nant in alienationẽ neceſſariã. vnde alꝛud eſſet in voluntaria aliẽa
tione. nam marito imputari poteſt cum ei tũc non eſſet neceſſaria
alienatio T ideo ſtatis deberet reſtituere non autẽ ſtatuto tꝑe in
re im mobili. ⁊ hoc mõ ego intelligo iſt tex. Cuiꝰ verba ſunt hec.

S. Cum fundus cõmunis in dotem datus erit ⁊
ſocius egerit cim marito cõmuni diuidundo ad
iudicatuſqʒ fundus ſocio fuerit in dotẽ erit quã
titas quã ſocius marito damnatus fuerit ſi ob/
miſſa licitatione extraneo additus fundus fue/
rit p:ecij poꝛtio que diſtracta eſt ſed ita vt nõ in
uiceʒ coꝛpoꝛis habeatur nec diuoꝛtio ſequuto pᷣ
ſenti die quod in numero eſt ꝛeſtituatur. ſed ſta-
tuto tempoꝛe ſolui debeat: quod ſi marito fun/
dus fuerit adiudicatus pars vtiqʒ data in doteʒ
dotalis manebit ⁊c.

eo, Bar. hic dicit iſtum caſuz fo/
l. B i de dote. re ſingul.in eo quod dicit ð il
lo qui pꝛomiſit illud quod ab inicio dare non poterat. nam noõ hʒ
neficiij vt nõ teneatur niſi inquantuͦ facere põt quod beneſieiũ
alias habniſſet vt hic. Seg tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intel
lectu iſtius tex:qui pꝛimo ⁊ ante omnia intelligitur ⁊ debet intelli
gi in mnittẽte vt hic in verſi.quod ad extraneũ attinet p hoc ve/
rum eſt vc. Sed in affine pꝛomittẽte aliud eſt vt bic in verſi. cete/
rum ſi manẽte affinitate rc. diſtiguitur vt hic in text. ſ.vt cauſa
r perſona conſideretur. nã ſi ſocer induxit doloſe ad cõtrahenduz
matrimoniũ ⁊ pꝛomiſit dotem quam ſciebat ſe non poſſe ſoluere

ter le ei tenebitur inſolidum alias autẽ non vt ibi in tey.iſto notat

quem bene cõſiderabis qui non ita inctiſtincte loquitur ſed cũ gra

no ſalis ⁊ cum diſtinctione multuʒ notabili pꝛout infra eo.Cuius
Yerba ſunt hec.

L. Si de dote pꝛomiſſa agitur non opoꝛtet inq̃n
tum facere poteſt condemnari eum qui pꝛomiſit
Raul. imo ꝙ ad extraneũ attinet ſemꝑ hoc ve

rum eſt ceterũ ſi manẽte affinitate dotem ꝓmiſ/
ſam gener aſe cero petit vtiqʒ inquantuʒ facere
poteſt ſocer cõdemnabitur ſi directo matrimo/

nio petitur ex cauſa ⁊ perſona id tribuendum
puto ⁊c.

IEi SBal.in. l.ſ extimatis ⁊ t Paul.
l. pen ntung. ecn.en dvao i
tricx etiã do. meus Alex. de imol. in. l.ſi ab arbitro in a colu.ff.
qui ſatiſda. coga:omẽs reputãt iſtᷣ tex. ſingul. ad hoc ppoſituz
ſi tempe cõtractus debitoꝛ non erat ſoluẽdo ⁊ creditoꝛ etiam hoc
ſciebat.ſed fuit induetue dolo debitoꝛis ad cõtrahenduũ ſecum. ta
men poteſt capi ſeu peti vt capiatur vt ſuſpectus non obſtãte tẽ
bode cõtractus non eſſet ſoluẽdo ⁊ ex poſt non fuit effectus dete/
rioꝛis cõdictõis de quo alias dixi in.l.ſi ab arbitro. ⁊ ideo nõ me
extendo nunc cũ alias legendo dixerim ibi ſolum addo nũc Pau.
de caſt. in ſno cõſilio. xxxviij. vbi ponit quid iuris quãdo ſuſpiuo
erat tꝑe cõtractꝰ ⁊ etia quid ſi ex poſt ſi uꝑuenit ad quẽ me remit
to.⁊ ad not.ꝑ Bar.in.liſi ↄſtante in pain. ſol.mat.⁊ in.l.vbi adhuc
C. de iure dot. ⁊ Bar. in.l.ſi is a quo.ff.vt in poſ. lega.⁊ ad Bal.
m auten. quod locum. C. de collatio. in quibus locis dicũt ꝙ etiaz
ſi dos fuit data marito inopi quẽ vxoꝛ ſciuit inopem tempe cõtra
cti matrimonij tamẽ poteſt peti pꝛopter inopiã iuxta text.in.d.l.ſi
cõſtante ⁊ in. d.l.vbi adhuc. ſed redeo ad pꝛopoſituz ſ non pono
verba tex.quia ſupꝛa poſui in capitulo ꝓxime pᷣcedenti ne idez re
betamus ⁊ fruſtra occupemus mẽbꝛanas.

l. fundum filie. De iſto tex.feci ſupꝛa mentio

nem in titu.pꝛo ſocio in.l.ſi ↄ
uenerit ⁊ ideo non repetã nunc niſi ꝙ te remitto ad ibi dicta per
me in hoc opere noſtro ⁊ etiam infra pꝛoxime in.e, pꝛoxtme ſeqͥn
ti vbi etiã poſui aliquid de eius ⁊ etiaz glo intellectu pꝛout ibi vi/
dere potes. ⁊ ibi poſul verba tex. ne habeas reuoluere cartas. ſʒ
oculata ſide ⁊ ſtatim omnia tibi pateant.

Hlo. in. l. finali in uerbo credi
loꝛi ⁊c. Ludo.roma.·in.l.quãuis.ᷣff.ſolu.mmatri.⁊ etiam do.meus
Alex. de imol. ibidem reputãt iſtam glo.ſingul. ad hoc pꝛopoſitũ.
ꝓ ſi maritus ſoluit dotẽ vxoꝛi ↄſtante mfimonio ex aliquibꝰ cau
ſis de quibus in.d.lł.quãuis ⁊ bot pꝛobet liberatur alias autẽ nõ
Et idem eſt in emptoꝛe rei eccleſiaſtice iuxta auten. hoc ius poꝛre
ctum.C. de ſacroſan.eccle. Sed tu aduerte quia glo. hoc non
dicit mihi de pꝛobatõe fienda per maritũ vel ue.ſed ſolum vicitur
in tex.⁊ in glo.ꝙ res dotalis poteſt cõſtante mrimonio vari vxo/
ri vt ſatiſfaciat creditoꝛibus patris a quo etiaʒ inſtituta fuit he/
res ⁊ in melioꝛibus ⁊ magis fructuoſis rebus q; eſſent res dota
les.vnde bene puto hoc debere pꝛobari de re minus fructuoſa. ſʒ
non de cauſa alienatõis cum alia bona habebat mulier quibꝰ po
terat ſubſtinere onus matrimonij. v ſic ego facio maioꝛẽ vim in
hoc pꝛobando qᷓ; in alijs de quo alias dixi in. d.l.quãuis.⁊ iõ nõ
me extẽdaʒ vlteriꝰ ſʒ pono vba glo.que ſunt hec. ⁊ pꝛĩo Et text.
L. SFũduzʒ filie noĩe pater in dotẽ ðᷣdit huius hbe
redi filie ex aſſe crcditoꝛibus vrgentibus patriſ
vtilius videtur potius fundum qui dotalis eſt di
ſtrahere ꝙ minus fructuoſus ſit:⁊ alios heredi
tarios vberioꝛis redditus retinere maritus con
ſenſit ſi nulla in ea re captõ ſit futura.Quero an
ea pars dotis que in hoc fundo eſt mulieri manẽ
te in matrimõio recte ſoluatur. Reſpon.ſi pᷣciuʒ
creditoꝛi ſoluatur recte ſolutum.
Uerba autem glo. ſunt hec. . —
CEQreditoꝛi tunc enim non eſt perditũ quod exi
gitur vt ſupꝛa eo.l.mutus..manente ⁊ vt de em
ptoꝛe rei eccleſiaſtice dicitur.C. de ſacroſan.ec
cle.auten.hoc ius.⁊ in auten.de eccle.titu.g.om

nibus columna.ix.⁊c.

De pactis dotalibus.

l. cum dos. 5. ſi lero. orto ommee

ij. in verſi. deniq; ſi pater. ff ſolu. matri. multũ laboꝛantes ⁊ fru
ſtra iudicio meo pꝛo vero intellectu iſtius littere dum dicit in ea
ꝙ ſi lola filia fecit marituzʒ pmittere ⁊ ſic voluit ſibi ſoli puidere
demũ ſoluitur mrimoniũ. ⁊ pater ager̃ vult certe ei pꝛopter hoc
non potuit nocere imo actio remanſit integra patri ſi vult agere
ſuo noĩe pꝛopꝛio. Sed dubiũ eſt quid ſi pater vult agere noĩe
ſuo ⁊ etiã nomie filie vtrũ poſſit.Et dcit᷑ ibi in tex.ꝙ ſic in verſi.
⁊ puto nec eam actionẽ amiſſam quã adiuncta quoq; perſona fi
lie poteſt habere. Sed contra illum tex. inſurgit glo.⁊ tota le
giſtarum ſcola ibidem ⁊ allegat in cõtrariũ caſuz terribilem ⁊ ſtu
pendum ſᷣm oẽs hic in hac.l.eum dos.s.ſi vero in verſic.ſi vero
ſic pacta ſit filia vt noceat ipſi qñq; filie agenti nocebit patri vero
nullo pacto nocebit niſi adiecta quoq; pſona filie experiatur ⁊c.⁊
ſic iſte tex. videtur aperte velle ꝙ vbi filia circa dotem paciſcendo
aliquid fecit bane ſibi pꝛeiudicat ſed nõ patri. ſed tamen pater nõ
poteſt eo caſu agere adiecta pſona filie ideſt noĩe ſuo ⁊ filie ſimul
ſed poteſt tantũ agere noĩe ſuo ꝓpꝛio. vnde de directo iſte text.vil
detur contra tex.in. d.l.ij.in ver. ſed vrum ⁊c. vbi etiam eo caſu
poteſt agere pater adiecta perſona flie. Quapꝛopter pꝛimo
glo. in dicto verſi. ſed vtrũ ⁊c.⁊ in verſi.amiſſazʒ ⁊c.volens euitare
hoc terribile cõtrariũ dicit ꝙpater poteſt agere in caſu pᷣdicto no⸗
mine ſuo ⁊ etiam nomine filie.ſ.ipſo iure ſi non oppõitur per par
tem aduerſam ⁊ iudiciũ pꝛocedit parte non opponẽte. ⁊ hoc mo/
do pꝛocedat tex.in dicto verſi.ſed vtrũ. Sed tex.ĩn ditto..ſi vero
Pꝛocedit ſi opponatur per heredes mariti. ⁊ hanc eandem ſolutõzʒ
tradidit etiam glo. in boc. 5. ſi vero in verbo experiatur in verſic.
vel quod ibi dicit ĩc. Sed hec pꝛima ſolutio cõmuniter dam
natur per omnes ſcribentes maxime per Bart. in dicto verſi.ſed
vtrũ qui dicit ꝙ hoc mhil eſt dicere. ¶Uel dicas tu eſt diui/
nare ad hec iura indiſtincte loquẽtia in caſbus ſuis. Uñ glo
ſa ibidem ſentiẽs hanc pꝛimã ſolutionẽ non eſſe tutam dixit ſecũ
do loco pꝛincipali ꝙ ter. in dicto verſi.ſed vtrum paocedit in caſu
quo filia fecerat maritũ ſuum pꝛomittere alteri ⁊ ſic obligauerat
eum. Sed in dicto..ſi vero non fuit facta delegatio ſed fuit factũ
pactũ per eam de non petendo dotem a nurito. ⁊ ideo filia in to/
tum videtur excluſa ab agendo.⁊ per cõſequẽs pater non põt am
plius agere nomie filie pꝛopter illud pactũ factũ de non petendo.
Sentiens glo.ꝙ pactũ de non petendo eſt magis aptũ piudicare
filie in dote q; ſola delcgatio. Sed hanc ſecundaʒz ſolutionem
etiam impugnat Dy. Bar. ⁊ magis cõmuniter alij ſcribentes in.d
l.ij.quia maioꝛis auctoꝛitatis eſt delegatio qᷓ; pactũ vt in.l.ſi rem.
§. ſi duo.ff. de nouat.iuncta.l.ſi vnus in pꝛin.ff.de pactis.vbi dele
gatio facilius põt pꝛeiudicare vni ex reis debendi q; pactum. ex
hoc magis cõmuniter ſcribentes in. d.l.ij. damnãt hunc ſecũdum
intellectũ.excepto illuſtri decto.do.Sranci.areti.in dicto verſi.ſed
vtrum qui dicit ꝙ bec ſecunda ſolutio eſt vera cõſiderãdo eã ſub/
tiliter.nam ſᷣm eum facilius pꝛeiudicat filie in dote pactũ de non
petendo qᷓ; delegatio. quia ᷣm eum pactũ babet in ſe piudicium
ſpeciale ⁊ poteſt ꝑſonaliter cõſiderati tam ex parte faciẽtis qᷓ; ex ꝑ
te eius cui fit.vtin.l.qui in futurũ.ꝭ.i.⁊ in.l.idem in duobus.ff.ð
pactis.vnde non eſt miranduʒ ſi mulier paciſcẽdo ſine cõſenſu pa
tris põt ſibi piudicare.qꝛ ille actus paciſcendi habet ex ſui natura
pꝛeiudiciũ ſeꝑpabile.ſicut dicimus ꝙ pactũ factuz cuz vna perſona
non extenditur ad aliam vt in.l ſi ynus..ante omnia cum ſimili/
bus.ff.d pactis. Sed tamẽ pꝛomiſſio que fit a marito ad inſtanti
am vxoꝛis per delegationẽ non eſt talis nature.quia cuzʒ acquira
tur actio tercio cni pꝛomittitur nõ eſt cõſiderabile ꝙ ſibi acquira
tur actio efficax quo ad vnã perſonã reſpectu vnius actõis.⁊ quo
ad aliam non.⁊ ideo in caſu.d.l.ij.ff ſolu.matri.durãte patria po/
Icſtate delegatio erat totaliter nulla. ⁊ ideo pater poteſt ibi agere
nomie ſuo ⁊ etiam filie licet ſi filia poſtea efficiatur ſui iuris vale⸗/
at delegatio ⁊ nocet filie vt ibi dicitur in text.⁊ hoc eſt regulare.
quia quãdo duobus cõpetit idem ius inſolidum ſi vnus ex eis re
mittit illud ius ſine alio non valet ꝓmiſſio.licet ille qui remiſit nõ
poſſit venire cõtra factum ſuũ vt in.l.fi. cum ibi not.ff. cõia pꝛedio.
⁊ etiam in.l.per funduʒ infi.ff.de ſeruitu.ruſti.pꝛedio.Tamẽ ille
actus non dicitur omnino nullus.ſed eſt inefficax reſpectu eiꝰ qui
eum fecit.⁊ hoc modo dicit ipſe ſolui poſſe hoc cõtrariũ quod ta/
men vltimo loco atteſtatur eſſe valde difficilt. Sed cuzʒ reue⸗
rentia tanti patris ⁊ aliotij qui tenẽt iſtam ſecundaʒz ſolutionẽ.di/
co ꝙ hec ſolutio nihil valet. nam ex ea infertur delegationem eſſe
nu llam reſpectu eiuſdem ꝑſone.v etiã eam valere reſpectu eiuſdeʒ
met perſone cum filia efſfcitur ſui iuris. nam eo tempe ſibi nocet
delegatio vt eſt tex. in dicto verſi.ſed vtrum. in fi. Camen hoc nõ
videtur poſſe pꝛocedere quia illud qð ab inicio nõ valet traciu tẽ
poꝛis ↄfirmari non poteſt.l.quod ab inicio.ff. de reg.iur. cuz vul
garibus Pꝛeter ea ⁊ ſecũdo dico ꝙ aetus delegationis poteſt
cita cõſiderari pſonaliter tantũ reſpectu eius qui eaʒ facit q; reſpe
tu eius cui ſit ſieut poteſt cõſiderari pactů. Pꝛeterea ⁊ tercõ
loco dico ꝗc ego neſciovidere quõ pactũ habeat piudiciũ magis ſe

pabile q; delegatio. nam delegatio etiam habet piudiciũ ſepabie
quo ad illum qui non facit.ſicut pactů habet pᷣiucũ ſepabile ab
eo ⁊ contra eum qui illud facit. Itaq; he ſue conſiderationes
iudicio meo non ſubſiſtunt. ĩmo vt vicũt magis cõmuniter docto
res in locis pᷣalle aatis.potentius operatur ipſa delegatio q; pactuzʒ
ipſum vt ſupꝛa pꝛobatum eſt.ergo ſi delegatõe facta per filiam ſu
per dote poteſt pater adhuc agere nomie ſuo ⁊ etiã filie vt in dctõ
verſi.vtrum.multo magis debet poſſe agere ſacto pacto circa do
tem per filiam. Ad quã ratõem non bene reſpondet pꝛefatus do.
Frãciſ.areti.nec eam tollcre poteſt. Et per confequẽs hec ſecũ/
lda ſolutio nihil valet. Quapꝛopter glo. in. d.l.cum dos in. 5.
ſi vero dedit terciã ſolutionem ꝙ pater poteſt agere nomine ſuo
⁊ nomine filie ſue. ⁊ hoc modo pꝛocedat text in dicto verſicu.ſed
vtrum.ſed tamẽ non pꝛoderit filie ĩmo ei nocebit.⁊ hoc mõ pꝛo/⸗
cedat tex.in dicto.ꝭ.ſi vero. Sed hoc nihil eſt dicere. nam in
cdicto verſi.ſed vtrum de directo pꝛeſupponitur cõtrariũ ꝙ inmmo
pꝛoderit filie eo temꝑe ſʒz poſtea ei nocebit quãdo erit eſfecta ſui iu
ris.ergo interim pater poteſt agere nomie ſuo ⁊ nomie filie ſue ⁊
vtriq; interim pꝛoderit.⁊ ſie non poteſt pcedere hec tercia ſolutio
tanq; de dir ecto cõtra tex.in dicto verſiiſed vtrum. Un glo⸗
in hoc.ꝭ.ſi vero in verbo experiatur ⁊c.dedit quartã ſolutionem
conſiderando hec duo iura alio mõ.ſ.ꝙ in dicto verſic.ſed vtrum
fuit facta pactio vt alij pꝛodeſſet ⁊ non marito. Quo caſu non no/
cet filie quin pater agere poſſit nomie ſuo ⁊ filie etiam vt ibi. ſʒ in
Dicto.ꝭ.ſi vero fuit factum pactũ vt pꝛodeſſet marito ⁊ ideo valet
⁊ afficit filiam. ⁊ ideo poſtquã filia fecit illud pactũ vt pdeſſs ma
nito non poteſt pater agere nomine filie ſed ſuo nomine. Et ita
intelligitur tex. in dicto.ꝭ.ſi vero. Sed het quarta ſolutio eſt

diuinatoꝛia ĩmo penitus cõtraria ad tex. in dicto verſicu.ſed vtrũ

vbi cum marito actum fuit ⁊ ſic pꝛoficiebat mulieri que fecit euʒ
ꝓmittere alteri puta creditoꝛi mulieris quo caſu non pꝛoficiebat
alij ſʒ ipſi met mulieri ad cuius inſtantiã facta fuit illa pꝛomiſſio
per maritum. Pꝛeterea non apparet ꝙ in dicto. . ſi vero ma
gis pꝛofuiſſet marito qᷓ; ſibi mulieri vel alteri.ĩmo ille tex. indiſtĩ/
cte loquit᷑ nec poteſt recipere hunc intellect’6. OQuna de re glo.
in dicto. 5. ſi vero ſentiẽs ſolutões pᷣcedentes omnes non eſſe vas
tradidit etiã quintã ſolutõem ꝙ aut filia paciſcitur ad parandam
exceptionẽ marito vtputa paciſcẽdo de non petenda dote.⁊ tunc
non nocet ipſi patri nec filie ⁊ poteſt pater agere nomine ſuo ⁊ no
mine filie.tex.eſt in dicto verſi.ſed vtrum ibi admixra quoq; filie
pſona agere poteſt ⁊c. Aut loquimur quo ad actioneꝭ dandam
marito quo ad penam eo caſu quo dos peteretur.⁊ tunc non po/
teſt pater agere nomine filie.⁊ ſi agit nomine ſuo ⁊ filie ſibi nocet
reſpectu pene in quam incidit ex eo ꝙ agit noĩe filie etam que ꝓ/
miſit penã eo caſu quo peteret dotem. ⁊ hanc quintã ſolutionẽ ap
pꝛobauit Paul. de caſt.in.d.l.ij.ſolu.matri. Szʒ iudicio meo
hec cſt truffa.quia aut pactũ valuit aut non.pꝛimo caſu ita debet
nocere reſpeetu dotis ſicut reſpectu pene ꝓmiſſe co caſu quo dos
petatur. Pꝛeterea hec ſolutio eſt diuinatoꝛia ad tex. in hot
§.ſi vero ᷣm Saly.conbonoñ.ibidem qui eam repᷣbondit ⁊ bene
ſentẽtia maa Quapꝛopter Bar.⁊ magis cõiter omẽs ſcribẽ/
tes in.d.l.ij.volentes euitare hoc terribile cõtrariuʒ dicunt ꝙ aut
pater agit nomine ſuo ⁊ filie ad vtilitates ſuam ⁊ etiam filie ⁊ ſic
pꝛo dimidia parte cõſequẽda pꝛo ſe ⁊ pꝛo alia dimidia cõſequẽda
pꝛo filia.⁊ hoc caſu non põt quãdo filia pacta fuerat ſuꝑ dote cuzʒ
marito.⁊ hoc caſu t tex. in. d.l. ſi xęro. Aut pater agit ad
vtilitatẽ ſuã pꝛopꝛiã etiam adiecto nomine filie ideſt de voluntate
⁊ conſenſu filie non tamen ad filie aliquã vtilitatẽ ⁊ poteſt. ⁊ boc
modo pꝛocedat tex.in dicto verſi.ſed vtrum. ⁊ ita videt᷑ ſentire
Jaco.de arena ibi pꝛout refert Bar.etiam. Sed hec ſolutio
ſexta etiazʒ non pꝛocedit. nam non poſſumus vnquã verificare ꝙ
pater agat ad ſuam vtilitatem tantũ ⁊ non filie cum pater omnio
teneatur ſemper reſeruare dotem filie ſue poſtquã eam exegit. vt
eſt tex. in auten.ſed quãuis.C. de rei vxoꝛ.actio. Itaq; ſemꝑ
dicitur agere ad vtilitatẽ filie effectualiter ſi bene conſideretur: ⁊
hee fuit ratio Paul.de caſt.in.d.l.ij.impugnãtis ſolutionem pꝛe
dictam. Mec obſtat ſi diceretur ĩmo non agitur ad vtilita/
tem filie.nam aut filia amiſit detem culpa ſua iuxta autent.quod
locum.C.de collat.⁊ pater non tenetur iterum eam dotare.l.ſi cũ
dotem. 5. ſi poſt. ff. ſolu.matri. Aut mulier delegauit ſuam dotem
alteri non tamẽ animo donandi. ⁊ hoc caſu cuz poſſit filia ab illo
recuperare non tenebitur iterum pater eam votare cum ipſa ha
beat vnde ſe poſſit dotare ꝑ quas ratões do.meus Alex.de imola
in.d.lł.ij.in penul.col.conatus eſt ſaluare pᷣdictam ſolutionẽ Jac.
de aret. Bar. ⁊ magis cõem ſupꝛa relatam x. Quia ego re
ſpondeo.Et pꝛimo quo ad pꝛimũ mẽbꝛum ꝙ non ſumus in caſu
dotis amiſſe culpa filie nec loquimur in caſu tali nec in talibꝰ ter
minis.ſed in caſu quo filia pacta eſt delegando vel alteri ꝓmictẽ
do. vnde non eſt opus aggredi materiam de qua iin dicta autent.
quod ſocum de collatio. Secundo caſu ettam non obſtat ratio

eneenenin
u ofe dcine⸗
—
ituicwer
rnlei nnnn
—

isrifdeud
i lenſinimtntman e
nicktntgetn nen
õ
Karhukfinnna t
AiinAhrt
õ
rſrmnntiruntta:
Mir cirgimeardarr
t ietmus rane:
Eunr unij iritinti:
VinnttreeraLi
mcttntntGn
nifigmbod mnt
naneta
elelien mn
ſtanenvir, „

äkand
iN
dr
en
nmulirt —
clin er
nen
plinn, 4
nule e n

— ....

—

———

aeninoſeleridaſt,
— ei, Qudnege
Aiiſind uß onneeſeſe
– ufiunfrian tannam
nandüindmfndt 1in
fieiin ch
. Mnnzmnmun⸗
M
Enmntu. lu gunn wnubn min
enunai wnrin rui,
xnrmn unmmichini ſundl,
piadi N un tmr ii ſimi
te DexatNAlumni. Bidcone
Ami qunfmni i al n ftiudt
nn s i anl ſer mitceltgten
. Denendeſctoctdinmtan Ar in
wnfa SA enbori haen glem innn tr
nna Qunmn inprii nhi
aAwerucuum hnin i
ga ven tp iu nin, in tannit l.
õ
õ
ni xunudliſn. upn n

gam. Velbaſuc
e nmnimniiu
enn ifiucn ſi,a

“ä
”

osi mei Alexa. nam facta delegatione non eſt pꝛiuata filia iur̃ ſuo
errater ſui iuris.vnde ſi pater agit omnino Bhci
litatẽ filie agit. ⁊ per ↄns militat ratio Paul. de caſt. ſupꝛa dedu/
ca contra Jaco:de are. Bar. ⁊ magis cõmuniter omẽs doceni
tes ibi. Quapꝛopter Salyc. in. dcum vos. 5. ſi vyero videns
tot varietates ad hec duo iura non auſus eff ſoluere hoc diffcile
contrariũ ſed reliquit ipſe cogitädum. Supuenit Kanhcn.
ma.in. d.lij. qui ⁊ ſi acutiſſimi ⁊ perſpicaciſſimi fuerit ingenij di
ritipſe hoc etiã ce foꝛtifſimũ cõtrariũ.⁊ ꝙ vera ſolutio dari non
3 teſt ſed ſtanduz eſt ſolutõibus doctoꝝ ne iura iuribus videant᷑
Pormonarner ita quieuit ipſe tanq; muſipula tranſiẽs ſuper pꝛul
nas neſciens quid vicere poſſet. Quapꝛopter ego inter alios do/
ttoꝛes minimus vſq; ad hee tempa vltimo loco in ita vaſto ⁊ ar/

duo pelago poſſem non immerito dicere ſoluat appollo poſtq;ᷓ tot

tres antiqui moderni æ modernioꝛes dubitarũt ⁊ variarũt cir
ta intellect iſtoꝛũ duoꝛũ iuriũ.aſt ne ambulemus in tenebꝛis dij
ialias legendo in. d. l.ij. ſolu. matri⸗ etiam dico nũc pꝛo vero 7
indubitato intellectu iuriũ pᷣdictoꝛũ ⁊ me eſt iſte verus intellcũs
ſie t dens eſt deuſ. ⁊ miꝝ eſt ꝙ tot pr̃es iuris vertices oculos ha
buerũt ⁊ non viderunt. Nam dico ego ꝙ aut filia fecit pactuz ſeu
tontractum ſuper dote a iure appꝛobatũ validum ⁊ ſubſiſtens.⁊
pactü ſeu contractus iſte incõtinẽti afficit eam puta ſi per pecuniã
datam per patres in dotem pacta eſt cum marito vt emerent᷑ coꝛ/
poꝛa.⁊ tunc quia tale pactũ appꝛobatur a lege valet ⁊ etiam obli⸗
gat ſtatim ⁊ qncunq; filiam ita paciſcentẽ ⁊ maritũ ita ꝓmitten⸗
tem. vt eſt caſus not. in.l. ſi mulier dotis cauſa in fi.ff.de pact. do/
tali. ? hoc caſu expoſita per maritũ dotali pecunia in coꝛpibus iu⸗
rxla paetũ inter eos ſi ſoluto mrimonio pater agit ad pecuniaʒ per
eum datam in dotem filie cum ipſe pater non fecerit boc pactum
poteſt ioſe noĩe ſuo agere non admixta perſona filie cum illud pa/
ctum affecerit T afficiat perſonã filie quãdocunq; ſiue ſit intra po
teſtatem patris ſiue ſit ſui iuris.⁊ hoc modo ꝓcedat text. in. d.l.
ci dos. .ſi vero in vᷣſicu.ſi vᷣo ſic pacta ſit filia vt noceat ipſi qñq;
⁊c. ideſt obliget eam ⁊ qũq; ideſt qñcunq; eam afficiat. non autez
intelligitur de alio nocumẽto pᷣiudiciali cum talia pᷣindicialia non
valerent ſuper dote nec obligarent mulierem vt in.l. de die ⁊ in.l
atilicinus. ff. co. tit. ⁊ ſic illa verba vt noceat filie qũq; vc. exponũ⸗
tur vt obligent eam efficaciter ideſt qñcunq;e Aut vero filia paci
ſitur ſuper dote iamen talis cõuentio non affcit eam mulierẽ effe
ctualiter ⁊ qũcunq; ideſt omni tempe vt eſt in delegatõne facta ꝑ
eam. ⁊ tunc pater poteſt agere noĩe ſuo ⁊ nomine filie cum nõ ob
liget eam nec inducat aliq;ᷓ obligatõez incõtinenti nec ſemper. ſed
demũ fülia effecta ſui iuris.⁊ ĩ hoc ꝓcedat iſte text.in.d.l.ij.verſi.
fed vrrum. Et iſte eſt verus intellectus in. d. l. cum dos.. ſi vero
qui manifeſte colligitur ex verbis illis ibi poſitis vt noceat ipſi fi⸗
lie qũq; ⁊c. Debet enim punctari ibi vt clare oſtẽdunt verba ſeqn
tia. ⁊ illud verbũ qnq; exponitur ꝓ qnãdocunq; vt ibi voluit gl.
Et ſi tu diceres cur tam varie dico ꝙ in vno caſu reſultat vti
litas reſpiciens ipſam dotem vt ex pecunia fiant coꝛpoꝛa ex quibꝰ
coꝛpibus poſſit oꝛiri maioꝛ fruetus. ſed in alio non niſi vtilitas re
ſpectu pſone mulieris pꝛo qua fit pꝛomiſſio per marituʒ ſed circa
dotem ipſam non apparet ex hac obligatõe cõmodum reſpiciens
dotem ipſam. ideo lex noluit hoe nocere mulieri qncunq; ſz tan
tuim cum erit ſui iuris vt in.d.l.ij.verſi.ſed vtrũ. Itaq; iſte ẽ mo/
do verus intellectus iſtoꝛi duoꝛũ iuriũ qui ſtat ⁊ dependet a duo
bus verbis vt in dicto..ſi vero in verſi.noceat vc.⁊ in verbo an
q; ⁊c.quod exponitur vt dixi pꝛo qñcunq;. que omnia tene menti
quia ſunt noue ⁊ mee conſideratões hucuſq; legiſtis incognite. ⁊
ſunt yere ſicut dens eſt deus. Ex quibus infero modo vnuzʒ
coꝛrelariũᷣ ſingulare ⁊ nouiſſimũ pꝛo limitatõe. d.l.ij. in verſi.ſed
vtrum ꝓ vbi filia etiam delegaſſet dotem ⁊ ſic maritus pmiſiſſʒ
ad eius inſtantiã ⁊ hec haberet in ſe magnã vrilitatẽ ipſius filie 2
ſoꝛte vſure currebant cõtra mulierẽ æ ſie dos extenuabatur vel

im minebat aliquod periculuʒ maximũ pꝛopter quod fecit maritũ

paomittere dotem alteri.quo caſu mulier obligatur qncunq; ⁊ tẽ

poꝛe promiſſionis ⁊ etiã poſtquã erit ſui iuris ſtante pꝛedicta vti

litate non poſſet pater iſto caſu agere nomie filie ſed ſolum nomi⸗
ne ſuo pꝛopꝛio. quia tunc ille contractus afficeret fiiam ſemper ⁊
qudosunq;. ꝛ iſta eſt vna ſingularis limitatio ad iſtum tex. in di
tto verſi.ſed vtrum fundata in ratiõe quã ſupꝛa allegaui ad text.
in dicta. l. cum dos. 9. ſi vero quã nun; audiuiſti que ommia no
tabis. ⁊ redeo ad tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

§. Si vero poſt dotẽ datã paciſci velit: vtriuſ. q3
hſona in paciſcẽdo neceſſaria eſt: quoniã iam ac
quiſita mulieri dos tunc eſſet. Quo caſu ſi ſolus
pater pactus eſſet ſine filia: ſiue ſolus agat ſiue
adiuncta filie perſona ei ſoli nocebit 2 pꝛoderit
pactum cõuentuʒ: nec ſi ſola filia aget neqʒ pꝛo/

derit neqʒ; nocebit ei. Si vero filia pacta fuerit
quo pacto condictio melioꝛ patris fiet:pꝛoderit
etiam patri:quoniã per filiam patri acquiri põt:
per patrem filie non poteſt. Si vero ſic pacta
ſit filia vt ne noceat ipſi quãdoqʒ filie agenti no
cebit pactuʒ:patri vero nullo modo nocebit niſi
adiecta perſona filie experiatur.dicenduʒ eſt eiz
paciſcẽdo filiam condictionẽ patris deterioꝛeʒ
facere non poſſe eo cãu quo moꝛtua ea matrimo
nio dos ad patrem reuerſura ſit ⁊c.

Z. Si liberis ſublatis. Siav

. ſceſſit a ma
rito ob diſcoꝛdiaz inter eos oꝛtam. ⁊ demũ ipſa non vult reuerti
niſi maritus faciat ſibi pactum ⁊ renũciet lucro ei delato a ſtatu/
to in caſu quo pꝛemoꝛiatur vxoꝛ pꝛout cõiter diſ ponũt ſtatuta per
Italiam pꝛont eſt in hac noſtra ciuitate Bononie. Circa quod ſta
tutum alias ego conſului non ſunt multi dies vtrum talis cõuen/
tio valeat. dicas bꝛeuiter ꝙ non ſᷣm Ludo. roma. in ſuo ſingulari
in verbo ſtatutũ ⁊c.el.vij.in oꝛdine meo per text.ᷣm eum ſingul.
in. d. l. ſi lberis. Sed tu cogita pꝛo vero ⁊ nouo intellcũ meo

iſtius tex. qui iudicie meo non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter põ/

deretur. nam hic aliud eſt in eo pacto vt mulier non ꝑdat dotem
ſuam ⁊ ſic ius ſuũ iam ei queſitum in quo verſatur fa uoꝛ rei/
publice vt in.l.i.cum ibi plene not.vbi alias legendo dixi poſt alioſ
ff. ſolu. matri.vt non remaneat indotata ꝑꝛout pbatur in. d.l. ſi li
beris in verſi. ne dotata ſit cõuenint ⁊c. Sed aliud eſt ꝙ marituſ
remittat lucrã quod adbuc non eſt eius ſed dependet ab euentu
futuro caſu quo vxoꝛ pᷣdecedat. ⁊ diuerſa eſt penitus ratio inter
bos caſus ⁊ per cõſequẽs iſte tex. nihil facit. Cuiꝰ verba ſunt bec.

T. Si liberis ſublatis reuerſa poſt iurgiũ pꝑ diſ
ſimulationẽ mulier veluti venali cõcoꝛdia ne do
tata ſit cõneniat cõuentio ſecũduʒ oꝛdineʒ rei ge
ſte moꝛibus impꝛobanda ſit ⁊c.

l. inter ſocerum.S. cum inter.

Doctoꝛes hic ⁊ etiã dominus meus Alex. de imol.in l.ſi ex/
traneus in ſa col.fſ.de condic. ob cau. reputãt iſtum tex.ſingul. ad
hoc ꝙ in cõtractibus valet argumentũ a cõtrario ſenſu.tamẽ bot
eſt verũ quãdo a caſu cõtrario militat ratio cõtrarij alias aũt nõ
ſᷣm Bar.in.l.apud antiquos. C. de furtis.⁊ voluit ideʒ do.meus
in dicta.l.ſi extraneus ad quos me remitto.Et redee ad text. de
quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

5§. Cum inter patrem puelle ⁊ generũ cõuenit:vt
in matrimõio ſine liberis defuncta filia dos pa/
tri reſtituatur:id actum inter contrahentes intel
ligi debet vt liberis ſuperſtitibus filia defuncta
dos retineatur?: nec ſepabitur poꝛtio dotis que
eſt data additamenti cauſa ſi poſtea nihil aliud
conueniat ⁊c.

l.inter ſocernim. s. finali. Ludo.

roman.
in ſuo ſingulari in verbo cõdictio ⁊c.allegat iſtũ text. ſingul.ad hoc

pꝛopoſitum ꝙ iura cõdictionalia ex cõtracin tranſeũt in fiſcuz vt
ibi per eum late examinantẽ iſtum paſſum per iſtum tex. ⁊ text.
in. l. intercidit. ff. de condictio.⁊ demonſtra. vbi late dixi de boc in
hoc opere noſtro ⁊ ideo non repeto nunc ne idem ſepius dicamꝰ
ſed ad ibi dicta me remitto. vbi ẽt poſui vᷣpa iſtꝰ liittere. ⁊z ideo
bic non poſui iterũ ne fruſtra occupemus mẽbꝛanas.

Se fundo dotali.

l. Si fundum. Ange retam ol de nenp.

aph. cuma. ⁊ etiã do.meus
Alexa.de imol.in.l.filiofamilias in pꝛin.in ſᷣa col.ff. ſolu.matri. ⁊
illuſtris do. ranciſ.areti. in rubꝛica. ff. de acqui.poſſeſ. in pꝛima
colum.reputãt omẽs iſtum tex.ſmgul.ad boc ꝙ; ſicut fundi dota
talis pꝛohibetur alienatio vt per totũ iſtum tituluʒ ita ⁊ pᷣſcriptio
pꝛobibetur poſt dotẽ conſtitutq. ſecus ſi eſſes inchoata mte laz
i

volem conſtitutã de quo alias diyi in. d.l.ſifiio. ideo nen me ex/
tendo nun niſi ꝙ noto iſtum tex. in alio in finalibus verbis. nam
vbi alias maritus pmittens pᷣſcribere tenetur vxoꝛi ad pꝛeciuz ⁊
periculuʒ eſt eius.tamẽ hoc eſt veꝝ niſi pauciſſimi dies ſupeſſent
ad pꝛeſcribenduʒ. quia tunc non imputatur marito pꝛeſcriptio hu
iuſmodi vt hic in tex. Cuius verba ſunt bec.

L. Si funduʒ queʒ Ticius poſſidebat bona fide
longi tempis poſſeſſiõe poterat ſibi querere mu
lier vt ſuũ marito dedit in dotem: Cunqʒ petere
neglexerit vir cum id facere poſſet rem periculi
ſui fecit.nam lex iulia que vetat funduʒ dotaleʒ
alienari ⁊ ad huiuſmodi acquiſitionẽ non tamẽ
interpellat eam poſſeſſionẽ que per longũ fiat tẽ
pus ſi antequã conſtitueretur dotalis fundus iã
eſſe ceꝑpat. Plane ſi pauciſſimi dies ad perficiẽ
dam longi tempoꝛis poſſeſſionẽ ſuperfuerint ni
bil erit quod imputabitur marito ⁊c.

De donatio.inter nir.et uxoꝛ.

l.ſi ſponſus.s. ſi uxoꝛ. AMer lins
bis ↄpetẽtes q̃ ſunt infinite ſm facti cõtingentiã cõtra agentes ex
aliquo cõtractu inito inter nos cõpetit nobis exceptio contractus
vſurarij quãdo cõtractus vſurarius eſt. Sed pone ꝙ tu egii
ſti contra me vigoꝛe dicti cõtractus vſurarij ⁊ in eo iudicio nõ op
poſui ſed paſſus ſum me cõueniri ⁊ etiã cõdemnari vtruʒ poſſim
poſtea petere ſententiã ſuper inde latam reſcindi.videtur ꝙ ſic ꝑ
tex.in.d.l.ſi ſponſus.ꝭ.ſi yxoꝛ. quem tex:ad hoc ppoſitũ pꝛo ſingu
lari allegat Bal.ita decidens per eũ in.l. cum allegas in tercia col.
C.de vſuris.⁊ idem voluit Ludo.roma.in ſuo ſingulari in vbo
exceptio ⁊c.el quito qui multũ exclamat de iſto tex.ad hoc.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text.
quia Bal.⁊ Ludo.roma.cum reuerẽtia non bene loquũtur nec
bene guſtarunt text.qui non pꝛobat hoc ꝙ ſentẽtia poſſit reſcindi
nec ꝙ etiam hic reſcindatur imo dicitur hie totũ cõtrariũ de dire/
cto ſi ſubtiliter ⁊ bene põderetur tex. iſte in verſic.valebit quidem
ſentẽtia ſed ſolum cõdicitur illud quod ſolutũ eſt ⁊c.⁊ ſic iſte tex.
vt dixi de directo pꝛobat contra illud quod dixit Bal.⁊ Ludo.
roma.Cuius textus verba ſunt hec.
CSi vxoꝛ vel maritus exceptione quadaʒ do/
natõnis cauſa ſubmoueri noluerit facta a iudice
abſolutione valebit quidem ſentẽtia ſed ſolum

condicetur illud quod donatuʒ eſt ⁊c.

l.quod antem. c. ſi nir et uroꝛ.

Ludo.roma.in fuo ſingulari in verbo donatio ⁊c.el nono al
legat iſtum tex. pꝛo ſingulari ad hoc ꝙ perſone alias phibite doſ
nare poſſunt ſibi viciſſitudinarie ⁊ valet donatio. de quo textu ⁊
eius intellectu ſtatim dicam in.c.pꝛoxime ſequẽti. ⁊ ideo pꝛo nũc
longioꝛ non ero nec etiã ponam verba tex.cum ibi poſuerim vt vi
dere potes,. ne fruſtra occupemus mẽbꝛanas.·

Ludo.roma.in ſuo ſingulari in vᷣbo do/
l. li uo?. natio ⁊c. tenet q; mobalus donare ſepe/
patim vt eſt vir ⁊ vxoꝛ ⁊ alie plures pſone a iure enumerate quaſ
longuzʒ eſſet referre poſſunt tamẽ donare inter ſe met ⁊ inuicẽ re⸗
cipere per tex. in.l.quod autẽ.ꝭ.ſi vir ⁊ vxoꝛ ſupꝛa eo.titu Quẽ
tex. ᷣm eum neſciuit Cy. ⁊ Bal. in.l. ſi pater puelle. ff. de inoffici.
teſta. hoc tenẽtes. Tamẽ limitat Ludo.ro. hoc ꝓcedere ⁊ haber
locum ſolum quãdo donatio vnius ſequitur donationẽ alterius
incõtinenti ſecus ſi fieret ex interuallo per caſum quẽ ipſe reputat
ad hoc poꝛpoſitũ ſingularẽ in. d.l.ſi vxoꝛ. Sed tu aduerte be
ne ⁊ intellige ſane omnia pᷣdicta ne errares.nam verũ eſt ꝙ dona
tio recipꝛoca inter eos facta incõtinẽti valet quãdo vnuſquiſq; res
pʒꝛopꝛias donat. ſecus ſi donatarius ex pecunia ſibi donata emit
aliam rem ⁊ donat illi pꝛimo donãti etiã quandocunq; ex inter/
uallo.nam talis donatio omnino valet.caſus eſt not.in.d.l.ſi vxoꝛ
que eſt.l.fi.in verſi.veinde cum eius factus ⁊c. Et hoc modo ego
intelligo pꝛedicta iura. Quoꝛum verba ſunt hec.

CSi vir ⁊ vxoꝛ inuicem ſibi donauerint ⁊ ma/
ritus ſeruauerit vxoꝛ conſumpſit recte placuit ſi

eſt locupletioꝛ compenſationẽ fieri donationũ ⸗
hoc diuus Adrianus conſtituit.
Uerba autem dicte.l.ſivxoꝛ ſunt hec.
L. Si vxoꝛ nũmis a viro aut ab eo qui ĩ eius po
teſtate eſſet ſibi donatis ſeruũ emerit: deinde cũ
eins factus eũ ipſuʒ donationis cauſa viro tra/

diderit rata erit traditio:quãuis ea mente facta

qua cetere donationes neqʒ vlla actio eius noĩe
pꝛeſtari poteſt ⁊c.
Seius ante bannuz donauerat

l.ſed ſi moꝛs. aliquid cauſa moꝛtis Ticio. po/

ſtea bãuitus dictus Seius poſt bãnuʒ eiꝰ vult reuocare donatioʒ
pꝛedictã vtrũ poſſit.de hoc tu habes tex.not.in.d.l.ſ ſi moꝛs vbi
pꝛobatur ꝙ ſic in verſi.vt non adimatur licentia marito eã reuo
care ⁊c.quem tex.ad hoc ꝓpoſitnm dirit eſſe vmcuʒ in iure. ⁊ ſie
facit eum ſingul.Gal.in.l.executõe in.xij. col. C. de execut.rei iudi
ca. in verſi.quero quidaʒ timẽs ⁊c. cum quo ſimpiiciter ptranſeo
in hoc. quia tex. iſte optime pꝛobat hoc. ⁊ non ẽ opus aliqua mea
noua interpꝛetatõe niſi ꝙ notabis vnũ ꝙ Bal. vbi ſupꝛa pꝛoxime
loquitur etiã in donatõe omniũ bonoꝝ ⁊ ſic in caſu ſoꝛtion. ⁊ ite
tenet pꝛout modo dixi per iſtũ tex. Cui adde tamẽ vnũ ver/
buʒ ꝙꝙ licet donatio pꝛohibeatur inter cõiuges. tamẽ donatio cau
ſa moꝛtis eſt permiſſa inter eos.l.ſi cum in fi. cum.l.ſequẽti.ff de
donat. inter vir.⁊ vxo.⁊ voluit Pau.de caſt.in ſuo conſi.c i.inci/
pi.notanduzʒ eſt ꝙ pꝛefatũ ſtatutũ ⁊c.ad quẽ me remitto.⁊ redeo
ad iſtum tex:qui etiã hoc pꝛobat de validitate donatiõis inter vii
Tum ⁊ vxoꝛẽ̃ pꝛout videre potes.Cuius verba ſunt hec.
CL. Sed ſi moꝛs ſit inſequuta:non videri factas
res mulieris:quia donatio in aliũ caſum facta ẽ
pꝛoinde ⁊ ſi moꝛtis cauſa donauerit vxoꝛi ⁊ de/
poꝛtationẽ paſſus eſt an donatio valeat: videa/
mus ⁊ alias placet in caſum depoꝛtatõis dona/
tioneʒ factam valere quẽadmodum in cauſa di⸗/
uoꝛtij.cum igitur depoꝛtatõe matrimoniũ minie
diſſoluatur ⁊ nihil vitij mulieris ĩcurrit hoc hu/
manũ eſt donationẽ que moꝛtis cauſa ab inicio
facta eſt:tali exilio ſubſequuto cõfirmari tanq̃ʒ
ſi moꝛtuo marito rata habeatur:ita tamẽ vt non

adimatur licentia marito eam reuocare ⁊c.

l. ſed ſi vir.sS.quod legaturus.

Ludo.roma. in ſuo ſingulari in verbo donatio ⁊c. loctauo
multum laboꝛat pꝛo reddenda ratõe diuerſitatis inter caſum in.l.
ideoq;.⁊ in.d.lſi vir.S.quod legaturus eo.titu.nam in.d.l.ideol
q; iuncta ibi.l pᷣcedenti in fi. dicitur ꝙ ſi aliquis vult donare mi/
hi rem aliquaz cauſa moꝛtis ⁊ ego maritus dico vt eam rem det
vxoꝛi mee non poſſuʒ hoc facere ⁊ non valet vtpote donatio a me
quaſi vere facta ⁊ pꝛohibita de iure. ſed in dicto.ꝭ.quod ſi legata
rius dicitur ꝙ ſi aliquis erat mihi legaturus in teſtamẽto ſuo ali

quid.⁊ ego dico ꝙ faciat illud legatuz vxoꝛi mee ⁊ ſic ille facit a

let hmodi donatio. Sed cur tam varie cũ donatio cauſa moꝛ
tis equigetur legatis vt in.l.marcellus cum ibi not.fl.de donatio.
cau.moꝛ. in fi.⁊ in.l.fi.cum ibi plene not.maxime ꝑ Bal. C. de do
natio.cau.moꝛ.⁊ Bald.in.lei.in ſᷣa colũ.C.ſi ſecun.nupſe.muli.⁊
Bal. in. l. licet. C. de pactis.⁊. Bal.in ·l. vnica.C. quãdo non peren.
partes.⁊ in.l.ſeruũ.C.qui teſta.face.poſ.licet Ludo.roma.de his
mentionẽ nõ faciat. Tandem dicit Ludo roma.ꝙ ratio ẽ quia
in donatõe cauſa moꝛtis dominiũ tranſfertur in me ſine traditiõe
⁊ ideo res ſtatim mea efficitur.⁊ ideo non valet donatio in pſona
vxoꝛis vtpote de re mea facta.d.leideoq;. ſed in legato dominiuʒ
non tranſfertur in me niſi a die mouis teſtantis non autẽ a die ie
ſtamenti cõditi ⁊ ides valet. Sed aduerte tu pꝛo vero ⁊ nouo
intellectu meo pꝛedictoꝝ iuriũ.Et pꝛimo non obmitto vnũ verbũ
dum dixit Ludo.roma:ꝙ in donatiõe cauſa moꝛtis non requirit
traditio pꝛo dominio tranſferendo.nam hoc eſt falſum pꝛout ſu⸗
