in.l.ij.in ſecũda col.C.ne vxoꝛ pꝛo marito.de quo tex:etiã fecit fei.
ſtum Bal. in. l. ſi poſtquã. C. vt in poſſeſ.legato. vbi alio modo euzʒ
intellexit.ſ.quãdo pꝛopter potentiã aduerſarij non poteſt mihi cõ/
cedi poſſeſſio coꝛpoꝛalis.⁊ etiã iſtum tex.dixit eſſe ſingul.do.menſ
Alexa. de imol. hic in apoſtillis ſuis ad Gar. Sed tu nota qꝛ
aliqui legunt illum tex.cum..fi.poſito ibi in.lipꝛorime pᷣcedenti
queʒ tex. ẽt reperio Dy.ibidem dicentẽ eum non eſſe alibi ᷣ quo
Bal. nullam fecit mentöem. Sec ego dico iſtum text. debere
legi ſepatim ⁊ habere caſum ſepatum omnino ⁊ diuerſum a pꝛe/
tedenti.nam dicitur in dicto.s.fiiꝙ vbi pꝛopter naturã ſeu vitiuʒ
ipſius rei non poteſt res poſſideri vt in exemplis ibi poſitis in tex.
ſcilʒ ratõe inundatõis aquarũ vel occupatõis latronuz ⁊ tunc non
poteſt fieri miſſio in eis bonis.poſtea dicitur in.d.l.quãuis ꝙ ali⸗
ud eſt ſi defectus non eſt pꝛopter naturã rei.ſed quia debitoꝛ non
poſſidet.vel ſi poſſidet eſt illa poſſeſſio in controuerſia.qꝛ tunc po
teſt fieri miſſio vt ibi in verſi.quia nihil foꝛte fuerit quod poſſide ⸗
at.aut ſine controuerſia non poſſideatur ⁊c.alias autem non dicit
ille tex. ꝙ ſufciat miſſio verbalis vbi actualis poſſet fieri.⁊ habe
tur pꝛo facta in caſu quo fieri non poſſit.tex.eſt in.c.contingat ex⸗
tra de dolo ⁊ contu.⁊ voluit Bar.in.l.ſi finita.ꝭ.item queritur. ff.
de dam.infect.⁊ Gal.in.d.l.ſi poſtquã vbi melius guſtauit iſtuzʒ
tex.quem hoc modo intelligo.Cuius verba ſunt hec.

C. Quãuis bona poſſeſſa nonſſint qꝛ nihil foꝛte
fuerit quod poſſideatur:aut ſine cõtrouerſia nõ
poſſideat creditoꝛ qui in poſſeſſionẽ miſſus eſt
peꝛinde habetur ae ſi etiã poſſeſſa bõa fniſſent.

de curatore bonis dando.

Quando dubitatur de man/
. 4d 6 curatore. dato pꝛocuratoꝛiscõſtituti ad
mittitur ipſe tunc cum cautõe de rato vt in.l.i.C. de pꝛocurato.cũ
ibi plene not.vbi alias legendo dixi de hoc poſt alios ⁊ maxie poſt
do.meũ Alex.de imo.ibidem.⁊ per not.per Bar. in.l.nõ ſolum.
5§. qui alieno.ff. de pꝛocura. ⁊ per Bar. in. l. ſi ſine. . cum autem. ff.
rem ratã habe.x in.l.damni.ꝭ.qui alieno.ff.de dam.infec. ⁊ in.l.
vulgo.ff. de admini.tuto.vbi dicit eam pꝛeſtari etiã ſi conſtet ple/
ne de mandato ſed de reuocatõe conſtet ſemiplene. Sed põe
ꝙ dubitatur de mandato non pcuratoꝛis a me conſtituti ſed de
mandato ſubſtituti a pcuratoꝛe meo an caueat ipſe ſubſtitutꝰ me
dominũ ratũ habiturũ an vero pcuratoꝛẽ̃ meũ qui eũ ſubſtituit
ratum habiturũ. In hoc reperio Ludo.roma.in ſuo ſingulari in
verbo ꝓcuratoꝛ vc.el.iiij.dicentex ꝙ debet cauere de ꝓcuratoꝛe
meo ꝓꝙ ratum habebit ipſe qui eum ſubſtituit.non antẽ debet ca
uere de me domino pe tex.in.d.l.de curatoꝛe in pꝛinei. Sed

aduerte tn ⁊ bene conſidera pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtiuſ

tex. nam ideo ibi ille pcuratoꝛ ſubſtitutus a curatoꝛe dato bonis
cauet ipſnm curatoꝛem ratum babiturũ ⁊ alia ſimilia de quibns
ibi ⁊ non dominũ verũ pꝛimũ. quia nõ dicebat᷑ ibi ꝙ aliquis dñs
pꝛius cõſtituiſſet illum curatoꝛẽ datum bonis.imo ille curatoꝛ fu
it datus bonis ſine ſcientia vel foꝛte ſine exiſtentia alicuins domi/
ni qui non erat foꝛte in rerũ natura pꝛout datur aliquãdo ille cu/
ratoꝛ bonis vt per totum illum tit. Unde non eſt mirũ ſi de domi
no ibi pꝛimo vel de curatoꝛe ꝙ ipſe ratum habebit non curamus.
cum pꝛetoꝛ fuerit ille qui dedit curatoꝛem illum bonis qui pꝛetoꝛ
ſtat ibi vt publica perſona ⁊ non vt dominus eoꝛũ bonoꝛuʒ.ita ꝙ;
ille tex. nihil ad pꝛopoſitũ facit recte conſiderando euʒ maxime in
verſi.ſed nomine curatoꝛis qui euz miſit vc.quẽ ego nouiter hoc
modo intelligo ⁊ hec eſt veritas quo ad iſtum tex. bene põderatũ
Circa ques addo vnũ verbũ ꝙ hec cautio rati debet pꝛeſtari
ſimpliciter.ſ.ꝙ dominus ratũ habebit quicquid ꝑ eũ factũ fuerit
ſecus ſi diceret ꝙ dominus ratũ habebit quicquid ꝑer eum legiti/
me factum erit.naʒ non valet pꝛeſtatio huiuſmodi ꝓpter verbuʒ
legitime ᷣm glo.in cleme.pꝛima extra de procurat.⁊ Specu. in ti.
de pꝛocura.ꝭ.ratõe autem. v Bal.in.l.ſi pꝛocuratoꝛ in fine.C.eo.
tit.⁊ Bar.in.l.non ſolum.ꝭ.qui alieno.ff.eo.iitu.ad quos me re/
mitto ⁊ redeo ad tex.deiquo agimus.Cuius verba ſunt hec.

LDe curatoꝛe conſtituendo hoc iure vtimur vt
pꝛetor adeatur isqʒ curatoꝛẽ curatoꝛeſue conſti
tuat ex conſenſu maioꝛis partis creditoꝛum vel
pꝛeſes pꝛouincie ſi bona diſtrahenda ſunt in pꝛo
uincia:queqʒ per eum eoſve qui ita creatus crea
tive eſſent acta facta geſtaqʒ ſunt rata habebun
tur:eiſqʒ actiones ⁊ in eos vtiles competũt:⁊ ſi
quem curatoꝛẽ mittẽt ad agenduʒ vel defenden/
dum vt ius eſſet neqʒ ab eo ſatis neqʒ de rato ne
qʒ iudicatum ſolui nomine eius cuius bona vene
ant exigetur ſed nomie ipſius cur̃is qui eũ miſit.

de his que in frau.cre ditoruʒ.

Parrg Si matitus rogatus fuerit reſtituere
— Pati em. hereditatẽ ab vxoꝛe ſua filijs cõmuni/
bus poſt eius moꝛtem ⁊ ipſe reſtituat ſtatim etiam ante mortem
vtrũ pᷣſumat᷑ hoc ẽt fuiſſe de mẽte ⁊ voluntate tacita eius vxoris
que diſpoſuerat de reſtitutõe fienda poſt mortem viri. ⁊ ſic an di
ctum fideicõmiſſum potins iudicetur ad beneplacitũ mariti q;ᷓ cõ
dictionale.Dico ꝗ iudicatur ad votũ eius ⁊ fieri poteſt ante mor
tem.⁊ maritus dicitur ſemꝑ reſtituere ex mente teſtantis per tex.
in.d.l.patrẽ. quem ad hoc ꝓpoſitum pro ſingulari allegat Bald.
in rubrica.C. eo.tit.in vlti.col. Sed tu aduerte pro meo no/
uo ⁊ vero intellectn iſtius tex.nam hic eſt magis in conſideratõne
obmiſſio deeractõis trebelliãice quam contra filios ſuos pater po
terat retinere ⁊ nõ detraxit q; illa reſtitutio hereditatis incontinẽ
ti facta vt dicatur eſſe ex eius mente vel ne. v in hoc erat maioꝛ rõ
dubitandi propter creditores patris qui forte dicebant hoc fieri
in fraudem eorum vt iſte text.cõueniat titulo ſub quo poſitus eſt
vt in.S.quibus in prima conſtitu. C. v in.limpatores.ffde in diẽ
adiecti.⁊ vere boc probatur in texc.iſto bene ponderato maxie in
verſi.sbmiſſa rõe falcidie ⁊c.De qua materia addo illuſtrem do.
Franciſ.areti.in ſuo conſil.xvij.incip.sonſideratis diligẽtiſſime ⁊e
Tetiam in conſilio ᷣo incipie.intellecta diligenter ⁊ mature ⁊c. ad
quẽ me remitts ⁊ redeo ad tex.ð quo mõ agimꝰ.Cꝰ vᷣba ſũt hec.

L. Patrem qui non expectata moꝛte ſua fideicõ
miſſum hereditatis materne filio ſuo ſoluto
poteſtate reſtituit obmiſſa rõe fal.plenã fideʒ et
debitam pietatem ſequtus exhibitionis.Rñ.nõ
creditoꝛes fraudaſſe ⁊c.

L. finali.s.finali. eireen do

verb. obli.⁊ Paul.de caſt.in.l.etiã.S.primo.ff.ſolu.matrix etiaz
do. meus Alex.de imol.in.l.quia tale..elegãter eo.titu.in. x. colij⸗
omnes reputãt iſtum tex. ſingul.ad hoc ꝙ debitor eum creditore
poteſt paciſci vt non liceat ſibi cedere bonis ſuis ⁊ valet buiuſmõi
pactum.⁊ boc quãdo talia bona eſſent dilapidata taliter ꝙ nõ ex
tarent aliquo modo.ſecus ſi extarent licet ea alienanerit. naz tune
ex tali pacto non priuaretur beneficio ceſſionis bonorũ per iſtuz
tex. Sed tu tduerte pro nouo ⁊ vero intellectu ad iſtũ text.
qui non loquitur in ceſſione bonorũ. nec etiã loquitur aliquo mo
do m pacto facto circa boc de cedendo vel non. ſed ſoluz loquitur
de actione quadam in factũ que datur contra alienãtem debitorẽ
bona in fraudem creditorũ ſuorũ quid ſi extanti⁊ quid ſi none
tant que duo diuerſa ſunt.⁊ ideo text.iſte non meretur ad hoc al
legari bene põderando eum prout decet. In qua materia cej
ſionis tene menti vnũ ꝙ ceſſio bonorũ nunq; potelt fieri a debito
re qui dolo verſatus eſt cnm creditore ſᷣm Paul. de caſtin conſi.
xliiij.incip. In dei noĩe ameniac.ad quem me remitto.⁊ fedeo ad
text. de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CVec actio ⁊ in ipſum fundatoꝛem datur licet
mella non putaret in ipſum fundatoꝛẽ dandam.
quia nulla actio in eum ex ante geſto poſt bonon
venditionẽ daretur:⁊ iniquũ eſſet actionẽ dari
in eum:cui bona ablata eſſent. ſi vero quedam
diſperdidiſſet ſi nulla ratione recuperari poſ/
ſent:nihilominus actio in eum dabitur.⁊ pꝛetoꝛ
non tam emolumentũ actionis intueri videtur in

eco qui exutus eſt bonis q̃; penam ⁊c.

Glo. in.l. que aũt in pꝛincipio
in nerbo re C. Ludo. Ro. ⁊ etiaʒ Illuſtr dñs

Franci.aret.in.l.is qui heres in
tercia col.f.de acquir here.reputant iſtam glo.ſingularem ad hoe
ꝙ legatum non poteſt repudiari per legatariũ ante aditam beredi
tatem quaſi non poſſit tolli ius de futuro ſᷣm eos pꝛo quibus opti
me facit tex.in.l.qui poteſt.ꝭ..fłde re.iur.quem tex eti iſia goo.
allegat vbi dr̃ ꝙ is non poteſt repudiare id qð ſi vellet habere non

poſſet. Sed legatum ante aditam hereditatem baberi non poteſt

l. ſi nemo. ff. ve teſta. tute.l. eam quã. C. de fideicõmiſ. p.xc. in quo
omnino vide Bal.in. c. pꝛimo in titꝰ de natura feudi.vbi ponit an
legatũ poſſit acceptari vel repudiari ante diem ad quẽ me remitto
⁊ capio glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
CRe ſed non ne qui legatũ repudiat de ſuo di/
minuit: cum ſtatim adita hereditate fiat domin⸗
ſi dicas hic repudiauit ante aditam hereditateʒ

nihil eſt vt infra ð reg.iur.l.qui põt..pꝛimo ⁊c

De ſeperatio.
Z. Creditoꝛibus. udo. Roma. in ſtoſn

. gulari ĩ verbo ypoteca ⁊c.
el tercio allegat iſtũ tex.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ de inre.ffoꝝ. erat intſo
ducta ypoteca pꝛo legatis. Sed tu dicas hoc cuz reuerenlia nõ
eſſe verum. nec iſte text. pꝛobat hoci nec in eternum pꝛobabit ð
cuins intellectu late dixi.. in.l.lutius. f. de alimen. cibe. legit. et
leo pꝛo nunc longioꝛ non ero ne idem ſepius repetamns ⁊ ad ibi
Dicta per me remitto te niſi ꝙ verba tex.ſunt hec. ..
L. Creditoꝛibus quibus ex die vel ſub conditio

ne debetur pꝛopter hoc nondũ pecuniam petere

poſſunt eque ſeperatio dabit᷑ quoniã ⁊ ipſis cau/

tione cõmuni couſuletur legatarios aũt in ea tan
tum parte que de bonis ſeruari potuit habere pi
gnoꝛis cauſam conuenit ⁊c.

gents

ſryymn ie mnari
iancen ui⸗

*“
elnimmmt 2

ſnctpit ni
4 rniebe ln 4
unatanarler 2
nittzmna

pshaiue nim n

run ittinnsd mu
aimn lin litl nann

.

ſumrmuibniotſimmmng n
Gthrounitoinorenenands.
isſnnb ininctien
ſütnſniisnugs nniſfen he

(nddbniafuornsenn

Pecurgtrhecrnmnctngece
Cht ercerwtnndeet
talioichhden decinnirenr
Richtceſloſnttudugter⸗

Nepntnungtr

mtltnen

zſre

aunneiundanlt

Nanmſtun DrN.
Vicfin ndmn
ai
e taike

6
e.

ntigiſendrtn N
eſn dr

Eni aas
Urefte Een

e Minen
aheige Quan
N

utane Elſna.
c

en

ſgen tha w
ugine u en

.⁊

fnnig
a Algfipafi
dannl Rte
aldnliſ l
neſee

msuhitnzhinen,

mmnimmitinsinii icn

Gbnlrinn in

t M ent
Nnrdorene maniklcin
l
ImnMAiif htintin t
m pur Ard in N in in r in
xiRalM1 Artijunttciit
eraraumi nin iſfſihimin
aizm mun mum ufuin
r NMA niWEN NA d ſtioni
ixINMuin NiNtNeetnin
atns tti
(Keltrmngilgti hindeſod,
GaReemdni nt Annfothn
õõ

ntniulgiſdfmn⸗
Oeſcerro,

runllſ niufin
ra iint eindandechin⸗
aunſ iunn geinunmn,
Grcn hutlnmm ſa nan
muata mmnr ulſun
hi eml i
ur um locr de⸗

e
Crunin hermli n⸗

tenſinn ti i
piamni mn ptni /
nminm ne ſune
lanann

Ze tabul. exhibendis.
Z.ſecunda.s.ſi quis dolo. &

titſe neſcire alibi iſtam caſum ⁊ ſie facit eum ſingulareʒ.ad hoc ꝓ
ſemrern aan ſubtrabit vel ammouet teſtamentũ vel celat id
alicui: incidit in lege; teſtamentariã hoc eſt in. l. coꝛneliam de falſis
ſed dieit Bar. non ſufficere celare teſtamentũ vni vel etiã duobus.
ſed debet celare quoad oẽs vt nemo poſſit illud habere alias aũt
non incidit m eum in legem pꝛedictä. Sed tu aduerte ꝓno
uo v vero intellectu meo iſtius tex.quia ego non facio vim vtrũ ce
let yni vel ommbus ſed vtrũ celet vt ſic perpetuo celet nam ſiue ce
let yni vel omnibus incidit iſto caſu in legem coꝛneliam de falſis
boc dico per iſtum text.in verſi ſi non ſuppꝛimendi aio cõſilio
fecerit ſed ne huic exiberet ⁊c.⁊ ſic iſte text.conſiderat oĩo an celet
ctiaz vni tantum ſed ad hũc fincm vt nunqᷓ; ei oſtendatur an non
2ä boc modo ego intellligo non faciens vim in pluralitate perſonaꝝ
et ſi eſſent mille Sed an vt ppetuo celem ẽt vm tantũ quicquid di
tat Bar. T alij poſt eum hic qui cum reuerentia non guſtarunt iſtũ
caſum ſi recle pondeeretur ⁊ ſubtiliter pꝛout debet. Cuius verba
ſunt hec. . .
¶ Si quis dolo malo fecerit quo minus penes

eum tabule eſſent nibilominus hoc interdicto te
nebitur nec pꝛeiudicatur aliquid legi coꝛnelie te/
ſtamentarie quaſi dolo malo teſtamentuʒ ſupꝛeſ
ſerit. Nemo enim ideo impune retinet tabulas:
quod maius facinus admiſit cum exhibitis ta/
bulis admiſſum eius magis manifeſtetur ⁊ poſ-/
ſe aliquem dolo malo facere vt in eam legeʒ non
incidat vt puta ſi neque ammouerit neque celaue
rit tabnlas: Sed idcirco alij tradiderit: ne eas
interdicenti expiberet: hoc eſt ſi non ſupꝛimen/
di aĩo vel conſilio fecit ſed ne huic exhiberet.

Ne quid in loco publico.
Z. ſecunda.S.idem nerua. Geg

quis agere non compellitur vt in. l. nica cum ibi plene nota. C. vt
nẽo inuſtuſ tamen in multis caſibus fallit regula pʒedicta de qui /
bus habetur ibidem. Sed ſcias velim in caſibus in qui/
bus quis agere cõpellitur liberatur cedendo iura ei qui poterat cõ

ellere eum ad egendũ tex. eſt in. d. l. a. item nerua quez text. ad

hoc pꝛopoſitũ dixit non eſſe alibi Bal. ⁊ ſic facit eum ſingularem
in lſi ſocer. 5. lutius. f. ſolu. matri. Sed tu aduerte pꝛo nouo
vero intellectu meo ad iſtum tex.qui boc non pꝛobat aliquo mõ
nec ibi de ceſſione pemtus fit aliqua mentio ĩmo bic dĩr ꝙ aut tu ð
bitoꝛ qui potes ↄueniri illo interdicto agere debes cuz vicino tuo
K voluerit actoꝛ.aut tu remanes obligatus ei ⁊ ſic non potes te vn
q;exoneꝛare cedendo nec hoc dicit iſte caſus ſed vt dixi maxime
vl hic in verſi yt arbitratu eius qui tecum experiatur cum vicino
experiaris vc:? in verſi. ceterum aliter obſeruantibus futurũ eſſe
vt lenearis ⁊c. ⁊ in verſi.neq; per te ſtet quo minus cum vicino ex
peniaris vc. T ſic iſte tex. nunc;liberat illum qui agere debet per ſu
am ceſſionẽ ſi bñ ⁊ ſubtiliter conſideret. Cuius verba ſunt bec.

C Idem nerua ſcribit ſi tecuʒ interdicto agatur
nihil vltra facere te cogendũ q̃ʒ vt arbitratu eius
qui tecum experitur cum vicino experiaris: ¶e
terum aliter obſeruantibus futurum erit vt tenea
ris: etiã ſi iam bona fide cum vicino egeris neqʒ

ber teſtet quominus arbitratu actoꝛis cum vici/
no experiaris.

Ati poſidetis.

L. ſi duo. S. cum inquilinum.

Ludo. Roma.·in ſuo ſi ingulari in verbo cõduetoꝛ ac.el pꝛimo
dicit licet locatoꝛ poſſit expellere conductoꝛem de domo qn vult
reparare vel reficere eam reparatione necceſſaria vt in.l.edem.C.

impetrari.

locati in verſi.aut eum conigere domuz voluerit vc. cum ibi plene
not. x1 in.l.qro. .pꝛio.ᷣff locati. ⁊ voluit Spe. in tit. de locat. 5. poſt
quã in verſi.poꝛro ⁊c.⁊ in. 5. ſexto verſi. xlviij.⁊ ber Jo. an. ibidẽ
⁊2 Specu.in litu. de actoꝛe in verſ.item quid vult æc. licet Ludo.
Roma. de his mẽtionẽ non faciat.tamè refecta domo debʒz ⁊ cõ/
pellitur iterũ reponere conductoꝛem in ea per glo. quã reputat ſin
gula.iuncto tex.in.d.lſi duo..cum inquilinus. ff. vti poſſidetis.
z Secd tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius text.
Mã ſatis miranduʒ ẽ de Ludo.roma. in hoc qui cum ſuppoꝛtatõ
ne peſſime intellexit iſtum tex. qui tex:primo non incipit prout di
cit Ludo. ro. ſed incipit cum inquilinũ vc. ⁊ glo. ⁊ omès ſcribẽtes
ibi cum reuerẽtia decipiũtur in vero eius intellectu quem ego no
miter ⁊ aliter intelligo ⁊ diuerſimode ⁊ penitus cõcrario modo a
predicto. Mam inquilinus ipſe ibi 2 non dominꝰ domus volebat
reficere vomũ conductã ⁊ dominus ꝓhibebat. ⁊ dubitatur ibi an
competat domino contra inquilinũ reficientẽ domũ conductaʒ ꝑ
iſtud interdictũ. Et dicitur ibi ꝙ ſic. ſed tamẽ domin? debet pro⸗/
teſtari cõductoꝛi ſe non pꝛohibere eum reficere vt non habitet. ſʒ
ne reficiendo per illum actum videatur poſſidere. ⁊ ſic dominus
ibi non reficiebat ſed inquilinus qui erat in domo ipſa.nec tracta
mus ibi de exeũdo vel redeundo poſtea in domo cõducta ⁊ nulla
penitus ibi fit memio de hoc prout dicebant omẽs docto. ⁊ male
prout aperte videre potes ex verbis iſtius caſus qui ineternũ non
probabit hoc. Cuius textus verba ſunt hec.

CCum inquilinũ dominũ edes reficere volentẽ
pꝛohiberet eque competere interdictũ vti poſſi⸗
detis placuit:teſtari q̃; dominuʒz non pꝛohibere
inquilinũ ne habitaret:ſed ne poſſideret.

De aqua quottidiana et eſtiua.
L. pꝛima.S. permittitur. luagr.

do. Frã
ciſ.areti.in.l.apud iulianũ.s.conſtat in ſa col.de lega. primo. repu/
tat iſtum texicum glo.ſua ſingul. ad hoc propoſitũ ꝙ beneficium
conſuetũ concedi a pꝛincipe dicitur impetrabile ideſt de facili poſſe
Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellectu meo iſti
us tex.qui mihi non probat hoc ſi bene põderetur.nam pꝛimo lo
quitur in conceſſione aque ex caſtello ⁊ ſimilibus. ⁊ dicitur hic in
effectu ꝙ hoc ſpectat ad ſolum principem ⁊ non alij competit iſta
ſaculcas. Secundo dicit ꝙ ſi ſemel eſt facta cõceſſio nõ debet
poſtea denegari.v ſi denegetur fit ei iniuria. ⁊ licet tex. dicat impe
trabile eſſe ⁊c.non conſiderat nouã impetratõem ſed magis cõceſ
ſam non eſſe impugnãdam nec auferendaʒ.ſed vt dixi nõ eſt opus
noua impetratõe.nec cadit hic aliqua preſumptio impetratõnis ex
poſt.Et ſic ꝙ conſuetũ cõcedi a principe pᷣſumitur impetrabile nõ
dicit mihi iſte tex. Cuius verba ſunt hec.
Permittitur autẽ aquaʒ vel ex caſtello:vel ex
riuo vel ex quoda alio loco publico ducere:idqʒ
a pꝛincipe cõceditur nulli alij competit ius aque
dande. plane ad quẽ dominiũ tranſit impetrabi

le eſt.nam ſi docuerit pꝛedijs ſuis aquã debitaʒ

⁊ ſi nomine eius fluxiſſet a quo dominiũ habuit

indubitate impetrat ius aque ducende: nec hoc
eſt beneficium ſed iniuria ſi quis foꝛte non im/
petrauerit ⁊c.

de itinere actuqʒ priuato.

ii . Ludo.roma. in ſuo ſin/
Z. . §. led emm. gulari in verbo ſeruitus
⁊c.el quinto facit vnã notabilez differentiaʒ que pꝛofecto eſſet ſin/
gularis ſi vera eſſet inter ꝓcuratoꝛẽ conſtitutũ a me ⁊ ſic ab hoĩe.
nam is poteſt mihi ſtipulari ſeruitutẽ ⁊ ſtipulando eam mihi ac/
quirit ⁊ pꝛocuratoꝛẽ legis.vt eſt vſufructuarius in re quo ad pꝛo
pꝛietariũ vt in.l.i..fiff.de ðpe.noui nunci.⁊ in. l. i.. fi. ff. de vſufr.
quẽad.caue.nam iſſe pꝛocuratoꝛ legalis non põt ſᷣm eum mihi ac
quirere nec mihi ſtipulari ſeruitutẽ per tex.ᷣm eum vnicũ in.d.l.
iij. .ſed enim per vſufructuariũ ⁊c.de quo text.ipſe multũ excla/
mat ad hot. Sed aduerte tu pro nouo ⁊ vero ſenſu eius. qꝛ
habet aliũ intellectũ penitus diuerſum ab eo nec aliquid facit ad
hoc ꝓpoſitũ ſi bene ⁊ ſubtiliter cõſideretur. Et vt intelligas eũ

nouiter ⁊ vere opoꝛtet continuare eũ cum tex.in.S.pꝛecedenti nec

iſte tex. eſt de perſe.9.ſed eſt verſiculus qui legi dʒ cũ pcedẽtibus.
p. i.

vt dicamns ſie ꝙ ſeruitus itineris de qua dicit in toto eo titulo.
non ſolum retinetur per noſmetipſos ſed et per ſeruos noſtros ⁊
per colonos ⁊ per boſpites ⁊ etiam per vſufructuarium qui no/
mine noſtro vtitur itinere pꝛout dicit iſte textus in pꝛincipio ſui.
Poſtea ſubditur bic per fructuarium interdictum hoc do/
minonon competere Julianus ait ⁊vc.pꝛo certo iſtud non eſt dice/
er ꝙ fructuarius non poſſit nobis acquirere vel ſtipulari ſeruitutẽ
ſi hoc agere vellet. Sed dicitur hic ꝙ vbi vſufructuarius vult
vti itinere ſeu ſeruitute de per ſe ⁊ nomine ſuo pꝛopꝛio ⁊ vlex per
ſona ſua ⁊ non nomine pꝛopꝛietarij non poteſt pꝛopꝛietarius di/
cere ſe vſum fuiſſe ex illo vſu.non noĩe meo facto nec vti poteſt eo
interdicto ⁊ iſte ẽ ſenſus iſtius tex.ſi recte põderet De qua mã
an ⁊ qñ quis poſſit alteri ſtipulari ⁊ qũo hoc intelligatur vide per
oñm meuũ Alex. de Imo.in ſuo conſi.xxxx.in.v.volumine incip.
Dñi redentoꝛis ⁊c.circa pꝛimũ ⁊c.maxime in pe.col.⁊ Raph.cu.
in conſi. cij. per totũ incip. Impetratũ fuit quoddam rm̃ ⁊c.⁊ Ra
pha.fulgo.in conſi.ccij. maxime in ſa col.incip. Alteri per alterum
an ⁊ qñ poſſit ſtipulari ac. ⁊ Bal.in con.xxv in pꝛima parte ſuoꝛũ
conſilioꝛum incip. Caſus ſuper quo ⁊c.⁊ in conſi.lxiij.in eadem pai
ma parte incipi. Clerba ⁊c. ⁊ per omnes im.l.ſtipulatio iſta. . alleri
ffde verbo.obligat. ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex.noſtrum
de quo modo agimus.Cuius verba ſunt hec.
Uti videmur ſeruitutibus etiam per ſeruos

vel colonos vel amicos vel etiã hoſpites ⁊ fere
per eos oẽs qui nobis retinent ſeruitutes: Sed
enim per fructuarium nobis quidem ſeruitus re
tinetur: Per fructanarium aũt interdictũ hoc do
mino non competere Julianus ait ⁊c.

111 Bart. in. l. i.. ſi quis
L.iii.S.hoc autem. fcm; inl qui va
ff. de noui oper. nunci. ⁊ magis coĩterſcribẽ.poſt eum vtrobiq; fa
ciunt magnũ feſtum de tex.in. d.l. tercia.ꝭ.boc aũt cum.ꝭ.ſequen/
ti ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi vicinus reficit viam ego cui debĩ ſeruitus
poſſum nuciare ei nouuz opus per iſtũ tex. ſed ipſi oño non poſſuz
nunciare per tex.in. d.l. qui viam que duo iura hoc modo cõcoꝛda
re conantur ſcribentes in pꝛeallegatis locis multa verba effunden
tes circa hoc ⁊ multum laboꝛantes per ſolutione hoꝛum iurium.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo ad iſtũ text.
in. d.l.tercia. . hoc autem nam dj hic ꝙ ille cui ſeruitus debet᷑ põt
vti illo interdicto ſicut poteſtulle qui eo anno vſus eſt itinere vel ac
ru ⁊ cui ſit ius reficiendi viam vel iter in qno interdicto non atten
dimus etiã vtrum quis babeat ſeruitutem impoſitã an non ſed Bq;
ſolum an itinere lactuq; eo anno vſus ſit non vi non clam non pꝛe/
cario ⁊c. vt eſt tex.in.l.i..hoc interdicto eo.titu.⁊ perns iſte tex.
non pꝛobat illud ad qð allegatur coĩter per ſcribentes de quo etiaʒ
latius dixi in repeti.noſtra.d.l.qui viam circa finem ⁊ ideo ꝓ nũc
longioꝛ non ero niſi ꝙ ponam verba.d.l.iij.. hoc autem cum. 5.
ſequenti. Que ſunt hec. — d .
CPoc autem a ſuperioꝛi diſtat qð illo quidẽ in
terdicto vti omnes poſſunt qui hoc ãno vti ſunt.
CPoc autem interdicto eum demũ vti poſſe:
qui hoc anno vſus eſt ⁊ ius ſibi eſſe reficiendi
opoꝛteat. Jus autem videtur ei eſſe reficiendi:

cui ſeruitus debetur ⁊c.

Q nod ui aut clam.

L. Hꝛohibere.s/plane. van bi int
valde ſingularem ⁊ etiã eſſe mentitenendũ ad hoc pꝛopoſituz ꝙ in
mãdato facto a republica non venit alienatio rerũ fuaau. Sz
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius text. Qui iudicio
meo non loquitur de venditione rerũ reipublice. quia de hoc non
eſt quoquomõ dubitandũ qfieri non põt nec erat opus q; Bart. ⁊
alij ſcribentes poſt eum hic ⁊ alibi de iſto tex cõmemoꝛantes hoc
dicerent quia iſte caſus eſt de in dubitabili .l.ancille.C. de furtis
⁊.l. quod labeo.8. de carbonia. edicto. cum ſimilibus vnde dico ꝙ
textus iſte pꝛobat qꝙ babens mandatum arepublica non poteſt fa/
cere vt quiſqᷓ; edificet in loco reipublice quo caſu nõ tractamus de
alienando rem ipſam nam aliud eſt alienare rem vel pꝛomittere
edificare in ea? hoc modo ego nouiter intelligo illũ tex.maxime in
verſi. in loco publico facere ⁊c. que verba hoc pꝛobant ſi ſubtiliter
æ bñ conſiderentur ⁊ hoc modo text.iſte magis ſeruit nobis ⁊ ha⸗/
bet in ſe aliquid dubitationis nam iſta eſſet potius alienatio tacita

que magis poſſet permiti qᷓ; expꝛceſſa ſed neutra ꝑmittit
iſte non loquitur de expꝛeſſa quoquomõ ſi bene oaateigrcs uir
pꝛout conſtat ex eo oculata fide. Cuius verba ſunt hec. n

WPlane ſi pꝛeſes vel pꝛocuratoꝛ reipublice per
miſerit in publico loco facere. Nerua ſcribit ex
ceptionem locũ non habere: quia ⁊ ſi ei locoꝛum
inquit publicoꝛum pꝛocuratio data eſt:conceſſio
tamen data non eſt:hoc ita veruʒ eſt: ſi modo nõ
lex municipalis pꝛocuratoꝛi reipublice amplius
cõcedat ſed ⁊ ſi a pꝛincipe:vel ab eo cui pꝛinceps

hoc ius concedendi dederit:ideʒ erit pꝛobandũ.

Bart · hit dicit gy iſta ler
in ſui pꝛin deberet ſcribi

L. Aunt qui aliter.

litteris aureis ad hoc pꝛopoſitũ q, vbi aliquis citatur ad aliquem

actũ ſt ille actus aliter agitur vel in qualitate vel in ſubſtantia quã
fuerit dictum in citatione non valet ⁊ cenſetur factus parte non ci/
tara vt hic in verſi. aliter q; denunciauerit ⁊c. de quo text.etiã facit
magnũ feſtũ dñs Anto.in.c.pꝛimo extra de iudi.ad hoc ꝙ ſi actus
expeditur in alio termino q;ᷓ in citatione fiebat mentio non valet
per text. in.d. verſiculo aliter q́; denunciauerit ⁊c. cum quibue ſto
ſimpliciter quia tex.clarus eſt ⁊ non eget ſuppletione aliqua vel no
ua interpꝛetatinoe niſi ꝙ addo vnum verbũ circa hoc videlicet nõ
per Bart.in.l.non ignoꝛare. C. de fruti.⁊ litis expenſis ⁊ etiã inl.
conſentaneum. C. qũo ⁊ qñ iudex quod limita ſi citatus non cõpa/
ret ſecus ſi cõparet quia tunc valet actus quia pꝛeſens non citatur
l. pꝛima cum ibi plene nota. ff. de inius vocan.⁊ ita declaro iſt tex.
Cuius verba ſunt hec.
¶Ait qui aliter fecit q̃ᷓᷓ denunciauit vel qui de/
cepto eo fecit ad quem pertinuit non facere vel
conſulto tunc denunciat aduer ſario cuʒ eum ſcit
non poſſe pꝛohibere vel tam ſero denunciat: vt
obuiare pꝛohibiturus pꝛiuſqᷓʒ fiat non poſſit

hoc ita labeonem pꝛobare Ariſto.ait.

Glo. ⁊.l.aut qui aliter.s.primo.

Arnge. ⁊ ſcribentes in.l.ð pupillo..ſi quis ipſi pꝛetoꝛi ff.deno
ui oper. nunci. ⁊ etiã dĩñs meus Alex.de Imo.in.l.non ſolũ..moꝛ
te in apoſtillis ſuis ad Bar. in vlti. col. ff. eo. titu. reputant iſtã glo.
ſingularem de foꝛma ſeruanda in pꝛoteſtatione ſienda pꝛocuretoꝛi
bus maxime in pꝛoteſtatione incitatoꝛia de qua materia alias dixi
in. d. . moꝛte ⁊ ideo venio ad iſtam glo.ſingularẽ de qua aꝗgimus
Cuius glo.verba ſunt hec.

Denunciat in verſi.vel erat dñs abſcens ciʒ
dix it familie dñi vt in. F. ꝙ ſi foꝛte ⁊c.

„ . et
L.ſemper.s.ſi in ſepulcro.
hic reputant iſtum tex.ſingularem ad hoc pꝛopoſituz ꝙ licet alias
pꝛo vno furto a familia ſeruoꝛũ moeꝛum cõmiſſo ego ſum obliga
tus tantum ꝓ vno furto vt pꝛo vno delinquente per text. inl. ſifa
milia. ff. de iuriſdi. omni iudiquem etiã tex. Bar.? coiter alij ſcri
bentes ibi ad hoc reputant ſingularem pꝛout ſupꝛa diximus ibiat
tingendo intellectũ illius text. legend illum caſuz ⁊ eti in hoc obe
nr̃o aliquid diximus tamen hoc eſt verũ qñ comuni volũtale ⁊ co
ſilio furtum factum eſt ſecus aũt ſi quilibet de familia ſeruoꝛum
motu pꝛopꝛio furtũ fecerit quia tunc ſunt plura furta ⁊ vt pꝛo plu
ribus furtis ego ſum obligatus per tex. in. d. 5. ſ in ſepulcro 1 ce⸗
voluit etiam dñs meus Alexan. de Imo. in. d.l.ſi familia in muime
col. de quo alias legendo dixi poſt eum ⁊ alios docentes ibi ⁊ euid
in meis nouis interpꝛetationibus in hoc opere nr̃o ⁊ ideo pꝛon
longioꝛ non ero niſi ꝓ pono verba iſtius tex. Que ſunt hec.

Si m ſepulcro alieno terra congeſta fuerit iuſ
ſu meo agendũ eſſe quod vi aut clam mecum la/
beo ſcribit ⁊ ſi comuni conſilio plurium factũi.
ſit licere vel cum vno vel cum ſingulis experiri:
Opus enim quod a pluribus pꝛo indiuiſo factuʒ
eſt ſingulos in ſolidũ obligare ſi tamen pꝛopꝛio
quis eoꝛum boc fecerit conſilio cum omnibus
eſſe agendum itaqʒ alter conuentus alterum uon
liberabit quinimmo ꝑceptio ab altero ſuperio/

Eschrtactan

Itaumdnndten d
ilntmn n td

rtanin igeu

4 ,dNπα

WTWN N ee
aeun —

ſek imD
Runt r uimnjil
atnttit⸗ i
ſeoſt Parinkaſtn 2
e le len den

Ciaittke. „
cterntapſilnß

46.
6n ercmrtuine ſſin

ͤ

tntmontununl vc

Porfeltecntämwndn mn

üdünanduntnen
etpenkievengirtdetds
oenlomafg elir at rin
Pturcemtnenntnntctuch
Rſentaurnai
gigſl rene.
tſe,

linlontnunlirt

NNN.

Mrfaltilnintatl

ithianlün igi, an

rili en d
c

.Aik
ſe

äU— ——

4 —

„
—õů

—h4 frf ffem hf EEeee

—

— 2520rr

Uä
£

—

..,

wöensfuſczfe
iulihonnukurliſna, .

Gailarhigicnecrn
lt hirrwalo mil d gietſititn
UEAiNeN Te Ne ronl tit
Eüprti Ge Dr n idt ftenfin guni
mira xiAuNn tctninefrunnr
õäü
AN Iiin aiinge

er
¶Nrmii mi Man di; ltrt
rlimenini /liun

, 5 4
CpriNiNo n
Camniar Nin idefiäiſni
nt mniſdini nen lag

umm inn ſ nciit ttiriil

.
oſen prllan iſ ⸗
. Napyot
ſtlant ginbioſun 4
goen i gi i⸗
igle fnt i n
nn ln c
nln
lund

inhncgſnctd.

rc etenim caſu alterius conſentio alterũ liberat
pꝛeterea ſepulcri quoqʒ violati agi poteſt ⁊c.

He ui et ui armata.
Slo.in.l.pꝛima.S. non autem.

.in. l. meo in pꝛinci. in pꝛima col.in fi.ff de acqniren.
lehr: u d meus Alex. in. l.tercia. . in amittenda in tercis
tol. etii in vltia col in fix in. d.l. quod meo in. vj. col. circa mediũ
ibidem etiã Alluſt. D. SFranc.aret.in ſᷣa col.de acquir. poſſe.oẽs
reputant .· dicunt y glo in. c.l. .. . non aüteſt valde ſingularis T fa
ciunt magnum feſtũ de ea ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi dñs deicitur de
ſſeffione tamen adhbuc retinet eam per colonũ ſuum ibi exiſten /
tẽ ſecus eſt aut ſi ſpontanea voluntate poſſeſſioneʒ traderet alteri
quia tunt eaz perdit oĩo nec eam retinet per colonũ exiſtentẽ in eoo
fundo ⁊ idem dixit etiã Bar. in. d. .non autem vbi ſimiliter dixit
ad boc iſtam glo. ſoꝛe ſingula.que glo.eſt in verbo retineo ⁊c. cor/
cammedid que clara 2 non eget aliqua noua mea interpꝛetatione
? ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ addo vnum verbum ꝙ poſ
ſeſſio noſtra nedum retinetur per colonũ ſed etiã per beredem co
loni tex.eſt in.l. cum in plures. . heredem. ff. locati ⁊ etiam per fa⸗/
miliam tex. elt in.l. ſi mulieri. fl. quibus modis vſufſuc. ãmittatur
? boc ibi voluit Bar.ad.quem me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua
modo agimus. Cuius verba ſunt hec.

Retineo:hoc eſt planum in ea poſſeſſione quã
eoꝛum ſcilicet coꝛpoꝛe ⁊ animo poſſideo vt pecu
liariter 4 1 autem meo animo ⁊ eoꝛum coꝛpoꝛe ⁊
ſic ciuilem per me naturalem retineam per eos ⁊
tunc idem nam cum retineam naturalẽ per colo/
nos ⁊ ſimiliter etiã ciuilem non videoꝛ ammiſſiſ
ſe quia ex mixta naturali vtpote dignioꝛi:domi/
no ergo expulſo neutra perditur vt hic ſed colo
no expulſo tunc vtraqʒ perditur quaſi ciuilis co
mittetur naturalem ammiſſam vel quia in colo/
ni perſona repꝛeſentatur dominus vt ſupꝛa de
acquir.poſſeſſi.l.peregre.g.quibus ⁊ ſupꝛa ea.l.
F. quod ſeruus.

Blo.in.l.cum fundum..s. finali.

Alluſt. do. Sranciſ.areti. in.l.ſi ſeruus in pꝛin. in vlti.col.in fi.
ffde veꝛb. obli. ? etiam in.l.iulianus in vlti.col.ff. de legat. pꝛimo
ſemper reputat iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ facultas capiẽ
di pꝛopꝛia auctotate vel faciendi vindictã de offenſa poteſt exer/
ceri per alium non ſolum per noſmetipſos quibus competit hu /
iuſmodifacultas. Camẽ intellige tn hoc eſſe verum in conceſſio
ne legali. ſecus ĩ vindicta p miſia alicui a ſtatuto. quia non poteſt
alteri comitti õm Bal. in. c. i. . pꝛimo in tit. de pace iura. fjrman.
in vſib.fend. ⁊ Bal. in. . ij. in fi. C. cõi diuid. per iſtummet tex. de
quo etiam vide per Paul. de caſt. in. l. reſectõle. ff. cõis pꝛedi.⁊ per
dominũ meu Alex. de imol.in.l.ſi cuʒ dotem..tranſgrediamur
in. vij.col.ff.ſolu. matri.ad quos me remitto ⁊ redeo ad iſtũ tex.
de quo agimus.Cuius verba ſunt hbec.

C Eum qui fundum vendicauit ab eo cum quo
interdicto vnde vi potuit experiri pendente iudi
cio nibilominꝰ interdicto recte agere placuit ⁊c
Uerba autem gloſe ſunt bec.
Poſtea ex interuallo ſecus ſi incõtinenti.quia ſi
cut domino licet pꝛo ſe recuperare poſſeſſionem
vt in.l. iij. S. cum igitur ſupꝛa eo.ita ⁊ per aliũ ⁊c

Z. Si plures.s. deiectum. b;

imol.in. l. tipulatio iſta: 5. ſi quis ita in Sa col.ff. de veꝛb. obli.⁊ ẽt
do. meus Alex. de imo.hic in apoſtillis ſuis ad Bar. reputãt ocẽs
iſtam glo. ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vſuſfrauectus idem eſt in pſo
na heredis qui fuit in perſona defuncti.⁊ eſt ſemper foꝛmalis m
eos quãdo tranſit ad heredem de quo alias legendodixi in dicto
A.ſt quis ita. ⁊ etiam aliquid in hoc opere noſtro pꝛout ſupꝛa vi⸗
dere poles.? ideo non me extendo nunc. Niſi ꝙ vnu nõ obmitto

ꝙ ſt iſte tex. bene ⁊ ſubtilitef ponderetur non pꝛobat hoe net fatit
aliquã mentionẽ de herede vſufructua rij.ſed de ipſo ſolo wtien
ctuario deiecto quomõ debet reſtitui ⁊ reintegrari. ſed de here
Tiri datur pꝛout oculata ſide videre potes.Et verba iſtius litte
e ſunt Hec.

C Deiectum ab vſufructu in eadem cauſa pꝛe/
toꝛ reſtituere debet ideſt in qua futurus eſſet ſi Rᷣ
iectus non eſſet.itaqʒ ſitempoꝛe vſuſfructus fi/
nitus fuerit poſtquã deiectus eſt a domino nihbi
lominus cogendus erit reſtituere ideſt vſumfru/
ctum interdum conſtituere ⁊c.

De exceptionibus.
Glo.in.l.qui agnitis in verſic.

pꝛeſcriptione c. Bal.in.l.querelam. C. de falſis. ⁊ Joha. de
imol.⁊ etiã do.meus Alex.de imol.iu.l.diuus in penul.col.ff.ð re
iudi.reputãt iſtam glo.ſingul.ad boc ꝙ replicatio ſen exceptio fal /
ſi hoc ꝙ lata fuit.ſententia pꝛopter falſas pꝛobationes que datnx
contra ſententiaʒ quando petitur eius executio iuxta.l.fin.C.ſi ex
fall.inſtru.⁊ in.c.venerabilis extra de exceptio.non cõpetit miſi pe
tatur pꝛius reſtitutio inintegrũ ante quadrienniũ.iuxta.l.fi.C. de
tempo. in integ.reſtit.pet.de quo alias dixi in.d.l.diuus vbi etias
glo. tractat de hoc ⁊ ideo non repeto nunc.niſi ꝙ dico ꝙ iſta gloſa
bene ponderata ſentit contrarium in finalibus verbis in verſi.licz
hic innuat ipſo iure ⁊c.naz glo.videtur reſidere in his vltimis ver
bis exquo non mutat ſententiã pꝛout videre potes.quod vt vide
re poſſis pono verba gloſe que ſunt hec.

Pꝛeſcriptione ideſt exceptione reo abſoluto
ex falſis inſtrumentis.item econtra reo damna
to.nam actoꝛ non excipit ſi reus repetat quod
ſoluit per condictionẽ ſine cauſa vt.C.ſi ex fal/
ſis inſtrumen.l.i.⁊ hoc petita pꝛius in integrum
reſtitutione vt ſupꝛa de re iudi.l.diuus licet hoc
innuat ipſo iure ⁊c.

de ui et ni armata.
L. Aut qui aliter.sS.quod ſi ſor

te. Docto.cõmuniter hic multũ conſiderãt iſtum tex.in eo ar
ticulo quo dubitatur vtruʒ ad hoc vt poſſit deueniri ad ſᷣm. decre
tuʒ ſu necceſſariũ vocare amicos debitoꝛis abſentis per pꝛeconezʒ
ſeu citare omẽs volentes comparere per defenſiones citati abſen
tis de quo etiã ponunt in.l.hec autem in pꝛin.ff ex qui.cau.in poſ.
