ditaria parte pꝛetẽdebat.⁊ in hoc bene fit mentio de redditibus
pꝛedioꝛũ ad cognoſcẽdum an vnus habeat plus in pꝛopꝛietate al/
tero. ſed omnino ppꝛietas vere illoꝛũ pdiorũ diuiſa inter eos fue
rat ⁊ diuidi vere potuit mediãtibus eoꝛũ curatoꝛibus.⁊ hoc mo
do ego intelligo caſuz iſtů· ¶ Simibr etiã tex.in. d. l.ubemus ni/
hil facit quinimmo ꝓbat de directo cõtra in ver. ſed ea pꝛedia dii
uidere quidẽ colere auger̃ ⁊ apliare ⁊c. vbi diciĩ expꝛeſſe ꝙ pꝛobi
bitus alienare poteſt diuidere rem ⁊ colere eam ⁊ ampliare ⁊ hec
omnia parificãtur ibi. ⁊ p cõſequens concludo ꝙ potius pꝛedicta
iura facuũticonira Bal. q;; pꝛo ſi recte ponderentur. quoꝛũ verba
ſunt hec. .
Q. Zutius ⁊ titius frẽs emancipati a patre adul/

ti curatoꝛes acceperũt:hii cõmunes pecuĩas ex
redditibus redactas ſingulis ſubminiſtrauerũt:
⁊ poſtea patrimoniũ diuiſerunt.⁊ poſt diuiſionẽ
titia ſoꝛoꝛ lutio fratri queſtionem cepit mouere
quaſi ãplius accepiſſet quã ipſa acceperat.quin
ĩmo lutius frater non ãplius ſua poꝛtiõe ĩmo mi
nus qᷓʒ dimidia conſequutus ſit. quero an titio
cõpetat aduerſus frẽʒ actio. Paul.reſpondit.
ſecũduʒ ea que ꝓponũtur ſi lutius non amplius
ex redditu pꝛedioꝛũ cõmunium accepit quã pꝛo
hereditaria portione ei cõpeteret nullaʒ ſorori

eius aduerſus eum competer̃e actionẽ ⁊ cetera.

L Jubemus nulli poſt hanc archiepiſcopo in
hac urbe regia ſacroſancte orthodoxe eccle/
ſie preſidenti:nulli iconomo cui res eccleſiaſti/
ca gubernãda mandatur etiam facultatem fun/
dos uel pꝛedia urbana ſiue ruſtica res poſtremo
imobiles. ⁊ in his pꝛediis colonos uel mãcipia
cõſtituta uel ãnonas ciuiles cuiuſcunq; ſupꝛema

vel ſuperſtitis uoluntate ad religioſas eceleſias
denoluta ſub cuiuſcũqʒ alienatõis ſpecie ad que
cunqʒ tranſ ferre permitti. ſed ea etiam predia
diuidere quidem colere augere ⁊ ampliare nec
ulli iſdem prediis audere cedere ⁊c.

Familie herciſcunde.
Exparte. Anscman cans wion asndedam

diligenter notanduz ſi eſſet verum ſcilicet ꝙ habens rem com/
munez cum ticio vel cum alio ſi tantũ expẽdit pꝛo re integra refi

ciẽda q;tũ fuiſſet expoſiturꝰ ſolũ ꝓ ꝑte ſua nõ põt repetere dimi/

diam illius expenſe a ticio per text.ſᷣm eum ad hoc ppoſitum ſin
gularem in.d.l.ex parte alias incipit qui heres ex parte.ff. famil.
bereſ. Sed auerte tu pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius
tex.in quo cum reuerentia fallitur Ludouicus romanus in inteli
lectu vero iſtius littere nam hic dicitur expꝛeſie cõtrariuʒ ſi bene
conſideretur de eo herede quinon debuit ꝓmittere de dupla pꝛo
ſeruo bereditario vendito vi poſſet ſepelire defunctuzʒ cuiꝰ defun/
cti bonoꝛũ ipſe heres erat cum ticio. Et dici hic expꝛeſſe ꝙ ſi plꝰ
expoſuit qᷓ; debuit equũ eſt omnino habere vtilem actionẽ contra
titium ad dimidiã illius totius expenſe.ſed non habet actioneʒ fa
mile hirciſc.per ratõeʒ aſſignatã hic in textu in verſi. ſi autem he
res errauit ⁊ tacuit ⁊ ſeruus perueniat ad libertatẽ ſtipulatio cõ
mittitur.que ſi fuerit cõmiſſa equũ erit ꝓtilem actioneʒ ei aduer
ſuo heredem dare ⁊c.verba autem tex.ſunt hec.

L.ex parte. Heres inſtitutus ⁊c.ſed decernere
debet pretor eſſe emptori omnino actionem ex
empto aduerſus heredem exiſtentem: ſi res di/
ſtracta fuifſet euicta.Si autẽ heres errauit ⁊ ca

uit:⁊ ſeruus ꝑpũeniat ad libertatem ſtipulutiocõ

mittetur:que ſi fuerit cõmiſſa equũ erit ei utileʒ
actionem aduerſus coheredem dare:directo iu
dicio famil.herciſ.ceſſante ne in damnũ more/
tur ⁊c.

14

familie herciſcunde.

Nicolaus de neapo
G loſa in.l.ex parte cc wmeer
de cõtrario udi. tuto.dicit iſtasglo.non inueniri alibi ad hoc pꝛo
poſitum ꝙ ſi aliquis incepit me vtiliter defendere in iudicio põt
a me repetere expenſas factas per eũ licet poſtea repoꝛtauerit con
trariã ſententiã contra ſe.quã glo.repꝛobat ⁊ iudicio meo minus
bene que dicit veritatẽ.⁊ eam reperio in terminis in boc a ꝓbaſſe
Petruʒz in. Letiam. C.mandati.⁊ Bar.ctiã in.l.ſi quis.ꝭ.i hac.ſf
iud.ſolui.⁊ glo.in..liberto. .litem.ff.de nego.geſt.ad quos me re
mitto. redeo ad glo.de qua agimus cuius verba ſunt hec.
Et obtinuit ſecus ſi perdiderit: quia tũc ſum
ptus non repetit ut infra iudi.ſol.l.iam tamẽ.S.

in hac. ſed ꝓcurator cum mandato indiſtincte

repetit.ut.C. mandati.l.⁊ ſi cõtrariã. Quidã ta/

men dicunt ẽt geſtorẽ ſuccumbenteʒ repetere ſi
utiliter cepit defendere licet malus ſit ſequutus
exitus vt ſupra de nego.geſt.l.ſed an ultro..is
qui ſecus:ſi non utiliter fuit ceptum ut fuit in di/
cto tit.iudi.ſolui l.iam tamẽ.S.in hac: ſed prĩa
placet.

Comuni diuidundo.

l.ſi quis.sS.item iulianus. d
cõmuneʒ tecum ⁊ do tibi pignoꝛi partẽ meã pꝛo centum ducatis.
ſi poſtea volo puocare te ad diuiſioneʒ illius rei non poſſe um niſi
pꝛius ſatiſ facia tibi de eo in quo ſum tibi ob igatus. ter.eſt in. d.l.
ſi quis putans.9.item iulianus.quẽ tex.ad hoc ꝓpoſituẽ pꝛo ſiu

en S
1. tun
e
inn

gtmen in

Ctennde

Cödrn
Atihetnsruen

nnittnrrüur

1
NEte

Aendn
AANA α

ien
i ——
D
nntilchtas

nd V
Sr’ IJx-
Ageennreet

üine
Wmcnir e:

e „⸗

1

—
albantineetii
Seſine Pilenmnie li
argricen niiſelan
ilten re ulgrinn
geckieet

Fumtleber,
lehertn
Dne um

e „ dmigte,, ſtigli
* iaen mnatte
rie emnn

en entnn

— Aing uthe⸗
n Ang te,ſeldeetnete
er Onnnoeciorenner
arisianalinm ſned,
Aatacn Dmibentscltllttes
emnuAmnunmn ſihlnices
glitniniigäntätie
Nn Arſtstchiendurdindi
aienſaſint riunninn

ſamichereirce.

ainerpett eein

A mwanntiiihn
— mur n iidy

asſge tiet giunieſin
rnihſl uini
4 um an nudim lfhn
a uliſinii Niin
. 1 chi iuantentzigen
umnite ge n ng ſtſ

—–
esſci

4
rlian
. Eeninlignii⸗,
nis n girne,
wu ſc mg liil hi

m umiin ip⸗
mginiuc

elmn n i

gulari allegat Ludo roma. in ſuo ſingulari in verbo pignus æc.el
tercio. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nono intellectu meo iſtius
tec. quia iſte tex.non diut hoc ita abſolute.ſed creditꝛe recuſante
ſeq ſi creditoꝛ non opponat dicitur hic in texru ꝙ poteſt iudex pꝛo

cedere in iudicio diuiſoꝛio pꝛout ibi dicitur in tex. maxime in vᷣſi.

ſed ſi exceotione non fuero vſus officium iudicis erit c. Cuius
verba ſunt hec.

Igem iulianus ſcribit ſi is cum quo ſeruũ cõmu
nem habebam partem ſuam mihi pignoꝛi dede
rit ⁊ cõmuni diuidundo agere ceperit pignoꝛati
tia exceptione eum ſubmouere debere. ſed ſi ex
ceptione non fuerit uſus officium iudicis erit ut
cum debitoꝛi totum hominẽ adiudicauerit in ꝑ/
tis eſtimationẽ eum cõdemnet manere enim in/
tegrũ ius pignoꝛis.quod ſi iudex adiudicauerit

mihi tanti dũtaxat cõdemnet quãto pluris pig/

nus ſit quã pecunia credita ⁊ creditorẽ a me iu/
beat liberari ⁊c.

Comuni diuidundo-

Ludouicus roma

l. Bi 18 cum quo. nus in ſuo ſingulari in

verbo contumacia ⁊c. el pꝛimo concludit ꝙ ratione. cõtumacie
i cuius poteſt i udex deuenire ad deuaſtionem edium ſeu do/

mus contumacis per tex.de quo ad hoc multuʒ exclamat ⁊ dicit

eum foꝛe ſingularẽ in.d.l.ſi is cĩ quo. Sed cum pace eius dixe/
rim Ludo.roma.nimis large loquutus eſt ⁊ non intellexit iſtum
caſum cuius ſentẽtia mea alius eſt ſenſus nouus ⁊ verus ⁊ diuer
ſus ab co. nam ego intelligo iſtuz text. in domo ſeu edibus exiſten
tibus tantũmodo in rure non ãt in exiffentibus in ciuitate. Et ad
hoc põdero iſtũ text.ĩ v.fũduʒ.⁊ ſi villa dirupta ẽ vel arbuſta ſuc
ciſa ⁊e.nã villa eſt domus ꝓpꝛie in agro ſeu in rure ⁊ a villis dii
cta eſt c. Pꝛo quo etiã allego tex.in.l.ſi ita.ꝭ.fi ⁊ in.l.ville
in pꝛin.ff de fun. inſtru.in ver. mulier ville cuſtos ꝑpetue ⁊e. ⁊ in
n ver.tam ville q; agri cuſtodiam. ⁊ in.lłarboꝛibus in pꝛin. ff. de
vſufruc.cum ſimilibus.⁊ dr a vehendo quaſi vel illa cũ ea fructꝰ
cõuehatur ex agris.vnde in pꝛopoſito noſtro intelligo iſtũ tex.in
in rurali domo tantum alias autem non habet locũ iſta diſpoſitõ
de deuaſtando edificiuz. Pꝛo quo facit quia reipublice inteſt
vt ciuitas non defoꝛmetur ex deuaſtatiõe edificioꝛũ ſeu domoꝛuʒ
vt in.l.ad curatoꝛis.ff.de dam.infect.cuʒ ibi not. Plus dico ꝙ in
tantuʒ lex conſiderat oꝛnatuʒ ciuitatũ ꝙ iudex ſtratarũ ſeu viarũ
publicaruʒ poteſt mandare domũ tuã deſtrui vt via in ciuitate
fiat pulchꝛioꝛ. tex. eſt in.l.edificia.C.de edifi.pꝛiua.quem tex.ad
hoc pꝛo ſingulari allegat Ludouicus roma.in ſuo ſingulari in ver
ſi.off cialis ⁊c. el tercio. Circa quã materiã addo etiã vnũ verbũ
ꝙ adeo domus in ciuitate non debet deſtrui. ꝙ ſi eſſet aliqua do
mus dirupta. ⁊ dominus eius ob pauptatẽ non poſſet eã reficere
tenetur fiſcus dare tantuz ei vt reficiat ſi vendere non poteſt ałs
debet vendi iuſto pꝛecio vt omnino reficiatur ab aliquo propter
oꝛnatuʒ ciuitatis ᷣm Specu. in titu.de ſatiſdat.S.hec quoq; ⁊c.
ad quẽ me remitto in hoc.⁊ redeo ad tex.de quo modo agimuſ
Cuius verba ſunt hec.

LSi is cum quo funduʒ cõmuneʒ habeas ad
edictum non reſpondit.⁊ ob id motu iudicis vil
la dirupta ẽ ⁊ arbuſta ſucciſa ſunt preſtabitur ti
bi detrimentuʒ iudicio cõmnni diuidundo.quic
quid enim in re cõmuni culpa ſocij admiſſuʒ eſt
co iudicio continetur ⁊c.

De religio.et ſumpti.funerum

= 4 ‚Faciens impẽſas
l-Et 1 quis. §. index. Se vel nrecſcn⸗
rias in re aliena regulariter eas poteſt repetere ⁊ etiam retinere
rem illam in qua facte ſunt expenſe donec ſibi reſtituãtur. vt eſt
tex. not.in.l.ſi in area. fſ de condic indeb. ⁊ in.l.cũ fundus.ꝭ. ſi ſeri
uuz. ff. ſi cert· peta. Sed dubitatio notabilis ⁊ ſingularis ẽ an
illud ius retinẽdi rem ob impẽſas tranſeat in ſingularẽ ſucceſſo⸗
rem :Et in hoc bꝛeuiter dicas ꝙ ſic.tex.eſt in.l.hoc iudicio.s.pri
mo. ⁊ hoc voluit ibi Barto:licet Ludouicus roma.eum non all
leget.ff.cõi.viuid. Camẽ hoc limitat Ludouicus roma ·in ſuo ſin

gulari in vtr. umpenſa ⁊c. el pꝛimo niſi illa impenſa eſſet adeo mmi
nuta vt ex ea irrogaretur infamia ei pꝛo quo facta eſt per tex.vᷣm
eum ad hoc ꝓpoſitũ ſingularẽ in. d.i.⁊ ſi quis.S.iudex.ſr̃ de reli
gio/⁊ ſumpt.fune.de quo tex:multũ exclamat ed hoc ipſe.⁊ etiã
conatur aſſignare ratõezʒ iſtius littere. Sed aduerte tu pꝓ ve·
ro ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. quia non poteſt pcedere ita li
mitatiue nec eo modo quo loquitur Ludoui. ro. ad tex.in. del.in
hoc iudicio..i. nam pꝛimo iſte tex. non loquit de ſucceſſoꝛe ſingu
lari. nec etiã de vniuerſali.ſed ð tercio exponẽte aliquid de ſuo p
nio peo alio ⁊ non in re ſed pꝛo funere alterius. Secũdo ily
le tex. non loquitur reſpectu refectõis alicuius rei in qua fctã fuit
impenſa pꝛout in terminis illius.l.ſi area. nam impenſa fctã fue/
rat hic pꝛo coꝛpe ſepulto ⁊ poſtea tradito ſepulture.⁊ ꝑ cõſequẽs
iſte tec. non pꝛobat.nec põt allegari pꝛo limitatõe dictoꝛũ iurium.
ſed bene pꝛo linutatõne regule que habet ꝙ impenſa facta vtilis
vel neceſſaria poteſt repeti vt per totuʒ tit. C. ⁊.fr de negot.geſtis
nam fallit vor impenſa facta eſſet ua modica ꝙ reſultaret potius
ad dedecus qᷓ; honorẽ eiꝰ pꝛo quo facta eſt q; tunc nõ repetit᷑. ⁊
boc modo ꝓcedit tex. in. d. S. iudex inver. modicus factus ⁊c.
Cuius tex.verba ſunt hec.

CJudex qui de ea equitate cognoſcit interdum
ſumptum omnino non debet admittere modicũ
factum ſi foꝛte in contumeliã defuncti hominis
locupletis modicus factus ſit.nam nõ debet hu
ius habere rationẽ:cum contumeliam defuncto
feciſſe uideatur ita eum funerando.

De religio.et ſumpti. funerũ.

L. familiaria cum.l. ſequenti.

Bal.in concluſionibus ſuis quemirefert ⁊ ſequitur Ludo.
roma. in.l.cum filio ff. de lega.pꝛimo· ⁊ etiã do.meus Alexan.de
imola ibidem in. xij.col.licet ipſe aliter ſentiat in hoc.reputãt iſtũ
tex.ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ius ſeoulchꝛoꝛũ acquiſitũ ab aliquo
pꝛo ſ:⁊ heredibus ſuis acquiritur filio etiã ſi ſit noĩe nudo hrs.
licet alias nudum nomẽ heredis opetur modicos effectus. Sed
tu dicas ꝙ imo iſte tex.optime facit pꝛo Bal.⁊ Ludo.roma.in vx
ſicu. ſiue extiterint heredes tue ſeſe abſtineãt ⁊c.⁊ ita ego teneo
cum Bal.⁊ cum Ludo.roma. de quo alias latius dixi in repeti.
mea ad tex.in.d.l.cum filio.⁊ ideo pꝛo nũc non me extendam vl/
terius circa hoc niſi ꝙ pono verba iſtius text.de quo agimus.
que ſunt hec.
L. Familiaria ſepulchꝛa dñr que quis ſibi familieq; ſue ↄſtituit
hereditaria autẽ que quis ſibi heredibuſq; ſuis cõſtituit. Uel que
paterfamilias iure bereditario acquiſiuit:ſed in vtriſq; heredibuſ
ceteriſq; ſucceſſoꝛibus qualeſcũq; fuerint licetſepeliri ⁊ moꝛtuuz
inferre etiã ſi ex minima ꝑte heredes vel ex teſtamẽto vel ab in
teſtato ſint licet nõ cõſentiant alij. Liberis ãt cuiuſcũq; ſexus
vel gradus etiã filiſ familias ⁊ emancipatis idem iuris cõceſſum
eſt. ſiue extiterint heredes ſiue ſeſe abſtineant: ⁊c.

Ze pactis.

1 1 in verbo
Hlo. in. l.ab emptione erbe
⁊c.circa fi. Licet de hac glo.fecerim ſupꝛa mentionẽ in titu. de pa⸗
ctis ⁊ allegauerim eam ibi pꝛo ſingulari ſᷣm Bal· intl.i. C. de con
feſſis ad vnum ꝓpoſtũ de pacto conſtituti ſeu pꝛecarij.de quo ibi
videre potes. Attamẽ nũc ſupaddendo ad ibi dicta reꝑio Bald.
bic in tercia col.⁊ etiã Bal.in pꝛeludijs feudo.in.xij.col.⁊ Bald.
in.l.ſi non ſoꝛtem.s.adeo.ff.de condi.indebi.⁊ etiã do.meũ Alex.
de imola in.l.ſij. in pꝛin.in tercia col.ff.de acquir.poſſeſ. dicentes
iſtam glo. foꝛe ſingul.in alio valde notando videlʒ ꝙ ſicut per tra
ditionem inſtrumẽti videoꝛ tradere poſſeſſioneʒz rei cõtente in eo
inſtrumẽto ita etiã per inciſionẽ ilnus inſtrumenti de voluntate
eius qui dedit videtur poſtea retranſlata poſſeſſio in pꝛimũ dan/
tem cum quibus ſto.quia glo.hec clara ẽ ⁊ non eget aliqua noua
mea interptatiõe niſi ꝙ nũc addo a ias dictis per me legendo in. d
l. ab emptõe do. Balidem volentẽ in.c.i.in titu.quid ſit inueſtitu
ra in tercia col. in vſibus feudo.ad quẽ me remitto. Et redeo ad
glo:de qua agimus. Cinus verba ſunt hec.

Lonſtituatur ⁊c.in uer.econtra uidetur hic
ſimilis actus retro eſſe cum res erat apud uendi
toꝛem ut inſtitu.de rerũ diui.. interdum. Sed

certe ibi dicit contra.ſ.non eſſe traditum:at hic

uerus actus deſideratur. ut.C. quan.lice.ab em
ptio.diſce.l.i.Item pꝛo hoc quia tradito inſtru/
mento ergo res.ut.C.de donatio.l.i.ergo econ/
tra inciſo ut iufra de regu.iur.l nihil ⁊c.

De pactis.
Glo.in.l.ab emptione. n omag

conſtituãtur ⁊c.in pꝛin.hec glo.allegatur pꝛo ſingulari ad multa
de quibus diximus ſupꝛa in. c. ꝓxime pᷣcedenti.⁊ etiã ſupꝛa in ti
tu.de paclis.tamen nũc vltra dieta ibi circa pactum pꝛecarij addo
Bal.in· l.penul.C. ꝓ donato.⁊ etiã Bal.inel.ij.C.ð vſur.⁊ Sai
ly.conbononin.l.traditionibus ⁊ vſucapio ·que lex fuit mihi aſ
ſignata in punctis in iure ciuili C. de pactis. ⁊ etiã do. meuzʒ Ale
xan.de imol.in.l.pomponius.s.ſi is qui pꝛecario in tercia colũ.ff.
de acquir.poſſeſ.vbi dicunt ꝙ ſi venditoꝛ cõſtituit ſe poſſidere rezʒ
venditam nomie emptoꝛis tranſfert veram poſſeſſionem in eum
adeo ꝙ liberatur ab actõe exempto cum quibus in boc ſto. quia
glo. aperte hoc dicit vno ſolo addito ꝙ idem etiã voluit Barun. l.
uij. C. de pigno. ⁊ Bar. Ang.in.l.quedam mulier.fl.de rei vend.
⁊ ſcriben.in.l.quãuis..ſi conductoꝛ.ff.de acquir.poſſef.⁊ domi.
Abb. in. c. cum non liceat extra de pꝛeſcriptio. Et plus dicit Bal.
in.d.l.ab empt iõe in fi ꝙ etiã ſi non dominus ſed ꝓcuratoꝛ conl
ſtituat ſe poſſideꝛe noĩe emptoꝛis tranſfert veram poſſeſſioneʒ in
emptoꝛem ad quem me remitto. ⁊ redeo ad glo.de qua agimus
cuius verba ſunt hec.

CLonſtituãtur ⁊c.in uer.ſʒ quid ſi uẽditor fuit
confeſſus poſſidere nomine emptoꝛis nec tamẽ
tradidit uidetur tradita ut infra de rei uendic.l.
quedam.⁊.ff.de acquire.poſ.l.quod meo ⁊c.

OQOe pactis.

4 i .i⸗ .
l. ſi cum fandum. nſ in veſ ane nnn
ſtro hic ⁊ etiam do.meus Alex.de imola in.l.ſi pecuniam in.xv.
col.ff. oe condi.ob cau.reputãt iſtam tex.ſingula. ⁊ a nemĩe alio
ponderatũ ad hoc ꝙ vbi datio vel factum quod venit implenduzʒ
pꝛo parte tua in cõtractu innoĩato cõceruit ſolum vtilitatem tuazʒ
non po eſt aduerſarius etiã re integra penitere licet alias admitta
tur penitentia in cõtractibus innõiatis ſemꝑ reintegra. vt in.d.l.
ſi pecuniã cum ibi plene not · ⁊ in.l.dedi.⁊ ibi per Bar.eo.titu. ⁊
per Bar.in.l.quãuis.C. de tranſac.pᷣterquã in cõtractibus pꝛinci
pis in quibus non habet locũ pemitẽtia ᷣm Dy.in.l.digna vox.C
delegib. ⁊ Bal.in.l.qui ſe patris in.xi.col.C. vnde liberi. Et ẽt
in contractibus ſeu ꝓmiſſionibus pijs ſᷣm Bald.in.l.ſicut.C. de
actio.⁊ obli.in fi.de quo vltimo aliquid dixi in.l.ſi ego.5.ſi res.ff.
de iure dot.vbi tradidi nouũ iutellectũ ad illuzʒ tex. ⁊ ad ibi dicta
ꝑ me in hoc ope noſtro te remitto.Et redeo ad tex.de quo agimꝰ
In quo aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo.nam dico ꝙ hic
non eſt nec fuit cõtractus innoĩatus.ſed ſolum ego cõueni tecum
vt fundum meũ quem vere poſſidebas dares titio.⁊ dicitur hic
int ext.ꝙ ſi volo poſtea agere contra te ad eundem funduʒ potes
opponere contra me exceptõem cõuentiõis inite vt dares titio in
duobus caſibus.pꝛimo quãdo vere eum tradidiſſes titio pꝛout
cõuenimꝰ.ſecũdo quãdo tua cauſa cõuentio hec facta fuiſſet ⁊ nõ
ſtaret per te quominus eũ traderes titio:ita ꝙ hic non eſt contrai
ctus innoĩatus ſi bene ponderet᷑ iſte caſus.Cuius verba ſunt hec.

L. Si cum fundum meuʒ poſſideres cõueniſſet
mihi tecum ut eius poſſeſſionem ticio traderes
uendicante meũ fundum a te non aliter: me exce
ptõne cõuentionis excludi debere:quã ſi aut iaʒ
tradidiſſes aut ſi tua cauſa id inter nos cõueniſ
ſet.⁊ per te non ſtaret quominus traderes ⁊c.

O eminoribus.
l.iii.s. ſed utrux. Pe iſo tertu ſuma fecimus

mentionem ſaltem bis in ti/
tu. de mino.pꝛout ibi videre potes in hoc ope nr̃o ⁊ ibi dixi qũo
ego intelligo iſtum tex.ſingul.⁊ ideo pꝛonũe non multuʒ me extẽ
dam niſi ꝙ alias ibi dictis per me addo modo vnũ verbũ ꝙ dus
iſte tex allegatur ad hoc ꝙ publicatis honis patris non cõfiſcatur
peculiuz filij · Idem voluit etiã do.meus Alex. de imo.in.l.ſi do⸗/
natõe in. xi. col.C. de collat.per iſtum tex.quem etiã ipſe ad boc di

xit eſſe ſingularẽ. Tamen limitat hoc ibi multuʒ ſingulariter ha
bere locum ſolum in peculio conceſſo filio in poteſtate ſecus efſet
in peculio conceſſo filio emancipato quia tunc non habet nomen
peculij ſᷣm Ange · in.d.l.ſi donatõe ⁊ Bal.in.l.ij.in ſecunda colũ.
C. cõia de legat.⁊ Bal.⁊ Saly.in.l.filie.C.famil.hirciſcu.de quo
alias dixi in. l.ſi donatõe.⁊ ideo ꝓ nunc non ero longioꝛ nec etiam
ponã omnia verba tex.cum alias ea poſuerim ſuꝑius in dictis pᷣ
tedentibus capitulis ne fruſtra occupemus mẽbꝛanas. ſed nunc
ſolum ponaʒ illa pauca verba que pꝛobaut hoc quod modo dixi
que ſunt hec.

Licet in aliquo caſu peculium ad filium ſpectet
ut puta ſi patris eiꝰ bona a fiſco pꝛopter debita
occupata ſunt naʒ peculium eius ex conſtitutõ e
diui claudii ſeperatur.

quod metus cauſa.

L.ſi cum exceptione. 5. ſed quatenus illuſtris dominus
Eraneiſcus aretinus in.l.ſi ex legati in penultima columna.ff. de
verbo. obligatio.allegat iſtum ter. p ſingulari m lect. Bart. hic
ad hoc ꝙ licet periculuz certe ſpẽi ſit debitoꝛis poſt moꝛã per euzʒ
cõmiſſam vt in.d.l.ſi ex legati cum ibi not.tamẽ hoc eſt veruũ niſi
debitoꝛ ſit cõdemnatus ⁊ res pereat infra tempus quadrimeſtre
quod datur iudicatis ad ſoluenduʒ. nam pꝛopter nouam dilatio
nem purgatur pꝛima moꝛa adeo ꝙ ſi intetim res pereat liberatur
debitoꝛ. Sed iſte tex. mibi non pꝛobat boc ſi bene ponderef̃.
pᷣterea ⁊ alia eſt ratio hic.nam omnino tenet ad penã tripli ⁊ p ꝛo
pter hoc releuat᷑ ab extimatõe hõis poſt moꝛã ſine dolo ⁊ culpa
eius.Sed in caſu ꝓpoſito aliud eſt. nam alio modo non poſſmiz ſue
curni creditoꝛi ſeu actoꝛi. ⁊ ẽt glo.hic ſentit expᷣſſe ↄriũ pᷣterquã

in yno caſu cuius verba ſunt hec.Et pꝛimo ponã verba textus.

Ssůʒ quatenus autẽ diximus quadruplo ſim/
plum ineſſe ſic hoc diſpouenduʒ eſt ut in cõdem
natione quadrupli res quidem omnino cõiinea/
tur ⁊ eius reſtitutio fiat ⁊c.pena autẽ uſqʒ ad tri
plum ſtet quod ſi homo ſine dolo malo ⁊ culpa
eius qui vim intulit ⁊ cõdemnatus eſt periit hoc
in caſu ideo a rei condemnatõe relaxabitur ſi in
tra tempoꝛa iudicatõis moꝛiatur quia tripli pe/
ne propter facinus ſatiſfacere cogitur ⁊c.
Uerba autem glo.ſunt hec Quadrupli cum
eniʒ grauatur in uno in alio releuatur ut infra de
iureiuran.l.eum qui ⁊ hic. Eſtet alia ratio quia
cum habeat dilationem a lege ergo non eſt ĩ mo/
ra ſi tamẽ non erat peritura penes actoꝛem tene
tur ut infra ea.l.uerſi.ſed ſi ſine culpa etc.

de his qui notan. infamia.

Cxy.hic in ſuis additio.⁊ etiam Bal.⁊
l. ſeru us. Ange.poſt eum ⁊ etiam illuſtris dominus
Franciſ.areti.in.l.ſi reus ꝓmittendi in pꝛima colũ.ff de duo.reis
reputant iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝙ licet vbi obligatio acceſſoꝛia
concurrit cum pꝛincipali tollitur acceſſoꝛia. vt in.l.heres a debi/
toꝛe. S. ꝙ ſi bic ſeruus. ff.de fideiuſſo. cum ibi not. adeo ꝙ ſi pꝛin
cipalis ſuccedit fideiuſſoꝛi tollitur fideiuſſoꝛia obligatio ⁊ remãet
ſola pꝛincipalis vt ibi dicitur . ⁊ in.l.ſtichum.S.ſi creditoꝛ. ff de ſo
lutio. cum ibi not.tamẽ hoc eſt verum niſi iam lis eſſet conteſtata
cum fideiuſſoꝛe.quia tunc licet debitoꝛ paincipalis ſuccedat ei ta
men obligatio fideiuſſoꝛia non cõfundir. nam intereſt creditoꝛis
ne cogatur renouare nouã inſtantiã ⁊ ſic remanet fideiuſſoꝛia ob
ligatio m eos ꝑ iſtum tex.de quo tex.ſingulari ſupꝛa feci mentio
nem in tit.de his qui not.infa.in alio pꝛopoſito.⁊ ideo non repetã
nunc nec etiam ponã verba eius.quia ⁊ ibi poſui pꝛout videre po
tes. ⁊ ad ibi dicta me remitto niſi ꝙ modo addo vnũ verbum ꝙ
regulariter obligatio acceſſoꝛia ſequitur naturã ſui pꝛincipalis vt
in.l.cum principalie. ff. de reg.iur.⁊ in regła acceſſoꝛiũ de regul.

iur. lib. vj. etiam ſi acceſſoꝛiũ eſſet pꝛecioſins pꝛincipali ſuo quod

eſſet vilius vt in.l.heres meus.5.fi.ff. de lega. iij.que omnia te/
ne menti.

iiununinmd un
snGpretn r in⸗
iugr iunsentn
cunmw nanne
prrtnsitini
ſfninesan
Celirzesrwet
raenſrenirr
Gcrunsm am nn
Jurtmicinnaiennar
tlctſtitennrrt

„, Ni E
li

NN

.

Prihng
lgi
nn ir rir

äsäü
eaitmnmnn
nmdſimn inli
„ Nirn wenibenne
utwanmuun nuni
tnmii . n i n
ani adnnnd
iigrinnili
aenniſhnn
nmasghfſn
nsiin
tsgidenonniddine,
m ſa e waliiiguni
xr hbnubtah
utinsoritbo
Gti enurettlrabior ſin
Andicrösotitun guattgie⸗
tſaams ſuiliucctt oginr,.
Auen goamnbe Oudtcian
una mon otdcunr i
lum gi thi Efatlummhgni
xrdmemildwnndino,
mYMNENNSdtenene
galaiſiralct.

Nsclircrn nnd

rrie un lim i.l

. cun credmnnns
ms. 1 en wüfrwuns
re Let
me na ken i

nirun innn uniii
Slæ! ℳ 1en

. nicht

achin 4
La cſ
integ 4 d
ingi ins iun ſat

M

eetd nſd.

de eo per quem factum erit.

l. ſi. 5 fi. aadn do. Frãciſ.areti. in.l.vtinnꝰ. 5. cũ quis
in tercis col.fl. ð .ob. i fi. orit iſtu ẽe cauz ſing. ad boc ꝙ ꝓpmiſſio
facta de certa quãtitate ſi aliquid fiat vel non fiat pᷣſumir in duj
bio facta reſpectu intereſſe non autem pene. Sed tu aduerte
pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.qui non pꝛobat hoc ali
quo modo ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur. nam pꝛomiſſio hic fetã
a fideiuſſoꝛe fuit in.l.ſi reus non ſiſteret in iudicio loco pene licet
debitoꝛ pꝛincipalis eſſet mibi obligatus in centũ.Et dicitur hic in
textu ꝙ ſipoſtca.aliquis pꝛohibuit debitoꝛẽ̃ meũ ſiſtere in iudicio
tenetur mihi in centũ ⁊ ſic ad totã quãtitatẽ debitã non auteʒ ad
quinquaginta ſoluz mihi pmiſſa pꝑ fideiuſſoꝛem. æ hec erat ralio
ubitandi exquo fideiuſſoꝛ pꝛomiſerat.lnam videbatur me nõ
poſſe cõſequi ab illo tercio impediente reum ſiſtere in iudicio niſi
l.in quibus mihi pticulariter ⁊ ſpecialiter ꝓnidi.ſed dicitur ꝙ im
mo agere poſſum ad centum ⁊ ſic non fuit facta pꝛomiſſio iſta
in dubio.ſed fideiuſſoꝛ ꝓmiſit quiquaginta ex cauſa obligationis
debitoꝛis pꝛincipalis qui tenebatur mihi in centum. vnde iſte te
xtus non pꝛobat hoc ſed pꝛomiſit mihi quinquaginta pꝛo pena.
Llelel dicamus quod pꝛomiſſio fuit facta etiam in dubio ſi

pur volumus vicere quod eſſet facta in dubio ſed non dicitur

intelligatur ꝓ intereſſe. ſed bene dicitur ꝙ ego ago ad totã quã
nitatem mihi vebitã que eſt intereſſe meũ. ſed de illis quiquagita
vt ſtent vel non ſtent loco pene vel loco intereſſe non dicitur hic in
textu.nec illa quiquaginta ſunt in cõſideratõe aliqua.⁊ ſi poſſum
conſequi toꝛũ debitũ meũ pꝛout poſſuʒ non eſt cõueniẽs ꝙ petam
etiam quinquaginta que vere erant loco pene ⁊ ſtabant pꝛo pena.
nõ aüt intelligutur ꝓ intereſſe.⁊ ita cõiter intelligunt doct. ꝙ iſta
quinquaginta erũt loco pene ⁊ dicũt ꝙ pꝛomiſſio mioꝛis pene non
nocet quin peti poſſit maius intereſſe meũ vt ſonat iſte text. bene
conſideratus.Cuius verba ſunt hec.

§. Sia fideiuſſoꝛe ſtipulatus quinquaginta fue
ro ſi in iudiciuʒ reus non uenerit petiturus a reo
centum:⁊ dolo ſempꝛonij factum fuerit ne in iu/
dicium reus ueniat: centum a ſempꝛonio conſe/
quar:tanti enim mea intereſſe uidetur qꝛ ſi uẽiſ
ſʒ in iudiciũ mihi actio ad centũ aduerſus eũ cõ
petebat licet fideiuſſoꝛ in minoꝛteʒ ſummã mihi

pꝛomiſerit c.
de pactis.
Glo. in. l. emptor.. lutius.

in verbo in ſua cauſa ⁊c. Bat. ⁊ Job. de imol.in. l. de pupillo. 5.ſi
pluriũ.ff.de noui ope nun. ⁊ Jo.de imo.in.c.conquerente extra ð
offi. odi. ⁊ in. c.i extra de tranſacti. ⁊ etiã do.meus Alex. ð imol.
in. l.ſi de certa in pꝛima col. C. de tranſactio. reputãt iſtã glo. ſing.
ad hoc ꝙ licet trãſactio fctã p verba generalia reſtringatur ad rẽ
ſeu cauſam ſpecificataʒ ppter quã deuentũ fuit ad tranſactionem
vt in. d.l. ñ de certa cum ibi plene not. ⁊ in.l cuz acquiliana.ff eo.
tituitamen ſecus eſt in pacto gratuito. nam verba generalia in eo
generaliter operãtur quo ad omnia. de quo alias dixi in d.l.ſi de
certa poſt dṽm meũ Alerxa.ibi. ⁊ ideo non ero nũc longioꝛ. niſi ꝙ
addo vnũ verbuʒ. ſ. ꝙ iſte tex. pꝛobat cõtrariũ ſi bene cõſideretur.

nam alie obligatões ibi remanẽt in ſua cauſa non obſtante pacto

generali pꝛout dicitur hic in tex. in vltimis verbis. Nec ob.diccẽdo
ꝙ iſtud ideo eſt hic per rõeʒ aſſignatã in tex. quia fuit facra men/
lio dati T accepti hincinde ⁊c. Sed ſi non fuiſſent iſta verba pactũ
generaliter opatum fuiſſet quo ad omnia ⁊c: quia ad hoc ego re
ſpondeo ꝙ iſtud non pꝛobatur hic niſi ſumpto argumẽto a cõtra
rio ſenſu quod fieri non debet. Uel ſecũdo dicaʒ ꝙ cauſa ſe
extendat ad illa pꝛopter quã deuentũ fuit ad pactũ generale. Sed
vbi eſſet cauſa pticularis idem eſſet in pacto quod ẽ in tranſlatõe
nec contradicit iſte tex. cuius verba ſunt hec.

S. Lutius ticius gaium ſeiuʒ menſulariuʒ cum
quo rationẽ implicitam habebat pꝛopter accep/

ta ⁊ data debitoꝛeʒ ſibi conſtituit ⁊ ab eo epiſto

lam accepit in hec uerba.ex actõne menſe quam
mecũ habuiſti uſq; in hunc diem ex cõtractibus
plurimis remanſerũt apud me ad menſaʒ meam

ccclxxxvi. ⁊ uſure que competierũt. Summã au
tem aureoꝛũ quã apud me tacitam habebas re/
fundam tibi.ſi quod inſtrumentuʒz a te emiſſum

ideſt ſcriptuʒ cuiuſcunqʒ ſũme ex quacũqʒ cau/

ſa apud me remanſit vanũ ⁊ pꝛo canccllato ba/
bebitur: Queſitum eſt cũ lutius ticius ante hoc
cirograpbum ſeio nũmulario mãdauerat:ut pa⸗/
trono eius.cceredderʒ: an ꝓpter illa uerba epi

ſtole quibus omes cautões ex quocunqʒ cõtra/
ctu uance ⁊ pꝛo cancellatis haberẽtur cautuʒ eſt:
neqʒ ipſe neqʒ filij eius eo noĩe cõuẽiri poſſint:
reſpondi ſi tantũ ratio acceptiexpenſiqʒ eẽt cõ/
putata ceteras abligatõs manere ĩ ſua cauſa ⁊c.

Uerba autez glo. de qua agimus ea ſunt hec. In ſua cauſa
Tc · in ver. ſʒ aliud in generali tranſactõe que reſtringitur ad ea de
quibus cõtrouerſia erat vt infra tit.pꝛimo.l.cum acquiliana ⁊c.

de procuratoꝛibus.
Glo. in.l.minor in uerbo poſ

ſit ⁊c. Ang. hic ⁊ etiã Ange. ⁊ do.meus Alex,de imol.in.l. exigen
di in tercia col. C. eo.titu. reputãt iſtam glo. ſingul. ad Por penn
minʒ. xxv. annis noni poſſit eſſe pcuratoꝛ pꝛo alijs vt in. d.l.mi⸗
noꝛ cum ibi not. niſipꝛo patre cõtumace poſt litẽ conteſta.vt in. d.
l. exigendi. licet ego aliter intelligam illuz tex. pꝛout ibi videre po
tes in hoc oꝑe noſtro:tamẽ poteſt interuenire pꝛo matre ⁊ alijs aſ
cẽdentibus a omnino adnuttitur. Sed tu aduerte pꝛo vero
⁊ nouo intellectu meo ad iſtam glo.que nõ dicit hoc ſi bene ⁊ ſub
tiliter ponderei.ſed dicit ꝙ admiitit᷑ minoꝛ pꝛo patre ⁊ pꝛo matre
⁊ ſimilibus in ſubſidiu quãdo.ſ.alij non ſunt qui eos defendant
rſic glo. loquitur multũ limitate ⁊ cum grano ſalis pꝛout videre
potes ex e⸗ allegante tex.in.l. femias eo.tit. cum alijs iuribus pꝛo
bantibus hanc reſtricõem quã dico v ᷣm quã hec glo.bene pon/
derata loquitur non aliter. cuus verba ſunt bec.
Poſſit ⁊c. Sed dic ꝙ quãdoqʒ mĩor ſine man/
dato defendens non reſtituitur. vt ſi pro patre
uel matre uel ſimilibus interueniat defenſor in

ſublidium ut ſupra eo.l.feminis. .

de procuratoribus.
glo. in.l.papinianus:c.rati.

in verbo rati Jo. de imol.in.l.ij..pꝛius.ff. de vul.⁊ pupil. ⁊ ctiaʒ
do. meus Alex.de unol in.l.ita demũ in tercia col. C. de pꝛocura.
reputant iſtam glo.ſing.ad hoc ꝙ licet exceptio dilatoꝛia dẽat op/
poni anie litem cõteſt. vt hic ⁊ in.d.lita demũ cum vtrobiq; ple/
ne not. vbi alias legendo dixi. tamè fallit ſi opponit poſt litem cõ
teſtatam incõtinẽti.quia poteſt opponi euã poſt. Sed tu e/
uerte ad iſtam glo.que ſemꝑ allegatur ad boc. nam ego põdero
enm in alio ꝓpoſito ⁊ ſic magis ſeruiet nobis vt etiã poſſit oppõi
in ipſo actu liis coteſtande. ⁊ dicit glo.opponi poſſe. Cuius ver
ba ſunt hec
MNati ⁊c.Et ſatis dicitur fieri ante etiã ſi poſt fi
at incontinenti uel tunc ut.C.de pactis.l.petens

⁊ de ſolutio.l.modeſtinus ⁊c.

de negotiis geſtis.
glo. in.l.diuorio in ultima

ſolutõe in verbo pꝛotinus ⁊c.illuſi& do.Franciſ.areti. in.i.contuᷣ
nuus.5..illud.ff. ve verb. obli. reuutat iſtam glo.ſingul. ⁊ etiã au/
ream quod plus eſt ad hoc ꝙ difficultas ſi upueniẽs etiã debitoꝛi
quãtitatis excuſat eum a moꝛa iri egulari que eſt illa que cõtrahi
tur ſine interpellatõe re ipſa ſicut cõtingit in pꝛeſtatõne libertatis.
vt in.l.cum vero.ꝭ.opoꝛtet.ᷣff.de fideicõmilſ.liber.cum ſy. Et eiiã
quãdo non eſt appoſuus aliquis terminus nec facta eſt aliqua in
terpellatio ᷣm Bal.n. l. in minoꝛũ.C. in quib. cau. in integ. reſtit.
non eſt necel. Et etiã in relictis pijs in quibus moꝛa cõtrabitur ſi/

oe aliqua interpellatione vel monitione fm Balcl.in antent. boe
amplius in quarta col.C.de fidcicõmiſſis. ⁊ per glo·in. Stẽ mixl
ta in verbo in indiciuz ⁊c. inſtitu. de actio.licet de bis pꝛeſatus do·.
aretiementiõem non faciat.tamẽ aliud eſt in moꝛa regulari vt ibi
per eum qui vicit Ange.ibi idem ſentire quod etiã dicit eſſe nouũ
dictum ⁊ eſſe menti tenendum yt ibi per eum ad quẽ me remitto
⁊ redeo ad glo.iſtã de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.

Pꝛotinus ideſt ſtatim diſtraxit res ſuaſ ad
pecuniã habendam pꝛo ſoluẽda dote.nam inter
eſt uiuentiũ ne pꝛecipitentur.ut.ff.de interro.ac/
tio l.quia.debuit ergo tranſire aliquod tempus
quo uideatur ceſſaſſe quod eſt.x.dierũ ſecũdum
quoſdam ut iufra de conſti.pecu.l.pꝛomiſſoꝛ uel
pꝛout iudici uidebitur ut infra de iure delibe.l.i.
in pꝛin. uel quoddaʒ mediocre ut infra de ſolut.
Iquod dicimus.⁊.l ratum. uel tale quod ſalua
dignitate ſua poſſet ſe expedire. ut infra de uer.
ſigni.l.nepos pꝛoculo c.

De negotiis geſtis.

. in pꝛin.Do.me Aler.de imo. in aute. mio
l. debito r. ris debitoꝛ. C.qui dari tut.poſ.i apoſtillis
ſuis ad bar. reputat iſtũ tex.ſing. ad boc ꝙ creditoꝛ hr̃ditariꝰ po
teſt eſſe curatoꝛ hereditatis cũ quo ego ſto.q; tex.claruas ẽ in ſuo
pꝛincipio.⁊ glo.idem ſentit hic aperte.⁊ ideo non me extendo niſi
ꝙ addo vnũ verbuzʒ ꝙ hoc nõ ẽ tãta admiratõe dignuũ.q talis cu
ratoꝛ datur ad inſtantiã creditoꝛũ vt in l.ſi quis inſtituatur.S.fin.
⁊ibi per Bar. ff. de here.inſtitu.⁊ Bajt. in.l.ſi bona.ff. de bonis
aucto.iudi.poſſid. ⁊ ita etiã erant hic alij creditoꝛes vt in verſi.⁊
ceteris creditoꝛibus hereditarijs ſoluere vc. ⁊ etiã tenetur ſatiſda
re ⁊ facereinuentarium vt in.l.i. fi.ff. de ven. in poſſeſſio. mitten.
⁊ voluit Bal.in auten.ſed cum teſtatoꝛ.C. ad.l.falcid.⁊ Bart. in
dicto..fi. ⁊ Ange.in auten.vt liceat matri ⁊ auie col.viij.ad quoſ
me remitto.v⁊ redeo ad tex.de quo agimus.cuius verba ſunt hec

L. debitoꝛ meus qui mihi quinquaginta de/
bebat deceſſit:eius hereditatis curationẽ ſuſce/
pi ⁊ c. Verba autem foꝛmalia glo.ſunt hec.
Ut quia datus fui curator bonis.

Se minoꝛibus.
Glo in.l.ai pꝛetoꝛ.S.primo

Illuſtris do.ranciſ.areti.in.lcontinuus.ꝭ.illud in penul.colũ.ff
de ver.obli.reputat iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ qñ quis vult ſolũ
non incurrere moꝛam ex impedimento cõtingente in perſonam
creditoꝛis ſui non autẽ vult conſequi aliquid de nouo ſed conſeri
uare ſolum ius ſuũ in quo pꝛimo erat non eſt neceſſaria pꝛoteſta/
tiemliqua de impedimeto. ſecus ſi vellet contauii aliquod ius de
nouo quod pꝛius ſibi non cõpetebat.quod bene nota pꝛo limitatõe
notatoꝝ per glo.oꝛdinariã in.c.i.⁊ in.c.ſin autẽ.v in c.plerunq; ⁊
ibi per do. Anto. extra de reſcript. ⁊ per glo.in.c. cupictes.. ꝙ ſi ꝑ
xx.de electili.vj. ⁊ etiã per Bar in.l.ij. . quod dixim us.᷑ff ſi quis
cautio. ⁊ per Bar. in Iij.. dies. ff.quãdo appel. ſit.⁊ per dominũ
meũ Alex. de imo.in ſao conſi.cxlvi in vlti col. in quito volumie.
incip.quãdo matrimanmi ⁊c. vbi dicũt ꝙ requurit ꝓleſtatio ð im
pedimẽto quãdo qnis hpet aliquid facere vt non incidat in moſ

ram. ⁊ pꝛo alijs effictib de quibus ibi per eos.ad quos me re/

mitto. Et redeo ad ꝓpoi:d rũ ⁊ dico ꝙ eſt verũ quod glo.
iſta dicit hoc.ſed eeaa Reretaig egwer ſeg hodie ſolet
pecunia in edem facrã deponi vt vnde requiritur oĩo iſta depoſii
tio ⁊ dicere quare fit.ſ.q; non põt ð iure ſolui mĩoꝛi.xxv.ãnis ꝓi
nt ſonat iſte tex. bene põderatus. Et etiã glo.ſubtiliter conſiderata
non dicit contra. ſed ſolum dicit ꝙ depoſitio non eſt neceſſaria ſed
non negat ꝙ pꝛoteſtatio non debeat fieri vt ſtatim videbis.nã ve
