poſitũ de iſto tex. Inſquo dicas tu ꝓp nouo ⁊vero ĩtellectu meo
ad eum qui non pꝛobat aliquo modo:ſi bene ⁊ ſubtiliter pondere
tur Nam dicitur ibi Qõ ſi minoꝛ potuit pꝛo fure dãnum deder
reſtituendus ẽ æc. Qð ẽ dicere ꝙ ſi ex furto potuit reducere cũ
aduerſario vt eſſet dĩnum ⁊ ſic minoꝛi pena ſaltem in tantũdem
minus q; lata ſit ſententia poterat ſibi prouidere p tranſactionezʒ
poteſt reſtitui tanq; leſus in tanto pluri declaro vt bene intelligas
iſtum tex. Cuius dabo tibi nouum ⁊ ueriſſimum intellectum⸗
one petitur a me minore certum quid puta ducentũ pꝛo fur
to non manifeſto vel quadruplum p mamifcſto furto put põt vʒ
nãm furti maniſeſti vel non manifeſti: vt in.l.i ff ð furtis ⁊ ego po
mi pendente iudicio tranſigere cum aduerſario vt eſſet damnum
componere pꝛout de damno cuius pena eſt duplum cõtra negã
tem v ſimplum contra conficientem vt in.l. contra negantem. C. ad
l aqcuiliã. ⁊ non feci hane compoſitionem: ⁊ ſententia lata eſt ĩ du
pl uel quadruplũ pꝛo furto certe poſſuz ego minoꝛ iſto caſu tanqᷓ
enoꝛmiiſſe leſus reſtitui vbi ſi fuiſſemus ĩ cauſa damni dati poterã
confiteri confitendo non fuiſſem obligatus niſi adiſimplus ⁊ mõ
ſum obligatus ſaltem (⁊ ad minus )jad duplum ⁊ ſic leſio conſtat
apparet in tantũdẽ ab eo in quo potui me exonerare. iſto caſu

bene dicam me poſſe reſtitui alias autem non licct conſtet de non
facta tranſactione:quam facere poteram in qua potuit fieri melioꝛ
condictio mea in aliquo ⁊ ſic requiro ego pꝛoverificando remedio
iſtius tex. vt pꝛobet leſio omnino in tantundem in eo in quo mõ
condemnatus ſum vt ſi poteram facere pꝛo centum babeam mõ
ſoluere ducent᷑. Itẽ confeſſio mea põt at multum operari ĩ dã
no dato.⁊ perconſequens concludo ꝙ ſi trãſactio potuerit fieri in

xl.⁊ fui condẽnatus inducentum non poſſum reſtitui ⁊ tunc non

habet locum diſpoſitio iſtius tex alias autem ſic. i
narhee⸗ x Cuius verba

C. M1 Qidendum eſt minoribus vtrum
in contractibus captis dumtaxat ſubueniatur
an etiam delinquentibus vtputa ſi dolo aliquid
minor fecit in re depoſita uel comodata uel ali/
as in contractu an ei ſubueniatur ſi nihil ad euz
peruenit ⁊ placet minoribus in delictis non ſub
ueniri:nec hic itaqʒ ſubuenietur.nam ſi furtum
fecit uel damnum iniuria dedit non ſi ubuenietur
ei.ſed ſi ex damno dato confiteri poſſit ne du/
pli teneatur maluit in hoc ſolum reſtituẽdus ſit
ut pro confeſſo habeatur Ergo ⁊ ſi potuit pro
fure damnum dedere ꝗᷓ actionem dupli uel qua
drupli pati ei ſubuẽ ietur ⁊c.

He minoribus.

l. Minor magiſtratus. Quando

minoꝛ petit le
ſus ſe reſtitui an debeat ſpecialiter expꝛimere articulum in quo
petit reſtitui an vero ſufficiat libellus generalis ſimpliciter dicen
do. Peto me reſtitui vc. in hoc reperio Ludouicum Roma.
in ſuo ſingulari in verbo Minor ac. vbi dicit ꝙ aut petitur re⸗
ſtitutio coꝛam prinicipe ⁊ ſufficit generalis petitio aut petitur co
ram inferioꝛe a pꝛincipe·⁊ tunc requiritur ſpeclalis mentio articu
li in quo leſus eſt per tex. um eum ſingularem in.d.l.minoꝛ ma
giſtratus Sed tu aduerte pro vero ⁊ nouo intellectu meo iſti
us tex. qui nihil ad hoc cum reuerentia facit. ſed ſolum fit hic dif
ferentia in reſtitutione concedenda contra ſententiam an princepg
poſſit vel inferioꝛ ab eo ⁊ b ñdifferentia fit quo ad hoc. Sed non qͥ
ad generalem vel ſpecialem petitionem reſtitutionis fiendam ma
gis coꝛam vno.qᷓ; alio vt aperte probatur ex iſto tex. quem vt be
ne intelligas: legas eũ cũ.l.pꝛecedenti ⁊ cum ſequenti.ꝭ.ibidẽ cir
ca quam materiam addo etiam vnum verbum ꝙ reſtitutio põt
peti hodie coꝛam quocunq; iudice ⁊ concedi vt in.l.ficum ibi nõ.
C.vbi ⁊ ad quem ⁊ per Bar.in.l.in cauſe.S.nunc uidendum.ſff.ðᷣ
minoribus ⁊ Bal. in..obſeruare..vbi decretum fr de officio ꝓ
conſu.Et Saly.cõbononienſẽ in.l.placet.C.ð peda.iudi.ad quoſ
me in hoc remitto ⁊ redeo ad texnoſtros de quibus agimus nũc
ne exeamus meſſes noſtras. Quoꝛum verba ſunt hec.
Ainor autem magiſtratus contra ſentẽtiam
maiorum non reſtituet.ſin autem Princeps ſẽ
tentiam dixit ꝑ raro ſolet permittere reſtitutio
nem ⁊ induci in auditorium ſuum eum qui per ĩ
firmitatem etatis ſe dicat eẽ captum duʒ ea que
pro cauſa ſunt dicta non allegat vel ab aduoca/
tis proditum eſſe querat. Deniqʒ Slablio
nem atilicinũ diuus Seuerus ⁊ Imperatoꝛ An
toninus non audierunt incolorate reſtitui deſi⸗/
deranteʒ aduerſus fratreʒ poſt ſpeciẽ in audito
rio principis finitam: Sed ⁊ pro ſenio contra
res bis iudicatas in integrum reſtitui diuus Se
uerus ⁊ Antoninus reſcripſerunt in Auditorio
ſuo examinari.Ideʒ Imperator Licinio fronto
ni reſcripſit inſolitum eẽ poſt ſentẽtiam ſuaʒ ex
appellatione dictam alium in integrum reſtituti
onem tribuere niſi ſoluʒ principem:ſʒ ſi ab Ivmꝑ
atoꝛe iudex datus cognoſcat reſtitutio ab alio

niſi a principe qui iudicem deſtinauit non fiet.

non ſoluʒ autẽ minoribus verum etiaʒ ſucceſſoꝛi
bus minoꝝ datur in integruʒ reſtitutio ⁊ ſi ſint ip
ſi maioꝛes ⁊c. ¶ Alia lex ſequens.C JlRC ER
dum tamen ſucceſſoꝛibus pluſquam ãnum dabi
mus vt edicto eſt expꝛeſſum ſi foꝛte etas ipſius
ſubueniat:nam poſt annos. xxv. habebit legiti/
mum tempus hoc enim ipſo deceptus videtur
ꝙ cum poſſet reſtitui infra tempus ſtatutum ex
ꝓſona defuncti hec non fecit:plane ſi defunctuſ
ad integrum reſtitutionem modicum tempus ex
anno vtili habuerit huic heredi minoꝛi poſt an/
num.xxv.completum non totum ſtatutum tem/
pus dabimus ad integrum reſtitutionem ſed id
dũtaxat tempus quod habuit is cui heres exi/
ſtit ꝛc. Ludouicus Bologninus.

Oe minoribus.

G lo.i.in.fi.in.l.intra utile Rai

in ver ſiculo.iiij.quero ⁊c.in.v.col.C.quando pꝛouocare non eſt
neceſſe ⁊.d. Ant.in Rubꝛica extra de iudi.⁊ etiã dominus meus
Alex.de JImo.in.l.v.in pꝛin.in.iij.col.S.de verbo.obli.⁊ ẽt idem
Ons meus Alex. in.l.ſi finita.S. Julianus in viij.col.ff.de damno ĩ
ſec. ⁊ ẽt in Rub.ff de re iudi.in vlti.col.reputãt iſtam glo.ſingula
reʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ lz alias cõſueuerit dubitari que ſit ſnia dif
finitiua ⁊ que interlocutoꝛia habens vim diffinitiue de quibus ꝑ
glo. magiſtraz in cle.pꝛima in ver. diffinitiua de cauſa poſſeſſiõis
⁊ ꝓpꝛietatis ⁊ per glo. in cle.fi:in verbo repulſione ⁊c.de appella/
tionibus tamen ſententia decidens vnum articulũ ſubſtãtialẽ quo
ad negocium pꝛincipale dicitur habere vim diffinitiue per iſtam
glo. iuncto tex. de quo alias dixi in.d.l.v. in pꝛin. de verbo.obliga.
poſt dñz meũ Alex. ibidem ⁊ ideo pꝛo nunc non me multum ex
tendam circa hoc niſi ꝙ alias ibi dictis per alios ⁊ etiaz per me ad
do nunc vnum verbum pꝛovero ⁊ nouo itellectu meo iſtius tex.
vna cũ glo.nam ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderentur non pꝛobant hoc
⁊? loquuntur in diuerſis terminis vʒ de interlocutoꝛia que fere
totaʒ cauſam determinabat quo caſu non eſt dubium ꝙ habz viz
diffinitiue ſed non dicit iſta glo. ꝙ ſententia decidens vnum arti
culũ tactum in cã dicat᷑ ſententia habens vim diffinitiue ⁊c. pꝛout
loquitur Gal.⁊ alij de quibus ſupꝛa vnde glo.pinguius loquitur
inſpecto negocio principali pꝛout pʒ ex eius verbis que ſunt hec.

¶Et pꝛim oponã verba tex.l.itra utile tẽpus re
ſtitutionis apud pꝛeſidẽ prouincie in integruʒ re
ſtitutionem petierunt minores ⁊ de etate ſua pi-
bauerunt:dicta ꝓp etate ſnia aduerſarij vt impe
dirent cognitõeʒ preſidis appellarunt ad impe
ratorem:preſes ĩ aduentuʒ appellationis cetera
cognitionis diſtulit. Queſitum eſt ſi finua apud
imperatoꝛem cognitione ⁊ in iuſta appellatione
pꝛonunciata egreſſi etatem depꝛehẽdantur an ce
tera negocij implere poſſint cum ꝑ eos non ſtete
rit quominus res finem accipiat Reſpondidi ſe
cundum ea que pꝛoponerentur perinde cognoſci
ac ſi nunc intra etatẽ eſſent ĩc. Nerba aũt glo.
ſunt hec. Lribus modis ⁊c.in verſi.vel dic ꝙ il
la intelligitur niſi interlocutoꝛia talis ſit vt ſiati
executioni mandetur vel cauſam fere totã deter
minet vt ſupꝛa eodeʒ.l.ait pꝛetoꝛ. S. permittitur.

De minoribus.

Hlo. in. l. in cquſe⸗ In glo. magna in fine

. S e ⁊c. Bar. hic ⁊ etiaʒ Jo.
de Imo.in.l.diuus.ff. de re iudi.⁊ dominus meus Alex. de JImo.

in.l.in pꝛouinciali.ff,. de noui operis nunciatione in appoſtillis ſuis

ad Bar · ibi feputant iſtam glo.ſingulafem ad boe ppoſitum g.
vbi competit exceptio non habet locum remedium extraordinariũ
ſicut dicimus duari competit actio ſeu remedium oꝛdinarium
regulariter ceſſat extraoꝛdinarium dicta.l.in pꝛouinciali cũ ibi ple
ne nõ. per omnes ⁊ in.d.l.in cauſe ⁊ in.l.emilius.ff. de minoꝛibus
⁊ per Bar.i.liſi minoris.ff.de adminiſtra.tu.⁊ per Bar.in.l.ſi.¶
ſi aduerſus rem iudicatã ⁊ alias legendo dixi in.d.l.in pꝛoumciali
poſt alios docentes ibidem ⁊ maxime poſt dictum. D. meum ad
quem me remitto⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero. Sed redeo ad
glo. de qua agimus. Cuiusverba ſunt hec.

¶ In cauſe ⁊c.in uer.ſed quid ſi non actioneʒ ha
bet ſed exceptionem an detur in integrum reſtitu
tio Jo. utiqʒ ut quia deceptus ultra dimidiam iu
ſti pretij itẽ da exemplum ut infra eo.l.ſi minoꝛ
S. minoꝛes ⁊c.

De minoribus:

Z patri Ludouicus Ro.in ſuo ſingulari in ver. Cõ
. iuncta perſona ⁊c. Dicit ꝙ lz coniuncte perſone
regulatiter nõ poſſit fieri ſolutio ſine mãdato vt.leii.ff vt lega.no
mine caue⁊ iuxta nõ.per Bar.in.l.vero pꝛocur. ff. de ſolutio.⁊ p
Bar. in. hprima. C. de ſententijs ⁊ in.l.qui hominẽ.ꝭ.ſi gener. ff.
de ſolut. ⁊ in.l.non ſolum in.ij.col.ff.ſolu matri.⁊ in.l.cum mari
tuz ⁊ ibi per Bal. C. de ſolu.⁊ in.l.exigendi ⁊ ibi alias dixi legendo
poſt alios oꝛdinarie ⁊ maxime poſt dominũ meũ Alex. de Itmol.
ibideʒ. C. de pꝛocurato.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ nõ ero ⁊ ad ibi di

cta me remitto poſt dominum meũ Alex.de qmol.ibidem cum

ſimilibus. Tamen fallit õm eum vbi perſona coniuncta pro q̃
coniunctus recipit ſolutionem eſſet pꝛodiga vel infans quia tunc
poteſt ei ſolui per caſum:quem ipſe multum extollit in d.l patri.
Sed tu aduerte quia cum ſupoꝛtatione eius pꝛimo iſtum tex.
dixit ibi Bar · foꝛte alibi non reperiri de quo Ludouicus Roma.
non facit mentionem. Secundo dico ꝙ ſalua pace eius tex. iſte
boc non pꝛobat ⁊ alius eſt ſenſus eins Nouus ⁊ verus meus ad
eum nam ideo ibi conceditur petitio reſtitutionis in integrum con
iuncte perſone pro minoꝛe.xxv.annis pꝛodigo vel infante ⁊c. qꝛ
ibi tractatur de maximo pꝛeiudicio illoꝛum ne per lapſuʒ tpᷣis da
ti ad petendum reſtitntionem in integrum illi totaliter excluderẽ
tur a tali ⁊ tanto beneficio. Sed ꝙ coniunctus eoꝛum poſſit reci/
pere ſolutionem pꝛo eis a debitoꝛe eoꝛum Non ẽ hoc tanti pꝛeiu/
dicij cum debitoꝛ omnino remaneat debitoꝛ vnde non debet poſſe
ſolui.etiam coniuncto ꝓdigj vel infantis.Et lſʒ in vtraque requira
tur ſpeciale mandatum et pꝛopterea voluit dicere Ludouicus ro.
ꝙ ſicut cõiũctus pꝛodigi vel infantis poteſt petere reſtitutionẽ in ĩ
tegrum per iſtum tex.ita poteſt etiam ei ſolui dico ꝙ de maioꝛi p
iudicio minoris agitur in petenda reſtitutõe·qᷓ; in ſołone recipien
da vel non ⁊ ſic diuerſa eſt rõ ĩ pꝛedictis. Tamen ego limittan/
do pꝛedicta bene dicam quod vbicũq; immerẽt vſure vel aliquid
enoꝛme dandum contra pꝛedictos poterit coniunctus eoꝛũ a debi/
toꝛibus recipere ſolutionem vt ſoluat alijs ne incidant minoꝛes in
gliquod pꝛedictoꝛum alias autem ſtabimus regule dicte. lyij.
Et ſimiliter dum Ludouicus No.dixit eẽ idem quando coniſᷣ
cta perſona: pꝛo qua recipitur ſolutio eſſet furioſa per tex. in.l. ij.
S. fr.ff. ſolu · ma. c. Dico ꝙ in hoc etiam cum ſupoꝛtatõe non bene
loquitur nam ille tex in.d.S.fi.loquitur in patre non autezʒ in alijs
coniunctis remotioꝛibus ⁊ ẽt vltra hoc pater ibi habebat ius in
illa re Nam illa actio dotis erat cõmunis patris ⁊ filie vt ibi dicit
Sed nos loquimur in coniuncto remotioꝛe ⁊ etiam non habente
aliquod ius in re ergo Ic. Mihilominus etiam in illo dicam il
lud quod ſupꝛa dixi in coniuncto pꝛodigi vel infantis. vt poſſit re
cipere ſolutionem vbi imineret periculum vſurarũ vel aliud ſimi
le vel maius ⁊ nunc tu habes intellectum verum ⁊ nouuʒz ad tex.
in. d. lpatri circa cuius materiam addo etiam vnum verbum qð
licet coniunctus poſſit agere pꝛo coniuncto vt pꝛobaui in princi.
Tamen non poteſt coniunctus pꝛo coniuncto conſtituere pꝛocura
toꝛem ante litem per eum conteſtatam: ſed poſtea bene põt s Cy.
in.d.l.exigendi de procura.⁊ Specu. in ti. de procura.ꝭ.ratõe quo
que conſtituentis in ver· Quid ſi canonicus ⁊c.⁊ ibi Bal.in ad
ditionibus ad ſpecu.⁊ Specu.in ti.de inſtru edi.S.nunc vero aliqᷓ
in uer. Sed nunquid ⁊ce.⁊ Ludouicus Roma. in ſuo conſilio
ccxxxij. Et ẽt in conſi:ccxxxvij. Incipiẽte Spectabilis domine ⁊c
in · v.col. ybi limittat hoc multum not.non habere locum in cau⸗
ſis in quibus lis non conteſtatur. Nam tunc poteſt coniunctus vł
alius conſtituere pꝛocuratoꝛem etiam ante litem conteſt.per tex.
in.l.minor.C. de pꝛedijs minoꝛum ad quem me remitto ⁊ redeo

ad tex.noſtrum..Cuius.verba ſunt hec.·

eſt e ℳ*
ceeſe
ſſor gi

ſclci.

lalz

inen

intrtaneme n
—
ihi are an
Rrr. 10
rRNRReai
Wuninurnen
ErNrNn
emttine
Enirier
i
NuGAf U
frner n
Gr
rin annnan
riniseue⸗

eheh g

mcimr riHNtnn me
virma nmutpnilnt
”M
õ
unminymiliniir anin
n amaihum gn
rr HGiNrNNNitmigei
mENE NNNren ed
nmm W Anints Ei inurunn
nmummdNNüdintlichliut
md tirtafi ein iinnti
ttn dtidn Nenuni,
ma i ed inin r iehe
a Ntdriis Lunmn Einin,
wrA EYtis iI ne u ienid
im mm rANNMNANNNEtit
miunatſtnunitune
l
—æ
e n ſemchtininnrnl
ut Do rbtaman il eſ
õ
ramrim iifn Anilbinehlid
nNünniſid
nor

Patri pꝛo filio omnino pꝛeſtã da reſtitutio E:
licet filius reſtitui nolit quia patris periculum a
gitur:qui de peculio tenetur ex quo apparet cete
ros cognatos vel affines alterius eẽ condictiõis

MNec aliter audiri opoꝛtet qᷓ; ſi ex voluntate ado

leſcentis poſtulent aut eius uite ſit iſte adoleſcẽſ
vi merito etiam bonis ei debeant interdici.

Se minoribus.

l. Parti S predium quoque.i
fueuit excnſare poſſeſſoꝛem a fructibue. qui percipi potuerũt:qui
i non ſint vt nõ teneat ð eis vt in.l ſi funduz. C. de rei vendi.
cum ibi nõ. Et rõ eſt quia poſſeſſoꝛ ex titulo pꝛeſumitur ẽe in bo
na fide iuxta nõ. per Bar. in. l. fi. C. vnde ui ⁊ per Bar. in. l. quẽ
admodum · C. de agrico.⁊ conſi.le xi.⁊ per Bal.in.l. apud anti/
quos.C.de furtis vbi dixit ꝙ poſſidens ſine titulo pꝛo certa par/
le tẽpoꝛis non eſt bonefidei poſſidens vero idez cum titulo ꝓ alia

parte tpis ẽut ibi p eũ ad quẽ me remitto. Nec non ad dñm me

um Alex. de JImo. in conſilio.lxxxviiij.in.iij.colĩ·v. volumine cõ
ſilioꝛum ſuoꝛum incipien. An contra habenteʒ titulũ ⁊c.⁊ in conſi
lio. xcij. in eodẽ.v.volumine incipien. De remedio.C. reintegran
da ⁊c.vbi ponit late quomodo ⁊ quando ex ti. pꝛeſumatur bona
fides. Tamen hoc non habet locum in re minoꝛum:quia poſſeſ
ſoꝛ rei minoꝛũ nullo modo excuſatur ẽt ſi cum titulo poſſideat a
fructibus percipiendis quos non percepit :nam ad eos tenet̃ glo.
eſt ſingularis in. d.l.patri..pꝛediũ quam ſolitariam ad hoc dixit
Ludouicus Roma.in ſuo ſingulari in ver. Titulus.Que fᷣm
eum ẽt probatur per iſtum tex.in ver. Ut tamen ⁊c.⁊ idem vo
luit Sran.Cremo.in ſuo ſingulari incip en. Tu ſcis ꝙ titulus
non excuſat ⁊c· Qui dicit ad hoc eẽ glo.nõ. hic quam foꝛte alibi
nõ reperies ᷣm eũ. Szʒ tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo intelle
ctu iſtius tex.et glo. ibidez in ver. Cuʒ fructibus ⁊c. Quaʒ glo.
bene nõ. tu quia ſi hoc dicit illa glo. iudicio meo nimiſ extendit fim
brias nam in vſuris pꝛetij ſoluti per minoꝛem venditoꝛi plus quã
res valeret vendita minoꝛi verũ eſt ꝙ tenetur de vſuris perceptis
1ẽt ĩ his quas ꝑciꝑe potuit vẽditoꝛ:qui hũit pecumã minoꝛis ⁊ B
videtur diſponere iſte tex. in ver. vſuras quas ex precio percepitvł
percipere potuit reddat ⁊c. Sʒ in caſu ↄrio: quando maioꝛ emit
a minoꝛe rem minoꝛis ꝓ minori qᷓ; valeat tex. dicit eum emptoꝛẽ
teneri de fructibus non autem dicit aliquid de ꝑcipiendis. ⁊ ratio
diuerſitatis eẽ põt qui cx pecunia facilius poteſt percipi fructus.qᷓ;
ex te ſeu ex pꝛedio Uel o ⁊ melius dico ꝙ etiaz in vſuris pecu
nie non tñr ſemꝑ de ꝑcipiendis:nam tex.loquitur alternatiue quaſi
dicat ꝙ ſi percepit vſuras tñr eas reſtituere:aut ſi nullas percepit
⁊ tũc tñr ad reſtitutõem eius quod ꝑcipiſſe potuit alias aũt nõ. Sʒ
ꝙ teneatur de perceptis ⁊ etiam de percipiendis non dicit iſte tex.
ſi bene ponderetur in ver.percepit aut percipere potuit reddat ac.
alias dixiſſet percepit ⁊ percipere potuit ac · Sed alteruʒ iſtoꝛum
ſufficit. Et iõ dico nunc ꝙ cum glo.in.d. verbo cũ frucubus ⁊c.di/
cat emptoꝛem rei minoꝛis teneri ad fructus quos perciꝑe potuit
quia ſic.S.ẽ in uſuris in pꝛoximo reſponſo ⁊c ĩtellexit etiam alter
natiue ⁊ non copulatiue quaſi dicat:aut h̊ͥ aliquos fructus perce/
pit ⁊ tũr eos reſtituere aut nullos percepit: ⁊ tũr ad eos quos per
cipere potuit cũ minoꝛ ipſe in neutro iſtoꝛum caſum teneatur niſi

inq;tũ factus eſt locuplectioꝛ. vt hic dicitur in tex.⁊ in pᷣtio ⁊ in re

vnde contrahens ſecu etiã teneri non debet ita amare de fructibꝰ
perceptis vel vſuris perceptis ⁊ etiam de percipiendis:⁊ hoc mo/

do ego nouiter intelligo iſtum tex.⁊ iſtam glo.nõ.Cuius tex.yer/

ba ſunt hec. vna cũ glo. ſua.
Pꝛedum quoqʒ ſi ex ea pecunia pluris quaʒ
opoꝛtet emit ita tẽpanda res erit vt iubeatur vẽ/
ditoꝛ reddito pꝛetio recuperare pꝛedium: ita vt
ſine alterius dãno ẽt creditoꝛ a iuuene ſuũ conſe
quat᷑ ex quo ſcilicʒ ſimul ĩtelligimus quid obſer
uari debeat ſi ſua pecunia pluriſqᷓ; opoꝛteat eme
rit ut tñ in hoc ⁊ ſuperiori caſu uenditoꝛ qui pꝛe
dium uẽdidit ẽtuſuras quas ex pecunia pꝑcepit
aut perciꝑe potuit reddat ⁊ fructus quibus ẽ fa/
ctus locuplectioꝛ iuuenis reſtituat.itẽ ex diuer/
ſo caſu ſi minoꝛe pꝛetio qᷓʒ opoꝛtuerat uendide-/

rit adoleſcens emptoꝛ quidem iuberi debebit p/
dia cum fructibus reſtituere iuuenis autem eate
nus ex pꝛetio reddere quatenus ex ea pecunia lo
cuplectioꝛ factus ẽ ⁊c. C Nerba autem glo. ſunt
hec. CCum fructibus etiam quos perciper̃ po
tuit quia ſic ẽ in uſuris ſupra proxime Reſpon/
ſo ⁊c.Luoduicus Bologninus.iu.v.doct.

De minoribus.

l. Oinor nigintiquinqʒ annis.
Si confiteoꝛ me hahuiſſe ⁊ recepiſſe a te centum puta pꝛo do/
te vxoꝛis mee Johanne ex nobili familia ⁊ vetuſtiſſima de Ludo
uiſijs in vno inſtrumento ⁊ poſtea in alio inſtrumento non obſtã
le iſta confeſſione pꝛomiſi ei centum ⁊ ſtipulata eſt ſibi reſtitui/
An illa pꝛima confeſſio uideatur facta ſub ſpe future numeratio/
nis ¶Adeo ꝙ potioꝛ ſit illa ſtipulatio ſequens ⁊ intelligatur po
ſterioꝛ qᷓ; confeſſio mea vt ſolum ex ſtipulatione agi poſſit õ me ⁊
ſimulata pꝛeſumatur eẽ cõfeſſio illa mea pꝛecedens adeo ꝙ ſoluz
ex ſtipulatione agi debeat breuiter dicas qð ſic texeſt in.d.l.miĩoꝛ
xxv. annis cui ſidei commiſſum Quẽ tex.dixit ad hoc eẽ notabi
lem ⁊ non reperiri alibi HBal.in.l.abſcentis in.v.col. in.iij ↄbina
tione in ver. Ex his infertur ad talem queſtionem ⁊c.C. ſi cer.
petatur. Sed aduerte tu ad verum ⁊ nouum meum intellectuʒ
iſtius.l.minoꝛ quia non eſt ratio ſimulationis que operetur illud
hic. Sed c quia vbi minoꝛ ille ex cauſa iudicati habebat paratam
exequutionem:modo fuiſſet opus agere de nouo ex cautione illa:
qua cautione ibi ſequuta:ſententia iudicis valebat quod pꝛobatur
quia alias non concederetur in integrum reſtitutio cuius contra
rium dicitur hic in tex. maxime ibi in verbo: Paratam ex Kau
ſa iudicati pꝛoſequtionem nouo contractu ad initium alterius pe
titionis redigerat ⁊c.⁊ ita ego intelligo iſtum tex.nouiter quẽ tex.
etiam pꝛo melioꝛi de coꝛpoꝛe iuris allegat Ang.in.l.ſi cũ dotẽ.ꝭ .
eo autem tempoꝛe.ff.ſolu.matri.⁊ etiã dominus meus Alex.de
Imo.ibidem ad hoc ꝙ inſtrumenta de inre cõi non habent execu
tionem paratam per iſtum tex.in ver.ad inſtar ace.ad quos me
remitto cum alias de hoc dixerim poſt eos in.d.S.eo aũt tꝑe vbi
allegaui Ang.idẽ volentẽ in.l.ait pꝛetoꝛ. S.ſi iudex.ff. de re iudic.et
Ang.in.5.pe.in aũt.de hr.⁊ falci.in qnois.pe.dicit hoc non hr̃e
locum in inſtris vltimarũ voluntatũ puta teſtamentoꝛũ vel codicil
lorum nam ᷣm eum habẽt executionem paratã de cuiusveritate
dixi in.d.ꝭ.eo autẽ tempoꝛe ideo pꝛo nunc non ero lõgioꝛ ⁊ redeo
ad tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

AWinor annis.xxv.cui fideicommiſſum ſolu
tum erat cauerat id accepiſſe ⁊ cautionem eidem
debitor quaſi credite pecunie fecerat in integrũ
reſtitui poteſt quia paratã ex iudicati cauſa pro
ſequutionem nouo contractu ad initium alterius
petitionis redegerat ⁊c.

Ex quibus cauſis maiores.
Glo. in.l.ait pretor.S.item ei

Bar.in.l.naturaliter in pꝛincipio in pꝛima col.in ver. Quero
vtrum uſufructuarius ⁊ciff. de acquir. poſſeſſio. Dicit honc glo.
foꝛe ſingularem ad hoc vʒ qð uſufructuarius poſiidet ciuiliter et
naturaliter ius vſuſ fructus ſed ipſa res in qua habet vſũfructum
non poſſidetur niſi naturalr: Im ab eo vt ĩ.c·.naturalr in pꝛinci.v
ibi per Bar. ⁊ ꝑ alios ſcribẽtes ibidẽ ⁊ per Bar.in.iquiſquis. C.
de donat. cum glo.⁊ Bar.in.l.l.in fi.principij.ff. de acquir.poſſeſ
ſio ⁊ Bar.in.l.ſi fur. ff. de vſu. Sed tu aduerte in hoc quia iſta
glo. iudicio meo violat tex. bic in ver. Quaſi poſſoſſonem ⁊c. vbi
tex. pꝛobat illud ius non poſſideri vere ſed ficte pꝛopter illam di
ctionem quaſi ⁊ ſic non bene loquitur glo· dicendo quod ius vſu
fructus poſſidetur ciuiliter ⁊ naturaliter. Uel ſecundo dico ꝙ
glo. non ſtat in hoc primo dicto. Sed ſubdit aliud in quo conclu
dit totum contrarium. Pꝛeterea ſi nunq; eſſet iſte ter:pꝛobat᷑
boc : ratione quia iura incoꝛpoꝛalia non poſſunt poſſideri uere ⁊ ꝑ
conſequens iſta glo. ⁊ ſequaces male ſentiunt in hoc quo ad ipſuʒ
ius tantum. Utrum autem vſufructuarius poſſideat rem ipſã

V

naturaliter de hoe dixi in. d. l. naturaliter vbi alias legendo dix:
⁊ tunc fui ⁊ ſum in noua quadam opinione etiã in hoc de qua ibi
⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ nunc non obmitto ynum
verbum circa articulum pꝛincipalem de quo agimus de vſuſfrue
tuario:qui poſſidet ciuiliter ⁊ etiam naturaliter ⁊c.nã reperio idẽ
voluiſſe Bar.in.l.ſi plures. S. deiectum. ff de ui.⁊ iu.arma.⁊ bal.
in.l.pꝛima. C. cõia de ſucceſſ.⁊ Specu.in ti.de loca.S.pꝛimo in v.
Illud ⁊c.⁊ in ti.de emp.⁊ vendi.ꝭ.pꝛimo in ver. Ad euidentiam
⁊c· ⁊ etiam in ti.de loca. ꝭ.vi.ver.xlci.ad quos me remitto ⁊ dixi
aliquid in.d.l:naturaliter maxime de vſufructuario an poſſideat
rem naturaliter vere vel ficie vbi poſui in verũ meum intellectũ
in boc iõ pꝛo nunc nõ me extẽdã niſi qð pꝰ pono verba iſtius tex.
Deinde verba glo.in verbo Quaſi ⁊c.

¶ Item ei qui per captiuitatem fundi poſſeſſio/
nem vel uſuſfructus fundi quaſi poſſeſſioneʒ a/⸗
miſit ſuccurrendum eſſe ⁊c. Aerba auteʒ glo.
ſunt hec. Qiaſi expreſſiuum ueritatis quia uſuſ
fructuarius naturaliter poſſidet ut infra de acq̃
rẽ da poſſeſſio.l.naturaliter uel ref eras ad ciui
lem ⁊ notat impꝛopꝛietatem ⁊c.

de alien. iudi.muta.cauſa facta

cum miles . Audouicns Gommarinſuo ſingu
4 4 a

ri in verbo Caſus ⁊c. el.iiij. alle/
gat ſtium caſum:quem reputat vnicum in iure in.d.l.cũ miles ad
hoc ꝙ ſiquis ceſſit iura ſua potẽtioꝛi quo caſu remanet actio apð
tedẽtẽ Tamẽ adhuc põt cedi alteri vel cõſtitui pꝛocurator alius ĩ
ta exercẽda. Sed tu aquerte pꝛimo qꝛ lʒ Ludouicus Ro. non
dicat Bar.dixit hic iſtum tex.foꝛe ſingularez ad hoc ⁊ ẽt foꝛteʒ le
gem. Secundo dicas ⁊ aduerte tu ꝓ nouo ⁊vero ĩĩtellectu meo
ad iſtum tex. Quem ſnia mea non bene guſtauit Ludouicus ro.
Mam ibi dubitatur ſolum vtrum ille qui iã ceperat agere in iudi
cio ⁊ donauit potentiori alio nõ reff o uideatur etiã donaſſe rẽ
ipſam An vero ſolum iura ⁊ dicif ibi ꝙ uider̃᷑ donaſſe ipſam res
⁊ ideo ille cedens non pꝛohibetur pꝛoſequi iudicium ſuũ: ĩmo tñr
vt ibi in ver.experiri opoꝛtere ⁊c. Sed ſi ceſſiſſet iura ſua pꝛout
ſunt in iudicio deducta nõ dicit iſte tex. aliquo modo ꝙ poſſet age
re vel ceder᷑ vel pꝛocuratoꝛem cõſtituere vel ꝙ teneret agere pꝛo
ut ſonat iſte tex.qui magis conſiderat neceſſitatẽ qᷓ; uolũtatẽvnde
in dubio videtur donaſſe rem non autẽ ius agendi ⁊ B mõ ego in
telligo iſtum tex. qui dicit hoc ſi bene ⁊ſubtiliter ponderetur maxi
me in ver. vt rem magis qᷓ;ᷓ liteʒ in militem tranſtuliſſe credatur
⁊c. Cuins tex.verba ſunt
CEum ſiles poſtulabat ſuo nomine litigar̃ ð
poſſeſſionibus:quas ſibidonatas ẽe dicebat:
reſponſum eſt ſi iudicij mutandi cauſa donatio
facta fuerit pꝛioꝛem dominum experiri opoꝛte/

re ut rem magis qᷓ litem in militem tranſtuliſſe
credatur ⁊c.

Oe alien. iudi.mu.cauſa facta

7 Bar . hic dicit ſe neſcire alibi iſtum tex. ad
l. ſi qms. hoc pꝛopoſitum ꝙ ille qui alienat partem rei
ſue cã mutandi indicij non poteſt poſtea agere cõi diuidundo cum
ſocio ſuo ⁊ ille ſimiliter in quem eſt ſacta alienatio agere nõ põt vt
hic in tex. maxime in ver. Ne cõi diuidun.iudicio experiat᷑ ⁊c.Et ĩ
ver. Js vero qui emit ⁊c.cum quo in hoc ſto ſimpliciter quia tex.
clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatiõe niſi qð addo
vnum verbum Qðbec alienatio licet ſit pꝛohibita regulariter in
contractu amen in vltima voluntate eſt permiſſaim Bal in. l.
Nec hereditas.C. de heredibus inſtituen. Ad quem me remitto
ne exeamus principale pꝛopoſitum noſtrum quo ad iſtum tex.de
quo nunc agimus.Cuis verba ſunt hec. .
Siquis iudicij cõmuni diuidundo euitandi
cauſa rem alienauerit ex.l. Licinia interdicitur ei
ne cõmuni diuidundo iudicio experiatur uerbi
gratia ut potentioꝛ emptoꝛ per licitationem vi/
lius eam accipiat ⁊ per hoc utrum ipſe accipiat.

Sed ipſe quidem:qui partẽ alienauerit cõmuni
diuidũdo iudicio ſi agere uelit:non audietur: is
uero qui emit ſi exꝑiri uelit ex illa parte edicti ue
tatur:qua cauetur ne qua alienatio iudicij mutã
di cauſa fiat.

Oearbitris
l.labeo.ðs.hec aũt clauſula cũ.s.

ſequẽti Pau.de ca.⁊ etiã dominus meus Alex.de Jmo:invlt.col.
in fi.in.l.iiij.in pꝛin.ff.de dam.infec.reputãt iſtum lex. ſingularem
ad hoc ꝙ requiritur vt tpᷣe pꝛoꝛogationis t ẽpoꝛis fideiuſſoꝛes·
obligati pꝛo p. tempoxe ſe de nouo obligent ał non eſſent obliga
ti in ſecundo termino pꝛorogato etiã ſi ab initio fuiſſet actũ ꝙ can
tio illa poſſet prorogari de quo alias dixi in. d.l.ij.⁊ ideo non re
peto nunc niſi ꝙ alias ibi per me ⁊ ꝑalios dictis addo Ang.idẽ vo
lẽteʒz in el. ſʒ ſi manente.ff.de pꝛecatioubi allegat iſtũ tex.ẽt ad hoc
pꝛo ſingułi ⁊ idem ẽt uoluit glo.in.l.ſi cum dies in pꝛincipio.ff de
arbi. que allegat etiam iſtũ tex.ad boc de quo vide etiam nõt.per
Bar.in.l.lucius.ꝭ.paulꝰ.ff.de admi.tuto.⁊ hic ⁊ i.l· penul.in.pꝛin.
ff. de excu.tuto.vbi limitat iſtũ tex. non habere locũ in pignoꝛibuſ
nã bñ pignoꝛa intelligunt obligata ĩ 2 termino prorogato ẽt ſi nõ
fit dictũ aliquid de eis ⁊ in hoc differũt ab ipſis fideiuſſoꝛibus ad
en me remitto ⁊ redeo ad texide quo agimus Cuius verba
unt hec.

CHec autem clauſula diẽ compromiſi pꝛoferre
nullam aliam dat arbitro facultateʒ q̃;ʒ diem pꝛo
rogandi ⁊ ideo condictionem pꝛimi compꝛomi
ſi neqʒ minuer̃ neqʒ mutar̃᷑ poteſt⁊ iõ cetera quo
qʒ diſcutere ⁊ pro omnibus unam ſentẽtiam fer
re debebit: ¶ Si ꝑ fideiuſſoꝛẽ fuerat cautum in
pꝛimo compromiſſo conſequens ſimiliter labeo
proferendum dicit Sed pau.dubitat utrum hiſ
dem an ⁊ alijs taʒ idoneis quid enĩ inquit ſi idẽ
fideiubere noluerint: tunc alios non abſimiles
adhibendos ⁊c.

De arbitris

Zae re bu . Bar. in. .r an eandem. 5 actiones

in.ij. col.ff.de exceptio.rei iudi.⁊ in.’.
ij. C. de iudiciis allegat tex.in.d.l.de rebus quem dicit fore ſingu
larem per quem dxit. Quod non eſt multum tempus :quo ipſe
nidit caſum:in quo erat vnum compꝛomiſſum generale. Et etiaʒ
Petitio ſeu libellus fuit generalis.ſed proſecutio fuit ſpłis:⁊ ſen
tentia demum lata fuit generalis: Nam ſᷣm eum aut illa proſequ
tio facta eſt ſpł is ignoranter aut ſcienter. Pꝛimo caſu ſententia
generalis non refertur ad non proſequuta. Secundo võ caſu
ſic per iſtum tex.ſic per eum intellectum in locis preallegatis cum
quo cõmuniter alij pertrãſeunt ibi ⁊ in.l.ſubpretextu.C.de trã

ſactio. vbi alias legendo dixi poſt alioſ docentes ⁊ maxime poſt.d.

meum Alex.de Imo.⁊ ideo pro nunc longioꝛ circa hoc non ero.
Sed aduerte pro nouo ⁊ uero intellectu meo ad iſtum tex.MNã
dico Quod vtroque caſu ſententia generalis non extenditur ad
non proſequuta ⁊ ĩ hoc ego non facio vim. Sʒz bñ in vno caſu quã
do ſcienter ⁊ doloſe obmiſit non dico proſequi)pꝛout dicebat bar.
Sed dimiſit ponere in petitõe ⁊ ſic petere ⁊ poſtea illa ſententia ẽ
generalis ⁊ poteſt peti omne poſitum in ſententia ſed petens inci/
dit in pʒꝛnam compꝛomiſſi.vt ibi in verbo. Petitione a Lucio
Titio non ſunt deducte ⁊c.⁊ in ver. Pene ſubiugabitur c. Ita
que iſte tex.non dicit de proſequutione ſpeciali ⁊ petitione generali
pꝛout dicebat Bar. ⁊ communiter alij omnes poſt eum ſed lo
quitur de petitione ſpeciali ⁊ de proſequutione ẽt ſpeciali ⁊ de cõ
promiſſo ⁊ de ſententia generalibus ⁊ hoc modo ego intelligo no
niter iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

De rebus controuerſiis que omnibus com/
promiſſum in arbitrum a Lucio Litio ⁊ menio ⁊
Sẽpꝛonio factum ẽ:ſed erroꝛe quedam ſpecies
a Lucio Litio non deducte funt. Nec arbiter de

iſnſ n n

. α

nitii, nnd
nngifſg iefun⸗
ümnel em
nntriſn e

1,, e
irifund nan
Akper vieene

odos.

RcNpranper
tlerknien
Mrntälnumn
imntzir rmuni
Eitttztranm
Marnt .
tittnnerimt
ntnt
mininmnn 2u

un R —

W
Mentſe eleieſen dinn
N Aüileſteriuen
lſ udlenti
G

enn
nche

. tniammnſun
Kantmfialgizdengn
* vpmi früannqe⸗
cnnis nin ſliinn fn
e (Seſkiftifennanmin
äü
enn dat dlen dhtutnd,
atusiz iis gi n intſi
urnit alig , ie

4

Derbitns

N xltmEANAN
Ndes kKanmue
ARdlAGNAi ſſeſſgl
——
mawarTGI Ae⸗
ngitzns ſtin fi firii
u mirgni un n n lin ,tl
een mn ulte
ANli.
. umenmimn i nih li ai
iem itoliinrinn ,
. ecdattſunulninnn
— i
agiimhagint,
Agm o n
m imiman nin
. — m ſii
miN —

bhis quicquam pꝛonunciauit.queſitum eſt an ſpe
cies obmiſſe peti poſſint:reſpondidi peti poſſe.
Nec penam ex compꝛomiſſo committi Quod ſi
maligne hoc fecerit petere quidem poteſt:Sed
pene ſubiugabitur ⁊c.

O e arbitris.

Glo. in.l. cum pena. Barur ſoom⸗.

. de euictione. ff. de
lega.pꝛlmo ⁊ Ang.in con.xxvi.incip. Uidendum eſt ⁊c.⁊ domi/
nus meus Alex. de Imo. in. l. exceptione · ff. de fideiuſſo. in apo/
ſtillis ſuis ad Bar.ibi allegant iſtã glo.pꝛo ſingułi ad hoc ꝙ licet
venditoꝛ non teneaturde euictione quãdo emptoꝛi eſt euicta res ꝑ
compꝛomiſſum factum per eum vigoꝛe laudi inde ſecuti cõtra eũ
vt in.l. ſi dictũ. . ſi compꝛomiſero. ffde euictio tamen boc fallit
niſi eſſet dictum in contractu venditionis ꝙ venditoꝛ teneretur ð
cuictione modocũq; res illa euinceretur nã illa uerba pᷣgnantia
operãtur vt quõcũq; ⁊ in omni caſu teneatur de euietione de quo
aliquid dixi ifra in.dS.ſiↄpꝛomiſero.⁊ iõ pꝛo nunc non me exten
dã circa hoc niſi ꝙ pono verba glo. de qua agimus que ſunt hec
formalia:que bene nota. . .
Nec ne ut quia ad rem quandam reſtituendã
mihi fuiſti dãnatuſ ⁊ nõ itereſt mea mihi reſtitui
quia foꝛte alij reſtituturus ſum:nec tua intereſt
foꝛte:ſi reddis quia alius tibi in duplum de eui/

ctione tenetur quocũqʒ modo euinceretur ⁊c.
De iudiciis.

Glo. in. l. pꝛima in pꝛincipio.
Bal.in.l. Fʒ.C. de donatio dicit iſtaz glo.eẽ ſingularem ad hoe
pꝛopoſitum ⁊ non eẽ alibi: Quod iuriſditio voluntaria põt pꝛoꝛ⸗
gari in notarium ⁊ ẽ glo.in ver. Pꝛo tribunali ⁊c.cũ qua ſto ſim
pliciter: qꝛ clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatione in
ver. Ut iudices cartularij Ic. Uerum eſt ꝙ ↄſiderabamvnum
ꝙ referendo glo.ad tex. in vyltimis uerbis pꝛout glo. noluit ſe re 2
ferre nõ conſiderauit tm̃ ea:que ſunt uoluntarie iuriſditionis: Sʒ
etiã ea que ſunt contentioſe iuriſditionis conſiderando totum iſtũ
titulum vbi ſit metio de his que ſunt contentioſe iuriſditiõis ⁊ ſo
lum conſideratur auctoꝛitas iudicantis ⁊ potius in his que ſunt
contentioſe iuriſditionis prout nidere potes ⁊ ita debet intelligi H
glo. que tamen ſemp allegar̃ ad illud quod dicit Bal.⁊ non bene
iudicio meo de qua materia uide ea que dixi ſupꝛa in.l.prima. ff.
de officio pꝛoconſul.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono
verba g o.de qua agimus que ſunt hec.

Qui tribunali ſcilicet oꝛdinarie ⁊ quod ſubi/
cit de delegata hanc repꝛobant quidam quaſi ðᷣ
legatus nullam habeat ut ſupꝛa de officio eius
cui mandata ẽ iuriſditio.l.pꝛima in fi.vnde ei ꝑ
conſenſum dari non poteſt vt.C. de iuriſdi.om/
nium iudi.l.pꝛiuatoꝛum niſi ad vniuerſitatem cã
rum eẽt delegatus. Sed certe.d.l.ſupꝛa de offi
cio eius cui manda.ẽ iuriſditio intelligitur nil ha
bet propꝛiũ ⁊c.ſcilicet oꝛdinarium vel quod cito
reuocaret᷑ habet tamẽ delegatus iuꝛiſdictioneʒ:
⁊ pꝛopter hoc nihil pꝛopriũ haber̃ diciturvt.C.
communia delega.l.fi.S.ſed quia.
Ael dic pro Tribunali preeſt ideſt dignitati ⁊
adminiſtrationi ⁊ quod ſubicitidignitati tantum
vt iudices cartularij vel dic pro Tribunali ut qꝛ
habet merum Imperium: ⁊ quod ſubicit quia iu
riſditionem hẽt.ſ.ordinariam.

De iu diciis.

Glo. in.l.ſecunda ndemierri⸗

gel.in.· diuoꝛtio . S. interdum. ff. ſoln. matrire. putat iſtam glo. ſin
gularẽ ad boc ꝙvbi quis tenet cauere:tamẽ tenet᷑ pꝛomittere ſub
bpena. Sʒ alia eſt glo. in.l ij. . quãuis. frſi cui plus quã p.l. falci.
T alia. in.l.iii..fi.ff de ali.iudi.mu.cã facta ⁊ idem voluit Pau.
de ca. ⁊ Jo.de Jmoiin.d.5.interdũ ⁊ Jo. de imo.in.l· ſi pꝛius.ff. ð
noui operis nun. Sed tamen.d.meus. Alex.de Imol.in. d. . iter
dum dicit ꝙ cõiter tenet cõtrariũvt firmat bar. ⁊ alij in l fi. . glo.
ibi cũ tex.ff de pꝛeto.ſtipul. in.l.ij. .fi. ff. qui ſatiſ.cog. p Bal.
in.l. lii.in pꝛin. ff.de cõdi.ob cãm ⁊ Bal.il. ſancimus. C. de verb. ſi
gni.de qua mã alias dixi in rep.nra ĩ.l.iij. S. cato ff. de uerbobli.
