§· Lutius deait: deinde defuncto debito/
ꝛe maioꝛe parte creditoꝝ conſentiente a pꝛetoꝛe
decretuʒ eſt vt poꝛtionem creditores ab heredi/
bus ferant abſente eo creditoꝛe apud queʒ man/
datoꝛ conueniat᷑ an eandem habeat exceptioneʒ
quam heres debitoꝛis. Gdit ſi pꝛeſens apud
pꝛetoꝛem ipſe quoqʒ conſenſiſſet pactus videt
iuſta ex cauſa eaqʒ exceptio ⁊ fideiuſſoꝛi dan
da eſſet ⁊ mandatoꝛi Sed cum pꝛoponas eum
abfuiſſe iniquum eſt ei auferri electioneʒ ſicut pi
gnus aut pꝛiuilegium ⁊c.

„§F. Aditam heredita
l. ⁊ luum. 5. ſi ante tẽ paciaſcatur ꝗs

cum creditoꝛibus vt minus ſoluat᷑ pactum vali/
dum eſt. Sed ſi ſeruus ſit: qui paciſcat᷑ poſtꝗ li
bertateʒ ⁊ hereditatem adipiſcat᷑ quia ſub cõdi/
ctione heres ſcriptus fuerit non pꝛofuturum pa
ctum vindius ſcribit
,„ TE t ſupꝛa retulimus in ſer/
.· led ſi quis uitute pactus eſt negat mar
cellus quoniã non ſolet ei pꝛofitere ſiquid in ſer
uitute egit poſt libertatẽ ꝙ in pacti exceptiõe ad
mittendum eſt ſed an doli pꝛoſit ei exceptio que
rit ¶arcellus ĩ ſimilibus ſpetiebus licet antea
dubitauerit tamen admiſit vt puta filius fa. he
res inſtitutus pactus eſt cuʒ creditoꝛibus eman
cipatus adijt hereditatem ⁊ dicit doli poſſe euz
vti exceptione C Idem pꝛobat ⁊ ſi filius vi
uo patre cum creditoꝛibus paternis pactus ſit:
Naʒ ⁊ huic doli exceptionem pꝛofuturã Immo
⁊ in ſeruo exceptio non eſt reſpuenda ⁊c.

ff. de pactis.

Gloĩa in. l. iteʒ magiſtri Raliu

pꝛima. C.
de eman. libe. dicit iſtam glo. foꝛe ſingulaꝛez ad h̊ pꝛopoſitũ ⁊ non
ẽẽ alibi de poteſtatibꝰ ſeu pꝛioꝛibus ciuitatatis vel artiũ an ciuita
ti vel vniuerſitati poſſint nocere ⁊ eſt glo. in ver. Conſtat ⁊c.que tʒ
ꝙ non cum qua glo. ſto ſimpliciter quia clara eſt ⁊ non eget aliqua
mea noua interpꝛetatione ⁊ loquit᷑ etiaʒ in miniſtralibus hec glo.
⁊ ibi alias legendo dixi ⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ nõ ero niſi de ma
teria iſta ſi unq; occurreret videre habes m.l. imperatoꝛes ⁊ ibi P
Bar. ff. eo.tiꝰ ⁊ in.l.paeſes.C. de tranact. ⁊ ibi aliquid per dñuʒ
meum Alex. de JImo. ⁊ ꝑ Bal. in. l. quõt. C. de fideicõmiſſis ⁊ p
dnum meum Alex. de Imo. in ſuo conſi.l. in· v. volumine in pꝛi
ma collu. incipi. An quinquageſima ſolui debeat ⁊c.⁊ pꝑ illuſtriſ
ſimũ dnum Sranc. Are. in ſuo conſi. lxxxix.incipi. Placet mihi
concluſio ⁊c. vbi ponunt an anciani ſeu pꝛioꝛes Ciuitatũ poſſint re
mittere actionem iniuriarũ competentem ipſi ciuitati ad quos me
remitto: ⁊ redeo ad glo. noſtram Cuius verba ſunt hec.

Coõſtat ceteris ð ſocietate vt ſunt ſcole.i.ſoci
etates Sancti Ambꝛoſij ſicut ⁊ in magiſtratu vt
infra de magi. conueni.l.pꝛima. S. pe. C Sed
an miniſtrales hoc poſſint ſiue pꝛioꝛes artiuʒ vi
det᷑ ꝙ ſic Sed hoc intelligo quando hoc eſt eis
ſpecialiter comiſſum vel libere: alias non.

aſortonrkali
Paſarla
rnſan

Kdee

gn.
.
n ſnne Aümzi
N legitſann
ſminng ,a, p⸗
gi tel ien
”ͤ
rd Er in f..*
enanihigiſto
chf moinnng

Aoſah.

ſigns uͤſumin Uler⸗
i erthngefiglnt
n Al
andttntinntinnn
Mlgi mlhs unchslin nn
umm anſennun /lig i
unpefchnn nlts anun
Arbeniiuun thiat ol ſech
u ( Pan het 1 fliis
macdorndns enenis Rnsſt⸗
AARNN NNi n
dcdckteſtacte

ſ. deons⸗

ſ eer ma eicttt Din
n..itezmgitti ut

uin teimgaubni

õ

,m lum ſi⸗
n rrſtu 1 8
ſa inli gund
—–
1

aucrict nſt inn aei6

DHe officio preſidis.

j Bal. hic dicit iſtam glo.non eſſe
Glo. In. l. ſep C alibi ad hoc pꝛopoſuum quod ſi
pꝛinceps comittit cauſam alicui per verbum pꝛeceptiuum vt eſt
iubeo vel pꝛecipio ⁊ ſimilia tunc ipſe delegatus non poteſt alteri
comittere illam cauſam. Secus eſt ſi vtitur verbo mando:⁊ idem
in terminis voluit etiam Bar. in. l· ij. C. cõmunia de leg.⁊ Bar. in
d.l.ſepe ? Bal.in. i. C. quõ ⁊ quando iud.⁊ Dñs meus Alex. ð
imo in.l.moꝛe in penul.col.de iuriſ.omni.iudi.vhi dixit iſtaʒ glo.
foꝛe ſingularem ad hoc.Et dicit ꝙ totus mudus eam appꝛobat.⁊
eſt glo. in verbo. neceſſitatem ⁊c. Cum qua glo.ſto quia eſt clara
⁊ non eget aliqua noua interpꝛetatione.mea Alias tamen dixi de
eius materia in.dic.l.moꝛe poſt alios docentes ibi maxime: poſt
dominum meum Alex. Cui addo pꝛo nunc notata.per dominuʒ
meum i iure pontificio ſ.d. And. Harbatiam compatrem meuz
honoꝛandum in.c.pꝛimo ex de officio delega poſt pꝛincipium vn⸗
de redeo ad glo.noſtram Cuius verba ſunt hec.
Nam non quicquid iudicis poteſtati pmittitur:
id ſubiicitur iuris neceſſitati ⁊c.vt hic ⁊.infra ð
iudi.l.non quicquid.⁊.C.quomodo ⁊ quãdo iu
di.l.i.Item hoc quando verbum potes vt hic vł
poteris vt infra pꝛoxime fuit pꝛopoſitum. Quid
autem ſi verbum debes.rñ.ibi aliud dici poteſt:
nam per verbum potes liberam dat huic poteſta
teʒ adeundi ⁊ ex quadam ↄñia liberam darevide
tur ei qui fit aditus. Sed econtrario contraria
ratione in verbo debes tu dic idem in vtroqʒ at

in vltimis voluntatibus omnia talia impoꝛtant

neceſſitatem vt infra de leg.iii.l.fideicomiſſa. .

ſiquis ita. Item hic ſi ſint verba directa ad hoſ.

qui petebant a pꝛincipe ⁊c.

De in ius vocando.

Glo. in.l.i. in uerbo libelli ob

in ſi Bal. hic ⁊ ẽt dominus meus Alex. ibidẽ re
latio in fi. putãt iſtam glo. ſingularem ad hoc propoſi
tum quod oblatio.libelli anteq; citetur pars non eſt de pꝛoceſſu. et
idẽ voluit ẽt idẽ dñs meus Alex. in rubꝛica.C. eo.ti.ad quẽ me
remitto ⁊ ad ea que alias ibi dixi oꝛdinarie legendo in dictis locis
poſt eum et alios.⁊ ideo pꝛonũc longioꝛ non ero niſi quod nune
ibi dictis addo vnum verbum.ſ.notata ea per Bal. in addi. ad
Spe. in ti. de cenſi in verſi libelli ⁊c. vbi dicit ꝙ oblatio libelli non
eſt de pꝛoceſſu niſi poſtq; eſt datus ꝑti vt ibi per eum ꝗ pꝛocedit
etiam in libello appellationis vt in.l.inuitus.C. de procu. Sed be
ne eſt ſundamentum iudicij pꝛout pꝛobat ⁊ dicit Rapha.cuma. ĩ
ſuo conſi lxxvij.in.i.col. inci. Libellus in poſſeſſione ⁊c. ad quos
me remitto.⁊ redeo ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſũt hec.

Item nõ ꝙ libelli oblatio non habetur pꝛo voca
tione.vt infra eo.l.ſi aduerſus ⁊c.

Quod quiſqʒ iuris.
Glo.in.l.iiis.quod aũt. Bauin

pꝛiuileg. dotis in penul.col. Et etiam Bal.in. d. . autẽ ⁊ domi
nus meus Alex.de imo.ibidem in pꝛincipio reputãt iſtam glo. ſin
iarem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ łzʒ alias pene non tranſeant. cõtra
redes vt in. lvnica cum ibi plene notatis. C. ne ex delic defun. ta
men tranſeũt quando pena imponitur ipſo iure a lege. etiã lite nõ
conteſta. de quo alias ego dixi.in.d-S. ꝙ aũt oꝛdinarie legẽdo poſt
pꝛeſatum dnñm meum Alex. ibidem. ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non
ero niſi. ꝙ alias ibi dictis per alios.⁊ per me nunc addo Pet. de
anch. in ſuo conſilio.xiij. inci. In dubio tranſmiſſo ⁊c. vbi exclai
mat de hac glo. Cuius verba ſunt hec. „
Et heredi eius ꝙ videtur mirum cum pꝛuilegiũ
indultum uiuenti:cius perſona ſit finitum vt per

ſonale beneficium ut infra de re iu.l.in omnibus

Sed dic eum umpetraſſe pꝛiuilegium ſibi here/
di qʒ ſuo ⁊ ſepe ſic idulget imperatoꝛ:ut infra de
re iudi.l.neratius Alij dicunt heredem debere
uti eodem iure in actionibus que defuncto com/
petebant ⁊ heredi ex eius perſona ꝙ non placet
ratione pꝛedicta quia pꝛiuilegium eſſet extinctũ
unde nulla pena deberʒ imponi ut ſupꝛa eo.l. i. in
fi. Item alia rõne non uidetur ad heredem tran/
ſire:quia pene delictoꝛum non tranſeunt ad he/
redes ut.C.ne ex delic.defunc.que ẽ contra So
lu. hic ad heredem tranſit pꝛiuilegium cum ſibi
⁊ heredi ĩpetrauerit pꝛout dixi:Ael dic hic erat
ſtatuta pena in uiuentem a lege ⁊ iõ tenetur hereſ
ſecus ſi non eſſet impoſita uiuenti: ſed hbẽret ali
quis actionem ad imponendam tunc enim habz
locum ꝙ ibi dicitur nec tranſit hic ut contra euz
detur actio:ſed ut exceptione remoueatur.

Quod quiſqʒ iuris.
LZ. lii · S.ſi filius. Dominus meus Alex. de imo.

in.l. cum filius in pꝛima col.ff de
verbo. obli.reputat iſtum tex.ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ lʒ
alias impetratio iuris iniqui facta a pꝛincipali debitore noceat ⁊ fi
deiuſſoꝛi ſuo.vt ex tex.in.d·l.iij.S.is pꝛo quo cum ibi notatis.S. e.
Tamen ſi filius impetret ius iniquum non nocet patri ſuo talis ĩ /
petratio de quo alias legendo dixi poſt alios ſcribentes ibidem
⁊ maxime poſt dominum meum Alex.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ
non ero niſi ꝙ pono verba iſtius tex.que ſunt hec.

Si filius meus in magiſtratu in hoc edictum in
cidit:an in ipſis actionibus quas ex perſona eiꝰ
intendo huic edicto locus ſit:et nõ puto:ne mea
condictio deterioꝛ fiat ⁊c:

Si quiſ in ius uo.non ierit.
Glo. in. l.prima. ingomaqa in verſi Iñ

ſit remittendus ⁊c. Hãc
glo.pʒo ſingulari allegant comuniter omnes ſcribent.hic ⁊ maxi/
me dominus meus Alex.de Imol.in penul· colũ.et Bar. in l. he
res abſens.ei.ffl.de iudi.⁊ Bal.in.l.ceum arcbimedoꝛaʒ. C. vt in
poſſ. leg.⁊. D. Abbas.⁊ Jo.de imo.in.c·fi.er de foꝛo compe.ad B
pꝛopoſitum ꝙ lz aluas in contractibus non ſit locus remiſſioni rei
conuenti ad locum contractus vt eſt tex.in. e.romana.. contra⸗
hentes de foꝛo compe · lib.vj.⁊ plene notatur in.d.l. heres abſcens
5.pꝛimo Tamen hoc eſt verum niſſ ille renunciaſſet. pꝛiuilegio fo
ri q; tunt locus eſt remiſſioni eſt verum ꝙ aliqui ex.S. dictis ma
xime Joan.de imo.in.d.c.fi.repꝛobant iſtam glo.ẽt Ang.in.d.l.he
res abſens.ꝭ.pꝛimo ⁊ in.l.i.ſi quis in ius uo.non ierit. Sed ma/
gis cõmuniter iſta glo. ẽ apꝛobata ab alijs circa quam glo. non me
eytendo pꝛo nunc cum alias legendo dixerim de hoc poſt alios
docentes ibidem niſi ꝙ ad ibi dicta per alios.⁊ per me nunc addo
vnum verbum vʒz ꝙ ratõe nimie contumacie etiã eſt locus remiſ
ſioni tex.eſt in.l.conſentaneum.C.quõ ⁊ quando iudi. per quem
ita voluit Ludou. Ro in ſuo ſingulari inci.remiſſio ⁊c.ibi in cau
ſis ⁊c.· Idẽ dico ratiõe publice adminiſtratõis.vt in.l.i.C. vbi õ
ratõ.agi.oppoꝛ. ⁊ per ſcribentes in.d.l.heres abſens..i.de iud.
Idem in cauſa ſtatus.vt in.l.i.C. vbi cauſa ſta. Idem vbi cõ
trabentes iuraſſent in loco contractus ſe liuigaturos vt in. 5. ſi ve
ro in aũt.de exhib· reis.per quem tex.ita voluit Ange.in.d.l.heres
abſens. .i. ad quem me remitto ⁊ redeo ad uerba huius glo. de
qua agimus que funt hec.

Lamen ſit remittendus ut in delictis ut in au/
tẽ.ut nulli iudi..ſi uero quiſ cõpꝛehẽſoruʒ col.
ix. Itẽ non ne uidetur apꝛobare eum ex quo rece
pit ut ĩfra de fideiuſſo.l.iij.i fine. Reſpõdeo ibi
dicit de non idoneo quo ad facultatem ſecus in
non idoneo.quo ad facultatem conueniendiutĩ⸗/
fra eo.l.dicitur ⁊ hoc ſecundum B.

Ne quis eumqui in ius uo.
eſt ui. exi:

S Ludouicus roma. in l.
di.nouis.ff.de dam. infec.⁊ et iã dñs meus Alex.de Imo.i.d.S.
fi.reput ant hanc glo. ſingularem ad hoc propoſitum ꝙ facultas
iurandi conceſſa a lege tranſit ad heredes ſecus ſi eſt conceſſa ab
homine ⁊ idem voluit etiam Ludo. Ro. in.d.ꝭ.fi.⁊ Guli · de cu/
nio in.l.cum debitoris in fi.C.de iudi.de qua materia non dico
nunc quia alias dixi in.d.S.fi.legendo ibi oꝛdinarie poſt dominũ
meum Alex.⁊ ibi dictis per me vltra omnes.addo nunc Ludo.
Ro. conſulenteʒ ⁊ facientem eandem met diſtinctionem pꝛout.S.
dixi in ſuo conſi?ccxc. inci.mutuum põt pꝛobari per teſtes ⁊c.et
poſuit aliquid Bal.i.c.iĩ ti.ſi de feu.lis ori.iĩ vſibus feudoꝛũ Ad
quos me remitto ⁊ redeo ad iſtam glo. Cuius verba ſunt hec.
Intereſſe ſecus in defũcto naʒ ei dat᷑ ẽt ſi eiuſ nõ
interſit ut pote cum ei etiã calũnianti detur ut ſu
pꝛa eo.l.ſʒ eximẽdi.S.itẽ ſiquis:Sed cur aliud
in herede rñdeo.qꝛ ſolã cõtinetvĩdictã ⁊ iõ nõ ei
datur ut in actione iniuriarum niſi ſua intereſſe
ꝓbet ⁊tunc dat᷑ qꝛ itereſt non q̃ᷓʒtũ ĩtereſt ſecũ ſʒ
inquantum iurauerit ſic ⁊ in actione furti que da
tur ſi intereſt.nõ tamẽ ad intereſſe tm̃.ſed ad du
plum uel quadruplum ut inſtitu.de obli.que ex
li.naſ.S.furti:ſed ſcãm.D.heredi datur ad in

tereſſe tm̃ quicquid ſit in defuncto ⁊c.
¶Qui ſatiſ cogantur·

G lo. in.l.ſi uero.s.qui pꝛo rei
qualitate in glo.ii.in uerſi.ſed
Bal. in.l.iiij. C.quando fiſc. vel pꝛi
quidam etc. ua.⁊ etiam dominus meus Alex. de
imol.in.d.l.ſi vero.ꝭ.ſi pꝛo rei reputant iſtam glo.ſingularem ad
hoc pꝛopoſitum ⁊ etiam melioꝛem de coꝛpoꝛe luris ad cognoſcen
dum cui incumbat onus pꝛobandi quem eſſe diuitem vel paupe
rem ad quos me remitto cum alias ibi dixerim poſt eos de his
maxime poſt dominum meum Alex.ibidem niſi ꝙ addo nunc no
tata per Bal. ĩ.l.prima. C. de reuo.his que in frau.cred.⁊ per ſcri
ben.i aut.pᷣterea.C.vñ vir.et vxoꝛ. Et per illuſtreʒ.D. Franci.
Aret.in ſuo conſilio.xiij in.x.col.incip.uiſo diligenter themate ⁊c̃.
⁊ per Bar. in.l.ſi conſtante in·ij.q.pꝛincipali in pʒinci.ff.ſolu:ma.

⁊ in.l.vbi ad huc.C. de iure dot.ad quos me remitto ⁊ redeo
ad glo.noſtram. Cuius verba ſunt hec.

Sʒ quidã diſtingunt an vult admitti aliquiſ tãq̃ʒ
diues ⁊ pꝛobat vt hic ⁊.ff.de pꝛiui.cre.l.ſi credi
toꝛes in fi.aut uult excuſari tanquam pauper et
tunc pꝛobat paupertatem vt inſtitu.de excuſa.tu
to.⁊ curato.S.iteʒ pꝛopter ⁊ ꝙ alias dicitur quẽ
libet idoneum pꝛeſumi intelligitur quo ad moꝛeſ
vt infra delega.ij.l.cum quidam.

Qui ſatiſ.cogantur.

1 u. de caſtro hic re
larem ⁊ nõ ce alibi ad hoc pꝛopoſitum quod ſic poſt litem conte
ſtatam non poteſt peti cautio rati regulariter vt in.l. pomponius
§. rati cũ ibi notatis de ꝓcurato.ita nõ poſſunt peti ẽt alie cautio
nes pꝛetoꝛie. Sed dominus meus Alex. de imol.ibi dicit quod.
Imo alius eſt tex.ſimilis in.l.i.C.de ſatiſdan.in ver. ipſo litis ex
oꝛdio ⁊c ⁊ in verſiculo ipſo litis limine ⁊c̃.quem tex·ad boc alle
gat ibi Bar. ⁊ voluit etiã glo.ĩ R.ubꝛica.ff. iudi.ſolui ad quã me
remitto.Sed pꝛo nunc dico ꝙ alius eſt intellectus huius tex.nã
ego dico ꝙ bic fideiuſſerat:liber et poſtea factus eſt ſeruus et dici

tur hic ꝙ ex integro cauendum eſt aetoꝛi ob mutationem ſtatus
fideiuſſoꝛis nec in hoc eſt u is vtrum mutet ſtatum ante litis cõ
teſtationem vel poſt.ſed illa verba anteq; iudicium ⁊c. ſonant pꝛi
mam promiſſionem factam per eum tempoꝛe quo liber erat nazʒ
acceptus fuit ante litem conteſtatam ⁊ hoc modo ego intelligo
iſtum tex.de quo agimus Cuius verba ſunt hec.

Bi ſeruus: Interueniat: qui anteqᷓ; indiciuʒ ac
cipiatur fideiuſſerit iudicatum ſolui. ſuc/
currendum eſt actoꝛi ut ex integro caueatur.

qui latiſ.cogantur.

§. fi. Ang. Ludouicus ro.⁊ etiam. D. meus
l. de Olé Alex.de imol.hic ⁊ etiam Ang.⁊ Ludo.ro. in
l. ſi finita. 5. item uidenmus. ff de dam. infec. reputant iſtum tex.
ſingularem ad hoc propoſitum ꝙ licet alias vbi quis non poteſt
dare fideiuſſoꝛem in loco iudicij moti contra eum remittatur ad
locum municipij vbi dare poteſt vt in.l.ſi fideiuſſoꝛ. . pꝛimo qui
fatiſ.cogantur cum ibi plene notatis tamen hoc eſt verum quan
do de iure ſpeciali ſibi concedit qui ex cauſa neceſſaria tenebatur
ſatiſdare ſecus eſt ſi de iure cõi tenebatur ꝙ eſt notandũ pſᷣʒ eos ꝓ
limitarione.l.ſi pecunie.ffvt in poſſ.legatoꝛũ.cum ſimilibus de qᷓ
materia alias dixi in. d.l.de die..fi.legendo ibi poſt.D.meũ Alex.
et iõ non ero longioꝛ nunc niſi ꝙ vnũ nõ obmitto ꝙ hec limitatio
ad.l.ſi pecunie non eſt vſqq;ᷓ vera et hec duo iura nihil hñt cõe
inuicem nam ibi non tractatur de remiſſione ad municipium vel
ad alium locum pꝛo ſatiſdatione pꝛeſtanda. Sed ille tex. loquitur
de remiſſione totali ipſiꝰ ſatiſdationis.que nullo modo pꝛeſtari
debet ex quo teſtatoꝛ ibi diſpoſuit vt ille haberet vſumfructuz pe
cunie ſine ſatiſdatõe aliqua ꝙ facere potuit vt ibi dicitur in tex qui
nõ cõſiderauit remiſſonẽ de loco ad locũ:Sed totalem remiſſio
nẽ ſeu nõ obligationez ad ſatiſdanduʒ pꝛout ibi dicitur. Et ſimi/
liter hic etiam vico ꝙ non conſideratur ius ſpãle magis q; comu
ne pꝛo remiſſione de loco adlocum. Sed an poſſit pꝛeſtare fide
iuſſoꝛem vel ne in loco ⁊ an paſſus fuerit miſſionem fieri in bo
nis contra eum culpa pꝛecedetevel non ⁊ hoc eſt quod hic conſide
ratur in tex.non auũt ius cõe vel ius ſpeciale et hoc modo ego intel
ligo hec duo iura quoꝛum verba ſunt hec ·

PHoc autem nunc impetrabitur cum iuſta cauſa
etiã eſſe uidebitur Quid enim ſi cum erat in mu
nicipio noluit cauere hoc caſu non debet impe/
trare cum per eum ſteterit quominus ibi:vbi de
ſieratſatiſdaret. ¶C Uerba autem.l. ſi pecunie
ſunt hec Si pecunie numerate vſuſfructus le/
gatus eſſet ⁊ in teſtamento cautum ne eo nomine
ſatiſdaretur pꝛopꝛietas quidem non eſt legata:
licet legatario eſt permittendum ſatiſdare: et
vſumfructum pecunie habere ⁊ protẽdendum ẽ
in hac propoſitione: ſed ille pretoris erunt par
tes quia niſi ſatiſdetuꝛ agi cum herede non po/
terit ⁊c.

Q lui ſatiſ.cogantur.

4 S:ſi fundus Bal. hic in
lo. in. l. ſciendum lectura ſua antiqua ⁊ ẽt
dominus meus Alex.de Imo. in.ij.col.reputant hanc glo. ſingn
larem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ lzʒz deſerta ſint tempoꝛa appellationis
in fundo tamen ex quo eſt lis.non videtur deſerta poſſeſſio ipſius
appellantis.et releuat talis poſſeſſio reum ab onere ſatiſdandi ſic
alia bona ſua imobilia lʒ contra teneat dñs meus hic poſt Bar.
ibidem qui etiam tenuit hoc vt ibi per eum ad quem me remitto
pꝛo nunc et ad ea que alias ibi dixi legendo poſt euz in hoc niſi ꝙ
modo addo vnuʒ verbũ ꝙ hoc pendet(iudicio meo)ab illo erticu
lo an fit neceſſaria pꝛonunciatio appellationem eſſe deſertam vel
ne nam ſi eſt neceſſaria ante eam poſſeſſio appellãtis firma ei eſſet
ſecus autem eſt ſi teneremus appellationem non eſſe neceſſariam
et executionem ſtatim fieri poſſe:de quo vltimo habes glo. et ibi
nõ. Bar. in.l. eos in pꝛincipio et in.l.ſi contra maioꝛes. C. de appel.
Et per Bal.in addi.ſpec.ĩ ti.de appel.ad quos me remitto et re⸗
deo ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec

ia d nen
immn cman

tu —
Punrt cnn
ſaa
utkrmafimn 4
cirmemu ene
Zanſslen ic
KKrnknen
lCemrd
iBeitwirtrinmn
latiairn iier

ℳ

ara

nmncn ilialf

rii ien ſuſn
— 1 han 1 rſimfn
— . Ktu Ibunrint
— aidfwi Daltnienſeniio
— iad; itin eri
nn eincn En
̃
. afufrtniſen fnnbo
endn naiignlnit
Setiisrilbeh
s
enrimmimn an iſta
HaAOAiNaenri

annr h aſi n inipr,

Man ſmi onius birtice

Aug. (Gezamm.) iwani
Aant umnennd ſffnensl
Ctuichmeno cunmn netofonin
en nrtnsgtidennncklen
ummd t wnninmin iuſtnee
mem kaNebuN Mindmi
xpeanr:li egnorgen dr
ai alatneg an bate ion ⸗

Otintognmn.

dinlſachinienten

Ax m nil ai N⸗
ve en enſnilunna h
ſe um uinnii ntß
–☚ bannen n 1
mnnind nnn
a nr
Hananue azitkus

Et hoc intelligunt quidã reſpectu aliorũ non re/
ſpectu agentiũ rei vendicatione ut ſupra eo.l.de
die. S. quidã aiunt ꝗᷓ eſt contra ? .l. iulianus ꝙ ni
hil eſt dic ergo ꝙ in.l. de die ſatiſdedit ſponte ⁊
in. l. iulianuſ ſatiſ accepit actor de iudicato ſol/
uendo nõ iudicio ſiſti vñ ſiue de eadẽ re ſiue de
alia agatur idem eſt vt nõ ſupra ea.l. in prin. Et
intelligunt ambo poſſidere vt hic quo ad euitan

daʒ ſatiſdationem ⁊c.
He eo per quem ſactum erit.

Bal. et etiã dominus meus Alex.
X. ſi gctoꝛis de Imo. bic dicunt iſtum textum
raro alibi reperiri ad hoc ꝓpoſitũ quod quemadmodũ pꝛo deli
cto ſerui reperit dari actionez interdiũ pꝛeciſaz interdũ actioneʒ no
xalẽ ita ⁊ reperir̃ exceptio noxalis de palias ibi dixi legendo et ma
xime poſt. d. meum Alex. ibidem et ideo pro nunc longioꝛ nõ ero
niſi ꝙ pꝛo nunc dico ꝙ iſte tex. nihil facit ad hoc pꝛopoſitum: et
ego eum alio modo penitus.contrario predictis.intelligo nouiter
nam dico ꝙ dum tex. iſte. loquitur de exceptione non loquit᷑ ð ex
ceptione noxali ſed de alia exceptione qua poteſt ſe tueri ille qui ſi
ſtere non potuit in iudicio pꝛout pꝛomiſerat.de iudicio ſiſti: nam
poteſt dicere ꝗ, pꝛoceſſit ex dolo et ſcientia actoꝛis qui actoꝛ ſciuit
ſeruum ſuum impedientem et non pꝛouidit et per cõſequens eſt
exdoli et non exꝰ noxalis:nam iudicium noxale habet locum qñ
ſcientia domini non interuenit vt hic in tex. in fi. et per totum. ff.
de noxa. act. ſed hic interuenit ſcia domini ergo etc. Ataq; iſte
tex. non conſiderauit exceptionem noxalem quoquo odo ſi bñ
et ſubtiliter ponderetur vnde pono verba tex.que ſunt hec ·

Si actoris ſeruus domino ſciente ⁊ cum poſſit:
non prohibente : dolo fecerit quominus in iudi/
cio ſiſtam Offilius dandam mibhi exceptionem
aduerſuſ dominuʒ ait ne ex dolo ſerui dominus
lucret᷑ Si uero ſinevoluntate domini ſeruus hoc
fecerit Sabinus noxale iudicium dandum ait:
nec factum ſerui domino obeſſe debere niſi acte
nus ut ipſo careat qm̃ ipſe nihil deliquit.

Si quis cautionibus.

Pau. de Caſt. et etiam dominus
l. n10 exj 16 imus meuſ Alex. de Imo. hic ĩ pꝛĩa col.
in pꝛinci reputant iſtum tex. ſingularem ad hoc propoſitum ꝙ ſi
facta eſt tranſactio ſuper ſoꝛte videtur etiam remiſſa pena dato ꝙ;
pena eſſet talis que poſſet vna cum ſoꝛte peti et ſic ambe peti poſ
ſent vt eſt quando appoſita eſt cłarato manente pacto iuxta nõ.
in.l. qui fidem . ff. de tranſac. et hoc dicunt per iſtum tex. indiſtin//
cte loquentem in verſic.quis enim de pena pꝛomiſſa laboꝛat poſt
negocium tranſactum etc. Sed tu Aduerte pro vero et nouo i
tellectu meo iſtius tex. nam ego non intelligo eum ita indiſtincte et
ita large:ſed quando pena nundum comiſſa erat vt in verſicu.
quis.n. etc.vt conueniat cum pꝛecedentibus cum quibus neceſſa
rio legi et conſtrin. dʒ:et non diſcontinuatiue nam pꝛocedit interro
gatiue loque ndo habito reſpectu ad pꝛecedẽtia vtvideri poteſt ex
eo et in hoc decipiuntur pꝛefati ſcribentes qui non bene conſide/⸗
runt iſtum caſum. Etſi nunq; haberemus iſtum tex. qui vi diri
loquit᷑ expꝛeſſe ante comiſſionem pene(quo caſu bene tranſactio
facta ſuper ſotte extenditur vt extinguat comiſſionem pene et eaʒ
complectitur pꝛobatur hoc alia ratione nam vbi pena iã comiſſa
ẽ ſtat vt de p ſe:et pꝛo ea actio ſepata competit et datur alia actio
ad factum pꝛincipale deductum in contractu et ideo tranſactio fa
cta ſuper vno non extendit᷑ ad aliudl.ſi de certa et.l. ſub pꝛetextu
cum ibi plene notatis. C. de tranſac. vbi pꝛobatur ꝙ; tranſactio ge
neralis non extenditur niſi ad ea que ſunt pꝛopoſita: Sed ſi agerẽ
ad factum pꝛincipale in quo contraueniſti et ratione eius incidiſti
in penam:et tranſegi ſuper eo non debeo impediri petere poſtea et
conſequi penam iam comiſſam et de qua in petitione mea penit:
nihil deduxi et hoc modo ego intelligo iſtum tex.quando pena nõ
dimn comiſſa erat vt ſonat mihi littera bene et ſubtiliter pondera
ta: Cuius uerba ſunt hec: .

Non exigimus reum iudicio ſiſti ſi de negocio ꝓ

pter quod iudicio ſiſti pꝛomiſerit fuerit tranſa/
ctum Sed hoc ita ſi pꝛius id negocium tranſa/
ctum ſit qᷓʒſiſti opoꝛtet.Ceterum ſi poſtea tran/
ſactum eſt exceptio doli opponi debet.Quis enĩ
de pena pꝛomiſſa laboꝛat poſt negocium tranſa/
ctum:cum etiam negocij tranſacti exceptionem
putauerit quis nocere.quaſi etiam de pena tran
ſe actum ſit niſi contrarium ſpaliter partibus.pla
cuerit/⁊c.

Siquis cautionibus.

8S.qui iniuriarum: Pau.de caſtro hic dicit
l. ſi eum Bal.dicebat ſe audiuiſſe a Bar. viua vore F.
cente per iſtum tex. ꝙ ſi agens facit quicquid poteſt vt lis conteſte
tur et ſtetit per euzʒ et ſuis cauillationibus fecit vt non conteſtare
tur lis:ꝙ tũc actio ꝓpoſita ꝓpetuatur tam reſpectu tꝑis iuxta.lfi.
C. de pꝛeſcri.xxx.ãno.q; etiã vt tranſeat ad heredem ac ſi lis vere
eſſet conteſtata ꝙ eſt valde ſingulare ßm Bal: Sed vᷣm pau:ð
caſtro iſte tex:pꝛobat contrarium ſcilicet ꝙ ĩmo actio extinguitur:
et non perpetuatur Sed dicit ibi dominus meus Alex. de Imo.
ꝙ placet ſibi pꝛima opinio quicquid dicat.d. Pau.de caſtqui nõ
bene intellexit iſtum tex. ſingularem et allegat etiam Bal. idez te
nentem in. l. mre. C. de rei vẽdi. vbi etiam Bal allegat ad hoc iſtũ
textum pꝛo ſingulari de quo alias ibi legendo dixi poſt eum et iõ
pꝛo nunc multum non me extendam circa hoc:niſi ꝙ vltra oẽs
docentes hic ⁊ vltra iam dicta alias per me ibidez addo nũc Bal.
idem volentem ⁊.l.nec bona. C. de pꝛeſcrip.x.vel.xx.ãnorũ qui di
cit de hoc eſſe bonum caſum in iſto..qui ininriarum ⁊ idem ẽt
voluit ipſe met Bal.in · l.pꝛima in. xvi.col.C qui accu.non poſ.vbi
dixit ꝙ moꝛa in lite conteſtanda habetur pꝛo conteſtatione litis et
allegat iſtum tex. et concludit ꝙ contumacia habet vim litis con
teſtate per.l.ij. C. vbi in rẽ actio ⁊ idem voluit Ange .in. l. ſi inſulã
ff de verbo. obli. vbi dicit ꝙ vbi p ſubterfugia non conteſtatur lis
habetur pꝛo conteſtata tunc ex tempoꝛe ſubterfugij:alias m eũ
apiretur uia fraudibus ↄtra.lin fundo.ff. de rei vendi.et idem ẽt
voluit Inno. in euaganti ſtatuimus in vltima col.quã ponit in ti.
&vx§ de elec. in fi. illius tituli et. D. Abbas ĩ c.pe.ĩ penul.col.de iura.
calũ.ad quos me remitto pꝛo nunc et redeo ad tex.de quo agimꝰ
Quem dico pꝛobare opinionem Bal.in verſiculo comiſſa ſtipula
tione etc. arguendoa ſpãli in cã iniuriarum: ̃ non datur heredi
Sed ſi eſſemus in alia cauſa tranſitoria ad beredes aliud eſſet'di
cendum Et ita ſentit tex iſte:in verſiculo qꝛ tales ſtipulationes pꝑ
rem ipſam darentur etc. et in ver. ad heredem tranſeat etc. et
ſic iſte tex. apte pbat mibiboc: Cuius verba ſunt hec.

Qui iniuriarum acturus eſt ſtipulatus erat ante
litem conteſtatam:ut aduerſarius ſuus iudicio ſi
ſtat comiſſa ſtipulatione moꝛtuus eſt non compe
tere heredibus eius ex ſtipulatu actionem placu
it. Quia tales ſtipulationes pꝛopter rem ipſam
darẽtur Iniuriarum autem actio heredi non cõ/
petit:quãuis.n. hec ſtipulatio iudicio ſiſtendi cã
facta ad heredem tranſeat. Zamen in hac cauſa
danda non eſt: Nam ⁊ defunctus ſi vellet obmiſ
ſa iniuriarum actione agere ex ſtipulatu actione
non permitteretur ei ⁊c.

ſi quis cautioinbus.

z Pau. de caſtro et etiam do/
lo. in ⸗ ſi duo minus meus Alex. de Amo.
hic reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc pꝛopoſitum Quid le
ges loquentes de duobus ſocijs intelliguntur quando ſunt ſocii
omnium bonoꝛum vel illius ſaltem obligationis de qua agitur
vt hic plene explicat idem dominus meus Alex. de Imol. ad quẽ
me remitto cum alias de his ibi dixeriz legendo latius poſt enʒ et
ideo nõ me extẽdo nunc circa hec niſi ꝙ ponoverba glo. qᷓ ſůt hec.
Si ſocii ſunt hoc pro nobis

eſt qui dicimus quod duo rei non uidentur fide/
iubere:nã ſi ſemper uiderẽtur fideiubere fruſtra

dixerunt ſi ſocij ſint ꝙ plene dices ĩfra ad velł.
l. uir uxoꝛi in fi.ſed hic in reiſ ſtipulandi non pꝛo
derit Item nõ.ꝙ dicit de ſocijs omnibus bono/
rum uel ge illa lite ad minus ⁊c.

De leriis.

In verbo derogare ⁊ꝛc. Ang. bic ⁊ ẽt
£ lo. in l. 1. Dominus meus Alex. de imo.poſt eũ
reputant hanc glo.cũ tex. eſſe ſingulariter notandã ad hoc pꝓpoſt
tuũ lʒ qð ſnia lata aꝗ pꝛincipe ⁊ ẽt eius epiſtole habeant vim legis ẽt
in alijs cauſis vt in.l.fi. C. de legi.⁊ in.l.i.ff. de conſti.pꝛin. Tamẽ
aliud eſt in ſententijs ⁊ epłis alioꝛũ inferioꝛũ quantumcũq; hẽn
tium poteſtatem legis condende nam vᷣm eos non habent vim le 3
gis de qua materia alias legendo dixi ĩ. d.l.i.de ferijs ideo pꝛonũc
longioꝛ non ero niſi eo nouiter dico ꝙ iſta glo. mihi non pꝛobat B
nam glo. loquitur in pꝛetoꝛe qui habet poteſtatem legis condende
⁊ ſenit ꝙ ſi tuliſſet plures ſententias haberent vim legis. ſed ex
quo vnam tantum tulit non babet vim legis ⁊ in hoc ſcribentes
non aĩaduerterũt nam glo.magis conſiderauit vnum actum ſe eu
vnitatem actus q; poteſtatem condende legis vel rationem ſuperi
oꝛitatis vel minoꝛitatis apꝛincipe vt ĩ ea videre potes ſi bene ⁊ ſub
tiliter ponderetur cum tex. Cuius tex.⁊ etiam glo. verba ſũt hec.
Et pumo tex. . .
Sed ſi pꝛetoꝛ aut per ignoꝛantiam uel ſecoꝛdi
qʒ euocare hos perſeuerauerit hij que ſponte ue
nerint: ſi quidem ſentẽtiam dixerit illis preſenti
bus ⁊ ſponte litigantibus:ſententia valebit:tam
⁊ſi non recte fecerit:qui eos:euocauerit:Sin ve
ro cum abeſſe perſeuerauerint: ſententiam pꝛo/
tulerit etiam abſentibus illis conſequens erit di
cere ſententiam nullius eẽ momenti:nec pꝛetoꝛiſ
factũ:iuri derogare opʒ:citra appellationeʒ igit
ſententia ĩfirmabit. Uerba auteʒ glo. ſunt hec:
Derogare oportet:imo derogat ⁊ coꝛꝛigat:vt ſu
pra de inſti.⁊ iu.l.ins ciuile.S. ius pretoriũ. que
eſt contra ſed dic illud propter publicam vtilita
tem vel dic ꝙ non derogat vnam ſeutentiam dã/
dovt hic:ſed legem faciendo ſic cum legem face

re poſſet ut ĩſti.de iur̃ natura..pᷣtorũ quoqʒ ⁊c.
He fſeriis.
G lo. in.l.more In glo iin verſt. vt ſoluaĩ

in die ⁊c. cõiter ſcribẽtes hic
⁊ maxime dominus meus Alex.de Imo. reputant iſtam glo. ſin
gularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ creditoꝛ non poteſt cogi recipere
ſolutionem de nocte a debitoꝛe ſoluere volente eo lempoꝛe no/
ctis ⁊ hoc ſi paratus eſt pꝛorogare dilationem ad diem ſequentez
vel etiam ſi locus erat inſidioſus creditoꝛi ſeu periculoſum erat a
perite hoſtium de nocte pꝛopter inimicos vel ſi de facili poſſet de
cipi in qualitate monete ſoluende alias autem poteſt fieri ſolutio
etiam de nocte ſᷣm Guil.de cu.Ang.⁊ eundem.dD. meñ Alex. de
Imo. hic ⁊ idem voluit Saly.in.l. non minoꝛem. C. de tranſac. ð
qua materia non dico nunc cum alias legendo dixerim vtrobiq;
poſt pꝛeſfatum dominum meum Alex. de Imo.ſed ſolum addo
nunc notat.in hoc per dominum Abb. in. c. ij. in. ij. col. er de fe /
rijs vbi ponit de hoc ad quem me remitto.⁊ pono verba glo.que
ſunt hec.
Secus in contractibus:quia ibi tacite agitur vt
ſoluatur in die ergo habendum eſt pro expreſſo
vt ifra ſi cer.pe.l.cum quid:Item ſecus in ſentẽ/
tia que de die fieri debet:ut in autẽ.de iudi.S.ſe

debunt col.vi.c.

ODe edendo
lo. in. l. pretor Ait in pꝛincipio inverbo me

um ⁊c̃.dominus meus Ale

xan. de Imo. hic in pꝛima col. reputat iſtam glo. ſingulariter notã
dam ad hoc pꝛopoſitũ ꝙꝙ vbi contractus concernit vtilitatẽvnius
tm̃ puta contractus liberationis vel abſolutionis vel donatiomis
non tenetur notarius dare inſtrʒ niſi ei cuius vtilitatem continet.ſ.
liberato vel donatario non autem ipſi liberanti vel donanti ? ideʒ
voluit ẽt Bar. in · l. inſtrumẽta in fi. C. de fideicomiſ.per ibi nõt. o
qua matena non dico nunc cum alias dixerim in. d. l.pꝛetoꝛ ait
poſt eundes dominũ meum Alex. de Imo. niſi ꝙ vltra ſcribẽtes
ibi ⁊ etiã ał ꝑ me ibi dicta addo nunc notata per Inno.i. c. i. extra
de fide inſtrumentoꝛum vbi dicit ꝙ ille qui non pꝛecepit fieri in
ſtrumentum non poteſt petere illud ſibi exhiberi miſi pꝛocuratoꝛ
ſuus pꝛecepiſſet per tex. in.l.ſi quis ex argentarijs.S.ex hoc edic
1 de edendo ad quem me remuto ⁊ redeo ad glo. Cuius verba
unt hec.

Ueum non ꝙ ſit meum inſtẽ̃m tunc enim poſſeʒ
vendicare vel quod ſit cõe quia ⁊ tunc actionis
iure poſſet petere vt infra ea.l.quedam:ſed ideo
dico quaſi meus quia vtilitas mea ibi conſiſtit:
vt ⁊ de teſtamento dicitur ut infra quemad.teſt.
api.l.ii.in pꝛincipio ſcriptum enim erat in cartis
argentarii inſtrumentum: vnde ſuus liber eſt vt
inſtitu.de re:diui S.littere.ſed hec non eſt ſuffici
ens ratio. vt edatur ſed alia quia me mandante
vt infra eo.l.ſi quis ex argentariis. S. ex hoc edi
cto. ſed cuʒ hodie faciant ſe emper tabelliones ſi
bi mandari hinc inde:ergo ſemper edetur ⁊ cuzʒ
die ⁊ conſule ad inſtar rationum. rñdeo non eſt
verum quia in inſtrumento licet vterqʒ mandet
ad vtilitatem tamen vnius fit tantũ:niſi expꝛeſſe
agatur: vt ſit cõmune vnde ꝙ eius fit fauoꝛe nõ
debet conuerti in eius leſionem vt. C. de legi. l.
quod fauoꝛe ſecus in rationibus ⁊c.

De edendo.
l. argen tari uS JS.cum autem Bal.in.l. fi. C. eo.ti.

in pe. col. ⁊ etiam dominus meus
Alex. de JImol. in hoc.:eum autem in vltima col. reputant iſtuz
tex. ſingularem ad H̊ pꝛopoſitũ ꝙ notarius tenet ad intereſſe parti
paꝛopter culpam eius ⁊ ideo non eſt neceſſaria alia pꝛobano q; per
iuramentum ſolum in quo non dico nunc multa cum alias dixe
rim vtrobiq; legendo de hijs poſt dominum meum Alex. in di
ctis locis niſi ꝙ de hoc addo mõ nõta per Gar. in. l. paulus. ff. de
falſis ⁊ per Bal.in.l. ubemus.C. de teſtamentis ⁊ per Bal. in. l.
qui accuſare.C. de edendo ⁊ per Inno. in.c.ſi uper eo extra ꝙ& me.
cꝗ: Ad quos me remitto ⁊ eo maxime cũ de hoc aliquid dixerim
S.in ti. de edendo ⁊ iõ non me extendo vlterius nunc miſi ꝙꝙ pono
verba tex. que ſunt hec.

Cum autem in id actio competit quanti. agen/
tis. interſit editas ſibi rationes eſſe: eueniet:
ſiue quis cõdemnatus ſit.ſiue eque petierit:non
obtinuerit eo ꝙ non habuit rationes ex quibus
cauſam ſuam tueri potuerit id ipſum: quod ita
perdiderit: hac actione conſequet᷑ ⁊c.

De pactis.

Gloꝛ:in. l.item quiq ĩ verbo petiur circa

finem in verſiculo
dies autem obligationis etc. Bar. hic ⁊ etiam Bal. in. l. ſi ex cau
tione. C. de non. nu. pe. in. viij.col. et etiãõ dominus meus Alex.
de Imo. in.d.l.item quia in.i.col.circa finem ⁊ etiaz ſcrib. maxie
Jo. de Imo.in.l.iij.ff.de lega.pꝛimo reputant hanc glo.ſingularẽ
ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ſicut condictio expꝛeſſa im pedit oꝛiri obli
gatonem ante euentum ipſius conditionis.l.cedere diem cum ibi
notat᷑.ff. de verbo.ſigni.ita etiam condictio tacita impedit oꝛtum
obligationis ⁊ actiomis de qua materia alias legendo dixi poſt ali
os ⁊ maxime dominum meum Alex.in. d.l.item quia et ideo +
nunc non ero longioꝛ niſi ꝙ alias ibi diciis addo nunc nöt. p Jo.
de Imo. in.l.conditiones:que extrinſecus.f.de verbo. obli. vbi

ſuug n aafe
Ke.
tet nte

gurtirs⸗ „– Aα☚.
Ari n
mean

iſinnnn .
ſtink

n *

Felgnman

MNe
uuiu
inqiraunt
Ardrd
IiacrN a
Aultmlaemn
Gſternnrngan
ſoliinlncre
cmußtinnen

2
X

H

1

uninrr 4

Ar
Kun
iennni
Wezawm gniganſine
UM
n liiei
Nie ine i et

o liner Zn
irnllgunen

gig Wi onge d
Ufieninin
. nknn ed
. ga an

epoſe Wſtiz nantnf

kefinane
iin 1ſelhare⸗

Ann uil
l Mos,
Etrt nnelirten

nmlin niöfnnl
nuftminſeneſ.
. ANeNeein
ss G
iin Bnaplſopnn , lil

Decäcpco⸗

CNXTEanRiili ai
irt . n b u,
*Mrar mNA, tnii,
Aumköamitiginnibmeidlinnſehni
umea IiNNdiſnainedin
nmENN—N Nnen ind
E N dis donnnnenn Ternd
ü
Malwbe NNinete Nr NAl
rinNtNi n igGe.
UpLYLONNEYANANYA Aenin
xchtöADNWPHMNENNYN
AENX ,
