Laus ergo ⁊ gloꝛia ſit ſemper ſupꝛemo deo:⁊ di/
no Dominieo ⁊ Uincẽtio ꝓtectoꝛibꝰ meis Amẽ.

CEFinis nouarũ interpꝛetationũ ad leges ⁊ glo
ſas ſingulares in ſecunda parte.ff. veteris per
dominum Ludouicum bologninum.v.i.doc.

deiu e,
ud W
R rn un
Li

8 d J
in wn h R 8

Onine

ninpigto ben
Lbtum. ſelſhers.

— tnnſan
ccinleggsn
Z d rigi nnn 4

— r
lazeNe
ben unneminnunn
rr. Nirridiifttiptnin
we! unanunnun lncer
amd a irmiiftis Cis wirſn,

(l/ banz halzug Heoycece
vamn cgurniſtuniſtety⸗
Nadime ainoucb wunii ntimo⸗
wiceiec oſtlegroni ondicioerintde
wn rndzeum:andnus piguscitc
riämart t.

õ
N trwan ii;iniiwt
ni uenopiner
xxiey manti, uler n
m . =
Efni imiumi Dani oetnn
Mn eſisnants nobnin
dckengozd Uinenonuns
ni uſt nginnmnnnnd,

ſr 1 Peri neele⸗

znemt Cuienilitet
mrnimnunll i nin
Lcori woytiumn. n

ci⸗ tn

dN

udtrdnle n

4
e u ie
=
rtemitn he
n gtnte in

2
. .
1
.

6onn

5n .

Ner.
N

pedi . ci

6tnennond.

Gledon Notſoneinc⸗

if N ürdicikri 5
milmingieliufan
utmurmascna“
erenideeet an
uicrairutt — n
Feifirer MIEN
Mtunſtus⸗ NREE.
Gatrinaniudre te
Euerl iiat w
erhütütn tt
lmunninr .
ſui i⸗ emii,1r 7
firtyiner —
e

e⸗ n
ncn
tic –

Hnlxnn Nhnſarnen

D

egigltn⸗

4 „
N M
N
pi⸗ e,
*

4 . 39
n N
e er J

— 2*
Interpꝛetatiões noue nouiqʒ
intellectus per Clariſſimum tri. Jur. Doct.
Equitemqʒ auratum: Sacri Palatij Apoſtoli
ci aduocatum Conſiſtoꝛialem. D. Ludouicuʒ
Bologninum:iura ciuilia oꝛdinarie legentem in
vetuſtiſſimo regiae ciuitatis patriae ſuae Bono
niae ſtudio traditi ad omnes fere leges:⁊ gloſas
ſingulares in pꝛima parte infoꝛtiati:cum allega/
tionibus conſilioꝛum pꝛaeſtantiſſimoꝛum Doc/
toꝛuʒ in omni articulo: miro oꝛdine per eum con
textis: necnon cum pluribus Juribus ab oꝛigi/
nalibus.foꝝ. andectis per eum etiam diligẽ
ti ſtudio ac fideliter habitis:differentibus ⁊ om
nino cõtrarijs tranſumptis codicibus omnibꝰ.
Anno Dñi.¶ſ.ccccxciiij.Rlłis ¶Rar.

Goluto matrimonio.

Glo. in. l.de diuiſione in glo.

fina. circa fi. Paul. de caſt. ⁊ etiã illuſtris do. Sranciſ.aretin.
hic in penul.col.reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ſi
mulier eſt conſtituta in moꝛa pet implementũ ex parte mariti non
tenetur ipſa de fructibus quos ꝑcipere potuit. Et eſt ratio qꝛ bec
eſt moꝛa irregularis ſed nõ regularis.⁊ ideo non põt opari iſtum
effectũ vt ipſa mulier teneatur de fructibus quos percipe potuit:
cum quibus non ſto.quia glo.aliud dicit pꝛopter quod eget noua
mea interpᷣtatione.nam ſi bene põderetur ⁊ etiã conſideretur tex.
quẽ allegat loquitur in caſu in quo nõ pñt percipi fructus ex re.
vnde non dicit hoc ad quod allegatur. ⁊ ſic loquitur ſolũ iſta glo.
quãdo mulier non pꝑcipit fructus nec etiã perciꝑe potuiſſet ſi bene
voluiſſet. Sed poſito ⁊ non cõceſſo ꝙ glo. diceret hoc Scias
vnũ verbuʒ ꝙ illa dicitur moꝛa irregularis vbi non eſt appoſitus
aliquis dies ſeu terminus. vel vbi non pᷣceſſit aliqua interpellatio
vm Bal.in.l.minoꝛũ. C. in quib.cau.in integ.reſtitu.nõ eſt neteſ.
ad queʒ me remitto.⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius ver/
ba ſunt hec.

C Igeſt nuptijs pꝛecedẽtibus ⁊c.in verſi.⁊ po
ne mulierem fructus non percepiſſe vt argu. ſu/
pꝛa de vſur.l.videamus in pꝛin.⁊c. Cuius ver/
ba poſita ſunt in capitulo ſequẽti ĩ fine clarius.

Glo.in.l.de diuiſione in glo.

fina. in fi. vc. Do. meus Alex.ð imo.in.l.ſi moꝛa in penł.col.ð infra
eo. titu. reputat iſtam glo. mirabilem ad hoc ꝙ fructus percepti a
muliere ex dote debita ſuo marito recuſante accipe doteʒz ſibi obi
latam per eam non ſunt ei reſtituendi per vxoꝛẽ exquo non ſtetit
per eam cum quo in hoc ſto pꝛo nũc:cum alias dixerim de hoc pꝰ
eũ hic ſolo vno verbo addito nunc ꝙ pꝛo hoc facit tex. ⁊ glo.ſing.
in.l. ſi per emptoꝛẽ in pꝛin. ff. de actio. empt. de quo tex.⁊ glo. feci
t cõmemoꝛatõz ibi in hoc ope noſtro.⁊ ibi ⁊ hic dictis addo etiã
modo vnũ verbũ ꝙ illud quod dicitur hic in glo.iſta idem eſt di/
cenduz in fructibus pceptis auctoꝛitate iudicis. nam tales fructus
non ſunt nec veniũt reſtituẽdi ab ipſo poſſeſſoꝛe.l.fi. C. ad carbo.
⁊ voluit Bal.in.l.non ignoꝛat.C. de fructi.⁊ lit.expenſ.ad quem
me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec

C Igeſt nuptijs ⁊c.in verſi.vel pone eam obtu/
liſſe equũ eſt marito ſuam negligentiã imputari
vt.C. de anna. excep.l.vt perfectius ⁊c.

glo.in.l.diuoꝛtio. in princi. in

verbo ex ea ⁊c. in verſi.tranſiatio ex neceſſitate ⁊c. Bal.⁊ etiã do.
mens Alex. de imol in.l.ſi filio. .i. in pꝛia col.infra eo.titu. repu⸗
tant iſtam glo ſingul.ad hoc pꝛopoſitum ꝙ vbicunq; fundus aut
alia res tranſiertur in ſucceſſoꝛẽ ſingularẽ ex neceſſaria tranſlatõ
ne tenetur ſucceſſoꝛ ſingularis ſtare colono de quo alias dixi poſt
eos in. d. l.ſi filio.. pꝛimo. ideo p nunc longioꝛ non ero.niſi ꝙ ali
as ibi dictis per alios ⁊ per me addo nũc vnq verbũ pꝛo declara⸗

tõe huius glo. Nam non eſt mirãduʒ ſi ſucceſſeꝛ ſinalari
tur in hoc vt teneatur ſtare colono. nam Fekuntir autn, ſhindh
dicit iſta glo. in alio. quia poteſt retinere ſucceſſoꝛ talis rem pꝛopt
impenſas factas per ſuũ pdeceſſoꝛeʒ vt eſt text. in. lein hoc iudicio
in. Simpendia.⁊ hoc ibi not. Bar.ff. cõi diuid. ad quẽ me remit/
to.⁊ redeo ad glo.de qua ugimus.Cuius verba ſunt hec.
CEx ea nam hic fit tranſ latio ex neceſſitate vt
ibi.⁊ ideo releuatur in alio vt non tribuat penſi/

onem totam vt argume.ſupꝛa de iureiurando.l.
eum qui ⁊c.

G lo.in.l.dinortio.s. item ſi

meſſes in glo. pꝛima in verbo ſequãtur in ver. vel dic pᷣm Azo. ⁊c.
Alluſtris do. ranciſc.areti.hic pꝛobat iſtã glo. ſingul. ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ quãdo mulier pcipit fructus ſiue penſiões pꝛio anno
matrimonij anteq; nuberet maritus debet iucrari fructus ſequẽ
tis anni poſt ſolutum matrimoniũ de quo alias legendo dixi hic.
⁊ ideo non ero longioꝛ nũc niſi ꝙ pono verba glo. de qua agimus
que ſunt hec.

Sequãtur verſi. vel dic ſecũduʒ Aʒo.⁊ Cgo
li.ꝙ colonus a muliere cõduxeꝛat ⁊ ei ſtatim pe
cuniã ſoluerat poſtea q̃; in eo ãno durauit matri
moniũ ⁊ tunc diuiditur ſpes future mercedis fu
turi anni ⁊c.

l. diuortio.S. fina. BGegulani crpenſe ve

. ducũtur de fructibꝰ vt
in.l.fructus.ff.de rei vendi.⁊ iuxta not.per Paul.de caſtr. in ſuo
conſil.liij.incip.quia exceptões ⁊c.in vlti.col.in fi. vbi ponit etiaʒ
quid ſi fructus aliqui non extant quõ debet ſolui penſio ex fru/
ctibus ſequẽtis anni cc. Sed modo poteſt dubitari quid iui
ris ſit quãdo expenſa facta in ſeminibus in fundo non haberi po
teſt aliter eo anno an debet detrahi de vindemia eiuſdem fundi ⁊
eiuſdem anni. In quo bꝛeuiter dicas ꝙ ſic. tex. eſt in.d.l.diuoꝛtio
S.ſi. quem tex.ad hoc dixit hic Bal. non eſſe alibi ⁊ multũ extol/
lit eum cum quo in hoc ſto.quia iſte tex.optime ꝓbat hoc in ver.
ex vindemia deducẽtur. ⁊ aliqui libꝛi habent text.pꝛo.ꝭ.fi.in di⸗
cta.l.diuoꝛtio.Et aliqui habent pꝛo.ꝭ.finali m.l.ſi fundus. Et
boc vltimo oꝛdine habetur in oꝛiginalibus Pandectis in Re-
gia ciuitate SFloꝛentie exiſtentibus a quibus ego habui aliquas
leges. ⁊ inter alias totam hanc.l.diuoꝛtio que in multis verbio
differt a communi littera. ſed non mutant ſenſum niſi in vno.
In quo bene aduerte rogo dum dicit᷑ in..ſi fundus germina/
les ⁊ aliqui codices habent gremiales ⁊ hoc vltimũ eſt in oꝛigina/
libus pandectis. ⁊ licet glo. ⁊ ſcribentes omẽs hic dicãt ꝙ idẽ eſt
ſenſus in vtroq; iſtoꝛũ:hoc falſum eſt. nam gremiales ſunt pprie
vt geniſte ⁊ alia vimia minutioꝛa apta ad cõburenduz ſeu creman
dum ⁊ inde gremiales dicũtux. nam dicitur in pſalmo ⁊ oſſa mea
ſicut cremiũ aruerũt ⁊c.⁊ ſic gremiales a cremãdo dicte ſunt.ſed
germinales a germinãdo ⁊ ꝑ ↄns diuerſus eſt omnio ſenſus vnuſ
ab alio. ⁊ iſte eſt verus ſenſus ⁊ verus tex.quicquid dicãt glo.⁊ 2
muniter omes docentes qui cum reuerẽtia non guſtarũt iſtũ tex.
quẽ ego vt dixi habui ab oꝛiginalibus veris exiſtentibus in regia
ciuitate Floꝛentie. Sed redeundo ad rem dico ꝙ text.d.l.ſi.
fundus:.ꝭ.fi. pꝛobat id quod dixi ſupꝛa de expenſa facta in vna re
vt poſſit haberi ex alia pꝛout in eo tex.dicitur. Sed an fructꝰ
hnius annipᷣ cedentis computẽtur cum alio anno ſequenti ſterili.
vide illuſtrẽ do.Sranciſ.areti.in conſiio.lij. incip.viſa conſulta/⸗
tõe ⁊ pꝛeſenti ⁊c.ad quem me remitto ⁊ venio ad tex.de quo mo
do agimus.Cuius verba ſunt hec.

Quod i ſementẽ errogat ſi nõ peruenerit meſ
ſes ex vindemia deducetur:qꝛ totius anni vnus
fructus eſt ⁊c.

l.ſi ab hoſtibus.s.finali. Si

marito ſno vt poſt moꝛtẽ ſuam lucretur vir totã dotem ſuaz vel
eius partem. vel ſtatutũ diſponit ꝙ vxoꝛe pᷣmoꝛiente lucretur cer
tam partem dotis pꝛout eſt in hac regia ciuitate noſtra Bonõie.
⁊ maritus aliquo modo pꝛebuerit cauſam moꝛtis vxoꝛi ꝑdit om
ne lucrũ.tex.eſt ĩ.l.ſi ab hoſtibus.ꝭ.fi in vᷣbo vxoꝛeʒ ſuã occide⸗
rit ⁊c.⁊ in verſi.non enim equũ eſt virum ob facinus ſuũ dotem
lucrifacere ⁊c.quem tex.dixit non eſſe alibi Bal.in.l.vnica.ꝭ.mai
neat.C. de rei vxo.actio.⁊ ſic facit eum ſingularem. Ssʒ tu di
cas idem eſſe econtra ſi vxoꝛ pꝛebuerit cauſas moꝛtis marito. naz
g i

perdit etiam ipſa donationẽ quam in totum vel pꝛo parte lucrati
poterat ex pacto inter eos inito vel ex ſtatuto vt pꝛobat tex.in di⸗
cto..ſfi.in vbo idemq;ʒ ſtatnenduʒ eſt ⁊ ecõtrario ⁊c.de quo tex.
Bal.quo ad hoc mentiouẽ non facit.⁊ mirũ eſt cum tex.hoc aꝑ⸗
te dicat ⁊ ſeruiat nobis in vtroqʒ pꝛout alias hic legẽdo dixi poſt
alios ⁊ maxime dominuʒ meũ Alex.de imo.ibidem. ⁊ ideo pꝛo
nunc longioꝛ non ero circa iſtum tex. niſi ꝙ ad intellectum huius
ſtatuti de quo agimus de dote lucranda per maritũ vxoꝛe pᷣmo/
rienie in mrimonio vide Bal.in ſuo cõſil.ccclxxxj. in puima par/
te conſilioꝝ ſuoꝛũ incip.ſi qua inquit mulier ⁊c. per totu illud con
ſilium.⁊ etiã in conſil.ccclxxxxix.in eadem parte conſilioꝛum in/
cip.in cauſa iſta ⁊c.⁊ in conſil.ccccviij.incip.doloꝛes noſtri ⁊c.⁊
in conſil.cxlj. in eadem ꝑte incip.ſuppoſito ſtatuto ⁊c.⁊ in conſilio
ccxxxiiij.in quarta parte cõſilioꝝ ſuoꝛũ incip.quia iſte ⁊c.⁊ in con
ſilio. cccc vij.in eadem parte incip.ſtatuto ciuitatis ⁊c. Et etiã do.
meũ Alex.de imol.in conſil.cẽteſimopꝛimo in tercio volumie in /
cip. an in exactõe dotis cc.ad quos me remitto. ⁊ redeo ad textũ
noſtrum de quo modo agimus. Cuius vba ſunt hec.

C. Si vir vxoꝛem ſuam occiderit dotis actõem
heredibus vxoꝛis dandaʒ eſſe pꝛoculus ait ⁊ re
cte.non enĩ equũ eſt virum ob facinus ſuũ doteʒ
ſperare lucrifacere.idem etiam econtrario ſtatu
endum eſt ⁊c.

HGlo. in. d.l.ab hoſtibus.S.fina

li. Docto. hic magis cõiter reputant iſtam glo.ſingula.ad hot
ꝓꝙ ſi quis vulneratus non adhibuit medicũ vel adhibuit ideotam
non pꝛeſumitur moꝛtuus ex vulnere illato ſed culpa ſua.⁊ nõ po/
teſt vulnerãs cõdemnari de moꝛte ſed de vulnere ſolum. de quo
alias dixi poſt alios legendo hic.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero ni
ſi ꝙ nunc addo Bal.⁊ Ange.poſt glo. ibidem in.l.ꝙ ſi nolit. mã
cipium. ff.de edil.edic.⁊ etiã ibi aliquid dixi in hoc opere noſtro.⁊
idem voluit etiã Ange.in.l.vtiq;.S.culpa.ff.de rei vendi.ad quos
me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec
CKLucrifacere dic ex pacto quod fecerat de do
te lucranda ſi ipſa pꝛedecederet.⁊ quod dicit oc
cidit ideſt ſi negligentia eius perijt:quia medicũ
foꝛte in ea curanda non adhibuit vel malum ad/
hibuit ⁊c.

Glo. in.l.moꝛa in glo.prima.

Joh. de imol.⁊ cõmuniter alij ſcribentes hic.⁊ Ludo.roma.in.l.
ſi ex legati.ff.de ver.obli.reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝗ dies
tacita ſeu ſubinte lecta a lege interpellat ⁊ conſtituit in moꝛa ſicut
expꝛeſſa.⁊ etiam hoc pꝛobatur in.l.ij. C. de iure emphi.⁊ in.c.po/
tuit extra de locato.Camẽ intellige hoc eſſe verũ niſi eſſet dies ni
mis bꝛeuis.quia etiã expꝛeſſa non cõſtituit in moꝛa ᷣm Bald. in
l.ſi mihi ⁊ tibi..ſi quis ſeruos.ff de lega.pꝛimo.ñ. Igem dico
vbi dies appoſita eſſet cauſa multiplicãde obligatõis ſᷣm Bart. in
l·i.in fi. ff. de pecu.lega.ad quẽ me ꝛemitto.⁊ redeo ad glo.de qua
agimus.Cuius verba ſunt hec.

CAldoꝛa ⁊c.in verſi.oblationẽ exigo quia diceſ
in reddenda dote ineſt tacite.vt.C. de rei vxoꝛ.
actio.ꝭS.exactio.⁊ ideo eo tranſacto videtur eſ/
ſe in moꝛa.vt C. de contrahe.⁊ cõmit.ſtipula.lł.
magnam.⁊ arg.ſupꝛa de arbitr.l.ſi cum dies.ꝗ.
fina.⁊.C.de iure emphi.l.ij.in fine.vt ergo ſua
moꝛa purgetur debet offerre ⁊c.

GL.in. l. rei indicate. S-primo

Joh. de imol.hic ⁊ etiã do.meus Alexa. de imol in. lin re furtiua
in apoſtillis ſuis ad Bar. ibi.ff. de condi.furti. reputãt iſtam glo.
ſingul. ad hoc ꝙ in obllgatõe rem reſtitui re pempta ſuccedit obli
gatio ad eſtimatõem de quo alias dixi legendo in.d.l.rei iudica/
te..pꝛimo.v ideo pꝛo nũc non multũ me extendam niſi ꝙ modo
Dieo ꝙ incõtrariuʒ expᷣſſe eſt alia glo.in. d. l.in re furtiua. de qua
materia poſuit Dy. Bar. alij ſcribẽtes in.l. ſtipulatões nõ diui⸗
duntur.ff.oe verb. obli.ad quos me remitto. Unde modo redeo
ad glo.de qua agimus. Circa cuius nouũ ⁊ verũ intellectum ad/
do vnũ verbũ ꝙ hec glo.non loquitur in obligatõe rem reſtitui.ſʒ
in rem dari.nam pꝛo re qmota datur condictio furtiua vt in.l.iij.
frerũ ãmo.que condictio datur ad dandum yvt in.S.ſic itaq; in/

ſtitu. de actio.⁊ ideo cum glo.loquatur de condictõe debet intelli⸗
gi in obligatõe rem dari non autem rem reſtitui.Cuiꝰ vᷣba ſũt hec

CPecuniariam quod eſt cum res ãmota deſijt
eſſe.quia tunc condicitur extimatio vt ſupꝛa de
condictio.furti.l.in re:non autẽ res vt ſupꝛa di/
ximus ⁊c.

glo.in.l.etiam in princi. r
muniter ⁊ etiam do.meus Alex.de imol.in.l.ſi patroni in pꝛinci.
in.viij.col.ff.ad trebel.reputãt iſtam glo.ſingula.ad hoc ꝙ bona
emphiteotica ab eccleſia cõceſſa non tranſeũt nec veniũt in fideicõ⸗
miſſum de quo alias dixi in.d.l.etiã.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non
ero niſi ꝙ addo not.per do.meũ Alex.de imol.in termims in ſuo
conſilio.xi.in penulti. ⁊ vlti.col. in quarto volu. incip. ponderatis
bijs de quibus ⁊c. ⁊ per illuſtrẽ do. Sranciſ.areti. in ſuo conſilio.
liij incip.diligẽter diſcuſſis ⁊ ponderatis ⁊c.ad quos me remitto
⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
Et idem dici poteſt ⁊ ſi ſint nati ex alio ma⸗
trimonio:⁊ eſt ſpeciale in his vt ſupꝛa eo.l.ma/
ritum. Idem in pꝛiuilegio cõpetenti taʒ in perſo
nali q̃ᷓ; in ipotecis vt filijs mulieris detur non
extraneo heredi.vt.C.qui potio.in pigno.hab.
l fi.G. exceptis.⁊.C.de pꝛiuile.dot.l.pꝛima. ſic
⁊ in emphiteoſi eccleſiaſtica vt in autent.de non

alienan. . emphiteoſim ſic etiam in feudis ⁊c.

Z. ſi cũ dotem.S.eo anteʒ tem

pe in vᷣſi. mutauerit voluntatẽ ⁊c. Ange.hic ⁊ etiã do.meꝰ Alexa.
de imol.in.l.de rebus.ff.rerũ ãmo.in apoſtillis ſuis ad Bart. ibi
reputãt iſtum tex.melioꝛẽ de iure ad hoc ꝙ vbi cõſenſus requiri/
tur certo ⁊ determĩato tempe.ſi pꝛeſtet᷑ ante illud tẽpus põt reuo
cari.ſecus ſi non requiritur certo temꝑe. quia tunc ſemel pᷣſtitus
reuocari non põt.vt in.c.quod ſemel placuit de reg.iur.lib.vi.de
quo alias hic dixi poſt eos.⁊ ideo nunc non me ectendam niſi ꝙ
pono verba tex.que ſunt hec.

CEo auteʒ tempoꝛe conſentire filiã patri opoꝛ
tet quo lis cõteſtatur:ſecunduʒ hec ſi filia dicat
ſe patri cõſentire:⁊ ante litis conteſtationẽ mu/
tauerit voluntatẽ vel etiam emãcipata ſit fruſtra
pater aget.Necnõ illud quoqʒ pꝛobamus quod
Labeo pꝛobat nõnunquã patri denegandam eſſe
actionẽ ſi tam turpis perſona ſit vt verenduʒ ſu:
ne acceptã dotem cõſumat.ideoqʒ officiũ iudi/
cis interponẽdum eſt quatenus ⁊ filie ⁊ patri cõ

petenter conſulatur ⁊c.
Sed tu aduerte quia ego hoc intelligo eſſe verũ quãdo lex
diſponit neceſſario cõſenſum pꝛeſtari debere certo ⁊ limitato tẽ/
poꝛe.ſecus ſi poſſet quis pᷣſtare conſenſuz certo tempe ⁊ pꝛeſtaret
ante. nam non poſſet mutare.hoc ego colligo ex iſto text.in verſi.
cõſentire filiam patri opoꝛtet ⁊c.quod verbũ denotat neceſſitatez
inductã omnino vt aliter fieri non poſſit.⁊ eo maxime cũ ſi cau⸗
ſa in qua agitur de fauoꝛe publico vt in.l.i.cum ibi plene not.ſu⸗
pꝛa eo.tit. ſecus ſi eſſet in cauſa omnino pꝛiuate vtilitatis vt patet
ex iſto tex.arguendo a ceſſante ratõne.c.cum ceſſante extra de ap/
petla.l.adigere..quãuis.ff.de iurepatronatus.

glo. in.l.ſi cum dotem.s. ſi mu

lier in verbo manebit ⁊c. Bal. ⁊ Angel. hic ⁊ ẽt do. meus Alexa.
de imol.in.l.ij.in pꝛin.in vᷣa col.ſupꝛa eo.tit.reputãt iſtã glo.ſing.
ad hoc ꝓpoſitum ꝙ vbi maritus cõſtante mr̃imonio de volunta
te mulieris pꝛomitteret reſtituere dotem tercio animo nouandi
que pꝛimo cõpetebat vxoꝛi cõtra maritũ non liberatur maritus ſi
tercius non eſt ſoluẽdo.nec liberatur maritus pꝑ talem pmiſſiõezʒ
factã vxoꝛi ab illo tercio.⁊ pꝛopter hoc non poteſt maritus ſacere
talem ꝓmiſſionẽ ꝓut ibi dr̃ in dictis locis vbi alias dixi poſt do.
meũ maxime in.l.ij.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero.niſi ꝙ ibi ꝑ
me ⁊ per alios dicus addo nũc ꝙ ille qui delegat videtur ſoluere
l.ſi mulier.ff.de condic.ob cau.l.qui debitoꝛc.ff de fideiuſ. Jdeo
ſicut maritus non poteſt cõſtante mrimonio ſoluere dotesz ita etiã
non poteſt delegare.⁊ delegatio facta ñ valet. ⁊ hoc mõ ego decla
ro hanc glo. Cuius verba ſunt hec.

m gmi l
A uios

fntaſ 65
(Rond s
lalnce⸗

ſrtern ee
leCirri ieselſeisn

ſmmturtzgſinnlfen
httdemd⸗

,p
K-W

inwotoaensch

s Noinadanttin
Trwadntigtiändn tiNN
Naitti
Mnnttngtirtn

ddntumtanaten
fngcnandenunnbitm
ttettamrieurerte
NGNtrirrina n.α
ungirain

(liette ori

W

—

in ſir et

ſlntin en
ſoar

1

g ennen
iasi Natgirehair
nin enmi
rui
Büfnine

eneie⸗
f. .Wisgr Ae
gitaiuinde
wnte h ien⸗ N
ngſt Ana

ſeduchs

R

nikee din zne.

Gberha,.
ne Tben.

ene Gahe
NN

— „ —

t̃ aic ultlnnu ’
Aufthalen en
abinn

Tlcidoren
K Ntnſenng le
X

lin nſllo

mimiunmu mimk um nin
n n ünnem im unn tinbe
arnkis 1unrr nuni
wmn ink
Cou mmranlnlrfli ni ne
u pls nſtun ſanttbeeſflucin
Cprnicöſentreranteliisconteſatcni
merkolbmaidalttiunenicdan ſtfnin
Nur un Mea Audqnoc; rcbnnbgl
lteoodu nonmqtipen npnn ſ⸗
icimiſun mommſernenß t
ridnncini tgeffüit,
s ernmiin aunstfle thntic
anſnmd. Bdmab
a r nncgo eſie e icnco
. arinfin umminul
a trſzerwenet einet
r cvie neſima ⸗ .

uocdennoretendert
en e aunfem ſnun mi i
ie iantdot almiifdun
ne n t nmuann ſu uͤii
– muiſar i ih iuin

ſamdornin
er Angltr un
ciwmrhi l. Gpi ſi

—„

MWanebit ⁊c. in verſ:Itẽ quid ſi cõſtante ma
trimonio fiat huiuſmodi nouatio.Reſpon.mi/
nus valet nec ſolui poteſt vt.C.ſi conſta.matri.
l.i.⁊ quia non eſt nata actio ſecũduʒ quoſdã ⁊ c.

l. ſi conſtante.s.ſi bona. α. de

æ etiam alij ſenibentes hic ⁊ vltimo loco do.meus Alex. de imola

pic. ? Ange in.l. i.C. ſi aduer.rem iudi-reputãt iſtum tex.ſingula.

ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ inſtantia cepta cum actoꝛe non tranſit in fiſcuz
blicatis bonis actoꝛis. Super quo docto. omẽs laboꝛãt pꝛo ra
tõe aſſignãda ſuper boc pꝛout alias dixi poſt pꝛefatuz do.meum
Alexa. in dicto..ſi bona.ideo pꝛo nũe longioꝛ non ero in hoc niſi
ꝙ dico iſte tex. non pꝛobat mihi boc. nam licet expiret iudiciuʒ
dous per publicationẽ: expirat quo ad mulierẽ agentẽ ſed nõ quo
ad fiſeũ quin fiſcus poſſit agere ⁊ pꝛoſequi illud iudicium. ⁊ hoc
non negat iſte text. ſi bene ⁊ mature conſideretur.de qua materia
poſuit aliquid Jo. de imol.in ſuo conſilio. xxxv.incip.viget iã diu
⁊c.ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad iſtum tex.de quo agimus.Cu/
ius verba ſunt bcer. .
CSi bona mulieris pꝛo parte ſint publicata ſu

pereſt mulieri relique partis exactio: plus puto
⁊ ſi poſt litem conteſtatã publicata ſit pꝛo parte
dos ſufficit arbitriũ iudicis ad partis condem/
nationem faciendaʒ. ꝙ ſi tota dos publicata ſit
expirabit iudicium ⁊c.

glo. in nerbo ceteris etc. in.l.

dotis. Paul. de caſ. Jo.de imo.⁊ Lud. roa. hic.⁊ ẽt do.meꝰ
Alex. de imol.in.lifi. .⁊ ſi pfatã in vlti col. in fi C. de iur.delib.
x illuſtris do. Sranciſ.areti.in rubꝛt.ff.de acqui.heredit.in.viij.
col.in pꝛinci.reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ ſi heres eſt obliga
tus creditoꝛi in obligatõe mixta ideſt tam cauſata ab actione ſua
ĩ etiam ex cõtractu celebꝛato cum ipſo tanq; ſibi eſſet delata he
reditas pꝛodeſt ei inuentariũ vt non teneatur vltra vires heredi⸗
tarias de quo alias hic dixi poſt alios ⁊ maxime poſt domeum
Alex.de imol.ideo pꝛo nũc non me extendaʒ niſi ꝙ pono vᷣba glo/
que ſunt hec. .
QLeteris vbi non fieret inuentariũ vt.C. de iu
re delibera.l.ſcimus..⁊ ſi pꝛefatam.⁊ in auten
ti. de here.⁊ falci..ſi vero abſunt. ſed in lega/
tis ſecus etiã iure veteri vt infra ad trebel.l.i..

ſiis qui ⁊c.

Bart. ⁊ etiam do. meus Alex. de imola in
l. gaius * l.eũ qui ita..qui filio in vᷣa col.ff.de ver.
obli.reputãt iſtum tex. ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias vbi/

tunq; pater qui dotem pao filia ſua dat ſtipulatur eã ſibi reſtitui
in vita ſua ⁊ filie heredi cum erit ſui iuris tunc filia etiaz videtur

adiecta ad obligationẽ, ⁊ ſic ipſa etiam agere poſſit vt eſt tex. not.
in.l.vxxoꝛem.ꝭ.teſtamẽto el.ij.cum glo.⁊ hoc ẽt ibi not. Bart.ff.
de leg. ij. T etiam Bar. ⁊ alij ſcribẽtes in.l.poſt dotem.ff.ſolu.ma
tri.? Ange in dicto.S.qui filio. tamẽ ſecus eſt ſi alius extraneus
dediſſet dotem pꝛo muliere ⁊ ſtipulatus fuiſſet ſibi reddi aut mu
lieri quia tunc cenſetur ſolum mulier adiecta ad obligatõez ⁊ ſti
pulatoꝛ ipſe videtur adiectus ad ſolutionẽ. de cuius intellectu ałs
ibi legendo dixi. ⁊ ideo pꝛo nũc non me extendam niſi ꝙ ponã ver
ba tert. que ſunt hec.

L. Saius Seius auus maternus ſeie nepti que

erat in patris poteſtate certam pecunie quantita

tem dotis nomine Lutio ticio marito dedit ⁊ in/
ſtrumẽto dotali huiuſmõi pactũ ⁊ ſtipulationeʒ
complexus eſt ſi inter Lutiũ ticiũ maritũ ⁊ ſeiaʒ
diuoꝛtiũ factũ eſſet ſine culpa mulieris dos om/
nis ſeie vxoꝛi vel gaio ſeio auo materno redde/
retur reſtituereturqʒ. Quero cum Seius auus
maternus ſtatiʒ vita functus eſt ⁊ Seia poſtea
ſine culpa ſua diuerterit viuo patre ſuo in cuius
eſt poteſtate.an ⁊ cni actio ex hoc pacto ⁊ ex ſti/
pulatione competat ⁊ vtrum heredi aui materni

ex ſtipulatu an nepti.Et ꝛeſpõdeo in ꝑſona qui/
dem neptis videri inutiliter ſtipulationẽ eſſe cõ
ceptam quam auus maternus ei ſtipulatus pꝛo/

ponitur ⁊c.

Sed iudicio meo iſte tex. non pꝛobat hoc.nam muli
cluſa non ſolum ab agendo ſed eti a ſolutõe ei fienda r 5
poteſt cum tex.iſte in totũ anibilet ſtipulatõem. yt in dicto verſic.
inutiliter ſiipulatõem eſſe cõceptam ⁊c. que verba in totũ oñdunt
ſtipulationẽ non ſubſiſtere.⁊ ſic nec reſpectu agendi vel ſoluendi
filia admitti poteſt vt ſonat aperte iſte caſus bene ⁊ ſubtiliter põ/
deratus.
„1 Scribentes hic cõiter maxime
l. P oſt Dote m. Balgd. Ang. ⁊ do. mneꝰ lde
imol. in pꝛia col.circa pꝛi.⁊ ẽt idẽ do.meꝰ Alex.in.l.ſtipułio iſta
§.ſi quis ita. ff. de ver. obli. reputãt iſtus tex.ſingul. m terciaz le
cturã hic poſitam in glo.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet ille qui ſtipulat
imperſonaliter videatur in dubio ſtipulari pꝛo ſe dicto.S.ſi quis
ita. ⁊ in. S.ſicut.⁊ voluit plus Baliinl.i. in fine pꝛincipij.ff. de pa
ctis.ꝙ ſi ſtipulatio fuit facta pꝛo eo quem declarauero nec po/
ſtea declarem.tamẽ ego agere poſſum vel heres meus ex quo pᷣ
ſuimitur quis in dubio velle ſibi ſtipulari ⁊ heredibꝰ ſuis. Tamẽ
fallit niſi de natura actus eſſet ꝙ quis ſtipuletur ſibi ⁊ alteri licet
ſibi ſoli ſtipuletur.tamẽ etiazʒ videtur ſtipulari ⁊ recipere pꝛo ſe ⁊
pʒo alio de quo alias in.d.l.poſt dotem dixi.Et ideo pꝛo nũc lon/

gioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba tex.que ſunt hec.
L. Poſt dotem datam ⁊ nuptias contractas ſti
pulatus eſt pater filie voluntate diuoꝛtio facto
dotem ſibi dari ſi condictio ſtipulatõis implea/
tur. ⁊ poſtea filia ſine liberis deceſſerit non erit
ipediendus pater quominus ex ſtipulatu agat.
viua auteʒ filia ſi agere vult exceptione ſubmo
uendus eſt ⁊c.

Uerba autem gloſe ſunt hac.
Poſt dotem datam ⁊c.in verſi.vel tercio dic
ꝙ volente filia fuit ſtipulatus ſunpliciter non ſi
bi quo caſu ſibi ⁊ filie videtur ſtipulatus vt per/
inde ſit vt lex dicit cuʒ nullo modo eſt ſtipulatus

⁊ ſic eſt cõmunis actio vtriuſqʒ ⁊c.
Sed tu aduerte pꝛo intellectu text.⁊ etiam glo. nam pꝛimo
tex.non pꝛobat hoc.nam pater bic non fuit ſtipulatus ſibi ſʒ ſim,
pliciter vt in verſi.dotem dari ⁊c.⁊ in hoc iſte caſus eſt bene notãi
dus. nam impſonalitas cõpꝛehendit omnino eum. ⁊ etiã perſonaz
filie vt vides. Similiter glo.etiã non dicit ꝙ pater eſſet ſtipulatus
ſibi ſed ſimpliciter ⁊ non ſibi vt videre potes ex ea. Itaq; text. 2
glo. non dicunt hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderentur.

Bart. hic dtcit iſtum text. eſſe
l. P oſt Do tem. notabilem ſᷣm quintã tent. le /
ctur m ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ſi pater ſtipulatus eſt eũ voluntate
ſue ſilie dotem ſibi reſtitui facto diuoꝛtio. ⁊ filia eius moꝛtua eſt
ſine liberis non facto diuoꝛtio poteſt pater omnino agere ad dotẽ
pᷣdictã. q; filia moꝛiendo videtur velle ſicut dicimus in vlcimis
voluntatibus.⁊ ita ſᷣm eũ ꝓcedit iſte tex.cum quo ſto pꝛo nunc.
quia alias hic legendo late dixi de hoc ⁊ de cẽcernẽtibꝰ eius ma/
leriam.⁊ ideo non me extendo vlterius. De cuius tex. vero intel/
lectu dixi ſupꝛa pꝛoxime in.c.pꝛecedenti vbi etiam poſu verba lit
tere.⁊ ideo etiam ꝓ nunc non multum me extendam circa hoc.

. lutin 6 Ludo.roma. in ſuo ſingulari in vcrbo ac/
. : tione ⁊c.el ſo dicit ꝙ licet alias nõ poſſit pai
ter remittere actionẽ iniuriarũ copetentẽ filio niſi pater ſit vilis ꝑ
ſona vt in. liſed ſi vnus.ꝭ.filio.ff.de iniuri. ⁊ notat glo. ⁊ Bart.
in.l. perſonaʒ. ff. de pactis. ⁊ in ſuo conſilio incip.in queſtione que
vertitur ⁊c.⁊ Specu.in tit.de iniur.m.S.pꝛimo.de quibus Lud.
roma.non facit mentionẽ. Tamen hoc fallit quãdo iniuria fuiſſs
illata per cõiunctã perſonã filio.quia tunc pater eam remittere nõ
põt in piudiciũ filij ſui ꝑ text.quẽ Lud.ro.vbi ſnpꝛa dicit eſſe vni
cuz ⁊ ſingul.ſᷣm lect. Bar.ibi in.d.l:lutius i ⁊ idez voluit hic do.
meus Alex.de imo.qui dicit ꝙ omẽs repu tant iſt text.ſingul. ad
hoc. Szʒ tu aduerte qꝛ iudicio meo iſte tex. nihil facit ad hoc
imo pꝛobat aperte cõtrarium ſi bene põderetur. quem text.etiaz⸗
dixit Bal. hic foꝛe notãdum ⁊ ſingularẽ ad quez nouũ ⁊ verum
modo tibi trado intellectũ. Nam meuia vxoꝛ cuiuſdam filij repu
diauerat eum ⁊ pater eiuſdem filij de nono ſponſalia contraxit
. 8 ij

nomine filij ſui abſentis eum ezdem AMeuia ⁊ ſie remiſerat iniu
riam ſi iniuria appellari poteſt illata filio ab vxoꝛe pſona cõiuncta
⁊ potuit hoc facere pꝛout dicitur in text.qui pꝛimo hoc mõ indu /⸗
ctus pꝛobat de directo contra Ludo.roma. ſed quia poſtea eadeʒ
meuia deinde repudiũ ſponſalibus miſit. non eſt mirum ſi perdi
dit dotem pꝛopter eius culpam cõmiſſaz in diuertẽdo nec in hoc
fuit facta aliqua remiſſio pꝛo dote nec fieri potuiſſet per patrẽ. qꝛ
in caſu iſto agebatur pꝛincipaliter de lucro dotis in quo cauſa ciui
lis eſt. non autẽ agitur de miuria in qua cauſa crimialis eſt. vt in
l. ſed ſi vnius..ſi ante iudicem cum ibi plene not. per Bart. ff.
de iniur. æ voluit Ange.in.l.ait pꝛetoꝛ. S.ſi dicat.ff. eo.tit. Nec
obſtant verba iſtius littere in fi in verſi.ſi ſvonſalibus non cõſen./
ſit vbi tex. videtur cõſiderare cõſenſum filij circa ſi ponſalia contra
cta per patrem ex poſt cum meuia ⁊ ſic quodãmodo in iniuria re/
mittenda ſi iniuria eſt requiratur cõſenſus filij ⁊ ſolus pater non
poſſit hoc facere ⁊c. Quia ego rñdeo ꝙ loquitur de vltimis ſpon
ſalibus contractis cum alio extraneo quibus filius ⁊ pater nõ cõ⸗
ſenſerũt ⁊ noua iniuria nata fuit quã non remiſit pater. ſed nõ ne
gat quin remittere potuiſſet pater ſicut remiſit pꝛimam contra/
hendo de nouo ſpõſalia. ⁊ ideo non eſt mirum ſi filius retinere po
teſt dotem. nam ea verba ſi ſponſalibus non cõſenſiſſet ⁊c. iungũ⸗
tur cum illis verbis atq; ita alij nupſit æc.nam de ſponſalibꝰ con
tractis pꝛius non eſt curanduʒ nec de eis loquitur cuz ipſa poſtea
vltimo loco adhuc diuerterit ⁊ alia ſpõſalia cõtracta fuerũᷣt vltia
ſeu mr̃imoniũ vltimo loco cõtractũ cum extraneo cui nec filiꝰ nec
pater cõſenſit.⁊ ſic noua iniuria nata eſt que nõ fuit remiſſa.
Uel etiam aliter ⁊ melius dico ꝙ pater poteſt remittere rei
gulariter iniuriam illataʒ filio vt in dicto.ꝭ.filio in verſi.vel quia
remittit atq; donat iniuriã ⁊c.⁊ in verſi.⁊ ſi pater atnonẽ iniuria
rum remittat ⁊c.ſed hoc pꝛocedit quo ad hoc vt filius non poſſit
agere crimĩaliter pꝛo iniuria ſibi illata vt ibi in verſi. cõpetere acti
onem iniuriarũ ⁊c.⁊ in verſi.actio non detur ⁊c.⁊ in verſi.actõeʒ
filio dandam vbi lex conſiderat cauſam iniuriarũ. ⁊ ſic criminali/
ter etiam pꝛohibet filiũ intẽtare poſſe illud iudiciũ crimiale ſi pa
ter remiſit.ſed non poteſt pater remittere quo ad hoc vt filiꝰ non
poſſit agere ciuiliter.vel melius quin filius non poſſit agere nõ di
cã agere ſʒ retinere dotẽ vxoꝛis ſue diuertentis ⁊ facilius ꝑmittit
vt quis poſſit vti exceptõe quã mouere actionẽ.⁊ hoc modo pꝛo
cedit tex.in.d.l.lutius in verſi.pꝛopter culpã mulieris doteʒ reti /
nere ⁊c.⁊ in verſi.ticius cõueniretur.⁊c.⁊ ſic ipſe filius nõ agebas
ſed cõueniebatur ad dotem ⁊ non agitur de exceptiõe iniurie que
duo ſunt diuerſa.⁊ his modis ego intelligo iſtum tex.Cuius ver
ba ſunt hec.

L. Lutius ticius cuʒ eſſet filiuſfamilias volunta
te patris vxoꝛẽ meuiã duxit ⁊ dotem pater acce
pit meuia ticio repudiũ miſit poſtca pater repu/
diati abſente filio ſponſalia cum eadeʒ nomine
filij ſui fecit:meuia deinde repudiũ ſponſalibuſ
miſit atq; ita alij nupſit.Quero ſi meuia ageret
cum Lutio ticio quondaʒ marito ⁊ a patre here/
de relicto de dote ⁊ ꝓbetur culpa mulieris mr̃i
moniũ diſſolutũ an poſſit dotẽ retinere arcel
lus reſpõdit.ẽt ſi vt heres inſtitutus a patre Ti/
cius cõueniret᷑.tamẽ ſi ſpõſalibus non cõſenſiſ
ſet culpam mulieris mulctandam eſſe ⁊c.

De impenſis iu rebus
Ddotalibus factis.

LZ. quod Dicitur. Tu ſeis ꝙ impenſe ne⸗/

ceſſarie minuũt dotẽ qñ
dos ſtat in pecunia numerata vel in rebus eſtimatis alias autẽ 2
ceditur res dotalis marito pꝛo dictis impenſis donec ſibi ſatiſfiat
vt in. d.l. quod dicitur la pꝛĩa cuz ibi plene noet. Mogdo occur /
rit dubitatio ſatis neceſſaria. CUxoꝛ mea dedit mihi in dotem no
men ſui debitoꝛis pꝛo quo exigendo ego maritus expoſui ducatoſ
centũ vtrũ ſoluto matrimõio cõcedatur mihi dotis retentio Pil⸗
lis expenſis.an vero minuãt dotem ipſam. an vero non poſſint ꝑ
me quoquomõ repeti vel haberi tanq; ego maritus ſim obliga⸗
tus meis ſumptibus illud nomẽ debitoꝛis exigere. de quo tu hai
bes glo. ſingul. n. l. pꝛima in verbo non ſunt. ff eo. tit. quaz pꝛo ſin
gulari allegat Bar. in. li. in vlti. col. C. de bo. mater. ⁊ etiã Bal.
in.l.ij. in pꝛima col. C. de actio.⁊ obli. vbi dixit illam glo. non eſſe
alibi repꝛobans quandaz diſtinctõeʒ Dy. Bar. qui faciebãt difle

rentiam vtrũ nomẽ debitoꝛis eſſet datum eſtimatũ in dotem vej
ſimpliciter. pꝛimo caſu non poteſt repeti impenſa a marito fctã in
eo exigendo.ſecũdo caſu ſic.Bal.vero indiſtincte tenet cũ illa glo.
que cõcludit ſᷣm eum ꝙ maritus tenetur exigere nomẽ debitoꝛiſ
omnino expenſis ſuis ꝓpꝛijs. Aſt tu aduerte diligenter in
hoc paſſu.pꝛimo quia iſta glo.non bene guſtatur a doeto.nam re
lata ad tex:pꝛout neceſſario referri debs non dubitat pꝛincipaliter
de hoc ſʒ diſputat vtrũ bec impenſa ſit neceſſaria ⁊ ſic an minuat
dotem.⁊ aperte cõcludit ꝙ non cum non cedat ad ꝑpetuã rei vtili
tatem pꝛout requiritur ad hoc vt impenſa dicatur neceſſaria. nec
etiam cõceditur retentio rei pꝛout fit ob impenſas neceſſarias qñ
dos non cõſtat in pecunia numerata vel in rebus eſtimatis vt.d
l. quod dicitur. ⁊ hec fuit vera intentio iſtius glo que hoc mõ exẽ
pliſicat iſtum tex.⁊ relata ad text.diſputat de hoc pꝛincipaliter. i
cer referat Azo.allegantẽ illam rationẽ ſine tamen aliqua lege lo
quentem ꝙ vxoꝛ ⁊ maritus videantur cõueniſſe vt maritus ſuo
ſumptu exigat nomen ſibi datum in dotem. Secundo dico
ꝓ oubitatio magis cõgrua eſſe videtur an bec impenſa in exigen
do nomine debitoꝛis dato in dotem ſit ſalteʒ vtilis impenſa vel ta
lis vt maritus poſſit eam petere ⁊ conſequi ab vxoꝛe ſua. ⁊ in boc
dico quod non.quia vtiles impenſe concernũt rem ipſam faciẽdo
eam melioꝛẽ vt eſt tex.in.d.l.quod dicitur.ꝭ.fi.cum.:ſequẽti.ſed
hee impenſa de qua agimus in exigendo nomine debitoꝛis dati in
dotem marito eſt omnino ab extra ⁊ extra rem. ergo non facit rẽ
ipſam melioꝛcẽ.⁊ per ↄñs non dicitur impenſa vtilis. ⁊ iſta ſunt q
declarant mõ texe⁊ glo.in.d.l.quod dicitur quicquid dicat Bald.
in locis pᷣallegatis ⁊ ita teneas. Unde modo in ꝓpoſita qõe cõclu
do ꝙ nulla datur marito repetitio dictaꝑ expenſarũ ſed hec cedit
ad expenſas eius.æ moueoꝛ non per ullam glo.ſingul. cuius intelle
ctus diuerſus eſt a mente doctoꝝ pꝛout ſupꝛa pꝛobaui.ſed moue
oꝛ per tex.in.l.neq; ſtipendiũ in pꝛin.⁊ in fi.in verſi.onus enĩ fru
ctuũ ⁊c.x⁊ in.l.fi.eo.titu. in verſi.eas vir de ſuo facit ⁊c. Redeo igi
tur ad glo.⁊ ad alia iura de quibus modo agimus quoꝛũ verba
ſunt hec· Uerba igitur dicte.l.quod dicitur ſunt hec.

L. Quod dicitur neceſſarias impenſas dotẽ mi

nuere ſic erit dicenduʒ vt Pompo.ait non vt iße
res coꝛpoꝛaliter minuantur vt puta fundus vel
aliud quodcunqʒ coꝛpus: eteniʒ abſurduʒ eſt di
minutionẽ coꝛpoꝛis fieri pꝛopter pecuniã. Cete
rum hec res faceret deſinere eſſe funduʒ dotalẽ
vel partem eius.manebit igitur maritus in reruʒ
detentõe donec ei ſatiſfiat. non enĩ ipſo iure coꝛ
poꝝ ſʒ fit dotis diminutõ ibi ergo admittemus
diminutionẽ dotis ipſo iure fieri vbi nõ ſunt coꝛ
poꝛa ſed pecunia.nam in pecunia rõ admittit di
minutionẽ dotis fieri perinde ſi exiſtimata coꝛ/
poꝛa in dotem data ſint ipſo iure dos diminue/
tur pꝛopter impenſas neceſſarias hoc de his im
penſis dictum eſt:que in dotem ipſaʒ facte ſunt

ceterum ſi extrinſecus dotem non diminuet ⁊c.
