nio ad glo.de qna agimus cuius verba ſunt hec.
UVltra uſuras hec datio nõ eſt neceſſaria cũ

etiam ſine depoſitõe non currunt vſure ut infra

de vſuris.l.pecunie.5.fi.⁊.l.cũ quidam..ſi pu⸗
pillus ⁊c.

de alie. iudicii muta. cau.fact.

AN,ſtum tex. pꝛo ſingulari allegat Bart. hic x
X ſinali. etiã doemene Alecroe imol.in.l.in cõione.
Ccõi dinid.in apoſtillis ſuis ad Bar.ibi ad hoc ꝙ licet alias quii
libet maioꝛ poſſit pꝛonocare ⁊ pꝛouocari ad diuiſionẽ cõſociũ ſuũ
vt eſt caus in.d.l.in cõione.tamẽ fallit in caſu iſto de quo aliquid
Dixi ſupꝛa in tit.eo.de a le iudi.mut.cau·fac.niſi ꝙ nuc addo vnũ
verbuʒ. quia ego non facio vim in hoc de puocatiõe fienda de re
cõmuni.nã de hoc ego non dubito cum iſte alienatões iã facte fue
runt in potentioꝛem.⁊ ꝑ cõſequẽs non ſpectat amplius ad euʒ. ⁊
licet alienatio iſta repꝛobata ſit a lege per totũ bunc titulus.tamen
valet in pꝛeiudiciũ ipſius alienãtis. Sed ego dico ꝙ iſte tex. pꝛoui
det nobis in alio quod eſt magis notãdus videlz vt non poſſit iſte
alienãs in potentioꝛc agere cõi diuidundo. que actio non ſolũ vat
pꝛo re cõi diuidenda ſed etiã pꝛo expenſis factis in re cõmuni.vt ẽ
tex.in. l.per hoc iudici. .ſicut autẽ. fl cõi diuid. ⁊ ex alijs ⁊ ꝓ ali
is de quibus in.l.i.v per totũ.ff.⁊.C. cõi diuid. vnde iſte tex.dene
gat actionẽ cõi diuid. huic alienãti ⁊ non ꝓuocatõem rei cõis ſim
pliciter pꝛout tu videre potes ex te xt. cuius verba non pono nunc
cum ſupꝛa poſuerim in dicto nitu. de alien. iudic. muta. cau.fac, ne
idem ſepius dicamus ⁊ ne fruſtra occupemus mẽbꝛanas.

Oe petitione hereditatis.

1 Bear. ? Ange. hic. 1 ẽt
l quod ſi in Diem. illuſtris do. Sran.are
ti.in.l.ij. in quĩta col.ff.ſolu.matri.reputat iſtum tex.ſingularẽ ad
boc ꝙ etiam in contractibus ſtricti iuris debet interponi cautio.
⁊ ſic non ſolum in cõtractibus bonefidei vt in.l.in omnibus cum
ibi plene not.ff.de iudic.cum quo in hoc ſto quia tex.clarus eſt.
Sed ſolum addo not.per Bal.in.l.dedi.ff.de condi ob cau.⁊ per
Jo.de imo.in.d.l.ij.⁊ in.l.ſi pꝛius.ff.de noui oper.nunci.ad quos
me remitto.⁊ capio iſtuʒ tex.de quo agimꝰ.cuius verba ſunt hec.

C. quod ſi in diem ſit debitoꝛ uel ſub condictiõe
a quo petita eſt hereditas non debere eum dam
nari rei plane iudicate tempus expectãdum eſſe
ſecũdum octaueni ſententiam. ⁊ ut apud pomp.
ſcriptum eſt an dies uenerit: quod ⁊ in ſtipulatõ
ne condictionali erit dicenduʒ. Sin autẽ nõ ue/
nerit cauere officio iudicis debeat de reſtituen/
do hoc debito cum dies uenerit: uel condictio
extiterit ⁊c.

de rei uendicatione.

α2 Jo. de imol.in. liat eius. .
l. Uti 3 cum Klo. fi.ð publi.⁊ etiã do meus
Alex.de imol. in.l.pe.in ſecũda col.C. ð iudic.reputãt iſtũ tex.ſin
gularẽ ad hoc ꝙ licet extincto pꝛincipali extinguat᷑ acceſſoꝛiuʒ. vt
in.l.cum pꝛincipalis.ff.de regu.iur.in.l.cum acceſſoꝛiũ de reg.iu.
li.vj.cum ibi plene not.tamẽ ſi pꝛincipale extinguitur kte pẽdente
moꝛte ⁊ non per ſententiã acceſſoꝛũ quod veniebat officio iudi
cis mercenario non extinguitur.ci quibꝰ ſto ſimpliciter. quia tex.
clarus eſt ⁊ non eget noua mea interpꝛetatõe.

CL. Utiqʒ autẽ mortuo etiã hoĩe neceſſaria ẽ ſen
tẽtia ꝓptcr fructus ⁊ partus et ſtipulatõʒ de eui
ctõe.nõ eni poſt litẽ cõteſtatã utiqʒ factũ poſſeſ
ſor pᷣſtare dʒ. Uerba aũt gloſe ſunt hec.
Atiqʒ pro certe ⁊c.in uerſi.ſed oppono fru/
ctus ⁊ partus ueniũt officio iudicis ⁊ quaſi ac-
ceſſiones ſunt ⁊c.ut.C.depoſiti.l.iiij. Solutio
ibi lis erat conteſtata vnde officium iudicis iaʒ
corroboratuʒ eſt ut remaneat ante ſententiã licʒ
res intercidat.⁊ ſic ſoluitur infra eo.l ſin aũt ⁊c

ucpnn
ic in

Grumthihn

onirrtugan r
utteuanirrti
ficertad
CCrrringtchen
wigortinRerai
Nenrnamr
ſeſce geerlanim
Nninnantimn:

Riuta

ICNrN

—
Mnmpgminiinze

Hümnetttaten

Deronhenctnie

RiCed
aainamginhunmn-
õü
sdnxnie mi
se
Wuden icaine ionlcn⸗
ANNNs weran
Anr adicne engs cectidunc
nomaniſeuanian aAnnrddorn⸗
õ
Ccicnan in icena, Lin iſor⸗
uent GCadincicis eben enſinen,
Ndrd an des dai

n
defeivenchenone.

umarlites
c G. aiimum
e chulinumiſiiri
ainmatlaani
m a e n il ſtſi
a li nenn ini⸗
mctamni, linin
cmu manuſiil ii
mce ni e leſitl

in nsa ſlollnihrt
Guß ſrmiitguſeſie⸗
hund; untel ſeloſii
ſwii in udicstt⸗
ne A vſuili
a ſnn

Ex quibus cauſis maiores.

Glo.in.l.is qui in pronincia.
HBalin.l.nam ita diuus.ᷣff.de adopt.⁊ etiã Bal.in.l.fi.C. qui res
iudi non nocet.⁊ do. Abb.in. c. cum olim de re indi. ⁊ ẽt do.rã.
areti. in. .gallus. 5. et quid ſi tantũ in ſecũda col.fr de libe.⁊ poſtu
mis reputant iſtam glo. ſingula. ad hoc ꝙ pꝛinceps vbi non põt
derogare iur alterius niſi cum cauſa ſi cum cauſa poteſt cõcedere
pꝛnulegiũ etiam parte non citata. cuʒ quibus ſto ſimpliciter. quia
glo. clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpᷣtatõe ⁊ ideo nõ in
ſiſto voi op nõ eſt. Et eſt glo. in vᷣbo cõſtitutõibꝰ. cꝰ vᷣba ſũt hec.
Conſtitutõnibus ⁊ hoc ex conceſſione prin
cipali non alias ut infra proxime nullo ergo mo
do etiam principe permitteute niſi forte diceret

moto principe concedente ⁊c.

Ex quibus cauſis maioꝛes.
gloſa in.l.is qui reipublice.

Illuſtr. do.Fran.are.in.l.iij..ex plurimis in.vj ·coliff.ð acq.poſ.
allegat iſtam glo.pꝛo ſingul.ad hoc ꝙ ille qui acquiſinit vtile do/
miniũ ſi poſtea recipiat rem ꝑ traditõem ex eadem cauſa nõ effici
tur dominus directo. Sed tu aduerte quia hec glo. nõ mihi di
cit hoc ſi bene conſideretur ſed loquit᷑ in diuerſis termĩs.Et ideo
ipſe met do. Sranciſ.aret.dixit ꝙ hec glo.videtur inclinare ĩ hoc.
ſed ᷣm me non inclinat:nec ſentit quoquomõ bene cõſiderata pꝛo
nt debet. ⁊ eſt glo.vnica magna in verbo abfuturus circa mediuzʒ
in v.itẽ oppono. Cuius verba ſuot hec.

Nonne potuit mitti in poſſeſſioneʒ vel rei pe
tite vel pꝛo menſura debiti ⁊ ſic ad venditioneʒ
venire. Reſpondeo in pꝛimo non potuit fieri ni
ſi poſſeſſoꝛ. Item ⁊ hoc demum poſt annum at

per reſtituiionem ad pꝛofeciionem venit ⁊c.
De iudiciis.
i 1 ale ⁊ Imo. in. c. ̃
l.ii.S.ſi dubitetur. Rela Imo. in c.
am illuſtris do. SFranciſ. areti.in.l.ſi queramus in tercia col. ff. de
teſtame. reputant iſtum caſum ſingul.ad hoc ꝙ vbi iudex non ad
miſit exceptõem rei. vel ſi admiſit conſtat ex actis ꝙ ad vlterioꝛa
pꝛoceſſit talis ꝓnunciatto eſt nulla ipſo iure. quia interlocutoꝛia
tõtinens pꝛeiudiciũ partis non poteſt ferri ſine cauſe cognitõe cuzʒ
quibus in hoc ſto.quia text.in hoc clarus.ſʒ nõ eſt in hoc iudicio
meo ſingularis. nam ideʒ ꝓbatur in.l.diẽ ꝓferre in pꝛinci.⁊ hoc
ibi voluit Bar. ff. de arbitr. ⁊ voluit Bar. in.l.recuſare in pꝛin. ff.
ad trebel. ⁊ Baxt. in.l.ne quicqᷓ;. . vbi decretũ.ff de offic:pꝛocon.
de qua materia etiã ponit Bal. in.l. a pꝛocedente.C. de dilationi. ⁊
Ange. in. l.ij. ff. ſi quis in ius voca.non ier.⁊ do.Anto.in.c.ij.extra
de ura. calum. do. Anto. ⁊ Jo.de imo.in.c.ſuꝑ luteris extra de
reſcript. ⁊ Paul.de caſtr. in conſilio. cccxxvij.ad quos me remit/
to in hot. Igem dico in cauſis crimialibus naz omnis inter
locutoꝛia requirit ꝓnũciatõeʒ ⁊ debet fieri cũ cauſe cognitõe ſᷣm
Bar. in ſuo conſilio incip.in cauſa criminali ac.ad quẽ me remit
to.⁊ redeo ad tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

F. Si dubitetur utruʒ in ea cauſa quis ſit ut do/
mũ reuocare poſſit nec ne:ipſe pꝛetoꝛ debet cau
ſa cognita intueri ⁊c.

de petitione heꝛeditatis.
Glo. in.l.pe. in uer/cũ res.

vc. Ludo. roma.in.l.diuoꝛtio.. interdum. ff.ſolu. matri. in ter/
cia col. rcputat iſtam glo.ſingul. ad hoc ꝙ vbi lex mãdat caueri
vel ſatiſdari intelligitur ꝙ ſi ille qui dʒ ſit idoneus ſufficiat cau/
tio aligs autem ſi non eſt idoneus debet ſatiſdare. nõ autẽ eſt in
electõe debitoꝛis facere illud quod ipſe vult.. Sed illuſtris do.
Franciſ.Dareti. in dicto. .interduz dicit ꝙ ipſe allegat ſimilez glo.
in.l. is a quoiff. de rei vendi, pꝛo quibus eſt caſus in. liñi. C. de pel
nit. heredi.⁊ ego dico glo · ibi clarius eliã pmaobat boc ci quibus

glo. ſo quia clare ſunt ? non egent aliqua mea noua interpꝛetatio
ne.⁊ pono verba earũ ⁊ pꝛimo Rorgel. penul. que ſunt Per

CCum res ⁊c. in ver.⁊ pꝛuna pꝛeſtatur. vbi ꝑ
ſona non eſt ſuſpecta.ſed ſecunda vbi eſt vt ſu⸗
pꝛa qui ſatiſda.cogan.l.ſi fideiuſſoꝛ. §. fi. ⁊c.
Uerba autẽ glo.in dicta.l.fi.ſunt hec.
Cautela cũ res eſt immobilis ⁊ perſona nõ
eſt ſuſpecta: ſatiſdatione cum res eſt mobilis ⁊

per ſona eſt ſuſpecta.argu.qui ſatiſda.cogan.l.
ſi fideiuſſoꝛ.S.finali ⁊c. S

de inofficioſo teſtamento.
Glo. in.l.qui repudiantis.

in ver. vnde ⁊c. Ang.hic ⁊ etiã illuſt. do. Sranciſ.areti. in. l. rei iudi
cate in vlti. col.ff.ſolu. matri. reputant iſtam glo.ſingula.ad hoc -
pꝛeoꝛdinatio legis ſufficit ad inducẽduʒ ꝙ ius ſupueniẽs penden
le iudicio ſufficiat ⁊ poſſit ſequi cõdemnatio, cũ quibꝰ ſto ſi impli⸗
citer. quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpᷣtatiõe ni
ſi ꝙ de hac materia plene poſuit do. Ang.areti.in. 5. ſupereſt inſti.
de actio. ⁊ Jo. ð imo.i.c.ij. extra ðᷣ oꝛdi.cogni.⁊ Jo.ð imo.in.l.
ſi mulier.ff.ſolu.matri.⁊ in.l.heres quãdoq;.ffdt acqui.here.ad

Aos me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius verba
unt hec.

Unge v⁊c in verſi. ſed quid ſi pendente iudi
cio repudiat ille qui non egit. reſpondeo pꝛofi/
cit ei qui vicit victoꝛia in totum ⁊c.

de inofficioſo teſtamento.
l.papinia.S.ſi quis umpubes.

Illuſtris do. ranciſ.areti.in.l.ſi queramus in pꝛima colff. de
teſtame.reputat iſtũ tex.ſingularẽ ad hoc ꝙ vbi exceptio que con
tludit agentẽ non habere actionẽ ipſo iure cõſtat notoꝛie ipſi iudi
ci poteſt iudex incõtinenti repellere agentẽ ⁊ multo foꝛtius poteſt
parte opponere hanc exceptionẽ cum quo ſto.quia tex.clarus eſt
optime pꝛobat.⁊ idem voluit Bar.in.l.ſi vnus.ꝭ.pactus in.vij
col.ff.de pactis.⁊ ibi Bal.inexiij.col.⁊ ẽt Bal.in.l.i.C. de condi.
indebi.in vltima col.ad quos me remitto ⁊ redeo ad text.de quo
agimus cuius verba ſunt bec.

§. ſi quis impubes arrogatus ſit ex ꝑſonis que
⁊T citra adoptiones ⁊ emãcipatiões queri de in/
officioſo poſſunt hunc puto remouẽduʒ a quere/
rela cũ habʒ quartã ex conſtitutõe diui pij quod
ſi is egit ⁊ non obtinuit an quartã perdat: ⁊ pu/
to aut non admittenduʒ ad inofficioſuʒ:aut ſi ad
mittatur ⁊ non obtinuerit quartã ei quaſi es alie
num concedendam ⁊c.

de rei uendicatlone.
Glo in.l.fi. in uerbo per in

dicem ⁊c.in fi. Bar.⁊ Ange.hic ⁊ etiã illuſtris do Sranciſ.areti.
in.l.naturaliter. S. nihil cõmune in fa col.ff. de acquir.poſſeſ.repu
tant iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ licet alias regulariter in interdicto
adipiſcende poſſit obijci exceptio dominij ⁊ hoc quãdo quis vult
eam pbare incõtinenti vt plene traditur in dicto..nihil comune.
tamẽ hoc fallit miſi poſſeſſoꝛium adipiſcẽde cõcederetur alicui ad
penam rei cõuenti.tunc enĩ pꝛopter odiũ delinquẽtis non admittit
etiam volens pꝛobare ſtatim de domimo de quo ałs late dixi in
repetit.mea ĩ dicto.ꝭ.nihil cõmune directa ac dicata ad. S. D. MN

Alex. vjiponti.maxi. Et ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ dico

nũc ꝙ hec glo. mihi non dicit hoc ſi bene ponderer̃ ĩmo ſentit con
ta. ⁊ vt bene intelligas oculata fide.ponam verba glo.q̃ ſunt hec.

Per iudicem ⁊c.in verſi.item quid ſi incõtinen
ti dicat hodie conſtat etc.foꝛte idem ad inſtar
alioꝛũ poſſeſſoꝛioꝛũ vt infra de carbo.edic.l.iij.
§. cauſe cum in ſe tranſferat onus etc.

De uſufructu.
Z.ſed ſi quis ſtipuletur.s.inter

dum ver.ergo ⁊c. Bal. ⁊ Ange. bic. v etiã illuſtris do. Franc. are.
in. lieius qui. fl.de teſta. reputãt iſtum tex. ſingul.ad hoc in fictõ
ne declaratiua nõ requirit᷑ extremũ habile a quo: cũ quo ſimplici
ter ſto.quia tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛets
tõe. Cuius tex. verba ſunt hec.

Ergo oſtendimus in pendente eſſe dominiũ
donec pꝛecium numeretur ⁊c.

Ad.l.aquiliam.

ii itabernarius. Docto. cõmuniter
l.q ſi exj plag us. eaenkn hic reputãt iſtũ textum
ſingularem ad hoc ꝙ licet alias poſſit fur occidi in mnltis ca⸗
taſibus a iure expꝛeſſis de quibus in.l.ſed ⁊ quicunq; in pꝛinci.ff.
acd.l. aquili. ⁊ in.l.furem.ff.de ſiccar. ⁊ per Ange. in.l.ſi vt allegas.
C. de vſur.⁊ per do. Anto.in.c.olim in.xviij.col.de reſtitu.ſ polia.
Ange.are. in ſuo libello maleficioꝝ in verbo veſtem celeſtinã ⁊c ·
tamen non poteſt occidi quando furatur rem vilem. Et idem
voluit in terminis Angel. in dicta.l.ſi vt allegas. ⁊ do. Anto.in. d.
t.olim in.xviij.col.de reſtitu.ſpoli.⁊ do. Ange.in dicto verbo vel
ſtem qui omẽs fundant ſe per iſtũ tex.ſingul. Sed tu aduer
te pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo ad iſtum text.qui ſentẽtia mea
non loquitur aliquo mõ in fure. nam ille qui inuenit lucernam de
nocte ſup lapidẽ in via cepit eam ſed non animo furandi ſʒ potius
vyt ſibi luceret cũ eſſʒ nox vt ibi noctu vc: ⁊ foꝛte credidit ea dereli
ctã fuiſſe. ⁊ hoc pꝛobo ex tex. hic pꝛeteniẽs eam ſubſtulerat ⁊c nõ
autem dixit furatus eſt. ⁊ ſic hoc verbũ non ſonat in malazs ptem
pʒeterea hoc pꝛobo ex alio capite.nã ſi voluiſſet furari nõ poꝛlaſſz
eã accenſam ꝓut poꝛtabat put pbatur ſubtiłr ex iſto tex. ibi eũ
conſequtus ⁊c.nam non potuiſſet ita facile eum ⁊ inſequi ⁊ repe/
rire illam lucernam ſi accenſa non fuiſſet ſemper. vnde text. iſte
non loquitur pꝛimo in furto ſi bene ponderet. Secũdo iſte tex. cõ
ſiderat pꝛincinaliter quis pꝛimo incepit vapulare aliuz. nam ſi ille
qui habuerat lucernã eius incepit euʒ vapinare ſlagello ⁊ iſte effo
chit ſibi oculum non tenetur.ſi vero ille nõ vapulaſiet tabernariuz
⁊ tabernarius effodiſſet eius oculuz teneret᷑ pꝛout dicitur in text.
iſto qui nullo mõ conſiderat vt dixi furtũ nec rem furtiuã eſſe.vt
patet ex eius verbis que ſunt hec.

F. Labernarius in ſemita noctu ſuper lapidem
lucernam poſuerat:quidaʒ pᷣteriens eam ſubtule
rat:tabernarius eũ cõſequutus lucernã repoſce
bat⁊ fugiẽteʒ retinebat:ille flagello quod in ma
nu habebat in quo doloꝛ inerat uerberare ceꝑat
tabernariũ ut ſe dimitteret: ex eo maioꝛe rixa fa
cta tabernarius ei qui lucernã ſubtulerat oculuʒ
effoderat. Conſulebatur nuʒ damnũ nõ uidetur
iniuria dediſſe:quoniã pꝛioꝛ flagello pcufſus eſ-/
ſet reſpõdi niſi data ad hoc opera effodiſſʒ ocu
lum :non uideri damnũ iniuria effeciſſe ⁊c.

De rei uenditione.

inli Bal. hic ⁊ etiã illuſtris do.Sranciſc.
l. inlianus eer eti.in .l. ſi quis vi. S. differ ẽtia in
quarta col.ff. de acquir. poſſeſ. v in.l. non videtur.fr eo. tit. allegãt
tex.pꝛo ſingulari ⁊ vnico in iure ad hoc ꝙ ille dicĩ vere do
minus ⁊ etiã cõpꝛehenditur vbi fit mentio de habente plenuʒz do .
minii qui de puti poteſt alienare rem licet ſit dominus reuocabi
liter. vtputa quia poteſt cogi ad reſtituendaz rẽ alteri. tñ ego nõ
inbelligo hoc eſſe ven loquẽdo ꝓppꝛie ſʒ im ppꝛie ſicut dicimus in
poſſeſſoꝛe qui non dicit dominus reſpectu ppꝛietatis. ſed bñ dici
tur dominns verus reſpectu poſſeſſionis eniã in ſtatuto ᷣm Bal.
in. 1l. i. de religio.. Et idem dicamus etiã in filio vomini veri. nã
dicitur etis dominus ſed impꝛopꝛie vt in.l.i.S. domini el o.⁊ hoc
ibi voluit Bar. ffad ſylle.Et idem dicimus in vſufructuario qui
venit appellatõe domini ſed impꝛopꝛie loquẽdo ſᷣm glo in.l. pꝛo/
pietatis.C. de pꝛobat.⁊ Bar.in. lain venditõe. ff. de bois a netozi

iudi. poſſid. v in. li.in pꝛin.ff ad ſylle. v Bart. in auten hoe loců
in repetiſua.C.ſi ſecũdo nupſe.muli.Et idem in emphiteota ᷣm
glo. in. l. cum manu.ꝭ.nemo.ffſ.de cõtrah.emp.⁊ Bal.in rubꝛi.C.
eo.titu.in.xi.q.cum ſimilibꝰ multis que bꝛeuitatis cauſa obmit/
to.⁊ redeo ad tex.ve quo agimus.Cuius verba ſunt bec.
L. Julianus libꝛo.x. ffoꝝ. ait ſi bominem qui
meuij erat emero: deinde cum meuius a me pete
ret eüm vendidero: eum emptoꝛ occidit equuʒ

eſt me pꝛecium meuio reſtituere ⁊c.
De rei uenditione.
Glo.in.l. hec ſi res. Sar bie u

illuſt. do. SFranc.
afeti jn.l.quod meo in pꝛima col.ff de acqui.poſſeſ. reputãt iſtam
glo.ſingul.ad hoc ꝙ tũc demũ ex ficta traditõe tranſfert dominiũ
qn cõcedens titulũ ſciebat rem eſſe penes eũ cui cõceditur ſecus ſi
ignoꝛabat.q; tũc nõ tranſfertur dniuz in eũ quod nota tu ꝓ inteli
lcũ glo. in.l.ab ẽptõe.ff. de pact.de qua ſupꝛa bis ſaltẽ fecimꝰ mẽ/
tionẽ cũ ibi deductis.p quibus facit tex.in.l.quedã.⁊ ibi hoc no.
Ang.ff. de rei vendi· vbi pbatur ꝙ qñ emptoꝛ eſt in poſſeſſiõe ſciẽ
le vẽditoꝛe dñiuz rei tranſfert ꝑ venditõez de quo poſuit Bal.ali
quid in.l.alienum. C. de furt. ⁊ ẽt Paul. de caſ in ſuo cõſ. lxxxiiij.
incip.q; fruſtra diſputaret̃ ⁊c. ⁊ in conſi. lvij.incip.venerabilis vir

⁊c.ad queʒ mie remitto.Et redeo ad glo. de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.

Imo idem ⁊ ſi nõ ſit pꝛeſens vt inſti.de rerũ di
uiſ. S. nihil. ⁊ infra ſi cer pet.l.certi cõdictio. §.

fi.que ſunt cõtra. ſolutio dic pᷣſens.ſ.apud eim

qʒ poſſidet uel reſtituẽdi hʒ facultatẽ non aãt exi
gas quod ibi ſit in pᷣſentia ut in cõtrarijs.ſed ⁊
hoc puto verũ ſi petitor nõ ignoꝛat eũ poſſide/
alias videtur decipi ⁊ eſſet occaſio cuilibet ra/
piendi ⁊c.

De rei uendicatone.
glo.in.l.ſi a titio. er replicote æc. bal.

in.l. i.in ſecunda colu.C.
quãdo lice. ab emptio. diſce. ⁊ etiam illuſtris dominus Sranciſc.
areti.in.l. quãnis..ſi conductoꝛ in tercia colum.ff de acquir poſ⸗
ſeſſio. reputant iſtam glo.ſingula.ad hoc quod ſicut ſi poſſeſſio ſu⸗
perueniat poſt conſtitutum ipſi conſtituenti non tranſfertur vir/
tute veteris conſtituti in eum cuius nomine quis conſtituit poffi⸗
dere. ita etiam eſt in traditione vera cũ quo ſto. qꝛ gloſa clara ẽ
⁊ nõ eget aliqua mea noua interpꝛetatione niſi ꝙ addo vnũ ver
bum ꝙ boc eſt veruʒ niſi conſtituẽs ea mente conſtituat ſe poſſiſ
dere pꝛo te vt etiam faciat te poſſeſſoꝛem bonoꝛuzʒ ſuturoꝛũ.quia
tunc eſſet ſecus ſecunduʒ BGal.in rubꝛica.C. de contraben. emp.
in. xxi queſtione.ad quem me remitto ⁊ redeo ad gloſam de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.

NReplicatione ideſt rei venditione.⁊ ſic po/
terit eum cogere ut in te tranſferat dominiuʒ.nõ
enim dico quod etiam ſi tu poſſideas quod effi/
ciaris ſtatim dominus cum venditoꝛ factus eſt
dominmus niſi interim poſtes tradat poſſeſſionẽ
argumen.infra ſi certuʒ petatur.l.proinde.⁊.C.
de ſecun.uupt.auten.ſed ⁊ ſiquis. Et boc quod
non tranſeat dominiũ dico maxime ea ratione.
quia dominus non conſenſit neqʒ dominiũ trãſ
ferre uoluit. Et nota quod hic eſt caſus in
quo publiciana datur tontra dominum ꝛc.
Zudouicus Bologninus vtriuſqʒ iuris doctoꝛ
Bononienſis in almo Bononienſi ſtudio.

de pactis.

„rE
tn
Gatrin ule
pefmhtälignoren
Giltlu mnr a⸗ L
Poirumnttng l
tvirelin 0αa½
ctudnnlen d
tembenadinsann
TCNANadenas
rertuti uirin
Nartztleirin un

40X

—
nlniihn
Muhlnleun zer — 5

4 82 An
xnimſhm, —

*

nhuſae
nigNrcnen
liſthe⸗ die „A
on Gri

N N , N

RKr
NNAN

– akin Niſicetenicl
in dn len iiiti, .
E n abctiſſenen
cd pfiani ſonsten
— emanicintis.ſel
ieen ien i
Wadeſce⸗
E Nalſagetgldan

„*

Nrcere⸗

oinlietito enturt

peAe, Icin Auhnudoning Snt
—————
Am un ma rgl de cd ſan ſtſvin
Matammzr,
iIRAN Gn Wir eAii

uendammm dEAn

gu nun ial mi
õ
rran Mhu iumng i
cans Nimul MüNtr, n
õ
CXNN .
õl
1 errunnuſfgnunmnd
ctcatſnſatgl
mins an cliniintt
. õ
rd li⸗ Libaß
u lal ſcns. .
R nonntinn
e ſelſt ecoin
ſenit eqonn
ntesi,ng blc⸗

Cominn:
mmtontre

8 1
d ensplliſci
nalayBwon

Nocti⸗

Glo. in.l.iuriſgentium. igtur

nuda in
verbo igitur ⁊c. circa mediũ in verſi.ſed hee regula fallit vc. Do/
cto. hic ⁊ etiam illuſtris do. Francil.are.in.l. a ticio in vlti. colu. ff.
de verb. obli. ⁊ idem met Areti.in. lij. in tercia col.ff. de lega. pꝛĩo
vbi alias legendo de hoc aliquid dixi reputant iſtam glo.ſi ingu. ad
hoc ꝙ ex pacto nudo appoſito ſuꝑ donatõe non ſolum vera ſed ẽt
pꝛeſumpta oꝛitur actio. ⁊ habet locuz in eo diſpoſilio legis ſi quis
argentũ. .pe. C. de vonati.lʒ Bar. 1 Bal. in. d. S. quinimo teneãt
expꝛeſſe cõtrariũ in hoc.circa quod ꝓ nũc non me extendo multũ
niſi ꝙ alias p me dictis in. d.l. iji in dicto.. quinĩmo addo not.ꝑ
Jo. de imo.mn.l.in edibus..pꝛimo.ffſ.de donat.⁊ per Jo.de imol
⁊ Ludo.roma.in.l.hoc iure in pꝛin.eo.tit.ad qunos me remitto ſi
vnũ pꝛius nõ obmiſero. Mam pꝛo doctrina iſtius glo.facit· quia
vbicunq; pactu nuduʒ fit ſuper eo quod debetur a lege vel a ſta/
tuto vel ex pꝛecedenti cõuentione pꝛoducit actionẽ tanq; veſtitam
caloꝛe legis yel veſtimẽto pᷣcedentis obligatõnis .vt in.l.legitima.
⁊ hoc ibi voluit Ange.⁊ Paul. de caſt.ff. de pactis adeo ꝙ ſaltem
in quolibet caſuũ pꝛedictoꝝ parit condictionẽ ex lege vt eſt glo. no
ua in.l. cu pater. . meuio. ff.de lega.ij. De cuius glo. intellectu alin
quid ibi poſui in hoc ope noſtro.⁊ etiam voluit Bal.in.l. vnica. .
ne autem. C. de cadu.toll.ad quẽ me remitto. ⁊ redeo ad glo.no/
ſtram de qua nũc agimus cuius verba ſunt hec.

C Igitur ⁊c. in verſiculo ſed hec regula fallit
quod pactuʒ non parit actionẽ in hijs caſt ibus .
qui in his legibus inueniũtur.ſ.in.l.ad exactõeʒ
C. de dotis pꝛomiſſi.⁊ in.l.ſi quis argentum..
penulti. C. de donati. ⁊ argume. inſtitu. de acti.
S. de couſtituta. ⁊ infra de nauti.feno.l.periculi.
⁊ infra de vſuris.l.etiam.⁊.C de vſuris.l.fru/
menti.⁊ infra de pollicita.l.pactum. vel ibi non
eſt pactum.his enim caſibus ex nudo pacto oꝛi/
tur actio.ſed poteſt dici veſtitũ legis auxilio cuʒ
nuduʒ pactuʒ pariat actionẽ tale ſit ac ſi pꝛoꝛſus
ſterilis mulier generaret:vel ſi virgo pariat:ſed

dicit nuduʒ ab alijs veſtimẽtis que habẽt pacta.

De pactis.

Olo. in.l.ſi unus.s.pactusne

peteret in verbo pactũ ⁊c. docto.⁊. Gal · hic ⁊ etiam illuſtris do.
Franciſ.areti.in.l.ſcienduʒ in.xj.col.ff. de verb.obli.⁊ etiam idem
areti.in.l.duos reos.ꝭ.fi.ff.de duob.reis reputãt iſtam glo.ſingu.
ad hoc ꝓpoſitum ꝙ ſi teſtis dicit ꝙ audiuit Ticiũ interrogantem
Sempꝛoniũ ⁊ etiã Sempꝛoniũ ei reſpõdentẽ non pbatur pꝛop/
ter hoc ſtipulatio niſi teſtis dicat ꝙ Sempꝛonius reſpõdit inconti
nenti. licz ipſe. Do. Frãciſ. areti. in dictis locis teneat ↄtra dicẽs tu
tius eſſe dicere ꝙ inñ dubio reſponſio pᷣſumat᷑ facta incõtinenti eti
am ſi non dicatur ſicut dicimus quãdo teſtis deponit de reſpõſio/
ne facta licet non dicat inter pñtes.tamẽ pᷣſumitur omnino inter
pᷣſentes vt voluit glo.not.in.l.i.C. de cõtrah.⁊ cõmit.ſtipul.⁊ not.
in. l.pꝛima. C.de vſur. ⁊ ita dicenduʒz eſt ᷣm eum in ppoſito nĩo
vt reſponſio intelligatur facta incõtinenti quãdo teſtis dixit ꝙ ta
lis interrogauit ⁊ ticius reſpondit. Sed tu aduerte pꝛo vero
⁊ nouo intellectu meo ad iſtam glo.que bene ⁊ ſubtililiter ponde/
rata pꝛout decet non pꝛobat hoc.nam non loquit glo.in teſte depo
nente ſed in ipſo cõtrabente ſeu ſtipulante. ita dicente.ſ.q Sem/
pꝛonius ſibi interroganti reſpondit. nam non pᷣſumitur fuiſſe fa/
ttam ſtioulationẽ incõtinenti.nec etiã fuiſſe factã inter pꝛeſentes.
ſed debet hoc expꝛeſſe pꝛobare nec ſtamus ei. ſed aliud eſt in teſti
bus deponẽtibus circa cõtractũ ſtipulatõis. nam intelligũtur depo
nere de reſponſiõe facta incõtinenti inter partes ⁊ etiã inter pᷣſen/
tes. ⁊ ſic bec glo.bene cõſiderata nõ dicit illud ad quod allegatur
per pꝛefatũ do. Sranciſ.areti.⁊ alios ſed loquitur in pte hoc aſſe
rente cui ſine dubio non eſt ſtanduz.⁊ ila loquitur mibi hec gloſa
Cuius verba ſunt hec.

Pactum ⁊c.in verſicu.quin etiaʒ non ſufficit
ſi dicã ego interrogaui ⁊ ipſe rcſpondit niſi hoc
factum ius alleget inter pᷣſentes ⁊ incontinenti
⁊c.⁊ ſic hec glo.vt vides loquitur in ipſo met ſti
pulante dum dicit ſi dicam ego interrogaui ⁊c.

non autem loquitur in teſte deponẽte circa actuʒ
ſtipulatõis. Nihilominus in vno caſu poſſet ſal
uari doctrina pꝛefati domini Franciſci aretini ⁊
alioꝛũ idem tenentiũ: quãdo teſtis deponẽs ſuꝑ
actu ſtipulatõis eſſet ruſticus ſeu femina vel per
ſona ideota. nam niſi expꝛeſſe dicant quod ſtipu
latio fuit facta pcedente ĩterrogatiõe ⁊ ſ· equuta
re ſponſione incontinenti facta ⁊ inter pᷣſentes
non valet eoꝛũ depoſitio.ſecus eſt in teſtibus pe
ritis deponẽtibus.naʒ intelligũtur deponere de
ſtipulatione vera ſecundum HBal. in. d.l.i.C. de
vſuris licet Bar.ibi dicat cõtra loquendo pꝛo/
pꝛie in perito in quo vult ideʒ eſſe quod in perſo
nis ideotis de quo etiã poſuit aliquid HBal.in.l.
ſolaʒ.C. de teſtibus. ⁊ Bal. in. l.ſicut in penul.
qõe.C.de actio.⁊ obli.ad quos me remitto pꝛo
nunc cum alias late dixerim de hoc in.d.l.ſcien
dum de verbo.obli. ⁊ aliquid in dicto. . pactus
ne peteret etc.

qui ſatiſdare cogantur.
glo. in .I. de die in prin. in verbo in po/

teſtate ⁊c.ĩ ver.
alij dñt vc. doct. hic ⁊ ẽt illuſtr. do. Grãci.aret.in.l. ita ſtipulatꝰ in
xxviiij · col.ff. de ver.obli.reputãt iſtam glo. ſing. ad hoc ꝓpoſitũ
ꝙ ſtipulatio iudicialis ſiue pᷣtoꝛia etiã ſi incipiat a pcedenti condi
ctõe ſi interponitur coꝛam iudice non impletur cum delijt poſſe
fieri ⁊ dari.ſed iudex poteſt limitare terminũ ad arbitriũ ſuũ qñ
ↄdictio dẽat impleri. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo
intellectu iſtius glo. ⁊ etiam iſtius tex. ſuper qao poſita eſt. naʒ nõ

loquũtur in caſu quo ſtipulatio incipiat a pcedenti condictõe imo

ſtipulatio fuit facta pure de ſiſtendo in iudicio.⁊ loquitur in ſtipu
latõibus pꝛetoꝛijs in quibus ſpectat ad iudicem cauſa cognita mo
derari ⁊ alterare tempus vt in.l.i.in fi. ff. de pꝛeto.ſtipula. Et ita
voluit in terminis do· meus Alex.de imo.hic in vltima colũ.circa
finẽ vbi alias legẽdo dixi poſt euʒ de hoc.niſi ꝙ, modo deduco in
mediũ hanc glo.vt aperte videas ꝙ bene ⁊ ſubtiliter põderata nõ
dicit illud ad quod allegatur per dictũ do.ranciſ.areti.⁊ alios
naz glo. refert opinionẽ quoꝛundaʒ ita tenentiuz ſed non firmat il
lud ſed alio tranſit vt videre potes. Cuius verba ſunt bec.

¶ In poteſtate ⁊c. in ver.alij dicunt ⁊c.

De procuratoribus.

4 . Bal. hic ⁊ etiã illuſtſtris do.
l.9 i 9 b ſen tem. Franci.areti.in.liſi ſeruũ.ꝭ.
nũc videamus.ff. de ver.obl.in quinta colreputãt iſtũ tex. ſingula
rem ad hoc ꝓpoſitum ꝙ deſenſoꝛ poteſt agere ſine mandato ⁊ ẽt
nunciare venditoꝛi vt veniat ad defendendũ cauſam dũmõ caueat
de rato.⁊ ſic eſt ᷣm eos hic tex.in quo denũciatio que poſſet pᷣiu⸗/
dicare illi pꝛo quo fit poteſt fieri ſine mandato ſpẽali eius ſeu ge⸗
nerali. Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellectu meo ad iſtũ
tex.nam ego intelligo eum in eo defenſoꝛe qui omnino nõ carebat
mãdato ĩmo hẽbat mãdatuz ad defendenduz ab ipſo emptoꝛe cõ
tra agentẽ ad rem emptãper ſe vt infra ꝓbabo. ſed iõ requiritur
ſatiſdatio ex parte defenſoꝛis huiuſmodi erga venditoꝛc. qʒ ſi res
empta daretur agenti poſſet de nouo venditoꝛ cogi ab ipſo domi⸗
no agente vt veniret ad defendenduz. nam poſſet dicere ego bene
cõſtitui illum ꝓcuratoꝛẽ ad defendenduz in tali cauſa.⁊ ad hoc ha
buit a me mandatũ.ſed non dedi ſibi mandatũ vt tibi denũciaret
litem motam ⁊ vt venires ad defendenduʒ cauſaʒ banc. vñ volo
modo ꝙ tu me defendas ⁊ oenuncio tibi litem ſuꝑ re euicta.⁊ ſic
non eſt verũ ꝗ iſte defenſoꝛ careret omnino mandato ſed oĩo ha
bebat mandatũ ad defendenduz emptoꝛc̃. Sed quia iſta denũcia
tio fienda venditoꝛi venit in quandaz cõſequentiã quodãmõ neceſ
ſariã inducitur etiã quoddaz mandatũ dubiũ ſuper hoc.⁊ ideo re
quiritur ſatiſdatio de rato. vbi ſi non eſſet aliquod mandatuʒ pol
tuiſſet iſte defenſoꝛ repelli aperte ab ipſo venditoꝛe. ⁊ potuiſſet
ſibi dicere nolo cõparere ad defendenduʒ cum nulluʒ hẽas mãda
tum nec denũciatio ei nocere potuiſſet nec etiã cura ſſet petere cau

cc.i.

tionẽ ab eo omnino mãdats catente iuxta not. in. li. ⁊ ibi dixi. C.
de ꝓcurato. vbi de rato cauet quando eſt dubiũ de mãdato. ſe/
cus vbi eſt certuʒ omnino de nõ mandato vel de vero mãdato vt
ibi plene not. Secuũdo boc eſſe verũ pꝛobo ex iſto tex. in fine
in verſic. dominũ ⁊c. nam non poſſet appellari vominus niſi reſpe
ctu defenſoꝛis. ⁊ ideo neceſſariũ eſt dicere ꝙ hẽbat mandatũ ad
defendenduʒ. MNec dicaĩ iſte appellatur dominus rõe rei empte.
quia dico ꝙ non poteſt dici dominꝰ hot reſpectu.nam etiã res ali
ena poteſt vendi.i.rem alienã. ff. de cõtrah. empt. vnde non põt ap
pellari dominꝰ ratõe ipſius rei.ergo appellatur domin reſpcũ do
mini eum cõſtituẽtis.ᷣvt patet in.l.quod ꝓcuratoꝛ ex re domini ſu
paa eo.⁊ in.l.pꝛocuratoꝛ qui pꝛo euictõe in verbo dominũ ⁊c. ⁊ in
li.ſi pꝛocuratoꝛẽ abſentẽ dominꝰ eo. tit. vbi tex. tollit vnũ obiectuʒ
quod poterat dici hic in tex. vbi fit mentio de domino abſente. nã
poteſt abſens bene habere pcuratoꝛẽ ab eo cõſtitutũ vt. d. l. ſi ꝓ
curatoꝛem ⁊c. Pꝛetcrea iſte tex.eſt ſub tit.de pcuratoꝛibus.ergo
vt cõueniat titulo iuxta.l.impatoꝛes.ð ff. de in diem adiec. debet in
telligi in defenſoꝛe hñte mandatũ·⁊ faciũt pᷣdicta iura cũ ſimilib
multis que in mediũ afferre poſſem.ſed his ſum contentus ⁊ re/
deo ad tex. de quo agimus.cuius verba ſunt hec.
L. Qui abſentem emptoꝛeʒ eundẽqʒ poſſe eſfoꝛez
fundi defendebat:⁊ iudiciũ noĩe eius accipiebat
poſtulabat a venditoꝛe fundi vt ab eo defende/⸗
retur:venditoꝛ deſiderabat ſibi caueri ratam rẽ
emptoꝛẽ habiturũ puto eũ emptoꝛi ſatiſdare de
bere:quia ſi funduʒ emptoꝛi reſtituerit nihil pꝛo
hibet dominum rem petere. ⁊ cogi venditoꝛem

rurſus defendere ⁊c.

Quod metus cauſa.
l.metum.s.ex hoc edicto. ad.

illuſtris do. Sranciſ.areti.in.l.decem in va col.ff.de ver.obli.repu
tant iſtum tex.ſingula.ad hoc ꝓpoſitũ dicẽtes ꝙ hic eſt vnꝰ caſus
in quo de iure.ffoꝝ pꝛomittẽs pꝛo alio non poteſt cõueniri niſi ex
cuſſo pꝛincipali debitoꝛe. Sed tu diligẽter aduerte quia text.
iſte nihil facit ad ppoſitũ ĩmo quedam glo.parua hic ſentit ꝙ non
erat hic fideiuſſoꝛ.⁊ eſt glo. in verbo dictum ⁊c.eſt bene verum
ꝙ glo. alia magna in vpo ↄdemnãdũ ⁊c.in oltjmis vᷣbis dicit hoc
ſed tex. vt dixi nihil facit. vnde poſſumꝰ bene allegare glo.ad hoc.
ſed non tex.iſtum quẽ pꝛefati docẽtes allegant ad hoc et non be
ne iudicio meo cuius tex.⁊ glo.verba ſunt hec.⁊ pꝛimo tex.

CEx hoc edicto reſtitutio talis faciẽda ẽ in in
tegrũ officio iudicis vt ſi per vim res tradita eſt
retradatur:⁊ de dolo ſicut dictũ eſt repꝛomitta/
tur ne foꝛte deterioꝛ res ſit facta.⁊ ſi acceptila/
tõe liberatio interuenit reſtituẽda erit in pꝛiſtinũ
ſtatum obligatio ⁊c.
Uerba autem glo.ſunt hec.
CCondemnãdum ⁊c.in verſ.item quid ſi reus
⁊ multi fideiuſſoꝛes pꝛo eo tenerentur an contra
omnes fiet quadruplicatio niſi ſe reponãt in ob
ligationẽ.reſpõdeo non ſed reus tantũ:⁊ ſi in ali
quo non eſſet ſoluendo in reſiduũ fiet quadrupli
catio contra fideiuſſoꝛes ⁊c.
Uerba autem alterius glo.parue ſunc hec.
Dictuʒ ut ſupꝛa eo.l.iulianus.⁊ intellige ſine
fi deiuſſoꝛe ut infra de pꝛeto.ſtipula.l.i.G.penul.
⁊ fina.⁊.C. de uerb ſigni.l.ſancimus ⁊c.

quod metus cauſa.
Glo. in.l.ſi cum exceptione.

5. hec aũt actio in verbo datam ⁊c. Illuſtris do. Franciſ.aret. in
l. qui bis idem in quarta col.ffde ver. obli. reputat iſtam glo. ſin/
gul. ad hoc ꝙ ſententia ſecũda cõtinẽs idem cũ puma non valz ẽt
ſi feratur in diuerſa inſtantia.de cꝰ tamẽglo. veritate late ipſe diſ
ſputat ibi referendo Bar. ⁊ Ange. tenẽtes cõtrariũ de quo alias

ibi dixi poſt eos.⁊ ideo nõ me extendo nũc niſi ꝙ addo vnũ ver/
bum ſoluz ꝙ hec glo. non dicit hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur.
Sed potius dicit cõtrariũ vt oculata fide videre potes.⁊ loquitur
pꝛimo quãdo ſecũda ſentẽtia cõtinet aliud qᷓ; pꝛia ⁊ dicit ꝙ vtra/
ꝙ valet ⁊ agitur ex vtraq;.poſtea dicit ꝙ vbi ſententia ſecũda cõ/
tinet aliquid plus q; pꝛima ratõe contenti in pꝛima bene agitur ex
pamaꝛſed non dicit glo.ꝙ ſecũda non valeat.nec hoc dicere poſſet
cum ex ea agi poſſit ſaltem ad id de quo in pꝛima non fit mentio.
Et ita ego intelligo iſtam glo.cuius verba ſunt hec.

CDatam xc. in verſi.pꝛima enim ſuper re ſecũ
da ſuper pena tripli ⁊ eſtimatõne ſunpli:vel etiã
ſi res ſit cum triplo non petetur vt ex ſecũda ſed
vt ex pꝛima ſententia æc.
Et hoc modo ego capio iſtam glo.circa quã non obmitto ali/
nd ꝙ vbi ſecunda ſentẽtia eſt cõtraria pꝛime lata p eundeʒz iudicẽ
nõ vʒ etiã de cõſenſu partiũ vt eſt glo.in.l.ſi diuerſa. C. de tranſac.
tamen valet in vim pacti.vt in.l.ij.C. coĩa vtriuſ.iudi.⁊ voluit Lu
doiroma.in ſua ſolemm repeti.rubꝛice de arbitr.in. xxi. colum. de
quo vide per Bal.in. d.l.ſi diuerſa. ⁊ Bal. in. d.l.ij.coia vtriuſq;
iudi.⁊ ꝑ glo. in. c.fi.extra de re iudi.ad quos me remitto ꝓ nũc.

De rei uenditione.
Z preterea l al vo Erac aretin quis
4 4 m

hi bõa in pꝛin. in vlti. col. ĩ fi. ff. de
acq.ᷣhere.alł at iſtũ tex.pꝛo ſingul. ad hoc ꝙ poſſeſſoꝛ cum titulo
poteſt iubere ſeruo vt adeat hereditatẽ etia ſi non ſit inſtitutꝰ con
remplatõe ſui.⁊ idem ſenſit glo. ⁊ Ange.hic. Sed iu aduer/
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text.qui non pbat mihi
hoc.nam licet dicat tex. ꝙ hereditates obuenerint per iſtũ ſerunʒ
poſſeſſuʒ non ſequitur ꝙ adiuerit ſeruus iuſſu eius immo potu
it ipſe poſſeſſoꝛ adire ſicut dicimus in dño vero qui põt adire etiã
ipſe.⁊ ſi vult põt iubere ſeruo vt adeat qui alias non poſſet niſi eo
mandante vt eſt tex.in.S.non ſolum inſtitu. per quas pſon.nobis
acquir.cum ſimilibꝰ.⁊ ſic volo dicere hic.nam poſſeſſoꝛ foꝛte adi
uit. Ulel ſecũdo dicam ꝙ nullus ipſoꝛũ bic adiuit ſed ſoluzʒ heredii
tas obuenit.ſʒ non ſequuur ergo adiuit eã. ⁊ hoc nõ apit iſte tex.
bene ⁊ ſubtiliter ponderatus.Cuius verba ſunt hec. .

L. Pꝛeterea reſtituere debet poſſeſſoꝛ ea que
poſt acceptũ iudiciũ per eum non ex re ſua acqui
ſiuit in quo hereditates quoqʒ ⁊ legata que per
eum ſeruuʒ obuenerunt cõtinentur. nec eniʒ ſuffi
cit coꝛpus ipſum reſtitui:ſed opus eſt vt ⁊ ea re/
ſtituãtur ideſt vt omne habeat petitoꝛ quod ha/
biturus foꝛet ſi eo tempoꝛe quo iudiciũ incipie/
batur reſtitutus illi homo ſeruiſſet.ita quod par
tus etiam ancille reſtitui debet.

O e publiciana.

l.ſi quis prohibuerit. Auſteis do.

Francil.aret.
in. l.iiij. S. cato in quĩta col.ff. de ver.obli.reputat iſtũ tex.ſingula.
