lu.matri.ad hoc ꝙ legi prohibitiue renunciari non poteſt. de quo
alias dixi in. d. . quotiens. ⁊ ideo me vlterius non extendam nũc
niſi ꝙ alias ibi dictis per alios ⁊ per me addo modo Bart.idem
volentem in.l. de hijs.ff. de tranſactio.⁊ Bar. in.l.ij.C. eod.titu⁊
Bal.in auten.imo.C. de actio.⁊ obli.⁊ Paul.de caſt.in ſuo con/⸗
ſilio.cccxlviiij.incip.viſa quadazʒ ⁊c.ad quos me remitto.⁊ redeo
ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.
CIn pꝛimis ⁊c.circa finẽ in verſi. Iteʒ an huic
legi poſſit renunciari.quidam ꝙ ſic per regulam
in.l.ſi quis in conſcribendo ſupꝛa de pactis.Sʒ
Aʒo. contra cum hec regula poſita in hoc titulo
ſit pꝛohibitoꝛia vt.ff.ne gd in loco publico.l.ij.

in pꝛincipio ⁊c.

De donatio.inter nir.et vxor.

Contractus celebratus cnz
impatore vel cuʒ auguſta ⁊

L. donationes.

tũ priuato bʒ vim legis.caſus eſt ita ab omnibus intellect in.d.l.

donationes le Fa. quem tex.ad hot propoſitum dixit Bal. bienz
repiri alibi queʒ tex. stiã extendit ad reges marchiones ⁊ onces
non recognoſcẽtes ſuꝑiorem in ſuo territorio vt ibi per eum es
Sed tu aduerte pro nouo ⁊ vero meo intellectu iſtius .
quia alio modo penitus diuerſo ego intelligo iſtum tex.qui nö
bat aliquo modo illud quod dictũ eſt ſi bene ⁊ ſubtiliter ponde
tur licet totus mũdus alleget eum adid. nam loquitur pꝛoprie t⸗
contractu donatõis facte ab ipſo imperatore ipſi auguſte vel een
tra. non autẽ in contractu imto cum imperatoꝛe ⁊ alio priuato vej
cum auguſta ⁊ alio priuato. quo caſu non habent vim legis. xin
hoc bene conſiderabis iſtum tex.in verſi.quas diuus umpatoꝛ in

pijſſimã vxoꝛem ſuam vel illa in ſereniſſimũ maritu contulit ac.

Pꝛeterea conſidero aliud.nam diuerſa eſt ratio iin caſibuspᷣ
dictis. ⁊ maioꝛ fauoꝛ cõcurrit in vno q;ᷓ in alio vt de ſe patet. Mec
obſtat tex. in. l.ceſar. ff. de publi.in verbo legem ac. quia capitur ibi
pro pacto ſicut capitur in.l.legem. C. de pactis. Unde concludo
er. in. d.il.donatões non pꝛobat cõmunẽ opinionẽ. Cuius verba
unt hec.
L. Donationes quas diuus imperatoꝛ in pijſſi/
mã reginam ſuam cõiugem: vel illa in ſereniſſi⸗
mũ maritum cõtulerit illico valere ſancimꝰ ⁊ ha
bere pleniſſimã firmitateʒ vtpote imperialibus
cõtractibus legis vicem obtinẽtibus minimeqʒ

opitulaõeʒ quandam extrinſecus egentibus ⁊c.

3 11. 6 Bar. hic dicit glo. bee
Glo. in. l. etiam. nadn
verbo credidiſſent ⁊c.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet vxor preſumaiĩ in
dubio acquirere ex bonis mar iti vt in.l.quintus.ffde donat inter
virũ ⁊ vxo.⁊ hic in tex.in fi.⁊ ẽt poſuit doemeus Alex.de imoliin
conſil.xlij.in quinto volu.incip. In cauſa ⁊ lite vertente inter illos
de antericis ⁊c.⁊ illuſtris do.Sranci.areti.in conſi.xxxi.incip.In
chꝛiſti noĩe amen ⁊c.conſiderata ⁊c.⁊ do.meus Alexa.de imol. in
ↄſil.xl.in ſexta col.in tercio volu.incip.de ſubſtitutõe ſctã ꝛc. Et
ſimiliter dicimus in filio vt pᷣumatur queſiuiſſe ex bonis patris.
vt per eundem do.meũ Alexa.in conſil.xxxi. in vlti.col. in quanto
volu.incip.viſo teſtamẽto ſer Andree de caſtaldis ⁊c. ⁊ etiam in
conſil.xiij.in tercio volu.incip.Circa pꝛimũ dubiũ ⁊c. in terciacol.
Aitamen ſecus eſt in tutoꝛe.nam non pᷣſumitur acquiſiuiſſe ð bo
nis pupilli. ⁊ ponit etiaʒ eadem glo.quid de pꝛelato an pꝛeſumer
tur queſiuiſſe de bonis eccleſie.⁊ quid de filio an pꝛeſumqt acqui
ſiuiſſe de bonis patris cuʒ qua glo.ſto ſimpliciter quia clara eſt
non eget aliqua mea noua interpꝛetatõe addendo vnũ in pꝛopoſi
to multũ neceſſariũ ꝙ banc queſtionẽ in pꝛopꝛijs terminis poſvit
illuſtr. do. Sranciſ. areti. indcõ ſuo ↄſilio.xxxi.incipe In ppinomie
amen. Conſiderata diligẽter mature ⁊c. Et Balin ſuo conſilio
ccccxxxi.in ſecũda parte cõſilioꝛũ ſuoꝝ incip.quedam viduaꝛc. ad
quos me remitto vbi pꝛopꝛie conſuluit in ter minis iſtius littere.
Cuius gloſe verba ſunt hec.

CPoc gratia euitande ſuſpitõis turpis queſtus

vt. ff. eo. quintus ſic in pꝛelato vt ſupꝛa de epiſ.

cleri.l.licentiam.ſecus in tutoꝛe vt in argumẽto

contra infra arbitra.tut.l.ſi defunctus. In filio
autem dic vt diximus infra de bonis qʒ liber.l.
cum opoꝛtet circa pꝛin. ⁊ facit ſupꝛa de pꝛobati
l. ſiue poſſidetis ⁊c.

Soluto matrimonio.

R——— B romo. in ſio
L. ſi circumſcripta. dnhh

talis res vc. querit de vno ſatis ſuperqʒ neceſſario an vbi ſes donn
lis datur extimata in cuius extimatione maritus eſt deceptus l
tra dimidiam iuſti pꝛecij competat ei remediũ.lij. C.de ſeſturen
ditio.ſaltem temꝑe quo habet reſtituere dotem. Et concludit ſn
res illa extat debet de nouo eſtimari ⁊ reduci ad iuſtun rccim
⁊ illud ſoluere debet. Sed ſi non extat non habet aliquoch ſem
um. allegat glo.ad hoc pꝛo multũ notabili in. .l. ſi eircuſcrivnn⸗
Sed ego ſatis ſuperq; etiam ſatis admiroꝛ ipſe alleg; ge
ad boc. quia ibi eſt caſus apertus ſi bene ⁊ diligẽter ED 2
terminis de hijs omnibus in fi in verſi. cum res in natura ſit ⸗ .
in verſi.cum tñ extimate ſint ⁊c. Et nota tu bene iſtü i
in ſui pꝛincipio vbi ponitur etiam quid econtra ſi ipſa mulier m
pta eſt in eſtimatõe rerũ quas marito ipſa dedit in dotem uari⸗
ei ſuccurratur. circa quẽ tex, non me extendo vlterius niſi cne⸗

4

taninb
Saran , auſN
nlenſ n e .

iodſen

ſiuntel nlufe

nui gn eiii⸗

6feangarheſatnun nden
iniſenne lmnitnmian
n ſttnnannfnut manente
tpnakünagfünnkriin
hiinſhentollin un dirntiet
ilünder enniſfne imat
Nshkſuifſtaen itirm uet
Kttoonmontintnärstnre
nnn Nntrtinlamn

gu ind), ggh
nurze,
.
unmmif Nunat
h en
c ige
alunketnd afe⸗

icrie t

1

urin i

ſtipnüſhun uigtin ntn N KNr

Uetöhregn dncante
terenn
nulintintn
Oengiiziin ctnne
eſtumteimmueim ii
Ebeintälnkanhenn
Paſunimigileidi

—
—

☛

S1ESeseresen

X4444——

— — .

T ——

..d⅔ba

eunnunntmifil,
4 it
miiugie
enn lanunan
l
aeNSaiitin
Mmuin Nilfei i
V A;a intnen
piaix gunibnninn
GermNAN ii is
uiiM tinAi
rMiririg iNNbena
õñäl
ralaui INLA M
õ
mmaiali nt il
snnn
(nmtiariiiinſi
la atz iiſinn inu gl
lmrin usnunn anl

mtiutnaullffns ll

Aarms Gnteischlhel
nctinfi iſſnifi
ultasr.

SNunnmnmd

en
ſanantn
in aant

e arni Ne ife
m oumn mruilini ,

imationẽ ferũ quid opꝑetur. an babeat vim emptionis poſuit
do. meus Alexa. de imol. in conſil. xxxviuij.in quinto volu. incip. an
bicratoꝛ aſſumptus c. T illuſtris do. Sr an. areti. in conl. lxxxiiij
kan in chriſti nomie amẽ ⁊c. diligẽter põderatis ⁊c. ad quos me
remirto à redeo ad iſtũ tex.de quo agimus.,.Cuius vba ſunt hec

L. Si circumſcripta matre veſtra vilioꝛi pꝛecio
dotales res eſtimate ſunt quid ſuper huiuſ modi
contractuũ vitio ſtatutum ſit vulgo patet:perin/
de ſi doloſis artibus mariti circũventam matrẽ
veſtrã iniqua eſtimatõe apud pꝛeſidem puincie
euidentibus pꝛobatiõibus oſtenderitis quando
poſſidentibus vobis ad obtinenda pꝛedia etiam
doli exceptõnes poteſtas opituletur ſciet qua re
ligione ſue vendicatõis temperare debeat. Sin
autem maritus per extimationẽ grauatũ ſe exiſti
met ⁊ alleget veritate examinata nõ amplius qᷓʒ
pꝛeciũ ipſum reſtituere cõpellatur. Pec tunc lo/
cum babeãt cum res in natura ſunt: ſi tamen ex/
tincte ſunt pꝛeciũ quod dotali inſtrumento indu
ctum ſit id conſiderabitur ⁊c.

He naturalibus liberis.

7 fi li Licet filio naturali tantuz non poſſint re/
finali. linqui niſi due vntie vt in autent.licet cum

ſpi plene not.x in coꝛpoꝛe vnde ſumitur. C. de natu.liber. De ciuꝰ

ſucceſſiõe poſuit ẽt late dormeꝰ Alex. de imol. in ſuo conſi. cxxxix
in pꝛimo voluie incip.an neptis ſuccedat ⁊c.tamen nepoti meo le/

Eittimo ⁊ naturali nato ex filio meo naturali tantũ vel nepote meo
naturali tantu poſſum relinquere quantũ mihi placet non exiſtẽte

legitima ſobole ter. eſt in.c.l. f. de quo text. Bal. bic multũ excla⸗
mat.Cuius dictis adde tu vnũ ſolũmodo pro cõplemẽto iſtiꝰ lit/
tere naz bec pꝛocedunt ſi relinquitur ſibi ex teſtamento. ſed ab in/
teſtato omnino excluditur vt bic dicitur in finalibus ver bis illius
tex. Circa quem adde Petr. de ancha.ᷣ in ſuo conſil.ccclxxvij.
vbi ponit vtrum nati ex talibus naturalibus vel ſpurijs ſint no
biles. v quid de eo qui naſcitur ex matre nobili nupta ſpurio an
ſit nobilis vel ne ad quem me remitto ⁊ redeo ad iſtuz tex.de quo
Faten verba ſunt hec.

Quidam qui iuſtuʒ filium habebat nepos ac/
ceſſit naturalis ſi nepotis nomen hꝰmodi ſoboli
legibus accõmodandum eſt querebatur an vole
bat auꝰ tali naturali nepoti ex ſuo legitiofilio iã
defuncto totam ſuã ſubſtantiã relinquere:quaſi
ſacris conſtitutõibus tantuʒ in filiiſ naturalibuſ
pꝛohibentibus totũ patrimoniũ ſiue quartã par
tem cis voluerit relinquere ⁊ cetero ſiue partem
eoꝛum cõcludentibus. Huiuſmodi autem dubi/
tatio ⁊ in aliam ſpeciẽ dubitatiõis ventilata eſt.
quid enim ex naturali filio nepotẽ habeat auus
legitimũ patri ſuo vel naturalem. In omnibꝰ
itaqʒ dubitatõibus cum nulla legitima cõſequẽ
tia in huiufmodi perſonis cuſtoditur. ſed inter/
uentu ſobolis naturalis nihil ius legitimũ ſubeſ
ſe poteſt vt neceſſitas relinquẽdi aliquid eis ex
legibus immineat: liceat eis inquantũ voluerint
ſue ſubſtãtie in eos conferre.ſ. nulla legitima ſo/

bole ſubſiſtente filijs enim naturalibus relin/

qui conſtitutões quantũ voluerint ſue ſubſtantie
ideo pꝛohibuerũt. quia vitiũ paternũ refrenãduʒ
eſſe exiſtimauerũt. In nepotibus autẽ non eadẽ
obſeruatio in pꝛefatis ſpeciebus cuſtodiẽda eſt
yvbilegitima minime ſoboles facit impedimen/
tum ei eteni ſubſiſtente necefſariã conſtitutioneʒ
tenoꝛem in naturalibus filiis ſtatuimus ⁊ in ne/
potes extenditur. Sed hoc in his tantum/

modo ſancimus iu quibus voluntate aliquid cõ
ſequuti ſunt.vita eteni ab inteſtato inani ſucceſſi
one nemini eoꝛũ penitus aperimus. ⁊ hoc nõ ſo
lum eis accedere cenſemus a ſubſtãtia aui pater
ni uaturalis ſed ẽt pꝛoauivel eius cognatõnis ſi
quis ſaltem huiuſmodi vocabulo vitam degene
res homines extẽdere maluerint.

C.quando mulier tut. officio .
Autentica ſacramentum.

Per tranſitũ ad ſecũdas nuptias mater perdit tutelã fili ſui
vt in dicta auten. ſacramentũ ⁊ in coꝛpoꝛe vnde ſumitur. Szʒ
dubiũ eſt quid ſi tranſit ad ſponſalia de pñti nõ tamẽ eſt traducta
ad domũ mariti an pꝛopter bot deſinat eſſe tutrix. In hoc Spec.
in titu. de tuto.in. S. nunc dicenduʒ in verſi.ſed quid ſi nondum ⁊c
tenet ꝙ non. ſed bene ᷣm eum non poteſt afſumere tutelam ð no
uo poſt talia ſponſalia contracta per eam. Et idem etiam voluit
Ludo.roma. in ſno ſingulari in verbo mater ac.lo vltio. vbi tamẽ
allegat duo iura.ſ.tex.in.l.ſolet..que virum. ff de his qui not. in/
fa. ⁊ in.l.ſi quis offciũ.ff.de ritu nupt. Sed tu aduerte in que
ſtione foꝛmata diligẽter. nam dico ego ꝙ ſola ſpõſalia de pñti non
tollunt tutelam abſq; eo ꝙ eamus per mẽdicata ſi uffragia iudicio
meo tex.eſt expꝛeſſus ⁊ caſus in terminis non ponderatus ab alio
in dicta auten. ſacrameutũ in verſi.nuptijs cõtractis ⁊c. iuncta.l.
ſancimus.C., de nupt. in verſicu.vota nuptiarũ impleta ſunt ⁊c.vbi
lex.conſiderat veraʒ traductionẽ ⁊ conſumatõem matrimonij ad
hoc vt dicantur nuptie ⁊ eo maxime cõtracte pꝛout requirit text.
in dicta auten. ſacramentũ ergo ac.⁊ ſic noniter põdero tibi iſtum
caſuz ad hoc. ⁊ idem pꝛobat tex.in. . penulin auten. vt matres õ
bit. col. vii.in verſl.mox tamẽ ſecundas contraxerit nuptias ⁊c.⁊
in verſi.de ſecundis nuptijs ⁊c.de qua materia etiaz ſupꝛa dixi in
l. . . fina. de iure dot. in alio tamẽ ꝓpoſito quõ capiatur matrio
nium.⁊ ideo non ero longioꝛ pꝛo nũc niſi ꝙ pono iſtum tex. ð quo
sgimus.Cuius verba ſunt bec.

CSacramentũ quod non exigitur ſed cõtractiſ
nuptijs expelli eam a tutela cõuenit ſalua minoꝛi
bus omni alia tutela pꝛout iuris eſt ⁊c.

Q ui petunt tutoꝛes.
BGlo. in.l. nepotibu 8. Sal. in.l.pꝛeci⸗

bus.C. ð impu
be. ? aliis ſubſtitu.⁊ etiã do.meus Alex.de imn. hic in apoſtilt ſu
is ad Bar.reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ donec alius eſt qui
pꝛecedit in petenda tutela puta mater non tenetur alius agnatus.
nec pꝛiuatur ſucceſſione ſi non petit tutoꝛem cum quibns ſto quia
glo. clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatione. Cuius
verba ſunt hec.

Potes non tamen obeſt ſi non petieris cũ ea/
rum mater te pꝛeceſſerit vt ad tertul.l.i.G.fi.⁊c.

de adminiſtratione tutorum.

Z. omnem.s.ſancimus. Bar ni

in. l.i.in fi.ffð iuriſdi.om.iudi.⁊ do.meꝰ Alex.de imol.hic in apo
ſtillis ſuis ad Bar.dicunt ꝙ iſta eſt vna bona lex ⁊ not.⁊ ſ̃m euʒ
habet multũ not.⁊ ſingul.caſum ⁊ int᷑ alia ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ tu⸗
toꝛ ⁊ curatoꝛ debent defendere minoꝛc.⁊ ſi recuſauerit remoue
atur a tutela.⁊ ꝙ non ſufficiat pꝓmittere facere vtilia ⁊ inutilia pꝛe
Emittere niſi ſpẽaliter ꝓmittat defendere.⁊ idem voluit ẽt Bar.
in. l legitimos in pꝛin. f de legit. tuto.⁊ Paul.de caſt.Ludo.rom.
⁊ etiam do.meus Alex.de imo.in.l.pꝛetoꝛ in pꝛima col.ff.de noui
ope.nun.vbi omẽs reputant iſtum tex.ſingul.ad hoc de quo alias
dixi in. d.l.ptoꝛ.iõ nuc non me extendam niſi ꝙ in contrariuz ego
ſuz cõſuetꝰ allegare glo.vnã in.d.l.legitios ⁊ aliã in.l.tutoꝛ qui re
pertoꝛium.ff.de admini.tutoꝛ. que glo. enumerãt ea que ſunt ne⸗/
ceſſaria fieri per tutoꝛem ⁊ non faciũt mentõnem de iſta pꝓmiſſi⸗
one de defendendo pupillum. æ ita Albe. de roſa.in dicto.S.omnẽ
tenet hanc partẽ cõtrariã dicens ꝙ nũquã vidit apponere iſta ver
.1.

712

ba in inſtrumẽtis tutelarũ. nibilominus ego ſto cum tõmuni opi.
per iſtum tex. v ita per iſtum tex. voluit etiã Salychic ⁊ Rapha.
cuma ·in. lI. tutoꝛis pcipnũ.fl. de admi.tuto. ⁊ Salyc.in. l. tutoꝛes
in. xv. qde. C. eo. tit.æ Ray. de foꝛli.in. d.llegitimos. v Dy. in deõ
9. omnes. Mec obſtãt illa glo. quia non ſequitur glo.non enu⸗
merat niſi quatnoꝛ ergo alia nõ ſunt neceſſaria. nam hoc argume
tum non cõclndit vt patet ex glo m.l. ij in pꝛin. f de vul. pupilla.
vbi enuuuerat multa neceſſaria in pupillari ſubſtitutione. v tñ alia
etiã ſunt necefſaria vt ibi per ſcribẽtes ad quos me remitto ⁊ ſe/
deo ad tex. de quo agimus. Sed antecq; capiã tex. nõ obmitto
vnũ quod plus pꝛobat iſte tex. ꝙ etiaz efficimur infames vt ibi in
verſt miſia eoꝛũ eſtimatõe vc.ꝛ etiã ſunt obligati ad omne dam
num ⁊ intereſſe eoꝛũ vt ibi in ver ſi.· ſed eti ex ſubſtãtia ſua omne
detrimentũ ⁊c.⁊ iudicio meo in hoe magis eſt not.iſte tex.q; in te
motõe ab officio. naz illnd certiſſim eſt vt in.l.i.⁊ per totu de ſu⸗
ſpec. tuto. Et ita ego intelligo iſtum not.tex.nouiter. Cuius textus
verba ſunt hec. . .
Sancimus nemineʒ tutoꝛũ vel curatoꝛum pu
pilli vel adulti vel furioſi vel aliarũ perſonaruʒ .
quibus tam ex veteribus q̊ʒ ex noſtris legibꝰ cu
ratoꝛes creãtur defenſionẽ quã pꝛo lite ſuſcepe/
runt recuſare:ſed ab initio litis omnibus modiſ
memoꝛatas perſonas defendere:⁊ litem pꝛepa/
ratam ſecũdum leges inſtituere ſcientes ꝙ hoc
minus neceſſarium eſt tam tutele qᷓʒ curationi:⁊
ſi hoc recuſauerint vel ſubire diſtulerint nõ ſolũ
vtpote ſuſpecti ãmoueãtur ãmiſſa eoꝛũ eſtiatiõe
etiam ex ſubſtantia ſua omne detrimentuʒ quod
ante late perſone excuſationeʒ defenſiõis ſubſti
nent reſartire cogantur ⁊c.
Uerba autem. ·omnem ſunt hec.
Omnem autem dubitationeʒ pꝛo defenſione
pupilloꝛũ ⁊ adultoꝛũ aliarũqʒ perſonarum peni/
tus amputantes ſancimus omẽs tutoꝛes nõ ali/
as creari niſi pꝛius cum illis ſolemnibꝰ uerbis
que pꝛo gubernatione rerũ tam geſtis qᷓʒ in cau/
tionibus ab hijs conſcribũtur ⁊ hoc ſpecialiter
expꝛeſſerit ꝙ omnimode ſine vlla dilatione de/
fenſionem pupillis vel adultis alijſq; ſupꝛa me/
moꝛatis perſone ſubire neceſſe eſt ⁊c.

L. Sancimus.s. ſed et ſi quis.

Bar. hic dicit iſtum eſſe nouũ caſum ⁊ ſingularẽ ⁊ menti te/
nendum ad hoc ꝓpoſitum ꝙ ſi perſona eget curatoꝛe ad litem da
bitur officio iudicis vt ille pꝛeſit liti vt hic in tex. Sed tu ad/
nerte pꝛo ampliori intellectu iſtius tex. nam loquitur etiaʒ ⁊ pro/
prie in caſu quo lis iam erat cepta per Ticiũ qui ex poſt cepit fure
re ⁊ ceperat vt dixi per ſeipſum ⁊ non per pꝛocuratorẽ. nam ſi ce/
piſſet per pcuratorem non haberet locum iſta diſpoſitio vt hic in
verſi.per ſe non per ꝓcuratorẽ ſuſcepit c. Secũdo conſide /
ro aliud ꝙ non ſolum officio iudicis hoc fit ſʒ ẽt pꝛouiſione cogna
toꝛũ eius vt hic in verſi.qᷓ; cognatorũ ꝓpinquorũ ⁊c. ⁊ ſic petitur
hoc per agnatos vel per agentẽ contra illum. non ergo hoc fit ex
ſolo iudicis officio ſed implorato ab aliquo ex pꝛedictis vt dicitur
in tex.maxime in verſi.actoris ſi voluerit vt ab oo inſtituta lis ꝓ/
trabatur diutius ⁊c.Cuius verba ſunt hec

CSed ⁊ ſi quis ex quadam interpellatione ad/
monitus pꝛo litis inſtructione conſuetam caute
lam expoſuerit vel poſt litem cõteſtatam quam
per ſe non per pꝛocuratoꝛẽ ſuſcepit vel demens
vel furioſus factus fuerit:Sancimus continuo
curatoꝛem ei in competẽti iudicio oꝛdinari cura
⁊ pꝛouiſione tam iudicis ſub quolis vertitur q̃ʒ
cognatoꝛũ pꝛopinquoꝛuʒ ⁊ actoꝛis ſi voluerit vt
ab eo inſtituta lis diutius pꝛotrahatur neceſſita
tem habente creato curatoꝛe defenſionẽ ſubire
⁊ cetera litis adimplere:perſonis etiam que pe⸗
riculo pꝛopꝛio vel ſue ſubſtantie tutoꝛes vel cu/

ratoꝛes petierũt ſiue matres foꝛte fuerũt vel qui
dam cõpellendis eos quos oꝛdinauerint tutoꝛeſ
vel curatoꝛes preparare tandem ſubire defenſi⸗
onem: vel ſi illi noluerint hoc facere ⁊ pꝛopter
huius defenſionis recuſationẽ a tutela vel cura/
tione remoueantuũr ⁊c.

Arbitrium tutele ·

Bnali Tutoꝛ tenetur facere inuentariũ 7 inxx
. fi nali. facere vtilia ⁊ inutiliaterminert vene
fi. 5. defenſionẽ cum ibi plene not.⁊ maxime per Bar. ð admi tut
qui dicit ſe pꝑ hoc anullaſſe płes tutelas in quibꝰ nõ fuerat nata
hec ſolemnitas. ⁊ poſuit do. meus Alexa. de imol in conſi clxiiſin
quinto volumie incip.an curatoꝛ ↄſtitutus vc. vbi ponit quid ſiſn
mus in his que deſiderant celeritatem an poſſit es facere dto
quod confecerit inuentarium maxime in penulti:colum in.l
tutoꝛ qui repertoꝛiũ.ff. eo. titt. Sʒ modo pulerũ elt ſcire vrni
teſtatoꝛ poſſit remittere tutoꝛi conſectionẽ huiuſmodi inuẽtarij.
In quo bꝛeuiter dico ꝗ; ſ.tex.eſt in.d.l.fi.in verſi niſi teſtatoꝛes
⁊c.quem tex.dixt hic Bal.in ſᷣa col.non foꝛe alibi ad boe.amitans
tamẽ hoc eſſe verũ niſi iudex poſtea deliberaret cõtrariũ.qꝛ tune
teneretur facere inuentariũ non obſtante diſpoſitione teſtantls.
Sed tu aduerte ad vnũ quod non dicit Bal. pꝛo vero ⁊ no/
uo intellectu meo iſtius text. nam non ſuffecit licentia teſtatoꝛis in
hoc in genere.ſed debet eſſe ſpẽalis v expꝛeſſa ⁊ non ſolum conce

dere vt non faciat inuentariũ.ſed debet ſpẽaliter pꝛobibere neilö

faciat. hoc ego colligo ex iſto tex. nouit in dicto verſi niſi teſtatoꝛeſ-
qui ſubſtanliã tranſmittũt ſpẽaliter inuentariũ ſcribi vetuerint ꝛc

1 ſic requiritur pceptũ de inuẽtario non faciendo ⁊ ſpẽaliter ⁊ ex/

pꝛeſſe.non autẽ licẽtia de non faciendo pꝛout dicebat Bald. ⁊ non
bene qui non bene guſtauit iſtum tex. MNam foꝛte teſtatoꝛ nolebat
intelligi facultates eius ⁊ ideo pꝛohibuit fieri inuentariũ̃ pꝛout ſo⸗
nat iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus. Cuius tex.verba ſunt bec

L. Aeteris iuris dubitationem decidentes ſan /

cimus.ſi quidem tutoꝛ vel curatoꝛ pꝛo ſubſtan/
tia pupilli vel adulti aliquid vbicũq; dixerit ad
maioꝛem quãtitatẽ eam reducẽs ſiue pꝛoptervti
litatem pupilli vel adulti ſiue per ſolam ſimplici
tatem vel aliam quãcunqʒ cauſam nihil veritati
pꝛeiudicare.ſed hoc obtinere quod ipſius rei in
ducit natura ⁊ mẽſura pupillaris vel adulti oſt
dit ſubſtãtia.Sin autem inuẽtario publice facto
res pupilli vel adulti cõſcripſerit ⁊ ipſe per bu/
iuſmodi ſcripturam cõfeſſus fuerit amplioꝛem
quãtitatem ſubſtantie nõ eſſe aliud inferendum
⁊c.in verſi.illo pꝛoculduhio obſeruando vt non
audeat tutoꝛ vel curatoꝛ res pupillares vel adul
ti aliter attingere vel vllam ſibi cõmunioneʒ ad
cas vendicare niſi pꝛius inuẽtario publice facto
ſecundũ moꝛem ſolitũ res eis trad antur niſite/
ſtatoꝛes qui ſubſtantiam tranſmittũt ſpecialitert
inuentarium conſcribi venierint ⁊c.

Se in litem dando tutorem.

Ludo.roma.in ſuo ſingulari in vet
X ſecin da ho iurari vc.rradit vna limitalione,
notabilem inter alias poſitas per eum ad tex.inil.qui reſiuucren
de rei vendi.vt non ꝓcedat in eo qui babuit rem venalem.qui 1
quis eam modo poſſidens nolit reſtituere non poteſt contra eum
jurari in litem per tex. quẽ ad hoc ipſe reputat ſingul in . lij
Sed aduerte tu ad illum tex. pꝛo nouo ⁊ vero intelleetue

nam hic non pᷣſupponitur pcedere adhue iuſſuʒ iudicis pꝛout ſe /

quiritur ad hoc vt pꝛocedat diſpoſnio illius. l. qui reſtitueſe en
ſimilibus vt ibi in pꝛin.in verſi.iuſſus eſt ⁊c.⁊ in frin vefſerid
bus arbitratu iudicis quod reſtituitur ⁊c. ⁊ per cõſeques i 6
ij non facit ad pꝛopoſitum ſi bene ⁊ ſubtititer pondereiu.
verba ſunt hec.

n Ngin

i
uſti ,li nn aiiri
rrtuntnntinin
dinen iturfi Atmenn
igſtmmin minmfrutan
CAgten fgaluſn

Gegrhnkggwreden anmbe

Wokealnanmfnlenam enin
(phctghilmgthenAlrin
kdectptſritgauni Nicnte
cistticent einniinin

Gtlgicſingegtrörlan
Ciſteier. õ

Aahmroucenr.

Mynina u
mnime
izihigedrwir
rgſn t

—— —

rrerebereeeeesseeeeesses

DW

WNSb

ð

— —

iilnſirn
catninnnie⸗
rtanmſii,

iihuſtit

5ðõð
nnurt ihufir
um gillanntizſunn
lar il uadiiſeg lnt
õ
uuan la Kürtterthie
Atumtniſnraplnotct
a ttin Mumnini in
vAiiiiihinthe
ubnmn iiſpſin ihi
aam itui idſ i iind
c nutocſuht
asarnamunmhlngil
e r Nnſtinni
An unl nſt i
intii ushnini t
ſäisent
äramn Cäi ln
cdmnen uſn e
i.

lunnuüt
Cond ran nli,
ſt lie,
unnunninn
ara runinn ,

¶An tibi partis fundi paterni vendicatio cõpe/
tat: is cuiꝰ de ea re notio eſt exiſtimabit:reſpice
re autem debes officiũ in quo eſſe tutoꝛem dicis
yt ob eiuſmodi petitionem euictõne ſequta vltra
pcij qntitatẽ auctoꝛis heredẽ pupillũ tuũ onereſ
laudatꝰ ab aduerſario per te defendi debeat.
Ceterum cum cõpenſatõis rationem habere aut
contrario iudicio tutele poſſis experiri. Sed ne
tuũ ius ſi quod habes ipediatur ad eam rem de
fendendam que aduerſus te vendicanteʒ agenda
erit curatores pupillo petantur ⁊c.

de periculo tutorum.
Glo. in.l.ſi tutor petitus. Zoxe

imo. lIn
l in tempus.5.pꝛimo. ⁊ etiã in.l/ſi quis heres inſtitutus fuerit ex
ceptio fundo. ff de heredib. inſtituen. ⁊ in.l.queſitum de re iudi. ⁊
do. meus Alex. de imo.in.l.i.in ſᷣa col.C.de teſtam.mili.reputant

iſtam glo. ſing. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ pᷣſumtiõs iuris ſunt liquidiſſiẽ

pꝛobatões de quo alias dixi in. d.l.i. ⁊ iõ pꝛo nũc longioꝛ non ero
niſi ꝙ addo nunc bonũ tex. de hoc in.l.ſi quis locuplex.ff.de ma/
numil.teſta. 7 not. per illuſtrẽ do. Sranci.areti.in.l.naturaliter.5.

nibil comune.ff. de acqui. poſſeſ.ad quem me remitto ⁊ redeo ad

glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
COſtederis ⁊c.in verſi.vel dic pꝛobat᷑ pꝛeſum
tio eſt ſcientie vt quia interfuiſti teſtamento vel
publice ſciebatur velad domũ tuam fuerat denũ
ciatuʒ. arg.ff.de iur.⁊ fac.igno.l.nec ſupina.vel
dic probas eo ipſo ꝙ non pꝛobatur contra hoc
ideo vt tollas contra.ff.eo.l.quidam decedens.
G. fi.vbi dicit pupillum pꝛobare. ⁊ tollas aliud
quod dicit pꝛeſumi ignoꝛantiã. vt.ff.de probat.
I.verius.⁊ aliud quod dicit negantẽ nõ pꝛobare
vt ſupꝛa de pꝛobatio.l actoꝛ. Nec obſtat ꝙ hic
dicit liquidiſſime. quia pꝛobatiões legum liqui⸗
diſſime ſunt ⁊c.

de contrario iudic.tute.
Hlo. in.l. prim 9. Bal. ⁊ Salyc. in.l.quiſ⸗/

quis C.ſi cert.pet.⁊ etiazʒ
Ludo roma. ⁊ do. meus Alex. de imol.in l pꝛincipalibus in ſecũ/
a col. f eo. titu. ſi cert. pet. reputãt iſtam glo. ſingul. ad hoc ppo⸗
ſitum e, officialis ſine auctoꝛitate legis nõ poteſt cõtrabere etiaz
palam ⁊ boa fide vt ibi p eos cũ quibus ſto ⁊ non me extendo.q;
alias legendo dixi in. d. l.pꝛincipalibus vbi eſt locus pꝛopꝛius. ⁊
redeo ad glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Pꝛopter cõmunem dolum vel tuuz tantum cũ te
diuiſe adminiſtratõis ſuſpectũ facere debuit ſe
cundum quoſdam ⁊c.

Glo. in.l.ſecunda. BZalin. lij. C. quibus

—077 11 res iudi.nõ nocʒ. ⁊ ẽt
Bal. in. c.i. ſi de feud. vaſſal. alien.ð inter. allegat glo.iſtam ſingul.
hoe pꝛopoſitũ , vbi ſentẽtia eſt lata contra abſentẽ ex iuſta ⁊
haʒobabili cauſa non pᷣſumitur lata per cõtumaciã ⁊ ꝙ ẽptoꝛ ſuc /
cumbẽs non poteſt agere oõtra venditoꝛẽ de euictõe ſi ipſe fuit cõ
tumax in eo iudicio in quo ſuccubuit vt in.l.⁊ ideo.fſ.de euictio
tamen fallit ſi appareret iudicem fuiſſe motũ pꝛopter iuſticiam ⁊
veritatẽ pꝛobationũ ad ita iudicãdnm ⁊ non per cõtumaciã.⁊ idẽ
voluit do. meus Alex. de imol. in. l. ſepe in. xxvij. col.de re iudi.re/
putans ẽt iſtam glo. ſing. v eſt glo. in verbo abſens ⁊c. que glo. cla⸗
ra eſt v non eget aliqua mea noua interpᷣtatõne niſi ꝙ addo vnum
verbu ꝙ vbicunq; lata eſſet contra abſentẽ ſed non ex iuſta cau⸗
ſa eſumitur lata ex cötumacia. li. C. de peric. ⁊ cõmo. rei vendi.
⁊ boc ibi voluit Bal. ⁊ Bart. in.l.papinianus..meminiſſe.ff. de
inoff. teſtame. Sed an cõſtituat talis ſentẽtia ipſum abſentẽ in
mala ſide ſi non eſt intimata poſuit Paul. ve caſt. in couſilio.l.inci

pie in xpi nomĩe amẽ ꝛc ad quem me femitto ne exeamus pꝛinci
pale pꝛopoſituiu noſtrm. ⁊ redeo ad gloi e
Cuius verba ſunt hec. glo. iſtam de quagimus.

Abſens cum conſtabat eum malã fouere cauſ⸗ am
alioquin contra. vt. ff. ð euict.l. ſi ideo. x.l.ſi per

impꝛudentiam.vel dic ꝙ fuit abſens ex cauſa in
ſta ⁊ pꝛobabili ⁊c.

De curatore furioſi.
Glo.in.l.fina.s.primo. invetbono

. antiqua ⁊c.
Bal. in. l. ex duobus. 5. fi. ff. de vulg.⁊ pupil.⁊ Joh.de imo.in.l.⁊
ſi contra eo.tit.⁊ do.meus Alex.de imol.in.l.qui habitatiöem in
bꝛima col.ff. de acqui.heredi.⁊ etiq do.meus Alexa.de imol.in. .
quotiens in.l.cogi in vlti.col.ff.ad trebel. reputãt iſtam glo.ſingul.
ad hoc ꝙ ſola agnitio boñ.poſſeſ.facta coꝛã iudice facit quẽ bono
rum poſſeſſoꝛẽ ⁊ heredeʒ de iure pꝛetoꝛio vt in..fi.C. qui admir.
etiã ſi tractemus de bon.poſſeſ.contra tabulas vbi alias legendo
dixi de hoc.⁊ ideo pꝛo nũe longioꝛ non ero niſi ꝙ pono vᷣba gloſe
de qua agimus que ſunt bec.

CPꝛo antiqua.ſ.ſolemni.ſed nunquid ſecũdũ
hoc hodie irritatur teſtamentũ cum per ſolã ag/
nitionẽ eum dicamus irritãdum per contra tabu
las non irritum ipſo iure.reſpõdeo idem c.

10 1 Scr ibẽtes hic ⁊ etiã
Glo.in.l.ſecunda. Ser bẽtes hie r ci
beneſi.fratris.⁊ Bal.in.l.fi.in prima col.C. in quib. cau. in integr.
reſtitu non eſt neceſ.x etiã Bald.in. d.l.ij. ⁊ in.l.i.eo. tit· ⁊ Bald.
in.l. infantis in tercia qõe.C. qui admitti.⁊ Paul.de caſt.in.l.ſi cu
ratorem habeno.C. de in integ.reſtitu. mino.⁊ etiã Jo.de imola
in.l.imꝑatores.ff. de re iudi.⁊ in.l.ſi vero. .de viro.ff.ſolu.mat.
in tercia fallentia circa extenſionẽ in exoꝛbitãtibus.⁊ etiã do.meꝰ
Alex.de imol.in.d.limperatoꝛes in pꝛima col. vbi allegat multas
auetoritates.⁊ Ludo.roma.⁊ etiã do.meus Alex.de imol.in.l.is
cui bonis in ſa col.ff de ver.ob.⁊ do.meus Alex.de imol.in.l.cen
turio in quarta col.ff., de vul.⁊ pupil.reputãt omnes iſtam glo. ſin
gul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ omnia beneficia cõceſſa pupillis extẽdunt
ad furioſos.⁊ pari rõe extẽduntur etiam ad pꝛodigos.de qua ma
teria alias dixi in.d.l.is cui bonis. ⁊ ideo pro nũc longior non ero
Miſi ꝙ modo addo ibi d. ctis vltra omnes ⁊ etiã vltra ibi dicta ꝑ
me ꝓꝙ iſta glo.non dicit aliquid de pupillis.ſed ſolum loquitur de
minoꝛibus.xxv.annis.⁊ vult ꝙ pꝛiuilegia ↄceſſa minoribus.xxv.
annis extẽdantur ad furioſos ⁊ per cõſequẽs ad pꝛodigos prout
videre potes ex ea ſi bñ ⁊ ſubtiliter ponderetur. Et ſimilit᷑ ad
do etiam circa intellectũ huius glo. Ludo.rom.in.l.certi condictõ
§.quoniã.ff.ſi cert.peta.vbi alio mõ intelligit iſtaʒ glo. nam ſᷣm eũ
non loquitur in furioſo ſed in mentecapto.nec etiã loquitur in ꝓ
digo.Et eſt verũ ꝙ iſta glo.iuncto tex.loquitur ſolum in menteca
pto. Sed tamẽ quia mihi non videtur eſſe longa differentia inter
furioſum ⁊ mentecaptũ.quia omnino vterqʒ eoꝛũ ſtultus eſt ideo
placet mihi intellectus ſupra per me traditus ad illam gloſam.
Cuius verba ſunt hec.

Agnatum ⁊c. in verſi.idem in alijs beneficijs
que minoꝛibus dantur vt ſupꝛa in quibus cauſis
in integr.reſti.non eſt neceſ.l.fi.⁊c.

Se pꝛediis minoꝛum.

1
Decretum regulariter requirit
X. m norn m. in alienatõe bonoꝝ immobiliuz
minoris.xxv.annis vt in.l.i.⁊ per totũ.C.de pꝛedi.mino. ⁊.l.pꝛĩia
7 per totum.ff. de rebus eoꝝ etiam ſi eſſent bona ſterilia. lepenul.
in prin.ff. de reb. eorũ.⁊ voluit Bar. in.l.ij. C. de agri. ⁊ cenſi. lib.
xj. Sed bene eſt ſcire an procuratoꝛ poſſit conſtitni ad peten
dum ſeu impetranduz decretum pꝛedictum. In quo videtur di
cendum ꝙ non per tex.in.d.l.minorum.de quo text.ad hoc facit
magnũ feſtum Bal. bic ita decidens.⁊ Lud.roma.in ſuo ſingula
ri in verbo ꝓcurator ⁊c.el.ij licet ipſe de Bal. mentõem nõ faciat
a quo habuit ſere omiĩa ſua ſingularia.⁊ ẽt idez voluit illuſtr.do.
Franciſ.areti.in.lpenul.ff.de teſtamen. Sed cum reuerentia
Eorũ dixerim iſte tex.non probat hoc nec ineternuʒ ꝓbabit ⁊ non
bene guſtarũt iſtum tex ſi bene poderetur ⁊ ſubtiliter Foi⸗ decet
Ij.

nam dicitur ibi ꝙ ex ſola poꝛxectiõe libelli per pꝛocuratoꝛem non
poteſt fieri venditio rerũ minoꝛis. ſed ſi pꝛocuratoꝛ poꝛrexiſſet li⸗/
bellum ⁊ pꝛobaſſet cauſas alienatõis ⁊ alia requiſita non negat il
le tex.quin hoc per pꝛocuratoꝛẽ fieri ⁊ impetrari non potuiſſet im
mo tex. ille pꝛobat de directo contra ſi hec interueniſſent vt in ver
ſi.niſi apud acta cauſis pꝛobatis ?c. Sicut dicimus ꝙ pꝛohibi⸗
tus alienare ſine decreto non põt alienare etiam habita licẽtia niſi
primo.iudici declaret cauſam quare vult alienare vt eſt glo.ſingu
laris in.l.ij. C. quãdo decreto opus non eſt.quam ad hoc pꝛo ſin/⸗
gulari allegat Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo alienatio ⁊c.
el Po licet de pꝛedictis tex.mentionẽ non faciat. ⁊ ita ego intelligo
nouiter iſtum tex.qui vt dixi pꝛobat de directo cõtrariuz eiꝰ quod
dicũt Bal. ⁊ Ludo.roma. Cuius verba ſunt hec.

L. Minorum poſſefſionis venditio per pꝛocura
torem delato ad pretoꝛem vel pꝛeſideʒ ꝓuincie
libello fieri non potuit cum ea res confici aliter
recte non poteſt niſi apud acta cauſis probatis
que venditioni neceſſitatẽ inferant decretuʒ ſo/
lemniter interponatur ⁊c.

Si quis ignoꝛans rez mĩoris.

NIo .hic 1 etiam do.
Blo. in.l.ſecunda. Zalc er ciim do.
l.is cui bonis in ſᷣa col.ff.de verb.obli.reputant iſtam glo.mirabi
lem ad hoc propoſitũ ꝙ poſſeſſio cauſata ex cõtractu inutili iuxta
l.i..ſi vir.ff de acquir.poſſeſ.cum ibi plene not.que poſſeſſio eſt
meri facti operatur effectũ iuris.ſ. quis lucretur fructus ex ea
re ita poſſcſſa dũmodo ſit in bona fide non autẽ quo ad vſucapio/
nem de quo alias dixi in.l.is cui bonis poſt do.meũ Alex.ð imol.
ibi.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi q vuũ non obmitto pꝛo in
tellectu pꝛedictoꝛũ vt pꝛocedant in fructibus extantibus.nam ſi eſ
ſent cõſumpti non eſſet dubiũ eum ſuplucrari eos omnino p glo.
in.d.l.ij.in verbo vniuerſi ⁊c.⁊ hoc modo pꝛocedunt omnia pᷣdcã
Et hinc eſt quod dicimus ꝙ poſſidens rem vigoꝛe ſententie nulle
tñ lucrari põt fructus perceptos ex illa re ᷑ᷣm Bar. Angel. ⁊ Jo/
ba.de imol.in.l.ſi fur. S. pꝛimo.ff. de vſucap.?⁊ Bar. ⁊ Paul. de ca
ſtro in.l.ſed ſi lege.ꝭ.ſcire.ff.de peti.hered.⁊ Ludo.roma.in ſuo
ſingulari.lxxxxiij.⁊ Jo.de imo.in.c.penul.extralde reb.ecele.non
aliena. ad quos me remitto ⁊ pono verba illius glo. de qua agimꝰ
que ſunt hec.

Bona fide etiã in iure errantẽ vt.ff.de petiti.
heredi.l.ſed ſi lege..ſcire. Sed opponi nõ po/
teſt vſucapio ergo nec fructus poſſeſſionis lucra
ri vt.ff.de vſucapio.l.vbi lex pꝛopter rei vitium
hic pꝛopter defectum ſolemnitatis vel pꝛopter
etatem que non nocet ad fructus.ff. de acqui.re.
domi. l.bonefidei ⁊c.

Glo. in.l.ſi contra ampliſſimi.

Bal. hic ⁊ etiã illuſtris do. Vranci.areti.in.l.quod vxoꝛ in vl
ti. col. ff.de acqui.poſſeſ.reputãt iſtam glo.ſiugul.ad hoe pꝛopoſi/
tuz ꝙ quãdo alienatio rei redditur nulla vt quia res efficitur ina
lienabilis vt eſt fundus dotalis tune erroꝛ iuris non cauſat acquiſi
tionem fructuũ.⁊ eſt glo.in verbo bona fide ⁊c.in verſi.hic pꝛopt
defectũ ſolemnitatis ibi pꝛopter vitiũ rei ⁊c. de qua glo.⁊ eius in/
tellectu ſupꝛa pꝛoxime feci mentiõem.vbi etiã poſui omnia verba
glo. ⁊ ideo non repeto bic ne ſepius idem repetamus ⁊ fruſtra oc/
cupemus membꝛanas.

De magiſtr. conuenien.

1 udices non debẽt nec poſſunt quoquo
Pprima. u coꝛrumpi.adeo ꝙ ſi cõſtat aliquẽ
babere bonã cauſam ⁊ fouere iuſticiã nihilomin non poteſt face
re vt iudex pꝛoferat ſentẽtiaʒ pꝛo eo pmittẽdo cõſeruare eum in/
demnẽ.nam hoc modo dicitur etiã coꝛrũpere eum iuxta nota.p
Bar. in.l.ſi quis vxoꝛi.ꝭ.ſi fugitiuũ.ffᷣ de furt.⁊ per Bald.in.l.i.
in penul.col.C.de pena iudi.qui male iudi. Tamen nota ꝙ ꝓ
his que iudex alias licite facit pro execntõe ſui officij poteſt reciꝑe
conſeruatõem indemnitatis tex.eſt in.d.l.i.in verſi.ſi eo nomine in
demnes futuros ⁊c.de magiſ.cõueni.quem tex.ad hoc pꝛopoſituzs
dixit eſſe vnicũ ⁊ ſingul. Hal.in.l.i.in fi.de pena iudi.qui male iu⸗

dica.vbi multũ extollit iſtum tex.cum quo in hoce ſto ſimpliciter.
quia ille tex.optime pꝛobat hoc maxime in verſi ſe eo nominen.
demnes futuros ⁊c.⁊ in verſiideoc; in cam rem fideiuſſoes R
ceperunt ⁊c. nec eget alia mea noua interpᷣtatne niſi G vnij ac
ꝙ foꝛte iſte tex.non pꝛobat hoc ſi bene cõſi ideretur. nam illi ma
ſtratus non receperũt fideiuſſoꝛes indemnitatis a curatoꝛe 39
dato minoꝛi.xxv.aunis.ſed receperũt fideiuſſoꝛes ab ill curator
de bene ⁊ fideliter adminiſtrãdo iuxia diſpoſitõem inris. 7 ita 6,
nant illa verba in eam rem fideiuſſoꝛes acceperũt xc. hoc m
dicitur ſtipulari ſe indemnes futuros.nam ex illa pꝛeſtatoe fideiuſ
ſorũ hoc effectualiter reſultat vt pꝛimo cõueniatur curatoꝛ deingl
fideiuſſoꝛes.quod pꝛobatur in fine. vbi minoꝛ habet Vtiles Acoel
contra tales fideiuſſoꝛes abſq; alia ceſſione ⁊ directas cij teſſane
