Si iudex non admiſit exceptionem ⁊ pꝛoceſſit ad vlte/
rioꝛa. an eius pꝛonnntiatio ſit aliqua. vide in.l.ij. S. ſi dubi
letur. fl. de iudi. per glo. ſingulareʒ ibi. .
An quis teneatur opponere exceptioneʒ ſibi competen/
tem ex pacto appoſito incontinenti. vide.in.l.rogaſti.S. ſi ti
bi. fl. ſi cer. peta. per illum tex. ſingularez.
An exceptio doli que oꝛitur ex dolo ſit odioſa vel fauo
rabilis. vide ſupꝛa in verbo dolus. . .
An exceptio dilatoꝛia poſſit opponi poſt litẽ conteſtataz
ab eo qui fuit impeditus ex facto iudicis eam opponere an
te. vide in.c.ex cum queſtione extra de reſtit.ſpoli.per glo.
ſingularem ibi. . .
An ⁊ quando fideiuſſoꝛ poſſit vti exceptionibus compe
tentibus pꝛincipali debitoꝛi. vide infra in verbo fideiuſſoꝛ
An ⁊ quando poſſit opponi exceptio dolo facis petendo
id quod reſtituturus es.vide in.l.vranius.S.ij.ff.de fide⸗
iuſſo. per illum tex. ſingularem. ——
An exceptio declinatoꝛia competens pꝛincipali compe⸗
tat etiam eius fideiuſſoꝛi. vide infra in verbo fideiuſſoꝛ.
Si index pꝛonuntiauit ſuper crimine per viam excepti
onis oppoſito.an poſſit punire reum ſi non accuſatur de no
uo. vide ſupꝛa in verbo accuſatio.
An ſi exceptio declinatoꝛia foꝛi non fuit oppoſita in pꝛi
mo iudicio in quo reus fuit abſolutus poſſit poſtea opponi
cõtra ĩ alio iudicio in quo idem conneniatur. vide in.l.ſi ꝗſ
repetere.ff. ad turpil.cum nouo intellectu ad illũ tex.ſingu.
An iudex poſſit pꝛocedere in cauſa reſernatis exceptio⸗
nibus partibus vide in. c. cum contingat extra de offi. dele.
per glo. ſingularem ibi. .
Exheredatio.Ex quibus cauſis poſſit exheredari fi⸗
lius.an ex eiſdem poſſint denegari ei alimenta. vide
ſupꝛa in verbo alimenta. . .
An filius exheredatusvel pꝛeteritus poſſit grauari ſub
nomine appellatiuo. vide infra in verbo legitima.
Ex ecutoꝛ.an poſſit eſſe ille qui repudiat hereditatem
vide in.l. cum pꝛoponas.C. de fideiuſſ.
An poſſit ſubſtituere alium in locum ſuum. vide in.l.in
vſucapione. S. acceſſio.fl.de diuer. ⁊ temp.pꝛeſcriptio.cum

nouo intellectu ad illum tex. ſingularem. etiam adtex. in

l.ſi pꝛocuratoꝛem.S. ſi quis negotia.ff. mandati.
Quis ſit ille qui habet exequi ſententiaʒ.an pꝛimus iu

dex qui tulit eam. an vero iudex ad quem. vide in.l.ij. .

de executio rei iudi. cum nouo ? ſingulari intellectu ad il
lum tex. melioꝛem de iure ad hoc. .
Quãdo agitur de executione irretractabili.an poſſit op
poni exceptio nullitatis poſt tres ſententias confoꝛmes. vi
de ſupꝛa in verbo exceptio. .
An inſtrumenta habeant executionem paratam de iure
cõi ſi ſequatur confeſſio vel iuramentum iudiciale. vide in
fralin verbo inſtrumentum. . .
An ius exequendi ſententiam tranſeat contra illum qui
ſuccedit in locum condemnan.i.vide in.l.ex cõtractu de re
iudi. per illum tex. ſingularem. .
Excõmunicatio.an ſentetia lata ab eo qui vere non ẽ

—

excõicalus.ſed reputatur excõicatus valeat. vide infra in
verbo ſententia.
Excuſatio.an ⁊ quando numerus filiorum excuſet a
tutela. vel cura. vide infra in verbo tutoꝛ.
Expenſe in quas expenſas debet condemnari victus
victoꝛi. vide in. l. fi. . de fructi. lit. expen. per illum
lex. ſingularem ⁊ ẽt infra in verbo victus.
An ius retinendi competens alicui ob expenſas factas
in re tranſeat in ſingularem ſucceſſoꝛem. vide in. l. ſed 2 ſi
quis. S. iudex.ff. de religio.⁊ ſumpti.fune.cum nouo intel⸗
lectu ad illum tex. ſingularem.
An expenſe facte contemplatione ſui ⁊ non alterius poſ
ſint repeti. vide in.l. creditoꝛ. S.i.ff.mandati. cum nouo in⸗
tellectu ad illum tex. ſingularem.
An iuſta cauſa litigandi excuſet ab expenſis etiam pꝛo
miſis per ſtipulationem. vide in. S. opoꝛtet in autent. de iu⸗
di.per glo.ſingularem ibi.
An expenſe facte per colonum in re conducta poſſint pe
ĩ per eum etiam ſi culpa ſua cadat a iure ſuo.vide ſupꝛa in
verbo colonus.
Quando expenſa facta in ſeminibus non poteſt haberi
ex eis.an poſſit deduci ex alio fructu. vide in.l.diuoꝛtio.S.
fi. fl. ſo.mat.per illum tex. ad hoc ſingularem.
Expꝛomiſſoꝛ.an poſſit obligari vbi non datur pꝛinci⸗
palis obligatio. vide in. l. eleganter. S. ſed ius patro⸗
nis.ff. de dolo cum nouo ⁊ ſingulari intelleciu ad illuʒ tex
ſingulariſſimum.
Extenſio.an fiat in penis impoſitis a iure ⁊ quomo⸗/
do.vide in.c.licet canon extra de electio li. vi. per glo
ſingularem ibi. ⁊ etiam in cle. pꝛima de etate ⁊ qualitate.
Extimum patris.an pꝛoſit filio ⁊ libꝛa patris.an ꝓſit
filio.vide in.l.ij. C.qui etate li.x.cum nouo intelleciu
ad glo.ſingularem ibi.
Excuſſio.an ſit neceſſaria vbi agitur rei venditione.
vide in autent.niſi rogatus.C. ad trebel.cum nouo in
tellectu ad illum tex.ſingularem. .
Si creditoꝛ agit contra fideiuſſoꝛem.qui opponit excep
tionem excuſſionis.an poſſit replicari contra eum ꝙ ſua nõ
intereſt. vide in.l.heredi.S. in hijs.fl.de pactis.cum noua
conſideratione ad glo.ſingularem ibi.
An ꝓmittens ꝓ alio poſſit conueniri ante excuſſionem
pꝛincipalis de iure ffoꝝ.vide in.l.metum.S. ex boc edicto
fl.; met.cã cũ nouo ĩtellcũ ad illũ tex.ſin. ⁊ ẽt ad glo.ibið.
An ⁊ qñ fideiuſſoꝛ poſſit conueniri añ excuſſioneʒ pꝛin
cipalis debitoꝛis ⁊ quo tempoꝛe debet eſſe facta excuſſio.
vide infra in verbo fideiuſſoꝛ.
An excuſſio fieri debeat etiã de bonis fiſcalibus anteꝗᷓ
deueniatur ad fideiuſſoꝛem. vide in.l.ſententia.C. de fide
iuſſo.cũ nouo intellectu ad illũ tex.cũ glo.notabili.
Faber ſeu laboꝛatoꝛ.an excuſetur ſi laboꝛat in re al⸗
terius ꝗᷓ conducentis ex quo facit de mandato. vide
in. l.in rem. S.tignum. ff.de rei ven.per glo.ſing.ibi.
Factũ.an ⁊ quãdo quis poſſit ↄpeſli ad factuʒ ⁊ maxi
me poſt latam ſententiam. vide in.l.qui reſtituere.ff.
de rei vendi.cum nouo intellectu ad illum tex.ſingulareʒ.
An ille qui facit per alium videatur facere vere per ſe
in. l. certe. S/pꝛimo.fl.de pꝛecario per illum tex.ſingularem
2 vnicum. .
Falſum ſi teſtis deponit falſum in cauſa criminali. q̃ᷓ
pena puniatur. vide infra in verbo teſtis.
An ablolutio generalis in criminalibus extendatur ad
crimen falſi. vide ſupꝛa in verbo abſolutio.
An teſtis qui pꝛobatur depoſuiſſe per pecuniam pꝛeſu⸗
matur depoſuiſſe falſum vide infra in verbo teſtis.
An in in crimine falſi requiratur locus.vide in.l.ſi fal⸗
ſos. C. de falſis.
An ſit differentia vtrum quis accuſetur tanꝗᷓ fabꝛicans
inſtrumentum falſum. vel tanꝗᷓ vtens mnrumheno falſo.
b i

—

vide.in. d. ſi falſos.per illum tex.ſingularem.
Qu ando obijcitut exceptio falſi contra ſententiaʒ ĩ exe
cutione eius an requiratur reſtitutio in integrum. vide ĩ.l.
qui agnitis.ff. de exceptio per glo.ſingularem. ibi.
Fama in factis de antiquo.an ſufficiat vide in.l.at ꝗ
natura. ff. de nego.geſt. per glo. ſingularem ibi.
An in criminalibus ſtetur fame publice etiaʒ cum vno
teſte. vide in.c.veniens extra de teſtibus per glo.ſingula⸗
rem ibi.
Familia. an quando poteſtas teneatur pꝑꝛo facto ſue
fanmilie. vide in. l. obſeruare. S. pꝛoficiſci. ff. de offi. pꝛo
con. cum nouo intellectu. ad glo. ſingularem. ibi.
Mua pena puniatur eximens captum oe manibus fami
lie. vide ſupꝛa in verbo captura.
An ⁊ quando factum a familia reputentur plura facta.
vide in.l.ſi familia. ff. de iuriſdi. om. iud i.per illum tex.ſin
gularem. ⁊ in.l.ſemper.S.ſi in ſepulcro.ff.quod vi aut claʒ
per illum tex. ſingularem.
Fautoꝛ quis dicatur ⁊ etiam aſſocians.vide in.l.vni
ca. C. ſi rectoꝛ pꝛouin. per illum tex. ſingularem.
Fem ina filia. an poffit facere paceʒ.vide in.c.i.S.hoc
autem in ti. qui feu. dare poſ.per glo.ſingularem. ibi.
An filia femina poſſit habere peculiũ caſtrenſe vel qua
ſi. vide in.l.cum multa. C. de bon. que liber. per illuʒ tex.
ſingularem.
Aun fem ina poſſit eſſe teſtis in ſcripturĩs pꝛiuatis. vide
in.l.ſcripturas.C.qui pocio.in pigno.habe.cum nouo ⁊ ſin
gulari intellectu ad illum tex. vnicum in iure.
Alrin femina nupta poſſit petere poſtea ſe dotari a patre.
vide ſupꝛa in verbo dos. .
Ferie.an tenuta data tempoꝛe feriato poſſit ẽt reuoca
ri tempoꝛe feriato. vide in. l. minoꝛ. ff. de euictio.per
glo. ſingularem ibi. L
An debitoꝛ ſuſpectus poſſit capi die feriata. vide ſupꝛa
in verbo debitoꝛ.
Feudum. an in eo habeat locum ius accreſcendi. vi⸗
de ſupꝛa in verbo accreſco.
An feudum compꝛehendatur in publicatione ſeu confi
ſcatione bonoꝛum. vide ſupꝛa in verbo confiſcatio.
Quando feudatarij non poſſunt concoꝛdare in dominio
rei fendalis.quid debeat fieri.vide in.l.quotiens.fſ.devſu
fru.cum nouo intellectu ad illũ tex.⁊ glo.ſingularem ibi.
An recipiens feudum pꝛo ſe ⁊ filijs intelligatur etiam
recepiſſe ꝓ nepotibus vide.in.c.i.S.⁊ ſi clientulus in tit.de
alie.feu. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
Quanto tempoꝛe inducatur pꝛeſcriptio poſſeſſionis ĩ re
fe udali.vide in.c.i.in ti.ſi de feu.fue.contro.inter dominũ
2 vaſ.per illum tex. optimum ⁊ ſingularem.
An vaſallus poſſit reliqre feudũ.vide ĩ verbo vaſallus
Fictio. an in fictione declaratoꝛia requirat᷑ extremuʒ
habile. vide in.l.ſʒ ſi ꝗs.S.interdum.fl.de vſufructu
per illum tex. ſingularem.
An contra fictionem admittatur pꝛobatio in contrariuʒ
vi de infra in verbo pꝛobatio.
An ficta confeſſio in vno iudicio noceat in alio ſicut ve⸗
ra.vide ſupꝛa in verbo confeſſio.
An vigoꝛe ficte confeſſionis poſſit fieri executio contra
heredem. dide in.l. eius qui delatoꝛem. ff. de iure fiſci per
illum tex. ſingularem.

G id eiuſſoꝛ Alicuius qui vult ire ad ſtudium.

an poſſitpetere ſe liberari ab illa o⸗
bligatione. vide in.l. filiusfamil.S. fi.ff. de pꝛocur. cum no
uo intellectu ad illum text. ⁊ etiam ad text.in.l. licet. fl. de
arbitris.
An ⁊ quando pater cenſceatur eſſe fideiuſſoꝛ pꝛo filio
ſuo in officijs. vide in.l.i.C. de mune.⁊ hono.li.x.cum no
uo intellectu ad illum tex. valde ſingularem.

*
An ille qui pꝛomiſit ſiſtere accuſatum in iudicio crimi
nali.ſi ille poſtea aufugiat veniat puniendus coꝛpoꝛaliter
vide in.c.cum homo.xxiij.q.v.cuzʒ noua intepꝛetatione ad
glo. ſingularem ibi. vbi etiam ponitur. an valeat huiuſmo⸗
di obligatio. .
An mulier fideiubens pꝛo aliquo accepta pecunia tene

atur non obſtante velleiano. vide in. l.antique. S. ſi minus.

C. ad velleia.cum noua declaratione ad illum tex.ſingula
An fideiuſſoꝛ obligatus ꝓ pꝛimo termino intelligatur
etiam obligatus pꝛo ſecundo pꝛoꝛogato. vide in.l.labeo.S.

hoc autem. ff. de arbi. per illum tex. ſingularem.

An fideiuſſoꝛ ſoluens ex mandato teſtatoꝛis poſſit repe
tere ab eo pꝛo quo ſoluit.vide in.l tribus.ff.de vſu.earum
re.que vſu conſum.cum nouo intellectu ad illum text.ſin⸗
gularem.
An obligatio fideiuſſoꝛia tollatur ſublata pꝛincipali qñ
lis erat iam conteſtata cum eo qui acceſſoꝛie obligatus e⸗
rat.vide infra in verbo obligatio.
An pꝛomittens pꝛo alio poſſit conueniri ante excuſſio/

nem pꝛincipalis de iure ffox. vide ſupꝛa in verbo excuſſio.

An ⁊ quando fideiuſſoꝛ poſſit conueniri anteꝗᷓ pꝛincipa

lis excutiatur. vide in.l.fi.S. fi.ffl. ſi certum peta. cum nouo

intellectu ad illum tex. ſingularem. vbi ponitur etiam quo
tempoꝛe debet eſſe facta excuſſio.
An ⁊ quando fideiuſſoꝛ poſſit vti exceptionibus compe

tentibus reo pꝛincipali. vide in. l. ſi mulier. S. fina. fl. ad vel

leia.cum nouo intelleciu ad illum tex. ſingulareʒ.
An fideiuſſoꝛ poſſit ſoluere de bonis debitoꝛis pꝛinci⸗
palis. vide in.l.pꝛocuratoꝛem.S.ſi ignoꝛantes.ff.manda.cũ
nouo intellectu ad illum tex. ſingularem. cum aliquibus li
mitationibus.
An tempus datum iudicatis ad ſoluendum detur etiaʒ
eoꝛum fideiuſſoꝛibus.vide infra in verbo tempus.
An fideiuſſoꝛ ſoluens videatuꝛ in dubio ſoluere nomi⸗
ne ſuo.an vero alieno.vide infra in verbo ſolutio.
An fideiuſſoꝛ datus pꝛo penſione rei locate ſoluenda fa

ciat vt inuecta ⁊ illata in domo non ſint obligata que alias

eſſent obligata. vide infra in verbo locatio.
An fideiuſſoꝛ poſſit obligari ſine ſtipulatione vide in.l.
cum oſtendimus.S. fi.ff.de fide. tutoꝝ.cum nouo intellectu
ad illum tex. ſingularem.circa cuius intellectum doctoꝛes
fuerunt varij ⁊ varia dixerunt.
An ⁊ quando moꝛa pꝛincipaliſ debitoꝛis noceat fideiuſ
ſoꝛi. vide infra in verbo moꝛa.
An pꝛomittens illud quod titius debet videatur pꝛo⸗
mittere vt fideiuſſoꝛ. an vero vt pꝛincipalis. Aide infra in
verbo pꝛomiſſio.
An fideiuſſoꝛ poſſit acedere obligationi operarum. vi
de in.l.nemo eſt qui neſciat.ff. de duobus reis per illum
tex. ſingulariſſimum.
An pars debiti poſſit peti a fideiuſſoꝛe ⁊ pars a pꝛinci⸗
pali debitoꝛe. vide in.l.in duobus.S. vbi duo.ff.de duo
bus reis per illum tex.ſingularem cum vna modificatio⸗
ne ad eum.
An ⁊ quando fideiuſſoꝛ habeat beneficium de fideiuſ⸗

ſoꝛibus. vide in auten. de fideiuſſo. per glo. ſingularem ibi.

An fideiuſſoꝛ poſſit accipi poſt litem conteſtatam. ⁊ an
liberetur lata ſententia. vide in.l.grece.S. ⁊ poſt litem.ff. ð
fideiuſſo.per illum tex.ſingularem.
An fideiuſſoꝛ intercedens pꝛo aliquo in maioꝛi ſum⸗

ma ꝗᷓ pꝛincipalis teneatur in aliquo. vide in dicta. l. grece.

S.· illud.f.de fideiuſſoꝛibus.cum nouo intellectu ad illum
tex. valde notandum.
An fideiuſſoꝛ poſſit ſe obligare ad penam ad quam non
tenebatur pꝛincipalis.vide in.l.ſicut.ff. de fideiuſio.per glo
ſingularem ibi.

W

SS *

ſ

Crleſäſccn
merulmni ,

attf izer .
ſmmaſ n enn
Crckllereren
lintmincen
utirt utl
Ntriinn
nDEeri N
Uwtbrn n
Leticnuewidtrctin
toreimcin
Annigtaier
nigänein
üinnintrt
feüklihmana
akandn
linei

undhe
,
raminauliinli ſuſacf,
rta mtr ſinlin,
am miz tinb i,
thliganfinnrdi
GuNINNNNigidl
. R
umnniastlonin enei,
lrauni ifi wotnn
Abap nitan indi lnenn,
vaeundimimwpli⸗
Kdu apenſor innancii
tAm ndono ſmrohlgnn terlis
kimi ioloat.
epirchigniſneftihltigeilen!.
SShäbeſimon ammbineleen
ixtn AMOiidlenn ddots
1wrudi. ,B .
bnmngirſil tinslut iet
ae
s iat intia ilun r
Ara en ipnahiis ittüfi
õ
aui mionenin

n. hii/
rinſcriſgelhrdi
——
n. odfr⸗

Amn r ien un n

thletiatftin i⸗
al nſnglan
–— lien –
Eerlgteeh

An fideiuſſoꝛ pꝛo penſione domus teneatur etiam pꝛo
deterioꝛatione domus.vide in.l.ãmiſſi.S. fideiuſſoꝛes.ff. ðᷣ
fideiuſſo. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem .
An interruptio contra vnum ex reis pꝛoſit alteri ⁊ quid
in fideiuſſoꝛe.vide infra in verbo interruptio.
An obligatio fideinſſoꝛia tollatur ſi fideiuſſoꝛ inſtituit

heredem debitoꝛem pꝛincipalem. 2 etiam quid in pignoꝛe
vide in.l. cum quis. S.fi.ff. de ſolut. cum nouo intellectu ad

illum tex. ſingularem.
An fideiuſſoꝛ acceptus in pꝛima cãuſa teneatur etiam ĩ
cauſa appellationis. vide in.l.cum apud.fl.iudi.ſolui.cum
nouo intellectu ad illum tex. ſingularem. .
An exceptio declinatoꝛia foꝛi competens pꝛincipali de⸗
tur etiam fideiuſſoꝛi.vide in.l.ſi reus paratus.ff. iudi.ſol⸗
cum nouo intellectu ad illum text. ſingularem. 2 etiam ad
lex.in.l.ſed ſi reſtimatur.ff de iudi. .
Si habeo aliquem debitoꝛem carceratum ⁊ tu nomi⸗
ne meo eum liberaſti dando fideiuſſoꝛem. an poſſim agere
contra te vel ſideiuſſoꝛem. vide in.l.ſi quis vxoꝛi.S.ſi fugi
tiuum cum noua conſideratione ad illum tex. ſingnlarem.
fl. de furtis.
An fide iuſſoꝛ obligatus etiam per fiſcũ ſtipulationem
poſſit conueniri ante excuſſionem factam de pꝛincipali de⸗
latoꝛe. vide in.l.i.C. de decurio.lib.x. per glo. ſingula.ibi.
An iudex poſſit capere fideiuſſoꝛem de indemnitate ꝓ
aliquo actu a ſe faciendo. vide in.l.ij.C. de magi.conue.cũ
cum nouo intellectu ad illum tex. vnicum 2 ſingularem.
An ille qui pꝛomiſit pꝛeſentare aliquem in iudicio in⸗
fra certum tempus poſſit poſtea hoc facere ſi non fecit tem

poꝛè᷑ pꝛomiſſo. vide in.l.ſancimus.C. de fideinſſo. cum no⸗

uo intellectu ad illum tex. ſingularem.
Si tu vendidiſti mihi rem ⁊ dediſti mihi fideiuſſoꝛẽ
de euictione ⁊ demũ.fideiuſſoꝛ inſtituit verum dominum
rei heredem. vtrũ heres ille inſtitutus poſſit agere ex ſua

perſona ⁊ tanquam dominus euincere rem. vide ſupꝛa in
verbo euictio.

An minoꝛ. xxv. annis vel mulier poſſint fideiubere pꝛo
ſuo pꝛocuratoꝛe in iudicio.vide in.l.de die.S.i.ff.qui ſatiſ.
co. cum noua ſupplectione ad illum tex.
An impeditus ex aliqua iuſta cauſa excuſetur ſi non p/
ſentauit aliquem in iudicio pꝛout pꝛomiſerat. vide in.l.ij. S

ſi quis in iudicio.ff. ſi quis cautio cum noua litteratura ba

bita ab oꝛiginalibus.ffoꝑ.pandectis differẽte ab omnibus

tranſumptis.

Si fideiuſſoꝛ non poteſt pꝛeſtari in loco iudicij an ſit lo
cus remiſſioni ad alium locum. vide in.l. de dic. . fi.ff. qui
ſatiſ. cogan. cum noua conſideratione ad tex.in.l.ſi pecunie
fl. vt in poſſe. lega.
Si creditoꝛ agit contra fideiuſſoꝛem qui opponit de ex
cuſſione pꝛius fienda contra debitoꝛem pꝛincipalem vtrum
poſſit replicari contra eum quod ſua non intereſt. vide ſu⸗

Fra in verbo excuſſio.
*

Fides mala defuncti. an ⁊ quando noceat heredi. vi⸗

de in.l. tutoꝛ rerum. fl. de adminiſtratione tuto. per glo. ſin⸗

gularem ibi.
De ſignificatione iſtoꝛum verboꝛum ſub fide 2 pericu
lo rerum mearum. vide in.l. fi.C. que res pigno. obli. pol⸗
ſunt per illum tex. ſingularem. .
An quo ad bonam fidem inſpiciamus initium poſſeſſio
nis pꝛeſentis quo ad rem ipſam. vide in.l.iuſto.S.⁊ ſi poſ⸗

ſeſſionis. ff. de vſucap. Cum nouo intellectu ad illum text.

ſingularem.

Fi dẽicõmiſrſum An bona emphiteotica ec

cleſie veniant in fideicom
miſſum. vide ſupꝛa in verbo emphiteo.
Arn bona ſubiecta fideicõmiſſo poſſint alienari ⁊ quan⸗

do maxime ſtante ſtatuio vt debeat pꝛeſtari fideinſſoꝛ. vi⸗
de ſupꝛa in verbo alienatio.
Arn fideicõmiſſum expiret quando rogatus reſtituere
moꝛiiur ſine berede.vide in.l. tutoꝛes. S. heres. ff. de admi
niſtra.iuto. per glo. ſingularem ibi.
An bona ſubiecla fideicõmiſſo tempoꝛe peritura poſ⸗
ſint alienari. vide ſupꝛa in verbo alienatio.
An heres inſtitutus vt fideicõmiſſarius poſſit eſſe he⸗
res ⁊ fideicõmiſſarius. vide infra in verbo beres.
An heres reſtimens hereditatem fideicõmiſſario ante
tempus quo grauatus fuerat videatur reſtituere ex volun
tate teſtantis. vide in.l. patrem. ff. de his que in frau.credi⸗
to. cum nouo intelleciu ad illum tex. ſingularem.
An grauatus reſtituere quando eſt de deſcendentibus
fratri ſuo intelligatur grauatus ſub condictione ſi deceſſe⸗
rit. ſine filijs iuxta. l. cum auus.fl. de condict. 7 demonſtra.
⁊. l. um acutiſſimi. C. de fideicõ. vide in. l.i. C. de donatio.
cauſa moꝛ. per glo.ſingularem ibi.
An diſpoſitio. d.l.cum auus..d.l. cum acutiſſimi habe
at locum non ſolum in fideicõmiſſo vniuerſali ſed etiaz in
particulari. vide in.l. generaliter. .fi.C. de inſtit. 1 ſubſtit.
ſub condi. factis. cum aliquibus additionibus.
An debitoꝛ hereditarius ſoluens fideicõm iſſario ante
reſtitutam illi hereditatem liberetur. vide in. l.i. C. de ex
cep.per illum tex.ſingularem.
An fideicõmiſſum peti poſſit ante aditam hereditatem
poſt iuſſum de adenndo. vide in.l.non iuſtam. E. ad trebe.
cum nouo intellectu ad illum tex. bonum 7 ſingularem.
An fructus computentur in quartam trebellianicaʒ quã
do filij rogantur per fideicõmiſſum reſtituere fratrib⸗ vel
eoꝛum filijs. vide in.l.iubemus.C. ad trebel. cum nouo in
tellectu ad illum tex. valde notabilem 2 ſingularem.
Filius naturalis vel adoptiuus. an pꝛeſtet excuſatio
nem pa ri quo ad munera non ſubeũda.vide inſti.de excu.
iuto.in pꝛin. per illum tex.ſingularem.
An filius in dubio pꝛeſumatur eſſe heres patris. vide
in. S. cum autem in autent. vt hi qui obliga. dotes per glo.
ſingularem ibi.
An filij galloꝛum 2 bꝛitonum ſint in poteſtate paterna.
vide inſtitu. de patria poteſta. cum noua conſideratione ad
glo. ſingularem ibi
Quantum ⁊ quid poſſit relinqui filio naturali.⁊ etiam
natis ex eo. vide in.l. fi. C. de natura. liber. 2 etiam in.l.lu⸗
tius.ff. de vulga. ⁊ pupilla. per glo. ſingularem ibi.
An filius caſtigandus per iudicem debeat puniri ea pe
na que ⁊ pꝛout videbitur patri. vide ſupꝛa in verbo caſti⸗
atio.
5 An pꝛomiſſio facta ab eo qui non credebat habere fili⸗

os intelligatur ſub coudictione ſi non habuerit ex poſt fili

is.vide ſupꝛa in verbo condictio
An filiuſ familias minoꝛ vigintiquinqʒ annis contra⸗
hens cum aliquo ex iuſſu paterno poſſit reſtitui ſi eſt leſus
in eo conctũ ⁊ etiam in mutuo ſibi facto.vide in.l.iij.S. ſed
vtrum. ff. de mino. cum nouo intelleciu ad illum tex. ſing.
An filius teneatur dotare ſuam matrem. vide ſupꝛa in
verbo dos.
An filio condemnato in iudicio in quo pater nõ conſen
ſit poſſit fieri executio contra patrem in vſufrucdu bonoꝛuzʒ
aduenticioꝛum.vide in.l.⁊ ſi condemnalus.ff.de noxa.ac⸗
tio.per glo.ſingularem ibi.
An appellatione filij compꝛehendatur etiam nataralis
tantum. vide in.l.ſi quis poſthumos.ff. de liber.⁊ poſthu.
per glo. ſingularem ibi. .
An valeat inſtitutio quando filius inſtitutus ſub condi
ctione caſuali non declarauit ſe dicere teſtamentum nulluʒ
vide in.l.filius a patre.fl.de liber.⁊ poſthu.per illum tex.

ſingularem.

b iij

An filius poſſit eſſe in iudicio ſine conſenſu patris quan
do imploꝛat officium iudicis ſolum ⁊ non agit vide in.l.i.
C.qui admitti per glo.ſingularem ibi.
An conſenſus filij requiratur quando pater agit ꝑꝛo bo
nis aduentitijs. vide infra in verbo pater.
fiſcu 8 Quomodo ⁊ qualiter poſſit pꝛobari ſolu⸗
tio ſacta exactoꝛibus fiſcalibus z quando
ſoluens eis liberetur. vide in.l.ij. C. de conue. debi. fil.li. x
cum nouo intellectu ad illum tex. valde ſingularem.
De modo ⁊ foꝛma ſeruandis vt bona dicantur vacan⸗
tia. ⁊ ſic vt applicentur fiſco. vide in.l. ſi vacantia.C. de bo
nis vacan. li.x. per illum tex. ſingularem. .
Qua pena puniatur iudex negligẽs in expeditione cau
ſarum fiſcalium. vide in. l. iudices. E. de annonis tribu.li
bꝛo.x. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
MQuando bona confiſcantur cui fiſco in dubio intelligan
tur acquiſita. an vbi ſunt poſita. an vero vbi lata eſt ſenten⸗
tia cenfiſcationis bonoꝛum vide ſupꝛa in verbo confiſcatio
An debitoꝛ fiſcalis conſtituatur in moꝛa abſqʒ interpel
latione. vide in. l. cum quidam. S. fiſcus.ff. de vſuris cuʒ no
conſideratione ad illum tex. 2 glo. ſingularem ibi.
Arn ſubaſtatio in rebus fiſcalibus venditis tollat omnẽ
pꝛeſumptionem doli a fraudis. vide infra in verbo ſuba⸗

ſtatio.
An pꝛocuratoꝛ conſtitutus ad exigendos debitoꝛes fiſ⸗

cales poſſit etiam conſtitui ad exactionem debitoꝛis alicu⸗

ius pꝛiuati. vide in. S. hec quoq; iubemus in autent. de col
lato. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An fiſcus teneatur ſeruare illud tempus quod ſeruare
tenetur quilibet pꝛiuatus in vendẽdo pignus debitoꝛis. vi
de in. l.ij. C. de iure fiſci li. x.per glo.ſingularem ibi.
An inſtantia cepta cum actoꝛe tranſeat in fiſcum publi⸗
catis bonis. vide in.l.ſi conſtante.S. ſi bona.ff.ſolut. matri.
cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem. G
An obligationes paſſiue tranſeant in fiſcum publicatis
bonis. vide in.l.quotiens.S.fi.fl.de noua.cum nouo intelle
ctu ad illum tex. ſingularem.
An in cauſis fiſcalibus poſſit ferri ſententia aliquo mo⸗
do petente. vide in.l.ij. S. diuus.ff. de iure fiſci.cum nouo ĩ
tellectu ad illum tex. ſingularem.
Quando reperiuntur duo inſtrumenta vnũ pꝛo fiſco. ⁊
aliud pꝛo dote vel ꝑꝛo alio ꝙ pꝛeſumatur anterius. vide in
l. non puto.ff. de iure fiſci.cum nouo intellectu ad illuʒ tex.
valde notandũ.
Arn ſententia lata per reuiſoꝛes bonoꝛum fiſcalium etiã
contra abſentem contumacem valeat vide in. l.ij. S. quod ð
frumentaria. ff. ve admini. rerum ad ciui. ꝑerti. cum nouo ĩ
tellectu ad illum tex. ſingularem.
An emens rem a fiſco.poſſit agere de euictione quãdo
res euincitur per impꝛudentiam iudicis. vide in.l.ij. S. gra
ni. ff. de admi. rerum ad ciui. perti. cum nouo intelleciu ad
illum tex. ſingularem.

Foꝛus an exceptio foꝛi poſſit opponi poſt litem conte

ſtatam. vide ſupꝛa in verbo exceptio.
An exceptio foꝛi competens pꝛincipali detur etiam fid
dein ſſoꝛi ſuo. vide ſupꝛa in verbo fideiuſſoꝛ.
An ſi exceptio foꝛi fuit obmiſſa in iudicio in quo pꝛius

reus fuit abſolutus poſſit poſtea opponi in alio iudicio.vi-

de ſupꝛa in veꝛbo exceptio.
Frater qui tenetur dotare ſoꝛoꝛem ex diſpoſitione pa
terna. an teneatur interim eam alimentare. vide ſupꝛa
in verbo alimenta.
An ⁊ quando hereditas fratris non adita tranſmittatur
vide infra in verbe hberes.
n poſt cõdemnationè de aliqua re tenea
fructus tur quis de fructibus qñ eſt anors mani
feſta. vide in.l.ſi lõgis.C. de execu.rei iudi.ꝑ illũ tex.ſing.
An poſſeſſoꝛ malefidei teneatur de fructibus ꝑceptis ⁊

etiã de hijs quos percipere potuit. vide in.l. certũ. C. de rei
vẽdi. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.

An res empta ex fructibus ſuccedat loco fructuum. vi⸗
de ſupꝛa in verbo emptio. .
An titulus excuſet a fructibus non per perceptis qui ta⸗

men percipi potuerunt. vide in.l.patri. S.pꝛedium.ff.de mi

no.cũ noue intellectu ad illũ tex.⁊ ẽt ad glo.ſingu.ibi.
An ⁊ quando fructus conſumpti ↄpenſentur cum expẽ⸗
ſis factis per bone fidei poſſeſſoꝛem ⁊ quando poſſunt pe⸗
ti expenſe. vide in.l.emptoꝛ.fl.de rei vendi.per glo.ſin.ibi.
An appellatõe fructus ↄpᷣbẽdat᷑ palea.við.j.ĩ vᷣbo palea
Arn fructus rei empte ſub ↄdictõe ſint emptoꝛis vel vẽ
ditoꝛis.vide ſupꝛa in verbo emptio.
An fructus percepti per mulierem ex dote debita ⁊ pꝛo
miſſa marito recuſante eã dotẽ recipere ſint reſtituendi ma
rito.vide ſupꝛa in verbo dos. .
An mulier percipiens fructus pꝛo pꝛimo anno matrimo
nij ſit cauſa ꝙ maritus lucretur fructus poſtea pꝛo vltimo
anno matrimonij. vide in. l. diuoꝛtio. S. item ſi meſſes.ff.ſo

lu. matri.per glo. ſingularem ibi.

Quando expenſa non põt haberi de vno fruetu. an poſ⸗
ſit deduci de alio in eodem anno.vide. S. in verbo expenſa
Arn ſola ciuilis poſſeſſio ſit ſufficiens ad acquiſitionem
fructuum. vide infra in verbo poſſeſſoꝛ.
An bonefidei poſſeſſoꝛ faciat fructus ſuos non ſolũ ꝑce
ptos ſʒ ẽt extãtes ex titulo ꝓ ſuo.vide.j.ĩ vbo poſſeſſoꝛ·
An ad exigendũ quẽ inqtũ facere põt inſpiciamus quã⸗
tũ põt haberi ex fructibus ſui patrimonij. an vero ex ven⸗
ditione reꝑ ſuax. vide ſupꝛa in verbo exactio.
An miſſus in poſſeſſionẽ ex pꝛio decreto lucret᷑ fructus
ob nimiã ↄtnmaciã rei ↄueti.vide.S.in verbo decretum.
Fuga. An debitoꝛ ſuſpeclus de fuga poſſit capi ẽt die
feriata ĩ honoꝛẽ dei.vide.ð.ĩ verbo captura.
An contrahens cum ſuſpecto de ſuga quẽ ſciebat ſuſpec
iũ poſſit poſtea facere cape eũ vide ſupꝛa in verbo captura.
An vbi quis fugiendo poteſt liberare ſe ⁊ etiam alios
oſſit vel debeat hoc facere. vide in clemen. pꝛima extra ðᷣ
bomici per glo. ſingularem ibi.
Fullo. Si dedi rem meam fulloni polliendam ⁊ ſur
ripiatur furto.an mihi vel fulloni detur actio contra
furem. vide infra in verbo furtuʒ.
Furioſus. Que differentia ſit inter eum ⁊ mentecap
muum. vide in. S. hec dicimus in auten. vt hi qui obli
ga. per illum tex. notabilem ⁊ ſingularem cum nouo intel⸗
lectu ad eũ.
Arnun in furioſo ⁊ in pꝛodigo poſſit eſſe tutoꝛ vel curatoꝛ.
datiuus vel teſtamentarius. vide ſupꝛa in verbo curatoꝛ.
An furioſus poſſit donare inter viuos. vide ſupꝛa ĩ ver
bo donatio.
An furioſo poſſit dari curatoꝛ nemine petente. vide ſu⸗
pꝛa in verbo curatoꝛ.
Arn ſi quis aliquando fuit furioſus. ⁊ aliquando fuit ſa
ne mentis valeat actus geſtus ab eo ſi non pꝛobatur de ſa⸗
na mente tempoꝛe actus celebꝛati. vide in.c.fi.extra de ſuc
cel.ab inteſta.per glo.ſingularem ibi.
An beneficia conceſſa pupillis extendantur ad furioſos
vide infra in verbo pupillus.
Furtum. an actio furti detur extraneo contra vxoꝛem
ticij ex furto cõmiſſo per eaʒ in re extranei penes ma
ritum exiſtente. vide in.l.fi.S. fi. . de furtis. per illuʒ tex
ſingularez.
Arnn fur poſſit occidi z quando ⁊ maxime quando furtũ
committitur in re parui valoꝛis. vide in.l.ſi ex plagijs.S.
tabernarius. ff. ad legem acquil. cum nouo intellectu ad il⸗
lum tex. ſingularem.

Si quis debet ſuſpendi pꝛo tribus furtis an poterit ſu⸗

ſpendi pꝛopter vnum magnum furtuʒ. vide in.l. ſi quis treſ
ff. de excu. tuto.cum nouo intellectu ad illuʒ tex.ſingularẽ.

Lrnminnt
wrprarer
aei
Gbn
Midgnne
nNränr
emrie
iinit inin
enia
Ttinripn
zenliien
„ANadü
HH
. T p
Him

WDũõHD .
uiii r

Z
iiriintbdenen.
aunhnihundunſtfine
rew an ſide iy e ihfiine
arrqrainit iwiwivem
enchef Ke z0imnslis
vrhrhunt citdenerin ams
5 Nnn mem ſtloni liencdumaſt
anbi loidenn uid onn
muredoſm.

Ordüatuſtingrenn 1eag

ad haunmginultn ftbigticſ
rudiin tiimunmoi

brawap ſoſteſenim feland⸗
ie inn urfetoangt.
rNrtin rin ieſfuini

nimm mirr ili⸗
tsadicpmiofui
=
mummiini itüimn
caimllamn bů
ttlammlmniins
wnnn mpamnn
—
rocni ctzinteepin 4
ilhitnim e
g:mumco1narin
aiai
e vniſ,
1, wtrhpſ hſii
ait le
mnalii
M

N
65.
1 6

AQuomodo ⁊ quando quis obligatur pꝛo furto cõmiſſo
a familia. vide ſupꝛa in verbo familia.
AQua pena punitur ille qui repertus eſt in domo animo
furandi non tamen adhuc pꝛoceſſit ad actum. vide in. l ſacu
larij.fl. de extra. crimi. cum nouo intellectu ad illum text.
ſingularem. . , .
An raptoꝛ dicatur pꝛopꝛie eſſe fur. vide infra in verbo

raptoꝛ.

Si mandaui pꝛocuratoꝛi meo vt emeret hominem æ il

le emit hominem furem qui cõmiſit furtum contra te quis

erit obligatus tibi pꝛo furto cõmiſſo.vide in.l.ſi ſeruus cõ⸗/
munis.S.quod vero.ff.de furtis cum noua conſideratione.
ad illum tex. ſingularem. .
An ſit licitum capere furem ⁊ dncere eum ad iudicem.
vide in.l.interdum.S.qui furem.ff. de furtis.per illuʒ tex.

ſingularem.

An actio furti poſſit competere debitoꝛi contra tertium
quãuis ſua non interſit. vide in.l.eum qui in pꝛincipio.fl.ᷣ
furtis. cum nono intellectu ad iſtum tex. ſingularem.
An ⁊ quando poſſit agi actione furti vel pꝛo robaria.vi
de in.l.ſi quis ex domo.ff. de furtis cuʒ nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.
Si dedi fulloni veſtem meam polliendam 2 titius no
mine meo petijt ⁊ habuit ipſam ab eo an actio furti detur
mihi dom ino vel fulloni. vide in.l.ſi quisvxoꝛi.S. apud la
beonem. ff. de furtis cum nouo intelleciu ad illum tex.ſin⸗
gularem ⁊ mirabilem in mundo. J
Gabella an debeat ſolui per emptoꝛem vel vendito⸗
rem.vide ſupꝛa in verbo emptio.
Genus an ⁊ quando ſpecies deroget generi. vide in
l. quoniam. C. de conue. fiſci debito libꝛo. x. per illum

text. ſingulareʒ.

An in obligatione generis vel alternatiua liberatio
facta vni ex heredibus pꝛomiſſoꝛis pꝛoſit etiam alijs cohe
redibus. vide in.l.ij. S. ſi tamen hominẽ.ff.de verbo.obli.
cum nouo intellectu ad illum notabilem tex.

An in obligatione generis vel alternatiua contingat li-

beratio in parte ſoluta quando electio eſt creditoꝛis. vide ĩ
l. cum debitoꝛem.fl.rem ratam haberi cum nouo intelle⸗/
ctu ad illum tex. ſingularem.
Si in ſecunda obligatione apponitur pignus vel hypo
leca an valeat pꝛima obligatio continens idem licet in ſecũ
da non ſit appoſitum pignusvel hypoteca. vide infra in ver
bo pignus. .NW
An obligatio generalis pꝛeferatur ſpeciali vel econtra.

vide infra in verbo hypoteca.

Hoerminalis An idem impoꝛtet qꝗð gremialis. vide ĩ
l. diuoꝛtio.S. ſi funduſ.ff. ſolu. matri. vbi ponitur noua
lr̃atura habita ab oꝛiginalibus digeſtoꝝ pandectis differẽſ
mirum imodum cõmunibus codicibus.
Geſfoꝛ ſi Shit noĩe ſuo ꝓpꝛio an detur actio eũ en⸗
inus negocia gerunt᷑ an vero ᷓ ipſum gerentẽ. vide ĩ.l
ei ꝗ. C. qd cũ eo cũ nouo intellectu ad illũ tex. ſingularem.
Grauamen quando quis dubitat grauari ob factũ alie⸗
num quomodo ſuccurratur ei. vide ĩ. l.ſi patreʒ. C. qui bo.
ce.poſſunt per illum tex.ſingularem.
Kallẽde an paria ſint dicere in lꝛallẽdis vel ante lꝛa
lendas.vide in.l.qui ante lꝛallendas.fl. de verbo. obliga.
cum nono intelleciu ad illum tex. notabilem. ,
Naabitatio an trã ſatio facta ſimpliciter poꝛꝛigat᷑ ad ha

bitationẽ vel veſtiariꝑ. vide in.l.cuʒ hij.S.qui tranſigit.ffI.

de tranſa. per illum tex. ſingularem. .
An aſcendens poſſit

PHeres et hereditas aire hereditateʒ de

latam infanti ⁊ an ſibi querat᷑.ᷣſi infans eſt moꝛtuus.vide ĩ
I. ſi infanti.C. de iur̃ deli. cum noua conſideratione ad illũ
tex. notabilem ⁊ nouam conſtitutionem.
An ſi deſcedẽs ſit rogatus reſtituere hereditatẽ ⁊ poſt

iuſſum non adijt ſit perinde ac ſi adiuiſſet. vide in.I. non in
ſtam. C. ad trebel. cum nouo intellectu ad illum tex. ſing.
Q quis rogatur reſtituere brditatẽ fratribus vel eox
filijs an fructus percepti cõputent᷑ in quartã. vide in.l. iube
mus. C. ad trebel.cũ nono intellectu ad illũ tex. ſingularẽ.
An hrditas aſcendentiuʒ nõ adita tranſmittat ad quos
quẽqʒ. vide in.l.vnica. C. de his qui ante apertas.ta.cũ no
uo ⁊ ſubtili intellectu ad illum tex. vnicum.
Arn poſſe ſſoꝛ cum titulo poſſit iubere ſeruo vt adeat he
reditatem. vide infra in verbo poſſeſſoꝛ.
An hereditas poſſit reſtitui pꝛocuratoꝛi in rẽ ſuam. vi⸗

de in.l.ſi mulier. S. ex aſſe.fl. de iur do. cuʒ nouo intelleciu
ad illum tex. ſingularem.

An ⁊ qñ vnus ex heredibus delinquit alius teneatur
ex eius delicto ſi fuit in culpa. vide in.l. vnde queritur.ff.
como.cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An vitia realia tranſeant in heredem ⁊ quando. vide ĩ
l. ſi homo.fl.de vſuca. per illum tex. ſingularem.
An heres vel legatarius reputatus cõmuniter capax ꝗ
yvere erat incapax poſſit pꝛeſcribere vel vſucapere. vide in
fra in verbo vſucapio.
An heredi obligato actione vel obligatione mixta pꝛo
ſit inuentarium. vide infra in verbo inuentarium.
An ⁊ quando heres mittitur in poſſeſſionem ex ſola in
ſpectione teſtamenti. vide in.l.fi. C. de edicto. diui adri.tol
le.per illum tex.ſingularem.
An ⁊ quando mala fides defuncti noceat heredi ⁊ ma⸗

xime cñ ẽ cauſata ab error̃ iuris.vide.S. in vbo fides.

An filius poſſit adire hereditatem ſine iuſiu patris.vi⸗
de ſupra in verbo aditio.
