An delegatus a lege pꝛetoꝛia poſſit ſubdelegare vide ĩ
l. iiij. S. duas. ff. de damno infec. cuʒ nouo intellectu ad glo.
ſingularem ibi.
An facta delegatione periculum ſit cedentis vel ceſſio/
narij. vide in.l.iij.C. de nouationibus. cum nouo intellec⸗
tu ad illũ tex. ⁊ etiaʒ ad tex. in.l.pupilli. S. ſoꝛoꝛ. ff. de ſolu.

An delegatus pꝛincipis cui eſt facta delegatio.ð pꝛini⸗
legium poſſu ſubdelegare alteri. vide in.c.ſuper queſtionũ
de officio delega. per glo.ſingularem ibi ad duo pꝛout ibi
videbis.
Delictum.an ſufficiat conſtare de delicto ſi non con⸗
ſtat a quo fuerit cõmiſſum.vide in.c.libelloꝛum.a.q
viij. per glo. ſingularem ibi.
Denunciatio.an poſſit fieri ſine mandato ſpetiali ab
alio pꝛo me.vide in.l.qui abſentem.ff.de negoc. geſt.
cum nonuo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ius denutiandi in caſu euictionis competat ſucceſſo
ri ſingulari. vide infra in verbo euictio.⁊c̃.
Quando venditoꝛ eſt pꝛefens in iudicio. an ſit opus ei
denuntiare de euictione.vide in.l.ſi dictuʒ.S.ſi pꝛeſente.ſff.
de enictio. per glo.ſingularem ibi.
An ⁊ quando tres denuntiationes cenſceantur eſſe loco
vniuus.vide in.c.ab eo de apꝑpellatio.libꝛo.vj.per glo.ſin
gularem ibi.
An in denuntiatione ſienda venditoꝛi per emptoꝛem in
cauſa euictionis debeat mitti copia totius libelli poꝛrecti
contra emotoꝛem.vide in clementi.cauſam de election.per
glo. ſingn arem ibi.
Depoꝛtatus an poſſit poſt moꝛtem poꝛtari ad locum
a quo fuit depoꝛtatus vel bannitus.vide ſupꝛa in ver
bo bannitus.
Depoſitio.ſi res tua eſt depoſita penes me quam tu
repetis.⁊ ego dico ticium mihi pꝛoteſtaſſe vt tibi nõ
redderem.an poſſim pꝛobare hoc per ſoluʒ iuramentũ me
um. vide in.l.fi.C. depoſiti.cum nouo ⁊ ſingulari intellec⸗
tu ad illum tex. vnicum.
Detentatio.an teneat᷑ ſolo animo ſicut retinetur poſ⸗
ſeſſio. vide in.l.ſi finita.S.ſi quis metu.ff de damno ĩ
fecto.cum nono intellectu ad illum tex.fingularem.

Diꝛs tacita.an interpellet ſicut expꝛeſſa interpellatvt
in.l.magnam. C. de contra. ⁊ cõmit.ſtipu. vide ĩ.l.mo
ra.ff.ſolu.matri.per glo.ſingularem ibi cum notabili mo⸗
dificatione. de qua ibi ⁊ etiam infra in verbo interpellatio
An dies adiecta condictioni valide vel inualide cẽſce⸗
atur repetita in pꝛomiſſione vide in.l.in illa ſtipulatione.ff
de verboꝛum obligat.cum nouo intellectu ad illum textũ
notabilem.
Difiſum de ſignificatione huius verbi. vide in.l.ſe⸗
cunda. S. ſi quis in iudicio.ff. ſi quis cautio. cum no⸗

nrſhekmem n
kilen Aug⸗
“
äirir
iiltinlin
erttnnaine

iln Dan
ſe
—
ZWZ
4 Kh ne
nariir, man

6 lonben 8
n ncntwn

r linntil
n entui
nntinleri
a chnmitlni

rnunntetnnih
mun nn itelen
arilc
aneticſen iz i

l⸗ y Myer
. n
7„ 5 . i

Brtäinminrhlinſine,
Wrön ieiulielunfi
aWrnd.

urnsKitiNtNEldſtilin
ennlenng.
MenANIrIII.
vemirabitinzumrn inup
EWwaii.
vrhr inclv iilcn nſtnej
anmr nCenl oinggielne.
bmsdermninianeznſtemmreſeloo⸗
han lin ofſrhi

itmeinimiiniempoeni
adcrtnin cpubtis italienei,
Mn AöHdnetitimndesding

,B
mn noten in Aan
4 õ

immdſunene in
tcvRaNndi oeliſ⸗ hnnn
tambnthuſg oln innol
— wlininaln
wrinon mu

— m. . „ .
accilhuipſl inmn

4 N
1 4* unen ſſcein
val5Kriu NM
U
n ingig
teſimin
nml il tſiin in
naiehnrntnid ,
lirenibi nin n
mig golnd . zintaun 8
Nieimin aNdl

Nne aligeſee⸗
demmmüln/ ninin

—R n lun
rr

mllisunf dein

ua litteratura habita ab oꝛiginalibus digeſtoꝛmn pande/

cis differenti ab omnibus tranſumptis codicibus.

Difficultas an ⁊ quãdo excuſet a moꝛa. regulari vel
irregulari vide in. l. de diuiſione.ff. ſolu.matri per
glo. ſingularem ibi. . MW
Dignitas aquiſita ſuffragio an pꝛebeat ĩmunitatem
a muneribus ⁊ oneribus vide in.l.vniuerſi.C. de le⸗
gatio.lix.per illum tex. ſingularem.
An ſola infam ia pꝛiuet aliqueʒ a dignitate queſita ipo
iure an vero exquiratur ſe ententia pꝛiuationis vide in.l.
ij. 5§. miles. f. de hijs qui notan. infa. cuʒ nouo intellectu ad
illum tex. notandum et ad tex. in. l. infamia. C. de decu.
lib. x. . .. M
Dilatio an poſſit conſtitui in cauſa recõuentionis ad
agendum vide in. l. omnium. fl.de pꝛocu. cum noua
conſideratione ad glo. ſingularem ibi.
An petens dilationem ad deliberandum ad adeunduʒ

pereditatem debeat interiz tenere res hereditarias peneſ

ſe vide in.l.fi.S. ſin autem. C. de iu. deli. per illum tex.ſin
gularem. ⸗
An dilatio conceſſa debitoꝛi ſuper ſoꝛte intelligantur
etiam conceſſa ſuper vſuris ⁊ alijs aceſſoꝛijs vide in.l.que
ſitum. fl. de pigno.cum nouo intellectu ad illum text.ſingu
layxem 2 etiaʒ ad text.in.l.ſoluitur.S.ſi paciſ.car.ff.quibus
mo.pi. vel ipo. ſol. . .
An ille qui petit ſecundam dilationem dicens ſe igno/
raſſe pꝛimam debeat audiri iurando ſe ignoꝛaſſe ⁊ an ſte⸗
tur in hoc ſuo ſolo iuramento vide in.l.ſi cui.S.pꝛimo.ff.ð
accuſa. per glo ſingularem ibi.
Diſpenſatio an diſpẽſatus vt contrahat matrimoni⸗
um cum tali poſſit nolle contrabere cum illa nec etiã
cum quacumqʒ alia vide infra in verbo matrimonium.
An concedens poteſtatem diſpenſandi intelligatur con
cedere diſpenſationem contra ius diuinum. vel natura⸗
le vide in.l.filius a patre.S.i.ff.de libe.⁊ po.per glo.ſin⸗
gularem ibi. U .
Diſpondiũ an debeamus dicere diſpondiũ.vel dupõ
diũ vide in. S. diſcipuli in ꝓhemio.ff. cũ noua ⁊ oꝛigi
nali litteratura. differẽte miruʒ in modũ ab ommibus tra⸗
ſumptis codicibus.
Diſtributio qñ bona debent diſtribui ex mãdato ali
cuius qui non dixit in quos vſus quomodo intelliga
tur hniuſmodi diſpoſitio vide in.c.cum tibi extra delteſia.
cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An executoꝛ ad diſtribuendum poſſit alium ſubſtitue⸗
re vide infra in verbo executoꝛ.
Diues.cui ſuccumbat onus pꝛobandi quem eſſe diui
tem vel pauperem. vide infra in verbo pauper.
An diuitie vnius ex reis debendi ſuppleant inopiã al⸗
terius.vide in.l.ſi plures.S.pꝛopterea.ff.de fideiuſio.cum

nouo intellectu ad illum tex. ſingularem cũ glo. ſua.

Diuiſio. an per diuiſionem bonoꝛum tranſ ferat᷑ do⸗
miniũ inter diuidentes abſqʒ alia traditione interue
niente. vide in.l. diuiſionis.fl. de pactis.cum noua conſide
ratione ad illum tex. æ etiaʒ ad tex. in.l. ſi diuiſione. C. fa⸗
mi. herci. ⁊ ad tex.in.l.ſi inter vos.C. comu.vtri.iudi.
An minoꝛ poſſit pꝛouocari ad diuiſionem pꝛopꝛietatis
vel fructuum. vide infra in verbo minoꝛ.
An habens rem cõmunem.cum aliquo poſſit pꝛouoca/
re ad diuiſionem ſi non ſatiſ faciat ei de eo in quo ſibi te⸗
netur ſuper illa re. vide in.l. ſi quis. S. idem iulianus.ff. co
mu. diui. cum noua conſideratione ad illũ tex. ſingulareʒz.
An pupillus poſſit ꝑꝛouocare ad diuiſionem ſuum ſoci
um vide in.l. ſi conuenerit. ff. ꝓ ſocio cum nouo intelleciu
ad illum tex. ſingularem. 2 etia ad tex. in. l. fi. ff. de rebus
eoꝛũ ð quo etiã vide in.l. inter pupillos.ff.ↄe aucto.tuto.p
glo. ſingnlarẽ ibi ⁊ in. l. ex caſtrẽſi. S.ifl. de caſtrenſ. pecu.
Qua pena puniat᷑ diuidens pꝛedam cũ aſſaſſinis vide

pꝛa in verbo aſſaſinus.

An pꝛodigus poſſit pꝛouocare ſoci ſuũ ad diniſionem
vide in.l. ex caſtrenſi. S.i.de caſtren. pecul.cũ noua conſide
ratione ad illum tex. ſingulareʒ.
Doctoꝛ an minoꝛ vigintiquĩque annis poſſit doctoꝛs
ri vide in.l.pꝛofeſſio. C, de mune.patri.li.x.cuʒ nous
intellectu ad ilum tex. ſingulareʒ.
an ſit opus reſtitutõe ĩ ĩtegrũ qñ ẽ dolus ptis
Dolus vel iudicis ⁊ quomodo ſucurratur dols dal
ſo vide in.l.cũ te.ff. de dolo. per illum tex.ſingulareʒ cum
aligbus additionibus.
An ⁊ vbi. in iure fit mentio de dolo.⁊ lats culpa vide
ſupꝛa in verbo culpa.
An ̊ doloſuʒ pꝛobetur intereſſe per ſolum iuramentuʒ
quando dolus cõſiſtit in obmittendo vide in. l. argẽtarius
S. cuʒ auteʒ. fl. de eden. cum nouo intellectu ad illum tex.

ſingularem.

An dolus pꝛeſumatur ex alienatiõe bonoꝑꝝ melioꝝ exi
ſtẽtiũ in hereditate vide ſupꝛa in verbo alienatio.
An exceptio doli. oꝛiens ex dolo ſit odioſa vide in.l.
qui ſe debere.ff. de condi.ob cauſaʒ cuʒ nouo intelleciu ad
glo. ſingularem ibivna cũ tex.ſuo.
An ille qui comiſit dolum in actu. poſſit compellere de
ceptuʒ vt dicat vtruʒ velit ſtare cõtractui vel nõ vide in.l.
Julianus.S.ſi quis co lludente.fl.de acti.empti.cum nouo
intellectuʒ ad illuʒ tex. ſing.
An vbi dolus dedit cauſaʒ cõtractui. poſſit deceptus ag
pꝛobare eum quando lex. ei reſiſtit vide in.l.a diuo pio.
ff. de ritu. nuptia. per glo.ſingularem ibi.
An dolus incidens in cõtractn.ſtipulationis viciet eam
vide infra in verbo ſtipulatio.
An ſicut dolus interuenieus in contractu. bonefidei red
dit eũ ipſo iure nulluʒ. ita etiã reddat contraciuʒ ſtricti iu⸗
ris.⁊ ẽt ſtipulationem interpoſitam ſuper contraciu. boneft
dei vide in.l.ſi quis cum aliter.ff.dc verbo.obli. per glo.
ſingularem ibi.
An ſnia lata ꝑ dolum malum valeat vide infra in ver⸗
bo ſententia.
Dom inus quis dicatur verus dominus vide in.lI.
Julianus.fl.de rei.vendi.cum noua conſideratione
ad illum tex. ſingularem.
An appellatione domini veniat quaſi dominus vide in
l. . fl. de condi. furti. cum noua conſideratione ad ill glo.
ſingularem ibi.

Dominium en r quando poſſit obici · exceptio

dominij contra agentem interdicto
adipiſcende vide infra inverbo interdictum.
An dominiũ ⁊ poſſeſſio trani ferãtur in aligbus caſibus
abſqʒ tradictione vera vide in.l.raptoꝛes.C. de epi. ⁊ cle.
cũ nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An reꝑiat᷑ dominium pleniſſimum in iure.vide in. l.i.
C.ð nudo.iure.qꝗri.per illũ tex.raro alibi exiſtẽteʒ ad hoe
An per diuiſionem rerũ comuniũ tranſferat᷑ dominium
ſine tradictione vera vide ſupꝛa.in verbo diuiſio.
An dominiũ rei donate tranſeat ſine traditione in do⸗
natarium cã moꝛtis.vide in.l.ij.ſG.de publici cum nouo in⸗
tellectu ad illum tex. ſingularem.
An habens vtile dom inium poſſit poſtea acquirere vti
level e contra vide in.l.ijs qui rei.publi.ff.ex qui. cau.ma
io.cũ noua conſideratione ad glo.ſingularẽ ibi.
An erroꝛ impediat trãſactionem dominij vide infra in
v erbo erroꝛ.
An ex ficta traditione aquirat᷑ dom iniuʒ vide in.l.hec
ſi reſ. fl. de rei. vendi.p glo.ſingularem ibi.
An dominium vel poſſeſſio tranſ ferantur ex contraciu.
nullo ratõne ſimulationis vide in.l.emptoꝛ. fl.ð aqua. plu.
arcen.per illum tex.ſingularem.

X

An dominium vel poſſeſſio poſſint traſferi ſine cauſa ha
bili vide infra in verbo poſſeſſio.
An domininʒ perdatur ſolo aĩo ſicut poſſeſſio perditur
vide in.l.ſi quis vi.S. differentia.fl.de aqui.poſſe.per illũ
tex. ſingularem.
An exceptio dominij obſtet in interdicto vti poſſidetis
vel adipiſcende vide in.l.ſi de eo.S.ſeruuʒ.fl.de aqui.poſ
ſe. per glo. ſingularem ibi.
An ex contractu vniuerlali tranſeat dominiuz vel poſ
ſeſſio in maritum ſine traditione dotis vide infra in ver⸗
bo dos. .
An ille qui fuit olim dominus pꝛeſumatur eſſe domi⸗
nus de pꝛeſenti ⁊ an debeat in libello ſe allegare dominũ
vide in/l. certuʒ in pꝛincipio.ff. de confeſ.per glo. ſingula⸗
rem ibi.
Domicilium an quis poſſit conueniri in loco.in quo
contraxit quando poſtea mutauit dom icilium vide ĩ
l. ij. C. de iuriſdictione omnium iudicum cum noua decla⸗
rations ad illum tex. ſingularem. .
An vbi fit mentio de domicilio intelligatur ratiõe oꝛi
ginis vel contractus vide in.c.ſtatutum.S. cũ autem.de reſ
criptis.li.vi.p glo.ſingularẽ ibi vbi ponitur etiam quis di
catur ſubditus. . .
Domus an poſſit deuaſtari pꝛopter contumaciam ali
cuius vide ſupra in verbo contumacia.

Don atio de donatõe facta a patre filio vide ĩ.l.fi

liũ.C. familie herci.p glo.ſingularẽ ibi.
Arin donatio a me collata in te cum hoc vt infra certũ tẽ
pus reſtituas alteri valeat ⁊ an dat᷑ actio illi ſine ſtipula⸗
tione vide in.l.quotiens.C. de dona.ſub modo per illum
tex. ſingularem. .
An donatio perfecta poſſit tolli per reſcriptũ pꝛĩcipis vi
de in.l.cum te. C. de dona.ante nuptias cum noua declara
tione ad illum tex. habentem in ſe rationẽ ſingularem
An agens vpotecaria contra donatariuʒ debeat aliquid
pꝛobare ⁊ quid vide in.l.de rebus.C. de dona.ante nup.p
illum tex. ſingularem.
Quando doſ datur ab extraneo an dicatur donatio reſ
pectu mariti vel mulieris vel datio ob cãm vide in.l.cuʒ
quidaʒ. C. de iure do. cum nouo intellectu ad illam legem
totam ſingularem. .
An ius accreſendi habeat locã in donatione cã moꝛtis
vide ſupꝛa in verbo accreſco. .
An pater poſſit donare vſumfructũ bonoꝝ aduenticioꝝ
inter viuos filio ſuo vide in.l.cum opoꝛtet.S.non autem.
C. de bo.que libe.per illum tex.optimum et ſingularem.
An condictio impoſſibilis viciet donationeʒ cauſa moꝛ
tis vide ſupꝛa.in verbo condictio.
An liberatio haheat vim donatiõis quo ad inſinnatio
neʒ interponendaʒ vide in.l.ſi quis obligatiõe.ff.de re.iu
ris per glo. ſingularem ibi.
An valeat pactum inter maritum ⁊ vxoꝛem de dote.
lucranda vide in.l.vbi ita donatur. ff. de dona. cã moꝛ. per
illuʒ tex. ſingulareʒ.
An ſi quis recipit donationem nomine. filij abſentis.
qui poſtea eam renunciat poſſit illam acceptare pater eius
vide in.l. fi. C. de boniſ.que lib. ꝑ glo.ibi ſingulareʒ.
An illud quod donat pater filio ſuo tẽpoꝛe emacipatõiſ
dicatur mera liberalitas vide in.l.fi. C. de eman. libero.ꝑ
illum tex. melioꝛem de iure.
Si filius habẽs vxoꝛem fecit pactuʒ de lucranda do/
natiõe ꝑꝑ nuptias.⁊ põa vxoꝛ pᷣdecedit ⁊ poſt.maritus mo
ritur. cuius ſit iſtud lucrũ vide in.l. quod ſcitiſ.C. de bonis
qʒ lib. per illum tex. ſingularem ⁊ menti tenendum.
An mulier Cõſtate. matrimonio poſſit donaf ſpẽ dotis
vide in.l. Lonſtante.C. de dona. cum nouo intellectu ad.
glo. ſingularem ibi. vna cũ tex. ſuo.
An dominium rei.donate. cauſa moꝛtis tranſeat ſine tra

dictiõe ſicut in legato vide in.l.ij.fl.de publicia.cam nouo
intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ex pacto nudo ſuper donatione nõ vera ſed pꝛeſum
pta oꝛiatur actio. vide ĩi.l.iuriſgentiũ.S.igitur.ff.de pactis
per glo.ſingularem ibYi.
An et quando donans teneat᷑ de euictõe rei donate.vi
de in.l.qui reſ.in verbo diuerſum. ⁊ c.fl.de ſolu.per illuʒ
tex.multum notabilem.
An donatio facta. ab infirmo ſuo medico valeat.vide.j.
in verbo medicus.⁊ c.
An donatio pura.que venit reſoluenda ſub condictiõe
ſit ꝓpꝛie donatio vide in.l.i.fl.de dona.cũ noua conſidera
tione ad glo.ſingularem ibi
An furioſus.poſſit donare inter viuos.vide in.l.qui id
quod.S. mutuſ.ff.de dona.per glo.ſingularem ibi.
Si mater dicit filio ſuo ego do tibi talia bõa ĩ peculiũ
an ſit donatio vide in.l. donationes.S.ſpẽs.fl.de dona.cum
nouo intellectu ad illũ tex. ſingularem.
An donatio remuneratoꝛia poſſit reuocari ob ingratitu
dinem.⁊ quando vide in.l.ſi pater.S.i.ff.de donatio.cũ no
uo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An donatio rei aliene requirat inſinnationeʒ vide in.l.
in edibus.S.donari.ff.de dona.cum nouo ĩtelleciu ad glo.
ſingularem ibi. L
An faciens ꝓmittere debitoꝛem ex cauſa donationis.
vltra quantitatem taxatam.a lege teneatur interponere in
ſinuationem vide in.l.vt mibi donareſ.fl.de donatio.per
illnm tex. ſingularem.
An donatio cauſa moꝛtis ſit contractus bonefidei. vel
ſtricti iuriſ. vide in.l.ſeia.S. bonefidei.ff.de dona.cã moꝛ.
cum nouo intelleciu ad illum tex. ſingularem.
An donatio facta ab infirmo ſit donatio cauſa moꝛtis.
vide ĩi.l.ſeia.S.fi.ff.de dona.cã moꝛ.pꝑ illũ tex.ſingularem.
cum glo. ſua
An eadem capacitas que requiritur in donatione cauſa
moꝛtis requiratur etiam in capiõe cauſa moꝛtis vide in.l.
quod condictionis.fl. de. dona.cã moꝛ.ꝓ glo ſingularẽ ibi.
An ⁊ quando dona.reuocetur per ſuperuenientiaʒ filio
rum ex parte donantis.vide in.l.ſi vnqua.C. de reuo.do⸗
na.cum nouo intellectu ad illum tex ſingularem.
An donatio que poteſt reuocari.ob ingratitudinem poſ
ſit etiam reuocari.ob ſimiles cauſas vide in.l.fi.C. de re⸗
uo.dona.per glo.ſingularem ibi.
An valeat pactum de dote ſuperlucranda per vxoꝛem
moꝛiente marito vel econtra uide in.l.qð ſcitis. C. de bo.
que lib.p glo.ſingularẽ ibi.
D 0o8 An hypoteca pꝛo dote reſtituenda cõpetat ĩ bo
nis mariti ⁊ eõ in bonis vxoꝛis pꝛo dote ꝑ eã
pꝛomiſſa danda vide in.l.unica in pꝛin. C. de rei.uxo.ac⸗
tio.⁊ i.S.fuerat inſti.deactio.ꝑ glo.ſingularẽ ibi.
An actio dotis cõtraria reperiaiur in iure vide ſuꝑꝛa in
verbo actio.
An hipoteca que competit mulieri competat etiam pa⸗
tri ſuo vide in dicto.S.fuerat cum nouo intellectu ad glo.
ſingularem ibi.
An ⁊ quando poſſit opponi exceptio compenſationis cõ
tra dotẽ vide in.l.ſi non deſignata.C. de fal.cau.adiecta.le
ga. per glo.ſingularem ibi.
An hipoteca que comyetit in bonis mariti extendatur
etiã ad bona futura vide in.l.hac edictali.S.hijſ illud.C. ð
ſecũ.nup.cũ nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An pater teneatur dotare filiam iam nuptaʒ vide inufra
in verbo pater.
An in contractu dotali verba enunciatiua pꝛobent vide
in. l.ſecunda. C. de dotis pꝛomi. cum nouo intellectu ad il⸗
lum tex. ſingularem.
An ⁊ quado pactũ valeat ↄtra ↄditionẽ dotis vide ĩ.l.ſi
vnus.S.qð ct ĩ ſpe.ff.de pactis ꝑ illũ tex.ſingularem.

am na n
nllitunmel
1 . .
iagluun
M m d .
umati

Pimerllu E.
zmamiutan
ſetratti uimnde
rmakuu
Clrzräanirnt
E
AE
Sruntnmru
Plaetu nugzi
ltbniilntal un
Baünxnen
dmmni
Arrnmil uutn
tuutkihtxn
Uaat.
ð
Anmakig

2 .
Aubne
an 4

Sanan un
müimeſtinidinets
mitnäünn lüntſenienn
J Aünhegian.

antreunaiwitmiil
wanaqu alinnnnllul
mlunmdinn g,ſinins ,
vin mmm ainnumnm i
Inma ealſiid nd⸗
en Ailunte ſogluen.
dektden dhinguindnenge
Gnichfmicsuſts iceulii e⸗
khgimd.
re NaNEnlaöſns
õ
art 1 n ois mnis orl hi
rulmun n LNr ilo⸗
unAnn golnglnit.
mürtumggiun iſiſiui
„ eritniriennetimn⸗
immmttlmi,
4 aiannvanſlin
vle iacgroconpenn
4 tent iiluin
m t u
. boris mari cinc,.
nndcllmaiml,t
madmdimhii
rNd ilun un

”õõ
mutnntnn
ed .
4 irsſtil

Si maritus habet ex pacto vel ex ſtatuto lucfari rartẽ
dotis an lucretur ſi fuit ca moꝛlis vxoꝛis.ᷣvide ĩ.l.ſi ab hbo

ſtibus. 5.fi. fl. ſolu. matri. cum nouo intellectu ad illuʒ tex.
ſingularem cum declaratione dicti ſtatuti.
An ꝓmittens dotem teneatur de euictione. vide in.l.i.
C. de iure do. cum nouo intell ectu ad illum tex. ſingularẽ.
An vbi dos datur ab extraneo cenſceat data marito ob
cauſaz 2 mulieri ſit loco donatõis. vide.S.ĩ verbo donatõ.
An mulier conſtante matrimonio poſſit donare ſpẽ do⸗
tis ſue. vide ſupꝛa in verbo donatio.
Si pater dat dotem filie. an in dubio intelligatur dare
de bonis ſuis an de bonis filie. vide in.l.finali. C. de dotis
pꝛomiſ per illum tex. notabilem. .
An 1 quando dicatur cõmitti moꝛa per vxoꝛem in dan
do dotem viro vide in.l.fi.C. de iure do. cum nouo intel⸗
lectu ad illum tex. ſingularem.
An ille qui dat dotem pꝛo muliere videatur dediſſe ꝓ
vtilitate mulieris eius heredum ſi non eſt ſtipulatus eã
ſibi reddi. vide in.l.ex morte. C. de pactis conuen. cum no
no intellectu ad illum tex. ſinguiarem.
Si maritus in teſtamento cõfeſſus eſt recepiſſe ab vxo
re dotem an poſſit heres eius opponere exceptionem non
numerate dotis. vide in.l.ij.C. de fal.cau.adie.lega ꝑ glo.
ſingularem ibi.
Quando res dotalis datur extimata pꝛo dote qũo ſuc⸗
curratur marito ſi eſt deceptus in eius eſtimatione. vide ĩ.
l. ſi circumſcripta. C. ſolu. mat.p illum tex. ſingularem.
Si pater dedit dotem filie ſue ⁊ ſtipulatus eſt pꝛo ea q̃
poſtmoduʒ moꝛtua eſt abſqʒ filijs. an ſolus pater ſuccedat
excuſa matre 1 etiam fratribus mulieris. vide in. l. qð ſci
nia. C. de bo.qʒ liber. cũ nouo intellellectu ad illũ tex.ſing.
An pater teneatur dotare filiam iudeã vel hereticã. vi
de infra in verbo pater. .
An dos data ſilie mee pꝑ meuʒ patreʒ computetur mi⸗
bi in partem meã cuʒ fratribus meis vide in. l. pater.ff. de
euictio.cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
Si extraneus pꝛomiſit tibi dotem pꝛo filia mea ⁊ ego
pater fideiuſſi pꝛo eo ⁊ ſolui. an poſſim ego poſtea repeie⸗
re ab illo vide in.l. pꝛofectitia. S.ſi pater non quaſi pater.ff
de iure do. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
Si mulier dixit viro do tibi omnia bona mea ⁊c.an in

telligatur ex cauia dotis.ᷣ vide in.l. quod autem. ff. de iure

do. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.

Si dos conſiſtens ab initio in re ĩmobili alienetur ?

efficiatur pecunia quantum tempus debet dari ad eius re⸗
ſtitutionem. vide in.l. cum in fundo.S. cum fundus.ff. de iu
re do. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
Si dos ſoluitur conſtante matrimonio ex canſis a iuſe
permiſſis de quibus in.l.quauis.ff.ſolu.ma.quis habet ꝓ

bare hoc vide in. l. fi.ff. de iure do. cum nouo intellectu ad

glo. ſingularem ibi.

Si nilia fecit pactum ſuper dote conſtante matrimonio

an eo ſoluto poſſit agere pater admixta perſona filie. vide
in.l. cum dos. S. ſi vero. fl. de pactis dota. cum nouo intelle

ctu ad illum tex. vltra plures alios intellectus.⁊ varios in

tellectus glo. ⁊ doctop ibi 2 ĩ. l. ij. S. qð ſui patris. f. ſo. ma.
An in cauſa dotis admittatur penitentia re exiſtente in
legra. vide infra in verbo penitentia.

Arn fructus percepti per mulierem ex dote ꝓm iſſa ſint
reſtituendi viro recuſanti accipere dotem vide in.l. de di⸗

uiſione. fl. lo. mat. per glo. mirabilem ibi.

Quando mulier capit fructus ꝓ pꝛimo anno antequam

nubat vtrum maritus poſſit habere fructus ꝓ vltimo an⸗
no matrimonij. vide infra in verbo fructus.

An pactum de dote lucran da habeat locum in dote pu⸗⸗

latiua. vide in.l.pe.S.Fi.fl.quod fal.tuto.auctoꝛe per illum
lex. ſingularem.

Si maritus conſtante matrimonio de voluntate mulie

ris pꝛomiſit reſtituere dotem titio vtrum liberetur. vide i
l.ſi cmm dotem. . ſi mulier. fl. ſo. ma. per glo. ſingularẽ ibi.
Arn retentio dotis concedatur marito pꝛo expenſis fac⸗
tis per eum in exigenda dote a debitoꝛe mulieris. vide in
l. quod dicitur.ff. de impen. in rebus dota. factis. cum nouo
intellectu ad tex. ⁊ etiam ad glo. ſingularem ibi.
Aun actio dotis contraria repiatur in iure. vide in.l.om
nino.ff.de impen.in rebus dota.cuʒ nouo intellectu ad tex
7 glo. ſingularem ibi.
An filiue teneatur dotare matrem. vide in.l.i.S. pꝛete⸗
rea.ff. de tute.⁊ rõ di. cuʒ nouo intellectu ad illũ iex.ſingu.
An frater obligatus dotare ſoꝛoꝛeʒ ex mandato patris
teneatur interiʒ eã alimẽtare. vide ſupꝛa in verbo alimẽta
An dominium vel poſſeſſio tranſeat in marituʒ ſine tra
ditione dotis ex eontractu vniuerſali. vide ĩ.l.i.ff. de vſu.
pꝛo dote cum uouo intellectu ad glo.ſingularem ibi.
An pꝛiuilegium cõceſſum doti habeat locum in dote
feſſata. vide in.l.aſſiduis.C.ꝗ potio.ĩ pigno.pꝑ glo.ſing.ibi.
Si maritus poteſt ſuperlucrari doteʒ vel partem eius
ex pacto vel ex foꝛma ſtatuti vxoꝛe pꝛemoꝛiente in matri⸗
monio.an habeat locum ſi vxoꝛ nondum traducta fuit ad
domũ mariti.vide ĩ.l.i.S.lucratiuas.C. de impo.lucra.de
ſcriptio.li.x.cum nouo intelletu ad illuʒ tex.ſingularem.
An ⁊ qudKdo dos poſſit ſolui de bonis fideicõm iſſo ſub
iectis.vide in auten. res que.C. coĩa de legatis cum nouis

cõſiderationibus ad aliqua iura maxime glo. in. l. finali

C. de pactis conuen. cum ſumilibus.
Eccleſia romana An ⁊ qñ poſſit inſtitui heres vel ẽt
ĩperatoꝛ ab aliquo pꝛiuato.vide.j.in verbo inſtitutio.
An edificium factum cũ pecunia eccleſie cedat ſolo vel
econtra.vide infra in verbo edificium.
EęQificium an ⁊ qñ cedit ſolo quando eſt cõſtructum
ſine calee.vide in.l.ſi pꝛecario.ff. cõia pꝛedio.cuʒ no
no intellectu ad illum tex. ſingularem. 1 etiam ad tex. in.
ſi titius.ff.de acqui.re.domi.
An edificiuʒ cedat ſolo quando fit ab imperatoꝛe.vide
in. l. qui domuʒ. ff. ad.l.acquil.cum nouo intellectu ad illuʒ
iex.ſingulalem.
Si edificatur de pecunia eccleſie.an edificiuʒ cedat ſo
lo vel econtra. vide in.c.apoſtolicos.xij.q.ij.ꝑ glo.ſing.ibi
Egitio quid ſit edere. vide in.l.i. S. euʒ qui.ff. de edẽ
do cum noua litteratura babita ab oꝛiginalibus ffoꝝ
pandectis differente ab omnibus cõibns tranſumptis.
Electio.an eligens vnuz videatur renuntiare aliud.
vide in.l. fi. S. i. C. de furtis per illuʒ tex.not.⁊ ſing.
An negligente illo qui habet eligere aliquam rem ad
cõmoduʒmenʒ tranſ feratur ĩ me electio.vide in.l.ij.S. ſed
ſi quis.C. cõia delegat.per ilium tex.bonum ⁊ ſingularẽ
Emancipatio.an pater ſuccedat in vſufructu in bonis
delatis filio emancipato. vide in. l. ſi viua matre.C. ð
bonis mater.cum nouo intellectu ad illum tex.ſinguiareʒ.
An illud quod donat pater filio tempoꝛe emancipatõis
dicatur mera liberalitas. vide ſupꝛa in verbo donatio.
Eimptio. an gabella debeat ſolui per emptoꝛem. an ꝑ
venditoꝛem. vide in.l. debet.ff.de edi.edicto.cum no
no intellectu ad illum tex. ſingularem. 1
An emens a fiſco poſſit agere de euictione quando res
euincitur p ĩpꝛudentiã indicis.vide infra ĩ verbo fiſcus ⁊c
Quomodo cognoſcatur contractus emptionis ⁊ vendi
tionis 7 permutationis. vide in.l.i.C. de rex permut.cũ no
uo intelleciu ad illum tex. ſingularem.
An res empta ex fructibus ſuccedat loco fructunʒ. vide
in. l. fi. C. quibus ad iiber. pꝛocla.non lʒ ꝑ illuʒ tex.not.
An cõpetat mihi ipotheca in re empta ex pecunia mea
vide in.l.ſuper ipothecis.C. de pignoꝛibus pꝑ illũ tex.ſing.
An emptoꝛ iurinz incoꝛpoꝛaliuʒ equiperetur illi cui re
ſtituta eſt hereditas ex trebelliano ſenatus conſulto. vide
n.l. fi. fl. de tranſac. cum nouo intellecta ad illum . val⸗

de not.⁊ melius gloſarum ꝗᷓ alius in iure.

An habens mandatum ad emenduʒ funduʒz ↄpꝛehẽdat

partem illius in eo fundo qui ſuſcepit mandatuʒ. vide ĩver
bo mandatuʒj.
An ſu differentia inter emente reʒ ꝓ eo pꝛecio.qð ego
habeo in tali loco.puta in capſa vel aliter. vide in.l. hec vẽ
ditio.S. huiuſmodi. fl. de contrab. emptio ꝑ glo.ſing. ibi.
An res empta de pecunia pupilli efficiatur pupilli. vi⸗
de infra in verbo pupillus.
An ⁊ quando per ſolam fidem habitaʒ de pꝛecio tranſ⸗
feratur dominiuʒ rei vendite. vide in.l. eum qui de furtis
per illum tex.ſingularem.
An emptoꝛ vel emphiteota fiſci vel eccleſie teneat᷑ ſta⸗
re colono. vide.S.in verbo colonus.
Si poſt emptioneʒ perfectã venit cã euictionis circa rẽ
emptã. an venditoꝛ teneatur de euictione ⁊ an emptoꝛ de⸗
beat ei denuntiare vide in.l.i.C. de peri.⁊ cõmo.rei ven⸗
di. cuʒ nouo intellectu ad illuʒ tex. ſingularem.
An emens reʒ de pecunia aliena ſi ſibi poſſeſſio tradat
efficiatur illius.an vero eius cuius eſt pecunia. vide in.l.
multuʒ. C. ſi quis alteri vel ſibi. cuʒ nouo intelleciu ad il⸗
lum tex. ſingularem.
An emptoꝛ poſſit petere expenſas a venditoꝛe in cã eui
ctionis pendente iudicio vel in caſu quo obtineat in ca eui
ctionis. vide in.l.cuʒ teſtamẽto.C. de manumilſ.teſtam. per
glo. ſingularem ibi.
An ſi ab emptoꝛe vniuerſitatis bonoꝛum euincatur vna
res ſola cõpetat actio de euictione ipſi emptoꝛi de euictõe.
vide in.l.i.C. de euictio.cũ nouo intellcũ ad illũ tex. ſingu.
An fructus rei empte ſub ↄdictione ſint emptoꝛis ⁊ qñ
vide in.l.iij.S. ꝙ ait.ff.de lege cõmiſſo.cuʒ nouo intellectu
ad illum tex. ſingularem.
An poſſit emi iactus retis.vide in verbo rete.
An emptoꝛ poſſit recuperare expenſas a venditoꝛe ĩ ꝗ⸗
bus ab aduerſario conira eum agente non potuit facere eũ
condemnare vide in l. idemqʒ S. i. fl.de actio. emꝑtio. cum
nouo intellectu ad illuʒ tex. ſingularem.
Emphiteota fiſcivel eccleſie.an teneatur ſtare colono
vide ſupꝛa in verbo colonus. .
Si empꝓbiteota conuenit cum domino ſuo vt poſſit alie
nare ſine eius voluntate melioꝛamenta ſua. an emptoꝛ te⸗
neatur omnino eũ requirere. vide ĩ.l.fi. C. de iure emphi.
cuʒ noua ⁊ ſingulari ↄſideratione ad illum tex. notab.
An poſſit conſtituere vſufructũ in re emphiteotica ſine
conſenſu domini. vide infra in verbo vſufructus.
An bona emphiteotica eccleſie veniant iu fideicõmiſ⸗
ſum. vide ĩn.l.etiam in pꝛin. fl.ſo.ma. per glo.ſing.ibi.
An emphiteota fiſci poſſit alienare rem ſine voluntate
fiſci.vide in.l.ij.C.ne rei domi.vel templa.li.xij. per illuʒ
not.tex.⁊ ſing. ¶ Pꝛo quanta parte fiat ei remiſſio pꝛop⸗
ter caſus foꝛtuitos. vide in. S. lex itaqʒ ĩ auten. de non alie.
per illuʒ tex. ſingularem.
An conceſſio in emphiteoſim ſi eſt nulla nihilominus
empbiteota teneatur ſemper ſoluere penſioneʒ. vide in. S.
ſi vero in autent.de non alie.per illuʒ tex. ſingularem.
Epiſcopus agẽs nomine eccleſie. an poſſit recõueniri
coꝛaʒ eodeʒ iudice. vide in.c.fi. extra de ſu ceſſio. ab
inteſt. cuʒ nouo intellectu ad illuʒ tex. ſingularem.
Epiſtola. an actus narratus in epiſtola pꝛeſumatur ſo
lemniter celebꝛatus. vide in.l.i.C. de contra.⁊ cõmit.
ſtipul. per illum tex. ſingularem.
Eauiperario quando duo ſunt equipata a lege vete⸗
ri virum lex luperueniens in vno extẽdatur ad aliud
vide in autent.eo non obſeruato.c.de teſtis ꝑ glo.ſing.ibi.
Erroꝛ iuris.an cauſet acquiſitõem fructuuʒ. vide in.l.
ſi ↄtra.C. ſi quis ignoꝛem mino.per glo.ſingula.ᷣibi.
An ille qui habuit tempus ad reſpõdendũ poſſit poſtea
reuocate ↄſeſſionẽ pᷣtextu erroꝛis.vide.õ.in verbo ↄfeſſio.

Aun ⁊ quando erroꝛ cdis faciat ius ⁊ an eo caſu fequira

lur pluralitas actuuʒ. vide in.l.barbarius.ff. de officio pꝛe⸗
loꝛis.cuʒ noua conſideratione ad illuʒ tex. notabilem.
An erroꝛ pꝛobabilis cauſet tituluʒ putatiunʒ. vide in.c.
dilectus extra èe conſuetu.per illuʒ tex. ſingularem.
Arun qñ erroꝛ in nomine appellatiuo vitiet diſpoſitio⸗

neʒ quando res eſt ante oculos.vide in.l.que extrinſecus.

fl.de verbo.obli.per glo.ſingularem ibi.
An erroꝛ impediat tranſ lationeʒ dominij ſi non eſt diſ
ſenſus in cã ⁊ maxime ſi tradens erat adminiſtratoꝛ vel ꝓ
curatoꝛ. vide ĩ.l.ſeruus inſcio.fl.de fideiuſ.p glo.ſing. ibi.
Euictio.ſi poſt venditionẽ perfectã peruenit cã euicti
onis circa rem vendita traditã an venditoꝛ teneatur
de euictione ⁊ an dẽat ei denũtiari.vide.s.ĩ verbo ẽptio.
An ⁊ quando donans teneatur de euictione.vide ſupꝛa
in verbo donatio.
An ꝓmittẽs dotẽ tẽat᷑ de euictõe. vide.s.ĩ verbo dos.
An emptoꝛ poſſit petere expenſas contra venditoꝛem ĩ
cauſa euictionis pendente iudicio vel in caſu quo obtineat
in cauſa euictionis pendenie iudicio vel in caſu quo obti/
neat in cauſa euictionis.vide ſupꝛa in verbo emptio.
Quando res euincitur. an ſucceſſoꝛ ſingularis emptoꝛis
habeat ius denuntiandi. vide in.l. emptoꝛ. ff. de euictio cuʒ

nouo intellectu ad illum tex. ſingulareʒ.

An pꝛomiſſio de defendendo in cauſa euictionis ſit ĩdi
uidua ex pte hr̃dũ ꝓmiſſoꝛis. vide ſupꝛa ĩ verbo defenſio
An euicta vna re pꝛo alia inſolutuʒ data poſſit agi pꝛĩa
actione.vide in.l.qui res in pꝛin.ff.de ſolutio cuʒ noua con
ſideratione ad illum tex. ſingularem. .
Quãdo euincitur res empta a fiſco.an poſſit agi de eui
ctione ſi per iudicis impiciã ẽ euicta. vide in verbo ſiſcus
BSi ab emptoꝛe vniuerſitatis euincatur ſola res vna. an

co mpetat actio emptoꝛi de euictione contra venditoꝛeʒ. vi

de ſupꝛa in verbo emptio.
Si vendidiſti mibi rem ⁊ dediſti fideiuſſoꝛeʒ de euic
tione 1 demuʒ ille fideiuſſoꝛ inſtituit verum dominum il
lius rei heredeʒ. vtruʒ ille heres poſſit ex perſona ſua euĩ
cere reʒ illaʒ. vide in.l.fi. C. de euictio.cuʒ nouo intellec⸗
tu ad illum tex.ſingularem.
Quomodo ⁊ quando vendens ius ſui debitoꝛis tenea
tur de euictõe.vide in.l.ij.C. ẽt ob ciro.pecu.ꝑ illũ tex.ſin.
An venditoꝛ teneatur de euictione quando emptoꝛ cõ⸗
pꝛomiſit circa rem venditaʒ ⁊ pꝛomiſerat de euictione quo
modocunqʒ res euinceretur. vide infra in verbo venditio.
An poſſit agi de euictione anteꝗᷓ res euincatur quando
venditoꝛ ſcienter vendidit rem alienaʒ. vide infra in ver⸗
bo venditoꝛ.
Quando venditoꝛ dixit ſe nolle teneri de euictione. an
teneatur ſalteʒ ad p̃tiuʒ reſtituedũ. vide.j.ĩ verbo vẽditoꝛ.
Quando euictio venit ex natura contractus. an teneat
venditoꝛ ⁊ quomodo. vide infra in verbo venditoꝛ.
Exactio.an ad exigenduʒ aliqueʒ inquãtuʒ facere po
teſt inſpiciamus quantũ facere poteſt ex fructibus pa
trimonij ſui. an vero er̃ venditione bonoꝑ ſuoꝛum. vide in
l. ꝗ bonis. ff. g ponig edett pol.cũ nouo ĩtellcũ ad illũ tex.
£ n excipiens ⁊ non ꝓbans exceptioneʒ
Exceptio videatur ortneri⸗viat ſupꝛa in verbo
confeffio.
An exceptio nullitatis poſſit opponi poſt tres ſententiaſ
confoꝛmes quando agitur de executione irretractabili. vi⸗
de in.l.ſi feriatis.᷑ff. de ferijs.cum nouo intellectu ad illun
tex. notabilem.
An ſicut reperitur actio noxalis contra dominuʒ ita re
periatur exceptio noxalis. vide ſupꝛa in verbo actio.
An vbi competit exceptio poſſit ibi habere locum re⸗
medium extraoꝛdinarium. vide in.l.in cauſe.ff.de mino.
per glo. ſingularem ibi. W
An excipiens vnum videatur excludere aliud. vide in

irormd ein
mninleen
flain g⸗
Vummmn * m
Grmi —
=
Sefrirnrn
üniztnumn
Zupeara
intt n
Merkäae
Ninra
kühterintmnnn

vVA
Poh

nanuinſitini
Alitun Pn eſſa
naitdumſirnnn
veedetin 3,.
e ”
eum: if fiſftuz eeii
iditritini nnmn oinmi
Uebens wſter eon uen
AnlRLNainn a;w inel⸗
mimm.
1rdo mdens inſuidchtois te
———
u emn de cuitine uncoenntorc,
mwitst non ien dedlitnen
GaagrM riftinttto rettſi,
õõ

õ

oan Nrtlewle nidetnint
õ
* en
o õ

.lieet extra de ſepul.li. vj. per glo. fingularem ibi.
An fundans intentionem ſuaʒ in exceptione debeat eĩ
pꝛobare. vide in cle.fi. extra de reſcrip. per glo.ſing.ibi.

Ouando exceptio falſi ideſt ꝙ eſt lata ex falſis allega .

tion ibus opponitur contra ſententiam in executione an ſit
opus impetrare pꝛius reſtitutionem in integrum. vide in.
qui agnitis.fl. de exceptio. per glo. ſingularem ibi. .
An exceptio declinatoꝛia competens pꝛincipali debito⸗
ri ↄcedatur etiaʒ eius defenſoꝛi. vide. z. in verbo defenſio.
An vbi agirur reali poſſit obijci ſeu excipi de iure ter⸗
cij. vide in.l. his ↄſequẽter. .i.fl. fami.herci. p glo. ſin. ibi.
An exceptio declinatoꝛia poſſit opponi poſt ſitem conte
ſtatam. vide in.l. pomponius. S. rati.ff. de ꝓcu. per glo. ſin⸗
gularem ibi cum noua conſideratione ad eaʒ.
