ff. de acquirẽ.poſſeſſ.⁊ per Ludo. Roma. in ſuo conſixcc.incipien.
Tãta eſt ſcientia pr̃is ⁊c.ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex.nr̃uʒ
Cuius verba ſunt hec.

L. Intedum eius rei poſſeſſionem: Cuius ipſi

non habemus:alius tradere poſſumus:veluti cũ
0.1).

is qui pꝛo herede rem poſſidebat antequã domi
nus fieret pꝛecario ab herede eam rogauit ⁊c.

L. quod in eo.s.is dum. un.
areti.hic in vlti.col.reputat iſtum tex.ſingul.ad hoc pꝛopoſituzʒ ꝙ
poſſeſſio naturalis perditur non ſolum quãdo res non eſt in con/
ſpectu noſtro ⁊ tamẽ põt quis facile ingredi rem illam vt hic per
eum de quo alias hic dixi legẽdo poſt eum. ideo non ero pꝛo nũc
longioꝛ niſi ꝙ modo in hot addo notabile cõſiliũ Paul.de caſtro
cccxiij.⁊ etiam in conſilio.cxxxxvj.⁊ per Bald.in.l.pꝛima in fine.
C. de ſeruis fugiti.v Bal.in.l.ſi minoꝛẽ in fi.C.de in integ. reſtit.
⁊ Bal. ⁊ Angel.in.l.non ignorabit.Ciad exhiben.in quibus locis
ponũt varios modos quibus perditur poſſeſſio.ad quos me re/
mitto ⁊ redeo ad tex.de quo agimus. Cuius verba ſi unt bec.
CSi dum in alia parte fundi ſim alius quis
clam animo poſſeſſoꝛis intrauerit non deſijſſe il
lum poſſidere exiſtimãdus fuit facile expulſurꝰ
finibus ſunul atqʒ ſciero rurſus ſi cum magna
vi ingreſſus eſt exercitus eam tantũmodo partẽ

quam intrauerit obtinet ⁊c.

Gloſa in. l.pomponius in uer

bo reſtituta ſit ?··IAlluſtris do. Sranciſ.areti.hic in pꝛin. re/
putat iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ ille qui agit publiciana non dicit
ſe nõ eſſe dominũ.quia ſi ſic diceret eſſet in mala ſide ⁊ non cõpe
teret ei publiciana. non autẽ dicit etiã ſe foꝛe dominũ .vnde nõ eſt
incõueniens qꝙ; per eum poſſit tranſferri dominiũ exquo nõ negat
ſe dominũ vt hic per eum cum quo ſto ſimpliciter. addendo vnuzʒ
verbum de quo per Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo publi⸗
ciana vbi ponit ẽt an detur domino vel contra dominũ ad quem
me remiito ⁊ redeo ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec
¶Reſtituta ſit non per rei vendicationẽ.tũc enĩ
non vſucaperem cnm dominus eſſem vt in
ſupꝛa eo.S.ſi liber vbi ⁊ alijs modis ſolui.ſed ꝑ
publicianã ⁊ triticariam egi hic.vel alia perſona
li.quia pꝛomiſerat rem bona fide poſſefſam. vt
infra tit.pꝛĩo.l.non ſolum.S.ſi mihi.⁊ de re iudi
ca.l.a diuo pio.s.ſed ſciendum in fi. Ael dic ꝙ;
in rei vendicatõe obtinui quaſi dominus cũ non

efſem ⁊ cetera.

L. quamnis.S. ſi conductor.

Scribentes hic ⁊ do.meꝰ Alexa.de imo. in.l.iij.ꝭ.⁊ in amit
tenda in.iij.col.ſupꝛa eo.reputãt iſtũ caſuʒ ſingul.ad hoc ꝙ ꝑ ve/
rã traditõem ſerui vel coloni habẽtis detentõem nudam in re pꝛi
uatur dñs poſſeſſione rei ſue non autẽ per fictam. ſed ſi dñs ba/
beret cinilem ſolam ⁊ illi baberẽt naturalem pꝛiuarent nos omni
poſſeſſione vt.l.interdum.S.fi.cum glo.notiſupꝛa eo.de qua ma⸗
teria poſuit aliquid Pau. de caſtr. in conſil.ccexij.⁊ ſcribentes in
l.fina.C. de acquir.poffeſ.ad quos me remitto ⁊ redeo ad iura de
quibus agimus quoꝛuũ iuriũ verba ſunt hec.
CSi conductoꝛ rem vendiderit ⁊ eam ab em/
ptoꝛe conduxerit: ⁊ vtiqʒ mercedes pꝛeſtiterit:
pꝛioꝛ locatoꝛ poſſeſſionem per conductoꝛeʒ cer

tiſſume retiuet ⁊c.

BGlo. in.l.clam poſſidere.s.qui

ad nundinas in verbo poſſeſſionẽ. Illuſtris do. Sranci.aret.
hic in ſecũda col.allegat iſtam glo.pꝛo ſing.ad boc ꝙ ꝑ ingreſſum
rei licet non poſſit acquiri poſſeſſio natnralis poteſt tñ acquiri ci/⸗
nilis ſi ꝛatio que impedit acquiſitõem naturalis poſſeſſiõis nõ ba/
bet etiam locum in ciuili vt hic per eum cum quolſto.qnia glo.cla
eſe non eget aliqua mea noua interpꝛetatione. Cuius verba
uat hec.
C Poſ ſeſſt ionem ⁊c.ſ.ciuilem poſt ingreſſum:
quaſi dicat ſi ille habet naturalem tantum ergo
abſens ciuilem ⁊ ſic auditur ꝙ etiã ciuiliter duo

non poſſident inſoliduʒ. Item contra te quia di

cit neminẽ reliquerit quaſi dicat ſi aliqueʒ ingre
diens nullã haberet etiam ciuilem quam habet
Sed ipſe reſpondet ideo dicit ncminẽ.qꝛ ſi ali/
quem ingrediens non haberet ciuilem qnia nec
naturalem:cum nulla queri poſſit ſine coꝛpoꝛe ⸗
animo:at hoe caſu habet vtranqʒ: que reſpõſio
non valet. quia licet alius poſſideat naturaliter
nihilominꝰ alius poſſet ingredi xc.

Z. permiſceri.s.ſpecies. esera.
Bal. in.l.i.C cõia de lega.in lectura antiqua.⁊ Ludorroma in an

ten. ſimiliter in repeti.ſua.C.ad.l.ſalci.in ſpẽali.xx.⁊ do.meꝰ Ale
xan.de imol.in.l.nemo põt.ff.de leg.pꝛimo in quinta col. feputant
omẽs iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝙ ſi teſtatoꝛ dicit vim fieri vero ta
li legatario in tali re legata videtur ſibi dare licentiã capiendi rem
legatam pꝛopꝛia auctoꝛitate vt hic in verſi.ingredienti vim fieri ꝛc
de quo aliss dixi in.d.l.nemo poteſt.ideo non repeto nunce niſi
addo vnũ verbũ ꝙ tex.iſte non bene pꝛobat hoc.⁊ pꝛocedit in in
dice pꝛout hiciſentit glo.pꝛima.⁊ etiã glo.in verbo ĩubet ec. Sed

foꝛte in pꝛiuato hoc dicente ſecus eſſet dicẽdum.Et ſic in termis
reperio Ludo.ro.in ſuo ſingnlari. lxxxirx. dicentẽ ꝙ iſte text. nõ

bat hoc.⁊ ꝙ cum alias Yloꝛentie fuiſſet hec queſtio ipſe allegauit
Bal.in. c.l.i.⁊ obtinuit per eius doctrinã. Sed hoc ᷣm euʒ quia
iudex erat groſſus qui cognoſcebat de cauſa vt ibi per eũ ad queʒ
me remitto.de quo do.meus mentionẽ non facit in hoc in.d.lne⸗
mo poteſti Uel ſecũdo loco ⁊ nouiter ego intelligo alio modo
iſtum tex.vt pꝛocedat ex eo ꝙ fuit data licentia non per illa verba
ſimpliciter dicendo vim fieri veto legatario ⁊c. ſed dixit legatario
ingredienti ac quod verbũ ingrediẽti eſt illud quod boc imponeat
⁊ in hoc ego facio vim tamen cogiabis ſuper hoc. vnde pono ver
ba tex.que ſunt hec.

CSpecies inducendi in poſſeſſionem alicuius
rei eſt pꝛohibere ingredienti vim fieri. ſtati enim
cedere aduerſariũ ⁊ vacuam relinquere poſſeſſi
onem iubet:quod multo plus eſt q̃ᷓʒ reſtituere ꝛc

Z.naturaliter..s.nihil comnne

Iſte tex.eſt famoſus ⁊ multũ allegabilis ⁊æ habet materiam
quottidianã videlzʒ petitoꝛit ⁊ poſſeſſoꝛij que quottidie verſatur
in palatijs ⁊ extra. In cuius intellectu doctoꝛes ſcribẽtes ibi anti
qui moderni ⁊ modernioꝛes multũ laboꝛarũt poſt glxibidẽ tra
dentes plures ac varios ad eum text. intellectus pꝛout ibi videre
poteris.⁊ pꝛout ego alias late hec omnia deduxi ibidem legendo
⁊ etiam in repetit.noſtra ad.S. D. M. Alex.ponti.maxi.vj. dedi/
cata.⁊ ideo pꝛo nũc non multum me extendam niſi ꝙ dixi dico
alium eſſe nouũ intellectũ meũ ⁊ penitus diuerſum ab illis quos
ponunt docentes ibi.ſ.ꝙ pendente adhuc iudicio petitoꝛio põt agi
iuterdicto poſſeſſoꝛio vti poſſidetis cum dominiũ ⁊ poſſeſſio dij
nerſa ſint. nec de vno infertur ad aliud.nec agendo rei vendicatõe
videtur quis renũciare poſſeſſioni ſue confitẽdo aduerſariũ ſuum
tenere ⁊ poſſidere pꝛout cõiter dicitur in libello quia debet intel/
ligi.ſ. eum poſſidere indebite ⁊ iniuſte. Et eo maxime cum etiam
rei vendicatio non pꝛeſuponat de neceſſitate aduerſariũ poſſidere
Sed datur etiã contra detinentẽ ſimpliciter.l.officiũ.ff. de rei ven
dica. in verſi.ego puto ab omnibus qui tenẽt ⁊ habẽt facultatẽ re
ſtituẽdi peti poſſe ⁊c.Et ideo in ꝓpoſito noſtro ſi cepi agere ſel vẽ
dicatõe poſſum agere vti poſſidetis.nam licet in pꝛimo iudicio pꝛe
ſupponatur aduerſarius poſſidere tamẽ nõ intelligitur de poſſeſ /
ſione iuſta ſed iniuſta. Et ſᷣm hunc intellectũ euitamꝰ multas con
trarietates ⁊ multas abſurditates de quibus per ſcribentes in di
cto..nihtl ↄmune pꝛout ibi ego etiã late explicaui in dicia mea ſe
petitõe.⁊ ideo ꝓ nunc longior non ero. Cuius tex. ver ba ſunt hec

CNihil comune habet pꝛopꝛietas cum poſſeſ/
ſione. ⁊ ideonon denegatur ei interdictũ vti poſ
ſidetis qui cepit rem vendicare.non enim videt
poſſeſſioni renunciaſſe qui rem vendicauit.

De uſucapionibus.
Glo.in.l.ſequitur.s.fructus in

verbo fuerint vc.circa mediXũ. Do, meus Alex. de imol in.·.

1iotriwe

ſoms.
rar at res
Nemng in —
=
ziututnitntii annften
ſusmrrif unitun
ihtiftuiiniſnii nn
zmiululemuuan
ifintlae n n
täiſunnnitüfnmfwair.
ftiarnicnitmmniri en

AMtiſiirinnr am
uttinknmtari ini

nüttiſknbpratitin i
Genibwicigatfn in
Nlwltinnninlmn
Cirgftcüffrrienun ntetun.
Nannp tiiulsmiatinm
Ninliſietrunir m
Cthhnifnetitttmtmem
Nblnnwstt

(lſpcitumintin
natſztinr rni

.ẽ

—

2=

—2

——

—
.F.

721

.

=—

—
õ

.

Mſan
(Ss uhiinfami
ubdettgiigtfnfiffi
ccer mttamntigerge
nthrun nlo letfijtfin

Znmnndicr. ontbicoen

Endimets nllitetibl e nen
Rmini ; wini tſeſtige entntn
1 Sasiliennſſtite
pmri NNN MI nni N en
n tMENNNYNLNN e
IEi NANNNdn in r
fenim viaNNAonidn
mIEuNNNN YAEAfOid
Amcmimin i miu iiin , lecte
m mmi/ n i in llui uin
adiannmn ln
Atlud tetagntolt att
enn ſatniintii
Ernmt itn ann tſtdn gittact
n uemnh inmaue
——

taia , anſelnnont
nateglimmiiten
nc Ginim ulan,
nm uncrliliu⸗
ann mn phrntu lunſi
v ——
(i⸗ peglläinhii,
ſe n chcicnt cn

er aligmi⸗
ſeporte

ce
im,

inlie

ſifmita. 5. iulianus in. xxxix. col.ff. de dam. infect. reputat iſtã glo.

ſingul.ad hoc ꝗ licet alias poſſeſſoꝝ bonefidei faciat fructus con/

ſed extantes non faciat ſuos vt in.l.certũ cũ ibi not
Re nt an⸗ hoc eſt veru niſi ſint vſucapti titulo pꝛo ſuo.
vtibi per eum de quo alias dixi in repetit.mea in dicto..iulianuſ
etiam in.l. iij. ?. ex cõtrario poſt Bar. ibidem. ff. de acqui.poſſeſ.
poſuit etiã Bart. in. l. fur.ff. de vſucap. ⁊ Bar. in.l. ex diuerſo
intercia coli.ff.de rei vendi. ⁊ Bar. in. l. ſerui. C. de peri.?⁊ com/
mo. rei vendi. ⁊ Hal. etiã in.l.ij. in. xx. col. C. de furt. ad quos me
remitto ⁊ pꝛopter hoc non me.extendo nune niſi ꝙ pono vba glo.

que ſunt bet. l SSSõ
C Fuerunt in verſi. tu dic in bonefidei loqui ⁊ in

fructibus naturalibus quos nullus etiaʒ bonefi

deipoſſeſſoꝛ facit ſuos vt ſupꝛa de vſuris.l.fru
ctus ꝛc. ⁊ in verſi.in hoc ergo vſucapi poterit vt
perofficium iudicis non deſtituatur ⁊c.

Z. iuſto. S. et ſi poſſeſſionis

Bar. bic dicit e iſte eſt bonus caſus ⁊ ſatis ſingul.ad hoc x
poſitum ꝙ quantũ ad bonã fidem inſpicimus iniciuzʒ poſſeſſionis
pꝛeſentis quo ad ipſam rem ⁊ etiã quo ad ea que pꝛocedũt ex ea.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius textus
qui bene ſeruit nobis in eo quod dixit Bar. de re ipſa pꝛincipali.

ſzin his que pꝛocedunt ab ea re ille tex. non pꝛobat illud quod vo

luit Bar. ? alij poſt eum ibidem ſi recte cõſideꝛetur.ĩmo dicit to/
mum contrariũ eius quod dicit Bar. nam non inſpicimus initium
pſentis poſſeſſionis eius quo ad ea que ꝓcedunt ab ipſa re ſed ip
ſius traditõis facte de re pꝛincipali.vt in exemplo poſito ibi in tex.
in verſi.noõnunq; tamẽ euenit vt non iniciũ pꝛeſentis poſſeſſiõis ſʒ
tauſam antiquioꝛẽ traditõis vc.Et ſic inſpicimus quo ad ea titu /
lum ſeu traditõem ipſam cum titulo non autẽ poſſeſſionẽ pꝛeſen
tem vel antiquã.⁊ hoc modo ego nouiter intelligo iſtũ tex. Circa
quem addo vnũ verbũ ꝙ ex titulo pᷣſumitur bona ſides regulari
ler vyt in. l.penul. C. de pꝛeſcrip.lon. tempo.⁊ in.l.impꝛoba.C. de ac
quir. poſſeſ.etiã ſi ſit titulus putatiuus ⁊ iniuſtus vt in.l.penul.C.
de euictio. ⁊ voluit Pau.de caſt. in conſi.clv.⁊ ẽt do.meus Alex.
de imol.in ſuo conſilio.lxxxix.in vᷣa col.in quinto volu.⁊ etiam in
conſilio.xxxxij.in pꝛin. in eodẽ quĩto volumi.ad quos me remti
to v redeo ad tex.de quo nunc agimus.Cuius verba ſunt hec.

Et ſi poſſeſſionis non cõtractus iniciũ quan/
tum ad vſucapionẽ pertinet inſpici placet:nõnũ
quã tamẽ euenit vt non initiũ pꝛeſentis poſſeſſi/
onis ſed cauſam antiquioꝛem traditionis que ⁊
bonã fidem habuit inſpiciamus:veluti circa par
tum eius mulieris quam bona fide ceperit quis
poſſidere. nõ eniʒ ideo minus capietur vſu puer
per alienam matrẽ pꝛiuſquã emitteretur eſſe cog
nouerit ⁊c.

Bar. ⁊ ẽt Bal. in. l. vicia. C. de acqui.
. ſi bo mo. poſſeſſione ⁊ etiã dñs meus Alexã.ð
Imo. hic in apoſtillis ſuis ad Bar. reputant iſtum tex. ſingularẽ
ad hoc ꝙ vitia realia vel quaſi realia tranſeunt ad quoſcũq; here/
des. Sed pſonalia vt mala fides ⁊ ſimilia nõ niſi in hrdes vniuer
ſales de qua materia vide tu p Pau. de caſtro. in ſuo conſi. xxx.et
in conſi ccxc.⁊ in conſi.v.⁊ in conſul.⁊ in conſi.cclæxxviij.⁊ ꝑ dños
Cano. lale in. c.ſi diligenti extra de pꝛeſcript.⁊ Ange.in.l. ſi ego. ff.
de publica. ⁊ Bal. in. l. ancille. C. de furtis ad quos me remitto ⁊ ca
bio tex. Circa quẽ non obmitto ẽt vnũ pꝛo nouo eius intellec
lu naʒ non pbat boc aliquo mõ nam mala fides hic non erat in de
uncto a ſic non dr hic paſſiue de mala fide. Sed actiue vt in ver.
actionem non haberet ⁊c.⁊ ſic non facit ad boc pꝛopoſitũ. Cuius
verba ſunt hec.

I. Si homo cui vſufructꝰ legatꝰ erat ab here

de:nunqᷓ; poſſeſſus ſubreptus fuiſſet: Queſituʒ

eſt quia heres furti actionẽ non haberet: an vſu⸗/
capi poſſit:Sabinus ſcribit nullam eſie eius rei
vſucapionem cuius noĩe agi furti poſſet: agere
autem furti euʒ qui frui deberet poſſet ꝙ ſic acci
piendũ eſt vt fructuarius poſſit vti frui:aliter.n.
homo in eam cauſam pꝛoduceretur ⁊c.

Z. Einn ſolus, ,Bar hevermnunte fee
habet titulum ab vno ⁊ poſſeſſionẽ ab alio Sa W NTn i,

tulus eſt falſus ſiue ſciat ſiue ignoꝛet etiã ſi eſſet erroꝛ i
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo imelcaaiſtene tert.
qui ſententia mea hoc non pꝛobat. nam titulus ? poſſeſſio pceſſe
runt hic ab vno ſolo ⁊ eodem vt in verſi.res hereditarias pparte
tibi tradidit ⁊c. Qumymo ego dico iſte tex. in verſic. nec aliam
cauſam heres ⁊c.ſentit ꝙ ſi quis haberet titulum ab vno ⁊ poſſeſ
ſionẽ ab alio vſucapere poſſet. Sed quia ibi ille habebat titulum
pꝛo herede qui erat veri heredis ⁊ qui heres etiã tradidit eidem
res illas credens eum eſſe coheredem ſuũ.ideo non poteſt ille vſu
capere. Et ratio eſt. quia aut ille cui traditur res hereditaria eſt
in dolo ⁊ ſcit ſe non eſſe aliquo mõ heredem cuʒz alio vero herede
⁊ hBcaſu non eſt dnbiũ non poſſe euz vſi ucapere. Aut ipſe ⁊ ẽt
tradẽs ſunt in erroꝛe ⁊ etiã idem eſt. vt in.l.iuſto eo. tit. ⁊ per con
ſequẽs non eſt neceſſariũ dicere ꝙ in dicta. l. cum ſolus quis habe

ret titulum ab vno ⁊ poſſeſſionẽ ab alio.ĩmo habebat vtrunq; ab

eodem met.⁊ boc modo ego intelligo iſtuʒ text. maxime in dicto
verſi.nec aliam cauſam habens ⁊c.⁊ in verſic. res hereditarias ti
bi pꝛo parte tradidit ac. que verba ſonãt vt ab eodem Quis habu
erit titnlum ⁊ etiam poſſeſſionẽ non auteʒ a diuerſis perſonis ꝓ
ut dicebat Bar. ⁊ alij cõmuniter poſt eum ⁊ non bene cum reue
rentia tantoꝛũ patrum dixerim. quia tex. iſte non patitur hunc in
tellectum. Cuius tex. verba ſuut hec.

L. Cum ſolus heres eſſem: exiſtimarem autẽ te
quoq; pꝛo parte heredem eſſe:res hereditarias
pꝛo parte tibi tradidi pꝛopꝛius eſt vt vſu eas ca/
pere nõ poſſis.quia nec pꝛo herede vſucapi põt.
quod ab herede vero poſſeſſum eſt neqʒ aliaʒ vl
lam heres habet cauſam poſſidendi: ita tamen
hoc verum eſt ſi non ex tranſactione id factũ fu
erit. Ideʒ dicimus ſi tu quoqʒ exiſtimes te here
dem eſſe.nam hic quoqʒ; poſſeſſio veri heredis
obſtabit tibi. .

De uſucapione pꝛo emptoꝛe.

Gloſa in.l.qui fundum in prin.

Illuſtris do.Sra nciſ.areti.in.l.iij.S.labeo in tercia colu.ff de
acquir.poſſeſ.reputat iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſituz ꝙ ex ci
uili poſſeſſione non pꝛocedit pꝛeſcriptio.tñ dʒintelligi ᷣm eũ quan
do poſſeſſio fuit occupata per alium iacente hercditate ⁊ erat ef/
fectus poſſeſſoꝛ ciuiliter vt ibi per eum. de quo alias ibi legendo
dixi.⁊ ideo non me extendo nunc.ſed bono ver ba glo. ſunt hec.
CPꝛocedere quia tenuit ciuilem poſſeſſionem
quam niſi certis modis ãmittere non potuit.vt

ſupꝛa titulo quarto.l.pꝛima.

Glo.in.l.ſi de eo.s.ſernuʒ el.ii.

in verbo teneri.ff de acquirenda poſſeſſ. Dñs meus Alex.ð
Imo. hic in.i.col.reputat iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ exceptio
dnij non poteſt opponi agenti interdictovti poſſidetis de quo alias
dixi in repe.mea.l.naturaliter.ðS.nihil comune poſt alios ibi vbi la

tiſſime explicaui iſtuʒ paſſum ⁊ ideo non me extendo niſi ꝙ addo

vnum verbũ ꝓꝙ agenti interdicto recuperande ſine dubio non põt
opponi exceptio dñij pꝛout ẽt late dixi in.d.repeti.mea in.d.ꝭ5.nihil
comune ⁊ idem voluit dñs meus Alex.de Imoin ſuo conſi.vj. in
iijꝰvolu.⁊ in conſi.p.in.iiijꝰvolu. ⁊ in conſi.xꝰin eodem.iiijꝰvolu.
⁊ in conſi.xxxxiij.in eodem.iiijovolu.adquem me remitto ⁊ redeo
ad glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. .
Teneri ⁊c.ibi.Sed tu dicas te dominuʒ ergo
non poſſides clam ſicqʒ remoues me ab interdi
cto qð eſt falſum: Sed reſpõſio eſt ex pꝛedictis
quia in poſſeſſiõe rei ſue poteſt eſſe clam deſtina

tus ſi pꝛimo alius poſſidebat ⁊c.

L. qui fundum.s.pꝛimo. Eudouu⸗/
in ſuo ſingulari in verbo paeſcriptio ⁊c.el pᷣ concludit ꝙlicet pꝛeſcri

ptio in pꝛincipali re trahatur etiã ad dependentia ⁊ ceſ. dai vt in

2ε

l.ſi aliena. p. fl de vſuca. eum ibi not. Tñ bot eſt vekũ ſi ila acteſ
ſoꝛia inerãt ab inicio ipſi pꝛincipali ſecus ſi ex poſt facto ſupueneĩt
quia tunc opus eſt noua pꝛeſcriptione in eis per tex.quem reputat
ad boc peregrinum in.d.l.qui ſundũ.ꝭ.pD. Sed tu aduerte et
conſidera rogo ꝓ vero meo ⁊ nouo intellectu iſtius tex.nam non
loquitur de acceſſoꝛio vel dependenti ſuperueniente ex poſt facto
ſed de alia re eque pꝛincipali ad pꝛimã nam ſi ad fundũ coꝛnelianũ
quem pꝛeſcribebã adieci partez alterius fundi vicini hec pars non
erat nec eſt acceſſoꝛia vel dependens ab illa quoquomõ ſed erat ⁊
eſt quid penitus ſeperatũ a fundo coꝛneliano cuz quo nibil comu
ne erat ergo vc. ⁊ potuiſſet eſſe maioꝛ qᷓ pꝛima pars vt ibi in verſ.
⁊ partem ex vicino pᷣdio aditiam ac.⁊ in verſiᷣ partes que empto
fundo adiciuntur ⁊c. ⁊ ſic non ſtant vt acceſſoꝛie ſed vt eque pꝛin/
cipales vt ſonat iſte tex. bñ ponderatus. Circa quam materiã
addo vnũ verbũ ꝙ pᷣſcripto in pꝛicipali extẽdiĩ etiã ad vſuras ?
fructus vt in.l.eos cum ibi nota.per ſcribentes ⁊ maxime Bald.
C. de vſuris ⁊ per Bal.in.l.terminato. C. de fructi.⁊ lit. expenſ. et
ratio eſt quia pꝛeſcriptio eſt odioſa ⁊ ideo non debet extẽdi niſi ad
acceſſoꝛia m eundem Bal.in ſua marga.in verbo pꝛeſcriptio ⁊c.
⁊ in.l.ſi edes.ſf.de ſerui.vrba.paedioꝛũ ad quem me remiito ⁊ re
deo ad tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec. .
S. Si fundũ coꝛnelianuʒ pꝛo emptoꝛe longa poſ
ſeſſione vſucapiam ⁊ partem ex vicini fundo ei
adijciã vtrum eam quoq; partẽ reliquo tempoꝛe
pꝛo emptoꝛe capiã an integro ſtatuto tempoꝛe:
Reſpon.partes que empto fundo adijciũtur pꝛo
pꝛiam ac ſeparatam condictioneʒ habent.⁊ ideo

poſſeſſionẽ quoqʒ earũ ſeperatim nanciſci opoꝛ

tere ⁊ longam poſſeſſionem earũ integro ſtatuto

tempoꝛe impleri.

Pro legato.

1 Bal.in.lij. in ba colũ. C. ð ſen
Glo * l. l. nemo. ten. ⁊ interlo.om.iudi.dicit ꝙ;

iſta glo. eſt ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ licet heres vel legatarius re/

putetur cõmuniter capax ſi vere eſt incapax non capit nec vſucape
re poteſte Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſti
ns glo. que hoc non dicit ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur.ſed ponit
de eo qui errabat ipſe met in pꝛopꝛia perſona ſua qui non põt vſu
capere.ſed non dicit glo.ꝙ cõiter reputaretur ab alijs capax ꝓut
loqnitur Bal. qui cum reuerẽtia non bene guſtauit iſtam glo. in
fine ſui in verſi.item quid ſi errans in facto ⁊c.⁊ hoc modo ego
intelligo nouiter iſtam glo.que non facit vim in cõmuni erroꝛe.⁊
ſic non loquitur in materia.l.barbarius.ff.de offi.pꝛeto.pꝛout in
tellexit Bal. ⁊ non bene. Cuius gloſe verba ſunt bec.

Nemo factio eſt paſſiue vt infra eo.l.fina.ſʒ
ſi eius rei non habeat cõmertium idem: ſecus ſi
ab eo legetur qui non eſt capax.vt ſupꝛa de lega.
ij.l.moꝛtuo.S.labeo. Item quid ſi errãs in
facto putet ſe poſſe vſucapere quia inceſtuoſus
eſt ſed putat ſe legitimu;ʒ. Item quid ſi alias
eſt capax ſed non ab iſto a quo credit ſibi relictũ
EReſpon.hoc caſu non vſucapere.Aʒo.

He uſucapione pro dote.

R 4 1 Balcl.in.l.nulla.C.de iure
4 Slo In. l. Pprima dot.in pꝛima qõe dicit iſtaz
glo. foꝛe ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ex contractu etiam vniuerſali
dominiũ vel poſſeſſio non tranſit ſine traditõe dolis in maritũ. ⁊
eſt glo. in verſi. vniuerſe ⁊c.in fi ⁊ idem voluit Bal. in.l.ſi tibi. C.
de bis qui a non domi.manumi.⁊ Bartholome.de Saly. cõbo /
noñ ·in.i.fi. C. de pactis.⁊ etiã do.meus Alex.de imo.in.l.ſtipula⸗
tio hoc modo cõcepta in.xij.col.ff.de verb.obli.⁊ in.l.de diuiſio/
ne in tercia col.in fi.ff ſolu matri.vbi Bal. ⁊ Jo. de imol.idem di
cunt reputãtes etiã iſtam glo ſingul.ad:hoc.vbi alias legendo dixi
de hoc poſt eum. ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ vltra iam
ibi dicta addo modo pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius gloſe
que non dicit hoc ſi bene ⁊ ſubuliter põderetur. Sʒ dicit ꝙ dom
niũ non tranſit in vniuerſali ſine poſſeſſione. hoc modo ego intelli
go iſtam glo. Circa quã addo not. per Bar. in.i.traditõibus.C. de
pactis. ⁊ in.l. ſi ager. f. de rei vendi. ⁊ perglo. in.l.ſunt ⁊ alia.fl.de

public. ⁊ per Bal.⁊ cõiter alios docentes in.d.ltraditiõibue.C. de
pactis ad quos me remitto. ques tex. in. d. l. in traditõibus habui
ego in punctis tempe quo doctoꝛatus ſui in iure ciuili.⁊ redeo ad
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

TVniuerſe.ſ.res mulieris ideſt cum alijs que
erant mulieris vel dantis.⁊ ſic omnia bona ſua
dedit inter que erãt quedam res aliene.⁊ hoc ca
ſu videtur dominiuz tranſire ſine poſſeſſione vt
in ſocietate omniũ bonoꝛũ vt ſupꝛa pꝛo ſe ocio.l. ij
ſed vſucap.demuʒ ſequuta poſſeſſione vt ſupꝛa
de vſucapio.l.ſi non. Sed non audeo pꝛimũ di/
cere ꝙ dominiũ ſine poſſeſſione tranſeat quãdo
generaliter dedit.ſed foꝛte pꝛo ſuo habet locuʒ
vt infra innuit in..pꝛoximo. Sed alio caſu ibi
dicit.

De re iudicata.

Z. miles.s.decem. α‧5ona hie leni
in.l.i.in vltima col.ff.de pactis ⁊ etiã idẽ dñs meus Alex.de mo.

in.l.ſciendũ in ſa col.ff. de verbo.obliga.reputant iſtum tex. ſingu
larem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ licet alias ſtipulatio interpoſita ſuper

contractu eius imitetur naturã vt.l.ſi ſtipulatus.ff.de vſur. Cn 8

eſt verum quo ad hoc vt plus non debeatur ex ea qᷓ; ex pꝛimo con
tractu. Sed non quoad alios effectus vt patet in.l.ex placito. C. ᷣ
re.permut.cuʒ ſimilibus de quo alias dixi ⁊ maxime hoc anno in
Nca. ff. de verbo.obligat.circa finem vbi clarius hoc deduxixal/
legaui Paul. de caſtro conſulentem in hoc paſſu ⁊ ideo non exten
do me vlterius nunc niſi ꝙ declaro hec oĩa cũ vno veerbo. ſ. aut
querimus vtrum talis ſtipulatio que interceſſit ſuper contractu in
nominato operetur vt ſtatim agi poſſit anteq; agere volens imple
uerit pꝛo parte ſua ⁊ dicenduʒ eſt ꝙ ſic.d.l.ex placito ⁊ ſic hoc mõ
plus operatur nã fuitappoſita ſtipulatio ad coꝛoboꝛãdu ⁊ adan
gendum vctum innominatũ. Aut querimus an ꝓmittens vi
deatur ſe velle obligare in plus q; eſſet obligatus ex h contractux
dicendũ eſt ꝙ non ⁊ hoc modo pꝛocedit tex. in.d.i.ſi ſtipulatus de
vſur.⁊ ita ego declaro iſtuz tex.in.d..ſi decẽ.Cuius vᷣba ſunt be

CDecem autem noxe dedere condemnatusiu/
dicati mihi in decem tenetur facultatẽ enim no/
xe dende ex lege accipit. Is aũt qui ſtipulatusẽ
decem aut noxe dedere non poteſt decem petere
quia in ſtipulationem ſingule partes per ſe ve/
niũt: Eaqʒ ſingula ſeperatim ſtipulari poſſum
aut iudicium ſolius noxe deditionis nullumeſt:
Sed pecuniariã cõdemnationeʒ ſequitur ⁊ ideo
iudicati non agitur ijs enim ſolis condemnatur
noxe deditio in ſolutione eſt que a lege tribuitur

Z. non tantum cum. l.ſequenti
Et ſequenti. Raph. cuma. in.l. rei iudicate imin·

2æ Pau. de caſt. ⁊ ẽt dñs me Alex.
de Imo ibidem in. viij. col. ff ſolu. matri. reputant iſtũ text. ſingu.
ad hoc ꝙ ſi pater mariti conuenitur ad dotem reſtituendã actione
de dote ſine alia actione ⁊ etiã d aliud quam ad dotem ſempel Nli
põt pꝛiuilegio ne teneatur niſi in quantuz facere põt ſicut mariſus
ſed ſecus eſt in patre mulieris. de quo alias dixi in. d.lrei iudic
te poſt alios ſcribentes ⁊ maxime poſt dñz meum Alex. de Imo.
ibi ⁊ ideo non me extendo in hoc niſi dico nouiter pꝛo veroꝛ no
no intelleetu meo dictoꝛũ iuriuz nam non loquuntur in patre mu
lieris aliquo modo ſed ſolum in ſocero ⁊ pre mariti in quo fit di/
ſtinctio an conueniatur ex ſimplici obligatione dotis ꝑ eum ſeceb /
te ⁊ tantũ gaudet ex pꝛiuilegio quo ſilius eius maritus gauderet.
aut conuenitur ex pꝛomiſſione facta per eum de dote reſnituenda?
tunc aut ſoluto mrimonio aut ↄſtante matrimonio in caſu inopie⸗
pꝛimo caſu ipſe tenetur inſoliduz. ſed ſi conſtante mrimonio con/
uenitur gaudet pꝛiuilegio. vnde hec iura non cõmemoꝛant niſt ſo /
lam muſierem ſed de eius patre nihil penitus dĩ in his iuribus
ne conſideratis. Quoꝛum verba ſunt hec.

L. Non tantũ dotis nomine maritus in quãtun
facere pcteſt cõdemnatur ſed ex alijs quoq; co/

ſtichinn
Cnnin
ſunmolee
gtri ine
bnrſe

ANar.

iilſenitnon a

I KlnuNdetinne

ſmntn niinn fmiral

rltingirenehufgenman

lerimnftatn e in e
ihnmrecgafnan Anre

tſeccirlinteartnnen
anſülnmmiwtne

Rſclchtaumibiätaluan!
fläſerdimenucemmmtne
Hinaterengimnanen
AGtifulinanar
(Ariruirluntgan i
Millaniaigenninetn
entendninnn n

Kperhinunſunum⸗

Cumſnteniafimc
ſfukttlantizlinnntn

Kirtſtan n

òẽ⁴⁶v/

ealülnn
õs
mua amnili lil iſſki
4nn nllinſrſir i
Aug bengaic nien
unen uilticlh
aeinnnhrt
mut nthimnttii
enneumtitſſilnmen
öeNinhiuin ſihlg

mmſhangtnnitihnune
l
miigrlneebſi
arriitit lidtnitütſt
kumimnumui Ir nen

n e iiennſiyß ſtce tt

vudomtirnumitr tdlihie
mnmi trn,, iligſen
(urmumn wne detarcatenmts
An nbiinderentenenr ialti inn
xRaiterlet ucht Peütgiſhir
drnuurt detar m ort uenun
g uſthitnmn ile ms ſ
· Lyſinn hruinſhunſt
madim ſuntn, ulini lin
vmmiimmuim lnin in
uim ir pin ilsnimi
nxvalltinemrilhtin

Lmumnonliavi
Altäſlen⸗
rp orun lutmini⸗

tractibus ab vxoꝛe in iudicio cõuentus in quan/
tum facere poteſt cõdemnandus eſt ex diuipij cõ
ſtitutione ꝙ in perſona mulieris equa lãce ſer/
uari equitatis ſuggerit ratio.
L. Sicut autem cum marito agitur ita ⁊ cum ſo/
cero vt nõ vltra facultates damnetur Sed an ſi
cum ſocero ex pꝛomiſſione dotis agatur in id ꝙ
facere poteſt cõdemnandus ſit quod ⁊ id equuʒ

eſſe videtur ſed ⁊ alio iure vtimur vt ⁊ neratius

ſcribit Sedhoc ita accipiẽdũ eſt ſia ſocero dos
expꝛomiſſione petatur ſoluto matrimonio verũ

ſi matrimonio manẽtedos ab eo qui pꝛomiſit pe

tatur ſuccurendũ vtiq; eſt vt ne maioꝛis ſumme
condemnetur qᷓ; quantum facere poteſt.

He re indicata.

L.iiii:.ſi er cõnentione. o ro.
ſtris do. Sran. aret. in.l. ſi dari. . de verb. obli. repntãt iſtuz tex. ſin

gul ad hoc ſi inſecũda obligatõe apponitur pignus vel ypoteca
nipilominus valet pꝛima obligatio cõtinens idez quod ſecũda licet

ſit ſine pignoꝛe vel ypoteca. licet pꝛefatus do. ranci. areti.in. d. l.

ſi dari dicat iſtum tex.bot non pꝛobare.quia ſᷣm eum non loquit
quãdo interuenit noua obligatio cum pignoꝛe. ſed ſolum pignoꝛa
fuerut adiecta pꝛime oaligatõi m eum. Sed tu adueꝛte quia
mihi placet opinio Cudo. Ro.q; iĩmo hic interuenit noua ⁊ ſecun/
da obligatio.nam ſi fideiuſſoꝛes interuenerũt opus fuit ſtipulatõ
ne vt in. l... ſatis acceptio. ff. de verb. obli. x in.l. blanditus.C. de
fideiuſſo. vnde fuit omnino noua obligatio continens idem quod
pꝛima. Et dicitur hic in tex. ꝙ ſi fit animo nouãdi tollitur pꝛima.
alias autẽ non vt ſonat iſte tex. Cuius verba ſunt hec.

CSi ex cõueutione litigantiuʒ cautum ſit poſt
rem iudicatam ei cui quis condemnatus eſt eue/
niet vt hic ⁊ recedatur ſi modo nouatio interceſ
ſit. Ceterum ſi non nouandi cauſa id factum eſt:
manebit oꝛdo executiõis.Sed ſi pignoꝛa accep
ta ſint vel fideiuſſoꝛes in rem iudicatam:conſe/
quens erit dicere non ceſſare executionem ⁊c

L. Adino pio. S. ſi pignora.

Illuſtris do. Sranciſ.are.in.l.ſi ſtipuler in.ix.col.ff.de verb.

obliga. reputat iſtum tex. ſingul. ad hoc ppoſituʒ ꝙ ſi creditoꝛ vo/

luntate ſua capit pignus inſolutũ licet plus ſibi debeatur q; vale/
at pignus nihil tamẽ poteſt petere. nec habet locum diſpoſitio. l.ij.
C. de reſcinde. vendi.in iſto caſn. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊
vero intellectu iſtius tex. in quo non ſolum pignus fuit captum in
ſolutũ ſed etiq creditoꝛ dixit hic ſe eſſe eo cõtentũ vt hic in verſic.
poſſidere hijſq; eſſe cõtentus ⁊c. que verba ſunt ea que operãtur
iſtum efferti: alins autẽ non haberet locum doctrina do. Franciſ.
areti. qui ninns large intellexit iſtũ textũ. Cuius verba ſunt hec.

¶ Sipignoꝛa capta que ſunt emptoꝛem non in/
ueniant reſcriptum eſt ab imperatoꝛe noſtro ⁊ di
uo patre eius vt addiciãtur ipſi cui quis cõdem
natus eſt addiciãtur vtiqʒ ea quãtitate que debe
tur. naʒ ſi creditoꝛ maluerit in creditũ poſſidere
hijſqʒ eſſe cõtentus reſcriptum eſt non poſſe eũ
quid amplius qᷓ; quod ſibi debetur petere ⁊c.

L.q dino pio.S.ſi ſuper. Aart nil

cia col in verſi.ſed pone qalius ⁊c.ðvſuca.allegat iſtũ tex. p ſingu
la.dicens cum non eſſe alibi ⁊ qui fecit alias turbare eũ pꝛout ipſe
atteſtatur ad hoc ppoſitum videlʒ q per miſſionem factã in poſ/
ſeſſionẽ cauſa rei ſeruãde ſi traditõ fit ab eo qui ciuiliter natura
ter poſſidet interũpicur pꝛeſcriptio. Sed tu bene aduerte p
nono ⁊ vero in:ellectu meo iſtius tex:qui hoc non pꝛobat iudicio
meo ſi ſecte ⁊ ſubtiliter ponderetur. Nam illa verba ibi poſita in
verſi.ſic yeniet yt omnibus integris tantũ vſucapioni res iudica/

ta pꝛoficiat xc. debent intelligi ⁊ exponi ideſt mi
rante iudicio moto per terciũ dleeme illam reänt anen u
ſeſſionẽ ille miſſus fuerat ratione rei iudicate Vucapere. ⁊ ſic ine
tex. loquitur reſpectu eius qui nũc poſſidet rate rei iudicate.non
autem loquit᷑ reſpectu illius qui poſſidebat.nam non interrumpi
tur pꝛeſcriptio reſpectu eius quod eſt dicere ꝙ miſſus in polſeſlio
nem cauſa ſentẽtie non poteſt vſucapere ſed res iudicata pꝛoſitſi
bi.tamẽ donec ille mouet iudiciũ ſi uũ vſucapere non potelt. boe
mogo ego nouiter intelligo iſtũ tex. Circa quem addo vnũ verbũ
S etiam per miſſionẽ eius qui non ſolum poſſidet ciuiliter 7 natu
raliter interrũpitur pꝛeſcriptio.ſed etiã per ſolum executoꝛem eſt
interrũpitur pꝛeſcriptio loquẽdo de iure canõico ſecundum Spe
cul.in titu.de execut.in verſi.executoꝛis ⁊c.⁊ Bal. in. l. ij. C. de ſer/
uitu. v aqua in verſi.vlterius querit nũquid pꝛeſcriptio ⁊c.⁊ Ol/
dra. in conſil.cxxvj.incip in dei noie am ⁊c.lj de iure ciuili non in
terrũpatur niſi in incoꝛpalibus per miſſionẽ executoꝛis ſᷣm bart.
in.l. ſicut. C. de pꝛeſcript. xxx. vel. xl. anno. in.l. ij. 5.fi. ff. pꝛo empt.
7 en 7 Balei teren⸗ ede ſeruitu. ? aqua. ad quos me
renutto pꝛo nũc ⁊ redeo ad lſtum tex. de imus. Cui⸗
vern ſ der ex. quo nũc agimus. Cui

Si ſuper rebus que pignoꝛis iure capte ſunt
controuerſia fiat conſtitutum eſt ab imperatoꝛe
noſtro ipſos qui rem iudicataʒ exequãtur cogno
ſcere debere de pꝛopꝛietate ⁊ ſi cognouerint eiꝰ

fuiſſe qui condemnatus eſt rem tudicatam exe/

quantur c.

Z. Si ni ctu m. Jo.de Imo. ⁊ etiam dñs meus

Alex.de Imo.hic reputant iſtuz
tex. ſingu. ad hoc ꝙ ſicut damnatus in metallũ qui eſt ſeruus pene
retinet ea que ſunt iuris naturalis tantũ ⁊ etiã röne alimentoꝛum
agere poteſt vt in.l.iij.ff. de his qui per non ſcrip.⁊.l.legatum.ff. de
capit.diminu.ita.⁊ multo magis ꝑpꝑ denegata alimenta cõpetit ſibi
actio. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius
tex. quem ego non intelligo in deputato in carcerem ꝓut intelligũt
omnes ſcribentes hic ⁊ alibi de iſto text. cõmemoꝛantes ſed intelli/
go in iudicato ad moꝛtem qui erat carceratus interim qui volebat
poꝛtare facere in carcerem victum vel ſtratũ ⁊ ſic iungo illa verba
inferri cum verbo in carceremac.non aũt iungo illud verbũ in car
cerem cum verbo iudicato ⁊c.vnde iſte condemnatus ad moꝛtem
erat bene carceratus ⁊ volebat poꝛtari facere victum ⁊ ſtratuz in
carcereʒ ⁊ dr hic in tex.ꝙ ſi denegetur ſibi hoc cõpetunt ſibi reme
dia de quibus hic in tex. Cuius verba ſunt hec.

LZ· Si victum vel ſtratum inferri in carcerẽ quis
iudicato non patiatur vtilis in eum penalis actio
danda eſt vel vt quidam putant iniuriarum cum

eo agi poterit ⁊c.

7— 1 1 Ii- Bar. Ange. ⁊ alij hic ⁊ ma⸗
L. duo indices. or nge n aiber mu⸗
Imo. hic in pꝛinci.⁊ etiã in.a col.dicunt iſtum tex.in ſui pꝛinci.ẽẽ
nota.⁊ non reperiri alibi ⁊ ſic faciunt eum ſingularem p cuius in
tellectu ſatis ſuperq; ſatis laboꝛat ipſe?⁊ omnes ſcribentes ibi ⁊ alij
poſt eum ꝑp text.in.linter pares.ff. eo.tit: que duo iura videntur
bm omnes eſſe vꝛia nã in hac.l. duo iudices dĩ vbicunq; pla/

res iudices ferunt ſententias diuerſas vtraq; ſtat in pendenti do/ .

nec ſuperioꝛ confirmauerit vnam vel alteram earum ſed in. d.l.in
ter pares dr̃ ꝙ ſententia lata ꝓ reo valet ⁊ ſic non expectatñ aliqua
confirmatio ſuperioꝛis vnde dicit Bart. ꝙ vna loquitur in iudici
bus delegatis alia vo loquitur in iudicibus oꝛdinarijs vel ſecun⸗
do dicit ꝙ in hac.l.vuo iudices vterq; erat actoꝛ ⁊ reus iuxta.l.in
tribus.ff de iudi.⁊ ſic nõ axꝑpebat quis eſſet actoꝛ ⁊ quis reus. ſed
in. d.l.inter pares conſtabat de vtroq; ⁊ ideo ſententia lata pꝛo reo
valet. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ veſo intellectu meo dicto
rum iuriũ nam ego nouiter dico ꝙ in bac.l.duo iudices ſententie
non erant contrarie ſed diuerſe nam poteſt eſſe quod diuerſum ab
altero ⁊ non tamen eſt contrariũ ⁊ tunc recurrimus ad ſuperioꝛeʒ
vt hit ſed in.l.inter pares ſententie non ſolũ erant diuerſ. ſed etiazʒ
contraꝛie ⁊ ideo fertur pꝛo reo que ⁊ iſtud ego colligo ex illo texr.

in verſi ſi diuerſe ⁊ diſſone ſentẽtie ꝓferanturac.⁊ ſic duo ſunt co

pulatiue poſita in illo tex.que plus operantur ſed in hac.l.duo iudi
ces dr ſolus diuerſas ſententias dederunt ⁊c.⁊ in his iudicio meo
ſtat vera ratio diuerſitatis inter hec duo iura ſi ſuptiliter ponderẽ
tur Circa quã materiã addo Jo.and.in addi. Spe.in lit de ſen
tentijs.. .ver.quid aũt.⁊c.⁊ dños Cano.in.c.fi.de re iudi. in an⸗
