acquirerentur heredi ex pꝛouiſione teſtatoꝛis quia tunc etiaʒ non
facit eos ſuos ſed tenetur reſtituere per tex. pᷣm eum ſingularẽ in
dicta.l.poſtulante..ſed ⁊ in huiuſmõi puta ſi pecunia fenerata fuit
per teſtatoꝛez ad rõeʒ.x. ꝓ centanario ⁊ poſt moꝛtem teſtatoꝛis cu
curerũt alique vſure ⁊ ſic fructus peruenientes ex pꝛouiſione teſta
toꝛis vel alijs ſimilibus modis. Mam heres tales fructus per/
cipiens tenetur eos reſtituere. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vo
intellectu meo ad iſtũ tex.qui ſententia mea pꝛobat totũ contrariũ
ſi recte ponderetur.nam tex. iſte legr continuatiue pſequẽdo ſem
per eandeʒ mãz vſq; ad.l.qui totã excluſiue. Uñ pbat aperte
hoc dixit ibi maxime in verſiꝰ reſpondi omnia hec hereditatis
appellatione continentur ⁊c. Mam hic diſputatur de quadazʒ filia
herede inſtituta ex aſſe ⁊ rogata reſtituere partem dimidiam quũo
inter iſtos duos diuidatur hereditas ⁊ concludit vtrũq; habereõ
fructibus ⁊ de vſuris ⁊ de penſionibus locationũ ⁊ alijs ſimilibus
pꝛouenientibus ex ꝓuiſione teſtatoꝛis quia vterq; erat heres pꝛo
dimidia ⁊ ideo ad vtrũq; ſpectat pars dictoꝝ fructuũ ⁊ ſatis eſtq
grauatus reſtituere dimidiam habet illam dimidiaz vnde non dzʒ
poſſe lucrari fructus alterius dimidie viſta eſtrõ vera iſtins text.

Sed vbicũq; heres eſſet grauatus reſtituere hereditatesx alt
ri nec remaneret ipſe heres etiam pꝛo aliqua quota tũc lucriface/
ret fructus per eum pceptos ante moꝛã ſiue fructus ꝓcedãt a pꝛo
uiſione teſtatoꝛis ſiue aliunde non curo ⁊ iſte eſt verus ⁊ nouus
meus intellectus ⁊ vera ratio.d.l.poſtulãte.ꝭ.ſed ſi huiuſmodi.ff.
ad trebel. Cuius verba ſunt hec.

CSed in huiuſmodi queſtione rogo reſponde/
as: an recte ſenſerint rogata eſt filia ex aſſe he/
res reſtituere hereditatẽ dimidiã deductis lega
tis minimis ⁊ ere alieno non magno vt legi falci.
locus non ſit: moꝛa facta non eſt reſtitutioni fi/
deicõmiſſi deſidero mihi uerbotenus reſtitui he
reditatẽ vt ex treb.ſenatuſcõſulto agenti ⁊ ex eo
competentibus actionibus ẽt vſuras debitas ex
moꝛa in ipſis teſtatoꝛis pꝛoſequar ⁊c.iũcto ver.
NReſpõdeo omnia hec hereditatis appellatione
continentur ⁊c.

Glo. in.l.in fideicõmiſſaria.5S.

fin 9 li HBald.in rubꝛica. C. de hijs que in frau.credi.⁊ ẽt
ndyñs meus Alex.de Imo.in.l.cum filio.ff de lega.
pin.xx.⁊ etiam in xxi.col.reputant iſtam glo.ſingularem ⁊ mira⸗/
bilem ⁊ etiã dñs meus Alex.de Imol.in.l.a.ff. de vſuris in apo/
ſtillis ſuis ad Bar.ibi ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ grauatus reſtituere he
reditatem titio cuius titij contemplatione fuit heres inſtitutus nõ
detrahit treb. per tex.in.l.in fideicõmiſſi. .cuz pollidius.ff.de vſu
ris de cuius tex intellectu late ego dixi.S.in..cũ pollidius in hijs
noſtris interpꝛetationibus nouis ⁊ ideo non me extendo circa hoc
nunc niſi ꝙ pono verba iſtius glo.de qua agimus. Que ſunt hec.

¶ LCadit ⁊c.in verſi.Itẽ cõtra ſupꝛa de vſuris.l.
in fideicõmiſſi.G. cum pollidius vbi retinet fun
dum: quẽ iure hereditario habebat: Sed ibi ex
pꝛeſſe voluit eum retinere vel etiam magis vt cu
ſtos qᷓʒ heres ⁊ ideo cetera omnia reſtituit cum

fructibus ⁊ non retenta quarta aliqua ⁊c.
Sed ego dico ꝙ iſta glo. non eſt ſingularis. Sec eſt alia eſt
conſimilis huic in hac.l.in fideicõmiſſaria in pꝛin- in verbo ferun
tur ⁊c.in verſiꝰ item fallit in.l.tercia.S.cum pollidius.ff.de vſu.⁊c.
quam iſti habuerunt ante oculos ⁊ non viderunt.

1 . „₰ es .
L. Poſtulante.ð.finali. enmi⸗
ab aliquo ſi grauatur reſtituere hereditatem alicui indigno ⁊ non
capaci ⁊ reſtituat omn e id aufertur ab illo ⁊ aplicatur ſiſco tex.eſt
in. d.l.poſtulante.ꝭ·fi.quem text.ad hoc vnicum in iure dixit eſſe
Bal.in.l.emptoꝛem in fi.C. loca.⁊ etiã Bal.in.l.eam quaʒ in.vij.
col. in verſiꝰ ſed quero ſi dignus ⁊c.C. de fideicom. vbi dicit ſecus
eſſe ſi non venit ad actũ reſtitutionis ſed ſolum acomodauit fideʒ
vt ibi per eum multũ clamantem de illo tex.⁊ eum etiã vt ſingula
rem exclamauit dñs meus Alex.de Imo. hic in apoſtillis ſuis ad
Bar. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius
littere.nam iudicio meo iſte tex.bene ⁊ ſubtiliter ponderatus non
bene pꝛobat hoc nam dicitur hic ꝙ ſi quis non poterat capere ſoli
dum ⁊ ſolidũ reſtituatur ſibi.aufertur ſolũ id ꝙ capere non pote/
rat ſed reliquax partem retinet vt hic in verſi- qui ſolidum capere
non poterat aufertur ei id qð capere non poteſt ⁊c.⁊ ſic non loqui
tur iſte tex. de omnimodo in capace ⁊ in totum ꝓut dicebat Bal.
Ex quo etiam infero ꝙ non aplicatur fiſco illud qð capere nõ
potuit. quia cum partem capere potuerit datur intelligi ꝙ non eſt
de illis indignis a quibus aufertur in totũ vt aplicetur fiſco de qui
bus in.l.aufertur.ꝭ.p.ff.de iur.fiſci.cum ſimilibus ⁊ ſic iſte text-
non bene pꝛobat ea que dicit Bald. ſi recte ponderetur. Cuius
verba ſunt hec. . .
CSi donationis cauſa ſuſpectam hereditateʒ

ſibi heres dixerit ⁊ ei reſtituit: qui ſolidum cape
re non poſſit: aufertur ei id quod capere non poſ
ſit idem dicendum eſt ⁊ ſi circa conſilium donã
di fiduciarius heres id fecerit ⁊c.

Z. Ex ſacto.S.pe. dve an mn⸗

is poteſt in nona col.ff.de acquir. hefe.reputant iſtum tex ſingnla
rem ad hoc ꝙ non requirilur pꝛobari illam qualitatem teſtatoꝛẽ
deceſſiſſe ſine liberis. Sed ſolum eum moꝛtuuʒ eſſe quando ſit ej
ſubſtitutio cuʒ deceſſerit ſine liberis nam pꝛeſumitur deceſſiſſe ſi⸗
ne ſilis. Sed tu aduerte quia text. iſte mibi pꝛobat vnuʒ qð
eſt foꝛtius ꝙ etiã ſi conſtitenit eũ habuiſſe ſ lios.tamen ſi aliter nõ
apparet ꝙ fuerunt.viui tempoꝛe moꝛtis pr̃is pꝛeſumiuur eos non
extitiſſe vt ſonat iſte tex.diligent᷑ põderatus.Cuius verba ſunt hec.

CSi quis autẽ ſuſceperit quidẽ filium verum
viuus ammiſeritvidebitur ſine liberis deceſſiſſe
Sed ſi naufragio vel ruina: vel agreſſu: vel quo
alio modo ſunul cum patre perierit: an conditio
defecerit videamus ⁊ magis non defeeiſſe arbi/
troꝛ: quia non eſt verum filium eius ſuperuixiſſe
aut igitur filius ſuperuixit patri: ⁊ extinxit con/
ditionẽ fideicõmiſſi: aut non ſupuixit: ⁊ extitit
conditio: Cum autẽ ante ⁊ quis poſtea deceſſe/
rit non apparet extitiſſe conditionẽ fideicõmiſſi
magis dicendum eſt ⁊c.

Glo. m.l. ſi quis pꝛioꝛe in uer.
ex certis ?c. Ange.x etig Jo de Imo:r ernnd

C meus Alex.de Imo. hic ĩ pꝛima col.
⁊ etiã dñs meus Alex. de Imo.in.l.qũot.ff.de here.inſti.⁊ Ange.
in. d.l.qũoti.omnes reputant iſtam gloſam ſingularem ad hoc ꝙ
licet inſtitutus in re certa quando alius eſt vniueſaliter inſtitutus
fit loco legatarij ⁊ non heredis vt in.d.l.qũot.cum alijs ſimilibus
multis tamen fallit quo ad querelã quia filius inſtitutus in re cer
ta dato alio herede vniuerſali non hr pꝛo legatario. Sed pꝛo in/
ſtituto herede ⁊ non poteſt vtrahere teſtamentũ paternuʒ cuʒ qui
bus ſto.quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetati
one ⁊ etia alias legendo hic dixi de hoc ⁊ in.d.l.qũot.⁊ ideo ꝓ nũc
lõgioꝛ non ero niſi ꝙ ponovba glo. de qua agimus. Que ſunt hec.
Ex certis ⁊c.in verſi.niſi alius ſit inſtitutus
ex quota vel etiam ſunpliciter:quia tunc loco le/
gatarij eſt vt.C. de here.inſti.l.qũot.niſi quo ad
excludendum querelam inofficioſi teſtamẽti vt

in aũt. vt cum de appel.cogno.. aliud ⁊c.
Sed tu aduerte ad vnum nam hec glo.ſeruit nobis in alio.
qð eſt foꝛtius nam pꝛedicta ꝓcedunt etiam ſi alius non ſit inſtitu
tus vniuerſaliter ꝓut dicebant pꝛefati ſcribentes. Sed etiaʒ ſi ſit
inſtitutus alius in quotavel etiã ſimpliciter. ⁊ ita loqr hec glo. bene
7 diligenter ponderata pꝛout videre potes ex verbis eius.
Doctoꝛes hic comuniter ſcri /

L. Im Pe ratoꝛ. bentes ⁊ maxie Jo. de Imo.

⁊ẽt dñs meus Alex.hic in pꝛinꝰ dicunt iſtum tex.foꝛe ſingularem
ad hoc ꝙ pater diſſipans bona hereditaria cogr reſlituere beredi/
tatem filio ſuo ẽt in poteſtate ſua exiſtenti cum alimentis ⁊ reddi/
tibus ei pᷣſtandis in caſu indigentie. ⁊ etiã reſtitutio fit in caſu iſto
ante tempus debitum cum quibus ſto quia alias legendo dixi hic
de boc ⁊ etiam dixi aliquid in.l.cum filio.S.de legat · p· in hoc ope /
re noſtro ⁊ ideo non me extendo nunc niſi ꝙ pono verba lexius.
Que ſunt hec. D
L. Imperatoꝛ Adrianus cum Julius oꝛealis fi⸗
lio ſuo viuo ſi modo in poteſtate ſua eſſe deſijſſz
hereditatẽ ſuam reſtituere rogatus eſſet: ac mul
ta in fraudem fideicõmiſſi fieri pꝛobarẽtur reſti
tui hereditatẽ filio iuſſit ita ne quid in ea pecunia
qᷓʒdiu filius eius viueret: iuris hẽret namqʒ cau
tiones interponi non poterant ſeruata paterna
poteſtate damnum conditionis pꝛopter fraude
inflixit:poſt decreti autẽ auctoꝛitatẽ in eam bere
ditatem filio militi comparari debuit: Sed res
a poſſeſſoꝛibus peti veletiam cum debitoꝛibus
agi opoꝛteret: Sed paterne reuerentie congꝛuu
cognitum eſt egenti foꝛte patri officio iudicis ex

acceſſiõibus hr̃ditatis emolumentũ pꝛeſtari ⁊c.

,, 1 1 8 1 5
1 traßktmmsinenan
U
tailnſnti rilen
iſkmtinntintnn en er.
ilingtſilinin tn riin

Erdmtjcetig tinin urn n

Gthumn NNdEkh
GEdeRnnDE N
Ttudurndüenir ten
fünfügaturtnia Naann

ffifcmmenconuädae
Rumftmünutdritnin *
Naſfmtnsinndm
httſtteni ere rner
pinruen.
mhnini meenwimiin
Neſfirſimunini⸗

Lipmigantit
Nianlun ergnn
riiai zitien⸗ n
nulnnitine e

N

S

—

ðð

l⸗

N
!

—,

ggsgpyuggsg?g

2——
2121

——

iin
Atſon ſſone
WMna , Atg⸗
Brhuninie de
Nacin. ſlin

n gaſdiin ſn,
— Uullinantiſinibu
er. üpuſtufingnng
nnftſgtne Snnr

(Crunst inſtiſ iiſiii
argwe⸗ Nleimſnglcur ument
õ
tunim annim ipfiicſ inni
um ran denpptl cone Aldr
SMau mun un begaſeni eii
G amtun tddn Aunnn tumſtinsttii
iAN MNONt ufniſgbente Nnf
rrm imn md d imtinn tulgftep⸗
ut nuſ ſint ug ithiis

””ð
D inir in inn ir vu ſihllnin
nnmang um
Etcüttimnoftnſiſ⸗
anmn noſtlutiͤilionnii

u nelgtdnbor
xiun wan ni ne Es

nngni
Q Gn iisetlif

umdis ſuceni

P Pan. de caſt hit in lectu. bono
Z. K um heres nienſi reputat iſtuz tex. ſingula.
ac hot wylz alias cõfeſſio teſtatoꝛis mariti ſola non ꝓbet dotẽ qtuʒ
ad boc ot poſſit peti tanq; debita ⁊ pferatur alijs creditoꝛbus ⁊ vt
de ipſa non detrahatur falcidia vt in.l. qui vxoꝛi cuz ibi nõ. p Bar.
de auro 1 argen. lega. Tamen ſi ipſa mulier eſſet inſtituta ab eo
harito T eſſet etiam grauata de reſtituendo retenta certa q;titate
cum teſtatoꝛ confeſſus eſt liberaſſe et recepiſſe in dotem ab ea po
teſt retinere ⁊ conceditur ſibi retentio m eum ibi multũ notabili
ter loquentem ad quem me remitto. Uno ſolo addito ꝙ bic
e data fuit marito. non aũt eramus in dote ficta ſeu ofeſſa
ta ſi b ponderetur iſte tex.maxime in ver. dos pꝛeleget ⁊c.iuncto
oto tit.f. de dote pꝛelegata in quo pꝛeſuponitur ſemper vera dos
ita fuit hic ⁊ pono verba text. de quo agimus. Que ſunt bec.
I. Cum beres deductis legatis hereditatẽ per
fideicõmiſſum reſtituere rogatus ſit: non placet
calegata deduci: que peti non poterant: Sed
cum vxoꝛi pꝛo parte heredi ſcripte dos preleget᷑
eaq; deductis legatis hereditateʒ reſtituere ro
gatur etiam ſi quartam pꝑ legẽ falcidiam retinet:
tantum efficiat quantũ in dote eſt: tamẽ pꝛo ſua

poꝛtione dotis pꝛelegata partem deducit ⁊c.

5 . , „ „» . „ 5
Z. ſi heres inſtitutus in pꝛinci!
Bal. in.l.pꝛima in.x.oppo.C.qui admi.ad boñ.⁊ in.l.puberẽ
C. de iure delib.⁊ etiã Illuſt.dñs Sranc.aret.in.l.tercia.ꝭ.ex plu/⸗
rimis in vltima col. in pꝛineff. de acquir. poſſeſ.reputant iſtum tex.
ſingularẽ ad hoc ꝙvbi fideicõmiſſarius reſtituit fideicõmiſſuz pꝛi
mo beredi non aqr vtilis actio ex reſtitutione quia directa reman
ſerat penes eum cum qua non poteſt concurrere vtilis ſᷣm eos ibi
ad quos me remitto pꝛo nunc. Uno ſolo addito pꝛo vero intellec ⸗
eu iſtius caſus.nam hic fuit quis grauatus reſtituere titio ⁊ etiam
titius fuit grauatus reſtituere eideʒ pꝛimo heredi vnde non eſt mi
rũ ſi ſuffciunt directe attiones pꝛout dr̃ hic in tex.qui non dubitat
de concurſu vtiliũ cum directis nec in hoc fit vis aliqua. Sed ſo/
lum dicit ſufficere directas heredi quaſi dicat non eſſe opus reſti-
tutione ſibi fienda per illum ᷣm grauatum ⁊ hoc modo ego intel/
ligo iſtum tex. Cuius verba ſunt he c.

L. Si heres inſtitutus titio rogatus fuerit reſti/
tuere hereditatẽ ⁊ rurſus titius heredi poſt tem/
pus ſufficiunt directe actiones heredi ⁊c.

L. ſi patroni.sS.quod ſi fortiꝰ.

Bar. Jo. de Imo. Ludo. Roma. ⁊ etiam dñs meus Alex.
de Imo. in. l.nam qð.ꝭ.qui cõpulſus in pꝛima col.ff.eo.titꝰ dicunt
omnes iſtum tex.foꝛe ſingularem ad hoc ꝙ licet heres compulſus
adire hereditatem ammitat quartã trebellianicaz vt in dicto.s. qui
compulſus ⁊ in.l.quia poterat eo. titꝰ ⁊ etiaz licet non poſſit poſtea
penitere vt ibi dicitur. Tñ heres inſtitutus pure⁊ rogatus re
ſtituere alteri ſub conditione licet poſſit ante euentum conditionis
compelli adire vt in.l.apud Jul.5. antiſtia eo.titꝰ quandocunq; tñ
voluerit pendente conditione poteſt penitere ⁊ poteſt ſponte adire.
T quartaz trebellianicã retinere vt ibi per ros. Sed tu aduer
te quia ita demũ ante conditionem põt quis compelli adire quan/
do ipſe tunc etiã dicebat ſuſpectam eſſe ſibi hereditatẽ vt in. d. .
antiſtia in verſicuꝰ tutius ſuſpectam diceret hereditatem æc. ⁊ hoc
modo ego intelligo hec iura. Quoꝛum verba ſunt hec ⁊ pꝛimo.

¶ OQuod ſi foꝛtius pꝛobabit᷑ ſi poſt ĩpletã condi

tionẽ coactus eſt adire: Nam ſi pendente condi
tione durum erit idem pꝛobare cum ⁊ falcidiam
penitendo potuerit inducere: nec ignoro poſſe
dici nullo modo fideicommiſſi petitionem de/
negandam ⁊c.
Uerba autem.d.S.antiſtis ſunt hec.
¶ Antiſtia decedẽs titium heredẽ inſtituit ⁊ li
bertatẽ dedit Albine directam eiqʒ filiam p fi⸗
deicõmiſſum reliquit rogauitqʒ vt filiam manu/
mitteret: Sed ⁊ titiuʒ rogauit vt manumiſſe Al
bine filie reſtitueret hereditatem cumſin nubileʒ

etatem pueniſſet: Cum igitur titius ſuſpectam
hereditatem diceret: reſcriptum eſt a diuo pio
compellendum eum adire quo adeunte compe/
titurum Albine hereditatem ⁊c.

Z. DHebitoꝛz. Atoes biey marme ofes meue
. S Alex. ð Imo. hic in tercia ⁊ ĩ quar
ta col.⁊ etiam ſcribentes in.l.intelligere. C. de luitio. pigno. reputqt
omnes iſtum ter. ſingularem ad hoc ꝙ vbi pꝛopter merum rigo/
rem tollitur obligatio perſonalis ⁊ etiam actio non tamen tollitur
Fpotecaria cum quibus non ſto quia text.iſte clarus non eſt. ⁊ oĩo
eget aliqua noua mea interpꝛetatiote. Nam idem eſſet hic in per/
ſonali obligatione.que non tollitur aditione quando coacte facta
eſſet ꝓut hic pꝛeſuponit in iſto tex.⁊ hec eſt ratio quare non tollit
pignoꝛatitia. Sed ſi ſponte adita fuiſſet hereditas omnis obliga⸗/
tio ſublata eſſet.⁊ hoc modo ego intelligo iſtum textum. Cuius
verba ſunt hec.
L. Debitoꝛ ſub pignoꝛe creditoꝛẽ heredẽ inſti/
tuit: eumqʒ rogauit reſtituere hereditatẽ filie ſue
ideſt teſtatoꝛis:cum nollet adire ⁊ ſuſpectam co
actus iuſſu pꝛetoꝛis adijt: ⁊ reſtituit:cum empto
rem pignoꝛis non inueniret:deſiderabat remitti
ſibi:vt iure dominij poſſideret: Reſpondeo qui
dem aditione hereditatis confuſa obligatio eſt:
Uideamus autẽ ne pignus liberatum ſit:ſublata
naturali obligatione ſiue poſſideat creditoꝛ rem
idemqʒ heres: ſiue non poſſidet: videamus de
effectu rei ⁊c. ⁊ in verſi.remanet ergo pꝛopter

pignus naturalis obligatio ⁊c.

PAXα Unge. 1 Jo. de Imo. hi⸗
O lo. in. l. De bitor. 7 etam un dgren.
aret · in. l. ſi ſolus in ba col.ff. de acquir. here.reputant iſtam glo.ſin
gularem ad hoc ꝙ ſi etiã heres ſit inſtitutus ſub conditione ſi vo⸗
let. Tamen non dicitur ſibi remiſſa necceſſiias adeundi. Licet eã
poſſit renuntiare ſi velit vt ibi per eos.ad quos me remitto ⁊ ca⸗
pio glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bec.

¶ Lontra voluntatẽ tacitã: Sʒ quid ſi expꝛeſſe

dixit ſi voles heres eſto: Reſpondeo adhuc co
gitur quia fruſtra dicũtur hec verba in extraneo
licet in necceſſario conditionem faciant: vt ſu/
pꝛa de condi.inſti.l.verba.

Glo. in.l.ſerno innito.sS. cum

. Bal. in.l.pꝛima in pꝛima col.C.qũo.⁊ quãdo
Preton uiudex ⁊ etiã dñs meus Alex.de Jmo.hic in ſu
is apoſtillis ad Bar. reputant iſtam glo.ſingularem ad boc ꝙ vbi
ſententia eſt lata dolo vel culpa que poteſt perpendi ex actione intẽ
tata non ſolum poteſt ab ea appellari. Sed etiam poteſt peti reſti
tutio in integruʒꝰ eam vt per eos in locis pꝛedictis de quo aliquid
dixi in.l.ſi pꝛetoꝛ.S. marcellus.ff. de iudi.in hoc opere nr̃o ⁊ ideo
pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ dico ꝙ text.allegatus in glo. non
ꝓbat hoc ſi bene ponderetur vʒ tex.in.d.S.marcellus vbi etiaʒ im
pugnaui glo.ibidem que etiam non bene intellexit.illuʒ caſum qui
non loquitur in illis terminis. Sed quando iudex ex falſa cauſa
doloſe allegata per partem iudicauit ꝓut ibi latius dixi in hoc oꝑe
noſtro. vnde redendo ad rem pono verba glo. Que ſunt hec.
CAuctoꝛitate ⁊c.in verſi. Sed hoc maxime di
co vbi ꝑ gratiam lata eſt: dari reſtitutionẽ vt ſu/

pꝛa de indi.l.ſi pꝛetoꝛ.S. Marcellus ⁊c.

Z. ita tamen S. ex aſſe. nd Kor n
ver. ſideicõmiſſi fructus vc. ponit vnam notabilem limitationem
inter alias ibi per eum poſitas ad tex.in.l.mulier..ſi heres cuz ibi
nota. ff. ad treb. vbi alias legendo dixi poſt alios æ maxime poſt. d.
meum Alex. de JImo. ibidem vbi habetur ꝙ heres grauatus ð re
ſtituenda hereditate lucratur fructus per eum perceptos ante mo
ram nam non pꝛocedit hoc quando teſtatoꝛ grauauit heredem re/
ſtituere vltra quazʒ eſſet in bereditate quis tunc tenetur reſtituere

illud vltka ex fructibus illis ⁊ de eis tenetur ſupplere p text. in die
ta.lta tamen.S.ex aſſe de quo tex.ipſe multũ exclamat. Sed
tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo illius tex.qui hoc non ꝓ
bat iudicio meo ſi recte ⁊ ſubtiliter ponderetur.nam ibi pᷣ querit ð
fructibus qui remanſerunt poſt moꝛtem beredis grauati an debe
ant reſtitui fideicomiſſario ⁊ dicitur hic ꝙſic vt faciant verã partẽ
dimidiam quã erat quis ibi grauatus reſtituere ſed ſi fructus fu
iſſent percepti per grauatũ non dicit ille tex. ꝙ reſtitui debeant ita
ꝓbatur hic in verſiꝰ an ex in eius numero ⁊ fructibꝰ eius ſumme
que ſupꝛa quadrante remanſit ⁊c. ⁊ in verſi? ſi vero fructus exu
berat vc.⁊ in verſi?ꝰ apud ↄſobꝛinã meaʒ remanſerãt non implent
quantitates cc. Pꝛeterea alia etiam ratio ⁊ melioꝛ hic poteſt
aſſignari poſuio ꝙ fructus vere eſſent percepti per heredem ⁊ etiã
conſumpti nam ideo ibi heres refundit eos quia ſoluerat legata
non detracta falcidia q; ſi detraxiſſet minoꝛem partem reſtituiſſet
fideicõmiſſario ⁊ put grauatus fuerat ꝙ cum non fecerit ⁊ in hoc
leſerit ipſuz ſideicoõmiſſariũ non eſt mirũ ſi reſundit fructus ⁊ hec
ſecunda ratio plus mihi placet q́; pꝛima ⁊ q; ratio allegata ꝓ Lu.
Roma. dum dicebat ꝙ teſtatoꝛ grauauerat heredem de reſtituen
do yltra quã eſſet in hereditate nam hoc eſt falſum ſi bene ⁊ ſubti
liter ponderetur ille tex.maxime in verſi? item quero ſi ꝙ ⁊c. vſq;
ad finem illius tex. Cuius verba ſunt hec. .
CEx aſſe erat inſtituta cõſobꝛina mea ⁊ eius fi
deicõmiſſum vt partẽ dimidiam ſtatim publio
meuio reſtitueret: alteram dimidiam partẽ cum
ipſa moꝛiretur: eidẽ publio meuio pꝛeſtaret: pꝛe
terea alia alijs legata data ſunt. leuius dimi/
diã partẽ hereditatis ſtatiʒ ꝑcepit ⁊ cauit ꝙ ãpli
us q́ʒ per legẽ falcidiam liceret perciperet reddi
turum: Sed ⁊ ceteri legata ſolida acceperant: ⁊
ſumiliter de reſtituendo: qð amplius ꝑcepiſſent
cauerũt moꝛtua conſobꝛina mea publius meuius
deſiderat ſibi alteram partem hereditatis cum
frinctibus ꝛeſtitui: Quero itaqʒ quantum ei reſti
tuere debeamus: Atrum qð ſupꝛa quadrantem
bonoꝛum penes conſobꝛinam meam remanſerat
nec amplius quicq̃ʒ:an ⁊ ab alijs quibus legata
ſoluta ſunt repetere quid debeam: ⁊ quantũ ⁊c.
Reſpondeo qð ſupꝛa quadrantẽ penes cõſobꝛi
nam meam remanſit ſi adiectis fructibus quan/
titatẽ partis dimidie hereditatis que moꝛtis fu
erit tẽpoꝛe non minuet totum publio meuio re/

ſtituendum ⁊c.

i Omnes ſcri
Z. ita tamen.s. ſi pater. hiee
maxime dñs meus Alex.de Imo.hic in pꝛima col.⁊ etiam Ange.
⁊ Jo.de Jmo.⁊ dñs meus Alex.de Imo.in.l.ſi filius in.vi.col.ff.
de vulga.⁊ pupil.reputant iſtum tex.ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ
ꝙ exiſtentia ſuitatis confirmat fideicõmiſſum vniuerſale vbi limi
tant etiam hoc multũ ſingulariter vt ibi ꝑ eos ad quos in hoc me
remitto ⁊ redeo ad tex. Circa quem non obmitto vnũ ꝙ non
bene pꝛobat hoc nam ideo in fideicomifſariũ tranſeunt hec actio/⸗
nes actiue ⁊ paſſiue quia hereditas fuit reſtituta ex treb. vt hic in
verſi. poterit tamen bereditas ⁊c. nec obſtant illa verba quare ⁊ ſi
non immiſcuit ⁊c. quia intelliguntur quo ad effectũ.vt ſitvere he
res vnde ſola exiſtentia non operatur hic ſed etiã reſtitutio ex qua
confirmatum fuit fideicõmiſſum vniuerſale de quo agimus. Cu/
ius verba ſunt hec.
CSi pater filium quẽ in poteſtate habebat:he/

redẽ inſtituit:⁊ ab eo petijt vt hereditatẽ ſempꝛo
nio reſtituat:iſqʒ ſuſpectam ſibi eam eſſe dicit:
poterit ex trebelliano ſenatuſconſulto hereditas
reſtitui: quare ⁊ ſi non immiſcuit ſe hereditai:ni
hilominus actiones que ei ⁊ in euʒ competebant
ad ſempꝛonium tranſferentur ⁊c.

L.ita tamen.S.ſi patronus in fi.
Johan.de Imola hit æ etiam Joban.de Imola ⁊ dominus

meus Alexã. de Imol.in.l. qnia poterat in octaua col. . eo. æ ẽt
dñs meus Alex.de Imo.in.l.ſi quis in tercia col.C. de repu. bere
reputant iſtum tex.ſingularem ad ho ꝙ licet filius emancipatus
inſtitutus ſi repudiat hereditatem non poteſt amplius mutare
poſitum nec in eo habet locuz diſpoſitio.l.fi. C. de repu. bere. pꝛo
ut ibi fimant omnes maxime Cy. Bar. Bal. per text.in.l. fa. et
in. l. tercia. C. de iur.⁊ fa.ignoꝛan. Tamen ſi fuit inſtitutus in legiti
ma quã repudiauitpoteſt mutre pꝛopoſitũ ſemper ⁊ ad eam petẽ
dã admitti vt bic arguendo ð patrono ad euʒ a maioꝛi. Sed
tu aduerte ꝓ vero⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. naʒ hic pronus
non repudiauerat hereditatẽ ſed ſolum dicebat eam ſibi ſuſpectq

vnde non eſt mirum ſi poteſt mutare pꝛopoſitũ ſed aliud eſſet ſi re

pudiaſſet ⁊ hoc dicit expꝛeſſe Bar. hic ⁊ idem dñs meus Alexã.
in dicta.l.qui poterat expꝛeſſe. itaq; iſte textus non facit. Cuiue
verba ſunt bec.

CSi patronus ex parte debita heres iſtitutus
⁊ rogatus reſtituere hereditatẽ ſuſpectam ſibi ẽẽ
dicat: puto rectius facturum pꝛetoꝛẽ ſi coegerit
eum adire herechtatem ⁊ reſtituere quamuis poſ
ſit mutata voluntate: eam partem hereditatis
retinere ⁊c.

„ . „ . —
Z. Keculare. 5. titins. s me der
us in pe. col.ff. de vulga.⁊ pupil. reputat iſtum tex. melioꝛeʒ de coꝛ
poꝛe iuris ad hoc ꝙ ſi ſubſtituitur hoc modovos inuiceʒ ſubſtituo
vulgariter pupillariter ⁊ per fideicõ.videtur data ellectio veniendi
quacunq; via velit venire ſubſtitutus cum poſſit ſua intereſſe ma
gis habere ex vna qᷓ; ex alia pꝛout ibi dicitur in tex.in verſi.ſed ve/
rius eſt ⁊c. vbi alias legendo dixi ⁊ ideo non me extendo nunc niſi
ꝙ ibi alias dictis per me addo modo HGBal.ideʒ volentem in addi.
Spe.in titu.de inſtam.edi.in ver.fſoꝛma illa.⁊c.⁊ Hal.in.l pcibus
in pe.col.C.de impul.⁊ alijs ſubſt.⁊ in.l.non iuſtã.ff ad trebel.ad
quẽ me remito ⁊ redeo ad tex.de q agimus.Cuius vᷣba ſunt hec.
LTitius heres inſtitutus ſempꝛonio ſubſtitu/
to rogatus eſt ipſi ſempꝛonio hereditatem reſti⸗/
tuere: inſtitutus ſuſpectã dicebat hereditatem:
quare an cogendus ſit adire ⁊ reſtituere heredi/
tatẽ ⁊ deliberari poteſt: Sed verius cogenduʒ
eum: quia intereſſe ſempꝛonij poteſt ex reſtituti/
one magis: qᷓ; ex ſubſtitutione habere heredita

tem vel legatis vel libertatibus oneratã ⁊c.

1i fi Docloꝛes hic et
L. Epiſtolam.S. finali. an d. mans
Alex.de Imo.in.l.ſi a me in pꝛin.ff.ad.lifalc.reputant iſtum lext.
ſingularem ad hoc ꝙ legatarius rogatus ſimpliciter reſtituere
rem legatam beredi a quo accepit rem intelligit rogatus in dubio
reſtituere eam poſt moꝛtem ſuam ⁊ non ante niſi expꝛeſſe ponatur
tempus anterius. Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intelleclu
meo iſtius tex.qui non loquitur in re legata pꝛincipaliter. Sed
in fideicõmiſſo vniuer ſali vt bic in verſi.reliquã partẽ c. Se
cundo dico ꝙ iſte tex. non loquitur in fideicomiſio reſtituendo be
redi ſeu filio teſtantia. Sed de br̃de ſeu fiio ipſiuſmet ſideicomiſ
ſarij qui grauatus fuit vt faceret puenire ea bona ad ſunm filius
quo caſu bñ intelligitur vt poſt moꝛtẽ ſuam reſtituat. Sed non
dr hic aliquid de reſtitutione frenda br̃di ſeu filio ipſius teſtantis
vnde iſte caſus non meretur allegari ad illud quod dicunt hꝛelati
ſcribentes. Cuius tex.ver ba ſunt he. .
MWulier heredis inſtituti fideicõmiſſit vt rete
ta quarta parte reliquam partẽ reſtitueret nurui
quondam ſue: cuius fideicõmiſit in hec verba
rogo te vt id quod ad te ex bonis meis peruene/
rit facias peruenire ad filium tuum: Queſitum
eſt quando hoc fideicõmiſſum reſtituere debeat
vtrum ne poſt moꝛtẽ ſuam an ante: Reſpondeo
tunc ad tempus: quo nurus moꝛitetur fideicoin

miſſum aptandum eſt ⁊c.

Z. ſeius ſatueninus. dnenn c

Fehen e
maptußßs

olerice —
ifulits muſnane
auEnmmnininden aic
õ
Cponhiminanida: Nchn
õ
ieknnicnnſams Ntrr
Conurndevttcin nuſchneinti
Dhsctsmnen Ntſenmuder
Gueldlncrtnaugimn n

ſipnefen gmindesfinir
Attcttſrgnrntihin

NSdnnphentſdiirlnr
ſfißunmnmnitunrſ ant⸗
ſnturn

LCrfiits ünrn

Gkiinmnte
ntctntamtdnt-
nmiinlinmd 8
utnnlhrutn
ectngr⸗
nftenra
atünſſene nn
—

R

— —

—

I
e
nennnten
rin i nnihnttiiffl
rumitmmn toſnin
Runenétin e innnſen
trni Nitiupſict
Taam Auunnmi

(lnsdensinsſenm ſtſe
oensckhiſnneneſenttum
r: ninms iſenidichrhenttn
rt nagasſtaliet eſtuerhet
aituhen Vuf Cilgigag
qm: qunnmrſeſnoni potekenntir
mugs: iher ſibſtuunone aber tae
nNA epnsa lbenminvoenin.

. ſnofs Durwn
L Cpſtolan dnan Nen
Anx lualit i nilit inn
aura up uſty pl iln, ,ihn
m umm xi ini, l nnin
nmaſamn m liuiſcf,ſhlall
, ANemn , honlenn
a imnmml iguſilflii
a ani ſninifi lll
unmiſan inintoſini
n –
a a tiflnſt
nn nni uſi,
van dn a nſodin afuſii
rugun . umm af n iuii

inte
iguun ninſnun
e:a ictiniſto e⸗
ſen Punutmone⸗
i mmanti flun n a⸗
us a giiniſnni .
. Ceniſunenint 6
mi g Cnnnuhuin

meulnſie ⸗
– gumg

Lſus

ae
rrnnvs ℳ

icctnfin

i,Atima col.ff. de verbo.obli. eputat iſtum tex. ſingularẽ
ſeuiin i ci⸗ alias dictio cum adiecta verbo reddat ac

Re eonad, ſicut etiaz dictio ſi vt in.l.qui ꝓmiſit de condi.
ccht m. d. . ſicuti tamen fallit in caſu ſingulari. d.l. ſeius ſatur

. itatem perſone cui debet fieri reſtitutio beredita/
Winus di Ddarconditonem nec facit actũ conditionalem de qua
tis nen uef⸗ tu p nunc nota.p Bart. in. l.ſ. i quis a filio ⁊ ĩ.l.ſi cui
n lega. . Bal.i.lex his verbis.C.qñ dies leg. cedat Bal.
in Peca. C. de inſti. ? ſubſti. Pau.de caſt. in ſuo conſicxxiiij.vbi
nunt de ſignificatione buius dictionis cum ⁊ dicunt ꝙ regulari
ler facit conditionem expꝛeſſam ad quos me remitto ⁊ redeo ad
er de quo modo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Seius ſaturninus archygubeius ex claſſe bꝛi
tanica teſtamento fiduciarium reliquit heredem
Aaleriũ maximum:a quo petijt vt filio ſuo ſeio
occeano cuʒ ad annos.xvj perueniſſet heredita
tẽ reſtitueret: Seius occeanus anteqᷓ; impleret
pꝛedictos.xvj.annos moꝛtuus eſt: nunc mallius
ſeneca qui ſe auunculum occeani dicit pꝛoximi/
tatis nomine hec bona petit:maximus autẽ triar
chus ſibi eam vendicat: ideoqʒ defunctus eſt is
cui debuit reſtitui hereditas: Quero vtrum hec
bona ad Tlalerium maximũ triarchum heredeʒ
fiduciarium ptineant: an ad mallium ſenecã qui
ſe pueri defuncti auunculum ẽẽ dicit: Reſpon/
deo ſi ſeius occeanus cui ex teſtamento heredi/
tas ſeij ſaturnini cum. xpj. annos haberet a Na/
lerio maximo debebat reſtitui pꝛiuſ q̃ʒ pꝛefinitũ
tempus etatis impleret: deceſſit fidutiaria here
ditas ad eum pertinet ad quẽ cetera bona occea
ni perueniſſent: quoniaʒ dies fideicõmiſſi viuo
occeano ceſſit ſcilicet pꝛoꝛogando tẽpus ſoluii/
onis tutelam magis heredi fideicõmiſſario pꝛo
miſifſe qʒ interim diem fideicommiſſi conſtitu/
iſſe videatur ⁊c.

T. Cum hbereditas. Scibentes hic ⁊ ma⸗

xime Ange. ⁊ etiã.d.
meus Alex. de Imo. hic reputant iſtum tex.ſingularem ad hoc ꝙ;
beres qui habet reſtituere hereditatem põt ante reſtitutionẽ com
pꝛomittere cum bis cum quibus habebat litem qð dicunt eſſe ve
num ne dum ſi compꝛomitit vt in arbitrarum ſed etiam ſi cõpꝛo/
mitit vt in arbitratoꝛeʒ vt hic per eos late explicantes hoc cuʒ qui
bus ſto quia tex. clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛeta
lione niſi de eo qdð dicunt pꝛefati ſcribentas ð arbitratoꝛe naʒ tex.
iſte non dicit hoc. ſed vtitur verbo impoꝛtante ſolum arbitz vt in
verſu ante pꝛomiſſum ⁊c.iuncta.l.ſi ſocietatem. . arbitrioꝛii.ff. p
ſocio vbi ft differentia inter arbitrum ⁊ arbitratoꝛem ⁊ in arbi/
tro veſtur verbũ compꝛomiſſum non aũt in arbitratoꝛe ⁊ ita intel
ligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Cum hereditas ex fideicõmiſſi cauſa reſtitu/
taeſt: ſi ante compꝛomiſſum eſt: puto fideicom
mifſarium cauere debere heredi: ſicut enim he/
res multa anteqᷓʒ reſtitueret: adminiſtauit nam
qð dicitur eum retinere opoꝛtere: non eſt pꝛopꝛi
um: Quid enim ſi nihil in coꝛpoꝛibus eſt quod

retineat: cum omnia in nominibus ſunt: aut in

coꝛpoꝛibus: que non poſſideat ⁊c.

Glo. in. l.ſi heres pecuniam.

ni Bal.in. Lcum apud. .fi. C. de boniſq; lib. ⁊ etiaʒ Bal.in. li.
nfi. C. de lati.ibe. tol. allegat iſtam glo. pꝛo ſingulari ad hoc ppo
itum c licet ypoteca pofſit eſſe ſine pꝛincipali tamen obligatio fi⸗
aaiulſoꝛia non poteſt eſſ⸗ e ſine pꝛincipali ⁊ eſt glo.in ver. ipſe admi
n N. in ver ſie quia qñ remaneret pignus vc. cum qua glo. ſto
mhliciter quia clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetati
one niſi addo in eo articulo de obligatione fideiuſſoꝛia que non
boteſt e ſe ſine paincipali norata per omnes maxime per Bal. in.l.

tam mandatoꝛi. C. de non nume. pecu. ? in.l. qui i
iuuſſea oꝛe. ff. de iureiuram. x in.l. fi. Feſe⸗ * dr ee ſe⸗
iunis lie vje ⁊ in.l. pa.⁊ ibi per Bar. f. de kideiuſ. tu. de quo nſes
dixi in.l.pꝛima..ſi quis ita poſt alios ibidem.ff. de verbo. obliga
⁊ ideo nunc non me extendo in hoc ⁊ ad ibi dicta me remitto 7 re
deo ad glo.de qua modo aginus. Cuius glo. verba ſunt bec.

Ipſe admittetur ⁊c. in verſi.ſolutio rerum eſt
facta ceſſione non ipſo iure vt hic dicit: Alij di
cunt tranſit vtilis vt ibi non directa vt hic: Alij

ꝙ aliud in fideiuſſoꝛe qui plus ſequitur perſona
lem vt ibi q̃ᷓ pignus ⁊c.

Hloſa.im.il. qui ita.S.pꝛimo in
verbo euidens ⁊ c. Doctoꝛes ſeribentes

. hic ⁊ etiaʒ dñs meus
Alex.de Imo.in.l.apud Jul..vtrum in pa. col. eo.tit exclamant
iſtam glo. ſingularem ad hoc ꝙ licet vbi pꝛocuratoꝛi in rem ſuam
fit reſtitutio hereditatis tranſeant in eum actiones vt eſt caſus ẽt
ſingula ris in.l.mulier. .ex aſſe.S.de iure.doti.de cuius tex.intel/
lectu ibi dixi in hoc oꝑe noſtro. Attamen aliud eſt in alio ꝓpeu
ratoꝛe non in rem ſuam.nam per reſtitutionem ei factã non acqui
runtur ei actiones. ſed dno ſtatim vt hic per eos cum quibus ſto
quia gloſa clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione.
Cuius verba ſunt hec.

CEuidens ergo ſi eſt euidẽs non ſatiſdat vt di
xi ⁊ fiet reſtitutio pꝛocuratoꝛi nomine dñi⁊ per/
inde habet᷑ ac ſi ipſi domino fieret vt ſupꝛa eo.
l.quãuis.S. fi.⁊.l.mulier ⁊.l.quia perinde: non
autẽ ſi eſſet in rem ſuam quaſi ipſe pꝛocuratoꝛ ſit
fideicommiſſarius ⁊c.

Z. cribit celins. ndo: Korna in ſno ſnen

* lari in ver.fideicõmiiſi fruc
tus ⁊c.ponit tres notabiles limitationes ſi vere eſſent ad text.in.l.
mulier. S.ſi heres cum ſimilibus.frad treb.cum ibi plene nota.vbi
alias etiam legendo dixi de hoc poſt alios ⁊ maxime poſt dñʒ meũ
Alex.de Imo.ibidem ⁊ ideo pꝛo nunc in hoc longioꝛ non ero.vbi
habetur ꝙ heres grauatus reſtituere hereditatem lucratur fruc
tus perceptos per eum ante moꝛaʒ. naʒ pꝛimo hoc non habet locũ
Fᷣm eum quando hereduas diminueretur caſu foꝛtuito puta tere
motu vel ſimili caſu quia tunc heres grauatus tenetur ſupplere
talem diminutionem de fructihus perceptis ꝑ eum eatenus quate

nus facta eſt diminutio nec lucratur eos hoc caſu per tex.quem re

putat ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ in.d l.ſcribit celſus de quo tex.
etiam facit magnum feſtum Bart. ibi ⁊ idem reaſumpſit Ludo.
Roma.etiam in alio ſuo ſingulari incipiente rogatus reſtiruer ⁊c.
poſito inter vltimas voluntates ⁊ dñs meus Alex.de Imo.in.ł.in
fideicõmiſſaria in.viij.col.S. eo. Secd tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vo
intellectu meo iſtius tex.qui iudicio meo hoc non pꝛobat ſi bene ⁊
ſubtiliter ponderetur ⁊ hec non eſt vera ratio illius text. Sed ex
alia cauſa penitus diuerſa heres hic non lucratur fructus ſed eos
reſtituit quia fuit grauatus reſtituere hereditatem per verba mul
tum pꝛegnatia ⁊ impoꝛtantia omnimodam reſtitutionem etiã fruc
tuum ipſoꝛũ ⁊ ideo tenetur hic eos reſtituere nec conſideratur hic
diminutio vel augumentuʒ hereditatis nam heres fuit grauatus
reſtituere per iſta verba videlicet quanta pecunia ex hereditate ad
te peruenerit reſtituas ⁊c. Que verba compꝛehendunt fructus
etiaz cum ipſi perueniant ex hereditate quaſi teſtatoꝛ ſpetialiter vi
deatur pꝛouidiſſe de fructibus reſtituendis ⁊ hoc dico iuncta.3.ba
liſta eo.tite in verſi.ideſt pecuniam exiſtimo etia fructus ⁊c.vbi eſt
ſimilis caſus ⁊ iſta eſt vera ratio pꝛedictoꝛũ iurium quoꝛuʒ verba
infra ponemus ⁊ ſic Ludo. Roma. cuʒ ſupoꝛtatione vehementer
fallitur in hac ſua pꝛima limitatione in vero intelleciu iluus text.
LCuius verba ſunt hec. = .
L· Scribit Celſus libro.xx. inſtitut. ſi is qui
cccc.in bonis habebat: petit ab herede ſuo: vt
ſi ſine liberis moꝛiretur quanta pecunia ex here
ditate ſua perueniſſet: meuio reſtitueretur ſi ex
fructibus medio ipſe.cccc. percepit ⁊ ſine libe/
ris deceſſerit heredẽ eius meuio.cccc. debiturũ
et cum diu interdumqʒ tractauit an cum augumẽ
tum heres ſenſit ⁊ periculuʒ ſubſtineat an per cõ

