gularem cum nouo intellectu ad eu.
An legatũ poſſit repudiari ante additã hereditatẽ.vide

in.l.hec aũt.fj.de his qui in fraudem creditoꝛum per glo.

ſingularem ibi.

An legatum factum ſub conditiõe expiret ſi legatarius

pꝛecedit ante conditionẽ ⁊ quid de liberis.vide in.l.is cui
ff. de actio.⁊ obli. per glo.ſingularem ibi.
An diſpoſitio.l.cũ auus.ff.de condi.⁊ demon. habet lo

cum in legato particulari. vide in.l.generaliter. S. fi. C. de

inſti. ⁊ ſubſti.ſub condi. factis per illum tex.ſingularem.

An legata ab inteſtato videantur repeti a a veniẽtibus

ab inteſtato. vide in.l.eam quã.C. de fideicomiſſis.
An legata minuantur p es alienum. vide ĩ.l. licet.C. ad

legẽ fal.cum noua cõſideratione ad illum tex. valde ſing.

An teſtatoꝛ poſſit remittere hipotecam competentem ꝓ
legatis. vide ſupꝛa in verbo hipote a.
SDi lega tur vni vſuſſructus ⁊ ꝓpꝛietas alieri an ꝑ moꝛ

tem legatarij viuo teſtatoꝛe extinguatur legatu. vide in. l.
ſi ticio.ff. de vſufru. cum noua ratione ad illum tex. ſing.
An ⁊ quãdo valeat legatum factum ſcienter de re alie
na ⁊ maxime quãdo quis ſperabat illam rem fumiram ſuã
vide in.l.ſi dominus.ſfl.de vſufructu cum nouo intellectu
ad illum tex. ſingularem.
Legittima de ꝗbus rebus debeatur filio an de melio⸗
ribus vel deterioꝛibus.vide in.l.ſumma cũ rõne.ff.de ꝑe/⸗
culio per illum tex. notandum.

An legittima tollatur quãdo ſubſtitutiovalet iure dire

cto.vide infra in verbo ſubſtitutio.
Tegitimatio. An filius legitimatus poſſit hẽre pluſ qᷓ
legitimus. vide in. S. ⁊ quoniã varie.in auten.quibus mo.
na. effi.ſui per illum tex.ſingularem.
An in legitimatione fienda de aliquo naturali vel ſyu
rio requiratur conſenſus eius.vide inſti.de adoptio. in pꝛĩ
cipio cum nouo intellectu ad glo.ſingularem ibi.
An legitimatus per pꝛincipem ad pꝛeces meas poſſit re
nocari ad pꝛiſtinum ſtatum ob ingratitudinem. vide ĩ.l. ſo
lo. C. de libe.cã cum nouo intellecu ad illum tex. ſing.
An ſtetur dicto pr̃is vel matris de matrimonio quo ad
legitimationẽ filioꝝ ⁊ alioꝝ de pꝛogenie.vide in.l.pe.C.
de fideiuſſo.per illum tex.ſingularem.
Leno qua pena puniatur.vide ſupꝛa in verbo amaſia.
Lex pꝛobibitiua ſuperueniẽs an trahatur ad pꝛeterita
7 an extendatur ad cauſas pendentes.vide in cle.ſtatutum
de electio. per glo.ſing. ibi.
An contractus celebꝛatus cum pꝛincipe vel cũ auguſta
eius cõſoꝛte habeat vim legis.vide ſupꝛa in verbo ↄctus.
An ſicut ſnĩa pꝛincipis hʒ vim legis ita ſnĩe alioꝛum in
ferioꝝ. vide in.l.i.fl.de ferijs cum nouo intellectu ad glo.
ſingularem ibi.
uid operetur p̃oꝛdinatio legis circa ius ſuperneniẽs
pendente iudicio. vide in.l.qui repudiantiſ.fl. de inofficio.
teſta. per glo.ſingularem ibi. .
An vbi ẽ coꝛꝛecta rõ legis intelligatur coꝛꝛecta ipſa lex
vide in.l.i.ff. de legi.tuto.per glo.ſing.ibi.
An rõ pꝛobabilis legis dicatur eſſe anima ipſius legis.
vide in. l. ſcire opoꝛtet. S. ſed maxime. ff. de excu. tut./ per il
lum tex. melioꝛem de coꝛpoꝛe iuris ad hoc.
An ex tacita rõne legis poſſit pimi foꝛmaliter diſpoſi⸗
tum. vide in.l.ꝓſpexit.fſ.qui ⁊ a quibus.per illũ tex.ſing.
Quando lex hʒ varios intellectus vtrum ſnĩa lata con
tra eius teno:em valeat.vide.j.in verbo ſnia.

. Si eſt ineptus vtrũ poſſit ferri ſnĩa ſu
Libellus ralent pide

per eo que valeat. vide inſti.de obli.
glo. ſing. ibi cum nouo intellectu ad eam ⁊ in.l.niſi. S.i.ff.
de tute. ⁊ natio. diſtra. vbi ponitur etiam an hec ſnĩa perdu
cat exceptionem rei iudicate.

An libellus ſit neceſſarius vbi imploꝛatur officiũ iudi

cis. vide in.S. penul.in auten. de exbiben. reis per glo. ſin⸗
gularem ibi. 1 in. S. multis inſti. de liberti. per gl. ſing. ibi.
An ſufficiat ꝙ libellus cõcludat pᷣumptiue ⁊ non neceſ
ſario. vide in.c.ſacerdotibus.xj.q.i.p glo.ſing.ibi.
Si libellus eſt generalis.⁊ ꝓlſequtio eſt ſpecialis ⁊ ſen
tenna eſt generalis. an ſententia refferatur ad libellu an ad
ꝓſequta. vide in.l.de rebus.ᷣff.de arbi.cũ nouo intelleciu
ad illum tex. ſingularem.

An ⁊ quando ſnia debet eſſe confoꝛmis libello.vide in

fra in verbo ſententia.
An poſſit peti in libello pars debiti per creditoꝛem reo
opponente.vide.S.in verbo creditoꝛ.
An libellus ſup vna ſuma non expꝛeſſa aliqua cauſa in
terrumpat pᷣſcriptionem. vide ſupꝛa in verbo citatio.
An in citatione debeat interdici totus libellus.vide.ð.
in verbo citatio.
An confeſſus poſſit opponere de ineptitudine libelli.vi

de ſupꝛa in verbo confeſſio.

iptnalian
Haſminiim
umibelti⸗
Da
res
um
ſoiei
Mailgii
unicmar
träinn
Aenttiirärin
ittiätninn
Ann
1
. W 7 . 1
W . .* „e

nddrg
i.
Nti dn,

uhenr,
i ſſen
Aunuatn wiit,
A en
etn e
Aüi mifn N
Anlen

nigien
— Y.M
a tncrnd inici n
Mne Ccnſmimi

aimimgnalenmin

N
nann

— ſi . n
. rlunn en,
51
me kſu t
r luiſihni
er uiſitalneri
lerur nbanziitikeſmm
a amai Utcingrte
ufalianck inn rihzn
uu remmlezüfieiinmni
Eengn lenign

.. r. . .
Qerer nienn isäninſnn

matundalaimianiirnit.
érm hwurliat uum hhl
iſ am goſb
interlslegs ium eſemmm iſnelge,
Ahre genlnurmneſdeeumat
dnNtee.
atntie enn wirin umiin iio⸗
Anl ti nugihnegg lüt nn
n BMisitlAKIIfülun,
rumt en ſae i ſwtoſin .
Gid ammpſni oltini uſ
wllg eann nritud
xR milon en unen
tmr inſ pum nm n hu i

Eeilann mi

An oblatio libelli ſit de peeſu. vide in. l.i.fl. de in ins
vocan per glo. ſingularem ibi. L

An libellus ꝓcedat in quo petuntur ſumptus futnre li⸗/

tis. vide in.l.nouiſſime. S pomponius.ff. ꝙ falſo tulo. auc⸗
to. cum nouo intellectu. ad illuʒ tex. vbi Mal. dixit hũc eſ
ſe mirabilem libellum. . .
An libellus ꝓcedat ſi peto quinquaginta ex centuʒ mi
hi ꝓmiſſis vel quinquaginta ꝓmiſſa quando centum ſunt
ꝓmilſſa. vide in. l. cire debemus. fl. de verbo. obli. per glo.
ſingul arem ii. 5
An ille qui olim fuit dominus debeat allegare in libel
lo ſe eſſe dñm de pꝛeſenti. vide ſupꝛa in verbo dominiuz.
An libellus alternatiuus pcedat. vide inſti. de actio. p
glo. ſingularẽ ibi.
An libellus ſine concluſione ꝓcedat contra violentum
innaſoꝛem. vide in. c pꝛeſulatus.i.q.iiij.cum nouo intellec
tu ad glo.ſingularem ibi.
Licentia data creditoꝛi a debitoꝛe ingrediendi bona
eius pꝛopꝛia auctoꝛitate quid impoꝛtet. vid . inl creditoꝛ.
S. fi.fl. qui potio. in pigno. cũ nono intellcũ ad illũ tex. ſing.
Licentia conceſſa alicui intrandi rem pꝛopꝛia auctori⸗
tate. an poſſit alteri cedi. vide ſupꝛa in verbo auctoꝛitas.
Lis ſi ſtat per aliquem quominus lis conteſtetur. an
habeatur ꝓ conteſtata ad tinẽ vt actio perpetuet᷑ tam reſpe
ctu tempoꝛis ꝗᷓ ẽt vt tranſeat in hr̃dẽ.vide.s.ĩ vbo ↄteſtatõ

An litis ↄteſtatio tollat facultatem ſoluendi adieto.vi

de in.l.ſi quis ſtipulatus.ff.de ſolu.cum nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.
An quis poſſit compelli conteſtari litem ⁊ quando. vi⸗
de in autent.qui ſemel.C.quo ⁊ q iudex ꝑ glo.ſing ibi.
An per litis conteſtationem inducat᷑ quañi cõtracius.vi
de in.l.i.C. de diuer. ⁊ tempo.pꝛeſcri.p glo.ſingulareʒ ibi.
Locus vtrum dicatur inſignis quis poſſit de hoc co⸗
gnoſcere. vide in.c.ſtatutum de reſcript.li.vj.cum no
no intellectu ad glo. ſingularem ibi.
Locatio.ſi locaui tibi vſufructum fundi mei pꝛo certa
penſione annna. an extinguatur per moꝛtem ↄductoꝛiſ
vide in.l.ſi da.C. de vſufructu.cum nouo intellectu ad il⸗
lum notabilem text.
An habens mandatũ ad recipiendũ penſiones rei loca/
le intelligat here mãdatũ ad relocãdũ vide.j.ĩ vbovẽditõ
Quid differat locatio a ceſſiõe.vide.S.in verbo ceſſio.
An inuecla ⁊ illata ꝑ ſim ↄductoꝛẽ ſint obligata pꝛimo
locatoꝛi.vide in.l.ſi in lege.S.ſi colonus.fl.locati.cuʒ nouo
intellectu ad illum tex. ſingularem. ⁊ ẽt ad tex.in.l. ſolutuʒ
in fl.ff. de pigno. actio.⁊ ad tex.in.l.certi iuris.C. loca.
An conducens domũ cũ hoc vt nõ teneat᷑ de ĩcendio te/
neatur de incendio facto ꝑ familia in ſuã vide in.l.ꝗ inſulã
8.colonus.ff.locati.cũ nouo intellectu ad illuʒ tex.ſing.
Qũo locãs opas ſuas teneat᷑ de vitio rei.vide ĩ.l.ea le
ge. .locauif. locati per illum tex. ſingularem.
An fideiuſſoꝛ datus locatoꝛi opet᷑ vt inuecta.ꝛ illata in
domo locata non ſint obligata. vide in.l.pen.ff.quibus mo.

pi. vel ypo.ſol. cũ nouo ĩtellcũ ad illũ tex. ſingularem.

Si locatoꝛ pꝛomiſit non alienare rẽ locatã in pꝛeiudici

um cõductoꝛis cui obligauit omnia bona ſua. an valeat ali
enatio poſtea facta. vide in.l. ſi creditoꝛ. S. fi. ff. de diſtra. pi

gno.ð quo tex.fuit alias magna altercatio ĩter Mar. bal.
An obligatus ꝓ ↄductoꝛe domus ad penſionẽ teneatur
etiã ꝓ eius deteriatione. vide ſupꝛa in verbo fideiuſſoꝛ.
An inquilinus videat᷑ habere mandatum a locatoꝛe ꝓ
expeditione rei locate. vide in.l.ſi filius.fl.de damn.infec.
cum nouo intellectu ad glo. ſingularem ibi.
An ↄductoꝛ teneat᷑ de nouo cõducere rẽ ex qua pcepit

multos fructus. vide ĩ. l. ttẽ ferro. . qui maximos. ff.ð pu

blicanis. per illum tex. ſingularem.
An locatoꝛ poſſit expellere conductoꝛem pꝛo re locata

rcficienda. vide ſupꝛa in verbo cõductoꝛ.

Zndus. an 2 quando leneatur vendens rem in ludo
de euictione. vide in.l. fi. S. ſi in alea.fl. quaꝑ re. act. non da
tur. cum nouo intellectu ad illum tex. etiam ad tex. in.l. ſi
quis eum ſciret.fl.pꝛo emptoꝛe.
VDala fides. an tranſeat in ſucceſſoꝛem ſeu beredem
vniuerſalem. a etiã in particularem. vide in.l.ſi homo. fl.
de vlucapio per illum tex. ſingularem.
An ⁊ quando mala fides ancioꝛis noccat heredi ꝗ poſt
acquiſiuit titulũ.vide in.l.an vitiũ.S. ex facto.f. de diuer.
2 tempo.pꝛeſcri.per in ter. ſingularem.
abens ad vendendũ rem an intel
andatum ligatur habere mandatum ad reci⸗
piendum pꝛecium. vide infra in verbo venditio.
An habens mandatũ ad recipiendũ penſiones rei loca⸗
le intelligatur habere mandatuʒ ad relocandum reʒ. vide
in dicto verbo venditio.
An mandatũ factũ de emendo fundũ ↄpꝛehendat ꝑtem
illius qui ſuſcepit mandatũ. vide in.l.ſi funduʒ.ff. manda.
per illum tex. ſingularem. cum nouo intellectu ad eum.
An habens mandatuʒ ad cauſaʒ integrã ſopitã intelli⸗
gatur habere etiã mandatum ad eandem reintegrandam.
vide in.l.qui pꝛopꝛio.S.item queritur.ff.de pꝛocura.cuʒ no
uo ⁊ ſingulari intellectu ad illum tex. ſingularem.
Quando dubitatur de mandato pꝛocuratoꝛis.an admit
latur ſi dominus eſt pñs vel abſens.vide.j.ĩ vbo ꝓcuratoꝛ
An ſcientia domini ſuperueniens inducat mandatũ.vi⸗
de in. c.fi. extra de iureiur.li. vi. per illum tex. ſingularem.
An ⁊ quando ſtatutũ loquens de faciente cõpꝛehendat
mandanteʒ. vide in cle.i.de vita ⁊ ho.cleri.ꝑ glo. ſing.ibi.
An denũtiatio poſſit fieri ſine mandato ſpẽali.vide ſu⸗
pꝛa in verbo denuntiatio.
An mandatuʒ ad pias cauſas extingnatur moꝛte man⸗
dantis. vide in. c. exit. S. in eo extra de verbo.ſignif.li. vi. ꝑ
illum tex. ſingularem.
An mandatuʒ ſuperueniens poſt actũ perfectũ ſufficiat
vide in.l. iulianus.ðff.qui ſatiſda.cogan.ꝑ glo.ſing.ibi.
An mãdatũ factũ pꝛocuratoꝛi extinguat᷑ per eius diſceſ
ſum. vide in.l.ſi pupilli.S.iteʒ queritur.ff. de nego.geſt. cũ
nono intellectu ad illam glo. ſingularem ibi.
An mandatũ fiat per equipolens. vide in.l.ſi vero non
remunerandi in. S. ſi poſt creditam. ff. mandati per glo.ſin-

gularem ibi m aliquos.

An ſocius videatur habere mandatũ a ſocio de facien⸗
do ea que ſunt vtilia ſocietati. vide infra ĩ verbo ſocius.
An babẽs mandatũ ad ſubſtituendi. poſſit ſubſtituere
aliquẽ ad appellandũ.vide infra in verbo pꝛocuratoꝛ.
An reditio inſtrumẽtoꝝ ĩducat reuocationẽ mãdati.vi
de in.l.negocioꝝ.ff.de appellatio.cũ nouo intelleciu ad il⸗
lũ tex.mirabileʒ.⁊ ẽt ad tex.i.l.tutoꝛ eodẽ titulo.⁊ ad tex.
in.l.ita autem.S.fi.ff.de admini.tuto.
An inquilinus videatur habere mandatũ a locatoꝛe ꝓ

expedientibus rei locate. vide ſupꝛa in verbo locatio.

Quando dubitatur de mandato pꝛocuratoꝛis ſubſtituti
an debeat ille cauere dom inũ vel pꝛocuratoꝛem ſubſtituẽ
tem ratũ habiturum. vide in.l. de curatoꝛe.ff.de cura.boĩs
dando.cum nono intellectu ad illuʒ tex.ſingularem.
An in mandato facto a republica veniat alienatio bono
rum.vide in.l.pꝛohibere.S.plane.ff.quod vi aut clam. cuʒ
nouo intellectu ad illum tex. valde ſingularem.
Si quis maodauit tibi vt cõmitteres bomicidiuʒ ⁊ tu
cõmiſiſti. idem alteri qui illud cõmiſit. quis obligetur ex

nobis. vide in.l.ſi ego.ff. quod vi aut clam pꝑ illum tex ſin.

Maioꝛ pars.ſi quid debet fieri de conſenſu oium an
ſufficiat fieri pꝛo maioꝛi parte. vide in.l. quicunqʒ. C.
de omni agro deſer.li.xi.per illum tex.ſingularem.
Maritus.an leneatur ſoluere tributa pꝛo alijs rebns
vxoꝛis quando lucratur aliquid ex pacto vel ex ſtain
lo. vide i.l. lʒ.C. de iure do. cũ noua ↄſideratõe ad illũ tex.
E 1

Quis pꝛeſumat᷑ moꝛtuus pꝛius an maritus vel vxoꝛ ſi

in codem inſtanti pereũt. vide in.l.qui duos.S.ſi maritus

ſf. de reb. dub. per illum tex. valde ſingularem.
An poſſit maritus agere ad interuſuriuʒ medij tempo⸗
ris quando pactum eſt factuz de lucranda dote. vide in. S.
moꝛtis in auten. de nuptijs per glo.ſingularem ibi.
SDi mulier tutrix nupſit mihi anteꝗᷓ redderet rationeʒ
tutele.an ego maritus ſim obligatus ꝓ eius adminiſtrati
one.vide in.l.pe.C. in quibus cau.pignus ta.contra.cuʒ no
ua conſideratione ad illum tex. notabilem.
Si maritus conſtãte matrimonio pꝛomitteret doteʒ ter
cio de volũtate mulieris an liberetur.vide.S.ĩ verbo dos.
An maritus poſſit retinere doteʒ ob impenſas factas in
exigendo dotem a debitoꝛe mulieris.vide.S.ĩ verbo dos.
An maritus habeat pꝛiuilegiũ vt nõ teneatur niſi inꝗ⸗
tuʒ facere põt etiã de contractibo celebꝛatis ante matrimo⸗
niũ.vide in.l.⁊ ideo.S.i.ff.rerum ammo.cum nouo intelle
ctu ad illum tex. ſingularem.
Gater an filius teneatur dotare matrem ſuã.vide.S
in verbo dos.
An poſthumus pꝛeteritus a matre que non habuit pote
teſtatem ſeu tempus inſtituendi habeatur pꝛo inſtituto. vi

de in.l.ſi mater.C. òę inoffic.teſta.cum noua declaratione

ad illum tex. ſingularem.
Matrimonium. an pꝛobetur per ſoluʒ inſtrumentum
dotis. vide ĩ. S.i.in autẽ. vt fratꝑ filij per illũ tex.ſin.
An in matrimonio requirantur verba ⁊ ad quid.vide ĩ
c.ſufficiat.xxvij.q.ij.per glo.ſingularem ibi. ⁊ etiã in.l.cuʒ
notiſſimi. C. de pꝛeſcrip.xxx.anno.per glo. ſingularem ibi.
An ducens vxoꝛem ſpuriam vel ſine benedictione ſa⸗
cerdotali vel ſine dote ſit infamis.vide in.c. conſanguineo
rum.iij.q.iiij.cũ nouo ⁊ ſingulari intellectu ad illũ tex.ſin.
An ſuper impedimento matrimonij pꝛobãdo ſtetur vni
teſti tantum.vide in.c.ſuper eo extra de teſtibus.cum no⸗
uo intellectu ad illum tex. ſingularem.
Quando agitur de ſeparatione matrimonij quo ad toꝝ
pꝛopter adulterium cõmiſſum. an iudex eccleſiaſticus poſ⸗
ſit cognoſcere inter laicos.vide in.c. gaudemus extra de di
uoꝛ. cum nouo intellectu ad illum tex. ⁊ etiam ad tex. in. c.
benedictio.xxxij.q.i.⁊ etiam ad tex.in.c.intelleximus ſu⸗
pꝛa de adulter.
An diſpenſatus vt contrahat matrimonium cuʒ tali poſ
ſit nolle nubere illi nec alteri.vide in.l.matrimonij. ff. de ri
tu.nuptia.cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An natus ex matrimonio etiam ex meretrice ſit legitti
mus.vide in.l.miles.S. defuncto.ff.de adulte.per illũ tex.
ſingularem. vbi ponitur etiam quid de nato ex concubina

alicuius.que eo moꝛtuo ſtatim nupſit alteri cuius eſſe pꝛe

ſu matur an pꝛimi vel ſecundi viri.
An in cauſa matrimonij ſi non valet ꝙ ago vt ago vale
at actus vt valere poteſt. vide in.c. veniens el.ij.extra de
eo qui cogno.conſan.uxo.ſue per glo.ſingulareʒ ibi.vbi po
nitur ẽt an valeat pꝛomiſſio facti alieni in ca matrimõiali.
S0edicus an paria ſint nõ adhibere medicũ vel adhi
bere ignoꝛẽtẽ ſeu indoctũ vide in.l.ꝙ ſi nolit.S.ſi mancipi
um. fl. de edi.edicto ꝑ illũ tex.melioꝛem de coꝛpoꝛe iuris.

An vulneratus adhibens medicũ indoctũ ſi moꝛit᷑ pᷣuu⸗

matur moꝛtuus ex vulnere an vero ex mala cura. vide in.
l. ſi ab hoſtibus.S.fi.fl. ſolu.matri. per glo. ſingularem ibi.
Si medicus induxit egrotum ad donandum ſibi rem
metu infirmitatis an valeat vide in. l.medicus.ff.de vari⸗

is ⁊ extra.cogni.cum nono intellectu ad illum text.ſingul.

Verces.an obligatio bonoꝛum compꝛehendat mer⸗
ces venales. vide in. l. cum tabernam in pꝛincipio. ff.
de pigno. cum nono intellectu ad illum tex. ſingularem.
An merces dicantur eſſe de rebus que ſeruando ſerua⸗
ri non poſſunt.⁊ ẽt pani ⁊ ſimilia. vide in.l.titium ⁊ meuiũ

S· altero.ff.de admini.tuto.cuʒ nouo intellectu ad illuʒ tex

ſingularem. etiam ad tex.in.l. eum tabernaʒ. ff. de pigno.
An merces poꝛtanda de vno loco ad alium cenſceantur
eſſe illius loci vel alterius.vide in.l.ex facto.ſfi.de here.in
ſti. per illum tex. ſingularem.

Meretrix. an natus ex ea maritata tamen dicatur le⸗

gitimus. vide ſupꝛa in verbo matrimonium.
Verum quomodo capiatur in iure. vide in. S. i. inſti.
de diui. ſtipu. per glo. ſingularem ibi.
Wetallum. deputatus ad metallum fodiendum pꝛo
quanto tempoꝛe intelligatur obligatus ad hoc vide ĩ.
l. ſine pꝛefinitione.ff.de penis.cum noua conſidoratione ad
illum tex. ſingularem.
An retineat ea que ſunt iur̃ naturalis.vide ſupꝛa in ver
bo alimẽta.
Gine.an ſola inducant actioneʒ iniuriax. vide ſupꝛs
in verbo iniuria.
An cominatio de accuſando repellat quem ab accuſatio
ne ſicut ſi accuſaſſet ⁊ poſtea deſtitiſſet. vide in.l.miles.S.
i. fl.de adulte.per illum tex. ſingularem.
An mine vel reuerentis inducant tradictionẽ. vide in⸗
fra in verbo traditio.
Minoꝛ ⁊ mulier ⁊ ruſicus ie
tur iguorare iura. vide in.S.i.in autẽ. de inceſtis nuptijs ꝑ
glo. ſingularem ibi.
An minoꝛ ligetur ſtatuto introducente penam pꝛo delic
to quod de iure cõi non erat punibile. vide in. c.ij. extra de
delictis pue.cum nouo intellectu ad illum tex. notabilem.
An minoꝛ poſſit pꝛouocari ad diuiſionem pꝛopꝛietatis
bonoꝑ vel fructuum. vide in.l.lutius ⁊ titia.ff. famil.herc.
cum nouo intellectu ad illum text. ſingularem. etiam ad
tex.in.l.iubemus.C.de ſacroſan.eccle.de quo etiam vide
in.l.inter pupillos.ᷣff.de aucio.tuto.per glo.ſingularem ibi
An minoꝛ poſſit eſſe pꝛocuratoꝛ pꝛo patre ſuo ſeu ꝓ ali⸗
is aſcendentibus ſuis. vide infra in verbo pꝛocuratoꝛ.
An pecunia minoꝛis deſtinata ad emptionem pꝛedioꝛũ
poſſit alienari ſine decreto tanꝗᷓ cenſceat imobilis. vide in⸗
fra in verbo pe unia.
An decretum interpoſitum circa alienationem rerũ mi
noꝛis pꝛeſumatur eſſe ſubꝛectitiũ.vide in.l.i.S.i.ff. de reb

eorum.cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem 2 eti

aʒ ad tex.in.l.ſi tutoꝛ.ff. de tuto.⁊ curato.da.ab his.
An minoꝛ qui non habet pecuniam ad ſoluendum cre⸗
ditoꝛi ſuo poſſit dare ei de bonis ⁊ vilioꝛibus.vide ĩ.l.ma
gis puto.S. non paſſim.ff. de rebus eoꝛum. cum nouo intel
lectu ad illum tex. ſingularem.
An ⁊ quando minoꝛ poſſil reſtitui de antea geſtis ⁊ eti
am poſt infra quadriennium conceſſum ad reſtiiuenduʒ. vi

de in.l.doli.S.diuerſum.ff.de ſolu.cum nono inteilecta ad

illum tex. ſingularem.
An reſtitutio conceſſa minoꝛi pꝛoſit etiam eius aduerſa
rio.vide infra in verbo reſtitutio.
Anun minoꝛ poſſit effici doctoꝛ. vide ſupꝛa ĩ verbo doctoꝛ
An minoꝛ leſus etiam ſi contraxit cum auctoꝛitate cura
toꝛis poſſit reſtitui.vide in.l.i.C.ſi de momen.poſſ.fiũt ap
pella.per glo.que non ita bone alibi reperitur in iure ſicut
ibi que bis reaſumitur. ⁊ etiam ad aliud quomodo ſuccur
ratur minoꝛi leſo in poſſeſſoꝛio.
An minoꝛ uel mulier poſſint fideiubere pꝛo ſuis pꝛocu
ratoꝛibus in iudicio.uide ſupꝛa in uerbo fideiuſſoꝛ.
Si minoꝛ pꝛobat ꝙ potuit componere cum aduerſario
ſuo pꝛo certa ſumma ⁊ poſtea fuit condemnatus in maioꝛi
an poſſit tanꝗᷓ leſus reſtitui.uide in.l.ſi ex cauſa.S. nunc ui
dendum. ff. de mino. cum nouo intellectu ad illum tex. ſin.
An minoꝛ petẽs reſtitui poſſit petere generaliter. an ue
ro ſpecialiter reſtitutionem.uide infra in uerbo reſtitutio.
Miſſio. an ſi iudex pꝛonuntiat quem eſſe mittendum
in poſſeſſionem intelligatur miſſus ẽt in poſſeſſionem

rrefewan
K 77

„. = .*

r2005

rNNdr
Girruikiiu
Nuopererinn
DAmiſtinirrir

e r ſ

44 AN
ltiatttigt
ak R
eAtarbeke.
Unennengt,,,
“Hr Naäir
eN
RRMZ .B
riſtie⸗ A

R

6 . .

n Knthlkginm 1tintl
engnti decntian ti⸗
NeſN tekoltgleni
ackmmn werloltl,
asnifimwnunn
WemrvAint, Waſtonnddon
rmanlttinuhtlunceiv⸗
Nenn,
mENGAilentonen iini
er CKtetünieitligin deen
Wdlen Nlomtg. dnglnenaei
Umaidem trd Nhb
gümdee enmen lltenmn e,
CdrciNens t linſig tilellni
entwtmn ann otnnt
nrin. .r
abaim llfinientn eſi lef
mtentNCNNiNAſind
rixbn wptelen 4
irc. .
adnaiſhlinis l
naen tmimihnn
ain imidniimut

antaliliummnli

eegſonle –
ſcaiſni
ullutſ⸗

mitti nõ debuit. vide in.l.iudex. C. comina. vel eplãs. c
nouo intellectu ad illum lex. ſingularem.
Quãto tempoꝛe pdat᷑ ius acquiſitũ creditoꝛi ex ĩmiſſio
ne ex pꝛimo decreto fiẽda ſi nõ fecerit ꝗs ſe mitti in poſſeſ⸗
ſionẽ. vide in. l. fi. C. de bonis aucto.iudi.poſſi.cũ nouo ĩtel
lectu ad illum tex. valdeiſingularem.
Motus pꝛopꝛius.an tollat defectum nullitatis intẽti
onis. vide ĩ cle. p lr̃s extra de pᷣben.p glo.ſing.ibi.
Monaſteriũ.an pꝑ eius ingreſſuʒ pdat᷑ nobilitas.við
in auten. ingreſſi.C. de ſacroſ.eccle.vbi ponit᷑ de effec
tu taliſ igreſſus. . B
An ingrediẽs monaſteriũ cũ reſeruatõe bonoꝝ vitiet in
greſſuz vel vitiet reſeruatio.vide ĩfra ĩ verbo pꝛofeſſio.
An quis poſſit tranſire de vno monaſterio ad aliud ſtri
ctius ſine licẽtia ſuperioꝛis. vide infra in verbo religiovbi
ponitur etiam quid in conuerſis.
Monitio quottuplex reꝗrat᷑ ad hoc vt ꝗs poſſit pꝛiua
ri iure ſuo.vide in.S.ſin aũt in auien.de eccleſia. titu.
cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An monitio iudicis habeat viʒ citatõis pemptoꝛie. vi
de ſupꝛa in verbo citatio.
An patiẽtia cũ taciturnitate pᷣcedẽte monitõe iudicis in
ducat reſtitutionẽ pignoꝛis. vide in.l.ſi eo tpe C. de remiſ.
pigno.cnʒ nouo intellectu ad illũ tex. bonũ ⁊ ſingularem.
Moꝛs.au moꝛtuus exvulner̃ pſumat᷑ moꝛtuus ex eo
vel ex mala cura qñ adhibuit medicũ imperitum. vi
de ſupꝛa in verbo medicus.
An moꝛs ciuilis ⁊ naturalis eqperent᷑ quo ad p̃teritio
nẽ poſthumi ꝓ validitate teſtamẽti. vide in.l.ꝗ vxoꝛẽ.ff.
de ĩiuſto teſta. cum nouo intellectu ad illũ tex. fingulareʒ.
An moꝛtuus dicatur debere vel debuiſſe. vide in. l. qui
rome.S.augerius.ff. de ver.ob.cũ nouo ĩtellcũ ad illũ text.
An iudex poſſit dare licentiã moꝛtis moꝛituro cõdẽna⸗
lo ad moꝛtẽ.vide ſupꝛa in verbo iudex.
De remedio ꝓ differenda executõe moꝛtis in cã crĩa⸗
li. vide in.l.ad beſtias.ff.de penis.cũ nouo intellectu ad il
lũ tex. ſingularẽ.⁊ in.l.i.S.ᷣfi. fl.nil noua. appella. pen. cuʒ no
uo intellectu etium ad illum tex. ſingularem.
An eadẽ capacitas q̃reqrit᷑ in donatõe cã moꝛtis reqra
tur ẽt in capione cauſa moꝛtis.vide.S.inverbo donatio.
Quãdo gs tenet᷑ dare aliqd a die moꝛtis.an intelligat᷑
ẽt ab adita hereditate.vide in.l.iij.S.ſi ꝗs.ᷣff.de ſtat.liber.
cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
N 29 An ⁊ quando difficultas excuſet a moꝛa. við
ſupꝛa in verbo difficultas.

An vnica interpellatio ſufficiat ad conſtituendũ quem

in moꝛa. vide ſupꝛa in verbo interpellatio. .
Onñ moꝛa dicat᷑ ↄmitti ex ꝑte mulieris rõe dotis nõ da

te marito. vide ĩ.l.fi.S.fi.C. ð iur̃ do.cũ nouo ĩtellcũ ad illũ

tex. ſingularem. .
An ⁊ qñ poſt moꝛã pĩculũ ſit debitoꝛis in ſpetie debita
ꝓmiſſa ſi ꝑeat ⁊ maxĩe ĩfra tẽpus quod dat᷑ iudicatis.við
in.l.ſi c exceptõe.S. quatenus.ff.ꝙ met.cã. cũ nouo itellcũ
ad illũ tex.ſingularẽ.⁊ in.l.his cui.ff.de actio.⁊ obli.
An ⁊ quãdo interpellatio extraiudicialis ↄſtituat ĩ mo
ra.vide ſupꝛa in verbo interpellatio. .
An moꝛa non purgata in cã pꝛincipali poſſit purgari ĩ cã
appellationis.vide in.l.ab executoꝛe.S.ſi pꝛocuratoꝛ.fl.de
appella. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem. .
NQuando creditoꝛ dicit. ego nolo accipere ⁊ debitoꝛ di⸗

cit ego nolo dare quis eoꝛum dicatur in moꝛa. vide in.l.ſi

per emptoꝛem.ff.de actio.empti.per glo.ſ ingularem ibi.
An ⁊ quando moꝛa poſſit purgari infra modicum tem/

pus vide in.l.ſi in lege.S.colonus.ff.locati per illũ tex.ſin.

Si res erit infra tempus purgandi moꝛam an poſſit pur
gari moꝛa ⁊ cui res pereat.vide in.l.ſancimus.C. ꝛe fide/
iuſſoꝛibus. per illum tex. ſingularem.

Q res ðᷣducta ĩ pꝛĩcipali obligatõe nõ põt pᷣſtari an ad

mittat purgatio moꝛe. vide ĩn. d.l ſancimns ðᷣ fideiuſo.
An ⁊ qñ vltia moꝛa noceat ⁊ maxie ĩ re publica. vide iĩ
l. foꝛtiſſimi. C. de erro.mili. ano li. xij ꝑ illũ tex. ſingularẽ.
An moꝛa irregularis opet᷑ vt quis teneat᷑ de fruciibus
quos pꝑcipe potuit.vide i.l.de diuiſione.ff ſo. ma.cᷓ ncuo ĩ
lellcũ ad gl. ſing. ibivbi et ponit qᷓ dicat᷑ moꝛa regularis 2 q
irregularis.
An purgatio moꝛe admittatur vbicunqʒ pceſſit geĩata ĩ
terpellatio. vide ſupꝛa in verbo interpellatio.
An ⁊ qñ moꝛa debitoꝛis pꝛĩcipaliſ noceat fideiuſſoꝛi.vi
de in. l.moꝛa. ff. de ver. obli. per illum tex. ſingularem.
An ⁊ qñ videat᷑ actũ vt moꝛa purgari nen poſſit.við ĩ. l.
ita ſtipulatus ĩ fi. f. de ver. obli. per illum tex. ſingularem.
Onñ pꝛ imitiua obligatio eſt ĩ pſonã ſtipulatis 7 gẽa ĩ p
ſona tercij an moꝛa poſſit purgari vide.j.i verbo ſtipulatio
Mulier intercedẽs ꝓ alio accepta pecunia an iuueiur
velleyano. vide ſupꝛa in verbo fideiuſſoꝛ.
Ain mulier phẽs ſpõſalia de pñti nõ iñ traducta ad do⸗
mũ pꝑdat tutelã filij ex pꝛimo mr̃imonio. vide ĩ auten. ſacra
meniũ.C. qñ mulier iutele officio cũ ſ ingulari ↄlideratiõe
ad illum tex.notabilem.
An mulier ſterilis hẽat tacitã hypotecã in bonis mari⸗
ĩ 2 e cõtra. vide ſupꝛa in verbo hypoteca.
Hunus. an filius naturalis vel adoptiuus pſtet excu
ſationẽ patri quo ad munera non ſubeunda. vide iſti.
de excu.iuto.per illũ tex.ſingularem in pꝛinc.
Quũo pꝛobetur pauptas ⁊ maxie qñ gs vult ſe excuſare
a muneribus.vide in.l.ad ſubeunda.C.de decu. li. x. per il
lum tex. iingularem.
An obtinẽs dignitatẽ ſuffragijs bẽat vacatõeʒ amune
ribus.vide ĩ.l.vniuerſi.C. ð legatio.li.x.p illũ tex. ſing.
Au munera data ſponſe a coniunctis ſponſi ſint mulie⸗
ris. vide infra in verbo ſponſalia.
Vutuum. an obligatio generalis ↄpꝛebendat pecuni
aʒ mutuã data debitoꝛi ab eodẽ creditoꝛe cui fit obli
gatio.vide infi in verbo obligatio.
An filius minoꝛ.xxv.annis phẽs iuſſu pr̃no ſi ẽ leſus ĩ
Zctu ẽt mutui poſſit reſtiiui.vide ſupꝛa in verbo filius.
Natnralis filius quantum poſſit habere a patre.vide
ſupꝛa in verbo filius.
Negatiua an ſuccedẽs ab inteſtato dẽat ꝓbare ne ga
tiuaã.j.teſtim̃ nõ extare.vide ifra in verbo ſucceſſio.
Negligẽtia. Qua pena puniatur iudex negligens fa⸗
cere iuſtitiam clerico requiſitus ab eo tã de iure ciui
li ꝗᷓ canonico.vide ſupꝛa in verbo iudex.
Qua pena puniatur iudex negligens in expeditiõe cau
ſarum fiſcalium. vide ſupꝛa inverbo iudex.
Nepos.an ſuccedat auo ſuo cũ patꝛuo ex pſona ꝓpꝛia
vel pr̃is ſui vide ĩ.S.ſoluto ĩ autẽ.de nupt.ꝑ illi text.
Nobilitas.an perdatur per ingreſſum monaſterij.vi⸗
de ſupꝛa in verbo monaſterium.
Nomen rei quando dicatur recepiuʒ inter reos. vide
infra in verbo reus.
Nom inatio.an poſſidẽs rẽ noĩe alieno poſſit noĩar̃ do
minũ iĩ iudicio qñ ẽ ↄuentus ab aliquo ⁊ ꝗd debet po
ſtea fieri. vide in.l.ij. C. vbi in rem actio cum noua de⸗
claratione ad illum tex. ſingularem.
An ⁊ quando erroꝛ in nomine appellatiuo vitiet vide
8.verbo erroꝛ.
Notoꝛium.an tollat pꝛeſumptioneʒ ignoꝛantie. vide
in. l.i. ff. de receptato per glo. ſingularem ibi.
Quando dicatur notoꝛium vide in.c.ſignificauerunt de
teſtibus per glo.ſingularem ibi.
An notoꝛiũ reieuet ab onere ꝓponẽdi.vide ĩ cle. appel
lãti.de appella.per glo.ſing.ibi de qua bis fit ibi mentio.
An ⁊ vbi lex facit mẽtõeʒ de notoꝛio uide in.l.ea gdẽ
C. de accu.p illũ tex.ſing.cum nouo intellectu ad eum.
Notarius ſi obmittat ſolẽnitatẽ aliqᷓ ad ſe ptinẽtẽ in
. c un

iſto an reddat᷑ iſtʒ ex hoc falſuʒ.ui.S. vbo ĩſtt̃m.
An notarius in dubio pꝛeſumatur rogatus. vide.in. S⸗
nos aũt in anten. de tabellio.per glo.ſingularem ibi.

Si iudex habet ſuſpectũ trãſumptuz a notario.an poſ⸗
ſit petere exhiberũpꝛotocolluz. vide in. c.cum venerabilis

extra de exceptio.per illum tex.ſingularem. .
An dictatoꝛ inſtrumenti falſi puniatur aliqua pena. vi⸗
de.S.in verbo inſtrumẽtuʒ.

An notarius pꝛiuatus officio tabellionatus poſſit conſi
cere inſtr̃a ante ſniam declaratoꝛiam.vide in.S.i.in auten.

de tabellio per glo. ſingularem ibi. =
Qua pena puĩat᷑ notarius faciẽs ĩſtr̃ʒ ſimulatũ.viĩde ĩ.c
i. S. ſeriba ĩ ti. de pꝛohi.feu. alie.p fed. ꝑ illum tex. ſingul.
BSi ego ſui rogatus de donatione facta p te titio demũ
Titius me inſtituit heredẽ ſuum an ego poſſim exempla⸗
re illud ĩſtt̃m vide in.l.ſi.de eo.S.fi.ff.de falſis.cum nouo
intellectu ad illum tex. ſingularem. .
An pꝛiuatus ab officio nõ mñ ſua culpa poſſit ↄficere in⸗
ſtrumenta ⁊ vetera complere.vide in. c. vt officiũ de here
citis li.vj.per glo.ſingularem ibi.

An faciens inſtrumentũ defectiuũ teneatur partibo ad ĩ

tereſſe. vide ſupꝛa in verbo inſtrumentum.
An notarius pꝛeſumatur rogatus apponere clauſulas 2
ſuetas apponi in inſtrumento. vide in.l.pe.C. de fideiuſſo.
cum nouo intelleciu ad illum tex. ſingularem.
An notarius teneat᷑ dare ĩſtrʒ ↄtinẽs vtilitatẽ vnius m̃
vide ĩ.l.ptoꝛ.S.edi.ff.de edẽdo per glo.ſingularem ibi.
An ⁊ qñ notarius teneat᷑ ꝑtibo ad intereſſe ⁊ qũo poſſit
pꝛobari õ cũ vide in.l. argentarius.S. cũ at.ff.de edendo.
cum nouo intellectu ad illũ tex. ſingularem. .
An pater poſſit aſcribere aliquid filio in aduenticijs in
quibus queritur vſuſfructus patri. vide in.l.impuberem.S
ſi ei filio.ff.de falſis per glo.ſingularem ibi.
Nouatio.an extinguat pignus.vide in l.i.C.ẽt ob ci⸗
ro pecuniã ꝑ illuʒ tex. notabilem 2 ſingularem.
An ſtipulatio condictionalis facta animo nouãdi tollat
effectum moꝛe. vide iufra in verbo ſtipulatio.
Noxa.an in cauſa noxali poſſit interponi ſecunduʒ de
cretum. vide ſupꝛa in verbo decretum.
An repiat᷑ exceptõ noxalis ſicut actio.við.S.ĩ vbo actõ

Nullitas.an ſit acceſſoꝛia ad cauſaʒ appellationis. vi

de ſupꝛa in verbo appellatio.
7 ſaei °½ An facta nun⸗
Nuntiatio noui operis zie ftre
miſſio eatenus quatenus quis nõ hʒ ius nũtiandi ⁊ qũo in
tellignnt᷑ illa verba eatenus quatenus ⁊c. vide in.l.i.ĩ pꝛin
cipio.ff. de no. ope.nunti.cũ nouo ĩtellectu ad illũ tex. ſing.
An ⁊ qñ nuntiatio flat aduerſus opera futura. vide in.l
i. S. hoc aũt.ff. eodẽ titulo.cũ nouo ĩtellcũ ad illũ tex.ſingu.
An nuciatio facta contra abſentes ⁊ ignoꝛantes valeat
vide in.l.i.S. nuntiatio.ff.de noui operis nuntia.cum nouo
intellectu ad illum tex. notabilem.
OQuomodo ĩ nũtiatõe noui opis capiat᷑ iactus libelli vi
de in.l.i.S. in oꝑis.ff.de noui opis nũtia.cũ nouo ⁊ ſingula
ri intellectu ad illuʒ tex. notabilẽ. ⁊2 ẽt ad tex.in.l.i.S. ſʒ ⁊
ii quis.fſ.qdð vi aut cla.⁊ ad tex.in.l.viʒ facit.S.pꝛohibitus
ff. eodẽ titu. vbi fit mẽtio ſemper de iactu lapilli.
An remediũ nũtiationis noui opis detur contra incidẽ
tes arboꝛc.vide in.l.i.S.hoc aũt ediciũ.ff.de noui oper.nũ
tia. cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An nuntiatõ noui opis det᷑ inter ſocios edificantes ĩ re
cõi.vide in.l.in ꝓuinciali.S.i.ff.de noni oper.nũt.cũ nouo
intellectu ad illum tex. notabilem. etiam ad tex. in. l. ſa⸗
binns ff. cõi diuidundo.
Quando fit nuntiatio illi qui eſt in magiſtratu quid de
beat fieri.vide in.l.de pupillo.S.ſi ꝗs ipſi pꝛetoꝛi.ff.de no
ui operis nuntiatione per illum tex. ſingularem.
Muũo fiat nũtiatio ↄ eũ ꝗ viã ediſicat.vide in.l.qui vi.

ff. de noui opis nũt.cũ nouo intellectu ad illũ tex.ſing.⁊ ad
tex.in.l.iij.S. hoc edictum.ſſj.de iti.actuq; pꝛiua.
An heres nũtiati ꝗ edificauit poſt nũtiatõem teneatur
ad ſolam patientiã an ẽt ad impẽſaʒ vide in.l.pe.ff. de no⸗
ui operis nũti. cũ nouo ĩtellectu ad illũ tex. valde notabilẽ
An poſſit nũtiari vicino reficienti viam ꝗ bʒ ſeruimteʒ
vide in.l.iij.S. hoc aũt.fl.de ĩti.actuqʒ pꝛiua.cum nono in⸗
tellectu ad illum tex. notabilem.
Nuncius an ſi pꝛocuratoꝛ facit actum tanꝗᷓ nũcius va
leat vide in.l.multum.S.ſi vero.C. ſi quis alteri vel
ſibi cum nouo intellectu ad illum tex.notandum.
An pena impoſita ↄ ingredientem aliquẽ locũ habeat
locũ in mittente nũciũ vide in.l.quod ſepe.S.ſi quis amĩco
fl.de contra.empti. cum nouo intellectu ad illũ tex. ſing.

Aun ꝑ nũciũ poſſit fieri confeſſio vide ſupꝛa ĩ vᷣbo ↄfeſſio

Nuptie quando fit mentio de eis de qua die intelli⸗
gamus vide in.l ſancimus.C. de nuptijs cuʒ noua cõ
ſideratione ad illum tex. ſingularem.
Oblatio an ⁊ qñ debitoꝛ poſſit offerre partem debiti
vide ſupꝛa inverbo debitoꝛ.

De effcũ reſultãte ex oblatõe ⁊ ẽt aſſignatõe pecuĩe fa

cta ꝑ debitoꝛẽ qñ creditoꝛ nõ vult recipe við ĩ.l.acceptã.C
de vſuris ⁊ in.l.ꝗ rome ĩ pꝛi.ff.de ver.obl.p illos tex.ſing
Arin vbi dʒz offerri pecuĩa ſufficiat offert̃ eã ĩ marſubio
abſqʒ dinumeratione vide ĩ. S. illud ĩ autẽt. vt exactio ĩ ſtã
tis dotis per glo.ſingularem ibi.
O bligatio pꝛincipalis q tollitur an tollat᷑ acceſ
Vſoꝛia qñ lis ẽ ↄteſtata cũ eo ꝗ tenebat
acceſſoꝛie vt fideiuſſoꝛ vide in.l.ſeruus.ff.de hijs qui not.
infam. per illum tex. ſ.ngularem.

An ↄditio tacita impediat natiunitatem obligationis ſi⸗

cut expꝛeſſa vide ſupꝛa in verbo conditio.
An obligatus ad rẽ tradendã poſſit pciſe compelli tra⸗
dere rẽ vide in. S. pciũ inſti. de Zen.emp.cũ noua ↄſiderati
one ad glo.ſingularem ibi.
An obligatõ ſaltẽ nãlis oꝛiat᷑ ex ↄctu ſupꝑ re cuius nõ ẽ
com erciũ vide in.l.vnica. C. ne liceat habi. metro.li.xi. cũ
nouo intellecin ad illum tex. notabilem.
SDi debitoꝛ obligauit creditoꝛi oĩa bõa ſua pñtia ⁊ fum
ra ⁊ poſtea alienauit aliꝗ rẽ de ↄſenſu creditoꝛis qᷓpoſtea
redijt ad debitoꝛẽ an reincidat in obligationem vide in.l.
fi. C. de remi.pigno.per illum tex. ſingularem.
An pactũ de nõ petẽdo tollat obligõeʒ ciuilem vel na⸗
turalem vide infra in verbo pactum.
