neʒ non facit qui dicit ꝙ ſi milies teſtator vellet non deberetur ni
ſi ſemel ⁊ idem eſt in quantitate quando ſtat vt ſpẽs vt hic in ver.
puta centum que in archa habet ⁊c. Cuius tex. verba ſunt hec.

¶ Si eadem res ſepius legetur in eodem teſta/
mento:amplius q̃ʒ ſemel peti non poteſt: ſufficit
qʒ vel rem conſequi: vel extimationẽ rei: Sed
ſi duoꝛum teſtamentis mihi eadẽ res legata ſit:
bis petere potero vt ex altero teſtamento reʒ con
ſequar ex altero extimationeʒ: Sed ſi non coꝛ
pus ſit legatum ſed quantitas eidem in eodeʒ te
ſtamento ſepius Dyuus pius reſcripſit tunc ſe/
pius pꝛeſtandaʒ ſummã ſi euidentifſimis pꝛoba

tionibus oſtendaturteſtatoꝛẽ voluiſſe multiplica

re legatuʒ: Idemqʒ ⁊ in fideicomiſſo coſtituit:

eius qʒ rei ratio euidens eſt:qeadem res ſepius

pꝛeſtari non poteſt: eadem ſumma volente t
toꝛe multiplicari poteſt ⁊c. . leſis

L. ſi creditoꝛi in uerſi. id quod
honoꝛaria ⁊ c. ¶ Zo de Imo. in. meuiue f.

e de leg. o ⁊ etiazʒ. d. meus Alex.
de imo hic in vlti. col. in fine reputant iſtum tex. ſi ingularez 'm pu
mũ intellectum glo.hic quem etiã appꝛobat pe.hic ad hoc ꝙ ſi de⸗
bitoꝛ qui tenebatur actione de peculio legat creditoꝛi ſuo id quod
debet valet legatum de quo alias dixi bic ⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ
non ero niſi ꝙ pono verba tex. de quo agimus cum verbis glo.
que ſunt hec.⁊pꝛimo glo. .

CHonoꝛaria in pꝛincipio ⁊c.in verſi. Vt de pe
culio vel redibitoria ⁊ eſt ratio quia ex teſtamen
to perpetua eſt argumento ſupꝛa pꝛoximo rñſo
cum concoꝛ.⁊c.
Uerba autem tex.ſunt hec.
C Id quod honoꝛaria actione mihi debetur ſi
legatur mihi legatuʒ valere quia ciuilis actio da
tur mihi pꝛo honoꝛaria ⁊c.

Ludo. Roma in.l.
L. talis ſcriptura. atan elr wre ven
oblig. ⁊ etiã dñs meus Alex.de Imo. hic in vlti.col.in fi.reputant
iſtum tex. ſingularem ad hoc ꝙ ſi dico pꝛomitto tibi deccem duca/
tos pꝛeſentes licet hic nulli aurei ſint in pꝛeſentia tñ valet ꝓmiſſio
⁊ illud verbum pꝛeſentes exponitur ideſt de pnti vt hic in ver.cen
tum pntia ⁊c. niſi dicamus ꝙ verbum iſtud pnlia eſt verbum iu
riſlatoꝛis non aũt ipſius diſponentis qui viſponens dixit de pñti
vel die pñti vel in pꝛeſentiarũ ⁊ hoc modo intelligendo iſtum tex.
non pꝛobaret hoc. Cuius tex. verba ſunt hbec.
CT. Talis ſcriptura quas pecunias legaui quibus
dies poſitus non eſt eas res heres meus annua
bima: trima die dato: ad coꝛpoꝛa legata non
pertinet Sed ad ea que pondere numero ⁊ men
ſura continentur: Et ad ea tantum legata per/
tinet quibus dies appoſitus non eſt: perinde ſi
pure foꝛte legatum eſt:ex hac adiectione pꝛoꝛo/
gabitur: quod ſi foꝛte.C. mihi legata ſunt pꝛe/
ſentia vtrum annua dabuntur an pꝛeſenti et ait
ſeruius ⁊ labeo pꝛeſenti deberi.

L. lucius in pꝛincibio. comunit
tes tranſumpti hñt hic in tex.in fine pꝛincipij hec verba vt conten
tus inſtitutione fideicomiſſo abſtineat c. Sed tu dicas ꝙ in
vero tex.oꝛiginali pandectarum floꝛentinarum que olim piſane fu
erunt dicitur vt cõtentus inſtõe ſideicomiſſo abſtinere deberet c.
⁊ ſic denotant maioꝛeʒz necceſſitatẽ impoſitam fuiſſe per teſtatoꝛeʒ
qᷓ; dicere eo modo de quo in comuni tex.⁊ ita cantant hoc modo
originalia pandectarũ volumina hic licet quoad ſenſum non ſit ma
gna uis niſi vt habeas veritateʒ in vnoquoq; pꝛout conuenit et vt
ſcias qð in multis codices tranſumpti differunt ab oꝛiginalibus
ipſis ⁊ maxime in hoc tex. Cuius verba ſunt bec·
L. Lucius ⁊c.in verſi. Sed plane audiẽdus erit
co heres: ſi pꝛobare poſſit ea mente teſtatoꝛem
heredem inſtituiſſe fratrem ſuum: vt contentus

inſtitutione fideicomiſſo abſtineat ⁊c. J
Sed in tex. oꝛiginali dicit᷑ fideicomiſſo abſtinere deberet ⁊c.

L. Cum ſeruus.S. ſi ticius in
ner. idem Jul. c. lnei

Bal.in.l.pꝛedia.C.de fideicomiſ.⁊ etiã dñs meus Alex.de JImo.

hic reputant iſtum tex.ſingularem ad hoc ꝙ ſi quis legat re quã
i . iij.

emit ipſe a ticio que nondum tradita erat emptoꝛi tenetuf hefes
cedere actionem legatario ex empto circa quẽ tex.dubitãt Jac. de
are.⁊ alij comuniter hic ⁊ etiã dñs meus Alex.de imo. in vltima
col.an legatarius vel heres teneatur hoc caſu ſoluere pꝛetiuʒ dño
rei vendite ⁊ multum laboꝛant ſuper hoc coucludentes finaliter
ꝙ heres ſoluere tenetur per tex.in.l.qui concubinas.S.qui oꝛtos
ſl. de leg. ijſe Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellectu iſtius
tex.nam hec inueſtigatio ſuperflua eſt quia tex.iſte pꝛeſuponit pꝛe
tium eſſe ſolutum iaz per teſtatoꝛem ſi bene conſideretur cũ ver.
pᷣcedenti ibi immediate in ver. idem ſubiungit ⁊c.Cuius textus
verba ſunt hec. . .
Siticius in verſi. Idem Julianus ſcribit ſi
fundum teſtatoꝛ: queʒ ab alio emerat mihi lega
uerit:heredeʒ cogendũ mihi actionem ex empto
pꝛeſtare ſcilicet nondum tradita fuerit vel de/

functo: vel heredi etcetera.

Rili 1 Comu
L. qui filiabus.s.pꝛimo.
nes tranſumpti babent in hoc ter. ſi qua mihi filia genita erit ei he
res meus centum dato Ic. Sed tu aduerte quia in vero tex.
pandectarum in regia ciuitate floꝛentie exiſtenti dicitur ſi qua mi
hi filia genitur ⁊c. Sed in hoc non facio magnaʒ vim cum idẽ ſit
ſenſus niſi pꝛo bñda mera veritate ⁊ pꝛout decet ⁊ maxime docen
tes alios hr̃e verum tex.in vnoqᷣs verbo Cuius tex.vᷣba ſunt hec.

CSi quis ita legauerit ſi qua filia mihi genita
erit ei heres meus.c.dato.
Sed in tex.oꝛiginali dicitur. Si qua mihi filia genitur ⁊c.

1 Bal. in. l.i. C. de hijs
Bal.in.l.ᷣa in pꝛima col.infra vt in poſ.leg.⁊ ẽt dñs meus Alex.
de imo. hic reputant iſtam glo. ſingularem ad hoc ꝙ teſtatoꝛ põt
remittere tacitã ypotecam que competit pꝛo legatis de quo alias
dixi in.d.l.nemo põt ⁊ ad ibi dicta me remitto ¶Uno ſolo addito
nuc ꝙ duz Bal. ⁊ omnes comuniter ſcribentes hic repꝛehendũt
pe.tenenteʒ ↄriũ in boc. Dicas tu ꝙ pe. non negat quin poſſit he
res ſe tueri exceptione.nam ſolum dicit Pe.ꝙ teſtatoꝛ non poteſt
ipſo iure pꝛohibere tacitã ypotecam ⁊ ita etiã ſaluat eum Albe.de
roxa. in.d.l.ij.C. vt in poſ.leg.ad quem me remitto ⁊ redeo ad
glo. noſtram Cuius verba ſunt hec. =
CQuia ⁊c.in fine in ver. Iteʒ argumentü cõtra
C. vt ĩ poſ.leg.l.ij.ſed ibi ſuo fauoꝛi tm̃ derogat

2c.
Sed tu aduerte pꝛo nouo intellectu iſtius glo.que mihi non
dicit hoc nam tex.quem glo.allegat loquit᷑ in alia materia penitus
diuerſa ab iſta videlicet in remiſſiõe ſatiſdationis que pꝛeſtatur ꝓ
legatis ⁊ ita loquitur glo.ſᷣm illum tex.quem allegat Sed non lo
quitur in ypoteca remittenda per teſtatoꝛem de quo argumento
alias hic dixi ⁊ ideo nunc non me extendo circa hoc niſi ꝙ ſatis
eſt mibi pꝛobaſſe ꝙ glo.non dicit hoc.

Z. ſi res obligata in uer. uel ni
ſi põt aliquid eſſe ſuperfluũ ⁊c.

Dvy. 7 Micol. de neap. etiam dñs meus Alex. de Imo. hic
in.iij.col.reputant iſtux tex. ſingularẽ ſᷣm comunem intellectũ ad
hoc ꝙ vbi legatũ eſt factũ de re teſtatoꝛis obligata per euz eſſet
inutile ſi legatarius ipſe haberet luere eam illud onus ſpectat ſem
per ad heredem etiam ſi teſtatoꝛ ignoꝛauit obligationem dicte ſue
rei. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex. qui
hotc modo intellectus non habet dubium in ſe contra.l.ancille. C.
de fur. Secundo quia tex. non patitur eum intellectũ dum di
xit aliquid eſſe ſuperfluum ⁊c. que verba oſtendunt ꝗ legatũ om
mino non erat inutile poſt eius luitionem Unde dico ego ꝙ quan/
do teſtatoꝛ ignoꝛat obligationem rei ſue tenetur legatarius luere
niſi ſi ſeuiſſet legans fuiſſet relicturus aliã rem non obligataz vel
ſi luendo latura paruʒ eſſet vtilitatis vnde non dico ꝙ legatũ eſſet
omnino inutile put dicunt omnes ſed ꝙ paruz reſtaret vtilitatis
⁊ hoc modo ego intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

. Si res obligata per fideicomiſſuʒ relicta ſit:
ſiquidem ſe cit teſtatoꝛ obligatum ab herede luen
da eſt niſi alio fuerit animo: Sed ſi neſciat: a

fideicomiſſario: niſi vel hanc: vel aliam rem re
licturus fuiſſet ſi ſciſſet obligatam: vel poſt ali/
quid eſſe ſuperfluum ex ſoluto ere alieno ⁊c.

L. legata inutiliter. coler amne
habent hic annua bina trina die c. Sed tu dicas in vero
tex.oꝛiginali pandectarum dicitur annua bima trima die ⁊c. ⁊ ſic
per litterã.m.non auteʒ.n.ꝙ nota tu bene quia in multis iuribus
iſte terminus reperitur nam bimus bima bimuʒ denotat.i. duoxꝝ
annoꝛũ ⁊ trimus trima trimũ.i.trium annoꝛum ⁊ reperio etiam
quadrimus quadrima quadrimum · i.quattuoꝛ annoꝛum ⁊ non
amplius pꝛout refert Laurentius vallenſis in ſuo libello eleganti
arum in capi? vẽ licet de iſto tex. mentionem non faciaat. Sed
in hoc non facio longam difficultatẽ ſed magis noto vnuʒ aliud q;
in eodemmet tex.inferius dicitur idem in eodem loco ⁊ in ſubſti
tuto impuberi ſcripſit ⁊c.nam in tex.oꝛiginali dicitur aliter ⁊ peni
tus diuerſo modo ab ipſo videlicet idem in eodem loco ⁊ in ſubſti
tuto puberi ⁊c.que duo omnino diuerſa ſunt vt de ſe patet naʒ ali
ud eſt ſubſtituere impuberi quo caſu duo fiunt teſtamenta ⁊ due
ſunt hereditates.l.pr̃is ⁊ filij.ff.de vulga.⁊ pupil.⁊ opoꝛtet ꝙ ſit
in poteſtate teſtãtis vt.l.ij.eo.titꝰ⁊ inſti.eo.tit: in pꝛin⁊ expirat pu
bertate adueniente vt inſti.de pupil.ſubſt. in pꝛine Sed vulgaris
ſubſtitutio eſt ſolum teſtamentũ ⁊ agimus de bonis teſtantis non
aũt ipſius ſubſtituti ⁊ expirat adita hereditate vt.l.poſt aditã.C.
de nupu.⁊ alijs ſubſtituti. Uñ tex.iſte loquitur de ſubſtituto pu/
beri ꝓut habetur in vero tex.oꝛiginali in regia floꝛẽtie ciuitate exi
ſtenti a qua ego habui non autẽ dicit de impubere put dicunt om
nes tranſumpti libꝛi ⁊ non bene pꝛout videre potes ex vero texex
quo elicio vnuʒ notabile coꝛꝛellariũ ꝙ glo. ⁊ omnes ſcribẽtes hic
decipiuntur dum dicunt ꝙ pupillaris ſubſtitutio facta hic cõtinet
in ſe tacitam vulgarẽ ⁊ exponunt copulatiua ⁊ per alternatiua vel
dicunt ꝙ eo caſu quo pupillus heres extitit heres impuberis de/
bet legata ex perſona impuberis non auteʒ ex ſua nam omnia iſta
ſunt ſomnia cũ mihi tex. vero dicat᷑ puberi ⁊c. Cuiꝰ vba ſunt hec.

L. Legata inutiliter data pap.putat: vel que ſunt
confirmari: per repetitionem.i.per hanc ſcrip/
turam poſtea foꝛte in codicillis factã:hoc ampli
us ei heres meus dato: Et diuerſum eſt in illa
ſcriptura quas pecunias legaui: quibus dies ap
poſita non eſt annua bina trina die ⁊c. Nam in
oꝛiginali dicitur annua bima trima die ⁊c. et in
verſic. Idem in eodem loco ⁊ in ſubſtituto im/
puberi ſcripſit etcetera.

Sed in oꝛiginali dicitur idem in eodem loco ⁊ in ſubſtituto
puberi ſcripſit ꝛc.

HGlo.in.l.ſi domus.s.de enicti
one in uerbo ex ſtipulatu ⁊c. in
uerſi.nulle nel finite etc. ¶Doeo⸗

. . — res hic ma
gis comuniter ⁊ maxime dñs meus Alex.de Imo.in.iij.col. ⁊ ẽt
oñs meus Alex.de imo.in.l.cum alienam.C. de leg.in quarta col-
dicunt iſtam glo.foꝛe ſingularem ad hoc ꝙ licet alias vbi legatur
res aliena etiã ab ignoꝛante coniuncte perſone valeat legatum vt
in. d. l.cum alienã tamen hoc eſt verum quando teſtatoꝛ putabat
ſimpliciter rem eſſe ſuam reſpectu alicuius certe cauſe ſecus ſi pu
taſſet rem eſſe ſuam ex terta cauſa non vera quia tunc non valeret
legatũ de quo alias dixi in dicto..de euictione ideo non me exten
do nunc circa hoc cum magis comuniter apꝛobata ſit hec glo. niſi
ꝙ pono verba glo. que ſunt hec.
¶De euictione ⁊c.in ver.ex ſtipulatu ⁊c.ĩver.
legatus quidẽ res aliena auta ſciente aut ab igno
rante ſeu tacente pꝛimo caſu debetur euictio vt
C. eo.l.cum alienam ⁊ inſti.eo.. non ſolum et
infra tit.ſecundo.l.qui concubina.S. fi.ſecundo
⁊ tercio aut coniuncte perſone ⁊ hic debetur euic
tio niſi alias non legaturũ pꝛecedentis cauſe nul
le vel finite erroꝛ ad legandum induxiſſe pꝛeſu/

mitur quempiam vt.C. eo.l cum alienam ⁊c.

ettrtritin dituſeren u!
õ
en irgnen irmun n
niktinnNr
ſCntinmre eet en en
Hürmrintbie nmidi
Uiekinenmmi
Noeiteſtene.
DNNAdü aii
oſeſeirr.

1 /

Purnfntznirrr.
latihem e
ahirirnint⸗
uinaihünnundns
rincclſtti —

Geurnn
1.
46 oſkiee uni r

„e
aritndtnnus

Rdin A
tnenmtnen

lſeti i

1en,
N

Ntee

— ‚::U

—

—

„

—— . ——

—, —————————

nMrpücrin

mumen ihrihtn inthn

umg ſriſotaligſrihan
Sabens dr. ginnincſin
ſanm memislell glieei
audkauhiutindet. in
ewul diam ummn biraninadieteet
nic. Men ncoten horinſchſimoi⸗
Nheiſcngſtaunn.
NAinu MHüufn wiitti
.

Gloinl ppus/ enei
ourinunboctſtpanntcin

Nifulerclfnter e

renl Maniici
a! n Umiamn Xngtntd
v ie umi inimſn

wrfengrutmrin
d nn aliihiutnn
rAsIENNN ſtrt⸗
i„ msonit obateſlte⸗/

4 A be , 7 4
atte gtafln⸗

dNyitoN.1.
(Ann aalaſieltu

ads
e rſſ dahln⸗
tumnſun gitſ nſi
oal n ionctbiſͤ⸗ .

. „b 6
nint ſenſoetbinn⸗

Glo. in.l.ſeruũ filii ĩ pꝛincipio.
Ange. hic T etiam dñs meus Alex. de imo.in.l.ſi domus.S.
ſi fundus eo ·cit? reputant iſtam glo. ſingularem cuz tex. ad hoc ꝙ
vbi quis legat rem videtur legare ius quod habet in re etiã ſi non
habeat niſi ſpez tamen licitã ad rem illã legataz de q alias hic dixi
æ ideo nunc ꝓ loneion non ero niſi ꝙ pono verba textus et etiam
glo. Que ſunt . . . .
¶ Conſtitit ſi auteʒ pꝛemoꝛiat᷑ pater vel filius
teſtetur non valet quia ius quod habet legare vi
detur infra eo.l.ſi domus..finali ⁊c.
Uerba autem tex. ſunt hec. .
L. Seruum filij ſui caſtrenſis peculij legare po/
teſt pater: et ſi viuo patre moꝛtuus ſit filius: et
apud patrem peculiũ remanſit: coſiſtit legatum:
cum enim filius iure ſuo non vtitur: creditur pa
rem dominiũ in ſeruo peculiari habuiſſe ⁊c.

Z. ſeruum filii.S. enm qui. c

ter omnes codices tranſumpti habent hic in tex. hec verba foꝛma
lia videlicet nam ſi cirographa veneunt nomen ſiue coꝛpus veniſſe
videtnr xc. Sed tu dicas ꝙ in tex. vero oꝛiginali pandectarũ
floꝛentinarum dicitur nam ſi cirographa veneunt nomen veniſſe
videtur vc.⁊ ſic non fit mentio de coꝛpoꝛe aliquo ⁊ rectius iudicio
meo nec opus eſt comemoꝛare coꝛpus aliquod nam nomen deno
tat hoc ⁊ hinc eſt ꝙ in pluribus codicibus reperitur aliquando fu
iſſe additum ⁊ detractum veris litteraturis nam aliqui appoſtil
larunt ⁊ poſtea appoſtille incoꝛpoꝛate fuerunt in tex.p ſcriptoꝛes
pꝛout hic fuit in hoc tex. Cuius verba ſunt hec.

G. Eum qui cirographuʒ legauit debitum lega/
re videri non ſolum tabulas:argumentũ eſt ven
ditio:nam ſi cirographa veneunt nomẽ ſiue coꝛ

pus veniſſe videtur ⁊c.
SBedc in tex. oꝛiginali dicitur: nam ſi cirographa veneunt no/
men veniſſe videtur ⁊c.

Z. ſernuz filii.S. ſi idem ſernus
in uer. in fraudeʒ creditoꝝ. ⁊c.

Ange. ⁊ etiam Pau. de caſt. hic ⁊ dñs meus Alex.de Jmo.
in.lſi vniuerſe in fine. C. de lega.⁊ etiam Illuſt.D. Sranc.aret. hic
in. iij. col. in fi. reputant iſtuz tex. ſingulareʒ ad hoc ꝗ de eo quod
habet heres cauſa condictionis implende debet ſatiſfacere credito
ribus ſi non eſt aliud qð poſſit eis darivt hic per eos ⁊ in locis pꝛe

dictis ad quos me remitto ⁊ ad ea que alias legendo dixi hic poſt

eos. Uno ſolo addito pꝛo nunc iſte tex.mihi hoc non ꝓbat
ſi bene ponderetur nec hr̃s hic debebat habere aliquid cauſa con/
dictionis implende vel alio modo vt videre potes ex tex.ipſo ocu⸗/
lata fide ⁊ ſic pono tex. de quo agimus Cuius verba ſunt hec.

CSi idẽ ſeruus ⁊ legatus ⁊ liber eſſe iuſſus ſit
interdum pꝛocedere ſolum legatum poterit: vt
puta ſi in fraudeʒ creditoꝛũ data libertas ſit:vel
ſiis ſit ſeruus: qui in perpetuam ſeruitutẽ venie
rit:idem erit: vel ſi ſeruus pignoꝛi datus ſit ⁊c.

Z. Gi ſeruns plurinz.S. pꝛimo.

Comuniter omnes codices tranſumpti habent hic in vltimis
verbis igtur ⁊ legatarije ⁊ creditoꝛibus vc. ⁊ ſic ponuntur legata

rij vt diuerſi vt differentes omnino in hoc caſu a creditoꝛibus et

t vt duo diuerſavt vides pꝛopter copulam ⁊ que cadit inter di
uer ſa iuxta nõ.in rubꝛica. ff. de iure. fact.ignoꝛ.⁊ hoc modo ſen/
ſus vt vides eſt yno modo. Sec tu dicas ꝙ in vero tex. oꝛigi
nali floꝛentinarum pandectarũ dicitur igitur legatarijs vt credito
ꝛibus ⁊c. x ſic ſtant ſimilitudinarie net de creditoꝛibus ð per ſe fit
comemoꝛatio aliqua ⁊ ſic omnino alius et diuerſus ſenſus eſt
t de ſe patet. Et ideo notabis bene tex. ᷣm quem non eſt dubitã
dum de creditoꝛibus quin eis ſolui debeat ſed dubium erat quid
de legatarijs T deciditur eis debere rñderi ſeu ſatiſfieri ſicut credi
toꝛibus ſed vm comunem litterã dubitatur pariter de legatarijs
de creditoʒibus ſimul ⁊ inter eos non fit differẽtia vt videre po

tes ⁊ non bene quia de creditoꝛibus non eſt vſquequaq; dubitan
dum hic ⁊ in hoc tex.iſte eſſet ſuperfluus vnde ſolũ 4 iurehigi
de legatarijs put vere ſonat tex. oꝛiginalis Cuius verba ſunt hec.
que poſui infra in alio tamen pꝛopoſito in hac.il. ſi ſeruus.. pꝛimo
niſi ꝙ nunc ponam ea verba de quibue agimus.
OQuod atinet ad ipſius perſono nunquid lega
tarijs teneatur: nec eniʒ tam impꝛobe cauſari po
teſt ſecundum ſe iudicatũ per gratiaʒ: reſſ ponde

bit igitur legatarijs ⁊ creditoꝛibus ⁊c.

Z. plane.S.ſi duobus. Aluſt do.

. Iranciſc. areti.
bic in. x. col. reputat iſtum tex. ſingularem ad hoc ꝙ ſi heres inſti⸗
tutus eſt in.xj. vncijs ⁊ alter in vna vncia pᷣlegata debentur eis eo
dem modo ⁊ menſura vt hic per euʒ cum quo ſto quia tex. clarus
eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione maxime in ver. in
de dicitur vc. Cuius verba ſunt bec.
CSi duobus ꝛ⁊c. Inde dicitur ſi duo ſint here
des vnus ex vncia alter ex. xj. vncijs ⁊ eis fun/
dus legatus ſit. xj.vnciarum heredem partes in

fundo habiturum coheredem vnciam ⁊c.

L. Cum ſeruus.S. ſi Ticius

Illſtu. D. Franc. aret. hic in.ij col. reputat iſtum tex. ſingula/

rem ad hoc ꝙ non ſolũ ex tacito legato qð nullo mõ eſt expꝛeſſi uz
in teſtamento ſed venit in conſequentiam ad legatũ expꝛeſiuz non

tranſit dñium ipſo iure Sed etiam ex tacito legato quod dicitur
tacitum quia non continetur ex pꝛopꝛietate verboꝛũ ſed ex mente
tacita teſtantis per quẽ impꝛopꝛiantur verba:non tranſfertur do
miniuz ipſo iure vt hic per eum cum quo ſto ſimpliciter quia tex.
tlarus eſt Cuius verba ſunt hec.

Si ticius a me rem emiſſet ⁊ eandem mibi le

gaſſet: anteq̃ᷓʒ traderet: mox ei tradidero ⁊ pꝛe
cium recepero videtur quideʒ is pꝛima facie me
am rem mihi legaſſe: Et ideo legatum non con

ſiſtere: Sed ex empto actione liberatus vtiqʒ ꝑ

legatum rem vendicare potero: quam tradidi:
Sed ſi non dum erat ſolutum mihi pꝛecium:
Jul. ſcribit ex vendito quidẽ me acturum:vt pꝛe
tium conſequar ex teſtamento vero: vt rem quã
vendidi: ⁊ tradidi recipiam ⁊c.

tR Licet res mea non
Z. Bi tibi homo. poſſit mihi legari vt ĩ.l.
ꝓpꝛias cuz ibi notatis.C. de leg.⁊ in..ſi res mea cuʒ multis ſimil.
infſt.eo.tñ res mea alteri obligata poteſt mihi legari ab extraneo in
quo legato compꝛehenditur eius liberatio tex. eſt in.d.l.ſi tibi ho
mo in pꝛinꝰ quem caſum dixerunt hic Dy. ⁊ Bal. foꝛe ad hoc ſin
gularem ⁊ eum alibi non reperiri cum quibus in hoc ſto qꝛ tex.
iſte optime pꝛobat hoc maxime in ver.vt pignus luatur ⁊c.⁊ licet
glo.bic in verbo dederas ⁊c.dicat iſtum tex.debere intelligi quan
do res mea legata fuit ab alio non autem a creditoꝛe ⁊ laboꝛet in
hoc.· Sed ditas tu ꝙ non eſt opus ire per mendicata fuffra⸗/
gia quia kex.iſte hoc apte decidit in verſiꝰ legatus ab aliquo fuerit
⁊c.que verba reſpiciunt extraneum non aũt ipſum creditoꝛẽ quo
caſu etiam non eſſet necceſſaria luitio pignoꝛis pꝛout requirit iſte
tex. in fine in dicto verſiꝰ vt pignus luatur ⁊c.⁊ hoc modo ego in
telligo iſtum tex.nouiter Cuius textus verba ſunt hec.

L.Si tibi homo: quẽ pignoꝛi dederas legatus
ab aliquo fuerit: actionem ex teſtamento habe/
bebis: aduerſus heredem vt pignus luatur ⁊c.

4 Liber homo in quo
Z. ſenatu 8 „§ * fina teſtatoꝛ habet aliquod
vinculũ poteſt ſibi ipſi legari ⁊ pꝛo hoc introducitur liberatio a vin
culo pꝛedicto tex.eſt in.d.l.ſenatus.ꝭ.fi.quẽ tex.dixit hic Bal.non
eſſe alibi ⁊ ẽt Ange. Rapha.cum..d.mens Alex.de imo. hic poſt
Dy. qui fuit ille qui pꝛimo fecit iſtum tex.ſingularem ad hoc cum
quibus in hoc ſto ſimpliciter quia tex. clarus eſt ⁊ optime pbat
hoc Tñ ego intelligo quando erat vinculũ appꝛobatuz a lege ve.
bic in ver. ab hoſtibus redẽptus eſt c. ſecus eſſet ĩ vinculo ĩmpꝛo

bato a lege in perſona liberi hominis per iſtuz tex.met arguendo
exeo in ver bis ſupꝛadictis ab heſtibus redemptus eſt ⁊c.⁊ hoc
modo ego intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt bec.

CCQui ab hoſtibus redemptus eſt: legari ſibi
poterit: ⁊ ſibi pꝛoficiet legatum ad liberationeʒ
vinculi pignoꝛis qð in eo habuit qui redemit ⁊c.

Z. ſenatus.s.marcellus. ni

Alex.de imo.in.l.cetera in pꝛinꝰ eo.titꝰ reputat iſtum tex.ſingula
rẽ ad hoc ꝙ affixa domibus legari non poſſunt nec valet huiuſſa
cti legatũ vt in dicta.l.cetera cum ibi plene nõ.tamen hoc eſt veruzʒ
niſi eſſent afſxa domuncule quia tunc debentur ⁊ valet legatuzs de
eis ⁊ hoc modo etiã intellexit iſtum tex. Jo.de imo.⁊ etiam pꝛeſa
tus dñs meus Alex. hic Licet Pe. Bar. Bal. ⁊ Ange. aliter intel
ligant iſtum tex.vʒ in domuncula exiſtente in rure⁊ ſic extra ciui
tatem qͥ caſu ceſſat ratio defoꝛmatis ciuitatis m eos boc modo
intelligentes iſtum tex. Sed tu aduerte ꝓ vero intellectu iſti
us caſus vbi alias legendo dixi de eius vera interpꝛetatione.nam
dico ꝙ iſte tex.loquitur de dieta facta per marituz in ortis vxoꝛis
de qua dieta in terminis eſt etiã tex. in.l.ij.in ver.eodẽ.ff.ad ſilla.
in ver. dietã ⁊c.⁊ in.l.equiſſimũ.ꝭ.ſed ſi eodem.ff.de vſufr.in ver.
dietas ⁊c.vbi glo.⁊ doctoꝛes exponũt varijs⁊ diuerſis modis.nazʒ
capiunt aliquando p loco facto amenitatis cauſa moꝛãdi in loco il
lo ⁊ de die ⁊ inde dieta dicta eſt vel capitur ꝓ coꝛtina appoſita in
loco illo put dicit Albe.de roxa.in ſuo dictionario ĩ ver.dieta ⁊c.
Sed tu dic ſᷣm Nicolaum perotũ in opere ſuo ꝙ eſt cenaculũ
in quo eſtate cenatur ad vmbꝛam ⁊ in hyeme ad ſolem qð etiam
cenatio dicitur Uaro auteʒ ſᷣm eum ibi dicebat ideo dietam dictã
ꝙ in ea die edatur ad quos me remitto ⁊ capio tex. de quo agi /
mus Cuius verba ſunt hec.

S. Marcellus etiam ſcribit ſi maritus dietaʒ in
vxoꝛis oꝛtis quos in dotem acceperat: fecerit:
poſſe euʒ hec detrahere que vſui eius futura ſint
ſine mulieris tamen damno: nec ad hoc ei ſena/
tuſconſultũ futurum ei impedimento: ergo ſi nõ
eſt ei obfuturum quo minus detrahat dici opoꝛ/
tebit poſſe eũ hec legare: que detrahere põt ⁊c.

ZT. cetera.S.hoc ſenatus el..ii.

Comuniter omnes codices tranſumpti habent hic in tex. hec
vba vʒ vel poꝛticus in edibus ⁊c.⁊ ita etiam intelligunt omnes do
centes hic de poꝛticu exiſtente in vomo vel inter domuʒ vel extra

domum ꝛ⁊ ſic ſemper pᷣſuponunt adeſſe ibi domũ cum poꝛticu ad

boc yvt legari non poſſit. Sed tu dicas ꝙ in vero tex. oꝛiginali
pandectarũ floꝛentinarum que olim piſane fuerunt dicitur totum
contrariũ eius quod habetur in comuni littera ⁊ deciditur vnum
quod eſt fotius. nam dicitur in pandectis poꝛuicus ſine edibus
⁊c.⁊ vult dicer ꝙ ẽt vbi eſt poꝛticus ſola ð ꝑ ſe ſine domo nec ĩtra
domũ nec extra domũ non põt etiaz legari ⁊ ſic in vero tex.eſt ſine
edibus ⁊c.vbi in comuni littera eſt in edibus ⁊c. Cuius ſenſus vt
dixi difoꝛmis ⁊ omnino cõtrarius eſt ⁊ hoc modo dʒ omnino di
cere iſte tex.pp verba ſequẽtia ibi in ver. tabernas vel popinas ac.
que ſunt omnia etiaz ſine edibus vt conueniant omnia iſta ad inui
cem ⁊ operentur pluſqᷓ; operarentur dicendo in edibus ⁊c. naz tũc
caſus eſſet indubitabilis ⁊ ſine dubio ᷣ tex. in.l.ancille.C. de fur
tis ⁊.l.quod labeo.ff de carbo.edic.vnde in vero tex.oꝛiginali di
citur ſine.edibus ⁊c. Cuius tex. verba ſunt hec.

C Hoc ſenatus conſultum non tantum ad edes
ſed ad balnea vel aliud quodlibet edificium vel

poꝛticus in edibus: vel tabernas: vel popinas
extenditur etcetera.

Sed in tex. vero oꝛiginali dicitur poꝛticus ſine edibus vel ta
bernas vel popinas ⁊c.

Comuniter omnes codices tran
— domn S. ſunmpti habent in finalibus eius ver
bis bic ⁊ ediſicioꝛũ quantitatibꝰ extantibus extimatis reſpõdi ⁊c.
q̃ verba denotãt vt vides ꝙ ſiquis fuerit grauatus dare alicui do
mum 2 domus combuſta eſt ⁊ ipſe beres eam reſtaurauerit tñr
eaz omnino dare legatario Sed debet haberi ratio expenſarũ ſua
rum ⁊ quantitatũ extantiũ que omnia debent extimari ꝓut dicit̃
hic in comuni littera put intellexit Bar .bic ⁊ alij poſt eum ꝙ ſi he

res expoſuit centum in refeciendo ⁊ poſtea ſuperuixit tantũ q edi
ficium non poteſt durare niſi quinq; annis certe extimabitur quz
tum modo valet edificiuʒ non aũt quantũ expendit heres ⁊x refert
Bar. Jac. de are.etiaʒ hoc modo intelligentẽ iſtum tex. pſuponen
do ꝙ valoꝛ decreuiſſet ⁊ ſic heres non poſſit nec debet ↄſequi tan
tum quantum expoſuerat. Sed tu dicas ꝓ in tex. vero oꝛigi
nali floꝛentinarum pandectarum dicitur ⁊ edificioꝛu etatibus exa
minatis vc.que verba impoꝛtant aliam extimationẽ debere fieri
ſi nunc plus valet ediſficium debet heres tantum conſequi. nex in
comuni littera fit mentio aliqua de etatibus pꝛout fit in tex. ougi/
nali ⁊c. ⁊ ſunt oĩo diuerſa vba ab illis pꝛimis ⁊ nihil babẽt comu
ne cum eis vt. ſ. extimatio fiat ſm tẽpoꝛa ⁊ boc eſt evoluit dicere
iſte tex. Cuius verba ſunt hec:

L. Domus hereditarias exuſtas ⁊ heredis num
mis extructas ex cauſa fideicomiſſi poſt moꝛte⸗
heredis reſtituendas boni viri arbitratu ſump⸗
tuuʒ rationibus deduetis ⁊ edificioꝛum quanti/

tatibus extantibus exſtimatis reſpondi æc.
Sed in tex.· vero oꝛiginali dĩ et edificioꝝ etatibus examinatis æc.

Z. quid ergo.s. ſed ſi animal.

Comuniter omnes codices tranſumpti habent bee verba foꝛ
malia videlicet vt carnem pꝛeſtet vel cetera ⁊ ſic tex. trãſi: umptus
comunis multum ſimpliciter ⁊ confuſe loquitur ⁊ generaliter vt
vides dicendo vel cetera. Sed tu dicas ꝙ in tex. vero pandec
tarum oꝛiginali dr̃ aliter ⁊ penitus diuerſo modo vʒ non vt camẽ
pſtet vel cetera lipſana de quo verbo lipſana non fit aliqua mẽtio
in comuni littera tranſumpta vt vides ⁊ eſt mirum pfecto cum B
ſit verbum magne importantie nam lipſana idem eſt qð reliquie
⁊ tantummõ declinant᷑ pluraliter ſᷣm Johannem torteliũ in opere
ſuo ⁊ etiã alios expoſitores vocabuloꝝ ⁊ ſcribit cum.i.latino non
autem cum. y. ⁊ hoc modo debet intelligi iſte tex. cuius ſenſus eſt
ꝙ ſi legatur tibi annimal heres meus culpa ſua occidit illud non
tenetur dare carnem vel reliquias nibi. Sed pꝛetiũ totius anima
lis et iſte eſt verus ſenſus qᷓ; dicere in genere vel cetera Cuius tex.
perba ſunt hec.

Se d ſi animal legatum occiderit puto teneri
non vt carnem pꝛeſtet vel cetera ſʒ vt pꝛeſtet pꝛe
tium quanti efet ſi viueret ⁊c.

Sed in textu vero oꝛiginali dicitur non vt carnem pꝛeſtet vel
cetera lapſana ⁊c.
Comuniter om

Z. ſi he redis ſerims. nes codices tran/

ſumpti habent in tex. hec foꝛmalia verba videlicet vt vel ſeruum
noxe dederit ⁊c.et ſic denotat tempus perfectum ꝓut vides.
Sed tu dicas ꝙ in vero tex.pandectarũ oꝛiginali queʒ ego hỹ̃e cu
raui ſumma cum diligentia ab excelſo floꝛentino dominio dicitur
vt vel ſeruum noxe dederet ⁊c.et ſic de pñti qð eſt dicere vt daret
vel det ⁊c. et hoc eſſe verum colligitur etiã ex verbis ſequentibus
bic immediate in verſiꝰ vel ex peculio pꝛeſtaret ⁊c. et hec eſt vera
mens et littera huius caſus. Licet quoad ſenſum eius non ſi

vis magna fienda in hoc niſi vt intelligas omnia ad vaguem et vt

habeas veritatem in vno quoquo verbo. Cuius verba ſunt hec.
L. Si heredis ſeruus rem legatã ignoꝛãte domi
no ſubtraxiſſet ⁊ vendidiſſet ait Attilicinius in
factum dandaʒ actionem vt vel noxe ſeruum de
derit dominus vel ex peculio pꝛeſtare ꝙ ex ven/
ditione eius rei habet.

Sed in tex. vero oꝛiginali dicitur. In factum vandam ec

tionem vt vel ſeruum noxe dederet ⁊ꝛc.

Comuniter om̃s

TZ. ſi ita aſcriptum. codices tranſumpti

hic in vltimis verbis habent exiguum eſſe pꝛeſtandũ aæc. et glo. et
ſcribentes hic ſatis laboꝛant p intellectu iſtius tex. foꝛmantes plu
ra contraria concludentesꝙ ſi ademptio pꝛecedat vel ſequatur pet
rimit legatũ ipſo iure et qð minimuʒ eſt debetur c. Sed tu
cdicas ꝙ in tex. vero oꝛiginali in pãdectis floꝛentinis dicitur erxigui
us eſſe pꝛeſtandum ⁊c. quod verbum etiam denotat maioꝛẽ tenui
tatem et paruitatem legati et rectius ſonat ſententia mea ⁊ differt
omnino a comuni littera vt vides mnam aliud eſt exiguum ⁊ aliud
eſt exiguius ⁊c.Cuius tex.verba ſunt hec.

.
locim en

esͤir hontr 4 ℳ₰
Fifunei ga
Eliſtnm 4 er

D mEI 1
tunafeentirn

A minimium
mgt ſnitann
iiiffeniartin en nerr. E
ieſteniwrnmnten
Erfdiinnv
Wücnwant rt
Himnnndrenraeen
uRattrideetnrnratn
füinfnſrnärnunen
ogittmnn uinni⸗
Efnkephinnent
ENoſntitiniu mt
mginisnerr
Olnmirnchrutien
Higtilult
tannſtnln irien
ſeemm
Nntnin
=

lawini △
erennn
u

en Nai
arie
eenraint

— rrrr

— — — — — — — — — — — — — — — — — —

— — „-

diei ulilininet
Mchiſegee
Nactii ii
acrahrtiid
n mupi ii elefi

=

=S,

— im Kpenß
mn an tnenfn u itſini
— nthmmmmtütgn
emmustrnintn ulnn
ünatſenmnigintmidh

Gchain Rnii

Sm ,
(GAlimmilgmgiitnn
wranm uſin nthennte
m gameſ ninna
ArrtaA Ai runennt
lpiut.

1.ſberedisſeruns, nu

Hhdiut
im deetun Ne oniu eit ilin ein
vxtANuEnn wimn i
Aau t memi ini nz li
m immian uianiſſimivannmpnnn
xENYAYiifNeen
EehrNNEN Ni Etoltenig
xmmira ANN utſec aiſet
xππια utchad iſunensnant
mmn naahkifkndggonniul gn
macmma innin Dün kſk
1Sbarisſetustanlegtiigand
rmmia ngiiſ ühnſicne
aumdmihuidtriim ſenn
tmusficlnſinen

arlns eiblet⸗
ee n giemtn
ium n iit.

1 ſttenpeon, 2
2 cenetdtun ſenlut,
ate WMW nelemiſfte ien
enxn 2 4
mi i in n in in /
gur ne etuntinmin c
24 rniuſn a
vad nt emn ii
unlas ruſin
4 4

L. Si ita ſ. criptuz ſi it ſi cui bis legauero ſemel be

res ei dato vel vt ſemel ei debeatur ⁊ eidẽ duas
uantitates aſcripſerit vel duos fundos an vtrũ
zͤ debeatur ⁊ ait Ariſto.vnuʒ videri legatũ:nam
quod ademptuʒ eſt nec datum videri ſecundum
Eelſi ⁊ Marcelli ſententiaʒ que vera eſt: Sed
Papi li. xix. queſtionum ait ſi poſt legata ſepi
us aſcripta ideʒ hec ſubiecerit ſe emel p̃ſtari velle
⁊ hoc ante impletũ teſtamentum fecerit ipſo iure
videri cetera legata adempta ſed ꝙ magis erat
ademptum non enim apparet ⁊ ait poſſe dici exi

guum eſſe pꝛeſtandum ⁊c.
SBed in tex. vero oꝛiginali dicitur.
Et ait poſſe exiguius eſſe pꝛeſtandum ⁊c.

1 Comuniter omnes
Z. 0 nod in rerum. todices tranſumpti in
pꝛino iſtius tex. babent ex vino quod in fundo meo naſcituruʒ eſt
⁊c.⁊ ſic in futuro tempoꝛe. Sed tu dicas in vero tex. oꝛigi
nali pandectarum dicitur aliter ⁊ diuerſimode videlicet in pꝛeteri/
to pfecto vt vides ex tex. infra in ver ex vino qð in fundo meo na
tuz eſt ꝛc. ⁊ ſic vbi comunis littera ſonat in futuro tempoꝛe verus
tex. oꝛiginalis ſonat in pꝛeterito perfecto vʒ natum eſt ⁊c.que duo
omnino diuerſa ſunt. Tamen aduerte quia ſi tu diceres ami
cecomunis littera eſt verioꝛ vtpote magis aplaudens menti iuriſ
tonſulti hic qui tractat hic vtrũ futura que nondũ ſunt in reruʒ nã
legari poſſint ⁊ dicitur ꝙ ſic. Sed ſi vinũ eſſet iam natũ non eſſe
mus in his q̃ futura ſunt de quibus loquitur tex.ergo ⁊c. Ad G;
ego reſpondeo ⁊ hic aduerte queſo pꝛovero ⁊ nouo intellectu meo
ad iſtuz tex. ꝙ vinum natuũ eſſe poteſt puta quia vue extant: Sed
nondũ vinum eſt extractum ⁊ hoc modo futuruʒ eſt ⁊ loquimur
in futuris pꝛout hic tractamus ⁊ ideo iſte qui habebat vuas ma⸗/
turas dixit exvino quod natũ eſt lego foꝛte centuz coꝛbes ⁊ ſic re
ſpicit futurũ tempus ⁊ ſicut dicit̃ in tex. de partu ancille nam par/
tus extat in ſe tamen nondum exiuit ventrẽ matris ⁊ idem ꝓba
tur in fetu. de quo bic fit mentio in ver.vel fetus tantum ⁊c.⁊ ſic
ex vuis nondũ vinũ exiuerat tñ erat natũ vere ⁊ ideo melius ſtat
littera que eſt in oꝛiginalibus pandectis.que verba ſunt hec.

L.Quod in rerũ natura adhuc non ſit legari poſ
ſe veluti quicquid illa ancilla peperiſſet conſtitit
vel ita ex vino qð in fundo meo naſciturũ eſt vel

fetus tantum dato ⁊c.
Sed in tex.vero oꝛiginali dicitur ex vino quod in fundo meo
natum eſt vel fetus tantum dato vc.

L. Serno alieno.s.fi. ncomuntter
tranſunpti habent bic in fi. hec verba foꝛmalia vt in funus impen
dat vc. ⁊ ſic in numero ſingulari. Segd in tex. vero oꝛiginali pã
dectaꝑ floꝛentinarũ que olim piſane fuerunt dicir̃ vt in funns im

pendantur ⁊c. ⁊ ſic in plurali numero ⁊ hoc eſt congruentius pꝛo/

pter pꝛecedentia verba. Licet in hoc non faciam magnã vim quia
ppꝑ boc non alteratur ſubſtantia lr̃e put alibi contingit in pluribus
aliſs legebus quas retuli ſupꝛa Sed poſui iſtam vt veritas in om
nibus patefiat. Et ſimiliter etiã in eodemmet tex. comuni in fi.
dum dicitur Pap. lio iiijꝰ digeſtoꝛũ ait ⁊c. In tex. vero oꝛiginali
dicitur Pap. liꝰ iije reſponſoꝛũ ait vc. in quo etiã non facio vim ni
ſipꝛo habenda mera veritate in omnibus ⁊ maxime in hoc textu
Cuius textus verba ſunt hec.

CIneptas voluntates defunctoꝛũ circa ſepul/
turam deluti veſtes vel ſi qua alia ſuperuacua ei
yt in funus impendatur non valere Pap. libꝛo
tercio digeſtoꝛum ait ⁊c.

Segdd in ter. vero oꝛiginqli dicitur vt in funus impendantur
non valere Pap.libꝛo.iije reſponſoꝛum ait ⁊c.

X. Si Quisa filio. Comuniter omnes

. codices tranſumpti in
fine pꝛincipij iſtius tex. habent ⁊ dumtaxat demonſtratione eoꝛuzʒ
acta ꝛc. Sed tu dicas ꝙ in tex. vero oꝛiginali dicitur ⁊ dum
taxat monſtratio eoꝛum facta vc. ? regulanturiſta verba ab eodẽ
verbo videbuntur ꝛc. quod ibi immediate pꝛecedit ⁊ hoc eſſe yeꝝ

ꝓbatur ex illa copula ⁊ que ibi poſita eſt. na⸗
potius dicere æ monſtratio eoꝛum facta 2e. Prebon un⸗
eoꝛum facta.tñ quoad ſenſum in hoc non facio magnã vim. Sed
magis conſidero vnum alind quod eſt in. . d in comuni littera in
omnibus tranſumpiis ibidem in ver. quem heres elegerit debet
hꝛeſtare ⁊c.nam in tex.vero oꝛiginali pandectarũ dicitur quem ele
gerit debet pꝛeſtare ⁊c. ⁊ glo.⁊ doctoꝛes hic multum laboꝛant pꝛo
ſolutione contrarij. de.l.qui duos. S. eo. v. d.l. legato gñaliter in fi.
