um etiã lite incipiente ⁊ per aduerſariũ tuum nonduʒ conteſtata
vt in. l.defunctus.ff.de ꝓcura.⁊ iml.i..in fuff. de pᷣtoꝛijs ſtipu. Sʒ
ſi obligatio non eſſet tranſitoꝛia ad heredẽ tunc inſtantia non tran
ſit ad heredem tuum niſi lis ſit conteſtata tex.eſt in dicta.l.ſi eum
bominem quẽ tex.ad hoc allegat Ludouicus Foma. ꝓ ſingulari
in ſuo ſingulari in ver.inſtantia el.iiifaciens magnum feſtũ ad hoc
de iſto tex. Sed tu aduerte bene ⁊ dicas ꝓ vero ⁊ nouo eius
intellectu meo quia non ꝓbat hoc recte intuenti nam imo hic lis
non erat cõteſtata ⁊ dicitur ibidem ꝙ inſtantia tranſit ad heredesʒ
Plus etiã dico ꝙ etiã erat hic obligatio tranſuoꝛia ad heredẽ
nam petebatur hic a ticio qui pᷣſtitit ſatiſdationex ⁊ po ſtea ticius
inſtituit illũ hominem beredẽ ⁊ liberũ fecit ⁊ dicitur hic ꝙ moꝛ/
tuo ticio inſtantia illa tranſit in illum beredẽ vnde bic pꝛimo obli
gatio erat omnino tranſitoꝛa ad heredẽ nec eſt gliquid ad hoc re/⸗
pugans cũ non demus delictũ vel aliqð quod ad heredes nen ↄſu
euerit tranſire. Pꝛeterea non aparet hic ꝙ lis eſſet ↄteſtata
imo potius vba ſonant ꝙ non ſi recte ⁊ ſubtiliter ponderent circa
cuius tex.materiã addo modo vnum verbũ nõ. per Bal. in. l. ſi
intra. C. de integrũ reſtitu.⁊ per Bar.in.l.ſeruus ff. de hijs qui
not. infam. ⁊ in.l.i.C. ſi pend. appellatio. moꝛs interue.⁊ in hac
l. nra ⁊ HBal.in.l.ſt petitoꝛ. fl. de iudicijs ⁊ Bal. in.l. pꝛima. C. ſi
pende.appel.moꝛs interue.⁊ Bal.in.l. vnica. S. accedit in fi.C. de
rei vxo.actio.⁊ Bar.in.l.hoc iudicio.ff.fami.herciſc.vbi ponunt
ctia an tranſeat inſtantia in ſingularem ſucceſſoꝛeʒ non ſolum in
vniuerſalem ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex. de quo agimus
Cuius verba ſunt hec.

L. Si eũ hominẽ quẽ a ticio petierã pꝛo quo de
lite ſatis acceperaʒ ticius liberũ heredemqʒ; re
liquerit ſi quidem re vera ipſius fuerit dicenduʒ
eſt iudiciũ in eum tranſferri ⁊ ſi non patiatur id
fieri committit ſtipulationem ⁊c.

M Bal. in.l.ſi pꝛo eo in.vj.
BGlo. in. I. ſic ut. q.C. mandati ⁊ etiã Ang.
⁊ Jo. de JImo. hic ⁊ etiã dũs meus Alex.de Imo.in.l.hij qui ac⸗
teſſionis eo.titꝰ in apoſtillis ſuis ad Bar. reputant omnes iſtam
glo. ſingularem ad hoc ꝙ fideiuſſoꝛ poteſt ꝓmittere penã ad quã
non tenetur debitoꝛ pꝛincipalis ⁊ obligatur ad aam. Tamen
tu intellige hoc eſſe veruʒ in pena pecuniaria ſed non in pena coꝛ
poꝛali ꝑ glo.nota.in.cocum homo xxiij.q.v.⁊ voluit Bar.in.l.iij.
ff.de cuſto.reoꝝ ⁊ Bal.in titꝰ de pace. conſt.in.S.damna. in fi. et
Ang. aret.in ſuo libello maleficioꝛũ inverbo ſideiuſſit ⁊c.ad quos
me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus ꝓ qua facit quia fide/
iuſſoꝛ licet non poſſit obligari in plus q; pꝛicipalis vt in.l. grece.5.
illud ⁊ ibi dixi ſupꝛa eo tamen poteſt obligari efficatius put eſt in
caſu huius glo.de qͥ caſu poſuit aliquid idẽ dñs meus in. d.l. grece
5. illud. S. eo. in apoſtillisſuir ad Bar. vbi etiam ponit an poſſit
ſe obligare ad vſuras vel penam vltra pꝛincipalẽ debitoꝛcẽ in.l.
ſi pupillus in fi.ff. de ver. obli.⁊ in conſiꝰ xxxij. in.iiijo volu. incipi.
In cauſa executionis ⁊c.in vlti.col. in fi. vbi dicit ꝙ vbicunq; iura
nit obligatur in durioꝛem caſum ⁊ valet obligatio eius ⁊ ꝑ Jo.de
Imo. in ſuo conecxlviij. inci. Cliſo pacto ⁊ compꝛomiſſo ⁊c. ⁊ in
con.cxlviiij. incipi.viſo compꝛomiſſo ⁊c. vbi ponit quõ ⁊ quando
obligari poſſit in leuioꝛem vel durioꝛẽ cauſazʒ ad quos me remit
to ⁊ capio iſtam glo. Cuius verba ſunt bec.

C Inutiliter in ver. tertij dicunt ꝙ reus ꝓmiſit
x. ⁊ fideiuſſoꝛ.x.⁊ ſi non daret pꝛomiſit ſe aliqd
facturum nomine pene ⁊ ſic ex incidenti in penã
tenetur vt pꝛincipalis perſona ad penam ⁊c.

l. ſi teſtamento.s.ex dnuobꝰ &a
ꝙ iſte tex. in ver. pᷣterea creditoꝛ ⁊c.non reperitur ua bene albiſ
cut hic ⁊ ſic facit eum ſingularẽ ( imo vᷣm eum eſt bic caſus) ad
ꝙ illa naturalis obligatio qua quis tenetur ad antidoꝛa impedit
repetitionẽ debiti ſolui. Dech tu aduerte pꝛo vero T nouo in
tellectu meo iſtius tex.qui (iudicio meo) mihil facit ad hoc ppoſi
tũ nam non loquitur de obligato ad antidoꝛa ſed de creditoꝛe qui
repetit totũ ab vno debitoꝛe ſuo ex duobus credens poſtea ſe non
poſſe conſequi integrũ ab vno ⁊ tantũ reſtituit ⁊ partẽ debiti? d
ibi ꝙ poſtea repetere non poteſt ſed nulia erat obligatio bic ad an
tidoꝛa reſpectu illius ſoluentis ex parte creditoꝛis immo erat ve/
ra obligatio ſed interuenit erroꝛ ex parte creditoꝛis in iure vel in
facto non ꝙ habuiſſet conſiderationem ad antidoꝛa. Pꝛete,
ea illa ratio aſſignata bic in tex.non apꝛobat᷑ per iuriſconſultü ibi
dẽ immo repꝛobatur ꝑ eum in fi. iſtius tex. in ver. ſed verioꝛ ꝛc.
Circa cuius tex. materiã non obmitto vnum verbu qð iſta
obligatio ad antidoꝛa regulariter non impedit Receptionem ſo/
luti per erroꝛẽ iuris vel facti licet alia obligatio nãlis ſic lſi non
ſoꝛtem.S.libertus cum ibi nõ.f.. de cõditio.indebi.x per glo. in .
ex hoc iure.ff.de i uſti.⁊ iure ⁊ in.liſi in teſtõ.ff.de fide. liberta nec
valet etiq ad inducendũ compenſationem ſecundũ glo. in. A. l.ſt ite
ſtõ ⁊ Ang.in aũt.de non eligi ſᷣo nuben.colł.pꝛima in. ij. col.ad qs
me remitto ⁊ redeo ad tex. iſtũ de ꝗᷓ agimus Cuius vba ſunt bec.
CEx duobus fideiuſſoꝛis heredibus ſi perro/
ꝛem alter exſoluat quidaʒ putant euʒ habere con
dictionẽ ⁊ ideo manere obligatuʒ coheredẽ con
dictione quoqʒ cefſante durare obligationẽ co,
heredis pꝛobatur pꝛopterea ꝙ creditoꝛ qui duʒ
ſe putat obligatum partẽ ei qui totuʒ dedit exſol
uerit nullam habebit condictionẽ quod ſi duofi
deiuſſoꝛes accepti fuerint verbi gr̃a in. xx.⁊ al/
ter ex duobus heredibus fideiuſſoꝛis totum cre
ditoꝛi exſoluerit habebit quideʒ condictionẽ in
x.que ipſo iure non debuerit An aũt ⁊ alia quin
que repetere poſſit ſi fideiuſſoꝛ alter ſoluendoẽ
videndũ eſt ab initio enim heres fideiuſſoꝛis ſi/
ue heres vt ipſe fideiuſſoꝛ audiendi ſunt vt.ſ.

parte ſingulari qui fideiuſſoꝛes ſunt cõueniantur
ſed verioꝛ ⁊ vtilioꝛ eſt in vtroqʒ caſu illa ſenten/
tia ſolutionẽ non indebite quantitatis non debe
re reuocari ꝙ etiã epiſtola diui Adriani ſignifi⸗

cat᷑ ⁊ in ꝑſona fideiuſſoꝛis ꝗ toũt exſoluerat ꝛc.

Glo.in.l.ſeruus in ſcio.in glo.
ſecunda in fine. Ang. 1 Jo de Imo. hien

Dñs meus Alex. de Imo.· in
la ſi ego pecuniã. ff. ſi cer. peta.in.iij.col. reputant iſtam glo. ſingula
rez ad h̊ ꝓpoſituz ꝗ erroꝛ ſicut non impedit trãſlationeʒ domumi
ſi non eſt deſcenſus in cauſa vt p totum titulũ.ff. de condict indeb.
ita non impedit ſi tradens eſſet ꝓcuratoꝛ vel adminiſtratoꝛ cum
libera nam poteſt tranſferre dominiũ cum quibus ſto quia goo.
clara eſt ⁊ non eget aliqua mea nona interpꝛetatione niſi aado
vnum verbũ.ſ. notata per eundẽ onm meum in terminis in.li.
ſf.de offuio pꝛocu.ceſa.in apoſtillis ad Bar. vbi ponit de hoc ad
quem me remitto vnde pono verba glo.que ſunt hec.

CPotuerit ſine cauſa per adminiſtrationẽ eniʒ
traſtuliſſe ſecundũ quoſdam ſed hoc falſum re/
puto cuʒ nulla ſit obligatio ipſo iure vt infra eo.
l.pꝛoxima Iteʒ quia etiã ſi liberam habeat pecu
lij adminiſtrationẽ:non tamen videtur cõceſſuʒ
alienare ex tali cauſa vt infra de ſolu.l.ſi is cui
numos.S. flauius ⁊ facit ſupꝛa de pactis.l.con
tra iuris..fi. ꝙ igit᷑ dicit hic poterit cõdici pu
ta a fure vel reſpectu poſſefſionis vt ſupꝛa de cõ
dict.tritica.l.i.in fi.⁊ .l. ij. ⁊ de condi.indebi.l.
indebiti vel dic ꝙ ſeruus putabat fideiubere ex
eauſa peculiari vnde per iuſtum erroꝛeʒ ⁊ liberã

nnemſn

Mialifhein trr
maiittun

„t
Sen

Au

ccedr r
6AesE
nitllie,

Ramne a e
ihenii i e

nanke ſnn eailn

ricen

nng un
llaianen n
ntent un i,
mtumit , gnin
nn ünſiin mnun 1
mikitiannb
rüinmnn ſe
G ſganli ten

6
eiſun
kgum nitran ma,

minnfflnann
Gtitttunnnn mitins

Cinerfiſeniſrumin.

= =–

ek

Cons ubone, nei

*

hhundtenntügrniarran
WNohiNtuminn ien unie

rtincerenn

f6nradmmmngddeniinte d
n AdNpeüLidirae

WAtGcignuae imn.

hentuenirewinunn int

lmolttufttuinii nrun
nctantttieinn
Nilcttunei ar err
nttarttnſienin
bi

undfrnit nnre⸗

tuſmtingiine

2
0

—

S.

i Puncphetgneg
C tölchetäign
en Atigiid
—*R genngqninginn
l
add lmmüfnignle
M
mandwmmiheflaſchtn
4
mnaſiridhticiig itg
1cermdirn Rüti
Eernen ſiſ itifttin itn
hid binncir tarzfiſi⸗
rmmun plſiliſit tiq innl
vrheglnigifctiſ tusſn iinn
Aiat mMrdkiunneg; alute⸗
v Rii Mrintchit uniustn
erwenigaii ihbdii in ion
õ

urs

Obunl meinoc.

„ uin ne WrINNznt
Candrinfne. e
rüfim Nnai NdNſnda l
eriummtlunn
merinnuiiſum üine
ak inimagt nin ichil .
m pu minnmi n inſiſi

n r inli iin
minan uS Kinnn
nNHN
aa n ſir diifuir
4 Arn ir ein⸗ .
lmi colbunſcs o
miahſ liat ſſ n i
mmulgutifſun
* hunimmunn i
ua ntiftn ine,
RE 6
* gtitſu ,
en thiegt ,
nn eegidicth ni
zerenallſin litne⸗
n ſgſams ln
Atine niin⸗

peculij adminiſtrationem tranſit dominium ꝛc.

. ſPi Aoi Ludo⸗
L.ammiſſi..fideiuſſoꝛes. nder
ſuo ſingulari in verbo fideiuſſoꝛ Ycel. vje dicit ꝙ ſi quis fideiubzʒ
conductoꝛe vomus tenetur etiã pꝛo deterioꝛatione rei ⁊ ẽt pꝛo
nmiſſtone maſſaritiarũ exiſtentiũ in domo conducta ꝑ tex. ques

ad bot ppoſitu reputat ſingularẽ in. d. l.ammiſſi..fideiuſſoꝛes in

is pꝛedioꝛnũ ꝛe. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo in/
Nlunn tex. qui iudicio meo) hoc non pꝛobat ſi bene ⁊ ſubti
liter ponderetur nam ideo bic ſideiuſſoꝛes tenentur ad pecuniã de
bitã pꝛo pdijs dotalibus quia illa pecunia erat eque pꝛincipaliter
debita ab illis colonis qui erant obligati foꝛte ſing is annis ſoluer̃
partem fructus ? pecuniã pꝛo alia parte ⁊ fideiuſſoꝛes pmiſerant
ſimpliciter pꝛo eis ꝓut dicitur hic in glo.in ver. datos ⁊c. qͥ ſubdit
ſeeus eſſet ſi pmiſiſſent in re certa qui tũc tenerentur nam in ca
ſu noſtro pꝛomittendo ꝓ conductoꝛe intelliguntur pmittere ꝓre
terta hoc eſt pꝛo penſione domus que pꝛincipaliter verſat̃ hic ſed
alia duo in ofiam videlicet deterioꝛatio rei ⁊ ãmiſſio maſſaritiaꝝ
ſunt incerta ⁊ ſic ſentit apeſte contrariũ eius ꝙ dixit Ludo. Ro.
per iſtũ tex. qui non ꝓbat hͥ ſi bene ponderet᷑ Cuiꝰ vᷣba ſunt hec.

C SFideiuſſoꝛes a colonis datos etiã ob pecuniã
dotis pꝛedioꝛum teneri conuenit cum ea quoqʒ
conueniat cum ea quoqʒ ſpeties locationis vin/
culum ad ſe trahat nec mutat confeſtim an inter
iecto tempoꝛe fidem ſuam aſtrinxerint ⁊c.

4 — Joh. de Imo.
glo. ſigularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝗ, per pactum factũ debitoꝛi de
non petendo a creditoꝛe non tollitur pꝛima obligatio naturalis et
eſt glo. pꝛima in ver. vel pacto ⁊c. ⁊ eam ſequitur vt videre potes
que glo tamen damnatur per Dy. ibidem ⁊ per alios ⁊ per dñm
meum Alex. de imo.in.l. ſi vnus in.xiij. col.ff. de pactis in ver.itezs
duas dictas ⁊c.qui omnes hoc modo intelligunt aam. Sed
tu aduerte diligenter pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius glo. q̃
pꝛimo non bene intellecta fuit per ſcrib.⁊ conſequenter fuit iniuſte
repꝛenſa nam glo.non dicit hoc ꝙ per pactũ de non peten? non tol
latur obligatio pcedens immo gio.iuncta cuz tex. potius pbat con
trarium nam dicitur pꝛimo in tex. ꝙ creditoꝛ conuenit cuz fide/
iuſſoꝛe vel debitoꝛe vñ vt intelligas bene ð ſciendũ eſt ꝙ vt libere
lur a ciuili obligatione tantum ſed non a naturali remanet obli/
gatus eius ſideiuſſoꝛ ob naturalem obligationẽ remanentẽ ex con
uentione partiũ vt hic in tex. in ver. vt nature debitũ maneat tene
ri fideiuſſoꝛem ac. ſuper quo tex. glo.ſtatim dubitat quid ſi debi
toꝛ pꝛincipalis qui vere mihi debitoꝛ eſt acceptilatione vel ſenten /
lia vel iure iurando vel pacto ſit liberatus aut fideiuſſoꝛ eius am
plius non teneatur nõ ex eo ꝙ remaneat naturalis obligatio in ca
ſibus pdictis ſed ex eo quia bec omnia reſpiciunt ⁊ tangũt non ſo/
lum perſonam debitoꝛis pꝛincipalis ſed coberent perſone eius
ſeg ſunt rei coherentia vt dicit glo. ibi in ver. que omnes ſunt rei
ſoherentes ꝛc. ⁊ vicit glo. ꝙ omnino liberatur debitoꝛ ⁊ etiam fi
deiuſſoꝛ ⁊ ſentit ſic glo. totũ nꝛium eius ad quod allegatur nam
ſi remaneret obligatio naturalis poſt pactũ eden. remaneret in
lis obligatus fideiuſſoꝛ vt dicit tex. bic in ver. S. allegato cuius
riuʒ qicit glo.in ver. nunquid tenebit fideinſſoꝛ rñdeo minime æc.
Tſi volnit glo. ybi eſt pactuz de non peten: factũ debitoꝛi pꝛin
cipali minime remanet obligatus fideiuſſoꝛ ergo pactũ tollit om/
nem obliganonẽ Imo ego pondero illã glo. inferius in ver. non
aule in pacto perſonali xc. vbi glo. voluit ꝙꝙ vbi pactum eſſet fac/
tum debitoꝛi conſiderata eius perſona tantum ⁊ ſic pactũ eſſet
ſonale adhuc tolleretur m glo. obligatio nalis vt in.l.ſticum :5.
naturalis. f. de ſolu. quaſi dicat glo. ꝙ pactũ tolleret omnimodo
naturalem obligationẽ ſed non ciuilem ⁊ ſic reſpectu ciuilis rema
net obligatus omnino fideiuſſoꝛ eius vnde in nullo caſu glo. vult
̈ her pactuz non lollatur naturalis pꝛout intelligebant om̃es eazʒ
nam immo tollitur ſed aliquando remanet ciuilis quando pactuz
eſt perſonale ſed ſi eſt reale tollitur vtraq; ciuilis ⁊ naturalis ⁊
moco ego intelligo iſtam glo. Cuius verba ſunt bec.

Abicunqʒ quid ergo ſi in veritate ⁊c. in ver.
velpacto qui ſunt omnes rei coherentes nungd
yltra tenetur fideiuſſoꝛ. Bñ. minime quamuis
eniz hicgeneralibus verbis vtatur ſceuola tamẽ
de exceptionibus perſone coherentibus rũdere
cogimur alie enim omues fideiuſſoꝛibus dantur

yt ſupꝛa de exceptio.l.exce tio.
iurando.l.duobus ⁊c. diio H

De nouationibus.
E. ſi pupillus. Atcmnas ona anig

dicit ꝙ vbi plures actiones cõpetunt alicui ꝓ yna re conſequenda
iudex non poteſt condemnare reum conuentũ niſi pꝛius reus ab
alijs liberetur per caſum quẽ dicit eſſe vnicum ⁊ etiã male notat
in dicta.l.pupillus in fi. in ver. qui actum c. Sed cum reue/
rentia non intellexit ipſe iſtum tex. qui (iudicio meo ſi bene 2
ſubtiliter ponderetur ad hoc nihil facit ⁊ ideo aduerte pꝛo vero ⁊
nouo intellectu meo ad iſtum tex. nam dicitur hic ꝙ quis ſolum
habebat actionẽ que extinguitur ſʒ ſine facto hominis vel iudicis
per oꝛtũ alterius actionis ſuperuenientis vt in exemplis ibi poſitis
in tex. ubi pmiſiſti mihi iter demũ pꝛomittis mibi actuz in eadez
re dicitur ibi ꝙ valet ſecunda pꝛomiſſio ſola vt pote cõpꝛenhẽſiua
haime ⁊ que abſoꝛbet pꝛimaz ⁊ pꝛima ſtatim extinguitur ⁊ confun
cditur in eam nec opus eſt liberatione iudiciali nec eti eius cui fac
ta eſt ꝓmiſſio ⁊ hoc modo ego intelligo iſtũ tex. Sʒ plus adhuc
dico ꝙ doctrina Ludo. roma.non eſt vera in ſe nam ſi babeo õte
rei vendicationeʒ ⁊ ypotecariã ⁊ actionem perſonaleʒ pꝛout habeo
hꝛo legato mihi facto regulariteꝛ vt in.l.pꝛima.C. cola de lega.⁊ in
5. b. inſti. de legatis ? ago te rei vendicatiõe iudex poteſt te con
demnare abſq; eo ꝙ pꝛius liberet te ab yipotecaria vel a perſonali
actione que mihi cõpetebant ab initio ⁊ ſatis eſt tibi ſi vellez po
ſtea agere ad eandem reʒ alia actione obſtaret mihi exceptio rei in
dicate vt per totuz titulũ.ff. de except.rei iudi.qui eſſet ſuperfluus
ſi eſſet yera theoꝛica Ludo. Roma.de liberatiõe illa pꝛius fienda
per iudiceʒ ſed non eſt vera vt.S.pꝛobaui ⁊ nec etiã ꝓbatur in.d.
l. pupillus Cuius verba ſunt hec.
CT· Si pupillus ſine tutoꝛis auctoꝛitate ⁊c. Qui
actũ ſtipulatur deinde iter nihil agit: Itẽ g vſum
fructũ ſtipulatus ſit vſuʒ ſtipulat᷑ nibil agit. Sʒ
ſi quis iter ſtipulatus actuʒ poſtea ſtipuletur ma

gis ſtipulatur aliud enim eſt iter aliud actus ⁊c.

BGBlo. in.l. delegare. C. de nouatio.

dicit iſtam glo. eſſe ſingularem ⁊ non eſſe alibi ⁊ ſic facit eam ſin⸗
gularem ad hoc ꝙ actio directa que datur creditoꝛi ð ſuum debi⸗
toꝛem dicitur ⁊ eſt vtilis )ᷣ delegatũ ⁊ eft glo.in ver. conteſtationẽ
⁊c.cum qua glo.ſto ſimpliciter quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua
noua mea interpꝛetatiõe niſi dicas tu ꝙ Dy. bic p ipſe dixit iſtã
glo.ad hoc non eſſe alibi de quo Bal.non facit mentionem ⁊ ſibi
atribuit eã ſed vt dixi in vero glo.h̊ dicit Cuius verba ſunt hec.

CConteſtationẽ alio pꝛo me exponendo litem
ita vt ſolus teneatur vt infra titulo pꝛimo.l.ſo/
lutionẽ ⁊ ſupꝛa de in rem verſo.l.ſi ppꝛia in pꝛin
cipio C Sed que actio cõtra delegatur dic illa
vtilis que autẽ contra debitoꝛẽ datur directa vł
ſic vendidi tibi actionẽ ⁊ te pꝛocuratoꝛeʒ in rem
tuaʒ feci ⁊ litem conteſtatus es cum eo incipit te
neri tibi ⁊ a me liberari hodie vero non fit dele/
gatio niſi ꝑ ſtipulationẽ vt.C. de nona.l.i.vel il
lud quando fit ꝑ ſtipulationẽ non autem ꝓhibet
fieri per conteſtationem litis ⁊c.

rei ⁊ de iure

§ ſſ in fi ar. hic
Z. quotiens.S.ſi in fi. Zar bier
poſtq;ᷓ in pꝛinff vt in poſſeſſionẽ legatoꝛũ ⁊ Bar. in.l. ſi quis arbi
tratu in penulti.col.ff.de verbo.oblig.⁊ etiã Bar.in ſuo con inci.
Taletus de ſpoleto vc.⁊ Ludo Ro.⁊ dñs meus Alex. de imo.in
l.ſi marito in pꝛin-ff.ſolu. matri. ⁊ Bar. Ang. Pau. de caſte et
Jo. de Imo.in.d.l.quotiens.ꝭ.fi.⁊ etiã dñs meus Alex.de imo.
in.l.iij.S.illud in fi.ff.ꝙ quiſq; iuris in vlti.col. Omnes reputant
iſtum tex. ſingularem ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ publicatis bonis non trã
ſeunt obligationes paſſiue in fiſcum ⁊ idem etiã reperio in termi
nis voluiſſe eundẽ dñm meum Alex. in. d.l.ſi marito in pꝛinꝰ cuʒ
quibꝰnon ſto ſimplr̃ qꝛ tex.iſte habet rõeʒ diuerſam de qua infra
dicam ⁊ eget noua inter pʒetatione ⁊ alias diyi poſt dſß meuz in

dicta. l.ij · . illud iceo non me extendo multũ circa boc niſi ad
do vnum verbũ ꝙ ideo in. d.l. quotiens in fi obligatio paſſina nõ
tranſit in fiſcũ quia non dicitur ibi qy bona depoꝛtati tranſiuiſſent

in eum que ſi traſiuiſſent aliud eſſet dicendũ vt in.d.l.ſi marito et

in.l. i.⁊ ibi per Bal C. de fideiuſſo.⁊ in.l.cuʒ fiſco ⁊ ibi p Bar. ff⸗
ad ſylł.⁊ per Bar.i.l.fi.ff.ſi quis aliquẽ teſta.pꝛohibu.⁊ in.l.i.in
Vvlti. col. ff. de vulga.⁊ pupilł.⁊ Bal.in. l.iij. C. ad leg. falci.per illũ
tex.⁊ in.l.eam quã in.iij.col.C.de fideicom. ad quos me remitto
⁊ etiã alind dico ꝙ depoꝛtatus in inſulã retinet bona ſua vt inil.re
legati.ff. de inter. ⁊ relaga. vñ non eſt mirũ ſt obligatio paſſiua non
tranſit in fiſcũ de quo non dico nũc ſed pono vba lr̃e que ſunt hec.

Sed ſi id quod ſub condictione debetur pu/
re quis nouandi cauſa ſtipuletur nec nunc quidẽ
ſtatiʒ nouat licet pura ſtipulatio aliquid egiſſe vi
deatur ſed tunc nouabit cum cõdictio extiterit ⁊
enim exiſtens pꝛima condictio pꝛimã ſtipulatio
nem comittit comiſſamqʒ in ſecundã tranffert et
ideo ſi foꝛte ꝑſona ꝓmiſſoꝛis pendente condic/
tione fuerit depoꝛtata Marcellus ſcribit nec ꝗ
dem exiſtente condictione vllaʒ contingere noua
tionem quoniã tunc cum extiterit condictio non
eſt perſona que obligetur ⁊c.

Z. Doli ner. Ddiuerſum. Mα.α⁷²⁰
tex.non reperitur alibi ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ in his que quis vᷣhit aña
xxv. annos licet ĩfra quadrieniũ regularit᷑ reſtitui poteſt de antea
geſtis tamẽ de his que ↄxit poſt non reſtituitur vt in.l.interdũ cũ
ibi notatis ꝑ glo.⁊ Bar.fr̃ de mino.⁊ Bar.in.l.fi.C. de tempo.in
integ.reſtitu.per illũ tex.⁊ per Bar.in.l.necnon.ꝭ.p.ff.ex qui.cau.
maio.⁊ in.l.ab hoſtibus.ꝭS.ſed quid ſimpliciter eo. titꝰ in ſecunda
⁊ in penul.col:vbi ponit etiam quid in eccleſia leſa ⁊ per dños Ca/
no.in cꝰ pꝛimo de in integ.reſti.liꝰ vjꝰ ꝑ illũ tex.⁊ per Inno.in cex
lr̃is eo.titꝰ in antiquis ⁊ Ang.in aũt.vt eccłia roma. in pꝛin
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.nazʒ ego
intelligo eum quando contrahens exceſſerat etiã tunc illud qua/
drienium ⁊ erat foꝛte in xxx anno vel vltra nec tex.iſte dicit ↄꝛiuz
ſi bene ponderetur Nam illa verba in ver.qᷓ;uis adhuc poſſit ad
uerſus pꝛioꝛem creditoꝛ ẽ ⁊cmnon denotant tẽpus quadrienij reſti
ctutionis nec alia tẽpoꝛa data ad hoc ſed reſpiciũt aliud penitus di
uerſuʒ a pꝛedictis nam vltra quadrienuʒ poterat ille aduerſus pꝛi/
oꝛẽ creditoꝛẽ vti exceptiõe aliqua que ſibi ↄpetebat puta ſi vult vti
exceptione iſta dicendo ꝙ fuit obligatus eo tempoꝛe quo obligari
non poterat vel ſimili ⁊ ſic leſus fuit ſed non petebat ſe reſtitui et
hoc eſſe verum elicio ex illo tex. iuncto pꝛinꝰ legis vbi fit mentio
quomodo ⁊ quando quis delegatus vt debitoꝛ poteſt vti aliqua
exceptione ð̊ agentẽ. Itaq; iſte tex. non ꝓbat illud ad qð alle
gat eum Bar. hic ⁊ alij poſt eum ſi recte ponderetur: Gñ veruz
eſt ꝙ doctrina Bar. eſt vera ꝓ qua eſt tex.in.d.l.fi.C. de tempo.

in integ.reſtitut.per quem ita in terminis voluit ibi Bar.⁊ Bar.

in.l.fi.C. de repud.heredi.vbi limitat hoc non habere locum in ca
ſu.d.l.ſi.⁊ alias ibi legendo dixi de intellectu iſtius tex.⁊ ideo pꝛo
nunc longioꝛ non ero niſiꝙ pono tex, de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec.
C Diuer ſum eſt in muliere que cõtra ſenatus cõ

ſultum ꝓmiſit nam ⁊ in ſecunda ꝓmiſſione in/

terceſſio eſt idem eſt in minoꝛe qui circunuentus

delegatur quaſi ſi nũc eſſet minoꝛ rurſus circun
uenitur diuerſum eſt ſi iam exceſſit etatẽ.xxv.an
noꝛum quamuis adhuc poſſit reſtitui aduerſus
pꝛioꝛẽ creditoꝛem ideo aut denegantur exceptio
nes aduerſus ſecundũ creditoꝛem quia in pꝛina
tis contractibus ⁊ pactionibus non facile ſcire
petitoꝛ poteſt quid inter euʒ qui delegatus eſt et
debitoꝛeʒ actum eſt aut etiã ſi ſciat diſſimulare
debet: ne curioſus uideatur ⁊ ideo merito dene

ganda eſt aduerſus eum exceptio ex ꝑſona debi
toꝛis ⁊c.

De ſolutionibus.

Z. Pꝛima bonus vir iuxta notata per Bar. in ex

uaganti ad repꝛimendu in ver. videbitur ac. v per glo. ? Bar. ini.

thaiſ f de fide ibe.? in.l.ſi ſi f. de lega. T per Ludo. Ron
in rubꝛica de arbi.in.iiij.col.⁊ per Bal. in. l. cum ana. in. ijij col. C.
eo.titꝰ⁊ in.l.iij.C. de dotis ꝓmiſ.⁊ etiã tu ſcis ꝙ iſte terminus ſepe
numero reperitur in jure.· Sec opere pꝛetiu eſt ſeire quic ſit
hoc dicere vt quis iudicet tanq; bonus vir in quo bꝛeuiter dico
debet iudicare eo modo q̊ vellet ſe ⁊ in cauſt is ſuis ab alijs iudica
ri tex.eſt in.d.l. ꝛima circa medium: Quẽ tex. cum glo. cömen
dando ſatis hic Bar. dixit ſe credere non eſſe alibi ⁊ ad hot eliam
extellit eum Bal. in.l.vnica in ᷣa col.in pꝛin in. iij. oppoſitione C
de his que pene nomine licet de Bar. mentionẽ non faciat cuz qni
bus in hoc ſto quia tex.·iſte clarus efſt ⁊ non eget ſuppletione nec in
terpꝛetatione mea maxime in ver. Creditoꝛem agere rem debito
ris vt ſuam ageret ⁊c. Cuius verba ſunt hec.

Z. Quotiens vero non dicimus id quod ſolutuʒ
ſit in arbitrio eſt accipientis cui potius debitum
acceptũ ferat dummodo in id cõſtituat ſolutum
in quo ſi ipſe deberet eſſe ſoluturus quoqʒ debi
to ſe exoneraturus eſſet ſi deberet ideſt ĩ id debi
tũ ꝙ non eſt in cõtrouerſia aut in illud ꝙ quis p
alio fideiu fferat aut eius cuius dies nondũ pvene
rat equiſſimũ enim viſum eſt creditoꝛẽ ita agere
rem debitoꝛis vt ſuam ageret: Permittitur er
go creditoꝛi conſtituere in quo ſolutũ velit dum
modo ſic conſtituat vt in re ſua conſtitueret ſed
conſtituere in re pꝛeſenti hoc eſt ſtatim atqʒ ſo/
lutum eſt debet ⁊c.

Glo. in. l. pꝛima. Ad we webin
ꝙ ſoluẽs ⁊c. dicit glo.iſtam foꝛe ſingulareʒ ⁊ menti tenendãad hᷣ
ꝓpoſituz ꝙ debitoꝛ ſoluens licet in ſoluendo poſſit eligere in quas
cauſam vult cedere illam ſolutionẽ Tamen aliã legeʒ in ſoluendo
dicere non poteſt vt hic in glo.cum qua in hoc ſto quia glo.non
eget aliqua mea noua interpꝛetatione niſi ꝙ dico ꝙ hec glo. ſentit
hoc a vꝛio ſenſu nam ſi debitoꝛ poteſt dicere legem in caſu iſtius
l. g. in alijs non poteſt ⁊ hoc eſt ꝙ voluit dicere iſta glo. que iñ mi
hi non dicit hoc aperte niſi eo modo quo.S. dixi qui modus non
multũ vrget nec bene pꝛobat vt videre potes ex iſta glo.recte con⸗
ſiderata pꝛout debet conſiderari Cuius verba ſunt hec.

CQuotiens vt plene liqueat articulus ⁊c.inꝰ
ſi. C Pꝛeterea rei noſtre certaʒ poſſumus dice
re legẽ ⁊ ſic loquit᷑ lex iſta in pꝛimo rũſo. Sed ſi
debitor dicit ſoluo in talem cauſam tñ creditoꝛ
dicit nolo in hanc cauſam inuiceʒ ſe impediunt:
vt in.l.ij.⁊ licet creditoꝛi non accipere tamẽ cuʒ
damno ſuo: quia ſi deponitur et conſignatur:
denegabitur ei actio poſtea ipſo iure:alias ope
exceptionis ⁊c.

. „ „ Debi /
L. in hiis.sS. qui duos. e⸗
teſt diuidere ſolutionem inuito creditoꝛe ſuo vt in.l. tutoꝛ c. uli/
us. ff. de vſu.⁊ in.l.quidã extimauerunt cuz ibi plene nö.fl. ceſ.
peta.⁊ in.l.plane.ff.fami.herci.⁊ eſt glo.in.l. ſi ſeruus 1. ſt pluniu
ff.ſi quis cauti. ⁊ glo.in. .ſicut aũt inſti.qui.mo.tcolli. obligalio
ſimilibus ⁊ hr in.l.ij. in.. . ff. de verbo. obli. ⁊ ibi alias legen di/
xi poſt alios. Tamen poteſt diuidere ſolutioneʒ nomine fice
iuſſoꝝ vt ſi ipſe tenebatur in decẽ poteſt ſoluere quinq; ꝓ mo im
⁊ in reliquo ſuperſedere pꝛo parte alterius fideiuſſoꝛis tex. eſtin
dicta. l in bijs..ſi duos quem tex. p ſingulan ad hoc mꝛopoſilum
ſepenumero allegat Bal. ⁊ maxime in.l. p hereditarijs in puima
col.in fi. C. de bered.acti.⁊ Jo.de Imo.in.ꝭ.ſi duos qui ſumn
pere laboꝛat ꝓ intellectu iſtius tex. poſt glo.ibidem ⁊ vns e
Alex.de Jmo.in.l.quidã in.vj.col.ff.ſi cer.peta. vbi ponit deind.
teria iſtius tex. Sed in hoc aduerte tu quia (iudicio meo .
glo. ⁊ ſeribentes cum reuerentia omniũ dixerim non bene ſienns
peſſime) intelligunt.iſtum tex.cuius nunc do tibi nouum neke
verum ſenſuz nam iſte tex. ſententia mea loquitur in dgcle vi
inſſoꝛibus datis a me debitoꝛe tibi creditoꝛi meo! Sed ey

Etunie Alaiiiine

n
Peili
at
mn geldc
nt wonun ſn z
nin Utinn glin s
ſagaiton imu
llmmi gc aen⸗
rklnſte ts.
lnttie te tre

Aadl rN 1
ugienzg,

Cen,di
mn Gu ⸗

, ſahſaſer
Gnmutzininn gribſile,
ſugregruſernnilden
N. etAid . *
Sonltettotn
tlngtnarn ni Ar lrm
ſirdinlrtns öarn Nrn
elſenkrtn n Inn
1Ne idfilnnnt iarm
ſtncthtin er mu lu
Cniſoxuglurariu tir ani,t
Antuthmunn zenan,
Pſnſuetnntn ant
iviſinuaiſtis tin
enmniluniten
— .
ngttiſniutrn,
iamiliuluhur⸗
litmtglirietetirnliene.

An

nuon ten Nnn

e
ngne Neene⸗
tlcſn

luitin urit

—
=

—
—ł

Ch h vhvhfhfhõs

——

⸗ & £

—

enlpine. dknn

Khrpimia nininni 4
, tminn ulſiin
Naminitin vmtigin
n ut Ann uihili
SünmiNNigyitgt
xivimiNn tf uunleniti
rmm uctthretg eni niig
AmMNANNNNN Nrg
miethſin tsg legenen
npNNNAMdI Nunsſwtrſutx,

¶Oxtas un iger milvu
õ
heitſeluuiln unimn
xuraiſtwi uhn alinticunin
Nuhuhmndnininicſinrtin
ali tlan utini mnacchgr unteß
um ſpgiuſ Npiorgonſgen

wsdan uin ſhirtſin ling

Csd.
ſ 3
1 nbis dgidis

mtn ieng mamg ii
an a m i
Akaientugninolt i
7 O
am au li ingindn
Av1Nninn fgicn olü 4

Mo. Lipiſtſtunten 4

X

uſis puta vnum ꝓ.· x. ducatis quos mihi mutuaneras et
rtc in arh Wemiroghouat⸗ vel depoſitis non curo ⁊ ſic
exalia cauſa ommino ⁊ ego debitoꝛ demũ volo ſoluere decez ⁊ ſol
no p mno dictoꝝ fideiuſſoꝛũ hꝛo eo liberando ſolo certe poſſuʒ B
facere T ſic pꝛo eo ſolo ſoluere poſſum in vnam cauſaʒz tantũ ⁊ ſic
non ſoluo aliquo modo debiti partem noĩe vnius fideiuſſoꝛis ſed
ſoluo totum debitũ pꝛo illa cauſa ⁊ integraliter ⁊ in totũ reſpectu
ipſius 2 eti totũ reſpectu mei quantum eſt vt dixi ꝓ illa cauſa ⁊
ittud eſt dicere pꝛout dicit ille tex. bene ponderatus ꝙ poſſum libe
rare vnum fideiuſſoꝛem quando dederã duos ꝓut dicitur in tex.
quẽ intelligo ex diuerſis cauſis ĩ duobus fideiuſſoꝛibus vatis non
autẽ ex yna tantu cauſa ⁊ hoc eſſe verum ꝓbo ex pꝛin: iſtius.l. et
etiam ex eiuſdez legis fine vbi fimentio de ſolutionibus factis qñ
quis tenebf alteri ex diuerſis ⁊ ex pluribus cauſis in quaz cedet in
onbio ſolut T ila loquitur pꝛopꝛie iſte tex. in. d. . ſi. duos. Cuius
verba infra ponemus vna cum pꝛincipio. d. l. in his. Secun⸗
hune intellectü meum eſſe verum ꝓbo quia ſi hic duo fideiuſſoꝛes
fuiſſent dati ex vna cauſa eſſet impoſſibile ꝙ foluen. partem libe
rarẽ ego debitoꝛ vnum ⁊ alter remaneret obligatus Cuius ↄꝛiuʒz
dicitur bic in tex. in verſi? poteſt ita ſoluere vt vnum liberet ⁊c. g̊
cauſe ſunt neceſſario hic due ⁊ diuerſe ⁊ ſeparate pꝛout colligitur
er iſto tex . in pꝛine illius legis Cuius verba ſunt hec.

L. In hijs vero: que pꝛeſenti die debentur: cõ
ſtat etiã quõt. in diſtincte quid ſoluitur: in graui
oꝛẽ cauſamvideri ſolutũ ſi aũt nulla pꝛegrauet.i.
ſi omnia nomina ſunilia fuerint in antiquioꝛem
cauſam grauioꝛ autẽ videtur que ſub ſatiſdatio
ne debet qz ea que pura eſt. C Qui duos dede
rit fideiuſſoꝛes põt ita ſoluere vt unũ liberet ⁊c.

Glo. in. l.ubi fideinſſoꝛ. SBar.

hic re⸗
putat iſtam glo. ſingularem ⁊ etiã Bar. in. l. i. . . ff. de condict.
inſti. ? Bal. in l ſancimus.5. ſi quis autem. C. de donationibus
Ange. in .I. ſi quis ſeparatim. 5. pꝛimo. ff. de appellationibus
Ang.in. l. quõt. in ſtipulationibus ⁊ in.l.ſcire debemus in pꝛin?
ff de verbo. oblig. ⁊ etiã dñs meus Alex. de Jmo.in.l. ſi idem cũ
todem in ſecunda col.de iur. omniũ iudi.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi
coaceruatio faeta induceret odium non dʒz fieri ex quo dicunt ꝙ ſi
ex ſoꝛma ſtatuti banitus in. xx. poteſt inpune offendi ſi aliquis eſt
banitus in. x. ex vna cauſa ⁊ in alijs.x.ex alia cauſa non poterit in
pune offendi quia in odioſis non fit cumulatio pꝛout ſupꝛa dixi
de qua materia alias legendo oꝛdinarie dixi poſt alios in dicta.l.
ſcire debemus ⁊ ideo pꝛo nunc non me extendo circa hoc niſi qð
vltra omnes ⁊ etiã vltra alias ibi dicta per me addo nunc nõ.per
Ang.⁊ ſcribentes in.l.ſi pł es.ff.de pactis ⁊ Bar. in.l, lucius S⸗
qui habebat ꝑ illũ tex.fl. ad trebe.⁊ Bar. in.l.ſi is qui ⁊0o.ꝭ.vtrũ
fi de rebus dubijs ⁊ ꝑ Bal.in.l.manumiiſiões.cc.fi.ff. de iuſti.⁊
iure. ⁊ Bal in. l.non tantũ in pꝛinff. de pcura. ⁊ Bal. in. l. i. in. iij⸗
col. C. de ſen.que ꝓ eo qð inter. pferun. Bal.in.lifi.C. qui bonis
cecl. poſſ.⁊ per dũm Abbatẽ in. cæ ad apoſtolicam extra de regul.
bec eſt coĩis opi.quã tamen limito niſi cõdemnatus in.x.non ſol
neret infra terminu ſtatutũ ⁊ interis condemnaretur in. x. quia fie
ret cumulatio ratione moꝛe ꝑ tex.in.d.l. ſi płes de pactis vbi eſt
taſus de hoc ᷣm Ang.⁊ alios ibi ad quos me remiito ⁊ redeo ad
glo. de qua agimus Cuius verba ſunt hec.

OSiue dena.i.vna.x.pꝛimo ⁊ ex eis vtrunqʒ
pꝛo medietate liberat ⁊ alia.x.ſecundo ⁊ ex eis
ſimiliter vtrunqʒ pꝛo medietate liberat nam pꝛo
pter equalitateʒ poꝛtionũ non attenditur hoc an
tiquum debitũ vt infra dicit pꝛimus enim nume
rus par eſt ſecundus impar vnde ⁊ ſuperius me
lius diuidi poteſt vnde cum ſoluit. x.pꝛeſumit᷑
voluerit vnumquẽqʒ pꝛo quinque liberare:
Sed . h. non admittit boc quãdo aliquid eſt an
tiquius altero ⁊ facit ſupꝛa de cond.inde.l.pen.
HS. ſi falſo: Et nota ꝙ ſcripſit hic Jo.x. ⁊. x.nõ
ſunt xx. ꝙ patet quia diſtinguit ſiue. xx. ſiue de
na. quod eſt verum ſi per ſe vnaqueqʒ.x.conſi/
derentur non ſi coniungantur.

Glo.in.l.cum quis.S.ſi quis.

Bal. in .l.fi. C. duobus reis vicit iſtam glo. non eſſe alibi er
ſic facit eaz ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ interruptio facta per vnũ
ex coꝛꝛeis ꝓdeſt alij non ſic eſt in fideiuſſore ⁊ eſt glo.in ver. reuer
ſo c. Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero meo intellectu eius qꝛ
glo. hoc non dicit ſed ſolum glo.diſputat an per dationeʒ fideiuſſo
ris factam ꝑ me debitoꝛem videar agnoſcere debitũ adeo ꝙſit in
terupta pᷣſcriptio inchoata iam per me ⁊ hoc modo ego intelligo
iſtam glo.ſi bene ponderetur ⁊ addo nõ.per Bal.in.l.tam manda
toꝛi.C.de non nu.pecu.qui plene examinat iſta oĩa ad quẽ me re
mitto ⁊ capio glo.de qua modo agimus Cuius verba ſunt hec.

Si quis pꝛo reo reuerſo:⁊ liberato iam pᷣſcri
ptione vt ſubijcit: Sed quomodo tenetur vt ſu
pꝛa de fideiuſ.l.ſi quis poſtq̃ʒ que eſt contra ſo
lutio hic poterat reſtitutionis iure tueri reus ibi
non ad quod eſt infra eo.tit.l.ſi debitoꝛi: Et
nota ꝙ hic pꝛeſens reſtituitur contra abſenteʒ ꝙ;
eſſe poteſt vt ſupꝛa ex quibus cau.maio.l.pꝛima
§· item ſi quis: Sed oppo.contra hunc. F. ſi
quis inuit enim hic.S.ꝙ in annum tantuʒ poſſit
reſtitui leſus ⁊ poſt acceptum fideiuſſoꝛẽ: Sed
contra videtur:quia dando fideiuſſoꝛẽ agnoſcit
debitum ⁊ ſic interumpitur pꝛeſcriptio vt.C.ð
pꝛeſcrip.xxx.anno.l.cum notiſſimi.. ſed et ſi
quis: que eſt contra ſoluti.ſecundum. NH. hec
per illã coꝛꝛigitur. ¶ Uel dic ꝙ ibi ante finitã
actionẽ pꝛeſciptione agnoſcebatur hic debitum
poſt: ⁊ leuius eſt conſeruare q̃ʒ ſuſcitare vel foꝛ
te ignoꝛãte debitoꝛe interceſſit ꝙ fieri poteſt vt
ſupꝛa man..l.ex mandato.ꝭ.pꝛimo et ſupꝛa ð fi
deiuſ.l.fideiubere. Ael dicẽt ſi det nec ꝑ hoc
agnoſcat quia nec lite conteſtata ꝑpetuatur reſti
tutio ſed demuʒ reſtitutione habita perpetuatur
actio reſtituta vt.C. de tempo.iin integ.reſtitu.
l.fi.vel dic ꝙ non fatebatur reus ſe debere: ſed
dixit do eum in eo quod apparuerit me debere.

Qñ debitoꝛ pꝛincipalis
Z. cum S 5 fi ifſtitutus berd eſt Thde
iuſſoꝛe extinguit̃ obligatio fideiuſſoꝛia vt in.l. heres.ff. de ſideiuſſ.
⁊ in.d.l.cũ quis.ꝰ.fi.cuʒ ibi not.ff.de ſolu.tamẽ ſecus eſt in pigno
re annexo obligationi fideiuſſoꝛie dato ab eodem fideiuſſoꝛe q;ꝛ
non extinguitur illa obligatio pignoꝛis per talem heredis inſtituti
onez tex.eſt in.d.l.cum quis.ð.fi.quem tex.ad hoc ppoſitũ ſingu
larẽ allegauit Ludo. Ro.iĩ ſuo ſingulari in ver.obligatioꝛc.el.vj.
vbi multuʒ exclamat de iſto tex. dicens ꝙ mirũ eſt ꝙ obligatio pi
gnoꝛis ſubſiſtat cum non ſit pꝛincipalis obligatio vt in.l. non intel
ligere. C. de lni.pigno.⁊ plus non dicit. Sed tu aduerte pꝛo
vero intellectu iſtius tex. quem dico pꝛimo allegaſſe e Bar. hic p
ſingulari ⁊ idem eriã voluit dñs meus Alex.de imo.in.l.debitoꝛi
in pꝛima col.C. de pactis. Secundo dico ꝙ hoc non eſt adeo
mirum quia obligatio fideiuſſoꝛia eſt mere perſonalis ⁊ ideo eo
moꝛtuo extinguitur nec poteſt tranſfundi in debitoꝛẽ inſtitutũ ab
eo qꝛ nõ entis nulle ſunt partes ⁊ quis ẽẽt ſideiuſoꝛ ꝓ ſemet ipſo
quod non eſt dicendum ſed obligatio pignoꝛis eſt realis ⁊ ideo nõ
extinguitur ſed tranſfunditur in debitoꝛem inſtitutũ: Tamẽ ſci
as ꝙ pignus illud poſt moꝛtem fideiuſſoꝛis non ſtat ꝓpꝛie vt pi/
gnus eius. Sʒ pignus ipſius debitoꝛis cuius eſt effectum ꝑ inſti
tutionẽ de eo factam Et ſic non durat obligatio pignoꝛis pꝛopꝛie
