lus pꝛelatus ſine alia ſolemnitate cõcedere ſub eiſdem qualitatibus
quibus pᷣ conceſſa fuit de quo vide tu nõ.p eundem do. meũ Alex.
de Imo. in ſuo cõſi.cxcix.in ſo volu.inci.iſo mature ⁊c.ad quez
me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus Cuius verba ſunt hec.

Wenſam ⁊c.notatur in.c.vt ſuper extra de re
bus eccleſiaſti.non alie.ꝙ res in quibus eccleſia
habet directum dominium ſed alius vtilevt ſunt
feuda non poſſunt dici de menſa cum alius fruc/
tus percipiat ⁊ ꝓ tanto illoꝛum etiam ad eccleſiã
reuerſoꝛũ fieri permittitur noua infeudatio vt in
c.ſecundo de feudis ⁊c.

de uita et honeſta.clericorum.

BGlo.in cle.prima.in uerbo per

. Illuſt. do.ran.areti.in.l.gallus.ꝭ.
ſonaliter etc. ⁊ qui ſi is Snercold lve iieri⸗ 7
poſtu.reputat iſtam glo.ſingularẽ ad hoc ꝙlicet alias ſtatutũ puni
ens facientez cõpꝛendat mandãtem maxie nõ. ꝑ Jo. An. in c.ſciãt
cũcti. ð elec.li vjoæ ꝑ nõ.p Bal.in.c.pᷣ in tit.qui.mo.feu.ãmit.in vſi

bẽ feu. tñ hoc fallit niſi ſtatutũ puniret perſonaliter vel cũ ſatis ma

nipus facientem quia non cõpꝛendit mandãteʒ m eũ de quo alias
legendo vixi in. d. .⁊ quid ſi is ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ õn ero niſi
ꝙ vono verba glo. Que ſunt bec. ,B
Perſonaliter ⁊c.in verſ.vel per alinm hoc exer

cetur:ceſſat pena.licet non culpa ⁊ ſic ſe. oluitur qa
opponi poſſet.de.c.fundãenta. de elect. li. vi.ĩ. ꝗ

vt ergo.⁊ in.S.ſeq.etc.

de ſepulturis.

Glo. in cle.dudum circa ſinẽ in

Illuſt. do. Sran.areti.in.l.te
uerbo pacta etc. ſtamenti s vlti. col. ff.ð
teſtis reputat iſtaz glo.ſingularẽ ad hoc ꝙ papa poteſt facere nouũ
ſtatutum ꝑ quod piudicetur pactis ⁊ conuentionibus initis inter
eccleſias ſibi ſubiectas tn ĩtellige ſi cauſa legitima adeſt ſᷣmi Jo.ibi
dem alias aũt non cũ quibus ſto quia glo.clara eſt ⁊ nõ eget noua
mea aliqua interpꝛetatione. Cuius verba ſunt hec.

Pacta ⁊c. Dicit Jo.mo.q ſi ſuper pacto quod
erat ſuper ſepultura ſententiatũ erat per papaʒ et
confirmatum pactũ ante hanc conſtitutionem q
per iſtam litterã illa ſententia et confirmatio nõ
tollitur:ĩmo ſtabit quia nõ ẽ expꝛeſſe ſublata.C.
de appel.l. pꝛecipimus in fi.nec ſequitur pactum
eſt ſublatũ. ergo et pactum firmatum ſententia et
confirmatione.plus enim poteſt hoc tale q̃ʒ ſim-/
plex facit de pactis.c.quãuiſ.de iur.iur.c.licet ð
foꝛo compe.c.fi.l.vi.ĩducit ẽt aũt vt cũ de appel.
cogno.in pꝛinc.⁊.ꝭ.i.coll.viii.vbi notat legẽ no/
uam nõ extendi ad cauſam pẽdẽtẽ veldeciſã ⁊c.

de prebendis.
glo.in cle.per litteras. ddt⸗

meus Alex.in.d. aũt.quas actiões in apoſtillis ſuis ad Bar. ibi. C.
de ſacro. eccle. reputant iſtã glo.ſingularẽ ad hoc ꝙ motus pꝛopꝛi⸗
non tollit defectũ nullitatis intentionis vt ibi ꝑ eos cuz quibus ſto
quia gloſa clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione.
Cuius verba ſunt hec.

Directas intelligam ẽt motu pꝛopꝛio nam motuſ
ꝓpꝛius nõ ampliat gr̃aʒ vel viʒ verboꝛũ. licet ex
cludat ſubreptionem eius ꝓ quo ſcribitur.i.c.ij.

Illu.do. SFranci.aret.in.l.illud in
£ lo in cle. fi ſecunda col.ff.de acquir.here.re/
putat iſtam glo.ſingularem ad boc ꝙ appellatione pꝛebẽde in man
dato apoſtolico non venit alia prebenda iln annexa vt ibi per
eum cum quo ſto quia glo .bene ⁊ aperte dicit hoc vt videre po
tes ex ea.Cuius verba ſunt hec.
Mandati ⁊c.in verſ.ſed vbi ſolum de dignitate

ſcribebat nõ poterit conſequi dignitatem hahen
tem pꝛebendã anexam cum hoc papa non intẽd
ret ⁊ egerit declaratione ⁊ c. J

de conceſſio prebende.

glo. in cle.prima in nerbo infra
Illuſt. do. SFranci.aret.in.l.q;diu lul
menſem ecc. tima in.xij.col.ff. de aquir.here.repu
tat iſtam glo.ſingularem ꝓ limitatione tex. in.c.ſi tibi abſcenti de
peben. li. vj.vt ibi per eum cum quo ſto quia de hoc alias legendo

dixi in.d.l.q;diu ⁊ ideo non me extedo nũc niſi ꝙ pono verba glo.
de qua agimus Que ſunt hec.

Infra menſem ⁊c. in verſ. ad decre. ſi tibi abſcẽ
ti.reſpondeo q q loquitur cuʒ collatio pꝛecedit ac

ceptionem.ſ.qd cum beneficiuʒ ab oꝛdinarij
re confertur.⁊ põa ad aſſignandũ terminus
gnatur:tunc enim cum pꝛima pura collatio t⸗
us termini lapſum perempta non ſu: dniſde ni
integra poſt terminũ acceptabit.hic vero e
tio pꝛecedit collationem ⁊c. acecy

de ſtatu monacorum.

gl. in cle. ne in agro ĩ.x. qꝛ nero

Bal.in aũt.habita ĩ pe col.C. ne fulius
foꝛe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ qꝗ vbi tent inpenen
non euitatur per penitentiã ⁊ eſt glo.in ver. ipſo facto
uireel do. mena Aier. de Imo.i.l. ſi inſulã in. xj
obli.t etiã in.l.ſi quis maioꝛ in.iij.col. C. de trãſac.vbi
iſtam glo. ſingularem cũ qua ſto ſimpliciter quia Wennge R
eget aliqua noua mea interpꝛetatione miſi , addo vnum verbid
argumento ꝙ poſuit Bal. in.l. alia. C. de hijs qui vt indi.⁊ inl un,
tia. C. de ſeruis fugiti. ⁊ in.l.ſi quis non dicam rapere in v. c
de epis ⁊ cle. ⁊ ſcribentes oẽs in.d.l.qui inſulã.ff. de verbo W
vbi alias legendo dixi poſt alios docentes ibi mayie poſt do med⸗
Alex. ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono glo inmoͤ⸗
agimus. Cuius verba ſunt hec. qus

Ipſo facto in verſ.itẽ ex hoc quo intrauitobhãc
cauſam.licet damnũ nõ intuleꝛit ſiue q penituit
ligatus eſt. ſic de homicidio.c. ꝓ humani.li pi
⁊ ꝑ ibi not.⁊c.

gl. in cle.prima in uerbo arma.
D. meus Alex.de ymo.i.l.i qui.ff. ad.l.iuliq.de vi. publi. reputat

icit glo iſti
r ne facto
c. T idez
r col fide edn⸗

iſtam gl. ſingularem ad hoc ꝙ licet alias aplone armoꝛũ venit

pides ⁊ fuſtes ⁊ oĩa inſtrumenta apta ad nocendum vt eſt
in dicta. l. hij qui in. l. j... p. ff. de vi ⁊ vi armata ⁊ sanng
inſti.de pub.iudi. tamen in ſtatutis ſecus eſt nam non veniunt nii
arma.que pꝛopꝛie appellantur arma cum qua gloſa ſto ſimpliciter
quia clara eſt ⁊ non eget noua mea interpꝛetatione ⁊ addo Ludo.
RKo. in.l.pꝛima.ꝭ. armoꝛũ.ꝭ.ad ſil.Cuius verba ſunt bec.

Arma in cõi ſignificatõne cõpꝛehẽdunturtela.ſ
dñr arma ſtricte quib defendũtur tela veroqui
bus impugnamus:vt inſti.de publi.iudi.. item
lex cornelia ⁊c.ibi non puto tamen auctoꝛem bie
ſic latiſſime intellexiſſe hic ⁊ c.

De hereticis.

1 * . „ *
Glo. in clemen.prima in uerbo
Ludouicus. Romma.r eliam
requiſiuerit ect. α nmnt a
in. leſi ex legati in pꝛia col.ff. deverbo.obli.reputant iſtam glo ſingu
larem ad hoc ꝙ licet citatio iudicialis debeat fieri pꝛo cerſo tße. in
requiſitio eviudicialis non debet continere tertũ tpus in ſe o ibip
eos de q́ alias legendo ibi dixi ⁊ ideo pꝛo nunc non me exlendã niſ⸗
ꝙ pono verba glo.ð qua agimus.Que ſun herx.
NRequiſiuerit ⁊c.⁊ in requiſitione nõẽ neceſſeter
minum expꝛefſum ſed ipſo iure ſtatim currit. ſi
ſupꝛa de except.c.pia li.vi.⁊ c. dühi
Bal.i.l. i. C. ð rei. vxo. aclo. dlicllit⸗
Blo in (le.i. glo. foꝛe ſingularẽ ad bi ſhibe⸗
quis ſe liberare per fugã ⁊ põt alium liberare dʒ fugere teſt glan
ver. non valens c. cuz qua glo.ſto ſimplr quia clara eſt i non 4
aliqua noua mea interpꝛetatione niſi ꝙ mò addo nöalluſn en⸗
Fran.areti.in ſuo conſi.xxxviii.incipi.In xpᷣi noie amen c.
ſme dne ꝛc. vbi pomit an fugiens pᷣſumar aufugiſſe ex cuſm⸗

ſtitis ſeu cuſtodis vel ne ⁊ ẽt ð pena aufugientis ex Lrtecſtirt⸗
ad qͥs me remitto ⁊ capio glo.dð qua agim Cuius verba ſu

Non valens ⁊c.inangulatus erat vel ſic arauul
qã fugere non poterat nec ſe iuuare clamorex
aliter ⁊ cetera.

aniini

„N
, ecet
n n
m g
kcren
ſtorch h n
bigin
ſumfelll

rarn.

“

mintſſn
nltuun
etetine

ſetre n e
wntrdinet 1.
mtiniiu⸗

ſvemgenſn

eg KnN
e numn bnn
dnumi haunmn en

mme ⸗
P zaun
(eide
ſn
um
S⸗ gia⸗
e un n aſ
nnil Guchuen
ſine n
aſewenc,
i iie ni

ð

k. *rNV NNX

+

* N

IETIE EHE as

Went. . . 4
Wemin uki

vmnammn nl iiſ
KenzWaangte
Lſadn Nu

Ats

Tücenengrnnindo
Aamimudlmrniimin,i

. awutnm isi
4 õ
n el
Sõ
iligoineſaince
¹ min trimk uli
LV . enn en 6 ne

õ

¶ Expliciunt noue interpꝛetationes: nouiqʒ in⸗
tellectus ad omnes tex. et etiam ad omnes glo.
ſingulares in vtroqʒ iure tam pontificio qᷓʒ ciuili
cum inſertione conſilioꝛum pꝛeſtantiſſimoꝛũ do
ctoꝛum fere in omni articulo miro oꝛdine appo
ſioꝛnm per clariſſimum iure conſulem:equitẽqʒ

auratum: Sacri palatij aduocatum conſiſtoria

lem: et chꝛiſtianiſſimi ſereniſſimiqʒ francoꝛum
Regis Conſiliarium iura ciuilia oꝛdinarie legen
tem in vetuſtiſſimo regie ciuitatis Bononie: pa
trie ſue: ſtudio: cum pluribus etiam iuribus iſer
tis ab oꝛiginalibus pandectiſ per eundem diligẽ
ti ſtudio operaqʒ habitis: mirũ ĩ moduʒ differẽ
tibus a tranſumptis codicibus omnibus: Quod
opus compoſitum eſt ꝓ maioꝛi parte in ſacro ⁊
ameno loco Reuerendiſſimoꝛũ patrũ ſuoꝛũ pꝛe/
dicatoꝛũ:dicto Ronʒano ſito extra poꝛtam ſan
cti Mãme verſus montes dicato beato Tlincen

tio. Anno domini..cccc.xciiij.Et impꝛefſſum

per me Platonem de Benedictis libꝛoꝛum ven
ditoꝛem: et impꝛeſſoꝛem in ſtudio Bononienſi.
Laus deo amen. amen.

53232.

Kegiſtrum.

4
Ad clariſſimum
Aerderꝛtons
officio

Lex.xii.

tranſigere
De bis qui
Non poſſum
Quod metus
t

BGlo. in.l.
deficiens.
tribus.
glo. in. l.

ec
Blo.in.l.iuriſgentium

derit mprozem

nterpꝛetationes.
ed et ſi
iulia.
de pignoꝛaticia
E

hoc pꝛo
dixit locatam
reperiuntur.
ſicut cbcer⸗

domini mei
non videtur

6
Interpꝛetationes
manebit.
retur.
tex. eſt.

et poſterior.
adiiſſet.
4

ceſſat ratio.
Interpꝛetationes
oꝛentie

glo.in.l.cum pater
de legatis teruo
Deſtinate
lis. 5.
endum
monſt.
in ſuo conſilio
cas ꝙ iſte
m
tura lis
Non vſq;
n
Interpꝛetationes
tem ſi

non poteſt
0
Qui ⁊ a quibus
l i. .
ſi finite

De iabul.
re etenim

A
Interpꝛetationes
le non fieri
Vniuerſali

B
Peculij
verſis tauſſe⸗

5. qui finem
qui dietarij
rio an vero
dico

eſt vltra
interpꝛetationes
pꝛobat
in damnis

L.certum
tem ex conuentione
ſonis depoſiliones
foꝛtuiti

extimationem
l. an tibi
ſiſſe in quo
tum poteſt

ditas pertinere
glo. in. l. ſicut
bonis
nouo ⁊ vero

b
petitio.heredi
rit ſicut

E
Interpꝛetationes
Bal. in. l. poleſt
remitto
teſt reduci

q licet alias
iem recepit
num ⁊ ex
ne rei domi.
1.

ſed iudices
tio de anima
l.q i. in pe. col.
tius. ſ.

2

2

nn e

Wattt

Dnnnnaeenrenenrennnegunnknnnnnmunaem

2

3

4

5

D

.

M

N

Snooꝗ

ooueſeg

1 O

S

—

—

S 7 6 09

ad boc
ſponſio
— imen re
T in.l.i.
ime do.
Bimus.

— quia
SItero
— vſur.
e pac
J pꝛio
infra
z glo.
ex quo
o pꝛodu
gationẽ
— to ꝙ ex
n Bar.
lea que

—perboꝛũ
modo.

e ha/
acqui
ſubſtã
liga/
ſeruo
Habet
S iure ci
lb. di
ciui/
infra
ã hoc
t in ci
perioꝛ
con⸗/
r ver/
. licet
8 ilibus

ic Di/
atur niſi
per eum
aſt. in. l.
Alex.de
.in eodẽ
e ana. in
— · de qua

At hec
8 a hãc
nume.
ſubſtã
Iſolẽ/⸗
3 in cõ
econ/
c.
dicit
Fiã pꝛead
imns ad

— ſto ⁊ nõ
8a que eſt

perbo
d boc ꝙ
—rte mea

0 b

3

10

lun
11¹

12

dare debeo ex cauſa permutatõis pꝛedicte.ſed ſum E
illud quod debeo non habetur pꝛo dato ad hoc vt Were nocen
contra te vel pꝛeſcribere rem tuã quam mihi dediſti imo in iſtis
caſibus :licitum eſt penitere vt in.l.dedi in pꝛin.ff:de condictio.ob
cauſazs cum ſimilibꝰ vt ibi per eum cum quo ſto.quia glo.clara ẽ
non eget alia mea noua interpꝛetatõe ⁊ alias etiã dixi hic legen
do.⁊ ideo pono verba eius ſed pꝛius tex.pꝛopter ea que vixi in p
cedenti capitulo.Cuius tex.verba ſunt hec.

Sed ſi alium eontractũ rei non tranſeat ſub
ſit tamen cauſa eleganter Ariſto.Celſo reſpon
det eſſe obligationẽ vt puta dedi tibi rem vt mi
hi aliam des dedi tibi vt aliquid facias.⁊ hic
naſci ciuilem obligationẽ.⁊ ideo puto recte Ju
lianũ a ſdauritiano repꝛehenſum eſſe in hoc:
dedi tibi ſtichum vt pimphilum manumittas:
manumiſiſti euictus eſt ſtichus Julianus ſcri/
bit in factuʒ actioneʒ a pꝛetoꝛe dandam ille ait
ciuilem incertam actioneʒ ideſt pꝛeſcriptis ver
bis ſufficere eſſe enim contractum vt Ariſto ait
vnde hec naſcitur actio.
Uerba autem gloſe ſunt hec.
Aliquid in verſi.item quid ſi in ꝑmutatiõe non
dedi.ſed paratus ſum dare.reſpondeo non ha
betur ꝓ dato cũ hijs caſibus liceat penitere ⁊c

C. Si vnus.S.pactus. Bal. hic reputat iſtum textũ
ſingularẽ ad hoc ꝙ ſtipulatio cõtinet in ſe ius.ſed pactũ continet
in ſe factũ vt ibi per eum cum quo ſto ſimpliciter quia tex.apertꝰ
eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpᷣtatione.⁊ alias ibi legendo
dixi poſt alios ſcribentes de hoc.niſi ꝙ addo vnuʒ verbuʒ ꝙ pa⸗/
ctum factuʒ dicitur eſſe ius cõmune vt eſt glo.in.l.qui mutuã.ff.
manda.⁊ voluit Bal.in.l.liberti liberteq; in.xiiij.colũ.C.de ope.
liberto.non tamẽ appellatõe pacti venit contractus nominatꝰ ſᷣm
Paul.de caſt. in ſuo conſil.xluj. incip.In xpᷣi noĩe amẽ ⁊c.ad quẽ
me remitto ⁊ pono tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CPactus ne peteret poſtea cõuenit vt peteret
pꝛius pactum per poſterius elidetur: nõ quideʒ
ipſo iure ſicut tollitur ſtipulatio per ſtipulatio/
nem ſi hoc actum eſt: quia in ſtipulationibꝰ ius

continetur in pactis factum verſatur.⁊ ideo re/

plicatione elidetur exceptio eadem ratione con
tingit ne fid eiuſſoꝛibus pꝛius pactuʒ pꝛoſit ⁊c.
L. Juriſgentium..quinimo. Suil.de cu. ⁊ Bal⸗
hic dicunt iſtum tex.eſſe ſinguiarẽ ad boc ꝙ actio dotis non oꝛit
infra tempus ſtatutũ ad ſolutõem eius poſt ſolutũ matrimoniũ.
tamẽ cõmuniter ſcribentes ibi ⁊ in.l.quotiẽs.ff.ſolu.matri.tenẽt
contrariuz per tex.in.d.l.quotiens vbi alias legendo dixi de hoc
Nec obſtat tex.in dicto.S.quinĩmo.qꝛ ego reſpõdeo q iſte text.
non negat quin actio ſit nata.ſed non datur niſi tranſacto temꝑe
ad ſolutionẽ dotis conceſſa lege. ⁊ verbũ naſcatur poſitũ hic in
tex. debet exponi ideſt detur. ⁊ hoc modo ego intelligo iſtuʒ tex.
ad quem non bene reſpõdent doctoꝛes in locis pꝛedictis. ſed hic
eſt verus intellectus iſtius tex. Cuius verba ſunt hec.

CQuinimo interdum infoꝛmat ipſam actõem
vt in boneſidei iudicijs.ſolemus eniʒ dicere pa
cta cõuenta in cauſa bõefidei iudicijs. Sʒ hoc
ſic accipienduʒ eſt vt ſi quidem ex cõtinenti pa/
cta ſubſequta ſunt etiaʒ ex parte actoꝛis inſint
ſi ex interuallo non ierint: nec valebunt ſi aga/
tur ne ex pacto actio naſcatur: vtputa poſt di/
uoꝛtiũ cõuenit ne tempoꝛe ſtatuto dilatõis dos
reddatur:ſed ſtatim hoc non valebit: ne ex pa/
cto naſcatur actio ⁊c.

SGlo.in.l.legittima. Bald hic dicit iſtam gloſam eſſe
valde notandaz ad bot ꝙ cõtractus ipꝛeſumit in dubio factus li⸗
cite ⁊ licitus ⁊ non illiciti vt ibi p eum cum quo ſto ſimpliciter q;
gloſa clara eſt ⁊ ẽt alias legendo dixi de hoc. Cni⸗ vba lunt hec.
CLegitima ⁊c.in verſi.⁊ quod dicit interduʒ.

hoc ideo quia quãdocunqʒ non vt infra de ver.
C.J

13 14 15 1 17 18 19 20 21

ETTNNNNNNNNNNNENNNNNNNNNNNNHNNNNNNNNNNNNNNN
6 22 283 24 25 2

nnennennennnnnnndn

NK

ngnnnren nrennngennenn

N e

=☛

n

42 43 44

32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

28 29 30 31

22 23 24 25 26 27

109 20 21

4 5 6 7

3

Unan
27 28 29

1