⁊c.⁊ Pau.de caſt.in ceõſixxxxix.incip.An pᷣſumitur diuiſio ⁊c. ⁊ in
coſi. cl. incip. In cauſa que vertitur inter petrum ⁊c. ⁊ Bald.in. l. ea
quidem in. a.col. C. de accuſat. ⁊ in Hca. C. de pbat.in ba.col.⁊ in
l.ſiue poſſidetis eo.titu.⁊ in.l.fi.C. de here.inſti.⁊ in.l.fi.ff. eo.titu.
⁊ in.l.neq; naturales.C. de pbat.⁊ per. D. canno.in.c.afferte extra
de pꝛeſump.vbi ponunt ẽt quid operetur in cauſis criminalibus 7

poſuit etiaʒ aliquid Paul. de caſt. in conſi. o. vbi dicit ꝙ pᷣſumtio

iuris dicitur violenta ⁊ domeus Alexã. de.imo.in conſi. lxxvij.in
ba. colu. in po.volu.incip.qũo intelligatur vc.⁊ etiã in conſi.clviij.in
eodem vᷣo.volu.incip.queritur ſi conductor ⁊c.vbi ponit ẽt que p
lationes admittãtur ↄ huiuſmodi pᷣſumtiones iuris⁊ de iure ⁊ ple
ne traditur ẽt de hijs ⁊ in.l.j.C. de teſt. mili.in.d.l.tutor cũ ibi nõ.
C. de peri.tuto. Sed plus dico ꝙ pᷣſumptio iuris equiperati t
ſcripture quoad effectum. pbandi tex.eſt in.d.quicunq;.quem ad
hoc allegat Bal. hic p ſingulari ⁊ Illuſt. do. Frãt.aret.in.l.ſcienduʒ
in quarta col.ff. de verbo.obli.⁊ mirabilem et aureũ allegat Bal.
in. d.c. afferte ⁊ Bal. cõmendat Bal. in.l.ynica..ſed vt plenius in

hi. C. de rei.vxo acti. Sed tu aduerte p vero ⁊ nouo intellectu
iſtius littere nam ſententia mea non pꝛobot hoc ſi recte ⁊ ſubtiliter
ponderetur nam hic dicitur ꝙ eo tempoꝛe quo pꝛobatur de ſolce
trium annoꝛum pꝛeteritoꝛũ pꝛeſumitur eſe facta ſolutio ꝓ ommi⸗
bus alijs antecedentibus annis niſi ex libꝛis collectoꝛũ vel ex actis
aliud appareat quia tunc nõſtamus illi pᷣſumptioni ſed ſtamusil⸗
lis documentis ⁊ per ↄñs ꝓbatur hic totũ Zriũ eiꝰ ꝙ dicebat Bal⸗
nam pꝛeſumptio iuris nec habet vim ſcripture nec equiperatur ei.
immo ſcriptara eſt maioꝛis effectus ⁊ efficatie vt hic in verſic. niſi
foꝛte aut curialis ꝛc. Unge dico ꝙ ſtante ſcriptura pꝛeſumtio
non equiperatur ſripture ⁊ etiã non ſtante ſcriptura non põt equi⸗
perari ſcripture que non eſt. Preterea non eſt ibi ſe olapſump /
tio que illud operetur ſed ſunt ille tres ſolutiones pꝛecedentes ex
quibus oꝛitur illa pꝛeſumptio de alijs ſolutionibus ſactis que ope
rantur vt poſſent foꝛte ipſe equiperari ſcripture ⁊ per oↄñs illa cau/
ſa ſubſiſtens operatur ibi illum effectum ſed vbi daretur aliqua pᷣ
ſumptio ſine cauſa ſubſiſtente non equiperaretur ſcripture vt puta
ſi pater ⁊ filius monuntur in eodem inſtanti puta naufragio pꝛe/
ſumptio eſt ꝙ pater pᷣmoꝛtnus fuerit certe iſtapꝛeſumptio nõ equi
peratur ſcripture eum contra talem pᷣſumptionem poſſit pꝛobari
ſed non poteſt iam ꝓbari contra veram ſcripturam ⁊ ſic ego intel
ligo illum tex. Cuius verba ſunt hec. ,
L. Quicunqʒ ð pꝛouincialibus ⁊ collatoꝛibus de

curſo poſt hac quantolibet annoꝛum numero cũ
pꝛobatio aliqua ab eo tributarie ſolutionis expo
ſcitur ſi trium coberentium ſibi annoꝛũ apocas
ſecuritateſqʒ pꝛotulerit ſuperioꝛũ tempoꝛuʒ apo
cas non cogantur oſtendere neqʒ de pꝛeterito ad
illationem functionis tributarie cohercetur niſi

foꝛte aut curialis aut quicunqʒ apparitoꝛ vel op
tio vel actuarius vel quilibet publici debiti exac
toꝛ ſiue compulſoꝛ poſſeſſoꝛum vel colatoꝛũ ha/
buerit cautionem aut id quod depoſcit deberi ſi
bi manifeſta geſtoꝛum aſſertione patefecerit ⁊c.

Se vſu.ſiſca.libro.x.

. . 4 Bar. hic ⁊ etiã Bal. Ange.
, lo. in l Prima 2 Imo. in.l. ba. ff. de publi.
indi. ⁊ ẽt do.meus Alexã. de Jmo.in.l.j.in pꝛin in pe.col. ff.ſi quis
iuf. di. non obtemper. reputant omnes hanc glo.fingularem ad hoc
pꝛopoſitum ꝙ iudex poteſt condẽnare reuʒ conuentũ ad ſoluendũ
certum quid cum conuentione ꝙ ſi non ſoluerit incidat in penam
quarti pluris de qua materia alias dixi in. d.l.j.poſt do. meum ibi
ff. ſi quis iuſ.di.non obtemp.⁊ ideo ꝓ nunc non me extendã niſi ꝙ
alias ibi dictis per me vltra omnes alios nunc addo nota.p Bart.
in.l. in rem. ff de rei vendi.⁊ per Bal. in addi. Specu.in titu. ð ſen
tentia in..an valeat ⁊c.vbi ponit an valeant pᷣcepta penalia cuz pe⸗/
na aplicanda parti emanata a iudice ⁊ arguit ꝙ non quia nõ eſt ac
tum ad hoc ergo fieri non poſſunt.l.fi. C. de fidei lib.l.vt fundus.ff.
cõi.diui.⁊. C. licet Heli.extra de ſimo.vbi ſententia debet eſſe con /
foꝛmis libello ſed in vꝛium allegat tex. in.l... fi. ſi quis iuſ.di.non
obtemp. ⁊ ita reſidet licet m eum arbitri non poſſunt hec facere
l.non ex omnibus.ff. de arbi.⁊ ita quieuit ad quem me remitto et
redeo ad glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CAulctam ⁊c.in verſi.certi enim ſunt iudices
qui poſſunt mulctare ſed penas omnes oꝛdinari
as poſſunt imponere etiã delegati vt.ff. ð iudi.l.
ij. S. hijs datur ⁊c.

de bonis uacan.libro.x.

Sſ Si tu vis habere modum ⁊ foꝛ
. ſi uacantia. mam ſeruandũ ⁊ ſeruandam qñ
bona deferuntur ad fiſeũ roñe delicti vel quia decedit quia ſine he
rede recurre ad tex.in.l.ſi vacãtia C. de. bon.vacan.li.x. Quẽ tex.
dixit Bar. ibi foꝛe aureũ ⁊ ſcribendũ litteris pꝛecioſis ad ꝓpoſitũ.
Nam dicitur ibi ꝙ pꝛimo debet comitti inquiſitio talium bonoꝛũ
citato adnocato fiſcali qui in hoc ⁊ in omnibus alijs aſſiſtat ⁊ de/
bet eriã fieri p clama per ciuitatem ꝙ ſi eſt aliquis qni pᷣdicere ve/
lit talia bona non eſſe vacãtia compareat infra certum tempus ſi
nullus cõperauerit ſi cõperauerit ſed in ſuſtus cõtradictoꝛ dʒ offi

alijs deputatus circa hoe conſicere inuẽtariũ de o
lis boms pᷣdictis ⁊ eo celebrato debet illud remittere
bus actitatis in eo pceſſu ad imperatoꝛem qui imper romomn/
diligenter viſis mandabit victa bona occupari n dicn omabb⸗

genie oie fiſci purl⸗
dicitur in eo tex.qui clarus eſt ⁊ non eget aliqua nKi man uus
erp

tatione niſi ꝙ de huiuſmodi bonis vacanti ſ Baſantefß
intra. C. de non nu.pe.⁊ in aũt. irenunt, eſuralnl
ſi matre in fi.C. ð ſuis ⁊ legi. ⁊ Dar.in.l.. poſſunt in ſen⸗ Alnl
mi.caueatur ⁊ per Inno. in. c.cuʒ ex oſſicij extra de ſecin 4 o
me remitio cum non ſit noſtrũ niſi attingere verum intell ac quos
um ⁊ in pꝛopoſito iſtius tex. Cuius verba ſunt hec. tatiiunt,

L. Si vacantia vel alio modo bona delata legj
bus ad errarium pꝛohibeantur certi palatiniete
cti ⁊ iure iurando obſtricti mutantur vreoꝛun
ſtan tia pꝛeſes pꝛouincie pꝛeſente fiſci Patronoef
ligenter inquirat: cuius vacans cadens cPfrent
patrimoniũ quantũcunqʒ vel quale ⁊ videatur
cum data reclamandi copia nullum vel iure dol,
ſidere vel vendicare conſtiterit locumqʒ errario
factum eſſe tam ipſius relatione qᷓʒ plublicoꝛn
monumentoꝛum fide conſtiterit rerum vobis
titia intimetnr vt iuſſu noſtro vacantia ⁊c. ne

de prediis decurio. libro.x.

71 Scribentes hit ⁊ etiaz do. meus Aler de
. Ppri m 9. Imo.in.l.pꝛecia rerum in quarta .
ad.l.falci.reputant iſtum text. ſingularem ad hoc remedſium.
Fe. C. de reſ.uendi. non habet locum quando res vendita eſt am
ſubaſtutione facta ⁊ cum decreto iudicis quia pꝛeſumptio eſt
nõ erenent deceptio aliqua ſᷣm eos de q̊ alias dixl in.l.ſci ſf.ᷣ
verbo.obli.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi
Que ſi unt hec. 5 5 Vrono ſelateg
L· Si quis decretoꝛum vel ruſtica pꝛedia velyr
bana v. ẽditoꝛ neceſſitate coactus adijcit:interpel
let iudicem competentẽ omneſqʒ cauſas ſingula
tim quibus ſtrangulantur exponat ⁊ ita demũdi

ſtracte poſſeſſionis facultateʒ accipiat ſi alienati

mnibus ſin

onis neceſſitatẽ pꝛobauerit infirma enim vendi /

tio erit: ſi hec fuerit foꝛma neglecta ita enim fiet
vt nec imoderatus vẽditoꝛ nec emptoꝛ cuiuſciqʒ
fuerit condictionis inueniatur iniuſtus c.

de decurio libro.x.
Glo. in.l.prima. Zantmelnne

in. vj.col. ff. de verbo.oblig. reputant iſtam glo. lingularem ac hoe
ꝙ fideiuſſor obliligatur ex ſtiplationieẽt. ſictamaxime Pnot inl.
cũ oſtendimus.5. fr ff de fideiuſſo. tuto. de cuius tex. intellectu ibi
ſatis diximus in hoc opere noſtro pꝛout videre potes non poeſi
conueniri de iure. ffox. niſi excuſſo pꝛincipali debitoꝛe. que glot
ra eſt ⁊ ideo nõ multũ inſiſtã niſi ꝙ ponã vᷣba eius. Que ſunt ber.

Excuſſis ſpetiale iure iſto vt.ff. de admi eri
ad cui pert.l.iij.S.fi.⁊ ad munici.l. libenus ft
lium regulariter contra vt ſupꝛa de fideiuſſo.l.
non recte ⁊. l. iure noſtro ⁊ ſic in ipoteca vt de
iure fiſci. l. moſchis ⁊ eſt ratio ſpetialitatis inp
tre quia facile obligatur ⁊ ideo non conuenitur
niſi excuſſis bonis pꝛincipalis vt. ff. de iur iutn/
eum qui ⁊ infra de peri. ſuc.pa.l.pꝛima? i.
admi.reruʒ ad.ciui.peri.l.ſi filius ⁊.·ff. fam. ber.
leſi filia. S. idẽ ſcribit ⁊ ſupꝛa de appel.l hijqic

. z-do. Alexi.
Z. ex omnibus. Berbengnautten

f de in ius voc. reputant iſtum tex.ſingularem⸗

,B E6 G
nrunin aen

cnmſauſuinn

u Fes bn inkeufi

auaſtamia ne
uſisdrummei us lrieer

lnagimiuskiſin dainnenn

kilitptitteunniangrnnmur.

gapukgniftintunnann uie

TCge Nicndfhiexiuerni

untitmanctengitenultnn
unmiiuskantnnmn
Tülen mban widentalnnn
Wutkdetdnn en
—
Nohrore efntonnn ien
fngtecſnnnfriciinnun 4
nns Mitl
uutniglm tin nir
gnuy,unmnſetlti n,
isflninnnſinunn
tentinſegitniniutgen

i
2 annngix iig /

muipiiuſfin e

ige kauts,
N. ac
—

10

ir

XkN. SIürukr.

.d.

Katlagiene

—
n rnie

Raiy
ax Anganignt

18 RZ
unarimmiht
ninſa
Kagui ggtie
tuxlſns iinjniztſt
cideheiifmnen

Vcribeictimnndctaa
xctamimni igxu·

Npltmt

NNtig
K lpn. fmighuinn
irtrii Nnin gigimnii

a —

nnntnd

õ

ſicet alias quis nõ poſſit extrabi de domo ꝓp cauſa eiuili vt in. d.
5 — nien not. vbi alias legendo dixi poſt alios ſcriben
es ibidem maxime poſt do. meum Alex. de Immno. de in ius voc.
leanen poteſt quis extrabi de domo licite vt accipiat offitiũ publicũ
44 quod ipſe electus erat. Sec tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero
intellectu meo iſtius tex. qui vere hoc nõ ꝓbat ſi bene ⁊ ſubtiliter
onderetur nam iſte tex. non conſiderat vomũ pao habitatione ſed
pꝛo genere ſeu paogenie quaſi vicat omnes pꝛoducti ex quocũq; ge
nere eria ſi ſint curiales nõ poſſunt ſe excuſare a muneribus ⁊ ho
noꝛibus ſed non loquitur de domo materiali ſcilicet ꝓp habitatione
(tbene ponderetur . Cuius verba ſunt e.
L. Ex omnibus domibus pꝛoducti qui oꝛigine
ſunt curiali ad ſubeundazg publicoꝛum numerum
functionem pꝛotrahant᷑ quippe cum ocultatoꝛi/
bus talium pꝛeter iacturã extimationis etiã rerũ
diſerimen incumbat ſi vlterius pꝛogrem̃ vtilita/
tem publicam pꝛiuatis cuſtodijs ⁊ patrocinijs

poſt ponant ⁊c.

Suceſſoꝛ in offitio ſeu
Z * Pro uiden dum in adminiſtratione tene
tur ſtare colono nomine offitij qn locatio anteceſſoꝛis rite facta fu
it alias at non tex.eſt in c. querelam cum ibi nota. extra ne pꝛel. vi
ceſ. ſuus. Segd ego dubito an perſona pꝛopꝛia ipſius ſuceſſoꝛis
in offilio obligetur ex facto anteceſſoꝛis in eo offitio ⁊ in hoc bꝛeui
ter dico ꝙᷓ nõ tex. eſt in. d..pꝛouidendũ. C. de decur. li.x. ð quo tex.
ad boc pꝛopoſitum facit magnũ feſtum Bal. reputans eum nota/
bilem in.l. i fllio. .fi fl. ſolnt. matri. cum quo ſto m hoc quia tex.
optime pꝛobat nec eget aliqua nõua mea int erpꝛetatione miſi ꝙ ad
do Bailcl. in. pe. C. de iur. empb.vbi ponit de ſuceſſoꝛe in alis an
teneatur ſcire colono ſeu conditioni ⁊ per ſcribẽtes in.l.ſi ſilio. 5.ſi.
fr ſolut. matri. vbi alias legendo dixi poſt alios ⁊ maxime poſt do.
mei Alex. de Imo. ibidem ⁊ ponũt ſcribentes in.c. ad aures extra
derebus eccle. nõ alie ⁊ Hoſt. in.c.nullo eo.titu. ⁊ dominuſ Arch.
poſt glo. in c. alienationes. xij.q.Fa. ⁊ per Bal.in.l. emptoꝛc. C. loc.

dd quos pꝛo nunc me remitto ne exeamus pꝛinclpale pꝓpoſituʒ no

ſtrum quoad verum intellectũ iurium ⁊ maxime iſtius tex. Cuius
verba ſunt hec.

L. Pꝛouidendũ eſt eoꝛum nouitati decurionum
qui nuper nomen curijs addiderũt: ne pꝛeteritis

delatis ſuſceptoꝛũ onerentur ſed conuentis pp/

ter hec debita hijs qui pꝛecedentibus delegatio
nibus contraxerunt: nullam eos moleſtiaʒ p ſar
cina nominatiõis aliene ſubſtinere patiaris ⁊c.

Bart. hic dicit iſtũ caſum eſſe notabilem
L.ſi quo 8. ⁊ ꝙ non reperit eum alibi nec vnqᷓ; vidit
T ſi facit eum ſingularem modo ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ omnes poſ
ſun petere a iudice vt confirmet cõtractuz ab eis factum licet eoꝝ
conſenſus ſufficeret ⁊ iudex tenetur ad boc faciendũ cum quo ſto
in boc ſimplciter quia tex. clarus eſt in fine in veſi. quam ſi ſuſcipe
re vel conſirmare diſtulerit ⁊c. ⁊ non eget aliqua noua interpꝛetati
one noſtra mu ꝙ addo vnum in materia confirmationis ſcilicet ꝓ
miſſus in poſſeſſionem poteſt petere iterũ mitti in ea ⁊ confirma⸗
ni nl eſt tex. n. l.ij. 9. miſſum cu glo. ff. de carbo. edic. ⁊ voluit Bar.
in.l....ſi ſatiſdatu. ff. quorũ leg. ? quod not. Ange.in.l. de pupillo
5.qui opus.ff. de noui oper. nuncia. de eo qui obtinuit tres ſntias
tonfoꝛmes vt poſſit petere confirmationem earum quo facto non
poteſt poſtea inpediri executio ſi opponerer eas per cle.pumam
de re iudi. æ dicit Bartolus. in. l.aurelius. 9. centü. ff de lib. leg. ꝙ
quis poteſt petere vt iudex.pꝛonũciet exceptionẽ ſibi competere et
ſe eſſe liberatũ ⁊ imponi etiã ſcilentium ei qui dicit ſe creditoꝛem
x idem voluit Barto. x ſcribentes poſt eum in.lſi contendat. ff de

fideiaſſo. ⁊ do.meus Alexã. de Jmo. in..ſi finita. . eleganter. ff. de

dam. infec. vbi alias legendo dixi poſt eum ibi plene examinantem
ac quem in hijs me remitto ne exeamus pꝛincipale pꝛopoſitũ tex.
quod eſt in vero intellectu iuriuʒ iſtius tex.⁊ maxime nunc iſtius
tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Si quos ſpontaneos hyponematographi mu
nificis ſuis exoꝛtationibus ad publicas nomina
uerint functiones iubemus non expectanduʒ efſe
conſenſum pꝛo tempoꝛe viri ſpectabilis auguſta
lis qui fuit plerunqʒ venialis ſed vtriuſq; partis

ſufficere voluntatem vt incipiat functio quaʒ nul
lus incuſat tunc ad memoꝛatũ iudicem tam nomi
nati qᷓʒ etia creatoꝛis conſona relatione currente
qᷓz ſi ſuſcipere vel confirmare deſtulerit ſcias ſe
xxv.libꝛaruʒ auri condemnatione plectendũ ⁊c.

ZL.ad ſubeunda. oltotens uis eruſiur

tijs ab oneribus pp
paupertatem vt in.l.paupertas. ff. de excuſa.tuto. in. 5.item pꝛop
ter paupertatem cuz ibi not.inſti.eo.tiin. Sed difficultas ſtat
in hoc qũo quis excuſetur pꝛopter paupertatem ⁊ quũo pꝛobetur in
quo dieas ꝙ eo ipſo ꝙ quis non põt ſoluere expenſam que requi
ritur pꝛo eo officio ſubeundo dicitur pauper tex.eſt in.l.iad ſubeũ/
da.C. de decu.li.x. in verſi.qui functiones publicas implere nõ poſ

ſint ⁊c.quem tex.dixit ibi Bal. hboc melius pbare qᷓ; quilibet ali

us cum quo in hoc ſto ſimpliciter quia text.iſte optime pꝛobat nec
eget aliqua noua mea interpꝛetatione niſi ꝙ addo vnum verbũ cir
ca paupertatem ⁊ quis dicatur pauper nũc de hoc poſuit Bart. in
l.vbi adhuc.C.de iur̃.do.⁊ Bar.in.l.ſi vero. 5.qui p rei.ff. qui ſa
tiſ. cogan.⁊ Bar.⁊ omnes poſt eum in.l.ſi cõſtante in pꝛin.ff. ſolut.
matri.⁊ in.l.Fᷣa.C, quando fiſcus vel pꝛiuatus ⁊ in aut. pᷣterea vbi
alias legendo dixi poſt alios ⁊ maxime poſt dũm meum Alexã.de
Jmo.C. vnde vir ⁊ vxoꝛ ⁊ Bal.in.d.l.a.q; fiſcus vel pꝛiuatns ⁊
Bal.in. l. quicunq; in pe.col. C.de ſeruis fugiti. ⁊ Bal.iml.ſi quis
ad declinandã in.iij. col. C. de epis ⁊ cle.⁊ Angel.in.l.huic nobis in
aut. de here.⁊ falci.colłł.j.⁊ Rapha.cuma.in ſuo conſi. cxx⁊j. inci.
duo fratres ⁊c.in.j.col.⁊ do.cardi.in cõſi.xxxvj.in quarta col.inci.
In cauſa que verſa eſt inter Johannez ꝛc. ⁊ Illuſt. do. Franc. are.
in ſus conſi.xiij.in.x.col.incip. In xpᷣi nomine amen ⁊c. Uiſo diligẽ
ter clemate ⁊c.ad quos me remito cuʒ intentio mea ſit ſolũ in hoc
opere noſtro attingere veros intellectus iuriũ ⁊ in pꝛopoſito iſtius
tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Ad ſubeunda patrie munera digniſſimis ⁊ me
ritis facultatibus curiales eligant:ne tales foꝛte
nominentur:qui functiones publicas implere nõ
poſſint ⁊c.

Glo. in.l. exẽplo. Sll combonomenſis in

l.fi. C.ſi ð ius vel vtili.pu
bli. ⁊ etiã in.l.fi. C. que ſit longa conſuet.⁊ etiam do.meus Alex. de
Imo. in.l...in.x.col.ff.ad legem falci.repurant iſtam glo. ſingularẽ
pꝛo ſcienda differentia inter generalem diſpoſitionem ⁊ ſpecialẽ di
ſpoſitioneʒ pꝛincipis puta per viam legis vel reſcripti particularis
nam ſpeciale reſcriptũ tollens legẽ non intelig tur tollere cõſuetu
dinem ideʒ dictanteʒ ꝙ ex coĩs ⁊ confoꝛmeʒ cuũ iure comuni ſecuſ
eſt in. l. generali edita tollente ius comune quia tũc intelligi etiam
tollere conſuetudinem confoꝛmem cum iure comuni vt per eos in
locis pꝛeallegatis ad quos me remitto vno addito ꝙ hec glo. de ſe
boc nõ dicit niſi iuncta cum tex.in verſi.neq; vlla pꝛo moꝛe pꝛouin
tie referri ſumatur exceptio ⁊c.⁊ pono verba glo. de qua agimus.
Que ſunt hec. . . ,.
Simpliciter ⁊c.in verſi.iteʒ nota ꝙ dicit ſim
pliciter ideſt vni ꝑſone ſed vni pꝛouincie poteſt
concedi vt.ff. de admuni.l.pꝛima ⁊ ſic ſupꝛa de
teſtis.l.ſi nõ ſpeciali ⁊ ð inoffõ.teſtõ.l.ſi quãdo

yvel vbi conceſſit non obſtante lege aliqua ⁊c.

Z.decurio fſortunam. Zudo. Ro. in

ſuis ſingulari/
bus ⁊ eti do. meus Alex.de Imo.in.l.eleganter. 5. qui repꝛobos
in apoſtillis ſuis ad Bar.ibi.ff. de pigno.acti.reputant iſtũ text. ſin
gularẽ ad hoc ꝙ ĩmunitas aliciu conceſſa non extenditur ad vilia
ad minima. Sed tu aduerte quia iſte tex. mibi non pꝛobat
hotc ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur. nam loquitur in alijs terminis
valde diuerſis. Cuius verba ſunt hec.

L.Decurio foꝛtunam quam naſcendo meruit ſuf
fragijs atq; ambitione non mutet: ⁊ ſi vacare
ſeruitutem potuerit:oꝛdinationem: que per pluri
mos cito diffiniri ſolet: curiaʒ non relinquat ⁊c.

Qui etate libꝛo.x.

XINi Aa! Bal. 7 Ange. hic etiaz
Blo m. l. ſecun da * Dal inaelet, 5§. ſed ſi
filius in lec. antiqua.ff.de edendo ⁊ etiam do.meus Alex.de Imo.
in.l. fi. in vltima col.in fi.C. de impub. alijs ſubſt. reputant iſtam
glo ſingularem ad hoc ꝙ libꝛa ſeu extimũ patris pꝛodeſt ſilio etiazg
ſeoꝛſum habitanti a patre ſuo. Sed tu aduerte q; hec glo.non
dicit mihi hoc ſi bene ponderetur nec loquit᷑ de extimo aliquo nec
etiã de habitante ſeoꝛſum. Cuius verba ſunt hec.

C Filios ⁊c.in verſi.poſſet etiã eſſe alia ratio qꝛ
eadem perſona eſt patris ⁊ filij exiſtentis in po/
teſtate vnde cum vna perſona tantũ iuris fictiõe
pᷣſumatur: ſufficit patrẽ ſolũ ſubire munera ⁊c.

4 Bal.in.l.diximus.S.p.ff.pe excuſa.tuto.di
* prima. cit glo.in.d.l.j,:non eſſe alibi a d hoc ꝓpoſ
ꝙ ſi vnus de familia ſoluit collectã pꝛodeſt omnibus de familia ⁊
eſt go. in verbo poteſtate ĩ. Sed tu dicas ꝙ hec glo. non eſt
in.l.. pꝛout dicebat Bald.ſed eſt in.l.ſᷣa eo.titu. vnde addo etiam
not. per Bar. in.l. cum ſcimus. C. de agri. ⁊ cen.li. xj. vbi idem volu
it in ſoluete collectã ꝓ alio obligato nam liberat illum ⁊ excuſat
eum a pena ſtatuti S non ſoluentes inducta ⁊ idem voluit Bart.
in.l....domini.ff. ad ſilł.⁊ Bal, in.l.pꝛetoꝛ.ff.de edendo ⁊ Bald.
n. l. Fa. C. pꝓ ſocio ⁊ in.l.pe.in.iiij.col.C. de condi.inſertis ad quos
in hoc me remitto ne exeamus pꝛincipale pꝛopoſitum noſtrũ quo
ad glo.noſtram. Cuius glo.verba ſunt hec⸗ .
CPoteſtate hoc ideo dicit: quia ſi eſſet in pote
ſtate non eſſet dubitatio nam pater ſolus vocare
tur pꝛo modo patrimonij non autem filii cum ni/

hil haberet ⁊c.

Se imponen.lucra.deſc.li.x.

4 Ange. hic ⁊ etiã
Z.prima.s.lucratiuas. ce be en
aret. in.l. ſi ante in. pe. col. ff. ſolut. matri. reputant iſtum tex.ſingula
rẽ ad boc ꝙ maritus nõ lucrat dotẽ añ qᷓ; ſi traducta vxoꝛ ab eiꝰ
donum ſtante ſtatuto ꝙ maritus lucretut dotem vxoꝛe pꝛemoꝛiẽ
te ſine liberis in matrimonio de quo vide tu nota. per do. Abba. in
ſuo conſi.p. in. . volu. conſilioꝛuʒ editoꝛum per me in almo ſtudis
ferarienſi eo tempoꝛe quo ibi iam legebam oꝛdinarie e mane cuʒ
pꝛius non reperirentur niſi cum maxima difficultate ad quem me
remitto vno non obmiſſo nunc ꝙ iſte tex.non pꝛobat hoc nec con
ſiderat traductionem ad domum vt videbis ⁊ pono verba text.
Que ſunt hec.
CLucratiuas vera res eas tantum volumus ap

pellari:atqʒ pᷣdicte deſcriptiõis grauamẽ excipe
re que hereditatis:legati fideicõmiſſi iure ĩ moꝛ
tis cauſa donatione:vel cuiuſlibet poſtreme volũ
tatis arbitrio ad quencunqʒ delabuntur inter vi
uos autẽ ſimplici liberalitate lucratiue merebit
⁊ nomen ⁊ ſarcinam ſi vero vel ſocer futurus fi/
lij vel nepotis vel pꝛonepotis ſponſe affinitatis
coeunde eoꝛundem cauſaʒ donauerit vel parens
etiam filiã vel neptem vel pꝛoneptẽ curiali ſeu ex
traneo nubenteʒ donauerit licet cauſa moꝛtis nil
diuoꝛtij euentu res eius cui data eſt vertatur ad
lucrum nec inter lucratiuas memoꝛabitur nec de
ſcriptionis oneri ſubiacebit ⁊c.

He mune.et hono.libro.x.

Pater regulariter cenſetur eſſe fideiuſſoꝛ fi
— Pꝛima tlij ꝓ offitijs filio delatis vt in.l.ſᷣa ⁊ in.l. lu

tius. idem reſpondit. ffad muni. ⁊ in. l.ſi flia. . idem ſcribit. ff.
fami.herci.⁊ in.l.pꝛima.C. de decu.li.x.cum ibi plene nota.tamen
intellige hoc eſſe verum in officijs que deferũtur filiode iure comu
ni ſecus ſi deferuntur de iure ſpeciali quia tunc non tenebitur tex.
eſt in. d.l.pꝛima in fi.quem ad hoc pꝛo notabili allegat Bal. in. l. j
in vltimis verbis.C. de diſcu.eo.li.cum quo ſto ſimpliciter qꝛ tex.
iſte optime ꝓbat hoc nec eget alia mea noua interpꝛetatione niſiq⸗

addo vnuʒ verbũ in hac materia qñ pater cenſeatur eſſe ſiceiuſſoꝛ .

filij ſui poſuit Bal.in.l.pꝛima.C. comu. de lega. inaß
cum teſtatoꝛ in fi. C. ad.l.falci.⁊ Bar. in. l. cuch fluoae auk ſed
obli. Bal. in.l ſancimus. C. de vſurio rei iudi. 2 Bar in ladd⸗
per illumtex.ff. ad munici.⁊ Bar. in. l. tris onera ff de erc⸗ aaor.
7 in.l. libertus.ꝭ.alium.ff.ad muni. ⁊ in.i.ſi filio.ff. ſoiganel.
Bal. in aut. ex teſtamento in penul.col. C. de colla. ⁊ iullii mn⸗
toꝛ.C.ꝙ cum eo ad quos in hoc me remitto ne exeamus nanch
le pꝛopoſitum noſtrũ quod eſt ſolum in enucleando vero Rnch l
ſu ⁊ maxime nunc iſtius tex.Cuius verba ſunt hec. fii ſen

L. Sicut ⁊ honoꝛes ⁊ munera cum pater ⁊ filius
decuriones ſunt in eadem domo continuari non
opoꝛtet:ita vacationuʒ conceſſa ipſa non alijs
deſſe poſſunt quoniã qui ad eoſdem pel alios ho
noꝛes:eademqʒ vcl alia munera de nouo vocant
pꝛo infante vero filio:queʒ decurioneʒ eſſe voln
ſti:qᷓʒqᷓʒ fidem tuam in poſteruʒ aſtruxeris:tamẽ
onera inſtituere non cogeris ⁊c.

De diſcuſſo. libꝛo.x.

Ludo. Roma.in ſuo ſingulari incipi
Z. ne caſu. geminata quietatio Tccrinelg i,

beo centum ⁊ feci ſolutionem tibi ⁊ tu feciſti mihi quietationem et
poſtea etiã feciſti mihi aliam quietationem de illis centũ q in du/
bio pꝛeſumitur me bis ſoluiſſe centum per caſum ſᷣm eum ad hoc
ſingularem in. d.l.ne caſu. Sed tu bene aduete pꝛo vero ⁊ ne
intellectu meo iſtius tex.qui hoc non pꝛobat ſi bene ⁊ ſubttlliter cᷣ
ſideretur nam pꝛohibet geminatã quietationem pp collectoꝛes qui
depꝛedabantur capiendo certũ quid de quietationibus illis vt hie
in verſi.ne quedam pꝛeda naſcatur collatoꝛibus ⁊c. non aũt dicit H

ad finem ꝙ pꝛopter hoc pꝛeſumatur bina ſolutio ad finem repeten

di nam ſi bina quietatio reperiretur pꝛeſumeretur etiã bina obli⸗
gatio ⁊ per ↄñs ille tex. non pꝛobat ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur
circa quem ſolum addo vnum verbum qð dixit Pau. de caſtr in
conſi.p.incip.Ego Paulus de caſtro vbi dixit ꝙ quietatio non i/
berat ſed pꝛobat liberationeʒ factã vt ibi per eum ad quem in boe
me remitto ne exeamus pꝛopoſitum noſtrum quod eſt in dando
vero ſenſu ad aliqua iura ⁊ ꝓut hic in iſto tex.de quo nunc agim
circa quem addo etiã vnuʒ verbũ ꝙ foꝛte Bal. ſentiens iſte ex.
non pbat hoc.ipſe allegauit glo.in hac.l.dico Bal in.l. ſi quis er ar
gentarijs. 5. hec vox. fj. de edendo ⁊ idem compꝛobat eli do. me
Alex. de Imo. ibidem qui allegat glo.⁊ non texad hoc quã glo. re
putant ipſi foꝛe ſingularem ad hboc pꝛopoſitũ licet do. meus Aexi.
oe Ludo. Roma.mentionem non faciat pꝛout ibi alias legendodi
dixi poſt eum ⁊ ideo pꝛo nunc non ero longioꝛ niſi pono verba
iſtius tex.⁊ etiam glo.Que ſunt hec.

L. Ne caſu ammiſſa ſecuritate publica quedam
pꝛeda naſcatur:collatoꝛibus decernimus vt ſ
ſecuritoꝛes a diſcuſſoꝛibus ſeu apparitoꝛibuser
poſite rãtioniis publicis continetur ⁊c.

He cano.largitionalium.

Bar.hic ⁊ Ludo. Noma. ⁊ eii aluſt do.
Fran. are.in.l ptoꝛ ait in ba.col ſtoe gagui

Z.pꝛima.

heredi. reputant iſtum tex. ſingularem ad hoc ꝙ vbi non

urariꝰ ciuitatis. cui debẽt aſſignari pecume comunis debel aſſigne

ri theſaurario puintie vicine illi ciuitati cu quibuiſ ſto gan eher.
eſt ⁊ nõ eget aliqua noua mea interpꝛetatiõe. Cuius vbaſune

L. Omnem ſummã aurt vel argenti: reliquaruch
ſpetierum que ſacris largitionibus ⁊ moꝛe pen/
duntur ſtatim vt exactio fuerit celebrata adthe/
ſaurarios vnius cuiuſqʒ pꝛouintie vel adpioxi
mos referri obſignationem tubularii ⁊c.

De legatio.libro.x.

Bar. hic dicit iſtus ter eſeſnnin,

LZ. uniuerſi. ααnilα

enen nitniu ,

ltikatete
gen mi n
auliſmin

6

(ſenrinte

igitrſinummntnin
cpimaſiltkitcſinhuen

CiSturtarnchnctuencnnageenunr
nagalierlwinag
fonnaem amnde ur
ci. wpf̃
Nitumgir,
(hueſttrpefninmnienr
Npinenntinegge.

Nennistoor.
Hpulimaſgtini⸗

arh,

tnli nenarde

CN. iinte

Anmpent dag
) e t
aialnunmnn 8

Niumneninttinn unint

„

40 —

ͤ

—
3

B

„

—

83ð”l

2

WN1ELEraSsaeisene

.

—

e iriinin 4
innn

de nn 3
Wi ſn B
a n

Ainhſtn
luu intutege

ð taͤ,fe
Ennmintnnn
DDHZñð iiftnn
n enkinſicrii,
— aa⸗ Maſrrn
ungin Wirtlint

irNtNGNAfNſini
mamubmaruain

Msifn

mmram ,nlmn unglin
nin ENENN
AEHüNlkii
INNANANLNttdi
5õ
ra giemaANi ni,
xl vuaui Nint
”äl
rtans riin
aimti umut lu uin
uniß lniisſtil
— 1Nafſthe tpelathe
—

5 rete

tem recepit ſuffragio non habet vacationem a muneribus pꝛopter
vignitatem ſed ſi legatus habuerit habet ꝑp legationez cuz quo in
oc ſto ſimpliciter quia tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea nona
interpꝛetatione maxime in verſiculo.qui ſufragio dignitates per/
ceperint vc. niſi addo eũdem Bar.in.l.barbarius in pꝛima colu.
ff de offo.pꝛetoꝛis vbi dicit ꝙ dignitates non debent impartiri cũ
unia ad quem in hoc me remitto ⁊ venlo ad iſtum text. de quo
nunc agimus. Cuius verba ſunt bec. .
L. Aniuerſi omnino ex comitibus vel ex pꝛeſidi
dibus vel qui ſuffragio perceperint dignitates ci

uilibus oneribꝰ muneribuſqʒ teneant᷑ aſtricti ⁊c.

de mune. patri.libꝛo.x.

. Dignitas doctoꝛatus maxima equidẽ
L.pꝛofeſſio *eſt pꝛopter quã non ab re poteſt dubi/
tari vtrũ minoꝛ vigintiquinq; annis poſſit doctoꝛari in quo obmiſ
ſa doctrina Bar. alioꝛum in.l.j.F. pueritiã. ff. de poſtu. ⁊ do. Car
di. in phemio clemen. ⁊ Ange.in.d.S.pueritiã in quibus locis late
examinat hanc qõez ad quos me remitto nũc dicenduʒ ꝙ ſic ꝑ tex.
in. d.l.pfeſſio cum glo.ſua quem ad hoc ꝓ valde notando allega/
uit Bal ita tenens in. 1.j. . interdum. ff. de legi. tuto. Sec tu
aduerte quia licet glo.hic in verbo pꝛofeſſio ⁊c. hoc ſentiat tamen
iſte text. nibil facit immo totũ pꝛobat contrariũ ſi bene z ſubtiliter
ponderet nam hic ille volebat ſe excuſare pꝛetextu auaritie que vt
plurimũ non cadit in minoꝛibus vt pote eis non cognita vnde non
poteſt intelligi quoquo modo in minoꝛe pꝛour aperte videre potes
ex eo tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Profeſſio ⁊ deſiderium tuum inter ſe diſcre/
pant:nam cum philoſophũ te eſſe pꝛoponas: vin
ceris auaritia ⁊ rapacitate ⁊ omnia que patrimo
nio non iunguntur ſolus recuſare conaris quod
fruſtra te facere ⁊ ceteroꝛum exemplo poteris
edoceri ⁊c.
. Uerba autem glo. ſunt hec.
NPꝛofeſſio hoc poteſt dici doctoꝛi legum petẽ

ti in integrum reſtitutionem ⁊c.

de delatoribus libꝛo. x.
Glo. in.l.omnes in glo.finali.

Bal.? etiã do.meus Alex.ð imo in.l.gallus.5. quidam recte
in. viij col.ff. de lib. ⁊ poſt. reputant iſtam glo. ſingularem ad hoc ꝙ
ſi dr caput ⁊ lingua amputetur alicui ex aliquo delicto intellr ðᷣ
lingua amputetur ⁊ poſtea caput non aũt ecõtra vt ibi per eos ad
quos me remitto ⁊ pono verba glo. Que ſunt hec.

CImploꝛare ⁊c. in verſi.nam vt dicunt contine
ri in theodoſiano capitulo caput ⁊ lingua ei am
putetur/⁊c.

monente Utrum quis poſſit compelli ad pſe/
. 4

quendã accuſationem iam incohataʒ
ber alium pp publicam vtilitatẽ qñ pꝛimus accuſans deſinit ab ea
dicas bꝛeuiter ꝙ non immo accuſatus venit abſoluendus.lxtertia
§.ſenatus .l. ſenatus cum ibi nota.ff.de iure. ſfiſ. Tamen in
tellige hoc eſſe veruz niſi pꝛimus accuſans moꝛtuus ſit vel abſit ex
tauſa neceſſaria quia tunc poteſt tertius omnino compelli ad pꝛoſe
quutionez illius accuſatiomis tex. eſt in. d.l. monente cum glo. quez
ad hoc pꝛo ſingulari allegat Ludo. Roma.in ſuo ſingulari in ver⸗
iudex ⁊c. vbi etij Bar. hoc idem firmat expꝛeſſe ita intelligens iſtũ
tex. Seg tu aduerte rogo p nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius
lex. qui iuditio meo nihil facit ad hoc naʒ hic quis fuit compulſus
gi offo delatoꝛis ⁊ dr̃ hic ꝙ non tenetur aliqua pena tanqᷓ; ſit
delatoꝛ qui delatoꝛ conſueuit puniri vt pbatur in toto illo titulo.
nos loquimur de offitio licito accuſatoꝛis ⁊ ibi non dr ꝙ quis
compulſus fuerit ad ild. Pꝛeterea aliud eſt querere vtrũ quis
incidat in penã ⁊ illa eſt materia illins tex.⁊ aliud eſt querere.an ſi
ne pena quis teneatur aliquid facere ⁊ per ↄñs iſti termini diuerſi
ſunt ⁊ nibil habent comune ⁊ ita ego nouiter intelligo illum tex. be
ne ?⁊ ſubtiliter ponderatuʒ per ↄno iſte tex. non pꝛobat mihi hoc
ꝓ dicit Ludo. Roma. Cuius lex.yerba ſunt hec.

L. Monẽte officij ſollicitudine quin immo iuſſu
pꝛocuratoꝛis vt cauſam ab alio delatam conue/
nienti diligentia inſtrues non ipſum volunta riuz
delatoꝛis munus ſuſcipiſſe te alioꝛum lectio que
pꝛecibus incepta ſunt manifeſte declarat: ea pꝑ
nequid in perſona tua quod eſt ſecte tempoꝛum
meoruʒ alienũ attentetur pꝛeſes pꝛouincie pir cla
riſſinus ad ſollicitudinem ſuam reuocabit ⁊c.

de anno. et trib. libro.x.

NSz 1 Qua pena puniri debet iude qui fuerit ne
LZ.iudices Gigens in erpeclttione cauſartum ſiſtalig n⸗
cas ꝙ pꝛiuatur toto ſalario ſuo tex. eſt nota. in.d.l.iudices Quem
tex.ad hoc pꝛo ſingulari allegauit Ludo. Roma.in ſuo ſingulari in
verbo iudex ⁊c.el. xiij. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intel
lectu meo iſtius tex. quem iudicio meo nimis extendit Ludo. Ro
ma.nam tex. iſte ſolu ioquitur in cauſis fiſcalibus imperatoꝛis non
aũt alioꝛũ inferioꝛũ ab eo vt hic in verſi.errarij noſtri ⁊c. ⁊ ſic ego
non intelligo iſtum text. vendicare ſibi locum in fiſcalibus omnib⸗
cauſis ita in diſtincte nec paſſiz nec recte cõſiderando pꝛobat aliud
iſte tex.niſi hoc ꝙ dixi tibi nouiter Et addo tibi aliud qð ꝓbat
ille tex. recte ponderatus ꝙ pꝛiuatur etiã iudex eo caſu offitio ſuo
vt ibi dicitur in tex.in verſi.omnia que in adminiſtratiõe poſili ⁊c.
Nam etiã offitiũ eſt emolumcntum reſpectu honoꝛis ſed cuʒ text.
velit eum ãmittere oĩa emolumenta ergo ⁊c. Item qui omne dicit
nihil excludit.l.iulianus.ᷣfj. de legat.iijel.a mandatoꝛe. C. mandati.
Et ita intelligo iſtum text, nouiter in quo articulo addo vnũ verbũ
qũo punit in iure iudex negligẽs qð poſuit Bar.in.l.j. C.qũo ⁊ qñ
iudex ⁊ Bal.in.l.ſi. S.illud.C. de tcmpo. appl. Bal. in addi. ſpe.
in titu.de execu.fen.ꝭ.iudex non facit ⁊c.⁊ Bal.in. c. ð..iudices in
titu.de pat.iur̃.fir.in vſibus feudoꝛũ ⁊ Inno. in. c. conqõe extra de
reſ.ſpol.⁊ dominꝰ Abbas in. c. finem litibus extra de dolo ⁊ contu.
⁊ in.c.pe.extra de iudi.⁊ Bal.in.l.mãcipia,.C. de ſeruis fugi.ad q̃s
in hoc me remitto ne exeamus paincipale pꝛopoſituʒ noſtrũ quod
eſt in habendo vero iuriũ ſenſu ⁊ intellecis ⁊ maxime in iſto lext.
noſtro de quo modo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Judices quos circa pꝛofligẽda errarii noſtri
compendia negligentes ac deſides fuiſſe conſti/
terit omnia que in adminiſtratione poſiti perce9
perunt emolumenta reddere compellantur ⁊c.

Dde agri. ⁊ cenſi.libro. xi.

ni. Ludo. Ro.in ſuo ſingulari ĩ ver. pecunia
Z dDo mim. el d in fi. circa illa qõez vtrum valeat ſta⸗

tutuʒ imponens penam pecuniariã ꝓ homicidio vel ne allegat inter
alia vnum tex. arguendo pꝛo opinione ſua ſciliiet in. d.l.dñi ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ ruſtici ob eoꝛũ paupertatem ⁊ inopiã ne dum non ha
bent ſed non audent optare pecuniam. Sed tu bene aduerie
P vero intellectu ⁊ nouo meo iſtius tex. ⁊ dicas ꝙ Ludo. Roma.
cum ſupoꝛtatione tanti viri pꝛout ipſe fuit decipitur in intellectu ve
ro iſtius tex.qui non dicit nec voluit dicere ꝙ ruſtici non audeant
deſiderare pecuniã ꝓut vr ſentire Ludo. Koma.nam iſte apetitꝰ
poteſt ita cadere in ruſtico ſicut in quocunq; alio ſed dicit ⁊ voluit
dicere tex.ꝙ non audeat optaꝛe ideſt eligere in ſoluendo dñno fundi
pecuniaʒ ſed ipſi ruſtici volunt ſoluere potius de eo qð naſcitur in
fundo qᷓ; pecuniam vt aperte pꝛobatur hic in verſi.id quod terrapᷣ
ſtat ⁊c.⁊ per vñs tex.iſte non pꝛobat illud quod ſentit Ludo. Ro.
ſed illud verbum optare ⁊c.vt dixi capitur pꝛo eligere in ſolutione
vt in.l.j.⁊ per totum.ff.de opt.legat.⁊ hoc modo ego intelligo illuz
tex nouiter qui hoc pꝛobat ꝙ dixi ſi ſubtiliter ponderetur in uo
addo vnum verbuʒ in eo articulo de ſtatuto imponente penam pe
cuniariaʒ pꝛo homicidio aut valeat vel ne quod poſuit Innocen.⁊
Johan. Andre.in.c.finali extra de confe.⁊ Bart. in.l. . in terna col.
ff.de pubil.iud.⁊ GBal.in.c.p.ꝭ.iniuria in titu.de pace iur̃.fiſ.in vſi
bus feudoꝛũ ⁊ Ange.in.l.ſi vacantia.C. de boniſ vac.lixxo⁊ Archi.
in.c.fi.extra ne cle.vel mo.livj⁊ in.c.duo ſunt genera.xxiij.q.iiij.
ad quos me remitto ne exeamus pꝛopoſitũ noſtrum de tex.iſto ⁊
de eius vero intellectu de quo agimus.Cuius text.verba ſunt hec.

L. Domini pꝛedioꝛum id quod terra pꝛeſtat acci
piant pecuniam non requirant quam ruſtici opta
K. ij.

re non audent niſi cõſuetudo pᷣdij hoc exigat ⁊c.

ni Bart . hic dicit
Z.domini prediorum. ni caſuz eñ
notabilẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi cõſuetudo eſt in ciuitate ꝗ quilibet
comitatinus ſoluat dño pꝛedij infeſto aliquo vnaʒ coꝛbem frumẽ
ti ꝙ tenetur ad buiuſmodi pꝛeſtationẽ frumenti cũ quo in hoc ſto
