infra eo. VUnde ſᷣm tex.oꝛiginalem poteſt dici electio eſt legata⸗
rij ⁊ ſic cõcoꝛdabit cũ dictis iuribus.tñ plus placet vt etiã intelliga
tur de herede qui omnino eſt ille qui eligit ⁊ B colligo ex iſto tex.
in ver.pꝛeſtare debet ⁊c. nam bec verba declarant pꝛecedentia. vt
ſcilʒ heres pꝛeſtet.quem ipſe elegerit cũ omnia iſta vᷣba videantur
ad ipſum referri. Tamen ſatis eſt nobis in vero tex. oꝛiginali
non eſt illud verbũ heres ſed fuit ſuperadditũ pꝛout etiam reperi
tur in multis locis ⁊ maxime in.l. iiij. S. cato. ff. de verbo. oblig. vbi

paobaui tibi ꝙ fuerunt ſuperaddita viginti quattuoꝛ verba que

non ſunt in oꝛiginali tex. pꝛout ibi alias late dixi et in gloſis noſtris
et eliam in repetitione noſtra. Et ita fuit hic in tex. additum hoc
verbum heres ⁊c. Cuius verba ſunt hec. .
L. Si quis a filio pupillo herede inſtituto cum
is in tutelam ſuam veniſſet pecuniam legauerit:
⁊a ſubſtituto herede legata repetierit impubere
filio moꝛtuo ſecundus heres legatum non debe
bit ꝙ ita verum eſſe tam Sextus q̃ᷓ; Pomponi
us putant ſi repetitio legatoꝛũ ad eum moduʒ cõ
cepta ſit veluti que a filio meo legaui queqʒ eum
daf iuſſi ſi mihi heres eſſet id heres meus ijſdẽ
diebus dato: Sed ſi ita repetita fuerint legata
que a filio meo legaui heres meus pure repetita
videbũtur legata:dumtaxat demontratione eoꝝ
facta igitur ⁊ hoc ipſum legatum de quo queri⸗
tur pꝛeſens debebitur.

Sed in tex. vero oꝛiginali dicitur et dumtaxat monſtratio
eoꝛum facta ſit ⁊c.

Z. plane.s.quod ſi reʒ emiſſeʒ.

Comuniter omnes codices trãſunmpti habent bic in tex. het
vba videlicet ſed alter me reſtituere rogauerit ⁊c.et ita intelligunt
tomuniter omnes dicentes hic ꝙ ex eo ꝙ ſupꝛa pꝛoxime dictũ eſt
de re mihi legata in duobus teſtamentis et mõ dicit ꝙ ſi alter me
rogauerit et demus duos teſtantes quoꝛuʒ alter me rogauerit ꝓ
ut dicitur in tex. de re legata reſtituenda vel danda aliquid ꝓ ea 7
ſic pꝛeſuponunt ipſi duos teſtatoꝛes et duo teſtamenta omnino:
Sed tu aduerte quia in vero tex.oꝛiginali dicitur Sed alteꝝ
me reſtituere rogauerit ⁊c.nam refert ſe ad teſtamenta non autẽ
ad teſtatoꝛes. nam vnus ſolus teſtatoꝛ erat hic qui fecit duo teſta
menta et ideo debet dicere alterum non autẽ poteſt dicere alter cũ
vt dixi non detur niſi vnicus teſtatoꝛ tantum et in hoc eſt fienda
magna vis quia ᷣm comunem litteram ſfalſam pꝛeſuponimus
duos teſtatoꝛes. Sed ſᷣm veram litteram oꝛiginalem non poſſu/
mus dare niſi vnum teſtatoꝛẽ̃ et hic eſt verioꝛ intellectus pꝛopter
verba pꝛecedentia et ſequentia vbi fit mentio ſemper de vno teſtã

te et non de duobus ꝑp qð doctoꝛes ſcribentes hic effuderunt plu

ra verba ſuperflua et male dixerunt in pluribus ob litteram co/
munem vitiatam Cuius tex. verba ſunt hce.

CQuod ſi rem emiſſem mihi legatum vſqʒ ad
pꝛetium ꝙ mihi abeſt competit ex teſtamento ac
tio ⁊ multomagis hoc dicendum eſt ſſi duobus
teſtamentis mihi eadeʒ res legata ſit ſi alter me
reſtituere rogauerit:vel ipſam rem vel aliud pꝛo
ea: aut ſi ſub condictione legaſſet dandi quid p
ea nam actenus mihi abeſſe res videtur quate/

nus ſum pꝛeſtaturus ⁊c.
Sed in tex.vero oꝛiginali dicitur.Sed alterũ me reſtituere
rogauerit vel ipſam rem vel aliud pꝛo ea. aut ſi ſub con/⸗
dictione legaſſet dandi quid pꝛo ea. nam actenus ⁊c.

Z. ſi heres generaliter. Ccomu/
codices tranſumpti habent bic in ſine hec verba foꝛmalia ⁊ hũc ꝓ
noxe deditione relinquat ⁊c. Sed tu dicas ꝙ in vero lex.oꝛigi

65

nali pandentarum floꝛentinarũ dicitur et bunc pꝛo noxe dedito re
linquat ⁊c.et melius (ſententia mea) q; illud verbũ ꝓ dedito regu
latur cum illo verbo ſeruum relinquat ⁊c. Tamen quoad ſenſus
non facio in boc magnam vim niſi vt habeas veritatem in omni /
bus pꝛout docentes alios decet qui cuncta rumari debent ꝓ ha
bẽda vera et oĩmoda m̃te iuriſcõſulti Cuius tex. verba ſunt hec.

L. Si heres generaliter ſeruum quẽ ipſe volue/
rit dare iuſſus ſciens furem dederit is qui furtũ
legatario fecerit de dolo agi poſſe ait Sed quo

niam illud verum eſt heredẽ in hoc teneri vt non

peſſimum det ad hoc tenetur vt ⁊ alium hominẽ

pꝛeſtet.x.hunc pꝛo noxe deditione relinquat ⁊c.
Szʒ in tex. vero oꝛiginali dicitur.
Et hunc pꝛo noxe dedito relinquat ⁊c.

Z. ticie textoꝛes in pꝛincipio.

Comuniter omnes codices habent hic in tex.circa mediũ hec
verba videlicet poteſt intelligi aliter qᷓ; ſi cognitum fuerit ⁊c. et ſic
habetur ꝑ omnes littera affrmatiua Sed tu dicas ꝙ in ve /
ro tex.pandectarum oꝛiginali dicitur intelligi non poteſt aliter qᷓ;
ſicognitum fueꝛit ⁊c.et ſic negatiue pꝛoferuntur et per ↄñs deno/
tant hec verba totum ↄaiuʒ eius quod habetur in comuni ſr̃a cuz
qua littera comuni omnes pertranſeunt ⁊ non bene ⁊ ſᷣm oꝛigina

lem veram lr̃am denotat hoc.ꝙ ſi quis legauit ticie ſeruos texto⸗

res ⁊ alteri legauit ſeruos vernas ſi apareant aliqui ſerui qui ſint
textoꝛes ⁊ verne etiãſſimul ſi dubitamus cui debeantur non põt B
intelligi aliter q; cognitum fuerit ⁊c. ⁊ hoc modo hec littera oꝛigi-
nalis planiſſima eſt ſed illa littera comunis falſa: eſt multum diffi
cilis ⁊ intritata vt videre ex tex. poteris.nam dicebat nec quos plo
cie vernas non legauerit poteſt intelligi ⁊c. Sed vult dicere pꝛout
modo dixi tibi cuz negatiua non ⁊ hoc modo littera planiſſima eſt
⁊ inducit ꝙ ſi duobus legantur diuerſe ſpecies ſeruoꝛuzʒ ſerui qui
participant de vtraq; ſpecie debentur pꝛout dicitur hic in tex.qui
cum iſta lr̃a negatiua planiſſimus ⁊ clariſſimus eſt alias aũt non ð
cuius tex.vero intellectu alias legendo dixi in.l.ij.in..ð.fl.de ver.
obligationibus ⁊ ideo pꝛo nunc non me extendo in hoc. Sed po
no vtriuſe q; tex. que ſunt hec. .
L. Titie textoꝛes ⁊c.meos omnes pᷣter q̃ʒ quos
hoc teſtamẽto alij legaui lego plocie vernas om/
nes meos pꝛeterq̃ᷓʒ quos alij legaui lego cum eſ/
ſent quidam ⁊ verne ijdem ⁊ textoꝛes labeo ait
quoniã nec quos ticie textoꝛes non legauerit ali
ter apparere poſſit q̃ᷓ; ſi cognitum fuerit quos eo
rum plocie legauerit nec quos plocie vernas nõ
legauerit ĩtelligi poteſt neutrius legato acceptos

eſſe eos de quibus queritur ⁊c.
Sed in tex.vero oꝛiginali dicitur.

CAliter intelligi non põt:q̃ʒ ſi cognitũ fuerit ⁊c.

Yſi ſi Ludouicus Roma.ĩ ſuo
D. ſi fi dein ſſoꝛ. ſingulari in verbo fideiuſſoꝛ
⁊c.lultimo concludit ꝙ heres fideiuſſoꝛis ſoluendo repetit a debi
toꝛe per tex.ſᷣm eum ad hoc ſingularẽ ⁊ etiam ſᷣm Dy.ibidem añ
eum in.d.l.ſi fideiuſſoꝛ: Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo in
tellectu meo ad iſtum tex. qui ſententia mea non ꝓbat hoc ſi ſub
tiliter (pꝛout decet) ⁊ recte ponderetur. nam dicitur hic ꝙ ſi fide
iuſſoꝛ legat creditoꝛi ſuo illud ꝙ ei debet non valet legatũ reſpectu
creditoꝛis ſed bene valet reſpectu debitoꝛis qui non poterit conue
niri ab herede fideiuſſoꝛis ⁊ hoc eſt vigoꝛe dicti legati facti ſoluen
di ab eo. ſed ſi legatum factum non fuiſſet. non dicitnillle tex. ꝗ ſi
hĩr̃s eius ſoluat poſſit repetere nec de hoc non diſputat᷑ ibi. Tñ
credo illud dictum in ſe verum eſſe.ſed ſatis eſt mihbi ꝙ non ꝓba
tur ex iſto textu inducendo ſubtiliter ⁊ recte pꝛout ſupꝛa induxi.
Cuius verba ſunt hec. .B
X. Si fideiuſſoꝛ creditoꝛi legaſſet quod ei de/
bet: an legatum valeret ⁊ ait creditoꝛis quidem
nihil intereſſe verum debitoꝛem ex teſtamen/
to habere actionem intereſt enim ipſius liberari

quippe conueniri a fideiufſoꝛis herede non po/
terit etcetera.

Coĩter omẽs

Z. ſi ſeruus.S. ſi ei cui. codices tran/

fumpti in hoc tex.multum ac multum variant a vero tex. oꝛigina

Dli pandectarũ flloꝛentinarum. nam in comuni littera dicitur cum

hac adiectione ſcilz cum hoc amplius aliquid leget ꝛc.
tu dicas ꝙ in vero tex.oꝛiginali dicitur.cum hoc actione hoc am li
us aliquid legetur ⁊c. que duo ſunt diuerſa omnino inter ſe vt
ſe patet ⁊ ideo tene veram litteram oꝛiginalem quã reperi ex oꝛigi
nalibus veris in regia floꝛentie ciuitate exiſtentibus ſumma cum
diligentia ⁊ cura ⁊ laboꝛe non leui meo Cuius verba ſunt hec.
CSed ſi ei cui nihil legatum eſt cum hac adiec
tione ſcilicet cum hoc amplius aliquid leget᷑ mi
nime dubitandum eſt quin id qð ita legauerit de
beatur etcetera.
Sed in tex.vero oꝛiginali dicitur.
C,Quʒ hoc actiõe hoc amplius aliquid leget ꝛc.

Z. ſi ſer icũ
Z. ſi ſeruus.s.ſticũ quem. Loler

todices tranſunmti habent hic circa mediũ aliqua verba ſatis ſu/
perq; ſatis diſſonantia ⁊ contraria cum vero tex.oꝛiginali pandec⸗

taꝝ floꝛentinarum maxime dum dicitur hic ꝙ inde abſit ratione

legis falcidie ex ſequenti teſtamento conſequitur ac.⁊ ita Bar. hic
⁊ alij poſt eum pꝛeſuponunt tex.ita ſonare dicentes due cauſe ſu
cratiue non poſſunt concurrere circa idem niſi ex altera aliquid
abſit ex ipſa re vel eius extimatiöe. Szʒ tu aduerte ꝓ vero ſen
ſu iſtius littere. nam in vero tex. oꝛiginali dicitur qð inde abſcidit
ratione legis falcidie ex ſequenti teſtamento cõſequitur ac.inter q
duo verba abſit ⁊ abſcidit longa eſt diſtantia ⁊ nibil habent coõe
quo ad eoꝛum ꝓpꝛiã ſigniſicationem. eſt verum ꝙ quo ad effectũ
iſtius caſus de quo hic non eſt multum diuerſuatis inter hec. Iñ̃
pꝛo veritate notanda ſunt iſta.vt ſcias verã mentrem iuriſconſulto
rum in hoc ⁊ in omnibus ( ꝓut decet) ⁊ maxime eos qui alios
docent ⁊ ideo teneas veruʒ tex.oꝛiginalẽ quem tibi trado noniter
Cuius verba ſunt hec.

CSticum quem a te ſtipulatus eram Licius a
te herede mihi legauit ſiquidem non ex lucrati/
ua cauſa ſtipulatio interceſſerit vtile legatuʒ eſſe

placebit ſi vero exduabus tunc magis placet inu

tile eſſe legatum qð inde abſit ratione legis fal/

cidie ex ſequenti teſtamento conſequitur ⁊c.
Sed in tex.vero oꝛiginali dicitur.

CQuod inde abſcidit: ratione legis falcidie:
ex ſequenti teſtamento conſequitur ⁊c.

„. 2. 5 . .
Z.nõ quocunʒ.S.pꝛimo. u.
aret.in.l.muleũ intereſt in.ij.col.ff.de verbo.obli.reputat iſtuz tex.

ſingularem ad hoc ꝙ res mea poteſt mihi legari quando eſt reuo
cabiliter mea etiã ſi non poſſet reuocari iure actiõis ſed ſolo offitio

iudicis. Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo meo intellectu iſtis
text.nam non eſt verum ꝙ res eſſet hic reuocanda officio iudicis

Immo iure actionis cõpetentis dño eum qui vſuceperat eo tpe
quo dñs abſcens erat cauſa reiupb. Pꝛeterea non coſiſtit le⸗/
gatum huiuſmodi niſi re effectualiter euicta⁊ ſic cum in totũ abdi
cata eſt a legatario vt in verſiꝰ deinde poſtea euintatur ⁊c. vt bit
in textu. Cuius verba ſunt hec.
Si ex bonis eius: qui rei publice cauſa abe/
rat: rem vſu acquiſiuerim: et ea anteqᷓʒ euincere
tur mihi legata eſt: Deinde poſtea euincatur rec

te ex teſtamento petã eam mihi dari opoꝛtet ⁊c.

Glo.in.l.ſi a ſubſtituto.s.finali.

In glo. parua in verbo dare ⁊c.cum.l.ſequenti Jo.de JImo.
bic ⁊ etiã dñs meus Alex.de imo.in.l.ſᷣa in.v.col.ff.ſi cer.pet.re/
putant iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ ille qui ꝓmittit tradere ali
quid in gñe tenetur ad tranſlationem dñij ſecus ſi pꝛomitit in ſpe
cie vt in.l.ſiirem tradi.ff.de verbo.obliga.cum quo ſto. quia alias
de hoc dixi in.d.l.ſi rem tradi ⁊ pono verba.glo. que ſunt bec.

Dare ideſt tradere alioquin contra. ff. de
bo.obliga.l. vbi autem in fine ⁊c.

1tretnTirne
trwutrnd ns Gnr.
Nmtüxta uü e iir ne
guitaniadin mini
Püanſthncänn Anr
WürEriiunda
GINNANiANnE
RCnochfmiiiitalnretn.
Nlgteſenrdniarennetr
Ntlufftirtr .
ſiemmnnuir aet
Elnt inifenn
iinis ulnir

— — — — — —

— — — — — - — - ——

õõ
gunnſucn
Anmngnlemnn nd)
„Aſſe gn . eo ſin
elin
taram Nidtk
lle —– ceigin,
ciriit⸗

ilbe .
Oſigin
arnitnnii „N
nmnnunſngen
rgiute
nn . naniiink ue,
n Bannane
1 mnr 1 Vnacn vene,

un i nunſiii fi⸗

titi an ariir rin

trmngautſini
— nten
m tilam iſinin
nn N nn i

Snnkeinube
(Süem genrſchien unp ͤ
brtenlegi igiln mgen
uaſi ſylmwinmnafime n
Aurir impunpnennogin:

Ac lum oilaiſt miarllin

Aaorrilmervenſegtant.
Anin mnaihun
¶ mce bſati: mine ligs ilitn
aſenemiickamemnd taſegiunt.

7 . ,
J.no noonnoz cuna
gralmtieittitiirſveti hun ſtj
immaihn/ ummimien lnj
mum wai iunnſt nnin tinti hfil
num , minmmnonlliin
mnNNAtMubl

=
=
= ,S6=
S
—

4

1 Omnis ille qui
Z.ſi ſeruus.s.primo. mni ſle e 8
itate tenetur omnibus creditoꝛibus ⁊ legatarijs ſiue inſte ſi
derenime⸗ obtineat in petitione bereditatis tex. eſt in. d.l.ſi ſeruus
plurium quem tex. ad hoc pꝛopoſitum dirxit hic Bal. poſt Dy. foꝛe
ad boc ſingularem. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellee
t iſtius tex. nam dico ego ꝙ non pꝛobat hoc aliquo modo. Sed
hic dubitatur de eo qui heres erat ⁊ perdidit in eo iudicio an ipſe
adbuc teneatur vt bic in vetſiꝰ cõtra heredẽ ꝓnunciauit non agen
tem cauſaz vel luſorie agentẽ ⁊c.⁊ in verſi? iniuria ei facta non no
tebit legatarijs ꝛc. Eſt verũ poſtea in fine in verſiẽ Si tamen
ſecundum ſubſtitutũ pꝛonunciet ⁊c. loquitur de obtinente contra
beredem an ipſe teneatur creditoꝛibus ⁊ legatarijs ⁊ dicitur ꝙ ſie
ſed pꝛeſuponitur obtinuiſſe in totum non aũt pꝛo parte. Itaq; iſte
tex. de obtinente pꝛo parte nihil dicit ſi bene conſideretur maxime
in pꝛincipio ⁊ infine quem textuzʒ hoc modo ego nouiter intelligo.
Cuius verba ſunt her.
CSi bereditatis iudex contra heredem ꝓnun

ciauerit: non agentẽ cauſam: vel luſoꝛie agentẽ:
nihil hoc nocebit legatarijs: Quid ergo ſi per
iniuriam fuerit pꝛonunciatum:non tamen pꝛouo

cauerit: iniuria ei facta non nocebit legatarijs:

yt ⁊ Sabinus ſignificat. Si tamen ſecundum
ſubſtitutum pꝛonũciet: an ille legatarijs teneat᷑:
videamus: et cum ius facit hec pꝓnunciatio ⁊c.

L. Si fundux. S. ſi Titius. Jode

Imo.
in. l. in teſtamento.ff. de cond. æ demon. ⁊ etiam dñs meus Alex.
de imo. ibi in apoſtillis ſuis ad Bar. reputant iſtũ tex. ſingulareʒ
ad hoc ꝙ licet diſpoſitio deſiciat ſub modo ꝑp caſum. tamẽ non ðᷣ
ſicit relict ſub illo modo vt ibi per eos. Sed tu dicas ꝙ non
deficit ex alia ratione condictio hic per caſum Immo iam queſitũ
erat dominium ſtici ſerui ipſi titio poſt moꝛtem teſtantis licet titi
ns ignoꝛaret ſibi ſticum fuiſſe legatũ vt in.l.cuz pater.S.ſurdo.ff.

de legatis o ⁊ ideo non eſt mirũ ſi non deficit legatum vt hic dici
tur Cuius verba ſunt hec.

§. Si titius: cui ſticus legatus erat anteqᷓʒ ſciret
ad ſe legatum pertinere deceſſerit: ⁊ eundem ſe
io reliquerit: ⁊ heres titij legatum non repudi

guerit: ſticum ſeius vendicabit æc.

L. ſi ſundum per fideico mmiſ
ſum.. finali. Bar. bic v etiᷓ Bar in I. pꝛima

5. ſubſtituere ⁊ ibi etiam dñs meus
Alex. de imo.in. i col. fl. de vulga. ⁊ pupil. dicunt iſtum eſſe caſum
valde ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ põt relinqui per fideicom
miſſum a ſuccedentibus ab inteſtato pupillo quod fideicõmiſſum
expirat adueniente pubertate vt hic dicitur in tex. ⁊ ; licet alias fi/
lius non poſſit grauari per fideicõmifſuz in legitima ſua per.l.qm̃
in pꝛioꝛibus cum ibi nõ. C. de inofi teſtam. æ in.l. cuʒ patronus. ff.
de lega. vo. tamen ſuccedens ab inteſtato ipſi filio ſi cõtingat filium
decedere impuberẽ poteſt grauari vt hic dicitur in tex.cuz.l.ſequẽ
li. ꝛ idez voluit etiam idem dñs meue Alex.de Imo in. lccenturio
in. xxxxvij.col.f de vulga.⁊ pupil.vbi hoc declarat multũ ſingula
riter p alium tex. ſingulareʒ iuncta glo.in.l.qui duos eo.titꝰ ⁊ idẽ
voluit eti idem dñs mens Alex. in.l. coheredi..cũ filie.in ſa col.
f eo. tito vbi ſemper facit iſtũ tex. ſingularẽ ad quẽ me remitto et
reqeo ad tex. de quo agimus quem etiã ſingłeʒs dixit Ao. de imo.
7. D. meus Alex. de imo. in vlti.col.in.l.in rõe..queſitum.ff.ad.l.
fal. ?. D. meus Alex. de imo.i.l.pꝛima.ð.ſi coheredes ĩ vlti.col.eo.
tite in fine ad hoc ꝙ ſi poꝛtio non grauata accedat grauate fit cõtri
butio yt ibi per eos ad quos me remitto ⁊ redeo ad iſtum text. ⁊
tum eis ſto ſimpliciter quia textus clarus eſt ⁊ non eget aliqua no
us mea interpꝛetatione niſi addo etiã notata per Bar. in.l.ſi ti/
lio ·.ſicuti. f. ð lega. d. Sed non poteſt relinqui a pꝛeteritis vt in
l. ka cum ibi nö. per Bar. ff de lega.iije ad quos me remito ⁊ re/
deo ad tex.de q agimus vna cuz.l.ſequenti. Cuius verba ſunt hec:

¶ Sicuti conceditur vnicuiqʒ ab eo ad quẽ legi
tima eius hereditas peruentura eſt fideicommiſ
ſum dare: ita ⁊ ab eo ad quem impuberis filij le
gitima hereditas velbonoꝛum poſſeſſio peruen/

tura eſt: fidecõmiſſa recte dabuntur.l. quod fi/
deicõmiſſum eatenus quatenus impubes dece/

dat valebit: ceterum ſi pubes factus deceſſerit
euaneſcit fidecommiſſum ⁊c.

LTCTomuniter omnes co
—– * 0 ne ſi tu m. § ſi * dices tranſumpti habẽt
in iſto tex. bec verba foꝛmalia videlicet cauſa eius tempoꝛis q; lis
conteſtabitur ⁊c.⁊ ſic denotat tempus futurũ. Sed tu dicas
in tex. vero oꝛiginali pandectarum floꝛentinarũ que olim piſane
fuerunt aliter dicitur ⁊ penitus diuerſo modo videlicet cauſa eius
lempoꝛis quo lis conteſtabatur ⁊c. ⁊ ſic de pꝛeterito ⁊ hec littera
eſt verioꝛ que pꝛobatur ex pꝛecedentibus verbis in verſis cum ho
mo ex teſtamento petitus eſt Tc.que verba ſonant etiã in pꝛeterri⸗
tum tempus ⁊ ideo verioꝛ eſt littera oꝛiginalis in eo verbo conte/
ſtabatur ⁊c.quã habui ex pandectis in regia cinitate floꝛentie exi/
ſtentibus magna cum diligentia licet in hoc verbo non faciam ma⸗
gnam vim quo ad ſenſuʒ littere niſi vt habeamus veritatem in om
ni verbo pꝛout conuenit docentes alios Cuius tenoꝛ talis eſt.

CQLum homo ex teſtamento petitus eſt: cauſa
eius tempoꝛis quo lis conteſtabitur: repꝛeſenta
ri debet actoꝛi. Et ſicut partus ancillarum et
fructus fundoꝛũ interim percepti in hoc iudiciũ
deducuntur: Itaqʒ qð ſeruo legatoꝛum: vel he
reditatis nomine interim obuenerit pꝛeſtandum
eſt petitoꝛi etcetera.
Sed in tex.vero oꝛiginali dicitur.
Cauſa eius tempoꝛis quolis conteſtabatur.

Z. ſi quando.s.heres. Doctoꝛes hic

etiã Illu. D.
Franc.areti.in.l.ſi ſeruus in pꝛinin vlti.col.cc. finem. f. ð verbo.
obligationibus reputant iſtum tex.ſingularem ad hoc ꝙ licet ałs
facultas eligendi vnam ex rebus in gñe vel alternatiue debitis nõ
tranſeat ad alium nec etiã poteſt cedi vt in.d.l.ſeruus cum ibi ple⸗
ne notatis. Tñ facultas ſoluendi vnum ꝓ alio vt eſt in caſu.l. mi /
les. .x.ff. de re iudi. bene trãſit ad ſingularẽ ſucceſſ oreʒ ⁊ eſt ceſũ
bilis per iſtum terx Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo ĩtellectu
iſtius tex.nam ĩmo loquitur in facultate eligendi vnum ex alterna
tiue debitis vt hic in verſiꝰ mihi fundũ aut centum daret æc. que
verba ſonant expꝛeſſe in alternatiuã ⁊ heres vendidit fundum ti/
tio qui titius poteſt offerre centũ legatario ſi vult fundum ⁊ ſic fa
cultas eligendi tranſit in ſingularez ſucceſſoꝛc ⁊ poteſt cedi p iſtus
tex.ſi bene conſideretur. Sed ratio eſt quia iſta alternatiua hic vᷣ
centum reſpiciebat verum valoꝛez fundi ⁊ ſic non inducebatur ve
re alternatiua. ſed vnum ⁊ idem inſpecto valoꝛe vt colligitur ex fi
ne iſtius tex. Unde iſte alternatiue non iudicãtur diuerſe. ſed
eedem res.⁊ ideo hoc ius competit ſingulari ſucceſſoꝛi ⁊ poteſt ẽt
ei cedi. ſed non eſt ex eo ꝙ vnum ſolueretur ꝓ alio pꝛout dicunt
doctoꝛes hic.qui deſtruunt iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

CHeres cuius fideicõmiſſum erat vt mihi fun/

dum: aut centum daret:fundum titio vendidit:
cum electio ei relinquitur vtrum malit dandi: vt
tamen alteꝝ ſolidum pꝛeſtet: pꝛetoꝛis officio cõ
uenire exiſtimo:vt ſi pecuniaʒ titius offerat inbi
beat fundi perſecutionem. Ita eniʒ eadem cau/
ſa conſtitueretur que futura eſſet: Si alienatus
non eſſet fundus. Quando etiam aduerſus ip/
ſum heredem officium pꝛetoꝛis ſiue creditoꝛi ta
le eſſe deberet etcetera.

Z.huiuſmodi.s. quibus. Commi

ter om̃s
codices tranſumpti habent hec verba foꝛmaliavʒ titio ⁊ memo ſin
gulos ſeruos do lego conſtat eos non concurſuros ⁊c. ſuper quo
tex. Bar. ⁊ comuniter doctoꝛes hic omnes laboꝛarunt ⁊ iudicio
meo fruſtra dicentes ꝙ coniunctio verbalis non inducit ius accre/
ſcendi in rebus pꝛoꝛſus diuerſis ꝛc. Sed tu dicas q in tex. ve
ro oꝛiginali pandectaꝛũ floꝛentinarum que olim piſane fuerunt ha
betr alia litteratura penitus diuerſa ab iſta ⁊ nihil cõe habet ⁊ bic
eſt maximus erroꝛ omnium doetorũ hic ⁊ alibi de iſto tex. cõme
moꝛantium. ⁊ ideo aduerte ad oꝛiginalem litteraʒ veram per me

„

inuentaz ſumma cum diligentia ⁊ laboꝛe non leui ex qua colligitut
ratio aperte quare iſti non cõcurrũt non dico ego quia non babes:

locum inter eos ius accreſcendi quia de iure accreſcendi non dubi

tatur hic. Sed queritur hic an concurrant in eadem re vel vnus
pꝛeferatur alteri ⁊ ideo dicitur in vero tex.oꝛiginali pandectarum
ticio ſeruum do lego meuio ſingulos ſeruos do lego conſtat eos
non concurſuros ⁊c. MNam iſti ſunt omnino diſiuncti vt patet ex
diuerſis oꝛationibus in quibus poſiti ſunt. Unde iſte tex.verus ni
hil habet comune cum litteratura que comuniter babetur ſuper
qua doctoꝛes fruſtratoꝛie loquuti ſunt ⁊ inaniter qð non feciſſent
ſi verum tex. oꝛiginalẽ habuiſſent put ego habere volui. Ex
quo nouo tex. dico ego pꝛobari hoc ꝙ particularis pꝛouiſio facta
pꝛeiudicat gnerali pꝛouiſioni ⁊ non damus concurſum inter perſo
nas oneratas nec hic fit mentio de iure accreſcendi aliquo pacto ꝓ
ut dicebant omnes ſcribentes hic ⁊ male.nam aliud eſt cõcurrere
cum aliquo ⁊ aliud eſt ꝙ inter eum ⁊ me accreſcat aliquid in de
fectum vnius ex nobis. Nam in tex.iſto vterq; extat.ſ.titius et
meuius pꝛout ſonat iſte textus oꝛiginalis verus. Cuius textus
verba ſunt hec. Et pꝛimo ponam verba comunis litterature.

CQuibus ita legatum fuerit titio ⁊ meuio ſingu
los ſeruos lego: Conſtat eos non concurſuros
in eundeʒ ſeruum ſicuti cum ita legatur titio ſer/

uum ſticũ do lego meuio alterũ ſeruũ do lego⁊c.
Sed littera oꝛiginalis vera dicit.
CTZitio ſeruuʒ do lego meuio ſingulos ſeruos

do lego etcetera.

Glo in.l.huinſmodi in princi.

Ange . hic ⁊ etiam dñs meus Alex.de Imo.in vlti. colu. ⁊ ẽt
idẽ.D.meus Alex.de Imo.i.l.ſi pupilus.ff.reʒ pupil.ſal.foꝛe ĩ apo
ſtillis ſuis ad Bar.ibi in.ij.col.reputant iſtam glo.ſingu.ad hoc ꝓ
poſitum ꝙ non ſolũ in pꝛetoꝛijs ſtipulationibus ſed etiã in cõuen/⸗
tionalibus queritur vtilis actio ꝑx notarium publicum ſine ceſſiõe
cum quibus non ſto ſimpliciter quia glo.iſta clara non eſt ⁊ eget
noua mea interpꝛetatione. Mam glo. dicit ꝙ heres ſtipulãdo non
poteſt alteri querere actionez ſed cedet ei. Sed de notario glo iſta
non facit mentioneʒ aliquã. vnde non dicit glo.hoc ad ꝙ allcgatur
nec etiã glo. habuit hanc conſiderationem niſi dicamus ꝙ ex quo
glo.vult ꝙ pꝛiuatus alteri ſtipulando non querit aliquã actionem.
Sed opus eſt vt cedat aliud eſt in ꝑſona publica.ſed glo.non di
cit tamen aliquid de perſona publica pꝛout videre potes ex ea.
Cuius verba ſunt hec.

Legatum ꝙ titio relinquitur ⁊c. in verſi.Iteʒ
non videtur valere quia alteri ſtipulari ⁊c.vt in/

fra de verbo. obliga.l.ſtipulatio.S.alteri. Nñ.

ſecundum hoc ꝙ debet ſoluere meuio vel ei ca/
nere quia hec fuit voluntas teſtatoꝛis argumen/
tũ infra ad trebe.l.cogi circa pꝛinci.⁊ argumen/
tũ eadẽ.l.ꝓximo.Nñ.vel dic cauetur heredi ſic
vt valeat puta recipienti nomine meuij ⁊ ſic ce/
det meuio ⁊c.

Z. huiuſmodi.s.ſi ita cui ĩ uer.
cuz tunc teſtamentũ fiebat ⁊c.

Bal. in.l.pecunie.C. de ſol.⁊ Jo.de Amo.in.l.i.ff.de condic.
inſti. ⁊ etiam. D. meus Alex. de Imo. hic reputant omnes iſtum
tex.ſingularem ad hot ꝙ licet alias condictio impoſſibilis quã te/
ſtatoꝛ putauit eſſe poſſibilez vitiet diſpoſitionem vt eſt caſus ſimili
ter ſingularis in.l.ſeruo manumiſſo.ff.de condi.indebiti. Tñ hoc
fallit niſi talis condictio impoſſibilis poſſit impleri per equipolẽs
quia non vitiat diſpoſitionem vt hit. Sed tu p aduerte ꝓ ve
ro intellectu.d.l.ſeruo manumiſſo.nam iudicio meo non eſt ratio
credulitatis diſponentis que ibi vitiet diſpoſitionez. nec adbuc illa
condictio erat impleta hot eſt ille ſeruus nondũ erat conſequtus
libertatẽ ⁊ certe etiãẽ ibi ſuffeciſſet implere cõdictionem per equipo
lens. Ded vnum erat ibi ꝑꝑ qð condictio illa aliter verificata q; p
viam teſtamenti put mandaut diſponens vitiat diſpoſitionẽ quia
ex quo ſeruus ille pʒonuntiatus fuit ingenuus a iudice ſine her̃de
⁊ ſic non poterat eſſe ius patronatus apud heredem qð ius conſi/
derauit ibi teſtatoꝛ qð cum non detur vitiatur diſpoſitio ⁊ repetit
fideicõmiſſum relictũ ſub illa condictjone ſi peruenerit ad libera

tem ex teſtamento. Sed hic eſt ſecus quia idem reſulta
vt eſt caſus hic.Cuius verba ſunt hec. teflectus

CSi ita cui legatum eſſet ſi tabulas cirographi
mei heredi vendiderit heres meus ei.x.dato hu

iuſmodi condictio hanc vim habet ⁊c.
Uerba autem.d.l.ſeruo ſunt hec.

L. Seruo manumiſſo ei fideicõmiſſum ita reli/
quit: ſi ad libertatem ex teſtamento peruenerit:
⁊ poſt acceptam ſine iudice pecuniam ingenuus
pꝛonunciatus eſt: indebiti fideicommiſſi repe/
titio erit etcetera.

Z. heredi poſtumo. Comunie o⸗
habent hic iſta verba foꝛmalia vʒ heredi poſtumo fideicõmiſſum
dari poteſt ĩcc. Sed tu dicas ꝙ in tex. vero oꝛiginali pandecta
rum floꝛentinarũ que olim piſane fuerunt dr aliter ⁊ penitus dij
uerſimede vʒ a fratris poſtumo ⁊c. ex quo infero in duobus
difſert vera iſta littera a comuni litteratura falſa. Mam ſecun/
dum comunezʒ litterã dr̃ ꝙ actiue poteſt dari fideicõmiſſuʒ poſtu⸗
mo pꝛout vides ⁊ ita dicũt omnes ſcribentes hic ⁊ maxime Bar.
⁊ alij poſt euʒ pꝛobari hic ꝙ poteſt relinqui poſtumo capiendo vt
ei poſſit ad eius cõmodum legari.⁊ idem reaſumpſit Bar.⁊ etiq
comuniter alij ĩn.l.gallus.S. ille caſus in quinta ſua oppo.ff de
lib. ⁊ poſtu.vbi exclamant de iſto tex.ꝙ poſtumus põt inſtitui ſen
ei relinqui feu ei legari. Segd ſm veram litterã dicit paſſiue
⁊ ſic dicit totũ contrariũ vʒ ꝙ ab eo poteſt dari fideicõmiſſuʒ ⁊ ſi
poteſt grauari ipſe vt alteri det non aũt vt alius det ei.⁊ hic vxł vi/
des eſt maximus erroꝛ. naʒ doctoꝛes multa ſuperflua ⁊ male dixe
runt in dicto.ꝭ.ille caſus ꝑꝑ iſtum tex.quẽ mendoſum valde ha⸗
buerunt vt vides ⁊ nihil comune habentẽ cuz oꝛiginali. Se/
cundo in iſto tex.vero dr de poſtumo ff̃is ⁊ ſic de poſtumo alieno
in quo maioꝛ eſt dubitatio. Sed in comun littera poteſt intelligi
de poſtumo noſtro.ſed oꝛiginalis littera ſine dubio eſt verioꝛ que
ꝓbatur etiã in fine littere in verſiꝰ alienos qͥʒ poſtumos legitimos
nobis heredes fieri ⁊c.nam vult arguere ꝙ confirmatione dicto
ruʒz in pꝛin:Sed non eſſet bona argumentatio de alieno ad nrum
poſtumũ nec etiã eſſet bonũ arguere de actiua liberalitate ad paſſi
nam grauationez ſeu grauamen. ⁊ ita ego nouiter declaro tibi iſtũ
tex.ꝙ a poſtumo alieno poteſt relinqui fideicõmiſſum non aũt di /
co ꝙ ei poſſit legari per iſtum caſuʒ quem curaui habere ſumma
cum diligentia ab excelſo floꝛentino dñio ab oꝛiginalibus pãdectis
apud eos exiſtentibus. Cuius tex.comunis verba ſunt hec.

L. heredi poſtumo fideicõmiſſum dari poteſt:
ſola enim voluntas ſeruatur in fideicõmiſſis et
obtinuit galli ſententia alienos quoqʒ; poſtumos

legitimos nobis heredes fieri ⁊c.
Sed in tex. vero oiginali dicitur.
L:a fratris poſtumo fideicõmiſſuʒ dari pot ⁊c.

Z. huinſmodi.s.ſi ita cni. Se
miſit reddere cirographũ cancelatũ debitoꝛi ſuo qui ſibi ſoluerat
demum anteq; reſtitueret. deperdituz eſt dubium eſt q remedio
ſuccurrenduʒ ſit ei in quo dicas ꝙ creditoꝛ debet confiteri talitet
ꝙ poſſit aparere ſe non habere inſtrumentum vel cirographuʒ ali
quod ⁊ dicere debet ꝙ ſi appareret vnq; ex nunc illud cancellat et
vult haberi illud pꝛo cancellato tex.eſt in.d.l.huiuſmodi · . ſiita
cui. ff de leg.b. Quezʒtex. ad hoc vnicũ ⁊ notabilem dirit eſſe
⁊ ſic facit eum ſingularem Bal.in.l.pecunie poſt docto.ibi.C. de
ſolu. Szʒ tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius ire
que iudicio meo non bene ꝓbat hoc nam hic legatũ fuit factũ cui
dam. ſi redderet cirographũ heredi teſtatoꝛis.⁊ dubitatur hic de
virtute iſtius condictionis ⁊ dr̃ ꝙ debet liberare heredẽ.⁊ ſubdit
tex.etiã ꝙ ſi cxographũ extat non intelligitur ſatiſfeciſſe ↄdictioni
niſi liberet heredem ꝑ acceptilationem. ſi vero cirographũ ſiue ta
bule non reperiantur ⁊ iſte eſt caſus noſter ⁊ tunc dr hic in text. ſi
beredeʒz liberabit ⁊c.⁊ ſic iſte tex.ſolum requirit liberationes.non
autem hic dr ꝙ heres vtatur vel vti debeat illis verbis ꝙ ſi quod
inſtrumentuz vnq;ᷓ appareret ex nunc cancellat ⁊ ꝓ cancellato vult
haberi ⁊c.⁊ ſic iſte tex. ſi bene ⁊ ſubtilitur ponderetur boc non
bat. de quo tex. etiã ſupꝛa dixi in pꝛecedentibus capitulis. ⁊ ideo
non repeto nunc nec etiam pono verba eius cum ea ibi poſuerim
paout idem videre potes.

uentubiin nnaum
Eaäkkammmiunns
tdintmaln fun
veuſtmiimammruns
Nuſihttntnimium
enienenen
uyfthimmmaur
Gigtripſrtnmirri a
Mumns ei
(Cikgirtungen ur ir
triier ünanarutn
Altttinſcignmten
neuifntinsrn
Crtänfäütimin
—
gtaelnkuniger

ſütne iant

UGntne
Ainiönhe

4
N

44ð

”õ

—— – – — —

Murn itgnt nini
arstudtuianu
em n aich milnnn u lni
memrm ſmuma utg in inti
p Mmwaim , in Miniſinmm
pettn im aigzgun anlihbtri
m nim bemnl ſvmniv ivth nanituſil
MGEENNS. Cskr Ne Nf
Lrä tmo feicniſinm duioet
cu ain wolmus ſenumn in ichniſet
chami gliſautni insag ſtnn
ros obislus ilii
—

Litme in tiiniſen hit⸗

Zbritnodistinci

ichriſooguiſſ
atanhmmainudiin
Tasſuunna numnnuin
mtirnin nmn tiiih,,

4
rnn igemtnoͦgmmkl ee
mdergin gn⸗

Z.ſi ſeruum.s.qui margaritaʒ.
Comuniter bic habetur in tex. qui margaritam ⁊c.⁊ ſi ic in ſe
minino geneſe. Sed in oꝛiginalibus.ffoꝝ.pandectis dr qui mar
garita Tc. ſic eſt in plurali numero in accuſatiuo. vnde declinat
boe margaritum. ⁊ ita dicitur in tex. ⁊ ex boc apparet ꝙ duz etiã
in eodemmet ter. ſubditur margaritam quã vc, debet dicere mar
arita que ꝛc. pꝛout br̃ in dictis oꝛiginalibus. Quo vero ad
verum intellectu iſtius tex. Tu habes ꝙ impſonalitas in ver
bis obligatiuis maxime ex parte illius qui ꝓmittit aliquid viti/
at actü vt in in aũt. ſi quando cum ibi nõ. per Bar. Bal. oms
C. de conſt pecu.? in.l.fi.fl.ſi cer. pet.⁊ in.l.ſtipulatio iſta..ſi quis
ica. Fde verbo. obliga. ⁊ in.l.illa..p. eo. titꝰ iñ hoc non pꝛocedit
in vltimis voluntatibus quia in eis intelligitur ſemp grauatus he
res etiã ſi diſponens imperſonaliter loquatur tex.eſt ſingularis in
dicta.l.ſi ſeruus. . qui margaritã in ver. veruz eque intelligenduz
beredes c. Quem tex. ad hoc Bal. hic dixit eſſe vnicũ ⁊ etias
Bal.in dicta aiſt. ſi quãdo in pꝛima qõe in ᷣa colu.in pꝛinꝰ ⁊ dñs
meus Alex. in. d.l. fi. vbi exclamat de iſto tex. ⁊ etiã. D. meus in.l.
ſtipulatio iſta.. ſi quis its in. i. col. in fi. ff. de ver. obliga. ⁊ Bal. in
hot.5/qui margaritaʒ qui omnes magmfaciunt iſtũ tex.ad hoc p
poſitũ vt videre potes. ⁊ etiã. D. meus Alex. de Imo.i.c.l. fi. e la
beo in pꝛima col. ff.ſi cer. pet. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ no/
uo intellectu meo iſtius tex. nam hic non erat omnimoda imperſo
nalitas ſed titius creditoꝛ teſtatoꝛis noiĩatim fuit rogatus vt ven
deret margaritã ſibi pignoꝛataz ⁊ vt accepto eo ꝙ ſibi debebatur
reſiduum pecuniarũ reſtitueret filie teſtantis vnde licet de herede
ſuo nullã fecerit hic mentionem. tamen ſatis fecit grauando ⁊ no
minando creditoꝛẽ vt hic in verſiꝰ te titi rogo vt vedas ꝛc. Et
ſimiliter dico dum in eo. tex. in ſine dr̃ in alio exemplo hic poſito vt
acceptis centum titins manumitteret ſeruum ⁊c. nec dixitteſtatoꝛ
quo ille deberet accipere centum ⁊ tamen valet diſpoſitio ⁊ n
telligitur grauetus beres ⁊c. nam non facit iſte tex. ad pꝛopoſitum
nam boc ideo hic eſt quia illa diſpoſitio fuit facta in eo teſtamen /
to in ᷣ ipſe beres ve ſcriptus erat vt hic in verſienã ⁊ cum in teſta
mento ita ſcribatur ꝛc. pp que omnia ſimul iuncta vʒ ipſa nomina
tione grauati ⁊ ſcriptura teſtamentaꝛia continente heredem in cete
rio bonis inſtitutus inducitur validitas illius diſpoſitionis nec hbie
interuenit mera imperſonalitas de qua loquitur tex. in dicta aũt.
ſi quando vbi nullus penitus nominatus erat ſed dabr̃ omnim
da impſonalitas ⁊ hec eſt vera ratio iſtius tex. in dicto..qui mar
garitam quem ego nouiter intelligo . Cuius verba ſunt bec.
Qui margaritam titio pignoꝛi dederat filiuʒ
heredem inſtituit ⁊ filiam exeredauit deinde ita
cauit te titi rogo fideiqʒ tue comitto vt margari
tam quam tibi pignoꝛi dedi vendas ⁊ deducto
omni debitotuo ꝙ aplius erit id omne filie mee
reſtituas ex ea ſcriptura filiam a fratre fideicõ/
miſſum petere poſſe vt is actiones ſuas aduer/
ſus debitoꝛẽ cedat. Poc eniʒ caſu euʒ qui debi/
toꝛ fuiſſet debitoꝛem intelligendum eius ſcilicet

ꝙ pꝛetium pignoꝛis ſummam debiti excedat.

Z. Si ſundum.S. hiis uerbis.

Ouando teſtatoꝛ ponit coniunctam ⁊ diſiunctã inter pſonas.
diſinncta non capitur pꝛo coniuncta ⁊ operatur ius non decreſcen
di tex.eſt in dicta.l.ſi funduz ſub ↄdictione.5. bijs verbis.quẽ tex.
dixit ibi Bal. ad hoc pꝛopoſitũ ſe neſcire alibi ⁊ ſic facit eum ſingu
larem ⁊ ideʒ voluit Ludouicus roma. etiã in ſuo ſingulari incipi.
Habes in.l.cum quidam ac. poſito inter vttimas voluntates vbi
extollit iſtum tex. licet de Bal. mentionem non faciat a quo habu
it fere omnia illa ſingularia ſua ⁊ eum vt plurimũ tacet. Sed
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo intellectu iſtius tex. nam dico ꝙ
llla dictio ve non ſtat bic p diſiuncta in omnibus ſed ſolũ diſiun
git in caſu qͥ vna perſona ex coniunctis decederet altera ſuperſtite
alias autem non eſt inconſideratiõe nec diſiungit pſonas niſi in ca
ſu deficientie vt diri. Uel ⁊ bo ⁊ melius dico pꝛo alio vero in
tellectu iſtius tex. ꝙ illa dictio ve non ſtat hic in vi diſiuncte aliquo
modo ſed in vi coniuncte ⁊ ꝓ teſt vel pꝛo et exponitur quaſi di/
tat ⁊ vere dicit lego titio ⁊ lutio fundũ ⁊ alicui eoꝛum ſcilicet in ca
ſu quo vnus deficeret ⁊ ſicilla dictio ve exponit pro ⁊. pꝛo ut etiã
inſti. de vſuca. in pꝛinꝰ ⁊ in. .fi inſti.de ſeruitu. ⁊ in.l.i. in pꝛinciꝰ
