arbitrio eiuſdem curie determinando c.
Uler ba autem.d.l.conſentaneũ non pono hic cum ea poſueriz
ſupꝛa in loco ſuo in hoc opere noſtro in titulo ſuo.C.qũo ⁊ qñ iu⸗
dex. vbi videre potes ne fruſtra occupemus membzanas.

Gi de feu. fu. in domi. et naſſa.

i n materia feudali poſ/
c.pꝛimo.s ſi quis * A inducit pꝛeſumpti/
onem pꝛo vaſſallo qũñ pacifice ſtetit in poſſeſſionem per ſolum vnũ
annum integrũ ſciente ⁊ non ↄdicente dño vbi alias conſueuit re/
quiri in alijs bonis poſſeſſio triginta vel quadragiuta ſeu viginti ⁊
decem annoꝛũ tex.eſt ſingularis in.d.c.puimo.ꝭ.ſi quis feudum in
verſi.per vnum annũ ⁊c quem tex.dixit Bal. ibi in ſᷣa col.eſſe opti
mum ⁊ non foꝛe alibi cum quo in hoc ſto ſimpliciter quia text.ille
clarus eſt ⁊ non eget ſupplectione aliqua vel interpꝛetatione noua
mea niſi ꝙ addo vnum verbũ ꝙ poſſeſſio inducit plures effectus
quos longum eſſet narrare ſed ero contentus remiſſionibus vnde
in hijs vide not.ꝑ Bal.in.l.non ignoꝛat.C.qui.accuſ.nõ poſ.⁊ in.l.
vis eius.C. de pꝛoba.poſt Bar.ibidez ⁊ Bar.in.lſi pꝛius in.iij.q.
ff. de noui. ope.nunci.⁊ in.libcra.ff.ð pꝛoba. ⁊ in.l.quidã in ſuo.ff.
de condi.inſti.⁊ Bald. in.l.fiin.iij.⁊ in.xviij.col.C.de edicto.diui
Adri.⁊ Pau.de caſt.in.l.ſᷣa.C.de ſeruit.⁊ aqua.per illum text.⁊
per do. Anto.in.c.cum ad ſedem extra de reſtit.ſool.⁊ per Joh.de
Imo. in.c.ex litteris extra de pꝛoba.per illum tex.⁊ alias dixi in.l.
pꝛima in pꝛin. ff.de acquir.poſſeſ.⁊ ideo pꝛo nnnc longioꝛ non ero
niſi ꝙ redeo ad text.noſirum de quo agimus in pꝛeſentia. Cuius
verba ſunt hec⸗ .
CSi quis aũt in poſſeſſione feudi ſit de quo do
minus dicit eum inueſtituʒ non fuiſſe:⁊ tunc ſine
ꝓbatiõe aliqua teſtimoniũ ferat dʒ ſolus iurare
ſemel patrem ſuum fuiſſe inueſtitũ hec autẽ ſunt

ita tenenda ſi per vnum annũ ante ſciẽte dño ⁊c.

Si de feu. fuerit contra.
inter do. et agna.

Ludo. Roma. ⁊ ẽt
c. Primo §F. omino. do⸗ mens Alexan. de
Imo. in.l.ſi finita.S.ſi de vectigalibus in.xv.col.ff.de damno infec/
to reputantiſtum text.ſingularem ⁊ mirabilem ad hoc ꝙ in publi
catione bonoꝛũ dm non venit pꝛopꝛietas eius in re feudali ſed pꝛo
pꝛietas efficitur vaſſalli vbi dicit And. de iſerma.ꝙ iſte text. caret
ratione ⁊ ꝙ nõ eſt in vſu.de quo alias dixi in.d.S.ſi de vectigalibꝰ
⁊ iõ non dicã nũc niſi ꝙ pono vᷣba h text.que ſunt hec foꝛmalia.

CDomino cõmitente feloniam vt ita dicam per
quã vaſſallus ammiteret feudũ ſi eam comiteret
quid obtinere debeat de conſuetudine queritur
⁊ reſpondetur pꝛopꝛietatẽ feudi ad vaſſallũ per/
tinere ſiue pecauerit in vaſſallum ſiue in aliuʒ feu

dum ⁊ lege datum cõmiſerit vel deliquerit ꝛ

De contſ. fell: inter pareg.

ca. prund e ernmtng
ter i dcpumn,inen te dint eſſ ad to Ppopoſſt
läl
le tu pꝛio nonò ⁊ vero intellectu meo ad illum tex quẽ ide
tum teuerentia eins vicain non bene guſtamt nam dr bieſoin
dñs debet eligere quem voluerit de vaſſallis vm minnen
zurem dixit relgeren durium ncen ſed ym numer vaſſalloꝛum
t electio per eum ⁊ ſit ille text. nihil penitus facit ad hocſi
ſubtiliter ponderenm. Anelererba ſunt necrki horſibene
C Si vero viſſentiant tunc quid faciendum ſi
queritur ſed pꝛeualuit eoꝛum ſententia qui dire,
runt dominũ debere eligere pꝛiusq; aut quos po
luerint vaſſallus ſimiliter hoc faciat ſecundum
numerum a domino compꝛobatum ⁊c. I

IIt 3fn t1 e

1 0

An aguatus uel filius

RνBal. bic 2 etiam do. mens Alex. dei
ca. primo. in. l. neceſſarijs in nona veinler Namn⸗
in apoſtillis ſuis ad Bar. ibidem in painci. ⁊ etis Slluſt do. Fran.
areti. in. d.l.neceſſarius in pa. coliff. ð acquir. here. tſeputãt iſii te.
ſingularẽ ad hoc ꝙlicet beneficiũ abſtinẽdi ſit de inte ptoꝛio ſalit
in caſu iſto in quo ſilius poteſt abſtinere enade iure ciuili ſ quãdo
auctoꝛitate cõſuetudinis filius repudiaret feuduz ⁊ hereditalej ſi
mul ita ꝙ ſolum hereditatẽ non poteſt repudiare yt ibi . cos euz
quibus ſto quia tex.clarus eſt ⁊ nõ eget aliqua noua me nternie
tatione. Cuius verba ſunt hec. õäs
Si contigerit vaſſallum ſine omni pꝛole dece
dere agnatus ad quem vniuerſa hereditas peni

net:repudiata hereditate feudum ſi paternu fue/

rit:retinere poterit nec de debito hereditario dli
quid nomine feudi ſoluere cogitur ſed in fructi/
bus vt de hijs debituʒ ſoluatur quo tempoꝛe de
ceſſerit ſecundũ ꝙ ſupꝛa diximus ⁊c.vbi verofi
lium reliquit:ipſe non poteſt hereditatem repu/
diare ſine beneficio ſed aut vtrumqʒ retineat aut
vtrumqʒ repudiet ⁊c.

De capi.qui ci. uendidit.

11132

Glo.in. c.pꝛimo.S.finali. n
Imo.in.l.ſi finita. . ſi de vectigalibus. ff. de dam. infet in. vin colii
reputat iſtam glo. ſingularem ad boc vaſſallus cu eſt conceſſnj
ſeudum ſimpliciter poteſt ſe liberare ab eo babendo illud pao dele
licto de quo alias dixi in.d.5.ſi de vectigalibus ⁊ ideo nũc non amn
go niſi ꝙ pono verba glo.Que ſunt hec. S
CCLertum ꝛc. in verſi. at cum libere feudum reci
pit:non appoſita aliqua condictione ſed ſimpli/
citer fuerit ð eo inueſtitus nihil eniz poteſt impi
tari pᷣter ſacramentũ ð quo deũ habet yltoꝛ? e.

de contro. inter dom. etemp.

Si teſtatoꝛ pꝛohibet beredi ſuo alienatio /
Ca. primo. nem alicuius rei caſu quo alienetun in 6
iure pꝛiuat alienantẽ dubitatio eſt notabilis an ſi beres alienat
illam tamen ignoꝛanter cadat a iure ſuo vel ne in quo dicas bꝛe
ꝙ non tex. eſt in. c. . in verſi feudo quem ad hoc eum ſao ſelj
ſingulari allegat Bal.ibi in vltima col.in.iiij. notabili pꝛo quo
tex.nota. in.l.fi.. fi.vbi eſt bonas tex.ff. de legat. o. Fmn. qul Hßin
bãda iuſta ignoꝛãtia alienantis ego intelligo iſtuz ter. drraden
materialſolum addo Pau. de caſt. in conſixlv.incipr ius tein

Minfiin

ſonane St eſthier iinun

tochitcrinttenninn ünnn

õ
Nin ifninſnnmnerii
Ptchnncnennengialinraſten
Ginbezirprcrudr Nngettudne r
Potinndvgetgnneniilme
DAenenbeninginbinn!
eonpſtoetſcur winubamn
tganntuonſtenpeichn iirenttnim
etſuſtmmu iintrg in⸗
ulniſtumſin lmn tineh
Nauſſnniktinn r rlt en in

widierſufnidr
CGmmd gliiſeſent

mun inginn
atnn

ninctie,
4 lu ſnti,,
rianmn de⸗

tniepit
Npbirüe

nc.
huneunu
ekin llin ni
ntnltful
rſibnd irliſnt, uk

lum nn Ciummtmen

mid ine aenn

en dnt

i ulee⸗

Oberelerp ,
eeun
in elcee Puisn,
lgeen genron
elien geniee An
htenti R
rſe
iien

oinund

iling
een

—w

—

l

—

rs

— ——

217 F5.5. 5S S2

—

2*

.

.ẽð

U
vin mnun fuinien
rrN Nintn
Arerinillwtmmir itnn
vNnsMin uinetnn

lr rartpin fdtnr.

aAr a wiinliuſtmiin
i

Aaigna cet

WE
Sncindfſli
õ
mumin iingell
l
—
—– 8
Ilntmdmiute
—
jmmtm i liſt
imnj hhi ⸗
2

Cen ine in

n e,
ctunha/
S uinſl /
mg 11 1 bnd / /
ag atuki

di alienationem æc. vbi ponit an pꝛohibitus alienare extra familiã
poſſit alienare ſi nullus reperiatur de familia ⁊ in cõſt. ccxxxxvi.in
cip. An conuentio facta de nõ alienando ac. ⁊ etiã in conſi. cclxxxi.
incipi. dicendũ eſt ꝙꝙ dicta fraternitas ꝛc. vbi ponit an ꝓPhibitus ali
enare poſſit inſtituere heredem 7 do. meus Alex.pe Imo.in conſi.
iin in. ii. volu. incip. An pꝛohibitio facta æc. ⁊ p Pau. de caſtr. in
conſi cci · incipi. enuncintio facta xc. vbiponit an pꝛobibitus alie
nare poſſit repudiare bereditatem ei delataz ⁊c. ⁊ in conſi. xvi. inci.
an ꝓbibitus alienare poſſit pmutare ad quẽ me remitto circa bec
necnon ad Illuſt. vo. ranci. areti. in conſi. cxxv. incipi.Eximie. d.
tollateralis vc. vbi ponit an pꝛohibitus alienare rem poſſit pigno/
rare vel ipotecare eam ⁊ pꝛo nunc longior nõ ero ⁊ remitto me ad
ta que dixi in. .l. i. . f..f. de legat. ii.? redeo ad tex. de quo modo
agimus ne exeamus pꝛincipale pꝛopoſitũ noſtrum ⁊ maxime quo

ad intellectũ iſtius tex. Cuius verba ſunt hec.
C Sed ⁊ quod dicimus alienatione feuduʒ ape
riri domino intelligendum eſt: cum a ſcientibus
alienetur beneficiũ: ⁊ cum dicitur de venditione
idem eſt in omnibus alienationibus ꝛc.

Mic finitur lex coꝛadi.

— r In multis caſibus pꝛopter delictum co
(a. P rimo. dun um bona delinquentis publicant ⁊
applicantur fiſco vt in.l.pꝛima ⁊ per totũ.ff.⁊.C. de bonis dãnat.
etiã.ff. . C. de iure fiſci.⁊ iuxta nota.per Bart. in.l.fi. . fi. ff. de hi
is qui ſibi moꝛ.conſci.?⁊ Hal.in aũt.inceſtus.C. de inceſt.nupti.et
per Bar.in.l.pꝛima.ff.de bonis damnato.et Balc. in. l.pꝛima. C. ſi
ſeruus extero. Sed pone me habere feudũ ab aliquo dño cu
ius ſoni bona ob eius delictũ confiſcata ſunt vtrum feudũ etiaʒ mi
bi conceſſum publicetur ſalteʒ quo ad pꝛopꝛietatem in quo dico
non ſed ego vaſſallus efficioꝛ liber et francus a iuramento fidelita
lis text. eſt in dicto.c.pꝛimo in verſicu.ſed in erea eſt ſolutus ⁊c.
quẽ ad hoc ꝓ ſingulari allegat hic Bal. in. v.col. ⁊ ẽt do. meꝰ Alex.
Imo. in.l. ſi finita. 5.ſi de vectigalibus in vlti. colii fi.ff ð dam. infe.
Sed aduerte tu bene quia alius vr̃ mihi eſſe intellectus iſtiꝰ
lex. ⁊ nouus ſi bene et ſubtiliter ponderetur nam loquitur in dño
excomunicato vel banmto cuius bona nõ ſunt confiſcata nã interiz
donec abſoluat vel remaneat banitus non debeo ego vaſſallus eip̃
ſtare ſeruitia ſed interea ſuʒ liber a ſacramento fidelitatis ſed ſi bo
na eius fuiſſent publicata certe non eſſem liber ſed debere ei ſerui
re ad quem bona tranſeunt nam intelligerentur tranſire cum one
re ſuo et hoc modo declaro nouiter tibi iſtum tex. de qua materia
addo do.Cardi.in terminis hoc ponentẽ in ſuo conſi l.cxxix.in pꝛia
col. in fi incipi. Punctus talis eſt quidam baro ⁊c.ad quem me re
mitto et redeo ad tex.de ͥ modo agimus. Cuius verba ſunt bec.

C Etuntur eo articulo ꝙ quenadmodũ dominũ
excoĩtum vel a rege bannitum non eſt obligatus
vaſſallus adiadimendum vel ad ſeruitiũ ei pꝛe/
ſtandũ:immo ex ſolutus erit interim ſacramẽto
fidelitatis niſi ab eccleſia vel a rege fuerit reſti⸗
tutus ⁊c.

de prohi. fen ali. per federicũ.

Glo in. c. imperialem. Runrie regen

aret.in.l. ſi ita quis. . ea. l. in. v. col. ff. de verbo.obliga.reputant iſtã

glol. ſingularem ad hoc ꝙ licet pꝛphibitus alienare rem videatur
vtrum pꝛohibitus relinquere ex vltima voluntate. Tamen hoc eſt
verum quoad hoc vt alienatio ſit nulla ſed non quo ad hoc vt inci/
dat in penam a lege impoſitam vt ibi per eos ad quos me remitto
vno ſolo non obmiſſo ꝙ bec glo. non dicit mihi de pena comitenda
vel non ⁊ an incidat in penam vel ne ſed ſolum dicit de millitate ali
enationis facte in vltima voluntate ⁊ ua teneo pꝛo intellectu iſtius
glo. pꝛo nunc ⁊ capio glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.

C Alienare ⁊c.in verſi.quid ſi vafſallus legaue/
rit feudum pꝛoꝛſus extraneo vel extraneũ de feu
do heredeʒ inſtituit nullis agnatis vel deſcendẽ
tibus relictis reſpondeo videtur non alienatum
yt ſic dominus eum inneſtire cogat᷑ vt argumẽto
ff. de aliena. iudi.mu. cauſa facta.l.ex boc. §. ſed
beredem ⁊ ff. de legat. iij. l. pater. . iulius mihi

1

tamen vigetur ꝙ nullo modo cogiſdebegt domi⸗
nus inueſtire quia nontenuit legatuz vel heredis
inſtitutio in feudo facta xc. ee

ca. primo. 5. ſcribg. tetatus ſunutno
titur per ſetibentes maxime per Bal in. l per diuerſas. C. manda.
T iel.paima. C. plus valere ꝙ agitur æc. ⁊ per Bar. in. 1l, poſt cõtrac
tum. ff de dona. v Bal in. l..illud in. vij q. E. ve ſacro. eccle.?2 Bar.
in ſuo conſilio incipi: Petrus nicole æc. x Pau. de caſtr. in l. iuriſ
gentiũ. 9. dolo. ff. de pactis per Bal. in. l. ſi cñ pater per illuz text.
LC. ad velle.x in. l. multu. C. ſi quis alteri vel ſibi æ Pau. de caſtr⸗
in conſi. xxxij.incipiẽ. Chiſis hijs que ſuperius ac. ⁊ in conſi. ccxxx.
incipi.ſimulatio cõtraetus an pꝛeſumatur vc.v per Jllun. o. Frqᷓ.
aret. in ſuo conſr rv imnae Yopfinomineuivoacuningnde
mature conſideraus ⁊c.circa que nunc gueſg en nolarigs gonfi
ciens ſcienter inſtrumentũ ſimulatuzs punlatut aliqua Pligi qᷓ di
cas ꝙ ſic naz aliqñ remouetur ab offitio vt in. ꝭ.quia vero in aut.
de non alienan. ⁊ in. linbemus.. bis tabelliõibus. C. de ſacr. eccle.
Aliquando incidit in ſpetiem falſitatis vt in.l. iubemus. C. de
teſtam. Aliquando punitur etiã ⁊ hic aduerte in pena manus
vt in caſn mico ingulari u. a. c . 9. ſeriba yero gnem tex. p ſin⸗
gulari vnio lcgeuit Balah hoc in Brcs. Cares inter ali.acta cir,
caſ. x idem voluit etii Ludo. Noma. in fuo ſingnlari in verbo no
tanus xc. el pe. licet de Onl mment ionemi non faciat padut magis co
muniter nõ facit in iluis ſins ſingularibus que omnia indicio meo
fere habuit a Bal. licet eum taceat pꝛout hic in intellectu. d S. ſcri /
ba vero maxime in verſi. cum amifnone offttij 7 infainie periculo
manum ammittat ⁊c. cum quo ſto quia text. cla us eſt vt patet ex
eo. Cuius verba ſunt hec. ſ ſdè
Scriba autem qui hoc inſtrumentũ ſciens cõ
ſcripſit poſt ammiſſione officij cum infamie peri
culo ammittat manum ⁊c. ===

de pace tenenda.

12102

— RRHEE——
1 . „ „11522
REEEEEEEEI

Glo.in.c.pꝛimo.s.ſi duo. Bala
etiã do. meus Alex. de imo.in.l.milites in pe.col.C. de teſta. milit.
reputant iſtam glo.ſingnlarem ad hoc.qꝙ; iudex poteſt capere infoꝛ
mationem a teſte non iurato ⁊ ſic iſte eſt vnus caſus in quo dictuz
teſtis valet ſine iuramento contra ea que babentur inl iuſiurãdi
C. de teſtibus cum quibus ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua
noua mea interpꝛetatione vno ſolo excepto nam ego intciligo iſtaz
glo. quantum eſt pao inſoꝛmatione quadam pꝛeambula ex qua tii
iudex non poteſt abſoluere yel condemnare ſed poſtea⸗ debet cum
iuramento examinare ⁊ hoc ego colligo ex verbis glo. ibi vebebit

pꝛimo audire ⁊c.quaſi dicat qbec eſt quedã pꝛeqbula examinatio
que faciccla eſt ⁊ H mo ego declaro tibi bac glo. Cui ba ſunt hec.
Zeſtimonium eius qui pꝛoduxit inueſiitoꝛem
quia debebat pꝛobare ſe inueſtitum eſſe vt infra
ſequitur ⁊ ſi idem pꝛobare poterit ⁊c. Ael dica/
mus illius teſtimoniuʒ ⁊c.ideſt eius inueſtitoꝛis
quia comes debebat pꝛimo audire eius teſti-
moniũ ſimplex dictum ſine iuramento vel cuz iu
ramento ſi voluerit xc. G. 21

ca. primo.s. ſi quis alimm. Omm⸗
extrahit alicui pilum de barba malo animo punitur in libꝛis. x.
aplicandis parti ⁊ in.xx. aplicandis fiſco ſi ſanguis non exiuit tex.
eſt in. d. c.pꝛimo..ſi quis aliuʒ quem tex.ad hoc allegauit Ludo.
Boma.in ſuo ſingulari in verbo pilus ⁊c.hoc modo interpetratus
illuz caſum. Sed pʒo vero intellectu ⁊ nouo meo tu bene ad
uerte rogo quia iſte tex. intelligitur cum grano ſalis in faciẽte hoe
pendente termino pacis vt hic in ver ſi.ſi quis intra pacis edictũ ac.
qui verſus eſt in..pꝛoxime pꝛecedente qui debet legi ⁊ legitur cuz
illo. . quem allegat Ludo. Roma. ⁊ non vidit illum pꝛecedentem
tex quem habuu ante oculos. Quoꝛum iurium verba ſunt hec.
Si quis alium infra pacis edictũ vulneraue/
rauerit niſi in duello ꝙ vitam ſuam defendendo
hoc feeerit pꝛobauerit manus ei amputetur ⁊c.

in verſi. ſi qnis aliquem ceperit ⁊ abſqʒ ſangui⸗

4
1

nis effuſione fiſtibus percuſſit vel crines eius
aut barbam expilauerit. x. libꝛarum ei cui iniuria
illata eſſe videtur pꝛo compoſitione impendat ⁊
iudici.xx.libꝛas exſoluat.

a rit nor. Bal. bic 1 etiã do. me
ca.primo.s.ſi uero. SRerie mnom ldi
uus ſeuerus. ff. de requi. reis in apoſtillis ſuis ad Bar. in. col. cir
ca pꝛincipiũ reputant iſtum tex. ſingulareʒ ad hoc ꝙ bona mobilia
cenſetur eſſe illius territoꝛij vbi reperidtur a aplicamur fiſco illius
terrltoꝛij qñ publicãtur de quo dixi.S.in.l.j.C. de apoſt. ⁊ ideo nõ
repeto nunc mſi ꝙ pono verba iſtius tex. Que ſunt bec.

¶ Si vero violatoꝛ pacis a facie iudicis fuger it

res eius mobiles a iudice in populo publicentur
⁊ diſpenſentur .

Interpretatiões noue: nouiqʒ
intellectus per lariſſunum Cltri. Jur. Doctoꝛẽ
Equitemqʒ auratum: Sacri ſpalatij Apoſtolici
aduocatũ Lonſiſtoꝛialem. D. Eudouicum Bo/

logninũ iura ciuilia oꝛdinarie legentẽ in vetuſtiſ
ſuno regiae ciuitatis parriae ſuae Bononie ſtu
dio traditi id oẽs glo.? tex. ſingularesi decretiſ
? in decretalibus ⁊ libꝛo.vj.⁊ in clemẽtinis cuʒ
allegationibus conſilioꝛũ pꝛeſtantiſſimoꝛũ Doc
toꝛum in omni articulo:miro oꝛdine per eum con
textis:necnon cum pluribus Juribus ab oꝛigina
libus. ffoꝝ. pandectis per eum etiã diligenti ſtu⸗
dio ac fideliter habitis: differentibus ⁊ omnino
conrrarijs tranſumptis Codicibus oibus Anno
Dñi.Alð.ccccxciiij.Rallen.Aldart.

xrxiii.diſtinctione.
Glo. in. c. ſi quis ĩ nomine dñi.

Jo. de Imol.in. :.ſi is qui reus in. xx vj. colũ. ff. de pub. iud. 2
do. meus Alex. ð Imo.in.l.ð pupillo.ꝭ.qui pcuratoꝛio in ſa.col.ff.
de noni ope. nunci.reputant iſtam glo.ſingularez ad boc pꝛopoſitũ
wexcoitus ſpoliatus agens interdicto recuperante non poteſt recu
perare poſſeſſoneʒ de qᷓ alias dixi in.d. S. qui pcuratorio ⁊ ideo nõ
me extendo niſi ꝙ ibi dietis modo addo in terminis Sederi.de ſe/
nis in ſuo conſi.xxx. idem tenentem vbi allegat iſtam glo. ⁊ etiã ali
am ſimilem in. c. ex inſitatione de pꝛocur.⁊ Jo.andre.in.c.a nobis
ð exceptin glo.pꝛima ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua
gimus. Cuius yerba ſunt bec.
¶Audiatur ⁊c.in verſi.nec excomunicatus ſpo
liatus directe poteſt reſtitutioneʒ petere vt extra
de reſti. ſpoli. C. litteras ⁊. C. tranſmiſſa ⁊ de

exceptio.C. inter ⁊c.
lxxxi.diſtinctione.

2 .
1 gi Bal. in. l. data opera in. xx.⸗
Blo. in c.clerici col. C. qui accuſa.non poſ.⁊
Ludo. Roma.⁊ etiã Illuſt.do. Sranc.aret.in.l.pꝛima.ꝭ.ſi.in.iiij.
col.ff. de verbo. obli. ⁊ etiã do.meus Alexã.de Imo.in.l.heredes
palam in pꝛinc. ff.de teſtis in apoſtillis ſuis ad Bart. ibi reputant
iſtam glo. ſingu. ad hoc ꝙ in criminalibus fauoꝛe abſolutionis ma
gis creditur teſtibus negatibus q; affi mãtibus vbi alias dicimus
orium vt credatur magis duobus affr mantibus q; mille neganti
bus vt in.l.diem ꝓferre..ſi plures cum ibi not.maxime per Bar.
ff. de arbitris ⁊ per Bal.in.j.in.v.q.⁊ etiq in.l.actoꝛ.C.de pꝛobat.
vbi aſſignant in hoc rationem quia confirmatum eſt magis credi/
bile de quo poſuit etiã aliquid Bar. in.l.pꝛima in pꝛin. ff. de vent.
nce olein aut.omnibus.C. coĩa de ſuceſſio ⁊ Pau. de caſtr.
in ſuò conſi.l.ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo.de imus.
Cuius tex.verba ſunt hec. gle oe gta agimus

CAliquiꝛc.ſed quid ſi duo clerici me comiſſiſt
foꝛnicationem cum aliqua tali die duo layci di,
cant me fuiſſe ſecum tota die in alio loco ſtabo .
ycis quia ſtant pꝛo reo ⁊ ita patet hic ꝛc.

xc. diſtinctione.

BGlo. in. c. placuit. no. Lein za
tuis petit. Ludo. Roma .in.l.Fa in Painceipio ſt ſolnt matn, . 4
Ludo. Roma.in.l.qui loca..qui bona.ff de damnamnfec. ⁊ do. me
us Alexan. de Imo. in.l. .§. poſt operis in Fa col ff de nomope.
nunci.⁊ eriã dñs meus Alex. pe Jmo inil.qui bona S,ſt quis iuſta
in pe.col.ff de damn.infec licet de Ludo. ſ oma, mentionez non fa
ciat moꝛe ſuo reputant iſtam glo. ſingularem ad hoc pꝛopolltuz e,
licet alias in ciuilibus cauſis partes non poſſunt compelli ad copo
ſitionẽ vel ad pacem vel ad tranſactionez yt in. .quia vero in au
tem vt litigantes iurent coll.viiij. ⁊ in.lſi ex ſtipulatide. C. de ſent.
⁊ in.l.furti.S.qui iuſſu.ff.de hijs qui not. inf.⁊ in.lſi quis ex con
ſenſu ⁊ ibi Bal. C. de epi. audi.cuʒ ſimilibus tamen hoc fallit qu
do aliqui litigaſſent diu nã poſſunt cõpelli cõcoꝛdare ⁊ ſe compone

re de quo alias dixi in.d.S.⁊ poſt operis ⁊ ideo non me extendam

nunc niſi ꝙ, vltra iam ibi dicta per alios ⁊ per me addo do. Abba.
idem volentem in Heca. extra de treug.⁊ pac,. vbi allegat iſtam go.
etiã pꝛo ſingulari.Cuius verba ſunt hbec.

CExcomunicatione videtur tamen ꝙ iudex ſe/
cularis coget eos ad concoꝛdiã ⁊ ſihoc non ſuf/
ficiat ꝗꝙ tunc excomunicabit eos. xvij.q.iiij. C.
de pꝛeſbiteroꝛum ⁊c.

OPrima queſtione quarta.

1 Quando iudeus qui effertus eſt chiiſti
C9 Ju 4 ei. anus poſtea efficit denuo iudeus dubiũ
eſt pulcrum cui applicentur bona illius an filijs chꝛiſtianis eius an
vero fiſco ⁊ poſuit late Ludo. Roma.in ſuo ſingulani in verbo iu
deus ⁊c.el o.dicens ꝙ ſuper hoc alias conſuluerunt doctoꝛes pa
duani dicentes aplicari debere filijſ chꝛiſtianis per tex.in. d. ciudei
Sed ipſe Ludo. Roma.tenet de directo ꝛiũ ſubdens ſe ad/
mirari de eis nam tales qui denno tranſeunt ad ſect iudeoꝛũ pn/
niuntur vt heretici vt in.c.ð chꝛiſtianos de here. li. v. Sec bo
na hereticoꝛuz confiſcantur vt in aũt. gaʒoꝛos.C. eo. titu: ergo c.
ſubdit Ludo. Roma. ſe de hoc lucratum fuiſſe quatuoꝛ ocatos.
Sed tu aduerte in hoc paſſu ꝓ vero ⁊ nono intellectu dictox
iurium meoq; quia ⁊ ſi chꝛiſtiani iterũ effecti indei habentur ⁊ei
am dñnt puniri vt heretici vt in. d. c. chꝛiſtianos tamen pꝛecicla p
cedunt qñ non extarent filij chꝛiſtiani quibus debentur xr in de,

E

iudei qui text. optime pꝛobat hoc maxime in verſic. eoꝛum ſiceles

filios excludi non opoꝛtet æc. cum ratione ibi aſſignata in text. in
quo addo etiã vnum verbũ ſatis necceſſarium vtruz iudeus poſſit
ire ad ſectaz ſaracenoꝛũ ⁊ an puniatur aliqua pena in quo dicas
non punitur ⁊ poteſt tranſire ſᷣm Oldra.ᷣ in ſuo conſi ij iipi. Iu
deus tranſiuit ad ſectam c. ad quem in hoc me remitio mo nun
ne exeamus pꝛincipale pꝛopoſitum noſtrum quo ad iſtum text.
Cuius verba ſunt hec. V ę
CJudei baptiʒati ſi poſtea pꝛeuaricantes in xpi
anum qualibet pena damnatuʒ extiterit a rebus

eoꝛum fideles filios excludi non opoꝛtebitæc.
Prima queſtione.vii.

Glo.in.c.qũot.cordis oculus.

Bal.in.l. illud. C. de ſacroſ.eccle.⁊ etiã do. meus ller . nna.
in.l. ſtipulatio iſta.. alteri ⁊ in. 0. fi.in pe.col.ff. de erbochi
tant iſtam glo. ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ gord dn in

lari pauperibus ⁊ locis piis etiã ſi verba dirrigalur 1cole llerel
pauperes licet do.meus Alex.in. d. . alteri in. .col alire inon *
rit illam glo.vt ibi per eum referentẽ Jo. de Imo. in. c. c co

e ee⸗ *E itto cum alus
in. viij. carta de iureiuran.ad quos pꝛo nunc me ſemitſo⸗ neroinel

dixi de hijs in. d..alteri vno ſolo nunc non obm r nceſel⸗

lectu illius glo. ꝓ iſta glo. vere dicit hoc circa finme ib

ſrclufinuſi ncnn
ſirttfrangnpſun an unenn
fünigint AAnrhene umtnne
vtaul a mni tiſctuem au

äſtkittn gunn inſt entn

antupiuönn daunn Kits u
hredakinginnsAinnern
lfininnentntinnior er un!
erorctoniocenwan ondeatin rn
AmuhieunmetülneNi
(Aen onnſmnumdte
gan toscſcunſtnigleitnnn
Mtigeghſansentnnne enier
Gſtenugrardemenuwe

Gonchaetonetrn

Gofttnucchig ue

g 4

lulkeriee 5
nlngtuntifa 5

ubtnt

ei .
,Nogſtigegee.,
W Aug

Fnſane mi

;ð

——
—☚

c

—5

..4 4ES1

„ Z£

W2

SJeoebncnts

55

.

„ WÄ²
AAig mi itii
mteI stitn
rryirrintinr
mun atn mn ianl
õ
ä
rtrtuitianli 3
I NtIi na
äl
1uii/liunlinn
ruriittirit a nien
mumi
uea Sein in au .
renuakatt
a IENSiſgni
amciatmti
sntunh aiaiihi
amatennniin
m mifin

Gamtehnunun
e s ealin ſf
.a 1

Pugfr

gionis vc. Cuius verba ſunt hec.ſoꝛmalia ⁊ ad vnguem put iacẽt.
Et per te ⁊c.in verſi.ꝙ alteri ſtipulari vel pau
ſci nemo poteſt niſi ſit ſeruus eius vel pcurttoꝛ
pꝛeſentis ⁊c.vel hic fauoꝛe religionis ⁊c.

Gecunda queſtione quinta.
Glo. in. c. pꝛeſbiter Zannin g ee bhern

miſſis iuxta ⁊ Fᷣm nota. in. c. qualiter ⁊ qñ extra de accuſat. ⁊ in. l. li
vacacia. C. ve bonis vac.lixxx maxime ẽt p nota.p Bar. in.l. Fa. .
ſi publico.ff. de adulte.⁊ per Bal.in.l.iubemus.C. de pꝛoba.⁊ in.c.
pꝛimo..iniuria in.v. col. in titu. de pace iuf.fir. in vſibus fendo.⁊
per Ange.in.c.l. ſi vacantia ⁊ Bal. in. l. ſancimus. C. de ſacroſ. eccle.
1 Bar. ⁊ Bal. in.lſi quis in hoc genua. C. de epis ⁊ cleri.⁊ per In
no.in c.qm. .ſunt ⁊ alij extra vt li. non conteſt. ⁊ in. c.ad noſtram
extra de iur.iur.cum multis ſimilibus que bꝛeuitatis cã obmitto
Sed dubium eſt an iudex pꝛius debeat citare partem offen/
ſam ſibiqʒ ſtatuere terminum an velit accuſare vel non in quo glo.
ſingularis in. d. c pꝛeſbiter ſi a plebe tenuit ꝙ ſic quã allegat ⁊ excla
mat ad hoc Bal.in.l.ſenatus C.qui accu.nõ poſſunt ⁊ etiã Ludo.
Roma. in ſuo ſingulari in verbo inquiſitio ⁊c. el pꝛimo quam ad
boc ẽt reputant ſingularẽ ⁊ ꝓ ca dicit ſe allegare caſum in. l. ij. 5. fi.
ff. de adulte.vbi maritus volens accuſare pꝛefertur alijs quia iuſti
oꝛ doloꝛ eſt ⁊ ſic ſm eum qui magis ſuum doloꝛem ⁊ honoꝛem re
ſpicit debet citari ꝛc. Sed tu aduerte p nono ⁊ vero intelleciu
illius tex. quia ille tex· cũ reuerentia nihil facit ad boc nam ibi non
dicitur aliquid de citatione ſienda de marito vel de patre ⁊ per ons
ille tex. pꝛobat potius ↄꝛiũ cum de citatione nihil penitus dicatr̃ ibi
⁊ ꝙ plus eſt dicit ibi tex.ꝙ ſi maritus eſt negligẽs ⁊ pater pꝛeuene/
rit euʒ in accuſando pꝛefertur ipſi marito de quo tex. ſupꝛa dixi ẽt
1 ideo non repeto nũc vnde teneo cum glo. in. d. c pꝛeſ biter que bñ
dicit hoc nec eget aliqua mea interpꝛetatiõe Cuius verba ſunt hec.

Suſpendatur ⁊c.in verſi.notandum eſt ergo
cum clericus eſt coꝛam ſuo iudice infamatus
pꝛefiget epiſcopus certuʒ tempus volentibus ac
cuſare extra de clan.deſpon.c.vltimo ⁊c.

Secunda queſtione ſexta.
glo. in. c. a iundicibus. Zslin pm⸗

Bal. ⁊ Ange.in.l.ſi ſeruus pluriũ. .fi.ffde legat. pꝛimo. etiã do.
meus Alex. de Imo. in.l.nemo poteſt in. viiij. coliff. de legat. .repu
tant iſtam glo.ſingularẽ ad hoc ꝙde iure cmnonico licet appellare a
ſententia arbitri de quo alias late dixi poſt do.meuzʒ Alex.in.d.l.ne

mo poteſt ⁊ ideo pꝛo nunc non ero longioꝛ niſi ꝙ pono verba glo.
OQue ſunt bec.

Aiudicibus ⁊c. in verſi:ſed ab iniqua ſentẽtia
potes appellare quia licet repꝛobar̃ dicta ſed nõ
perſonam ⁊c.

ſecunda queſtione ſeptima.
cnos ſi incompetẽter. Qnum ſieut

index maiõ po
teſt ſe ſubmittere iuriſdictioni minoꝛis de iure ciuili vt in. l. eſt re /
ceptum vbi alias legendo dixi poſt alios ⁊ maxime poſt do. meum
Alex de Jmo. f de iuriſdi. omniũ iudi. Igem fi de iure cano
nico In dicas ꝙ non m Jo. andre. in. c. ũ̃ eccleſia extra de
conſti.quem refert ⁊ ſequitur Ludo. Ro.in ſuo ſingulari in verbo
ſudex ac.el. vij. vbi in contrariũ allegat vnuz tex. in.d. c. nos ſi incõ
hetemter vbi papa ſe ſubmittit iuriſdictioni imperatoꝛis quez tex.
reputat ſingularem ad quem tñ reſpondet ipſe ꝙ iuditiuz capitur
ibi pꝛo diſcretione non aut pꝛo vero iuditio reſpectu iuriſdictionis
⁊ ſic hm eum remanet vera concluſio Jo. Andre.⁊ idem reaſump
ſu Tudo.Roma.in ſuo ſingulari in verbo iuriſdictio ⁊c.el quarto.
Sed iu aduerte ꝓ nouo intellectu meo iſtius tex.qui iuditio
meo bene ⁊ ſubtiliter ponderatus pꝛobat omnino de ſubmiſſione
reſperctu uere iuriſdictionis vt hic in fine in verſiculo legitimo ter/
minentur examine ⁊c. ⁊ in verſiculo in diſcuſſum v in defenſum
remaneat ⁊c. que verba oſtendunt ⁊? impoꝛtant non ſolam diſcre/
tionem ſed totale iuditium ⁊ diffinitionẽ. Pꝛeterea xpᷣs ſalua

tex. in. d. c. intelligatur ſm lex. d.l.eſt re
rehuum tamen ſcias y clericus nõ poteſt ſe ſubmittere ſub iuriſdic
tione iudicis ſecularis pᷣm Bal. in ſuo conſi. ccxlvj. incip. Clericus
⁊c.ad quem in hoc me remitto ⁊

- redeo ad tex. noſtrũ .
mus.Cuius verba ſunt hec. rũ de quo agi/

Capi.nos ſi incompetenter aliquid agimus = in
ſubditis iuſto legis tramite non cõſeruauimus
veſtro admiſſoꝛum noſtroꝛũ cũcta volumus emẽ
dare quoniã nos ſi qui aliena debemus coꝛꝛiger
peccata peioꝛa coĩtituus certe non veritatis di/
ſcipuli ſed quod dolẽtes dicimus erimus pꝛece/
teris erroꝛis magiſtri ⁊c.

ſecunda queſtione octaua.
Hlo.in.c.libelloꝛũ. Bal in l ſolam in ver

ſi.⁊ adde pꝛo plenioꝛi
⁊c.de teſtibus ⁊ Bal.in.l.qũot..ſed ſi nomen. ff. de berene won

hãc glo.foꝛe ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ad pꝛobationeʒ bomici
dij licet pꝛobare hominem vulneribus interfectum licet non con/
ſtet a quo nec quis ſit dum modo conſtet ꝙ eſt coꝛpus hominis ⁊
eſt glo. in ver. gaio ſeio ⁊c. in i. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ no
uo intellectu meo ad illam glo. que hoc non dicit ſi bene pondere /
tur ſed loquitur in adulterio ⁊ in caſu diuerſo naz m glo. phãdo
feminam comiſiſſe adulterium licet ignoꝛetur cum quo comiſit tñ
pꝛocedit libellus ⁊ poteſt ſequi Z eam cõdemnatio ita dicit iſta glo.
ſed de homicidio vt pꝛeſumatur ſi pꝛobatur homo vulneribus in
terfectus non dicit illa glo. ſaltem ad finem puniendi aliquem pꝛo/
ut loquitur nam illa mulier omnino adultera eſt ⁊ venit puniẽda
licet ignoꝛetur cum q comiſit ſed non dicit cõſtet de eo qui poſ/
ſit puniri pꝛo eo homicidio perpetratio vnde glo. bn ⁊ ſubtiliter põ
derata non dicit hoc ad quod torus mundus eam allegat iügendo
eam cum tex. Cuius glo.verba ſunt hec.

Seio ſed quid ſi ignoꝛetur que ſit illa perſona
videtur ꝙ nihilominus ipſum accuſare poſſit vt
quinta qõe pꝛima.c.ſecundo ⁊c.

Tertia queſtione quarta.
Ca. conſanguineoꝛum. ndo. Ro.

in ſuo ſingu /
lari in verbo infamis ⁊c.el.vij. dicit quattuoꝛ que ſi vera eſſent nõ
ſolũ eſſent notabilia vel ſingularia ſed eſſent pluſq;; ſingularia et ẽt
mirabilia ⁊ pluſqᷓ; mirabila. Et pꝛimo.ſ.ꝙ vir ducens vxoꝛẽ
naturalem vel ſpuriã vel indotataz vel ſine benedictione efficitur in
famis. Et quarto etiã ꝙ oẽs ei conſentientes efficiuncur infa
mes de quibus omnibus dicit eſſe tex.in..c. conſanguineoꝛum di
cens etiã vnum ⁊ ꝙ plus eſt iſtum tex.ad hec omnia eſſe clarum.
Sed pace tanti viri ⁊ monarce ſalua dixerim ipſe eſt in quat/
tuoꝛ maximis erroꝛibus ⁊ ſingularibus ⁊ claris. Et aduerte
queſo ad me quia dabo tibi modo verum ⁊ nouum intellectũ iſti
us ſingularis tex.qui non pꝛobat aliquod iſtoꝛuʒ ſed ſolum pꝛobat
coniunctiones conſanguineoꝛum quas appellat eſſe non legitimas
vt ibi in verſi.conſanguineoꝛũ coniunctiones nec legitime ſunt ⁊c.
vt in verſic. quis quis ergo non legitime coniunctionis æc. ⁊ in hoc
pꝛimo vehementer fallitur Ludo. Roma. qui non intellexit illum
tex.dicens ꝙꝙ non poteſt quis ducere vxoꝛem in legitimam capien/
do inlegitimitatem in perſona vxoꝛis vt puta ipſa ſit naturalis
tantuʒ nata vel ſouria ⁊ ſic ducens eam efficiatur infamis ſed text.
ille non conſiderauit hoc ſed ꝙ vir ⁊ vxoꝛ eſſent in gradu pꝛohibi/
to ⁊ affines vel conſanginei ⁊ inuicem copularentur ⁊ hoc modo
capit vxoꝛez in legitimã non aũt pꝛo naturali vel ſj puria ⁊ hoc quo
ad pꝛimũ dictum. Secundo pꝛincipaliter Lndo. Roma. deci

pitur in alio dum dixit de eo qui ducit vxoꝛem indotatam naz⸗ pm

eum eſt infamis per illum tex.in verſi.ſine dotali titalo vc. p certo
boc eſt quid etiã ridiculũ dicere nam matrimonium obitur 3hi
poteſt abſq; aliqua dote ⁊ valet ⁊ tenet ſed non iam poteſt ẽt dos
ſine matrimonio vt in.liij.ff. de iur̃.dot.⁊ tex. in. d. c. conſanguineo
rum in verſi.vel abſq; dotali titulo ⁊c.non intelligitur de dore ſed
exponitur ſine dotali titulo.i.ſine matrimoniali titalo Naz lũc dẽ

eſſe titulus dotalis vbi eſt mattimoniũ ⁊ vbi pot eſſe dos nam vbi
eſt verum matrimoniũ ibi poteſt cadere dos ſed vbi non eſt matri
moniuz non poteſt appellari titulus dotalis ⁊ hoc modo ego intel
ligo illa verba abſq; dotali titulo ⁊c. naʒ ſi iuriſlatoꝛ conſideraſſet
ibi ſimpliciter Doteʒ facile ſciuiſſet ⁊ potuiſſet dicere abſq; dote ⁊c.
2 bꝛeuioꝛibus equidem verbis ſed dicendo abſq; ootali titulo ⁊c.
conſiderauit ntulũ matrimonialem ⁊ vbi cadere poſſet talis titu/
lus dotalis naz babemus titulum ꝓ dote qui eſt vbi eſt matrimo
niũ vt in.l.j.⁊ per totũ.ff.pꝛo dote ⁊ hoc bene notabis quia Ludo.
Roma. etiam dñt mei canoniſte decipiuntur in hoc nam ibi ⁊ in
multis alijs locis per illum text. dubitant an de iure canonico dos
ſit de ſubſtantia matrimonij ⁊ male. Simfliter etiam fallitur
L.udo. NRoma.in alio dum dixit ꝙ ducens vxoꝛem ſine benedicti
one ſacerdotis c. dico quod cum reuerentia fallitur nam illa ver/
ba copulatiue referuntur ad pꝛecedentiã quaſi i dicat ⁊ vere dicit ꝙ
copulatus tali modo vt non ſit matrimoniũ ⁊ ſine benedictione ſa
cerdotis infamis eſt nam qui coniungũtur indebite faciunt ſine be
nedictione ſacerdotis nec curant eam non aũt capiuntur ea verba
deperſe ⁊ ſeperatim quod qui vere matrimoniuʒ vxiſſet infamis
ſit per ſolum defectum benedictionis ſ acerdotis vc. nam boc eſſet
ſomniüũ dicere. Quarto pꝛincipaliter errauit Ludo. Roma. ẽt
in eo quod dixit ꝙ conſentientes ducenti vxoꝛem inlegitimam vel
indoratã vel ſine benedictione ſit infamis ⁊c. nam text. ille etiã hoc
non pꝛobat ſed loquitur de conſentientibus inter cõiunctos factos
vel fiendos vel etiã de conſentientibus in talibus coniunctionibus
pꝛohibitis aliter quam per matrimoniũ. Et hec que dixi pꝛo
nouo intellectu illius text. vltra pꝛedicta etiã pꝛobo per NRcam ibi
poſitã que dicit inceſtuoſi ⁊ non legitime coniuncti ⁊c.nam declarat
nigrũ quũo debeat intelligi nam dum dixit de inceſtuoſis coniunctis
reſpicit conſanguineos coniunctos vum vero dicit non legitime cõ/
iuncti ⁊c. reſpicit alias cõiunctiones pꝛohibitas ⁊ ſine matrimonio
ſed foꝛnicarias ⁊ in quibus non poteſt cadere titulus dotalis cum
non ſit verum matrimoniñꝗd. Pꝛeterea ad idem pondero text.
ibidem in verſic.ſimiliter de raptoꝛibus ⁊c.nam iſia coniunctio eſt
etiã de pꝛohibitis vnde vt tex.iſte congrue reſpiciat pꝛecedentia ne/
ceſſarũ eſt dicere ꝙ in pꝛecedẽtibus intelligitur pꝛout ſupꝛa dixi in
cõiunctionibus repꝛobatis non aũt ſine dote vel cũ femina naturali
vel ſpuria vel ſine benedictiõe ducta pꝛout intelligebat Ludo. Ro.
æ non bene. UV Iltimo hoc eſſe verũ etiã pꝛobo per eundeʒ text.
in calce in verſi. hos enim leges ſeculi interficiũt ⁊c. nam nullibi re
peritur de iure ciuili ꝙ bic refert iuriſlatoꝛ ꝙ ducens feminam na
turalem tantũ vel ſpuriã vel ſine dote vel ſine benedictione debeat
interfici vnde cuʒ tex. dicat illos ibi enumeratos de iure ciuili puni
ri capitalr̃ neceſſario intellexit ð ſanguineis mnuicẽ contrahbentibus
7 alijs coniunctionibus repꝛobatis a iure ciuili de quibus habetur
in.l.ſi quis inceſti ⁊ in.l.fi.C.de inceſt.nup.⁊ de raptoꝛibus de qui
bus in.l.vnica de raptu. virg: Et per conſeqnens concludo ꝙ;
Ludo. Roma. vehementer errauit in vero intellectu. d. ſingularis
