tionẽ cum pacto ꝙ pena cõmiſſa ipſa ſola debeatur tamen poterit
ſolui illud ꝙ deuenit in pꝛineipali ſtipulatione ex quo inferunt ipſi
aliud etiã ſingulare ꝙ per illa verba non videtur actũ ꝙ moꝛa nõ
poſſit purgari de quo alias hic dixi poſt eos ideo nũc longioꝛ non
ero cum tex.iſte longiſſimus ſit ſicut..callimacus quo longioꝛeꝭ
non habemus quaſi in iure niſi ꝙ pono verba tex. que ſunt hec.

L. Ita ſtipulatus ſum te ſiſti in certo loco ſi non
ſteteris quinquaginta aureos dare ſpondes Si
dies in ſtipulatione per erroꝛẽ obmiſſus fuerit:
cum id ageretur vt certo die ſiſteres imperfecta
erit ſtipulatio non ſecus: ac ſi pondere menſura
numero ve continetur ſine adiectione ponderis
numeri menſure ue ſtipulatus eſſem: vel inſulaʒ
edificari non demonſtrato loco vel fundũ dari
non adiecto nomine: Quod ſi ab initio id age/
batur: vt quocunqʒ die ſiſteres: et ſi non ſtetiſ/
ſes pecuniã dares quaſi quelibet ſtipulatio ſub
conditione cõcepta vires habebit nec ante com/

mittetur ſtipulatio ꝗᷓ fuerit declaratũ reum pꝛo/
mittendi ſiſti non poſſe: Sed ⁊ ſi ita ſtipulatus
fuero ſi in capitoliũ non aſcenderis vel alexãdri
am non ieris centum dare ſpondes:non ſtatim
cõmittetur ſtipulatio:quamuis capitoliũ aſcẽde
re vel alexandriam ꝑuenire potueris ſed cuʒ cer
tum ẽẽ ceperit te capitoliũ aſcendere vel alexan
driam ire non poſſe. Item ſi quis ita ſtipuletur
ſi pamphilũ non dederis centum dare ſi pondes
reſpondet pegaſus non ante cõmitti ſtipulatio/
nem qᷓ deſijſſet poſſe pamphilũ dari: Sabi⸗/
nus autẽ eſtimabat ex ſententia contrahentiuni
poſtquã homo potuiſſet dari confeſtim agendũ
⁊ tamdiu ex ſtipulatione non poſſe agi quamdiu
pꝑ pꝛomiſſoꝛeʒ non ſteterit quo minus euʒ daret:
idq; defendebat exemplo penus legate: heredẽ
etenim ſi dare potuiſſet penũ nec dediſſet confe
ſtim in pecuniaʒ legatã teneri ſcripſi: Idqʒ vti
litatis cauſa receptũ eſt ob defuncti voluntatẽ et
ipſius rei naturã Itaqʒ põt ſabini ſententia re/
cipi ſi ſtipulatio non a conditione ceperit veluti
ſi pamphylũ non dederis dare tantum ſpondes
ſed ſi ita cõcepta ſit ſtipulatio: pamphylũ dare
ſpondes ⁊ ſinon dederis tantum dare ſpondes
quod ſine dubio verũ erit cum id actum ꝓbatur
vt ſi homo datus non fuerit ⁊ homo ⁊ pecunia
debeatur ſed ⁊ ſi ita cautũ ſit vt ſola pecunia nõ
ſoluto homine debeatur idem defendendũ erit
quoniam voluntas fuiſſe pꝛobatur vt homo ſol
uatur aut pecunia petatur xc.
Diñs me Alex.

1. qui ꝛomée F. ſeia. de Imo. bic reputat

iſtum tex. ſingularem dicens modernos etiã idez velle ad boc pꝛo
poſitũ ꝙ ſi non ſtat per debitoꝛeʒ quominus ſoluat creditoꝛi ſuo
ſed ſtat per creditoꝛeʒ non currunt contra euz vſure ⁊ videtut ſta
re per ereditoꝛc̃ eo ipſo ꝙ litigat inpugnando obligationẽ ex qᷣ ve⸗
niebat faciẽda ſolutio vt ibi per eum de quo alias dixi hic poſt eũ
⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ addo vnum verbũ nunc ꝗ⸗
vltra pᷣdicta requiritur etiã oblatio pecunie pꝛincipaliter debite ad
boc vt non currant vſure pdicte nec ſufficeret creditoꝛ inpugna
ret oblationem ex quo vemebat facienda ſolutio ⁊ ad hoc ego põ
dero eundem tex.in fi.in ver. ſi ſeia non ceſſaſſet pecuniam offerre
cc. ⁊ hoc mõ ego ĩtelligo iſtũ caſus ſingularẽ Cuius vᷣba ſunt hec.

Seia heres vnius tutoꝛis cuʒ berede pupille
tranſatione ſolo pacto facta m aioꝛeʒz partẽ ſol/
uit in reſiduã cauit: ⁊ vſuras pꝛomiſit:ſi illico ne
gauit heres ⁊ tranſactionẽ ſeruaf: ⁊ apud iudicẽ
tutele egit⁊ victus puocauit ⁊ iniuſta quoqʒ hec
pꝛouocatio eius ꝓnunciata eſt Queſitũ eſt cũ ꝑ
heredẽ pupille moꝛa ĩterceſſ. erit quo minus pecu
nia ĩ ſtipulatione deducta ab herede tutoꝛis ſol/
ueretur nec vnqᷓʒ petierit an ei hodie debeantur
vſure ab herede tutoꝛis Ben. ſi ſeia non ceſſaſ/

ſet ex ſtipulatiõe pecuniaʒ offerre iure vſuras nõ
deberi.

Dinus
l.qui rome.s.augerius. z mecemn
et ẽt. ð. meus Alex. de Jmo. bic dicũt iſtũ tex.non eſſe alibi ad hoc
Spoſitũ ꝙ moꝛtuus non dicitur debere ſed debuiſſe de q́ alias di
xi ibidem poſt eundẽ dñm meum Alex. ⁊ ideo pꝛo nunc lo ngioꝛ
non ero niſi ꝙ dico nunc ꝙ iſte tex. (iudicio meo) pꝛobat ↄꝛium
ſi bene 7 ſubtiliter ponderetur in ver. debere conſtitiſſet c. ⁊ in
ver. quid quantũq; deberet ⁊cevbi tex. loquitur de moꝛtuo debi/
boꝛe eſt verũ ꝙ ex quo viuo patre fuit facta illa pꝛomiſſio de qua

qualiter debet pʒocedere.

hir in tex. opoꝛtet ꝙ eo viuo impleatur put bic dicitur in tex. ſed
mostuus non dicatur debere hoc non eſt verum 2 contrariũ
batur hic in texx Nec obſtat tex. hic in fine in ver. ſi condiſo
extitiſſet ⁊c.quia illa dictio ſi non ſtat ꝓ quia pꝛout volint ſentire
hic glo.⁊ alij em vnã expoſitionẽ Sed illa vba ſtant in viz cõditi
onis pꝛout iacent nec debet tex. iſte violari ex quo poteſt ſtaxe pꝛo
pꝛie ⁊ B modo ego intelligo iſtu m tex. Cuius verba ſunt hec.
¶ Augerius filius familias ſeruo publij meuij
ſtipulanti ſpopondit ſe daturum quicquid patrẽ

ſuum publio meuio debere conſtitiſſet: queſuũ

eſt patre defuncto anteq̃ʒ conſtitiſſet quid quan
tũqʒ deberet an ſi aduerſus heredẽ eius actiʒ fu

iſſet alium ve ſucceſſoꝛem ⁊ de debito conſtiti⸗/

tiſſet augerius teneatur reſpondi ſi conditio non

extitiſſet ſtipulationem non eſſe cõmiſſam ⁊c.

lI. qui rome.s. augerius. de
nes hie ⁊ maxime dñs meus Alex. de Imo. hic in painci. reputt

iſtum tex. mirabilem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi quis pꝛomittit ſoluere

quicquid ↄſtiterit quẽ eidẽ debere ad hoc vt teneatur debet cõſta
re in vita illius debitoꝛis alias autem non tenetur ꝓmiſſoꝛ ſi poſt
moꝛtem eius hoc conſtet de quo alias dixi hic poſt alios ⁊ maxie
poſt dñm meum Alex.ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi dico

P vero meo ⁊ nouo intellectu iſtius tex. ꝙ hoc eſt falſum imme

ſufſicit conſtare etiã poſt moꝛtẽ quando pꝛomiſſio talis eſſet poſt
moꝛtẽ illius facta: Sed ſi viuo illo adpuc fuiſſet facta huiuſmo/
di ꝓmiſſio bene pcedit id ꝙ dicunt pꝛefati doctoꝛes ⁊ ita debet in
telligi iſte tex. ꝙ viuo patre hec pꝛomiſſio facta fuit vñ opus erat
yt eo viuo hoc cõſtaret pꝛout dicitur in te Cuius verba ſt upꝛa p
xime poſui in capitulo pxime pꝛecedenti ⁊ ideo non repeto hic ne
fruſtra occupemus membꝛanas.

l.qui rome.s. coheredes. S

ego cõ
uenio teců vt non vendaz certã rem niſi certe perſone poſſum ven
dere illam rem ſi requiro illum cui ꝓmiſi ⁊ ille tacet expoſt ꝑ du
os menſes tex.eſt in dicta.lqui rome.5. coheredes.fl de ver. obli⸗

queʒ tex.ad hoc allegat Ludouicus roma. in ſuo ſingulari in ver.
pactum ⁊c. el.iijꝰ faciens magnum feſtũ de eo in hoc.

tu diligenter conſidera ðᷣ circa intellectũ queſtionis foꝛmate quõ
Secundo circa verum intellectum

iſtius ter. Capio pꝛimũ in quo dico ꝙ iſta queſtio ita ſimplici

ter foꝛmata non pꝛocedit nec ſtare poteſt q;ᷓ modo nam ſi ego ha

beo rem ⁊ pꝛomitto non alienare eam niſi tali ſa eu certe perſone nõ
valet talis ↄuentio ⁊ non obligat ⁊ nõ obſtãte pacto poſſuz vẽgefe
ad libitum meuʒ tex. eſt in.l.nemo.ff. de pactis in fi. ⁊ voluit ipſe
met Ludouicus roma.alibi dicens illi tex. ad hoc foꝛe ſingularẽ
in ſuo ſingulari in ver. pactũ ⁊c. el ijᷣ debet ergo queſtio foꝛmata
intelligi m terminos ĩ dicto.. coheredes in eis qui habent rez co
munem pʒꝛo indiuiſo ſimul ⁊ ſemel ⁊ pꝛomittant vendere innicez
partem ſuam alias conueniunt vt poſſunt vendere alteri ⁊ hec cõ
uentio bene valet quia vnuſquiſq; habet partez in re ⁊ illud pac/
tum eſt recipꝛocũ ⁊ coequeuum alias autẽ non peederet huiuſmo
di conuentio ꝑ tex.in dicta.l. nemo. Cuius ver ba infra ponemus⸗
Secundo circa intellectum iſtius notabilis tex. in.. cohe⸗
redes etiã aliud dico ꝙ non eſt verum ibi dicatur de expectati/
one fienda ꝑ duos menſes ꝑ requirentem poſt requiſitionẽ factaz
immo ego intelligo q;pꝛimũ placet ei requirere poſt cõuentionem
initi inter eos ⁊ ſw ille non emat poſt requiſitionẽ factã certe ego
potero vendere partem meam cuicunq; alteri que erat ſecum pio
indiuiſo yt dr ibi in tex. bene ⁊ ſubtiliter ponderato vbi alias le⸗
gendo etiã dixi ⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono iſtum
tex. in medium Cuius verba ſunt hec.

CCoheredes cum pꝛedia hereditaria diuiſe/
rant: vnuʒ pᷣdium cõmune reliquerunt ſub hoc
pacto:vt ſiquis eoꝛum partẽ ſuam alienare vo/
luiſſet: eam vel coheredi ſuo: vel eius ſi ucceſſo⸗
ri venderet centum viginti quinqʒ ꝙ ſi quis ali/
ter feciſſet: penam centũ inuicem ſtipulati ſunt:
quero cum coheres mulier coheredis liberoꝛuʒ
tutoꝛes ſepiuſ teſtatoꝛ cõuenerit ⁊ deſideraureit
vt ſecundũ conuentionẽ aut emerentaut vende/

ca
AECeiuns er
rtuftiutinn un

—
.

ir rt
ltinmtupanuer
bnntwdrdhnimu Ecnrn
fonnittkerekntni nem
Rienewneeisen

mNNANAheti ri
WeNn DnreRAnmindhtiernt

NrNuNNitdader
Cumkntigiuamim
fürnlilſenmbſträlrrr e
Wirgmnſhit ur An
nſtnrpednnlise u
Palnuinnglrat⸗,
whlienngr gnn
ulnsainmnieg ir

–—— —

Pr arelung muhſolhi,e
Knt in en iſien ilt,
nem manſnnicignſtnſni
dar. Qorfmisgtnogiihinin
nNNANNfinchtnſ
um INEYWieteNitanertti
Mm IY vhlit or ſ i
uEmn daltvivuf ging
lumm mmA Miſi
ium i it 41 pdrſyfn⸗
ENN MA CNAziri itettet
mi mamiim int anim uinefug
AseiN iit aln ied
dti Andrit
ðõ
. l
end gbnunteuin
Sõ güiemeien
anmiciil iei
mmppnunn ieñ n nn in iii inf
õü
imaI umng AMiglent ℳ
m an mm wen gain mifih ii⸗
auitrnnt ireanih li ſißs
ejli / H

*D
8 uäkertlnmn⸗,
—

rent hiqʒz nihil tale fecerint: aut ſi mulier extero
vendiderit: pena ab ea centum exigi poſſit: Hñ.
ſecundum ea que pꝛoponerentur obſtaturam do
1 mali xceet donte diete. l. Nemo ſunt hec⸗ .
L. Nemo paciſcendo id efficere poteſt ne ſibi lo
cum ſuum dedicare liceat aut ne ſibi in ſuo ſepe/
lire moꝛtuũ liceat aut ne vicino inuito pꝛediũ ali

enet ⁊ c. D
l.qui rome.s. coheredes. dims

dñs meus Alex de Imo hic dicunt iſtum ter. non eſſe alibi ad H
pꝛopoſitũ y ille qui ꝓmiſit alteri vendere ſub pena ſi ille requiſi
tus negligat emere põt ſine metu pene alteri vendere de quo alias
hic dixi poſt dṽm meum Alex. de imo. hic legendo et etiã in hoc
opere noſtro in c ꝓxime pꝛecedenti ideo pꝛo nũc longioꝛ nõ ero
niſiꝙ remitto me ad es que ſupꝛa dixi pꝛoxime ꝓ intellectu iſtiꝰ
tex. Cuius verba etiam ſupꝛa pꝛoxime poſui ⁊ ideo non repeto
nunc ne idem ſepius dicamus.

1 Ang. ⁊ eti.
l. qui rome.s.fſlauins. Ang eez
Alex. de imo. bic in. ij.col. reputant iſtuz tex. ſingularẽ ad hoc pꝛo
poſitum ꝙ licet quando pꝛimitiua ſeu pꝛincipalis obligatio eſt in
perſona ipſius ſtipulantis ⁊ pena eſt in perſona ticij non admittit̃
purgatio moꝛe ſecus eſt quando pꝛimitiua obligatio eſt implenda
in pſonam ticij ⁊ obligatio penalis in perſonã ſfipulantis nazʒ tunc

agittitur purgatio moꝛe de quo alias hic dixi ⁊ ideo pꝛo nũc lon

gioꝛ non ero niſi ꝙ addo nunc vnuʒ verbũ pꝛo nouo intellectu iſti
us lex.nam (iudicio meo) non eſt mirum ſi in caſu iſto admitti
tur purgatio moꝛe quia non fuit appoſita dies ſed ſolu pena quo
caſu non eſt dubiũ ꝙ admittitur purgatio moꝛe.l.ſi cum dies §.
fi.de arbit.⁊ in.l. ſi inſulam cum ibi plene nõ.ff. de verbo. obliga.
Itaqʒ iſtertex. non habet in ſe (iudicio meo) tatã ſingularita
tem ſi bene ponderetur Cuius tex. verba ſunt hec.

C Flauius hermes hominem ſticũ manumiſſio
nis cauſa donauit:⁊ ita de eo ſtipulatus eſt ſi ho
mo ſticus de quo agitur: quem hac die tibi do/
nationis cauſa manumiſſioniſq; dedi a te here/
deq; tuo manumiſſus vin dictaqʒ liberatus non
erit:ꝙ dolo malo non fiat pene nomine quinqua
ginta dari ſtipulatus eſt flauius hermes. Spo
pondit claudius: Quero an Flauius hermes
claudium de libertate ſtici conuenire poteſt.
Iteʒ quero an ſi flauij hermetis heres a claudij
herede penam ſupꝛaſcriptã petere voluerit clau
dij heres libertatẽ ſtico pᷣſtare debeat vt pena li
beretur. Hñ.poſſe. Itẽ quero ſi SFlauij herme
tis heres cum claudij heredead penaʒ ſupꝛaſcip
tam nolit agere an nibilominus ſtico libertas ex
conuentione que fuit inter hermetẽ ⁊ claudiũ vt
ſtipulatio ſupꝛaſ. cripta oſtendit ab herede clau

dij pꝛeſtari debeat. Beñ. debere æc.

l. qui rome in princi. äl

in lſi ſernus in vlti. col. ff de vul. ⁊ pupil. reputat iſtũ tex. ſingu
lare ad h vbi creditoꝛ recuſat recipere pecuniã tũc ſufficit ob/
latio verbalis 7 multo magis in ſaculo ⁊ ita comuniter firmant
omnes docentes hic de qua materia alias dixi late poſt eundẽ.d.
mei Alex. de Jmo. ibidẽ in.l. ſi moꝛa maxie in. vj. col.ff. ſol.ma.
? ber Bal. in. . acceptã in vj.q.C de vſuris ⁊ Bat.in.l.ſi rem. 5.
ſefde bigno. Bar. in. l. quidam in fi. ff. ſi cert. pet. ? Bar. in.l.
em. .qui paratus ff qui. mo. pig. vel ipo. ſol. Bal. in.l. pꝛima
el .n: liceat iij houo.⁊ Bal. in. l. inuicem. C. de conpen.
6 ar in. co p in titẽ qui feu. dare poſſunt ⁊ Bal.in.l. pe. C. de cõ
orinſfertis ⁊ dñs meus Alex. de Imo. in. l. ſi ſeruuz. S.ſequitur in
Mima col. de ver. obli. x in conſt 1. vij. in.iiij. col. in.ije volu. incipi.

uomodo intelligitur ſtatutũ vc. ⁊ in.l.ſi inſulã in ſecunda col.ðᷣ

ver. obli. x in. l. ſi debitoꝛ in apoſtillis ſuis ad Bar.ff. de ſolu.⁊ in

l. qni. x. in apoſtillieſuis ad Bar eo tite v idem dñs meus Alex.

pꝛetoꝛ ⁊c. ⁊ in conſiexxx vij. in. ijꝰ volu. incipi.viſo et opoꝛtune di/
ſcuſſo ⁊c.⁊ in conſi? clxxxxiiij.in. iiije volu. incipi. in cauſa ſtrazaro
htoniirnonent, Wesnrtmtne na gieine,
agimus Cuius verba ſun hec. Mito edſeo adtex, de qus
Qui rome pecuniam mutuã acceperat ſoluen
damlinlonginquam pꝛouinciã poſt menſes tres
eamqʒ; dari ibi ſtipulanti ſpopondit ⁊ poſt pau/
cos dies rome teſtato creditoꝛi dixit eam nume
rare detracta ſumma quã creditoꝛi ſuo vſuraruʒ
nomine dederat queſitũ eſt cum integrã ſummã
in qua ſtipulatione obligatus obtulit an eo loco
in quo ſoluẽda pꝛomiſſa ſua die integre peti poſ
ſe. Nñ. poſſe ſtipulatoꝛem ſua die ibi vbi ſoluẽ
dam ſtipulatus petere ⁊c.

Hlo. in.l.ex ea in pꝛinci.ĩ ner.
interpo nende c ¶ Zo. de Jmo. hic et

. . 5 etiã dñs meus Alex. de
Imo. in.l.fideiuſſoꝛ.ꝭ.fi.in penul.col. ff.qui ſati cog. reputant iſtũ
tex. ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſapiens poteſt declarare ꝙ in
contractu celebꝛando remiſſo ad conſiliũ ſapientis quis obliget ſe
ad penam ⁊ idem etiã voluit Ang. ⁊ Pau. de caſt. in. l. pacto. C. ð
tranſ.ꝑ illum tex.in ver. conſultus ⁊c. de qua materia alias dixi
in..l.fideiuſſoꝛ.S.fi.poſt dñĩm meũ Alex. de Imo. ibi ⁊ ideo pꝛo
nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ nunc addo ego in ↄriuz Bal. in addi.
ſpec. in itꝰ de inſt. edi. in ver. ſi tabellioni c. gquem omnino vide
bis vnde redeo ad glo.⁊ pono verba glo. que ſunt bec ·
CInterponende ideſt intepoſite ſic tẽpus pꝛo
tempoꝛe ⁊ e contra ponitur.C. de lega.⁊ cõ. l. i.
vel pꝛopꝛie hoc pꝛomiſeras mihi pꝛomitere ad
ſenſum ſapientis mei qui poſtea dicit ſub pena

dupli pꝛomitti vt interponas agam.

l.ita ſtipulatuss.griſogonus.

Dñs meus Alex. de imo. hic reputat iſtum tex. ſingularem
maxime in ſui vltima parte ad hoc pꝛopoſitum ꝙ per liberã per/
ſonam noſtre poteſtati ſubiectã non poteſt nobis acquiri actio ex
ſtipulatione: Sed ex numeratione noſtro nomine factã ſic ⁊
ſtipulatio inutilis non impedit oꝛiri actionẽ ex vtili numeratione
licet ſi ſtipulatio eſſet vtilis bene impediret ⁊ ꝙ ille qui ſtipulatur
ſimpliciter videtur in dubio ſibi ſtipulari ⁊ non alteri licet in pꝛece
dentibus ſtipulatus ſit alteri quia non intelligitur eadem perſona
repelita que habeat vitiare ſtipulationẽ vt hic per eum ad quem
me remitto ⁊ ad hic alias dicta per me poſt eum. ¶Uno ſolo
nunc addito dictis alias ꝑ eum ⁊ ꝑ me hic ꝙ ule qui ſtipulatur p
alio pꝛeſumiur aſſumptus vt nudus magiſter.l.ſi mãdato in pꝛi.
⁊ ibi hoc voluit Bar.ff.mandat.⁊ in.l.cum quis.ꝭ.nuptura.ff. dᷣ
lega.iijꝰ de quo etiã dixi alias legendo in.l.ſtipulatio iſta. . alteri ð
verbo. oblig. ⁊ ad ibi dicta me remitto ⁊ redeo ad tex. de quo agi/
mus Cuius verba ſunt hec s
CSGriſogonus vᷣlauij cãdidi ſeruus actoꝛ ſcrip
ſi coꝛam ſub ſcribente ⁊ aſſignante dño meo ac1/
cepiſſe me a iulio goʒa agente rẽ iulij quintiliani
abſentis mutua denaria mille que dari qnintilli
ano heredi ve eius ad quẽ ea res pertinebit kalẽ
dis nouembꝛis que pꝛoxime ſunt future: Stipu
latus eſt goʒas libertus ⁊ rem agens quintilliani
ſpopondit ꝓᷣlauius candidus dñs meus ſub die
ſupꝛa ſcripta ſi ſatis eo nomine factum non erit
tunc quo tempore poſt ſolueret vſurarum nomi
ne denarios octo pᷣſtari ſtipulatus eſt iulius go/
zas ſpopondit Flauius cãdidus dominus meus
ſubſcripſit reſpondi per liberam perſonã que ne

que iuri noſtro ſubtecta ẽ neqʒ bona fide nobis

ſeruit obligationẽ nullam acquirere nobis poſſu
mus

Glo..in.l.executiõe.S. quicũqʒ

Ang. in. lpꝛima. C. de inſti.⁊ ſub ſti.ſub condit. factis ⁊ ibidẽ
ẽt Bal.in.x.qõe ⁊ dñs meus Alex.de imo.in.iiij.col.⁊ Saly. ibi
⁊ etiã dñs meus Alex.in.d.l.in executione in. S.quicunq; reputãt
iſtam glo.ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi quis reliquit certũ quid
alieui ſi vicerit titium in colluctatione licet non ſteterit per eum ta
men ſi non vicit non debet habere legatũ quia non ſufficit eius co
natus ſed oppoꝛtet ꝙ ſequatur effectus. Sed tu aduerte pꝛo
nouo meo intellectu iſtius glo.nam glo.non dicit hoc ſi bene conſi
deretur ⁊ referatur ad iſtum tex. ſuper quo poſita eſt.· Nam
pꝛimo dicitur in tex. ꝙ obligatus ſub conditione ſi fecit vt cõditio
non impleatur dicitur eſſe omnino obligatus vt ſi obligaui me in
caũ ſi ticiuſ veniet ĩ italiã ⁊ feci ne ticius veniret certe ſum tibi om
nino obligatus quia non eſt licitũ mihi impedire nec impugnare
ne conditio veniat ſubdit glo ſecus eſſe in eo qui habet vincere ia/
ciendo iaculũ nam vt dicar vincere te poſſum te impedire ⁊ dicoꝛ
vincere ⁊ ſic ꝑmittitur mihi impedire te Sed non dicit glo. ꝙ ſi
non ſtaret per me quo minus pugnarẽ non debeam habere pꝛo/
miſſa per te ⁊ qð requiruur effectus Cuius tex. verba ſunt hec.

CNilhominus hoc fallit quando licet impedi
re vt ſi viceris me iaculum iaciendo hoc autẽ ꝙ;
dicitur ideo eſt ne ex dolo ſuo lucretur vt infra ð
reg.iur.l.in iure ⁊c.

GSlo. m. I. ticia. S. fi. enamd iuin⸗
ff. de edili. edicto ⁊ etiã dñs meus Alex. de Imo.in.l.vbi aũt.. il
lud in ſecunda col.ff. de ver.obli.allegant iſtam glo.pꝛo ſingulari
ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ pꝛomittens id qð ticius debet vr̃ pmittere vt fi
deiuſſoꝛ non autẽ vt pꝛincipalis ⁊ idem voluit etiam Bar. in ſuo
conſiꝰ incipi.ticius pꝛomiſit ꝛc.de quo etiã poſuit aliquid pᷣfatus
dñs meus Alex.in dicto.ꝭ.illud vbi ponit quandã ſuam diſtincti/
onẽ vt ibi per eum vbi alias legendo dixi poſt eum ⁊ ideo ꝓ nũc
longioꝛ non ero niſi ꝙ nunc addo ea que dixi circa pᷣdicta in aũt.ð
fideiuſſo. in pꝛin.poſt glo.ibi in hoc opere noſtro circa eius interpᷣ
tationem ad quam me remitto ⁊ redeo ad glo. de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.

Que apud ideſt ſoꝛs ⁊ vſura ⁊ ſic quaſi fide/
iuſſoꝛ errat ⁊c.

Se duobus reis.

1 Bar. hic
l. nemo eſt qui neſciat. iehnr. hie
ſingulariſſimã legem ad hoc ꝓpoſituz ꝙ fideiuſſoꝛ poteſt acceder̃
obligationibꝰ operaꝝ ⁊ ꝙ ẽt poſſunt ↄſtitui duo rei actiue ⁊ paſſi
ue circa huiuſmodi obligationes pꝛout dicitur hic in tex.in ver. ⁊
ſi fideiuſſoꝛẽ adhiberi in ea obligatione ⁊c.⁊ in ver. ꝙ nihil ꝓhi⸗
bet reos duos ⁊c.qui tex.clarus eſt⁊ non eget aliqua mea noua in
terpꝛetatione ꝓ nunc niſi ꝙ pꝛo hoc tex. ego allego tex.in.l. pꝛima
ff.de fideiuſſo.in ver. omni obligationi accedere poteſt fideiuſſoꝛ
⁊c.nam qui omne dicit nihil excludit.l. iulianus.ff. de leg.iij.l.a
mandatoꝛe.C.mandati. ⁊c.⁊ ideo non eſt mirum ſi poteſt obli/⸗
gationibus operarũ accedere pꝛout dicitur hic in tex. in quo non
dubitatur pꝛincipaliter de hoc ſed de ꝓmiſſione operarũ alterius
⁊ de poſſe conſtituere reos in his ⁊ ita ſonat mihi iſte caſus ſi rec/
te ponderatur Cuius verba ſunt hec.

L. Nemo eſt qui neſciat vel alienas operas pꝛo
mitti poſſe ⁊ fideiuſſoꝛẽ adhiberi in ea obligati/
one: ideoqʒ; nihil pꝛohibet duos reos ſtipulãdi
conſtitui vel ꝓmittendi ſicuti ab eodẽ fabꝛo duo
rei ſtipulandi eaſdem opꝑas ſtipulentur ex con/
trario duo fabꝛi eiuſdem ꝑitie eaſdem opasg ꝛ0
mittere intelligunt᷑ ⁊ duo rei ꝓmittendi fieri ⁊c.

l. in duobus. S. ubi duos. Dau⸗

de caſtr.
⁊ etiã Alluſt.dñs Sranc.aret.hic dicunt iſtũ tex. raro alibi inueni⸗
ri? ſic faciunt eum ſingularẽ ad hoc ꝙ creditoꝛ poteſt petere par
tem debiti a debitoꝛe ⁊ partem etiã a fideiuſſoꝛe ſuo ⁊ ſic diuider

debitum ſuum cum quibus ſto ſimplititer quia tex. clarus et.

Cuius verba ſunt hec.
AUbi duo rei facti ſunt poteſt vel ab vno eoꝛuʒ
ſolidum peti hoc eniʒ eſt ius duoꝛum reoꝛum vt
vnuſquiſq; eoꝛũ inſolidũ ſit obligatus pofſitqʒ
ab alterutro peti partes autem eius etiã a ſi ingu,
lis peti poſſe nequaq̃ʒ dubiũ eſt quemadmo duz
⁊ a reo ⁊ a fideiuſſore petete poſſumus ⁊c.
Sed intellige tu hoc eſſe verum de iure. ffoꝝ. ſed hobie non
poſſet petere a fideiuſſoꝛe aliquid niſi facta excuſſione pꝛius in bo
nis pꝛincipalis debitoꝛis vt in aũt.pñte ⁊ in coꝛpoꝛe vnde ſummit
C. de fideiuſ.⁊ ꝑ nõ.per Bar.in.lx.poſt glo.ibidem .ff. de verbo.
obli.⁊ Bar. in.l.marcellus in fi.fr de fideiuſ.⁊ Bar. in.. fi ff ſi
cer.pet.⁊ Bar. in.l.libertus.S.p.ff.ad muni.⁊ p dñm meũ Alex.
in.l.cum filius in pꝛima col.ffde ver.obli.⁊ in.l.iij.. ſi is pꝛo cuo
ff.ꝙ quiſq; iuriſ. ⁊ per Jo.de ana.in ſuo conlxxxx.⁊ ibi aliquid
in addi. meis ad ea ↄſilia ⁊ px dñ̃m meũ Alex. in.l. ſi. ſi cer. pet. ma
xime in vj.col.vbi ponit in ſpecie an de iurenſtoꝛũ.ffoꝝ.eſſet necel
ſaria excuſſio yel ne. Plus dico exxuſſio requiritur etij in
duobus coꝝeis ſᷣm Jo. de Imo. in ſuo conſi?c.ð inci. In qone yer
tẽte ⁊c. ad quem me remitto pꝛo nunt ac.
Bar. bic di

Glo. in el. duos.S.fi. cit iſtã glo. eſſe

ſingularem ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ſi tu in ſtipulatione rogas me an
mittam tibi centũ ducatos ⁊ ego dico facias hoc ſcribere ⁊ poſtes
reſpondeo ꝓmitto tibi centum vucatos valet ſtipulatio ⁊ videoꝛ
reſpondere in continenti non autẽ ex interuallo pꝛout requiritur
in huiuſmodi ſtipulationibus vt in.l.iS. pᷣ cum ibi nõ.f.. de verb.
obligationibus ⁊ ibi alias legendo dixi de his ⁊ in.l. ↄtinus in
pꝛinci.eo.tit? Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo
iſtius glo.que ( ſententia mea) non dicit hoc ſi bene ⁊ ſubiiliterpo
deretur ſed glo.ſeruit nobis in vno alio ꝙ eſt foꝛtius ⁊ magis no
tandũ ſcilicet ꝙ ſi interogaſti me ſuper duobus ⁊ ego reſpondi ii/
bi ſuper ᷣ dicendo ꝙ ſic ⁊ dixi ꝙ facias ſcribere inſtrumentu ſup
hoc pᷣ ⁊ poſtea celebꝛato inſtrumto ſuper illo pꝛimo poſtea reſpon
deo tibi ſuper illo ſecundo valet ſtipulatio nec vitiatur ob iterual
lum pᷣdictum ita dicit iſta glo.in ver.interogatus ⁊c. ſi bñ ⁊ ſubii
lites ponderetur Cuius verba ſunt hec.

Iterogatus idem in inſtrumento ſi foꝛte velit
ſecundo interogatus pꝛimo fieri inſtrumentum
ſuper reſponſione pꝛimi interogati ⁊ reſponden
tis qᷓ ipſe reſpondet ⁊c.
Ad quam glo. nouiter do alium intellectũ vt dicat glo. ſi
ego interogaui te ſuper aliquo mihi dando ⁊ tu iaz fueras intero/
gatus ab alio ſuper alia re danda ei ⁊ interogatus faciat inſtrumẽ
tum ſuper pꝛima interogatione ⁊ ſic perficiat illum actũ ⁊ poſtea
reſpondens mihi valet huiuſmodi ſtipulatio nec hoc interuallum
inſtrumenti facti cum alio vitiat meã ſtipulationẽ ⁊ hot modo glo⸗
itellecta magis nobis ſeruit ⁊ loquit᷑ in caſu magis dubitabili vc.

l. ex duobus reis ſtipulandi.
Bar. hic in.iiij.qõne ⁊ etiã Ang.ibidẽ ⁊ ẽt dñs meus Alex.
de imo. in.l.ſepe in xiiij.col. ff. de re.iudi.reputant omnes iſtũ tex.
hm vnam lecturã glo.in fi.ſui ſingularem ad hoc ꝙ ſententia lata
3 vnum ex coꝛꝛeis credendi nocet alteri vbi agitur quo ad effect
ciuilem non aũt quo ad effectũ criminalem vt hic ꝑ eos.
tu aduerte ꝓ vero intellectu iſtius tex. nam ego intelligo eum in
ver. egerit ⁊c. ꝓut intellexit hic glo. in pꝛinci.cum nundum lats
erat ſentẽtia ⁊ ſic iudicio cepto ꝑ vnũ non põt debitoꝛ offer alteni
⁊ offerẽdo illi nihil agit ex eo quia alter coꝛꝛeus pᷣuenit alleruz in
agendo vnde ego non curo de ſententia lata ⁊ ꝙ hoc verbũ egerit
⁊c.accipiatur hoc modo ꝓbatur in.lii.ꝭ.ſi tamen bominez.ff de
verbo. obli.⁊ ita tenendum puto ⁊ ita intelligendo eſt caſus ma⸗
de dubitabili Cuius verba ſunt hec.

Ex duobus reis ſtipulandi ſi vnus egerit ſe/
mel: alteri pꝛomiſſoꝛ offerendo nihil agit ⁊c.

Glo. in.l.et ſtipulationum in
ner.uſuſfructus c. Alun oe dn

ci. aret. hit epulat
iſtam glo. ſingularẽ ad hoc ꝙ vſuffructus non poteſt cõſtitui e
bus inſolidũ in eadẽmet re cum quo ſto quia glo clara eſt nec e

ſautnls

Nd niig ni,
mmintg uurs

iſrug ad
cae 1 iniinee
mifmmnn —R

igtemd
atut an

iumiiinn

Nrtaumelnn.

. . *
ſſowaeonons i 2
irmnirnman

mürimmmintkinine
mtts ini

Ne

önkennpernig tine Fiimg
i ir mntotar isee

wirmdun enifn Karun

BNrmr i un Endt

WEünurarunnetni tN

NANcefNiinne aum

IRRN NNNriae NA t

Mismi Ngeemten
Nlaſemechistsemwnn
ſaniinumn mnidnnet
rmmigikſeinttitn un li!
iinninip Mainatrime
Gſllihnunniurt n archtt
ſtuſint e Nanc, 71
fumi eirir
Anuſeetieir iincn
ſunnfhleniinnele,el

ſnibe ihlilete

Gntninienn
iiſn gemutneitn,

uleri ain

em unlni
Hnhat rin inttminn
Nar 8 ndinbmun
s
Nn umnadtiſneeſinn
Mäii enmwinggſeheli
r dr ilie iei
diin inſtmim
l
nniaunm mernn iii
m (NWör,
Anxwitniiſtnnmnſ it
Crchuengns minoftn iſfmme
nſreuniinergt nſet
viencwrtgt.
Uen wan hm niti ac,
tirn euim uv ic nifzin
mutimmir un zud un nu imnin
mim dum mrl ſui N ainf
atwai u miiu init irinin
m vm inmini itunt aſin

Ram mu liici npntfifüt.

1 obrsos iptoni.

tunnbun ulnine
unen m nlihinm
ra m h iuin

loila ſippin
en icfons 1l, ,

unniſn e
n aaNanhol
iaunin
von

. interpꝛetatione niſi ꝙ ego intelligo quo ad eflee
aliga me nannint pnti ⁊ in eſſe ꝓducto ſed quo ad ſolũ ius
u oſſe conſtitui inſolidũ cum iura poſſint plus inſolidum cõ
Faek hoc modo ego mtelligo iſtã glo. que vtitur verbo acquiri
tee⸗ Kat rem in eſſe ⁊ non in abſtrato.l. non recte in fi. C. de ſi
ſ cum ibi nõ. ⁊ in. l. heredes.. an ea.ff. fami. herciſc. ⁊ in.l.
en Yin. 5. ex his cum ibi plene nõ.ff.de verbo. obliga. Cuius
. verba ſunt hec. . ſt
Uſuſfructus puta cum duo ſtipulantur vſum

fructũ foꝛmalem fundi mei a ticio ⁊ ſic mibi nõ
poteſt queri cu res mea mihi ſeruire non poſſit
vel pone: Secundo ꝙ duo ſtipulãtur vſumfru
ctũ eiuſdeʒ fundi a ticio qui eſt ticij ⁊ ſic non po
teſt acquiri inſolidum ⁊c.

De ſtipulatione ſeruox.

l. Gi ſernus comunis ita. Sar

tit iſaz legẽ foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ videlicet q; ſi ſeruus
ſtipulatur dñis ſuis per nomina ꝓpꝛia illoꝝ puta pꝛomittis ticio
caio dñis meis tunc vocantur dñi in viriles ſi tunc ſtipulatio fieret
per nomina appellatiua pmittis dnis meis ⁊ tũc vocantur ꝓ poꝛ
tionibus ſi vero dmcis ↄueniret vtrũq; ſ. nomen ꝓpꝛiũ ⁊ appella
tuun ſimul dicendo ꝓmittis ſeio ⁊ caio dñis meis inſpicitur illud
ꝙ pꝛecedit ꝓut dicitur hic in tex. maxime in ver. ſed cuʒ ad nomi
na pꝛus decurſum ⁊c.cum quo in hoc ſto quia tex. clarus eſt et
non eget aliqua mea noua interpꝛetatione niſi ꝙ vltimo dico facit
tex. in.l. quotiens.ᷣ ff. de vſufru.in ver. pꝛius ticio ⁊c. de cuius intel
lectu ibi diri: Ag idem facit etiam doctrina Bal. in aũt. hoc
amplius.C. de fideicomiſ. vbi dixit ꝙ pꝛimo nominatus in cõtrac
lu cenſetur eſſe pꝛincipalis ⁊ alius ſecundo loco nominatus ſide/
iuſſoꝛ niſi res tantum peruenerit ad vnũ vel coloꝛ queſitus ſit vt
ibi per eum ad quẽ me remitto ⁊ etiã ad dum meum Alexã. de
Imo. idem dicentẽ g Bal. in ſuo conſi? lxviiii.in.iiij. volu. in vlti.
col. inci. iſo themate ⁊ dubitatione ⁊c.⁊ in. l.marcellus in vlti.
col.ffde fideiuſſo. in apoſtillis ſuis ad Bar. ibi ⁊ ideo pꝛo nũc lon
gioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba tex. que ſunt hec.

L¶. Si comunis ſeruus ita ſtipuletur ticio ⁊ caio
ſeio dare ſpondes:qui ſunt domini illius ꝓ viri
libus partibus eis ex ſtipulatiõe ſua dari debet:

Si veroita dñis meis dare ſpondes pꝛo parte
qua dñi eſſet: Si vero ita lutio ticio ⁊ caio ſeio
dũis meis dare ſpondes dubitaretur vtrum per
viriles partes an ꝓ dominica poꝛtione eis de/
beretur ⁊ intereſſe quidẽ cuius demonſtrãdi gra
tia eſſet adiectum ⁊ que partes eius ſtipulatiõis
pꝛincipalẽ cauſam haberet Sed cum ad omnia
pꝛius decurſum eſt rationabilius eſſe videtur p
virili parte ſtipulationem acquiri ꝙ duoꝛum vo
cabula pꝛo demonſtratione habeantur ⁊c.

de Fideiuſſoꝛibus.

l. grece. . æ poſt litem. Bar. hie

taſum qui non reperitur alibi ⁊ ſic facit eum ſingularẽ ad hoc pꝛo
poſituz lite cöteſtata poteſt accipi fideiuſſoꝛ de iudicio ſiſti qui
non tenetur poſt ſententiã latam vt bic in tex. maxime in ver. ſed
lantũ litis extimationis rectiſſime dicetur eum vti exceptione poſ
ſe vc. cum quo in hoc ſtob quia tex. clarus eſt ⁊ non eget aliqua no
ua mea interpꝛetatiõe niſi ꝙ addo vnum verbũ ꝙ talis fideiuſſoꝛ
eſt obligatus poſt ſententiã vt expꝛeſſe ꝓbatur hic ⁊ idẽ etiã
yoluit Bar. in. .ii. f qui ſatiſda. cog. ?⁊ Bar.in.l. cum apud pꝑ illuʒ
lex.f. iudi. ſol. ⁊ in.l.ſi quis eum. ff. de cuſto.reoꝝ ⁊ Bal.in addit.
ack ſperin tit de accuſat. in ver.nõ.qualr᷑ ⁊c.⁊ Bal.in titꝰ de appel
al in ver. quid pmiſit ꝛc. Ang. aret. in ſuo libello male furoꝝ
in ver. fideiuflit vc. in pꝛima col.?⁊ Matheus mateſi.combononi
ſis in ſuis notabilibus vbi exclamat de iſto tex. ⁊ dñs meus Alex.
in. lpꝛima in penu.col.ff. ſi ex noxa. cauſa agatur ad quos me re/

mitto æ redeo ad tex. de quo agimus Cuius verba ſunt bec.
CEt poſt litem conteſtatã fideiufſoꝛ accipi po
teſt: quia ⁊ ciuilis ⁊ naturalis ſubeſt obligatio 2
hoc Julia.admittit: eoqʒ iure vtimur: An ergo
condẽnato reo exceptione vti fideiuſſ. oꝛ poſſit
queritur? Nam ⁊ ipſo iure non liberatur ⁊ ſi qui
dẽ iudicati actionis acceptus non eſt ſed tantuʒ
litis exercitationis rectiſſime dicetur vti eum ex
ceptione poſſe ſi vero acceptus fuerit etiã totius
cauſe ceſſabit exceptio ⁊c.
Cõiter omnes docẽtes

J. Grece.S. illud. hic poſt gloe concludunt

per iſtum tex. in ver. omnimodo ⁊c. ꝙ fideiuſſoꝛ intercedens pꝛo
aliq; in maioꝛi quãtitate qᷓᷓ; ille debitoꝛ pꝛincipalis ſit obligatus nõ
tenetur in aliquo ⁊ ſic non tenetur eiiã in vero debito idem ma
gis firmant comuniter ſcribentes in. l. pꝛima. . ſi ſtipulanti. ff. de
verbo.obli.maxime dñs meus Alex.de imo. qui dicit ꝙ doctoꝛes
comuniter tenent cum glo.in hoc.S. illud ⁊ idem voluit etiam vne
Franci aret.in.d.S. ſi ſtipulanti in quinta col.vbi dicit hoc ideo ẽẽ
quia ꝓmiſſio maioꝛis ſumme inducit vt foꝛma data ↄtractui non
videatur obſeruata ſi fideiuſſoꝛ pꝛomiſit plus q; pꝛincipalis.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. qui
(iudicio meo) hoc non pꝛobat ſi bene conſideretur nam in eo
iſte tex.tollit in totum obligationẽ fideiuſſ. oꝛis conſiderat cauſam
durioꝛem alio reſpectu qᷓ; reſpectu quãtitatis. Et dum dicit po/
ſtea ꝓpter ꝙ in minoꝛẽ quantitatem accedere poteſt ⁊c.non dicit
ꝙ ſi interceſſiſſet in maioꝛi quantitate non eſſet obligatus in aliq
ſaltem in vera quantitate debita ⁊ ſi voluiſſet iſte tex. hoc diſpone
re non dixiſſet de minoꝛi quantitate ſed ſolum intellexit de maio
ri cauſa de qua erat magis dubitandũ ⁊ cũ hoc non dicat ſentit aꝑ
te contrariũ nec poteſt pbare iſtud ꝙ dicunt doctoꝛes niſi a cõtra
rio ſenſu de qua materia latius dixi in.d. . ſi ſtipulanti ⁊ ad ibi di
me remitto ⁊ ad en que dixi in.l. ſicut infra eo. Cuius lex. ver
a ſunt hec.
Ilud comune eſt vniuerſis qui pꝛo alio obli
gantur ſi fuerint in deterioꝛe cauſa adhibiti pla

cuit eos non obligari omnimodo ⁊c.

l.ſi plures. S. preterea el ſecun

Bal. in.l.mulier.C.de iure do/
do cuim glo. tium ⁊ etiã dñs meus Alexan.tde

Imo.in.l.ſi conſtante in pꝛinci.in.iij col.ff.ſolu.mat.reputãt iſtuz
tex. cum glo. ſingularem ad hoc ſi ſunt duo rei debendi ⁊ vnus
eſt inops ⁊ alter eſt diues non poteſt agi cõtra vergentẽ ad inopiã
ratione inopie quia diuitie vnius ſuplent inopiam alterius de quo
alias late dixi poſt pfatum dñm meum Alex. etiã late examinan,
tem hoc in dicta.l.ſi conſtante ⁊ ideo non repeto nunc niſi ꝙ pono
verba tex.⁊ glo.que ſunt hec ⁊ pꝛimo tex. .
Pꝛeterea ſi queratur an ſoluendo ſit pꝛinci/
palis fideiuſſoꝛ etiã uires ſequentis ſideiuſſoꝛis

agregangde ſunt ⁊c.
Uerba autem glo.ſunt hec.
Agregande vt videatur ipſe ſoluendo ſi alius
eſt ⁊ c. „
Sed aduerte ad vnum ꝙ (iudicio meo) iſte tex non loqui/
tur in duobus reis ſed in fideiuſſoꝛe obligato pꝛo alio fideiuſſoꝛe
vt hic in ver.ſequentis fideiuſſoꝛis ⁊c.⁊ ſic non erant duo rei pari
ter ſimul ⁊ ſemel obligati iuxta.l.pꝛima ⁊ per totũ de duobus re/
is ⁊ inſti.eo.in pꝛinci.erant duo fideiuſſoꝛes obligati ⁊ vnus p me
debitoꝛe ⁊ alius non ꝓ me ſed pꝛo pꝛimo fideiuſſoꝛe ⁊ hoc ꝓbat
mihi iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter ponderatus ꝛeo maxime quia fide
iuſſoꝛ eſt qui pꝛo alio intercedit vt in hoc titꝰ ⁊ p dñĩm meũ Alex.
de Imo.in ſuo conſieclviij.in.iiiᷣ voluiincipi. Utrum ille qui pꝛo
miſit ⁊c.maxime in ſecunda collu.ac.

l. uranius.S. ſecundo. 3iug

in.l.ex duobus la pꝛima in vlti.col.ff.de duobus reis reputat iſtũ .
tex.ſingularem ad hoc licet alias dolo facit qui petit rem qua⸗
reſtiturus eſt ⁊ poſſit obici ↄ eum talis exceptio vt in.l. ſi ſocer.
in pꝛinci.ff.ſolu.matri.⁊ in.l.dolo facit.ff de exceptione doli.tamẽ

boc non habet lotum quando agit ex pſona ꝓpꝛia ſed ex iure al/
terius non poteſt ei obici bec exceptio ſᷣm eum ibi cum qͥ ſto quia
tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatione Cuius
verba ſunt hec.

CPlane quia is mandati iudicio eligere poteſt
creditoꝛẽ competiturã ei exceptionem doli mali
ſi ceperit conueniri cum altero autẽ reo vel inſo/
lidum ſi non fuerit ſotietas vel in partem ſi ſotij
fuerint poſſe creditoꝛem agere ⁊c.

Quando obliga
l.ſi eum bominem. αd0 oblis
tranſitoꝛia ad heredẽ inſtantia cepta tecum tranſit ad heredẽ tu⸗
