lrine an
Nin egtdle⸗

15
4
4

nirti
hwarel llic aen
n Uinitn ſann
iſtut tin i
tuginie ni
* ſinunne
r rorerptusbar
uantit gann iſrene
nun rerein

W☚
„

peninsnt ncſgns,

MAsnruln

icotnitlänttensIn

Arlrrtntndtdnailin.er
õ
n aorerisunsrAtn
rhtkiucfctiswnantrmmini nientin

Abetiroungefutnndurutn
fütimepiseien r
Aulonetriinginnſertiem e
Irinuncfun eur iten
ſſitnifninſvalrcn en r

Pfinncsrmnlanticqnun

lekainiuntnnue e
netegats liut 45 i
munbunefteuan e

ð

Frererreeeeer

— *

urnrngs

AingſeNiittnee rn
hutdiſtigteinmetnn n
an Adnniininr er

inin
—
A
lummdhlgts 1
6, ep
W Nrt
nn
nnet
nnnugtnn
uungeeini
lult elun un⸗
ghim na

5 5

„

=

=
— —

Et

nab. B2 n

R

.
Aceintiitiliieſi
unwripſchertin
timithienm
Nxturi umn ni ti .
xrtimn in itiuinit

Niccconmiſe⸗

nnge N Ninfne
xrim / tim ſiub tl cun i
Merm ut iur Miiyginie
nmm md iruntͤihſ hhii⸗
aimdt giſninn r

amnemn mi n iſhi iuj

aielen twntfi lcn in

Rmri muimiei chriſi n
ARtrdntbitntndit nmmin⸗
—
imnkirund ifini
rrmmmn niiile

v re Argülmmnint
mra ſunſiuſi
eer mnüſuiſtir
lanr,tmer i
aiene enguſtſen,

.

coluit Bakt. bic in hꝛima coll in f. in verſi pone er go caſum jm
Aʒ.c· vbi reputat iſtum tex. ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ⁊ dicit eus
non elſe alibi de quo Bal. mentõem non facit. cum quibus ſto q;
tex.clarus eſt optime probat.nec eget aliqua mea noua interpꝛe
iatone. r alias late dixi inrepeti. noſiraiad iſtumn tex. qui bẽt plu⸗
res ⁊ plures varios intellectus. Cuius verba ſunt hec.

L. Cam quaʒ frater tuus inſtituerat ſiue queſita
ſuue non queſita hereditate deceſſerit cum tamẽ
ſimpliciter antequã.xij. etatis annum impleſſe et
verbis pꝛecarijs teſtamẽto facto nõnullos ei vo
luerit ſubſtitutos nihil pꝛohibet fideicõmiſſum
peti vel ab ipſius heredibus qui bõa inteſtati te
nent. LZunc enim locum habeat quod regulariter
traditur ea que in teſtamẽto relinquntur ſi ex te/
ſtamento non adeatur hereditas nõ valere cum
pverbis relicta directiſadiri potuit hereditas nõ
cum illa ipſa ſic data eſt ab inteſtato ſucceſſoꝛi/
dus poſtulanda.quod reſcripſimus ſequẽtes ad
obſeruatiõeʒ tuã quaſi ſcripta habere non fuerit
iure adoptata.Alioquin ſi in familia relicta he/
res facta deceſſerit ⁊ conſequenter ipſius here/
des petitõi fideicõmiſſi quare de re cogũtur ⁊c.

Ze bis quibus ut indignis.

Bald. in rubrica. C. de
Blola in. l. pol la. pena iudi.qui mole iudi
ca.⁊ ẽt Saly.conbonoñ.in.l.fi.eo.tit.⁊ etiam do.meus Alex.de
imol.in.l.hoc edicto in penul.col.in fi.ff. quod quiſq; iur. reputãt
omnes iſtam glo. mirabilem dum dixit ꝙ ſuaſio matris vel alio/
rum agnatoꝝ excuſat tutoꝛes ⁊c.ad hoc pꝛopoſitum ꝙ licet alias
impꝛudẽta aſſeſſoꝛis non excuſat magiſtrũ quin faciat litẽ ſuã vt
in. d.l. boc edicto cum glo.ſua ⁊ cum ibi plene not.per oẽs ſcribẽ
tes vbi etiam ego alias legendo aliquid vixi delhoc.⁊ pꝛobatur in
h.nullo in auten. de iudicein verbo neceſſitate vc.⁊ in verbo pericu
li xc.⁊ in auten.de queſtoꝛe in.S.maxime. ⁊ in.l.ſi poſt depoſitam
C. de aſſeſſo ⁊ tenẽt cõiter ſcribẽtes in.l.hoc edicto.⁊ poſuit vnus
verbũ idem do.meus Alex.de imol.in.i.iuris in fi.C.qui adinit.
ad bono.poſſe.poſ.tamen hoc fallit niſi reſpnblica elegiſſet illuʒ aſ
ſeſſorez non autẽ ipſe magiſtratus.quia tunc excuſatur nec tenet
in ſindicatu ob eius imperitiam. de qua materia alias dixi in. d.l.
hoc edicto.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero.ſed pono ſolum verba
glo. que ſunt hec.

A. Indigno ⁊c.in verſicu.nec tenetur tutele.quia
ſuadente matre ⁊ agnatis pupilli acceſſit ad di/
ctam accuſationem.vt.ff.de his quib.vt indign.
l. tutoꝛem in pꝛincipio ⁊c.

Communia de legatis.

L.qiii. 5§. ſed ſ 1 qui 8 Bar. hic dicit ꝙ iſte

* eſt bonns ⁊ ſingul.caſus
ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ſi relinquitur res eligenda per terciũ illo nõ
eligente vel negligente per annũ tranſfertur electio in legatarium
dumogo eligat mediocrem. cum quo ſto ſimpliciter quia text. iſtc
optime pꝛobat in verſi. non optimũ ex ſeruis ſʒ mediocris eſtima
tois vc. ⁊ non eget alia mea noua interpꝛetatõe cum de hoc dixeriz
alias late poſt alios ſcribentes ibidem in.l. legata generalitcr. ff. de
lega. pꝛimo. ⁊ maxime do. meũ Alexa. de imol.⁊ ideo ſolũmõ po
no iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

Sed ſi quis optionẽ ſerui vel alterius rei re/
liquerit non ipſi legatarioſſed quem Zicius foꝛ/
te elegerit: ticius autẽ noluerit eligere: vel foꝛte
moꝛte fuerit pꝛeuẽtus. ⁊ in hac ſpecie dubitaba
tur apud veteres quid ſtatuẽdum ſit vtrũ ve lega
tum expiret an aliquod ei inducatur adiutoꝛium
yvt viri boni arbitratu pꝛocedat electio.Cẽſemuſ
itaqʒ ſi intra annale tempus ille qui eligere iuſ/
ſus eſt hoc facere ſuperſe ederit vel minime potu/

„

erit: vel quocunqʒ deceſſerit ipſi legatario vide
ri eſſe datam electionẽ ⁊c.

1 Lud. roma ·in ſuo ſin
Autentica res que. ud rona inſno in
el tercio ⁊c dicit vnũ not.verbũ circa intellectũ dicte auten. res que

⁊ late examinat mentẽ eius nam hic dicitur bona ſubiecta fidei/
cõmiſſo poſſe ppter reſtitutõeʒ dotis alienari quãdo nõ ſunt alia
bona. Mogo vᷣm eum cõtingit mulier dedit dotem ſuo marito
7 ſᷣm foꝛmã ſtatuti vigentis in ciuitate Sloꝛentie cepit fideinſſo/
reʒ pꝛo eius reſtitutöõ. Demũ euẽit caſus reſtituẽde dotis ⁊
tunc non reperiũtur alia bona mariti niſi fideicõmiſſaria vtruʒ es
poſſint dari mulieri pꝛo dotis reſtitutõne attento ꝙ poteſt habere
recurſum contra fideiuſſoꝛẽ̃. ⁊ ſic an datio fideiuſſoris faciat ceſ⸗
ſare beneficiũ dicte auten.res que.Et arguẽdo ad partes tandem
concludit Ludo.ro.ꝙ non per glo.quã reputat ſingul.in.l.fi. C. de
pact.cõuent.que dicit ꝙ pꝛouiſio ſpẽalis facta per vxoꝛẽ non facit
ceſſare pꝛouiſionẽ generalem legis inductã in fauoꝛem dotis.⁊ ita
refert Ludo.roma.ꝓꝙ ſi non fuiſſet illa glo.que ſᷣm eum dedit ſi⸗
bi vnã alapam conſuluiſſʒ Sloꝛentie pꝛo parte contraria vt ibi per
eum. Sed aduerte tu queſo pro vero ⁊ nouo meo intellectu
omniũ pꝛedictoꝛũ.quia in caſu Ludo.roma.quẽ habuit de facto
ſtante ſtatuto diſponente de fideiuſſoꝛe dando a marito pꝛo dote
reſtituẽda ⁊c.non ſolum erat ꝓuiſio mulieris ſed etiã legis muni
cipalis.vnde debuit poſſe facere ceſſarc pꝛouiſionem magis gene
ralem iuris cõmunis.⁊ ſic poſtquã fideiuſſoꝛ fuerat datus mediã
te diſpoſitõe dicti ſtatuti ſatis dicitur poſſe conſuli mulieri in dote
ſua.⁊ ideo diſpoſitio dicte auten.res que nõ debebat nec poterat
habere locus. Sed ſepoſito ſtatuto pꝛedicto aliud foꝛtaſſe di
cendum eſſet.tamẽ adhuc mihi videtur recte cõſiderando ꝙ da/
tio fideiuſſoꝛis faciat etiaʒ ceſſare pꝛouiſionẽ dicte auten.res que
loquitur de iure cõmuni. ⁊ ita in hoc paſſu equidem quottidiano
teneo cõtra Ludo.roma. Et pꝛimo moueoꝛ quia exquo põt
ↄſuli doti aliter nõ põt habere locũ diſpõ dicte auten.res que.que
pꝛincipaliter cõſiderauit non poſſe aliter conſuli mulieri in dote. ⁊
eo caſu ꝑmiſit tantũmodo bona fideicõmiſſaria poſſe alienari vel
capi.ſed hec ratio ceſſat in caſu iſto ergo c. Secũdo cõſide/
ro aliud.quia facilius ſuccurritur doti per ſolutõnem fideiuſſoꝛis
quem pᷣſupponere debemus pꝛomiſiſſe ſoluere dotẽ ſolemniter ⁊
bene ⁊ cum clauſulis ⁊ renũciatõibus neneſſarijs qᷓ; velle agere ad
ea bona ad que anteqᷓ; deueniatur erit neceſſariũ excutere an ſint
alia bona iuxta ea que habẽtur per ſcribentes in dicta auten. res q̃
Pꝛeterea ad idem facit.qꝛ patrimoniũ fideiuſſoꝛis iudicatur
eſſe patrimoniũ debitoꝛis pꝛincipalis vt eſt caſus ſingul.in.l.ſi piu
res..pꝛeterea el fo in verſicu.fideiuſſoꝛis facultates ei agregande
ſunt ⁊c.ff.de fideiuſſoꝛi.ergo pr̃ſimoniũ in caſu noſtro pꝛincipa/
lis debitoꝛis dicitur extaxe.⁊ ideo non poteſt habere locuʒz diſpoſi
tio dicte auten. res que volens bona fideicõmiſſaria tunc demum
poſſe alienari quãdo non extat aliud patrimoniũ quo mediãte poſ
ſit ſuccnrri in dote mulieri vt ibi in verſi.ſed ſi legitima poꝛtio ⁊c.
⁊ in coꝛpoꝛe vnde ſumitur ergo c. Mõ obſtat modo illa glo.
in..l.fin.de pact.cõuentio. quam Ludo.roma. dicit dediſſe ſibi
alapam pꝛopter quam mutauit opinionem. Quia reſpõdeo ⁊ faci
le equidem Et pꝛimo ꝙ illa glo refert ptius opinionẽ Joh. ꝓ iſta
parte noſtra. Secũdo arguit in cõtrariũ ⁊ non ſoliut.⁊ ſic di⸗
co glo.apꝛobare opinionẽ pꝛimã Joha.qᷓ; conrra. Uel ſi altem
dico ꝙ gloibi non firmat pedes. ſed in termis in quibus loquit
Ludo.roma.non eſt dubitãdum ꝙ diſpoſitio dicte auten.res que
ſtante ſtatuto pꝛedicto locum habere non poteſt. De cuius auten.
intellectu poſuit Paul.de caſt. in conſil.xiij. incip.quia ꝑ ſupꝛaſcri
ptum eximiũ cõſultoꝛẽ̃ ⁊c.in fa col.in fi.⁊ etiã in conſilxiiij.incip.
viſis ⁊ conſideratis ⁊c.in pᷣa col.⁊ Ange.in ſuo conſi.cclxij.incipi.
an executio teſtamẽti ⁊c.ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex.iſtuzʒ
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CRes que ſubiacent reſtitutõi pꝛohibẽtur qui/
dem alienari vel obligari. ſed ſi poꝛtio legitima
liberis non ſufficit ad dotis ſeu pꝛopter nuptias
donationis oblationẽ ꝑmittitur res ſupꝛa dctãs
in eam cauſam alienare pro modo perſonarum
honeſta congrua. Ea eniʒ que cõmuniter ꝓſunt
his que ſpecialiter quibuſdã vtilia ſũt pponimꝰ

De ſalſa cauſa adiecta legato.
Gloſa in. l.ſecunda. ααιπα

A

verbo vaſſallus el pꝛimo. ⁊ Bal. in.l.ſi in Wti. col. C. de nõ nume.
pecu.⁊ etiã do.meus Alex.de imol.in.l.ſi ex cautõe eo.tit. in apo
ſtillis ſuis ad Bar. vbi reputãt iſtam glo.ſiugul.ad hoc ꝙ ſuma/
ritus cõfeſſus eſt ſe recepiſſe dotem vel mutuuzʒ non põt eius be/
res opponere exceptõem non numerate pecunie vbi alias exceptio
huiuſmodi poteſt opponi cum quibus ſto.quia hec glo.clara eſt ⁊
non eget aliqua mea noua interptatõe. Cuius glo. verba ſunt hec.
Debiti ⁊c.in verſi quia ſi verũ eſt debitum tene
tur heres meus ab liberationẽ vel ad ceſſionem
ad que nunc ſi tenetur nil poteſt cedere vel libe/

rare vt.d.l.ſi ſic ⁊c.

Glo. in.l. ſi non deſignata in

verbo numerate c. Bal. hic vetiã do. meus Alex. de imol⸗
in.l.diuoꝛtio.ꝭ.ob donatões in pꝛima col.ff.ſolu.matri.reputant
iſtam glo.mirabilem ad hoc ꝙ licet alias vxoꝛi agenti ad dotẽ vel
agenti ad eius fructus poſſit contra eam opponi exceptio cõpenſa
tois de mariti rebus per eam ãmotis vt eſt tex. in dicto.. ob do /
natõs cum ibi plene not. tamen hoc eſt verũ niſi maritus legaſſet
vroꝛi dotem vel fructus.quoniã tunc titulus legati excludit com
penſationẽ vt ibi per eos de quo alias ibi etiã legendo dixi. ⁊ ideo
pꝛo nunc non me ext endo circa hoc niſi ꝙ pono verba gloſe que
ſunt hec.

Debetur ⁊c.in verſic.quia ãmodo non retinetur
dos ob res ãmotas vxoꝛi a viro quod fieret ſi
non eſſet legata vt.ff.de dot.pꝛeleg.l.i.S.eſt ali/
ud.nõ autẽ valet vt expenſe facte in dote retineã
tur cum vir legat.quia id videtur legare quod iu
dicio dotis poſſet recuperare.licet ſecus ſit in
extraneo ⁊c.

Ad trebellianum.

L.Mon iuſtam. Siit Bar · bic gy ilta bo

na lex ⁊ ꝙ habʒz eã pꝛo ſin
gul. ⁊ etiã ꝙ neſcit tibi dare concoꝛdantẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ a ro
gato deſcẽdente ante aditam hereditatẽ poſt iuſſum poteſt peti fi
deicõmiſſum perinde ac ſi ab eo adita fuiſſet hereditas. Sed
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius text. Nam dico
ego ꝙ ſi Bar. conſiderauit iuſſum paternũ pꝛout vere cõſiderauit
cum faciat mentionẽ de deſcẽdente rogato ⁊c.non bene loquitur.
nam tex.iſte loquitur de mandato iudicis facto heredi inſtituto ⁊
grauato de reſtituendo vt adeat.nam dicitur hic in text· ꝙ ſi poſt
tale mandatũ moꝛtuus eſt nonduʒ adita hereditate debetur oĩno
fideicõmiſſum ⁊ fructus de quibus fructibus ibi magis dubitaba
tur qᷓ; de ipſo fideicõmiſſo.⁊ in hoc ſtat virtus iſtius tex.vt hic in
verſi.verentẽ ne fructum amittas fidejcõmiſſi relicti ⁊c.⁊ ideo nõ
eſt fienda vis vtrum deſcendens ſit rogatus vel alius extraneus.
nec etiam tex.facit mentõem de deſcẽdente rogato ĩmo erat aſcen
dens ibi rogata videlʒ auia vt ibi in verſic.auia teſtatoꝛis ex parte
teſtatoꝛis ſeripta her es ⁊c.⁊ hoc modo ego intelligo nouiter iſtuzò
tex.Cuius verba ſunl hec.

L. Non iuſtam gerere ſollicitudinẽ cõmiſſum re
licte poꝛtionis hereditatis perſpicimus verentẽ
ne fructum amittas relicti fideicõmiſſi.quoniaʒ
auia teſtatoꝛis ex parte ſcripta heres ⁊ tibi ro/
gata reſtituer̃ caliditate ac fraude repudiauit vt
ad aliuʒ nepotẽ eundemqʒ cohr̃dem deuoluatur
poꝛtio a quo tibi nominatim non fuerat fideicõ
miſſum relictum ⁊ coactam ſuſpectam hr̃ditatẽ
adire pꝛiuſquã pꝛo hr̃de gereret.rebuſqʒ ſit hu/
manis exẽpta cum a diuo Antonino parente no/
ſtro ẽt deberi a ſubſtitutis fideicõmiſſum con/
tẽplatione iudicij teſtatoꝛis quaſi tacite ab hijs
repetitum iam dicẽdum placuerit ⁊c.
Secũduʒ Bart. hec eſt not.lex

Z. Jubemus. valde ⁊ ſingularis ad hoc pꝛo/

poſitum ꝙ quẽdo filij rogãtur de reſtituẽda hereditate fratribꝰ
vel eoꝛum filijs fructus non cõputantur in quartã trebellianicaz.

ſed eam debent habere ex ſubſtãtia defuncti. Sed tu ach
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. Nam de fructib⸗ n
cõputandis in quartã trebellianicã non eſt dubitãdum eum ſn
cõmiſſus ſit condictõnale ſi inſtitutus vel inſtituti deceſſerint ſi 8
filijs. vnde interim non eſt dubium quin ſructus percepti ſint
nec computãtur in quartã eis debitam ex ſenatuſconſulto reden
ano.⁊ idem eſt etiam in falcidia ſibi debita.nam debet detrabi de
ſubſtantia omnin or non cõpꝛebẽduntur fructue in. ea mout diej
tur in tex. in verſi.idemq; eſt in retinenda legis falcidie ratioe
Sed dubium paineipale hic in text iſo eſt quid de cantion
pꝛeſtita de qua in tit. vt legato.noĩe caue. ⁊ dicitur bic in tex ꝙ nõ
tenet heres pꝛeſtare niſi teſtatoꝛ hoc expaꝛeſſe diſpoſuerit. xin hoe
ſtat pꝛincipalis dubitatio iſtius tex.non autem in fructibus. nam
ſi teſtatoꝛ etiã boc expꝛeſſe diſponeret de fructibus cõputancdisin
trebellia. vel in falcidiam non poſſet vt in verſi. licet hboc teſtatoꝛ ro
gauerit vel iuſſerit ⁊c. Et hoc modo ego intelligo nouiter iſtum
tex. De cuius intellectu etiã addo Raph. cu. in ſuo conſi.
in tercia col.incip.Sranciſcus inſtituit dominã ⁊c.⁊ do. meꝰ Al
an.de imol.in ſuo conſil.clxv.in quinto volu.incip.an verbũ mon⸗
tur ⁊c.in fine.⁊ Raph.cum.in conſil.lij.per totiũ incip teſtatoꝛ gra
uando filiũ ⁊c.⁊ Paul. de caſt.in conſil.xxxxij. in vltia col ineti⸗
quia dubia ſupꝛa foꝛmata ⁊c.ad quos me remitto ⁊ redeo ad ipz
tex. de quo modo agimus Cuius tex.verba ſunt hec.

L. Jubemus quotiens pater vel mater vel filio
ſeu filijs filia ſeu filiabus ex equis partibus yel
inequis heredibus inſtitutis inuicem ſeu ſimpli
citer quoſdam ex his aut quendaʒ rogaueꝛit qui
pꝛioꝛ ſine liberis deceſſerit poꝛtionẽ hereditatiſ
ſue ſuperſtiti ſeu ſuperſtitibus reſtituerit vt mo/
dis omnibus retenta quarta poꝛtione pꝛo aucio
ritate trebelliani ſenatus.con.tit.non ex impu/
tatione reddituũ licet hec teſtatoꝛ rogauerit pel
iuſſerit. ſed in ipſis rebus hereditarijs do/
drans reſtituatur.idemqʒ in retinenda lcgis fal
cidie poꝛtione obtinere iubemus. ⁊ ſi pater vel
mater filio ſeu filia inſtitutis ſicut ſupꝛa dictum
eſt heredibus rogauerit eos eaſye nepotibus in
pꝛonepotibus vel pꝛonepotibus ſuis ac deiceps
reſtituere hereditatem ⁊c.

Antentica contra rogatus.

Quãdo agitur rei vendicatõe non eſt neceſſaria excuſſore/⸗
gulariter. tamen hot fallit in caſu poſito in dicta auten. rogatus
quem caſum ad hoc dixit hic Bal.in prima col.in fuꝙ alibi nore
peries vbi habetur ꝙ rogatus reſtituere hereditatẽ ſi decederet
ſine liberis ⁊c.tenebitur reſtituere ⁊ dabitur rei vendicatoo ſdei
cõmiſſario ⁊ etiã hipotecaria cõtra poſſeſſoꝛes.⁊ eſt neceſſaria ex
cuſſio. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſts
tex.nam non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur imo pbat
expꝛeſſe totũ contrariũ.nam dicitur bic ꝙ legitima poꝛtio debʒ haʒ
beride ſubſtãtia teſtatoꝛis.v ſi ex ea haberi non poteſt tunc frla
iam excuſſione in bonis teſtantis datur hipotecaria ⁊ etiq rei vyen
dicatio non contra tercios poſſeſſoꝛes. ſed contra eum cuieſtſeld
reſtitutio.⁊ ſic dicit hic pꝛimo ꝙ excuſſio fit vt hic in veſi aut ea
deficiente c. Secudo nõ dicitur hic aliquid de teſcis poſſeſ
ſoꝛibus ſed de eo cui eſt facta reſtitutio hereditatis contra que po
teſt agi rei vendicatöe vel bypothecaria pao habenda ili quati ⸗
bita grauato in reſtitutõe fideicõmiſſi.⁊ iſte eſt verus ⁊ nou ſen
ſus iſtius text. Cuius verba ſunt bec. olibekis
Auten. Contra rogatus quis vt ſi ſine liberis de
cedens quod tunc ex hereditate ſupereſtreſtiu/
at vel alijs huiuſmodi verbis fideicõmiſſi gra⸗
natus quartã inſtitutõis fideicõmiſſario cogitur
reſeruare. ſuper hoc ergo cautioneʒ exponit niſi
ſit a teſtatoꝛe remiſſa ꝙ ſi contingat eã diminii:

ex ipſius ſubſtantia ſuppletuꝛ: aut ea ekiele⸗
in ꝛem ⁊ hypotecaria fideicõmiſſario aduerſus

rerum acceptoꝛem permittitur ⁊c.

Glo.in.l.penultima.

»

Dicit hie Bal.
iſta goo eſt vnic⸗

Abnennene,

pinpndnb Nnicinſe
inenttun ifkimniner
etemswtmihdn N
ſofumſieinnunn de man
m. NcNNaWiiienintr
nnuthtiinnN ri
fneunſtoſtnnckiueei in eir
ſnnns Atectinänneur
uhen Ejrigihtintindurtel
NonfipeinttiinmNmr
Main tini ukin uitrmhn
Mirxiſfiunien tmrftiwein
ufftuunetunrinin ndum
ua iktitiriimn
nigiuigmninglurar

1Gufiniſiniirinn

muſienimn inthntiarg
eritifuilc inie

Mmoſtolnebritenng .
ur. Ntifp iwft

—
—

Srbrsbsebtsssselsebrkr

.Rêẽð

mN—

uſinhuiimſut
Mrthe nantiibaftini
mbr mibiett

Auamrcneomnan
õl
r nr mrindi iunuru⸗
mamuN Miyiuttifgi
aunaurtagrk
xLEuNiNMir inddh
õä
* sdnA tiuſn
szuniinſnh
nam enane,
õñůl
—
* niungnihn titi
gchirniſiun,
Ra ensafuanine,
l
ennnimiiunn iln
emit
2run gi il
mi atmiiuiſiif
n ehifitii⸗
Aien jeftiiſtin
ritnir liiin
2 Grduclen ,
ſtauni/
ten 19
ſce fnlnnn,
ne nſa iſi⸗
m gannlint
mN& 5

lonſoni

id ſitum vbi ex actis conſtat de contumacia non eſt
o acaare ſi zaar ea. ⁊ eſt glo. in verbo contumaciã vc.in ſi.
in verlvel dic non ferti ſententiã vc. Deg tu aduerte pꝛo no
uo ⁊ vero intellectu meo iſtius glo.que iudicio meo hoc non dicit
ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur.nam dum glo. dicit de ſentẽtia non
ferenda vc. non loquitur de ſentẽtia ferenda circa cõtumaciã rei.
ſed circa reſtitutõem bereditatis ⁊ ad hot vt cõpetant actiões vti/
leoüpſi fileicõmiſſario. nam ſatis ſit ꝙ in actis conſtet pꝛout dicit
o. que non intellexit aliquo mogdo de ſentẽtia ſuper contumacia
ferenda vel non prout ſenſit Bal. qui cum reuerẽtia non bene gu
ſtauit ilam glo. Circa quam adado etiã Bar. in. l. ſi finita. 5. iuli
anus in verſi.pꝛocedo vlterius ⁊c. fl.de dam.infect. vbi cõmemo/
rat iſtam gio.ad idem de quo etiã poſuit Bart. in. l. eius qui. ff. de
iure fiſci. Paul. ð caſt. in ſuo conſi.xxx.incip.an filiofamilias ⁊c
ad quos me remitto.⁊ pono glo. iſtam Cuius verba ſunt hec⸗

Contumaciam ⁊c.in verſi.vel dic non ferri ſen/
tentiam vt infra de tempo.appel.l.fi ꝗ. illud.ſed
iudex rediget in actis per tabellionẽ qnaliter ad
eius petitionẽ talis fuit citatus ⁊ non venit ⁊c.

He bonis maternis.

ni Bar . hic dicit iſtum tex.eſſe notabi.
Z. Gi mua. T menti tenendũ ad hoc pꝓpoſituz

in bonis maternis delatis filijs emancipatis pater ſuccedit in vſu/
fructu. ſed ſi filij ſunt in poteſtate ſuccedit in totum. Sed tu
adnerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu ad iſtum tex. in quo cum reue
rentia vehemẽter fallitur Bar. omnes alij poſt eum ſcribentes
ibi vbiq; de illo tex. mentionẽ faciẽtes. Nam tex.ille bene ⁊ ſub
tiliter ponderatus dicit mihi expꝛeſſe ꝙ ſi filij ſunt emancipati ipſi
ſuccedunt in totum in ppꝛietate ⁊ etiã in vſufructu eorũ bonoꝛũ.
ſed ſi funt in poteſtate habent ipſi pꝛopꝛietatẽ ⁊ pater vſumfructũ
⁊ hoc pꝛobatur in verſi.omni cõmodo deſtituitur pater nec retinz
vſumfructum ⁊c.vbi eſt ca ſus apertus contra Bar.⁊ omẽs poſt
eum. Nec obſtat tex. in verſi. viriles enim inter filios ⁊c.nam
ille tex. decepit Bar. ⁊ alios.nam non vicit text. ꝙ pater hẽat vſuzʒ
fructum ſed ꝙ ſpectat ad filios etiã vſuſſructus pꝛo virili poꝛtõne
ſi ſunt plures /ſed ſi vnus eſt ſolum ad illum ꝑtinet.⁊ ita dicit pꝛo
prie iſte x. Eſt verũ ꝙ aliqui libꝛi hbñt viriles ei ⁊c.ſed volũt
dicere viriles enim ⁊c.⁊ in hoc deceptus eſt Bar.nam cõiter habe
tur enim ⁊ non ei.⁊ aliqui libꝛi non habẽt ei nec enim ⁊c.ſed ſim/
pliciter dicũt viriles poꝛtões ⁊c. ⁊ ſic omnino vſuſfructus etiã ſpe
ctat ad filios emancipatos ⁊ pꝛopꝛietas ſimul. ⁊ iſte eſt maximus
erroꝛ omniũ doceutiũ hic ⁊ vbiq; de iſto tex.faciẽtiũ mentionem.
⁊ hoc modo ego intelligo nouiter iſtum tex. Cuius verba ſunt hec

L. Si viua mr̃e emãcipati ſunt filij ⁊ poſtea ma
ter deceſſit quoniã omni cõmodo deſtituitur pa
ter nec retinet vſufructũ viriles eĩʒ iter filios ſi/
une vnus ſeu plures ſunt vſufructꝰ tribuimꝰ poꝛ/

tiones ⁊c.

De bonisqʒ liberis.
YL.quod ſcitis.

Bar. in.l.poſt dotam in vltla
col.in fina.vbis ſol.mat.alł at

lex.in. cl. quod ſeitis pꝛo ſingulari dicens eũ non eſſe alibi ad hoc
pꝛopoſitum ꝙ ſi pater dedit dotem viro filie ſue ⁊ ſtipulatus eſt

mo ſilia que poſtea eſt moꝛtua ſine filijs ſolus ipſe qui dedit doteʒ
ſnccedit in totum excluſa matre ⁊ fratribne. ⁊ dicit ſe uuper fuiſ⸗/
ſe interrogatum de hoc ⁊ ſe ita determinaſſe per illum tex.qui no
ta. eſt pꝛo limitatõe auten. defuncto. C. ad tertul. cuz ibi plene not.
vbi pariter admittitur pater ⁊ mater in alijs bouis filij moꝛtui.
ed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius textuſ

qui non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur.ſed dicit ſolum

ꝙ boa pꝛoueniẽtia a matre vel a linea materna delata nepoti non
acquirũtur auo paterno ſed patri ſuo quo ad pꝛopꝛietatem ⁊ ipſi
auo quo ad vſumfructũ tantũ.⁊ ſic non facit iſte tex. ad pꝛopoſuũ
maxime in verſi.ſin autem idem nepos ⁊e.quem text volunt alle /
gare Bar. vbi ſupꝛa pꝛoxime ⁊ cum reuerentia tanti patris defe/
cit in ſalutari ſuo De cuius tex. intellectu addo etis Raph.cu.
in ſuo conſil cxxij. incip. in ſuccefſione nepotis vc:ad quem me re/
mittoꝝ redeo ad iſtum tex. de quo agimus. Cuius vᷣba ſunt hec.

X. Quod ſcitis pꝛioꝛibus continetur nec a filia
que in poteſtate eſt donationeʒ ante nuptias pa/

tri nec a filio dotem acquiri cõfumamus:eo ad
dito vt defũctis his adhuc in poteſtate patris ſi
liberis extantibus moꝛiantur ad liberos eoꝛum
eedem res iure hereditatis nõ ad patres iure pe
culij tranſmittantur:neqʒ per nepotes auo vide/
licet acquirende. Sin autem idem nepos ſi uper
ſtitibus tam pf̃e qᷓ; auo pr̃no diem ſuũ ſine libe/
ris obierit eoꝛũ dominiũ que ad ipſum ex matre
vel linea materna puenerint nõ ad auuʒ ſ⸗ patreʒ
eius perueniat vſufructus: vʒ ⁊ in huiuſmodi
caſibus auo dum ſupererit reſeruando ⁊c.
Si filius habet vxoꝛem cum

L-quod ſcitis. qua ipſe cõuenit ꝙ ſiue ipſe ſi

ue vxoꝛ ſua pꝛedecadat ipſa lucrifaciat donatõem pꝛopter nuptias
quam receperat a patre ſuo ⁊ vxoꝛ pꝛedeceſſit ⁊ ei ſucceſſit comn
nis filius qui poſtea moꝛitur. Dubiũ eſt modo cui dcfertur il
lud lucrũ. In quo dicas ꝙ defertur patri poſt moꝛteʒ cõis filij
quia eſt pꝛoximior.non autẽ defertur auo a quo pꝛoceſſerat.tex.
eſt in.d.l.quod ſcitis in ver.ſin autẽ ⁊c.quem tex.ad hoc ꝓpoſiũ
allegauit Jaco.de are.⁊ Cy.⁊ ctiam Bal. hic pꝛo ſingulari dicen
tes eũ eſſe mẽti tenẽdum. Sed dicas tu ꝙ Bar. etiã inil. poſt
dotem.ffſolu. matri.in fi.dixit etiã eum eſſe ſingularẽ ä alibi non
reperiri.De cuius tex.intellectu etiam ſupꝛa diximus ⁊ ideo non
repeto nunc.Cuius verba ẽt hic non pono cũea ſupꝛa poſueriʒ in
capitulo pꝛecedenti in alio pꝛopoſito.⁊ ideo non repeto nunc.
Bart. hic ⁊ eti

Glo.in.l.quod ſcitis. Tnctgt

⁊ etiam illuſtris do.Franciſ.areti.in.l.ij.S.quod ſi in patris in quĩ
ta ſua col.ff.ſolu.matritreputant iſtam glo.ſing.ad hoc pꝛopoſiiũ.
ꝙ valet pactũ factũ cũ viro vt eo pᷣdecẽte in mrimõio vxoꝛ lucret
Donatõem pꝛopter nuptias ei factã vt ibi per eos cum quibus ſto.
quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpᷣtatiõe. Cuius
glo. verba ſunt hec.
Dotem acquiri intellige cum pacti erant de lu⸗

crando quocunqʒ modo ſolueretur ⁊c.

L.Cum oportet.sS.non autem.

Pater habens filium in poteſtate regulariter lucratur ⁊ fa/
cit fructus ſuos bonoꝝ aduenticioꝛũ filij vt in.d.ᷣl.cũ opoꝛtet cus
ibi plene not.C. de bo.q; lib. Sed pulcrũ eſt ſcire an pater pol⸗
ſit donare hunc vſumfrnctũ ipſi met filio inter viuos ⁊ irreuoca/⸗
biliter. In quo dicas ꝙ ſic.tex.eſt in.d.l.cum opoꝛtet.S.non autẽ.
quem tex.ad hoc pꝛopoſitũ põderauit hic Gal.in pꝛima col.dicẽs
eum eſſe optimũ ad hoc ⁊ non eſſe alibi cum quo m boc pertran/
ſeo.quia tex.apertiſſime hoc pꝛobat nec eget ſuppletõe aliqua ma
xime in verſi.nullam poſt obitum eius licentiam habeãt alij here
des patris ⁊c.Niſi ꝙ addo vnũ verbus in ſimili ꝙ filius ſicut non
poteſt alienare huiuſmodi bona in piudiciũ patris.tamẽ ſi aliẽat
talis alienatio cõfirmatur per moꝛtẽ patris ᷣm Paul. de caſtr. in
conſil.cxxvi.in vlti.col.incip.pꝛimo videnduʒ eſt qualis fuerit ⁊c.
Et ita volo dicere in pꝛopoſito quo ad deciſionẽ iſtius tex.Cuius
verba ſunt hec. . =è .
Non autem hipotecam filijfamilias aduer/
ſus res patris viuentis adhuc ſeu iaʒ moꝛtui ſpe
rare audeãt ſed tantũmodo alienatiõe vel hipo/
teca ſuo nomine patribus deneganda rerum ha
beat parenus pleniſſimã poteſtateʒ vti fruiqʒ his
rebus que per filioſfamilias ſecũduʒ pꝛedictum
modum acquirũtur:⁊ gubernatio eoꝛũ ſit penitꝰ
impunita. ⁊ nullo modo audeat filiuſfamil.vel
filia deinceps vetare eum in cuius poteſtate ſunt
eas res tenere ⁊c:maxime in verſi.vel ſi ex earuʒ
rerum ⁊c.in verſic.ſin autem res ſibi memoꝛato
mõ acquiſitas parens noluerit retinere.ſʒ apud
filium vel filiam vel deinceps perſonas relique
rit: nullaʒ poſt eius obitum licentiã habeãt here

des alij vſnmfructum vendicare ⁊c.

— Peculiũ caſtrenſe vel quaſi
Z. Lum multa yvel aduenticiũ vel ꝓfecticiuz
poteſt habere filiuſfamilias vt plene babetur in. cum opoꝛtet. C.
de bo. q; libe.in pꝛin. ⁊ per totum. Sed dubitatio eſt vtrum
filia femina poſſit habere ſaltem peculiũ quaſi caſtrenſe. In quo
dico ꝙ ſic. tex. eſt in.d.l.cum multa. vbi ponitur exemplũ de hoc
pꝛopꝛie in filia femina quãdo donatur ei a pꝛincipe vel ab auguſta
quem texiad hoc pꝛopoſitũ dixit hbic Gal.in pꝛima col.in fi. in ver
ſi.nota caſum in quo femina ⁊c.non reperiri alibi.qui text.opiie
pꝛobat hoc.⁊ idem voluit do.meus Alex.de imo.in.lł.qui in pole
ſtate. ff. de teſtame. ⁊ do.meus Alex. in.l.i. .hoc autẽ in tcia col.
ff.ad trebel. in apoſtillis ſuis ad Bar. cum quibus ſto. qꝛ text.cla
rus eſt ⁊ non habet dubiũ maxime in verſi.ſiue maſculus ſiue fe
mina donatões ſit cõſequutus vel cõſequuta ⁊c. ⁊ in verſi.omnem
facultatem in eis filij ⁊ filie habeant ⁊c.Cuius verba ſunt hec.

L.Cumſmulta pꝛiuilegia imperialibus donatio/
nibus iam pꝛeſtita ſint: dignũ incrementũ etiam
his offerre noſtra dignata eſt clementia. Si quiſ
igitur a ſereniſſimo pꝛincipe vel a pijſſima augu/
ſta ſuue maſculus ſiue femina donatões ſit cõſe/
quutus vel cõſequuta ſiue immobiliũ ſiue mobi
lium ſeu ſe mouentiũ filiuſ familias tamẽ conſti
tutuſ vel conſtituta habeat huiuſmodi res omni
acquiſitione abſolutas ⁊ nemini eas acquirat ne
qʒ earuʒ vſumfructũ pater:auus:vel pꝛoauus ſt
bi vendicet.ſed ad ſimilitudineʒ caſtrenſis pecu
lij omneʒz facultatem iu eas filij vel filiefamiliaſ
habeant ⁊c.

Glo. in.l.finali.in princi. SBalg.
tatiſtam glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi quis recipit donationeſ
nomie filijfamilias abſentis ſi filius poſtea renũciauit pater poteſt
aeceptare ſi valt eam.⁊ eſt glo. in verbo recuſante filio ⁊c.cuʒ qua
ſimpliciter ſto quia glo.clara eſt ⁊ nõ eget aliqua mea noua inter
pꝛetatõe. Cuius gloſe verba ſunt hec.

Recuſante ⁊c.in fine in verſicu.Item an idem in
querela ſi filius delata ſibi querela recuſat an re
feratur patri. Reſpondeo ſic vt.ff.de inofficio.
teſta.l.papinianus in pꝛin.⁊c.
Bart. hic

Z. finali.S. neceſſitatem. Zert bit

text. eſſe not. ⁊ ſing. ᷣm vnã lect.quã ipſe reputat verã ad hoc pꝛo
poſitum ꝙ in bonis in quibus non queritur vſufructus patri ex
eo quia ipſe non vult cogitur pater conſentire ſilio agenti in iudicio
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius text.⁊
dicas tu ꝙ hoc habet locũ nedum in filio agente pꝛout dicit Bar.
ſed etiã in filio cõuento vt hic in verſi.filio agenti vel fugiẽti ⁊c cũ
ratõe etiã ibi aſſignata in tex.que generalis eſt ad vtrunq; caſum.
Sed opoꝛtet iungere iſtũ tex.cum.ꝭS.pᷣcedenti cum quo cõtinuati/
ne legi debet. ⁊ hoc modo ego declaro tibi iſtũ tex. Uno etiã ad
dito per me in huiuſmodi bonis in quibus non queritur vſufru/
ctus patri ꝙ filius non põt inde de eis teſtari ſᷣm Paul.ðe caſtr.
in conſi.ccj.incip.ad pꝛimũ queſitum ⁊c.in pꝛima col.in fi.ad quẽ
me remitto ne exeamus pꝛincipale pꝛopoſitũ quo ad verũ intelle/
ctum iſtius tex. De cꝰ tex. materia poſuit ẽt Bald. in ſno conſilio
cliij.in pꝛima parte conſilioꝝ incip. Caſus coꝛam ⁊c.⁊ in conſilio
lxxxiiij.in eadem pꝛima parte conſilioꝝ incip.verba libelli ⁊c. Et
Pet. de anch. in conſil.lxviiij.incip.vtruʒ filius ſine cõſenſu patris
⁊c.⁊ illuſt.do.ranciſ.areti.in ſuo conſil.xxij.incip.pꝛeſupponitur
in facto ꝙ quedam domina ⁊c.vbi ponit an filius poſſit eſſe in iu
cſicio ſine cõſenſu patris in legatis in quibus patri non querit᷑ vſu
fructus.⁊ in conſil.cxxxix.incip.ſuper pꝛimo puncto ⁊c.vbi ponit
quid ſi filius in iudicio crimĩali an filius poſſit eſſe in eo ſine con/
ſenſu patris.ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo agimꝰ.
Cuius verba ſunt hec.
C. Neceſſitatem per officium patri imponenda
tantũmodo filie conſentire vel agenti vel fugien
ti indicium ſine patria voluntate videatur con/

ſentire ⁊c.

L. finaii.S.ubi autem. Pereẽtgi⸗
toꝛ bonoꝛũ aduenticioꝛũ ſilij vt in.l.i.eum ibi plene nor nira⸗

mater. ⁊ plus dixit Bal. in. l. eum opottet. .ne autem e babet in
lem adminiſtrationẽ ſine decreto iudicis adeo ꝙ non tenetur kd⸗
dere rationẽ adminiſtratõnis ſᷣm Balc.in.l. ſi ſuperſtite de dad
⁊ etiam Bal.in l.oꝛphonotrophos.C. de epiſ.x cleri.⁊ in l.f
9. paterna. C. de bo. q;. libe. ⁊ in auten. eiſdem. C. de nupt . fnd-
cet in fi. C. ad.l.falci.⁊ Ang.in.ꝭ.ſed quid in autent.de nupti n.lli
iiij. nec tenetur etiã conficere inuentariũ ſᷣm Bal. in. d. . cuʒ nol.
tet. S.ne autem. Sed ego duhito vtrum requiratur conet
ſus filij in agendo ⁊ defendendo pꝛo hijs bonis.ſicut dicim⸗ en,
tra vt in.l. f.. 5. neceſſitatem. C. de bo. q; libe. cum ibi plene nao
In quo dicas quod ſic.text.eſt in dicia.l.finali.ꝭ.vbi H
quem tex.ad hoc pꝛopoſitũ dixit hic Bal. non eſſe alibi n
non dixit in boc. Sed tu aduerte circa hoc ⁊ intelige bee ſͤ
ne niſi filius eſſet abſens a loco iudicij. vel niſi eſſet inſans in
tunc non requiritur eius conſenſus pꝛout dicitur bic in te a
verſicu. niſi in pꝛima adhuc ſint etate vel abſint ꝛc. 1recee d
tex. Cuius verba ſunt hec. . . 3

Abi autem in vnuʒ voluntas eoꝛuʒ concurrit
⁊ pater vſufructum ⁊ filius habeat pꝛopꝛietateʒ
⁊ in agentibus ⁊ in fugiẽtibus pater quidem ſo⸗
ſcipiat actiones ⁊ mouent: cuiuſcunqʒ; etatis fili
us inueniatur adhibeatur etiam eoꝛum filioꝛum
conſenſus niſi adhuc in pꝛima ſint etate conſtitu
ti:vel longe abſunt ⁊c.

He manumiſſi. teſtamento.

Bloſa in.l. cum teſtamento.

Bal. bic dicit iſtam glo. non eſſe alibi ad hoc pꝛopoſitũ pẽ/
dente iudicio euictõis contra emptoꝛem non poteſt emptoꝛ repete
re expenſas contra venditoꝛem quas etiã non repetit ſi obtineatin
cauſa.⁊ eſt glo.in verbo quaſi puram ⁊c.in finalibus verbis.cum
qua ſt o ſimpliciter quia clara eſt ⁊ nõ eget aliqua mea nona iter/
pꝛetatione.vno ſolo addito ꝙ in caſu quo ꝑderet poteſt eas repe⸗/
tere nec cõpenſatur cum fructibus.l.emptoꝛ cum ibi not.ffde rej.
vẽdi.⁊ voluit Bal.in.l.diuoꝛtio.ꝭ.impediat.ffſol.matr.⁊ Pau.
de caſt. in conſi.xvij.incip.quidam Jacobus teſtatoꝛ c.ad quem
me remitto ne exeamus pꝛincipale pꝛopoſitum buius gloſe. Cu/
ius verba ſunt hec.

Quaſi puram ⁊c.in verſi.item cum petitoꝛ cõle
nitur ⁊ vincit nec ſumptus repetit c.

Bal. hic dicit iſtam glo⸗

Blo. in.l. ſi inre. Raltie N mam ga,

ſitum ꝙ pietas vel magna affectio teſtatoꝛis indicit clauſulam co
dicillarem vel repetitionẽ ab inteſtato.⁊ eſt glo. in verbo pꝓponas
⁊c.ibi in quibuſdam perſonis ⁊c.cum qua ſto ſimpliciter .qꝛ glo⸗
clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatõe. Cuius glo. ver
ba ſunt hec.

ꝛoponas nam tunc valet vt ſupꝛa de codi/
cil. l. pina.ſed certeimo ⁊ ſi non dicitur. vt.ff de
fideicõmiſ.libert.l.matre. ſed ſpeciale eſt in qui
buſdam perſonis:vbi repetit ibi teſtator abin/
teſtato ⁊c.

He fideicommiſſar. liber ati.

7 Bal. hic etiam ilu
Z um Pꝛ 0 ongas. ſtris do. Franli aret.
in. l. queſitum in quarta col.ff de acqui. beredi.reputt iſtum re⸗
ſingul. ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ille qui repudiat hereditatẽ non ð
eſſe executoꝛ ſi ſit deputatus ſub nomine appellatiuo pul⸗ heleal
ſecus ſi ſit deputatus ſub nomine pꝛopꝛio vl ibi per eos cnind
bus ſto.quia tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea nou
tatione. Cuius tex.verba ſunt he. . emn
L. Cum pꝛoponas fideicõmifſe ariamliber
ita tibi datam ſi vxoꝛi teſtatoꝛis placuiſſet: lie

canon adeundi hereditatem filium ſolida here/

emm Sänimmmminen

a interp e ⸗ Numni

mmtiuibid tim mii
mminyt Maruze

S —
nag te tn lon

kamare
guugrintitmm uil⸗
cugilroncte.

Cionisnmnumiis.

e Daänärm tnte
1. —–
eibpfiigitnsneunnetdemain
r funa tingia Aud
. Wperttnnita
leilpetgatncnasgwäictianen
napuntrnhicben m de en
WAET NnAtngingar
Fainq ſhnl itni ut nn Kinn
niknucterinign ain mitn
—
tſchhwni punnennin
Kiniftinnnchinihen
Nhinſhurunſttlinliaehteg
ſilmntiniuhinntaiſue
Gnittenenen de
upnkgulititenirinn⸗
ſuren atinie

5„

riil uii

iane nlmurt

Clone
oler

niinihee⸗

llnenene
chnititerrenf
uagide
enſeen

uniſhhninhn

4

—
ree eErr —

—

–– —— —

– —

FrEErrrree

N——— 2—

.„
