Srgeeereseeseeeegseereeee reeeeessgnerenn——s

4 *

eSlorN

Arnm Aien Kntn
mENr i
MAMiiii
Mtri cvciihtin⸗
miImmieEAeNt
n er Anixit unbin iti
õůü
rMLPuiſn ning
Geltut riieniii
?ñäü

NarX
LSarlaiulimm tur i
misni sli illan
ri viitri: uiiuhn
õ

—–
zmnii ft
g1.
Lnl nm

to ea verba poſuerit fide ⁊ periculo reruʒ ad me
rtinentium. vel per earum exactionẽ ſatiſ fieri
tibi pꝛomitto ſufficere tibi ea verba ad rerũtam
earum quas in pꝛeſenti debitoꝛ habet qᷓʒ futura
rum ipotecam ſancimus.

Etiam ob cirographa
riam pecuniam.

ima Bar. bic dicit iſtum tex.eſſe not. ⁊ ſiugul.
Z Pꝛim a boclpꝛopoſitũ ꝙ per nouatõeʒz exing /
nitur pignus niſi repetatur vt hic in tex. in pꝛin. maxime in verſi·
in alium obligationẽ tranſtuliſti vcqui. tex. clarus eſt nec eget alia
mea noua intecpꝛetatõne. ⁊ ideo non inſiſto niſi ꝙ huius ext. ver/
ba ſunt hac. . . . „
L. Pignus intercidit ſi nouatioue facta in aliuʒ

ius obligationis tranſtuliſti: nec vt eas res pig/
noꝛis nomine tenerẽtur cautum eſt ⁊c.

OSe remiſſione pignoꝛum.

j . Bar. hic dicit iſtum
Z. B ¹ c0 tempore. eſſe bonũ tex.⁊ ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi pꝛecedit monitio iudicis pꝛeſentia
cum taciturnitate inducit pignoꝛis remiſſion. Szʒ tu aduer
le pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius littere.quia text.iſte bene
⁊ ſubtilit᷑ñ poderatus non loquitur de particulari monitõe iudicis
ſed de edicto facto publice ⁊ generaliter ꝙ ſi quis vellet emere ra
lem reʒ compareat ⁊c. nam eo ipſo ꝙ creditoꝛ qui hbabʒ ius in ea
re ratoe pignoꝛis ſcit hoc ⁊ tacet ſibi preiudicat in eo pignore. ita
probatur ibi in verſi.programate admoniti ⁊c.nã hec non eſt mo
nitio particularis prout ſenſit Bar.ſed generalis de qua habetur
in.l.i. ?⁊ per totum. C. comi.vel epiſtolas.⁊ hoc modo iſte tex.intł
lectus habet in ſe maiorẽ dubitatõem ⁊ ſic magis ſeruit nobis.nã
bm primũ caſum eſſet de indubitabili contra.l.quod labeo.ff.de
carbo.edic..l.ancille. C. de furtis. Cuius tex. verba ſuut hec.

C. Si eo tempoꝛe quo pꝛediũ diſtrahebatur pꝛo
gramate admoniti creditoꝛes cum pꝛeſentes eſ/
ſent ius ſuum conſequuti nõ ſunt poſſunt videri
obligationem pignoꝛis amiſiſſe ⁊c.
Si debitor meus obligauit mihi in cõtra

Z. ſinali. ctu inter nos celebrato omnia bona ſua pᷣ
ſentia T futura demũ de conſenſu meo alienauit certaz rem puta
domũü ſuam que poſtea peruenit de nouo ad eum vtrũ intelligat
mihi eſſe de nouo obligata propter illud verbuʒz futura ⁊c.appoſi
tum in contraetu. In quo diuerſe fuerunt ſentẽtie prudentũ anti
quoꝝ put refert impator in. d. l. fi. vbi ẽ bonꝰ tex. decidens ꝙ nõ
quẽ ad boc ppoſitũ dixit hic Bal.nõ eſſe alibi ⁊ ſic facit eũ ſingu
larc.cum quo in hoc ſto nullo addito. quia text. iſte optime ꝓbat
nec indiget aliqua noua mea interpretatõne. vno ſolo addito lʒ
obligatio bonorũ pᷣſentium ⁊ futurorũ cõprehendat futura tamẽ
non cõprehendit bona acquiſita per beredem meũ poſt mortem
meã ſᷣm Paul. de caſtro in conſil. cclxxvj. incip.viſo pũcto ⁊c. ad
quem me remitto ne exeamus propoſitũ principale noſtrum quo
ad iſium tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec. .
. Solita pꝛouidentia vtimur etiaʒ de pignoꝛi/
bus vel ipotecis rerũqʒ quibuſdam creditoꝛibꝰ
ſuppoſue poſtea a debitoꝛibus vẽdunt᷑ vel alio
modo tranſt ferũtur: creditoꝛe ſuũ conſenſuʒ con
tractui pꝛebente: ⁊ quodam legitimo poſtea mo

do res ad pꝛioꝛem dominum reuertũtur. In hoc
enim caſu diuerſe ſententie legum pꝛudentibus
habite ſunt:quibuſdam dicentibus ius pignoꝛiſ
creditoꝛi renouari pꝛopter verbũ futurarũ reruʒ
quod in generalibꝰ ipotecis poni ſolitũ cſt:alijs
penitus extingui: nobis autem viſum eſt euz qui
ſemel conſenſit alienatõi ipotece: ⁊ hoc mõ ius

ſuũ reſpuit indignuʒ eſſe eandem rem vtpote ab

inicio ſuppoſitam vendicare vel retentionẽ in/
quietari ⁊ c.
De iure domin. impetrando:
1 Licet primũ decretuʒ poſſit interponi ge
Z Pꝛi ma. neraliter in bonis debliort⸗ ucto⸗ de
babẽtur in.l.ſi finita.. iulianꝰ.ff. h dam. infec. vbi alias repetẽdo
illum tex. late dixi de his.tamẽ ſecundum decretum non põt inter
poni niſi res ſpẽales exprimãtur coram iudice. tex. eſt in. d.l.pria.
quem tex. vd hot dixit hic Bald. eſſe meliorem qui ſit in iure.
Sed tu aduerte pro vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text.
qui indicio meo boc non probat ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur.
Mam loquitur circa dominiũ impetrãdum in pignore dato credi
tori ſᷣm formã illius tituli.⁊ dicitur bic ꝙ ſi creditor habʒ vniuer
ſa bona debitoris pignori nõ poteſt omnia impetrare.⁊ prohibet
illa vniuerſalis impetratio omniũ bonoꝝ. nec etiã poſſet obtineri
ſi ſpẽaliter exprimerẽtur ea oĩa bona vtſe equeretur illa vniuerſa

lis impetratio. ⁊ hoc eſt quod conſiderat ille tex. vt probat᷑ aperte
hic in verſi.vt vniuerſa dominio tuo etc. Cuius verba ſunt hec.

A. Jure dominij pignoꝛa poſſidere deſiderãs no
mina debitoꝛũ quos in ſolutõe ceſſare dicis ex/
pꝛimere ⁊ an ſolemnia peregiſti: ſignificare de/
buiſti:dũmodo ſcias omnia bona debitoꝛis que
pignoꝛi dedit: vt vniuerſa dominio tuo generali
ter abdicantur te impetrare non poſſe ⁊c.
Creditoꝛ qui impetrauit ſeundum

Z ſecun da decretũ iu bonis ſui debitoꝛis ⁊ po/

ſtea recipit debitũ vel partẽ illius debiti vel vſuras intelligitur re/
nunciare ſecundo decreto pꝛius per eum obtento.tex.eſt ſingul. ad
hoc ᷣm Bald. bic in. d. lij. Secd aduerte tu pꝛo nouo ⁊ vero
intellectu meo iſtius tex.qui non loquitur de debito pꝛincipali ſo/
luto in totũ vel pꝛo parte.nam non haberet dubitatõem ita intelli

gendo ⁊ res eſſet ſine dubio contra tex. in.l.quod labeo.ff de car⸗

bo edie.cum ſimilibus. ſed ſolum loquitur de ſolutione ⁊ recepti
one vſurarum pꝛout mãifeſte videre potes ex eo maxime in ver
ſic.vſuras a vobis recepit cc. Pꝛeterea etiã iſte text. non lo /
quitur de ſecundo decreto interpoſito ſed de dominio in pignore
impetrato ᷣm formã ⁊ prouiſionẽ illiu tituli inter que duo lõga
eſt differentia. ⁊ per cõſequẽs Bal.fallitur in dnobus circa intel

lectum illius text. ſingularis. Cuius verba ſunt hec.

C. Si creditoꝛ pignus iure dominij a noſtra ſere
nitate poſſidere petijt ⁊ poſt foꝛmam reſcripti
alio anno vſuras a vobis recepit a beneficio im
petrato receſſiſſe videtur ⁊c. .
Doc. oẽs cõiter ſcribẽtes in.d.l:.ſi.C. de iu

Z.finali. re do.impet.⁊ etiã in.liſi finita.ꝭ.iulianus
ff. de damn.infec. ⁊ in multis alijs locis in illo notabili articulo an
per ſecundum decretuz res debitoꝛis mei fuit mibi adiudicata ⁊z
ſic ſum effectus dominus in actõne perſonali ⁊ debitoꝛ meus re
deat infra biennium poſt interpoſitõem illius ſecundi decreti poſ
ſit recuperare rem ſuã ſoluẽdo mihi debitũ in quo tenebitur. In
quo articulo doctoꝛes fuerũt multũ varij ⁊ cõtrarij pꝛout alias le
gendo late deduxi.⁊ etiam in repetitõe noſtra in dicto.S.iulianns
vbi allegant doctoꝛes iſtum textum in cuius intellectu multũ iu/
dicio meo defecerũt. Et ideo tu adurte pꝛo vero ⁊ nouo intellcũ
meo eius.nam non loquitur iſte tex.ſententia mea in materia pꝛi
mi vel ſecuudi decreti ſed loquitur in termiuis valde diuerſis ab
iſtis videlz in debitoꝛe qui realiter ⁊ ſponte pignoꝛauit rem credi
toꝛi ſuo vt hic in verſi.ſi quis rem creditoꝛi ſuo pignoꝛauit ⁊c.⁊
in traditõe illius rei pꝛo pignoꝛe non fuit dictũ aliquid qnando de
bitoꝛ deberet luere pignus ſuum. quo caſu deciditur ibi ſi vult
creditoꝛ vendere pignus pꝛo ſibi ſatiſfaciendo pꝛimo debet denun
ciare debitoꝛi vt ſibi ſoluat debitũ ⁊ a die dicte denũciatiõis ſi non
reluerit debitoꝛ pignus ſuũ poſt bienniũ poteſt creditoꝛ illud vẽde
re ⁊ ſibi de eius pecunia ſatiſfacere vt ibi in ver ſi.poſt bienninz ex
quo atteſtatio miſſa eſt ⁊c.⁊ caſu quo non reperiretur aliquis em
ptoꝛ qui vellet emere illud pignus ſubdit ibi text. ꝙ debet ð nouo
notiſicari debitoꝛi hoe per viam iudicialem ſi ipſe põt repiri vt ip
ſe debitoꝛ infra certũ tẽpus dẽat ſoluere debitũ ⁊ qualiter ẽt qn
non reꝑitur emptoꝛ vt ibi in verſi.ſi vero nemo eſt qui comparar̃
vc. Sed ſi debitoꝛ non reꝑiretur tunc debet per iudicẽ ſtatui
certuʒ tempus infra quod debitor poſſit ſoluere ſi venerit ⁊ recu

perate vellet pignus ſuũ vt in verſi. ſin autẽ nullus fuerit inuent
æe. Sed ſi tꝑe vltimo loco ſtatuto non comparuentt ipſe debi /
toꝛ dicitur ibi in tex.⁊ iſte eſt caſus notabiliſſimus illius tex.ꝙ cre
ditoꝛ debet adire imperatoꝛem ⁊ impetrare illud pignus in domi
nio ſuo qua impetratione ſic facta debitoꝛ adbuc habet biennium
a die conceſſionis imperialis vt poſſit ſoluere debitum creditori
ſuo æ damna ⁊ expenſas ⁊ recuperare pignus ſuũ vt ibi in verſi.
ſin autem tempoꝛe ſtatuto vc. ſed lapſo biennio pignus poſtea fit
irreuocabiliter ipſius creditoꝛis vt ibi in verſi.ſm autẽ biennium
fuerit elapſum ⁊ce⁊ in verſi.pleniſſime babeat rem ⁊c.⁊ per con/
ſequens concludo ꝗs ille caſus non loquitur in primo nec ſecundo
decreto de quibus ibi non fit aliqua penitꝰ mentio nec de reali ob
ligatõe ſʒ de perſonali qua tenebatur ille vebitor qui pꝛo ea tracli
dit pignus creditoꝛi ſuo ſine pꝛeſinitõe tpis ad ſoluẽduʒ. ⁊ decidit̃
ibi prout ſupꝛa dixi.⁊ etiã latius hec examinani in repetit.noſtra
dicti. . iulianus.⁊ ideo proinũc longioc non ero niſi ꝙ ponã verba
tex.que ſunt hec. ..
L. Netuſtiſſimã rõeʒ que nullatenus in ipſis reꝝ
claruit documentis penitus eſſe duximus am/
putãdam:ĩmo magis clarioꝛibns remedijs cor
rigendaʒ: igitur in pignoꝛibus que iure dominij
poſſidere aliquis cupiebat: pꝛeſcriptõ publica ⁊
annus luitionis antiquis introducti ſunt pignus

autem publice pꝛeſcriptũ neqʒ vidimus neqʒ ni

ſi tantũmodo ex libꝛoꝛũ recitatõe audiuimus.

Sancimꝰ itaqʒ ſi quis rẽ creditoꝛi ſuo pignoꝛa
uerit: ſi quideʒ in pactione cautum eſt quemad/
modum debet pignus diſtrahi ſiue in tempoꝛe ſi
ue in aliis conuẽtionibus eam obſeruari ⁊c.

De exceptionibus.
Z. prima. XρNαnnn el Kadwebel e

putãt iſtum tex.ſing.ad H̊ ꝙ qneunq; debitoꝛ hr̃ditarius ſoluit fi
deicõmiſſario poſt reſtitutã bereditatem non liberatur ab berede
niſi ope exceptõis nee; facti ſeu intentõis non ꝑ exceptiõz iuris cus
quibus ſto.quia tex.iſte clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua in
terpꝛetatione.Cuius verba ſunt hec.

L. Debitoꝛes quidem hereditarii vnicuiqʒ here
dum pꝛo poꝛtione hereditaria antiqua lege obli
gati ſunt.Sed ſi eis heredibus omnẽ pecuniam
exoluiſti quibus nomen patris tui teſtatoꝛ in di/
niſione aſcripſerat:doli mali exceptione aduer/
ſus alioslagentes tueri te potes ⁊c.

licet Omnis inuaſoꝛ etiam rei pꝛopꝛie perdit do
* RmDiniũ illins ⁊ acquiritur.expulſo. vt in.l.ſi
quis in tantam cuʒ ibi plene not.C. vnde vi. ⁊ in.l.extat.ff. quod
met.cau.⁊ in.li.C. vt non liceat ſine iudi.vend.⁊ poſuit Paul.de
caſt.in ſuo conſt. xxxvincip.pꝛiuſquã iura ⁊c.in tercia col.vbi põit
de intellectu iſtoꝝ iuriI. Sed ponamus ꝙ ego te expuli ð re
mea quam incõtinenti recuꝑaſti vtrum habeat locum illa viſpoſi
tio. videtur ꝙ non.quia ea que incõtinẽti fiũt ineſſe vident.l.lecta
verſi.dicebam ⁊c.ff.ſi cert.peta. Sed ſi tn es expulſus ⁊ ſtatiʒ re
ſtitutus es non videris expulſus ergo ⁊c. Nihilominus incontra
rium eſt veritas.tex.eſt in.d.l.licet ᷣm vnã lectu. poſitam ibi in
glo. quem ad hoc magnifacit hic Bal. dicens etiam pꝛobari alind
per illum tex. ꝙ interdictũ vnde vi datur etiã ceſpectu pofſſeſſiõis
damnoꝛũ datoꝛum ⁊ intereſſe. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊
vero intelleetu meo iſtius textus qui ſententia mea bene ⁊ ſub/
tiliter ponderatus loquitur in caſu valde diuerſo decidens ꝙ
ea que ſunt annalia ad agendum ſunt perpetua ad exeipiendum
nam licet expulſus poſſit agere interdicto vnde vi contra expulſo
rem infra annũ vuin.l.i.C. vnde vi.tamẽ ſi recuperauit rem ſuaʒ
poteſt perpetuo vti exceptione contra inuaſoꝛes dicendo eum ceci
diſſe ab omnii iure ſuo.nec fit ibi vis an ſtatim poſt expulſionẽ re
ſtituatur vel ne.⁊ ſic illa annalis actio cõuertitur in exceptione per
petua recuꝑata poſtea quãdoeunq; poſſeſſione.⁊ illud verbũ poſ
ſeſſionẽ ⁊c.capir̃ ibi in text.pro fundo ⁊ ſic pꝛo ꝓpꝛietate rei non
autem pꝛo poſſeſſione pꝛout eſt inris vel facti.⁊ in hoc etiam fal/
litur Bald.⁊ etiam in eo quod dicebat de damnis ⁊ intereſſe de
quibus ille tex.mentionẽ non facit. ⁊ hoc modo ego nouiter inix

ligo ⁊ declaxo pꝛout audiuiſti 7 Scarant. Cuius verbaſt bee
L. Licet vnde vi interdictum intra annͤ lochhe
beat cum exceptione perpetua ei ſuccurri qᷣ

muz expulſus poſt retinuit poſſeſſionem a pꝛi

tate iuris manifeſtatur ⁊c. tori
S nali. Bal bie r etiam do⸗
HGlo. in. l. inali. Nerrtneum wne⸗

condict. ex lege in apoſtillis ſuis ad Bart. ibidem repntant i
glo. ſingul. ad boc propoſitũ ꝙ accuſatio ⁊ condſeter iene en
runt in hoc ꝙ vbi quis accuſat᷑ pena applicatur fiſco ⁊ quilibz i⸗
uueleur. ſed ſi agit ſenaltice ex lege non cũ quibus ſto. q; gloſ⸗
clara eſt ⁊ non eget alia mea noua interpꝛetatione. Cni
ſunt hec. dr Cuius at

CPec emptor bonefidei ⁊c.in verſi.ſed quaac
tione aget emptor ad hoc vel venditorad rem.
Reſpondeo condictione ex hac lege vel actione
in factum.quod autem fiſco erit danduʒ quilibʒ
poterit deferre.vt.ff.de iure fiſci.l.prima æc.

De contrahenda et com
mittenda ſtipulatione.

. Solem nitas intrinſeca regularitet
. Pri ma. ſumitur in actu. ſed ertniiſren ete
eſt in. l. quecunq;. ff. de publi. in. . ſi ita ſcriptũ inſtitu. de inutili
ſtipul.⁊ in.liſciendum vbi.alias legendo dixi poſt alios.ff. de ver.
obli. cum ibi plene not. de quo etiã ſupꝛa late dixi in.l.ſi fllius. ff.
de peti.heredi.⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero. ſed ad ibi dc me
remitto. Tamen ſcias ꝙ vbicunq; in epiſtola deducitur ali⸗
quis actus pᷣſumitur ſolemniter celebꝛatuo. ? plene pꝛobatur pet
ipſam epiſtolam.tex.eſt ſingul.ſim Bal. in. d.l.i. cuz quo ſto ſim
pliciter.quia tex.iſte optime probat hoe maxime in verſ c. creden
dum eſt pꝛeſentẽ ſtipulatõem ⁊c.⁊ non eget aliqua mea nona inter
pꝛetatõe.Cuius verba ſunt hec.

L. Licet epiſtole quam libello inſeruiſti addituʒ
non ſit ſtipulatus eum eſſe cui caueatur:tamen ſi
res inter preſentes eſt geſta credẽdum eſt prece
dentem ſtipulatõem vocẽ ſpõdentis ſequutã ⁊c.

L. ſecundum reſponſum. in

cepta de dando aliquid Ticio cum moꝛeꝛetur cui ipſe vellet dani
intelligitur facta pꝛo ſe ⁊ pꝛo herede ſuo. tex.eſt in.d.ʒ.ſecundum
reſponſum.quem tex.ad hoc pꝛo ſingulari põderauit hic Bald.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo intellectu iſtlus texiui
qui bene ⁊ ſubtiliter põderatus ſentẽtia mea non pꝛobat hoc.
in eo cum reuerentia tanti patris vehemẽter fallitur. Mam dicit
hic aliud multũ diuerſum ab hoc.ſ. ille qui ſtipulatur cũ mori
tur aliquid dari cui velit ⁊ ſic imperſonaliter reſpectu ſolutionis
fiende intelligitur ſtipulari ſibi met cym moꝛietur. non aute dicit
ibi aliquid de herede ſuo.vnde illa verba debent veriſcari vt ſibi
met dentur eo tempoꝛe quo moꝛietur.ita pꝛobatur bic in verl.ſ/
bi ſtipulata videri ⁊c. ⁊ ad finem vt poſſit diſponere eo tempoꝛe
pꝛout voluerit non autẽ vt dentur heredi ſuo ſed ipſe volet dare
ad libitũ ſuũ.⁊ iſte eſt ſenſus verus ⁊ nouus meus illius textus.
Cuius verba ſunt hec.

Z. Secundum reſponſum domini Alpiani pre
fecti annonae inriſcõſulti amici noſtri ea queſti
pulata eſt cum moreretur partem dimidiam do
tis cui velit relinquere reddi ſibi eam parteʒ do
tis ſtipulata videtur ⁊c.

. Bacll hie dicit
Gloſa in.l.optimam. Rum go nn
eſſe alibi ⁊ ſic facit eam ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ q ille aui mnabat
ſe fuiſſe pꝛeſentẽ vna die probat preſumptiue ſe fuiſſe reſenen
tota illa die.⁊ eſt glo.in verbo ⁊ maioꝛis ⁊c.cum qua non ſtoſt 6
pliciter. quia eget aliqua noua mea interpretatione. cuius men
non eſt dicere bot ſed aliud diuerſum vt videre potes.·? veſ
gloſe ſunt bec.

R

nalitin tinin

ictut tuiiinunſinmn

ot.

Dedobusres.

ſ nne

gerrrkcälugr

ipnnmgiucdi nune nan

Köpnrkir. Midinnri

eibupoſp Pannein eend

fürzmnſbcaccpnüngan N
Mſencoixin SAnin nnn
MEnßrogihnnirgiidte e irn
tnpn rirluitmmnmntnt
unßigtiiteitnunciißm ntt
mytnnginſtirt,ierur
uinnciftiiſagtnmibaute
nnnjunngicnget rir

Monmifnnpititneieittetn ee
aiſmmalttendere⸗

triuningiiinttnnne

nnietaitlhine a es

Eglatſnnircientrr
itimn⸗ nak

AEEEFLISorag

e
11

h⸗-ð 2

..t .,,

l
l
Etsan cegidtetne
Bir mind gſrettint:
rn itin i dnuſi

LKondhmnonin 3

iIwan uuna iir
ai kul
mam rain iiſ itit
r⸗ ann
—
m matul uginin in
. manſtintin ielſt

. i ilii ,
usum uni,
1 tmnniiſien

Maioꝛis ⁊c.in verſie. ſed quid ſi due appareãt
ſcriptnre vna que dicit ſtipulatõeʒ fuiſſe Bono
niae ⁊ alia Romae eadeʒ die bonus iudex arbi/
trabitur cui potius ſit credendum: quod ſi non
piderit nemini credetur ⁊c.

De inutilibus ſtipulationibus

r de Bal. hic ⁊ etiam do.meus Alex.de imol.in.:.ſti
Z. lil. pyulatio iſta. . ſi ſtipuler in pꝛin. ff de ver. obli. di
cunt iſtum tex. eſſe melioꝛẽ de iure ad hoc propoſitũ ꝙ vbi ſtipu/⸗
latus ſum per hec verba pꝛomittis ticio ꝙ dabis ei centũ valz ſti /
pulatio ſi mei ſtipulantis interſit. licet contra voluerit glo. in dicto
5.ſi ſtipuler in verbo ſieri ⁊c.in pꝛin. ⁊ cõmunter docto. idem etiã
tenent pꝛout expꝛeſſe atteſtatur Bal. in. d.l. iij. ⁊ etiã do. meus in
dicto. .ſi ſtipuler dicentes iſtum tex. debere intelligi ᷣm gloeibi.?
in. d. . ſi ſtipuler. ⁊ plus nõ dicjt. Sz tu aduerte rogo pꝛo in
lelleeiu iſtius tex. ⁊ dicas ꝙ in. d.l. ii. nõ fuerũt ↄcepta verba exe/
cutiua vel obligatiua in perſonam tercij. pꝛout patet expꝛeſſe ex
lex ipſo. Cuius ver ba ſunt hec. ü
L. At inter abſentes verboꝛũ obligatio cõtrahi

non poteſtita alteri cuius iuri ſubiectus non eſt:

aliquid dari vel reſtitui niſi ſua interſit nemo ſti

pulari poteſt ⁊c.
De duobus reis.
Citatio debet ſemper pꝛecedere in quocun

X. finali Nq actu pꝛeiudiciali.l.de vnoquoq;.ᷣff.de re
iudi.ſ.nam ita diuus.ᷣff. de adopti.⁊ maxime debet quis citari ad
reſpõdendum libello. Sed dubiũ eſt vtrũ in ea citatõe ðbeat
inſeri totus tenoꝛ libelli. In quo bꝛeuiter dicas ꝙ ſic. tex.eſt in. d
l.fie in ver. ex libello admonitõem ⁊c.queʒ tex.ad hoc dixit Bal.
bic eſſe melioꝛẽ de iure. Sed tu aduerte pro nouo ⁊ vero in
lellectuſmeo ad iſtum tex. qui iudicio meo bene ⁊ ſubtiliter conſi/
deratus non probat hoc. Nam bic tractatur de interpellatiõe fctã
contra vnũ ex reis debendi an noceat etiã alijs coꝛreis quo ad in/
rumpendam pꝛeſctiptõnem. ⁊ deciditur ibi ꝙ ſic ſiue hoc fiat per
agnitionem debiti factã ab vno ſiue ex admonitõe libelli ideſt ex li
bello porrecto in iudicio in quo libelio apparet quid ille petat. ſed
non dicitur ibi in tex. ꝙ in ea citatiõe facta ad reſpõdenduʒ libello
inſerendus ſit teno: eius.⁊ illud verbũ admonitionem æc. nõ ſtat
hic pro citatione ſed pꝛo certificatõe que conſtat ex libello. non aũt
dicitur hic ꝙ in citatoe inſeritur libellus prout dicebat Bald.qui
non bene guſtauit iſtum tex. cũ reuerentia. Cuius verba ſunt bec

A. Cũ quidã rei ſtipulãdi certos hẽbant reos p
mittẽdi:vel vnus foꝛte creditoꝛ duos vel plureſ
debitoꝛes habebat. vel econtrario multi credi/
toꝛes vnũ debitoꝛem ⁊ alij rei pꝛomittẽdi ad cer
tos creditoꝛes debitũ agnouerunt:vel per ſoluti
onem vel per alios modos quos in anterioꝛibuſ
ſanctionibus inuenimus poſitos: æ nos amplia
uimus: vel foꝛte ad vnius creditoꝛis quidaʒ ex
debitoꝛibus xcc.

De ſideiuſſoꝛibus.

Ludo.roma. in verbo fideiuſſoꝛ
ſen tentia. ⁊c lo.viij.eoncludit q; beneſicium
auten. peſente x in coꝛpoꝛe vnde ſumitur. C. de fideiuſſo. volẽtis
uſſoꝛẽ non poſſe cõueniri niſi excuſſo pꝛimo pꝛincipali debito
fe habet locum etiam in fiſco debitoꝛe dante fideiuſſorẽ. nam de
bet pꝛimo fieri excuſſio bonoꝛũ fiſcaliũ antequã deueniatur ad fi/
deiuſſoꝛez eins. allegat glo. qnam ipſe ad hoc exclamat ⁊ reputat
ſingul. in. .l. ſententia in vbo interceſſoꝛ æc. in fi. per quã dirit ſe
ita conſuluiſe etism obtinuiſſe. Sed tu aduerte in boc paſ
1u pao vero ⁊ nouo intellectu meo ad illam glo. quia glo.illa iũcto
tex. ſuper quo poſita eſtnon dicit quoquomoò hoc ſi bene ⁊ ſubtilit
Hout decet ponderetur. Et aduerte queſonã pꝛimo dicit ibi tex.
ſi debitoꝛ pꝛincipalis meus qui dederat fideiuſſoꝛẽ condemna/
s fuit condemnatõe bonoꝛum ſuoꝛũ poſſum agere contra fide/

iuſſoꝛes ſi ego volo.⁊ ſie poſſum eligere ⁊ agere contra e
ſcum. ⁊ dicit ibi glo. ꝙ hodie boc tamẽ eſt nats per ter N Ai⸗
auten. preſente eo.tit. ⁊ ſic ſentit glohoc modo inducta cũ illo rex.
ꝙ debeo excutere fiſcum pꝛimo. Sed nota tu quia non fit
excuſſio de eo vt de bonis ſuis ⁊ in bonis irreuocabiliter ſed vt
de eo vt de bonis que erant iam pꝛincipalis debitoꝛis mei que
peruenerũt pꝛo pena ad fiſcum in quibus ego vt pꝛioꝛ creditor de
beo pꝛeferri omnino. ⁊ illa eſt materia illius text. proprie ⁊ vere
loquẽdo. Sed vbicunq; daremus fiſcũ debitoꝛc verum principa
lem mihi obligatum ⁊ pꝛo eo fidetuſſoꝛeʒ obligatũ eſſe vᷣm lo/
quitur Ludo.roma.poſſem agere contra ſideiuſſorem ſtatim nec
requiritur aliqua excuſſio in bonis fiſcalibus.nam fiſcus ſemper
eſt ſoluendo vt eſt tex.in.l.ij. ff de fund. dot. Ex quo ſequitur
ꝙ nunq; poſſem agere contra fideiuſſorem cum fiſcus ſit ſemper
idoneus. Preterea cum fiſcus non poteſt etiam facile cõueniri poſ
ſum agere contra ſideiuſſoꝛẽ eiꝰ non facta excuſſiõel per nota. per
Bar ·. in.l. fieff. ſi cert. peta. vbi dixit fideiuſſoꝛez cõueniri poſſe nõ
diſcuſſo pricipali vbi non põt principalis facile cõueniri. argu. not.
in.l.ij. in prin. ff. qui ſatiſda. eoga. ⁊ ita dico Ludo.roma. nõ recte
ſenſiſſe in intellectu tex. cum glo. in. d.l. ſentẽtia que nihil facii ma
xime in verſi.rei cõdemnati ⁊c. Cuius verba ſunt hec.

L. Sententia bonoꝛũ omniũ ademptionẽ conti/
nente rei damnati pꝛincipalis interceſſoꝛes eli/
gendi creditoꝛi poteſtas non admittitur ⁊c.
Statur dicto pa

Blo. in. l. penultima. tris ⁊ matris de

matrimonio cõtracto inter eos quo ad legitimatõem filioꝛũ ⁊ ali⸗
oaum de prole ſua niſi aliud obſtaculum vel impedimentũ obſta
ret.tex.eſt iu.d.l.penul.cum ibi not.quem tex.ad hoc ꝓpoſuũ di/
xit Bal. alibi non reperiri.⁊ ſic fecit eam ſingul. in.l.eam quaʒz in
yer. de vno quero putans tenere matrimoniũ ⁊c. C. de fideicõmiſ.
in.viij.col.cuz ibi not.in glo.in ver.confeſſus ⁊c.in ver. ⁊ nota hic
argumentũ quis deprehẽditur ⁊c. cum qua ſto. quia glo.illa aper
te hoc dicit. nec eget aliqua mea noua interpᷣtatõe niſi ꝙ addo not.
in. c.ſuper eo extra de eo qui duxit in vxo. conſang.⁊ in.c.atteſta⸗/
tões extra de deſponimpube.⁊ in.c.ſi duo.xxxvj.q.v.⁊ poſuit ali
quid Ludo.roma. in ſuis ſingula. in verbo matrimoniũ ⁊c.in qui
bus locis cõcluditur id quod ſupra dixi per iſtam glo. Cuius
verba ſunt hec.
C Fideiuſſiſſe ⁊c.in verſi.⁊ ſic nota argumentũ
ꝙ ſi quis depꝛehẽditur cum aliqua ⁊ iurat cum
ea contraxiſſe pꝛo veritate accipitur ſic ſupꝛa de

arbitris.l.ne in arbitris.S.pꝛimo ⁊ ſecundo ⁊c.

Bar. h.c dicit iſtum tex. eſſe mł
X. ſanci mus. tum ſingul. ad hoc iepanti,
ille qui pꝛomiſit alique exhibere in iudicio infra certum tempus
poteſt etiam poſt illud tempus infra ſex menſes illum exhibere
⁊ exhibendo liberatur vel idonee eundem defendendo. Sed
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex. Nam Bar. obmi
ſit vnũ neceſſariũ pro vero intellectu iſtius tex. ꝙ fuit ꝓmiſſa pẽa
caſu quo in tempore ſtatuto illum non exhiberet vt ibi in ver. aut
certaʒ quãtitatẽ tradat ⁊c.⁊ hoc eſt pꝛincipale ꝓpoſitũ de quo ibi
queritur an iſta pena exigi poſſit vel ne ſi non exbibet in tempoꝛe
permiſſo. Secundo cõſidero etiã aliud pꝛo vera mente iſtius
littere de quo Bar. non dicit nec alij poſt eum. nam ſi poſt finituz
tempus infra quod ꝓmiſit pᷣſentare aliquẽ ſtatuãtur ſibi ſex mẽ
ſes ⁊ non amplius habet locũ pꝛedicta cõcluſio.Sed ſi daret᷑ ſibi
maius tempus tunc omnino ſolueret peuã.ita probatur in verſ.
ſin autẽ amplius qᷓ; ſex menſiũ ⁊c.⁊ in verſi.ſin autẽ ⁊ ſecũda ad/
iectio tempis ⁊c. ⁊ ſic ſecũdus terminus ſex menſiũ opatur vt eui
tet penã ille qui non impleuit, ꝓmiſſa in pꝛio txe. Sed ſi maius
tempus q; ſex menſiũ ſibi cõcedatur non euitat penã in quã inci/
dit.x ideo non curet habere pro ſecũda dilatõe plus qᷓ; ſex menſes
⁊ non vltra vi in dicto verſi.ſin autẽ ⁊ ſecũda ⁊c. El hoc mõ ego
intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Sancimus ſi quis pꝛo alio ſpopondit quate/
nus eum intra certũ tempus tradat ⁊ certã quan
titatem pecuniarũ pꝛo eo inferat: ⁊ tempoꝛe ſta/
tuto iam effluente non poterit eum repꝛeſentare
non ſtatim pecuniam pꝛo eo ſtipulatã inferre ſed
competere quidem poſt tempoꝛis lapſum omni
no penalem actionem non autem ſtatim ſumma
pꝛo qua fideiuſſoꝛ admiſſus eſt pꝛofligari ⁊c.

u ſin Do. meus Alex.
X. ſancimus in fine * de imol. in.l. ſi in
ſulã in.xxi.col.ff. de ver. ob. reputat iſtũ tex.ſing. ad hoc ꝓpoſitũ
ꝙ ſʒz poſſit mora purgari vbi non eſt adiecta dies ⁊ pena.vt in. d. l.
ſi inſulam enm ibi plene not. ⁊ in.l.ſi cum dies.ꝭ.fi.a contrario ſen
ſu. ff. de arbitris.tamen hoc fallit quãdo res deducta in primitia
obligatõe non poteſt preſtari.quia perijt etiam ſi perijt intra tem/
pus purgandi moꝛam.quia perit periculo debitoris · vt eſt caſus
in.d.l.ſancimus.nam ad euitandam penã non poſſet moꝛa purga
ri offerendo extimatiõz rei perempte.quia oportet rem ipſam of /
ferre vt eſt glo.nota.in.l.iij..fin.ff.de alie. iudi.muta.cau.fac. in
verbo edicto de quo alias dixi in.d.l.ſi inſulam. ⁊ ideo ꝓ nũc non
me extẽdo in hoc.nec pono ver ba iſtins tex.de quo agimus quia
ſupꝛa es poſui in alio propoſito vt videre potes in eo.
Motarius ſimpliciter rogatus conficere
Z. finali inſtrumentu nnrern rogatus ſemper

apponere clauſulas ccõſuetas ⁊ pacta ſolita ⁊ conſueta in ſi imilibꝰ

apponi. cex. eſt in. d.l.f. quem tex. dixit bic Bald. non reperiri iſs
alibi. ⁊ idem reaſſumpſit ipſe met Bal. in. l. huiuſmodi in pꝛin. ff.
de leg. primo faciẽs magnũ feſtuz de eo.de quo poſuit etiã Paul.
de caſt. in.l. ij. f. de iuriſdi.om.iudi.⁊ do.meus Alex.de imol.in.l.
ſi prius..placuit in apoſtillis ſuis ad Bar.in pria col. ff. de aqua
plu. arc.?⁊ Bal.⁊ etiã do.meus Alex.de imo.in.d.l.huiuſmodi in
pꝛin.in vlti.col.in fl. ff. de leg. primo. Sed tu aduerte ꝓ nono
⁊ vero intellectu meo iſtius tex.queʒ totus mũdus allegat ad hoc
propoſitũ.ſed vere bene ⁊ ſubtiliter ponderatus hoc non pꝛobat.
naz dicitur ibi ꝙ per electionẽ vnius ex fideiuſſoribus vel ex reis
debendi non pᷣiudicatur creditoꝛi quin conſequi poſſit ab alio illð
quod ſibi deeſt.⁊ ſubdit tex.interrogatiue tamẽ arguendo. ſi eniʒ
ex pactis ⁊ cõuentõibus hoc fieri licet ⁊ in vſu quottidiano cõpꝛo
baturihoc quare hoc ex legis diſpoſitõe permitti non. debet.quaſi

dicat ⁊ vere dicic ꝙ concedi debet non tamẽ dicitur ibi ꝙ pacta eſ

ſent ſolita vel conſueta ſic fieri. ſed dicit ꝙ ſi pacta fieri poſſunt in
hoc ⁊ facta tenẽt ⁊ hoc eſt vnũ caput.⁊ poſtea dicit ⁊ in vſu hoc ſꝑ
fuit ⁊c.ſ.vt vno cõuento poſſit etiaʒ agi contra alium.non aũt dicit
eſſe in vſu ꝙ pacta fiant de his.⁊ ſic iſtud eſt aliud caput fundatũ
in vſu.⁊ ſic tex.iſte arguit a duobus ſeꝑatis non antem cõiunctis
ſimul ⁊ ſemel vt patet ex illa copula ibi poſita.⁊ boc modo ego in
celligo nouiter iſtum tex. Cuius verba ſunt bec.

L. Si fideiuſſoꝛ nullam quidem cautionẽ faciat
oſtendens ſe fideiuſſoꝛem extitiſſe.pꝛeſentibus
autem tabularijs hoc cõfeſſus eſt ꝙ in fide ſua
eum ſuſcepit: dubitabatur a paleſtina aduocatõ
ne vtrum ne poſt alios menſes liberabitur qua/
ſi ſine ſcriptis fideiuſſione facta: ſed generalia
edicta ſublimiſſime pꝛetoꝛiane ſedis an vtpote
ſcriptura interueniente teneatur ⁊ diuiſio alia in
troducebatur: ſi id iuris eſſe deberet tam in pu/
blicis q̃ʒ in pꝛiuatis cauſis. Sancimus itaqʒ ſi
confeſſio litteris expoſita fuerit a fideinſſoꝛibꝰ
ex pꝛeſentatione perſonarũ licet atteſtatio ſuper
hoc pꝛoceſſerit attamen adhuc ſine ſcriptis eſ/
ſe fideiuſſionem ⁊c.

SDe nouationibus.

7 ſ Bar . hic dicit ꝙ iſta ẽ not.
poſitum ꝙ ille qui delegauit vel ceſſit retinet directas actões pꝛo/
pter quas poteſt ei ſolui niſi in tribus caſibus de quibus bic
in tex. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſnus
tex.quia non eſt verũ ꝙ per delegatõem quis retineat directas pe
nes ſe ĩmo nullas penitus retinet.ſed ſolũ ibifuerũt mandate acti
ones contra debitoꝛez vt ibi in pꝛin. in verſi.ſi delegatio non eſt in
terpoſita ⁊c. ⁊ in verſi.ꝙ ſi delegatõe facta vc.⁊ per cõſequẽs text.
iſte non pᷣſupponit imo excludſt delegatõem ſi bene ⁊ ſubtilit᷑ pon
deretur. De cuius intellectu etiã addo Raph. cuma. in ſuo conſil.
quarto incip.Domina ſtella donat ⁊c.ad quem me remitto ⁊ re/
deo ad tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt bec.
L. Si delegatio nõ eſt interpoſita debitoꝛis tui
ac pꝛopterea actiones apud te manſerint quãuiſ

creditoꝛi tuo aduerſus eum ſolutõis cauſa man

daueris actiones:tamen antequaʒ lis cõteſtetur
vel aliquid ex debito accipiat: vel debitoꝛi tuo
debitam quantitatẽ non vetaris: ⁊ eo modo tui
creditoꝛis exactionẽ cõtra eum inhibere ſi de
legatione facta iure nouatõis tu liberatus es ve,

reris ⁊ cetera.
i Jo de imo. in.l. facta.ꝭ.ſi heres.fſi⸗ .
III. S0:mens Alex. de imol.in.l. cum roerarere et
ta rol.ff. de pactis. ⁊ etiã do. meus Alex. de imo. in.l ij.. eancni⸗
rio in penul.col.ff.de acqui.poſſeſ.reputant iſtum tex. ſing. aa.
ad hoc pꝛopoſitum ꝙ quãdo nomẽ debitoꝛis mei datur creditogf
meo inſolutũ ſimpliciter ⁊ per me ceditur actio contra debitonn
tunc periculum eſt ceſſionarij. vt in.l. pupilli. . ſoꝛoꝛ. ff de ſann,
Sed quãdo ceduntur actiones creditoꝛi contra debitoꝛẽ cauſa ſo
lutiomis vt ſatiſfaciat ei cui fit ceſſio tunc periculum eſt enlis⸗

per tex. in. d.liij. quem vt dixi reputqt ſingul. ⁊ not no limitai⸗

dicti. §. ſoꝛoꝛ. Sed tu aduerte pꝛo intellectu dictoꝛi iuridj ni
vis non ſtat in hoc iudicio meo an ſimpliciter fiat eſſio vel fit r
ſoluat.nam ſi fit ceſſio creditoꝛi de debitoꝛe ⁊ inſolutũ daturei nõ
eſt dubiũ ꝙ ineſt ſaltem tacite vt ſatiſfaciat ei. vnde expꝛeſſio eins
quod tacite ineſt nihil opatur.l. legata inutiliten. ff de leg. pꝛimot
ibi plene not. vnde hec iura iudicio meo videnf contrariari in alio
quia text.in.d.liij.in pꝛimo reſpõſo ante verſi.quod ſi delegatize
facta ⁊c. dicit ꝗꝙ ſi mandani tibi actões creditoꝛi meo contra debl/
toꝛem meũ non delegando ſed ſolum cedendo tunc periculi ilius
nominis ad me adhuc pertinet ⁊ poſſum exigere pꝛeterq; inalie⸗
ro ex tribus caſibus ibi enumeratis. Sed in dicto. .ſoꝛoꝛ diciiuf
ꝙ etiam ſi nondum facta ſit delegati otamen periculum eſt ceſſio
narij vt in verſi.quãuis nulla delegatio facta ⁊c. ⁊ in verſinomis
periculum ad eam pertinet ⁊c.vnde ego dicebã ideo in dieto. .
ſoꝛoꝛ periculum eſt ceſſionarij. quia ei ceſſa.fuit actio ab herede ö
his bonis de quibus erat ſibi fienda omnino ſolutio. nam legati
fuit factũ dicte ſoꝛoꝛi puta de centũ ⁊ mota iam lite per eam con/
tra fratrem heredem frater ceſſit ſibi iura pꝛo ea quãtitate cõtra
vnũ debitoꝛẽ hereditariũ.vnde non eſt mirũ ſi periculumeſt ſo⸗
roꝛis.quia omnino de ea hereditate debuit ſibi ſatiſfieri ? noalid
de. ⁊ ſic illud debitũ ſpectabat in ⁊ aduerſus bona illa ſpecialiter.
Sed in caſu.d.l.iij.creditor meus cui ceſſi iura contra debitoꝛem
meũ non habebat aliquod iues in eo. nec dabatur ibi aliquod ine
ante ceſſionẽ factam.ſed in dicto. . ſoꝛoꝛ ſic. naz etiã de iure ffop.
pꝛo legato cõſequẽdo cõpetebat ipothecaria.vt in.l.creditoꝛibus,
ff. de ſepatio. ⁊ hoc voluit ibi Bar. ⁊ ſcribẽtes in.l. i.ffide leg pii
mo.vnde quia illa ſoror omnino habebat ius aliquod in eo debi/
ꝛore ſibi aſſignato pꝛo legato non eſt mirũ ſi facta ceſſione pericu/
lum debitoꝛis ſpectat ad eam. ⁊ hoc modo ego intelligo hec inna.
Uel ſecundo dico ꝙ ideo in dicto.ꝭ.ſoroꝛ periculum eſt ceſſi
onarij quia erat creditor ex cauſa lucratiua.ſ.ex legato vt bi in
ſicu.ſoꝛot cui legatũ ab herede fratre debebatur ⁊c.⁊ facit tex.jn
lelegatum. ff. de lega.ij.ſed in.d.l.iij.ceſſionarius erat creditoꝛ ex
cauſa oneroſa. vnde non eſt mirũ ſi periculum eſt cedentis quãdo
non eſt facta delegatio.⁊ hoc modo pꝛocedant hec iura quoꝛum
verba non pono bic.nam iſtũ tex.poſui ſupꝛa in.c proxime pcedẽ
ti in alio pꝛopoſito.tex.vero in dicto.ꝭS.ſoꝛor poſui in boc openio
in loco ſuo.ſ in.l.pupilli.ꝭ.ſoror de ſolutio.vbi videre potes.

de euictionibus.

Sepius tibi dixi bucuſq; ⁊ infta etim
Prima. kamds aiguid quomõ ſuccurrstemp
toꝛi quãdo euincitur ab eo res vendita. Sedd nũc mihioccut
rit vna ſatis neceſſaria dubitatio. quid ſi ego emi vniuer ſitatẽ bo /
noꝛũ puta hereditatẽ a te ⁊ enincatur vna res pticularis vrni com
petat mibi remediũ pꝛedictũ.⁊ in boc habes tex. de quo ad hoc
poſitum Bal.ibi multũexclamat ꝙ non in.d.:i.quem texetiam
dixit Bal. hic eſſe pulcrum in punctise. Sed tu aduerte pto
vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius tex. quia bene ⁊ ſubtiller pondᷣ
ratus mibi non pꝛobat boc quod dicit Bal. Et ego intelligo eum
quantũ eſt pro rebus que tempe venditõis bereditatis non etun:
in hereditate apud beredem ſed iam apud terciũ. ⁊ verum eſt
pro eis non poteſt agi de euictione boc pꝛobatur in verſicu bic in
tex. proſequi dicitur ⁊c.v in verſi.enictio quoqʒ ⁊c. vbi textvenit
implicatiue ad precedentia vbi oſtenditur ꝙ tempe venditiõis ſes
erant occupate iam per tercios poſſeſſores. ſed ſi poſt enclice
hereditatis euinceretur aliqua res a melpar ticulariter non ꝓ .
nec negat ille tex. ꝙ agere non poſſim de euictione cotie enaſe
iĩmo in tontrariũ ego allego text. in.l. ſed ſi lege ·lem ſi ra .

ash ü

49
irtitnmmn e
geuuminul
utin nanuien icnid
ut⸗ Snamtit linme .
panſni ir ullan hs
nrni cgnnni inain
nmnni unnnl t
üitrinn n amiun

rEdäfnitr Mäis

o. ſtirptntne en

rinnirkimnumn erlen

nijtignſenſtnd luimmſin

efriuntanrgrntnn n d

uerinithfäifnan rr
