An heredis inſtitutio facta per metum valeat.vide in/
fra in verbo metus. L
Si filius ⁊ nepos inſtituuntur heredesvtꝝ intelligant
inſtituti ſimul ⁊ ſemel ꝗn uero ordine ſucceſſiuo.uide in⸗
fra in uerbo inſtitutio.
An feruus inſtitutus heres cui datur libertas ſub con⸗
ditione ſit heres.vide infra in verbo ſi ſeruus.
An in obediẽtia alterius noceat heredi ſicut ſua ꝓpria
ad priuandum eũ hr̃ditate.vide in.l.pr̃ifamilias.ff.de hbe
redi.inſti.cũ nouo intellectu ad illũ tex. ſingularem.
An tex. in.l.ſi pf.ff.de here.inſti.hẽat locũ in filio inſti
luto cui eſt datus ſubſtitutuſ.vide in.l.ſi quis filium in pri
mo.ff.de acqui.heredi.per glo.ſingularem ibi.
An ſeruus inſtitutus heres a dño per fideicõmiſſum
ſit neceſſarius heres. vide infra in verbo ſeruus.
An ad hoc vt ſeruns ſit heres neceſſarius vᷣbeat eẽ ſer
nus tpe mortis teſtatoris ſi añ condictionẽ efficitur liber.
vide in.l.teſtamento.ff. de here.inſti.p illũ tex.ſingulareʒ.
An heredes coniuncti videant᷑ vocati in ſubſtimtiõe p
portionibus hereditarijs. vide in.l.qui cũ plures.ᷣff.de vul
ga.⁊ pupil.per illum tex. ſingularem.
An hec verba quiſquis mihi heres erit habeant vim
clauſule codicilaris.vide in.l.ex duobus.S.filiũ.S. de vul
ga. ⁊ pupil.per glo.ſing.ibi.
An 7 quando hereditas fratris non fuit adita trãſmi⸗
tatur. vide in.l.qui duos.ff.de vulga.⁊ pupilla.per illum

tex. ſingularem.

An ſi quis leneatur dare aliquid ĩ die moꝛtis intelliga
tur etiam ab adita hereditate.vide infra in verbo moꝛs.
An quis poſſit vt heres grauari ex contractu reſtiiuere

hereditatem ⁊ detrahere quartam. vide in. l. quidam cum

filium. ff. de heredibus inſti.cum nouo intelleciu ad illum
tex.ſingularem.
An per illa verba ſi filius meus deceſſerit ſine liberis
videantur vocati liberi ex teſtamento vel ab inteſtato. vi⸗
de in.l.lucius.fl.de bere.inſti.per glo.ſingularem ibi.
Arn inſtantia cepta cum defuncto tranſeat ad eius here⸗
dem quando obligatio non eſt trnnſitoꝛia ad eum. vide in

fra in verbo ſubſtantia. =èð
An vigoꝛe ficte confeſſionis poſſit fieri executio contra
eius heredem. vide ſupꝛa in verbo fictio.
An heres ſcriptus a debitoꝛe tributario cogatur ſubire
⁊ agnoſcere onus fundoꝛum ſterilium. vide in.l. heredes.
C. de omni.agro deſerto.lib.xj.per illum tex. ſingularem.
An heres inſtitutus vt fideicõmiſſarius poſſit eẽ hereſ
ſi non eſt fideicõmiſſarius.vide in.l.lucius titius.ff.de fi⸗
dei commiſſ.liber. cum nouo intellectu ad illum tex. ſing.
An ⁊ quando pꝛeſcriptio currat contra hereditatem ia⸗
centem.vide infra in verbo peeſcriptio
An poſſit hereditas adiri tam ex teſtamento ꝗᷓ ex codi
cillis.vide ſupꝛa in verbo aditio.
An ius adeundi ⁊ deliberandi tranſmittatur ad quoſcũ
q;.vide in.l.cum antiquioꝛibus. C. de iure delibe.per il⸗
lum tex. ſingularem.
Nue ſit differentia inter opulentam hereditatem ⁊ lo⸗
cupletem. vide in.l.ſi quis mihi bona.S.ſi ſeruuſ.ff.de acq
ren. heredi.per glo.ſingularem ibi. cuʒ eius impugnatiõe.
An in hereditate dicatur eſſe qlis qualis poſſeſſio.vide
in. l. gerit.ff.de acquiren. here.per illum tex.ſingularem.
HNeres anomalus quis ſit. vide in. S. fina. inſti. de eo
cui liber. cauſa bo.adic.per glo.ſingulalem ibi.
An ⁊ quando heres debet mitti in poſſeſſionem bono⸗
rũ ex edicto diui adriani.vide in.l.fi.C. de edi.diui.adri.
⁊ in. l. fi. C. de codicillis.
An quis poſſit nutu inſtitui heres ad pias cauſas.vide

in.c.cum tibi extra de teſtamentis per glo.ſingularem ibi.

An ſecundus heres teneatur etiam ſi nihil peruenit ad
eum. vide in.l.ꝙ dicimus.S.in heredeſ.fſ.q; metus cauſa
per illum tex. ſingularem.
An ⁊ quando pena tranſeat contra heredem. vide in.l.
iij.S. ꝙ autem.ff.ꝙ quiſqʒ iur.per glo.ſingularem ibi.
Arin vnus ex heredibus tradendo rem creditoꝛi heredi
tario tranſferat dominium in eum inuitis ſeu ignorãtibus
alijs. vide in.l.ſi quis ꝓhibuerit.ff.de publici.cuʒ nouo in
tellectu ad illum tex. ſingularem.
Hereticus an ius accuſandi hereticum vel puniendi
eum duret poſt eius moꝛtem. vide ſupꝛa in verbo ac
cuſatio. J
An quis poſſit cogi accuſare de homicidio.vide ſupꝛa
in verbo accuſatio.
HNomicidium an valeat ſtatutum imponens penaʒ pe.
cuniariã pꝛo homicidio.vide in.l.domini.C. de agri
⁊ cenſitis.lib.xj.cum nouo intellectu ad illum tex.ſing.
Si quis mandauit tibi vt comitteres homicidiũ ⁊ tu
alteri comiſiſti qui comiſit quis teneatur ex vobis.vide in
fra in verbo mandatum.
An ad pꝛobationem homicidij ſufficiat pꝛobare ho⸗
m inem moꝛtuum. vide in.c.libelloꝝꝑ.ij.q.viij.cum nouo
intellectu ad glo. ſingularem ibi.
An ocidens teſtatoꝛem vel eius filiũ pꝛiuetur eius ſuc
ceſſione ⁊ applicetur fiſco.vide in.l.his cõſequenter.S.i.ff.
famili. herciſ.cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularẽ.
⁊ etiam ad tex.in.l.codicillis.S.matre.fl.de lega.ij.
loſtes an poſſint eſſe de quacunqʒ gente. vide in.l.
hoſtes.ff.de captis ⁊ poſtlimi. reum per glo.ſing.ibi.
Imperatoꝛ ad queʒ ſpectet eius electio.vide in.c.ad
apoſtolice de re iudi.lib.vj.per glo.ſing.ibi.
An impatoꝛ poſſit inſtitui.vide infra in verbo ĩſtitutio.
Imunitas conceſſa alicui an extendatur ad minima. vi
de in.l.decurio.C. de decurio.lib.x.cuʒ nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.
Ingratitudo an intelligatur reintegrari pignus pꝛopter
ingratitudinem debitoꝛis. vide ifra in verbo pignus.
An donatio remuneratoꝛia reuocetur ob ingratitudinẽ
vide ſupꝛa in verbo donatio.
Incertitudo ſtipulationis an vitiet vel nimia difficul

tas obligationem. vide in. S. ſeruus inſti. de heredi. inſti.
per glo.ſingularem ibi.
Incertitudo an poſſit ferri alia ſnĩa ex eo ꝙ pꝛima ẽ in
certa. vide in.l.fin. de ſenten.que ſine cer.quant.cum nouo
intellectu ad illum tex.
In continenti quando dicitur aliquid fieri. vide in.l.ĩij
C. de edili. actio.cum nona declaratione ad illũ tex. ſingu.
Ingrediens an pena impoſita contra ingredientem ha⸗
beat locum in mittente nullũ. vide infra in verbo nũcius.
Impetratio facta per filiuʒ an noceat patri.vide in.l.iij.

S. ſi filius. ff. ꝙ quiſqʒ iuris. per illum tex. ſingularem.

Infamis an poſſit eſſe tutoꝛ.vide infra verbo tutoꝛ.
An poſſit ſtare in ea ciuitate in qua eſt papa vel impe⸗/
ratoꝛ. vide in.l.ij.S. miles.ff.de his qui nota.infamia cum
nouo intellectu ad illum tex. notabilem.
An ex adulterio infametur maſculus ſicut infamatur fe
mina.vide ſupꝛa in verbo adulterium.
Infamis an poſſi admitti ad honoꝛes vel officia.vide
in verbo accuſatio.
Infamia. an ſola infamia pꝛiuet quem a dignitate ipſo
iure abſqʒ alia ſententia ferenda in hoc. vide ſupꝛa in ver⸗
bo dignitas. J
Infirmitas an donatio facta ab infirmo ſit cauſa moꝛtiſ
vel inter viuos.vide ſupꝛa in verbo donatio.
Inquiſitio an iudex volens inquirere de aliquo crimi
ne teneatur pꝛimo citare partẽ offenſaʒ ⁊ ſtatuere ei termi
num ad accuſandum. vide in.c.pꝛeſ byter.ij.q.v.cum nouo
intellectu ad tex. notandum in.l.ij.S. fi. ff.de adul.
Inſignis quando cauſa eſt comiſſa per papam in certo
loco ⁊ dubitatur an ſit inſignis locus an ipᷣe delegatus poſ
ſet ẽt cognoſcere ſuper boc. vide in verbo delegatio ⁊c.
Inſtrum entũ ſi notarius obmittit inſtrumto aliquam
ſolẽnitatẽ ad ſe pertinẽtẽ an ex hoc reddat᷑ falſum.vi
de in. S. qꝛ vero in aũt.de nõ alienã.per glo.ſingularẽ ibi.

An dictatoꝛ inſtrumenti falſi teneat̃ aliqua pena ⁊ qua

vide in.S. qꝛ vero in aũt.de nõ alie.per glo.ſingularẽ ibi.
An inſtrumẽtũ diuerſa manu ſcriptũ reddat᷑ ex hoc ſu⸗
ſpectũ.vide in.S.quid ſepe in aũt.de triẽ.⁊ ſemiſſ.per illuʒ
tex.ſingularem cum noua conſideratione ad eum.
An renuncians inſtrumento videatur confiteri illud eẽ
falſum. vide in.l.ſi aduerſarius.C. de fide inſtrumen.cum
nouo intelleciu ad illum tex. multum ſingularem.

Nua pena puniatur lacerans inſtrnmentum coꝛam iudi

ce.vide.C. de fide inſtrumen.in pꝛincipio.
An notarius conficiens inſtrumentum deſectiuum tene
atur parti leſe ad intereſſe. vide in.l.fi.C. de magiſtr. cõue
ni. per illũ tex. ſingularẽ cũ aliquibus addictionibus nouis
Si non valet inſtrumentum an valeat confeſſio contẽ⸗
pta in eo.vide ſupꝛa in verbo confeſſio.
An caſſatio inſtrumẽti opetur ideʒ qð caſſatio iuris.vi
de ſupꝛa in verbo cancellatio.
Si qnis pꝛoducit inſtrumentum vel aliam ſcripturam
de vna ciuitate ad aliam an pꝛeſumatur pꝛoduxiſſe totum
vide infra in verbo ſtatutum.
An redditio inſtrumentoꝛum inducat reuocationeʒ mã
dati. vide infra verbo mandatum.
An inſtrumentum continens vtilitatem vnius tantũ pu
ta donationis vel liberationis debeat edi vtriqʒ parti. vi⸗
de infra verbo notarius.
An inſtrumenta habeant executionem paratam de int
cõmuni ſi ſequitur confeſſiovel iuramentum iudiciale. vi⸗
de in.l.ſed ſi poſſeſſoꝛi.S.ðfi.fl.de iutr̃ inr. cum nouo intelle⸗
ctu ad glo.ſingularem ibi.
Interdictum quis debeat obtinere in interdictio vti
poſſidetis.vide infra in verbo poſſeſſio.
An in interdicto vti poſſidetis valeat ſententia vti poſ⸗

ſidetis ita poſſidentis. vide in.l.i. C. vti poſſi per glo.ſin⸗

gularem ibi.

SS .
lprlmta
gntanirn
lrlterritnir⸗
Guündinem
Firtramewn
Nüamninen

alrac

8

AE

eahen
irliti⸗

iman N

nat

nerenlatni

õs
meb mnſne de inpoin
nmihtiumim
edin nanun
—
mhaumim in
”õä
nt Na ftrin lentot.
emeniunudiiiininidn
ermAkvnrind eniii iini
rvra xviiini go ſnlirit.
nmem ilftmn iujrvr au
wuai Nieghiilneih
mäDUNNLYNidt er ut⸗
a adhrini deti, niſin
rma MANdetie d ann.
mumsmumctofidtumt ffteiilei
Aallantmin Nefgeiſnmenon.
Nranun mimfenlaan.
õ
g NeNihMeINdeetiuntn
KAn rulidengit

amidiiinins Ktictuanmd

mmancmmenm u ſlen ffoni
iafrcu
wamiiagen hſaltbinin
—— d üim ſrhm
mdimaftnnikſim
—
—
irmnnsint nce⸗
dans iven mnti
rmas i umam ul
maiunmu⸗
tan

An interdictũ vnde vi detur ad damna ⁊a itereſſe. vide
in.l.licet. C. de exceptio. cũ nouo intellectu ad illũ tex. ſing.
Arin ⁊ qu ando poſſit obijci exceptio domiinij ei qui agit
iuriſdicto adipiſcende. vide in.l.fi.ff. de rei vendi. per gl.
ſingularem ibi.
Quid aũt in agente interdictio vti poſſidetis an poſſit
obijci. vide in verbo dominum.
An pendente petitoꝛio poſſit agi vti poſſideris. vide ĩ.l.
naturaliter S. nibil cõmune. ff. de acqui. poſſeſſio. cuz nouo
intellectu ad illum tex. ſingularem.
Interpꝛes an ſit teſtis. vide in.l.i.S. fina.ðff. de verbo.
obli.per illum tex. ſingularem. j
An habens poteſtatem interpꝛetandi poſſit interpꝛetari
pluſqua ſemel. vide in.l. quicquid aſtringede. ff. de verbo.
obliga. p illũ tex. ſing.m vnam lecturam.
Intereſſe an ⁊ quando poſſit pꝛobari per ſolum iura/
mentum contra doloſos ⁊ contra alios ſimiles. vide
ſupꝛa in verbo dolus.
An ⁊ quado notarius teneatur ad intereſſe parti 2 quo
modo contra eum probetur. vide infra in vbo notarius ⁊c.
An ⁊ quando in obligationibus rem dari ſuccedat obli
galio ad intereſſe maxime in contractibus bone fidei. vide
in. S. actionum inſti. de actio. per glo. ſingularem ibi.
Quando poſſit peti intereſſe ratiõe lucri ceſſantis.⁊ qd
in piſcatoꝛe ⁊ in venatoꝛe.vide in.l. quẽadmodũ.S. idẽ. ff.
ad.l.acqui.cum nouo intellectu ad glo.ſingularem ibi.
An indubio obligatio intelligatur facta per intereſſe.an
vero pꝛo pena. vide in.l.fi.S.fi.fl.de eo per quem factũ erit
cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An intereſſe poſſit excedere duplum. vide in.l. titinſ.ff.

de actionibus empti. cum nono intellectu ad illũ tex.ſing.

An in obligatione rem reſtitui ⁊ reʒ dari ſuccedat obli
gatio ad extimationem perempta re ipſa. vide infra in ver
bo obligatio.
Joculatoꝛ ducens animalia nociua ad ciuitateʒ qᷓ pe
na puniatur. vide in.l.quia.ff. de edi. edicto. cum no⸗
no intellectu ad illum tex. ſingularem.
Iplo iure de impoꝛtantia hoꝛum verbop in ſententijſ
in alijs diſpoſitionibus. vide in.l.ſi matre.de ſuis
legi. cum noua conſideratiõe ad illum tex. notabilem.

An competat in bonis mariti pꝛo dote re
Jpoteca ſtituenda ⁊ ẽt in bonis vxoꝛis pꝛo doteꝓp
miſſa danda. vide ſupꝛa in verbo dos.
An res empta de pecunia mea ſit mihi ypotechata. vi⸗
de ſupꝛa in verbo emptio.
An ypotecha conceſſa mulieri pꝛo dote ſua competat ẽt

eius patri. vide ſupꝛa in verbo dos.

An quis agens ppotecharia ↄ donotarium debeat ali⸗
quid pꝛobare. vide ſupꝛa in verbo donatio.
An ppotecha competens in bonis mariti pꝛo dote reſti⸗
luenda compꝛehendat etiam bona futura. vide ſupꝛa inver
bo dos.
An ceſſa actione perſonali intelligatur etiam ceſſa ypo⸗
lecharia vel alia acceſſaria. vide ſupꝛa in verbo ceſſio.
An ypotecha contracta per ſtipulationem tollatur ipſo
iure. vide infra in verbo ſtipulatio.
An de iure ffox. ypotecha eſſet inuẽta. vide in.l. credito
ribus.fl.de ſeparatio. cum nouo intellectu ad illum tex.no
tabilem.
Arn poſſeſſoꝛ conuentus ypotecharia a creditoꝛe pꝛimo
poſſit ei ſoluere ⁊ retinere rem. vide in.l.ſcimus.S.ſi vero
C. de iure deli. per illum tex. ſingularem.
An teſtatoꝛ poſſit remittere ypotecham pro legatis. vi
de in. l. i. C. vt poſſe. lega. cum nouo intellectu ad glo. ſin⸗
gularem ibi.
De generali ypotecha ⁊ ſpeciali que pꝛeferatur. vide
in.lij. .de pigno, cum nouo intelleciu ad illum tex. ſin⸗/

gularem. Srn :
Di debitoꝛ obligauit mihi rem ſuam ⁊ tercius agit rei
uendicatione ad illam ſi pꝛonuncietur in fauoꝛem actoꝛis
contra debitoꝛeʒ ⁊ detur poſſeſſio dicte rei tertio agẽti me
ſciente vtrum poſſim poſtea agere ypotecharia contra eum
vide in.l.pꝛeſes.C. De pigno.cum nouo intellectu ad illũ
tex.ſingularem.
An mulier ſterilis habeat ypotecham in bonis mariti
ſui. vide in.l. aſſiduiſ.¶ qui pocio in pigno. habeantur per
illum tex. ſingularem.
An alienatio legalis tranſeat cum ſua cauſa ideſt cum
Fpotecha.vide ſupꝛa in verbo alienatio.
Irracundia an contractus factus caloꝛe irracundic va
leat etiaʒ ad pias cauſas an obliget contrabentem
vide in. c. his qui opes.xvij.qiiij.cum nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.

Int erp ellatio Extra iudicialis an quando

. , conſtituat in moꝛa maxie qñ cre
ditoꝛ reculauit ſemel accipere rem ſibi oblatam 7 quomo

do tunc purgetur moꝛa. vide in.l. ſed ſi alia.ff. de conſtitu.
pecum.⁊ etiam in.l.cum poſtulaſſem.ff. de damno inkect.
per illum text. ſingularem cum noua conſideratione ad
eum.
An vbi pꝛeceſſit bina interpellatio poſſit moꝛa purga⸗
ri. vide in.l.traieſcicie. S. de illo.ff.de actio. obliga. cum
nouo intellectu ad illum tex. ſingularem
An vnica interpellatio ſufficiat ad conſtituendum quez
in moꝛa maxime quando ſuperioꝛ interpellatur ab inferio
re.vide in.l.ſi conuenerit.ff.de pigno.actio.cum nouo intel
leciu ad illum tex. notabilem.
An ⁊ quando dies interpellet pꝛo homine ⁊ an ſit opus
noua denunciatione. vide ĩ.l.i.S. licet. ff. de peri.⁊ quomo.
rei vendi. cum noua ratione ad illum tex. ſingularem.
An delatoꝛ fiſcalis conſtituatur in moꝛa ſine interpel⸗
latione.vide ſupꝛa in verbo fiſcus.
An dies tacita interpellet ſicut expᷣſſa. vide ſupꝛa ĩ ver
bo dies.
An dies interpellet pꝛo te quando pꝛomiſi tibi aliqd
in paſcate vel ab inde inantea arbitratu tuo. vide infra in
verbo pꝛomiſſio. .
Incendium an conducens domum cum hoc ꝙ non te⸗
neatur de incendio teneatur pꝛo incendio facto a fami 9
lia ſua vide infra in verbo locatio.
Interitus an iuſta cauſa excuſet ab interitu ſpẽi. vide
ſupra in verbo cauſa.
Interlocutoꝛia.an ſententia qua iudex pꝛonunciat ſe cõ
petenteʒ poſſit ꝑer eum reuocari.vide in.l.ſi pꝛeles.C.quo
modo ⁊ quan. iudex cum nouo intellectu ad illum lex.ſin
gularem.
Quando ſtatutum facit mentionem de interlocutoꝛia
an intelligitur de mera vel quomodo. vide.c.fina.ð de ele⸗
ctio.lib. vj.per glo.ibi ſingularem.
An interloqatoꝛia requirat eſſe cognitionem. vide in.l.
ij. S.ſi dubitetur.fl.de iudi. per illum tex. ſingularem.
An oẽ verbum iudicis ſit interlocutoꝛia. vide in. S. ad
excludendas.in auten.de litig.per glo.ibi ſingularem.
Interuallum modicum an ⁊ quando viciet ſtixulatio⸗
nem.vide infra verbo ſtipulatio.
Inuaſoꝛ in rem alienam ⁊ in continenti relaxans eaz
vel etiam pꝛopꝛiam an cadat a iure ſuo et quo mo⸗
do puniatur. vide in.l.licet. C. de exceptio. cum nouo intel
lectu ad illum tex. ſingularem.
An violentus inuaſoꝛ poſſit opponere exceptionem do
minij contra ſpoliatum. vide infra verbo ſpoliatus.
Inuentarium an teſtatoꝛ poſſit remittere eius confe⸗
ctionem. vide in.l. fina. C. arbitriũ tutele. cum noua
conſideratione ad illum tex. ſingularem. =

X

An inuentariũ pꝛoſit heredi obligato iĩn actione ⁊ obli⸗
gatione mixta. vide in.l.qᷓ dotis.fl.ſolu.ma.p glo.ſing.ibi.
Indebitum an pꝛomittens indebitũ habeat conditionẽ
indebiti. vide in.l.cum his.S.ſi mulier.ff.de cõdi.inde.cũ
nouo intellectu ad illũ tex. ⁊ ẽt ad tex.d.l.ſi donaturus.ſfl.
de condi.ob cauſam.
Inuecta ⁊ illata per ſecundũ conductoꝛẽ an ſint obliga
tapꝛimo locatoꝛi.vide infra in verbo locatio.
An fideiuſſoꝛ datus ꝓ penſione rei opetur vt inuecta ⁊
illata nõ ſint obligata. vide infra in verbo locutio.
Inditium an teſtis familiaris faciat indicium.vide in⸗
fra in verbo teſtis.
An inditiũ non ſufſiciens ad cõdemnationẽ ſufficiat ad
toꝛturam. vide infra in verbo toꝛmenta.
Inſinuatio an requiratur in liberatione ſicut in donatio
ne. vide ſupꝛa in verbo donatio.
Inſtigatoꝛ deſiſtens an incidat in turpilianũ. vide in.l.a
taletus.fl.de falſis cum nouo intellectu ad illum tex. ſin⸗
gu larem.
Impedimentũ iuſtum an ⁊ quãdo exculet.vide in.l.ꝙ
ſi nolit. S. ſi quis ita.ff.de edi. edicto. cum noua cõſideratio
ne ad illum tex. ſingularem. .
Quotiens poteſt pꝛobari impedimẽtum per iuramentũ
vide in.l.fina. S. fina.de bonis auto.iudi. poſſi.per illum
tex. ſingularem.
Inſtantia an ille qui ſuccubnit in vna inſtantia poſſit ſe
iuuare in alia ex oppoſito cum eo aduerſario. vide in.l.pe
nul. C. de ingenuiſ. manu. per glo. ſing. ibi.
An inſtantia cepta cum defuncto tranſeat ad heredẽ qñ
obligatio non eſt tranſitoꝛia ad eum. vide in.l. ſi homineʒ
fl. de fideiuſſoꝛibus cuminouo intellectu ad illuʒ tex. ſing.
Inſtantia cepta cũ actoꝛe an trãſeat in fiſcuʒ publicatis
bonis.vide ſupꝛa in verbo fiſcus.
Inquilinus an videat᷑ habere mandatũ a locatoꝛe ꝓ ex
pedientibus rei locate. vide infra in verbo locatio.
Infoꝛmatio de differentia inter infoꝛmationẽ exira iu
dicialem ⁊ actũ iudicialẽ. vide infra in verbo iudicium.
Inſtitutio heredis facta per metum an ſit ipſo iure nul
la. vide infra in verbo metus.
An inſtitutio facta de filio quẽ quis nõ credebat eſſe na
tum valeat ſi eo tempoꝛe erat natus.vide in.l.titius.S.lu⸗
cius.ff.de libe.⁊ poſthu.per illum tex.ſingularem.
An inſtitutio facta de filio ⁊ nepote intelligatur oꝛdine
ſucceſſiuo an vero ſimul ⁊ ſemel.vide ĩi.l.gallus.ñS.i.fl.de
liber.⁊ poſthu.per glo.ſingularem ibi.
An ſufficiat relinquere filio iure ſubſtitutionis ⁊ nõ in
ſtitutionis.vide infra in verbo ſubſtitutio.
An poſſit pr̃ qui non eſt ſoluendo inſtituere filiũ ſpuriũ
vel alium incapacem. vide in.l.ſi is qui ſoluendo.f.de he
re.inſti. per illũ tex. ſingularem. vbi etiam habetur an ſpu⸗
rius poſſit ſuccedere alijs agnatis.
An ꝑ illa vᷣba ſi filius meus deceſſerit ſine liberis ⁊c.
videãtur vocati liberi ex teſtamento vel ab inteſtato. vide
ſupꝛa in verbo heres.
An quis poſſit inſtituere eccleſiaʒ vel imperatoꝛẽ ad fi
nem vt moueant queſtionem contra eius conſoꝛtes. vide
in.l.imperatoꝛem.fl.de heredi.inſtitu. per illum text.ſin⸗
gularem.
An inſtitutio facta in vno caſu trahatur ad alium. vide
in. l.qui ex duabus in pꝛinci.fl.de acquiren. bere.per illum
tex. ſingularem.
An inſtitutus ſub condictione que fingitur impleta ſit
ſtatim hereſ.vide ſupꝛa in verbo heres.
Interruptio g vnuʒ ex reis an pꝛoſit alij.⁊ ẽt quid in fi
deiuſſoꝛe.vide in.l.cum quis.S.ſi quis.ff.de ſolu.cum no⸗
uo intelleciu ad glo.ſingularem ibi.
Integra res qñ dicitur res deſinere eſſe in terra. vide
in. c.ſi a ſubdelegato extra de officio delega.lib. vj. per gl.

ſingulareʒ. ibi. vbi ponitur ẽt an ꝑ ſubdelegationeʒ res de
ſinat eſſe integra. B
Inimicitia vtrum differat a qua parte ꝓcedat. vide in
l. atlete. S. dat remiſſionem.fl.de excu. tuto.cum quadã de
claratione ad glo.ſingularem ibi.
Iniuria an poſſit agi actione iniuriarũ õ eũ qui ſepi⸗
us minutus eſt nõ tamẽ verberauit. vide in.l. itẽ apð
§. ſi quis pulſatus.ſff.de iniurijs cum nouo intelleci ad il⸗
lum tex. ſingularem.
Quando quis teneatur ꝓ iniuria illata. vide in.l. aut fa
cta. S. qualitate.fl.de penis.cum noua litteratura ad illum
tex. notabilem.

An ⁊ quando pt᷑ poſſit remittere iniuriam illataʒ ↄtra

filium. vide infra in verbo pater.
Iter an pꝛo omnibus.xx.miliaribus ðᷣbeat᷑ vna dies p
qualibet edomada itinerantibus. vide in. c. cupientes. S. i.
de elec. lib.vj.per glo.ſingularem ibi.
Judeus effectus xpᷣianus ſi poſtea reddit ad iudiaſ⸗
mum. vtrum bona eius applicent᷑ fiſco vel filijs eius
iam effectis xpᷣianis.vide in.c.iudei.i.q.iiij.cum nouo in⸗
tellectu ad illum tex. notabilem.
An iudeus nouiter factus chꝛiſtianus poſſit admitti ad
officia publica. vide in.c. conſtituit.xvij.q.iiij. cum nouo in
tellectu ad illum tex. ſingularem.
Juditium an differentia ſit inter actũ iudicialẽ ⁊ in⸗
foꝛmationem extra iudicialẽ.vide ĩ.l.eum qui duobus.S.
filius.ff.de acqui.here.per illum tex.ſingularem.
An vbi dedieitur in iudicio aliquid cõditionale debeat
pꝛius illud liqdari. vide ſupꝛa in verbo conditio.
An in iudicio dicatur fieri q̃ſi contractuſ.vide in.l.ij.S.
fi. fl. de pto. ſtipu. per glo.ſingularem ibi.
Qui tulit ſnĩam nullam an faciat litem ſuã
Judex vide in.l.fi.fl.de varijs.⁊ extra cogni.cũ no
ua conſideratione ad glo.ſingularem ibi.
An iudex.in penis ſtatutoꝝ habeat arbitrium. vide in
l. ſi qua pena.fl.de verbo.ſigni.per glo.ſingularem ibi.
An iudex poſſit ex cauſa facere quẽ verum poſſeſſoꝛem
ex interpoſitione pꝛimi decreti tantum. vide ſupꝛa.in ver⸗
bo decretum.
Quando ſnĩe ꝓferuntur diuerſe a duobus iudicibus q̃
pꝛeualeat.vide infra in verbo ſententia.
An iudex poſſit fupplere ſniam ſuam eadem die poſtꝗᷓ
tulit eam. vide in.l. paulus.la pꝛima.fl.de re iudi.per illuʒ
tex.ſingularem.
An iudex poſſit capere inoꝛmationem a teſte non iura
to.vide in.c.i.S.ſi duo.in titu.de pace tenen.cum noua con
ſideratione ad glo.ſingularem ibi.
An ſi quis dicit ſibi ius perdat pꝛemium legale.vide ĩ
l. interdum. S. qui furem. fl.de furtis. per illum text.ſin⸗
gularem.
An ⁊ quando inter iudices equales ſit totus pᷣuentiõi
vide in.l.ij.S.fi.ff.de adulte.cum nouo intellectu ad illum
tex. ſingularem.
An iudex maioꝛ poſſit ſe ſubmittere iuriſdictioni mi⸗
noꝛis.vide in.c.nos ſi incompetẽter.ij.q.vij.oum nouo in/
tellectu ad illum tex.ſingularem.
Qua pena punitur iudex qui denegatvᷣfenſiões reo vi
de in.l.lege.iulia.S.i.ff.ad.l.iulia.repe.per illum tex.ſin⸗
gularem.
An pꝛopter magnitudinem criminis poſſit iudex graua
re penam.vide in.l.diuus.ff.de falſis cum nouo intelleciu
ad illum tex. ſingularem.
Si iudex pꝛonunciat ut delegatus ⁊ etiam ut arbitra⸗
toꝛ an ualeat ſententia.uide in.c. niſi eſſent extra de pꝛe⸗
ben. per illum tex.ſingularem.
Qua pena puniatur ille qui blanditur iudici nt ferat ꝓ
eo ſententiam.uide in.l.i.ff.ad.l.iul.de ambitu cum nouo
intellectu ad illum tex.ſingularem.

Sruidin

tnenint

genotartei

ſireim
VRupne
IErmlaAuen
Meherpramt
Biteerre
imtr
Anurrumie

ARiiin
—

Kitinn lälnen.
niintinini

e sn i
ünd. ei
rnennnn
unn
arinirzi
Rleng erdenitei i
Qben gann ſlenli
S 4 Noielen 8

Gerii
ktemmlnſki⸗
nn
ee

uin

Banimiſui lcſetſeri
4 unniui lagiin
akpinn nim 4
äl
Ainctuiſtiointti⸗
ü
cer õ
N AalienmtNNin
alax imtr Muirminin, nii
mlxpi golplnn ii
aaſaer eenn wſeſoen
GEEiNNiMN fideſih nu,

ie emn ite eninächi
Arnid nnn.
Kiwderüm imtinn depi
õõ

õsäõ
sinNe Nett n

1 zneni
es cvulesſt listn
——

. rr mlcin
rne liinin irſiche
nnmus mi
.iiadluluneln
Aſilaluls
nu

mußerii muln

½
egin Nelegans
u .* ſtclumef
ur . Gnſerg
un in dult in

ma inlilus⸗

1un

cigtimn/

Qua pena pimitur iudex qui fert ſniam per doluʒ peſ⸗
ſimum. vide infra in verbo ſnia.
An iudex poſſit dare condemnato licentiam moꝛtis.vi
de in.l. aut damnũ. S. i. fl.de penis. cum nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.
An iudex poſſit cognoſcere vtꝑ ſua ſit iuriſdicio qñ in
cã indicãda debẽtur ſibi ſpoꝛtule.vide.j.inverbo ſpoꝛiule.
An ſm decretũ interponatur officio iudicis nobili vel
mercenario.vide ſupꝛa in verbo decretũ.
An ad officiũ iudicis ſpectet ꝓuiſio aquax ⁊ viaruʒ ⁊
riuoꝛum. vide ſupꝛa in verbo aqua.
An index cauſe criminalis poſſit cognoſcere incidenter
de cauſa ciuili reſultante ex eo crimine.vide.S.i verbo cã.
QOuũo ſuccurritur iudici contra p̃ᷣtoꝛem ſeu magiſtratum
facientem aliquid contra ius vt ipſe nõ teneatur vide infra
in verbo pꝛetoꝛ.
An iudex poſſit cognoſcere de cã ciuili ſi reus eſt cõuẽ
tus criminaliter moꝛtis.vide ĩ.l.interdũ.S.qui interdũ.S.
qui furem. ff. de furtis cũ nouo intellectu ad illum tex.ſin-
gularẽ. 1 etiam ad tex.in.l.defuncto.ff. de publi.iudi.
Ar iudex poſſit capere fideiuſſoꝛẽ indemnitatis ꝓ ali⸗
quo acni fiendo per eum. vide ſupꝛa in verbo fideiuſſoꝛ.
An iudex qui ſoluit aliquid ex eo ꝙ fecit litem ſuã ꝗa
male iudicauit poſſit petere ſibi cedi actionẽ contra eum ꝓ
quo ſoluit.vide ſupꝛa in verbo ceſſio.
Arn iudex capiens pecuniam per ferenda ſnia poſſit re/
integra penitere ⁊ euadere penã.vide.õ.ĩverbo penitẽtia.
An abſolutio ab obſeruatione iuditij poſſit peti non ſo⸗
lum coꝛam iudice oꝛdinario ſed ẽt coꝛã delegato.vide ſu⸗
pꝛa in verbo abſolutio.
An vbi non poteſt baberi copia iudicis ſufſiciat ꝓteſta
ri ad tribunal eius. vide in. c. cupientes.S.quod ſi per. xx.
de elect. lib. vj. per glo. ſingularem ibi.

An index poſſit expellere agentem ſine actione quãdo

boc notoꝛie conſtat.vide ſupꝛa in verbo actio.
Quomodo ſuccurratur nobis contra iudicem volenteʒ
grauare anteꝗᷓ grauet. vide in.l.ſi pater. C. ꝗ bonis ce. poſ⸗
ſunt. per illum tex. ſingularem.
MNua pena puniatur iudex negligens in expeditiõe cau
ſarum fiſcalium. vide ſupꝛa in verbo fiſcus.
Arn index poſſit minuere terminos iuris poſt quos ve/
nit imponenda pena ad eius arbitrium. vide in. c. i. in titu.
de mili. vaſa. ꝗ contu. eſt. cum nouo intellectu ad illum no
labilẽ tex. ⁊ ẽt ad tex.in.l.ſatis.ᷣff.de in ius vo.
An index ꝗ tulit ſnĩam iuſtam tñ cum odio teneatur in
foꝛo conſcientie. vide in. S. cum ergo.xj.q.iij.cum nouo in⸗
tellectu ad illum tex. ſingulurem.
Qua pena debeat puniri iudex ſecularis qui requiſituſ.
a clerico fuit negligens in iuſticia adminiſtranda. vide in
c. adminiſtratoꝛes. xxiij.q.v.cum nouo intellectu ad illum
An ſtetur dicto iudicis ex qua cauſa motus fuerit ad ꝓ
lationem ſen:entie. vide in.l.ſi pꝛetoꝛ.S.marcellul.ff.de iu
di. cum nono intellectu ad glo. ſingularem ibi.
An index negligens in fine officij expedire cauſas pu⸗/
niatur aliqua pena. vide in. l. in oꝛdinem. S. ſciendum. ff. de
zagt tenus cun nouo intellectu ad illum tex. ſingulareʒ.
n iudex poſſit ex ſuo officio petere a pꝛocuratoꝛe vt
oſtendat mandatum. vide in. c.i. extra de elec. libꝛo.vj. vbi
etiam ponitur qñ poſſu opponi exceptio falſi pꝛocuratoꝛis.
An geſta per iudicem in competẽtem poſſint ratificari
per partes. vide in.l.ſecunda.C. comu.vtri.iudi.cum opti⸗
ma declaratione ad illum tex. ſingularem.
Arn iudex poſſit ex officio ſuo pꝛocedere in cauſa reſti⸗
tutionis in integrum. vide infra in verbo reſtitutio.
Sie udex habet limitatam iuriſdictionem vſqʒ ad cer

tam quantitatem 2 tulit ſententias ex duplici cauſa an ſit

ii eius electione an vero ſit electio actoꝛis que valeat. vi⸗
ge in.l. ſi duas. f. oe excuſa. tuto. cum nouo intellectu ad il

lum tex. fingularem.

An iudex poſſit condemnare aliquem eum boc ſi n
ſoluat teneatur ad quartum pluris.vide in.l.i.¶ cs
ca. lib. x. per glo. ſingularem ibi.
An iudex poſſit condemnare reum conuentum ex plu⸗

ribus actionibus exvna ſi non abſoluit e ijs. vi
um pꝛo alijs.
ſupꝛa in verbo actio. Eie aicſe ria

An ſit licitum iurare per deos
Juramentum immoꝛtales. vide cacerd⸗
tibus.xj.qj. cum nouo intellectu ad illum notabilem tex.
An pꝛocuratoꝛes ⁊ aduocati debeant iurare de calum-
nia. vide in.l.rem non nouam. C. de iudi.cum nouo intel⸗
lectu ad illum tex. notabilem.
An poſſit iurari contra babentem rem venalem ſi non
velit eam reſtituere. vide in. l. ij. C. de in. litẽ iuf cum no⸗
uo ſenſu ad illum tex. ſingularem.
An contra doloſum pꝛobetur intereſſe per ſolum iura⸗
mentum ⁊ quando dolus eſt in obmittendo. vide ſupꝛa in
verbo dolus.
An iuramentum de futuro valeat 7 quando obliget iu
rantem. vide in.l. lucius.ᷣfl de bis qui no. inſa. per glo. ſin⸗
gularem ibi.
An facultas iurandi conceſſa alicni a lege vel a ſtatuto
tranſeat ad heredeʒ. vide in.l. penul. 5. fi.fl. ne quis eum ꝗ
in ius vo.eſt exi.per glo.ſingularem ibi.
An iuretur in litem quando ſolum competit officinz in
dicis ⁊ non actio.vide in.l.⁊ harum. ff.ſi ſerui.vedi.ꝑ glo.
ſingularem ibi.
An ex iuramẽto defenſoris oriatur exceptio ipſi defen
ſo. vide in.l. fi..fi. f. de iu. iuran. per illum tex. ingularẽ.
An iuramentum habeat cauſam pꝛeciſam. vide in.l.ſi
pecuniam. ff. de condi. ob cau. cum nouo intellectu ad glo.
lingularem ibi ⁊ etiam ad illum tex.
An ille qui iurauit nolle eſſe pꝛelatum ſi eligitur poſſit
acceptare.vide in.l.fi.fl.ad municipa.cum nouo intelleciu
ad illum tex. ſingularem.
An iuramẽtũ ꝑ qð ꝗs vult ꝓbare ignoꝛãtiam poſſit pᷣ⸗
ſtari p ꝓcuratoꝛẽ vide in.c.ſi vero aliquis de elec.lib.vj.
per illum tex.ſingularem.
An ex iurameto volũtariovel in litẽ oꝛiatur actio. vide
in. S. pᷣterea inſti. de actio.per glo.ſingularem ibi.
An iuramentũ reqrat pntiam partis.vide in.c.quotienſ
xij.q.i.per glo.ſingularem ibi.
An impedimentũ poſſit pꝛobari per iuramentum vltra
quam ſemel. uide ſupꝛa in uerbo impedimentum.
An mulier renũciãs ſenatuſcõſulto uelleião cũ iuramẽ
to pᷣumatur certificata de beneficio vide in.c.ex reſcripto
extra de iure iu.per illum tex. ſingularem.
JZuriſdictio. An index ſupioꝛ ſeu maioꝛ poſſit ſe ſub
mittere iuriſdictõi minoꝛis.vide ĩ.c.nos ſi.ĩcõpetẽte.
ij.q.vij.cũ nouo intellectu ad illũ tex. ſingularem.
An iuriſdictio maxime volũtaria poſſit ꝓrogari in no/
tarium. vide in.l.i.ff.de iudi.cum noua conſideratione ad
glo. ſingularem ibi.
An creditoꝛ habeat iuriſdictionem in hoĩes caſtri ſibi
pignoꝛati. vide infra in verbo pignus.
An inriſdictio volũtaria poſſit exerceri extra territoꝛiũ
indicis. vide in.l.magis puto.S.illud.fl.de rebus eoꝝ cum

nouo intellectu ad illnm tex. ſingularem.

An iudex poſſit cognoſcere ſi ſua eſt iuriſdictio qñ ĩ ci
debentur ſibi ſpoꝛtule. vide infra in verbo ſpoꝛtule.
An iuriſdictio dicatur ꝑpetuata ꝑ ſola citationem. vide

ſupꝛa in verbo citatio.

Jus.An ex narratione iuris poſſit ſimum argumẽtũ
a cõtrario ſenſu ꝓ deciſione cauſaꝑ. vide in.l.i.C.qũ
non pe.partes.per glo.ſing.ibi.
An emptoꝛ incoꝛporalium equiparetur ei cui reſtituts
eſt hereditas.vide ſupra in verbo emptio. .
3

An ius ſubſtltutionis trãſmittatur ad heredes. vide.j.

in verbo ſubſtitutid.

Si ius ſuperueniens pendente lite Kerciun quomo⸗
* C

do debet ferri ſententia vide in.l.ſicut.S. ſed ſi queritur.ff.
ſi ſeruitus vendi.per illum tex. ſingularem.
Laceratio. Qua pena puniat᷑ ille ꝗ lacerat inſtrumẽinʒ
debiti coꝛã iudice. vide ſupꝛa in verbo inſtrumentum.
Lapilli. Jactus innunciationẽ noui operis qũo accipia
tur ⁊ quomodo fiat.vide infra infra in verbo nunciatio.
Latine. Quomodocapiatur hoc verbũ.vide in.l.decre
a.ff.de re.iudi.cum nouo intellectu ad illũ tex. notabilẽ.
Laudũ. An ſuccumbens in cã reductionis landi ad ar
bitrium boni viri ẽt ſi iniuſte ſit latuʒ incidat in penam. vi
de ſupꝛa in verbo arbiter.
Legatus.pꝛoconſulis.An poſſit dare tutoꝛem. vide ĩ.l.
legatus.ff.de offi pcon. vbi ponitur oꝛiginalis ratura dif
ferens ab oĩbus tranſumptis codicibus mirũ immodum ꝓ
ut vbi videre potes. .
An legatus ẽt de latere poſſit ſtatuere aliquid ↄ ius.vi
de in.c.fi.de hereticis.lib.vj.p glo.ſingularem ibi.
DO0uũo intelligatur legatũ aciũ ticio cũ
Legatum Ecalehu. vis⸗ in. l. ſi Feku g. 1 quis ita
ff. de rebus dubijs cum nouo intellectu ad illũ tex. ſing.
Si legat᷑ ticio ⁊ heredi vſuſfructus an ꝗlibet hẽat par
tem ⁊ qũo.vide in.l.ſi quis ticio.fl.de vſu acre.cum nouo
intellectu ad illum tex.ſingularem.
Si legatur vſuſfructus ticio cum hoc vt poſt moꝛtẽ re/
ſtituat heredi an videatur legata ei pꝛopꝛietas. vide infra
in verbo vſuſfructus.
Si legat᷑ mihi vſus domus vel palatij ⁊ ego ſemel ele
gi aliquã partem eins ad hĩtandum vtru poſſim variare vi
de infra in verbo vluſfructus.
An ſicut dominiũ rei legate tranſit ipſo iure in legatari

um quãdo eſt teſtatoꝛis ita tranſeat dominium poſt acqſi-

tum per beredẽ in re legata. vide in. l.i. S. fi.fl.de eo ꝑ quẽ
factũ erit cum nono intellectu ad illam glo. ſing. bi.
An ſoluens vnũ legatũ ex teſtamento mi us ſoleni te⸗
neatur ẽt ad alia legata. vide in.l. in teſtamento. ff de fidei
com. liber. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An dies legati cedat quãdo quis habens viumfructuʒ

vel nudã pꝛopꝛictatem in aliqua re legat eã que poſtea cõ⸗

ſolidatur. vide infra in verbo vſuſſructus.
Si teſtatoꝛ qui hẽbat poſſeſſ onẽ aliquã in re ⁊ non do
minium legat vtrũ heres teneatur cedere legatario actio⸗
nem. vide in.l.ſi res.flſ.de euictio.per glo.ſingularẽ ibi.
An poſſit legari ab ex heredato vel pᷣterito ſub noie ap
pellatiuo. vide in. l.generaliter. S ex teſtameto.ff. de fſidei.
liber.cũ nouo intellectu ad illu tex.ſingularem.
Si teſtatoꝛ dicit in teſtamẽtovim fieri veto legario an
videatur data licentia ei capiẽdi rem ꝓpꝛia auctoꝛitate.vi
de in.l.pmiſceri. S. ſpecies.fl.de acqui.poſ.per illñ tex.ſin⸗
