l. titia.S. vſuras per illum tex.ff. de legat.o. ⁊ in.l.ſi ex legati.ff.de
verbo.obligat.⁊ in.l.moꝛa.ff.de vſuris ⁊ Bal. in aũt.ites ſi appel
latione.C. de tempo.appel.⁊ in ſuo conſi?ꝰxx.incipi.dño pape ⁊c.⁊
Ludo. Ro. in.l.de pupillo.s.ſi quis ipſi.ff.de noui ope.nunci.⁊ in
ſuis ſingularibus in ſingulari in ver.moꝛa ⁊c.⁊ dñs meus Alexã.
de Imo. in cõſi.lxxxx.in vlti.col.in.v.volu.incip.viſo pꝛoceſſu can
ſe ⁊c. ⁊ Ange.aret.in.S.p.inſti.de actio.ad quos me ĩ hoc remitto
licet ipſi de hoc tex.ad hoc pꝛopoſitũ nouuz mentionem non faciãt
in qua materia interpellationis ſcias aliud ꝙ interpellatio extra iu
dicialis non interũpit pᷣſcriptionẽ vt in.l.alienazʒ.C. de vſu.pꝛo em
pto.⁊ in.l.cũ notiſſimi.cũ ibi nota.in glo.C. de pꝛeſcrip.xxx.annoꝝ
⁊ per Bart. in.l.ſi ex multis.C.de anna.exac.vbi facit differenti/
am an ſiat iſto caſu interpellatio a creditoꝛe dicente cãm debiti aut
ſine expꝛeſſione cauſe vt ibi per eum ad quem me remitto ⁊ redeo
ad iſtum tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Cum poſtulaſſem vt mihi damni infecti pꝛo/
mitteres:noluiſti ⁊ pꝛiuſq̃ʒ pretoꝛ adiretur edes
mee coꝛꝛuerunt:et damnum mihi dederunt pedi
us ait vt nihil noui pꝛetoꝛ conſtituere debeat: et
mea culpa damnum ſim paſſus: quia tardus ex
periri ceperim:at ſi cum pꝛetoꝛ vt pꝛomitteres ð
creuiſſet: et te non repꝛomittente me ire in poſ/
ſeſſionẽ iuſſiſſet: pꝛiuſq̃ʒ eo veniſſeʒ coꝛꝛuerint ꝑ
inde omnia ſeruanda eſſe exiſtimauit:atqʒ ſi po/
ſtea q; in poſſeſſioneʒ veniſſeʒ:dãnum datuʒ ẽẽt

Z. Si ſinita.s.ſi quis metu. Js

hic ⁊ etiã dñs meus Alex.hic in apoſtillis ſuis ad Bar.ibidem re
putant iſtũ tex.ſingularem ad hoc ꝙ ſicut poſſeſſio retinetur ſolo
aio ita ⁊ detentatio ẽt retinetur ſolo aio. Sed tu aduerte pꝛo
nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius text.nam in cauſa damni infecti
miſſio in poſſeſſionem habet diuerſum effectũ qᷓ; in alijs cauſis ꝓ
ut late dixi in repe.nr̃a.l.ſi finita.S.iulianus eo.titꝰ que non repeto
hic ⁊ ideo non eſt hic ſimplex detentatio. Sed habet in ſe aliquid
plus pꝛout dixi in dicto.S.iulianus ⁊ ad ibi dicta me remitto ⁊ re
deo ad tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CSi quis metu ruine deceſſerit de poſſefſione
ſi quidem cum adiuuare reʒ non poſſet id fecerit
labeo ſcribit in integrum eum ius habere perin/
de ac ſi in poſſeſſionem perſeueraſſet ⁊c.

DSe publicanis.

Bear. hic dicit ꝙ iſta eſt lex ſingularis ⁊ mẽ
E. Inmn 1 ti. titenenda ad hoc ꝙ plures officiales tenent
er eodemmet delicto inſolidũ ſed exactio fit ꝓ parte niſi alter non
eſſet ſoluendo quia tunc bñ exigitur ab alijs inſolidiꝗ. Sed tu
aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.qui iudicio meo
non pbat hoc ſi bñ ponderetur ⁊ vt eum intelligas rete. Pu
mo ſcire debes ꝙ exigentes vectigal iniuſte ſeu indebite teneut ad
duplũ in quo duplo ineſt ſimplum hoc eſt ſi exegerunt decem iniu
ſte tũr ad viginti hoc mõ vt dicta decez exacta cõputentur in vigin
ti ⁊ ſic pena eſt ſolũ in decem ⁊ ꝑ ↄñs in ſimplũ tex.eſt in.l.hoc edic
to.S.fi.eo.titꝰ Mogo queritur ĩ.d.l.ſi multi an ſi duo ſunt in
debite exigentes ſimul ⁊ ſemel.x.quilibet teneatur ad duplũ capiẽ
do tamen duplũ vt.S.dixi.ſ.ad.x.ꝓ quolibet ⁊ dr ibi ꝙ non dup/
plf̃ ſed q ambo tenentur ad.x.im̃ nomine pene ⁊ dico ego ꝙ non
exiguntur niſi pꝛu parte hoc eſt ſi ſunt duo quilibet ſoluit quinq; ⁊
dico ego ẽtꝙ non tenentur niſi in quinq; reſpectu obligationis ni/
ſi vno non exiſtente ſoluendo ⁊ hec elicio ex iſto tex.in fine in ratio
nem ſui dum facit differentiaʒ inter reos criminis ⁊ reos fraudis
nam pꝛimo caſu quilibet tenetur in ſolidũ reſpectu obligationis et
etiã reſpectu ſolutionis vt in.l.ſi quis id qð in ſi.cum.l.ſequenti.ff.
de iuriſd.omni.iudi.⁊ ratio eſt quia ibi agimus de delicto ſed hit
agimus de fraude que minoꝛ eſt ⁊ ideo ſolũ quilibet tenet᷑ pꝛo par
te illius ſimpli reſpectu obligationis ⁊ ẽt quilibet ſoluit partem ſu
am tm̃ niſi in caſu quando alter non eſſet ſoluendo quo caſu exi/
gitur totum ab alio ⁊ iſta pꝛobantur bic in verſi.partes pꝛeſtabat
⁊vc. Secundo conſidero aliud ad pꝛobandum hunc intellectũ
meum quia ſi ſentẽntia feri dz vt quilibz pꝛeſtet partem necceſſa⸗
rium eſt dicere ꝙ ẽt in libello partes petebantur ⁊ quilibʒ pꝛeſup
ponebatur obligatus ad partes vt obli. ⁊ libellus ⁊ ſmia ſint ↄfoꝛ/

mes ꝓut eſſe debent.l. vt fundus.ff. cõi. diuid. ⁊, c lz ely. extt
ſimo. ⁊ hoc mõ ego intelligo iſtum text. Circa Gelden de
verbum ꝙ vbi pena duplicatur ex foꝛ ma legis vel ſtatuti 3 delin
quẽtem ad domum alterius non duplicabat in delicto commiſſ⸗
ad cameram vel ſtationem vel vineam ſecundum Bar. inſuo tan
ſilio incip. ſtatuto camere ꝙ pao maleficio ⁊c. ad quez me remi
to ⁊ redeo ad tex. de quo agimus Cuius verba ſunt hec. 1

L. Multi publicani ſunt qui illicite quid egerũt
non multiplicatur dupli actio: ſed omnes par/
tes pꝛeſtabunt:⁊ qð ab alio pꝛeſtari non poterit
ab altero exigetur ſicut diuus ſeuerus ⁊ antoni
nus reſcipſerũt. Naʒ inter criminis reos ⁊ fran
dis participes multuʒ intereſſe conſtituerũtaꝛc.

L. CLoteʒ ferro.sS.qui maximos

Doctoꝛes hic coĩter ⁊ etiã dñs meus Alex.ð Jmo.in.lſi mer
ces.S.vir maioꝛ in apoſtillis ſuis ad Bar.ibi.ff. locati reputant om
nes iſtum text. ſingularem ad hoc ꝙ ꝑp lucrũ magnum habitũ ex
re conducta per conductoꝛẽ tenetur reconducere ipſe de nouo quã
do alius non repr conductoꝛ qui velit eam cõducere p minoꝛi pꝛe
tio vt ibi per eos ad quos me remitto ⁊ capio tex. de quo agimus
Cuius verba ſunthec.

Qui maximos fructus ex redemptione vecti
galium conſequutus eſt:ſi poſtea tanto locarinõ
poſſunt ipſe ea pꝛioꝛibus penſionibus ſuſcipere
compellitur ⁊c.

De aqua plu.arcenda.

Ange. in. i
5„ nge. in. l. ſi donatione. C. de colla.
O. Ein Ptoꝛ. ideʒ Ange. ⁊ dñs meus Alex.ð Jmo.
in.l. i.. ſi vir.ff.de acquir.poſſeſ.reputant iſtũ tex.ſingularem ad hᷣ
pꝓpoſitũ ꝙ vbi ↄctus eſt nullus rõe ſimulationis talis nullitas ipe
dit tranſlationem dommij ⁊ cẽt poſſeſſionis q;tumcũq; res ſit tra/
dita de quo alias dixi in. d..ſi vir ⁊ ideo non ero nunc longioꝛ ni
ſi ꝙ addo vnum verbuʒ ꝙ idem eſt ex actu inutili q eadeʒ rõeſt
in poſſeſſiõe que eſt in dno ⁊ ſic limitatur tex.in..ꝭ.ſi vir cum ibi
plene notatis ſecundum qlluſtrẽ.dnm Sranciſ aret.d..ſi vir vbi
ẽt limitat alio modo illũ tex.cum ſimilibus qn interueuit vera tra
ditio ſecus ſi ſola facta traditio interueniret vt ſi conſtituaz me pꝓ
curatoꝛio noĩe tuo poſſidere.nam tunc eſt nullus contractus reſpe
ctu dominij ⁊ poſſeſſionis ad quam me remito ⁊ redeo ad tex.de
quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Emptoꝛ niſi ſimulata vẽditio eſt:ceteriq; ſuc

ceſſoꝛes vel reſtituere velint opus factum vel pa

tientiã pꝛeſtare debent: nam actoꝛi moꝛaʒ ſuam

nocere manifeſtum eſt ⁊c.

Hlo. in.l.ii.S. item labeo el.i
in uerbo audierint ⁊ c. Riinnn

uerticulam in
pe.col.de ep̃is ⁊ cle.⁊ etiã Jo.de Imo in.d.S.item labeo ⁊ dñs me
us Alex. de Imo. in.l. ſi non ſpeciali in vltima col. C. de teſtis ſepu
tant iſtam glo.ſingulareʒ ad hoc ꝙ vbi teſtes deponũt inter viuos
de alicuius voce nota.ſibi lʒ non viderint pſonam diſponentem ob
coꝛtinam intermediã valet depoſitario huiuſmodi ſecus eſttamè
in vltimis voluntatibus licet iſta glo.loquatur in vtroq; caũ ?⁊ ſie
nimis large vt dicunt ſcribentes in pᷣallegatis locis ⁊ poſuit etiam
Bar. in.d.S.itẽ labeo ⁊ Bal.plene in.d.l.ſi nõ ſpẽali.c.de teſta. ad
quos me remitto ⁊ redeo ad glo de qua agim Cui vba ſunt hee.
Audierint ſic pꝛimo dixerunt quidam bic eſ⸗
ſe ſpeciale vt recipiatur teſtimonium de aucitu
quod non placet immo vbi libet recipitur quui
enim ſi paries vel coꝛtina media eſt inter teſtes
⁊ contrahentes vel teſtatoꝛem Sed hic eſt ſpe/

ciale vt admittatur de auditu auditus ⁊c

De donationibus.

ſotnt Htgat,

entiN
di
(eve
m fil

Gteige⸗

40

in git
Ni aet
I Puſllitnſeneg on
diuttin⸗ 1
ln i ir is
ipntui
geni n ile⸗
rimam in ie
iigfin n nſi 8
ot ufii l in n
orrnrud n
rt * e
ütntnreftiire

Gnlilhmnmn ſtin w

=

vin ilinnaldnet

cramdloamtinke.
Munneihenin micgsen

tilummufnu n
cmermtln üin it

Cſtokkuoenwieräüdnet deen
Mienmtigc drüisnneenn
Ghitsfenanligilkeriettur
wneertoepeler cmre
ioſbeattiuch Anen u
nlerftniſctnar a
hlienitnterer

inerhiiinarie
bctgaltteb⸗

llniiut m

((anetvlea
unſftn glon

Aninncne
6 e .
nmrn

R N ⸗
iatt wan

etre.
inre

egſale —
letine ,
9 ,

12
“õ

26

☛
—ꝰ msů

5
=

G
—

–—

=.

.——..

”

UN
£—

. 1

3 Gle ieneude
rnn utinian
un. ruckrinſtinlimnthti
ntammrtiſſſi enihel
rnenwid ifinmn ni
Butm,ndfgin migit⸗
rfranwr inimn nic iin
Krum lauim Aufn din mſen i
mT NNBer an nihregiinnnuen
idhimi inndninn 1ſcnſiu
l
amrm 1ſcſems unm eſenn mrn
Armnu. (sdinbe.
Cunnſ ſminsnifnwckueni:
õäü

wnir mn m umunayin

õ

G nlinten heochi

*

= RHA Bar hic in i.col. i fi. in ver.
lo. in. I. Pꝛim g. Knoac anar —
it ꝙ glo. bit in ver. ſe’quutũ vc.eſt multũ nota. ⁊ ſingularis a
r dng Had onatio pura que ſub ↄditione eſt reſoluenda eſt. p
L onans quã glo. apꝛobant ipſe ⁊ alij poſt euz hit. Sed iu
ucree bñ pꝛimo quia glo. refert opinionem aliquoꝛũ gloſatoꝝ in

poc ⁊ ſie non videtur ipſa eſſe in hbac opmni. ⁊ ſic fuit in ea cuz rene

. nſit ? Bar. minus bene ⁊ ſequaces quia hic eſt text.
feaame lenne ites cum ipſe ea mente ⁊c.vt iſte non ſit tex. ſi up/
in “ nam ſuperius pxime dixit qñ donatur aliquid ſub conditi /
e vt mibi aliquid fiat ad vtilitatem meã ⁊ hoc caſu non eſt pꝛo/
nar donatio. Poſtea vero dĩ idem eſſe cum donatur aliquid
mente vt res fiat acceptantis ſi aliquid ſequutuz fuerit vel non
Pꝛoſecto bec cõditio ex qua donaui non habet afferre ali
id cõmodi ⁊ dicitur in text.ꝙ non eſt pꝛopꝛie donatio ⁊ per ↄrs
hic eſt caſus contra glo. Barto. hic ⁊ alios ſi bene ponderetur.
Cuiusglo. ver ba ſunt bec. .
¶ Secutũ cuius intuitudonat.m. hoc eſt ad vti
litatẽ vel affectionẽ donantis:⁊ da exemplũ quã
do expꝛeſſe hoc dr vt ĩfra eo.l.hoc iure..fi. Itẽ
in dote vt ſupra de iur. do.l.ſed niſi iteʒ quando
tacite vt ĩ donat.pꝑ.nup.vt inſti.eo.S.eſt ⁊ aliud
Sed quid ſi non ad effectũ vel pꝛoficuuʒ dantis
ſed aliquam appoſuit conditioneʒ vt ſi nauis ex
aſia venerit. BHñ. ſecundum Aʒo. ⁊ Pug. illam
eſſe ſinplicẽ ⁊ liberam cum poſſit fieri donatio
pure ⁊ in diẽ ⁊ ſub cõditione vt.C. eo.l.donatio.
Uerba autem.d.l.pꝛime.ſunt hec. . .
L. Donationes qᷓplures ſi unt: dat aliquis ea mẽ
tevt ſtatiz velit accipientis fieri nec vllo caſu ad
ſe reuerti ⁊ pꝛopter nullam aliã cauſam facit: qᷓ;
vt liberalitateʒ ⁊ munificentiã exerceat:hec pꝛo

pꝛie donatio eſt: Dat aliquis: vt tunc demuʒ ac

cipientis fiat:cum aliquid ſecutũ fuerit:hec non
pꝛopꝛie donatio appellatur: Sed tota hec dona
tio ſub conditione eſt. Item cum ipſe ea mente
tradat:vt ſtatim quidẽ faciat accipientis: Si tñ
aliquid factum fuerit: vel non fuerit: id velit ad
ſe reuerti:hec non pꝛopꝛie donatio dicitur: Sed
totuʒ hec donatio eſt:que ſub conditione ſoluit
qualis eſt moꝛtis cauſa donatio ⁊c.

BGlo. in.l.qui id quod.sS.mntus

Ange. Pau. de caſtro Ludo. Roma.⁊ ẽt dñe meus Alex. de
Imo. in.l. diſcretis in vltima col.C.qui teſtamenta facere poſſunt
Ludo. Roma.im.l.i. in pꝛinꝰff. de verbo. obliga. reputãt iſtã glo.
ſingula. ad hoc ppoſitũ ꝙ furioſus non poteſt donare inter vinos
de quo alias dixi in. d.l.i.f. de verboobliga. ⁊ ideo non me exten/
dam nuncmiſi ꝙ pono verba glo. Que ſunt hec.

¶ Non pꝛohibẽtur nec pacta vt ⁊ ſupꝛa de pac
tis. l. habet quia comutationes ⁊ intellige hoc
cum infoꝛtuituʒ eſt diſcretũvel concurrit caſu tñ
ꝙ cuma naturaſſimul ſit ſurdus ⁊ mutus inter vi
uos donarejnon poteſt vt. C. qui teſtamenta fa/
cere poſſunt.l.diſcretis ⁊ facit infra de actio.et
obli. l. in quibuſcumqʒ ⁊c.

L. donationes.sS. ſpeties. Sim

lio ſuo do tibi talia bona in peculium æc.an ſit donatio inter viuos

yel quo dicas bꝛeuiter ꝙ eſt donatio inter viuos text. eſt in. d.l. do⸗/
nationes. 5. ſpẽs. Quein text. ad hoc ppoſitũ ꝓ ſingulari allegat
Bal. in. lcum virũ in.ij.col. C. de fideicõmiſ· in verſiꝰ quero nun/
quid donatũ æc. ⁊ ẽt dñs meus Alex. de Imo ·inlſi donatione in
x.col. . ve collatio. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellec/
tu meo iſtius littere qui nibil facit ad hoc pꝛopoſitnz ⁊ alius eſt in
tellectus iſtius penitus diuerſus a mente Bal. ſi recte ⁊ ſubtiliter
ponderetun nam non dr hic ꝙ mater donaſſet in peculiũ filio vel fi
lie. Sed bene dr ꝙ donaut ⁊ tradidit quedã bona extra dotem fi

lie noĩe ⁊ tradidit ea viro pñte filia ⁊ deciditur ibi q⸗ vi i
. viden
fe donate filte. ab ea poſtea filia videntur naae noleſ⸗ dr et
reuocari dicta donatio ꝑ matreʒ ex eo ꝙ maritus dixerit ſe caper̃
ea bona pꝛo vſibus puelle cum iſte non fuerit modus donationis
ſed potius fuit inducta quedaʒ diſtinctio peculij a dote puelle ⁊ ſic
non fuit ibi dictiͦ a matre aliquo mõ ꝙ donaret in peculii filie ſed
ea ſunt verba iuriſconſt ulti hic ſi bñ cõſideretur illa littera quã ego
hoc mõ intelligo maxime in verſie ſed pecnliũ filie a dote diſtingui
tur ⁊c.capiendo peculiũ ibi in tex. largiſſimũ enim eſt nomen pe/
culij iuxta nota. per gloſaz. in.l.ſi peculium. 5. ſi ere. ff. de pecu.que
parificat peculiuz ⁊ hereditatem vt ibi per eum ad quẽ me remit
to ⁊ redeo 2d iſtum tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
C Species extra dotem a matre filie noĩe viro
traditas:filie que pꝛeſens erat donatas: ⁊ ab ea
viro traditas videri reſpondeo:nec matreʒ offen
ſam petitionem habere:vel eas res recte vendi/
care quod vir caueſſet extra dotem vſibus puel/
le ſibi traditas cuʒ ea ſignificatione non modus
donationis declaretur nec ab vſu pꝛopꝛietas ſe/
paretur ſed peculiuʒ a dote puelle diſtinguitur iu
dicem tamen eſtimaturũ. Rñ. ſi mater iure con
tra filiam offenſam eas reuocare velit: ⁊ verecũ

die materue congruaʒ:boniq; viri arbitrio com-

petentem ferre ſententiam.

Ludomcus Ro. in
Z. ſi Pater. S. pꝛi mo. ſuo ſingulari in ver.
donatio ⁊c. lo.xjꝰ concludit ꝙ licet donatio regulariter ꝑp ingrati/
tudinem donatarij poſſit reuocari vt in.l.fi.C. de reuoc. dona.⁊ in
ce fi. ex. eo · titᷣ tamen fallit qñ eſt remuneratoꝛia Ptex.ſᷣm euʒz ſin/
gularẽ in. d.l. i pater. 5. . cũglo. in ver. irreuocabilis vc. ð q vide p
illuſt. dñʒ Sranc.aret.in ſuo conſiꝰxvij. incip.Conſideratus diligẽ
tiſſime ⁊ mature ⁊c.vbi ponit an donatio ob merita dicatur poti/
us permutatio quam donatio vera. Sed tu aduerte ꝓnouo
⁊ vero intellectu meo iſtius text.Quem iudicio meo cum glo.ni/
mis extendit Ludo. Roma.nam text. ille ⁊ glo.loquuntur in vno
caſu multuʒ diuerſo ĩmo ſpetialiſſimo in quo tractabatur de vita
bominis ⁊ non trahendo ad alios caſus in quibus eſſetjminoꝛ rõ
quia ego donaui tibi centũ quia liberaſti me ab hoſtibꝰ vel a latrũ
culis.in quoꝛũ manibus vita mea poſita erat.⁊ vt dr ibi in tex.do
natio illa appellatur merces eximij laboꝛis ⁊c.⁊ ſubdit ẽt ideʒ tex.
ꝙ contemplatione ſalutis extimari non poteſt ⁊c.vñ alie donatio/
nes remuneratoꝛie facte non tñ ꝓpter vitam defenſatã pꝛout ibi.
non gaudent eo pꝛiuilegio ꝙ fundat᷑ expꝛeſſe ⁊ oĩo eſt ſuper ſalu/
te vite höss. Quinimo ex illo tex. ego infero de directo ð doc/
trinã Ludo. Roma.quia ſi ſpetiale eſt in donatione illa remuuera
toꝛia vel rectius loquendo mercenaria facta p vita hominis tutata
vt ea non poſſit reuocari in ↄꝛium eſt ius cõe in alijs.l.ius ſingula
re.ff. de legibꝰ.l.i.in fi.ff.ad.muni. Quẽ tex.bñ nota.qꝛſi in eo
hẽs dictionem vt dicendo vt aliquid ꝓ eo ab ipſo accipiat ⁊c.caſus
eſt minus dubius cum donatio hoc modo eſſet facta conditionalr
ſeu modaliter quibus impletis non poteſt dari repetitio. Sʒ ſi ha
bes in tex.copulã ⁊ dicendo ⁊ aliquid ꝓ eo ab ipſo accipiat ⁊c. Tũc
ꝓcedunt ea qͥ.S.dixvi Szʒ vtroq; caſu Ludo. Ro.male loqun
tus eſt ꝓ vero ĩtellectu illius caſus cuius fimbꝛias ipſe nimis extẽ
dit vt patet ex illo tex.de cuius materia vide nota.ꝑ Bar.in.l.aqui
lius agulus.ff eo.titꝰ ⁊ Bart.in pꝛohen:io.ffoꝝ. in vlti. colu. dñʒ
meuz Alex. de Imo.in conſi?xiiij.in pᷣ volu.incip.An ⁊ qñ dicitur
⁊c.⁊ in conſiꝰxl.in.iiij.volu.incip.Super pᷣ dubio ⁊c.⁊ in conſilio
lxxxi.in pꝛimo volu.incipiẽ. Uiſo inſtrumento donatiouis ꝛc. ⁊ in
conſi.xliij.in.iiij.volu.incipiẽ. Uiſis ⁊ ponderatis ⁊c.vbi ponit an
donatio ob merita ſacta poſſit reuocari ⁊ quid ſi ſuper ea eſt inter
poſitum iuramentum vbi late hec explicãt ad quos me remitto.
Cuius tex.verba ſunt hec.

Si quis a latrunculis vel hoſtibus captuʒ eri
puit ⁊ aliquid pꝛo eo ab ipſo accipiat: hec dona
tio irreuocabilis eſt. Rerces enim laboꝛis exi
mij appellanda eſt: quod cõtemplatione ſalutis
certo modo extimari non placuit.

Hlo. in.l. in edibus.sS. donarii.

Dñs meus Alex. de Imo. hic in apoſtillis ſuis ad Bart. dicit
iſtam glo.eſſe ſingularem ad pꝛopoſuũ ꝙdonatio rei aliene non re

quirit inſinuationẽ. Sed tu aduerte ꝓ intellectu iſtius glo. nã
mihi non dicit hoc. Sed tribus modis intelligit iſtum tex.⁊ in o
intellectu dicit ꝙ vbi datur res aliena habet locum titulus ꝓ dona
to. Sed non dicit glo.ꝙ ſi donatio excedit q;titatem a iure taxatã
non requiratur inſinuatio ĩmo in ↄꝛium eſt text.bñ ponderatus in
l. pe. 9.fi. C. de dona.vbi ponunĩ caſus in quibus nõ requiritur inſi
nuatio ⁊ poſtea in.d.S.fi dr ꝙ in ceteris omnibus ſine vlla diſtinc/
tione debet interuenire inſinuatio ergo ⁊ in donatione rei aliene.
Nec obſtat ꝙ ex quo poteſt euinci a dno non eſt in conſidera/
tione ⁊ ſic non eget inſinuatione quia hec ratio non valet naʒ dona
tio facta ſub conditione habet ſe ad eſſe ⁊ non eſſe ⁊ tamen eget in
ſinuatione vt eſt glo.in.S.illud in aũt. vt fratruz filij ⁊ glo.in.l.ſan
cimus in pꝛin? de donati. ⁊ ideo non ſum ſine dubio circahec ⁊ eo
maxie quia hec glo.hoc non dicit. Cuius verba ſumt hec.

Per obliquum ⁊c. in verſi.tercio ſecundum
litteram vt aliene res non poſſint donari ⁊ ſecun
duʒ hoc non habet locũ titulus ꝓ donato ⁊c.

Di . Si debitoꝛez me /
tibi ex cauſa donationis vltra ſummã a iure taxatam an ſi agis ð
euz ipſe poſſit excipere de immoderata donatione bꝛeuiter dico ꝙ
non ſed ego donans poſſuz alterũ de duobus facere pꝛimum ſi de
bitoꝛ meus non ſoluit tibi poſſum petere reſcindi ulã pꝛomiſſionez⸗
factã per debitoꝛem meũ quatenus excedit modũ a lege taxatuz.
Uel ſi debitoꝛ meus ſoluerit tibi.poſſum a te repetere text.eſt
in. d.l.vt mihi vonares. Quem text.ad hoc ſingularẽ appellauit
Bal in.l.va.C. de condi.indebi.cum quo in hoc ſunplr̃ pertranſeo
quia tex.eſt clariſſimus maxime in verſi? Sed ſi debitoꝛem meũ
Tc.⁊ in fi.in verſiꝰ ſin aũt ⁊c.nec eget aliqua noua interpꝛetatione
noſtra vt patet ex eo. Cuius verba ſunt hec.

L. At mihi donares creditoꝛi meo delegãte me
pꝛomiſti factum valet ille.n.ſuum recepit ſi de/
bitoꝛẽ meum tibi donationisiĩmodice cã ꝓmitte
re iuſſi an ſũmoueris donatõis exceptiõe nec ne
tractabitur: ⁊ meus quidem debitoꝛ exceptione
te agentem repellere non poteſt quia perinde eſt
quaſi exactam a debitoꝛe meo ſummam tibi do
nauerim ⁊ tu illam ei credideris ſed ego ſiquidẽ
pecunie a debitoꝛe meo nondũ ſolute ſint habeo
aduerſus debitoꝛem meuʒ reſciſſoꝛiã in id quod
ſupꝛa legitimum moduʒ tibi pꝛomiſit ita vt in re
liquum tantummodo tibi maneat obligatus ſin
auteʒ pecunias a debitoꝛe meo exegiſti in id qð
modũ legis excedit cõtra te cõdictõnẽ hẽo ⁊c.

Se donatione cauſa mortis.
Ludouicus

Z. ſeia .§. boneſidei. KRoma. in ſuo

ſingula. in verbo donatio ⁊c.el pꝛimo ſatis ſuperq; ſatis diſputat
an donatio cauſamoꝛtis ſit cõtractus ſtricti iuris vel boneſidei ⁊
tandem concludit qð eſt ſtricti iuris habens naturazx per omnia
bonefidei per tex. in.d.l.ſeia.S.bonefidei cum glo. ex quo collegit
inſe ẽt aliud quod diſpoſitio tex.in.l.in minoꝛuz.C.in quibus cau
ſis in integrũ ⁊ reſti.non eſt necceſ.pꝛiuiligiãs minoꝛes in actiõe ex
teſtm̃o vt ſit bonefidei non hẽt locũ in donat.cã moꝛtis ⁊ ideʒ vo
luit Jo.de Imo. hic ⁊ ẽt dñs meus Alex.de Imo.in.l.vinuz in
pe.col.ff. ſi certũ petatur. CLirca que aduerte queſo pꝛo vero ⁊
nouo intellectu meo iſtius tex.in quo dico pꝛimo quod aut coꝛꝛup
ta eſt lectura Ludo. Roma. aut ipſe ſomniat quia glo. in.d. S. bo
nefidei iudicio meo tenet expꝛeſſe totum contrariuz eius qð ipſe di
cit ⁊ allegat tex. in.d.l.in minoꝛum ſentiens qð illa diſpoſitio locus
hẽat in donatione cã moꝛtis. Secundo addo in hoc aliud de
quo facio magnam vim pꝛo nouo ſenſu vero iſtius littere.ſ.quod
tex. in. d. S.bonefidei non pꝛobat aliquo modo ꝙ donatio cã moꝛ
tis ſit bonefidei nec quaſi vel hẽat naturam eius non dicam ꝑ om
nia ſed nec hẽt eius naturam in aliquo. Meclobſtãt illa verba
ibi boneſidei iudicio cõſtituto ⁊c.quia nihil faciũt ⁊ vt intelligas..
Pꝛimo ille non eſt. . de per ſe ſed eſt verſi. veniens ad decla
rationem dictoꝛum in.del.ſeia.in pꝛinci.vbi dicitquod ſeia dona⸗
uerat lutio titio cognato ſuo bona ſua reſeruato ſibi vſufructu eo
ruz tempoꝛe vite ſue ⁊ dixit qð ſi dictus lutius titius cognatus pᷣ
decederet bona ad eaz reuerterentur ⁊ poſimoduʒz ea moztua bo

m illa ſpeetarent ad filios dicti lutij titij cognati ſui Dem
contigit dictum cognatum pꝛemoꝛi ante ſeiam vnde condictio
rauerat modo querebatur ibi an tunc filij pꝛedicti cognati 6 i
vendicare ea bona alſeia ⁊ dicit ibi quod non quia immo del in
repelli per exceptionem doli ſed non tñ dr ibi in tex. ꝙ iuchein
ſet motum vel moueretur ſed ſolum dubitatur de remedio i.
ſu iudicij per eos mouendi ⁊ de additu ibi pꝛout modo di iin
pꝛobatur ibi in verſiculo Igitur ſi res ſingulas heredes un nd
vendicent a ſeia doli non innutiliter pꝛoponetur exceptio ⁊c
verba oſtendunt aperte rem non foꝛe in eſſe ſed futuram “
Demum ſubait ibi textus. boneſidei autem iudicio conſtin
to ⁊c. Que verba ẽt ſimiliter pꝛobant iudiciuʒ illucuſq; non fuife
intentatuʒ ⁊ dr̃ modo in tex. ꝙ ſi filij pdicti peterent ſibi tanen⸗
ſeia ꝙ ea moꝛtua illa bona ad eos ſpectarẽt an teneretur cauere .
dĩ ꝙ non ðᷣbet cautio extoꝛqueri que nondum in perſonã filio
acceperat initium ſed ſi ex conſenſu ſeie ipſa pꝛeſtaret cauttonem
dictam bona ad eos ſpectarent ⁊ ſieret contributio ratiõe legis ſ
cidie put ibi dr in tex. Unde dico ꝙ illa verba bonefidei auteʒ in
dicio conſtituto ⁊c. impoꝛtant ꝙ ſi apud bonum virũ amicabilem
compoſitoꝛem vel alium iudicẽ peteretur cautio a ſeia per filios p
dictos non poſſet extoꝛqueri ſed ſi coꝛam eo bono vjiro ſen iudice
fuiſſet cautio p̃ſtita cũ cõſenſu ſeie mulieris haberet locũ donatio
ꝓut dr ibi in text. ⁊ ſic ila verba boneſidei aũt iudicio ↄſtituto 1t.
magis reſpiciũt perſonã eius coꝛã quo iudiciũ ageretur vel vbi agi
poſſet q; ꝙ conſiderauerit vel cõſideret actionem ipſam brieneer
Sctu donationis cauſa moꝛtis ⁊ ſic vere iſte tex. bñ iſubtiliter po/
deratus reſpicit perſonã iudicis pꝛout ẽt capitur in.:.nam a iudiee
§. ſi quis alio.ff.de iudi.in verſiꝰ deinde in alio iudicio agat 1c. 7
vñs concludo ꝙ nctus donationis cauſa moꝛtis non eſt bonefidei.
nec quaſi cum non ſit enumeratus in.ꝭ..actionũ inſti.de actio. Sʒ
an ſit ctus pꝛopꝛie ⁊ de eius natura addo Pet. de ancare. in ſuo
cõſi? ccclxxii. incip.mulier non poteſt ↄhere ⁊c.ad quẽ me remito
pꝛo nũc ⁊ redeo ad iſtũ text.de q agimus. Cuius verba ſunt hec.

Bonefidei aũt iudicio conſtituto querebatur
an mulier pꝛomittere debeat ſe bona cum moꝛe/
ret᷑ filijs titij reſtituturam. Incurrebat beſuatio
non extoꝛquende donationis: que nondũ in per/
ſonam filioꝛũ initium acceperat: ſed nunquidin
terpoſita cautione pꝛioꝛ donatio que dominio
tranſlato perfecta eſt ꝑꝑ legem in exoꝛdio dataʒ
perimeretur duʒ ſecunda ꝑmittitur: Atruʒ ergo
certe conditionis donatio fuit an que moꝛtis cõ
ſilium ac titulum haberet: ſed negari non poteſt
moꝛtis cauſa factã videri.

T nmali. Dy. Bart. Bal. Jo. de Imo. ?
. ſeia §. finali. ain dñs Zn⸗Mr Nas

in.l.que dotis in. v. col.ff ſolu. matri.reputant oẽs iſtũ tex.ſingula.

ad hoc pꝛonoſitũ ꝙ donatio facta dr̃ inter viuos ẽt ſi facit ab infir
mo ſi non fit mentio moꝛtis de quo vide tu omnino Paul.de caſt.
in conſiꝰci. ⁊ Barto. in.l.fi.C.de pactis ⁊ Bald.in.l.ba.C. de iure
dot. ⁊ Bal. in. l.? ſi moꝛtis.C. ad.l.falci.⁊ in.l.i.C.ſi quid in frau.
pro. Pius dico ꝙꝙ ſi ẽẽt facta mentio moꝛtis tñ ſi eſt appoſitü
pactũ de non reuocando dr̃ inter viuos ſᷣm Pau. de caſt. in dicto
conſi?cj.⁊ etiã in conſi?ciij.⁊ in conſi?.xcix.ad quem me remitto⁊
⁊ redeo ad tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CCLum pater in extremis vite cõſtitutus emãci/
pato filio quedam ſine vlla cõditione redhibẽdi
donaſſet ac fratres ⁊ coheredes eiuſ bonis con⸗/
tribui donationes falcidie cauſa vellent ius anti
quum ſeruãdum eſſe. Rũ. non enim ad aliaʒ cõ
ſtitutionẽ pertinere q̃ʒ que lege certa donarentur
⁊ moꝛte inſecuta quoòãmodo a bonis auferẽtur
cauſa retinẽdi perẽpta eum aũt ꝗ abſolute dona/
ret nõ tam moꝛtis cauſa q̃ᷓʒ moꝛientẽ donare.

„ De mo. 7 etiam
L. ubi ita donatur. Zde mna leri ve
Imo.in.l.ſi ſocer.S.lucius.ff.ſolut.matri.xv ẽt dñs meus Alex.de
Imo. hic in apoſtillis ſuis ad Bar. in hac.l.vbi ita donatur.repu/
tant iſtũ tex. ſingularem ad hoc ꝙ ſi conſtante mr̃imonio maritus
paciſcitur ꝙ ſi mulier pꝛedecedit ante eum lucretur ipſe dotem no
valet pactuz quia licet conferatur in t̃s moꝛtis. Lñ donatio eſt lz

dños meus aliter ſentiat quo ad iſtũ tex. vt ibi per euz de quo alins

uhntiri⸗

ſnnßetifle

(hgnun ned

ſuuntunin
iusfoclencun
nertuſtdiai tgerni⸗
i uplſttmnöminni

leccharre

Iutlgtietg,lannendt

iſcſbnmeckontitim i
neclungotiniens.

(Conplrorsctn e.

ſtürölrnenntNnäirirt
tnſtätflittttitrann
ener ak nueuinitkalr t
Migdihgtitinenin
Apecfrihiini irienima:
mnſe ablz raauc
genl iniilliteam

wlae

(nlirmniiniis

-
Sr

rge

Mnnmnitonh

liliinn u
runain 4

a

gſdenrietn
rta

nuitm
Cnnnmrl⸗
(Sis e e
rde .
tne
en u 4
nnumn N &
nnn
pnſe nlge

eei
etu

Vrie
antennn
en N

4 e

—

As

=

.JJ ðäsäl

UW£

oimn
Mit niiaihmnunn

W .

anguuuing mnii,
n teäiminuntt ſtin
nſt Arine gin utper
Tulpincplieningoche
xmomros tannitin d⸗
tamctins Nubfi ngent
Gnrinimbehen ldtepninmn
Mris unſt fiiridni.

7 ſein Engl. NnNaf
. ſendſl. Nnn
al sateifi ninnifiiin
õäl
õä
Knlil Md Mn il in
: Mu limn iu tili itif
muyl ic mnihn nsb i fi
urummaniin uß u ui int
1cn dtänninte t,tan ulnim
tenrniintcNinbeni

Ltbitd

tam
fon nin ſi
em
2„ xn 4 in
aninn fnmin pni
m eugiſini

6

3

muullictt

mindiſidnant
Lsdd
uitnmmenne

nallueins dii poſt euz ⁊ ideo non repeto nunc niſi ꝙ pono ver
tex. Que ſunt bec. . .
Abi ita donatur moꝛtis cauſa: vt nullo caſu
reuocetur: cauſe a donãdi magis eſt qʒ moꝛtis cã
donatio ⁊ ideo pinde haberi debet atqʒ alia qua
uis inter viuos donatio valet ideoqʒ inter viros
? vroꝛes non valet ⁊ ideo nec falcidia locum ha

bet quaſi in moꝛtis cauſa donatione.

Glo. in.l.quod condictionis.

Bar. inl pe. C.ad.l.falci. dicit iſtam glo. non eſſe alibi T ſic fa
cit eaum ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ eadem capacitas qui requi
riuur in domatione cauſa moatis requirif etiz in moꝛtis cauſa capi
one ⁊ eſt glo. in verbo poterit ⁊c.cum qua ſto quia clara eſt ⁊ non
cget aliqua noua nr̃a interpꝛetatione ⁊ ideo non me extendo ſuꝑ
e niſi dico de hoc eſſe caſum ſingularẽ in.l.meuis.ff. de cõdi.
demon.ſi bñ conſideretur pao iſta glo. Cuius verba ſunt hec.
C Ron porerit immo contra ſupꝛa de vulga.⁊
pupil.ſi is qui ſol. hic a nemine poterat capere vl
tra moduʒ ibi ab alijs poterat licet aquodã non
yel hboc quod daretur cauſa implende conditio/
nis eſſet loco eius ꝙ ei relinquitur ⁊ ita ab ipſo te

ſtatoꝛe pꝛocederet alias fraus fieret legi quia te

ſtatoꝛ omnia bona ſua alicui relinqueret vt filio

naturali tandundẽ pꝛeſtaretqð non licet vt ſupꝛa
de pꝛoba. l. quidã ⁊ de legibꝰ.l.contra legem qð
aut ex ſubſtitutione obuenit vt in cõtrario alio iu
re pꝛocedit non ex conditione teſtatoꝛis.

Glo.in.l.moꝛtis cauſa. Bal in illu
? etiã Bar .in.l.ſi ſeruus in pꝛin. ff. de condi.furti.x⁊ etiã Bar.in.l.
pꝛima..ſi bes in a.col.ff. ad trebel.?⁊ Ange. Jo. de Amo.⁊ etiam
dñs meus Alex. de JImo.in.l.pꝛecia rerũ in Fa. col.ff. ad.lfalci.re
putat oẽs iſtã glo.ſingularẽ ad hoc ꝙ ſʒ res tm̃ valeat quantũ ven
di poteſt vt in.d. l.pcia reruũ. Tamen hoc eſt verum ſcienti etus cõ
dictionem cum oſſibus ⁊ ſtinellis ſuis vt ibi per eos quibus addo
nota.p eundẽ dĩm meũ in. d.l....ſi heres.ffad trebell.vbi ponit ð
hoc late ⁊ idem frmat ad queʒ me remitto ⁊ capio glo.de qua mõ
agimus. Cuius verba ſunt hec. S
Condictionem ⁊c.ibi ſcienti alias autem non

yt infra ⁊c.

De mannmiſſionibus.

L. ii. 5. ſi ab ingnoto. Bar. bir reraz

Illuſtr. dñs Eranc. aret. in.l. qui in aliena.s. ſi is qui in vlti.col. ff.

de acquir. bere. dicunt ꝙ iſte tex. habet caſum multũ ſingularẽ ad
hoc pꝛopoſitũi.ſ.ꝙ ſeruns emptus ad ignoto. nõ poteſt poſtea ſe re
dimere cum pecunia ppꝛia niſi ab imtio boc conuenerit inter eos
vel babiia fide inter eos facta fuerit imaginaria venditio vt hic eſt
tex.qui apte pbat hoc ⁊ ideo ſto cuʒ Bar.⁊ eũ alijs q; tex.clarus
eſt maxime in verſi. hoc agi debet vt imaginaria emptio fieret ⁊ ꝑ
ſidem octus ⁊c. nec eget alia noua interpꝛetatione nra ⁊ ideo vbi
non eſt opus inſiſtere non inſiſto vnde venio ad text. ipſus de quo
agimus nunc. Cuius verba ſunt hec.

Si ab ignoto emptus ſit poſtea autem pꝛetiũ
obtulerit ſuum dicendũ erit non eſſe audienduʒ:
ab initio eniʒ boc agi debet vt imaginaria fieret
emptio ⁊ per fidem contractus inter emptoꝛeʒ et
ſeruum agatur: Siue igitur non boc ab initio eſ
ſet actuʒz vt ſuis nummis rediment᷑ ſiue hoc acto
nummos ſeruus non dederit ceſſabit libertas.

li Tu ſcis ꝙ regula tradita in ſentẽ
2. lege inlia. tia traditurẽt in pbationibus naʒ
auoabilioꝛes ſumus in recipiendis pꝛobationibus ⁊ etiã in recep
is eis vt i,larianus. fl de actio.et. obli. in.l. fauoꝛabilioꝛes.ff. de

regu iur.cum ſimilibus. Tamen ſciendum eſt idem ⸗
⁊ ſi regula fallit in ſententia etiam fallit in Paddartens atren
in. dicta. l. lege iulia. quem text. pꝛo ſingulari ad hoc pꝛopoſitum
allegat Bal. in. c. H. 5. ad hec in. i. col. in titu. bic fimitur lex coꝛa. ⁊ in
cip. cõſtit. invſibꝰ.ſeudo.⁊ idẽ voluit dñs meus Alex. de Imo. in. l.

de die in pꝛin. in Ha. col. ff. qui ſatiſ. cogan. hic in apoſtillis ſuis ad

Bar. ⁊ etiã in.l.ſiquis ſeruum 5. idem ſcribit in ſa i
Bar. quis ſeruum. 5. col. in apoſtil /
lis ſuis ad Bar. ff. depoſiti. cum quo ſumpliciter in B ſto genne ſel⸗
iſte clariſſimus eſt ⁊ non eget ſupplectione maxime in verſi. Sed ⁊

Iñ teſtes non diſpari numero c. Uno ſolo addito qð vbicum

ſententia paeiudicat ẽt pꝛeiudi ati 5
ſpeinkiik deremat. 2 Brmnicſwanr ukdeerenetic
di. ⁊ in.l.ſi ſuperatus.ᷣff. de pigno. ad quem me remitto ⁊ redeo ad
texide quo agimus. Cuius tex.verba ſunt hec.
Z· Lege iulia petronia ſi diſſonantes partes iudi
cum: ſententie exiſtant pꝛo libertate pꝛonunciate
ſtare iufſum eſt: Sed ⁊ ſi teſtes non diſpari nu/
mero tam pꝛo libertate qᷓ; contra libertateʒ dixe
rint tamen pꝛo libertate pꝛonuncianduʒ eſſe ſe epe
conſtitutum eſt.

De manumiſſo teſtamento.

Z. ſi ita fuerit libertas.s.finali.

Ludo. Roma.⁊ etiã dñs meus Alex.de Imo.in.l.qui bona. 5. fi.
in pe. col.ff. de damno infecto reputant iſtum tex.ſingula. ad hoc p
poſitũ ꝙ licet alias pꝛomiſſio annua vel facta in ſingulis annis de⸗
beatur in fine anni.l.qui hoc anno cuʒ ibi plene nota.ff de verbo.
obligat.fallit fauoꝛe libertatis vel etiã fauoꝛe alterius pie cauſe na⸗
ſtatim debebitur de quo alias dixi in. d. .fi. ⁊ in.l.ſi ſticum aut pã
philum. 5.fi.de verbo.obligat.⁊ ideo non me extendã nunc niſi.
ego alio mõ intelligo iſtũ tex. vbi non facit ̊ libertas Sed ꝓpter
verbum intra qð poteſt veriſicari qñcumq; vt in.l.i.ꝭ.ſi intta.ff. ð
ſacceſſ. edſit. Secundo moueoꝛ pꝛo tex. pxime hic pꝛecedenteʒ
vbi tex loquitur de libertate. ⁊ tamen non poteſt ſtatiʒ peti. ⁊ ita
teneo ⁊ redeo ad tex.iſtum. Cuius verba ſunt hec.

CLabeo ſcribit ſi ſic libertas relicta ſit: ſticus
intra annum poſtquam moꝛtuus ero liber eſto:
ſtatim eũ liberũ eñe:nam ⁊ ſi itaſcriptũ ſit: ſi in
tra annũ.xij.heredi meo dederit:liber eſto:ſtatiʒ
ſoluendo eum liberum eſſe ſine moꝛa futuruʒ ⁊c.

Se ſidei libertatibus.

3J 1 S ſi 1 Ea que dependenta
. Ergo .5 ſi 18 1II ſola pꝛincipis facul/
tate iudicantur eſſe impoſſibilia tex.eſt in.d.l.ergo..is qui.Quẽ
text.ad hoc dixit eſſe ſingula. Bal.in.c.p.in verſiꝰ modo venio ad
glo. ⁊c.in titꝰ hic finitur lex in pꝛin.in.iiij. col. Sed tu aduerte
pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.qui non pꝛobat hoc ſi bñ
⁊ fubtiliter ponderetur.nam loquitur de reſtitutione cõcedenda ꝑ.
iudicem aduerſus repnditiones hereditatis iam factã per minoꝛẽ
xxv.annis que reſtitutio poteſt ẽt concedi ſibi ꝑ iudicem.non autẽ
per ſolum pꝛincipem vt ibi in verſi.reſtitui poteſt ⁊c.cum glo.ſua.
que dixit aperte vt quia minoꝛ.xx.annis erat ⁊c.⁊ in verſi. in inte/
gruʒ reſtitutus ſit ⁊c.⁊ in ver.an qᷓdiu reſtitui poteſt ⁊c.⁊ ideo d
ibi ꝙ conteſtatio locũ habet.non ex eo ꝙ ſit veriſimile iudicẽ dene
gaturũ reſtitutioneʒ vel non facile eam conceſſurũ. Sed eſt ex eo
quia ex quo ſemel ille repudiauit pꝛefumitur ipſumvelle durare in
eademmet voluntate.Sed ſatis eſt mihi ꝙ iſte text.non loquitur
in actu dependente a ſola voluntate pꝛincipis imo pendebat a volũ
itate cuiuſlibet iudicis ad hoc hũtis poteſtatem ⁊ ſic iſte tex.non p
bat id ad qð eum allegat Bal.⁊ ẽt totus fere mundus put vider

potes ⁊ in hoc defecit bñ ponderãdo iſtũ tex. Circa quẽ addo

vnum verbũ pꝛo confirmatione intellectus mei ad eum naz reſtõ
in integrũ poteſt cõcedi coꝛã a quocũq; offciali exiſtenti in eo loco
vt in.l. fi.?⁊ ibi per Bal. C. vbi ⁊ apud quem ⁊ per Bar. in.l.i.ff. ð
