Uerba autem gloſe in.d.l.i.ſunt hec.

CNon ſunt nec ad peꝛpetuã agri vtilitatẽ vt in
fra eo.l.iij.vt in cõueniẽdo debitoꝛes quoꝛũ no/
mina ſunt data in dotem ſibi/quia ſecũduʒ Aʒoi
cõueniſſe videtur vt non ſuo ſumptu hoc faciat.
vel quia in res mulieris non dotales impẽdit ⁊c

Bar. hic ⁊ ẽt bal⸗
Blo. in. I. omnino. Bar hie rc hal,
qui ſunt ſui vel alie iur. ⁊ etiam Bal.in.c.i.in titu.qualit᷑ vaſſalln
iura.debeat ⁊c.in vſib. feud.⁊ do.meus Alex. de imo.in.l.cura/
toꝛ. L. de nego.geſt. dicũt iſtam glo.eſſe ſingul.ad hoc ppoſituʒ ꝙ
actio dotis cõtraria non ponitur alibi niſi in hoc tex. in verſiiudi

ciuz de dote videbitur ⁊c. cum glo.ſua in ver.arbitri ⁊c.circa me

dium. ⁊ idem voluit do.meus Alexan. de imo.in.l.diuoꝛtio.9.ſi
funduʒ in. vj.col.ff ſolu.matri. vbi allegat iſtum tex. ad boc dicẽs
ita cõiter intelligi maxime a Dyno ⁊ a Bar. ⁊ ab omnibus alijs.
Sed tu aduerte. quia iſta glo.in verbo arbitri ⁊c.circa me
dium dixit expꝛeſſe non meminiſſe inueniſſe alicubi: vbi fiat men
tio de actõe dotis cõtraria ⁊ multum laboꝛat pꝛo intellectu iſtius
tex. In quo dicas tu ꝙ neq; hic neq; alibi fit mentio de actiõe do
tis cõtraria. ſed iſte text.ſolum diſponit ꝙ impenſa modica nõ eſt
in conſideratõe nec poteſt repeti ꝑx mariuz nec deduci.⁊ ſi deduce

—
miian hd
ücinigtins
dundim.
er.
(Getnintade⸗
Ntintinuckcniadn

Gtroruern.
Doynonoenn

ſ
Chaeng. antus
VEINTNNREINH
Grüidiients
Wranke rren nmner
üſfereeniNnrin
Nder
N
Winniudedt
eniginmiinussene
nſnilimune

öhrnrtiiteee
dicnerinun⸗
unantnannene⸗
Wentaner .
Grlinan⸗
re
e Ni
Nsifen mn

hdh

Z
mmm annp ii nn umi a
m dns lamn cſreſ inhi
weunmagnunpi in nnininen
Cnde nciiſtiſin mmriiſoime
Mßhftcans mnimöͤſhi agotcninan
rimtini oisipſoiuefieipbipöſte
Mn ſed ania. tanin eanir dhinr
pimtimni Cons ieni enide ieniſinnnan,
xu n daum uu ſinun voinin⸗/
trmmmimmtsnuſtnipharſe hoin
Sdm Aritcotnihſfige ſnt
len wondirinnete⸗
— S
(Nin xerlenmni mifflitiſtin
Reliü mndnmiithiihinsgnünd
uuſan tnninm ſtigiſtüin
cwale ndarn minfnnfofir
imnsninz n lumi

Gitlonnc i

elt⸗
liu⸗
ſ
Aci nciinnnr
gatun innnen el dmu⸗
õ
Cxttf mi in bſt n
nm n oſn n aii

retur potius iudicaretn hoc iudiciũ ſeu cauſa negotioꝛũ geſtoꝛu
qᷓ; de vote ⁊c. p non elt dicere q; aliter dicendo daretur actio de
vote tontraria vel virecta. ſed eſt dicere ꝙ in tali iudicio vero vel
tauſa æ non pꝛv actione vt in.l. i.de iudic. ⁊ illud verbũ de do/
te exponi debet ideſt dotis. Et pꝛo hoc ego pondero tex.in ver
ſicu. non debent arbitri curare ⁊c. æ ſic lis erat ⁊ cauſa coꝛam eis
vel eſſe potuiſtet. ⁊ ideo dicitur iudiciũ de dote non auteʒ actio de
dote. NMam pꝛeſuppõit iuriſcõſultus ꝙ vxoꝛ agebat ad dotẽ ſuam
coꝛam arbitris vel agere volebat ⁊ poterat ⁊ maritus in eo iudi/
do dotis volebat retinere vel öducere expenſas paruas. ? dicitur
bic ꝙ non poteſt hoc facere. ſi enim hoc poſſet facere potius hec
eſſet cauſi ⁊ iudiciu negotioꝑ geſtoꝝ qᷓ; dotis de qua agebatur ⁊
debere agi ⁊ ita pupponẽdũ ẽ.⁊ hec eſt va mens illius tex.quic/
quid dicat glo. ⁊ omnes ſcribentes hic laboꝛãtes pꝛo vero intelle/
ciu eius qui cum reuerẽtla errarũt ⁊ mirabiliter defecerũt in eiꝰ
intellectu pꝛout videre potes ex eo. Cuius verba ſunt hec. Et pꝛio
text in. l. omnino. .
L. Omnino ⁊ in edificandis edibus ⁊ in reponẽ
dis ⁊ pꝛopagandis vineis ⁊ in valitudine manci
pioꝛum nõ debent arbitri modicas expenſas cu
rare alioquin negotioꝛũ geſtoꝛũ potius qᷓ; de do
te iundicium videbitur ⁊c.

Uerba autem gloſe ſunt hec.

CAlioquin ⁊c.perſi.alij vt reſpondeo ꝙ ẽ actio
dotis directa ⁊ cõtraria que cõtraria hic datur
ſed de hac contraria non memini me ĩueniſſe ⁊c

KRerum amotarum.

2 †iAe Ludo. roma. iin.l-
l. Et ideo S. pꝛimo. maritum.ff. ſol. ma
tri. allegat iſtum ter. pꝛo ſingulari ad hoc ꝙ intantuz maritus ha
bet pꝛiullegiũ ne teneatur niſi inquantũ facere põt. vt in.d.l.mari
tum cum ibi plene not. ꝙ etiã de cõtractibus celebratis añ matri/
monii habet idem pꝛiuilegiũ. Sed illuſtris do. Sranc.areti ibi in
quarta col.retoꝛquet iſtum tex. de directo in cõtrariuz dum dici/
tur in tex. de condictõe furtiua que eſt actio cõtinens rei ꝑſecutio
nem ⁊ datur cõſtante mr̃imonio pꝛo rebus ante furatis ergo nõ
gandet pꝛiuilegio. Secũdo contra Ludo. ro. allegat ipſe glo.
vm eum ſingul.iml.miles in pꝛin.ff. de re iudi.vbi glo.equipat pꝛi
uilegin ne miles teneatur vltra q; facere poſſit pꝛiuilegio mariti.
ſed miles non habet pꝛiuil giũ de teſtamẽto condito ante militiq.
ergo ⁊c.de qua materia alias dixi in.d.l.maritũ. ⁊ ideo pꝛo nunc
longioꝛ non ero niſi ꝙ pono vnũ nouũ intellectuz ad iſtum text.ꝙ
non eſt mirũ ſi vxoꝛ tenetur inſoliduʒ condictõe furtiua. quia rele
uatur in alio vt non teneatnr de furto cõmiſſo ante cõtractũ ma/
trimoniũ actione furti. ſed in caſu noſtro non releuatur in aliquo
alio. ideo non debet gaudere ipſa vel maritus vt non teneãtur ni-
ſi inquantũ facere poſſunt de cõtractibus ante geſtis. ⁊ boc modo
ego intelligo iſtum tex. Cnius verba ſunt hec. . —
¶ Item ſi ſeruus eius furtũ fecerit furti etiã cuʒ
ea agere poſſumus:ſed etiã cum vxoꝛe furti age/
re poſſibile eſt ſi ei cui heredes ſumus furtũ fece
rit vel nobis antequã nuberet. tamen ꝓpter re/
uerentiã perſonarũ in vtroq; caſu furtiuã tantuʒ
condictionẽ competere. non enim furti actioneʒ

dicimus ⁊c.
De liberis agnoſceudis.
Hlo. in. l. ſi quis a liberis. s. ſi

quis ex bis. Do. meus Alex. de imo. in.l.i. ff. ſolu. mat. in. xvj.

col. reoutat iſtam glo. ſing. ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ex quibus canſis fi/

lius poteſt experedari a patre poteſt etiã pater ex eiſdem denega/
re ſibi alimenta. Circa quam glo. addo ꝙ eandem glo. ad hoc pꝛo
ſingulari allegat Sranciſ. Cremonẽ. in ſuis nota. in notabili in oꝛ
dine meo. xxiij. de quo do. meus mentõnez facit. ſed ſibi attribuit
iſtam glo. Cuius verba ſunt hec.
¶ Detulerat ex qua cauſa poteſt eum exhereda

revt in auten. vt cum de appel.cogno.. cauſas.

Idem ſi aliud tale fecit pꝛopter quod poſſit ex/

heredari.arg. C. eo. titu.l. finali cc.

. C.; 4 Bar. hic dicit iſtum tex. ſt.
l BDine contra. ſingul. ſubtilem ad Hor n

poſitum ꝙ ſi partus naſcitur etiã ↄſtante mrimonio æ eo ſoluto
moae viri auo ſuperſtite vel ſi de hoc dubitatur vel ne ⁊ ſit vxoꝛ
actio piudicialis in rem redditur pꝛout ibi dicitur in eo tex. cum
quo ſto ſimpliciter.qui tex.clarus eſt nec eget aliqua mea noua in
terptatione niſi ꝙ de iſta actõe pᷣiudiciali poſuit Spec. in tit. de na
tis ex libero ventre per totuʒ ad quẽ me remitto.? redeo ad text.
de quo modo agimus.Cuius verba ſunt hec.

Quia Plautianũ ſenatuſconſultuʒ ad eos par/
tus pertinet qui poſt diuoꝛtiũ eduntur aliud ſena
tuſconſultuʒ tempoꝛibus diui Adriani factũ eſt:
vt etiam ſi conſtante matrimõio partus ſit edi/
tus de agnoſcendo eo agatur. quid ergo ſi quis
poſt moꝛtem patris naſcatur auo ſuperſtue in cu
ius poteſtate recaſurus eſt vt ſi ex fiio eius ſu⸗/
ſceptus pꝛobetur videnduʒ eſt ꝙ dici debeat. ⁊
certe pꝛobanduʒ eſt cuʒ auo pꝛeiudiciũ de partu
agnoſcendo. Similiter agenduʒ ſuper hoc ex ſe
natuſconſulto ⁊ quid ſit ſi an vxoꝛ fuerit diſce/
ptetur.⁊ Julianus ſexto cecilio affricano reſpõ
det locum eſſe pꝛeiudicio ⁊c.

ſi uentr. nomi.in poſſeſſio.mit.

glo. in. l. pꝛima.S. pꝛimo. SBar.

hic et
etiam Bal. in. c. imperialeʒ..callidis de pꝛohib.feud. alie.p Se/
deri. in pꝛin.Et etiam illuſt. do. Sranciſ.areti.in. l.clam poſſidere.
Squi ad nundinas in. x. col.ff.de acqui. poſſeſ. reputant iſtam glo.
ſing . ad hoc ꝙ vbi quis tantũ poſſidet naturaliter ⁊ habet cauſaz
ab alio qui pꝛius vitioſe poſſidebat ⁊ etiã poterat pꝛopꝛia auctoꝛi
tate expelli.tamẽ non poteſt iſte tercius etiã ſi nedum poſſideret
naturaliter ſed etiã ſi detineret ſimpliciter ad quos me remitto.⁊
redeo ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

5. Manu miniſtri ⁊c.in verſi vel pꝛius dixi hic
verus heres non deſinit poſſidere per miſftionẽ
mulieris vt infra de acquire.poſſeſ.l.iij..fi.be/
ne aget vti poſſidetis: nec mulier plus dedit q̃ʒ
hr̃et:vnde ille non poſſidet ⁊ interdicto vti poſ⸗/
ſidetis ſuccubuit ſʒ hodie tamẽ cũ incipit ſcire
videtur facere vim vel dolum ⁊c.

He teſtamentaria tutela.

. Quidam cõſtituit ſuũ pcurato/
l. tutoꝛi bn 8. rem Ticiuz cum hoc ꝙ ſi Titius
nolit eſſe ꝓcuratoꝛ cõſtituit Sempꝛoniũ.modo cõtingit ꝙ ticius
pꝛimus ꝓcuratoꝛ acceptauit.⁊ poſtea ex iuſta cauſa officiũ pꝛocu
ratoꝛis renũciauit an modo Sempꝛonius poſſit eſſe pꝛocuratoꝛ.
Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo pcuratoꝛ ⁊c cõcludit ꝙ nõ
per tex.in.d.l.tutoꝛbus per quẽ ita voluit Dy.⁊ etiã Bald. ibi ⁊
ſequitur eos Ludo. roma. vbi ſupꝛa pꝛorime. Sed tu be/
bene cõſiderabis rogo iſtum tex.qui ſentẽtia mea loquitur in ter
minis multũ diuerſis a quibus agimus.⁊ ratõ aſſignatur hic in
fine in ver. quia illa verba ad tempus moꝛtis referuntur vc. nam
bic ego dedi tutoꝛẽ Ticiũ ⁊ ſi nõ viuit dedi Gaiũ. ⁊ dicitur in tex.
ꝙ ſi Ticius viuit ⁊ tutelam geſſit ⁊ poſtea moꝛtuus eſt nõ admit
titur gaius. quia cõſtitutio tutoꝛis illa conſiderabat ⁊ reſpiciebat
tempus moꝛtis. nam eoipſo ꝙ Ticius pꝛimo datus viuebat tu/
toꝛ factus eſt ⁊ eo moꝛtuo amplius alius non poteſt admitti cuzʒ
certum tempus determinatũ haberet ſed in caſu pᷣmiſſo aliud ẽ.
Mam non retuli me ad moꝛtem Ticij ſed ad voluntatẽ eius vt ca
ſu quo nolit eſſe pꝛocuratoꝛ alius ſit. vnde iſti diuerſi ſunt termi/
ni ⁊ diuerſe ſunt rões. vnde iſte tex.hoc mõ inducẽdo pꝛout facit
Ludo.roma.non facit niſi aliter dicamus arguẽdoa maioꝛi. naʒ
ſi in caſu quo pꝛimus non poteſt amplius mutare voluntatẽ per
moxtez eius excluditur alius multo magis quãdo voluntas eius
g iij

non extinguitur in totü. nam ſi bene recuſanit ſemel poſſet eſſe ꝙ
poſtea vellet eſſe pꝛocuratoꝛ.⁊ ideo alius admitti non põt.Sed iñ
vt dixi iſte tex. niſi inducatur pꝛout ego induco nõ pꝛobat hoc ali
quo pacto.Cuius verba ſunt hec.

L. Cutoꝛibus ita datis lutiũ ticiũ tutoꝛẽ ita do ſi
is non viuit tunc gaium plautiũ tutoꝛẽ do lutius
ticius vixerat ⁊ tutelaʒ geſſerat deinde moꝛtuus
erat:Crebatius negat ad plautiũ ꝑtinere tutelaʒ
Labeo contra: ꝛoculus ꝙ Labeo:ego trebatij
ſententiam pꝛobo. quia illa verba ad moꝛtis tẽ/
pus referuntur ⁊c.

De legitimis tutoꝛibus.
glo. in. l. pꝛima in uerbo pꝛn

dentia ⁊c.Do.meus Alex.de imol.in.l.i.in.x.col.C.qui admitti⸗
⁊ etiam idem do.meus in.l.i.in quarta col.ff.ſolu.matri.⁊ idem
do. meus in.l.quod dicitur in.xiiij.col.ff.de verb.obli.reputat ſp.
iſtam glo.ſingul.ad hoc ppoſitũ ꝙ coꝛrecta rõe legis intelligitur
coꝛrecta eius diſpoſitio cum qua glo ſto ſimpliciter. quia ałs dixi
de hoc i.d.l.i.⁊ etiã in.lequod dicitur ſolo vno addito ꝙ idẽ etiã
voluit in terminis Jaco. butri.conbononienſis in.l.ij.C. de cond.
ob cau.⁊ etiã Bal.in.l.generaliter. C.de epiſ.⁊ cleri.⁊ etiã Bald.
in. l. i.C. qui admitti. ⁊ poſuit aliquid Ludo. roma. in ſuo ſingul.
in verbo ratio in verſic.ſed quero ⁊c.ad quos me remitto.Et re/
deo ad glo. de qua agimus. Cuius verbs ſunt hec.

CPꝛouidentia ratõe naturali vt ponitur.C.de
in ius voca.l.ij.⁊ ſupꝛa de iuſti.⁊ iure.l.penul.in
pꝛin.ſed hodie cum hereditas agnatione nõ in/
ſpecta pꝛoximis deferatur ſic ⁊ tutela vt in aut.
de heredi.que ab inteſta.S.ex his ⁊c

Ne tuto. et curato. dat.ab his

glo. in. l. uentri. ß.vrimo. Zarbr
hec eſt melioꝛ glo.que ſit in coꝛpoꝛe iuris ad hoc ppoſitũ pꝛo ha⸗
benda differẽtia inter tutoꝛẽ ⁊ curatoꝛc. ⁊ eſt glo.in ver.curatoꝛẽ
cc.que glo.clara ẽ ⁊ nõ eget aliqua mea noua interpᷣtatõe: ⁊ mul
tum magiſtra cſt iudicio meo.Cui tamẽ adde vnũ verbũ ꝙ aliqn
verbũ tutoꝛ exponitur pꝛo curatoꝛe ᷣm illuſtrẽ do. Sranci.areii.
in conſil.lxvj.incip.viſo puncto ⁊ dubiſs ⁊c.ad queʒ in hoc me re
mitto. Pꝛeterea addo aliud dum dixit glo. in fi.ꝙ curatoꝛ
tantum eſt datiuus in furioſo ⁊c. nam dicas idez eſſe in pꝛodigo
nam in eo curatoꝛ poteſt eſſe teſtamẽtarius vt inſtitu.de curato.
⁊ idem in pꝛodigo cui datur curatoꝛ.nam poſſet eſſe teſtamentari
rius vt in auten.vt hij qui obligãt res minoꝝ circa meduũ. ſʒ pꝛo
nunc non me extendo in hijs ne exeamus pꝛincipale pꝛopoſitũ no
ſtrũ. Sed hoc modo declara iſtam glo. Cuius verba ſunt hec.
Curatoꝛẽ rᷣgula vt illa lex que vetat curatoꝛẽ
dari habẽti vt inſtit. de curat..interdũ vel nul
la alia.ſed tamẽ cauſa cognita hoc fit. vt.C. qui
dari tuto.poſ.l.curatoꝛ.Et nota ꝙ eſt vna diffe/
rentia inter tutoꝛem ⁊ curatoꝛẽ.alia in pꝛincipio
huius.l.iii.infra de appellati.⁊.l.cum in vna. F.
pꝛimo.Alia quia curatoꝛ non datur teſtamento.
Item quinta quia datur inuito niſi ad lites vt in
ſtitu. de curato.S.ſed curatoꝛ. Sexta inſtit.qui
dari tuto.poſ.S. certe. Item alia quia tutoꝛ aliuſ
eſt teſtamẽtarius alius legitimus alius datiuus
curatoꝛ vero tantũ datiuus niſi in furioſo.vt in/
ſtitu. de curato.S. item furioſi. Iteʒ tutoꝛ ſoli pu

pillo datur vt infra eod.l.ſeie curatoꝛ vero pu/
pillo ⁊ alijs ⁊c.

L. ſi impuberi. Tutela datiua regulariter

. expirat ⁊ extinguitur ꝓpter
legitimã tutelam ſupuenientem tamẽ pꝛeſtita ſanſdatõe ab ipſo le

gitimo ⁊ non ante.tex.eſt in.d.l.ſi impuberi.quẽ ad boc ppoſuu
dixit Bal. hic non reperiri alibi ⁊ ſic facit eum ſingul.x facit mag
num feſtũ de eo. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu
meo iſtius tex.qui iudicio meo hoc non pꝛobat ſi bene ⁊ ſubiiliter
cõſideretur. nam tex.in verſi.quãuis autẽ ⁊c. ponit vnus caſum ſe
ꝑatum a dicto Bal.⁊ ponitur regula ſpẽalis in domino ⁊ herede
inſtituto ab alio ⁊ grauato reſtituere hereditatẽ ſeruo ſuo ⁊ etiaʒ
grauato vt eidem det libertatẽ ⁊ ipſe dominus inſtitutus recuſat
adire vt non reſtituat bereditatẽ. Et diciur bic ꝙ ſi vultpoſtea
eſſe tutoꝛ ſerui ſui quẽ etiã manumittat non põt eſſe tutoꝛ miſi ſa
tiſdet licet alias patronus non teneatur ſatiſdare pꝛo tutela liber
toꝝ ſuoꝝ.nec hoc dicitur hic ex eo ꝙ tutela datiua pᷣcederet: Sed
recuſatio ipſa aditionis hereditatis ſemel facta per illum eſt illa q
opꝑatur ſatiſdatõis pꝛeſtationẽ pꝛout in eo tex.bene põderato ma
xime in verſiipꝛo extraneo hunc voluit eum qui quod in ipſo fuit
etiq liberantẽ pꝛiuauit impuberẽ ⁊c. ⁊ in verſi.tutela non ſine vin
culo ſatiſdatõis non admittitur ⁊c. Et ſic ego intelligo nouit iſtuʒ
tex.qui magis cõſiderat illam recuſatõem aditõis hereditatis. ex
quo actu oꝝa ẽ ſuſpitio ꝓ admiſtratoe futura q; ꝙ datiua tutela
hcederet pꝛout ibi colligitur ex illo tex. cuius vba ſunt hec.
L. Si impuberi libertas ⁊ hereditas per fidei/
cõmiſſuʒ data ſit ⁊ inſtitutus adire nolit ſenatuſ
conſultus cenſuit eum ſi impuberis nomine deſi
deretur adire cogenduʒ vt tamẽ pupillo pupille
ve tutoꝛ ab eo cui ius dandi erit detur qui tutelã
retineat quoad reſtituatur hereditas ⁊ rẽ ſaluaʒ
foꝛe ab herede caueatur. Poſtea dinus Adria/
nus vt ideʒ in eo ſeruetur cui directa libertas da
ta fuerit reſcripſit. Quãuis autẽ a patrono rem
ſaluam pupillo foꝛe non facile exigatur. Lamen
ſenatus pꝛo extraneo haberi voluit eũ qui quod
in ipſo fuit ⁊ libertate pꝛiuauit impubereʒ.⁊ ius
quidem liberti quod habet qui ex cauſa fideicõ
miſſi manumittit non eſt ei ablatum: tutela vero
ſinevinculo cautõis non cõmittitur.quid ergo ſi

nõ caueat nõ dubie tutela nõ erit apud patronũ:

De adminiſtratione tutorum.

l. tutor.S. ex certis cauſis. ia.

in ſuo ſingulari in verbo tutoꝛ ⁊c.el pꝛimo dicit ꝙ ſi tutoꝛ qui te⸗
netur ponere pecunias pupilli in emptõem pꝛechoruz vel tradere
mercatoꝛi ad honeſtũ lucrũ ⁊ nõ facit boc tenetur ad mtereſſe ſᷣm
Banin.l.diuus.ff.ad.l.falcid. ⁊ in.l.tutoꝛ qui repercoꝛũ per illus

tex. ff. de admi. tut. Sed pulchꝛuzʒ dubiũ ẽ quid ſi tutoꝛ hec

non fecit quo caſu vt dixi tenetur.⁊ in cimitate pvſura plus debet᷑
aliquãdo minus ꝓ centenario an teneatur ad illud plus vel ad il
lud minuo. Et in hoc Ludo.roma.cõcludit in dicto ſingulari ꝗ⸗
tenetur ad minus per tex.ſᷣm eum vnicũ ad hoc in. d.l.tutoꝛ qui
5. ex certis cauſis c. Szʒ tu eduerte pꝛo vᷣo ⁊ nouo intellctũ
meo iſtius text. nam bene ⁊ ſubtiliter põderatus pꝛobat cõtra de
directo mnctis.ꝭ.pꝛecedentibus in quibus pꝛius fit mentio de pe
cunia quã retinnit tutoꝛ ⁊ non expoſuit in emptõem pᷣdioꝛum vel
non depoſuit.⁊ ibi dicitur ꝙ tenetur ſᷣm ⁊ pꝛout diciur ibi.ſʒ po⸗
ſtea in dicto.ð.ex certis cauſis dicitur quid iuris in alijs cauſis
exceptis ſuꝑioꝛibus in quibus ſuꝑioꝛibus eſt diuerſus caſus no:
ſter vt patet ex illo diligẽter cõſiderato. Cuius verba ſunt hec.
CEx certis cauſis ſecũduʒ moꝛeʒ ꝓuincie pꝛe
ſtabit vſuras aut quincunces aut trientes aut ſi

que alie leuioꝛes in pꝛouincia frequentantur ⁊c.

l. lutins.S. teſtamento. Qun⸗

tutoꝛes vnus tenetur de male geſtis per aliũ eo non exiſtente ſol/
uendo. Itẽ qn ſunt płes tutors dati a magiſtratu ⁊ ipſi nõ ſunt
ſoluẽdo poteſt haberi regreſſus cõtra magiſtratũ. vt in.l.i.. vſq;
adeo cum ibi plene not.ff. de tute.⁊ ratio.diſtra. Tamẽ ſcias ꝗ;
nunq; puenitur ad magiſtratuz mſi cum tutoꝛ non ſit ſoluendo.
ſed pꝛius puenitur ad contutoꝛes oẽs vt ibi dicitur. Tamen hoc
eſt verũ niſi vnus tutoꝛ eſſet teſtamẽtarius ⁊ alius eſſet datiuus
⁊ ſic ſint diuerſimodi.quia ob geſta cõtutoꝛis datim põt imedia
le ꝑneniri ad magiſtratũ non autẽ poteſt agi contra contutoꝛes.

gſeruin n
dtee.
ugzritga
giumriilin e⸗ 4
Cengi tichailnsr
ttmin hiſtinn in
ſenun teſti isan
muuſftrgremtsen mas

lcoyglenmitieen
Gecinn

Rolwers Ns

NMlENtArtitinstrwitt
ſelthegii ietm
ufitfifriniirinis an
HNinin nnm
Wunttin rain r
Mimulilgiün mtn 4.
nenerhnn 2
au
Snitilnirni r
dinntrnenner
(drinn lirin
Ptinnulligtet
Eimalirntiite

hinititiee

. e 4 Anne
Zrche Ane R
Inlna iee,,⸗ Ar
“ ini 4
Ihrin, ,. A.

1ttere En e⸗
ett i Luce
Lentn
Mpryen

i
lgh

e

6

N

ee:
ltn RRM
c A&

Greee tucſie itn
enſunllalieni
n . Ouizminnmn on
5 ummfucſttigtn enen
eteenendleiſiiiigiet
wihmnui tinpbat ri
engaldiggigani ft

nmmtiC,didltm ntln

nmnahariis m einilin giih
varxdtutntinici nt nni

NAchminitrunoneturorun.

mor Kercrtiscnſig

xſagirin uNNNA inonitg, nngt
———
crau mti mi iarhtin rnſn
dralam 1a iun ul un imi ln
Crdas 1 iti Aligid nite
aNtN ts afiſlediti
m ,mmmu hrt lli fkill
. uhrlan ſonuitln npfngiin
aun Nanfüittülüna
— Sachnngri uulti
urtun er ſinu iuluilliind
. Apuimmaginuiuſtlltnil
— unentin u
5 ntprunaubbtg
atnn nun lirbiint
——
innun maat⸗
pue
(Gansans nen

+ wnnmrtnn nmn 4
mantiſtetn inſtan Palett
nmnbis id ain

„. S . . 5 . . di
ex.eſt in. d. Ilutius.. cum teſtamẽto.quem tex.ad hoc vnicũ d
recl in iure Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo tutoꝛ ⁊c. el
iüüij. Sed tu dicas pꝛimo ꝙ Bar. dixit iſtũ tex. ſingul. de quo
non facit mentionẽ Lud.roma. ⁊ idem dixit do.meus Alexa.de

imol. in. l.i. in pꝛima col. C. de tranſactio. Setũdo aduerte ꝓ

nouo intellectu meo iſtius tex. quia non eſt verũ illud qð
dine Ludorro videlz ꝙ imediate pueniatur iſto caſu ad magiſtra
tum vt dicit ipſe Ludo.roma. ſed eo tutoꝛe datiuo non exiſtente
ſoluẽdo pꝛius puenitur ad fideiuſſoꝛes eius ⁊ poſtea ad magiſtra
um ita ꝓbatur in dicto. .cum teſtamẽto ibi in verſic.paius eos
cõueniri debere qui pꝛo eo ſe obligarũt vt. ⁊ licet ille met tex.ſtati
dicat vel magiſtratus vc, qui eum vederũt.v ſic ponatur alterna/
tiua illa vel quaſi electio ſit ipſius pupilli. Camẽ intelligitur pꝛius
non eriſtentibus ſoluẽdo exquo pꝛimo noĩati ſunt ibi in text. qui
capic hanc interpᷣtationẽ iuris equidem honeſtam volendo euʒ
bene conſiderare⸗Cuius texcus verba ſunt hec.
CLTutoꝛ teſtamento datus poſtea datum ſuſpe/
ctum fecit:queſitum eſt inquantũ teneatur. Wau
lus reſpondit tutoꝛẽ teſtamẽto datum pꝛo par/
te cõueniri opoꝛtere ꝓ qua parte adminiſtrauit.
pꝛo contutoꝛis autẽ poꝛtione pꝛius eos cõueniri
debere qui pꝛo eo ſe obligarunt vel magiſtratus
qui eũ dederunt tũc cũ ſolidum pupillus conſe/
qui non potuerit de officio cõtutoꝛis querenduʒ
eſt an ſuſpectuʒ facere debuit pꝛeſertim cuʒ ſu/
ſpectum quoqʒ poſtulaſſe dicatur alias quidem
cum magiſtratus plures tutoꝛes dant non pꝛius
ad eos pupillus reuerti poteſt q̃ʒ omnes tutoꝛes

excufſi fuerint ⁊c.

MHlo. m. l. tntoꝛes. S. heres.

Balcl. in l.penul. C. ad trebel.dicit iſtam glo.foꝛe vnicã ⁊ ſic facit
eam ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi rogatus de reſtituẽda heredita
te deceſſit ſine hrde vr̃ deficere fideicõiſſum.⁊ ẽ glo.i vᷣbo deceſſit
vc.cum qua ſto ſimpliciter. quia clara eſt ⁊ non eget aliqua mea
noua interpꝛetatõe niſi ꝙ addo not.per omẽs ſcribẽtes ⁊ maxiĩe
Bar . in penul.col.in.l.apud iulianũ.ꝭ.vtrum. ff.ad trebel.⁊ in.l.
cum filio. ffde lega. pꝛimo. ⁊ per Ang.in.l. ille a quo.. ſi teſtamẽ
to.ffad trebel. ꝛ in dicto.. vtrum ad quos me remitto ⁊ ad ea q
alias ibi legendo dixi in. d. l.cum filio ⁊ ideo pꝛo nũc longtoꝛ non
ero niſi ꝙ pono verba glo.de qua agimus.que ſunt hec.

Deceſſit ⁊ ſic euanuit fideicõmiſſum vt ſupꝛa
de teſtamen. tutel. l. ſi nemo.ſed ſi adijſſet ⁊ ante
reſtitutionẽ deceſſiſſet aliquo herede relicto nõ
euanuiſſz ſed eius heres cogetur reſtituere vt in
fra ad trebel.l.ſi eius.s.ſi quis autem. At nullo
relicto herede ipſo iure tranſeũt actõs vt.C.ad
trebel. l. ſancimus. F. finali ⁊c.

l. itium et Oenium.s.altero.

Peennia dicitur eſſe de rebus que ſeruando ſeruari nõ poſ
ſunt. ideo in eius alienatõe non requiritur decretum vt eſt glo.
not. in.. pima.5. fuit queſitum. ff. ad trebell. vbi alias legẽdo di /
xi de boc poſt alios ibidem. maxie poſt do.meũ Alexa.de imola
ibi. ⁊ etiã ponit Bar. in. l. vxronẽ 5.legauerat. ff de lega. iij. ? glo. ⁊
Bar in. linterdum. ffde condi.indebi. ⁊ Bal. in.l. ea demũ. C. de
collatio. Bal. in. l. ij. C. de in integ. reſti. ĩ Bald. in.l. i. C. ð fidei.
7 ſcribentes in.l. cetera.. ſed ſi parauerim. ff de leg. pꝛimo.quam
glo. ad hoc allegat ⁊æ multũ extollit Bal. in.l. ſᷣcuratoꝛẽ habens.
C. de in integ. reſtitu. mino. Ex quo modo dubito.quia mi/
noꝛxxv. annis poteſt alienare ſine decreto bona ſua que ſeruãdo
ſeruari non poſſunt vt in. li. per totũ.C.quãdo decur.opꝰ non

eſt. 1 in. l.lex tutoꝛes.S.pꝛimo.C. de adminiſt. tuto.vtrum panni ⁊

merces dicantur eſſe de hbuiuſmodi bonis vel ne vc. Dicas ſic
tex. eſt in.l. um tabernam in pꝛin. ff de pigno.⁊ in.d.l.titiũ ⁊ me⸗/
uiũ. 5. altero. ff. de admi.tuto.quos tex.ad hoc ppoſitum dixit eſ
ſe ſingulares Bal. in. l.i. . ſi defunctus. ff. de rebus eoꝝ. Sed
tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo dictoꝛũ iuriũ. Et pꝛĩo

d.lcum tabernã in pꝛin. nam iudicio meo non pꝛobat hoc ſi bene

ſubtiliter põderetur. quia debitoꝛ ibi pignoꝛauit tabernã credi/
toꝛ i ſuo ⁊ dubitatur ibi an merces tunc tempoꝛis exiſtentes in ea
intelligantur obligate. dicitur ibi ꝙ, non ſed poſſunt yendi per

debitoꝛc. v ſi q̃ reperiẽt alie eſſe in taberna tẽpe moꝛtis debitoꝛi
. . — . 1 oꝛis
ille intelligut obligate. vnde nibil dicitur ibi R lempꝑe limitato.⁊
poſſet eſſe ꝙ ille merces ſtarent ibi per multos ⁊ multos annos.

Puta per vecem ⁊ plus. ⁊ per cõſequẽs non poſſunt dici de rebus

que ſeruãdo ſeruari non poſfunt pꝛout ſunt fructus 7 ſimilia que
tanto tꝑe ſeruãdo ſeruari nõ pñt.de cuius tex. intellectu ſupꝛa di/
kimus etiã dũ poſui de eo tex.pticulariter in loco ſuo vbi poſui vᷣ
ba eius. ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero. Similiter etiaz text.
in victo. 5. altero non facit. quia ideo ibi ille merces potuerũt ven /
di per patruũ illius pupilli nepotis ſui.quia ipſe habebat coõmuni/
onem cum patre illius pupilli in eis vt ibi in pꝛin in ver. ex duobꝰ
ſocijs bonoꝝ ⁊c. ⁊ in verſic. cõis negotiatõis mercib⸗ vẽdiis. ⁊ iõ
veia merces potuit vendere. ſed ſi fuiſſent ſoluz ipſius ſolius
upilii non potuiſſet ita paſſim vendere ĩmo boc expꝛeſſe lex pꝛo
hibet vt in dicto. .ſi defunctus in verſi res venales habuit ꝛc.
Ataq; iuidicio meo non pꝛobat intentionẽ Bal. ſi recte ⁊ dili⸗
cõſideretur. Cuius verba ſunt hec. R
Ahero ex duobus fratribus ſotijs bonoꝛũ ⁊z
negotiationis defuncto herede filio tutoꝛ patru
us venditis omnibus cõmunis negotiatõis mer
cibus ⁊ alijs ſibi redemptis negotiũ ſuo nomĩe
exercuit:queſituʒ eſt vtrũ compendiũ negotij an
vſuras pecunie pᷣſtare debeat. Reſpondeo ſecũ
duʒea que pꝛoponũtur pupillo vſuram non com
pendium pꝛeſtandum ⁊c.

te
— —

l. Intium et menium. s. tutore.
Jaco.de are. ⁊ Rar. hic ⁊ etiam do. Anto ·in. c. i. extra de iudic.
⁊ do. meus Alex.de imo in.l.ſi cõuenerit in ſexta col. ff de iuriſdi
ctio.om.iudi. reputant lſtum tex ſingul.ad hoc ppoſitum ꝙ ſi p
mitto tibi ſolnere vñcunq; vel vbicunq; petitũ fuerit potero cõue
niri vbi fuero a te inuentus vel vbi habeo bona. de quo ałs dixi
in. d.l.ſi cõuenerit poſt do.meũ ibi. ideo non repeto nũc niſi ꝙ ad/
do vnũ verbũ ꝙ iſte text.bene ⁊ ſubtiliter põderatus non pꝛobat
Vnũ de pꝛedictis duobus ad quod allegatur ꝙ fuerit pꝛomiſſum
ſoluere Rome vbicunq;. nam boc eſt falſuz. ſed ꝓmiſſum fuerit
ſolutre Rome ⁊ ſic in loco certo ⁊ non in incerto pꝛout loquũtur
docto. ⁊ ſic in hoc pꝛimo non guſtarunt iſtum tex.⁊ non ſqũ Ro
me ſed vbicunq; fuerit pꝛeciũ. Et dicitur ibi in tex. ꝙ ſi debitoꝛeſ
huiuſmodi non ſunt in italia nec in italia habẽt pꝛedia nõ poſſunt
ibi cõuemiri per tutoꝛes italicos. Sed ſi facta fuiſſet pꝛomiffo de
ſoluendo vbicunq; vel vndecunq; fuerit petituz aliud eſſet pꝛout
ſonat ille textus.Cuius verba ſunt hec. — .
CLTutoꝛes dati ad res italicas inſtrumẽta Ro
me reperiũt debitoꝛũ pꝛouincialiũ vt pecũia ro/
me:aut vbicunqʒ petituʒ fuerit ſoluatur. Quero
cum neq; debitoꝛes in italia eſſent neqʒ eoꝝ pꝛe
dia. an hec exactio ad italice rei tutoꝛes perti/
neat. Reſpondi ſi cõtractus pꝛouincialis eẽt nõ
ptinere reſpicere tamẽ ad officiũ:ne inſtrumẽto
rum ignoꝛantia cõtractus eos ad quos admini/

ſtratio pertineret lateret ⁊c.

Klo. in.l.tutor rerim. Paul. de ca⸗

ſtro in. l. nunq;
f.de vſur.⁊ do.meus Alex.de imol.ᷣin.l pomponius.ꝭ.cum quis
ff. de acquir. poſſeſein nona coł. reputãt iſtam glo.ſingula. ad boe
ꝙ licet vera mala fides defuncti noceat heredi vt babetur in.l. cũ
heres.ff. de vſucapio.⁊ in.l.an vitiũ.ff.de diuer.⁊ tempo.pſcript.
cum vtrobiq; plene not. Tumen dicta mala fides cauſata ab erro
re iuris non nocet heredi cum quibus ſto nũc quia clara eſt. nec
eget noua aliqua men interp̃tatõe niſi ꝙ eius materiaz habes per
Paul. de caſt. in ſuo conſil.quinquageſimo.⁊ in ſuo cõſil cclxxxx.
⁊ in.l.cum heres.ff de diuer.⁊ tempo.pꝛeſcrip.⁊ in.l.ſequitur..
ſi heres.ᷣff. oe vſufruc.⁊ per Ludo.roma. in.d.l.põponus..pꝛio
ff. de acqui.poſſeſ.⁊ per Ange.in.l.ſi ego.ff. de publiciad quos me
remitto.⁊ redeo ad glo.nr̃aʒ de qua agimꝰ. Cuiꝰ vᷣba ſunt hec.
Non poſſe ⁊c.in verſi.⁊ nota ꝙ hoc in here/
rede nõ in tutoꝛe locum habet cui iuris erroꝛ no

cet.vt infra de vſucapio.l.nunquaʒ ⁊c.

De auctoritatc tutorum.
giinſt.

Glo. in.llet ſi pluribus. · Sala⸗

ne. C. de tranſactio. dicit iſtam glo.foꝛe ſingul.ad hoe ppoſituʒ ꝗ
inter officiũ ⁊ exercitiũ longa eſt differentia. ⁊ eſt glo. in verbo con
ceſſa.⁊ idem dixit Bal. in. c.i.in tit.de eo qui arma belli.depo.⁊
domeus Alex. de imol. hic in apoſtillis ſuis ad Bar. cuz qua glo⸗
ſto ſimpliciter. quia glo. clara eſt ⁊ nõ eget aliqua mea noua inter⸗
pꝛetatõe que ponit exempluʒ in epiſcopo quez aliud eſt deponere
vel aufferre ei adunſtratõz ⁊ ſic ideʒ in tutoꝛe put glo. Circa cu/⸗
ius materiã addo not.per Bal.ᷣin rubꝛica. C. de operis liberto. ⁊
per glo.?⁊ Bar.in.llegatis.5.paimo.ff de legat.iij.vbi dicũt ꝙ of /
ſiciũ eſt ſine doctrina.ſed exercitiũ eſt cum doctrina vt ibi ꝑ cos.
⁊ per Paul.de caſt.in ſuo conſil.clxxxxviij.⁊ per do. Anto.in.c.ij
extra de poſtul.⁊ per Domini.de ſancto Gemini.in.c.ſi quem de
pꝛocurato.lib.vj.⁊ do.Abba.⁊ dominũ meum in iure pontificio
do. Andre.barbat.in rubꝛica extra de offi.delega.ad quos me re/⸗
mitto. ⁊ redeo ad glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Conceſſa non eſt:ĩmo videtur poſſe auctoꝛa
ri vt infra de acquire.heredi.l.pupillns que eſt
contra. Solutio expone hic non eſt conceſſa
ideſt denegata a iudice vel a teſtatoꝛe ſiue in to/
tum ſiue in parte vt quod facit in totũ quo ad to
tum ſic ⁊ in parte quo ad partẽ vt ſupꝛa titu. pꝛĩo
l.ſi duo.⁊.l.iij.ꝗ. pꝛimo ⁊ fi.in cõtrario vero nõ
fuit negata ſed ſecunduʒ hoc quid differt hoc a
fine iſtius.l. Reſpon.aliud ẽ remoueri omnino
aliud interdici adminiſtrationẽ ⁊ ſic non deſinit
eſſe tutoꝛ vt ſupꝛa tit.pꝛimo l.iij.S. pꝛimo. ſic in
epiſcopo aliud eſt eum deponi aliud adminiſtra
tionem auferri ⁊c.

1 al. in. l.
glo.in.l.inter pupillos. Zal in
col.fjde rebus eoꝝ.⁊ etiã do. meus Alexa.de imo. in.l. iubemus
C. de ſacroſan. eccle.in apoſtillis ſuis ad Bart. ibi reputant iſtam
glo.ſingul.ad hoc ꝙ licet minoꝛ non poſſit puocare ad diuiſionez
vt in.l.penul.C. de pꝛed.mino.fallit quãdo eſſet aperta via mino/
ri per vnũ ex maioꝛibus. de qua materia dixi ſupꝛa in hoc opere
noſtro in.l.lutius ⁊ ticia.ff. famil.herciſ.⁊ ideo pꝛo nũc nõ multuz
me extendam.ſed remitto me ad ibi dicta circa hoc.⁊ plus nõ di⸗
co nune niſi ꝙ pono verba glo.que ſunt hec.

C Non aſſignaſſet ⁊c.in fi.ibi vel tercio dic ꝙ
quidam coheres eoꝛũ maior pꝛouocauit ad di/
uiſionem vt in.l.penul.de pꝛed.minoꝛum ⁊c.

De ſuſpectis tutoribus
Z. Si tutoꝛ. NTutoꝛes aliquãdo remouent in

totum a tutela ⁊ aliquãdo adiun
gitur eis curatoꝛ pꝛout apparet in multis iuribus que magis la/
boꝛioſum eſſet qᷓ; ſubtile in mediũ nũc afferre. Sed pulcruz
eſt ſcire quãdo remouetur in totum ⁊ quãdo non. In quo dic ꝙ
inter alios caſus ipſi remouẽtur quãdo non fecerũt inuentarium
vrl aliter ſunt in dolo vt in.l.ix per totũ.ff. de ſuſpec.tuto. Tamẽ
boc eſt verum niſi tutoꝛ eſſet cõiunctus pupillo aliqua affin tate.
vel niſi eſſet patronus liberti tutoꝛ quibus caſibus non poteſt re/
moueri: ſed debet dari ſibi ſecum curatoꝛ. text. eſt in. d.l.ſi tutoꝛ
quem ad hoc pꝛo ſingulari allegat Bal.in.l. fi in fi. C. de arbit. tu
te.cum quo ſto.quia tex.iſte apertiſſime dicit hoc in verſi.aliquo
vinculo ne eſſitudinis vel affnitatis pupillo cõiunctus ſit ⁊c.⁊ in
verſi.optimũ factũ eſt ei curatoꝛem adiungi ⁊c.cum quo ſto quia
tex. non eget alia noua mea interpꝛetatõe niſi ꝙ addo tex. ſimilem
in.l.eũ qui. C. de ſuſpec. tuto. ⁊ voluit Bar. in.d.l.ſi tutoꝛ ⁊ bart.
in · ſi foꝛte. 5. ſunt quidam.ff. de ſolut.? Ludo. roma.in.l.pꝛi⸗
ff. de in ius vocan.in penul. colu.?⁊ Bart. in dicta.l. eum qui v ẽt
in.l. ſi tutoꝛ. 9. tutoꝛ. ff de tute. ⁊ rat. diſtra. ad quos me remitto ⁊
redeo ad tex.de quo modo agimus.Cuius verba ſunt hec.

E. Si tutoꝛ aliquo vinculo neceſſitudinis vel af
finitatis pupillo cõiunctus ſi patronus pupilli li
berti curã gerit.vel ſi quis eoꝛũ a tutela remouẽ
dus videatur optimũ factum eſt curatoꝛeʒ ei po
tius adiungi qᷓ; eundem cum nota fide ⁊ eſtima/

tione remoueri. ꝛcetera. Ludoui.bologninus.
DSe excuſatione tutoꝛum.
glo. in. l. atlete.s.dat remiſſio

nem. Bald. bic ⁊ etiam do. meus Alex. de imol. in. ! ſed 1 ſi
quis.ð. illud ſciendum eſt in fi.ff ſi quis caut. reputant banc glo.
ſingul. dicentes eã ẽt non eſſe alibi ad hoc pꝛopoſitum non re/
fert a qua parte ꝓceſſerit inimicitia T eſt glo. in verbo inimicicia
Tc.cum qua glo.teneo pꝛo nũc qꝛ clara eſt ⁊ non eget aliqua mea
noua interpᷣtatione. niſi ꝙ poſſumus dicere ꝙ hec glo. pꝛocedit in
caſu ſuo in quo loquitur tantũ.ſ. in materia tutele vbi agimus de
magno pᷣiudicio pupilli vt ille non ſit ei tutoꝛ qui fuit patris pupil
li inimicus quocũq; pꝛoueniret iniuria an ab eo an a patre pupilli.
ſed non pꝛocedit in alijs caſibus in quibus non ageretur de tanto
pꝛeiudicio.⁊ hoc modo ego intelligo iſtam glo. non autẽ adeo lar⸗
ge vt faciũt pꝛefati ſcribentes qui non bene eam ponderauerunt.
Cuius verba ſunt hec.

C Immicicia a quacunqʒ parte pꝛoceſſit culpa
ſed hic videtur ꝙ hic puenerit de ꝑte tutoꝛis ⁊c

. Si iuder cuius iuriſdictio eſt limitata
l. ſi Duas. vtputa ſi cautum ſit lege vel ſtatuto
non poſſet cognoſcere vltra quantitatẽ quingentoꝝ ducatoꝛuz et
cõdemnaret in quingẽtos ducatos ex cauſa mutui.⁊ etiã in alios
quinquagintos ex cauſa depoſiti. poſito ꝙ ſentẽtia valeat in quin
gentos dubiuz eſt in cuius electione ſit an ipſius iudicis vel mea
qui ſum actoꝛ eligere ex quo capite velim ſententiã iſtam valere. 7
videtur dicenduz ꝙ ſi in poteſtate iudicis per tex.in. d.l.ſi duas
in pꝛin.per quẽ ita voluit Ludo.roma. in termĩs in ſuo ſingulari
in verbo iudex ⁊c.quem ad hoc pꝛonoſitũ reputat ſingul.dicẽs
eum tu non reperies allegari. Sed aduerte tu pro vero ⁊ no
uo intellectu meo iſtins littere quia pumo nihil facit. ⁊ ideo non
eſt mirum ſi nullus allegauit niſi Ludo.roma. Mam hic eramus
in hijs qͥ nõ depẽdent a facultate eius qui eligere volebat. naz ill
qui habebat duas tutelas volebat eligere ex aliſs duabus eadem
die ſibi delegatis vnã vt ſic cũ hr̃et tres ⁊ excuſaret ab alia quar/
ta. Et dicitur hic ꝙ ipſe non poteſt ſed iudex habet hanc electõem
qui exercuerat eas ſine aliquo miniſterio vel opa illius tutoꝛis vt
ibi in verſi.ſed qui creauit eliget cc. Pꝛeterea potuiſſet eſſe ⸗
tutoꝛ voluifſet pꝛout eſt veriſimile eligere leuioꝛẽ tutelam ex illis
vltimis duabus.vnde lex noluit eum habere hanc electionẽ ratõe
publice vtilitatis cõſiſtentis in tutelis vt inil.i.ff de tute. Sed hee
due cauſe mutui ⁊ depoſiti diuerſe ſunt ab illie quia habuerunt
oꝛiginem a me actoꝛe ⁊ ego deduxi ⁊ creaui eas in iudicio vñ de/
bet etiã eſſe in facultate mea eligere modo quã earũ velim ex pꝛei
cdictis. ⁊ eo maxime qꝛ maioꝛ ratio non eſt in vna cauſa qᷓ;ᷓ in alia
quo ad iudicẽ vel ratõe alicuius publice auctoꝛitatis vel vtilitatis
⁊ etiam qꝛ iudex poſtquã eſt functus officio ſuo ſentẽtiando non
poteſt vlterius ſe intromittere.ſ.iudex.l.iudex poſtea qᷓᷓ.ff. de re
iudi. Et ſic concludo duo. Pꝛimo ꝙ Ludo.roma. cũ reue/
