pliciter iqꝛ tex.clarus eſt. ſed tamẽ ſpecialiter loquitur in caſu ſuo
alias non elargiretur tantũ tempus ad reſtituẽduʒ reʒ.ſ.infra.lx.
dies.Sed qᷓ;pꝛimũ quis poſſet reſtituere rem alienam ⁊ non re⸗
ſtitueret teneretur niſi doceret de iuſto impedimẽto iuxta ea que
habẽtur in.l.ſi ex legati. ⁊ in.l. moꝛa. ff. de ver. obli. ⁊ in. lquod te
ffſi cert. peta. ⁊ in.lmoꝛa.ff. de vſur. cum ibi plene not. vbi alias
dixi legendo ⁊ maxime in.d.l.ſi ex legati.⁊ ideo p nũc longioꝛ nõ
ero niſt iꝙ ponaʒ verba tex.de quo agimus.que ſi unt hec.
5· Si quis ita venierit vt niſi placuerit infra pꝛe
finituʒ tempus redhibeatur ea cõuentio rata ha
beatur. Si autem de tempoꝛe nihil cõuenerit in
factum actio infra.lx.dies vtiles acoeommodat᷑

emptoꝛi ad redhibendum vltra non ⁊c.

1 Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo gaj
l. de b et. bella ⁊c. dubitat de vno multũ neceſſario.
quia extant ſtatuta diſponẽtia per totã italiam ꝙ de omni cõtra
ctu ſoluatur gabella ⁊ non dicitur per quẽ ſolui debeat. Cõcludi
ꝙ onus ſoluẽdi gabellam ſpectat ad emptoꝛes per caſuʒ queʒz ad
hoc pꝛopoſitum magnifacit in:d.l. debet in fi. in verbo emptoꝛem
foꝛte ſequeret æc.iuncto ver. pꝛecedenti ibi ꝙ vectigalis noĩe ali/
quid datum eſt ꝛc. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intelle
ctu meo iſtius tex.qui iudicio meo hoc nõ pꝛobat. nam ſolum di
citur hic ſi vectigalis nomiĩe aliquid datuz eſt quod emptoꝛẽ foꝛ⸗/
te ſequeretur ⁊c.vnde ego noto illa verba que pꝛimo nõ ponũtur
pꝛo conſtãti emptoꝛẽ teneri pꝛopter verbũ foꝛte ſequereĩ ⁊cc. ꝙ nõ
denotat rem pꝛeciſam ⁊ indubitãter ſemp.ſed foꝛte iſtud erat ex
pacto inter cõtrahentes inito. Pꝛeterea cõſidero etiam illud
verbum foꝛte ⁊c. que duo verba bene ponderata bic magis deno
tant cõtingentiã facti q;ᷓ miniſteriũ iuris. ⁊ per ↄns iſte tex. bñ põ
deratus hoc mihi non pꝛobat de quo poſuit Bal.in. l. ſi pꝛedium
C. de edil.acti.⁊ Bal.in.l.cum mulier la pa.ff ſolu.matr.vbi fuit.
etiã ipſe in eadem opinione in qua fuit Ludo. roma. ⁊ non bene.
Quibus addo etiã vnũ pꝛacticabile verbum in hac materia
c colonus non debet ſoluere gabellam de fructibus quos poꝛtat
ad domũ locatoꝛis.licet aliud ſit in colono partiario ᷣm Bal.in. l.
i. C. de iure emphite.⁊ in.l.cum duobus.ꝭ.ſi in coheunda.ff. p ſo⸗/
cio.v melius in.l.acceptã.C. de vſur.⁊ Ange.in.leitem illa.ff de cõ
ſtitu.pecu.ad quos me remitto.⁊ redeo ad tex.de quo modo agi
mus pꝛincipaliter. Cuius verba ſunt hec.

Z. Debet autem recipere pecuniã quã dedit pꝛo
eo homine vel ſi quid acceſſionis nomĩe dederit
C. ui⸗

dari autẽ non id ſoluʒ accepimus quod numera
tur venditoꝛi vtputa pꝛeciũ ⁊ vſuras eius. Sed
⁊ ſi quid emptionis cauſa errogatuʒ hoc autem
ita demũ deducit᷑ ſi ex voluntate venditoꝛis da
tur. Ceterũ ſi quid ſua ſponte datum eſſe pꝛopo
natur nõ imputabit᷑.nʒ eniʒ dʒ quis ſuo arbitrio
qð dedit a venditoꝛe exigere. quid ergo ſi ve/
ctigalis nomie datum eſt ꝙ emptoꝛẽ foꝛte ſeque
retur dicemus hoc quoqʒ reſtituẽduʒ indemnis
enim emptoꝛ diſcedere debet ⁊c.

Zoeulatoꝛ vel truffatoꝛ qui ad
l. 0 E nulgo. eule ducũt aliquod aial ꝓut
ſit quottidie vt aliquid lucrẽtur ſi cõtingit ꝙ poſtea ei auffugiat ⁊
ſic aliquẽ occidat qua pena veniat puniedus an minoꝛi an capitis
vel qua poſuit Ludo.roma. in ſuo ſingulari in verbo pena ⁊c. el
xviij.vbi determiĩat expꝛeſſe in termis foꝛmãdo hanc qõem ꝙ pu
nitur pena ducentoꝝ ducatoꝝ per tex. de quo ſatis ſupꝑq; ſatis ipe
exclamat in.d.l.qua vulgo cum duabus.lleibidem pᷣcedentibus.
Sed tu conſidera pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo dictoꝛi iu
rium. nam non loquſtnr in ioculatoꝛibus vel truffatoꝛibus ſʒ lo
uũtur in quocũq; ducente ea aĩalia in publicis locis de quibꝰ ibi
ſit mentio que alteri noceãt. Sʒ Ludo. roma. deceptus fuit ſum ⸗
mope per tex in vna lege p̃cedenti in fi.que loqnitur in tragedis ⁊
mimis ⁊c. Et ex hoc tex.dixit ipſe hec de ioculatonb' ſed iſte tex.
nihil facit ad reʒz noſtrã de qua in.d.l.qua vulgo.ſed ibi eſt diuer
ſus omnino caſus videlʒ quãdo vẽdunt᷑ plura aĩalia ſimul puta
duo vel tres equi qui non nocẽt nec nocere poſſint.ſed quoꝝ vnꝰ
eſt vitioſus an redhibitio fiat pꝛo vno tantũ.⁊ dicitur ibi ꝙ ſic ni
ſi eſſent mimi vel tragedi hoc eſt ſi eſſent condictiõis talis vt non
poſſint ab inuicem facile ſeparivt eſt in illis qui babẽt duo aĩalia
domeſtica tantũ ⁊ non nocina que ludunt ſimul. nam ſi vendunt
⁊ reperiatur vnũ ſit vitioſum debet fieri redhibitio non ſolum
de vno ſed de ambobus.quia vnũ ſine altero nihil valet. ⁊ ſic ills
tex.nibil facit in ꝓpoſito quo ad ioculatoꝛes nec de eoꝛũ aĩalibus
nocẽtibus vt ipſi ex hoc teneantur ad penã ducentoꝝ ducatoꝛuʒ.
pꝛout intellexit Ludo. roma. ⁊ non bene iudicio meo.nã iſte text.
boc non pꝛobat aliquo pacto.⁊ ita ego intelligo iſtuz tex.maxime
in verſi.deinde autẽ ediles ne quis canem ⁊c.vbi ponitur determi
natio diuerſa ab eo quod dixerat de equis tragedis vel mimis ꝛc
⁊ ponitur alia pars edicti penitus diuerſa ab illa. ⁊ iſte tex.ita ſo/
nat nibil habẽs cõmune cũ pecdentibus. Cirea quẽ aliud con
ſidero ego nouiter ꝙ illa pena ducentoꝛũ ducatoꝝ non eſt ita abſo
luta pꝛout dicebat Ludo.roma.ſed eſt quãdo liber homo in totũ
occiditur.ſed ſi non occideretur ſed alio mõ lederetur tũc non tel
netur ille ad ducentos ducatos ſed in tantum quantum bonuʒ ⁊
equũ videretur.ſed ſi in alijs rebus eſſet datũ damnũ tũc tenetur
inquãtũ damnuʒ datum eſt pꝛout hec omnia clare habent᷑ in hoc
tex.quẽ non bene guſtauit Ludo.roma.vna cũ alijs legibus pᷣce/⸗
dentibus. Quoꝛum verba ſunt hec.·

L. Pec ⁊ in omnibus dicemus pluribus vno pꝛe
cio diſtractis niſi ſeꝑari nõ poſſint vt puta ſi tra
gedi vel mimi vel fratres.hij eniʒ nõ ſunt ſeꝑan
di.C Deinde aiũt ediles ne quis canẽ verrẽ vel
minoꝛe apꝛuʒ lupũ vrſum panteram leoneʒ ⁊ ge
neraliter omne aliud ue qnod noceret animal ſi/
ue ſoluta ſint ſiue alligata vel contineri vinculis
quominus damna ferant non poſſint ⁊c.
Uerba autem dicte.l.qua vulgo ſunt hec.
L. Qua vulgo iter ita habuiſſe velit vt cuiq̃ʒ no/
cere damnũve dari poſſit ſi aduerſus factũ erit.
⁊ ideo homo liber ea ex re perierit ſolidi ducen
ti pꝛeſtabuntur:ſi nocituʒ homini libero eſſe di/
ceretur quãti bonũ ⁊ equũ iudici videtur cõdem

netur ceterarũ rerũ quanti damnũ datũ factũ ve
ſit dupli ⁊c.

l.bouemsS. aliquando. Sonaut

conſoꝛmis libello vt in. l.ſi fundus cum ſimilibus ibi nota. ff cõi
diuidun.⁊ in.c.licet hely extra de ſymoni.adeo ſi fuerit lata ſul
per libello inepto nõ poteſt ſubſtineri aliquo mõ pꝛont voluit glol

in. 5. pꝛimo inſtitu. de obligat.titu.generali. cirea que me remitto
in hoc opere noſtro dum poſui de intellectu illius glo æ ideo pꝛo
nunc in hoc longioꝛ non ſum.,. Tamen in pꝛopoſito noſtro ad
uerte ad vnũ nam verum eſt ꝙ ſentẽtia debet eſſe cõſoꝛmis libel
lo vt in pᷣdictis iuribus.ſed hot eſt verum pᷣterq; qñ pꝛodite ſunt
due actões quarũ vna tendit ad cõtractũ reſirmaãduz alia vero ad
cõtractũ omnino deſtruẽdum. quia tunc ſi intentaui pꝛimaz que
tendit ad refirmãdum cõtractũ poteſt iudex Funciae ex officio
ſuo ſuper alia que tendit ad reſcindẽduʒz ⁊ ad deſtruẽduʒ.tex.eſt
in dicta.l.bouem.ꝭ.aliquãdo. queʒ text.ad hoc ppoſnum allegat
pꝛo ſingulari Ludo.roma. in ſuo ſingulari m verbo ſententia vc.
vbi dicit hoc eſſe verũ quãdo indici hoc videtur equũ Et ideʒ re⸗
aſſumpſit Sranci.Crem.in ſuo ſingulari incip.egi quãto maioꝛiſ
contrate ⁊c.de quo Ludo.roma.mentõez non facit a quo habuit

aliqua ex illis notabilibus ſeu ſingularibus ſuis pꝛout ipſe mer

fatetur in fine illius ſui opuſculi licet de hoc mentõeʒ non faciat.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text.
Nam bic illa actio intentata ad refirmãduʒ cõtractũ tacite ⁊ neceſ
ſario habebat in ſe petitionẽ etiã de cõtractu deſtruẽdo in to.um.
Et ideo non eſt mirũ ſi iudex poteſt ibi illud facere. nam egi ego
ibi quãto minoꝛis pꝛo ſeruo furioſo vel lunatico mihi vendito ꝑ
te pꝛout hic dicitur pꝛo certo exquo ſeruus ille nibil valet ob furo
rem vel moꝛbum illum quãto minoꝛis eſt.⁊ etiã cum nihil vale/
at reſcinditur in totũ cõtractus cum pꝛo nihilo emiſſem. ⁊ ſic illa
actio quãto minoꝛis habet in ſe petitionẽ meã etiam annexaz tan
tum ad reſcindenduʒ totũ cõtractũ.⁊ hec eſt vera mens iſtius tex.
in quo licet dicatur officio tamen iudicis continetur ⁊c.non negat
tex.quin illud ſit officiũ iudicis deſeruiens actõi omnino intenta
te.⁊ ſic ſentẽtia eſt omnino cõfoꝛmis libello.⁊ boc modo ego imł
ligo nouiter iſtum tex.Cuius verba ſunt bec.

CAliquãdo etiam redhiberi mancipiũ debebit
licet eſtimatoꝛia ideſt quanto minoꝛis agamus.
naʒ ſi adeo ſit nullius pꝛecij vt nec expediat qui
dem tale mancipiũ habere domino veluti ſi furi/
oſum aut lunaticum ſit licet eſtimatoꝛia actũ fue
rit officio tamẽ iudicis cõtinebitur vt reddito pᷣ
cio recipiatur ⁊c. L

l.ob que uitia. Ang.⁊vo. me. Alex. imol.

in.l.ſi cũ dotẽ.S.ſi maritus in
vi.col.ſol.mat.reputant iſtum tex.melioꝛem de coꝛpoꝛe iuris ad
hoc ꝙ quis probatur furioſns ſi probatur ꝙ vadit deridendo per
vicos more inſanorũ. Sed tu aduerte pro vero ⁊ nouo intel
lectu meo iſtiꝰ tex.quem ego aliter intelligo.ſ.vt non habeat locuzʒ
in eo qui vadit deridendo per vicos.ſed in eo qui loquitur de ſe ⁊
deridenda. nam ipſe non ridet ſed loquitur ea que ſunt deridẽda
ab alijs.⁊ hoc modo ego intelligo iſtũ texe Cuius vᷣba ſunt bet.

L. Ob que vitia negat redhibitionem eſſe ſi dat
exempto actionẽ.ſed ⁊ ſi vitiũ coꝛpoꝛis vſqʒ ad
animũ penetrat foꝛte ſi pꝛopter febꝛẽ loquantur
aliena:vel qui per vicos moꝛe inſauoꝛũ deriden
da loquãtur ⁊c. L

Se euictionibus.
Z. Si ſernis. Pn asnte regmirier de

mũ poteſt cõueniri quãdo res eſt euicta.licet ꝑx emptoreʒz poſſit ei
denũciari q;primũ lis eſt mota.vt per totũ titu.ff. ⁊.C. eod.titu.⁊
maxime per tex.in.d.l.ſi ſeruus que euictio eſt pꝛopꝛie ex natura
contractus pᷣm Pau.de caſtro in ſuo conſil.xlix.incip.viſis omni
bus que in puncto ⁊c. Camẽ ſcias ꝙ vbi quis vendidit rem ſciẽs
eam eſſe alienã quia fuit in dolo qui ſtatim debet purgari poteſt
ſtatim cõueniri antequã euincatur. tex.eſt in.d.l.ſi ſeruus.quem
tex.ad hoc ppoſitũ exclamauit Bal. in.l.libera in vltia col. in vᷣſ.
ſi auteʒ ſciuit rem alienã ⁊c.dicens iſtũ tex. non eſſe alibi ad hoc
pꝛopoſitũ.C. de euictio. Sed tu aduerte pꝛs vero ⁊ nouo ini
tellectu meo ad iſtum tex.qui ſentẽtia mea non pꝛobat boc ſi beñ
⁊Z ſubtiliter põderetur. nam ſeruus iſte venditus fuit ⁊ vendens
ſciebat illum habere moꝛbum in ſe latentẽ ppter queʒ moꝛtuus
eſt iſte.vnde ratõe illius vitij latentis in re bene habet locum illa
diſpoſitio.ſed aliud eſt in vitio exiſtente extra.⁊ hboc mõ intelligo
ego iſtum tex.in verbo ſi deceſſerit antequã euincatur ⁊c.⁊ ſic in
telligo iſtũtex. nouiter. Circa quẽ addo vuũ verbũ ꝙ nõ bab⸗
etiam locum euictio in certo alio caſu ſᷣm glo.not.in.lfamilie.C.

ſſni en
Nemni eigiu⸗ 0

Seakanntmu f
Kianatin d neen
Nbriſne
lurn iiu t
iitiriinen un
iranenArun
Nu Naü
GGGrDENRNI
üNdiemdnts
DNRAe e
puſhuvni ee
Eutnauuxtsass
H
ltupni lrl/t
Meulumn urnarn
Deſtiinnzigad
„ð,
nitne⸗

daen hainmhiteh
iinſ Mtonignnsegmnig.
Auctl Maſnntenreingi
V hancnninniiſini,

immimaianten
muianſtlincſinumnianiift⸗

eranmiuicgiinrrrnlin

oagar.

obucutin Axtun tan

lfcimisinnina

KMaun intr Minn vannriſ4
ehem iMir ,enhunn g i nltnn
WrRI Di Mrorn ot toin
'eNNAoting intligo Knenbebea
””
A. un eenfida ſcd ocrint ateſtndetii
Ie olepintlipinien Cnfbaſne

Rauntunegn tilpbtigunſeſr
mmductni ſelt iyiiimis ,igad
ni nemuriut iuper dhilotantur
unln Mu u iſuon deicn

wuin⸗
Decricionibns.

rwin ntnint
Siſcrons. anitkun
smiegagnninilain
un dna liinsin mu
axrafnn wnluiſſ ⸗
rrane ſepfiigiiel .
imun ai un id ſl
4

nil bireiſ.quem appꝛobant ibi Ang. ⁊ Bal. in. lnon dubitat in
Ennt alrho⸗ ⁊Z Bal. in.l.penul. C. de condi.inſert.in ſa colu.⁊

Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo euictio ⁊cc. De cuius gloſe

. in capi ime ſequẽti.ideo ꝓ nũc longioꝛ
uen me. 24 Fnunin t ad iſtu . de quoagt
mus de quo dicã ſtati in ſequẽti capitulo. Cuius verba ſunt hec.
L. Si ſeruus venditus deceſſerit anteqᷓʒ euinca/
tur ſtipulatio non cõmittitur quia nemo eũ euin/
cat ſed fatuʒ humane ſoꝛtis.de dolo tamẽ pote
terit agi ſi ſolus interceſſerit: Unde Julianus li/
bꝛo. xliiij. ffoꝝ. elegãter diffinit duple ſtipulatio
nez tunc cõmitti quotiens res ita amittitur vt eã
eptoꝛ habere nõ liceat ꝓpter ipſaʒ euictõeʒ ⁊c.

Ludo.roma .in ſuo ſingulari in v
l. Gi ſeruus bo euictõ elpꝛimo dicit ꝙ vbi eui
ctio venit ex natura rei vendite nunq;ᷓ emptoꝛ habet regreſſum cõ
tra venditoꝛẽ. ꝑ glo. quã reputat ad hoc ſingul.in.l.ſi familie. C.
famil. herciſc. ꝓ qua glo. dicit ipſe ſe allegare tres text.i. in. l. neceſ
ſario, 9. fieff. de pericu. ⁊ cõmo. rei vendi. ⁊ in.l.ſi ſeruus.ff.de eui
ctio. ? inil. ſi quis domũ. . buic ſubiungi. ff. locati. Szʒ tu pꝛi
mo dices mirum eſſe ꝙ Ludo. roma. allegat illam glo. in. d.l.ſi fa
milie ? non viderit tex. allegatũ per glo.met ibi in.d.l..ſi ſeruus.
Quẽ tex. Ludo.roma.ſibi appꝛopꝛiat.⁊ fuit tex.allegatus ab illa
glo in termis pꝛopꝛie noſtris. Secundo dico etiã ꝙ dũ Lud.
roma. allegat tex. in. d.l. neceſſario in fi. voluit allegare tex.in.l.ꝙ
ſi pẽdente..fi. eo. tirn. Tercio dico ꝗ⸗ texiin. d.l.ſi quis domũ
dehuic ſubiungi nihil facit ad hoc ppoſitũ. Pꝛo cuius nouo ⁊
vero intellectu meo dico ꝙ loquitur in locatõe facta ꝑ vſufructu
arium vt ibi in vcrſi.ſi vſufructuarius locauit funduz ⁊c.quo ca
ſu non tractatur ꝓpꝛie de euictõe ſicut tractatur in cõtractu em/
ptõis ⁊ venditõis vt in.l.i.⁊ per totũ.ff.de euictioni.⁊ hoc mõ ego
intelligo nouiter pꝛedicta iura. ⁊ maxime tex.in. d.liſi ſeruus cum
hijs que ſupꝛa dixi. Et ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ addo
etiã vnũ verbuʒ. Nam dum Ludo.roma.appꝛopꝛiat ſibi hãc the
oꝛicã dicas ꝙ fuit Bal. ⁊ Ange.in locis ibi ꝑ me allegatis que nõ
repeto nunc.ſed venio ad tectus de quibus agimus ⁊ maxime.d
5. buic ſubiungi vc. nam textũ in.d.l.ſi ſeruus poſui ſupꝛa in pꝛo
xime pꝛecedenti capitulo ⁊ ideo non repeto vlterius.cuius verba
ſunt hec.

CHuic ſubiungi poteſt ꝙ Mar. li.vj ffoꝝ.ſcri
bit ſi fructuarius locauerit funduʒ in quinquen/
nium ⁊ deceſſit heredem eius in quinquẽnio nõ
teneri vt pꝛeſtet frui non magis q́; inſula exuſta
tenetur locatoꝛ cõductoꝛi.Sed an ex locato te/
neatur cõductor vt pꝛo rata temꝑis quo fruitus
eſt penſionẽ pꝛeſtet. Marti.querit quẽadmodũ
pꝛeſtaret ſi fructuarius ſerui operas cõduxiſſet
vel habitationem ⁊ magis admittit teneri euʒ.⁊
eſt equiſimum.

Hlo. in. I. minoꝛ. Bal. in.l. dies feſtos. C.

de ferijs ⁊ in.l.arbitro.
qui ſatiſda. cogan. allegat iſtam glo. pꝛo ſingul. ad hoc ꝓpoſitum
ꝙ facta ⁊ maxime tenuta data die feriato pofſunt etiam reuocari
die feriato. ⁊ eſt glo. in verbo ſeyus ⁊c.cum qua ſimpliciter ſto q;
clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpᷣtatõe niſi ꝙ de hac ma
teria addo Raph. cuma. in ſuo conſilio.cxlvj. in a col. incip. Sy/
mon Helyas ⁊ Petr.ac. qui idem tenuit. ⁊ idem ẽt voluit Ang.
in. d.l.fi. de ferijs. Bal.in.l.i. C. de execut.rei iudi.⁊ Bal.in. l.
poſt ſentẽtiã. C. de ſente. ⁊ interlo.⁊ do.meꝰ Alex.de imolein.li.
5Snũciatio.in. vij. col. ff. de noui ope.nunc. vbi ego alias dixi ð hoc
poſt pꝛefatũ do. meũ Alex.ibidem ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero.
niſi ꝙ vltra iam dicta per alios ⁊ per me ibi addo nunc Ange. api
pꝛobantẽ iſtam glo.vt ſingul. in.l.pupillo.ꝭ. fi. in fi.de noui oper.
nunci. Et Oldra.in conſii.xij. incip. queſtio eſt pꝛima vtrũ cauſa
nullitatis vc. in vltia col.⁊ Bal.in additio.ad Specul.in tit. de ſel
cundo decreto in a col. ⁊ Bald.in.i.fi.C. de pꝛohibſequeſt.pet.
vbi per iſtam glo.dixit ꝙ etiã ſequeſtrũ factũ die feriata põt etiazx
renocari die feriata.⁊ iſtq glo.ẽt dixit eſſe ſingu.do.meus Alexa.
de imol. in. l. quod iuſſit in. x. ⁊.vij.col.ffde re iudi.⁊ etiã do.meuſ
hic in apoſtillis ſuis ad Bar.in a col. ad quos me remitto ꝓ nũc
1 redeo ad pꝛincipale ppoſium noſtrũ de quo agimus ſcilicʒ glo⸗
iſtius: (uius verba ſunt bec.

· Seius quod poteſt vt ſupꝛa de mioꝛi.l in cau
ſe. interdum. ⁊ eſt argumentũ ꝙ ſi die feriata
detur ſententia per officiũ iudicis ꝙeodem tem
poꝛe debet reſtitui pꝛeſtita ſatiſdatione ⁊c.

ſ Ludo.roma. in ſuo ſingulari in verb. ca
l. 11 ideo. ſa ⁊c.el.iij. Querit devno ſatis nergllari

videlicet quid ſi pupillus pꝛoceſſit in cauſa ſeu lite cum ſui tuto/
ris auctoꝛitate ⁊ ſic factus eſt dominus inſtãtie iudicialis vtrum
ſententia lata cõtra pſonam tutoꝛis valeat an vero verba ſentẽtie
debent cõcipi in pſonam ipſius pupilli vtpote efferti domini litis.
Et relatis opinionibus hincinde tandem ipſe cõcludit valet lai
ta in perſonam tutoꝛis per tex:ſᷣm eum ad hoc ꝓpoſitum ſingul.
in. d.l. ſi ideo in fi. de quo texetiã exclamat Balinil.ſi quãdo. C.
de teſtib. vbi ideʒ cõpꝛobat in terminis. Sed tu aduerte pꝛo
nouo ⁊ vero meo intellectu iſtius text.qui iudicio meo nihil facit
ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur pꝛout decet. nam ideo bit ſententia
fuit lata in pſonam tutoꝛis ⁊ non pupilli.quia pupillus bic nõ fue
rat effectus dominus litis pꝛout poſuit Ludo.roma.in queſtione
per eum foꝛmata.ſed ab inicio litis ſolum acceptũ fuit iudiciũ per

pupillum tutoꝛe auctoꝛe ⁊ tutoꝛ ipſe poſtea cauſam egit ⁊ effectus

fuit ipſe verus dominus litis ⁊ inſtãtie. vnde non eſt mirũ ſi ver
ba ſentẽtie cõcepta fuerũt hic in pſonã tutoꝛis.⁊ hoc modo ego in
telligo iſtum tex. vt ibi in verbo acceptũ quidem iudiciũ cum pu/
pillo tutoꝛe auctoꝛe fuit vc.⁊ in verſic.ſed abſente pupillo canuſam
egit ⁊c.⁊ in verſi.ſatis eſt ab eo cui ius agendi fuit cauſaz eſſe actã
⁊c. Ex quibus verbis pꝛobatur intellectꝰ meus nouus apte
ad iſtuʒ tex. de cuius materia ſupꝛa aliquid diximus in.l.ſi remu
nerandi. S. maurus. ff. manda.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero.ſed
redeo ad iſtum tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L. Si ideo contra emptoꝛem iudicatuʒ eſt ꝙ de
fuit non cõmittitur ſtipulatio.magis enim pꝛop
ter abſentiã enictus videtur q̃ʒ ꝙ malam cauſaʒ
habuit. quid ergo ſi ille quidem cõtra quem iu/
dicatuʒ eſt ad iudiciũ non affuit alius autẽ affuit
⁊ cauſam egit quid dicemus: vtputa acceptum
quidem cum pupillo tutoꝛe auctoꝛe iudiciũ fuit:
ſed abſente pupillo tutoꝛ cauſam egit ⁊ iudica/
tum eſt contra tutoꝛeʒ.quare non dicemus com
mitti ſtipulationẽ.eſt eniʒ actũ cauſam eſſe palã.
⁊ ſatis eſt ab eo cui pꝛius agendi fuerit cauſam
eſſe actam ⁊c.

Uerba etiam vltima ponderanda ſunt. Nam aperte pꝛobant
iutellectũ meum ad iſtum caſum vltra ea que ſupꝛa dixi ⁊c.

l.ſi dictum.S.ſi compꝛomiſero

Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo emptoꝛ ⁊c.multũ ſin/⸗
gulariter ponit ⁊ examinat quomõ ⁊ quãdo re euicta poſſit empi
toꝛ agere contra venditoꝛẽ de euictõe ⁊ quãdo non poſſit. Et ĩter
alios caſus ponit vnũ in quo agere non poteſt quãdo emptoꝛ vide
licet cõpꝛomiſit in arbitruzʒ cauſam euictiõis.vt eſt text.in dicto.ꝭ.
ſi cõpꝛomiſero dicens Ludo.roma. idem eſſe ſi emptoꝛ progauit
iuriſdictõem iudicis non ſui.per glo.ad hoc ꝓpoſitũ ſingula.⁊ pe
regrinã vᷣm Bar. hic. Nihilominꝰ limitat hoc Ludo.ro.mul
tum notabiliter ſi emptoꝛ vult agere de euictõe ad duplazʒ.qꝛ non
poteſt.⁊ hoc modo pꝛocedit iſte tex. Sed aliud eſt ſᷣm euʒ ſi vult
agere ad ſolum pꝛeciũ quia bene poteſt.⁊ ad hoe allegat ſingularẽ
doctrinã Bal.in.l.libera.C. de ſenten.⁊ interlocu.omni.iudic.Et
lza Lud.ro.nõ dicat in qua col. Bal.hoc põit dicas tu ꝙ eſt in vlti/
ma columna.vbi aſſignat ratõem circa hoc non pꝛopter additiões
arbitri.ſed ex eo quia arbiter non fecit ſibi bonuz ius quod dicit
ibi Bal. eſſe menti tenẽdum. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ no
uo intellectu meo pᷣdictoꝝ.nam ſalua eoꝝ reuerẽtia hec nõ eſt bo
na ratio vt infra dicã in fi. Pꝛeterea iſte tex.in dicto.ð.ſi compꝛo
miſero videtur ⁊ in deciſione ſua ⁊ etiã in ratõne ibi aſſignata de/⸗
ſtruere hanc diſtinetionẽ ibi dum dicitur. nulla de euictione dan/
da actio eſt c.⁊ ſic tex.loquitur non ſolum reſpectu duple.ſed ẽt
reſpectu pꝛecij. vt eſt tex.in.l.ſi per impꝛudentiam.ff. eod titu. Et
boc modo ego intelligo iſtum tex.in dicto.s.ſi compꝛomiſero.Cu
ius verba ſunt bec.

G.· Si compꝛomiſero ⁊ contra me lata fuerit ſen
uertẽtia nulla mihi ð euictõne dãda eſt actio ad
ſus vẽditoꝛẽ:nulla eĩʒ neceſſitate cogẽte id feci.

——

Glo. in.l.ſi mancipiũ.s.pꝛimo

Ludo.roma.⁊ etiam do.meus Alexa.de imol.in.l.ſi conſtante
in pꝛin .in.xix.col.ff. ſolu.matri.reputãt iſtaʒ glo.ſingul.ad hoc ꝙ
exceptio excuſſiõis eſt de apicibus iuris.⁊ ideo ſᷣm eos non poteſt
opponi vbi agitur de bono publico per.l.ita vulneratus in fi.ff. ad
Lacquil.de qua materia late poſuit idem do.meus Alex. in.d.l.ſi
conſtante vbi alias legendo dixi poſt eum. ⁊ ideo pꝛo nũc non me
extendo vlterius niſi ꝙ ad materiã iſtam addo Bar. in.l. j. S.fi
ft.ſolu. matri.⁊ Ange. in.l.ſi rem. 9. quolibet tempe.ff de euictio⸗
⁊ Petr. de anch.in clemen.cauſam extra de electio.in notabilib⸗
⁊ Abb.in.c.fi.de empt.⁊ vendi.⁊ Alberi.de roſa.in.l.iij.in tereia
⁊ quarta colC. de nouat.ad quos me remitio.⁊ foꝛmaliter pono
verba glo.que ſunt hec.

CEſſet ſed non debuit hic agi pꝛius rei dendi/
catione vt infra de exceptio.l.fundi.Reſpõdeo
non fuit oppoſita exceptio de pꝛepoſteratiõe de
qua dicit illa.ſʒ ſi non oppoſuit nonne fuit in cul
pa.Reſpon.non quia fuit de apicibus iuris.vt
in.l.ſi fideiuſſoꝛ.O.quedam.ff.mandati ⁊c.

glo.in.l.ſi dictũ.S.ſi pꝛeſente.

Bal. in.l. fi. C. de vſur.rei iudi.⁊ Bal.in.l. libera. C. de ſentẽtijs.
⁊ etiã do.meus Alex.de imol.in.l.non ſolum.S.moꝛte in. xv.col.
ff. de noui ope. nunci. dicũt eam ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝙ vbi ven
ditoꝛ ⁊ emptoꝛ ſunt pᷣſentes in iudicio non eſt opus vt venditoꝛ
denunciet venditoꝛi litem motam vbi alias tenetur ei denũciare.
Secundo dicũt etiam in alio iſtam glo.eſſe ſingularẽ ꝙ vbi /
cunq; vuo ſunt cõuenti in iudicio ⁊ pariter vterq; hiobauit habe
tur verq; pꝛo ſolemniter citato.⁊ eſt glo.in verbo denunciari ⁊c.
cum qua glo.ſto ego ſumpliciter.quia glo.clara eſt ⁊ non eget ali⸗
qua mea noua interpꝛetatõe.⁊ ideo pꝛo nũc non me extendo circa
boc niſi ꝙ pono verba glo.que ſunt hec.

CDenunciari vt infra quod vi aut clam.l.pꝛĩa.
5S. ariſto ꝙ ſi non denũciauit ſed venditoꝛ qꝛ mi/
hi pꝛo indiuiſo vel in duplo partem vendiderat
ſemel eſt mecũ cõuentus de facto a Ticio rei vẽ/
dite pariter pꝛobationes pꝛeſtitimus. Reſpon.
eum cõueniri poſſe.vt argumẽto infra eo.l.here
nius.S.pꝛimo.⁊ infra de manumiſ.teſtame l.lu/
tius in fi.⁊ de hac denunciatiõe dic vt ſupꝛa eo.
I.ſi rem S. finali ⁊c.

I ſi rem Si emptoꝛ eſt ex iuſta ⁊ pꝛobabili cauſa im
* *pecitus eo tempoꝛe quo fertur ſentẽtia cõtra
eum ſuper re vendita nihilominus non rollitur ſibi remediũ agen
di de euictione contra venditoꝛẽc̃. vt eſt glo:not.in.l.ij..contrario
f de contrario iudi.tute.quam ſũme ad hoc cõmendabat Bald.
in.c.i. in tit. ſi vaſſal.de feu. interpꝛe.fue. in vſibus feudoꝛuz.
Tamen ſcias hoc ꝙ emptoꝛ regulariter denunciare debet li⸗
tem venditoꝛi motam circa rem ſibi venditã vt per totum.ff.v. C.
de euictio. ⁊ per not.plene per Bal.⁊ Ange.in.l.libera· C. de ſent.
⁊ interlo.om.iudi.⁊ per Bal.in.l.empti.C.de euictio.⁊ Bar.in
l. non ſolum. .moꝛte.ff. de noui ope.nunci.⁊ etiã Paul.de caſtro
in ſuo conſil.ccclxxvj.incip.venditio facta ad iuramentũ ⁊c.vbi di
rit ꝙ poteſt fieri iſta denũciatio vſq; ad ſentẽtiam. ⁊ plus dico ꝙ
poſſunt iſti etiã denũciare in cauſa appellatõis ſi omnia ſunt acto
ti integra vt quia habet teſtes ⁊ nihil deperijt pm glo.in · l. ſi rem.
5S.quolibʒ tempoꝛe de eucctio.per tex.in.l. iij. ff de ope.lega.quod
tene menti. Sed pulchꝛij eſt ſcire vtrũ ſucceſſoꝛ ſingularis in
re babeat ius iſtud denunciãdi in cauſa euictõis.In quo bꝛeuiter
dicas q non niſi ſibi facta ceſſione. tex. eſt in. d.l. ſi rem quem di /
rit ad hoc ꝓpoſitum eſſe vnicũ Gal.in.l.i. C. de rerũ pmuta. De
qua materig tu vide per do.meũ Alerx.de imo.in.l.ſi domos.ꝭ.ðᷣ
cuictiõe. f. de leg. pꝛimo. ⁊ do. meũñ Alexa. de imo.in apoſtillis ad
Bar. bic ⁊ Job.de imol.in.l iulianus.ꝭ.pꝛimo.ff. de verb.oblig.
qui omnes dicunt iſtum tex. ſingula.ad hoc. Sec tu aduerte
paꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo ipſius littere quia non pbat mi/
hi hoc ſi bene ponderet. naz loquitur in legatario habente cauſam
lucratiuã. Sed ſi daremus ſingularẽ ſucceſſoꝛẽ habenteʒ canſam
oneroſam aliud eſſet dicenduzs. nec eo caſu baberet locũ iſte text.
vt hic in verſi.legata ſic a me.vc.r ſic erat bic titulus lucratiuus.
Cuius textus verba ſunt hec.

L. Si rem quam a Ticio emi legata ſit a me non

poteſt legatarius cõuentus a domino rei vendi/
toꝛi meo denunciare niſi ceſſe rei fuerint actões
vel quodam caſu ipothecas habet ⁊c.

l.qui libertatis. αοναon

lari in verbo euictio ꝛc. el
tercio dicit multũ accurate vnũ quod eſſet notãdus ſi eſſet verum
licet alias venditoꝛ qui ꝓteſtatus eſt ſe nolle teneri de euictõne
emptoꝛi nihilominus teneat᷑ re euicta ſaltẽ ad pciũ reſtituẽdũ non
autem ad duplam vt in.l.emptoꝛ.S.ibidem.ff.de actio.empt. Ta
men hoc eſt verũ ſᷣm eum niſi pꝛoteſtatus fuerit ſe nolle teneri re
ſpectu certe perſone. quia tunc non tenej ipſe etiã ad pꝛeciſ per ca
ſum ſᷣm eum ad hoc ſingularẽ in. d.l.qui libertatis in pꝛin.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text.
quia pꝛimo iſte tex.non cõſiderauit certã pſonã eo modo quo lo/
quitur Ludo.roma.qui conſiderauit ꝑſonas euincẽtes ⁊ ſic extra
rem. ſed iſte tex. loquitur in re vendita ſemetipſaz euincente.ſ. in
ſeruo vendito.nam in caſu in quo efficiatur liber noluit teneri vẽ
ditoꝛ. Scõdo cõſidero aliud ꝓ nouo ⁊ vo intellectu meo iſti
tex. nam hic etiã non negatur quin ille venditoꝛ poſſit aſſequi pꝛe
ciũ ſuũ ſicut in.d. l.kemptoꝛ.5.ibidem ſed bene fateoꝛ eum non te/
neri ad duplam. ita voluit dicere tex. hic in verſi.non tenetur eui⸗
ctõis nomie ꝛc.attento titulo ſub quo poſitus eſt iſte tex.ſ.de eui⸗
ctõibus iuxta.l.imꝑatoꝛes. ff de in diem adiect. ⁊ in. 5. quibus in
pꝛima conſtitu. C. Et per cõſequẽs dico pꝛimo iſtum tex.nõ be
ne fuiſſe guſtatũ per Ludo.roma. nec terminos eius. Et etiã po/
ſita qõe m terminos eius adhuc Ludo. roma.·fallitur in alio. nã
ſiue venditoꝛ pꝛoteſtatus fuerit ſe nolle teneri de euictõe ſiue gene
rałr ſiue ſpẽaliter miſi dicat ſe nolle teneri ẽt ad pꝛeciũ pꝛout dicũt
cõmuniter boni pꝛactici qui ponũt bec verba pinguia ⁊ ſpẽaliſſi/
ma.tamẽ tenebitur ad pꝛeciũ re euicta. ⁊ ſatis eſt vt non grauer
in dupla iuxta pꝛouiſionẽ tituli.ff. x. C. de euictio. Succeſſiue
idem Ludo. ro. in eodem met ſingulari in fine dicit aliud ꝙ vbi/
cunq; inter ſimul ⁊ ſemel ementes ⁊ vendentes factũ eſt pactũ vt
non teneãtur de euictõe tũc ſᷣm eũ vnuſe quiſq; nõ tenetur etiã de
pʒecis ſen ad pꝛeciũ per glo.quaʒ reputat ad boc ſingul.in.l.fami/
lie. C. famil.herciſ. Sed tu aduerte ad verũ ⁊ nouũ intellem
illius glo.nam glo.loquitur in diuidentibus bona hereditaria ini
ter ſe ⁊ paciſcẽtibus vt non tenerent᷑ de euictõe.quo cãu fateoꝛ be
ne eos non teneri cum equaliter diuiſiſſent bona inter ſe ⁊ ex par
te alicuius non interuenerit pꝛeciũ:⁊caſu quo interueniſſet ſucce⸗
debat loco rei ⁊ ſic ille cõtractus fuit diuiſionis. Sed vbieũq; da⸗/
remus ementes ⁊ vendentes inuicem diuerſas res que eſſent etiã
diuerſi valoꝛis ⁊ pꝛecij puta ego vendidi tibi meos libꝛos pꝛout
vere valent pꝛo mille ducatis ⁊ tu vendidiſti mibi domũ tuaʒ pꝛo
centũ ducatis ⁊ cõouenimus vt non teneremur de euictõe inuicem
terte in caſu euictõis tenebimur ad pꝛeciuʒ reſtituẽdum inuicem
licet non ad duplam. ⁊ ſic Ludo.roma.multñ inaduertẽter dixit
⁊ male loquutus eſt vt patet ex dictis iuribus diligeẽter põderatiſ
Quoꝛum verba ſunt hec.
L. Qui libertatis cauſam excepit in venditione
ſua iam tunc cum tradetur liber hoc fuerit ſine
condictione que in teſtamento fuerit pꝛopoſita
impleta fuerit ad libertateʒ ꝑuenerit non tenebi
tur euictionis nomine.
Uerba autem glo. d.l.familie ibi poſui ⁊ ideo non pono hic⸗
ne idem ſepius dicamus ⁊ fruſtra occupemus mebꝛanas ac.

glo.in.l.ſi res in glo.ſecunda.

Do. meus Alexa. de imol.in.l.cum alienam in quinta col. C. de lej
gatis reputat iſtaz glo.ſingul.ad hoc ꝙ ſi teſtatoꝛ qui habebat poſ
ſeſſionem in aliqua re ⁊ non dominiũ ⁊ habiturus erat regreſſus
contra alium ſi legat talem rem non tenetur heres cedere talẽ ac/
tionem legatario.De cuius tamẽ glo.veritate poſuit idem do.me
us in. d. cum alienam ad quem me remitto. Et redeo ad glo. de
qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CGratuito.ſ.ſpontanea voluntate mei qui ſum
heres.ſed nec egovideoꝛ agere poſſe niſi in caſu
infra eo.l.ſi pater.ſed nunquid cogar cedere qꝛ
ſine meo incõmodo eſt. Reſpon.vt not.ſupꝛa.l.
in creditoꝛe.Item quod eſt vtile mihi alijs ẽ uti
le vt not.C. de iure dot.in pꝛin.l.fi.nec miruʒ qꝛ
plernnqʒ alter vendit alter tradit ⁊ alter de eui-
etione tenetur vt creditoꝛ ⁊ iudex ⁊c.

—
G
S te
glu n
Irdur XτR

ſfocretkae,

ſſerrschan. .
hmriſfncn. e

—
Gn igftuͤn eeren⸗
innrulied
rkdgummir ere
rugtutailirzlen e
Mlrrircane. ut);
GAEEt
eriteikrien dteres
indede!
NPiereer
runmtitgirn mworn
NNNNNNEir
eeietert
nienre
iträrllentri ng
ne dge

vilermt

„

4

lerſie eniiun
id D
ita
irn eir

uueng
au maumiirmntu
mn ummmm mn ngnilnnſi
mt k aannm, n inina N fign,
tenem,t mns iulmn in ſt o le ſctgi
met un ̈id lbi evbieg
urennderuistin ſenlaifinihininurn
TNHGeiNNN Nnrenn nigirinien
At MislecheNn A räigtefiidun inien
aAn. 1 udotont mutiinndimnirr di
dRuntrRatsiuthedletrnitnn
mwtde. .
Oilbanuis auſinercht imlie
un mran miunr la r ini ſne
Anm r ünlmen, int ohoſt

iri ulberuegunitman nch

us alini d i knmſmndl .

mnumm ilin ounmunktugt.

aNürtsingaſtemdn

Gctudbd
uximiitlnimmsgind
a nigunſinuie
E V
idein nmaumnaln
nan denn ih iut il aiin
smnn ,umugtui
— Retaſbe⸗ .
— 4 –
ciretprito ler ſei
4 id t
eolhun ſchnn V cr
mane ntle nititi

1 oide imo. in. l.
L-herenius.S. gaia. ehe im nher.
colum. f de re iudica. dicit iſtum tex.ſingula.ad boc ꝙ appellatio
tollit pꝛeſumptionẽ ſentẽtie.ſecus eſt pẽdente reſtitutõe vel nulli
tatis auſa. q; pſumitur ꝓ ſententia vm eos per iſtuz tex. de qua
materia vide dominos canõiſtas m.c. cũ inter extra de re iudic. ⁊
in. c.ſicut maxime per do. Abba.ibi eod.titu.ad quos me remit⸗
to. ⁊ fedeo ad tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

C SGaia ſeia fundum a Lutio ticio emerat ⁊ que
ſtione mota fiſci nomine auctoꝛem laudauerat:
⁊ euictiõe ſequuta fundus ablatus ⁊ fiſco adiu/
dicatus eſt venditoꝛe pꝛeſente: queritur cum em
ptrix non pꝛocurauerat an venditoꝛẽ poterit cõ/
uenire herẽnius modeſti: ſiue ꝙ alienus fuerit
cum veniret:ſiue ꝙ tunc obligatus euictus nihil
pꝛoponi cur emptrici adueꝛſus venditoꝛeʒ actio
non competat. Perẽnius mod.reſpondet ſi em/
ptoꝛ appellauit ⁊ bonam cauſaʒ Licio ſuo ex pꝛe
ſcriptione perdidit ad auctoꝛem reuerti non po/
teſt ⁊c.

l.qui libertatis.s.finali. Cendis

ſepenũe
ro fit ad menſuram. Circa quem cõtractum occurrit mihi nota/
bilis dubitatio. Quid ſi ego vendidi tibi funduz ad menſurax ⁊
menſura vere reperitur. ſed in eo eſt certa pars terre ꝓ parte bo/
na ⁊ pꝛo alia parte mala an pariter debeat fieri mẽſuratio ð vtra
q; ⁊ pꝛecium debeat eſſe equale tam pꝛo bona qᷓ; pꝛo maila terra:
Bꝛeuiter dicas ꝗ ſic. tex.eſt in.d.l.qui libertatis.ꝭ.fi.cum gloſa
ibidem. quem text.cum glo.ad hoc ꝓpoſitum ꝓp ſingulari allegat
Bal in.l.ſicut in fine.ff de actio:emptio. Sed tu aduerte ꝓ
vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text.qui iudicio meo nõ pꝛobat
boc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur. nec de iſta queſtione videt eſſe
multũ dubitanduz licet Bal.in. d. l.ſicut de ea dubitauerit. Et
tex. in. d. l.f.. pꝛobat aliud ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur magis cõ
ſideranduʒ ⁊ notanduʒ videlʒ ꝙ ſi venditur fundus ad menſurã
⁊ non inuenitur menſura debet detrahi ſoluz pꝛeciũ conſiderato
pꝛecio de quo dictũ fuerat in contractu vtputa ſi vendidi tibi tres
toꝛnaturas lerre pꝛo triginta ducatis ⁊ ſic ad ratõem decẽ duca/
torum pꝛo toꝛnatura ⁊ poſtea reperiãtur due tantũ certe defalca⸗/
buũtur decem ducati.⁊ ſic pꝛo modo toꝛnaturaꝝ ſeu iugerũ.⁊ hoc
eſt quod dicit mihi tex. in dicto.. fi maxime in verſi.ꝙ totũ coli
ligendum ex omnibus iugeribus dictis ⁊c. Quem ego declaro ti
bi pꝛout ꝓmiſi ſupꝛa dare ei nouũ intellectũ. Cuius vᷣba ſunt hec.

In fundo vendito cum modus pꝛonunciatus
deeſt ſumitur poꝛtio ex pꝛecio quod totum colli
gendum eſt ex omnibus iugeribus dictis ⁊c.

l. pater filie. Nota tu qui es in ſtudio habens

r. patrem fratreſq; domi quoꝛũ fra
trum aliquis habet filias feminas quas maritauit de pecunia p⸗
fecticia a patre vro pꝛofecta. ⁊ patre moꝛtuo deinde vos frẽs ve
niſtis ad diuiſionẽ bonoꝝ paternoꝝ. inter alia tu ⁊ fratres vultiſ
computare fratri veſtro in partẽ ſuam illas dotes de paterno pa
trimonio datas filiabus ſuis viuente patre cõmuni. querit᷑ quid
iuris. Et dico bꝛeuiter ꝙ non poteſtis cõputare ei dotes pᷣdictas
quia dotes ille cenſentur es alienũ reſpectu patris veſtri cõmunis
pꝛemoꝛtui qui tenebatur omnino dotare filias illas ſeu neptes ſu
a8. tex. eſt in.l. pater filie nomĩe ᷣm vnã lecturã. queʒ tex.ad hoc
hao ſingul.allegat Bal. in. l. fi.in penul. col. in ver. ſed pone vnus
ex fratribus ⁊c. C. de dot.pꝛomiſ.⁊ do.meus Alex.de imo.in.l.in
quartam in.xxij.col.ff. ad.l.falcild. Sed tu aduerte pꝛo vero
⁊ nouo intelleñ meo iſtius tex. qui nõ loquit᷑ de dote data nepti
ſue ab auo ſed de dote data a ppꝛio patre filie. Et dubitatur bic
an ſi euincatur ab eius marito actio ex empto vel de dupla detur
patri qui emerat illam rem dotalem.an vero ipſi filie cui data eſt
Et dicitur bie filie vtpote cum dos illa ſua ſit quam non tenet
