certo ⁊ determinato debente ſeruitutem ⁊ dominus non impedr
ire et vti aliis partibus vacantibus in fundo Mec etiam impedit
ire ⁊ vti eadem met via conſtituta vicino ſuo Sed in conſtitutiõe
vſus domus ab initio et ſemꝑ conſideratur illud ius integrale et
comprehenſiuum totius domus alias diceretur vſus partis do/
mus et non vomus et ita eſt rõ differentie inter perſonalem et re
C. li1

alem ſeruitutem in variatione pꝛomiſſa vel non ⁊ Ratio fationis
ẽ etiam quia vſus eſt tẽporalis ⁊ non durat niſi uiuẽte vſuario ⁊
ſic conſideratur perſona illius ⁊ ideo lex nõ eurat facere banc in
commoditatem in totum ipſi pꝛopꝛietario.Sed ſeruitus que de/
betur a re rei ẽ perpetua ⁊ ſi perpetuo duraret illa incõmoditaſvt
oñs non poſſet uti eo fundo in quo quis habet viam Mec etiã ea
via ſemper eſſet proprietas inutilis ſibi ⁊ heredibus ſuis.vñ nõ
eſt mirum ſi non impeditur uti ẽt via conſtituta ⁊ ẽt alijs parti/
bus fũdi vacantibus ⁊ pꝛopter hoc conceditur in vyſu domus va
riatio ha bitatiõis de tempoꝛe in tẽpus cũ ẽtverus dñs ſepenume
ro vtat᷑ domo modo invna parte modo in alia puta tpᷣe hiemali ſu
perius ⁊ tempore eſtiuo inferius pꝛovt pꝛobat tex.in.d.S. licet
cuius ratio eſt hec.licet Ludouicus NR.oma.valde dubitauerit ⁊
verba tex. ſunt hec.

ATicet tam anguſtus ſit legatarius cui domus
vſus legatuſ ẽ ut non poſſit occupare totius uſuʒ
domus:Tamen in his partibus que uacabunt p
pꝛietarius non utetur quia licebit uſuario alijs ⁊
alüs tempoꝛibus tota domo uti:cum interdum
domini quoque edium pꝛout ipſis conditio exi/
git quibuſdã utantur:quibuſdã non utantur ⁊c.

O e ſeruitu. ruſti.pꝛedioꝛũ

l. Cum eſſet.s.per plurium udou
ma. in ſuo ſingulari in verbo. Seruitus ⁊c.el penultimo dicit.qð
licet creditoꝛ habens ius ſeruitutis in re non poſſit cedere ius illð
alteri niſi tranfferat pꝛedium dominans vt in.l.via . . ſi fũdus. ff.
de ſeruitu. ruſti.predi. Tamen ſi ille qui conceſſit mihi ſeruitutẽ
degit mihi licẽtiam ex pacto vel ex ſtipulatione vt poſſim alteri
cedere poſſum hoc caſu cedere ius iſtud ſine fũdo dominante alle
gat tex. ſm eum ſingularem ad hoc ppoſitũ in:d.l.cũ eſſet.ꝭ.ꝑ plu
rium. ff. eo.ti. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo
iſtius tex.qui minime pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur
nam non dicitur bic qð fine aliqͥ füdo dominante poſſit cedi Ser
uitus. Sed ſolum dicitur hic ꝙ ſi ego habebam ſeruitutẽ per pꝛe
dia pluriũ puta per quattuoꝛ pꝛedia meoꝛũvicinoꝛũ contiguoꝛũ vt
irẽ ad fundũ meũvltimũ in oꝛdine poſſum cedere ex pacto inito cũ
vno ex eis:qui pꝛomiſerat mihi ſernitutem ad funduzʒ meũ ꝑ vnũ
ex illis puta vt vnus poſſit venire ad fundum ſuum ibidem pꝛo/
pe nos ⁊ perconſequens omnino eſt fundus dñans. licet nõ ſit fun
dus meus ⁊ ſic debetur omnino ſeruitꝰ a re rei ⁊ hoc modo ego
intelligo iſtum tex.in ver. vnus ⁊ alij vicino ⁊c.non aũt dicitur qð
ſeruitus debeatur ſi non ſit fundus dominans pꝛovt dicebat Lu/
douicus Ro. qui nimis large intelligebat iſtuz tex. ⁊ iudicio meo
non bene guſtauit eum Cuius totius tex.verba ſũt bec.

C Per plurium pꝛedia aquam duci quoquo/
modo impoſita ſeruitute niſi pactum uel ſtipula
tio ẽt de hoc ſubſequuta ẽ neqʒ eoꝛum cuius ne/
que uicino poteriſ hauſtum ex riuo cedere pacto
enim uel ſtipulatione interuẽientibus:⁊ hoc con
cedi ſolet quamuis nullum pꝛedium ipſum ſibi
ſeruire: Neque ſeruitus fructus conſtitui poteſt
cetera.

Cõmunia prediorum

l.qſi precario Bal.⁊ Paul. de ca. bic ⁊ etiã dominuf

meus Alex. de JImo.in.l.pꝛima 5.nũc
videamus in vlti.col.in fi. ff. de noui operis nun. allegant iſtuz tex.
cũ glo.ij.pꝛo ſingulari dicentes eum non reperiſſe alibi ad hoc pꝛo
poſitum ꝙ in tantum edificium cedit ſolo vt in.ꝭ.ex diuerſo in/
ſi.de rerum diuiſione ⁊ in.l.qui domum. ff. ad.l.aquil.⁊ in.l.fi.ff.
de ſupfici. cum ſimilibus ꝙ etiã ſi ſit murus factus ſine calce. ſeu
cemento.⁊ ſic ſit murus ſiccuſ cedit ſolo ſuper quo poſitus ẽ adeo
ꝙ ſi vendidi tibi fundũ meum:in quo eſt talis murus ſiccus ſine
calce. conſtructus comprenditur in venditione per iſtũ tex in ver⸗
cũ edificiũ ſoli conditionem etce:de quo alias dixi poſt alios ⁊ ma
xime poſt pꝛefatum dominum meum Alex.de Imo.in.d S.nũc
videamus ⁊ iõ pꝛonũc longioꝛ non ero:niſi nunc addo dictis ibi
per alios ⁊ perme ynum pꝛo vero ⁊ nouo intellectu iſtius caſus

nam de directo in contra allego tex. in.l.ſi titius.ff. de acquire/
rum domi. vbi ſi facta ſunt garnaria de aſſidibus per me in fũdo
tuo non cedunt ea ſolo nec effciuntur tua ⁊ ita per illuũ tex.voluit
Saly. cõbonõienſis in.l.ij.C. de rei vendi.vbi plus etiaʒ dixit ꝙ
vbi pars alicuius inſti eſt affxa ſolo quo inſtrumento licebat imi/
hi vti in re illa puta ſi inſtatione mihi locata affixi ſcaphas ſeu ar/
maria pro exercitio meo non cedunt ſolo: Sed remanent mea:et
poſſum ea remouere ad libitũ meũ : vt ibi per eũ ergo in pꝛopoſito
ſi murus ſiccus ẽ.⁊ in ſolo ſine calce non debet cedere ſolo. Sʒ ad
illũ tex.põt reſponderi ꝙ illud edificiũ ibi erat mobile ⁊ oĩno non
affixũ vt ibi in ver. mobile ⁊c. nam ea granaria erant cõſtructa de
aſſidibus ⁊ erant mobilia de loco ad locũ in fundo alieno ⁊ iõ nõ
eſt mirũ ſi non cedunt ſolo. Sed murus ſiccus non poteſt integer
moueri de loco ad locũ ⁊ iõ cedit ſolo. Et nota q; iſte tex. de qͥ
agimus:vlit vbo maceria ⁊c.qdð eſt murus ſine calce ⁊ maceria p
paie dicitur quaſi longũ ⁊ eſt grecũ ⁊ eſt paries ex lapidibus ſiie
cemẽto:quo ſepiri cõſueuit vinea quaſi ſi non ſit longus:non põt
vere dici maceria ſᷣm Jo.toꝛteliũ ĩ ſuo oꝑe eleganeiſſimo de voca
buloꝛuũ ſigniſicatione in ver. maceria ⁊c.⁊ ſᷣm Nicolaũ Perotũ in
libello ſuo coꝛnucopie in.xli.carta in ſo latere:vbi allegat iſtüũ tex.
de qͥ agimuus :vicentem ꝙ eſt murus cõſtaſ ex lapidibus ſine cal
ce:aut alio gñe ferruginis vt ibi per eũ in ver. maceria ⁊ ẽ bonus
lex.eciam in.l.que pertinent.ff.de verbo.ſigni.in ver.ſine murus
ſine maceria ⁊c.⁊ ita capitur in iſto tex. Cuius verba ſunt bec.

l.C Si pꝛecario uicinus in tuo fundo maceriaʒ
duxerit:inter dictode eo quod pꝛecario habʒ:a
gi non poteſt nec maceria impoſita donatio ſer/
uitutis perfecta intelligitur nec utiliter uidetur
ſibi ius eſſe inuito te edificare habere cum edifi
cium ſoli conditionem ſecutum inutilẽ faciat in/
tentionem ⁊c.
¶EVerba autẽ glo.ſeðe ſunt hec. in tuo ⁊c.ĩ uer
ſiculo ⁊ ẽ maceria paries ſine cemento::ut infra
de uerbo.ſignificatio.l.que pertinent ⁊cet.
Uerba autem.dic.l.Titius ſunt hec.Si titi
us hoꝛꝛeum frumẽtarium nouum ex tabulis li/
gneis factum mobile in ſeii pꝛedio poſuit: que/
ritur utrũ eoꝛum dominus ſit reſpondidi ſecun/
dum ea que pꝛoponerentur:non eſſe factum ſcii
etcetera.

Communia predorum

¶Quidam conceſſit mihi ſeruĩtutẽ hau
I. iter inhil. aquam de puteo ſuo quem habet
in domo ſua Dubitatio eſt notabilis an poſim ea uti etiam de no
cte ⁊ uidetur ꝙ non per tex.in.d.l.iter nihil pꝛohibet per quem ita
in terminis voluit Ludouicus. Ro.in ſuo ſingulari in ver. Serui
tus ⁊c. vbi facit magnum feſtum ad hoc pꝛopoſitum deillo tex.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo ad iſtuz tex. qꝛ
hic eſt verbum interdiu quod non exponitur pꝛo tempore nam ſi
voluiſſet hoc dicere poterat breuus dicere die vel diu que idem ð
notant ⁊ ſenſus fuiſſet vt tota die ire poſſet. Sed dicẽdo inter din
voluit denotare minus q; tota die quaſi dicat aliquando in die. ſz
multi libꝛi habent interdum ⁊c.et rectius iudicio meo conuenit p
pter tex.in fi.dũ facit mentionem de pꝛedijs vrbanis ⁊ ſic vult di
cere iſte tex.qð poteſt concedi iter boc modo vt aliquando quis
vti poſſit ſicut eſt neceſſe in predijs urbanis in quibus ſi quis ſẽp
hẽret iter me dominũ nimis moleſtaret Sed interdũ concedere
neceſſe eſt. Sed ꝙ de nocte non poſſit uti non dicit ille tex. iudicio
meo ſi bene ponderetur ad quem tex addo vnum verbum ꝙ ſia
qua nõ ſufficeret prefertur propꝛietariusvſufructuario pᷣm Bal.
in c.pꝛio.ꝭ.ſiquis de manſo in.vii col.in ti de controuer. inueſr.
in vſibus feudo.ad quem me remitto in hoc ⁊ redeo ad tex. nr̃uz
de quo modo agi mus.Cuius verba ſunt hec.

C Iter nihil pꝛohibet ſic conſtitui ut quis inter
diu dũtaxat eat quod facere circa pᷣdia urbana
neceſſarium ẽ etc.

l. Si ſerui.uendi.

ee
4
D. .

ſNerhgronnerältin
Gegigiinsrtn

lonlkcimern*
iſttnklrctiinan

nuſtnill iar

WR Aſ⸗
Z b
d untnſde
i ickin e kntſnn N

rd enn innd
irhn Aaiiaturſih

3

ie en mnnoli zan

N. lagei,s dellengn,
h er Aun
nnſ
rn tfn irgn e

4 den lrctiden,
l 1.

n eui oſnchuni
trn d tno

Sln, Aitlierticenr

adlanthiheran cffi

ſamintliir⸗
* Aamnintlifteinin,

ularſaderitnorrine

i untsſatanend
lite –
AENAüsſe Di
mimamm wun r ubllsl
m nil u i di mli al⸗
Tarmmius ſinwdic lun⸗
par mWſeſucann ii

Ummmuaprecorun

Qum antſiNniinintbet
l ternehanti
Nerm autisa win alitiin deſi
vyuxaA itie unſt
rlaus n iuininin Sni
”ͦ”ů”ůsů
”

. enpormnſ
— ägrani

ausdeede
inedia
imämialintudul
rintidnſinianeii,

r 8 ſure circap
an

Slo. in· l. et harum Balbie retm do

minuns meus Alex.
de Imo.in. l.ſi pꝛius in apoſtillis ſuis ad Bar. ff. de. noui operis
nunc in. v. colet in. L.in actiombus: de in li.iur. in quarta colum
na reputant iſtam gloſam ſingularem ad hoc ꝙ non iuratur in li
tem quando aliquid venit expediendum officio iudicis nobili vel
ẽt mercenario cõtra cõtumacẽ cum quib ſto qꝛ glo.clara ẽ ⁊ ẽ in
ver condẽnet in fi in ver.non enim iurari poteſt ⁊c.pꝛo quibus al
lego rõem. q; buiuſinodi iuramentũ non pꝛeſtatur niſi cõtra dolo
ſum nõ autẽ culpoſum ẽt in lata culpa exiſtentem m Bar. in. l.
apud Marcelli gifi.ff de peti. heredi. Tſcriben es in. d.l. in acti
onious 1 Daly. 1.l.pe. C. vepoſiti. Sed in caſibus pꝛedictis non
cadit dolus ergo vc. ⁊ hͥ fuit ratio iſtius glo. ⁊ pʒedictorum docto
ꝛũ qui eum ſequũtur. uius verba ſunt hec.
¶Non enim iurari poteſt in litem quia ad cura/
tionem neque actio bonefidei nec in rem datur

Sed officium iudicis tãtũ ⁊c.

Si ſeruitus uendicetur

L. ſicut.S.ſed ſi queritur. van bie
tex. eẽ ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ qdð vbi perditur ius reale pen
dente lite iudex fert ſententiaz in reali vt illud ius de nouo conſti/
tuatur ſicut dicimus in perſonali vt in eo.tex. cũ quo in hoc ſto
quia tex clarus ẽ ⁊ nõ eget aliqua noua ſupplectione mea niſi ꝙ in
hoc addo nõ per Bar.in.lſi ſeruus.ᷣ ff. de condi.furti ⁊ in.l.ſi poſt
ff. de rei vendica. vbi ponit glo. quid iuris ſi perdit᷑ facto actoꝛis
ad quẽ me remitto in hoc ⁊ redeo ad tex · de quo agimus.Cuius
verba ſunt he. , .
Sed ſi querit᷑ quis poſſeſſoꝛis quis petitoris
partes ſubſtineat: ſciẽdũ eſt poſſeſſoꝛis partes
ſubſtinere ſiquidem tigna ĩmiſſa ſint eũ qui ſerui

tutẽ ſibi deberi ait ſi vero immiſſa non ſint eum

qui negat ⁊ ſi quidem is obtinuerit qui ſeruitutẽ
ſibi defendit non dicitur ei ſeruitus cedi ſiue re/
cte pꝛonũciatũ eſt quia habet ſiue perperaʒ:quia
per ſententiam non debet ſeruitus conſtitui:ſed
que eſt declarari ⁊ c.

Ad.l.aquiliam.

l.proinde.s.ſi pꝛocuratoꝛ. oui

in ſuo ſingulari in ver. Confeſſio ⁊c.el.iii.in fine exclamat de vno
tex.quem reputat vnicum in. d. lpꝛoinde.S.ſi pꝛocuratoꝛ ad hoc
pꝛopoſitum qð confeſſio iudicialis inducit actionem que appella/
tur vtilis confeſſoꝛia ⁊ idem in terminis voluit etiaʒ Bal · in. l. cer
tum. 5.fi. ff.de confeſſis ⁊ glo.in.l.vnica.C. de confeſ.vbi alias ex
confeſſione extraiudiciali non oꝛtur aliqua actio ᷣm eos ⁊ idẽ vo
luit dominus meus Alex. de Imo.in.l.confeſſuff.de cõfeſſis ĩ apo
ſtillis ſuis ad Bar. ibi Sed tu dicas pꝛo vero ⁊ nouo intellectu
meo iſtius tex. in quo fallitur Ludouicus Ro. ⁊ alij oẽs idẽ tenẽ
tes ⁊ dato pumo errore prout infra, pꝛobabo in ſequentibus capi
tulis dũ examinabo verũ intellectum glo.in.l.ſed ⁊ ſi poſſelſ.S.ſi de
hereditate.fſ de iure iurando vbi omnino videbis Modo ſequi
tur alius erroꝛ ⁊ ẽt maioꝛ ⁊ ſic peioꝛ pꝛiore nã nũc dico pꝛo ĩtelle
ctu vero ⁊ nouo tex in.d.S.ſi pꝛocuratoꝛ iõ illã actionẽ ex cõfeſſio
ne oꝛiente appellaari ⁊ eẽ vtilẽ actionẽ confeſſoꝛã quia facta fuit
a pꝛocuratoꝛe vel ab ipſo tutore vel curatoꝛe qualiter dñs ſuus vł
minoꝛ vel pupillus vulnerauerat puta Titiũ qui tũc erat abſcens
Mee hoe poterat videri Uñ qꝛ fit a non vero dno:⁊ quia etiam ille
vulneratus eſt abſcens hoc operantur vbi ſi fuiſſet preſens vulne/

ratus aliud eſſet ⁊ emanaſſet ↄfeſſio a dñovero iſtud ꝓbatur ibiĩ

verbo Confiteatur abſentem vulneraſſe ⁊c. Sed ſi fuiſſet pᷣſens
⁊ videri poſſet daret᷑ actio directa que reſultat ex confeſſione ẽt ex.
iudiciali pꝛout diximus ⁊ pꝛobauimus in ſequentibus pꝛedictis
capitulis ad que me remitio in eo articulo ſed nota. modo in pñti
paſſu. vt intelligas bene tex. de quo agimus ĩ. d. .ſi pꝛocuratoꝛ nã
opoꝛtet ꝙ capias.S.ſi quis bominem poſitum antea in.lłinde nera
tius que pꝛecedit iſtum tex. ⁊ pꝛoſequaris vſq; ad. 9. ſi pꝛocura/
toꝛ incluſiue in quo tex.⁊ gloibi ⁊ omnes cum reuerentia decipiũ
tur vbi fit mẽtio de actione confeſſozꝛia:que actio appellatur con

feſſoria quia oꝛitur ex eonfeſſione. Mon autem eſt fienda vis in
hac materia nec uis eſt fienda ĩ hoc ſolo ĩ iſto tex. in cõfeſſione iu
diciali vel extraiudiciali pꝛout dicunt omnes ⁊ male: Sed a quo
emanet talis confeſſio vʒ an ab ipſo domino vel ab eius lutoꝛe cu.
ratoꝛe vel pꝛocuratoꝛe. Puimo caſu eſt confeſſoꝛia directa. Sed ĩ
alijs caſibus eſt vtilis: Uerba autem littere ſunt bec.

¶ Si quis hominem viuuʒ falſo confiteatur oc
cidiſſe ⁊ poſtea paratus ſit hominem uiuuz oſtẽ
dere iulianus ſcribit ceſſare aquiliam:quamuis
confeſſus ſit occidiſſe hoc enim ſolum remitter
actoꝛi confeſſoꝛiam actionem ne neceſſe habeat
docere eum occidiſſe Ceterum occiſuʒ eẽ homi/
nem a quocunque opoꝛtet. ¶ Poc apertius ẽ cir
ca vulneratum hominem: Nam ſi confeſſus ſit
hominem vulneraſſe nec ſit vulneratus eſtimati
onem cums faciemus vel ad quod tempus re/
curremus. C L. Pꝛoinde ſi occiſus quidem
non ſit moꝛtuus auteʒ ſit magis eſt ut teneatur in
moꝛtuo licet confeſſus ſit. ¶ Si procurator aut
tutor aut quiuis alius cõfiteatur abſcentẽ vulne
raſſe confeſſoria in eis vtilis actio danda ẽ ⁊c.

Ad. l.qquiliam

Glo. in.l.proinde. al in toifema

Dicit iſtam glo.non eſſe alibi ad hoc pꝛopoſitũ qð vbi poteſt pro
cedi ſine ſtrepitu ⁊ de plano ⁊ abſq; figura iudicij ⁊ etiam oꝛdina
rie.ſi actoꝛ dicat ego ago non in vim libelli Sed ſimplicis petitio
nis dicitur agi ſummarie. Secus ſi dicat actor ego ago oꝛdina/
rie c. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo ad iſtam
glo:ique mibi boc non probat ſi bene ponderetur Nam actoꝛ non
dicebat ſe agere vno modo magis qᷓ; altero pꝛout intelligit Bal⸗
⁊ non bene. Sed petijt interrogari partem a iudice ⁊ ille confeſ
ſus eſt ⁊ dicit glo. ꝙ, non eſt opus denuaciatione pꝛout in ea ⁊ eſt
glo. in ver, notãdũ ⁊c.Cuius verba ſunt hec.
CNotandum:non rei iudicande ideſt vt iudicet
damnum ſit datum vel non cum precedenti pro
batione nulle enim ⁊c. Sed eſtimande ideſt ut
eſtimet datum damnun ⁊ magni litem facit reus
uero fatetur ſe occidiſſe ⁊ paratus eſt ſoluere e/
ſtimationem certe de hoc cognoſcit ut in.l.pro/
xuna. el dico magni ideſt pro magno ho/
nore habet litigare ⁊ pꝛorogare certe non vide/
tur ex quo alius confitetur. An autem ſenten
tia ſit danda in confeſſum in criminali cauſa cõ
ſtat ꝙ ſic ut infra de cuſto.re.l.ſi confeſſus ⁊.C¶
de penis.l.qui ſententiam in ciuili autem non ſe
cundum quoſdam vt hic ⁊ infra de confelſ.l.j.
UVel dic etiam in ciuili confeſ.dandum ut in/
fra de confeſ.l.iul.⁊ ꝙ hic dicit non dari rei iu/
di.intellige ut dixi in precedenti pꝛobatiõe ⁊ co
gnitione. nec enim eſt opus: cum reus ſit confeſ
ſus.Lamen datur rei iudi.ideſt ut pronuncietur
damnum datum eẽ ⁊ declaret eius eſtimationeʒ
Ael dic non datur iudex rei iudicande cum
ſine libello ſimpliciter ad inſtan.actoris iudice
interrogante reus confitetur ſe damnum dediſ/
ſe ut ſupra ð iudicijs.l.ſi debitori: cum aut ſolẽ
niter incohatur ⁊ ſolemniter eſt per ſentẽtiam fi

niẽdum ẽ ⁊c.

Ad.l. qquiliam.

c.iiij

.
l.qũemadmodum ·Siidemque.
Ratione lucri ceſſantis porteſt peti regulariter ĩtereſſe quod nõ
tu mercatoꝛ pao te vt in.l. ij. .fi. cum ibi nõ.ffde eo ꝙ cerlo. ⁊ ẽt
late examinat Ludouicus Ro.in.l.ſi conſtante. . fi.f ſolu. maf᷑.
vbi alias legendo dixi poſt alios ⁊ poſuit etiam late Bal.in.l.pꝛia
C. de ſen.que pꝛo eo quod intereſt pro fe.ᷣ in pe.col.⁊ Bar. in il.fi⸗
ff. ve pꝛeto.ſtipu, ⁊ Bar.in.l.prima.C. de colo.illir. lib xi. Tamẽ
hoc eſt verũ pꝛeterqᷓ; in piſcatore vel venatore quia iſti non poſſũt
petere aliquod intereſſe ratione talis lucri ceſſantis tex.eſt in. d.l.
queamodum in ver.idemq; labeo ⁊c. Quem tex.pꝛo ſingulari ad
hoc pꝛopoſitum allegat Ludouicus Roma. in ſuo ſingulari in v.
intereſſe ?c. Sed tu aduerte qð ratio ibi aſſignatur in tex. qꝛ in
certum eſt ancaperentur ab eis piſces vel aues ſeu volucres.æ iõ
h non poteſt ab eis haberi ratio lucri illius ceſſantis vt ibi in ver.
Cum incertũ ſit an caperentur ⁊c. Cuius tex·verba ſunt bec.

CIdemqʒ labeo ⁊ pꝛoculus circa retia piſcato/
rum in que nauis piſcatorum intulerit eſtimaue/
runt. Plane ſi id culpa nautarum id factum ex
lege aquilia agendum: Sed vbi damni iniuria
agitur ob retia non piſciũ:qui ideo capti nõ ſunt
fieri extimationem cum incertum fuerit an cape
rent᷑. C Idemqʒ in uenatoꝛibus ⁊ aucupibus eſt
pꝛobandum xc.

Ad.l.aquiliam

»„ . * — *
Glo.in.l.aquilia ſi deletũ Ra.
nul.col.in ver. Quero quid faciat iudex ⁊c. Dicit glo. hãc eſſe nõ.
⁊ ſingularem in eradendo ⁊ ponendo modum examinanditeſtes
lite non conteſtata ad perpetuam rei memoriam Dicens ꝙ iudex
primo ⁊ ante omnia debet pronũciare per ſuã interlocutoꝛiam q̃
liter teſtes ſunt valitudinarij ⁊ iõ pꝓpter hoc ad eoꝛũ examiationẽ
poſſe deueniti vt per glo.cũ qua ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget a
liqua noua mea interpꝛetatione niſi ꝙ in materia iſta ſatis quotti
diana adde tu nõ.per Bar. in · l.iij. .ait Pꝛetoꝛ. ff. de dãno ĩfecto
⁊ per Bal.in aũt.ſi quis.C. de teſtibus ⁊ Bal.in addi.ſpec in ti-
de citatio in ver. Quicquid dicat ⁊c.⁊ per domĩos canoan. c.quo
mam frequenter extra vt lite non conteſt.in quibus locis ponunt
latiſſime quomõ quis debeat citari in hoc ad quos me remitto ⁊
redeo ad glo.de qua agimus nunc. Cuius verba ſunt hec.

CQui teſtes quos veriſimile ẽ ꝙ non ſint eo tẽ
poꝛe verbi gratia ſi ſunt ſenes uel aduene cito re
ceſſuri ut infra ad carbo.l.iij.S.due ⁊ hoc ſum/
matim debet exponi ⁊ ſi non petatur calumnio/
ſe condẽnabitur reus:naʒ ſi eſt ueriſimile ꝙ per
teſtes tempoꝛe exiſtentis conditionis poſſit pꝛo
bari ageret illud auteʒ ſummatim non pꝛobatur
Sed plene ſit pecunia debita ſub conditione eo
cyrographo uel non ⁊ nota de ſummaria cogni/
tione ſimilia ut dices infra ad exhib.l.iii.G. ſciẽ
dum ẽ: regulariter autem contra ut.C. de iudi
cijs.l.iudices ⁊c.

Agd. l. gquiliam.

In. l. 9 quilia. H Bar hic diclt iſtum tex. eẽ ſingu

rem ad hoc pꝛopoſitũ quõ lite non
conteſtata examinant teſtes ad perpetuã rei memoꝛiam qñ ſũt ſe
nes vel alio modo morituri. vt bic in ter. maxime in ver. Qui te
ſtes non poſſunt eſſc eo tempoꝛe quo conditio extiterit ⁊c.cũ quo
in hoe ſto quia tex. apertus ⁊ nõ indiget aliqua mea noua inter
paetatione niſi ꝙ addo vnuũ verbũ ꝙ hec pꝛocedunt ex parte acto
ris: Sed ex parte rei poſſunt examinari etiam ſi non ſunt infir
mi.l. fic hoc ibi volnit Bar. C. de iu. ⁊ idem volũt dñi cano.in.c.
quomiam frequenter extra ut litem non conteſta-⁊ Bal. in. d. l fi
⁊ Bal. ⁊ Bar. in aũt. ſiquis . C. de teſttbns ⁊ Ang.in.l. pure .
ſi.fl. de doli exceptio ⁊ etiam ſentit hoc Bar. bic ad quos me re /

mitto ⁊ redeo ad tex.de quo agimus in pꝛeſentia. Cuius ver ba

ſunt hec.

¶ In. l. aquilia.ſi deletum cy rographum mihi
eẽ dicam in quo ſub conditione mihi debita pe/
cunia fuerit ⁊ interim teſtibus id quoque proba

re poſſim: qui teſtes poſſunt non eẽ eo tempore

quo condictio extiterit ⁊ ſi ſũmatim in re expoſi
ta ad ſuſpitionem iudicem adhuc debeam vince
re:Oed tunc condemnationis ex actio competit
cum debiti conditio extiterit:ꝙ ſi cõdictio defe
cerit condemnatio nullas uires habebit ꝛc.

Ad.il. aquiliam-

l. 4 uni 90 m um Jure etiam naturali diſponitur

ꝙ quicquid plantatur ſeritur vel
edificatur: omne ſolo cedit:radices ſi tñ egit. vt in. .cum ĩ alieno ĩ
ſti. de rerum diniſio.ꝙ adeo pꝛocedit vt non poſſit etiã tolli p im
peratoꝛem per tex.in.d.l.qui domum: Quem tex.ad hoc pꝛono
ſitum Ludouicus Roma.dixit eẽ ſingularem ⁊ ſe eum notaſſe ĩ
ſuo ſingulari in verbo Jus lultimo. Sed aduerte tu pꝛo vero
⁊ nono intellectu meo iſtius tex.quia de imperatoꝛe nullam peni /
tus facit mentionem : ſi bene ponderetur ⁊ neſcio quo ſpiritu faci⸗
at mentionem Ludouicus Roma.de imperatoꝛe per iſtum tex.
qui ad hoc nihil facit iudicio meo:Quin ĩmo pomt vnum caſum
hic de eo qui demolitus eſt domum alienã muito vero domino ⁊
in eo loco extruxit Balnea ⁊ dicitur hic ꝙ ne dum ſuperficies ef
ficitur domini Sed tenetur etiam de damno dato ille edificans
Cuius tex. verba ſunt hec.

Qui domum alienam inuito domino demoli/
tur ⁊ eo loco balnea extruxit preter naturale ius

quo ſuperficies ad dominum ſoli pertinet etiaz

damni dati nomine actioni ſubijcitur ⁊c.
De inter.actionibus

Glo. in.l.ſi filius la prima ee
l.pe.S.ad crimẽ in.xxiiij.col.ff.ð publi.iudi.⁊ ẽt dominus meus
Alex.de Imo.in.l.i.ꝭ.fi.in pe.col.ff.ſiquis ius di. non ob. repu/
tãt iſtã glo. ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ contumacia dr eẽ de
lictũ. Sed tu dicas ꝙ alia eſt glo.ſimilis.iiij. qõe pꝛima in fine. 7
ꝓ hoc ẽt tex.inil.oẽ delictũ in pꝛin. ff. de re mili.⁊ ibi poſuit ẽt ali
quid Bartho. de h̊ ⁊ eſt glo.in.d.l.pꝛima.d.fi. in glo. magna ĩ fi.
in ver. ex delicto ⁊c. vbi alias dixi de hoc oꝛdinare legendo poſt ali
os ⁊ iõ pꝛo nunc longioꝛ non ero. Sed redeo ad glo. in. d.l.ſi fi
lius ⁊ dic ꝙ eſt in verbo ſuccurrendũ ⁊c.circa pꝛincipium Cuius
v̈ba ſunt hec. 2 . . .
Succurrendũ eſt pꝛimo quia nõ debuit hic fi
lius qui abſtinuerat:ex ðᷣdicto obligari heredi.
ſecus ſi non abſtinuerit licet non adierit. Nam

tunc ſecus ut infra de aqui.heredi.l.ſi ſeruum

quis in fi.hic autem delictum ẽ.i.contumacia

ſi taceat ⁊ non reſpondeat per contumaciã ut ſu
pra eo.l.de etate.ꝗ.qui tacuit.

De noxalibus actionibus

G lo. in.l.et ſi condemnatus

Bal. in.l.fi.C. de vſur.rei ind.⁊ ẽt Ludouicus Roma.⁊ domi
nus meus Alex. ð Imo.·in. l. ſi finita. 5. ſi. de vectigalibus. ff. de
damno infecto in.xxvij.col. Dicũt iſtaz glo.eẽ ſingularem ⁊ nõ eẽ
alibi ad hoc pꝛopoſitum quod filio ciuiliter cõdẽnato in iudicio ĩ
quo pr ipſe cõſenſit filio moto contra filiũ fit exequutio cõtra pa
trem eius in vſufructu bonorũ aduentitioꝛum quia reddunt᷑ ad ĩ
ſtar peculij pꝛofectitij et eſt glo. in ver. debet ⁊c. cũ qua glo.ſto.ſim
pliciter quia clara eſt ⁊ non eget aliqua mea interpʒetatione niſi

&*

s¹
Anlite
uui
cgs
e“
apnn , *
ℳe.
Girle ge
i

ſu 1.
miuna-

Nn .
1 6 1 „
eM,
, ir ini3
ril n n EEE
uen
41 Ateu
ryrta em
Hanmis
ntneiuti ndi
MuxAN
ſairinien
Minainsnuand
AAncd.
Grentnnin
Nrar enn
NWurdtinn minnie r
sramend
Syiy'rttrratt
nrimn

Nminentet, e .
en lem nindnniniml,
Endunulis
mnſtinti,
iſiſnn.

Deincrat,

nlifliusapnmp,
maliſtinimmns
aAniigisgd in
ttrt uNAAiNNCNNMNft
Ang ind miis i. giegins iinen
rei MinmNneni bi in
Nd it anal an ,ingn ſgtit.
”ůõü
rHNUN&Ü,, Altntnin l
õõ

mmäcknnoqnuſöcchi lefi
?ůͦð
õ
u Ein mhalt Kſeun
” Ohmdd
ers den Menmiͤn

oruibus ctionibus

ba ẽt infra ponem

in vno quia glo.loquitur ſuh dubio foꝛte. Seeuũdo ⁊ hoe plus
pondero quia glo. nõ dicit xe fructibus:qui ſunt pris ⁊ ita glo. bñ
ponderata non dicit illud ad quod Bal.eꝗ allegat ꝙ nõ. pp ulud
quod voluit Pau. de caſtro.in con.cxxvij.incip. Quidam mari
tauit ⁊c. vbi dixit qð filius non poteſt alienare h̊ bona in pꝛeiudi
cium pris nam fallit in caſu quo exequutio fiat ex debito filij quia
nocet patri vt hic in glo. Cuius verba ſunt hec.

¶ Debet de caſtrenſi uel quaſi peculio uel de ad
uentitio conſentiente patre quia fit hic ex neceſ
ſitate ⁊c.

Familie herciſcunde

l. his conſequenter . S.primo.

Otcidẽs teſtatoꝛẽ cui alias quis põt ſuccedere ex teſtamento vel
ab inteſtato pꝛiuatur eius ſucceſſione vt indignus vt in.l.cũ ratio
5. fi.in fi fl. de bonis damnatoꝛuũ. Sed dubium pulchrum eſt
quid de occidente filiũ eius teſtatoꝛis:vel eius cui ab inteſtato ſuc
cedere poterat an pꝛiuetur etiã eius hereditate ⁊ cui applicetur: ĩ
quo Bar.in. d. . fi. dicit ꝙ ẽt priuar̃ occidens:⁊ applicatur ei qui
eſt par illi in gradu cum ipſo occidente per tex.in.l.ij. . ſi fratris
ff.ſiquis ali. ceſta prohibu.⁊ in.l.codicillis.S. mre.ff. de lega.ij.
Sedd Bar.in.d. S. mr̃e non fuit auſuſ decidere hunc articulum
dicens ꝙ ibi vr tex.in cõtrariũ qð occidens filiũ alicuius omnino
ſuccedit illi. Sed vltimo loco in hac contrarietate Ludouicus
Roma in ſuo ſingulari in verbo occidens ⁊c.el primo multũ ſe in
uoluit ⁊ tandem concludit qð poꝛtio occidentis filiũ illius cui po
terat ſuccedere applicetur fiſco non aũt ei qui eſt in pari gradu al
legat tex. de quo facit ad hoc magnum feſtuz m.d.l.his ↄſequent᷑
9.primo. ff fami. hirciſ. Quẽ tex. ad hoc ẽt ſingularem reputat
Bal.in.l. cũ hereditas.C. de his qui ut in.d. ⁊.d.meus Alex. de

Imo.in.lſi patroni.:qui fideicõmiſſariã in.v.col.ðin fi.fl.ad treb.

Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo dictoꝝ iuriũ qꝛ
ego intelligo ea diuerſimode ab omnibus ſupradictis patribus ⁊
pꝛimo dico ꝙ tex.in. d.l.his conſequenter.ꝭ.pꝛimo nihil facit ad
propoſitum:et vt intelligas bene illum caſum opoꝛtet iungere eũ
cũ pꝛin.illius legis vbi dicitur qð vbi pluribus heredibus ſit le/
gata electio uoꝛuzʒ ⁊ vnꝰ heres uellet eligere vnũ puta ſticũ ⁊ he
redes dicunt iſtum ſeruum corrupiſſe tabulas teſtatoris:impedi
unt electionem fieri de eo ⁊ poſſunt petere ſuper hoc primo eũ toꝛ
queri ꝛc. Subdit poſtea tex.in.d. S.i.ꝙ idẽ ẽ dicẽdum vbi de
morte teſtatoris vel etiã eius vxor̃.vel filioꝛũ eſſet habẽda qõ de
ſeruis hereditarijs Mam iſti ſerui non veniunt in diuiſione bono
rum hereditarioꝛum ex iudicio familie herciſcunde Mec aliter: ⁊
dũ dicif qð hec non pertinẽt ad diuiſionem bonorum nõ eſt dicer̃
qð applicetur aliquid propler hoc fiſco nec dicitur ẽt ibi ꝙ aliquiſ
ex heredibus occidiſſet teſtatorẽ vel vxoꝛẽ vel eorũ filios qui ve
niret priuãdus ex hoc delicto eius bõis qꝛ de his nihil penitus dr
hic. nec dici põt in hoc tex.qꝛ forte fuerat aliquis occiſus ẽt ab ex
traneo ⁊ neſciebãt᷑ a quo ⁊ ſerui torquẽdi erãt ſuꝑ hoc:prout fit
regulariter in mortem dnoꝝ ideo dicitur ibi ꝙ non diuiduntur
⁊ hoc ẽ nõ pertinere ad bonorum hereditarioꝝ diuiſionẽ ⁊c.Nõ
autẽ ẽ hoc dicere ꝙ applicetur fiſco ⁊ iſte fuit ille verſus ĩ quo ðᷣ
cipiuntur prefan ſcribentes ⁊ oẽs alij qui hboc modo ceperũt iſtũ
tex. vbi non dubitatur aliquid de ipſo herede occidente teſtatorez
Eel eius filios nec dr aliquid de bonis applicandis fiſco: vel alteri
Sed ſolum qr ibi ꝙ ſerui illi dñt cõſeruari ⁊ nõ diuidi Mec eligi
vt habeat᷑ qõ cõtra eos circa pᷣdicta ⁊ in predictis. ⁊ ita ſonat iſte
tex. Cuius verba infra pynemus · Similiter ẽt ille tex. in.l. co
dicillis. . matre non facit ad rẽ hanc ſi bene cõſideretur nã ibi ma
ritus inſtituit matrẽ ſuã ꝓpriã ⁊ vxorẽ propriã dicẽs ꝙ nihil vel
let ipſas poſt morteʒ ſuã relinquere fratribus eiusvxoris. Sed fi
lijs ſororũ ſuarum cũ vnus ex eis occidiſſet filium commnnem ⁊
dicitur ibi qðᷣ ſi vxor mortua ẽ ab inteſtato fideicõmiſſum debet
filiis ſororum licet ab inteſtato frater ei ſucceſſiſſet vtpote primꝰ
in gradu: Ged nõ tñ fuit ille fr ſoꝛoris qui occidiſſet flium cõem
nã fratres eius erant prout r ibi in ver. Nequid poſt mortẽ tuã
fratribus eius relinquas Et ſic ille tex. nihil facit ad hoc propoſi
tum ꝙ occidens filiũ alcuius ei ſuccedat Sed bene probat quod
ille qui eſt in pari gradu admittitur ad ſucceſſionem Mam fr illi⸗
qui occiderat admittitur proutabi dicitur in ver. Et legata here
ditas ad fratrem pertineat æc. Et ſi non fuiſſet ibi factum fideicõ
miſſum in filios ſororũ prout fuit ille fr ſucceſſiſſet vt prior ĩ gra
du prout ppporerer il tex. quem hoc mõ ego intelligo Cuius v
us et iſte ẽ verus ſenſus dictorũ iuriũ quorũ
verba ſunt bec. ⁊ pꝛimo dicti..paimi.

Si in familie herciſcunde iudicium de moꝛte
teſtatoꝛis uel de moꝛte uxoꝛis liberorũqʒ ſuorũ
habenda contra heredẽ queſtione queritur ⁊ re
ctiſſime Dompo.ait hec ad diuiſ ionem rerum
hereditariarum non pertinere idqʒ ait ſiquis in
teſtamento cauerit ut ſeruus expoꝛtandus uene
at officio tamen famil. herciſ.iudicium contine
ri ut uoluntas defuncti nõ intercidat ⁊c. tex.in
H. matre ⁊ uxore heredibus inſtitutis cauit a te
uxoꝛ mea cariſſima peto ne quid poſt mortem
tuã fratribus eius relinquas: habes filios ſoro
rum tuarum quibus relinques: Scis unum fra
trem tuum filium noſtrum occidiſſe dum ei ra/
pinam faceret: Sed et alia mihi deterioꝛa fecit
Quero cum uxoꝛ inteſtata deceſſiſſet ⁊ legitima
eius hereditas ad fratrẽ pertineat an ſoroꝛis fi
lij fideicõmiſſum ab eo petere poſſẽt MRũ.poſſe
defendi fideicommiſſuʒ deberi ⁊c.

Fami. hercilſ.

Glo. in.l. his conſequenter

JS.prim O. Jo. de Imo ·.in.l.ſi alienaz. ff ſolu. matri et ẽt
dominus meus Alex. de JImoin. l. ſi cũ here
de.ffde excep.rei iudi.in apoſtillis ſuis ad Bar. reputant iſtã glo.
ſingularem ad hoc ꝙ vbi agf actione reali poteſt excipi de iur̃ ter
tij ſi ẽ excluſiuũ iuris agẽtis.⁊ idẽ ẽt voluit Bal.in. l. i. Ceſi quis
aliq.teſta.pꝛobib.et Oldra. et Bal.in.d.l.ſi alienam ad quos
me remuto ⁊ pono ver ba glo.que ſunt hec.

Sed non ne amittit portionem ſuam is qui ĩ
terfecit uel ab alio interfectũ non uẽdicat.ut.C¶
de his quib. ut iudig.l.pꝛuma cum ſimili. qui/
bus re ſpondeo poꝛtionem non iure amittit ſed
interim eſt heres.

Fami. herciſcunde

= Bar. hic dicit iſtã.l.eẽ ſingul.a pꝛinci.
Y. hei edes vſq; ad finem et qdð hʒ plus in ſe:qᷓ; to

tus iſte titulus et ipſe non reſtringit ſe ad particularia pro intelle
ctu iſtius tex.ideo ego non me ẽt extendam niſi ꝙ caſus iſte ẽ cla
rus in ſua deciſione et nõ eget aliqua mea noua interpretatõe.cu
ius tex.verba ſunt h ec.de quo ałs dixi in.l.ij.ff. de ver.obliga.

l. Peredes eius qui apud hoſtes deceſſit iudici
um hoc experiri poſſunt.ſi miles aliuʒ caſtrenſi
um alium ceterorum bonorum heredem fecerit
non eſt locus familie herciſcun.iudicio diuiſum
eſt enim per conſtitutiones inter eos patrimoni/
um:quemadmodum ceſſat famil.herciſcun.iu/
dicium cum nihil in corpoꝛibus ſed omnia in o/
mnibus ſunt ⁊c.

familie herciſcunde,

Glo. in.l.item labeo in uer.ſal
§ 1 . D. Car.in.c. expoſitã
10 98 infra Dicaʒ 70. extra Gcarbinſifee
Ang. in ſuo conſi.xxvi.et Saly.ↄboñ. in.l.ea quidẽ.C.de accu/
ſat.⁊ Bart.et Bal.in.l.termiato.C. de fru.et lit.expẽ.et Ang.⁊
dominus meus Alexaide Jmo. in.l.iudex poſtea qᷓ; in. vi.colũ.

ff. de re iudicata reputant glo.iſtam ſingularem ad hoc ꝙ iu/
dex poteſt facere finẽ condẽnando vel abſoluẽdo dicendo ſaluo

quod infra dicã vc.⁊ valet ſententia m eos piſtaʒ glo. cũ qna ſio
q; glo.clara eſt. Cuius verba ſunt hec. q; non dixit ſaluo qu od
infra dicaz ꝛc.pꝛoqua glo, allego ego Ange.in.l.ſi certaruz. . fi. ð
teſta. mili. ⁊ Bal. in. aute. interdicimꝰ. C.de epil. v cleri. ⁊ Bal.
l.termiĩato.C. de fructi.⁊ lit.expen.⁊ Bald.in.l.cum index. C.de
ſenten. ⁊ interlo. om.indi. ⁊ in.l.penul. C. de inſtitu. ⁊ ſubſti.⁊ iuil.
pemptoꝛias.C. ſente.reſcin.non poſſe. ⁊ facit text.in.c.ſaluo.ix.q.
iii.⁊ in.c.i extra de pꝛiuileg.li.vj.⁊ in.c.iij.extra de eo qui mit.in
poſſeſ.⁊ in.c.rainaldus extra de teſtamen. ⁊ in.c.cum a nobis ex
tra de teſtib.in ver.ſaluo ⁊c.

ſamilie herciſcunde.

Pi Licet vno fratre maioꝛe
l. lut E et titia. uocante ad diuiſionẽ mĩoꝛes
poſſint inter ſe diuidere vt eſt glo.ᷣin.l inter pupillos.ff. de auctor.
tuto quam pꝛo ſingulari ad hoc allegat ⁊ ſequitur Bald .in.l.i.in
fi. ff. ve reb.eoꝛũ.nihilominus minoꝛ.xxv.annis non põt ꝓuocate
regulariter ſociũ ſuũ ad diuiſionẽ reicõis. iuxta not.pꝑ bar. in. d. .
inter pupillos de aucto. pꝛeſtan. ⁊ Bal. in ſuo conſilio inap. admiſ
ſio facta vc. nec etiã põt diuiſio peti ⁊ multo minus per pupillum.
vt in. l. fi. ⁊ ibi per Bal. C. cõi diuid. ⁊ Bar in.l.ſi pupillus.ffõ re
bus eoꝛũ.⁊ Bar.in.l.quod dicitur. ff. ve tutelis. ⁊. Ang.in.l. i. ff.
de fun. dota. ⁊ per Paul. de caſt. in conſil · clxiij. incip. in cauſa quã
⁊c· qui late examinat iſtum articulum. ⁊ dominus meus Alel
xan.de imol.in conſil.vij.in quinto volumĩe incip.an vnus ex va/
ſallis vc. in tercia col. in fi. Tamẽ hoc eſt verũ quando ꝓuocat ad
diuiſionẽ ꝓpꝛietatis rei. ſecus ſi vult pꝛouocare ad diuiſiouẽ poſ
ſeſſioms tantuz vel fructuũ quia poteſt. text. eſt in. d.l.lutius ⁊ ti/
tia. ff. famil. hirciſ. in. l. iubemus nulli poſt pꝛm. C. de ſacroſanct.
eccle.quas duas.il.dixit eſſe ſingulares ad boc pꝛopoſitũ Bal. in
lpꝛima in fiin vltimis verbis.ff. de reb. eoꝛůũ. Sed tu aduer⸗/
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo dictoꝛuzs iurium. Et pꝛimo
iſtius text. in. d. l. lutius.nam cũ reuerentia domini Bal. ⁊ alioꝝ
ita intelligentiũ iſtum tex. non pꝛobat hoc ſi ſubtiliter conſideretur
nam bic facta fuit diuiſio non fructuũ nec poſſeſſionis ſed vere
pꝛietatis pꝛedioꝝ cõmuniũ inter minoꝛes illos ſeu adultos mediã
tibus eoꝛi curatoꝛibus ⁊ hoc potuit fieri ⁊ diſponit iſte text. Ita
colligoego ex iſto tex ibi in ver. poſtea omne patrimoniũ diuiſerũt
⁊c. ⁊ hoc eſt clarum. nec hic refricatnr boc in dubiuʒ.ſed dubitat
ibi ſolum vtrũ diuiſio poſſit reſcindi ex eo qꝛ vnus ex illis adul/
tis dicebat ſe non habere reddituz ex rebus diuiſis pꝛout ex here
