rẽtia male loquutus eſt in dicto ſuo.ſecũdoq fallitur in intellectu
iſtius tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Si duas habenti tutelas alie due ſumul ſuper
inducte fuerint quo oꝛdine tercia auxiliabitur ei
ad remiſſioneʒ quarte. ⁊ ſi imperatoꝛ fuerit qui
quartam iniũ xerit aut terciã etenĩ anteq̃ʒ cogno
ſcat imꝑatoꝛis mandata pꝛomotus erit ad aliaʒ
ſi autem oꝛdo non apparuerit ⁊ vna die due cre/
ationes pꝛoponerẽtur in diuerſis cartis non qui
creatus eſt ſed qui creauerit eliget quam opoꝛtʒ
eum ſuſcipere ⁊c. 1

l. ſcire opoꝛtet.S. ſed maxime

Ceſſante ratõe legis quaſi ſemp ceſſat eius diſpoſitio.vt in.l⸗
adigere..quãuis cum ibi plene not.ff. de iurepatro.c.cuuu ceſſan
te cum ſimilibus extra de appellat. Sed ego vellez ſcire an ra

tio pꝛobabilis ⁊ neceſſaria dicat anima ⁊ mens legis. In quo bꝛe

uiter dicas ꝙ ſic quando non eſſet abſurditas ppetua ⁊ ineuita⸗
bilis pꝛopter eius ceſſationẽ tex.eſt in.d.l.ſcire opoꝛtet in. .ſed ſi
maxime in verſi.mens ⁊ ratio legiſlatoꝛis ⁊c. quem text.ad hoe
pꝛopoſitũ melioꝛẽ de coꝛpe iuris dixit Bal.in.lii.in.vij. col. ff. ſo /
lu. matri.in verſi.item de queſtione in muliere ſterili ⁊c.cum quo

ntm iitikun aidu
DCridme
MWiNöNDNA
Wnpelan
(eſgsumndane ian:
kenſtifeieismann
Alneuimam
titmndringin
ſininkuiredr .
lkein iruge
hleiningitigamen
Kinlagmilitin⸗

—

—

ſclong, AN

Gl.in

A „
n .Ae
säs
r iin Pifann Bi
1n RN 6

Ph Nu m u nein
aaemniriaiiin viani hiit
arX;Nttinr irtwin
erras ſr iniihniſtſnliuntmn
Ani iegmtchn Prnnnniſttſi
ü
HmuM eluii un bigtbinienineni
tnirmsdiinsin Mienlifſe St
MK Ei1 Moiidieſ ſon bllogni tuen
rmi iNii 1rniarititnni,
aicknin nerdenecb nienitinae
1aαπnin O waln⸗
unaiu mi anmaiit uſuin ſh ins
Tam guir auifinngefipſoniinlonen
teuémmm lidrlu tif
atunn Pi, unſhniiit
auwrtYdnNbfoſtitn limnſien

CENNNIe.
Saudihgiitnsiedriniſi
ufrin Gwcräücrtatanmſebins
Ammioncen 1ſinmfii⸗
uran müntin uinee imih
nornsnmnlungonolbli 1

ð eradieden
mNN
lee nmirotu belin
gd ltieenmi i gunf

lau.

t ſh .

o
. ſch elin ul u ⸗
mnſuif l la n
n an ngglt. it
g inmiin mininl er
n ſin mitandl i nt
vat e. mlſil ,
ern altnugiſndtch ſn
unhen
ci

ſto quia tex. optime pꝛobat hoe nec opus eſt alia noua mea inter/
tatione ſuper hoe niſi ꝙ addo tex. not. in. lemilites agruʒz de re
mili. r in.l. cum pater. 5. duleiſſimis. ff. de lega . ij. vbi pꝛobatur ꝙ
ratio legis eſt anima eius. ideo attẽditur plus qᷓ; verba etiaz in

ſtatutis ᷣm Bal. in. l. ſi quis ſeruo. . de furtis. ⁊ Bar. in. l. cõtra

ff e legibus. vbi ponit etiam ve ratõe cõſuetudinis non ſolum ſta
cutoꝛi ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad iſtum tex.de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec. . .—
Sed ⁊ ſi maxime verba legis hunc habeãt in

tellectum tamẽ mens legiſ latoꝛis aliud vult ⁊c.

l. ſcire opoꝛtet.S. conſequeus.

Micolaus de neapo. hic dicit ſingularem foꝛe iſtuz text. in ſui
materia ad hoc ppoſitum ꝙ licet alias ſentẽtia lata cõtra ius liti⸗
gatoꝛis nõ expꝛeſſo erroꝛe in ea valeat vt in.l.ij.C. quãdo ꝓuocn.
non eſt neceſ. cum ibi not.tamen non valet fauoꝛe minoꝛis etatis.
Sed tu aduerte pꝛo meo vero ⁊ nouo intellectu iſtius text.
quiiudicio meo non pꝛobat boc ꝙ fentẽtia valeat fauoꝛe minoꝛis
atatis: ſed bene dicit ꝙ tutoꝛ excuſatus qui non debuit excuſari
non eſt liberatus. ſed non dicit pꝛopter hoc iſte tex. ſentẽtiam eſſe
nullam pꝛout hbic videri poteſt ex eo bene ⁊ ſubtiliter ponderato.
maxime in verſi.non liberari eum ⁊c. ſed non ꝓpter hoc dicitur
ſentẽtia nulla ſit ſi bene conſideretur iſte caſus.Circa cuiꝰ ma⸗
ieriam de ſentẽtia lata erroꝛe non expꝛeſſo contra ius litigatoꝛis
an valeat vide plene no.per omẽs in.l.ſi expꝛeffim. ff. de appella. ⁊
per Specu. in titu. de actio. ⁊ petit. . o verſi.ſed quãdo ⁊c.⁊ per
canoni. omẽs in. c.i.⁊ in.c.inter extra de re iudi. Sed plus di
co ꝙ etiam lata contra ſententiã legis de cuius intellectu dubitat
valet ⁊ tenet ᷣm Bar.in. l.cum ꝓlatis.ff.de re iudi.⁊ in.l.qui roi
me. 5. duo fratres. fl. de verb. obli. ⁊ Bal. in. d.l.ij.quãdo ꝓuoc.
non eſt neceſ. Idem ſi eſt lata cõtra refoꝛmatõem non inſertam in
volumie ſtatutoꝝn m Bar. ⁊ Unge. in. d. l.cum ꝓlatis.⁊ Bal.in
d. lij. Et ſimiliter lata cõtra pꝛiuilegiũ vt in.c.ſuboꝛta extra de re
indi.? ꝑ dños cano.in.c.i.eo.tit.ad quos me remitto.⁊ redeo ad
tex. de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

CConſequẽs autem eſt crcdere ꝙ ſi aliqua ſpe
cie excuſatõis fuerit quis vſus non aliter audie
tur niſi obſeruauerit conſtitutũ tempus ſi nõ foꝛ
te aliquis alterius ciuitatis ciuis ſit ita vero ne
ceſſe eſt cuſtodire conſtitutũ tempus qui ſi excu/
ſatus fuerit dimiſſus non liberari euʒ Diuus ſe
uerus ⁊ Anto.reſpõderunt in conſtitutiõe iubẽte
uon detineri eum qui in locũ eius creatus eſt tan
quã non liceat dari in locũ exiſtẽtis tutoꝛis ⁊c.

ſi quis tres. S. ceterum uae.

in ſuo ſingulari in verbo furtũ vc.el.ij. cõcludit ꝙ ille qui cõmittit

tria furta regulariter venit ſuſpẽdendus non auteʒ pꝛo pꝛimo vel

ſecundo furto.l.capitulum.S.famoſos.ff.de penis.⁊ poſuit do.
Gandi. in ſuo libꝛo maleficioꝝ in tit.de furibus ⁊ Bal.in auten.
ſed nouo iure. C. de ſernis fugi. ⁊ in.l.fi. ff. de iuriſdi. om. iudic.⁊
do. Abb. in conſil.quĩto in pꝛio volu. incip.in cauſa inquiſitionis
ſoꝛmate ⁊c.⁊ Ange.in.l.ſi cui.ꝭ.fi.ff.de accuſat.⁊ idem in.l.ſᷣuos
C.ad..iuliã de vi publi.⁊ Ange.areti.in ſuo libello maleficioꝛum
in verbo veſtem ⁊c in tercia col.licet Ludo.roma.de hijs mentio
nẽ non faciar. Alttñn boc eſt verũ niſi eſſet vnũ magnũ furtum
quia tunc illud equiꝑatur tribus allegat Bal. in dicta auten.ſʒ no/
no iure de quo ipſe multũ admiratur. quia ſᷣm eũ neſciuit Bald.
alegare tex.ad hoc ſingularẽ ⁊ ᷣm eum hot pꝛobantẽ ð vno ma/
gno furto tantũ operãte quantũ tria in dicta.l.ſi quis tres in ver /

bo ceterũ putarẽ ⁊c.⁊ in verſi.ſi tam diffuſa ⁊ negotioſa ſit vt plu

ribus cedat ac. arguendo per cõtrarioꝛũ diſciplinã.nam ſi ſᷣm euzʒ

in fauonabilibus vna ſola tutela magna habet vim triũ tutelarum

ita etiam debet eſſe in odioſis vt vnũ furtũ magnũ opꝑctur tantuzs
quantũ opantur tria pyarus. Sed tu aduerte ⁊ dicas ꝓ vero

A nouo intellectu meo iſtius tex.nam cum reuerentia tanti viri ꝓ

ui fuit Ludo. roma. hoc argumentũ non facit. nam velle arguere
dicendo in fauoꝛabilibus opatur tantũ vnũ quantum tria ergo in
odioſis idem eſt dicenduʒ c. non ꝓcedit argumentũ ſed econtra
ſic. quia in fauoꝛabilibus pꝛocedimus large ⁊ expꝛeſſe. ſed in odi/
ſis non pꝛocedit argumentuʒ ⁊ ſic ſtricte ⁊ reſtrictiue yt in c. odia
de reguaur. li. vj.l. eum quidam.ff. de libe. ⁊ poſthu.cũ vulgaribꝰ
Tamen puto omnino dictum Bal. ⁊ Ludo.roma.eſſe in ſe
Verum per text.in.l.aut facta.S.pꝛimo. ⁊ in.S cauſa.ff.de penis.
vhbi eſt bonus tex. de hoc abſq; eo eamus per mendicata ſuffrs

gia. In qua materia de vno furto magno an tantů. peretu
guantum tria allego Cy. ⁊ Salye in dicta Wer ea ndaᷣ iure 4
Haph.fulgo. ⁊ Paul. ve caſt ibidem. v Balin. ci. . iniuria in tit
de pace iura. firma.in vſib. fend. ⁊ Abb.in c. inter alia in. xi colũ .
extra de iniur.ad quos me remitto. Nam doctlo. fuerũt cötrarij
Hoe dan ed nni eſt mibi ꝙ iſta iura non pbant hoc pꝛout
ui ⁊ in i 3 dai
Dlgiennn uxi nouiter quoꝛuʒ verba ſunt hec.Et pꝛio

C Ceteruʒ ſi periculuʒ ſubſtineat ceſſationis pu
to ei imputãdam quoqʒʒ eam tutelam. Idem eue/
nire poteſt ſi duobus teſtamẽtis cũ haberet tres
tutelas vbi non apertarũ tabularũ tempus inſpi
ci debebit ſi queratur que pꝛioꝛ delata ſit tutela

ſed adite hereditatis vel cõdictõis exiſtẽtis ⁊c.
¶ Uer ba autem dicti. . cauſa ſunt hec.
CCauſa ĩ verberibus que impunita ſunt a ma/

giſtro illata vel parente que emendatõis non in/
iurie cauſa videntur adhiberi ⁊c.

l. amiciſſi mos. Tuto: reruſand alſumer tu /

— a elz telam pupilli ſibi dati in teſta
mento perdit omnia ſibi relicta in eo ⁊ reputatur indignus eis vt
in. l.penul. in fi. C. de legatis ⁊ in.l.qui tutelam ⁊ ibi per Bart.ff.
de teſtame. tute. ⁊ in.l.enam. ff. de lega. pꝛimo ⁊ ibi per Bar. ⁊ ali
os. Seg dubitari poteſt quid ſi fuit ſubſtitutus ipſi pupillo.
an pꝛopter hoc repellatur etiã a ſubſtitutõe pupillari. In quo di/
cas ꝙ non text. eſt in. d. lLamiciſſimos quẽ ad hoc dipit Bal. hic
non eſſe alibi ⁊ ſic fecit euʒ ſing. ⁊ ratio aſſignatur bic in tex. in vᷣſ.
cum eo caſu etiam tutela ſuſcepta finiretur ac. ⁊ in hoc ſto cum
Bal.quia tex.⁊ ratio eius aperte pꝛobantur in iſto tex. Uno
ſolo ꝑ me nunc addito in hoc pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo ſtiꝰ
tex, nam hic legatũ ⁊ ſubſtitutio fuerũt facta in eodem met teſta/
mento ⁊ in eadem diſpoſitõe vt hic in verſi.meruiſſe ⁊ idem pu/
pillo ſubſtitutus ⁊c.⁊ legatũ in ſe habet condictionẽ tacitam ſi tu/
telã nõ recuſet.ſʒ ſubſtitutio pupillaris nõ vt hic ĩ vᷣſ.a legato qui
dem ſi iĩ adhuc pupillus repellendus effet ⁊c. ⁊ in verſi.a ſubſtitutõ
ne autẽ non eſſa ſubmouẽdum ac. ⁊ boc modo nouiter ego intel
ligo iſtum tex. Cuius verba ſunt bec.

L. Amiciſſunos quidem ⁊ fideliſſimos parẽtes
liberis tutoꝛes eligere ſolere.⁊ ideo ad ſuſcipiẽ/
dũ onus tutele etiã honoꝛe legati eos ꝑſequi ⁊c.

„1 Nicolaus de Nea
l. nenſenius.S. fing. Molbaus de wes
Dy. hoc idem dicentem atteſtatur iſtum tex.alibi non inueniri ad
boc pꝛopoſitum ꝙ legatum relictũ tutoꝛi videtur eſſe relictũ con/
templaiõe tutele aſſumẽde per eum.⁊ ideo ſi non velit eſſe tutoꝛ
ꝛinatur legato ᷣm eum per iſtum tex.cum.l.ſequẽti cum quibꝰ
ſto ſimpliciter quia ea iura optime pꝛobant maxime in verſi. niſi
euidenter maxime pater expꝛeſſerit velle ſe dare etiã ſi tutelaʒ nõ
adminiſtrant ⁊c.⁊ non eſt opus aliqua mea noua interpꝛetatione
cum etiam aliquid dixerim in.l.amiciſſimos ſupꝛa pꝛoxime eo.ti.
vnde pono nunc ſolum iſtum tex.de quo agimus. Cuius verba
ſunt hec · .
CId apparere potuit ſi poſueris in teſtamento

legatum aſcriptum:codicillis vero poſtea factiſ
tutoꝛeʒ datum.in hoc enim legato poteſt dici nõ
ideo ei relictum quia eum tutoꝛem voluerit eſſe
teſtatoꝛ ⁊c.

l.amiciſſimos.s.lutius titius.

Nicol.de neap.hic dicit iſtũ text.nõ reperiri alibi referendo
etiem Dy. ibidem. hoc idem atteſtantem ⁊ ſic faciũt eum ſingul.
ad hoc pꝛopoſitum ꝙ licet numerus triũ filioꝛũ in vrbe a tutela æ
ab alijs ẽt oneribꝰ excuſet. vt inſtit. de excuſat.tut.in pꝛin.⁊ in.l.
i. in pꝛin. ff. eo.titu.cum ſimilibus.tamẽ non excuſat a cura aſſu⸗
mẽda pꝛo vno ex dictis filijs egente curatoꝛe. Sed tu aduer
te ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo iſtiꝰ tex.nã dico ꝙ text.iſte non
dicit aliquo pacto ꝙ pater poſſit ſe excuſare.ſed bene dicit ꝙ excu
ſando ſe facit contra ſtimulos naturales. ſed aliud eſt ꝙ poſſim
compelli ad aliquid facienduz. vel ꝙ ſi nolo facere dicoꝛ facere cõ
tra pietatẽ vel ſtimulos naturales pꝛout dicitur hic in tex. bene ⁊
ſubtiliter ponderato nam multa non licent que tamẽ iam facta te

nent. v ità pater non debet ſe excuſare. ⁊ ſi excuſat ſe facit contra
pietatem. tamen non ſequitur quin excuſari poſſit ſi vult.⁊ hoc
modo ego nouiter intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

CLutius ticius ex tribus filijs incoluminibus
vnuʒ habet emãcipatũ eius etatis vt curatoꝛ ac
cipi debeat.Quero ſi quidem titius patre peten
te eodem filio emancipato curatoꝛ a pꝛetoꝛe de/
tur an iure publico vti poſſit ⁊ nihilominus triũ
filioꝛũ nomine vacationẽ poſtulare. Reſpondi
pᷣmiũ quidem patri ꝙ pꝛopter numerũ filioꝛum
ei competit denegari non opoꝛtere ſi cum filio
ſuo curatoꝛ petatur contra naturales ſtimulos
ſi tali excuſatione vtenduʒ eſſe temptauerit ⁊c.

1 Quia ſtatur dicto iu /⸗
tus fuerit ad iudicanduʒ ſie vel ſic. vt eſt glo. not. in.l.ſ pꝛetoꝛ. S
marcellus.ff de iudic. quã glo.ad boc pꝛopoſitũ magnifacit Bal⸗
in.l.ſi is ad quẽ. ff.de acquir.heredi.⁊ etiã Bald.in.c.i. in titu.de
feud. vaſ.fur. contra domi.in vſib.feud. de cuius tamẽ intellectu
ſupꝛa dirimꝰ inhoc ope nr̃o in dicto..marcellus. Idcirco ca
ueant indices apponere cauſas in ſentẽtijs eoꝛũ.nam ſi cauſa ap⸗
poſita eſt falſa ipſo iure ſententia eſt nulla. text.eſt in..l.qui teſta
mento quem ad hoc ꝓpoſitum dixit Dy. ⁊ Bal. bic non eſſe alibi
⁊ ſic faciũt eum ſingularẽ maxime in verſi.pꝛopter vitiuʒ pꝛonun
ciatõis ꝓc. Sed pius dico ego pꝛobari per iſtum tex.&ꝙ etiam
ſi alique cauſe appoſite in ſentẽtia eſſent vere.tamen vna falſa ap
poſita vitiat totam ſentẽtiam. hot ego colligo ex iſto texiin verſ.
quãuis iuſtas cauſas excuſatõms non tamen eſſe excuſatũ ⁊c.Et
ſic iſte tex. ſeruit nobis etiam in hoc quod plus eſt ꝙ non conſi ide
rauit Bal. vbi ſupꝛa pꝛoxime.de qua materia etiã addo Bar.in
l.quod ait.ꝭ.ſed ignominie.ff.de his qui not. infa.⁊ Bal.in addi
tio.ad Specu. in titu.de ſententijs in ver. ſententia ⁊c.⁊ Jo.and.
in.c.cum inter extra de re iudi.⁊ omẽs ſcribẽtes in.c.i.eo.tit.ma
xime do. Abb. ⁊ Inno.in.c.in pᷣſentia extra de renũci. ⁊ Bald.in
l.i. C. de condict. indebi. ⁊ Bar. ⁊ Ang.in..l.qui teſtamento.⁊
Bal. in auten.non licet.C. de liber.pꝛete.ad quos me remitto ⁊ re
deo ad tex.de quo agimus cum quibus in hoc pertranſeo ſumplici
ter.q; tex.clarus eſt ⁊ optĩie pꝛobat hoo Cuius verba ſunt hec.

L. Qui teſtamento tutoꝛ datus fuerat adito pꝛe
toꝛe dixit ſe tres liberos habere:adiecit pᷣterea
habenti patruũ legitimũ tutoꝛem ſe vitioſe datũ
pꝛetoꝛ ita decreuit ſi legitimũ tutoꝛẽ habenti tu
toꝛ datus es non eſt tibi neceſſaria excuſatio.
Quero cum nemo patruus impuberi datus efſz
an nihilominus tutoꝛ remanſit.Reſpon.ſecũdũ
ea que ꝓponerẽtur quãuis iuſtam cauſam excu
ſatõis haberet non tamẽ excuſatum eſſet ppter
vitium pꝛonũciationis ⁊c.

Ve tute. et rationi.diſtraben.

l.pꝛima. S. preterea nerſi. ſed

ſi munꝰ. Tutoꝛ obligatus eſt regulariter dotare ſoꝛoꝛem pupil
li vt eſt go.in.l.non omni.C. de admini.tuto.quam glo. Bald. di
xit ibi alibi non reperiri ⁊ ſic facit eam ſingul. Tamen ſcias ꝙ fili
us aliquo mõ non tenetur dotare matrẽ ſuaz nec etiaz mittere ei
munus nuptiale.cex. eſt in. d.l.pꝛima.ꝭ. pꝛeterea verſi. ſʒ ſi munꝰ
quem tex.ad hoc ꝓpoſitũ dixit bic Bal.eſſe ſingul. Sed tu
aduerte pꝛo vero ⁊ nono intellectu meo iſtius tex.quia nihil dicit
de dote de qua etiã minime eſt dubitãduʒ quia ſilius non tenetur
dotare matrem. ſed ſoluʒ hic dicitur de muneribus nuptialibus
vt in verſi.ſed ſi munus nuptiale miſerit matri pupilli ĩc. Et
arguẽdo ab eis a maioꝛi poteſt bene idem dici in dote. ſed meliuſ
bet pꝛobãtur in. d.l.i.S.pꝛeterea qui imediate ibi pcedit vbi poni
tur enam quid de alimẽtis matri pᷣſtandis velne.⁊ dicitur ꝙ nõ
niſi mater ſit valde egens vt hic in verſi. niſi per qᷓ; egenti dedit ⁊c
⁊ in verſi. vt mater egens ſit ⁊ filius in facultatibus ⁊c. itaq; de
dote hic non ſit aliqua mentio ſi bene põderentur ea omnia iura.
Idem dico in alimẽtis. nam non tenẽtur alere matrẽ quando
habet vnde ſe alat aliunde. vt in.l.ſi quis a liberis..pꝛĩo. ff. de li
ber.agno.⁊ in.l.filia ⁊ ibi Gald. C. de patria poteſta. ⁊ in.del i.5.

pꝛeterea ⁊ ibi pꝑ Bal. Et idem eſt in patre. d.l. ſi quis a liberis
in pꝛin. ⁊ in.l.alimẽta.C. eo.titu. ⁊ Bal.in ſuo libello alimentoꝛũ
in verſi. quero in quo loco etc.et Bal. in. c. i. in titu. de pace tenen.
in vſib.feud.in quarta col.et in.c.i.ſi quis hominẽ eo.titu.et Lij
do. roma. in.l.. in quarta col.ff. de in ius voca. ⁊ Bal in.l. coꝛrup/
tionẽ.C. de vſufru.⁊ Ange.in auten.vt nulli iudicũ in.ꝭ.vt autem
colſi.ix. v Bal. in auten. bona. C. de bonis damna. ⁊ Ange.areti.
in ſuo libello maleficioꝝ in verbo publicamus ⁊c.in quibus locis
ponũt quid de patre bãnito an debeat ali a filio ad quos me r̃mit
lo ⁊ redeo ad iſtos tex.de quibꝰ mõ agimꝰ.quoꝝ vᷣba ſunt hec.

C Pꝛeterea ſi matrem aluit pupilli tutoꝛ putat
Labeo imputare eum poſſe ſed eſt verius.naʒ ni
ſi per quã egenti dedit imputare euʒ opoꝛtere de
largis facultatibus pupilli vtrunqʒ igitur condu
cere opoꝛtere vt ⁊ mater egens ſit ⁊ filius in fa/
cultatibus poſitus. Sed ſi munus nuptiale ma/
tri pupilli miſerit non euʒ pupillo imputaturũ la

beo ſcribit: nec per quam neceſſaria eſt remu/
neratio iſta ⁊c.

l.ſi tutoꝛ.s.ſi duobus. Yrobrere
dicit iſtum caſum eſſe valde notandum v etiam eum foꝛe coꝛ
di tenenduʒ. ⁊ ꝙ etiam non inuenitur alibi ⁊ ſic facit eum ſingu⸗
larem ad boc ꝓpoſitum ꝙ per ſupuẽientiã pubertatis in vno ex
pupillis tutoꝛ datiuus deſinit eſſe tutoꝛ alterius ſi alius frater aſ/
ſumpſit tutelam alterius adeo ꝙ tenetur reddere ratiõem admiſ
niſtratõis tutele etiã per impubereʒ licet ſecus ſit in tutoꝛe teſta/
mentario qui non deſinit eſſe tutoꝛ licet alius legittimus ſupue/
niat. Et ratio eſt quia legittima tutela ſemp cedit teſtamẽtarie vi
hic in tex.in vltimis verbis qui tex.clarus eſt. ⁊ ideo nõ eſt opus
aliqua mea noua interpꝛetatõe circa eum. Cuius verba ſunt hec.

Si duobus impuberibus tutoꝛ datus ſit ⁊ al
ter eoꝛum in legittimã tutelam fratris ſui pfecte
etatis conſtituti recidit eum qui datus eſſet tuto
rem eſſe deſijſſe Neratius ait.quia igitur deſi/
nit eſſe tutoꝛ actio erit etiam ex perſona impube
ris quãuis ſi ex teſtamẽto datus fuiſſet non de/
ſinit eſſe tutoꝛ eius qui adhuc erat impubes.qꝛ
legitima ſemper tutela teſtamẽtarie cedit ꝛc.

l. niſi.S. pri mo. Libelli ineptitudo opatur ꝙ

ſentẽtia ſuper inde lata nihil
valet nec pꝛoducit actionem vt eſt glo.inſtitu.de oblig.ᷣin pꝛincipio
in verbo ſecunduʒ ⁊c.quam glo.pꝛo ſingula.ad hoc allegat Bal.
in.l.actoꝛi circa fi.C. de iureiura.De cꝰ glo.intellectu diximus in
loco ſuo videlʒ in dicto pꝛincip.inſtitu.de obliga.⁊ ideo pꝛo nũc nõ
me extendam ſuper hoc.vnde ex hoc dicimus ꝙ libellus ineptus
poteſt ⁊ debet reiici per iudicẽ ĩmo dentibus pꝛopꝛijs lacerari.iu
xta not.in.l.i.ff.de offic.aſſeſ.⁊ voluit Bar.in.l.inſtar in fi.C. de in
re fiſci lix.⁊ Bar.in.l.i de offi.aſſeſ.⁊ Inno. ⁊ Bald.in.c.i.ex⸗
tra de offic. iudi. Sed pulcrũ eſt intelligere an libellus ineptꝰ
poꝛrectus opetur vt ſentẽtia lata ſuper eo pariat exceptõesz rei iu/
dicate etiã ſi ſit lata in foꝛma ſentẽtie diffinitiue. In quo dicas q;
opꝑatur hoc.ſʒ poꝛrectio talis libelli non inducit pẽdentiã litis mi/
ſi de facto que pẽdentia nihil tamẽ oꝑatur.tex.eſt in.d.l.niſi. ꝭ.pꝛi
mo. ſquo textu ad hoc dixit hic Bal.non reperiri alibi melioꝛẽ cũ
quo ſimpliciter ſto.quia tex.iſte optime pꝛobat in verſu nihil con /
ſumetur ⁊c.in quo non eſt opus aliqua mea noua interpᷣtatiõe v:
pote aperte hoc pꝛobãte vt videre potes niſi ꝙ addo vnuʒ verbus
ꝙ ineptitudo libelli non poteſt etiã iuuari ex ꝓbatõibus aptis ſe
cunduz Bal.im.l.edita.C. de edendo in.xiij.col.⁊ Bal. in additi⸗
Specu.in titu.de offi.iudi.in verſi.ſi iudex ⁊c. ⁊ in.l.ij.in.ix.col.
C.de reſcin.vendi.⁊ Jo.an.in.c.examinata extra de iudic.⁊ Bal.
in addit.Specu.in ti.de poſitio.ad quos me remitto.⁊ pono ver⸗
ba textus que ſunt hec. . .
CSiliuſfamilias emancipatuſ ſi tutelam admi
niſtret ẽt directo teneri iulianus putat ſi adhue

impubes tutele agat nil conſumitur ⁊c.

Abi pupillus educari debeat.

ℳ
ltſon

H

Cerlruisnis imam *
mirhent iesfeei⸗
ſtsinſmnſente n
ilindandtuddiin „
geinumgl,nattsimnd
AAfdmtatmim nn
Tbedhmwir nt
NGräirmerurnit
btusnl inba⸗
thn

ſbiſn goner
eniinenerie ee

ain
aukke dan
meni il

Plnin ſnn in
eenleimez l
in Nun eſtig

NN aleſtimnee
ame n nui
n. Nleiitfet

ntnm Dinftihſutt,

.
een rlätnimininͤſ ,e
.
rncſe iſ Mnnipi gttiginnn
l
vginsſcrleſaniodens iſetſod
aſemneusqni uchlt en iſntba⸗
ant ſenge ucl eſtamitrecedltu⸗

primd. simmu n
nſispnin nn
uunputimn tifin r nnitßt
EEAN/i ,
UArnaicainmn N, Goiidell Gingin
TYEüſinhin ehhoſitſö
õsõðõ
Atreuiidiineetbuſthit uniſ
un anu drilirifonn
4 A ro.1 le
l

1 T Ii* Mico. de neap. hie dieit hune eſſe
l. qm filium. pulcrum caſuʒ qui ſᷣm eũ ad hoe

pꝛopoſitum non reperitur alibi ⁊ ſic facit eum ſing. ſi pater in/

ſtituto filio herede reliquit dotẽ ſilie interiʒ frater debet alere ſo/
roꝛem de ſuo.nec poteſt imputare ſoꝛoꝛi illud quod ei pᷣſtitit pꝛo
alimentis vt hic in tex. Sec tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intł
leciu meo iſtius tex. qui debet intelligi quando ſilia non hẽbat alit᷑
vnde poſſet ali.alias autẽ non haberet locũ iſta diſpoſitio. ita col/
ligo ex llo tex. in fi. in verſi. cum ob hoc aliter ei cõtingere nõ poſ⸗
ſet ꝛc. ⁊ hoc modo nouiter declaro tibi iſtũ tex. Circa quẽ ad/
do vnũ verbũ an frater teneatur dotare ſoꝛoꝛẽ de ſuo ⁊ maxime
quãdo non habet vnde ſe dotare poſſit vide glo. Dy. Bar.⁊ cõmu
niter alios in.l.cum in plures.. penul.⁊ fi. ff. de adminiſt. tuto.⁊
Bar.in.l.non omni.C. eo.tit.⁊ Bar.in pꝛima conſtitu.ffoꝝ.in vl/
tima cel. x in.l.t. .i. ff. de tute. v ratio. diſtra. ⁊ Ange.in. ha filia. ff
ad trebel.? Bal. in.l.cum amiciſſimi.C. de fideicõmiſ. ⁊ in aute.
niſi rogati C. ad trebel.⁊ in.l.uff.ſolu. matri. vbi alias legendo di
xi de hoc ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba iſtius
lex. de quo agimus. Cuius verba ſi unt hec. .
L. Qui filium heredem inſtituerat filie dotis no
mine cum in familia nupſiſſet ducenta legauerat
nequaqᷓʒ pꝛeterea ⁊ tutoꝛẽ ei Sempꝛouiuʒ dedit
is a cognatiſ ⁊ a pꝛoximis pupille perductus ad
magiſtratus iuſſus eſt alimenta pupille ⁊ merce/
des vt liberalibus artibus inſtrueretur pupille
nomie pᷣceptoꝛibus dare pubes factus pupillus
pubere iam facte ſoꝛoꝛi ſue ducenta legati cum
ſoluit queſitnm eſt an tutele iudicio cõſequi poſ
ſit ꝙ in alimenta pupille ⁊ mercedes a tutoꝛe ex
tutela pꝛeſtitum ſit exiſtimo ⁊ ſi citra magiſtra/
tuʒ tutoꝛ ſoꝛoꝛẽ pupilli ſui aluerit ⁊ liberalibus
artibus inſtruxit cum hoc aliter ei cõtingere nõ
poſſet nibil eo nomine tutele iudicio pupillo aut
ſubſtitutis pupilli pꝛeſtare debere ⁊c.

Quod falſo tutoꝛe auctoꝛe.

l. nouiſſime. OHomponins.

Tractus futuri tempoꝛis non cõſueuerũt ſpettare ad iudiceſ
vt in.l.icum ibi notein pꝛin.ff. de vſur. Sed vellem ſcire vtꝑ
pꝛocedat libellus huiu ſmodi peto ſumptus future litis cõtra Ti⸗
cium ⁊c. In quo bꝛeuiter dicas ꝙ ſic text.eſt in.d.l.nouiſſime.S.
pomponius vbi Bal. dixit hunc eſſe mirabilem libellum. Et ſub/
dit ꝙ non eſt tex. alibi melius pꝛobãs ꝙ in condemnatõne fienda
habetur reſpectus ad aliam litem que nonduʒz deciſa eſt ſed pen/
det per appellatõem. ⁊ ſic iudex in ſindicatu poterit codemnari in
futuro euentu ᷣm eum per iſtum tex. Sed tu aduerte ꝓ no
uo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.qui loquitur in caſu ſpeciali fa
uoꝛe pupilli.quo caſu bene poteſt haberi conſideratio litis future
de eius ſumptibus futuris vt in verſi.in hoc iudicio ĩc. Mec
obſtat tex. hic in verbo etiã quaſi implicet idem eſſe in alijs.quia
implicat reſpectu eoꝛũ que ſupꝛa pꝛoxime dixit in.. pꝛecedenti de
exiſtimatõe quanti ea res eſt. nam vltra etiã babetur conſideratio
ſumptuũ futuroꝝ pꝛout hic dicitur in tex.ſed hoc non pꝛocederet
in alijs cauſis indiſtincte pꝛout loquitur Bal.qui nimis ampliat
iſtum text.vna cũ dicto..pꝛecedenti cum quo legi debet. de qua
materia addo vnũ verbuũ.nam ſi peto domũ talem cum maſſari⸗/
tijs exiſtentibus in ea non pꝛocedit iſta petitio ſi non expꝛimũtur
iſte maſſaritie in ſpecie pim Bar. in. l. iij. S. armamẽta. ff. de rei vẽ/
di.de quo poſuit Lud.ro.in.l.de pupillo.S.qui nunciat.ff.de no.
ope.nũci.⁊ per cõſequẽs ſcribẽtes in.l.i.ff.de eden.vbi ponũt quõ
pꝛocedit libellus generalis ⁊ ibi alias legendo dixi ⁊ ideo longioꝛ
non ero niſi ꝙ pouo iſtũ tex.de quo agimꝰ. Cuius vᷣba ſunt hec.

CQuod ait pꝛetoꝛ quanti ea res magis puto nõ
penam ſed veritatem his verbis contineri.
Uerba autem dicti. . pomponius ſunt hec.
Pomponius libꝛo trigeſimo ſcribit recte eti
am ſumptuũ in boc iudicio rationẽ quas factu/
rus eſt actoꝛ reſtitutõ agendo.Sʒ ſi plures ſunt
qui actoꝛes fuerunt perceptõe ab vno facta cete
ri liberantur non electione xc.

I. hnius edicri. S. idem pompo
niuse· ¶ Auctoꝛitas tutoꝛis falſi ſuppletur per pſentiã t auctoꝛi
tatem iudicis. tex.eſt in. d. l.i. .idem Wepechienn hic ad erec
poſitum ſingularem reputauit Bal. faciẽs ad hoc magnũu feſtum
de eo. Sed tu aduerte pꝛo Vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius
lex.qui non pꝛobat hoc aliquo pacto. nec loquitur de auctoꝛitate
vel pſentia iudicis in actu ſed loquit poſt actuũ iam factuz vel ante
etum vt hic in verſi.ratum ſe babiturũ id quod geſti eſt c. ⁊ ſic
denotat iam rem fuiſſe pfectam vel futurã eſſe non autez in fieri
vel in ipſo actu pꝛout dicit bic Bald qui fallitur in vero intellectu
iſtius tex. ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur. Circa quẽ adde Bald. 2
oiter alios ſcribentes in. l. bonoꝛi. C. qui admitti 2 Balde in l. ſt
dinotoium. babẽs. C. de in integ reſtituemino. Plus dico
iudex non ſupplens vbi poteſt facit litem ſuã m Bald. in. l. i. E.
quomõ ⁊ qñ iudex in pꝛima col.ad quem me remitto. ⁊ redeo ad
tex. de quo ag mus. Cuius verba ſunt hec.
¶ Idem Pomponius ſcribit etiam ſi pꝛo tutoꝛe
negotia gerens auctoꝛitatem accõmodauerit ni⸗/
bilominus hoc edictũ habere niſi foꝛte pꝛetoꝛ ðᷣ
creuerit ſe ratum babiturũ id quod his auctoꝛi
bus geſtum eſt tunc eni palebit per pᷣtoꝛis tuitio

nem non ipſo iure ꝛc. ——

l. penultima.S. finali. Bal lud ro/

ma. ⁊ etiaz do.

meus Alex. de imol.iml.ſi cum dotem. 5. fi. in ſecũda col. ſolut.

matri. reputant iſtuʒ text.ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ licet pactũ ma
riti de lucranda dote non valeat quãdo eſt dos putatiua vt in. lei⸗
C. oe condic.ob can. in Yipteſcriptio. ⁊ hoc ibi voluit Angel in
autent. de nupt. col.iiij. ? Bal.? Ange ? Saly. in. d.l. i. vbi dicunt
idem eſſe in dote lucranda ex foꝛma ſtatuti.tamẽ hoc eſt verum
niſi interueuiſſet dolus dantis dotem putatiuaz. qꝛ tunc maritus
lucrabitur per tex.in.d.l.penul.Cuius verba ſunt hec.
C JIulianus libꝛo.xxxj.ffoꝝ.an etiã in patreʒ de

beat dari hec actio qui filiam maioꝛẽ duodecim

annis nuptui dedit ⁊ magis pꝛobat fratri igno/
ſcendum eſſet qui filiã ſuam maturius in famili
am ſponſi pꝛoducere voluit affectu eni pꝛoſperi/

oꝛe magis q́ᷓʒ dolo malo id videri feciſſe.quod

ſi intra duodecim annos hec deceſſerit cum ba/

beret dotem puta Julianus ſi dolo malo cõuer/
ſatus ſit is ad quem dos pertinet poſſe marituʒ
doli mali exceptione ſubmouere in caſibus in
quibns doteʒ vel totũ vel in partem ſi conſtabat

matrimoniũ fuerat lucraturus ⁊c.

De contraria et utili acti.tute.

l. ui. S. qu 1G ergo Lud. roma. in.l.ſi ex le

gati. ff. oe ver. obli.⁊ eti
am do. meus Alex. de imo.in.l.a diuo pio..ſicut autẽ in.iij.col.
ff.de re iudi.? in.lij. S.ſed ſi iurauerit in pria col.ff. de lega. pꝛĩo.
⁊ etiam in.l.i.ꝭ.fuit queſitum in pꝛima col.ff.ad trebel.reputant
omnes iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝓpoſitum ꝙ pecunia minoꝛis de
putata ad emptionẽ pꝛedioꝝ non poteſt alienari ſine deereto ſicut
nec alie res ĩmobiles de qua materia alias dixi in..l.i.in. S. fuit
queſitum.⁊ ideo ꝓ nunc non ero longioꝛ niſi ꝙ pono verba iſtiuſ
tex.que ſunt hec.
¶Quid ſi intra.xij.annos deceſſit cum haberʒ
dotem putat Julianus ſi dolo malo cõuerſatus
ſit is ad quẽ dos ꝑtinet poſſe maritũ doli mali
exceptione dicente ſubmouere in caſibus in qui
bus dotem vel in totum ſi conſtabat matrimoni

um fuerat lucraturus ⁊ c.

De rebus eoꝛum.
l. pꝛima. 5. primo! enmeleoren

ſmmobiliũ minoꝛis.xxv.annis in dubio nõ pᷣſumitur ſubꝛeptitiũᷣ
niſi pꝛobetur.tex.eſt in.d...i.S. pꝛimo verſi.ſi poſtea potuerit pꝛo/⸗
bari obreptum eſſe pꝛetoꝛi ac.quẽ tex. ad hoc exclamat hic Bal.
in tercio not.dicens ſe allegare ſimilem tex.cõcoꝛdantem cum iſto
in.l.ſi tntoꝛ. ff. de tuto. ⁊ cura. dat.ab his Sec tu aduerte q;
iſte pꝛimus tex. in. d.l.i. 5. pꝛimo qui incipit pꝛeterea patres cõſcri⸗
pti in fi. maxime in verſi.in fcti cauſa erratũ eſt ⁊c.nõ ꝓbat.nam
tex.non facit mentionẽ de ꝓbatione fienda eſt bene verũ ꝙ poteſt
ſubaudiri ad iſtum text. ſed ſatis eſt mihi ꝙ non pꝛobat ſed ſoluʒ
tacite hic pꝛeſupponitur ſicut dicim in titu.ſi quadru. paupe. fe⸗
cif. diea. vc. Mam ſubauditur ibi in glo. ⁊ pꝛobetur. ⁊ ita debʒſub
nudiri hic vt ſi in facti cauſa erratũ eſt ⁊c.⁊ pꝛobetur.⁊ hoc mo/
do ego iutelligo hec iura nouiter. Uno etiã addito ꝙ vbicun/
q; aliquid impetratur cõtra ius cõmune vel contra ↄſuetudinem
bene pᷣſumitur ſubrepticiũ ⁊ nonvalet ſᷣm SGal.in.l.fi⸗C. ſi quis ʒ
ius vel vtili. publi.æ Bal.in rubꝛi.C. de pꝛecib.impe.offer.in pꝛĩa
col.⁊ Bal.in.c.i.in vᷣa col.in tit.qui feud.dare poſ.in vſib.fendoꝝ
ad quem me remitto ⁊ redeo ad textus de quibus agimus.quo⸗
rum verba ſunt heci⁊ pꝛimo dicti. . quod ſi 1 ſoꝛte.
CQuod ſi foꝛte es alienũ tantũ erit vt ex rebus
ceteris non poſſit es ſolui tunc pꝛetoꝛ vrbanus
pir clariſſimus adeatur qui pꝛo ſua religiõe eſti
met que poſſunt alienari obligarive debeant ma
nente pupillo actione ſi poſtea potueris pꝛobari

obreptum eſſe pꝛetoꝛi ⁊c.
Uerba autem dicte.l.ſi tntoꝛ ſunt hec.

L. Si tutoꝛ petitus fuerit habenti ſi abſente eo
quaſi non habenti datus ſit datio nulla eſt.nam
quoquomõ in petitõe tutoꝛis ſi erratuʒ fuerit in
facti cauſa maxime poſt conſtitutiõem diuoꝛum
fratrum non valet tutoꝛis datio ⁊c.

de lideinſſoribus tutorum.
. fi ice
l. cum oſtendimus. S.fina. d⸗
regulariter non obligatur ſine ſtipulatõe vt in.l.blanditue.C. de fi
deiuſſo.⁊ in.l.v.ðS.ſatis acceptio vbi alias legendo dixi poſt alios.
⁊ maxie poſt do.meũ Alex.de imo.ibidem.fr̃de ver.obli.Camẽ
boc eſt verũ niſi quie patiatur ſe ſcribi in actis in fideiuſſoꝛc. naʒ
tunc tenetur perinde ac ſi per ſtipulatõnem ſe obligaſſet. tex.eſt in
d.l.eum oſtendimus. 5.fi.quẽ ad hoc ꝓ ſingul.allegãt comuniter
docentes in.d.l.i.in pꝛin.ff.de verb.oblii⁊ etiã do.meꝰ Alexan.de
jmol.ibidem.⁊ etiã Bal.dixit in dicto.ꝭ.fi.non eſſe alibi iſtũ text.
⁊ ſic facit eum ſingularẽ cum quibus ſto in hoc.quia tex.optime
hoc pꝛobat. Tñ ego intelligo iſtũ tex.pꝛocedere ſolum in caſu ſuo
ſ. in fideiuſſoꝛibus datis a tutoꝛe pꝛo pupillo.non autes loquit᷑ ita
generaliter pꝛout dicebat Bal.qui nimis extendit fimbꝛias iſtius
tex. in verſi.a tutoꝛibus nominatim ⁊c.⁊ in fi.in verſi.cuʒ eos tu
toꝛes idoneos ⁊c.⁊ ita loquitur ꝓpꝛie iſte tex.bene ⁊ ſubtilit᷑ pon
deratꝰ.⁊ hoc voluit expꝛeſſe Bal.met in.l.ij.ꝭ.voluntate.ff.ſolu.
matri.vbi dicit ꝙ ſe offert fideiuſſoꝛ tacens ⁊ pᷣſens ſi non loqua
tur nõ obligatur vt ibi per eum ad queʒ me remitto. ⁊ ad ea que
alias dixi in.l.i.in pꝛin.ff.de ver.obli.vbi pꝰ alios late poſui de ini
tellectu iſtiꝰ tex.ð quo agimꝰ. Uno nõ obmiſſo nũc ꝙ Joꝛdanꝰ
de ſancto SFelici in dicto.ifi.dicebat ꝙ ratio iſtius erat fauoꝛ acto
rum publicoꝛũ qui oꝑatur ſtipulatõeʒ pꝛout refert Dy.hic in apo
ſtillis ſuis.⁊ dicit ꝙ non eſt fauoꝛ pupilli qui hoc inducit cũ poſſit
ipſe habere regreſſum cõtra alios de quibus hic in tex. Item
addo Paul.de caſt.circa intellectũ iſtius text. in ſuo conſil. xxi.in
tercia col.incip.in cauſa ſilueſtri ⁊c.vbi allegat iſtuz text.⁊ dicit ꝙ
verbum fideiuſſit hic poſitũ impoꝛtat ſtipulatõem ⁊ ſic non eſt ca
loꝛ iudicij nec fauoꝛ pupilli vt ibi per eum. Ultra quẽ ⁊ om/
nes alios dico pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.⁊ conſide
ro verba hic in ver.pꝛoferri in acta publica ⁊c.ex quibus denotat
ꝙ puablice ego te nomĩaui pꝛo fideiuſſoꝛe meo ⁊ tu pᷣſens tacuiſti
pꝛofecto exquo publice hoc factũ eſt teneris vt fideiuſſoꝛ. pꝛo quo
allego tex. in.l. i.⁊ in.l.fi. C. quẽadmo.teſta.aper.in verſi.in publi⸗
cum pꝛoferri ⁊c. ⁊ in.lj.ij. C. de cuſto.reo. ⁊ in.c.imputari extra ð
fide inſtru.⁊ ſic ego non cõſidero coloꝛẽ iudicij.nec fauoꝛẽ pupilli
nec geminataʒ patientiã. ſed ſolũ ꝙ publice hoc fiebat illa nomia
tio de te pꝛo fideiuſſoꝛe meo te pᷣſente ⁊ non cõtradicente. vñ fingi
tur hic pꝛopter hoc interueniſſe ſtipulatio de quo alias latius di⸗
xi in. d. lei in pꝛin. de ver. obli.⁊ ideo p nunc non me extendo niſi
ꝙ de pᷣſumptõe ſtipulatõis in actu addo not.p do.Cardi.in ſuo cõ
ſil. cxxxiij.incip.ad ſingula pᷣmiſſa ⁊c.Et pono vᷣba tex.q̃ ſunt bee

C Fideiuſſoꝛes a tutoꝛibus nominati ſi pᷣſentes
fuerũt ⁊ non cõtradixerunt ⁊ nomina ſua refer/
ri in acta publica paſſi ſunt equũ eſt perinde tene
ri :atqʒ ſi iure legitĩo ſtipulatio interpoſita fuiſ
ſet. Eadẽ cauſa videtur affirmatoꝛũ quidẽ.ſ.
cum idoneos eſſe tutoꝛes affirmauerũt fideiuſ-/
ſoꝛum vicem ſubſtinent ⁊c.

de rebus eorum.

l. magis puto. S non paſſim.

Ludo.roma.in ſuo ſingtilari in verbo debitoꝛ ⁊c.el ſeptimo dicit
c licet alias vbicunq; debitoꝛ non poeeſt ſoluere creditoꝛi ſuo nec
reperit emptoꝛẽ poteſt ipſe creditoꝛ cõpelli recipere in ſolutũ rem
melioꝛem ipſius debitoꝛis vt in auten.hoc niſi.C.de ſolut. cuʒ ibi
plene not. Camẽ hoc non habet locũ in minoꝛe.xxv.annis debito
re.nam poteſt dare creditoꝛi ſuo ipſe minoꝛ ſᷣm eum rem vilioꝛẽ
per tex.de quo facit magnũ feſtũ in.d.l.magis puto.s.non paſſim
in fi. in verſi.aut vilioꝛẽ ꝛc. Srd tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo
intellectu meo iſtius tex.quia ſentẽtia mea nihil facit ad rem iſtaʒ
n bene ⁊ ſubtiliter põderetur pꝛout decet.nam loquitur in mino
re.xxv.annis debitoꝛe non habente modum ſoluendi.nam dicit
hic ꝙ non ſolum tenetur vendere pꝛo ſatiſ faciendo creditoꝛibus
vt hic in tex.ſed etiã debet incipere a rebus vilioꝛibus. Sed ꝙ
poſſit ſuo creditoꝛi dare in ſolutũ rem vilioꝛẽ non dicit nec in eter
num dicet hoc iſte tex.bene ponderatus a capite vſq; ad pedes ⁊

boc dicere non poſſet.pꝛo quo facit etiam qꝛ eccleſia que ſatis pꝛi

uilegiata eſt ⁊ ſaltẽ ⁊ foꝛte plus q; minoꝛ non põt dare rem vilio/

rem creditoꝛi ſuo in ſolutũ quãdo aliter ei ſoluere non poſſet.ſed

debet dare rem ſaltẽ mediocrẽ. tex.eſt in auten.hoc ius poꝛrectũ.
C. de ſacroſan.eccle.ergo ⁊c.⁊ hoc mõ ego intelligo tex.in dicto..
non paſſim in fi.in verſi.ſed ſi alia poſſeſſio minoꝛ vel minus vti⸗
liter ⁊c.⁊ in ver.iubere diſtrahi ⁊c.que verba ſonãt in vendendo
non autẽ in dando creditoꝛi inſolutũ. Pꝛeterea iſte tex. nõlo
quitur nec de vilioꝛi re neceſſario ſed de minus vtili videiʒʒ alter
