quid fieri debeat dicas ꝙ debeo ego venditoꝛ tibi refundere tantũ
de pꝛecio ſoluto ad ratõem pꝛc lictã niſi ſimul in eo cõtractu poſſʒ
ſuppleri de terra alterius fundi venditi etiã tibi qui reperiret eſſe
maioꝛ in menſura qᷓ dictũ fuerit per nos.tex.eſt in. d.l.ſi vnoꝛuʒ
quem tex.ad hoc ppoſitum allegat ⁊ dicit non eſſe alibi Bald. in
l. ſicut. C. eo. tit.ꝛ ſic facit eũ ſinau. Et ꝓfecto iſte tex aure eſt
Dũ loquit᷑ de fundo vẽdito ꝓ centũ toꝛnaturis qui nõ reꝑitur m/
ſi nonaginta. ⁊ dum dicit etiam ꝙ alius fundusvenditus erat qui
eo tempe reperitur centũx. toꝛnaturũ qui venditus fuit pꝛo cen/
tum.nam dicitur bic ꝙ debet fieri compẽſatio lucri ⁊ damm. v in
boc ſto cum Bal. quia tex. iſte hoc optime pꝛobat. Cui adde vnũ
verbũ nouiter ꝙ vbi non poſſet pꝛouideri emptoꝛi hoc modo in
alio fundo ſibi vẽdito tunc tenet᷑ ſoluere minus pꝛecij noie ꝓ rata
vt eſt tex.in.lqui libertatis.ꝭ.fi.ff.de euictio.de cuius tame text.
intellectu dicemus infra in loco ſuo.⁊ facit text. i. l.ſi ſeruus. S.ſi
modus ⁊ hoc ibi voluit Bar. de actio.emptio. Z Bal. in rubꝛica
C.de contrahe.empꝛio.in.xxij.qðe pꝛincipali.⁊ Paul:de caſtr. in
conſilio. ccclxxvij incip. ſi fundus venditus reperitur æc. ad quos
me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo agimus.Cuiꝰ verba ſunt hec.

L. Si fundoꝛũ duoꝛuʒ venditoꝛ ſeperatiʒ de mo
do cuiuſqʒ ꝓnũciauerit ⁊ ita vtrũq; pꝛecio vno
tradiderit ⁊ alteri aliquid ðſit quãuiſ altero ſuꝑ
erit foꝛte ſi dixeriʒ vnũ centũ iugera alter ducẽ/
tum habere non pꝛoderit ei ꝙ in altero.ccx.inue
niantur ſi in altero deſunt de his ita apud Labe/
onem relatum eſt ⁊c.

l.iulianus.s.ſi quis colludente

Bal.in.l.dolum.C. de pericu:⁊ cõmo.rei vendi.⁊ etiã do.meꝰ
Alexa.de imo.in.l.iuris gentiũ.ꝭ.pꝛetoꝛ ait in pꝛima col.ff.de pac.
reputant iſtum tex.ſingul.⁊ non eſſe alibi ad hoc ꝓpoſitum ꝙ ille
qui cõmiſit dolum in cõtractu poteſt agere contra aduerſariũ vt
declaret an velit ſtare cõtractui vel non. ⁊ hic etiã hoc not. Bart.
in fine per iſtum tex.in verſi.vt ſupꝛa diximus in ſuꝑioꝛi caſu ⁊c
Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellcũ meo iſtius text.nam
ego non intelligo eum ita generaliter ⁊ ita large pꝛout dicunt pꝛei
fati ſcribentes.ſed ſolum quãdo re ipſa miuoꝛ ipſe fuit deceptus:
ſed non dolo aduerſarij.⁊ ad hoc dicẽduz pondero glo. hic in ver
bo circũuenerit ⁊c.que dixit.ſ.re ipſa ⁊c.nam certum eſt ꝙ dolus
ex animo pcedens eſt magis odioſus qᷓ;ᷓ ſi intercedat re ipſa vt de
ſe patet. Nam pꝛimo caſu dicitur verus dolus ſecũdo vero dicit
pᷣſumpt ⁊ maxie qñ ẽ magna leſio ałs nõ iuxta not.ĩ.tc.cũ ↄtin⸗
gat extra de iureiu.⁊ ĩ.l.ij.C.ð reſci.vend. ⁊ in.l.ſi ſocietatẽ.ꝭ.at
bitroꝛum.ſf.pꝛo ſocio.⁊ per Bal.in.l.iubemꝰ in ſi.C.ad trebel.ꝑ
per text.in.l.omnes.ꝭ.lutius vbi eſt optimus tex.ad hoc.ff.ð his
que in frau.credi.⁊ Bar.in.l.ſt.ff.de pꝛeto.ſtipul. ⁊ Bal.in ſuo ⁊
ſilio incip.ſtatutum quod pꝛobibet ⁊c.⁊ Paul.de caſt. in conſil.
lIxx.incip.circa pꝛimũ queſitum ⁊c.⁊ per Ludo.roma.in repetitio.
ſua rubꝛica de arbitr. in penulti.carta in verſi.itẽ an in dubio ⁊ca
Dum allegat Sede.de ſenis conſulentẽ ſuper hoc ⁊ ita tenentẽ per
text.in dicta.l.lutius.⁊ per Paul. de caſtro in conſuio.ccxvj. ad
queos me remitto ⁊ dico in pꝛopoſito noſtro ꝙ iſte text. hoc conſi
Foreter ideo pʒo nũc hoc modo declaro iſtum textuʒ. cuius verba
unt hec.
S· Si quis colludente pcuratoꝛe meo ab eo eme
rit an poſſit agere exẽpto: ⁊ puto actenus vt aut
ſtetur emptioni aut diſcedatur. Sed ſi minoꝛeʒ
xxv.annis circuuenerit ⁊ huic dabimus actenus

actionẽ exempto vt diximus in ſuperioꝛi cãu ⁊c

l. Si iactum rethis. do rona in eſ iu⸗

Exxxvj.col.ff. de ver.obii.⁊ etiſ̊ do.meus Alex.de imola hic in opo
ſtülis ſuis ad Bart. hic reputãt iſtuzʒ tex.ſingul.ad hocꝙ põt emi
ſactus retis etiã ſi piſcatoꝛ non velit iactare ſetia. vel ſi iactauit ⁊
nõ vult dare piſces captos tenetur emptoꝛi ad intereſſe.⁊ ita om
nes intelligunt iſtum tex. Sed tu auerte pꝛo vero ⁊ nouo in
tellectu meo iſtius tex. quem ego non intelligo in caſu ꝙ non volu/
erit piſcatoꝛ iactare retia ſed ſemꝑ pꝛoiccit.ſed in pꝛimo caſu non
paꝛoiecit non vico retbe ſed non ꝓlecit recte ideſt non bene.quo coa/
ſu dico eum bene teneri mibi pꝛout dicitur in tex. iſto in quo om
nes capiũt illud verbum recte pꝛo rethijs ſed ego capio pꝛo nõ be
ne ⁊ ſic non pꝛo noĩe ſed ꝓ aduerbio quaſi dicat nõ bene imo ma
le pꝛoiecit retia puta ex tranſuerſo vel alio modo doloſe vt veriſi⸗
militer non caperet piſces. Et hoc eſſs verũ ꝓbatur ex ſecũdo re/
ſponſo iſtius tex.qui loquitur quãdo pꝛoiecit ſed nõ vult dare pi
ſces vt differat a pꝛimo caſu. Cuius tex.verha ſunt hec.

L. Si iactum rethis emero ⁊ piſcatoꝛ iactare re
cte noluit: incertum huius rei eſtimãduʒ eſt.ſed
ſi quod extraxit piſcium reddere mihi noluit id
extimari debet quod extraxit ⁊c.

L. Id deniqʒ. s. primo. Paul ve
do. meus Aex.de imol.in.l.yenditoꝛes.ff.de ver.obli.in ſᷣa col.al/
legauit iſtum tex.pꝛo ſingulari ad hoc ꝓpoſitum ꝙ ſi emptoꝛ nõ
recuperat expenſas ab aduerſario contra eum agentevt quia non
petat eum cõdemnari in expenſis pꝛout debebat in eo iudicio non
poterit babere eas poſtea a venditoꝛe etiam ſi fuiſſent ei pꝛomiſſe
per venditoꝛẽ quod eſt foꝛtius.licet idem do.meus dubitet ſatis
de hoc de quo alias ibi dixi poſt eum. ⁊ ideo pꝛo nũe longioꝛ non
ero.niſi ꝙ nunc dico iſtum tex.non pꝛobare boc.nam nõ loquitur
de expenſis iudicij ſed de expenſis factis in re per eſ empta vt ibi
in ver ſi.⁊ in eam ego edificauero ⁊c.⁊ in ver.impenſaʒ edificioꝛũ
⁊Zc.⁊ in.ꝭ.ſequenti qui tractat de eadeʒ materia in verſi.mercedeſ
⁊impenſas ⁊c.ita ꝙ iſte tex.non facit ad pꝛopoſitũ de expẽſis iui
dicij ſed ð expenſis factis in re.quo caſu dicitur hic ꝙ non poteſt
emptoꝛ eas petere a venditoꝛe cum potuerat cas petere a domis
vendicãte rem niſi in vno caſu valde notando poſito ibi in textu.
quãdo quis ſcienter vendidiſſet rem alienam. nam hoc caſu om/
nino tenetur pꝛout dicit iſte caſus.cuius verba ſunt hec.

L. Idemqʒ.S.illud expeditius videbatur ſi mi/
hi alienam aream vendideris ⁊ in eam ego edi/
ficauero atqʒ ita eam dominus euicerit.nam qꝛ
poſſum petentem dominum niſi impenſaʒ edi/
ficioꝛũ ſoluat doli mali exceptõe ſũmouere ma
gis eſt vt ea res ad periculum venditoꝛis nõ per
tineat ⁊ c.

glo. in.l.ſi per emptoꝛem iun

cto tex. Ange.⁊ Jo.da imo.⁊ etiam illuſtris vo. ran.areti. in.l.
ſi ſeruũ in pꝛin.ff.de ver.obli.in vltima col.in fine reputat iſtum
tex.cum glo.ſua ſingul. ſi creditoꝛ dixit ego nolo recipere ⁊ debi
toꝛ dixit ego nolo dare debitoꝛ non videtur eſſe in moꝛa cum qui
bus ſto.quia tex.⁊ etiã glo.clarius dicunt hoc.quoꝛũ verba ſunt
hec.⁊ pꝛimo tex.

L. Si per emptoꝛem ⁊ venditoꝛem moꝛa fuiſſet
quominus vinuʒ pᷣberetur ⁊ traderetur perinde
eſſe ait quaſi per emptoꝛẽ ſolum ſtetiſſet.nõ eniʒ
poteſt videri moꝛa per venditoꝛẽ facta emptoꝛi
eſſe ipſo emptoꝛe moꝛam faciente ⁊c.
Uerba autem gloſe ſunt hec.
At quia die qua tradi debuit dixit venditoꝛ no/
lo dare ⁊ emptoꝛ dixit nolo accipere ⁊c.

tsariiie riei Ego dubi
lI. lintius ticins. 5io m biro ve mo ſuis aunt

funduʒ pꝛo pꝛecio centũ ducatoꝝ ad menſurã vel ſine mẽſura nõ
curo ſed non tradidi adbuc eum tibi ⁊ tu bene ſoluiſti integrũ pꝛe
tium mihi venditoꝛi ⁊ ego ſum etiã in moꝛa tradendi fundũ ven
ditum vtrũ poſſis agere cõtra me ad rem venditã ⁊ etiaz ad vſu
ras tui pꝛecij mihi ſoluti.dicas bꝛeuiter ꝙ ſic quãdo tu acceperas
pʒeciũ ſub vſuris.tex.eſt in.d.llutiꝰ tcius.quẽ tex.ad pꝛopoſtſi

ſens. *
premmn ſcce
ammeonen u 2
a Nmitin . ar 2
Rluſint iribena⸗ .
iateien e

Kwrrununn

NWNNKNNrei
NENNArvEra EE
Wasiringrentr
anuiennrm
e eulenr
,MeriR
utnihnimatr
Mejrir

ſen Mit
grfhira⸗ Aedt
Enimnignue 2
denbntur —
nſeiirie⸗
ace
ntifithen un
ſnitnii n

lün inen

.

Wr
ſet AN.
nſaſemnte

neren le ert
eſſee Nelehn
Phopie e Mi

es
i⸗ Ran e, Dir

e,

Deee⸗r
Af

Anng, Prino kr
la
mnAnuutn Naluft
5ssl
Ane htnſan tznn 4
Arie neniccoron
iaimn del
— ndoneis bluec⸗
inientnſnnibinmn
nnainnn n n
nneginn giſtinlgiſie
— Rksnimunfſtnngtt,
un anwfat iſigildeheſell
eisſcunntl Nlnig ndn
arnnnaninatukn nnd
J mainmodinndndinbia,
e ſen mdſe ninn M iſie
e heaisangtiſnbe⸗

eng; luilig ithimn ini
umn arin ndinutlraaniod,
aplattanonins aliani. ang⸗

1 rnun corinmn niſ inhenſtztd.
ſunr col nalicrcehide ſünoteen

ansaderialunvenctonsror

Nin prenpvun inn
Nrtviu ain t oniti in
waintmusß mun ſun
ginaudhlißſtoſttoct
s vonen hinin ſan iſ hnnnn li
õ

w. ”
ninmdtmtwafiſte
Knf cut miaen ſein
i aneiſinfiſt er
nanmunn alinifnftl

S

. um gceſin e
* Gehutoirtengior

ditqu
pnlipnenti⸗

e. enth bl
tustcle a ,

–

boc pꝛo notabili allegat Bal.? dixit eum non eſſe alibi in.l.tradi
lioin quarta qõe pꝛincipali. C. eo. titu. ⁊ ſic facit eum ſingula. cum
quo ego in boc ſimpliciter ſto vno ſolo nouiter adaito ꝙ plus dil
ait mibi iſte tex. ꝙ tenetur venditoꝛ moꝛoſus etiam ad penã pꝛo/
miſſam in contractu. v nedum ipſe ſed etiaʒ heres eius ⁊ ſic petit
ena etiã vſura ab eodem. de qua materia addo not. ꝑ illuſtrez
do. Franciſ. areti. in ſuo conſilio.cl. incip. viſis diligenter æ ma/
ture ⁊c. vbi ponit quid iuris quando emptoa percepit aliquos
fructus ante pꝛecium ſolutum an teneatur 1 quomodo ad queʒ
me remitto. ⁊ redeo ad tex.de quo modo agimus qui inducit il/
illud plus, quod ſupꝛa dixi ꝓput ꝓbatur in iſto tex. Circa quez
etiã addo vnũ verbum quod idem eſt in conductõe non ſoluente
nſionẽ. nam tunc etiã tenetur ad vſuras penſiõis non ſolute ſᷣm
Bal. in. l. ij. in ſi· C. de vſur.ad quẽ me remitto.in hoc.⁊ redeo
ad tex de quo agimus. Cuius verba ſunt hec. .
L. Lutius ticius accepta pecunia ad materias
vendendas ſub pena certa ita vt ſi non integras
res pꝛeſtauerit intra ſtatuta tꝑa pena conueni/
atur partim datis materijs deceſſit. Cuʒ igitur
teſtatoꝛ in penam cõmiſerit neqʒ; eius heres reli
quam materiã exhibuerit an in penam ⁊ in vſu/
ras cõueniri poſſit pꝛeſertim cum mutuatus pe/

cuniã vſuras grauifſimas expendit ⁊c.

l.ſeruns quem. S. ſi ſciens. ti⸗

C. de ſenten. in vlti. col. ⁊ etiam do.meus Alex.ð imol. hic in apo
ſtillis ſuis ad Bar. hic reputãt iſtuz tex.ſingul.ad hoc ꝙ vẽdens
rem alienam ſciẽter poteſt cõueniri ab ipſo emptoꝛe etiã antequã
euincat res ab eo vel anteq; moueatur lis ſibi ſuꝑ re i la aliena
ſcienter vendita ignoꝛanti cum quibus ſto quia tex.iſte optime ꝓ
bat. Uno ſolo addito ꝙ ẽt ſi fecit pactũ ſe nolle teneri ð euicti
one. tamẽ omnino tenetur in aſu iſto quãdo ſcimt rem eſſe alie/
nam. texr.eſt in.l. tenetur. . fi. eo. tit. ⁊ hoc ibi voluit Bar. ⁊ Bar.
in. li. S. fi. eo. tit. ? Bal · in. li. C. de peri. ⁊ cõmo.rei vẽdi:ad quos
me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo agimus.Cuiꝰ verba ſunt bec.

5§. Si ſciens alienã rem ignoꝛanti mihi vendide
ris etiam pꝛiuſquã euincatur vtiliter me acturuʒ
putaui in id quãti mea interſit meã eſſe factã ⁊ c

l. tirius Bar. in. l. vnica.C. de ſentent.que pꝛo eo
V gquod intereſt pꝛoferun.in verſi.item opponi⸗
tur de.l.ticius ⁊vc. dicit iſtum tex.eſſe ſingula.⁊ mirabilem ad hoc
pꝛopoſitum ꝙ intereſſe non poteſt excedere dupluʒ.Et Ludo.ro.
⁊ etiã do.meus Alex.de imol.in.l.qui ſe patris in quĩta col.C.vñ
liberi idem compꝛobant hoc dicẽtes iſtum tex · foꝛe vnicũ in iure
ad hoc vt ibi per eos. Sed cu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intel/
lectu meo iſtius tex.nam dico ego ꝙ iſte tex.in fine vbi voluit al/
legare Bar. eum ⁊ alij vbi fit mẽtio de intereſſe non pꝛobat boc
aliquo modo ſi bene ⁊ ſubtiliter cõſideretur.ſed bene dicit ꝙ inl
lereſſe non poteſt excedere magnã quantitatẽ ſed non dicit de du
plo vel de triplo vel quadruplo vt ibi in verſi.iniquũ videĩ̃ in ma/
gnaz quantitatẽ obligari venditoꝛc̃ c. Cuius tex. ver ba ſunt hec

CL. Licius cum decederet ſeie ſtichum Pam/
phile aretuſam ꝑ fideicõmiſſum reliquit eiuſqʒ
fidei cõmiſitvt omẽs ad libertatẽ poſt annũ per
duceret ⁊ cum legataria fideicõmiſſuʒ ad ſe per/
tinere noluiſſet nec tamen heredem a ſua petitio
ne liberaſſet heres eadem mancipia ſempꝛonio
vendidit nulla cõmemoꝛatiõe libertatis ſue fctã
emptoꝛ cum pluribus annis mancipia ſupꝛaſcri
pta ſibi ſeruiſſent aretuſam manumiſit.Et cum
ceteri quoqʒ ſerui cognita voluntate defuncti fi
deicõmiſſariã libertatem petijſſent heredemqʒ
ad pꝛetoꝛem perduxiſſent iuſſu pꝛetoꝛis ab here
de ſunt manumiſſi Aretuſa quoqʒ nolle ſe emp/
toꝛem patronũ habere reſpõdebat cum emptoꝛ
pꝛecium a venditoꝛe empti iudicio aretuſe quo/
qʒ nomine repeteret lectum eſt in auditoꝛio do/
mini Alpiani reſponſuʒ quoqʒ continebitur are
tuſam ptinere ad reſcriptũ ſacrarũ cõſtitutionũ
ſi nolet emptoꝛẽ patronũ habere. Juncto fi/

ne in verſi. eum qui minimo venit pꝛecio iniquuʒ

videtur in magnam quantitatem obligari vendi
toꝛem ⁊c.

ocatio ⁊ ceſſio inter ſe omnino diffe
l Cré d litoꝛ. runt ĩmo nihil habent cõmune vt exp̃ſſe

conſtat ex euidentia facti tamẽ ſecus eſt in iuribus incoꝛpalibus.
puta ſi quis punceps locauit mihi aliquod paſſagiũ.nam hoc caſu
locatio ſtat pꝛo ceſſione.⁊ ille qui emit gabellam a fiſco põt ven/
dere bona eoꝛũ qui non ſoluũt eas vel tributa:quia iſte emptoꝛ hʒ
ius quod habebat fiſcus. tex.eſt in.d.l.ſi creditoꝛ. in fi.ff. de actio.
emptio.queʒ ad hoc ppoſitũ pꝛo valde not.allegat Bal. in.l.ſi ea
lege in vltima col.circa fi.in ver.ſed ꝙ fiſcus ⁊c. C. de vſur. ⁊ do.
meus Alex. de imo.in.l.in pꝛouinciali..ſi ego in pꝛima col.ffð no
ui ope.nũ.⁊ ẽt ideʒ do.meus Alexa.de imol.hic in apoſtillis ſuis
ad Bar. Segd aduerte rogo pꝛimo.quia Balcd.voluit pꝛimo
allegare tex.in.l.creditoꝛ. quia non eſt aliqua lex que incipiat ſi cre
ditoꝛ.camẽ in hoc non facio aliquã vim. ſed bene conſidero aliud
notãduʒ pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.qui ſi bñ ⁊ ſub
tiliter cõſideretur nihil facit.pꝛimo qꝛ creditoꝛ vendidit ibi Me
uio fundum ſibi obligatũ a debitoꝛe ſuo ⁊ voluit ꝙ emptoꝛ tene
retur ſoluere tributa debita.⁊ poſtea cõductoꝛ ſaltus cui debebã
tur illa tributa vendidit rem. ⁊ dicitur ibi ꝙ potuit.nec dicitur ꝗ⸗
agatur inter dictos contrahentes niſi ex empto.nec ille tex.obſtat
in verſi.conductoꝛe ⁊c.in quo Bald.voluit ſe fundare.quia dico
ꝙ ſaltus ille bene locatuſ erat illi ⁊ erat vera omnino locatio ⁊ nõ
erat nec eſt ceſſio.nec ibi dicitur cõtrariũ in eo tex.ſi bene confide/
retur.De qua materia vtrũ emptoꝛes gabellarũ appellenf̃ empꝓto
res vel cõductoꝛes allego Bart. in diſputatione incipi.publicanus
quidaʒ ⁊? Lud.roma. in.l. coteʒ ferro..qui maximos.ff. de pub
lic.ad quos me remuto.⁊ redeo ad tex.de quo agimus in pꝛeſen
tiag. Euius verba ſunt hec. , äü ,
L.Creditoꝛ funduʒ ſibi obligatũ cuius cirogra
pha tributoꝛũ a debitoꝛe retro ſoluturũ apud ſe
habebat vendidit ea lege meuio vt ſi quid tribu
toꝛum nomine debitũ eſſet emptor ſolueret:ideʒ
fundus ob cauſam tributoꝛũ que iaʒ ſoluta eraãt
a conductoꝛe ſaltus in quo idem eſt fundus vẽit
eum quoqʒ idem meuius emit ⁊ pꝛeciuʒ ſoluit.
que ſuũ eſt an empti iudicio vel aliqua actõe em
ptoꝛ a vẽditoꝛe cõſequi poſſit vt ſoluto pᷣcio ſu/
pꝛaſcriptarũ chirographa ei dentur. Reſpon.
emptoꝛeʒ poſſe empti iudicio conſequi vt inſtru

menta de quibus quereretur exhibeantur c.

Se periculo et commodo rei

l. pꝛima .5.licet. Ludo. roma. v etiam do. meus Alex. de imol. in
l. ſi quis mihi bona..ſed quid ſi mãdauit in tercia col.ff. de acqui.
heredi. reputãt iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝙ lʒ revularit᷑ dies inter
pellet pꝛo homine.l.magnã. C. de contrab.⁊ cõmit. ſtipul.cum ſy.
tamen fallit in caſu iſto vbi poſt elapſum diem opoꝛtet etia vendi
toꝛem denũciare emptoꝛi vt veniat ⁊ vinũ capiat. Sed tu ad/
uerte quia emptoꝛ ipſe grauatur in alio videlʒ vt ipſe interim ven
ditoꝛi tenetur ad penſionẽ dolioꝛũ pꝛout hic dicit in tex. Cuius
verba ſunt hec. =
CLicet autem venditoꝛi vel effundere vinũ ſi di
em ad metiendum pꝛeſtiterit nec intra diem ad/
menſum eſt. effundere autẽ non ſtatiʒ poterit pꝛi
uſquã teſtato denunciet emptoꝛi vt aut tollat vi/
num aut ſciat futurum vt vinũ effunderetur. ſi ta
men eũ poſſet effundere nõ effuderit laudandus
eſt potius ea pꝛopter mercedem quoqʒ dolioꝛuʒ

exigere poteſt ⁊c.

locati⸗

l. ſi in lege.S.ſi colonns. ue te

mo conducta regulariter ſunt obligata domino locatoꝛi pꝛo pen

ſione. vt in. l. ſi. C.quib.cau.pign. ⁊c.cum ibi plene notat. . xslan

glo.in.l.penul.C. de pigno.actio.⁊ in.l.ij.⁊ in. l.ij. C. quib. modis
pignus vel ypothe.⁊ in.l.certi iuris.C. locati.⁊ habetur per omẽs
alios ſcribentes ibi poſt eaʒ ⁊ maxime Bal.qui poſuit an ea que
ſunt inuecta ſub poꝛticu domus ſunt etiã locatoꝛi ohligatac ⁊ etiã
poſuit quid ſi aliqua bõa ſunt ſpeciałr eidem obligata ad qu me
remitto pꝛo nũc. Sed pulchꝛa nũc dubitatio occurrit quid ſi
ego locaui tibi domũ meꝗ quam poſtea tu locaffi alteri pꝛout po/
les vt in. l.nemo cum ibi not. C. locati. ⁊ in. . fi inſtitu. eo. titulo.
An inuecta ⁊ cõducta per eũ conductoꝛẽ ſecunduz ſint mihi do/
mino obligata an tibi cõductoti meo qui alteri locaſti.⁊ in hoc rei
perio Ludo. roma.in ſuo ſingulari in ver.penſio ⁊c el ſo facientez
differentiã inter locatõem pꝛedij ruſtici vel vrbani vt pꝛimo caſu
nõ ſunt obligata mihi domino ſed in ſecũdo caſu ſic. ⁊ allegat ad
hec duo iura videlʒ tex.in. d.l.fi. S. colonus. ff. locati. vbi dicit ꝙ in
uecta ⁊ illata non ſunt obligata quãdo ſumus in pꝛedio ruſtico ſʒ
in vrbano ſic per tex.in.l.ſolutũ in fi.ff. de pigno.actio.⁊ mouetnr
etiam per tex.in.l.certi.C. locati. Sed tu aduerte pꝛo vero *
nouo intellectu meo dictoꝝ iuriũ.⁊ pꝛimo tex:in. l. fi..colonus.nã
voluit Lud.ro.pꝛĩo allegare text.i.l.ſi in lege..ſicolonus qui eſt
pꝛimus..eo.tit.vbi tex.hoc optime pꝛobat in verſi.res poſterio 3
ris cõductoꝛis non obligãtur domino ⁊c. Cuius text.verba infra
ponemus. Secundo dico ꝙ tex. in. d.l ſolutũ nihil penitus fa
cit. nam loquitur in caſu penitus diuerſo.ſ.quomõ ⁊ quãdo poſ/
ſit nobis queri actio pignoꝛaticia per pcuratoꝛẽ vel per tutoꝛem
⁊ ſimiles. Sed de conductoꝛe domus mee vel tacita ꝓypothe
ca bonoꝝ inuectoꝝ de qua nos loquimur non fit hic penitus ali
qua mentio pꝛout videbis.cuius tex.verba etiã infra ponemus.
Minus etiã facit tex.in.d.lcerti iuris. Nam fateoꝛ ꝙ ad hoc vt
inuecta ⁊ illata in pꝛedio ruſtico mihi domino ſint obligata debẽt
induci de ſciẽtia mea.ſed in pꝛedio vrbano non requiritur ſciẽtia
vel ignoꝛãtia mea. x ſic facilius inducitur hec obligatio. ſed nõ ſe/
quitur ꝓpter hoc ꝙ inducta ⁊ illata in domo mea per ſecũduʒ cõ
ductoꝛẽ ſint mipi obligata cum habeã omnino pꝛimũ cõductoꝛeʒ
mihi obligatũ. Sed ex alio capite iudicio meo tutioꝛi poteſt tueri
differẽtia quã facit Ludo.roma.arguẽdo a ceſſante rõe.nã ratio
quare bõa ſecundi cõductoꝛis in pꝛedio ruſtico non ſunt mibi pꝛi
mo locatoꝛi domino obligata eſt:quia fructus ipſius rei ſunt mii
hi obligati vt dicit tex.in..colonus in verſi. ſed fructus in cauſa
pignoꝛis manere ⁊c. vnde cum in pꝛedio vrbano ⁊ ſic in domo lo
cata non detur ĩ mo ceſſat illa ratio ſuccurrẽdi domino merito di
cendum eſt ꝙ bona inuecta per ſecũduzʒ cõductoꝛẽ ſint mihi om/
nino obligata pꝛo penſione mea. ⁊ hec ratio plus mihi placet que
fuit vere de mente tex.in. .colonus. Circa quẽ text.non ob/
mitto vnũ verbuʒ etiã pꝛo declaratõe iſtius paſſus quomõ ⁊ qua
liter inuecta ⁊ illata ſint obligata.nam vt dixi omẽs docẽtes in. d
l. certi iuris.C. locati.⁊ maxime Bal. cõcludunt ꝙ ea bona etiam
inuecta ſunt obligata non ſolum pꝛo penſione ſed etiã ꝓ deteriol
ratõe rei locate.:.ij.⁊ hoc ibi voluit Bar.ff.quib. mod.pignus vel
pothe.⁊ voluit Baxr. in. l. vlutũ 5.ſolutũ.ffde pigno. actio. in ſi
Tamen hoc itellige veruz qñ inuehunt vt ibi ſint ppetuo ⁊ non
aliter.tex.eſt in.l.qiibus..vendenduʒ.ff.locati. ⁊ voluit ipſe met
Bar. in. l.non inducta.C.quib.cau.pignus taci.contrahi. ⁊ hoc ſi
ſunt bona eius.ſecus ſi ſint bona alterius pꝛout vxoꝛis ipſius cõᷣ
ductoꝛis que ſecum habitat.l.ſi ſeruus.⁊ hoc ibi voluit Bal. C.
ad velley. niſi eſſent bona aliena poſſeſſa bona fide per ipſum con
ductoꝛem pᷣm eundeʒ Bal. in. d.l. certi in. vij. col. ?. Bar. in. l.item
quia.ff. de pactis ad quos me remitto.⁊ redeo ad tex.de quo agi⸗
mus.Cuius verba vna cũ ſupꝛadictis ſunt hec.

Si colonus locanerit funduʒ res poſterioꝛis
conductoꝛis domino non obligãtur ſed fructus

in cauſam pignoꝛis manẽt qnẽadmodum eſtet ſi
pꝛimus colonus eos percepiſſet ⁊c.

Uerba autem dicti. 5. ſolutam ſunt bec.
Z.S olutum non videtur ſilis conteſtata cũ de/
bitoꝛe ſit de ipſo debito vel ſi ipſe fideiuſſoꝛ cõ
uentus fuerit nouata autem debiti obligatio pig
nus perimit niſi cõuenerit vt pignus repetat᷑ ⁊c.

. r, Uerba autem dicte. l certi iuris ſunt hec. .
Kerti iuris eſt ea que voluntate dominoꝛũ co
loni in fundum conductum induxerint pignoꝛis

iure dominis pꝛedioꝛũ teneri. quãdo autem do/

mus lo catur non eſt neceſſaria in rebus inductiſ
vel illatis ſcientia domini.

ris iure tenentur ⁊c.

nam ea queqʒ pigno/

L. qni inſulam. S. colonus.
Ludo.roma.in ſuo ſingul.in verbo conducto ⁊c.elpꝛimo dicit
ꝙ ſi quis cõduxit domuʒ cum pacto ꝙ non teneatur de incendio
nihilominus tenebitur de incendio facto per familiã ſuã p caſum
quem ad hoc pꝛopoſitũ magnifacit ⁊ reputat ſingul.in.d.l.qui in/
ſulam..colonns. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo imellctũ
meo iſtius text.quem cgo aliter ⁊ diuerſimode penitus a Ludo.
roma. intelligo videlʒ ꝙ cõductoꝛ tüc tenetur quãdo ille de ſami
lia ſua fecit doloſe incendiũ illud alias autẽ non vt ibi in verſi.non
foꝛtuito ⁊c.⁊ hec eſt vera mens iſtius text.quem hoc modo ego
tibi declaro. de quo etiã vide not.in.liſi ſeruus.ꝭ.pꝛoculus.ff. ad
i.qacquil.in verſi.ſerui villam ⁊c.iuncto verſi.ſi colonus culpa caru
iſſet ⁊c.nam ex hoc denotatur ꝙ ſerui ipſi fuerũt in culpa in hoc.
non autẽ caſu foꝛtuito fuit factũ incendiũ pꝛout dicitur bic in iſto
tex.de quo agimus qui magis aperte hoc pꝛobat vt ſupꝛa induyi
Cuius verba ſunt hec.

¶ Colonus hac lege villas acceꝑat vt incoꝛru/

ptas redderet pꝛeter vim ⁊ vetuſtatẽ coloni ſer/
uus villas incendit non foꝛtuito caſu non videri
eam vim exceptam reſpondit nec id pactuʒ eſſe
yt aliquis domeſticus eas incẽdiſſet ne pꝛeſtarʒ
ſed extraneã vim vtroſqʒ exciꝑe voluiſſe ⁊c.

l. in op eri 8. Soreir dicit iſtum tex. eſſe ſingul.

ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licʒ alias inter cre
ditoꝛes cirographanos non inſpicitur pꝛioꝛitas temꝑis nec etiam
in pꝛiuilegijs cõpetentibus in actõibus pſonalibus vt in.l. pꝛinile
gia.ff. de priuileg.credi.cum ſimili. Tamẽ hoc eſt verũ qñ quãti/
tas eſt in obligatione. ſecus eſt ſi ſit factum coherens perſone in
obligatõe.quia tunc inſpicitur pꝛioritas ꝑ iſtum tex. vᷣm euz vt di
xi ſingularẽ. Sed tu aduerte pro vero ⁊ nouo intellectu meo
iſtius tex.quẽ ego nouiter ⁊ aliter intelligo. ⁊ dico ꝙ nõ prefertur
prior cõductoꝛ reſpectu cõtractus locatõis ſed ille qui primo re ip
ſa ⁊ cum effectu conduxit illum ad opus ſuũ.⁊ hoc modo ego ca
pio illa verba de quibus ibi in tex. pꝛiori conductoriſatiſi fierique
verba ſonãt ⁊ ꝓbant rem in eſſe iam productã ⁊ non futurã eſſe
quod probatur etiam ex illis verbis ſimul locatis ꝛc. vbi proba
tur ꝙ in locatõe non fuit prioritas.⁊ ideo ille qui primo ponit in
opere prefertur alteri.⁊ ita ꝓcedit iſte tex. Cuiꝰ verba ſunt hec.

L. In operis duobus ſimul locatis conuenit pꝛi
oꝛi conductoꝛi ante ſatiſfieri ⁊c.

Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo pericu
l. opu 8. lum ⁊c. facit vnã notabilẽ limitatõem ſenroͤſ⸗
derationẽ ſi vera eſſet dicens ꝙ appellatõe periculi nõ venit caſus
fortuitus per tex.in.d.l.opus quod aduerſione. Tamẽ hoc ẽ veꝝ
Hm eum niſi illud verbum nõ poſſet aliud opꝑari.quia tũc appella
tõe periculi comp̃henditur etiã caſus fortuitus per tex. ſecunduzʒ
eum ad hoc ſingularem in.l.item queritur.S.ſi gemma. frlocati.
Sʒ tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo dictorũ iuriũ. ⁊
primo tex.in.d. liopus. nam non probat aliquo modo illud quod
dicit Ludo.roma. Nam dicitur ibi ꝙ opus aut eſt locatũ facien /
dum per aliquẽ aduerſione aut vt in pedes menſurasve pᷣſtetur
⁊c. Primo caſu ſi approbetur opus ſi pereat damnũ eſt conducto
ris.ſed poſt approbationẽ eſt eius qui locauit opus faciẽdum.
Secundo vero caſu antequã menſuret᷑ eſt damnũ cõductoriſ
ſed poſt eſt damnũ eius qui locauit. Poſtea dicitur in tex. ꝙ ſi ca
ſu fortuitu pereat damnũ pertinet ad locatorẽ etiã anteqᷓ; appro
betur.⁊ ſicille tex.non dicit ꝙ cõductor ſi uſcepiſſet inſe periculum
aliquod operis. ſed locatio facta fuit aduerſione ideſt quia locãs
conſiderauit hoc. ⁊ ſimilis tex eſt in.l.ſi quis vina. ſi aduerſione
vinũ.⁊x in. . vino autẽ ꝑer aquerſionẽ vendito ⁊c.fr de pericu.⁊ cõ
mo. rei veudi.⁊ in.la.ꝭ.exercitorẽ.ff de exercito.in veriper aduer
ſionẽ cõduxit ⁊c. vnde ſi dixiſſet periculo ſuo obligatus fuiſſet eti
am de caſu foriuito ante probationes. ⁊ hoc mõ intelligendo mte
tex. non probat ꝗ; aliud ſit periculum a caſu fortuito imo appel/
latõe periculi venit caſus fortuitus. vt eſt tex. in dicto. . ſi gema.
in verſi. niſi periculum in ſe ſuſceperit ⁊c. vbi ille qui operam ſuaz
dedit pro gẽma includenda aut inſculpenda ſi aſſumpſit in ſe peri
culum tenetur etiã ſi vitio rei fracta ſit. v ſic ille in.d.l. opus nõ ca
pit verbum aduerſione pꝛo periculo ſʒ pro conſideratõe ſeu cau/
tione quam habuit locator vt nihil diceret de menſura operis fa
ciendi nec de predibus. ⁊ hoc pꝛobatur per tex.ſequentẽ in verſi.
quod ratio ⁊c. vbi imediate ⁊ aduerſatiue ad pcedentia. ⁊ ſic ĩ pꝛi
mo caſu locatio fuit facta conſiderate ex parte domini locantis:. ſʒ
in ſecũdo caſu conſideratõe ↄductoꝛis vt ibi conductũ eſt ⁊ ſupꝛa

e
Aanr
lial ago⸗
l e
fga
ltile⸗
nigleb ſini 8
6coctanncnh.

5 6 7
Giccs e
ilzirteNA1
einlum nm er en,
Akämiingin e
KieI
Meititumunum iman
MüTENAiirun
TrtNi Eis.
Fuer
Stcncrn dn
Cigenrorſuagenen ttn
CNeüogläpmtenttne
nsſaiitern
riiinusans a
agflaren
Midnin:

loleelen Ann
K n

uaceni ⸗

rtmriN 1i tt.
cmswtm ſnihſt nat n
wuem mrſiiſinit,

luchfommnftaſtglaineetorn
i. mnrimnimiinimii
GmchNmng ialieui i niti⸗
————
mnem terin ciain iſmimir indn
Aimimmalmmmxiſinnint
Snu tl DNANkiuni,
adIAktin nodr lnd god
Mmm ANai i, Glstueklagtifgrin
munndrceſnr
dülprcben oslſeneudinnüͤ
malarcislauugeſin
nienmmn
”
—
iclhr mNad dao igſtnnen
pea a n rr unſin ali
ir tanti nſiin⸗
adawat O io elo ef⸗
tnnmifngnnnnſts
lden
titas imſt wutſe ui
rtumum nniude
tm uemuim ſtfnp u
s ura inniit⸗
11c Feitleqnichſe⸗
umasiſun iuf,
oKbilen. ſtuſtaſtllenl
11
wnunſuun iiunt nai ⸗h
n inaae neul a n hu
rniutiſin ene
D Ale
aſt

dixit locatum eſt ꝛc. Cuius tex. verba ſunt hec.
L. Opus quod aduerſione locatum eſt donec ap
pꝛobetur conductoꝛis periculuʒ eſt. Quod vero
conductum ſit vt in pedes menſurave pꝛeſtetur
eatenus conductoꝛis periculum eſt quatenus ad
menſum non ſit in vtraqʒ cauſa nociturũ locato
ri ſi per euʒ ſteterit quominus opus appꝛobetur
vel admetiatur.ſi tamẽ vi maioꝛe opus pꝛius in/
ciderit antequam appꝛobaretur locatoꝛis ꝑicu/
lum eſt niſi aliud actum ſit.non eniʒ amplius lo/
catoꝛi pꝛeſtari opoꝛtet q̃ᷓ; pꝛo ſua cura atq;ʒ ope/
ra conſequutus eſſet ⁊c.
Uerba autem dicti..ſi gemma ſunt hee.
Si gemma includenda vel inſculpenda data
ſit eaqʒ fracta ſit:ſi quidem materie vitio factũ
non erit ex locato actio ſi impitia facientis erit:
huic ſententie addendum eſt niſi periculuʒ mate
rie in ſe artifex receperit:tũc enim ſi id vitio ma
terie euenerit erit ex locato actio ⁊c.

Glo. in. I. ſi merces. S. culpe.

Zo. de imol.in.liij. 5. item ſi in facto. ff. de ver. obli. ⁊ etiã do meuſ
in.l.ſi vero.ꝭ.in hijs.ff.ſolu.matri.⁊ in dicto. ꝭ.culpe in apoſtillis
ſuis ad Bar.ibi reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ ſi conductoꝛ
habet inimicos quos ſcit ſe habere tamen ſine culpa ſua ⁊ non ad
hibuit diligentiã in cuſtodienda re ſibi locata tenetur ſi non cuſto
diuit diligenter. de quo alias dixi in.d.l.ij.S.item ſi in facto.ff. de
verbo. obli.⁊ ideo non repeto nunc niſi ꝙ pono verba glo. de qua
agimus. que ſunt hec. . . . ñä
§. Inimicitia hoc intelligunt de illis inimicitijs
quas conductoꝛ ſua culpa patiebatur vt infra ſo
lu. matri.l.penulti.pꝛimo reſponſo.⁊ infra eo.l.
videamus. S. qui vinuʒ. vel etiam ſine culpa. cuʒ
enim habet inimicitias cautius debet cuſtodire
eſt enim equũ vt quod eius culpa patitur damnũ

locatoꝛ eidem locatoꝛi ſartiatur vt hic ⁊c:.
Bar. hic bis ⁊ etiaz

l. ea lege. 5. locani. Bar. bicbie n eri⸗

do. meus Alex. de imo · hic in apoſtillis ſuis ad Bar. reputãt om
nes iſtum tex. ſingul. ⁊ not eſſe in caſu ſuo.ſi ſlle qui locat ope
ras ſuas vt faciat certũ opus tenetur de vitio operis ſiue vna pẽi
ſio ſuue in ſingulos dies pꝛeſtita fuerit. ſecus eſt in eo qui locat ope
ras ſuas ſingulis diebus nec aſtringit ſe ad certũ tempus qꝛ non
tenetur de vitio operis vt ibi in tex.dicitur cum quo in hoc ſimpli
citer ſto. quia tex. clarus eſt ⁊ non eget ſuppletõe aliqua vel nouo
intellectu meo vel aliqua interpᷣtatone nona vno ſolo nouiter per
me addito ꝙ ille qui locat operas ſuas non tenetur de culpa leuiſ
ſima bin Cp. in. c. non eſt ſine culpa de requ.iur. li. vj. per tex. in. l.
ſi quis fũduz. .celſus.ff loca. ⁊ idẽ voluit Bar.in. l. i in pe. col. ff.
depoſiti. vbi cocludit ꝙ tenetur de leui culpa. Sed plus dico
ꝙ teneẽ de culpa eoꝛũ quos adhibet ſecũ in ope vt in.l.ſi merces.
Squi colonũ. ⁊ in. .fi.ff. locati ad quos text. me rᷣmitto ⁊ redeo
ad tex. de quo agimus quem etiã vltra do.meũ Alex. hic reperio
dixiſſe ſingul. Ludo. roma. in ſuo ſ ingulari.xxx.⁊ ct do.ranciſ.
Cremonenſem in ſuo notabili. lxxx. qui omẽs exclamant de iſto
tex. xt ſingulari. Cuius verba ſunt hec.

C Locaui opus facienduʒ ita vt pꝛo oꝑe redem
ptoꝛi certam mercedem in ſingulos dies darem
opus vitioſum factũ eſt an ex locato agere poſ/
ſum. Reſpon.ſiita opus locaſti vt bonitas eius

tibi a conductoꝛe appꝛobetur tam ⁊ ſi cõuenit vt

in ſingulas opas certa pecunia daretur pꝛeſtare

tamen tibi a cõductoꝛe debet ſi id opus vitioſuʒ
factum eſt ꝛc.

l. cnm in plures.s. ueſtimenta.

e Eetere vt pꝛinceipalis pꝛimo conueni
ibi cedantur ꝙ erit in arbitrio iudicis pꝛout dr ibi in ic.
verſi.tuas autẽ actiones te ei pꝛeſtare eele 1c. 7 inevo.
meus Alexan. de imo. in. l. ſi vt certo..ſi duobus.ff cõmodati in
apoſtillis ſuis ad Bar. ibi. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo
intellectu meo iſtius tex. NMam dico ego ꝙnon eſt in arbitrio iudi
cis quod iſtoꝛũ velit ſed babet neceſſe hoc facere pꝛimo ꝙ agatur
contra delinquentẽ a quo ſi non poteſt cõſequi debitũ ſuũ tunc. ⁊
eo caſu bene cõdemnabit alium cum hoc fiat ceiſio ita colligo
nouiter ⁊ elicio ex iſto tex.in ver.ſed ſi tibi impoſſibile eſſe pꝛoſpe⸗
rerit ⁊c. Que verba oſtẽdunt ⁊ pꝛobãt omnino pꝛius agẽdum eſ
ſe cõtra delinquentẽ. nec iſtud eſſe in arbitrio iudicis eligere quã
viam velit hꝛout dicebat Bar. ? cõiter alij poſt eum quia tex. nõ
bpatitur illum ſenſnʒ Bar. ? alioꝛũ ſi recte ſubtiliter cõſt ideretur
hout ego volui conſiderare. Cuius tex. verba ſunt hee.

Ueſtimenta tua fullo perdidit ⁊ habes vnde
petas nec repetere vis agis nihilominus ex loca
to cum fullone ſed iudicem eſtimaturũ an poſſis
aduerſus fureʒ magis agere ⁊ ab eo tuas res cõ
ſequi fullonis videlicet ſi umptibus: ſed ſi hoc
tibi impoſſibile eſte pꝛoſpexerit tunc fullonẽ ti/
bi quidem cõdemnabit: tuas autem actiones te
ei pꝛeſtare compellet ⁊c.
De iſto ter.

l. ſi in lege.S. colonus. ſupꝛa etiam

feci tibi mentionẽ in alio pꝛopoſiio pꝛout videre potes in. 5. ſi co⸗
lonus qui eſt. .pꝛimus bic. Sed vltra hoc reperio Raph. fulgo.
⁊ etiã do.meũ Alex.de imol.in.l.xbi pactũ in tercia col.C. de traſ
actio. reputãtes iſtũ tex. in.l.ſi in hac lege colonus qui mõ eſt
5. penul.ſingul. ad boc ꝗ etiã vbi moꝛa eſt cõmiſſa in faciendo adi
mittitur moꝛe purgatio infra modicum tempus cum quibus in
hoc ſto quia tex. apertiſſimus ẽ. VUno ſolo addito dũmõ oĩa ſint
integra. ⁊ ſic non demus aliquod intereſſe ſeu damnũ cõtra eum
cui debet vt hic in tex. bene põderato. Cuius verba ſunt hec.

CCLolonus:ſi ei non liceat frui totius quinquẽ/
nij nomine recte aget: ⁊ ſi reliquis annis domi/
nus vti patiatur.nec enĩ ſemꝑ liberatur dominꝰ
eo ꝙ ſecũdo vel tercio ãno patiatur fundo frui.
nam ⁊ qui expulſus a conductõe in aliam coloni
am contulit nõ ſuffecturus duabus:neqʒ ipſe pẽ
ſionuʒ nomine obligatus erit: ⁊ quantũ per ſin/
gulos annos compendij facturus erat cõſeque/⸗
tur.ſera enĩ ẽ penitentia fruendi que offertur eo
tempoꝛe ꝗno frui colonus alijs rebus alligatus
non poteſt:quod ſi paucis diebus pꝛohibuit de
inde penitentiam agit omniaqʒ integra ſunt ni/
hil ex obligatione paucoꝛum dierum moꝛa mi/
nuet ⁊c.

Bar . hic ⁊ etiã illuſtris do.ranciſ.
l. colonus * areti in.l.ſenatus.ꝭ.marcellus:iff de

lega.pꝛimo reputãt iſtum text.ſingula.ad hoc ꝙ ſi colonus cadit a
iure ſuo etiã pꝛopter ſuũ delittuʒ tamẽ debet babere expenſas fa
ctas per eum in re licet aliud ſit in emphiteota vei vaſallo vt ibi ꝑ
eum optime examinãtem iſtum paſſi um. vbi alias legendo dixi de
hoc.⁊ ideo non multü me extendaʒ nunc niſi ꝙ pono verba text.
que ſunt hec.

L.colonus cum in lege locationis non eſſet com
pꝛehenſum vt vineas poneret:nihilominꝰ in fũ/
do vineas inſtituit.⁊ pꝛopter earum fructus de/
nis amplius annuis aureis ager is locari cepat.
queſitum eſt ſi dominus iſtum colonũ fundo eie
ctum penſionẽ debitoꝛũ nomie cõueniat:an ſum
ptus vtiliter factos in vineis inſtituendis repu/
tare poſſit oppoſita doli mali exceptione. Re/-
ſpõdidi vel expenſas cõſequuturũ vel nih i B

plius pꝛeſtaturum ⁊c. —

Glo. in. l. in naue ſaufelli.

Paul. de caſt. bic ⁊ eti do. meus Alex. de imol.in · la ticio in pꝛi
