compareas ſi tua putaueris ĩterreſſe de quo alias dixi in. d.S. me⸗
miniſſe ⁊ ideo ꝓ nunc non me extendaz circa hoc niſi alias per
me ⁊ ꝑ alios ibi dictis addo nunc in termis noſtris Bal ·in.c. i. in
quinta col.in tit. de mili. vaſſal.qui contu. eſt in vſib.feudo.⁊ etiaʒ
Ange. in. d.lea quidẽ. ⁊ do. Abb.in.c.i.extra de cau.poſ.⁊ pꝛop·
7 Pet. de anch. Domn. de ſancto Hemi. in. .fi. in fi. de elect.
lj. vj vbi cõmẽoꝛant hanc glo.de qua agimus.Cuiꝰ vᷣba ſunt hec.

Contineant in verſic.vel dic ſecundo ꝙ litteras
mittebat pꝛocuratoꝛ fiſci ad cõuentũ quibus di
cebatur ſi meminiſti venias reſponſurus ad pe/
nam alias non venias ⁊c. .

De pericu.et commo.rei uen.

Bar. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingular. in
Z. Prima duobus. Pꝛimo ꝙ poſt venditõem per
fectã ſi cauſa euictõis venit non tenetur ipſe venditoꝛ de euictione
ſecundo ꝙ debet emptoꝛ denũciare venditoꝛi vt adſit cauſe agẽde
Sed tu aduerte pꝛo meo vero ⁊ nouo intellectu iſtius text.
nam vbi texc. iſte bene ⁊ ſubtiliter põ deratus loquitur de denun
ciatõe non loquitur de ea que fit ab emptoꝛe venditoꝛi pꝛout di /
tunt omnes.ſcribentes ibidem ⁊ male cum reuerentia ſed ecõtra
⁊ ſic tex.dicit totuʒ contrariũ eius quod dicit Bart.⁊ alij hic poſt
eum.nam res vendita adhuc erat penes venditoꝛẽ.tamen pfecta
erat ipſa venditio per ſolutõem pꝛecij vel erat habita fides de pꝛe/
cio vt in. . vendite cum ibi not.inſtitu.de rerũ diui.Et dicitur hic
in tex. ꝙ ſi res euincitur ex cauſa noua damnũ eſt ipſius emptoꝛis
ſecus ſi ex canſa antiqua vt hic in verſi.que ex pᷣcedente tempe ⁊c.
⁊T poſtea dicit tex.ꝙ venditoꝛ ipſe ex noua cauſa non tenetur ſʒ de
bʒ omnino denũciare ipſi emptoꝛi vt poſſit ille emptoꝛ adeſſe cau
ſe.nam ſi emptoꝛe abſente ⁊ cui non fuiſſet denunciatũ per eũ res
euicta eſſet etiã ex noua cauſa teneretur vẽditoꝛ vt hic in fi.in ver
ſi.vt cauſe agende adeſſet ⁊ non abſente emptoꝛe cõtra eum pꝛo/
nunciatũ eſt ⁊c.⁊ ita ego nouiter intelligo ⁊ declaro tibi iſtum tex.
Uno non obmiſſo in materia denũciatõis fiende ab emptoꝛe con/
tra venditoꝛem circa litem motã quõ ⁊ qualiter debet fieri.nam
de his poſuit do.meus Alexa.de jmol.in conſil.lxvij. in tercio vo
lu.incip.an agi poſſit contra venditoꝛc̃ ⁊c.⁊ do.ran.areti.in ſuo
conſil.xxvj.incip. In dei noĩe factum ſuper quo poſtulatur ⁊c.vbi
ponit an poſſit hec denũciatio fieri pupillo ſine tutoꝛis auctoꝛitate
vel ne.⁊ an per ꝑpſonã cõiunctã ſine mandato ad quem me remit/
to.⁊ pono tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Poſt perfectam venditionẽ omne cõmodum
⁊ incõmodum rei vendite contigit ad emptoꝛem
pertinere.actoꝛ enim ex his tantũ cauſis ſuo oꝛ/
dine tenetur que ex pꝛecedente tempoꝛe cauſam
euictionis parant.⁊ ita ſi ei denunciatũ eſt vt cau
ſe agende adeſſet ⁊ non abſente emptoꝛe contra
eum pꝛonunciatum eſt ⁊c.

Et nota ꝙ hodie que eſt.xiiij.dies pñtis menſis. Mecccxeiiüi.
aplicuerunt Bononiã littere patentes regales ad Clariſſimũ do.
Ludouicũ bologninũ quibus creatus fuit ⁊ eſt Conſiliarius re/
gius:in ampliſſima et honoꝛabili foꝛma.et hoc ꝓpter opus quod/
dam anno decurſo miſſum ad pꝛelibatum xpᷣianiſſimũ regem pꝛd
oꝛtu pꝛimi geniti ſui Ludouici:compoſitum per dictũ do. Ludo/
uicum. Cuius pꝛiuilegij tenoꝛ eſt huiuſmodi.

Carolus dei gratia Sᷣrancoꝛuʒ rex. AUniuer/
ſis pꝛeſentes litteras inſpecturis Salutem. Re
galis munificentia illos libenter attollit honoꝛi
bus:⁊ fauoꝛe gratioſo pꝛoſequitur: quos nouit

iudicis damnatum ⁊ appellatõe contra bonã fi/

ſciẽtijs:moꝛibus:ac doctrina eruditos: Pinc ?
ꝙ nos pluriũ fidedignoꝛũ relatu ad plenũ infoꝛ
mati de pꝛobitate:ſcientia diſcretione:plurimiſ
qʒ virtutũ meritis:quibus bene dilectus noſter
agiſter Ludouicus de Bologninis vtriuſqʒ
iuris doctoꝛ:ac ciuis Bononienſis apud omes
cõmendatur:ac etiã iutuitu plurimoꝛũ ſeruitioꝛũ
nobis impenſoꝛũ per dictum de Bologninis:
que ſperamus impendi in futurũ. Eundem ma/
giſtrum Ludouicũ in conſiliariũ noſtrum retinui
mus:⁊ retinemus per pꝛeſentes:⁊ in alioꝛũ con/

ſiliarioꝛũ noſtroꝛũ conſoꝛtio tenoꝛe pꝛeſentium

aggregamus. Aolentes vt ipſe deinceps:ho/
noꝛibus:pꝛiuilegijs:francheſijs:pꝛerogatiuis:
libertatibus: ac alijs iuribus quibuſcũqʒ:quibꝰ
ceteri cõſiliarij noſtri vtuntur:vtatur ⁊ gaudeat.
Quo circa dilecto ac fideli Cancellario noſtro
aut cõmiſſo ad cuſtodiam ſigilli:tenoꝛe pᷣſentiuʒ
damus in mandatis: quatenus a dicto domino
Ludouico:recepto pꝛius iuramẽto ſolito:ipſum
in conſiliariũ noſtrũ admittas: ac in noſtris con
ſilijs intereſſe quotiẽs opoꝛtunũ fuerit: honoꝛi/
buſqʒ:pꝛiuilegijs:francheſijs:pꝛerogatiuis:li/
bertatibus:ac iuribus pꝛedictis vti ⁊ gaudere fa
cias abſqʒ difficultate quacunqʒ. In cuius rei te
ſtimoniũ ſigillum noſtruʒ pꝛeſentibus duximus
apponendum.Datum Lugduni die nona menſiſ
Julij.Anno domini ſilleſimoquadringenteſi/
mononageſimoquarto ⁊ regni noſtri vndecimo.

Per Regem. Comite Liney ⁊ alijs pᷣſentibus.
Banadim. ſf̃t.

Pro ſocio.

Y. Ludo.roma.in ſuis ſingularib ſub
7* . ccun da titu.ade empti.et vendi. ⁊ etiã do.me

us Alex. de imol.in.l.ſi patruus in apoſtillis ſuis ad Bart. ibi. C.
cõia vtriuſ.iudi. reputat iſtum tex.ſing.ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ſoci

acquirens aliquid pᷣſumitur in dubio acquiſiuiſſe de pecũia cõmu

ni et non de pꝛopꝛia vt ibi per eos ad quos me remitto.2 capio
tex.de quo agimus Cuius verba ſunt hec.
Z.Cũ ppõas te pᷣdiũ cõiũcto dñio cũ pr̃uo tuo
cõparaſſe: in poſſeſſionẽqʒ te antequã ipſum in
ductum iuris ratio efficit vt dominiuʒ fundi ad
vtrunqʒ pertineat. Sane quia pꝛecium a te ſolo
numeratum eſt: ⁊ ſolemnibus penſitatõibus ceſ
ſante ſocio ſatiſfactum eſſe dicis iudicio ſocieta
tis id quod eo nomine pꝛeſtari opoꝛtuit conſe/
queris ⁊c.

Si quis alteri uel ſibi

Bart. hic dicit y iſte texeſt ſingul⸗
L.m ultu m. ⁊ multũ tegbins ad hoc pꝛopo
ſitum ꝙ emens de pecunia aliena ſi ſibi traditur poſſeſſio effcitu
dominus rei alias autẽ non ſᷣm diuiſionẽ poſuã in tex.
tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. Nam boc mo
intellectus non habet magnã dubitatõem. Sed ego intelligo qua/
do quis emit nomine ſuo pꝛopꝛio ⁊ ego do pecuniã meã vendiio
ri.non autẽ emptoꝛ ſoluit ipſe de pecunia mea.⁊ iſte eſt magis no
ta.caſus.⁊ pꝛobatur hoc in ver. vxoꝛe tua cõparante pecuniq nu/
meraſti ⁊c.⁊ illa dictio ei ſequẽs ibi ſtatim non debet legi cuz pꝛe/
cedentibus ſed cum ſequẽtibus vt dicamus eiqʒ poſſeſſio tradiis
eſt ꝛc. non antem vxoze tua comparãte pecuniã numeraſtiei · el

—
zyuhen —

ggelnmmaſb.

Ulinninen, unn
mnatxpedengieren der ran

GurWNeI. Anunr
6Nefentikaſtsmuner.
ſgümifntnſitengret
Agrefghiitndäatnanet

ceintuditimiltnindri
iNchrdeidarnr

iftuutſtuin
lönu D

Püͤſne memenmir
—
ſelihfinnirrr ru
ſnuchſnünn, —
Knmrmirmmn et
mC

h m .Ss

2 —

. —— — E

—

„

—

l
Pöſlgtiiel
,
trialncuenatden
ncſligti
Aminnſrntinhe M
wn Nen eigienung

NNm (nulin ieiti⸗
Nucin e.

Pobee⸗
en dn ernrbseit
Lſomd
lamualrv imid hullll
detaumatan kinmnimi
rvim αa710a
em ram I alnih i
xrxpuliii
ũ ir ii in inij oo
õ
r õä
Gargitininſi

mimde Wrün iite⸗
nheri nint
Acnlnwrußin
“*
imennnnin

vt nuncius non valet quod agitur.

./ i venditoꝛi pecuniã meã videbatur res ef/
Eerooet ſo raan aen Sea dicur cõtrariũ dum
modo e nens emat nomine ſuo ⁊ poſſeſſio rei ſibi detur vt hic in
ver. vxoꝛ tua nomine ſuo emit eiq; poſſeſſio tradita eſt ⁊c. ⁊ hoc
mogo ego intelligo iſtnm tex. nouiter. Cuius verba ſunt hec.
L. Multuz intereſt vtrum ne vxoꝛe tua compan/
te pecuniam numeraſti eiqʒ poſſeſſio tradita eſt:
an cõtractu emptiõis a te nomie tuo habito tan/
tum vxoꝛis nomie poſt inſtrumentũ inſcribi fece
ris.nã ſi quidẽ vxoꝛ tua nomiĩe ſuo emit eiqʒ res
tradue ſunt nec a te quicqᷓʒ ð his pceſſit nõ niſi
ð pꝛecio aduerſus eam inquantũ tu paupioꝛ ⁊ il
la locupletioꝛ eſt facta habes actionẽ: ꝙ ſi emi/
ſti quidem tu ⁊ tibi tradita eſt poſſeſſio: tantum
autem nomen inſtrumento vxoꝛis quondam tue
ſcriptum eſt res geſta potioꝛ qᷓᷓ ſcriptura habe/
tur.ſi vero ab inicio negotiũ vxoꝛis gerens com
paraſti nomine ipſius empti actionẽ: nec illi nec

,„R⸗ 1 2— 12

tibi queſiuiſti dũ nõ tibi vis nec illi potes.quare
in dominij queſtione ille potioꝛ habetur cui poſ/
ſeſſio a domino tradita eſt ⁊c.

Si quis alteri uel ſibi.

Z. multum.5. ſi nero. Bart bie diet
iſtum tex. ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ſi pꝛocuratoꝛ meus facit aliquid
Sed tu aduerte pꝛo vero
⁊ nouo meo intellectu iſtius littere. nam non eſt hec ratio iſtiꝰ tex.
ſquia maritus faceret actum iſtũ vt nuncius.qꝛ ĩmo erat ⁊ facie
bat vt voluntarius adminiſtratoꝛ. ſcilicet qui eſt negotioꝛũ geſtoꝛ
qui ẽ voluntarius adminiſtratoꝛ in.l.tutoꝛi ſupꝛa de nego. geſtis⸗
⁊ ber totum.ita pꝛobatur hic In verſi. ſi vero ab inicio gerens ne/
gotiũ vvoꝛis ⁊cc. Sed ratio vera iſtius littere eſt. quia non põt per
liberã porſonã alteri queri.ita pꝛobatur hic in verſi. nec illi potes
t. non eſt ergo ratio neceſſitatis que hoc opatur hic.ſed rõ quam
aſſignaui tibi per iſtum tex. Pꝛeterea non eſt verũ ꝗ marit?
eſſet hic pꝛocuratoꝛ vxoꝛis ĩmo cenſetur extranens quia bene eſt
pꝛocuratoꝛ vxoꝛis in rebus illius. vt in.l.maritus.C. de pꝛocura.
in yerſi. in rebus vxoꝛis ⁊c. ſed hic emebat cum pecunia ſua pꝛo/
pꝛia.nec eramus in rebus vxoꝛis ⁊ ideo nõ eſt pꝛocuratoꝛ nec ſtat
vt pꝛocuratoꝛ aliquo modo.v in hoc etiam defecit Bar. ⁊ alij intk
ligentes iſtũ tex. hoc modo. quinimo ſi eſſet pcuratoꝛ non poſſe/
mus dicere faceret actum niſi vt neceſſarius ratõe officij ſui aſ/
ſumpti vel dati a lege. vnde cõcludo diuerſam eſſe ratöem omnio
ſſtius tex. ⁊ ilam vltra omnes docentes eſſe veraʒz omnino quam
ſupꝛa dixi tibi ad iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

Si vero ab inicio negotiuʒ vxoꝛis gerens cõ
paraſti nomine ipſius empti actioneʒ nec illi nec
tibi queſijſti:dũ non tihi vis:nec illi potes. quia
in dominij queſtione ille potioꝛ habetur cui poſ
ſeſſio a domino tradita eſt ⁊c.

De rebus alienis non alienan:.
Bar. hic dicit ꝙ iſta eſt bona ⁊ ſingul. lex

Z. finali aa hoc propoſitum ꝙ vbi pꝛohibet alica
tio intelligitur prohibitus omnis alius cõtractus per quem tranſ/
rtur dominiũ directũ vel vtile vel etiã ius aliquod vt ibi in text.
de quo tex. ⁊ eius intellectu dixi in. l.fi. infra de iure emphi. vbi põ
dernui iſtum tex. cotra Ludo. roma. æ ideo pro nũc non me exten
dam ne idem repetamus ⁊ ne fruſtra occupemus mẽbꝛanas niſi
ibi dictis addo do.meũ Alex.de imo.in ſuo conſil. clviij. in qui⸗
to volu. in pꝛima col. vbi ponit an pꝛohibitus alienare teneat᷑ etiaz
turare ne ſequatur alienatio ex diſ poſitõe legali vt ibi per euʒ. ad
quem me remitto. æ deduco tex. in mediũ. Cuius verba ſunt hec.

Dancimus ſiue lex alienationẽ inhibuerit: ſi/
ue teſtatoꝛ hoc fecerit ſiue pacto contrahentium
boc admiſerit:non ſa olum dominij alienatõʒ vel

mancipioꝛum manumiſſionẽ eſſe pꝛohibendam

Sed ⁊ vſufructus dationem pel ipotecam vel
pignoꝛis nexum poenitus ꝓhiberi. ſimiliqʒ mo
do⁊ ſeruitutes minime imponi:nec emphiteoſe
os contractuʒ: niſi in his tantũmodo caſibus in
quibus cõſtitutionũ auctoꝛitas vel teſtatoꝛis vo
luntas:vel pactionũ tenoꝛ qui alienationẽ intro/
duxerit aliquid tale fieri permiſerit æc.

De pactis inter empto.et nen.

71 . Bar . hic dicit iſtum tex.eſſe notandu
. cum te. ⁊ multũ exclamat de eo ad hoc ope⸗
ſitum ꝙ in contractibus innoĩatis eſt etiã locus condictõi ob cau
ſam ſi non ſeruatur pactũ quod dedit finalem cauſam cõtractui.
⁊ do.meus Alex.de imola in.l.dedi in.vj. col.ff.de condi.ob cauſ.
⁊ idem do. meus in.l.petens in.vij. col. C. de pactis. Sed tu
aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex. nam non loqui
tux in cõtractu innoĩato. ſed in cõtractu vere ⁊ omnino nomĩato.
vbi interuẽit pꝛeciũ ⁊ res fuit etiã data pꝛo alia re cnm aliquo exi
guo pꝛecio. Et dicitur ibi ꝙ ſi nõ ſeruatur fides poteſt peti res ab
illo qui ſeruauit fidem. nec agitur hic condictõne ob canſam. v ſie
ego nouiter intelligo illum tex. pꝛimo ex verbis eius. Secũdo ex
ſituatõe tituli ſub quo poſitus eſt in quo fit mentio de cõtractibus

nominatis ⁊ de pactis in eis appoſitis ⁊ maxime in textu iſto.Cu/
ius verba ſunt hec.

L. Cum te fundum tuũ certe rei contemplatõe in
ter vos habita exiguo pꝛecio in alium tranſtuliſ
ſe cõmemoꝛas: poterit ea res tibi nõ eſſe fraudi
quando non impleta ꝓmiſſi fide dominij tui iuſ
in tuam cauſam conu eniat reuerti.⁊ ideo aditus
competens iudex fundum cuius mentionẽ facis
reſtitui tibi cum fructibus ſuis ſine vlla ludifica
tione ſua auctoꝛitate pꝛoficiet pꝛecipue eum ⁊ di
uerſa pars receptis nũmis ſuis nullam paſſa poſ
ſit videri iniuriam ⁊c.

De eunucis.

T rere Bal. hic. ⁊ ẽt Bal. in.l.non dubiũ. C. de
D. tercia. legib. ⁊ etiaʒ do.meus Alex.de iuiola in

l. eleganter..qui repꝛobos in apoſtillis ſuis ad Bar.ibi in tercia
col. ff.de pigno.actio. reputãt iſtum tex.ſingulad hoc ꝙ ſtatutũ di
ſponẽs vt de contractu ſoluatur gabella non habet locũ in contra⸗
ctn nullo ⁊ inutili vt ibi per eos cum quibus ſto.quia tex. iſte cla /
ns eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatione. Cuius verba
unt hec.

L. Romane gentis homines ſiue in romano ſo/
lo eunucos factos nullatenus quolibʒ modo ad
dominiũ cuiuſdaʒ tranſferri iubemus penaſ gra
uiſſimas ſtatuendas aduerſus eos qui hoc per/
petrare fuerint auſi:tabellione videlʒ qui huiuſ/
modi emptões:ſiue cuiuſ libet alterius alienatõ
nis iuſtrumenta conſcripſerit: ⁊ eo qui octauam
vel aliquid vectigalis cauſa pꝛo hijs ſuſceperit
ei pene ſubiciendo. Barbare autem gentis eunu
cos extra loca noſtro impꝑio ſubiecta factos cun
ctis negotiatõibus vel quibuſcunqʒ aliis emen/
di cõmertiis ⁊ vendendi vbi voluerint tribuimꝰ
facultatem ⁊c.

de edilitiis actionib.

Bar. in.l.in bonefidei.C. de pactis in fi.
Z. tercia Dicit ſe nunq;vidiſſe alibi expꝛeſſuz niſi in
hac.l.iij. C. de edili.actio.vbi pꝛobatur ꝙ pactũ quod fi in ingreſ⸗/
ſu contractus ſiue in ipſo contractu ſiue poſtea incontinẽti dicitur
ſfieri incõtinenti vt hic in text. in yer. vel antecedentis vel ſequẽtis

pacti ꝛ. Secdtu dicas pꝛo nouo ⁊ yero meo intellectu iſtius
tex.qui bene loquitur de duobus.ſ. quado ante vel poſt cõtractuz
ſit pactum. Sed de tercio caſu quãdo fit in ipſo cõtractu nibil di⸗
cit vt clare ſonat. maxime in verſi ſupꝛa poſito. vt videre potes
in toto iſto textu qui non poſuit de illo pacto qð fit in ipſo contra
ctu. quia de eo non eſt dubitãdum quod veſtitur ab ipſo contra/⸗
ctu in quo fit. Et ita ego intelligo iſtum tex.nouiter. qqui ſim/
telligeretur aliter non haberet dubitatonem in ſe aliquam con/
tra tex.in.l.quod labeo.ff de carbo.edic.⁊.lancille. C.de furtis cũ
ſimilibus. ⁊ redeo ad tex. Cuius verba ſunt hec-.

.

L. Si apud pꝛioꝛem dominũ fugiſſe mancipiuʒ
non doceatur fuga poſt venditionẽ interueniens
ad damnũ emptoꝛis pertinʒ. Sin autẽ venditoꝛ
nõ vitioſuʒ ẽt in poſterũ fieri ſeruũ temere ꝓmi
ſit:quãuis hoc impoſſibile eſſe videtur. ſub fide
tamẽ antecedentis vel incõtinenti ſequuti pacti
experiri poſſe non ambigitur ⁊c.

De reruʒ permutatione.

7 Teſte philoſopho accidentia magnã pax/
£ Pꝛima tez conferũt ad cognoſcẽduz vnũquodq;
quid ſit. Sed quõ cognoſees tu contractũ emptõis vel pmu
tatõis cum aliquãdo in vtroqʒ interueniet pꝛeciũ. dicas ꝙ; hoc nos
docet tex.in.d.l.i.quem tex.ad hoc põderat bic Bal. dicens eũ nõ
eſſe alibi.⁊ do.meus Alexa. de imol.in.l. dedi in quarta col.ff. de
condi.ob cauſ. Szʒ aduerte tu pꝛimo.quia HBar.hic dicit pꝛĩo
iſtum tex. non reperiri alibi de quo Bal. non facit mentionem
Secundo dico pꝛo nouo ⁊ vero meo intellectu iſtius tex.quia nõ
fundat ſe in denoĩatione pꝛecij ſed ꝙ vna ex rebus pmutatis eſſet
venalis vel ne. vt bic in verſi.venalem poſſeſſionẽ baberet ⁊c.⁊ in
yerſi. at ſi cum venalis non eſſet ⁊c.Et etiaʒ dico ꝙ eo caſu non eſt
verus cõtractus emptõis ⁊ venditõis ſed eſt ſimilis illi.ita pꝛobat
hic in verſi.ad exempluʒ exempto actõis ac. ⁊ ſic omne ſumile non
eſt idez vt in.l quod nerua.ff. depoſiti.Et vt clarius bec intelligas
verba littere ſunt hec.

TL. Si cum patruus tuus venalem poſſeſſionem
haberet pater tuus nomie pꝛecij licet non taxata
quantitate aliam poſſeſſionẽ dedit:idqʒ compa
rauit non iniuria iudicis nec patris tui culpa eui
ctum eſt ad exemplum exempto actionis nõ im/
merito id quod tua intereſt ſi in patris iura ſuc-
ceſſiſti conſequi deſideras. at eni ſi cuʒ venalis
poſſeſſio non eſſet permutatio facta eſt: idqʒ qð
ab aduerſario pꝛeſtitũ eſt euictũ quod datum eſt
ſi hoc elegeris cum ratõe reſtitui poſtulabis ⁊c.

Locati.

. „ 4 4
Z. Si quis conductionis. .
cit ꝙ hec lex eſt ſingul.ad hoc ppoſitum ꝙ cõductoꝛ cõuentus cõ
dictõe ex iſta.l. non poteſt refricare queſtionẽ dominij cõtra domi
nũ vt hic in tex. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo intel/
lectun iſtius text. ⁊ dicas ꝙ ego non facio vim vtrũ cõueniatur con
dictõe ex iſta lege vel ne.ſed dũmodo cõueniatur tanc; conductoꝛ
rei puta ad penſionẽ vel ad alia cõcernentia contractum locatienis
vel rem locatã non poteſt referire queſtionẽ dominij.ſed dz pꝛius
reſtituere poſſeſſionẽ dño vt bic in ter. De cuius materia etiõ
addo do.meũ Alex.de imol.in ſuo cõſilio.viiij. in quinto volumiĩe
incip. ſi quis recepit in feudum ⁊c. in quarta col.⁊ etiã in conſilio.
lxviiij.in tercia col.in eodem quĩto vol.incip.in cauſa ⁊ lite verten
te inter do. Johãneʒ ⁊c. ⁊ illuſt.do.ranciſ.areti. in ſuo conſilio
xxi.incip.in xppi nomĩe amen.ſi diligẽter ⁊ mature cõſideretur ⁊c.
⁊ per eundẽ do.meũ Alexa.in conſil.quinto in quarto volu.incip.
De mezadro ſeu colono ⁊c.⁊ etiam in conſil.xliij. in tercia colu.
in eodem quarto volu. incip.viſis ⁊ põderatis his que cõtinentur
⁊c.⁊Paul.de caſtro in conſilio.xxx.incip.in facto iſto quattuoꝛ
ſunt videnda ⁊c. Quid aũt de herede cõductoꝛis poſuit Pet.
de anch.in conſil.clxxxxix.ad quos me remitto ne exeamus pꝛin
cipale pꝛopoſituʒ noſirum pꝛo vero intellectu iſtius textus. Cuius
verba ſunt hec.

C. Si quis conductionis titulo agrum vel aliaʒ
quãcunqʒ; rem accepit poſſeſſionem pꝛius reſtitu
ere dehet ⁊ tunc de pꝛopꝛietate litigare ⁊c.
Ludoui. roma. in

Hlo. in. l-innitos. 1c0 ſerro.5. qui

maximos. ff de public. ⁊ etiaz do.meus Alex. de imol. ibi in apo
ſtillis ſuis ad Bar. reputãt iſtam glo. ſingul. ad hoc ꝙ ſicut cdu
ctoꝛ fundi publici tenetur recõducere quando alius non reperimt
qui velit ſoluere tantã penſionẽ ꝓpter maximos fructus inde pce
ptos ab illo pꝛimo cõductoꝛe. vt eſt caſus ſingul.m oẽs in ded.
qui maximos.idem eſt in conductoꝛe ſundi piuati. Sed tu⸗
aduerte pro vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius glo.que non dici
hoc ſi bene põderetur. ſed format cõtra de. d.l.cotem ferro .qui

maximos ⁊ non ſoluit.ſed remittit ſe ad not. per ſe in.l.ſi cnz ber
mes ſupꝛa eo.⁊ ibi etiã non dicit hoc de priuato conductore.Sed

quod plus eſt dicit vnũ neceſſariũ etiam in conductore publico vt
poſſit cogi recõducere quãdo nõ ſolum ꝑcepit maximos fructus
ex ea ſed etiã rem debilitauit vel deteriorauit:quo caſu cogitur re
cõducere.ſed de priuato cõductore glo.iſta nõ loquitur vt teneat
vt videre potes quarũ verba ſunt bec.Et prtmo glo.in.d.l.inuitoſ
⁊c.ibt ſed cõtra.ff.de publicanis.l.cotem..qui maximos. Solu.
vt ibi c. De tex. vo in dicto.ꝭ.qui maximos nihil pono nũc cũ
de eo dixerim ibl in hoc ope noſtro vbi poſui eins verba. Uerba
autem glo. in. d.l. cum bhermes ſunt hec.

Detineatur ⁊c.in fi.in verſi.vel verins ibima
ximos perceperat fructus publicanus ita ꝙ reʒ
deterioꝛauerat ⁊ ꝓpterea cogit᷑ recõducere ꝛc.

de iure emphiteotico.

Ffi Ludo.roma.in ſuo ſingulari inverbo em
— fin ali . phiteota ⁊c. lultmo dicit licet emphite
ota non poſſit alienare rem emphiteoticam domino nõ requiſito
vt in.d.l.fi.cuz ibi plene nota.⁊ in.c.potuit extra de locat.de quop
do. meũ Alex.de imol.in conſil.ſecundo in quinto volu.incip.Ex
tant ſolemnia pꝛiuilegia ⁊c.⁊ in conſil.clxx. in ſecũdo volu:incipie.
An res emphiteotica ⁊c.⁊ in conſil.xviij.in eodem bo volumine.
incip.in hac cauſa ⁊ lite ⁊c.⁊ in conſil.clxxxviiij. in eodeʒ ſecundo
volu. incip. Summi redemptoꝛis ⁊c.⁊ etiam in conſil. penul. in ter
cio volu.incip.viſis narratis ⁊c.⁊ in conſil.lxxxx. in quarto volu.
incip.ſuper eo quod queritur ⁊c.ad quem in hoc me remitto.
Tamen ſi fuit cõuentũ inter eum ⁊ dominũ ab incio q poſſit ven
dere poterit vẽdere ſine voluntate domini per tex.in.l.ſi cenenerit
ff. de pigno. actio.in pꝛimo reſpõſo.licet in cõtrariuz alleget Spec.
in titu. de locato in.ꝭ.nunc aliqua in verſi.xiiij. dicentẽ ꝙ licentis
pꝛeditta debet intelligi 'm diſpoſitionẽ iuris cõmunis.ſ. xt ſupet
inde requirat dominiiX. Sed tu dicas ꝙ miruz eſt tantipa
tres vadant per mendicata ſuffragia ad pꝛobandum hoc. Naʒ ha
bemus caſum expꝛeſſum in.d.l. fi. inducẽdo ⁊ põderãdo ſubtiit
pꝛout ſtatim inducam. Mam dicit iſte tex. ꝓpꝛie loquẽs de conſen
ſu requirendo vel ne in verſi.ſi quidem inſtrumentuʒ empbileoi
cum ſuper hoc caſu aliquas pactiones habeat eas obſernari ꝛc.
ergo in ptopoſito ſi cõuentuz fuit vt vendere poſſit debet omnino
intellgi ſine conſenſu aliquo dñi exquo ipſe ſemel conſenſit. x hot
dico iuncto eodem tex.in ver. eius expectare cõſenſum ⁊ in verſt.
ſine cõſenſu domini vc. vbi tex. ſolum expoſtulat ſuper hoc conſen
ſum domini vt vendere pofſit qui cõſenſus inter uenit ab inicio er
go c. Tercio ad idem cõſidero rationẽ.nam cõſenſus qui ſe
quiritur ex parte domini circa alienatõem pᷣdictam introduct fu
it pꝛincipaliter vt dominus volens emere pᷣferatur omnibus alijs
Tamẽ ius ipſum vere eſt ipſius emphiteote.hec omnia ꝓbantur
in. d.l. fi in o reſponſo. Ex quo modo infero ꝙ pacti appo
ſituz in contractu vt poſſet ipſe vendere ius ſuũ operatur coſenſuz
alias a iure requiſitũ circa pꝛelaturã pꝛedictam. Tamen cred
iſta facultas vt poſſit vendere debet intelligi dũmodo ipſe nõ ven
dat perſonis pꝛohibitis de quibus babetur in.d.l.fi in verſiciexce
ptis perſonis que non ſolent in contractibus emphiteoficis et.
in hoc bene credo ꝙ dicta cõuentio recipit interpᷣtationẽ a iuſe co
muni ſed non quo ad ipſum actũ alienatõis fiende in pſonas babi
les T legittimas cum in cõtractu vnũquodq; debet aliquid opeſs
ri pꝛout dixit Bal in rubꝛica. C. de contrabe. empti. cum ſimilibr
Et boc modo ego nouiter intelligo iſtum caſum .· in quo ado in
termĩs pprie qõnis foꝛmate per Ludo.ro/ conſilum dm
pha. cuma. in oꝛdine meo. xj. circa mediuz incip. Emphileon ere
ſie ⁊c. ad quem me remitto. ⁊ redeo ad iſtum tex.de quo agimt
Cuius verba ſunt bec.

Wnn
Eeui

ſunntn ſondun

nſene, rntinien

ninnin inigekn

.

inmumn
Mhlnthnar

Angtincenn

anilumnin hinn

inmin mminiunt i
ſrünfiunm üntniti⸗
aunntſianiainnae⸗
uatensetsge ſer nan,
itiginchoſeninl nufwan
fnntminctuitum un aen
Nrsſisntiuiſmmätnr
priaſtatherendeniden
Pptonaieſnum rnta
Cſtetitnebekſlellnentann

ußg tigmenſentim enn
mntimn ihiu nlt

uufſihnunmnmnnn
mungßiſsminmninlrleng
lſfennnntininine

mituglniftnninm t

uihſeſfiiit iriw itee
ſeftautitnlnen Nas

.
.
—

Utran l
4,

h
ieinnent
n ſitet une
nrnndnindn
nnn

E

wumcftin
erniſonzun 6Ganttiit
ſitmnefftinmn eun
nid un

i ii anginn

*
.

SreAee

—

—ccc hd⸗elU

5—

2
r
E
n

umninlicenb un
Mimi tumddn dſin t
Satiemn in ni iizalnſe
?
am timi uniitd
vM NLIüNAi
mire ANILANTEhtni
lmii mum n Nmiibinntin
titmia deuiN Kül in
ſafm iſiniinni i
nxruiNaiii, dd)
xmveti, mrin iniifiili
m a anin ul aii itliimn
tauunin ult

rbgtenen n

L. Cum dubitabatur vtrum emphiteota debeat
cum domini voluntatelſuas melioꝛatiõsque gre
co vocabulo emponemata dicũtur alienare: vel
ius emphiteoticum in alium tranſferre an eius
expectare conſe enſum. Sancimus ſiquidem em/
phiteoticum inſtrumentũ ſuper hoc caſu aliquaſ
pactiones habeat:eas obſeruari.Sin autẽ nul/
lo modo huiuſmodi pactio eſt poſita: vel foꝛte
inſtrumentum emphiteoſeos perditũ eſt minime
licere emphiteotaʒ ſine cõſenſu domini ſuas me
lioꝛationes alijs vendere vel ius emphiteoticuʒ
tranſferre. Sed ne hac occaſione acceptaʒ
domini minime cõcedant emphiteoſis ſuos ac
cipere pꝛecia melioꝛationũ que inuenerũt ſʒ eos
deludant ⁊ hoc ex eo cõmodum emphiteote de
pereat diſponimus atteſtatões domino trãſmit
ti ⁊ pdicere quantũ pꝛeciũ re uera alio accipi po/
teſt.⁊ ſi quideʒ domino hoc dare maluerit ⁊ tan
tam pꝛeſtare quantitatẽ quantam ipſam inuitate
ẽphiteota ab alio accipere poteſt ipſum dominũ
omnino hoc compare. Sin autẽ duoꝛuʒ menſiũ
ſpaciũ fuerit emerſum ⁊ dominus facere nolue/
rit licentia emphiteote detur vbi voluerit ⁊ ſine
conſenſu domini ſuas melioꝛatões vendere.his
tamen perſonis exceptis que non ſolent in em/
phiteoticis cõtractibus vetari ad huiuſmodi ve
nire emptioneʒ necceſſitatem autem habere do/
minos ſi aliis melioꝛatio ſecundũ pꝛefatuʒ mo/
dum vẽdita ſit.accipere emphiteotã vel ius em/
phiteotitum ad perſonas non pꝓhibitas ſed con
ceſſas ⁊ idoneas ad ſoluendum emphiteoticum
canoneʒ. trãſponere:ſi emphiteota maluerit nõ
concradicere.ſed nouũ emphiteotaʒ in poſſeſſi/
onem ſuſcipere non per conductoꝛem vel pꝛocu/
ratoꝛeʒ ſʒ ipſos dominos per ſe vel per litteras
vel ſihoc non potuerit vel noluerit per depoſitio
nem in hac quidem ciuitate apud virum clariſſi/
muʒ magiſtrũ cenſuũ vel pꝛeſentibus tabularijs
per atteſtationẽ in pꝛouincijs autem per pᷣſides
vel defenſoꝛes cclebꝛandam ⁊ ne auaritia tenti
domini magnam molem pecuniarũ pꝛopter hoc
efflagitent ꝙ vſqʒ ad pꝛeſens tempis pꝛeteriti
cognouimus non amplius ei liceat pꝛo ſubſcrip
tione vel depoſitõe ſi quinquageſimã partẽ pꝛe/
cij nobis vel eſtimationis loca qui ad aliam per
ſonam tranſferetur accipere. Sin autem no
uum emphiteotam vel emptoꝛeʒ melioꝛationis
ſuſcipere minime dominus maluerit ⁊ atteſtatio
nem factaʒ inter duos menſes boc ſuperſederit
facere licere emphiteote ⁊ non conſentiẽtibꝰ do
minis ad alios ius ſuũ vel emponemata trãſfer
re. Sin autem aliter fuerit verſatus quaʒ noſtra

conſtitutio diſpoſuit a iure emphiteotico ca/
dat ⁊cetera.

glo. parna in. l.finali.in nerbo

necipere vc. Hanc glo. reputant ſingul. omẽs ſcribẽtes hic ad hoc
oc ꝙ ybi emphiteota alienat rem in alium de conſenſu domini 7
ſic perit renduatõem fieri in alium qᷓ; in ſe debet ſolui domino pꝛo
ſenouatõe per nonũ emphiteotam non autẽ per pꝛimũ emphiteo/
tam alienantem vt bic per eos cum quibus ſto.quia glo.clara eſt.
1 non eget aliqua mea nous ierpaetatõe. Cuius verba ſunt bec.

CAccipere a nouo emphiteota ⁊c.

Si rector pronincie.

27 In delictis lex ſepenumero punit aſſociq
— Prima. tem vel fauoꝛẽ preſtantẽ dſeen Mirf
is qui opem.frde furt.⁊ in.l.i.C. de rapt. virgi. in. li. ff de reeen
tato. cum ſimilibus. Sed pulcrũ eſt videre quis dicatur pꝛo
paie fautoꝛ ⁊ aſſociãs. In quo dicas ꝙ de hoc eſt tex. ſingul. in. d.
pꝛima. ⁊ in clemen. pꝛima cum glo.ſua extra de penis de quib fa/
cit magnũ feſtũ ad hoc pꝛopoſitũ Bald. in.l.non ideo minus in an
tepenul.col.C. de accuſat.in verſi.iteʒ quero que eſt differentia ⁊c.
⁊ do.meus Alex.de imol. in.l.ſi vxoꝛ.ꝭ.ſi quis vxoꝛi.ff de adult..
in apoſtiliis ſuis ad Bart. circa fi.in verſic. ⁊ hoc inducit Dr. c
cuz quibus in hoc ſimpliciter pertranſeo.quia ea iura optime pꝛo
bant maxime tex.in. d.l. pꝛima in verſi.⁊ pꝛopinquos ⁊ participes
ideſt conſiliarios domeſticoſq; loum habeat ⁊c. cum quibus vt
modo dixi ſto. nec egent aliqua mea nona interpꝛetatiõe niſi ꝙ ad
do Bal.ponentẽ de his in ſuo conſilio.cliij. in ſecũda parte conſili
oꝛum ſuoꝝ incip.conſiderãdum eſt ⁊c. Cuius tex.verba ſunt hec.

L. Si quis in poteſtate publica poſitus atqʒ ho
noꝛe adminiſtrandarũ pꝛouinciarũ qui parenti/
bus aut ipſi que matrimonium coutracture ſunt:
poteſt eſſe terribilis arras ſponſalitias dederit:
Jubemus vt deinceps ſiue parentes: ſiue eandẽ
mutauerit voluntatẽ.non modo iuris laqueis li/
berẽtur peneqʒ ſtatute experte ſint. ſed extrinſe/
cus data pignoꝛa lucratiua habeant ſi eam non
putent eſſe reddendam: quod ita late patere vo/
lumns vt non ſolum cura miniſtrantes: ſed etiaʒ
circa adminiſtratoꝛuʒ filios nepotes ac pꝛopin/
quos ac participes ideſt conſiliarios domeſti9/
coſq; locum habeat ⁊c.

ZDe donationi.ante nuptias.

—

cum te Tu ſcis iſtũ not.tex. in hac.l.cũ te vbi di
citur ꝙ donatõ perfecta non poteſt ſolui
p reſcriptũ pꝛĩcipiſ.⁊ rõ eſt quam Bal.dixit alibi non reperiri qꝛ
in ea donatiõe cõcurrit vinculũ ciuile.ſ.auctoꝛitas legis ⁊ vinculuzʒ
naturale.ſ.conſenſus partiũ. ſed in reſcripco pꝛincipis non mterue
nit niſi ratio ciuilis ergo ⁊c. Et ſubdit hic Bal.ꝙ talis donatio tol
li non poteſt niſi de plenitudine poteſtatis pꝛincipis ⁊ cum clauſu⸗
la ſpeciali vt dicatur non obſtante dicta.l.cum te.C. de donat.ante
nupt. vt ibi per eum qui multũ exclamat de ratione illins tex.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius textuſ
qui iudicio meo bene ⁊ ſubtiliter põderatus non conſiderat illam
rationem naturalem eo modo quo dixit Bal.ſ.ex conſenſu ptiuzʒ
ſed eſt in ſola voluntate donantis vt ibi in verſi.quã tua voluntas
⁊c.⁊ ſit reſpicit ſolam voluntatẽ donãtis non autẽ ſponſe cui do /
natur ſi bene ponderetur. Quam voluntatẽ etiã dico ego nouiter
pꝛo intellectu illius tex.capi non pꝛo ea voluntate que interuẽit tẽ
poꝛe donatõis quia de ea non eſt dubitãdum quin firmet donatõ
nem. ⁊ ſic intelligẽdo iſtuz tex.eſſet de indubitabili.ſed intelligitur
de voluntate ſola dicti donantis ⁊ nunc ⁊ ſic poſtea ex interuallo
cõfitentis ſe donaſſe. nazʒ ex hoc reſultat ille voluntas donãtis que
compꝛobat illam donationeʒ. ⁊ hec eſt illig volnntas de qua voluit
loquj ille tex. ⁊ hoc modo intelligendo eſt magis de dubitabili p
ut eſſe debet vt in.l.ancille.C. de furt.cnzʒ ſimiibb. Mec obſtat
tex. hic in fi.in verbo fecit ⁊c.⁊ ſic denotat tempus pꝛeteritum. qꝛ
poteſt etiam capi pꝛout ex nunc. Quo vero ad ſecunduʒ dictum
Bal. dum voluit ꝙ debet fieri mentio ſpẽalis de lege quãdo pꝛĩi/
ceps aliquid facit contra eam vide Raph. cuma.in hoc in ſuo con
ſilio.clxviij.per totum incip. Reuerẽdus pater dominꝰ epᷣus ⁊c.
ad quem me remitto.quia hec non eſt pꝛopꝛie materia noſtra ne
exeamus pꝛincipale pꝛopoſitum noſtrũ.ſed redesmus ad textum
Cuius verba ſunt hec.

L. Cum te ſponſe filij tui quedam donaſſe confi
tearis:perfectã donationẽ reſeindi: nec noſtro
opoꝛtet reſcripto quã tua voluntas iuris que au
ctoritas ratam fecit donationem ⁊c.

4 Bar. hie dicit ee hec eſt ſingulariſ
X. cum in te. deciſio ⁊ menti tenenda que habz
ꝙ vbi donatio fit inter cõiuges ant donatur in domo vxoꝛis ⁊ va/
let vtpote que nondum vera eſt vxoꝛ. ſed ſi donatur in domo ma
rit ſecus eſt vt hic in tex. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero in
tellectu meo iſtius tex. nam ita ſimpliciter intellectus non haberet
aliquod dubiũ. Sed oportet pꝛeſupponere vnũ de quo in text. in
pꝛin.in verſi.ante diem nuptiarũ ⁊c. iuncta.l. ſancimus.C. ð nupt.
vz ꝙ nondum feſtiuitas celebꝛata erat ⁊ hoc erat certum. ⁊ hec
erat ratio dubitandi vt valeret donatio. Sed dicitur in tex.ꝙ aut
eſt facta in domo marni vel vxoꝛis put infra ĩ eo. Uel ⁊ ſecũ
do ⁊ melius dicas ꝙ in illo tex. non dicitur ante diem nuptiarum
æc. ſed dicitur die nuptiarũ ⁊c Et bec eſt etiã ratio dnbitandi.naʒ
apparebat de donatõe facta tali die puta pꝛima die octobꝛis.⁊ ea⸗
dem die fuit traducta mulier ad domũ viri. ⁊ dubitabatur an va/
leret vel ne. ⁊ diſtingue pꝛout in tex. ꝙ aut donatio fuit fctã in do/
mo vxoꝛis ⁊ valet.aut in domo vjiri ⁊ non valet. Et ex hoc
ego elicio correlarium vnum not.⁊ limitatõem ſingularẽ ad totuz
titulum de donatio. inter vir. vt non habeat locuz in donatõe ſctũ
vxoꝛi in domo ꝓpꝛia eius etiã die nuptiarũ.⁊ ſic valet donatio yt
hic in tex. De cꝰ materia addo ẽt not.per do. meũ Alex. de imol.
in conſil. cxlij.in quĩto volu.incip.quãdo cõfeſſio dotis ⁊c.in quar/
ta col. ad quem me remitto. ⁊ redeo ad text.de quo mõ agimus.
Cuius verba ſunt hbec. . .=ZG
Z. Cum in te ſimplicem donationẽ eſſe factam

ante diem nuptiarũ: ⁊ in dubio poſſit venire vtꝝ
a ſponſo ana marito donatum ſu ſic diſtinguẽ/
dum eſt:vt ſi in tua domo donũ acceptũ eſt ante
nuptias videatur facta eſſe donatio: ꝙ ſi penes
ſe dedit ſpõſus:retrahi poſſit.vxoꝛ eni fuiſti ⁊c.
Bart. in. l.pꝛima in pꝛima colũ.in

„ 4 de re bus rfiuinne. C. de iure fiſci li. x. dicit g tex

iſte eſt ſingularis ad boc pꝛopoſitum quod pꝛiuatus agens ypo/
thecaria contra donatarium debet pꝛobare pꝛius rem ſibi fuiſſe
obligatam qᷓ; alteri donatam cum quo in hoc ſto.quia tex.iſte cla
rus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatione. Cuius verba
ſunt hec. . —
T. De rebus in ſponſam donationis cauſa colla

tis creditoꝛes mariti facti: ſi non pꝛius obliga/
tas eas ſibi pꝛobent:conuenire minime poſſunt.

Se nuptiis.

Bar. hic dicit iſtum tex. eſſe ſingul.ad
L. patrem broc pꝛopoſitũ ꝙ alimenta lepegtur lz
quis non geſſerit negotia alteriꝰ animo gerendi. Sed tu ad/
nerte pꝛo nouo intellectu meo iſtius tex. Nam dico ego ꝙ ĩmo ali
menta hic erant pꝛeſtita animo gerendi negotia aliena ⁊ animo re
petendi ea alimenta ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur iſte tex. nam pa/
ter dederat filiam ſuam alendam tibi ⁊ tu aluiſti eam vſq; ad tem
pus adoleſcentie.⁊ cum poſtea velles eam dare filio tuo in vxoꝛẽ
pater eius non volebat.⁊ dicitur in tex.ꝙ potes repetere tu alimẽ
ta ⁊ non apparet ꝙ non habueris animũ gerendi negotia aliena ⁊
non alimenta pꝛeſtita repetendi.ĩmo pᷣſumendum eſt ꝙ habueriſ
animũ gerendi negotia aliena ⁊ repetendi cum non pteſumat᷑ quis
velle iactare ſuũ vt in.l.cum de indebito.ff.de pꝛobatio. Uel
ſaltem ſi non habuiſti animũ gerendi negotia alterius habuiſti ſal
tem ⁊ ſine dubio cõdictionaliter caſu quo daretur filio tuo in vxo
