vt fideiuſſoꝛis nec hoc dicit iſte texein ver. nibilominus tamen pi⸗
gnus obligatũ remanet ?c. Sed vt factũ modo debitoꝛis qui
habet etiã vt heres alia bona fideiuſſoꝛis ⁊ ſic dñiuzʒ eius eſt effec
tũ debitoꝛis. Et hic eſt etiã dicimus ꝙ ſi ile fideiuſſoꝛ non de
diſſet creditoꝛi ſuo piguns: Sed aliũ fideiuſſoꝛẽ ⁊ inſtituiſſet ille
fideiuſſoꝛ pꝛimus debitoꝛem extinguitur non ſolũ ſua obligatio fi
deiuſſoꝛis perſonalis. Sed etiã obligatio fideiuſſoꝛis qui inter
teſſit pꝛo eo tex eſt in.d. .fi.in fi.in ver.at ſiidem allum fideiuſſo
rem ⁊c. Cuius verba ſunt bec. 2

CQui pꝛo te apud tieiuʒ fideiuſſerat pignus in
ſuam obligationẽ dedit poſt idem heredẽ te in/
ſtituit quãuis ex fideiuſſoꝛia cauſa non tenearis
nihilominus pignus obligatum manebit at ſi
idem aliũ fideiuſſoꝛẽ dederit atqʒ ita inſtituit te
heredem rectius exiſtimari ait ſublata obligati
one eius pꝛo quo fideiuſſerit euʒ quoqʒ qui fide/
iuſſerit liberari.
Si debitoꝛ conuenit cuz

Z. X alipod lius. ereditoꝛe ſuo vt debito nõ
ſoluto in die certa res eius certa cedat inſolutũ eidem poteſt etiaz
elapſo die purgare moꝛam ⁊ offerre debitũ tex. eſt in dicta. l.calipo
dius alias incipit quamuis. Quẽ tex: ad hoc ꝓpoſitũ dixit non
eſſe alibi Bal. in. l. magnaz. C. de contraben. v comit. ſti. Sed
tu aduerte p vero ⁊ nonoſitellectu meo iſtius tex. quẽ ego aliter
diuerſimode penitus intelligo naz hic non dubitatur de moꝛa nec
de purgatione alicuius moꝛe ſed ſolũ diſputatur an maritus qui
pꝛomiſerat vxoꝛi ſue dare inſolutũ pꝛedia ſua que doti erant cbii
gata poſſit offerre quantitatẽ dotis ⁊ dicitur ꝙ ſic ⁊ dubitatio ic
erat pꝛopꝛie an maritus qui ꝓmiſerat pꝛo dote mulieris que foꝛ
te erat in centũ dare ei inſolutũ ſua pꝛedia que pꝛodicia dote erat
obligata poſſit dare quãtitatez ⁊ dicit hic ꝙſic ⁊ hec eſt vera mẽs
iſtius tex. vbi non dicitur ꝙ maritus fuiſſet in moꝛa nec vere erat
nec vnq; fuit in aliqua moꝛa put apparet ex eo in ver. tñ ſatis eſt
offerre dotis quãtitatẽ ⁊c. ⁊ ſic non dubitatur ibi q modo ð pur
gatione moꝛe bene ⁊ ſubtiliter ponderando iſtum tex. Sed plus
dico tibi ꝙ doctrina Bal. non eſt vera in ſe nam quando eſt appo
ſita dies certa ⁊ lapſa eſt non admittit purgatio moꝛe m Ange.
in l. fi. C. de fideiuſſ.per illũ tex.cũ glo.⁊ in.l.magnã .C. de cõtra.
⁊ com.ſtipu. vbi eſt bonus tex. ꝓ hoc facit tex.i.:..ſi tñ dies. . fi. eũ
ibi plene nõ.cũ.l.ſep.⁊ in.l.celſus .ff. de arbit.ſuper quo tñ paſſu
non me extendo pꝛo nunc Sed redeundo ad paopoſi itũ noſtrum
quo ad iſtuz tex. dico ꝙ non pꝛobat nec facit aliquid ad pꝛopoſitũ
de moꝛe purgatione pꝛout. S.pꝛobaui ⁊ patet expꝛeſſe ex eo tex.
circa cuius materiam an vir tenetur ad vſuras dotis non reſtitute
⁊ quomodo ⁊ quando vide Pet. de an. in ſuo con cxliiij. incipi-
Utrum mulier paſſa moꝛam ac.ad quem me remitto ⁊ redeo ad
tex.de quo modo agimus Cuius verba ſunt hec.

L. Calipodius alias quãuis ſtipulanti vxoꝛi vir
ſpopõderit direpto matrimonio pꝛedia que do/
ti erant obligata inſolutnʒ dare tamen ſatis eſſe
offerre debiti quantitatẽ ⁊c.

1 Bar . hic dicit ſe
L. ſi Qquis ſtionu latus. neſcire alibi iſtũ
tex. ⁊ ſic facit eum ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ litis conteſtatio
tollit facultatẽ ſoluendi adiecto ad ſolutionem ⁊ circa pꝛimã obli
gationẽ. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo intellectu iſtiꝰ
tex. queʒ ego aliter penitus diuerſimode ab omnibus docentibus
bic ⁊ alibi de iſto tex.comemoꝛantibus intelligo ⁊ dico ꝙ non ſolũ
litis conteſtatio tollit hanc facultates ſed etiã ſolus libellus poꝛꝛec
tus in iudicio operatur ̊ ⁊ ad hoc ego pondero iſtum tex.in ver.
actũ ſit ⁊ decem petita fuerint c.in verſiꝰ anteqᷓ ex ſtipulatu aga
tur ⁊c.que verba ſonant ante litem coteſtatã. NMec obſtat tex.
hic in fi. in ver. litẽ coteſtatã ⁊c.quia loquitur in alio caſu valde di
uerſo videlicet in adiecto qͥ caſu bene requiritur litis conteſtatio ꝑ
pꝛincipaleʒ ſtipulatoꝛex ad hoc vt illi ſolui non poſſit ſed in pꝛimo
caſu iſtius tex. non cum tex. vtatur illis verbis anteq;ᷓ ex ſtipulatu
agatur ⁊c. Circa quẽ tex. addo vnum verbuʒ ꝙ de cffectibus
litis conteſtationis vltra iſtum de quo hic in tex. poſuit Bal. in.l.
in õctibus. C. de nõ.nu.pecu.in ſᷣo nõ. ⁊ ſpe.in tit. de lite conteſt.
in. S. fi. ⁊ glo. ⁊ ſcrib.in ce illud ex. de pᷣſcrip.⁊ per Bal. in. l. ſicut. C.
de pſcrip. xxx. annoꝝ. ⁊ Bar. in.l. cũ lite moꝛtua fr. indi. ſolui.
⁊ Bal.in.l.ij. C. vbi in rem actio ⁊ Paulus de caſtro in conſi.l.
⁊ Bar. in. I. fina. per illum text. C. de pꝛeſcrip.xxx. annoꝛum ⁊
Bar.in.l.cum nouiſſumi eo.titꝰ ad quos me remitto ne exeamus
pꝛincipale pꝛopoſitũ noſtrũ quo ad iſtũ tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Si quis ſtipulatus fuerit.x. in melle: ſolui
quidẽ mel poteſt anteqᷓʒ ex ſtipulatu agatur Sed
ſi ſemel actũ ſit ⁊ petita.x.ſint amplius mel ſol
ui non poteſt: ¶CItem ſi mihi aut titio ſtipula/
tus fuero dari: deinde petam amplius titio ſol
ui non poteſt quãuis ante liteʒ conteſtatã poſſit.

Z. qui.x.S. cum mihi.

Bar. bit
dicit , foꝛe

non habes alibi iſtum tex.⁊ ſic facit eum ſingularẽ ad hoc pꝛo
ſitũ ꝙ ſtipulatio conditionalis facta aĩo nouandi non tollit effectü

moꝛe ſi res non erat pꝛeſens alias autẽ ſecus.

Sec iu adyner

te ꝓ vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius littere que (iudicio meo

non ꝓbat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur pꝛout d

ecet T in pꝛinꝰ

ſui ponit caſuz in qͥ ſtipulatio condictionalis facta animo nouondi
ſemper tollit. effectuͦ moꝛe ſiue res ſit pſens ſiue non ſz poſteai
ſequenti quem Bar. voluit iungere cum illo tex. ponitur caſus
penitus diuerſus a pᷣ in quo dicitur de ſeruo mihi ſubrecto quem

ſub conditione poſtea ſtipulatus ſum a fure mihi

redcdi qui ob

tulit mihi eum. nam tunc etiã purgatur pꝛima moꝛa ſetus eſt ſifu
erat in ꝓuintia tempoꝛe ſtipulationis vt dicitur in tex. argumento

a ratione ceſſante.

Sed redeundo ad pꝛopoſitũ dico in iſio

5. cum mihi non fit illa dr̃a quã fecit Bar. hic ſi bene ponderetur

Circa quem tex.non obmitio vnum verbũ qð

nouatio inua

lida non tollit pꝛimã obligationẽ vt inlſi paternã cum ibi not. per

Bal. C. ad velle.⁊ per Bar.in.l.duo ſocietatem.ff.

ꝓ ſotio ⁊ in.l.

pᷣdia.ff. de actionibus empt. ⁊ in.l.ſi tibi.ff.ſi cer. petat. vbi alias
legendo dixi ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba

iſtius tex. de quo modo agimus que ſunt bec.

CLum mihi ſticuʒ deberes: et in ſoluendo mo
rã feciſſes: ſub conditione eum ꝓmiſiſti pendẽ
te ea ſticus deceſſit: videamus an quia nouari
pꝛioꝛ obligatio non poteſt petitio ſerui compe/
tat ea qʒ cõpeteret ſi non interceſiſſet ſtipulatio
ſed in pꝛomptu contraditio eſt debitoꝛ enim cuʒ
ſtipulanti creditoꝛi ſub conditione ꝓmiſit: non

videtur in ſolutione hominis ceſſaſſe
rum eſt: tum qui interpellatus dare n
rentẽ poſtea periculo liberari: Sed q

: Nam ve
oluit: offe
nid ſi igno

rante debitoꝛe ab alio creditoꝛ eũ ſtipulatus eſt:

hic quoqʒ extimandus eſt piculo deb

itoꝛis libe

ratus quẽadmodum ſi quolibet nomine eius ſer
uum offerente ſtipulatoꝛ accipere voui ffet.

L. ſi cum Coꝛnelins

Quilibet po

teſt ſtipulari lo

cis pijs ſeu pauperibus concipiendo etiam excutiua ⁊ obligati/
ua verba in perſonam abſentium vt eſt glo. notabilis in c. quo
tiẽs coꝛdis oculus pꝛima.q.vij. de qua glo.exclamat Bal in l illud

in.ij.qõe.C. de ſacꝰ ſanc eclle. Atamẽ regularit
teri ſtipulari vt in.l.ſtipulatio iſta..alteri ⁊ in. ꝭ.ſiſt

er nemopotal
ipuler cum ibi

plene not.per Bar. vbi alias legendo dixi poſt alios ⁊ poſt ofm

meum Alex. de Imo. maxime ibidem.ff. de verbo

alteri inſti.de innu.ſtip.⁊ poſuit Bal.in ſuo conccclviij.in tertin
parte conſilioꝛũ ſnoꝛum incipi. In ciuitate alexandrie ⁊c.⁊ incon.
cxxxv.in eadem tercia parte incipi. Caſus talis eſt vagiolus c.
in con? ccciiij.incipi. Litem foꝛmã verboꝛum ⁊c.⁊ dominus me/
us Alex.de Imo.in ſuo conſiꝰ xxxx.in penu.collu.in quinto volul
mine incipi. Circa pꝛimum videretur ⁊c.cum multis ſimilibus .
Sed aduerte quia licet ſtipulatio facta alteri regularitel non
valeat tñ ille videtur ſalteʒ conſtitutus pꝛocuratoꝛ a me volenteſt
bi ſtipulari ⁊ videoꝛ dare ſibi ex boc actu mandatum ad exigend
P me tex.eſt in.d.l.ſi cum ceꝛnelius quẽ tex.ad hot pꝛopoſil di/
xit non reperiri alibi Bal.in.l.cum pecuniã.C. de contla. comit.
ſripulatione ⁊ idem voluit Bar.in.l.ſi mandato in pꝛinef manda.
⁊ Sar.in. l.paulus.ffde iur. dot. ⁊ ct in.l. cũ quis..nuptur. vbi

bonus eſt tex.eo. titꝰ ⁊ dñs meus Alex. de Imo.·in.
de pactis ⁊ etiã Bar. hic. ⁊ Alluſt. D. Sranci. aret. in

l.i. in. vj col.f.
.l.ſi ſeruus 5.

ſi ita fuero. ff de verbo. obli qui omnes reputant iſtum tet.ſinu⸗

larem ad ho. Sed conſidera queſo tu pꝛo ve

tellectu meo iſtius tex. qui non pꝛobat hoc aliquo mod
ſubtiliter ponderetur nam coꝛnelius ille cui maritus ? Vxo

ro ⁊ nouo in⸗
o ſi bene ?
vxoꝛ bic

pacti ſunt ⁊ conuenerunt de fundo per eum pꝛius dato in aen
eis reſtituendo in caſu diuoꝛtij facti non erat abſens ab eanelt
uentione immo erat ⁊ ipſe ſibi pꝛeſens ⁊ ꝓmiſerunt eidemn coꝝ

lio reſtituere illum fundũ dotalem in caſu pᷣdicto ⁊

ſic eo iſtuc co

hoperante ⁊ fauente vt vterq; eoꝝ ſibi hoc pmitteret nt hieu a
ſed fecit vt vir ⁊ ſeia inter ſe paciſcerentur ⁊c. Et per oñs illap

miſſio fuit facta ſibi licet inter eos viciſitudinaria fuerit

q; ꝓmiſit ſed effectualiter tamẽ dicto Coꝛnelio:
non vult ſolui eam dotem vetante vxoꝛe facto diuoꝛ
efſe eꝙ adbuc velleut reintegrare matrimoniũ ⁊ dei

Bj eſt vler
Sec ler be
tio quia poſſz

ſto pacto non

iltun

cCcirurtiſewn lalan

— —

nn e ——
irſetn in n
inaninchiannir
uindſtinitini mmee
i iwengrhinn
ſgmrrintrenuſin rui

iiiguun ien e e a.

Sntitnſinpiraea

eDtNiädttitn ue Al
ANteimmtne

GsGnn Kertiide umemn

ſelnn R

Mſinnninmbin

fpällxmithkfnnmintninen
ſbiſni teutn untr
GGtehintmieninert
Nkennmärin Arres
Meſhtunminnninm eng
Muiſſeniattfnmtrunr
unhritnminren
minſtituiinr fen
uffinigänein iiieren
inlet ſeinihnr etienin 2
ainiifniſtim SZ
iſitiminiten
lutivntnm „

nftcne . A
upſpltg ethige NAe
„Vh . N N
tnen⸗
nGnnndn dWin
re Nren
n t
6

nnung lkten N
N

—=

Dÿ

y.

222
—— 5F..

=

„

–
=

— — —

”õä

õs

enlengn lrn
M 1.
Kan 1 mofeiiinl nn⸗
en utnnſſtir
a iltlſdchenaina
ne tdctnaina
ninſhmlin Nir
auininiseſlſe ſin

r⸗

Tdemgiie
ugkunnlnnntigin

iphmtchſitmn Eitilis
tmen dinglnſtln
Ntpenmnaiscthl diti
Mcricnen ſgith mitc⸗

mafnm ſpin unn nit⸗

Lfanbencin &
u Erin hent tin atnt
õ
ü
xXNα. nitininme
tmim tu tmumih ind n fhiin
xux N nis runi iſ inlii
Ex mam iun ſe i iiſi
arm mi M ilin fii iin
m mimirmin auin immſr tiin
riam m an intiſf niie e
a mlminitimuinuit
4 mu mmihmakidint
aa w inn
unmun

at lex vt hic in verſi. ſicuti pactum vel conuentuʒ non
linerr Feream itfd non defecit ex eo fuerat facta alteri ſed
ex eo quia poſſent illi velle reintegrari in matrimomo Tamen ſi
fundus ille facto diuoꝛtio reſtitueretur Coꝛnelio lex hic vult ſolu
tionẽ ſoꝛtiri effectum quando reſtitutio fuit facta dicto Coꝛnelio
de voluntate vxoꝛis vel ſaltem veriſimile ſit vxoꝛem eſſe contentã
de hoe vt hic in ver. id inuita ſeia ſe facturũ ⁊c. que verba multuz
conſideranda ſunt p intellectu iſtius tex. nam conſiderat hic iuris
conſul pꝛincipaliter vtruz diuoꝛtiũ perpetuo duraturum ſit inter
eos vel ne ⁊ tunc ſine dubio poteſt reddi dos Coꝛnelio alias autez
non vt ſonant vba pꝛedicta in. d. ver. innita ſeia ſe facturum c.
Ulel o ⁊ melius alio mode poteſt intelligi iſte caſus vt dicamus
iſte Coꝛnelius bic dedit fundũ ſeie nomine dotis ab inicio ꝓut
dicitur in pꝛimis verbis que datio habebat in ſe conditionẽ anne
xam a lege ipſa inr erpꝛetatam de iure.ffoꝝ. licet aliud ſit de iure
codicis vt in.l.vnica..accedit.C. de rei vxo.acti.vt .ſ.ſe oluto matri
monio ſibi reſtituat cũ deſinat habere tunc nomen dotis ⁊ p dote
dataffuerit ⁊ ſic ab inicio lex pſupponit Coꝛneliũ quaſi fuiſſe ſripu
latü dotem datã a ſe reſtitui ſibi debere in caſu ſoluti matrimonij
⁊ ideo ex bic non conſiderat pactum factuʒz inter coniuges ſed ſo
lum an maritus ſoluto matrimonio reſtituat dotem Coꝛnelio ⁊
interueniat voluntas mulieris vel ſaltem pᷣſumptio voluntatis vel
ne. Et pꝛimo caſu reſtitutiovalet ⁊ amplius non retractat̃ cuz
lex pꝛeſupponat ⁊ pꝛeſumat matrimoniũ non reintegrari ⁊ cõcur
rente hoc cum tacita ſtipulatione pꝛeſumpta a lege noĩe ipſiuſmet
Coꝛnelij valet ⁊ habet effectum reſtitutio alias autẽ non necvt di
xi illa ↄuentio faeta inter cõiuges eſt in ↄſideratione vt hic in ver.
ſicuti ⁊c. vbi dicitur ꝙ etiã ſi pactum illud non interueniſſet ⁊ ſeia
diuoꝛtio facto mandaſſet fundũ reſtitui Coꝛnelio poteſt penitere
anteq; detrr Exq elicio aliud ꝙ lex hic pᷣſupponit duo. Et
pꝛimo ꝙ facto diuoꝛtio fundus omnino reſtitui debebat LCoꝛne
lio vigoꝛe illius tacite puiſionis legalis de iure. ffoꝝ. vt .S. vixi.
Gecundũ etiam pᷣſupponit lex hic ꝙ mulier que diuertit põt
mutare volũtatẽ anteq;ᷓ dos reſtiruat̃ Coꝛnelio ⁊ ille ver.ſed ſi añ
⁊c. reſpicit verſi.hic pᷣcedentẽ dum dicitur ſicuti ⁊c.non autez reſpi
cit caſum vel principiũ quando pactũ interuenit ꝙ patet ex illis v/
bis vetuit ⁊c. ⁊ vetaret ⁊c.vbi tex. conſiderat reſtitutionem illius
fundi Que omnino hic pᷣſupponitur fieri debere ſoluto matrimo
nio ipſi Coꝛnelio ſiue mulier pꝛohibeat vel ne ⁊ ſic lex conſide
derat an diuoꝛtium factum inter eos eſſet duratutuz vel non ⁊ in
his ſtat vera mens iſtius litere. Uel ⁊ tertio etiaz poſſumus
dicere qð hic coniuges pacti fuerunt inter ſe ↄcipiendo verba obli
gatiua in perſonas ſuas ſed vba exquutiua in perſon am dicti Coꝛ

nelij vnde ex illo pacto nata fuit obligatio naturalis pꝛopter comu

nem eonũ conſenſum que obligatio naturalis operatur ꝙ licet mu
lier poſſit pꝛobibere reſtitunionem fundi fieri dicto Coꝛnelio iñ ſi
facta eſt reſtitutio impedit repetitionẽvt hic in fi. in ver. nec melius
nec equius ⁊c. ⁊ ſic conſideratur hic obligatio illa naturalis ad im
pediendam repetitionẽ fundi reſtituti dicto coꝛnelio ⁊ maxime cũ
a pꝛincipio eſſet iſius ⁊ matrimoniũ diſſolutum ſit comuni voto
NMec poteſt aliquo modo pcedere doctrina Bal. in. d.l. ſi cnz
pecuniã quoad iſtum tex vt Coꝛnelius cenſeatur habuiſſe manda
tum ad exigendũ p ipſis ſtipulantibus nam bic dicitur totuz con
trarium nam ſolutio facta dicto Coꝛnelio cedebat ⁊ cedit hic pꝛo
ſe ipſo ⁊ ad ſuam vtilitatẽ ppꝛiã vt hic dr in tex. in fi. in verli. ſeu
fundum ſeie reddi æc. vbi tex. aperte pbat traditionem illius fun
di conſolidari in dictum Coꝛneliũ in quo conſolidatur ⁊ efficitur
ipſius ir enocabiliter ꝗ; non eſſet ſi intelligeretur ſolum conſtitu/
tus ad exigenaum pꝛout dicebat Bal. qui cum reuerentia non in
lellexit iſtuz ter in quo non querimus de pcuratoꝛe ad exigendũ
nec de ſtipulatione alteri facta vtrum ei queratur vel non ſed ſolũ
an in caſu ſoluti matrimonij reſtitutio fundi dotalis fiat de volun
tate expꝛeſſa vel ſaltem tacita ipſius mulieris vel ne ⁊ an facta ſit
yel ne ſtante illo pacto vel etiã non extante. Mam de eo non mul
tum ſit conſideratio in ter. ⁊ in bis conſiſtit virtus iſtius littere in
cuius ſingularitatis appellatione ſto cum Bal. ſed ab eo diſcrepo
in eius intellectu ⁊ interpꝛetatione in totum ⁊ per totũ ⁊ verba illi
us littere repugnant que infra ponemus. Sed adbuc plus di
co ꝙ doctrina Bal. in ſe non eſt vera (2⁊ hbic aduerte queſo) quia
non minus vrgentes mittet foꝛmica ſagittas nam er ſtipulatione
facta alteri put loquitur Bal. in tantũ lex ĩpꝛobat eaʒ ꝙ non oꝛit
etiam naturalis obligatio ſed actus ille ſtipulatiõis penitus eſt nul
lus vr in. d.l.pꝛima. daſi ſeruus in ver. nullius momenti c. ff. de
ſtip.ſeruo. ⁊ in. ſi quis alij r in. .alteri in ver. nihil agit ꝛc. inſti.
de mutili.ſtip. : in.l. certi conditio. . quoniã in ver. nulla æc. æ hoc
ibi voluit Bal.ffſi cer. pet. v in.l. ſ ita ſtipulatus.s.griſogonus in
ver. nullam obligationẽ ac. ⁊ hoc ibi voluit Ang. ff. de verb. oblig.
X momie loquendo in pacto alteri facto allego tex. in.l. quo tutela
in ſ. in ver. neq; paciſcendo xc.ff de reg.iur.cum ergo tex. hic lo/
atur in pacto alteri facto intelligendo tamen pꝛout intelligebat

Bal. vt verba obligatiua ⁊ exequntiua eſſent concepta in perſonã
dicti Coꝛnelij non oꝛitur aliqua obligatio enã naturalis 7 per ons
actus eſt nullus ⁊ ideo non poteſt operari mandatũ ad exigenduʒ
pʒo ſe vel pꝛo alio ⁊ per ↄns Hal.etiã in dicto ſuo male loquutus
eſt ⁊ peius in intellectu.d.l.ſi cum Coꝛnelius quam modo tu a
me nouiter intelligis Cuius verba ſunt hec.

L. Si cum Coꝛnelius fundum ſuum nomine ſe/
ie viro eius doti dediſſet: nec de eo ſibi redden
do quicq̃ᷓʒ cauiſſet effecit: vt vir ⁊ ſeia inter ſe ſe
paciſcerent᷑ vt diuoꝛtio facto hic fundus coꝛne
lio redderet᷑ non puto diuoꝛtio facto virum vetã
te ſeia eum fundũ Coꝛnelio redditurũ eſſe ſicuti
ſi cum pactũ conuentũ nullum iuterceſiſſet diuoꝛ
tio facto mulier iuſſiſſet eum fundum Coꝛnelio
reddi deinde anteqᷓʒ redderetur vetuiſſet non tu
to reddentur: Sed ſi anteqᷓʒ ſeia vetaret Coꝛ/
nelio eum fundũ reddidiſſet nec cauſam habuiſ
ſet exiſtimandi id inuita ſeia ſe facturum eſſe:
nec melius nec equius eſſe exiſtimarem eum fun
dum ſeie reddi ⁊c.

L. ſolutam in ver. quod ſi ac-
ceptolatũ ⁊c. Bal. in.l. ſi tibi. . de pignore

in vltima col.ff. de paciis ⁊ ẽt dñs
meus Alex. de JImo. in.l.ſoluttur qui.mo. pignus in apoſtillis ſu ⸗
is ad Bar. reputant iſtum tex.ſingularem ⁊ non eſſe alibi ad hoc
ꝓ Vpotecaria non tollitur ipſo iure quãdo ypoteca eſt cõtracta per
ſtipulationem qð fieri poteſt ſecundum eos cum quibus in hoc
ſto ſimpliciter quia tex. clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua in/
terpꝛetatione Cuius verba ſunt hec.
L. Solutam pecuniam intelligimus: in verſic.
Quod ſi acteptolatum ſit quod ſtipulationis no
mine ypoteca erat obligata vel ſine ſtipulatione
accepta ſit: ſolutionis quidẽ verbum non pꝛofi

ciet:ſed ſatiſdationis ſufficit ᷑c.

Res empta de pecunia pupilli effr 7 eſt

. f lie ipſius pupilli vt in.l.ij.ffiqñ ex facto tuto.et

nota.in.l.ſi vt pꝛopõis cũ ibi plene nota.C. de rei vendi.⁊ per not.
per glo.⁊ Bal.in.l.ſi tutoꝛ.C.de cõi ſeruo manu.⁊ glo.et Bar.in
lidẽ que in fi.ffqui potio.in pigno.hab.et in.l.curatoꝛ. C. arbi.
tutele tamen hoc eſt verum quando emitur ꝑ eius tutoꝛeʒz vel cu

ratoꝛem ſecus eſt ſi per eius negotioꝝ geſtoꝛẽ caſus eſt in.d.l.filie

quem tex.ad hoc pꝛopoſitum magnifacit Ludoui. Roma. in ſuo
ſingulari in ver. pupillus ett. Sed tu dicas pꝛo vero et nouo
meo intellectu iſtius tex. ꝙ mihil facit quia non loquitur in emẽte
ſed loquitur in vendente rem pupilli vt ibi in ver. res vendendas
per argentarios dedit etc.et in ver.pꝛecium venditionis ſoluerunt
etc.et in ver.pꝛecium rerũ que in venditione date ſunt etc.et dr hic
ꝙ valet venditio ſi vendens eſt ſoluendo vnde iſte caſus non pꝛo
bat hoc immo tex.in.d.l.ſi vt pꝛoponis iuncto iſto tex.pꝛobat ap
te contrarium. Sed ſatis eſt mihi pꝛo nunc ꝙ tex.in.d.l. filie nõ
probat h ſi recte et ſubtiliter ponderetur Cuius verba ſunt hec.

L. Filie inteſtato patre heredis negotia mater
gefſit ⁊ res vendendas per argentarios dedit id
qʒ ipſum in codice rationum conſcriptũ eſt argẽ
tarij vniuerſum redactũ pꝛetium venditionis ſol
uerũt ⁊ poſt ſolutionẽ noueʒ fere annis quicquid
agendum erat nomine pupille mater egit eamqʒ
marito nuptui collocauit ⁊ res tradidit ei:queſi/
tum eſt: an puella cum argentarijs aliquã actio/
nem habeat quoniã non ipſa ſtipulata ſit pꝛetiuʒ
rerũ que in venditiõe date ſunt Sed mater. Beñ.

Si de eo quereretur an iure ea ſolutione argen/

tarij liberati efflent rñ. iure liberatos claudius:
Subeſt enim illa ex iuriſdictione pendens que/
ſtio an pꝛetia rerum que ſciebant eſſe pupille bo

1 2
AAAN

na fide ſoluiſſe videantur matri que ius admini
ſtrationis non habebat:ideoqʒ ſi hoc ſciebant
non liberantur. ſ. ſi mater ſoluendo non ſit ⁊c.
IIi Bar. hic dicit iſtam legem eſſe bonã
4 pupilli 72 ſingularem 1 etiã ſe neſn alibi pꝛin
cipiũ eius ad hoc ppoſitum ꝙ delegatio tutoꝛis liberat debitoꝛeʒ
pupilli ita demum ſi fuit facta bona fide alias aũt non. Sed
tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text. qui iudicio
meo loquitur in caſu magis dubio ⁊ magis notãdo qᷓ; dicat Bar.
⁊ alij poſt euʒ ibidẽ iſtũ tex. cõmemoꝛantes.ſ.quãdo tutoꝛ delega
uit debitoꝛem pupilli creditoꝛi ipſius met tutoꝛis non autẽ credi)
toꝛi ipſius pupilli ⁊ dicitur in tex. ꝙ valet ſi bona fide non dico ipſi
us ſolius tutoꝛis ſed etiazʒ ipſius creditoꝛis cui ſoluitur facta eſt de
legatio ⁊ ſic requiritur bona fides vtriuſq;.ſ.creditoꝛis ⁊ tutoꝛis
vt ibi in ver.ſi non malo conſilio cum tutoꝛe ⁊c. que verba oſten/
dunt cõmemoꝛationẽ eoꝛum inuicem factã binc eſt ꝙ dicimus ꝙ
omnia cum conſilio facienda ſunt ſecundũ ſpe. in tit: de aduoc.ꝭ.
tercio ver. habito ꝛac. Itac; iſte tex. p.loquitur in delegatione
facta de debitoꝛe pupilli non creditoꝛi pupilli ſed creditoꝛi ſuo·i.

utoꝛis que ualet ⁊ tenet ſi ipſi ambo fuerint ſine dolo ⁊ hoc mo/
do ego nouiter intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

LC. Pupilli debitoꝛ tutoꝛe delegante pecuniam
creditoꝛi tutoꝛis ſoluit liberatio cõtingit ſi non
malo cõſilio cũ tutoꝛe habito hoc factũ eſſe pꝛo
betur: Sed etiam interdicto fraudatoꝛio tuto/
ris creditoꝛ pupillo tenetur: ſi cum conſilio frau
dis participaſſe conſtabit ⁊c.
De intellectu vero

5. pupilli „§F. ſoꝛ0z. 7 nouo meo ad iſtuʒ

tex. vide ea que dixi in...iij. C. de nouatio.in interpꝛetationibus
meis nouis in hoc opere noſtro ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero
ne idem ſepius dicamus ⁊ fruſtra membꝛanas occupemus niſi ꝙ
ponam verba huius littere que ſunt huiuſmodi.

Soꝛoꝛ cui legatum ab herede fratre debeba
tur:poſt motam legati queſtionẽ tranſegit:vt no
mine debitoꝛis contenta legatuzʒ non peteret:pla
cuit:quamuis nulla delegatio facta: neqʒ libera
tio ſecuta eſſet: tamen nominis periculũ ad eam
pertinere: itaqʒ ſi legatum contra placitũ pete/
ret exceptionem pacti non inutiliter opponi ⁊c.

Bar. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingu /
7 * qun res. larem ⁊ ſe neſcire eum alibi ad Pos p
poſitum ꝙ euicta re pꝛo alia inſolutum data agitur pꝛima actione
niũ creditoꝛi imputetur dolus ⁊ ꝙ ad liberationẽ fufficit rem per
fecte ſolutam ex poſt facto fieri creditoꝛis. Sed tu aduerte
pꝛo nono ⁊ per fectioꝛi intellectu iſtius tex. in quo Bar. obmiſit
vnum notabilem caſuz poſitum in ver.diuerſum ⁊c.quando ſcili
cet patronus euicit rem vel etiam pecuniã quam quis dederat in
ſolutũ nam ille qui ſoluit remanet omnino liberatus a creditoꝛe
ſuo ⁊ liberatio iam facta mutari non poteſt ita pbatur in. d. ver.
diuerſum ⁊c.de quo tex. GBar.in eius ſummario mentionẽ non fa
cit in hoc ⁊ eſt (iudicio meo) in hoc magis ſingularis qᷓ; tota ipſa
lex Cuius verba hic non pono cum ea poſuerim in cꝰ pꝛoxime ſe
quenti in alio ꝓpoſito put ibi videre potes ⁊ ideo non repeto hic.
Bar. hic ⁊ etiã dñs meus Alex.ðᷣ

J „
. Om rCS. Imo. in.l.pꝛima.S.nunciatio in fi.ff ðᷣ

no.oper.nunci.reputant iſtum tex:ſingularem ad hoc pꝛopoſitum
ꝙ reſtõ in integruzʒ conceſſa minoꝛibus nunq;ᷓ pꝛodeſt eius aduer
ſario in aliquo ſi leſio minoꝛis a dolo aduerſarij pꝛoceſſit vt hic in
ver. huic aplicatur ⁊c.de quo alias dixi in dicto.ꝭ.nunciatio vbi di
Ei ⁊ dico nunc ꝙ iſtum tex. etiã pꝛo ſingł ri ad ̊ allegauit Ludo.
oma. ibidem de qͥ dñs meus Alex. non facit mentionẽ ⁊ ab eo
habuit iſtum tex. ⁊ etiam doctrinã Bar. pꝛout ibi alias legendo
dixi· ¶Sec aglias ibi dictis addo nunc ꝙ tex.iſte non pꝛobat H
nam creditoꝛ hic accepit rem minoꝛis ⁊ eum circunuenit in ea re:
⁊j dicitur hic ꝙ reſtituit ea res minoꝛi tamẽ non dicitur hic quin
minoꝛ reincidat in pꝛimã obligationem. Immo reincidit ⁊ ſic „
deſt aduerſario iſta reſtitutio ⁊ ſie ego refero iſtum tex.ad pꝛinci
pium iſtius tex. ꝓut referri debet ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur
nam in eo exemplo de patrono non poteſt adaptari vt videre po /

tes ex ipſo tex.bene cõſiderato de quo ſupꝛa etiã alias dixi ideo
nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba tex. que ſunt hec.

Qui res ſuas obligauit poſtea aliqᷓʒ poſſeſſio

nẽ ex hijs pꝛo filia ſua pꝛomittendo dotem obli
gauit ⁊ ſoluit ſi ea res a creditoꝛe euicta eſt dicẽᷣ
dum eſt maritũ ex dotis pꝛomiſſione agere poſ
ſe ac ſi ſtatu liberũ vel rem ſub condictione lega
tam dotis nomine pꝛo filia pater ſoluiſſet haruz
enim rerum ſolutio non poteſt niſi ex euentu libe
rare ſcilicet quo caſu certuʒ eſſet remanere eas:
Diuerſſuʒ reſpondetur in ea pecunia ſiue re
quam patronus poſt moꝛtẽ liberti per fauianam
auffert hec enim actio cum ſit noua paratã libe/
rationem non poteſt reuocari huic aplicatur mi
noꝛ.xxv.annis qui a creditoꝛe circũſcriptus in
rem ex cauſa debiti ſolutam reſtituitur rem autẽ
caſtrenſis peculij ſoluente patre perinde accipe
re debemus ac ſi alienam dedifſet quamuis poſ
ſit reſidere apud eum cui ſoluta eſt moꝛtuo pꝛius
inteſtato filio ſed tunc acquiſita creditur cum fi
lius deceſſerit ⁊ vtiqʒ cuius fuerit euentus decla
ret:ſicqʒ ⁊ hoc ex hijs poſt facto ſunt in pꝛeteri
tuʒ cuius quid fuerit declaret.
Si res do

X. qui res.s. diuerſum. nata euinci

tur ⁊ donans ꝓmiſerit per ſtipulationem de euictione tenetur ałs
autem non tex.eſt in.l.ij.cum ibi nota.C. de euic. Tamen hoc eſt
verum ſi hoc vt dixi ꝓmiſſum fuerit de euictione alias autez non
etiam ſi donatio incipiat a pꝛomiſſione ꝙ eſt foꝛtius tex. eſtind. .
qui res.ꝭ.diuerſum.ff.de ſolu.quem tex.p multum notabili alle/
gauit Bal. ad hoc ꝓpoſitum in.d.l.ij. de euic. Sed tu aduer
te ꝓ intellectu vero ⁊ nouo.d. S. diuerſum qui eſt pꝛimus.9.nam
ille tex. indicio meo nihil facit ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur nam
ibi non dicitur aliquid de re donara ſed dicitur qdð res que auferi
per patronum poſt moꝛtẽ liberti ⁊ ꝑ minoꝛem recuperatur quaʒ
dedit circunſcriptus creditoꝛi ſuo ⁊c. vnde non facit ad hoc ppo/
ſitum vt patet ex eius lectione Cuius tex. verba poſui S. in cnpitu
lo ꝓxime pꝛecedenti ⁊ ideo non repeto hic ne fruſira occupemus
membꝛanas vbi opusnon eſt. .

Rem pupil. ſal. foꝛe.

Bal.in.l.donatiõis de acquir.
* ſi ſeru um. poſſeſ. dicit iſtum tex. non eſſe gli
bi ⁊ idem ateſtatur dñs meus Alex. de Imo.in apoſtillis ſuis bie
ad BGar. circa quẽ tex. ſingularem Doctoꝛes omnes hic ⁊ eti ſeni
bentes in l.pꝛima in pꝛinff. de verbo. oblig. ⁊ maxime dñs meus
Alex.de Imo.ibi in vltima col.multuz variant in intellectu iſtius
tex.circa quem ego etiã alias legendo in.d.l.i.multa ⁊ multa dixi
⁊ ideo pꝛo nunc non me multum in hijs extendã niſi nunc pꝛo
nouo ⁊ vero intellectu eius dico ꝙ ego non conſidero bic ſpeciali⸗
tatem aliquã eſſe reſpectu ſubſtantie infantis put voluit Aʒo pꝛo
ut refert glo. ibi. Mec etiã conſidero nec placet etiã g iſte tex.
intelligatur in pꝛoximo infantie pꝛout dicebat Johan. de Imno.et
Ludouicus Roma.in. d.l.pꝛima in pꝛincipio dicentes ꝙ non erat
ſpeciale ſed hoc eſt regulare nam pꝛoximus infantie poteſt ſtipula
ri vt in..pupillus inſti.de innutil.ſtivul. Mec etiã placet alius
intellectus Pau. e caſt. in. d. l.pꝛima in pꝛin? ꝙ iſte tex. loquatur
in infante qui fari poteſt ⁊ idem cõpꝛobauit Illuſtris dñs Slan⸗
aret. in.l.pꝛima. S.adipiſcimur. ff. de acqui.poſſeſ.nam dico ego et
HB; falſuʒ nam infans non poteſt fari immo infans dicitur non fans
l. mulier in fi.ff. de verbo. oblig. vnde velle modo dicere ꝙ iſte tex⸗
loquatur in infante qui fari põtvec ſunt duo ðꝛia ⁊ repugnatia in
uicem vt etiã patet ad ſenſum ergo ?c. Unde dico G iſte tex.
loquit᷑ in caſu ſpeciali ſed in alia ſpecialitate qᷓ;ᷓ dicant ſernbẽtes om
nes hic vel alibi. ſ. in ſtipulatione rem pupilli ſaluam foꝛe vt ille
qui fari poteſt licet non intelligat quid agat poteſt ſtipulari ſed m
ð non facio vim nam põt etiã ile qui eſt pꝛox mus infantie
pulari vt in.d. . pupillus etiã ſi non intelligat quid agit ⁊ nen mi
tũ diſter a furioſio pꝛout ibi dicit in tex. Sed ſpecia itas vera ſtat
in hoc ꝗ iſte poteſt etiã agere yigoꝛe dicte ſtipulationis v in h ſtat

M.

lommd war
witingritgut gien iern
aGntunetn dn ta
hiErAri i e ir

—
☛

ſigäimsutnunfnin den
ntetmpit mintnat i
Nadeerpentnnaminnmtn
UGtmnordritnminknm
Rr itltgrinniitin um
Mnthhruinmeitinc rneen
un’Unnina tns
linitnfthri atinum
rorienietniieriin tren

Amniimge itlnag

meſnialtueetn

ne U 4
ſutentiintunner
nigiinmn minann⸗
pnicluifnnſ a,n n
ſtngr nrinn

iſ

Ntnini d ennt
Mye 1.
Cc ulin
NNN

dhi

x—DBbreee E 4

2SJYðð
MR N

.

(la

eh.ẽòẽ

.êẽ-õõ

hergn lſen 1
en

um aunbuntin

Tonmnret.
Unisſotn 8
HSM S
mukAilimhnd

verarmmi iſarf ͤ
Auai N i Ninfſni
vn A nuidn giuninmn
l
ü
N Nriiteflinige
efet.

Rontonl a b

ur mtr: NG 14,N mi afle ini
Nmgininimn Mikmmnuhrtdiſt
walaasmtinidti, int in
xͦ Antuffutstn fi
edtphtdlinlutnlun

Kius tex. its ego intelli⸗ eo in fi. in ver. ⁊ agere ⁊c.ad
kean rscortan mrcgnbauer,erwer Em o ſtat po⸗/
Afima vis ⁊ ſpecialitas ⁊ tota virtus eius Cuius re ſenr hec.
L. Seruum pupilli ſtipulari ita necceſſe eſt: ſi pu
pillus abeſt aut fari non poteſt : nam ſi pꝛeſens
ſit: ⁊ fari poſſit: etiam ſi eius etatis ſit vt non in
telligat quid agat: tamen ppꝑ vtilitatem receptũ
eſtrecte eum ſtipulari et agere ⁊c.

De pꝛeto. ſtipul.
Glo. in.l.ii.S.fi.in glo.magna

es hic ⁊ etiã dñs meus Alex.de Imo.in.l.miles..iu
a Kbereincinn vltima col.in fi.reputant iſtam glo. ſingula⸗
rem ad hoc ꝙ quaſi contractus celebꝛatur in indicio moto in rea
libus que glo. clara eſt ⁊ non eget aliqua noua interpꝛetatione niſi
G ego intelligo hoc pꝛocedere poſt litem conteſtata non ante ꝓ
yt loquitur bec glo. ſi recte conſideretur in verſi?ꝰ Sed poſt litem
eſtatã quaſi ex ↄctu ⁊c.⁊ ideo ſolũ pono vba eius que ſunt hec.

Ex parte ⁊c. in verſi. Iteʒ vt ait Martinus
ante litem conteſtatã poſſeſſoꝛ non debuit: Sed
poſt liteʒ conteſtatã debet quaſi ex cõtractu ⁊c.

Judi. ſolui.

Z. cum apud Bartho. hic dicit ſe ha/

bere iſtum tex. pꝛo ſingulari ad hboc ppoſitum ꝙ fideiuſſoꝛ accep/
tus in pꝛima cauſa non tenetur in eo ꝙ poſtea iudicatur in cauſa
appellationis niſi aliud ſit actũ ⁊ quid ſi mutat̃ iudex aliter q;ꝑp
viã appellationis an comittatur ſtipulatio vide Illuſt. D. Franc.
aret. in cone lxxxvij. incipi. Pꝛemiſſa conſultatione c. Sed
tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius tex. nam in eo con
currit vnum quod multũ tollit omnem difficultatem nam fideiuſ
ſoꝛ hie ꝓmiſerat illud ꝙ per ſempꝛoniũ iudicem iudicatum eſſet
nominando ſpecialiter nomẽ ipſius iudicis vt hic in ver. cuʒ apud
ſempꝛoniuʒ ⁊c. Unde non eſt mirum ſi non tenetur poſtea in cau
ſa appellationis in qua alius diuerſus eſt iudex a ſempꝛonio nomi
nato ⁊ hoc ibi expꝛeſſe conſiderat in fi.in verſiideo in ſtipulatione
adicitur qui in locum eius ⁊c. Licet glo.in.l.ij. C. de pꝛocur.quã
magis comuniter ſequuntur ſcribentes ibidem intelligat iſtũ tex.
eedere etij quando non eſſet facta nominatio perſone iudicis ð
q alias ibi ego poſt alios legendo dixi ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non
cro niſi e inſeram ynum verbum ꝓ confirmatione pꝛedicta quia
ille qui ꝓmiſit in cauſa cõpꝛomiſſi facti non tenetur ſi cõpꝛomiſſuzs
expirat ⁊ fiat pꝛoꝛogatio noua quia reſpectu eius dicitur nouus
actus ⁊ nouũ cõpꝛomiſſuʒz etiã ſi ſit factũ in eũdẽmet arbitruʒ vᷣʒʒ
Dy. Bar. 2 Bal. in.l. titius.ff. de excu.tuto.⁊ Bar. in.l.labeo.ꝭ.ꝑ
ndeiuſſoꝛem. ffde arbit. ⁊ ita volo dicere in pꝛopoſito quoad iſtuzʒ
tex. de cuius intellectu etiãs poſuit Ludo. Roma.in ſuo conꝰ ccx.
T in cone ccccviij.⁊ Jo.de imo.in ſuo conꝰ incipi. Pendente lite ⁊c.
ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex. de agimꝰ Cuiꝰ vᷣba ſunt hec
L. Cum apud ſempꝛoniũ iudicem datum reus
defenderetur ſtipulatione cautum eſt: vt quod
ſempronius iudex iudicaſſet pꝛeſtaretur:a cuius
ſententia petitoꝛ appellauit ⁊ cum apud cõpeten
tem appellationis iudicem res ageretur defen/
ſoꝛ rei condẽnato: queſitum eſt: an ſtipulatio
comiſſa eſſet: BGñdi ſecundũ ea que ꝓponeren/
tur non eſſe iure comiſſaʒ Claudius: ideo in ſti/

pulatione adijcitur qui in eius locuʒ ſubſtitutus

erit ⁊c.
& Ludoui. Roma.in ſuo ſingulari in
L. ſi ren P· yer . ſideiuſſoꝛ ꝛc. el vij. multuz gloꝛiat
de duobus inribus in quibus ſoluz nec alibi ipſe dicit pꝛobari -
exceptio declinatoꝛia competens pꝛincipali debitoꝛi non competit
eius ſideiuſſoꝛij ſeu ceſſionario per tex. in.d.l.ſi reus ⁊ in.l. ſed ſi
reſtiatur .§..ff de iul. Dena materia vide nõ per d. meü
Aler.in. liuris gentium. S. hodie. ff. de pactis in.iij.colũĩ. cum ſe/
quenti T in.l.ſi quis in pꝛineff. ſi quis cautio. ⁊ etiã in ſuo con?lxiij.
mn ii· volumine incipi. Cliſo temate ⁊ dubitatione ⁊c. in quibus
bonit an exceptiones ⁊ etiam pꝛiuilegia competentia pꝛincipa

li cõcedantur eiꝰ fideiuſſoti ad quẽ me remitto pꝛo nunc vltra ea
que infra dicam in fine iſtius capituli. Sed tu aduerte pꝛo in
tellectu vero ⁊æ nouo meo dictoꝛũ iuriũ ⁊ P. d.l.ſi reus nam ibi ſide
iuſſoꝛes qui fideiuſſerant de iudicato ſoluendo tenebantur ad rria
de quibns in.l. iudicatum ſolui eo.titꝰ inter alia eontinet ea pꝛo⸗
miſſio illud quod verbum ſonat ⁊ de defendendo ⁊ de dolo ma
lo abfuturo vnde in. d.l.ſi reus fideiuſſoꝛes tenentur ex eo quia il
le non defendebat arbitrio boni viri ⁊ ſic omnino erat in iudicio ⁊
per ↄñs non trectabatur ibi vtrum fideiuſſoꝛes poſſent ibicon/
ueniri ex eo ꝙ mihil faceret ſed defendebat ⁊ doloſe vnde non eſt
mirum ſi ipſi tenentur nec diſputatur ibi de exceptione declinato/
ꝛia immo de peremptoꝛia exceptione nam ſi reus noluiſſet vuran/
te mratu poſſe conueniri non potuiſſet conueniri nec fideiuſſoꝛes
tenentur ꝑphoc ſed defendit ſe non m arbitrio boni viri et ideo te
nẽtur ⁊ hec eſt vera mens illius tex. maxime in ver. niſi res boni
