alibi non reperitur ad ho. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo
meo intellectu iſtius tex.qui bene ⁊ ſubtiliter põderatus non põt
pati illum ſenſuz. nam hic diſponitur vt reſcripta pꝛincipis oꝛigina
lia ⁊ etiam que ſunt ſubſcripta manu pꝛincipis inſinuẽtur non au/
tem exemplaria ſumpta ab eis. nec hic dicitur vtruz legitime ſint
ſumpta vel ne ſʒ tmmodo illa oꝛiginalia debent inſinuari ideſt re/
giſtrari. nec eſt fienda vis in pꝛimo vel in ſecũdo vel tercio traſum
pto vt hic in verſi ipſa etiã ꝛc. Pꝛeterea iſte tex.loquit᷑ ſpecia
liter in reſcriptis emanatis a pꝛincipe non autẽ de alijs inſtrumen
tis in quibus non eſt habenda tanta cõſideratio quãta in reſcrip/
tis pꝛincipis pꝛopter eius auctoꝛitatẽ ? maieſtatem imperialem vt
hit in verſi.noſtra etiãs manu ſubſcripta ⁊c.⁊ ita ego intelligo iſtũ

tex.nouiter. Cuius tex. verba ſunt hec.

L. Sancimus vt autẽtica ipſa atqʒ oꝛiginalia re
ſcripta ex noſtra etiã manu ſubſcripta nõ exem/

pla eoꝛum inſinuentnr.

Vt omnes tam cinil. q̃ crimin.

. rima Docto.bhic cõmuniter reputãt iſtum text.
P . ſiingula.ad hoc ꝙ licet vbi tẽpus inſtantie
eſt appoſitũ iuriſdictiõi non poſſit iudex vltra iudicare ⁊ expirat
iuriſdictio.tamen fallit ſi in lege vel ſtatuto caueatur vt vltra eos
dies poſſit iudicare vt hic per eos cum quibus ſto. quia text.iſte
optime pꝛobat hoc. Cuius verba ſunt hec.

Z. Nemo ex viris clarifſimis pꝛeſidibus pꝛouin
ciaruʒ vel conſularibus aut coꝛrectoꝛibus ne ve
qui adminiſtratõnis maioꝛis inſulas meruerint

ideſt viri ſpectabiles pꝛoconſules vel pꝛefectus

auguſtalis:aut comites oꝛientis:aut cuiuſlibʒ cõ
tractus vicarijs:aut quicunqʒ dux vel comes cu
iuſlibet oꝛdinis:vel diuinarũ domoꝛuʒ comites
poſtquã ſibi ſucceſſum fuerit: aut excedere de lo
cis que rexiſſe noſcũtur anteqᷓʒ.l.dierũ conſtitu
tus numerus finiatur. Sed per id tempus pꝛeſi
des ⁊ conſules necnon coꝛrectoꝛes in metropoli
Spectabiles vero iudices tam ciuiles q̃ʒ milita
res in cinitatibus adminiſtrate dioceſis illuſtri
omnibus publice nec domi nec intra ſacros ſan
ctos terminos vel regiones aut potentes do/

mos latitantem ⁊c.

——

de defenſoribus cinitatum.
Quottidie fiũt edieta in ſcriptis
Z. iub emus affigũtur in locis publicis put
a iure diſponitur vt in.c.cum in tua extra de his qui matrimo.ac
cuſa.poſ.⁊ poſuit Bal.in.l.etiã.C. de execu. rei iudi. in.vj.col.⁊
in ſua margarita in verbo edictũ ⁊c.⁊ in auten.ſi omẽs.C. ſi vt ſe
ab heredi.abſti.⁊ do.meus Alex. de imol.in conſil.cvj. in quinto
volumie incip. De interpᷣtatõe ſtatuti certi ⁊c. ⁊ do. Cardin.in ſuo
conſil. xxiiij.in Fa col.incip.in nomine indiuidue trinitatis amen-
Dominus abbas ⁊c.vbi ponit de validitate citatõis per edicta ⁊ ꝑ
tubam ⁊ per campanã.⁊ do.Abb.in conſil.lxviiij.in pꝛimo volu.
ſuoꝝ conſilioꝝ incip.epiſcopus Lucanus ⁊c.⁊ Paul. de caſtro in
ſuo conſil quinquageſimo incip. in cauſa que vertitur inter reue/
renduz ac.⁊ Bal.in.i.ij.in fi.C.quomõ ⁊ quãdo iudex.⁊ Ang.in
5. omnẽ in auren. de litigio. ⁊ Bal in.l. pꝛoperãdum.ꝭ.ſin autem:
in. liij. col. C. de iudic. ⁊ illuſt. do. Sran.areti.in conſil.cx. incip. In
xpᷣi nomine amen. Clariſſime dne doctoꝛ ⁊c. vbi ponit an baůnum
miſſuʒ per totã ciuitatẽ pᷣſumatur veniſſe in noticã omniũ vel ne
Sed dubitatio pulcra eſt vtrũ debeant apponi magis in vno
loco q;ᷓ in alio.Tu de hoc habes tex.in.d.l.iubemusin verſi. in fre
quẽtioꝛibus ciuitatũ locis ⁊c.vbi ꝓbatur ꝙ apponi debẽt in lociſ
ciuitatis magis frequẽtatis puta in foꝛo vel in valuis eccleſiaruzʒ
quem tex.ad hoc pꝛo ſingulari allegauit Bal. in. l. mandaruʒ in vl
tima col.C. manda. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intelle
ctu meo iſtius tex. Nam non imponit neceſſitatez eirca hoc.ſed di
cit hoc fieri poſſe ſi ꝓponens vel querelans de cuius pᷣiudicio agi
tur hoc voluerit ſeu petierit vt hic in verſi.licentia ei tribuatur ⁊c
iuncta.l.i. C. de ſacroſan.eccle.⁊.l.nulli litem. ⁊ in auten.licentiam
C. de epiſ.⁊ cleri.cum ſimilibus.que verba impoꝛtãt voluntatem
⁊ non neceſſitatẽ.⁊ ſic ego intelligo iſtũ tex. Cuiꝰ verba ſunt hec.

L. Jubemus cura ac ſolertia defenſoꝛuʒ minime
poſſeſſoꝛes maioꝛibus menſuris ⁊ ponderibus
a ſuſceptoꝛibus pꝛegrauari:ſed eos depꝛehẽſoſ
ad iudiciũ dirigi cum ipſo cõmiſſe fraudis indi/
cio illud etiam fieri ꝑmittimus:vt ſi pꝛouinciali
bus noſtris cõteſtari iniurie leſiones ſuas cupiẽ
tibus actoꝛũ confectio a defenſoꝛibus deneget
licentia eis tribuatur querele ꝓpꝛie bellum cõ/
ſcriptuʒ eo tꝑe quo fuerat cõteſtanduʒ in frequẽ
tioꝛibus ciuitatũ locis pꝛoponẽdi cõueniendiqʒ
ſcribas tabellarios ⁊ cetera officia publica com
monendi per que libellum colligi opoꝛtebit atqʒ
in multis ſupꝛa memoꝛatis perſonis ſub actoꝛũ
confectõne ingerendi quoꝛũ queſtione fides poſ
ſit inquiri que pꝛobata in eos quos geſtoꝛũ peti/
tam confectionẽ negaſſe conſtiterit vigoꝛ iudici/
arius exerceatur.

de pactis.

I Bar. 7 etiaz Bal. hit poſt eum lz de Bart.
– li cet. mentionẽ non faciati⁊ etiam Pau. de caſt.

⁊ do.meus Alex. de imol, in. l. pactum in vlti col. C. de pact ⁊ ide⸗

do. meus hic ĩn pꝛin.dicũt iſtum tex.eſſe ſingul.⁊ nouũ ⁊ ſe neſcir
eum alibi ad hoc pꝛopoſiiũ ꝙ licet pactũ de futura ſucceſſione ſeu
de ſuccedendo regulariter non valeat etiã cum iuramẽto. vt in.l
ſtipulatio hoc modo cõcepta cum ibi not.ff de verb.obli. ⁊ in. l. pa
ctum. C. de colla. vbi alias legẽdo dixi poſt alios ⁊ maxie pꝰ do.
meũ Alex.de imo.vtrobiq;.⁊ etiã in ſuo conſilio. xxviij. in tercio
volu.incip.an ⁊ quãdo valeat pactũ æc. nibilominus etiã tale pa/
ctum de ſuccedendo inuicem non habet vim vltime voluntatis ni
Ki inter milites vt hic dicit in tert. Sed tu aduerte ꝓ nouo ⁊
vero intellectu meo iſtiꝰ tex.qui nõ dubitat de validitate pacti in
vim vltime voluntatis ſed inter viuos. ⁊ hoc pꝛincipaliter agitur
bic vtrum hot pactum valeat. ⁊ dicitur etiam implicatiue q; non
valet etiam in vim donatõis cauſa moꝛtis vt in verſ. nec donatõis
quidem moꝛtis ⁊c.nam illa dictio nec ſtat implicatiue. quaſi dicat
non valet pactũ vt pactũ nter viuos. nec etiã vt donatio cauſa moꝛ
tis licet ſit facta mentio moꝛtis in eo preterq; nter milites prout

dicitur hic in tex. iſto quem hoc modo tibi declaro nouiter. Cuiuſ
verba ſunt hec. S

L. Licet inter pꝛiuatos huiuſmodi pactũ quo de
prehenditur vt is qui ſuperuixerit alterius reb
potiatur: nec donatõis quidem moꝛtis cauſa ge
ſte eſſent ſpeciem oſtẽdat. Camen cuʒ voluntas
militũ quae ſuper vltimo vite ſpiritu deqʒ fami/
liaris rei decreto quoquomõ contemplatõe moꝛ
tis in ſcripturaʒ deducitur vim poſtremi iudicij
obtineat ꝓponasqʒ te ac fratreʒ tuũ ad diſcri/
men pꝛelij pergentes ob cõmunẽ moꝛtis foꝛtu/
nam inuicem eſſe pactos vt ad eum qui ſupſtes

fuifſet res eius cui caſus fineʒ vite intuliſſet per

tinerent exiſtente condictiõe intelligatur ex fra,

tris tui iudicio quod pꝛincipaliũ conſtitutionum

pꝛomto fauoꝛe firmatur etiã rerũ eius compen/
dium ad te delatum eſſe.

Ange.in. l. ecum anti zuitas.
Glo. in.l:licet. Angeinlou antgunnar.
meꝰ Alex. de imol.in.liij.S.genera in tercia col.ff. de acqui. poſſe.
⁊ etiã do.meus Alex.de imol.hic in ᷣa col. in lectura omẽs repx
tant iſtam glo. ſinguil. ꝙ eſt dare vltimã voluntatem in genere. de
quo alias ibi legendo dixi ⁊ ideo non repeto nũc niſi ꝙ pono ver/
ba glo que ſunt hec. ðU
CCLompendiũ ideſt vniuerſitatis nõ ſolũ quod
libet emolumentũ ſingulare. Sed an ſit teſtamẽ
tum quidam ꝙ ſic vt hic innuit in fine. alij cõtra

⁊ dicit ſimpliciter vltimã volnntatem ⁊c.

DSe tranlſactionibus.

l.de fideicõmiſſo. Pactum deſugeden

. . do non valet niſi inter
milites vt in.l. licet. C. de pactis.quem tex.multum exclamat ibj
Bal.prout ſupra diximus in eo tex. dum tradidi eius nonũ intei
lectũ ⁊ ibi alias legendo dixi de hoc.ideo pro nũc longior non ero
circa hoc. Sed occurrit ſeire. quia tu ſcis ꝙ minori xxvan/
nis lex ſuccurrere cõſueuit vbi agitur de leſione re ipſa cötingente
vel ex dolo aduerſarii vt in.l.i.⁊ per totuz.ff.de minori. Pone
modo ꝙ duo erãt fratres quorũ vnus erat minor alius erat ma
ior.xxv.annis ⁊ fuerũt inſtituti a patre ⁊ grauati p fideicõmiſſum
inuicẽ de reſtituẽda hĩrditate ſi quis eoꝝ decederet ſine filijs vc.
Quo fideicõmiſſo ſtante remiſerũt ſibi innicẽ ius pdictũ fideicõ/
miſſi demũ mortuus eſt ille maior ſine filijs. an dictus minot poſ
ſit tanq;ᷓ leſus re ipſa ex remiſſioe fideicõmiſſi petere reſtitutiõʒ in
integrũ.caſus eſt not.ꝙ nõ in.d.l.ð fideicõmiſſo in fi.in vᷣſi net ſi
ageres hiſdem illis de cauſis in integrũ reſtitutõis auxiliuz impe/
trare deberes ⁊c.vbi tex.primo loquitur in maiore.x poſtea dicit
idem eſſe etiã in minore.quem tex.ad hoc ꝓpoſitũ dirjit eſſe vnicũ
Bal .in.l. cum archymedorã in prima col.C. vt in poſſeſſilegat.?
do.meꝰ Alex.de imol.in.lei.in ſᷣa col.C. de pactis: cum quibus in
hoc ſto.quia tex.non eget alig mea noua interptatõne.x eo maxrie
cuʒ alias ibi legendo dixerim poſt alios ſcribẽtes ⁊ poſt do.meũ
Alex.de imol. ibidem ſuper eo text:cum ⁊ text. ille planiſſimꝰ eſt.
Cuius verba ſunt hec. — —=ðèð
L. De fideicõmiſſo a patre inter te ⁊ fratrẽ tuiʒ
viciſſim decreto ſi alter veſtrũ ſine liberis exceſ
ſerit vitam interpoſita tranſactio rata eſt cum
fratrũ cõcoꝛdia remoto captãde moꝛtis alteri⸗
voto impꝛobabili retinetur:⁊ non poteſt eo caſu
reſcindi tanquã circuʒuentus ſis cum pacto tali
conſenſeris:cuʒ neqʒ eaʒ cui ſubueniri ſolet ae/
tatem agere te pꝛoponas: nec ſi ageres ijſdem il
lis de cauſis in integrũ reſtitutionis auxiliũ im/

petrare deberes.

Oloſa in.l.preies circa finem.
Bal. in.l. etiã. C. de fideicõmiſſis. ⁊ etiã do. meus Allexan. de
imol. hic in ylti.col. reputqt iſtaz glo. ſingul. ad hoc ꝙ tutor poteſt

Ninnigeini i
Pſ

unicriſtlin iingmire

innſi
nmm g 5
mitßi 4
nn hiß s „
Tritunt Aen
tr i leen⸗
ttnlnl

, ſustteet⸗
ctonintun
m
Nrnigt am,
ltrapitli ae efi,
uerſi eil he ms
un . apruinndn l
mnonen ce z
mmifrie ntun er
nt r ton nen
— ere
9 K. —
tniiufen .-
brninfi ireen⸗ —
ctſpreintrlſin

GN „ . . 0
Nairuc:
inipretfglſinnn

chuimifthtinimclud

ſligcmnututrſegusman

mknmigt mitin iAuat

enee⸗

Cls iet eeene Kr
Ginlaneſe en⸗
OEenitknpiuirl N t
niftigantkitumde nb
Pennpetiſorcinen /ren!
Nuigtingr A
NetinſtintoturtttisiuN
xdkstnntüsinm
uNnlitniilnrenert
lnnginiem
imſituinitiim nun
ugſulisffhmnuttnltnn in
Hinintinini maeinetrl

2

uniſinirngumn En

Kuitetin
— en
ſ
Ginnngi

—

lliutzn an
niia at
Goitligne

— T——ʒ—ʒ—C .(

—

– — —

Ul⸗
bti ridi
en 8
E ir ue
ncnlinpte
viaſe gnn eſii
dr de arocnn N
tlihrtin

*

Sn 3
katitnutu iil
intn ilii
ie i ſ
riniirnt .

—.

Dernſenotin⸗

Neſtcinte, s
aTäIe ie
nnkinnt
nis u mer eniihnn
emiraitbenin
npremiatie uin ſtii
e Wurin ull er ih iy nin 1
Wrweifmcmiſargtnir in
m ei nu en ui iuti
nntnisian munnſhnn ſei.
Qx turu tamti intnii i ii
minadun ahutmm
õäl
mmias du uiliituniſifiſiiti
vauntapi ui inſiilifii
mxLaANinſ ſzai,
dairmm anin ahk ghimn e nii
Nuaremitiinſnidi Nn dſill
NErEiälifALNKbnngtui
miitnuiffnit wink⸗
iimr i üſint
EaudnagtoNlfin 4
GNM. B
leriuirihiumunmini⸗
ſaum iin ſtifr ein
m um nmuomi
imiinumn i cht
win inien unheifti
oe
aini iſtmii
sauyehl ,
gen * vons ſaetife
m n iſintonemd
iratsn
, iſ
., ines nre
. S. „ ,61
–
3 4 .

remittere iniuriã illatã pupillo quãdo eſſet ei periculoſa in anima
æ etiam remittere vſiras que eſſent nociue anime pupilli alias au
tem non de quo alias legendo vixi hic. ? ideo pꝛo nũc non me ex/
tendam niſi ꝙ dico nuũc vnu yerbum ꝙ iſta glo. ſolum cõſiderauit
nocumentũ anime pupilli ſed non coꝛpis ſi bene põderetur. ⁊ ma/
ioꝛ eſt ratio anime q;ᷓ coxpoꝛis. vnde de inimicicia remittenda per
tutoꝛem bec glo. non dicit aliquid ⁊ bec eſt magna extenſio. Et ita
no verba glo. que ſunt hec. .. .
C MNon ſinet ⁊c.in verſi.ſed quid ſi nõ ambitio/

ſe ſed bona fide ⁊ gratis dimittunt ſed liquiduʒ
debitum. ſed foꝛte erat vſura vel alias iniqua pe
cunia dices valere xcc.

. geY Bar. hic dicit ꝙ iſte tex. eſt ſin /
L. tran ſi gere. gularis ⁊ ſubtilis ad hoc pꝛopo
ſitum ꝙ pꝛo criminibus in quibus imponitur pena ſanguinis põt
fieri tranſactio excepto adulterio. Sed in pecuniarijs fieri non po
teſt excepto falſo vt hic in tex. in quo alias legendo vixi allegando
rationes diuerſas a ſcribentibns ibidem in exceptionibus illius
texius.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero in eo.ſed ad ibi dicta poſt
alios docentes me remitto ⁊ maxime poſt dominuz meũ Alexa.
de imol.ibi ſuper illo text. in quo alias ſum conſuetus ponere an
poſſit tranſigi ſuper vſuris dequo poſuit do. Abb. in ſuo conſilio
j. in o volu. conſilioꝝ ſuorũ incip. in pſenti qõe fratruz eꝛdinis
æc. Et Bal.in ſuo conſil. xxvij. in ſa parte conſilioꝝ ſuoꝛus incipi.
punctus ſuper quo ⁊c.⁊ in conſi.cix. in eadeʒ a parte incip.coram
vobis c. vbi ponit an poſſit fieri ſuper crimine attentato ⁊ nõ per
fecto.ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex.noſtrum. Cuius verba
ſunt hec.
L. Cranſigere vel paciſci de crimine capitali ex/

cepto adulterio pꝛohibitum non eſt.in alijs autẽ
publicis criminibus que ſanguinis poenam non
ingerunt: tranſigere non licet citra falſi accuſa/

onem ⁊ꝛc.
i SBal. in.l.fi. . netel /
Slo. in. l. gctione. Fal l.s nere⸗
q; libe.dicit iſtam glo.foꝛe ſingul.aq hoe ꝓpoſitũ ꝙ licet in legato
ad miniſtratõis ſeu redditõis ratõis non videatur remiſſus dolus
pteritus tamẽ ſecus eſt in cõtractu. ⁊ eſt glo.in verbo tranſactũ ⁊ci⸗
cum qua ſto ſimpliciter quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua
mes interptatione.⁊ eo maxime eum alias ibi legẽdo dixerim de
ea ⁊ de eius intellectu poſt alios docẽtes ⁊ maxime do.meũ Ale/
xan. de imol.ibidem.⁊ etiaʒ Alexa.de imo.hoc clare poſuit in ſuo
conſil. xlv. in primo voluune conſilioꝝ incip.quid opetur legatuz
liberatõis vc.⁊ in conſil.clxiiij.in quinto volu.conſil. in pꝛima col.
incip.quid ſi tutor in teſtamẽto ⁊c.⁊ Raph.fulgo.in ſuo conſilio
ciij. incip. notabilis vir Henricus ⁊c.⁊ do.Cardi.in conſil.lj.incip.
in nomie indiuidue trinitatis amen. do. Gregoꝛius etc. et do. Abb
in conſil. cxiiij. in o volu.incip. In qõe mouenda inter Anto.⁊c.⁊
Bal.in conſil.quinquageſimo in pꝛia parte conſilioꝝ ſuoꝝ incipi.
In eauſa preſenti ⁊c.in pꝛincip.⁊ Hal.in conſil.xlviiij.in eadẽ pꝛĩa
parte conſiliorũ ſuorũ incip. in chꝛiſti nomine ad euidentiam ⁊c.

Et in conſil.xlv.in ſa parte incip.punctus talis eſt ⁊c. Et Ange.in

conſil.clxxij. incip.de compromiſſo facto ⁊c. ad quos me remitto
no nntV veniamus ad iſtam gloſam. Cuius gloſe verba
unt hec.

C Tranſactum in verſi.ſed aliud eſt legare libe
rationẽ ⁊ tunc obtinet.l.aurelius.⁊ aliud eſt di/
cere nolo vt cõueuiaris remitto tibi actionẽ.quo
caſu omnia remiſiſſe videtur.d.l.aurelius ⁊c.

o. de imol. in. l. qd
di.⁊ do.meus Alex.de imol.in.l.admonendi in.x.col.ffde iureiu/
ran.⁊ do. meus Alex.de imo.in.l.iuriſgentiũ..ſi paciſcar in pꝛin.
ff.de pactis reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc propoſitũ ꝙ licʒ quis
poſſit renũciare ſentẽtie late pro ſe vt eſt tex.in dieto.s.ſi paciſcar
7 etiam licet alias ſentẽtia ſecũda lata contra primã que tranſiuit
in rem iudicatam non valeat vt in.l.i.C.quãdo prouoca. non eſt
neceſ.cum ibi plene not. hoc eſt adeo verũ vt ferri ſecũda ſentẽtia
non poſſit etiam de conſenſu partiũ per iſtam glo.in verbo agi ⁊c.
in verſi.ſed quare ſecus in ſentẽtia vc.que afſignat ratõem diucr

ſitatis inter ſententiã ⁊ tranſactionẽ.cum qua glo ſto nec vlterius

me extendo. quia alias hic legendo dixi de hoc poſt alios ⁊æ maxi
me poſt do.meũ Alex.ibidem niſi ꝙ ad dicta per do.meũ ⁊ alios

iii victis locis ⁊ etiaʒ per me ibi nũc addo not. per Bal. in hot in
l.ij. ff. de iureiuran.⁊ aliquid etiã ibi poſuit Ludo.roma. ⁊ p bal.
in. l. eius. f ſi cert. peta. ⁊ per Ange.areti.in repetit. ſua.l.admonen
di in ſecũda carta de iureiuran. ⁊ per eundeʒ do. meũ Alexan. de
imol.in. quod iuſſit: ff. de re iudi.in. xiiij.col.ad quos me remitto
⁊P redeo ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hbe.

C Agi. Item quare ſecus in ſententia vbi etiã la
ta ex partiũ conſenſu ſecunda non valet vt infra
quando pꝛouo non eſt neceſ.l.pꝛima niſi cũ eſſet
dubium an eſſet iudicatuʒ ⁊ ſuper hoc iudicaret᷑
ff. que ſenten.ſine appell.l.i. Reſpon.quia fit ex
conſenſu tollitur tranſactio ⁊ ideo cõtrario ſen/
ſu. ff. de reg.iur.l.nihil.ſed iudiciũ in inuitũ red
ditur.ff.de ver.obli.l.inter ſtipulanteʒ.ꝭ.pꝛimo.

Glo.in.l.cunʒz donationis in ſi.
Ang. ⁊ etiñ do. meus Alex. de imo.⁊ illuſt.do. Sranciſ.areti.
in. l.impoſſibilis.ff. de verb.obli.⁊ etiã do. meus Alexa.de imola
hic in vlti.col. circa fi.⁊ etiã illuſtris do. Sran.areti.ibidez in ter/
cia col.omnes reputat iſtam glo.ſingnl.ad hoc ꝓpoſitũ condi/
ctio impoſſibilis adiecta in diſtractu vitiat eum ſicut vitiat con/
tractũ.ſecus autem eſt in modo impoſſibili vt ibi per eos.de qua
materia alias dixi ibi poſt eos. ⁊ ideo non repeto nunc niſi ꝗ ibi
alias per eos ⁊ etiam per me dictis addo Angel. idem volentez ⁊
allegantẽ pur illam glo.pꝛo ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ in.l.nõ ſolum
ff.de actio. ⁊ obli.⁊ Bal.in.d.l.cum donatõis vbi Gal. limitat eã
multũ ſinguł r in ſecũdo mẽbꝛo dum loquit̃᷑ de modo impoſſibi
li vt non vitiet diſtrictũ.nam hot eſt verum ſᷣm eum quãdo alia
extrẽa ſunt habilia.vt ſi trafigo tecum pꝛo.x.vt me inſtituas here
dem. nam tranſactio habet ſua extrema. quia fit aliquo dato vel
retento vt im.l.i.ff. de tranſactio.cum ibi nota.Et boc caſu ille mo/
dus impoſſibilis non vitiat diſtractuz. ſecus ſi tranſegi tecũ nullo
dato vel retento vt me inſtituas heredem. nam iſto caſu etiam vi
tiat vt lbi per eum ad quem me remitto.Et redeo ad glo. Cuius
ver ba ſunt hec.
CAſtringitur dixi quidem ſed in foꝛma condi/
ctionis vt puta remitto tibi ſi me feceris heredẽ
⁊ tũc nulla ẽ remiſſio ſecũduʒ.Bal.ſicut ⁊ ſtipu
latio ſub impoſſibi condictõe confecta nõ valet.
vt inſtitu.de inuti.ſtipu.S.impoſſibilis.naʒ tur/
pia de iure dicũtur impoſſibilia.ff.de condict.in
ſtitu.l.filius.⁊.l.condictões.Sed Place.dixit
pendere remiſſionẽ in euentũ condictõis.nec enĩ
eſt turpis cum non captetur moꝛs alicuiꝰ ſed tã/
tum ex teſtamento ſe ſperet heredeʒ. Si vero re
mittat ⁊ dicat ideo hoc facio vt me heredem fa
cias.ſi etiam vterqʒ cõſentiat dico ꝙ non poſſet
petere debitũ.quia in pari cauſa potioꝛ eſt cõdi
ctio poſſidentis vt infra de cõdi.ob tur.cau.l.ij.

HGlo. in. l.ubi pactum in princ.

glo. magne. Do. meus Alex. de imol. in. lereſcriptuz.. ſi pacto
in ba col.ff.ð paet.reputat iſtã glo.ſing.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ lʒ quis
agere poſſit quãdo actio eliſa eſt ſed non eſt in totum ſublata ipſo
i ure vt eſt tex.in dicto.ꝭ.ſi pacto.tamẽ ſecus eſt quãdo quis agit
ſine actõe. vel ſi actio ſemel fuit ⁊ eſt ipſo iure ſublata. qꝛ tunc ipᷣe
iudex ex officio põt eum repellere.v vt dixi eſt glo.magna in ver/
bo pena ⁊c.in ver.iude interrogabit ⁊c.cum qua glo.ſto ꝓ nunc
vt pote appꝛobata ab omnibus docentibus ibi magis cõmumter
pꝛout ibi etiã alias dixi peſt eos ⁊ maxime poſt do.meũ ibideʒ in
vj. ⁊.vij.col.⁊ ideo pꝛo nũc vlteriuns non me extendo niſi ꝙ vltra
deducta per eum ibi ⁊ in dieto.s.ſi pacto addo ego nunc nota.per
Bar. in.l.ij.ff.de dote pꝛeleg.vbi facit hanc conſideratõem vtrum
actio ſemel fuerit vel non. pꝛimo caſu põt agi ⁊ valet pꝛoceſſus ſi
non opponatur per partẽ. Sed vbi nunq; fuit actio non eſt opus
oppoſitõe. ſed ipſo iure pꝛoceſſus eſt nullus. ⁊ idem etiaʒ net. per
glo. multũ notabilem in bac materia in.l.ſi vnus.S.pactus in ver
bo in opponẽdo ⁊c.ff.de pactis.⁊ not.per Inno. in.c.pꝛimo extra
de offi. vicarij. vbi dicit ꝙ index ex officio ſuo etis repelllt agent eʒ
calumnioſe ſicut quãdo agit ſine actõe ad quem me remitto ⁊ re

deo ad glo. de qua agimus. Cuius verba foꝛmalia ſunt hec vʒ.
Pena ⁊c.in verſi.tercio quis tamẽ iudex in/
terrogabit qua actione vel qua obligatione eſt ei
obligatus.⁊ poterit reſpõdere ⁊ ſic iudex abſol
uet aduerſarium xc.

L. cum mota. Angel bica Angel,? Joba de

. imol. in.l.ſtipulatões non diui/
duntur. ff e verb. obli. etiã do. meus Alex. de imo.hit in ſecũda
col.reputãt iſtum tex.ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝙ ſicut actio pꝛeſcri
ptis ver bis que oꝛitur ex contractu innoĩato non datur cõtra obli
gatum vt pꝛeciſe cogatur ad danduzʒ. ſed datur ad intereſſe vt in.l.
naturalis. .pꝛimo cum ibi not.ff. de pꝛeſcript.verb.ita etiam actio
ex ſtipulatõe iuterpoſita ſuper gctu ĩnoĩato de quo dixi ałs in ru/
bꝛica.ff. de verb. obli. circa finẽ.⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi
ZE& verba iſtius tex. . ⸗= .
Cũ mota ĩofficioſi qᷓrela matrẽ vr̃aʒ cũ diuer
ſa pte tranſegiſſe ita vt ꝑtẽ bonoꝝ ſuſciꝑet ⁊ a li
te diſcederet pꝛoponatis inſtaurari quidem ſe/
mel obmifſſam querelam per vos qui matri here
des extitiſtis: iuris ratio non ſinit. verũ ſi fides
placitis pꝛeſtita non eſt in id quod intereſt diuer

ſam partem rectc cõuenietis ⁊c.

— HS Paul. de caſt. 2 etiã do. me
5 ſi Pe 0 m 1d0 * us Alex. de imol. hic in vlt.

col.in fi.reputãt iſtum tex.ſing.ad hoc ꝙ reus dando actoꝛi videt
reputare ſibi eſſe impletũ ab actoꝛe.⁊ ideo datur actio pꝛeſcriptis
verbis.⁊ in hoc differt iſte tex.a text.in.l.ſiue apud acta ſupꝛa eo.
nam ibi reus nihil dedit actoꝛi qui non impleuit pꝛo parte ſua.de
quo alias dixi in. d.l.ſi pꝛo fundo poſt do. meũ Alexa.ibi.⁊ ideo
non ero nunc longioꝛ niſi ꝙ pono verba iſtius text. que ſi unt hec.
L.Si pꝛo fundo quem petebas pꝛediũ certis fi/
nibus liberũ dari tranſactiõis cauſa placuit:nec
eo tempoꝛe minoꝛ.xxv.annis fuiſti:licet hoc pꝛe
dium obligatũ poſt vel alienũ pꝛo paꝛte fuerit p
batum :inſtaurari deciſam litem pꝛohibẽt iura .
Ex ſtipulatõe plãe ſi placita ſʒuãdi cã ſequuta ẽ
vel ſi non interceſſit pꝛeſcriptis verbis actõe ci/
uili ſubdita apud rectoꝛẽ pꝛouincie agere potes
Si tamẽ ipſas res apud te cõſtitutas ob quarũ
queſtionẽ litis interceſſit deciſio: fiſcus vel aliꝰ
a te vendicabit nihil petere potes ⁊c.

. 1 4 gioer Bar. hic dicit quod
Z. Si qnis maior. Far bie dei duod
hoc pꝛopoſitũ ꝙ ille qui venit contra tranſactõem iuratã per deuz
vel per pꝛincipem infamatur ⁊ incidit in penam ⁊ perdit data que
parti obſeruanti aplicantur vt hic in tex. quẽ etiã ad hoc dixit ſiu/
gul.do.meus Alex.de imol.in.l.viro in bᷣa col.ff. ſolu.matri.quẽ
omnino videbis ibi. De cuius intellectu alias ibi legendo
dixi ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero in enucleatõne veri intellectus
illius lr̃e de quo poſuit ẽt do.meus Alex.de imol. in ſuo conſilio
xxxiiij.in primo volumiĩe ſuoꝝ cõſilioꝝ incip.viſo themate ſupꝛa/

ſcripto ⁊c.⁊ in conſilio.lxxxxij.in eodem pꝛimo volumie incipi.q

dominiũ non tranſferatur ac.⁊ in conſil.lxxxv.in eodem prĩo vo/
lumie incip.locatores locauerũt ⁊c.⁊ in conſil.xlviiij.in quarto vo
lumie incip.paucis vtar ⁊c.quod non eſt conſiliũ dñi mei Alex. (ʒ
alterius.ad quos me remitto cum alias dixeriʒz in.d.l.ſi quis ma
ioꝛ vt ſupꝛa dixi niſi ꝙ pono verba tex.que ſunt hec.

Si quis maioꝛ.xxv.ãnis aduerſus pacta vel
tranſactiones nullo cogente imperio ſed libero
arbitrio ⁊ voluntate confectas putauerit eſſe ve
niendum vel interpellando iudicem vel ſuplican
do pꝛincipibus vel nõ implendo ꝓmiſſa eas au
tem inuocato dei omnipotẽtis nomĩe eo auctoꝛe
ſolidauerit non ſolum notetur infamia verũ etiã
actione pꝛiuatus reſtituta pena qũe pactis pꝛo/
batur inſerta ⁊ rerum ꝓpꝛietate careat ⁊ emolu
mento quod ex pactione vel tranſactõne illa fue

rit conſequtus. Itaqʒ oĩa eoꝛũ mox cõmoda de
putabũtur ad eos qui intemerati pacti iura ſer/
uauerint dignos eſſe iubemꝰ vel munere eos etiã
huius legis vel iactura.Que nomina noſtra pla/
citis inſerentes per ſalutem pꝛincipum cõfirma
tionem tantarũ iurauerint eſſe pactionem.

Glo. m.l. ſi ex falſis in verbo
pꝛecipimus ⁊c.in verſi.non valet tranſactio ⁊c. Paul. ð caſtr
T etiam do.meus Alex.de imol.hic in tercia col.reputant iſtã lo:
ſingul.ad hoc ꝙ vbi falſe pbatões dederũt cauſam iuriſcictioni
vel ſententie retractãtur licet dolus non interuenerit in pꝛoductjõe
falſoꝝ inſtrumẽtorũ vt hic per eos.poſt quos alias hic legendo di
xi de hoc. ⁊ ideo pꝛo nũc non ero longioꝛ niſi ꝙ pono verba gloſe.
que ſunt hec. V

CPꝛecipimus ⁊c.in ver.nec diſtinguo ſciat an
neſciat falſa inſtrumenta qui vtitur eis falſis ſi/
cut in ſententia alias ſi calumnioſe agat nil pꝛo/
deſt allegare inſtrumentoꝛũ falſitatem. quia ſine
hijs non valet ⁊c.

De aduocat.dinerlor. indicio.

Glo. in.l.reſtituende in nerbo

pꝛo voto ĩc· Ludo.roma.⁊ etiã do.meus Aler. de imol in.l
ſi finita. 5. ſi de vectigalibus.ff.de dam. infec. reputãt iſtam glo. ſin
gul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ beneficiũ vel pꝛiuilegiũ conceſſum pꝛeſidi
vel alicui rectoꝛi cõpꝛehendit omnes eos qui ſunt ei ſubiecti. de
uo alias dixi in dicto. 5.ſi de vectigalibus ⁊ ideo non attingo nĩ
Anuz ſolum addo pꝛo confirmatiõe huius glo: nam priuilegiuz
tõceſſum clericis intelligitur cõceſſuʒ eorũ familie ⁊ ſuis ſubiettis
⁊ famulis eorũ ⁊ ſeruiẽtibus vt in.l.ij.C. de epiſ.⁊ cleri.⁊ voluit
Archid.in.c.ij.xi.q.prima,⁊ Sede.de ſenis in ſuo conſil. cxj.incip.
in dei nomĩe amen. ⁊ Ludo.roma.in ſuis ſingularibꝰ in vᷣopri
uilegium ⁊c. Et etiã extẽditur ad vxoꝛez eorũ vtpote eis ſubiecta
vt eſt glo. not.in.c.eos.xxxij.diſ.⁊ gloin dicto. c. ij. xi.q. prima. Et
voluit Jo.an.in.c.pꝛimo extra de cleri.cõiuga.ad quos me remit/
to ⁊ redeo ad gl.de qua agimꝰ. Cuius glo verba ſunt hec.

Quod pꝛo voto ideſt ſi aliquod beneficiũ vel
pꝛiuilegiũ conceditur alicui poteſtati puta recto
ri pꝛouincie vel ſimili omnibus qui ſub eo ſunt
videtur eſſe cõceſſum ⁊ eſt ſic.ff.de condictio.t
demonſtra. l.municipibus.

e pꝛocuratoꝛibus.

F KZ Si procurator a te cõſti
. Eu m oui res. tutus in iudicio cõtra Ci
tiuz ⁊ generaliter ad omnes alias cauſas ⁊ lites incepit agere.? in
primo iudicio incepit cõtemnere iudicem vtrũ iudex poſſit eũ re/
pellere ab offcio pꝛocuratõis.Dico bꝛeuiter ſic. tex. eſt in. d.l. eu
qui res.quem tex. Gal.dixit ad hoc non eſſe alibi in.l.mandatuʒ
in.viij.col.C. mandati. ⁊ ſic facit eum ſingula. ⁊ etiaiu do. meus
de imol.in apoſtillis ſuis ad Bartoluʒ hic. Sed tu aduer/
te pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius text.qui indicio meo non
loquitur in ꝓcuratoꝛe.nam eius officiũ vile eſt adeo ꝙ repellere
quem vt pꝛocuratoꝛẽ ab aliqua cauſa non eſſet pꝛouidere circa cõ
temptuz iudicis vel eius maieſtatẽ p̃ᷣtoꝛiam cõtemptam vt in..fi.
inſtitu. de exceptio. Unde text.iſte in.d.l eum qui res iudicio meo
loquitur in adminiſtratõe negotioꝛũ qui ſi non defendit dominuʒ
ſuũ cuius negotia adminiſtrat põt pꝛinari totali adminiſtratõe.⁊?
in hoc bñ loquit᷑ tex.iſte. ⁊ hoc mõ ↄpᷣuat̃ honoꝛ iudicis.⁊ hoc eſ-
ſe verũ pꝛobo hic ex eo tex.in verſi.adminſtratiõe negotioꝛuz ſm
foꝛmã iuriſdictõis pꝛohibetur ⁊c. ⁊ in verſi.qui res agit hereduʒ
⁊c.non ãt dixit cauſaz agit heredum vc. Ex quo infero mul
ta que ibi dicũtur per docẽtes in pcuratoꝛe per illum tex.fũdan/
tes ſe per eum non recte pcedunt:nec recte intelligunt iſtum lext.
tum reuerentia dum per eũ dicũt ꝙ ex cõtumacia ꝓcuratoꝛis po
teſt quis mitti ex pꝛimo decreto in bonis domini.nam iſte tex. vt

dixi non loquitur in ꝓcuratoꝛe quoquomõ ſed in adminiſtratoꝛe

Gmhlniginn

vlrtn

nun fattunmwntad
rtgirbgngeſentheinn

nigiglimnn

N
G. ,44
. rien⸗ .
ohlſ Urſotn⸗

ümiinakers
eäne 4 rii
mueil ii ze

ponttheboda
tee
*

7 M. a
lCigndi. giangten

Pateikuinnmken ſe
vuin

niuckertrefen ign man
Tntepttunhktettn rn 1

iNstrtektrilexNN

Güüuncihitnnrams en
rkatüitennurigm iun
mWntütükmiün
Nitſteknotnnnin n r
beaiekinallnirmn
Gufkiag tinftrnuignptnan
liutu firtn
Gini fünmutin ii
Uirgſninngiinirnſnie
einegisfetlewin
gſanmiizkäfeiitia,
annintiunticſe
firezitirſcnun⸗
tug Dðð
*R nignicriiri
hnſnmtingtnn
ncuatlnniie⸗

ee

emegegen nateen
Mrmneef

Ktnlan
atadr
—
Ei n nnits

— ———

— — —

– –

wip⸗ wicctitigocborfiif
immim iai eiſti uin
i ruce inli nhog,fthnſ⸗
arcöſimnttt ſe ornciti
NNdalamiis

Tewnnmnthr.

7 Cnms antee Dtentgtrif
rriANsA IRſnt
— iummttenti verſſtäi
matünmdiniibi
tdsfumis ummi bniil
n MNLNNKiliut
Hatma Kinmigulhunin
—–— Ant
n emeim ii inliinn
en muz fſe nfſt
ti e Amadmmfſthinii
mirc matinniinmnii
e r m ii an i uin
nnn bitnnü
rinzriinftiini
eine nt In giglid e
RHLZ Chtts
mais in nſrn
cui nisn mni u
g i ſal hliſni,
xu ai giin o /,
zramn niſnilln g
a owüſt

vv

bonoꝛum pꝛout ibi vlcitur aperte. Cuius tex. verba ſunt hetc V3.
T. Eum qui res agit heredum a quibus tibi de/
beri fideicõmiſſum dicis euoca ad pꝛocuratoꝛẽ
viruʒ clariſſimũ qui aut tibi reſpondere cogetur
aut ab adminiſtratione negotioꝛũ ſecũdum for/
mã iuriſdictõis pꝛohibeatur.deliberabit antem
ꝛetoꝛ ſinon defendantur heredes an mittere te
in poſſeſſione debeat ſequutus iuriſdictiõeʒ que
exerceri aduerſus indefenſos ſolet.

—, „ Illuſtris do. Franciſ.areti. in
HGlo. in.l. lic Et. l. ſciendum in penulti. col. ff. de
verbo. obli. reputat iſtam glo. ſing. ad hoc ꝙ ſi quis litigat cũ ali/
uo tanq; cum ꝓcuratoꝛe videtur fateri eum ꝓcuratoꝛem legiti
mũ adeo ꝗ ſi poſtea dicit eũ eſſe falſum ꝓcuratoꝛẽ dzʒ hoc ꝓbare
a ſibi incumbit onus pꝛobãdi vt ibi per eum poſt quẽ alias legen
do dixi ibi de hoc. ⁊ ideo non me extendo pꝛo nũc niſi ꝙ pono ver
ba glo.que ſunt bec. .
C Inueniatur ⁊c. in verſi.alij vt Bulga. dicunt

aut ſcio falſum: aut nego verum: aut ambigo ſi

ſcio repello:ſi nego tempoꝛe quo iudici pꝛobem
repellitur vt hic:ſi ambigo in pꝛincipio hoc dice

re debeo ⁊c.
2 Bat. hic dicit iſtam.l.not.⁊ ſin
X. EF Xi gen di. gularẽ ad hoc ꝙ quilibet mĩoꝛ
xxv. annis ẽt ſine mãdato admittitur ad defendenduʒ patrẽ ſuũ
abſentẽ. Segd tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſti
us tex. nam ego intelligo in cauſis magne impoꝛtaniie non autẽ in
omnibus cauſis vt hic in fine in verſi.graui cõdemnatiõe afficere
⁊c.quem bene ponderabis in hoc verſu pꝛout alias legendo dixi
ibi poſt alios T maxime poſt do.meũ Alex.de imol.ibidem.⁊ iõ
pꝛo nũc non me extẽdo vlterius pꝛo intellectu eius.niſi ꝙ vt videſ
Bar. hic ⁊ alij poſt eum nimis large intelligũt eum. ⁊ vt ita dixe⸗/
rim nimis extẽdunt fimbꝛias ſeu manus ⁊ tex.iſte non patitur. ⁊
diuerſa eſt ratio in cauſa maxime impoꝛtãtie ⁊ pꝛeiudicij.⁊ diuer
ſa in alijs cauſis leuibus.iuxta not.in.l.leuia.ff.de accuſati.⁊ in.l.
ſcio.ff. de in integr. reſtitu.⁊ hoc modo ego intelligo iſtum caſum.
Cuius text.verba ſunt hec. —.—
L.Exigendi a filio tuo mandati qui ſe defenſio

ni tue offerebat duplici ratõne neceſſitas nõ fuit
aut ꝙ deferre quis ſiue ſit libertus ſiue extrane/
us ſine mandato poteſt tamẽ ſat iſdatione ꝓ de
fenſione pꝛeſtita ⁊ alia pꝛoculdubio obſeruatõe
ſubiecta: aut ꝙ filius etiam ſi vltra actioneʒ pa/
tris nomine dirigat mandatũ pꝛobare non cogi
tur. Sane ꝙ nec dum legitimã etatẽ idem filias
tuus compleuerat ob hoc quideʒ depellere a pꝛo
curatiõe eum iudex non iniuſte potuit:ſed multo
iuſtius fuit vel huiuſmodi defenſoꝛes audire q̃ʒ
te abſentẽ quaſi cõtumacem ⁊ indefenſuʒ graui
condemnatione afficere.

De negotüũs geſtis.
Glo. in. l. cratoris. Zale e. nimo

de. debe, in vſib. feud. ⁊ etiã do.meus Alex. de imol.in.l.diuoꝛtio
h.ſi fundum in ſexta col.in fi. ff. ſolu.matri.reputãt iſtam glo. ſin/
gul ad hoc ꝙ in cöõtractu mandati datur actio cõtraria. ⁊ eſt gloſa
inver bo cnratoꝛis que clara eſt ⁊ non eget mea noua interpꝛetatõ
ne. ideo ſolum pono verba eius que ſunt huiuſmodi.

Curatoꝛis ⁊c.vtiliũ actõnũ alie ſunt directe alie
contrarie.pꝛime domino ſecunde geſtoꝛi dant᷑.

De tempo. in integ.reſti.pete.
Bar . hic dicit iſta lex eſt nota. ⁊

peteude. ſingul.ad hoc ꝓpoſitum ꝙ ſi petit
dilatio que tempus inſtantie non excedit cõceditur tam actoꝛi qᷓ;

—„

reo. Sed ſi tempus inſtantie excedit non actoꝛi ſe öcedi
. 5 täntiee ed re .
tamen polerit actoꝛ vti dilatõe conceſſa reo. Sed Kaaun⸗
quia iudicio meo recte T ſubtiliter põderando iſtum tex. non dici
tur hic in. tex. ꝙ vltra tẽpus inſtantie poſſit concedi dilatio reo. ſz
intelligitur quaãdo cõceſſe a fuit in tempe inſtantie durãtis ꝓut ſo⸗/
nat ille tex. De qua matia vide tu not.x Bar. in. l.admonẽdi in
ba col.ff. ve iureiuran. a per illuſtr. do. Sranc.areti. in conſil. ſuo
lxxiiij.in.vj.col.incip. In xpᷣi nomine ⁊ eius matris gloꝛioſiſſime
meen⸗ Plugeter⸗ mature b⸗ ponit an reus poſſit renũciare di
pꝛeiudiciũ actoꝛis ad quẽ me remi iſti⸗
terrus eſteſtee, q itto ⁊ pono verba iſtiuſ
L. Petende in integrum reſtitutionis tempoꝛi/
bus obſeruatis ſi dilatio ab actoꝛe petatur que
intra meta reſtitutionis valet artari tandẽ quo/
cũqʒ flagitante cauſis cognitis tribui opoꝛtebit.
Sin vero huiuſmodi poſtulantur curricula que
intra ſ paciũ receptum anguſtari nequeũt quippe
ſi in confinio legitimi tempoꝛis petãtur ⁊ eiꝰ ter
minos pꝛoꝛogabũt dilationeʒ petitoꝛi denegari
cõueniet.in eius enim arbitrio fuerat tunc infer/
re litigium cum petite dilatõnis moꝛa ſuperſtite
ſpacio poſſet includi.

Abi et apud quos.

L.finaſli. Bar. bic dicit iſtum tex. eſſe ſingul. ad hoc
D.fin agli. wreſtitutio que petitur officio iudicis põt
poſtulari ab ordinario vel delegato ſpẽaliter ad illam cãs vel vni⸗
nerſaliter putato ſed nõ põt peti coꝛã arbinis vel iudicibus cer
tularijs vel delegatis ab eis. Sed tu aduerte quia boc pꝛoce
dit non ſolum in reſtitutõe que cõceditur minoꝛibꝰ.xxv.anis. ſed
etiam in ea que cõceditur aliquãdo maioꝛibus vt hic in verſi. vel
maiores ⁊c.circa pꝛin.⁊ hoc mõ intelligo iſtũ tex.nouiter. De
qua materia adde tu not.per HBar. in. l.ijeff. de in integ. reſtitut. ⁊
Bar.in.l.cum fidẽicõmiſſum. f.de cõſeſſis.?⁊ Bal.in.l.aduerſus
C. ſi aduer.rem iudi.⁊ per canõiſtas in.c.in litteris de reſttuti. in
intege ? Bal. ⁊ Ange. in. l. cum pꝛetoꝛ in pꝛin. ff. de iudic.⁊. Bar.in
