura non
me extendo: Sed aduerte tu pro nunc rogo pꝛo vero ⁊ nouo
meo intellectu iſtius tex. Qui hoc non pꝛobat aliquo pacto ſi bene
ſubtiliter conſideretur. nam licet ſeruus non eſſet obligatus do
mino ſuo ⁊ expꝛomiſſoꝛ ibi pꝛo ſeruo interueniret. Tamen inter.
uenit non pꝛout ex tunc ⁊ non ſimpliciter. Sed vt obligatio tranſ
ferreretur in ſeruum poſt libertatem adeptam ⁊ ſic obligatio ex
pꝛomiſſoris non fuit pura. Ged conditionalis ⁊ parum duratura
in expꝛomiſſoꝛẽ ⁊ tranſitura in ſeruũ poſt libertatez vt ibi in ver.
Ut poſt libertatem tranſferatur in eum obligatio ⁊c.⁊ in verbo
manumiſſus non patitur in ſe tranſferri obligationem ⁊c. Uel
ſecundo poſſumus ⁊ melius etiam dicere pꝛo alio intellectu nouo
iſtius tex. ꝙ imo obligatio ẽt erat in principali ſeruo paciſcente cũ
domino ſuo pro libertate puta dare decem domino.vt daret ſibi
libertatem quo caſu ipſe ſeruus obligatur vt eſt tex.in.l.pꝛomiſſo
C. an ſeruus ex ſuo facto ⁊ in.l.fi.ff. de liberali cã ⁊ per cõſequẽs
Bal. fallitur ⁊ om̃s alij in intellectu uero illius tex. nam ex pꝛo
miſſor obligatur hic pꝛo obligato uere nam eo caſn cadit obligatõ
vera inter dominum ⁊ ſeruum vbi alias inter eos regulariter nõ
cadit ⁊ ſic ego nouiter intelligo illum tex. recte conſiderando eum
Cuins verba ſunt hec.

SEruus pactionis pꝛo libertate reum domi
no dedit ea conditione vt poſt libertatem tranſ/
feratur in eum obligatio: manumiſſus non pati
tur in ſe obligationem tranſferri. Pomponius

ſcribit locum haber̃ ð dolo actionem. Sed ſi ꝑ

Patronum ſtabit quominus obligatio tranſfe/
ratur dicendum ẽ patronũ exceptione a reo ſub/
mouẽdum ⁊c.

De dolo.

— * r ator cõſti i⸗
l. quidaʒ * enee erure nete aharen
per Cy.⁊ alios in.l,nihil ⁊ in.l.pꝛocuratoribꝰ.C. de procur. ⁊ in.l
nulla eo.ti. vbi at oꝛdinarie legendo dixi.poſt alios maxime poſt
dominum meum Alex. de Jmo ibi ⁊ ideo pronune non ero lon
gior: Sed pone ꝙ ex hac reuocatione ſubita ipſe eſt damnifica
tus in aliquo vtrum poſſit agere ad id contra ipſum conſtituentẽ
dicas ꝙ ſic caſus eſt in.d.l.quidam cũ glo.in ver.inani ⁊c.quẽ tex.
cuʒ glo·ad hoc ꝓpoſitũ nõ Bar.ibi p ſiugłi ⁊ Ludoui. Roiin ſuo
ſingulari in ver. Procuratoꝛ ⁊c.⁊ etiam voluit idem Bar.iml.ſi
mandaſſem .ff. mandati ⁊ glo.in cle prima extra de renuncia.
Sed tu aduerte pro vero ⁊ nouo ĩtellectu meo iſtius tex. nam
(cum reuerentia tãtorũ prum dixerim ) iſte tex.non meretur alle
gari ad hoc ⁊ nibil facit ⁊ etiam glo.facit minus nam ibi quidam
debitõ meus ſcripſit ad me litteras ſeu epiſtolax vt ⁊ tanq; miſſaʒ
ſeu miſſas a Titio ſeu nomine titij vere amiciſſimi mei:cui multũ
ego debebam vel qui mibi adeo erat amicus vel coniunctus me
vt votis ſuis ſacile obtemperare poſſem vel deberem:quibus litte
ris ſictis continebatur vt liberarem debitorem meum ⁊ ita ego
feci ob litteras predictas credens ipſas eſſe eius:foꝛeq; miſſas ab
amico meo ad me creditorem :et poſtea compertum ẽ.qð epiſtola
falſa erat vel inanis ⁊c. Dicitur ibi ꝙ ego creditoꝛ poſſum agere ð
dolo contra debitorem meum ſi ſuʒ maior.ſed ſi ſum minoꝛ.xxv
ãanis poſſum reſtitui. Et pro certotex. iſte in queſtione ſupra
formata nihil penitus facit vt vides nec etiam glo.Qne dixit ina
nis .i.quia ſtatim mutauit voluntatẽ. Puta quia amicus meus
vere ſcripſit epiſtolam ſed poſtea ſtatim mutauit et perconſequẽs
non probat hoc quia in caſu illo mutatio illa non operaret̃ Nec ol
perari poteſt aliquid quin debitor quem ego vere ſemel liberaui
non ſit vere ⁊ remaneat liberatus. Nec poſſem agere contra eum
vtpote ſemel liberatum a me nec etiam poſſum agere contra ami
cum ſcribentem vere quia oĩno ei ſatiſfacere volui ⁊ litteris ſuis
quãdo fuiſſentvere peniteat modo ſme nõ peniteat. Et ſi glo.ſen
tiret ꝙ in caſu illo agere poſſem contra debitoꝛem meum libera/
tum vel contra amicum male loqueretur. Quia quod ſemel pla
cuit amplius diſplicere non poteſt Minus etiam dicitur ibi ĩ tex.
vel in glo. ꝙ ille debitor in caſu quo vere ei dediſſem lr̃asvt libera
retur a ſuo creditore quas poſtea ſtatim reuocarẽ poſſet agere
me nec de hoc dicit penitus.hic ĩ tex. Sed ſolum de actione dan
da contra debitoꝛem decipientem creditoꝛem cũ lr̃is ſimulatis ⁊
hoc ẽ qð probat iſte caſus bene conſideratus. Sed plus dico ꝙ
glo. ẽt nõ bene intellexit iſtum tex.in verbo inani ⁊c.nam vera ex
poſitio iſtius tex in ver. Inanis ⁊c.eſt nõ ratione mutationisvolůᷣ
tatis ſcribentis Sed ex defectu ſoluzʒ ex parte mit:entis lr̃as illas
ſub nomine alieno factas ⁊ non vere prout nõ erant vere vt ſonat
aperte tex.iſte:Cuins tex.verba ſunt hec.

L. QIdam debitoꝛ quaſi ab amico epiſtolam
mitti creditoꝛi ſuo fecit vt ipſe liberetur:hac e/
piſtola creditoꝛ deceptus acquiliana ſtipulatio/
ne liberauit poſtea epiſtola falſa vel inani do/
mini reperta creditoꝛ quidem maioꝛ annis.xxv
de dolo habebit actionem:minoꝛ autẽ in integꝝ
reſtituetur ⁊c.

He minoribus:

iliuſfa. mior.
l:tertia.s.ſed utrum. iuce mior x⸗
iuſſu patris propterea non perdit reſtitutionem in integrum ſi eſt
leſus in contractu niſi in contractu mutui quo caſu omnino exclu
ditur a tali beneficio tex.eſt in. d.l.iij.S.ſed verñ in vᷣpo Excepta
æc.ff de mino.de cuius tex.deciſioñ multũ dubitauit Ludouicus
roma.in ſuo ſingulari in verbo Juſſus ⁊c. Dicens ꝙ deberemus
dicere totum contrarium cum in mutuo ipſe filius ſit magis pri
uilegiatus: qᷓ in alijs contractibus. Unde ſi reſtituitur in alijs qñ
eſt leſus multo magis debet reſtitui in eo et propter hoc dubitat
ipſe ibi et relinquit cogitandus. Sed tu diligenter conſidera ꝓ
vero intellectu ⁊ vera ⁊ noua mea interpretatione ⁊ pro ratione il
lius tex. Quem Ludouicus Roma. habuit ante oculos (vt ita di
xerim) ⁊ non uidit ⁊ mirũ eſt profecto:nazʒ iudicio meo: ratio eſt
quare filius ĩmutuo recepto non habet reſtitutionem in integruʒ
quia in eo contractu ipſe non obligatur quoquo modo:Sed ſolus
pater cuius conſenſu accipit ⁊ ideo non eſt opus Leſtututhane Nec

»*

iſto caſu eget ipſe auxilio legali vtpote qui nullo modo tenetur Sz
in alijs ↄtractibus celebꝛatis pꝑ eũ iuſſu paterno ipſe filius oĩo ẽ ve
re ⁊ efficaciter obligatns vt pꝛobatur ibi in ver. SFilius autem cũ
poſſit ipſe ⁊ ĩ poteſtate manens conueniri ⁊c.⁊ in ver.· Si igitur fi
lius conucnitur ac. Ideo ſieſt leſus reſtituitur reſpectu obligatio
nis ſue: ⁊ hec eſt vera ratio diuerſitatis inter mutuũ ⁊ alios con⸗
tractus:qʒ reſtõ conceditur filio leſo magis in aliis cõtractibus qᷓ;
in mutuo. Sed cur tam varie in mutuo qᷓ; in alijs contractibus
ſtatim ẽt dicetur.ſ.quare non obligetur in mutuo ſicut in alijs cõ
tractibus: Secundo dum etiam dicebat Ludouicus Ro.ĩ eo
dem ſingulari. ꝙ cum iuſſus patris tollat filio vnum remedium
ſcilicet reſtitutionis in integrum in mutuo non uidetur poſſe tol
lere exceptionem ſenatus conſulti macedoniani quod eſt aliud re/
medium ⁊ ideo ſuper hoc relinquit ẽt cogtandum. Sed tu di
cas qð cũ reuerẽtia ẽt ſe in hoc inuoluit: Na ideo iuſſus paternus
tollit ſibi beneficium reſtitutionis:quia pater omnino ipſe remãet
obligatus in totum ⁊ in ſolidum vnde non habemus hic diſputar
de exceptione Macedoniani quia eo ipſo ꝙ pater iubet mutuari
ſuo filio non babet locum ſenatus conſultum pꝛedictum Mec iſto
caſu eſt Mec oritur actio vel exceptio reſpectu filij. Et perindeeſt
ac ſi pater accepuſet pecuniam illam mutuam quo caſu non poteſt
dici: Mec tractari de beneficio reſtitutionis. Mec ẽt de aliqua exce
ptione pꝛoueniente ex ſenatus conſulto Qacedoniano Pro q́ᷓ
facit ẽt tex.in.l.ſed Julianus.S. qᷓq; ff. ad Macedonianum ĩ v.
Qm̃ patris voluntate ⁊c.⁊ iõ concludo hanc ce veram rationem
d.iij. . Sed vtrũ ⁊ cur tam varie in mutuo:qᷓ in alijs contractibꝰ
⁊ eam ſentit glo.in dicto.S.Sed vtrum in vere Excepit ⁊c.Que
dixit ꝙ filius vt nuntius pꝛebuit nudum miſterium ĩ mutuo ſibi
facto iubente pre:quam glo.ẽt non vidit Ludouicus Ro. pꝛo iſto
tex.quem ego intelligo vt.S.tibi mõ dixi.Cuius verba ſunt hec.

CSEDytrum:ſolis patribusfami.an ẽt filijs
fami.ſuccurri debeat videndum eſt mouet enim
dubitationem quod ſiquis dixerit etiam filijſfa
mi. in re peculiari ſubueniẽdum eẽ:efficiet vt per
eos etiam maioꝛibus ſuccuratur.i.pr̃ibus eoꝛuʒ
quod nequaquam fuit pꝛetoꝛis propoſitum.pꝛe
toꝛ enim minoꝛibus pꝛomiſit auxilium non ma/
ioꝛibus:ego autem veriſſimam arbitroꝛ ſenten/
tiam exiſtimantium filiuʒ fami.minoreʒ.xxp.an
niſ in integrum reſtitui poſſe ex his ſolis cauſis
que ipſius interſint: PDuta ſi ſit obligatus per
inde ſi iuſſu patris obligatus ſit pater vtiqʒ po/
terit in ſolidum conueniri filius autem cum ⁊ ipᷣe
poſſit ẽt in poteſtate mãnes conueniri vel etiam
emancipatus vel exheredatus in id quod facere
poteſt:⁊ quidem in poteſtate manens etiam inui
to patre ex condemnatione conueniri auxilium
impetrare debebit ſi ip̃e. Sed an hoc Auxilium
patri quoque pꝛoſit vt ſolet interdum fideiuſſo/
ri eius. Et non puto pꝛofutuꝛum: Si igitur fili/
us conueniatur poſtulat auxilium: Si patreʒ cõ
ueniat creditoꝛ auxilium cefſat excepta mutui
datione in hac enim ſi filius iuſſu patris pecuni
am accepit non iuuatur ⁊c: Ludouicus Bolo⸗/
gninus.

De minoribus.

l. tertia.s.ſ- ed utrum. Confiſcatio bonoꝛũ

ris non compꝛehen
dit pecculium pꝛofectitium iam datum filio tex. eſt in .l. ij.5. ſed
verum ⁊ ibialiquid poſuit Bar.de hoc quem tex.ad hoc pꝛo mi 7
rabili ⁊ ſingulari allegat Bal. in. l. pe. C. qui bonis ced. poſſunt :et
Bal. in.l.etiam in. xi.col.C.de executi.rei iudi.⁊ Joã.de Jmo. ⁊
dominus meus Alex. de Imo. in. l. ſi finita. . ſi de vectigalibus ĩ
ij. col. ff. de dam. infectovbi dicũt hoc eẽ verũ pter qᷓ; ĩ crie leſe ma
ieſtatis vt ibi per eos per.l.quiſquiſ.C.ad.l. iuł.maieſt.⁊ per tex.
in ·l. ij C. de bonis dãno. Sed tu aduerte pro vero ⁊ nouo intel
lectu meo iſtius tex. de quo etiam. S.feci mentionem in alio tamẽ

pꝛopoſito:Namiudicio meo ꝛita demum pꝛocedit hoc ſi bona pa
tris ſunt confiſcata pꝛopter eius debita: Gecus ſi pꝛopter delictnz
eius eſſet facta confiſcatio:quia tunc etiam compꝛehederet Pecu
lium paofectitium ⁊ ad hoc dicendum pondero ego tex. hic inver.
Bona a fiſco pꝛopter debita capta ſunt ⁊c. Et ſic lex conſiderat
vere hoc vyt bona capiantur a fiſco ob debita: vnde aliud eſt ſi cape
rentuxr a fiſco pꝛopter delictum eius quia tunc non ſeperatur pe/
culium pꝛout aperte ſentit iſte tex.bene ponderatus lʒ omnes ſcri
bentes hic alibi de illo tex. commemoꝛantes ſumpliciter intelligãt
eũ ⁊ nimis generaliter ⁊ large intelligant ꝓ ut.S.rettuli. Qui tex.

vere non recipit illam largam interpꝛetationem: ? Rõ eſt maioꝛ i

patre de linquente ⁊ ſic obligato ex cauſa delicti q;ᷓ ex cauſa ciuili
ratione maioꝛis odij que rõ ceſſat in obligatiõe mer̃ Ciuili: Et ita
ego nouiter ſubuliter ⁊ eleganter intelligo iſtum tex.ſi bene ⁊ accu
rate ponderet ur Cuius verba ſunt hec. .
Sed utrum ſolis pr̃ibuſfa. an etiam filijſ fa.
ſuccurri debeat videndum eſt mouet enim dubi
tationem quod ſi quis dixerit etiaʒ filijſfami.in
re pec. ſubueniendum efficiet ut per eos etiam
maioꝛibus ſubueniatur ideſt patribus eoꝛum ꝙ;
nequaquam pretoꝛis fuit propoſitum Pꝛetoꝛ
enim minoꝛibus pꝛomiſit auxilium non maioꝛi
bus: Ego autem veriſſimam arbitroꝛ ſententi/
am exiſtimantium filiumfami.minoꝛem.xxv.an
niſĩ integrũ reſtitui poſſe ex his ſolis cauſis que
ipſius iterſint. Puta ſi ſit obligat? periñ ſi iuſ
ſupatris obligatus ſit pater poterit utique in ſo
lidum conueniri uel etiam emancipatus uel exhe
redatus in id quod facere poteſt ⁊ quidem in po
teſtate manẽs ẽt inuito patre auxilium impetra
re debebit ſi ipſe conuẽiatur. C Sed an hoc au
xilium patri quoque pꝛoſit ut ſolet interdum fi
deiuſſoꝛi eius pꝛodeſſe uideamus: ſed non pu/
to pꝛofuturum: ſi igitur filius conueniatur: po/
ſtulat auxilium ſi patrem conuẽiat creditoꝛ au/
xilium ceſſat excepta mutui datione in hoc.n.
ſi filius iuſſu patris mutuam pecuniam acce/
pit non iuuatur perinde ſi ſine iuſſu patris con
traxit ⁊ captus ẽ ſiquidem pater de peculio cõ
ueniatur filius non erit reſtituẽdus: ſi filius cõ
uẽiatur poterit reſtitui ſIec eo mouemur quaſi
interſit filij peculium haber̃ magis enim patris
quam filij intereſt licʒ aliquo caſu peculium ad
filium ſpectet vtputa ſi patriſ eiuſ bona a fi/
ſco pꝛopter debita occupata ſunt:nam ex conſti
tutione diui Claudij peculium eiuſ ſeperatur ⁊c.

De minoribus.

l. Ait pretor.spermittitur. &

a cõ
feſſum partes iudicis ſunt tm incondẽnando vt in. l.pꝛoinde.ꝭ. fi
cum ibi plene nõ.ffad.l.acquil. Sed dubium eſt an talis confer
ſus ſaltem poſſit opponere de ineptitudine libelli:⁊ alioꝛum actuũ
iudicij in quo dicendum eſt ꝙ non per tex. in d.l.ait pꝛetoꝛ. S.per
mittitur de quo tex.ad hoc pꝛopoſitum multum exclamat Bal.
dicens eum foꝛe ĩ G̊ ſingularem in.l.ij. in vltima colicirca finem in
ver. Extra oppono ⁊c.C. de re iudi. Sed tu aduerte pꝛo nouo
⁊ vero itellectu meo iſtius tex. Qui iudicio meo H̊ non ꝓbat:ſi be
ne?⁊ ſubtiliter ponderetur nam confeſſus hic non opponit de inepti
tudine pꝛoceſſus vel alia ſimili exceptione nec de hoc tractatur hic
aliquo modo:Sed minor.xxv·annis cui facta fuerat ſolutio cum
paecepto iudicis a debitoꝛe ſuo opponebat hic de ſolutione facta ſi
ne curatoꝛibus ſuis ⁊ ſic de actu extraiudiciali hoc eſt de ſolutiõe
facta ⁊ foꝛte luſerat pecuniam ſolutam non autem opponebat ad
pꝛoceſſum nec ad aliquid de pꝛoceſſu ⁊ dicitur bic ꝙ non debet au
diri vt ibi in ver. Puto pretoꝛem minoꝛem non eẽ audienduz
⁊c· Et.ſic.minoꝛ ipſe pꝛimo nihil confeſſus fuerat neq; negauerat

A.ν . eee
igians enn
jͤe m
Kumranur
riugſtilengt er N
lctsre ene
Grdtäörrrn
NWnnainir.

NMnni

»

e
Nin N
n
erniner 2

chſe

SAguentntggeinſ⸗

aunuänguchncite
ncftguin,

Ei Randn,(Belgnboenn

d ſägüntm
asiſenemns
Nrmn⸗ſtgimflusennninnn
amim rmantin niin
ſr anunnn dlinr i,t/.
amns mmun wanimn ue⸗,
mmrNieſ ſe iſin unis
siſcridendanet Geeclioch
ſins wrcrt ewidcdrs: ſfüitsch
rutchend uct d wotenur got
Nolmmpeder gonin ns
unck q; Awaſ alinad
ſrai mA N a bon ſ⸗
õõ
Cud alimtiſſchenurn

De mmonbis

upaor nirn .

ä

in eo iudicio: Nec de hoe dubitatut ibi ner ſi conſeſſus fuilſet ſine

curatoꝛe valuiſſet confeſſio huiuſmodi Sed pꝛeſupponitur ab ip̃a
lege ſolẽnit factam vt ibi m uerbo Muidin ſi pꝛetoꝛ decernat ſol
uendam pecuniꝗ ⁊c.et in in verbo Et ſoluerit ⁊c.et ſic lex. hoc pꝛe
ſupponit non aũt diſputatur hic de hoc aliquo modo an pꝛetoꝛ be
ne mandauerit vel ne ſed ſolum de actu ſolutionis exiudicialis et
executiue facte vt in. d. ver. iᷣ pꝛetoꝛ decernat ſoluendam pecuniã
⁊c. ⁊ poſtea dicitur ⁊ ſoluerit ⁊c.qui duo ſunt actꝰ vnuſ. ſede pꝛo/
teſſu ⁊ alius extra pꝛocoſſum pro executione:nam ſi ſolutio fuiſ/
ſetetiam facta in iudicio non fuiſſet dubitatum ⁊ caſus iſte fuiſſet
de indubitabili contra.l. ancille.C.de furtis ⁊.l. quod labeo de
carbo edicto In quo addo etiam vnum verbum Quod a/
deo confeſſo nõ licet opponere de ineptitudine pꝛoceſſus Qò etiã
non licet opponere de pꝛoceſſu aliquo non facto ſᷣm Inno. in. c. q̃
liter ⁊ quando extra de accuſat.⁊ Ang.in.l.vulgaris.ff de furtis
⁊ bal.in.l.mercalem.C.de condi.ob turpem cauſam ⁊ Bar.in.l.
confeſſus. ff.de cuſto.reorum ⁊ Bal.in.l. et ſi ſeuerioꝛ in vlti. col.
C. de infa.⁊ Ang. Areti.in ſuo libello maleficioꝛum in verbo.Cõ
fitentur ⁊c. Et glo.in.c. Piſanis extra de reſtitu·ſpolia.⁊ Bal · i. l.
vt debitum. C. de heredita.actio vbi limittat hoc multum not᷑.et
Bal in.l.ij .c ſi actoꝛ in vlti. col. C. de iure cal. vbi etiam umi
tat alio modo ad queʒ me remitto et redeo ad tex. noſtrũ in qͥ di
co etiam ꝙ nulla erat ineptitudo pꝛoceſſus cum mandatum ſeu
decretum iudicis factum omnino de ſoluendo minoꝛi ſuppleuiſ/
ſet omnemidefectum curatoꝛum minoꝛis ⁊ perconſequẽs iſte tex.
recte intuenti non facit ad pꝛopoſitum Cuius verba ſunt hec.

¶Permititur etiam ex conſtitutione pꝛiucipuʒ
debitoꝛi compellere adoleſcentem ad petẽdum
ſibi Curatoꝛes. Quid tamen ſi pꝛetoꝛ decernat
ſoluendam pecuniam minoꝛi ſine curatoꝛibus
ſoluerit an poſſit ẽe ſecurus ⁊ dubitari poteſt.
Puto autem ſi alleganti minoꝛem ẽe compulſus
ſit ad ſolutionem nihil ei imputandum:niſi foꝛ/
te quaſi aduerſus iniuriam appellandum quis
ei putet:hed credo pᷣtoꝛem hunc minorem reſti
tui uolentem auditurũ non eẽ ⁊c.

Se minoribus.
l. ſi ex cauſa.s.nunc nidenduʒ.

Cautela traditur multum ſingularis ſi vera eſſet per Ludoni
tum Ro.in ſuo ſingulari in verbo. Minor ⁊c.el ſeptimo ad ir
ritandum ſententiam que lata eſſet contra eum qui excluſus ẽ re
medio reſtitutionis in integrum : vt lite pendente fiat tractatus
tranſactionis ⁊ pꝛobetur poſtea lata ſententia contra eũ ꝙ agens
vel conuentus erat paratus tranſigere cum minoꝛe Mam contra
ſententiam poſtea latam ſine dubio poteſt peti reſtitutio in integrũ
ratione leſionis ſm eum quia non fuit facta vt potuit fieri tranſac
lio ad hoc allegabat tex. õm eum ſingularem in. d.l. ſi ex cauſa .5.
nunc videndum in verbo. Si ergo ⁊c. ⁊ dicit quod Bar ibi ita
gloꝛiatur de iſto ter. Sed tu aduerte rogo quia idem volnit ẽt
HBal. ⁊ Albericus de Roſa. ibidem ⁊ Bal. in. l. i. in ij. collu. de
reſci.vendi.⁊ dominus Frãciſcus cremo.in ſuis ſingularibus in
ſingk. incipien. Obtinui ſemel ꝛc. qui omnes exclamãt ad hoc pꝛo
