einandilnen
ecaandeti Andnen:

Vlgeieropun⸗
anlyn ſtror.

RA Nani unenlena
miiikfinir ur
—
Mminen uArmr
iamummſinnun
Gamer
e=
ſhutſoſike Aglin
linfnlimntaierier
ſitteler e⸗
iuii eri

ee —––☛ S –

ſe
Kanknen
ainizahari ubſenn
ennttnlind n
amnige
infahmd
heſollla
Alncnz; Rlyic; lentürczt

donenoi hltire
ineſit n

inlſee,
un l ⸗ ſtinn
alecliir. n
ne i dietiign
es RZ rinnnl e
–W Gupoſtglatr, ius
unin munn
snneeänkirin

in uſrten ⸗
nalieenetiilieig

e QAuemwe
mmhinſinchiſalicn
Aenmcaſtan zanutn

R oert
rnin ſuainanfmnnn
1.5 RK
Setnulus imifeſeneni,
murr. Nelerſnuſgi⸗ auln

inkiluininmto. Ne
in m nn imitirſel n igl aibe ni
gninm Gatnutitni inidnon taniri
miA eNine 1etgaintmnnnt
m m toqan adnick t g nnni
”ùc
õäl
õäõ
mtlxlis mmftinz hiin ni⸗
uurmqn ii, Air m ſ ihl ng onent
enx vad NNmdilifgilin
mcxthni tinin end no hſich in
õ

„Artig iut täfntt ni

rutovgntionſete
marndiniufnuin
õ
mnütli ausilinuf
e m bn unſ tin
autuftmnl nn i
e ſmmtnlimſ ſ

wsginli
geialtrnler 2
Slomndn trndl,
ns MN iß iſe nt gen
wi arlin t amin ſchii n
vuſtmadiiinin
Atto. ginn o ℳ
va hmui lun nii

⁊ poſterioꝛ habebit hereditatem vt. C. de teſta.
l.fi. H ſi vero quidam ex ſeruis. Et foꝛte aliud
erit in inſtitutis qui cum heredes inſtituãtur plu
res pꝛimus ẽ heres ⁊ neceſſarius ⁊ liber ſiue ve/
lit ſiue nolit vt ſupꝛa.l.qui ſolidum.yel foꝛte idẽ
eſt in iſtis fideicõmiſſis.arg.infra ad trebelli.l.
facta. .fi.⁊ hic poſterioꝛ ⁊c.

Bar hit dicit iſtam.l. cuz glo.
L. teſtam ento. ſua foꝛe ſingul. ⁊ eſſc det᷑ᷣmia⸗
tionẽ pluriũ legum ⁊ maxime ad hoc pꝛopoſitum ꝙ non ſufficit
quem fuiſſe ſeruũ temꝑe moꝛtis dvomini ſi ante euentũ condictio
nis cõſequitur libertatẽ a lege. nam non eſt beres neceſſarius.ſed
habita libertate poteſt adire ſi vult ſed non cogitur vt hic in text.
maxime in ver. ? ideo non eſt heres neceſſarius ⁊c.cũ quo in hoc
ſto ſimpliciter quia tex.iſie clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua
interptatõe.· Cuius verba ſunt hec. G
L.Leſtamento domini ſeruus ſub condictõe cuʒ
libertate heres inſtitutus pendente adhuc con/
dictione necem domini detexit: eumqʒ pᷣtoꝛ me/
reri libertatẽ decreuit:⁊ ſi poſtea condictio teſta
menti extiterit aliunde liber eſt ideſt ex pꝛo non
ex teſtamẽto.igitur non eſt neceſſarius domino

heres:licet autem ei volenti adire hereditatẽ ⁊c
De uulgari et pnpillari-
Glo.in.l. prima.S. ſuſtinere.

in glo.ſi. Docto. hic cõiter ⁊ maxĩe do.meus Alex.de imol. in
quinta coll.reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ſubſtitutio
pupillaris hodie cõſeruatur rupto teſtamẽto ex cauſa pᷣteritionis.
quod tamẽ intellige pꝛout alias bic dixi poſt alios ⁊ maxime do.
meũ quãdo alius filius fuit pᷣteritus q;ᷓ ille cui facta fuit ſubſtitu/
tio.? ideo pꝛo nunc non dico ſed pono verba glo.de qua agimus⸗
que ſunt hec.

CSubſtituere exheredatis dic pupillariter.vt
inſtitu. eo.tit. ꝗ.non ſolum. ⁊.C.de lega.l.cũ qui
dam.Sed an pꝛeteritus poſſit ſubſtitui pupilla/
riter.reſpondeo cum nullum ſit teſtamentũ etiaʒ
ſecũduʒ has leges vt inſtitu.de exhereda.liber.
in pꝛin.ſequitur vt nec pupillare valeat vt inſtit.
de pupilla.ſubſtitu..liberis ⁊c.

Y Docto.omẽs magis cõiter in hac.l.
ſecun da . ⁊ in pluribus alijs locis multuzs la
boꝛant pꝛo intellectu iſtius tex.in verſi. ſed ſi extraneuz ⁊c. Nam
Bar. Bal. Ange. ⁊ Joh. de imol. hic voluerũt ꝙ iſte text. decidat
hoc ꝙ quãdo ego inſtitui impuberem extraneũ heredẽ ſubſtitui
eiq; pupillariter ⁊ expꝛeſſe puta gaium ſi ille moꝛiretur in pupil /
lari etate.⁊ poſtea eundez extraneũ arrogaui vel adoptaui in locũ
nepotis.nam ᷣm eos ſubſtitutio pupillaris ab inicio extraneo fcã
non valuit vt pupillaris ſed valuit vt tacita vulgaris. ſed poſtea
adoptione vel arrogatione ſequuta reſuſcitatur ⁊ valet in vim ex
hꝛeſſe pupillaris ſm eos. ⁊ hoc mõ intelligũt ipſi iſtum tex in ver.
ſi modo eum in locũ nepotis adoptauerit vel arrogauerit æc.⁊ ſic
hm eos hic adoptio vel arrogatio fuit poſtea facta poſt inſtitutio
nem ⁊ ſubſtitutionẽ pupillarem ita pᷣcedentes. Sed Franci.
de rampo.conbononienſis ⁊ Paul.de caſt. in. d.l. ij. ⁊ etiam Joh.
de imol.in.l.centurio in. xij. coll.eo.titu.qui in hoc fuit ſibi contra
rius intelligũt aliter ⁊ diuerſimode iſtũ tex.in dicto verſi.ſʒ ſi ex /
traneũ ⁊c.ſ.ꝙ ego ſimpliciter inſtitui impuberẽ extraneũ heredes
non faciendo ei pꝛo tũc pupillarem ſubſtitutionẽ.⁊ poſtea ex inter
uallo euz adoptaui ⁊ demũ ex interuallo ei ſubſtitui pupillariter
iuxta tex.in.l.ſi quis eum.ꝭ.ſi.ff. eo.titu.vbi dicitur ꝙ poteſt fieri
diuer ſis hoꝛis teſtamentũ pr̃nũ ⁊ ſubſtitutio pupillaris ⁊ ſic va/
let yt pupillaris ſemp. æ ita intelligũt pꝛefati ſcribentes iſtuz text.

in dicto verſi. ſed ſi extraneuz vc. dicentes ꝙ intellectus cõmunis

ſtare non poteſt. quia de ſubſtantia pupillaris ſubſtitutõnis eſt ꝙ
ille cui fit ſit in poteſtate faciẽtis. d.lij. circa pꝛin. ? inſtitu æo. titu.
in pꝛin. ⁊ in. 5. extraneo.ergo ſi facta fuiſſet extraneo nondũ ado/
ptato non potuiſſet yalere poſtea. ⁊ per conſequens ſi non valuit

non potuifſet etiã tempis tractu cõfirmari vt in.l. inici
ff. de regu. inn. Secũdo quia ſi non valuit in a lrleii
potuit ẽt valere ĩ caſu tacito vt ẽ tex. ſing. in.l.iij. F. qui Pz. ff. bui
tu.ruſti.pꝛed.ad quas rões do.meus Alex. ð imol.ĩ. d. lij ij. 7
iiij. col.conatus eſt reſpõdere multũ laboꝛans in boc articulo ſub
dens ꝙ intellectus cõmunis eſt verus ⁊ e ab eo non eſt receden/
dum vt hie per eum. quẽ non curo ſeriole referre cum omnia iſta
pꝛout ſtatim videbis cum reuerẽtia eius ⁊ alioꝛum magis cõiter
ita tenentiũ ſint iudicio meo ſomnia quo ad iſtum tex. Circa
queʒz ego aliter dico ⁊ do tibi vnũ nouũ ⁊ verũ ni falloꝛ intellectũ
Circa quẽ aduerte queſo.quia mirãdum eſt de tot patribus anti/
quis modernis ⁊ modernioꝛibus qui variarũt ⁊ fuerũt contrarij
tirca eius intellectũ ⁊ nullus attigit verũ ſenſum ſeu bꝛocaʒz eius.
ino omnes errarũt ſicut oues. Dico igitur ego nouiſſime ꝙ
iſte text.loquit in caſu in quo ego adoptaui vel arrogaui mihi ab
inicio impuberẽ extraneũ ⁊ poſtea inſtitui eundem ⁊ ei ſubſtitui
pupillariter. ⁊ dicitur in tex.iſto hoc poſſum facere ⁊ valet dũ
modo adoptio vel arrogatio facta ſit ꝑ me in locuz nepotis exquo
iam habebam filiũ vt hic in verſi.pcedente filio ⁊c. Et ratio dubi
tandi erat quia exquo filius meus pcedebat eum nepotẽ adoptij
nũ vel arrogatũ videbatur ꝗ, ſubſtitutõ pupillaris nepoti meo fa
cta non valeret. quia licet ipſe tempe teſtamenti eſſet in mea pote
ſtate. tamen exquo poſt moꝛtẽ meã videbatur recaſurus in pote
ſtatem filij mei pcedentis eum vt in dicto verſi.filio pcedente ⁊c·
⁊ ſic contra text.in.l.l.ij.in verſi.plane ſi non ſint recaſuri æe.ad
quem tex.fuit habita conlideratio per iuriſlatoꝛẽ in dicto verſi.ſʒ
ſi extraneũ ?c. Sed hoc non obſtante deciditur bic cõtrariũ
⁊ ratio decidendi eſt.quia licet adoptauerim vel arrogauerim eũ
nepotem ſilio meo pᷣcedente valet.ex quo non apparet ꝙ filio meo
cõſentiẽte ego illum nepotẽ adoptauerim vel arrogauerim ⁊ per
conſequens non erat recaſarus poſt moꝛtem meam in eius po/
teſtate. vt eſt textus valde ſingularis in.liſi quis nepotem. ⁊ in
l.ſi is qui filium.ff.de adoptio. ⁊ per conſequens valuit ſubſtitu⸗
tio pupillaris cuʒ in ea concureerent omnia ſubſtantialia ⁊ requi
ſita pꝛo ejus valitudine. Pꝛimo quia tempe teſtamenti mei erat
in poteſtate mea pꝛopter adoptionẽ loquendo de iure iſto. ffoꝝ.
vt in.l.adoptiuũ.ff.de in ius vocan.⁊ in.ꝭ.ſed hodie cum glo.inſti
tu. de adoptio. Secundo quia tempe moꝛtis mee adhuc erat
in poteſtate mea iuxta.l.coheredi.ꝭ.cum filie.ff.de vulg.⁊ pupill.
Tercio quia poſt moꝛtẽ meã non eſt recaſurus in poteſtatezs
ſilij mei qui filius non cõſenſerat adoptioni vel arrogationi de eo
nepote per me facte vt in dicto verſic.filio pꝛecedente.nam exquo
non dicitur bic aliquid de ſolemnitate extrinſeca boc eſt de cõſen⸗
ſu filij interueniẽte non pᷣſumitur.l.quecunq; cum ibi nota.ff. de
public.l.ſcienduz cuʒ materia ſua.ff.de verb. obli. Pꝛeterea
cum tex.in dicto verſic.ſed ſi extraneũ ⁊c.faciat mentiones de pꝛe
cedentia filij potius videtur excludere cõſenſum eius.l.cum pᷣtoꝛ
ff.de iudicijs.c.nonne extra de pꝛeſumptio.⁊ iſte eſt verus ⁊ nouꝰ
intellectus iſtius tex.in dicto verſi.ſed ſi extraneũ. vbi fit mentio
de nepote adoptiuo vel arrogato ⁊ ſic de legitimo tantũ ⁊ non re
caſuro ⁊ in poteftatẽ alterius. Mec obſtat ſi diceretur ꝙ iſte
tex.loquitur de extraneo inſtituto ⁊ per cõſequẽs ꝙ temꝑe teſta

menti non erat adhuc facta adoptio vt hic in dicto verſi.ſed ſi ex

traneũ ⁊c.que verba iundicio meo fuerũt ea que deceperunt cõmu
niter ſcribentes ibidem. Quia reſpõdeo ꝙ illud verbuz capit bic
diuerſificatiue habito reſpectu ad text.in dicto verſic.plane vbi fie
mentio de nepote legitimo ⁊ naturali. vnde iſte nepos adoptatus
vel arrogatus eo reſpectu appellatur extraneus. Uel dicamꝰ
ſecundo ꝙ tex.iſte ideo appellauit extraneũ conſiderato pꝛincipio
antequã ſieret adoptio vel arrogatio ⁊ ſic his reſpectibus appellat
extraneus.ſed omnino erat in poteſtate temꝑe teſtamẽti mei per
adoptionẽ vel arrogatõem iam per me factam. Et ſi tu dice
res amice iſtud eſt diuinare ad iſtum text.reſpondeo ꝙ non pꝛop
ter verba ibidem imediate ſequẽtia in verſic.ſi modo in locuʒ ne
potis adoptauerit ⁊cvbi text.ita demũ dicit valere ſubſtitutionezʒ
ſi adoptio facta fuerit in locum nepotis filio pcedente quaſi dicat
1Z vere dicit ꝙ facta fuerat adoptio iam.nec iſtud eſt diuinare im
mo maioꝛ eſt diuinatio ⁊ abſurditas intelligendo eum ᷣm Bar.
⁊ cõmunezʒ intellectuz.ſ.ꝙ ego ſubſtituiſſem pupillariter ab inicio
ante adoptionẽ.nam de ſubſtitutõe pꝛius facta nihil dicitur in eo
tex.ſed ſolum dicitur ꝙ ſcripſi extraneũ heredem. vnde dicere ꝙ
pꝛius ſubſtitui eſt maioꝛ diuinatio qᷓ; dicere ꝙ ego pꝛius adopta
uerim ⁊ inſtituerim impuberem extraneũ heredem conſiderãdo
extraneũ pꝛout ſupꝛa dixi. ⁊ iſte eſt verus ſenſus iſtius littere ſi
bene ponderetur in verſi.ſi modo ⁊c.⁊ in verſi.filio pcedente ⁊c.
in quibus ſtat ratio dubitandi.non autem in eo ꝙ adoptio vel ar
rogatio facta fuerit ex poſtfacto cum de ſubſtantia pupillaris ſub
ſtitutõis ſit vt omnino fiat exiſtenti in poteſtate. vt in.d.l.ij.circa

pincip.⁊ in dicto.S.extraneo in verſic.nemo poteſt ⁊c. que verba

ſunt omm modo abnegatiua ⁊ tollunt facultatẽ aliter Penlined
,,AT1.

R

T caſu quo aliter fiat non valet actus.vt.lnon dubiũi.C. de legib.
Que omnia tene menti.quia ſunt noue cõſideratões mee ad iſtũ
text.ſingul.in dicto verſi.ſed ſi extraneuʒ vltra ea que hic legen/
do diximus in noſtris lectiõibus quottidianis ⁊ etiã in theodoſia
na noſtra. Cuius verba ſunt hec.

C. Moꝛibus introductuʒ eſt vt quis liberis im/
puberibus teſtamentuʒ facere poſſit donec ma/
ſculi ad.xiiij. annosveniant femine ad.xij.quod
ſic erit accipiendum ſi ſint in poteſtate: ceterum
emancipatis non poſſumꝰ:poſtumis poſſumus
Plane nepotibus etiam poſſumus ⁊ deinceps
ſi qui non recaſuri ſunt in patris poteſtate.ſed ſi
eos patres pꝛecedant ita demũ ſubſtitui eis põt
ſi heredes ſubſtituti ſint vel exheredati. ita eniʒ
per legem velleyam ſuccedendo non rumpũt te/
ſtamentum .nam ſi pꝛincipale ruptũ ſit teſtamen
tum ⁊ pupillare euanuit. .
CSed ſi extraneũ quis impuberẽ heredẽ ſcrip
ſit potuit ei ſubſtituere ſi modo eum in locuʒ ne/
potis adoptauerit vel arrogauerit filio pꝛece/
dente ⁊c.

Glo. in.il.ſi pater impuberis.

Jo.de imol. hic ⁊ etiam do. meus Alex.de imol.in.liinter cei
tera in quĩta col.ff de libe.⁊ poſtu.⁊ do.meus Alexa.de imol. in
l. ex facto. S.lutius iu pꝛima col.ff. de vulg.⁊ pupil.reputant iſtam
glo. ſingul. ad hoc ꝙ de iure ciuili ſufficit relinquere filio iure ſub
ſtitutõis.pꝛo qua glo.eſt tex.ſingul.ſᷣm Bal.ibi ad hoc in...ſi filiꝰ
ſubſtituatur. ff.de heredi.inſtitu.⁊ in.l.ſi pater filiũ.ff.de vulga.⁊
pupil.quẽ ad hoc etiam reputauit ſingul. Jo.de imol.ibideʒ. ⁊ ſic
iſta iura non ſunt ſingularia vt vides cum ſint idem alia pꝛoban /
tia. Quoꝛum verba ſunt hec ⁊ pꝛimo gloſe.

CSi pr ſubſtituerit alias inſtituerit alias ſub/
ſtituerit.nã ſiue dixit vos inuicẽ ſubſtituo here/
des videtur inſtituere eos ⁊ ſubſtituere bꝛeuibꝰ
verbis vt ſupꝛa titu.pꝛio.l.cum teſtamẽto S.hec
verba.Si autẽ filioſ ſumpliciter inſtituit ⁊ ſi mo
riatur titiũ ſubſtituit vltimo moꝛienti videt᷑ ſub/
ſtitutus Licius.vt.C.eo.l.penul.⁊c.

C Uerba autem.d.l.ſi filius ⁊c.l.ſi filius ſub/
ſtituat᷑ ei a quo pꝛeteritus eſt non vt inteſtati pa
ſed vt ex teſtamento habebit hereditatem ⁊c.
PiI1 de imo. ⁊ etiã do. meus Ale/
2 * B 1 filins . Borde imol.hic in tercia col.⁊ ẽt

Joha. de imol.in.l.in ratõe.ꝭ.fi.ff.ad.l.falci.⁊ etiã do.meus Ale
xan.in.l.qui duos in penul.colff. de vul.⁊ pupil. ⁊ etiaz in.l.cum
quidam in fa col. C. de legat. in fine reputãt iſtum tex.ſing. ad hoc
ꝙ licet ſubſtitutus filio experedato non poſſit grauari in legitima
vt in.l.cum quidam.C. de legat.⁊ in.l.ab exheredato.ff. de legat.
pꝛimo. tamen ſ ipſe fuit inſtitutus poteſt grauari ⁊ debet legata
etiam ſi ipſe repudiauit ex capite inſtitutõis de quo alias hic dixi.
lo nũc non me extendo vlterius niſi ꝙ pono verba text.que
unt hec.

L. Si filius qui patri ac poſtea fratri ex ſecũdiſ
tabulis heres extiterit hereditatẽ patris recuſet
fraternã autẽ retinere malit audiri debet.iuſtius
enim pꝛetoꝛẽ facturũ ſi fratri ſeꝑationẽ bonoꝛuʒ
patris cõceſſerit.etenim ius dicenti pꝛopoſitum
eſt liberos oneribus hereditarijs non ſponte ſu
ſcepti liberare non inuitos ab hr̃ditate remoue
re pꝛeſertiʒ ꝙ remotus tabulis ſecũdis legitimã
haberʒ fratris hereditateʒ itaqʒ legata dũtaxat
ſecũdis tabulis pꝛeſtare debent habita ratione
facultatũ in falcidia non patris vt alias ſolet fie
ri ſed impuberis ⁊c.

. cũ glo. Do. me⸗
L. ni plures la pꝛima. doeme⸗
l.pꝛima. C. de impube. ⁊ alijs ſubſtitu. reputat iſtuz tex. ſingu. ad
boc ꝙ ſubſtituti ita demũ poſſunt venire ex ſnbſtitutiõe ad partẽ
repudiat per coheredes.ſi ipſi partes ſuas agnouerũt alias autẽ
non de quo alias dixi in.d.l.i.⁊ ideo pꝛo nũc non me extendo niſi
ꝙ pono verba tex.de quo agimus que ſunt hec.
L.· Qui plures heredes inſtituit ita ſcripſit eoſ/
qʒ inuicem ſubſtituo poſt aditam a quibuſdam
ex hijs hereditatẽ vno eoꝛum defuncto ſi condi
ctio ſubſtitutionis extiterit alio herede partem
ſuam repudiante ad ſuperſtitem tota poꝛtio per
tinebit.quoniã inuicem in omnẽ caſum ſubſtitu/
ti videbũtur. vbi enim quis heredes inſtituit:ita
ſcripſit eoſqʒ inuicem ſubſtituo hij ſubſtituti vi
debuntur qui heredes extiterunt ⁊c.

LZ.ſed ſi plures.sS.quos poſſuʒ.
Bald. hic ⁊ etiam do.meus Alexan.de imol.in.l.ſi filius la ſecun
da in penul.colum.ff. de vulga.⁊ pupilla.reputant iſtum tex.ſin
gul. ad boc ꝙ teſtatoꝛ poteſt tollere ſuitatẽ quam non lex ſed ipſe
teſtatoꝛ induxit de qno alias hic dixi. ⁊ ideo non dico nunc ſed
pono verba tex.que ſunt hec. .
CQuos poſſum heredes mihi facere neceſſa/
rios poſſum ⁊ filio vt ſeruũ meũ ⁊ fratrem ſuũ
quãuis in rebus humanis nonduʒ ſit igit᷑ poſtu
mus erit fratri heres neceſſarius ⁊c.
Dy. Bal. 1 J0

L. coheredi. §. finali. ba de imol bie

⁊ etiam do.meus Alex.in.l.iein quita col.ff de vul.v pupil.⁊ mdeʒ
do. meus in.l.centurio in.lviij.col.eo.tit.reputãt iſtũ text. ſing. ad
hoc q; ſubſtitutio facta in re certa filio impuberi vniuerſaliter in/
ſtituto herede nullo alio ſibi dato coherede trabit᷑ ad bõa vniuer

ſa etiam impuberis. ⁊ hoc ſi eſt facta per verba directa. ſecus ſi

verba cõmunia ſᷣm Bar.in. d.l centurio in verſicu. quero quid ſi
iſta cõpendioſa ⁊c.⁊ per tex. in.l.cogi..⁊ generaliter. ff. ad trebel.
Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. nã
ego dico ꝙ filius fuit hic inſtitueus in totũ ⁊ etiã fuit ſubſtitutus
ſibi ſubſtitutõe vniuerſali dicendo ſi flius heres nõ erit ſubſtituo
Titiũ in locum partẽve eius ⁊c.nam hec verba ſonãt in vniuerſo
non autem in certa re.Et ratio dubitandi erit.quia dicẽdo in par
tem locumve eius videbat᷑ ſolum conſideraſſe bona pupilli. vel
non videtur conſideraſſe boua pupilli nec etiam ſua tamen de
cidit contrarium pꝛout ibi apparet in text. in quo etiam in vlli/
mis verbis apparet clarius ꝙ non fuit facta ſubſtitutio in ceria
re vbi arguit a ſimili.ſed hoc non eſt ſimile ſed idem ergo ⁊c.
Cuius textus verba ſunt hec. . 5
CHõ videri cũ vitio factã ſubſtitutõeʒ his ver
bis placuit ille filius meus: ſi ꝙ abomĩoꝛ intra
pubertatis ãnos deceſſerit tũc ĩ locũ ꝑtẽve eius
ticius heres eſto nõ magis q́ʒ ſi poſt demonſtra
tam condictionẽ ſibi heredeʒ eſſe ſubſtitutũ iuſ/
ſiſſet.nam ⁊ qui certe rei heres inſtitutus cohe/
rede non dato bonoꝛum omniuʒ hereditateʒ ob

tinet ⁊cetera.

IIIPOα &ι Bar. hic dicit iſtum
Z. qui cum plures. Sar bievicr lun
ad hoe pꝛopoſituʒ ꝙ plures cõiuncti vocãtur in viriles ex pſump
ta mẽte teſtantis.ſed vocãtur inter ſe pꝛo poꝛtõibus bereditarijs
vt dicitur hic in tex. de quo alias hic legendo dixi.⁊ ideo pꝛo nunc
longioꝛ non ero niſi ꝙ eundem tex.reperio ad idem pꝛo ſingulari
allegaſſe do.meũ Alex. de imol.in.l.i.circa fi.C. eo.titu. ad quem
me remitto.⁊ redeo ad iſtum tex. de quo agimus. Cuius verba
ſunt hec.
L. Qui cum plures heredes ex diſparibus parti
bus inſtituerat ⁊ in his atticũ ⁊ ſi atticus nõ adi
erit ceteros ex iſdem partibus quibus inſtitue/

rat heredes ei ſubſtituerat. deinde ſi atticus nõ

zIn Wt 1
Nirtül minaetd
lpin ann 4
n incennermn

omiin enn
eemiaunrn

iatimmmitu

Horturlathak B
Tphmmnmdin z ſn

runnungntnati n

Wmicſinicunngani
ſeincigerſitesemn
ſeenentnptsteinnrr
niwgnrttirianc
Gerurſurnsfig
ihnttsiiinnrie
ſöitniniininr
ſfriglirtetrnte
tnfinintintaet
Keingw Krir
grsairi
nhuutinliim in et
iliinaiu
llarirel,
—

„

Nin nacenn unri
allisbif⸗
wſr tfünhi iſed

6 neütſimnen ſii
; . n ſs
mns wliſt Gpot
numhaunaſtigt

Dchmnägf⸗ W
Tennne e. lindi
—
Tarrbnldeneni ,gnitfäin
intainniimmmmi
t miſainitmu tiiffin

taniatruttricfinn onii in

yvcmn NMüdlAMi tgin lengi
Ran umrtauztinnnfu
uuiemn ,Montien oſii
wg En ni dentimnmuin ni ei int ii
hiittmit mm ii rol ffns bats ontitfſ
Tuin un Mik in u unbe n nitin
mmm NNII. Tt Ntdi riichin
rabart mi un n i: u al
iunſe deu ni a nn i, anindt
aa meum muiiur igenn ii,
mruin mmmin ,n itfiſ imn
e ii KAiniſtingh.

NX⅓
I atninfriſitigkirn
☚ leflusnut:ſgehnimim
Cenus ins duchititiicſaitcrrdii
aasndnuie iiniigaſn
mdmmiſninihi tfiuit
ſemntquan bersiſtpnsk

1a⸗ õ

m umn.
Arin
Louiamplls, ant
ſün tin n ſin,
N en n mi iiu,
nnaa n lurſnilii 8

adijſſet titiuʒ coheredem his qui ſi ubſtituti ſunt
adiecit. Queſitum eſt quã partem is ⁊ quam ce
teri habituri eſ⸗ ſent. reſpondi Liciũ viriles ceie
ros hereditarias partes veluti ſi tres fuiſſent ⁊
titium quartam partem atticiane partis habitu
rum reliquaruʒ partium hereditarias partes ex
quibus inſtituti erãt reliquos habituros eſſe ⁊c

Glo. fina. in. l. nerbis in fine.

Panc glo. reputat ſingul.do. meus Alex. de imol. hic in quarta
tolu.ad hoc ꝙ in dubio ſubſtitutio debet interpᷣtari directa ⁊ ſic
vt ſit vulgaris non aute obliqua vt hic per eum ad quẽ me remit
to cum alias bic dixerim de hijs poſt eum. v capio glo.de qua agi
mus. Cuius verba ſunt bec. . .
¶ Uoluntatem.ſ.teſtatoꝛis hoc modo dicentis

ſi filius ⁊c. ad quod ſupꝛa titu.pꝛimo.l.lutius in
fine. Sic ergo nota ꝙ obliqua non trahitur ad
directam ſed contra ſecũduʒ Aʒo.⁊c.

Z. iam hoc inre. mri er n ee
meus Alex. de imo. in. l. gallus. . quidam recte in quarta col.ff. öõ
libe, ⁊ poſtu. reputatiſtũ tex. ſingul.⁊ melioꝛem de coꝛꝑe iuris ad
boc ꝙ vulgaris ſubſtitutio fit hoc modo titiuʒ heredem inſtituo
æ ſi beres non erit Sempꝛoniũ ſubſtituo. Idem eſt ẽt ſi dico Ti
cium inſtituo ?⁊ Sempꝛoniuz ſubſtituo.nam eſt facta ſubſtitutio
vnlgaris per iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.
L. Jam hoc iure vtimur ex diui marci ⁊ ſeueri
conſtitutione vt cum pater impuberi filio in alte
rum caſum ſubſtituiſſet in vtrunqʒ caſum ſubſti
tuiſſe intelligatur ſiue filius heres non extiterit
ſiue extiterit ⁊ impubes deceſſerit ꝙ ius ad ter/
cium quoqʒ genus ſubſtitutionis tractum eſſe vi
detur.nam ſi pater duos filios impuberes here
des inſtituat eoſqʒ inuicẽ ſubſtituat in vtrũqʒ ca
ſuʒ ſubſtitutõʒrecipꝛocã factã videri diuus piuſ
cõſtituit. Sed ſi alter pubes alter impubes hoc
cõmuni verbo eoſqʒ inuiceʒ ſubſtituo ſibi fuerĩt
ſubſtituti in vulgarẽ tãtũmodo caſuʒ videri ſub/
ſtitutionẽ Seuerus ⁊ Antoninus conſtituerũt in
congruens enim videbatur vt altero duplex ſub
ſtitutio in altero ſola eſſet vulgaris.hoc itaqʒ ca
ſu ſingulis ſeparatim ſubſtituere pater debebit:
vt ſi pubes heres non extiterit impubes ei ſub/
ſtituatur.

4 Do. meus Alex. deimola
l. iam hoc lure. in tercia colum.bhic reputat
iſtenm tex.ſingul.ad hoc ꝙ hic denotatur ſubſtitutio recipꝛoca nec
babes alibi tex. ita denotanteʒ licet glo. in pluribus locis vtat hoc
verbo vt eſt glo. in.c. raynutius extra de teſlamẽ. ⁊ glo.in.liin te/
ſtamenco. C. eo. ⁊ glo.in. . qua ratõne inſtitu. de pupil. ſubſtitu.ſʒ
tex.eſt hic ſingul.cuius verba non pono quia ſupꝛa poſui ⁊ iõ non
repeto nunc ne idem ſepius dicamus.

Glo. in.l.ex duobus.S.filium.

Bal. Jo. de imol. ⁊ etiam do.meus Alex. hic.⁊ Ange.in.l.pꝛĩa
ſi de iure codicil.⁊ do. meus Alex.de imo.in.l.ſi quis cum eo.tit.
in apoſtil ſuis ad Bar.ibidẽ dicſt iſtam glo.ſing.ad hoc ꝙ ᷣba
quiſquis mihi heres erit det illi.x. habẽt vim clauſule codicillariſ
intelligãtur legata repetita a veniẽtibus ab inteſtato. vnde licet
alias legata non debeãtur bereditate non adita vt in.l.ſi nemo. ff.
de teſtame. tute. ⁊ in.l.eam quam. C. de fideicõmiſ.tamen deben/
tur iſto caſu.
Ulerba autem gloſe ſunt hec. .
¶Patris quoqʒ vnde continetur ſubſtitutus

vulgaris. nam verbum quiſquis ad ſolum titiuʒ

pertinere nõ potuit nec ad pantioꝛes qʒ duos ſic
ergo qui eoꝛum erit heres ille admittetur. ſecus
tamen ſi dicã in teſtamento quiſquis heres erit
det decẽ illi.nam duo cõpꝛehenduntur ideſt etiã
qui venit ab inteſtato non ſolum ſcripti vt infra
de codicil.l.ſi quis hic non niſi ſcripti veniũt vt
ſupꝛa eo.l.cũ filio.⁊.l.qui liberis.. hecverba.

Z. coheredi.S.qui diſcretas.
Bar. hic in lecturis antiquis ⁊ communiter alij docẽtes poſt
eum ⁊ maxime do. meus Alex. bic reputãt iſtum text.ſingula.ad
hoc ꝙ ſi ubſtitutio recipꝛoca facta pluribꝰ inſtitutis inter quos ali
qui erant cõiunctim inſtituti ⁊ quidam diſiunctim pꝛout hic pꝛio
loco videntur vocati cõiunctim inuicem in ꝑtibus vacãtibus qui/
bus non agnoſcẽtibus vocantur poſtea alij non coniuncti.de quo
alias cõſului in ꝑtibus Srancie. ⁊ ideo non me extẽdam ſuꝑ boc
niſi ꝙ ſi quis vult habere illud cõſilium ad me veniat ⁊ ſibi dabo
Et redeo acd tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
Qui diſcretas poꝛtiones cõiunctis pluribus
ſeꝑatim dedit: ac poſt omnẽ inſtitutionis oꝛdinẽ
ita ſcripſit quos heredes meos inuicẽ ſubſtituo
cõiunctos pꝛimo loco vice mutua ſubſtituere vi
detur quibus inſtitutionũ partes non agnoſcenti

bus ceteros omnes coheredes admitti ⁊c.

Z. ni ODu O8S. Ang. ⁊ etiã do. meus Alexan. de

imol. hic in tercia colu. reputant

iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝙ licet hereditas fratris non adita non

tranſmittatur vt in.l.quoniã ſoꝛoꝛc.C.de iure delibe. Tamẽ hoc
fallit quãdo duo impuberes fratres ſunt inſtituti ⁊ datus eſt ſub
ſtitutus vltimo moꝛienti.⁊ eueniat caſus ꝙ ambo quaſi ſimł de
tedunt hereditas non adita tranſfert̃ ex pᷣſumta voluntate teſtan
tis cum quibus ſto ſimpliciter.quia iſte intellectus eſt optimꝰ ad
iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Qui duos impuberes filios heredes relique
rat ita ſubſtituit ſiambo moꝛtui eẽnt deinde pue
ri poſt moꝛtem patris ſumul perierũt due heredi
tates ſubſtituto deferũtur. Sed ſi diuerſis tem
poꝛibus vita decedãt in hereditatẽ nouiſſimi pu
eri eius fratris qui ante moꝛtuus eſt hereditatẽ
ſubſtitutus inuenict.ſed ratiõe falcidie pueri pꝛi
oꝛis hereditas non veniet: nec ſubſtitutus am/
plius q̃ʒ ſex vntias iure teſtamenti deſiderabit.
legata quoqʒ que a ſubſtituto eiuſ filij data ſunt
qui pꝛior teſtamento deceſſit ad irritum deci/
dunt ⁊cetera.

Glo.in.l.lutiuſ in nerſi.pꝛimuʒ

caſum ⁊c. Andreas de Piſis Bal. Jo. de imo. ⁊ do. me? Alexan.
bic ⁊ etiam idem do.meus Alexa.in.l.cogi.ð.fiiin vlti.colũ.ff. ad
trebel.reputãt iſtam glo.ſing.ad boc ꝙ de iure.ffoꝝ.filius natu/
ralis poterat ſuccedere in totũ nõ extãtibus legitimis. de qua ma
teria poſuit bic pᷣfatus do.meus poſt quem alias dixi de veritate
iſtius glo.⁊ ideo non ero nũc longioꝛ niſi ꝙ pono verba eins que
ſunt hec.
CPꝛimũ caſum ſcilicet vulgarẽ ſed quomodo

cum vltra vntiã habere non poſſit vt.C. de natu
rali.libe.l.ij.⁊ aute.ibi poſita. Reſpõ.hoc iure
ſecus erat ⁊c.

Glo.in.l.ſi ems eũsS.fi.in uer

bo alia hoꝛa ĩc. Illuſtris domi. Sranciſc. areti. in. l.duo rei
in ba col.ff. de duob. reis reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ licet
alias actus eadem die geſtus pᷣſumitur cõtinuatus nec ptes pꝛeſu
mũtur diuertiſſe ad alios actus vt in.l.cõtinuus cũ ibi plene not.
per eundem ⁊ alios.ff.de ver. obli. Tamen boc eſt verũ niſi appa
reret de diuerſuate hoꝛarũ.quia tune non pꝛeſumitur wian uaus
H.

aetus nec vno cõtextu factus vt ibi per eum ad quẽ me remitto

T ad alias dicta per me hic ⁊ pono verba glo.de qua agimꝰ que

ſunt hec.
CAlia hoꝛa opoꝛtuna cum vnũ ſit teſtamentum
vt ſupꝛa eo.l.ij.G.pꝛius ergo vno contextu vt ſu/
pꝛa de teſtame.l.heredes..fi. Reſpondeo alia
hoꝛa continna non remota. Vel dic ꝙ ſi factum
eſt teſtamentũ vno cõtextu poteſt pꝛemittere vel
ſuũ vel filij teſtamentũ vt ſupꝛa eo.l.ij.G.fi.⁊ in/
fra.l.coheredi in pꝛin.⁊ ſic eſt vnũ. ſi autẽ ex in/
teruallo ſuũ pꝛemittere debet.⁊ poteſt etiaʒ fieri
alia hoꝛa ⁊ erunt duo quodãmodo teſtamẽta.vt
inſtitu.de pupil.ſubſti.o.igitur ⁊c.

Glo. in.l.ſi mater.S.primo in

verbo excludit . Illuſtris do.ranciſ.aretin. in. l.gallus.5.
T quid ſi tantũ in ſa col.ff de liber. T poſtu. reputat iſtam glo.ſin/
gul.ad hoc ꝙ licet ſubſtitutio vulgaris facta in ſi uitate in vnũ cãuʒ
impotentie inſtituti trahatur ad aliũ caſum impotentie in quo eſt
eadem ratio vt in dicto.S.⁊ quid ſi tantũ cum ibi not.⁊ in.l.cum
noponas. C. de heredi. inſtitu. non tamẽ trabitur ad caſum vo/
luntatis de quo alias dixi in. .⁊ quid ſi tantũ. ⁊ ideo non repeto
nunc ne idem ſepius dicamus. pono verba glo. que ſunt bec.
CExcludit vt ſupꝛa titu.pꝛimo.l.cum teſtamen
to in locum enim deficientis pꝛimi ⁊ ſecũdi gra
dus videtur eum ſubſtituiſſe vt ſupꝛa eo.l quidã
teſtamento.⁊ ſupꝛa titu pꝛimo.l.lutius. C Sed
pone ꝙ filius vixit poſt moꝛtem defuncti ⁊ repu
diauit hereditatem. Item ſimiliter nepos repu/
diauit nunquid admittitur ticius.videtur ꝙnon
quia filius extitit heres ipſo iure licet poſtea re/
pudiauerit econtra videtur admittẽdus.q; nec
filius nec nepos hereditatem adiuit ĩmo vterqʒ
repudiauit. ſed certe non eſt admittẽdus illa ſci
licet ratione.quia filius non deceſſit teſtatoꝛe vi
uo ⁊ ſubſtitutio iam facta erat ſi filius me viuo
moꝛietur. Item verba ſuperioꝛa ſi heres nõ erit
expone cum eſſe poſſet quia filius pꝛemoriretur
non heres.⁊ facit infra de acquiren. heredita.l.
qᷓ; diu ⁊c. . .

De heredibus inſtituendis

. „ . ili⸗ 6 ſi 12
Z.ſi is eni ſolidum. s ſrn er
riter ab omni ſucceſſione paterna nec poteſt eſſe heres patris vt ĩ
l.ſpurius.ᷣff. vnde cognati⁊ not.in.l.i.C. de ſecnn. nupt. ⁊ in aut.
ex complexu. C. de inceſt. nupt. Sed ponamus modo patrẽ
exiſtentẽ nõ ſoluendo inſtituentẽ filiũ talem an valeat hec inſtitu/
tio. certe dicenduz eſt ꝙ ſi.quia exquo hereditas non eſt ſoluẽdo
in effectu nihil eſt. ter. eſt in. d.l. ſi is qui ſolidum quẽ tex. ſingula.
ad hoc dixit eſſe Bal. in. l. eam quã.C. de fideicõmiſ.⁊ etiam do.
meus Alex. de imol. hic in apoſtillis ſuis ad Bar. dixit etiã iſtuz
tex. ſingul.ad hoc cũ quibꝰ ſimpliciter ſto. quia tex.iſte clarus eſt
⁊ pꝛobat hoc apertiſſime maxime in ver. legi enim locuz non eſſe
in ea hereditate que ſoluendo non eſt æc. ⁊ ideo non eſt opus alta
nra noua interp̃tatõe ⁊ iõ non me extẽdam. Uno ſolo addito
An ſpurius poſſit ſuccedere alijs agnatis vel coguatis. vel an ipſe
poſſit ei ſuccedere poſuit idem do.meus Alex. de imol. in conſil.
clxxiiij. in quinto volnmie incip.an frater ſpurius ⁊c. ⁊ in conſil.

lxxiiũj.in Pꝛima col.in tercio volumiĩe lincip.vtruz nepotes ⁊c. ⁊ in
conſil.cxxxviiij.in pꝛimo volumine incip.an neptis ſuccedat ⁊c.⁊
⁊ in conſil.cl.in ſecũdo volumiĩe incip.ſi ſtatutũ dicit ⁊c.⁊ in cõſil.
xxx.in quarto volumie incip. iuxta ea que alias cõſulendo ⁊c.ad
quem me remitto ⁊ redeo ad text.de quo modo agimus. Cuius
verba ſunt hec.

Z. Si is qui ſoliduʒ a lege capere nõ poſſit ⁊ ex
afſe ſut inſtitutus heres ab eo qui ſoluẽdo nõ eſt

Julianus ex affe eum eſſe heredem reſpondit: le
gi enim locum non eſſe in ea hereditate que ſol/
uendo non eſt ⁊c.

L. quidam cum fſilium. fannlinscäu
ad eum quem diximus in hoc ope noſtro ſupꝛa in.l. in fideicom/
miſſi 5. cum pollidius de vſuris ſe offert in materia trebelliani ſe
natuſcõſulti. Quid ſi quis inſtituit bĩs ⁊ ex cõtractu grauaf
reſtituere hr̃ditatẽ alteri an poſſit ðtrahere quartã trebellianic
In quo dicas ꝙ non.tex.eſt in.d.l.quidam cuzʒ filiũ. quẽ text. ad
hoc pꝛo ſingulari exclamat Bal.in rubꝛi. C. de hijs que in fraud.
credito.in vlti.col. in fiꝗ Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intk
lectu meo iſtius tex. Mazʒ hic nihil queritur nec dubitatur aliquo
modo de detractiõe trebellianice nec reſpectu trebellianice bic con

ſideratur actio mandati de qua bic fit mentio in tex. ſed ſolũ con

ſideratur hic. quia ille amicus qui habebat reſtituere hereditatẽ
filiofamil. non fuit rogatus in teſtamẽto. nec ille diſponens extra
teſtamentũ vel in teſtamẽto rogauerat eum de bonis illis reſtitu
endis vtrum poſſit cogi adire vt hic in verſic. beres inſtitutus eſt
nec quicquã ab eo petiuum eſt ⁊c.⁊ ſic ille non fuit in teſtamento.
nec etiam rogatꝰ inter viuos. Unde vubitatur hic quid ſi nolit
adire quo remedio ſuccurratur ſilio.vel ſi adiret ⁊ nollet eidez re
ſtituere hereditatẽ quomõ ꝓuideatur. ⁊ dicitur hic quomõ ſuc/
curratur illi filiofamilias circa pꝛedicta.ſ.in adeundo vel in reſti/
tuendo nõ autẽ de detrabenda trebelliamica aliquid hic diſponif
atteto ꝙ non poterat eũ cogere vigoꝛe pꝛouiſiõis ſenatuſconſulti
trebelliani cum vt dixi nec inter viuos nec in teſtamẽto nec ĩ alia
yltima voluntate apparerz de hoc pꝛout ſonãt verba iſtius lext.
Quem hoc modo ego nouiter intelligo maxime in ver. Atqʒ ita
teſtamẽto amicus filij heres inſtitutus eſt nec quicquã ab eo peti
tum eſt ⁊c.⁊ in ver.⁊ impetrauit ab eo vt amicũ heredẽ inſtitue
ret ⁊c.⁊ in ver.qᷓ; ſi fidem eius ipſuʒ teſtatoꝛeʒ ſe equutũ efſe pꝛo/
baretur ⁊c.⁊ in ver.ſi tamen cum a filiofamil.rogaretur ⁊c. que
omnia verba ſeꝑatiʒ ⁊ multo magis ſimul iuncta oſtendunt te
ſtatoꝛ nihil rogauit in teſtõ net etia ex cõtraciu. ſed ſimpliciter in
ſtituit. ⁊ ſic ego intelligo iſtuʒ text. Pꝛeterea conſidero aliud
quia vbicunq; quis inſtituitur beres gratia alterius non põt de /
trahere trebellianicã m tex. in.d.l.in fideicõmiſſi.ꝭ.cũ pollidius
de vſur. ⁊ voluit HBal.in.l.poſt moꝛtẽ in quarta col.C. de fidejcõ
miſ. ⁊ ita fuit hic ille amicus inſtiturus heres illius filij. vnde nõ
dubitatur de trebellianica detrabenda cuʒ hoc certũ ſit non poſſe.
ſed ſolum dubitatur quomoõ poſſit cogi adire cum nõ ſit rogatus
T iſte eſt verus ſenſus iſtius tex. Cuius verba ſunt hec.

C· Quidam cum filiũ inſtituere vellet ne ad pa/
trem eius ex hereditate quicquã perueniret vo/
luntatem ſuam expoſuit filio: SFilius cum pa/
tris offenſam vereretur petijt a teſtatoꝛe ne ſub
condictione ſia patre emãcipatus eſſet heredeʒ
eum inſtitueret ⁊ impetrauit ab eo vt amicũ ſuuʒ
heredem inſtitueret: atqʒ ita in teſtamẽto amicꝰ
filij ignotus teſtatoꝛi heres inſtitutꝰ ẽ: nec quic
quaʒ ab eo petitum eſt:querebatur ſi ille amicus
aut adire nollet aut adit ⁊ nollet reſtituere here/
ditatẽ an fideicõmiſſum ab eo peti poſſit aut ali
qua actio aduerſus eum eſſet ⁊ vtrũ patri an fi/
lio cõpeteret.Reſpondidi etiã ſi manifeſtum ſit
ſcriptum heredem fidem ſua interpoſuiſſe nõ ta
men aliter fideicõmiſſum ab eo peti poſſe q̃ʒ ſi
⁊ ipſuʒ teſtatoꝛem fidem eius ſequutã pꝛobare
tur.ſi tamẽ cum a filiofamilias rogaretur ami/
cus ⁊ aditurũ ſe hereditatẽ recepiſſet ⁊ reſtitutu
rum patrifamilias facto non abſurde dici poſſz
mandati actionẽ futurã ⁊ eã actionẽ patri inuti/

lem foꝛe.quia ſi non ſit ex bona fide id ei reſtitui

quod teſtatoꝛ ad euʒ peruenire noluerit: ſed nec
filio vulgarẽ competiturã verum vtileʒ ſicuti da
re placeret ei qui cum filiuſfamilias eſſet ꝓ ali/
quo fideiuſſiſſet ac paterfamilias factus ſol/
niſſet ⁊ cetera. L . imltte

1

len lc

Wrunc
ℳ

. *

N teAin e
gtee

(SFmuinſnitrue

Dluihethattmnoniae
nunmmknniin
ckiinluitrirt
Lhulrlvanlrartn
ſtittiuwmizchnn n
cigtsggeimiilnain
Merufiritheeng
eit

1gitonbmmerdr⸗
kingt AMi,inn Nan
gmnillirie itr
aerinehsn
ituiidu —
nnairr

re
en enge

— .e.

mntimni. ,g i
1 1. ſer 4
bnunannete
Wtan eneneſtt N
nc ſeienin er

Nrnxiinmdenngndnin

NA Liwid

nwi W,
B M –

„ ſini
pnapirn, zauman

N asniinn Me gen i
mmm beggzn denn
tennmamihnlnlaini iſin
rtnus unal uunn unlil t
Mmm umiilnehnu igſii u

n
inanthnagin

Krrr kmim Anthmiid,oeniſtane

Qnmanflüiſüngenele eutn
mmasd dalilut gigi nninn
um imn cmſſi ſli livan n
sofenan wnnmr o,antnr e ⸗
mdenmm iiunmni nbeſi ennic
m aimn tuprnui tbln gnidiſin
Nradi Aciunitntidenie
cams ntun bansiſtihie negti
ebence Ctauonbum ſcemians
õl
õäl
bucſumn t niſmiif
inmn hefnnd iſt in
men in limnſiſi
ne iinin tenhei if
inmn in usſehtipe
aniflaimnlitslchli
õ
ini hnnifli
