ſignetur ⁊c. vbi tex.loquitur in vno actu et tamen cõmunis erroꝛ
ius facit pꝛout idi habet᷑ ⁊ ſic non erat opus cõfugere ad tex.iuris
cano.cum in iure ciuili ſint caſus expꝛeſſi vt in dicta.l. pꝛima et
ibi de hijs poſuit aliquid ipſemet Ludo. Roma.et Bal.in. l. non
dubiũ in xj collu.C.de.łł.et Jo.de Jmo. in.l.quidã ↄſulebant
in xiiij.collu.ff.de re iudi: et vt dixi ꝓbatur etiã hic in tex. iſto de
quo agimus nunc cuius verba ſunt hec foꝛmularia.

1,— Whilyppus cuz ſeruus fugiti
Barbarius uus adeſſet rome pꝛeturaʒ pe
tijt: ⁊ pꝛetoꝛ deſignatus eſt. Sʒ nihil ei ſeruitu
tem obſtitiſſe ait Pomponius quaſi non pꝛetoꝛ
fuerit ac quin verũ eſt pretura euʒ functuʒ.Et tñ
videamus ſi ſeruus ꝗ̃ diu latuerit ĩ dignitate pꝛe
toꝛia functus ſii. Quid dicemus que dixit que
decreuit nullius foꝛe momẽti an foꝛe ꝑp vtilitatẽ
eoꝛum apud euʒ egerint vel lege vel quo alio
iure. Et veruʒ puto nihil horuʒ repꝛobari hoc
enim humanius eſt cum potuit ẽt populus in ſer/
uo decernere hanc poteſtateʒ. Sed ⁊ ſi ſciſſet
ſeruum ẽẽ liberum feciſſet qq ius in imperatoꝛe
multo magis obſeruandum eſt ⁊c.

Ppniuns nane
WstNn run
õ
iensn/
Iirginart
vEr
eEER/
Sueepat
t NaAs3
HunnXEE
innn n
We
htanmn

Nd Mar

ſinfe⸗

knn

A
tn
za nnaninn
n e ſſe iing
apn Amntis nal i u
hong auulinni ie

:
rtoi.
Net “ Nimummlimi
mtt iellietnn
Aah ,. eſentonnu
. enisglklinnnel
– —
ten nuimmizngſgr
Tumuniigneinn m⸗
nndan Nnſtgünuonnrſ⸗
AMaiGNitNmonſ
MNNNi

ummIMaönöibi nn

l

tktaasſarzl nuhti
õõü
xhum rumt m liin mlſ ſetiſlin
mmr icm utv t enaegubener
Snen migu utſir en cuͤeoſe
taman ebintin ſannnmni n atdeh⸗
Apir dd ie indatnitftnund
õü
Amn ü Pubſtnh
utin N lNkient: S
ramieN Ago hin umn
u t onſt
—”õäõä
— ſmmmni
r an 1 wen dunencnmndaſn
u t udnqntigriiriid

adisecent Knden nnd
man iin a Balnd

ANK ..
te zmalehaten
rur aN diuite int
si rNiid
* mschſeugf
* P .
dmns uifunnnuni,
n digugef Gllan
fonpmnis ſ iß,
euwic hnenn r

WINNALſNNeaee

Ze offitio pꝛoconſulis.

Sloſa in lege obſcruare.S.

ſ-i Bal. ĩ pꝛima Collu.hic dicit iſtam glo.
ꝛoficiſci foꝛe ſingularem in fine ad hoc pꝛopo
ſitum. Quod licet alias de iure Cõmuni poteſtas ſeu pꝛetoꝛ non
teneatur pꝛo delicto illoꝛuz de familia ſua Ciuiliter nec ẽt Crimina
liter niſi delinquatur in offitio quo caſu rõne officij tenetur ad inte
reſſe parti leſe vt in. l. pꝛima ·. ſerui. ff. furti aduerſus nautas et
in. 5. ſitñ in aut. vt diffe. iudi. Colla. viiij.et in. l j. . familie vbi per
Dy. ⁊ Bar.ff. de publica. tñ ſi ſtatutũ dicebat qd poteſtas teneret
pꝛo ſua familia tenebitur· Sed Ciuiliter tm̃ et non criminaliter:
7 hoc modo interpꝛetari debet tale ſtatutuʒ ſᷣm Bal. hic per iſtaʒ
glo. ⁊ in hoc vltimo reputat eam ſingularez. Sed tu aduerte
intellectu vero ⁊ nouo meo iſtius glo. que eſt in verbo ⁊ vendic
ſa æc.ĩ vltimis verbis nã primo iſta glo.deſtruit tex.qui loquitur
ẽt in cauſa criminali vt ibi in ver. delinquerit ⁊c.⁊ in ver. ab ipſis
ratio ⁊ vendicta exigatur ⁊c.que verba ſonant etiã criminaliter:
nam verbum ratio ſonat in intereſſe partis: Sed vendicta ſonat ĩ
inpena applicanda fiſco vt in. l. ſi familia. ff de iu. omnium iudi.
in ver. maieſtas pꝛetoꝛis vendicatur ⁊c. ⁊ in. c. felicis in. 5§. illud
aut de penis li.vi. in ver. vendicta pꝛocedat ⁊c. cum multis ſimi
libꝰ que bꝛeuitatis cauſa obmitto vñ dico qc ſicut caſu illo in quo
uis pꝛohibebatur ſaltem tacite habere vel ducere vxoꝛeʒ ſecuz in
offitio ſi vtrafaciat tenetur ciuiliter ⁊ criminaliter pꝛo ea et in hoc
pꝛio. glo.⁊ eam ſequentes decipiuntur in vero intellectu illius tex.
ita debet officialis ꝓ familia ſua teneri ẽt crimiłr ſtante ſtatuto pᷣ

daicto generaliter loquente ⁊ hoc dico per iſtũ tex.inducendo pꝛout

5. induxi et ſic intelligendo ſtatutũ aliquod addit ad ius comune
⁊ vlcra us cõmune etiã aliquid operatur pꝛout debet operari iux.
nota. p Bar in. l. ii· .ſi rem. ff. de legat. ii. et ꝑ Ang. in aut. de exi
ben. reis vbi dicunt qd' ſi ſtatutũ diſponit quod victus victori con
dẽnetur in expenſis intelligitur ẽt ſi victus habet iuſtaz cauſaz liti
gandi vt aliquid addat ad ius commune: Quo victus victoꝛi con
dẽnatur m expenſis ſolum qñ non habet iuſtazʒ cauſaʒ litigandi. l.
eij quez temere. fl. de iudicijs ·¶ Et ita volo dicere in ꝓpoſito nro
ſipoteſtas tenetur de iure cõmuni ꝓ familia ſua in his que ſunt
cõmuiſſa ratione offitij et circa offitiu ciuiłr vt ſupra pꝛobaui ⁊ ſta
tutũ ſuperueniens diſponat pꝛetoꝛem teneri ꝓ familia ſua debet
intelligi vt teneatur ẽt criminaliter vt aliquid operetur vltra ius cõ
mune non tñintelligas criminaliter reſpectu pene coꝛpoꝛalis ſed re
ſpectu pene pecuniarie que veniret fiſco applicanda vltra itereſſe de
bitũ parti leſe ⁊ ita ego intelligo etiã hanc glo.vt ↄueniat cum iſto
tex. ⁊ ſic intelligendo ꝓbat ↄrium eius: q dicit Bal. ⁊ ſequaces
qui cum reuerentia non guſtarunt hanc materiam ⁊ maxie iſtuz
tex de quo agimus in pꝛeſentia.· Uno addito quod ſi vis ſcire
an quis teneatur ꝓfacto familie ſue uide Joan. de Anania in ſuo
conſi.lxxj.ad quem me remitto ⁊ ad additiones meas ad illa conſi
lia: et redeo ad tex.iſtum cuiusverba ſunt hec.

iſi Autem pꝛoconſuleʒ melius qui
Pꝛoſiciſci dem eſt ſine vxoꝛe ſed cũ vxoꝛe

poteſt dummodo ſciat ſenatũ Cota ⁊ meſſala cõ
ſulibus cenſuiſſe futurũ: vt ſiquid vxoꝛes eoꝛuʒ
qui ad offitia ꝓficiſcuntur delinquerit ab ipſis
ratio ⁊ vendicta exigat᷑ ⁊c. Aerba aũt glo.ſunt
hec C Et vindicta ratiõabilis vindicta ⁊c.⁊ ĩ fi
nalibus verbis poſtea dicit glo.et hoc in pecuni
arijs: In criminalibus autẽ in ipſaʒ vxoꝛem da

tur actio vt art.C. de iniurijs.l.fi.⁊c.
Que glo.bene ponderata pꝛobat id quod.S.dixi ꝙ maritus non
teneatur coꝛpoꝛaliter criminaliter ſed bene criminaliter pecuniari
ter actione in factũ pꝛo furto comiſſo ab vxoꝛe ſua exiſtente cuʒ eo
in offitio ⁊ hoc modo ego intelligo iſtam glo.

De O ffitio pꝛoconſulis.

Communiter in omnibus tranſumptis codici
leg gtus bus legitur in hac.l. Quod legatus mandata
ſibi iuriſditione non habet ius dandi iudicis ⁊ ſic negatiue legitur
tex. iſte ſuper quo ⁊ gloſatoꝛes omnes ⁊ comentatoꝛes multum
laborarũt pꝛout videri poteſt ppꝑ tex.in.l.a iudice.C. de iudicijs:
quem tex.hic glo.allegat pꝛo ↄꝛio ⁊ etiã quia dicitnr ꝙ aliqui libꝛi
habent litterã negatiuam: ⁊ aliqui habent affrmatiuuam. Sʒ
tu dicas ꝙ in tex. vero oꝛiginali pandectaꝝ floꝛentinaꝝ: que olim
piſane fuerunt non loquitur negatiue: ſed affirmatiue dicendo le

gatus mandata ſibi iuriſditione hẽt ius dandi iudicis ⁊c.⁊ pconſe
qᷓns dicit totũ ꝛiũ eius:qd habetur in communi litteratura nega
tiua ⁊ iudicio meo hec littera oꝛiginalis eſt verioꝛ. ꝓ qua facit opti
me tex.in.l.cum pꝛetoꝛ ff.de iudi.in..ᷣ vbi ↄceditur huiuſmodi
legatis pꝛoconſulis poteſtas dandi iudicem ⁊ ſic eſt ibi caſus aper
tus de h̊ concoꝛdans cum hac lr̃a affrmatiua. Secundo ad
idem ego allego caſum in ·l.legati.ff.de offitio pꝛoconſu. in vbo tu
toꝛes dare poſſunt ⁊c.qui tex.veniens declaꝛatiue ⁊ ampliatiue in
oſtendendo poteſtatem maximã iſtoꝛũ legatoꝛũ pꝛoconſulis affir
matiue in omnibus loquendo aperte declarat tex. in hac.l.legatus
que non multũ diſtat ab illa ⁊ vult oſtendere eoꝛum facultateʒ et
non impoſſibilitatem ⁊ hoc modo ceſſant omnia contraria æ om
nes difficultates: que per omnes doctoꝛes fiebant ⁊ fiunt hic ob
illam litteram negatiuam que eſt vere in oꝛiginalibus pandectis
ffoꝝ. affirmatiua ⁊ iſte eſt maximus erroꝛ cum ſic. ⁊ non.ſint peni
tus inter ſe duo contraria ⁊ repugnatia inuicem ſicut nox ⁊ dies et
ex tex.H̊ infero etiam vnum coꝛꝛelariũ qc' Bar. ⁊ ceteri ſcriben
tes hic poſt eum qui dicunt poſt glo.quod iſte tex.hẽt duplicem lit
terã vnam affirmatiuã: ⁊ alteram negatiuã non bñ loquuntur q;
ſolummodo eſt littera vna affirmatiua in dictis legibus pꝛout ẽẽ
debet vt non dicamus vel ſic vel ſic pꝛout multotiens ſacit glo.⁊
ſcribentes ẽt alibi qui ſi habuiſſent veras litteraturas pꝛout haber̃
curare debebant pꝛout ego ĩ multis feci de quibus infra dicemus
in pꝛoceſſu in hoc opere noſtro non ita titubaſſent pꝛout fecerunt
in multis iuribus dicendo vel ſic vel ſic ⁊c.⁊ maxie in iſtis iuribꝰ
de quibus agamus nunc quoꝛum verba ſunt hec.

Aldandata ſibi iuriſdictione iu
Legatus aicis dandi ius babet sc. ſic
tex.eſt ſine negatiua non.
Pꝛoconſulis tutoꝛes dare poſſunt.
legati b

De Juriſdictione omni-
um Judicum.

11 Iiq Bar hic dicit ſub dubio tamen foꝛte
B 1 Fa milia iſtum tex.non ẽẽ alibi ⁊ ſic facit eum
ſingularem ad G̊ pꝛopoſitũ quod plura facta vnius familie reputã
tur vt plura ſi tractatur de publica vendicta alias reputatur vnum
factũ tantũ vt hic in tex.in ver.et plura facta intelliguntur ⁊c. cum
quo ſimpliciter ĩ h̊ ſto qꝛ tex. iſte clarus ẽ ⁊ ẽt qʒ hic alias legendo
dixi oꝛdinarie poſt alios docentes et maxie poſt Dñum meũ Alex.
de JImo. hic ⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero circa iſtũ tex.quia nõ
indiget aliqua noua mea interpꝛetatione niſi quod addo vnuz ſolũ
verbum quod poſuit Bar.in.i::ſi cognatis in fine.ff.de reb.dubi.
et in. l.i in fuff.ad ſilł.vbi voluit qd vna familia reputatur vna do
mus ⁊ põt dici vna domus ergo non eſt mirũ ſi reputatur factum
ab vno qñ non agiturde publica vendicta vt dicitur ĩ iſto tex.circa
queʒ adde etiã aliud ꝙ iſte tex. ꝓcedit vbi iſtud furtũ immediate
explicatur a familia ſecus ſi mediate vt ſi daret ↄſilium alicui qui
ex ↄſilio hoc faceret quia tunc reputatur vnum furtũ vt hic in tex.
in fi.in ver.quia tunc vnũ ↄſilium ſit non plura ſint ⁊ci et hoc mo
do declara tu vba Bar.ꝑ eundemmet tex.cuius verba ſunt hec.

Iia Alicuius album coꝛꝛuperit nõ
ſi familia ſimiliter hic edicitur vt in fur/
to ne in reliquos actio det᷑ ſi tm̃ dñs cum defen/
dere maluerit vnius noiĩe pꝛeſtiterit quãtuʒ liber
pꝛeſtaret foꝛtaſſe quia ⁊ contempta maieſtas pꝛe
toꝛis vendicatur ⁊ plura facta ĩtelliguntur quem
admodũ cum plures ſerui iniuriam fecerint vel
dãnum dederint: quia plura facta ſunt non vt in
furto vnuʒ. octauenus ait hic etiã dño ſubuenien
duʒ ſed h̊ poteſt dici ſi dolo malo curauerint vt
ab alio albuʒ coꝛꝛumperet᷑ quia tunc vnuʒ conſi
liũ non plura fctã idem pop.li.x.notat ⁊c.

Si quis Jus dic. non obtem.
Gloſa in.l.i.s.hoc indiciũ .

deberi.C. de fidei lib. dicit iſtã glo.non ẽẽ alibi ad hoc pꝛopoſituzʒ

qck ille qui pꝛoteſtatur añ actioneʒ motã ſe non venturũ ad iudicẽ
a üij.

nopterea non cenſetur contumax ⁊ eſt gio. magna in verbo iudi
ciũ in fi. in ver. item non ne ſatis eſt cc. Sʒ tu aduerte ꝓ ve
ro ⁊ nouo intellectu meo illius glo. Nam non loquitur ante liteʒ
motã: Mec etiã glo.facit mentionem aliquã de pꝛoteſtante ſed lo
quitur ſolummõ de citato abñte vel pꝛeſente: qui tamen habet ali
quã cauſam non cõparendi etiã iniuſtam: nec glo.negat quin dicat
contumax et ↄ eum fiat miſſio ꝑ.l.ſatiſ.ifra.tiꝰ pᷣ vtĩ ea videre po
tes ⁊ ibi alias legendo dixi poſt alios docentes ⁊ maxie poſt Dnuz
meũ Alex.de Imo.ibidem: ⁊ ideo pꝛo nunc non ero longioꝛ. MNMi
ſi qð pono vba glo.de qua agimus que ſunt hec ĩ finalibus vᷣbis.

Iteʒ non ne ſatis eſt i poſſeſſioneʒ mittere cõtra
euʒ ꝗ non obtẽperat vt infra ti.pꝛi.l.ſatiſ. Naʒ ſi
illud eſt ſatis ergo debiti pena eſt nimis. BRdeo

ſatis eſt vt.ſ.qui non venit venire tamen non cõ

temnit quia ab ſens ẽ vel pꝛeſens habet cauſam
lʒ iniuſtã quia non veniat Sed vbi venire dedi/
gnatur cõtemnendo iudicẽ vel actoꝛeʒ ſecus ⁊c.

Qui ſatiſdare cogantur.

. 4 — L i . i I i
Deé Dieé § ..1. Ludouicus Ro. in ſuo ſingulari

in ver.· fideiuſſoꝛ ⁊c. el.ij.dicit qð
licet alias minoꝛ vel mulier non poſſint fideiubere pꝛo alio tñ poſ
ſunt pꝛo ſuo ꝓcucurator̃ ad iudicia ↄſtituto releuando eũ a cautio
ne de rato: nec poſſunt recuſari rõe minoꝛis etatis vel rõe ſexus al
legat caſuʒ ſᷣm eum ad h̊ pꝛopoſitũ ſingulareʒ poſt Guli.ð Cunio.
ibidem in hac,l:de die.s. ðᷣ in verſi. ꝓ ſuo pꝛocuratoꝛe ⁊c. ⁊ etiazʒ
idem voluit ipſemet Ludo. Ro. in ſuo ſingulari in verbo integrũ
reſtõ.⁊c. lultimo vbi dicit qð H̊ caſu minoꝛi non detur integrum
reſtitutio ꝑ eundem tex. Sed tu addendo vnum dicas pꝛo am
płione iſtius tex.ſingularis qui idem ꝓbat etiaz in milite de quo
Ludouicus Ro.mentioneʒ non facit ⁊ mirũ eſt cum tex. met iſte
omnes hos caſus parificet maxie in ver. ſed nec miles ⁊c.⁊ iuncto
verbo. niſi hee perſone ⁊c.⁊ idem etiã dicendũ eſt in alijs pſonis
pꝛiuilegiatis vt ĩ clerico ⁊ in ſcolari ſᷣm Bar. in.leij.S.pᷣ eodeʒ tiꝰ⁊
nota. in.c.clericus de ſideiuſſo.⁊ in. c. non ſatis lxxxj. dinſtin.⁊ ꝑ
glo. in. l.curialis.C. locati.⁊ notat᷑ etiã in dicto.S.p in hac.l.de
die. et ibi alias legendo dixi ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero circa
iſtum tex. cuius verba ſunt hec foꝛmalia.

Qui ulierem adhibet ad ſatiſdanduʒ non ui/
det᷑ caruere ſed nec miles nec minoꝛ.xxv. annis
ꝓbandi ſunt niſi hee perſone in rem ſuaʒ fideiu/
beant vt pꝛo ſuo pꝛocuratoꝛe ⁊c.

Qui ſatiſdare cogantur.

A rbitꝛo Bar. hic dicit ſe neſcire alibi iſtum lex. ⁊ ſic fa
cit euʒ ſingu.ad h ppoſitũ qð ſi arbitri eligun
tur ſuꝑ ĩcidenti vel ſuper emergenti poteſt appellari ab eoxꝝ ſententi
js vt in verſi. Ad fideiuſſoꝛes pꝛobandos ↄſtituto ꝛc. Sed tu
aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu ad iſtũ tex. vbi etiã alias legen
do oꝛdinarie dixi vltra omnes docẽtes ibi de h̊ intellectu meo: naz
dico ego ꝙ non ĩcidenter nec emergenter: ſed pꝛincipaliter eligeba
tur arbit᷑ hic anteq; lis aliqua eſſet incohata ad videndũ vtrum fi
deiuſſoꝛes dandi ðᷣ iudicio ſiſti futuro vel de iudicato ſoluendo eſ
ſent idonei vel ne. Mec obſtat tex. ibi in fi. in verſi. Atq; a iudici
bus appellaꝛi licet ⁊c.⁊ in ver. Conſtituto ⁊c. Nam non pᷣſuponit
tex.iſte ꝑꝑ hᷣ litem ẽẽ coꝛam illo iudice. Sed dicit quod ſicut põt
appellari ab eis ita ⁊ ab hijs arbitris electis ſi male arbitrantur:
ſed non pꝛeſuponit pꝛopter hoc tex.ẽẽ iudiciũ iam incohatum ⁊ ſic
non eſt veruʒ qð eligantur lite iam incohata ſuper hoc ĩcidenti vel
emeꝛgenti pꝛout dicunt omnes ſcribentes qui cum reuerentia non
bene guſtarunt iſtum tex. Nazʒ poteſt ẽẽ ꝙ anteq; ego incipiã age
re tecum in iudicio peto a te mihi caueri de iudicio ſiſti ⁊ de iudica
to ſoluendo ⁊ iudex coꝛã quo cauſa agi dʒ: vel etiã alius ſuperioꝛ
quem adiui pꝛincipaliter ante litem incohatã eligit arbitrũ ſeu ar
bitros: quibus comittit hᷣ ⁊ ſic non eſt lis adhuc pendens: Sʒ lis
eſt futura: immo iſte ſatiſdationes preſtantur comumiter in pꝛinci
pio iudicij vt in.l.vnica.C. de ſatiſdando in ver. in ipſo litis exoꝛ
dio ⁊c. ⁊ in fine in verſi. in ipſo litis limine ⁊c.⁊ in §. pe. inſt. de
ſatiſdã. in verſi. ſiue in iudicio ſiue extra iudicium ⁊c. ⁊ HB modo
ĩtelligo ego iſtũ tex.et ſic non eſt incidens nec etiã eſt queſtio emer
gens i iudicio ſed eſt quid pꝛincipaliter p ⁊ in futuro iudicio de qᷓ
materia an ⁊ quando ⁊ quomõ a ſententia arbitri poſſit appellari
vel non videnota.płe, in.l.diem ꝓferre. .ſtari ff. de arbi. ⁊ in.l.

ſi ſocietatez. . arbitroꝝ. ff. pꝛo ſotio ⁊ in.l.fi. C. de iudicijs ⁊ in.i.
pꝛima. ꝭ. fi. fla quibꝰ appellare non lʒ ⁊ per Cy. in.l.ſiqui.ex cõſen
ſu. C. de epi.audi.⁊ per Bar. ⁊ Bal. in. li. C. de arbi. ⁊ Bal. in
ſuo conſi.incipi. De iuſtitia vel iniuſtitia ⁊c: ad quos me remitto ⁊
redeo ad tex.iſtum de quo agimus: cuius vba ſunt hec ſoꝛmalia.

Arbitro Ad fideiuſſoꝛes pꝛobandos con
ſtituto ſi in alterutram partem ini
quum arbitrium videatur perinde ab eo atque a
iudicibus appellare licet ⁊c.

Si ex noxali cauſa agatur.
Lex ſecunda „H. Ki. Doctoꝛes omnes i hac

. B l. ij. F. fi. etiã in.l. ſi fi
nita. 5§. Julianus ff. de dam. infecto late examinãt illuʒ notabilez

articulũ Utrum in cauſa noxali poſſit interponi pm decretũ in qͥ
poſt multa ⁊ multa per eos hinc inde adqucta cõcludunt qð ſic di
centes ita comuniter teneri pꝛout ĩter alios hoc ateſtatur dñs me
us Alex. de Imo. in dicto ·. S. Julianus ⁊ multũ laboꝛant omnes
docentes hic et ibi pꝛo intelle tu ad tex. in hac.l.ij .fi. Szʒz tu
aduerte ꝓ vero ⁊ nouo meo intełłu iſtius tex. Nam ego dico ⁊
alias latius dixi in repe. mea.d. ꝭ. Julianus quaʒ dedicaui.S.D.
. Alex.vj. pon. max. pꝛout ibi videri poteſt qð in cauſa noxali
non poteſt ĩterponi nec datur ſᷣm decretũ immo primum hẽt vim
ſecundi decreti.⁊ ideo ſecundo non eſt opus vt pbatur hic ĩ verſi.
Ducẽdus eſt iuſſu pᷣtoꝛis ꝛc.iuncto fine ibi ĩ bonis eius ẽcẽ ceperit
⁊c. vbi tex.ſolum cõmemoꝛat pꝛimũ decretũ in cauſa noxali ⁊ ex
eo ſolo efficitur res actoꝛis vt in dicto ver. in bonis eius ẽẽ cepe
rit ⁊c.⁊ in ver.eo ꝙ ductus ſeruus ⁊c. Et idem etiã ⁊ clarius
batur in.l.edium.in ver. ea abducet vel poſſidet ⁊c.ff. de pecu. de
quo articulo alias dixi in dicta repetitione nr̃a ad tex.in. d. S. Juli
anus: Et ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero miſi ꝙ ponã verba huius
l. ij. in. S. fi. que ſunt huiſmodi foꝛmaliter.

Sed ſi ſeruus pꝛeſens ſit dñs abeſt nec quiſqᷓ
ſeruuʒ defendit ducendus erit iuſſu pꝛetoꝛis ſed
cauſa cognita dño poſtea dabitur defenſio: At
Pomponius ⁊ leryndius ſcribunt ne ei abſen/
tia noceat ergo ⁊ actoꝛi actio reſtituenda eſt per

empta eo qð ductus ſeruus ĩ bonis eius ẽẽ cepe
rit ⁊c. J

Si quis cautionibus.

lex. ii. S. ſiquis in iudicio on
ter in omnibus codicibus tranſumptis habetur ĩ hac..ij. 5. ſiquis
in iudicio in fine in verſi.iubet diem iudicij ẽẽ difuſum ⁊c. et glo.
ibi exponit difuſum.i.diſerrendũ ⁊c.⁊ ẽt cõmuniter ſcribentes om
nes nemie reluctante ibidem appꝛobant illã expoſitiõez ⁊ idem vo
luit glo. in.l. moꝛbus ſonticus.ff̃ de verbo.ſigni.qᷓ allegat iſtum
tex. ad h̊ ꝙ moꝛbus ſonticus differt iudicium: ⁊ vr̃ pꝛobari ẽt in
l. queſitum in pꝛin.ff. de re iudi. in ver. diem differt cc. Sʒ tu
aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu illius tex. Naz aliter habetur
in oꝛiginalibus.ffoꝝꝑ.pandectis nam in eis dicitur iubet diem iudi
cij ẽẽ difiſum ⁊c.⁊ ide diſindi ⁊ difiſiones dicuntur non aũt difun
di ⁊ difuſiones ⁊c.quoꝝ verboꝝ maxima eſt diſtantia inter ſe vt
patet ad ſenſum. Maʒ difuſum denotat late ⁊ in diuerſis locis cõ
ſtitutũ vt eſt caſus expꝛeſſus ita exponens in.l.ꝑp.C. in quibꝰ cau.
tuto. habenti ⁊ in.c.illud xj.q.iij.cuʒ ſimilibus: Sʒ difiſum aliud
denotat vt in iſto tex.queʒ glo.hene exponit inſpecta mente. iuriſcõ
ſulti: Sed mele expoſuit conſiderando vᷣbum difuſuz: qð non fa
cit ad hanc materia: itaq; tex. debet dicere difiſuʒ: ⁊ pꝓcedit a ver
bo difert de quo ĩ.d.l. qᷓſitũ ⁊ ſuper hoc recte cadit dicta expoſitio
ał non pꝛout alias legendo ibi dixi ⁊ in. d.l. queſituʒ in pꝛin. ⁊ vt
dixi pꝛobatur in. q.c.illud xj. q.iij. in ver. per eum quippe difundi
tur caritas ĩ coꝛdibus nr̃is ⁊c. et ad roma.v.c.⁊ xiij.⁊ ideo pꝛo
nuũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono vba tex. habiti ex dictis veris oꝛi
ginalibus ĩ Regia ciuitate Florentie exiſtentibus que ſunt hec.
In iudicio ſe ſiſti pmiſerit ⁊ va/

§.· ſi quis litudine vel tẽpeſtate vel ui flumi
nis pꝛohibitus ſiſtere non pomt exceptiõe adiu/
uatur nec immerito cum.ñn. in tali pꝛomiſſione p
ſentia opus ſit quemadmodũ potuit ſe ſiſtere: ꝗ
aduerſa valitudine impeditus eſt: Et ideo etiaʒ

me
eegan,
ſenmmanantn
eSN.
irciarR
gunet i
EuraRN
ee uen
ENaxia afiin
Nii e
Kanrran rtete
RümX
. ZPE
ſints KNenn
llbi e
1 /, 4
M
letten

Nllitinn

ns uſagsſt i ihel eeqliti

auddſedhn bieſdi

Sre:Smnängfſainnniitg,

erptm n Nſianlt
oſm gtit igr

Siqniscuntonibus.

i.ſis n incſc n
mmNANuNis eben br i ſe
RiDAden ddci/ iin ge
emtu tGubn Miegwitintidenſ
t arw um. d n ni egt in
Sntu lewaſn nciuim AIrfobenln

etrui AkEAif, dndf.

1t MAATNiEtl A itbiben
t: mgmmNtst ihtdinil
utienin mios nd mii ifn
— r wNr nmndäimiuſlſfi
eed rag innt k iünufz ni
tgachnmtl hald d
aec Srümmi
rr iigunetr
mnd whunilthlin
uhn dalan iz Achi
mmm Aae tia u ſel ltinci
P inzirni
nn d guſtiſſ .

Ein ge
”z

S o oſde ſer babin ange,

lex. xij. tabul.ſi iudex vel abſens vel alteruter ex
litigatoꝛibꝰ moꝛbo ſontico ĩpediatur iubet diem
iudicij ẽẽ difuſum ⁊c.

De feriis.

. ati& udouicus Romaĩ ſuo ſingulari ver.
Bi feriatis Exceptio ⁊c.el.vij.: multũ ſolemniter exa
minat intellectũ illius ſingularis tex.ĩ Cle. vt calũnijs extra de re.
iudi.limitans eum multiſfarie multiſq; modis vt ibi ꝑ eũ ⁊ ĩter ali
as limitationes dicit ꝙ vbi ageret᷑ de executione inretractabili B
caſu talis exceptio ſᷣm Ludouicũ Ko.etiã poſt tres ſententias cõ
foꝛmes poteſt opponi allegat tex. in hac. l. ſi feriatis vt ibi ꝑ eum
Ultra queʒ adde tu qð de intellectu dic.Cle vt calũnijſ not. ⁊ la
te poſuit Bal. in. l. i. C. ſi. a.non cõpe.iudi.⁊ Bal. in.l.gnałr in iij.
collu. C. de epis ⁊ cle.?⁊ Bal.in ſua marga.ĩ ver. iudex ⁊c. ⁊ Ang.
2 Pau. de Caſt.in. l.iiij. Condẽnatuʒ ff. de re.iudi· ⁊ Pau.de
Caſt. in ſuo conſi.lxxiij.incipi. Uiſis cõpꝛomiſſo ⁊ laudo ⁊c.ĩ ver.
h pꝛemiſſo ⁊c.⁊ Oldra.in ſuo conſi.cvj.incipi. In executione ⁊c.
⁊? Petrus de Ancha. in conſi.ccij.incipi. In chayſti nomine amen
de iure comuni ⁊c. ⁊ Ludouicus Ro. in conſi.xlij.incipi. Uiſis
bis que egregie ⁊c. ⁊ Dñs Abbas in conſi. lv · in 2? volumine ſuoꝝ
conſi. incipi. In cauſa q̃ ad pꝛeſens vertitur ⁊c.in ij. ⁊ iij. collu. ⁊
Bal. in conſi. l. in i. parte ſuoꝝ conſi.incipi. In cauſa pꝛeſenti cõſi
deranda ⁊c.⁊ Dñs Cardi. in conſi.xix.incipi. Pũctus queſtiõis
eſt titius teſtatoꝛ ⁊c. ⁊ Dñs meus Alex.de Imo. in conſi. iov. in
quinto volumine incipi. An ſententia nulla ⁊c. ⁊ illuſtriſſimus.d.
Franci. Are. in ſuo conſi.lxxv.incipi. Diligenter ⁊ mature oſide
ratis ⁊c.in quibus locis late eximinat hanc materiãä. Secundo
aincipaliter aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo ad iſtũ tex.in
hac.l. ſi feriatis qui cum reuerentia Ludouici Ro. nihil facit ad
H. Mam non fit mentio hic de executione inrectratabili vel rectra
tabili nec etiã de tribus ſñtijs vel duabus latis: Et duʒ dicitur ibi
ĩtex. ne ue quis ad queʒ de ea ĩ ius aditũ erit iudicatũ facere cogat
⁊c. ꝑpꝑ h̊ non dicit de executione ĩrectratabili vel non vt videre po
tes nec de tribus ſententijs latis ſed ſolum deciditur qð facta tem
poꝛe feriato ſi non acceſſerit ↄſenſus partiũ nõ valeant nec debeãt
exequi per officiales: Sʒ non dicitur an ſit executio irectratabilis
vel ne ⁊ an ſint late tres ſententie vel due vt videre potes ex eo tex.
Cuius verba ſunt hec. .
Diebus fuerit iudicatum.lege

Bi feriatis cautum eſtne in bis diebus in
dicatuʒ ſit niſi ex voluntate partium qð aliter ad
uerſus ea iudicatum erit et nequis iudicatum fa
cere ne ve ſoluere debeat/ne ve quis ad quem de
ea re in ius aditũ erit iudicatum facere cogat ⁊c.

Sec Edendo.
Oꝛima. 5. eum quoqʒ gnuutdon

tranſumptis habetur in hac.l.pꝛima.S.eum quoq; qð ille dicitur
edere:qui non ſolum facit copiam deſcribendi Sed etiã ille qui ꝓ
ducit aduerſariũ ſuum ad aliũ vt demonſtret quid dicturus ẽ vel
id dicendo: quo vti velit ?c. Super quo tex. gloſatoꝛes ⁊ ↄmen
tatoꝛes ꝓ eius intellectu multuʒ laborarunt ⁊ maxime glo. hic in
ver. alium que multifarie exponit ⁊ itelligit iſtũ tex.pꝛout ibi alias
legendo oꝛdinaꝛie dixi poſt alios ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero
circa hoc niſi q pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. ſcias qð
duʒ dicitur ibi ad alium ac. in oꝛiginalibus ffoꝝ. pandectis dicitur
ad album ꝛc.et ſic bene loquitur tex. iſte de albo pꝛetoꝛis ad qð:ſi
aduerſarius pducatur facile cognoſcere poteſt ꝙ in eo ſcriptũ ſit.
et per ↄſequens dicitur edi ſeu edere et ita pꝛopꝛie ſonat iſte tex.
in oꝛiginalibus pandectis de quo albo pꝛetoꝛis etiã habetur in.l.ſi
quis id qð et in.l.ſi familia in pꝛinci.ff de iuriſ.omni.iudi.ĩ verſi.
Albũ pꝛetoꝛis ⁊c. et in veꝛbo albo ⁊c. vbi glo. ponit exemplũ in pa
latio noſtro Bononiẽſi ⁊ ita vult dicere iſte tex pꝛout ſonat littera
pᷣdicta oꝛiginalis ⁊ poſuit aliquid ſpe. in tiꝰ de cita.in. .iij. in ver.
et nota. vc. et habetur ẽt ĩ tiꝰff. de albo ſcribendo ꝑ totũ vbi eſt titu
lus particularis de hoc albo pꝛetoꝛis et etiã ponit aliquid ſpe.in tiꝰ
de acti. et petitio. . vbi in ver. nunc dicamus ⁊c. ⁊ in tiꝰ de dolo
? cõtu. . ij. Iz de hac oꝛiginali litteratura mentioneʒ non faciat ipe

nec alij ſcribentes hic nec in locis. S. allegatis cuius vba ſunt hec.

C Eum quoqʒ edere labeo ait: Qui ꝓducit ad
uer ſariũ ſuuʒ da albuʒ ⁊ demõſtꝛat ꝙ dicturus

eſt vel id dicendo quo vti velet ⁊c.non autem di
cit ad alium.

De Edendo.
Argentarius.S.cuʒ auteʒ udoui

. * cus Ro.
in ſuo ſingulari in ver. Doloſus ⁊c. multũ ſingulariter ↄcludit S

regł r otra doloſuzʒ ꝓbetur intereſſe noſtrũ per ſolũiuramentũ vt
in.l.ſi quando cum ibi nota. C. vnde ui.in.l. ſemper. 5. offitio
ff. qð ui.aut clan.⁊ eſt bonus tex.in.·c.ex parte er.de foꝛo.cõpe. ⁊ ĩ
l. ij. T in.l. in actionibus vbi per Bar. fl. in litem iurã. ⁊ i.l.i C. ð
ſententijs que ꝓ eo ꝙ inter pꝛoferũ· ⁊ in.l. non a iudice ⁊ ibi per
Bar. f. de iudicijs. Et idem dicimus ꝙ pꝛobatur per ſolum iu
ramentuʒ ) inuaſoꝛez vt in.d.l.ſi quãdo ⁊ ibi plene ꝑx omnes ⁊ ma
xime per Bal. ⁊ etiã Bal. in.l.i. ff. metus cauſa ⁊ Bal. in ſua
marg. in ver. Pꝛobatio vc. Et idem ꝓcedit etiaz õ eximentes
captũ de manibus familie ᷣm Bar. in.l. ſi p aliuʒ.S. docere.ff. ne
quis eũ qui ⁊c. Et ſumiliter dicimus etiã tabelliones non exi
bentes iſtra de quibꝰ ſunt rogati m Bal.in. l. pe. ĩ fi. C. quẽad.
teſta.aperiã. cum multis alijs ſimilibus: que bꝛeuitatis cauſa ob
mitto de quibus per.D. Rapha. cuma. in conſi.xlij. incipi. Uiſo
ꝓceſſu ⁊c. ⁊ etiã in conſi.cxxxviij.incipi · Hoc maxie pꝛopoſitũ ⁊c.
in fine ⁊ in conſi.cxl.incipi. Dñi iudices curie ⁊c.⁊ p Rapha. ful.
in conſi. clxi.in iij.collu.incipi. Cauſa iacobi ⁊c.in quibus locis po
nit quõ iuratur in litem õ doloſos vel huiuſmodi perſonas. Tñ
hoc eſt verũ contra doloſuʒ ſi dolus ſtat in ↄmittendo: ſecus ſi ſtat
ſolum in obmittendo vel in negligendo per tex.ſᷣm eum ad hoc ſin
gularem in hac.l. argentarius · ꝭ. cum aũt. Sed tu auerte pꝛo
nouo ⁊ vero ĩtellectu meo iſtius tex.qui non ꝓbat h̊ ſi bene ⁊ ſub
tiliter ponderetur. Nam dicitur hic in tex · ꝙ ille qui non potuit
habere rationes debet ꝓbare ꝙ ſi eas habuiſſet: potuiſſet obtine
re in cauſa: in qua ſuccubuerat cum ſuo aduerſario ſed h ꝓbato
non dicitur ibi ꝙ intereſſe nõ poſſit ꝓbari per inꝛamentũ ð eũ qui
ↄmiſit dolũ in obmittendo: Maʒ de h̊ non qr hic pꝛincipaliter ſed
an poſſit poſtea pbari cum teſtibus vel inſtrumentis ↄ eum cum
quo erat lis vt ibi in ver. Sʒ non ita eſt ⁊c. ⁊ in ver.quia qð ante
non potuimus ⁊c. Unde dico ꝙ poterit pbare per iuramentuz
doloſum ẽt in negligendo vel obmittendo ſi velit ↄ eum agere ad
ſuũ intereſſe cuzʒ tex. appellet ̊ damnũ ⁊ iniuriam:vt ibi ĩ ver. ſic
⁊Z.n. ð cautione ſubrepta ⁊c. Uel melius dicã ꝙ ſatis erit qð il
le oſtendat qualiter ille fuit demnatus in eo iudicio ⁊ ꝑꝑ defectuʒ
rationum:quas habere non potuit ⁊ ↄſtito de his apparebit de in
tereſſe ſuo:in quo debebit ↄdemnari ille argentarius abſq; alia p
batione ⁊ ſic ego intelligo iſtũ tex.maxime in dicto ver. Sic etemiʒ
de cautiõe ſubrepta ⁊c.Et ideo non ẽ opus iuramẽto cuzʒ ſuccura
tur ei alio modo fauorabili ſed ſi non daretur tam fauoꝛabilis mo
dus ſine dubio poſſit iurare iſte ↄ eum ex dolo ↄſiſtente in obmit
tendo ſi vellet. Sʒ hic non dubitatur de hoc vt patet ex tex. pꝛin
cipaliter ſed bene ponitur ibi de hoc etiã ſed in ↄſequentiã: ⁊ non
ꝓbat ꝙ Z illum argentarium non poſſit iurari ꝓ intereſſe ꝓban
do ex dolo eius ĩ obmittẽdo vel negligendo cuiꝰ tex.vba ſunt hec.

n id actio cõpetit quanti
Cum autem ei imerſit eltag ſibira
tiones etiã veniet vt ſiue quis condẽnatus fuerit
ſue qð petierit non obtinuerit eo ꝙ non habue/
rit rationes ex quibus cauſaʒ tueri poſſit id ipᷣuʒ
qð ita perdiderit hac actione conſequat᷑: Sed
an hoc pꝛocedat videamus: Nam ſi apud hunc
iudicẽ: qui inter eum ⁊ argentariũ iudicat poteſt
pꝛobare ſe illo iudicio quo victus eſt vincere po
tuiſſe poterat ⁊ tunc pꝛobare ⁊ ſi non pꝛobauerit
aut ſi pꝛobare iudex non curauit de ſeipſo aut de
iudice:queri debet Sed non ita eſt: fieri.n.po
teſt vt nunc rationes vel ipſo edente vel alio mõ
nactus vel alijs inſtrumentis vel teſtibus: ꝗbus
illo tẽpoꝛe aliqua ex cauſa vti nõ potuit poſſit ꝓ
bare potuiſſe ſe vincere ſic et.n. de cautione ſub
repta aut coꝛꝛupta cõpetit conditio furti vel dã
ni vel iniurie actio quia qð cum non potuimus i
tercepta cautione ꝓbare ⁊ ob id amiſimus ali
is inſtrumẽtis hoc nunc aut teſtibus quibus hoc

tamen potuimus pꝛobare poſſimus c.
a mj.

De Pactis.

K eſcriptum Maioꝛ pars creditoꝛum poteſt pꝛe
iudicare parti minoꝛi ĩ quota debiti
remitttenda ſuo debitoꝛi vt ĩ.l. Marcellus . S. Sed hodie ⁊.l. ma
ioꝛem cum ibi plene nota.ff. de pactis. Tamen limita h̊ niſi ẽẽt
aliquis creditoꝛ in minoꝛi ſumma: qui haberet pignus vel ypotecã
ꝓ ſuo credito quia non poteſt ei pꝛeiudicari ꝑ maioꝛem parteʒ cre
ditoꝛũ tex. eſt in. l.reſpectũ in pꝛinci. ff. de pactis. Queʒ tex.ad Hͥ
ſingularem dixit ẽẽ Ludouicus Ro.in ſuo ſingulari in ver. Ma
ioꝛ pars ⁊c.in pꝛinci. Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellectu
meo illius tex.qui iudicio meo ſi recte ⁊ ſubtiliter ponderetur (ꝓ
ut decet) non facit ad H̊ quia non loquitur in pignoꝛe vel ypoteca
quã quis habet ex pꝛouiſione ſua: Sed ab ipſa lege vt in exemplo
ibi tradito de fiſco vt in verſi.fiſcum quoq; in his caſibus in qui
bus ypotecas non habet ⁊c.arguendo vt ↄueniat ibi exemplũ illud
cuʒ ceteris ibi poſitis nec obſtat tex.ibi in ver.hec.n. omnia in hijs
creditoꝛibus qui ypotecas non habent ↄſeruanda ſunt ⁊c.quaſi di
cat ̊ ſi habent ipotecas non ꝓcedit illa diſpoſitio ⁊c. quia NRdeo
quia ſola ipoteca non ſufficit niſi concurrat fauoꝛ etiazʒ perſone cre
ditoꝛis vt eſt in fiſco: ⁊ ĩ alijs pꝛeuilegiatis vt hic in ver. ceteroſq;
pᷣuilegiatos ⁊c.⁊ in ver.ſed an ⁊ pꝛiuilegiatis abſcentibꝰ hec pactio
noceat ⁊c. Secundo limittat etiã pꝛedicta Ludouicus Ro.iĩ alio
caſu multũ notabili niſi creditoꝛ in minoꝛi ſumma haberet fideiuſ
ſoꝛes ꝓ ſuo credito quia non poteſt ẽt maioꝛ pars alioꝛũ creditoꝝ
ſibi pᷣiudicare ꝑ tex. in.l.ſi pꝛecedente.ꝭ.Lutius.ff mandati:quẽ
tex. ad H pꝛopoſitũ allegat Ludo. Ro.in illomet ſingulari faciens
magnũ feſtum de eo. Sed tu aduerte pꝛo nouo etiã ⁊ vero in
telletu meo illius tex. quia dico ego ꝙ ibi ideo non pꝛeiudicatur ei
quia tempoꝛe pactionis non erat pꝛeſens ⁊ foꝛte etiã erat creditoꝛ ĩ
maioꝛi ſumma vt ibi in tex.ĩ verſi. Abſcente eo creditoꝛe cui man
datoꝛ extiterat ⁊c. ⁊ etiã in ver. Sed cum ꝓponas euʒ abfuiſſe ꝛc ·
quinymmo dicit ille tex. ꝙ ſi ille pꝛeſens fuiſſet concurreret etiam
ipſe cum alijs creditoꝛibus non obſtante fideiuſſoꝛe vel mandator
ſibi dato per debitoꝛem eius cuius tex · infra etiam ponam verba
Tertio limitat pᷣdictas regulas pꝛocedere ſoluʒ in ipſo herede
ante aditã hereditatem ↄueniente cum maioꝛe parte eoꝛũ credito
rum. Maʒ poteſt tunc maioꝛ pars pꝛeiudicare alijs et nocet omni
hus talis conuentio facta cum debitoꝛe pꝛincipali vel cum herede
eius ſecus eſt poſt aditã hereditatem: Quia talis ↄuentio non no
cet alijs ſᷣm Rap·⁊ Gulide Cunio.⁊ Ang.in.il.ᷣſi plures ff. de pac
tis. ⁊ ſequitur Ludouicus Ro. in dicto ſuo ſingulari aſſignans
rationeʒ quia lex inducit h̊ in herede debitoꝛis vt inuitetur ad ad
eundũ hereditateʒ quã foꝝe repudiaſſet ꝑꝑ nimiaʒ vexationez cre
ditoꝛũ imminentiũ Nam intereſt rei pub.vt defunctus habeat he
redeʒ vt in.l.vel negare.ff.quemadmoduʒ teſta. aperi. ⁊ ĩ.l. et
quia.ff. de intero actio: Sed tu in hoc bene cõſidera quia cum
reuerentia tantoruʒ pr̃uzʒ dixerim ipſi in hoc etiã decipiuntur quia
lex non ↄſiderauit hanc rõem ĩ pꝛopoſito noſtro bñ veruʒ eſt ꝙ co
muniter illa iura pꝛeſuponunt debitoꝛem ẽẽ moꝛtuum vt in dicto
§. lutius in ver. Defuncto debitoꝛe ⁊c.⁊ in.l.⁊ ſuum.ꝭ. p ⁊ in.l.
iuriſgen. . fi. in ver. Aditã hereditatem ⁊c. vbi iura ↄſiderant de
bitoꝛem ẽẽ moꝛtuuʒ ⁊ etiã hereditatez ad huc non eſſe aditaz ⁊c.
Sẽʒ tamen ego dico ꝙ dicta iura loquuntur ĩ facti cõtingentia non
auũt loquuntur cum miniſterio iuris in hoc nam ⁊ ſi viuo debitoꝛe
fiat hec ↄuentio cum maioꝛi parte creditoꝛũ valet ⁊ tenet ⁊ pꝛeiu
dicat alijs creditoꝛibus ⁊ ꝓ hoc allego tex. in terminis in. dic.l. ⁊
ſuum.s.filius in ver. Idem placet ſi uiuo patre filius cum credito
ribus paternis pactus eſt ⁊c. vbi eſt caſus qd etiaʒ viuo debitoꝛe
ↄuentio huiuſmodi facta valet ⁊ tenet·¶ Ad idem allego tex.in.l.
fi.C. qui bonis cedere poſſunt vbi illa diſpoſitio habet locuz etiezʒ
in ipſo debitoꝛe viuente ̊ ⁊ iſta de qua agimus ⁊ reperio pꝛopꝛie
eundem Ludouicũ Ro. in ſuo ſingulari i ver. Creditoꝛ ac. el iij.
ita tenentem ⁊ ſic eſt ſibi cõtrarius in hoc ⁊ ita intelligit tex. ĩ dicta
l. maioꝛem. ff. de pactis in creditonbus remittentibus parteʒ debi
ti debitoꝛi ſuo. Nec obſtat ratio aſſignata p eundem Ludouicũ
HS.o. quia verũ eſt ꝙ intereſt rei pub.nos habere heredeʒ ad finez
vt bona nra non lacerentur. Sed cum poſſit dari curatoꝛ bonis
vt ĩ toto tie de cura.bono.dando ceſſat hec ratio:Et ꝑ conſequens
ſiue ↄuentio fiat cum debitoꝛe pꝛincipali ſiue cum eius herede añ

aditã hereditatem ſiue poſt aditaʒ omnino tenet conuentio huiuſ

modi: et valet pꝛout ſentit tex. in dicto. 9. filius fa. cum alijs. S.
allegatis quoꝝ iurium verba ſunt bec videlicet et pᷣ.

Reſcriptum auteʒ diui arci ſic loquit᷑ qua
ſi omnes creditoꝛes debeant conuenire: Quid
ergo ſiquidaʒ eoꝝ abſentes ſint nungꝗd exempluʒ
pꝛeſentiũ abſentes ſequi debeant: Sed an ⁊ pᷣui
legiarijs abſentibus hec pactio noceat: elegan/

ter tractat᷑ ſimodo valeat pactio ⁊ contra abſen
tes ⁊ repeto ante foꝛmã a diuo ¶arco dataʒ di
uum Piuʒ reſcripſiſſe: fiſcum quoqʒ in his caſi
bus: in quibus ypotecas non habet: ⁊ ceteros
pꝛiuilegiarios exemplũ creditoꝛum ſequi opoꝛte
re hec enim omnia in his creditoꝛibus: qui ypo
tecas non habent conſeruanda ſunt ⁊c.
. Litius creditoꝛi ſuo mandatoꝛẽ
