L. Heredem fideiuſſoꝛis ſi ſoluerit habere mã/
dati actionem dubium non eſt. ſed ſi vendiderit
hereditatem ⁊ emptoꝛ ſoluerit an habeat mãda
ti actõeʒ queritur Julianus libꝛo.xiij.ſcribit id
circo heredẽ habere mandati actionem: quia te
netur iudicio exempto vt pᷣſtet actõnes ſuas.id/
circo competere exempto actionem quia poteſt
pꝛeſtare ⁊ c.

O. Ludo. ro. in ſuo fingulari in ver
l. ſi ho in ine; bo epiſcopꝰ ⁊c. el iiij.ponit vtrũ epi
ſcopus ex cauſa poſſit mutare augendo vel minuẽdo penitentiaʒ
iniũctam a papa. Et dicit ꝙ ſic per glo.ſingul.⁊ notabilez ᷣm euz
ad hoqpꝛopoſitum in. c. temꝑa plenitudinis. xxvi.q.vij. per textu
ſingul. m eum in. d. l.ſi bominc. ff mandati. vbi ꝓcuratoꝛ poteſt
mutare ex cauſa quod fecit eius dominus. ⁊ ſemꝑ ad hoc alleg t̃
iſte tex. Circa quem aduerte queſo quia totus mundus allei
gat eum ad hoc. Sʒ iſte tex. iudicio meo nihil facit ad hoc pꝛopo
ſitum. nam dicitur ibi ꝙ mandatũ factuzs tibi de manumittendo
ſeruo meo ⁊ ſic nuduʒ ſolum miniſteriũ pᷣſtabatur per te. nec tra
ctabatur ibi de aliquo intereſſe vel piudicio tuo. vnde non ẽ mix
ſi ꝓcuratoꝛ meus ex cauſa poteſt ibi reuocare mãdatũ meũ ſecus
ſi de aliquo pᷣiudicio tractaretur. Pꝛeterea etiã in illo ſimpli
ci miniſterio ibi pꝛeſtãdo per te interueniebat aliud quod ẽ ſatis
cõſideranduʒ. ſ. cauſa ⁊ quidem maxime impoꝛtantie. quia. ſ. con
fecerat ſeruus ille falſas rões. vel quia inſidiatus fuerat vite man
dantis. x ſic cauſa illa ſonabat expꝛeſſe in delictũ maximũ.quibꝰ
omnibus cõcurrẽtibus poteſt bene ꝓcuratoꝛ reuocare mãdatuz
domini ſui. ⁊ ſic ego intelligo iſtum tex. ꝓcedere ex cauſis ⁊ ma/
xime impoꝛtantie ⁊ maximi põderis alias autẽ non vt ibi in verſ.
ſi comperit poſtea eum falſas rões cõfeciſſe vel inſidias vite pꝛioſ
ris domini ſtrurxiſſe ⁊c. que verba diligẽter notãda ſunt a quibus
pendet virtus iſtius tex. ⁊ non quelibet cauſa leuis eſſet ſufficiens
ad reuocatõem huiuſmodi faciendaz. CLirca quem text:addo
vnũ verbũ ꝙ de iſto tex. exclamauit Bar. bic ad boc ppoſitũ ꝗ⸗
ſi per cõe ↄceſſum eſt arbitriũ aliquibus non tñ poterũt facere cõ
tra ſtatutũ niſi ex cauſa noua vel ex cauſa noua quã ignoꝛabat

tõmune tempe arbitrij eõceſſi⸗ Et idem voluit ipſe met Bart.
in. l. ambitioſa.ff. de decre.ab oꝛdi.ſaci. ⁊ Bar.in pꝛima conſtitu.
C. in. . ideoq; ⁊c. vbi ſemp allegat iſtum text.⁊ Bal. in.l. ulli. C.
de ſenten. ⁊ interlocu.om.iudi.⁊ Bal.in.l.erroꝛ.C.de lur.⁊ facti
igno · ybi dixit per iſtum tex.ꝙ ꝓcuratoꝛ poteſt reuocare cõfeſſio
nez domini ſui ex cauſa. ⁊ idem reaſſumpſit Bal. in. ligener aliter
la ba. C. de liber. cau. ⁊ Bald.in.c. ex ꝑte in ſi. extra ð reſcrip.vbi
dixit per tex.in.d.l.ſi hominẽ ꝙ; ꝓcuratoꝛ ex cauſa põt renũciare
appellatõi a domino interpoſite.? Bal.in. Squibus in pꝛima con
ſtitu. C. vbi dixit ꝙ illi qui habent arbitriũ coꝛrigendi ſtatuta con
firmata auctoitate ſupioꝛis poſſunt reuocare ex cauſa de quo te
xtu etiam facit feſtum HBal.in.l ſi in aliquam. ff. de offici. pꝛocon/
ſul. ⁊ Bald.in.l.omnes populi in quinta columna.ff. de iuſtict.⁊
iure.⁊ Bal.in·l.quid ergo.ꝭ.pena grauioꝛ.ff. de his qui not.infa.
⁊ Bal.in.c.ij.extra de re iudi.⁊ in.e.cum oꝛdinẽ in vlti col. extra
de reſcript.⁊ Ludo.roma. in conſil: cccxxiiij.incip.ᷣin noĩe dñi ⁊c.
⁊ do. Abb. in. c. cum dilectus extra de electio.Et per iſtum textuzʒ
etiam dicebat do. Abb.in.c.dilecti lo vltimo extra de appell.ꝙ in
cauſa delegata a pꝛincipe poteſt oꝛdinarius iudex inbibere illi dele
gato ex cauſa nouiter ſuboꝛta ⁊ non conſiderata ab ipſo delegante
Et idem compꝛobauit do.meus Alex.de imol.in.l.i.in.xlvnij.col
ffde off.eius cui manda.eſt iuriſdictio.ad quos me remitto. Et

redeo ad tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt bec.

L. Si hominem tibi dedero vt eum manumitte
res ⁊ poſtea pꝛocuratoꝛ meus ꝓhibuerit ne ma
numitteres an mandati agere poſſum ſi tu eum
manumiſeris.Reſpon.ſi pꝛocuratoꝛ iuſtaʒ cãm
habuerit iuterpellandi manumiſſionẽ ſerui quez
in hoc ſolum acceperam vt manumitterẽ: veluti
ſi comperit eum poſtea falſas ratões confeciſſe
vel inſidias vite pꝛioꝛis domini inſtruxiſſe tene/
boꝛ niſi denũciationi pꝛocuratoꝛis paruero. Si

vero nulla iuſta cauſa pꝛocuratoꝛis fuit denunci

andi ne ſeruus manumitteretur non poterit agi
mecum quãuis ad libertatẽ euʒ perduxerim.

Bar . hir dicit finem iſtius tex. non ha
l. ſi fun qn m. beri alibi ⁊ ſe neſcire euʒ alibi. Et ſub

dit ꝙ eo anno habuit de facto in palacio ſindicatus ad hoc pꝛopo/
ſitum ꝙ ſi quis habuit mandatũ a me de emendo fundo in quo
mandatarius ipſe habebat partẽ ꝙ tenetur ipſe mãdatarius etiã
vendere partẽ ſuã ⁊ quõ inuicem agũt vt ibi in illo text.ſatis large
patet de quo ſtatim infra dicam in ſequenti capitulo de eius vero
intellectu.⁊ ideo pto nũc non ero longioꝛ.⁊ ibi ponã verba eius nõ
autem hic ne idem repetam.

Ludo.roma.in ſuo ſingulari in ver⸗
l. ſi fu n n m. bo hereditas ⁊c.dicit ꝙ ſi heres inſti
tutus non vult adire hereditatem pꝛopter multa debita heredita
ria ⁊ vnus ex creditoꝛibus ſe interpoſuit ad facienduʒ ꝙ ille eam
adiret ⁊ omnes creditoꝛes remitterẽt ei certuʒ quid ꝙ etiam ille
cuius facto ⁊ opera eſt facta illa remiſſio ⁊ qui fecit illũ adire he
reditatẽ poteſt compelli etiã facere eandem remiſſionẽ licet ipſe ᷣ
ſeipſo nihil dixerit per tex.vᷣm eũ ad hoc ꝓpoſitũ ſingula.in. d.lſi
fundum qui ex parte.ff. mandati. ⁊ in.lcum in eo cum glo.ff de
pactis. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu pꝛe/
dictoꝛũ iuriũ que cuʒ ſuppoꝛtatõe non faciũt. Et pꝛio incipien//
do a tex.in.d.l.ſi funduz dico ꝙ nihil facit. quia ille qui ſuſcepit ibi
mandatũ ad emenduʒ funduʒz in quo ipſe etiã habebat partẽ tene
tur etiã ipſe vendere ptem ſuã.quia mãdatum ſuſceptũ per eũ ab
inicio de fundo illo emendo declarat mentẽ ſuã fuiſſe omnio ven
dere etiã partẽ ſuam alias non diceretur emere funduz ſed partez
fundi cum eſſet ille vnus fundus totalis ⁊ integralis ⁊ mandatuz
ſonabat de eo fundo emendo.vnde neceſſario intelligebatur de to
tali que ratio ceſſat in creditoꝛe cuius opa alij creditoꝛes remiſe
runt certum quid vt ille adiret hereditatẽ. nam omnia credita per
ſe ſeparata erant ⁊ ex diuerſis cauſis pcedẽtia. vnde põt verifica
ri remiſſio in eis ⁊ dicitur vera remiſſio etiaz ſi iſte nibil remittat
de ſuo. Pꝛeterea diuerſe ſunt rões in caſibus pᷣdictis ex alio
capite.nam hic tractatur de damno creditoꝛis. vnde non dʒ pꝛeſu
mi voluiſſe iactare ſuũ vt in.l.ecum de indebito.ff de pꝛobati.ſed
in. dl.ſi funduzʒ non tractatur de damno eius qui ſuſcepit manda
tum. nam ſi bene tenetur vendere ptem ſuã eiuſdem fundi conſe
quitur verã eſtimationẽ ꝑtis ſue adeo ꝙ ſi ceteri habẽt decez iſte
etiã habebit decẽ· ⁊ licet ceteri venderẽt ex neceſſitate ⁊ per conſe
quens minoꝛi pꝛecio q;ᷓ non valerel fundus non noceret illi quin

lramnmis ſem n
Prinztin ecnee;
binttrn Nehgana
Eneuruniaruunge
rclhe

Iürceuonn in.
Nretee
GliafränNm inn
antieuinin
Npſn ilmu.a
Ariniier he An
AAatintit
rnt unstamku
Mlirnrinn
anillm ern ae
enini:nsaare

Kiim Altiſtz i
vrſalmuut Vrod hiſeniqre
ger itgunalini,rit
dllitzgfti
H hfeiſe

l

Eümshuminmmn tin
nmrit
mgsrlimniginin.

5 Mhr diiffmn ifir e
nnchnmn. mürtrinniet
tm hu irpi utpilio in av/
IEs an, nius ,ne enen in,n
r e en migtnen emnicheniecii
m ait miimiren gi ſeinloten usn
tem uin deminſegnen aninlodetneren
1npoue nntbinittan
eeen.

Lulafnuin ſo llnin t
ndun⸗ beuſſtunt
ur wrdumnn li: nikee
amas t Mit ineigletim
mm d r MMinidin hcilg timn
mnckin limniſo lfr il in b
mimudiiunaimnn ai
— nnomefn

Pamnk ulmo anpe⸗
antr Ed woneretln Ne
AAunnciſ⸗ 6. Eimignanin

ig win mn ilh nm ͤſifiſicn
brhihen nunmmmrfchiifl

ai imn eao ilentio nd
f
nrchtannan Bimemh
m mn b uli i
man iun nnmn ſo n ſlici
aamnmſ b u neſ
. du umd umdd i e
un ke irrlmn rint rn
e unn i mn nunn i
mnnm an an in i h
n oenn enmg ſn li
in m in gma⸗
bcht dal in ugel

—.

conſequi poſſet partis ſue verũ ⁊ iuſtum pꝛeciũ pꝛont ibi dicitut
in tex cuius verba infra ponemꝰ. Similiter tex. in. d.l.cũ in eo
etiam non facit ad rem. nam ibi tutoꝛ induxit pupillum ſuuzʒ ad
adeunduz hereditatem. quo caſu non eſt mirũ ſi tenetur ipſe etiaʒ
cõcurrere cum alijs creditoꝛibus fauoꝛe pupilli ſui vt ibi dicit in
fine. cuius verba ſunt infra poſita.ſed pꝛimo ponam textum in di
cta.l. ſi fundum ⁊c.que ſunt hec.

L. Si fundum qui ex parte tuus eſt mandaui ti-
bi vt emeres mihi certuʒ eſt mandatum poſſe ita
conſiſtere vt mibi ceteris partibus redemptis
etiam tuam partem pꝛeſtare debeas: ſed ſi qui/
dẽ certo pꝛecio emendas eas mandaueriʒ quan
ticunqʒ alioꝛũ partes redemeris ſic ⁊ tua pars
coartabitur vt non habundet mandati quãtitatẽ
in quaʒ mandaui tibi totũ emenduʒ. Sin autem
nullo certo pꝛecio conſtituto emere tibi manda/
ueri tuqʒ ex diuerſis pꝛecijs parteſ ceteroꝝ eme
ris ⁊ tuaʒ partẽ viri boni arbitratu extimato pꝛe

cio mibi dari opoꝛtet.
Uerba autẽ.d.l cum in eo ſunt hec.

L. Cum in eo eſſet pupillus vt ab hereditate pa/
tris abſtineret pupillus tutor cum pleriſqʒ cre/
ditoꝛibusdecidit vt certam poꝛtionem accipe/
rent idem curatoꝛes cum alijs fecerunt: quero
an ⁊ tutoꝛ idemqʒ creditoꝛ patris eandem poꝛ/
tionem retinere debeat. Reſpondeo eum tutoꝛẽ
qui ceteros ad poꝛtionẽ vocaret eadem ꝑte con/
tentum eſle debere ⁊c.

l. ſi mandato meo. S. finali.

Delegatio regulariter pꝛo ſui ſubſtanna requirit ſtipulatiõeʒ
vt in lij. cuz ſimilibus. C. de nouat. Tamẽ vnicus caſus ẽ in quo
fit etiam nudo pacto vel alio cõtractu ſine ſtipulatõe ⁊ valet ſi ita
agatur de quo in.lſi mandato meo.ꝭ.fi.ff. mandati. Quem text:
ad hoc dixit eſſe vnicũ ⁊ non reperiri alibi Bal. in. l. i. C. de noua.
⁊ Bar. in.l.. ff. eo. titn. dixit ſe neſcire alibi illum tex.de quo tamẽ
mentionẽ non facit Bal. de quo etiã tex. exclamauit Bar. in. l. ſin
gularia. fl ſi cert. peta. in. x. col. in ver. ſi vero queris vc.⁊ Salyce.
conbononienſis in.l.i.in fine. C. de nouati. ⁊ Joh. de imo. in.l.ſcire
debemus.ff. de verb. obli. in tercia col. in quibus locis ſcribentes
omnes exclamãt de iſto tex. reputãtes eum ſimgularẽ ad hoc in fi
ne in ver ſi.quia ſequẽti mandato liberatur a pꝛioꝛi cauſa ⁊c.⁊ ẽt
do. meus Alex.de imol.in.l.ſi vnꝰ in quĩta colff. de pactis in ver
ſicu.nota pꝛimo c. Sed aduerte tu pꝛo vero ⁊ nouo intelle
ctu meo iſtius tex. qui ſi recte ponderetur hoc non pꝛobat iudicio
meo. ego aliter intelligo ⁊ diuerſimode penitus a cõi ſententia.
Nam ibi non dicitur aliquo modo ꝙ delegatio ſubſiſtat ſine ſtipu
latõe cum aliqno cõtractu vel enm ſolo pacto nudo.ſed bene diciſ
tur ꝙ ad hoc vt debiteꝛ meus liberetur a me per delegationẽ mi
bi per eum factaz de alio debitoꝛe ſuo requiritur ꝙ ego ſim ſtipu
latus ab ipſo debitoꝛe debitoꝛis mei.nam ſtipulando cum illis ver
bis remanet adhuc debitoꝛ meus ſemp mihi obligatus ꝓ eo qõ
ego ab illo mihi delegato conſequi non poſſum. Tamen ille
tex.in omni ſuo caſu pſuppõit omni mõ verã ſtipulatiõeʒ interuc̃i
te debere in ipſa delegatõe non autẽ pactũ nudum vel aliũ contra
ctum ⁊ ſoluz ponitur differẽtia in modo faciendi eam an ſumplici
ter vel cum periculo debitoꝛis mei ad finem vt pꝛimus debitoꝛ li
beretur. ⁊ in hoc ſtat virtus iſtius text.in quo vchemẽter decipit
Bal. ⁊ alij ſceribẽtes omẽs de quibus ſupꝛa dixi qui male ponde
rarũt iſtum caſnm qni in ſui pꝛincipio nibil facit.minus etiã facit
in fine in verſiidem iuris eſt ſi mandato fideiuſſoꝛis cũ reo egiſ/
ſem ⁊c.nam illud verbũ egiſſem ⁊c.non capitur pꝛo iudicio moto
ſed pꝛo cõuentione extraiudiciali.quaſi dicat ꝙ illud quod ſupꝛa
dictum eſt in debitoꝛe debitoꝛis vt ſtipulatio fieri debeat ſimplici
ter ⁊ non cum periculo ⁊c. Idem dicenduʒ eſt ſi ego creditoꝛ con
ueni fideiuſſoꝛes mãdato pᷣcedente cum debitoꝛe pꝛincipali a quo
ſumſtipulatus periculo fideiuſſoꝛis nam illud minus quod ab eo
conſequi potero ego petere potero contra fideiuſſoꝛem ſʒ ſi ſim/
pliciter ſtipulatus ſum ſecus eſt. Uel ſi vis capere illud verbũ
egiſſeʒ vc. pꝛo iudicio moto tũc non eſt ſoluz mandatũ quod indu
tit delegatõem.ſed eſt mandatũ vna cũ iudicio moto que duo ope
rantur hoc.ſed ſolum mandatũ non. Mec obſtat tex.ibi in fi⸗

in verſi.quia ſequenti mandato liberatur ⁊c. quia intelligitur cus

qualitale pꝛecedenti.ſ.moto iam iudicio. vel ſi ſine iudici
aleenn cum ſtipulatõe facta ſimpliciter pꝛout ſupꝛa achngneis
de Acre vehbroni Ic. Ex quo tex. ego etiã nouiter elicio ali⸗
Diligeter notanduʒ ꝙ licet per delegauonẽ creditoꝛi meo ð de
itoꝛe meo per me factaʒ tranſ feratur omne ius agendi in eum ⁊
contra illuʒ ⁊ mihi tollatur in totũ vt eſt tex. in. l. ij. C. de nouat.
quem ad hoc dixit eſſe ſingul. Bal. in. l. iij. C. eo. tit. tamen vbi de
Egnrio ſe et cum illis verbis periculo meo ac. retineo aliqð
ius contra debitoꝛẽ meum. ⁊ hoc elicio exi. in. 8. finali. Cul
ius verba ſunt hec. ””
Si fideiuſſoꝛ multiplicauerit ſummã in quã
fideiuſſerat ſumptibus ex iuſta ratõne factis to
tam eam pꝛeſtabit is pꝛo quo fideiuſſerit quod
mihi debeas a debitoꝛe tuo ſtipulatus ſum peri
culo tuo poſſe me agere tecũ mandati in id quod
minus ab alio ſeruare potero Nerua Attilicinꝰ
aiuũt quãuis id mandatũ ad tuaʒ rem pertineat ⁊
merito.tunc eni liberatur is qui debitoꝛeʒ dele/
gat ſi nomẽ eius creditoꝛ ſequutus eſt non cũ pe
riculo debitoꝛis ab eo ſtipulatur. Idem iuris eſt
ſi mandato fideiuſſoꝛis cuʒ reo egiſſem: quia ſe

quenti mandato liberatur ex pꝛioꝛi cauſa ⁊c.

I. creditoꝛ.S.pꝛimo. Si quis expoſuit ali

- —2 „ quid pꝛopꝛia cõtem/
platõe ⁊ non alterius non poteſt repetere quantũcunq; exponẽdo
dicat ſe velle repetere.tex.eſt in. d. l. creditoꝛ. j.pꝛimo. ffmandati
quem tex.ad hoc pꝛo ſingulari allegauit Bal. in.l.i.in vlti.colũ.in
fi. C. de negot.geſt.in ver.adde ⁊c. De quo tex. exclamat Ludo.
roma.in ſuo ſingulari in verbo impenſa ⁊c.el.ij.attribuens ſibi il
lum tex.nec de Bal.mentionẽ facit aliquã a quo habuit fere om
nia ſingularia ſua que ſibi appꝛopꝛiat ⁊ quaſi ſemp tacet Bal
⁊ do. meus Alex.de imola hic in apoſtillis ſuis ad Bar. hic dicit
etiam iſtum tex. foꝛe ad hoc ſingul. Sed tu aduerte pꝛo vero
⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. Nam ibi pꝛimo denegatur actio
mandati heredi ticij contra heredem titie matris puelle cum ipſa
mater mandaſſet illi ticio dotem pꝛomitti pꝛo filia ſua.nec etiã ra
tificauit eam ꝓmiſſionẽ per eum factã. ⁊ ideo pꝛimo non eſt miꝝ
ſi non agitur actione mandati. nec cõſideratur ibi ranio aſſiguata
per Bal. ⁊ Ludo.roma.in locis pᷣallegatis ꝙ ticius ſoluiſſet con/
templatõe pꝛopna ſua. nam ſi millies ſoluiſſet etiam contemplati
one matris puelle vel etiam contemplatõne ipſius puelle nupture
non daretur ſibi vel heredi ſuo actio mandati de qua ibi tracta/
tur pꝛincipaliter in toto illo titulo.qꝛ non interuenit aliquod mã /
datum pꝛout requiritur vt competat illa actio mandati. ⁊ iſta eſt
puma ratio pꝛincipalis in iſto tex.⁊ mens vera illius deciſionis in
verſi. atq; ita ticia que neq; ticio mandauerat neq; grata habue/
rat quod ſcripſerat ꝛc. Secũdo etiam non facii ille text.in fi.
in verſi. Item queſitum eſt ⁊c. vbi foꝛte iſti ſe fundant quia ibi ẽt
non dicitur de contemplatõe ꝓpꝛia ſolum pꝛout loquitur Bal. ⁊
Ludo.roma.ſed de contemplatõe eius cui fiebat pꝛomiſſio vnde
erat contemplatio quedam ibi potius recipꝛoca. ⁊ ſic ſolutio ibi
facta fuit etiam contemplatõe alterius qᷓ; ipſius ticij ſolius ꝓmit
tentis vt ibi in ver. non tam ⁊c.que dictões non tã ⁊c.bñ conſide
rãde ſunt in quibus ſtat virtus illius tert. Unde Bal. ⁊ Lu
do.roma.debuerũt dicere ꝙ vbi quis facit aliquid vel expendit 2
tempiatõe ſui ⁊ alterius non repetit.⁊ hoc mõ caſus eſt dubitabi
lis.ſed dicere ꝙ ſi quis expendit pꝛincipaliter contemplatõe ſui nõ
repetit ⁊c.non habet aliquã in ſe dubitatõem ⁊ eſt de indubitabi/
li contra tex.in.l.ancille.C.de furtis.cuzʒ ſimilibus.⁊ hoc modo
ego intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

CAgd eum qui vxoꝛem ducturus erat litteras fe
cit tales: Litius Seio ſalutem: ſempꝛoniam ad
animũ meũ pertinere cognouiſti ideoqʒ cum ex
voto meo nuptura ſit tibi velim certus ſis ſecũ
dum tuaʒ dignitatem contrahere te matrimoni
um:⁊ quãuis idonee pꝛomiſſurũ tibi ticiã matrẽ
puelle doteʒ ſciam. Lamen ⁊ ipſe quo magis cõ
ciliẽ animũ tuũ domui mee fideʒ meã interpone
re non dubito quia ſcias quodcunqʒ ab ea ex ea
cauſa ſtipulatus fueris id me mea fide etiaʒ iuſ/
ſiſſe ſaluũ te habituꝝ:atqʒ ita ticia que neq; Ti/

tio mandauerat neqʒ ratum habuerat ꝙ ſcripſe/
rat dotem Seio dotẽ pmiſit:quero ſiheres Ti
tij ex cauſa mandati pꝛeſtiterit an actione man/
dati heredẽ Licie cõuenire poſſit. Reſpõdeo ſe
cunduʒ ea que ꝓponũtur non poſſe.
CItem queſitum eſt an negotioꝛũ geſtoꝛuʒ.Re
ſpon.nec hoc nomine agere poſſe palam eſt eniʒ
Ticium non tam ticie nomine qᷓʒ quod cõſultũ
ſibi vellet mandaſſe.

Pꝛo ſocio.

5 Pupillus poteſt cũ iu
ſociũ ſuũ ad diuiſiõʒ bonoꝝ quãdo ſibi hoc expedit.tex.ẽ in.d.l.
ſi cõuenerit. fl.pꝛo ſocio.⁊ etiã in.l.fi.ff.de iure dot. quas duas. il
ad hoc ꝓpoſitum dixit eſſe ſingulares Baliin. l.i. in fieff. de rebus
eoꝛũ. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nono intellectu meo dictoꝝ
iuriũ que cuʒ reuerentia Bal. nihil faciut ad hoc ꝓpoſitũ ſi bene
⁊ ſubtiliter põderent. Et pꝛimo texiin.d.l.ſi couenerit nullas
facit penitus mentionẽ de pupillo. ſed ſolum loquitur de his qui
cõuenerũt per pactũ non diuidere rem cõmunẽ vel non diſcedere
a ſocietate vt ibi in verſi. ne intra certũ tempus diuidatur ⁊c. Et
ponit quomõ liceat ⁊ in quibus caſibus diſcedere vt ibi clare dici
tur iuncta.l.ſeq.⁊ ſeq.de hac materia loquentibus vt infra vide
bis ex eius verbis expꝛeſſis. Similiter etiã tex. in.d.l.fi.de iu
re dot:nihil penitus facit ad rem iſtam ſi bene ponderetur. nã lo/
quitur de quodazʒ fundo non cõmuni ſed hereditario vendendo
7 di:itur ibi ꝙ minus fructuoſus fundus vendi debet ⁊ vberioꝛ
poteſt retineri. nec ibi fit aliqua comemoꝛatio de pupillo vel pu⸗
pilla paouocãte vel pꝛonocato ad diuiſionẽ vel de re aliqua cõmu/
ni vel ne. ⁊ miroꝛ ꝙ Bal. vbi ſupꝛa ꝓxime tantũ exclamauerit ðᷣ
iurihus pᷣdictis que ad hoc dixit eſſe ſingularia.que vt vides ocu/
lata fide nihil pꝛobant nec faciũt. de qua materia non dico modo
vlterius ſed remitto me ad ea que ſupꝛa dixi in.lutiꝰ ⁊ ticia.ff.fal
mil. hirciſcu.⁊ ſolum pono verba iſtoꝛũ iuriũ de quibus agimus
gue ſunt hec.⁊ pꝛimo.l.ſi cõuenerit c. —
L. Si cõuenerit intra ſocios ne intra certũ tem/
pus cõmunis res diuidatur non videtur cõueniſ
ſene a ſocietate abeatur.Quid ſi tamẽ hoc cõue
nerit ne abeatur an valeat elegãter. Pomp.ſcri
bit fruſtra hoc cõuenire.nam ſi hoc non cõuenit
vt abeatur: ſi tamẽ intempeſtiue renũcietur ſoci
tati ẽe pꝛo ſocio actionẽ.Sed ſi cõueniat ne in/
tra certum tempus a ſocietate abeatur ⁊ ante tẽ/
pus renũcietur ſocietati poteſt ratõeʒ habere re
nunciatio nec tenebitur pꝛo ſocio qui ideo renun
ciauit.quia condictio quedaʒ qua ſocietas erat
coita ei non pꝛeſtatur:aut quid ſi tam iniurioſus

aut dãnoſus ſocius ſit vt nõ expediat eũ pati.
Uerba autem dicce.l.fi.ſunt bec.
L. Fundum filie nomine pater in doteʒ dederat
huius heredi filie ex aſſe creditoꝛibus vrgenti/
bus patris vtilius videtur potius funduʒ qui do
talis eſt diſtrahere ꝙ minus fructuoſus ſit⁊ ali/
os hereditarios vberioꝛes redditus r̃tinere ma
ritus cõſenſit: ſi nulla in ea re captio ſit futura.
Quero an ea pars dotis que in hoc fundo ẽ mu/
lieri manẽte in matrimonio recte ſoluatur. Re/⸗
ſpondeo ſi pᷣciũ creditoꝛi ſoluit᷑ recte ſoluit᷑

Ludo. roma. in.l.de pupillo..ſi quis
l. idem 93. iti pretoꝛiin Vltima erftonepe⸗
nunci. ⁊ etiã illuſtris do. Sran.are.in.l.ij.in tercia col.ffſolu.mar.
reputãt iſtum text.ſinguſ ad hoc ꝙ ille qui cogitur ſtare extra lo/
cum ꝓpꝛium in dubio non pᷣſumitur inuenire poſſe aliquem qui
velit adminiſtrare bona ſus. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ ve⸗/
ro meo intellectu ad iſtum tex. qui non pꝛobat hoc aliquo modo
ſibene ⁊ ſubtiliter põderetur. nam ĩmo pꝛobat totũ cõtrarium ſi

E

bene ponderetur.nam ditit ꝙ ei qui abeſt cauſa reipublice poteſt
imputari ſi non cõmiſit ſocio ſuo adminiſtratõʒ bonoꝝ ſuoꝝ. naʒ
pᷣſumptio eſt vt ipſe vel alius velit adminiſtrare. Et poſtea ſubi-
cit tex.ꝙ hoc tamẽ poteſt ei imputari ſi ſocius nõ erat idoneus ⁊
non facilis futura erat adminiſtrato per aliũ que verba fuerunt
illa in quibus pꝛefati ſcribentes ſunt decepti.ſed tñ nõ ꝓbãt illud
aliquo modo recte conſiderata. nam pumo in pꝛimo capite ea ver
ba reſpiciũt ſociũ pᷣſentem ⁊ non eum qui non poterat ſtare in lo
co ⁊ qui abſens erat cauſa reipublice. o illa verba ſtant condictõ
naliter ⁊ non affirmatiue nec ponunt rem in eſſe. pꝛo quo abſente
cauſa reipublice pᷣſumptio eſt oĩo vt reperiat aliquem admiſtra:
toꝛem bonoꝝ ſuoꝝ cum non ſit abſens ex cauſa illicita imo ex cau
ſa fauorabili ⁊ honeſta ⁊ cui omnes merito fauere debent pꝛop/
ter bonum reipublice ·ita ꝙ iſte tex.non probat hoc vt videre po/
tes. Cuius verha ſunt bec.

L. Idemqʒ eſt dicenduʒ ſi ſocius renũciaueritſo
cietati qui reipublice cauſa ⁊ inuitus ſit abfutu/
rus quamuis nõnunq̃ʒ ei obijci poſſet:quia po/
tuit ⁊ per aliũ ſocietateʒ adminiſtrare vel ſoc io
cõmittere:ſed hoc non alias niſi valde ſit idone
us ſocius vel facilis aut facilis futura erat per
alium ſocietatis adminiſtratio ⁊c.

HGlo. in. l. nemo in uerbo. alie

nare vc. Doct. hic ⁊ ẽt Lud.ro ⁊ do.meꝰ Alex. ð imo.in.lde pu/
pillo.5.ſi p uriũ ĩ pꝛia col.ff.ð no.ope.nun.dicũt iſtã glo.fore ſing.
ad hoc ꝓpoſitum ꝙ ſocij vidẽtur habere mãdatũ reciprocum ad
expedienduz ea que ſunt vtilia ſocietati licet ipſe met Ludo.rom.
in dicto..ſi pluriũ in addit.nouis teneat cõtrariũ per text.quez rei
putat meliorẽ de corpe iuris ad hoc in.l.qui in alina.S.fi.ff.ð ne
go.geſt. vbi ſocio vtiliter gerenti non datur actio mandati ſed ne
gotioꝝ geſtoꝝ ergo non ſequit᷑ mandatũ quod ſi eſſet expreſſum
vel tacitum daretur actio mandati. cuius contrarium ibi dicitur
de quo alias dixi poſt omnes in dicto.ꝭ.õſi pluriũ.⁊ ideo pꝛo nunc
non me extendam. ſed addas ſolũmodo ibi dictis modo pꝛo iſta
glo. notat. per Bar. in. l. eandez in vltima col.fl de duob. reis. vbi
dicit quod ſi ſunt duo ſocij mercatoꝛes vnns in vna ciuitate ⁊ ali⸗
us in alia videtur quilibet inſtitoꝛ alterius. ⁊ ſic videtur habere
mandatuʒ ſi eſt inſtitoꝛ pꝛo alio. vt in.lij.cum ibi not. ff. de inſti⸗
to. cum ſimilibus. Mon ob. text. in dicto.S.ſi.quia ego intelligo
illum tex.quo ad ea q̃ cõcernũt iudicia ⁊ lites.ſed nos loquimur
quo ad ea que ↄcernũt negotia extraiudicialia. in quibus iudicijs
magis ſtricte pꝛoceditur qᷓ; extra.⁊ hoc modo ego ſaluo iſtaz glo.
que ꝓpꝛie loquitur in alienatõe bonoꝝ ⁊ ſic in actu extraiudiciali
Et ratio diff centie poteſt eſſe.quia ſocius magis potuit ⁊ debuit
cogitare de alienatione bonoꝛuʒ a ſocio qᷓ; de lite mouẽda contra
ſociũ cum de lite veriſimiliter non ſuſpicetur vtpote in bonis expe
ditis.Sed aliud eſt in actibus extraiudicialibus vt vendere bona
cõmunia inquantum expediret vel alienare ⁊ ſimilia. ⁊ ſic pꝛoce/
dit iſta glo. quam boc modo ego intelligo ⁊ etiam illum tex.quo
rum verba ſunt hec.⁊ maxime glo.
Alienare vt ſupꝛa ſi certum peta.l.ſi ſocius:⁊

hoc cum in fraudem alienat:cum fraudulentam
alienationem inuicem mandare non videantur.
vt ſupꝛa de condi.indebi.l.ſi pꝛocuratoꝛ..i.⁊c.

De contrabenda emptione.

l. quod ſepe.S.ſi quis amico.

Quando imponitur aliqua pena cõtra ingredientẽ aliquem
locũ nõ tenet᷑ quis niſi perſonaliter ingrediatur etiã ſi ad hoc mit
teret ſuũ pꝛopꝛiũ nuncium.tex. eſt in.l.quod ſepe.ꝭ.ſi quis amico
verſicu. quia ipſe ſeruum non vendidit vc. quem text.ad hoc pꝛo/
poſitum pꝛo ſingulari exclamat Bald. in autenti. babita in. viij.
col.in verſi. decio vos videtis ⁊c.C. ne filius ꝓpatre.⁊ Lud.ro.
in.l.i in pꝛin. ff. de ver.obli.vbi exclamat de iſto tex.⁊ etiã illuſtris
do.ranci.areti.ihidem qu declarat iſtum tex.iudicio meo meli
us ceteris vt ibi alias legendo dixi.licet in vno errauerit etiaz ipſe
dum exponit iſtum tex.in verbo non vendidit ⁊c.ideſt ſᷣm eũ ven
dere non deſtinauit ſiue noluit vendere in eo caſu ꝛc. nam hec ex/
poſitio non eſt neceſſania imo eſt violatio maxima ad iſtum text.
Circa quẽ tu aduerte.quia iudicio meo iſte tex. non ꝓbat hec.
7 alius eſt verus ⁊ nouus eius intellectus mens ni bene ponderer

ulyert

Nnlbecponcri
haalidire aAtnde
MjtridtnNins
geeimuttimnuße;
PlederAsnrtn di
Nenn.
Gkur.
NNnzänrter
unuinnatfntun
elmnltgmar
ſunlilirzt

lgfnat
nlhhien An
leilt Ra

”â”âͤR
eepiiteg
etnmeminmtsit cſtegteſin

.I.

BaenAdisind bnin hſſn
N Malacaſnſtinuhin
MeiNriujunsfmwi ſuülintil
anda miir aini nii, ieſien tin
umlc alen wii füliamni ufit
ſmi AMncntn utn igu itl

A6zNnρd̈1âÜH«oρvvn

àα vuNbnniuindli,idtß
munuinan Aknuhcpiin iuſ
xum numui:bnh ſtiniclemnüuin
Mitmt Ndeſe gna ouln nige oin i0u
ummon tint tdihe ie nnih un
a N N Wümiin n ſhten en enwi
õäl
Emmmmnqgrini t iinnr/ nii/0lni⸗
. v n u,n nde/ in inty u
τnnn
lunrimul nn hauliſceli

õõ
icannandneſonttennn⸗

echdediihlihbenmd ſiin
cdprrtonc Crrone.

od ſpegſans
*mn A dKil e e⸗

nam ideo mãdans ibi non tenetur quia ipſe nõ vendidit non dico
deſtinauit vendere ſeruũ fugiciuũ.nec etiã tenetur nũcius eius.qꝛ
pſentem ſeruũ vendidit vt ibi dicitur.⁊ ſic non vẽdidit fugitiuum
vnde ſenatuſcõſultum diſponẽs ꝓptie ⁊ in ſpecie contra vẽdenteſ
ſernüũ fugitiuũ non poteſt habere locum cuʒ illa qualitas ſerui fu
gitiui aliquo modo non veriſicetur ibi. ⁊ iſta eſt vera ratio iſtius
ſittere vt pꝛobatur in ver. quia non vendidit nec amicus eius ⁊c.
? in verſi.emptoꝛ quoq; qui pꝛeſentẽ emit recte negotiũ gerere in
telligitur vc. vnde illa pᷣſentia ſerui hoc oꝑatuxr. ſed ſi ille nuncius
amicus vendidiſſet ſerudũ non pᷣſentẽ ſed abſentem ⁊ ſic fugitiuus
aliud eſſet ſine vubio ⁊ ſenatuſcõſultũ locum haberet pꝛout colli⸗
gitur ex illo tex. qui pꝛobat totũ cõtrariũ arguẽdo a ratõe ceſſante
quia nullo caſu delinquebatur ibi nec verificabãtur verba ſenatuſ
conſulti de quo ibi in textu. ⁊ hec eſt vera ratio iſtius tex.iudicio
meo. Pꝛo quo ſacit quod not.idem Bal.in.liedita in.xxiij.colũ.
C. de eden. ⁊ Bal.in.l.ſi quis non dicam rapere. C. de epil.⁊ cleri.
1 Bal.indl. bij qui ad ciuilia. C.de appella. ⁊ in.l..C. de patri.qui
fili diſtraxe. ? Bal.in. c.i. in tit. de mili.vaſal.qui contu.eſt.⁊ bar.
in.l. abſit. C. de puuil. domus aug. li.xi. in quibus locis ponit᷑ de
effectu qualitatis requiſite a lege vel a ſtatuto quomõ debẽt dedu
ci in libello accuſatõis vel inquiſitõis ⁊ quomõ pꝛobari debeat ad
quos me remitto.⁊ redeo ad tex.de quo agimꝰ. Cuiꝰ vᷣba ſũt hec

CSiquis amico peregre eunti mandauerit vt
ſeruuʒ fugitiuũ querat ⁊ ſi inuenerit vendat: nec
ipſe contra ſenatuſcõſultuʒ cõmittit quia nõ ven
didit neqʒ amicus eius qꝛ pᷣſentem vendidit em
ptoꝛ quoq; qui pꝛeſentẽ emit recte negotiũ gere/
re intelligitur cc. .

Glo. in. l.hec nenditõ.S. Pniuſ

modi. Jo. ve imo.in.l. ſi ſtipuler. ff. de ver. obli. etiam do.meus
Alex.de imo. hic in apoſtillis ſuis ad Bar. reputat iſtam glo.ſin/
gul. ad hoc ꝙ longa differentia eſt vtrũ emaz rem tuã pꝛo eo pᷣcio
quod habeo in archa vel in capſa mea vel ne vt hic ſeu aliter dicã
hout in glo.que clara eſt ⁊ non eget aliquo ſupplemẽto meo.Cu⸗
ius verba ſunt hec. „ .
Quãti in archa pꝛecij facias videlicet ſeu ali
ter dicam in eo quod dicit quantũ ſemis.ergo ſi
diceret pꝛo eo pꝛecio quod eſt in archa cuʒ tunc
vt ſpecies diceretur vt.ff. de lega.pꝛimo.il.plane

H. pꝛimo.x l.ſed ſi certus ꝛc.

ii finali Obligans ſe ad ca
l. qui officii. § fin gli ſuum foꝛtuicũ nõ te
netur ad aliquẽ caſum qui veniret culpa eius cui obligatur. tex. ẽ
in. d.l.qui offcij. 9.fuff de contrahen. emptio. in ver.ſi non dolo
malo venditoꝛis ⁊c. de quo tex.ad hoc ꝓpoſitum multum excla
mat Ludo.roma ·in ſuo ſingulari in ver. obligatio lultimo ibi.
Seg tu cõſidera pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo illius textuſ
qui nihil facit ad hoc pꝛopoſitũ ſi bene põderetur · Nam dicit ibi
c ſi res vendita pereat caſu non tenetur vẽditoꝛ dũmodo nõ in /
terueniat dolus ex parte ipſius vẽditoꝛis. Pꝛo certo ibi nec
emptoꝛ nec venditoꝛ ſuſceperãt in ſe caſum nec pmiſerãt de caſu
ſed lex ipſa bene diſpoſuit ꝙ piculuz rei vendite ſit emptoꝛis poſt
pfecii contractũ etiam ante traditionẽ vt ibi eſt text. in fine. vnde
ibi non fuit facta ꝓmiſſio aliqua de caſu foꝛtuito. ⁊ in hoc fallit
Eudo.roma. Mec obſtat text. ibi in pun. in verſi res in aduer
ſione empta ⁊c.in cuius expoſitõne glo. ẽt decipitur q̃ fuit etiã illa
que decepit Ludo.roma . nam illaverba non impoꝛtant ꝙ ẽptoꝛ
ſuſceperit in ſe caſum ſed ꝙ nihil fuit dictũ de caſu.⁊ ideo dixit in
aduerſione ꝛc cum dictõe in quod eſt dicere ideſt non aduerſione
nam aliquãdo dicimꝰ etiã aduerſione vt in.l.opus aduer ſione.ff.
locati.v ſic tex. iſte voluit dicere ꝙ nibil dictũ fuit de boc ⁊ ꝑ con
ſequẽs periculum eſt cmptoꝛis niſi dolo vẽditoꝛis cõtingat. ⁊ ſi
cgo intelligo illum tex. De qua materia addo vnũ verbum ſi vis
ſcire quãdo venditoꝛ tenetur vel non de caſu vel periculo rei ven/
dite. nam vide notata de hoc per Bal.in.l. ij. per illum text.C.de
bericu. v cõmo. rei vendi. ⁊ per Bal.in.l.ſicut.C. de actio.empti.
⁊? per Bar.in ſuo conſil. incip.factũ tale eſt Petrus vendidit ⁊ca⸗
⁊ per Bar.in..ſi ea vc.ff.de actio.emptio. ⁊ in.lſi merces.5.culi
he. ſf locati. ⁊ in. .ſi per impꝛudentiã. ff.de cuictio. ad quos me re
mitto. v redeo ad tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CNes in aduerſione empta veluti ſi non dolo
venditoꝛis factum ſit ad periculum emptoꝛis ꝑ

tinebit etiam ſi res aſſignata non ſit ⁊c.
Dec.l. commiſſoꝛia.
l. iii. §. qn 0 d git. Ludouicus rom. in ſuo ſin

N gulari in verbo emptoꝛ el.nij.
⁊c.dicit ꝙ licet emptoꝛ non lucretur fructus rei empte ſub condi
ctione pendente illa condictõe.vt in.l.neceſſario.ꝭ.q ſi pendente.
alias eſt lex que incipit ꝙ ſi pendente.ff. e peri.⁊ cõmo. rei vend.
Tamẽ hoc eſt verum miſi in caſu deficiẽtie condictõis pderet pꝛe
cium. quia tunc bene lucratur fructus in compenſationẽ pꝛecij de
perditi.per tex.ſᷣm eum ad boc ꝓpoſitum ſingul.in.d.l.ij. . quod
ait de.l.cõmiſſo. ⁊ idem reaſſumpſit ipſe met Ludo.roma. in ſuo
ſingulari in ver. venditio ⁊c.el pꝛio. Sed tu aduerte p vero
⁊ nouo intellectu meo illus tex. Nam pꝛobat vnũ nubi quod eſt
foꝛtius ⁊ eſt magis notãduz ꝙ etiam ſi emptoꝛ non perderet totũ
pꝛeciũ in defectũ condictõis ſed perderet ſolũmodo partẽ dicti pꝛe
cij tamen lucratur fructus vt wbi in ver. quãdo emptoꝛ partẽ pꝛeſ
cij dedit ⁊ct⁊ hoc etiã ibi voluit glo.in verbo pꝛeciũ ⁊c.quod tene
menti pꝛo ampliatõe doctrine Ludo.roma.nam hic ſecũdus cauſ
eſt pulchꝛioꝛ pꝛimo. De qua materia etiaz an ⁊ quãdo emp/
toꝛ lucratur fructus vel ne vide not.per Bart. in.l. fiſtulas.. qui
funduʒ. f. de contrab.emptioe ⁊ im.l.iulianus...offerri.fr de acti.
empti.⁊ per Gal.in.liſi traditio in.xi.q.C.eo.titu.vbi concludunt
ꝙ regulariter emptoꝛ lucratur pꝛo rata pꝛecij ſolutii. Plus
dico ꝙ emptoꝛ qui emit rem cum pacto de retrouẽdendo eam lu
cratur etiam intenim fructus. vt eſt glo. in.c. conqueſtus extra de
vſur.quam cõpꝛobant ibi domini canõiſte ſcribẽtes.⁊ Bal.in.l.
emptione.C. plus valere quod agitur. ⁊ Bal. in. l. ij. C. de pactis.
iter empto:⁊ vend.⁊ Ludouicus roma.in ſuo ſingulari in verbo
yſura ⁊c.ad quos me remitto.⁊ redeo ad tex. de quo agimus cu
ius verba ſunt.
¶Quod ait Neratius habet rationem vt inter/
dum fructus lucretur cum pꝛeciũ quod numera/
uit perdidit:igitur ſententia Neratij tunc habet
locum que eſt humana quando emptoꝛ aliquam

partem pꝛecij dederit ⁊c⸗
De actionibus empti.

gloſa.ii.in.l.pꝛima in princip.
Doemeus Alex.de imola in.l.i.in ſecunda col.ff.de in litem iurã.
reputat iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ in actõibus non arbitrarijs ẽt
ſi ſint boneſidei venit ſolum vna ferẽda ſentẽtia de quo alias dixi
in. d.l.i.⁊ ideo non repeto nũc niſi ꝙ pono verba glo.de qua agi⸗
mus que ſunt hec.
Intereſſe an ergo ferentur due ſententie de re
tradenda vna:⁊ de intereſſe alia ſi res non pꝛe/
ſtatur ſicut in arbitrarijs fit vt ſupꝛa quod me/
tus cauſa.l.ſi cum.S.pꝛimo reſpondeo non:cum
non hoc inueniam nec ſit arbitraria ſed vna tan
tum. ſ. de intereſſe ⁊c.

glo. in. l. ex einpto. s.ſi quis
virginem. Bal. in. l. hij qui ad ciuilia. C. de appella. dicit iſtam
glo. foꝛe ſolemnẽ ⁊ ſingularem ad hoc ppoſitum ꝙ caſſatio facti
boc eſt ſcripture opatur idem quod caſſatio eoꝛũ que ſunt iuris.
⁊ eſt glo.in verbo ad diſtrahendazʒ ⁊c.cum qua ſto ſimpliciter.qꝛ
glo. clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interp̃ᷣtatõe. vno ſolo per
me nouiter addito ꝙ caſſatio teſtamẽti opatur quo ad inſtitutioõs
⁊ etiã quo ad ſubſtitutionem ⁊ alia in eo cõtenta ᷣm Bar.in.l. in
fraudem.ꝭ.ſicut.ff. de iure ſiſci.⁊ Bal.in.l.humãitatis in.vij.col.
C.de impube.⁊ alijs ſubfnituti. ad quos me remitto.⁊ redeo ad
gloſam noſtram. Cuius verba ſunt hec.

CAd diſtrahendaʒ vt ⁊ ſupꝛa pꝛoximo.ꝭ.⁊ vẽ
ditoꝛi ex vendito vt infra de edil.edic.l.cum au/
tem circa pꝛin.ibi ꝙ ſine iudice ⁊c.ſed nõne ipᷣo
inre ſolo conſenſu iam diſtracta eſt certe ſic.dic
ergo agatur vt diſtrahatur in eo quod de facto

pꝛoceſſit ideſt arre datio vt reddatur ⁊ inſtrumẽ
ta emptionis caſſentur.de iure eniʒ non reſcindi
tur cum ipſo iure ſit nulla.⁊ id quod nullum ẽ re
ſcindi non poteſt vt infra de iniuſto rupto teſta.
l.nam ⁊ ſi ⁊c.

. Si ego vendidi tibi fundũ meuʒ
l. ſi duorum. ad neaurg pꝛo certo pꝛecõ puta
pꝛo.x. duratis pꝛo qualibet toꝛnatura ⁊ putabamus fundum eſſe
mentum toꝛnaturarũ ſeu centum iugerum. æ ita ſoluiſti integre
ſecundum numerus pꝛedictũ modo reperitur fundus eſſe minoꝛ
