tis per ſcelus codicillis in ſeruitutem legis coꝛ/

.

nelie inciderunt non poſſunt defenſoꝛes eius re/
cuſando crimen euadere ⁊c.

Bar hhic dleit bane l. eſſe bonã r fin/

neo criminales terminãtur. xx. annis. Sedq tu aduerte pꝛo
ro ⁊ nouo intellectu meo iſtins tex. quia nõ dicit hoe inchſtinete n
ut loquitur Bar.ſed dicit per verbũ fere c. vt hic in verſic. ſicut
cetera fere crimina ⁊c. quaſi dicat ⁊ vere dicit ꝙ non omẽs accuſa
tiones criminales terminãtur. xx.annis vt ibi in ter. in ſi. quẽ hoe
modo decloro tibi nouiter vltra omnes docentes ibi ⁊ alibi de eo
tex. cõmemoꝛ antee. Secũdo ego intelligo etiã quo ad pꝛopo/
nendum tantũ ſed non quo ad terminãdum. nam terminatio põt
durare perpetuo.hot ego colligo ex iſto tex. in verſiiquerela iũcta
l. vj.ſupꝛa de apoſtatis.⁊ in. leſi quis filiũ in fi. C. de inoffici. teſta.
cum ſimili.in quibus conſideratur ſola pꝛopoſitio ſeu pꝛeparatio.
ed non terminatio cauſe. ⁊ in hoc iudicio meo decipiũtur ſcriben
tes hicdum loquũtur de termmatõe fienda infra. xx. annos. nam

hoc eſt falſum per iſtum text. reete ponderatũ ⁊ ſubtiliter annota/
tum. Cuius verba ſunt hec.

L. Querela falſi tempoꝛalibus pꝛeſcriptõnibus
non excludetur niſi.xx.annoꝛũ exceptione ſicut
cetera quoqʒ fere crimina ⁊c.

De iniuriis.

Y fi . Ludo. roma. in ſingulari ſuo in verbo ee
„. linali. cnſatus ⁊c. el pꝛimo ponitimultũ netabili
ter quomõ in canſis erimialibus ⁊ etiã in cuilibus pcuratoꝛ agẽ
do r pꝛoſequẽdo efficiat dñs litie. vaclndit lz in Lanb cinilibaf
regulariter efficiaẽ dominus litis vt in.j.poſt litem. 7 in. l. ante
litem cuz ibi plene not.ff de pꝛocurat. adeo ꝙ vVba ſentẽtie concipi
debent in perſonã pcuratoꝛis ⁊ non domini vt in.l.i. oum ibi ple
ne not. C.ð ſent. ⁊ interlo.om. iudi.⁊ ibi ð hoc ſupꝛa ſatis diximꝰ
yt videre potes. Camen ſecus eſt in cauſis criminalibus. nam in
eis pꝛocuratoꝛ nunq; efficitur dominꝰ litio. nec vnquã verba ſen⸗
tentit poſſunt ferri nec concipi in eius perſonã ſed in perſonã dñi.
allegat ter. quem ad hec duo ipſe reputat ſingul. in. d. l. ii. Sʒ
tu aduerte quia cũ reuerentia tanti patris Ludo. ro. fallitur in in
tellectu iſtius tex. Pꝛo cnius nouo ⁊ vero intellectu meo dico
ꝓ bic ponitur caſus ſpẽaliſſimus in quo dicitur ꝙ vbi pſone illn⸗
ſtres vel eis ſimiles de quibus bic fit mentio vellent agere crimi
naliter vel ipſi cõneniũtur ab alijs eriminaliter pꝛopter dignitatez
ſuam non poſſunt intereſſe in iudicie criminali.⁊ lex omnino hoc
hobibet ⁊ diſponit ; ꝓturatoꝛ omnino interuenire debeat ⁊ &
etiam verba ſentẽtie concipiãtur in verũ dominũ pꝛout bic dicit
in tex.ſed boc non ꝓcederet in alijs perſonis nõ illuſtribus ð qni
bus non fu ſpẽalis mentio hic.nã in cauſis crimĩalibus in quibuſ
poſſet interuenire pcuratoꝛ de quibus ⁊ m ea que babẽtur in.l
penul.. ad crimen. ffide pbbili.iudi. pꝛocuratoꝛ interueniẽs effice/
retur reus dominus litis ſicut in cauſis ciuilibus. ⁊ verba ſenten/
tie etiã conciperẽtur in perſenã eius ſicut in cauſis ciuilibus. x vt
clariꝰ intelligas mentẽ. d.l.fi. ponã eiꝰ foꝛmalia vᷣba que ſunt bec.

ZT. Si quãdo iniuriarum actio que inter pꝛiuata
delicta apud veteres numeratur a quibuſlibet il
luſtribus viris militantibus ſeu ſine cingulo con
ſtitutis vel vxoꝛibus eoꝛuʒ vel liberis maſculini
ſexus vel filiabus ſuperſtitibus videlʒ aut patri
bus aut matribus illuſtribus.vel ſi aduerſus ali
quam huiuſmodi perſonã criminaliter foꝛte mo
uent ipſos quidem qui ſuper iniuriã cõquerũtur
inſcribere:aliaqʒ omnia que in huiuſmodi cau/
ſis de moꝛe pꝛocedunt ſolemniter obſeruare de
cernimus.licere autem illuſtri accuſatoꝛi vel reo
vel vxoꝛi vel liberis maſculini ſexus ſeu filie iti/
dem illuſtris ſuperſtitis cauſam iniuriaꝝ in quo
cunqʒ iudicio competenti per pꝛocuratoꝛem cri
minalem ſuſcipere vel mouere ſententiaʒ iudice
contra eum qui pꝛocuratoꝛẽ dederit. ⁊ ac ſi ipſe
adeſſet iudiciis.ſed nec cauſam per pꝛocurato/
rem dicere ſed legibus pꝛolaturo. ita tamen vt
nullus aliusidem ſibi audeat vendicare vel a no
ſtro numine poſtulare.ſed in ceteris mos iudici
oꝛum qui hactenus obtinuit⁊ in poſterum ſerue
tur intactus ⁊c.

de emendatione ſeruoꝛum.

Bal. bic reputat iſtam
ſitum ꝙꝙ ſi valneratue poſt vulnus illatu ſibi vadit poſt triduũ ſu/⸗
per baculo non pumitur moꝛtuus ex vulnere ei illato caſu quo
moꝛiatur vt bic per eum cum quo ſto ſimpliciter. quia glo. clara
eſt. ⁊ etiã qꝛ alias ego late cõſului ſuper hboc paſſu in ciuitate Mu
tine. Et ſi quis vult babere illud conſiliũ ad me veniat ⁊ ei liben /
ter dabo. ⁊ capio glo.de qua agimus. Cuins verba ſunt hetc.

TL. Mua die ipſuʒ afſignauit vel quot diebꝰ.nam
in perpetuum poteſt vel an fuerit moꝛtuus infra
triduũ vel poſt triduũ ſuperuixerit ⁊ ſuper bacu/
lum ſuũ ambulauerit.hoc enim ac in lege moſai/
ca diſtinguitur.

Dde abolitionibus.

Bart. hic dicit iſtam.l.eſſe bonã ⁊
T. fa l laciter. ſingul.in qua melius q;ᷓ alibi enu

merãtur delicta in quibus requiritur ꝓbatio ex vtraqʒ parte taʒ
accuſatoꝛis q; accuſati.i ſubdit Bart.ꝙ non reꝑitur hoc in alio
tex.de mundo melius q; hic.⁊ maxime in finalibus verbis in ver
ſie in illis criminibus vt inniolata maieſtate aut patria oppugnata
vel pꝛodita vc.cũ quo in hoc ſto ſimpliciter.quia tex. non eget alia
mea noua interpꝛetatõe ſed clarus eſt. Cuius tex.verba ſunt bec.

L. Fallaciter incuſantibus accuſatõis aditio nõ
dabitur:ſin autem ſincera mente accuſationẽ in
ſtituerit ⁊ reus atiquid iniurie inſcriptõis illate
tollerauerit. Item ſi carcerẽ ſubſtinuerit vel toꝛ
menta vel verbera vel catenas abolitio non pete
tur:niſi foꝛte ille qui hoc paſſus eſt ſuũ cõſenſuʒ
ad petendam abolitionem acõmodauerit: quã/
do autem reus nihil tale paſſus eſt poſtquã fue/
rit officij cuſtodie traditus intra dies.xxx. accu
ſatoꝛi petenti etiam inuito reo dari permittitur.
poſt hoc vero tempus niſi reus cõſentiat cenſe/
mus nõ eſſe tribuendam quod ſi ingenuoꝛũ licet
plebeioꝛũ qui conſcij ⁊ participes criminuʒ non
erant gratia teſtimonij coꝛpoꝛa fuerint laceſſita
verberibus toꝛmentiſqʒ vexata abolitõem etiaʒ
duarum partiũ conſenſu petitã iubemus vigoꝛe
iudicis denegari ⁊ crimen pꝛopoſitũ cuius exa/
men toꝛmentis iam ceperat agitari.ſin autem te
ſtibus toꝛmenta minime ſunt illata:⁊ ſic abolitõ
non dabit᷑ in illis criminibus vt inuiolata maie
ſtate aut patria oppugnata vel pꝛodita aut pecu/
latus admiſſione:aut ſacramẽtis deſertis:omni
aqʒ que iure veteri cõtinẽtur in quibus iudex nõ
minus accuſatoꝛẽ ad docenda que detulit q̃ʒ re
um ad purganda que negat debere vrgere ⁊c.

de generali abolitione.

Y Bal. hic ⁊ etiã do.meus Alex.de imol.in
EW. ſin ali l.i.in pꝛin.in vᷣa col.in fi.ff.de ferijs dicũt iſtũ
tex.eſſe melioꝛẽ de coꝛpꝑe iuris qui poſſit allegari ad hoc q cõſen/
ſus partium non oꝑatur quo ad pꝛeiudiciũ ⁊ iniuriã teſtiũ.⁊ ideo
dicunt ipſi ꝙ ſi partes renũciant ferijs valet talis renunciatio in p
iudiciũ ipſoꝛũ ſed non in pꝛeiudiciũ teſtiũ vt poſſint cogi eo tempo
re venire ad iudiciũ in ea cã ſi nolunt venire tempe feriato.ð qua
materia remitto me ad eos in locis pꝛedictis. ⁊ alias ego dixi in di
cta.l.i.poſt do.meũ Alex.ibi. Sed vltra eum ⁊ alias ibi dicta
per alios ⁊ etiam per me nunc addo in hoc nota.per do.Abba.in
c. fi.in quinta col. extra de ferijs. vbi dicit idem eſſe in pꝛocuratoꝛe
⁊ in aduocato qui non poſſunt cogi venire ad cauſam temꝑe feria

to licet ptes ipſe renũcient ferijs ad quem me remitto ⸗
tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt het. emitto keceoac

L. Indulgẽtia patres cõſcripti quos liberetno,
tat nec infamiã criminis tollat: ⁊ pene gratiam
facit ⁊c.

de plagiariis.

Do meus Aler. de imola

Gloſa in.l. finali. do men
. : . min laelegater . 5. qui repno/
bos in apoſtillis ſuis ad Bar.ibi in tercia col.ff. de pigno. actio
putat iſtam glo.ſingnla. ad boc pꝛopoſitũ q, mulier dicitur r
que habet maritũ inutilem que glo. clara eſt. Cuiꝰ ba ſunt dee,
Oꝛbitantes vocat moꝛtuũ patrem a filio licet

viuat quia ſibi eſt inutilis.idẽ ergo in maritoꝛc.

de penis.
. Bar . bic dicit iſtum texeſſe ſin
. Ne din ponit vnũ caſum inqag waſ ac
demnationẽ in cauſa capitali inter abſentes. Sed tu aduerte
pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius text. Nam non loquitur in
condemnatõe ſed in acenſatũne fienda contra eos vt bic in fine in
verſi.debere conſingi ⁊c. nam hoc eſt verbũ quod denotat piinii/

pium agendii non finem vt de ſe patet. inter que duo longa ẽ dij

ferentia ⁊ maius pꝛeiudiciũ ſtat in condemnãdo abſentẽ qᷓ inac,
cuſando vt de ſe patet.⁊ ſic ego nouiter intelligo iſtum tep noti,
Cuius tex.verba ſuut hec.

L. Ne diu apparatoꝛũ pꝛaua admodum penalis

quoqʒ; perfidia in publica impune cõmoda deſe Nmuäimmnniſemiitwerur

uiret: cenſemꝰ etiam in abſentes eos pꝛo compe
tenti vltione debere conſtringi alias cõfingiꝛc.

de bonis damnatoꝛum.

iii Do. meus Alex. de imol. in. l.iij. . ſi flius fi quod
tb·quiſq; iur. in pꝛima col. v etiam in.l. ſi finita 0,ſid
vectigalibus in.xx.col.poſt Bar.ibidem. ff.de dam.inſect.⁊ Jo.
ð imol.ibidem reputãt oẽs iſtum tex.ſingul.ad hoc pꝛopoſituʒq
propter delictũ filij non publicatur eiue peculiũ etiam ſi ſit caſtren
ſe peculiũ de quo alias dixi in dicto.s.ſi filius.⁊ ideo pꝛo nũclon
gioꝛ non ero niſi ꝙ alias ibi dictis per me ⁊ vltra omẽs alios ſiſ
addo Bal.in. d.l.iij. reputantẽ etiã illum texinon eſſe alibi. Taj
men intellige tu ſane niſi alter eſſet qui pcederet patrem in eope/
culio quia tunc publicaretur. text.eſt in.i.ſenatue.. ſenatis.ffid
ſylle.⁊ ſic limita ⁊ intellige tu cum hoc grano ſalis. Quicdd autem
econtra an pꝛopter delictũ patris publicetur peculiũ ſilij vide go.
in. l.iij. S. ſed vtrũ.ff de mino.⁊ ibi per Bar. dicentẽ ꝙ non ſieſt
pꝛofecticiũ nec etiã aduenticiũ quo ad/ pꝛopꝛietatẽ.⁊ per Ange.ate
ti. in ſuo libello maleficioꝝ in verbo publicanus ⁊c.ad quos meſe
mitio. ⁊ ad dicta per me alias ſupꝛa in dicto..vtrum. redeodd
text.de quo modo agimũs. Cuius verba ſunt bec.

L. Si filius tuus cum eſſet in tua poteſtate inin/
ſulam depoꝛtari meruit:peculiuʒ eius nec quod
in caſtris acquiſiuit vel quod ei militaturodona
ſti auferri tibi debet ⁊c.

C ſili Quando filius depoꝛtatur bon ei⸗
bona depoꝛtatoꝛũ vt in.l.depoꝛtatoꝝ. C. de penis. ⁊ im.l c he to/
tm. ff. de bonis damna. ramen in tali confiſcatõe non cominehen
ditur peculium caſtrenſe ſed illud applicatur patri. teyt.eſt incl.
ſi filius quem ad hoc pꝛopoſitũ dixit hic Galialibi non repelini 7
ſic facit eum ſingul. Sed tu aduerte quia hoc veni eſt. ſego
ego dico ꝙ iſte tex. pꝛobat etiam mihi vnũ quod eſt foꝛtius ⁊ m⸗
gis notanduʒ ⁊ magis ſingulare iudicio meo ꝙ non ſoluz peauli
caſtrenſe acquiſitum per eum in caſtris applicatur pairi nonaute
fiſe quãdo filius depoꝛtatur.ſed etiã illud peculiũ quod ipſe met
pater donauit filio eunti ad caſtra vt hic in verſi. quod ei milſtatu
ro donaſti xc. de qua materia vide etiam in.l. ſenatus ſennen
ad ſylle.vbi ponit᷑ an peculiũ caſtrenſe publicetur eo caſu quo
reditas applicatur extraneo de quo ibi per eſ ad quẽ pꝛonumet

—

rin e in te⸗
tſtiniſgn en tnn
rtwitgteintinn i
tim inm nn

ipimii

Giuttutiugnmim nn
tminnnmtenn
uimamnenini in nen nd
icil gaficnnng n in uden 4
ufminin tinſben uneſ e
päktkun ,n inruiſcrumn
KEüktihueaidtintm

(Qufchivnniadaniat eninütrn

deknſeitlnllen ietl
Mlſkſrſteonſiclennn

—
minn
E atindrenaler
Pochiectnni önnnn iu
nucuichmuihuih
aonehniurlrgen
Ameſfiegtnangtsrin
ſuinnmingitſin asi

Uppcennietilen,,t
Hiſtpefen uit

e.⸗
N elagie

lünliinaufmufrnn

Nninuſtrimnuni ie⸗
ennniinis mun
ir etetunn
6,3,. 9
nti nn iirtec;
lunti
ninn e

Wyſee

ungn idr
iſtii nct
ſehligne uſſinn
n Imne hohe
ictone hunſie

NN

h frfr

Nà.
Rennn NaN Et plus dico q, fiſcus non põt hrẽ vſufructum vi etant vt libertatẽ non d
. gcöſene mitto. Et plus dico üfr . 1 E non 3ʃ ſfats
4 tinicn ſne baon erm Balin ſuo conſil clxxiij in elich parte conſilioꝛũ 5 aterne teſtem habeant amnatõis ſed leuitatis
notlan eth incip.ſecunduʒ ea æc. Nam aliud eſt in peculio aduenticio ⁊c.
n N uia condemnato filio poteſt fieri executio non ſolum in pꝛopꝛieta
te fili ſed eriam in vſufructu talii bonoꝛi contra patrem. glo eſt
in.l. ? ſi cdemnantur. ff. de noxali. quam glo. dixit etiã Bal.non Ex quibus omnibns redditur nunc expedita
Plgen eſie albi ad hoc pꝛopoſitũ in.l.fi. C.de execu.rei iudic.quod nota hec ſecunda pars Codicis cũ ſuis iuribus ⁊ gloſis
. 4 no limitatoe. d.1. ſi fiius. Cuius verba bic non pono cuʒ ſupꝛa ea ſingularibus vna cũ eoꝛundem nouis meis inter/
* Kog P ſuerim vbi latius dixi de hoc tex. ⁊ eius materia. hʒetatõibus:que omnia expediui deo bene conſen/
nl ſcng e po tiente ſacro ⁊ umene loco ueren loꝛll patrũ
R e „, . ,B meoꝛũ fratrũ pꝛedicatoꝛũ de Bononia ſito extra
d Deée ſententia m paſſis. poꝛtam. s. Mamme verſus montes in loco dicto
N rrienid Zanzalte vbi eſt rerpln viu Uincentio dicatuz:
( . . He. aus eſgo ⁊ gloꝛia ſit ſemꝑ ſupꝛemo, deo ⁊ diuo
sõl Bar. hic dicit iſtuz tex. eſſe ſingul. ad hoc er 1.
— Z. finali. mopoſitum q, ltims volimion ſin fuem pa Dominico ⁊ Uincentio ptectoꝛibus meis Amẽ.
. Rini ſ n tre exiſtente depoꝛtato irritatur poſtea patre reſtituto.quia reinci
cpi dit in poteſtatẽ eius. ſecus eſt autẽ in contractibus inter viuos. .. .
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius text. .* .* *. . .*.*.
Nnig nam ego non ſacio vim nec differentiã inter cõtractus inter vinos
ed⸗ ⁊ teſtamentuũ ſeu vyltimas voluntates.nam omnia valent nec irri/ i . J
i 8 tãtur per reſtitutõem patris ad patriã.Eſt verũ ꝙ pater recupꝑat C Finis lale nunn grr eetatkonn aaſomnes le/
— Nch Nerriſſn poteſtatẽ paternã ⁊ dignitates pꝛiſtinas. ſed geſta per filium om/ ges ⁊ gloſas ſingulares in ſecunda parte
B A N itunkiih nia valent ⁊ tenẽt ita pꝛobatur hic in verſiita tamẽ vt geſta per fi Codicis videlicet ſuper ſexto ſeptimo
— Kimiinten hoenit liũ ꝛc. ybi non fit differẽtia in geſtis antea ſed dicitur ꝗ ea omnia octauo ⁊ nono libꝛis per dominuʒ
An nni And valent indiſtincte.? hoc modo ego intelligo nouiter iſtum textum Ludouicũ Bologninu piri ſa⸗ 3
A nin nit Circa cuius materiã quõ facta reſtitutõe que bona intelligãtur re udouicu Bologninũ vtriu ſqz
mmt nnſn ſttuta an v que im erant alienata poſuit do. meus Aleran. de iuris doctoꝛẽ:Sereniſſimi
a unniaana imol. in conſil. xxx. in. viij. col. in bꝛimo volu. incip. an bannit ſit „ ac xpᷣianiſſimi regis Frã „.
Ame nſge, capax ⁊c.⁊ in conſi cxiiij.in ſecũdo volu.incip. repetitus vt dicam Cõſiliariũ diani
r — itiii vbiponit an reſtuuatur fama eius per huiuſmodi reſtirutioneʒ. ? coꝝ Conliariũ digniſ
i ene rihznn plene per Bart. hic ⁊ anicanc,. e We inſtru. ⁊ iire Haſie ſimũ iura ciuilia oꝛdi
. . fiſca. lix. ? Bal. hic in. viij. col. cum ſeq. ⁊ Bal. in. c. i in tit. bic fini arie legstex i
Eügmifn ln tur ErCaadi in vlti.col. Ange.in. l.ſenatus. ffad ſylle.æ Ludo. . 1 ſti Sete in ve 4.
er Purtunn roma, inl. ſed ſihac. .liberos in. vij col.f de in ius vocan. ⁊ Joh. *. ultinio Negie ci *.
— alnani de imo. in.l.ſi marito in pꝛin. ff. ſolu. matri. vbi alias legendo dixi uitatis Boñ.
⸗rũ 2 ideo pꝛo nũ longioꝛ non ero in matenia iſtius text. ad quos me ſtudio. An
nedon ini liute ſemitto.⁊ redeo ad iſtum tex. noſtr de quo agimus. Cuius ver no dñi
ba ſunt hec. f 1
3 Z eſtiõe teſtamenti qð deportati filius re „..
D 0 4 4 4 In qu 2 4 . . 2 * jii *
NACchenunn meante patre feciſſet:remotis Alpiani atqʒ pau „*. M.ccccxciiij. Laus deo ve
“ linotis:papiniani placet valere ſententiaz vt in **
„ Li Mliaklik patris ſit filius poteſtate cui dignitas ac bõa re
ſtituta ſunt: ita tamẽ vt geſta per filium cuius cõ
alhnmüitun iutmn ſilium legitima etas firmauerat rata ſint: eodem
4 — in parria poteſtate redeunte ne eoꝛũ reſciſio effi
— ciat quod eſt maxime abſurduʒ:nec in ſua quan/
2 ilmiaingulit quaʒ fuiſſe poteſtate minoꝛis ea in etate iure qui
5 naman gdiiunmnid dem agere pꝛohibẽtur quibus ſi damnato patre
amr n hun tutoꝛ datus eſt neceſſe eſt vt ab officio ſuo rece/
7 m tangim müͤlii dat regreſſo eo quẽ ſolo nomine redire:ſed etiaʒ
n1 Ratim uf iuizui officiu ſuũ nulla pꝛauitate coꝛruptũ liberis pꝛe/
i airmitminiſt lin bere opoꝛtet vt eoꝛũ bona tueatur ⁊ augeat.nam
. Kianin m nnn ſi patria poteſtate ad coꝛrũpendi atqʒ effunden/
. — ftie. dendi patrimonij licentiã abutetur vt furioſo ac
wammiuſnſ dementi idem pꝛodigo libidinũ omniũqʒ vitioꝝ
* ndoit inſtil ſeruo non eſt eoꝛum pecunia cõmittenda ab ad⸗
n anfinn miniſtratione fugiat neq; tutoꝛ eſſe deſinat:om/
Han ru niaqʒ minoꝛis diſpendia ſuis ipſe damnis pꝛe/
uiN- ſtet. Sententia vero depoꝛtatiõis nullo patrem
„ nkfüle bpiudicio diminuatq̃ʒ ſi comperta integritas vt
19 ſis inut, natura ita officio liberis reſtituerit ei gubernacu
imi,nlin la rerum tradenda ſunt cuius adminiſtrationem
—– publici iuris cuſtodia pꝛouiſa eſt:que niſi bonis
4 s tein patribus detur luctuoſioꝛ erit reditus qᷓ; diſceſ⸗/
wei ouni⸗ 6 ſus. ideoqʒ tantũ ad reſtitutõem indulgeutia va
wana ln ia leat quanti ad coꝛrectõem ſententia valuit vtiqʒ
. uir mtnhaial, depoꝛtatõis ipſum per ſe nomen rerum omnium
4 maltail / ſpoliatio eſt:ita indulgentie reſtitutio bonoꝝ ac
v adan n dignitatis vno nomine ãmiſſoꝛũ omniũ recupe/
. aeg, ratio ſit: ⁊ filij mancipationẽ a patribus officijſ
—
22¾

ene r

.

nauaſmms
Hincnmrnninalpngt le nin
—

chalngetgnignituanme
Dkpenuportre.

Buobippencinneung
nponnner. Alen

Wſti P
— hucn —
linſne —
mane⸗ W

E

—

Interpꝛetatiões noue nouiqʒ

intellectus per Qlariſſimum Atri. Jur. Docto⸗
zem Equitẽqʒ auratu:Sacri Palatij Apoſtoli
ci aduocatum Conſiſtoꝛialem. D. Ludouicum
Bologninum iura ciuilia oꝛdinarie legentem in
pvetuſtiſſimo regiae ciuitatis patriae ſuae Bono
nie ſtudio traditi ad omnes fere leges: ⁊ gloſas
ſingulares in inſtitutionibus: ⁊ in autenticis cõ/
ſtitutionibus nouellis: ⁊ in libꝛis tribus codicis
x. xi.⁊ xij, ⁊ etiam in conſuetudinibus ſeu vſibꝰ
feudoꝛum: cum allegationibus conſilioꝛum pꝛe
ſtantiſſimoꝛum Doctoꝛum in omni articulo: mi
ro oꝛdine per eum contextis:necnon cuʒ pluribꝰ
Juribus ab oꝛiginalibus ffoꝝ. Wãdectis per enʒ
etiã diligẽti ſtudio ac fideliter habitis: differẽti
bus ⁊ omnino cõtrarijs trãſumptis Codicibus
oibus Anno Dñi.Ald.ccccxciiij.kallen. ¶Mart.

De libertinis.

α Bal.in.l. conſentanen
K lo. in 5§ I ultis in.v. col. C.quõ ⁊ qñ
dex reputat iſtam glo.ſingularem ad boc ꝙ nõ requiritur libellus
quãdo quis comparet coram iudice imploꝛando eius officium fa
miliare cũ quo ſto vno additto ꝙ idez voluit Bart.in.l.nequicq;ᷓ
5. vbi decretii.ff. de offo pꝛoſul ⁊ in.l.de ſubmerſis.C. de naufragi
is.libexj? ⁊ Bal. in addit.ſpec.in lib de libel.concep.in ver.offũs
c.vbi dicit hoc eſſe vetũ quãdo agitur ad executionẽ cauſe ⁊ etiaʒ
ad defenſionez ſue iuriſditiõis ⁊ ẽt ad cauſe pꝛeparationẽ ⁊ ſuper
emergẽtibus ⁊ tangẽtibus etiã deciſionẽ carũ extraoꝛdinarũ ad
quẽ me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimꝰ. Cuiꝰ vᷣba ſunt hec.

C In aſpectu populi vel antiſtitis interueniente
ſcriptura quandocũq; vice actoꝛum ⁊c.

De patria poteſtate.

Glo.bic in princi.in uer.ciuiuʒ
romanorum etc. aunt horarie

in veſtitis. ⁊ Et Bal. in. c. ein tit. an maritus ſuccedat vxoꝛi in be/
neficio in vſi.feud. ⁊ vnñs meus Alex.de Jmo.⁊ Ludo. Roman.
in.l.fi. C. qui teſtamẽta facere poſſunt ⁊ etiam dñs meus Alex.de
Imo. in.l.i.. hoc aũt.ff.ad trebel.reputant oẽs iſtã glo.ſingularẽ
ad boc ꝙ filij galloꝛũ ⁊ britanoꝛũ non ſunt in põtate patris.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo ad iſtaʒ go.
que non comemoꝛat aliquo mõ bꝛitanos nec ẽt ſpecialiter gallos
ſed ſoluͦ fracigenas qui bñ capiũtur ꝓ gallis Cuiꝰ glo.vᷣba ſnnthec.
CCiuium romanorum omnium qui ſunt de im/
perio romano: alie vero gentes quedã vt ſeruos
tenent filios clam: alie vero pꝛoꝛſus abſolutos

vt francigene etcetera.
Quibꝰ mõis iuſ.pa. po.ſol.

BGlo.in.S. relegati in uerbo reti

. dQJeo. de Imo. ⁊ etiam dñs meus Alexa. de
nen t etc Imo.in.l.ex facto.ð.ex facto in.xii.colu.
Fad trebel. ⁊ idem dñs meus Alex. de Jmo.in.l.pꝛia in. vij. col.
C.de bere. inſtit. omnes reputant iſtã glo.ſingulares ad boc ꝙ ban
niti noſtri tempoꝛis equiperantur relegatis non aũt depoꝛtaltis de
qua materia alias dixi in. d. , ex fatto ⁊ nõ repeto nuũc niſi ꝙ alias
ibi dictis per alios ⁊ per me addo pau. de caſte in con.xxxij. incip.
obmiſſo ordine ſnpꝛaſcriptoꝝ dubioꝛũ vc. vbi ponit de bãnitis qñ
poſſunt inpune offendi quibus equiperatur hoc caſu ⁊ per Bart.

in.l.ad cognitionẽ.ff.ex qui.cau in poſ. eat. ? per B i
1 ¹ * * . * e Qd⸗
pꝛung de here. inſtit. maximein. whchrnin ſegien Nernre.
paia.C. de monopolis ad quos me remitto ? redeo ad glo. de qua
ggann Gna 3 gio rotn⸗ nuiane allegat vt ſupꝛa retuli ſed hec glo
n Rcit hoc ſed diſtinguit mult in iufra
videre potenis Cuins verbaſät her⸗ uin nogbiſter zour uſtn
Retinent ⁊c.ſed bannitos noſtri tẽpoꝛis qui
bus compeꝛabo reſpondeo ſi pꝛopter maleficiũ
tãtuʒ eſt vt etiam cum ciuitate bona ſua publicen
tur: vel de iure vel de conſuetudine ciuitatum

comperabo depoꝛtato vel relegato vt.ff. de bo
nis damn.l.pꝛima ⁊c.

e gdoptiomibus.

310. in pꝛincipio. Ludo. Roma. in ſuo ſingu.

in ver. filius ⁊c.el quarto te
net ꝙ in legitimatione filij naturalis ſeu baſtardi qui non eſt in po
teſtate paterna vt in.l,item in poteſtate.ff de hijs qui ſunt ſuivel ali
eni iu. Tequiritur eius cõſenſus ſaltem tacitus per iſtam glo. bic in
paincipio in verbo nõ cõtradicẽdo ?c. Sed tu aduerte qꝛ pꝛio
Ludo. Homa fallitur in vno quia voluit allegare glo. hic in ver.
arrogatio c.in ſi. Secundo dico cum reuerentia tãti viri ꝙ
glo. non dicit hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur pꝛout decet nam
glo. loquitur de ſilio arrogando cuius conſenſus ſaltem tacitus bñ
requiritur ſed ꝙ ſilio legitimando vt eius cõſenſus requiratur glo.
hoc minime dicit. Tamen pro Ludo. Roma. ego allego caſũ
in. .. et generalr in aũt. qui mo. nam eſſet ſui in ver: dũʒ ⁊ filij boc
ratum habuerint ⁊c. ⁊ in ver. inuitũ filium et nolentem ⁊c. arguen
do eo mõ qno facit ibi imperatoꝛ ⁊ ſic nõ eſt opusiallegare glo. bie
q̃ hoc non dicit cũ habeamꝰ caſuʒ de boe De quo notabili ar /
ticulo addo etiam not.per pau.de caſt in con.ccxxviiij.incip.viſo te
teſtamento⁊c.vbi ponit etiam de infante legitimando ⁊ per Bal.
in con.lxvij.inci.ſuper pᷣ puncto ⁊c.in pꝛima parte conſiliorũ ſuoꝝ
⁊ Bal.in ſuo con.cccxcviiij.inci pumo eſt videnduz c.in ſa parte
conſi.ſuoꝛũ ⁊ in con.ccccxiij incip.vxoꝛatus ⁊c. in ſa parte conſilio⸗
rũ ſuoꝝ ⁊ ẽt in con.xiiij.in eadẽ ſᷣa parte inci.in xpᷣ nomine ſuper
legitimationt c.circa mediũ ⁊ in con.p in.iii parte vin con.cxxxj
in eadẽ tercia parte inc.titulus pꝛiĩcipis archaye ⁊c.⁊ in con.ecxviij
in quarta parte inc. pũcta ſuper quibus ⁊c.⁊ ange.in ſuo con.ixxj.
⁊ ꝑ Rapha.ſulgo.in ſuo con.xvj.inci.caſus talis eſt.a.deceſſit ⁊c.
⁊ per dñz meũ Alex.de ꝗmo. in ſuo con.cxxxviiij.in tercia colu.
in pꝛimo volu.inci.an neptis ſuccedat ⁊e ad quos me remitto ⁊ re
deo ad propoſitum noſtrũ ⁊ dico ꝙ bec glo.non dicit mibi hoc ad
quod allegatur per Ludo. Roma. Cuius glo. verba ſunt bec.

CArrogatio quia alias adoptator interogatur
an velit eum quem ſibi adoptat eſſe iuſtum fili
um et an adoptatus id fieri patiatur vt in.l. ſe
cunda.ff.eo tit.⁊c.

De excuſatiombus tutorum.

Ludo. Roma.in ſuo ſingulari in ver.fili/
5. primo. uos ⁊c.el ſexto.late exiaminans vtrum filij
tm̃ naturales proſint patribus qad euitanda onera ⁊ munera pu/
blica poſt multa cõcludit ꝙ non per iſtuz text.⁊ in.l.ij. .legitimos
ff. eo. titu. dicens idem eſſe in filijs adoptiuis per iſtum tex. quem
ad hoc reputat ſingularem. Sed tu aduerte pꝛimo qꝛ circa fi
lios naturales vel baſtardos addo vnum verbum an tales filij
ſuccedere poſſint patri poſuit late dñs meus Alex.de Imo.in ſuo
conſiio.cxxxviiij.in pꝛimo volu.incip.an neptis ⁊c.⁊ in con.cl.in ſo
vol. inci. ſi ſtatttũ dicit c. Secundo dico circa illud de filijs
adoptiuis an pꝛoſint parẽtibus quo ad onera ⁊ quoad munera nã
reperio glo.de qua Ludo roma.mentionem non fatit in. d. l. Fa. 5.
legitimos in fi.que allegat iſtum tex. quẽ ſibi a ꝓpꝛiauit Ludoui.
Roma.qui non vidit illam glo.vel ſi vidit finxit non vidiſſe eam
æ finxit ſe longius ire ſcd vltra iſtũ tex.hic ⁊ glo. in. d. §. legitimos
ego allego aliũ tex. hoc pꝛobantem in.l.fideitomiſſũ ff.de conditi.
7 demõ.Xiiuncto text.hic de excuſat.tutoꝛum in ver.pꝑꝑ liberos vc.
Quoꝛũ oĩuʒ iurium verba ſunt bee.Et.p.in.d.S.pꝛimo.

CSed adoptiui liberi non pꝛoſunt ⁊c.
Uerba autem dicti pꝛincipij hic ſunt iſta —.
CIn adoptiõe autẽ dati naturali patri don unt
. .1.

tem nepotes ex filio pꝛoſunt vt in locum patris

ſuccedant ex filia autem non pꝛoſunt ⁊c.
Ulerba antem dicte.l.fideicommiſſuz ſunt hec.

L. SFideicommiſſum a filijs relictũ ſi quis ex bis
ſine liberis diem ſuum obierit adoptionis com
mento non excluditur ⁊c.

Per quas perſo.nobis acquir.
SGlo.i.S.ex hiis in uer.per bãc.

Bal. in.l.iij.C.ſi a non cõpe.indi.teputat iſtam glo.ſin gularẽ ad
hot ꝙ poſſeſſio eſt res inaniata ⁊ ideo non querit dñiuʒ ſed illud
querit animus mediãte poſſeſſore ⁊c.cum qua glo.ſto quia clara
eſt ⁊ nõ eget aliqua noua mea interpretatiõe niſi ꝙ addo vnũ ver/
bũ ꝙ ad ſciendum qũo acquiratur nobis dñiuz vel poſſeſſio poſuit
dñs meus Alex.de Imo.in ſuo con.xcv.in va.col.in.v.volu.incip.
quũo vẽditor teneat᷑ ⁊c.⁊ Bal.in ſuo concccxxvj.⁊ in con.cccxxvij.
⁊ in con.cccxxviij.in.iij.parte ſuorũ conſilio. ad quos me remitto
necnon ad ea que late dixi poſt alios in.l.i.⁊ in.l.peregre ff.de acq.
poſſe.ſi tñ vnũ non obmiſero q; pro iſta glo.⁊ pro Bal.f acit quia
poſſeſſio eſt iur.vt eſt tex.in.d.il.peregre ⁊ firmãt oẽs in.d l.prĩa
in princi. eotit.ergo eſt res inanimata cũ iura ſint incorporaliavt in
ſtitu.de re.corpo.⁊ incorpo. Secũdo poſſeſſio eſt inuiſibilis
vt voluit glo.in..fi.inſtit.de here.ab inteſt.⁊ Bal.in.c.p.in.ij.col.
in tit.de ↄrio inueſt.in vſibus feudorũ ergo non eſt dubium ꝙ eſt
res inanimata ꝓut dicit iſta glo.Cniꝰ verba ſunt hec.

Per hanc quod etiam per pꝛocuratoꝛem nam
ſola poſſeſſio cum ſit inanimata mihi non queri/
tur nam etiam per traditionem non queritux ⁊c.

De vſucapionibus.

EGlo. in. S. quod autem in ner.
uacanti 8 Xc. Cum duabus ſequentibus Ange.

in.l.ſi me in vacuã in.S.pꝛimo.ſf.de
acquir.poſſeſ.⁊ etiã dñs meus Alex.de Imo.in.l.in conuentiona/
libus..ſi quis vacuã.ff.de verbo.obliga.⁊ etiã in.l.fundi vẽditoꝛ
in vltima col in fi.ff. oe acqui.poſſeſ.reputant iſtã glo. ſingularem
ad hoc poſſeſſio aliquãdo dr vacua tribus modis ð quibus bic
in tex.qui tex.clarus eſt cum glo.ſua ⁊ non eget aliqua noua mea
interpꝛetatione ⁊ ideo non inſiſto multũ in eis niſi ꝙ addo ſolum
vnũ verbũ vltra dicta ꝑ alios ⁊ ẽt ꝑ me in.d.l.ſi me in vacuã poſt
dñz meũ in.d.l.ſi quis vacuã vʒ not.per glo.in.l.fi.C.vnde vj.⁊ in
l.Fa.ꝭ.ð.v ibi aliquid per Bar.f.de actioeemptiovbi habet᷑ ꝙ illa
dicitur vacua poſſeſſio que a nemĩe detinetur aio vel corpore.
Secundo illa dt vacua poſſeſſio que eſt ſine fructibus vt in.l.
rõ.ꝭ..ff.de actio.emptio.⁊ ibi aliquid ẽs per Bar.⁊ per Bar.in
l.meuius..pe.ff.de lega:ij.⁊ per Bal.in.l.pe.in va.col.C. de con/
diti.infer.ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex.⁊ glo.de quibus a⸗
gimus Quorũ verba ſunt bec. Et primo tex.
CQuog autem dictum eſt ad eas res que ſolo
continentur expedit: ius pꝛocedit vt ſi quis loci
vacantis poſſeſſionem pꝛopter abſcentiam aut
negligentiam domini aut quia ſine ſucceſſoꝛe de

ceſſerit ſiue vi nanciſcitur ⁊c.
Uerba autem glo. ſunt hec.
C Zoci locus interduʒ pleuus dicitur vt qui poſ
ſidetuxr interdũ ſemiplenꝰvt eſt ille in quo quis
eſt cauſa legatoꝛũ vel rei ſeruande cauſa vt.ff.de
acquiren.poſſeſ.l tertia.S.finali ⁊ de acti.empt.
l.ſecunda.S. pꝛimo interdum vacuus vt tribus
modis vt hic.ff.de acquire.poſſeſ.l.illud qð ⁊c.

de hberedibus inſtituendis.

BGBloſa in. S. ſeruus plurium in

r. infinituz. Ange. etiaz ve meue Alexan.
ner. infinitny. ereruzni mene Neran⸗

de verbo. oblig. reputant iſtam glo. ſingularez a licer di
cultas preſtationis non vitiet ccgario⸗ Vt ianar le Didh
ff eo.nt.⁊ not.HBar.in.l.quod te.fl.ſi cer. pet.⁊ Bar. in. mlid
fl. de conſtit.pecu.tñ nimia difficultas incertitudinis vitiat ſin
tionem de quo alias dixi in.d.l.ſtipulationum⁊ etiq in. . d. il
ideo pro nunc longior non ero ſed ſolũ addo vnum verbi nar
predictoꝛũ eſt quia nimia difficultas dr impoſibilitas yt in.l. ſi d
fructus venari.ff.de vſuſfr.⁊ ſenſit hec glo.que parificat her n
vt infra videbis ex eius verbis ſed impoſibilitas vitiat Rinedn
nez vt in.l.impoſibilis.ff.de verbo.obliga.⁊ in. 5. impoſibilis fe
ergo ⁊c.⁊ ita teneo cum iſta glo. Cuius verba ſunt bet.

CIn infinitũ quod ſi inſtituo omnes homines
quicunqʒ ſint in mundo videtur nullum eſſe teſta
mentum tamen omnis cuʒ effectu habere nõ poſ
ſit puto tamen valere vt hic ſed tamen non pote
rit confirmari aditione pꝛopter nimiam diffici
tatem vel impoſibilitateʒ ⁊c.
§. Sed ſi plures. mtour ſaimenin
in. 5. diſcipuli ⁊ iõ nũcnon me extendã circa eũ in quo ̃ͦ aen⸗
ẽ in dnobꝰ locis ꝓut ibi latius dixi ⁊ ad ibi dicta me remitto.

de legatis.
BGlo. in. s. ſed noſtrꝗa. Bal. Ange r etiz

„ Naen dñs meus Aleran.
de Imo. in. lii.in. xxiii. col· ff. de lega. ð.?⁊ Bal.in. l.. C. comunia de
legatis ⁊ ẽt Illuſt.dñs Sranciſ.areti.m.li.in. pe. col.f de legat
reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ actio perſonalis pot coci
rere cũ rei vendicatione pro re legata ẽt ſi dñnʒ ſit tranſlatũ in lege
tarium quia actio perſonalis dabitur ad tradendã poſſefſionem
non ad dmu m trafferẽdum de quo alias dixi in. d.l.i. de lega det
iõ ꝓ nũe nõ me extẽdã circa hᷣ niſi ꝙ pono vᷣba glo.que funt bec.
In rebus aliis ⁊c.in ver. ſi autem ſit res alica
due tantum competunt perſonalis ⁊ ipotecaria
vt. C. comunia de legatis.l.pꝛima non tamenci
omnibus agit ſcilicet actione in rem ex teſiamen
to ſed vna quam eliget vt.ff.de legatis ſecundo
l.cum filius.S.variis ſed ſi legatarius ſit domi
nus qualiter perſonali aget vt infra de action.
G. ſic itaqʒ reſpondeo ratione poſſeſſionis yt
ff. de trin. l. ſecunda ⁊c.

3Sin SBal inl. in ii col.
Blo. in.s. ſed noſtra. Teug i miuit
glo. fore ſingularem ⁊ non eſſe alibi ad hox ꝙ ſicut in ctione ſeali
agitur ad rei adiudicationem ita etiã eſt in actione ex leſtõ qñ agit
pro conſequẽdo legato Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intel
lectu meo ad iſtam glo.que non dicit hoc ſi bene ⁊ ſubtileer pon/
deretur prout decet nam glo.facit differentiã an ſi legata fes ipſi⸗

us teſtantis vel res aliena ſit legata liberatio ſola. debitori vt in ea⸗

videꝛe potes ex verbis eius Que ſunt hec. .V
CConſequi nota caute ponit: conſequi namp:e

cium petere non poteſt ſed rem que tantum eſtin

obligatione ſecundum nos extimatio vero datut
pꝛopter defectum rei vt.ff.de verbo.obligation.
l. ſi ſeruum. F. efectus ſed contra nos eſt. fdele
ga. iij. l. ſi res mibi reſpondeo ibi pꝛopter delee
tum iuris petendi ex pꝛeſumpta voluntate defüc
ti rem legatam legatarius amiſit ſed hicno ex
voluntate defuncti amiſit emendo quidam tame
dicunt extimationem eſſe in obligatione vt foe
condit.furt.l.in re furtiua..ſed vtrum in fi· ec.

deuulgari ſubſtitutione.
Glo. in pꝛin. in uer.nouiſſimo.

nimm gmfr dd einn
.
(ſuin it Utihhin
nmnan hiſl

lnnn nſt⸗
vn minma
erg ſvfin
(Minniniii

Aiſeu
emintnd

Eapinoktnnone

(ynconrtenneneron.
Nnennceinnctn.

äcttrtunnmtinen
n inaſtin ins

mtfuumnningidmiimgienn

orodctanrſeerfuteun in
ſftuinaſcetdritinne ien
ccMadttageimithni inn
loelptuscinilgihtiure
igaltunl,ilifulinn 4
nmpgitkſtiguninttinn inf
CEnninrumſnganm
Keſutiiniimlnrenn
Nnntiſiuſzantamen
Mhrrtugirſtfnmban

ſtimnſtin illenb fartt

uppigftifinnteſ ultscien

lntutnlitniinz

ulfaltee.

Pnhiectonr

h ligzerze⸗ Ai
ccn Aanna n

—

anens rrreen

8

Z

2

Nn

nehleen le

Caninblnne
glituimumatn
2Amandsiigz
lminſemult ilgnnei
in l rrifn
ſca imie in vſia
lxrulmar

Miiil

teim lu dii irg iuitin
atdumusiſmumlifi
eAumn ulſcili
Pettuagmünin iihrii
ane

veninſt⸗

UE

S

Bal in. lpot quis. . eo.titu. ? ẽt dñe meus Alex. de Imo.
mn.. fecuſare.9. memimiſſe in ᷣa col.frad treb. reputat iſtꝗ glo. non
eſſe alibi 2 ſic faciut eaʒ ſingnlarem ad hoc tp licet datio ſubſtituti
yulgaris tollat exiſtentiam ſui her edis iuxta notata per gloſam in
lpape · 9:quarta.f de in offõ teſtamẽto ⁊ per Cry.in.l. precibus in
quarta.qoe. C. de impub. aliis ſubſtit. ⁊ p Bar. ⁊ per alios in.l.
prima in. v.qõe.ff. eo.tit.⁊ per Bar. in.l. ſi filius heres. ff. de lib. ⁊
. Bal. in. l. fl. C. de repu. here. ⁊ Bal.in. l. ſit arrogatoꝛ in
pꝛima oppoſitione.ſff.de adoptionibus.⁊ Bald.in.lapud hoſtes
C. de ſuis ⁊ legitimis ⁊ per cundem dñum meum Alex in.l.apud
iul. S. iem iul. in. vij. ⁊ in. viii. col.ff. ad trebel.⁊ per Bal. in ſuo cõ
lv. in. Fa. parte conſi.ſuoꝝ incip.punctus ⁊c.⁊ ꝑ dñm meũ Alexa.
in con. xxiin ſecundo volumine incip.Datarius ebreus ⁊c.vbi po
nit etiam an per ſubſtitutionem compendioſam tollatur exiſtentia
ſuitatis ⁊ quod per vulgarem ⁊ etiam compendioſam ſimul ⁊ ſe/
mel factas tamen non tollitur exiſtentia oĩo ſui ⁊ neceſſarii here/
cdis per dationem ſubſtituti vulgaris que glo.clara eſt ⁊ non eget
aliq mea noua interptatiõe p rõeʒ aſſignatã ĩ ea Cui vba ſunt hec.
CNouiſſimo.i.vltimo ſic ſupꝛa de ſuſpection.
tutot.S.nouiſſime ſed nunquid in alio qᷓʒ in vlti/
mo fieri poteſt reſpondeo non cum enim ipſe ſer
unus omnino eſſet heres compellitur vt infra de
here. quali: ⁊ diffe.S.pꝛimo patet alium qui eſ-/
ſet ſubſtitutus non admitti c

de pupilari ſubſtitutione.

