to in pꝛomiſſione de non agẽdo ſub pena facta ſi bene vnus ex he
redibus pꝛomiſſoꝛis agit mhil abeſt ſtipulatoꝛi ⁊ põt ſe tueri om/
nino exceptione contra agenteʒ Sed non eſt ſic in ſoluente quanti
tatem debitam ⁊ hoc modo ego intelligo tex. in. d.l. v. . ſi. vbi
iuriſconſultus ↄſiderat hanc rationẽ in fine in ver. ſine iniuria ſti
pulatoꝛis.i.dãno hoc fieri poteſt ⁊c.⁊ hoc modo ego intelligo iſtuzg
tex.pꝛout alias legendo hic latius dixi ⁊ ideo pꝛo nunc non me ex
tendo in hoc niſi ꝙ pono verba tex.que ſunt hec.

¶Si ſoꝛtem pꝛomiſeris ⁊ ſi ea ſoluta non eſſet
penã etiaʒ ſi vnus ex heredibus tuis poꝛtionem
ſuaʒ ex parte ſoluerit nihilbominus pena cõmit

tetur donec poꝛtio coheredis ſoluatur idẽqʒ eſt

⁊ de pena ex cõpꝛomiſſo ſi vnus paruerit: alter
non paruerit ſententie iudicis: ſed a coherede
eius ſatiſfieri debet nec enim aliud in his ſtipu/
latiõibꝰ ſine iiuria ſtipulatoꝛis cõſttitui põt ⁊c.

l. in illa ſtipulatione Rres coma
tex.cum.l.hoc iure infra eo.dicunt ꝙ dies adiecta daſtien halt⸗
. . I.

pepẽdenti ex facto pꝛomiſſoꝛis cenſetur repetita etiã in pꝛomiſſio
ne ſecus eſt ſi pꝛomiſſio eſt inualida vel non dependens a facto ꝓ
miſſoꝛis boe modo cõcoꝛdantes bec duo iura circa quẽ ſatis ſuꝑ
q; ſatis laboꝛarunt pꝛout videre potes. Sed tu aduerte pꝛo
nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex. nam dico ego ꝙ differentia
eſt in hoc vtrum dies apponatur aſſertiue ⁊ reſpectiue cum cõditi
one naz oppoatet tũc omnimõ expectare diẽ ſecus ſi non aſſertiue
necj reſpectiue apponat᷑ ⁊ ratio eſt qꝛ illa verba ſi tał.⁊ illa verba
intra kał.x illa verba ſi ante kał.c.differunt inter ſe nam in pꝛi⸗
mo caſu babent in ſe aſſertionẽ ⁊ certificationẽ ⁊ omnimodũ te/
ſpectũ et vnicum tempus tantũ ad quod pꝛomitens ſe refert ⁊ ꝓ
ſolutione:cõſiderat illud ſecus eſt in aliis duobus exemplis ⁊c. et
ex hoc dico ꝙ licet doctoꝛes multũ laboꝛent ꝓ tollẽdo ðꝛio ð tex.
icte.l. boc iure poſt glo. ego facio differentiã vtrum dicã ſi Kallen
dis ſticuʒ non dedero ꝓmitto tibidare. x. ⁊c. vel dicã ſi inera kat.
de ez non dedero ⁊c. vel ſi ante kallendas ⁊c.nam ðᷣ caſu opus eſt
expectare diem nam licet cõdino deficiat tamen dies ſupereſt ſed
in dicta.l.hoc iure ſecus eſt nam poſſum agere ante kallendas et
idem eſt ſi dixi ſi intra tał.p.:.i...ſi intra.fl. de ſuceſſo.edicto vbi
eſt optimus tex, de verbo intra ⁊ hboc modo ego nouiter intelligo
hec iura Quoꝛum verba ſunt hec. =
L. In illa ſtipulatione ſi kallendis ſticum non ð

deris deceʒ dare ſpondes moꝛtuo homine que
ritur an ſtatim ante kallendas agi poſſit ſabinus
⁊ pꝛoculus expectandã diem actoꝛi putant ꝙ ve
rius eſt tota enim obligatio ſub conditiõe in diẽ
collata eſt:licet.n.añ cõditionẽ cõmitti videatur
dies tamen ſuper eſt: ſed cum eo: qui ita pꝛomi
ſit ſi intra kallendas digito celum non tetigeris

agi pꝛotinus poteſt hoc ⁊ Marcellus pꝛobat.
Uerba autem..i.hoc iure ſunt hec.

L. Hoc iure vtimur vt ex hac ſtipulatione ſi luti
us titius ante kallendas maias in italiam nõ ve
nerit decem dare ſpondes non ante quicquam
peti poteſt q̃ʒ exploꝛatuʒ ſit ante eam diem in ita
liam ticium venire non poſſe neqʒ veniſſe ſiue eo
uiuo ſiue eo moꝛtuo id acciderit ⁊c.

Bal.inil.ſi quidem in vlti.collu.C.de
lI. hoc lure excep. ⁊ etiam ipſemet Bal. in. l. cum
teſtõ. in fi.de teſt.mann.⁊ etiãẽ dominus meus Alex.de Imo. in
l.ſeruum.ꝭ.ticius in penul.col.ff.de vul.⁊ pupil.⁊ etiam ideʒ dñs
meus in dicta.l.boc iure in pꝛima col.reputant omnes iſtum tex.
ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ cum deducitur aliquid codictio
nale in iuditio debet pꝛius condictio liquidari de qua materia ali
as legendo dixi hic et ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ ibi ali
as dixi per me ⁊ per alios ibidẽ addo modo vnum verbũ ꝙ Bal.
in pꝛedictis locis pꝛopter hoc dicebat ꝙ ſi inſtrumenta quarantigi
ata habẽt executionẽ ex foꝛma ſtatuti ſi tamen habent in ſe condi
tionẽ re vera purificatam vñr pura ⁊ non condictionalia licet do/
nec liqueat iudici non poſſit deuenire ad executionẽ vt ibi per euzʒ
ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo modo agimus cuius vꝰ
ba pꝛoxime poſui in capitulo pꝛoxime pꝛecedenti ⁊ ideo non ponã
bic tex.ne fruſtra occupemus membꝛanas ⁊c.
Doctoꝛes hit eo ·

l.qui ante kallendas Rortores hie o⸗

iſtum tex. ꝙ vbicũq; tempus adijcitur ad ſolutionem gra debito
ris ꝙ paria ſunt dicere in kał.vel ante kał. Sed tu aduerte
ꝓ nouo ⁊ vero meo intellectu iſtius littere.nam dico ego ꝙ a pari
pꝛocedit ſtipulari kał.vel ante kał.pꝛoximas nam vtroq; caſu in
telligitur de pꝛimis naz non dixit de febꝛuarijs vel ianuarijs kał.
pꝛout patet ex tex.bene ponderato ⁊ in hoc ſtat virtus iſtius tex.
paout alias bic legendo latius dixi ⁊ ita iſtusz tex.intellexit glo.in.l.
cum qui ita..qui ita infra eo.vbi eſt ſimilis tex.de verbo aduer/
bum ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba tex.de q̃
gimus Cuius verba ſunt hec.
Qui ante kallendas pꝛoximas ſtipulatur ſi/

milis eſt ei qui kallendis ſtipulatur æc.
Doctoꝛes hic comu

l.ſi quis arbitratn. dotes bie e inu
tex.⁊ dicunt ꝙ ſi arbitratoꝛ fuit aſumptus ſuper contractu pficiẽ
do niſi ſequatur arbitramentũ contractus non perficitur nec a ꝑ
ſona eius receditur.i.non recurritur ad arbitrium boni viri.ſ.iudi

tis vt ſerundu eius arbitrium contractue perficeiatr. Sec iu
aduerte ꝓ nouo ⁊ vero meo intellectu iſtius tex.nam ego intelligo
diuerſimode ab omnibus docentibus hic videlicet in arburatcte
aſſumpto ſuper cõtractu non dico perficiendo pꝛout dicunt docto
ꝛes. Sed ſuꝑ contractu diſſoluendo ⁊ niſi arbitramentum ſequa
tur non habet locum reſolutio contractus nec ab eius perſona re
ceditur ideſt ad arbitrium boni viri ⁊ hoc elicio ex tex. hic in ver.
reſtitui ſtipulatus eſt ⁊c. cum glo. in ver. ſi quis c. iuncta.l.f. C. ̃
ſent. paſ.⁊ in.l.quod ſi minoꝛ.ꝭ.reſtitutio.fſ.de minoꝛi. Uel⁊
ßo ⁊ aliter intelligo iſtum tex.circa refectionẽ alicuius rei naz niſi
ſequatur arbitramentũ non valet ſtipulatio ⁊c.⁊ hoc etiã elitio ex
ver.reſtitui ⁊c.quod exponitur pꝛo refici vt etiã capitur in.lecredi
toꝛ la pꝛima. ff.ſi cer. pet.in ver. reſtitutionem edificioꝛũ ⁊c.⁊ in.l.
ſi merces.. ſi. vicino.ᷣ ff locati in ver. hoſtia feneſtraſue reſtituat
⁊c. ⁊ in.l.quarta..fi.ff.de ver. oblig. ¶Uel tertio ⁊ aliter intelli
gi poteſt iſte tex.ſi reſtitutio fienda arbitrio ticij non eſt facta ob
moꝛam ſtipulatoꝛis vel arbitratoꝛis non tenetur pꝛomiſſoꝛ de in!
teritu rei nec recurrimus ad arbitrium boni viri hoc eſt iudicis
⁊ iſte intellectus poteſt fundari ex tex.in ver. moꝛam fecerit ſtipu
latoꝛ ⁊c.⁊ in.l.ſequenti in ver.moꝛã fecerit ⁊c.⁊ in ver. nibil valet
ſtipulatio ⁊c.⁊ his modis ego intelligo iſtum tex. de quo alias le/
gendo hic latius dixi ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono
iſtum tex.in medium Cuius verba ſunt bec.

L. Si quis arbitratu puta lucij ticij ſibi reſtitui
ſtipulatus eſt deinde ipſe ſtipulatoꝛ moꝛam fece
rit quominus arbitretur ticius pꝛomiſſoꝛ quaſi
moꝛam fecerit non tenetur:quid ergo ſi ipſe qui
arbitrari debuit moꝛam fecerit: magis pꝛoban
dum eſt a perſona non eſſe recedendum eius cu⸗
ius arbitrium inſertum eſt ⁊c.

Doctoꝛes omnes bic comuniter in
l. huiſmodi. Mameinmn ter wiue nmauen
glo. hic ⁊ inter alia dicunt ꝗ ſi obligaſti te ad dandum mibi ũlud
ꝙ alius tibi vʒ puta ticius cũ ipſe debitoꝛ eſſe deſierit valet ⁊ tenet
buiuſmodi ſtipulatio ⁊ doctoꝛes multuʒ variant in hoc vtruʒ iſte
ſtet loco fideiuſſoꝛis vel loco pꝛincipalis expꝛomiſſoꝛis ditentes ꝙ
illa verba cum debitoꝛ eſſe deſierit ⁊c.intelliguntur etiã ſi deſienit
eſſe ſoluendo vel quando haberet aliquam exceptionẽ conira cre
ditoꝛem ⁊ multipliciter ſe inuoluunt. ech du aduerte pꝛo
nouo ⁊ meo vero intellectu iſtius tex.nam dico ego ꝙ illa verba
cũ debitoꝛ eſſe deſierit ⁊c.intelliguntur.ſ.ciuiliten ⁊ naturaliter in
totum ⁊ per totũ puta cum ſoluerit mihi ſi eſt debitoꝛ meus yvel
ſoluerit tibi ſi eſt debitoꝛ tuus ⁊ ſic cuʒ erit omnimodo liberatus
ab obligatione ſua in totum ⁊ ꝑ totum nam ſi deſienit eſſe ſoluen
do pꝛopter boc non ceſſat obligatio ⁊ nen deſinit dici debitoꝛ vel
eſſe debitoꝛ quia ſi perueniret ad pinguioꝛem foꝛtunaʒ teneretur
omnino ſoluere ⁊ non ceſſat obligatio interiʒ niſi lueret in coꝛpus
iuxta nõ.per Baliin.l.fi.ff.de in ius voc.⁊ per Ludo.roma.in ſuo
ſingulari in ver. debitoꝛ ⁊c.ad quos me remitto ⁊ ralio dubilan-
di hic erat quia videbatur res deduci ad eum caſum a quo inci⸗
pere non poteſt nam ſtipuloꝛ ego a te id quod mihi ticius debet ⁊
tempoꝛe ſtipulationis ticius nihil penitus debet naz videbatur qdð
non valeret ſtipulatio ⁊ nihil eſſet deductuʒ in ſtipulatione ⁊ ita vi
debat᷑ in caſu iſto ſtipulando quod tibi vel mibi ticius debet cum
debitoꝛ eſſe deſierit nam ſtipulatio videtur deduci ad tempus q ti
tius nihil debet ⁊ per conſequens non videbatur aliquid deberi⁊
ſic non valer̃ ſed hoc non obſtante deciditur contrariũ nam tempo
re ſtipulationis ticius vere eſt debitoꝛ meus vel tuus ⁊ boc eſt in/
conſideratione quo ad valitudinez ſtipulationis ſed illa verba cus
debitoꝛ eſſe deſierit ⁊c.reſpiciunt poſtea tempus petitionis vt eo
tempoꝛe agi poſſit ⁊ non ante cum ea verba ſonent in conditioneʒ
ante cuius euentũ agi non poteſt ⁊ ita intelligo ego ea verba cum
debitoꝛ eſſe deſierit ⁊c. ſcilicet ciuiliter et naturaliter pꝛout ſupꝛa
dixi ⁊ pꝛout vere videt̃ eſſe demente eius lr̃e cuius vᷣba ſunt bec

L. Puiuſmodi ſtipulationes non ſunt iunuti/
les ꝙ tibi ticius debet cum debitoꝛ eſſe deſierit
dare ſpondes namyvalet ſtipulatio quaſi ſub qua
uis alia conditione concepta.

. es omnes hie con
l.ſcire debemus. rer nellgunt itui
tex.quem etiã reputant ſubtilem ad hoc pꝛopoſituʒ ꝙ tol un ſn
pulationes quot ſunt res vel ſumme in obligatione⸗ dranc ſub
Vna ſi conceplio verboꝛum. Sed ſi non ſunt ſyecincate ſe

Guiglrin ungiſacſe⸗
lttieeenmir

msſin hen ercen e.

cntendmmnſniitninen
Kearcurutunni in
Nad⸗Aiisluickelrs!
Cfolineſnenan.

Cürdehong1 n

Iathrfmilnentirna nall
Ntrirnir
ſaturtmiuminmer
mm ioſurmn euwa
—
nürifntanun
Mmnfmniſnfnrakr

lnthrr te

— —

— —

— — – “

—

—

—

— —

– – – – ——

imum iiiitinnd

runnunnnnind
prnusunſunn
auucinn rulmaͤit
cttrm tmns Al iin tini in
s
Siſan
mmiN Cn Nſctin n
ri1dNe 1KasCromindie
dtim miten nmun iin in
nm N mad iitn n uii Minin
Ct 1/iinn, iN, N
mur irt un i ie i, i ie nnnnn
mix Nalitti iy uiñ il ſiniil/
e wira rrinid, intin⸗

xa vta unin in ili r

M anen ablelliſffe
nrus iaiins ⸗
1 Pemmd wrann detiuc,

Eginnn gflun⸗

duchw⸗ alcohecpel⸗
nlinn
Sucn ℳ
ee
„,r Nes, w
We atmmalct
Gmſ

yniuerſali vel gener ali nomine collecte ſunt:cenſetur vna ſtipulatòᷣ
continens plura coꝛpoꝛa vt hic per eos. Secd tu aduerte pꝛo

nono ⁊ vero meo intellectu ad iſtum tex. nam ego ſto eum ſcriben
tibus pꝛeterq;ᷓ in vno dum ipſi omnes vnanimiter dicunt ꝙ ſi ſub

vniuerſali vel generali nouine collecte ſunt plures res cenſet vna
ſtipulatio continens plura coꝛpoꝛa nam intelligo hoc eſſe verũ miſi

ſub generali vel vniuerſali nomine res compꝛenſe ſepatim nomi/

nentur quia tunc tot ſunt ſtipulatiqnes quot ſunt coꝛpoꝛa nomi/
nata ⁊ dictio at. ſtat hic aduerſatiue ad pꝛecedentia ſed ſecundum

intellecti doctoꝛu non ſed cotius expoſitiue vt hic in tex. bene põ

derato quẽ boc modo ego nouiter intelligo in fine pꝛout etiã alias
endo ibi latius xi v ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ po⸗
no ipſum tex/ oculata fide Cuius verba ſunt hec.

L. Seire debemus in ſtipulationibus tot eſſe ſti
pulationes quot ſumme ſunt: totqʒ eſſe ſtipula/
tiões quot ſpecies ſunt ſecundũ ꝙ euenit vt mix
ta vna ſumma vel ſpecie que non fuerit in pꝛece
denti ſtipulatione:non fiat nouatio ſed efficit du
as eſſe ſtipulationes: Quamuis auteʒ placuerit
tot eſſe ſtipulationes quot ſumme totqʒ eſſe ſti/
pnlationes quot res tamen ſi pecuniaʒ quis que
in conſpectu eius eſt ſtipulatus ſit vel aceruũ pe
cunie non tot ſunt ſtipulationes quot nummoꝛuʒ
coꝛpoꝛa ſed vna ſtipulatio nam per ſingulos de
narios ſingulas eſſe ſtipulationes abſurduʒ eſt:
Stipulationẽ quoq; legatoꝛum conſtat vnã eſſe
quamuis plura coꝛpoꝛa ſint: vel plura legata:
ſed ⁊ familie vel omnium ſeruoꝛũ ſtipulatio vna
eſt: Itẽ que quadrige aut leticarioꝛũ ſtipulatio
vna eſt. At ſi quis illud et illud ſtipulatus ſit
tot ſtipulationes ſunt quot coꝛpoꝛa ⁊c.

P Neolsz Jo. de Imo.
l. ſcire debemus. S. fl. J de Jmo⸗
meus Alex. de Imo.in.l.certi condictio in pꝛinci.in. viiij. col.ff. ſi
cert.pet. ſeputant iſtumi texi ſingularem ad hoc ꝙ aliquando cer
ti condictio datur ad incertũ nam certi cõdictio datur ad rez hic ᷓ
furem datur pꝛo facto ⁊ facta ſunt incerta vt in.l.ſtipulationes nõ
diuiduntur in pꝛin.⁊.l.vbi aũt.ðS.qui id quod.ffde ver.obli.ergo
vc.de quo alias dixi hie Egendo ⁊ ideo non multum me extendã
nunc circa hoc niſi ꝙ pono verba tex. que ſunt hec.

¶Sia fure hominem ſiz ſtipulatus queſituʒ eſt
an ſtipulatio valeat: mouet queſtionem ꝙ ſtipu
latus hominẽ plerũqʒ meum videoꝛ. Non valet
autẽ huiuſmodi ſtipulatio vbi quis rem ſuam ſti
pulatus eſt: et conſtat ſi quidẽ ita ſtipulatus ſim
quod ex cauſa conditionis dare facere opoꝛtet
ſtipulationem valere: ſi vero hominẽ dari ſtipu
latus fuero nullius momenti eſſe ſtipulationẽ q;
ſipoſtea ſine moꝛa deceſſiſſe pꝛoponatur ſeruus
nonteneri fureʒ conditione Marcellus ait quã
diu enim viuit condici poterit: at ſi deceſſiſſe
pꝛoponatur in ea conditione eſt vt euaneſcat cõ
ditio pꝛopter ſtipulationem ⁊c.

Glo. in. l. ſcire debemus in
ver. pła legata ⁊c. in fi. deie⸗

tie Illuſt. vo. Granc. aret. in. iiij. col. reputant iſtam glo.ſingularẽ
ad hoc ꝙ ille cui debentur centũ non poteſt petere quinquaginta
ſimpliciter ſed debet petere quinquaginta ex centum ſibi pmiſſis
de q alias legendo dixi poſt Bar. ⁊ alios hic ⁊ iõ non me extendo
nunc ſed addo Ludo. Ro. exclamantẽ de iſta glo.in. l. pꝛima. fl. de
acqui. beredit. maxime in.iij. col.dicunt tamen ſcribentes omnes
hic ꝗꝙ verba iſta libelli impꝛopꝛiantur vt valeat vt in.l.ſed ſi poſſeſ
ſoꝛe · . item ſi inrauero.fſ ſde iure iur. ⁊ ibi ꝑ Bar. ⁊ in.l. ſi olei ⁊
ibidem per Bar. in fi. C. locati poſuit dñs meus Alex. de Imo.

in ſuo conſi. eviiij in tertio volu. incipi. Magnifice pꝛetoꝛ c.⁊ Jo,

de ana. in ſuo conſi c. v ibi aliquid dixi in addi. meis ad ea conſu⸗

lia ⁊ per Illuſt. do. Franc. aret. in ſuo c ij. Ti
„00. Jranc. aret. onſi. cxxvij. in conſi.
vij. ⁊ per eundem onm meum alex. de Imo. in.l. 1. 5. ſi quis *
Vlti. col. S. eo. ⁊ in.l. iin kiij.col. ff. de iuriſd. om. iud. ad quem me
remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus Cuius ver ba ſunt hec.

Legata ⁊c.in verii.iteʒ oppono legauit mihi
dominus omnes ſeruos vel peculiũ ergo non ſti
cum ſed ſi petam ſticũ dicam ex cauſa legati ſci
licet mihi deberi etcetera.

l. ſi quis cum aliter. Rotaes omes be

e . intelligunt ⁊ allegãt
iſtũ tex. quem dicunt etiã eſſe bonũ ⁊ maxime Bar. hic ad hoc
dolus incidens ex pꝛopoſito vel re ipſa non vitiat ſtipulationem
ſed bene doli exceptionẽ parit pꝛomitteni. Sed tu aduerte
P eius nouo meo ⁊ vero intellectu nam ego dico ꝙ dolus incidẽs
ex pꝛopoſito vel re ipſa ſtipulationem non vitiat ſed doli exceptio
nem ſtipulatoꝛi parit non autem ꝓmittenti ⁊ boc ego colligo ex
ver. cum aliter conueniſſet obligari ⁊c. ⁊ ſic iſta verba reſpiciũt ſti
pulatoꝛem non aũt ipſum pꝛomiſſoꝛem pꝛout dicunt omnes docẽ
tes hic ⁊ non bene (iudicio meo) ⁊ hoc modo mtelligendo verba
ſequentia ſtabunt hic pꝛo ratione aſſignanda ⁊ hoc modo ego in⸗
telligo nouiter iſtum tex.circa quem non me extendo vlterius cuz
alias hic legendo dixerim de hoc ⁊ ad hic dicta me remitto vnde
redeo ad iſtum caſum Cuius verba ſunt bec.

L. ſi quis aliter conueniſſet obligari: aliter per
machinationem obligatus eſt erit quidẽ ſubtili/
tate iuris obſtrictus ſed doli exceptione vti põt
qui enim per dolũ obligatus eſt cõpetit ei excep
tio idem eſt ⁊ ſi nullus dolus interceſſit ſtipulan
tis ſed ipſa res in ſe dolum habet cum eniʒz quis
petat ex ea ſtipulatione hoc ipſo dolo facit qð
facit ⁊c.

G lo.ii.in.l.ſi quis cum aliter

Bal.in.l. dolo. C. de innutili.ſtipul. ⁊ etias
in ſine onñs meus Alex. de Imo. hic in pꝛima colu.
reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ contractus ſti

pulationis adiectus ſuper contractu bone fidei redditur ipſo iure

nullus pꝛopter dolũ ſicut redditur nullus ipſe contractus bone fi⸗/
dei vt in.l.eleganter in pꝛinci.ff. de dolo ⁊ voluit glo.in.c.cum di/
lecti ex. de emp.⁊ ven.⁊ ſpec.in titꝰ de dolo ⁊ cont.ꝭ.p in verſiculo
pꝛimo vt ibi per eum ad quem me remitto ⁊ ad alias hic dicta ꝑ
me poſt alios. Uno ſolo addito nunc illa glo.non eſt ſingu
laris ſed ego ſum ſolitus allegare aliam ⁊ nunc allego glo.ſingula
rem in. l.ij.C. de.reſcin.vendi.in glo.magna quam glo.ad hoc põ
derauit ibi Ang.⁊ etiã Rapha.cum.dum dicit gloꝙ vbi ſtipula/
tio eſt interpoſita ſuper contractu bone ſidei habet natura bone ſi
dei quia ſicut in contractibus bone fidei habet locum remedium
Dicte.l.ij.ita etiam habet locũ in ſtipulatione interpoſita ſuper eo
T ſic volo dicere effectualiter ꝙ iſta glo.de qua agimus non eſt ſin
gularis ⁊ ſemper ſum ſolitus allegare aliam pꝛedictã Cuius glo.
verba ſunt he·
Per machinationẽ ideſt dolum veluti fundũ

cum vſufru.vel non excipiendo iter ſed.n. dicit
vt cum non pꝛopoſueram obligari dolo iductus
ſum qð non placet quia non in qualitate ſed in
ſubſtantia deciperes. Alij itiã intelligunt hanc
l.quando ſuper contractu bone fidei interuenit
ſtipulatio non ſtricti iuris vt.C. de innutili. ſti⸗

pula. l. de dolo etcetera.

GOlo. in.l.inter ſtipulantem.sS.

— Bal. inic. p in titu.de fendo da/
ſi ſtipu lan te. to mili. vaſ.⁊ etiã dñs meus Alex.
de Imo. in.l. a titio in vlti.col.ff.de ver.obli.⁊ Illuſt. D. SFranciſc.
aret.in.l.ſi quis ante in ſeptima col.ff.de acquir.poſſ.reputant om
nes iſtam glo. ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet ſubſtantia con/
tractus non poſſit cõferri in voluntatem debitoꝛis vt in dicta.l. a
titio. 9. fi. ⁊ in.l. in ementis cum ibi plene nota. C. de contraben.

empt. in.l.hec venditio ⁊ in.l.ꝙ ſepe.ff.de contrahen. K. T in
.

—

l.ſi quis arbitratu cum ibi plene nota ff. de ver. oblig. tamen ſi con
fertur æ ſecuta eſt traditio valebit de quo alias dixi in dicta.l. a ti
tio poſt dĩũm meum Alex.de Imo. ibi⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ nõ
ero niſi ꝙ nunc dico. ꝙ iſta glo. non habetur comuniter nec ego ha
beo eam in libꝛo meo ⁊ ideo eam non pono.

Glo. mn.k. que extrinſecus in
uner. appellatione 7 c. „ Kage moce

ſtipulatus banc ſummã in pꝛin.fl. eo.tit? ⁊ in.l.quotiens in pꝛin.ff.
ð heredi.inſti.⁊ ẽt dñs meus Alexã.de Imo.in.l.huiuſmodi in
Vlti. col. eo. tit? reputant omnes iſtam glo. ſingularem ad hoc pꝛo/
poſitũ ꝙ licet erroꝛ in nomine appellatiuo viciet diſpoſttionem vt
in.liſi quis ĩfundi votabulo cũ ibi plene nõ.ffde leg.ð ⁊ in.l in vẽ
ditionibus:.ff. de cõtraben. emp. ⁊ in.l.ſi in nomine. C. de teſtamẽ
tis ⁊ mn.S.ſi quis in nomine inſti. de legatis ⁊ poſuit HBal.in dicta.l.
ſi in nomine ⁊ Bal.in. lnon ideo. C. de heredi.inſti.⁊ Bal. in. l.ſi
foꝛtidiaduũ. C. de lega.⁊ Oldra.in conſucclvj.incip. Clemens epiſco
pus ⁊c.tamẽ hoe non habet locum quando res in qua erratur de
monſtratur ad oculum de quo alias dixi in. dyl.ſi quis in fundi vo
cabulo poſt dvñũm meum Alex. de Imo.ibi ⁊ ideo pꝛo nũc non me
extendam in hoc niſi ꝙ nunc addo Bar. idem volentẽ etiã in.l.
que extrinſecus pꝛedicta vbi dicit ꝙ ſi pꝛomitto tibi hunc bouem
cum ſit equus valet pꝛomiſſio cum fiat ad oculum adlquẽ me re
mitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus Cuius verba ſunt hec.

CAppellatione veluti ſi dicam hunc equũ inpꝛe
ſentia conſtitutũ pꝛomittis ⁊ ſit bos vyel ita pꝛo/
mittis mihi ticium hominẽ iſtuʒ ⁊ appellatur ſti
cus licet ſit in appellatione variatuʒ ſi tamen de
re conſtat valet ſtipulatio vel verius ſtatim po/
nit exemplum de vtroqʒ ⁊c. .

11 i I, Ang. hic ⁊ etiã dũs me⸗
glo. in. l. mulier. Ae de monntpupl,
lus ff. de acqui.heredi.et etias idem dñs meus Alex. de Imo. in
l. pꝛima in pꝛin.in nona col.ff.de ver.oblig.reputant iſtam glo.ſin /
gularem ⁊ dicunt eaʒ non eſſe alibi ad boc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias
infans poſſit ſtipulari in caſu illo valde ſingulari. l.ſi ſeruum. fl.
rem pup.ſaluaʒ foꝛe tamen ſaltezʒ balbutire debʒ vt ſtipulari poſſit

alias aũt non. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu.d.

l. ſi ſeruum nam ego non facio vim in hoc ſed in alijs de quibus
alias dixi latius legendo in dicta. li in pꝛin. fl. de ver. obli.⁊ de qui
bus etiã dixi in. d.l.ſi ſeruũ in interpꝛetationibus meis nouis que
omnia potes videre in hoc opere noſtro et ideo pꝛo nunc circa hec
non me extendam niſi ꝙ addo vnum ꝙ idem Ang. hic ⁊ etiã dñs

meus Alex. in. d.l.pupillus nimis large intelligunt iſtam glo.vt lo

quatur in omni caſu etiã extra ſtipulationẽ rem pupilli ſaluam fo
re vt omnis infans qui poteſt balbutire poſſit ſtipulari ſed h̊ non
eſt verũ ſi bene ponderetur iſta glo. Cuius Xba ⁊ ẽt tex. ſunt hec.

L. Mulier que dotẽ dederat populari meo gla/
beoni iſidoꝛo fecerat eum pꝛomitterc dotẽ ſi in
matrimonio deceſſiſſet infanti ⁊ deceſſerat con
ſtante matrimonio placebat ex ſtipulatu actio/
nem non eſſe: quoniam qui fari non poterat ſti/
pulari non poteſt. 5
Uerba autem glo. ſunt hec. .
CNiſi ſtipuletur rem ſuam ſaluam foꝛe in.l.ſi
ſeruum. ff. rem pupil. ſal. foꝛe quomodocunqʒ

poſſit balbutire etcetera.

Dinus hic ⁊ Ang. ⁊ dñs meus Alex. in.l. ſi
l. mora. ſeruum ſticum.S.ſequitur infra eo.titꝰ ⁊ etiã
idem dñs meus Allex. de Imo.in.l.iij.S.ſi is pꝛo quo ĩ quinta col.
.qui ſatiſda.cogantur reputant omnes iſtum tex. in ijꝰ reſponſo
ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ exceptio acquiſita debitoꝛi pꝛinci
pali per pactum ei de non petendofactum non tollitur eius fide/
iuſſoꝛi per impetrationẽ iniqui iuris poſtea factam ab ipſo debi/
toꝛe pꝛincipali ⁊ ſic eius culpa aliquo modo non nocet fideiuſſoꝛi
vt in ver. fideiuſſoꝛi ſuccurrendũ eſt ꝛc. dicentes etiã per iſtuz tex.
ꝙ licet moꝛa pꝛincipalis debitoꝛis noceat fideiuſſoꝛi vt in dicta.l.
ſi ſeruum.ꝭ.nunc videamus de ver.oblig.tamen hoc eſt verum ni
ſi creditoꝛ pꝛius ipſe fuiſſet conſtitutus in moꝛa a debitoꝛe pꝛinci/

pali vt ibi ꝑ eos de qua materia alias dixi in dicto.ꝭ. ſi is pꝛo quo

⁊ ideo pꝛo nunc non me extendã in hoc niſi ꝙ (iudicio meo) iſte

tex non multů facit nam loquitur in facto cauſato ab ipſo fideinſ
ſoꝛe ſcilicet in obligatione ſtici p eum facta vnde non eſt mirũ ſi ſ
bi non nocet moꝛa poſtea pꝛincipalis debitoꝛis vt hic in ver. fie
iuſſoꝛ obtulit c. Sed im queſtione de qua ſupꝛa factu cauſatuz
erat in pſona paincipali cum treditoꝛe T ſic mediate pꝛoderat ſid.
iuſſoꝛi ſed in dicta. l. moꝛa erat factum immediatũ pꝛocedens ab
ipſo fideiuſſoꝛe ꝙ ſine dubio plus dʒ opeꝛari ⁊ debet magis atedi
⁊ hoc modo ego declaro iſtu tex.pꝛo nunc Cuius verba ſunt hec.

L. Moꝛa rei fideiuſſoꝛi quoqʒ nocet ſed ſi fide
iuſſoꝛ ſeruum obtulit ⁊ reus moꝛã fecerit moꝛ/
tuo ſtico fideiuſſoꝛi ſuccurrendũ eſt ſed ſi fide/
iuſſoꝛ hominẽ occiderit reus liberabitur fideiuſ
ſoꝛ autem ex ſtipulatione conueniri poteſt ꝛc.

Dinus ⁊ alij ſcribẽtes hic ⁊ maxime do.
lI. mora. meuse Alex. de Imo. in pꝛima “ erge⸗
ons meus Alex. in.l.ſeruum ſticũ.ꝭ.ſequitur in.iij col eo. ti⸗ om
nes reputant iſtum tex. ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitum licet moꝛa
haincipalis debitoꝛis noceat fideiuſſoꝛi vt in dicta.l. ſi ſeruum §Fe
nunc videgmus tamen hoc eſt verum niſi creditoꝛ pꝛius fuiſſet cõ
ſtitutus in moꝛa a debitoꝛe de quo alias dixi. S. etiaã pꝛorime in
dicta. l. moꝛa ⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero nec etiam nunc pono
verba iſtius tex. cum ſupꝛa pꝛoxime ea poſuerim ne idem repeta/
mus ſepius ⁊ fruſtra occupemus membꝛanas. „

l. Gi ſernum ſticum. S. de illo

Dñs meus Alex.de Imo. hic in.ij. col. dicit iſtum tex. non re
periri alibi ſic facit eum ſingularẽ ad hoc ppoſitum licet de/
bitoꝛ ſciens peccans in faciendo vel in negligendo teneatur vt bic
in pꝛin. legis ⁊ idem ſi ignoꝛans peccauit faciendo actum illicitum
alias aũt non ſi iuſte ignoꝛauit ſe debitoꝛem vi in. l. quod te cuz ibi
nota.ffſi cert.pet.tamen hoc vltimũ fallit in herede qui obligatur
ex cauſa lucratiua hereditaria nam licet peccet ipſe etiã ignoꝛanter
faciendo actuz licitũ tamen tenetur vt ibi per eum de ͤ alias ibi di
xi poſt eum ⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi addendo alias
ibi dictis per alios ⁊ p me nunc dico nouiter ꝙ iſte tex. non pbat
hoc nam aliqui libꝛi habent cum ſciret a ſe petituʒ codiciliis vtre
ſtitueret ⁊ciquibus verbis pꝛobatur ꝙ heres non peccauit igno
ranter ſed ſcienter ⁊ hoc rectius ſtat vt conueniat cum exemplo
ibi pꝛoxime pꝛecedenti. Sed ſi habes ĩ tex.neſciret ⁊c. tunc foꝛte
pꝛobaret illud quod ſupꝛa dictũ eſt Cuius verba ſunt hec.

CDe illo queritur an ⁊ is qui neſciens ſe debe⸗/
re occiderit teneatur ꝙ iuli.putat in eum qui cuʒ

ſciret a ſe petitum codicillis vt reſtitueret manu
miſit ⁊c.

lI. quicquid aſtringende.
hic ⁊ maxime dñs meus Alex. de Amo.in.iiij. col. ? etis Illuſt. d.
Fran. areti. in. l. ſi quis a filio.. ꝭ in.i. col. ff de leg. ⁊ idem etiã
Ons meus Alex. de Imo. in. l.ſtipulatus ſum in pꝛinci.ff. eo. nt al
legãt iſtum tex.pꝛo ſingulari ſᷣm vnam lecturã in ver. nec rurſus
⁊c.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ habens poteſtate⸗ interpꝛetandi non poteſt
interpꝛetari niſi ſemel tantum ſed ei licet eligere ſemp qũñ habet po
teſtatem eligendi ⁊ ſic poteſt variare ſed in eo qui habet poleſta
tem declarandi non licet variare de q alias hic dixi poſt alios ⁊ iõ
pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ nunc addo in hoc nõ.per Baf. in
l. fi.in.iiij.col. C. de codicillis ⁊ ꝑ Ang.in.l.qð iuſſit ff de re iudic.
vbi limitat hoc multuʒ ſingulr pꝛocedere quandoius declarnadi
ſeu interpꝛetandi cõpetit parti ſecus ſi cõpetat indici ⁊ idem tenẽt
ẽt moderni in.c.cum ceſſante in. x. limitatione extra de apella.ad
quos me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus Cuius verba
ſunt hec Et pꝛimo pano verba tex.

Z. Quicquid aſtringende obligationis cauſa di
ctum eſt id niſi palam verbis expꝛimatur obmiſ
ſum eſſe intelligendũ eſt: aut certe ſecundũ pꝛo/
miſſoꝛem interpꝛetamur: quia ſtipulatoꝛi liberũ
fuit verba late concipere nec rurſus pꝛomiſſoꝛ
ferendus eſt ſi eius intererit de certis potius va

ſis foꝛte: aut hominibus actum ⁊c.
Uerba autem glo. ſunt hec.

C Pꝛomiſſoꝛ ⁊c. in ver. Item qð dicit rurſus

Nicupnnn

jrthe
glelre, As
rlmrtertigmniü ſ⸗
ſirrtgtsmniſamd n
ntlisnentufin mmien
4 iſn Aädmin e .
micibenſgis euie
Uungonnae Pinena nſ
tenne tenedeenten
Wrbrene mriitil win
Nersep)erisis ärin
Gr
feluie,icner
iuripienun ine
,nipanisiren di
pilpvurtrintb —

—

——

—
e

—

— —
— —

— —
N-——

2 EEE

—

₰

—

. 2

Sn riſihen
N iene
— dan
naſtfinnn ſun
nnni DR
uit ilis i⸗
nnnr adihnr
irmegien uln
nmnng

Nadümenngil Mtnengi,
auiſeimn aNidlsnnninnrnen
u.

Lnthnd inten.
”c
am aliwtin 5ni ilr kaitiineu
ä
tinsm amif mnkhinfs uſifn
Arnmhei d desntink nrlin i
Aaumidtikiftindgißht
m dpa it ſmn iuddin i
aamm am dita i ilin
em mi n i i
eerdtni u fitii
ans nnigfunlin
am mncwſch uiliit
sll
. u tſt. elins
ernthu , iu in
en

ne.
—
iantunn,
l
ſn en m. gluſni
Rmnn en ſe ſiee

A 9,
et un tdeaniß⸗

„ ee
ſahs e
ſen otann
:A ſe
Sn yiie . znc

(dni

hange poſtea elegit ⁊ iterum vellet variare nam

non poteſt licet ſua interſit ⁊c.

oteſt intelligi ſecundo modo ꝙ; pꝛomiſerat ſer

l.ſtipulatio iſta in pꝛinci.in nuer.
. ſ. Bal.in l. fi. C. de contraben. empt. ? etiã
ſed ſi ſe. Pau. de caſt. ? Ludo. Roma. ⁊ dñs meus
Alex. de Imo. in hac.l.ſtipulatio in pꝛin. in. ij. col. allegant iſtum
tex. p ſingulari ad boc pꝛopoſitum ꝙ ſi quis ꝓmiſit ꝓ ſuo dato
vel facto pꝛopꝛio, tenebitur etiam de dato facto ſui heredis licet
dis meus Alex. de Imo. dubitet de hoc multum vt hic per eum
ad quem æ ad ibialias per me dicta poſt euʒ me remitto circa hec
wo ſolo non obmiſſo ꝗ idem eſt e cõtra ſi heres pꝛomiſit p ſe ⁊
dato ⁊ facto tamen tenetur etiã de dato ⁊ facto defuncti quia hoc
reputatur factum beredis m Bar. Bal. in. l. ſi ſeruus .ff. de
cöci. furti. ? Bal. in cl in tit? qui ſucceſſ. tene. in vſibus feui
Secundo addo aliud ꝙ ſi ego pꝛomiſi in caſu euictionis de
facto meo ⁊ meoꝛum beredũ tantum non ſum obligatus pꝛo fac
cto teriij ſcilicet quo ad duplã: Sed tamen teneoꝛ ad reſtitutionẽ
ij tex. eſt in. l. emptoꝛc JJ. qui aut per quẽ ita dicebat ibi Bar.
ff ve actio. empti. ad quez me remitto ⁊ redeo ad tex. de quo agi/
mus Cuius verba ſunt hec. . . ,B
¶ Sed ſi ſe obligat ne ipſe faciat quominus ha

bere licere liceat: obligatur etiã: ne heres ſuus
faciat vel quis ceteroꝛũ ſuoꝛum efficiat ne habe
re liceat ſed ſi quis pꝛomittat per aliũ non fieri pᷣ
ter heredẽ ſuum: dicendũ eſt inutiliter eum pꝛo
mittere factũ alienum:at ſi quis velit factum ali
enum pꝛomittere penã vel qnanti ea res ſit pꝛo/
mittere poteſt: Sed quatenus habere licere vi
debitur ſi nemo controuerſiã faciat hoc eſt neqʒ
ipſe reus neq; beredes eius heredũ ne ſuccuſſo
res ⁊c.

l. ſtipulatio iſta.S. ſi quis ita⸗

Pau. de caſt.⁊ etiãẽ dñs meus Alex.de Imo.hic reputant iſtũ
tex. ſingulareʒ maxime in vltimo dicto ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi ſtipu
latio interponitur ſuper iure vel ſuper actu meꝛe perſonali nõ trã
ſit ad heredes ſtipulatoꝛis niſi de heredibus ſit facta expꝛeſſa mẽ
tio ⁊ tunc in perſonaz heredis erit ius nouũ ſecundũ eos ad quos
me remitto cum alias hic de hoc dixerim poſt alios docentes bic
vno ſolo pꝛo nunc non obmiſſo ꝓ vero ⁊ nouo intellectu iſtius ca
ſus nam non pꝛobat ꝙ ſit nouuʒ ius in perſona heredis ſed bene
dieit ꝙꝙ ſtipulatio vſuſfructus tranſit ad heredem quando de eo
eſt facta mentio ⁊ ꝙ diuerſi ſunt in ſtipulatione Sed non dicitur
pꝛopter hoc eſſe ius diuerſum nec hoc ſentit iſte tex. bene pondera
tus ⁊ ſubtiliter Cuius verba ſunt hec.

C Si quis ita ſtipulatus fuerit vti frui ſibi lice
re ad heredem ſtipulatio iſta non pertinet ſed et
ſi ſibi non adiecerit non puto ſtipulationẽ de vſu
fructu ad heredem tranſire eoqʒ iure vtimur ⁊c.

ſs meus Alex. de
l. cum ſtipulatus. z†„ρNnerdien
iſtum tex. eſſe notabilem et etiã mirabileʒ ad hoc ꝓpoſitum ꝙ ꝓ
rogatio termini ſi facta ſit antequã cõmiſſa ſit pena facit ꝙ pena
non comittitur licet in pꝛimo termino opus pꝛomiſſum non fiat
Seg ſi facta eſt pꝛoꝛogatio termini poſtq pena eſt cõmiſſa eaʒ nõ
reſoluit de quo alias hic dixi poſt eum legendo ⁊ alios docentes
ibidem ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ hic alias dictis per
alios ⁊ per me addo nunc ꝙ hoc non eſt mirum quia illa pꝛoꝛoga
tio termini facta antequã pena ſit cõmiſſa non dicitur noua dilatio
Seg eſt eadem cum puma vt in. l ſed ſi manente.ff. de pꝛecario ⁊
in. l iiij. in pꝛinci. ff. de dam. infec. ⁊ voluit Ang.in.l.ſ.ff de ferijs ðᷣ
qua materia vide etiã aliquid per Pau. de caſt.in cõſi.cxxvj.inci.
Pꝛohibita alie natione ⁊c. ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex. ð
quo agimns Cuius verba infra pꝛoxime poſui ⁊ ideo non repe/
to hic cum ibi videre poſſis.

l. Cum ſtipulatus cum glo.ii.

Bar. Ang. T etiaz dñs mene Alex. de Imo, hic in ſecunda

col. ⁊ etiã Ang. Jo. de JImo.in. lſi inſulam in ſecunda col: eo. titꝰ
tiz Ang. Jo. de Imo. in. l. a col. eo. tite
⁊ Bal in.l. pꝛima in vlti eol.C. quando dies lega.cedat. omnes re
putant iſtũ tex. cum glo.ſua ſingnlarẽ ⁊ noneſſe alibi ad hoc ꝓpo

ſitũ ꝙ ſi pꝛomiſi tibi ſoluere decem in inde in
decem in paſcate et abinde in antea
urbitratu tuo ſeu ad tuam petitionẽ dies paſcatis omnino inter/

pellat pꝛomiſſoꝛeʒ ac ſi ſimpliciter pꝛomuſiſſet ſoluere in paſcate de

quo alias dixi poſt dĩm meum Alex.in. l. quõt. in diem eo. tito de
ver.oblig. vbi ipſemet etiã idem ſfirmat in ſecunda col. ⁊ ideo

nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ nunc addo vnum verbũ ꝙ ſecus ẽet

ſi dicerez ſic pꝛomitto tibi ſoluere in paſcate ⁊ poſtea qncunq; qꝛ

tunc requiritur interpellatio ad hoc vt conſtituatur in moꝛa ſecun
dũ Bal in. c. in. . p in titꝰ an ille qui interfecit fratrem vaſa. ſui
Bal in.l.fi..fi.in.iij.col.C. de iure dot.⁊ ſentit etiã Bar. in. d.

l. cuz ſtipulatns in fi.pꝛincipij Cuius tex.et ẽt glo. verba ſunt hec.

L. Cum ſtipulatus ſiʒ mihi a pꝛoculo ſi opus ar
bitratu meo ante kalendas iunias effectũ non ſi it

penam ⁊ pꝛotuli diem putas ne vere poſſe me di

cere arbitratu meo opus effectum non eſſe ante

kalendas iunias: cum ipſe arbitrio meo aliam

diẽ operi laxioꝛẽ dederiʒ pꝛoculus reſpõdit non
ſine cauſa diſtinguendũ eſt intereſſe vtrũ ꝑ pꝛo/
miſſioneʒ moꝛa non fuiſſet: quominus opus añ

kalendas iunias ita vt in ſtipulatione cõpꝛenſuʒ
erat perficeretur an tunc cum iam opus effici nõ

poſſet ante kalendas iunias ſtipulatoꝛ diem in
kalendas auguſti pꝛotuliſſet: naʒ ſi tunc dieʒ ſti
pulatoꝛ pꝛotulit: cum iam opus ante kalendas

iunias effici non poterat: puto penaʒ eſſe cõmiſ

ſam nec ad rem pertinere ꝙ aliquod tẽpus ante

kalẽdas fuit quo ſtipulatoꝛ non deſiderauitid

ante kalendas iunias effici.i.quod non eſt arbi
tratus: vt fieret qð fieri non poterat: aut ſi hoc
falſum eſt etiã ſi ſtipulatoꝛ pꝛidie kalendas iuni
as moꝛtuus eſſet pena cõmiſſa non eſſet: quoniã
moꝛtuus arbitrari non potuiſſet: et aliqð tẽpus
poſt moꝛteʒ eius operi perficiendo ſuperfuiſſet
et pꝛope modũ etiã ſi ante kalendas iunias futu
ruʒ ẽẽ ceperit opus ante eam diem effici non poſ

ſe pena commiſſa eſt.
Uerba autem glo.ſecunde ſunt hec.

Arbitr atu tam in qualitate operis quã in ope
re perficiendo et pꝛoꝛogando.

Ang. ⁊ etiam

l. Ita ſtipulatus in fi. am dus Nier.

de Imo. hic in octaua col. reputant iſtum tex.ſingularẽ ad hoc ꝓ
poſitũ ꝙ ſi ſtipulatio penalis eſt appoſita iuxta pꝛincipalem ſtipula
