ones nemine petente. vide in.l.in cauſe.S.fi.ff.de pꝛocu cũ
nouo ⁊ ſingulari intellectn adjglo. ibi in verbo non datur.
An facta ceſſione potentioꝛi poſſit adhuc fieri alteri. ⁊
poſſit etiaʒ conſtitui pꝛocuratoꝛ. vide in.l.cum miles.ff. de
alie. iudi. mutan. cauſa facta cum nouo intellectu ad illum
tex. ſingularem.
An ſeruitus poſſit cedi alteri ex pacto vel ex ſtipulatio
ne pꝛecedente. vide infra in verbo ſeruitus.
An ceſſa actione perſonali intelligatur etiam ceſſa ipo⸗
techaria. vel alia acceſſoꝛia.vide in.l.heredem.ff.mandati
cum nouo intelleciu ad illum tex. ſingularem.

ſpa ti & Quid debeat facere nuntius quando citat
Citatio aliquem ad domum vt dicatur legittimeſe
giſſe. vide in. S. ſi vero in anten. de exhibẽ. reis per glo.ibi
ſingularem.
An in actibus collegiatoꝛum abſentes ſint ſpetialiter ci
tandi.vide ĩ.c.pñtiũ de teſtibo li.vi.per glo.ſingularẽ ibi.
An ſit neceſſe citare amicos abſentis contra quem in⸗
terponitur ſm decretum. vide ſupꝛa in verbo abſens.
Si quis citatur a lege an poſſit ignoꝛantiam allegare p
a iij

—

ſe excuſando.vide in cle.i. extra de dolo.⁊ contu. per gle.
ſingul arem ibi.
An monicio iudicis habeat virtutem citationis pemp
toꝛiĩe vide in.l.ij.C. quomodo ⁊ quando index. cum nouo

intellectu ad illum tex. ſingularem.

An citatus qui non potuit comparere pꝛopter vim fſ lu⸗
minis.vel pꝛop:er alium caſum debeat ſolum pꝛobare ca⸗
ſum. an vero etiam ſe iuiſſe ad illum locuʒ ⁊ ron potuiſſe
tranſire vide in.l.qui comeatus.ff.de re.mili.cum nouo in
tellectu ad illum tex.qui tamen fuit raphaelis ꝓut ibi dr̃.
An per ſolam citationem dicatur eſſe ppetuata iuriſdi
ctio.vide in.c.ne aliqui extra de hereti.li.vj.per glo.ſingu
larem ibi.
An citatio non expꝛeſſa cauſa interrumpat pꝛeſ riptõeʒ
vide in.l.fi.C. de anna. except. cum nouo intellectu ad il⸗
lum tex. ſingularem.
An citatio iudicialis vel extraiudicialis debeat conti⸗
nere certum tempus.vide in clei. de hereticis per glo.ſin⸗
gularem ibi.
An in citatione debeat inſerri totus tenoꝛ libelli. vide
in. l.fi. C. de duo.reis cum nono intelleci ad illum tex.
An val eat citatio huiuſmodi mãdamus tibi vt tale qd
facias.⁊ ſi ſenſeris te grauatum compareas coꝛam nobis
recepturus iuſtitie complementum. vide in.l.de pupillo.S
me miniſſe.fſ.de noui.ope.nunc.per glo.ſingularem ibi.ſʒ
aliquos.⁊ in.c.ex parte extra de verbo.ſigni.
un ⁊ quando cedula citationis poſſit affigi ad domum
citandi. vide in.l.iiij.S. pꝛetoꝛ ait.ff.de damno infecto.cum
nouo intellectu ad illum notabilem tex.
Ciuitas an pꝛetoꝛ ſeu alius officialis poſſit pꝛeiudica
re ciuitati in aliquo.vide in.l.item magiſtri.ff.de pa
etis per glo.ſingularem ibi.
An inter ciuitates confederatas fiat vnica iuriſdictio.
vide in.l.non dubito.fl.de capti.⁊ poſtlimi.reuer.per illuʒ
tex ſingularem.
An pꝛiuilegium conceſſum ciuitati circa pꝛeſcriptioneʒ
in ca ſibus ð quibus habetur in.l.fi. C. de ſacroſa.eccle.ha
beat locum in caſtris vel in villis.vide ĩ.l.ſi fiuita.S.ſi de
vectigalibus.ff.de damno infec. per glo.ſingularem ibi.
Clauſula. an affectio vel pieas diſponentis habeat
vim clauſule codicillaris. vide in.l.ſi iure.C. de ma⸗
numiſ. teſta.
An clauſula ex certa ſententia debeat expꝛimi in litte⸗
ris.⁊ pꝛobari ex litteris etiam vide in.c.ſtatutum de reſ⸗
criptis li.vi. per glo.ſingularem ibi.⁊ in cle.⁊ ſi pꝛincipaliſ
eo.titu.vbi ponitur etiam de clauſula motu pꝛopꝛio cũ ali
is additionibus neceſſarijs in hijs.
An dauſula derogatoꝛia ſpetialis requiratur ad tollen
dum legem antiquam. vel pꝛiuilegium antiquum vel ſuf⸗
ficiat generalis.vide in.l.vnica.C. de latina liber.tol.
An clauſula codicillaris que operatur repetitionem le
gatoꝛum ab inteſtato operetur idem etiam quando dubi⸗
um eſt de viribus teſtamenti. vide in. l. controuerſia. fl. de

tranſac. per lo. ſingularem ibi.

An clauſula appellatione remota operetur ⁊ quid. vi⸗
de in.l.i. S. interdum. fl.a quibus appel. non licet. cum no⸗

uo intellecin ad glo. ſingularem ibi.

An clauſula codicillaris operetur effectum ſuum quan
do te tamentum eſt mullũ ex cauſa pᷣteritõis vel exhereda
tionis vide in auten.ex cauſa. C. de liber. pꝛeteri. per glo.
ſingularem ibi.
Mericus.an poſſit cedere bonis ſuis. Aide ſupꝛa in
verbo ceſſio. J
Codicillaris. an clauſula codicillaris operetur repeti
tioneʒ legatoꝛum ab inteſtato etiam quando eſt dubi
um. vide ſupꝛa in ver bo clauſula.
An hec verba quisquis mihi heres erit habeant virtu

tem clauſule codicillaris. vide infra in verbo heres.

ollecta. quando vnus de familia ſoluit collectas m
pꝛoſit oĩbus de familia. vide in.l.i.C. qui etate li.xi.

An vſusfructuarius teneatur ad collectas ⁊ etiaʒ ad tri
buta. vide infra in verbo vſusfructus.
Colonus cadens a iure ſuo etiaʒ pꝛopter defectuz ſu
um. an poſſit petere ex enſas quas ecit in re conduc⸗
ta. vide in.l.colonus.ff.locati.
An colonus poſſit compellere emphiteotã eccleſie vel
fiſci vt teneatur ſtare in locatione iam ſibi facta. vide in.l.
fi.C. de manu.⁊ colo.lib.xi.cum nouo intelleciu ad illum
tex. ſingularem.

An laboꝛans in re alterius ꝗᷓ conducentis excuſetur ex

quo facit ex mandato alterius vide infra in verbo faber.
An ⁊ quando colonus poſſit pꝛiuare dominum poſſeſſi
one ſua per traditionem rei veram vel fictam. vide in.l. ꝗ
uis.S.ſi conductoꝛ.ff.de acqui.poſſeſ.per illum tex. ſingul.
olonus recuſans reſtituere rem dnño ſuo qua pena ꝑu
niatur. vide in verbo conductoꝛ ⁊c.
Si dominus deijcitur de poſſeſſione.an retineat eam
per colonum. vide in.l.i.S.non antem.ff. de vi ⁊ vi arma.
per glo. ſingularem ibi.
Comparatio.an quis poſſit compelli ad ſcribendum
pꝛo faciendo comparationem litterarum. vide in. S. ſi
quis igitur in autent.de fide inſtru.

Compenſatio.an tempus qꝙ datur iudicatis cauſa mi

ſerationis inducat compenſationem. vide infra in ver
bo tempus.
Compoſitio.an quis poſſit compelli ad compoſitionẽ
quando diu litigauit.vide in.c.placuit.lxxxx.diſtinc⸗
ctione. per glo.ſingularem ibi.
Compꝛomiſſum ſi pꝛoꝛogatur cuʒ noua qualitate.an
dicatur nouum.⁊ aliud.a pꝛimo.vide in.c.hij qui au
ctoꝛitate de pꝛeben.li.vj.per glo.ſingularem ibi.
Lomuniter de impoꝛtantia huius verbi maxime qñũ
ponitur ſuper iure indiuiſibili de ſui natura. vide in.
l. ſi vt certo S. fi ff. como.per glo. ſingularem ibi.
Conatus.an ſufficiat ſi non ſequatur effectus.vide in
l.ð executione.S. quicunqʒ.ff. de verbo.obli. cuʒ nouo
intellectu ad glo.ſingularem ibi.
Qua pena puniatur ille qui repertus eſt in domo alie⸗
na animo furandi. ſed nondum venit ad actum. vide infra

in verbo furtum.

Condemnatio facta ad quartum pluris ſi quis nõ ſol
uit certum ala a valeat ride infra in verbo index.
6 n in contractibus innominatis habe⸗
cond ctio at locum condictio ob cauſam ſi non ob
ſeruatur pactum ꝙ dedit cauſam contractui. vide in.l. cum
te. C. de pactis inter empto. ⁊ vendito.cum nouo intellectu
ad illum tex. ſingularem.
An pꝛomiſſio facta ab eo qui non ſperabat habere fili⸗
os intelligatur habere in ſe condictionem.ſi non naſcantur
ſibi filij. vide in.l. tale pactum in fine.fl. de pactis.cum no⸗

uo intellectu ad illum tex. ſingularem.

An condictio tacita impediat natiuitatem obligationis
ſicut expꝛeſſa. vide in.l.item quia.fl.ð pactis cũ noua con⸗
coꝛdia inter gloſas.que videntur contrariari.
An vbi condictio non eſt purificata poſſit adiri heredi⸗

tas. vide in.l. ſi pater. C. de inſti. ⁊ ſubſti. per glo. ſingu. ibi.

An cõdictio impoſſibilis viciet donatõeʒ cã moꝛtis vi
de in.l.q ſub condictione.S. edicm fl.de condi.inſti. cũ no⸗
uo intellectu ad illum tex. ſingularem. ſ
An dies adiecta con dictioni valide vel inualide cẽſce⸗
atur repetita ĩ ꝓmiſſione vide infra in verbo dies.
An inducatur condictio per relatiuũ iũctum cum verbe
fu uri tempoꝛis.vide in verbo relatinum.
Quando deducitur in iudicio aliquid ↄdictionale vtrũ
pꝛius debeat illud liquidari. vide in.lI. hoc iure.fl. de ver.

obli. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.

r
S ai
4

6.
4

16*
2 M 4

Nirinai !
insiar
Mkztgaren
l
Titmununanine
mninint
itantrir
Aun nin

mNinwiibibfatinn
”
NHonmchmlnn ii
a ſi ſn gum ifamn niri
anirnhiluz

im leqimnudl udnniin
Hiln iNAnn lift

n.
mivſmnilurmn AIni iginni
n pin in ſceufni twintn
4 Ruonmnhs noninniͤbite/
l anctticheuinſint
npitain um mi eülen
arehaoinanoitlin

ns, jaſfehilinin
dertsttuicunn miſin
õ
—
Anulim ul tſun
arttnm gigin
maſmin iſ i
iali⸗⸗

An condictio certi detur aliquando ad incertum. vide:
l. ſeirc debemus. S. fi. fl. de verbo. obli. per illũ lext. ſingu⸗
larem. . —
Si condictio ĩmpoſſibilis apponitur in fauoꝛem gratie
conceſſe. an viciet vide in.c.fi.extra de conceſ.pꝛeben.li. vi
per glo. ſingularem ibi.
Ouid diflerant ↄdictio ex lege ⁊ accuſatio.vide ĩn.l.ſi
C. de except.per glo.ſingularem ibi.
Conductoꝛ. recuſans reſtituere rem locatoꝛi. an tenea
tur ⁊ ad quid. vide in. lI.non ab re. C. vnde vi per illum
tex. ſingularem. H
An poſſit ref icare queſt ionem dominij locatoꝛi ſuo vi
de in.l.ſi quis.C. locati cum noua ⁊ ſingulari declaratione
ad illum tex. ſingularem. V
An teneatur reconducere rem locatam finito tempoꝛe.
vide infra in verbo locatio.
An teneatur de damno dato in re conducta per eius ini
micos.non autem locatoꝛis. vide in.l.ſi merces.S. culpe.ff.
locati per glo.ſingularem ibi.
An poſſit expelli de re conducta quãdo locatoꝛ vult eã
reficere. ⁊ an poſſit poſtea redire. vide in.l.ſi duo.S. cum in
quilinum. fl. vti poſſi.cum nouo intellectu ad illum tex. ſin
gularẽ. 1 ſupple alia hic di ẽda ꝑ.ð. dicta ĩ verbo colonus.
Confeſſio An poſſit reuocari ab eo ꝗ habuit lẽ⸗
pus ad deliberandum tamꝗ erronea
allegare erroꝛem. vide in.c.ex litteris extra de diuoꝛ.p
illum notabilem tex.
An excipiens ſi non pꝛobat exceptionem videatur con⸗/
fiteri. vide in.l.ſi.te. C. de ingenu. manu.per illum tex. ſin⸗
gularem vbi ponitur etiam quid de renuntiante liti.
A confeſſio facta iudici ſed non in figura iudicij habe
at vim rei iudicate. vide in.l.iubemus.C. de libera.cauſa
per glo. ſingularem ibi. Z
An conuictus ſed non confeſſus poſſit appellare vide ſu
pꝛa in verbo appellatio.
An ſicut confeſſio erronea poteſt reuocari ita etiam cõ⸗
feſſio inducta per ſtatutum. vide in.l.quoniam.ff.de hbis ꝗ
notan. infa. cum nouo intellectu ad illum tex. notabilem.
An confeſſus poſſit opponere de ineptitudine libelli et
alioꝛum actoꝛum in iudicio. vide in.l. ait pꝛetoꝛ.S permitti
tur. fl. de mino. cum nono intellectu ad illum tex. ſingul.
An teneat confeſſio ſi non conſiſtit inſtrumentum ĩ quo
ipſa confeſſio continetur. vide in.l. fi. ff. de conſti. pecu. cum
nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
Arjn confeſſio qualificata poſſit diuidi etiam in foꝛo con⸗
ſcientie. vide in.c. tua nos de ſponſa.per illum tex.ſingula.
Muando contra confeſſionem opponitur exceptio nõ nu
merate pecunie.an poſſit pꝛobari contrarium etiam per nu
merationem diuerſis tempoꝛibus factam. vide in. l.ij. C.
de non nume pecu. per glo.ſingularem ibi.
Arnn confeſſio emanans poſt pꝛimam videatur eſſe facta
ſub ſye fu ure numerationis. vide in. lI. minoꝛ. xxv. annis. ff
de mino. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem-
An confeſſio iudicialis perducat actionem vide in.l. ꝓ
inde. S. ſi pꝛocuratoꝛ. ff. ad. l. acquil. cum nouo intellequ ad
illum tex. ſingularem 1 vnicum. etiam vide de boc in. l.
ſed ſi poſſeſſoꝛi. S. itẽ ſi iurauero.ff. de iureiur. cum nouo e
tiam intellectu ad glo. ſingularem ibi. 2 etiam infra ali⸗
quid dicitur de hoc.
Ar negans aliquid in vno iudicio poſſit poſtea confite⸗
ri contrarium in alio iudicio. vide in.l.ex duobus.S. ergo.
fl. de iureiur. per illum tex. ſingularem.
Ariun confeſſ o facia ab aliquo qui non eſt adminiſtratoꝛ
meus pꝛobet contra me vel me obliget. vide in. l. quidam.
ff. oe conſti pecu. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingul.
An ſtatutum loquens de confeſſione intelligatir de ve
ra vel de icta. vide in. S pe.i autẽ.vt liceat matri ⁊ auie ꝑ
Ulum tex. ſingularem V

e) — —

An conkfeſſio que non poteſt inducere pꝛobationem ſal.
lem operetur conſtitutum. vide in.l.quidam. ff. de conitit.
pecu. cumn nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ille qui confitetur habuiſie centum a te 2 plus vel
minus ⁊c. obligetur in aliquo.⁊ an confeſſio inducat ꝓba⸗
tionem vel obli gationem. vide in. l.publia. S. fi. fl. depeſiti
cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An confeſſio vera vel ficta in vno iudicio noceat ĩ alio
vide.in.l.i.S. diuus.fl.de iure fiſci.cum nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem. .
An vigoꝛe ficte confeſſionis poſſit fieri executio contra
heredem. vide infra in verbo fictio.
An ſit diflerentia confiteri habuiſſe centum ⁊ penes ſe
habere. vel dicere apud ſe habere. vide in. l.penes.ff. de
verbo.ſigni. cum nono intellectu ad illum tex. æ etiam ad
tex.in.l.id apud.ff. eodem titulo.
An confeſſio poſſil fieri per nuntiuʒ. vide in.lfi.C. qui
bona cede.poſſ.cum nouo intellectu ad illum tex.ſingul.
Confeſſoꝛia quando intẽtatur in quaſi poſſeſſione ſer
uuutis. ⁊ debet fieri miſſio contra contumacem quo⸗
modo fu.vide in.l.a quo.ff. de damno infec. cum nouo in⸗
tellectu ad illum tex.ſingularem.
Confederatio.an ratione confederationis inter duas
ciuitates iuriſdictio vnius applicetur alteri. vide ſu/
pꝛa in verbo ciuitas.
Confirmatio.an poſſit peti confirmari actus etiaz va
ligdus ⁊ quid operetur huiuſmodi confirmatio. vide
in. l.ſi quos.C. de drelirter illum tex. ſingularem.
An in confiſcatione bonoꝛum
on fiſcatio niat feudum. ⁊ auferatur a valit
lo qui illud tunc tenet. vide in.c.i.S. dño in tit. ſi de feudo
fue.controuer.inter do. ⁊ agna.in vſibue feudo. per illum
tex.mirabilem ⁊ ſingularem. ⁊ etiam in.c.i.in tit. bic finit
lex coꝛadi.cum nouo intellectu ad illum pꝛimuʒ tex. 2 ßʒ
An confiſcatio bonoꝛum filij compꝛehendat peculium
caſtrenſe vel quaſi vide in.l.iij. C. de bonis damna. per il
lum tex.ſingularem anm nona conſideratione ad eum.
OQnñ ↄfilcat bõa ĩmobilia an appl icẽt fiſco vbi ſunt poſi
ta. an vero fiſco vbi lata eſt ſententia huiuſmodi confiſca⸗
tionis. vide in. l.quicunqʒ. S. vniuerſi.C. de hereticis.cum
nouo intelleciu ad illum tex. etiam in. c.i. S. ſi vero in ti.
de pace tenẽ.in vſibus feudo.vbi eſt tex.ſingularis de bo
nis mobilibus cui applicentur.
An ſi cõdemnatus de aliquo crimine moꝛitur infra de
cendium dandũ ad appellandum poſt ↄdemnationem de⸗
beant confiſcari eius bona. vide in.l.ij. C qui teſta.facere
poſſunt.cum nouo intelleciu ad glo. ſingularem ibi.
An bona veniant confiſcanda quaãdo pꝛo crimine pꝛiua
to imponitur pena moꝛtis.vide in.l.ij.C.qui teſtam. facer
poſſunt per glo.ſingularem ibi.
An confiſcatio bonoꝛum palris compꝛehendat peculiũ
ꝓfſectitiũ filij. vide in.l.iij.S.ſed vtrum.ff. de mino. cũ no⸗
uo intellectu ad illum tex. mirabilem 2 ſingularem.
An ĩ ↄꝓfiſcatione bonoꝝ veniãt actiones paſſiue.vide in
fra ĩ verbo fiſcus ⁊c̃.vbi ẽt potes vider̃ cetera ſpectãtia ad
confiſcationem ſeu publicatõneʒ bonoxꝑ de qua hic.
Cõsgregatio quis debet pꝛius loqui in congregratio⸗/
mbus perſonarum. vide in. c.i.in ti. de cõtẽ.feudi ĩter
pares.cum nono intellectu ad illum tex. ſingularem.
Cõiunctio qui dicant᷑ aincti re ⁊ verbis.vide ĩ.l.vni
ca. S. vbi aũt. C. ð cad.iol.ꝑ illũ tex.ſingul. ſecundum
Mal. ibi 2 alios.
An ↄiũcte pſone poſſit ſolui pꝛo ↄiũcta pſona ĩfante vel
pꝛodiga vel furioſa. vide infra in verbo ſolutio.
Conſenſus ⁊ conſcientia quid differant. Aide in. S.
emphiteoſis in autenti.de non alienan. cum ncuo in.
tellectu ad illum tex. ſingularem.

An conſenſus expꝛeſſus partium requiralur in pꝛoꝛoga

tione iuriſdictionis extra pꝛopꝛium territoꝛium partiuz. vi
de in. c.ſtatutum.S. in nullo de reſcriptis li. vi. per glo. ſin/
gularem ibi.
An conſenſus pꝛeſtitus filio litiganti a patre operetur
ꝙ pater incidat in aliquam penam. vide in.l.i.S. ratum. ff.
de in rem verſo per glo.ſingularem ibi.
Si conſenſus requiritur certo tempoꝛe ⁊ pꝛeſtetur in a
lio.an poſſit reuocari vide in.l.ſi cum dotem.S.eo autem
tempoꝛe.fl.ſolu.matri.cum noua conſideratione ad illum
tex.melioꝛem de coꝛpoꝛe iuris ad hoc.
An in bonis in quibus vſusfructus non queritur patri
ex eo ꝙ ipſe pater non vult eum ſibi acquirere.cogatur pa
ter conſentire filio agenti. vide in.l.fi.S. neceſſitatem. C. de
boniſqʒ liber. cum nouo intellectu ad illum tex. notabilem
⁊ ſingulare n. ſecundum vnam lecturam ibi traditam.
An filius debet conſentire quando pater vult agere in
iudicio pꝛo bonis aduenticijs.vide in.l.fi.S. vbi autem.
de boniſqʒ liberis. cum noua conſideratione ad illum tex.
ſingularem.
Conſcientia ⁊ conſenſus quid differant inter ſe vide
ſupꝛa in verbo conſenſus.
Quando committitur aliquid conſcientie alicuius. an
poſſit appellari vel conqueri ab eius ſententia. vide ſupꝛa
in verbo appellatio.
Lonſilium. an ille ad cuius conſilium debet perfici
vel fieri contractus poſſit apponere ea que ſunt con/
tra naturam contractus.vide infra in verbo ſapiens.

Lonſoꝛs an poſſit agere pꝛo conſoꝛte ſine mandato ſi

cut coniunctus poteſt agere pꝛo alio coniuncto. vi de
in.l.fi. C. de conſoꝛ.eiuſdem li.per illum tex.notabilem.⁊
ſingularem ad hoc.
Conſtitutum. Quomodo ⁊ quando per conſtitutum
tranſ feratur poſſeſſio in eum cuius nomine quis con
ſtituit ſe poſſidere. vide in.l. ab emptione.ff.de pactis per
gloſam ſingularem ibi. que ſepenumero reperitur in hoe
opere.
5 An poſſeſſio ſuperueniens in eum qui conſtituit ſe poſ
ſidere no nine alterius acquiratur ei cuius nomine factuʒ
eſt conſtitutum. vide in.l.ſi a Titio.ff. de rei. vendicat.per
glo. ſingularem ibi.
Conſuetu lo an delegatus ab inferioꝛe a pꝛincipe poſ
ſit ſubdelegare ſtante conſuetudine ita dictant..vide
infra in verbo delegatio.
An ſententia lata contra conſuetudinem valęeat.vide in
c.cu n veniſſen: extra de eo qui mit.in poſſeſſio.per illum
tex. ſingularen. 3 .
An lex tollens ius cõe intelligatur etiam tollere con⸗
ſuetudinem vide in.l.exemplo.C. de decu.li.x.cum nouo
inte lectu ad glo.ſingularem ibi.
An conſuetudo valeat diſponens ꝙ quilibet comitati⸗
nus ſoluat dom ino ſuo ſingulis annis in feſto natiuitatis
vn im coꝛbem frumenti. vel ſimile quid. vide in.l.domini
pꝛedioꝛum.. de agric.⁊ cenſi.libꝛ.xi.per illum tex.nota/
bilem.
An conſuetudo poſſit diſponere contra ſubſtantialia re
quiſita in actu. vide in.c.non putamus de conſue.li. vi.per
glo. ſingularem ibi.
Conteſtatio.ſi ſtat per aliquem quo minus lis conte
ſtetur. an habeatur pꝛo conteſtata reſpectu tempoꝛis.
1 ctiam vt tranſeat ad heredem. vide in.l.ſi eum. S. qui in
iuriarium.ff.ſi quis cautio per illum tex.ſingularem.
An ⁊ qnando quis co mpelli poſſit ad conteſtandum li⸗
tem vide infra in verbo litis conteſtatio.
Continuatio.an in dubio actus pꝛeſumatur continua/
tus.vide ſupꝛa in verbo actus.

Continuo quomodo capiatur tempus continuum ma

xĩe fauoꝛe libertatis.vide in.l.paulus.S. gaius.fl.de
ibe.cauſa.cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.

con tractus celebꝛatus cum pꝛincipe vel cum an

guſta cum pꝛiuatis per ſonis. An ha
beat vim legis. vide in.l.donationes.C. de donatio. in⸗
ter virum ⁊ vxoꝛem.cum nouo intellectu ad illum tex.ſin
gularem.
An ex contractu nullo ratione ſimulationis tranſ fera⸗

tur dom inium vel poſſeſſio.vide infra in verbo dominiũ.

An in contractibus innomiĩatis ſit locus condictioni ob
cauſam ſi non ſeruatur pactum ꝙ dedit cauſam contractui
vide ſupꝛa in verbo condictio.
An contractus factus caloꝛe iracundie etiaʒ ad pias ca
uſas valeat. vide in.c. is qui opes.xxiij.q.iiij.cum nouo in
tellectu ad illum tex. notabilem. B
Quando arbitratoꝛ aſſumitur ſuper contractu. an vale/
at ſi non ſequitur arbitramentum. vide ſupꝛa in verbo ar⸗
bitrium.

An in iudicio dicatur contrahi vel quaſi contrabi.vide

infra in verbo iudicium.
An ⁊ quando ſubſtantia contractus poſſit conferri in ar
bitrium vel voluntatem debitoꝛis. vide ſupꝛa in verbo
arbitrium.
Contumacia.quando de ea conſtat ex actis.an ſit ne⸗
ceſſe pꝛonuntiare ſuper ea. vide in.l.pe.C. ad trebell.
cum nouo intellectu ad glo.vnicam ibi.
An ratione nimie cõtumacie poſſit quis perſonaliter ca
pi. vide ſupꝛa in verbo captura.
An contumax veniens iudice adhuc ſedente pꝛo tribu
nali poſſit appellare. vide ſupꝛa in verbo appellatio.
An ⁊ quando quis poſſit dici contumax. vide in.l.vni⸗
ca.S.hoc iudicium.ff.ſi quis ius di.non obtem. cum nouo
i tellectu ad glo.ſingularem ibi. vbi ponitur etiam de eo
qaui ante motam actionem dixit ſe nolle venire ad iudice
An contumacia dicatur delictum. vide in.l. ſi filius ſ
de interro.actio.per glo.ſingularem ibi m aliquos.
An pꝛopter contumaciam poſſit domus alicuius deua/
ſta i.vide in.l.ſi is cum quo.ff.comu.diui.cum noua conſi
deratione ad illum tex. ſingularem.
Coꝛrectio.an coꝛrectio rationis legis inducat coꝛrec/
tionem legis. vide infra in verbo lex.
An coꝛrectio legis poſſit fieri per ſubauditos intellec/
tus ⁊ tacitos.vide in.c.cupientes.S.ꝙ ſi per viginti de ele
ctio.li.vi.per glo.ſingu larem ibi.
creditoꝛ An poſſit retinere pignus.ᷣſibi datũ a de⸗
bitoꝛe pꝛo vno debito ex alio debito eiuſ
dem debitoꝛis vide in.l.pignoꝛibus.C.de vſuris.cum no
uo intellectu ad illum tex. vnicum.
An pꝛimus vel ſecundus creditoꝛ ſit potioꝛ qᷓdo vnus
eoꝛum habet bona debitoꝛis ſpetialiter obligata. ⁊æ alius
generaliter. vide in.l.ij.C. de ꝑignoꝛi.cum nouo intellectu
ad illum tex.ſingularem.
Quando creditoꝛ vendit ius ſui debitoꝛis. an teneatur
de euictione.vide in.l.ij.. credi.euic.pigno.nõ debe.per

illum tex. notabilem.

Quando maioꝛ pars creditoꝛum poſſit pꝛeiudicare mi
noꝛi remittendo partem debiti. vide in.l.reſcriptum. ff. de
pactis cum nouo intellectu ad illum tex. ⁊ etiam ad tex.in
l.⁊ ſuum. S. ſi ante eodem titul.⁊ etiam ad tex. in.l. ſi pꝛe⸗
cedente.S. lutius.ff.manda.
An poſſit ſolui creditoꝛi inuito de nocte. vide infra in
verbo ſolutio.
Ann poſſit creditoꝛ eſſe curatoꝛ hereditatis iacentis. vi⸗/
de infra in verbo curatoꝛ.
An inter creditoꝛes cirografarios attendatur pꝛioritas

tempoꝛis. vide in. l. in operis. ff. locati cum noua conſidera
tione ad illum tex. ſingularem.

Aln creditoꝛ cui eſt oata licentia a debitoꝛe ingrediẽdi
eius bona pꝛopꝛia auctoꝛitate poſſit diſponere ⁊ quid vide

infra in verbo licentia.

19 ge /
Puperhien

tarietr⸗
lrlertum
relknndun.
unt
(Wirwien
CrNHANEN
liuranun

Min
.

Angnt
nn n
8 D

hmm ümircin
J
H
peflm dnin.
ummmin M, nud ilir un
an wlam ii nnuuf
—
ntmofnins leptintcnneͤ/
rKifnto.
— telae
1caients glier ihtidet
lndi

.
Exvlnener igim ſbidai de/
denezw ohetivt ilodetibeil
Enlagmilns de fſltis nn
unermuan,
emcucrünn ſtio jihmmi
Nhimis inig oNigin 1aſin
liCNhinnian binelen

Pm uii btiiutnn
aliadcir honſdch

an. 2.
uscelmm aitpblin
– Eluhnunft
ñalammilutr tcunn
aaniu teimalt,ülſß⸗
nur uin

An creditoꝛ poſſit capere partem debiti a debitoꝛe pꝛĩ
cipali z partem ab eius fideiuſſoꝛe. vide infra in verbo
fideiuſſoꝛ
An ſi creditoꝛ capit ĩſolutuʒ pignus non valens tantum
quantuʒz ſibi debetur p̃indicet ſibi in reſiduo vide infra in
verbo pignus.
An creditoꝛ miſſus ĩ poſſeſſionem ex pꝛimo decreto ob
cautionem petitã ꝑ reuʒ ⁊ ſibi non pꝛeſtitam de ſoluendo
debito adueniente die vel condictione poſſit mitti in poſ⸗
ſeſſionez ex ſecundo decreto ſine ĩterpoſitione noui decreti
vide infra in verbo decretuʒ. L
An creditoꝛ poſſit petere partem debiti reo opponente
vide ĩ.l.apud celſum. S. item queritur.ff. de doli excep.cũ
nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
Crimen. quod dicatur eſſe publicum vel pꝛiuatum.
vide infra in verbo publicum.
Culpa. vbi fit mentio in iure de dolo ⁊ lata culpa. vi
de in.l.i. depoſiti. cum nouo intellectu ad illuz tex
ſinanlarem.
An culpa cõmiſſa in elligendo perducat actionem legis
aquilie. vide ſupꝛa in verbo actio.
An culpa que pꝛeſumitur a lege in incendio per habitã
tes ſit lenis vel leuiſſima ⁊ in cõmittendo vel negligendo
vide inſtitut.quibus mod. re. contra obli.per glo.ſingula⸗
rem ibi.
An ⁊ que culpe faciat teneri quid de interitu ſpetiei de
bite. vide in.l.is an. ff.de actio. ⁊ obligatio.cum noua con⸗
ſideratione ad illum tex. ſingularem.
Cumulatio.an ⁊ quando fiat cumulatio ĩ odioſis.vi
de ſupꝛa in verbo bannitus.
Curatoꝛ. an poſſit eſſe teſtamentarius. vel datarius ĩ
pꝛodigo.vel in furioſo.vide in.l.ventri. S.i.ff. de tut.
⁊ cirato.da. ab his per glo.ſingularem ibi.
An bona curatoꝛis conſtituti ad lites ſint obligata ſicut
ſunt obligata bona tutoꝛum ⁊ curatoꝛum. vide in.l.pꝛope⸗
randum. S. fi. C. de iudi. cum nouo intellectu ad illum tex.
notandum.
An curatoꝛ detur pꝛodigo vel furioſo nemine potente.
vide infra in verbo pꝛodigus.
An curatoꝛ ad lites detur ex officio iudicis. vel quo⸗
modo.vide in.l. ſcrutinius.S. ſed ⁊ ſi quis.C. de adminiſt.
tuto.cum noua conſideratione ad illum tex. nouum 2 ſin⸗
gularem.
An creditoꝛ poſſit eſſe curatoꝛ hereditatis iacentis.vi⸗
de in.l. debitoꝛ. fl. de nego. geſt. cum noua ratione ad illuʒ
tex. ſingularem.
De differentijs inter tutoꝛem ⁊ curatoꝛem. vide in.d.
l. ventri. . i. per glo.melioꝛem de iure ibi.
Cuſtos. an ille qui dubitat offendi poſſit petere a iu⸗
dice ſibi dari cuſtodes ⁊ expenſis ſuis. vide in.l.i.¶
de erro.mili. anno.li.xij.
An cuſtos carcerum teneatur pꝛo facto ſocij ſui vide in
l.fi.fl. de cuſto. reo. per illum tex. ſingulariſſimum.

moꝛtuus an dicatur debere. vide infra in
Debitoꝛ verbo moꝛs.
Di debitoꝛ dicit creditoꝛi ſuo.ſi nõ ſoluero tibi tali die
pignus meum ſit tibi emptum pꝛo iuſto pꝛecio. an valeat
vide infra in verbo pignus.
An debitoꝛ ſuſpenſus de ſuga poſſit capi die feriato eti
am in honoꝛem dei. vide in.l.fi.C. de ferijs pet glo. ſingu
larem ibi.
An ⁊ quando periculum ſit debitoꝛis in ſpetie pꝛomiſ
ſa perempta etiam infra tempus quod datur iudicatis. vi⸗
de infra in verbo moꝛa.

An ⁊ quando debitoꝛ poſſit offerre creditoꝛi partem de

biti. vide in.l. in fideicõmiſſi in pꝛin.fl. de vſuris per illum

tex. ſingularem,

An ⁊ quando debitoꝛ poſſit elligere in quam cauſam
vult ſoluere ⁊ quando poſſit apponere nouam legem. vi⸗
de infra in verbo ſolutio.
An debitoꝛ poſſit paciſci cum ſuo creditoꝛe vt poſſit ce⸗
dere bonis.vide ſupꝛa in verbo ceſſio.
An ⁊ quando debitoꝛ poſſit ſoluere partem debiti inui
to crecitore. vide infra in verbo ſolutio.

Dec retum Infra quantum tempus ſit licituz de

bitoꝛi petere rem aſſignatam credito
riĩ in actione perſonali ex ſecundo decreto. vide in.l.fi.C.
de iure doti. in pe. cum nouo intellectu ad illum notabi⸗
lem tex.
An decretum interpoſitum cira alienationem reruʒ mi
noꝛis pꝛeſumatur ſubꝛecticium. vide infra in verbo mioꝛ.
An valeat ſtatutum vel conſuetudo ꝙ miſſus in poſſeſ
ſionem ex pꝛimo decreto lucretur fructus vide in. S. ſi ve⸗
ro quidam in auten.de exhib.reis per glo.ſingularem ibi.
Si decretum eſt interpoſitum ⁊ debitoꝛ vult illud re⸗
nocare.an teneatur ſatiſdare de iudicio ſiſti.etiam ſi poſſi⸗
deat immohbilia. vide in. S. ſi vero in auten. de exhiben. re
is per glo.ſingularem ibi.
An decretum pꝛimum faciat quem poſſeſſoꝛeʒ rei.⁊ an
iudex poſſet hoc facere ex cauſa.vide in.l.iiij.S.duas.fl.ð
damno infecto per glo.ſingularem ibi.
An in cauſa noſcali poſſit interponi ſecuudnm decretuʒ
vide in.l.ij.S. fi.ff.ſi ex noſca. cauſa agu. cum noua conſide
ratione ad illum tex. notabilem.
An pꝛocuratoꝛ poſſit conſtitui ad impetrandum decre⸗
tum pꝛo alienatione rerum minoꝛis. vide in.l. minoꝛum.
C. de pꝛe.mino.cum nouo intelleciu ad illum tex.notabi⸗
lem. .
An pꝛo pꝛimo decreto interponendo requiratur citatio
pemptoꝛia. vide ſupꝛa in verbo citatio.
An ſm decretum poſſit interponi in bonis debitoꝛis ſi
ne ſpetiali expꝛeſſione. vide in.l.i.C. de iure do.in pe.cum
nouo intellectu ad illum tex. melioꝛem de iure.
An creditor qui obtinuit ſecuudum dec etum in bonis
debitoꝛis ſi recipit partẽ debiti videatur rnũtiar̃᷑ ðcrto vi⸗
de in.l.ij.C. de iur. domi.in pe.cum nouo intellectu ad il⸗
lum tex. ſingularem
An ⁊ cui concedatur miſſñio in poſſeſſioneʒ ex pꝛimo de
creto ex cã dãni infecti in domo ruinola vide in.l.iiij. S.ii
intra. fl.de damno infec. cum nouo intellectu ad illum tex.
notabilem.
An expectans interponi ſecundum decretum contra ſe
videatur habere rem ꝓ derelicta. vide in.l.pꝛetoꝛis.f.de
damno infec.per glo.ſingularem ibi
An miſſus in poſſeſſionem ex pꝛimo decreto efficiatur
dominus ⁊ an incipiat pꝛeſcribere vel vſucapere v ide in.l
ſi finita. S. iulianus.ff.de damno infec. cuʒ nouo intelleciu
ad illum tex. ſingularem. .
Quid ſit pꝛimum ⁊ etiam pᷣm decretum.vide in.l.ſi fi
nita. S. iulianus.ff. de damno infec. cum nouo intellectu ad
glo. notabilem ibi. . .
An ad pꝛimum decretum requiratur citatio ꝑemptoꝛia
vide in dicta.l.ſi finita. S. iulianus.cum nouo intellectu ad
glo. notabilem ibi. . .
An decretum poſſit interponi grecha brigua vide in.l.
decreta.fl.de re iudi.cum nouo intellectu ad illum tex.no
tandum
An miſſuſ in poſſeſſioneʒ ex pꝛimo decreto lucretur fru
ctus pꝛopter nimiam contumaciam debitoꝛis. vide in.l.
iulianus.S. fi. fl.ex qui. cau.in poſſ.cum nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.
Si aliquis eſt miſſaus in poſſeſſionem ex pꝛimo decre⸗
to ob cautionem ab eo petitam. ⁊ non pꝛeſtitam de ali⸗
quo debito ſoluendo adueniente die vel condictione. an

uriſicato debito poſſit perueniri ad ſecundum decremm.
ſine interpoſitione pꝛimi de nouo. vide in.l. creditoꝛes. ff.
ſe pꝛiuileg.credi.cum nouo intellectu ad illum tex.ſingu⸗
arem.
An ſit neceſſe citare amicos abſentiſ anteꝗᷓ perueniatur
ad ſecundum decretum contra abſentem vide in. l. aut qui
aliter. S. quod ſi foꝛte.ff. quod vi aut clam. cum nouo intel
lectu ad illum tex. ſingularem.
An iudex poſſit augere tempus datum ad reuocanduʒ
pꝛimum decretum in realibus.vide in.c. cum veniſſent ex
tra de eo qui mittitur in poſſ. per illum tex.ſingularem.
An illi qui impetrauit pꝛimum decretum ſi fiat per bi
ennium quo non faciat ſe aſſociari ad rem perdat illud ius
vide in.l.fi. C. de bonis auct.iudi.poſſi.cum nouo intellec
tu ad illum tex. notabilem.
Decurio. damnatus ad beſtias. an poſſit condere teſ⸗
tamentum. vide in.l.ſi quis filio.S. quod ſi quis.ᷣff. de
in iuſt. teſta.per glo.ſingnlarem ibi.
efenſio. an defenſoꝛ ſine mandato teneatur appella
re a ſententia lata contra eum. vide ſupꝛa in verbo ap
pellatio.
Aun defenſoꝛ poſſit repetere expenſas ab eo queʒ defen
dit etiam ſi contrariam ſententiam repoꝛtauit. vide ĩ. S. ex
parte.ff. famil.herciſ.per glo ſingularem ibi.
An quis poſſit renuntiare defenſionibus.maxime ĩ can
ſis crim inalibus.vide in.l pactum inter heredem.ff.de pa
ctis cum nouo intellectu ad glo. ſingularem ibi.
An defenſoꝛ poſſit opponere exceptionem declinatoꝛiã
ex perſona pꝛincipalis debitoꝛis.vide in.l. venditoꝛ.ff. de
iudicijs cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ex iuramento defenſoꝛis oꝛiatur exceptio ipſi de⸗
fenſo.vide infra in verbo iuramentum.
An pꝛomiſſo de defendendo in cauſa euictionis ſit di⸗
nidua vel indiuidua ex parte heredum pꝛomiſſoꝛis. vide
in. l. iij. S. ſi is qui duplam. fl. de verbo. obligat. per illum
tex. valde ſingularem. L
Qua pena punitur iudex denegans defenſiones reo.vi
de infra in verbo iudex.
An poſſit retificari ſententia lata in fauoꝛem meum qñ
lata eſt cum defenſoꝛe meo ſine mandato meo. vide infra
in verbo ſententia.

Delegatio Quando cauſa eſt delegata per papaʒ

in certo loco ⁊ dubitatur vtrum ille lo
cus ſit inſignis pꝛout requiritur. an ipſemet iudex poſſit co
gnoſcere de hoc vide in.c.ſtatutum in pꝛin.de reſcript.cum
nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An iudex delegatus recuſatus ſuſpectus poſſit ſubdele
gare cauſam alteri.vide in.c.iudex de offic. delega.li. vj.p
glo. ſingularem ibi.
An cauſa ſemel delegata efficiatur ſemper delegabilis
vide in.l.videamus.ff.ꝙ metus cau.per illum tex.ſingu⸗
larem.
An poſtꝗᷓ delegatus citauit ad audiendam ſententiam
ſi poſtea ſubdelegat cauſam alteri debeat de nouo fieri ci⸗
tatio.vide in.c.poſt edictum.ff.de iudicijs.cum nouo intel
lectu ad illum tex. notandum.
An delegatus a principe poſſit ſubdelegare cauſam me
ri imperij vide in.l. vnica. C. qui pꝛo ſua iuriſdictione.cuʒ
nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ⁊ quando debitoꝛ delegatus liberetur a ſuo credi⸗
toꝛe pꝛincipali vide in auten.de fideiuſſoꝛibus in.S. argen
tar oꝛum per glo.ſingularem ibi.
An ille qui delegauit debitoꝛem ſuum alteri retineat ĩ
ſe actiones dilatas pꝛopter quas poſſit adhuc ei fieri ſolu⸗
tio per dehitoꝛem dele gatum. vide in.l.ſi delegatio.C. de
nouationibus.cum noua conſideratione ad illum tex. nots
bilem 2 ſingularem.

An ⁊ quando delegatus a pꝛincipe poſſit alteri ſubdele
gare ⁊ maxime quando cauſa eſt cõmiſſa ei per verbum p̃
ceptum. vide in.l.ſepe.ff. de officio pꝛeſidis.
Al delegatus ab inferioꝛe a pꝛincipe poſſit ſubdelega⸗
re ſt inte conſuetudine ita deſinente. vide in. l. cum pꝛetoꝛ.
S. i.fl.de iudicijs.cum noua conſideratione ad illa tex. me
lioꝛem de iure ad hoc. .
An dele gatio poſſit fieri nudo pacto vel alio contractu
ſine ſtipulatione. vide in.l.ſi mandato meo.S.fi.fl.manda⸗
ti cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An actio directa contra debitoꝛem ſit vtilis contra de⸗
legatum. vide ſupꝛa in verbo actio.
An delegatio debitoꝛis pupilli facta per tutoꝛem libe⸗
ret debitoꝛem. vide in.l.filia.fl.de ſolu.cum nouo intellec
tu ad illum tex. ſingularem.
An delegatõ facta appellatione remota intelligatur de
friuola appellatione. vide ſupꝛa in verbo clauſa.
