tiq·qui fuerunt in eademmet opi in qua fuerũt Bart. ⁊ alij hic ⁊
non bene guſtarunt iſta iura quoꝛum virtus ſtat in boc eubi vixi

4 .

—

* * P

nam maius eſt vitiũ diuerſitatis ⁊ contrarietatis ſunul concutren

tium:.æ ideo lex volnit ꝙ illa ſententia valeat indiſtincte que p reo
lata eſt Sed aliud eſt in ſolo vitio diuerſitatis ſine contrarietate ⁊
ideo lex voluit ſuperioꝛem confirmare poſſe eam quã vult ꝓut ſo
nant ver ba dictoꝛũ iurium ſi diligenter conſiderentur ſuper quibꝰ
doctoꝛes tantũ laboꝛauerunt ⁊ ſudarunt ⁊ non erat opus ſi bñ gu
ſtaſſent ea iura in rõe ſui ⁊ in verbis eoꝛũ. Quoꝝ verba ſunt hec.

L. Duo iudices dati diuerſas ſententias dede/
runt Mode. Nñ.vtranqʒ ſententiã in pendenti
eſſe donec competens iudex vnaʒ earum confir
mauerit.
Uerba autem.d.liinter pares ſunt hec.
T. inter pares numero iudices ſi diuerſe ⁊ diſſo
ne ſententie pꝛoferantur in liberalibus quidem
cauſis ſecundum ꝙ a diuo pio conſtitutum eſt p
libertate cõſtitutũ obtinet ĩ alijs vero cauſis pꝛo
reo quod eſt in publicis iudicijs obtinere opoꝛ/
tet etcetera.

1 ⸗ o. de Imo. ⁊ etiam dñs
reputant iſtum tex.ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia lata contra
tenoꝛẽ alicuius legis dubie que habet plures ⁊ varios intellectus
valet ⁊ non eſt omnino nulla. Super quo tex.glo.⁊ ſcribentes hic
multũ laboꝛarunt dandovarios ⁊ plures intelletus. Sʒ ego
vltimo loco nouiter ⁊ aliter intelligo iſtum tex.ſᷣm titu.de vari.⁊
extraoꝛdi.cognit.ſ.quãdo ſentẽtia fertur cõtra aliquã extrauagan
tẽ legẽ cõcernentẽ ius litigatoꝛũ quã ego appello cognitiõʒ.quarũ
ↄgnitionũ diuerſa ſunt genera.vt in.l.cognitionũ.ff.ð var.⁊ extra
oꝛ.cog.vñ ſnia lata contra hꝰmõi cogninões ideſt extrauagantes
q̃ ↄtinẽt in ſe ius litigatoꝛũ valet ⁊ opus ẽ appellatõe vt hic in tex.
ſecus eſt ſi contra leges vt in.l.i.S.item ſi contra ſacras cum.ꝭ.ſe⸗
quenti.ff.que ſenten.ſine appel.reſcin.vbi eſt bonus text.pꝛo iſto

meo intellectu ad iſtum caſum. quoꝛum verba ſunt hec.⁊ pꝛimo

I. cum pꝛolatis. .
L. Cum pꝛolatis cognitionibus contra eas pꝛo/
nunciat iudex eo quod non exiſtimat cauſam de
qua iudicat pꝛo ea iuuari non videtur cõtra con/
ſtitutões ſententiaʒ dediſſe:ideoqʒ ab huiuſmo
di ſententia appellandum eſt:alioquin rei iudica
te ſtabit ⁊c.

Gloſa in.l.de unoquoqʒ. Job.

de imol.
in.l. filiuſfamilias..diui in tercia col.ff.de leg.pꝛimo. ⁊.do. meus
Alex.de imol.hic in vlti.col.in lect.in fi.⁊ do.meus Alexã.ð imo.
in. d.l.filiuſſamilias.S.diui in quinta col.ff.de leg. pꝛimo reputant
iſtam glo.ſingul.ad qõem Bar.in dicto..diui in verſi.Circa hoc
queritur vtrũ pꝛohibitus ⁊c.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia lata con
tra pꝛohibitũ alienare nocet etiã ei in quẽ facta eſt alienatio licet ip
ſe non fuerit citatus ad hoc cum ſatis ſit ꝙ pꝛincipalis ſit citatus
ad quem cauſa pꝛincipaliter pertinet.pꝛo quibus ego allego nota.
doctrinã Andr. de yſer.in.c.ſi vaſallus de ſno in tit.ſi de feu.fuer.
controuer.in vſib.feudo.vbi ponit vtruʒ ſentẽtia lata contra vaſ
ſallum citatũ noceat agnatis ⁊ alijs non citatis de quoꝛũ pꝛeiudi
cio non agitur pꝛincipaliter in terminis illins tex. Et decidit ꝙ ſic.
ſi ſciuerũt etiã ſi non ſunt citati.⁊ ita volo dicere in caſu iſto ⁊ in
terminis iſtius glo. Cuius verba ſunt hec.

Pꝛeſentibus vere vel interpꝛetatiue quia con

tumaces vt infra eo.l.contumacia ⁊c.

Joh.de imol.v etiã do.meus Alexa.de
X. d uus. imol. hic reputãt iſtum text.ſing.ad boc
ꝙ ſi pꝛobatur ſimpliciter ꝙ teſtis depoſuerit per pecunia non aũt
per pꝛeces pꝛeſumitur depoſuiſſe falſum cum quibus ſto in dicto
ſuo ſed non per iſtum tex.qui mihi non pꝛobatihoc.nam hic pꝛo/
batum fuit non ſolum teſtes depoſuiſſe cum pecunia ſed coꝛrupti

onem eoꝛũ vt in verſi.teſtibus pecunia coꝛruptis ⁊c.que verba ſo
nant in pꝛobatõe pecunie habite per eos ⁊ etiã falſuʒ depoſuiſſe p

verbum coꝛruptis quod ſonat in dicto ſuo falſum depoſuiſſe ⁊ in
malam partẽ.⁊ ideo glo.hic dixit ꝙ iſte tex. habet locũ etiã ſi pꝛe/⸗
cibus depoſuiſſent.vnde ſentit aperte ꝙ falſum omnino dixerunt

T ita ego intelligo iſtũ caſum. Cuiꝰ verba ſunt bec vna cũ glo.ſua.

C. Diuus adrianus aditus per libellum a Julio

tarentino ⁊ iudicante eo ex falſis teſtimonijs cõ

ſpiratione aduer ſarioꝛũ teſtibus pecunia coꝛru/
ptis religionem iudicantis circũventam eſſe in
integrum eam reſtituendam in hec verba reſcri/
pſit ⁊cetera.

Z. Paulus la pꝛima. Zan pevekht

boc pꝛopoſitũ ꝙ iudex põt ſupplere eadem die qua tulit ſententia
eandem circa acceſſoꝛis ⁊ hoc qñ nihil derogatur circa es in quib⸗
eſt iam lata ſententia nam ſi in ſententiatis vellet iudex detrahere
non poteſt ᷣm eum per eundem text.maxime in verſi?reliqua aũt
que ad conſequentiã ⁊c.cum quo ſto ſimpliciter quia tex. clarus ẽ
7 non eget aliqua noua interpꝛetatione nr̃a niſi ꝙ addo Specu. po

nentem late de hoc qũo ⁊ qn iudex poſſit addere circa ſententism

latam in litu. de ſenten. in. . x Inno. in. c. auditis extra de pꝛocu.
ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex. de quo modo agimus Cuius
verba ſunt hec.

L. Paulus reſpondit reſcindere quidem ſenten
tiam ſuam pꝛecedentẽ pꝛetoꝛẽ non poſſe aliqua

autem que ad conſequcntiam quidẽ iam ſtatuto/

rum pertinent pꝛioꝛi tamen ſententie deſunt cir/
ca condemnandum reum vel abſoluendnm debe
re ſu pplere ſcilicet eodem die.

. . Doctoꝛes hic poſt glo.⁊ glo. ⁊ ſcriben.
Z. De creta. in.l.iudices.C. de re dtkencenn
iudi.⁊ in.l.i.S.fi.ff.de verbo.obliga.multũ laboꝛant pꝛo concoꝛda
iſtius tex.cum. d.l.i.S.fi.nam ibi dr̃ ꝙ non refert an contractus :
marie ſtipulatiõis fiat latina vel greca vel alia lingua hic it dĩ g
decreta non poſſunt interponi niſi latine ⁊ ſic excludit oẽs alias lin
guas ⁊ ideomata.vnde glo.pꝛimo dixit ꝙ iſte tex. debʒ intelligi qñ
agimus inter latinos ſed ſi ageremus inter grecos poſſent etia de/
creta interponi grece.ſed hec ſolutio damnatur per ſcribentes hic?
in.d. S. fi. nam inter eos qui ſunt eiuſdem nationis põt fieri cõtrac
tus ſtipulationis etiã per diuerſas linguas vt in.S.fi.in fi. inſtit. de
verbo. obli. Quapꝑ Rapb.in. d. 5. fi.in. d.l.i. dicebat alitet
ideo decreta ſeu ſententie poſſunt ſolũ interponi latine ⁊ non gree
quia iſte eſt modus maioꝛũ qui debet ſeruari.vt in.l.pe.ff.ð iuſti.
⁊ iur. Sed text.in.d.l.i.S.fi.intelligitur in contractu ſtipulationis.
Sed hic intellectus eſt de directo ðl iudices.C. de ſenten. vbi
greco bᷣmone poſſunt ferri ſentẽtie. Quare Pe. ⁊ Cy.i.d.l.i.
fi. alio mõ intelligunt hec iura dicentes ꝙ hic in tex· nro ideo decfe
ta debent interponi latine quia non expumunt certã rem nec certã
perſonã puta cuʒ pꝛetoꝛ interponit decretũ de re alienanda qꝛ non
dỹ de qua re nec in quã perſonã debeat fieri alienatio ⁊ ideo quia
poſſent eſſe multi qui neſcirent in italia linguã latinam vel ali ideo
interponi debent decreta latine vt hic. Sed hic intellectus repꝛo/
batur per modernos ſcribentes in.d.l.i.S.finali.quia decreta de/
bent interponi ſuper actu de pꝛeſenti tantũ ⁊ non de futuro.liitem
eoꝛum.S.pꝛimo.ff.ꝙ cuiuſq; vniue.nomi.⁊ in.l.non aliter ⁊ ibiꝑ
Bal. ff.de adopt. Quamobrẽ Dy. Oldra. ⁊ Bart.in·c. li.
fi.alio modo intelligunt hec iura ⁊ eoꝛum oppinio coĩter appꝛobat
vt verbũ latine de q hic in text. expona iintelligibiliter. Sed
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo ad iſtum tex.vt dicam
latine ideſt litteraliter ſiue modo grece vel latine ego non curo dü
modo latino ſermone ideſt litterali pꝛoferãtur ⁊ boc etiã videtur
ſenſiſſe Ray.ſi bene cõſiderentur eius verba licet clare non loqua
tur ꝓut ego videre volui in eius lectura ſed tandem ego boc mo/
do intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec

Z. Decreta a pᷣtoꝛibus latine interponi debẽt ꝛc.

hic dicit non babes
Z. ex contractu. er deptiſ onhhhe⸗
tex. ꝙ ius exequendi ſententiã tranſit contra illum qui ſuccedi in
locum condemnati tamen intellige hoc ſane niſi fraus interuentii⸗
in condemnatione quia tunc ſecus eſſet ⁊ hoc per eundemmet lep.
in verſi niſi culpa tutoꝛũ ⁊cicum quibus ſto ſimpliciter quia text.
clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione niſi addo
nota. per ſcribentes maxime Pau. de caſt. in.l.fi. .donec. C. de iut.
deliber. ad quem me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo modo agim
Cuius verba ſunt hec.
L. Ex contractu paterno cum pupilla tutoꝛe auc
toꝛe ⁊ cõdemnata eſt poſtea tutoꝛes abſtinuerut

eam a bonis paternis ⁊ ita bona defuncti ad ſu

mam nlaie

ulnmmißnd
ake.
lliünmerbinignenmt

Punſtſuntztiingnini

gittntrsnggtenieu!

ullcigtot ſoinanuten
Wefvrdſiin iſeiguael

unenk n in nzs
Cn.

Goiclcenmnproper

ſſeſna , NaAà
obocſtier
iadtuliwlllns anr
yrhiliumniiitzan

ienninn
„ —☛
Muen thiſi
————— ”
n tnnſien
44 4 1 ſſbane
nalinma inuinmi
miumamaiy mnis hp i itiil
ri Cgr eta,iitliunt
rm tirntzaſiinnniin
mtamen mui uhaſnni,inlgli
r Iridli indiginenenſnin
AANiNAANNtriligin in
im inin ſnlit Aundergidl
eimiNiINs eutattde
NWerEYGNINIeninna
vi muqm um mi Aniinudr
Ixaraiti a in inn ti
xiau ii,i uun t i
n x M orir ilno ,m
äü
umm gur nam onimnin
Leailg fin ndhlen init
ern nniinnli
ee wrinichn iſiglin nint
iniauedingnn
An eCrintptanant
muiat nl iimtudin
aſrn aofetrtetemnig
MNin
icc⸗ iwelifrinpnint
rud

Srenüt⸗
AIll. bo dbi nen,
LCtConncl, Kun
nsmmn altie ni imx
mm ae en dſt n c
— m aſ iſi
c nanu li
Nc Decll Mſae
iaaamten
a uſenn
ltrunne ſoſti nn
Aenmuct Gount⸗
n

ſtitutuz vel ad coheredẽ peruenerunt quia an hij
ex cauſa iudicati teneantur. Rñ dandam eſſe
iudicati actionem: niſi culpa tutoꝛis pupilla con

demnata eſt.
De confſeſſis.

Glo. in.l.qui ſticum. r man aige⸗

tranſac. dieit iſtan glo. ſoꝛe ſingularem ad hoe pꝛopoſitum ꝙvul/
neratus fingif moꝛtuus a die illati vulneris ſi moꝛiatur ⁊ eſt gio.
magna vnica in verbo ſticũ ⁊c. circa mediũ cum qua ſto quia clara
eſt ⁊ non eget aliqua noua mea Interpꝛetatiõe niſi q addo nũc vnũ
verbu ꝙ vulnerans aliqueʒ moꝛtaliter venit appellatione occiden
tis etia in ſtatuto loquente de occidente pᷣm Bart. in.l. damni. 5. ſa
bini f. de damno infecto ⁊ Spec. in titꝰ de fideiuſ. S. pꝛimo verſi
bie pone ac.? Balc. in.l.i. in fi. C. de nundinis. Tamẽ ſcias ꝙ
non poteſt condemnari de moꝛte niſi ſecuta moꝛte quãtumeumqᷓ;
ſit certu eum moꝛituruz ex vulnere m Bal. c. pꝛimo. 9. iniuria in
lite de pac iura. fir. in vſibus feu.⁊ in.c. pꝛimo in.i.col. in titꝰ qui.
modiojfeu.amit.ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo. de qua agi/
mus. Cuius verba ſunt hec. —. . R
CQui ſticum pone ⁊c. Uel tercio dic ſticum ab

alio moꝛtifere vulneratuz ⁊ confiteris te eum de
bere quaſi tu occideris naʒ teneris vt ſupꝛa.l.p

xima licet etiã poſt confeſſionẽ vita excedat cum

a die vulneris videatur occiſus vt ſupꝛa ad.l.ac
qui.l.ita vulneratus. Item multo magis ſi ipſe
met etcetera.

Glo.in.l.certum in pꝛincipio in
verbo cõſeſſus ⁊ c. Rer peer Cx. Dal.

in. xvij.col.? Bal.in.l.i.in.xxiiij.col.C.de confeſſis ⁊ etiã dñs meꝰ
Alex. de JImo.in.l.ſi minoꝛem in pᷣa col.C.ð in integ.reſti.minoꝝ
reputant omnes iſtã glo.ſingularem ad hoc ꝙ ille qui fuit olim do
minus debz allegare in libello ſe eſſe de pꝛeſenti dñuʒ nec ſufficeret
ꝙ ſimpliciter allegaret ſe fuiſſe dñuz etiaʒ ſi reus hoc confiteretur
yt ibi per eos cum quibus ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua
noua mea interpꝛetatiõe niſi ꝙ de materia vide Bal.in. l. non igno
rabit. C. ad exiben. ⁊ Bal.in.l.vis eius.C. de pba.vbi ponit an ex
dominio de pꝛererito pꝛeſumatur de pꝛeſenti ⁊ econtra ad quem
me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

¶ Coõfeſſus per verba de pꝛeſenti puta meũ eſſe
yt ſupꝛa de pꝛocurato.l.pomponius..pꝛimo ſe
cus ſi per verba pꝛeteriti tempoꝛis puta fuiſſe:
Nam non habetur pꝛo iudicato: Immo adhuc
qualiter receſſit a me dominium queritur vt.C.
de pꝛobati. l.ſiue poſſidetis ⁊c.

Qui cedere bonis poſſint.

4 Bat. bic dicit iſtum tex. foꝛe ſin/
L. qui bonis. ree akente re nn

exigendo aliquem inquantum ſacere põt inſpicitur quantuʒ poteſt
redigi ex fructibus patrimonij eius non aũt quantuz redigi poteſt
ex vencitöe rerum. Seg tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intelleũᷣ
meo iſtius text. nam iudicito meo non ꝓbat hoc ſi bene ponderet
quia illx verba ⁊ putem ex quantitate ⁊c. non intelliguntur reſpec/
ructuum put dicebat Bart. æ alij poſt eum ſed de magna vel
Furus ſubſtantia rerum. ⁊ hoc dico pꝛimo vt differat a verbo qua
Uur⸗ c. poſito ibi in tex.nam qualitas pꝛopꝛie ſtat in hoc vtrũ res
it hetioſa vel non ſed quãtitas ſtat in ſubſtantiavera fei an ſit ma
ng vel parua res ⁊ ſic non curo de fructibus. Secundo hoc
e rd pꝛobo ex eo ꝙ dẽ poſtea ibi in eodem tex. ð annuo vel
. truo vſnfruc. relicto pꝛo alimentis ætc. ex quo pbatur in ̃
e ce conſiderauerat ſolam ſubſtantiã rei ⁊ non fructus rei dũ/
o talis quantitas ? ſubſtantia rei ſint tales vt iudex moueri
. it yt in. lſidebitoꝛis in fine eo. tite in verſi? facultates acquiſite
ni vc. vbi etiam conſideratur ſubſtantia rei v⁊ non fructus eius .
Preterea ad idem conſidero quia pofſſet eſſe res eſſe talis

ex qua haberi poſſent plures fructus æ fameni
vel capere neſciret vnde conſideratur c
eius ⁊ hoc modo ego intelligo nouiter iſtuz terx. De cuins ma
teria qũo pꝛobatur valoꝛ rerum vide p dñm meũ Alex. de JImo
in coſi. xxvi.in ba. col. in. v volumine. ⁊ in conſi. xcij. in.iij. col. in eo
dem quinto volumine.⁊ Rapha.ſulgo.in ſuo conſi. ccxxxxij incip
Uiſa copia inſtrumenti ⁊c. Cuius verba ſunt bec.

L. Qui bonis ſuis ceſſit ſi modicuʒ aliquid poſt
bona ſua vendita acquiſiuit ita eius bona vene/
un. Unde ergo moduʒ hunc eſtimabimus Atrũ
ex quantitate eius quod acquiſitum eſt: an vero
ex qualitate ⁊ putem ex quantitate extimandum
eſſe eius quod queſijt dũmodo illud ſciamus ſi
quid miſericoꝛdie cauſa ei fuerit relictum puta
menſtruum vel annum alimentoꝛum nomine non
opoꝛtere pꝛopter hoc bona eius iterato venun/
dari nec enim fraudandus eſt alimentis quotti/
dianis. Idem eſt ⁊ ſi vſufructus ei ſit conceſſus
vel legatus ex quo tantuʒ percipitur quantum ei
alimentoꝛum nomine ſatis eſt.

11 Bal. in.l.. in.xix.col.C.de ↄfeſſis ⁊ Bal.i.
O. b onis. el.i.ĩ. iij. col.C.qui bo.ced.poſſunt ⁊ “
meus Alex. ð Imo. bic in apoſtillis ſuis ad Bar. oẽs reputãt iſtũ
tex. ſingularẽ ad hoc ꝙ confeſſio poteſt fieri per nunciX’ẽ. Sed
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius text. nam iudicio
meo non pꝛobat hoc. Immo glo.ſentit expꝛeſſe ↄꝛiũ dum dicit dũ
modo pꝛius debitoꝛ agnoſcat debitũ naz bee eſt bene confeſſio ve
ra que vebet fieri per ipſum debitoꝛem pꝛout dicit glo. Sed decla
ratio poſtea ꝙ ipſe cedit bonis tamen põt fieri per nunciuʒ vel epi /
ſtolam ſed iſta non eſt confeſſio ſed eſt animi dni detectio ⁊ conceſ
ſa poſiſſime ex eo vt quis oꝛe pꝛopꝛio nõ habeat detegere turpitu
dinẽ ſuam vʒz qualiter vult cedere bonis ſuis ⁊ per conſequẽs iſte
tex.mihi non pꝛobat hoc. Sed de materia ſi vis ſcire an confeſſio
poſſit fieri per nunciũ vel per ſpecialem pꝛocuratoꝛẽ vide nota. per
Barto.in autenti.boc ius poꝝectum.C. de ſacro ſanc.eccle. ⁊ per
Bart. in.l.ertum..ſed an ipſos.ff. de confeſſis ⁊ per Angel.in. l
non abſtulit poſt Barto. ibidem etiam. C. de nouati.⁊ Oldra.in
conſi. cxxvj.ad quos me remitto ⁊ redeo ad text.de quo agimus.
vna cum gloſa ſua. Quoꝛum verba ſunt hec.

L. Bonis cedi nõ tantũ in iure ſed ẽt extra ius

poteſt ⁊ ſufficit per nuncium vel per epiſtolaʒ de
clarari etcetera.

Ex qnib.cauſ.in poſſeſ.eatur.

Z. fulcinius.s.finali. Gart bie in boe
tex.eſſe not.⁊ ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ miſſus in poſſeſſionez ex
ſolo pꝛimo decreto ob nimiã contumaciã rei cõuenti lucratur fru
ctus vbi alias non lucratur. ⁊ cum Bar.pertranſeunt cõmuniter
ſcribentes hic.⁊ etiam ſcribẽtes in.l.ſi finita.ꝭ.iulianus.ff de dã/
no infec. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellecetu meo iſti
us textus. Nam ego aliter eum intelligo ⁊ diuerſimode penitus
ab omnibus alijs docentibus pꝛout late dixi in repetiti.noſtra in
dicto.ꝭ.ᷣiulianus.vbi inter alia dixi ꝙ ideo hic miſſus lucrat᷑ fru/
ctus in caſu iſto hereditatis per fideicõmiſſuʒ reſtituende. qmia te
ſtatoꝛ ĩ ſuo teſtamẽto expꝛeſſe diſpoſuit heredem debere reſtitne
re hereditatẽ poſt moꝛtẽ ſuam fideicõmiſſario ⁊ heres nolens eã
reſtituere latitabat in fraudeʒz ipſius fideicommiſſarij. vnde lex
voluit ibi ꝙ fideicõmiſſarius poſſit pꝛimo induci in poſſeſſionem
illoꝛũ bonoꝝ bereditatis vt ibi in verſi.aduerſariũ inducenduũ æc.
⁊ herede etiã adhuc ꝑſeuerante in cõtumacia in reſtituẽdo illa bo
na hereditaria voluit diuus pius imperatoꝛ ꝙ fideicommiſſarius
cui debetur illa hereditas faciat tunc fructus ſuos.quia nulluʒ tẽ
pus largiebatur heredi lab eadeʒ lege infra quod poſſet ſuperſe/
Qere in reſtitutõe fienda ne fideicõmiſſarius pꝛiuetur cõmodo rei
ſue ſeu rei ſibi debite ſed iſta omnia ceſſant in creditoꝛe cui quis
obligatus eſt actõe perſonali qui ſi mittitur in poſſeſſionẽ bonoꝛũ
eius non habet aliquod ius in re.⁊ ideo non põt aliquo mõ lucra
ri fructus ex re ſibi non affecta nec obligata pꝛout eſt illa beredi /
tas affecta ⁊ debita ipſi ſideicõmiſſario in caſu.d.l.fulcinius.ꝭ.fin.
Pꝛeterea lex indulget debitoꝛi contra quem eſt facta miſſio

α

ex primo decreto tempus annale ad reeupanduz rem ſuã ſoluen
do expenſas ⁊ damna ⁊ faciẽdo alia de quibus in.l.cum pponas
T in anten.ei qui.C.de bo.aucto.iudi.poſſid.vnde non debet poſſe
creditoꝛ eo caſu ꝓpter quãcunq; cõtumaciã debitoꝛis infra annuzʒ
indultũ a lege lucrari fructus.ſed ſatis eſt ꝙ ei ſoluãtur expenſe ⁊
damna pꝛout dixi. ſed non ſic eſt in caſu.d.l.fulcinius..finali.
Pꝛeteres conſidero ꝗ in.d.l.fulcinius..fi.non poterat fidei
commiſſarius petere exponſas vel damna vnde ſubleuatur in
illis fructibus quos ſacit ſuos ante reſtitutõem bereditatis. Nee
etiam in dicto. 5.fi. heres grauatus habebat tempus limitatiuum
ſicut habet debitoꝛ perſonalis vt in dicta auten. ei qui cum ſimili.
Pꝛeterea in fideicõmiſſario de quo in.d.l.fulcinius.ꝭ.fi. militat
alia ratio q; in creditoꝛe ꝑpſonali.nam q;pꝛimũ heres grauatur de
reſtituendo hereditatẽ eſt in moꝛa quia latitat. vel eſt moꝛtuus ⁊
ſic ceſſat in reſtituenda bereditate ſideicõmiſſario qꝛ aetõnes oẽs
vtiles ipſo iure tranſeũt in euz ſine aliquo facto hominis vt ẽ tex.
multũ not.in.l.ſancimꝰ..cum antem.C.ad trebell.ergo non eſt
mirum ſi in.d.l. fulcinius.ꝭ.fi.cum heres latitaret T actões vtiles
tranſlate fuerint ipſo iure in fideicõmiſſariũ ſi fideicõmiſſariꝰ ipe
iductus in poſſeſſionẽ lucratur fructus. ſed in crecditoꝛe perſona
li ſecus eſt. nam licet debitoꝛ ſit in moꝛa ſoluendi creditoꝛi ſuo ⁊
creditoꝛ ſit miſſus in poſſeſſionẽ bonoꝛũ ex primo decreto nõ trã/
ſeunt vtiles actões in re in qua eſt ſacta miſſio.ſed ſolum babʒ cu
ſtodiã eius rei vt in.l.iij.ꝭ.fi de acquiipoſſeſ.⁊ ſic lex quodammõ
tranſtulit in fideicõmiſiariũ dominiũ ⁊ poſſeſſionẽ rerũ pꝛout po
teſt. vt eſt text. in.l. raptoꝛes. C. de epiſcco. ⁊ clericis. ⁊ ibi Bart. ⁊
n.l. fi. C. de ſacroſan.eccle.⁊ poſuu Ange.⁊ Joha. de imo.in.l.qui
vniuerſas. .i.ff.de acqui.poſſeſ.⁊ Ange.in.i.i.ff.de diſtra.pigno.
2 Cy.⁊ Baliin.l. ea lege. C. de condi.ob cau.⁊ Bal.in.l.traditioni
bus in fi.C. de pact. ⁊ Bal.in.l.pꝛima in tercia col.C.ſi ob cirog.
pecu.⁊ Ange.in.l.licet.C.de acqui.poſſe.⁊ do.meus Alex.ð imol.
in ſuo conſilio in pꝛimo volumie conſilioꝝ incip.An ſtantibus ⁊c.
in Fa col.in quibus locis ponũt ſcribentes quomõ lex vel ſtatutuzs
⁊ homo poſſint inducere ꝙ dominiũ vel poſſeſſio trãſferatur abſ
q; traditõe ⁊ ſic ꝙ res fingatur tradita vbi non eſt. Et binc ẽ
quod etiã dicimus ꝙ fideicõmiſſarius cui debet reſtitui hr̃ditas
babet tale ⁊ tantũ ius in bonis hereditanjs ꝙ ſi eſt in poſſeſſione
ſine vitio eſt legitimus contradictoꝛ quominus heres mittatur in
poſſeſſionẽ ſᷣm Bar. Bal. ⁊ Ange.in.l.fi. C. de edic. diui adri.tol
len. Bar. in. l. filio. ff. ad trebel. Plus dico ꝙ fideicõmiſſa
rius in caſibus poſitis in.d.l.ſancimus.S.cum autem ad trebelli.
poteſt vti beneficio diui adriani de quo in. d.l.fi.vbi alias nõ poſ/⸗
ſet ante aditã hereditatẽ per heredem ⁊ ſibi reſtitutã pᷣm Bal.
in. d.l.fi.in. xiij. col.poſt glo.ibi. C. de edic. diui adri.tolle. ⁊ Spec.
in titu. de teſtame.⁊ ibi Bal.in addit.ſuis in verſi.ſed an ex fidei⸗
cõmiſſa ⁊c ? Bar.in. d.l.ſancimus..cum autẽ. ⁊ Bal. in. d.l. fi.
C. de edic.diui adri. Confirmãtur pꝛedicta ex alia ratõne qꝛ
non eſt mirãdum ſi in.d.l.fulcinius..fi.fideicõmiſſarius miſſus
in poſſeſſionẽ lucretur fructus ob nimiã contumaciã heredis non
reſtituẽtis ⁊ latitãtis. quia etiã ſi non fuiſſet miſſus in poſſeſſiõʒ
tamẽ q;pꝛimũ heꝛes eſt in moꝛa reſtituẽdi dãtur eidẽ oẽs freũs.
l. mulier. 9. ſi heres.⁊.lin fideicõmifſſaria.fl.ad trebelli. vñ illi fru⸗/
ctus debẽtur illi fideicõmiſſario ex ſola moꝛa hberedis. Si ergo fi⸗
deicõmiſſarius miſſus eſt in poſſeſſionẽ bonoꝛũ hereditatis ⁊ he/
res adhuc perſeuerat in moꝛa non reſtituẽdo ea bona non eſt mi
rum ſi facit fructus ſuos vtpote ſibi iam debios ex ſola pꝛia mo
ra.ſed hec omnia ceſſant in creditoꝛe perſonali ergo ꝛc. Pꝛe/
terea conſidero aliud pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu. d.l. fulciniꝰ
§.fi. vltra omnes docentes qui aliter intelligunt illum tex. ⁊ etiam
Saly.conbononiẽſis meus in dicta auten. ei qui dat vnũ aliuz in
tellectũ ad illum tex. v dicit eſſe ſuũ ⁊ nouũ.ſ.ꝙ vbi interpoſitum
eſt pꝛimũ decretum cõtra aliquem in reali actione poterit interpo
ni ſecũdum ad aggrauatõem pꝛimi reo perſeuerante in contuma
cia ⁊ iudex pꝛonũciabit eum non admittẽdum ad reuocandaz te
nutam etiã infra annũ ⁊ ãmodo miſſus lucrabitur fructus dõec
reus doceat de pꝛopꝛietate.⁊ hoc modo dicit Saly.ſe intelligere
tex.in.d.l.fulcinius..fi.ſed cum reuerentia eius dixerim iſte ſunſ
intellectus eſt bene nouus pꝛout ipſe dicit ⁊ adeo nouus ꝙ nihil
habet cõmune cum illo tex. nec cum mente iuriſ latoꝛis ibi. pꝛimo
uia in caſu illo beres non admittebatur nec poterat admitti ad
docendum de pꝛopaletate ſua cum nulluz ius babuerit exquo be
reditas erat reltituenda ſideicõmiſſario. Secudo quie nulla
penitus fit mentio in. d.l.fulcinius. . fi. de temꝑe annali nec fieri
poſſet pꝛout ex ſupꝛadictis apparet. Ex quibus cõſtat ꝙ Ss
ly.conbonoñ.non bene guſtauit iſtum text.⁊ etiam omnes alij cuz
ſuppoꝛtatõe tantoꝛũ patrũ dixerim defecerunt in ſalutari ſuo quo
ad illum tex. ad quem dedi tibi verũ æ nouũ intellectum pꝛout la
tius etiam dixi in repetit. mea in dicto. ꝭ. iulianus. ⁊ ideo pꝛo nũc
longioꝛ non ero.⁊ redeo ad tex.noſtrũ.Cuius verba ſunt bec.

CIdem celſus exiſtimat ſi is a quo hereditatẽ

petere veliʒ latitet cõmodiſſime fieri poſſe:vt in
poſſeſſione mittatur rerum quas pꝛo herede vel
pꝛo poſſeſſoꝛe poſſidet. Sʒ ſi dolo fecerit quo/
minus poſſideret bona eius poſſidenda vel ven
denda ſunt. Diuus quoq; pius in perſona eius
qui hereditatẽ poſſidens copiam ſui nõ faciebat
reſcripſit in poſſeſſionẽ rerũ hereditariaruʒ ad/
uerſariũ inducendum:in quo reſcripto ⁊ fructuʒ
percipere iuſſit eum qui per nimiã contumaciaʒ
poſſeſſoꝛis hereditatis vel lucro eius cedat in
poſſeſſionẽ inductus eſt rerum hereditariarum.

Ex quibus cauſis in poſ
ſeſſionem eatur.

Glo. in. l. hec autem in gloſa

hꝛima. Gal.in.l. is cui bonis.fr de verb. obli.⁊ eti do. me Aler.
de imol. hic iu apoſtillis ſuis ad Bar. reputat iſtam glo. ſingul. ad
hoc pꝛopoſitum ꝙ furioſo ⁊ prodigo datur curatoꝛ etiaz nemine
petente.de quo vide tn per vice. de neap.in.l.cum deliberaret f⸗
de curato.furio.⁊ etiã per Bal.in.c.pꝛimo in.x.col. in titu. qui ſuc
ceſ.dic.vbi idem tenẽt in terminis.ad quos me remitto.æ redeo
ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Immo ſemper videtur defendi cum iudexeo
non defenſo debeat dare curatoꝛem pt infra eo.
l.fulcinius.. adeo.ſed foꝛte in pꝛodigis ⁊ furio
ſis ſpeciale eſt. in ceteris enim non dabit curato

rem niſi petatur ab aliquo nomine mioris ⁊c.
Sed tu aduerte pro nouo ⁊ vero intellectu pdictoꝝ. naʒ bet
glo. mihi non placet ita indiſſincte nec credo eam verũ dicere. Sʒ
bene credo ꝙ nullo petente poſſit hoc facere. ſed donec videatur
an aliquis petat non poteſt per tex.in.l.nequaquam.ꝭ.aduocatos
ff.de offi.pꝛocon. qui tex. declarat nobis quomõ bec pꝛocedere ö
beant in verſi. vel ſi nemo ſit qui petat vc. qui tex.loquitur etiam
in furioſis vt ibi in verſivel his qui ſue mentis non ſunt vc. quez
tex. bene notabis. Cuius verba ſunt hec.

CAduocatos quoqʒ petentibus debebit indul/
gere plerunqʒ feminis vel pupillis vel alijs debi
libus:vel his qui ſue mentis non ſunt ſi quis eis

petat: vel ſi nemo ſit qui petat vltro eis dare de
bebit ⁊cetera.

De pꝛiui.creditoꝛum.,.
Z. Bi creditores. Docoꝛes omnes coiter

—. . in.l.ſi finita.5. iulianus
pꝰ glo.ibidẽ ðᷣ dã.infe.x ẽt ſcriben.in.l.creditoꝛes maxie Bar.f. d
iui.credi.multuz laboꝛarũt pꝛo vero intellectu illius nolabilis et
ſingularis text.in. d.l. reditoꝛes in eo.artiꝰ ꝙ ſi quis miſſus eſtin
poſſeſſionem ex ðᷣ decreto ꝑp cautioneʒ ab eo petitam ⁊ nonpꝛeſti
iam de aliquo debito ſoluendo adueniente die vel conditione ſub
qua ille erat creditoꝛi ſuo obligatꝰ an purificato poſtea debito poſ
ſit perueniri ad ſᷣm decretum ꝓ ſatiſfactione debiti ſtante iaz ilo
pꝛimo decreto abſq; eo qð interponatur iterũ aliud pꝛimũ decre⸗
tum qᷓ; illud ꝙ fuit pꝛimo interpoſtum rõne cautionis a creditoꝛe
petite ⁊ non pꝛeſtite in quo paſſu finaliter doctoꝛes cõcludunt ꝙſic
per tex. ybi dicunt eſſe caſuz de hot in.d.l. creditoꝛes. Sec tu
aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo illius tex. nam dico py ille
eſt caſus valde diuerſus ab iſto nam ibi petita fuit cautio ab bere
de ꝑ creditoꝛem ⁊ alios non de ſoluendo debito conditionali vel in
diem ſed de non dilapidando bona hereditatis r ipſe bĩs eaz cau/
tionẽ noluit pꝛeſtare ⁊ fuit cõtumax. vnde dr ibi ꝙ bona eius poſ
ſunt poſſideri ⁊ venundari quia ibi ab initio debitu erat purũ̃ ſed
creditoꝛes habebant heredem ſuſpectũ ratione facultatus vt ibi in
verſi? heredem ſole facultates ſuſpectũ faciunt xc. ⁊ in verſie ꝙ ſi
nec inopia laboꝛant ⁊c.circa finem ⁊ ꝑ totam illam legẽ in pꝛinci.in
medio ⁊ in fine ſed in qõne noſira debitũ erat ab initio in diem vel

ſub conditõe vt pꝛeſuponitur vnde hec duo diuerſa ſunt? termini

oio diuerſi ſunt ergo ꝛc. ¶Vel bo loco dicamus ſi vebitu ibi

temn inununb
ttinddhumamig

uuſſtttn enns um ai

Pkriuputulasnia.
ISerirnshetüichan writ
uivncngoneennindcnel
Cienigenoneeſrni der
Geſtinonbentmſältnneret
iſcherekrti atcn ni
Heͤerteggihtne urt
Cönnainicnm nin
Garſfaltunwiri
liumnliſihin zatſi
wifeenikiarn.

tihentnngnn

iſnot enie,,
Altin

.

r.,ÿʒ;ẽ

— — —

1—
w,,

Saurrrrrreeeffeaeeressss. ee

☛
—

n ntnlimuinn
litn Rkannabntffinen

Ae eiadded
tn aunſnigii
mi Ksgnmdttan
n anbügmmuntß
.
nunuimaghu
l
õ
urrieirn gittlntt
äl
eiinſtieſhk.
(Mwerds nog; wnthisdetchrill
Ptennqjſenmns d anllo atien
beyalboi ie ene n inr iet
xriixplia ur ivc⸗nn

Arpeuictunn.

LSoriimntd meze
Eineniirdenäldnmtn dan
eiiaannenben
ae namton iihiin 4
neſnmgaun ionn
xa Nuſin d
. — chr amn ſn nn
icmm /1ltünn un⸗
coßi nr inititni⸗
adhegnmin fanni

in di b conditione petita fuit cautio ab herede de ſol⸗
en aſtnen⸗ tinare ille fuit contumax vñ eo adhuc
denſeuerante in contumacia poteſt habere locũ ᷣm decretum ⁊ vẽ
erio bonoꝛũ non tamen ad finem ſatiſfaciendi quia nondũ vene/
dio nditio nec ibi boc appz in tex. ⁊ velle hoc dicers eſſet diuinar
mele m tex. ſed ad conuincendã illam pꝛimam contumaciam que
fuit ⁊ durabat in non cauendo adhuc. Seq pꝛimus intelleet
us placet ꝙ ibi abimtio debitũ eſſet purũ nam moꝛtuo debitoꝛe
obligato plurtbus creditoꝛibus incõtinenti creditoꝛes habentes he
redem eius ſuſpectuʒ volebant ſibi caueri de ſoluendo debito ſuo
non conditionali nec in diem ſed puro vt pꝛobatur ibi in pꝛincipio
in verli. p ſuo debito reddendo ⁊c ⁊ in verſi.cuius gratia pꝛetoꝛ co
noſcere vc. vbi illa cautio de qua ibi fit mentio pꝛeſtari debet cum
cauſe cognitione de qua ibi fit mentio nam cautio ſine dubio ceo ca
ſu pſtanda fuiſſet vt in. l. in omnibus. fl. de iudicijs ⁊ poſuit pau.
de caſt.in conſi.xxxxix.incip. Uiſis omnibus ⁊c. in fa. col.
idem conſidero eundem tex.in verſi. plane in recenti adite heredi
iatis audiendi ſunt creditoꝛes ⁊c. vbi illa cautio de qua ibi dr ſolũ
poteſt peti tempoꝛe adite bereditatis de recenti vt ibi expꝛeſſe dr ⁊
ſic in tempoꝛe limitato ⁊ deter minato ſed ſi debitũ eſſet in diẽ vel
ſub conditione poſſet peti cautio ſemper quandocũq; ante illam
duem vel conditionem vt in. d. l. omnibus cum ſimilibus de iudi.g
ꝛc. Prelerea boc eſſe verũ pꝛobo ex alio capite nam ille text.
in. d. lecreditoꝛes loquitur reſpectu omniuʒ creditoꝛũ hereditatis
vnde impoſſibile eſt omnes eſſent ibi creditoꝛes in dieʒ vel ſub
conditione ⁊ nullus eſſet purus vnde dico ꝓ nouo intellectu illius
tex. ill eſt quedã pꝛnuiſio emanans ad fauoꝛem omnium cre/
ditoꝛũ hereditatis etiã pure qui omnes vbicũq; habent heredem
ſuſpectu ⁊ tempoꝛe hereditatis adite de recenti poſſunt petere ſibi
caueri ab eo non de ſoluendo adueniente die vei ↄditi ne ſed ð nõ
dilapidando vel conſumando ea bona hereditaria vt ſupꝛa dixi et
bit iacet lepus ⁊ hic eſt verus intellectus meus ⁊ nouus ad iſtum
tex. not. quem bene ponderabis. Cuius verba ſunt hec.

L. Si creditoꝛes heredẽ ſuſpectum putent ſatiſ

dationem exigere poſſunt pꝛo ſuo debito reddẽ/

do cuius rei gratia cognoſcere pꝛetoꝛẽ opoꝛtet:
nec ſtatim eum heredem ſatiſdationis necceſſita
ti ſubijcere debet niſi cauſa cognita conſtiterit p
ſpici debere hijs qui ſuſpectuʒ euʒ poſtulauerint
Sed ſuſpectus hr̃s eiſdeʒ modis quibus ſuſpe
ctus tutoꝛ exiſtimatur ſi quidem tutoꝛ non facul
tates ſed fraudulenta in rebus pupillaribus vel
calida conuerſatio ſuſpectum cõmendet heredẽ
vero ſuſpectum ſole facultates ⁊c.

Glo.iĩ.l.paterſami. in uerbo ſer
nandũ in uerſi. nel melius etc.

Jo. de Imo. in.l.ff.de acquiren. heredi.⁊ dñs meus Alex. de
Imo in.l.quidã eloquio in tercia ⁊ etiã in vltima col.de iur.delib.
reputant iſtam glo.⁊ etiq text.ſingulares ad hoc ꝙ ſubſtitutus pu
pillo ſe imſcenti in hereditate paterna ſi pupillus poſtea moꝛit᷑ in
pupillari etate non põt poſtea petere reſtitutionem in integrũ ex ꝑ
ſona pupilli aduerſus dñm immiſtionem ⁊ hoc modo ſepare here
ditatẽ pr̃nam a pupillari hereditate que iam confuſa eſt cum ea vt
ibiper eos cuʒ quibus ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget nouaj mea
inteterpꝛetatione. Cuius glo. verba ſunt hec.

Geruandum in verſi. el melius non poteſt
hic reſtitui:cum adeundo hereditatem impube/
ris paternam voluntatem ⁊ per hoc hereditateʒ
agnouiſſe vr vt ſubijcit infra ibi quẽadmodũ ⁊c.

Glo. ĩ.l.eum qui in uerbo con

Dñs meus Alexã. de Imol.in.l. hic in
trabere 70. apoſtillis ſuis ad Bart.⁊ etiã in lectu.

ſua in.lcontra pupillũ in pꝛima colu. de re iudi. ⁊ Jo. de Imo. in
dicta..contra pupilluʒ etiã dñs meus Alex. de imo. in. l·ſi finita
iulianus in. xxij.col.in fi. ff de damno infec.reputant iſtam glo.
ſingularez ad hoc paopoſitũ ꝙ ſicut qn vrget es alienum dilatio
eſt alatura peticulĩ creditoꝛi põt veniri contra pupillũ ⁊ furioſum
qui non latitãt ad ᷣm decretũ dato cautoꝛe eius bonis vt In. l. ful
cinius. 5. adeo. ff. ex quib. cau. in poſſ. eatur ita etiam poteſt veni /
recontra abſentem rei publice cauſa per iſtam glo.de quo alias di
Nin repeti.mea in. d. . iulianus ⁊ ideo non repeto nunc niſi ꝙ di /

bec dortrina iudicio meo pʒocedere non poteſt nam ſi bene
pupillũ pꝛodigum ⁊ furioſum põt interponi immo debet interpo⸗
ni ſecundum decretum vt in. 9. adeo in ver. plane interduz ⁊c. hoc
eſt quia hic non agitur pꝛincipaliter de cauſa vel fauoze publico ſed
in abſente reipubſice cauſa diuerſa ratio eſt Tcontra eum non põt
perueniri etiã ad pꝛimũ decretũ niſi in caſu q̊ͥ nõ defendant᷑ vt in.l.
ignoꝛare.C. de teſta. mili.⁊ in.d.l.eum qui in fine ergo nec ad ᷣm
ſed contra pꝛedictos põt perueniri ad pꝛimuz ſine dubio ergo non
eſt tantus fauoꝛ in eis quantus eſt in abſente reipublice cauſa ⁊ ſic
iudicio meo hec glo.⁊ ſequaces non recte ſentiunt. Cuius verba

ſunt hec.
CCLontrahere ſcilicet taliter vt ei poſſit fieri vẽ
ditio tenet tamen pignus cauſa rei ſeruande vt
ſupꝛa qui ex cau.in poſſeſ.eatur.l.pꝛima 7. C. de

reſti. milit. l.ignoꝛare ⁊ venditio quoniam fiet ad
inſtar furioſi ⁊c.

inali. Diñs meue Alex. de Imo.in. l. mancipio⸗
2 F In I l1. ff. de optio. legat. in apoſtillis ſuis ad or
ibi reputat iſtum text. ſingularem in caſu ſuo.ſ. ꝙ vbi ſunt plures
creditoꝛes debet eis fieri copia inſtrumentoꝛũ debitoꝛis ⁊ capere
ſubſtantiã eoꝛum ⁊ etia aliqñ tota deſcribere ex cauſa pꝛout dĩ in
text. Cuius verba ſunt hec.

L. Cum plures creditoꝛes in poſſeſſionem reruʒ
debitoꝛis mittuntur: ne coꝛꝛumpantur rationes
vni hoc negotium a creditoꝛibus eſſe dandũ quẽ
maioꝛ pars creditoꝛum elegerit:ego puto credi/
toꝛibus eſſe dandã copiam inſtrumentoꝛum non
vt deſcribant ipſa coꝛpoꝛa inſtrumentoꝛũ: Sed
quot ſunt ⁊ de qua re ſint ſubnotent ſibi quaſi
inuentariũ faciant: quod etiam vniuerſoꝛum fa/
cere eis erit permittendum ⁊c.

ZDe bonis auctoritate in
dicuʒ poſſidendis.

Zn ſcis titulum. ff. ⁊. C. de bonis
Z. gquannis aucto.iudi.poſſi.⁊ plene notatur ꝑ
omnes ſcribẽtes in.i.ſi finita. S.iulianus.ff. de dam.infect. de pꝛĩo
⁊ ſecũdo decreto interponẽdo ⁊ eoꝛundem quottidianã ⁊ vtilem
materiã de qua ibi late diximus in repetit. noſtra directa ad ſan/
ctiſſimũ.D. M. Alex.ſextũ pontificem maximũ ad dictũ. iulianꝰ
Sed modo ſcire vellem an in talibus immiſſionibus requi/
ratur coꝛpoꝛalis miſſio an ſufficiat ſola verbalis. In quo bꝛeuit
dicas ſufficere verbalem per tex.in.d.l.quãuis. quem tex. ad hoc
dixit eſſe mirabilem ⁊ non eſſe alibi.⁊ ſic facit eum ſingul. Bal d
