tjẽs infra de regul iur.· Pꝛetlerea in vonatione cauſa moꝛtie

Aunden
ungi ianund,
ſiſi Countnin Vör
trt if ne⸗
emnin n N
unſi nn trtrp
NArttne
ſeie Abn

liſtn , Ae

mnait n
4

.
et

Eetas NKN*
Cellirue –
õ

anen
hnainmislilſneruin

Wtaag untnes

utramü m lnarg in

ihigtumnt W
Immarmbs aie

uniilniküniaa
fütrainsrnnune
Fümernenstenti nat
nmuuinne inateta n
6ftäüntienen nr
ungiginummtine
Aootenzetscinmain
VNAnieunmerdhan
Uigilamiktnnee
ntotitnan
Munnmningttan
Petnſintir
Poltganitiizniren A
ſtſertinntnet.
ipnner.

S .

Mnmnnit
lag⸗

. une
d

utnn

—

— — r2

gieen Kd
uga ggdlepn
rrtatunen
ſi Dordiſleen
iaagtnge
ſatſrr wanrue
aensdi häraiee⸗

fe , ecn , NM

niſige n
in

Licns
. ntfmenn e
rgunl mtid
nunprminiugſiniin e
ää
nlinen
tnarrn in n
,ntniginen
”
Saennrwat lucki
õ

SSZ
Gnaitmaggſhhnin
HH
Nts uſ uandiet

L.r ipnciconr dl

Krtiilunht irftlitünn
lxmalapſtininin if efftaſ,⸗
tin an udt Miig iet mtinim
m ictmuna ſunſtbitni oͦfünen
Munam t ddnen In inn hin titfiſn
N r isg npoſit mninni ,ninnin
latmituwcni titn Snitn
amman nniuli
itr ininemiieſiaioelnc
——
gamtmiamn 1iſißfüſtiniſihſgfin
mimi nnſd tudſnſthul iefne
vit hulſih iel üſin
r gitan tii iindli⸗
erwhiui üf- n lii ſe
bmarun iͦdn uineun ni
A enſtini u nanniinninn
nnrtsin unitili
— ptheinn
n uptem aulfinn
e minnmleniin
erekoan u l a l fi nii⸗
vn v eea nivimliſn glii⸗

vadte ſits ian uin
nagt
ie ney in umi ſu⸗
– ynnnolllin
lamput e a b il n
ina allus N
1

mimin iahun i nd e
gtmmm ir c ſinudj dlh
cinbſ a lt
n nie

tefſatratio.. non ſolum in fr ff de artio. v oblig. ergo debet ceſſare
diſpoſitio. cenm ceſſante de appel. ⁊ ita teneo in ꝓpoſito ⁊ redeo
ad tex de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
CHoc edictũ etiam ad legata pertinet non tan/
tum ad hereduʒ inſtitutioneʒ in fideicommiſſis
quoq; opoꝛtebit eos qui de fideicõmiſſo cogno
ſcunt ſubſequi pꝛetoꝛis edictũ: ea pꝛopter quia
iure legatoꝛum fungũtur ⁊c.

Glo.in. l.ſi quis ſub condictio

ne. Bal. hit etiam do. meus Alex. de imo. in.l.iulianus.5.offer
ri in quinta col.in apoſtillis ſuis ad Bar. ff. ð actio. empt. reputãt
iſtum tex. ſingul. ad hoc ꝙ cautele inſolite in cõtractibus appoſite
reddunt cõtractũ ſuſpectũ de fraude ſeu de dolo vt ibi per eos ad
quos me remitto. Uno ſolo addito ꝙ idem eſt in. cautela ſu
perflua.nam illa facit pꝛeſumi etiã dolum pjm Bal. in. l. teſtamen
um. C. de teſtame. qui allegat iſtum tex.de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec. — ⸗
L. Si quis ſub condictõe heredes inſtituiſſet ſi

inuicem cauiſſent ſe legata in eo teſtamento reli

cta reddituros placet remitti eis cõdictionẽ: qꝛ

ad fraudem legũ reſpiceret que vetaret quoſdã

capere legata ⁊c.
Uerba autem gloſe ſunt hec.

¶ Argumentũ contra eos qui copulant aliquos

in matrimonio ⁊ iurant ꝙ neuter iure conſangui
nitatis ſepet matrimoniũ.nam pᷣſumitur ꝙ ſciue
rint conſanguinitatem ⁊c.
P fr.- Ang. ⁊ etiaz do.
T.u ter ex f 3 trib us. meno Aler. dmio.
in quarta col.in. l.. C. de inſtitu. ⁊ ſubſtituti.ſub condictio. ſactis
reputãt iſtus tex.ſing.ad hoc ꝙ condictio non habetur ꝓ impleta
vbi repugnat voluntas teſtatoꝛis vt ↄdictio hẽar̃ impleta.qꝛ teſta
toꝛ pmittendo q; mulier poſſit nubere alteri videtur pmittere vt
poſſit dicere alteri vt ibi ꝑ eos ad quos me remitto ⁊ pono ver
ba tex. qui nõ eget aliqua mea noua interpᷣtatõe que ſ unt bec.
L. Ater ex fratribus meis cõſobrinã meã in vx/
rem duxerit ex dodrante heres eſto:aut nubit al
teri aut nõ vult nubere cõſobꝛinã quis ex his du
xit vxoꝛẽ habebit dodrantẽ alterius quadrans
ſi neuter eam vuxit vxoꝛẽ̃ non ꝙ ipſe ducere no/
luerit ambo in partes equales admittũtur.plerũ
qʒ eni hec condictio ſi vxoꝛẽ̃ duxerit:ſi dederit:
ſi fecerit: ſic accipi opoꝛtet vt per eũ nõ ſtet quo/
minus ducat det ſeu faciat ⁊c.

De teſtamento militis.

+ & Bar. in.l.i.in q̃rta qõe pꝛiĩ
Z. neoz § finali. cipali in.ix.col.ĩ vᷣſic.quid ex
bo dicem ac. ð vulg.⁊ pup.dicit iſtũ tex.in.d.l.neq;.s.fi.nõ reꝑiri
alibi. ? ſic facit eum ſingul. ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ tacita vulgaris con
tents ſub expꝛeſſa pupillari non requirit aditioneʒ hereditatis vt
ibi in tex. Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo iſti⸗
kex. qui iudicio meo ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur nõ pꝛobat hoc.
ſed iſte tex. ſoluz loquitur de ſubſtitutõe fideicõmiſſaria vt hic in
verſi.per fideicoõmiſſuz hereditatẽ reliquit vc.⁊ ſic iſte tex. non fa
tit mentionem de expꝛeſſa vulgari aliquo mõ pꝛout videre potes
ex iſto tex. apte. In quo articulo tñ addo Bal. tenentez illud
quod voluit Bar. hic in.l.quidam imix. col. C. de iure delibera.⁊
in. l.fi. C. de inſtitu. ⁊ fubſtitu. ⁊ etiã in.l.vnica.5. pꝛo ſecũdo.C. ð
tadu. tolle. vbi cocludit q non requirit aditionẽ. ⁊ etiq dicit nõ
durat poſt pubertcatẽ ſed expirat ſicut ipſa pupillaris ſm Bar. in
l ſceuola.ff.ad trebel. v etiã expirat poſt emãcipatiõez filij cui ẽ fa
cta m Bar. in.l. i. in vlti. col.f. de vul. pupilla. ? inel. ſi pater la
ha ee tit. Bal. in. d. l.fi. C. de inſtitu. ⁊ ſubſtit. ? Bal. in. d.l. qui
dam. C. de iure delibe. ad quos me remitto ⁊ redeo ad iſtuz text.
de quo modo agimus. Cuius verba ſunt bec.

CKAum miles in teſtamẽto ſuo ſeruo libertateʒ
derit eidemqʒ a pꝛime ⁊ a ſecũdo herede ꝑ

fideicõmiſſum hereditatem reliquerit quãuis ⁊
pꝛimus heres ⁊ ſubſtitutus pꝛiuſquã adierit he
reditatẽ moꝛte obierũt non deberi inteſtati exi⸗/
tium facere imꝑatoꝛ noſter cũ diuo ſeuero reſcri
pſit: ſed perinde habendum ac ſi eidem ſeruo li/
bertas ſimul ⁊ hereditaſ directo data eſſet quia

vtraqʒ ad eum peruenire teſtamẽto rem voluiſſe
negari non poſſe ⁊c.

l.militiſ codicillis.s.ueteranuſ

Do. meus Alex. de imol. in.l. ſi ita ſcriptũ in penul. colũ. ff. de
lega.pꝛimo.⁊ etiã illuſtris do. Sranciſ.areti.in.l.ſi quis cũ aliter
in quinta col.ff.de ver. obli.reputãt iſtũ tex. ſingula.ad hoc ꝗꝙ lon⸗
ga differẽtia ẽ an legatũ ſit ademptũ ipſo iure an ope exceptõis.qꝛ
ſi ope exceptõis ⁊ legatarius poſſideret rem ⁊ cõueniretur ab he/
rede ſi heres non haberet voluntatẽ defnncti poſſet heres repelli
per illum alias autez non quãdo ipſo iure eſſet ademptum vt ibi
per eos. Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo iſtiuſ
tex.qui non cõſiderat ademptõeʒ legatoꝝ ipſo iure vel ope excep/
tõis ſed ope exceptõis adempta intelligitur in caſu iſto. ſed conſi/
derat condictõeʒ ſeu qualitatẽ legatarij vt hie in verſi.ex perſona
petentis ⁊c.⁊ in hoc ſtat virtus iſtius tex.in quo non bñ ſenſerũt
pꝛefati docto.cum quibus non ſto.quia text.iſte clarus eſt vt ego
dixi. Cuius verba ſunt hec.
CUeteranus moꝛieus teſtamentuʒ iure cõmuni
tempoꝛe militie factum irrituʒ eſſe voluit ⁊ inte/
ſtatus eſſe maluit hereduʒ inſtitutões ⁊ ſubſtitu
tões in eo ſtatu manſiſſe placuit.legata vero pe/
tentes exceptiõe doli mali ſecunduʒ ius cõmune
ſubmoueri placuit: cuius exceptionis vires ex ꝑ
ſona petentis extimãtur alioquin iure potioꝛ eſt
cauſa poſſeſſoꝛis ⁊c.

L. qui iure militari. Ange r enam do.
in auten. ex cauſa in.xx:col.C. de libe.pꝛete.dicunt iſtũ tex.eſſe ſin/
gul.ad hoc ꝙ ſicut quãdo teſtatoꝛ debuit pꝛouidere ⁊ non pꝛoui⸗
deudo fecit iniuriã filio pᷣterito ⁊ ipſe tanq; pᷣteritus rumpit teſta
mentũ vt in.l.gallus per totã illam.l.ffde libe.⁊ poſtbu.⁊ legata
eo caſu cõſeruãtur pꝛoui voluit glo.oꝛdinarta in.l.vxoꝛẽ.ff.ð ma
numil. teſta. Idem ſi teſtatoꝛ putaſſet ex ſe filium non habere nec
babiturũ eſſe.tamen buius fuit intentiois ꝙ etiã ſi haberet p̃teri/
riret eum cũ quibus in hoc ſto.quia tex.apertus eſt ⁊ non eget ali
qua mea noua interpᷣtatõe.Cuius verba ſunt hec.

L. Qui iure militari teſtatur ſi ignoꝛauerit pꝛe/
gnantẽ vxoꝛem: vel non fuit pregnãs hoc tantũ
aio fuit vt vellet quiſquis ſibi naſceretur exhe/
redem eſſe teſtamentũ non rumpitur ⁊c.

HGlo. in. liſi filius in fine in uer

bo nunquã. Alluſtris do.Sranciſc. areti.in.l.filius a patre.S.
pꝛimo in pꝛima col.ff. de libe.⁊ poſthu.reputat iſtam glo.ſing.ad
hoc ꝙ vbi pater ⁊ auus ſimul ⁊ ſemel moꝛiũtur ita ꝙ nõ apparet
quis pꝛimo moꝛtuus ſit eoꝛũ nepos nulli eoꝛũ agnoſcitur licet ſu
peruiuat poſt moꝛtẽ vtriuſq; vt ibi per eũ qui multũ exclamat de
gloſa ad hoc quod ſupꝛa dictuz eſt cum quo ſto. quia glo.clara ẽ.
Cuius verba ſunt hec. .
C.Nunquã.nam ſi auus pꝛimo moꝛiatur rum/
pit teſtamentũ.ſi autẽ pater pꝛimo moꝛiatur rũ/
pit aui per.l.ſupꝛa de iniuſ.teſta.l.poſtumoꝛum
Si autẽ ambo ſumul ⁊ tunc neutrius cuʒ neuter
ſit pꝛemoꝛtuus vt appareat ſecundi moꝛientis

ruptum ⁊c.
Sed tu aduerte.nam hoc verũ eſt quo ad finẽ rumpẽdi te/
ſtamentũ.ſed quo ad alios effectus agnoſcitur patri ⁊ pꝛius pᷣſu
mitur moꝛtuus auus qᷓᷓ pater vt in.l.qui duos.S.fieffide rebus
dubi.cum ibi notat.⁊ hoc modo ego intelligo ⁊ declaro tibi hanc
glo. quã nimis large intellexit pꝛefatus do. Sranciſ.areti.pꝛout vi
ldere potes ex verbis gloſe ſupꝛa poſitis ⁊c. =
1d.

Si quis obmiſſa cau.teſtame .
Z. prima.S. qui ſunt in poteſta

le verſi. ſi poſtea. Illuſt. do. Franciſ. areti. in. l iulianus in ba
col.ff. de acqui. heredi. reputat iſtum tex. ſing. ad hocę ꝙ ius vtile
poteſt acquiri poſt directũ quãdo illud directũ eſt eliſum nec po/⸗
terat habere effectũ alias autẽ non. Sed tu aduerte quia iſte
tex. loquitur quo ad effectũ iſtius edicti ſi quis obmiſſa cauſa te/
ſtamenti vt hic in fi. in verſic.hij enĩ incident in edictum ⁊c.⁊ hoc
modo ego intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.
CQui ſunt in poteſtate ſtatim heredes ſunt ſenu
ab inteſtato ſeu ex teſtamento nec ꝙ ſe abſtinere
poſſunt quicquã facit. Quod ſi poſtea miſcuerit
ex teſtamẽto videntur heredes niſi abſtinuerint
ſe quidem teſtamẽto veruʒ ab inteſtato petierint

bonoꝛũ poſſeſ.hij enĩ incident in edictum ⁊c.
Ad ſillanianum.
L.ſi quis. §. hi quo az. In ſtatutis ad

mittitur multi
faria multiſq; modis interpᷣtatio aliqñ ſᷣm ius cõmune aliqñ non
iuxta ea que habẽtur in.l.ſi ſerui veſtri. C. de noxali.⁊ in.c.cũ di ⸗
lectus extra de conſuetu. in.l.fi..cum igitur cum ibi not. C. de
iure delibe.vbi alias legendo dixi poſt do. meũ Alex. de imol. ibi⸗
dem ⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero. Tamẽ ſcias ꝙ nunquã
debent ſtatuta nec poſſunt interpᷣtari cõtra publicã vtilitatẽ. tex.
eſt in.l.ſi quis in graui.5.hi quoq;.quẽ tex.ad hoc ꝓpoſitũ mul
tum extollit Bal. hic dicens non eſſe alibi in iure melioꝛẽ cũ quo
in hoc pertranſeo ſimpliciter. quia iſte tex. optime pꝛobat hoc ma
xime in verſi.pꝛopter quod in cõmune vtile eſt ⁊c.nec eget aliqua
noua mea interpꝛetatõe. Cuius verba ſunt hec.

CHij quoqʒ qui non potuerunt alias ad liber/
tatem puenire vt puta ſi hac lege diſtractus erat
ne quis manumitteretur potuerunt pꝛopter hoc
in cõmune ptile eſt ad libertatẽ peruenire ⁊c.
L. qm poſtumos in fine. Illummi

do. Frã⸗

ciſ. areti.in.l. ventre in. vij.col.ff de acqui. heredi. reputat iſtũ text.
ſingul. ad hoc ꝙ ceſſante impedimento pᷣſumitur ꝙ heres fuiſſet
aditurus ⁊ per cõſẽquẽs tranſmittit hereditatẽ perinde gc ſi adi
uiſſet aam. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu iſtius
tex.in quo eſt alia ratio ſi bene ponderetur. nam mulier hie nihil
credebat ſe habere in ventre ⁊ in hoc ſtat vis pꝛout ſonat iſte tex.
Cuius verba ſunt hec.

L. Qui poſtumos heredes inſtituerat non natis
poſtumis vxoꝛem ſuã ſecundo loco ſ- cripſit he/
redem cum a familia diceretur teſtamẽto neca/
tus vxoꝛ diem ſuũ obierat heredes mulieris ac/
tiones ex conſtitutione ſibi dari poſtulabãt: eos
ita demum audiendos eſſe reſpondi: Si mulier
quã in vtero nihil geſtare conſtabat pꝛopter ſe/
natuſconſultuʒ hereditatẽ adiꝛe noluit. alioquin
pꝛegnante ea defuncta nullaʒ iniurie querelaʒ in/
terueniſſe ⁊c.

De inre codicilloꝛum.

l.pꝛima.S.inrioſus. nerec mn nf

do. meꝰ Alexan. de imo. in dicto.ꝭ.furioſus in apoſtillis ſulis ad
Bar. hic ⁊ etiã in.l.i.in.vj.col.ff de leg.pꝛimo reputãt iſtũ tex.ſin
gul.in verſi. in õibus ⁊ ꝑ oĩa ad hoc de foꝛẽſibꝰ factis ciuibus vt
bẽant᷑ vt ciuss in õibus ⁊ ꝑ oĩa.nazʒ p hec verba ceſſat oĩs fictio ⁊
dnr veri ciues.de quo ałs late dixi poſt do.men Alex. de imol.
alios in.l.i.ff. de leg. pꝛio.⁊ iõ ꝓ nũc non me extẽdolcirca hoc niſi
pono verba tex.que ſunt hec.
CFurioſus nõ vtiliter codicillos facere:qꝛ nec

aliud quicq̃ʒ agere intelligitur cũ per omnia ⁊ in

—

õibus abſentis vel quieſcẽtis loco habeat᷑ ⁊c.

Finis nouarũ interpᷣtationuʒ ad leges
⁊ gloſas ſingulares in pꝛima parte infoꝛ/
tiati per do.Ludo.bologninuʒ. V. J. D.

3

tumtlgtien almn
liin⸗

lon

in
e⸗

1
Gorlitsitnaiin
AtA*
ni eu lrui n
tekfxreeitcun n .
lnariniehlhht — .
Stalmix:idnfükre .
gKeternetirieetn N
ttinnKrttnen
Wüprtimandden
MngturtikN
NCtNügmmumnri ar
rteNuſintiintns
rgefienntmirn n 5
Pperienitnnaa mm
minucit inm trutnt
aiiefnnginr
(thrin
Nenleinarte

Rch.NNE — „
4

pheindnii N
lallorieice

.⸗
. e,
8

m e
“Ss

Ne

„ e .

„

A

S
8 Mhe
Ne nee Nede
nen N
edet

Me

J---r f

, . 4 4
iincocſelonn

mge
Namnl 3⸗ igitei
ilirten unſili it

Atin Aekgmnnon
Mi ehrniſn iüni

Anihlontlrſen,
nntieiniſteni
Rensdgidei Gubhhet,,

nemii mneagtnengtlie
Slſanlmwihninnnri,
u Nhlalnin g ſd

a et i tie

Gipee

.„ ☛ 3 4
Interpꝛetatiões noue noniqʒ
intellectus per Clariſſimum tri. Jur. Doct.
Equitemqʒ; auratum: Sacri Palatij Apoſtoli
ciaduocatum Conſiſtoꝛialem. D. Ludouicum
ologninum iura ciuilia oꝛdinarie legentem in
vetuſtiſſimo regiae ciuitatis patriae ſuae Bono
nie ſtudio traditi ad omnes fere leges:et gloſas
ſingulares in ſenunda parte infoꝛtiati cum alle/
gationibus conſilioꝛum pꝛaeſtantiſſimoꝛũ Doc/
toꝛuʒ in omni articulo:miro oꝛdine per eum con
textis: necnon cum pluribus Juribus ab oꝛigi/
nalibus.ffoꝝ. Pandectis per eum etiam diligen
ti ſtudio ac fideliter habitis: diferentibus ⁊ om
nino cõtrarijs tranſumptis Codicibus omnibꝰ

2222

Anno Dñi. ¶ld. ccccxciiij.kllłis ¶Rar.
ODe legatis pꝛimo.
Glo.in.l.ſi qnis ĩ fundi nocabn

lo Jo. de Imo.l.quotiens.ff. de heredi.inſti.⁊ eriã idem Jo.
de imo.in.l.pꝛima..hec aũt. ff.ad trebel.⁊ Pau.de caſt.in.l.que
extrinſecus.ff. de verbo.oblig.⁊ etiam dñs meus Alex.de imo.in
dicta.l.ſi quis in fundi vocabulo ln.v. col.reputant omnes iſtam
glo. ſingularem ad boc ꝙ ſi teſtatoꝛ fuit pꝛoteſtatus ante teſtamẽ
tum ꝙ ſi legabat equum volebat legare mulum ⁊ intelligebat de
mulo valet legatum de mulo licet de equo expꝛeſſit in teſtamento
de cnius glo intellectu late dixi alias in.l.pꝛima.S.p.vbi ẽt Ludo.
Roma.poſuit de hoc.ff.de verbo.obliga.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ
non ero uiſi ꝙ non obmitto vnum verbũ. Nam hec glo. aperte
ſentit ꝙ hee ꝓteſtatio ſit facaa cum eo cui teſtatoꝛ volebat legare
vt in glo. vbi actum erat inter teſtantem ⁊ legatarium ⁊c. Sed
ego non facio vim in hoc cum quocunq; agat teſtatoꝛ ⁊ pꝛedicat
mentem ſuam nec etiaz glo. videtur ponere hoc ex neceſſitate ſed
gratia exempli ſed exempla non reſtringunt regulam.i. nam qð li
quide in ſi.ff. de penu.leg. ⁊ ita poteſt ſaluari hec glo. Cuius ver/
baſſunt bec. . .
ocabulo ⁊c. in ver. At ſi ego lego equũ cuʒ
de mulo ſentiam: hoc licet de mulo ſentiaʒ non
valet vt hic ⁊ modo dixi de veſte ⁊ infra de ſup.
lega.l. labeo in fi.niſi hoc actum erat ante inter

teſtantem ⁊ legatariũ cum dicam equum de mu/
lo ſentiam ⁊c.

BGlo. in.l.ſticum qui meus erit
in uerbo condictio vc. Zoha. de

Imo .in.l. cũ
quidã.ff de leg. o ⁊ etiam dñs meus Alex. de Amo.in.d.l. ſticum
in pen.col.circa medium reputant iſtam glo. ſingularem ad hoc ꝙ
condictio que inducitur per relatiuum quis vel qui iunctum cum
verbo futuri tempoꝛis vt eſt text. hic ⁊ voluit dñs meus Elex. de
Imo.in ſuo concxxij.in.iijꝰ volu.in pꝛima col.incipi. Stantibus
yeris vc. ⁊ Ang in conẽcliij.in pꝛinꝰ ⁊ Abbas in conꝰ lxxxv.in iij.
col in dᷣ volu. ⁊ late hic per eumdem dñm meum vbi ponit etiam
quid iuris quando eſt iunctum cum verbo p̃ᷣſentis tempoꝛis eſt
condictio tacita non expꝛeſſa. de quo alias dixi in dicta.l. ſticum et
ideo non repeto nunc niſi ꝙ alias ibi per me ⁊ per alios dictis ad
do nunc Bar. idem tenentem in. l. pꝛima in pen. col.ff. de cond.⁊
demon vbi late ipſe examinat de veritate iſtius glo. tandem eaʒ
appꝛobat. Cuius glo. verba ſunt hec.

T Condictio talis tacita ruge ⁊c.
Blo. hic in ver.ex trebelleiano

Z. cum fi lio. ⁊c. comuniter ſcribentes omnes

hic poſt eam multu laboꝛant ? diſputant pꝛo vero ſenſi iſtius tex.
naz aliqui libꝛi habent ex trebelliano ⁊c. pꝛout ego habeo in libꝛo
meo ſatis antiquo ⁊ aliqui habent extero ⁊c.⁊ aliqui habent ex te
ſtamento ⁊c. aliqui habent extraneo ?c. Sed tu aduerte p
vero intelentu ⁊ dicas ꝙ in yero lex.oꝛiginali in pandectis.ffoꝝ.in

regia floꝛentie ciuitate exiſtentibus habetur extero ⁊c. ⁊ hot eſſe
verũ pꝛobo ſi nunq; haberemus illũ tex. oꝛiginalẽ exvbo ſequenti
imediate ibi ipſi vero ſilio ⁊c. nam ea verba veniunt diuerſificãdo
a pcedentibus quaſi dicat ⁊ vere dicit tex. S. diximus quando exte
ro ẽ grauatus pr hereditatẽ reſtituere nũc vero ponit quid iuris
qñ ipſi filio grauatus eſt reſtituere eam ⁊ ſic non extraneo ⁊? ex B
ꝓbatur apte ꝙ debet haberi in tex. extero ⁊c.⁊ hoc modo non eſt
opus conuolare ad tot expoſitiones ſeu litteras nam vera ⁊ oꝛigi
nalis eſt illa quam dixi tibi modo abq; eo ꝙ tantuʒ mendicemus
dicendo vel ſic vel ſic naz non poteſt eſſe niſi vna littera vera in mil
le annis ⁊ maixme in hoc tex. In quo etiã notabis aliud duzʒ
in comuni litteratura dicit̃ ſupꝛa fideicõmiſſum hereditatis relin
quitur ⁊c. nam in vero tex.oꝛiginali dicitur ndeicõmiſſum relin/
quitur ⁊c.⁊ melius quia ſupꝛa facta fuit mentio de hereditate et
etiã de legato vt videre potes ⁊ nunc reſtringeretur ad fideicom/
miſſum bereditatis tontum quod non eſt dicendũ cum idem ſit
in vtroq; .ſ.tam in vniuerſali qᷓ in particulari ⁊ ita ſonat in oꝛigi
nalibus. ffoꝝ. pandectis iſte tex. circa quem tex. longioꝛ non ero
nunc cum alias in repetitione noſtra ad eum late deduxerim ma/
teriam iſtius tex. licet tunc non haberem verba oꝛiginalia eius que
ex poſt habere curaui diligenti ſtudio ⁊ opera Cuius tex. verba

ſunt hec.
L. Cuʒ filio familias vel ſeruo alieno legatuʒ vel
hereditas datur: fideicomiti patri vel domino
poteſt: at tunc demum ex perſona eoꝛuz fideico
miſſum vires accipit cum ipſis:per quos como
dum hereditatis vel legati patri domino ve que
ritur: fideicomiſſum hereditatis relinquitur.
Deinde Julianus non in ſubtili ratione motus
patrem: cuius filius heres inſtitutus ⁊c.

Glo. in.l.cum filio in uer reten
turum ⁊c. in uer:ſed hoc ſoꝛte.

Ange. ⁊ etiam dominus meus Alexan. de Jmo. bic ⁊ etiam
Ange. ⁊ Johan.de Jmo. in.l.pꝛima..ſi is qui.cccꝰff.ad trebe.
⁊ Ang.in.l.pꝛima.ꝭ.ſtipulatio. ff. ſi cui pluſqᷓ; per.l.falc.⁊ ibidem
Jo.de Imo. in. vj. col.⁊ Bal. in.l. filium quem habentem in pen.
col.C.fami. herciſ.reputant omnes iſtaz glo.ſingularem ad hoc q;
ius deliberãdi infra annuʒz cõpetens heredi datur ẽt fideicomiſſa
rio ad tranſmitendã petitionez fideicomiſſi de quo alias dixi in re
petitione mea in. q.l.eum filio ⁊ ideo non me extendaʒ niſi ꝙ po⸗
no verba gio.que ſunt hec.

Retenturũ ⁊c.in verſi. Sed hoc foꝛte tranſ
mi ttit ius deliberandi vt hereditas.C. de iur.
delib.l. cum antiquioꝛibus ⁊c.

Glo.in.l.cuʒ filio in ner.ex per
ſona in uer. nel dic etc. ln oñ⸗

ranci. areti.
hic in.iij.col.reputat iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ eo ipſo ꝙ pr
pꝛoteſtatur non velle bona fideicomiſſaꝛia de quibus in dicta.l.cũ
filio videtur dilapidare hereditatem quo caſu fideicomiſſum reli
ctum filio applicatur filio iure pꝛopꝛietatis iuxta.l.impr.ff.ad tre/
bel. de cuius glo.intellectu infra dicã in fine. Sed pꝛius vnuz
addo ꝙ etiã ille qui conuertit bona in ſuos uſus dicitur dilapidar
bᷣm Archy ·in. ce res in litigio.xj.q. pꝛima ⁊ etiam in.cꝰ quõt.ba.q.
vj. ⁊ Bal. c. S..ſancimus in titꝰquo tempoꝛe miles in pꝛima col.in
vſi.ſeudo.⁊ Bal.in.l.fideiuſſoꝛ. .ſi.ff.qui ſatiſd.cog.v Ang. in.l.ſi
ſeruus.ꝭ.ait pᷣtoꝛ.ff.de acqui.here. Idem dico in comittendo de
lictuʒ pꝛopter quod bona veniunt applicanda fiſco ſᷣm Bul.in ſua

marga. in yer. dilapidare ⁊c.⁊ dñz Abbat. in. cꝰ ex litteris ey tra de

pigno.ad q̊ͥs me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimue. CLirca
cuius intellectum dico ego nouiter vnum ꝙ hec glo.non pꝛobat G̊
ſi bene ponderetur immo ponit hec duo vt dinerſa ſcilicet an pa⸗
ter non velit retinere bona vel diſſipet ⁊ in vtroq; iſtoꝛum inducit
diuerſa remedia Ex quibus tollitur ꝙ in pᷣ caſu pater non dicit
dilapidare vt aperte potes videre ex glo. Cuius verba ſunt hec.

C Ex perſona in ver. vel dic ſi pater ſibi retine
re non vult nec filium emancipare: reſtituat filio
res ſuas ⁊ detur curatoꝛ eius bonis vt. C. de

bo. q; lib.l.fi..ſin autem ⁊c.
i.ij.

Comunit᷑ omnes trã
Z. ſi ex toto 5 .fi. ſumpti libꝛi babẽt hic in
tex.circa medium non poteſt legatarius partem ſeruoꝛum vendi/
care ⁊c.⁊ omnia iura vbiq; vtuntur hoc verbo vendicare ⁊c.vt pa
tet in.l.pꝛima ⁊ per totũ.fj.de rei vẽdi.⁊ ita comuniter legiſte om
nes vtuntur hoc verbo vendicare ⁊c. bic ⁊ ſemper. Sed tu
aduerte pꝛo vero ſenſu iſtius littere nam in tex. vero oꝛiginali pan
dectarum habet᷑ vindicare ⁊c. ⁊ non vendicare rc. Plus dico
tibi ꝙ non reperitur hoc verbum vendico pꝛout atteſtatur Lau.
vallenſ. in ſuo libello elegantiarum ſuarum in.c.cccvj.in fi.incipi.
Uendico ⁊c.licet ipſe de boc tex. mentionem non faciat quẽ ſi ha
buiſſet audatius hoc dixiſſet cum maxima ſit auctoꝛitas iuriſcon
ſulti ⁊ maxime in hboc tex. In quo etiã notabis aliud circa fi
nem dum dicitur nec intereſt diuſa ſumma an cõiuncta ponatur
vc.nam in tex.vero oꝛiginali dicitur nec intereſt diuiſa ſumma an
iuncta ponatur ?c. Sed in hoc verbo non facio tantã vim cuz
hec duo idem impoꝛtent miſi vt habeamus verum tex. pꝛout ibi ia
cet ad verbum in oꝛiginalibus.ffoꝝ.pandectis in regia floꝛentie ci
uitate exiſtentibus Cuius verba ſunt hec.

Si ita legatum ſit lectitarios octo aut ꝓ his
in homines ſingulos certam pecuniã vtrum lega
tarius volet non poteſt legatarius partem ſeruo
rum vendicare ⁊ nummos pꝛo parte petere ⁊c.
Sed oꝛiginalis tex.dicit vindicare ⁊c.

L. Si ex toto.S. ſi ita ſcriptuzʒ.

Comuniter omnes tranſumpti codices libꝛi habẽt hic in tex.
in ver. quaſi duo rei ꝓmittendi inſolidum obligati fuiſſent ꝛc. et
ita comuniter ſcribentes omnes hic capiunt hec verba ꝓ duobus
reis pꝛomittend.. Sed tu aduerte pꝛo vero ſenſu ⁊ vera litte
ratura nam in oꝛiginalibus.ffoꝝ.pandectis habetur per mittendi
inſoliduʒ obligati fuiſſent ⁊c.non autem pmittendi qdð nota bene
ꝓ toto tit.ff.⁊.C.⁊ vbiq; de duo.re. ꝓmit.naʒ debent dicere per
mittendi quaſi ſi duo pꝛomittant tibi eandem rem dicuntur tibi
permittere vt agas contra vnuz eoꝛũ quem volueris ⁊ ſic permit
tunt tibi ⁊ ſic habetur in tex.iſto cuius tamen ſubſtantia non alte
rat᷑ pꝛopter hoc ⁊ ideo non multũ me extendo niſi vt habeamus
veritatem in vnoquoq; verbo pꝛout decet eum qui alios docet et
inſtruit Cuius verba ſunt hec.
Si ita ſcriptum ſit lucius ticius heres meus
aut meuius heres meus.x.ſeio dato cuʒ vtroqʒ
aget vt ſi cum vno actum ſit ⁊ ſolutum ſit alter li
beretur quaſi duo rei pꝛomittendi inſolidũ obli-/
gati fuiſſent ⁊c.
Sed oꝛiginalis tex. dicit qua ſi duo rei permittendi ⁊c.
Comuniter omnes co

Z. ſi mihi Et tibi. dices tranſumpti in iſto

tex. in ſine pꝛincipij hñt litteraturã negatiuam videlicet petere eaz
me non poſſe pꝛoculus ait ⁊c.⁊ glo.inver.non poſſe ⁊ omnes docẽ
tes hic poſt eam multum laboꝛantcirca iſtũ tex. ⁊ maxime Bar.
in ſua.iiij. opp.pꝛincipali volens tollere ↄꝛium de tex. in. l.ſi ſeruus
legatus.s.ð infra eo.⁊ in.l.ſi is qui.ff. de act.⁊ oblig. vbi habetur
ꝙ quando due cauſe lucratiue habent oꝛiginem in perſonis diuer
ſoꝛum licet ad vnum deueniat ex vtraq; cauſa poterit ille in queʒ
concurrunt ſolidum conſequi ex vtraq; cauſa nam pᷣm eum dicit
bic contrariũ vnde dicit ipſe ꝙ in iuribus contrarijs ille due cauſe
diuerſarum perſonarũ habebant effectũ ſolide exactionis in quẽ/
libet ſed hic non Maʒ ſi ambo legatarij iſti viuerent facerent ſibi
partes per concurſum ſi eſſent coniuncti vel ſi eſſent diſiuncci qui
libet etiã admitteretur ad partem ſuam ⁊ ideo non poteſt peti vel
exigi inſolidũ ſᷣm eum cum quo omnes pertranſeunt ⁊ ſie aperte
ſentiunt ꝙ tex. phibeat exigi inſolidum hoc eſt bis eandem rez in
dicto ver. non poſſe c. Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intel/
lectu iſtius notabilis caſus naz in tex. vero oꝛiginali dr̃ petere eaʒ
me poſſe pꝛoculus ait ⁊c. ⁊ ſi in tex habes litteram affirmatiuam
(pꝛout eſſe debet ⁊ pꝛout eſt in vero tex.oꝛiginali) tũc ceſſat con/
trarium nam poteſt peti⁊ exigi inſolidũ ex vnaquaq; cauſa vt hic
in tex. in ver. vt tota mea ſit ⁊c.nam ſi volo petere totã rem ex tit·
iegati poſſum vtpote mediante perſona mea ⁊ ideo inſe olidũ agere
⁊ exigere poſſum ex titulo legati vt hic in. d. ver. ⁊ ſi voluero cam
rem ex meo legato ad me pertinere vt tota mea ſit ⁊c.⁊ ſic pꝛimo
poſſum habere eam ex hoc titulo ⁊ ſic ex legato mihi facto Et ſi⸗
militer etiã ſi volo potius agere ⁊ exigere totam rem iure heredi⸗

tario poſſum ⁊ ſic modo conſequi etiam extimationẽ poſſum vr
pote qui factus ſum beres illius collegatarij mei ⁊ nunc ſto vt he
res ⁊ ideo poſſum petere ſi volo totã rem titulo hereditario ⁊ ſic
extimationem ſi hũi rem ex perſona mea ex titulo legati put dixi
vt hic in ver. ⁊ ex hereditario legato petere eam me poſſe pꝛocu/
lus ait ?c. Unde ego habeo ex duplici cauſa lucratiua pꝛout di
citur in iuribus contrarijs ⁊ ſic ceſſant contraria et hoc colligitur
ex iſto ver. vt tota ſit mea ⁊c. nam debet referri ad vtrunq; caput
pꝛout ſonat tex.quem intelligo hoc modeo in ver.ſi mihi ⁊ tibi ⁊c.
vz diſiunctiz ⁊ in caſu qͥ apparebat teſtatoꝛez voluiſſe vtrunq; ha
bere rem inſolidũ vt in.l.ſi pluribus infra eo. in ver. niſi teſtatoꝛ
⁊c.alias iſte tex.pꝛocedere non poſſet ⁊ hoc etiaʒ ſenſi it. glo. pꝛima
hic in ſa lectura ad iſtum ter. Et ex hoc tex. vero oꝛiginali eli
cio nouiter aliqua noua coꝛꝛelaria multũ notanda in quibus om̃s
docentes hic defecerũt. Et duʒ Bar. bic ⁊ alij poſt eũ in pꝛia
oppo.ſua dicunt ꝙ iʒ ius accreſcendi non habeat locũ poſt ius ac/
quiſitum vt.l.pꝛima in fi.ff. de vſuf.acreſ.lamen babet locum hic
quoad tranſmiſſionem tantum Sed cum reuerentia non tracta/
mus hic de iure acreſcendi tranſmiſſo quoquo modo nam vt di
xi vnicuiq; legata fuit eadeʒ res tibi ⁊ mihi ateſtatoꝛe cum pꝛopo
ſito vt vnuſquiſq; noſtrum eam haberet iuxta tex. in .l. ſi pluri
bus in ver. niſi teſtatoꝛ infra eo.vnde non diſputatur hic de iure
acreſcendi tranſmittendo ad eius heredem ⁊ hec eſt tranſmiſſio il
la de qua agitur hic ſed non in collegatariũ put dicunt omnes do/
centes hic. Secun pꝛincipaliter duzʒ Bar. hic in quarta opp.
⁊ alij poſt euʒ dicunt hic pꝛobari ꝙ non poteſt peti iſta res niſi ex
vna cauſa pꝛepter litteram negatiuã quã omnes codices tranſum
pti habent Dic tu ꝙ iĩmo pꝛobatur hic totum contrariũ.ſ. ꝙ imo
põt peti hec res ex duplici cauſa videlicet ex legato ex pſona mea
et etiazʒ ex hereditario iure ex alia ex perſona tua ⁊ ideo tex. hic in
pꝛin pꝛimo dubitat an poſſiz petere totam ex vna cauſa tantũ vt
ibi in ver. an ex meo legato vc. an ex eo ꝙ tibi heres ſim ac. ⁊ ſic
tex. ðᷣ loquitur alternatiue vt ibi an ex eo ⁊c.⁊ p dicitur ꝙ ſic ⁊ in
hoc non eſt tanta dubitatio et poſtea ſubdit etiaz poteſt peti ex
duplici cauſa vt ibi in ver.ut tota ſit mea ⁊c.et ſic tex.pꝛocedit au/
gendo ad pꝛecedentia et voluit plus dubitationis afferre vt hicin
ver.et ſi voluero eam rem ex meo legato ad me pertinere vt tota
mesa ſit ⁊c.que verba hoc aperte oſtendunt vna cum ſequentibus
Tertio pꝛincipaliter elicio aliud coꝛelariuʒ dum Bar. hic et
omnes alij poſt eum in quinta oppo.de.l.non eſt nouũ.ff̃ de actio.
empt.dicunt ꝙ bic poſſum petere et debeo petere vel ex iure meo
vel ex iure hereditario ⁊c.et ſic ꝙ vna alternatiua debeo eſſe con /
tentus naʒ hoc eſt falſuʒ imo poſſum petere ex vtraq; cauſa et poſ
ſum conſequi ex vtraq; inſolidũ rem.ſ. ex vna cauſa et extimatio
nem ex alia et ſic non eſt attingenda materia illius.l non eſt nouuʒ
que nihil facit ad pꝛopoſitũ noſtrum. Quarto pꝛincipaliter
infero aliud coꝝellariũ dum Bar. hic circa finem in queſtione
vltima ſua voluit ꝙ eo ipſo ꝙ peto totam rem ex vna cauſa videõ
renuntiare ſeu repudiare ex alia tacite ⁊ cum eo pertranſeunt om
nes ſcribentes hic dicentes ꝙ eo ipſo ꝙ conſequutus ſum ex vna
cauſa non poſſum plus petere ex alia ⁊ ꝙ ellecta vna non poſſum
plus redire ad aliam vt hic per eos in diſcurſu lecturarũ ſuarum
⁊c. NMam ego dco hoc eſſe falſum et de directo contra iſtum
caſum vbi poſſum petere ex vtraq; nec videoꝛ renuntiare alteri ſi
peto ex alia vt hic in fine iſtius tex. inducendo pꝛout ſupꝛa induxi
tibi cum vero tex. oꝛiginali Cuius tex.verba ſunt hec.

L. Si mihi ⁊ tibi eadem res legata fuerit dein/
de die legati cedente heres tibi extitero liberuʒ
mihi eſſe labeo ait ex meo legato an ex eo ꝙ tibi
heres ſim acquiram legatũ ⁊ ſi voluero eam reʒ
ex meo legato ad me pꝑtinere vt tota res mea ſit
ex hereditario legato petere eam me non poſſe

pꝛoculus ait.
Sed oꝛiginalis tex. dicit petere eaʒ me poſſe pꝛoculus ait ⁊c.

LZ. apud Auł.s. conſtat. Comn

ter omnes
codices tranſumpti habent hic in tex. hec verba conſtat autez res
alienas legari poſſe vtiq; ſi comparari poſſunt x. Sec tu di /
cas ꝙ in tex.vero pandectarũ oꝛiginali dicit vtiq; ſi parari poſſunt
⁊c que duo omnino diuerſa ſunt ⁊ vnuz eſt magis generale vide/
licet comparari qᷓ; aliud.ſ.parari tamen in hoc non facio magnã
vim quo ad ſenſuʒz littere niſi vt habeamus veras litteraturas
ut decet ipſa veritate in omnibus etiã quantumcunq; minimis
perquirenda ⁊ etiã vt dixi illud verbũ parari magis ſeruit nobis
generaliter qᷓ; verbum cõparari ac. et ideo vt melioꝛ eſt et amplec
tenda hec littera que eſt in oꝛiginalibus fſoꝝ. pandectis in regia

Ann en
umntud atkerne *
Aurlattumit Ntetß 5
miunmemid rttis
tonnpdnt eri neten
Crotipſnte⸗

1Wndn. fNe
Minntm niwünanurt,
NW. A uN
Nudemnrei tem nur e
nitirtmmtr n
inviutkriririr rne
Murvytriryr
hrprcinitrnen mung
unnttintneitir nur
Annehtariin u
Neanilitmdmn in

MAE

—.—

— —

– wilinteniden dez⸗
n An nt uuntnttin
vam
errat, wannnmstyſtn
auaiß nninnmgngttn
manvaMSAi EGCAiN
H
kr MNNNNi III. Dunngugti
m ind mchmidmn Din Nuifd fnnnein
tmaN oolentener uatent
unum NA Nat iundt tan onne
mtdem ANpoeagun inar
cxluim ſen its anrtin dln mmmmſin
riuinNAENdiN Ai i
*Im gor hr E ina MOnapa
Mm e HNEN ii Ie ni
cua õõ
õ
12 ebirihiatenttslegtnfieindein
ANl Cbenebatsibienigolben⸗
ä
õsl

crtuclepduint Puenntbulsnul

.
aberrolcnn eran netnn

* 1. ſes
ad, umanlifmn

. c nl ſnt.

floꝛentie ciuitate exiſtentibus q;ᷓ eaque viciata eſt. Cuĩus textus
verba ſunt hec. D . .
¶ Conſtat etiã res alienas legari poſſe vtiqʒ ſi
comparari poſſunt etiam ſi difficilis ſit earum
comparatio c.
Sed oꝛiginalis tex. dicit vtiq; ſi parari poſſunt ⁊c.

Z. non amplius.S. cuz bono.

Illuſt. D. Sranci.aret.in.l.ſi quis bonoꝛũ in.v.col.ff. de leg.
z reputat iſtum tex.ſingularem ad hoc ꝙ ſicut in legato alternati
uo non tranſit dñium in legatarium ante electionem vt in.l. huiuſ
moci ·5. ſi ſticum cum ibi plene nota.f. de leg. pꝛimo ita quando
eſt vnum legatũ in obligatione ⁊ aliud eſt in ſolutione nunq; tran
ſit dmuz niſi facta electione licet obligatio non ſit alternatiua quia
ſolutio eſt alternatiua vt hic per eum. Cui adde tu hoc eſſe verũ
niſi omnino res eſſet indiuiſibilis ⁊ ſine dñio pꝛeſtari non poſſet
quia tunc cum legatum ſolum reſoluatur in extimationem vt hic
in tex. in fine in ver. omnino ⁊c.tunc dñium tranſiret non facta ali
qua electione ⁊ tamen vtrunq; erat legatuz ⁊ hoc modo ego intelli
go totum hoc vt bic in tex. in fine Cuius verba ſunt hec.
CCLum bonoꝛum parte legata dubiuz ſit vtrum
rerũ partes an extimatio debeatur Sabinuſ qui
dem ⁊ Caſſius extimationem Pꝛoculus ⁊ ner/
ua rerum partes eſſe legatas extimauerunt: ſed
opoꝛtet heredi ſuccurri vt ipſe eligat ſiue reruʒ
partes ſiue extimationẽ dare maluerit in hijs ta
men rebus parteʒ dare heredi conceditur que ſi

ne damno diuidi poſſunt ⁊c.

Coĩter omnes codices
Z. B 1 pluribn 8. trãſumpti habent hec ver
ba circa pꝛincipium videlicet ad ſecundũ legatarium teſtatoꝛẽ con
nolaſſe vc. Sed tu dicas ꝙuin vero tex. oꝛiginali pandectaruzʒ
icitur ad ſecundum legatũ teſtatoꝛem conuolaſſe ⁊c.que verba
omnino diuerſa ſunt ab illis nam ᷣm comunem litterã falſam de
notatur perſona ⁊ loquitur in perſona ſed ſᷣm litteram oꝛiginaleʒ
denotatur res ipſa ⁊ non perſona ⁊ ꝙ hec littera oꝛiginalis ſit veri
oꝛ ꝓbo ego ex alio ſi nunq; haberemus litteram oꝛiginalem que
ſonat vt modo dixi nam ſtatim tex.ſubdit ſolum poſterioꝛẽ ad le
gatum peruenire ⁊c.que verba manifeſte pꝛobant ꝙ voluit dicere
ad ſᷣm legatum non aũt ad ᷣm legatariuz cum non eſſet niſi vnus
legatarius put vere dr̃ in tex.oꝛiginali Cuius tex. verba ſunt hec.

L. Si pluribus eadem res legata fuerit ſi quidẽ
coniunctim etiaʒ ſi alter vendicet alter ex teſta/
mento agat non pluſq̃ʒ partem habebit is qui ex
teſtamento aget ꝙ ſi ſeparatim ſi quidẽ euiden/
tiſſime apparuerit ademptiõe a pꝛioꝛe legatario
facta ad ſecundũ legatariuʒ teſtatoꝛẽ conuolaſſe

ſolum poſterioꝛẽ ad legatuʒ perueniri placet᷑ ⁊c.
Sed oꝛiginalis tex. dicit ad ᷣm legatũ teſtatoꝛẽ ↄuolaſſe ⁊c.

L. ſi pluribus.s.ſi eadem res.

Illuſtr. D. Sranc.areti.hic in ᷣa col.reputat iſtum tex.ſinqu/
larem ad hoc ꝙ etiam ſi teſtatoꝛ pꝛobetur euidentiſſime voluiſſe
ꝙ ſpecies legata bis pꝛeſtaretur bis tamen non pᷣſtatur niſi ſemel
tantum vt hic in ver. eiuſq; rei ratio ⁊c. iuncto ver.pꝛecedenti vt
bic per eůũ. Cui adde tu ꝙ idẽ voluit Dy. hic de quo ipſe mẽtio
