Item ad hoc ſupꝛa de furtis.l.non poterit.⁊ de
ritu nuptia.l.palam. .penul.⁊ finali.Item facit
C. plus valere quod agitur.l.ii.⁊ infra ad muni
cip.l.oꝛdine.⁊ de ver.ſig.ſi qua. Sed opp.iudi
care vel nõ eſt de potãte cũ poſſit cogi ꝑ ſupioꝛẽ
ut infra de muneri.⁊ honoꝛi.l.munerum F. iu⸗
dicandi. ſed dic eſt de poteſtate donec cogatur.
Item eſt in poteſtate ſua abſoluere uel condem/
nare etiam contra ius litigatoꝛis ⁊ valeret ſentẽ
tia: ſed ipſe poſſet puniri ſi faceret dolo ut ſupꝛa
de falſ.l.i.. ſed ⁊ ſi iudex.
L. Bi qnis repetere. rorogatz fu
iudicis quem declinare poterat reus a me conuentus ⁊ coꝛam eo
hoceſſus factus fuit tamẽ nullus fuit ex aliquo capite. ⁊ pꝛopte

rea reus ipſe abſolutus fuit ab illo pꝛimo iudicio. Ex poſt ego

actoꝛ volo iterũ incipere cauſam eandẽ ⁊ agere coꝛã eodeʒ iudice:
reus ipſe vult modo opponere declinatoꝛiã illam foꝛi an poſſit.vi
etur dicenduz gy non poſſit opponere vt eſt tex.not.in..l.ſi quiſ
repetere in verſi.que non ſunt obiecte ⁊c. ⁊ ita in terminis p iſtus

text. expꝛeſſe tennit Guil.de cu. in.l. eũ qui.ff. de oſti pecu.
in. l. ſi quis poſtea in vlti.cole in fi.ff. veicgl Fadeve d
ſingulani in verbo iuriſdictio ⁊c. el quito vbi magnifacit iſtũ text.
ad hoc. Sed tu conſidera pꝛo vero ⁊ nono meo intellectu
iſtius tex.nam iudicio meo ſalua pace tantoꝝ patrum ad hoc pꝛo
poſitum nihil facit. quia ptimo hic non fuerat reus abſolutus in
pꝛimo iudicio ſed ſolum fuit ſuperſeſſum in eo iudicio pꝛĩo ex ali
qua cauſa ſuperueniẽte vt hic in verſi.publica abolitöe interueniẽ
te ⁊c. iunctta.leabolitio eo.tit.in ver.ob diem inſignẽ ꝛc. Mam ex
cauß ſupueniẽtibus de quibus hic dicitur fit abolitio publica que
non perimit ſed in cauſa ſupſeditur. nam aliud eſt abolitio aliud
extinctio iudicioꝛũ. vnde non ẽ mirũ ſi poſtea obici exceptẽes nõ
poſſunt cum idem ſit iudicii’. ¶Vel ſecũdo aliter ⁊ melius di⸗
co ꝙ ſi eſſz facta abolitio in pꝛimo iudicio vera adhuc dico ꝓ in/
tellectu dictoꝛũ iuriũ ꝙ aliud eſt querere vtrũ ſi in pꝛimo iudicio
obmiſſa fuerit exceptio ↄcernẽs cauſam de qua agitur que oppo
ſita non ſuit ⁊ que etiã non poterat opponi tũc nec competebat ſʒ
ſupuenit poſt ⁊ non poterit opponi modo in ſecũdo iudicio.ita p/
cedat tex.in. d.l.ſi quis repetere in ver.non ſunt obiecte ⁊c. nã di/
cas tu ⁊ obici vere non poterant nec vere tũc cõpetebant nec tunc
lapſum erat tempus datum ad accuſandum. Et aliud eſt querere
quid ſi in pꝛimo iudicio non oppoſui aliquã exceptõem quaʒ pote
ram tunc vere opponere ⁊ que mihi cõpetebat nunc poſſum in ſe
cũdo iudicio.opponere eã. ⁊ dico ꝙ ſic. nec hoc caſu loquitur tex.
in.d.l.ſi quis repetere. Un volo dicere i Ppõito ſi pꝛio iudicio
habebat reus declinatoꝛiã foꝛi ⁊ eam non oppoſuit ⁊ fuit abſelu
tus in eo pꝛimo iudicio ſi de nouo volo agere comra eum poterit
ipſe opponere illam. Nec ob. tex.in.d.l.ſi quis:quia ab inicio hic
non cõpetebat exceptio ſed poſtea ſuꝑuenit.⁊ ideo obici non põt.
Cuius tex.verba ſunt bec.

CSi quis repetere uelit crimina publica aboli
tione interueniẽte eo iure repetit:quo accuſabat:
neqʒ enim poſſunt pꝛeſcriptões obici ei:que reo
ante reoꝛũ abolitioneʒ non ſunt abiecte: ⁊ diuus
adrianus reſcripſit.
Bar. hic ⁊ etiã do.meuſ

L. lutius in fine. Alexa. de imo. in.l. de pu

pillo..ſi pluribus in apoſtillis ſuis ad Bar. ibi non autẽ in lectu
ra reputãt iſtum text.ſingul.ad hoc ꝙ abſolutio facta ſup crimini
bus non poꝛrigitur ad crimen falſi miſi expꝛeſſe ſit facta mentio ð
eo cum quibus non ſto. quia tex.non dicit hoc.⁊ non loquit text.
de abſolutiõe ſed de abolitione qne differt ab iſta mirum in mo/
dum vt eſt tex.in.l.abolitio eum.l.ſeq.⁊ ſeq.⁊ in.l.interueniente.
ſupꝛa eo.⁊ ſic ego aliter intelligo iſtũ tex. Cuius verba ſunt bec.

L. Lutius titius ſeiuʒ reum crimine falſi fecit ⁊
pꝛiuſquã pꝛoſequeretur indulgentia reoꝛũ crimi
na abolita ſunt. quero an ſi poſtea iterato reum
non feceꝛit:an in turpilianũ ſenatuſcõſultuʒ inci
derit.Modeſtinus reſpondidit abolitioneʒ reo
rum que publice indulgetur ad hoc genus crimi
nis non pertinere ⁊c

De penis.
L. ant damnmm. S. pꝛimo. Aniu⸗

dare licentiã moꝛituro cõdemnato ad moꝛtẽ circa ſue pene electio
nem. videtur ꝙ non per tex.in.d.l.aut damnũ.s.pꝛimo.per queʒ
ita voluit in termis Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo iudex
⁊c.el quinto vbi de iſto tex.facit magnũ feſtũ ad hoc ppoſitum.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius littef
Mam iudicio meo non loquitur de electõe danda moꝛituro ſed ci
qui habet occidere ideſt miniſtro ſeu carnifici ita pꝛobatur hic in
verbo quod iuſte ⁊c.nam pꝛio hic dicitur ꝙ pꝛeſules habẽt facul
tatem cõcedendi vt quis gladio occidatur. deinde dicit non anteʒz
ſecuri vel telo vel fuſtibus.Et ſubdit ꝙ non habẽt liberã moꝛtis
facultatẽ concedendi.⁊ multo magis nec veneno ⁊c. ⁊ ſic tex. iſte
ſolum conſiderat licentiã circa moꝛtẽ magis duraz vt non poſſit
hoc ↄcedere carnifici aut alteri.nã bñ certũ erat ꝙ moꝛiturus eli
geret leuioꝛẽ ſemꝑ moꝛtẽ.vnde de eo non dubitatur hic ſed ſcluzʒ
hec dicũtur reſpectu eius qui babet cõcedere ⁊ reſpectu eius qui
habet occidere cum etiã non poteſt cõcedi leuioꝛ qᷓ; ea que fit gla
dio vt in dicto verſ.multomagis nec veneno ⁊c. cõſider do ẽt pꝛe
cedentia omnia quaſi dicat ⁊ vere dicit ꝙ ſicut non pñt concedeſe
dvurioꝛẽ̃ moꝛtẽ qᷓ; gladio ita nec leuioꝛr.· Pꝛeterea noto ulud
verbum necandi ⁊c.ꝙ refertur ad miniſtrũ non ad euʒ qui moꝛi
debet. nam dixiſſet ſe necare faciendi vel ſimili. Secũdo idẽ

D

pꝛobopertex.ĩmediate bic ſequentem in ver.nec ea quidem pena
damnariopoꝛtet vt verberibus necetur aut virgis aut toꝛmentis
⁊c.que omnia oſtẽdunt aſperitatẽ maioꝛẽ moꝛtis.Et dicitur hic
ꝙ bec non poſſunt cõcedi miniſtris ſed non negat quin poſſint cõo⸗
cedi ipſi moꝛituro. Tercio etiam idem peobo per text.in ver.
diui tamen fratres ⁊c.ibidem vbi ſpẽaliter inducitur in pꝛincivpe
vt poſſit concedere omne genus moꝛtis vt in verſ.pmittentes libe
ram moxꝛtis facultatem æc. ergo in cõtrariũ eſt ius cõmune in aliji
l. ius ſingulare.fj.de legibus.l.i.in fi.ff.ad municip.Et ſic iſte text.
non pꝛobat illud quod dicit Ludo.roma. ĩmo viuerſimode debzʒ
intelligi pꝛout ſupꝛa dixi. Cuius tex. verba ſunt hec vna cum.S.ſe
quentibus qui eum deelarant.

WVita adimitur utputa ſi damnat᷑ quis ut gla/

dio in euʒ animaduertatur: ſed animaduerti gla

dio opoꝛtet non ſecuri:vel telo:vel fuſtibus:vel
aliquo alio modo. Pꝛoinde nec liberaʒ moꝛ/
tis facultatẽ cõcedendi ius ipſi pꝛeſides habẽt:
multo magis nec veneno necandi diui fratres re
ſcripſerunt contra permittẽtes liberam moꝛtis
facultatem ⁊c.

LZ.qut facta.S.qnalitartt. cni
nibus codicibꝰ tranſumptis in.d.l.aut facta..qualitate poſt ver
ſiculuʒ qua de re maximus apud grecos oꝛatoꝛ Demoſtenes ſic
ait ⁊c. Deſunt q;plura ac plura verba greca ipſius Demoſtenis qᷓ
infra ponemus ⁊ debẽt eſſe hic in tex. ⁊ etiã verba expoſitiua que
cõiter habẽtur pꝛo expoſitõe ⁊ ſigniſicatõe illoꝛũ que ſunt ſatis vi
tioſa ⁊ coꝛrupta.⁊ ideo etiã ea ponemus pꝛo habẽdo vero text.⁊
per cõſequẽs vero ⁊ nouo intellectu ad iſtum tex. Et pꝛimo inci
piemus a litteris grecis que ſunt huiuſmodi

Verba autẽ latina impoꝛtantia ⁊ ſignificatiua pᷣdictoꝝ ſubſtã
tiam ſunt hec. „
NNon enim plaga repꝛeſentat furoꝛem ſed cõ
tumeliam:neqʒ verberari liberis eſt malãũ quã/
uis exiſtens maluʒ ſed cõtumeliam. multa enim
vtiqʒ facit verberãs o viri atheniẽſes quoꝛum
paſſus quedam neqʒ anũciare poſſit alia figura
aſpectu voce quũ iniuriãs:quãdo vt inimicꝰ exi
ſtens verberat:quũ condilis:quũ in maxilla vel
in collo hec mouetur hec extra ſe conſtituũt ho/
mines eoꝛum non aſuetos exiſtentes vt
Et nota aliud rogo ꝙ iuriſcõſultus ſeu cõpilatoꝛes.ffoꝝ.errarunt
in expoſitõe verbi. nam vt apud verũ Demoſtenis
tex.grecũ comperui debet eſſe ſcriptũ duplici ro.Q.⁊ capitur pꝛo
maxilla vel pꝛo collo.ſed ſi eſſet ſcriptus pꝛo ſimplici ro.Q.pꝛout
foꝛte comperuit iuriſcõſultus vel compilatoꝛes.ffoꝝ.⁊ male tũc
no pupilla capitur pꝛout cõiter habetur in codicibus tranſumptiſ
pupilla.ſed magis cõuenit verbũ maxilla vel collo quo ad ſenſum
iſtius tex.ratõe ſubiecte materie. nam tractamus de delicto puni
endo magis reſpectuverberãtis aliquẽ ſed verberatio cadit in col
lo vel maxilla non autẽ in pupilla oculi in qua non cadit verbera
tio vel ſaltem ita cõmode ſicut in maxilla⁊ potius in oculo dixiſſʒ
q́ᷓ; in pupilla in qua impoſſibile eſt verberari.⁊ hoc modo habes

nunc veruʒ intellectũ ad iſtum tex.qui in codicibus tranſumꝑtis
ſonat boc modo videlicet.

Qaalitate cuʒ factum vel atrocius vel leuius
eſt:vt furta manifeſta a non manifeſtis diſcerni
ſolent:rixe a graſſaturis:expilationes a furtis:
a violentia ſeu petulantia: qua de re maximus
apud grecos oꝛatoꝛ Demoſtenes ſic ait.Nõ enĩ
plaga repñtat cõtumeliã fieri:nʒ verberari libe
ris ẽ malũ q̃ʒuis eſt malũ:ſed ſi in cõtumeliam.

multa enim vtiqʒ facit qui verberat.o viri ꝛc.

L. ant facta. . canſa. Rivotatſinn
ſtro mentionẽ in.l.ſi quis tres in.ꝭ.ceterũ.ff. de eycu.tuto.⁊= icen
non pono nunc ne idem ſepius.⁊ idẽ per idem dicamus vfruſtra
occupemus mẽbꝛanas quod non decet.⁊ ibi etiã poſui verbs iſti
us tex.⁊ ideo non repeto nune.⁊ ibi videre potes.

=
L. ſine pꝛeſinito tempore. BZir.
cit iſtum tex.eſſe not.⁊ ſingula.⁊ dicit ꝙ foꝛte non reperies alid⸗
textũ ei concoꝛdantẽ ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ vbicunq; quis deputatus
eſt ad fodiendum metallum neq; dicitur de tempe pciſe in cödem
natõe nec per quantũ tempus intelligitur vſq; ad decem annos x
non vltra pꝛout dicitur hic in eodem verſi. decennij tempoꝛa pꝛe
finiri videntur æc. cum quo in hoc ſto.quia text.clarus elt ⁊ non
eget aliqua noua mea interpᷣtatõe niſi ꝙ addo pꝛio Bal. in termi
nis iſtis in ſuo conſil.xxxiiij. in tercia ꝑte conſiliox ſuoꝛũ incip.ca
ſus talis eſt ꝛc. Secũdo addo pꝛo intellectu huius tex. vnum
verbum ꝗ opoꝛtet ꝙ lententia lata ſine certo tempe ꝓceſſerit ex
imperitia iudicãtis ſecus ſi deliberate pꝛonunciaſſet ⁊ iudicaſſet
quem ad fodiẽdum metallum ſine tempe ⁊ non per imperitiam.
quia tunc intelligret̃ per petuo.tex.eſt hic in verſi.dato imperitia
dantis c. iuncta.l.ſeruus infra eo.tit. ⁊ ſenſit glo. hic in vᷣbo pꝛefi
nito ⁊c.⁊ hoc modo ego intelligo iſtuzʒ tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Sine pꝛefinito tempoꝛe in metallum dato im
peritia dantis decennij pꝛefinita tꝑa vidẽtur ⁊c.
Lud.roma.in ſuo ſingulari in

O ad beſtias. verbo ſententia ⁊c.el.xx. tradidit

aliquas cautelas pꝛo differenda executõne moꝛtis rei in cauſa cri
minali ⁊ inter alias vt ſi ciuitas cõgregetur ⁊ dicat ꝙ ille moꝛien
dus eſt artifex eximius qui expedit ciuitati. nam tũc ſᷣm eũ vſq;
quo ſit denũciatum cõmuni ſeu pꝛincipi debet ſuperſederi per eq
ſum ſᷣm eum ad hoc ſingul.in.d.l.ad beſtias. Sed tu aduer
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu eius quem bene cõſidera.quia cũ re
uerentia iſte tex.nihil facit ad pꝛopoſitum.nam dicitur hic vbi
quis eſt damnatus ad beſtias non debet dimitti fauoꝛe populi vt
ſ.videatur in populo pugnare cum beſtijs ⁊ quomõ pugnet cum
beſtijs niſi ſit talis roboꝛis ⁊ artificijvt poſſit merito exbiberi ſci
licet videndus populo in pugnando cum illis beſtijs vt popnlus
videat hoc certamen ⁊ adiſcere poſſit alnqua pꝛo pugna.⁊ bene
tunc debet conſuli pꝛinceps ſuper hoc pꝛo talis hõis robuſli exbi
bitõe ſienda in populo.⁊ omnino debet pꝛoijci beſtijs ⁊ moꝛi non
autem euadere ꝓut dicebat Ludo.roman.vel moꝛs differri. Sʒ
non tamẽ diciturhic in tex.vt euadat ille vt dicit Lud.roma. qui
vehemẽter fallitur iudicio meo in vero intellectu iſtius tex. qui p
ſupponit eum moꝛi debere vt in ver. vt populo romano digne ex
hiberi poſſint ⁊c.Et hoc modo ego nouiter intelligo iſtum text.
In quo addo vnũ verbum ꝙ pꝛopter peritiam ſeu doetrinam rei
pena poteſt alterari ⁊ minui ſᷣm Bar. in.l.quid ergo.ꝭ.pena gra
uioꝛ. ff de his qui not.infa.⁊ ꝑ Bal.late in.l.⁊ ſi ſeuerioꝛ. C. co.li.
in quinta col.⁊ nedum ex hac etiã ſed ex alijs cauſis hoc fieri pot.
I. in fi..⁊ in.l.i.vbi ꝑ bar.ff. de pẽis.⁊ bal.in.l.ſi.¶. ꝭ
teſtib. ⁊ bal.in.l.fi.C.de pꝛobatio.⁊ do.Anto.⁊ do.Abba ·inc.q;
veriſimile poſt Inno.ibidez extra de pꝛeſump.⁊ per Oldraĩ ſuo
conſilio.clxxxxij.incip.viſo diligẽter ⁊c. Sed ꝙ poſſit ſupſederi
non dicitur in iſto tex.quoquomõ..Cuius verba ſunt hec.

L. Ad beſtias damnatos fauoꝛe populi pꝛeſes
dimittere nou debet: ſed ſi eius roboꝛis vel arti
ficij ſint vt dignius populo romano exhiberi
poſſint pꝛincipem cõſulere debet ⁊c.

NS S Ea. . = .6 ,
Z. Dini fratres in principio.
Do. ARbb. in c. de hijs extra de accuſat.⁊ etiam do. me Alex.
de imol.in.l.a diuo pio in pꝛin.in vlti.col. in fi. ff. de re iudic. ſepu
tant iſtum tex. ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ in crimialibns ſentetin
tranſit in rem iudicatam cum quibus non ſto.quia tex. nõ pꝛobat
hoc.⁊ eget aliqua mea noua interpᷣtatõe.nam dicitur hic ꝙ poſih
pᷣſides pnunciauerũt non poſſunt ipſi retractare illud quod fece
runt. ſicut etiam dicimus in cauſa ciuili. vt in.l.iudex poſtea q;.
de re iudi.nam exquo functi ſunt officio ſuo non poſſunt ampliuſ
ſe intromittere vt in verſi ipſos ⁊c. ſed pꝛinceps eſt ille ad quem
hoc ſpectat.vnde non ſequitur ꝙ ſentẽtia tranſeat in rẽ iudicata
ex hoc. ⁊ hoc mõ ego intelligo iſtüum texu. Cui vyba ſunt ber.

ncrigin ſlnen um. 2
BeunaafkiG
iiſurc pkitnntrdh E
.
bAancnkmnienilesi⸗
Mttſlnndetucforgen

0ricneeigausdadiminct

Pſllrteegriciu.
Nactunkhpnnrnr

iennilsdeotre

—

õ

f fD

EEE

2

— TfE fd

—
=

☛

”

l
Nat ſiti
E. e inen
nnthun
dr rinſotlin in

4
LAe
Nt. ümifſn
WWSB ntinnin
snitainenatnutt
mtiiläch unn
rer Wlatei Sunt
minenernniint
?ð ngu⸗
ckhn . . 3 udeimnirt
arng islitinnn
rnm inien
l
akes ANENdn eiſin,
m uln litnb
mrmi mm imn Ado i iisſtit
EuNNNNGNNNNAGdͤeßſennin
m arr Ni vnnſinne n;
mmiHNüNEAAeEnilru
Tram i ut MiiNitniivtr
nm m an NYENYNTAN9Ne
er nir rduAuN nipner.
HE ETWNNfliN
mdum auf Mn ſau
irwuiit, Muunlif;unno⸗
ů
Cinliſitininſiettinliti
Nalit s
ru muenntin nate
n AN duig 14

r tddnite

1Abckusimu wrpgiin
e miteiticthlfnut,
l vpwoch

IROAE, berer
4 aunailin tat⸗
Male
„ in ones prn
4 1 rne!
aen derlſn
„ mn ſtiunt rg
i amr hſtig nin ⸗
mtm e nllla ſtl

Giof ſeſc
r oe oic

¶. Diui fratres Anitio ſiloni reſ. cripſerunt nõ ſo
lere pꝛeſides pꝛouinciarũ ea que pꝛonũciauerũt
ipſos reſcindere ⁊c.

. Tu ſcis totum titulum de rece
Z.medoru m. ptatoꝛibus qui pꝛouidet de nõ
receptando malefactoꝛes ⁊? punit eos vt etiã not. Ang.in. . penul.
in auten. de eccle. titu. ſeribẽtes in.l.iij. .is cuius.ff.de ſiccar. ⁊
Bar · inel. i. C. de colleg illi. lib.xi. Bar. in. l. omnes. C. de agric.
æcenſi.eo.lib. ⁊ĩ per Ange.areti.in ſuo libello maleficioꝝ in verbo
aſtitit vc. ⁊ per Ludo. roma. in. l.i. z. ſi in eo.ffad ſenatuſconſul.
ſylla. ?⁊ Bal.in. l. fi. C. de ope. libert. cum multis alijs ſimilibꝰ que
bꝛeuitatis cauſa obmitto. Sed dubiũ eſt quid de eo qui non
receptat malefactoꝛẽ ſed de eo qui non iudicat rebellez ciuitatiſ ot
cultuzs per aliquẽ qua pena teneatur ⁊ an puniatur. Et in hoc Lu
do.roma.in ſuo ſingulari in verbo rebellio vc. concludit ꝙ venit
relegãdus per tex. Sm eum ad hoc ſingula. in dicta.l.medoꝛũ in fi
ne. Seg tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtiꝰ rex.

dicas iſte text. ppꝛie loquitur in hoſte fugiente occultato. de

quibus hoſtibus habetur in.l.hoſtes.ff.de capti.⁊ poſtli.reuerſis
ꝛin.l.quos nos hoſtes.ff. de verb.ſigni.qui ſunt qui bellum indi
cunt contra populuz romanũ.vel populus romanus cõtra eos. ⁊
ita dico in ppoſito quo ad tex.in.d.l.medoꝛũvt intelligatur in nõ
indicante hoſtem fugientẽ ſi recte ⁊ ſubtiliter põderetur.⁊ maxi/
mecum iſte tex. dicat hoſtem fugientẽ ⁊c. nam ex illo verbo fugiẽ
tem denotatur certa ? determinata hoſtilitas que non cadit in
rebelle. ⁊ ſi Ludoui.roman.non bene guſtauit iſtum tex.Et hoc
modo ego intelligo iſtum caſum nouiter qui pꝛimo loquit᷑ de pẽ̃a
ipſius occultãtis que eſt vt depoꝛtetur. non antẽ de eo qui nõ iu
dicat occultatũ per alium pꝛout loquitur Ludo. roma. Se/
cundo loquitur de pena eius qni ſciuit eum occultatũ ⁊ non reue
lanit . ſecus vt dix in hoſte fugente ⁊ in bello. Cuius tex.verba
ſunt hec.
L¶. dedoꝛum cum hoſtem fugientẽ ſciens ſuſce

perit in inulam depoꝛtari phyloteten: ꝙ qui oc
cultari eum non ignoꝛans diu diſſimulauerit: in
inſulam relegari placet.

De cadaueribus punitorum.
L. ſi qnis in inſulaz de cadaue.

punien. Bar. hic dicit iſtam legẽ eſſe notãdam ⁊ ꝙ foꝛte non
reperies eam alibi.⁊ ſic facit eam ſingul.maxime ad hoe ꝓpoſitũ
ꝓ ille qui non poteſt ſtare ſeu moꝛari in ciuitate tempe vite ſue nõ
poteſt etiã reduci poſt moꝛtẽ ibi ad ſepelienduz. Sed tu aduer
ls pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text. Nam iudicio meo ſt
bene ⁊ ſubtiliter põderetur pꝛobat vnũ quod eſt foꝛtius ꝙ nõ po
teſt eti tranſpoꝛtari ad alia loca. ſed debet omnino ſepeliri in eo
loco pꝛeciſe in quo depoꝛtatus eſt ſeu relegatus.⁊ hoc ego colligo
ex iſto tex. in verſi.nec licet enm tamẽ tranſferre alicubi ⁊c. Nam
pondero illud verbũ alicubi de quo habes etiã tex. not. in. c. ſi ſen
tẽtia extra de ſentẽ.excõ.li.vj.⁊ in. S.pꝛimo in auten. de fideiuſſ.
in.l.ij.ff.de furtis. nam denotat in omni loco ⁊ vbicunq;.⁊ ita
capitur hic in iſto text. bene cõſiderato qui nobis magis ſeruit ⁊
plus pꝛobat qᷓ; dicat Bart. ⁊ cõmuniter ſcribentes hic ⁊ alibi de
iſto tex. cmemoꝛantes. quem tex. bene notabis in heoc vero ⁊ no
uo meo intellectu. Cuius textus verba ſunt hec.

L. Si quis in inſulam depoꝛtatus vel relegatus
fuerit pena etiam poſt moꝛtem manet:nec licʒ eũ
inde tranſferre alicubi:⁊ ſepelire:inconſulto pꝛĩ
cipe vt ſepiſſime Seue.⁊ Anto.reſcripſerunt: ⁊
multis petentibus hoc ipſum indulſerunt ⁊c.

De appellationibus.
L. Ab executore.S. ſi procura

toꝛ. Pꝛocuratoꝛ etiam ſi non habet poteſtatem ſubſtituen
di poteſt ſubſtituere alium ad appellandum. text. eſt iu. d.l. ab ex
ecutoꝛe..ſi pꝛocuratoꝛ. quez text. ad hoc ꝓ ſingul. allegat ⁊ excla
mat Lud.ro.in ſingul. in verbo pcuratoꝛ. ⁊ etiã do.meꝰ Alexa.
de imol in dicto. . pcuratoꝛ in apoſtillis ſuis ad Bar ibi. Sz
tu aduerte pꝛo vero ⁊ nono meo intellectu iſtins littere. quia iſte

tex. non habet in ſe tantã ſingularitatẽ nec admiratõne ſi recte ⁊
ſubtiliter põderetur. nam hic vera ratio iſtius littere 1 quia ipſe
dominus litis effectus eſt pꝑ litis ↄteſt. ⁊ ideo poteſt hoc facere cũ
poſſit ĩmo tenetur ipſe appellare vt in. . inuitus cum ibiplene not.
C. de pꝛocurato.vbi alias legẽdo dixi.Et illam ꝓpꝛie rõem quia
eſt dominus litis in terminis iſtis aſſignat iſte tex.in fine ibi quia
lite conteſtata pꝛocuratoꝛ dominꝰ facrus ſit vc. de quo tex.etiam
infra diximus in alio pꝛopoſito ideo non me extendo nunc. niſi ꝙ
addo vnuũ aliud verbuũ ꝙ neduʒ ꝙ poſſit ſubſtituere ad appellan/
dum. ſed poſt litem conteſtatã poteſt ſubſtituere ad omneʒ aliuz
actum .l.quod quis.⁊ hoc ibi voluit Bar.C. de pꝛocura.⁊ Pau.
de caſt.in conſil.cccxxxiij.incip.viſis omnibus ⁊c.vbi ponit.quid
ſi quis eſt cõſtitutus pcuratoꝛ dũtaxat ad vnũ actũ an poſſit ſub /
ſtituere vel ne. Et domini de rota in deciſione. cxlviiijin nouis in
incipien. ſubſtitutus. ⁊ etiam in deciſioue.cxxv. incipiente.pꝛocu
ratoꝛ Tc. vbi concludunt omnes quod poſt litem conteſtatam
poteſt ſubſtituere aliũ indiſtincte. ergo non eſt mirum in pꝛopo/
ſito ſi poteſt ſubſtituere ad appellanduz a ſententia lata cõtra euz
cum ſcimus poſt litẽ conteſta.⁊ in fine quod eſt foꝛtius. ⁊ ita ego
intelligo ſtum tex. Cuius textus verba ſunt hec.

CSi pꝛocuratoꝛ qui in iudicio interfuerit vi/
ctus ſit:an ipſe quoqʒ per ꝓcuratoꝛẽ appellare
poſſit videamus:quia conſtat pꝛocuratoꝛẽ aliuz
facere non poſſe. Sed meminiſſe opoꝛtet ꝙ pꝛo
curatoꝛ lite conteſtata dominus litis efficitur:⁊
ideo per pꝛocuratoꝛem appellare poteſt ⁊c.

Z. Ab executoꝛe. S. ſi pꝛocura

toꝛ· An moꝛa non purgata ante litem conteſtatã in cauſa pꝛin
cipali poſſit purgari in cauſa appellatõis. videtur ꝙ ſic per text.in
d.l.ab executoꝛe.. ſi pꝛocuratoꝛ. quem tex.ad hoc ppoſitũ ꝓ ſin/
gulari allegauit Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo moꝛa ⁊c.lo
vltimo vbi facit nnagnũ feſtuzs de eo ad hol. Sed tu cõſidera
pꝛo vera mea ⁊ noua mente habenda ad iſtum tex.quia nihil fa/
cit.nec pꝛobat aliquid de moꝛa.ſed ſolum dicit ꝙ tutoꝛ qui eſt do
minus cauſe per litis conteſtatõezʒ ſi fertur ſentẽtia cõtra eum po
teſt appellare non ſoluʒ per ſeipſum ſed etiam per aliũ pꝛocurato /
rem quem poteſt cõſtituere ad hoc.ita cantat iſte tex.qui non lo⸗/
quitur de moꝛa ⁊ non pᷣſupponit moꝛã aliquã vt ex eo apparet ſi
bene ⁊ ſubtiliter põderetur. Circa quẽ tex.addo vnũ in articło
moto per Ludo.rToma.de moꝛa commiſſa in cauſa pꝛincipali an
poſſit purgari in cauſa appellatõis.nam de hot not. in.l.ſi cum ex
ceptõe..hec autem.ffquod met.cau.⁊ per Bal.in.c.poꝛro ad fi.
in titu.que ſit pꝛima cau.benefi.amit.in vſib.feudo.⁊ Bald.in.l.
alia. C.de hia quib.vt indig.⁊ per Cy.in.l.ſi maioꝛ.C. de tranſact.
⁊Z not.in.l.i.ff.de actio.emp.ad quos me remitto ne exeamus ve⸗/
rum intellectũ iſtius text.de quo agimus qui vt dixi non facit ad
pꝛopoſitum.nec meretur allegari ad hoc. Cuius verba non pono
bic cum ea ſupꝛa pꝛoxime poſuerim in capitulo pꝛoxime pꝛecedẽ
ti ne fruſtra occupemusmembꝛanas.

Ludo.roma .in ſuo ſin/
Z. n ECG otiorum. gulari in verbo mãdatu⸗
Lc.el ſeptimo late examinat an ⁊ quãdo per pductionẽ inſtrumẽ
toꝛũ domini quis videatur habere mandatũ a domino vel ne. de
quo infra aliquid dicam in fine iſtius qõis ſaltẽ remiſſiue loquen
do.Et inter alia poſtea cõcludit etiã ꝙ redditio inſtrumẽtoꝛũ fa
cta dño ex parte pꝛocuratoꝛis inducit expiratõʒ mandati pꝑ text.
in.d.l.negotioꝝ ĩ fu⁊ in.l.tutoꝛ eo.ti.quos tex.ipᷣe ad hoc reputat
not. vᷣm Ange. hit. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo meo in/
tellectu illoꝛũ iuriũ.quia hic non erant ſolum reddita inſtrumẽta
ſed cõcurrebant alia que inducũt expiratõezʒ illam mandati. quia
ſcilʒ ratões reddite ſunt a tutoꝛe vel curatoꝛe.quo caſu bene di/
cam expirare mandatũ.ſed aliud eſt reddere inſirumentũ ſimpli/
citer domino, vel reddere etiã ratõem domino. nam plus habʒz in
ſe redditio rationũ hoc eſt adminiſtratõis facte q; ſola redditio in
ſtrumẽti. Pꝛeterea in dictis inribus cõcurrebat tempus in/
ductũ a lege videlʒ in finienda tutela vel cura. quo caſu cõcurren
te etate pupilli pꝛoueniẽtis ad pubertatẽ ⁊ adulti ad etatẽ pfectã
xxv.annoꝛũ.vna cũ redditõe adminiſtratõis non eſt mirũ ſi indu
citur expiratio mandati ibi. ⁊ hoc modo ego intelligo iſta iura in
verſi.implefſetautẽ.xxv.annũ ⁊c.⁊ in verſi.nazʒ poſt redditas ra
tões ⁊c.Quoꝛuz iuriũ verba infra pꝛnemus. Sed adhuc ꝓ
hoc intelleetu meo nouo conſidero nũc text.optimũ quem etiazʒ ꝓ
ſe allegabat Ludo.roma.qui pꝛobat totũ cõtrariuz.ſ.in.l.ita autẽ
5. fi.ff. de admini. tuto.vbi tex.conſiderat tria ad hoc vt inducatur
expiratio mandati. Pzimo ꝙ minoꝛ ꝓuenerit ad.xxv.annũ. Se

GWc,

cundo ꝙ reddite etia ſint ratiões. Cercio ꝙ etiã inſtrumenta ſua
ſint reddita alias autẽ non.ergo vnũ iſtoꝝ de perſea e non tollit mã
datum.quem tex. bene nota in verſi.poſt completũ xxv.annum.

ſi nondum redadite ſunt ratões nec ad cauſam inſtrumenta perti /

nentia c. Circa que iura addo vnũ verbũ ꝙ per cõſignatõez
inſtrumentoꝝ bene inducitur mandatũ ſᷣm tamẽ nota. per glo.⁊
HBar. in.l.fi. C. de pact.cõuent.⁊ Bar.in.l.maritꝰ.C. de pꝛocura.
⁊ Bal.in.l.ſi filius. C. de pactis ⁊ Bal.in.l.i.C. de lati.liber.toll.
⁊ Bal . in margarita ſua in verbo littera ⁊c.⁊ Bart. in.l.vulgo. ff.
de admini. tuto.⁊ dominos cano.in.c.coꝛam dilecto extra de of/
ficio deleg.ad quos pꝛo nũc me remitto ne exeamus pꝛincipale P
poſitũ noſtrũ quo ad verũ intellectũ iſtoꝝꝑ iuriũ quoꝛuzʒ verba Et
paimo.l.negotioꝛũ ſunt hec. . .
C. Negotioꝛũ geſtoꝛũ in verſi.cum impleſſet au/
tem vigeſimũquintũ annũ etatis iuuenis:⁊ in mi
litia ageret exequi appellationem deſij t. Qnero
regreſſus a militia vtrũ ipſe appellatõem expli/
care deberet an vero curatoꝛẽ in eam rem cõue/
niri opoꝛtet.Reſpon.ipſuʒ militeʒ cauſam ad ſe
pertinentẽ exequi debere ſecũduʒ ea que pꝛopo/
nerentur.
Uerba autem.l.tutoꝛ ſunt hec eo.tit.
L. Tutoꝛ ſi in negotio pupilli puocauerit vel cu/
ratoꝛ in adulti:heres eius antequã reddat ratio
nes appellatõis cauſam pꝛoſequi debet.nã poſt
redditas rationes nec ipſe tutoꝛ vel curatoꝛ ap/

pellationis merita pꝛobare cogitur.
Uerba autem.d.l.ita aũt.S.finali ſunt hec.

Poſt completum.xxv.annũ ſi non reddite ſunt
rationes nec inſtrumenta ad cauſam pertinentia
fidei ac verecundie curatoꝛũ cõuenit vt conſilio
ſuo ceptam litem perficiant. ſi igitur in his ceſ-/

ſent que conſtituta ſunt faciendis magis puto
ſufficere ⁊c.

A quibus appellare non licet.

L.prima.s. interdum. ndo. romai

in ſuo ſingulari
in ver. appellatio ⁊c. el pꝛimo cõcludit ꝙ licet ĩ reſcripto pape clau
ſula appellatione remota ac non tollat appellatõnes friuolas vt in
hac.l.pꝛima. .interdum.⁊ in.c.paſtoꝛalis.⁊ in.c.vt debitus cum
ibi plene not.extra de appella.⁊ per not.per Bar. in.l.i. . ⁊ p vim
f quod vi aut clam. ⁊ per dnos cano.in locis pallegatis. Tamẽ
hoc fallit in cõmiſſione facta per papam reuerendiſſimo domtno
cardinali cum ea clauſula appellatõe remota æc. quia tũc non ap/
pellatur ab eius ſentẽtia ſiue iuſta ſiue iniuſta ſit pꝛopter eius dig
nitatem allegat Bal. in.l.f. ff de offi. pꝛefec. pꝛeto.⁊ glo. in. del. i.
interdum que m eum videtur hoc dicere. Sed aduerte tu
quia Bal.in.d.l.i.non in pꝛin. ſed in.. pꝛimo in ba col.circa finem
bene hoc dicit. ſed iſta glonon dicit hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põde/
retur niſi ꝙ dicit glo. ꝙ a pꝛefecto pᷣtoꝛio non appellaĩ.ſed de Car
dinali non facit mentionẽ niſi conſideremus cardinales ⁊ pꝛe/
fecti equipentur.⁊ hoc modo poteſt intelligi iſta glo. Pꝛo cui⸗
intelligentia etiam ſcias vnũ verbũ ꝙ remota appellatõe nõ intelli
gitur remota vnq; quãdo ſentẽtia eſt euidenter nulla vel iniqua.
vt in. c.inter ceteras de re iudi.⁊ ibi plene not.do.cano.⁊ in. c.ex
conqõe extra de reſti.ſpoli.⁊ Oldra.in ſuo conſil. cvj.incip. In ex
ecutõe ⁊c.⁊ Bar. in.l.i.in pꝛin.in tercia col.ff· de ope.no.nuncia.⁊
⁊ Bal. in. lii.C. ne lice.terci.pꝛouo. ⁊ Bal.in.l.i.Ciſi de momen.
poſſeſ.fue.appel.⁊ in.l.ſi vnus.ꝭ.pactus ne peteret.ff.de pactis in
xvj.col.⁊ Pet. de anch. in conſil.cij.incip.in xpᷣi nomĩe de iure cõ
muni ⁊c.⁊ Ludo.roma. in conſil.xlij. incip. viſis his que egregie
vc. ⁊ do. Abbas in conſil.lv. incip.in cauſa que ad pꝛeſens vertit
⁊ciin ſo voluie conſilioꝝ ſuoꝛũ in ſa ⁊ tercia col.⁊ Bal. in conſil.
quinquageſiõ in pꝛima pte conſilioꝝ ſi uoꝝ incip. in cauſa pnti con
ſideranda ſunt ⁊c.⁊ do.Cardi.in conſil. xix.incipipunctus queſtio
nis eſt titius teſtatoꝛ ⁊c.⁊ do.meus Alex. de imol. in conſil.cv.in
quinto volumine conſili. incip.an ſentẽtia nulla ⁊c.⁊ illuſtris do.
Franciſ.areti.in conſil.lxxv.in fi. incip. diligẽter ⁊ mature conſide
ratis vc.in quo articulo alias cõſului apud ciuitateʒ Toꝛtone pꝛo
decreto ducali mꝛohibente appellari nec aliquid dirci poſt binas
nas ſeutẽtias cõſoꝛmes ⁊c.nam pluribue modis declaraui decre/

tum pᷣdictum pꝛout in eo conſilio cõtinetur.v ſi quis vult ilud ba
bere ad me veniat ⁊ ſibi dabo. ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi
ꝙ redeo ad texide quo agimus.Cuius verba ⁊ glo. ſunt hec.

Interdum imperatoꝛ ita ſolet iudicem dare

vt non liceat ab eo pꝛouocari: vt ſcio ſepiſſimea
diuo marco iudices datos: an ⁊ alius ita poſſit
iudicem dare videbimus: ⁊ puto non poſſe.

Nil nonari appellatio.penden.

L.pꝛima.S.finali. Nudo roma in ſuo ſingn

lari in verbo ſententia c.
el bo ponit not.cautelam ꝓ differẽda executiõe in cauſa criminali
vt.ſ. cõdemnatus de aliquo maleficio accuſet᷑ de alio maioꝛe mal
leficio. quo caſu m eum retardatur executio moꝛtis eius quouſ
qᷓ; pendet accuſatio ſecũda per tex. ᷣm eum ſingein. d.li.fin. Et
not. eti bart. in.l. ij.S.ſi.ff. de cuſto. reo. Secd tu cõſidera be
ne pꝛo vero/⁊ nouo meo intellectu iſtius tex. Mam hic non pꝛeſij
ponitur ꝙ poſt accuſationẽ vel condemnatõnem in pꝛimo delicto
fiat ſecunda accuſatio nee ꝙ permittatur ad hunc finem.quia hoc
eſſet fraudare legem. Sed dicitur hic ꝙ ſi eodez tempe met quis
accuſatus fuit ⁊ eodem tempꝑe fuit cõdemnatus etiam ex ⁊ in plu
ribus delictis vt in verſ.ſi quis ex pluribus facinoꝛbus cõdemna
tur ⁊c.⁊ pꝛout regulariter poteſt fieri etiã in eodem libello quan
do eodem tempe perpetrata ſunt iuxta not. per Bar. in. l.i. C. yñn
de vi.⁊ in.l.libelloꝛũ.ff.de accuſat.⁊ in.l.qui de crimine. C.eo. tit.
poſt glo. ibi. ⁊ Saly.in.l.ſi quis homicidij eo.tit.⁊ Angel. aretu in
ſuo libello maleficioꝛũ in verſi.ad querelam ⁊c. ⁊ ab vna ſentẽtia
ipſe appellauit ⁊ ab alia non dicitur hic ꝙ ſi appellauit a grauioꝛi
ſentẽtia a leuioꝛi autẽ non vt in verſic. ⁊ pꝛopter quedam appella/
uit ⁊ pꝛopter qdam non ac. ⁊ in verſic.⁊ ſi quidem grauioꝛa ſunt
crimina ob que appe lauit ⁊c. appellatio eius admittenda eſt ⁊ eſt
differenda illa pena grauioꝛ. Et ratio eſt. quia poſſet eſſe obii
neret in ea grauioꝛi. Et ideo lex voluit ſuperſederi vt minus puni
retur. Sed ſi non appellauit ab illa grauioꝛi ſed a lenioꝛi tüc non
eſt differenda pena grauis.quia hoc fruſtratoꝛiũ eſſet cuz ſipuni
endus eſt quis capite nõ debet expectari vt poſtea cognoſcalur de
caſu in quo pes vel manus ſolum venit amputanda.⁊ hic ẽ veruſ
ſenſus iſtius tex. non autẽ dicitur hic ꝙ vbi quis accuſaĩ ð nono
de grauioꝛi crimine vt differatur pena in minoꝛi delicto.nam bec
eſſet fraus nec tex.iſte hoc dicit ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur. Cu
ius verba ſunt hec.

CSi quis ex pluribus facinoꝛibus condem/
natus pꝛopter quedam appellauit pꝛopter que/
dam non:vtrum differenda pena eius ſit:an non
queritur.Et ſi quidem grauioꝛa ſint crimina ob
que appellatio interpoſita eſt: leuius auteʒ eſtid
pꝛopter quod quis non appellauerit recipienda
eſt omniuo appellatio:⁊ differenda pena. Si ve
ro grauioꝛeʒ ſententiã meruit ex ea ſpecie ex qua
non eſt appellatũ omnino pena imponenda eſt.

Que ſententie ſine appella/
tione reſcindantur.

Si iudex cõdemnat
aliquẽ accuſatum in

L.prima.S.pꝛimo.

vno libello de pluribus criminibus pꝛout ð iure fieri poteſt inxla

not.per Bar. in.ll. libelloꝛum.ff de aceuſa. ⁊ per Bar. in.l. . C. yñ
vi.⁊ in.l.qui de crimine poſt glo.ibidem.C. de accuſat. 1 Saly.
in.l.ſi quis homicidij eo.tit.⁊ condemnatio fiat per iudicẽ in vna
ſententia in certam ſummã nullo expꝛeſſo videlz q tantũ pꝛo lali
crimine ⁊ tantuz pꝛo tali an valeat vel ne hee ſentẽtia tanq; incer
ta reſpectu cuius delicti hoc pꝛocedat vel pꝛoceſſerit. dicas ꝙ val
hſm Bar. in.l. pꝛetoꝛ edixit.ꝭ.ſi tamẽ. ff. de iniur. ⁊ Ludo.rfoma.
in ſuo ſingulari in verbo ſententia ⁊c. per text.ſm eos not.ad hot
pꝛopoſitũ in.d.l.i.S.pꝛrimo. Secd tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo
meo intellectu eius ⁊ conſidera bene iſtum tex. qui pꝛimo ⁊ ante
omnia nõ loquitur in cauſa criminali ſed in cauſa ciuili intet que
iudicia longa eſt differẽtia.⁊ miĩoꝛ ratio cadit in cauſa cinili jt ſen
tentia valeat q;ᷓ in crimiali ⁊ magis cauſe expꝛeſſio in crimiali
in conſideratõe qᷓ; in ciuili.Et ſic ex hoc pꝛimo capite iſte text. non
bꝛobat hot. Pꝛeterea ⁊ ſecido loco ⁊ foꝛtius cõſidero iſtum

e A.
ieni a
I 6Clering crtr 5
Tnmes
en e
uhnmvianam
iar i
n i 4
Nreu r ſAN

uzannen iicz uoge⸗

nmninfüchtun icxn

elnannntriscku

nutcthnninptüzftiene

ſogfilennrlii 4

ue een . tt
Eiwdiirtitheru
AnbintktonenrNNrra
iahmmninnitninns ird
gieutimntninit
ſytticttonilnnürrrtem
rüiwintitmidgnta t
igtrihirännnenr
fnmmigilnira
Nlnmetmauiun n,
Abfniami WdAi N e1
atruntt itfname

nlumngien ri
umiifunnmer

Ehontii i n *

e t, MNt nis,
Euin en te
wigonn, i

Sðèð

...

— —

* —Rðẽ
ggggeennnggasgs.gagsss .

—
ð

— –,R.R,.zRw02100— –— — —

–l;

—W ʒ5

J ———

—

77—

—

(Sers aninbs frnnits tn
wnn qan Melai onngr
õü
Ar Higdnguiuſrantiut
l
npr mu msnntlun uniht
Arivud tofnnpnn G

õ
õ

Oriononeſcem
one tonnnn.
Lmmnſcnin gu,

inefnine

in dieto. Sepꝛimo in verſi. ſi vero ideo quoniazʒ ⁊ alias ſpe
neterin ro de ſpedie⸗ ſeu cauſe intentate erant in eo vltimo
ſu. vna de quinquagita ducatis ⁊ alia de. xxv. alia etiã de. xxx
naer dixit quia quinquaginta ⁊.xxv.ſaciunt centuz ideo ↄdem
namus te ad centũ. nam verus intellectus illoꝛũ verboꝛuʒ eſt q il
lud verbum. xxv. intelligitur fuiſſe in cõſideratõne apud iudicem
bis v non ſemel tantũ. ⁊ ideo valet ſentẽtia cuz bis.xxv. petita fu
erint 1 opus eſt appellare. nec pᷣſumitur eſſe erroꝛ in ea. Et ratio
iſtus ter conſiſtit ſtat in boc. an quia poteſt intelligi bis de. xxv.
pꝛo cõputo ad centuʒ debeat fieri illa interpꝛetatio ꝙ iudex volue
rit coputare alia etiã.xxv. de quibus agebatur in cauſa.⁊ dicitur
hic ſic. Ex quo ſequitur ꝙ cauſe intentate omnes erant hic no
liſſime nec de eis dubitatur hic.ſed in caſu noſtro aliud eſt. nec in
caſu noſtro diſputamus de calculo ſeu de ratõne calculi pꝛout ibi
ergo c. Uerba eutem iſtius littere ſunt hec.

Item ſi calculi erroꝛ in ſententia eſſe dicatur
appellare neceſſe non eſt: veluti ſi ita iudex pꝛo/
nunciauerit: cum conſtet ticiuʒ ſeio ex illa ſpecie
quinquaginta: item ex illa ſpecie vigintiquinqʒ
debere. Idcirco lucium ticiũ ſeio in centum con
demno.ſNam quoniã erroꝛ computatõis eſt nec
appellare neceſſe eſt ⁊ citra pꝛouocationẽ coꝛri/
gitur. Sed ⁊ ſi huius queſtiõis iudex ſententiazx
in centuʒ confirmauerit: ſi quideʒ ideo ꝙ quin/
quaginta ⁊ vigintiquinqʒ putauerit fieri centum
adhuc idem erroꝛ computatõis eſt:nec appella/
re neceſſe eſt. ſi vero ideo ꝙ ⁊ alias ſpeciesvigin
tiquinqʒ fuiſſet dixerit:appellatõi locus eſtac.

De iure ſiſci.

Lugo. ro. in ſuo ſin
