dem tex.dixit hic Bar. eſſe bonũ ⁊ non eſſe alibi de quo Bal.nõ
facit mentõez ⁊ mirum eſt. Et idem dixit illnſtris do. ranci.are
ti. in. l.i.in nona col.ff de teſtame.faciẽs iſtum tex.ſingijl.cũ Bar.
hoc idem dixerit ⁊ nõ a remotis nec in loco peregrino. Sed
tu aduerte pꝛo meo nouo ⁊ vero intellectu iſtius text. quem ego
intelligo cum grano ſalis.ſ.quando mater hẽbat etiaʒ alios filios
quos non inſtituerat ſed pꝛeteriit.⁊ ſolum ipſa inſtituit extraneos
nam dico hoc caſu natum in puerperio etiã poſſe querelare teſta/
mentuʒz matris. Sed ſi non haberel alios filios ⁊ ipſa inſtituiſſet
extraneos heredes ⁊ in puerperio non potuit mutare teſtameniũ
certe iſte filius cenſebitur vocatus ⁊ vt inſtitutus admitteretur ꝑ
cõiecturã materne pietatis.⁊ hoc ego colligo ex illo text. in pꝛin.in
verſi.duobus filijs inſtitutis heredibus ⁊c.vbi ſemꝑ pᷣſupponi de
bet idem caſus ⁊ illa met qualitas filioꝛũ. Et ratio eſt quia exquo
bhabuit filios ⁊ eos pꝛeterijt lex pᷣſumit etiam non curaſſe de nato
quem non inſtituit in puerperio. ⁊ ꝙ ſi potuiſſet eum inſtituiſſet.
Sed ſi non haberet filios ⁊ extraneos inſtituiſſet poteſt dici ex
cõiecturata mente ſua eum inſtituiſſet. ⁊ eo caſu nõ querelaret per
ratõnem illius text.quem ego hoc modo intelligo nouiter. Cuius
text.verba ſunt het.

L. Si mater filijs duobus inſtitutis heredibus
tercio poſt teſtamentũ ſuſcepto cum mutare ideʒ
teſtamentuʒ potuiſſet hoc facere neglexiſſet me/

rito vtpote non iuſtis ratõibus neglectus de in/
officioſo querelam inſtituere poterat. Sed cum
eam in puerperio vita deceſſiſſe pꝛoponas repen
tini caſus iniquitas per cõiecturaʒ materne pie/
tatis emẽdanda eſt quare filio tuo cui nibil pᷣter
maternũ fatum imputari poteſt perinde virilem
portionem tribuendaʒ eſſe cenſemus ac ſi omẽs
filios heredes inſtituiſſet. Si autẽ heredes ſcri
pti extranei erant tunc de inofficioſo teſtamento
actioneʒ inſtituere non pꝛohibetur.

Glo. in autentica nouiſſima.

Do. meus Alex. de imol. hic in apoſtillis ſuis ad Bart. bic re
putat iſtaz glo.ſingul.ad hoc ꝙ licet fllius debeat habere teſtamẽ
tum ſuũ titulo honoꝛabili inſtitutõis.tamẽ fallit hoc ſm eum ni⸗/
ſi eſſemus in teſtamento condito inter liberos quia poteſt habere
quocunq; titulo ⁊ valet teſtamentũ ⁊ talis diſpoſitio vt hicp euʒ
ad quẽ me remitto ⁊ capio glo.de qua agimꝰ. Cuiꝰ vᷣba ſunt hec.

CLitulo ⁊c.in verſi.vel refert vtrum fiat ſolem
ne teſtamentũ ⁊ tunc debet inſtitui.aut minus ſo
lemne puta iuter liberos ⁊ tunc ſufficit quoquo
titulo legati xc.

De petitione hereditatis.
Docto.omẽs cõiter hic ⁊ ẽt Bal.

T. Bi filius- ⁊ Ange.in.l.qui aliena in pꝛin.ff. ð

acquir. here. ⁊ etiam Ange.⁊ do.meus Alex.de imo.in.l.ſciẽduz
in. vj. col. ff. de verb. obli.icũt iſtum tex. foꝛe ſingulad hoc pꝛo/
poſitum ꝙ licet alias ſolẽnitas extrinſeca non pꝛeſi umitur vt in. l.
quecunq;.S.fi.cum ibi not.ff.de public.cum ſy. hoc tamẽ fallit ꝓ
pter dinturnitatẽ tempis longi hoc eſt.x. annoꝛũ ⁊ vbi non tracta
tur de pꝛeiudicio alterins.quia tunc requiritur tẽpus.xxx.annoꝝ
de qua materia alias dixi poſt alios ſcribentes in. d.l.ſciẽduz. iõ
hꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ alias ibi per me dictis addo mo/
do ꝙ idem voluit Jo.and. do. Anto.⁊ do. Abb. in.c.ficextra ð eo
qui furti.ordi.ſuſc.⁊ Bal.in.l.emptõe C. de fide inſtru.⁊ Salyc.
in. d.l.ſi filius. ⁊ Jo. de imol.in.c. ea noſcitur extra de his que fiũt
a pꝛelat.⁊ do. Anto.⁊ Jo.ð imo.in.c.pꝛeſentata in penultima col.
de renũciatio. ⁊ do. Anto.in.c.quoniã contra falſaʒ in.xx.colum.
extra de pꝛobatio. in quibus locis omnes idem firmant. licet
ego ſum conſuetus allegare vnum caſum in contra in. c. ſignifi
cauit extra de cenſib. vbi dicitur quod in cenſu antiquo non pꝛe
ſumitut interueniſſe auctoꝛitas epiſcopi. ⁊ hoc ibi colligit do. Ab
bas in ſecũdo ſuo notabili ad illum tex.ſnper quo cogitabis ꝓ nũc
vt redeamus ad tex. de quo agimus Cuius verba ſunt hec.

L. Si filiuſfamilias delatã ſibi hereditateʒ per
longum tempus detinuit eo ipſo vtpote agnita
hereditate patri ſuo eius cõmodum acquiſiuiſſe

videtur ⁊c.
. fili Solemnitas extrinſeca regularit᷑ non
Z. ſi filins * pꝛeſumitur actu. vt in.l.quecunq.ff.
de publi. ⁊ in.l.ſciendum cum ibi plene not.vbi late dixi poſt alios
⁊ maxime poſt do.meũ Alex.de imol ibi.fr de verb.obli. Tamen
hoc fallit vbi interuenit poſſeſſio diutina quia tũc pᷣſumitur inter/
neniſſe. tex. eſt in.l.ſi filius. C. de petit. heredi quem text.dixit ibi
Bar. eſſe ſingul. ⁊ ſe neſcire enm alibi in ver.per longum tempuſ
detinuit eo ipſo vtpote agnita hereditate ⁊c.cũ quo in hoc ſto.quia
tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatiõe niſi q; de
ſolemnitate pꝛeſumẽda ex longinquitate tempis poſuit aliquid il/
luſtris do. Srancilſ.areti.in ſuo conſil. xxxvi.incip.caſus talis eſt pᷣ
ſupponit in facto ⁊c. ⁊ do. meus Alex. de imol.in conſil. lxxix. ĩ pꝛi/
mo volumie incip. quis ſit iudex æc. ⁊ etiã in conſil.ciij. in eodẽ pꝛi
mo volumie incip. ſnper pꝛimo dubio ⁊c. ⁊ in conſil.viiij in tercio
volumie incip.an bona eccleſie ⁊c. ⁊ in conſil.pꝛimo in quarto vo/
lumine incip.ponderatis his ⁊c. ⁊ in conſil.xij. in eodes quarto vo
lumine incip. viſo pꝛoceſſu iuxta pꝛobabilem æc. ⁊ etiam in conſil⸗
xvii.in quarto volumie incip.viſo inſtrumẽto locatõis xc.⁊ in con
ſilio.xlviij.in quĩto volumĩe incip. In cauſa ⁊ lite vertente int᷑ do
minz ⁊c. 1 in conſil. quinquageſimo in eodeʒ quĩto volumie inci/
pi. In cauſa ⁊ llte vertente inter Joanneʒ ⁊c. ⁊ in conſil.cv.in pꝛia

tol.in quinto volu.incip.an ſentẽtia ſit nulla æc.vbi ponit qui i
decreto ⁊ in declaratõe iudicie.⁊ Rapha.cuma. in conſil clviizin
ba col,incip. viſis inſtrumẽto publico rogato æc.⁊ etiam in cogan
ciiij.incip.queritur nũquid bona cõſtante mrimonio 7c. 7 illuſtris
do. Franciſ. areti.in ſuo conſil. xxxvj. incip. Sactu ſuper no *
latur conſilium ⁊c.⁊ in conſil cij.incipie/. Spectabilis domine cl
lateralis ⁊c.⁊ etiam in conſil.xxxvj.incip.caſus talis eſt pſupponif
in facto ⁊c. vbi ponit de fententia ⁊ etiã decreto an pᷣſumatur pꝛo
eis ex dinturnitate tempoꝛis.ad quos me remitto ne exeam pꝛin
cipale pꝛopoſitum noſtrũ quod eſt circa interpꝛetatöem veram iu
rium ⁊ maxime nunc quo ad iſtũ text.Cuius verba ſupꝛa poſui.

Abi in rem actio.

17 Bar. hic ⁊ etiam do. mens A
£ dJecun da . imol. in l.ſepe. ff. de re iackinancan
geſiãpꝛĩa col.reputãt ⁊ dicunt iſtũ tex.eſſe ſing. 1 ꝙ nõ eſt alibi in
coꝛpoꝛe totius iuris ciuilis ad boc ppoſitum ꝗꝙ poſſidens nomie
alicuius ſi cõuentus eſt poteſt dominũ rei noiare in iudicio ⁊ ei da
de ſunt inducie ad dennnciãduz domio quod habet vim quaſi co/
teſtatõis ad interrumpendũ pꝛeſcriptionẽ. ⁊ vt domin⸗ reuerſus
non audiatur amplius de poſſeſſione. Sec tu aduerte rogo
pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex.nam ego nouiter eum intel/
ligo non pꝛocedere in poſſidente rem alterius nomine mobilez. ſz
ſolum in poſſeſſione rei immobilis. ⁊ ita colligo ex illo text. ibi in
pꝛin.in verſi.poſſidens immobilem rem ⁊c.⁊ in verſic. in quibus
hꝛedium eſt ⁊c.⁊ hoc modo ego intelligo iſtum text. de cuius in /
tellectu latius dixi in repetit.noſtra.l.ſi finita. .iulianus. ff d dam
no.infect.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi de matenia iſtius
tex.poſuit illuſtris do.ranci.areti.in ſuo conſil.xxiij. incip. in xpi
nomine amen ⁊c.in pñii cor ſultatõe ⁊c.vbi ponit an talis nomia/
tio conſtituat nominatũ in poſſeſſione ad quem me remtttone ex

camus pꝛincipale pꝛopoſitũ noſtrũ circa tex. Cuiꝰ tex. vyba ſunt bec

. Si quis alteriꝰ nomine quolibet modo poſ-

ſidens immobilem rem litem ab aliquo ꝑ in reʒ
actiõem ſubſtineat debet ſtatim in iudicio nomi
nare dominũ vt ſiue in eadeʒ ciuitate degat ſiue
in agro ſiue in alia pꝛouincia ſit certo dierũ ſpa/
cio a iudice finiendo eoqʒ ad notionẽ eius pdu/
cendo vel ipſe in locis in quibus pꝛediuʒ ſitum
eſt perueniens vel pꝛocuratoꝛeʒ mittens actoꝛis
intentionẽ excipiat.Sin vero poſt huiuſmõi in/
dultum tempus minime hoc quod diſpoſituzʒ eſt
facere maluerit tanqᷓʒ litem que ei ingrediturex
eo die quo poſſeſſoꝛ ad iudiciũ vocatus eſt ad in
terrumpendam longi tempoꝛis pꝛeſcriptionem
conteſtata vtpote dominum poſſefſionis: Nec
poſt huiuſmodi humanitatẽ ſui pꝛeſentiam faciẽ
tem edictis legitimis pꝛoponẽdis eum citare cu
rabit.⁊ tunc in eadem voluntate eodem perma/
nente negotiũ ſummatim diſcutiens in poſſeffſio
nem rerum actoꝛem mitti non differet. omni alle
gatione abſenti de pꝛincipali qõne ſeruata.
Cxy. Jaco. buttig.

gloſa in.l. ſecunda. zao unſhe

meus Alex. de imo.in.l. ſepe de re iudica.ᷣin.xlviij.colum. ſeputãt
iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſententia lata contra ſolu na/
turaliter poſſidentem pꝛeiudicat ciuiliter poſſidenti ſcienti cauſam
tunc illam agi.⁊ idem eſt ecõtra.⁊ eſt glo magna pꝛima in fine. de
tnius intellectu alias dixi in. d.l.ſepe.⁊ ideo non pono nunc ſed ſo
lum ponã verba eius que ſunt hec.

Si quis alterius ⁊c.in fine in ver. alij dicunt nõ
teneri rei vendicatõe ei qui qui tantum ciuiliter
poſſidet cum non habeat facultatem reſtituendi
vt. ff. de rei vendi.l.officium.ſed ⁊ illa immobi/
lis intelligitur vt in glo.pꝛoxima not.

He rei uendicatione

achurtetttetkerinn emis
raminrannnd gan
fnncster
Gelmupftgigüin n
rbtunmetimetiſunumdn

Potitcknaecegr.
rlin

Lapbenn. en
Nunchtztnnin m
yniila ranmalrns
H
uugiiſht Aigtiinr ga
henminnmnnun

glnniei
6ehllattneingeileee.
uuſ rtuſ

E die ..
inh men

S=.

ee * 8 t
gie aen e wa⸗

6

= ⸗
E
E

atnefn 4
*B

hn⸗ Ni an,

=

—P—

2I2

25

ℳ2

LJƷF

èẽ

.êòẽ .t

Aogeuhis nths Ndgfe

nencigthir Dine tuti
anm sruinth hig
rniucitmnjlingttinttn
õ

õ

in wr miun vſ ſine
xutubmnuiniſicnitunttti
namslains hitetninte
ttrSdd WiNAAtenhene,
vmii mnuindininſii
õ
erteuſunifini

Gpbnd tont,
— nncni —
miainigmnn

Poſſeſſoꝛ malefidei de quo ſupꝛa ẽt
L. certum. e dirimus tenerur ad reſtitutiones
s pcepit. T etiã tener̃ de his quos ob negligentiã eius
Rar ncnetine percipe potuit vt in.l.domũ.C. de rei vendi. ⁊
in. l. fructus. ff. eo. titu. v in. c. grauis extra de reſtitu. ſpolia. tamen
boc eſt verum niſi ipſe feciſſet melioꝛem fundum. quia iſto caſu
non tenetur de his fructibus quos perciꝑe potuiſſet hoc modo fa
ciendo melioꝛẽ funduz quez non ſeciſſet ⁊ ſic non pcepit. tex.eſt in
d.l.certum. quem tex.ad boc ſe ſolum notaſſe dicit Ludo.roma.
iu ſuo ſingulart in verbo malefidei poſſeſſoꝛ vc.el o Sed tu
aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text. qui ſubtiliter
nderatus ſentẽtia mea non pꝛobat hoc. nam dicitur hic ꝙ tener
ad fructus quos perciꝑe potuit cum ipſa re ⁊c. nam tex.loquitur
de cõſumptis faciẽdo differentiã inter eum ⁊ boneſidei poſſeſſoꝛẽ
vt hit in derfobonek deivero extantes ⁊c.⁊ ſit iſte tex, non facit ad
opoſtũ. imo ego contra eum allego tex.in.c.l. fructus in verſi.
wene percipi potuerũt vc.nam honeſte potuiſſet facere rẽ illam
meliozem ⁊ ex ea percipe eos ergo ⁊c. de qua materia allego nota
bile conſili illuſtris ðo. Sranciſ. areti. in ſuo conſil.xvij. incip. In
chꝛiſti noie amen ⁊c. Conſideratis diligẽtiſſime c. maxime in. xij
col.. Sed quicquid ſit ſatis eſt mihi ꝗꝙ tex.vllegatus per Lu
do.roma. non pꝛobat. Cuius tex. verba ſunt hec.

L. Certum eſt malefidei poſſeſſoꝛes omnes fru/
ctus debere cum ipſa re pꝛeſtare.bona vero fide
extantes poſt litis conteſtationẽ vniuerſos.

3. Bal. in.l.ij.que incipit in ſeruoꝛũ.C.qui.
L.ſingli ſnon obſtat lon.tempo.pꝛeſcrip.⁊ etiã .
meus Alex. de imol. bic in apoſtillis ſuis ad Bar. reputant iſtum
text ſingula. ad hoc pꝛopoſitum ꝙ licet omnis res mobilis poſſit
triennio vſucapi vt inſtitu. de vſucap.in pꝛin.tamẽ hoc eſt veruʒ ſi
eſt bona fides ⁊ titulus alias requiritur tantum tempus q;tuz in
rebus immobilibus.⁊ ideo facias habere tituluʒ pulcrũ alias nõ
obtinere. poſſes in reali vt ibi per cos cum quibus ſto.quia text.
iſte clarus eſt. Cums verba ſunt het: ——N
L. Res alienas poſſidens licet iuſtã cauſam nul

lam habeat tenendi non niſi ſuam intentionẽ im
plenti reſtituere cogitur.

De uſufructu.
L.ambignitatem. Balder enam do.

die in apoſtillis ſuis ad Bart. in. J. cum autem. ⁊ idem do. meuos
Alex. de imol.in.l.ſi cui..hoc autez in pꝛima col.ff.de dam.iinfec.
etiam idem do.meus Alex.in.l.dies incertus.ff. de condictio.⁊
demon. in apoſtilis ſnis ad Bar. ibi reputãt iſtum tex.ſingula.ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi dies incerta eſt mixta cum die certa non facit
condictionẽ adeo ꝙ non extinguitur moꝛiente legatario ante illud

tempns vt ibi per cos cum quibus ſto.quia text.clarus eſt ⁊ non

eget aliqua mea noua interpꝛetatõe. Cuius tex.verba ſunt hec.

¶. Ambiguitatem antiqui iuris decidentes ſan/
cimus ſiue vxoꝛi ſue ſiue alicui cuicũqʒ vſumfru
ctum quis reliquit ſub certo tempoꝛe in quo vel
filius eiꝰ vel quiſquã alius peruenerit:ſtare vſuʒ
fructum in annos in quos teſtatoꝛ ſtatuit.ſiue ꝑ
ſona de cuius etate compoſitum eſt ad eum per/
uenerit ſiue non peruenerit.neqʒ enim ad vitam
homiuis reſpexit ſed ⁊ ad ceter a curricula niſi
ipſecui vſusfructus legatus ſit ab hac luce ſub9/
tractus fuerit.tune etenim ad poſteritatẽ vſum/
fructum tranſmitti penitus non eſt poſſibile: cuʒ
moꝛte vſumfructũ extingui iuris indubitati ſit.:
Sin autem tãlis faerit incerti cõdictio donec in
furoꝛe filius vel quiſquã alius remanſerit vel in
alijs ſimilibus caſibus quoꝛũ euẽtus incertꝰ ſit.
Si quidẽ reſpuerit filius vel alius pꝛo quo hoc
dictum eſt vel condictio extiterit vſumfructum
finiri. Sin autẽ adhuc in furoꝛe is cõſtitutus de
ceſſerit tunc quaſi in vſi ufructuarij vita eo reli-/

cto manere vſumfructũ apud eum. Cuʒ enĩ poſ/
ſibile erat vſqʒ ad omne vite tem pusvſufructua
rij vero ad ſuam mentẽ venire furentẽ vel condi
ctionẽ impleri humaniſſimũ eſt ad vitam eoꝛum
vſumfructũ extendi. Quemadmoduʒ enim ſi de
ceſſerit vſufructuarius ante completaʒ condicti
onem vel furoꝛem finitũ extinguitur vfuſfructuſ
ita humanum eſt extendi eum in vſi ufructuarij vi
tam etiam ſi ante deceſſerit furioſus vel alia cõ
dictio defecerit.

Y ſi Uſuſfructus regulariter moꝛ/
T. ſi Domina. te vſufructuanij finitur. vt in/
5F. fi inſtitu. de vſufru.cum ſimili.⁊ in.l.quicquid. ⁊ ibi per Bal.
C. de bonis mater. ⁊ aliquid per illuſtrẽ do. Franciſ.avreti.in ſuo
conſil. xxi.incip. In chriſti nomine amen ⁊c. Diligenter ⁊ mature
perſpectis ⁊c. vbi ponit de vſufructu quem pater habet in bonis
aduenticijs filij an extinguatur per moꝛtem fili. Sed pone
ꝙ ego locaui tibi vſumfructũ fundi mei pꝛo certa nua penſione.
vVtrum moꝛtexõductoꝛis extinguatur vſufructus itext.eſt in.d.l.
ſi vomina ſic m lecturã domini Azo.quẽ text.ad hoe non eſſe
alibi dixit Bal. hic in pꝛin. qui vna cũ alijs multũ laboꝛat pꝛo intł
lectu iſtius littere. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu
meo iſtius tex. nam ego intelligo ꝙ hic ppꝛietarius locanit vſum
fruciũ ſub certa ãnua penſiõe ſibi pꝛeſtàda. ⁊ etiã conductoꝛ ille
locauit alteri domũ.⁊ ille pꝛimus cõductoꝛ moꝛtuus eſt. dicit hic
ꝙ ſecũdus cõductor põt adhuc pſeuerare in locatõe ſua. ⁊ iſta eſt
vera mens noua iſtiue tex.⁊ illa verba ei que loeauit iuncta cum
dictiõe etiã que eſt implicatiua hoc manifeſte ꝓbat. ⁊ illa dictio
que non ſtat ibi relatiue ſed eſt cõiunctio pꝛout multi libꝛi babent
⁊ ſic ego nouiter intelligo illum tex.bene ⁊ ſubtiliter põdratum.
Cuius tex.verba ſunt hec.

L. Si domina pꝛopꝛietatis vxoꝛi tue vſufrnctuʒ
locauit ſub certa annua penſione moꝛte condu⸗/
ctricis eiqʒ locauit etiam vtendi fruendiqʒ cau/
ſa non eſt deneganda ⁊c. V

Fgamilie herciſcunde.

Glo.in.l.filii cum textun. ina·
tius extra de teſta.in.xxvj.col.⁊ Rapb.fulgo.bic ⁊ etias do.meꝰ
Alex.de imol.in.l.fi.in tercia col.C.de codicil. reputãt omẽs iſtasꝭ
glo.ſingul.ad hoc ꝙ licet teſtamentũ inofficioſuz nõ valeat iure co
dicilloꝝ niſi hoc dicatur vt in.d.l.fi.⁊ in.l.i.ff.eo.titu.tamẽ fallit in
teſtamẽto facto inter liberos.quia cenſeĩ habere ſemꝑ clauſulam
codicillarem in ſe ⁊ valet ſemꝑ ſaltem iure codicilloꝛũ vt ibi ꝑ eos
cum quibus ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua in
terpꝛetatõe.Cuius gloſe verba ſunt hec.

Conſulto ⁊c.in ver.videtur enim hoc fideicõmi
ſiſſe eoꝛum vt cõtenti partibus aſſignatis reſti/
tuãt cetera vt.ff.de lega.ij.l.peto circa pꝛincipiũ

AWt 1 Ji Bal. Ange.⁊ etias do.meus
H' 0.1 n.l. filie. Alex.de imol.in.l.ij.in quarta colũ.
ff. de lega. pꝛimo· ⁊ etiã Bar. ⁊ Ange.⁊ do.meus Alex. de imola
in.l.qui rome.ð.flauius in.xiiij.col.ff de verb.obli.?⁊ Saly.⁊ do.
meus Alex.de imol.in.l.ſi donatõe in.xj.col.C.de collatio.⁊ illu⸗
ſtris do. Sranciſ.areti.in.d.l.qui rome.ꝭ.flauius in penul.col.ff.ð
verb.obũ.⁊ etiã in.l.cõtinuus.ꝭ.ſi vt aliquid in quita col.ff. eod.
tit. reputãt oẽs iſtã glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſituʒ , donatio cau⸗
ſa moꝛtis ad ſui confirmatõem non requirit aditionẽ hereditatis
de quo alias dixi poſt do.meũ ibi.⁊ ẽt in.l.ij.ff.de leg.pꝛio.⁊ poſu
it etiã Bar.in.l.inter moꝛtis.⁊ do.meꝰ Alex.in apoſtillis ſuis ad
Bar. ibi.ff.de dona.cau.moꝛt.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi
ꝙ nunc alias vtrobiq; dictis per alios ⁊ per me addo nũc ꝙ licet
quo ad eius validitatẽ non requirat aditiõem. tamen requirit ad
hoc vt poſſit peti.nam ante aditionẽ peni non poteſt ᷣm Bald. in
Lcum virum. C. de fideicõmiſſis.⁊ Bal.in.l.prima.C. de donat.
cauſa mortis.⁊ in.l.⁊ ſi mortis.C.ad.l.falci.⁊ in.l.eã quã in.vje
colu.C. de fideicõmiſſis ⁊ Bar.in.l.i.C.de donat.inter vi.⁊ vxor.
Et hec ꝓcedunt quãdo talis donatio eſt facta preſenti ſecus ſi ab
ſenti. quia tunc pro ſui validitate requirit aditionẽ ſᷣm El nd
1.

lprima ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuiuſ
verba ſunt bec. “
Comparauit ⁊c.in verſi.nec eſt donatio cau/

ſa moꝛtis quia pater ex eo obligari non potuit:
ſed nec legatum cum non in teſtamento relinqua
tur.ſed dic eſſe legatum. nam et non adita here/
ditate patris confirmatur moꝛte.
Bar. hic ⁊ etiam

Gloſa in.l.ſi ſamilie. Bar hie celan

imol.in.l.emptoꝛem in..qui filium.ff.de actio empti.in apoſtillis
ſuis ad Bar.ibi. illuſtr. do. Sranciſ.areti.in.l.qui rome..duo
fratres in. xj. col. ff. de ver. obli.⁊ Ange.in.l.qui rome..duo fra/
tres ⁊ etiam do.meus Alex. de imol.ibidem in.xxviiij.col.repu/
tant iſtam glo.ſingul.ad hoc propoſitũ ꝙ diuidentes bona viden
tur mutuũ periculum ſuſcipere in parte ſua vt alter alteri teneat̃
de euictõe. De cuius glo.intellectu late poſuit etiã idem do.meus
Alex.in dicto.S.duo fratres in.xxix.⁊.xxx.colu.ad quẽ me remit
to.⁊ addicta per me alias ibi poſt eum. ideo pꝛo nũc longioꝛ non
ero niſi ꝙ nunc addo vnuʒ verbũ ꝙ predicta glo.eſt vera ſiue fiat
diuiſio inter ſemetipſos a ſemetipſis ſiue a iudice diuidente inter
eos vt eſt quando diſcordant iuxta not.per Paul. de caſtr.in con/
ſilio.lxxxxiiij.incip.Circa pꝛumum ⁊c.Et Bald. in.l.cum alienaz⸗
C.de legat.⁊ Bal.in.d.l.ſi familie.ſecus eſſet ſi fieret diuiſio a pa
tre inter filios ſuos.quia tunc non debetur aliquid vni ab altero
reſpectu euictionis que ſequeretur ſᷣm Bal.vbi ſupra proxime.
⁊ Bar. in. l.cum pater.S.euictus.ff.ð lega.ij. Secũdo limita
iſtam glo.niſi ſciens quis acceperit in diuiſione rem obligatam ni
ſi expꝛeſſe promiſſio facta fuerit .vt in l.ſi fratris ⁊ hoc ibi voluit
Bar. C. cõia vtriuſq; iudic.⁊ ſentit hoc etiã glo.iſta ⁊ expreſſius
Bar. Cuius verba ſunt hec.

NPꝛo parre ⁊c.in verſi.ſed magis puto non poſ-/
ſe ⁊c.nam hic vterqʒ ſuſcepit euentum rei ⁊c.

Ange. ⁊ Joha. de
Glo.in.l.quotiens. Ange r zchade
cto. ff. de hetedi.inſtitu.⁊ in.l.his verbis eo.titu.⁊ Jo.de imol.in
l. centurio poſt Bar ibi in ver.quero vlterius quid ſi hic ſubſtitu
tus per verbum cõmuue ⁊c.⁊ etiã do.meus Alex.de imol.in.l.nã
quod.S.non omnis in quarta col.ᷣff.ad trebel. reputant iſtam glo.
ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias verbum relinquo nõ impoꝛtz
inſtitutionẽ tamen hoc fallit niſi teſtatoꝛ diuiſiſſʒ patrimoniũ ſuũ
per verbũ relinquo vel per aliud verbum cõe.quia tunc impoꝛtat
inſtitutio ac ſi facta eſſet per verba directa vt ibi per eos. de quo
alias legendo dixi in.d.l.centurio.⁊ etias in hoc opere noſtro in.c.
raynaldus extra de teſtamen. ⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi
ꝙ pono glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.

CDiuigit:⁊ ſic dico ꝙ ſi pater inter filios diui
ſerit totam hereditatem aſſignando cuilibʒ poꝛ/
tionem ſuam in ſolemni teſtamento pꝛo eodẽ ha
beo ac ſi dixiſſet inſtituo c.

I Eel Bal.. in.l.cum opoꝛtet..
Kloin. I. lium. Rren or v lbe
dicit iſtam glo.ᷣeſſe ſingul.dum loquitur de donatiõe facta filiofa.
a patre.⁊ eſt glo.in verbo heredi ⁊c. cum qua ſto ſimpliciter quia
glo. clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpᷣtatõie. Cuius ver/
ba ſunt bec. .
Heredi ⁊c.in verſi.item quomõ imputabit in he
reditariam partem rem quã habiturus erat etiã
ſi heres non fuiſſet.quia eius moꝛte donationes
confirmãtur.⁊ idem in pꝛelegatis.vt.ff.de lega.

pꝛimo.l.qui filiabus..finali.⁊c.

De ſeruitutibus et aqua.

YP. Poinm Illuſtris do.Srã.are.in.l.qð meo ĩ pꝛi.
— . Pꝛe ima. in vlti. col.ð acqu.poſſeireputãt iſtũ tex.
lſing. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias ꝑ malefidei poſſeſſoꝛc̃ retinea
tur quaſi poſſeſſio ſeruitutis vt in.l.qui funduzʒ in pꝛin.ff.quẽad/
mo.ſeruit. amit. v in. d.li tñ non acquiritur de nouo fundo domi
nanti vt ibi per eum cum quo ſto.quia tex.clarus eſt ⁊ nõ eget ali
qua noua mea interpᷣtatione.Cuius verba ſunt hec.

L. Si auas actõs aduerſus eum qui edificium

circa veterem foꝛmã extruxit vt luminibus tuis

officeret cõpetere tibi exiſtimas moꝛe ſolito ex/
ercere non pꝛohiberis.⁊ is qui iudex erit longi
tempoꝛis conſuetudine vicem ſeruitutis obtine/
re ſciet.modo ſi is qui pulſatur nec vi nec clam
nec pꝛecario poſſidet. “

Communi dinidundo.
Bal. hit ⁊ etiam Angdlr

L. Ad officium. Jo. ð imol. do. me Ale

de imol. in. l. qui rome. 5. coheredes in nona col. ff. de verb. oblig
reputant iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ non attẽditur animo
ſus ⁊ extraneus licitatoꝛ offerens pꝛeciũ magnũ pꝛo re emenda ſi
conſoꝛs offert iuſtum pꝛeciũ de quo alias dixi poſt do.meñ̃ Alex.
in dicto. 5. coheredes ideo pro nũc longno non ero niſi alias ibi
ꝑ me dictis addo vnũ vᷣbũ in gabellis emẽdis ſi licitatoꝛ offert

mille x alius non tantũ idoneus offert plus cogitur ltiitatom emer

pro illo pluri ᷣm Bal.in conſil.ſuo incip.ſuper puncto pdicto ⁊c.
ad quem me remitto ⁊ redeo ad text.de quo agimus qui optime
foba⸗ in fine in verſi.ad licitationem nõnunq; ⁊c. Cuius verba
unt hec.

Ad officium arbitri qui inter te ⁊ fratrẽ tuum
de diuidendis bonis datus fuerit ea ſola perti/
nent que cõia ſunt tibi ⁊ illi.nam ea quoꝛũ partẽ
is vendidit cum emptoꝛibus tibi cõmunia ſunt .
⁊ aduerſus ſingulos arbitruʒ petere debes ſi ab
illoꝛũ quoqʒ ſocietate diſcedi placeat.Cum aũt
regionibus diuidi aliquis ager inter ſocios non

poteſt vel ex pluribus ſingulis eſtimatõe iuſia fa

cta vnicuiqʒ ſocioꝛuʒ adiudicatur: cõpenſatiõe

inuicem pꝛecij facta:eoq; cui res maioꝛis pꝛecij

obuenit ceteris condemnato. Ad licitationem
vero nunq̃ʒ etiam extraneo emptoꝛe admiſſoma
xime ſi ſe non ſufficere ad iuſta pꝛecia alter ex ſo
cijs ſua pecnnia vincere iulius licitantem pꝛofi
teatur.

Comunia vtriuſque indicii.

Exceptio incompetẽtie mdicis põt ſi
– ſecu da ne dubio oppoui quãdocunq; put no
uiſti etiam poſt tres ſentẽtas cõfoꝛmes ⁊ iura ſunt clara in hoc vt
not. per glo.in cleme.pꝛima de ſequeſt.poſ.⁊ fruc.⁊ poſuit bald.
in.l.pꝛiula.C.ſi a non compe.iudi.⁊ Bal.in.l.generaliter in tercis
col. C. de epiſ.⁊ cleri.⁊ Ange in.l.i.C.quãdo pꝛouo.nõ eſt neceſſe
⁊ Ange.in.l.ſi vt pꝛoponis.C.quõ ⁊ quando iudex.ꝛ per do mei
Alex.de imol.in.l.de pupillo.ꝭ.qui opus.ff.de noui ope.nũcia. vbi
alias legendo dixi poſt eum. ⁊ idco.pꝛo nũc longioꝛ non eroniſi
addo etiam Paul. de caſt. optime ponentẽ de hoc in ſuo conſilo
lxxiij.incip. Pꝛimo ⁊ ante omnia ⁊c.maxime in quinta col circafi
nem. Sed ponamus aliquos litigare coꝛã iudice incompelenti
qui iudex multa fecit vtrũ litigãtes poſſint cõfirmare facta pilluʒ
Et vt hec dubitatio ſit maioꝛ ⁊ notabilioꝛ. pone ꝙ duo clerici ſecu
lares litigarũt coꝛã delegato etiam inter eos per laicuz delegato ?
roꝛã eo multa actitata ſunt an poſſint ipſi cõmuni conſenſu appio
bare geſta per illum. Bꝛeniter dicas ꝙ ſic. tex.eſt in. d. lij. quem
ad hoc pꝛopoſitum dixit Bald.hic eſſe valde ſingul. inter omes
mundi tex.cum quo in hoc ſto.quia tex.clarus eſt. quem tamen

intelligo inter laycos. ſed in clericis non credo hoc poſſe procedej

Et diuerſa eſt ratio inter pꝛedictos vt de ſe patet. Ita ꝗ, Bal n/
mis extendit iſtum tex.iudicio mieo in verſi.arbitrũ dedit cuidan
di licentia non fuit c.quem tex. etiq pꝛo ſingulari allegauit Bart⸗
hic licet Bal.de eo mentionẽ non faciat. Cuius verba ſunt hec.

L. Etiam ſi is diuiſioni arbitrum dedit cui dan
di ius non fuit. tamen ſi ſocij quondaʒ diuiſioni
conſenſuʒ dederint ꝙ quiſqʒ eoꝛũ ſi- ecundũ placi
ta poſſedit pꝛo parte ſocij dominiũ nactus eſt ꝛc

. 1. . nu
frgal; Dos data pꝛo filia vel donatio ꝓpter
al zal * ptias data pro ſilio rediens ad patrẽ dan

tunſ
wteas⸗
eainln Kun 5 ku

Olmerhronſtnlns.

et a üiri irin

Napgiliäikmuſfin
züſunmmttldmälan us

tüprcen nn ANmin
W i ſtilerneſtti n n
õ

cridrfüradtrercil tiinttn nr

npuvmnſunnunnemenirtier.
ANsptſiumiginfinn ndne
ſntnmancemntmrn r

Conberſcheczannikogin 4. Drr

PY Nert ictramtttnan m r

Arpetegeheiaiietirte nein
ſenliincunf tti tn cen bn
ümmuungungium ren
ethchninnimn i uet
nuinnitiititintiihn
nenummn
Uſhſtkuthfintii nennnet
nuinmnen n

engrenle.
ämnngingfin

Ninaältiid iin

unniinlmnnn
Kſtmanmfir 4
tunrtimſinen⸗

—
WD

2—28— —

„£
5
2„

Krüeseläannlndgtute

☛☚ E&

Saalnnse

—2

—

⸗ð

diru mntaltei
aimu Uani
ubphini ſ
. 1

l

=õä
—₰ Woar .

,M fdulnuſni

edenn i
Ai deeiſgni
mrand mntm, Aiire
nut
Sumufümniir ſaimn,
.

Commayrrnicencte

(Nl Srmntui
nd reu
en tm atcin iti nihe
urEr mYAN fuugnirt
Aim:mui NAlmir in
aCxAtIGlid iinnuiſteu
r ———
õäs
i iniͤnnamii

n eet
ainonhntſi
. NG, caneaeſete n
na ttdif igli ,,
minmin aulinn,
0 „, 4
ni nuſciatin 6r
6 aſſ nc,,
eN .
i⸗ idonni
—

1,l. enn

ſingulariter allegari.

zuentione inita vel ex legis diſpoſitiõe debẽt eſſe pꝛecipue
Enere filij pꝛo le e fuerũt quãdo in teſtamento a
. ureinſtiruti ſunt extranei.ſecus eſt ſi inſtituti ſunt alij filij.quia
tunc reducũtur ad equalttatẽ cum alijs. caſus eſt notandns in. d.I.
ſi quem tex. ad hoc pꝛo ſingulari allegat Bal. hic dicens eum eſſe

vnam de quinquaginta deciſionibus Juſtiniani impatoris. ⁊ ideʒ

voluit et ipſe met Bal. in rubꝛi. C. de colla. in Fa col. in verſi. ſupa/
uerat alia conſtitutio ꝛc. vbi dicit quod iſta lex pꝛocedit taʒ ex te/
ſtamento q; ab inteſtato. Et idem voluit Bal. Raph. ? Lud ro/
ma. in.l.ſi cum dotem.. ſi pater.ff.ſolu.matri.⁊ do.meus Alexa.

de imol in. l. huiuſmodi..cum pater in prima col.ff. de lega.prio.

Sed tu dicas ꝙ Bar. ante eum reputauerat iſtũ text.ad hoc
ſingul.v dicit ſe non reperire eum alibi cum quo ſto.q; tex.clarus
ẽ nec eget ſuppletõe aliqua interpꝛetatõevel coꝛreptõe niſi ꝙ tu bñ
eum notabis in vltimis verbis vbi fit mentio de auo ⁊ pꝛoauo. 1
mfe ⁊ auia ⁊ ꝓauia ad quos oẽs fit extenſio vbi dicebaĩ ĩd.l.ſolũ
de patre dotante vel donante pꝛopter nuptias. Cuius tex. verba
ſunt hec. . ..
L. Alud equitatis noue rationibus beue nobis

apparuit ſi quis habet qui cõueneritvel ſi ibi vbi
res bereditarie ſunt degit hereditatis erit con/
trouerſia terminanda ⁊c.

De conſortibus eiuſdem litis

. Cõiunctꝰ ꝓ cõiuncto regłr põt agere ſine
finali. mandato vt in.l.ſed ⁊ Cnſbe, ple not
in pꝛin. ff. de pꝛocurato. ⁊ in.l.exigendi. C. eo.tit. vbi alias legendo
dixi poſt alios ſcribentes ⁊ maxime poſt do.meũ Alexa.de imola
ibidem. ⁊ ideo pro nũc longior non ero vbi cõſueuit poni de hoc
⁊ etiam de amico.de qno vltimo aliquid dixi ſupꝛa. Sʒ nunc
occurrit mihi vna dubitatio quid de cõſorie eiuſdem litis an poſ/
ſit agere T defendere ſine mandato pro conſorte ſuo abſente. In
quo dicas ꝙ ſic preſtita tamẽ legitima ſatiſdatione. tex.eſt in.d.l.
fi.quem tex. dixit Bal. ibi eſſe bene not.⁊ alibi non reperiri. cum
quo in hoc ſto ſimpliciter qꝛ tex.ille apertiſſimꝰ eſt. Uno addi
to ꝙ hoc procedat quãdo lis erat iam cõteſtata cum omnihꝰ.naʒ
alter poteſt expedire iudiciũ illud ſine mandato vt ibi in verſi.poſt
litem legittime ordinataʒ ⁊c.⁊ voluit glo.in.l.i.eo.titu.⁊ ita intel/
ligo iſtum rext. nouiter qui non eget alia mea noua interpᷣtatione
niſiꝙ addo Specu. idem volentẽ in terminis in tit. de actore ver
ſicu. item conſors ⁊c.⁊ in verſi.ad preſentis ⁊c.⁊ do.meũ Alexan.
de imol in ſuo conſilio.clxxxv. in quinto volu. incip. non poteſt agi
petitõe hereditatis ⁊c.vbi põit an ſentẽtia lata contra vnũ ex cõſor
libus preiudicet alteri vel ne maxime in vlti.colum. ⁊ ideo redeo
ad iſtũ tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L· Cõmune negotium poſt litem legitime oꝛdina
tam etiam quibuſdam abſentibus inſoliduʒ agi
ſine mandato poteſtſi pꝛeſentes rem ratam do
minuʒ habiturum cauere parati ſunt. vel ſi quid
ab bis petitur iudicatum ſolui ſatiſdatione firx/
mauerint.

Ad exbibendqdum.

rreali vel quaſi dʒ agẽs
robare dominiũ ex parte ſna ⁊ poſſeſſionẽ ex parte cõuenti vt in
in rem. ff de rei vendi.cum ibi plene not. ⁊ poſuit Specu.in tit.
de actore verſi item datur ⁊c.⁊ in tit.de actio.⁊ pe.in.ꝭ.penulti.
Y illuſt do. Franciſ. areti. in ſuo conſil. xxxij. incip. in xpᷣi nomine
emen vc. Conſideratis diligẽter his ꝛc. vbi ponit etiam an detur
contra eum qui poſſidet ciuiliter. quem omnino videbis. Ta
men ſcias vnüͦ ey in iudicio reali vel quaſi ſufficit pꝛobare poſſeſſi/
nn ſolümoco rei tempe litis mote.et ſi antea non ꝓbetur.tex.
eſt in. d. l. nõ ignoꝛabit quem tex.dixit ibi Bal.ad hoc quottidie
iGrtan Sed tu aduerte quia ille tex.bene ⁊ ſub
ſliter põderatus nõ mihi pꝛobat hoc niſi cum glo. in ver. fuiſſe c
queglo. ſubandiuit hoc ad iſtum tex.alias text.nõ pꝛobat.Cuius
verba ſunt hec yna cum glo.
Non ignoꝛabit iudex inſtrumẽta tui iuris que
penes diuerſam partem fuiſſe pꝛobauerit ſi ab
ijſdem non exhibeãtur iuriſiurandi in litem fa

cultatem deferre tibi opoꝛtere.

De rebus creditis.
Barto.

L. generaliter.S.primo hic diat

ꝙ iſta lex non eſt alibi ad hoc ppoſitũ ille qui defert i
vel refere illud non põt appellare. Si eec ne n de
aliqua ſentẽtia vt ibi in verſic. non expectata vel Vltima ſententia
⁊c. Pꝛeterea etiã notabis illum tex.in fi. qui afſignat optimã ratio
nem. nam non poteſt appellari ab eo quod quis met facit vt ibi in
verſi.quis enim ſerendus eſt.Cuius tex. ver ba ſunt hec. L. gene/
raliter. S.pꝛimo qui incipit.

Sin antem is cui ſacramentũ illatuʒ eſt vel a
parte vel a iudice hoc ſubire nou voluerit:licen/
tiam quideʒ habeat ſacramentũ recuſare. iudex
auteʒ ſi hoc omnino pꝛeſtanduʒ exiſtimauerit ſic
cauſaʒ dirimat quaſi volente eo ſe acramentuz ſit
recuſatum.⁊ ita cetera ſiue capitula ſiue totiꝰ ne
gotij ſumma examinetur ⁊ lis ſuo marte percur
rat nullo ei obſtaculo obuiante. ipſe autẽ qui ſa/
cramentũ ſibi illatuʒ dare recuſauerit vel hoc at
teſtetur: vel ſi foꝛte non audeat habeat ſibi in vl
tima pꝛouocatõe repoſitum auxilium ⁊c.
Balg. in.l. in/

Glo.in.l.generaliter. lra vtile f de

minori.⁊ etiã do.meus Alex.de imol.in.l.ticia in ba col.ff. de ac⸗
cuſat.in apoſtillis ſuis ad Bar.reputant iſtam glo. ſingul. ad hoc
ꝙ interlocutoꝛia ſentẽtia.poteſt dici diffinitiua reſpectu illiꝰ actus
quem difſinit.cuzʒ qua glo.ſto quia clara eſt ⁊ non eget noua mea
interpretatõe. de qua materia dixi in hoc opere noſtro in. d.l.in/
tra vtile.⁊ ideo non repeto nũc ne idem ſepius dicamus. niſi ꝙ re
nertoꝛ ad glo.iſtam de qua modo agimus.Cuiꝰ tex.vba ſunt hec.

Poſt diffinitiuam ⁊c.dicas ꝙ interlocutoꝛia
erat qua pꝛonũciabatur ſacramentũ eſſe pꝛeſtan
duʒ.⁊ ideo dicitur diffinitiua quia illud diffinit.
⁊ ſic non coꝛrigitur per ſequentem legem ⁊c.

Si certum petatur.
LZeo quod a multis. Zatt hie ru.

ſe bene notanduʒ ⁊ ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſicut dies ⁊ con/
ſul appoſiti in vna ratõe cenſetur apponi in ſequẽtibus ratiõibus
carẽtibus die ⁊ conſule.vt in.l.ſi quis ex argẽtarijs. ſi initiũ.ff.
de edendo.quem tex.etiã ad doc fecit ibi Bal.etiã ſingul. Ita eſt
etiam dicenduʒ in ſubſcriptõe ⁊ ſigno notarij.naz appoſita in vno
inſtrumẽto intelligitur repetitũ in ſequẽtibus inſtrumẽtis deſcir
ptis in eodem libꝛo notarij. Et idem voluit etiã Ange.in.l. lutius.
ſt. de teſta. mili.⁊ Ange.in dicto..ſi initium. de qua materia non
dico nunc quia alias dixi poſt do.meũ Alexa.⁊ alios in dicto.S.ſi
initiũ niſi ꝙ addo vnũ verbũ pꝛo intellectu nouo vctẽ.l eo quod a
multis.nam ſentẽtia mea ille tex.loquitur in vno ſolo inſtrumẽ/
to cõtinente obligatões pluriũ perſonaꝝ vt ibi in verſi.vno tantuzʒ
inſtrumẽto cõtinetur ⁊c.non autẽ in pluribns pꝛout pᷣſupponunt
ſcribentes in locis pꝛedictis. ⁊ hoc modo ego intelligo iſtuʒ caſuz
⁊ pꝛo nunc vlterius non me extendo niſi ꝙ pono verba.d.l.eo qð
a multis ⁊ etiam tex.in dicto. .ſi iniciũ cum ambo reputent ſin /
gulares a pꝛefatis ſcribentibus vt vides.Et pꝛimo.

C. Eo quod a multis pꝛopꝛij debiti ſinguloꝛum
obligatõs vno tantũ inſtrumẽto pꝛobatio conti
netur exactio non interpellatur.nam ſi pꝛo pecu
nia quam mutuo dediſti tibi vinũ ſtipulanti qui
debuerãt ſpopõderũt negotij geſti penitentia cõ
tractum habitum recte non cõſtituit irritum ⁊c.
Secundo tex.in.. Si initium.
CSi initium tabularum habet dies in quibus
ra tio Ticij ſcripta eſt.poſtmodum autẽ ſine die
⁊ conſule etiam mihi edendus eſt dies ⁊ conſul.
cõmunis eſt enim pꝛepoſitio diei ⁊ eonlis ⁊c.
1j.

