ma col.ff de verb. obli. reputãt iſtum tex.cum glo.ſingula. ad hot
ꝓpoſitũ ꝙ ſi pꝛomitto tibi.x.ſi nauis mea mercantijs onerata an
plicuerit ad tale; locum ſalua non eſt licitus cõtractus. ſecus ſi
mittis mibi reddere valoꝛem mee mercantie. nam valet talis cõ⸗/
tractus ⁊ eſt licitus ſᷣm eos etiã de iure canõico de quo alias dixi
ibi poſt eos ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ nunc pono ver/
ba glo. de qua agimus que ſunt bet.
Queris in verſi. Item quãdo habet locum ac
tio oneris aduerſi reſpondeo quotiẽs onus alie
num vel dolo vel culpa ſubmergeretur ab aduer
to aduertiſ ideſt remoueo:⁊ dicitur aduerſi ⁊ nõ
auerſi. vel dicitur aduerſi ab aduerſitate vt tunc
habet locũ cum conductoꝛ ſuſceperit periculum

⁊ poſtea res perit vt plerunqʒ fit ⁊c.
Se pignoꝛibus.

Jo. de imo. etiaz do.
a diuo pio.. ſi pignoꝛa in quinta col.ff de re iudic.⁊ HBal.in.ci. in
pꝛin.in ſᷣa eur wede feud.dato in vicẽ.l.cõmiſſo. in vſib. feud. ⁊
etiã do.meus Alexa. de imol. hic in apoſtillis ſuis ad Bar. repu/
tant iſtum tex. ſingul. ad hoc ꝙ ſi ego debitoꝛ dixi tibi creditoꝛi ſi
non reddam id pꝛecium tuum tali die hoc pignus meum ſit tibi
emptũ intelligitur iuſto pꝛecio.⁊ hoc voluit bic etiam Bart.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex. q; iſte
tex. non pꝛobat hoc. nec põt punctari hoc modo. ſed dictũ fuit in⸗
ter nos ꝙ ſi non ſoluerẽ tibi tali die pignus meũ eſſet tibi emptũ
iuſio pꝛecio ac. dicitur hic in tex.ꝙ bec eſt quedam venditio con
dictionalis.⁊ iſte eſt verus intellectꝰ iſtius tex. cuiꝰ vᷣpa ſunt hec ·

S.· Poteſt itaqʒ fieri pignoꝛis datio ipotece ve
vt ſi infra certum tempus non ſit ſoluta pecunia
iure emptoꝛis poſſideat rem iuſto pꝛecio tũc ex
timandam.hoc eniʒ caſu videtur condictionaliſ
quodãmodo eſſe venditio.⁊ ita diuus ſeuerus ⁊
Antoninus reſcripſerunt.

Ludo.roma. in ſuo ſingulari in v
l. ueſitu m. bo dilatio ⁊c. dicit ꝙ licet vilatõ cõ
ceſſa a creditoꝛe debitori ſuo ſuper ſoꝛte intelligatur eſſe conceſſa
ſuper acceſſoꝛijs puta ſuper vſuris per tex. ques dicit ipſe ad hoc
pꝛopoſitum non eſſe alibi in.liſoluitur.S.ſi paciſentur.ſr᷑ quibus
mod.pign. vel ipotec. ſolu. Sicunt dicimus & dilatio conceſſa
dehitoꝛi ſuo pꝛincipali extẽditur etiã ad eius fideiuſſoꝛẽ vt in.l.fi.
5§. fi. C. de vſur.rei iudi.vbi Cy. ⁊ Bar.idem firmãt.⁊ Bar. in.
quotiens.C. de pꝛe ib.impe.offe. ⁊ in.l.cum filius.ꝭ.pꝛimo.ff.de
verb. obli. Tñ limitat hoc eſſe verũ niſi data dilatõe ſuꝑ pꝛin
cipali debitoꝛ efficeret ſuſpectꝰ de fuga vel de bonoꝝ ſuoꝝ dilapiſ
datõeqꝛ tunc dilatio non extendit᷑ ſᷣm eum ad acceſſoꝛia per tex.
quem dicit eſſe ad hoc ſingul.ſᷣm vnã lecturã in d.l.queſitũ.ff.de
pig.in quo tex.glo.ẽt multũ ſe inuoluit. Sed tu aduerte pꝛo
pꝛo nous ⁊ vero meo intellectu iſtius text. nam ego dico ꝙ nihil
ſacit ad boc ꝓpoſitũ ſi bene ⁊ ſubtiliter conſideretur.nam dicitur
bic in tex.iſto ꝙ pẽdente die penſiõis mihi debende ad diem poſ
ſum pꝛeſequi pignoꝛa ideſt poſſum agere vt detur mihi pignus ð
quo ab inicio non fuit habita mentio aliqua.nec dicitur hic cau
ſa ſuſpitõis ſupuenerit nec ꝙ debeat ſuſpitõis cauſa inteuenire.⁊
ſic illud verbũ pꝛoſequi ibi poſitũ in text.exponitur ideſt agere.vt
exponitur etiã in..pꝛimo inſtituide actio.⁊ in.l.actõis verbum.
f de verb.ſigni.⁊ in.l.pars litterarũ.ff. de iudicijs.vnde ego credi
toꝛ cui debetur penſio ad diem poſſuʒ interim petere pignus a de/
bitoꝛe pꝛo cautõe mea. Uel ſecundo ⁊ aliter dico pꝛo in elle/
ctu iſtius tex.ꝙ poſſum pꝛoſequi pignoꝛa que mihi erant obliga
ta pꝛo penſione tanq; inuecta ⁊ illata in re mea locata. vel expꝛeſſe
erant mihi obligata pꝛo penſione debenda que pignoꝛa foꝛte ab
alijs occupata erant vel alio mõ alienata.nam poſſum ea pꝛoſequi
vt ſtent in loco ⁊ ſic in domo mea vt adueniẽte die penſiõis ſi con
ductoꝛ non ſolueret poſſem habere recurſum ad ea vtpote mihi
obligata tacite vel expꝛeſſe non curo.⁊ hoc eſt pꝛoſequi pignoꝛa:⁊

ſic dz intelligi iſte tert. Plus dico in caſu quẽ ponit Ludo.
roma.non ſolimn dilatio cõceſſa in pꝛincipali non extenderetur ad
acceſſoꝛia. ſed ea pendente illa poſſet etiã reuocari ſuper facto pꝛĩ/
cipali pꝛopter eam ſuſpitionẽ ſuperuenientẽ in ipſo debitoꝛe.⁊ ma
ioꝛ ratio militat in ſoꝛte q;ᷓ in acceſſoꝛiſs. Sed vt dixi ſenſus
huius tex. eſt alius vt ſupꝛa dixi diuerſus a Ludouico roma. in
cotũ pꝛout ſonat tex.cuius deciſio pꝛobatur ẽt hoc modo eſſe ex
dictis in.l.grece.ꝭ.penul.eo.titu.ſupꝛa vbi ponit quid iuris quan/⸗
do debitũ eſt cõdictõnale ⁊ ipotheca eſt de pñti ⁊ quid ecõtra.vn/
de modo ponitur hic quid iuris quãdo debitum eſt in diẽ an poſ
ſim pꝛoſequi pignoꝛa ante diem que erant mihi expꝛeſſe vel tacite
obligata ſi foꝛe eſſent apud alios qᷓ; apud me vel debitoꝛẽ menz
T ita ego intelligo iſtum caſum. Cuiꝰ verba ſunt hec.
L. Queſitum eſt ſinondum dies penſionis vẽit:
an ⁊ medio tempoꝛe pꝛoſequi pignoꝛa ꝑmitten/
dum ſit.⁊ puto dandam pignoꝛis pꝛoſequtionẽ
quia intereſt mea ⁊ ita Celſus ſcribit.
Uer ba autem dicte. lſoluitur. 5. ſi paciſcatur ſunt bec.
Si paciſcatur creditoꝛ ne intra annũ pecuniã

petat intelligitur quoqʒ de ipotheca idem pa/
ctus eſſe ⁊c.

glo.in.l.queſitum. uſtia do Einn

gati in tercia col.⁊ in.l.qui ſeruũ.ff.de verb.obli.allegat iſtã glo.
pꝛo ſingulari ad hoc ꝙ ſicut offendens ex iuſta cauſa de nouo ſu
perueniẽte non dicitur frangere pacem factam inter eos. vt in.l.q
ro.ꝭ.inter locatoꝛem.ff.locati.⁊ hoc in terminis voluit Bar. in.l.
aut facta.ꝭ.cauſamff. de penis.idem eſt in frangente treuguã ex
noua cauſa ſuperueniẽte. de qua materia vide tu not.per Bald.
inil.iij.in prin.de nauti.feno.⁊ Bal.in.c.i.in ſᷣa col.in titu.de pace
tenen.per Bar.aliquid in dicto.S.inter locatoꝛẽ.⁊ Ang.in.d.l.aut
facta.ꝭ.cauſam de penis.⁊ Bal.in.l.cum pꝛoponas la fa.C.ð pai
ctis ⁊ per Jo.de imol.indd.ſi ſeruũ.ꝭ.ſequitur.ff.de ver.obli.⁊ An
ge. ⁊ Jo.de imo.in.d.lʒ.qui ſeruũ eo.tit. ⁊ per do.meũ Alexa.de
imol. in ſuo conſilio.cviiij. in quarto volumine ad quos me re
remitto.⁊ capio glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt bec.

Intereſt ex iuſta cauſa vt quia receſſurus ⁊c.

l. item queritur.sS.ſi gemma.

De iſto tex. feci mentionẽ vt de tex.ſingulari in.l.opus ſupꝛa
eo.tit.⁊ ideo circa eius intellectũ non me extendam nũt niſi ꝙ te
remitto ad ibi dicta per me vbi etiã poſui verba eius que bic non
reaſſumo ne idẽ dicamus ſepius ⁊ fruſtra mẽbꝛanas occupemꝰ.

L. cum tabernam. Weñcatoꝛ quicem

vVel alius habẽs mer/
ces venales cum Ticio contraxit mecũ puta emit funduz meũ pꝛo
certo pꝛecio ⁊ obligauit omnia bona ſua ꝓ obſeruatiõe cõtractus
⁊ ego ſibi etiã obligaui bona mea. Dubitatur modo an in ea bo
noꝛũ ſuoꝝ obligatõe cõpꝛehendant᷑ merces venales.⁊ videtur ꝙ
ſic pꝛopter generalitatẽ dum dicitur omnia bona ſua ⁊c.iuncta.i.
iulianus.ff.de leg.iij.cum ſimilibus.⁊.l.a mandatoꝛe.Cimandati
vbi qui omne dicit nihil excludit. Sed cõtrariũ eſt verius adeo ꝙ
ſi alienẽtur ille merces venales per eum non poſſum reuocare per
ypotecariaz per tex. in.d.l.cum tabernã.f̃ de pigno. quem tex ad
hoc pꝛopoſitum dicit eſſe valde not. GBal.ine.l.vbi adhuc in verſic.
ſed ſtatim quero ⁊c.C.de iure dot.in.viij.col.vbi etiam ponit exẽ
plum in vxoꝛe agente ad dotem vt non poſſit aduocare ea bona
alieuata. Et do.meus Alex.de imol.bic in apoſtillis ſuis ad bar.
hic in pꝛin.reputat etiã iſtum tex.ſingul.ad boc. Sed aduerte
tu pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text. quia ego dico plus
ponderãdo iſtum tex.ꝙ ſi quis ſpẽaliter obligauit mihi locuz in
quo erant merces venales puta apothecã ſeu tabernã vel ſtatiõeʒ
non cõpꝛehẽdent᷑ merces.texeſt in.d.l.cum tabernã.Sed adhutc
melius conſiderando iſtuʒ text.dico ꝙ non ꝓbat aliquid ex ſupꝛa
dictis.⁊ nũc dabo tibi nouũ ⁊ verũ intellectũ meũ ad illum textũ
ſingularc.in quo dico ꝙ non fuit facta aliqua obligatio generalis
aliquoꝛũ bonoꝛũ a debitoꝛe.ſed obligauit ipſe creditoꝛi ſuo taber
nã ⁊ in ea erant merces venales.⁊ q̃ritur hicvtrũ in ea ſpẽali obli
gatiõe apotece ſen taberne compꝛehendant᷑ etiã merces in ea exii
ſtentes. ⁊ videbitur ꝙ ſic tanq; acceſſoꝛie ad tabernã cõpꝛehenſe
in ea.non ãt ex eo ꝙ dictus debitoꝛ obligaſſet bona ſua alia gene⸗
raliter.ied dicitur ibi in tex.ꝙ non veniũt merces cum poſſint vẽ
di per debitoꝛc.⁊ dicitur aliud notãduʒ hic etiã ille merces que

k
letmulbinainr v
Girnttin
mepkinnaesrseni
r Ase
nundscrat nnn
Wnmund
odpucttnntterarir
Nſtmnairsri
RArae
SAr

lune

„

Xralt
Amnh

4

W

nteſn Ett⸗

ninſiende⸗

. Gea
lbprneſinilncnn

ſtani, At N
Mgn Ane
uneenadee
ng in n

uſnain i
n timnann
an BPehukuing

kren
nlaneſtun Auttuen

e, lmunl
n nelari
nrf . aul deſoloſi
mfn win n il

n amritleriiu
nd Milamnglfr
naliti tairnin
. Ma
weneutn Cinſthſne

mnſaiſtauingtinuſinen.

Nenr. KRgenne.

vr a nminiſtrſniin ohefne
Nan amsinrlani on mecnancim ni iſ
”ñä
2mnſcins Ifrienmebenwon

uminbemmm Mmagen
nm lummmmttulann
uicm amn/ u eennneine⸗
nn uimmn ha
chrirjrtmuni nns itn 1 ſelg
cami n an omi biufa kinſnl
vaüan imima ianwafek Niin
erndigtat aditic integ
unmwünſan ifin unni
r AAlamumnin n n
annad uN Nnſttdun
8 rrmMafnſminn
Euas la nnliniiih d,

en nungndlan imi
ii mnnoginn ui
mnadn mſi fniihui ſ/
ngen at blni hen 4i
imri n as illl dell
– mtelhni e
e al utſai al
1nceu mrirch ſeſ wofn
n n i nicntin
Nu.

feperiũtur in fabefna illa tempoꝛe moꝛtis debitoꝛis erunt obliga
te ſolum creditoꝛi. ſic ille tex.non loquitur de aliqua obligatone
erali ſed de ſpẽali ipſius taberne ſub qua cõpꝛebeudunt᷑ etiazʒ
merces. ſedille tantũ que ibi reperiũtur tempe moꝛtis debitoꝛis
nout ibi dicitur. ⁊ ſic contra doctrinã Bal. v vere ibi non eſt ob⸗
ligatio aliqua de mercibus vllis nec generalis nec ſpecialis facta
ab homine ſed eff quedam obligatio facta ⁊ ſubintellecta ab ipſa
lege cum obligatõe taberne vtpote de rebus acceſſoꝛie in ea exiſten
ibus ⁊ cum illa qualitate ſolum ſi reperirẽtur ibi eſſe tempe moꝛ
tis debitoꝛis ille que ab inicio ibi fuerant vel alie ſubrogate loco
üllaru alias autẽ non adeo ꝙ ſi nulle merces ibi extarent eo tem⸗
poꝛe non eſſent alique obligate creditoꝛi.nec poſſet agere ypothe/
caria pꝛo recuperãdis alienatis pꝛout pꝛobat iſte tex. bene ⁊ ſubti
liter ponderatus.Circa quem etiã addo vnũ verbũ ꝙ in obligatõ
ne bonoꝝ veniũt etiã inra ⁊ actões ?ᷣm Bar.in. lefi. ff. de vſufru.
lega. 1 Bar. in. l. quã tuberonies. . in peculiũ.ff. de peculio.? Bal.
in. lſi conſtante. . fi. ſolu. matri. ⁊ Bal.in. l.i. ff de ſtatu homin. ⁊
Ange.areti. in ſuo libello maleſicioꝛũ in verbo publicamus ⁊ꝛc.
Et etiam venit omne aliud quod vendicari poteſt ⁊ ſic pꝛo
quo quis habet actionẽ.l.rem in bonis.ff. de acquir.rer.domi.⁊
voluit Bar . in. l. rem alienã.fl.de pignoꝛ. actio. ⁊ in.l.ceum res. Ciſi
res alie. pigno. oata ſit. Et etiam nomina debitoꝛuz veniũt vt in
lch. de pigno.⁊ voluit Bar. in.l.vxoꝛi. ff. de vſufruct.legat. ⁊ in.l.
quintus.5. argento. ff. de auro ⁊ argen lega. ⁊ Paul. de caſt. in cõ
ſil. ccexcv. incip.in xpi noie amẽ ⁊c.nõ tñ venit ius adeũdi hrdita
tem ſᷣm Bal. in. lei in. x. qõe. C. qui admitti.nec venit etiã heredi/
tas ante aditionem ᷣm Bal.in.l.ſi pupilloꝛũ.C. de repud.here.
nec etiam venit iuſpatronatus ſᷣm Bald.in.l.eam quã in fi.C. de
fideicõmiſ.ad quos me remitto.⁊ redeo ad tex. de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
L. Cum tabernam debitoꝛ creditoꝛi pignoꝛi de
derit queſitum eſt vtrum eo facto nihil egerit an
taberne appellatõe merces que in ea erant obli/
gate videantur.⁊ ſi eas merces per tempoꝛa di/
ſtraxerit ⁊ alias comparauerit eaſqʒ in eam ta/
bernaʒ intulerit ⁊ deceſſerit an omnia que ibi de
pꝛehenduntur creditoꝛ ypothecaria actõe pete/
re poſſit cum ⁊ merciũ ſpecies mutate ſint ⁊ res
alie illate. Reſpondeo ea que moꝛtis temꝑe de/
bitoꝛis in taberna inuenta ſunt pignoꝛi obligata

eſſe videntur ⁊c.

Bald. in.l.vſucapio.C.eo.
l. lex nectigali. titu.⁊ etiam do. meus Alex
an. de imol. hic in apoſtillis ſuis ad Bar.reputãt iſtum tex.ſingu.
ad hoc ꝙ licet alienatio legalis tranſeat cum ſua cauſa ideſt cum
ipotheca vt in.d.ᷣl.vſucapio cum ibi not tamen hot eſt verũ in ali
enatõe tranſ fundente. ſecus eſt ſi eſt alienatio reſoluẽs vt hic ᷣm
eos.cum quibus ſto.quia tex.clarus eſt. Cuius verba ſunt bec.

L. Lex vectigali fundo dicta erat vt poſt certuʒ
tempus vectigal ſolutuʒ non eſſet is fundus ad
dominũ redeat poſtea is fundus a poſſeſſoꝛe pi/
gnoꝛi datus eſſet.queſitum eſt an recte pignoꝛi
datus eſſet.Reſpondidi ſi pecũia interceſſit pig
nus effe. Item queſitum eſt ſi cũ in exſolutõe ve/
ctigalis tam debitoꝛ qᷓʒ creditoꝛ ceſſarent: ⁊ pꝛo
pterea pꝛonunciatũ eſſet funduʒ ſecũduʒ legẽ do
mini eſſe:cuius potioꝛ cauſa eſſet. Reſpondidi
vt ꝓponeretur vectigali nõ ſoluto ſi iure ſuo do
minus vſus eſſet etiaʒ pignoꝛis ius euanuiſſe ⁊c

l. Cum tabernam.sS. finali.

In obligatõe generali cõſueuerũt cõpꝛehendi bona pᷣſentia ⁊
etiã futura vt in.l.fucum ibi plene not. C. que res pigno.obli.poſ.
⁊ per omẽs maxime Bal in.l.hac edictali.S.his illud. C.de ſecũ.
nupt. ⁊ in.l.ſi quis.s.illo eo.titu. ⁊ per Specul.in titu.de oblig.⁊
ſolut. . pꝛimo cum pluribus verſi.ſequXj. Sed pulcꝛũ dubii
uz eſt quid ſi mutuaui tibi centũ ducatos ⁊ tu obligaſti mihi oĩa
bona tua an cõpꝛehendatur etiã iſta pecunia quã tibi do in eodez
met inſtro· Et in boc Ludo.roma. in ſuo ſingulari in verbo obliſ
gatio ⁊c.el ſo refert aliquas opiniões.⁊ tandem cõcludit ꝙ non ꝑ
tex. ᷣm eum ad hoc ꝓpoſitũ ſingula. in. d, lLeum tapernò. . ſi. in

verbo ab alio ⁊c. ff. de pigno.a cõtrario ſenſu.quaſi velit dicere ſe
cunduʒ eum non veniũt pecũie quas tehoe dect ipſi Kbran .
ſed quas alius dedit. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intel⸗
lectu meo iſtius tex.nam pꝛobat potius cõtrariũ ſi ſubtiliter ⁊ be
ne põderetur.naz videbatur ꝙ non cõpꝛehenderetur pecunia mu
tuata ab alio vtpote que non videbitur cõpꝛehendi in bonis debil
toꝛis qui obligat bona ſua.nam tu ſcis ꝙ in obligatõe facta pme
non veniuͤt bona aliena licet bene veniãt aliena bona fide poſſeſſa
per debitoꝛẽ vt in. l.ſi ab eo.ff. de pignoꝛ.per quã voluit ita Bal⸗
in. l.certi iuris. C. locati. Et tamẽ dicitur ibi ꝙ ſic exquo coꝛpoꝛa
illius pecũie effecta ſunt debitoꝛis. ⁊ ita hic eſt dicenduʒ exquo coꝛ
poꝛa pecunie creditoꝛis ſunt effecta eius debitoꝛis veniũt in obliga
tione ⁊ multo magis cũ ab ipſo habuerint oꝛiginẽ. ⁊ pꝛopter hoc
videbatur in caſu illo in dicto.5.fi etiam ꝙ non venirẽt in genera
li obligatõe.tamẽ ibi dicitur cõtrariuz.⁊ ita dicẽdum eſt pꝑ iſtum
met tex.qui ponit vnũ caſum ſed non excludit iſtum ſi bñ ⁊ ſubti
liter conſideretur. Et maxime q; pᷣſupponit tex.iſte ꝙ tempꝑe quo
debitoꝛ meus obligauit mibi bona ſua eo modo quo dicitur hic
in tex. non habebat pecuniã meam aliquã ſed erat debitoꝛmeus
iam ⁊ poterat eſſe ex alia cã q;ᷓ ex cã mutui. ⁊ ideo obligata pecu
nia creditoꝛi.non dicitur hic in tex.que ſi fuiſſet non eſſet dubium
quin vemiret in tali obligatõe. Cuius tex. verba ſunt hec.

S. Creditoꝛ pignoꝛi accepit a debitoꝛe quicquid
in bonis habet habiturusve eſſet queſituʒ eſt an
coꝛpoꝛa pecunie quam idem debitoꝛ ab alio ac-/
cepit mutuã cum in bonis eius facta ſint obliga/
ta creditoꝛi pignoꝛi eſſe ceperũt.Reſpondeo ce
piſſe eſſe ⁊c.

Q lui potioꝛes in pigno
re habeauntur.

l.creditoꝛ. §. fin ali. MWutuani Ticio ter 1

tum ⁊ ipſe non obliga⸗
uit mihi aliter bona ſua niſi ꝙ dedit mihi licentiã ꝙ poſſezʒ ingre
di pꝛopꝛia auctoꝛitate bona ſua ſi ipſe centũ non ſoluerit infra ter
minũ ſtatutũ inter nos. vtrũ ꝑ iſtã licentiã ſolam intelligant᷑ ipoſ
thecata bona ſua ſicut ꝑ licentiã per debitoꝛeʒ datam creditou de
vendendo.⁊ in hoc habes tex.in.d.l.creditoꝛ. S.fi.vbi videtur p/
bari ꝙ ſic quem caſum ad hoc ppoſitum dixit non eſſe alibi bal.
in.l.fi.in fine.C. de pigno.Et idem voluit do.Sranciſicremoneñ.
in ſuo ſingulari ſecundo in oꝛdine meo vbi exclamat etiaʒ de iſto
tex.ſatis ſuperqʒ ſatis.⁊ domeus Alexa.de imolihic in apoſtillis
ſuis ad Bar. hic. Sed aduerte tu pꝛo vero ⁊ nouo intellectu
meo iſtius tex.quia non pꝛobat hoc ſi bene ponderetur. nã loqui
tur ſolum de licentia data ſed non creditoꝛi de vẽdendo vt ibi in
verſi.partẽ dimidiã alter diſtraherei ⁊c.⁊ ſic nihil facit iſte text.
in hoc quo ad licentiã de vẽdendo. nam ille frater non erat credi
toꝛ alterius fratris ſed habebat rem ſecũ pꝛo indiuiſo.⁊ cõuentũ
fuit ꝙ ſi frater qui pignoꝛauerat iam partè ſuã non relueret poſi
ſet alius frater vendere non eam partẽ fratris pignoꝛaiam ſʒ ſuaz⸗
pꝛopꝛiam. ⁊ iſte eſt caſus ibi in quo dicit᷑ ꝙ videtur cõtractũ pig/
nus in ea parte. non autẽ loquitur de ſola licẽtia ingrediendi que
videtur eſſe ⁊ vere eſt minoꝛis poteſtatis qᷓ; licentia vẽdendi.er
go ⁊c.⁊ ſic non eſt arguẽdum de vno caſu ad aliũ.l.fi.ff. de calũ/
niato.l.papinianus exuli.ff.de minoꝛi.⁊ eo maxime cum de nullo
iſtoꝛũ ibi fiat mentio.⁊ hoc modo ego intelligo iſtum caſuz. Cixr/
ca quem addo vnũ verbũ in alijs caſibus quãdo datur tantũ licẽ
tia intrandi poſſeſſionẽ alicui pꝛopꝛia auctoꝛitate dicitur tranſfer
ri poſſeſſio in me ſᷣm Gal.in ſua margarita in verſi.conſtitutum.
⁊Z Bal.in.c.i.in tit.quid ſi inueſti.⁊ in.l.neceſſa.ff.de pigno. actio.
⁊Z Bal.in.l.funduʒ.S.fiſtulas.ff.de contrab.empti.⁊ in.l.fi.C.qñ
fiſc.vel pꝛiua.⁊ Hoſtie.in.c.ij.extra de confir.vti.ad quos me re/⸗
mitto. ⁊ redeo ad tex.de quo agimus. 2

G9. Poſt diuiſionem regiõibus factam inter fra/
tres cõuenit vt ſi frater agri poꝛtionẽ pꝛo indiui
ſo pignoꝛi datam a creditoꝛe ſuo non liberaffet
ex diuiſione queſite partis partem dimidiam al
ter diſtraheret pignus intelligi contractũ exiſti/
maui.⁊ pꝛioꝛeʒ in titulo non eſſe potioꝛem:quo/
niam ſecũduʒ pignus directũ ad eam partẽ vide
batur:quoniã vltra partẽ ſuã frater non cõſentiẽ

te ſocio non potuit obligare ⁊c.
e ciij.

Agquibus modis pignus
uel ipoteca ſoluitur.

lI. pꝛima. 5F. cum uenditor. „ναα
gulari in verbo ingratitudo ⁊c.el vo dicit ꝙ ſi creditoꝛ habet de
bitoꝛẽ obligatum in mille ſub ipoteca bonoꝛũ ſuoꝝ ſeu cũ pignor
qui creditoꝛ ductus amicicia pignus remiſit ei ſuũ debitũ donani
do. demũ pꝛopter ingratitudinẽ eiuſdem debitoꝛis reuocauit do
nationẽ pꝛedictã non reintegratur illa pꝛima obligatio pignoꝛũ vel
ipotece per caſum vᷣm eum ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ in. d.li. S.cum
venditoꝛ.ff.quib.mod.pig.vel ipote.ſolui.ᷣm vnã lectu·traditam
ibi per glo.in verbo inutilem vc:circa mediũ. Et idezʒ reaſſumpſit
etiã ipſe met Lud. roma.in ſuo ſingulari in verbo ipoteca ⁊c.lul
timo vbi ſemꝑ exclamat de iſto tex. dicens euʒ foꝛe ſingul. ad hoc
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text.
qui ſentẽtia mea non poteſt recigꝑe illum ſenſuʒ ſi bene ⁊ ſubtili
ter põderetur iĩmo in qõne pꝛopoſita in cõtrariũ eſt veritas pꝛout
infra pꝛobabo. Sed quo ad intellectũ huius text. dico ꝙ donatio
facta bic reperta fuit inutilis ⁊ ſic nulla ipſo iure nõ ex defectu do
natarij ⁊ ſic donatio erat ipſo iure nulla pꝛopter legeʒz ita diſponẽ
tem pꝛout dicitur bic in verſi.quoniã inutilem donationẽ pecunie
lex facit c. Sed donatio pꝛopter ingratitudinẽ ſequentẽ non eſt
nulla ipſo iure ſed venit anullanda. vude ille ſenſus non cõuenit
littere in loco ſupꝛa pꝛoxime allegato. Secundo ex alio capite
pꝛobo illum intellectũ pcedere non poſſe.quia donãs ibi moꝛtuuſ
erat vt ibi pꝛobatur in verſi.eoq; defuncto ⁊c.quo caſu certuʒ eſt
eius heredeʒ non poſſe reuocare donationẽ pꝛedictã vt in.li.⁊ in
L. fi. C. de reuoca.dona. Quapꝛopter circa ppoſitam qõez di /
co ꝙ reuocata donatione enam reintegrãtur omnia iura pignoꝛis
ſeu ipotece contra debitoꝛem. pꝛo quo allego text.in.l’eſicut..ven/
ditionis in fi.ff. quib.mod.pign.vel ipote.ſol.in verſicu.cõualeſcat
pignus ⁊c. NMec obſtat iſte tex. quia lex reſiſtebat ibi ſolũmo⸗
do donatõi non autẽ remiſſioni vel liberatõi pignoꝛis vel ipotece.
vt in dicto verſi.quoniã inutilẽ donationẽ pecunie.l. facit cui non
eſt locus in pignoꝛe liberãdo xcc. Pꝛeterea reuocatio donatio
nis ibi non fiebat ex aliqua culpa vel defectu vel odio donatarij.
vnde non eſt mirũ ſi durat donatio in eo in quo poteſt.⁊ in quo 5
ſumitur etiam durare voluntatẽ donãtis vt ibi in ver. donatoꝛis
voluntate conſtat pignus eſſe ſolutũ ⁊c. ſed in caſu noſtro omnia
iſta ceſſant. Quinimo voluntas donãtis ob ingratitudinẽ ſe
quutã pᷣſumitur reſiſtere ⁊ in cõtrariũ eſſe in omnibus ⁊ per om
nia ⁊ etiã in ipoteca.⁊ ideo acceſſoꝛia ſequũtur naturam rei pꝛinci
palis vt in.l.in ſolutum.C. de actio. ⁊ obli.Et per cõſequẽs cõclui
do ꝙ reuocata donatõe debiti reintegrarẽtur etiã pignoꝛa ⁊ ipo
tece ex idemtitate ratõis militante in vtroq; pꝛopter odiũ donata/
rijvt ſupꝛa dixi. Secundo dico ꝙ iſte tex.non facit ad pꝛopoſituzʒi
ſi bene ponderetur. Cuius verba ſunt hec.
§. Cũ vẽditoꝛ numerata ſibi ꝑte pᷣcij pᷣdiũ quod
reſiduum venierat pignoꝛi accepiſſet ac poſtea
litteris ad eũ miſſis donaſſet: eoqʒ defuncto do
nationem quibuſdam modis inutilem eſſe cõſta
bat:iure pignoꝛis fiſcum fruſtra petere pꝛedium
qui ſucceſſit in locum venditoꝛis apparuit cuiuſ
pignoꝛis ſolutũ eſſe pactum pꝛima voluntate do
nationis conſtabat:quoniã inutilem pecunie do
nationem lex facit cui non eſt locus in pignoꝛe li

berando ⁊c.

ZL. ſoluitur.5. ſi paciſcatur. en
ſingulari feci mentione; ſupꝛa titu. de pigno. in.l. queſitum in hoc

opere noſtro. ⁊ ideo non repetam nũc niſi ꝙ me remitto ad ibi di
tta vbi etiam poſui verba iſtius tex. ⁊ idcirco non pono nũc iterũ
ne idem pꝛo idem repetamus.

l.ſicut.s.uenditionis. an de
ratiſicare ea que non ſunt geſta noĩe ſuo.l.ſi pupilli .ſi ego. ff. de
negot. geſt. cum ibi plene not. per glo. ⁊ Bar. ? in. li. C. de bis qui
a non domi.manu.niſi in ſubſidiũ vt in.l.ſi mater. C. de rei vend.
⁊ ãen.l.ſi eum ſeruũ.ffſi cert.peta. vbi alias legendo dixi poſt alioſ
⁊ maxime poſt do.meũ Alex.de imol.ibideʒ cum ſi milibus.
Tamen boc intellige eſſe yerũ ad ſinẽ vyt ex ratificatiõe ipſe ratifi⸗

cans agere poſſit vel beres eiuse naz non poteſt ratificare ad fines
pꝛedictos.ſed quis bene poteſt ratificare geſium non ſuo nomine
ſolum ad finem vt perdat ius ſuũ.tex.eſt in.d.l.ſicut.ꝭ.venditio⸗
nis.fl. quib. mocdl.pig. vel ipote.ſolui.quem text.ad hoc ppoſitum
pꝛo ſingulari allegauit HBal.in.l.vendicationẽ.C. de vſuca pꝛo em
pto. Sed tu aduerte diligẽter ad iſtum tex. pꝛo nouo ⁊ vero
intellectu meo.quia ſi bene ponderetur non facit ad ꝓpoſituʒ nec
meretur allegari ad hoc. Mam in dicto tex. vna cuz.. ſequenti cũ
quo cõtinuatur pᷣſupponitur aperte omnino interuenire volunta
tem creditoꝛis in venditione pignoꝛis pꝛout ibi dicitur in text. re /
cte conſiderato⸗Cuius verba ſunt hec.

S. Aenditionis autem appellationeʒ generaliter
accipere debemus vt ſi legare pꝛomiſit valeat
quod conceſſit:quod ita intelligimus vt ſi lega/
tum repudiatum fuerit cõualeſcat pignus ⁊c.

l.ſicut.s.nenditionis. Multotics quis

pꝛohibeturx a teſta
toꝛe alienare rez aliquã iuxta ea que habẽtur in.l:.filiuſfamilias.
diui.ff. de leg.pꝛimo vbi alias legendo dixi poſt alios ⁊ maxime
poſt do.meũ Alex.de imol.ibidem. Sed dubitatio notabilis
eſt quid ſi pꝛohibitus non alienat ipſe ſed cõſentit alteri leganti ipi
ſam rem an idem ſit ac ſi ipſe alienaret vel etiã cõſentiret vẽdenti.
In quo dicas bꝛeuiter ꝙ ſic. tex. eſt in. d.l.ſicut. S. vẽditõis.ff.qui
bus mod.pign. vel ipote. ſolui.quem texad boc pꝛopoſitũ pꝛo ſin
gulari allegauit Bal. in.l. quotiens in vlti.col. in ver. quero quid ſi
quis eſt pꝛohibitus ⁊c. C. de fideicõmiſ. dicens iſtum text. ad hoc
foꝛe ſingul.Et illuſt. do. ranciſ.areti.in.l.qui in poteſtate in ter
cia col. ff. ve teſtament. Pꝛo quo dicas tu ꝙ facit regula que
babet ꝙ ille qui non põt alienare non poteſt alienãti cõſentire. vt
eſt glo. not.in.l.ſi ita quis.ꝭ. ea lege.ff. de verb.obli.quam glo. ẽt
magnifacit idem Bal. in. d. l.quotiens in pꝛin. reputãs eã ad hoc
ſingul.que ſeruit nobis pꝛo iſto text.in dicto.ꝭ.venditõis cuʒ quo
Bal.tamẽ in hoc non ſto.q; tex.iſte eget aliqua noua interpᷣtanõe
vt infra dicam. Sed pꝛonũc etiam addo vnuʒ verbum in hac ma
teria de pꝛohibito alienare rem aliquã.nam non poteſt eam etiam
permutare.l.fi. C. de reb. alie. non alie.⁊ voluit Bal. in auten. res
que in vlti.col. C. cõia de lega.?⁊ Paul.de caſtr.in ſuo conſilio.xvj.
incip.pꝛohibitus alienare ?c. Simlliter non poteſt legare vel
inſtituere aliquẽ in ea re pꝛohibita.l.ſi quis.S.certũ. ⁊ hoc ibi vo/
luit Bal. C. de ſecun. nupt.⁊ Bal.in auten. contra rogatus.C.ad
trebel.⁊ Bal.in.l.peto.ꝭ.fratre.ff.de lega.ij.⁊ Paul.de caſtro in
conſi.clxiij.incip.an vaſſallus poſſit.⁊ in conſilio.clxxv.incip.nun
quid pꝛohibita per teſtatoꝛẽ ⁊c.⁊ etiam in conſi.ix. incip.an ceſſio
actoꝛis.⁊ in conſil.cclxxxj.incip.pactũ q nõ liceat cc. Simuli
ter etiã non poteſt repudiare rem ſibi legatam ᷣm enndem Bal.
in.l.ſi pupilloꝛum.C.de repud.here.⁊ Paul. de caſt. in cõſilio.xj.
incip.an pꝛohibitus ⁊c.ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex.noſtꝝ
de quo agimus.In quo dico ꝙ nõ pbatur hec doctrina Bal. nã
tex. iſte loquitur pmiſſiue ⁊ de vendenda ⁊ non pꝛobibitiue. que
duo diuerſa ſunt vt de ſe patet.vnde creditoꝛ hic qui dedit licentiã
debitoꝛi vendendi pignus intelligitur etiã dediſſe licentiaʒ legandi
illud. ⁊ caſu quo lcgatũ repudietur reintegratur pignus vt hic dici
tur.ſed non eſt ſic in pꝛohibente vendere rem.nam non poſſet ille
legare cum verbũ venditõis ſui ſtrictius q; verbũ alienatois. nam
venditũ intelligitur vbi internenit pꝛeciũ.ʒ.ſi quis funduʒ.ff. de cõ
contrab.empt.⁊ hoc modo ego intelligo iſtuz tex. cuius verba po
ſui ſupꝛa in capitulo pᷣcedenti.⁊ ideo hic non repeto ne idem ꝓ idẽ
dicamus. .

l. penultima. Inuecka rillata in domo conducta

regulariter ſunt obligata vomio -
penſione vt in.l.fi. C. quib. cau.pign. caci.cõtrabi.⁊ hoc pcedit ſiue
penſio conſiſtat in pecunia vt in.d.l.fi.fiue in alijs rebus pꝛout vo/
luit glo. ſingul.in..item ſeruiana inſtitu. de actio. ⁊ voluit etiam
Bal. in.l i.ff. locani vbi appꝛobat illã glo.⁊ etiam ſi upꝛa aliquid di
xi maxime in.l.ſi in lege..ſi colonus.fr locati.⁊ ideo ꝓ nunc lon/
gioꝛ non ero circa ho· Tamẽ boc intellige eſſe verũ niſi locato
ri detur fideiuſſoꝛ pꝛo penſiõe ſibi ſ oluenda.quia tunc inuecta vel
illata in domo cõducta non ſunt ei obligata. tex. eſt in. d.l.penulti.
quem ad hoc ꝓ ſingulari ⁊ not.allegat Ludo.roma.in ſuo ſingu.
in verbo penſio ⁊c.el.ij. in pin. Sed aduerte tu pꝛo vero ⁊
nouo intellectu meo iſtius tex.qui ſentẽtia mea ſi bene ⁊ ſubtiliter
ponderetur non pꝛobat hoc.⁊ bic eſt caſus multum diuerſus ab
iſto. nam hic inter cõtrabentes expꝛeſſe cõuentũ fuit ꝙ inuecta ⁊
illata eſſent locatoꝛi obligata ⁊ pignoꝛata quod eſt plus. Et hoe
boc nota bene donec ei ſoluetur penſio vel aliter ei ſatiſfactũ eſſet
⁊c.pꝛout hic dicitur que verba in pꝛopoſuo ſunt bene notanda.
Et dicitur bic ꝙ diciturei ſatiſ factus adeo ꝙ mmuecta ⁊ illata non

ruternai Ne NANi
õ
Kutpritnun rh
TANülirnnminerna N
Dinibbraaad innn.
WräN a
GWrnNtietLt
AMeNügitasninan müm
irhittit irn aun
ſſfiin it un an
nietitin enenencr

iitianian valee

erie den deſ

ton,
Aanaton tgninunn .

ſltnil en
; Nn
ntit lit,

e⸗ 1.

nidiin

mit hlnrlns
atianinthu uuorrtlape.

enmei. Sininten giienie
Ee a idnttili in ni thriiſn
Cαπ1tln Nngih
P
nirna uſimm it nnſindnenn in
rtuui r tim nmnſiſ irhunacſ⸗
Nemi aii, l ölcet t. Dini
rc wwänefen ſbbegtumbn enden dil
Em LNNNAenet Dn deſ nliflot,
wdbtn . A eneſenitotectlttr ir
mn N oN unn hen N/
inr 1de Ndd ehtin
gütNNENn redin atleni
in f uns igni
A m u van, ingin ne thri
mdtmarn wuf NuNeſail
NENürHNNEGEtü lenin un
t tiunmni il ilofnlnſ dei
tNr wobepniliſllc alusfgln n,
õ

õ
cwna. araiun,

cücadid
Gnrli tun ſiienlettufnt

n unſiw un iuunn
mn enalig tun if il
aate i n ten li⸗
allecf nihrinileeſ gll
riſtilnci luu ieel

nn uint⸗
e uſni acblgnn ier tic i,⸗

ortdunin Aigt unn omuii

ng Si alltble

funt obligata ſi pꝛeſtatur fideiuſſoꝛ ⁊ non pignoꝛa. Et pꝛo certo
ntsane ernen ecõuentũ erat inter partes. Sed ſi ſimpli
citercõducis a me vomũ pꝛo certa penſione ſoluẽda ⁊ non fit cõ/
uentio inten nos inuecta ⁊ illata ſint obligata nec pignoꝛata do
necfideiuſſoꝛ detur vel aliter ſatiſdatũ ſit. ?⁊ pꝛo ea ſoluẽda tu poſ
ſtea dediſti mihi ſideiuſſoꝛc pꝛopter hoc inuecta ⁊ illata que erãt
pignoꝛata nec ſuper pignoꝛe eoxi aliquid dictũ fuerat expſſe inter
nos certe nõ deſinunt mihi eſſe obligata. ⁊ hoc non ꝓbat iſte tex.
bene ⁊ ſubtiliter cõſideratus pꝛout decete Circa quem text. addo
vnu verbum in hac materia bonoꝛũ inuectoꝝ ⁊ illatoꝛũ in domo
ↄducta.nã ẽt inuecta in ſtabulo ſunt obligata locatoꝛi ſtabuli.vt
in. leo iure. 9.ſtabula. ff. quib. mod.pign. vel ipote. Et inuecta etiã
in hoꝛreo vel in area conducta. tex. eſt in.l.iij.ff. eo. titu. Et hec
pꝛocedunt in pꝛedijs vr banis non autem in ruſticis niſi illata ſint
ſciente locatoꝛe.ſed in vrbanis ſiue ſciente ſiue ignoꝛãte illata ſunt
omnino obligata ſunt:c.l.eo iure. de quo tamẽ me remitto ad no
ta per Bart. in. 1. ſi ab illa.C. quib. mo.pig. taci· ↄtrahi. Et redeo
mõ ad pꝛincipale pꝛopoſitũ de quo agimꝰ. Cuius verba ſunt hec.

L. Cum colono tibi cõuenit vt inuecta impoꝛta/
ta pignoꝛi eſſent donec merces tibi ſoluta aut ſa
tiſfactum eſſet:deinde mercedis nomine fideiuſ
ſoꝛem a colono accepiſti ſatiſfactum tibi videri

exiſtimo ⁊ illata pignoꝛa eſſe deſijſſe ⁊ c.

ODe diſtractione pignoꝛum.

P ſte eſt ille cãus
l.ſi creditoꝛ. . finali. n eelu
ta diſputatio ⁊ altercatio olim inter Bar. ⁊ Bal. nam aliqui libꝛi
habent nullam venditionẽ ⁊c.⁊ aliqui habent nullam eſſe e cõuen/
tionẽ c. vt per glo.in..l.fi.C. de iure dot.impe. ⁊ eſt tex.ſingul.Fᷣs
Jo. de imol. in.l.filiuſtamilias.S.diuus.ff. de leg. pꝛimo. Et Joh.
de imo.⁊ Ludo.roma.in.l.qui abſenti.ꝭ.pꝛimo.ff.de acqui.poſſe.
⁊ etiã do.meũ Alex.de imol. in.l.ſi filiofamil.ꝭ.i.in quarta col.ff.
ſolu.matri. Et idem voluit idem do.meus in.d.l.qui abſenti. . i.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſilocatoꝛ in cõtractu locatõis ꝓmiſit non aliel
nare fundu;ʒ cõductũ in piudiciuz cõductoꝛis cui obligauit omnia
bona ſua x ſpẽaliter dictũ funduʒ locatũ in pᷣiudicium cõductoꝛis
non poteſt alienare eum.ſed ille poteſt eum retinere donec reſtitu
atur ſibi penſio ſua ſoluta.⁊ ꝙ etiam alienatio pꝛedicta redditur
nulla ob illam ſpecialem obligationem fundi pꝛomiſſi non alie/
nare vt ibi per eos.Et vere intellectus Bar.plus mibi placet.qui
dicebat in tex. debere eſſe venditionẽ nullam eſſe vc. ꝓpter ver /
ba ſequentia ibi vt pactiõi ſtetur ⁊c. ⁊ ita reperio eti illuſtrẽ do.
Franciſ.areti.in.l.ſi ita quis. 5. ea lege in pꝛia col.ff de verb. obli.
tõpꝛobantẽ iſtam litterã Bar. dicens eam eſſe pyſanaz. Circa
quem tex.miroꝛ ꝙ doctoꝛes tantã ad bibuerũt diligentiã vt vide
rint euʒ ex oꝛiginalibus piſanis tunc ſed de tex.in.laiiij.S.cato qui
eſt ter adeo famoſus ⁊ ſingularis non curarunt videre eum text.
ex oꝛiginalibus a quibus differt bene in.xxiiij. verbis pꝛout latiuſ
diyi in dicto. .cato in repetit.mea ⁊ in bino apparatu per me com
poſito ad illum tex. pꝛout ibi videre potes. ⁊ ideo non me extẽdo
nunc. ſed redeo ad tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt bec.

Oueritur ſi pactuʒ ſit a creditoꝛe ne liceat de
bitoꝛi ipothecam vendere vel pignus quid iuris
ſit. ⁊ an pactio talis nulla ſit. ideoqʒ iure venire
poſſit. ⁊ certum eſt nullam eſſe venditionem vt
pactioni ſtetur ⁊c.

De edilitio edicto.

l. prima.5. fin. alias eſt. l. ob que

itia. epꝛimo. Illuſtris do. Franciſ. areti. in.l i. 5. fi. in penul. colũ.
f de verb. obli. reputat iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝙ ille qui in pub
lixoo loquitur verba deriſoꝛia coõtemnẽda pᷣſumitur fatuus.⁊ eti
am gy iſta cõſequẽtia non eſt bona dicere aliquis olim iudicatus
fint fatuus. ergo etiã ex interuallo hodie pᷣſumitur.nam nõ ſequi
tur niſi paulo ante ſigna aliqua fatuitatis adfuiſſent. nam ẽt nunc
ſumitur eſſe alias autẽ non vt ibi per eum. Cuius dictis addo
R verbu ſoluz.ſ. not. per Bart. in. l. i.ff.de bono. poſſeſ. furio.
g vela in.l. is qui. 5. diuus. ff.de tuto. cura. da ab his. T in
iniffde teſtame. 7 in. lopud iulianũ..oſtat. fl. de lega. pꝛio. ⁊ in

iquidam in Iuo de condi.inſtitu.⁊ ber Ludo.roma.in ſuo ſingu
lari in verbo furioſus vc ad quos me remitto ⁊ redeo ad ainde
quo modo agitur. Cuius verba ſunt bec.

G. Sed ⁊ ſi vitiũ coꝛpoꝛis vſq; ad animũ pene/
trat foꝛte ſi pꝛopter febꝛem loquatur aliena: vel
ſi per vicos moꝛe inſanoꝛũ deridenda loquitur
⁊c.de quo tex.etiã infra feci mentionem dando
nouũ intellectum ad eum pꝛout ibi videre pote/
ris ⁊ ideo non repeto nunc ⁊c.

l.quid ſi nolit.s. mancipinz in

vbo culpaʒ. Ange. bic ⁊ etiã do. meus Alex. de imol in. l.ſi ab ho
ſtibus. 5. f l.ff. ſolu. matri. in quarta col. reputãt iſtuz tex.melioꝛez
de coꝛpoꝛe iuris ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ſicut ſi maritus non adhibz re
mediũ vxoꝛi egrote pꝛiuatur lucro. ita etiã pꝛiuatur ſi adbibz ma
lum medicũ cuʒ quibus ſto.quia tex. clarus eſt ⁊ non eget aliqua
mea noua interpꝛetatõe niſi ꝙ ſoluʒ addo vnũ verbũ boc ꝓce /
dit quãdo poterat adhibere bonũ medicũ alias non tenef yt hit
in verſi.ſed culpa ſua ⁊c. Cuius verba ſunt hec.

5S. Culpam omnez accipiemus vtiqʒ; latam pꝛop
ter quod dicenduʒ eſt quãdocunqʒ occaſionem

moꝛtis pꝛeſtiterit emptoꝛ debere eum teneri etiã

ſi non adhibuit medicũ vt ſanari poſſit vcl malũ
adhibuit ſed culpa ſua ⁊c.

l.quid ſi nolit.s.ſi quis ita.

Illuſtris do. ranci areti.in.l.q;diu lultima in.xj.col.ff. de acqui.
bere.reputãt iſtum tex. ſingul.ad hoc G ille qui non reſtituit rem
infra. x. dies aſſignatos a lege non auditur poſtea ſi nõ docet iuſtã
cauſam impedimenti quare non reſtituerit rem cuz quo ſto ſim
