m mEMadOMcMPrnt,lanti ogen,
mc tus ſbi tmnestſe:anig.
cns ennsſl ecgleelcnon
te rphhi mmns aſbis
nſemmiNtti hin gpin

ecrt du Mr iiguil.

etbofeimen
4 ſnen in Nin
19—

Nnn irenn
K 1 r Ktein Hüli, ſi⸗
dngiͦ dolllleſid
CxNE²̈ u ufuen teiſte⸗

no
— rin N

i tiſtam glo. p ſingulari ad hoc et Bal. in. l. i. eo. ti. et
a g n⸗ n fr de verbo. obli.⁊ Jo. de imol. in.l.
ita ſtipulatus eo. ti. in quibus locis etiã Allegant in. ̃. glo. in. Liij.
C. de arbi in verbo potuerit ⁊c.⁊ glo.in.lita demuʒ. r de arbi.in
verbo condictio ẽ ⁊c.qſ glo. repꝛobant:⁊ hanc apꝛobant. Sed ego
alias ſum ſolitus dicere ⁊ concoꝛdare oẽs iſtas glo.nam tacitaꝝ
conditõum quedam ſũt ſunt maioꝛis efficacie. ⁊ quedã ſunt mi
noris ex cõiecturata mente contrahentiũ. vnde illa tacita condictio
de qua in hac ·l. item quia eſt quando datur dos mulieri · vt in/
telligatur ſi nuptie ſequantur. ⁊ neceſſario hoc eſt· cũ dos nõ poſ
ſit eſſe ſine matrimonio: vt in.l.ui.ff. de iure dot.⁊ hec tacita cõdi
tio efficax ex mente diſponentium bene impedit ortum obligatio
nis ⁊ actionis ⁊ hoc modo pꝛocedit iſta glo.in hac.l.item quia ꝑ
iſtum tex. in ver. ante nuptias doſ male petitur ⁊c ·¶ AHlie anteʒ
ſunt condictiones tacite que tamen non habẽt tantam neceſſitatẽ

pꝛeſuntam a lege ex mente ipſoꝛum contra hentium vt in exem
plis de quibus in dicta.l. ij. T in. v. l. ita demum de ar bi. iſte nõ

impediunt oꝛtum oblig. ⁊ actionis ⁊ hoc modo pꝛocedũt glo. ibi
ite ſuper illis iuribus ᷣm que debent intelligi ex quo poſie ſũt
ſuper illis iuxta not. ꝑ Bar. in.l.non ſolum.. liberationis verba
ff. de libe. legat. vel vo dico:quedam ſunt tacite condictiones: que
uere inſunt ⁊ iſte impediunt/ ortum obligationis quedam võ ſũt
tacite dictiones que non inſunt:ſed ineſſe vident vt in.d.l.ↄcdictio
nes que extrinſecus:de condi.⁊ demõ in ver. que taciue ineſſe vi/
dentur ⁊c.⁊ ſic vere non inſunt ⁊ iſte non impediunt oꝛum obli
ga xel actionis ⁊ bis modis ego puto concoꝛdari poſſe haſ glo.qᷓʒ
yerba ſunt hec.
Et pꝛimo in hac.l.item.quia petitur.ſed cũ hec
pꝛomiſſio habeat in ſe.condictionem ſi matri/
monium fuerit ſecutuʒ:vt infra de iure dot.l.ple
rumqʒ.S.ſin autem ⁊.l.ſtipulat.ergo nullo mo/
do dʒ poſſe agere ante euentum condictionis.l.
cedere dieʒ.ff.deverbo.ſigni:debuit ergo dicer̃
nullo modo agit uel nihil agit:ſed quando efſet
in diem tunc poſſet dicere male agit ante diem
quia aliquid agit cum ſit obligatio.:ſed male qꝛ
ante diẽ:ut.i.quãdo dies leg.uſu ced.l.i.in fine
que eſt cõtra:ſed expone ſcdm Jo.numis feſtinã
ter:uel ꝓpꝛie quaſi dicat nullo modo Alii diſti/
xerunt inter expꝛeſſam conditioneʒ de qua intel
ligatur.d.l.cedere diem ⁊ lex cõtraria ⁊ tacitã:
in qua ſit obligatio etiam ante condictionem vt
.i.de condi.⁊ demon.l.conditiones que extrin/
ſecus: ſed certe:quod ibi dicitur legata non fie
ri condictionalia ex tacita condictione verum ẽ:
quo ad tranſmiſſionem quia tranſmittit legata/
rius ad heredem ſuum legatum interim licet ali
ud ſit in expꝛeſſa condictione vt.C.de cadu.tol.
l.i. F. ſin autem. dies autem obligationis nullo
modo cedit etiam in tacita.vt.i.de condi.⁊ de/
mon. l. i. F. fi. ⁊c. Uerba autem glo.in.l.ita de
mum ſunt hec.Condictione:cum effectu non ta/
men eſt condictionalis nam tacita condictio nõ
facit rem condictionalemvt infra de condi.⁊ de
mon.l.condictiones:que extrinſecus:ſi enim eſ
ſet condictionalis vere non comitteretur dolo
comiſſo ⁊c. Uerba autem glo.in.d.l.iij. ſunt
hec:potuerit:imo videtur ipſo iure tutus:quaſi
ſub hac condictione fuerit pꝛomiſſum ſi non
fecerit dolo.vt eo.ff.l.ita demũ que eſt contra ſo
lutio tacita condictio non facit negocium cõdi/
ctiõale.vt.ff.de cõdic.⁊ demõſt.l.cõdictiões:
que extriſecus ⁊c.

De pactis.

Ilo. in. l.iuriſgentium nꝭ. auin un

.- . . mo in verbo
quin. etc.circa fi.in verſi.rei pꝛincipio ⁊c. Saly. cõbononienſis hic
reputat iſtam glo.ſingularẽ ⁊ idem refert etiam dominus meus
Alex. de JImo. hic ad hoc paopoſuum ꝙ obligatus ꝑ pcẽum nudũ
ad aliquid ſi ceperit ſoluere partẽ tñr poſtea ſoluere totum tanq;ᷓ
ex pco ueſtito. Sed dominus meus H lex. hic dicit ꝙ hec exten
ſio ſibi non placet. ⁊ ſᷣm eum hoc non eſt de mente iſtius gloi nec
tex.allegatus per glo.pꝛobat hoc vʒ tex.in.l.i..i.ff. de pollicita.nã
loquitur ille tex. in caſu tm fauoꝛablili rõe vtilitatis rei publice ⁊
ideo non debzʒ extendi ad alios caſus.l.ius ſingulare.ff de legibꝰ
cuʒ ſimilibus ⁊ ita tenet pꝛefatus· do.meus Alex. Sʒ tu aduer
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu iſtius glo.⁊ etiam pꝛo nouo ⁊ vero ĩ
tellectu illius tex.in.d.l,i.S.de polli.nam lle tex. iudicio meo ma
gis ſtricte etiam loquitur nam pꝛobat ſolum de pꝛomiſſione facta
ad vtilitatem rei publice quando in facto conſiſtit vt opus facere
vt in. d. S. pꝛimo in uerſi.ceperit facere obligatus eſt qui ceperit
⁊c.Et licet in pinci.dicatur de facto ⁊ etiam de pꝛomiſſione pecu
nie vti verſi.ſiquis rei publice pollicitus fuerit opus ſe facturũ vel
pecuniam daturum ⁊c. tñ poſtea digreditur iuriſconſultus ⁊ po
nit quid iuris 'ᷣm nouas conſtitutiones ⁊ aperte dicit ꝙ non obli
gatur quis ex nuda pollicitatione ẽt ex cauſa rei publi.Et poſtmo
dum ſtatim ſequitur in verſiculo. Item ſi ſine cauſa promiſerit:
⁊ facere ceperit ⁊c.qui tex:reſpicit tex.ibideʒ pꝛoxime pꝛecedentẽ
de hocloquenteʒ ⁊ decidit ꝙ ſołõ ꝑtis qñ eſt in facto operatur vt
teneatur ad reliquuʒ ſed i datõe qᷓ;titatis pꝛo parte nihil dicit ⁊ rõ
diuer ſitatis eſt in facto ⁊ in pecunia nam factum pꝛo parte imple
tũ non eſt in conſideratõe nec aliquid dr factuʒ cuʒ quid ſupereſt
ad agendum.l.pe. C.ad ſilł.Sʒ in quantitate aliud eſt nam ſoło
partis affert vtilitatem in parte ſoluta ⁊ per ↄñs glo. iſta que
allegat illum tex. debet intelligi ᷣm euʒ ⁊ ſic loquitur in cauſa pu
blica ⁊ ẽt quando pꝛomiſſio conſiſtit in facto non autem in q;nta
te. Cuius glo.verba ſunt hec.

Quin ummo circa medium ibi poſſũt etiaʒ addi.
duo modi ſcilicet rei pꝛincipio vt infra de polli
cita.l.pꝛima.S.pꝛimo Item legis auxilio qð
põt dici in omni nudo pcõ ⁊ c. Std vltra iſtaʒ
glo.ego addo glo.aliam ſumilem in.d.l.pꝛima
G. pꝛimo in verbo ceperit ⁊c.⁊ ſic iſta glo.nõ eſt
ſingulariſ:ſed hʒ etiam conſociam in dicta.l.pꝛi
ma. S. i. Euius tex.⁊ glo.verba ſunt hec. Si
pollicitus quis fuerit rei publi.ſe opus:facturũ‚
vel pecuniam daturum in uſuras non cõuenietur
Sed ſi moꝛam ceperit facere uſure accedũt:ut
impꝑr.noſter cum diuo patre ſuo reſcripſit: non
ſemper autem obligari eum qui pollicitus eſt ſci
enduʒ eſt:Sed ſiquid ob honoꝛeʒ pꝛomiſerit de
cretum ſibi vel decernẽdum uel ob aliaʒ iuſtam
cauſaʒ tenebitur ex pollicitatione ſi võ ſine cau/
ſa promiſerit non erit obligatus ⁊ ita multis cõ
ſtitutiõibus ⁊ veteribꝰ⁊ nouis continetur. Iteʒ
ſi ſine cauſa pꝛomiſerit ceperit tamẽ facere obli
gatus eſt:qui ceperit ꝛc. Nerba autem glo.
ibi ſunt hec. Ceperit nota qd rei pꝛincipio obli
gatur etc. que omnia tenementi.

De pactis.

4 n. 5. ſi pẽo in glo.
glo· in.l.reſcriptum. c&ein gior
contrarium puto ⁊c. Ang. bic ⁊ eciam Jo.de Imo. in.l. filiuſfami
lias.5.diuifrde leg.i·⁊ etiã dominus meus Alex.ð Imo.in.d.S
ſi pcõ in. iii col. reputant oẽs iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ pa
ria ſunt dicere pꝛomitto tibi.x.ſub pena centuʒ ducatoꝛũ. vel di
cere promitto tibi .x.⁊ ſi non dedero:pꝛomuto tibi centum duca
tos noĩe pene quia etiam in pꝛimo caſu uideor pꝛomiſiſſe penaz.
ſi non ſoluero ſoꝛtez ⁊ ideo ſᷣm glo.⁊ prefatos doctoꝛes talis con
dictio non diuiditur inter heredes per tex.in.l.hrdes Ficlez iuriſ
ff fami· herciſ· ⁊ voluit etiam Bar. in. l. iij. . cato in. viij. oppo. in

fi. ff. de verbo.obli.cum quo etiam communitetr tranſeunt ſcribẽ
tes ibi poſt eum Ex quoꝛum verbis.videtur colligi aperte hoc ꝓ
cedere ſolum in.qtitate ſeu in obligationibus dandi. ſed aliud eſt
in obligationibus faciendi ſᷣm eos. per tex.in.d. S.cato in ver. at
ſi de eo etc.iũcta.l.v.ꝭ.fi.eo·ti.quas hoc modo concoꝛdant. Sed
tu aduerte pꝛo nono intellectu pꝛedictoꝛũ nam ego quo ad hoc nõ
facio vim vtrum loquamur in obligationibus dandi vel faciendi
vbicũq; factum ponitur in condictione.nam ita dʒ eſſe in ſolidqum
et mnulto magis 2 hẽdes:ſicut q;titas per regulam.l.cũ fundus
in ſi.ff.de condi.⁊ demonſtra. vnde ego alias dicebam in.d.S.ca⸗
to in rep.mea ad illum tex.per me ad lucem editum. ꝙ ideo in
d.s·cato in dicto verſic.at ſi de eo ⁊c.pẽa nõ poterat peti.niſi ab he
rede contrafaciente ⁊ pꝛopoꝛtione ſua tm̃ hereditaria quia non ab
erat tm̃ ſtipulatoꝛi nee tm̃ pꝛeiudicium afferebatur ei in ea ſti/
pulatione amplius non agi.quando vnus hrs agebat cõtra pꝛo/
miſſionem defuncti ex quo ille habebat modũ repellendi eum ex
ptõe ſibi cõpetente de non agendo nam nihil abeſt ei pꝛopter hoc
imo penes ſe habet id ſuper quo moleſtatur. Sed aliud eſt in.d.
l. v. .. fi.nam ſtipulatoꝛi.abeſt oĩno ⁊ pꝛeiudicium fit ei non leue
in qᷓ;titate ei pꝛomiſſa que ei non ſoluitur in totum nam ẽ in hoc
dãno et in hac euidenti iactura ⁊ hanc rõem differentie vr ſentire
textin.d.l.v.ꝭS.fi.ibi nec enĩ aliud ĩ huiuſmodi ſtipulationibus ſi/
ne iniuria ſtipulatoris conſtitui poteſt ⁊c.i.ſine dãno de quo alias
latius dixi in rep.noſtra in.d.S.cato et iõ pꝛo nunc non ero lon/
gioꝛ niſi ꝙ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec
circa finem. .B
Sed in contrarium puto:quia tantũ eſt dicere

ſub pena quantum ſi diceres promittis decem
et ſi non dederiſ pꝛomittiſ.xx.vt infra fami.her
ciſ.l.heredes.S.ideʒ iuriſ.⁊ ar.infra de penis.l.
ſi pꝛeſes ⁊c.

De pactis.

ſi Unus S.ꝙ ſi ſine perſona Rapha.cumanus in.l.

. ſtipulatio.S.ſi ſtipuler ⁊ etiim Dominus
meus Alex· de Imo. ibidem in.ij.col.ff. de verbo.obli. reputant
iſtũ tex ·ſingularẽ ad hoc ꝙ lz alias ſtipulatio facta alteri non vale
at.quando verba obligatoꝛia ⁊ etiam executiua conferuntur in
perſonam alterius etiam ſi ſtipulãtis interſit vt eſt glo notabilis
in.d. S.⁊ ſi ſtipuler ⁊ ibi alias legendo dixi poſt eos de hoc tamen
hoc non habet locum in pacto nudo quia ſi ego paciſcoꝛ vt ab alio
non petatur et ſi verba execut iua ⁊ obligatiua referuntur ad illũ
tertium in cuius fauoꝛem paciſcoꝛ tamen valet pactum ſi mea in
tereſt qui paciſcoꝛ ꝓ iſto tertio licet ilem. D. meus Alex.in. d. .
ſi ſtipuler teneat contra dicens ſe non videre rõeʒ diuerſitatis. in
ter pactum ⁊ ſtipulationem vt ibi per eum ad quem me remitto:
niſi ꝙ nunc addo vnum verbum ꝓꝙ iſte tex. optie pꝛobat opi. do
mini Kapha. in ver.ſi ſine perſona ſua reuſ pepigerit ꝛc. iuncto vᷣ
ſi. non ſic.n.per liam perſonam aquiri ⁊c.ex quibus verbis pro
batur concluſio pcedenſ recte ponderando iſtũ caſum niſi dicam⸗
ꝙ verba obligatiua erant concepta in perſonam paciſcentis nec
ob. tex. in ver.ſi ſine perſona ſua ⁊cet᷑·quia intelligo.ſ.quo ad ſui
vtilitatem nec de ſe paciſcebatur. Sed bñ paciſcebatur dicendo
ꝓmitis mihi nõ petere a titio fideiuſſoꝛe meo: ⁊ ideovalet. Sed ſi
dixiſſem pꝛomittis titio fideiuſſoꝛi meo nõ petere ab eo. certe nõ
valeret ſicut non valet ſtipulatio ⁊ iſte intellectꝰ plus mihi placet
ad iſtum tex.iũcto..pꝛecedenti.quorum verba ſunt hec.
Si cum reo ad certum tempus pactio facta
ſit:vltra neqʒ reo:neqʒ fideiuſſoꝛi pꝛodeſt. Qã
ſi ſine perſona ſua reus pepigerit ne a fideiuſſo/
re petatur nihil id pꝛodeſſe fideiuſſoꝛi quidã pu
tant quãquaã id rei interſit:quia demuʒ ei com/
petere debet exceptio que et reo.ego didici pꝛo/
defſe fideiuſſoꝛi exceptionem non ſic enim ei per
liberam perſonam acquiri:quoniaʒ ipſi qui pa
ctus non eſt conſuli videtur quo iure vtimur ⁊c.

Oe pactis
Glo. in.l.tres fratres. ar vebopoſſe

ſtro hic ⁊ etiam dominus meus Alex. de imol. in.l. qui rome. 5.
vuo fratres ·ffde uerbo. obli.in. ix. col.reput ant iſtam glo. ſingu
larem ad hoc ꝙ ſuccũbens in cauſa reductionis petitionis laudi
ad arbitrium boni viri incidit in penam etiam ſi iniuſte ſuccubu
it tamen poterit oio ſe tueri exceptione aduerſus petentem illam
penam: ſi pꝛobet illud arbitrametum eſſe iniquum de qua mate
ria alias late dixi poſt alios docẽtes ⁊ maxime poſt pꝛefatũ domi
num meum Alex.in. d. . duo fratres ⁊ etiam in.d.l. tres fratres
⁊ ideo pꝛonunc non me extendaʒ circa hoc niſi pono verba glo.
de qua agimus que ſunt hec.

Quia non videtur pacto perimi:de quo non eſt
cogitatum vt infra de condi.indeb.il.fi.G.penul.
⁊q infra ti.prio.l.qui euʒ..fi.et.i Eo.l.emptoꝛ.ꝗ.
lucius:Sed cõtra.C.de tranſact.l.ſub pꝛetextu
vbi dicit ꝙ pꝛetextu ſpẽi reperte reſcinditur trãſ
actio.ſolutio ſcdm quoſdam hic fuerunt dolo ĩ
ducti a tertio ibi non argumento in eo.ti.l:ſub P
textu inſtr̃uti.S.ſane:Quod eſt falſuʒ Immo ab
vtraqʒ; parte erat uoluntas diuidendi licet que/
dam ſubtraxerit unus Lu dic ꝙ aut eſt petitio
ſpecialis ⁊ tranſactio:⁊ tunc alteri rei uel perſo/
ne non pꝛeiudicat ſupꝛa.eo.l.ſi unus..ante om/
nia ſi autem utrumque eſt generale ut hic in
omnibus pꝛeiudicat ut in.l.contraria niſi in duo
bus caſibus quãdo aliquid eſt ſubreptũ ut hic ⁊
quando dubiuʒ pendet ex teſtamento ut infra ti.
pꝛimo.l.non eſt:ſi uero ſpecialis eſt petitio gna⸗/
liter quo ad uerba tranſactio reſtrin gitur ad ſpe
ciem petitam ut.C. de tranſactio.l.ſi de certa:ſi
autem generalis eſt petitio ⁊ tranſactio eſt ſpeci
alis in alijs reſtat actio ut.C. de iudi.l.licet ⁊.¶
de tranſactio.l.age. Iteʒ adhuc eſt cõtra ĩfra de
uerbo.oblig.l.qui rome. .duo fratres in fi.ubi
dicit ſi fratres cauerint ſub pena ſe nihil factu/
ros contra diuiſionem quam de paterna heredi
tate fecerunt ꝙ illo generali pcõ etiam fideicõ/
miſſum a ffe fr̃i.i.tpᷣs moꝛtis relictũ continetur
ut peti nõ poſſit: ſed dic illud ideo quia ſciebant
de hoc fideicommiſſo futuro hic autem non de
hac pecunia ſubtracta.uel dic ꝙ licet ita pꝛonun
ciauerit ibi quidam tamen male pꝛonunciauit et
ſi petatur fideicommiſſum et opponatur excep/
tio pcĩ generaliſ datur replicatio ut hic et ſic obi
cietur exceptio petitõi pene ⁊c.

Depactis.

Hlo. in./ l. heredi.sS.in hiis Ag
de Imo. in.l.exitus.ff. de aquiren. poſſe. ⁊ etiam dominus meus

Alexander de Imola in dicto..in hijs in.iiij. columna reputant
iſtam gloſam in verbo non utetur in verſi. vnde actionem cedi

æc.ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ſi creditor agit contra fideiuſ

ſorem ⁊ fideiuſſoꝛ opponit exceptionem excuſſionis non fce cõtra
pꝛincipalem debitoꝛem ⁊ agens replicat contra fideiuſſdꝛe⸗ nõ
debet audiri ſuper hac exceptione ꝙ ſua non intereſt qm̃ reus de
bitoꝛ non eſt ſoluendo ⁊ ita pꝛobat ꝙ; fideiuſſoꝛ non debebit au
diri qm ſua non intereſt.l.ille a quo S. ſi de teſtamento.frad treb.
⁊ idem in terminis per iſtam glo.voluit etiam Ang. in. l x. ff. de vᷣ
bo. obli. ? Ang. inaũt. de fideiuſſo.in. . ſed neq; ⁊ Bal. in.l. cum
in teſtamento. C. de manu. teſtamẽto. ⁊ Bal.in. l.pꝛima. C. ð fe
uo.hiis que in frau. credi. ⁊ Bal. in aut cõtra rogatus in fi. C. ad
treb. ⁊ in.l.fi. Cꝛcomuni diuidun. cum quibns omnibus ego ſto:
Sed in vno ab eis diſcrepo dum dicunt ꝙ h glo. vera eſt in ſe. ſed
paʒocedit extra terminos iſtius tex. nam dico ego ꝙ etiam in termi

Hn derN
ummmiſe
NrimimwetriXN
Anktrla
iſteruciräindmrn
nſirdemtiain
GNrGN .1
Narrweerſertcnne
Nehemartunnen
llin/tnd in
Nnmcckrnn Aing
Hültllte.

—
AE

mu. .
yn

e hnonſtignasſp⸗
— mmſmnolſidemuſi
nbätſrüihtnuſgcfthet
niillitn.
mm chuckönfne
Waglene doftnntegfi
Mnsaarni ſ vuſ ihl iin
õäü
mm nmi Main it⸗
IGr icsansttlai ontienr
w Cldiciludictoqtaſaien
conmiſofunrocandnto d
muſcnnd gbcttiupeonn
õ
m incniſind/Arene,
vrtui dm iaubaſcch
cr i Wrt⸗

nis iſtius tex. B glo. veriſſima eſt:nam ſi ego creditof feci pactum
vt non agerem cõtra debitoꝛem pꝛincipalem ⁊ ſic euzʒ perſonaliter
libez: Sed non fideiuſſorem non eſt opus excuſſione aliqua nec
poteſt opponi huiuſmodi exceptio nam ſiue ſit ſoluendo ſiue nõ
non poſſum plus agere eum pꝛopter liberationem ſibi factam
quã faciendo fideiuſſori pꝛovt opoꝛtet hic pꝛeſuponere non poteſt
obicere de excuſſione fienda quia fruſtratoꝛiuz eſt hoc ex quo oĩ/
no liberatus ẽ a me que liberatio habet vix excuſſioniſ que excuſ
ſio fit vt conſequar ab eo ⁊ releuet fideiuſſoꝛc. Sed cũ conſequi
non poſſim aliquid ab eo vigore liberationis facte ei ideo non ẽ
opus excuſſione ⁊ ſic ↄcludo ꝙ in termis ẽt iſtius tex. non poteſt
opponi a fideiuſſoꝛe exceptio excuſſionis ⁊ hoc modo ĩtelligo iſtũ
tex.cũ glo.quorum verba ſunt hec. Et primo tex.
T n biis qui eiuſdeʒ pecũie exactioneʒ ha
bent iſoliduũ uel qui eiuſdẽ pecũie
ðᷣbitoꝛes ſũt q̃tenꝰ alij quoqʒ ꝓſit uel noceat pa
cti exꝰ.quare ⁊ ĩ reʒ pacta oĩbus pꝛoſunt quoruʒ
obligatiõem diſſolutam eſſe eiuſ qui paciſce/
bat᷑ interfuit: Itaqʒ debitoꝛis conuentio fideiuſ
ſoꝛibus ꝓficiet ⁊c. C Aerba aũt glo.ſunt hec.
In hijs hoc non videtur ſtare poſſe ueteri uel no
uo iure ueteri quia cum creditoꝛ fideiuſſoꝛi con/
uenit tenetur cedere actionem qd is facere non
poteſt ergo exceptione repellitur vt ifra de ſolu.
l.ſticum. S.penul.nouo iure non quia cum iure
nouo hʒ pꝛius reum conuenir repellet fideiuſſor
creditoreʒ niſi pꝛius pꝛincipalem cõueniret quẽ
conuenire iam non poteſt vt ĩ autẽ.de fideiuſſo.
S. i. coll. pꝛima.Solutio ad vtrumqʒ fideiuſſoꝛ
hic cõſenſit huic perſonali pcõ unde nil iam põt
obicere fideiuſſoꝛ ⁊ ſic non obſtat infra eo.l.fi.
in pꝛin.⁊.C.de vſur.rei.iudi.l.fi. in fi.⁊ ĩfra de
iure iur.l.duobus ſcdo reſponſo.Alij dicunt ꝙ
hic reus non erat ſoluendo unde actio cedi.uel
pꝛius euʒ conueniri non expedit Alij dicunt ꝙ li
cet pci exceptio ſibi non ꝓſit doli.tñ pꝛodeſt.ut
ſupꝛa eo.l.reſcriptum..plerunqʒ:Alij dicunt q;
renunciauit bñficio cedendarum actionum ⁊ be
neficio noue conſtitutionis quod facere potuit
ut in.l. penul. C. eo. etc.

De pactis.

L.ſi unus S.quod ⁊ in ſpecie:
Clarum eſt in iure qdð omnia pacta que reddunt deterioꝛem con
dictionem dotis ſunt a iure repꝛobata vt in.l. de die ⁊ in lattili
cinus cum ibi plene notat᷑. ff. de pactis dota.⁊ in.l.ſi ſocer.ꝭ.luciꝰ
ffſolu.mat.⁊ per Bal.iĩ.l. pcm̃ ĩ fi. C. de colla.in.vij.q. vbi allegat
tex.in.i.ij. C. de pactis dota.vbi dicit Qð pactum dotale de nõ re

petenda dote a viro diſcipante bona non valet ⁊ non tenet vtpote

cõtra fauoꝛem dotis Tñ intellige hoc ſane quando pcã redderẽt
conditionem naturalez ipſiꝰdotis deterioꝛem ſecus autem eſt ſi
redderent conditionem accidentalem dotie deterioꝛem iquia tũtc
valent tex.eſt in.d.l.ſi vnus·S.quod et in ſpccie:queʒ tex. ad hoc pꝓ
poſitum dixit non eſſe alibi Bal. in. l. vnica S. fi C. de rei vxo:actõ
licet m eum ſit ſatis vulgatus cum quo in hoc ſto ſimpliciter: qʒꝛ
iſte tex. clarus eſt et non eget mea ſupplectionevel coꝛectione ſeu
interptatione noua. Uno ſolo addito.ſ.ꝙ illud facere condictio
nem accidentalem deterioꝛem eſt reducere rem ad ſuaʒ condictio
nem nãlem ⁊ ſic poteſt hoc fieri tanq;ᷓ res de facili reducatur ad
naturam ſuam pꝛout ſentit iſte tex. in ver. Dos ad ius ſuum redi
re ⁊c. Et in ver. quotiens enĩ ad ius Qðõ lex nature eius tribuit
dotis actio redit ⁊c. Et allegatur ſemper iſte tex.ad G̊ Qd res de
acili reuertitur ad ſuam naturam Cuius verba ſunt bec.

C Quod ſi non ut totũ contractũ tolleret cõuen
tu pactuʒ interceſſit:Sed ut ĩminueret poſteriuſ
pactum poteſt reuocare pꝛimum contractum ꝙ

⁊ ĩ ſpecie dotis actionis pꝛocedere poteſt.puta
pacta muliere vt pꝛeſenti die dos redderet᷑ inci⸗
piet dos redire ad ius ſuuʒ:Nec dicenduʒ eſtlð
terioꝛis conditionis dotem fieri ꝑ pactum quo/

tiens.n.ad ius ꝙ lex nature eius tribuit de dote

actio redit non fit cã dotis deterioꝛ: ſed foꝛme
ſue redditur hoc ⁊ Sceuole nr̃o placuit.

De pactis. .

1 Omnis pꝛouiſio in ali
l. tale pactũ 5 fi. quem facta ab eo qui non
ſperabat habere filios intelligitur ſemper cum illa conditione ꝙ ſi
filij naſcant᷑ ĩtelligatur pꝛius eis facta puiſio tex.ẽ in.l.tale pactũ
5. fi. de pact. Quem pꝛo ſingulari ad hoc pꝛopoſituz allegat Bal⸗
in.l.cum accutiſſimi.C. de fidei comiſ.et Bal.in.c.duo fratres in
ti. de duo.fratri.a capita.ĩuẽ.in vſibus feudoꝛũ in.ij. col.et ponit
exẽplũ in vaſſallo prouidente ſibi in feudo. Mam intelligitur etiã
pꝛouidiſſe liberis qui ex poſt nati ſunt quos ab initio nõ ſperabat
ſibi naſci ⁊ aliquid ẽt poſuit dominus meus Alex.in ſuo conſilio
xl.in.iiij.volumine incipien.ſuper pꝛĩo dubio ⁊c.et in conſilio.lxxi.
in eo.iiij.volumine conſilioꝛũ ſuorũ incipien.quidam pꝛomiſit⁊c.
⁊ in conſilio.ciij.in.iij.volumine incipien.Chriſti ſaluatoꝛis ⁊c.in
quibus locis exaĩat quõ ⁊ quando per ſuperuenientiam filiorum
donatio facta reuocetur et ſic ponit late de intellectu.l.ſi unq;.C.
de reuo. dona. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo intellectu
iſtius tex.in.d.ꝭ.fi.quia iudicio meo ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderet
hoc non pꝛobat nam ideo ibi illud pcũm pꝛodeſt filijs poſtea ſuſce
ptis quia ipſe paciſcens dixit ꝙ illa dos deueniret ad ſuum bere/
dem fratrem vt in ver.ibi poꝛtio data apud heredem ſuum fra⸗
trem remaneret ⁊c.vnde cum ille diſponens habuerit ex poſt filiy
os ⁊ illos etiam heredes fecerit illa qualitas beredis multuʒ ibi ĩ
illo caſu operatur et iſte eſt verus intellectus iſtius tex. quicquid
dicat Bal. ubi · S. pꝛoxime Et hoc colligo etiam apertius ex hoc
tex.in ver.liberis poſtea a ſocero ſuſceptis heredibus teſtõ relictis
⁊c.Et in ver.tamen inter contrahentes actum ſit vt heredibus
cõſulatur ⁊c.et ſic illa qualitas heredis duz dixit ꝙ poꝛtio data ð
ueniret ad fratrem ſuum heredem ⁊c.illud operatur hic ⁊ hec eſt
vera ratio iſtius tex.non aũt ſola ratio liberoꝛũ natoꝝ ſi eos non ĩ
ſtituiſſet heredes pꝛout fecit vt in.d. ver. heredibus relictis teſtõ
⁊c.⁊ in.d.ver.vt heredibus conſulatur ⁊c.Tamen in ſe omnino
vera eſt hec doctrina Bal. Et plus dico ꝙ intelligitur ſp quis
uidere deſcendentibus etiam filij inſtituti cui ſimpliciter ſubſtituit
nulla facta mentione liberoꝝeius tex.eſt in.d.l.cuʒ accutiſſimi.C.
de fideicomiſ.⁊ in.licum auus.ff.de conditio.⁊ demonſtra. ergo
multo magis videtur quis voluiſſe pꝛouidere pꝛoprijs filijs ſed
alia eſt rõ ⁊ intellectus iſtius tex. Cuius verba ſunt hec.

Pater qui dotem pꝛomiſit pctũs eſt vt poſt
moꝛtem ſuam in matrimõio ſine liberis defun/
cta filia poꝛtio dotis apud heredem fr̃em ſuum
remaneat:ea conuentio liberiſ a ſocero poſtea ſu
ſceptis ⁊ heredibus teſtõ relictis per exceptio/
nem doli pꝛoderit cum inter contrahentes id a/
ctum ſit vt heꝛedibus conſulat᷑ ⁊ illo tempoꝛe
quo pater alios filios non habuerit in frem ſuũ
iudicium ſupremum contuliſſe videatur ⁊c.

De pactis.

QA Conſueuit dubitari an per diuiſio/
I. diuiſionis nem ſoc etatis träſteratur dominiuz

omnium rerum comunium modo diuiſarũ inter ſocios diuiden/
tes ſine earum uera traditione interueniente ⁊ in hoc glo.⁊ Bar.
⁊ magis comuniter alij in.l.ideo.ff.de condi.fur.tenent ꝙ ſic.ʒ
Ludouicus R.o.in ſuo ſingulari in verbo ſocietas ⁊c̃.tenet contra
rium expꝛeſſe per tex.in.d.l.diuiſionis placitum ⁊ per tex.in.liſi
diuiſiõe. C. famil.her.et per tex.in.l.inter uos.C.comuvtri.iud.
in quibus iuribus dicitur ſᷣm eum qð contractus diuiſionis finẽ
accipit facta traditione ergo ante traditionem non eſt tranſlatum
dominium quia ſi fuiſſet tranſlatum fineʒ accepilſet ⁊c. faciendo

vnam longam fillateriam ex generalitate tituloꝛum vt ibi per eũ
quem videre potes: Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intelle /
ctu meo dictoꝛum omnium iurium. Et pumo tex in.d.l.diui/
ſionis placitum ⁊c.nam ego dico ꝙ ibi eſt caſus de directo contra
Ludouicum ro.in ver.niſi traditione vel ſtipulatione ſumatur ef /
fectuſ c. vbi eſt tex. apertus ꝙ quo ad effectum ⁊ ſic quo ad traſ
lationem dñij:que reſultat ex vero contractu tm̃ operatur ſola ſti⸗
pulatio quantum traditio vera in contractu diuiſionis ergo tradi
tio non eſt neceſſaria pꝛo tranſlatione dñij Cuius tex. uerba infra
ponemus. Similiter etiaz non obſtat tex. in. d.l.ſi diuiſion. q;
ille tex. loquitur quando ſolo nudo pacto facta fuit diuiſio quo ca
ſu verum eſt qð requiritur traditio ad dominiuz tranſferendum
⁊ ad ipſum contractum perficiendum ita pꝛobatur ibi in ver.cõ/
uentione facta diuiſione ⁊c. Que verba ſonant in pactum nudum
vt in. l. lecta cum ihi nõ.in glo ff. ſi cer. pe.⁊ płe tradit᷑ per omes in
lſſciendum. ff. de verbo. obli.vbi alias legendo dixi de hoc poſt ali
os docentes ibidezʒ maxie poſt. D. meuʒ Alex. de Amo. ⁊c. ⁊ ideo
tunc traditio requiritur pꝛo ↄplemento ↄtractus diuiſionis nudo
pacto interueniente ſolo pꝛovt pꝛobatur ibi. Scõðo hoc etiã ve/
rum pꝛobo per eundem tex.in ver.ſi vero placitum ⁊ce. vbi tex.
venit aduerſatiue ⁊ relatiue cum qualitatibus ſuis ad pꝛecedentẽ
caſum poſitum in puncipio et dicit qð ſi ſolum nudum pactuz fu
it ſine traditione tunc opus eſt vt adeatur iteruz arbit᷑. per cobĩes
pʒꝛo diuiſioñ fienda q; contractus non eſt perfectus ex nudo ſolo
pacto ⁊ ita ſonat ille tex. Cuius verba etiam infra ponemus· Si
miiter non obſtat tex.in.d.l.ſi inter vos. C. cõia vetrius iudi.vbi
tex. paeſupponit traditionem ce neceſſariam qꝛ reſpondeo illud eẽ
verum vbi ſtipulatio ẽt non interueniret. ſed ſi interpoſita fuiſſzʒ
ſtipulatio ſola ſufficeret vt in.d.l.diuiſionis placitum ⁊ ſic illi tex.
omnes ſubtiliter ⁊ bene ponderanti non negant: Qd ałr q; ꝑ tra
ditionem non poſſit tranſferri dmium in contractu diuiſionis pro
qua concluſione vltimo loco.Ego adduco quia in ſocietate cõtra
benda non requiritur traditio rerumvt tranſferatur dñium earũ
iuicẽ q fit hinc inde ſine traditione vt in.l.ii cuz ibi plene not. ff. p
ſocio.ergo idem debet eſſe in eius diſſolutione iuxta nõ.in.l.nihil
tam naturale.ff de reg. iur. cum ſimilibus de qua materia poſuit
aliquid etiam Pau. de caſt. in ſuo conſilio. xxiiij. incipien. q; fru
ſtra diſputatur ⁊cet᷑.vbi ponit an ex diuiſione rei tranſferatur
dñium vel ne in eum qui habet rẽ penes ſe. Uerba autem di/
ctorum iur.ſunt hec.

Diuiſionis placitum niſi traditione vel ſtipu/
latione ſũmat effectum ad actionem vt nuduʒ pa
ctum nulli pꝛodeſſe poterit ⁊c.l. Si diuiſioneʒ
conuentione factam etiam poſſefſio cõſenſu ſe/
quuta dominium pꝛo ſolido rerum quas pertine
re ad patrem tuũ placuit ei firmauit earuʒ vendi
cationẽ habere potes ſi pr̃i tuo ſucceſſiſti.Sive
ro placitum diuiſioniſ vſqʒ ad pactum ſtetit ar/
biter familie herciſcũde iudicio vobis datus cõ
munionem intervos finiri pꝛouidebit ⁊c.l. Si
inter vos maioꝛes ãnis.xxv.rerum cõmuniũ re/
licta vel tranſlata poſſeſſione finem accepit in/
ſtaurari mutuo bona fide terminata conſenſu mi
nime poſſunt ⁊c.

De pactis.

Inter heredeʒ:
G lo. in. l.pactum:? Aiet be dtex
C. de cõfeſſiſ in ver. Sed pone minoꝛ acete.exclamat de iſta glo.⁊
dicit iſtam glo.for ſingularem ad hoc ꝙ ſi quis renunciat defenſio
nibus ſuis in cã criminali ẽt cum iuramẽto non tenet renunciatio
huiuſmodi et eſt glo.ᷣin ver.liceat ⁊c.in ver. vt quis ſe non defen/
dat ⁊c. Sed tu aduerte pꝛo uero ⁊ nouo intellectu meo ad iſtã
glo Que non facit mentionem de iuramento ſi bene conſideretur
Circa cuius glo. tamẽ materiam vide nõ per Barin.l.quidaʒ ſt
ff. de penis ⁊ ĩ.l.nõ tm̃·ff.de appellatõibus ⁊ ĩ.l.cuſtodias. ffde pu
bli. iud in fu? ꝑ Bal.in aũt.iubemus. C. de iudicijs ⁊ Bal. in.d.
l. vnica ĩ.xxiiij.col.C.de confeſſis ⁊ Bal.in.l.raptoꝛes. C.de epiſ.
Z cle.⁊ in.l.i.C.de furtis ⁊ per Ang.⁊ Jmo. in :d.l.cuſtodias ⁊
Bal.in l.pꝛima.C.qui manu.non poſſũt ⁊ Ang.are.in ſuo libel/⸗
lo maleficioꝛum in ver. terminum ad defenfionem ⁊c.vbi ponũt
quomodo ⁊ quibus caſibus poſſit renunciari defenſionibus com

petentibus in cauſa crimin li et etiam vide aliquid per Pamum
de caſtro in conſi io.lxxij.incipien. P.⁊ ante omnia ⁊c.⁊ ĩ conſilio
lxxiij.incipien. Cliſis compꝛomiſſo ⁊c.⁊ in conſilio.ccxvj. incipien.
Circa primum queſitum ⁊c. vbi ponit an renunciatio facta appel/
lationi etiam cum muramento valeat vel ne ad quem me remitto
⁊ redeo ad glo.de qua agimus nunc Cuius ve ba ſunt hec.

ALiceat ibi Item pcũm ne quis ſe defendat in
queſtione ſtatus vel criminis non valet vt infra
de lib.cã.l.iij.⁊.l.iiij.⁊.l.non tãtũ.ff.de appella.
⁊c.quam glo.notabis:quia enumerat plures ca/
ſus quibus non valet renunciatio facta de qui/
bus in ea Ludouicus Bologninus v. iuris.

Depactis.

. Bal. in. l. i.
Glo. in. l.ab emptione: Santi.
in verſi·. Quero ſi ⁊c. Dicit iſtam glo.for.ſingularẽ ad hoc pꝛopo
ſitũ:ꝙ ſi poſſidẽs cõfitetur ſe pomider:ſimpłr poſſeſſio nõ trãſfert
in te ſecus ſi dicit noĩe tuo poſſidere et eſt glo.in.ver. conſtituatur
⁊c. Que glo.magiſtra eſt et non eget aliqua mea noua interpꝛeta
tione ⁊ ideo nõ me extendo circa eã niſi.ꝙ de materia huius glo.
tu vide nõ.per Sar in.l.ij.ff.de acquiren. poſſ.et Bar.hic. ⁊ per
Bar. in.l.ſi isquis pꝛo empt.in fi.ff de vſucapio ⁊ in.lcerte..i.
ff. de pꝛeca. ſicut etiam ex conſtitutione pꝛecarij tranſfertur poſſeſ
ſio vt in.l.quod meo in pꝛin. ff. de acquir. poſſeſ.⁊ in.l. interdum
8. fr. eo. ti. ⁊ per. Bar. in. l.ij. C. de pigno.⁊ per Bar. ⁊ Ang.in.l.
quidam. ff. de rei vendi.:⁊ per Bar.in.l.vnica.C. de ſuffragio et
Oldra.in conſilio.cxiiij. incipien.factum eſt tale:quedam mulier
⁊c · ⁊ Bal. in.l.ii. C. plus valere ꝙ agitur vbi ponit quid de poſſeſ
ſione Ciuili an tranſferantur ex ſola conſtitutione pꝛecarij vel ne ⁊
in ea concludit quod non ſed naturalis bene tranſfertur ⁊ poſu
it aliquid illu.d. frã.are.in ſuo conſi.cxxvij.inci.in cã.d. Antonie
⁊c.ad quos me remitto ⁊ venio ad glo.noſtram de qua mõ agi/
mus cuius verba ſunt hec.

Conſtituantur ad quod pactum nudum nõ ſuf
ficit:ſed nunquid etiam exceptionem in pꝛecio
pariet reſpondeo non:ſed quid ſi venditoꝛ fuit
confeſſuſ poſſidere nomine emptoꝛis:nec tamen
tradidit videtur tradita vt infra de rei vendi.l.
quedam et de acquiren.poſſeſ.l.quod meo ⁊c.
Ludouicus Bologninus.x.iuris.

Oe traniſactionibus.

l. cum hii.S.qui tranſigit. San hi
eẽ tex. not.⁊ ſingularem ⁊ etiam menti tenendum ad hoc pꝛopo/

ſitum Qðò tranſactio facta ſimpliciter non poꝛrigitur ad habitati
onem uel veſtiarium vt hic in ver.neqʒ; de habitatione neq; de ve

ſtiario ⁊vcetera cum quo in hoc ſimpliciter ſto:quia tex.clarus eſt

nec eget aliq̃ᷓ mea noua interpꝛetatione. Niſi ꝙ addo vnũ verbũ
circa hec Qð veſtimenta ueniunt appellatione alimentoꝛum 'm
glo. in. c. epiſcopus.x.q.ij.¶ Bar.in.l.ĩ hijs.ff.ſolu.matri. non tñ
veniunt appellatione ſuppellectilium vt in.l:ſiquis in fundi voca 3
bulo.S.i.ff. de leg.pꝛimo ⁊ in.l.qui veſtem. ff. de ſuppell.leg.de q
per Bar. ẽt in.l.argento.ꝭ.ſi quis.ff.de auro ⁊ argen. lega. Et
ſimiliter appellatione habitationis compꝛehenduntur etiaʒ alimẽ
ta ᷣm Hal. in.l.fi.in.iij.ccl.C. de indicta viduita. tollẽ.et ꝑ Pau:
de caſtro in conſilio.ccxlviij. incipien. legatum pꝛedictum ⁊c. Sed
non econtra continetur habitatio appellatione alimentoꝛum tex.ẽ
in. l.legatis.ff. de alimen.et cibi.lega.et voluit Bar. hic ⁊ etiam ĩ
ſuo tractatu alimentoꝛum circa pꝛinci.ad quos me remitto ne ex
camuſ pꝛincipale pꝛopoſitũ nr̃uʒ⁊ redeo ad iſtũ tex. Cuius verba
ſunt hec. . . . .
¶ Qui tranſigit:de alimentis non videbitur de

habitatione neqʒ deveſtiario tranſigiſſe cum di
uus ſarcus etiam ſpecialiter ð iſtiſ trãſigi vo
luerit:ſed ſi quis de alimentis tranſegerit nõ ha
bebit neceſſe ẽt de habitatione et ceteris inuitꝰ

Aökrantnsnind
ſGrbentNNR.
uNNetu
GuaNNR
iKdRenan
WNNAneen
PkrreEN
arii
Gnrarnaanmn
. R
nnunmmcec

n Allen
an rmi

A
Mn

e Nnn , Au Nſſtnl iinin
R uin Butſynt
ae len ub iftn 4
R einne gecunmnller

ln
Ae Er inn gt e
A Aumitzharmiſimn,t i
itign ndi Mne

nng MAummudunraſct
maain inin iji⸗
var us ſ mlm fit
wrirapuns etner
nNadta rifn ce tai rondtt⸗
icgrirn oſeſl coded u.
Doogruns pinns.

Oeumſcionb.

nbi qnimmigt kn

inumanm unell ttcun
ntaaugitnunlc,
nenoun n
Urnen rsfhn nt
n t den min Ginäifes
arn a * . rn Feinſllien
Asern in
4rle nnninitcliin
n eoiganl tlitli
Sõ un dcum

tranſigere poterit ergo velde omnibus ⁊ ſimul
vel quibus dicitur facere tranſactionem ⁊c.

ODe tranſactionibus-

q Si beres ſcriptus in teſtamen
l. ZF ontrouerſia. 7 leahinghe heres alter qui
habebat ſuccedere ab inteſtato ſi non extaret illud teſiamen/
tum contendunt ad inuicem de hereditate alicuius moꝛtui ⁊ tan
dem ſuper huiuſmodi bonis faciunt tranſactionem per quã vnuſ
quiſq; cepit partem hereditatis pꝛedicie vtrum ambo poſſint con
ueniri a creditoꝛibus hereditariis dicas bꝛeuiter Quod ſic per
tex.in. d.l controuerſia Quem tex.ad hoc pꝛo valde not.⁊ ꝓ me
lius gloſato: qui ſit in toto coꝛpoꝛe iuris Bal. allegat in. leij. ĩ yl
tima col. C. de heredi vel actio· vendi. Sed tu aduerte pꝛo vero
2 nouo intellectu med iſtius tex.q;ꝛ Bal.dicit eos conueniri poſſe
a creditoꝛibus hereditarijs.Sed non dicit pꝛo quota parte conue
niri poſſint: vnde dic tu ꝙ eſt hic tex.notabilis ẽt in hoc qui diſti
it an creditores conuenerint in ea tranſactione de certo mõ ſer/
uando in ſoluendo ⁊ tunc ille modus ſeruari debet alias aũt vter
que debet conueniri pꝛo parte hereditatis que ei obuenit in ea trã
ſactione pꝛout dicitur ibi in tex. in ver. pꝛo parte hereditatis: quaʒ
vterq; habuerit ⁊c. Sicut dicimus ꝙ ceteri heredes tenent pꝛo
poꝛtione hereditatis.l.pꝛo hereditarijs.C.de heredita.actio.⁊.l.
ptima cum ibi not C. ſi cer.pe.ẽt ſi aliquis ex eis efficeretur non
ſoluendo ſᷣm illu.D. Fran.are.in.l.ij.ꝭ. ⁊ harũ.ff·de verbo.obli.
per caſuʒ quẽ ipſe allegat ad hoc pꝛo ſingłi ĩ.l.fi.C. de poſiti de cu
ius tñ tex.nouo ⁊ vero mtellectu hoc anno dixi et in.d.l.ii.⁊ etiaʒ
in hoc oꝑe noſtro in loco ſuo pꝛovt videre potes ⁊ iõ pꝛo nunc nõ
me extendo. Sed redeo ad pꝛopoſitum ⁊ dico ꝙ regulariter he/
redes tñr ꝓ hereditarijs poꝛtionibus.d.l.prima cuz ſimilibus.C.
