etiam idem firmat in.l.ſciendum.ꝭ.fmali.ff.qui ſat.cogan. vbi ali
as legendo etiam dixi vnum verbnz de hot. Sed ponamus
ꝙ mater videt filiũ ſuum pupillũ habere multos creditoꝛes ⁊ non
babere tantum in patrimonio ſuo vt poſſit eis ſatiſfacere an excu/
ſetur ſi nõ petit ei dari tutoꝛẽ ne pupillus poſſit moleſtari ab eius
creditoꝛibus dicas ꝗs ſic tex. eſt in.d.l.a..ſi mater in verſi quid
ſi penitua egentis ⁊c.Quẽ tex.ad ̊ pꝛo caſu allegat Ludo. Ro.in
ſuo ſingulari in verbo mater ⁊c.el pꝛimo. Sed tu aduerte ꝓ
vero intellectu iſtius tex.nam hic non conſideratur an ſint vel non
ſint creditoꝛes nec moleſtia eoꝛuzꝭ. Sed conſideratur ſola egeſtas
pupilli filij.qui non habet bona ⁊ eſt pauperimus ⁊ mater excuſa
tur in non petendo ei tutoꝛem. quia non ſunt bona.quibus poſſit
tutoꝛ pꝛouidere ⁊ ea adminiſtrare. ⁊ etiam licet mater pꝛiuet̃᷑ eius
ſucceſſione nihil perderet cum in bonis non haberent vel paruz. et
ſic ego non conſidero pꝛo ratione iſtius tex.vexationem creditoꝛũ
pout dicit Ludo. Roma. Sed ſolum defectũ bonoꝛũ ⁊ ſic cauſe

allegatur vt patet ex eo quem non eſt opuo aliter inducete cus cla

pꝛopter quam debet peti tutoꝛ: Et hec eſ vera ratio iſtius text
Sed bene pꝛo Ludo.Roma.allego ego tex.in dicta.l. ba in.5.
tractari ni verſiergo ſi mater ei qui ſoluendo non eſt ⁊c. vbi bene
tex. pꝛobat hoc ⁊ ſic erit conſideranduz an pupillus pauper ſit ſine
tamen creditoꝛibus ⁊ habet locum pꝛima diſpoſitio aut habet bo
na tamen deductis debitis non eſt ſoluendo ⁊ habet locum text. in
dicto verſi.ergo ſi mr̃ ⁊c.de cuius materia addo ẽt Pe. de anca in
ſuo conſi.xcviij.incipi.Mater non accepit tutelam æc. ad quez me
remitto ⁊ redeo ad tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
TSi nõ petierit tutoꝛes idoneos filijs ſuis vel
pꝛioꝛibus excuſatis ſiue reiectis non confeſtim
alioꝛum nomen ediderit ius non habet vendicã
doꝛuʒ ſibi bonoꝛum inteſtamentoꝛum filioꝛum

⁊ quideʒ ſinon petit incidit in conſtitutioneʒ ꝛc.

Z. Filii mater.. ſiluns. Barr beven
notabilem ⁊ ſingularem ad hot pꝛopoſitũ ꝙ filius qui dixit ſe nol

le adire tamen poteſt penitere ⁊ infra annum adire ſi vult ex ſena
tuſcon. in bonis matris vt hic in tex.in fine in ver ſi. cum ver ba ex⸗/
tenſiua ſunt ⁊c.cum quo ſto ſimpliciter quia text. clarus eſt æ non
eget alia noua mea interpꝛetatione niſi ꝙ addo vnum verbum vi/
delicet nota.per Bal.poſt glo.in.l.non iuſtam.C. ad trebel.⁊ bal.
in.l.pꝛima in ſeptima qõe.C.qui admiti.ad bono.poſſeſſi.poſ. 1 5
omnes in.l.fi.C. de repudi. here.ad quos me remitto ⁊ redeo ad
iſtum tex.de quo modo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CSilius qui ſe nolle adire matris hereditatem
dixit an poteſt mutata voluntate adire anteqʒ cõ
ſanguineus vel agnatus adierit videnduʒ eſt pꝛo
pter hec verba ſi nemo filioꝛum volet heredita/
tem adire quia extenſiua ſunt: ⁊ cum verba extẽ
ſiua ſunt penitentia eius vſqʒ ad annum admittẽ
da eſt cum ⁊ ipſa filij bonoꝛum poſſeſſio annalis
ſit ⁊c. Laus deo amen.

Ex quibus omnibus redditur nunc expedita
hec ſecũda pars infortiati cum ſuis iunibus ⁊ glo.
ſingularibus cum eoꝛundem nouis meis interpꝛe
tationibus: que omnia expediui deo bene conſenti
ente in ſacro ⁊ ameno loco Reuerendoꝛum patrũ
meoꝛum fratrum pꝛedicatoꝛum de Bononia ſito
extra poꝛtam.s.Mame verſus montes in loco di
cto ronzano vbi eſt templum diuo Uincentio di⸗
catum. Laus ergo ⁊ gloꝛia ſit ſemper ſupꝛemo
Deo: ⁊ diuo Dominico ⁊ Uincetio pꝛotectoꝛibus
meis Amen.

¶ Finis nouarum interpꝛetationum
ad omnes textus ⁊ gloſas ſingula/
res in ſecunda parte Infoꝛtiati per
Dñm Ludouicũ Bologninum cri/
ſtianiſſimi:ac ſereniſſimi Regis Frẽ
coꝛum conſiliarium digniſſimum.

è Z

lcgungulintie 6
B —
Ag Anſiuſmaane nn
pmgttsſſmmen.
cnthiſüemm ſſfein
1. lusdonng.

S

=

=
=

.

U
Kii wrminin un ſizuſtii
Prtwam mmam mninezinen
mN:Neonnucdi doberetnen
trn Nmevlan Nengnenaunei
rm hNEtitnnN Dconſt
GrIN6 Wanekrionenernlon⸗
cotmzn ſticktnpinn di unce⸗
mm. lwcplguſ inmr inm
de 1n Nrniu ClAunuhe

1

ſ

(ſswunminmnuntienn
Aonnss emetheis ſln
saſtonkngen Firiiiſ
Din utid Dihen 4,
ſaiſttuſiin iphi
õ

Iyininin arn

argun ogieſtie weung

AuetitiIEiiar

4 Hrnmmthiuthimzan

croeguraginntateen went

Aumniginttnstus
Prukrinifinmnla
fund. Mrnünanee
Untſun Nngerna

NelunstAtitnenn n
AGa nedfnni in gin
äüikritrnnettmmtn:
Puntntunmutntneinn
Naucntrinnrntntn,
Pmnnitiuniinſcne
H
inanattr⸗ ——
uimiaufazde⸗
ininſtinſteini,

—

Ali
ealre .
n Jre A

——Z 2 6 —
Interpꝛetatõnes uouc nouiqʒ
ſtellectus per clariflimũ vtriuſqʒ iuris doctoꝛẽ
4 nitẽqʒ auratũ: ſacri palatij apoſtolici aduo/
catum conſiſtoꝛialem dominũ Zudouicum Ho
logninũ iura ciuilia oꝛdinarie legentẽ in vetuſti 1
ſimo regiae ciuitatis patriae ſi uae Bononiae ſtu
dio traditi ad omnes fere leges: ? gloſas ſingu/
laresſuper pꝛima parte ff. noui vna cum allega/

tionibus conſilioꝛum pꝛaeſtantiſſimoꝛum docto
rum in omni articulo miro oꝛdine per eum con
textis: necnon cum pluribus iuribus ab oꝛigina/⸗
libus fon. pandectis per eum etiã diligenti ſtu⸗
dioac fideliter habitis: differentibus ⁊ omnino
cötrarijs tranſumptis codicibns omnibus Aln/

no domini: Alocccclxxxxiiij.kalen. artij.

Ze noui operis nunciatione.

. 1 Doctoꝛes om
4. POrima in Pꝛ incipio nes hic coĩter
in pꝛincipio diuerſimode v multis modis intelligunt iſtum text. in
verſicu. eatenus quatenus is qui nunciaſſet ius ꝓhibendi non ha
beret c. Nam aliqui libꝛi habent illa verba ſupꝛa poſita negatiue
pꝛolata Aliqui vero libꝛi hñt ea verba affirmatiue plata vide
ſz eatenus quantenus qui nuntiaſſet ius pꝛohibendi haberet ⁊c.
Quoꝛum omniũ opiniones ⁊ lecturas varias ⁊ diuerſas ego
alias legendo retuli ⁊ latius ct reaſumpſi in repetitione nr̃a.l.qui
viam eo titu. Sec pꝛo nũc tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellec
in meo iſtius tex. Nam dico ego ꝙ ea verba de quibus.S. dixi ea
tenus quatenus vc. intelligir de remiſſiõe iudicis viui qui aditus
ſuper nunciatione nom operis facta ⁊ nulla pꝛeſtita ſatiſdatione er
iudiciũ vel in iudicio coꝛam eo ꝑ ediſicantem de demoliendo. Sʒ
ſtatim cognoſcens de meritis ⁊ de iuribus ipſarũ partium p quã
ta parte coperiet nunciãti non competere ei ius pꝛohibendi p tania
parte remittet pꝛohibitionẽ diffinitiue ⁊ effectualiter pnunciando
ſententiado ⁊ ſic verbum eatenus ⁊c.expofitur.i.in tantũ ⁊ qua
tenus.i.in quantum iudex cognoſcens vt dixi de meritis partiũ diſ
ſinitiue pꝛonunciado remittet ⁊ hoc modo ego intelligo iſtum tex.
vz de totali effectuali remiſſione phibitionis poſt quã remiſſio /
nem non expectatur amplius alia ſententia per eum ferenda ⁊ ſic
non loquitur de ea remiſſione temporali que fit ratione ſatiſdati
ons pſtite que tempoꝛalis eſt de qua habetur in.l.pᷣtoꝛ in pꝛinci.?
per totam ill legem ⁊ in.l.non ſolum.S. ſciendũ infra eo.⁊ hunc in
lellectum ad iſtu tex. copꝛobo manifeſte per verba poſita bic ĩ ver.
deinde remitteretur phibitio vc. ⁊ in verſi. ius pꝛobibendi nõ ha
beret c. Que verba denotant remiſſionem vere effectualẽ æ tota
lem 1 ßm hunc intellectͦ meuz poteſt ſummari iſte tex. boc modo
nuciatio ſine iuſta ſue iniuſta timenda eſt. Sed in tantũ in quantũ
iudex cognoſcens de meritis ⁊ iuribus parti comperiet. tollet ef/
ſertualiter v totalr difftnitine H dicrat. De quibus ẽt omnibꝰ
lllius dixi inrepetione nr̃a ad tex.in.l.qui viam infra eo.ideo pꝛo
nuc longioꝛ non ero niſi ꝙ, de ſignificatione hoꝛũ verboꝛũ eatenus
quatenus vide per Bar. in. l. . in. vxcol. f.. de condi.⁊ demon. per
Bal. in.lcum antiquitas. C. de vſufruc.ad quos me remitto ⁊ re
deo ad iſtum tex. Cuius verba ſunt bec.

L. hoc edicto permittitur vt ſiue iure ſiue iniu⸗
ria opus fieret per nunciationem inhiberetur: de

inde remitteretur pꝛohibitio eatenus quatenus

hꝛohibendi ius is qui nũciaſſet: non haberet ⁊c.

Z. Vrima.s. hoc autem edictũ.

Doctoꝛes omnes hie coĩter dicunt ꝗ' nunciatio noui operis
hꝛouidet aduerſus opera futura quouſq; fit remiſſio nunciationis
her iſtüͦ tert. Sed tu aduerte pꝛo nono ⁊ vero intellectu meo
iſtius lex. Naz dico ego ꝗ, nunciatio noui operis põt fieri in diſtin
cle dum opus eſt in fieri ſed poſtea remittitur quatenus apparet
nonlicuiſſe nunciare nec pꝛincipaliter tractatur bic de effectu nun
girtionis ſed de eo effectu ponitur in. .nunc videamus infra eo.et
7boc elito ynũ conelani c Bar. T alij cribẽtes hic dicentes

bie tractatur ð effeetu nunciationis noui opis non recte ſentict de
cuius tex. intellectu dixi ẽt latius in repe. nrᷣa.l.qui viam infra eo.
⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ verba littere ſunt hec.

CHoc autem edictũ remediumqʒ opis noui nun
ciationis aduerſus futura opera inductũ eſt:non

aduerſus pꝛeterita: hoc eſt nõ aduerſus ea: que

nondũ facta ſunt ne fiant: nam ſi quid operis fa
ctum fuerit:quod fieri non debuit:ceſſat edi ctuz
ðe noui operxis nũciatione: ⁊ erit tranſeunduʒ ad

interdictũ quod vi aut clam contra id:quod fac-/
tum erit vt reſtituatur ⁊c.

Z. prima.a.item nunciatio. Sut.

Ange. Pau. de caſtro Rapha. Jo. de Imo. Ludo. Romas. ? dñs
meus Alex. ð ꝗmo. finaliter totus mundus vt ita dixeriz in hac
l. pꝛima.S.nunciatio in fi.concludunt ⁊ firmant per iſtuʒ tex.ꝙ nun
ciatio facta contra abſentes ſeu igoꝛantes valet ⁊ ligat eos quo
ad effectum patientie pᷣtande per eos in demonitione fienda tamẽ
Fm eos rõe ignoꝛãtie ⁊ abſentie ſubuenitur eis in hoc vt non tene
antur demolire opus factũ interim ſeu demoliri facere ſuis expen
ſis ꝓpꝛijs ſed expenſis ipſius nunciantis ſi vult opus illud demoli
ri. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu iſtius text.nam
dixi alias in repeti.nr̃a.l.qui viaz.ff. eo.titu.⁊ etiã nouiter hic dico
ꝙ hec eſt maxima violatio ⁊ diuinatio ad iſtuz tex.⁊ ad totã mate
riam nũciationis noui operis nam ſi nunciatio ſacta fuit iure per/
mittente put fieri potuit aduerſus abſentes ⁊ ignoꝛãtes vt eſt text.
apertus hic in fine in ver. ꝓcedit ⁊c.non eſt cõueniens ꝙ nuncians
teneat᷑ exponere aliquid de ſuo pꝛo demolitiõe fienda que ð mo/
litio expenſis noſtris reputatur pena ab ipſamet lege vt in.l.pe.ff⸗
co.ad quã penam non debet teneri ille qui nunciat lege permitten
te. l. grachus.C.ð adul. Et ſi tu diceres hec expenſa eſt volũta
ria ex parte nunciantis ad quã non tenetur ſi non vult dico ꝙ paꝝ
ſeruiret ſeu pdeſſet ſibi nunciatio ꝑ euʒ facta ob quã credendũ eſt
omnino eum velle q demolilio operis ſequatur cum ſit in dãnuzs
eius vel iurium ſuoꝛũ ⁊ parum ſeruiret iſte tex.in fi. Minus
etiã videtur poſſe dici ⁊ in':hoc facio maioꝛemviz abſenteʒ vel igno
rantem ) quem nunciatũ eſt teneri ad impenſaʒ ⁊ hoc etiãs omnes
pꝛefati ſcribentes de quibus..dixi atteſtantur nemine diſcrepãte.
Sed dico ego plus ꝙ non debet teneri nec tenetur ẽt ad pꝛe/
ſtandã patientiam vt opus demoliatur ẽt expenſis alterius nam ſi
boc diceremus abſens ⁊ ignoꝛans vehementer grauaretur ⁊ pa
teretur maximũ damnũ.ſ.in opere demoliendo ⁊ deſtruendo ⁊ ra
tione cementoꝛũ ⁊ operarũ ⁊ alioꝛum que in conſtrutione opis in
teruenerunt ⁊ nulli dubium eſt ꝙ abſens ⁊ ignoꝛans non debet
tantuz affici immo abſentibus ⁊ ignoꝛantibus ẽt maioꝛibus iura
ſubueniunt vt patet per totuʒ.ff.ex qui.cau.maio. Et per ↄne
vt vides intelligendo iſtũ tex.hoc mõ reſultarent plura incõuemen
tia ⁊ 3 nãs nunciationis que habet ꝙ vbi tenet nunciatio ſi contẽni
tur per nunciatũ ſiue iure ſiue iniuria tenetur ad demolutioneʒ et
ad expenſas.d.l.i.in pꝛine cũ ibi plene nõ. S. eo. ?. d.l. pꝛetoꝛ in pꝛin
⁊ in. ..infra.eo.alias aũt imputari debet nunciatoꝛi Mec obſtat
vnus tex.in quo doctoꝛes faciũt maximũ fundamentũ in.l pe infra
eo.quin ad illum text.tradidi nouum ẽt intellectũ vt videre potes
in.d.l.pe.vt ẽt dixi latius in.d.repe.noſtra in.d.l.qui viaz infra eo.
⁊ ideo non me extendo nũc circa illum tex.ſed redeundo ad ꝓpoſi
tum nĩz dico e iſte tex. ſolu diſponit nunciationem valere ſeu fieri
poſſe ) abſcentes vel ignoꝛãtes non tñ ad effeetũ vt eos aſſiciat vel
obliget quo ad impenſam demolutionis nec etiã tñr ad patientiaz
pꝛeſtandã in opere de moliendo expenſis nunciantis nec ſuis ſed ſo
lum vult dicere iſte tex. ꝙ valet nũciatio aduerſus abſentes ⁊ i
rantes.ſꝙ ſi nunciatio perueniat ad noticiam nucianti ſi edificaret
poſtea a die notificatiõis tenebr̃ ad demolutionex ⁊ ẽt qͥ ad impen
ſam nec requiritur alia nuneiatio ⁊ iſte eſt verus intellectus hnius
tex. cuius meus ſtat in H. an nunciatlio illa facta valeat ad finez
ſi poſtea pueniat ad noticiã nũciati ſipi noceat ab eo die notiſicatio
nis circa de futuro non aũt vltra de pꝛeterito nec quo ad paciẽtiazʒ
pᷣſtandam nec ẽt quo ad expenſas.x ſic cum reuerentia decipiũtur
omnes docentes hic in vero ſenſu iſtius tex. ꝓ quo meo intellectu
allego glo. notabilẽ in.l.ð pupillo..nunciationem in ver. factuz ac.
infra eo. quam glo. apꝛobãt coĩter ſcribentes ibidẽ maxime Pau.
de caſt.⁊ Ludonicus Roma.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi nemo ſit in lo
co vbi fit nunciatio valet oĩo nunciatio ⁊ dñs non tenebĩ niſi poſt
eius ſcientiã ad aliquid de quo etiã akas latius dixi in.d. repe. nfa
l. qui viam vbi etiã alio modo interpꝛetatus ſum iſtu tex.conſtruẽ
do ſimul ⁊ ſemel pꝛout ibi videre poteris ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ
non ero niſi ꝙ pono verba llittere. Que ſunt bec.
n. i.

Item nunciatio omnibus diebus fieri poteſt:
aduerſus abſentes etiam inuitos: ⁊ ignoꝛantes
operis noui nunciatio pꝛocedit.

oꝛes omneſ
Z. prima.s. in operis. Rotmes oonn
ꝙ per nunciationem factã ſimplici verbo ꝑditur poſſeſſio nuncian
tis ſecus ſi fiat per iactũ lapilli capiendo iactum lapilli ſᷣm comunẽ
vt ita dixeriʒ erroꝛem vʒ vt ꝓhiciatur lapillus vel tres lapilli in ope
vel iactare aliquid de ipſo opere manu vel pede ex quibus actibus
vidr̃ nuncians eſſe audax ⁊ non perdit tunc nuncians poſſeſſiones.
Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius termini
iactus lapilli de qͥ hẽs ẽt tex. in.l.de pupillo..meminiſſe infra eo.
in verſiꝰ per manũ.i.per lapilli iactũ ⁊c.⁊ in.l.i.S.ſed ſi quis.ff.
vi aut clam in verſiꝰ ſed ſi quis iactu ⁊c.⁊ in.l.vim facit..pꝛohibi
tus eo.ti.inver.manũ apponẽtis lapillũ ve iactãtis ⁊c.⁊ in.l.⁊ ſi ſoꝛ
te. S.ſciendũ in fi.fl.ſi ſerui.ven.in verſiꝰ per iactum lapilli ⁊c. Nazʒ
dico ego ꝙ iſte terminis ᷣm verã mentezʒ iuriſcõſulti eſt dinerſus
ab intellectu omniũ doctoꝛũ in locis pᷣallegatis nazʒ dico ego ꝙ ſi la
pillus ſeu cementa parata pꝛo edificando diſperganẽ̃ manu ipſius
nuntiantis ex hoc actu bene inducitur vera audacia ex parte eius
⁊ iſte eſt verus iactus lapilli non auteʒ per ſimplicem pꝛoiectionezʒ
vnius lapilli vel trium lapilloꝛum in opere ſecundum quod dice/
bant ſcribentes omnes ⁊ male iudicio meo ꝓut latius de his om/
nibus dixi in Repe. noſtra.l.qui viam in eo ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ
non ero niſi ꝙ verba littere ſunt hec.
CIn operis autem noui nunciatione poſſeſſoꝛẽ

aduerſarium facimus ⁊c.

4 Doctoꝛes omnes
Z.prima.s.in operis. αα«ρonnes
Bart. ⁊ in multis partibus iſtius tituli faciunt plures nũciationes
noui operis videlicet verbalem.⁊ ꝑ iactuz lapilli ⁊ per pᷣtoꝛem qñ
aditur pᷣtoꝛ pꝛo boc vt mãdet alicui ne edificet ⁊c.vt ibi per eos ⁊
in.l.de pupillo.S.meminiſſe eo.titu. Sed tu aduerte ꝓ nouo
⁊ vero intellectu pꝛedictoꝛũ iurium nam ego dico vnicã eſſe ſolum
nunciationem vʒ verbalem. qñ quis ediſicat in ſuo ſolo pꝛopꝛio et
ex hoc mihi nocet.vel ſi quis edificat in meo vt in.d.S.meminiſſe

Sed adire pꝛetoꝛẽ vel iactare lapillũ non ſunt nunciationes noui

operis. Sed iſte pꝛime due ꝓpꝛie appellũr pꝛohibitiões.⁊ ſi quis
edificat poſt iactũ lapilli vel poſt pꝛeceptũ pꝛetoꝛis.non competit re
mediũ ex capite demolitoꝛio.qð regulariter datur poſt nunciatio
nem verbalẽ Sed cõpetit aliud remedium vʒ interdũ ꝙ vi aut clã
text.eſt in.d.S.meminiſſe in verſiꝰ melius eſt eum per pᷣtoꝛem vel
per lapilli iactũ.i.per manum ꝓhibere ⁊c.iuncto fi. in verſiꝰ ꝙ aut
vi aut clã ⁊c.quẽ tex.̊ mõ ego ĩtelligo Quoꝛũ iuriũ vᷣba ſut hec.
CIn operis autem noui nũciatione poſſeſſoꝛeʒ

aduerſarium facimus. ⁊c.
Uerba autem.d.S.meminiſſe ſunt hec.

CMeminiſſe auteʒ opoꝛtebit quotiens quis in
noſtro edificare vel in noſtrum immittire vel pꝛo
icere vult melius efſe eum per pꝛetoꝛẽ vel per ma
num..i.per lapilli iactum pꝛohibere: q; per ope
ris noui nunciationem.

Z. prima.S. hoc autem edictũ.

Doctoꝛes omnes coĩter hic poſt glo.examinãt vtrũ remediuʒ
nunciatõis noui operis detur ↄ incidenteʒ arboꝛem ⁊ tandẽ conclu
dunt magis coĩter ꝙ ſic ſed ex cauſa damni infecti ſeu dãni depellẽ
di non aũt ex cauſa iuris nr̃i conſeruãdi vt hic per eos ꝑ text.bic in
5S. nunc videamus infra eo. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero
intellectu meo iſtius tex.nam quo ad pꝛimũ non bñ vident loqui
nam ad hoc vt ex cauſa dãni depellendi poſſit nuntiari nouũ oꝑpus
requiritur ꝙ ſimus oĩo in edificando ſeu demoliẽdo vt in.d.l.i.S.
nunc videamus infra eo.quem tex.ego retoꝛqueo de directo õᷣ pꝛe
fatos dños ſcribentes in verſiꝰvel in pꝛiuato quid moliatur ⁊c.cũ
glo. ſua qne dixit.i.edificatur ⁊ in.l.ſtipulatio.S. ſi quis infra eo.
ſed quis diceret ꝙ incidens arboꝛem dicatur edificare? Certe ne
mo ſane mentis ergo ?c. Minus ẽt poteſt appellari de moli
cio cum ea verſetur circa edificia vt in.d.l.ſtipulatio.S.p.infra co.
7. li. . hoc aũt.S.eo.⁊ in.l.Fa.C.de ſepul.vio.in verſi.demoliẽdis
ſepulcris ꝛc. Pꝛeterea conſidero aliud poſito ꝙ poſſemus ca
pere verbuʒ moliri ⁊c.generaliter quia qñ nunciatio fit cauſa dãni
infecti vel damni depellendi fit ad bunc ſinem vt opus factũ poſt ta
lem nunciationẽ demoliatur.l.i.in pꝛin.cum ibi plene nõ.S.eo.⁊ in

.„

d.l p̃toꝛ in pꝛin. in. .. ⁊ in. .deinde. infra eo. ⁊ ſic competat ſpr.
ta nũciatione remediuz demolitoꝛium ſicut qñ nuntiatur non
opus cauſa iuris nr̃i conſeruandi vt in. d.l.pᷣtoꝛ per totã illã le
infra eo.ſed qũo arboꝛe inciſa põt habere locũ remedium denech
toꝛiũ vel reſtitutoꝛiũ cum ſolus deus poſſit conſolidare arboꝛẽ
ciſam ⁊ per ↄñs dico ꝙ eo caſu non põt dari remediũ pꝛohibitoꝛij
nunciationis ex cauſa damni infecti cum non poſſet poſtea copetere
demolitoꝛiũ vt de ſe patet ergo ĩc. Et ſi tu diceres qñ nuntiaf
cauſa dãni depellendi qũo poteſt hr̃e locum in alijs caſibus reme
dium demolitoꝛiũdico ſic puta ſi video te velle cdificare in loco
blico vel in pꝛiuato tuo ex qͥ poſſet mihi reſultare aliquid dani vt
quia edificando ſtringis aquas que in agrũ meum facilius fluere
poterunt certe hoc caſu poſſum tibi nunciare nouum opus ⁊ erit
nunciatio cauſa dãni infecti vel depellendi ⁊ in alijs multis caſibꝰ
ſimilibus Sed nunqᷓ; vt dixi ð incidentẽ arboꝛẽ poteſt hr̃e ocum
nunciatio noui operis ex capite ꝓhibitozꝛio nec ẽt ⁊ multo minue
ex capite demolitario ſed eo caſu datur interdictũ ꝙ vi aut claʒ t
eſt text. in.l.ſi alius..notauimus.ff. ꝙ vi aut clam ⁊ voluit glo in
hac.l.i.. hot aũt.S.eo.in ver.in ſolo ⁊c.in pꝛin.⁊ in fi.duz dixit pꝛi
ma placet ⁊c. cum qua ego ſto. Ex quibus elicio tibi vnuz coꝛ
relariũ qð vbi pꝛecedit nunciatio noui operis ibi ſpreta nũciatione
põt agi ex capite demolitoꝛio vel agi interdicto ꝙ vi aut claz vt eſt
tex. in. c.l. ſi alius.. . ⁊ in. S.ſed ⁊ ſi quis.ffeꝙ vi aut clam ſed ſe/
cus eſt e nam vbi pꝛohibeo ꝑ interdictũ ꝙ vi aut claʒ ibi non pot
ſemper intentari ſpreta ꝓhibitione caput demolitoꝛiũ de quo nos
loquimur. Ex quibus omnibus habes nũc verum intellectũ
ad text. in hac.l.i.O.nunc videamus infra eo.⁊ ad omnia iura di/
centia ꝙ nunciatio pmittitur aliqñ cauſa damni depellendi naʒ pce
dunt qũ aliquid edificatur ſeu demoli æ ſumus in caſu in q poſſit
poſtea cõcedi caput nunciacioms demolitoꝛiũ alias aũt non ⁊ hoc
modo ego declaro tibi hec iura ⁊ ẽt iſtum tex. de quibus omnib⸗
ẽt alias dixi in repetitione nr̃a.l.qui viam.ff.eo.titu.⁊ ideo pꝛo nũc
longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba iſtius tex. Que ſunt hec.

CPoc autẽ edictum non omnia opera complec
titur:ſed ea ſola:que ſolo coniuncta ſunt:quoꝛuʒ
edificatio vel demolitio videtur opus nouũ con
tinere: Idcirco placuit:ſi quis meſſem faciat ar
boꝛem ve ſuccidat:vineã putet: q̃quã opus faci
attamen ad hoc edictuʒ non ꝑtinere: quia adea
opera que in ſolo fiunt pertinet hoc edictumac.

Bear. hic in. i. col.
Z. pꝛima.S. finali. ρnααdn.
Ko. hic ⁊ Ange.in.l.iij. C.de pigno.⁊ Bal.in.c.p.in titu.de feudo
non habente ppꝛiaʒ nãz feudi ⁊ dñs meus Alex.de Imo.in.l. ſi ci
dotẽ. .pe. in.· vij.col.ff.ſolu.matri.reputãt iſtũ tex.ſingu.⁊ melioꝛẽ
de coꝛpoꝛe iuris ad boc ꝙ licentia ingrediẽdi reʒ ppꝛia auctoritate
quã quis habet poteſt in aliũ trãſferri de q alias dixi in.d.l.i.ſi.
⁊ ideo non repeto nunc niſi ꝙ addo ꝙ huiuſmodi licentia trãſit in
ſucceſſoꝛem etiã ſingularem ſᷣm Bar.in.l.iij. C. de pigno.⁊ Bar.
in.l. fi. .fi. ff. vt in poſſ.leg.adiquem me remitto ⁊ ſolum modo po
no verba tex.de quo agimus. Que ſunt bec.

CAſufructuarius aũt opus nouum ſuo nomine
nunciare non poteſt: Sed pꝛocuratoꝛio nomine
nunciare poterit: vel vendicare vſufructuʒ ab eo
qui opus nouum faciat ⁊c.

LZ.i.S.⁊ poſt operis cũ glo.ſua.
Ange.in.le ſi conuenerit. ff. de re iudi.⁊ Ludo.NRoma.⁊.d⸗
meus Alex.de qmo.in. d. S.v⁊ poſt operis in tercia col. ⁊ etiss dñs
meus Alex. de Imo.in.d.l.ſi conuenerit iniij.col de re iudi. alle /
gant omnes iſtum tex. cum glo. ſua ꝓ ſingulari ad hoc ꝓpoſituʒ
licet partes non poſſint imponere certã legem arbitrio ᷣm quam
habeat ꝓnuũciare ſeu laudare vt eſt text. in.l.qualem. ff. de acti. in
ſecus eſt in arbitratoꝛe vt ibi per eos vbi alias legendo dixi de
⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ nũc addo nouiter ꝙ iſte tex.
non ꝓbat nec ẽt glo.dicit hoc ſi bñ ponderetur ⁊ ſubtiliter ꝓut de
cet nam duz glo.dixit de arbitratoꝛe vt arbitratu ſuo opus fiat.no
intellexit de arbitrio partium ſed de arbitrio ipſius in quẽ ſe com
mittunt partes vt in arbitratoꝛem ⁊ ita ego intelligo iſtam golſam
Cuius verba vna cum tex. ſunt hec. Et pꝛimo tex.

CCEt poſt operis noui nunciationẽ cõmittunt ſe
litigatoꝛes pꝛetoꝛie iuriſdictioni ⁊c
. Uerba autem glo. ſunt bec.
C Juriſdictio vt in arbitratoꝛem vel dic in iudi/

encintiettſten enun

nnmitriuttin iiniernntn

giſttenthmrenerw nei

tntionginen antin 4 n
iprifntninpeurdr Neutn
AWMNNImnntn Dirtrmn in

te darn .
Drisnunuitemn
Apbmntrt Aner 1
WrCnirdeterer
Bhtripumiſntn ru
ninhnfin uim ir urn
uſemmtimmn in im tr
Nikinnnrnn ni ni
immgniir irimn iin,

nulegiſfirimatnr wei

ctginetite,
ninnt mut

ine i * mede

ünneng
umitininnns
Rer

erteserr
——

chrgtunmn
nntintunen

t

4 6 N B
iunne
lulnn ne
a QN
nſiiinn d

— — — —

f.ẽ⁴,xx

72.

narsn ſntke s

nngeniticigneſienſin
Emnnſrülkitinnn iie
aumgq ihwilah m it i⸗
rqri funwnigpwter

Z ponnu ſnat. Muut

ane ufiſt
AkILnlä No1 Möcfie
õäü
Mi xRNA fd nNNiifiribnna

xzpDYNEiNiie n

i u we tu ti iinn o nna i
ripubhliiiinmnin
õl
iliturxigurnmiiin,
unn Aali k
¶AEmammii um ionmin

Geiggamanoponin
õ
õ

Gmasemiudi

netopetscſct
Lidapoſtcherslga

lr ud mmm ii id

nugſan
Nentzntimnm

cem ſi in continenti petatur.cognoſci ꝙfit hodie

vſq; ad tres menſes ⁊c.

Z. in pꝛouinciali.s.primo. e⸗
es bic multum variarunt pꝛo intellectu iſtius littere in verſi.
oelcomunni diuidundo iudicio vel per pꝛetoꝛem ⁊vc. Nam aliqui

direrunt actionem comuni diuidundo tunc habere locuz qñ. ſotiꝰ

meus non negat ſe ſotium ſed ſi expꝛeſſe fateretur ſe ſotium tunc
habet locum pꝛohibitio per pꝛetoꝛem ⁊ eo caſu intelligitur ſecun
duz eos tex. in. J. verſi. vel p pꝛetoꝛc vc. Quidaʒ vero dicũt ꝙ
actio comuni dinidundo tunc locum habet quando negat ſe ſotiuzʒ
eo cau pꝛocedat tex. in. d. verſi.comuni diuidundo iudicio ⁊c.
Sed quando fatetur ſe ſotiuz tunc babet locum pꝛohibitio pᷣ
onia v iſto caſu intelligitur tex. vel per pꝛetoꝛẽ y. Monnulli aüt
dicuut actio comum diuidundo competit pꝛo rebus coꝛpoꝛalib
tantum ſed officium pꝛetoꝛis datur pꝛo iuribus incoꝛpoꝛalibus ꝓ
ut bet omnia refert late Bar. ibi poſt glo. in pꝛima colum. in ver
ſi. ad declarandam iſtam.lI. æc. ⁊ alij ſcribentes ibi poſt euʒ Sed
ipſe Bar. ? comuniter alij intelligunt iſtum tex. alio modo.ſ. x
dicamus ſotius quando fatetur me ſotium tunc datur actõ cõi
diuidundo ⁊ etiam offtciũ iudicis ſeu pꝛetoꝛis ſimul ⁊ ſemel in eo
gem caſu nam intentata actione comuni diuidundo per me ſotiuz
contra te ſotium ediſicantem in re comuni pꝛetor ipſe per diffiniti⸗
uam ſententiam pꝛonunciabit pꝛohibendo te edificare ⁊ ſic ſimul
? ſemel competũt bec duo remedia in eodemmet iuditio. Uel
aliter poſſumus intelligere iſtum tex. ſecundum eundem Bar. 2
alios poſt eum ibi yt dicamus ꝙ hoc officium iudicis ſeu pꝛetoꝛis
mercenariũ ſit ſeruiens actioni mee intentate vel intentãde ꝙ ego
poſſum implorare officium vt pꝛohibeat te ſotium meum ne inte
rim durante iſto iudicio ediſices vel facias aliquid contra me in re
comuni ⁊ ſi eodem caſu omnino competunt hec duo remedia ⁊ſi
interim tu edificares poſſum petere demoliri eodem officio pꝛeto
ris vtpote qui feceris hoc lite pendente vt ibi per Bart. ſatis ſe in /
uoluentem cum reuerentia quem etiam ſibi contrarium in aliqui
bus eſſe dixit Jo. de Imo. ⁊ Ludo. Roma. ⁊ Dñs meus Alex.
qui dominus meus moꝛe ſuo conatur ſaluare eum iu quantũ po/
teſt vt ibi per eum in verſi. Sed adhuc circa pꝛedicta xc. Quo
rum omnium dictis adde tu pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo ad
lex. in hac. l.pꝛouinciali.S.pꝛimo vt dicamus ꝙ hec duo remedia
umnino diuerſa ſunt ⁊ diuerſimode ⁊ in diuerſis caſibus ⁊ in di/
uerſis omnino iudicijs competunt. Et pꝛimo pᷣſupono ꝙ hic in
tex. iſto Juriſconſultus habet omnino pꝛo conſtãti ꝙ eſſemus in
re comuni que non infitiaretur eſſe cõis per aliquem noſtruʒ ⁊ ꝙ
ambo eramus in poſſeſſione rei comunis in qua tu ſotius edifica

bas vt expꝛeſſe colligitur in pꝛincipio ⁊ in medio ⁊ in fine illius lit/

tere ſi bene ponderetur. Quo dato ſi tu edificas in eo loco cõi
non poſſum ego ſotius nuntiare tibi nouuz opus vtpote in re que
clare pertinet ad te ſicut ad me nuntiare volentem ⁊ clarũ eſt de iu
te vtriuſq; in ea re etiã ⁊ ad vtrunq; noſtruz res dr ptinere vnde
introducta ſunt duo remedia ſuccedentia in loco nuntiatiõis vt di
cit tex. in.lin re comuni. ff. de ſerui. ruſti- predioꝛum in fine vʒ vt
ego pꝛimo agam cõi diuidundo per quaʒz actionem petitur diuiſio
rei ⁊ poſtea per ſententiaz diuiſoꝛiã iudicis vel arbitri res termĩa
bitur quo caſu conſtito de parte tua ⁊ de parte mea licitum erit
poſtea cuilibet in parte ſua edificare qũo vult ⁊ iſte eſt nnus mo/
dus quo ſotius poteſt pꝛohibere alteri ſotio ne edificet in re cõi ⁊
hoc eſt ynum remedium quod pꝛobatur ibi in verſi. vel comum
diuidundo c. Sed ſi ego nollez dinidere rem cõez ⁊ viderez
le ſotium med edificare in re cõi tunc babeo aliud remediũ diuer
ſum a pꝛimo.ſ. pꝛohibendo te edificare per pꝛetoꝛẽ ⁊ hoc vltimũ
remedium conceditur in eo caſu in quo non volo nec curo diuide
re rem coez ſed nolo ꝙ in ea ediſices ⁊ hoc modo ego intelligo iſtũ
tex. ibi vel ꝑ pꝛetoꝛẽ ⁊ĩc. Et per conſequene hec ſunt duo reme
dia poenitus diuerſa ad diuerſos caſus omnino ⁊ in diuerſis ⁊
tempoꝛibus ⁊ iudicijs competentia non autem in vnomet caſu ⁊
iudicio pꝛout dicebat Bart. ? alij poſt eum hic male cum reue/
rentia. Et hoc modo ego intelligoea verba vel cõi diuidundo iu

dicio vel per pꝛetoꝛem æc. referendo ſingula ſingulis ẽ boe modo

iſte tex.oppotunius æ pinguius ⁊ in omni caſu nobis ſuccurit quã
intellligendo put intelligũt ſcribentes oẽs ⁊ male vt dixi ⁊ pꝛoba
ui. Et ſi tu diceres ergo durante iudicio cõi diuidundo pote
rit ſocius edificans pꝛoſequi opus ſuum ⁊ per ↄñs non ventet de⸗
moliendũ ⁊ ſic non puidetur alteri ſocio vc. ad hoc ego reſpondeo
tanta eſt vis illius iudicij moti vt ſuccedat in locum nũciationis.
nam ẽt ſi nibil dixiſſeʒ ⁊ me abſente ſotius meus edificaret in re cõ
muni poſſum ego petere illud demoliri abſq; alio pcepto iudicis pᷣ
ledente tex. eſt nota. in.l. ſabinus in fi.f cõi diuidundo in verſiꝰ qꝛ
ſi quid abſente ſotio ⁊c. qui tex. multum aperit nobis intellectũ ad
iſtuz tex. pꝛout alias dixi latius de hijs omnibus in repe. nfa. l.qui

viam. fj. de noui ope.nun.niſi ono nũ⸗ iſti i
d.l. ſabinus. Que ſunt bec. ſe erta ltas tex etizmn

C Si in loco cõmuni quid fiat:nunciatio locum
habebit aduerſus vicinum:plane ſi vnus noſtrũ
in comuni loco faciat: nõ poſſuʒ ego ſocius opus
nouum ei uunciare ſed eum pꝛohibeo cõmuni di
uidundo iudicio vel per pꝛetoꝛẽ: Quod ſi ſi ocius
meus in cõmuni inſula opus nouum faciat:⁊ ego
pꝛopꝛiã cui noceatur habeam an opus nouum ei
nunciare poſſim: et putat labeo nũciare non poſ
ſe:quia poſſum eum alia ratione pꝛohibere edifi
care hoc cſt vel per pꝛetoꝛeʒ vel per arbitrũ com

muni diuidundo que ſententia vera eſt ⁊c.
Uerba autem.l.ſabinus ſunt hec.

L. Sabinus ait in re communi neminem domi/
oꝛum iure facere quicquam inuito altero poſſe
vn de manifeſtum eſt pꝛohibendi ius eſſe: In
re enim pari potioꝛem eſſe cauſam pꝛobibentis
conſtat: Sed ⁊ ſi in re communi pꝛohiberi ſo/
cius a ſocio ne quid faciat poteſt:vi tamẽ factuʒ
opus tollat:cogi non poteſt ſi cum pꝛohibere po
terat hoc pꝛetermiſit: Et ideo per cõmuni diui
dundo actionem damnum reſarciri poterit. Si
autẽ facienti cõſenſerit nec pꝛo damno habet ac
tioneʒ: ꝙ ſi quid abſente ſocio ad leſionem eius
fecit tunc etiam tollere cogitur ⁊c.

— „ . * „
L. de pupillo.s.ſi quis ipſi pre
toꝛi. Omnes docentes hic ⁊ maxie dñs meus Alex.de Imo.
hic in.i. col. in pꝛinꝰ reputant iſtũ tex.ſingularem ᷣm pꝛimã lecturã
poſitã hic in glo.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ſi ille cui fienda erat nunciatio
erat pꝛetoꝛ ⁊ ſic durante magiſtratu non poterat fieri ei nunctatio
ſicut enã non põt in ius vocari vt in.l.i.v. a.ff. de in ius vocã. pot
volens nũciare ꝓteſtari ſe non poſſe nunciare ꝑꝑ offtium ⁊ offitio
finito debet poſtea nũciare ⁊ talis nunciatio retro tollitur ad tps
ꝓteſtationis.de qua materia alias hic dixi late poſt omnes alios ⁊
ideo pꝛo nũc longioꝛ nõ ero niſi ꝙ pono verba tex. Que ſunt hec.
CSi quis ipſi pꝛetoꝛi velit opus nouum nũcia/
re debet ſicnũciare vt interim teſtetur non poſſe
ſe nũciare ⁊ ſi nuntiauerit poſtea ⁊ ꝙ retro edifi
catum erit deſtruẽdum erit quaſi repetito die nũ
ciacione facta: Sed ſi in edes noſtras quis im/
mittat aut in loco noſtro edificet equum eſt nos
operis noui nũciacione ius noſtrum nobis con/

ſerua re velle ⁊c.

Hlo. in.d.S.ſi quis ipſi pꝛetori
Ludo. Roma.hit in addi.
muer bo eius Z C. nouis vẽt dñs meus alex.
de Imo.in.l.bonoꝝ in fa col.C.qui admit.reputant iſtam glo.ſin
gularem ad hoc pupillus carens tutoꝛe ⁊ etiã non valens habe
re copiã iudicis poteſt ſolus ipſe hadire hereditatẽ de quo alias di

xi in.d.l.bonoꝛũ ⁊ in.d.S.ſi quis ipſi pꝛetoꝛi. ⁊ ideo non me exten
daʒ nũc niſi ꝙ pono verba glo.de qua mõ agimus.Que ſunt hec.

CEius vel non habet eius copiam ⁊c.

Glo. in.l.de pupillo.s.meminiſ
in uerbo eum ⁊c. Angel hie r uda. Bo.

Immo. hic ⁊ etiam Ange. ⁊ idem dñs meus Alex. de Imo.in.l.ſi
ſic in tertia colu. ff. de leg. p. omnes dicunt iſtam glo.nõ eſſe alibi
ad hoc pꝛopoſitum pꝛo modo citandi qui etiam ſeruatur in curia
romana vt dicatur mandamus tibi facias tale quid infra talẽ
terminum ⁊ ſi ſenſeris te grauatum compareas recepturus iuſti
cie tõplementum ac.⁊ ſi citatus coparet reſoluitur tale pceptuʒ in
vim ſimplicis actionis licet Ludoui. Roma. bie dicat altetn foꝛe

glo. ſimilez. melioꝛem iſta in.c.ex parte.ꝭ.fi.el pᷣ extra de verboꝝ
ſigni. ⁊ idem voluit Bal. in.l.alimentoꝛũ.ff.vbi pupil.educ.deb.
de qua materia late explicat etiã ⁊ diſputat ideʒ dñs meus in.d..
meminiſſe vbi alias legendo ẽt dixi de hijs poſt eum ⁊ ideo ꝓ nũc
non multum me extendaʒ niſi ꝙ modo ibi dictis ꝑ alios ⁊ per me
addo Ange.⁊ Raph.fulgo.in.l.i.C.de execu.rei iudi.ideʒ tenentẽ
⁊ apꝛobantẽ iſtuʒ modũ citãdi ⁊ puniendi cum iſta clauſula infra
ſcripta ⁊ ſi ſenſeris te guatũ ⁊c.⁊ Ange.in.l.ea quideʒ.C. ſi man.
ita fuerit aliena. vbi allegat iſtam glo.hic ⁊ idem etiã voluit Bald.
in. c. p.in titꝰ de mili.vaſſal.qui conc.eſt in.v.col.in fi.⁊ dñs abbas
in. c.ex parte el pꝛimo de verbo.ſigni.⁊ Ange.in.l.non nunq; in fi
ff. de iudi. vbi etiã allegat iſtam glo.quam reputat ſingu.de iure ci
uili ? Ange. in.l. ſi ſic in pꝛin. ff. de legat. p ⁊ dñs Abbas in. c. pꝰ in
tercia col.extra de cã poſſ.⁊ ꝓpꝛiet.vbi ẽt allegat iſtam glo.⁊ not⸗
p Bar. in. d.l.i.de execu. rei iudi.⁊ per Spe · in tribus locis de qui
bus ibi p eum ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimꝰ
Cuius verba ſunt hec.

¶CEum vt ſi dico domine pꝛetoꝛ quidam edifi/
cat in meo pꝛecoꝛ vos ꝙ mittatis nunciuʒ veſtrũ
vt non edificet vel veniat reſponſurus ⁊c.

T i Pec lex in materia ſua notabilis eſt
. Om niam. et ehearn dico foꝛe ſingularem et lz

habeat plures intellectus ꝓut per glo. et ꝑ alios docentes hic poſt
eam de quibus omnibus late dixi alias in repe.nr̃a.ad iſtum tex.
examinando et diſcutiendo oẽs lecturas glo. et doctoꝛum ſepera
tiʒ et diſtincte et late ⁊ poſui eius intellectuʒ meũ nouũ tñ pꝛo nũc
dico ꝙ alius eſt nouus et verus ſenſus iſtius littere penitus diuer
ſus ab omnibus docentibus ibidem et alibi de eo tex.cõmemoꝛã
tibus Mam dico ꝙ ibi ego habebã ſeruitutem vie ꝑ fundũ tuum
ad fundũ meum et ſic via terrena erat ꝓut coĩter ſunt vie in poſſeſ
ſionibus alienis et per ↄñs via non erat lapidea nec cõpoſita cum
glarea et tu dñns ſundi tui incepiſti eam ſterere ſeu lapideam face
re dubitatur ibi an poſſim nũciare nouum opus te ediſcanteʒ et
ratio erat dubitandi et videbrdicendũ ꝙ ſic per tex.in.l.de pupulo
5. impoſitam ſupꝛa eo. 1 in.l.pꝛima. 5. his autẽ. ff. de remiſſi. vbi
permittitur nunciatio omnibus dominis vel habentibus ſeruitu
tem in re. Mihilominus deciditur ibi contrarium ⁊ ratio deci
