redem vniuerſalem. vel particulare.vide.S.inverbo
beres ⁊ in verbo malafides. J
Aidetur. an impoꝛtet liberum arbitrium vel boni vi
ri. vide in auten. ius quod pꝛeſc. ab his per glo. ſingu
larem ibi.
AUidua mulier. an vicatur illa que habet maritũ inu⸗
ntlem. vide in. l. finali. C. de plagia. per glo. ſingula⸗
rem ibi.
Ainco.an ille cui debet᷑ aliqd ſi vicerit aliũ ĩ colucta
tione deat bte ſi nõ ſtetit per eum quo minus pugna⸗
ret.vide ſupꝛa in verbo conatus.
Aindicta.an poſſit cõmitti alteri.vide in.l.cuzʒ fundũ
S. fi.fl.de vi ⁊ vi arma.p glo.ſingularem ibi vbi etiã
ponitur quid in poteſtate capiendi.
Airtus.an pꝛopter virtutem ſeu excellentiam homĩs
poſſit differri executio moꝛtis eius.vide ſupꝛa in ver
bo moꝛs.
Aniuerſitas.an vna pars vniuerſitatis ſi habet litem
cum alia poſſit conſt tuere ſindicum pꝛo ſe. vide in.l.
pen. S. fi.ff.ſi ſerui.vendi. cum noua conſideratione ad illũ
iex. ingularem P
An in vniuerſitate bonoꝑ veniant ea que ſunt ſpecifica
ta. vide in.l. venditoꝛ. ff. de peculio per illum texium ſin-
gularem.
An vniuerſitas poſſit poſſidere rem aliquam ꝑ ſe vel ꝑ
alium.vide ſupꝛa in verbo poſſeſſio.
An ex vniuerſali contraciu tranſeat dominiuʒ vel poſ⸗
ſeſſio in maritum ſine traditione dotis. vide ſupꝛa in uer⸗
bo dos.
An ⁊ quando pꝛioꝛ vniuerſitatis poſſit ei pꝛeiudicare.
vide in.l.item magiſtri. ff. de pactis. cũ nouo intelleciu ad
glo. ſingularem ibi.
An cuʒ vniuerſitate bonoꝛuʒ traſeant ea que alias alie
nari non poterant.vide in.l.quedam.fl.de acqui.reruʒ do.
cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
Ancia. an in ea habeat locum ius accreſcendi.vide ſu
pꝛa in veroo accre co.
Aoluntas. an moꝛiẽs dicatur velle vel nolle. vide in
l. poſt dotem.fl.ſolu.matri.per illum tex.notabilem.

Aaox. an ille cuĩ cõmiſſe ſunt voces. alterius poſſit di
uicgere eas dando vnam vocemivni aliam alteri.
vide in.c.ſi quis iuſto de electione libꝛ.vi per illum text.
ſingularem.
Aſucapio.an ille qui habet titulum ab vno ⁊ poſſeſſi
onem ab alio poſſit vſucapere ſi titulus eſt falſus ſi⸗
ne ſciat ſine ignoꝛet. vide in.l.cum ſolus.ff. de vſucap.cum
nouo intellecin ad illum tex.ſingularem.
Si heres vel legatarius reputetur cõmuniter capax ſʒ
vere eſt incapax.an poſſit pꝛeſcripere.vide in.l.nemo.ff.de
vſucapi.pꝛo legato.cum nouo intelleciu ad glo. ſingula⸗

fundi ſui pure ticio ⁊ eundemmet
vſumfructum ⁊ pꝛopꝛietatem ſimul ſempꝛonio ſub condic
tione. an ſi pendente condictione pꝛimus legatarius emat
ab herede pꝛopꝛietatem ⁊ poſtea eueniat condictio quid
iuris. vide in.l.ſi tibi vſumfructum.ff. quibus modis vſu
fruc. amitta. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem
Si vſuſfructus legatur ticio.cuʒ hoc vt poſt eius moꝛ
tem reſtituat heredi. an videatur legata pꝛopꝛietas. vide ĩ
l. fi. ff.de vſufruc. earum rerum que vſu conſu. cum nouo
intellectu ad illum tex. ſingularem. .
An empbiteota poſſit conſtituere vſumfructum in re
emphiteotica ſine conſenſu domini. vide in.l.i.S. item in
fundo. ff. quibus mod.vſufruc. amitt . cum nouo intelleciu
ad illum tex ſingularem. ⁊ etiam ad tept.in.l.fi.C. de re⸗
bus alie.non alienan.
Si locaui tibivſumfructum fundi mei pꝛo certa annua
penſione.an extinguatur vſufructus moꝛte conductoꝛis vi
de in.l.ſi domina.C. de vſufruc. cum nouo intelleciu ad il
lum tex. valde ſingularem.
An vſufruetus in perſona mea ſit idem in perſona bere
dis.vide in.l.ſi plures.S. deiectum.ff. de vi.⁊ vi. arma.cuʒ
nouo intellectu ad glo.ſingularem ibi.
An vſufructuarius poſſideat ciuiliter vel naturaliter
ius vſufructus.vide in.l. ait pꝛetoꝛ.S.item ei.ff.ex quibus
cauſis maio.cum noua conſideratione ad glo.ſing.ibi.
Si vſufructus legatur vni ⁊ pꝛopꝛietas alteri ⁊ legata
rius moꝛiatur viuo teſtatoꝛe.an extinguatur legatum. vi⸗
de ſupꝛa in verbo legatum.
An legatum vſufructus ticio ⁊ heredi faciat partem ti
cio ⁊ partem heredi. vide ſupꝛa in verbo legatum.
An vſufructuarius teneatur ad tributa ⁊ ad collectas.
vide in.l.ſi domus.ff.de vſu.⁊ habita.cum nouo intellec⸗

t ad illum tex ſingularem.

Si legatur vtilitas in aliqua re.an debeatur vſus vel

vlufructus. vide infra infra in verbo vtilitas.

Si legatur mihi vſus domus vel palatij ⁊ ego elegi
aliquam partem ad habitandum. an poſſim variare. vide

in.l. diuus.S.licet. fl.de vſu ⁊ habita. cum nouo intellectu
ad illum tex. ſingularem.

An poſſeſſoꝛ ma efidei teneatur de fructibus percipien
dis quando conuenitur ab vſufructuario. vide ſupꝛa inver

bo poſſeſſoꝛ.

An ſi babens nudam pꝛopꝛietatem legat vſumfructum

in illa re qui poſtea conſolidatur cum pꝛopꝛietate cedat di
es legati ⁊ quando vide in.l.ſi dominus.ff.de vſufruc ꝑer

illum tex. ſingularem.
Arn vſufrucius poſſit conſtitui duobus inſolidum. vide
in.l. ſtipulationum. ff.de duobus re.cuʒ nouo intellectu ad

glo. ſingularem ibi.

Atilitas. ſi legatur alicuius rei. an veniat vſus vel
vſafructus vide in.l.habitatio.S.i.ff.de uſu.⁊ habi⸗
ta. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem. ⁊ etiam
cum noua litteratura differente ab omnibus codicibus iã

tfumptis mirum in modum.

=
lſnne nann
aiigiuf⸗
—

nmaiimunmmnaen

luinſnileren .
arineig ue
uhenratſmnmt
rtägend
Tantnuai
wnRNNR
wRetrri
urzcnn re.
n
Anra
lninma
Mngiaryn
An
ti
nen.
ie * Aatner
räen rinn u
mun ſn

el

Menlſtb ſmmrunl it blin ſt
W mrinlmuln ue
”

r finfmm ſyt
n ſtentlis ienin

—
— nn unmcvillin
na nit nls,
KR inliiCdene,

umhnuimineipeun
rNHNANetNst
AhemnNNANWoiNetnu
rAirn.
Eenrptnaltitniintrt
Ealhum (Minm ſnitimnch
ren glnlmmni
uNs wicer dnlier r ummli
AnRlaen ſieneiſſeraubis
men Cientrendgoſted
Slgn midniennilleitligtn
õ
NN m.
rm NRHi1beniſtit anenf
m bord natnun utvlegnn,
camr t Aftin adlhlein
ma 1xr n hiiuan whilli

relmnüin anluin iun
nkeninn tofl,;
diudemeft Knſtehpee
. drndm Cfn inl il

earixſunhtumnn ele

e. .
vc 1
n umleriinii
hltn ſtlun⸗
dimmind

tar
”
nns llintd li nn

lun terſ Iuvi

An vſurarius manifeſtus poſſit pꝛobarĩ enʒ
Aſura libꝛis ſuis.vide in. l.cripturas.C. qui petio.
in pigno. habeantur cum nouo intellecitu ad ilum ex ſing
An paruitas pꝛetij vna cum pacto de reirouendendo in
ducant pꝛeſumptionem contracius viurarij. vide in. c. conq
ſtus extra de vſu. per glo. ſingularem ibi.
An ⁊ quando diſpoſitio facta ſuper ſoꝛte extendatur ad
yſuras vide in.l.fi. S. fi.ff.de condi. indebi. enm nouo ſenſu
ad illum tex. ſingularem.
An tranſactio facta ſuper ſoꝛte extendatur etiam advſu
ras.ᷣ vide ſupꝛa in verbo tranſactio.
An venditoꝛ teneatur ad pꝛetinm reſtituendum 2 etiã
ad vſuras ſi non tradidit rem venditoꝛi. vide in.l.lutius ti
tius.ff. de actio.empt.per illum tex.ſingulatem.
Si pꝛomitto reddere valoꝛem mee mercantie vel de⸗
ceʒ ſi nauis mea peruenerit ad poꝛtũ an valeat huiuſmodi
conuentio. an vero iudicetur vſura. vide in.l.in naue ſam⸗
pbelli. ff. loca. per glo. ſingularem ibi. . .
Ad quas vſuras teneatur tutoꝛ qui non poſuit pecunias
pupilli ſui in emptionem pꝛedioꝛum. vide ſupꝛa in verbo
tutoꝛ.
uando non ſtat per debitoꝛem ſed per creditoꝛem
quo minus ei ſoluatur. an currant vſure contra eum. vide
in. l. qui rome.S.ſeya.fl.de verboꝛum obligatio.per illum
tex.ſingularem. . .
Si datur pecunia mercatoꝛi vt ex inde emat merces.⁊
vt det mibi partem lucri. an ſu vſura vide in. c.pleriqʒ.xii.
q. iij. per glo. ſingularem. ibi.
Aulnus.an vulneratus incedens poſt triduum ſi po⸗
ſtea moꝛiatur pꝛeſumatur moꝛtuus ex vulnere. vide
in.l.vnica. C. de enenda.ſeruo.per glo ſingularem. ibi.
Axoꝛ.an ducens vxoꝛem ſpuriam vel ſine dote vel
ſine benedictione ſacerdotis ſit infam is vide in.c.con
ſanguineox.iij.q.iiij.cum nouo intellectu ad illum tex. ſin
gularem.
An queſita per vxoꝛem pꝛeſumantur queſita de bonis
mariti. vide in.l. etiam. C. de dona. inter virum ⁊ vxoꝛem
per illum tex. valde notabilem.
An contra vxoꝛem meam detur extraneo actio furti q̃
ſurripuit eius rem exiſtentem penes me. vide in.l. fi. S. fi.
C. de furtis per illum tex.ſingularem.

Laus Deo omnipotenti.

Explicit tabula bꝛenis ad facile inueniẽduʒ omnes tex.
etiam omnes gloſas ſingulares in vtroqʒ iure.tam ponti
ficio ꝗᷓ ciuili.cum innumerabilibus ⁊ quottidianis q̃ſtioni
bo circa pꝛedicta pertinentibus fere in oĩ articulo ⁊ cũ con
ſilijs pꝛeclariſſimoꝛum doctoꝛnm intertis. ¶ Necnon cum
nouis intellectibus ad oĩa pꝛedicta ꝑ clariſſimũ iure cõiul
tum equitemqʒ auratum. ſacriq; palacij apoſtolici aduoca
lum conſiſtoꝛialem. ⁊ chꝛiſtianiſſimi francoꝛum regis con⸗
ſiliarium nouiter creatuʒ. Jura ciuilia oꝛdinarie in hoc al
mo Mononie ciuitatis regie patrie ſue. ſtudio legentem.
Dñm Ludouicum bologninum. cum pluribus legibus ẽt
ab oꝛiginalibus.ᷣffoꝑ pandectis per eundem diligenti ſtu⸗
dio ac ſideliter habitis. differentibus mirum in modũ ab
omnibus iranſumptis codicibus anno domini. Occcclxxx
xuij. Laus deo amen.

Inpeeſla per me Agonem de rugerijs Impꝛeſſoꝛem

anno ab incarnatione Domini noſtri Jhelu Chꝛiſti. G.
KCcccxxxxv. die vero. xxiiij. martij .

Regiſtrum huius tabule. a b c ſunt terni
eſt duenus.

2
0.
1

.
„.
7 *—-

D CLARISSIMVMVGqueftris ordinis uirum: ac iure conſaultiſſimum: Chrii

a ſtianiſſimi francorum Regis cõſiliarium: ſacrique palatii conſiſtorialis aduoca
tum.D. Ludouicum Bologninum Laurentii Roſſi Carmen.

Viſquis utroq; cupit textus in iure notandos:
q Et celebres gloſas: quiſqʒ notauit eos:
Lecturas: plureſq; nouos ad ſingula ſenſus:
Atq; nouas leges: que latuere diu.
Quique cupit ſuper his: que cõſuluere docentes
In uariis paſſim ſæpius articulis:
Hoc legat: hoc relegat preclarum ſæpe uolumen.
Hæc ubi ſunt proprio cuncta notata loco.
Traditur hic et enim breuiter prudentia iuris:
Tortaque uis legum: pontificumq; ſimul.
Hic ea: que longis iam dicta fuere libellis:
Multaque: que nunquam dicta fuere: patent.
Hic licet abductis (fuit hæc res mira) tenebris
In ſua diſtinctum membra uidere Cahos.
Dii tibi dent igitur fœlicia ſæcula doctor
Luſtraſti geminos qui ludouice polos.
Se debere tibi ſemper ludouice fatetur⸗
Et canonum: et iuris gloria cæſarei.
Sanctarum illuſtras numeroſa uolumina legum:
Abdita pro iuris cognitione notans.
Præſtantes inter palmam ludouice mereris
Iuriſconſultos: militiæq; duces.
Tu patriam: nomenq; tuum: legeſq;ʒ: tuoſq;:
Ingenio excellens tollis in aſtra tuo.
Carolus hos igitur ſolita pietate labores
Proteget: hi quoniam regia tecta petunt.
Hic ſiquidem uirtutis honos: uirtutis amator:
Relligione potens: iuſtitiæq; pater.
Hic ſiquidem cælo fuit hic demiſſus ab alto:
Defenſor fidei primus ubiq; ſacræ.
Hice regum rex eſt toto uenerandus in orbe:
Externi hunc proceres: italiciq; colunt:
Hic patriam: natos: uxorem: regna reliquit:
Hoſtibus ut fidei bella cruenta daret:
Huic pia ſucceſſus fœlices numina preſtent:
Et tandem cæli ſydera clara petat.
Paſſibus ad regem rapidis liber inclyte gallum
Vade: palatina es dignus in arce coli.
Et ſupplex illi tu commendare memento
Auctorem: et patriam: iuraq; cuncta: Vale. .d. .

—

NKRiſtianiſſimo ac Sereniſſimo SFrancorum Hegi pluſq̃; benemerito Diuo Carolo Taloyes eo no/
e nmine octauo:oꝛthodoſe fidei:⁊ chꝛiſtiane religiõis acerrimo defenſoꝛi:dño:dño ſuo vnico: Ludo
uicus Bologninus minimus inter alios vtriuſqʒ iuris Doctoꝛ ⁊ eques: Sacri palatij apoſtolici ad
uocatus conſiſtoꝛialis: pꝛelibatiqʒ Regis Conſiliarius nouiter creatus: Jura ciuilia oꝛdinarie legens in ve/
tuſtiſſimo Regiae Ciuitatis patriae ſuae Bononiae ſtudio: debita cõmendatione pꝛemiſſa. S. P. D.
Epiſtola.
Ogitanti mihi Rex Chꝛiſtianiſſime: ac Gloꝛioſiſſime Pꝛinceps: Spes ⁊ ſalus vnica mundi:
c virtutis: eiuſque ſequatium pꝛotectoꝛ ac pater: dico cogitanti mihi: Quo ſigno letitie:ac vere fide
litatis mee erga Sacratiſſimã a.C. in hoc fauſto ac feliciſſimo tuo ad oꝛas italicas aduentu:quo
totus oꝛbis letat᷑:ac iubilat vti poſſem: quo mei coꝛdis intima oſtendere tibi:⁊ in vniuerſo poſſeʒ:pꝛo eodeʒ
tuo aduentu etiaʒ mihi pluſq̃ᷓ; gratiſſimo ⁊ iucundiſſimo: ſe ſe in ꝑꝛimis obtulit opus nouum ꝑ me tẽpoꝛibꝰ
decurſis compoſituʒ:quod nondũ ad lucem edidi neqʒ id vnqʒ:niſi tẽpoꝛe obitus mei edere decreuerã: vt il
lud ſacratiſſimo nomini tuo dicarem ad hoc:pt ad omnem poſteritatẽ ac in perpetuuʒ hec dies:Quam fecit
dñs feliciſſimi aduentus tui ad has partes: intelligi poſſit ⁊ annotari:idqʒ in omne euũ legentibus pateat: p
fecto res omni memoꝛatu ⁊ admiratione digna:cui dij pꝛoſperos concedant ⁊ ad vota ſucceſſus. Accipe
igir̃ Pꝛinceps inuictiſſime opus hoc nr̃ʒ qualecunqʒ ſit pꝛo ſigno vere ac ſincere fidei mee ⁊ totius familie
noſtre ĩmo tue de Bologninis: Que iam diua ſacratifſimis pꝛedeceſſoꝛibus tuis Lylio vro inſignita fuit:⁊
ad huc ea inſignia maxima cũ veneratione retinet: ⁊ illud captato otio aliqñ legere dignabit᷑ Sacratifſuma
Ma.tua:cui me cõmendo ac totũ dedo ⁊ bene vale ⁊ diu ⁊ felix.

Prohemium.

Ectitanti mihi ſepenumero Rex ſereniſſime innumerabilia antiquoꝛũ:modernoꝛum:⁊ modernioꝛũ
lin vtroqʒ; iure ãpliſſimos comẽtarios hucuſq; editos ⁊ qui quottidie magis ac magis eduntur ⁊ cõ
ponũtur: Necnõ legẽti mihi tot apparatus:repetitiones:tractatus:cõſilia: queſtiones ⁊ diſputati
ones innumerabiles:in ꝗbus comẽtatoꝛes ſibi inuicẽ in multis ſepe cõtrariant᷑ ⁊ varij reperiunt᷑:facile a natu
ra ipſa diſcentiẽtes iuxta tex.in.l.item ſi vnus.ꝗ.fi.ff.de arbitris ⁊ in quibus qð dolenter dicimus ſibimet
per ſepe repugnant⁊ contradicunt in his vere non audiẽdi vt in.l.vbi repugnantia.ff.de reg.iur.⁊ in.l.i.C.ð
furtis: Adeo vt ex mole ampliſſuna ac intollerabili ⁊ cõtrarietate multiplici iam iam hãc nr̃as legalem cano
nicamqʒ ſapientiam: Chaos quoddã non ab re appellare poſſe imo debere credamus qð nauſeam ꝓuectis:
⁊ diffidentiã Cirõibus ſatis ſuperqʒ ſatis ꝓduxit ꝓut iam atteſtãtur ⁊ clamãat taʒ italica: q̃ᷓ; externa gymna
ſia:qui comẽtarij ab ipſa lege imꝑiali expꝛeſſe phibẽtur vt in.l.vᷣa.G.ſed cuʒ ab initio in penul.col.C. de ve
teri iure.enu:viſuʒ eſt iſtoꝛuʒ cõmentatoꝛum patrũ noſtrorũ pꝛedariſſumoꝛuʒ poſt terga moꝛe optimi meſſoꝛis
ſpicas colligendo pꝛocedere:⁊ opus hoc nouũ non dicam ſingulare nec etiã notabile:quia nõ tali dignoꝛ ho
noꝛe ſʒ ſatis bonũ bꝛeueqʒ deo optio ad hoc bũñ cõſentiẽte cõponere qð foꝛte nõ diſplicebit maxime his qui
verã iuris medullã ⁊ nõ coꝛticeʒ querũt put decet vt in.c.melchion.i.qõe.i. In quo quidẽ opꝑe nouã inter
pꝛetatiõeʒ:multoſq; noſtros:imo quaſi ſemꝑ in oĩbus nouos tradidimus intellectus ad oẽs leges:⁊ etiaʒ ad
oẽs canones: necnon ad oẽs gloſas in vtroqʒ iure taʒ põtificio q̃ʒ ciuili vbiqʒ:que infinite ſunt:ſingulares.
MNecnon inſeruimus iura aliqua que ab oꝛiginalibus pãdectarũ codicibus ab excelſo floꝛẽtino dñio vbi
hij ſunt ſumma cuʒ diligẽtia ⁊ ſtudio habere curauimus ab oibus trãſumptiſ codicibus oĩo differẽtia ⁊ peni
tus cõtraria ⁊ ẽt cuʒ inſertiõe pluriuʒ ad hec oĩa fere in omni articulo cõſilioꝛũ pꝛeclariſſimorũ iurecõſulto/
rũ pꝛout occaſio ſe obtulit. In quibus legibus oĩbus ⁊ gloſis ſingularibus pace tãtoꝛũ excellẽtiſſumoꝛuʒ
patrũ dixeriʒ aliqũ imo ſepe ipſimet faciẽtes ⁊ appellãtes eas leges ⁊ gloſas ſingulares:deuiarũt a vera iu/
riſlatoꝛũ pꝛiſcoꝛũ mẽte ⁊ ſentẽtia in his in ꝗbus verũ tex.⁊ multo magis in his in quibus vitiatũ 2 ðpꝛauatuʒ
habuerũt:nec hahere verũ queſiuerũt pꝛout nos queſiuimꝰ ⁊ habuimus diligẽti oꝑa ⁊ ſtudio nr̃o vt diximꝰ
pauloante:pꝛout hec oĩa infra ſerioſe:bꝛeuiterqʒ complectũtur in hoc oꝑe nr̃o:in quo ꝓgredimur oꝛdine ſa/
tis aperto bꝛeuiqʒ ſermone:tutoqʒ remige lectoꝛes ipſos regẽte cuʒ ipſa:⁊ maxime oꝛiginali litteratura in cal
ce cuilibet capituli appoſita ⁊ fideliter per me annotata ne quinquaginta libꝛos.ffoꝝ.atqʒ; eoꝝ omnes ampliſ
ſimos titulos ⁊ codicis in nonẽ libꝛis ⁊ poſtea tribus:⁊ inſtitutiõuʒ ⁊ autẽticoꝝ:ac feudoꝛũ:necnõ decretoꝝ:
decretalium:ſexti libꝛi:⁊ clemẽtinarũ quiquidẽ innumerabilesſunt perquirere habeant ue ue multas reuolue
re cartas ꝓut quottidie cõtingit mihi:⁊ oibus ad ꝑpetuã cartarũ reuolutiõeʒ deputatis vt bꝛeuitati tẽpoꝛis
qð nrʒ eſt indulgeamus. Inquo quidem opere ſi quid boni erit bonoꝛũ oĩnʒ datoꝛi largitoriqʒ deo ſupᷣmo
optimo: Si quid autem inepti pꝛout facile cõtingere poſſet quia homo ſum paruitati ingenij mei atribue/
mus. Quod opus ſingularitatuʒ coꝛꝛeptionẽ:nouãqʒ; in oĩibus deciſiõibus ac in oĩbus decretalibus ⁊ legi⸗
bus ⁊ in oibus gloſis ſingularibus in toto coꝛpoꝛe iuris:⁊ ẽt vere litterature in his legibus:quas ex oꝛiginali
bus habere potuimus inuẽtiõeʒ annotatiõemqʒ appellauimus: Illudqʒ ſacratiſſimo nomini tuo dicauimus
Rex chriſtianiſſime ac dñe dñe mi vnice qð inter cõtinuas ampliſſime gubernatiõis tue tam noſtroꝛũ qᷓʒ ex
teroꝛũ ꝗbus pꝛees curas ac ſolicitudies quottidianas aliqũ captato ocio legere dignabi Sacratiſſimaa.
tua cui me iteꝝ atq; iterũ comẽdo ⁊ que bñualeat diu felix ⁊ optati uoti: ꝓut deũ depᷣcamur: cõpos fiat.

.

. ⸗ lr Neſinngtnii ta
igrint fuclranen
antdaänsſtie
miaf delgii anli,5
Wuminiihttlena
nogtnimngednſenn us
rmäthtii Helmgnn
Alraz ninit vrlaa
õ
ſurnodihicbitmunnebtogt
Nià Pqick oenctüiner
irleausadoisegesreigzet
Urdagzgreinfmneſmmn ſngiims.
ichrs enttloftaitnodfiond⸗
impil ahes oonifnilit ei
Hooaini uitniſnmniintcoͤſii⸗
lmmtsnut ini auliifinonj
vado gihtg nli Mlh
ddiinci ſudoonfondlrm
etiduc inuhieſ,
ſernmmnagelllunm
ali Ae nnssllc
ttünmidann
RK
miebiNNNdeñ
aafzmani m⸗
i iß uin llalhi n
Moſanpalll .

Interpꝛetatiões noue nouiqʒ

intellectus per Clariſſimum Atri. Jur. Doct.
Equitemq; auratum: Sacri Malatij Apoſtoli
ci aduocatum Conſiſtoꝛialem. D. Ludouicum
Bologninum iura ciuilia oꝛdinarie legentem in
vetuſtiſſimo regiae ciuitatis patriae ſuae Bono
niae ſtudio traditi ad omẽs fere leges:et gloſas
ſingulares in pꝛima parte.ff. veteris: cum allega
tionibus conſilioꝛum pꝛaeſtantiſſimoꝛum Doc/
toꝛum in omni articulo: miro oꝛdine per eum cõ
textis: necnon cum pluribus Juribus ab oꝛigi/
nalibus.ffoꝝ. Pandectis per eum etiam diligẽ
ti ſtudio ac aliter habitis: differentibus ⁊ om
nino cõtrarijs tranſumptis Codicibus omnibꝰ
Anno Dñi.Ul. ccccxciiij.klłis ar.

In pꝛobemio. ffoꝛum.

* C om
Iſcipuli don
ter ĩ omnib tranſumptis
Codicibus legitur in hoc
Textu: ꝙ ſtudentes legi
ſte In pꝛimo anno appel
4 lãtur Juſtiniani noui ab
ipᷣo ſacratiſſimo Impera
toꝛe Juſtiniano Auctoꝛe
pꝛimo compilationis
. dicti et nuncupati:
Sed olim dicebãtur Di
ſpondij:vt hic in ver. Ue
. tere tam friuolo qᷓ; ridi
culo Cognomine Diſpõdios appellari nolumus: Sed iuſtinianos
nouos nuncupari et cet. ue verba exponuntur per glo. et
Celebꝛes omẽs Cõmentatoꝛes noſtros hic et alibi de hoc tex.com
memoꝛantes.i.diſpondianiſtas quaſi confuſo et pꝛepoſtero oꝛdine
leges legentes ?c. Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo meo intellec
tu iſtius Tex. nam in veris codicibus oꝛiginalibus Pandectarũ
floꝛentinaꝝ: Que olim Piſane fuerunt non dicitur diſpondios
dupondios ⁊ ſic ſatis ſuperq; ſatis differt hec oꝛigmalis litte
ratura a cõmuni que vitiata ⁊ coꝛrupta eſt in h: ⁊ in pluribus
alijs locis: de quibus inferius particulariter in locis ſuis mentio
nem habebimus: Que iura oꝛiginalia verahabui ego ſolerti ſtu
dio⁊ induſtria nr̃a ab excelſo floꝛentino dominio: eaq; inſerui in
H opere noſtro in quo pertractamus de vero ⁊ nouo multoꝛũ iu
rium ſingulariũ intellectu/ ac de noua veraq; (ni falloꝛ) interpꝛe
tatione Et ita incipiemus ab iſto Tex. in dicto veꝛbo diſpondios
⁊c. Nam coꝛtuptũ eſt ⁊ vult dicere ⁊ ita vere iacet in dictis oꝛigi
nalibus dupondios ⁊c. Qnod impoꝛtat idem qc duaxꝝ libꝛarum
⁊ eſt latiuũ de quo hẽs etiam Tex.⁊ glo. licet vitiatũ ⁊ ibidez ma
le etiã H intrepꝛetantẽ in. ꝗ. Sed ſi plures inſti.de her. inſti in ver.
quod diſpondio deeſt habebit ⁊c. ⁊ in verſiculo idem erit ſi diſ
pondius explectus ſit ꝛc. Nam vult dicere quod dupondio deeſt
habebit c. ⁊ idemq; erit ſi dupondius expletus ſit ⁊c. Et ſimiłr
glo. in.l. cum queſtio. C. de legatis in verbo ad m ⁊c. Circa pꝛin
apium dum coõmemoꝛat diſpondiũ ⁊ etiam glo.in.l.ex vncijs. ff.
de her · inſti. dum dixit quod diſpondio deeſt ⁊c. cum reuerentia.
errauit in intellectu huius termini ⁊ doctoꝛes ibidem ⁊ aubi ſcri
bentes: Qui omnes (cum tantoꝝ patrum pace in hoc dixerim)
deſecerunt v⁊ eo maxie cum vitiatũ v coꝛruptus Tex.ſemper babn
erunt in hx in multis alijs locis de quibus infra:⁊ a tanto tempo
re citra: Cuius initij memoꝛia non exiat Nec verum Tex. haber̃
curauerunt pꝛout nos curauimus: Et iſte eſt pulcherrimus ⁊ no
tabilis terminꝰ Ut dicamus ſcolares olim in ð anno appellatos fu
iſſe dupõdios ideſt duaꝝ libꝛaꝝ ſᷣm aliquos h̊ modo exponentes
iſtuz Tex. vts. diri Secundo paincipaliter tu aduerte quia ẽt
iſta expoſitio mibi non placet nam dicer quod ſcolares legiſte in
unno:quo ſtudebant olim dicerentur dupondij. i. duarũ libꝛaruz
Hh non ẽ aliquid dicere nec ↄuenit ſibi huiuſcemodi ethymologia ſi
bene conſ ideretur. Unde Cogitabã poſſe dici qð dupondius
eſt perfectũ pondus ⁊ perfecta dinumeratio vntiarũ ſeu libꝛaruz:
que vntie yt ſint perfecte cõſtant ĩ xij. ad faciendũ aſſem ⁊ B appel

latur dupondius quaſi pfectus numerus vt i. ꝭ. bereditas.inſti.de
her. inſti: Et ſic cõtinens omnes vncias ĩ ſe ꝗ pꝛima vſq; ad duo
decimã: Et ſic ſcolares in pᷣ anno olim appellabãtur dupondij qua
ſi qui tendunt ad perfectuʒ numerum quinq; annoꝝ datoꝝ ad ſtu
dendũ in iure ciuili de quo numero annoꝛũ quinquenali habetur ĩ
hoc.ffoꝝ. pꝛohemio in.S.in ſecundo ⁊ in. . anni aũt tertij ⁊c. ubi
ponitur certus modus ſtudendi in iure ⁊ certa dinumeratio anno
ruʒ ꝓ capeſcenda hac legali diſciplina ergo ꝛc. Et hoc eſſe verũ
ꝓbo etiam per tex.in dicto.ꝭ. Sed ſi i plures inſti. de here inſti.
ibi dum dicitur qc dupondio deeſt ac.⁊ ibi poſtqᷓ dupondius cõ
plectus eſt ?c: Que verba oſtendunt hoc hre in ſe perſectionem
quandã ⁊ omne id qc eſt vltra vel citra dr deeſſe dupondio ⁊ ſic
ſcolares in pꝛimo anno olitm appellabantur dupondij: non tamen
habito reſpectu ad pꝛimũ annum boc eſt ad totuʒ numeruʒ quin
quenariũ datum ad ſtudendũ in iure ciuili vt in dicto.ꝭ.in 227 B
mogo ego intelligo iſtum tex. oꝛiginalem in xbo dupondios ideſt
tendentes ad numeꝝ perfectum quinq; annoꝛũ requiſitoꝛũ pꝛo B
ſtudio legali non aũt dicuntur dupondij.i.duarum libꝛarũ niſi vo
lendo tueri hanc expoſitiõeʒ dicamus qc ĩperatoꝛ ↄſiderauit quo
damodo certas libꝛas et numerum libꝛarũ in Hᷣ quinquenario nu
mero dato ad ſtudendũ ⁊ in anno perficiantur due libꝛe ex om
nibus ⁊ pꝛo quolibet anno aſſjgnentur etiam due libꝛe ⁊ ſic effectu
aliter ſunt decem in totũ pꝛo quinq; anmis ⁊ hic eſt numerus perfe
ctus denarius ex quo numero illi qui erant in ð anno dicebantur
Eẽ in duabus libꝝs ex iſtis decem ĩ totum ⁊ ꝓ toto tempoꝛe quin
quenali cõputatis ⁊ ꝑꝑ h̊ appellabantur dupondij h̊ eſt duarum li
bꝛarũ habito reſpectu ad · x. libꝛas ꝓ quinq; annis hoc eſt ad du
as libras ꝓ quolibet anno vſq; ad quinq; incluſiue tñ in bis non
puto multum inſiſtendũ: Cum non habeent in ſe magnam vxili
tatem nec ſunt de pane lucrando niſi vt ſciamus veram litterera
tuꝛã in oꝛiginalibus exiſtentem ⁊ differentem ab omnibus codici
bus qui etiaʒ coꝛrupti ſunt hic in alio uerbo greco de quo ſtatim
dicemus:in hoc eodem. ffoꝝ.pꝛohemio: Et ideo venio ad iſtum
tex· de quo agimus cuius veꝛba ſunt hec oꝛiginalia.

ſri Pꝛimo quidem Anno noſtras
Dil cipuli. Babnenme inſtitutiones ex om
ni pene veteruʒ inſtitutionum coꝛpoꝛe elimatas
⁊ ab omnibus turbidis fontibus in vnum liqui
dũ ſtagnum coꝛriuatas tam ꝑ tribunianum virũ
magnificum magiſtrũ ⁊ exqueſtoꝛem ſacri pala
tij noſtri ⁊ exconſulem ꝗ̃ duos ex vobis.i.Teo/
phylũ ⁊ Doꝛotheuʒ facũdiſſimos anteceſſoꝛes
in reliqua vero anni parte ſecundũ optimam cõ/
ſequentiã pꝛimam leguʒ partem eis tradi ſanci
mus. Que greco vocabulo nuncupantur
quo nihil ẽ añrius quia qð pꝛimum eſt: aliud añ
ſe habere non poteſt. Et ex hoc exoꝛdiũ ⁊ fineʒ
eruditiõis pꝛimi anni ẽẽ decernimus. Cuius au
ditoꝛes nõ volumus vetere tam friuolo ꝗᷓ ridicu
lo cognomine dupondios appellari: Sed Juſti
nianos nouos nuncupari ⁊ hoc in omne futuruʒ
euum optime cenſemus vt hij ꝗ rudes adhuc le
gitime ſcientie capeſcente aſpirent ⁊ ſcripta pꝛi
oꝛis anni arripere maluerint noſtrũ nomen me/
reantur ⁊c.

De O ffitio Conſulis.

Bar. hic dicit iſtam legem ẽẽ mirabilem
Lex pꝛima ad hoc pꝛopoſitum ch conſules habent
adm iniſtrationem inſoliduʒ ⁊ ratio eſt quia ſunt officiales depn
tati a lege publica auctoꝛitate et vtilitate tamen cauſa cepta coram
vno ſecundum eum non poteſt expediri per alium niſi in caſu ne
ceſſitatis vt hic in tex.maxime in ver. ſeperate.n.ſunt manumiſſi
ones ⁊c. ⁊ cum Bar. cõmuniter pertranſeunt ſcribentes hic hoe
modo iĩtelligentes iſtum caſum.· Sʒ tu aduerte ꝓ nouo ⁊ ve
ro intellectu meo iſtius mirabilis tex. Qui iudicio meo h̊ non ꝓ
bat ſi recte (pꝛout decet) ⁊ ſubtiliter ponderetur nam loquit᷑ in
actu voluntarie iuriſdictionis. Quo caſu veruʒ eſt yvnum officia
lem ex pluribꝰ poſſe coꝛam ſe expedire omnia ⁊ in h̊ bene concedi
tur adminiſtratio in ſolidũ omnibus officialibus collegis hoc ego
colligo hic ĩ verſiculo ↄſules ⁊ ſeoꝛſuʒ ⁊ ſinguli manumittunt ⁊c.
a. i.

110.

„
—

Nam manumiſſio eſt actus voluntarie iuriſditiõis iux.nõ.pꝑ ſpe
tiꝰ de offitio omniũ iudi.in.S.poꝝo vbi dixit quod põt manumiſ
ſio fieri apud quẽlibet minimũ magiſtratuz ⁊ in caſtris ⁊ in villis
g ⁊c. Non eſt & ratio illa quia ſint deputati a lege publica. auctoꝛi
tate ⁊ vtilitate: Sʒ quia ſunt deputati in actibꝰ voluntarie iuriſdi
tionis. Et hoc mõ intelligo iſtuz textuz in libertate pᷣſtanda ⁊ in
auctoꝛando volentibus manumittere ᷣuos ĩ quibus tractatur de
publica auctoꝛitate. Sʒ nõ de publica vtilitate immo ipſa vtilitas
pꝛiuata eſt. Sʒ publica auctoꝛitas ⁊ vtilitas eſt illa que ſtat in ſa
cris ⁊ in ſacerdotibꝰ ⁊ ſimilibus vt in.i.pꝛima.ꝭ.ius publicũ.ffde
inſti. ⁊ iure cuz ibi nota.⁊ per ſpecu.in tiꝰ de renun.⁊ conclu.in..
cui aũt vbi late H̊ ponit. plus dico ꝙ dr ius priuatuzʒ circa manu
miſſiones vt ĩ.d.l.i.S.pꝛiuatuʒ cuʒz.l.ſequenti ⁊ ſequenti vſq;.ad
.l.manumiſſiones incluſiue. Pro quo adduco quod voluit
Pau. de caſt. in ſuo cõ.ccxxx.incipi.dubitatur ðᷣ ⁊c.vbi dixit.qd
actus voluntarie iuriſditionis poſſunt expediri ẽt in alieno territo
rio ⁊ firmant omnes ſcribentes in.l.fi.ff.de iuriſ. omniũ iudicum:
vbi alias legendo dixi poſt alios docentes ⁊ maxie poſt dñʒ meuzʒ
Alex. de imo. Sed aliud eſt in actu contentioſe iuriſditionis
q́;tumcũq; ageretur de publica auctoꝛitate ⁊ vtilitate. nazʒ iuriſdi
tio non eſt inſolidũ apud conſules ſeu apud plures offitiales colle
gas. nec vnus põt agere ſine alio ᷑m Rapha.fulgo. in ſuo conſilio
clj. incipiente egregius mies dñs Obertus c. Pꝛo quo fa
cit quia plures officiales non cenſentur plures rei niſi H agatur ex
pꝛeſſe vt eſt glo.nota.in.l.pꝛima.C. quo oꝛdi.quis conue.li.xj de
quo ẽt poſuit aliquid bar.ibi ⁊ bar.in.l.pꝛima.ð.ſi apud.ff. depo
ſiti ⁊ in.l.binos.C.de aduoca.diuer.iudi.vbi dixit qð plures offi
tiales non debent habere integrũ ſalariuz ſeparatim: Sʒ diuidunt
vnum ſolũ ſalariuz inrer ſe de quo poſuit aliquid dñs meus alex.
de imo.in ſuo conſi.xxv.i.vj.col.in quinto ſuoꝝ conſilioꝛũ volumi
ne incip. An ⁊ qñ feudũ diuidi poſſit ⁊c.vbi ponit de officialibꝰ ẽt
dñis iuriſditionex in ſolidũ habentibus alternis tñ annis ⁊ non eo
deʒ tᷣe ad quos me remitto. Sed redeundo ad tex. nr̃uzʒ di
co quod cõſules non habent adminiſtrationẽ ſeu iuriſditionem in
ſoliduʒ rõe publice.auctoꝛitatis: ⁊ vtilitatis pꝛout dicebat bar. ⁊
alij bic poſt euʒ qui laboꝛant in ratione iſtius littere dicentes h̊ ẽẽ
ex eo quia ſunt officiales deputati a lege publica auctoꝛtate ⁊ vti
litate H modo intelligentes iſtuz tex. ⁊ nimis large. Sed alia eſt
ratio huius littere nam tex. loquitur in actu voluntarie iuriſditio
nis vt ĩ ver.ſinguli manumittunt ⁊c.et in ver.manumittere volen
tibus ⁊c. ⁊ ꝑꝑ h̊ vnuſquiſq; exercet iuriſditiõeʒ in ſolidum in tali
. B eſt vera itentio iſtius caſus ſi bñ ponderetur in pꝛin. ⁊ i me
dio ⁊ ĩ fins naʒ ſemper loquit᷑ de manumiſſiõe:cuius vᷣba ſunt hec

Offiti Conſulis ẽ conſiliũ pꝛebere ma
itium numittere volentibꝰ cõſules ſeoꝛ
ſuʒ ⁊ ſinguli manumittũt. Sʒ non põt qui apud
alteruʒ nomina ediderit apud alteꝝ manumitter
ſepate.n.ſunt manumiſſinoes:ſane ſi qua ex cau
ſa collega manumittere non poterit infirmitate:
vel aliqua iuſta cauſa impeditus collegam poſſe
expedire manumiſſiones ſenatus cenſuit. Con

ſules apud ſe ſeruos manumitter̃ ſuos poſſe nul
la dubitatio eſt ⁊c.

De Offitio Pꝛetoꝛis.

Barbarius Knunis erroꝛ facit ius vt in I prima

— 89 cuz ibi plene nõ. C. de teſtis et in hac.l.
bãbarius que ſemper allegat ad h ex quo tex.ẽẽ dicimus qch ſi ẽ
aliquis iudex non legitimus: qui tñ communi opinione credeba
tur eſſe legitimus: omnia facta p euʒ valent ⁊ tenent vt hic ⁊ in. c.
ſciſitatus extra de reſcriptis ⁊ in.c. ad pꝛobandũ cum ibi nõ.ex.
de re iudi. Et poſuit etiaʒ ꝓpꝛie loquens in terminis nr̃is Ludo.
KRo.iĩ ſuo conſi.cccc lxvj. incipiente lex barbarius ⁊c.⁊.d abb.⁊
Jo. de imo.in.c.dilectus extra de pꝛeben. in.iiijcollu.⁊.d.Anto.
et dominus Abbas iu dicto.c. ſciſitatus et Dominus Antonius
in ·c. yra de choa.cle: ⁊ mul. vbi limitant ̊ multũ ſingulariter ꝓce
der ita demũ qñ talis erroꝛ cõmunis etiã non ẽ notus illi qui vult
fundar ſe ĩ eo vt ibi per eos late examinantes h̊ cõcludentes aliud
elſe ſi eſſet notus illi licet omnes alij ignoꝛent quia quo ad illuʒ nõ
ſaceret ius vt ibi per eoſdem ⁊ poſuit. d. lapus in allegatione ſua
lxxxix. vbi tractat an geſta p eum qui reputabitur legatus: Sed
vere non erat valeant ⁊ KRapha.cuma. in conſi.lxij. inci. conditio
appoſita ⁊c: vbi ponit de notario pꝛiuato offitio ſed reputato le
Bali an geſta p euz valeant. et etiꝭ.d· car. in conſi.cxxiiij. incipien
te caſus ſuper quo petitur cõſiliuz ⁊c.⁊ Ange. in conſi. cc xxxiij ·

incipi. Punctus eſt ſputius ⁊c.ad quos me remitto ꝓ nunc. Tñ
h eſt veruʒ qñ talis reputatus iudex geſſit plures actus ał autem
non nam ðp caſu ałr dicendo ſuſcitarentur infinite lites iam ſopite
coꝛã eo.⁊ ideo reqr pluralitas actuũ cõmuni opinione coꝛaʒ eo ge
ſtoꝛũ. et ꝙ tulerit plures ſententias ⁊ H caſu valent ꝑp cõeʒ erro
reʒ ſecus ſi vnaʒ tm tuliſſet ſententiã qᷓ;cũq; fuiſſet erroꝛ cõmunis
quia non valet ſᷣm Inno.in.c.cuz dilecta extra de reſcrip: Tn con
tra hanc limitationem audacter inſurgit Ludo. Roma. in ſuo
ſing. in verbo iudex ⁊c.dicens qc' cum Rome eſſet iſta queſtio ⁊
allegaretur illa doctrina Inno. in dicto.c.cuz dilecta ipſe allegauit
in ↄtꝛariuz caſum ĩ.l.arbit. C.de ſenten.⁊ inter.omni.iudi.ad q̃ʒ
tex.cum reſpoderet᷑ pꝛout ẽt ipſe refert ꝑ tenentes ↄtrarium dicen
do. Qcy ille tex. hẽt duos intellectus ⁊ ᷣm vnum facit ꝓ oppi.
Inno · dicit Ludo. Ro. qð ipſe allegauit tunc in ↄꝛiuʒ vnuz aliũ
caſum:cui non fuit ꝛeſponſum .ſ.in.ꝭ.tria.iij.q.vij. vbi ſeruus re
putatus liber fuit datus iudex delegatus ⁊ tulit vnam ſolã ſenten
tiaʒ ⁊ dicitur ibi qd valet ⁊ tamen ſumus ſᷣm eum in vno actu vt
ibi in verſi. ſententiã tulit ergo c· Sed tu aduerte quia mi
randũ eſt ſatis ſuperq; ſatis qd' Ludouicus Ro. ⁊ tot alij ſolem
nes aduocati quos ipſe refert tm̃ diſputauerint ⁊ adeo laboraue
rint ſuꝑ h paſſu faciendo differentiã in pluralitate ſententiaꝝ. MNaʒ
ego non facio vim in h̊ ⁊ dico de h̊ foꝛe caſuʒ aꝑtum in hac.l.bar
barius in ver.ꝑꝑ vtilitateʒ eoꝛũ qui coꝛam eo egerint ⁊c: vbi tex.
licet loquatur in numero ꝑlurali tñ aſſignat rõeʒ ex qua colligitur
quod ſi vnus tm̃ egiſſet coꝛam eo valeret omnino actus ⁊ ſentẽtia:
Naz ſi ałr diceremus deſtrueretur vtilitas illius: qui coꝛã eo egiſ
ſet/ vnde iſte tex.non ↄſiderat generalem vtilitateʒ pluriũ ſed eoꝝ
qui egerunt coꝛã eo ⁊ ſic non eſt curandũ de pluralitate actuuz vt
ꝓbatur ex illo ver. egerint ⁊c.non aũt dixit egerunt vñ ex illo pbo
oſtenditur: cũ ratione in eo aſſignata.qd pluralitas actuuʒ non ẽ
neceſſaria vel ſententiaa. Secundo põdero ẽt eundeʒ tex.in v.
nihil eoꝛum repꝛobari ⁊c.nam dicendo nihil pꝛeſuponit omma va
lere ⁊ nihil excludit.l. Julianus.ff.de leg.iij⁊.l.a mandatoꝛe.C.
mandati. Pꝛeterea aliaʒ facio etiã rationem quia poſſet eſſe
qch vna cauſa ſola eſſet tanti pᷣiudicij: et tanti ponderis quanti eſ
ſent centũ alie cauſe minime:vñ ratio Inno.⁊ doctoꝛũ non eſt gene
ralis et ꝑ cõſequens ego facio vim pꝛincipaliter in cõmuni opimõe
tenente eũ iudiceʒ verũ ⁊ liherũ ⁊ facio viʒ etiã in auctoꝛitate ſupe
rioꝛis: qui potuit dare talem iudiceʒ et dedit eum errando vt hic
in ver.cum potuit etiqã populns romanus in ſeruo decernere hãc
põteʒ ⁊c.que ratio militat tam in vna cauſa qᷓ; in pluribus:nam ſi
barbarius ille philipus de qͥ hic in tex.ĩtraſſet pᷣturã ꝓpꝛia aucto
ritate ⁊ multa feciſſet non valuiſſent geſta ꝑ eum nec habet locum
iſte caſus ſᷣm Inno.in. c.nihil extra de elect.⁊ Bal.in.l.ſecunda p
pe fineʒ.C. de ſeruitu.⁊ aqua:nec pluralitas actuũ eſſet in ↄſidera
tione vnde magis ↄſideratur poteſtas data a ſuperioꝛe quilz erret
non eſt vis q; pluralitas actuũ qua poteſtate data acta coꝛã eo va
lent ⁊ tenent et non curo de pluralitate ſententiarũ et h modo ego
nouiter intelligo iſtũ tex. nec eſt opus ire ꝑ mendicata ſuffragia pꝛo
ut iuit Ludo. Ro.in hoc qui non bñ ↄſiderauit iſtum tex. et alle
gauit tex.in. d.S.tria.iij.q̃.vij.qui tex.non ꝓbat h̊ naz ideo ibi ſo
la ſntia lata a ſeruo reputato libero valet non ex cõi erroꝛe: Sed
quia fuit ↄfirmata a ſuperioꝛe vt voluit glo.ibi in ver. putaretur
⁊c.in vltimis vᷣbis:quaʒ glo.non vidit Ludo. Roma.vbi ſupꝛa ⁊
etiam non guſtauit caſuʒ hunc deciſiuum huius qõöis. Ad ideʒ
pondero tex.in dicta.l.pꝛima.C. de teſtis in verſi.cum teſtamentũ
