ti ibidem cum qua continuari debet ⁊ etiã iũcto tex.in.S.alie autẽ
inſti.de actio. in ver. Res tradita fuerat ex cã emptionis aut do
nationis aut dotis:aut legatoꝛũ Nec dum dominus factus ẽ ⁊c̃.
vbi tex. in terminis facit mentionẽ de legato facto ⁊ ſic de re tra⸗
dita ex cã legati ⁊ dicitur ꝙ nõ tranſfertur eiuſ dominiũ incontinẽ
ti et idẽ dicit tex.in. d.l.ii.qui tex. loquitur eriã in legato ⁊ in dona
tione cã moꝛtis:quã dicit ẽt ſimilẽ legatis. Sʒ non qr̃ e ſi ẽ res
tradita vel ex cauſa donatiõis cã moꝛtis vel ex cã legati tranſferat
dominiũ in accipientem etiam per ſolã traditionẽſ. Sed cum eo.
titulo bene poſſunt vſucapi vt ibi in verbo. Caplunt᷑ ⁊c. Que ver
ba fuerunt illa que deceperunt Bal. nam vt dicit hic glo. bum
capiunt᷑ exponit᷑i.vſucapiuntur ⁊c. Et ſic nõ ſtatim Nrqiſirunſ poſt

traditionezs quia pꝛeſuponitur in dictis iuribus omnino traditio
nem ce factã Sed quia a nõ dno opus erat vſucapione pꝛo conſe
quendo dñio ⁊ ideo ſi interim perderetur poſſeſſio rei donate ex
cã moꝛtis vel legate cõpeteret publiciana vt in ver. ibi Publitia
ãmiſſa poſſeſſione cõpetit ⁊c.Que verba aperte pꝛobant dominũ
rei donate cã moꝛtis non fuiſſe tranſlatum per traditionem quia
ſi tranſlatum fuiſſet daretur rei vendicatio ⁊ ſic actio ciuilis in cu
ius defectũ ĩtroducta fuit publitiana vt in.l.prima ⁊ in.d.il.ii.ð pu
bli. ⁊ in dicto.S.alie Que iura non bene guſtauit Bal.nam non
pꝛobant eius doctrinam ⁊ et maxime tex.in hac.l.ij.in qua Bal.
facit fundamentum ſuum que vt dixi potius pꝛobat contrarium
quorum iurium verba ſunt hec.⁊ p.d.l.iij.

CMit PEREtoꝛ ſiquis id quod tradit ex iuſta
cauſa a non domino ⁊ nonduʒ uſucaptum:iudici
um petat dabo.merito pꝛetoꝛ ait nundum uſuca
ptum nam ſi vſucaptum eſt habet ciuilem acti/
onem Nec deſideret honoꝛariam: ſed cur tra
ditionis ⁊ uſucapionis duntaxat fecerit mentio
nem cum ſatis multe ſint iuris partes quibus do
minium quis nanciſceretur: Puta legatum uel
donationes cauſa moꝛtis facte: Nam ammiſſa
poſſeſſione competit publiciana que ad exem/
plum legatoꝛum capiuntur ⁊ c. Alie autem ſũt
actitões: quas pꝛetoꝛ ex ſua iuriſdictione com/
paratas habet tam in rem qᷓ in perſonam:quas
ipſas neceſſarium ẽ exemplis oſtẽdere. Ecce
plerumque ita permutit pꝛetoꝛ agere ut vel ac/
toꝛ dicebat quaſi uſucepiſſe quod non vſucepe/
rat vel ex diuerſo ſi poſſeſſor dicebat aduerſari
um ſuum non vſucepifſe ꝙ uſuceperit.nam ſi cui
ex iuſta cauſa emptionis aut dotis aut legatorũ
ne dum eius rei dominus effectus ẽ ſi eius rei ca
ſu poſſeſſionem amiſerit nullam habet in rem di
rectam actioncm ad eam perſequeudam Quip/
pe ita prodite ſunt iure ciuiliactiones ut quis do
minium ſuum uendicet ⁊c.

O e publitiana

Poſſeſſoꝛ male fidei te
l. ſiue autem JS . F 1. netur vt etiã. S. dictum eſt
nõ ſolum de fructibus perceptis per eum:Sed etiam de percipien
dis vt in.l.fructus. ff. de rei venditio. ⁊ in.l.qui domum.C.eo.
ti. ⁊ in.l ſiquis fundũ eo.ti.⁊ in.l.Sed ⁊ partus.ff.ꝙ met.cã ⁊ ꝑ
Bar. in. l. in fidideicõmiſſi.ff de uſu.in pꝛin. ⁊ Pau.de caſtro in
ſuo con. xvij.incip.quidã Jacobꝰ:Sʒ dubiũ ẽ quid.ſi expoſt ſuper
ueniat in re illa ei titulus iuſtus an ſuperuenientia tituli excuſet eũ
a fructibus percipieudis in quo Cy.in.l.apud antiquos.C. de fur
tis reſpõdet ꝙ ſic. Sed Ludouicus Romanus.in ſuo ſingulari
in verbo Malefidei ⁊c.el.iij. tenet epreſſe contra quia titulus pp/
curatus ſᷣm eũ in publiciana non tollit quin detur publitiana con
tra poſſidentem cũ ti. ut in.d.l.ſiue autem. S.ſi.Ergo ⁊ in pꝛopo
ſito caſu non debet titulus pꝛocuratus etiã h̊ operari. Sed tu ad
nerte pro vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. quia Ludouicus
Roma. fallitur in queſtione foꝛmata ꝑ Cy. Nam Cy. pꝛeſuponit
OQð ille pꝛocuret haãbere titulum nam hoc caſu non eſt dubiũ qð
non pꝛodeſt ei talis titulus pꝛocuratus. Sed ſi Titius vẽdidit mi
hi rem:quam malafide poſſideo quam dicit eſſe ſuam benedi/
co quod iſte titulus dat mihi iuſtam cauſam ut non tenear de fru
ctibus percipiendis vnde tex. in. d.l.ſiue autem.5. fi. non pꝛobat ſi
bene conſideretur:Cuius tex. verba ſunt hec.

CSi ſeruus hereditarius ante aditam heredi/
tatem rem aliquam emerit ⁊ traditaʒ ſibi poſſeſ
ſionem amiſerit recte heres publiciana utitur q̃
ſi ipſe poſſediſſet ⁊c.

8

de uſufructu

L. ſi cuius.S.de preteritis merbo

„. deniq; ⁊c
dominꝰ Alex. de Imo. in.l.qui bona.ꝭ.cum inter edes in fi.ff. de
damno infec. notat iſtum iex. ſingularem ad hoc ꝙ culpa comii
ſa in negligendo non producit actionem legis aquilie de quo alias
dixi in.d..cum inter ⁊ ideo non pono nunc de boc niſi ꝙ pono v
ba tex. que ſunt hec.

Deniqʒ conſultus ꝙ bonum fuit actionẽ pol
liceri pꝛetoꝛem cum competat legis aquilie actõ
reſpondit quia ſunt caſus in quibus ceſſat legis
aquilie actio ⁊ ideo iudicem dari ut eius arbitra
tu utatur ⁊ fruatur nam qui agrum non pꝛocidit:
qui uites non ſubſerit.item qui aque ductus rũ/
pi patitur: lege aquilia non tenetur ⁊c.

de uſufructu.

Ludouicus Roman in ſuo ſingulari in
l * quo tiens ver. feudum ⁊c.el.v.concludit qðvbi feu
datarij non poſſunt concoꝛdari in regimen ſeudi Rex debet facer
Quod alternis annis regant per glo.quam reputat ad hoc ſi ingu/
larẽ in.c. licet.xvi.q.iii.⁊ arg.tex. in.d.l.quotiens.ff de vſufru.⁊
voluit etiam dominus meus Alex.de Imo in ſuo conſilio.xxv.ĩ
quinto col.incip.Quomodo ⁊ qualiter feudum ⁊c. Sed aduer
te pro vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius tex. qui iudicio meo nihil
facit ad hoc nam primo conſideratur in tex. hic quis primo fuerit
nominatus: x ille primo debet incipere vti ⁊ frui re in qua legatuſ
uſuſfructus eſt alternis annis. Sed vbi eſſent duo eiuſdem noĩs
qui diſcoꝛdarent in hoc dicinr hic in tex. ꝙ ſe impediunt pcon/
curſum non autem dicitur hic ꝙ debeant concoꝛdari per dominũ
propꝛiatarium imo dicit ibi glo.ꝙ ſorte diſcernetur. Uel uerius
Hm glo. iudex compellet ad conſentiendum non autem dicit glo. ꝗꝙ
dẽat fieri ut alternis ãnis utantur re illa Mã põt concoꝛdare pluri
bus aliis modis puta ꝙ eodem Anno quilibet habeat dimidiam
partem vſuſfructus vel alio modo. Sed poſito ꝙ glo.diceret ill
Oð dicit Ludouicus HRo. Que vere hoc non dicit vt pꝛobaui ⁊
ſaautk vicere potes iſte tex.nihil facit Net probat hoc:Cuius vᷣba
unt hec.

l. ¶ QAotiẽs duobus uſuſfructus legatur: ita
ut alternis annis utantur fruanturque. Siqui/
dẽ ita legatus fuerit Titio deinde legatum me
unio: dici prius legatum Titio deinde Meuio
datum Si uero duo eiuſdem nominis fuerint ⁊
ita ſcriptum fuerit. Titijs uſumfructum alter
nis annis do lego niſi conſenſerint uter eorum
pꝛius utatur inuicem ſibi impedient.Quod ſi Zi
tius eo anno quo frueretur pꝛopꝛietatem accepiſ
ſet interin legatum non habebit: Sed ad le
uium alternis annis uſuſfructus pertinebit ⁊c.

O euſufructu.

WXi riri Quando legatarius decedit uiuo teſtato
l. B 1titio re extinguitur legatum regulariter ⁊ rema
net penes heredem teſtatoꝛis legantis vt in.l.pꝛima S.pro ſecun
do. C. de cadu.tollen. ⁊ per Bar.in.ſi is qui pro emptoꝛe in. viij.
col.ſf.de vſucap.⁊ Bar.in.l.ſi pure.ff de lega.pꝛimo ⁊ Gal.in d.
l. vnica de cadu.tol.Camen hoc eſt verum pꝛeter qᷓ; in vno caſu ſci
licet quando vſuſfruc.legatur vmi ⁊ pꝛopꝛietas legata eſt alteri: qꝛ
tunc ſi viuo teſtatoꝛe moꝛitur vſufructuarius vſufructus non re
manet penes heredem: Sed erit pꝛopꝛietarij vt eſt tex.in. d.l.ſi ti
tio.Quem tex.ad hoc pꝛo ſingulari allegat Ludouicus Roma.ĩ
ſuo ſingulari incipien. Si legatarius ⁊c. poſito inter vltimas volun
tates. Sed aduerte tu pꝛo vera ratione iſtius texlicet Ludo
uicus Ro.non dicat nam Ratio eſt quia legatum illud factum ð̊
pꝛopꝛietate eſſet perpetuo inutile apud propꝛietariuz nudum ſi nõ
applicaretur ei vſuſfructus quia ſi applicaretur heredi eſſet ſemꝑ
in heredita:e ⁊ tranſiret in omnes heredes ⁊ pꝛopꝛietarius habe
ret ſemper nudam propʒietatem ⁊ ideo lex voluit ꝙ vſuſfructus

EACEENINNEN1
en. un
Rerinen eene
giEEr.
nitaαπια
anH
Wrnt
ð
Gmruunirtr
bumuamin.
ſetlttinnmütrunn
NArerlunaret
A—G
Vrir
64 7
nip⸗ Er
ngn,:

, lten 3

ſe An
ỹũĩ , uumgin –

delinen

Wng uin ſen,
nin⸗ r. dn an
”õc

maas umſolnſſo nf
S Qunt Alcdte

mgwene Aiichononb
mrünuin Regisinpfeit
ndium n nirſtgunlenn

— ſaltvaiſten nii

G s
LtermmamAHifatntnti
ne gedn 1wibe iet nan
r lun Arr nini

Arisdeohs ſiſinang lentit
ms Munmn fanannat. Bigi
Cers frn Liio dendelgun n
aus Endm T deinc Get⸗
Bud otuſeen oninsftnt
n imm. Uiss infum alen
ms CoLve MMANAMir ucr corun
uman hinin Aiſil
vam N ulen htinnonctehl
uummbincht l
Enis m uſdlnns ircht 74

Deumm.

atibeti in i
er nnl inn
n tee en ogt haliun
in Frlcnninan ,

Are
en an gninmn
.

Abepolre ,
anN amn uſloln

.

2

deficiens applicetur pꝛopꝛietario ⁊ etiam quia Tes de facili redit
ad naturã ſuaz vnde cõſolidatur magis cũ ꝓpiaetate: q;cũ herede
qui non habet pꝛopꝛietatem nec aliqc; ius in ea re quo poſſit ſibi
applicari tais uſufructus legatus. Cuius tex. verba ſunt hec.
L. Si Litio vſuſfructus ⁊ meuio pꝛopꝛietas le/
gata ſit ⁊ uiuo teſtatoꝛe decedat Zitius nibil

apud ſcriptum beredem relinquetur ⁊ id nerati

2

us quoq; reſpondit .

Oe uſufructu.

1 ſ; 1 Ludouicus R.oma.in ſuo ſingu
l. ſi do minus. lari intervyltimas voluntales mp
Dicit lex Qõ legatum ⁊vc. Cõcludit ꝙ licet legatum rei aliene fa/
ctum a ſciente ſaltem valeat quo ad exiſtimationem eius pꝛeſtan
dã vt in.i.cũ rem alienã cũ ibi nõ.C. de lega.⁊ p nõ.p Bar · ĩ. l. cũ
quis decedens in pꝛinciiff. de leg.iij.⁊ pꝑ Bal. in. l. certum in. x.col.
C.Lvnde cognati ⁊ ꝑ Bal.in.d.l cũ rem alienã in pecol. ic. P . .p
terea in ti.quem fen. amit. ⁊ etiã in c. p.de proh.feu. alie.p Sederi
cum in vſibus feu. cũ ſimilibus multis ⁊ aliquid pꝑ Bar.in ſuo cõ
ſi incip. Quidam ſibi filios heredes ⁊c. Tamen hoc ẽ veruʒz niſi
quis leget rem alienam quam ſperat futuram ſuam quia tunc le
gatum non valet ẽt quo ad extimationem Mec debetur ſpe iulla de
ficiente tex eſt ſm eum nõ.ðe quo ſatis exclamat ad hoc in.dic.l.ſi
dominus nude pꝛopꝛietatis. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero ĩ
tellectu meo iſtius littere nam ibi non dubitatur de extimatione
debenda vel non debenda. Sed ponitur ſolũ ibi quid iuris ſi vſuſ
ſructus redit ad proprietariũ donec ipſe uiuit vel ad eius heredeʒ
ante aditam hereditates vel poſt ⁊ dicitur hic in omnibus iſtis ca
ſibus vſumfructum deberi loquendo in ipſo vſufructu non autẽ
dubitatur hic de extimatione rei vt in ver. Et ſi foꝛte in vita te⸗
ſtatoꝛis ⁊c.⁊ in verbo Uel ante aditam hereditatem ⁊c ⁊ in ver.
Plns admittit Metianus ⁊c. Quin ĩmo ego allego ⁊ pondero
glo. hic in yer. Dominus ⁊c. circa fi. Que concludit ꝙ interim
debetur eſtimatio legatario(vt pote)pꝛo re aliena:que allegat texa
in. §. autem inſti. ve lega. contra quam glo. dixit Ludouicus
Ro.non conſiderando eam Nec tex.iſtum qui ẽt hoc non negat:
Sed ſolum dubitat de validitate legati in uſufructu quando pro
pꝛietarius eum legat prout dicitur in verbo Ualere legatum ⁊c.⁊
hec eſt pꝛincipalis intentio iſtius littere ⁊ in hoc iacet lepus nõ aũt
in alijs. Quin imo etiam dico ego argua maioꝛi ꝙ ſi debetur
eſtimatio vbi legatur ſcienter res alienamulto magis debetur qñ
ſcienter quis legat rem alienam quam ſperat futuram ſuam cũ he
redes eius reperirentur minus grauati cum habituri ſunt rem: ſʒ
quicquid ſit in qõne foꝛmata ſatis ẽ mihi Qð iſte tex.non pꝛobat
hoc Quod dicebat Ludouicus Roma. per iſtum tex. Cuius
tex :verba ſunt hec.

Si dominus nude propꝛietatis uſũfructuʒ le
gauerit:verum ẽ ꝙ neratius ſcribit lib.iii.qõnũ
de fideicõmiſſis valere legatum:⁊ ſi foꝛte in ui
ta teſtaoris uel ante aditam hereditatẽ pꝛopꝛie
tati acceſſerit ad legatariuʒ pertinere. Plus ad
mittit ertianus etiaʒ ſi poſt aditã hereditatẽ
acceſſiſſet:vſuſ fructus vtiliter diem cedere ad
legatarium pertinere ⁊c.

He uſufructu accreſcendo

ani ti Ludouicus Romanus in ſuis
l.ſi quis titio. ſingularibus inter ultimas uolun/
tates incip.tex.in.l.plane..ſi duobus de lega.p ⁊c. Dicit ꝙ licet ał
legatum factum Titio ⁊ heredibus non ualeat quo ad heredes:
Sed in totuʒ accreſcit legatario Titio per tex.in.d.l.plane.s.ſi du
obus Tamen hoc non habet locum ᷣm eum in vſufructu quia h
caſu heres facit partem in vſufructu legato ſibi ⁊ Titio · tex. eſt ĩ.l.

ſi quis Titio ⁊ beredibus ſuis Quẽ tex. pꝛo ſingulan ad hoc pꝛo

poſitum allegat ipſe Ludouicus Ro.in loco pʒeallegato.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ uero intellectu meo ad iſtum tex.
qnia illa verba Et heredibus ſuis ⁊c.intelliguntur ⁊ omnino de/
bent exponi pꝛo filijs ipſius legatarij non autem filijs vel here/

dibus ipſius teſtatoris pʒout etiam voluit glo ibi ⁊ vltra illaz glo.

Quod illa verba hoe modo capiantur probat tex.in. l. ex facto i9.
ſi.in ver. ſine berede ⁊c. ⁊ in ver. uideri euʒ de liberis ſenſiſſe æc.
ff. ad treb. ⁊ hoc modo intelligendo iſtum tex. nihil habet cõmune
cũ tex.in.d.S.ſi duobus qui loquitur in herede teſtatoꝛis. Cuj
ius reſpectu non valet legatũ nec ẽt valeret in vſuf. in quo etiã nõ
faceret partem. Sed in totũ acreſſeret legataꝛnio. Pꝛeterea ad
idẽ cõſidero tex.in.d.l.ſiquis Titjo ibi Dimidã Titius:dimidiaz
beredes eius habebunt ⁊c. Nam illud verbum eius reſpicit ver
bũ Titius non aũt heredes teſtatoris ?c. Pꝛeterea ad idem fac
tex.iĩmediate ſequens poſtid.l.ſi quis titio que incipit Sr mulieri
tũ liberis ſuis ⁊c.vbi iuris latoꝛ examinat illam materiam iuris
acreſcendi in vſufructu continuando oẽs iſtas leges vnã poſt aliã
nt videre potes ⁊ ponit quid iuris ſiquis legat vſunfructũ mulieri
⁊ liberis ſuis ⁊c.habito reſpeetu ad pꝛoxime ibi dicta cũ ſuperius
proxime dixerit maxime in iſto tex. de quo agim? quid iuris qñ
quis legat itio ⁊ heredibus ſuis ⁊c. vt iſti caſus inuicem coue
niant reſpectu legatarij ⁊ ſuoꝝ filioꝛũ. Mon autem loquunfj iſta
iura de heredibus teſtantis pꝛout Ludouicus Roma. dicebat et
non bene(ſnia mea)qui mirabiliter fallitur in intellectu buuus nõ
tex. quem fecit ſingularem: ⁊æ eum non guſtauit quem tex. hoc
modo ego intelligo pꝛo ut audiuiſti Cuius verba ſunti hbec.

CSi LTitio ⁊ heredibus ſuis uſumfructum lega
uerit: dimidiã Litius: dimidiam beredes eius
habebunt ⁊c.

OQO uubus modiſuſuſtructus
amittatur.

ILudouicꝰ
l.pꝛima.s.item infundo. Nudouie
ſuo ſingulari in verbo Emphiteota ⁊c elij. Dicit quod licet em
phiteota non poſſit alienare rem emphiteoticam ſine conſenſu
domini.vt in.l.f cũ ibi plene not.C. de iure emphiteoti ⁊ in. c. po
tuit er · de locatio.⁊ ꝑ not.ꝑ Bar.in.l.pe.ff de pac.⁊ per Pain de
ca.ĩ ſuo rõ.cxxxv.ĩter ẽphiteota ⁊c.⁊ Gal. ĩ.liii.ĩ.i.col·C· de epis
audien. ⁊ inc.i.S.alienareĩ ti.qualiter feu. olim alie.poterat ⁊ ẽt
Bal. in addi. Spe.in.ti.de loc.in ver. Nunq; ⁊c.⁊ Bal.in.c. d in
fi.in ti.que fuerit pꝛima cauſa bñficii amittendi in pꝛima col⁊ ĩ ti.
de pace cõſtan.in ver. Liuellarie ⁊c.in.xxv.col.⁊ in.l.vnica in.xvi.
q.C. de his que pene nomine ⁊ in.c:pꝛimo.ꝭ.hoc aũt in ti.de ſucceſ
ſio feu. in penu.col. vbi ponunt quid ſi fit alienatio ſaluo iure do
mini vtruʒz iſto caſu cadat alienans emphiteota a iure ſuo vel ne
ad quos me remitto pro nunc in hoc articulo in quo alias con
ſului. amen poteſt conſtituere vfumfructum in ea re emphi
teotica ſine conſenſu dñi ᷣm Bal.in.d.l.prima.S.item in fundo
p illum tex.quẽ Bal.ad hoc reputat ibi ſingularem. Sed Lu.
Ro · dicit quod iſte tex.parum facit quia non loquitur de emphi
teota ⁊ tenuit ipſe expꝛeſſe contrarium per regulam generalẽ po
ſitam in.l.fi. C. de rebus alie. non alie. Sed tu aduerte pꝛo
vero ⁊ nouo intellectu meo pꝛedictoꝛum iurium: Et pꝛimo di
co ego ꝙ tex.in.d.S.item in fundo nil facit ad pꝛopoſitum ⁊ maxi
me quia vltra Ludoui. Roma.dico ad pꝛobanduz hoc ꝙ iſte tex.
legitur ⁊ debet legi cũ pꝛecedentibus verbis littere non eſt.S.de
per ſe dumq; loquitur de uſufructu cõſtituto in fundo vectigalivł
ſuperficiario ⁊c. loquitur de conſtitutione facta a vero dño nõ au
tem ab ipſo uſufructuario vel ſuperriciario ⁊ ſic inducendo vere
iſtũ tex. ꝓut induci debet nihil facit ad propoſitum abſq; eo qq
dicamus illud qð dicebat Ludoui. Ro.qð non loquitur ð emphi
teota. Nam chco ego ꝙ ſi millies loqueretur in re emphiteotica
⁊ de emphiteota nihil facit cuʒ loquatur ex parte dñi pꝛopꝛietarij
non autem conductoris vel alterius vt hic in ver. Jure conſti
tutus ⁊c. et etiã in ver. Si iam conſtitutus eſt ⁊c. ⁊ iſte ẽ verus
⁊ nuus ictellectus iſtius tex. bene conſiderati. Similiter dico
ꝙ tex. allegatus per Ludouicum Roma: in. d.l.fienon facit ad rc
qꝛ licet ibi dicat ꝙ pꝛohibita alienatione intelligatur pꝛohibita cõ
ſtitutio uſuſfrucius. Camen poſtea in fine dicitur hoc eſſe verum
niſi lex aliter diſponat: Sed ita eſt ꝙ tex. in. d.l.fi C. de iure em
phi. aliter diſponit vt ſtatim oſtendam ergo ⁊ c. Nam tex.ibi pꝛo
bibet alienationem melioꝛationum et iuris emphiteotici.vt ibi in
ver. Melioꝛationes vel ius emphiteoticum in alium tranſfer
re ⁊c̃.que oĩa expꝛeſſe ſonant in melioꝛamentis ⁊ in iure vtilis do
minii: quod habet emphiteota in re. Sed vſufructuarius non
ius directi vel vtilis dominij: Sed habet ſolum ius utendi et
fruendi ſalua rerũ ſubſtantia vt in.l pꝛima.ff.de uſufruct.⁊ habʒ
cõmoditatem quandam ex re vt in.l.uſufructu ⁊ in.l.item fundi
ſ de uſufru.Et ſi tale ius potius eſt extra rem qᷓ;ᷓ in re ipſa ergo
C. Ul.

non pꝛohibetur emphiteota conſtituere tale ius vſuſfructus ſine

conſenſu dniĩ re duraturũ ſolũ tẽpoꝛe vite ipſius conſtituẽtis
Pꝛeterea ad idem põdero tex. in.d. lſi de iure emphiteo. in v.
in alios ius ſuum vel emponemata tranſferre ⁊c. vbi ſemper tex.
cõſiderauit tranſſationem illius iuris vtilis dominij ⁊ melioꝛatio
uũ nõ autem vſumfructũ vel comoditatẽ Tm̃ de quo tex. mirũ ẽ
Bal.ĩ.d.l.i..itẽ in fundo non feciſſe mentioneʒ pro opinione ſua.
Sed plus etiam mirandu ẽ ẽt qõ Ludouicus Ro.dixerit con
tra illum tex. ita incõſiderate motus per ſolam generalitatem. d.l.
ſi. C. de rebꝰ alie.nõ alie. de qua materia poſuit etiã Bal. in. l. vſu
fructu.ffſolu. matri. vbi dixit Q põt alienare comoditatem ſuaʒ
Sed non rem ipſas ſine cõſenſu domini:Et ẽt põt affictare como
dictatem ſuam vm euʒ ibidem ⁊ ſic cõcludo ꝙ pfati ſcribentes nõ
bene intellexerunt iſtum tex. cuius vᷣba ſunt hec.

Itẽ in fundo vectigali uel ſupficiario iure cõ
ſtitutus uſuſfructus ſi iam conſtitutus eſt capi
tis diminutione ammittitur: ceterũ ſiante aditã
hereditatem aut ante diem cedentem quis capi
te min utus ẽ non amitti ⁊c. .

Quibus modis niu. amitt.

l. ſi ninfructnarius. udouius Ro⸗

verbo. Sructus ⁊c. Lultꝰ Ponit vtrum palea veniat ſeu compꝛe
hendatur appellatione fructus:⁊ finaliter concludit quod ſic per
tex.in.d.l.vſufructuarius meſſem de quo tex.ad hoc pꝛopoſitum
ipſe multuz exclamat: Sed tu aduerte pꝛo uero ⁊ nouo intelle
ctu meo iſtius tex. qui (ſentẽtia mea)ſubtiliter põderatus hoc nõ
pꝛobat non loquitur aliquo modo de palea. Sed cõmemorat ſolũ
ſtipulam que eſt illa:que remanet in fundo aqua ſecatur frumen
tum de quo bene fit mentio hic in uer. Stipulam que in meſſe
iacet ⁊ heredis eius eſſe ⁊c. Et ponitur an ſit heredis ipſius vſu
fructuarij an vero ſit domini vel eius heredis Itẽ ponit iſte tex. ð
Spica que tenetur terra an ſit domini fundi vel ne Sed ð palea
nihil penitus dicit ⁊ ſic non bene guſtauit eũ Ludouicus Roma.
Cui addo in hoc etiam nõ.per Gal.in l.fi. in. iij. col · C. de condi.
inſertis ⁊ per Specu.in ti de decimis in.i.ĩ ver. fuvbi in termi/
nis ponũt iſtã qõnẽ ⁊ allegant ad hoc iſtum tex.qui vt dixi nõ pꝛo
bat nec pꝛobabit in eternũ hoc ſi bene pꝛout decet põderetur ⁊ re
cte conſideretur pꝛout debet conſiderari Cuius verba ſunt hec.

CSJUAſufructuarius.meſſem fecerit ⁊ deceſ/
ſerit: ſtipulaʒ:que in meſſe iacet heredis eius eẽ
Labeo ait Spicam que terra tenetur domini fũ
di eſſe fructum que percipi ſpica aut feno ceſo:
aut vua adempta:aut excuſſa olea:quamuis nun
dum tritum frumentum:aut oleum factum vel uĩ
demia facta ſit ⁊c.

Q nibꝰ modis uſufrũc amit.

l.is qui uſufructum. meut Nlerde

mo. in. l. ſepe. ff. de
re iudi.in repe.ſua in.xlv.col.in pꝛin.reputat iſtum tex.ſingularẽ
ad hoc ꝙ licet ſit lata ſnia ð aliquẽ.tñ ſi poſſidet: quo ad alia non
pdit poſſeſſionem ſuazʒ:ex quo utitur quo ad alia cũ quo ſto: quia
tex.clarus eſt ⁊ nõ eget aliqua mea noua interpᷣtatõe ⁊ eius verba
ſunt hec. . .
l.C Is qui uſufructum habet ſi tantũ utatur: da
exiſtimat ſe uſum tatũ habere: an uſi ufruc. retine
at ⁊ ſiquidem ſciens ſe uſufructũ habere tantũ

uti uelit tamen ⁊ frui.uidetur ⁊c.
Qluibus modis uſufr.amitti.

l.ſi tibi uſufructus ¶ Meſatoꝛ quidam le/

gauit Titio vſumfructũ
ſui fundi pure ⁊ eiuſdem met fundi vſumfructũ ⁊ pꝛopꝛietatem
ſimul Sempꝛonio ẽt legauit ſub condictione. Demuz pendente
tondictiõe ille pꝛimus legatarius itius vſufrutuarius emu ab

berede pꝛopꝛietatem Poſtea euenit conditio. Sempꝛonius alter
legatarius petit mõ vſumfructũ ⁊ pꝛopꝛietatẽ a Titio an poſſit in
quo dicas ꝙ ſic tex. ẽi.d.l.ſi vſunfructus tibi.ff.quibus mo.uiuſ
fruct.amit.quem tex.ad hoc pꝛopoſitum pꝛo ſingulari allegat Lu
douicus Roma. in ſuo ſingulari inter vltimas volũtates in ſingu
lari inci. Ceſtatoꝛ legauit ⁊c. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo
intellectu meo iſtius tex. qui non dicit hoc ſi bene conſ ideretur: ſz
dicit ꝙ legatus fuitvſuſ fructus vni pure ⁊ ppꝛietas ſola alteri ſub

condictione non aũt vſuſfructus ⁊ ꝓpꝛietas ſimul pꝛout dicit LCun

douicus Roma. q; deficiente condictione non eſſet dubiuz ꝙ poſ
ſet petere pꝛopꝛietatem ⁊ vſunfructũ vtpote adempta ambo perle
gatum factũ de duobus eueniente poſtea cõditõe vnius vnde vt
dixi Cuilibet fuit factũ ſeperaiũ legatũ vni vz de vſufructu ſolo et
alteri de pꝛopꝛietate ſola:ſed quiavſufructuarius pendente ipſa cõ
dictione acquiſiuit pꝛopꝛietatẽ ius uſuſfructus per illam conditio
nem deperditum eſt ⁊ ideo eueniente conditione ille poteſt petere
⁊ conſequi totam rem integꝛã cij pꝛopꝛietate ⁊ uſufruetu ſimul.
Sed ſi ille nõ conſolidaſſet per illã acquiſitionem pꝛopꝛietatis et
conditio eueniſſet ille haberet pꝛopꝛietatem ſuam ⁊ ille vſumf ru
ctum ſuum ſeperatum ⁊ de perſe pꝛout ſentit iſte tex. Cuius ver
ba ſunt hec.

SJXcibi uſufructus fundi pure: pꝛopꝛietas
autem ſub conditione Titio legata ſit: ⁊ penden
te conditione dominium propꝛietatis acquiſie/
ris deinde conditio extiterit:pleno iure fundum
Zitius habebit neque intereſt quod detracto u/
ſufructu proprietas legata ſi it:tu.n.dũ pꝛopꝛieta
tem acquiris ius omne legati uſuſ fructus ami
ſiſti ⁊cet.

De uſufruc. earum rerum que
uſu conſu.

Ludouicus Roman in ſuo ſingulari inver.
l. tri bus Fideiuſſoꝛ ⁊c.el.viiij.Dicit ꝙ ſi fideiuſſoꝛ ſol
nit de Man:alicuius Teſtatoꝛis non poteſt repetere a debitoꝛe „
quo ſoluit per caſum ad bhoc ſingularem in.d.l.tribus Tñ dicit G
debere intelligi ſane quando quantitas ſoluta ex cauſa fideiuſſio
nis ſit multo maioꝛ lucro quod ipſe percepit a Teſtatoꝛe: ſecus ẽ
ſi qtitas ſoluta per eũ ſit multo minoꝛ qᷓ; quantitas ſibi relicta ab
illo teſtãte grauãte. Quia tũc repetere põt ſᷣm eũ qui allegat Pe.
Cy.⁊ Bal.i.l. vnica.S.ne aũt.C. de cadutoll.ita limitãtes ĩ H tex.
in. l.i. ff de reb.dubijs. Et.idẽ voluit.D. Alex. de Imo.ĩ.l. ſi fide
iuſſor in pꝛincipio in pꝛima col.ff deleg. prumo ⁊ late in.l. ĩdebitũ
fr. de condi. indebi. vbi dicit iſtũ tex. ad hoc eſſe ẽt mirabilem. quẽ
tex.dicit Ludouicus Roma.ad hoc nihil facere. Sed tu aduer
te pro vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. Nam licet tex. in. d.l.
pꝛima hoc non pꝛobet Inñ iudicio meo pꝛobatur Saluis infra di
cendis hec limitatio abſq; eo quod allegamus auctoꝛitates pꝑ tex.
in. d.l.tribus in ver. heredib inſtitutis ⁊c. ⁊ in ver. duos ex her
dibꝰ pꝛo legatario ſatiſdare ⁊c.iuncta.l.ab eo.C. de fideicõmiſſis
ã nõ põt quis grauari qui non honoꝛatur ſaltẽ in tantum ĩ qᷓ;
tũ grauatur ꝓvt ibi dicitur.vñ ĩ ꝓpoſito Teſtatoꝛ grauãs in.d.l.
Tribus non potuiſſet grauare illos duos heredes ex tribus ſi etiã
eos non honoraſſet inſtituendo eos ſaltẽ in tantũ vel in plus ĩ quã
tũ eoſ grauauerat ⁊ ſic in inducẽdo pꝛobat iſte tex. hãc limitationẽ
recte ponderãdo eũ abſq; eo ꝙ eamuſ ꝑ mẽdicata ſuffragia pꝛout
fecerũt pꝛefati ſcribẽtes cũ reuerẽtia qui non bñ põderarunt iſtus
tex. In qͥ́ articulo adde tu Bal. in terminis ĩ.l ſi per ea in.ij.col.
C.mandati qui fuit in eadeʒ oppi.Sed cũ reuerctia non guſtauit
tex.in. d. l.tribus inducẽdo pꝛout ego nouiter induxi tibi quẽ tex.
Et aliter ĩtelligo nouit᷑ nã in ̊ tex:fideiuſſoꝛ guatus fuit a teſtator
de fideiubendo:non fuit aũt grauatus.ſoluere nec etiã ſoluit nam
cũ legata eſſet pecunia:in qua non cadit vſufr. niſi pꝛeſtita ſatiſda
tõe vt ꝑ totũ hũc titulũ ⁊ in. .conſtituit inſti.de vſufr.voluit teſta
toꝛ releuare legatariũ ⁊ madauit duoſ ex ſuisbr̃dibꝰ fideiubere p
eo qui tñ nõ ſoluerũt aliquid ⁊ ſolũ d h tale legatũvaler̃. Sʒ ð ſo
lutõe ñ or aliquid. Plus dico ꝙſi ĩ cqu iſto ſoluiſſent: repeter̃ potu
iſſẽt ab ipſo legatario tñ de ſolutõe nõ dixit diſponẽs ĩ caſu iſto:nã
hec duo diuerſa ſũt nam fideiubere ꝑ alio:non habet in ſe ſolutio
nem neciam vel ſi habet aliud eſt ꝙ quis grauet aliquẽ vt fideiu
beat ꝓ tali vel fideiubeat ⁊ ſoluat pꝛo tali ⁊ ita fuit hic iniunctuzʒ
duobus heredibus vt fideiuberent ꝓ titio legatario cui relictus
erat vſuſrrnctus in pecunia. Cuius tex. verba ſunt bec.

lefmi n imen
Wamürtn
nNtnn
WEelciennun
Wurder ine
Erdpin tinet
Ni ledeiN
A in
Niſtttrist
Mntunn
ahkitnrinnc
Natanaitne
Ngnengaur
Nlheneeal
ſplethur.

enſletei⸗

X

„

linfnn ui
anenſmnn
s
M ur. rtineg 1
æʒRWZW Aln 1
gnete i

gecgf

8 . 8 7
rsaſtuuinn
mgnititſinans ni

Wncdon.

nhn atzumugiheli
Mri NMrwan aut ernmi aijr „
m uamuimidliip lidiis
i in anch amn lin g al itiiſß
pa MAMAett Tide ſengi
ungdRARMNNsſtüeſend
tgun. Dmte ern dfncign ten d
m NN L NMANINA ulmiitsibin.
eNNS Wr AeN oil t⸗
enNEAN AA 1 n, ihi
AeRNRiAiͦNXααaNa”nHiα
a arra NNht ͦitt Sldlel
rtaaAANHE i Nr
u aie iapinſimi ilnifi
mm*lilanbiinthl-
wan wch inht 1ni, Andhi
. ac rn anen .Nftinſt
nnnn dnnul li ſnlin
ann n in liu uu l
anmmdnnantind ſtuſiid
a nattinni ttfui
lan
gmr n ideltifhnt
chüsene egſinun

e —
rtmad ſmlinau

pim Scitntimg

sanEeig intit

N. rn.,
AümIINdre

„ erebürinie.

CZ RꝗBS heredibus inſtitutis nſufructu
quinde cim millium Titio legauit:⁊ duoſ ex here
dibus iuſſit pꝛo legatario ſatiſdare placebat vti
le eſſe cautionis quoque legatum nec refragari
ſenatus conſultum quia cautio non impediretur
⁊ eẽ alteruʒ legatũ ueluti certi:alterũ incerti uſuſ

fructus ⁊c. .4

De uſufruct. earum reruʒ que
vſu conſu.

Fi Ludouicus Roma.in ſuis ſingularibus inter
* *Vltimas voluntates in ſingulari ĩcip.tex.in.l.ſpes
ff de auro ⁊ argen.leg.⁊c. Concludit qð licet legatum factũ Titio
de vſufructu. cũ additione iſta.vt poſt moꝛtẽ eius eum reſtituat
haredi operetur vt videatur legaſſe ẽt pꝛopꝛietatẽ vt in. .l. fi. fl. de
vſufruca. re que vſu cõſumitur. Tñ boc eſt verũ niſi teſtatoꝛ erra
nerit quia tunc ſecus ẽ per tex.Fm eũ ad boc pꝛopoſitũ ſingularez
in. l.qui fructus pꝛedioꝛũ.ffde vſufr.lega:. Secd tu aduerte ro/
go ꝓwero ⁊ nouo ĩtellectu meo iſtoꝛũ iuriuÖ. Et p tex. in. d. l⸗
qui fructus:nã ibi omnino pꝛopꝛietas redijt ad heredẽ Sed non
ex capite fideicõmiſſi cũ pꝛedia eſſent quo ad pꝛopꝛietatẽ ipſoꝛuʒ
heredũ ⁊ ideo in cis reſpectu pꝛopꝛietatis fideicõmiſſuʒ non tenet
pꝛout ibi dicitur. Similiter etiã dicitꝙ fructus etiã percepti nõ
debentur vt ibi in ver. Et fructus futuri nõ pꝛeteriti ⁊c.quaſi di
cat ꝙ fideicõmiſſum non valet primo in proprietate vtpote que ñ
eſt legatarij Nec ẽt valet in fructibꝰ ꝑceptis cũ voluit teſtatoꝛ ſo
lũ ſentire de futuris ⁊ non de pceptis. Et ſi tu diceres mihi ami
ce ergo pꝛoptietas non intelligitur legata pꝑ illa verba Cuius con
trarium dici videtur in.d.l.fi.pꝛout dicit Ludouicus Roma.ego
Rñndeo ꝙ in. d.l.fi.alia ratio refoꝛmat pactũ ⁊ alia rõ facit ꝙ pꝛol
piietas intelligatur legata.ſiq; pecunia erat ibi legata ſeu vſus pel
tunie in qua regłr non conſiſtit vſuſfructꝰ cũ ſit de rebus que ſer
uãdo ſeruari non poſſunt vt eſt caſus in..pꝛimo inſti.de vſufr.⁊
in. l.i. ⁊ p totũ.fl.de vſufr. ea re que vſu conſu.⁊ voluit Bar.iu.l.i.
§. ſi. x.fl. vt leg. no. caue.⁊ Spe. in ti. de iuriſdi.omni.iudi.in.S.vi.
in ver. Quid ſi ⁊c.⁊ ideovidetur ibi legaſſe pꝛopꝛietatem Sed
I.d.l.qui fructus erat legatꝰvſuſfructus prediorũ in quibꝰpredijs
vere cadebat uſuſfructus quo caſu pꝛopꝛietas non ĩtelligiẽ legata
Nec valet fideicõmiſſum in ea parte que intelligi eẽ heredis ⁊ B
mogo ego intelligo dicta ura quorũ verba ſunt hec.

CCUl Pecunia erat relicta Litio ita ut poſt
moꝛtem legatarij ad ſdeuium rediret quaʒquã
aſcriptuʒ ſit.ut uſuʒ eius titius haberet: pꝛopꝛie
tatem Tamen ei legatam ⁊ uſus mentione facta
quia erat reſtituenda pecunia ab eo poſt moꝛtem
eius diuus Seuer? ⁊ Hntoninus reſcripſerũt
CErba autẽ dicte.l.qui fructus ſunt hec.
Qui fructus pᷣdioꝝ uxoꝛi relipuit poſt moꝛtẽ eiꝰ
Pꝛedia cuʒ redditibus ad heredes ſuoſ redire
uoluit imperitia lapſus nullum fideic ommiſſum
eẽ dicimusneque pꝛopꝛietatis neque fructus ad
eos redire debere⁊ enim redditus futuri non pꝛe
terii tempoꝛis demonſtrari uidebantur ⁊ cet.

De uſu. ⁊ habita.

Qlſufructuarius tenet᷑ ad impẽſas
l. Bi domus. paruas fiendas in re in qua ipſe habʒ
vſũfructuũ vt in.l.ſi pendende ⁊ in.l.hactenus.ff.de vſufruc.⁊ not.
in..apud Julianum· 5. beres vbi alias legendo dixi poſt alios et
maxime poſt dommũ meũ Alex. de JImo⸗ ibidẽ.ff de leg. pꝛimo
in.lequero.ff. de vſufr. lega.vbi ponit ẽt quid de collectiſ ⁊ tribu
tis ⁊ poſuit ẽt Bar · in. l. nẽſcimis · ff. de nego. geſtis ⁊ Bar. in. l. dã
nũ. . eius ⁊ in.l.quamuio.ff. de dã.infec.⁊ in. l ij. C. de neg. geſtis
⁊ Bal. in. l. ẽ. C. de vſufr. ⁊ in aũt excipit.C. de boniſq; liberis ⁊

E Banr .in.d.l.quero.ſff de vſ ufru. leg. poſt. glo. ibidem ? Bar. in
l.fi. eo. ti. ¶ Pau. de caſtro in cõ. cx. incip. Dup quo ueſito c. 1
ion tecen teen Dup quo queſito ⁊c.⁊ ct
Exxvj. incip. In cauſa que vertit c. in pe. col.æ domin⸗
meus Alex.ð. Imo in co. iij. i vllima col in vvolununc incipien.
Titius ⁊ ſeius rres vc. Sed oubitatio eſt quid in vſuario an te
neaf ad expenſas etiam ipſe pꝛo reparatione rei Cuius bet vſum:i
quo dicas ꝙ ſic: qñ ſolus percipit vſum illius rei ałs aũt expenſe
ſunt cõmunes ſi heres habet fructꝰ ⁊ ille habet vſum tex. E in. d
l. ſi domus. Quem tex.ad hoc ꝓpoſitum pꝛo ſingulari allegat .u
douicus Roma in ſuo ſingulari in ver. vſufructꝰ ꝛc.el pꝛimo.
ed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. qui
loquitur ſolum de ſartis tectis.⁊ dicit ꝙ cõis refectio ẽ in ſartis te
ctis vt hic in verbo Sartis tectis ꝛc. Que verba h̊ denotant vt
nullus coꝝ teneat aliquid expendere de ſuo proprio: Sed debent
exponere ambo illõ qð percipiunt ex ſartis tectis qͥ ſunt prouemẽ
tia ex re vt eſt tex. in.l.hactenus in prin. ff. de vſufr. ĩ ver. Sarta
tecta hẽat ⁊c.vbi vſufructuarius habet ea precipua provt ibi dr
qui tex.iunctꝰcum iſto probãt illõ qð mõ nouiter dixi non autem
ſigniſicant impẽſas provt dicebant omnes ſcribentes bic ⁊ etiam
Cudouicus Roma. vbi.S.proxime·qui cum reuerentia non intel
lexert ulum tex. Quem mõ,tu intelligis. Cnius verba ſunt hec.

CSi domus uſus legatus ſit ſine fructu cõmu
nis refectio eſt in ſartis tectis tam heredis quaʒ
uſurarij ⁊c:

D euſu et habitatione.

l. ſi habitatio.s.pꝛimo ¶Siauis legat

* . mihi vtilitatem
alicuius rei an denotet̃ ex hoc vſus vel vſufructus renhabes tex.
in. d.l.ſi habitatio.S.pꝛimo cum glo.vbi pꝛobatur ꝙ impoꝛtat
vſũ:quẽ tex.ad hoc pꝛopoſitũ ꝓ ſingulari allegat Ludouicus Ro
ma. in ſuis ſingulanibus inter vltimas voluntates in ſingulari in/
cip. Lego tibi vtilitatem ⁊c. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo in
tellectu meo iſtius tex.vbi omnes codices habent ea verba greca:
Sed coꝛrupta ſunt ⁊ vitiata ⁊ volunt dicere chriſis. Qð ẽ dicere
an ſi legata ẽ criſis in teſtõ ⁊ his grecis debeatur vſus vel fructus
⁊ dr ꝙdr vſus ⁊ non fructus circa cuius tex.materiam addovnũ
verbũ ꝙꝙ omnis comoditas venit appellatione vſuſfructus vt in
l. item ſi fundi ⁊.l.vſufructu.ff.de vſufr.⁊ poſuit cx.ſetiam in ru
brica. C. de vſufr.ad quem me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo a
gimus. Cuius verba ſunt hec.

SED ſichriſis ſit relicta an uſus ſit uidem
dum ẽ ⁊ Papi.lib.quinto reſponſoꝛũ ait uſum
eſſe:non etiã fructum relictum ⁊c.

He uſu et habitatione

„«17 Si legatus ẽ mihivſus dom? tue
l. D mmn. . licet ſeu palatij ⁊ ego elegi ꝓ neceſſuate
vſu habitationis mee vnam particulam eius ad annũ poſtea uo
lo eligere aliam partem an poſſim variare de tempore in tempus
tex. eſt ꝙ ſic in. d.l.diuus .ꝭ.licet:quem tex.pro ſingulari ad bot
propoſitũ allegauit Ludouicus Roma.in ſuo ſingulari in verbo
Seruitus ⁊c.cl.iiij.vbi dicit ipſe hoc eſſe verũ in ſeruitute perſona
li:Sed non in reali Quia in reali ſemel facta electione loci non po
teſt variari vt in.l.ſi cui.ff. de ſeruitn. Que autem ſit ratio di
uerſitatis in his relinquit cogtandũ Ludouicus Roma.in loco p̃ᷣ
allegato Sed tu aduerte rogo pro vero ⁊ nouo intellectu meo
predictorũ iuriũ ⁊ primo dicti. 9. licet nã ille:qui habet vſũ ĩ do/
mo. ſeu vſũ domꝰhabet quoddam ius integrale ⁊ comprebenſiuũ
totius iuris domus adeo Qð ꝓprietariꝰ nõ poteſt vti ipſe illis p/
tibꝰ. quibus etiã non vtit̃ vſuarius vt eſt tex. expreſſus in.d. .licʒ
in ver. Tamen eis que vacabũt proprietarius non vtetur ⁊c̃.
Sed in ſeruitute reali Puta vie vel itineris:aliud eſt qꝛ licet ab
initio ius ſeruitutis ſit integrale in toto füdo ante conſtitutionem:
tamen poſt conſtitutioneʒ ſeruitutis efficit ius particulare in loco
