natiue.ſ.de minoꝛe poſſeſſione habito reſpectu ad maioꝛes poſſeſ
ſiones vt hic in verſi.qᷓ; maioꝛc ⁊ vtilioꝛẽ ⁊c.⁊ in verſ.magna poſ
ſeſſio diſtrahatur ⁊c. vel de minꝰ vtili vt hic in verſi.vel mioꝛ vel
minus vtilioꝛ ⁊c.· Cuius textus verba ſunt hec.

CNNon paſſim tutoꝛibus ⁊c. ſed ſit alia poſſeſ/
ſio minoꝛ vel minus vtilioꝛ pupillo magis ꝑmit
ti eam iubere diſtrahi q̃ʒ maioꝛẽ ⁊ vtilioꝛẽ ⁊c.
Licet extra

L. ma gis puto.s.illud- territoꝛium

ius dicenti non pareatur impune vt in.l.fina.ff. de inriſdi.om. iu
di.cum ibi plene not. vbi alias legendo dixi poſt alios ⁊ maxime
poſt do.meũ Alex.de imo.ibidem. ⁊ in.c.vt animaꝝ de conſtitut.
lib. vj. cum ſimilibus.tamẽ in hijs que ſunt voluntarie iuriſdictio
nis extra territoꝛiũ effectus eoꝛũ pdurat ⁊ voluntaria iuriſdictio
extenditur extra territoꝛiũ.tex.eſt in.d.l.magis puto.ꝭ.illud.quẽ
tex.dixerunt ad hoc ꝓpoſitũ Dy.⁊ Bald.hic non reperiri alibi.⁊
ſic faciũt eum ſingul.de qua materia dixi aliquid in.l.i.ſupꝛa de
offi. conſul.⁊ ideo nunc non ero longioꝛ in bot. Sed tu aduer
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text. qui ad hoc iudicio
meo nihil facit ſi recte ⁊ ſubtiliter ponderetur ⁊ cõſideretur.nam
tutela iſta hic agebatur Rome vt hic in verſi.ſi modo rome age/
batur ⁊c.⁊ etiã tutoꝛes habebant adminiſtrationẽ rerũ puintiat
lium eiuſdem met pupilli vt ibi in verſi.eam quoq; adminiſtratõ
nem ⁊c.que verba etiã implicãt vt etiam haberent tutelam alioꝛũ
bonoꝛũ.v in verſi.diſtrictu poſſeſſionẽ ꝓuincialem ⁊c. vnde non
eſt mirum ſi pꝛetoꝛ potuit hic cõcedere alienationẽ rei pꝛouintiał.
Sed ſi tutoꝛes non habuiſſent adminiſtrationẽ illarũ rerũ pꝛoui
tialiũ non dicit tex.ꝙ pꝛetoꝛ hoc facere potuiſſet.⁊ hoc modo ego
intelligo illum tex. Cuius verba ſunt hec.

CIllud queri poteſt ſi pꝛetoꝛ aditus permiſerit
diſtrahi poſſeſſionẽ pꝛouĩtialeʒ an valeat quod
fecit ⁊ puto valere ſi modo Rome tutela ageba
tur ⁊ hij tutoꝛes eam quoqʒ adminiſtrationem
ſubierant ⁊c.

l.ſi pupillorum.s.ſi pupillus.

geinleetin ii
Mitsniienſ ieur.

Anafrrdes
Chnrſocs.

Tpwponhm ene

Re
Uyteentiirgnen re
arimtnni N N
tiiniteinntur n⸗
ſeunfmninnrfc,
ſnnuuntlnmrte in

GU — V — — — — *— —

— —, ᷑ ᷑ —r -rr——r- ——

2—

—

zetinientecign
maind
eddlge n ſe
enmnänaininunnſen,
nunggrnn
l
.
..
rerai punſnlt neſi ft
rm ſin Min tien u ſninune
vπιαvo
ü
mNE. (snetrie.

(R uſin ibes t, ſel itilnoſ⸗
oniapd nimnsptlictngilo nagsi
iem uben dartbiqnmiaitilait.

Lmgisomn im un

umumimimmi iuſ iffcion in

rran ſtiunipnhNi igs inmne
rn henn intufannnnl
m iaimmini nhog il ilnne ifſiti
n Een ti Ali tinm miiin
idndlnunsnkic a
1 A uid tlemunf i⸗
etraſng wmun niſk lſiin
— nd. i
e gnlinln ginlellii
— 1iteärn lſnen
eſmttuntibiun
maaαiti iin
nen ttan nem tmrtn ie aichiit
iinmit 4
mae infligt hiamninin⸗

interpoſitum pꝛo obligãdo rem minoꝛis vel etiã ecctie
Daro rigrhoedvr creditoꝛ ſine alio nouo decreto poſſit alie⸗
nare illam tex. eſt in. d.l.ſi pupilloꝛũ..ſi pupillus.qnẽ ad hoc pꝛo
ſitum ſumme cõmendat Bal. hic poſt Dy. ibidem dicẽs ꝙ ita
fuit deter minatũ de facto cum quedam eccleſia obligaſſet credito
ri ſuo cum decreto epiſcopi ⁊ poſtea creditoꝛ ille vendidit eam rez
non ſeruata foꝛma tradita in aucen. hoc ius poꝛrecti. C. de ſatro
ſan. eccle. , venditio illa valuit ⁊ tenuit m eum. Sed tu ad
uerte pvero ⁊ nouo intellectu meo ad iſtũ tex. nã ego intelligo eũ
cum grano ſalis.ſ.quãdo res non fuit ſimpliciter obligata credito
ri ſed erat pignoꝛata ⁊ ꝓ pecũia accepta ſub vſuris. quo cqu bene
fatcoꝛ melius eſſe rẽ illa vẽdere qᷓ; pignoꝛi retiuere ſub illis vſu
ris pꝛo quo allego etiã in terminis tex. multũ accõmodatũ in pꝛo/
poſito in.l.magis puto.ꝭ.non paſſim in verſiidem pꝛetoꝛ eſtima
re debebit vc.ff. eo.titu.⁊ iſtud eſt quod voluit dicere tex.in dicto
8ſipupillus maxime in verſi. res pignoꝛi dedit ⁊c. nam ſi ſimpli/
citer res eſſet pignoꝛata ⁊ non currerẽt vſure non poſſet creditoꝛ
alienare ſine nouo decreto. Quinimo etiã plus dico pꝛo vcro
intellectu iſtius tex. ꝙ etiam in caſu iſto ob periculuʒ vſuraxꝝ tex.
bic non dicit indiſtincte creditoꝛẽ poſſe exequi ſuũ.ſed dicit tutius

eſe adire pꝛetoꝛẽ vt in verſi.tutius tamẽ eſt ⁊c.⁊ per cõſequens

non peteſt incõſulto pꝛetoꝛe alienare. ⁊ licet tex.loqui videatur ꝑ
viam conſilij ⁊ non pꝛecepti per tex. in dicto verſic. tutius eſſe ⁊c.
tamẽ dico lex non dicit tutum eſſe ſed tutius eſſe ⁊c.⁊ ſic com
patine loquitur ex quo inducitur neceſſitas iſtius ſolẽnitatis ad/
bibende quem tex. hoc modo declaro tibi. Cuius verba ſunt hec.

Si pupillus dedit res pignoꝛi ex permiſſu pᷣ/
toꝛis non nulla erit dubitatio an alienatio poſſit
impediri. Sed dicenduʒ poſſe creditoꝛẽ ius ſi uũ
exequi tutius tamẽ fecerit ſi pꝛius pᷣtoꝛẽ adierit.

Se magiſtratibus

conueniendis.
l. proponebatur. Tut ſaluena gauis

babet regreſſum conira ſuũ cõtutoꝛem non autẽ contra magiſtra
tum etiã ſi a cõtutoꝛe conſequi non poſſet.tex.eſt in.d.l pꝛoponeba
tur quem dixerunt ad hoc non eſſe alibi Dy. Bar. ⁊ Bal. ibidez
ſic faciſũt eum ſingularẽ cum quibus ſto ſimpliciter.quia textꝰ
iſte optime pꝛobat hoc in verſi.cum nunqᷓ; tutoꝛ aduerſus magi
ſtratum actionem habeat ⁊c. Tamen hoc intelligo verũ niſi tuto
ri non poſſet imputari aliqua culpa.quia tunc poterit agere cõtra
magiſtratũ tex.eſt in.d.l.ſequẽti in ver.uon erit iniquũ aduerſus
magiſtratũ actionẽ ei dari ⁊c. quem tex.pᷣfati ſcribentes habuer̃t
ante oculos ⁊ cum reuerentia non viderunt. ⁊ hoc mõ ego intelli
go tibi iſtum tex. nouiter. Cuius verba ſunt hec.

L. Pꝛoponebatur duos tutoꝛes a magiſtratibuſ
municipalibus datos cautione non exacta quo/
rum alteruʒ inopem deceſſiſſe alterũ inſolidum
cõuentuʒ ſatiſfeciſſe pupillo.⁊ querebatur an tu
toꝛ iſte aduerſus magiſtratũ municipalem habe

re poſſit aliquã actionẽ cũ ſciret a contutoꝛe ſuo

ſatis non eſſe exactum. Dicebaʒ cuʒ a contutoꝛe
ſuo ſatis pupillo factũ ſit neqʒ pupillum ad ma/
giſtratus redire poſſe neqʒ tutoꝛẽ cum nunquaʒ
tutoꝛ aduerſus magiſtratus habeat actionẽ. Se
natuſcõſultus enim pupillo ſubuenit pᷣſertim cũ
ſit quod tutoꝛi imputetur.ſ.ꝙ ſatis a contutoꝛe
non exegit vel ſuſpectum non fecit ſi ſit vti pᷣpo/
nitur magiſtratibus eum non cauiſſe ⁊c.

l. in oꝛdinem.s. Sciendum.

CCu ſcis ꝙ officiales in fine officij ſolent eſſe multuz gratioſi
Zideo ſtatuta cõmuniter diſponũt reſtringẽdo habenas eoꝛuz in
fine officij. vt eſt glo.not in. l.meminerint. C. vnde vi. quaz glo. ad
boc mult ↄmendat Bal. in. l. ſi quis filio expr̃dato. . eins. ff. de
iniuſto teſtame. in pꝛima col. vnde ſepenumero officiales ſunt etiã
negligẽtes in expeditõe pꝛoceſſuũ quos dimittũt ſucceſſoꝛibꝰ ſuiſ
Sed pulchꝛũ eſſet in hoc vltimo in negligente expedire pꝛo/
teſſus ſcire an puniatur aliqua pena. In quo bꝛeuiter dicas ꝙ ſic

tex. eſt in dicto. . ſciendum in verſi ic. tutelam diſtulerint i
ulerint in
ceſſoꝛes ſuos Tc. ⁊ in verſic.quo ad ſucceſſoꝛes ſi uos n mnſtr⸗
quem ad hoc dixit hic Bal.non reperiri alibi cuius verba infra
ponemus. CTamen vnũ ſcias P SPbpter negligentiã eoꝛum nõ

obligatur bõ a ſua tacite ppterea vt ẽ tex.i.d.l.in oꝛdinẽ. ꝭ.pꝛini

legium. quem ad hoc ꝓpoſitum etiã Bal. vixit ibi nõ eſſe alibi
Sed tu aduerte pao vero ⁊ nouo intellectu meo ad hunc i.
timũ tex.qui iudicio meo non ꝓbat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põde⸗
deretur. ĩmo ego dico ꝙ pꝛobat totũ cõtrariũ. v aperte pᷣſupponit
bona officialis negligẽtis foꝛe obligata ſed pupilluz debere cõcur/
rere cum alijs creditoꝛibus ⁊ non debet ipſe ſolus pferri alijs vt
ibi dicitur in verſi. in bonis magiſtratuũ pupillus nõ babet ⁊c. ⁊
in verſi. cum ceteris creditoꝛibus partem habiturus eſt ⁊c. ⁊ hot
modo ego intelligo noniter hec iura.quoꝛum ver ba ſunt hec.
CScienduʒ eſt autem ſi magiſtratus municipa
les data opera traxerũt qui tutelam diſtulerit in
ſucceſſoꝛes ſuos:vel ſi ſatiſdationẽ data opera

traxerint quo ad ſucceſſoꝛes accipiant nihil eis
pꝛodeſſe ⁊c.
Uerba autem dicti. S. pꝛiuilegium ſunt bee⸗

S. Pꝛiuilegium in bonis magiſtratus pupillus

non habet. ſed cum ceteris creditoꝛibus parteʒ
habiturus eſt ⁊c.

De curatore furioſi.
l. penultima. Illuſtris do. granciſ aretin. inl.

22 cum her es in ba colũ.ff.de acqui.
heredi.reputat iſtum tex. ſingul.ad hoc ꝓpoſitum ꝙ quãnis pꝛo
digus equipetur furioſo tñ nõ equipatur omnino.ſed ita demum
acquiritur hereditas filij pꝛodigi ſi teſtatoꝛ heredis phibuit expᷣſ
ſe ⁊ habebat nepotes in poteſtate ſua.alias nõ poſſet hoc diſpone /
re.de quo alias dixi in.l.is cii bonis.fj.de ver.obli.⁊ ideo ꝓ nũc
longioꝛ non ero miſi ꝙ pono verba iſtius tex.que ſunt hec.

L. Si furioſo impuberi quanq̃ʒ maioꝛi.xxv.an/
nis curatoꝛẽ pater teſtamẽto dederit euʒ pꝛetoꝛ
dare debet ſequutus patris voluntatem mãaet ei
ea datio curatoꝛis apud pꝛetoꝛẽ vt reſcripto di
ui ¶Marci cõtinetur. His cõſequens eſt vt ſi pꝛo
digo curatoꝛẽ dederit pater voluntatẽ eius cõſe
qui debeat pꝛetoꝛ eũqʒ dare curatoꝛem: ſʒ vtruʒ
omni modo an ita ſi futurũ eſſet vt niſi pater ali
quid in teſtamẽto cauiſſet pꝛetoꝛ ei bonis inter/
dicturũ eſſet ⁊ maxime ſi filios habet ille pꝛodi
gus.potuit tamẽ pater ⁊ alias pꝛouidere nepoti
bus ſuis ſi eos iuſſiſʒ eſſe heredes ⁊ exheredaſ
ſet filiũ eiqʒ quod ſufficeret alimentoꝛũ nomine
ab eis certũ legaſſet addita cauſa neceſſitateqʒ
iudicij ſui ⁊c.

De teſtamentis.

Glo. in.l.pꝛima uerſi. item in

ſta alias non tenet ⁊c. Jo.de imol. ⁊ etiã illuſtris do.ran.areti.
hic reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ inſtitutio heredis facta per
metum non valet ipſo iure. Ex quo ſequitur ꝙ bereditas debet
puenire ad veniẽtes ab inteſtato. De cuius glo.veritate late diſpu
tat idem do.Franciſ.areti.hic ad quẽ me remitto.ſolo vno addi
to.nam regulariter metus non reddit actũ nuilum ſed vẽit anul
landus niſi in mandato vt in. c.accedens de pꝛocura.⁊ voluit In⸗
no.in.c.quoniã abbas extra de offi.ðle.⁊ in.c.abbas extra quod
metus cauſa.⁊ poſuit Ludo.roma.in ſuis ſingularibus in ſuo ſin
gulari in verbo metus ⁊c. ⁊ aliquid per Bal.in.l.dolo.C. de ĩutili
ſtipul.⁊ Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo ſentẽtia ⁊c.vbi di⸗
cit iem eſſe in ſentẽtia lata per metũ ſed venit anullanda per glo.
ſingul.in.c.quatuoꝛ. xi.q/iij.ad quosime remitto.⁊ redeo ad glo.
de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.i

CTeſtamentũ ⁊c.in verſic.item iuſta ideſt legi/
tima alias non tenet vt.C.ſi quis aliq.teſta.pꝛo
hib.l.pꝛima ⁊ c.

j Lud.ro. etiã do. meus Alex.ð imo
l. ſi 18 qui. la in.l. ſi ↄſtãte in pꝛĩ.in.xiij.col.ff. ſol.
matri.⁊ do. Anto.in.c.i.in fine de pꝛobat.⁊ in.c.cõtingit extra de
fide inſtru.reputant iſtum tex.ſing.ad hoc ꝙ ſiquis exiſtene Bo
nonie habet pducere aliquod ſtatutũ Sloꝛentinũ ⁊ ſic totũ ⁊ illð
pꝛoducit dicens eſſe totũ pᷣſumitur pꝛo eius aſſertõe niſi pꝛobet̃ 2
tra de quo alias dixi in rubꝛi.ff. de noui ope.nunci.⁊ ideo ꝓ nunc
folum ponam verba iſtius texique ſunt hec.

L.Si is qui teſtamentũ faceret heredibus pꝛi/
mis nuncupatis pꝛiuſqᷓʒ ſecũdos expꝛimeret he
redes obmutuiſſet magis cepiſſe eũ teſtamentũ
facere q̃ʒ feciſſe Nar.ffoꝝ.libꝛo pꝛimo. Serui/
uʒ ſcripſit reſpondiſſe itaqʒ pꝛimos heredes ex
eo teſtamento non futuros.Labeo tunc hoc veꝝ
eſſe exiſtimat:ſi conſtaret voluiſſe plures eũ qui
teſtamentum feciſſet heredes pꝛonunciare: ego
nec Seruiuʒ puto aliud ſenſiſſe ⁊c.

l ſi is Oni. Ludo.roma.⁊ etiã do.meus Alexan.

de imol. in rubꝛi.ffde ope.noui nunci.
in penul.col.in pꝛin.allegat iſtum tex.pꝛo ſingulari ad hoc pꝛopoſi
tum ꝙ ſi quis ꝓducit ſcripturã teſtamẽti ⁊ non apparet an fuerit
perfectum ꝑ teſtatoꝛẽ vel non pᷣſumitur perfectũ in dubio ratione
perſone teſtantis. Sed tu aduerte q; ego non dubito de hoc
dicto.quia pꝛeſumenduzʒ eſt ſine dubio teſtamentuʒ fuiſſe perfe/
ctum quãdo pꝛoducitur pꝛout loquũtur pꝛefati ſcribẽtes. ſed iſte
tex.loquitur in caſu magis dubitabili ante pꝛoductionẽ teſtamen
ti. ſ.eo tempoꝛe quo teſtatoꝛ condebat illud ⁊ noĩauit pꝛimos he⸗
redes ⁊ obmutuit cum vellet etiam eſſe ſecundos:. ⁊ dicitur hic
in tex.ꝙ pᷣſumitur perfectũ teſtamentũ niſi pꝛobet ꝙ volebat noi
minare etiam alios ⁊ ſic non habebat teſtamentũ pꝛo pfecto. ⁊ ꝑ
cõſequẽs tex.iſte loquitur in actu magis ppinquo ad condictiõezʒ
teſtamenti q;ᷓ ſit pꝛoductio que omnino pᷣſumit rem in eſſe dedu /
ctam.⁊ hoc modo ego intelligo iſtum tex.qui ſeruit nobis in hoc
cuius verba non pono nũc cum ſupꝛa pꝛoxime ea poſuerim in.c⸗
pꝛoxime pꝛecedenti vt videre potes.

glo. in. l. cum lege in fine. Zarn
ſenten. ⁊ interlo.om.iudi.⁊ Bal.in.l.i.in tercia eol.C. de ſecundis
nupt.⁊ Bal.in.l. caſſius in fi.ff de ſenato.⁊ do.meus Alexand.de
imol.in.l.i.in.x.col.C. de teſtame.dicũt iſtam glo.ſingula.ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ ſentẽtia lata ab eo qui eſt excõmunicatus ⁊ nõ repuj
tatur ⁊ ab eo qui reputatur excõicatus ⁊ non eſt non valet. ⁊ eſt
glo.ij.magna in fi.cum qua non ſto ſimpliciter quia clara non eſt.
imo eget aliqua noua interpꝛetatõe.vnde dico pꝛimo ꝙ glo.nõ fa⸗
cit mentionẽ de excõmunicato.ſed dicit glo.ꝙ infamis vel ſeruus
poteſt eſſe teſtis ſi non conſtet apud omnes eum eſſe infameʒ vel
ſeruũ. vnde ego pꝛimo facio magnaz vim in excõmunicato magis
iᷓ in infame vel ſeruo. Secuũdo etiã conſidero actũ iudicãdi
magis q;ᷓ actũ teſtimoniuʒ faciendi pꝛout loquitur illa glo.quam
ego hoc modo declaro tibi nouiter. circa cuius materiã addo etiã
glo.not.xxiij.q.pꝛima in ſumma. ⁊ glo.in.c.ij.extra de arbitris⸗
⁊ nota.per Johan.and.in.c.pia de exceptio.li.vj. ⁊ Jo.caldari.⁊
⁊ Jo. de imo.in.c.ad ꝓbanduʒz extra de re iudi.⁊ glo.in.c.ſciſcita
tus extra de reſcript.⁊ in.c. exceptionẽ· de exceptio.⁊ in.c.fi. de ex
cõmu.ſen.vbi dicitur an ſenttiena lata ab excõmuuicato tollerato

valeat vel ne ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo. de qua agimus

Cuius verba ſunt hec.
CPutant ⁊ male ⁊c.in verſi.eſt ergo aliud di/
cere iſte non poteſt teſtari qualis eſt filiuſfamili
as ⁊ ſimiles ⁊ tamẽ ſunt teſtes aliud quãdo per/
cipitur eſſe inteſtabilis.quia tunc tria impoꝛtat.
ſ. vt teſtamentũ non faciat vt ſupꝛa eo.l.is cui.G
fi. Item videtur hic ꝙ infamis non poteſt eſſe te
ſtis ⁊ alius ſibi vt in hac lege non autẽ poſſit ea/
pere dic vt not.in.d.l.is cui in fi. Iteʒ videt᷑ hic
ꝙ infamis non poteſt eſſe teſtis in teſtamẽto ſed
falſum eſt quia ⁊ ſeruus niſi cõſtet apud oẽs ⁊c

De liberis et poſtumis.

Glo.in.l.ſi quis poſtumos.

in gloſa pꝛima. Illuſtris do. Sranciſ.areti.hic in tercia col. reputat
iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ vbi alias appellatõe filij non venit filiuſ
naturalis tantũ de quo poſuit licet ipſe non dicat Ange.in ſuo cõ⸗
ſlio incip.domina ꝙranciſca condidit teſtamentũ ⁊c. ⁊ Paul.de
caſt.in ſuo conſil.ccxxuij.⁊ Johan.de anamia in ſuo conſilio.xxvij.
⁊ ibi ego aliquid dixi in additio.meis ad ula conſilia ad quas me
remitto pꝛo nunc.Camen venit fauoꝛe teſtamẽn cõſeruandi cum
quo ſto ſimpliciter pꝛo nunc.quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua
mea nona interptatione. Cuius verba ſunt hec.

eos habebit habebunt hereditatẽ: vel intelligo
inſtituiſſe nepotes ſuos:qui non inſtituti rumpe
rent teſtamentuʒ vel poſtumos ideſt filios quos
adoptabit.⁊ quia hij loco poſtumoꝛũ ſunt vt in/
fra titu.pꝛimo.l.poſtumoꝛũ.⁊ inſtitu.quib.mod.
teſta.infir. in pꝛin.ſecũduʒ hos duos intellectuſ

verbum quos facit ſimplicẽ relationem ſic.C.ꝭ

iniur.l.damnũ.ſed argumẽto contra ad tercium
infra de condic.⁊ demon.l.fideicõ.⁊ de lega.ij.
l.ſi ita quis..fi.ſed hoc ne rumpat᷑ teſtamentũ
Iteʒ quid ſi nullus hic naſcitur. Reſpondeo
pꝛimũ rumpitut per.l.iſtam quãuis ſecũduʒ non
habet heredem yvt infra titu.pꝛimo.l.cum in ſe/
cundo.ſed quidam dicũt non rumpi teſtamẽtum
pꝛimũ niſi nato poſtumo quod eſt contra hãac.lʒ.
ibi natura ⁊c.⁊ quia hic dicit rumpitur. Item
quid ſi ſecũduʒ pꝛimũ caſum nullos habere po/
tuit Reſpõdeo nec pꝛimũ rũpitur nec ſecunduʒ
valet vt ſupꝛa eo.l.ſed eſt queſitum.S.i.⁊.ij.⁊c.

L.filius a patre. Paul. de caſt. etiaz illu⸗

ſtris do.Sranciſ.aret. hic
in tercia col.reputãt iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝙ ſi filius inſtitutus
ſub condictõe caſuali donec pendet cõdictio ſi non declarauit ſe di
cere teſtamẽtũ nullũ interim valet. ſed cuz eſt in extremo vite q;
tunc deficit cõdictio reperitur ſimpliciter pᷣteritus ⁊ teſtamentum
eſt ipſo iure nulluʒ.de quo alias hic poſt alios legẽdo dixi.⁊ ideo
pꝛo nũc non me extendo in hoc niſi ꝙ pono ver ba tex.q ſunt hec.

L. Filius a patre cuius in poteſtate eſt ſub condi
ctione que non eſt in ipſius poteſtate heres inſti
tutus in defectum condictõis exheredatus ðceſ
ſit pẽdente etiam condictõe ne tam inſtitutioniſ
q̃ᷓ; exheredatõis dixi eum heredem ab inteſtato
moꝛtuũ eſſe.quia dum viuit neqʒ ex teſtamento
heres neqʒ exheredatus fuit herede autẽ ſcrip/
to ex parxte filio coheres poſt moꝛtem filij inſti/
tui poteſt.

glo.in.l.ſilius a patre.s.primo

in glo. vltima ibi iure naturali ⁊ diuino c. Docto. bic ⁊ ma⸗
xime illuſtris do. ranciſ.areti.in penul. colum.⁊ etiã idem ran
ciſ. areti. in. lij. in pꝛin. in tercia col.ff de ver. oblig. reputant iſtam
glo. ſingul. in dicto ſuo ad hoc ꝙ ſi datur poteſtas alicui diſpẽſan
cdi in genere hec poteſtas reſtringitur vt non cõpꝛehendat impofſſi
bilitatem pꝛocedentẽ a iure diuino vel naturali. de quo alias dixi
in. d.l.ij· in pꝛin. in ea qõe de habente poteſtatẽ legitimãdi ſpuriũ
vel inceſtuoſum an poſſit lcgitimare ſpurium ⁊ inceſtuoſuʒ ſimul
quam qõem etiã alias publice ego cuz dñis doctoꝛibus legẽtibus
diſputaui coꝛã reuerendo dño do. Joha. de alimẽtis de nigris de
Mecdiolano tunc locũtenente in hac noſtra regia ciuitate Gonoñ
⁊ ideo pꝛo nunt non me extendam in hoc niſi ꝗ pono verba gloſe
que ſunt hec.
CStatu pꝛedicto nec obſtat ſupꝛa eo.l.ſi quis
poſtũos..pꝛĩo ⁊..ſi ex ea que ſunt cõtra. quia
ibi impediebatur matrimoniũ iure naturali ⁊ di

uino hic iure ciuili tantuʒ vt infra ad.l.iuliaʒ de

P .
e WeM 5 . .7
Elhthmimiaie
untatintmmad D
1Airnmtanttatnatun
fitontickermur
. rum ſele rr
Müſtreramndſeln genn

.

Ptenortitniiriun

Cr

. NNt
Lcchszrune. viin
pete minm
AiypbnivsſetlAtn
aiinntt inmar:
rn E⸗
Cnaterfarpürgutn
Wineho
(Cnauntigriitn
Munumiit ennet
kiininnni
nucſiſno iei ⸗ I
gliſtintg,
ſnlini

ſſliezenu⸗ AH
oRd. ncſasele⸗
bn
hin

NAW
Dumntsid „A
een

e Wifäinlginolene
Nd,ee Alanigſe⸗
M —
Rn Nundglcnnbie

rie

*
, .

ae.. Nübitlnhin.
M 8ee
emüafmtluhihng,
ungmiigennſtent

ur ſunllim ſui

6
Liligerr. Panttc
gill, mf
trmeliuiimtn iplt x,ſimtin
nniatis mrg ilii nunuf
mIntiiiuIm ur idtinannoi
NNMANeNNintdtg öeninleſtinen
õ
pum enmdbnberiiMo atitn i
LArsient ausinporſtuechſchtn
cureqne mmckinp us orſnr nziii
su ceinmn anddhs thenpd
nicmtcim andciintmiſftnonii
eteritisnan ilionniiſto
eid udniii hel ſtnan
sugthelingiithelltun ſah⸗

nt.

ecbſinſſe 6

namnini
1

znreſlochels inaumrfijſt

adulter.l. ſi adulteriũ.S.pꝛimo. Item caſuʒ iſtuʒ
licitum eſt expectare ſecus in contrarijs ⁊c.

Diſpoſitio teſtantis in
l.titins. §. lutius. inſtituendo filiũ vel ne⸗
potem naſciturũ cõpꝛehendit etiã flliũͦ iam natum vel nepotẽ auẽ
teſtatoꝛ ignoꝛabat natum eo tempe. tex. eſt in.d.letitius..lutius.
quem texad boc ꝓpoſitũ dixit hic Badl.non reperiri alibi. ⁊ ſic
facit eum ſingul.⁊ multũ eum cõmendat ⁊ verum dicit in boc.⁊
tex.clarus eſt ⁊ maxie in verſi. ſed ſi vt ꝓponitur eadem die qua
teſtamentũ factuz eſt ⁊c.⁊ ideo non eſt opus aliqua noua mea im
terpꝛetatone. ⁊ hic alias legendo dixi poſt alios maxime poſt do.
mein Alexcibidem. ? ideo pꝛo nũc non ero longioꝛ circa hoc. Cu/⸗
ius lext. verba ſunt bec. . .
C Lutius Litius cũ ſupᷣma ſua oꝛdinarʒ ĩ ciuita
te ⁊ haberet neptẽ ex filia pꝛegnantẽ ruri agentẽ
ſcripſit id quod in vtero haberet ex parte here/
dum quero cum in ipſa die qua Titius oꝛdinarʒ
teſtamentũ in ciuitate hoꝛa diei ſexta eodeʒ die
caleſcente celo ruri ſit enixBn meuia maſculuʒ an
inſtitutio heredis valeat cum quo tempoꝛe ſcri/
beretur teſtamentũ iaʒ editus eſſet partus. Pais
lus reſpondit verba teſtamenti ad eũ pꝛonepotẽ
directa videri qui poſt teſtamentũ factũ naſcere
tur. Sed ſi vt pꝛoponitur eadem die qua teſta/
mentũ factum eſt neptẽ teſtatoꝛis antequã teſta/
mentũ ſcriberetur enixam eſſe licet ignoꝛãte te/
ſtatoꝛe tamen inſtitutionẽ iure factam videri re

cte reſpondi ⁊c.

4 Docto.hic ⁊ etiam
Z. gallus.s.pꝛimo. Rcto bie v enan
bis in auten. de here. .falci. coll.pꝛima. ⁊ etiã do.meus Alex. de
imol. im.. in teſtamẽto in a col.C. de teſta.mili.reputãt iſtũ text.
ſingul. ᷣm vnã leccurã glo.ad hoc ppoſitũ ꝗ; vbi teſtatoꝛ dixit ti
tium filiũ meũ ⁊ etiã nepotem ex filio pᷣdicto heredes inſtituo ⁊c.
videtur pꝛimo loco filius inſtitutus ⁊ poſt eum nepos ſecũdo lo
co. non autẽ pariter ſimul de quo alias hic legẽdo dixi poſt alios.
⁊ maxime poſt pꝛefatũ do.meũ Alexa.⁊ ideo non ero longioꝛ pꝛo
nunc. niſi ꝙ pono verba glo. que ſunt hbec. .
¶Expꝛimat ⁊c.in verſi.quid autẽ ſi filiuʒ ⁊ ne/
potem natum inſtitui. Reſpon.tunc videoꝛ eodẽ
oꝛdine inſtituiſſe.arg.infra de lega.ij.l.peto..
fratre.⁊.l.cum pater.S.penul.⁊.C.de verb. ſig.
l.fi. ⁊ infꝛa eo.ꝗ inſtituẽs ⁊ ſupꝛa de vſur.l.quo
tiens ⁊ etiã hic innuit. Sed arg.contra ſupꝛa de
vſufructu.l.ſi mulieri.⁊ infra de lega.pꝛimo l.ſi
quãdo.ꝭ.pꝛimo.⁊ infra de ſolutio.l.nec enim. ⁊
in auten.de mona.in fi.col.pꝛima. Item contra
C.de impube.⁊ alijs ſubſtitu.l.fi.ſed ibi teſta/

toꝛ erat extraneus hic pater ⁊ auus ⁊c.

De iniuſto teſtamento.

Y Poſtumus pſteritus ſi vi
L. O nuxorem. uo teſtatoꝛe natus decedat
teſtamentũ recõualeſcit vt in. l.poſtumus in pꝛin. cum ibi plene no
ta. ſupꝛa eo. tit. Camẽ hoc eſt veruz ſi decedat teſtatoꝛe viuente vt
dixi naturaliter ⁊ ciuiliter ſimul. ſecus ſi pater viueret naturaliter
tantũ ſed ciuiliter moꝛtuus eſſet. quia tunc ſi filius pᷣmoꝛitur ãte
eum teſtamentũ non recõualeſcit. tex.eſt ſiugul.in.d.l.qui vxoꝛem
quem ad hoc pꝛo ſingulari allegat Ludo.roma in ſuo ſingulari in
verbo poſtumus ꝛc. Sed tu auerte pꝛo vero ⁊ nouo intel/
lectu meo iſtins tex. nam teſtamentũ hic rũpitur licet filius moꝛi
atur viuo patre. quia pater in hoſtiũ poteſtate hic erat qui poſtea
monuus eſt apud hoſtes.vnde fingitur moꝛtuus pꝛima hoꝛa cap
tiuitatis ⁊ ante filiũ dicitur moꝛtuns.⁊ per cõſequẽs ſic teſtamen
tum eius reperiebat᷑ nulluʒ ratõe filij nati qui reperiit ſe p̃teritnzʒ
eo tempe.⁊ ſic non eſt moꝛs ciuilis hic que opetur. ſʒ ẽ illa fictio
mostis naturalis que retro trahitur ad pꝛimã hoꝛã captiuitatis

quo tempoꝛe filius viuebat vt bic in verſic. qui in hoſtiũ poteſtate

deceſſerit ⁊c.⁊ hoc modo ego intelligo nouiter i. t⸗
. iſt .
derando eum. Cuius verba ſunt hec. um tex. recte põ⸗/

C· Qui vxoꝛem pꝛegnantẽ habebat in hoſtiũ po
teſtateʒ peruenit.quero an nato filio quo tempo
re teſtamentũ in ciuitate factũ ẽ rüpatur. ⁊ ſi fi/
lius ante moꝛiatur q̃ᷓ; pater quero an ſ- cripti he/
redes hereditatẽ habituri ſint. reſpondi nõ pu/
to dubiũ eſſe quin ꝑ legẽ coꝛneliã que in cõfirmã
dis eoꝛũ teſtamẽtis qui in eoꝛũ poteſtate deceſ-/
ſiſſent lata eſt nato filio cõtinuo eius teſtamẽtũ
qui in hoſtiũ poteſtate ſu rumpatur.ſequitur er/
go vt ex eo teſtamẽto hereditas ad nemineʒ per
ueniat ⁊c..

Z. poſtumus iu nerſi. idem cir

ca vc. ᷣm cõmunẽ intellectũ dotto· pic. ⁊ etiã do. meus Alexan. de
imol.in.l.poſtumo in.xxij.col.C.de contra tabu.⁊ idem do.meꝰ
Alex. in.l.ſi pater in vlti.col. C. de inſtitu.⁊ ſubſti.ſub condi.fact.
⁊ idem do.meus Alex.in apoſtillis ſuis ad Bar. x in.l.ſi filius in
Fa col.ff.de libe.⁊ poſtu.omnes reputãt iſtum tex. ſingul. ad hoe
ſecunduʒ teſtamentũ in quo eſſent inſtituti extranei tolleret pꝛi
muz in quo eſſent inſtituti veniẽtes ab inteſtato ſi filius viuo te/
ſtatoꝛe deceſſiſſet pꝛeteritus ab eo. Cuius verba ſunt hec.

L. Poſtumus pꝛeteritus viuo teſtatoꝛe natus ðᷣ
ceſſit licet iuris ſcrupuloſitate nimiaqʒ ſubtilita
te teſtamentuʒ ruptum eſſe videatur. attamen ſi
ſignatũ fuerit teſtamentũ bonoꝛũ poſſeſſio ſecũ/
dum tabulas accipere heres ſcriptus poteſt he/
reditateʒqʒ obtinebit vt imꝑatoꝛ noſter ⁊ diuus
Adrianus reſcripſerũt.Idcirco legatarij ⁊ fidei
cõmiſſarij habebunt ea que ſibi relicta ſunt ſecu
ri. Idem ⁊ circa iniuſtuʒ ⁊ irritum teſtamentum
erit dicenduʒ ſi bonoꝛum poſſeſſio data fuerit ei
qui rem ab inteſtato aufferre poſſit ⁊c.

1 lw Illuſtris do. Sranci.are
L. nam ſi miles . ti. in.l. ij. in pꝛin.in quinta
tol.ff.de ver.obli.reputat iſtuz tex.ſingul.ad hoc ꝙ vbi vna quali
tas cõcoꝛdat cum iure cõmuni ⁊ alia cum iure ſpẽali illa qualitas
debet attendi que cõcoꝛdat cum iure cõmuni.de quo alias dixi in
d.l.ij.⁊ ideo pꝛo nũc non me extendam circa hoc niſi ꝙ pono ver
ba tex.que ſunt hec.

L. Nam ſi miles iure ciuili teſtamentuʒ fecerit ⁊
pꝛimo gradu heredem eum ſcripſerit quem iure
militari poterat: ſecuudo eum queʒ iure cõmuni
poteſt. ⁊ poſt annũ miſſionis deceſſerit pꝛimus
gradus irritus fiet ⁊ a ſecundo incipiet teſtamẽ
tum eius ⁊c.

Glo. in.l.ſi quis filio.s.quod ſi

quis. Alluſtris do. Sranciſc.Aretinus iu.l.ſi quis in capitali
in.x.col.ff.de teſtamen.reputat iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ decurio
damnatus ad beſtias cõtra diſpoſitõnem iuris dicitur eſſe integri
ſtatus ⁊ poteſt teſtari non quia ſentẽtia ſit nulla ipſo iure. ſed qꝛ
manifeſtum eſt ⁊ pꝛinceps poteſt facere vt debeat emẽdari vt ibi
per eum ad quem me remitto.quia glo.clara eſt ⁊ nõ eget aliqua
mea noua interpᷣtatione niſi ꝙ addo not.in.l.ij.ff.de appel.recipi.
⁊ in.l.quod iuſſit.ff.de re iudic.⁊ redeo ad iſtam glo.de qua agi⸗
mus Cuius verba ſunt hec. .
¶ Non tenuerit incõmutabiliter tenuit quidem

ſed tamen cõmutari poteſt a pꝛincipe non ab eo
qui eam tulit vt in.l.moꝛis.S.iſta.ff.de penis ⁊c

Glo.in.l.cum in ſecundo. apt

iſta glo. ⁊ etiã glo. alia ſimilis in.l.ſi quis eum. .fi. ff. de vulgari ⁊
pupil.non habent ſimiles in coꝛꝑe iuris ⁊ ſic facit eas ſingularco.

ad hoc pꝛopoſitum ꝙ pꝛimũ teſtamentũ rupitur per ſecundum ſi
ex ſecundo poteſt de iure ciuili adiri hereditas alias autẽ non.⁊
eſt glo. in verbo potuerit ⁊c.ſed licet Bal.non dixerit dicas tu ꝙ
illas glo.dixit Mico. de neap.in. d.l. cum in ſecundo non eſſe alibi.
cũ quibus ſto ſimpliciter.quia gloſe hoc aperte dicunt ⁊ non egẽt
aliqua mea noua interpꝛetatõe.quarum glo.verba ſunt het.
CPotuerit hoc expone vt ſupꝛa eo.l.pꝛima itẽ
exigitur ⁊ hoc vt tale fuerit teſtamentuʒ ꝙ hbere/
ditas potuerit adiri de iure ciuili ſi nõ de iure ci
nili licet de iure pꝛetoꝛio poterit nõ tamẽ rampe/

tur ſuperius vt ſupꝛa titu.pꝛimo.l.ſi filius ⁊c.
Uerba autẽ glo.in.d.l.ſi quis eum. S.fina.ſunt bec.
Si viuo ⁊c.in verſi.tamẽ quantuʒ ad hoc an
pꝛimũ teſtamentũ per ſecunduʒ rũpatur illud nõ
attendo.quia licet inſtitutus in ſecũdo teſtamen
to in quo poſtumus fuit pᷣteritus ⁊ poſtea natus
viuo teſtõꝛe deceſſerit petere ex eo poſſʒ bonoꝛũ
poſſeſſionẽ vt dicit.l.illa poſtumus.tamẽ per ta
le ſecunduʒ non rũpitur pꝛimũ imo opoꝛtet vt ex
ſecundo quis potuerit eſſe heres vel adire ex eo
hereditatẽ vt ſupꝛa de iniuſ.teſtame.l.cum in ſe
cũdo licet poſſit ex aliquo teſtamẽto peti bonoꝝ
poſſeſſio ſecũduʒ tabulas.non tamẽ ſequitur ꝙ
quis ex eo poſſit eſſe heres vt ſupꝛa de ſecun.ta/
bul.l.ij. F. ſi ſub condictõe.⁊ inſtitu:quib.modiſ
teſtamen. infirm. S. non tamen.⁊ facit infra eod.
l. ſi pater ⁊c.

De beredibus inſtituendis.

T Ii Diſpoſitio autenti. hot
L. paterfamilias. diontio autml boe
not. ⁊ etiam in coꝛpoꝛe vnde ſumitur.C. de fideicõmiſ. habet ⁊ ꝓ
nidet ꝙ heres non implens voluntatẽ defuncti pꝛiuatur eius he/
reditate que defertur ad ſubſtitutos pꝛimo loco ⁊ deinceps ꝓut
ibi dicitur ſeruatis ſeruãdis de quibus etiã traditur ibidem.⁊ in
§. ſi vero non implens in auten. de hered. ⁊ falci. coll.pꝛima.⁊ per
Fede.in ſuo conſil.cxxiiij.⁊ x oẽs cano.in.c.nos quidem extra de
teſtame.⁊ Paul.de caſt.in conſil.clxvij.incip.in xpᷣi noie amen.⁊
Oldra.in conſil.ccxxxi.incip.in dei nomie. ⁊ Bald.in.l.i.de hijs
que pene no.⁊ Ang.in dicto.ðS.ſi vero.⁊ in.S.ſi quis autem.
BSeg ponamus ꝙꝙ tercius eſt inobediens vtrũ eius inobediẽ
tia noceat heredi quo ad plenã pꝛiuatõnem hereditatis vel ne. JIn
quo dicas ꝙ non per tex.in.d.l.paterfamulias teſtamẽto.quẽ tex.
ad hoc ſingul.dixit Bal. in.l.vnica in tercia col.in quita oppo.C.
De his que pene noĩe. Et poſuit Bal.exempluz ibi.ſi teſtatoꝛ man
dauit executoꝛibus ſuis in ſuo teſtamẽto datis vt conſtrui face/
rent capellam alias heres ſuus teneretur ad mille ducatos. nam
hoc pꝛeceptũ ſᷣm eum non nocet heredi qui ex facto tercij nõ de/
bet pati damnũ.⁊ idem voluit Ludo.roma.in ſuo ſingul. in ver.
teſtamentũ ⁊c. vbi reputat iſtuʒ tex. vnicum in iure ad boc licet de
Bal. mentionẽ non faciat a quo ſententia mea habuit omnia illa
ſingularia ſua vt percipere poſſum ⁊ eum tacet multotiens in eis
vt videre potes. Sed iudicio meo iſte tex.non facit ad pꝛopo
ſitum. Et aduerte queſo qꝛ nouus ⁊ alius eſt penitus eius ſenſus
nam hic teſtatoꝛ inſtituerat duos heredes quibus mãdauit vt in
fra certum tempus ſibi cõſtituerẽt monumentũ ⁊ dixit ꝗꝙ qui eoꝝ
non faceret omẽs exheredes eſſent ⁊ hic vnus repudiauit heredi
tatem alter vero adiuit ⁊ totũ monumentũ extruxit.queritur hic
an ipſe pꝛiuetur ex eo ꝙ alius non fecit aliquid. ⁊ dicitur hic ꝙ nõ
Et ratio eſt quia tota hereditas puenit ad ipſuz ⁊ ipſe factus ẽ in
totum heres vt in verſi. reliquus heres cõſulebat ⁊c.qui cũ fece/
rit monumentũ vt ibi in verſi.cum ipſe monumentuʒ extruxiſſet
⁊c.⁊ in verſi.qui vtiq; condictõem impleſſet ⁊c.non debet pꝛiuari
alius autẽ non erat heres. non autẽ hic eſt ratio inobedientie ter
cij.nam exquo ille repudiauit bereditatẽ vt ibi in ver. alter heredi
tatem ptermiſerat ac. ⁊ in verſi.ꝙ coheres eius hereditatem non
adijſſet ⁊c.ipſe amplius non eſt in conſideratõe aliqua. nam teſta
toꝛ pᷣſupponit eos qambos heredes ⁊ exheredauit eũ qui nõ face/
ret monumentũ. Pꝛeterea exquo alius fecit verificata ſunt requi
ſita iſtius tex.quẽ ego ita intelligo noniter. Cuius verba ſunt bec

L. Paterfamilias teſtamento duos heredes in/

ſtituerat eoſqʒ monumentũ facere iuſſerat in die
bus certis. Deide ita ſcripſerat:qui eoꝝ ita nõ
fecerit omẽs exheredes ſumpto:alter heres he
reditatem pᷣtermiſerat reliquus heres cõſulebat
cum ipſe monumentũ extruxiſſet nũquid minus
heres eſſet ob eam rem ꝙ coheres eius heredi/
tatem non adiuiſſet. Reſpondidi neminẽ ex al/
terius facto neqʒ hereditati alligari neqʒ exhe/
redari poſſe.Sed vtiqʒ qui condictionẽ imple/
uiſſet quãuis nemo alius adijſſet.pꝛeterea tamẽ
eum heredem eſſe ⁊c.

Glo. in.l.ſi quis inſtituatur he

roes in diem certũ in ver.egritudinẽ ĩIc. Paul.de caſt. ⁊ etiam
do meus Alex. de imo.in.l.ij..ſi quis in iudicio.ffſi quis cauti.
⁊ etiam idem do.meus Alex. de imol.in.l.queſituʒ in pꝛima col.
ff. de re iudi. allegant iſtam glo.pꝛo ſingul.ad hoc ꝓpoſitum ꝙ in
caſibus in quibus quis tenetur mittere pcuratoꝛe non tamẽ te/
netur mittere ad litem cõteſtandaʒ nec etiam ad ſentẽtiam vtpo/⸗
te ad actus qui ſunt magni pᷣiudicij vt ibi per eos multũ notabilit
foqnentes in hoc paſſu de quo ego alias dixi in..l.ij.S.ſi quis in
iudicio.⁊ ideo non me extẽdam nũc in hoc niſi ꝙ addo ałs ibi di
ctis per alios ⁊ per me pꝛo vero intellectu hꝰ glo.ꝙ iudicio meo
iſta glo.ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur hoc non firmat ſed remititit
ſe ad illum text.in.s.ſi quis in iudicio ⁊ non ſine quare. Bald. 7
Ange.in.d.l.ſi quis in iudicio non tenẽt hoc nec etiã Ange.⁊ Jo.
de imo.in.l.queſitum.ff.de re iudi.dicentes ꝙ hoc non ꝓbat glo.
⁊ ita teneo pꝛo nũc.quia glo.nõ firmat pedes in hoc paſiu vt vide
re potes ex ea.Cuius verba ſunt bec.

Egritudine vero ſolutionẽ nota differri pꝛop
ter egritudinem vel miſſioneʒ vel venditionem.
Sed an ad litis conteſtationẽ vel ſententiã.Jo.
ſic non ad cetera cauſe cum ꝓcuratoꝛeʒ poſſint
mittere. Sed dic vt ſupꝛa ſi quis caut.l.ij..ſi
quis iudicio ⁊c.

Glo. in.l.illa inſtitutio. Sarven

ba col. dicit
iſiam glo.non reperiri alibi ⁊ ſic facit eam ſingul.ad hoc ꝓpoſuũ
ꝙ vbi factum cõfertur in arbitriũ alterius non valet diſpoſitio.ſe
cus ſi conferantur ea que ſunt iuris.⁊ eſt glo.in ver.pendere ac.
cum qua ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpᷣ
tatione ibi dum dixit ꝙ ticius ſapiens dixerit ⁊c.que verba reſpi⸗
ciũt iuris diſpoſitõem. Et ratio eſt quia tunc non refertur ad ho/
minem ſed ad legẽ moꝛtuã ſub qua omnis diſpoſitio eſt ſubiects
l. nemo poceſt. ff.de lega.pꝛimo vbi alias legẽdo dixi.⁊ iõ pꝛo nũc
longioꝛ non ero niſi ꝙ de hac materia vide plene not.per omẽs ⁊
maxime per do.meũ Alex.de imol.in.l:.i.ff.de leg.ij.⁊ in.l.capta⸗
toꝛias.C.de teſta.mili.vbi etiã alias legendo dixi poſt euzʒ.⁊ ideo
ſeo nue longioꝛ non ero niſi ꝙ ponam banc glo.hic. Cuius verba
unt hec.

C Pengdere:⁊ eſt ratio.quia vult cõferre in alie
num arbitrium quod vix in ſuo ꝑmittitur ſed ſta
tuere de rebus in eum caſum quo ſue future non
ſunt.⁊ facit infra eod.in.l.illa autem. ⁊.l.ſiquis
ſempꝛoniũ.⁊.l.captatoꝛias.⁊.l.clemens.j.fi.⁊
inſtitu.de heredi.ab inteſ.S.at hij.ibi quod ſe/
cus eſt ⁊c.⁊ infra de condic.⁊ demon.il.nõ nun/⸗
quã.·⁊ ſupꝛa de arbitr.l.item ſi vnus.j.idẽ pom
ponius querit ⁊c.

Glo.in.l.ſi non lex. BRa ange c qoy
meus Alex. de imol.in.l.pꝛima.C.de neceſſa.ſer.heredi.inſtituen.
reputãt oẽs iſtam glo.ſingu.⁊ nõ eſſe alibi ad hoc ꝙ ſicut ſeruus
directo heres inſtitutus a domino ſuo eſt neceſſarius heres vt in
d.l.i.⁊ per totũ illum tit.ita eſt etiã in ſeruo vocato ꝑ fideicõmiſ/
ſum ad hereditatẽ cum quibus ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget
alia mea noua interpᷣtatõe.Cuius gloſe verba ſunt hec.

¶¶Pꝛimus velit ſi autem nolit remanebit ſeruꝰ

„ℳ
prglus
ra act
Kfnppl Gi
mnie
iatiſi can
Elefbinn
aſene
iri⸗
* .
mn irng

man
ſſnneſzeren .
