An obligans ſe ad caſus foꝛtuitos teneat᷑ ꝓ fcõ ꝓueniẽ
te a familia eius cui fit ꝓmiſſio vide ſupꝛa in verbo caſus
An obligatio bonoꝑ ↄpᷣbẽdat merces venales vide ſu
pꝛa in verbo merces.
An obligatio generalis ↄpꝛehẽdat ẽt pecuniã mutuatã
p creditoꝛẽ ipʒʒ cui fit obligatõ vide in.l cũ tabernã. S. fi.ff.
pigno.cũ nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An in obligatõe rẽ reſtitui vel rẽ dari ſuccedat obligõ
ad eſtimatõeʒ re ꝑpempta vide in.l. rei iudicate.S. i. fl. ſolu.
matri.cum nouo intellectu ad glo.ſingularem ibi.
Q in obligoe ↄtinet᷑ feũm qð venit explicandũ ꝑ dari
qũo cõmittatur pena vide infra in verbo pena.
An obligõ nãlis qua ꝗs tenetad antidoꝛa ĩpediat repe
titioẽʒ vide in.l.ſi teſtõ.S.ex duobus.ff.de fideiuſſoꝛ.cum
nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An pactũ de nõ petẽdo tollat obligõeʒ nãlẽ vel ciuileʒ
vide in.l. vbicũq;.fl. ð fideiuſ.cũ nouo iĩtellcũ ad gl.ſin. ibi.
An ĩ obligõe generis vel alternatia iiberatio fcã vni ex
br̃dibo ꝓmiſſoꝛis ꝓſit aliis vide ſupꝛa in verbo genus.
An ĩ obligõe generis vel alternatiua ↄtigat liberatõ in
pte ſoluta qñ electio eſt creditoꝛis.vide ſupꝛa ĩ dbo genus
SDi in ßa obligatõe apponitur pignus vel hypoteca an

val eat prima obligatio continens ideʒ licet in ea non ſit pi

gnus uel hypoteca uide infra in uerbo pignus.

Ancmimnron
Firchiiuetinor
ercötercksatn.
Ueimrinrinnntu
idlgin an

Kitwilkirn
N. 4
ininran

lalinin
nfamnder

tm
ine

ii
lee g win
tüm fakncl
iend gellteni

Nu AIn. ch

An nſ .
nn wülmimf nti

ent.. di deſgleire
ui, tüntnm⸗

y Mmenodeen ,Arii
„ linn) Neueli⸗
enſain Nponag
ning. loſihentn e,
i wteehin Unin hi
l aletgſuieie

Z

o migziplinnnli
ugietncingintht
Kulhunſoetiegin⸗

18
N

”ñ”Z”ðõ
AWn.
iieſticſtntcln
Merpaän Keori

XUe

5N& X.

rlbaif rin iyemini
Unu (xr iarktinewrid
Ni wobden,
rigtäinicubirſuncitunfin
nide nnctdtond ien
mnitmddt NcNigtien enl
onermrnglndn.
Niͦiidolu cgiganlentlu⸗
Aiawen.
em Lniad eniwinrt ,ſoen
mah mioritſnuifetvais
brr ſdill lzſtulu iel

mcis thikriemni mmi
eAei uutmiif
eimuimiſhcn
Aarieninimidnidr i⸗ 4
„ nnſkiluinlal 6
ann lenn Anlem 1 D
bii rilin ſſwihi
und inglmituitil

n en.
elcinttee

ℳ.⁵* A rmnann gikmn
wwaigtinian ,nninn
c in ie ſ
—
mOCN .

Aln obligatio generalis pꝛeferat᷑ ſyeciali vel econtra vj
de imna in verbo bypoteca.
Offenſio an dubitans offendi poſſit petere cuſtodes
ꝓ tutela ſua ⁊ cũ expẽſis ſuis vide in.l.i.C. de erro.
mili anno. li.xij. per glo. ſingularem ibi. .
An offẽdes ex noua cã dicat rüpe pacẽ vid.j.ĩ bo pax
An offenſio pᷣſumat ex cã antiqua vel ex noua við ĩ.c.
cũ iter extra de renũcia.p illũ tex.melioꝛẽ e iure hoc.
alIs n ppoſutus in
Officialis ⁊ officium ſolims in
beat habere ſalariũ vide in.l. titius cũ eſſet.fl.ad munici.p
ill tex.ſingularẽ cũ nouo intellectu ad eum.
An ↄſules hẽant adminiſtratõeʒ ĩſolidũ videlin.l.i.ff.

de officio conſulis cũ nouo intellcũ ad illũ tex. mirabilem

q cum noua ratione ad eum.
An plures officiales cenſceant᷑ eẽ plures rei vide in di
cta.l.i. de officio conſulis.
An ⁊ qñ officialis teneat pꝛo delicto familie ſue. vide
ſupꝛa in verbo familia.
An vnus officialis poſſit ſe ĩtromitter ĩ officio alterius
vide ĩ.l. qcũqʒ.C. de excuſa.⁊ exacto.li.xij.p glo. ſing. ibi.
Ofſficialis negliges ĩ fine officij expedire cãs qua pena
puniatur vide ſupꝛa in verbo iudex. ⁊c.
An ex delicto officiales oẽs teneãtur inſolidũ reſpectu
ſolutõis vide in.l.multi.ff.de publica.cuʒ nouo intellectu
ad illum tex. ſingularem ⁊ menti tenendum.
An ſucceſſoꝛ officio teneat ſtare colono ⁊ an eius pſo
na ſit obligata ex fcõ ſuilanteceſſoꝛis vide in.l.pꝛouidendũ
C. de decurio.li.x.per illum tex.valde notabilem
An quis poſſit extrabi de domo ad finẽ vt acceptet offi

ciũ vide in.l.ex oĩbus. C. de decu.li. x. cum nouo intellec⸗

tu ad illum tex.ſingularem.
An officiũ iudicis ſit perpetuũ vide in.l.ſicut.C. de pꝛe
ſcrip.xxx.annoꝝ per glo.ſingularem ibi.
Oñ aligs ẽ negliges in officõ õ quẽ dẽat fieri pᷣumptõ
⁊ an ſuccurrat᷑ officialibo ⁊ qũ vide in.l.qm.C. de appella.
cum nouo intelleciu ad illum tex. notabilem.
Arn officiũ poſſit ꝓducer̃ aliud officiũ mercenariũ vide
in. l.hrs furioſi. S fi.fl.de peti.bere.per glo.ſingulareʒ ibi.
De dꝛia iter officiũ ⁊ ex ercitiũ vide i.l.⁊ ſi pluribo.ff.
de auc. tuto. ꝑ glo.ſing.ibi q põit exẽplũ de epᷣo depoſito.
An officialis poſſit õhere ſine auẽte legis ẽt palã vide
in. l.i. C. de cõtra. iudicio tute.per glo.ſing. ibi.
An officin pcuratoꝛis ſit vile ẽt qũ madat᷑ a pꝛicipe við
i.l.nemo. C. de dignit.li. xij. cũnouo ĩtellectu ad illũ tex.
An ppoſitus poꝛcis cuſtodiẽdis vel ad vẽdẽdũ ſal dica
lur ppolitus vili officio. vide ĩ.l. ne gs. C. de dignita. li. xij
cum nouo intellectu ad glo.ſingularem ibi.
Oimnino ꝗd ĩpoꝛtet ⁊ maxime an cãʒ pciſaʒ. vide ĩ.l.
i. S. ſi Rectult rarpei iti per Blo ſngularen ibi. .
⸗ nobligatus per pactũ nudũ ſi cepit ſo
Pactum nein ene a dctir
verbo ſolutio.
An ſicut nõ valet ſtipulatio facta alteri quando verba o
bligatiua ⁊ executiua referuntur ad euʒ ita ⁊ pactuʒ nudũ
vide infra in verbo ſtipulatio.
An valeat paciũ vt debitoꝛ nõ poſſit ꝓbar᷑ ſolutões ſien
das creditoꝛi niſip ĩſtrm publicũ vide i. S.i.ĩ autẽt. vt ſine
ꝓhibitio.matres oebi.cũ nouo ĩtellectu ad glo. ſing.ibi.
An ⁊ qñ valeat pem ʒ ↄdictõeʒ dotis vide.s.iĩ vᷣhbo dos
An pactũ factũ ĩ dubio pᷣumat᷑ ⁊ dẽat reſtrigi ad rẽ ſpe
cificatã 7 qd ĩ tranſanctione vidẽ infra in verbo tranſactio.
An pactũ poſitum ſuper donatõe non vera ſed pᷣumpta
pꝛodncat actionem vide ſupꝛa in verbo donatio.
An paclũ ð nõ petedo tollat obligõeʒ ciuilẽ ⁊ nãlẽ við ĩ
l. rogaſti. . ſi tibi. fl. ſi cer. pe. cũ nouo intellectu ad illũ tex.
An gs teneat᷑ opponere exceptionẽ qñ ſibi cõpetit ex ꝑa
cto incõtinenti appoſito. vide ſupꝛa in verbo exceptio.

— —

obligatio. per illuumm ter. ſingularem.

An pactũ de dole lucrãda inter maritũ a vxoꝛẽ valeat
⁊quando vide ſupꝛa in verbo dos.
An valeat paciũ vt debitoꝛ nõ poſſit cedere bonis vide
ſupꝛa in verbo ceſſio.
An illð qð nõ põt fierĩũp pactũ poſſit fieri ꝑ ſtatutũ vel
eõ við ĩ rnbꝛica. C. de decretis decu. li. x.p glo.ſing.ibi.
Malea. an ↄpᷣbẽdat᷑ appellatione fructus vide in.:.ſi
vſufructuarius.ff. quibus mo. vſusfruc. amit. cum no
no intellectu ad illum tex. valde notabilem.
NMapa.an poſſit facere ſtatutũ nouũ p qð pᷣuideat᷑ con
entionibo ſen pactis initis ĩter eccleſiã 2 ſubiectos e
ius vide in cle. dudũ extra de ſepul per glo. ſingularẽ. ibi.
An in mãdato apoſtolico de pbẽdaveĩat ẽt acceſſoꝛig vi
de in cle.fi. extra de pbẽ ꝑ glo. ſmgularẽ ibi. ⁊ in cle.i. ex⸗
tra de concel. pꝛeben.
Conſenciẽs filio agere volẽti an ĩcidat ĩ ali/
Pater quã penã vide ſan in verbo conſenſus.
Q pr ſtipulat dotẽ ſibi rſtitui quã dedit p filia ſua an
filia videat adiecta ad ſolutõeʒ dotis 7 ꝗd ẽt ĩ extraneovi
de in. l. gaius.ft. ſolu. matr. cñ nouo intellcũ ad illũ tex ſin.
An pr poſſut fmittere actõeʒ ĩ iuriaꝑꝝ ↄpetenteʒ filio ſuo
qñ liuria eſt illata a ↄiuncta pſona vide in.l.lutius.ᷣfl. ſolu.
ma.ũ nouo ĩteliettu ad illũ tex.vnicũ ⁊ ſingularem.
An reuerẽtia pr̃na reddat actũ nullũ celebꝛatũ p filium
vide in. cp vix extra de regula. per illũ tex. ſingularem.
An pr teneat᷑ dotarf filia qͥ i nupſit ſine eo vide ĩ. lobli
gamur.ff. de act. ⁊ obli.cũ noua conſideratõe ad glo. ſingu.
ibi. cum alijs additionibus.
. An pri agenti ꝓ bonis aduenticijs reꝗrat᷑ ↄſenſus filij
vide ĩ.l.fi.S. vbi aut. C. de bo.qʒ libe. cũ nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.
Ad qñ pr̃ cẽſceat᷑ eẽ fideiuſſoꝛ ſilij ſui ꝓ officijs ei de⸗
latis vide l.l. i. C. de mun. ⁊ ho.cũ nouoĩtelleũ a d ill tex.
OQñ pʒr̃ dat dotẽ ꝓ filia an in dudio itelligat dar̃ ð bõis
ſuis vel filie ſue vide ĩ. l. f.. C. ð do. ꝓmiſ.p illũ tex.ſingu.
An pr̃ ſuccedat ĩ bonis delatis filio emacipato við in.l.
ſi viua mr̃e.C. de bo.mater.cũ nouo intellectu ad illũ tex.
Si pr̃ dedit dotẽ ꝓ ſilia ⁊ ſtipulatus Eꝓ ea qᷓ poſtea de
ceſſit ſine liberis an pr̃ ſuccedat excluſa matre ⁊ fratribus.
vide ſupꝛa in verbo dos.
An pr poſſit donare vſumfructũ bonox adueaticioꝝ fi⸗
lio ſuo vide in.l. cum opoꝛtet.S.cum auteʒ. C. de bo. qʒ li⸗
be. per illum tex.optimum ⁊ ſingularem.
Ani bonis ĩ gbo nõ qᷓrit᷑ vſusfructus pri ex eo qꝛ ip̃e nõ
vult cogatur conſentire filio agenti in iudicio. vide in.l.ft.
§S.neceſſitatẽ.C.de bo.qʒ lib. cũ nouo ĩtellcũ ad illũ tex. ſin.
An ſi gs recipit donatõeʒ noĩe filij abſentis ꝗ poſtealeã
renũtiat poſſit pr̃ eã acceptare vide in.l.fi. in pꝛin. C. de bo.
qʒ liber.per illum tex.notabilem.
An pr iubẽs filio ſuo vt Zhat ſe obligans pꝛo eo tanqᷓ
fideiuſſoꝛ vide in.l.euʒ ꝗ.S. taberne.ff.de inſtito.cum no⸗
uo intelleciu ad illum tex. vnicum in iure.
An pr̃ teneat᷑ dotare filiã hereticã vel iudeã. vide in.l.
ſi vero.ff. de in rem verſo ꝑ gio.ſing. ibi p̃m aliquos.
Naup qũo ꝓbet᷑ pauptas ⁊ maxie qñ gꝗs vult ſe ex⸗
cuſar̃ ꝑꝑ pauptatẽ.vid i.l.ad ſubeũda.C. ð decu.li. x.
Cui incũbat onus pꝛobadi quẽ eſſe paupẽ vel diuitẽ.vi
de ĩ.l.ſi vo.S.q ꝓ rei.fl.ꝗ ſatiſd. cog. per glo.ſing.ibi.
Max. an filia femina poſſil facere pacẽ. vide in.c.j..
hoc aũt in ſo qui feu. da. pol.per glo. ſingularem ibi.
An offendens ex noua cauſa dicatur rumpere paceʒ. vi
de in.l.queſitum.ſi.ve pigno.ꝑ glo.ſing.ibi.
An ⁊ qñ ꝗs poſſit compelli ad pacem vide in.c. placuit

Ixxxxvj. diſ per glo. ſing ibi

Peccatũ qñ ꝗs peccat ſciẽtervel ignoꝛãter faciẽdo tñ̃
actũ illicitobliget. vide ĩ.l.ſi ſeruũ.S.i illo.ff. de vb.
Neculiũ.an filia feia ꝑoſſit hr̃e peculiũ caſtrenſe vel
c iij

qſi.uide ĩ.l.cũ multa.C. de bo. qʒ libe.p ĩll tex.ſingulares
An confiſcatio bonoꝑ ↄpꝛehendat peculiũ pꝛofectitium
datũ filio.vide ſupꝛa in verbo ↄfiſcatio ⁊c.
Si mf dicit filio do tibi talia bona in peculiũ an ſit do
natio.vide ſupꝛa in verbo donatio.
NMecunia cui ſit dominiũ maxiĩe ĩ pecunia pupillivið
in.l.nõ oẽs.S.ſi pupillus.ff.ſi certũ pet.ꝑ glo.ſing.ibi
An poſita ĩ ſacculo ſtet vt ſpẽs reſpectu hr̃dũ vide in.l.
ſi tibi. . ſi pecuniã. fl. depoſiti der illum tex. ſingularem.
An pecunia pupilli deputata ad emptionẽ pᷣdioꝑꝝ poſſit
alienari ſine decreto vide in.l.iij. S. ꝗd ergo.ff.de cõtrario
iud. tu. per illum tex.ſingularem.

P ena Abi ĩponit᷑ io iure a lege mihi an poſſit moꝛa
purgari vide in cle.ne in agro extra de ſtat.mo
na.per glo.ſingularem ibi.
ñ agitur ad penaʒ applicandã fiſco que actio cõpetat
nobis vide in.l.fi.C. de litigio. L
An ⁊ qñ pẽa trãſeat ð hr̃dẽ vide.sõ.in verbo pena.
An paria ſint dicere ꝓmino centũ noĩe pene vel dicere
ꝓmitto centũ ſi nõ dedero decẽ.vide in.l.reſcriptũ. .fi.ff.
de pac.ꝑ glo.ſingularẽ ibi cũ noua ↄſideratiõe ẽt ad.l.v.S.
fi.ff.de verbo.obli.iuncta.l.iij.S.cato eo.ti.
An impoſita ʒ ingredienteʒ in loco habeat locũ in mit
tẽte nunciũ vide ſupꝛa in verbo nuncius.
Oñ ĩ obligõe verſat᷑ feñ qð venit explicãdũ ꝑ dari qũo
pẽa ↄmiĩttat᷑við ĩ.l.v.S.fi.ff ð v.ob.cũ nouo ĩtel.ad illũ tex
An pena legalis poſſit retineri iuſte in foꝛo ↄſciẽtie.ie
vid in. c. fraternitas.xij.q.ij.per glo.ſingulareʒ ibi.
An ꝓꝛogatõ termini faciat vt pẽa nõ ↄmittaf. vide ĩ.l.
cũ ſt ipulatus.ff.de verbo.obli.per illũ tex.mirabilem.
Onñ obligatio pꝛimitina ẽ in ꝑſona pꝛĩcipali ⁊ pẽa cĩ ꝑp
ſonã tercij an admittat mor̃᷑ purgatõ.við.j.i vᷣbo ſtipulatõ.
An ille ad cuius conſilium debet fieri contractus poſſit
dicere vt in eo contractu apponat᷑ pena. vide ĩ verbo ſapiẽs
Oñ dʒ fieri ſolutio certo die alias res certa dʒ cedere
iſolutũ an poſſit moꝛa purgari vide infra in verbo ſolutio.
An ſtipulatio condictionalis facta animo nouandi tol⸗
lat effectum moꝛe vide in verbo ſtipulatio.
An vbi pena applicat᷑ fiſco cã ſit crĩalis.við.S.ĩ vᷣbo cã.
An index in penis ſtatutoꝛum habeat arbitrium. vide
ſupꝛa in verbo iudex.
An pp magnitudinẽ criminis poſſit iudex alterare pe/
nã pꝛo delicto impoſitam vide in.l.diuus.ff.de falſ.cuʒ no
uo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ille qui blanditur iudici vt ferat ſententiam pꝛ eo te
neatur aliqua pena ⁊ qua vide ſupꝛa in verbo iudex.
Mena condemnationis in here ⁊ in perſena vbi repiat
in iure vide in auten. de armis per glo.ſingularem ibi.
Menitẽtia an admittat᷑ qñ pena ẽ ĩpoſua ipᷣo iur̃ a le
ge vide ſupꝛa in verbo pena. ⁊c.
An ⁊ qñ admittat᷑ in ↄctu innoĩato ⁊ maxĩe qñ ↄctus ↄ
tinet vtilitatẽ vnins im vide in.l.ſi cũ funduʒ.ff.de pactis.
cnm nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An admittat re integra in cã matrimoniali vel in alijs
cãis pijs vide ĩ.c.ſi ego.S.ſi res.ff.de iur̃ do.cum nouo in⸗
tellectu ad illum tex. ſingularem.
Mericulum de ſignificatõe hoꝝ verboꝛuʒ ſub fide ⁊
periculo. vide ſupꝛa in verbo fides.
An eius appellõe veĩat cãus foꝛtuitus við ĩ.l.op.ff.lo
cati cum nouo intellectu ad illum tex.ſing.⁊ etiam ad tex.
in.l.item queritur.S. ſi gemma eo.ti.
Peritus.an ⁊ qñ ſtet᷑ xitiſ ĩ arte ⁊ an dẽat pceder di
ligẽs ĩqſitio iudicis ⁊ de ea appere ĩ actis vide ĩ.l.ſe
mel.C. de re mili.li.xij.cũ nouo ĩtellectu ad illum tex. ſin
gularem Cetera ad hoc vide ſupꝛa in verbo medicus.
NMeriuriuʒ. an difficultas excuſet a periurio vide in
c.beatus.xxij.q.ij.cũ noua detlaratõe ad glo.ſing.ibi

An periutus poſſit iterũ petere vt ſtetur iuramento ſuo
vide in aũt.ei ꝗ.C. de bonis auc.iudi.poſſ ꝑ illũ tex. ſing.
Permutatio. quomodo cognoſcat᷑ ↄᷣcius pmutatõiſ
⁊ emptõis ⁊ vẽditõis vide.S.in verbo emptio.
WMertineat de ſignificatõe huius verbi við ĩ. l.ẽt.
ð̊ iur̃ do.cũ nouo ĩtellectu ad illũ tex.ſingularem.
Mer omnia.an ⁊ qũo ampliet ⁊ rſtrigat við ĩ aũt.ð i
ceſt. nup.ĩ.S.ſui aũt per glo.ſingularem ibi.
NPMetitoꝛium.an eo pendente poſſit agi interdicto vti
poſſidetis vide ſupꝛa in verbo interdictum ⁊c̃.
Perueniat de ĩpoꝛtãtia eiusvide ĩ.c.i.in ti.qꝗ feu.da
re poſſ.per illum tex.melioꝛeʒ de coꝛpe iuris ad hoc
Mia cã.an ↄctus factuſ ẽt ad pias cãs caloꝛe iracũdie
valeat vide.S.Sctus ⁊ in verbo iracundia.
An in cauſis pijs admittatur penitentia reintegra vide
ſupꝛa in verbo penitentia.
An relictum conſanguineo pꝛo alimentis dicatur ad pi
as cauſas.vide in.c.ij.extra de ſepul.per glo.ſingularẽ ibi
⁊ in.c.cum tibi extra de teſtamentis.

P datum ob vnã cãʒ. an poſſit retineri ob ali⸗
lanus aʒz cauſaʒ. vide ſupꝛa in verbo creditoꝛ.
An damnum datum a tignolis in pignoꝛe ſit debitoꝛis
vel creditoꝛis vide in.l. ea igitur.ff. de pigno.actio.cum no
uo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An pꝛimus vel ſecundus creditoꝛ ſit potioꝛ in re obliga
ta vni ſpetialiter ⁊ alteri generaliter vide in.l.ij.C. de pi⸗
gno. cum nouo intellectu ad illum tex. notabilem.
An pignus extĩguat᷑ ꝑ nonatõeʒ vide.s.iĩ vᷣbo nouatio.
Si debitoꝛ obliganit creditoꝛi omnia bona ſua pꝛeſen⸗
tia ⁊ futura ⁊ poſtea alienauit vnã rẽ cũ voluntate credito
ris ꝗᷓ poſtea acꝗſiuit an reĩcidat in obligationem vide ſu⸗
ꝛa in verbo obligatio.
An creditoꝛ hẽat iuriſdictõeʒ ĩ hoĩes caſtri vel loci pi⸗
gnoꝛati vide ĩ.l.elegãter. S. fi.ff. de pig.act.cũ nouo intellec
tu ad illum tex. ſingularem.
An vbi pᷣcedit mõitõ iudicis cũ taciturnitate ĩducat᷑ re/
miſſio pignoꝛis vide ĩ.l.ſi eo tpe.C. ð̊ remiſ.pig.p illũ tex.
Si debitoꝛ dicit creditoꝛi ꝙ ſi nõ ſoluerit debitũ ſuũ ta
li die pignus ſit emptũ ꝓ iuſto pᷣtio ꝗd ĩpoꝛtet hec ↄuẽtõvi
de ĩ.l.ſi fũdus.S.fi.ff.ð pig.cũ nouo ĩteljcũ ad illũ tex.ſing.
An pignus intelligat᷑ reintegrari ſi ðᷣbitoꝛ ẽ effecius in

gratus ᷓ credituꝛẽ ſuũ vide ĩ. l.i. S. cũ vẽditoꝛ. ff.ꝗb. mo. pi

gnus vel bypo.ſol. cũ nouo intellectu ad illũ tex. ſingularẽ
An obligatio pignoꝛis vel fideiuſſoꝛia tollat᷑ qũñ debi⸗/
toꝛ inſtitutus ẽ br̃s a fideiuſſoꝛe vide.S. in vbo fideiuſſoꝛ
An ſi in ſe ũda obligõe appõit᷑ pignus vel hypoteca va
leat pꝛima obligõ idẽ ↄtinẽs lʒ ſit ſine pignoꝛe vel bypote
ca.vde in.l.iiij.S.ſi ex ↄuẽtõe.ff.de re iud.cũ nouo intelle
ctu ad illum lex. ſingularem.
Si creditoꝛ capit pignus inſolutũ ſua ſpõte ꝙ; nõ valet
tm̃ ̃ ẽ debitũ an ſibi noceat við ĩ.l.a diuo pio.S.ſi pigno
ra.fl.de re iud.cũ nouo intellectu ad illũ tex. ſingularem.
Miſcatoꝛ.an poſſit peter̃ ĩtereſſe rõe lucri ceſſantiſ vi
de ſupꝛa in vᷣbo ĩtereſſe vbi ẽt ponit᷑ quid de venatoꝛe.
Milus de ſignificatõe huius verbi plus minuſue.vi
de ſupꝛa in uerbo eo kea⸗
. uot mõis dicat᷑ uacua uide inſti.
Poſſe ſſio de uſucapio ꝑ glo. ſing.ibi cũ alig⸗
bus additionibo.
An poſſeſſio ſit res aĩata uel inaĩata uide in.S. ex his in

ſti. pꝑ quas pſonas nobis acꝗ.p glo.ſingularẽ ibi ubi etiam

ponit᷑ quomodo acquirat᷑ nobis ⁊ etiam dominium.
An poſſeſſio inducat p̃ſcriptiõeʒ ⁊ etiã de alijs effectiba
eius.uide in.c.ergo.S.ſi ꝗs in tit.ſi de feud.fuer.ↄtro.inter
dom inũ ⁊ uaſſal.in uſibo feudoꝝ.
An poſſeſſio.⁊ dominiũ poſſint transferri in aliquo ca⸗
ſu ſine uera traditione uide ſupꝛa in uerbo dominiũ.

Petmtwirur
dmbatairt
Firgdsrümirrr
DrRraonien

NAEE 2

7 .
6Drct
Wacene

lege 4
latiikent
milttnrz
Rt rr
enaan
NA Non .
a cn

. Wa
e
D

e
OQ

nthite
ignure⸗

. Alepſin
lääneirftinn
llernij
— ⸗

nll en der/
Bm mi uutig ſt ziſhoſhnni,
n Amgümimnidenſuſtln,
mininatnii iingenri
IniANdiiinen ſeln
rir her ridrigi ia ſtiiliß
kilagin Alrgnaivi
NL
ami misditimineidtn⸗
nailleoe Löfenigigolitr⸗
rutänig nö lnetdehtüſin
Kenig Moßto gibettdec iti
idpgäwigſändſügſn
ndlciſtntg ibimicſtaon
kriſineillgiiüm thmſi
irwirtlin c lit inii
crvniens licenſrincli gidcki/

õü

oleit igns elhſwotan
õ
e e peſint uihſn
õ

ahn geiit ͤ
anmunlnuſd
e mdlän pginnn,
am alan titin iiſ

An poſſeſſio canſata ex Zciu inutili opetun effectuz iut̃.
uide i.l.ij. C. ſi gꝗs igno.rem mino.p glo.ſingu. ibi.
An poſſidẽs rẽ noĩe alieno ſi conueniat᷑ poſſit nominat
dominũ in iudicio uide ſupꝛa in uerbo nominatio.
An uſufructuarius poſſideat ciuiliter. uel naturaliter
ius uſufructus uide infra in uerbo uſusfrucus. .
An poſſeſſio tranſeat in eum cuius nomiina quis conſti⸗
luit ſe poſſidere ſi eo tempoꝛe quo conſtituit poſſeſſio non
erat apud eum uide ſupꝛa in uerbo conſtitutum .
An diſcedens de poſſeſſione dicatur retinere poſſeſſio⸗
nem naturalem neno uige i iel in pꝛin.fl. de acquir. poſ⸗
lone per glo.ſingularem ibi. .
.* voilemho-vicke in. l. locus. ff.de verbo. ſignifi.
per illum tex. notabilem.
An poſſeſſio ⁊ etiam detemptatio retineatur ſolo ani⸗
mo.vide ſupꝛa in verbo detentatio.
Arn ſufficiat ſola agnitio hodie in bonox poſſeſſione cõ
tra tabulas. vide in.l.fina. S. i.C. de cura. ſurioſi. per glo. ſin
larem. ibi.
uis debet obtinere interdicto vti poſſidetis. vide in
l.i. E. vti poſſidetis.p glo.ſingularem ibi. .
An poſſeſſo decennij pꝛobet ſi ꝓbatur de duobus pꝛi⸗
mis annis ⁊ de duobus vltimis annis. vide in. e. volumus
rxvij.q. iiij. per glo. ſingularem ibi. .
An et ex quibus cauſis poteſt peti bonox poſſeſſio poſ
ſit etiam ex eiſdem adhiri hereditas. vide in. l.omnium
L. de teſta. per glo.ſing.ibi.
An confitens ſe poſſidere noĩe alterius tranſti ferant poſ⸗
ſeſſionẽ in alium. vide in.l.ab emptione.ff.de pactis. p gl.
ſingularem ibi que ſepius cõmemoꝛat᷑.
Si eſt deſerta appellatio an ſit etiam deſerta poſſeſſio
rei ſuper qua eſt lis.vide ſupꝛa in verbo appellatio.
Si lata eſt ſententia contra aliquem ſi poſſidet an per⸗
dat poſſeſſionem quo ad alia vide infra in verbo ſententia.

An valeat ſententia iſta in poſſeſſoꝛio vti poſſidetis ita

poſſideatis.vide ſupꝛa verbo ercicnnn. ſinei
n ⁊ quãdo fructus conſumpti per
Poſſeſſor bonefilei poſſeſſoꝛeʒ compentur cũ
expenſis.vide ſupꝛa in verbo fructus.
An ſuperuenientia tituli excuſet malefidei poſſeſſoꝛem
a fructibus qui ꝑcipi potuerunt ⁊ non ſunt ꝑcepti. vide in⸗
fra in verbo titulus. .
An malefidei poſſeſſoꝛ tradatur non ſolum de fructib
perceptis ſed etiam de his quos percipere potu it. vide in
l. certum. C. de rei ven. cum nouo intellectu ad illum tex.
⁊ etiam ad tex.ſingularem in.l.ceterum. cum. l. ſequenti.
ff. eo. titu.
An poſſeſſoꝛ malefidei poſſit deducere omnes expen⸗
ſas factas in re malafide poſſeſſa 1 maxime pe cuſtodièn⸗
da re vide in.l.ſi a domino.S. fina.ff. de peti.here.cum no⸗
uo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An poſſeſſoꝛ cuzʒ titulo poſſit iubere ſeruo ꝙ adeat he⸗
reditatem. vide in.l. pꝛeterea.fl. de rei ven. cum nouo intel
lectu ad illum tex. ſing. .
An poſſeſſoꝛ malafidei conuentus ab vſufructuario te⸗
neatur de fructibus percipiendus. vide in. lI. cuiuſcunqʒ. ff.
de vſufru. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ille quis poſſidet naturaliter tantum ⁊ habeat cau⸗
ſam ab alio qui pꝛius vitioſe poſſidebat poſſit nunc expel/
li ⁊ a quo.vide in.l.i.S.i.ff.ſi ventris nomine in poſſe. per
glo. ſingularem. .
An poſſeſſio qualis qualis debetur in hereditate.vide
ſupꝛa in verbo hereditas. .
An ſicut domiinus poſſidet ſeruum in fuga exiſtentem
ita etiam quaſi dominus vide infra in verbo ſeruus.
An ⁊ quando ſeruus acqrat bonefidei poſſeſſoꝛi ex ope
ra ſua. vide infra in verbo ſeruus.
An ſeruus exiſtens in fuga poſſideatur. vide in. l. i. S.

per ſeruum. fl. de acquiren. poſſeſſ. cum nono intellectu ad
illum tex. notabilem.
Arn vniuerſuas poſſideat ber ſe vel per alium. vide in.l
i. S. municipes. ff. de acquiren. poſſeſſ.cum nouo intelleciu
ad illum tex. notabilem.
An ſi gs ingrechitur poſſeſſionem animo continuãdi eã
ſed non acquirendi de nono leneat euʒ ſi vere nunꝗᷓ antea
poſſederat.vide in. l. iij. in pꝛinci. fl. de acquiren.poſſeſſ.per
glo fingularem ibi
¶ An poſſeſſio poſſit haberi ex pluribus cauſis. vide in.I.
iij.S. ex plurimis.ff. de acquiren.poſſeſſ.cum nouo intelle⸗
ctu ad illum tex. ſingularem.
An poſſeſſio poſſit tranſferriĩ ſine cauſa habili ſicut nec
dom inium. vide in.l. ꝙ meo in pꝛincipio. ff. de acqui.poſſe.
per glo.ſingularem ibi.
An ſola poſſeſſio ciuilis ſit ſufficiens ad acquiſitionem
fructuum. vide in. l. iij S·ex contrario.ff.de acquiren.poſſ.
per glo. ſingularem ibi.
An poſſeſſio naturalis teneatur ĩn rebus mobilibus lʒ
non ſint in conſpectu noſtro vide in. l. ij. S. nerua. fl. de acq.
poſſeſl. pe glo. ſing. ibi.
An poſſeſſio perdatur ſolo animo ſicut dom inium. vide
in.l.ſi quis ui.S. differentia.fl. de acquiren.poſſeſſper illuʒ
tex. ſingulareʒ.
An ⁊ quomodo perdatur poſſeſſio naturalis. vide in.l.
quod meo.S.ſi cum.ff.de acqui.poſſ.per tex.ſing.
Quomodo intelligatur quando lex dicit tranſferri poſ
ſeſſionem ſi ille non habet eam. vide in. l. interdum. ff. de
acquiren.poſieſſio.per illum tex.ſing.
An ſi per ingreſſum rei nõ põt acquiri poſſeſſio natura⸗
lis poſſit acquiri ciuilis ſi ratio impedimenti acquiſitionis
in vna no habet locum in alia vide in.l. clam poſſidet᷑.S.ꝗ
ad nundinas.ff. de acqui poſſe. ꝑer glo. ſing. ibi.
An poſſeſſoꝛ bonefidei faciat fructus ſuos nõ ſolum per
ceptos ſed etiam extantes titulo pꝛo ſuo.vide in. l. ſequitur
S.· fructus.᷑ff. de vſucapio.per glo. ſing. ibi.
An quo ad bonam fidem inſpiciamus initium poſſeſſio
nis. vide ſupꝛa in verbo banafides.
An ex ciuili poſſeſſione pꝛocedat pꝛeſcriptio. vide infra
in verbo pꝛeſcriptio.
An poſſeſſio vel dominum tranſeat ex contractu vniuer
ſali in maritum ſine tradictione dotis vide ſupꝛa in uer⸗
bo dos.
An ꝑ miſſionem in poſſeſſionem factum cã rei rei ſeruã
de aboo ꝗ ciuiliter naturaliter poſſidet interrũpat᷑ pᷣſcri⸗
ptio ſi tradictio fit ab eo. vide infra in verbo pꝛeſcriptio ce
tera erca hec.vide ſupꝛa in verbo poſſeſſio nam omnia di/
dicta hic conueniunt ferre ibi ⁊ econtra.
Poſtumus pᷣteritus a matre que non habuit faculta
tem inſtituendi an habeat᷑ ꝓ inſtituto. vide in.l. ſi ma

ter. C. de inofficioſo teſtamẽto. cum noua declaratione ad

illum tex. ſingularem. .
An pꝛeteritus ſi decedat viuo teſtatoꝛe ſed moꝛtuo ci⸗

uiliter rumpat eius teſtamẽtum. vide in.l. qui vxoꝛem. ff.
de iniuſto teſta. cuʒ nouo intellectu ad illuʒ tex. ſing.

NMNotens an facta leſione potentioꝛi poſſit adhuc alteri
ledi ⁊ pꝛocuratoꝛ conſtitui. vide ſupꝛa in verbo leſio.
An alienatio facta in potentioꝛem operetur vt non poſ⸗
ſit peti amplius diuiſio illius rei. vide. S. in vbo alienatio.
Poteſtas an ⁊ quando teneatur pꝛo delicto familie
ſue. vide ſupꝛa in verbo familia. 2
Mꝛeceplum de cauendo uel ſatiſdando an ſit ſentẽ
tia diffinitiua uel interloqutoꝛia. uide infra in ner⸗
bo ſententia.
An ualeat pꝛeceptum huiuſmodi mandantur tibi nt ta
le quid facias ⁊ ſcenſeris regrauatuz com pareas receptu⸗
rus iuſticia complementum.uide ſupꝛa in uerbo citatio.
NHeelatus ſi quis iurauit nole eſſe pꝛelatoꝛ ſi elligiiur

an poſſit acceptate prelaturam. vide ſupꝛa inverbo iuramẽ
tum.
An platus eclceſie poſſit vendere rẽ pro maiori pcio ꝗᷓ
ſit eius pᷣciuʒ certum.vide in.c.hoc ius porectum.xijq.ij.x
glo. ſingularem ibi.
Preoccupatio quãdo habeat locuʒ inter iudices eãdẽ
iuriſdictionem habetes. vide ſupra in verbo iudex.
Pꝛelentatio an ille qui ꝓmiſit pꝛeſentare aliquẽ ĩ in
dicio infra certũ tempus ſi non fecerit hoc in tempoꝛe
pꝛomiſſo poſſit poſtea facere ⁊ faciendo excuſetur. vide
in.l.ſancimus. C. de fideiuſſo. cũ nouo ĩtellectu ad illũ tex.
An impeditus p̃ſentare aliquẽ vel ſemetipſuʒ in iudi/
cio ex aliqua iuſta cã excuſetur ⁊ qñ.vide in.l.ij.S.ſi quis
in iudicio.ff.ſi ꝗs cautio.cũ noua litteratura habita ab oꝛi⸗
ginalibus pandectis differente miruʒ immodum ab omni
bus tranſumptis codicibus.
Pꝛeſentia cum taciturnitate pcedente monitione iudi⸗/
cis an inducat remiſſionẽ pignoꝛis. vide in.l.ſi eo tpe.C. ð
remi. pigno. cũ nouo intelleciu ad illũ tex. valde ſing.
An pꝛobãs pᷣſentiã ſuam tali die certa hoꝛa pᷣſumatur
fuiſſe pñs tota illa die in eo loco.vide in.l.optimã.
de cõtra. ⁊ comi.ſtipu.ꝑ glo.ſing.ibi.
Qui dicant᷑ pñ‚tes ⁊ qui abſentes.vide.ð.ĩ vᷣbo abſens.
Mꝛeſcriptio in re pꝛincipali an trahatur ẽt ad acceſſo⸗/
ria dependentia. vide in.l.qui fundũ.ff. de vſuca.ꝓ
empto cũ nouo intellectu ad illum tex. ſing.
An pᷣſcriptio pꝛocedat ʒ ciuiliter poſſidentẽ. vide in.l.i.
C. de ſeruis fugi. per glo. ſing. ibi.
An exceptio pᷣſcriptionis impediat litis ingreſſum. við
in. l.i. C. ne de ſtatu. defun. cũ nouo ĩtellectu ad illũ ſin. tex.
An pᷣſcriptio interrũpatur ſi traditio fit ab eo ꝗ poſſide/
bat ciuiliter naturaliter ꝑ poſſeſſionẽ factã cã rei ſeruãde
vide in.l. a diuo pio.S.ſi ſup.ff.de re.iudi.cũ nouo intectu.
An ⁊ quanio tpe pꝛeſcriptio poſſeſſionis inducatur in re
feudali. vide ſupꝛa in verbo feudum.
AVbi in iure repitur mentio p̃ſcriptiõis ſexaginta ãnoꝝ
vide in.l.fi. C. de pſcri. longi tempo./p illũ tex.ſing.
An ⁊ que pᷣſcriptio currat cõtra hr̃ditatem iacentẽ.við
in.l. ſed 2 ſi condictioni. S. ſeruus.ff. de here.inſti. cum no⸗
uo intellectiu ad illũ tex. ſing.
An pꝛiuilegiũ cõceſſum ciuitati in pᷣcribendo habeat lo
cum in caſtris ⁊ ĩ villis.vide ſupꝛa in verbo ciuitas.
An ex ciuili poſſeſſione ꝓcedat pᷣſcriptio. vide in.l.qui
fuudum. ff.de vſucapi.pꝛo emptoꝛe.per glo.ſing.ibi.
Pꝛeſtatio longa an inducat obligationẽ ad p̃ᷣtanduʒ
infuturũ. vide in.l.domini. p̃dioꝝ.C. de agri.⁊ cenſi.
lib. xj. per illũ tex.ſing.
Pꝛeſumptio an ⁊ qñ habeatur ꝓ plena ꝓbatione ⁊
an equipetur ſcripture.vide ĩ.l.qcũqʒ.C. de anno.pu
bli. lib.x. cũ nouo intellectu ad illum tex.ſing.
An pᷣſumptio ſit liquidiſſima pꝛobatio. vide ĩ.l.ſi tutoꝛ
peritus.C. de peri. tuto.per glo. ſing. ibi.
An ⁊ qñ cõtra pꝛeſumptionẽ iure ⁊ de iura admittat᷑ ꝓ
batio in contrariũ. vide in. S. aliud in autẽ. de qualita. dot.
An ſemel malus pᷣſumatur ſemper malus in eodeʒ ge
nera mali ẽt poſt trienniũ continuũ.vide in. S. hinc nobis.in
auten. de monatis. cũ nouo intellectu ad illũ tex. ſing.
Pꝛeteritio an pᷣteritus vel exeredatus poſſit graua⸗
riſub noĩe appellatiuo. vide ſupꝛa in vbo legittima.
An pteritio facta a matre ð filio ſine cã legitima red⸗
dat teſim ipſo iure nullũ vt nõ poſſit dari qᷓrela ſed cõtrata/
bule. vide in. S. exhr̃datus. in autẽ. de here.⁊ falci.ꝑ gl. ſin.
Mꝛetoꝛ an poſſit pᷣiudicare ciuitati in qua pᷣeſt. vide
ſupꝛa in verbo ciuitas.
NQDuo remedio ſuccurat᷑ iudici ſeu aſſceſſoꝛi cõtra p̃ᷣtoꝛẽ
vel magiſtratũ volentẽ facere aliquid cõtra iuſticiã. vide i
l.qm. C. de appellatiõibus.p illum tex. ſingularem.
NPꝛinceps an cõtractus celebꝛatus cuʒ eo vel cũ augu

ſta eius conſoꝛte habeat vim legis. vide in.l.donationes.
C. de dona. inter virũ ⁊ vxo.cum nouo intellectu ibi.
An 1 qñ delegatus pꝛincipis poſſit alteri ſubdelegare
cauſam ſibi cõmiſſam ⁊ maxie qñ delegatio fuit facta ꝑ vᷣ⸗
bum p̃ceptuũ.vide ſupꝛa in vbo delegatio.
An ⁊ qñ pꝛinceps poſſit derogare iuri tertij cũ cã parte
nõ citata. vide in.l. bis ꝗ ĩ ꝓuĩcia. ff. ex ꝗbus cauſis maio.
per glo. ſingularem ibbbbb. .
An pꝛinceps poſſit dare licentiam bãnitis remeandi.vi
de ſupꝛa in verbo bannitus.
An ea que dependent avolũtate pꝛincipis cenſeant eſſe
impoſſibilia.ð vide in.l.ergo.S.ſi his g.fl.de fidei.co.liber.
cũ nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An bñficium cõſuetum tradi a pꝛincipe pꝛeſumatur im
petrabile. vide ſupꝛa in verbo beneficium.
Pꝛioꝛatus an attendat᷑ inter creditoꝛes cirogrolarios
vide ſupꝛa in verbo creditoꝛ.
MPꝛiuilegiũ cõceſſuʒ motu pꝛopꝛio pꝛincipis an ⁊ qñ
valeat. vide in.l.fina.C. de contra.lib.xij.cum nouo
intellectu ad illum tex. valde ſingularem.
An pꝛinilegiũ conceſſuʒ patri 2 filijs maſculis ⁊ femi⸗
nis extendatur ad filias nuptas. vide in.l. quotiens. C. de
pꝛiui. ſcola.lib.xij. per illum tex.ſingularem.
Si gs non põt agere ꝑ pꝛocuratoꝛeʒ niſi pꝛius impetra
uerit pꝛiuilegiũ ⁊ contingat eum pꝛius conſtituere pꝛocura
toꝛem ⁊ poſtea impetrare an valeat.vide in. l. pᷣcipimus.
de appella. per illum ſingularem.
ꝛobatio an cõfeſſio iudicialis pꝛoducat actioneʒ ⁊
pꝛobationẽ. vide ſupra in verbo confeſſio.
An contra factionẽ legis admittatur pꝛobatio in contra
rium. vide in.l. duo.ff.de acꝗ.here.p gl.ling.ibi.
An ea que ſeruantur in piobatioibus hẽant locũ in ſnia
vide ĩ.l. lege iulia.fl.de manumiſſio. ꝑ illum tex.ſing.
Caſus in quibus reꝗritur pꝛobatio ex vtraqʒ ꝑte ĩ cau⸗
ſis criminalibus. vide ſupꝛa in verbo accuſatio.
OQuot teſtes requirant̃ ad pꝛobandum maioꝛẽ excellen

tiaʒ. vide in. I. vnicuiq;. C. de pꝛoximis ſacro.ſcrini.lib. xijj

per illum tex. ſ ingularem.
oalci an ⁊ qñ equiparetur furioſo vide in.l.pe.
de curato. furi per illum tex. per illum tex. ſing.
An in eo detur iura datiuus 2 etiaʒ teſtameariui.videę
infra in verbo iure.
Arn pꝛodigus poſſit pꝛouocare ad diuiſionẽ. vide ſupꝛa
in verbo diuiſio.
An pꝛocuratoꝛ detur pꝛodigovel furioſo nemine petẽte
vide in.l.hec autẽ.ff.ex ꝗqbus cau.iĩ poſſe.eat᷑. p gl.ſing.ibi.
Pꝛofeſſio.An pꝛofeſſio facta cũ reſeruatione bonoꝛũ
valeat. vide in.l. cũ pꝛecario.fſ.de pᷣcario.p tex.ſing.
ꝛoꝛogatio an voluntaria iuriſdictio pꝛorogari poſ
ſit ĩ notarium. vide ſupra in verbo iuriſdictio.
An prorogatio termini operetur quod pena non comit/
tatur vide ſupra in verbo pena.
An in prorogatione iuriſdictionis extra territorium re
quiratur conſenſus iudicis territorij vide in. c. vt litiganteſ
de officio. ordi. lib. vj.p glo.ſingularem ibi.
MWꝛobemium ſtatuti vel legis an declaret cauſam fi
nalem ipſius vide infra in verbo ſtatutum.
Prohibitio an prohibitus alienare ſi alienat ingno⸗
ranter incidat in penã ⁊ an poſſit inſtiuere hr̃dẽ vel ꝑ
mutare rẽ vel pignorare vel repudiar᷑̃ við.S.i vᷣbo aliẽat o
An prohibitus alienare a lege ĩtelligat̃ ꝓhibitus alie⸗
nare directũ dñiuʒ vel vtile vide.S. in bo alienatio.
An ſnia lata õ prohibitũ alienare noceat ei in quẽ facta
eſt alienatio vide infra in verbo ſententia.
P ꝛocuratoꝛ Si ſunt conſtituti plures procu⸗
curatoreſ ab aliquo ad exigẽduʒ
an poſſit vnus exigere ab alio ſi ſunt debitores vide in.l.
q duos.fl. ð ꝓcu. cuʒ nouo itellectu ad illuʒ tex. notabilem

eu G,

—☚☛

le ene „
NMmrtna
4.04

Gnſirtumk
, oEOE

1.

5

—

„„ℳcky
e⸗ Ane .
nni R
gllnn; Nan

h
Rð
1 Enin

—
Rninegidlegin e
n ienn in
Annl erſreinin
diin ha⸗
And. lgſwain

axd

Aſi n
ndnn Dögſdeſttinf
in heglen uln

„ 1poli

aauigmmnignilhti
ninſn ulgoinli
W ſuglnen,
aenlhummgtſſiginn,
nmungillnfum
rmanlu fitil ihnil
NA,
nichailsmin ni
Ni Anitanſo .
mr Niiihtn i
”
aa eum imanidu n baiſi
l
BuENEtNdt nigrir⸗
aum un Mtwalto
Knrrta wuun norenelen
Amiis (Aprins hoin tj
in.
mastigtr irobrirnle
rmiiſc Uum ium erſe
Renr mdus 1cliztlantgilri
.

or liiini fieir

tr r muͦft inio niteſei⸗
xaiia mdni Meti giii
Arettoimdiniimntti
rctalimd i zen rſi
vn winmi ido uhn
rcn nerinni ſetn inſct
rmtmiNeN lfunnin
nn ntmionint
õ Pirdi
aenii iun

—

R 7 „N! † 0
Peitlgin⸗
garnin wi e
sin zizunninii,
he goſoten⸗
oA nntofſin

An cõdemnatio facta de aliquo nt ꝓcurator intelligat
ſacta procuratorio noĩe. uide in.l. quacũq;. ff.de procu. per
glo. ſingularem ibi. .
An procurator reuocatus ⁊ ex hoc danificatus ĩ aliquo
oſſit agere contra conſtituentem ꝗ eum reuocauit. vide in
l.ꝗdam. ff. de dolo.cũ nouo intellectu adjillum tex. ſing.

An pꝛocuratoꝛ inſtitutus ad exacioneʒ debitoꝛũ fiſcali

imn poſſit conſtitui ad exigendos ẽt debitoꝛes pꝛiuatox. vi
de in. S. bis quoqʒ. in auten. de collato. cum nouo intelleciu
ad illum tex. valde ſing.
An eius officium ſit vile. vide in. l.nemo. C. de digni.
lib. xij. cñnouo intellectu ad illum tex. notabilem.
An 1 qñ p conſtitutionẽ pꝛocuratoꝛiſ ſpecialis intelliga
tr generalis reuocatus. vide in. l. qooniam C. de conue.
ſiſei debi. lib. x. cũ nouo intelleciu ad illũ tex. valde ſing.
An ꝓcuratoꝛ conſtitutus ad agendũ intelligatur ẽt br̃e
mandatũ ad defendẽdum in cauſa reconuentionis. vide ĩ.c
cõſtitutus extra de ꝓcura.cũ nona interp̃tatiõe ad illũ tex.
An iudex poſſit ex officio ſuo petere a pꝛocuratoꝛe vt
exibeat mandatum.vide.s. in verbo iudex. .
Quando pꝛocuratoꝛ reuocatur ⁊ reuocatio deuenit ad
notitiam partis aduerſe an geſta cũ eo expoſt valeant. visᷣ
