in archa eſt pꝛout loquitur iſte tex, ⁊ ideo tex.iſte non non pꝛobet
ꝙ pecunia ſit venalis vel non venalis. ſed quia legatum fuit factũ
de omnibus que poſſidebat teſtatoꝛ in patria ſua ⁊ ſic per verbuz
generale poſſideo ⁊c. Querit᷑ an pecunia cõpꝛebendatur ibi in tali
legato ⁊ dr ibi ꝙ ſic ſi bñ ponderet᷑ iſte tex. Cuius verba ſunt hec.

C Legauerat per fideicom.menio ita quicquid
in patria gadibus poſſideo. Queſium eſt an ſi
quã ſuburbanam adiacenteʒ poſſeſſionem teſta/
toꝛ haberet: hec quoqʒ ex cauſa fideicommiſſi
meuio debeatur. Nñ.poſſe ad hanc quoqʒ ver
boꝛum ſignificationẽ extẽdi. Item queſituʒ eſt
an ſi kalẽdarij ꝙ in patria ſua vel ĩtra fines eius

defunctus exercuit inſtrumenta in domo quam

in patria ſua habebat reliquid an id quoqʒ kalẽ
dariuz pꝛopter verba ſupꝛaſcripta meuio ex cau
ſa fideicõmiſñi deberetur rñ.non deberi. Item

queſitum eſt an pecunia que in archa domi ga/

dibus inuenta eſſet vel ex diuerſis nominibus ex
acta ⁊ ibi depoſita ex fideicommiſſo debeatur.
Reſpondi ſupꝛa reſponſum eſſe ⁊c.

Z. vxoꝛem.s.ſceuola. Si ers gea
enda hereditate cum voluerit vel cum vellet decedat anteq; velit
vel declaret voluntatez ſuam circa hoc an hoc fideicõmiſſuz poſſit
peti ab eius herede an vero expiret videt᷑ pꝛima facie ꝗꝙ non poſſit
peti quia voluntas moꝛte extinguitur vt.lſi ita.ꝭ. illi ſi volet. ff. de
legat.o.⁊ in.c.ſi gratioſe de reſcrip.livjo Attamen in contrarius
eſt caſus in.d.l.vxoꝛem.ꝭ.ſceuola.quem tex.ad hoc ꝓpoſitnm ꝓ
ſingulari allegat Ludo. Ro. in ſuo ſingulari poſito inter vltimas
voluntates incipi. Srauo beredem æc. Sed tu aduerte ꝓno
uo ⁊ vero intullectu meo iſtius tex.nam hic non dubitatur an he
res eius grauati qui non declarauit voluntatẽ ſuam teneatur reſli
tuere quia de hoc non eſt dubitandũ ꝙ tenetur.ſed dubitatur hic
an viuens ipſe teneatur reſtituere vt hic in verſiꝰ interim non eſt
compellendus ⁊c.⁊ dicitur ibi ꝙ non ſicut dicimus in eo qui gra/
uatur reſtituere poſt moꝛtem. nam ſi ingreditur monaſteriũ non
tenetur interim viuens reſtituere. Sed poſt moꝛtem naturalem
Hſᷣm Bar.i.l.ſtatius.S.coꝛnelio felici.ff.ð iur.fiſci.⁊ hoc modo ego
intelligo iſtum text. Cuius verba ſunt bec.

CSceuola reſpondit cum heres ſcriptus roga
tus eſſet cum volet alij reſtituere hereditatem in
rerim non eſt compellẽdus ad fideicõmiſ. Clau

dius poſt moꝛtem vtiqʒ creditur datum.

LZ. Atem legato.s.itezʒ intereſt.

Ludo. Roma. in ſuo ſingulari in verbo emptio ⁊c. dicit =
licet appellatiõe emptionis ⁊ venditionis compꝛehendatur omnis
contractus per quem introducitur alienatio vt.l.ſtatu liber a cete/
ris.S.quintus.fl.de ſtat.lib.⁊ in.c.p.in titꝰ ð cõtrouer.ĩter dom.et
empt.ĩ vſib.feu.⁊ poſuit Bar. in.l.ſicut.S.venditionis.ff.qui.mo.
pign. vel ypote. ſol.⁊ Bar.l.fi..in computatione.C. de iur.delib.
⁊ Bar.in.l. ba.ff. ꝓ empt·⁊ Bal.l.ſciendũ.S.emptoꝛem.ff de edil.
edic.⁊ Bal.in.c.p.in vltima col.in titꝰ de contro.inter dominuʒ et
empt. ⁊ in.c.pꝛimo.in titꝰ per quos.fiat inueſti.in vſibus feudoꝛũ
= in.l.fina.C. de reb.aliena.non alien. ⁊ Pau.de caſt.in conſiꝰxvj.
æ etiam in conſilio cxxv. ⁊ dominus meus Alexan. de Imola in
in ſuo conſiꝰ pꝛimo in.vj.columoa in quarto volumine. Ta/⸗/
men ſi quis legat mihi omnia que emit non compꝛehenduntur ea
que ꝑueniunt ad eum ex tit pmutat.actõis vel donationis ꝑ text.
ßm eos ſingularem in. d.l.item legato.. itez intereſt. Sed tu
aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo intellectu iſtius text. nam dico ego
ideo non ↄpꝛehendi hic niſi empta ſeu acquiſita titᷣ emptiõis ſolo

quia hic teſtatoꝛ vſus ſuit verbis taxatiuis xcſademmas oinne

alium t itulũ vt bic in verſi? emptis ſolis legatis ⁊c. Unde non eſt
mirum ſi non compꝛebenduntur queſita alijs modis cum legata
ſint ea ſola qᷓ emit maritus ipſe put hic ĩ tex. Cujus verba ſunt hec
¶Item intereſt ipſius cauſa parata ſint ei le/
gata: an et ipſius cauſa empta. Paratis e/
nim omnia continentur: que ipſiusvſibus fue/
runt deſignata: empta vero ea ſola que pꝛopter
eam empta fecit maritus:vnde non continebunt᷑
emptis ſolum legatis:que alia ratione paterf.ac
quiſita ei deſignauit:vtroqʒ auteʒ legato cõtine/
buntur: ⁊ que maritus emi mandauerat: vel que
emerat necdum tamen aſſignanerat ei aſſignatu/
rus ſi vixiſſet ⁊c.

„ * 5 „ „
Z. qui habebat in pꝛincipio.
Ange.⁊ Jo.de Imo.in.l.ſi tibi homo in pꝛinꝰff.de lega.pꝛĩo
⁊ Bar. in.l.rem legatam. ff. de alimen.leg.⁊ etiã dñs meus Alex.
de Imo. in dicta.l. ſi tibi homo in pꝛin. in pe. col. ff. de lega. P. ⁊ ẽt
Jac. de are.Jo.de imo.⁊ dñs meus Alex.de Amo.in.l.i.ꝭ.per ſer
unz el bo in a. col.ff.de acquir.poſſeſſi.reputant omnes iſtuʒ tex.
ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi res pignoꝛata eſt creditoꝛi ꝓ ma
gna quãtitate iudicatur vt de rebus creditoꝛis ⁊ ideo debitoꝛ non
vr eo caſu poſſidere dictã rem ſecundũ eos ad quos me remitto.
Uno ſolo addito ꝙ ſi ſtatutũ pꝛohibet bona alienari poſſe in
foꝛenſes non poterit pignoꝛari res foꝛenſibus ꝓ quantitate magna
pꝛout res valet ᷣm Mico.de nea.hic. Pꝛeterea dixit Bal. in. l. vo
luntas.C. de fideicom. ⁊ in.l.manumiſſiones.ff.de iuſt. ⁊ iur. ꝙ ſi
dedi tibi aliquã rem cum boc ꝙ non exeat manus tuas⁊ tu pigno
raſti eam pꝛo tanto quantum valet diceris venire contra pactum
noſtrum vt ibi per eum ad quem me remuto ⁊ redeo ad text.de
quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Qui habebat in pꝛouincia ex qua oꝛiundus
erat pꝛopꝛia pꝛedia aliaqʒ pignoꝛi ſibi data ob
debita codicillis ita ſcripſit patrie mee dulcifſi
me volo ad partes ſuas dari determinoei pꝛe/
dia omnia quecunque in ſiria habeo: cum om/
nibus que ibi inſunt pecoꝛibus ſeruis fructibus
depoſitis ⁊ conſtructionibus omnibus: Queſi
tũ eſt an ⁊ pꝛedia que pignoꝛi habuit teſtatoꝛ pa
trie ſue reliquiſſe videbatur. Nñ.ſecundum ea
que pꝛoponerentur non videri relicta: ſi modo
in pꝛopꝛium patrimoniũ quod fere ceſſante debi
toꝛe fit non ſint redacta ⁊c.

Z. Haulo.s. põponins. Senerplis

ademptio
legatoꝛũ non inducit adem ptionem pꝛelegatoꝛũ. caſus eſt in.d.l.
paulo calimaco.S.pomponius. Quem tex.ad hot ſingulareʒ dixit
Ludo. Roma.in ſuo fingulari in verbo legatum ⁊c.el quarto fa/
ciens magnũ feſtũ ad hoc de illo text. ⁊ idem reaſumpſit ipſemet
in ſingularibus ſuis poſitis ad vltimas voluntates in ſingulari in
cipiẽ. Seneralis ademptio c. Sed tu bene pꝛo vero ⁊ nouo

meo intellectu eius aduerte quia ratio iſtius text. non ſtat iudicio

meo in pꝛelegatis. Nam immo ẽt pꝛelegata adimuntur vt hic in
verſiꝰ que ſingulis pꝛelegauerat ⁊c.nam illa omnia tolluntur per
ademptionem legatoꝛũ vt hic expꝛeſſe dicitur in tex.iſto ſed ſolum
remanet certum legatũ poſſeſſionis factũ filie in caſu moꝛtis alte/
rius filij coperedis ſui ſub condictione ſine liberis.nam illud nõ
tollitur ex humanitate vt pote cuʒ deficiente filio ſine liberis equũ
ſit filiam non pꝛiuari illo legato poſſeſſionis ei fucto ſub illa cõdic
tione et de per ſe ab alijs legatis ⁊ eo maxime cum bona alterius
confratris coheredis illius filie eſſent puentura ad fiſcum vt pote
extraneum penitus vt hic in verſiꝰ bona ad fiſcum ꝑuenerant ⁊c.
⁊ ſic iſte tex pꝛobat totum ↄꝛiũ eius. quod dicit Ludo. Roma.ſi
bene ⁊ ſubtiliter ponderetur. Cuius verba ſunt hec.

CPomponius criniſpum filiũ ex dodrante fi⸗
liam ticianam ex quadrante heredes inſtituerat
⁊ pꝛedia certa ſingulis pꝛelegauerat pꝛeterea ſi
ſine liberis criniſpus moreret᷑ aliã poſſeſſionẽ fi
lie dari iuſſerat poſt teſtamentũ factis codicillis

certa filie pꝛedia dederat eãqʒ his contentã eſſe
voluit pꝛo omni hẽreditate eius: ⁊ his que inte
ſtamento reliquerat criniſpi bona ad fiſcum per
uenerãt titiana ſoꝛoꝛ fideicõmiſſuʒ petebat: que
rebatur vtrum pꝛo hereditate tantũ: et an p bis
que poſt moꝛtem fratris rogatus erat reſtituere.
pater eaʒ voluiſſet accipere:ea que codicillis re,
liquerat mihi ab omni voluntate receſſuʒ vide/
batur:placuit humanius interpꝛetari ea ſola que
viuente fratre acceptura erat adẽpta videri non
etiaʒ que poſt moꝛtem eius reliquerat: ſi ſine li/
beris decederet ⁊c.
Dñs meus Alexa. de

1 1I 40- —
L. Fina i. . finali. Imo. in l. ⁊ ſi tabu /

las in. vj. col.ff. de vulga.⁊ pupil.⁊ dñs meus Alexa. de Imo.in. .
licet impr. in vltima col. ff.de legat. p.repntãt iſtum ter. ſingularez
⁊ ſpetialẽ ad hoc ꝙ ſi augetur poꝛio ſubſtituto quã habet iudicio
teſtatoꝛis tũr ꝓ ea rata ⁊ ꝓ argumento cõiunctis tantũ. Sed
tu aduerte pꝛo nouo meo ⁊ vero intellectu iſtius tex. naz dico ego
ꝙ bic pꝛobatur totum contarꝛium. nam ꝓ augumente tũr extra
neis ad legatoꝛũ pꝛeſtationẽ. Sed ꝓ non augumento iñr coniſſe
tis. Sed ſolum de puma parte ſibi relicta vel heredi cui ſi ubſtitu
tus eſt ⁊ cui ſucceſſit ⁊ intellige de coniunctis.ſ. parentibus libe/
ris ⁊ filiabus de quibus hic in tex. Cuius verba ſunt hec.

Si filius ex vntia heres inſtitutus ſit ⁊ ab eo
legata data ſint habeat ⁊ ſubſtitutum deinde cõ
miſſo edicto per alium filiũ accepit partis dimi
die bonoꝛũ poſſeſſionem ſubſtitutus eius vtrum
ex vntia legata pꝛeſtaret: an vero ex ſemiſſe: et
verius eſt ex ſemiſſe: ſʒ et ex vntia omnibus ⁊ re
liquis liberis ⁊ parentibus ⁊c.

Hlo. in.l.offidins in fine. di

meus
Alex.de Imo.in.l.in ſumma in ſa col.ᷣff.de re iudi.reputat iſtam
glo. ſingularem ad boc ꝙ non ſufficit ꝓnunciare in cauſa appellati
onis appellationem iuſtaz vel iniuſtã ⁊ hoc etiã aperte veluit glo.
hic in verbo appellaſſe ⁊c.licet coĩter teneatur contra vt ibi per.d.
meum ad quem me remitto. Cui addo vnum verbũ ꝙ volẽ

do tenere comunem opinionez poteſt rñderi ad iſtum text. vt iſſta

non ſint verba iudicis. ſed imperatoꝛis ad quẽ fuit appellatum a
pꝛeſide ꝓuincie vt hic in verſiꝰ apud pꝛeſidem obtinuerat ⁊c.⁊ in
verſiꝰ impfr̃ interrogatus ⁊c. quo caſu licitũ eſt imperatoꝛi ita ꝓ
nuntciare alias aixes non. Uel ſo dicamus ꝙ iſta ſunt verba
iuriſconſ. in ver. recte appelaſſe ⁊c. Cuius tex. verba ſunt hec.
L. Offidius ⁊c.
Uerba autem glo.ſunt hec. .
Appellaſſe nota ſufficere iudicem appellatio/

nis ſi dicat pꝛonuncio recte appellatũ: Sed foꝛ

te ſecus ſi pꝛima ſententia fuit abſolutoꝛia ⁊c.

Hlo. ĩ. l.pater.S. Aulius agrip.

Jo. de Imo.⁊ etiã Illuſt. dñs Sranci. aret.in.:.ſi itaquis..

ea. lege in. v. col. ð bo. obl.⁊ ẽt Alluſt. dñs Sanci.aret.in.l. ventre

in.xij.col.fr de.acq. heredi. reputant iſtã glo.ſingularẽ ⁊ etiã menti
tenendam ad hoc ꝙ vbi pꝛohibitio alienationis fit in certũ genus
perſonarum tunc ſicut non pꝛohibetur quis ſuccedere ab inteſtato
illi qui eſt pꝛohibitus alienare ita ille idez qni eſſet ſucceſſurns ab
inteſtato non pꝛohibetur inſtitui expꝛeſſe in teſtamento ab illo cus
quibus ſto ſimpliciter quia gloſa clara eſt ⁊ non eget aliqua noua
mea interpꝛetatione. Cuius glo.verba ſunt hec. . —
Fratrem immo extraneũ inſtituendo facit cõ
tra voluntatem vt ſupꝛa titulo pꝛimo.l.peto.ꝗ.
fratre que eſt cõtra ſolutio tranſit ad heredem
etiam extraneum vt hic. Sed agitur ad intereſſe
at ad legitimum inſtitutũ tranſiret ſub pena ſecũ

dum Jo. Sed contra ſupꝛa tit. pꝛimo.l.codicil

enlenn en
mmrni ga ei n

ſ gr h

⸗ ſeden, ,&
Vnginn .

Tpetdtimntartn
Grseearanr
Ccreſmne h

fucteenſſarniin
ufugckſanaüneu
Wominasgurtteu
Dctoybunninnntnenrn
fſiuſerkiintinn ennin
ut Nnn
Mianiiiinninns
annienininde
niftniattmen.
ſfnnlwtitn n
noknſgginätetre
nſcſeinherrttnee
ninnitinu,n
aenmni, Anmin
vptnngftingnee⸗

i
rſtertn
i

r er
ern ta
negun

2ͤ5;SB

BBEEEEE

2—

nns dloſtu
N W
aarit henanitb
letstemndut.

G inlofichcirte,

Eralimusßlf urin nt

Eimim vM) mifil nin ifll ig

mamama tis anithtcimn

NIENNAEe Atinmrnrth
MAENNEHIIN. Ciidtun rtiyt
neruNe GDNNs idei Witunenee
mNNNN ANNNE iignlin
& eNnN itn chiren
miENNT Arad iiint,
mmmin su. nnimnp,inr
TNtrtAiste tinte
en e
õ
Lider mionridi Volft

tsiſmſamifitnun

Ghil pont oet
m u Mn iu fu inlin
vari i nin nni
ateu mumm iii ii,
an ngli itili n
airinnmn e,
— n libo l t
ntanta m tian ſelliin ,
– tcntmcg

lis. F. matre vbi excludit legitimos oĩo Sed cer
te ibi fuit expꝛeſſe pꝛohibitus legitimus ⁊c.

Z. Pampbilo. S. pꝛopoſitum.
Doctoꝛes omnes hic ⁊ in pluribus alijs locis maxime Ange.
dñs meus Alex. de Imo.in.l.ſerui electione in pꝛinci. in Fa. col.
ſß de legat. P. vbi alias legendo dixi poſt alios docentes 7 maxime
ofim meum ibidem reputant iſtuʒ tex. ſingularem multipliciter in
telligentes eum v allegant eum ad multa maxime ad hoc ꝙ ver/
bum volo inducit diſpoſitioneʒ in vltimis voluntatibus ⁊ in alijs
actibns habentibus dependentiã de futuro. Sed tu aduerte
no vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius tex.qui pꝛimo ? omnia
comuniter reperitur mendoſus ⁊ depꝛauatus in omnib
ſumptis in quibus ſi unt appoſita aliqua verba que non ſunt in oꝝ
ginalibus. forꝝ. pandectis ꝓut infra videbis in fine circa cuins ſin
gularis tex. intellectum nouuʒ dico ꝙ alia ſunt que faciunt illa di
ſpoſitionem valere nec eſt ſienda aliqua uis in verbo volo ⁊c. de q;
tantum exclamant omnes ſcribentes maxime Bar. ibidem. nam
dico ego nouiter m verum tex. oꝛiginalem opera ⁊ diligentia mea
nouiter habitum ⁊ bene ⁊ diligenter coꝛꝛectũ ꝙ ibi multa interue
nerũt que ibi inducunt ⁊ faciunt vslidã voluntatem illius fideicõ
miſſi. Et p quia diſponens ibi erat cõſtitutus in infirmitate ⁊
pꝛopteſea in diſcrimine vite vt ibi in verſi. vite diſcrimine conſti
tutũ p infirmitatem ⁊c. cuius voluntati lex. multũ fauet vt in . li.
C. de ſacro ſanc.eccle.in verſi.ꝙ vnq; amplius redit arbitriuʒ ⁊c.
facit.l.libertus.ᷣff. de de ope.liber. ⁊ text.in.c.pꝛimo de cleri. non
reſiden. lib.vi.cum ſimilibus. Pꝛeterea ̈o loco ↄcurrebat ibi
deʒ in eo.tex.aliud quia diſponens nullos habebat filios vel cogna
tos vt ibi in ver.non habentem liberos vel cognatos ⁊c.cui caren/
ti liberis ⁊ coniunctis lex etiã multum indulget nec ita conſiderat
diſpoſitionem bonoꝛũ eius in extraneos qᷓ; vbi extant cõiuncti qui
bus magis bona noſtra debent᷑ vt ĩ.l.cũ ratio.ff. de bonis damna.
⁊.l. in ſuis cũ vulg aribus.ff. de libi⁊ poſt. Tertio hic interue
mit non ſolij geminata ſed etiã trina diſpoſitio pꝛimo ſcilicet pꝛeam
bula quedã voluntas teſtantis licet non perſecta qui dixit ego vel
lem relinquere gayo ſeyo pᷣdia que nominauero ⁊c. vt ibi in verſi.
dixiſſe ꝙ vellet ei relinquere pᷣdia que nominaſſet ⁊c.⁊ ſie loquu
tus fuit per verba de futuro non aũt dixit ego volo pꝛout intelli⸗
gunt comuniter voctoꝛes quia tunc claruʒ eſſet ⁊ nuila fuiſſet du
bitatio illud verbum diſpoſitionem induceret ⁊ in hoc ſtat po/
tiſſime ratio dubitandi ad illum tex. Pꝛeterea ibi ſtatim in /
teruenit nominatio pꝛedioꝛũ diſtincte ⁊ particulariter ⁊ ibi in ver.
ea que dicta c. Item interuenit etiã dicte nominationis ſeu
expꝛeſſionis ſcriptura pꝛedioꝛũ facta ꝑ illum gayũ ſeyum cui relin/
uebãtur vt ibi in verſi. in teſtatione gayum ſeyum redegiſſe ⁊c.
Daorfrerbord uis eſt vt impoꝛtent ſcripturas continentes dicta
teſtium vt in. l.damus.C. de falſ.⁊ in.l.acceptam.C. de vſuris ⁊
in.l.in eadem.ꝭ.ergo ſciendũ.ff.ex quib.cau.maio.⁊ in.l.qui rome
in pꝛin. v in. .coheredes.ff. de verbo.obli.⁊ in.l.capite quinto.ff.
de adulte.quaſi tex. dicat ⁊ vere dicit ꝙ ſcripta fuerũt ea pdia pꝛe
ſentibus ⁊ vocatis teſtibus. Pꝛeterea interuenit etiã poſtea
interrogatio ex pte dicti gay ſey ſcribentis erga dictũ diſponentẽ ⁊
dicentis an ea pꝛedia dixiſſet ꝓput gayus ſeyus ſcripſit vt ibi in vſi.
⁊. ipſo teſtatoꝛe interrogato an ea dixiſſet ⁊c.⁊ ſic ex hoc vltimo eli
citur ⁊ oſtenditur etiã mens ⁊ voluntas diſponentis ꝑ illam certi
ficationẽ ⁊ repetitionem dictoꝛũ pꝛedioꝛũ ſibi factaʒ per dictuzʒ ga
yum ſeium non auũt ratio eſt pꝛout dicebant ſcribentes ꝙ ibi hoc
operaretur verbũ volo ⁊ ꝙ etiã fuerit ibi interogatus diſponens
an ſicvellet diſponere quia nulli eſſet dubiũ de illa diſpoſitiõe tunc.
Pꝛeterea interuenit poſtea etiã ibi eiuſdem diſponẽtis reſpõ
ſio affirmatiua circa nominationem pᷣdioꝛũ illoꝛuz vt ibi in verſie.
reſponſio maliſta ⁊c. ᷣm nouum ⁊ verũ tex.oꝛiginalem ꝙ eſt di
cere maxie ꝙ ita in effectu eſt ⁊ ſic affirmat. Ex quibꝰ omnt
bus ſimul cumulatis ↄcludit̃ ꝙ ibi ĩducit᷑ volũtas ⁊ fideicõmiſſuʒ
⁊ valet vt valuit illa diſpoſitio non aũt uis ſtat ĩ eo verbo volo qð
ibi non fuit expꝛeſſum ſed bene ſuit dictũ ꝙ vellet ⁊ ſic de futuro
loquutus eſt diſponẽs quo caſu nõ videbatur induci futura diſpo
ſitio ſed omnibus pᷣdictis concurrentibus deciditur ibi contrariũ.
Et hunc eſſe verum intellectũ ad illum text. ꝓbo ex alio capite qꝛ
ille tex. venit exemplificatiue æ ſimilitndinarie ad tex. ſen ad caſuʒ
poſitum in pꝛinci. illius legis vbi patronus quidã relinquit centũ
pamphpilo liberto ſuo vltra iam relicta ſibi in codicillis dicẽdo ſcio
omnia que tibi pamphyle relinquo ad filios meos puentura cum
affectionem tuã circa eos bene perſpectã babeo ⁊c. que verba tan
qᷓ de futuro ⁊ non expꝛeſſe grauantia dictum pamphylũ de relin
quendo ea omnia bona fiuijs dicti patroni non videbñr inducere
ſidecomiſſum ⁊ tamen deciditur ibi in tex. illo in q dicitur in ſi
ne quia ⁊ in ſimili ſpetie imperatoꝛ noſter diuus Marchus hoc
tonſtituit ⁊ poſtea immediate ſequitur tex. in dicto..pꝛopoſitum

vbi ponitur illa ſimilis ſpeties ⁊ illa conſtitutio diui marei impera
toꝛis de quibus ſupꝛa dixcerat Cuʒ ergo in. d. l. paphilo in pꝛin:
non ſuerint verba diſpoſitiua. Similiter dicenguz eſt etiã in. d. .
pꝛopoſitũ ꝙ in eo non fuit verbum volo nec aliud verbũ diſpoſiti
onem inducens. Sed bene fuit verbum vellet re ſpiciens futurũ
ꝙ eſt tempoꝛis impfecti cum alijo concurentibus de quibus.S.
late diximus qð inducit ibi ſideicõmiſſuz valere. Circa quẽ tex.
etiã conſidero aliam rationem dubitandi. naz dictus gayus ſeyus
cui ea pᷣdia relinquebantur fuit ipſemet qui ſcripſit ea pꝛediavt ibi
in verſi? eaq; dicla in teſtatione gayum ſeiũ redegiſſe ⁊c. vnde vi⸗
debr non valere dictũ fideicõmiſſum relictũ dicto gayo per ſemet
ipſum ſibimet aſeriptũ contra totum titulũ.ff. de his qui ſibi aſcri
bunt in teſtamento. Tñ veciditur ibi ðꝛiuz vt ſideicõmiſſi uz va
leat. Et ratio decidendi eſt in hoc vltimo q; gayus ſeyus ſibi non
aſcripſit ſed bene ea pꝛedia noĩata redegit in ſcriptura cum ſuis cõ
finibus ⁊ demonſtrationibus pꝛout credendũ eſt. Itaq; non
ſumus in ea materia de his qui ſibi aſcribũt que omnia tene mẽ
ti ad intellectũ.d.S.pꝛopoſitũ. nam totus mundus exclamat de il
lo tex.⁊ maxime ſcribentes ibidem ⁊ enã in.l.pꝛima in pꝛineff. de
verbo.obligat.ſuꝑ quo doctoꝛes etiã varij fuerunt ⁊ multa ⁊ va⸗
ria ⁊ cõtraia dixerunt concoꝛdes tamen in vno ꝙ verbum volo in
vltimis voluntatibus ꝑ illum text. inducit diſpoſitionem ⁊ poſuit
etiã dñs meus Alex. de Imo.in ſuo conſiꝰclxviij. in pꝛin in quin
uo volumine inci. An ſi pater dixit ⁊c. vbi ponit de intellectu.d.d.
pꝛopoſitum intelligendo ſᷣm comunem opinionẽ.S. relatam. Sed
tibi dixi ꝙ vis eius ſr̃e ſtat in eo verbo vellet ſeu vellem æc. platu
a teſtatoꝛe de futuro ex quo diſpoſitio imperfecta reſultabat ⁊ in
hoc ſtabat vera ratio dubitandi ⁊ in hoc iacet lepus non aũt in illo
verbo volo ⁊ nolo vel in aliis ambagibus doctoꝛũ qui cum reue/
rentia in hoc non conſiderantes bene verba illius littere. quiq; ve
ra ⁊ oꝛiginalia verba non habuerunt ⁊ mentẽ iuriſlatoꝛis errarũt
Sed nunc habes tu medullam dicte littere vna cum vero text.oꝛi
ginali per me reperto. Cuius verba ſunt hec.

CPꝛopoſitum eſt non habentẽ liberos nec co/
gnatos in diſcrimine vite conſtitutũ per infirmi
tatem acerſitis amicis gaio ſeio contubernali di
xiſſe ꝙ vellet ei relinquere pꝛedia que nominaſ/
ſet: eaqʒ dicta in teſtatione gaium ſeium redegiſ
ſe: etiã ipſo teſtatoꝛe interogato:an ea pꝛedia di
xiſſet: et reſponſo eius maliſta ideſt maxime qð
eſt ita: Queſitũ eſt an ea pꝛedia que deſtinata eſ
ſent ex cauſa fideicõmiſſi ad gaium ſeium perti/
nerent reſpondidi ſuper his:nec dubitandũ eſſe
quin fideicõmiſſum valeat ⁊c.

Z. Aulianus in pꝛincipio. domi

nus me
ns Alexã.de Imo.hic in apoſtillis ſuis ad Bar. hic ⁊ ẽt Joh. de
Imo. in.l.ſi domus.ꝭ.fi.ff.de lega..⁊ etiã dñs meus Alexan.de
Imo. in.l.ſerui electione.s.fi.in.i.col.ff.de legat.ð.reputant om̃es
iſtum tex.ſingulareʒ ad hoc ꝙ licet alias legans rem comunẽ quã
habet cum alio videatur ſolumlegare ius qð habet in re vt eſt ca
ſus in.d.S.ſi.cum ibi plene nota. Tñ hoc eſt verum niſi dicat
lego totam hanc rem ꝙ tota intelligitur legata ⁊ tota debetur per
iſtum tex. Sed tu aduerte pꝛo vero meo ⁊ nouo intellectu iſti
us tex. naz dico ego ꝙ totus fundus erat hic ſactus teſtatoꝛis cre
ditoꝛis vt hic in verſi. quẽ ex cauſa pignoꝛis nactus eſt ⁊c.que ver
ba ſonant ꝙ fundus erat teſtatoꝛis in totũ ⁊ cuʒ eflectu.l.iij.S.hec
verba.ff.ꝙ quis iur. Sed ſi quid ius erat ex parte alterius.ſ.de/
bitoꝛis erat non in dominio rei. Sed in aliquo accidenti vt puta
vt poſſet reluere dictã rem.vel alio modo ſed omnino res erat in
totum ipſius creditoꝛis legantis eam de quo alias dixi in.d.l.vᷣui
electione in fine ⁊ ideo nunc longioꝛ non ero. Sed venio ad text.
de quo agimus. Cuius tex. verba ſunt hec.

Li Julianus reſpondit teſtatoꝛem adicienteʒ pꝛe
dium ſeianum omnẽ quoqʒ eius partes fundi ſu/
pꝛaſcripti quaſi ad ſe pertinentem videri per fi/
deicõmiſſum reliquiſſe: quã ex cauſa pignoꝛis
nactus eſt ſaluo ſcilicet iure debitoꝛis ⁊c.

Z.qui concubinã.s.qui ortos.

Bar.in.l.hijs verbis. 5. . eo. tit. ? Ludo. Roma. in ſuo con.
cvij.⁊ dñe meus Alex.de Imo.in.l.qui habebat,ſnan in apoſtil
iiij.

K —

lis ſuis ad Bar. ibi ⁊? Illuſt. dñe Franci.axet.in.l.huiuſmodi in
ba col.ff.de verbo.obli.omnes reputant iſtum tex.ſingularem ad
hoc ꝙ lz alia expenſa tributac ⁊ alia onera ſpectent ad vſufructu
arium vt in.l.quero.ff.de vſufr.legat.tamen fallit quando ſi ſolue
ret legatũ modicuz afferret emolumentũ et quoad effectu eſſet ina
ne.· Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex-
qui non pꝛobat hoc aliquo modo ſed ideo legatarius hic nõ ſoluit

penſationem oꝛtoꝛũ non ex eo ꝙ eſſet legatum allaturũ modicum

emolumentũ ſed ex eo quia teſtatoꝛ ita expꝛeſſe diſpoſuit vt heres
ſolueret vt hic in verſi? heredem eum cõdictionem oꝛtoꝛuʒ ei dare
damnauerat ⁊c. Cujus verba ſunt hec.

Qui oꝛtos publicos a republica conductos
habebat eoꝛum oꝛtoꝛũ fructus quibus ad luſtrũ
quo conducti eſſent aufidio legauerat heredẽqʒ
eam cõdictionem eoꝛum oꝛtoꝛuʒ ei damnauerat
ſinereqʒ eum vti ⁊ frui reſpondidi heredẽ tantuʒ
ſinere frui hoc amplius heredem mercedeʒ oꝛ/
toꝛum reipubli.pꝛeſtaturum ⁊c.

L. nomen debitoꝝs in princi.

Pau. de caſt. ⁊ etiã dñs meus Alaxã.de Imo. din.l.ſi tibi ho
mo..cum ſeruus in vltima col.ff. de legat.p.reputant iſtum text.
ſingularez ad hoc ꝙ licet alias ea que acquirũtur ex re legata ante
aditã hereditatẽ tamen ſine moꝛa heredis ſint heredis ⁊ non lega
tarij cui legata eſt res vt eſt gloſa.in.l.herennius ⁊. in.l.equis. ff.
de vſu. ⁊ glo.in.l.fi.quam ibi apꝛobat Pe.⁊ Bald.⁊ Saly.C.de
vſu.⁊ fru.leg.⁊ voluit Bal.in.l.grege.ff. de legat.pꝛimo vbi alias
legendo dixi de hoc. Tñ hoc fallit in comodo vſurarum rei lega
te quia ſunt legatarij per iſtum tex.in pꝛinoyſui. Sed tu aduer
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo ad iſtum tex. nam ego intelligo
eum non in heredibus viſponentis ſeu legantis. Sed in heredibꝰ
debitoꝛis mei.qui tenebatur mihi in.x. p ſoꝛte ⁊ meo creditoꝛe vi
uente cucurrerant vſure que mihi debebantur. et ego legaui.x.ali
cui ⁊ dicitur hic ꝙ debẽtur.x.⁊ vſure iam decurſe in quibus tene
bãtur mihi heredes extranei debitoꝛis mei.⁊ ſic non loquitur iſte
tex.de vel in vſuris decurſis poſt aditã hereditatem meã per here
des meos put capiunt ſcribentes hic omnes ⁊ in locis ſupꝛa allega
tis ⁊ non bene vt hic in ver. heredes ⁊c.vbi tex. pꝛeſuponit eſſe he
redes alterius ⁊ non meos. Cuius textus verba ſunt hec.

L. Nomen debitoꝛis hec in verba legauit Titio
hoc amplius dari volo.x.aureos:quos mihi he
redes gaii ſeii debent aduerſus quos ei actionẽ
mandari volo ei quoqʒ eoꝛundẽ pignoꝛa tradi:
Quero vtrum heredes tantũ.x. dare debeãt an
in omne debitũ hoc eſt ⁊ in vſuras debeant man
dare reſpondi videri vniuerſaʒ eius nominis ob
ligationem legatam ⁊c.

Ludo. Roman.in ſuo

Z. lutius.s.finali. ſingulari incipiente teſta/

toꝛ inſtituit titium ⁊c. poſito inter vltimas voluntates ponit vnuz
quottidianũ ⁊ notabilem caſuz quid ſi teſtatoꝛ inſtituit titiũ here/
dem in certa parte ⁊ eidem pꝛelegauit fundum ⁊ dixit hoc modo
volo heres mi ꝙ accipias tibi in iſta re ſempꝛoniũ coheredem æc.
vtrum ſempꝛonius iſte legatarius poſſit petere dimidiã illius rei
tanquã heres.an vero tanquã legatarius ⁊ concludit ꝙ tanquã le
gatarins non obſtante ꝙ fuerit facta mentio heredis dicendo acci
pias coheredem ac.⁊ ad hoc adducit duo inra.pꝛimo text. in. l. p
§. fi. ⁊ in. d.l lutius. S. fi. Sed tu auerte pꝛo nouo ⁊ vero in
tellectu meo iſtoꝛũ iurium. Et pillius tex.in. d.l.pater.5. fina
li quia nihil cum reuerentia ſacit. Alius vero tex. in dicta. l. lu
tius. .fi.etiam parum facit ſi bene conſideretur ⁊ ſubtiliter quia
hic teſtatoꝛ inſtituerat titium in certa parte hereditatis ⁊ etiã inſti
tutus fuit alius cui legauit dimidiam fundi ⁊ ſic alius erat cohr̃e
in alia dimidia parte bereditatis. et ideo dixit teſtatoꝛ hic illa ver
ba vt vellet coheredeʒ ſibi aceipere in fundo ⁊c. habito reſpectu ꝙ
iam erat coheres titij in ipſa hereditate. naz ex quo nullus alhus
erat heres ipſis exceptis dicuntur eſſe coheredes in illo patrimo /
nio ⁊ in legato particulari ꝙ capiunt vt a ſemet ipſis ⁊ nõ ab alijs

⁊ iſte eſt verus ſenſus iudicio meo iſtius text. cum ambo ſcripti
eſſent heredes vt ibi in verſicꝰ ex parte dimidia heredi inſtituto
⁊c. iuncto verſi? velis coperedem tibi ⁊c. Cuius verba ſunt bec.

Ex parte dimidia herede inſtituto per pcep/
tionem fundum legauit: ⁊ ab eo ita petijt: peto
vti velis tibi coheredem recipere in fundo iulia/
no meo quẽ amplius te recipere iuſſi Claudium
verum pꝛonepotẽ meum:cognatũ tuum: Quero
an pars fundi ex cauſa fideicõmiſſi nepoti debe
retur: reſpondidi deberi ⁊c.

He annnis legatis.
Ludouicus Roma. in ſuo ſingulari ĩ ver.

2 titia. donatio el. xꝰ dubitat de vno ſatis neceſſario
⁊ notabili quid ſi ego donaui tibi reʒ puta fundũ cum pacto ſin
gulis annis dares ex eo.x.ſtaria grani titio ⁊ demũ res illa reuerſa
eſt ad me pꝛimũ dñm vtrum ego ſim obtigatus etiaz ad dandum
illa.x.ſtaria grani titio ⁊ tandem cõcludit ꝙ non per tex.in. d.l titia
in pꝛin· ⁊ in.l.annua.ꝭ.a titia quem tamen limitat ipſe non habere
locũ quando condictio eſſet appoſita rei per quã voluiſſet euitare
aliquid turpe quia tunc res redit etiam ad dñzʒ cum qualitate ſua
per text. in.l.ꝛima. C.ſi manci.vendi.fuer.ne ꝓſt. in verſie legem
quã ipſe dixerat ⁊c.⁊ ẽt in fine. Et idem dicit Ludo. Roma.
eſſe quando onus eſſet adiectũ rei quia tunc renertitur etiã cuʒ ea
dẽ qualitate ex generalitate.l.ſi conuenerit la Fa..ſi fundus.fſ de
pig· acti. v.l.debitoꝛem. C. de fig. Sed tu aduerte rogo p ve
ro ⁊ nouo intelleciu pꝛedictoꝛũ iurium in quibus ego aliter ſentio
et pꝛimo circa tex.in.d.l.titia dico ꝙ ratio vera iſtius tex.ſtat iĩ alio
ſcilicet quia hic non fuit donata pꝛopꝛietas rei ſed vſuſfructus ſo/
lus.de cuius reditu voluit diſponens hic pꝛeſtari certũ quid cuidjj
tertio quot annis ⁊ dicitur hic ꝙ moꝛtuo illo vſufructuario hers

donantis non tenetur ⁊ ratio eſt vera aſſignata hic in textu.quia

ab vſufructuario relictũ eſt ⁊c. Quo caſu cuʒ vſuſfructus conſoli
datusfuerit cuʒ ꝓpꝛietate ⁊ ſic non põt appellari amplius vſuſfruc
tus cauſalis ⁊ ceſſat illa noĩatio non eſt mirũ ſi nõ debr. Lirca
vero tex.in.d..a titia dico etiã ꝙ ille tex. non facit ad pꝛopoſitum
nam res grauata nunquã ibi redijt nec mutauit perſonaʒ. ſed ille
cui debebatur mutatus eſt. ſed non officium ꝙ erat perpetuuʒ et
etiam fuit factũ legatum cum verbis aptis denotare perpetuitate⸗
vt ibi in verſi?ꝰ libertis.qui in illo templo erunt ⁊c.⁊ in verſi cete
rum datũ templo ⁊c. Et ideo perpetuo debetur cum intuitu offi/
cij factum fuerit ibi legatũ pꝛout ibi dicitur in tex. ⁊ etiã in..fina
li ibidẽ.itaq; ea iura nihil faciunt ſi recte ponderent vltra que ego
allego ſimilem caſum in.l.ſticus.S.titia.ff. de alimen. ⁊ ciba. lega.
Quoꝛum omnium iurium verba ſunt hec. ⁊ pꝛimo.d.licitia.

. Litia hr̃de ſeia ſcripta vſufructũ fundi meuio
legauit in hec verba a te meuij ex redditu fundi:
pacatiani pꝛeſtari volo artio pamphilo ⁊ artio
ſtico ex die moꝛtis mee annuos ſexcentos quot
tannis quo ad viuent: Queſitum eſt cuʒ meuius
annua alimenta pꝛeſtiterit poſt moꝛtem aũt eius
fundus ad heredem pleno iure redierit:an alimẽ
ta ex fideicõmiſſo pamphilo ⁊ ſtico debeantur:
NReſpõdeo nihil pꝛoponi:cur debeãt pꝛeſtari ab
heredibus titie cum ab vſufructuario alimenta
relicta ſint ⁊c.
Uerba autem. d.S.a titia ſunt hec. ,
CA titia fideicõmiſſuʒ hiis verbis reliquit quiſ
quis mihi heres erit fideicõmitto vti det ex red
ditu cenaculi mei ⁊ hoꝛꝛei poſt obitũ meuʒ ſacer
doti hyerophilaco ⁊ libertis: qui in illo tẽplo
erunt denaria.x.die nundinarũ: quas ibi poſui.
Quero vtrum hiis dumtaxat: qui eo tẽpoꝛe quo
legabatur in rebus humanis ⁊ in eo officio erant
debitum ſit:an etiã hiis: qui in locum eoꝛuʒ ſuc/
ceſſerunt: Reſpondeo ſecundũ ea que pꝛopone
rentur miniſterium quoddã nominatoꝛum deſi/
gnatum ceterum datum templo. ¶ Item quero
vtrũ vno dũtaxat annoꝛũ fideicõmiſſi nomine ð
beantur:an etiam in perpetuum.x.annua pꝛeſtan
da ſint. Reſpondeo in perpetuum ⁊c.

lphmiaslbens
ltntliäüina end in
igthuebeeettan imren
Kelhtgieinn
Tmidatgtgiinn

GGkremedunn
luginmnemülnrrn
ſlonsirrnu riti
Gorſirinrrinummd
n aeuneni riter
nnlfifn er⸗

ünntſin ur
nnim ntn r

Ggirn
ſen innte
uerſßieihne
p integne
nenier

Ne
* 2* 4

—

s

„

ðð

D

47
1

— — 2

— —

—

— 4 ꝑI —

—

— —

nmn tbnin
iaizslumin i
AtaumatNir unriſing
LNuubideſcuſcipu fſßfuifncinn
Ngrun becpatdgatt nanerelciin
Mrimi elan womno unptlhen
Roa de naus iranu dni,
msawad inn Otiundkaynelis
õ
atsu dMiN Arpine ien naini
cirin ſomn blotſin chann⸗
centblennien drtſſfi
xtins in nihſiiſammd inin
and uuee
daihnſtiuttutliil
ahibensgi iiiniitnt
mi ni unr cti n,
n nmntint lumns n
mu Nennlini gib
mmmtismunnli
ne ubinmnis netn
lenng ibisgliitlrn⸗
ueüdis: tiin oane

17 „—1 Bar. hic dicit
Z. liberto.S.largius. iſtuz eſſe ſingu
larẽ caſum ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ miniſter deputatus ad diſtribuen
dum non tenetur ſatiſdare niſi factus ſit pauper ignoꝛante ⁊ viuo
teſtatoꝛe. qui eum deputanit ad diſtribuendũ pꝛout dicitur in tex.
in fr maxime in verſie niſi viuente teſtatoꝛe publius meuius ſol/
nendo eſſe deſierit vc. cum q ſto ſimpliciter quia tex. clarus eſt ?
non eget aliqua noua mea interpꝛetatione. niſi ꝙ addo vnũ verbũ
ſi non detur cauſa pauptatis de qua. S. non tenetur pꝛeſtare ſatiſ
dationez etiã ſi cõiunctus teſtatoꝛis peteret ⁊ exequi vellet ̃m Dy.
in.lſi nemo.ff.de teſt. tute. in apoſtillis ſuis ad quem me remitto
? redeo ad tex.de quo modo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CTLargius ermipianus conſuluit alumno certã
pecuniã patronum teſtamento legaſſe:pecuniam
quam titio liberto ⁊ alumno meo legaui eſſe vo/
lopenes publium meuiũ vſqʒ ad.xxv. annuʒ eta
tis eius pꝛo qʒ ea computari vſuras quadrãtes
qztum autẽ in ſumptũ ei ſtatuendũ ſit publij me
uij cum patris effectuʒ pꝛeſtare debeas exiſtima
bis: Queſitũ eſt an heredes a publio meuio ſa/
tis accipere debuerint ſoluentes ei pecuniam:
KReſpondeo cum teſtamento nulla exigende ſa/
tiſdationis comemoꝛatio fiat ſatis habuiſſe he/
redes ſecundũ voluntatem defuncti publio me/
uio pecuniam numerare ⁊c.

LZ. ſeio amico.S.libertis. Per
ma. C. de legatis in vltima col.⁊ etiã dñs meus Alexan. de Imol.
in apoſtillis ſuis ad Bar. hic reputant iſtum tex. ſingularez ⁊ mi
rabilem ad hoc ꝙ ſi quis maritus teſtatoꝛ mandat vxoꝛem ſuam
tractari bonoꝛifice pꝛout ipſe faciebat tẽpoꝛe vite ſue non intelligit
tñ velle vt incedat honoꝛifice oꝛnata put faciebat tpᷣe ſuo.ſ.ſe oꝛnã
do ſed vt incedat moꝛe viduaruzʒ cum quibus ſto quia tex. clarus
eſt ⁊ nõ eget aliqua noua mea ĩterpꝛetatiõe Cuius verba ſunt hec.

F. Libertis dari volo que viua pꝛeſtabã: ⁊ habi
tio pꝛeſtabitur ſumptus iumentoꝛum non debe/
buntur quos actoꝛi domina pꝛeſtare ſolita erat
vtilitatis ſue cauſa: ideo nec ſumptus medica
mentoꝛuʒ medicus libertus recte petet que vt pa
tronam eiuſqʒ filiã vt curaret accipiebat ⁊c.

1 eres cui fe
Z. liberto.s. filiumm. ereo cni frtu
reſtituere poꝛtionem hereditatis non tenetur ſua pꝛelegata reſtitu
ere fideicõmiſſario vt ĩ.l.marcellus.S.quidã.ff.ad trebel.vbi alias
dixi de hoc poſt alios ibidẽ ⁊ in.l.tntius.ff. de legat.tertio. Tñ
hoc eſt verum niſi ſit filius teſtatoꝛis reſtituere rogatus tex. eſt in
dicta.l.liberto..filium ques tex.ad hoc pꝛopoſitũ ſingularem di⸗
xit eſſe Ludo. Roma. in ſuis ſingularibus inter vltimas volunta/
tes in ſingulari incipiente heres cui factũ eſt pᷣlegatũ ?c. Sed
tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex. qui nihil ſacit
ad hoc pꝛopoſitũ ſi bñ ⁊ ſubnliter põderetnam hic erat ẽt fideicõ
miſſuz recipꝛocũ.nã filius rogatus fuerat reſtituere nouerce ⁊ etiã
nouerca filio qui erant diuerſis partibus inſtituti. vnde ſi diceret̃
hic qð vere non dicitur ꝙ filius teneretur etiã ad pꝛelegata ſibi fac
ta. illud ideo eſſet quia etiã ipſa nouerca erat grauata reſtituerefi
lio ⁊ ſiue puigno ſuo. ⁊ ſic iſte text.nullo modo pꝛobat hoc.ſi bene
ponderetur. immo potius pꝛobat ꝙ nouerca tenet᷑ reſtituere pꝛe/
nigno ſuo pꝛelegata qᷓ; e vt hic in verſiꝰ ſemiuntiam ⁊ ſillicũ ⁊c.
quem tex. bene conſiderabis. Cuius tex. verba ſunt hec.

¶ FEilium ex dodrante:vxoꝛem ex quadrante he
redes inſtituit ⁊ fidei filij comiſit: vt nouerce re
