W. ti na li beri filio continet facitaz pupillarez.l.pꝛeci
bus.C. de impube.⁊ alijs ſubſtitu.⁊ in.l.quãuis in pꝛin.C.æo.i.
⁊ plene examinat Bar. in.l.i. vbi alias legendo dixi poſt alios do/
centes ibidem. ff. de vulg.⁊ pupil. Sed arduũ dubii eſtan i⸗
cut tota vulgaris ſnbſtitutio cõtinet tacitã pupillarẽ ita pars illius
ſubſtitutõis vulgaris contineat:tacitam pupillarem.in quo habes
tex.in.d.l.fi.vbi pꝛobatur idem eſſe in vtroq; caſu.⁊ ita illuʒtext:
ad hoc põderauit hic Bal. dicẽs illũ nõ eſſe alibi. ⁊ẽt Bal. Ange.
⁊ do. meus Alex. de imol. in.l. i.in. xxv. col. de vulg. ⁊ pupill vbiſi
militer reputãt iſtum tex. ſingul.ad hoc ppoſitũ.⁊ ẽt illuſtr. do⸗
Franciſ.areti.in.l.ſi filius heres in. xx.col.ff de libe.⁊ poſiu.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo eius. ni
ego diuerſimode a commnni opinione intelligo iſtum caſum.
Nam pꝛimo dico ꝙ non loquitur in tacita pupillari nec etiaz inta
cita vulgari.ſed ibi eſt caſus omnino diuerſus ⁊ nihil habet ammu
ne cum eis. Et inirandus eſt de omnibus ſcribẽtibus ibi alibi
de illo tex. ſepenumero cõmemoꝛãnbus qui multũ variarũt ꝛ con
trarij fucruut. Et cum reuerenria tantoꝛũ patrũ dixerim omnes
errarũt ⁊ eũ non intellexerũt. Mam dico ego ibi paler qu
puta Ticius habens eius vxoꝛem pꝛegnantẽ inſtituit eam in paſ/
te hoc eſt dimidia bonorũ ſuoꝛũ omniũ.⁊ in alia dimidia inſtiuit
poſtumũ naſciturũ ex ea.⁊ dixit hoc modo ꝙ ſi poſtum non n
ſceretur ſubſtituit alius puta gayum extraneũ natus eſt poſtum
⁊ moꝛtuus eſt impubes. dnbitatio oꝛta eſt inter Popinienam
UVlpianũ iurconſultos an mater vel ſubſtitutus amileſetm⸗
allegãtur alique ratiõs eoꝛũ vt mater admitti debeat.⁊ mayim
hereditate luctuoſa filij.⁊ etiam ex eo.quia ſi teſtatoꝛ

ſhont

lui lrininnanem

Pii wintitmmnen zenunn

ittem tiinurnbie ſtü
ſrünurssgakänuraner!

(Aphisnror dntn eniin

ſolſcondar Mennnd iiee
Womtmungetinmnmien gene ur
Hürſchſnniguninmirmtii md
emunpiummiin nm
MMAnfniuni tninfinr n n
iſiuiltmin emimninig:
maniſmninnngtn innn 1a
Inimuiminnnui deuine
unginmtimil tun un
. n u
nninmiäinden
Pgriltetgietſene
—
ſinenn

nuntiiidi⸗ annet
unmmm Winai
acunckietaher
lgleſe rna

ẽãẽ ⁸

—– —
— – ——

——

m

—
—

— — –

FEESESSr

—◻½

D

i hv v e

ð

——

ö.e

Antimt n
iinniigani
ituim
Mm enn litef
Nmemg wnp N ih ennd
Omip pamelaſen
—
Armantenantint
Nrgiilnir
mniinm mnnni
5õs
5”
Ni AA datiin
õü
Eamitlaim iend wi
HiimneNNNtsl
kiX .
Ormutulpiu il iinſß⸗
cbmn en uint.

rmx i ioli il gini nnnit
manr eali uinliℳ,d

ag ,
NA galdn
d eennd

unu age

trẽ in pte bereditatis ſue. t in verſi ſi enim ⁊ ſue ſubſtantie partẽ
vxoꝛi relinquit multo magis videtur etiã eam apꝛobaſſe iſto caſu
poſſe fieri heredem in alia parte.ſed impatoꝛ ibi in verſ:nos itaq;
æc. repꝛehẽdit duo. Pꝛimo dubitatõz Papiniãi.ſecũdo deteſta
tur ſubſtitutionez illam in eo caſu ſi impubes ille moꝛiatur læcæ
dicit non eſſe attendendam illam diſputationem nec fiendam eſſe
yim in eo caſu diſpurato ſi ille naſcatur ⁊ impubes moꝛiatur.
Tercio ſepoſita ſi ubſtitutõe de qua in dicto tex. dicit debe
mus cõſiderare in pnti vubio tantũmodo duos caſus ⁊ ſic loqui/
tur impatoꝛ taxatiue. vt in verſi. tantũmodo autẽ ⁊c. in quibus
ad mittitur ſubſtitutus ſiue mater ſit in medio ſiue non. nã in hoc
eſt finda m eum vis. Pꝛimus caſus eſt ſi poſtumus nõ naſcat᷑
nam eo caſu indubitter admittitur ſubſtitutus ẽt ſi mater ſit in
medio ſiue nö. Secũdus caſus eſt in quo etiã admittit ſubſti⸗/
tutus qñ poſtum naſcit.ſʒ poſt partũ mater pꝛioꝛ deceſſerit ⁊c.
ea filius ẽt natꝰ moꝛitur vt ibi in verſie. pꝛioꝛ mater deceſſit

æc.nam compatiuũ pꝛioꝛ ⁊c.pᷣſupponit etiã poſitiuũ.ſ.ꝙ etiã ſiliꝰ

moꝛiatur poſt eam. ſed omnia iſta cõcurrere debẽt poſi partuz ⁊?
ſic in ilo bꝛeui tempe pꝛo admittẽdo ſubſtituto vt ibi in verſi. vel
poſt eius partũ ⁊c. naʒ exquo ita repente poſt partũ pꝛimo mater
? etia filius in eo bꝛeui tempe moꝛitur poſt tamẽ moꝛif cenſetur
uodãmodo non natus ⁊ ſubſtitutus admittitur perinde ac ſi na
tus non fuiſſet ſub qua condictõe fuit facta ſubſtitutio in caſu illo
Sed ſi mater ibi moꝛtua eſſet poſt partum ⁊ filius non eſſet
moꝛtuus etiã ſtatiz in eo bꝛeui tempꝑe. ſed poſt ex interuallo certe
ſubſtitutꝰ non admitteret᷑ ibi etiã ſi mater nõ eſſet in medio.quia
ceſſaret condictio ſub qua ille ẽ ſubſtitutꝰ.ſ.ſi poſtumꝰ nõ naſcere
tur nec inſpiceremꝰ vtrũ mater eſſz in medio vel ne.⁊ in hoc non
facio aliquã vim. nec etiaz ibi cõſiderat᷑ tacita vulgaris nec etiam
pupillaris tacita. ſed tota illa diſpoſitio ⁊ diſputatio an impubes
moꝛiatur.reſecatur ibi per imꝑatorẽ vt in dicto verſi.nos itaq; ⁊c
qui dicit expꝛeſſe non eſſe diſputãduz in caſu illo de ea materia ⁊
reprehendit Dapinianũ ⁊ Ulpianũ iuriſcõſultos qui diſputarunt
ſuper ea ſuper qua etiã ex poſt doctoꝛes noſtri legiſte diſputare vo
luerũt ⁊ male ⁊ ↄtra mẽtẽ imꝑatoꝛis ibi itaq; ⁊c.⁊ ſic ibi non eſt
fienda in eo tex. vis in tacita pupillari vel iu tacita vulgari. Sed ſo
lum eſt fienda vis in vno non cõſiderato ab aliquo pꝛeterq; a me
ſolo.l.ſi non naſcatur poſtumus vel ſi naſcat᷑ ſtatiʒ ⁊ poſt partuz
moꝛtua maire ipſe etiam moꝛiatur quibus duobꝰ caſibns admt/
titur ſubſtitutus alias autẽ non ineternũ ſiue mater ſit in medio
ſiue non.nam in hoc non facio vim nec in tacita vulgari vel tacita
pupillari vt dixi.nam nulla ipſarũ ſubſtitutionũ eſt ibi in conſide/
aloe ſi bene cõſideretur ille tex. quem hoc modo intelligo ego re /
iecta omniũ doctorũ opinione qui varij fuere ⁊ contrarij ad inui/
tem in intellectu illius tex. de quo alias dixi in Theodoſiana nr̃a
in verbo vel comes ⁊c. in penul.col.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non
ero. ſz redeo ad tex. de quo agimꝰ. Cuius verba ſunt hec.

L. Cum quidam pꝛegnantẽ habens cõiugẽ ſcrip
ſit heredẽ ipſam quidemvxoꝛẽ ſuã ex parte:ven
treʒ vero ex alia.⁊ adiecit ſi nõ poſtumus natus
fuerit alium ſibi heredem eſſe.poſtumus autem
impubes deceſſerit dubitabatur quid iuris ſit.
tam AUlpiano qᷓʒ Papiniano viris diſertiſſimis
pvoluntatis eſſe queſtionẽ ſcribẽtibus cum opina
batur papianus ideo teſtatoꝛem voluiſſe poſtu/
mo nato ⁊ impuberi defuncto matreʒ magis ad
eius venire ſuccefſionẽ q̃ʒ ſubſtitutũ.ſi enim ſue
ſubſtantie partem vxoꝛi dereliquit multo magis
⁊ luctuoſam hereditatẽ ad matrẽ venire curauit.
Nos itaqʒ in hac ſpecie papiani dubitationem
reſecãtes ſubſtitutões quidem in huiuſmodi ca
ſu vbi poſtumus natus adhuc impubes viua ma
tre deceſſerit reſpuendam eſſc cenſemus. Tunc
autem tantũmodo ſubſtitutõem admittimus cuʒ
poſtumus minime editus fuerit vel poſtea eius
partum mater pꝛioꝛ deceſſerit.

De impube. et aliis ſubſtituti.

Bar. hic ⁊ etiam do.meus Alex.
Z. quamuis * de imol. in vlti.col. poſt eum di/

cunt iſtnz tex. eſſe valde not. ? ſingul. atteſtatur q; neſcit eum ali
biad boc pꝛopoſitũ ꝙ vbicũiq; facta eſt ſubſtitutio vulgaris duo/

bus ſimul ⁊ copulatiue non habet locum in pſona vnius niſi bat
locum in pſona alterius Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo in/
tellectu meo iſtius tex. in quo docto. omẽs vehemẽter errant iu/
dicio meo ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur. nam pꝛimo loquitur de
ſubſtitutõe facta pupillo. nam habet in ſe etiã tacitã pupillareiu vt
ſi etiam ſit heres ⁊ tamẽ poſtea moꝛiatur in pupillari etate admit
titur ſubſtitutus. Sed ſi ſubſtitutio facta eſt duobus non di
eit ille tex. ꝙ non habeat locũ in perſona vnius ſi non habeat locũ
ttiam in per ſona alterius.ſed dicit q habet locũ in caſu quo vtriſ
q; ſubſtitui potuit vt.ſ. ſm pſonas eoru intelligatur facta ſubſtitu
tio. nam ſi filius cui fuit. facta ſubſtitutio eſt pupillus tũc quo ad
eum ſubſtitutio vulgaris cõtinet etiã pupillarem.ſed reſpectu vx /
ris ipſius teſtantis ſolum cõtinet vulgarem. ⁊ hoc mõ ego nouiter
intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunl hec.
Z. Quãuis placuerit ſubſtitutionem impuberis
qui in poteſtate teſtatoꝛis fuerit a parente factã
ita ſi heres non erit poꝛrigi ad eũ caſum quo po
ſtea q̃ʒ heres extitit impubes deceſſit. ſi modo
non contrariã defuncti voluntatem extitiſſe pꝛo
betur: Cum tamẽ pꝛoponas ita ſubſtitutionẽ fa
ctam eſſe ſi mihi SFirmianus beres filius meus
⁊ yxoꝛ mea quod abhominoꝛ heres nõ erit in lo
cum eoꝛum publius firmianus heres eſto mani/
eſtum eſt in eũ caſum factã ſubſtitutionem quo
vtriqʒ heredum ſubſtitui potuit.

Glo.in.l.precibus in uerſi non

potuit grauari filius ůrc. Ang.⁊ etiã do. meus Alex. de imol.
hic in.x.col.ſua reputant iſtam glo. ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ q licz
miles poſſit expꝛeſſe exheredare filiũ ⁊ pꝛiuare eum legitima ſibi
debita tamẽ ſubſtituẽdo ſibi per fideicõmiſſuz nõ videt eum in
Dubio voluiſſe pꝛiuare legitima. vnde in fideicommiſſo non venit
legitima m eos de quo alias bic legendo dixi poſt eos.⁊ ideo ꝓ
nunc longioꝛ non ero miſi ꝙ pono verba glo. de qua agimus. Cu /
ius verba ſunt bec.
CNon poſſunt ⁊c.in verſi.item in falcidia non
potuit grauari filius vt ſupꝛa de inofficio.teſta.

l.quoniam in pꝛioꝛibus quã habet mater ⁊c.

Glo. in.l.precibns in glo.ſina.
Jo. de imo. ⁊ etiã do.meus Alex.de imo. in.l.centurio.ff de
vulg. ⁊ pupil.in. xx.col.reputãt iſtam glo. ſingul.ad hoc ſi ſubſti
tutio valet iure directo non poteſt detrabi legittima ex pſona filij
ſecus ſi valet iure fideicõmiſſi de quo alias hic legendo dixi ⁊ ideo

non repeto nunc niſi ꝙ pono verba glo.que ſunt hec.

C Peti poſſunt ⁊c.in verſi.quaſi dicat ſubſtitu
ti petent a matre reſtituet ergo mater ⁊c.

Glo. in.l.precibus in fine glole

magne. Do. meus Alex. de imol. in. l.centurio in. xlix.col.ff ðᷣ vul.
⁊ pupil.reputat iſtam glo.ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝙ per illa verba
ſi filius meus deceſſerit in pupillari etate vel poſtea qñcunq; cen/
ſentur eſſe ſubſtitutões ſepate vna pupillatis ⁊ alia compendioſa
vt ibi per eum.de quo ego alias legẽdo dixi in.d.l.centurio.⁊ ideo
po nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba glo.de qua agimus.·
Cuius verba ſunt hec. .
CPeti poſſunt ⁊c.in verſi.ſi vero dicat ſi fili/
us meus deceſſerit in pupillari etate vel poſtea ſi
ne liberis illum ſubſtituo due ſunt ſubſtitutõnes
vna pupillaris.ſ.expꝛeſſa ⁊ fideicõmiſſaria per

deſtinationẽ alternatiuã tempoꝛũ ⁊c.

De poſtumiſ heredi.inſtituen.

Paul. de caſt. ⁊ etiã do.meus Alexan.de
„ finali. imol.in.l. ſtichũ qui meus erit in ba colũ.ff. ð
lega.paiulo reputãt iſtum tex.ſingul.ad hot ꝙ licet illud relatiuuzʒ
uis vel qui iunctũ verbo futuri tempis faciat condictõnem vt in
.l. ſtichum qui meus erit cuz ibi plene not. Tamẽ hoc eſt verus

niſi diſponens crederet illud quod dicebatur per relatiuũ babere
ſe tantũ ad eſſe. quia tunc non facit condictõem ſᷣm cauſam. naʒ te
Ratoꝛ bic infirmus non credidit filium ſibi debere vel poſſe naſci
niſi poſt moꝛtem ſuam. æ ideo illa verba qui naſcetur poſt moa/
tem ⁊c.fatiunt cauſam ⁊ non condictionem. ⁊ ſi naſcitur in vita
eius valet inſtitutio. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intel/
lectu meo iſtius text. Nam ego non ſacio vim in hoc quod dicunt
Paul.de caſt.⁊ do.meus vbi ſupꝛa pꝛoxime ⁊ etiã cõiter alii do/
centes hic.ſ.ꝙ teſtatoꝛ eſſet infirmus.nam tex.iſte de hoc nibil di
cit ſi bene põderetur.nam etiã hic ponitur caſus in quo diſponens
loqutus eſt condictionaliter vt in verſi.ſi intra decẽ menſiũ ſpaciũ
⁊cein pꝛin iſtius tex.in pꝛimo exemplo.⁊ dicit᷑ ꝙ omnino valet te
ſtamentũ.nec poteſt dici ꝙ condictio hic reſoluatur in cauſam.⁊
ita non eſt in ſecũdo exẽpio.Sed alia eſt ratio iſtius text.quia vi/
delicet teſtatoꝛ cõſiderauit ſolum vt eſſent filij ſui qui inſtitueban
tur.nam ſi poſt decẽ menſes a moꝛte eius nati fuiſſent nõ fuiſſent
ſui ſed alieni potius.⁊ ideo ſi viuo teſtatoꝛe nati ſunt multo magis
ſunt heredes cum omnino ſint ſilij eius. non ſtat ergo vis in condi
ctione vel cauſa.vel ꝙ ↄdictio reſoluatur in cauſam. Sed vis iſtiꝰ
tex.ſtat in hoc vt ſint veri eius ſilij pꝛout dicitur in textu.· Cuius
verba ſunt hec.

L.Quidam cum teſtamentũ faciebat his verbis
vſus eſt ſi filius vel filia infra decẽ menſiuʒ ſpa
cium poſt moꝛtẽ meã fuerint editi heredes ſun/
to.vel ita dixit filius vel filia qui intra decẽ men
ſes pꝛoximos moꝛtis mee naſcẽtur heredes ſun
to iurgium antiquis interpꝛetatoꝛibus legũ exoꝛ
tum eſt an videãtur non cõtineri teſtamẽto ⁊ hoc
ruptũ facere.nobis itaqʒ eoꝛũ ſententiã decidẽ/
tibus cum frequẽtiſſimas leges poſuimus teſta/
toꝛum voluntates adiuuãtes ex neutra huiuſmo
di verboꝛũ poſitõe ruptũ fieri teſtamentũ videt᷑:
ſed ſiue viuo teſtatoꝛe ſiue poſt moꝛtẽ eius intra
decem menſes a moꝛte teſtatoꝛis numerãdos fi
lius vel filia fuerint pꝛogeniti mãneat teſtatoꝛis
voluntas immutilata: nec penam patiatur qui fi
lios ſuos non pꝛeterijt ⁊c.

De neceſſa.ſeruis here.inſtitn.

fi Do. mens Alexan.de imola bic reputat
E. finali iſtum tex.in caſu ſuo ſingul. ad hoc ꝓpo
ſituz ꝙ ſi ſeruo pure inſtituto relinquitur a domino libertas ſub
condictõe ſi condictio eſt poteſtatiua non erit heres nec liber. Sʒ
ſi eſt caſualis vel mixta ⁊ per eum non ſtat quominꝰ exiſtat condi
ctio erit liber ⁊ non heres ſi hereditas eſt ſoluẽdo. ſed ſi non ẽ ſol
uendo erit heres ⁊ liber vt bic per euz ad quẽ me remitto. necnõ
ad ea que alias legendo hic dixi.⁊ ideo nõ me extendo nunc niſi ꝙ
pono verba tex.de quo agimus que ſunt hec.

L. Deciſione noſtra:quã fecimus ſancientes euʒ
qui a domino ſuo ſine libertate heres inſtitutus
videri libertatem accepiſſe in pꝛopꝛia firmitate
durante: ſi quis ſeruũ ſuũ pure quidem heredeʒ
inſtituit: libertatẽ auteʒ ei ſub condictione dona
uit:ſi quidem condictio talis ſit que in poteſtate
ſerui poſita ſit:ille autẽ neglexerit minimeqʒ cõ/
pleuerit ⁊ libertate eũ:⁊ hereditate ſua culpa de
fraudari ⁊cetera.

De liberis preteritis/

Glo. in autentica ex cauſa. dot⸗

maxime do.meus Alex.de imol.in.ix.col.reputãt iſtam glo.ſing.
ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ licet alias vbi teſtamentũ eſt nullum clauſula co
dicillaris operatur vt heredes veniẽtes ab inteſtato intelligunt᷑ ro
gati reſtituere ſcriptis heredibus vt in.l.ex ea.ꝭ.fi.cum ibi not.ſt.
de iure codicil.tamẽ fallit quãdo teſtamentũ eſt nullum ex cauſa
pteritõis vel exberedatõis.de quo tamẽ vide hic per do.meum re

pꝛebendentẽ iſtam glo. ⁊ bic alias legendo dixi de veritate ilin
glo. ⁊ ideo pꝛo nunc longioz non ero niſi ꝙ pono verba goſeqne
ſunt bec. que

CLetera ſic ergo ⁊c.in verſi.quidam tamen di
cunt contra quaſi pꝛedicta adiectio nihil operet
ſed tantum tunc operatur cum deficit teſtamen/
tum ſolemnitate iuris ⁊c.

de iure deliberaudi.

Z. ſi te bonis. n he der nuzter ne
ti tenendum ꝛ ſe neſcire eum
alibi ⁊ ſic facit eum ſingul.ad hoc ꝓpoſituz ꝙ licet de iure canõico
ſpoliatus bonis ſuis vel maioꝛi parte bonorũ non poſſit cõueniri
etiã a quolibet alio non ſpoliante vt in.c.pꝛimo cum ibi plene not
de reſtitu.ſpoli.li.vj.tamen aliud eſt de iure ciuili. Secd tu ad
uerte pꝛo vero ⁊ nono intellectu meo quia cum reuer̃ẽtia tãti pa/
tris prout fuit Bar. vehemẽter fallitur Bar. alij poſt eum. naʒ
hic ille non erat ſpoliatus. nec hitc fit aliqua penitus mentio ð ſpo
liatõe vel violentia.ð ſed dicitur in tex.ius non autẽ dicit vis quaſi
dicat ꝙ ſi frater tuus pꝛetẽdit ſe habere totũ ius in illis bonis tan
tum. tamẽ ſi tu alius frater immiſcuiſti te paterne hereditati po/
tes conueniri a creditoꝛibus hereditarijs. ⁊ ita ſenſit hic gloſella
parua in verbo ius que dixit ꝙ nullum eſt ⁊ ſic capitur in neutro.
non autẽ in feminino genere.⁊ ſic pꝛo iure non autẽ pꝛo vi ſen vi⸗/
olentia. Mec obſtat iſte tex. in verbo capientis ⁊c.quod fuit il
lud quod decepit doctoꝛes hic.quia non ſumitur pꝛo captura rea⸗
li violenta ſed legitima.quia frater pᷣtendebat ſe habere ius in to/
to patrimõio paterno ⁊ in teſtamẽto paterno vt bic in verſipoꝛt̃
nem tuã vel teſtamentũ capiẽtis ⁊c. Nam noto ego illa verba vel
teſtamentũ capiẽtis ⁊c.alternatiue pꝛolata.nam violentia in teſta/
mento non inducit ſpoliatõem aliquã bonoꝝ nec maioꝛis vel alicu
ius partis eoꝛũ vt de ſe patet.⁊ ideo tex.non cõſiderauit hoc ver⸗
bum capere in malam partẽ ſed in bonã.ſecus ſi dixiſſet poꝛtionẽ
ſumẽtis ⁊c.nam ſumere ſonat in malam partẽ. Et ſi millies cape
retur in malam partẽ non pꝛobareĩ doctrina Bar. hic pꝛopter illa
alternatiuã vel teſtamentũ ⁊c. vbi non datur tunc ſpoliũ bonoꝛui
vel maioꝛis partis eoꝛũ.nec alicuius partis etiã minime.⁊ hoc mo
do ego nouiter imielllgo illum tex. Cuius tex.verba ſunt hec.

L. Si te bonis paternis maioꝛ quinq; ⁊.xx.an/
nis miſcuiſti neqʒ; inopia patris te excuſat nʒ ius
fratris poꝛtionẽ tuam vel teſtamentũ capientis
arcere ð exactõe creditoꝛũ qui iure ciuili pꝛo be
reditaria te poꝛtione cõuenire poſſunt ⁊c.

Y Bar. hic ditit iſtam eſſe vnam
— B ¹ intan ti. not. legẽ ⁊ eſſe nouã conſtitutio
nem ad boc pꝛopoſitum ꝙ aſcẽdens per lineã maſculinã põt adi
hereditatẽ delataz infanti ⁊ moꝛtuo infante etiz ante aditam he/
reditatem poteſt ſibi querere ex ꝓpꝛio pꝛiuilegio. Sed non exiſt
te aliquo aſcẽdente poteſt tutoꝛ adire hereditatẽ pꝛo infante. ſed
ea non adita non tranſmittitur.ſed in maioie infante aſcẽdens no
cõſequitur hoc pꝛiuilegiuʒ ⁊ iudex ſupplet defectum tutoꝛis.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tert.
nam in eo quod dixit Barꝙ in maioꝛe infante non cõſequit aſctẽ
dens boc pꝛiuilegiũ hoc eſt falſum.quia dico ego imo habeſet.
ſed in tex.iſto pſupponitur aſcẽdentem non extare vt ibi in verſi.
pꝛiore parente moꝛtuo ⁊c.⁊ per cõſequẽs ſi non eſt non poteſt co /
ſequi hot pꝛinilegiũ.ſed ſi extaret haberet ſine dubio per fatiõemn
iſtius text. quem ego hoc modo intelligo de quo alias bic lege
dixi poſt alios ⁊ maxime do.meũ Alex. de imol.ibidẽ. ⁊ ideo pio
nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ de intellectu iſtins text. poſuit aliqui
Bal.in ſuo conſil.xiij. in vᷣa parte cõſilioꝛũ ſuoꝝ incip.factum ec
⁊ etiam HBal.in conſil. ccclxxxxij.in eadem ſa parte incip.ſuppꝛio
⁊c.⁊ Raph.cuma.in conſil.cxxix.incip.nobilis dña Satay c. ⁊
Rapb.ſulgo.in ſuo conſil.lxxxviij.in pꝛin.incip.viſis ſupeſius al⸗
legatis ⁊c.⁊ etiam Bal.in conſil.cclxvij. in ſᷣa parte conliliox ſuo
rum incip. punctus cauſe ⁊c.circa pꝛin. ⁊ etiam Rapha.cum. in
conſil. cx. incipie. hereditas non adita ⁊e. ⁊ Paul. de caſtro in ſuo
conſil. lxviij. in pꝛima colii.incip.ſuper pꝛimo dubio ⁊c.⁊ Ange.in
ſuo conſil. lxxxvi.in pꝛimo dubio incip.de bereditate materna cc.
⁊ etiã in conſil.ccxli.incip.de tranſmiſſione hereditatis ⁊cc.⁊ Pet.
de anch. in conſil. cclxi. incip.vtrum mulier ac.in fine ad quos me
remitio nec vlterius me extendam in hoc ſed redeo ad tex. Cuils
verba ſunt hec.

¶L. Si infanti ideſt minoꝛi ſeptẽ annis in poteſta

umulniſſi mas
ihueſine inrann
ngi n n en
we rrſeum uin N*
tin n a nmii iw nn

iitnmteii

õ
iuninis uſuii

umſinin
Pnihhtikniuig ſtn
Pirtnrnuſtunn iisg⸗ li
tgritiftmi ſnsgtann 1
Gurtatentmituenisfineſers
Linnsſranuesaninsſeſun

in rgſuinsſisgimen

Apufemmnstibenien Pener
Npercincnikrritmimiſtſin

häuttabecabenigiikamn
kſeltkedigicgeſtgodedder,

atlegſtittnntinrniut
ſieiſirnintt amnnen
Puherimiiſticetnti i

bgiſigkantihk te

Euyihntihkliſchmnirn

yitummlimn tſrur
iluſtiimmtingit

ſlie

alffeni nic w

ndi anin

Sigielnnrue

hn

aeen

—

51
,„.

i

Q₰—N

?

Srimeumnse ungigtn
vniaiingci mnotcai
irori unſt ſunaian
õ
Narurnim initvfire

ielen Sultin ndn
LGinan
miar ilin ini ii
ttemmtirt atkin

„ nnitrimm idn
tain Annittiſth ſil
Snusiuatlennn
”
nudumaimni-
„ a ten gudotpgſ

pgtuiminual

te patris vel aui vel pꝛoaui conſtituto vel conſti⸗
tute hr̃ditas ſit derelicta vel ab inteſta to delata
amte vel linea ex qua mater deſcendit vel alijs
quibuſcunqʒ perſonis licebit parentibus ei⸗ ſub
uoꝛũ poteſtate eſt adire eius nomie hereditateʒ
pvelbonoꝛũ poſſeſſionẽ petere. Sed ſi hoc parẽs
neglexerit ⁊ in memoꝛata etate infans deceſſerit
tunc parentẽ quidem ſuperſtitẽ oĩa ex quacunqʒ
ſuccefſione adeuntẽ infantẽ deuoluta iure pater/
no quaſi iam infanti queſita capere ⁊c.
Doctoꝛes

Z. Cum antiquioribus. tores

xime do. meus Alex.de imol.in ꝑꝛin.reputãt iſtum tex.ſing. in ca
ſu ſuo videlz ꝙ ſciens hereditatẽ ſibi eſſe delataz tranſmittit ius
adenndi ⁊ deliberandi ad quoſcunq; heredes ſi decedat infra an/
num a die ſcientie vt poſſit adire infra reſiduũ temꝑis.quo lapſo
excludũtur heredes a iure adeundi vt hic in tex.vbi alias legendo
dixi. ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba text.de quo
agimus que ſunt bec. . H
L. Cum antiquioꝛibus legibus ⁊ pꝛecipue in que

ſtionibus Julij Pauli inuenimus filioſfamilias
paternã hereditatẽ deliberãtes poſſe ⁊ in ſua po
ſteritate hanc tranſmittere ⁊ alijs quibuſdã ad
iectis que in huiuſmodi perſonis pꝛecipua ſunt
eandem deliberationẽ ⁊ in omẽs ſucceſſoꝛes ſi/
ne cognatos ſiue extraneos duximus eſſe pꝛote
landam. Ideoqʒ ſancimus ſiquis ex teſtamẽto
yvel ab iuteſtato vocatus deliberatõem meruerit
vel hoc quidem nõ fecerit:non tamẽ ſucceſſioni
renũciauerit ex hac deliberatõe deliberare vide
atur. ſed nec aliquid geſſit quod aditionẽ vel ꝓ

herede geſtionẽ inducit pꝛedictũ arbitriũ in ſuc/

ceſſionẽ ſuã tranſmittit.ita tamen vt vnius anni
ſpacio eadẽ tranſmiſſio fuerit excluſa. Et ſi qui
deʒ is qui ſciens hereditatẽ ſibi eſſe vel ab inte
ſtato vel ex teſtamẽto delatã deliberatõne mini/
me petita intra annale tempuſ deceſſerit hoc ius
ad ſuũ ſucceſſoꝛẽ intra annale tẽpus extẽdat ⁊c.

L. finali.S. ſimiliqʒ modo. Part.
Bal. infra ea.l. in. . ſi vero alius.⁊ etiã do.meus Alex. de imol.in
l. retuſare. .ſi quis ab alio in. viji.col.ff ad trebel. ⁊ etiaʒ do.meus
Alex. de imol. hic in.iiij. col. ⁊ Bart. in.l.gerit in tᷣcia col.in ver.ex
ſequẽtibꝰ vero c. de acqui.here. dicũt iſtũ tex. foꝛe ſing.ad hoc pꝓ
poſitum ꝙ ſi dico hodie puto non expedire mibi hanc hereditateʒ
? boc dix ante tempus datum ad deliberãdum tunc ex curſu triũ
menſiũ poſt pꝛolatõem dictoꝛuz verborũ inducitur repudiatio. ⁊
ſimiliter g vbicuncq; diceretur mihi per aliquẽ vis adire heredi /
tate ⁊ ego dicerem ſic ⁊ poſtea ſtarem per tres menſes induceret
acdiitio licet m eum iſte tex. loquatur in repudiatõe. ſed tamẽ idez
etiam eſt dicenduʒ in aditione per iſtum tex. Sed tu aducrte
haio nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex. Mam etiã ſi non pcede/
rent verba inter rogatiua vel reſponſiua circa aditionẽ vel repudi/
ationẽ ſi ſcio me eſſe beredem ſcriptũ ⁊ renũcio infra tres menſes
hereditatẽ inducitur repudiatio pꝛout ibi dicitur in textu. Circa
cuius intellectũ non ero pꝛo nũc longioꝛ cum alias ibi legẽdo dixe
nim de eius intellectu poſt alios ſcribe.ibi.⁊ maxime poſt do.meũ
lex. de imol.ibidem ſuper illo tex. Cuius verba ſunt bec.

E Similiqʒ mõ ibi ſi vero titubante animo re/
ſpuendam vel abſtinendaʒ eſſe crediderit here-
reditatem ei apertiſſime intra trium menſiũ ſi pa
ciu exquo ei cognituʒ fuerit ſcriptum ſe eſſe vel

vocatum heredem renunciet nullo inuẽtario fa/

ciendo: nec alio circuitu expectãdo: ⁊ ſit alienus

hbuiuſmodi hereditate ſiue oneroſa ſiue lucroſa
ſit cetera.

L. finali.

Z.ſina.s.ſin autem boc. Rande
etiã do. meus Alex. de imol. hic in. ba col. reputãt iſtum tex. ſi ingu.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ petens dilatõem ad deliberãdnm an velit adi
re debet durante dilatõe babere penes ſe res hereditarias vt hie
per eos cum quibus ſto.quia tex.iſte clarus eſt ⁊ non eget aliqua
nona mea interpꝛetatione. Cuius tex. verba ſunt het.
CCSin autem hoc aliquis fecerit ⁊ inuentariuʒ
conſcripſerit neceſſe eſt omnimodo deliberãtes
inuentariũ cum omni ſolemnitate facere non lice
at ei poſt tempus pꝛeſtitũ ſi non recuſauerint he/
reditateʒ ſed adire malueriut:noſtre legis vti be
neficio ⁊cetera.

Z. ſcimus.s. ſi uero. arelitn
tiõe.ffde pignoꝛibus tit.generali allegat tex. in. d.l. ſcimus. 5. ſi ve/
ro creditoꝛes.C. de iure delibe.pꝛo ſingulari ad hoc ppoſituz ꝙ li
cet alias poſſeſſoꝛ rei hypotecate cõuentus a creditoꝛe poſſit ſolue
re debitũ ⁊ retinere ſibi rem. tamen ſi neutrũ iſtoꝛũ fecerit cõdem
nabitur poſſeſſoꝛ cõuentus hypotecaria vt in dicto.. ſi vero. cum
quo in hoc ſto ſimpliciter.quia tex.optime pꝛobat hoc nec eget ali
qua mea noua interpꝛetatiõe.⁊ eo maxime cum alias ibi legendo
de hoc dixerim poſt alios ⁊ maxime poſt do.meũ Alexa.de imol.
ibidem niſi ꝙ addo nũc not.per Bal. in.l.i.per illum tex. C. ſi an
terioꝛ credi.⁊ per Bal.in.l.ij.C. de pigno.⁊ in.l.cum notiſſimi in
ſecũda col.C. de pꝛeſcrip.xxx.anno.vbi limitãt hoc multũ ſingula
riter niſi pꝛimus creditoꝛ poſſediſſet rem illam per annos.xl. quia
tunc non poſſet ab eo aduocari etiã volendo ſoluere pꝛeciũ.⁊ per
do. meũ Alex. de imol.in ſuo cõſil.cviij.in quinto volu.incip.quid
dz cõtineri in libello ⁊c.in pꝛĩa colu.⁊ Bal.in.l.cum tibi.C.qui po
lio.in pigno.habe.⁊ per Bar.in.l.ſi conſtante in pꝛin.ff.ſolu.mat.
in. vij.qõe tercie qõis pꝛincipalis ad quos me remitto ⁊ pono tex.
de quo agimus. Cuius verba ſunt hec. .
CSi vero creditoꝛes qui ⁊ poſt emerſum patri
moniũ necdum completi ſunt ſuperueniant:neqʒ
ipſuʒ heredeʒ inquietare concedantur: neqʒ eos
qui ab eo cõparauerũt res quaruʒ pꝛecia in lega
ta vel fideicõmiſſa vel ad alios creditoꝛes pꝛo/

ceſſerint ⁊c.

Z. finali.S.ſi nero poſtquam.

in verſi.ex preſentis legis auctoꝛitate ⁊c. Bald. in.l.ſi pater. C. de
bis qui a non dño manumi.⁊ etiã do.meus Alexan.de imol.in.l.
qui ſe patris in.xiiij.col.C.vnde liberi reputãt iſtum tex.ſingu.ad
hoc ꝙ beneficiũ abſtinendi nedum eſt de iure pᷣtorio ſed etiaz de
inre ciuili.de quo late poſuit idem do. meus vbi ſupra proxime
ad quem me remitto.⁊ ad ea que alias legendo hic dixi.⁊ ꝓ nunc
pono tex. de quo agimus.Cuius verba ſunt hec. S
Si vero poſtquã adierint vel ſeſe immiſcue/
rint pꝛeſentes vel abſentes inuentariũ facere di/
ſtulerint ⁊ datum iam a nobis tempus ad inuen/
tarij confectionem ef fluxerit:tunc cx ipſo ꝙ in/
uentarium ſecũdum foꝛmã conſtitutõis nõ fece/
runt:⁊ heredes eſſe omnino intelligũtur:⁊ debi/
tis hereditarijs teneãtur:nec legis noſtre benefi
cio perfruantur quam contemnendam eſſe cen/

ſuerunt ⁊cetera.

De repudianda hereditate.

Bar. htc dicit iſta lex eſt not.⁊ ſingul.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſuns heres maioꝛ vi
gintiquinq; annis repudiãs hereditatẽ poteſt reuocare ſuã abſten
tionẽ infra trienniũ ante bona vendita.ſed minor.xxv.annis põt
etiam poſt trienniũ ⁊ poſt bona vendita renocare ſuã abſtentõem
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellecta meo iſtius text.
quia Bar.nimis generaliter loquitur ⁊ parificat maioꝛes ⁊ mio/
res pꝛetetquã poſt venditõem bonoꝛñ. Sed dicas tu ꝙ differẽtia

eſt etiam in minoꝛe in reuocatõe abſtentõis ſue. quia ſi bona ſunt
in ſtatu ſuo nec ſunt vendita põt infra trienniũ poſt quadrienni

um ſibi datũ regulariter pꝛo reſtitutiõe.⁊ ꝑ cõſequẽs infra.xxxij.

anmũ poteſt boc fatere de iute tõmuni pꝛout poteſt meioꝛ ſolum
poſt repuditaõʒz infra triẽniũ. Ded ſi bona ſint vendita minoꝛ noõ
põt tũc ð iur cõi reuocare abſtenſiõeʒ ſuã prout ſentit Bar. in ſua
equipatõe.ſed opus eſt ꝙ veniat per viam reſtitutõis in integrum
ita probatur in ver.cunc etenim per in integrũ reſtitutõem ⁊c. Et
hot modo ego nouiter intelligo iſtum tex. pꝛout alias lbi legendo
dixi.⁊ ideo pꝛo nũt longior non ero ſed redeo ad text.de quo agi⸗/
mus.Cuius verba ſunt hec. . .
L. Si quis ſuus recuſauerit hereditatem pater/

nam deinde maluerit eã adire cum fuerat diſtin/
cte ei permiſſum donec res paterne in eodeʒ ſta/
tu permanẽt hoc facere:⁊ poſt multũ tempus li⸗
cebat ei ad eandem hereditatẽ redire. hoc coꝛri
gentes ſancimus ſi quidem res iaʒ vẽdite ſint vt
nullus aditus ei ad hereditateʒ reſeruetur quod

⁊ antiquitas obſeruabit. Sin autẽ res alie nate

non ſint ſi quidem maioꝛ annis conſtitutus eſt ⁊
tempoꝛa reſtitutõis nulla ei ſuperſint intra triuz
annoꝛũ tantũmodo ſpaciuʒ huiuſmodi ei detur
licentia.Sin autẽ vel minoꝛ eſt vel inutili tempo
re conſtitutus tunc poſt completuʒ quadrienniuʒ
quod ſpaciã pꝛo vtili anno qui reſtitutiõibus da
batur pꝛefinitũ eſt aliud trienniũ ei indulgeri:in/
tra quod põt rebus in ſuo ſtatu manẽtibus adire
hereditatem ⁊ ſuam abdicationẽ reuocare.quo
tempoꝛe tranſacto nullus aditus penitus ad pa/
ternam ei hereditatem reſeruetur ⁊c.

De edicto diui adri.tollendo.
Glo. in. l.tinali in nerbo depoſi

tionibus c. in fi. Ange. T etiã do.meus Alex. de imo. hic in.xij.co
lum. reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ ſi ex foꝛma ſtatuti inſtru /
menta cõfeſſionata habent executionẽ paratam. ⁊ cõtingat ꝙ de
debito non eſt factũ inſtrumentũ. ſed creditoꝛ poteſt probare de ⸗
bitum per teſtes. ⁊ ꝙ etiã notarius ipſe qui fecit cõtractũ fecit pꝛe
ceptum debitoꝛi. ? hec debitoa eſt cõfeſſus coꝛam iudice ſi talis
batio redigatur in ſcripturã talis ſcriptura habebit executiõem pa
ratam vt hic per eos poſt quos alias hic legendo dixi. ⁊ ideo pꝛo
nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba glo. de qua agimus. que
funt hec. .
L. Depoſitionibus ⁊c.circa finem. in verſiculo.

ſed ſi nuncupatiuũ non eſt inſcriptis redactum.
Reſpondeo poterit heres ſcriptus mitti in poſ
ſeſſionem ſi adſit ſolemnis numerus teſtium.

P fi Bart. bic dicit ꝙ iſta eſt ſingularis lex ⁊
. fina li Nqꝗgnon inuenitur alibi ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ;

edictũ diui adriani cum ſua vigeſiã eſt ſublatũ hodie.⁊ ꝙ ſcriptus
heres ex ſola inſpectõe teſtamẽti mittitur in poſſeſſionẽ ſi nj ap/
paret legitimus cõtradictoꝛ. ſed ſi appareret mittitur in poſſeſſiõeʒ
beres cauſa cognita cum quo in hoc ſto ſimpliciter quia tex.claruſ
eſt. v⁊ ibi alias legendo dixi poſt alios docentes ibi.⁊ ideo pꝛo nunc
longioꝛ non ero niſi ꝙ de inteilectu iſtius tex.addo Rapha.cuma.
in ſuo conſil. xliij. in fi.incip. in qõe Sranciſci ⁊c ⁊ Ange. in ſuo cõ
ſilio. cxxxv.incip.ſi teſtatoꝛ ↄdidit teſtamentũ ⁊c ad quos mere⸗/
mitto ⁊ pono verba tex. noſtri de quo agimus que ſunt hec.
L. Edicto diui adriani ꝙ ſub occaſiõe viceſune
hereditatis introductum eſt cum multis amba/
gibus ⁊ difficultatibus indiſcretis narratiõibus
penitus quieſcente quia ⁊ viceſuna hereditatis
ex noſtra receſſit re publica antiquatis nihilomi
nus ⁊ alijs omnibus que circa repletionẽ vel in/
terpꝛetationem eiuſdem edicti pꝛomulgata ſunt:
Sancimus vt ſi quis ex aſſe vel ex parte inſtitu/
tus competenti iudici teſtamẽtuʒ oſtenderit non

cẽãcellatum neqʒ abolitum :neqʒ ex quacũqʒ ſue

foꝛme parte vitiatum ſed ꝙ in pꝛima figura ſine

omni vitupatione appareat:⁊ depoſitiõibns te/

ſtium legitimi numeri vallatum ſit mittatur qui/

dem in poſſeſſionẽ ſcriptus heres earum rerum
que teſtatoꝛis moꝛtis tempoꝛe fuere:non autem
ſi legitimo modo ab alio detinẽtur: ⁊ eam cũte/
ſtificatione publicarũ perſonaꝛũ accipiat ⁊c.

De codicillis.

1E . Bar. hic ⁊ etiã do.meus Alex. de imo i
. finali. ba colu, dicunt iſta lex eſt Gne rin⸗
ad hoe propoſitũ ꝙ non poteſt quis ex eadem ſcriptura peterehe
reditatẽ tanq; ex teſtamẽto ⁊ tanq; ex codicillis ĩmo iſte vie toli
tur electione niſi ſit de cõiunctis perſonis.⁊ ẽt teſtamentũ impfemñ
non babet vim codicil loꝛũ niſi ſit dictũ ⁊ in vltima voluntate fuffi⸗
ciũt Ruunch nee grechto aſtanete cum quibus ſto ſumpliciter.
quia ille tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua in öne
Cuius verba ſunt hec. etgretgtche.

L. Si quis agere ex teſtamẽto quolibet modoſi
ue ſcripto ſiue ſine ſcriptura confecto de heredi
tate voluerit ad fideicõmiſſi perſecutionẽ aſpi/
rare cupiens minime ꝑmittatur. Tantũ em abeſt
vt adituʒ cuiquã pꝛo ſuo migrandi deſiderio cõ/

cedamus vt etiã illud ſancimus ſi teſtatoꝛ faciẽſ

teſtamentũ in eodem pꝛo codicillis etiã ideo pa
lere complexus ſit qui hereditateʒ petit ab ipſis
intentõis exoꝛdijs vtruʒ velit eligẽdi habeat po
teſtatẽ ſciens ſe vnius electõe alterius ſibi aditũ
perduxiſſe ita vt bonoꝛũ poſſeſſione ſecũduʒta/
bulas aut ſecũdum nũcupationẽ ceteraſqʒ ſimi/
les poſtulauerit:aut certe mitti ſe in poſſeſſionẽ
petierit ſtatim inter ipſa huius iuris auſpicia p
poſitum ſue intentionis explanet ⁊c:

de ſideicommiſſis.
Z. finali. Zar. bi dtg dae nrti ain

hoc pꝛopoſitum ꝙ meſeriptio triẽnalis facit ⁊ opatur vtalimẽta
debeãtur etiam ex inutili voluntate. Sec tu aduerte mo ve/
ro ⁊ nouo meo intellectu iſtius tex nam dico ego non eſt veruz
hic voluntas eſſet inutilis.ĩmo ita intelligẽdo tex. iſte eſſet ſup/
uus. quia in. l.ij. eo. tit. ibi immediate ſequẽti deciditur hoc deſi/
deicõmiſſo relicto in voluntate inunli .· ⁊ per cõſequẽs dico ter.
iſte loquitnr in fideicõmiſſo in voluntate vtili relicto ⁊ valido om
nino.ſed ratio vnbitandi erat ibi in pꝛobatõe. quia non apparebat
de fideicõmiſſo.nam non deficiebat ius ſed pꝛobatio iuxta.l.duo
ſunt titij. f. de teſta. tutela. Et ideo dicitur ibi ſi pꝛobatur pieſta
tio triennalis ſufficit vbi alias requireretur maioꝛ in alije cauſis
que non eſſent alimẽtoꝛũ vel pie vt in.l.cum de in rem verlo⸗ffde
vſnris.⁊ hoc colligitur ex iſto tex.in verſi.ſi pꝛobaueris vc, x in
verſi.non minus in tali cauſa q;ᷓ triennnio pꝛcſtitiſſe vc. ⁊ hec e,
ra mens iſtius tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus pꝛout decet. Cui
verba ſunt bec.
EZ. Si pꝛobaueris demetriũ petijſſe ð matre be
redeqʒ ſua vt tibi alimenta mibi menſtrua ⁊ve/
ſtiarium annuũ pꝛeſtaret eamqʒ ſequutã volüta/
tem filij ſui per multũ tempoꝛis ideſt non minus
in tali cauſa triennio ea pꝛeſtitiſſe vt in futurum
queqʒ ea pꝛeſtentur:⁊ ſi qua in pꝛeterito pꝛeſtita

non vt exoluãtur ⁊c.
teſtamẽto vidẽtur repetina ſe

L. Eam quam.
uãdo per erroꝛem de/

gulariter a veniẽtibus ab inteſtato. ⁊ hoc qua ml
functi in cõiunttõe perſone nõ põt adiri hereditas ᷣm SAine
cam quam in ba col ·in tercio notabili⸗ Sed tu dicas ꝙ

Omnia felicta ab inſtituto in

lriiſtinii

1
rone
bniſ gi
ge iane
anlen
Duce
ſlagu⸗ ama
nnht —
nclannin⸗ Pite,

e
tcfßltn ie fuin
eſnmmn i
