Aenſe negotium ex cauſa fideicom.cum in/
demnitate heredũ per cautionẽ ſuſceptuʒ empti
oni ſimile videtur ⁊ ideo non erit querenduʒ am
plius in ere alieno ſit qᷓᷓ in queſtu ⁊c.

Glo. in. l. cum pater.S. menio.

Bal.l.cum viruz. C. de fideicõ.dicit iſtam glo. foꝛe ſingularẽ
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ contra curatoꝛẽ hereditatis iacentis agi poteſt
ex donatione cauſa moꝛtis. vt ibi per eum cuʒ quo ſto ſimpliciter
quia iſta glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea linterpꝛetatione
niſi ꝙ pono verba eius. Que ſunt hec.

Donabit ⁊c. in verſi. Item non audeo dicere
ꝙ ſolutio per mandatũ poſt moꝛtem finiri de/
bet: quia tunc non finiretur moꝛte vt ſupꝛa man
datũ.l.ſi vero non remunerandi..fi.hic ergo
inter viuos fuit conceptuʒ.Sed quantũ ad effec
tum poſt moꝛtem concipitur: quia tunc demum
firmatur donatio ⁊c.

LZ. cum pater.s.euictis. Bar be

tex.eſſe ſingularem ſᷣm omnes ad hoc pꝛopoſitũ videlicet in ple

gato vni facta non debetur euictio ſecus aũt ſi fiat pluribus ꝑ iſtũ
tex. in verſi ſi tamen inter filios diuiſionem fecit arbiter ⁊c. cum
quo in hoc ſimpliciter ſto quia tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua no
ua meg interpꝛetatione niſi ꝙ addo nõ.in.l.ſi domus.ꝭ.de euictio
ne. ff. de lega. p. ⁊ in.l. ſi a ſubſtituto.S.. eo.tite ⁊ ibi alias legendo
dixi ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero. Sed ad ibi dicta me remit
to ⁊ redeo ad tex.de quo modo agimus. in quo tamẽ non obmit
to vnum ꝓꝙ non eſt verum ꝓꝙ iſte tex.faciat differentiam virũ euin
catur res pꝛelegata vni vel pluribus. Sed ſolum tex. iſte conſide
rat an res pᷣlegata vni poſſit coniecturari vt fuerit data pꝛo parte
vel parte partis vni ex heredibus.nazʒ ꝓ inducenda equalitate in
ter eos deberet reſartiri illi a quo eſt euicta alias autem non.⁊ B
pꝛobat mihi iſte tex. Cuius verba ſunt hec.

Euictis pꝛedijs:que pater:qui ſe dominũ eſſe
crediderat verbis fideicommiſſi filio reliquit:
nulla cum fratribus et coherebibus actio erit:
Si tamen inter filios diuiſionem fecit: arbiter
cõiectura voluntatis non patietur euʒ partes co
herebibus pꝛelegatas reſtituere:niſi parati et ip
ſi fuerint patris iudicium fratri conſeruare ⁊c.

L. moꝛtuo.s.ſi teſtatoꝛ. udoui
⁊ etia dñs meus Alex.de Jmo.in.l.ſtipulatiões non diuiduntur
in. xiiij.col.ff.de verbo.obliga allegant iſtum tex. pꝛo ſingulari ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias obligatio factoꝛum ſit indiuidua inter
heredes vt.l.iiij.S.cato cum ibi plene nõ. ⁊ in dicta.l.ſNtipulationes
non diuiduntur ⁊.l.heredes..an ea cum.ꝭ.ſequenti ⁊ ſequẽti.ff.
fami.heꝛciſ. Tamen obligatio operis edificandi eſt diuidua inter
heredes quando ad illud opus ſunt aſtricti ratione poꝛtionis repu
diate ꝑ alium coheredem ac legatis onerate ⁊ acreſcentis ipſis he

redibus licet ipſe dñs meus dubitet de hoc ⁊ teneat cõtrariũ pꝛo

ut ibi alias legendo dixi in dicto..cato in repeti.mea ad illuz tex.
per me ex oꝛiginalibus pandectis habitũ ⁊ diſtantem a comuni lit
teratura bene in viginti quateuoꝛ verbis pꝛout ibi latius dixi ⁊ in
geminato apparatu meo ⁊ in repeti.mea ad illuz tex.⁊ ad ibi dicta
eremitto ⁊ ideo ꝓ nunc non me extendo niſi ꝙ ꝓ intellectu iſtius
tex.nũcdico ꝙ illa tria exẽpla de quibus hic in tex.fuerũt oĩo alter
natiua poſita a teſtatoꝛe in teſtamento ſuo ⁊ per ↄñs electio erat
heredum vnde pꝛo parte que ſibi accreſcit tenentur. Uel o
dico poſito ꝗꝙ tex.loqueretur alternatiue non autem fuiſſent verba
teſtatoꝛis ꝙ opus hic non pꝛeſtaretur pꝛo parte ſed in totum nam
anteqᷓ; pars illa accreſcat alteri coheredi nondum fecerat ipſe. nec
facere potuiſſet opus pꝛo parte ſua. Sed poſtq; pars hereditatis
ei accreſcit debet totum opus ipſe facere ꝓbatur ex verſiẽ pꝛe /

dl.

ſtare atq; cetefa legata platet ⁊c. nam nondũ erat pꝛeſtitũ opus p
aliqua partie ſed pꝛeſtatur poſtq; accreuit poꝛtio hereditatis alte/
rius coheredis ⁊ B mõ ego ĩtelligo iſtu tex. Cujus verba ſunt hec.

CSi teſtatoꝛ dari quid iuſſiſſet aut opus fieri
aut munus dari pꝛo poꝛtione ſua eos pꝛeſtare
quibus pars hereditatis accreſceret eque atqʒ
cetera legata placet ⁊c.

4 RiAν Doctoꝛes
L. menius in pꝛincipio. Dotoe
dñs Franc.are.in.l.ſi pluribus.S.ſi eadẽ res in. iij.col. f. de lega. P
reputat iſtũ tex.ſingu.ad hoc ꝙ ſi alicui legatur pars rei 1 demü le
gatur tota eidem non debetur niſi pars pꝛima legata. Sed dicit pᷣ
ſatus.D. ranc.aret.ꝙ ratio eſt quia alia pars erat alteri legata
ideo non videtur teſtator velle adimere illi ⁊ dare buic cui legaue
rat partem. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius
tex.qui non pꝛobat hoc ſi bene ponderetur. nam loquitur de lega
to facto duobus ſub condictione ⁊ poſtea beres eius legauit ean⸗
deʒz rem vni ſub condictione vnde duo ſunt teſtantes hic diuerſi ̊
caſu dicitnr ꝙ tota res debetur. ſed ſi eſſemus in vno dicit ille tex.
ꝙ tantum pars debetur. ſed non eſt ex eo ꝙ alter legatarius eſſet
Ded quia legatũ factum vni de eadem re non debetur niſi ſemel
⁊ hoc modo ego intelligo iſtum textum. Cuius verba ſunt bec.

L. Meuius fundum mihi ac titio ſub condicti/
one legauit: heres autem eius eundẽ ſub eadem
condictione mihi legauit: videndum eſſe Julia/
nus ait ne exiſtente condictione pars eadem ex
vtroqʒ;ʒ teſtamento mihi debeatur: Lamen volũ
tatis queſtio erit:naʒ incredibile videtur id egiſ
ſe heredem vt eadẽ poꝛtio bis eidem debeatur:
Sed veriſimile eſt de altera parte euʒ cogitaſſe:
ſane conſtitutio qua placuit eidem ſepe legatum
coꝛpus non onerare heredẽ ad vnum teſtamen/
tum pertinet debitoꝛ autem non ſemper quod de
bet iure legat: Sed ita ſi plus ſit in ſpetie lega⸗/
ti: ſi enim idem ſub eadem condictione relinqui
tur ꝙ emolumentum legati futurum eſt ⁊c.

Glo. in.l.codicillis.s.inſtituto
in uer. filius meus ⁊c. in fine.

Jo. de Imo. hic ⁊ etiã dñs meus Alex.de Imo.in.l.filius fa
milias..diui in fine.fl. de lega.p.reputant iſtaz glo. ſingularem ad
w ſi teſtatoꝛ phibet heredibus eius ut non alienent aliquaz rez eis
relictã videtur eis vcciſſim tacite eandem ꝑ fideicõmiſum relinque
re caſu quo aliquis ex eis alienet contra phibitionẽ ſuam alijs nõ
alienantibus per lex.l.cum pater.ꝭ. libertis.ff. de lega. Po. de cuius
glo. veritate dubitauit dñs meus Alex.de Amol. vbi ſupꝛa pꝛoxĩe

de quo alias legendo dixi in. d. . diui ⁊ ideo non repeto nunc niſi

ꝙ pono verba glo. Que ſunt hec.
CSilijs meis ſcilicet defuncti nepotibus: nam
vetando alienari: vel obligari videtur per fidei
commiſſum viciſſim relinquere vt.l.cum pater
5§· libertis ſupꝛa eodem ⁊c.

Glo.ĩ.l.codicillis.s.inſtituto.

Ange. 1 etiã dñs meus Alex. de Imo. in.l.ſi filia. fam. . finali
in pe.col.ff. ſoluto matrimonio reputant iſtam glo. ſingularem ad
boc ꝓpoſituz ꝙ pꝛobibitus alienare non phibetur locare etiã ad
mille annos tamen vt ipſi dicunt ibidem iſta glo.eſt comuniter re
Paobata p Bar. ⁊ alios in. d. 5. inſtituto ⁊ ideo non eſt opus inſiſte
re circa eam niſi en de eius materia alias legendo dixi in. l. lius fa
mil. 5. diui. f. de legat. P. ad ibi dicta me remitto. Uno ſolo
non obmiſſo nunc ꝙ iſta glo. poſſet ſalnari in vno caſu qñ locans
ad mille annos diceret loco ſaluo iure dñi. nam valet ſᷣm Bal. in
ca quer elam extra de elect.in fine ad quem me remitto ⁊ redeo ad
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.

CNon extitiſſet ⁊c. In verſi 1. eſt argumentuʒ

ꝙſi quis eſt pꝛohibitus alienare: ſilocet in cen/
tum annos vel in mille videtur ꝙ non alienet ſic
ſupꝛa locati.l.non ſolet ⁊c.

XZ. codicillis. . matre. Nuvr

quem videtur eſſe iuſſus vt faast S ille non ſuccedat etiã ab inte /
ſtato tex. eſt in. d.l. codicillis. J. matre. Quem lex.ad hoc pꝓ ſin
lari dicit hic Bal. allegaſſe glo. in.l. ſi ita quis. 5. ea. lege. ff de ̈o⸗
obliga. ⁊ ſimiliter reputat ẽt ipſe euʒ ad hot ſingularẽ.

tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius littere. nam dico

ego ꝙ ſola pꝛohibitio alienationis in certã perſonaʒ de qua hic nõ
eſt ea que operetur illum effectũ. Sed vere eſt odiũ 7 cauſa odij
ibi expꝛeſſa vt ibi in verſiꝰ ſcis enim fratrẽ tuum vnuz filiuz njm
occidiſſe vc.⁊ in verſiꝰ? alia mihi deterioꝛa fecit ⁊c. cum glo. ſua. ⁊

hec eſt vera ratio iſtius tex.ſi bene ponderetur non aũt ſola phibi

tio alienationis in eum. hoc modo ego noniter intelligo iſtum
tex.de cuius materia quoad ꝓhibitionem alienationis quomodo
intelligatur non dico nunc cum ſupꝛa latius dixeriʒ in. l. bis conſe/
quenter. 5. .f. fami. herciſ. æ ad ibi per me dicta te remitto vbi po
ſui etia foꝛmaliter iſtum text. ⁊ ideo non pono hict ne idem ſepius
dicamus ⁊ fruſtra occupemus membꝛangs. vbi opus non eſt.

T. finali. F. ſe eio. Bar. hit ⁊ etiã Illnſtr, dſis

Franc.are.ĩ.l. hec ver ba in. j.
col. ff. de lega. ð. reputant iſtũ tex. ſingularẽ ad hoc ꝙ licet clauſula
derogatoꝛia expꝛeſſa non tollatur per ſequentẽ diſpoſitionem vt.l.
ſi quis in pꝛin: teſtamenti.ff. de lega.tertio. Tamen tollitur tacita
clauſula derogatoꝛia que reſultat a ↄꝛio ſennn. Sed tu aduer
te ꝓ nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex. cuius ratio non eſt in clau/
ſula derogatoꝛia quam ſequatur alia diſi poſitio. ſed eſt tota vna di
ſpoſitio que habet in ſe plures perſonas ⁊ dicitur condictio ap/
poſita circa vnam per ſonã non reſpicit aliam vt ſi condictio defic/
at in vna legata non debeantur alteri. naz immo alteri debẽtur p
poꝛtione ſua dimidia ꝓut dicitur hic ĩ tex. Cuius verba ſunt bet.

¶ Seio queʒ heredi ſubſtituerat ita legauit ſeio
ſimihi heres non erit ⁊ vxoꝛi eius marcelle argẽ
ti lib.xp.dari volo quero cuʒ ſeius heres exiitit

an marcelle legati dimidia poꝛtio debeatur? rñ.

ſecundum ea que pꝛoponerentur deberi.
Bar. in.l.fi.. ſed quia

S ⸗
O. ſi 19 li. finali CL. com. deleg. in pꝛima col.
in fi. dicit ꝙ iſte tex. eſt ſingularis ⁊ multũ notabilis ad boc ppoſi

tum ꝙ licet res ſubiecta fideicõmiſſo non poſſit alienari. tamenſi

alienetur ab herede ignoꝛante valet alienatio. Sed tu aduer/
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu iſtius text. nam opoꝛtet ſit iuſta
ignoꝛantia tam ex parte alienãtis q;ᷓ ex parte eius in quẽ fit aliena
tio alias aũt non vt ibi in verſiꝰ ꝑp iuſtam ignoꝛantiã taz mulieris
q; emptoꝛis ⁊c.⁊ boc modo ego intelligo iſtum text.de cuius ma
teria poſuit aliquid Pau. de caſt. in ſuo conſiꝰx incipi.alienatio rei
⁊c.⁊ in con.xiij.incipi.phibita alienatione ⁊c. ⁊ etiã in conſie xvij.
⁊ incipi.quidã iacobus ⁊c.⁊ Ange.in.l.marcellus. 5. res que. ff. ad
trebel. ibi ꝑ Do. me. Alex. de Imo. late examinantẽ mãz iſtius
tex.⁊ ẽt pluribus modis limitanteʒ eum vt ibi p eum videre pote
ris vbi alias legendo late ẽt dixi poſt eũ ⁊ ideo non me extendo ni
ſi ꝙ de materia iſta vide etiãẽ nõ. per eundem Do. me. Alex. in.l.a
filia in ſa col.ff.ad trebel.vbi reputat ẽt iſtũ tex. ſingularem. per
HBar.in aũt.res que.C. comu.deleg. in pꝛinci ad quos me remit
to ⁊ redeo ad tex.de quo modo agimus. Cuius verba ſunt bec.

Z. fi.S. Maritus vxoꝛeʒ exaſſe heredẽ inſtituit
cuius poſt moꝛtẽ codicillos apiri teſtatoꝛ pcepit
pꝛediuʒ hereditariũ vxoꝛ in fructuoſum rationis
ſue exiſtimans vendidit emptoꝛ querit an retrac
tari hec venditio poſſit poſt moꝛteʒ mulieris ab
his quibus codicillis per fideicõmiſſum heredi
tas data deprehenderet᷑: an vero ſoluʒ quãtitas
pꝛetij ab herede vxoꝛis fideicommiſſuʒ debere
tur:?: Nñ.pꝛopter iuſtam ignoꝛantiam tam mulie
ris/qᷓ; emptoꝛis heredem mulieris. vt fundus
apud emptoꝛem remaneat fideicommiſſario pꝛe
tium dare debere ⁊c.

Arugrt d
mni R
e lu riue ie
nt rinnn Gi
i pzulſtanen
n n

unu
untuſe ne

ℳ
e

irrinn
„ 4 t.
NicrtrnaA.
iprii,rubie

1
1,7
ſcthntnbaen.
üntentir mn an
rienn netn
etriltcmnnenieiutnne
nfierani
efonegrahnnr
Gnckirrwnesdmunen
riogoasnaen naaluſenen
Mrinypeirninuntn
Nrunteencinu irgi
DIowadnnihnr. a.

uchſcttismnent
Ndinenniin
nifte uini lini un
Cu een —
ſgt rir
Naucn iere

en a.
8 6. W An

e Ne.d. We

- — —

l

L fmuikſra

nalen 4 girbtnli tihfit
n mſrn minnſtin n
ANe nn dtr
”ñc
rmum ANis M isiefdin

xauuu tar Mvi runits,leN0

jaum tiara ltip in l cluſn
rum Au xuii ipniſ ihi iinioſi
cNrm M Miini eiiſegf,
madiutslpilnin adufil
ANN TN Moltenmni nüifi
l
ä
anhmdiitindnlh
nadinmd iſhui tfün numn
auninan imd ſntd
insunxmdin luf 4

Citt
ichemumgaſttn
itinn misaiiin
imüftuninn
as mhticlhiu tun
ſtceſtnoti
aien ſn ih⸗

ee unenſii⸗
188 Eceiconni i
Cerws flaen
—
m hinn minn nin /

da er⸗

iurament

4
Pardqhſitohanegt
delatamiiignihgthei

Ze legatis tertio.
BGlo. in. l.tertia.S.ſi rem in uer.

Dñs meus Alex. de Imo. in. l.
Foꝛtaſſis 70. pꝛima.ff.ad turpil.ĩ apoſtillis ſuis
ad Bar.ibidem dicit bec glo. eſt ſingularis ad hoc ꝙ licet alias
nentü calumnie excuſet ab expenſis iuxta plene nõ. per Bar.
inl.qui ſolidum. 5. etiã. fl. de lega. Fo. v p Bar . in. d. l.pꝛima.ff. ad
turpil. Tamen hoc fallit quando iſte expenſe ſunt deducte in ſtipu
lationẽ quia tũc nec iuramentũ nec alia iuſta cauſa excuſat ab eis.
Sed tu dicas ꝙ alia eſt glo. ſimilis in. S.opoꝛtet in aũt. ð iudi.
quam ponderat ⁊ ſequitur ibi Ange. in ver. expenſis ⁊c. Quazuʒ
gloſarum verba ſunt hec. Et pꝛimo iſtius glo.in.S.ſi rem.

Soꝛtaſſis ⁊c.philoſophicuʒ temperamentuʒ
palet: enim legatum ſumptus: Sed non ꝙ pꝛo
hoc poſſit grauari vt ſubicit. Certum eſt eniʒ ꝙꝙ
in pꝛopꝛietate que nunc eſt legata ſtipulatoꝛ nul⸗/
luʒ habebat ius licet habeat perſonalem actionẽ
vnde ⁊ rei ven. vel ex teſtamento ⁊ ſumptuũ: qui
fiunt in lite iſta petit actione ex teſtamento lega/
tarius: quem ſumptum ſi ageret ex ſtipulatu de

ſuo faceret vt hic dicit ⁊c.
Uerba aũt glo.in.d.S.opoꝛtet ibi ponam.

Z. Eideicõmiſſa.S. hec uerba.

Ludouicus Roman. in ſuo fingulari incipiente teſtatoꝛ ita
dicit vc. poſito inter vltimas voluntates firmat ꝙ verba enuntia/
tiua relata ad id. ꝙ euenire poteſt in futurũ non inducunt diſpoſi
tionem vt in.l. Julianus. 5. ex his verbis. ff. de legat. iij:. Quez tex.
ipſe ſummopere ad hoc comendat. Tamẽ ego aliter ⁊ diuerſimo
de intellexi pꝛout in eo videre potes. ⁊ ideo nunc non me vlterius
extendo pꝛo eius intellectu. tamen vicit Lndo. Roma. vbi ſupꝛa
pꝛoxime quando ſunt relata ad filios inducunt diſpoſitionẽ fa⸗
uoꝛe eoꝛum vt in. l.ynum ex familia. S. fi.ff. de lega.o.de cuius ve
ro ⁊ nouo intellectu meo etiã ſupꝛa dixvimus. Et idez etiã eſt
dicendum pᷣm eum quãdo ſunt relata ad nepotes ꝑ tex.in dicta.l.
fideicõmiſſa.ꝭ. bec verba.quẽ tex. ad hoc etiam magnifacit ⁊ ſic
Ludo. Roma.fundat ſe in fauoꝛe iſtarum ꝑſonarũ deſcendenciũ
ꝓinducenda diſpoſitione ſeu fideicõmiſſo. Sed tu aduerte ꝓ
nouo meo ⁊ vero intellectu iſtius littere quia alius eſt intellectus
7 omnino diuerſus. nam ratio eius non conſiſtit in fauoꝛe filioꝛũ
vel nepotuz pꝛout dicebat Ludo. Roma.⁊ non bene iudicio meo
ſed conſiſtit in eo quia verba fideicõmiſſi dirigebantur hic ad per
ſonã grauataz.ſ.filij vr curet ea pꝛedia vt poſſint peruenire ad ne/
potes pꝛout ibi patet in verſiꝰ rogo vt pꝛedia ⁊c.⁊ in verſi? vt poſ
ſint ad fitos ⁊c. Cuius tex. verba ſunt hec.

CPec verba te fili rogo:vt pꝛedia:quead te ꝑ/
uenerint pꝛo tua diligentia diligas:et curam eo/
ruʒ agas:uvt poſſint ad filios tuos pernenire: li/
cet non ſatis expꝛimat fideicõmiſſum. Sed ma
gis conſiliũ: qᷓʒ necceſſitatem relinquendi:tamẽ
ea pꝛedia in nepotibus poſt moꝛtem patris eoꝛũ
vim fideicommiſſi videntur continere ⁊c.

GBlo. ĩ. l. fideicõmiſſa. S. pꝛimo.

Bal.in.l. fi. C. de ſenten. experi.recitã.dicit iſtam glo.eſſe mi/
rabilem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ teſtamentũ eſt imperfectũ ſi ſcriptũ
eſt a tabellione ⁊ non eſt lectum nec pᷣſumitur lectũ niſi dicatur in
eo p notariuzʒ lectũ ⁊c.⁊ eſt glo.in verbo quotiens ⁊c.cum qua ſto
ſimplicitet quia clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatio
ne niſi e de eius materia addo Pau. de caſtr. in ſuo conſiꝰ ccclxv.
incip.de quadam ſcriptura pꝛiuata ⁊c.⁊ Ange.in cõſiꝰ.lxxiiij.inci.
reperitur px manus cuiuſdaʒ notarij ⁊c. vbi ponunt de hoc in ter /
minis ad quos me remitto pꝛo nunc ⁊ pono glo.de qua modo agi
mus.· Cuius glo.verba ſunt hec.
§· Quotiens quis exemplũ teſtamenti pꝛeparat
et pꝛius decedat:q̃; teſtetur non valent quaſi ex

codicillis que ĩ exẽplo ſcripta ſunt licet verba fi

deicõmiſſi ſcriptura habeat: ⁊ ita diuum pium
decreuiſſe metianus ſcribit ⁊c.
Uerba autem glo.ſunt hec.

NMota ⁊c.ibi nec iure teſtamenti vel codicillo
rum etcetera.

Z. fideicommiſſa. s. ſi heres.

Si teſtatoꝛ diſponit in teſtamento vel in alia diſpoſitione. vt
heres eius mutuet centum ducatos titio tñr heres mutuare ei.tñ
poteſt petere cautionẽ ſaltem nudam ab eo ꝓ reſtitutione fienda
tex. eſt in dicta.l.fideicõmiſſa..ſi heres. Quem tex.ad hoc ꝓ nõ.
allegat Ludo. Roma. ⁊ hoc modo eum intellexit in ſuo ſingulari
in verbo mutuum ⁊c.el ſo.⁊ idem reaſumpſit ipſemet in ſuis ſin
gularibus inter vltimas voluntates in ſingulari incipi. teſtatoꝛ gra
uat heredem ?c. Sed tu conſidera pꝛo vero ⁊ nouo meo in/
tellectu iſtius tex.qui non pꝛobat hoc nec requirit nudam nec ido
neam. nec aliquam penitus cautionem ſi bene ⁊ ſubtiliter pondere
tur. Et neſcio quomodo Ludo. Roma. dixerit hoc de nuda cau
tione per iſtum tex. niſi ex capite ſuo cum text.nihil dicat de hoc.
Immo exceludit omnem cautionẽ. vt hic in verſiꝰ vt putem cauti
onem non exigendã ⁊c.⁊ licet tex.referat mutianũ.qui requirebat
idoneã cautionem pꝛeſtari debere. cuius opi.repꝛobat. non ſe equi
tur ergo ſaltem nudã requirit vel admiſit iſte tex.nam hoc eſt fal
ſi um. nec ſequitur argumentatio huiuſmodi. petrus dicit me tene
ri cum fideiuſſoꝛe. Antonius aũt non teneri ergo ſaltem pᷣſuponit
me obligatum ſed ſine fideiuſſoꝛe.vt patet aperte ex iſto tex.queʒ
hoc modo ego nouiter intelligo. Cuius verba ſunt hec.

CSi heres rogatus ſit certã ſummã vſuris da
re fenoꝛi: vtile eſt fideicõmiſſum: Sed mutia/
nus putat non aliter cogendũ credere: q̃ʒ ſi ido/
nee ei caueatur: Sed ego pꝛocliuioꝛ ſum vt putẽ
cautionem non exigendam ⁊c.

Z. fideicommiſſa.s. pe. Varto r
hic ⁊ etiã Ange.⁊ Jo.de AImo.in.l. n executione.ff.de verbo.obli.
⁊ dñs meus Alex.de imo.in.l.ſa.ꝭ.p.in ſᷣa colu.ff.eo.tito dieunt
iſtum tex.ſingularem ⁊ enʒ non eſſe alibi ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ licet
heredes debitoꝛis quantitatis eo moꝛtuo ſint obligati ꝓ poꝛtioni
bus hereditarijs vt.l.pꝛima.C. ſi cert.pet.⁊.l.p hereditarijs.C.ð
hereditarijs actionibus cum ſimilibus. Tamen hoc non habet lo
cum ſi teſtatoꝛ legauit mille vel aliam certam quantitatẽ pꝛo puel
la maritanda vel pꝛo alio opere pio faciendo.nam quilibet tenetur
inſoliduʒ ſᷣm eos ꝑ iſtum tex.de qua materia alias legendo dixi in
dicta.l. pa.ꝭ..poſt dñʒ meum ⁊ alios docentes ibidem ⁊ ideo nũc
non me nimis extendã in hoc niſi ꝙ modo addo vnum verbũ duz
concludit dũñs meus Alex.de Jmo.in.d.ꝭ.ð.ꝙ ad hoc vt illa diſpo
ſitio illius tex. ꝓcedat requiritur ꝙ omnes heredes ſint conſtituti
pꝛius in moꝛa vt hic in verſiꝰ tempus tñ coheredi pᷣſtiteriũſt ⁊c.nax
hoc eſt falſum quia imo ab initio omnes ſunt obligati in ſolidum
abſq; moꝛa vt hic in verſiꝰvnumquẽq; heredeʒz inſolidũ teneri ⁊c.
Secundo ad idem ego pondero iſtummet text.in fine verſi.
idem in ſeruitute ⁊ in ſtatua ⁊ in alijs que diuiſionem non recipi
unt ⁊c.vbi tex. parificat obligationẽ pecuniariã de qua hic ĩ pꝛin
iſtius tex.ad opus faciendũ obligationi ſeruitutis ⁊ factoꝛũ ⁊ alio
rum que diuiſionem non recipiunt vt ibi expꝛeſſe dicitur in tex. in
quibus non requtiritur ꝙ fiat moꝛa ad hoc vt quilibet teneatur in
ſolidũ. Immo idem eſt ðð in iſta obligatione de qua hic in pꝛinꝰ
iſtius tex.fit mentio. Mec obſtant illa verba tempus tamen cohe/
redi pᷣſtiterunt ⁊c. que verba deceperunt dñm meum ⁊ alios qui
fuerunt in eadez opinione quia hic denotatur facti ↄtingentia non
aũt miniſterium iuris ⁊ hoc modo ego ſemper intellexi iſtum tex.
Cuius verba ſunt hec. .„ . G
Si in opere ciuitatis faciendo aliquid relictũ

ſit vnum quenqʒ heredem inſolidũ teneri:diuus
marcus ⁊ lutius ſeuerus pꝛocule reſcripſerũt tẽ
pus tamen coheredi pꝛeſtiterunt inter quod mit
tat ad opus faciendum poſt quod ſolam pꝛoculã
voluerunt facere imputaturam coheredi ſumptũ
pꝛo parte eius:ergo ⁊ in ſtatua ⁊ in ſeruitute ⁊ in
ceteris que diuiſionem non admittunt idem di/

uus Marcus reſcripſit ⁊c. t 5
.ij.

4 mi (fi 4 ida
Z.ſideicommiſſa.s.finali. Quida
ob deuotionez quã habet in aliquo pio loco obligauit ſe ſeruituꝝ
ſen velle ſeruire vni hoſpitali puta de moꝛte vel de vita vel de qui
rinis de Bononia donec vixerit. an valeat talis obligatio ꝑ quã in
ducitur perpetuitas ſeruiendi in certo loco.in hoe Ludo. Roma.-
in ſuo ſingulari in ver.obligatio ⁊c. el tertio arguit pꝛo 13 u tandẽ
concludit ꝙ ſie dicens vnuʒ ẽt qð plus eſt ꝙ ſoluendo intereſſe nõ
liberatur. quia ſi ꝓmittẽs aliquid fiſco cõpellitnr illud facere nec
ſoluendo intereſſe liberatur vt in. d.l. fideicõmiſſa..ſi.idem eſt ⁊
multo magis dicendu in ꝓmittente eccleſie ſeu alteri pio loco cum
eccleſia ⁊ fiſcus equiperẽtur regulariter vt in.l.fi.cum ibi nota. C.
de ſacro ſanc.eccle.⁊ maxime quia ſeruire deo eſt regnare yt dixit
Inno. in. c. inter dilectos extra de donat.ſᷣm eum. Sec tu ad/
uerte pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu. d.l.fideicõmiſſa · S. fi. quia
indicio meo iſte tex. non pꝛobat boc ſi bene ⁊ ſubtiliter cõſideretur
nam ego intelligo iſtum tex. quando electa erat omnimodo indu/
ſtria perſone. nec alius potuiſſet vel ſciuiſſet opus illud facere ali
as aũt non ita ꝓbatur bic in verſi? cum teſtatoꝛ per ipſum facere
voluerit ⁊c.nam noto pꝛonomen ipſum quod eſt dicere ideſt ꝓp ſe
vt in. l. metum. 5.ſed licet.ff.ꝙ me.cauſa in verſiꝰ niſi ipſe tibi bãc
viʒ ſubmiſi ⁊c.⁊ in verſiꝰ ceterũ ſi alias viʒ ſubmiſit me non teneri
⁊c. cũ ſimilibus.q̃ vba oſtendũt quandã pſonalitatẽ ⁊ induſtriã
elect ex parte facere debentis in iſto tex. Sed ſi eſſet opus.quod
alius ſimiliter etiã facere potuiſſet non haberet locum iſte tex. quẽ
hoc modo nouiter ego intelligo ⁊ declaro tibi ⁊ tanto magis hoc
quando quis ꝓmittit aliquid qð pertinet ad artem ſuã . cum vr
electa eius induſtria ⁊ debet facere per ſe ⁊ non per aliũ ſm Bar.
in.l.de pollicitationibus.ff.de pollici.⁊ poſuit Oldra. in ſuo conſiꝰ
xlij. Ad quos me remitto ⁊ redeo ad iſtum tex.de quo modo agi
mus. Cuius verba ſunt hec.

CSi quis opus facere iuſſus paratus ſit pecu/
niam dare rei publice: vt ipſa faciat cum teſta/
toꝛ id per ipſum fieri voluerit non audietur ⁊c.
Bar. hic et

Z.fideicommiſſa.S.fi. ci ee

ſtipulationes non diniduntur.ff. de verbo.obliga.⁊ etiã dñs meus
Alex. de Imo.in.ł.ſi na ſtipulatus in pe.col.in fine eo.tit⸗ reputãt
omnes iſtum tex. ſingularem ad hoc ꝓpoſitum ꝙ licet alias quis
regulariter non poſſit pꝛeciſe cõpelli ad factum pꝛomiſſum. Sed
ſoluendo intereſſe liberatur. d.l.ſtipulationes..fi.⁊ in.l.ſi quis ab
alio.ff. de re iudi.cum ibi plene nota. Tamen fallit in obligatione
pꝛocedente ex diſpoſitione teſtatoꝛis mandãtis aliquod factuʒ naʒ
poteſt quis pꝛeciſe cõpelli ad illud per iſtum tex. Sed tu ad/
uerte pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius tex. nam ego dico ;
alia ratio diuerſa eſt hic que inducit vt quis poſſit pꝛeciſe compelli
ad fattum.ſ.fauoꝛ publicus ſeu vtilitas publica. naʒ iuſſus fuit he
res facere opus rei publi.vt hic aperte dicitur in iſto tex. ⁊ in hoe
ego facio magnam vim ⁊ hoc etiã ſentit glo. parua hic in ver. non
audietur ⁊c.dum allegat tex.in.l.pe.ff. de pollici. ⁊ boc modo ego
intelligo iſtum caſuʒ cuius verba non pono hic cum ſupꝛa ea poſu
erim in.c.pꝛoxime pꝛecedenti in alio pꝛopoſito vt videre potes.
Ubicunq;

Z. Cumm queritur.5§. lana. bune

cui ea que ſunt parata ad vſum ſuuʒ non debentur ea que ſunt pa
rata pꝛo vſu comuni puta ſuo ⁊ teſtantis vt eſt tex. in.l.legatis.ff.
de lege. o ⁊ in.l.quintus.fff.de auro ⁊ argen. leg. ⁊ in.l.hoc legatũ
ff.de lega.iij? Tamen hoc eſt verum niſi legetur vxoꝛi linum lana
ſyricum vel purpura que vſus ſui cauſa parata ſunt. quia tunc ẽt
debentur ei illa que ſunt parata cauſaſſui vſus ⁊ etiã alieni tex. eſt
in dicta. l. um queritur. .lana. Quem tex. ad hoc dixit eſſe ſingu
larem Ludo. Roma. in ſuo ſingulari incipi.lego tibi que tui vſus
⁊c.poſito inter vltimas voluntates. Sed iij aduerte plnouo ⁊
vero intellectu meo iſtius tex. qui ſentẽia mea bñ ⁊ ſubiiliter pon
deratus hoc non pꝛobat ⁊ ideo hic debentur illa que non ſunt pa⸗
rata cauſa vſus vxoꝛis cui legabantur parata pꝛo vſu ſuo.ſed etiã
ca que parata erant ad alios vſus quia nihil reperiebatur hic para
tuz cauſa vxoꝛis ⁊ ideo vt legatum verificetur in aliquo debetur
vxoꝛi de pꝛedictis bonis tantũ q;tum ſufficiat ad vſum quottidia
num pꝛout hic dicitur. Sed ſi fuiſſent aliqua parata pꝛo eius vſu
non deberentur parata alia pꝛo vſu alieno vel comuni ⁊ bec eſt ve
ra ratio iſtius text. recte ponderati in verſiꝰ ſi nihil ex ea ad vxo/
ris vſum deſtinaſſet ſed omnis comiſta eſſet ⁊c.⁊ ĩ hoc conſiſtit ve
ra tatio illius tex. bene ponderati. Sicut dicimus & licet ali /
as ĩ legato bonoꝛũ non veniant ea bona que ſuntvenalia vt in.l.ge
nerali .· S. yxoꝛi.ff. de vſufru. leg. Tamen boc fallit ybi non re

perirentur alia bons niſi venalia quia tunt legatu valet in eis v ve/
nſicatur in eis ad hoc vt legatum aliquid operetur text. eſt in. l. ge
diiculis. 5.item cum qr.ff.de auro ⁊ argen. leg. T ita volo dicere in
bꝛopoſito quo ad text.in dicto..lana. Quem ego hoc modo no
uiter intelligo. Cujus verba ſunt hec .

¶ Lana lino purpura vxoꝛi legatis:que eius cau
ſa parata eſſent cum multam lanam et omnis ge
neris reliquiſſet querebatur an omnis deberet:
Re ſpondi ſi nihil ex ea deſtinaſſet ad vſum vxo
ris. Sed omnis cõmiſta eſſet non difſimilem
eſſe deliberationem cum penus legata eſſet. et
multas res: que penus eſſent: reliquiſſetex qui
bus pater familias vendere ſolitus erat. Sed
pꝛobaretur cuʒ: teſtamentũ feciſſet: partem pe/
nus. ſolitum vendere eſſe: conſtitutum eſt: vt ex
eo quod annuum opus eſſet legatario heres pꝛe
ſtaret:ſic mihi placet et in lana fieri:vt ex ea qð

ad vſum mulieris annuum ſatis eſſet heres lega
tarie daret ⁊c.

Z. Julianus.S. ex his uerbis.

Si teſtatoꝛ ita dicat tibi in teſtamento ſuo cura rem filioꝛuz
meoꝛũ bene agere ⁊ ita fiet vt dent tibi mille vel medietatem be/
reditatis ⁊ tu curaſti notabiliter eam rez. an ex illis verbis poſſis
iure legari petere ꝙ ſupꝛa relictum eſt dicas non tex.eſt in dicta
l. iulianus.. ex his verbis. Quem tex,ad boc ſingularem reputa

uit Ludo. Roma. in ſuo ſingulari inter vltimas voluntates incip.

teſtatoꝛ ita dicit ⁊c. qui dicit ꝙ ratio eſt hic quia verba enuntiati/
ua non inducunt diſpoſitioneʒ ad id ꝙ poteſt in futurum euenire.
Sed tn aduerte rogo ad iſtuzʒ tex.quia alius eſt ⁊ nouus ſen
ſus meus iſtius tex. naz dñs dixit hic in teſtamento uo ſea eruis ſu
is curate agros attendere ⁊ ita fiet vt filus meus condonet vobio
filios veſtros ⁊c.⁊ dicitur hic ꝙ non eſt inductum fideicõmiſſuʒ
vt filius videatur donare ſilios ſeruoꝛũ ſeruis ſuis. ⁊ ratio eſt ſen
tentia mea quia verba hic non ſunt directa ad ipſum filiuz vt do
net. viõ non põt habere locũ fideicõmiſſuz cũ ad ipſuz filiũ nihil di
xerit cuius fides grauanda erat ſi voluiſſet facere fideicõmiſſum.
Et ex hoc apparet ꝙ etiã vehementer fallitur Ludo. Roma.
in eomet ſuo ſingulari in intellectu.l. vnum ex familia dS. finali de
lega. Fo cuius tex.verum ⁊ nouum etiã intellectũ ſupꝛa in loco ſuo
poſui ⁊ ideo non repeto nunc. Sed iſſius verba ſunt hec,

C.Ex his verbis curate agros attendere ⁊ ita fi

et vt filius meus filios veſtros vobis condonet

fideicommiſſum peti non poſſe ⁊c.
Bar. hic ⁊ ẽt dñs mens Ale.

„ „
. qin ſilium. de Imo. in.l.diuoꝛtio.5. ſi fundũ

ff. de ſolu. mat. in. vij. col. in fine reputant iſtum tex. melioꝛẽ de in
re ad hoc ꝙ kaleudariũ continet nomina debitoꝛum ⁊ idem volu
it Bar. in. l.pꝛedijs..o.de legat.tertio cuʒ quibus ſto ſimpliciter
quia textus clarus eſt. Cuius verba ſunt hec.
L. Qui filium ⁊ nepotẽ heredes inſtituerat: que
cunq; pꝛedia tempoꝛe moꝛtis ſue eſſent nepotiꝑ
fideicõmiſſuʒ dederat excepto kalendario moꝛ
tis tpᷣe in ea arca in qua inſtrumẽta ⁊ cautiones
pꝛedioꝛum erant pecuniaruʒ carũ inuenta eſt: ple
riq; videbatur ius veriſimile eſſe vt teſtatoꝛ de
pecunia numerata ſenſiſſet ego autẽ illud digniʒ
animaduerſione exiſtimabam cum quis kalen/
dariũ alij pꝛeſtari voluerit: vtrum nomina dum
taxat debitoꝛũ ſpectare voluiſſe intelligẽdus ſit
an vero etiã pecuniaʒ ſi qua ab hijs exacta eideʒ
tamen kalendario deſtinata fuerit: ⁊ magis pu/
to quemadmodũ ſi exacte pecunie ⁊ rurſus tollẽ
te eſſent permutatio nominuʒ non perimeret vel
minueret fideicõmiſſum ita ipſe queqʒ petere ſi
adhuc kalendario ideſt nominibus faciendis

Mun
Bafr Dumerr,

nen ſtie ae⸗
basidtae .R

uim eint n
M tier

mirret
ee iclenn
aftuntnſeme
en n!
eſteumnten
i enr

nan
Ei Mahras
ſpririamkiüniezt
Umcncmmienftsntnas
õ
Atorgnrpoegtninren
Uricnngkonensnale
Oſetiſernanhresa
Nlirntnta ri
atructtinanrarr
Cgunmietmtitnnainn
Uhlatubinanttz
Gnlngenngenn un

nniriſtuine⸗

lyertine

erndngi
Kaahrnt
cen
Atnaude
—
ain
ehſenigge n
e n
funnn inn

n

ſeuf ni ai
eni dn
N
nnin

nn

unt

Sraart aienm iii l nde
i mamtenl nng ,ni
auip vm um di ultni ſſuiti
ankmrNN. Slfferktſmnn
(Drbsnebisanitigoinmetrti,
enfinsnasflis ſtpontbatn
Macmmiſmn cim ſe

7 gm bliee Mtrtätinnee
KxaiD iadi eaANinte eiie
tu Hm MNENNitNdiinitt
õ
EuAsd, ünſehtinde,
1 Oim rpihetrtiimn
R unansſuennci
. initdin Otha;Nndrtont

amnaugm aimnen
er is

„—

e * ſfereh⸗ uilliß

afti un nmn l,
n mitmm wuiſ⸗ n
mea igntbſſele
an Elinuuftetit,
ma& mülenfaalicn⸗
n mumuſe
rchen e inſmn ul
– un rims“
cee aleurd

weenn

1gu ufrninug

lecſencn

deſtinate eiuſdem eſſent fideicommiſſo cedere
debeant ⁊c.
Jo. de Imo. in.l. cetera. 5.

Z. nutu. S. finali. ·ie ve lega. ber vomi
nus meus alex.i.d.l..cetera in pꝛin? reputãt iſtuz tex.ſingu. ad hoc
lz affxa domibus non poſſint legari nec debeantur vt.1.cetera. 5.
. per totam illã.l.ff. de lega. P. ⁊ ibi alias legendo dixi. ⁊ etiaz ali/
quid in hoc opere noſtro. Tamen fallit hoc ſi poſſent ammoueri
ſine de foꝛmilate edium quia valet legatũ ⁊ debentur. vt hic in ſi
ne in verſir que ſine iniuria domus auferri poſſint vc. cum quibus
ſto quia tex. clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione
niſi dico c alius eſt ſimilis tex. in. . enatus. y. Marcellus. f. e
lea h. vbi poſui illũ text. quem videre potes ⁊ ideo eum non refe
rã hic ne dez ſepius dicamus. Sed redeo ad iſtũ de quo agimus
Cuius textus verba ſunt bòce. —.
¶ Lolumnis edium vel tignis per fideicũmiſſuʒ
relictis: ea tmmõ ampliſſimus oꝛdo pꝛeſtari vo
luit nulla extimationis mentione facta: que ſine

domus iniuria auferri poſſint ⁊c.

1 ½ Dy. Ange. Jo. de Imo. ⁊ etiã
Z. BGex tiliam. D meus Alex. de Imo. in. l.

marcellus.. quidã in Pa col. fſ ad trebel. reputant iſtum tex.ſingu
larem ad boc ꝙ legata facta heredi non veniunt in ſubſtitutionem
eidem factam. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo intellec
tu iſtius tex. nam ideo pꝛelegata non debentur ſubſtituto quia cõ
iunctus beredi erat datus hic. Unde ſicut coniunctus pꝛefertur
in bonis hereditarijs vt hic ⁊ in.l.coheredi..qui diſcretas.ff. de
vulga. ? pupil. ita etiã pꝛefertur in eis pꝛelegatis vt hic in ver. etiã
pꝛeſegata vc. nam dictio etiaz implicat vt dicta in herede habeant
locũ etiã in pꝛelegatis. Itaq; iſte tex.non pꝛobat hoc'bene ponde

ratus. Cuius ver ba ſunt hec.

L. Sextiliam filiam ex quadrãte ex reliquis ſe
ium et martium ſoꝛoꝛis filios ſcripſit heredes:
ſextiliam ſubſtituit martio ⁊ martiuʒ ſextilie:de
dit auteʒ per pꝛeceptionẽ martio certas ſpcties:
martius parteʒ bereditatis ex qua ſcriptus erat
obmiſit: ⁊ eo iteſtato defuncto bona eius ad fra
trem legitimum ſeium deuoluta ſunt: queſitum
eſt an ſextilia ex ſubſtitutione etiam hec que pꝛe
legata martio erãt iure ſubſtitutionis a legitimo
herede defuncti ſibi uendicare poſſit reſpõdi ſe
cundum ea que pꝛoponerentur ſextiliam in lega
tis que martio data ſunt ſubſtitutã non ẽẽ ⁊c.

. ,B 8
L. pater filium. S. funduz. Zade
in. l.peto. . fratre in vlti. col. ff. de lega. Fo. ⁊ etiã dñs meus Alexa.
de Imo. bic in apoſtillis ſuis ad Bar. reputant iſtum tex. ſingula⸗
rem maxime ad hoc ꝙ verba que acceſſoꝛie ponuntur regulantur
ᷣm naturam pꝛime diſpoſitionis pꝛincipalis non aũt ampliant eazʒ
vt hic per eos cum quibus ſto quia textus clarus eſt.⁊ non eget
nona interpꝛetatione mea. Cuius verba ſunt hec.

C Fundum titianum a filio quoad viueret vetu/
it venundari: donari pignoꝛari: ⁊ hec verba ad
iecit: qð ſi aduerſus voluntatẽ meam facere vo
luerit fundum titianum ad fiſcuʒ pertinere. Ita
eniʒ fiet vt fundus titianus de nomie veſtro nun

ðʒ exeat queſitum eſt cum viuus filius eum fun/

dum ſecundũ voluntatẽ patris retinuerit: an de
functo eo non ad heredes ſcriptos a filio: Sed
ad eos qui de familia ſunt pertineat. Reſpondi
hoc ex voluntate defuncti colligi poſſe ſcilicet
filium quoad viueret alienare vel pignoꝛare non

poſſe: teſti autem factionem ⁊ in eo fundo: ⁊ in

extraneos etiam heredes habiturum ⁊c.

L. nxoꝛem .S.legauerat ĩ fine.

Hal. in. .ſnali in fine. C. de ↄpenſat. ⁊ ct dñs mens Alex de

Amo . in. l.i conſtante in hainẽ in xpij.col. ff. ſolu. matri. reputant

iſtum tex.ſingularem ad hoc licet in generali obligatione veniat

pecunia vt.l.cuz tabernã.S.venditoꝛ.ff de pignoꝛ. tamen pecunia

eſt ſemper venalis ⁊ alienabilis adeo ꝙ non co itur i
npꝛehen
gato eoꝛum que non ſunt venalia cum ipſa ſit vanac. nein l

aduerte pꝛo nouo intellectu iſtius tex. nam ego intelligo eum vt re

reſpiciat pꝛimum tm reſponſum poſiuum hic in tex.no
cundum reſponſuz cum pecunia dicatur poſidert. 7 anme ge
