ua ⁊ dixi aliquid ſupꝛa pꝛoxime in ſimili ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ nõ
ero niſi ꝙ ponam verba glo.que ſunt hec.
Dictauerit nota puniri illicite diſtanteʒ vt hic

⁊. ff.de iniurijs.l.lex coꝛnelia. . ſiquis libꝛum ⁊

inſti.de iniurijs.qꝗ.pꝛimo ⁊c.

At ſi iudices ſine quoqʒ ſuff.

Glo.in.s.cogitatio i uerbo elo

Comuniter legiſte 2o vt ateſtat
qinoꝛum 7c. Zanmmner legile no w aeſtatur

vſuris ⁊ etiam dominus meus Alex · de imo.in.l.i.in.xxij.col. ff.ſi
cer. pet. reputant iſtam glo.ſingularem ad hot ꝙ auctoꝛitates diui
ne poſſunt allegari.in deciſione caſuum tanq; leges. de quo poſuit
aliquid Ino. in.c.quia pleriqʒ extra de ĩmu. eccle. ⁊ Bal. in ſuo tra/
ctaiu ſiſmatis in.i.col.⁊ etiam Ludo.ro.in ſuo ſingulari inci.aucto
ritas ⁊c.⁊ etiam alias dixi in. d.l.i.ff ſi cer.pet.legendo oꝛdinarie ĩ
almo ferarie ſtudio. ⁊ ideo non me multum extendo nunc: niſi q
adao alias dictis ibi per alios ⁊ per me ꝙ auctoꝛitas tex.⁊ glo.pꝛe
fertur auctoꝛitati Bar. ᷣm Paul. de caſt. in ſi uo con.clxx.inci. cum
ipſe contractꝰmatrimonij ⁊c.in añ penul.col.Eſt verum ꝙ aueto /
ritas io.an eſt magna ᷣm eadem bau. de caſt.in ſuo con.clxxi. inci.
in pꝛeſenti cã ⁊c. in vlti.col ad quem me remitto.⁊ redeo ad glo.
be qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Eloquioꝛum nota argumentum ꝙ poſſunt di
uine auctoꝛitates in cauſis allegari tanquã leges
ſic ſupꝛa quomodo opoꝛtet epiſcopos in.S.quã/
ta circa pꝛincipium.

Juſiuran. quod pꝛeſt. ab his.

Illuſtris dñs S ranciſci. aret.in.l.ſᷣs
HG lo. in. § 1. 5. voluntate in Fa col. ff. ſoluto ma/
trimonio reputat iſtam glo.ſingularem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ verbũ
viſum fuerit ⁊c.impoꝛtat liberum arbitnum ⁊ non boni viri ⁊ g
iudex qui habet arbitriũ poteſt iudicare ẽt nõ ſᷣm leges miſi ĩ. l. xel
in ſtatutis declaret̃ vel appareat ꝙ olia eſt mens iuriſlatoꝛis vt ibi
her eum cui addo nota.per Ange.in ſuo conſi.xcvj.⁊ per eundem
Dñm vranci.aret.in ſuo conſi.v.incipi. In cauſa ⁊ puncto ad me
tranſmiſſo ⁊c.⁊ per dñm meuʒ Aiex.in.l.ſi ſic in pꝛinci. ff. de legat.
pꝛimo vbi late poſuit ipſe ⁊ ego aliquid de hijs 1 ſimilibus impoꝛ
tantibus arbitrium boni viri ⁊ etiam liberũ arbitrium in quibus
locis ponũt ð hoc verbo videtur ⁊ ð eius impoꝛtatia ad quos me
remuto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.

Eiſum fuerit excepto defenſoꝛe qui iurat oĩa
ſe acturum ſecundum leges vt infra de defenſo.
S. inſiurandum ſecundũ vgo.vel quod eſt verius
idem in quolibet vt ſecundum leges iudicare de
beat vt infra de iudi.ꝭ.omnis autem ⁊c.

De inceſtis nuptis.
Glo.ĩ.s.ſin aũt in uer.ſancimus

Ange. hic ⁊ Illuſt. vñs Srancil.aret.in.l. pꝛima in pꝛima col.
ff. de legat. . reputant iſtam glo. ſingularem ad hoc ꝙ dictio ꝑ oĩa
licet ſit ampliata ⁊ compꝛendat omuem caſum vt in. d.l. pꝛima cũ
ibi not.v in. ꝭ.pari ratione inſti.qui.mo. ius pat.pot. ſoluit. tamen
patitur aliquando reſtrictionem vt hic de quo alias dixi in. d. l.i.ð
de legat. b.⁊ ideo pꝛo nunc non me extendo circa hoc niſi ꝙ pono
verba huius glo. Que ſunt hec. .
Sancimus hec paritas fallit in quarta quam
habet hic fiſcus quam non habet ſi poſt hanc le

gem talem contrahit inceſtum ⁊c.

Glo.in.s.primo.in uer. ſciens.
J. iiij.

Ange. bit ⁊ etiã Sranci.tigri.in.ʒ.vxenia.C. de in ius vocã.⁊ ct
dñs meus Alex.de Imo.in.l.ſi is qui putat in. iij. col. ff. de acquir.
heredi.reputa t onines iſtam glo. ſingularem ad hoc ꝙ licet quili

bet pꝛeſumieur ſcire iura ⁊ leges vt in.l.leeges ſacratiſſine.C.ð leg.

tamẽ fallit in ruſtico ⁊ in muliere ⁊ in minoꝛe.xxv. annis in quibꝰ
pꝛeſumitur ignoꝛantia pꝛo quibus facit notandus tex. in.l.pater.ff.
de doli excep.in ver.homo ruſticanus ⁊c.⁊ in ver.per erroꝛeʒ pꝛo⸗
miſit ꝛc. ⁊ idem voluit etiã Hal.in.l.a.C. de fideicõmiſ.⁊ Bal⸗
in.l.cum allegas in.iiij.ſua oppo.poſt glo.ibidẽ.C. de vſlu. Bal.
in Peca.C.de rerum permu.de qua materia etiã poſt uit dñs meus
Alex. de Amo.in conſi.xxv.inci.An ⁊ quando feudũ ⁊c.⁊ in conſi.
xxxv.inci. In cauſa⁊ lite vertente inter narduzʒ ⁊c.in.vj col.vbi po
nit de minoꝛe an excuſeinr a dolo pſumpto ⁊c.⁊ idem dñs meus
Alexã.dð Imo.in.l.pꝛima.S.ſi is qui in Pa.col.ff.ad treb.⁊ alias di
xi poſt alios ⁊ maxime dñm meum Alex. in.lſi quis id ꝙ. fl. de iu
riſdict.om.iudi.⁊ in.l.iuris ignoꝛantia.C.qui admit,⁊ ideo ꝓ nũc
longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba glo. Que ſunt hec.

CSciens ſemper tamen pꝛeſumo ꝙ ignoꝛet ni/
ſi cõtrarinm pꝛobetur in viro vt. ff.de iur. ⁊ fac.
igno.l.regula ꝙ poteſt vir coꝛobare ratiõe etatis
vel ratione ruſticitatis vt in pᷣdicta.l.dicitur ⁊c.

De triente et ſemiſſ.

Suſpicio reſultat in inſtrumentis
§. O 10 d ſepe gquando reperiuntur ſcripta diuer
ſis manibus ⁊ tamen non ſunt nulla ſed ſuſpecta tex. eſt in.d. .qð
ſepe de quo tex.ad boc pꝛopoſitum exclamauit Bal.in.l.contractꝰ
in. vj.col.in ver. deinde quero ⁊c. C. de fide inſt. dicens eum foꝛe
ſingularem ad hoc ⁊ idem voluit dñs meus Alex.de Imo.in.liſfi.
in. xj. col.C. de edict.diui.edri.tolł.v etiãs Ludo. Roma.in ſuo ſin
gulari in verbo inſtrumentum el.iij? vbi allegat alium.text.ad hoc
quem dicit eſſe melioꝛem in.c.inter dilectos extra de fide inſtru.
Qnoꝛũ doctrinã ſane ego intelligo in inſtrumentis tranſump
tis ſed aliud eſſet in oꝛiginalibus habentibus cauſam a ſuo condi/
toꝛe quia poſſunt eſſe de diuerſis manibus ⁊ ꝑꝑ hoc non vitiatur
iſtud eſt mirabile dictum Ange.in ſuo conſilio.c.incipi.Si ſcrip/⸗
ta pariter fuerint manu ⁊c.in pꝛima col.cum ſequenti vbi multuʒ
ſingulariter arguendo ad partes ita declarat tex.in. S.ꝙſepe maxie
in verſi.reſidua vero pars illoꝛum nequaq; eſt manu ⁊c.cum quo
ſto ꝓ nunc nec longioꝛ ero cum de his alias dixerim late in tbeodo
ſiana noſtra niſi ꝗ addo nunc dũm meum Allex.de Jmo. conſulẽ
tem circa hec multum ſingulariter moꝛe ſuo in conſi.xxxxj. in pꝛia
col.in volu.incip.An ⁊ qn ſcriptura ac.vbi ponit ẽt quid de ma⸗
nu alterius q; illius qui eſt rogatus vbi habetur de ĩtellectu iſtius
tex. Cuius verba ſunt hec. —Z
CQuod ſepe nobis iudicantibus placuit neceſ
ſe arium credimus nunc partem fieri pꝛeſentis le/
gis:frequenter enim quidam plurimoꝛũ filioꝛuʒ
conſtituti patres demum putantes mox ſubſtan/
tiam diuidere vt ſereno certamine eos ſeruãt ad
maioꝛes adhuc ⁊ ſeuioꝛes eos contentiones ad
ducunt cum enim opoꝛteret ſi hoc vellent aut aꝑ
te omnia dinidere in teſtamentis ſuis:aut ſi non
hoc vellent patres facere ⁊ eas ſubſcribere ⁊ ſic
indubitataʒ dare filijs diniſt loneʒ at illi non hoc
faciunt ſed partem quidẽ aliquam ꝓ ſeipſis ſcri
bunt ⁊ neqʒ hanc hacere continue ſed foꝛte inter
ſcriptum alterius cuiuſpiam litteris ⁊ in deſ. crip

tibili adiceta ⁊ nulla cuſtodia digna poſita ⁊c.
De nuptiis.
§. ſoluto ĩ ner.ſi uero filioꝝ ⁊c.

Saly. combononienſis in.l.ſcimus.ꝭ. replectionẽ. C. de inoffi.
teſtõ. ⁊ ẽt dñs meus Alex. de Imo. in. inclaren e . ganei
legem falci. reputant iſtum text. ſi ingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ
nepos non venit ad bona anui ſui cuʒ patruo ſuo niſi ex perſona pa
tris ſui ⁊ non ex perſona ſua de qua materia addo nota.per eundẽ
dñm meum Alex. in conſi. cxxiij.in.j.col. ⁊ in conſi.ccj.in ſo.volu.

„

⁊ in conſi.lxxxviij.in ðᷣ volu.⁊ etiã in conſi.lv.in.
locis ponit qo ⁊ quando nepos admittitur ex
tris ſui ad ſucceſſionem bonorũ aui ad quem
ad tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

ſiij volu.in quib⸗

CSoluto igitur matrimonio ⁊c.in verſi. ſi vero

alij vero de/
quant defun

filioꝛum alij quidẽ inter viuos ſint:
functi quidẽ ſint:filios autem relin
cti poꝛtioneʒ illius damus filiis ſi heredes ſi
patris ⁊ alioquin ad fratres deducimus ⁊c. 1

Glo. in. S. mortis. Ane bie rci tlin d.

* E ranci. aret. in.l. rei ingi⸗
cate. 5. ſocero.ff. ſolut.matrimonio repuiant iſtam l.rei iuci

zd hoc ꝙ quamuis maritus ꝑpꝑ pactum factũ ſibi de .
appoſitum poſſit agere ad dotem ſibi promiſſam ſanwo nugug
tamen non poteſt agere ad comodum interuſurij meij tem
quod lucraretur maritus ſi dos eſſet penes eum vt ibi p Nae
quo alias dixi in. d. 5. ſocero ⁊ ideo nunc longior non ero niſi po
no verba glo. de qua agimus. Que ſunt hec Eo
Cortis pcipient ſed nonne dolo facerepr ei
reſtituturuseſſet vt.ff.de doli except.l.dolo Ee,
ſpondeo non quia lucraturus erat maritus er pa

cto alias non habet locum qnod hic dicitur ꝛc.

Hlo. in.sS.ſed quod ſancitum.

Ange. hic ⁊ etiã illuſt.dñs Sranciſcus areti in. .is cui bonis

in. xi. col.ff. de verbo. obli. repuiant iſtaz glo. ſingularem ad hocg
non ſolum minoꝛ. xxv.annis ſi contrahit ⁊ iurat ſed etii ſi onſen
tit alteri contrahenti nomine ſuo etiã ſi öhit cũ pre in cuius eſt po
teſtate obligatur ex eo iuramento ⁊ iuramentũ firmat contracti
vt ibi per eos de qua materia addo nota.per eundem dñm Fran.
in ſuo conſi.xxij. inci diligenter ⁊ mature cõſideratis cc. x inciſi
xxiij.⁊ in conſi.xxiiij.ibi ĩmediate ſequentibus in quibus late exa
minat quo ⁊ qñ minoꝛes iurantes in contractu obligent T quidſi
iurãt ſe contraxiſſe cũ auctoritate tutoris maxime in dicto conſi.
xxiij.ad quod me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius
verba ſunt hec.
CNeqʒ ſcriptum ꝙ niſi filius conſenſit maioꝛ
x. annis vt.ff.de pigno.l.fideiuſſoꝛ.O.pater yel
etiam minoꝛ ſi iurauit vt infra de pace teñ.j·ſi.
coll. x.⁊c. .

de tabellionibus.

mus.ꝭ.ſane.C. de ſacroſan.e cle.dicũt iſtã glo.hic in..fl. fore ſin /
gularem ad hoc ꝓpoſitum ꝙ ſi notarius ſit ipſo iure priuatus of
ficio tabellionatus ꝑpꝑ delictũ cõmiſſum ſi faciat inſtrumentũ ante
ſententiam declaratoriam valet ⁊ tenet necnon omma geſta per ei
ſed poſt declarationem non valent. ä eſt glo. in ver. tabello ꝛc. cnz
qua ſto ſimpliciter quia glo.ᷣ clara eſt ⁊ non eget aliqus noua men
interpꝛetatione.niſi ꝙ addo Bal.in.lin exercendis in penul col C.
de fide inſtru.⁊ Bal. in.l.penul. C. depoſiti.⁊ inlcunctos popuioè
C.de ſumma trini.⁊ fid. catho.ꝛ in.l.tertia.C. de manumiſ.vind
in.l. barbarius.ff. de officio pretoris ⁊ Ange.in..p.in aut. deince.
nup.⁊ Pau.de caſtr.in conſi.cciij.incipiẽ.ponitur in facto quodin
cauſa ꝓducitur ⁊c.⁊ in conſi.ccvij.inci. Super primo dubio dien
dum eſt ⁊c.maxime in vᷣa col.in quibus locis ſcribenies ita conclu
dunt ꝓut ſupra dixi per iſtã glo. ⁊ poſuit ẽt aliquid. d. meus Alex.
de Imo.in conſi.cxxxviij.in pᷣ volu.incipi.An ſuffciat quẽ ꝛcin
xime in Pa.col. vbi habetur de inteilectu huius glo. Cuius ven
ſunt hec. . .
C Ipſis tamen documentis ⁊c.in verſi. itemno
ta hic aliud optimũ argumentum ꝙ vbicunqʒ la
bellio perdit officium ſuum qð eſt pꝛopter mul⸗
tas cauſas vt quia miniſtrauerit ſcriptura aliens
tioni rei ſacre:vt ſupꝛa de non alien. in. ad bec
⁊z in aliis ſimilibus caſibus qð non ideo debent
viciari ſua inſtrumenta ⁊ facit.ff. de offo. pꝛelo.l.

barbarius ⁊ hoc eſt verum ⁊c.

perſona ſua vel bg
me temitto T regeo

o. ſingularem.

.

mgifinimn itlun
limrfentiifinſin

Achboncstes

11½ s
ieractci n
GAcvigttinna önmintrml
ſrltmotenicuthin Ainint
Nii anbiſbnee,,Nn omtikrea.
bolggon uiufſntinna nN
ſprifrceiireſhrgan lu in.
Uipiguetennttninmunn
aiſtfnatn ieriennnitg
rmiſtinungimnioirring
aimitſimingin, Anan,

.
fe ceteſln NNrnnni
ſti ſſten ud .
krnnnh
irne llſe D
ſtuſei
atren
aindin
J

„

—
—
—-

ð
—

*

.πιEE*

S

se

Ink
. 6„ m uiflbintin
lm aſnl itiſeſe
m maiimi ift t

*

Abelionhs

Gnilt. teis
are ill
Npim giuigſtie feun
Hala in immi
”sͦ”ͤsð
Azuai AGü Kdht
a nad tn
1 Cnmtatilarene

Glo. in. 5S. nos auteʒz in ueriiun
Bar. ⁊ etiã dñs meus Alex. de
antur in fine. Imo.in.l.ſciendum in.xviij.col.
ff. de verbo,. obli.ſeputant iſtam glo.ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ
,notarius in dubio pᷣſumitur rogatus ⁊ eſt glo. in verbo iungan
lur ꝛc in fr licet dñs meus non ſtet cum glo. ſimpliciter ſed concoꝛ
dat vt ibi per eum ad quẽ me remitto cum alias ibi de hoc late di
ilegendo poſt eum vno ſolo addito nunc ꝙ Jacob. de beluiſo cõ
bononienſis in. 5.ſed etiam in fine in aũt. qũo opoꝛ. epos allegat Et
eandem glo. ꝓ ſingulari ⁊ Bal.⁊ Saly. cõbononienſis ad hoc etiã
imn auten. rogati. C. de teſtibus vbi Saly. dicit ꝙ omnes doctoꝛes
boc tenent ⁊ appꝛobant iſtaʒ glo.⁊ idem voluit etiã Albe. de roxa.
in daũt. rogati licet Bar.in.l.ſi quis ex argentarijs..ſi initiũ.ff. ð
edendo in vltima carta repꝛobet iſtam glo. dicens ꝙ leges allegate
in ea bot non pbant nã ille leges loquuntur in ſolemnitate intrinſe
ca non aũt in ſolemnitate extrinſeca vt ibi per eum ad quez in hoc
me remitto ⁊ etiã ad nota.per Car. in clemen. pꝛima in. 9. dudũ de
iuniur. ⁊ per dominũ Anto.⁊ Jo.de Imo.in.c.ſicut de re iudi.vbi
ↄcordnat has opiniões vt ibi ꝑ eos quos videre potes. Et de
materia iſta addo ẽt Ange.in ſuo conſi.xxiiij. ⁊ in conſi.cclxxiij.⁊
vñm meũ Alex.in conſi .cjx. in quarto volu.in pꝛima col. incipi. In
cauſa ⁊ lite vertente inter leonem ⁊c. ad quos me remitto.vnde po
no verba glo. de qua agimus. Que ſunt bec. .
Jungantur ⁊c.in fi.in verſi.ſed quid ſi non in

nenitur in inſtrumento quod ſit mandatuʒ vel in
iunctum a partibus. Reſpondeo pꝛeſumo ſemꝑ
eſſe iniunctuz vt inſti. de innuti. ſtipulationibꝰ.
ſi ſcriptum fuerit ⁊ inſti.de fideiuſſo..fi.⁊c.

OHe exhibendis reis.

1 5 Sů In cauſis ciuilibꝰ regula
5 1 ſi vero et quidã. riter nõ eſt locus remiſſt
oni de loco ad locũ vt in.c.romana. . ↄhentes ex de foꝛo compe.lie
Vj. a in.l.beres abſens.9.ſi quis vbi per Bar.⁊ alios ſcribẽtes.ff.
de iudi.cum ibi plene nota.⁊ ꝑ Bar. in.l.pꝛima in fi.ff. de eo quod
ter. loco ⁊ ꝑ glo in.l.pꝛima.ff.ſi quis in iusvoc.non ierit tamẽ hoc
eſt verij pterq;ᷓ in aliquibus caſibus de quibus ꝑ Ludo. Roma.
in ſuo ſingulari in verbo remiſſio ⁊c.⁊ inter alios ponit ipſe ynum
notandũ ⁊ pluſq; notandum qñ contrahentes iurauerunt ſe litiga
turos in loco ↄctus quia tunc eſt locus remiſſioni per text.ſᷣm euzʒ
ſingularem in. d. .ſi yero etiam quidam. Sed tu aduerte ꝓ
nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius text.qui iudicio meo cum ſupoꝛ
tatione tanti viri put fuit Ludo. Roma. non ꝓbat hoc ⁊ loquitur
iſte tex. in cauſis criminalibus vt pater ex eo iuncto.. pꝛecedenti⁊
alijs pluribus..p̃cedentibus qui omnes continuatiue pꝛocedunt
iuncta etiã Beca. illius tit. de exhib. reis que omnia ſonant in cauſaʒ
triminalem ⁊ non ciuilem ⁊ in verſi.ſui accuſatoꝛem factũ ⁊c.⁊ eo
maxime quia tex. dicit ꝙ reus aufugit vt hic in verſi.ſui accuſato

fem per fugam factam ⁊c. cuius tex. verba infra ponemus ex qui

bus apparebit ꝙ iſte tex.non facit ad pꝛopoſitiꝗ. Secũdõ etiaʒ
Ludo. Roma.limitat pꝛedictã regulam alio modo multum notã
do ſi verus eſſet contumax vʒ qñ reus eſt conſtitutus in nimia cõ
tumacia nam tunc ratione nimie contumacie poteſt remitti ad lo/
tum vctus per text.in.l.conſentaneum. C.qũo⁊ qñ index quem
ex ad hoc Ludouicus. Roma. reputat eſſe vnicuz ⁊ ſingularem.
Sed cum reuerentia eius ẽt non intellexit eum qui ad hoc ſi
bñæ ſubtiliter ponderetur nihil facit quia ule tex. loqvitur de eo cõ
ſtituto in eodemmet loco ⁊ idem iudex ſuus erat qui contra eum
contumacem ꝓcedit verum eſt ꝙ alius iudex tbi ſucceſſoꝛ pꝛimi
fuit in cdem of̃cio. ſed pur in eodem loco vt ibi in verſicu. qui
vel ſucceſſoꝛ eius facere curabit ac.⁊ ſic idez tribunal erat ⁊ in eo/
demmet loco ⁊ hoc modo ego intelligo nouiter illum tex. cuʒ alijs
ſupꝛa allegatis quoꝝ omniu vba ſunt hec. ⁊ . . 5..ſi vo etia quidã

¶ Si vero etiã quidam iurent: quod obſeruent
⁊ antequaʒ conteſtatio litis fiat ab hac maxime
diſpareant ciuitate licentiã eſſe ⁊ non facta litis
conteſtatione adire auctorem ſtatutum iudicẽ ⁊
hocdenunciare illum vero ſi quidem adminiſtra
toꝛ ſit iubere omnimodo exiberi reũ tanquã piu

rũ ⁊ pene ſui accuſatoꝛem per fugam factum ⁊c.
Uerba autem.d.l conſentaneum non pono hic cum ea ſupꝛa
poſuerim in hoc opere noſtro in ſuo titulo vbi etiam dedi nouum

intellectum ad illum t ibi vi
nouum ad illum nie . vti i videre potes tex. ⁊ etiam intellectu

Glo. in.S.ſiuero et quidam in
ner. ſeruandi cauſa etc. Aug be aet

z. . . . al. in. l. acce
tam in. xviij.qõe.C. de vſur.⁊ etiam dñs mens Alex de Jmo in..

ſi finita. 5. iulianus. ff. de dam. infec. in. xxxvj. col. repu Es iſtã
glo. ſingularem ad hoc ꝙ valet — vel ſarmns Dconane
vt miſſus in poſſeſſionem ex p decreto lucretur fructus de alias
dixi in re pe. mea in. d.. iulianꝰ dicata. S. D. M. A. vj. pon. max. ?
ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi qð pono verba glo.que ſunt bec.

CSeruãdi cauſa qð leges appellãt rei ſeruãde
cauſa.ſed nunquid miſſus fructus medij tempo
ris lucretur reſpondeo ſecundum conſi uetudineʒ
terrarum ſic:ſed de iure reddere debet debitoꝛi

vt. ff. ex qui.cau.ĩ poſſeſ.eatur.l.fulcinius pꝛimo
reſponſo.⁊c.

Et eſt ſtatutuz in hac nr̃a ciuitate bononie bot diſponens. qõ
operatur tantum quantum ipſa conſuetudo.

Glo. in.s.penultimo. amlſic r
cit iſtam glo. foꝛe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi imploꝛatur
officiũ iudicis libellus eſt neceſſarius ⁊ eſt glo. in verbo declarati
Tc.que clara eſt ⁊ non eget aliqua alia ſuplectione vel inrerpꝛetatio
ne noua niſi addo glo.⁊ Bar.de h̊ ĩ Geca. ð ĩter. act. ⁊ ẽt Bar.
in. l. ab hoſtibꝰ. .. ſed quid ſi ſimplicit.ffex qui.cau. maio. ⁊ in e.
ad repꝛi.in ver. ſummarie æc. v in.lff. de iuriſdi.om.iudi. vbi ali
as legendo dixi poſt alios ibideʒ ⁊ Bar. in.l. requirendi.C.de ſer/
uis fugiti. v in. l. nequicq; . vbi decretũ. f. de offi. pconſul. ? in.l.
mãcipioꝛũ.ff.ð opti.leg ⁊ Bar. in. l.ijj. C. de pignoꝛibus in pe.col.⁊
in. l. de etate in.iij. col. f. de mino. ⁊ Bald in.lſi curaroꝛis. C. de
iure deli. Bal. in aũt. contra. qui pꝛopꝛiã.C.de non nume. pecu.
⁊ Joa.and. c. Fo. extra de cõſeſſis li. vi. in nouella vbi plene exami/
nat hunc nota. articulum de q per iſtã glo. Cuius verba ſunt bec.

CDeclarati ideſt petiti ⁊ pꝛobati ſemiplene nõ
per iuramentũ calumnie actoꝛis vt.C.quoꝛũ ap
pellat.l.pꝛima ⁊.C. de bonis auct.iudi.poſſ.l.cũ
pꝛoponas nec enim plene poteſt cognoſci cũ cau
ſe merita partium aſſertione panduntur vt.C. ſi
per vim vel alio modo.il.fi.erit ergo hoc ſpecia/
le vt ſũmatim cognoſcatur ſicut alias in caſibus
qui hijs legibus annotantur vt. ff. de lib. agno.l.
ſigs..ſi vel parens ⁊.ff. de cap.l.iij.S.cauſe ⁊c.

Glo.in.s.ſi uero etiam quidam
in uerbo fideinſſionem etc. le⸗

ſua antiqua dñs Bal. in.l.ſciendum in pꝛincipio in verbo fideiuſſi
onem ⁊c.⁊ etiam dñs meus Allex.de. Imo.ibidẽ poſt eum in ſᷣa
col.ffqui ſatiſ.cogan. reputant iſtam glo. ſingularem ad hoc pꝛo/
poſitum ꝙ ille ob cnius contumaciã interpoſitum eſt pꝛimũ decre
tũ ſi vult reuocare illud tenetur ſatiſdare de iudicio ſiſti vt in aũt.
ei qui ⁊ etiam in.l.cum pꝛoponas.C. de bonis aucto.iud.poſſi.⁊ B
etiã ſi ipſe poſſideat bona immobilia ꝑꝑ eius contumaciam ⁊ idẽ
voluit etiã Bar.in l. hec aũt.5.fi·ff.ex quib.cau.in poſſe.eatur de
quo altas legendo dixi poſt alios in.d.l.ſciendũ in pꝛin.⁊ etiã in re
peti.mea.l.ſi finita.ꝭ.iulianus.ff. de damno infe.vbi hoc late poſui
dicata ad. S. D. M. A. vj. ponti maxi. ⁊ ideo pꝛo nunc non me
extendaʒ niſi ꝙ alias ibi dictis addo modo ꝙ idem etiã voluit.d.

Abbas in.c.quoniã frequenter.ꝭ.in alijs extra vt lite non conteſt.

ad quem me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius ver/
ba ſunt hec. .

CFideicõmiſſionem ſcilicet iudicio ſiſti. Sed
quid ſi poſſidebat immobilia reſpondeo adhuc
puto eum ſatiſdare debere:vt ſit ſpeciale hoc ca
ſu quia exquo male feci ſemel fugiendo:poſtea
male facere preſumitur ⁊c.

Glo.in.S.ſi nero in nerbo ad in
nenientibus ⁊c. Sal ine eſentinen ..

etiã do.meus Alex.de Imo.inil.iiij..pꝛetoꝛ ait in pꝛima col.in
fi. ff. de dam. infec. omnes reputant iſtam glo.ſingularem ad hocꝙ;
ad hoc vt poſſit fieri ⁊ valeat citatio ad domum ſufficit nuncius
vadat ad domũ citanti v interroget an ille ſit in domo ⁊ ſi eſt vel
ſi dicatur ꝙ non eſt in domo poteſt vimittere cedulam ſeu litteras
citatoꝛias non aũt habet perquirere per ciuitatem de quo alias le/
gendo dixi in. d. . ptoꝛ æ ideo non me extendo nunc niſi ꝙ ad ibi
dicta per alios ⁊ per me addo circa hoc Bal.in ſuo conſi.cccxij. in
fi. incipi. Punctus ð queritur ⁊c.⁊ etiã glo.not.in..ſi vero abſunt
in aũt. de hered.⁊ falci.colł, pꝛima in ver. illo adiecto in vbo agen
tes ⁊c.⁊ per Bar.in.liſcire oppoꝛtet.ꝭ.opoꝛtet.ff. de excuſa.tuto.
Jo.and.combononienſem in reg.pꝛeſumitur de regu.iuris lib.vj.
⁊ per ſpecu.in titu.de accuſat.ꝭp.in verſi.nunquid ſufficit ⁊c.⁊ per
Card.⁊ Jo.de Imo.in.c.cauſaz de electio.⁊ per Jo.ð Jmo.poſt
Abba. ⁊ Inno.in.c.fi.de eo qui mittitur in poſſeſ.ad quos me re/
mitto in hoc qũs ⁊ qñ poſſit fieri citatio ad domũ ⁊ redeo ad glo.
de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. “””l
CAgd inueniẽtibus nam vbi intenderis:ibi inge/
nium valet:ipſi aũt executoꝛes vel viatoꝛes ma/
xime in huiuſmodi conuerſantur:unde nihil erit
quod ad inuenire nõ poſſunt ut infra ut qui obli.

S. pꝛimo ⁊ ſupꝛa de nuptijs.S.ſi igitur ⁊c.

4 Bal.i. l. ᷣa in ver.
HGlo. in. S. ſancimus. cnon 2
C.qñ ſiſcus vel pꝛiua.dicit iſtam glo.eſſe ſingularem ad hoc pꝛopo
ſitum ꝙ ille qui excipit ⁊ non pꝛobat exceptionem dicitur confueri
⁊ eſt glo.in ver.litis conteſta.cuʒ qua ſto ſumpliciter quia glo.clara
eſt ⁊ non eget aliqua mea nona interpꝛetatione niſi ꝙ addo Bald.
idem volentem in.l.alia. C. de his qui vt indi.⁊ Bal.in aũt.ſi dicat
in.j.oppo.Cede teſtibus ð quo poſuit etiã Bal.in addi. Specu.in
titu.de accuſat.in ver.qui excipiẽdo ⁊c.⁊ Specu.in titu.de excep.
in. S.viſo ver.eſt igitur ⁊ ibi Bal.ĩ addi.inci.qui excipit ⁊c.⁊ Bal.
in. l.conuenticulam in.iiij.col.C.de epiſc. ⁊ cle.⁊ in.l.exceptiones in
pe.col.C. de pꝛoba.in quibus locis Bal.videtur variaſſe tamen ꝓ
nunc ſto cum glo.iſta.Cuius verba ſunt hec.

Litis conteſtatione ſcilicet narratione pꝛopo/
ſita ⁊ reſponſione ſecuta vt.C. de lit.conteſt.l.j.
⁊ hoc dico animo pꝛocedẽdi in cauſa ſecus ſi iu
dici vt amico dicaʒ ſaluo iure meo vt.ff.qui.mo.
pig.vel ipot.ſol.l.ſi venditoꝛ.ff.ſi in venditiõe.
Sed argumẽtuʒ cõtra.ff.de cõdi.inde.l.ꝙ quis
ſed certe ibi non expꝛeſſit ſed in coꝛde habuit de
repetẽdo ſed cum reſpõſio poſſit eſſe per ſic ⁊ ꝑ
nõ ⁊ per dubiuʒ puta oppoſita exceptiõe nũquid
ſemper fiet cõteſtatio reſpondeo pꝛimo caſu fit
ſed tamen nulle ſunt partes iudicis in cognoſcen
do ſed in iudicãdo tantũ vt.ff.ad.l.aqui.l.pinde
⁊.ff.de confeſſ.l.pꝛima ⁊.C.de confeſſ.il.pꝛima
vnde euenit mirabile vt hec reſponſio obtinet
vim conteſtationis ⁊ pꝛobationis ⁊ quaſi ſenten
tie vt dictum eſt ⁊c.

At de cetero comuta
tiones eccleſie.

Glo. in.S.i.in uerbo licenciam

Bal. in.c.p.in antepenul. col.ĩtitu.ð ſucceſſi.
Damus. di m oſibus feudonl 26ns Ange iniitinr
quuis. 5. ea lege ⁊ etiã Illuſt. vo. Sranci. aret. ibidem in.iij. col. ff. de
verbo.obligat.⁊ do.meus Alex.de Imo.in.l.filiuſfami.ꝭ.diui.in
viij. col. ff.de legat.pꝛimo oẽs reputant iſtam glo. ſingularem ad B;
Hopoſitũ qð vbi quis eſt ꝓhibitus in contractu alienare rez aliquã

ſi alienata eſt poteſt ille qui pꝛohibuit alienationẽ rei:eaz intf
paia auctoꝛitate ⁊ eam occupare abſcq; vllo alio medio iudi are
quo addo nota. per eundem oñm meum Alex. de Jmo in Etlide
poteſt maxime in. itij col.ff. ve legat. b. vbi ponit etii per nemo
intelligatur data licentia capiendi rem ꝓpꝛia auctoꝛitate ⁊ ibi gli
dixi poſt eum de hoc ⁊ ideo nunc longioꝛ non ero niſi “ alias
4 hec glo.recte ⁊ ſubtiliter ponderata non dicit hoc nec ſyaaeni⸗
es. ſed alio tranſit vt in ver ſi. vel dic hanc litteram æc. que N
lata fide videas ⁊ licet in fi.dicat ſed pꝛimũ puto verius ⁊ rein
ad pꝛincipium glo. non autem ad banc. q vnde pono verba⸗ eri
qua agimus. Cuius verba ſunt hec. go. de
CLicenciam ⁊c.in verſi.item hoc eſt argumen,
tum ſ rem meam vendo cum pacto ne alienes
ꝙ ſi alienata ſit poſſum appꝛendere. ¶ Nel dic
hanc literam intelligi ꝙ appꝛendat in iure perrei

venditionem vel alias actiones vt. C. de donat
ſque ub modo.l.pꝛĩa ſed pꝛimũ puto verius c.

Q luibus modis natu. effi.ſui.
Blo. in. . ſinali. Hainlſw qun enln.

7 pupilla. ⁊ eti do. me⸗ NAex.

de Imo. ibi in. iij. col. ⁊ etiã idem Bal. in. l. eam quã in viij coln.

EB. de fideicõmiſ.⁊ Bal. in.c.naturales in titu.ſi de feudo ſit cöten
lio vc. ⁊ etiam do.meus Alex.de Imo.in.l.quod conditionis ffð
do.cauſa moꝛtis in apoſtillis ſuis ad Bar. ibi ⁊ etiã in. lſi gener in
apoſtillis ſuis ad eundem Bar.ff. de his quibus vt indignis dicit
omnes iſtam glo. ſingularem ad hoc ꝙ licet filius natus ex nefanio
coitu nõ poſſit inſtitui a patre tamẽ põt ſubſtitui in omnibus ꝛca
pax eſt ab extraneo ⁊ allegant Bal. idem volentem ⁊ appellantem
iſtam glo.ſingularem ad hoc in.l.pater. ff. de here. inſtit. Pre
terea etiam in alio dicunt iſtam glo. eſſe ſingularem ⁊ notad
ꝙ ſicut filius naturalis tm licet nõ poſſit inſtitui tñ poteſt ſubſtimi
⁊ ſubſtitutio valet reſpectu bonoꝛũ pupilli vt in.d.liſtis qui idem
eſt etiã in ſpurio nam poteſt ſubſtitui ſimiliter ⁊ valet ſubſtituio
⁊ venit ad bona fraterna non aũt ad bona paterna ſecundum eos
⁊ eſt glo.inverbo participiũ ⁊c.in vltimis verbis cum qua ſto qnin
glo clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione. Cuiuo
verba ſunt huiuſmodi.

CParticipium ⁊c.in verſi.item licet non relin⸗
quatur a patre nunquid ab extraneo poteſt relin/
qui vel dari aliquid quolibet titulo inter viuos
puto ꝙ ſic cum hoc lege non pꝛohibeatur omnis
eniʒ licent cõtra expꝛeſſa pꝛohibita non ſunt⁊c.
⁊ in verſi.Sed quid ſi pater neqʒ inſtituat:neq;
donet: Sed alium inſtituat: Reſpondeo poteſt
foꝛte diſtingui ſi vulgariter non poſſit: quia pa/
tris heres videtur:ſi pupillariter poſſit qnaſipu
pilli ſit heres vt inſti.de pup.ſubſt.i..pꝛimoꝛc.

De fſide inſtrumentoꝛum.

☛☚ —1 Quando dubitatur o alige
Bi quis igitur. Nundo binn nan
pellere aliquem ad ſcribendũ per cõparationem litterarĩ fiendmm
tex.eſt ꝙ ſic in.d. .ſi quis igitur in verſi. ⁊ ſcribere aliſ c. quem
tex.ad hoc magnifacit ⁊ allegat pꝛo ſingulari Bal.in. lccompalali⸗
nes m. v. col. in verſi. iuxta hoc quero ⁊c. C. de ſide inſtru wbite⸗/
paendit Bar.,qui in hoc tenebat dicens iſte eſt magnus enoꝛ
Bar. ⁊ ꝙ ſepe hoc contigit doctoꝛibus in diſcurſu lectionũ ſuaru;
⁊ ita Bal.moꝛdet Bar. in hoc ⁊ de eo trufatur. Et yele lel⸗.
iſte aperte pꝛobat hoc ſi bene conſideretur quem etiã pꝛo ſingulant
ad hoc allegat vomi.meus Alex. de Imo.in.l.contractus in apo⸗
ſtülis ſuis ad Bar. ibi. C. de fide inſtru. de eo feci mentionemn
comento noſtro pꝛiuilegij theodoſiani ⁊ ideo ſto cuz eis i hocdi
tex.iſte optime pꝛobat hoc nec eget aliqua noua mea inlen ſer
ne niſi ꝙ adhuc etiã addo dñĩm meum Aler. de Imo. in ſo coſ⸗
lxxvi.in.iii.col. incipi.De teſtõ.imperfecio ⁊c.et in conſt rxr in ⸗
colincipi. Uiſo pceſſu cauſe ⁊c.⁊ in cõſi cxxxijin eodem i leun
inci. In cauſa T lite vertente ⁊c. ⁊ Pau.de caſt in conſ.cxcſiie⸗
Uiſa inquiſitiõe ſupꝛaſeripta ⁊c.⁊ modernos latiſſime in acke⸗
qm̃ contrafalſam extra de pʒobat. in quibus locis ponunt late

unecn Ndnn
Punimumi iinu
ENgtmirumnteenmesar
GKsthtgtieſtifnnin ne
ttt otekntinttilnden Itan
VhEnmuuntik id Kinirt n
Nuntnfinin u iliten
CengierhlnlrmmsridiNn
rbitprenst Aditiae
idoringtnteng ntanden aurt
Uhflannunficistppeniinnnk
Nhnntentgſucnninthenr
Meineeim Nengan eent
NENN
lumtmiinnlniminn u
dikinuanihilttarnn
ninnſtinemin
garrnmrsn
Eihrhiinenant ntw⸗
, r:sctis
manktigmn
aſſnn iis;.
anſcagtniſm nn n

aikinim

1 ngmmmninh,
nonnnte Nubet

Nanantnrdid
Fenen leuaiwian Eer
liniclinn Pntluinin⸗
nngn inlnnni
inengirutnn n
entaluibui Mii
eund anunini
(HN
jagote ene en
Vlti etilg rf
„l
uſſin igin

D

4rð

õ

ira
(nnntünfinln
Migeemgütchenmhnnt
Vmigit ieninpir
W/Kardalgtunntirre
qitinnicufhiunn i
uri eiſiutr
x. Alam ainu Miednne
vam iuain mſr g
”ñ”ü
Araurai itfi nne

Deſcönnfrunotenne

—
Oicsignn. mat
triritumnkl
manlen i tCnnd
vdi genieil un
rrigrzmtluit
manne,n,ii

. atione litterarũ vt ibi per eos ad quos pꝛo nune me remit
Pirgege⸗ verba iſtius tex. Que ſunt hec.

C Si quis igitur vult caute deponere nũ ſoli cre
dat accipientis ſcripture hoc: quod etiã in iudi/
cio queſitum eſt quia enim non pꝛofeſſus eſt is:

qui ſeripſiſſe dicebatur ſuam eſſe ſcripturaʒ: ma

gnum res habuit tumultum ⁊ ſcribere alia coac/
tus eſt que viſa ſunt veluti ſimilia quantũ ad il/
lam ſcripturam ⁊c.

At hii qui obligatas.

i urioſis ⁊ pꝛodigis con
§. et hec dicimus. Surie dari nracongran
l. de creationibus. C. de epiſ.audi.v lin.l.j.⁊ per totũ de curat.furio
ſi ⁊ alias vixi de hoc poſt alios in.l.is cui bonis.ff. de verbo. oblig.
Sed dubitatio elegãs occurrit quid de eo qui laboꝛat aliquo
mentis exilio ⁊ ſic non eſt in totum furioſus an dandus ſit ei cura
toꝛ. In quo dicas ꝙ ideẽ eſt in eo ꝙ in totali furioſo p tex in.S.⁊
bec dicimus in aũt. vt hij qui obligatas colł.vj.in ver. aut furioſo
ruzʒ aut amentiũ ⁊c.quẽ tex.ad hoc dixit alibi non reperiri ⁊ ſic fa
tit ſingularem Bal. in. l. ſed ⁊ milites. 9. iam aũt. ff. de excuſ. tut. in
ver. in glo.ibi in curatoꝛe ⁊c.⁊ do.meus Alexan. de Imol. in. l. ex
facto in. xxi.col. mde vulga.⁊ pupilla. cuʒ quibus in hoc ſimpliciter
pertrãſeo quia tex.iſte optime ꝓbat hoc in ver.S. allegato nec eget
aliqua noua mea interpꝛetatione niſi ꝙ poſſemus ſubtiliter conſi/
derando dicere ꝙ imo iſte tex.non pꝛobat hoc nam amens dicitur
igeſt ſine mẽte ab a e eſt ſine ⁊ ſic eſt in totũ alienus a mente. Sʒ
in non furit ⁊ in hoc differt a ſurioſo ð quo hic dðẽ Uel dicamꝰ
ſecundo ꝙ dicto aut exponitur ꝓ ideſt ⁊ ſic furioſoꝛum ideſt amẽ
tium de quo mentecapto poſuit aliquid Bar. ⁊ Bal.in.l. ſi furioſi
C. de nuptijs ⁊ Bal in. l. humanitatis in.iij.col.C. de impub.⁊ ali
is ſubſt. ? Bal. in. l. ſancimus. C. ad treb. æ in ſua margarita ĩ ver.
furioſus ⁊c.⁊ per ſcribentes in.l.ſi cum dotem.ꝭ.ſin aũt in ſeuiſſi
mo.ff. ſolut. matri. vbi etiã alias legendo dixi poſt do.meum Alex.
de Imo. ibidem ⁊ poſuit ẽt idem do.meus Alex. in ſuo conſi.xcij.
in.ij.col. in. v. volu. in. ip. De remedio ex canone reintegranda æc.

do. meus Alex.in conſi.lnij. per totum in pᷣ volu. inci.Quidaʒ in

vxoꝛem ꝛc. ⁊ in conſi.cxxxxj.in eodem ðᷣ volu.incip.Si pꝛobatur te
ſtatoꝛem ⁊c.⁊ poſuit aliquid do.Cardi.in conſi.lvj.incipi. In noie
indluidue trinitatis amem caſus talis eſt ⁊c. vbi plene examinat B
Rapb.fulin ſuo cõſi.xxx.incipi.demens ⁊ mentecaptus ⁊c.vbi
ponit quid ſi demens ⁊ metecaptus ⁊ furioſus ⁊c.ad quos in his
me remittd pꝛo nunc ⁊ pono iſtum tex, noſtrum de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec. . .
C Et hec dicimus in omni curatoꝛe: in quibus
omnino curas aliquoꝛum introducunt leges pꝛo
digoꝛum foꝛtc aut furioſoꝛum aut amentium aut

ſiquid aliud iam lex dixerit ⁊c.

glo. in. S. cum autem in uerbo

argumentum etc. Baarucd hoea .

c in tit. an agnatus vel fllius in ·col. ⁊ etiam dñs meus Alex. de
Imo. in.lſi cum dotem. 5. tranſgrediamur. fl. ſolut.matri. ⁊ etias
dñs mens Alex. Ludo. Roma.in. l. neceſſarijs. ff. de acquir. he/
redi. in. ij col. omnes reputant iſtam glo. ſingulare;z ad hoc q; vbi
aliter non apparet filius preſumitur heres patri de quo alias dixi
in. d, .tranſgrediamur ideo non dico nunc niſi ꝙ pono Ange. idez
volentem in ſuo conſi.cxciij. ad quem me remitto ⁊ ſcribo verba
glo. Qne ſunt hec.

Argumentum nam ⁊ ſi ipſo minoꝛes quia ſi fi
lij ergo heredes vt inſti.de hered. qualit.⁊ diffe
ren.in. J. ſui 760.

De armis.
glo in pꝛincipio. 1αaàoc.zmar,

n. . lex coꝛnelia. f. de vulga. ⁊ pupil. reputant iſtam glo.ſingularem
ad hoc de pena condemnationis in ere ⁊ in perſona quomodo in/
elligatur de quo addo Ange. in ſuo conſi. cxciij. ⁊ etiã Ange. in ſuo

conſi. ccxxix. ad quem me remitto vbi extollit ilam glo. ad aſtra
ad quẽ me remitto ⁊ pono vba glo. de qua agimus Qlue ſunt bee
C Patiuntur notabellum duplex maluz inferre
tertiũ quia ſacit homines pauperes.C. de cadu.

tollen.in pꝛincipio ⁊ infra eo.S.ſin autem ibideʒ
dum terre cultoꝛes ⁊c.

De iudicibus

Glo. in.s.opoꝛtet in nerbo ad
1 ecto in fin e. Ange. hic. ⁊ etiã do.meus Alexã. de

1C4 Imo. in.l.qui rome.ꝭ.duo fratres
in. vj.col.ff. de verbo. oblig. ⁊ ettiã idem do.meus Aler.in.l. vendi/
toꝛes in a col. eodem titulo ⁊ idem do.meus in.l.pꝛoperandum
§. fin aũt in.j.col. C. ð indi.poſt Saly. cõbononienſem ibidem oẽs
allegant iſtam glo. p ſingnlari ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias iuſta
cauſa litigandi excuſet ab expenſis vt in.l.eum quem temere.ff.de
iudi.⁊ in.d.l.pꝛoperandũ.ꝭ.ſin aũt.C. eo.titu.tamen hoc non ha⸗
bet locũ in expenſis per ſtipulationem ꝓmiſſis ⁊ idez voluit Bal.
in. d. l.pꝛoperandũ. 5. ſin aũt alternatiua de quo alias dixi poſt do.
meum Alex. in. d. . duo fratres ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi
ꝙ idem eſt qn ſtatutum diſponeret ꝙ victus condemnari debeat
in expenſis nam ad hox vt aliquid operetur ſtatutum vltra ius co
mune debet intelligi vt etiam ſi victus habeat iuſtam cauſaz liligã
di victoꝛi omnino condemnetur in expenſis ſᷣm Barto. in. l. tertia
§. ſi rem poſt glo. ibidem.ff. de lega.iij. ⁊ Angeluʒ in. 5. d. in aũt. de
exhi.reis ad quos me remito ⁊ redeo ad glo. iſtaz de qua agimus.
Cuius verba ſunt hec.
C Adiecto ſolo ⁊c.in verſi.⁊ hoc eſt quod dicit
Ku.exceptionem facit a regula qua dicitur vic-/
toꝛ victoꝛi ⁊c.contumacia ⁊ iuris ignoꝛantia: vel
dic qð dicta regula ab initio ſic fuit intellecta ẽt
hãc autem ſi iudici ſederit:quod nunquid debet
ſedere in animo iudicis: quando de calumnia iu
rant: niſi ſint petite ex pꝛomiſſione nam eo caſu

ẽt ſi ſit iuratũ de calũnia dʒ cõdẽnari victus ⁊c.

Quibus mo.natural.effi.ſui.

Balg.in.c.per tuas

§. et quoniam uarie. εαα*e7tua

⁊ etiã do.meus Alex.de Imo.in.l.adoptiuum.ꝭ.patronum in pe.
col.ffde in ius vocan.reputant ambo iſtum tex. ſingulareʒ ad hoc
pꝛopoſitum ꝙ filius legtimatus non poteſt habere pluſqᷓ babeat
