Pꝛekea hoc eſſe verũ pꝛobat᷑ ꝑ.liij. eo.ti.ibi cautöezi idonej
non exegiſtis ⁊c.⁊ in verſi.ſi alias ſeruari pupillo indemnitas 6
vc nam ſideiuſſoꝛ debet accipi a magiſtratu qui dat tutoꝛẽ vel
ratoꝛem de bene adminiſtrando.⁊ quia pꝛius debʒ cõueniri “
⁊ poſtea ſideiuſſor appellatur iſta promiſſio indemmitatis noa
magiſtratũ cum omẽe iſti ⁊ eoꝛũ bona pꝛius excutienda ſunt ante
quã deueniatur ad magiſtratũ.⁊ idem pꝛobatur in. l.iij. ? in. l..
eo. tit. vbi fit mentio iſmus indemnitatis reſulttis er reeptöeni,
deiuſſorũ de bene ⁊ fideliter adminiſtrãdo.⁊ pꝛobatur etiam e.
totum. ff.de magiſtr.conueni. maxime in.l.i .. exigere. in. l. duo
⁊ in.l. i · ¶ Un in pꝛopoſito tex.iſte magis cõſiderat effect i ver
ba iſtorum fideiuſſoũ.Cuius verba ſunt hec.

L. Si magiſtratus a tutoꝛibus ſeu curatoꝛibus
quos tibi dederint ſeu noĩauerint ſtipulati ſunt
ſe eo nomine indemnes futuros.⁊ ſi quid pꝛeſti
tiſſent repetituros vʒ ꝙ eam rem fideiuſſoꝛes ac
ceperunt extra rem ſaluam foꝛe ſatiſdatõʒ actio
quã ad tutoꝛes ſeu curatoꝛes tuos inſtituiſti alie
nam obligatõem non reſoluit. ſed aduerſus ma
giſtratus qui curatoꝛem dederint actio vtilis ita
demũ cõpetit ſi vniuerſis bonis excuſſis ⁊c.

Z. f̃ gli 7 non detegens ĩnfamiã ſuam tenet parii
bus ad intereſſe vt eſt tex.ſingul. in.l.generali.C. de tabu. librox.
Sed pone modo ꝙ notarius rogatus eſt vt ↄficitt inſtrumẽ
tum pꝛout quottidie contingit ⁊ ipſe propter imperitiã ſuam fecit
inſtrumentũ defectiuũ.⁊ vt dicit Bal.in conſil.v. in ſecũda pte con
ſiliorũ ſuoꝝ incip.impitia notarioꝝ deſtruit modu; ꝛc. Uellẽ
ſcire an teneatur partibus ad intereſſe. In quo dicas ꝙ ſic. text.
eſt in.d.l.fi.in fi.quem tex.ad hoc propoſitum pro ſingulari allega
uit primo Bar.ibi ⁊ etiam Bal.in rubri.C. de pena iudi.qui ma
le iudi.⁊ Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo notarius ⁊c. el iij
licet de Bar. ⁊ Bal. mentõem non faciat a quo habuit omni fe /
re ſingularia ſua ⁊ vt plurimũ tacet Bal. vt in propoſio iſti text.
fecitcum quibus ſto ſimpliciter. quia ille caſus optime probat.
Uno addito etiã ꝙ per illum tex.dixit ibi Bar. reputas em eſſe
m̃ti tenẽdũ imꝑpetuũ dicẽs ꝙ rogat te vt nũq; obliuiſcaris vide
licet ꝙ ſi tutor vel ꝓcurator vendit rem prout eſtimata eſt aucto
ritate publica licet plus valeat non tenetur ĩmo excuſatur niſi ma/
nifeſtum eſſet illam eſtimatõem eſſe iniuſtam quod tene menti.
Preterea addo aliud ꝙ non eſt mirũ quia ineſt dolus pſum
ptus vbi notarius deficit in conſectõe inſtrumẽti iuxta notpbal.
in. l.mancipia. C. de ſeruis fugini dum loquitur de iudice negli
gente. nã vᷣm eũñ negligẽtia vel fit dolo vero vł pᷣſumpto ⁊ ita lex.
hic in fine dicit ſuper negligentia vel dolo ⁊c.n am dolus eſt verlis
dolus.ſed negligentia eſt dolus pᷣſnmptus. ⁊ boc modo ego decla
ro tibi iſtum tex. Circa quẽ adhuc addo in qõne notarijob/
mittẽtis aliquã ſolemnitatẽ ad ſe pertinentẽ ꝙ tenetur partibus
ad intereſſe voluit etiã Bal.in ſuo tractatu de tabellio. in queſtio
ne nona. ⁊ Bal. in.l. ſi poſt diuiſionẽ. C. ð iur. ⁊ ſac.igno.? Dau.
de caſtr. in.l.publicati.C. de teſtame.vbi alias legendo dixi
7 Bar. ⁊ Salyin.l.ſi ex falſis.C. de tranſactio.⁊ eti⸗ Bal in cll.
mancipia. ? Bald. in.l.ſi veritus. C. de fideicõmiſ. ad quos me
remitto. ⁊ redeo ad tex. de quo agimus nũc. Cuiꝰ verba ſun hel

L. Cum ſit adiecta pꝛetoꝛis ſentẽtia generalẽ cu
ratoꝛis adminiſtrationẽ mãdatis ⁊ ꝙ eaʒ p mo
re ſequitur decretum pariter ſi compoſitũ mani
feſtum eſt non curatoꝛis dationẽ fuiſſe inualidaʒ
ſed in eſtimanda adulte ſubſtautia ſcribe vitium
qui tanquã non amplius ducẽtis libꝛis auri pa/
trimoniũ valeret fideiuſſoꝛẽ acceperat inteꝛceſ⸗

Notarius infamis cõficiens inſtrumentů

Pummmitenan ſond
longinftiicinsen

aipuniſi tien⸗ land
cicſfrui irinidd n
giigniäluctiuterninfent
(pittinfeſtiuiatomin

Goniidkemafaltnsriiste
lssſcor ſentnpnt,NKin r
ſotitootaortoltnllisn
lgolocniiun rtinſanr
üiſtemiemnhninain wenen
ENeAnnnwinwätna

hsſirznttennencitien 6

Gitrflirthisgihnite mnn

nnſeringeccihumen h
ntllacnmijluadn

Aünstniiis

—
—
—

f2ẽ

— =
1 2 —,r - *ð

——

—
.,

— E fEEEEEEEEee-

—,

— –w⏑. —

2 °½ E

–

A145223251712

—

.ðẽ

— —

———Ss

.

umitniin
wariitrintmitu
Smauyum a nind
aunnuſmai
cmrxainumiiitg
minm uinnt, finiul
nanm xiu tii unt
4ArdiaimnANGNiNint
Ir Mätin MüECNwiin
tuiluumiuſur iinninil
N Niist un, nini
!””l
n u b min lu in ik
aa rinnmi N Mlimn,
Rai mm in, ilt iſ tlihii
gfimt puvammi Mudun
itm m inglicinn
men Cetrtnertpenen
s *
eariimiminn

1 GnanN
Sn dnsſeliite⸗
nsng mintl
tan rplnii
—
ac gie i g
m
mmin

ſiſſe in quo caſu non curatoꝛis erit ratio repᷣhen/
denda ſi qua leſio rebus minoꝛis illata fuiſſe ad
uerſus legum oꝛdinẽ compꝛobetur: ſe ed ſi uper ne/
gligentia vel dolo ſcribe qui verã ſubſtantie ta/

ratiõʒ paſſus eſt ocultari legibus erit agẽdum.

Ex quibus omnibus redditur nunc expedita
pbet pꝛima pars Codicis cum ſuis iuribus ⁊ gloſis
ſingularibus cum eoꝛundem nouis meis interpꝛe
tationibus:que omnia expediui deo bene conſenti
ente in ſacro ⁊ ameno loco Reuerendorũ patruʒ
meorũ fratrũ pᷣdicatoꝛũ de Bonõia ſito extra poꝛ
tam. s. Mãme verſus mõtes in loco dicto Ron/
zano vbi eſt templuz diuo Clincẽtio dicatũ. Laus
ergo ⁊ gloꝛia ſit ſemp ſupꝛemo deo: ⁊ diuo Domi
nico ? Clincentio pꝛotectoꝛibus meis Amen.

E Einis nouarum interpꝛetationum ad
omnes textus ⁊ gloſas ſingulares in pꝛi
ma parte.C. per do.Ludo.bologninũ.

Interpretatõnes noue nouiqʒ

intellectus per clariſſimũ vtriuſq; iuris doctoꝛẽ
Equitẽqʒ auratũ:ſacri palatij apoſtolici aduo/
catũ cõſiſtoꝛialẽ cõſiliariũ regiũ do. Ludo. HBo⸗/
logninũ iura ciuilia oꝛdinarie legentẽ in vetuſtiſ/
ſimo regiae ciuitatis patriae ſuae Bononiae ſtu
dio traditi ad omnes fere leges: ⁊ gloſas ſingu/
lares ſuper ſecunda parte. C. videlicet in ſexto
ſeptimo octauo ⁊ nono libꝛis Codicis vnacum
allegationibus conſilioꝛum pꝛaeſtãtiſſimoꝝ do
ctorũ:in omni articulo miro oꝛdine per eum con
textis: necnon cum pluribus iuribus ab oꝛigina
libus. ffon. pandectis per eum etiã diligenti ſtu/

dio ac fideliter habitis: differentibus ⁊ omnino

cõtrarijs tranſumptis codicibus omnibus An/
no domini Mcccclxxxxiiij.lꝛalen.Martij.

De ſernis ſugitiuis.
BGloſa in.l. prima in gl.magna.

in verbo pꝛeſcriptionẽ ⁊c.in verſi.item quero cuʒ ſeruꝰ fugitiuus
a domino poſſideatur ⁊c. Jo. de imol. ⁊ etiã do.meus Alexan.de
imol.in.l.i..per ſeruũ el primo in ſa col.ff.de acqui.poſſeſ.repu/
tant iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ donec aliquis babʒ ani/
mu poſſidendi rem ⁊ ciuiliter poſſidet eam non poteſt incipe cur/
rere pꝛeſcriptio ſeu vſucapio contra eum licet do. meus Alex.al/
leget etiã alias glo. ſimiles vt ibi per eum ad quẽ me remitto niſi
Ranncderabam iſtam glo.que iudicio meo loquitur cum grano
alis.Et pꝛio ꝙ pᷣſcriptio nõ currat contra ciuiliter poſſideutẽ di/
cit glo. hoc eſſe veruʒ niſi res poſſideatur ab alio.quia tunc ſecus
eſſet vt ibi in verſi. vel ab alio poſſideatur ꝛc. Secundo etiazʒ
noto aliud dum glo. dicit vel niſi diu moꝛetur in libertatẽ ⁊c. ſen/
tit aliä limitationẽ in vſucapione ſerui de ſemetipſo in libertate cõ
nra dominũ.nam pꝛocedit vſucapio ᷣm glo.ſi diu moꝛatus ſit in
libertate. ⁊ hoc modo bec glo iudicio meo tecte loquitur ⁊ nõ ita
ex abrupto pꝛout videre potes. Cuius verba ſunt hec.

Pꝛeſcriptionẽ ⁊c.in verſi.item quero cũ ſer/
uus fugitiuus a domino poſſideatur quomõ po/
teſt facere furtum ſui niſi diu moꝛetur in liberta
te vel ab alio poſſideatur vt in.l.i.G. per ſeruũ.ff.
de acqui.poſſeſ.Reſpondeo hic animo ⁊ nõ coꝛ

poꝛe poſſidetur a domino.tt.l iij.S.ſi ſeruus.ff.
de acqui.poſſeſ.⁊ ſic detentationẽ non habʒ ⁊c.
Judex qui per ue/

Glo. in⸗l. mancipia. gligentiam fecit litẽ

ſuam ſi ſoluit ꝑꝑ hoc ðbitũ creditoꝛi debẽt ſibi cedi os cõ
traldebitorẽ tex.eſt in.l.miſſi opinatoꝛes. C. de ezucogeibe,d.
quem tex.ad hoc pꝛo ſingulari allegauit Ludo.roma.in ſuo ſingu
lar i in ver.iudex ⁊c.el.xxxi.vbi limitat hoc ꝓcedere poſt ſolutio
nem factam ſed non ante per gloein. d.l. mancipia. Sed tu ad
uerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius glo.quia iſta glo.bene
ponderata non dicit hoc nec facit mentõem aliquã ineternum de
ceſſione fienda vel non fienda ante vel poſt. ⁊ eſt glo. in verbo exi
gatur ⁊c.Cuius verba ſunt hec.

CErigatur ſed nonne alias punitur pena centũ
ſolidoꝛũ vt.ff.eo.l.pꝛima.S.hoc autem. Reſpõ.
non qꝛ ibi loquitur de pꝛiuati ſeruo hic ciuitatis
Uel melius hic loquitur de defenſoꝛe ciuitatis:
cuius mancipia ſunt abducta ibi de eo in cuius
ciuitatem ſunt abducta.Item nota hic negligen/
tem adminiſtratoꝛẽ puniri vt ⁊ ſupꝛa de offi.pꝛe
fec.pꝛe.l.ſi quos.⁊ de adminiſ.tuto.l.pupillo/
rum:repelli etiam poteſt ab adminiſtratiõe vt ſu

pꝛa de pꝛocurato.l.eumiqui.⁊ pᷣdicta.l.ſi quos.
. Secundo pꝛincipaliterdico aliud in quo bene aduerte ꝙ tex.
in. d.l.miſſi non pꝛobat hoc de ceſſione fienda iudici quoquomõ
ſed bene dicitur ibi ꝙ ſi ipſe iudex ſoluit datur ei repetino.vt ibi
in verſi.aduerſns obnoxios ſolutõe ſeruata ⁊c.vnde lex ipſa eſt q̃
introducit repetitõem.ſed non eſt opus ceſſione aliqua ſi bene põ
deret ille tex. Sed verba.d.l mancipia ſunt hec.

L. Mancipia diuerſis artibus pꝛedicta que ad
rempub.pertinẽt in hiſdem placet ciuitatibꝰ per
manerere:ita vt ſi quis tale mancipiuʒ ſollicita/
uerit vel ad ſe vocãdum crediderit cum ſeruo al
tero ſollicitatũ reſtituat.xij.ſolidoꝛũ ſumma in/
ferẽda reipublice illius ciuitatis cuius mãcipiuʒ
adduxerat. TLibertis quoqʒ artificibus ſi ſolli
citati fuerint cum eadem foꝝma ciuitati redden
dis:ita vt pꝛo fugitiuo ſeruo ſi ſollicitudine de/
fenſoꝛis non fuerit requiſitũ ⁊ reuocatus idẽ de
fenſoꝛ duo vicaria mancipia erigat: nec benefi/
cio pꝛincipali nec venditione in eius perſona iã
de cetero valituris.

de lurtis.

1 1 rt. hic ⁊ etiaʒ do:
Z. finali. s. primo. Fant. Ner ctig vo.
in.l.nec is qui.S.heres in ᷣa col.ff. de acqui.here.dicũt hunc text.
eſſe not.quem etiã dicũt neſcire alibi ad hoc propoſitũ ꝙ ſicut il
le qui eligit vnũ ius non videtur renũciare alteri quod ignoꝛat ſi
bi competere vt in.l.mater.C. de inoffit.teſta. Idem eſt ſi dubitat
ſibi competere illud ius nam non videtur ei renunciare vt hic in
tex.in verſi.ſin autẽ dubius vel ignorans ⁊c.cum quo in hoc ſim
pliciter ſto.nec opus eſt alia noua mea i nterpᷣtatione niſi ꝙ addo
Bar. loquentẽ de iguorante ⁊ dubitãte in quibꝰ ⁊ quõ a pari ꝓce
dant in.l.fi.C.de condi.indebi.per illum tex.⁊ Bald.in.c.prio.S.
perſonã in titu.per quos fiat inueſtitura in vſib.feudo.⁊ Ludo.ro
ma. in ſuo ſingulari in verbo interrogatio ⁊c. ⁊ do.meus Alexa.
de imol.in conſil xiiij.in ſᷣa col. in quinto volumine incip.an ſi res
feudalis ⁊vc. ad quos me remitto. ⁊ redeo ad text.iſtũ qui optime
probat hoc. Cuius verba ſunt hec.

Sin autem neſcius ⁊ dubitans rem non eſſe
apud eum cõmodati actionẽ inſtituit.poſtea au/
tem re compata voluit remittere quidẽ commo
dati actionẽ ad furti autẽ peruenire tunc licentia
ei concedatur aduerſus fureʒ venire nullo obſta
culo ei opponẽdo.quoniam incertus conſtitutus
mouit aduerſus eum qui reʒ vtendam accepit cõ

F.iij.

modati actionẽ vbi domino ab eo ſatiſfactum:
tunc etenim omni modo furem a domino quideʒ
furti actione liberari. Suppoſitũ autẽ erit ei qui
pꝛo re ſibi cõmodata a domio ſatiſfecit: cuʒ ma
nifeſtiſſimũ eſt etiã ſi ab inicio dominus actõeʒ
inſtituit cõmodati ignarus rei ſubtracte. poſtea
autem hoc ei cognito aduerſus furem tranſiuit:
omni modo liberari eum qui rem cõmodatam
ſuſcepit quecũqʒ cauſa exitum dominus habue/

rit aduſq; furem.
Lex pꝛohibet maritũ ⁊

finali . §. finali vvpoꝛem poſſe inuitẽ age

re actõe famoſa furti.ſed pꝛo furto cõtra ſe commiſſo introduxit
actionem rerũ ãmotaꝛũ vt in.l.i.⁊ per totũ.ff rerũ ãmo. Sed
quid ſi ego cõmodaui tibi marito Berte rem meã quaʒ vʒoꝛ tua
tibi furto ſubripuit an tu poſſis agere furti actiõe contra eam pꝛo
re aliena. Dico bꝛeuiter ꝙꝙ non.tex. eſt in.d.l.fi..ſi.vbi plus dicit
ꝙ etiam ego extraneus non poſſum agere contra vxoꝛem tuã acti
one furti pꝛo re illa mea furto ſubrepta niſi in vno caſu quãdo tu
maritus non eſſes ſoluẽdo.quem tex.ad hoc ſingularẽ foꝛe dixit
hic Bal. maxime in verſi.dominus autẽ omnẽ licentiam ⁊c.cum
quo ſto ſimpliciter.quia tex.elarus eſt ⁊ non eget aliqua mea no/
ua interpꝛetatõe.Cuius tex verba ſunt hec.

¶ Cum autem in confinio earum dubitationum

tercia exoꝛta eſt quare non ⁊ eam decidimus. cũ
enim apertiſſimi iuris eſt non poſſe maritũ con/⸗
ſtante matrimonio furti actionẽ circa ſuã vxoꝛẽ
habere.quia lex ita atrocem actionẽ dare in per
ſonam ita ſibi cõiunctam erubuit. huiuſmodi ce
cidit veterũ ſcientibus queſtio.quidam eteniʒ re
ſibi cõmodata huiuſmodi rei furtuʒ a ſua mulie
re paſſus eſt.⁊ dubitabatuxr vtrũ ne domino rei
furti actio contra muliereʒ pꝛeſtetur. an pꝛopter
neceſſitatẽ cauſe ⁊ maritus eius vtpote cõmoda
ti actione ſuppoſitus potcſt habere furti actionẽ
⁊ auctoꝛes iuris ſatisqʒ in hac ſpecie contra ſe
iurgiũ exercuerũt.⁊ pꝛeſenti autẽ lege ⁊ anterio/
ribus noſtris deciſionibꝰ que in iſta poſite ſunt
conſtitutõe poteſt ⁊ hec ſpecies apertius dirimi
Si enim domino dedimus electionẽ ad quẽ vo/
luerit peruenire:ſiue ad eum qui rem accõmoda
tam accepit:ſiue cõtra eum qui furtum cõmiſit:
⁊ in hac ſpecie maritus quidem pꝛopter matrio
nij pudoꝛem non furti ſed rerũ ãmotaruʒ actõeʒ
habet:ſi ipſum dominus elegerit.dominus au/
tem omneʒ licentiã poſſideat ſiue aduerſus ma/
ritum cõmodati ſiue aduerſus mulierem furti ac
tionẽ extendere.ita tamen vt ſi ipſe qui rem com
modatam accepit ſoluendo ſit uullo modo ad/
uerſus muliereʒ furti actio extendatur:ne ex hu/
iuſmodi occaſione inter maritũ ⁊ vxoꝛem qui be
ne ſecum viuunt aliqua machinatio oꝛiatur. ſic
foꝛſitan marito volente vel nolente vxoꝛ eius ex
trahatur ⁊ furti patiatur penalem cõdemnatõeʒ

Q uando non petent.partes.

Ludo. roma. in repet.aute.
ſimiliter. C. ad.l. falci. in de

Glo.in.l.unica.

cimo ſpeciali poſito ibi per eum inter vltimas voluntates reputat
iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ex narratiõe in iure poſita non
poteſt ſumi argumentũ acõtrario ſenſu pꝛo deciſione aliquaꝝ cau
ſarum vt ibi per eum de quo alias legendo hic dixi in almo ſtudio
Gerrarie dum ibi iura ciuilia oꝛdinarie de mane legebam Diuo
Hercule Eſtenſi regente. ⁊ ideo non repeto nunc.ſed ſolũmõ. po
no yerba glo.que ſunt hec.

Quotiens ⁊c.in verſi.vel pone ſecũdo in liberis
emãcipatis quoꝛũ ſucceſſio non eſt legitima per
l.xij. tabularũ vt inſtitu. de ſucceſ. cogna.in pꝛin
ſi ergo fuerũt excluſi ceteri admittuntur xcc.

qui admitti.

Gloſa in.l.pꝛima in quarta ſoln

tione.Ange.⁊ Ludo.roma.⁊ etiam do.meus Alex. de imol hic in
ſexta col:reputant iſtam glo. ſingul. ad boc propoſitũ qy licet aling
filius non poteſt eſſe regulariter in iudicio ſine conſenſu patris yt

in. l.ſi. S.neceſſitatẽ cum ibi plene not. C. de bonisqʒ liber. xini.

ſi. C. de anna.excep.tamẽ poteſt eſſe vbi imploꝛat officiũ iudici
⁊ ſic agitur extraoꝛdinarie ⁊ non ordinarie nec in figura ſune
quo alias legendo dixi in dicta.l.i. ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero
niſiꝙ pono verba gloſe que ſunt hec.

CPec ignoꝛante ⁊c.in verſi.vel hie cumextra/
oꝛdinario permittit.ſ.iudicis officio peti decre
talem illa vero iure actionis agere ⁊c.

SDe collationibus.

Hlo. in.l.ut liberis in uerbo

ſponſos.Ange.hic in aliquibꝰ lectu.⁊ Ludo.ro.ibideʒ.⁊ eſiã do.
meus Alex.de imol.in.l.ſed ſi plures.ð.in arrogato in ſexta col.
ff.de vulg.⁊ pupil.reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ munera do
nata ſponſe a cõiunctis ſponſi ſunt mulieris. ⁊ econtra donala vi
ro a cõiunctis ſponſe ſunt viri.De cuius glo.veritate ⁊ intellectu la
te dixi in dicto.. in arrogato poſt do.meũ ibi qui etiam exammiat
hoc ad quem me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.

Sponſos ⁊ hoc ſi conſtet pꝛopter ſponſam eſſe
factas ſecunduʒ Joannem ⁊c.

qui teſtamenta facere poſſunt.

3 i Bal. hic in vllia gone
Dlo. in.l. ſecunda. Zal tie ntlincſie
nos romanoꝛuzʒ de pace conſtan.⁊ etiam illuſtris do.Franci.are.
in.l.eius qui.ꝭ.pꝛimo.ff. de teſtame in pꝛima ⁊ etiã in ſexta colſ.
reputant iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſuũ ꝙ ſi ex crimine pꝛiua
to infertur pẽa moꝛtis non ſequitur publicatio bonorũ. ſecus in
criminibus publicis vt ibi per eos ad quos me remitto ⁊ ad eaq
alias hic legendo dixi.⁊ id eo pro nũc non me extendam. nec etiaʒ
pono verba glo.cum ea ponam infra in capitulo pꝛoxime ſequẽi
vbi videre potes.

18.1 Bal.in. l.ij. C. ſi pendẽ.
Gi lIn l. ſecun Gg. appel. mors interue. di/
cit iſtam glo.foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi coudemnatus mo/
ritur pẽdente decendio bona non intelligũtur cõfiſcata .· ⁊ eſt goſa
in verbo pꝛobatio ⁊c.que glo.iudicio meo ſi bene ⁊ ſubtiliter pon
deretur non dicit hoc aliquo pacto pꝛout hic alias legendo latius
dixi poſt alios ſcribentes ⁊ maxime do. meũ Alex. de imo. ibidez
De cuius intellectu etiã dixi in.l.ex iudicioꝛũ.f.de publiiudici.
ad ibi dicta me remitto ne idem fepius repetamus. Cuius glole
verba ſunt hec.

CPꝛobationibus ⁊c.in verſi.ſin auteʒ metu al

terius criminis quod eſtpublicum ⁊ capitale.ſ
tamen poterat inſtitui poſt moꝛtẽ ſi quidem ante
quã in eo depꝛebẽderetur vel lis aduerſus eũ cõ
teſtaretur non publicabũtur alioquin ſic ⁊c.

de teſtamento militari.

roma. x etiã do. me Aler
Z nan quaʒ. Ngarer vlt. col. hit reputntil̃
tex in verſu etiã iure cõmuni ⁊c.ſing. ad hoc ꝓpoſitũ teſtamen/

oln Nigrn

man ni tſiilin
gigilei uenn
gebttmn ini e cimninn
mutinintiun us:
ciuniun un gnaNn⸗
umniml i uih aſi⸗
ſtuhuin e⸗
eNn

„

chmmenns.
mm

mtammnigfcinmtlimnici ven
itin un knuthirau
Gr rgclithl mntatüm

Gieedegguntuegtmiſmnumnn

Sirtunenoeerwretenmir
Ountgntigtmngunumi len

wnrdeptnioſtgit dn

Pedepnnitcuncderede den natnn

Nrnrinden wb in.

niaſeguet rttnetie äinniitn
hrſnmigeiiutrrtiten
ſcüſfingiſuituninin nn
imnninnint muininnim
nminnt innuiin arttinn
ſithegnen atüninn rctri,

mfifttiifiitiimngmur;

Jnirimimimntinium iutr

unſinkmint in tere

eptrnerbnenininigee
hniſimiiii nene

un r nie e line,
ange

wirie

ð

— — – —

*½

EEEE E

ð
—

— †

in

1S

Smtzthueiin nnint
xnunmg.

Guiifemonntrorgtin

Roinl ſnch. Art

urkti
umMuts anifungr
lam mimnin ainii
umiaiaiA,fanim
ruuia ünim,
?”l
au WiNtfti miusſin ut
õ
☚

AAith
Sanledt. annaen
eun
mgemdunti ian
inMidnineſrſin
—
”äü

E
e. inn
li e /,1N.
(de cleitlan d
riimioitmniſe
zrpin an iein

Gte NV 1
Genef atbüni

.

tum poteſt valere uite cömuni ⁊ etiam iure militariꝭ· Sed tu

aduerie pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtins caſus. nam poſſu/
mus dicere iſte tex. loquitur in eo qui iam fuerat miles ſeu cen
turio ⁊ poſtea deſijt eſſe.quo caſu teſtamentus ſuũ valet modo de
iure coõmmmi vt hic in verſi.valeriani quondazʒ centurionis ⁊c.⁊ il/
laverba etiam iure cõmuni intelligũtur ſolnm ⁊ taxatiue ꝓ nune
oſtquã valerianus deſijt gaudere benefieio militari pꝛout loqui
lur iſte tex. Cuius textus verba ſunt hec. .
C¶ Quanquã militum teſtamenta iuris vinculis
non ſubiciantur: tum pꝛopter ſimplicitatẽ mili/
tarẽ:quomõ velint ⁊ quomodo poſſint ea facere
his cõcedatur.tamẽ in valeriani quondam cen/
turionis teſtamẽto inſtitutio etiã iure cõmuni ac
cepit auctoꝛitatem. Nam cum paterfamilias fi
liam ex duabus vntijs vxoꝛem ex vntia heredeʒ
ſcripſerit:nec ð reſiduis poꝛtõibꝰ quicquã ſigni
ficauerit in tres partes diuiſiſſe eum apparebit
hereditateʒ vt duas habeat qui ſextantem acce
pit terciã que ex vncia eſt heres inſtituta.

Zeteſtamentis.

Bar. bic dicit iſtum tex. eſſe
Z. BGanci imns. not. ⁊ ſingularẽ ad hoc ppo
itum qꝙ teſtamentũ perfectũ non tollitur per impfectũ niſi curſuſ
decẽnij ſubſequat.⁊ do.meꝰ Alex.de imol. hic in tercia col.alłat
ad boc ꝙ illud quod ſit apud acta equipollet ei quod fit coꝛaʒ tri
bus teſtibus vt hic per eum late explicantẽ iſtam materiam.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius textus
Nam ego intelligo eum quãdo quis non fecit aliud teſtamentuz
imper fectum in quo ego non facio vim aliquã.ſed ſolũmodo dixit
ſe nolle pꝛimũ validum valere.⁊ hoc ꝓbetur ꝑ tres teſtes ad mi/
nus vel ex actis. nam curſus decennij vna cum illa cõtraria deter
miatõe qua dixit nolle teſtamentũ illnd validũ valere bñ tollit pꝛi
muz teſtamentu. nec opus eſt vt fiat aliud teſtamentũ ſecũduz im/
perfectũ vt ibi in verſi.ſin autẽ teſtatoꝛ tm̃mõ dixerit. nam noto
illam taxatiuã tantũmodo que neceſſario pᷣſupponit ſolum vnum
teſtamentũ extare nec eſſe factum aliud ſecũdum imperfectũ.⁊ ita
ſonãat illa verba recte ⁊ ſubtiliter põderata Mee obſtat tex. ibi
in verſi. vel alijs verbis vtendo cõtrariam aperuerit voluntatẽ ⁊c
Mam hec verba ſolum tẽdunt ad hoc vt teſtatoꝛ dicat ſe nolle te /
ſtamentũ valere ſiue dicat expꝛeſſe nolle valere vel ad hoc vtatur
alijs verbis dicendo me penitet feciſſe pꝛimũ teſtamentũ vel ſimili
bus.⁊ ſolũmõ ad pꝛobãdum vt habeat voluntatẽ ſuã cõtrariam
ſed non per aliud teſtamentũ imperfectũ pꝛout dicunt omẽs. naz
ex eo non oſtẽditur voluntas cõtraria ſed bene diuerſa. ſed tex. re
quirit contrariã voluntatẽ ⁊ non ſine miniſterio vtitur verbo cõ/
trariam ac. vt in verſi. cõtrariam aperuit voluntatẽ ⁊c.⁊ in verſic.
ex cõraria voluntate ⁊c.que duo nihil babẽt cõmune.nam aliud
eſt diuerſum ⁊ aliud eſt cõtrarium vt de ſe patet.⁊ hoc modo ego
intelligo nouiter iſtum tex. In quo dico ꝙꝙ non requiritur aliud te
ſtamentũ ſecũdum cum curſu decennij ad tollenduʒ pꝛimũ perte/
ctum. ſed ſufficit contraria voluntas que probetur vt ſupꝛa dixi ꝑ
tres teſtes cuz curſu decennij. pꝛo cuius tamẽ tex. intellectu addo
etiam Paul. de caſt. in ſuo conſil. ccclxvj. incip. viſo puncto ⁊ alle/
gationibus vc.maxime in pꝛima col. ⁊ etiam Bald. in ſuo conſilio
ccv. in ſecũda parte conſilioꝝ ſuoꝛum incip.ſicut ſapientiſſime ⁊e⸗
ad quos me remitto.v redeo ad iſtum tex. de quo agimus.Cuiuſ
tex. verba ſunt hec.

L. Sancimus ſi quis legitimo mõ condidit te/
ſtamentũ ⁊ poſt eius confectionẽ decenniũ pꝛo/
fluxit ſi quidem nulla innouatio pel cõtraria vo/
luntas teſtatoꝛis apparuit hoc eſſe firmuʒ. quod
enim non mutatur quare ſtare pꝛohibetur.quem
admoduʒ enim qui teſtamentũ fecit ⁊ nibil volu
it contrariũ inteſtatus efficitur. Sin autẽ in me/
dio tempoꝛe cõtraria voluntas oſtenditur ſi qui
dem perfectiſſima eſt ſecundi teſtamenti confe/
ctio ipſo iure pꝛius tollitur teſtamentuʒ. Sin au
tem teſtato? tantũmodo dixerit non voluiſſe pꝛi
us ſtare teſtamentũ vel alijs verbis vtendo con/
trari aperuit voluntatẽ ⁊ hoc vel per teſtes ido

neos non minus tribus vel inter acta manifeſta/
uerit ⁊ decenniũ fuerit emerſum tunc irritum eſt
teſtamentũ tam ex contraria voluntate tã ex cur
ſu naturali.

Ange. hic ⁊ ẽ .
Glo. in. l. omnium. reaer.

de iniuſto teſta. ⁊ ibidem Jo.de imol.in.xlij.col. ⁊ do. me⸗ Alex.
de imol.in. d.l.omniũ in penul.col. reputat iſtaʒ glo. ſingul. ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ in omnibus caſibus in quibue ex teſtamẽto põt peti
tantũ bonoꝛũ poſſeſſio poſſit nibilominꝰ ex teſtamẽto adiri here⸗/
ditas de iure ciuili ſi ilud teſtamentũ fuit inſinuatũ pꝛincipi vt bie
per eos ⁊ in locis pꝛedictis de quo alias hic legendo late dixi ⁊ iõ
hao nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono ver ba glo.que ſunt bec.
KLeſtibus ⁊c.in verſi.item quia non habet ne/
ceſſe petere bonoꝛũ poſſeſſionẽ licet ſit talis qui
etiam iure nouo non admittatur ſine ea vt heres

in caſu.l.de iniuſto teſta.l.poſtumus ⁊c.

L. MHac conſultuſima. S. ex im

perfecto. Bar. hic dicit iſte tex. eſt ſingularis ⁊ menti tenẽ
dus ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ teſtamentũ imperfectũ ratõne ſolemnita/
tis valet quo ad liberos. Sed tu aduerte pꝛo meo vero ⁊ no/
uo intellectu iſtius tex. nam omẽs allegant iſtum text. vt ſepatum
5. de pſe. Sz tu dicas venit cõtinnatine ad pᷣcedentia maxie

in veꝛſi.ibi pᷣcedente ibi pꝛo imperfecto haberi volumus ⁊c.⁊ po⸗

ſtea ſubdit ex imperfecto autẽ ⁊c.⁊ ſic pꝛocedit tex.iſte illatiue ha
bito reſpectu ad pꝛecedentia in quibus fecit mentiõem de ſolem⸗
nitatibus teſtamẽti. ⁊ ideo modo ne eſſarium eſt dicere ꝙ intelle
xit eriã de teſtamẽto imperfecto ratõe ſolemnitatis ſuper quo do/
ctoꝛcs multũ diſputant.ſed non eſt opus diſputatõe inducẽdo pꝛo
ut ſupꝛa induxi cum verſu pcedenti pꝛoxime ibidem. De cuiꝰ tex
etiam intellectu poſuit etiam aliquid do.meus Alex. de imol.in cõ
ſilio.xiiij.in pꝛimo volu.incip.an ⁊ qnãdo ⁊c.⁊ in conſilio.cxxiij. in
eodem pꝛimo volumie incip.quãdo valeat ſecũduz teſtamentũ ⁊c.
⁊ in conſil.ciiij.in ſecũdo volumi.inrip.an teſtatoꝛ ⁊c.⁊ in conſilio
cxlviii.in eodem o volu.incip.an ſi pꝛeceſſerũt ⁊c.⁊ in conſi. cxxvj
in eodem ſo volumie incip.an iacente hereditate ⁊c. ⁊ in conſilio
cviiij. in quarto volumie incip.conſiderato themate ⁊c.⁊ in conſil.
lxxvj.in tercio volu.incip.de teſtamẽto imperfecto ⁊c. ⁊ in conſil.
xxx.in quarta colu.in eodem tercio volu.iincip.ponderatis hijs q̃
in themate ⁊c.⁊ Raph.fulgo.in ſuo conſil.xli.in ſa col. incip.cãus
talis proponitur ⁊c.⁊ in conſil xxxxi.incip.ſuper eo quod pꝛimo
loco ⁊c.⁊ do.meus Alex.de imol.iu conſil.clxxvj.in antepenł.col.
in quinto volu.incip.quãdo ꝓbatur per quattuoꝛ teſtes ⁊c.⁊ do.
Cardi.in ſuo conſil.cxlviiij.incip.Ser Sranciſcus ⁊c. vbi ponit an
iſte tex. pꝛocedat in ceco patre teſtante inter filios.ad quos me re/
mitto in locis pꝛedictis vbi ponũt late de materia iſtius tex. an ha⸗
beat locum in ceco patre ⁊ in teſtamto nũcupatiuo vel in ſcriptis.
Cuius verba ſunt hec.

CEx imperfecto autem teſtamẽto voluntatem
tenere defuncti niſi inter ſolos liberos a parenti
bus vtriuſqʒ ſexus habeatur non volumus.

lo. in autenti. eo nero non ob

ſeruato. Joh. de imol. in. l. ſi vero. . de viro.ff. ſolu.matri. in
quinta fallentia.v etiã do.meus Alex.de imol.hic reputant iſtam
glo.fingul.ad hoc ꝗ vbicunq; duo ſunt equipata a iure veteri lex
noua ſuperueniẽs in vno ⁊ coꝛrigens in vno eorũ non habet locuz⸗
nec extenditur ad aliud vt hic per eos. de quo alias hic legendo di
xi. ⁊ ideo pro nunc longioꝛ non ero. niſi ꝙ pono verba gloſe que
ſunt hec.
Inſcribat.habet ergo locum quando in ſcriptis

fit teſtamentum. non ergo coꝛrigit ius vetus cuʒ
teſtamentum fit ſine ſcriptis ⁊c.

de heredibus inſtituendis.

4 Bart. Bald. Ange.
L. Cum proponas. Sat. Bald. Nnge⸗
ſtro ⁊ cõmuniter omẽs maxime do.meus Alex. de imol. in.l.cuʒ
paoponas.C. de heredi.inſtitu.⁊ Bar.in.l·i.in.vj.col. 4 pꝛimo ef/
iiij.

fectu vulgaris ſubſtitutõis in verſi.item poteſt dubitari Tc. alk ant
iſtum tex.pꝛovalde notabili in.d.l.cum pꝛoponas circa finẽ in ver
ſi.potuit enim iubente domino nolle adire ⁊c. ad boc pꝛopoſitum
ꝙ ſeruus heres inſtitutus poteſt nolle adire etiã iubente domino
in pꝛeiudiciũ domini adeo ꝙ ſi ſuiſſet datus ſibi ſubſtitutus vul/
garis ſeruo nolente adire admittitur ſubſtitutus excluſo vomino
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nono intellectu meo ad iſtũ text.
ſingularẽ.nam dico ego ꝙſeruus iinſtitutus cui eſt datus ſubſti /
tutus vulgaris non poteſt nolle adire in piudiciũ domini ſui.quia
aut inſtituens eum ſciuit eum eſſe ſeruũ aut ignoꝛauit. Pꝛimo ca
ſu videtur quis diſponere ꝙ ſi ſeruus non ſit heres vel nõ faciat
aliũ heredem mediãte perſona ſua hoc eſt dominũ ſuũ tũc admit
tatur ſubſtitutus. Secundo caſu quãdo ignoꝛauit eũ eſſe ſer/
uũ ĩmo credidit eum eſſe liberũ.v tunc hereditas diuidit᷑ in duos
ſemiſſes quoꝛũ vnus ſpectat:ad dominu ſerui inſtituti ⁊ alius le
mis ſpectat ad ſubſtitutũ ſeruo. tex.eſt in.l.ſi paterfamilias cum
l.ſequẽti.ff. de heredi. inſtitu.⁊ in..fi.inſtitu.de vulg.ſubſtitut.⁊
hoc omẽs fatẽtur. vnde non poteſt ſeruus in pꝛimo caſu repudia
re hereditarẽ ⁊ dicere ſe nolle adire in pꝛeiudiciũ domim imo co
pellitur ſiue velit ſiue nolit adire.l.cum quidam. C. de iure delib./
Pꝛeterea ille non poteſt repudiare qui non poteſt adire.l.is
poteſt. ff de acquire. here.⁊ in.l.eius eſt.ff de regu.iur.ſa ed ſeruus
non poteſt adire ſine iuſſu domini.l.ſi quis mihi bona..iuſſuz. ff.
de acquir.heredi.⁊ in..item nobis inſtitu.per quas perſo.nobis
acquir. ergo non poteſt dicere nolle adire. Mon obſtat modo
tex.in. d. l cum pꝛoponas. quia ego nouiſſime reſpondeo ad iſtum
text.ꝙ hic fuit inſtitutus ſeruꝰ a domino ſuo.ſ.ab Alexãdro equi
te qui expꝛeſſe dedit ei facultatẽ poſſe nolle adire dicendo put hic
dicitur in tex.in pꝛin.ꝙ ſi ex aliqua cauſa hereditatẽ ſuã adire no
luerit vel non potuerit ⁊c.vnde quia pꝛimo dominus inſtituendo
ſeruũ pꝛopꝛiũ intelligitur reliquiſſe ſibi libertatẽ vt in.l.i.⁊ per ta
tuz maxime in.l.fi.C. de neceſ.heredi. inſtit. Secundo quia
dedit ſibi facultatẽ recuſandi per illa verba ſi hereditatem meam
adire noluerit ⁊c. Non eſt mirũ ſi ibi potuit ille nolle adire concur
rentibus ſupꝛadictis. Mec obſtat dum dicitur ibi in fi. potuit
enĩ quãuis iubente dño nolle adire ⁊c.vbi tex.pᷣſuppõit eũ adhuc
babere dominũ. quia reſpondeo ꝙ ibi ille ſeruus noĩe Julianus
erat cõmunis ſeruus dictl Alexandri equitis teſtãtis ⁊ ʒoyli fra
ltris eius.vnde zoylus ille erat dñs ſed non eo mõ vt poſſit dici ve
rus dominus.nã exquo ſeruꝰ Julianꝰ erat inſtitutus a detõ Ale
xandro fuit omnino factus liber ꝑ illam inſtitutõem ⁊ potuit ſol/
uere ſi volebat extimatõem ꝑtis ſue dicto zoylo alteri domino etiã
inuito fanoꝛe libertatis.iuxta tex.qui multũ aperit mentẽ.d.l.cũ
pꝛoponas in.l.i.C.de cõi ſeruo manumiſſo maxime in verſic.ſed
in omnibus cõmunibꝰ ſiue inter viuos ſiue in vltima voluntate ⁊c
⁊in verſi.licet ioſe cõmunis ſeruuns. Itaq; ex iſtis cõcurrenti
bus potuit Julianus in.d.l.cum pꝛoponas nolle adire alias autẽ
non potuiſſet quicquid dicãt ſcribentes omẽs ibi ⁊ in.d.l.i.ð vul.
⁊ pupil.qui cum reuerẽtia defecerũt in vero intellectu.d.l.cũ pꝛo
ponas ⁊ in multis alijs cõcluſionibus ibi per eos poſitis ab hac cõ
cluſione dependentibus maxime cum dicũt de monacho inſtituto
⁊ de filio inſtituto cui ſunt dati ſubſtituti vulgares vt poſſint nol/⸗
le adire pꝛout dicũt ſeruũ poſſe per.d.l.cum pꝛoponas ⁊ non bene
pꝛout ibi alias legendo poſt alios latius dixi que ego non agredi
oꝛ nunc ne exeamus meſſes noſtras niſi ꝙ ex nouo meo intelletũ
ad. d.l.cũ pꝛoponas reſultat vna noua ⁊ notabilis limitatio ad to
tum tit. C. de ſeruis heredi.inſtitu. Nam non babet locum quãdo
dominꝰ inſtituit ſeruũ cum facultate ꝙ ſi noluerit vel nõ potuerit
eſſe heres alius ſit heres ⁊c.naʒ non efficitur neceſſarius heres ꝓ
ut alias fuiſſet ſine vbis illis ⁊ redeo ad tex.Cuiꝰ verba ſunt hec.

L. Cum pꝛoponas Alexandrum equitem teſta/
mento pꝛimo loco Julianũ vt libertuʒ ſeruũ he/
redem inſtituiſſe eiqʒ ſubſtituiſſe his verbis ꝙ ſi
ex aliqua cauſa pꝛimus heres hereditatẽ meam
adire noluerit vel non potuerit tunc in locũ ſecũ/
dum heredem inſtituo vitalem. poſt moꝛtẽ autẽ
teſtatoꝛis Julianũ ſeruũ cõmunẽ fuiſſe defuncti
militis ⁊ zoyli fratris eius apparuerit an tu ex
ſubſtitutione admittaris voluntatis eſt queſtio.
nam ſi credens eum pꝛopꝛiũ ⁊ ſuũ libertum here
dem inſtituit.nec per eum ad aliũ quẽquã heredi
tatem pertinere voluerit extitit condictio ſubſti
tntionis tibiqʒ delata eſt hereditas.ꝙ ſi verba
ſubſtimtõis ſubſcripte ad ius retulit vt ſi neqʒ p
ſemetipſuʒ aliũ feciſſet heredem. potuit enĩ quã

nis iubente domino nolle adire ⁊ ita demuʒ ſub

ſtitutus vocaretur.ſi tamen paruit domino ⁊ adi
it ſubſtitutioni locus non eſt.

De inſtitutionibus et ſubſtitn
tionibus ſub condictõe ſactis.

Augel. etiaz do. meus

Blo . in A1 . ſi P ter. Alex. de imol. hic i. xvij

tol.reputant iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝓpoſitũ ꝙ vbi condicti
eſt purificata non poteſt hereditas ipſa adiri ex teſtamato. ſens 4
condictio eſt purificata.quia tunc poteſt ſine dubio hereditas adi/

ri ex teſtamẽto de iure ciuili vt hic per eos poſt quos alias hic le/

gendo dixi de hoc.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono ver
ba glo. de qua agimus que ſunt hec.

Indiges ideſt non habebis licet indigeas.vpt

ff.de condic.⁊ demon.l.tutoꝛ..pꝛimo ⁊c.oꝛdi/
nariũ antequã condictio eſſet impleta vt.ff. de cõ
dictio.⁊ demonſtra.l.legata c.

Z. generaliter.S. finali. n diiun,
tiſſimi.C.de fideicõmiſ.que habet ꝙ ſi quis ex aſcendentibus in/
ſtituat aliquẽ ex deſcẽdentibus heredem vniuerſaleʒ ⁊ ſubſtituet
ei ſimpliciter poſt moꝛtẽ intelligitur ſꝑ velle ſubſtitutũ tũc demuʒ
vocari quãdo inſtitutus decederet ſine filijs.⁊ in.l.cũ auus.ff. de
condic.⁊ demon.cum ibi plene not.per Bar. ⁊ alios docentes ibi
poſt eum maxime Jo.de imo. ⁊ per Jo.de imo.in.lłex facto...ſi
quis rogatus.ff.ad trebel. ⁊ per do.meũ in iure pontificio do.An
dre.barbatiã in repetitõe ſua.d.l.cum acutiſſimi ad quem me re
mitto. ⁊ ad Paul. de caſt. in ſuo conſilio.ccclv.incip.ſi contingit di/

ctã dominã liſiam ⁊c.maxime in pꝛima colũ. in fine vendicat ſibi

locum non ſolum in vniuerſitate vel quota bonoꝝ relicta.ſed etiaz

in particulari legato.dicas ꝙ ſic per tex. in..l.generaliter...cum
autem in fi. in verſi. que omnia in legatis ⁊c.quem tex.ad hoepo

poſitũ pꝛo ſingulari allegauit Bald.in.d.l.cum acutiſſimi in pꝛia

col.cum quo ſto.quia tex.iſte clariſſimus eſt nec eget alia mea no

ua interpꝛetttõe.⁊ eo maxime cum alias ibi legendo poſt alios ⁊·

maxime pꝰ do.meũ Alex.de imol.dixeriʒ ð eius intelleceu niſi

dico nunc ꝙ iſtum tex. etiã ad hoc pꝛo ſingul.allegat idẽ do. mens
Alex.de imol in.l.ex facto.ðS.ſi quis rogatus el pꝛimo in.vij.coli.
in fi. ff. ad trebelli.vnde redeo ad tex.de quo agimus. Cuius ver /
ba ſunt hec.

Que omnia ⁊ in legatis vel fideicõmiſſis ſpe
cialibus locum habere ſancimus ⁊c.

F Subſtitutio vulgaris expꝛeſſa facta impu
