reſtitni debere per heredẽ greuatũ q; vltra eos fructus airroe
pꝛopꝛietatis ꝙ reſtitui poſſet ⁊ ideo non eſt mirum ſi oñ̃r ſruen e
pertepti vt patet ex illo text.in quo etiaz conſidero eliud nonier
Nam maritus hic legauit vxoꝛi ecs fundos ꝓ dote ſua 7 etiã Dir
os alios ꝓ nominibus debitoꝛum habitis in dotem ab vxoꝛe et
poſtea grauauit etiam vt quicquid ex hereditate ſua ad eem per/
ueniret reſtitueret ⁊c. Unde iſte tex. non loquitur in herede ſed in
legatario particulari grauato ⁊ nonpoteſt illud grauamen verifica
ri in alio.niſi verificaretur in fructibus illoꝛum duoꝛũ fundoꝛʒum
mariti relictoꝛũ vxori ꝓ nominibus debitoꝛuz ⁊ iſte ſunt vere ra
liones dictoꝛũ iuriũ.Auoꝛũ verba ſunt hec ⁊ maxime.ꝭ.mulier.

Culier dotem pꝛomiſit quadringentoꝝ ⁊ de
dit fundos duos in. ꝛoo.pꝛeterea nomina debi/
toꝛum in reſidua a.⁊ꝛoo.mox maritus eius dece
dens pꝛo dote eius fundos duos non eos quos
in dotem acceperat reliquit: Et pꝛeterea illos
dquos dotales quos extimatos acceperat religꝗt:
fideiqʒ eius comiſit vt quicquid ad ſe ex eius he
reditate perueniſſet id reſtitueret ſeio cum moꝛe
retur: Queſitum eſt quantũ eſſet in fideicommiſ
ſo muliere defuncta dicebam vxoꝛeʒ hanc: que
rogata eſt qcquid ad ſe perueniret ex teſtamento
reſtituere in ea eſſe condictione vt id reſtituere
cogatur quod deducta dotis quantitate ad eam
peruenit ⁊c.

De gauro et argento legato.

T. Titia. §. fin ali. Si quis legat calicez

eccleſie an in dubio he⸗
res eins debeat facere euʒ de auro vel de argento vel quõ poſuit
Ludo. Roma.in ſuo ſingulari incipiente ſi calix legatur ⁊c.poſito
inter vltimas voluntates vbi concludit ꝙ debet fieri de auro fauo
re pie cauſe ꝑ caſum ſᷣm eum ad hoc pꝛopoſitũ ſingularem in..l.
titia. S. fi. Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo iſtiꝰ
tex.qui iudicio meo hoc non pꝛobat ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur
pꝛout decet immo dicitur hic ꝙ illa ſtatua fieri debet de argento
pꝛout ibi dicitur in ver.argentũ ponendum ⁊c. Et ſi Ludo. Ro.
⁊ tenentes eius opinionem dicere vellent hoc ideo hic eſſe quia in il
lo templo erãt ſtatue auree ⁊ argentee ⁊ etiam enee ⁊ ideo eligitur
bic argentea pꝛo quadã media ſpetie ſed in eccleſijſ magis comuni
ter reperiuntur calices aurei ergo debet intelligi diſpoſitio de cali/
ce fiendo vt ſemper fiat de auro ⁊c.ad hoc ego reſpondeo hoc nõ
eſſe verum ꝙ omnes calices fiant de auro ꝓut experientia docet.
Uel poſito ꝙ omnes eſſent de auro erit opus reſtringere doc
trinã Lu. Ro. vbi legatur eccleſie calix in qua non ſunt niſi de au
ro calices ⁊ px ↄñs Ludo. Roma.nimis generaliter ⁊ abſolute lo /
quutus eſt dicendo ſi quis legat calicem etcleſie . Pꝛeterea
conſidero aliud etiã nouitet pꝛo vero intellectu.d.S. fi.nam hic le
gata erat certa quantitas pꝛo eo opere faciendo vt hic in verſi? ex li
bꝛis centum ⁊c. vnde non eſt mirandum ſi non attendimus an fiat
de auro vel de argento Sed pꝛima ratio plus mihi placet nazʒ illa
vba ex libꝛis centuz ⁊c.ſonant magis in põdere opis qᷓ; in qtitate
exponenda ⁊ illa eſt vera mens iſtius tex. Circa quazʒ maʒ ad/
de tu nota.per Bar.in.l.illa verba.ff.de verbo.ſigni.⁊ Bal.in.l.⁊
ſi nondum.C. de vſuris ⁊ Bal.in.l.ſi quis ad declinãdam.C. de
epis.⁊ cle.in.S.omnibus in.xvij.col.⁊ Pe.de anc.in.c.indicante ex
de teſtis. ⁊ Tancre.in ſumma ſua de vltima volũtate in a.q.vbi
ponit quõ legatũ factũ eccleſie intelligitur de mã magis honoꝛabi
li ad quos me remitto ⁊ redeo ad textum de quo modo agimus.
Cuius verba ſunt hec.
Seia teſtamento ita cauit: Si mihi per con/
dictionem humanã contigerit ipſa faciam: Sin
autẽ ab heredibus meis fieri volo iubeo ſignuzʒ
dei ex libꝛis centum in illa ſacra ede ⁊ in mea pa

tria ſtatui ſub ſcriptione nominis mei: Queſi/

tum eſt cum in eo templo non niſi aut aurea: aut
argentea tantũ ſint dona. heredes ſeie vtruʒ ex
argento:an ex auro ſigunm ponere compellendi
ſint: an eneum reſpondi ſecundũ ea que pꝛopone
retur argenteum ponendum ⁊c.

Quãdo legatur res ad
Z „* Xu m certum. tempus luchn cuius pᷣ
tium etiã variatur tempoꝛe pulcruz eſt ſcire qð tem pus inſpici de
beat in q dicitur inſ pici debere tẽpus ſolutioniſ⁊ non tpᷣs teſtamẽ
ti tex.eſt in.d.l.cum certuʒ · Quem tex.ad boc pꝛopoſitũ ſingula
rẽ nũcupauit Ludo. Roma.in ſuo ſingulari incipiente vbi legatur
res ⁊c. poſito inter ſingularia ſua vltimarũ volnntatũ. Sed
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.in quo vehe
menter fallitur Ludo. Roma. Maz pꝛimo ⁊ pꝛincipaliter iſte
tex.non loquitur reſpectu rei ſoluende in tempoꝛe ſed cum certo ⁊
determinato pondere vt hic in verſiꝰ cum certuz pondus auri vel
argenti ⁊c.⁊ ſic p iſte text.recte ponderatus loquitur in re ſoluen/⸗
da ad pondus non autẽ ad vel.in tempus pꝛout dicebat Ludoui.
Roma.v non bene. Secundo conſidero allud ꝙ iſte tex. non
loquit᷑ eo inſpecto quando fit ſolutio ſed ſolum conſiderat ipſam
rẽ ſoluendã ſeu qũo ⁊ qualiter fieri debeat ⁊ decidit ꝗ non debet
ſolui materia ſed pꝛetium. UVeram eſt ꝙ poſtea incidenter di
citur de tempoꝛe ſolutionis inſpiciendo quaſi dicat ⁊ vere dicit ꝙ
ſi lego tibi vnam libꝛã aurei non debeatur tibi mã aurea ſed debr
valoꝛ vnius libꝛe auri ⁊ in ea extimatione que reperitur eſſe tem/
poꝛe ſolutionis que intelligitur tempoꝛe quo cedit legatuʒ non aũt
tempoꝛe quo fit ſolutio pꝛout dicebat Ludo. Roma.quii hoc fal
litur nam ſolutio foꝛte poſſet fieri ⁊ fieret per hberedem ad libituʒ
ſuuz vnde debet intelligi de tẽpoꝛe ſolutionis fiende ᷣm legis di/
ſpoſitionem videlicet a die ceſſionis legati ⁊ hoc etiã vt dixi decidi
tur hic incidenter ſed pꝛincipaliter tractatur ibi de ſpetie ſoluenda
vtrum debeat fieri ſolutio in materia vel in pecunia ſeu pꝛetio ⁊
etiam ſimilez text. allego in.l. cum aurum in ver. perinde ⁊c.eo.tit
Quoꝛum verba ſunt hec.

L. Cum certum auri vel argenti pondus legatuʒ
eſt: ſi non ſpeties deſignata ſit: non materia:
ſed pꝛetium pꝛeſentis tempoꝛis pꝛeſtari dʒ ⁊c.

HGlo. l.ſcribit.S.finali. ·Snbente⸗
meus Alex.de Jmo. in.l.ſticuʒ qui meus cutit in vltima col.ff. de
legat. . reputãt iſtam glo.ſingula.ad ꝙ licet alias legans rem ſu
am ⁊ poſtea alienam videatur reuocare legatuz quãdo ex volunta
te ⁊ non ex neceſſitate alienatio facta eſt in.l.xi. .ſi rem. ff. de lega.
tertio cum concoꝛ. allegatur in glo. in. q. l. ſticum in glo. fi. in ver.
extinguitur ⁊c. Camen ſecus eſt in legatus facto per relatiuũ quis
vel qui iunctum cum verbo futuri tẽpoꝛis.quia tunc qũocunq;
fuerit facta alienatio ſiue volũtaria ſiue neceſſaria reuocat legatuzʒ
per iſtum tex.in vltimis verbis in verſiꝰnec erit vtendum diſtincti
one ex qua cauſa alienauerit ⁊c.⁊ glo.hic aperte declarat iſtuz tex.
dicendo ſiue ex voluntate ſiue ex neceſſitate ⁊c. cuz quo in hoc ſio
ſimpliciter quia tex.⁊ etiã glo.de qua ipſi nõ faciũt mentionẽ clari
ſunt niſi ꝙ addo rationẽ quia in pumo caſu attenditur cauſa alie⸗
nationis ⁊ non in o. nam in pumo caſu teſtatoꝛ videtur magis
aplicaſſe voluntateʒ ſuam ad validitatem legati vt debeatur qᷓ;ᷓ in
Fo.caſu.in quo in patre conſiderauit legatum ⁊ non ſpetialiter.⁊
non firmauit diſpoſitionem eius ſicut in pꝛimo caſu vt de ſe patet
⁊ iſta eſt ratio vera iſtius text. Cuius verba ſunt bec. Et pꝛimo
text.in.d.S.finali.

C Ideoqʒ ipſo iure alienata libꝛa auri amplius
quattuoꝛ pondo non remanebunt in obligatione
nec erit vtendum diſtinctione qua ex cauſa alie/
nauerit teſtatoꝛ ⁊c.
Uerba autem glo.ſunt bec
C Mon iſtinctione futuri tempoꝛis non pꝛeſen
tis quod magis dicitur condictio vt ſupꝛa de le
gat.pꝛimo.l.vi.⁊c.

T. titie gmice./ Ludo. Roma. ĩ ſuo ſingulari

iin verbo erroꝛ ꝛc. el fo dicit ꝙ ap
pellans a ſententia lata in fauoꝛem ſuum pꝑ erroꝛem petens ꝓnun
tiari male iudicatuʒ ⁊ bene appellatũ non poteſt hoc facere ⁊ appel
lando non valet nec iudex debet ſequi ſuum erroꝛẽ allegat caſum
de quo ſatis exclamat in.d.l.ſeie amite. Sed tu bene in hos

aduerte pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius tex. in cuius allegati
one pꝛimo defecit Ludouicus Roma. nam incipit titie amice ꝛc.
Demum iſte tex.non pꝛobat dicium dñ Ludo. Ro. naʒ ſen
tentia ibi non poteſt ꝑ ſucceſſoꝛem reuocari vel mutani non ex eo
ꝙ eſſet lata in fauoꝛem actoꝛie. Sed ex eo quia iuſta erat. nam
ex quo pꝛonuntiat hic pꝛetoꝛ dandam eſſe maʒ auri titie non autẽ
pecuniam iuſtiſſime pnuntiauit cum teſtatoꝛ legaſſet ei quinque
pondus auri. Que verba poterant ⁊ poſſunt adaptari taz ad ma
teriam q; ad pecuniam numeratã ⁊ ideo pꝛetoꝛ hic iudicatus fuie
bene iudicaſſe. Pꝛeterea ꝙ plus eſt dico e ibi non fuit deuẽ
tum ad actuʒ aliquem aepellacionis quoqũo nec hic fit aliqua mẽ
tio de appellatiõe interpoſita vel interponẽda nec de iudice ad quẽ
ſed dicitur hic ꝙ tutoꝛes illius titie puelle volebant petere reſtitu/
tionẽ in integrũ ⁊ non fuit.tñ aditus iudex ſed fuit aditus iuriſcõ
ſultus Paulus a quo petitũ fuit conſilium ſuper hoc ⁊ ipſe rñdit
pꝛetoꝛem bene ⁊ legitime iudicaſſe coꝛaz quo pꝛetoꝛe non petebat
boe. Itaq; non fuit iudex qui pꝛonuntiauit bene iudicatũ vel
male appellatum ſed fuit Paulus conſultus qui ꝑ viam legis vel
lilij petiti ab eo ita rñdit iſtud ꝓbatur in ver.in integrũ reſtituere
volentes ⁊c.⁊ in ver.an tutoꝛes audiẽdi ſunt ⁊c.⁊ in ver. Paulus
reſpondit ⁊c. ⁊ in ver. recte ꝓnũtiaſſe videri. Mec obſtat tex.
ibidem in ver. lite conteſtata ⁊c.vbi pꝛeſuponitur iuditium eſſe q;
rñdeo ꝙ loquitur de iudicio pꝛimo ian peracto in quo pꝛetoꝛ iaʒ
pꝛonuntiauerat vt hic in verſiꝰ lite conteſtata pꝛetoꝛ ita pꝛonuntia/
nit ⁊c. Que omnia tene menti quia ſunt noua ⁊ vera quo ad iſtũ
tex. Cuius ver ba ſunt hec.

T. TZitie amite mee: cũ qua ſine mendatio ex.xi.
auri pondo.v.dari volo. Quero an heredes ad
pꝛeſtationem integre materie auri: an ad pꝛetiũ
⁊ quantum ad pꝛeſtandũ compellendi ſunt Pau
lus reſpondit aut aurũ ei de quo queritur pꝛeſta
ri opoꝛtere: aut pꝛetium auri quantũ comparari
poteſt. Item quero ſi lite conteſtata pꝛetoꝛita
pꝛonuntiauit vt materia ita pꝛeſtetur: an tutoꝛes
audiendi ſint ab hac ſententia pupilluʒ aduerſus
quem pꝛonuntiatum eſt apud ſucceſſoꝛes eius:
In integrum reſtituere volentes: Paulus reſpo
dit pꝛetoꝛem qui auro legato certi ponderis ma
teriã pꝛeſtari iuſſit recte pꝛonunciaſſe videri ⁊c.
Alienatio inutilis ſpe⸗

T. Finali.s.finali. tiei inter vinos facta di/

minnit legatum gñis tex. ⁊ exemplum habes in.l.ſi funduʒ inſtru
ctum.S.fi.ff.de fundo.inſtru. quem texr. ad hoc dixit non eſſe alibi
Bar ·/ ibi ſed tamen alius eſt etiã ſimilis in.l.legatũ ſub condictiõe
5h. fi.f de.adi.leg. ⁊ idem voluit Illuſt. D. Sran. aret in.l. ſeruum fi
lij. .ſi idem feruus in.iiij.col.circa finem.ff. de legat.ð. Sed
dubium pulcrum eſt quid in alienatione ſeu diſpoſitione inutili ſac
ta in vltima voluntate an diminuat legatum gfis in quo dicas q;
non tex.eſt in. d.l.fi.S.ſi.quem tex.ad hoc pꝛopoſitũ non eſſe alibi
dixit Ludo.Roma.in ſuo ſingulari inter vltimas voluntates in ſin
gulari incipi. inutilis alienatio ꝛc. Sed tu dicas ꝙ Bar . bic h
dixit iſtum tex.ad hoc ſingularem ⁊ idem voluit etiam dñs meus
Alex.de Imo. in.l.ſi pluribus in pꝛinꝰ in penul. col.ff. de legatis p.
Attamen etiam tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo.qd.lfi.
S.fi. quia ego aliter ſentio nam ideo hic non diminuitur illud gene
rale legatum oꝛnamentoꝛũ quia ea oꝛnamenta. cum quibus teſis
trix illa hic volebat ſepelliri non fuernnt tradita ſepulture non aũt
eſt hoc ex eo ꝙ diſpoſitio eſſet hice inutiliter facta quia immo vrili⸗
ter facta erat ⁊ valebat. Sed heres implere non voluit vt hic in
verſiꝰ Sed neq; heredes neq; maritus ac. ⁊ etiaz poteſt foꝛte diei
ꝙ hic erat hoc poſitum in arbitrio mariti quo caſu cum arbitra/
tus fuerit ea oꝛnamenta non tradi humi cuz coꝛpoꝛe moꝛtuo non
eſt mirum ſi debentur legatario cui oꝛnamenta legata erant bꝛo
ut hic dicitur in tex. quem hoc modo ego nouiter intelligo. Cuius
verba ſunt hec. .
Moulier decedens oꝛnameta legauerat ita ſe/
ie amice mee oꝛnamẽta vniuerſa dari volo eodẽ
teſtamento ita ſcripſerat:funerari me arbitrio vi
ri mei volo ⁊ inferri mihi quecũqʒ; ſepulture mee
cauſa feram ex oꝛnamentis lineas duas ex mar/
garitis ⁊ vircolas ſex ex maragdis: Sed neq;

heredes neq; maritus cum humi coꝛpus darẽt

—

mniileemn .
. — .
ſämaaurketz,

iunsinen

ſHrmufingfemn mi

im'raim iaiemt un
itfmmiirtnfnti ties m
Nuuhrictunn d
tminri
ien tuſctar.
(Ogimiamndnn
Dsnrſencfuedmminun
rguſnorunslenrii n
Cgutighnngniiüin
Uunkenntmant ur
=
—
ünkiftnki:

. hnliik et

..ebe0

W wnt andn

ſuugnain
Wrunnmitgitren
einchduf

DFirli,fial
mmtermm i Imnin Mtenlifncga .
am. AxdaAen nAmpinni 7
Nnima imectci mionl keniſ inui

Eum madld NNNla

nrtuuutraimu ann oi n, en

urdaaiſiamMnii nſti
Ia dmz uain in inetpinen
mabirtbl. SAnnesg Mtej
õ
2 85 al mimnſn tinnen
PaamutLonwailünn
õ

nnmunhie Hſ
8—MU
rprmiunilſaſi

J. .
memnioerſiing eiet
rum mimlunan anlin
ritniſinut nunmif. ſin

caj in iure in. c.l. dñs. . lſi. cum. lſequenti quem ita dicit allegare ẽt

ea oꝛnamenta que coꝛpori iuſſi us erat adici dede
re. Queſitum eſt vtrũ ad eam cuius oꝛnamenta
vniuerſa reliqueratpertineant: an ad heredem:
KReſpondeo non ad heredes Sed ad legatariaʒ
pertinere c.

De penu. lega.

Si lego titio quolibet
Z. pꝛima § 7 fina li. anno Nmn tmo fru /
menti 1 ſi beres non ſolueret frumentũ relinquo eidẽ mille ⁊ con
tingat heredem pꝛo pꝛimo anno non pꝛeſtare frumentum legatuzʒ
vtrum poſſit agi ad ſolutioneʒ partis mille an vero ad integra mil
le vel quõ. in boc Ludo. Roma. inter ſua ſingularia vltimarum
voluntatũ in ſingulari incipiente Lego titio quolibet anno ⁊c.con
cludit ꝙ ex ſola pꝛima negligentia beredis tranſfertur illud legatũ
annuum in legatu mille p ſemper per tex. ̃m eum ſingularem ad
hor in. d.l.pꝛima. S.ſi. Sed tu aduerte pꝛo nouo meo ⁊ vero
intellectu iſtius tex. Quem ego aliter v diuerſimode intelligo ⁊ di
co non fieri bic ill tranſlationeʒ ita abſolute put loquitur Ludo.
Roma. Sed ꝓ pꝛima negligentia ꝓ pꝛimo anno tantũ debebun
tur mille ſed ſequentibus annis debebr̃ adhuc legatum illud fru
menti ⁊ ad hoc dicendũ moueoꝛ per eundem tex.hic in fine in ver

ſi heredis in deuocatiõe cohercenda ⁊c. Que verba oſtendũt be
feem vt negligentem puniri debere ob ſuam pꝛimã negligentiazʒ

1 ſic ꝓ eo anno ⁊ ꝓ ea pꝛeſtatione per eum pebita in qua defecit.
. Beamaoroiniero aliud quia poſſet eſſe ⁊ vere ſic eſt ꝙ mi
noꝛ eſſet ila quanticas mille q;; ſoluere ſingulis annis vnum modi
um frumenti 1 per vns heres vellens ſe exhonerare ab huiuſmo
di pꝛeſtatiõe ſrumenti facile deficeret in ⁊ in vo vel in alio anno
non ſoluendo frumentũ vt euitaret maius onus ꝙ non eſt dicen /
dum nec iſta eſt mens iſtius littere quaʒ ego intelligo pꝛout ſupꝛa
dixi nouiter. Cuius verba ſunt hec.

Quid ergo ſi vna ſumma legata eſt: ⁊ pꝛimo
penus non ſit pꝛeſtita: Itrum tota ſumma debe
atur:quaſi toto penoꝛis legato tranſfuſo: an ve/
roquantitas pꝛimi anni extimatiõis ſola ſit trãſ
lata dubitari poteſt: puto tamen ſic voluntatem
ſequendam teſtatoꝛis: vt tota ſumma illico poſ
tea quam cefſauerit heres dare penuʒ vxoꝛi:pꝛe
ſtetur heredis inde vocatione cohercẽda ⁊c.

L. nam quod liquide S. finali.
Bar · hic dicit iſtum eſſe valde notabilem ⁊ ſingularem text.
ad boc pꝛopoſitũ relatiuuz quis vel qui refert magis ad genus
legatum q;; ad ſpetiem exceptã pꝛout dicitur in text.maxiĩe in ver.
excepto vino ⁊c. ⁊ in ver. pꝛeter vinuʒ ⁊c. cum quo ſto ſimpliciter
quia tex. clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione niſi
g addo vnum verbum ꝙ etiã non facit relationem verã quando
repudiaret inquiſitus ſi ad eum refereretur.l. Juli.cum ibi nõ. p
Bar. fl de ere. inſti. v Bar. in.l. hoc artic eo. tit x in.l. ea tamẽ
aciectio ff. de legat. tertio ⁊ i.l. ſi ſic .. pꝛimo. ff de legat. p. ⁊ in.l.i.
inin;C.de ſumma tri.v⁊ fi ca. v in.l pꝛima in. vi.col. ff de cõdi. ⁊
demõ ad queʒ me remitto ⁊ redeo ad tex. de quo modo agimus.
Cuius verba ſunt hbe.

Si cum penus legata ſit pꝛeter vinum omnis
penus legata videtur excepto vino ⁊c.

De peculio lega.

L. dominus. 5. finali. Sech. Nor

in verbo pcuratoꝛ ⁊c. dicit q pcuratoꝝ generalis non dĩ babere

munadatu ad alienandũ res dni ſiue ſint res mobiles ſiue immobi

les niſi illas que tempoꝛe coꝛumpũtur vt in.l.ꝓcuratoꝛ.ff.de pcu.
Tin.l.pcuratoꝛem cum ibi plene nota.C. eo.titꝰ vbi alias legendo

dixi ? ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero ⁊ ad ibi dicta me remitto.
x quo etiã infert ꝙ ſi ꝓcuratoꝛ meus alienat ⁊ ſic nulliter

fſem aliquam mea; ⁊ poſtea ego dñe lego ſibi res omnes quas ad

miniſtrauit ꝙ non comprenditur res illa per eũ nulliter alienata
que remanſit in dominio meo per caſuʒ quem ad hoc reputat vni

un legato lrto Peuratori veniret res illa alii
nulliter que vt fatentur ipſi remanſit in dñio cum it ſibi
omnes quas adminiſtrauit innutiliter. Et ANire
tex. in. d. . fi. qui non facit ad pꝛopoſitum ſi recte vſi ubtiliter conſi
deretur nam ideo hic ille ſernus innutiliter manumiſſus per flliũ
eni pater legauit peculium non venit in legato quia non dicebatur
eſſe amplius in peculio pꝛopter deſtinationem ipſius filij qui eum
manumiſerat. vnde legatũ factum ſub nomine peculij non pote/
rat verificari amplius ibi in eo ſeruo ratione deſtinationis ipſins
ſilij. ⁊ hoc eſt facit hic ſeruum illum non deberi. Sed in
caſu noſtro teſtaroꝛ legauit res omnes quas pꝓcuratoꝛ adminiſtra
uit. vnde omnino dicũtur adhuc res quas adminiſtrauit lcet vnaz
alienauerit innutiliter ⁊ ſic alia eſt nuncupatio rerum quas quis
adminiſtrauit. 2 alia eſt nuncupatio rerum peculiarũ nam ſtrictiõ
eſt hec a nuncupatio q; pꝛima ⁊ alienatio facta per filium in. d. 5.
ſi.in totuʒ extinxit nomen peculij reſpectu illius ſerui manumiſſi
Sed non eſt ſic in alienatione rei etiã nulliter facte per ꝓcuratoꝛez
meũ nam omnino eam adminiſtrauerat ⁊ ſie diuerſa eſt ratio iſtiꝰ
tex.quem hoc modo nouiter intelligo. Cujus verba ſunt hec.

¶Dominus ſeruum qui cum eo vicarium comu
nem habebat: ex teſtamento manumiſerat ⁊ pe/
culium ei legauerat: deinde ipſum vicariuʒz: qui

comunis erat: nominatim ipſi et liberte: ſuper/

legauerat reſpondi partem quartaʒ liberte liber

ti futuram ⁊c.
11 Ludo. Roma.iniſuo ſin
Bi peculin m. gulari in verbo bona ⁊c. el
Fo. dicit ꝙ ſi ſatuto cauetur ꝓ ille ad quem puenient bona alicu⸗
ius omnia ex ↄctu vel vltima voluntate teneatur ad debita eius.
cuius fuerãt bona illa ⁊ contingat bona tua peruenire ad me non
tamẽ ſimul ⁊ ſemel in eodem inſtanti ſed ſeparatim ⁊ diuerſo tpᷣe
non ero obligatus vigoꝛe pꝛedicti ſtatuti ᷣm eum ad ſolutionẽ pꝛe
dictam per tex. de quo multum exclamat ad hoc / ꝓpoſitũ in.d.l.ſi
peculium la picola ⁊ hoc ibi voluit enã Bar. Sed cum reue
rentia amboꝛum dixerim hec doctrina pꝛocedere non poteſt. nam
ſiue pticulatiter ⁊ paulatim bona mea ad te puenerint omnia ſiue
eodeʒ tempoꝛe teneris vigoꝛe illius ſtatuti pdicti ad debita mea qꝛ
omnino ⁊ effectualiter omnia ea bona ad te puenerunt nec ſtatutũ
conſiderauit acquiſitionem bonoꝛũ in eodem inſtanti ſed effectuz
⁊ vtilitatem eoꝛum. vt ex eis quis fiat loquupletioꝛ ⁊ ſentiat como
dum. NMec obſtat tex.in.d.l.ſi peculiuʒ quia nihil facit ſi bene
⁊ ſubtiliter ponderetur. Nam pꝛo vero ⁊ nouo eius intellectu di⸗/
co ꝙ hic traditur ꝙ ſi ego legaui peculiuʒ ſeruo vel filio meo in ge/
nere deducitur ulud ꝙ mihi debetur nec illud dicitur eſſe ĩ peculio
ſecus aũt eſt ſi lego eis particulariter ea.que ſunt in peculio. Sed
ego non intelligo eꝙ hoc fiat diuerſis tempoꝛibus immo eodem tẽ
poꝛe dicen. lego peculiũ ⁊c. ⁊ ſic in genere ⁊ tũc deducitur ꝙ mihi
debĩr vel lego centum et veſtem ⁊ domũ que ſunt in peculio et ſic
ſpetialiter ⁊ tunc non deducitur illud ꝙ mibi debetur ⁊ ſic non cõ
ſideratur ibi diſpoſitio de tempoꝛe in iempus nec ſucceſſiua acqui
ſitio de quibus hic non ſit aliqua mentio ſed vtraq; diſpoſitio eo/
demmet tempoꝛe ⁊ vna in genere ⁊ alia cum ſpetiali nominatione
ipſarum rerũ que nominatio ſpetialis eſt illa que magis operatur
ibi qᷓ; generalis vt ibi in verſiculo ſpetialiter ea que ſunt in peculio
leganda ſunt ?c. Pꝛeterea in hoc Bar. ⁊ Ludo. Roma·al
lego doctrinã eiuſdemmet Bar.in.l.nomen.. filio.ff. de legat.iij
vbi dixit ꝙ ſicut donãs omnia bona ſua ſimiliter pᷣſumit donare
animo fraudandi creditoꝛes vt in.l.omnes.ꝭ.lutius cum ibi nõ.ff.
de his que infrau.cred.ita pꝛeſumitur fraudare ille qui donat ho
die vnam reʒ ⁊ cras aliã ⁊ per ↄnñs concludo verum eſſe hunc no/
uum intellectũ noſtrum ad.d.l.fi.peculiũ.Cuius verba ſunt bec.

L. Si peculium ſeruo vel filio pꝛelegare velis ne
deducat᷑ id qð tibi debebitur: ſpetialiter ea que
in peculio erunt leganda ſunt ⁊c.

Se adimendis legatis.
L. Vater inter ſilios. Sitelaton al

lud de quo vult ſatiſſieri legato non dico rem legatã quia tunc eſt
alia materia.⁊ legatũ ⁊ ipſa res de qua volebat ſatiſſieri ſunt in ea⸗

legat. o. ⁊ in.l.ſi ſic.S.ſi mihi vbi alias legẽdo dixi poſt alios ⁊ ma
xime poſt dñʒ meum Alex.de Imo.ibidem ⁊ ideo pꝛo nunc lon/⸗
gioꝛ non ero ⁊ inyl.ſi ſeruus.ꝭ.quinq;.ff. de legat.p. Tamen hoe
eſt verum niſi loco rei alienate teſtatoꝛ ipſe ſubrogaſſet aliaz quis
tunc legatũ non extinguitur ſed remanet in re ſubrogata caſus eſt
in. d.l. pater inter filios. Quem tex. ad hoc pꝛopoſitum dixit eſſe
vnicum Ludo. Roma.in ſuis ſingularibus inter vltimas volun /
tates incipi. teſtatoꝛ alienauit ĩc. Sed tu bene aduerte ꝓ no
no ⁊ vero meo intellectu illius tex.qui non ꝓbat ꝙ legatũ remane
at in re ſubrogata. ſed res ipſa ſubrogata debet diuidi inter bere
des qui tamen debent ſatiſſacere legatario. Sed res illa ſubroga
ta remanet omnino in coꝛpoꝛe hereditario vt dicit iſte text. in ver.
poſſeſſiones ex comodis cõparatas diuidi placuit ⁊c. Plus
dico ꝙ ſi non extat aliquid pecunie in bonis nec etiã de ea pecunia
de illo cõputu. de quo teſtatoꝛ ſolui voluit legatario extinguitur le
gatum ⁊ ſic res illa non eſt in conſideratione aliqua.quo ad hoc vt
eſt tex. hic in ver.vt in ea ſuperflui pꝛetij poꝛtionem hereditariã ac
cipiat. Hoc eniʒ eueniret in bonis relicta pecunia c. Et vltra
iſtum tex. ratio eſt in pꝛomptu iudicio meo. nam eo ipſo ꝙ teſta⸗
toꝛ legat centum de rationibus quas habet cum tali mercatoꝛe. ſi
poſtea de ea pecunia emat poſſefſiões videtur tacite adimere. illud
legatum ſᷣm ꝓuiſionem illius tituli de adi.lega.ſub q titꝰ poſitus
eſt iſte tex.quẽ ego nouit᷑ hoc mõ intelligo. Cuius verba ſunt hec.

L. Pater inter filios facultatibus diuiſis filiaʒ
ex ratione pꝛimipilli comodoꝛũ.ccc.aureos ac
cipere voluit: ac poſtea de pecunia comodoꝛum
poſſefſionem cõparauit: Nihilominus fratres
⁊ coheredes ſoꝛoꝛi fideicõmiſſum pꝛeſtabunt:
non enim abſuſurdũ videtur ꝙ in coꝛpus patri/
monij verſum eſt: Qnm autẽ inter fulios diuiſo
patrimonio res indiuiſas ad omnes coheredes
pertinere voluiſſet ita poſſeſſiones ex cõmodis
comparatas diuidi placuit:vt in ea ſuperflui pꝛe
tij filia poꝛtionem hereditariã accipiat: hoc.n.
eueniet in bonis pecunia relicta ⁊c.

L. legatũ ſub condictione.S.i.

Bal. in Rca. C. de verbo.ſigni.⁊ etiam dñs meus Alexã.de
In. l.ſi cum dotezʒ in pꝛin in.iij.col.ff ſolu.matr.reputant iſtũ tex.
valde notabilem ⁊ multum eum comendant ad hoc ꝓpoſitum ꝙ
ademptio legati facti alicui fit per actus nullum puta ſi rem lega/
tam donauit vxoꝛi que donatio eſt nulla ⁊ repꝛobata vt per totuʒ
titulum.ff. de don inter virũ ⁊ vxoꝛem. Tamen omnino legatu in
telligitur eſſe adepmtũ vt ibi in tex. in mme. Sed tu aduerte p
nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex. nam ideo bic facile reuocat lega/
tum quia etiã legatũ ab inicio non valebat.vtpote factũ filie ⁊ ſie

donatio iſta erat nulla ex alio capite cus donatio facta filio non va

leat non moꝛte cõfirmatur quãdo interuenerit traditio ſm Bar.
in.l.frater a fratre. fl. de condi.indeb. in vltima col.⁊ Bal. in autẽ.
ex teſtamento in.vi.col. C. de collat.⁊ Bal.in.l.filie in.iij. col.C.
ſami.herci.⁊ Bal.in.l.a.in ſa.col.C. de condi. ob cauſazʒ ⁊ Bal.
in. l. et ſi moꝛtis. C. ad.l. falci. vnde cum bic omnino interueniſſet
traditio non potetat confirmari moꝛte ⁊ ſic erat omnino nulla ab
initio ⁊ ideo non eſt mirum ſi tollitur per donationez poſtea ſecu
tam etiã ſi nulla ſit. Sed ſi legatum fuiſſet factum pſone omnino
habili ⁊ capacij aliud foꝛte eſſet. ⁊ hoc modo ego intelligo iſtum
tex.in ver ſie pater oꝛtos filie inſtructos legauit cc. Srcundo
conſidero aliud adhuc remanebãt in iſto caſu alia legata filie.
ideo non eſt miruz ſi minui poſſunt in aliquo ſecus eſſet ſi in totus
aufererent vt ibi in verſiꝰ poſtea quedaʒ ex mancipijs ⁊c. Cuius
textus verba ſunt hec.
Pater oꝛtos inſtructos filie legauit: poſtea
quedã ex mancipijs oꝛtoꝝvxoꝛi donauit ſiue do
nationes teſtamento cõfirmauit:ſiue non confir
mauit: poſterioꝛ volũtas filie legato potioꝛ erit:
Sed ſi non valeat donatio: tamen minuiſſe filie

legatum pater intelligitur ⁊c.

LZ. ſi ſerno.

col. ſ. de libe. ⁊ poſtumis reputant iſtum text. ſingulareʒ ad hoc q;
ademptio liberlatis facta ſeruo inducit etiã ademptionẽ libertatis

dem oꝛatione extinguitut legatum vt in.:.lutiue.S. eum bijs. ff. de

Bar. hic ⁊ etiã Illuſtr. D. Sranti.
aret.in.l. ſi ita ſcriptum.S.teſtm̃ in fa

noua mea interpꝛetatione. Cuius verba ſunt bet.
L. Si ſeruo cum libertate dato legato 2 aliena/
to adimatur libertas: quãuis alieno innutiliter
adimatur tamen legatum ad emptoꝛem non per
nenturum ⁊c.

Z. A lumne.S.pꝛimo. Ar emn

vltima col. in fi.fl. de verbo. obliga.reputat iſtum tex ſolemnem
ſingularẽ ad hoc ꝓ cõſirmanda materia. d.l.doli. clã. que habet
clauſula poſita in vno conſtructu verboꝛũeſpicit omnia ibi conten
ta pʒout in exemplis vt ibi in tex. per eum in pꝛinꝰ ⁊ etiam p alios
docentes ibi ante eum ꝓut ibi alias legendo latius dixi ⁊ ideo nũc
lõgioꝛ nõ ero niſi ꝙ pono vba iſtius tex.de qͥ agimus que ſunt bec.

¶ Litia teſtamento ſeiam libertã:eandemqʒ col
lectaneam ex parte.xij.heredem inſtituerat pam
philo liberto ſuo pꝛedia per fideicõmiſſum de/
dit: in quibus ⁊ ſintyſim ideſt poſſeſſionem om
nium pꝛedioꝛũ:que appellabatur circa collatio/
nem eidemq; liberto poſtea per epiſtolam alias
etiam res donauit:in quibus etiã de ſeia ⁊ pam/

philo ita eſt loquuta: Litia heredibus meis ſa/

lutem volo firma eſſe que inferius oꝛdinata ſunt
quecũq; inueniri nomine pamphili feciſſe ſi ſeia
collectanea mea heres nõ fiet ex ea parte exqua
ſcripſi eam: volo ei dari ſintyſim que eſt circa
collationem: Queſitum eſt cum ſeia liberta ob/
miſſa parte hereditatis ei ex teſtamẽto aſcripta
ex codicillis fideicõmiſſum ideſt ſintyſim circa
collationem exigat an ſi pamphilus ex cauſafi/
deicõmiſſi eadem pꝛedia vendicet doli maliexti

matione ſumoueri debeat. Reſpondi tranſſatũ
videri fideicõmiſſum pꝛedioꝛum ſintyſim ⁊c.

z11 1 Si accuſatus de aliquo cfi
. Fi lio J. ſeiga mine moꝛitur pendente accu
ſatione moꝛs extinguit accuſationem.l.ſi.⁊ per totum.C.ſipendẽ.
appel. moꝛs inter.tñ heres accuſati moꝛtui admittitur ad pſequu
tionem illius cauſe ⁊ poteſt petere ſententiã ferri ꝓpurgando inno
centiã ſui defuncti tex.eſt in.d.l.filio.S.ſeia ĩ ver. acta cauſa ꝛc quẽ
tex.ad hoc pꝛo vnico allegat ⁊ ſic facit eum ſingularem Bald.in ·l.
vnica in ver.modo dubitat ꝛc.in quarta col.C. ne ex deli. defun. et
Ludo. Roma.in ſuo ſingulari ĩ ver.accuſatus ⁊c.el bo. Sed

iudicio meo iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter ponderatus hoc non ꝓbatſi

recte conſideretur ⁊ in hoc aduerte queſo nazʒ alius eſt intellectus
verus ⁊ meus nouus iſtius text.nam illud iudicium criminale de
quo hic dicitur fuit hic expeditum ad inſtantiã titij accuſatoꝛis vt
in. d. verſiꝰ poſt inſtitutã accuſationem ⁊c.⁊ in verſiꝰ ante finem ac
cuſatioms deceſſit ⁊c.cum verſiꝰ ibi immediate ſequenti dum dici
tur acta cauſa ⁊c.non auteʒz ad inſtantiam heredũ ſeie accuſate pꝛe
moꝛtue pꝛout dicebant pꝛefati docentes in locis ſupꝛa pꝛoximeal
legatis. Et hec eſt ratio decidendi hic vna cum accuſatione pꝛie/
cedente quare legatum ab accuſato factum ei non debetur licet at /
cuſata mulier que in teſtamento ei legauerat poſtea in codicillis ni
hil dixerit de hoc nec ademerit nam ſola illa accuſatio facta conna
eam non inducit ademptionem legati niſi etiam ille pſequutus
iſſet illud iudiciũ criminale 2 ipſaz teſtatriceʒ ⁊ etiã poſt eius moꝛ
tem iam lite conteſtata vt pbant illa verba ante finem accuſatiois
⁊c. nam intelligitur.ſ.expedite non aũt incohate quia ſupꝛa iam de
hoc dictũ fuit in verſiꝰ poſt imtitutam accuſationem ⁊c. quo caſu

dr hic de ademptione legati⁊ ſic caſus ille efficitur dubiſabilis qui

aliaſ non eſſet Z. l. anelle. C. de fur.⁊.l. quod labeo.ff. de carbo.echt⸗
Unde dico ꝙ ibi accuſans qui pſequutus fuit illud iudiciũ ſed nõ
fuit heres ſeie qui petierit ibi ſententiam ferri pꝛo purganda eius
innocentia ⁊ ſic iſte tex.non pꝛobat doctrinam Bal.⁊ Ludo.Ro⸗
q̃ᷓ modo ſi recte conſideretur tamen pꝛo eis ego allego caſum in
l. fi. .finali. ff de bonis eo. ⁊ vt melius capias iſtum textum. Uer
ba eius ſunt bec. .
S. Seia teſtamento ſuo legauit: titio auripondo

x. titius accuſabat eam ꝙ patreʒ ſuum interfici/

tuz quibus ſto ſimpliciter qui tex.iſte clarus eſt ⁊ non eget aliqua

„ e aen 1
ttn

Naitnt la tnas n
X 6 „.
I Wn Enn.
õ
huͤrrbrn —
chet Nn R
Lipnet un
inmn ing
e
Kulenfn a
deunticiſtini eum in
wiken mNndtrtdtt N
tniftiſituautimm
Mimnifn ndn n
ſtntütildnn tite ee
4 NrnsN N ienn
Hügfamida
MiPkafdenintr
õ
Unaretiſunerrr
Diünbhengmiurumen
nniifamiism ginn
Mnumnſtittaniimtn
Butnitriigitiniune
iimur unntirſurtn
naigtaithilrmi wine
, „ N
Dünfenhnütinan
Zl
Crotlthirfmnre
ncninnin r
4 nccpfleet

ſſuſke nn,e. r
eAnd
Ktr inedtin ür

rſetinul
eMgbente le

ſn en Wige
ſinnte eit And d,

tle
Uinttee
NN
i eii n

2 „1
=

☛

— —

= ò

DW

ee Anckanſilltanich
aaen umiriüſfi
.
miſaten tiiminnin
nrir nud Mn Neſnte
nſctininnnimſnin

ſen Sentnnt
EnnNAInenlintmnir
AHN üNN tMdfoniddinfs
RaAt erelnni ini
rri ixiN dadl id iui adt

ENNie idan itn N

masatb NEOMIACNANin
Ia aimin min ir a, g
m r m ttin nuni i
mstumandhnmnnn
ammntn nialucisg

Ber cmimiumn n ii fin

endum mandaſſet Seia poſt inſtantem accuſa/
tionem codicillos confecit nec ademit titio pꝛe/
uigno legatum ⁊ ante fineʒ accuſe atiouis deceſſit
acta cauſa pꝛonuntiatum eſt patrem titij ſ. celere
ſeie non interemptum quero cũ codicillis legatũ
uod teſtamento titio non ademerit. an ab here
dibus ſeie titio debeatur. Reſpondeo ſecundũ
ea que pꝛoponerentur: non deberi ⁊c.

De reb. dubiis.

Z. Si is qui.S.ſi quis ita. Quida
pabens ius patronatus in quadã eccleſia ſita in ſundo ſuo legauit
illu fundum cum eccleſia ſua iure patronatus dicendo hoc modo
lego fundu titio cum eccleſia mea ?c. Dubiu eſt ſingulare vtʒ
fundus debeatur titio legatario pꝛo dimidia ⁊ alia dimidia debea
tur eccleſie ex quo teſtatoꝛ dixerat lego titio cum eccleſia fundum
meum c. In quo reperio Ludo. Roma. in ſuis ſingularibꝰ
vltimarũ voluntatum in ſingulari incipiente Jus patronatus ac.
vbi toncludit aperte ꝙ ſolus titius habebit integrum fundũ eccle/
ſia aut nihil per tex. m eum ad hoc pꝛopoſitũ ſingularem in. d.l.ſi
is qui.. ſi quis iaa. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellec
tu meo iſtius tex. qui recte ⁊ ſubtiliter ponderatus put decet iudi
cio meo loquitur in ter minis valde diuerſis ab his ĩ quibus poſ
ſet eſſe aliqua dubitatio pꝛout infra oſtendam. ſed qõ foꝛmata p
Ludo. Roma.non habet in ſe aliquã dubitationem ſi bñ ⁊ ſubti
liter conſideretur. nam dicendo lego titio cum eccleſia mea ſundũ
⁊c.non eſt dubiũ ꝙcũ eccleſia ſit res inaĩata non volebat diſponẽs
legare ei partem illius fundi. Pꝛeterea ctiã non pꝛepoſuiſſet
teſtatoꝛ titiũ eccleſie ſed melius dixiſſet lego eccleſie ⁊ titio fundũ
vc. Sed obmittamus hoc dico igitur ꝙ tex. in. d. . ſi quis ita
nibul facit qui vt iam dixi loquitur in terminis valde diuerſis nam
hic ego legaui fundum meũ titio cum dione ſeruo meuij ⁊c. vnde
quia in iſto caſu ſeruus ille non erat meus ⁊ etiã quia ipſe erat res
animata aptus capere legatũ ſaltem ꝓ dño ſuo meuio videbatur
ꝙ titins haberet partem fundi ⁊ ille dio ſeruus menij haberet ali
am dimidiã ſed dicitur ibi ↄꝛiũ ꝙ immo dicoꝛ legaſſe titio non ſo
lum totum fundũ ſed etiam illũ dionem ſeruum meuij ⁊ maxime
dũ dicit hic tex.ſi teſtatoꝛ nõ habuit iuſtaſ cauſas legandi dioni ſed
in qõe foꝛmata per Ludo. Roma.poſſet dici ꝙ teſtatoꝛ habuitiu
ſtam cauſam legandi eccleſie ſue.ſ.pꝛo anima ſua vnde foꝛte lega/
tü debebitur pꝛo dimidia eccleſie ⁊ pꝛo alia dimidia titio. Sʒz
quicquid ſit in queſtione foꝛmata ſatis eſt mihi ꝙ iſte tex. non facit
ad pꝛopoſitũ ſi bene conſideretur. Cuius verba ſunt hec.

. Si quis ita leget fundum ſeianum heres me/
us titio cum dione meuij ſeruo dato dubitatur
quidẽ an dioni quoqʒ fundus legatus ſit: andio
cum fundo legatus ſit: Sed magis dicenduʒ eſt
non ſolum fundum ſed etiam ſeruum dioneʒ eſſe
legatum maxime ſi nullas iuſtas cauſas habuit
dioni legandi ⁊c.

L. qui dnos.S.ſi maritus. Srte
ꝙ vxoꝛe pꝛemoꝛiente in matrimonio vir lucretur dimidiam dotis
ſi contingat marituʒ ⁊ eius vxoꝛem ſimul ⁊ eodem momento mo
ri puta ſi ſub turri cadente ſimul oppꝛeſſi eſſent pꝛout fuit hic bo/
nonie non ſunt multi anni vel in mari. an habeat locum ſtatutum
ad hoc vt beredes mariti lucrari ⁊ petere poſſint illam partem do
tis dicas ꝙ ſic per tex. in.l.ſi poſſeſſoꝛ..p.ff.de reli.⁊ ſcript. ſenet.
maxime in verſiꝰ in heredem viri dandã hanc actionem dotis ac.
iuncto fine in verſiꝰ qm̃ id ipſum ad eum dotis nomine peruenerit
c. p quem tex.ita in terminis voluit ibi Bal.⁊ idem ꝑ eũdemmet
