T in ſuo conſi.cj. in.iij.volumine incipi. Magniſice pꝛetoꝛ ⁊c.⁊ in
conſil.xiiij. in o volumine incip. Si ille qui emit ⁊c.⁊ in conſi.clvij
in o volumine incipi.Queritur.ſi conductoꝛ ⁊c. Tamen bhoe non
habet locum vbi pꝛeceſſit geminata interpellatio ⁊ per ↄñs gemina
ta moꝛa nam tunc non admittitur moꝛe purgatio licet dñs meus
Alex. in.d.l.ſi inſulã alit ſentiat in hoc vt ibi ꝑ euʒ ad quez de hije
me remito ꝓ nunc cum alias ibi dixerim poſt eũ. Uno ſolo ad/
dito nunc ꝙ iſte tex.non ꝓbat quoquomõ de geminata interpella
tione ſeu moꝛa geminata ſed loquitur devnica tantr’ůꝗ. Secũdo
poſita hac doctrina pꝛo vera limita eam non pꝛocedere qñ inferioꝛ
vult conſtituere ſuperioꝛeʒ in moꝛa quia tunc non ſufficit gemina /
ta interpellatio ſed requirit trina text.eſt in.c..extra de ſup.neg.
pꝛela.⁊ voluit dñs Anto.in.c.cum cauſam extra de offit.delegat.⁊
Ludo. Roma.in.l.de pupillo.ꝭ.ſi quis ipſi pꝛetoꝛi.ff.de noui ope.
nunci.licet ioſſemet Ludo. Roma. teneat contrarium in ſingulari/
bus ſuis in ſuo ſingulari incipi. Moꝛa ⁊c.de quo diximus in hoc
opere noſtro in.d.c.cum cauſaz ⁊ etiã in.l.ſi conuenerit.ff.de pigno
rati.actio.ideo non repeto nunc ſed pono verba legis de qua agi⸗
mus. Que ſunt hec.

De illo ſane põt dubitari ſi interpellatus mo/
rã ipſe fecerit an quamuis pecuniam poſtea offe
rat pena nihilominus cõmittatur ⁊ hoc rectius
dicit᷑ nam ⁊ ſi arbiter ex compꝛomiſſo pecuniaʒ
certo die dare iufſ erit neqʒ per eum qui dare iuſ
ſus ſit ſteterit non cõmitti penam. Rñ. adeo vt
⁊ illud ſeruius rectiſſime exiſtimauerit ſi quãdo
dies qua pecunia daretur ſententia arbitri com/
pꝛenſa non eſſet modicum ſpaciũ datum videri
hoc idem dicendũ eſt ⁊ cum quid ea lege venerit
vt niſi ad diẽ pꝛeciũ ſolutũ fuerit inepta res fiat.

Hlo. in:l. obligamur. Zala. Luso.
de Imo. ⁊ dñs meus Alex. de Imo. in.l.i.in.xv.col.ff.ſolu.matri.
⁊ Nico. de nea.in l.mulier.ꝭ.cum pꝛoponeretur.fr ad treb. ⁊ do.
meus Alex. de Imo.in.d.l.obligamur in apoſtillis fuis ad Bart.
⁊ Bal.in.l.fi.C. de ſenten.que ſine cer.quantit.⁊ Ange.in.l.nupta
ff. ſolu. matri.⁊ idem dñs meus in.l.huiuſmodi.S.cuʒ pater in Fᷣa.
col.de legat.pꝛimo allegant omnes iſtam glo.ꝓ ſingulari ad hoc ꝓ
poſitum ꝙ pater tenetur omnino dotare ſiliam ſuam etiã nuptam
iaz ⁊ hoc de iure ciuili ſed de iure canonico eſt alia glo.ſimilis in.c
boc ſanctũ.xxxij.q.ᷣa.⁊ in.c.de raptoꝛibus.xxxvj.qi.que plus vo
luit ꝙ etiã ſi filia ſit nupta inuito patre.tamen tenetur eam dotare
de quibus glo.alias dixi in.d.l.i.⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero ni
ſi ꝙ alias ibi per me dictis addo nunc ꝙ illam glo.in.d.c.hoc ſan
ctum reputat ſingularem ⁊ dicit etiã non eſſe alibi Jo.de JImo.in
dicta. l. i. ⁊ ideʒ tenent dũs Anto.⁊ dñs Abbas in.c.accedens extra
de ꝓcura.⁊ in.c.i.ð deſpon.imp. Secundo addo etiã hoc eſſe
verum niſi nubat indigno viro . ar.l.iij.S.ſi emancipatus de contra
tabu.⁊ idẽ voluit Lud. Ro.⁊ etiã dñs meus Alex.de imo.in.d.:.
i. glo.in. d.c.de raptoꝛibꝰ. Szʒ ego addo HBal.idẽ volentẽ in.S
elt ⁊ aliud inſtit.de dona.in ſa col.⁊ do.Ab.in.d.c.i.ð ðſpõ.ĩpub.
in.c.i.de adult.⁊ archid.in.d.c.de raptoꝛi.⁊ Joh.and. alios ſcri
bentes in.d.c.aecedens de pꝛocurato.ad quos me remitto ⁊ redeo
ad glo. Circa quã non obmitto vnũ aliud ꝙhec glo.non ita lar
ge loquitur pꝛout eam intelligunt ſeribentes . ſ. in filia nubente de
ſe ſine conſenſu patris dummodo nubat indigno. Nam bec glo.
bene ⁊ ſubtiliter ponderata non dicit hoc ⁊ eget noua interpꝛetati/
ne mea: Mam loquitur in alijs terminis.ſ.quando ipſemet pater
locauit eam ſeu maritauit eam vt in verſi.locãtes filias nuptui ac.
quo caſu non eſt dubitandum ꝙ teneinr dotare eam vt pote qui
voluit antecedens debet velle conſequens necceſſariũ ad illud. naʒ
dos debetur pꝛopter onera matrimonij.l.pꝛo oneribus.C.de iure

dot.ergo.⁊c.Unde capio modo glo.de qua agimus. Cuius verba
ſunt hec.

CKege obligamur ⁊c:vel dic lege obligamur ob
temperantes ſcilicet legibus cuʒ locantes filias
nupiui dotem poſtea conſtituere obligemur.

111 fis mens Alex.
Z. is qui ex ſtipulatu. i meus ler.
umplius in prin.in.i.col.ff.de legat.S.reputat iſtum tex.ſingulareʒ
ad hoc ꝙ lʒ alias vbi quis fuit cauſa vel culpa interitus ſerui debi
ti vel alterius rei debite teneat̃ de interitu vt in.l.ſi ex legati cuʒ ibi
plene nota.ff.de verbo.obli.⁊ in.l.qð te.ff.ſi cer.pet.cũ ẽt ibi plene
nota. vbi alias legendo dixi poſt oẽs alios ibidez ⁊ maxĩe poſt do.
meuz Alex.de Jmo.ibidem tamen hoc non habet locũ in alia cul
pa cõmiſſa ſecuto interitu añ moꝛã cuʒ qͥ ſto pꝛo nũc qꝛ tex.clarus
eſt ¶ Uno iñ non obmiſſo ꝓ nũc ꝙ poſſumus dicere ꝙ hic non
fuit etiã aliqua culpa nam ſolũ pꝛomiſſoꝛ ſerui pꝛeſtitit ſibi liberta
tem ex quo actu non dicitur eſſe vel fuiſſe in culpa aliqua ⁊ p ↄñs
non eſt mirũ ſi non tenetur de interitu nam libertas non eſt cauſa
moꝛtis ⁊ ſic in iſto tex.ego non video aliquam culpã.⁊ hoc videtur
ſentire iſte tex.in fine in verſiinon eniʒ per eum ſtetiſſe videtur ac.
Cuius tex. verba ſunt hec.

L. Is qui ex ſtipulatu ſticũ debet ſi eum ante mo
ram manumiſerit is que pꝛiuſquũ ſuper eo pꝛo/
miſſoꝛ cõueniretur deceſſerit non tenetur non.n.
per eum ſtetiſſe videtur quo minus euʒ pꝛeſtaret.

Glo. in.l.is cui in glo.in uerbo
eſſe etc. in fine. dis mene Mer ve Zmo.in. .

cum ex filio in pᷣa col.ff.de vul⸗
ga.⁊ pupil.⁊ in.l.cumquidaʒ in.vj.col.C.de impub.⁊ alijs ſubſti.
reputat iſtã glo.ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias dicamꝰ
ꝙ legatũ conditionale non tranſmittatur ad heredes ſi legatarius
moꝛatur ante teſtatoꝛem verl ante euentũ conditionis vt in.l.lega
tum.S.illi ſi volet.ff.de legat.o. ⁊ in.l.i..ſin auteʒ ſub conditione
C. de cadu.tol.⁊ in.l.ſi ita ſcriptum..ſub conditione ⁊ ibi Bar. ff.
de legat. o. vbi non põt interiz ẽt repudiari per legatariuzs.⁊ per
Bart. in.l.ſi is qui pꝛo empto.de vſuc. ⁊ Bart. in.l.ſi pure.ff. de
ega.ð⁊ Bal. in. d.l.pꝛima de cadu. tol. cum ſimilibus. Tñ boe fa⸗
lit in legato facto liberis quia tunc tranſmitritur tamen vt dixit ip
ſe dñs meus comunis opinio eſt in contrariũ ⁊ oẽs glo.repꝛobant

vt ibi per eum ad quem me remiito pꝛo nũc ⁊ addo Bal dem cd
pꝛobantem per glo.riam ibi in terminis in.l.ſeius ſaturninus .

ad treb. vnde obmiſſis omnibus de quibua alias diyi ind leum

ex filio poſt dominuz meũ Alexã.de JImo.in repetitione meg in
dem redeo ad glo. Cuius glo. verba ſunt hec. e nea ibi⸗

CEſſe ⁊c.in verſi. Item queſtio ad hoc vt ſpez
tranſmittat vt inſti.de verbo.obli. S. ex conditio
nali in legato ſecus vt. C. de cadu.tollen. . ſin
aũt:niſi in ꝑſona liberoꝛũ vt. S. in nouifſimo ⁊c.

Ex quibus omnibus redditur nũc expedita bec pꝛj
ma pars.ff.noui cum ſuis iuribus ⁊ gloſis ſingularibus
vna cum eoꝛundeʒ nouis meis interpꝛetationibus: que
oĩa expediui deo bñ conſentiente in ſacro ⁊ ameno loco
Keuerendoꝛũ patrũ meoꝛũ fratrũ pꝛedicatoꝛũ de Bo/
nonia ſito extra poꝛtã.s.Mamme verſus montes in lo
co dicto ronʒano.vbi eſt templum diuo Uincentio dica
tũ. Laus ergo ⁊ gloria ſit ſemper ſupremo deo ⁊ dino
Dominico ⁊ Uincentio protectoribus meis Amen.

CFinis nouaruʒ interpꝛetationũ ad omnesle/
ges: ⁊ gloſas ſingulares in pꝛima parte.ff.
noui per dominum Ludouicũ Bolo
gninũ vtriuſq; iuris doctoꝛẽ: Se
renifſimi ac xpᷣianiſimi regis
..*. Francoꝝ cõſiliariũ digniſ .
ſimũ iura ciuilia oꝛdina
rie legentẽ in vetuſtiſ
ſimo Regie ciuita

.... tis Bononie ſtu ..
dio Anno
.. dDñi „*.
*. M.ccccxciiij. LZaus deo. .
„ℳ. „7. 5,*

Gnli Atoalnmn
luſe 14

ONeLirAeNiNft
AMNNTNnii

õ
DAgeraifnne ne
Noſſeherdedetnntn e
NerNNdnrin
wiiſtiewnir
Kimsnerginuru
Martninlnnmin r.

Mrtnafur,utt

ulſpſinin ortrin

lunlnlincinuſen .

ſenn , Nns

enittingiun
hnnn
ininémgan⸗

.

ðꝭÿʒÿ—— —

N fC3os

e

Interpꝛetatiões noue nouiqʒ

l. ii. S. ſi tñ hominem . Doctoꝛes om̃ee
N mtellectus per Clariſſimum Atri. Jur. Doct.

hic magis comu

iter intelligunt iſtuz tex. in obligatione generi
ni ig . . generis vel alternatiua
. j . r ſententiã abſol i
lniidengenen Equitemq; anratum: Sacri Walatij Apoſtoli Renasdelger aeropilanone magen Nteruetocehdntüe
di ſagy f 0 iſe ci aduocatum C onſiſtoꝛialem . D . Qudouicuʒ tlo ei p parte tantũ ⁊ idem dicunt eſſe in debitoꝛe pꝛincipali v eius
hahſon R Bologninum:iura ciuilia oꝛdinarie legentem in ſideiuſſoꝛe lit aliud ſi in vera ſolutione facta pꝛo pante nam in
S ng, yetuſtifſſimo regiae ciuitatis patriae ſuae Bono repogmrnkukcgerme ktvo tgere Deneg ieheets
. . . . ero
u lumdun NN niae ſtudio traditi ad omnes fere leges:⁊ gloſas ⁊ ſic ſecundum eos ſtipulatoꝛ egit ⁊ ſuceubuit ⁊ heres cõtra quẽ
neneenlutegi ſingulares in ſecunda parte. ff. noui: cum allega agebatur obtinuit 1 ſic fnit liberatus vnde cum non poſſit modo
n aeionibus conſilioꝛum paaeſtantiflimoꝛum Doc/ Bex. woperkmensme dirasan uetkwtnde
uß iuifninee toꝛuʒ in omni articulo: miro oꝛdine per eum con rebus quẽ tex.etiã pꝛo ſingulani allegauit Illund d. Frane. areti⸗
— nunc textis: necnon cum pluribus Juribus ab oꝛigi/ p in. ij. taanilis n intelligit iſtũ rn q̊ tex. doctoꝛes multũ
a enmnin nalibus. fon. Pandectis per eum etiam diligẽ ganere onono nene õ neſum. Beg uu
nn nrdii tiſtudio ac fideliter habitis:differentibu petitio fuit facta hic ð vnum ex heredibus pꝛomiſſoꝛis ad partem
R nl nino cõtrarijs tranſumptis codicibus omnibꝰ. in obligatione gñis vel alternatiue que facit ꝙ, alij coheredes poſ

ſunt ſoluere pꝛo partibus ſuis ⁊ ſoluendo partẽ liberantur 2 idez

. Anno Dñi.Ald.ccccxciiij.Rlłis ¶Oar.

.B eſt in debitoꝛe pꝛincipali vel eius fideiuſſoꝛe ä de bis dubitatur in
— hoc tex. non aut de parte petita vel in qua facta fuit acceptilatio ꝑ
„ epnnin 1 , ſtipulationem et hoc fundo per iſtũ tex. in ver.egero ⁊c.in quo nõ
Pirinln ⸗“ü tet De uerbo .O b li G gt. apparet de abſolutoꝛia vel condemnatoꝛia ſed de ſola petitione.
up u Ultgnef Secco ꝓbatur hoc in verſi.pors dumtaxat ceteroꝛiũ obligatio
A. htia d ni ſupererit vt exſolui poſſit ⁊c. ⁊ ſic dico ꝙ in obligatione gene/
mnhrinan 6 ris enarnte licet hoc 6s ndi Ubergt Herechbus
irne, N Ni anti i miſioꝛis vel ipſi pꝛomiſſoꝛi vel fideiuſſoꝛi eius debeat fieri ſolutio
niialin Glo. in. l A.. ſi ſtipulan ti in in tota re per ynum vel per omnes ꝓ ratis ſuis vt in dicto. . ex
müflrite Ange. ⁊ etiaz Illuſt. D· bis in ver. quãdiu non eandem rem dederint omnes ꝛc. tamen i⸗
riiniluntn Uer. contracta ⁊ c- Franc.aret.hic in pꝛima beratio contingit reſpectu omnium ſi ſoluunt ratas ſuas et ſic pꝛo
nkminii tol reputant iſtam glo. ſingularem ad hoc ꝙ vbi conſtat de volũ parte ẽt ſi non ſit facta ſolutio per illum ouentũ vel per illum cui
ſNn ugrts tale pattium vt in maioꝛi quantitate non contineatur minoꝛ non facta fuit acceptillatio pꝛo parte ſus et iſte tex. venit aduerſatiue
eeci tontinetur nee habet locum regula iſtius tex. cum ſimilibus que ad illum tex. in dicto. . ex bis in dicto ver. quamdiu non eandem
herien babet e in maioꝛi ſumma ineſt minoꝛ: nam iſto caſu non ineſt ð rem dederint omnes ⁊c. nam hit omnes non dederunt et tamen
* 4 quo alias legendo dixi bic poſt alios ⁊ maxime poſt dũm meum reliqui ſoluentes ratas ſuas liberantur et poſſunt ſoluere ratas ſu
e Alex. de Imo. hic ⁊ ideo non me extendam pꝛo nunc niſi ꝙ ponã as et ſic iſte tex aduerſatur ad illum put etia fatetur Bar. bie qd
„ z foꝛmalia verba glo. de qua agimus que ſunt bec. patet in ver. ſi tñꝛc. et hoc modo illud verbũ egero poteſt intelli

gi duobus modis pꝛimo ꝙ ex. indiciũ conueni cum vno herede ð
ſoluenda mihi rata ſua pꝛo bomine in geneꝛe ꝓmiſſo a defuncto
qua ↄuentione ſtante que habet vim ficte ſolutionis puta in ſtico
ceteri coheredes poſſunt ſoluere ratas ſuas in eodem et ſoluendo

Koõtracta in decem ergo cõtrahitur: non attẽ
to placuerit diuerſitas vel non:quia qui xx. ſti/
D pulatur:et decem ſtipulatur:vt ſubicit et ſic vide

tur ſemꝑp placere ſecundũ Aʒo.ſed cõtra inſti. de
inutil. ſtip. F. terea ĩ pꝛin.ſolu.nolebat ibi ſtipu
latoꝛ valere niſi in.xx.et ſic in maioꝛi ſumma ⁊c.

NMWultotiens nos recurrimus ad in
l pꝛima. .fi. terpꝛetes lingue grece ⁊ ẽt latine ꝓ
ut quottidie videmus mõ velleʒ ſcire vtrũ iſti dicantur teſtes vel
ne in quo bꝛeuiter dicas ꝙ non ſed potius dñr expoſitoꝛes caſi us
eſt in dicto. 5. fi. quem Tno dixit eſſe vnicum in iure ⁊ ſic facit
ci ſingularẽ Bal. in. lpe. Ce de manu. teſta. de cuius tex.ĩtellectu
alias legenco hic dixi poſt alios ⁊ maxime poſt dominuz meum
Alex. de ꝗmo. ⁊ ideo nunc non me extendo niſi ꝙ dico ꝙ etiam
Bar. ? Ange. hic appellant iſtum tex. ad hoc ſingularem æ plus
ꝙ creditur vni ſoli interpꝛeti quando partes concoꝛdant in
co per iſtum tex. ⁊ idem eſt ſecunduz eos qñ non poteſt haberi ni
ſi ynus in loco de o t alias hic dixri. Et de iſtis interpꝛetibus
boſuit etam aliquid Bal. in. . voluntatis in fi. C. de fideicom. et
Bal in. l. bae conſultiſſima..illud. C. de teſta.⁊ Bar. in. l. mu⸗
tuz.f.. de acqui bered. ⁊ Bar. in. l iij. C. de tibe. pꝛet. ad quos me
remitio ⁊ redeo ad tex.iſtum de qͥ agimus cnius vpa ſunt hec.

Eadem auteʒ an alia lingua reſpondeatur ni/
hil intereſt: pꝛoinde ſi quis latine interrogauerit
⁊ reſpondeatur ei grece: dũmodo ei congruẽter
reſpondeatur obligatio conſtituta eſt: Idem e
õtra ſed vtrum hoc vſqʒ ad grecum ſermonem

tanti pꝛotrahimus an vero et ad alium penũ foꝛ

te vel aſſirium vel cniuſuis alterius lingue dubi⸗
tari poteſt et extat ſcriptura ſabini Sed verum
puto vt omnis ſermo contineat verboꝛum ebli/
gationem ita tamen vt alter alterius linguam in

2

elligat ſiue per ſe ſiue per veruʒ interpꝛetem ꝛc.

liberantur non obſtante ꝙ omnes non vere ſoluerint pꝛout requi
rebatur vt in dicto. . ex his et ꝙ iſtud verbuʒ egero recipiat hãc
interpꝛetationem allego tex. in. l.i.ꝭ.conuentionis in ver. inter ſe
agunt ⁊c.ff. de pact. ¶WUel poteſt intelligi ſetundo modo iſtud
verbũ egero deducendo rem in iudicio et petendo partẽ iſtius he
redis ab eo puta peto quartã partem ſtici quo facto lex in cõtinen
ti fingit alterũ de vuobus vel ꝙ iſte mibi ↄdemnabitur vel abfol
uetur pꝛout neceſſariũ eſt dicere et potius fingitur cõdemnatoꝛia
ſententia ĩ ea parte ſtici petita qᷓ; abſolutoꝛia et ideo ratione iſtius
ficte ſolutionis pꝛout ex nunc vere tempoꝛe ſententie late.lex vo/
luit ꝙ alij coheredes poſſint ſoluere ratas ſuas in eodem ſtico et
ſoluendo liberantur licet adhuc omnes non ſoluerint nec poſſunt
dici ſoluiſſe enndem rem pꝛont requinit tex. in dicto .. ex bis in
ver. quãdiu ⁊c.et hoc mõ intelligendo ↄuenit iſte tex. cum exẽplo
ſequẽti de acceptilatione vt ſic demus fictas ſolutiones in vtroq;
exẽplo et h̊ modo ego nouiter ĩtelligo iſtũ tex.cuius vᷣba ſunt hex.

CSi tamen hominẽ ſtipulatus cum vno ex he/
redibus pꝛomiſſoꝛis egero pars dumtaxat cete
roꝛum obligationi ſupererit vt exſolui poſſit:
Idemqʒ eſt:et ſi vni ex heredibus acceptolatuʒ
ſit: Jdemqʒ eſt et ĩ ivpſo ꝓmiſſoꝛe ⁊ in fideiuſſo/
ribus eius quod diximus in heꝛedibus ⁊c.

Glo. in. l.ii.S. ſi tñ hominem

In verbo acceptolatum ⁊c. in ver.ibi in rem hic in perſonam ac.
Iluſt. D. raneiſcus aret. hic in.ii· col.reputat iſtaʒ glo.ſingula⸗
rem ad hoc liberatio facta ꝑ acceptilationeʒ vni ex reis debendi
hoc acto ꝙ ꝓſit ſibi dumtaxat ⁊ non alteri coꝛꝛeo valet ⁊ ẽt idem
eſt in patto ita ꝙ non extenditur ad alium coꝛꝛeũ de quo alias di
xi hic poſt eum legendo ⁊ ideo pꝛo nune longioꝛ non ero niſi ꝙ po
no verba glo.de qua agimus que ſunt hec .
CAcceptolatum ⁊c.vt liberatio contingat ſed

videt᷑ ꝙ omnes alij liberent᷑ vt infra de accepti.
l. ſi ex pluribus pꝛimo rñ. que eſt contra ſol.ibi
in rem hic in perſonam ⁊c. ;—“

iii Tex. iſte ſingularis ⁊ vnicus in toto
l. n 5 Cgto San zue ciuilis reputatus eſt et
merito ab omnibus gloſatoꝛibus ⁊ comentatoꝛibus antiquiſ mo
dernis ⁊ modernioꝛibus. Mec non ꝑ omnes appellatus eſt ẽt
⁊ non ab re difficilis intricatus ſerupiloſus ⁊ altũ habens pꝛofun/
duʒz ſuper cuius intellectu vero babendo omnes ſcribentes hic ⁊
alibi de eo ſepe (immo ſepiſſime) ⁊ ſine fine comemoꝛantes ſatis
ſupeꝛq; ſatis variarunt ⁊ cum reuereutia ſi os in celũ apponere li
cet ꝓut vere licet vt ex infra dicendis aperte videbis omnes in di
ſtincte ſimulq; errarũt nec vnquã euʒ habuerimt ⁊ ̊ maxime
pʒopter comune litterã que in omnibus tranſumptis codicibus
vitioſa ⁊ falſa in quapluribus eius ⁊ bñ vigintiquattuõ verbis ⁊
ꝙ plus eſt in ſenſu ⁊ in ſubſtantia reperta eſt⁊ ꝑ me ad lucez cum
vera oꝛiginaliq; littera editus ⁊ ꝓnuntiatus eſt ſuꝑ qͥ nunq; ani
maduerterunt tot tantiq; iuris patres ⁊ dei ⁊ tot tantaq; leguʒ ca
nonumq; lummaria magna ⁊ deniq; omnis ſcola doctoꝛuʒ hic ⁊
vbiq; de hoc tex. frequentẽ comemoꝛationẽ habens defecit ⁊ ea
que tandiu in obſcuꝛo ⁊ in tenebꝛis fuerũt ſtudio induſtria oꝑaq;
nra ad lucem meridianã reddita ſunt ſupꝛemo deo omniũ bono
rũ datoꝛe ⁊ largitoꝛe ad hec bene conſentiente pꝛout de his omni
bus latius dixi ĩapparatu meo bino ad iſtũ tex.⁊ ẽt in repetitiõe
noſtra ad eundem dicata ad Reue. D. Cardi. Alerienſam vnñm
meum vnicũ ⁊ iuriſconſultoꝝ iuriſciſcõſultiſſimũ cuius anima re/
quieſcat in pace in qua repetitione latius exoꝛditus ſum ⁊ ideo ꝓ
nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ non obmittã ſolummodo vnũ nam
dicitur in tex. oꝛiginali illam ſtipulatiõez per te non fieri q minus
mihi ire agere liceat ⁊c.naz in comuni littera tranſumpta dicitur
vt in illa ſtipulatione ⁊c. ⁊ ſie ᷣ̃m omnes doctoꝛes hic coneluditur
ꝙ hec verba poſita ſnut pꝛo exẽplo hic ⁊ ꝓ continuatione ad pꝛece
dentia ad pꝛimũ membꝛaũ Catonis quia omnes comiſiſſe videni
quia non poteſt hoc caſu niſi in ſolidum peccari ⁊ ſic poſtea ſubdi
citur exemplircatiue vt in illa ſtipulatione c. Ex à etiam cõ
cluditur ꝑ omnes docentes hic ꝑ iſtũ tex. ꝓbari ꝙ pꝛomiſſio iter
fieri ⁊ per te nõ fieri quo minus mibi ire agere liceat ⁊c. funt due
ſtipultiaones indinidue ⁊ qð m eis vno ex heredibus pꝛomiſſoꝛis
Ifaciente pena comittitur ↄ omnes pꝛo poꝛtione hereditaria 76
pꝑ iſtum tex.⁊ dicunt etiam ꝙ in dicto ver.ſed videamus refricaĩt
in dubuũ ſtipulatio iter fieri vel illa per te non fieri ⁊c.⁊ ꝙ alie due
amplius non agi ⁊ de rato ſunt ambe diuidue ⁊ ꝙ in eis non co
mittitur pena niſi heredem cõtraſacientẽ ſolum ⁊ ꝓ poꝛiõe ſua
Segd ego dico ᷣ ꝙ litteraloꝛiginalis pandectarſ floꝛentinarũ
non dicit ſic ſed dicit illam ſtipulationem ⁊c. ⁊ non fit aliqua cõti⸗/
nuatio nec exemplificatio ad pᷣcedentia nec fit aliqua refricatio in
dubiũ de iam dictis vel de altero eoꝛum ꝓut dicebat totus mun
dus vcuſq;. ſed ponitur noua queſtio ⁊ diuerſa penitus a pꝛedic
tis ⁊ ponitur ꝓpoſitio per iſum Catonẽ cum interrogatione ſe/
quente moꝛe ſuo qui nullũ ſequebatur floꝛem oꝛõnis nec dilata⸗/
bat argumẽta ſed minutis interrogatiunculis quaſi punctis ꝓ
ponebat efficiebat pꝛout ad litterã de eo loquẽs ateſtatur Cicero
in de paradoxis in pꝛinci. in ver. Cato aũt ⁊c. pꝛout etiaʒ latius di
xi in apparatu meo bino ad iſtũ tex. in ver. Cato ĩc. Ul in pꝛo
poſito poſtq;ᷓ cato feeit duo mẽbꝛa pꝛincipalia in iſto tex. cum vno
exemplo pꝛo quolibet de quibus in tex. vero conſiderando pꝛimũ
membꝛũ pꝛedictum et eius exemplũ in qͥ exemplio continetur de
ſermitute pmiſſa conſtituenda poſtea poꝛponẽdo dicit illaʒ ſtipu/
lationẽ per te non fieri ⁊c· que ſit pꝛo ſeruitute iam conſtituta ma
nutenenda et ↄſeruanda vt in.l.ſi ita ſtipulatus fuero per te in fi.
infra eo. ſtatim vtitur interrogatione moꝛe ſuo dicens ſed videa/
mus ne non idem hic ſit ⁊c.⁊ per ↄns fit noua pꝛopoſitio ꝑ eum ⁊
iterrogatio.ſ.vtrũ illa ſtipulatio ꝑ te non fieri ⁊c. ſit indiuidua vel
ſit diuidua ⁊ vbi ſecundũ omnes ſcribentes hic nemine diſcrepan
te deciditur ꝑ iſtum tex. ꝙ eſt indiuidua ſicut illa iter fieri et ꝙ pe
na adiecta comittitur ↄ omnes heredes pꝛo poꝛtione bereditaria
vno ſolo cõtrafaciente in vtraq; ſtipulatione ſiue ſit in tex. littera
aſſirmatiua. ſ. Paulus rñdit eſſe idem æci ſiue ſit lr̃a negatiua ·ſ-
Paulus rñdit non eſſe idem ac.de quibus duabus litteraturis ⁊
earũ veritate infra ẽt dicemus de quibus ĩ tex.vero oꝛiginali nut
la penitus ſit mentio nouiter nunc redeundo ad pꝛopoſitum no
ſtrum dico. ꝑ iſtum texdecidi totum mium penitus ⁊ dicitur ve/
re ꝙ ſtipulatio ꝑ te non fieri ⁊c. eſt omnino diuidua ⁊ ꝙ pena non
comititur in ea niſi pꝛo poꝛtione ſua tantũ q illum heredem ↄfaci
entem ſicut in illa ſtipulatione de rato ⁊ ita expꝛeſſe ſonat tex.oꝛi/
ginalis qui in hoc ver. illam ſtipulationẽ ⁊c. parificat iſtas pꝛomiſ
ſiones.ſ.per te non ſieri ⁊c.⁊ illã de rato ⁊c. nec ĩ vero tex. ſunt illa
verba Paulus rñdit ⁊c.negatiue vel affr matiue que ſunt maxie

impoꝛtantie ⁊ ſonant ⁊ ꝓbant ſubſtantiã omnino diuerſam imo.

Cõtrariq textui oꝛiginali qui p vt dixi nen habet illa verba ti ill
ſtipulatione ⁊c. nec habet illa verba negatiue nec affirmatiue pꝛola
ta que verba fecerunt errare totum mundũ ⁊ omnes ſcribentes.
Eſt ergo nunc verus ⁊ nouus meus intellectus huius tex.

ſtipulatio ꝑ te non fieri ⁊c.eſt diuidua ⁊ pena non comittitur in

ea niſi ð heredẽ ſolum vↄfacientem ⁊ pao poꝛtione ſua tm pꝛout eti
am infra clare oſtendemus tibi in pꝛoceſſi. Et no. q iſte mo
dus loquendi cum bis pꝛopoſitionibus ⁊ interrogationibus fuit
pꝛopꝛie ipſius vtitenſis tatonis vt. S. dixi etiã allegando Ciceron
in de paradoxis in pꝛinci. vbi ſubdit Cicero aliud notabile verbů
ꝙ bene no. tu qui dubitares circa iſtum tex.mieũ oꝛiginalẽ ⁊ vey
ꝙ cato iſte ſentiebat ſemper ea que non pbabanturi vulgus ꝛc.
Et ſic eius deciſiones pꝛima fronte non conſonabãt auribus vulgi
quaſi eius dicta efſent ⁊ ſunt pꝛo peritioꝛibus ⁊ non pꝛo ydeotis
vel lippis ſeu tonſoꝛibus. Sed plus dico ꝙ G̊ modo loquẽ
di etiã alij iuriſlatoꝛes ſepe vſi ſunt vt ꝓbatur aperte in lſi pupil
li in ver.quid ergo ibi ſed non foꝛe ait ⁊c.ff. de neg. geſtiſ in.l.i§.
hec verba in ver.q; cum eo qui in alterius poteſtate negotiũ geſtũ
erit ꝛc.f. de peculio cuz glo vbi fit ſola pꝛopoſitio ⁊ poſtea ſtatim.
eius peculariter ſequitur deelaratio ⁊ in.l. qui neq;.fl. de verbo.
ſigni.⁊ in rubuca.ff.nau.cau.ſtabul.cum multis ſimilibus que cu
rioſius lectoꝛ facile reperire poterit in iure que bꝛeuitatis cq ob
mitto ⁊ hoc modo loquendi ſepenumero vtuntur veri oꝛatoꝛes
vt Cicero in dicto libꝛo de paradoxis per totum in pꝛaincipio ſuo
ulius operis maxime in ea pꝛopoſitione dum ait omnes ſtultos in
ſanire ego vero te non modo ſtultum ?c. Pꝛeterea aduerte
ẽt pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtins tex.in alio multũ neceſſario et
impoꝛtanti nam omnes libꝛi habẽt poſt illa verba ratũ ꝛc. imme/
diate Paulus rñndit eſſe idem ⁊c. pꝛout etiã de vtraq; litera atte⸗
ſtatur glo.in ver.videamus ⁊ in ver.non eſſe ⁊c.et etiaã omnes do
ctoꝛes hic ⁊ alibi de hoc tex. mentionẽ habentes. Sed tlu v/
des apertiſſime nunc in vero oꝛiginali tex. non eſſe illa verba nega/
tiua nec ẽt affirmatiua. Et pꝛocerto mirũ eſt ꝙ fuerunt gcch
ta tot ⁊ tanta verba in tex. cõi que credo fuiſſe appoſtillas docop
vel ſtudentiũ vt aliquando cõtingit et poſtea ſuccedente tempoꝛe
ſcriptoꝛes inſeruerunt eas in tex.et hinc iſte comunis et tantus er
roꝛ pꝛoceſſit et hec tandẽ fuere que fecerunt errare totuʒ mundi
in intellectu vero buius littere ſm̃ quam negatiue pꝛolatã ludit
per ſcribentes omnes ꝙ pꝛobatur hic ꝙ non eſt idem in illa ſtipu
latione iter fieri ⁊c.nec in illa per te non fieri ⁊c.quod eſt inilla de
rato nam ſecundũ omnes in ea perte non ſieri ⁊c. pꝛobatur p iſtũ
tex.ꝙ comittitur pena cõtra omnes heredes pꝛo poꝛtione bheredj
taria vno ↄfaciente ſed ſeeus eſt in illa de rato in qua ſolus tenet
qui non habei ratũ et dicunt omnes hic ꝙ magis comũiter habet
in tex.littera negatiua.ſ. Paulus rndit non eſſe idem ꝛc. Sʒ
pꝛimo et ante omnia dico in hoc ꝙ hoc eſt falſuʒ ꝙ pꝛobetur bic
in tex.vero ꝙ ſtipulatio ꝑ te non fieri ſit diſſimilis illi ſtipulationi
de rato ⁊ ꝙ nonſit ideʒ in yna ꝙ in alia immo vᷣm verum tex. oꝛi
ginalẽ idem eſt in vna ꝙ in alia ⁊ ſunt omnino ſimiles ⁊ eſt dini/
dua vtraq; et etiã pena in eis non comittitur niſi contra beredem
cõtrafacientẽ tantum et pꝛo poꝛtione ſua caſus eſt hic clarus etlu
ce menidiana lucidioꝛ.in.d.ver.illam ſtipula.⁊c.cum ſequentibus
verbis huius littere oꝛiginalis. Alia verolra affirmatiua non
ita comuniter habet ſecundũ ſcribentes hic tamen ſecundũ eam
dicunt adbuc omneſ pꝛobari per iſtum tex. illud idem ꝙ ö. con/
cluſum eſt ſecundũ illam aʒ negatiuam. Sed andiqueſoq
modo omnes conſtruunt et exponunt tunc iſtũ tex.comunẽ cum
illa lĩia affrmatiua nam dicunt Paulus rñdit eſſe idem.ſ.in ſti⸗
pulatione amplius non agi ꝙ etiaʒ in illa de rato ⁊c. ⁊ hoc modo
ſm eos in ver.ſed videamus refricatur in dubium ſtipulatio am/
plius non agi que.S.poſita fuit pꝛo firma ⁊ pꝛo conſtanti vt diui/
qua in ver. at ſi de eo ⁊c ſed pꝛofecto hoc pꝛocedere non poleſtp
quia ille verſus multũ diſtat ab hoc nec põt aliquo modo iſte rej
ferri ad eum vel e contra. Secundo non eſt veriſimile iuriſla
toꝛem modo dubitaſſe de eo ꝙ audacter. S. firmauerat in dicto
ver. at ſi dceo. Tercio pondero ea verba nenon idem hic ſit
⁊c. nam illud aduerbiũ hic exponitur.i.in hoc loco ⁊ ſtat relatiue
⁊ demonſtratiue vt in.ð.ſi vero in aũt.de inceſt.nup.⁊ in.ꝭ.inatet
in aũt.de non eligen.ſᷣo nubent.⁊ in.i.nemo.ff. de here.inſt.⁊ iõ
in tex.noſtro tantũ refertur ad ſtipulationẽ illam ꝑ te non fieri S.
pꝛoxime pꝛopoſitã non aũt ad alias pcedentes ſuperius in medio
vel in fine poſitas ⁊ ſic remotas ſuper quibus iam erat ⁊ eſt deci
ſio firmata ⁊ clara quaſi dicat ⁊ vere dicit tex.iſte nec aliter dice/
re poteſt nenon ideʒ hic ſit vʒ in caſu pꝛopoſito ⁊ non a remotis ꝓ
ut erat illa ſtipulatio amplius non agi quã dicebant omnes hic re
fricari in dubiũ m lr̃as affirmanuã qui cum reuerentia errarunt
in lr̃a negatiua ⁊ etiã in affirmatiua que littera affirmatiua ſi repe
riretur in tex.potius pꝛobaret iſtum nouum intellectũ meum que
do tibi ꝑ iſtum tex.verũ oꝛiginalẽ nam ſonaret vt ſripulatio illa

zu
igl, uu
. u ge, x.
dagui acns
iſoognn eetnft n
nnnn ſe u
4Am mnrn unmms

tmncn jhas n er
nmin ngae
irtnae

miunnu ,ini

en —
tain imain n
einun uu,
mun lſtrfein n
llnlngnctmſidt eumnd
anliſcil in iniſinen
rietirdetetitts ns
ntſctutenthesetthren
imtinnrirkettnm i

Apänkfuhtntiiide
dictotinnſetin ienn

cinucinnnsdeim ite
ſbsrtinhfun iirinra
ſönnicninnannun
Vmmcan tnnt enuntse err,/
Nniuſeliimncnn Mrn
Nſſteirinnin tiren
ſſluniſititinn RW/
tileiguir nir

„

Mananiuriitmin

knumihitiingi,

hlumtintmig eni,

—
N „
ee
e.
—
1 6
1

uiſt n vſli n
dnn ⸗

ſaeni

—

*☚

„

2rSS

EEEESeen

„ – —
* 9

=

2

—
W
—

Z

bnem mm zuimn ln niif
untitarztiint fin
um m munut iin Miin
Kperr ATANhiids rnie
miANdtndentoniſtr
Ma friddenesRnusnun
1r. Es1 Dus ſii meſeint 3
õü
tuY E i inikiiſſtis
N1Gia,iNYMIN
õ
emcajmuENIMNAiinnn
mirt mnc uriik ucſig tdngl
rv NA4NA ſN, aNidn
ai Nugnſtifmnnuum
Nn Milſits Mind intien
mcrmu tn ini hlul in
tſenen. tte
Andàαααπι½οαinnric
mdt daln iu⸗

on fieri vc. ſit omnino diuidua ⁊ qð pena non comittatur niſi
coma beredem 2facientẽ ⁊ pꝛo parte ſua ſicut in illa ſtipulatiõe de
IVlnde ex his apparet glo.⁊ docto.omnes cum ſupoꝛta

none vebementer vacillaſſe in intellectu iſtius tex ſed eo magis er
rarũt ſi non eſt in tex. lfa negatiua nec affirmatiua ꝓut neutra eſt

1 ex. oꝛiginali. Ex quo tex.nouo oꝛiginali nunc apertiſſi
or nug pꝛobantu Et pᷣ ꝙ ſtipulatio per te non fieri
zc. amplius non agi ⁊ de rato ſunt diuidue ⁊ ſic vbi ꝑ oẽs doc
toꝛes magis comuniter in hoc tex ponebatur due diuidue tm̃ am
ius nõ agi Tilla de rato dico tibi ꝙ imo ſunt tres diuidue.
Secundo dico ꝙ vbi ᷣm omnes dicebat᷑ hic pꝛobari ꝙ pena adie
cca in ſtipulatione per te non fieri ⁊vc. comittebatur omnes here

des ꝓ poꝛtione hereditaria vno ðfaciente dico tibi per iſtũ tex.
bari totum contrariũ nam comittitur ſolum cõtra heredẽ pſacien

tem ? poꝛtione ſua tantũ ⁊ iſte caſus hucuſq; fuit incognitus
omnibus legiſtis hic 1 alibi de iſto tex. comemoꝛãtibus ⁊ etiã do
minis canoniſtis in capitulo ſuam ex. de penis poſt gloſam pꝛimã
ibi vbi comemoꝛant iſtum tex. intelligentes eum pꝛout ſupꝛa retu
li male ⁊ penitus cõtra ea que modo decido tibi ſecundũ iſtuz
tex. oꝛignalem quibus dici pot· O tardi coꝛde ad credendũ
7 ad iudicandum ꝙ iſte tex. comunis non bene ſonabat de quibꝰ
omnibus late dixi in apparatu nro geminato ad iſtũ tex· ⁊ latius
eti in repetitione noſtra ad iſtum tex. ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ nõ
ero ſed remitto me ad plene nõ./p me ibidem niſi ꝙ modo pono v
ba tex. comunis tranſumpti ⁊ etiã verba veri tex. oꝛiginalis que
ſunt buiuſmodi ⁊ pꝛimo comunis littera hec eſt.

¶ Cato libꝛo ꝗqntodecimo ſcribit pena certe pe
cunie pꝛomiſſa ſiquid aliter factũ ſit moꝛtuo p
miſſoꝛe ſi ex pluribis heredibus vnus cõtra qʒ
cautum ſit fecerit aut ab omnibus heredibus pe
nã comitti pꝛo poꝛtione hereditaria aut ab vno
pꝛo poꝛtione ſua ab omnibus ſi id factũ de quo
cautũ eſt indiuiduum ſit veluti iter fieri vel non
fieri:quia qð in partes diuidi non poteſt ab om
nibus quodãmodo factum videt᷑ at ſi de eo cau
tum ſit qð diuiſionẽ recipiat veluti amplius non
agi tunc eum heredẽ qui aduerſus ea fecerat p
poꝛtione ſua ſolĩ penam comittere: Differentie
hanc eſſe rationẽ qð in pꝛioꝛe caſu omnes comi
ſiſſe videntur ꝙ niſi inſolidũ peccari non pote/
rit vt in illa ſtivulatione p te non fieri neqʒ ꝑ he/
redẽ tuum quominus mihi ire agere liceat: Sʒ
videamus nonon idẽ hic ſit ſed magis idẽ ꝙ in
illa ſtipulatione titium heredẽqʒ eius ratũ habi
turũ ⁊ paulus rñũdit non idem eſſe nam hac ſtipu
latione ⁊ ſolus tenebitur ꝗ non habuerit ratuʒ et
ſolus aget a quo fuerit petitũ idemqʒ ⁊ marcel/
lo videtur quamuis ipſe dominus pꝛo parte ra/
tum habere non poterit ⁊c.
Uera autem littera oꝛiginalis hec eſt.
¶ Cato libꝛo gntodecimo ſcribit poena caerte
pecuniae pmiſſa ſiqꝗd aliter factũ ſit moꝛtuo ꝓ
miſſoꝛe ſi ex publicus heredibus vnus cõtra q;
cautũ ſit fecerit aut ab omnibus heredibus poe
nã comitti pꝛo poꝛtione hereditaria aut ab vno
pꝛo poꝛtione ſua ab omnibus ſi id factuʒ de quo
cautũ ſit indiuiduũ ſit velutiiter fieri quia qð in
partes diuidi non poteſt ab omnibus quodãmo
do factũ videretur at ſi de eo cautuʒ eſt qð diui
ſionẽ recipiat veluti amplius non agi tum eũ be
redẽ qui aduerſus ea fecerit pꝛo poꝛtione ſua ſo
lum poenam comittere: Differentie hanc eſſe ra
tionẽ ꝙ in pꝛioꝛe caſu omnes comiſiſſe videntur

ten

q niſi inſolidũ peccari non poterit illam ſtipu/
lationẽ per te non fieri quominus mihi ire agere

liceat ſed uideamus nenon idem hic ſit ſed ma/
gis idem q in illa ſtipulatione titium heredẽqʒ

eius ratum habiturũ nam hac ſtipulatione ⁊ ſo/
lus tenebitur ꝗ non habuerit ratum ⁊ ſolus aget
a quo fuerit petitũ idqʒ et marcello videtur quã
nis ipie dñs pꝛo parte ratuʒ habere non poteſt.

l. iiii.Sſi is qui duplam Rapha. cum.

A1 ⁊ ẽt dominus
meus Alex. de Imo. hic dicunt iſtum tex.eſſe ſingularẽ ad ̊ pꝛo
poſitum ꝗ licet ꝓmiſſio de defendendo in cauſa euictionis ſit indi
nidua ex parte heredum ꝓmiſſoꝛis ſi agatur vt defendant tamen
ſecus ex parte heredu ſtipulatoꝛis nam ex parte eoꝛuʒ eſt diuidua
licet dñs meus Alex. dicat hᷣ ſibi non placere quia omnino ſecun
du eum in omni caſu reſpectu etiã omniũ hereduz tam pꝛomiſſo
is ;ᷓ ſtipulatoꝛis ſemper eſt indiuidua vt bic per eum ad quem
me remittovbi alias legendo dixi poſt eum ⁊ alios de hoc et ideo
ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ alias ibi ꝑ me dxtis addo nunc ꝙ
opinio dñi Rapha. poteſt ſubſtineri vt ſit magis vera ꝑ iſtuʒ tex.
quem ego põdero in ver. vtilitatis cauſa ⁊c.que verba operantur
idem ac ſi diceret ſpeciale eſt ⁊c. vt in.l.ſeruum cum glo. ſua. fl reʒ
pupil.ſal.foꝛe in ver. pꝑ vtilitatẽ receptum eſt æc. in. . pupillus
in fi. inſti. de inut.ſtipu· ⁊ in.li. Spenul.ff. de act. ⁊ obli. ⁊ poſſent
multa ſimilia allegari in hoc tex. iſte vult ponere quid diuerſuz
⁊ ſpeciale in heredibus ſtipulatoꝛis in quibus hec ſtipulatio ð de
fendendo eſt diuidua licetſit indiuidua reſpectu hberedũ pꝛomiſſo
ris etiã ſi agitur ad factum non aũt loquitur tex. reſpectu pene vel
intereſſe quia de his non eſt dubiũ ⁊ de his tex. iſte non loquitur
quoquo modo vt videre potes Cuius verba ſunt hec.

CSi is qui duplã ſtipulatus eſt deceſſerit plu
ribus heredibus relictis vnuſquiſqʒ ob euincti
onẽ ſue partis ꝓ poꝛtione ſue partis habebit ac
tionẽ: Idẽqʒ eſt in ſtipulatiõe quoqʒ fructuaria
⁊ dãni infecti reſtitui tũñ opus ex oꝑis noui nun
tiatiõe pꝛo paꝛte non põt:hec vtilitatis cã ex par
te ſtipulatoꝛũ recepta ſunt: ipſi auteʒ pꝛomiſſo/
ꝛi pꝛo parte neqʒ; reſtitutio neqʒ defenſio contin
gere poteſt etcetera.
Ange. in.l.iij. . cato. S. eo.ti.

l. quinta.S . fi. ⁊ etiã dñs meus Alex.de imo.

in dicto. . fi.in pꝛima col.circa pꝛincipiũ reputant iſtum tex.ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi in obligatione uerſatur factum di/
uiduũ ſi ilſe venit explicandũ ꝓ dari pena comittitur eo modo qͥ
comittitur in opligationibus dandi quem intellectux etiã apꝛobat
Bar. ⁊ comuniter omnes ſcribentes in dicta.l.quinta.ꝭ.fi.⁊ ſic cõ
mittitur pena cõtra omnes heredes ſicut in obligationibus dandi
vt in. d. l.iij. d.cato. Szʒ tn dicas ꝓ vero ⁊ nouo iĩtellectu meo
iſtius tex.nam ego non facio vim in hoc an ſit obligatio dandi vel
faciendi ẽt ſi factũ venit explicandũ pꝛo dari nã in hoc nõ eſt uis
ſed uis ſtat in alio videlicet an ex facto aut ex nõ facto incomodeĩr
ſtipulatoꝛ in totũ an pꝛo parte pꝛimo caſu pena comittitur ↄ om̃es
naz in dicto.S.fi.ſtipulatoꝛ non poterat conſequi ſibi pꝛomiſſum
in totũ vnde agit ad penam õ omnes ex deffectu vnius ſed in..ca
