poſt.d.meũ in iure pontificio.d.Andreã Barbatiã ibi⁊ iõ ꝓ nuc
longioꝛ nõ ero niſi ꝙ pono verba iſtius glo.que ſunt hec.

Sed vtrum ſola promiſſione ſcilicet penali
forte cum in hoc non grauetur officio ſuo ⁊c.

Oe indiciis
l. Heres habens.S.apud labe-

onem Ludou cus Roma.in ſuo ſingulari in verbo.
Contractuſ ⁊c. Dicit pꝛocuratoꝛ generaliter cõ
ſtitutus cõtrahens in aliquo loco poteſt ipſe ↄueniri ĩ loco contra
ctus per tex. quem reputat ad hoc ſingularem ⁊ de eo. multum ex
clamat ĩ. d.l. heres abſcens..apud labeonẽ ⁊ idem etiã voluit in
ſuo ſingulari in verbo. Procuratoꝛ ꝛc. Sed ego cum reue/
rentia tãti viri dico ꝙ tex.iſte non facit ad pꝛopoſitum nec meret
allegari ad hoc vnde aduerte tu quia dico ꝙ alius eſt intellectus
iſtius littere uerus ⁊ nouus meus ad eaz:in qua fallitur Ludo
uicus Ro.myrum ĩmodũ Mam tex.iſte decidit Quod dominꝰ
bene põt conueniri in loco contractus celebrati per pꝛocuratorem
eius ſeu ꝑ inſtitoꝛẽ. Sʒ non loquitur de ipſo inſtitore vel pꝛocura
tore conueniendo vt hic in verbo. Ac ſicum domino contractum
fit vc.⁊ in verbo Quare ibi ſe debebit defendere ⁊c. vnde non lo
quitur de ipſo procuratoꝛe quia de eo non dubitatur ſed vera ⁊
ꝓbabilis dubitatio erat et ẽ de ipſo dño in quo cadit dubitatiove
ra iuxta.l.ancille.C. de furtis ⁊ in.l.ꝙ labeo.ff. de carbo.edicto ⁊
boc mõ ego intelligo iſtuz tex. In qᷓ hũc intellectũ ẽt capio cx. 5§.
ibi pꝛoxime precedenti vbi fit mentio de eo qui ratione officine in
certo loco poteſt cõueniri modo in hoc tex.ponitur de eo qui ba
bet factorẽ vel inſtitoꝛẽ in certo loco Naz perinde cẽ ac ſi haberet
officinã ibi ⁊ ſic põt cõueniri ipſe propter inſtitorẽ quẽ in loco illo
prepoſuit⁊ hic eſt uerus intellectus buius tex. ẽt conſiderando
totam iſtam legem a capite uſq; ad fi. que tota loquitur de domi
no vero conueniendo vel ratione mertium vel taberne vel officine
vel ratione pꝛocuratoꝛis vel inſtitoꝛis pꝛepoſiti in certo loco cuius
tex. verba ſunt hec.

CHD Labeonem:Queritur ſi homo pro
uincialis ſeruum inſtitorem vendendarum mer/
tium gratia rome habebit:quod cum eoſeruo cõ
tractum ẽ ita habendum atqʒ ſi cum domino cõ
tractum ſit quare ibi ſe defendere debebit.

De indicis

l. Aenditoꝛ ⁊c. udoutcus ſ oman in ſno

ngulari in verbo :exceptio æc.
lo.viij. Dicit quod defenſor non poteſt opponere exceptionem de
clinatoriã ex ꝑſona rei principalis ptex.ſing łeʒ ĩ.d.l.venditor.
Sʒ tu aduerte ꝓ uero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. ⁊ dicaſ
ꝙ fallitur uehementer Nudouicus R.o. in intellectu uero iſtius
tex.nãðfenſoꝛ nõ oppõebat hic Nec uolebat opponere exceptionẽ
ðclinatoriã ex perſona rei ꝓ quo ↄparebat nam hoc facere potu
iſſet vtpote.qui eum repreſentat ⁊ tuetur:oĩ mõ et uia quibus po
teſt ex ꝑſona ipſius rei conuenti Sed volebat. opponere exceptõezʒ
ex ſua perſona propria vt ibi in ver: Dicit ſe habere priuilegium
ſui iudicis ⁊c.Et dicitur hic ꝙ non poteſt hoc facere ut ibi ver.vẽ
ditorem emptoris iudicẽ ſequi ſolere ⁊c. Et iſte eſt uerus no
uus meus ſenſus iſtius tex.circa quem addo unum verbuʒ ꝙ ne
dum ꝙ non poſſit vti exceptionibus principali ſuo ↄpetentibus.ſs
poteſt ẽt uti ex perſona ſua ſibi competentibus quas defenſus op
ponere non peſſet pᷣm Bar.in.l.prima in fi.C. vbi in rem actio et
Bar. in.l.idem S.generaliter.ffᷣmandati. Tamen limitta boc

procedere in eo qui defendit ex neceſſitate ſecus ſi ex voluntate ſs
Bar . in.l.minor.ff de pcura. Itaq; iſte tex.non bene intelligit
ꝑ Luduuicum Roma.⁊ alios eum eodem modo intelligentes:
Nec verba eius pati poſſunt illum intellectum ſi bene ponderent
que ſunt hec.

Cẽditor:ab emptore denunciatus vt euictõiſ
nomine eum defenderet: dicit ſe Priuilegium
habere ſui iudicis:queritur an poſſit litẽ ab eo
iudice apud quem inter petitorem ⁊ emptorem ẽ
cepta:ad ſuum iudicem reuocare. Paulus re/
ſpondit vẽditorem emptoris iudicem ſequi ſo/
lere ⁊c.

De indiciis.

l. Cum pretor.S.is quoqʒ cnge·

iſtum tex.eſſe meliorem de iure ad hoc propoſitum ꝙ licet delega
tus ab inferiore a principe non ſubdeleget tamẽ põt vbi conſuein
do hoc vellet ſeu dictaret vt delegare poſſet v idem ẽt voluit.o.
meus Alex. de Imo.iĩ.l.more in. xiicol. ff de iur. omniũ iud.ꝑ illũ
tex.in ver. more ⁊c᷑.cuʒ quibꝰ teneo pro nunc quia tex.clari ſunt ⁊
non egent noua mea aliqua interpretatõne ⁊ a iaſ legẽdo dixi poſt
alios et maxime poſt. d. meũ in.d.l. more niſi ꝙ nunc ↄſidero
vnũ ꝓ nouo intellectu buius tex.ſ. vt ↄſuetudo hoc operetur non
ſola: ſʒ iuncta cum alijs adminiculis vt ĩ ver. propter vim iperij
⁊c.nam ſtante poteſtate imperij reſidentis.in perſona il loruʒ de
quibus hic ĩ tex.fir mentio more fuit.vt poſſent ſubdelegare. Sʒ
vbi non daremus tantũ imperiũ ſeu poteſtatem pꝛedictam non
poſſet ex ſimplici cõſuetudine quis ſubdelagare ⁊ hoc modo ego
intelligo iſtũ tex. cum grano ſalis ⁊ vlterius non me extendo in ʒ
Secundo non facit tex.in.d.l.more:naʒ loquitur in oꝛdinatũs
nos autẽ indelegatis ut ibi in ver.qui eam ſuo iur̃ non alieno bñ
ficio habet c. de qͥ ordinato non loquimur nos: ſed ð delegato
ab inferiore a principe ut dicit iſte caſus. Cuius verba ſunt hec.

L. Cum pretor.S.is quoqʒ cum mandata ẽ iuriſ
ditio iudicem dare poteſt ut ſunt legati: preſulũ
item his quibus id more conceſſum ẽ propter
vim imperiiſſicut prefectus vrbis ceteriq; rome
magiſtratus ⁊c.

DHe iudiciis.

Si Judex ordinarius
l .Et poſt edict um Po naa partes ad
audieñ. ſententiam deleget cauſam alteri: Qurnon habet aliud fa
cere niſi ferre ſententiam utrum debeat delegatus ipſe de nouo ci
tare partes ad audiendaʒ ſententiã vel ne: Specu. in ti. c cita. .
primo verbo. Item queritur ⁊c̃. Tenet ꝙ non quem refert et ſe
quitur et magnifacit eius doctrinam Ludouicus Homanus. in
ſuo ſingulari in verbo Judex etẽ.vbi dixit Qð tex · in. dic.l. poſt
edictum qui babet ꝙ ſi citatus non comparet in termino perẽpto
rio debet expectari et de nouo citari non habet locum in citatio
ne ad ſententiam etẽ. Sed tu aduerte pro uero et nouo intelle
ctu meo iſtius tex. quia primo per eundem tex.met in. d.l. et poſt
edictum reperio tenuiſſe contrarium Bal.in.l.conſentaneum. C.
quomodo et quando iudex.qui tex.uere probat hoc ſi recte pon
deretur in verſi.ageretur cã et pronunciabitur ⁊c.et in verbo.Et
ſi bonam habuerit cãm etc:Que omnia verba ſonant in ſententiã
ferendam. Pro quo etiam pondero tex. in l.peremptorio eo.
ti.ĩ verbo. Et pronuciaturũ etc. Qui tex. antecedit.d.l.poſt edi
ctũ et continuatiue legũtur ſimul vbi tex.expreſſe loquitur de ſen
tẽtia ferrẽda. Quin imo plus dico ꝙ h̊ iura ſimul iuncta pro
bant ꝙ tex. in. d.l.et poſt edictum non loquitur niſi in caſu feren
de ſnie et principalit᷑ facta ẽ illa prouiſio ad finẽ ferende ſentẽtie
vtpote que maioris ẽ pᷣiudicij et iõ noua citatio fieri dꝛ. Pre
terea hunc eſſe verũ intellectum dicte.l.et poſt edictum probo ex
codem tex · ibi ĩ. S ſi is in verbo.Et pronunciabitur etẽ. Que vᷣ
ba ſonant etiam in ſententiaʒ ſicut idem tex.in principio. Cuius

tex. verba ſunt hec. Una cum precedetibꝰ que cõtinuatiue legũ
tur cum eo.

In peremptoꝛio autem comminatur iſ qui edi

ctum edicit etiam abſente diuerſa parte cognitu
rum ſe ⁊ pꝛonunciaturum.l. Non nũquam autẽ
hoc edictum poſt tot numero edicta:que pꝛeceſ
ſerint datur non nunquam poſt vnum uel alteruʒ
non nunquam ſtatim quod appellatur unum pꝛo
omnibus: hoc autem extumare oportet eum qui
iuſ dixit pꝛo condictione cauſe uel perſonevel tẽ
poꝛis et ita ordinem edictoꝛum uel compendiuʒ
moderari.l. Et poſt edictum peremptoꝛium im
petratum cum dieſ eius ſuperuenerit Cunc abſeẽſ
citari debet ⁊ ſiue reſpõderit:ſiue non reſponde
rit agetur cauſa ⁊ pꝛonũciabitur non vtiqʒ ſcõᷣm
pꝛeſentem:Sed interdum uel abſens ſi bonam
cauſaʒ habuerit uincet:quod ſi iſqui edictum ꝑ
emptoꝛium unpetrauit abſit die eognitionis: is
uero aduerſus quem impetratum eſt abſit: tunc
circunducendum erit edictum peremptorium:ne
que cauſa cognoſcetur neqʒ; ſecundum pꝛeſentẽ
pꝛonunciabitur ⁊c.

De indiciis

Glo. in.l.ſi pretoꝛ.s.marcellui

Bal. in.l.pꝛima in.iiij.oppo.C.de condi.indebiti.Dicit iſtã glo.
foꝛe ſingularem ad boc pꝛopoſitum. ꝙ cõtra ſententiam gratioſã
vel temerariam poteſt peti reſtitutio in integrum ⁊ eſt glo.in ver.
Admittere ⁊cet¶· ¶ Sed tu aduerte pꝛo uero ⁊ nouo intellectu
eius: Nam dico ego ꝙ glo. hoc non dicit aliquo modo: Sed lo/
quitur de ſententia lata a iudice non gratioſe Nec temerarie. Sed
ex cauſa quam credidit iudex eẽ veram allegatam per partem ⁊
doloſe vt ibi in tex.in verbo. Si per dolum ſciens aliquid allega
uit ⁊c.ad quem tex.referri debet glo contra quam talem ſententi
am bene conceditur reſtitutio. Sed ſi fuiſſet Temeraria vel grati
oſa ⁊ ſic uitiũ fuiſſet in iudice aliud eſſet ⁊ glo.non loquitur in his
terminis. de qua materia addo etiam Dy.in.l:ſi is ad quem. ff. de
aquiren:. heredi.ad quem me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agi
mus: Cuius verba ſunt hec.

Ammittere: imo uidetur ꝙ non ut infra man
da.l.ſi fideiuſſoꝛ.. in omnibus que eſt contrai
ſolu.ibi ſoluit ex cauſa iudicati hic non ſoluit.ſʒ
⁊ ſi ſoluiſſet hic haberet condictionem ſine cau
ſa ⁊ ita hic intelligitur licet non indebiti ut ibi.
CWVel dic quod ibi impetrauit iſte reſtitutioneʒ
ut ſupra de in integr.reſti.l.diuus ⁊c.

De indicus

Glo. in.l.ſi pꝛetor.s.marcelluſ

HBal.in.l.ſi is ad qnẽ.ff.de acquir.heredi. Dicit iſtã glo.eẽ nõ.
ad hoc pꝛopoſituz qð ſtatnr dicto iudicis ex qua cauſa motus fue
rit ad ſententiandum. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu
iſtius glo. in verbo. Appꝛobatum ⁊c. Nam (iudicio meo qnon ꝓ
bat id ad quod allegatur per Bal. nam ibi ſententia lata fuerat
taliter quod non erat opus requirere iudicem ex qua cauſa ad id
motus fuiſſet ad ita iudicandum pꝛout fecit. ſed cauſa ibi erat ꝓ
bata in iudicio ⁊ falſo modo pꝛout ibi dicitur in tex.in verbo Per
dolum ſciens aliquid falſo allegauit ⁊c.æ in uerbo Et boc modo
ſententiam ⁊c.⁊ ſic non ſtatur dicto iudicis ibi de cã:Sed ea appa
rebat ex actis ⁊ hoc mõ ego intelligo iſtũ tex. cum glo. Uel ⁊.ij.
⁊ alirer intelligo iſtã gio.vt ſtetur dicto iudicis ante tñ ſententiazʒ
vt ibi dicitur in glo.in verbo. Obiecta fuit perſcriptio agenti ⁊ c.
et in verbo. Qðõ abſolueret ſialiud non uideret ⁊c. Que verba
ſonant ante ſententiam latam Nam reus conuentus oppoſuit ex/
ceptionem pꝛeſcriptionis contra agentem ⁊ iudex uidens hoc ha/
buitidicere ante ſententiam latam ego abſoluam hunc reum pꝛo⸗

tta

ſanlenn e
nmne, e d
n

N
ceNAfrad

mim ANts

Dutotortnor

Wereskarss
Nirrr Er
Gülpmerain
itte vaenena
6
NAn
Mr Nin n
Sedrtr er
Nmtkälnermer
attiintuntnr
nicnn m
NNn
tfehiee
Ner eirNiud
niner ente
eicänmnn
Drlen n
rner
e ⸗ rdtt
atr
Gli in
S i

unſs b gini,
met

Deiceis

Am R⸗
lmmenmn
——M
Mun Peinzinanm ganſ
— Ppun tng illn
NN ianin Gt
e nie rteſenr
aaurgämmuzunkunt
rhun Sdimnntigi
õü
vanmim ram A, iii, nn N
m aCANaAN: ItGnuriti
A nPAHNDNISdun F
rHEESENANNTNNge
uTNN.

õ
Aendn Hnonmdes gutſ anm
Gutt antindeni hdih
aa debeen annninnn n au
rdhar u mithiitb.
Soh. . d.
awnpemiſft leſicntione

a⸗

Deiucſois

pter pꝛeſcriptionem: vego actoꝛ hoc ſentiens pr obauiſſalſo modo
tnñ)me interrupiſſe preſcriptioneʒ et ſi h omnia acta ſunt ante ſen
tentiam non autem in ipſa ſententia vel poſt pꝛout ſonant verba.
glo. Circa quam addo etiam vnum verbum ꝙ ſi non apparet
alicer ex qua cauſa motus fuerit iudex: qui fert ſententiam pꝛeſu
mitur in dubio motus ex cauſa in actis deducta ſᷣm glo.in .l. he
.n. ff. de ſuſp.tutoꝛi.? Bar. inel.ſiquis ad exhibendũ.ff. de excep
tio. rei iudi. ? Bar. etiam in. l, iulianus.ᷣff. de condi. indebiti Et
ſi cã ad quam ſe refertnon conſtet ex actis:Sed potius cõſtet con
trarium. ſnia ẽ ipſo iure nulla 'm Bar.in.l.pꝛima.C. de errore
calcu.⁊ Bal. ibidem poſt eum ⁊ Bal.in.l.pꝛima.C.de manu.uin
di.⁊ bal· in.l.data opera.C.qui accuſanon poſſunt.⁊ Bal.in.l.ij.
C. de re iudi.⁊ Ang.in.d.l.ſi is ad quem et Ang.in.. hec inſuper
in auũt. ut ſpon. largitas. ⁊ Joã.de Imo.in·l.ſeruo.S cũ pꝛetoꝛ.ff.
ad treb.⁊ ẽt Jo.de imol.in.l.qui rome.ꝭ.duo fratres.ff.de verb.
obli.⁊ dños cano.in.c.quoniã cõtra falſaʒ extra de proba.vbi oẽs
ita concludũt: ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo.ð qua agimus
Cuius verba ſunt hec.

CMyppꝛobatum abſente eo qui dicit vt infra de
pꝛoba.l.patronus ⁊ in.l.quotiens..qui dolo ⁊
infra de adminiſtra.tuto.l.ex Cyrographis ⁊ in
fra de nox.actio.l.ſi ſeruus. ¶ Sed quomodo
poteſt hoc pꝛobari. Reſpondeo bene poteſt eſſe
obiecta pꝛeſcriptio iſti agenti ⁊ iudex dicebat ꝙ
abſentem abſolueret niſi aliud uideret:ideoqʒ pᷣ
ſens.falſum probauit quod fuerat debitum per
interruptionem ⁊ hec pꝛobauit per eos qui inter
fuerunt iudicio ⁊c.

Oe inoſjcioſo teſtamento.
L. Poſthumus.s.ſiquis ex his

Res inter alios acta regulariter non nocet. Nec pꝛodeſt alijs:
vt in.l.pꝛima.⁊ per totũ.C. res iter alios acta ⁊ ĩ.l.ſepe.cũ ibi ple
ne nõ. ff. de re iudi. ⁊ in.c.quãuis ⁊ in.c.ſuper eo.eo.ti.ĩ antiquis
⁊ hoc pꝛocedit quo ad plenum preindicium. ſʒ aliud eſt quo ad q̃
lem qualem pꝛeſumptionem : vt in.l.ſi duo in pꝛincipio.ff.de iure
iuran. ⁊ voluit Bar. ⁊ cõiter alij poſt eum in.l.ij.C. de edendo:vbi
alias oꝛdinarie legendo dixi maxime poſt dominũ meũ Hlex de
Imo .ibidem ⁊ voluit ẽt Bar.in.l.ſi quis libertateʒ infra de peti.
beredi. Sʒ põe ꝙ filius nãł tm̃ vel ſpurius:quibus nõ competit
querela in officioſi teſtamenti Mec etiam datur facultas contra ta
bulandi.vt ẽ glo.notabił in.l.i.Spꝛimo.ff de contratabuł:quam
glo.ſequitur ⁊ ad hoc dicit ẽt ſingularem Bal.in.l.pꝛima.C.quo
rum bono:egit ⁊ obtinuit ſententiam pꝛo ſe que ſibi pꝛodeſſe non
poteſt. Utpote in habili. ⁊ in capaci.vtrum pꝛoſit alijs:qui ſunt
capaces bꝛeuiter dico ꝙ ſic dũmodo erroꝛ poſitus in libello poꝛ/
recto per illos non repetatur in ſententia tex.eſt in.d l.poſthumꝰ
8·ſiquis ex his:quem tex. hoc modo interpꝛetatus eſt Bal. im.l. ij.
in vltima col. C.de re iudi.dicens eum ad hoc foꝛe ſingularẽ:⁊ idẽ
etiam voluit Ludouicus Ro.in ſuo ſingulari in verbo. Senten
tia Tc.el. xviij.licet de Bald. mentionem non faciat a quo habuit
omnia fere illa ſingularia ſua pꝛout videbis in hoc opere noſtro.
Sed tu aduerte pro vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.quẽ
ego magis generaliter intelligo ⁊ non ſoluz in filio naturalj vł ſpu
rio Sed in omni penitus extraneo qui ab inteſtato nõ poterat ſuc
cedere teſtatoꝛi ſeu defuncto: Mam ſi obtinuit a caſu ſeu foꝛtu
na pꝛout ibi dicitur in tex. uictoꝛia ei non pꝛodeſt.Sed prodeſt il/
lis:qui ab inteſtato ſucceſſuri ſunt vt ibi in verbo. Siquis ex his
perſonis que ab inteſtato ad ſucceſſionem non admittuntur ⁊c.et
hoc modo ego intelligo iſtum noſtrum qui ſerut nobis magis
generaliter abſq; eo ꝙ reſtringamus eum in filio naturali vel in
ſpurio de quibus ibi non fit aliqua mentio de cuius tex. materia
addo etiam nõ.per Bal.in.l.ſi ſeruus ſpurium. S.pꝛimo.ff. dele/
ga. pꝛimo ⁊ per Bar. in.l.qui repudiatis.S.cũ cõn.⁊ in.l· Papinia
nus. 5. ſi ex cã de inoffõ teſtamẽto ⁊ in aũt. ex cã in. x.col. C. de li
ber. pʒeteri.vj Inno.ĩ dic.c.cũ ſuꝑ de re iudi.ad quos me remitto
⁊ redeo ad tex.de quo modo agimus Cuius verba ſunt hec.

Siquis ex his perſonis que ad ſucceſſionem
ab inteſtato non admittuntur de inofficioſo ege/
rit: ſi nemo euʒ repulerit ⁊ caſu obtinuerit non ei
proſitvictoꝛia: Sʒ hiſ qui habẽt ab ĩteſtato ſuc
ceſſionem: nam eſſe inteſtatũ patrẽ familia. fa/
cit ⁊cet᷑.

ODe inofficioſo teſtamento.

. D. meus Alex. de Imo. n. l. duo iudices ĩ
.l. ſi pars. ij. col. f de re iudi. reputat iarereine,

lareʒad G ꝙ lz alias vbi duo iudices ferũt ſnias ſuas valeat illa
elata ꝓp reo vt ibi in. l.inter pares eo.t..pter q;; in cauſa liberta⸗
tis idẽ dicendũ ẽ lata S teſtm̃ ⁊ alia ꝓ teſtõ nam valet ea q eſt pꝛo
teſtõ vt ibi per eum tamẽ fallit niſi lata ꝓ teſtõ eẽt iniqua euident᷑
per iſtũ tex. ⁊ ita reſidet.d.meus in.d.l.duo iudices: Sed tu ad
uerte qꝛ ał ego aliter intellexi tex.in.d.l.duo iudices ⁊ tex.in.d.l. ĩ
ter pares ꝓut ibi dixi ⁊ videre potes in hoc opere nro ⁊ iõ nõ me
extẽdaʒ cc hoc niſi ꝙ redeo ad iſtũ tex.de quo agimus:Cuiusver
ba ſunt hec.
Si pars iudicauit de inoffitio teſtamento con
tra teſtũʒ:pars ſecundum id ſentẽtiam dederit:
quod interduʒ fieri ſolet humanius ẽ ſequi eiꝰ ꝑ
tis ſentẽtiam:que ſcõm teſtũʒ putauit niſi aperte
iudicem inique ſcõm ſcriptum heredem pronun

ciaſſe apparebit ⁊c.

e inofficiſo teſtamento

Glo. in. J. ſi ſuſpecta Bal. in aũt. vnde

, rrs ſi heres. C. de liti
gioſis dicit iſtam glo.non eẽ alibi ad hoc pꝛopoſitum ꝙ tertius cũ
quo non eſt fundatum iudicium poteſt pro ſuo intereſſe ad eẽ in
iudicio ⁊ ſuũ intereſſe pſequi ⁊ cãm inſtruere teſtes pꝛoducẽdo:
⁊ inſtra Mõ tñ põt in ſe ſuſcipere iudiciuz ⁊ ẽ glo.i ver.Adeſſe ⁊c̃:
Cũ qua ſto pꝛo nũc ſimpłr q; glo.clara ẽ ⁊ non eget aliqua mea
noua interpꝛetatione: Sed nota tu unum quod dicit glo.quod
iudicio meo ẽ magis notandum ⁊ hoc obmiſit Bal. ꝙ etiam nolẽ
te eo qui pꝛincipaliter ẽ in iudicio põt tertius hoc facere : vt dicit a
pte glo.ĩ ſui pꝛincipio: Cui adde ẽt notata per Gal.in.d.aũt.vn
de ſi heres. C. de litigioſis ⁊ ꝑ Bal.in.l.pꝛincipaliter la.ij.C. de li⸗
berali cã ⁊ ꝑ Bar.in.l.ſi ꝑ luſoꝛio.ð.illud.ff.de appelł.⁊ ꝑ Spece
in ti. de teſte..viij.in uer.Quid ſi a ſnia ⁊c.⁊ ꝑ Inno.in.c. cũ ſuꝑ
de re iudi.vbi dicũt ꝙ põt iſte tertius pꝛoducere inſtr̃a ⁊ alias ꝓ
bationes ⁊ aliquid ꝑ Bal.inil.ſi eo tꝑe.C. de remiſ.pigno.vbi po
nit an ẽt poſt terminũ ⁊ expedito pꝛoceſſu poſſit tertius hec facer̃
ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua nũc agimus.Cuius ver
ba ſunt hec.
Adeſſe ſed an poſſint legataꝛij pꝛoducere te/
ſtes illo nolẽte pꝛoducere uidetur quod nõ:quia
non eſt dominus litis per conteſtationeʒ:ſed cõ
tra puto ꝙ ſic.quia ẽ particeps litis ut in autẽti/
ca de litigio.S. ad hoc pꝛeſẽti col.viij. Item ui
detur legitima perſona vt ⁊ pater in boniſ filijvt
hic ⁊ inconcordantijs ibi poſitis ⁊.C.de boniſ
mater.l.pꝛima. Item poteſt ppellar̃ ⁊ teſtes ꝓ
ducere in cauſa appellationis vt.C.de appella.
l.eos.. pꝛimo ⁊ hic ergo ⁊ in prin.teſtes produ
cere poteſt. Item boc eſt beneficium legis ꝙ;
poteſt adeſſe ergo late interpᷣtandum ut ſupꝛa de
conſtitu.pꝛinci.l.vltima.Item ideo põt adeẽ ne
coludatur argumẽto ſupꝛa ð iuriſdi:omni.iudi.
l.ii.vel ſaltem illos debeat producere quos no/

minauerat iſte ⁊c.

de petitione heredittis

—1 Etiam poſſeſſoꝛ male
l. BSi 9 domino.fi. fidei poteſt deducere o/
mnes expenſas quas fecit hꝛo cultura rei mala fide per eum poſ
ſeſſe ex fructibus ipſis anteq;ᷓ reſtituat rem vt ĩ.d.l.ſia domino..
fi. cũ. l.ſequenti.ff. de peti heredienon tamen habet actionem nego
ciorum geſtorum pꝛo hoc ᷣm Bar.in:l.in fundo.fl.de rei vendi.

2⁊ Bal in.l.ſimandatum in fi.C. de nego.geſti · Plus dieo gy te
netur de culpa cõmiſſa in colendo vt in.l.ei qui.S.cũ pꝛedia ⁊ hoc
ibi voluit Ange. ff. de peti.heredi. Sed dubitatio ẽ ardua quid
de impenſa per eum facta pꝛo cuſtodiendo fundo ſeu cuſtodienda
re ⁊ in hoc Bar. in.l.queſitũ.ꝭ.pꝛedijs.ff.de leg.iii·tenuit q non
poſſit deduci talis impenſa per malefidei polſeſſoꝛem quia non eſt
pꝛo cultura rei ſᷣm eum. Sed Bal.in.l.pꝛima.C. de fructibus
⁊ litis expenſis voluit de directo contrarium cum quo tranſit Lu
douicus Roma.etiã in ſuo ſingulari in verbo. Malefidei poſſeſ
ſoꝛ ⁊c.el pꝛimo dicens ſe allegare ꝓ Bal.tex. ad hoc ſingularem in
d. l.ſi a domino. . fi. Sed tu aduerte bene ⁊ diligenter pꝛo ve

ro ⁊ nouo intellectu meo nã iſte tex.ſnĩa mea ad hoc nihil facit i /

mo pꝛobat totũ contrarium in uer. Querendoꝛũ cogendoꝛũ con
ſeruandoꝛum que eoꝛũ gra ſunt ⁊c̃.vbi tex.ſolum cõſiderat expen
ſas factas pꝛo querendis fructibus et circa habenda coꝛpoꝛa eoꝝ
⁊ ſic conſiderat acquiſitõeʒ fructuum ĩmediate.Sed cuſtodia fun
di ẽ quid ſeperatum ⁊ mediatum ad fructus ergo ⁊c.⁊ hoc modo
ego etiã intelligo tex.in. l. ſi ita. 5. ſi. ff de fundo inſtro in ver. Ne
quid vicini aut agri aut fructuũ occupẽt ⁊c. Nã ego fateoꝛ ꝙ ẽ da
re cuſtodiã ẽt ipſius fundi ſeu agri que verſatur in duobus.ſ.ne
fructus occupent᷑ vel pars fundi capiatur:vel fundus totus.Sed
non ſequitur ergo malefidei poſſeſſoꝛ cui lex dedit facult atem ⁊
ius ipſum etiã retinẽdi pꝛo expenſis factis in fructibus ⁊ de ipſis
met fructibus poteſt retinere expenſas factas pꝛo cuſtodia fundi
ex fructibus.quia lex cõſiderauit quãdam iĩmediatam cam quaʒ
habent expenſe facte pꝛo cultura pꝛao fructibus ut ex eiſdẽ ẽt de⸗
ducantur non aũt pꝛopter cuſtodiã fundi que eſt quid ſepatũ oĩo
ab expenſis vt mõ dixi quinĩmo tex.in.d.l.ſi a dño.ꝭ.ſi.qui conſi⸗
derauit ſoluz cuſtodiã fructuũ ⁊ diſpoſuit de ea:ſenſit aperte aliud
eſſe in cuſtodia fundi ſi bene cõſideretur. Circa cuius tex.mãm
addo ẽt tex.nõ.in.l.fundus.ff.fami.herci.vbi ponitur an quis poſ

ſit deducere expenſas culture de quibꝰ loquimur ex fructibꝰ ⁊ no

tat ẽt Pau. de caſt. in ſuo cõſilio.xvij.in penul.col incipiẽ. Quidã
Jacobus teſtatoꝛ ⁊c. De alijs aũt expenſis factis neceſſarijs ad
ppetuã rei utilitatẽ dico ꝙ põt eas repetere non per actionem ne/

gocioꝛum geſtorũ:ſed ꝑ officium iudicis vt in.l.plane infra eo.⁊ p

nõ. per glo.?⁊ Bar.in..lłin fundo de rei uendi.⁊ in.l.domũ.C.e.
ti.⁊ not.in..ex diuerſo ⁊ in.s.ſiquis a dno inſti.de rerum diuiſi⸗
vbi dicitur ꝙ non repetitvtiles expeñ.niſi ſint facte in refectiõe edi
ficij antiqui:vt in.d.l.vomũ ⁊ hoc mõ declaro ibi iſtum tex.cũ om
nibus ſupra deductis. Cuius tex.verba ſunt hec.
CFructus intelliguntur deductis impẽ ſis que
querendoꝛum cogendorum conſeruandoꝛumqʒ
eoꝛuʒ gratia fiunt ꝙ nõ ſolum in bone fidei poſ

ſeſſor̃ naturalis ratio expoſtulat ueꝛum etiam in

pꝛedonibus ſicut Sabino quoqʒ placuit ⁊c.

DSe petitio.heredi.
Glo. in.l.heres ſurioſi.s. Fi.

Bal. Saly. in.l.ii.in fi. C. ð fructi.⁊ lit s expen.⁊ ẽt dominꝰ

meus Alex. de Jmol. in.l.diuoꝛtio..ob.donationes in. iii.col.ff.

ſolu.matri.reputãt iſtã glo.ſingularẽ ad hoc ꝙ vnum offm̃ iudi/
tis mercenarium non põt pꝛoducere aliud offm̃ mercenariũ cum
quibus in hoc ſto qꝛ glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea int
pꝛetatõc. Cuius glo.verba ſunt hec.

¶ In uerbo precepti ⁊c.circa mediũ in ver.offi/

cium auteʒ officio ſeruire abſurdum eſt: nam et
vſure per officium peterentur ⁊c.

de petitione hereditatis

G 0 in. l. fi. Bal · in. l.item uidendum eo.ti.diẽ

iſtam glo.foꝛe ſingularem ad hoc ꝓꝛo

poſitũ Quod licet teſtes pꝛoducti ab vtraque parte ⁊ teſtes ⁊ in

ſtra ſint reducendi ad concoꝛdiam tamen dubium dicti teſtis ſem
p nõ pꝛobat ⁊ interpꝛetatur contra eum cui incumbit onus pꝛobã
di SGed tu aduerte pꝛo uero ⁊ nouo intellectu meo iſtius glo.
Quia iudicio meo hoc non dicit nec facit aligquam mẽtionem ð te
ſtibus.Sed iuncta cum tex.pꝛobat hoc qð tibi nunc dico videlicet
ꝙ ſemꝑ in minoꝛi quantitate fienda ẽ ↄdẽnatio quãdo diuerſimo
de pꝛobatum eſt intereſſe ⁊ ſic ſentit glo. licet fiat interpꝛetatio õ
dubie pꝛobantem yt in.cin pꝛeſentia cũ ibi plene nõ ex de pꝛoba.⁊

per nõ.per Bal.in. l i. C· de ᷣm tabu. ⁊ Bal.in ſua marga.in ver
bo. Pꝛobatio ⁊c. ⁊ ꝑ not.in.l.eum actũ.ff.de negocijs geſtis ⁊ in
l. ij. de peti. heredi.vbi dicitur hoc pꝛocedere tã ex parte rei qᷓ; acto
rio.attamen pꝛobatio ſtat in ea minori ſũma cuius cõtrariũ dicit
Bal. dum dicit ꝙ non pꝛobat ⁊ hoc modo intelligo iſtaz glo.que
non facit mentionem de teſtibus· Cuius verba ſunt hec.

Exciperetur etiaʒ ſi a parte non opponatur ſe
cundum Pla.⁊ ſic de facto ſupplet iudex ſecun
dum eum per iſtam. l.⁊ pꝛo eo etiã eſt. C. ut que
deſunt aduo.partiũ.l.pꝛima Sed hoc eſt falſum
ſecundum Joan.cum ſecundum allegata debe/
at procedi ⁊c.

Oe rei uendicatione.

. . „ „ 4 „
glo.in.l.emptoꝛ in principio.

Bal.in.l.domos in pꝛincipio.ff. de lega.pꝛimo dicit iſtam glo.
foꝛe ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ fructus conſumpti a bone
fidei poſſeſſoꝛe non ↄpenſantur cũ expenſis. Sʒ expenſisoĩno poſ
ſunt ab eo peti cũ quo in hoc ſto ſimpliciter quia glo.clara ẽ ⁊ non
eget aliqua nona interpꝛetatione niſi ꝙ in hoc addo not.per glo.in
lin fundo.ffde rei vendi.⁊ ꝑ Bar.in.l.plane. ff.de petitio. heredi
ta.⁊ per Bal.in.l.ancille in.v.col. C.de furtis ⁊ per Bar.in.l.ſi ui
C. ꝙ metus cqꝗ. Plus dico ꝙ deducit ẽt debitũ naturale m
Fᷣim Bar.in.liſed ⁊ poſſeſſoꝛ. S.ſed ⁊ ipſi.ff.ð peti.heredita.ad qͥs
me remitto ⁊ redeo ad glo:noſtram de qua nũc agimns ⁊ ẽ glo.
in ver. Supfluũ ⁊c.ĩ fi. Cuius verba ſunt bec.

Superfluum ideſt illud excedit fructus per-/
ceptos ⁊ hoc ſiminus ⁊c.vnde ⁊ ſi totideʒ ſunt
in totum fit compenſatio ſicut enim fructus ali/
as cum impenſis compenſantur ut ſupꝛa eo.l.ſũ
ptus in pꝛincipio. Ita merito compẽſantur hic
fructus cum vſuris ⁊ hoc eſt qð ſubicit: Nam
eos ⁊c.vt ⁊ dicitur ſupꝛa de mino.l.minoꝛ.xxv.
annis. S.pꝛedia: uſuras auteʒ nouas uocat:quaſ
petit emptoꝛ ratione tempoꝛis poſt ſolutioneʒ
currentis non ergo dicit de hiſ quas ſoluit em/
ptoꝛ creditoꝛi ⁊ ſic non quo ad uſuram ſolutam
uel ſoꝛtem nonfit compenſatio dicit ergo nouas
reſpectu veterum quas hic debitoꝛ dudum cre
ditoꝛi ſoluit uel ſoluere debuit ſecundũ Aʒo.que
repetuutur ut ſoꝛs nõ tamẽ faciunt aliam uſurã
Licet ſorſ ſoluta ſaciat ut infra ꝗ potio.iĩ pig. ha
bi. l.ſi prior.O.ſciendum ſcõm Aʒo.⁊ id tempuſ
quo hic curunt dr̃ medium tempus ⁊c.

De rei uendicatione

1 Ang. hic reputat iſtam
gularem ⁊ ẽt dominus meus Alex.de Imo.in.l.pꝛedia iuvltima

col.in fi.f. de acquir.poſſ.ad hoc ꝙ ubi vẽdens poſſidẽs rem vẽ
ditã dixit vẽdidit tradidit ꝑ hec verba nõ itelligir̃ dare licẽtiã apñ

dendi ꝓpꝛia auctoꝛitate rẽ ſʒ bñ ſi alius poſſidebat illam rẽ ⁊ ſit

ſtat vis in hoc an vendens poſſideat vł ne de quo ał dixi in. d.l.
pᷣdia:⁊ iõ nõ ero lõgioꝛ nunc niſi ꝙ pono verba tex.⁊ etiã glo.que
ſunt hec:ĩ pꝛimo tex.
CVec ſi res pñs ſit:ſi uero abſens tunc cuʒ poſ
ſefſionem ⁊ poſſeſſor natus ſit ex voluntate acto
ris ⁊ ce.uerba auteʒ glo.ſunt hec.ſi abſe ens ideſt
ſz non eſt in poſſeſſione rei tnnc ſcilicet fit domi/

nus 7c.

De rei nendecatione.

wrntintiin

ReNee
SH
tebnm

amim a

tünmcnen

onlrenetonm
üiikNN
GIüi t
nteremuntn n
Nariugtrdriie n
ungia
Nrlat ſanre
umd e
rnirhi , rirn
N ganz

1

3. Uuminbe
Aamit Aulamtifnense
nmnz 1. nhtſthice int
unfanuitigſolninftangl,
ulamwlmm tſundl
Bec and imh
n ri thgſ oͤſthen ſn
õ
and, ins a, us lnr
anr mim mymis ſolton
mdcictdebiſ gus iiton,
nanitſcNndsdtſnan ſun
m mmit condonſuio don ggotons
Wrom qus di debtor dmnae
tu ſaer niſn r
muſesnö mi tuin iimn iſni

lir laun tinig wid iis b

tnr MAnin tidnn

Nam diuaimn uNgst.

Oetai cndncrone

„„ Nubehunt
nis Woerte
giinmam an in ſii
Bantccnd ninſginit,
rauis jii aſiniluni
mam n ſiu ſurdu ,
aerriihefltunf
iici
gns lriſeß n
nsſ volu
i arunsſtet e

N nen tberſit

.D

. „ Bal. in. lLinſulam. S:
G lo. in. l. m P tor. fructus. ff. ſolu.ma.dic
iſtã glo.fore ſingularẽ ordinariã ad hoc pꝛopoſituʒ Quod licet
fructus percepti ex re aliena. cõpẽſentur cuᷣ expenſis ⁊ ſumptibus
vt in dicta.l. inſulã.S.fructus cũ ibi plene nõ.per glo:⁊ oẽs ſcribẽ
tes ⁊ ct ꝑ glo. hic ⁊ per Bar.in.l.infundo ſupꝛa eo.⁊ ꝑ Bar.m.l.
ſi mortis cã ffe dona.cã mor. ⁊ per Bar.in.l.domos. ff. de leg-
pꝛimo ⁊ per Bal. in. l.ſuper. C. de euictio.⁊ ꝑ Pau. de caſt. in cõ
ſi. exxx. incipien. Circa ea que ſuperius pleniſſime tacta ſunt ⁊c̃.
vbi dixit Qð fructus conſumpti per vxorem malitioſe cõputant
ſibi in dotem qð ẽ foꝛtius cũ multis alijs ſimilibus. Attamen
ſecus eſt in ſumptibus factis in re pꝛopꝛia reſtiturõi ſubiecta ⁊ eſt
glo. in verbo ſuper f lium ꝛc. in ver. Sed quid ſi pendente con
dictione ⁊c. in fine cum qua ſto ſimpliciter quia clara eſt ⁊ nõ eget
aliqua mea noua interpꝛetatione. Cuius verba ſunt hec.

CSED OQNid ſi pendente condictione legati
heres alienet ⁊ poſtea dũ extitit condictio facte
ſunt expenſe a bone fidei emptoꝛe ideo opponit
doli exceptionem ⁊ ego compenſo fructus:quoſ
pendente condictiõe percepit an poſſim Reſpõ.
non quia illo tempoꝛe mei non erant nec res nec
eos petere poteram vt.C.ð cadu.tol.l.vnica.ꝗ.
ſinautem ⁊c.

De rei uendicatione

. 1
Glo. in. l.rems tignum Ag bee
Imo.⁊ etiam dominus meus Alex.de Jmo.in.l.de pupillo·.nũ
ciationeʒ in. iij. col.ff. de noui operis nun.allegãt iſtam glo. ĩ ver.
deſcẽdit ⁊c. ꝓ ſingulari ad h̊ ꝙ faber vel oparius excuſat᷑ ſi labo
rat in re alterius qᷓ; conducentis ex quo facit de mandato eius tñ
poſtea limitat ipſe hoc eſſe verũ niſi eſſet facta eidẽ aliq̃ pꝛohibitio
ſeu ꝓteſtatio ⁊ idem voluit Saly.in.l.iuj.C. de accuſari et ẽt Lu
douicus Roma. in. d. S. nunciationem de quo late poſuit idem
dominus meus Alex. de imo. ibi vbi ponit quomodo et qñ tene
tur credere pꝛohibitioni ſibi fcẽ ⁊ quando non ⁊ dicit iſta eẽ tenẽ
da menti ⁊ eſſe quottidiana vbi aliqua alias legendo dixi in boc
notabili paſſu. Sed pꝛo nunc vltra ibi dicta per alios et per
me addo nunc ſpe. in. 2? de empt. ⁊ vendi. . nunc dicendũ ver. fi.
vbi ponit quid ſi aliquis uolebat mihi vendere vineam ⁊ alius
prohibuit mihi ne emerem: et ꝓteſtatus eſt et ego non obſtante
pꝛohibitione emi. et intraui vineam an poſſum accuſari de turba
ta poſſe eſſione ⁊ per Are.in.ꝭ.cum in ſuo inſtr.de rerum diui.⁊
ibi ponit quid de colonis euntibus ad laboꝛandum in aliquo fim
do de mandato meo et cum armis an excuſentur per iſtam glo. et
dicit ꝙ non vt ibi per eum ad quem me remitto et redeo ad glo.
de qua agimus. Cuinsverba ſunt hec. .
Deſendit ⁊c.item an faber reſpondeo nõ:ſed
ille qui fieri fecit arg.l.pꝛime. F. deueſſe. ff. de
vi.⁊ ui.armata ⁊c.

De rei uendicat.

Gi Bar. in.l.iii. ff. p emptoꝛe et ctiam do
l. BGi culpa. minus meus Alexlde Imo. in.l. idepoſi

ti in penultima col.ff. de re iudi.reputant iſtũ tex.ſingulareʒ ad Hᷣ
vbi reus conuentus deſiit poſſidere rem culpa dʒ ſibi fieri reſtõ
etiaʒ ſi coõueniatur actione reali de quo ał dixi in.d.l.ĩdepoſiti poſt
dominum meum lex. ibi et iõ ꝓ nunc nõ me extẽdam ſuper B
niſi ꝙ pono verba tex. que ſunt hec.

¶ Si culpa non fraude quis poſſeſſionem amiſe
rit:quoniam pati dʒ extimationem audiendus ẽ
a iudice ſi deſierit: ut aduerſarius actioneʒ ſibi
cedat ⁊c.

De rei uendicatione

Qni Regulakiter quis non poteſt p
1 qui reſtitnere ciſe compelli ad factum: Sed ſol
cendo intereſſe liberatur ut in.l.ſi quis ab alio in fi. ff.de re iudi.

et in. l. ij. . ex his et in. l. ſtipulationes non diuiduntur cum utrobi

que plene nõ.per oẽs vbi ałs etiam legendo dixi poſt eos et maxi
me poſt dominuʒ meum Alex.de IJmo.ibidez.fl. de verbeobliga.
Tamen nota vnum ꝙvbi quis tenetur ad tradendum aliquid
per ſententiam poteſt compelli pꝛeciſe tradere et ſic ad factum tex.
eſt in. d. l.qui reſtituere in fine quem tex. ad hoc pro ſingulari alle
gat Bal. in. l. pꝛima in pe. col. in ver. Sed pone devenditione eſt
fcũʒ inſtr̃m ⁊c. C. de ſent.que pꝛo eo ꝙ intereſt ꝓferũtur dicẽs eũ
eẽ ad hoc menti tenen: Sed tu aduerte ꝓ uero intellectu meo
iſtius tex.qui pinguius ſeruit nobis qᷓ; dicat Bal.ſi bene ⁊ ſubtili
ter ponderetur: Nam dico ego ꝙ pꝛocedit non ſolum in cõdẽnato

per ſententiam ad aliquid tradendum. Sed etiaz in omni alio cui

iudex pꝛecipit ſeu mandat vt tradat rez alicui et ſic nõ eſt curãdũ
ð ſententia lata. Sed ſufficit ſolus iuſſus iudicis et hoc colligo hic
in pꝛincipio in ver. Qui reſtituere iuſſus eſt ⁊c. iuncta.l.iuber
cauere ſupra ð iur.ommi.iudi.et in.l.ꝙ iuſſit.ff.ð re iuli. Pꝛe
terea ad idem ego conſidero eundem tex.in.d.l.qui reſtituere ĩ fi.
in verbo Condemnandus ⁊c. vbi tex. neceſſario pꝛeſuponit ſen
tetiam non ec̃ latam:ĩmo poſtea ſequi debere caſu:quo non reſti
tuatur res uigoꝛe iuſſus ſeu mandati pꝛecedentis. Sed plus ẽt
dico ꝙ ẽt ſine ſententia vel mandatovbicunq; quis habet rẽ meã
compellitur tradere ⁊ ſic ad factum tenetur pꝛeciſe ſʒ Bar. in le
pꝛima.ꝭS.pꝛimo iff. de extima.et perconſequens iſte tex. non habet
tantam ſingularitatem pꝛout dicit Bal. et omnes alij de hoc tex.
Cõmemoꝛantes:Cuius uerba ſunt hec videlicet.

Qu reſtituere iuſſus iudici non paret conten
dens non poſſe reſtituere ſi quidem habeat reʒ
manu militari officio iudiciſ ab eo poſſeſſio trãſ
feratur ⁊ fructuum dnntaxat omniſque cauſe no
mine condemnatio fit:ſi vero non poteſt reſtitue
re ſiquidem dolo fecit quominus poſſu is quã/
tum aduerſarius in litem ſine vlla taxatione ĩ ifi
nitum iurauerit dãnãdus ẽ: ſi vero non poteſt re
ſtituere Nec dolo fecerit quominus poſſit non
pluris q̃ʒ quanti res eſt ideſt quanti aduerſarij ĩ
ter fuerit condẽnãdus eſt.hec ſentẽtia generalis
eſt ⁊ ad omnia ſiue interdicta ſiue actioncs in rẽ
ſiue in perſonam ſunt ex quibus arbitratu iudi/
cis quid reſtituitur locum habet.

de publitiana.

. Dominum rei legate tranſit regulariter
l.ſecunda. in legatariũ recta via ſine aliqua traditi

one vt in · l.a Titio in fi.de furtis ⁊ in.l.legatum. ff.de leg.ij.⁊ in.l.
ſi tibi hõ.S.cum ſeruus cũ ibi plene nj. Maxime per Bar.ff. de
leg.paimo ⁊ ibi alias legẽdo dixi poſt dominũ meũ Alex.ð J mo.
ibidẽ ⁊ ideo pꝛonunc longioꝛ non ero in hoc. Sed mõ uellẽ ſci
re quid in re donata cã moꝛtie: In qᷓ bꝛeuiter dicas ꝙ etiã tran
ſit dominiuz eius rectavia in donatarium ſicut in legato ſiue ĩterue
nerit traditio ſiue nõ.tex.ẽ in.d.l.ij.ff.ð publi.Quẽ adhoc pꝛopo
ſitum dixit non reperiri alibi Bal. in.l.ij.C. ſiquis alterivel ſibi ⁊
Dñs meus Alex. de JImo, in.l.moꝛtis cã ĩ pꝛin.in apoſtillis ſuiſ
ad bar. ibi.ff.de dona.cã moꝛ.⁊ Dnminus meus Alex. de JImo.
in. l.qij. in · v. col. ff de legat. . Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero
intellectu meo iſtius tex.qui ſententia mea pꝛobat totũ contrarium
eius ꝙ dicit Bal. ſi recte ⁊ ſubtiliter ponderetur iuncta.l.ptecedẽ
