filius legitimus ⁊ naturalis qui minus habet ex omnibus alijs
filijs caſu quo minus haberet qᷓ; alij ⁊ ideo ſi extat ſtatutum di/
ſponẽs ꝙ filius legitimus ⁊ naturalis non poteſt habere in bonis
paternis niſi vnciã non poterit filius talis legtimatus habere plus
vncia etiam ſi ſit legitimatus ab imperatoꝛe vt ſuccedat cum filijs
legitimis ⁊ naturalibus pariter de quo alias dixi in. d. §. patronuʒ
poſt pꝛefatum dñm meum ⁊ ideo pꝛo nunc non me extendam niſi
ꝙ verba illius tex. ſunt hec.
C Et quoniam varie circa huiuſmodi perſona/
rum ſucceſſioneʒ ſancitum eſt:non videtur abſur
dum nobis ⁊ de ſucceſſione ſicut pꝛediximus ter
minare. Si quis igitur naturalis ſecundum hoc
ſcema ideſt oblationis fiat curialis erit patri ⁊
ab inteſtato ſucceſſoꝛ ⁊ ex voluntate nihil diſſi⸗/
milis legitimis ⁊ ex donatione percipere poterit
patris:ita tamen vt non amplius habeat vno eo
rum:qui ab initio legitumi ſunt ⁊ inter omnes mi

nus habenti ⁊c.

De teſtibus.
Glo. in. S. quia nero in uerbo

ι Bar. in repeti · in.l.ð minõe.S.
abundantiã 0. torm̃ta ⁊ ẽt do.meus Alex.ibi
dẽ in apoſtillis ſuis ad Bar.ff.de qõibus reputãt iſtã glo.ſingul.⁊
nõ eſſe alibi ⁊ ẽt do.meus Alex. in.l.iuoꝛtio in pꝛinci.in.iij.col.ff.
ſolut.matri.⁊ etiaʒ dñs meus Alex.de Jmo.in.l.iiij..hoc aũt iu
dicium in quarta col.ff.de dam.infeciad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet aper
tis pꝛobationibus non poſſunt repeti ad inſtantiam partis teſtes vt
in.c. fraternitatis ⁊ in.c. intimauit de teſtibus ⁊ in aũt.qui ſemel.C.
de pꝛobationibus vbi per Bal.in.iij.col.⁊ Pau.de caſtr.in conſi.x.
⁊ veluit Matbeus de Mathe:combononiẽſis in ſuo not.cccvijiu
dex tñ poſſet repetere teſtes qñ eoꝛum dictum videtur ſibi ambi
guum ex fuo officio mero nam ipſe ſemper hec poteſt de quo alias
Dixi in. d.S.hoc aũt iudicium ⁊ ideo pꝛo nunc non dico plus niſi ꝙ
in contrariũ allego vnum caſum arguendo a ſpeciali in.c.ad petitio
nem extra de accuſat.cum ibi nota.per do. Anto.in a.col.vbi dicit
ꝙ inferioꝛ licet non poſſit recipere teſtes publicatis a teſtationibus
tamen fallit qũñ agitur de beneficijs ergo in contrariũ eſt ius comu
ne in alijs.l.ius ſingulare. ff. de legibus.l.pꝛima infi.ff.ad municip.
tamen cogitabis pꝛo nunc ⁊ vemas ad glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.

Abundantiam in verſi.tertio nota ꝙ hic dicit
poſſe: nam vis eſt in hoc ⁊ ſic collige ꝙ arbitrio
iudicis hoc conſtituitur vt ſupꝛa eo.in.S.pꝛimo
in pꝛinci.ibi licentiaʒ ⁊c.poterit ergo ⁊ in cauſis
ciuilibus pꝛecipere pꝛeſentari teſtes coꝛam ſe ſi
ſibi videtur pꝛopter cauſe magnitudineʒvel pꝛop
ter ſuſpitionem teſtium ⁊c.

Glo.in.S.lz in uer.ſupliciis etc.

Bal.in.l.parentes.C. de teſtibus ⁊ etiã Illuſt.do.rãc.aret.
in.l.qui teſtõ.S.quecunq; in tertia col.ff.de teſtis.reputant iſtã glo.
ſingularem ad hoc ꝙ lcet teſtis alias inbabilis non admittatur tñ
fallit ſi admittitur de conſenſu partium quia perſona eius videtur
apꝛobata per eos ⁊ valet eius depoſitio vt ibi per eos cum quibus
ſto quia glo.vera eſt in ſe pꝛo qua facit quia licet alias teſtis vnicus
n oõpꝛobet vt in.l.ybi numerus.ff.de teſtibus ⁊ in.c.cuʒ eſſes extra
de teſtamentis tamen qn pars apꝛobat eius perſonã ⁊ eius dictũ ꝓ
bat ᷣm eundẽ Bal.in.l.in bone fidei in.v.col.C. de rebus credit.⁊
iur.iur̃.ad quem me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cu
ius verba ſunt hec.

Suplicijs innuunt etiã ꝙ non etiã fidedignus
ex quo eſt rogatus creditur ei ſine toꝛmentis ali/
as non ſupꝛa eo.S.⁊ licet ⁊c.

vt ſine pꝛobibi.matres debi.

Blo in §S. pꝛimo. Nico.de nea.⁊ etiã do.meꝰ

Alex. de JImo.in.lł.quod de
bonis. . p.ff. ad.l.falci.?⁊ Bal.Ange.⁊ idem dñs meus Alex.in.l.
iubemus in ᷣa.col.C.de iudi.reputant iſtam glo.ſingularẽ ad hoc
ꝙ valet pactum vt debitoꝛ non poſſit pꝛobare ſolutioneʒz niſi per in
ſtrumenta publica ⁊ eſt glo.in verbo ſenatuſcõſulto ꝛc. Circa
quã aduerte tu pꝛo nouo ⁊ vero intellectu nam hec glo.dicit ↄriuzʒ
ſi bene ponderetur maxime in ver.pꝛimaz apꝛobo ⁊c.cuius verba
infra ponam. Sed poſito ꝙ glo.diceret illud quod dicunt pꝛefati
ſcribentes.tamen ſcias ꝙ iudex eo caſu poteſt ex officio ſuo exami
nare teſtes ⁊ valet pꝛobatio huiuſmodi ⁊ idem eſt dicendum ſi ſta
tutum requireret pꝛobationes pꝛo inſtrumenta publica pᷣm Bal.
in addi.Spec.in titu.de ꝓbatio.ver.licet ⁊c.niſi ſtatutum vlterius
pꝛocederet dicendo ꝙ pꝛobetur per inſtrumentum publicũ.⁊ non
aliter vel alo modo ſᷣm Bar.in.l.certi condictio.ꝭ.qm̃.ff.ſi cert.
pet.⁊ HBal.in.l.ſi non foꝛtem.ꝭ.indebitũ.ff.de condit.indeb.vbi ali
as legendo dixi de hoc ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙpono
yerba glo.de qua agimus. Que ſunt bec.

Senatus ⁊c.in verſi.⁊ per hoc puto ꝙhoc pa

ctum non teneat:quod faciunt creditoꝛes: ꝙ de/

bitoꝛ non valeat pꝛobare per ſcripturam:cum ſit
comunis vtilitas teſtificandi vt ſupꝛa de teſtibꝰ
in pꝛincipio ⁊ non debet anguſtari vt in.l.qm̃ in
fine.C. de here. immo debet impinguari.vt.C.
de rebus credi.l.generalitcr in pꝛincipio:nec ad

vnam ſpeciem pꝛobationis iudex debet animuʒ
aplicare.ff. de teſtibus.l.iij.S. quia ſi vero renu
cietur iuri.comuni ꝙ nec in fauoꝛem nec eſt H
publica vtilitas poteſt renunciari vt.ff. de pactis
l. ius publicũ ſed videt᷑ ꝙ etiã ſi ſit publica vtili/
tas in iure:ꝙ poſſit renunciari vt.ff. de ferijs.
ideoqʒ diſtinguunt alij aut ius conſiſtit in Pepi
bitione ſeu pꝛecepto ⁊ tunc renunciari non poſſit

aut in permiſſione: ⁊ tunc poteſt alij ſic aut eſt

generale: ⁊ tunc licet: aut ſpeciale ⁊ tunc ſiodio
non licet vt.ff.ad maced. per totũ ſi vero fauoꝛe
poteſt vt. ff. ad velle.l.fi.S. pe.pꝛimã apꝛobo cc.

Et nota ꝙdicit pꝛimã apꝛobo æc. nam pꝛeſati doctoꝛes in hot
decepti ſunt nam ceperunt glo.velle tenere pꝛimam diſtictionefn. 5
relatam in ver.ideoq; ⁊c.ſed glo.conſiderauit pꝛimã opinionez 5.
relatam que habet ꝙ non valet pactuʒ. quod ꝓbo ex eo glo.po
ſtea reſpondet ad tex.in. dil.j.ff. de ferijs qui tex. faciebat o primi
dictum non aũt diſtinctionem pꝛimã vel faz hic poſitã ⁊ hoc mo
do ego intelligo iſtam glo. ſingularez quã teneunti quia totus mi
dus intelligit eam aliter pꝛout dixi in pꝛincipio iſtius capituli .non

bene cum reuerentia ⁊ hec eſt qõ facti que oculata fide videri pot

⁊ ideo non multum eſt laboꝛandum circa hec.

At exactio inſtantis dotis.

Glo. in.s.illud in nerbo conſi
gnatio et in uer. cõteſtetur etc.

Bar.in.l.acceptam.C.de vſuris ⁊ etiã Bar.in.l.cum ſeruus
ff. de condi.⁊ demon.⁊ etiã do.meus Alexã. de Jmo.in.l ſi moꝛa
in. vij. col. ff. ſolut. matri. ⁊ etiã in.l.ſi ſeruus in fa col.ff de vulga
pupil.omnes reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ vbi realiter
debet offerri pecunia ſufficit eam offerre in marſubio dummodo
pꝛeſentibus teſtibus numeretur ⁊ poſtea reponatur in marſubio
alias aũt non ſufficit ſola oblatio regulariter in marſubio velin ſa
culo de qua materia etiã late poſuit Bal.in. .l. acceptã. C. de ſn.
⁊ pᷣfatus do.meus Alexã. in.d.l.ſi moꝛa ⁊ ibi alias dixi poſt eum
vbi eſt locus ꝓpꝛius ⁊ in hoc ſto cum boc glo. que clara eſt ⁊ non
eget aliqua noua mea interpꝛetatione. Cuius verba ſunt het.

CLonſignatio ⁊ depoſitio valeat ſubaudi am
alijs cum ad naſciendam pignoꝛaticiam etia ſo⸗
la oblatio ſufficit vt.ff. de pigno. actio.l.ſi rem

9. finali ⁊c.
Uerba autem glo.in verbo conteſtetur ſunt hee. .

C CLonteſtetur ideſt coꝛam teſtibus confiteatun
ſe velle ĩ ſaculovel velle pecuniã ligatã ſoluer cc.

SDe equal d otis.

glo.in.S.aliud ĩ uer.ſcribat.⁊c.

Cy. in aũt. ſed iam neceſſe. C. de dona. ante.nup.⁊ aliſſerbven
tes ibideʒ ⁊ do. meus Alex. de Imo. in. lin ratione. quod nulgo
ad.l. fal. in.xj.col. ⁊ etiam in.liſi is ad quem in. vij. col.ff de aquiſ⸗
hered. reputant iſtam glo. ſingularem ad hoc ꝙ 2 pꝛeſumptionen
iuſis ⁊ de iure admittitur pꝛobatio in ↄꝛium per tonfeſtonenbin
tis ⁊ idem voluit etiã Bar.in.lieius. C. de pꝛoba.⁊ Hardulf
pꝛinci.ff.de met.cauſa ⁊ Bar.in.liiulianus in ba. col. f. de co 4
debi. ⁊ Bart. in ſuo conſilio incipiẽ. Al dño Cyno de bononii e
Bal.in Heca. C. de pꝛobat.in.iij.col.⁊ Bal.in.l.ſiue poſſilens
de pꝛoba.⁊ in.l.Fa.ff.de iur.iur.in repe.ſua ⁊ Inno/ incki⸗
ↄfeſſis ⁊ Pau · de caſtr. in cõſi.viij.⁊ in conſi.clv.⁊ ẽt in colt⸗ ni
ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua modo agimus
verba ſunt hec.

Scribat.i. dicat ſe ſcripſiſſe ⁊ creditoꝛ boene

gat ſed ſi confitẽtur creditoꝛes cur nõ vtitun bri.

uilegio mulier ſecundum Aʒo. ⁊c.

nint nin r
ietucute lain
ſummni jun
gamalc amni
md au⸗i⸗
iluummai

Attiftenmns

oaui iinn .
ſtann eurra un⸗

ſüͤgininiiſi

wratunnn
sdenunt
ninn.

icutſinnun eridren iniintl

ipnguftünttlinnniim Caidg

Wannituenſiriunſen n

ſafitfunenunuirtenni
mmuntintinnaßtvintnfen
Pkrunungcpfrnchritinrgetntinn
ntedämnnnnnne Ketimin:
Inritatstgentdewuntrn
urinnimn innftit r hurin
pting nnngint Naralr
MAlnulitnfnlil riint.
lgut ignatninti Nutr
Aeſſclingtmiif ilrer den⸗
Miulzinnmki Nillir zin

unfalßſenanig mn.
Packuuninigltiser

a aniülner

thieiſiffhinmmg rnen

mnülmiitin NN

Nulndn n din

D ſnahen

in

eningef l tgnnn
k
aren
nen
ſen ſamn
lanze n
e

8

.

=

M
S2EE

—
2

◻

mn

.ͤꝰ,

u iilimntie
AMAIINhNtt
RmEINEAGt
((xiavotnſdyler iui
annimminifl
õü
aautniſgtictin

Rcgeldens

Pndtntiurſchu

* 14* ,
ai gaulsanl ili
l
vui,
ä
Stant aggmg

Alt liceat matri et auie.

lluſt. do. Frãci. areti.in.l. eius qui
§. Penu ltimo. Dhen R 7 col. ff de teſtam. repu
tat iſtum tex. ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſtatutum ſeu lex lo⸗
quẽs in caſu vero puta in cõfeſtione alicuius vel de homicidia vel
in adulterio nõ habet locum in ficta vel ficto. vt ibi per eum multũ
gloꝛiantem de iſto tex. ad hoc cum qͥ ſto quia pꝛimo concluſio hec
in ſe veriſſima eſt etiã fundata in pluribus iuribus.que longu eſſet
modo ⁊ laboꝛioſum magis qᷓ; ſubtile adducere de quo in.l. eius
qui delatoꝛem ⁊ ibi aliquid dixi in hoc opere noſtro.ſl.de iure ſiſci.
⁊ pono verba iſtius tex.de quo agimus. Que ſunt bec.

¶Illuʒ vero pꝛo veritate cognoſcente poſt tres

ex ſcripto conteſtationes cum tali muliere enim

inuentuʒ talem quidẽ tanqᷓʒ ex hoc ſolo adulterij
crimini ſubacentem nulla alia ratione queſita pn
nire licentiam autem exequi crimen ⁊c.

Se eccleſiaſticis titulis.

r. Ludo. Roma.in ſuo ſingulari in ver.
§. ſin autem. ſententia ⁊c.dicit vnum notabile ver/
bum ſi eſſet verũ ad hoc vt negligens iudicis pꝛeceptũ per ſentẽ
tiaz interlocutoziam pꝛiuetur iure ſuo neceſſe eſt vt pꝛocedat bina
monitio contra eum per ſingulareʒ doctrinã Ange.in. . ſi quis aũt
de here.⁊ falci.coll.pꝛima per iſtum tert. Sed tu aduerte pꝛo
nouo c vero intellectu meo ad iſtuz tex. nam ego nouiter ⁊ foꝛte re
ctius aliter intelligo nam dico ego pꝛobari hic ꝙ vbi alias requiri
tur trina citatio vbi tractatur de pꝛeiudicio alteri inferẽdo vt in.l.
ac peremptoniuz ff. ðiudi. in. l.res denuntiationes. C. qũo ⁊ qñ
iudex cum ſimilibus tamẽ fallit fauoꝛe pie cauſe quia bona citatio
ſufficit vi hic dicitur pꝛo pꝛiuando berede iure ſuo ita ego intelligo
iſtum tex in verſi. ſemel ⁊ o a beatiſſimo epo ⁊c.nec facio vim de
inter locutoꝛia in pꝛopoſito noſtro ſed de fauoꝛe pie cauſe ⁊ de cau/
ſa pia ꝓut hic dicitur in tex. maxime in ver. pijs voluntatibus ⁊c.
⁊ in ver.pijs cauſis ⁊c.quẽ hoc modo ego nouiter intelligo de qua
materia monitionis facte vel fiende poſuit Pau. de caſt. in conſilio
cxxxxvij.incipi. Super pꝛimo queſito ⁊c ⁊ Bal.in.l. iudices. C. de
fide inſtru. ⁊ Bal. in auũt hoc amplius. C. de fideicõmil. in pꝛinci. ⁊
Bal in. lpꝛima. C. de qui.vt indi.⁊ in. l.a.C. de vſu. ⁊ fruct. lega.
1 Ange. in. a. .. ſi quis vero de here.⁊ ſalci.coll.j.? Bal. in. c. ad hec
in. vij. col. in titu. de pace iur. fir. ⁊ in.l.generaliter. 9. hijs de pꝛe/
ſentibus.C. de rebus cre.⁊ iur.iur.?⁊ Bal.in.l.a.C. de ſponſali.⁊
in ſua margarita in ver. monitio ⁊ per Inno. in.c. extripade extraõ
pꝛehen.⁊ Oldra.in ſuo conſi.lxxx.incip.Calia ſunt pꝛedicata ⁊c. in
vltimis verbis in quibus locis ponunt ſcribentes late de veritate ⁊
multiplicitate monitionis ⁊ qñ fieri debeat ⁊ qũo ⁊ poſuit do.Car
di in ſuo conſi.xij. incipi. Comune ⁊ homines caſtri ⁊c. T in conſi.
lv. incipi.in caſu dñi xpofoꝛi canonici ⁊c. ad quos ꝓ nunc me remit
to cum pꝛopoſitũ ſit meum ſolũ attingere verum intellectuz iſtius
tex.quem modo declaraui. Cuius verba ſunt hec.

Sin aũt qui hoc facere iuſſi ſemel ⁊ ̃o.a bea
tiſſimo epo locoꝛum aut eius iconomis per publi
cas pſonas ammoniti diſtulerint que diſi poſita
ſunt adimplere iubemus eos omne lucrum relic
tum eis ab eo qui hoc pꝛeceperit ammitere ⁊c.

De litigioſis.

Blo. in. S. ad excludendas in
uerbo interlocutionibus etc.

Bal. in. l. arbitrio. ff. qui ſatiſ. cogan. ⁊ etiaʒ Bal.in. l. poſt ſen
tentiam. C. de ſententijs ⁊ Ange.in.l.ex ſtipulatione eo. titu. Ang.
do. meus Alex. de Jmo.in.:.queſitum ffde re iudi:.in ſa col. in
frreputant omnes iſtam glo. ſingularem ad boc ꝗy omne verbum
iudicis dicitur ſententia interlocutoꝛia in quo adde in nota.p Lu/
do. Roma. in Hca. ff. de re iudi vbi allegat iſtam glo. ⁊ idem fir/
mal. Et hinc eſt ꝙ dicimus ꝙ ſi iudex declarat ꝙ dos non ſit
liquida dicif interlocutoꝛia ſm Bal.in. l. f. C. de ſen. que ſine cer.
quantitate. Igem ſi declarat ſe competentem vel non compe

tentem hm glo. in aut habita. C. ne filius pꝛo patre. Item cõ/
miſſio examinationis teſtium ſᷣm Bal. in. l. iudices. C. de fide. in/
ſtru.⁊ omnis pꝛonunciatio de exequendo ſecundi HBal. in. l. actoꝛi
C. de rebus credi.⁊ iur iur.?⁊ Pau. de caſt. in ſuo conſi cccxxvij.ad
quem me romitto T addo nota. ꝑ Bald. in ſua margarita in verbo
iudex ac. ⁊ Bal. in.l.i. C. de ſen. ex peric. recit. ? Bal. in aut ſi quis
in penul.col. C. ð teſtibus ⁊ Bal.in.l.publicati in. v.col. C. de teſt.
Bal. in. l. emilius. fl. de mino.⁊ Bal.i addi. Spe. in tit. de appella.
in ver. poſtq; iudex ⁊c. ⁊ Ange.in.l.ſi debitoꝛi.ff. de iudi. 2 Saly.
combononienſis in ſuo conſi.incip. Uiſo paefato puncto ⁊c. in qui
bus locis ponunt de diuerſis ⁊ varijs interlocutoꝛijs ad quos me
remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius verbaſi unt hec.

CSuis interlocutionibus ideſt pꝛeceptis: nam
omne verbuʒ iudicis quod facit ad cauſam eſt in
terlocutio vt.ff. de arbi.l.qualem in fine ⁊c.

At fratrum filii.

1 Matrimoniuz habet plures pꝛer. atinas
§ Pꝛi m 0. quas magis eſſet laboꝛioſum q; ſebene in
mediuʒ adducere nunc ſed inter alias tene menti .. ꝓbatur matri
moniũ per ſolum inſtrumentũ dotis regiſtratum apud acta tex.eſt
in. 9. . in aut. vt frat. filij quez tex. ad hoc lingulari allegat Bal.
in aũt.ſi quis in aliquo in Sa.col. C.de.eden.in verſi. iuxta hoc que
ro pone ꝙ vnum inſtrumentum ⁊c.vbi limitat hoc eſſe verũ quo
ad pꝛeiudicium ipſarũ partium ſecus quoad pꝛeiudctiũ alioꝛum ð
quo tex.etiã facit magnum feſtum Ludo. Roma.in ſuo ſingulari
in verbo matrimoniũ ⁊c.elype.vbi de Bal. mentioneʒ facit ? repu
tat iſtum caſum ſingularem vt ibi per eum cum quo ſto quia tex.
iſte planus eſt ⁊ optime pꝛobat hoc maxime in ver.inſinuare in ac/
tis monumentoꝛũ ⁊c.⁊ in ver. apud quos talia documẽta fieri po
teſt ⁊c.⁊ nõ eget aliqua mea noua interpᷣtatiõe niſi ꝙ addo Ange.
in..cõſideremus in aũt.de triente ⁊ ſemiſ.⁊ in. 5. illud in aũt. qui.
mo. na. efft.legi. ? Bal.in. c. p. .naturales in titu. ſi de feudo fuerit
contro.in vſibus feudo.in ſa.col.⁊ in ſua margarita in verbo ma/
trimonium ⁊c.⁊ Bal.in.l.ab executoꝛe.C. quoꝛũ appel.non reci/
piuntur ⁊ etiã in Nca. C. de pꝛiuil.dotis in quibus loci ponunt late
de intellectu iſtius tex. an matrimoniũ pꝛobetur per inſtrumentuz
dotis. Cuius tex.verba ſunt hec.

CIllud dignuʒ quoqʒ coꝛꝛectione aliqua iudicã
tes eſſe partẽ hec pᷣſentis fecimus cõſtitutionis
ex ipſo eniʒ rerũ inueniẽtes experimẽto necceſſa
riũ eſſe mulieribus actis monumentoꝛũ ante nup
tiales donationes inſinnari yt ſi vel pꝛincipalia
inſtrumenta pereant:quod facile eſt Pmonumen
ta matrimonij eis pꝛobatio maneat ⁊c.

§. illu G Balchl in aut.ſi quis iliquo. C. de eden. ⁊ etiã dñs
* meus Alex. in. l.pꝛima in pꝛin. in pe. col.ff de noni
operis nunci. allegãt iſtum tex. pꝛo ſingulari ad hoc pꝛopoſitũ in
ſtrumentũ dotis ꝓbat matrimoniũ quoad partes que fuerunt pie
ſentes inſtrumento de quo alias dixi in.d.l.j.in pꝛinci.poſt do.meũ
Alex.v alios docentes ibi ⁊ ideo ꝓ nunc longior non ero niſi ꝙ ali
as ibi per alios ⁊ per me dictis nunc nouiter dito ꝙ in terminis B
voluit Jo.and.in addit. Spec.in titu.de inſti.edi..videndũ reſtat
in ver. ex premiſſis vc.tameu aliter reperio dixiſſe in ꝓpoſito Dy.
in.l.donationes in concubina.ff.de donat.titu.gnali quem referet
⁊ etiam ſequitur Bal. in. c...naturales in titu. de feudo filie dã
do ⁊c· ⁊ Bal.in.l.filiuʒ diffinimus.ff.de his qui ſunt ſui vel ali.iu⸗/
ris ⁊ Bal.iu.l.prima.ꝭ.editiones in pe. col.ff.de edendo ad quos
me remitto ꝓ nunc ⁊ redeo ad tex.de quo agimus qui tex. optime
ꝓbat in ver.prolatio matrimonij maneat de quo text.etiam ſupra
proxime feci mentionem. Cuius verba ſunt hec.

CIllud dignũ quoqʒ coꝛꝛectione aliqua iudicã
tes eſſe partẽ hec pꝛeſentis fecimus legis ex ipſo
enim rerum inuenientes experimento necceſſari/
um eſſe mulieribus actis monumentoꝛũ ante nup
tiales donationes inſinuari vt ſi vel pꝛincipalia
inſtrumenta pereant quod facile eſt per monumẽ
ta matrimonij eis pꝛobatio maneat ⁊c.

De glienatione et emphi.

Si mulier vel minoꝛ.xxv.an⸗
§. emphiteoſis nies non poteſt Zhere ſine con/
ſenſu duoꝛũ conſanguineoꝛũ ex ſoꝛma ſtatuti pꝛout ſepe diſponit
pꝛout eſt in hac patria nra regia ciuitate bononie ⁊ aliquando vidi
de facto ⁊ conſului ſuper hot ſtatuto an ſufficiat ↄhere cum eoꝛuʒ
conſcientia ſi non interuenit conſenſus eoꝛũ Ludo. Roma. in ſuo
ſingulari in ver. ſtatutũ el.xij. in oꝛdine meo tenet ꝙ ſic per tex. ſin /

gularem vᷣm eum hic. Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intelle
ctu eius ⁊ meo ⁊ dicas diligenter ponderando ꝙ iſte text. ꝓbat de
directo Iriuz in verſi.conſcientia ⁊ conſenſus ⁊c. vbi text.ponit hec
duo tanq; diuerſa cum illa copula ⁊ inter media que cadit inter di
uerſa iuxta nota. per glo. in Beca.de iur.⁊ fa.igno. Ad idem fa
cit ꝙ poſuit do.meus Alex.de imo.in ſuo cõſi.xxjx.in.v.col. in.iij.
volu. vbi ponit differentiã inter conſenſum licentiã ⁊ auctoꝛitatem
ad quẽ me remitto ꝓ nunc ⁊ ẽt in conſi.cvj.in..volumiin.iij.col.
Preterea pꝛo boc adduco glo.nota. in. c. . in ver. ſine⸗ pꝓmiſſu
⁊c.in titu.ᷣde phi. feu. alienatio per lot.in vſibus feudoꝝ que volu
it ꝙ vaſſallus qui non poteſt alienare ius feudi ſine conſenſu domi
ni non poteft etiã ſi dominus ſciat hoc ⁊ taceat quia aliud eſt ſcien/
tia ſeu conſenſus ⁊ illã glo.ſequitur ibi Bal.⁊ etiã Ludo. Roma.
in ſuo ſingulari in ver. vaſſallus ⁊c.elo. Unde in pꝛopoſito
volo dicere ꝓ intellectu vero ⁊ nouo meo iſtius text.qui non ꝓbat
dictũ Ludo. Roma.ſi bñ ⁊ ſubtiliter ponderer De cuius ſtatu
ti intellecctu addo ꝙ aliquid poſuit Bald. im.l.vnica. C. vnde vir ⁊
vxoꝛ ⁊ Bal.in.l.turpia.ff. de legat.p.⁊ Bal.in.l.j.C. de lega. ⁊ in
NReca. C. de pact.⁊ in.l.pactum in pe.col.C. de collat.⁊ Bar.in.l.cũ
lex.ff. de fideiuſ.x Bal.in.l.mater.C. de rei vendi.⁊ Bal.in.l.fi./
neceſſitatem. C. de boniſq; lib. in.j.col.⁊ in Rca. C. de reſcin.vendi.
⁊ etiã in.l.impꝛobũ.C.de infamib.⁊ Bal.in.l.cum heres.ff.de ac/
quir.beredi.⁊ Bal.in.l.a.⁊ in.l.ſifilius.C. de pet.pere.⁊ Bal.in
l.ſi p in fi.C.de ſponſa.⁊ in Nca.C.qui admit.in.iij.col.⁊ Hald.
in.l.cũ ipſe.C. de ↄᷣhen.empti.⁊ in Rca.C.ð inſti.⁊ ſubſti.⁊ Ang.
in. d.l.heres ? Bar. ⁊ coĩzer omnes docentes in.l.ſi quis mihi bo/
na. 5. iuſſum de acquir.here.⁊ Bar.in.lł.qui habet.S.ſi pupillus.ᷣff.
de tutelis ⁊ in.l.obligari.S.tutoꝛ.ff.de auct.tut.⁊ Bar.in.l.bonoꝝ
ff. rem ratam haberi ⁊ in ſuo.conſi.incipien.Sactum tale eſt Caro
lus ⁊c.⁊ in.l.ſi tutoꝛ.C. in quibus cau.in integ. reſtitu.nõ eſt neceſ.
in quibus locis ponũt ſcribentes an iſte cõſenſus debeat pꝛeſtari in
actu.an poſt incontinenti vel qũo ⁊ an requiratur in vltimis volun
tatibus ⁊ in quocunq; alio actu ⁊ an pᷣſumitur interueniſſe de qui
bus omnibus me remitto ad eos cuz noſtrũ ſit ſoluʒ atingere me
dullam iurium ⁊ maxime iſtius tex.de quo nunc pꝛincipaliter agi
mus. Cuius verba ſunt hec.

Emphiteoſis vero ⁊ ipotecas et vltra quin/
quennium nolumus fieri a ſanctiſſima maioꝛe ec
cleſia regie ciuitatis cuʒ cõſciẽtia ⁊ cõſenſu huiꝰ
beatiſſimi ciuitatis epiſcopi ⁊ patriace ⁊c.
5

At nul.iudicum.

1 Quãdo nõ poteſt habe
§ .Et hoc pern emt. ri copia iudicis ad queꝭ
appellatio interponi poteſt in defectum eius ad pꝛioꝛes ciuitatis
tex.eſt in.d. S.⁊ hot peruenit in verſi.pꝛimatibus ciuitatũ ⁊c.quẽ
tex.ad hoc ꝓpoſitum pꝛo ſingulari allegat Bal. in. l. a.in.iij. colu.
in ver.ſed nunquid ꝑpꝑ defectum ⁊c. C.qñ fiſ.vel pꝛiuat.vbi ſubdit
ꝙ Bar. neſciuit illum tex. ⁊ dñs meus Alex.de Imo.in.l.vbi.ff.ð
tuto.⁊ curat.datis in apoſtillis ſuis ad Bart.reputat etiam iſtum
tex.ſingularem. Sed tu aduerte quia iudicio meo cum reue
rentia do. Bal.non guſtauit iſtum tex.⁊ ideo non eſt miranduʒ ſi
Bar. eum non allegauit vtpote hoc non pꝛobantem ⁊ ideo do tibi
nouum ⁊ verũ intellectum meũ qui foꝛte non diſplicebit ad iſtum
caſum nam dicitur hic ꝙ ep̃i ⁊ etiã pꝛimates ciuitatũ dñt pꝛouider
circa aliqua ð quibus hic in tex.fit mentio ⁊ maxime ad moꝛtuoꝝ
coꝛpoꝛa ſepelienda ⁊ ad alia de quibus hic ⁊ maxime in verſi.mo
numenta cõponere neq; defunctoꝛũ coꝛpoꝛa ſepulture traddi neq;
rerum deſcriptionem concedãt ⁊c.ſed non fit mentio ibi de aliqua
appellotione ad eos interponenda in defectum aliquoꝛuʒ ⁊ in hoc
vehementer fallitur Bal. qui vidit tex. in. 5. ſequenti ibidem vbi fit
mentio de appellatione ſed in alio ꝓpoſito penitus ⁊ oĩo diuerſo ⁊
in diuerſis terminis a pꝛecedẽtibus ⁊ ꝑꝑ hoc errauit Bal.in intel
lectu tex.d. . ⁊ hoc peruenit vbi fit cõmemoꝛatio de quibuſdã cõ/
miſſis ⁊ qũo eirca ea putderi debet non aũt dicitur de aliqua ap/
pellatione inte ponenda ꝓut ſupꝛa dixi Plus dico ꝙ non pu
to doctrinã Bal.in ſe veram eſſe quia vbi non datur copia iudicis
introducta eſt appellatio coꝛã honeſtis perſonis iuxta not.ꝑ Bar.

in.l.j.S.ſi quis.ff. de appel.⁊ Bal.in addi. intit
in verſi.appellatio interponenda ⁊c.⁊ r De Mihſtin eabbel
tio extra de appellation. cum multis. Sed ſatis eſt mihi dell⸗
na Bal. non pbatur per iſtum tex. in quo decipitur vt er di
bis videre potes. Que ſunt hinuſmodi. rens ver

CEt hoc peruenit ad nos quidam pꝛouinci
rum iudices.ita inique agunt occaſione uckong
vt neqʒ teſtamenta concedãt facere neqʒ facta i
ſinuare neqʒ nuptias aliquas facere aut ſi up nu
tialibus donationibus monumenta conponen
neqʒ defunctoꝛum coꝛpoꝛa tradi neqʒ reni de

ſcriptionem concedunt fieri:: aut aliud quid hu/

iuſmodi agi aut ex geſtis aut ex teſtimonijs:
terea interdicimus omnibus iudicibus tam ciui

libus q́ʒ militaribus ⁊ eoꝛũ officijs aut alij cuili

bet tale aliquid pꝛeſumere Si vero quidam bu/
iuſmodi actibileʒ rem in quolibet loco noſtre rei
pub. pᷣſumpſerit facer̃ iubemus huiuſmodi extra
cingulum factos in exiliũ deſtinari ⁊ de ſubſtan
tia eoꝛũ eueniem diſpondiũ leſis in duplum reſti
tui non ſublato eis neqʒ alio quidem ex legibus
adiutoꝛio omnem vero damus licentiam locoꝛi
ſanctiſſimis epiſcopis ⁊ pꝛimatibus ciuitatũ hi
iuſmodi pꝛeſcriptiões ꝓhibere ⁊ ſtudere vthec
hec omnia ſine impedimento ſineqʒ diſpendio
ſecundum legũ virtutem pꝛocedant ⁊ de hijs ni
ciare illas vero que ſecundum leges offeruntur
appellatiões ſuſcipere volumus oĩo iudices ac.

De collatoꝛibus.

S. hoc quoqʒ inbemus. aum,
ad exactionem debitoꝛũ fiſcaliũ poſſit etiã conſtitui pꝛocurator pet
aliquem priuatũ ad exactionem debitorũ ipſius priuati tex hic vf
ꝙ non in. d. .hoc quoq; iubemus per quem text.ita in terminis
voluit Ludo. Roma.in ſuo ſingulari in verbo pcurator Tc xbire
putat eum ſingularem ad hoc propoſitũ dicens rationem eſſeuin
vtilitas pubiita debet preſerri priuate.⁊ non debet publica impedi
ri. Sed tu aduerte pro vero ⁊ nouo imellectu meoiiſtius lex
quia cum reuerentia nihil facit ⁊ non probat hoc nam non dicitur
hic ꝙ vtilitas publica non debet impediri per priuatã. ſed dicitur
ibi totũ õrium in verſi.ne ſubdit ledantur ⁊c.⁊ ſe conſiderai hie
plus cõmodum ⁊ vtilitas priuatorũ vnde dicas tu probai hiedli

ud.ſ.ꝙ deputati ad exigendum debita fiſcalia non poſſunt aſſume

re in ſe exactionem cauſarum priuatarum quia ſub ſpecie public
exactionis opprimere poſſent perſonas priuatas.i fauor mmagans
qui datur eis ab officialibus daretur etiaz eis ꝓ cauſis priualisci
omnino ſunt exeeutores fiſcales quibus pᷣſtatur idem honoſ vbi
cunq; fint ⁊ ex hoc ſubditi lederentur 9 ques inſpecia petſon ilo
rum pcederetur nimis ſublato velo ⁊ hoc modo lederentur ſubai
ti ſed tex iſte non loquitur ꝓprie in procuratore ſecunduzqb dielt
Ludo. Goma. Sed in exactor qui potius eſt nuntius t atethie
in tex. quem hoc modo ego nouiter intelligo ⁊ declaro ꝓut aucdiui
ſti. Cuius tex.vrebt ſunt hec.

CPoc quoqʒ iubemus cuſtodiri canonicamum
talem in pꝛouinciaʒ deſtinari qui poſſit in penicu
lo oꝛdinantium eum exigere fiſcalia tributa ſtn

nullam occaſionem impulſoꝛẽ poteſt enim mitti

⁊ damnũ ſubiectis inferri impulſionis ipſum
vocabulum ð cetero perimimus ⁊c.in verſi. hoc
quoqʒ; iubemus eos: quibus fiſcalium exactio
iungitur:nullampꝛiuatarũ cauſę arum exaclionem
cõmitti. Sed ſi quid eis tale quid iniungantur
nullo modo pꝛeſumere eos hoc agere ne occaſi⸗

one publicarũ functionũ nr̃i ſi ubiecti ledant ꝛc.

ninnnnintitglnl

6 12 .
eNnginifriinnenn
rifegtiwniwtuen uminen
cdtc tor inmftne ekan
Grertidhhninnttentretntlhert

Utgküporincun didnlns unri
teotordehfdeniu ie unn
Effn Nngurenewerettentet
tentedevin entamimen min
Gſfüihninaghoninnam gern
UhſtoretirrAenun entn
inmerinnnnſiritiiamnmn
ſſiteſtt Aitriinnunstni
Mauwrnſgurui urd
nfuniſtrgn anriin
ikiintimi ui timtiin ter
niiniurin hnninheid
inkimttun
. uinrtm inii dr

SKSulre

.

Mgzübnt 1
.
m wiaiiinfunn
NNNigiunr
mle Nn uin
Asrirlit.
rENENE NNNNN
1 runnInN
u NNNI,AriN
äl
t mixiriuknt Ainnini
sattuns miiutſiiikt
rmiernuiu ii in
miammam ſum iſ ſiſiil
rirsſfntgtilffiht
na t
utathMNi )aitſli
acumiin ai
N –
vrummni nnmanipt
eram n e
,rAN
immsaſiun i⸗
(ehimee lvoſen
* monni,
elon cl
Suiam ii jinplin
ensfen 66
e ctiningti,
Nn

nn glihts ,

Interpꝛetatiões noue: nouiqʒ

intellectus ſuper tribus libꝛis.C. ad omnes le/
ges: ⁊ gloſas ſingulares in eis contentas.

Se iure fiſci.libꝛo.x.
Glo.in. l.ſecunda. Bar hienaipe col dier

ſingularez
ad boc pꝛopoſitũ ꝙ fiſcus in vendendo tenet̃ pꝛeciſe ſeruare illud
tempus quod quilibet pꝛiuatus ⁊ eſt glo.in ver. computatio in vlti
mis verbis ⁊c. cum qua ſto quia clara eſt ⁊ nõ eget aliqua mea no
ni interpꝛetatione niſi acclo Bal in. l.. C. de here. vendi. vbi di
it ꝙ fiſcus poteſt vendere pignus etiã inuito pꝛimo creditoꝛe ſi ei
oluit ? non aliter ad quem in hoc me remitto ⁊ redeo ad glo. no
ſtram de qua modo agimus. Cuius verba ſunt hec.

Computatio ⁊c.in verſi.⁊ nota ꝙ hac.l.ius
comune habet fiſcus ⁊c.

Se con. fiſci.debi.libꝛo.x.

Certum eſt ꝙ ſoluens etiã bona fide
Z . ſecunda. FFacttonund ioalins ꝓbans ſe ſol
uiſſe aliter q; per inſtrumentũ publicum non eſt liberatus a fiſco
Tamen illa ſolutio per eum ꝓbata aliter qᷓ; per inſtrumentũ ope⸗/
ratur hoc mirabile ꝙꝙ fiſcus pꝛimo tenetur excutere illum exacto
rem cui facta eſt ſolutio ꝑ debitoꝛem fiſcaleʒ quo non exiſtente ſol /
uendo tenetur bñ debitoꝛ iterum ſoluere tex. eſt in. d.l. a. queʒ ad
hoc ꝓpoſitũ ꝓ ſingulari allegat Bald.in.l.a in.iiij.col.in verſi. in
terdu excuſſio ⁊c.C. q fiſc.vel pꝛiuatus ⁊ ideo caute ſoluas tu de
bita fico. Segd tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſti
us tex, nam ego dico aliam eſſe rationem iſtius littere quia ſi milli
es ſoluiſſem ⁊ per publicum inſtrumentum appareret non ꝓdeſt
mihi ſed opoꝛtet tabulariuz ad hoc deputatum per fiſcum debere
ſubſenbere cautionem meam vt hic in verſi. ſi cautioni tabularius
nõ luſcripſit ꝛc. Et in hoc cõſiſtit pꝛincipalis virtus illius tex.
nam erant duo notarij deputati ad hoc ꝓut etiã ſentit hic glo.⁊ ſic
ego non facio vim in ſolutione que pꝛobetur magis per inſtrumen
tuz publicũ q;ᷓ; per ſcripturã pꝛiuatã ſed in annotatiõe ſeu ſubſe crip
tione notarij fiſcalis ⁊ hoc modo ego intelligo nouiter itum text.
vno addito de ſolutione facta abbati monaſterij an liberet ſoluen
lem poſuit Pau. de caſt. in ſuo conſi. . incipi. Ego Paulus de ca⸗
ſtro ꝛ. Quid autem de ſolutione facta falſo pꝛocuratoꝛi an
liberet ſoluentem etiã de mandato iudicis poſuit late Bal. in. l. fal
ſus. C. de furtis maxime in anpe.col.⁊ Bar. in.l. licet in fi. C. de p
curato. ? in. alias. ff. de iur̃. iur. poſt glo. ibi ⁊ Bar. in. l. ſi pꝛocura
toꝛi ff. de condi. ob cauſam ⁊ Bar. in. l. filie. ff de ſolut. t in. l. i ſine
9. cum aut. ff. rem ratã haberi ⁊ Bald. in. l. iiij. C. de anno. publi.
liexe vbi ipſe ponit de ſolutione facta fiſco qũo ꝓbetur de qua ſolu
lione nos agimus nunc. Sed pꝛo nunc non ero longioꝛ in intellec
tu iſtius tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Fiſco quidem contra te manet actio q argen
tum quod inferre debebas rationibus fuerit re/
latum ſi cautionem que tibi ſuper eo expoſita eſt
tabularius non ſubnotauerit equum tamẽ eſt vt
pꝛius de bonis qui exactoꝛ fuit is qui ſoluendo
eſt ⁊ conueniendi eius facultas detur:vt indeni/
tanti ſiſci ſatiffiat tunc ſi ſeruari is modus non
poſſit repoſcatur a te ⁊c.

Z„. quoniam. Per ſpetiale mandatũ cõſuenit de

7 rogari generali vt in.c.ſtudiuiſti ex
de pꝛocurat.⁊ etiã idem dicimus in pꝛiuilegijs vt eſt tex.in. c. veni/
ens de pꝛeſcrip. cum ibi plene nota.? regulariter in alijs diſpoſitio
ni us vt per Dy. plene in Bela. generi de re iur. lixvjox Bart. in. l. ſz
? ſiff. pꝛo ſocio ⁊ Bar. in.l.legatoꝛuũ..fi.ff. de legat. o. ⁊ Bart. in
l. vxoꝛem. 5. codicillis. ff. de legat.iijꝰ⁊ in. .feliciſſimo in eadem.l.⁊
HBar. in. l ſeruus. . ſi tibi. ff. eo. titu. ⁊ in. l. titia. . qui marco. ff. ð an
nuis legatis 1 Pau. de caſt. in conſi.clxxxviij.incipi. VUidetur quod
pʒedictus ⁊c.⁊ do. Cardi.in conſi.lxxxxjix.incipiẽ. Redemptoꝛis in
uocato ſuffragio dico ꝗ, aceptilatio pene ratis ⁊c.⁊ Bal.in conſilio
xxxiiij. incipi. Ad euidentiã ⁊c.in pꝛima parte conſilioꝝ ſuoꝛum in
ver. ko pᷣmittendum eſt ⁊c.⁊ in conſi.lxv.in eadem pꝛima parte in

cipi.ad euidentiã æc. in ver.iſta qõ xe.⁊ ẽt Bal. in conſi.clx. in eadẽ
pꝛima parte conſilioꝛũ ſuoꝛum incip. Uerba pactoꝛũ ⁊c.⁊ Bal. in
tonſi.ccciij.in ſᷣa parte conſilioꝛũ incip. Conceſſum fuit ⁊c. ⁊ in cõſi.
cccxiij. in eadem ſa parte incp. Quidã nomine vicus æc. x in cõſi.
clx vij.in.iij.parte conſilioꝛũ incip. Locata fuit quedaʒ poſſeſſio ⁊c.
⁊ in conſi.ccclxxxv.in quarta parte conſilioꝛũ incip. Uiſis omnibuſ
⁊c. ⁊ do.meum Alcx.de Imo.in conſi.xiij.in po volu.incip An ho
die ſi ſa ac. Camẽ hoc eſt verum pꝛeterq; in pꝛocuratoꝛibus fiſca
libus quia ſi p fiſcus conſtituit vnun puta titium pꝛocuratoꝛem ge
neralem ad exigendũ omnes debitoꝛes fiſcales deinde cõſtituit ſpe
tialem pura ſempꝛonium ad exigendũ hunc debitorem vel illum.
tamen non intelligitur reuocatus primus pcurator gnalis adeo
ſi ſpetialis fuit negligens in exigendo eo non exiſtente ſoluendo põt
fiſcus agere ð generalẽ procuratorẽ tex. eſt in. d.l. qm angerio quẽ
ad hoc allegat Bal.in.l. Fa. C. qũ fiſcus vel procura. Ludo. Ro.
in ſuo ſingulari in verbo procurator ⁊c. vbi exclamat de iſto tex.ad
boc. Sec tu bene conſidera p vero ⁊ nouo meo intellectu iſti
us texl. nam ob initio omnes illi fuerunt conſtituti pcuratores ſe
mel ⁊ ſimul ad exigendum debitores fiſcales demũ ex eiſdemmet
ꝓcuratoribus alij fuerunt conſtituti ad exigendũ petrũ ⁊ antoniũ
vnde iſta ſpecialitas ſequens non tollit in totum generale mandatũ
cum o mnes iam ab initio ſimnl ⁊ ſemel fuiſſent conſtituti genera
liter procuratores tam primi qᷓ; ſ ecundi ꝓut hic dicitur in princi.
iſtius tex. ſed vbi ab initio facerem te pcuratorem generalem meñ
ad exigendum ⁊ poſtea conſtituerem petrũ ad exigendũ titiuʒ cer
te reuocaretur in totum primũ mandatũ ſiue loquitur in fiſco con
ſtituente ſiue tn priuato. Sed ſi ab initio conſtituo te ⁊ fratre tuũ
uratores meos ⁊ poſtea conſtituo te ad exigendũ antoniuz non
tollitur in totum illa generalis conſtitutio quin frater tuus etiam
exigere ⁊ poſſet iſte eſt caſus verus ⁊ ratio in.q.l.qm̃ augerio ſi bñ
⁊ ſubtiliter ponderetur Cuius verba ſunt hec.

QQuoniam augurio ac filio eius ad exigenda
reliqua conſoꝛtes vos atqʒ conſocios eſſe dica⸗
tis eiſqʒ certoꝛum dumtaxat nominũ exactioneʒ
mandatam nec inter eum ⁊ ceteros qui exacto/
res fuerant nominati confuſe exactionis mutuũ
periculum conſtitutũ ſed ſeperato numeris obſe
quio diſcretam ſollicitudinis rationem fuiſſe aſ
ſeueratis a iure non diſ. crepat:vt pꝛius ex bonis
exactoꝛũ qui pꝛincipali loco ad exactionem fue/
rant deſtinati indemnitati fiſcali ſatiſfiat poſtq̃ʒ
eos ſi ſolidũ debitum exſolutum non ſit nomina
toꝛes conueniri rationalis ergo videtur iuris oꝛ
dinem ſequetur excuſſiſqʒ exactoꝛũ facultatibus
necnon etiã nominatoꝛum ſi fiſcus vniuerſi de/
biti quantitatem ſecuritatẽ indemnitatis conſe/
quutus non fuerit etiam nos ad reſtituenda fiſca
lia debita aſtringet ⁊c

Ne apo.pꝓubli.libꝛo.x.

. Tu habes ꝙ pᷣſumptio iuris habe
Z. 9 mncunm 9 5. tur ꝓ liquidioſa pꝛobatione vt in.l.

licet imperator.ff. de legat.p.⁊ ibi alias legẽdo dixi poſt alios ⁊ ma
xime.d. meum Alex. de Imo. poſuit aliquid Bal. in ſua marga
rita in verbo notarius ⁊c.⁊ Bal.in.d.l.ſi tutor ⁊ Bal.in.l.ita de /
mũ in fi. C. de procurat. ⁊ Bal in addi. Specu. ĩ verbo pᷣſumiptio
