Blo. in. l. ſi cni. . pꝛimo. Zula
fkſi quis caut. in fi. Bal. in. li in fi. C. de tempo. appel. ⁊ ẽt do.
me Alex. de imo. in. l. de pupillo. , nũciatõez in vlti. coluᷓ circa fi.
ðno. ope. nu allegant ocs iſtaz glo. pꝛo ſingulari ad hoc ppoſituʒ
ſi quispetit ſibi dari nouã dilatõez eo q; dicit ignoꝛa epꝛimã.
qh ſoꝛte no fuit ſibi pſonalit er data ſeu notiſicata pꝛima dilatio ſz
ad domũ ⁊ ita iurat ſufficit tale iuramẽtuz. de quo alias dixi in di
cto. 5.nunciationẽ. ? ideo pꝛo nüc non me extendo niſi ꝙ mõ ad/
do ynuz verbuũ licet dilatio non currat ignoꝛanti adeo ꝙ poteſt
duis iurare ſe ignoꝛaſſe ⁊ ſtatur eius iuramẽto vt dicit iſta gloſa
ſingul tamen hoc eſt veru quãdo dilatio reſpicit onus ignoꝛãtis.
ſecus ſi curſus dilatois cötinet fauoꝛem.q; currit ignoꝛanti.vt eſt

glo. oꝛdinaria in c. ſtatutu extra de p̃bend.li. vj. quam ad hoc alle
gat ⁊ ſequitur Bal.qui muitũ notabiłr loqutꝰ eſt in hac materia
in. l. ſcire opoꝛtet. S.opoꝛtet.ff. de excuſa.tuto.⁊ poſuit etiã Ludo.
roma. in.l.i.ffſi quis cautio.ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo.
de qua agimus. Circa cuius glo. nouũ intellectũ dico ꝙ glo. nõ lo⸗
quitur ꝓpaie in ignoꝛãtia dilatõts vt poſſit iuramẽto ꝓbari. ſʒz lo/
quitur in ignoꝛatia accuſatõis ab alio facte iam cõtra eundem.vt
ibi in verſi .doceat quẽ ignoꝛaſſe ſe accuſatõem ab alio inſtitutam
⁊cc.que verba ſonãt in actu accuſatõis inſtitute non autẽ dilatiõis
date pꝛout videre potes. Cuius verba ſunt bec vna cum tex. Et
pꝛimo pono verba tex.
CIſdeʒ criminibus: quibus quis liberatus eſt
non debet pꝛeſes pati eundem iterum accuſaꝛi.
⁊ ita Diuus pius Saluio valenti reſcripſit. Sʒ
hoc vtrum ab eodem an nec ab alio accuſari poſ
ſit videndum eſt. Et putem quia res inter alios
iudicate alijs non pꝛeiudicãt: ſi is qui nũc accu/
ſatoꝛ extitit ſuum doloꝛeʒ ꝓſequatur: doceatqʒ
ſe ignoꝛaſſe accuſationẽ ab alio inſtitutã:magna

ex cauſa admitti eum ad excuſationẽ debere.
Bloſa in verbo ijſdem.
CJiſdem criminibus accuſari ab eodeʒ vel ab
alio. ſed quid ſi tranſegerit accuſatus. Reſpon.
vt not.C. de tranſacti.l.tranſigere ſiue in crimi/
ne de quo poteſt tranſigi ſiue non:⁊ ſiue de pub/
lico ſiue ð pꝛiuato in diuerſis glo.ibi dixi.Item
quid ſi delato ſacramento ſe purgauit.Reſpon.
deo pꝛodeſſe.vt argumen. de iureiura.l.eum qui
F. in popularibꝰ. Nec obſtat ſupꝛa de iurepatro.
l.ſi iurauero:quia fauoꝛ ingenuitatis ibi eſt. Itẽ
facit.C. de fide inſtrumen.l.iij.

Glo.in.l.ex iudicioꝛum. Rama.

ne ex delic. defunc.·in ver.ſed hic reſtat dubiũ ⁊c. dicit iſtaz glo.fo/
re ſingul.ad hoc ppoſitum ꝙ in cauſa criminali debet eſſe eiuſdẽ
nature tẽpus decendij quod eſt ipſa appellatio interpoſita ⁊ ẽ glo
ſa in verbo ſequuta ⁊c.in fine. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ no
uo intellectu meo iſtius glo.quia illa verba ſed eſt infra tẽpus ap
pellatõis ⁊c, fuerũt ſuperaddita ſi bene põderetur illa glo.que ver
ba ego non habeo incoꝛpoꝛata in libꝛo meo. ſed ſunt poſita extra
glo. ⁊ de diuerſa manu in margine libꝛi. Et vt dixi ſi glo. bene con
ſideretur non poteſt hoe dicere ſed vult facere duos ſolũmodo ca
ſus quãdo eſt appellatũ vt in ſui pꝛincipio ⁊ quãdo non eſt appel
latum ⁊ etiã tunc tranſiuerat tempus appellandi. ſed de medio il
lo tempꝑe glo.non habuit conſideratõem. nam etiã ſi non eſt appel
latum ⁊ tranſiuit tẽpus appellatõis pena ademptõis bonoꝛuz non
datur cõtra heredes quoniã tacita bonoꝛũ ademptio facta eſt. Et
in hoc glo. bene facit vim an ſit expꝛeſſa ademptio bonoꝝ an vero
tacita. Sed de illo temꝑe intermedio dato ad appellanduz glo.nõ
habuit conſideratõem. ſed ſoluʒz an ſit appellatũ vel non. vt patet
ex verbis eius ⁊ in ea recte ponderata.⁊ ponẽdo ſolum duos ca/
ſus.ſ.quãdo eſt appellatũ ⁊ quãdo non eſt appellatum glo. etiam
videtur aperte ſentire ꝙ in cauſa crimiĩali non eſt eiuſdem nature
eſſe appellatum vel eſſe infra tẽpoꝛa appellatõis.⁊ hoc modo ego
intelligo eam.Cuius gloſe verba ſunt hec.

CSequuta.qua ſequuta ſi ẽ appellatũ ãte moꝛ
tem diſtingue expꝛeſſe vel tacite bona ſint adem
pta vt pꝛimo caſu teneantur heredes niſi defen/
dant:in alio non.vt.C.ſi pende.appel.l.iij. Iteʒ
dicã ſi non ẽ appellatũ:vt non tranſeat pena ad
heredes quãdo eſt tacita bonoꝝ ademptio.quia
in penis moliẽdis debemus niti.vt infra de pe
nis.l.interpꝛetatione.

De ſiccarus.

L. prima in uerſi:qui ue falſum

teſtimoniũ ⁊c. Balin. eei. . iniuria in fi. in tit · de pace uurn firma.

in vſib. feudo.⁊ etiam do.meus Alex.de imo.in.d.l. i in apoſtillit
ſuis ad Bart.ibi reputãt iſtum tex.ſing.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ teſtis
lalſus in cauſa triminali bomicidij punitur vt homicida ſi depo/
ſuit contra innocentẽ dolo malo. de qua materia vide per eundeʒ
Bal.in.l.data opera in.xij.col.C.qui accuſ.non poſſ. ⁊ Bal. in. l.
ij. C. de reb.credi.⁊ iureinr.⁊ in.l.pꝛeſ biteri.C. de epiſ.⁊ cleri ad
quẽ me remitto.x redeo ad tex. de agimꝰ. Cuius verba ſunt bec.
CPꝛeterea tenetur qui hominis necandi cauſa
venenũ cõfecerit:dederit:qui ve falſum teſtimo
nium dolo malo dixerit:quo quis publico iudi/
cio rei capitalis damnaretur: quive magiſtratus
iudexve queſtionis ſupꝑ capitalem cauſam pecu/
niam acceperit vt publica lege reus fieret: ⁊ qui
hominẽ occiderit punitur non habita differẽtia

cuius condictõis hominẽ interemerit.

Ad.l. iul.maieſta.

Bar. hic ⁊ etiaʒ ipſe met Bar.in ex/
Z NRunn 19 trauag. ad repꝛimen. in ver. tanget ⁊c
T Bal.in.l.additos.C. de epiſ.audi.⁊ etiã do.meꝰ Alex.de imo.
in. l. hoc edictũ in.S.item ſi quis in ſᷣa col.ff.ne quis euzʒ qui in ius
voca. eſt vi exi.omnes reputãt iſtum tex.ſing. ad hoc ꝓpoſituz q;
eximens captũ de familie manibus punitur vt hic in tex. Szʒ
tu diligẽter aduerte queſo pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius
tex. qui non meretur allegari ad hoc ꝓpoſitum. nam loquitur in
caſu quo eſſemus in canſa crimĩiali ⁊ vltra hoc ꝙ etiã reus ille iã
cõfeſſus eſſet crimẽ. quibus duobus cõcurrẽtibus bene verũ eſt
ꝙ eximens de manibus familie vel de carcere tenetur pẽa ð qua
bic in tex.iſto alias autẽ non.Et ad hoc ego põdero text.hic in fi.
in ver.quixõfeſſum in iudicio reum pꝛopter hoc in vincula conie/
ctum emiſerit ⁊c.cum gloũbi in verbo reum ⁊c.·que dixit de ali/
quo erimine ⁊c.⁊ ſit intelligit iſtum text.in carcerato ex cauſa cri⸗
minali.Sed vt dixi etiã requiritur ꝙ ſit cõfeſſus illud crimẽ.ali/
as autẽ non pꝛocederet diſpoſitio eius.Cuius verba ſunt hec.

L. Cuiuſqʒ;ʒ dolo malo in verſ.item qui cõfeſſuʒ
in iudicio reum:⁊ pꝛopter hoc in vincula conie/
ctum emiſerit ⁊c.

de ſepulcro niolato.

Blo. in.l.iii.in princip. Sa bie r rnia
pactũ.S.qui pꝛouocauit in.viij.col.ff. de pactis.⁊ etiam do.meus
Alex.de imol.in.l.a diuo pio.ꝭ.ſententiã in.viij.col.ff.de re iudi.
reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ vbi pena venit applicanda fiſco
etiã ſi ſit pecuniaria dicit̃᷑ crimĩalis cauſa cũ quibus ẽt concoꝛdat
Jo. ̃de ana.in ſuo conſil.xxi.⁊ ibi ego aliquid dixi in additio.meis
ad ea conſilia cum quibus ſto.vno addito ꝙ ſi pena venit applicã
da partim fiſco ⁊ partim parti ex foꝛma ſtatuti. tñ dz fieri ſolutõ
in totuz fiſco ⁊ poſtea fiſcus debet dare parti partẽ ſuam ſᷣm bar.
in.l.i.C.de vendi.rerũ fiſc.li.x.⁊ in.l.affertur.ðs.ſenatus.ff.de iur
fiſci. Saly. cõbononienſeʒ in.l.iij. C. de falſis.⁊ Angel.aretin. in
ſuo libello maleficioꝝ in verbo dandis ⁊c.ad quos me remitto.⁊
redeo ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.

CAureoꝛum ĩmo videtur.x.pondo auri.vt.C.
eo.l.qui ſepulcra.ſed ibi criminaliter ⁊ infertur
fiſco hic ciuiliter ⁊ datur pꝛiuato ⁊c.

de adulteriis
Glo.in.l.ſecunda.s. ſi publico.

de adulter. Bal. in. l. falſaz. C. ſi ex falſ.inſtr. pꝰ Dy. ibi dicit iſtã
glo.non eſſe alibi ad boc pꝛopoſitum ⁊ ſic facit eam ſingularem
quod ſi ſuper falſo deducto per viam exceptionis fuit pꝛonunci/
atum per iudicem non põt ille iudex punire niſi fiat noua accuſa
tio.⁊ eſt go: in verbo accuſatoꝛe ⁊c.que glo.clara eſt ⁊ non eget
alia noua mea nterpᷣtatõne ⁊ eſt glo.in vltimis verbis ſuis niſi ꝙ
ego nouiter in vno pondero iſtã glo.que non pᷣſupponit ꝓnuncia/
tiõem eſſe ſequutã.ſed ſolum dicit ꝙ per exceptõem falſi non tol /
litur accuſatio falſi.ſed de ꝓnunciatoe non dieit aliquid. ⁊ ideo tu

togitabis ſuper boc pꝛo nono intellectu iſtius glo. ſngulari
ius gloſe verba ſunt hec. glo. ſingularis, Cu

CSine accuſatoꝛe:ſpeciale:ſic.C. de epiſco.⸗.
cleri.in.l.ſi quis in hoc. Iteʒ in crimine ſuſpecti
tutoꝛis vt ſupꝛa de ſuſpec.tuto.l.tutoꝛ quoqʒ. ꝭꝗ
pꝛeterea. Item in carta falſa vt.C.de pꝛobatil.
penul.idem in teſtibus.vt.C.de teſtib. l. nullum.
Idem in calumniatoꝛe vt.C. de calumniat...i.
de bonis liber.l.qui cũ maioꝛ.S.ſi libertuſ.qdeʒ
in falſo vt.C.de falſ.l.vbi.ſed nõ dicimuſ ibi
fuerit pꝛĩcipaliter accuſatõ ð falſo inſtituta.idẽ
in notoꝛio vt.C.de accuſat.l.ea quidem. ſed re/
gulariter cõtra vt infra de mune.⁊ hono.lłereſcri
pta.S.ſi quis accuſatoꝛem. Iteʒ quero an quod
hic dicitur vt puniatur ille contra quẽ excipitur
ſit in crĩe falſi ⁊ ſimilibus vt exceptõe repulſus
puniatur. Reſpon.non. Et poteſt eſſe ratõ ſecũ/
duʒ Hugol.quia per exceptionẽ lenocinij tollit
accuſatio lenocinij.ſed per exceptionẽ falſi non
tollitur accuſatio falſi.

71 eIAQAuanco ſunt plures iudices e
U. §. fina 11. dem iuriſdictionẽ habẽtes tace
uit eſſe locus pꝛeuentõni vt in.l.ſi pluribus cum ibi not.ff de leg.
ꝛimo. ? in.l.i.ffde offi.conſul.⁊ per Bal.in.l.nullum ad fi. C. ð
teſtib. ⁊ Ange.in.l.ſane.ff̃ de iureiura.⁊ Specu.in tit. de reſcrip.
§.nono verſi.item quod ſublatum ⁊c.⁊ in tit. de citatõe..fſiu verſ.
penul.⁊ Paul.de caſt.in ſuo conſil.iucip.ſi nõ apparet in actis ꝛc.
⁊ in l.libertus.ff.de in ius vocan.⁊ Angel.in.l.i.ff.eo.titul.v in.
fi. S.pꝛimo.C. de temp.appel. Tamẽ hoc eſt verũ quando habent
ius equale in genere ⁊ non in ſpecie vt pꝛobatur in.d.l.ij..fin ybi
ſi cõcurrit pater ⁊ maritus in accuſando de adulterio pfertur ma
ritus. ⁊ quod plus eſt etiã ſi pater cepiſſet ⁊ maritus ſupueniret
pꝛefertur omnino maritus.⁊ ita per iſtũ tex.in hoc vltimo multu
extollens euzʒ in hac pꝛelatõe mariti cõtra patrẽ fienda abſolute?
ita generaliter voluit Ludo.roma. in ſuo ſingulari in verb.iuriſ/
ctio ⁊c.el.iij. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo
iſtius text.nam intelligo eum ego dũmodo maritus paraſſet accn
ſationẽ iam ⁊ etiã pꝛobatões ⁊ alta neceſſaria vt accuſaret vxroꝛeʒ
de adulterio.alias autẽ eo negligente in accuſando ſi pater pueniſ
ſet eum non pᷣferreretur patri vt hic in verſi. marito nõ negligente
nec retardante ſed accuſationẽ pꝛeparãte ⁊c.⁊ hoc mõ ego decla/
ro.⁊ hoc modo pꝛocedit iſte tex.bene ⁊ ſubtiliter ponderatus.⁊
ita ego eum intelligo.⁊ ſic intelligẽdo nõ facit pꝛo limitatõe Lud.
roma.nam illa ſpẽalitas ſola non opatur illud. ſed diligentia etiã
mariti in accuſando.ſʒ eo negligente ſecus eſt pꝛout hic dĩ in tex.
iſto. Cuius verba ſunt hec.

CSi ſimul ad accuſationeʒ veniant maritus
pater mulieris quem pꝛeferri opoꝛteat queritur.
Et magis eſt vt maritus pᷣferatur. nam ⁊ pꝛopẽ
ſioꝛe iure ⁊ maioꝛe doloꝛe exequuturũ eiʒ accu⸗
ſationẽ credenduʒ eſt:intantũ vt etiã ſi pater pxe
nenerit:⁊ libellos inſcriptionũ depoſuerit mari/
to non negligente nec retardante ſed accuſatõeʒ
parante ⁊ pꝛobatõibus in ſiſtente atqʒ imminẽte
vt facilius iudicatõibus de adulterio pꝛobetur:
idem erit dicẽdum. Sed ⁊ quotiẽs alij qui poſt
marituʒ ⁊ patrem accuſare poſſunt ad accuſan/
dum pꝛoſilierint:lege expꝛeſſum eſt:vt is cuius
de ea re notio eſt de iuſto accuſatoꝛe cõſtituat ꝛc

5 „₰ ris ꝙna/
LZ. miles. S. defuncto. α
liere meretrice habente maritũ ex eo matrimõio pᷣſumitur natus
⁊ a iure pᷣſumitur legitimus. vt eſt caſus ille nota.in. d.lmiles.x.·
defuncto. Quẽ ad hoc ꝓpoſitum pꝛo ſingulari allegauit Ludo.
roma. in ſuo ſingulari in vbo meretrix ĩc. Sed vellem mno
ego ſcire quid iuris in caſu iſto quãdo mulier fuit cõcubina alen
ius ⁊ moꝛtuo eo ſtatim nubit Ticio ⁊ demũ infra nouc⸗ menle
parit flium cuius pᷣſumitur eſſe ille ſiius an ex pꝛimo concubin

Cklunii unn

otuim tlunim ei

D
ſne

imt

nſtnieichamen

elinmmmnihtuſt⸗
NNlülti

sdend. ssmra

Emixrt ſtafiin iin
Ciguneiagntigibrnreni
Aierackrtmnitnm
shSeNrsdeakttde

fioburndnenicntnnt

uuil mmnmn aden
Cunſcittgtiin gnnenn
nguftetutttnre
igtciretnurinnanmne
munihtinimiinwet
(Gomm tig nitnin
ſbleeiatin alrat

Kiuinitlinngirn

Mrorinahisirni⸗

(. nminense

mliminitnſt i d⸗
angirininie
nipann .
n incengnn . 4
14

„

2

*

?ꝗMẽÿ

„
—

s

,kz——————— ð

— .

1””
gii Nileſiin

„

EIG 8
. Kinührſine
AtE Sar olfitin
umm ziphantg ünn nibni
mmim tai ndeiu iuſelni tuline
Miruis MiMientaſinhs ri
Gmi/TNZHNINNRNNpi
urAMAi ir Ntnic
—
n an mip /innhih rſ inil
mim un ihtn n At Annnin
RluN
(Slaiaunſtini; gmunnung
tiesen inn henngerin.
3 Armuufi nn
püeaktetdegnumne
de eizgtrinſm
õ
* nnrintſlut
na iigliinnuin
Mne ieislliffi
ſtiuze in Nantiglin
va 4 m ucſheſimn. n
ſun ckr
iarlu ſn i

and 4 Eiipuantmnui⸗

Aann
1 i
1 is dennce /
IIIe inwnmni
vrh —
na e egamſſt
aamu c dii⸗
n

ſecũdo marito ticio. Bꝛeuiter dicas ꝗ pꝛeſumitur
annes Eri per tex. valde not.in..l.miles..defuncto/quem
tex ad hoc dixit non eſſe alibi ſic facit eum ſingular. Bal. in. lſi
matre. C. ð ſuis ⁊ legit. vbi ponit etiã quid de filio nato ex ea que
ſtatim moꝛtuo pꝛimo marito nupſit alteri etiã marito ⁊ infra no
uem menſes peperit filiũ vtruz pſumatur ſilius pꝛimi mariti vel
ſecundi. ⁊ refert Jaco. de aret.dicentẽ ꝗ; non erat magis vnius q;
alteniuſ. Sed. Bal. dicebat ibi contra dicens e pſumitur eſſe
illius in cuius domo natus eſt per.l.filiũ diffinimus.ff. ð his qui
ſunt ſui vel alie. iur. cum quo ſto. Uno ſolo addito ꝗ, intantum
meretrix babens maritũ pſumitur parere ex eo et ratione illius
matrimonij a iure tuetur vt non poſſit ipſa etiam capi ꝓ debito.
vbi alias ſi non haberet maritũ ſine vubio vapi poſſet m Bald.
in.l. conſentaneũ, C. quomõ v quãdo iudex. ⁊ Jo.an.in additio.
Specu. in tit· de iniur. v⁊ dam. dato.⁊ ita volo dicere in pꝛopoſito
quo ad tex in dicto..deſuncto. Cuius verba ſunt hec.

Defuncto marito adulterij rea mulier poſtu/
latur que pꝛopter impuberem filium vult dila/
tionem ab accuſatoꝛe impetrare: an debeat au/
diri.reſpondidi non videtur mihi cõfugere mu/
lier ad iuſtam defenſionẽ que etatẽ filij pꝛetẽdit
ad deludendaʒ legitimã accuſationẽ. nã non vti/
qʒ crimen adulterij quod mulieri obicitur infan
tipꝛeiudicat cum poſſit ⁊ illa adultera eſſe: ⁊ im
pubes defunctum patrẽ habuiſſe ⁊c.

2 Bar. hic ⁊ etiã illuſtris
L. miles. 5 . Pꝛimo do. Fran. areti. in. l. iij.
Aſi ſeruus.f. de acquir. poſſeſ.allegãt iſtũ tex.pꝛo ſingul. ad hoc
ꝙ cominatio de accuſando ita repellit quẽ ab accuſatõe ſicut ſi ae
cuſaſſz ⁊ poſtea deſtituiſſz iuxta.l.qui deſtitit.f.. ad turpil. de quo
als ibi dixi poſt eos in dicto..ſi ſeruus ⁊ iõ nõ me extendo nunc
niſi ꝙ vnuz non obmitto nũc pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtiꝰ
lex. nam non eſt ſola cominatio de accuſando que hic repellat ſo
cerum. ſ etia auaritia lucri peipiendi neglecto honoꝛe domus ⁊
vindicta que ſtabat in accuſatõe de adulterio vt hic in text.in fi. in
verſi qui cõmoduʒ dotis vindicte domus ſue pꝛeponere non eru/
buit c.⁊ in hoc conſiſtit virtus iſtius tex. Cuius verba ſunt hec.
C Socer cum nurũ adulterij cauſa accuſ. aturuz
ſe libellis pꝛeſidi datis teſtatus fuiſſet: maluit
ab hac accuſatõe deſiſtere:⁊ lucrum ex dote ma
gis petere. queritur an huius cõmerciũ admitti
debeat. Reſpondeo turpiſſimo exemplo is qui
nurum ſuã accuſare inſtituiſſet: poſtea deſiſtere
maluit cõtentus ex dote lucrũ retinere tanqᷓʒ cul
pa mulieris dirupto matrimõio quare non iniqʒ
repelleretur qui cõmoduʒ dotis vindicte domuſ

ſue pꝛeponere non erubuit ⁊c.
Ad legem iuliam repetund.

L. lege iulia.. finali. Mtu aui ne
vulgariter per byrrarias vel aliter hoĩes iudicare vt admittas
omẽs defenſiones pꝛo eis alias venies puniẽdus ac ſi denegaſſes
defenſioz ve innocctie. tex. ẽ in.l.lex iulia. . fi.ffad.l. iul. rep. quẽ
ad hoc exclamat Bal.in.l.pꝛeſ byteri in tercia col.in ver.vltio no
la vc. C. de epiſ. ⁊ cleri. Sed tu dicas pꝛimo ꝙ Bal. equiuo
cat in hoc. nam debuit allegare tex. in. l.lex iulia in. 5. fi.ffad legez
iu. repett. In quo tex. etiã ſi bene cõſideretur nõ pꝛobaĩ hoc. naʒ
iudicio meo ille tex. loquitur in iudice puniẽte quem pꝛo pecunia
vel caloꝛe iracũdie qui innocẽs erat ꝓut videre potes ex illo text.
guem etiã hoc modo reperio intelleriſſe Ludo. roma. in ſuo ſingu
lani in verbo innocẽs el o. licet in boc de Bal. nullam fecerit mẽ
lione.x anteq;ᷓ; ego vidiſſem Ludo. roma. viſum eſt mihi ille
tex. bene æ ſubtiliter põderatus non pꝛobaret illud ad quod eum
allegat Bal. LCui addo vnũ pbuz ꝗ, omnino tenet iudex dare
terminũ ad ſe defendenduʒ reo alias non põt cõdemnare eum ne
uz poſſit non admittere eius defenſiones. text. eſt in.l. iij. ad
diem. ff. de re mili. in. l. penul. C. de temp.in integr.reſti.pet.qð

Hiocedit eti ſi ex foꝛma ſtatuti poteſt ꝓcedi in cauſa ſine ſolemni

mteiuris m Bar,in. lfllius. ff. de donat, ? Bar in. l ieff. de teſta

me. milit. quinimo keus non poteſt renuciare ſuis defenſionibus.
l. cuſtodias cum ibi not. per Bart. ff. de publi. iudi. ? in. lnon tan
tũ.ff.de appel.⁊ in.l.quid ſunt. ff. de penis. ? Bal/ in aute. iube /
mꝰ. C. de iudic.⁊ Bart. pꝰ glo.in.l.pactũ inter heredẽ.ff. de pact.
vbi plus voluit ꝙ etiã cum iuramẽto non valet talis renũciatio.
Sed ad rem redeũdo dico ꝙ iſte text.non pꝛobat hoc de quo agi
mus. Cuius tex. verba ſunt hec.

CDHodie ex.l.repetũdarũ extra oꝛdinẽ puniunt᷑

⁊ pleriqʒ; vel exilio puniũt᷑ vel ẽt duri⸗ ꝓut admi
ſerit: quid eĩʒ ſi ob hoĩeʒ necãdũ pecũiaʒ accepe
rint lʒ non acceꝑint caloꝛe tamẽ inducti interfe/
cerunt:vel innocentẽ vel quẽ punire non debue/
rant: capite plecti debent: uel etiam in inſulaʒ de
poꝛtari ut pleriqʒ puniti ſunt.

de falſis.
TZ. ii OeE e.S.finali. NMotarius non poteſt

34 regularit᷑ aliquid aſcri
bere ſibi in teſtamẽto alieno nec rogari ad ſui vtilitatẽ. vr totuzʒ
fr. ⁊. C. de his qui ſibi aſcribũt c. ⁊ per Bar. in.l. i. . ex illa.ff. de
falſis adeo ꝙ ſi quis aſcribit ſibi ⁊ alteri ſimul nõ põt habere par
tem ſʒ applicatur tota ſocio.vt in.l.filius. 5§. ſequẽs queſtio. ⁊ hoc
ibi voluit Bart. ffe falſis cum ſimilibꝰ. niſi eſſet ſacerdos nota
rius qui poteſt aſcribere eccleſie ſue cui relinqueretur aliquid per
teſtatoꝛem ſᷣm Jo.an.inc. inter vos extra de re iudi.⁊ etiam per
miſſum eſt ſacerdoti eſſe teſtem in cauſa ſue eccleſie vt in. c. cum
minoꝛes extra de leſtib. Sed pone ꝙ ego fui rogatus de do
natõe facta per te Titio demũ Titius me ſuũ inſtituit beredẽ an
poſſim ego exemplare illud inſtrumentuz donatõis ad mei vtilita
tem. In quo bꝛeuiter dicas ꝙ ſic ̃m Ludo. roma. in ſuo ſingula
riin verbo.notarins ⁊c.el pꝛimo qui allegat ad hoc caſum ſi ingul.
bᷣm Dy. in. .l.ſi de eo. ꝭ. ſfi. Seg aduerte tu quia credo bene
boc dictũ eſſe veruz in ſe quia iſto caſu ego non ſto vt ego ſʒ vt he
res Ticij. ⁊ ſic ſto vt Ticius repꝛeſentãs eius pſonã vt in autent.
de iureiur.a moꝛi.pʒeſti.in pꝛin ⁊ in.l.cum quis de reg.iuris cum
ſimilibus. ⁊ per cõſequẽs poſſum exemplare illud inſtrumentum
donatõis. Sed cum reuerẽtia iſte tex:nihil facit ad pꝛopoſitum.
Et vt bñ intelligas nouiter eum ſcias ꝙ iſte tex. neceſſariovẽit ad
declaratõeʒ pꝛincipij iſtius tex. vbi dicitur ꝙ quis non põt rogari
pʒo legato fiendo ei in cuius eſt poteſtate.puta ego pꝛo patre meo.
yel pꝛo eo qui pariter mecũ eſt in poteſtate alteriꝰ puta fratre mes
Subadit modo tex.in dicto..fi.quid ſi ego fui rogatus de le
gato tibi extraneo facto pꝛout de iure ⁊ ſine dubio potui qui nihil
habebam agere tecum.ſed poſtea intraui in poteſtatẽ tuam.quia
foꝛte me arrogaſti in filiũ tuũ an valeat inſtrumentũ meũ. Et dicit
hic ꝙ ſic. ſed hec duo diuerſa ſunt.nam in caſu Ludo.roma.non
ſuperuenit defectus aliquis.ſed ſemp ego ſteti Titio vt extraneuſ
reſpectu cuius fui rogatus. Sed in.d l.ſi de eo..fin. ſupuenit de

fectus quia tu me arrogaſti in filiũ tuũ. Pꝛeterea in caſu Ludo.

ro.tractamꝰ de acquirẽdo mihi ipſi.ſed in dicto..fi.non ſed alte
ri ł intrem ego eiꝰ poteſtatẽ. Plus dicit iſte tex.in verſi.viuo
teſtatoꝛe ⁊c.ꝙ vino teſtante ego effectus ſum tui iuris. quo caſu
poſſet eſſe ꝙ etiã deſinerem eſſe per emancipatõem ⁊ ſtatus meꝰ
poſſet mutari.Sed in qõe Ludo.roma.non mutatur ſtatus nec
mutari poterat.nam tu inſtituiſti me heredeʒ ⁊ poſtea moꝛtuus
es. vnde omnino ego ſum heres tuus. ⁊ per cõſequẽs iſte text. ni
hil habet cõmune cum caſu pꝛedicto. Cuius tex.verba ſunt hec.

Illud conſtat ſi extraneo quis aſeripſerit le/
gatum:licet poſtea uiuo teſtatoꝛe in poteſtate eũ
habere ceperit:ſenatuſcõſultus locum non eſſe.

Deſiſtẽs ab accuſatõe vtplurimũ
9 A taletn 3. incidit in turpilianũ ſenatuſcõſultuz
vt in.i..i.⁊ per totũ.ff.ad turpil.⁊ iuxta not.in.l.is qui.C. de accuſa
tio.⁊ per Specul.in tit.de abolit..Fo cum ſimilib?ꝰ. Szʒ po
ne ꝙ aliquis inſtigatoꝛ eſt inſtigatus dicere inſtrumentũ falſum.
⁊ poſtea pẽdente iudicio deftitit.an incidat in illud ſenatuſcõſultũ
Dic ꝙ non tex. eſt in.d.l..ataletus quem ad hoc pꝛopoſitũ ſingula.
dixit eſſe Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo inſtigatoꝛ ⁊c.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius text.
qui iudicio meo ad hoc nihil facit. nam ille Ataletus ſeruus non
comparuit hic in iudicio vt inſtigatoꝛ nec accuſans ſed interroga
tus fuit ⁊ non a pꝛetoꝛe ſed a parte ipſa.⁊ dixit ſe ſcire quomõ tej
ſtamentũ erat factũ falſum ⁊ tamẽ non pꝛoſiluit vt A ero⸗ nec
1¹¹

vt accuſatoꝛ nec vt pꝛomotoꝛ in ea re vel cauſa ad aliquid. ⁊ ideo
non incidit in turpillia. ſed erat ſciens hec. Et quod plus eſt cũ teſ
ſtamentũ illud fuerit hic pꝛonũciatũ veruz ⁊ non falſum dicit hic
ꝙ libertas ei relicta in teſtamẽto debetur ſicut cetera alia legata
valent pꝛout dicitur hic in tcx.maxime in ver.⁊ apud magiſtratus
interrogatus a maximilla pꝛofeſſus eſt pꝛobaturũ ⁊c.⁊ in verſi. in
iudicio pꝛofeſſus eſt apud maximillam ⁊c.⁊ hoc modo ego intel⸗
ligo iſtuz tex.nouiter in quo maioꝛ dubitatio erat an pderet liber
tatem ſibi relictam q; ꝙ incideret in turpilianũ.de quo vltimo nõ
erat nec eſt aliqua dubitatio vt patet extit. in quo eſt poſitus iſte
tex.⁊ extra ex verbis eius. Cuius verba ſunt hec.

L. Ataletus ſeruus cui teſtamento vetiti calima/
ci domini ꝑ fideicõmiſſum libertas ⁊ poꝛtio he/
reditatis relicta erat ab his qui ex.xj.poꝛtioni/
bus heredes erant inſtituti:pꝛofeſſus eſt in iudi
cio apud Maximillam filiaʒ teſtatoꝛis ex parte
xij.heredem ſcriptam ſe poſſe pꝛobare falſuʒ te
ſtamentũ vetiti calimaci ⁊ apud magiſtratum in
terrogatus a aximilla pꝛofeſſus eſt pꝛobatu
rum:quemadmoduʒz ſit falſuʒ teſtamentũ factũ
Et cum in crimen falſi ſubſcripſiſſet maximilla
inſcriptoꝛem teſtamenti: ⁊ pꝛoculum heredem
acta cauſa pꝛefectus vrbis falſum teſtamentum
non eſſe pꝛonunciauit ⁊ maximillam partem.xii.
fiſco dare cogi iuſſit:queſitum eſt an Ataleti li/
bertas ⁊ fideicõmiſſum poſt hec facta debeãtur
NReſpon.ſecunduʒ ea que ꝓponerẽtur deberi ⁊c

cos Ludo.roma. in ſuo ſingulari in verbo teſtis
. COS. 2z. multuü laboꝛat circa illud notabile dictum
Bar. in dicta.l. eos.vbi voluit Bar. ꝙ ſi teſtis dicit vnũ extra iu/
diciũ ⁊ poſtea dicat aliud in iudicio venit puniẽdus de falſo nullo
alio allegato per iſtum text. vbi dicit eſſe caſum de bo. Sed
Ludo.roma.tenet de directo contra dicens ꝙ ceci aſſeſſoꝛes plus
credunt Bar.qᷓ; gloſatoꝛibus ⁊ veritati.⁊ ꝙ hoc eſt repꝛenſibile.
Et in contra in hoc ipſe pꝛimo allegat glo.oꝛdina. in.c.cum cauſaʒ
extra de teſtib.⁊ mouetur etiã pꝛo alia de quibus ibi per eum fi
naliter reſpõdentẽ ad tex.in.d.l.eos multipliciter. Et pꝛimo
qq; hic teſtis depoſuit cõtrariũ in vna ⁊ eadem depoſitõne ſolemni
T erat ſibi cõtrarius. Uel ſecũdo ꝙ hic erat cõtrarius ſigillo
ſuo. Uel ⁊ trrcio dicit Ludo.roma. ꝙ hic in diuerſis pꝛodu⸗
ctõibus ſolemniter factis in iudicio eſt ſibi cõtrarius.ſed de extra
iudiciali depoſitõne nihil penitus dicitur hic in tex.ᷣm eum ſatis
ſuperq; ſatis laboꝛantẽ pꝛo vero intellectu iſtius tex. Sed tu
nouiter aduerte pꝛo verioꝛi nouoq; meo intellectu iſtius littere.
nam ommno ego mtelligo iſtum tex. tam in iudicio q; extra iudi/
cium ſed cum grano ſalis. ꝙ vbi quis pꝛo duabus diuerſis perſo
nis teſtificetur.⁊ dicat vnũ ꝓ vna perſona ⁊ poſtea dicat cõtrariuʒ
pꝛo alia pfona.ita pꝛobatur hic in ver ſ.duobus ⁊c.⁊ glo.hic hoc
expꝛeſſe ſenſit.dum dicit puta actoꝛi ⁊ reo ⁊c.Et hoc caſu ego in⸗/
telligo iſtum ttx.ſecus ſi ꝓ me hodie dicat vnũ ⁊ cras cõtra. Ta⸗
men intellige pꝛedicta in diuerſis cauſis. quia ſi in eadeʒ cauſa nõ
eſſet dubitãdum ꝙ puniretur de falſo. Unde pono ego in iſto tex.
exemplum ſi dum is qui teſtificat̃ ꝓ me dicit ꝙ Titius moꝛtuuſ
eſt.⁊ poſtea in alia cauſa penitus diuerſa dnm teſtificatur pꝛo An
tonio dicit ꝙ Ticius non eſt moꝛtuus certe punitur ð falſo.⁊ hoc
eſt quod pꝛimo ego dico pꝛo intellectu illius tex. Secũdo in/
telligo etiã ſane illũ tex.quãdo deponit hec cõtraria ſed nõ doloſe.
ſed per impꝛudentiã.nam ſi doloſe non eſſet dubitãdum ita pꝛo/
batur ibi in verſi de impꝛudentia eius ⁊c. Et ſic ego intelligo iſtũ
tex.cum duplici qualitate cõcurrente.pꝛimo ꝙ per impꝛudentiaz
dicat cõtrariũ eius quod dixerat alias.ſecundo in cauſis diuerſis
hao diuerſis perſonis vt hic in ver.duobus vc. Circa cuiꝰ tex.
materiam vide omnino Bal.in. l.nullum. C. de teſtibus. ⁊ in ſua
margarita in verbo teſtis ⁊c.⁊ Bal.in c.i.in titu.quid ſit inueſti/
ra.⁊ Bal. in.l.geſta de re iudi. ⁊ Saly.ↄbonoñ.in.l.ſi quis decu
rio. C. de falſis.⁊ ꝑ do.cano.maxie do. Ant.in.c. tua extra de teſti.
⁊ Soecu.in tit.de teſte.s.Fᷣo verſi.quid ſi idem teſtis ⁊c.⁊ Ange.
in. d.l. eos de falſis.⁊ Jo.an.in regula non eſt de reg. iur.lib.vj.⁊
per do. Abb.in termĩs noſtris multũ ſingul.in conſilliij. in pꝛimo
volumiĩe edito per me cum ſimilibus ad quos me remitto. ⁊ re⸗
acl tex.de quo in pᷣſentia agimus.Cuius tex. verba ſunt hec.

L· CEos qui inter ſe diuerſa teſtimonia pꝛebuerĩt
quaſi falſum fecerint: pꝛeſcripto legis teneri p

nunciatum eſt. Et eum qui contra ſignũ ſuũ fal/

ſum pꝛebuit teſtimoniũ: pena falſi teneri pꝛonun

ciatum eſt.

Z. dinns lultuna. Ach rom inſionn
el o repꝛehẽdit Bal.dicentẽ ꝙ pꝛopter immanitatẽ crimini⸗ i
dex poteſt aggrauare penã. nam hoc non eſt verum ᷣm eum 7 4
contra caſum quẽ ad hoc reputat ſingul.in.d.l.diuus lultima.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo meo ſenſu ĩſtius lex. Et di
cas pꝛimo ꝙ Bal. optime loquitur ⁊ ipſe met Lud. roma in ſno
ſingulari in verbo index ⁊c.el nono tenet cõtra ſemetipſum ptext.
in.l.quid ergo.S.pena grauioꝛ. ff de his qui not.infa. e⸗
rea dico ꝙ iſte tex. allegatus in cõtrariũ in.d.l.diuus nipil facit
nam iuriſdictio illius iudicis hic non poterat ſe extẽdere vltra ter
tam penã vt pꝛobatur hit in verſi. ſi plus eos meruiſſe videqtur
qᷓ ex foꝛma iuriſdictõis pacti poſſunt ꝛc. Sʒ vbicunq; daremus
facultatẽ ſeu iuriſdictionẽ iudicis ſuper hoc tunc dicam iudicem
poſſe aggrauare penã ob magnitudinẽ delicti.Et pono exempluz
in.d.l.diuus ſi aliquis iudex poteſt punire coꝛpaliter delinquẽtes
ſed non in vite amiſſione.que pena vite eſſet reſeruata alteri iudi/
ci vel ſuperioꝛi ⁊ vnus veniat puniẽdus coꝛam pꝛimo iudice non
habente poteſtatem ſuꝑ vita hominis ⁊ in eo iudicio pꝛobaĩ im
manitas ſeu magnitudo criminis certe non poterit aggrauare pe
nam imponẽdo penã vite.quia iuriſdictio ſua limitata eſt vſq; ad
certos terminos quos pᷣterire non licet. Sed vbicũq; daremul
poteſtatẽ illius pene eſſe in eo iudice bene poſſet aggrauare pꝛopt
magnitudinẽ criminis.⁊ hoc modo ego intelligo iſtum text. quic
quid dicat glo.hic ſᷣm vnã expoſiuionẽ que non cõuenit ad iſtum
tex.in quo non tractatur de pena oꝛdinaria fallſi ſed pducente in
ſtrumenta vt hic in verſi.inſtrumẽta pꝛotulerũt ⁊c.⁊ ſic ego noui
ter intelligo iſtum tex. circa quẽ ⁊ eius materiaʒ non me extendo
cum de ea dixerim in.l.iij.C.ne ſacrum baptilſ.reite.⁊ ideo redeo
ad tex.de quo modo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L · Diuus pius Claudio reſcripſit pꝛo menſura
cuiuſqʒ delicti conſtituẽdum in eos qui apud iu/
dices inſtrumẽta pꝛotulerũt:que vera ꝓbarinõ
poſſunt: aut ſi plus eos meruiſſe videatur q́ex
foꝛma iuriſdictõis pati pñt vt impatoꝛi deſcri/
pſit eſtimaturo quatenus coherceri debeãt.Sʒ
diuus marcus cum diuo fratre ſuo pꝛo ſua hua/
nitate hanc rẽ temꝑauit:vt ſi quod plerunqʒ eue
nit per erroꝛem huiuſmodi inſtrumẽta pꝛoferan
tur ignoſcatur eis qui tale quicq̃ᷓʒ pꝛotulerit.

Glo.in.l.impuberem..ſi ei ſi
lio. Do. meus Alex. de imo. hic in apoſtillis ſuis ad Bart. dieit
ſe neſcire alibi iſtam glo.⁊ ſic facit eam ſingul.ad hoc ꝓpoſiluʒ
pater non poteſt aſcribere filio ſuo in aduenticijs in quibus vſu
fructus queritur patri. ⁊ hoc eſt quia in cõſequentiam ſentit ipſe
lucrum ex hoc legato. circa quam glo.non me extendo eum claſa
ſit ⁊ non egeat noua mea interpꝛetatõe. ⁊ eſt glo.in verbo dato in
fine. Cuius verba ſunt hec.

CIn adoptionem dato qui iure iſto eſt in pote/
ſtate adoptiui vt ſupꝛa de adoptio.l.i.ſʒ hodie
diſtinguitur. vt.C. de adoptio.l.in adoptiuis.
Item facit ſupꝛa.l.de eo. ⁊.l.diuus..i.⁊.ii.⁊l.
ſi pater. Item videtur hodie diſtinguendum de
eo qui eſt in poteſtate cum ei querãtur aduẽtitia
Sed dico contra.quia ſaltem vſuſfructus que/
ritur patri ⁊c.

5
Ad.il.inliaz de ambitu.l.pꝛima.
Qua pena puniri debeat ile qni blanditur iudici vt ferat ſen
tentiaz pꝛo eo.poſuit Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo pena
⁊c.el.ĩij.vbi dicit ꝙ punitur pena centũ ducatoꝛũ per tex. quezre
putat ſingul. ad hoc ppoſitum in. d. l.ian fi. cum glo. in verbo in
grediatur c. Sed tu aduerte pꝛimo. quia ſi pur volum le
nere glo. illam ſolũmodo pꝛocedit in cauſis criminalibus piſtu
tex.in verſi.fi reus vel accuſatoꝛ ⁊c.que verba ſonant in cau n
minali non autem in ciuilibus. Sed ſiue in ciuili ſiue in criminalt

lbin

untlerun.

Dnl inn.Cu
Niuz Malinld nn
in un i iclen rn
in ernur inine nen
MWIiMsrernit eonn 1 wur
Mfnadtndiu uan n
DKrfonttoſrgirstintaufrtn
fufogoigrdmr Nrlanal Nn

Kiutheſtenininaen
0lſnahenzuagrticennn n
1ammnliuririr
(Saciheſtan uftinantme
ckeggſibtſimiirunrin
Mpriien Alinnri
UAnutwäninesr
lthen oufinintaniinr
nnnunrttaticnnl
nlkinltſrinn ientcn
ſilhuigntfinm is

nntitiniſctinut nmng
i rttinnii nes⸗
daniſiie
hen Apenmiii

—

==

Pliren

4

ſenos en
ndee
NN
ee
unnnun n
le
nennge giie W
Nin ende
eine R
4

1.

—

ð

usgg—

2–

2r

—

2

——N—W
.

S5. 55H 5.

—

4 4 6
eennmn
nnnn binlte

d r Mnn
kntn
ä
ran nilin
— ſun
ren Nllürſſlen
unrmtäln lnifnnei
Liunmglſitin
Würnlinfe.
õ
whinn itmitgig
cenſ ugmlnienn
Mraſismsnmlinin
mmii n inmit
ainmvuungdhbrt ndi
snmsANCfune ſoie
ubueriſonyankertſigiclſlng
urrmonbpruſnodiiſtnnin ut
v voleribsgu lgiihnlin

ointlinvkern /ol
Na r raAiiibinſ Mn 1
aa matiluie i
m um inctiuſpi Gtiß dln fl
ů”ü
õ
m tuafmitftin i pniipdi

l

ntiinfrctrte

”ůs
amn Aumluiſ⸗
laile als ſil
. mmimfihlſinn.

inu
nntu ndi i

6

Lirit
arn
m an a rucni /
ieattet n
Sat. ahfailt iu⸗
mpun mlin u/
. uüm
wum

G

debet puuiri aliqua pena ille qui ſolum blandit iudici
NK eneiien bene põderetur. ſed loquitur de reo vel

accuſatoꝛe ingrediente domu iudicis. na punttur ꝓut hic dicitur
in tex. maxime in verſi.ſed ⁊ ſi quis reus vel accuſatoꝛ domuz iu
dicis ingrediatur ⁊c.⁊ ſic tex. non cõſiderat ſolum ꝗ; quis blandi
atur iudici. ſed ingreſſum domus iudicis. ⁊. vt dixi in cauſa cri
minali vt ſonat iſte tex. in verbo reus vel accuſato ꝛc.nec ẽ opus
blandiciis. ſed ille ſolus ingreſſt us ex parte rei vel accuſatoꝛis pu
nitur vt bic dicitur aperte in tex. Cuius tex. verba ſunt hec.

L. Pec lex in vrbe hodie ceſſat quia ad curiam
pꝛincipis magiſtratuũ creatio pertinet nõ popu
li fauoꝛem:qui ſi in municipio contra hanc legeʒ
magiſtratum aut ſacerdotiũ quis petierit per ſe
natuſcõſultũ in centũ aureis cum infamia punit᷑.
qua lege damnatus ſi aliũ cõuicerit in integrum
reſtituitur:non tamẽ pecuniã recipit. Iteʒ is qui
nouũ vectigal inſtituerit ex ſenatuſconſulto hac
pena plectetur. C Et ſi quis reus vel accuſatoꝛ
domũ iudicis ingrediatur per.l.iuliã iudicariaʒ
in legẽ ambitus cõmittit ideſt aureos centum fi
ſco inferre iubetur.

Ad turpilliammm.
Glo. in. l. prima. S. calumnia

toꝛi Dominus Balcl. in. l. fi. in pꝛin. C de pena iudic. qui male
iudi.a.dicit iſtam glo.non eſſe alibi ⁊ ſic facit eam ſiugul.ad hoc
pꝛopoſitum ꝙ ſentẽtia lata per peſſimũ doluʒ tenet licet iudex pu
niatur ſi dolus non tranſit ad ſpẽz coꝛruptõis.⁊ eſt glo.in ver.que
ſtio vc.in fine.que glo.clara eſt ⁊ nõ eget alia mea noua ſuppletõe
in verſi.contra ius litigatoꝛis valet ſentẽtia ⁊c.⁊ ideo pꝛo nũc lon
gioꝛ non ero niſi ꝙ addo not.per Bal.in. l.l. in tercia col. C. de con
dicii.indebi.⁊ per Dy.in.l.ſi is ad quem.ff.de acqui.here.⁊ bar.
in.l.ſeruo.ꝭ.cum pꝛetoꝛ.ff. ad trebel.ad quos me remitto.⁊ redeo
ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

C Sactiqueſtio.nam poteſt iudicare ⁊ non iudi
care de queſtiõe.⁊ ſi non iudicat iudex de facto
nec pꝛonũciat de pena.ſed ſi de facto pꝛonũciat
iudex:nec de pena aliquid decernit: ius pronun
ciat de pena.poteſt tamẽ iudex in ipſa ſententia
penam minuere:ſed cauſa cognita.vt.C.de his
qui not.infa.l.⁊ ſi ſeuerioꝛ non alias vt infra de
pẽis.l.hodie que eſt cõtra.Et ſic nota ꝙ ſufficit
in crimine adulterii ſi dicat iudex pꝛonuncio te
adulterũ. Item in aliis criminibus que certã pe
nam continẽt. Iteʒ pꝛo hoc ꝙ pꝛonũciato de pꝛĩ

cipali videtur de pena pꝛonunciari. facit ſupꝛa ſi

quis cautio.l.ii.in pꝛin.⁊.C.de vſu.l.eos in pꝛi.
