offitõ.pꝛeſ.vrbis ⁊ Bar.in l.i. . de offitõ.conſulis ⁊ Bal.i.l.qð in
rerum.S.ſi quis poſt.ff.de legat.p ⁊ Ange.in.l.cum pᷣtoꝛ.ff.ð iudi.
⁊Z Ange in.l.ſi vacancia.C.de bomis vacan.libꝛo.x.quinĩmo poteſt
hodie cõcedi a quocunq; magiſtratu vt eſt glo.in.d.l.fi.⁊ glo.in.l.
pꝛima.ff.de noui ope.nunci.⁊ voluit Bar. in.l.nec quicqᷓ .vbi ðᷣ
cretum.ff.de offitõ.pꝛoconſul.⁊ Bart.in.l.in cauſe.ꝭ.nunc viden/

,

dum.ff. de mino.⁊ Saly.combononienſis in.l.placet. C. de peda.
iudi. Immo ẽt ꝑ iudicẽ delegatũ põt ↄcedi vt eſt tex.iĩ.d.l.fi.
⁊ voluit Bar.in.l. a.ff.de in inetg reſtitu.⁊ Bar.in.l.cum fideicõ
miſſum. ff.de confeſſ.⁊ Bal.in.l.aduerſus.C. ſi aduer.rem iudi.
ad quos me remitto ⁊ redeo ad iſtum text.de quo agimus.qui vt
dixi non pbat id ad qð omnes eũ allegant.Cuius verba ſunt hec.

CSi is qui in integrum reſtitui põt abſtinuerit
ſe hereditate ante q;diu poterit in integrum reſti
tui exiſtimamus condictionẽ ceſſare quis nõ eſt
certum ab inteſtato neminem ſucceſſoꝛem extare
eſt tamen verius admittendam conſtitutionem.

1 16 Ludo. Roma.in aũt.ſimi
X. in teſta mento. liter in repeti.ſua in.xviij.
ſpetiali inter vltimas voluntates in cauſis pijsad.l.falci.⁊ dñs me
us Alex. in.l.non dubiũ in vlti.col. C. de teſtis reputant iſtũ text.
ſingula.ad hoc ꝙ heres ſoluens vnum legatũ pium in teſtamento
minus ſolemni relictũ cogitur ſoluere ẽt aliud legatũ veniens in cõ
ſequẽtiã illius. Sed tu aduerte ꝓ vero intellectu iſtius text.
Quem ego intelligo pꝛocedere qñ illud legatũ in conſequentiã fac
tũ erat ⁊ eidemmet relictũ ſecus ſi alteri vt bic in verſi.⁊ ei pꝛeſtã
da ⁊c. Cuius tex.totius verba ſunt hec.

L. In teſtamẽto: qð perfectum non erat alumne
ſue libertatem fideicõmiſſariã dedit:cum oĩa fi/
lij veluti ab inteſtato egiſſent: queſiuit impatoꝛ
Antoninus: an ex cauſa fideicõmiſſi manumiſſa
eſſet: ⁊ interlocutus eſt: etiã ſi ab inteſtato nihil
pater petijſſet pios tñ filios debuiſſe manumit/
tere eam:quam pater dilexiſſet:pꝛonunciauit igi
tur recte eam manumiſſam ⁊ ideo fideicõmiſſa
etiam ei pꝛeſtanda ⁊c.

L. generaliter.S.ex teſtamento

Doctoꝛes hic ⁊ etiam dñs meus Alex.de Imo.in.l.ſi patroni
Sactiones in.vj. col. ff. ad trebel.reputant iſtũ tex.ſingul.ad hoc q;
lʒ ſilius exheredatus non poſſit grauari noĩatiz ſicut nec filius pᷣte
ritus põt ẽr grauari vt in.l.Fa.fl.de legat.iij.cum ſimilibus ⁊ in.l.
ab eo cum ibi plene nota.C. de fideicõmiſſ. Tn poteſt grauari ſub
nomine appellatiuo caſu quo hereditas ꝑueniat ad eum ab inteſta
to puta dicendo ad quemcunq;mea hereditas perueniat caſu quo
teſtm̃ non valeat det centũ titio ⁊c.vt ibi per eos. Sed tu ad/
uerte pꝛo nouo intellectu iſtius tex.quẽ pꝛimo ⁊ ante oĩa ego intel
ligo in terminis ſuis vʒ in libertate relicta vt hic in verſi.libertates
directas vel fideicõmiſſarias ⁊c.⁊ ſic hic concurrit fauoꝛ libertatis
qui oꝑr hoc.non aũt loquitur iſte tex.in omnibus alijs legatis ꝓut
dicebant pꝛefati ſcribentes ⁊ non bñ. Sed hodie iſte tex.coꝛectus
eſt pꝛout dicit etiã glo.hic ꝑ tex.in aũt.ex cã.C.de libe.pꝛete.⁊ ideo
non inſiſto multum in eo. Cuius verba ſunt hec.

Ex teſtamento qð agnatione poſtume ruptuʒ
eſt conſtat neqʒ directas libertates competere:
neqʒ fideicõmiſſarias deberi:quas non a legiti/
mis quoqʒ paterfamilias heredibus reliquerit
ſatis conſtat ⁊c.

Pi Bar. hic dicit iſtum text. eſſe
. lutins titins. notabilem ⁊ ſingulareʒ caſuʒ
ad boc pꝛopoſitũ ꝙ heres inſtitutus ⁊ fideicõmiſſarius non poteſt
eſſe fideicõmiſſarius niſi ſit heres.hoc mõ intelligens iſtum text.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu eius qui iudicio
meo boc non pꝛobat. Nam ſeia vxoꝛ lutij titij hic fuit grauata pꝛe
ſtare libertatem Heroti ſeruo teſtatoꝛis ⁊ ipſemet teſtatoꝛ dixit vo
lo eum eſſe liberuʒ cum conditione. Tñ ſi hoc placeret vxoꝛi ſue.
UVn verba diſpoſitiua circa libertatem erant appoſita in teſta
mento ⁊ ẽt alius coheres ibĩ erat inſtitutus.ad quem tota heredi⸗
tas peruenit ob repudiationem dicte ſeie vxoꝛis inſtitute pꝛo dimi
dia qui coheres tenetur pꝛeſtare libertatem.caſu quo directa liber
tas non competijſſet.vnde non eſt mirũ ſi non curatur de ↄditione
ipſius ſeievxoꝛis ibi in tex.nam ſi fuiſſet ipſa fideitõmiſſaria in hoc
caſu fuiſſet opus diſputare in fine littere de ſua ↄditione vt ibi in
ver ſi contradicere poſſit ⁊c. Unde iudicio meo tota vis ⁊ ratio iſti
us tex. non ſtat in ſideicõmiſſo aliquo iniuncto ſed ſtat in conditiõe
illa ſi placeret ei vel ne an oꝑetur vt ea ndicente non poſſet ille ſer/

uus hic conſequi libertatẽ ⁊ dr ꝙ ſic ſed de fideicõmiſſo nihil peni
tus dr hic nec dici poteſt ⁊ idem oĩo eſſet ſi vxoꝛ non fuiſſet inſti
ta in aliquo ⁊ relicta fuiſſet libertas ſeruo cũ hoc ꝙ ſi placeret 1
ri. Nam ſi illa contradiceret ſine iuſta cauſa tamen libertas dee

retur quia verbi placet intelligendu eſt ad arbitriũ boni viri ſz ille

tex.aliter in hoc ẽt allegetur ⁊ non bñ circa impoꝛtationem verbi
placet vt ex. S.dictis appʒ ⁊ etiq ex ipſo tex. Cuius verba ſunt bec.

. Lutius titius teſtamento facto ſeiam vxoꝛem
ſuam. Item titiã filiam comunẽ equis poꝛtioni/
bus ſcripſit heredes: item alio capite herotẽ ſer
uũ meũ qui ⁊ phiſilus vocatus ẽ liberũ eſſe volo
ſi vxoꝛi mee placeat cum itaqʒ ſeiavxoꝛ lutij titij
abſtinuerit ab eadem hereditate ⁊ ex ſubſtitutio
ne poꝛtio eius ad titiaʒ filiam puenerit: Quero
an bero qui ⁊ phiſilus vocatus ex his verbis ſu
pꝛaſcriptis libertas compet at modeſtinus hero
ti ꝙ vxoꝛ teſtatoꝛis hereditate ſe abſtinuit nõob
eſſe. Nñ. Item quero an ſeia vxoꝛ que ſe here/
ditate abſtinuit petenti heroti libertateʒ iuſte cõ
tradicere poſſt modeſti. Rũñ. Seie diſſenſum
nullius efſe momenti.

* Ange. hic ⁊ ẽt Ange. in. . ſi vero exßſ
S 9, 13
3 lo.i 11. 1 T. ſiz in aũt ð here.⁊ falci. Tudo, Ro
in aũt.ſimilr.C. ad.i.falci.⁊ dns meus Alex.de Imo.in.l.qui cec.

in.iiij.col.ff.ad.l.falci.⁊ etiã in.l.qui totã in vlti.col.ff.ad trebel.et

Bal. Ange.⁊ Pau.de caſtro in aũt ſed cum teſtatoꝛ. C.ad.l.falci.

⁊ ẽt dñs meus Alex.de Itno.in.licenturio in.xlvij.col.ffde vulga.
⁊ pupil.reputãt oẽs iſta glo. ſingula.ad hoc ꝙ teſtatoꝛ vr pꝛohibe
re detractionem trebellianice dicendo volo reſtitui debere totã vel
integrã meam hereditatẽ titio vel volo omnia bona mea perueni
ad titium ⁊c.de quo etiã poſuit Bart. in.l.titius.ff. ad trebel.vbi
idez tenet ? Bal. in.l. ſi quis ad declinandam in.iiij. col. C. de eßis
⁊ cle.⁊ Bal.in.l.pꝛecibus.C. de impub.⁊ alijs ſubſti.⁊ dñs meus
Alex.ð Imo.in ſuo conſi:v.in pe.col.in.iij volumine incip.Circat
pꝛimum dubiuʒ ⁊c.⁊ Ange.in ſuo conſi:cxxv.⁊ Ludo. Roma.in
ſuo conſilio.lxxix.ad quos me remitto ⁊ pono verba iſtius gloſe.
Que ſunt hec.
CIntegra pꝛeſtentur vt in hoc legato ceſſet fal
cidia quemadmodum ſi teſtatoꝛ nominatiʒ dixiſ
ſet ne falcidia haberet locum:vt in autẽ.de here.
⁊ falci.S.ſi vero expꝛeſſim ⁊c.

De liberali cauſa.

◻ 3 Illuſt. dñs Franc.
ODan lus §. Laius. aret. in.l. ſ ita ſtipu
latus eſſem in.iij.col.ff.ve verbo.obliga. allegat iſtũ text.pꝛo ſingu
lari ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ fauoꝛe libertatis ille qui habet ſeruire tii⸗
ennio continuo alicui dr̃ ſeruire continue etiã ſi interpellatiz ſerui/
at ⁊ conſequitur libertatem oĩo. Sed tu aduerte pꝛo nouo⸗?
vero intellectu meo iſtius tex.qui non pꝛobat hoc ſi bñ ⁊ ſubiiliter
ponderetur nam iſte ſeruus hic pᷣ non ſeruiuit triennio etia iner/
pellato cum ille cui ſeruire debebat moꝛtuus eſſet ante triennium
vt hic in verſi. ꝙ ante trienniũ deceſſerit cc. Secundo dico
pꝛincipaliter tps triennij fuit poſitum libertati dande licet inconii
nẽti haberet ille ſeruus ſeruire qui tamẽ fuit venditus vt poſt yen
ditionem conſequeretur tibertatem ⁊ hãc rõeʒ ſentit bic ter aper
te in fine. Cuius verba ſunt hec.
Haius ſeius ſticũ ſeruum lutio titio vendidi:
ita vt titius ſticum poſt trienniuʒ manumitteret:
ſi continuo triennio ſeruiſſet: Sed nondum ex/
acto tempoꝛe triennij ſticus fugit:⁊ poſt aliquan
tulum tẽpoꝛis titio reuertit: Quero an obſtetſti
co ad conſequendaʒ libertatem ex venditione ꝙ
ante trienniũ diſſeſcit paulus reſpondit ſecundũ
ea que pꝛoponerent᷑ expleto tẽpoꝛe poſtquod ſti
cus manumitti debuit libertatẽ ei cõpetijſſe ⁊c.

ensmngfnin umn mol

eel. 5,
ritgſun enhunn
iluncgcſotibtam itannchn
Wüarumticnme;den in
rnumrmtant
Ulktongommngiſrgusn
e Kcurnetarut
fſparneczgidntungan
fpauunianfugnmter
nigſitnin um s
nnerm tilligré:

Atenſons

7 6 1 4 .
Ailitliencheng e
uiuiiiuin
n nihſtiininin
n nn

—
—

ð

et hſ
W ſllktnn clniterie
Grziettinnte N

iria dbnſuſnanin
Atttrmitanlin ſi
Oehoſt Noleſi,g⸗ i

Vinn. nin

E;za uemijinlii ſinniti
ma rt AaiNimel tſe
Crit
(m uſtmr ripoelagoact
õäü

Cxfacicinbaberellooumgtigonid.

1fna Awocmeſinu.

Or tberii ui

f
. Pau 5. o. nrlun
Caaddrfiwdtig igttüigg nſier
cnncntht unttnn
diinn nnnrli ian i hſl
nmnid likiſt li
1m nagmmntinziiitll

rri n n hmnulir

NNEENH mrmmn tti ſihſni

SS
eimctgin lioiin.
o⸗ innininiinu
unnn Pbeniſe: Sein⸗
lneimificssfigt 4

Qui⁊ a quibus.

Ex tatita tõne legis non poſſu/
. roſpex it. inns perimere fomns vſins le
vꝛmaliter diſpoſitis foꝛmaliter cõtingentibue tex.
1 1 nhoa quem text.pꝑꝛo ſmgulari ad hoc pꝛopoſitũ allegat
Bal in.l.a. in fa col. C. que ſit longi.conſu.dicens tamen euʒ eſſe
algat ? ab omnibus allegatũ ⁊ ẽt dñs meus Alex.de Imo.hic
apoſtillis ſuis ad Bart. idem dixit ⁊ dũs meus Alexã. de imo.
8 l vbi pure in a col.ff.ad treb. cum quibus ſto in hoc quia tex.
p ime pꝛobat maxime in verſiᷣ qð quidem per quam durum eſt
c. nec eget aliqua noua mea interpꝛetatione put patet ex eo niſiq⸗
addo vnuz verbũ ꝙ vbi non poteſt reddi in lege vel in ſtatuto niſi
vnica fatio illa babetur ꝓ expꝛeſſa licet nõ expꝛeſſa fueritvt eſt glo.
in.l.quauis ⁊ ibi Bal.C. de fideicõmiſ. ⁊ voluit ẽt dñs meꝰ Alex.

in ſuo conſie xlviij.in volu. incip. ubꝛica de vocatione pr̃is c.?

in conſil xxx. in eodeʒ pᷣ volu. incip. Uiſo ⁊ oppoꝛtune aiaduerſo ti
mio inw in conſi lxxrxvij in o volu. incipiẽ. An legitimatus
c a in conſi cvj.in P volu. incip. Quo ad pns dubium ⁊c. ⁊ in cõ/
ſi cryin fo. volu. incipiẽ. Ser antoninus de capucijs ⁊c.⁊ in con/
ſeclxxxv. in o volumine incip. latiſſimũ conſiliũ ⁊c. ⁊ in conſi.cxc.
in vo volu. incip. Mature digeſtis xc. ⁊ in conſi. clxxxxiij in eodeʒ
Ho. volu. incip. caſus talis eſt ve quo ⁊c. ⁊ in conſi. xxij. in. iuije volu.
incip. Conſideratis verbis ſubtilibus ⁊ de molendinis ⁊c.⁊ in cõ/
ſelxviij in. ije volu. incip. Uiſo pꝛoceſſu cauſe vertentis inter Anto
nium ꝛc.ad quem me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo nunc agimꝰ
ne exeamus paincipale pꝛopoſitum noſtruz in quo cum eis Cuius
tex. verba ſunt bec. .—
L. Pꝛoſpexit legiſlatoꝛ: ne mancipia per manu
miſſ ionem queſtioni ſubducantur id circoqʒ pꝛo
hibuit ea manumitti certumqʒ diem pꝛeſtituit:
intra queʒ manumittere non licuit ipſa ergo que
diuertit omnes omnimodo ſeruos ſuos manu/
mittere: vel alienare pꝛohibetur quia ita verba
faciunt vt nec euʒ quidem ſeruum qui extra mi/
niſteriuz eius mulieris fuit vel in agro vel in pꝛo
nincia poſſit manumittere:vel alienare quod qui

dem per quam durũ eſt ſed ita lex ſcripta eſt ⁊c.
De ſtatu liberis.

L. tercia. . ſi qiis heredi. zud.

aret. in.l. ſi mihi ⁊ tibi. . ſi quis ſeruos in pe.col.ff. de legat. . repu
lat iſtum tex. ſingularem ad hoc ꝙ iuſſus dare aliquid beredi in/
ftacentuz tempus a die moꝛtis non tñr dare. neq; currit tps niſi a
die adite heredlitati. Sed tu aduerte p nouo ⁊ vero intellec
tu iſtius tex. qui ita intellectus pꝛout dicebat pfatus dñs Sran.nõ
haberet dubitationẽ ſi dixiſſet teſtatoꝛ vt quis daret hrdi aliquid
nam donec ille ſit heres non curreret ſibi tempus ſed hic non fuit
dictu aliquid de herede vt ei daret vt heredi. Sed quis iuſſus fu
i dare intra. xxx. dies a mõte teſtãtis puta titio. Sed nõ victũ fuit
vt hrdi ꝛ in hoc ſtat virtus iſtius text. vt grauatus dare intra. xxx.
dies a die moꝛtis intelligatur. babere ẽt in ſe tacitũ diem doner ille
ſit heres T adiuerit bereditatem ⁊ in hoc ſtat vt dixi virtus iſtius
lex. Cuius verba ſunt hec.

Si quis heredi in diebus.xxx.pximis moꝛ/
titeſtatoꝛis dare iuſſus fuerit deinde beres tar/
dius adierit: trebatius ⁊ labeo ſi ſine dolo ma/
lotardius adierit dantẽ eum intra.xxx. dies a/
dite hereditatis ad libertatem peruenit̃ que ſen/
tentia vera eſt. Sed quid ſi data opera traxit:
an ob id ſtatim vbi hereditas eſt adita:ad liber/
tatem perueniat: Quid enim ſi tunc habuit poſt
aditam libertatem deſijt: Sed ⁊ hic expleta vi/
debatur condictio quoniam per eum non ſtete/
rit: quo minus impleatur ⁊c.

De acquir. rerum dominio.

4 , 9 U eq gm. Bat · hic dicit e iſte ẽ ſingularis tex.
ad bot pꝛopoſitũ cum vniuerſita/
te bonoꝛũ trãſeunt ea que alias non poterant alienari vt hic in eo
pꝛo quo facit qð voluit Spe. in tit de locato. 5. vje verſi. cxiij. vbi
dicit ꝙ vniuer ſitati multa cedũt que P ſe nõ cederẽt -c. Sed
tu aduerte pꝛo vero meo intellectu iſtius lex.nam ꝓcedit in aliena
tione vniuer ſali ex vlceima voluntate non aũt inter viuos vt ibi in
verſie tranſea eunt ad hereditatem æc. ⁊ in fi. in verſiꝰ cũ heres inſti /
rutus vñs efficitur xc. ⁊ ſic bic eſt quedam alienatio necceſſaria et
ideo non eſt mirũ ſi cum ea talia bona alias pꝛohibita alienari poſ
ſunt alienari æ hoc mihi ꝓbat iſte tex.recte ⁊ ſubtiliter põderatus
quez ego hoc mõ nouiter intelligo. Circa quẽ tex. addo Et ali
ud ꝓhibitus alienare põt heredem inſtituere T talis alienatio ge
neralis ſeu vniuerſalis valet ᷣm glo.in Hca. C. ne lic. ber merce ſi⸗
H: ⁊ voluit etiã Gar. in.l.ſi ita quis. . ea.lege. ff. de verbo. obli. de
quo poſuit aliquid Pau. de caſtro in conſi. cxlvi. ⁊ in cõſi cclxxxi.
ad quos me remitto ⁊ redeo ad iſtum text.de quo agimus ne va/

gemur minus ab extra quem declara vt ego nouiter feci modo.
Cuius verba ſunt hec.

L·Quedã que non poſſunt ſola alienari:per vni/
uerſitatem ad heredem tranſeunt: vt fundus do
talis:vel res cuius aliquis comertiũ nõ habeat᷑:

nam et ſi legari ei non poſſit tamen heres inſtitu
tus dominus ceius efficitur ⁊c.

Doctoꝛes oẽs in.l.i.S.itẽ acquiri
Z 4 B 1 ſeruus mꝛWus.ff. de acquir.poſſeſ.poſt glo.

ibidem multũ laboꝛant ꝓ dando vero intellectu ad tex. in. .l. ſi ſer
uus nꝗ aliqui voluerũt ꝙ iſte tex. ponat duos caſus diuerſos pꝛi
mus eſt ꝙ acquiſitio fuerit facta ex opera ſerui vel ex ſubſtantia
bonefidei poſſeſſoꝛis ⁊ iſta ſit cauſa quare bic dñʒ non querit dño
vo ſerui. Secuũdus caũs eſt qñ acquiſitio nõ fuit facta ex ope
ra ſerui vel ex ſubſtatia bone ſidei poſſeſſoꝛis quo caſu ſicut acqui
ritur hõi libero poſſidẽti bona fide ita acquiret᷑ vero dño ſerui bo
na fide poſſeſſi ⁊ ſic eſſet ↄꝛium eius ꝙ dĩ in pꝛimo verſi.vnde va
riatur ibi caſus ſᷣm glo.⁊ doctoꝛes. Sed tu rõſidera quia iſte
intellectus non eſt de mente iuriſconſulti hic qui decidit duo vʒ ꝙ
non acquiratur vero dñno nec bone fidei poſſeſſoꝛi niſi acquiſitio ꝓ
cedat ex re ſa. Preterea ſi verſiculus nec tua ⁊c. mutat caũs
ſicut dicunt docto. vt in illo verſicu.dicit acquiri homini libero qui
erat ſeruus putatiuus ita etiã debuiſſetdici acquiri verodño vnde
iſta non ſunt de mente iuriſconſulti aliquo modo ⁊ etia⸗j pᷣm hunc
intellectũ ratio aſſignata in pꝛimo verſu non eſſet bona quia dicti5
ꝙꝙ infertur ex rõne poſſet eſſe verũ ẽt ſtante oppoſito eius ꝙ eſt ai
ſignatũ in rõne. Quapp dicebant docto. in. d. .itẽ acquirimꝰ
⁊ maxime Illuſt. dñs Fran. aret. ꝙ ipſe multum dubitabat ſuper
iſto tex.⁊ ꝙ iuriſconſulti fuerunt z inuiceʒ ⁊ ꝙ cõpilatoꝛes non
aduerterunt tamen ſubdit ipſe ꝙ iſta ſolutio nõ admitteret̃ cuʒ ni
bil debeat eſſe 2ꝛiuzʒ in iure ⁊ ideo dicit ipſe poſſe reſponderi vltra
oẽs doctoꝛes ꝙ aliqũ ille qui tradit rem ſeruo intendit tranſferre
dñium ⁊ poſſeſſionem ſimul in eum cui dʒ fieri acquiſitio ⁊ tune
pꝛocedit tex.in. d.l.ſi ſeruus in pꝛin.ſ.ꝙ dno non acquiratur 1 ra⸗
tio eſt quia qñ ex traditide tranſſertur poſſeſſio cauſa imenediata
acquiſitionis poſſeſſionis eſt traditio cauſa vero acquiſitionis do
minij eſt poſſeſſo vt in. l. traditio in pꝛinci.ff. eo. titu. ⁊ in. . ex his
inſti.per quas perſonas no.acqui.quia ergo tradens voluit trãſſe
re per medium impoſſibile ideo impeditur tranſlatio. Si vo
tradens expꝛeſſe velit tranſfere vñium ſine poſſeſſione vel ſumus
in caſu dubio tunc vt actusmagis valeat qᷓ; peat dicemus ꝙ videtĩ
tradidiſſe eo mõ vt melius traditio poſſit ſoꝛtiri effectũ ⁊ tranſfer
tur dominiũ in verum dñnm ſerui ⁊ hoc modo ꝓcedant alia iura.
Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex. naʒ
hec oĩa iudicio meo ſunt diuinatoꝛia ad iſtũ text. put ẽt fatet ipſe
met dñs Sranc. aret. in. d.S.item acquirimus dicens necceſſanum
foꝛe ita dicer ꝓ ↄcoꝛdia iuriXꝗ. ¶Un ego dico ꝓſeruus hic emit
rem ex pecunia non dni nec bonefidei poſſeſſoꝛis nam eis caſibus
vel altero eoꝛũ acquireretur eis ſine dubio ex cuius re emiſſet vt

in.l.qui bona ſide in pꝛin.eo.titu.⁊ in. Sidem placet inſti.per quas

obis acqui. vñ res illa empta ex pecunia tercij non acqui⸗
Kam nec boneſtee poſſeſſoꝛi ⁊ ſic ſeruus erat nudus miniſter
in emendo ⁊ rõ dubitandi crat quia ei ſeruo res tradita erat vt in
verſicu.traditaq; ei eſſet ⁊c.⁊ pꝛopter hoc videbatur acquiri dño
cum eſſet tradita ſeruo ſuo. Sed ratio decidendi eſt ꝙ non ec
quiritur ei quia ons non poſſidet eum ſeruum nec ẽt queritur bo
ne le poſſeſſori cum. non ex re ſua empta ſit vt ibi in verſioſi nõ
ex re tua ꝛc. Vel dicamus ꝙ ideo hic non queritur dno quia
in acquiſitione illius rei requirebatur poſſeſſio vtpore in re aliena
in qua requirebatur vſucapio que non poteſt pꝛocedere me doſß eſ

6
72

ſione ⁊ ideo ſibi non queritur ⁊ ẽt non poteſt queri donefidei poſ/

ſeſſoꝛi qꝛ non ex re ſua queſita eſt ⁊ ſic tex.iſte diſputat an acqui/
ratur non de pꝛeſenti ſed cuʒ tpᷣe ⁊ ſic cũ vſucapione vt ibi in verſi.
nec meam fieri quia ſeruum non poſſidebã ⁊c.⁊ ſic res illa per ſer
uum empta ex pecunia aliena erat aliena in qua requirebatur vſu
capio ſed cum non eſſet poſſeſſus ſeruus a dño non poteſt effici dñi
nec etiã poteſt effici boneſidei poſſeſſoꝛis cum non ſit ex re ſua vel
ex oꝑa ſerui. ¶lel ⁊ tercio dicamus ꝙ iſte tex.loquitur ĩ ſeruo
meo emente rem de pecunia mea peculiari tamen me ignoꝛante et
a non dño quo caſu opus eſt vſucapione ⁊ ꝑꝑ hoe non efficit᷑ mea
cũ non habeã poſſeſſionem ſerui ꝓ quo allego tex.in.lliber homo
in fine eo.titu.in verſi.ſed nec per ſeruum alienũ xc. ¶Uel ⁊ alr
dicamus ꝙ ſeruus meus hic emit etiã rem noĩe meo que ei tradi
ta fuit vt ibi in verſi.ei qᷓ; tradita eſt ⁊c.ſed ideo non efficitur mea
quia emptoꝛ ⁊ venditoꝛ non agebant hoc qð requirit᷑ vt in.l.qui
mibi donatũ cum ibi nota.in glo.magna in fi.⁊ in.l.xem ex mãda
to eo.titue⁊ ideo opus erat vſucapione. ſed cum ſeruus non eſſet
poſſeſſus a vero dño res illa non fuit effecta dmi vt in.l.ſmme poſſeſſi
one cum ſimilibus de vſuca.de quo alias legendo dixi in.d..ites
acquirimus ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba tex.
d.l.ſi ſeruus. Que ſunt bec. .
L. Si ſeruus meus cum tibi bona fide ſeruiret
rẽ emifſet:traditaqʒ ei eſſet:pꝛoculus ait nec meã
fieri quia ſeruum non poſſidebã:nec tuam:ſi non
ex re tua ſit comparata: ſed ſi homo liber bona

fige tibi ſeruiens emerit ipſius fieri.

L. ſi per epiſtolã.s/paulus ver.

Bar. hic dicit ꝙ ipſe habet iſtuz t
ſi id 10 d multus notabili dicens etiam ſe eei
eum alibi ⁊ ſic facit eum ſingu. ad G̊ ꝙ in publico natum publicũ
eſt vt hic in tex. in fi.· Sed tu aduerte ꝓ plenioꝛi intellectu iſti
us tex.qui iudicio meo non ſolũ loqr in nato in publico ⁊ ſic a na /
tura ipſa ꝓducto pꝛout dicebat Bart. ⁊ coĩter alij poſt eum hic et
alibi de iſto tex. cõmemoꝛantes ſed etiã loquitur tex.iſte in edifica⸗/
to in publico ⁊ ſic ex accidenti nã efficitur oĩo publicã vt ibi ĩ verſi.
natũ aut edificatũ eſt ⁊c.⁊ ſic ego intelligo iſtũ tex.nouiter ampliã
do euʒ pꝛout fuit expꝛeſſe de mente iuriſconſnlti ſi bñ ponderetur
⁊ hoc modo magis ſeruit nobis qᷓ; ſolum dicere de nato in publi /
co ia quo minoꝛ eſt ratio dubitandi ſed maioꝛ ratio dubitandi eſt
in eo qð ex accidenti ponitur in publico iuxta.l.qui habet in pꝛin.
⁊ in..p.fl.de tutelis ⁊ in.ꝭ.ſed naturalia inſti.ð iur.nã.gen.⁊ ciui.
⁊ in.l.tutelas.ff.de capi.dimi.cum ſimilibus pł ribꝰ que in mediũ
afferre poſſem ſed nolo vagari ab extra ſed redeo ad text. iſtum
Cuius verba ſunt bec.

C Waulus ⁊c. Si id quod in publico natuʒ aut
edificatũ ẽ publicũ eſt:inſula quoqʒ que in publi
co nata eſt publica eſſe debet.

Se acquirenda poſſeſſione.

Glo.in.l.pꝛima in glo.magna.

Dñs meus Alex.de Imo. hic in.xiij.col.reputat iſtam glo.ſm
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ qui ingreditur fundũ poſſeſſum ꝑ ab
ſentẽ ſi poſtea diſcedit dr̃ oioretinere ſuã nãlem poſſeſſionez de qͥ
alias hic dixi poſt alios docentes hic ad longum ⁊ ideo non repeto
nunc niſiꝙ pono verba glo. Que ſunt hec. =
Naturaliter ⁊c.in verſi. Item quid ſi non ſit
in conſpectu nec de pꝛoximo ⁊ ſic ãmiſit ſi rede
at. At ſit ð pꝛoximo ſi redeat an recuperet. Gñ.

ſic ſi ita ſtat vt de facili poſſit recuperari ⁊c.

L.pꝛima.s.per ſeruũ qui ĩ fuga.

Doctoꝛeas bit coiter intelligunt iſtũ tex.ꝙ ſeruum fugitiuum
poſſidemus ⁊ vſucapimus ⁊ ꝑ eum poſſeſſioneʒ acquirimus ⁊ ſic
paulus iuriſconſultus repꝛehendit neruam filiũ hic pꝛout ego etiã
alias ibi legendo dixi late de hijs omnibus ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ
non ero. Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius
lex.quia dico ego ꝙ non inducitur aliqua repꝛehenſio õ neruaʒ fi/
ium immo Paulus iuriſconſultus concoꝛdat cil eo iungendo tex.
ln. l.ij. S. ner ua filius infra eo titu. vbi repetitur idẽ tex. ⁊ cõpꝛoba
itur per eũdemmet Paulu vt dicamus ꝙ per ſeruuʒ fugitiuũ non

poſſidemus aliquam rem licet eum poſſideamus ⸗= .
mus niſi ab alio poſſideatur ſed ꝑ ſernum fugitiuũ en rpi⸗
mus poſſeſſioneʒ ſed aliud eſt acquirere poſſeſſionez rei queſue
eũ naz hoc concedit᷑ vel vſucapere aliquã rẽ mediãte pſona ſna ⸗
bm denegatur ⁊ hoc pꝛobatur in verſi.poſſeſſionem aũt ac. OQue
verba pꝛecedunt diuerſiſicando a pꝛecedentibus ⁊ ideʒ pbatur in
verſi.ſed vtilitatis cauſa ⁊c.vbi conceditur vſucapio non aliarũ re/
rum poſſeſſarũ p ſeruum. ſed conceditur vſucapio ipſius ſerui et
hot introducitur ꝓ ſpetialitate vt in. d. verſi.ſed vtilitatis cauſa æe
que verba ſonãt.i.ꝓ ſpetialitate vt eſt tex. in. l. iin. 5. fi. ff de verbo
obligat. in verſi.vtilitatis cauſa ⁊c.⁊ in.l.ſeruũ pupilli.ffrem ratq
haberi in verſi. vtilitatis cauſa ⁊c.cus glo.que dixit.i.ſpake eſt ꝛc
⁊ ita volo dicere hic qdð ſpetiale eſt vt ipſe ſeruus exiſtens in fuga
poſſit vſucapi.⁊ impleatur vſucapio eius. Sed non poſſumus vſu
capere alias res mediante eo.vel pſona ſua. Et ctiã vſucapio ipſi
conceditur cuz grano ſalis videlicet ⁊ cum limitatione dummodo
inſe ab alio non poſſideatur ⁊ hoc modo ego intelligo iſtum texi
Cuius verba ſunt hec.

CPer ſeruũ ꝗ in fuga ſit:nihil poſſe nos poſſide
re nerua filius ait: licet reſpondeatur quãdiu ab
alio non poſſideat᷑ a nobis euʒ poſſideri ideoqʒ
interim ⁊ poteſt vſucapi: ſed vtilitatis cauſa re/
ceptum eſt:vt impleatur vſucapio quãdiu nemo
nactus ſit eius poſſeſſionem. Poſſeſſionem autẽ
per eum acquiri ſicut per eos:quos in pꝛouincia
habemus caſſij ⁊ iuliani ſententia eſt.

Z.pꝛima.S.municipes. douoes⸗
ligunt iſtum tex. ꝙ vniuerſitas peteſt ꝑ ſe ⁊ ꝑ aliũ poſſidere ⁊ poſ
ſeſſionem acquirere. Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellec/
tu meo iſtius tex. naz dico ego ꝙ vniuerſitas non poteſt ꝑ ſe poſſe
ſionem acquirere nec vſucapere ſed bñ poteſt iam acquiſitã tenere
⁊ etiã vſucapere p ſeruum ⁊ ꝑ liberã perſonã tantum alias aũt nõ
⁊ hoc eſſe verũ colligo ex iſto tex.ĩ verſi.municipes ꝑ ſe nihil poſſi
dere poſſunt ⁊c.⁊ in verſi.pꝑ ſeruũ poſſidere ⁊ vſucapere poſſe ⁊c
vt etiã poſſidere ⁊ vſucapere municipes poſſint.idq; eis ꝑ ſeruum
T liberã perſonã acquirere ⁊c.iuncta gloſella parua in ver.idq;ꝛc.
que dixit.i. poſſeſſio ⁊ hoc modo ego intelligo iſtum text. nouiter
pꝛout etiã ibi alias legendo late dixi ⁊ poſuit ẽt aliquid dñs meus
Alex.de Imo.in ſuo conſi.lxxxxix.in.iij.col.in.v.volumine incipi.
De reuocatione atentanoꝛũ ⁊c. ⁊ Raph.cuma.in conſi.clviij.in ſa
⁊H in.iii.col.incipi.Uiſis inſtrumẽto publico ⁊c.ad quos me remit
to ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero. Sed ſolũ pono iſtum text.in
mediũ in quo conſideranda eſt lex ſequẽs hic ĩmediate que incipit
Sed hoc iure vtimur que venit diuerſificatiue ad ꝓximuʒ dictum
nerue filij qui voluit vniuerſitatẽ poſſe poſſidere ⁊ vſucapere per
ſeruum. qui peculiariter acquirat.in quo vltimo aliqui tenebitã
rium.ſed dr in.d.l.ſed hoc iure vtimur.ꝙ vera eſt oĩo nerue ⁊ ne
dum ꝑ ſeruũ poteſt vniuerſitas poſſidere ⁊ vſucapere ſed ẽt per l.
berã ꝑſonã ⁊c.ſed per ſe non dr vt poſſit poſſidere vel vſucapere.
Immo remanet fir ma pꝛima concluſio poſita in pꝛin. iſtius tex.in
verſicu.per ſe nihil poſſidere poſſunt quia vniuerſi conſentire non
poſſunt ⁊c. Cuius lex.verba ſunt bec.

CMunicipes ꝑ ſe nihil poſſidere poſſunt quia
vniuerſi conſentire non poſſunt.

Glo. in.l. tercia in principio.
Bar . bic ⁊ etiãẽ Jo.de Jmo.x dñs meus Alex. de Imo. inl.
quarta in pꝛin.in pe.col.ff.de dãno infecto dicũt ꝙ hec glo. in veſ⸗
alo ⁊c. in fi eſt ſingulanis ⁊ multũ notabilis ad hoc pꝛopoſitũ ſ
ego ingredioꝛ aliquã poſſeſſionem quaſi iam mihi traditã in pꝛete
ritũ non acquiro de nouo poſſefſionem quia non habui animũ at
quirendi de nouo ſed habui animũ ſolũ continuandi poſſeſſionem
quam credebã me iam babere. Tamen Bar. bie repꝛehendit
banc glo.vt hic ꝑ eum de quo alias bic legendo dixiꝛ ideo pꝛo nũ
non me extendo circa hoc niſi ꝙde hoc addo in terminis dñs meũ
Alex.de Imo.in ſuo conſi.cxlvj.in va.col.in.v.volumine conſilioꝝ
ſuoꝛũ incip.Quando matrimoniũ ⁊c.ad quem me remitto ꝓ nut
⁊ non dico aliud niſi ꝙ ver ba glo. ſunt hec. . . .
CAnimo licet retineri ⁊c. Sed quid ſi intraui
quaſi mihi traditã.ſ.in pꝛeterituʒ cum non eſſet .
Rñ. non quero vt hic innuit quia deeſt animus

acquirendi licet retinendi ſic ⁊c.

ſ

tümmcrihitguerlnuetn

=

(ttrabiantetim
urſiiftu tergi iinnt i,n
micpinſtſtrticnintſiae,

cuPfliktegſnentmm)

crltenkicneiend

tnmnmalginn

Whnr daline

Nrrnintnitüin

GSbnlrſronnrrr

fiitn

g. g. &

—
E —

—

= .

.
aasxhimmten it,
ithrncheginiſzſininn
ainii rd,lunin ii i iii⸗
ler zui ſotmiln a lu fllnni
NNNNIME Mbadngtet
Duti Diutmipſttie te dnn
tiee mniNNr. Suſglihmrinn
As veriAMf Nitrinten
m m e ſmi im iir in,r
u urmriu inſin imn
—
Hõ
— —
mm/ Mnin/unin
aat uiui ſuiiin t iumi
aaknpuuditun iukt
a rttipian ſndn nſninnm

CaNNiN
can ſti fin fut
ad ctoinmmnin.

11 & eg Scribentes. hie co
ſumant iſtum tex. vt eadẽ io numetfo poſſi haberi ex plu
uner itmn ceſci tiruſio non ʒꝛijs ſed diuerſis ſe inuicez non
1 aticbus ſed aliud eſt in dñio quia poſtq;ᷓ eſt acquiſituʒ ex vna
nſ non põt haberi amplius vel acquiri ex alia cauſa⁊ hoc modo
ineligunt iſtü tex. Quem reputant ſatis difficillꝗ. Sed tu ad
nore ꝓ nouo ⁊ veſo intellectu meo iſtius text. NMam ego intelligo

hic pꝛobari ꝙ poſſeſſio põt acquiri ex pluribꝰ cauſis ⁊ poſtiᷓ.eriã

iſta poteſt haberi ex pluribus cauſis.ſed dñiuʒ nõ põt ha
aanibetne cauſa ⁊ fundo hunc intellectũ in verſiꝰ ⁊ eum qui
vſuceperit cc. Nam pondero illam copulã ⁊ que venit diuerſifica
tiue ad pꝛecedentia iuxta nota. per glo.in Beca.ff. de iur.⁊ fa.igno.
GSecundo pondero eundem tex. in fi.in verſi. ex vna cauſa con
tingere vñium non poteſt ⁊c. Mam illud verbũ contingere ⁊c. de/
notat nouam acquiſtionem ⁊ p ↄns vt bona ⁊ comoda fiat relatio
? diuerſa a pꝛecedentibus opus eſt vt intelligam ns iſtum text. in
inci. in noua acquiſiione ⁊ poſtea illuz verſiculũ ⁊ eum ⁊c.in ac
quiſitone iam facta ⁊ ſic tex. babet tres regulas licet coĩter docto
res dicant eſſe duas tantũ.? ſic iudicio meo due erunt affirmatiue
vna erit negatiua pꝛout ſonat iſte tex. bñ ⁊ ſubtiliter ponderatus
pꝛout etiã allas legendo ibi latius dixi de hoc ⁊ ideo ꝓ nunc longiõ
non ero niſi ſi vis ſcire quid de dno an poſſit babeni ex pluribus
lauſis vide ṽm meũ Alex.de Imo.in ſuo corſi. lxviij.in pe.colu.
in. v. volu. incip. Milleſimo quadringenteſimo quinquagiſimo⁊c.
ad quem me remitto ⁊ redeo ad iſtũ text. Cuius verba ſunt hec.

CEx pluribus cauſis poſſidere eandẽ rem poſ-
ſnmus vt quidã putant ⁊ euʒ qui vſuceperit ⁊ pꝛo
emptor᷑ ⁊ pꝛo ſuo poſſidere ſic enim ⁊ ſi ei qui ꝓ
emptoꝛe poſſidebat heres ſim eandem rem ⁊ ꝓp
emptoꝛe ⁊ pꝛo herede poſſideo nec eniʒ ſicut do
miniũ non poteſt niſi ex vna cauſa contingere ita
⁊poſſidere exyna dumtaxat cauſa poſſumus ⁊ c

Pe acquirenda poſſeſſione.

Glo.in. l.quod meo in uerbo
Dñs meus Alexã.de Imo.hic in
poſt idere 70. ha col.reputat iſtã glo.ſingularem
ad hoe pꝛopoſitũ ꝙ poſſeſſio non poteſt tranſferi ſine cauſa habili
ſicut ner poteſt tranſferri dominiũ vt in.l.nunq; nuda.ff. de acqui.
ſeruz domi. cum ſimilibus. Hinc eſt ꝙ dicimus ꝙ poſſeſſoꝛ
ſine cauſa habili ſi cadit ab ea nullũ habet remediũ ad eam recupe
randã ſjm Ange.in.l.fi.9.ſed cum in Fa. C. de furtis ⁊ Ange.in.l.ſi⸗
ue aiſ. .ſi duobus. f. de public. Bart. in. l. ſ coloni. ff. de agꝛi. et
ten.lexjcad quos me remitto ⁊ redeo ad gloſam de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec. . .
Poſſidere ex iuſta cauſa puta donãdo vel vẽ
dendo alicui ipſam nudam poſſeſſioneʒ ⁊c. Zot
enim ſunt cauſe acquirende poſſeſſionis quot ⁊
dominij vt ſupꝛa eo.l.poſſideri..fi.⁊c.

BGlo. in.l.iii. S. ex cõtrario. an

in..q. C. de rei vendi. reputat iſtam glo. ſingularem ad hoc pꝛopo/
ſitu ſola poſſeſſio ciuilis ſed non ſola naturalis eſt ſufficiens ad
acquiſitionem fructuũ ⁊ eſt glo. in ver. ex ↄꝛio ⁊c. cuʒ qua ſto quia
tlara eſt ? non eget aliqua noua mea interpꝛetatione ⁊ eomaxime
tum alias ibi legendo de hoc dixiriʒ ⁊ ad hoc allegaui ⁊ allego nũc
Bar · igem volentem in. l. iulianus. fl. de vſufruc. ⁊ Bar. in. d. . ex
mio ⁊ Cy.in. d.l.certũ ð rei vendi. Plus dico etiã ſola cini
lis eſt apta cauſa ed acquiſitionem dominij ſᷣm Specu. in titu. de

creto⸗ * vendi.in. 5..in ver. ad euidentiam ⁊c. Cuius glo.verba

C Ex contrario dixit vnum ⁊c.vnde dic ꝙ in/

grediens habet tantum naturalem: dic ergo ſe/

cundũ Jo. duos inſolidum non poſſidere neqʒ ci
uiliter X naturaliter: neqʒ naturaliter tantũ neqʒ
ibo iuſte neqʒ ãbo iniuſte: neqʒalter iuſte alter in
iuſte vt hic ⁊ infra de pꝛeca.l.duo ĩ pꝛin. ſed vnꝰ
et ciuilr̃alter nalr̃ ſicut fructuarius ⁊ ppꝛietariꝰ.

Glo. in.iii.S. nerua. Jutrn a 0.
in. v. colu. eo. titu.l.allegat iſtam glo. iad bor anen
tum ꝙ etiã in re mobil aui abes dim Rarnac na lineden
net eam quãuis exeat eius conſpectum vt hic per eum de quo ali/
as legendo dixi hic. ⁊ ideo latius non me extendam ꝓ nunc cuʒ glo.
⸗ ſ . non eget aliqua noua mea interpꝛetatione Cuius verba
CPoſſidere ciuiliter nam de poſſeſſione ciuili
loquitur hic.S. naturalem enim ſtatim ãmito cuʒ
non inſiſto pedibus vel eaʒ non video niſi ſi im ta
lis qui tantum naturaliter poſſideã vel qui retine
az per aliũ vt infra eo.lpõp.in pꝛin.⁊ nota.ſ. upꝛa
eo.l.i.in pꝛin.⁊ ideo ſubicit hic nanciſci naz amiſ
ſa eſt naturalis: Sed quidã notant hic ꝙ natura
lis ãmittitur ſtatiʒ cum non inſiſto etiam ſi ſit in

conſpectu oculoꝛum ꝙ non placet ⁊c.
De acquirenda poſſeſ.

L. ſi qnis ni.s.differẽtia. Sat hedi
caſus qui tota die allegatur ⁊ eſt ſingularis ſᷣm eum ad boc pꝛopo
ſitũ ꝙ quis non poteſt perdere dniuzʒ ſolo aio retẽta ſibi poſſeſſio/
ne ſed aliud eſt in poſſeſſione que poteſt ſolo anĩo perdi vt hic in
tex.de quo alias ibi legendo dixi ideo pꝛo nune longioꝛ non ero qꝛ
bec materia latiſſima eſt ⁊ tex. notandus eſt niſi ꝙ addo de domi/
nio non perdendo ſolo aĩo nota.per Specin titꝰ de confeſſis in. 5§.
tercio in ver. poꝛꝛo ⁊c.⁊ per Bar. in.l.offiti. de rei vendic.⁊ p Bal.
in.l.generaliter in.xij.q.in fine. C. de non nume. pecu. ⁊ Bart. in. l.
ſi ego.ff. de nego. geſtis ⁊ dũz meum Alex. de Imo. in conſiꝰxciiij.
in.v volu.in.iiij.col. incipiẽ. Plura in materia.c. ſepe ⁊c.ad quos
me remitto ⁊ redeo ad iſtum textum de quo mõ agimus. Cuius
verba ſunt hec.
¶ Differẽtia inter dominiũ ⁊ poſſioneʒ hec eſt ꝙ
dominiũ nihilominus eius manet qui dominus
eſſe non vult: poſſeſſio autem recedit vt quiſque

conſtituit ſe nolle poſſidere ⁊c.

Glo. in.l.ſi aliquam rem in uer.
non meagm ⁊c. Aluſtr. dñs granc. areti. hic in

fa col.reputat iſtam glo.ſingula
rem ad hoc ꝙ tex.in.l.ij.S.ſubtilius.ff.de condi.ob cauſam habet
locũ in eo qui ſcit rem eſſe ſuam ⁊ tradit eam tanqᷓ; alterius.i.tan
qᷓ; illius cui tradit vt hic per eum de quo alias hic dixi ⁊ ideo pꝛo
nũc non me extendo circa boc niſi ꝙ pono modo verba glo.ð qua
agimus. Que ſunt hec. .
Non meaʒ erat tamen mea quo caſu non ãmi
to pꝛopꝛietatẽ quia alter in ea que nuda non con/
ſenſit:nec mea ſola voluntas ſi/ ufficit vt ſupꝛa eo.
l. ſi quis vi.S.differentia etiã ſi alter conſentiret
idem eſſet:quia cum rem meã quaſi tuam tibi do
non tranſfero dñiuʒ vt ſupꝛa de condi.cauſa da/
ta.l.iii.GO.ſubtilius ſecundum Aʒo.poſſeſſionem

autem ammito ⁊c.

. Illuſtr. dñs Sranc.aret.hic in.ij.
Z in terd m col. reputat tex.ſingul.ad hoc
ꝙ vbi dr in lege aliqua ꝙ quis tranſfert poſſeſſionem ſi non habet
intelligitur de traãſlatione noue cauſe poſſidendi non autem de ipſa
ſubſtantia poſſeſſionis vere vt hic per eum cuzʒ quo ſto ſimpliciter
cum alias legendo bic dixerim de hoc ⁊ tex.clarus eſt mſi ꝙ dicoq
verbũ poſſeſſio ẽt capitur alias in iure diuerſimode ⁊ varijs mõis
vt ꝑ ſcribentes in.l.ſtipulatio..hij quoq;.ff.de verbo.obligat.et
per Bar. in.l. cum antiquitas.C. de vſufruc.⁊ Bart. in.)/.i.5. ſi vir
