Glo.in.l.ſi non ſinguli in uer

bo rei geſte ⁊c.do.meꝰ Alex. ð imol.in. leita ſtipulat. .griſogo⸗
in. xxi.cooc verb.obli.videm do.meus Alex.de imol.in.l.certi cõ
dictio in pꝛin. in ſexta col.ffſi cert. peta. reputat iſtam glo.ſt ing. ad
boc pꝛopoſitũ ꝙ opponẽs exceptõem nõ numerate pecunie etiam
poſt bienniũ auditur quãdo in huiuſmodi cõfeſſione non interue
nit ſcriptura licet.ſecus ſit quãdo interuenit ſcriptura vt in. ·gene⸗
raliter. ⁊ in.l. in cõtractibus. C.de non nume. pecu. ⁊ inſtitu. de lit
te. obliga. per totum cum ſimilib de quo alias dixi in dicto. 5. gri
ſogonus.ideo pꝛomũc non me extendam multuʒ circa boc,/ niſi ꝙ
alias ibi per me dictis addo nunc quod in contra eſt caſus in ter⸗
minis in.l.non figura.ff. de actio.⁊ obliga.intelligendo illum text.
in obligatõe litterarũ ſᷣm ꝙ intellexit ibi glo. licet Pet aliter ſenti/
at paꝛout refert ibi Bar. Sed tenẽdo intellectũ glo. eſt ibi caſus
de directo in cõtrariũ contra iſtam glo.cui non poteſt reſponderi.
ſed de hoc non dico nunc niſi ꝙ pono verba glo.de qua agimus.
Que ſunt hec. .
Si non ſingi li ⁊e. in ver. rei geſte in verſ.ſed op

pono ꝙ hic non pᷣſupponitur ꝙ interuenit ſcrip/
tura confeſſionis.ergo etiaʒ poſt bienniũ poteſt
opponi ⁊c.

De condictione ex lege.

Bar . bhic dicit ꝙꝙ bec lex. eſt bona ⁊ habzʒ
Z Prima vyvnũ caſum ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ fi⸗
ſcus poteſt cõuenire debitoꝛẽ ſub condictõe vel in diem debitoꝛis
ſui etiam ante diem. Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo meo in/
tellectu iſtius tex. quia ego intelligo iſtum tex. ſolũmodo habere
locum in debitoꝛe fiſci ex cauſa pꝛimipilari ⁊ non exiſtente ſolnen
do ⁊ poſt eius excuſſionẽ legitime factam alias autẽ ⁊ etiã in alijs
cauſis non haberet locuz iſte caſus.Et hoc ego nouiter colligo ex
iſto tex. in verſi. ſi te ex pꝛimipillo debitoꝛem fiſci conſtitutũ ⁊c.⁊
in verſi.patrimoniũ tuũ exhauſtum pꝛeſes comperit ⁊c.⁊ hoc cãu
ego intelligo iſtum tex.⁊ ſenſit ẽt Bar.ibi in ſuo ſũmario.ad illũ
tex.ſi bene conſideretur. Cuius verba ſunt hec.

L. Licet ante tempus debita exigi non poſſint ta
men ſi te ex pꝛimipilo debitoꝛem fiſci conſtitutũ
ac patrimoniũ tuũ exhauſtũ pꝛeſes pꝛouincie cõ
pererit vt abſolutionis ſecuritatẽ ſoluʒ fenebꝛis
pecunie ſubſidiuʒ ſupereſſe videatur cõmonebit
debitoꝛem tuũ ſi ſaltem ipſe ſoluendo ſit vt ante
Ddiffinitũ tempus debita tibi repꝛeſentet vt fiſco
cuius ob neceſſariam publicam cauſam potioꝛeʒ
eſſe opoꝛteat debita pecunia exoluatur ⁊c.

Ze actionibus et obligationi.

. Si pꝛocuratori conſtituto in rem ſuam
. P rima. mãdantur actiones directe per me domi
nũ.de quo ꝓcuratoꝛe poſuit illuſtris do. Sranciſ.are.in ſuo conſi
lio.cxxv.incip.Eximie domine collateralis ⁊c.vbi põit an tale mã
datum poſſit reuocari vel ne.demũ ego dñs moꝛioꝛ abſq; herede
iuris artificio ille directe actões cõuertũtur in vtiles.tex.eſt in.d
l. i. quem Bald.hic dixit eſſe ſolemnẽ ⁊ alibi non reperiri ad hoc.
Sed tu dicas ꝙ iſte tex. mihi non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubti
liter põderetur.nam non dicitur hic in tex.ꝙ eſſen t mãdate actio
nes directe.ſed dicit ſimpliciter actiones mandatas fu iſſe vt hic in
verſi.actiones tibi mandatas vc. vnde ſi ille moꝛitur qui manda/
nit ſine herede dicitur ibi ꝙ omnino ceſſionarius habet actionem
vtilem contra illum Et ratio eſt quia nonduʒ ceperat iſte agere vt
hic in verſi.⁊ antequã eo nomine litem cõteſtareris ⁊c. Et ſic ego
intelligo iſtum tex.nouiter. Cuius verba ſunt bec.

L· Data certa pecunie quantitate ei cuius memi/
niſti inuicem debiti actionem tibi aduerſus de/
bitoꝛem pꝛo quo ſoluiſti dicis eſſe mandatam.⁊
antequã eo nomine litem conteſteris ſine here/
de creditoꝛem fati munus impleuiſſe pꝛoponis:
que ſi ita ſunt vtilis actio tibi competet.

de conſtituta pecunia.

Z.finali.S. finali. Gerumariſonenude

inſtrumẽte ofeſſionate
vel guarantigiato multũ vigent in partibus italie marime in Tu/
ſcia. Sed neceſſariũ eſt ſcireinunquid ſi puncipale non teneat
an cõfeſſio vel pꝛeceptũ ex inde emanatũ teneat. In quo bꝛeuiter
dicas ꝙ non. tex eſt in. d.l· fi..fi. quem ad boe ꝓpoſit ſingularẽ
dixit eſſe Bald. in.l.ſi abſentis in Ati. colũ. C. ſi cert. peta. cñ quo
in hoc ſuo dicto ſto ſimpliciter. Sed dico ꝗ; bñ ⁊ ſubtiliter con
ſiderando eum iſte tex.nihil facit ſi bene ponderetur. nam bic illi
conſtituẽtes non pꝛocedunt a fideiuſſoꝛibus vel a mandatoubus
nec ab eoꝛũ obligatõe vel conſtitutõe. nam poteſt eſſe ego conſti
tuam me pꝛo te qui non dederas creditoꝛi fideiuſſoꝛem aliquem
vel mandatoꝛẽ.⁊ dicitur hic in tex.ꝙ diuiditur periculuʒideſt ob
ligatio ita inter plures cõſtituẽtes ſe pꝛo aliquo ſicut inter fideiuſ⸗
ſoꝛes vel mandatoꝛes. ⁊ intelligitur quãdo pꝛeſtatur de perſe alio
non exiſtente a quo non ꝓcedunt ipſi coſtituẽtes. T illa verba pꝛo
alijs cõſtituũt ⁊c.fuerũt illa que deceperuũt HBal. nam ipſe intelle/
xit pꝛo fideiuſſoꝛibus vel mandatoꝛibus. ſed intelligitur pꝛo alijs
ſ.pꝛincipalibus debitoꝛibus.⁊ ila ego intelligo nouuler illum text.
Cuius verba ſunt hec. .. .
CPis videlicet que argenti diſtractoꝛes ⁊ alij

negotiatoꝛes indefenſe cõſtituerint in ſua firmi
tate ſecunduʒ moꝛem vſq; adhuc obtinentẽ di⸗
rantibus ⁊c.

De teſtibus.
. . Bar . hic dicit iſtuz tex.ſoꝛe ſingul ad hoe
Z. finali. Fenoſrufnchi leſtes ſunt rcntnnee

ram arbitris ⁊ adhuc viuũt eſt in electione illius contra quẽ ſunt
examinati ſtare eis vel petere vt de nouo examinetur. ſed ſi ſunt
moꝛtui de neceſſitate ſtanduz eſt eis. Sec tu aduerte mo ve
ro ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. Nam ego intelligo diffcultu
iſtius tex.ſtare in hoc pꝛincipaliter ꝙ ex eo ꝙ examimãdi erant ſu/
per eiſdem articulis videbatur ꝙ aduerſarius poſſet recuſare vt
non examinarẽtur de nouo. Sed dicitur cõtrariuʒ ſi boc nopa
tiatur de nouo eos examinari ſtabitur eis vt ibi in verl. vel ſi boe
cõcedere minime maluerit ⁊c.⁊ in hoc ſtat virtus illius text. ſic

non eſt ipſe qui petat eos examinari pꝛout dicebat Bartl. ⁊ cilel
alij ſcribẽtes ibi poſt eum. Sed eſt actoꝛ qui petit hoc adueſ
rius recuſabat.⁊ dicitur ibi ꝙ ſtabitur tantũ eis . ⁊ iig ego intelli/
go nouiter illum tex. qui ponit etiã vnuz notabilem caſum de quo
HBar.non facit mentionem ⁊ eſt magis notãdus q; ſ aliqui eſſent
moꝛtui ⁊ aliqui eſſent viui prout vicitur ibi in tex. in verſi.ſin ve
ro permixte ⁊c.de quo tex.elia ſupra dixi in.l. cum anlea. C.dð ar
bitris. ⁊ ionon ero pro nũc longioꝛ circa eum. Cuius tollus lerl.

verba ſunt hec. —
L. Cum apud compꝛomiſſarios iudices teſtes

fuiſſent pꝛoducti variatum erat vtruʒ debereteo
ruʒ depoſitionibus in iudicio litigatoꝛ vti:anno
eſietaudiendus. Sancimus ſiquidem in copꝛo⸗
miſſis aliquid pꝛo huiuſmodi cauſa ſtatutum eſt
boc obſeruari. Sin autem nihil cõuentum eſt in
huiuſmodi caſibus ſi quidem ſuperſuntteſtes li
centiam habere eum cõtra quem depoſuõesco/
rum pꝛoferũtur ſi eas recuſauerit concederee/⸗
ſtes iterum adduci ⁊ non opponi eis ꝙ teſtimo/
nium ſuũ iam dederint. Ael ſi hoc cõcedere mi
nime maluerint depoſitiones eoꝛũ quaſi factas
accipere omni iure legitimo quod ei cõpetit ad/
uerſus ea ſeruata.Sin auteʒ omnes ab hac luce
ſubtracti ſunt tunc neceſſitatem imponi ei ficder
ſcripture appꝛobata in quam depoſuões eoꝛum
referũtur eas quaſi factas accipere. Si verore
permixte fuerint ? quidam de his moꝛtui alij
viuentes tunc ſuperſtitum quidem teſtimõio ean
dem electionem ſeruare litigatoꝛi aduerſus HM
teſtimonia pꝛoferũtur.in moꝛientium autem pe⸗

nſſptlen ktlea

I

Wö nan Minmtitun
niretgaſhnce ot
wltrͤfticeitsiimnen
Mltr.

Corliarnanm
Fphimruntcitinanutn x

tin
nnunn
niniremenr
R

Kicirinmigt uinun

Ars
.

luti

Doräfnehg Ae ungen deri

AumaEERuuri sdiene rin

reſevcigartäeiättenn

ankſtninriginnnn w

Mepoart Kendnetrnur
upiſinſtunnuiiglitmin er
Aifrunntiſlnueneirwaben
unſttunuemttgltirr
ſalertickinna,
ſalaiiiinniignmmer
ntknnutitzen
nngßſtüßgananie

imnittälinlaiane

tthinus

enri

wiltenen

hhh.. ⅞,

—

òèð

—

1!
X

S. —

ens.

RR

—

Nbtn

Lk. kmatpghil
„ angiäikfngnan
mrA itei,
ummmaLENNNNNNNin ſi
ñ Annung
Piaiig ſntgntigin
Austninkamugoli
mamm mAYiiN,fu
MXaNn tui wfliſeiti
inanANEYNAlu
uAXanut MNN
õ
NH HNNics ut
amtamiaiGuiai
em n mtn il p tti fili
Andrupai7 iti,
ainmamli
rutasa an
enſnnziiz in
nm mn acanne⸗
õ
aen ngfn
Eeſcnannnan

4

a gdſunt
— uim
—
—
mati isunn
mn Aulborchln

elxempluz faceret ſemiplenã pꝛobatõem vᷣm eos.

ſonis depoſitiones eoꝝ nõ eſſe reſpuendas ⁊c.

De fide inſtrumentorum

4 Renũcians inſtru
non vſurum eo videtur fateri illud eſſe falſum.tex. eſt in.d.l.ſi ad/
uerſarius qui tex. ad hoc non eſt glibi ᷑m Bal. hie Sed ad /
uerte tu quia cum reuerentia Bal. nimis large loquitur pꝛo vero
intellectu iſtius littere alius videri meo eſt intellectus iſtius Ir̃e
in quo opoꝛtet pꝛeſupponere ꝗꝙ dubitabatur ⁊ dicebat hic inſtru
mentũ falſum.quo caſu ſi poſtea renũciat pꝛoducens illud bñ in/
ducif ex illa confeſſiõe tacita ꝙ inſtrumentũ ſit falſum alias autẽ
non. 1 hoc colligo ex iſto tex. in verſi.cum fides eius in dubiũ re/
uocaretur vc. iuncto verſi. non ſe vſurũ conteſtatus eſt ⁊c. Et hoc
moo ego intelligo iſtum text. nouiter cum grano ſalis 7 non ita
abſolute. ⁊ de hoc addo illuſtrẽ do. Sranciſ.areti.ponentẽ in ter/
minis de hac materia in ſuo conſilio.xxv. incip. viſo themate ad
me tranſmiſſo ⁊c.ad quem me remitto pꝛo nũc.⁊ redeo ad text.
de quo modo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L. Si aduerſarius tuus apud acta pꝛeſidis pꝛo/
uincie cuʒ fides inſtrumenti quod pꝛoferebat in
dubiũ reuocaretur non ſe vſurum cõteſtatus eſt
vererinon debes ne ex ea ſcriptura quaʒ nõ eſſe
veram ⁊ iam pꝛofeſſione eius conſtiterit negotiũ

denuo repetatur.

Blo. in l. ſicut iniquum. AMse ꝛct
Alex. de imo.in auten.ſi quis in aliquo in tercia colum. C. de edẽ/
do reputt iſtam glo.ſingul. ad hoc ꝙ licet regulariter nõ credat
exemplo vt in dicta auten.ſi quis in aliquo ⁊ in coꝛpe vnde ſumit᷑.
tamen ſecus eſt quãdo pꝛobarer̃ deperditũ eſſe oꝛiginale.quia tũc
Sed tu ad/
uerte pao nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius glo. naz non dicit hoc
ita indiſtincte. ſed cum grano ſalis.ſ.quãdo non ſolum pbaretur
oniginale deperditũ ſed pꝛobaretur etiã per duos teſtes eius con /
tinentia ſen tenoꝛ pꝛout aperte dicit hec glo Cuius verba ſunt hec

Facile ⁊c.in verſi.ſed hoc ſi pꝛobo per duos te/
ſtes ſe amiſiſſe inſtrumentũ in quo continebatur
ꝙticius debebat.x. ⁊ audiuerũt legi quare pꝛo/
batur magis debitũ qᷓʒ per exemplum cui nõ cre
ditur niſi oꝛiginale oſtendatur vt ſupꝛa de eden.
auten. ſi quis in aliquo.⁊.ff.eo.l.quicunqʒ ⁊c.

„ . .
Jo. an. in. c. accepimus. ſdennnu.
ſtrum̃tu debiti quo ipſe tenetur ⁊ maxĩe coꝛẽ iudice ⁊ creditoꝛe
ſuo venit puniẽdus extraoꝛdinarie non autẽ oꝛdinaria pena. dictũ
eſt ſingnlare Jo. an. cobononienſis in.c.accepimus extra de fide in
rumen. Cuius doctrinã dixit eſſe menti tenendaʒz ⁊ non inueniri
alibi Bal. n.l. in verſi. ſed bic dubitatur de queſtione ⁊c.C.eo.ti
tincum quo in hoc pertranſeo quia ſatis eſt nobis auctoꝛitas eoꝝ
⁊ poſuit etiãẽ Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo pena ⁊c.⁊ Sa
lyce cöbononienſ is in. d.l.i. ? Bal.in. l. qui accuſare. C. de edendo
circa mediũ.⁊ Spec. jn tit de teſte..ſatis vtiliter in fi.⁊ facit gloi

inc. cum cauſam extra de teſtib. in verbo cõpellas ⁊c.⁊ quod not.

do. Ab. in. d.c. accepim⸗ extra de fide inſtru.⁊ Paul.de caſt.in.l.
bꝛouidenduʒ. C. de poſtulan. ? Bald. in.c. peruenit el pꝛimo extra
de teſtib. coge. alios docentes ibidem. T illuſtris do. Fran. areti.
in ſuo conſi.xxv. incip. in xpᷣi nomine amen ⁊c.viſo themate ⁊c.ad
quos in hoc me remitto pꝛo nũc.nec opus eſt aliqua mea noua in/

lerpꝛetatde nec verbis legis cnm auctoꝛitas Joh. an. allegetur que
ſuſfcit 2 habetur pꝛo lege.

Quod cum eo.
Tu bene nouiſti tractatũ totius tituli.ff

7 „ „
L. ei 9 m. 7. C. de negot. geſtis. quo cauetur ge
ſens negotia aliena ſine mandato habet actiöem negotioꝝ geſtoꝛũ
dtra dum ⁊ ecõtra dñs cõtra gerentt. Szʒ occurrit mibi vna
dubitatio multũ quottidiana ego gero negotia tua ⁊ contrabo ta⸗
men nomine meo in eo cötractu obligando me ⁊ bona mea. puta

emi aliquã rez nomine meo vtrũ actio detur venditoꝛi ad pcium
contra te dominũ cuius negotia gero. In quo dio ꝙ non pterqᷓ;
in duobus caſibus ſolũmodo quibus datur vtilis. Pꝛimo in cãu
quo tu dñs ratifices ↄtractũ per me celebꝛatũ. Secũdd in caſu cõ
uerſionis facte in tuã vtilitatẽ alias autẽ non. lext. eſt in.d.l.ei qui
in fine in verſi. alioquin ⁊c.quem lex. ad hoc ponderat hic Bal. di
cens eum non reperiri alibi.dicens etiam ꝙ non tepitur in alia.l.⁊
eſt nota dignũ vᷣm eum hic referentẽ NMicolaũ de matta. idem te/
nenteʒ. Sec tu aduerte paꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtus
tex. nam dico ego ꝗ contractus ille non fuit geſtus noie illius ge⸗
ſtoꝛis ſed noĩe illius domini cuius negotia gerebãtur. nam ſi ſuo
nomine pꝛopꝛio ille geſſiſſet non potuiſſet dñs ratificare geſtü non
ſuo nomine vt in. l. ſi pupilli.. ſed ſi ego. ff. de nego. geſt. ⁊ tamen
ratificatio hic facta eſt vt hic in verſi.vel hunc cõtractũ ratum ha⸗
buit xc. Mec obiiſte tex. in verſi. ⁊ eius perſonã elegiſti ⁊c. nã
ego nouiter eum intelligo ꝙ ceperat agere cõtra geſtoꝛẽ a quo foꝛ
te non potuit cõſequi ſuũ.vnde põt modo agere cõtra dominuz in
duobus caſibus de quibus hic in textu. ⁊ in hoc erat ratio dubitãᷓ
di ad iſtũ tex. quia exquo ſemel ceperat agere contra illum geſtoꝛẽ
non videbitur poſſe agere cõtra dñm. Sed ſi ſuo pꝛopꝛio nomine
contraxiſſet non potuiſſet agi contra dñm niſi in caſu verſionis in
vtilitatẽ domini ⁊ in cauſa mutui pꝛout loquitur iſte text. in quo
mutuo q;plura ſunt ſingularia ſeu ſpẽalia que non ſunt in alijs cõ
tractibus vt in.l.ſingularia.ffſi cert.peta.⁊ hoc modo ego intelli/
go iſtum tex.pꝛimo in cauſa mutui in caſu verſiõis.ſecundo extra
cauſam verſionis in caſu in quo contractus ſit celebꝛatus nomine
domini non autẽ nomine illius gerentis aliena negotia put ſonat
iſte tex. bene ponderatus. Cuius verba ſunt hec.

L. ei qui ſeruo alieno mutuaʒ pecuniam dedit
quam diu ſupereſt ſeruus.Iteʒ poſt moꝛteʒ eius
intra annum de peculio contra dominum actio/
nẽ uel ſi in reʒ domini hec verſa ẽ quãtitas poſt
annum etiaʒ eſſe honoꝛariam non eſt ambigui iu
ris. quapꝛopter ſi in reʒ domini verſa pecũia eſt
heredes eius cõuenire potes. Si vero hoc pꝛo/
bari non poteſt conſequẽs eſt vt ſuperſtite quidẽ
ſeruo dominũ de peculio cõuenias.vel ſi ia ſer/
uus rebus humanis exemptus eſt vel diſtractus
eſt ſeu manumiſſus nec annus exceſſit de pecu/
lio quodam aduerſus eum experiri poſſis:alio/
quin ſi cum libero rem agente eius cuius pꝛeci/
bus meminiſti cõtractum eſt ⁊ eius perſonã ele/
giſti pꝛouidens contra dominũ nullam cõtra do
minũ te habuiſſe actionẽ:niſi vel in rem eius pe/
cunia pꝛoceſſit vel hunc contractum ratum ha/
buit ⁊c.

Ad uelleianum.
LZ. antique.s. ſed ſi minus.

Tu habuiſti ſepe pꝛouiſionẽ ſenatuſconſulti velleiani quo ca
uetur ꝙ mulier pꝛo alio regulariter intercedere non poteſt vt in to
to titu.ff. ⁊.C.ad vellex. Sed modo pone ꝙ mulier fideiuſſit
pꝛo me ⁊ vt pꝛo me fideiuberet accepit a me pecuniã puta.x. duca
tos vtrum teneatur hoc caſu.certe ſic.⁊ ego non poſſum conueniri
niſi pꝛĩo ipſa excutiat.⁊ caſu quo ipſa nõ eſſet ſoluẽdo adhuc poſ⸗
ſum ego primus debitoꝛ cõueniri ꝗ creditoꝛe meo.text.eſt in. d.l.
antique.s.ſed ſi minus idonee.quẽ tex.ad hoc põderat hic Bal.
dicens eum alibi ad hoc non repꝑiri.⁊ etiam Bar. hic exclamat de
iſto tex. in verſi.ſin autem ⁊c.dicens eum ſingulariſſimũ ⁊ perpe/
tuo menti tenẽdum.licet Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo fi
deiuſſoꝛ ⁊c.el quĩto appꝛopꝛiet ſibi hanc theoꝛicꝗ allegans ad hoc
tex.in.l.ſi pꝛo aliquo.⁊ in.l.ſi mulieri dederim.ffad velley.nec de

illo tex.in.l.antique.S.ſed ſi minus.nec etiã de Bal.hic mentionẽ

facit.vbi probatur melius q; in dictis iuribus vbi totã pecuniam
acceperat mulier.ſed in dicto..ſed ſi minus non accepꝑat totã pe/
cuniã ſed pꝛo certa pecunia ſibi donata interceſſerat pꝛo aliquo de
bitoꝛe vt hic in ver.vel pecunias vel res dedit ⁊c.⁊ ſic ego intelli/⸗

go iſtum tex. nouiter. Cuius verba ſunt bec.

CSed ſi minus idonea conſtituta muliere ali/

quis pecuniam vel res dederit vt pꝛo R e obli⸗/
iij.

garet mulieri quidem re vera hec accipienti nul
lus pateat aditus ad ſenatuſconſulti auctoꝛitatẽ
creditoꝛi autem liceat aduerſus eam venire ⁊ ꝙ
poteſt ab ea exigere ⁊ reliquũ debitoꝛeʒ antiauũ
agredi vel in partem ſibi aliquid a muliere poſ/
ſit acciꝑe vel in totum ſi ea inopia fatigaretur ⁊c

de uſuris.
Z. pignoribus. Anbdches dem iru

te creditoꝛem retineri pꝛo alio meo debito etiaʒ quod habeo tecũ
ſeu pꝛo quo ſum tibi obligatus regulariter. dicas ꝙ non vt in.li.
C.ſi ob cirogra.pecu.tamẽ hoc fallit in debito pene quia poteſt re
tineri etiã pignus pꝛo ea pena ſicut pꝛo ſoꝛte ſ. eu re pꝛincipali. text.
eſt in. d.l.pignoꝛibus quem tex.ad hoe dixit eſſe vnicum Lud.ro
ma. in ſuo ſingulari in verbo pignus ⁊c.el õo. Sed conſidera
bñ tu pꝛo nono ⁊ vero meo intellectu iſtius tex.⁊ iterũ nota bene.
quia iſte tex.de directo pꝛobat cõtrariũ in verſi.iure hoc conſtitu
to ⁊c.⁊ in verſi.cum huiuſmodi nullo interpoſito pacto ⁊c.vbi eſt
caſus apertus ꝙ ideo pignus poteſt etiã pꝛo vſuris hic retineri ſi
hoc cõuentum eſt alias autem non. Et ſubdit tex.ꝙ pena bene pe
ti poterat.⁊ ꝙ poteſt cõpelli debitoꝛ ad liberatõem pignoꝛis vt hic
in fine.non tamẽ dicit tex.ꝙ pꝛo pena pignus retineri poſſit ſi be/
ne ponderetur iſte tex.⁊ ſic probat totũ contrariũ eius quod dicit
Ludo.roma.qui non bene guſtauit eũ cum ſuppoꝛtatõe tanti pa/
tris pꝛout ipſe fuit qui vehemẽter errauit in hoc notabili textu.
Cuius verba ſunt hec.

L. Pignoꝛibus quidem interuenientibus vſure
que ſine ſtipulatõe peti non poterant pacto reti/
neri poſſunt verum hoc iure conſtituto cum hu/
iuſmõi nullo interpoſito pacto tantũ huius ſeu/
tentie certe penam pꝛeſtari cõueniſſe pꝛoponas:
nec peti nec retineri quicquã amplius: ⁊ ad pig/
oris ſolutionem vrgeri te diſciplina iuris per/
picis.

Glo.in.l.eos in nerbo nſurarũ

⁊c. Ange.in ſuo tractatu de inuẽtario ⁊ do.meus Alex.de imol.in
l.mortuo.ff.de fideiuſſo. in apoſtillis ſuis ad Bar.reputãt iſtazʒ
glo. ſingul. ad hoc ꝓpoſituz ꝙ ſicut appellatõe ꝑſone venit vniuer
ſitas vt in.d.l.mortuo.⁊ voluit Bal.in.lj.quicũq; in quarta col.C
de ſeruis fugiti. ? Balein.l.metum.ꝭ.cum animaduertẽduʒ.ff.qð
met.cau.ita etiã venit fiſcus.⁊ eſt glo.in verbo vſurarũ ⁊c.iuncto
tex.qui loquitur de omnibus pꝑſonis prohibitis exigere maiores
vſuras qᷓ; ibi determinatũ ſit.⁊ dicitur ibi in glo.etiã fiſcus.⁊ ſic
ſentit glo. ꝙ appellatõne perſone venit fiſcus.de qua materia vide
Bal. in rubrica.C. ad trebel.vbi ponit de pſonis repꝛeſentatis. ?
per do.meũ Alex.de imo.in conſi.cciij.in quarta col. in ſᷣo voluĩe
⁊ Ludoui.roman.in ſuo conſil.ccccxxxvj.ad quos me remitto ⁊
redeo ad glo.de qua agimus. Cuius tex.verba ſunt hec.

UAſuꝛarum etiam fiſcus vt infra de vſur.rei iudi
ca.l.finali.

Y anr Multiplex effectus feſultat ex
– ARcCePta m. conſignatione facta de pecunia
per debitoꝛem creditoꝛi debito loco ⁊ tempoꝛe. nam imer alia im
pedit curſuz vſuraruz ⁊ liberat debitoꝛem a caſu foꝛtuito ⁊ pigno
20 diſſoluit ꝓut de omnibus his habetur in.d.l.acceptã queʒz tex.
dixit Bar. ibi eſſe not. ⁊ ſingularem ⁊ etiã ateſtatur Bal. bic fo
re ſingularem licet de Bar. mentioneʒ non faciat cum quibus ſto
ſimpliciter quia tex. clarus eſt ⁊ non eget aliqua interpᷣtatiõe mea
noua niſi quod circa conſignationem ⁊ oblationes debitis modis
a iure requiſitis fiendam per debitoꝛem addo Bal.late examinã
tem ibidem in.xiij.qõe pꝛincipali.? Bar. in.l. cum ſeruus.ff. de ⸗
dictio. demo. Bar. in. l. ſ ſoluturus. fr de ſolut. ⁊ Bar. in. liij.
C.quãdo ⁊ quibus quar. pars debea.li.x.⁊ in.l.i.C.qui potior.
in pigno.babe.⁊ Ange. in. . fi. in auten. vt exacto. inſtant. colũ. vij.
⁊ in.l.ſi moꝛa ⁊ ibiplene per omẽs ⁊ maxiiue do.meũ Alexan.de
imol. ⁊ ibi alias legendo dixi poſt eum. ff ſolu. matri.⁊ per do. me
um in conſi xxxxij.in. vij col. in pꝛimo volu. incip.quod dominuʒ
⁊c.⁊ in conſi.xxiiij.in quarto volu.incip.ſi ex foꝛma ſtatuti ⁊c.⁊

in conſil.cxxx.in eodem quarto volu. incip.in cauſa ſtrazarolornz
⁊c.⁊ in conſil.cxxxi.iu quarto volu.incip.in cauſa ⁊ lite æc. cum
alio ↄſilio ĩmediate ibidẽ ſequẽti.⁊ etiã in conſil.cvj. in tercio vo
lnmie incip. in cauſa vniuerſitatis vc. v in conſil.lxxxxviij in eodeʒ
tercio volu.incip.alias cõſultus ⁊c ⁊ in eonſi.xli.in quarto voluie.
incip. viſis ⁊ optime ac. ⁊ in conſil. xlv in quĩto volnie incib incau
ſa ⁊ lite vertente ⁊c.⁊ in conſil.ciij.in eodem quĩto volumie incip.
conſideratis his que in themate ⁊c.maxime in prima col. illuſt.
do. ranciſ.aret. in conſil.cxliij. incip. ex facto ꝓponitur illuſtrif
ſimus ⁊ excellentiſſimus pꝛinceps Sranciſcus Sfoꝛtia ⁊c. ⁊ Ra
pha.cuma.in conſi.ciij. incip. Antonius Saulus habẽs ⁊c.x· Pe
de anch. in ſuo conſil. cccxxvi. incip. viſis actis ⁊c. ⁊ etiam in cöſtlio
cccxx vij.incip.pao clarioꝛi deciſione ⁊c.⁊ illuſtris do. Franeiſ aret.
in ſuo conſilio.cxliijincip. verum eſt ꝙ amicus noſter ac. ⁊ inc
ſilio. exliiij.incip.viſa conſultatõe ad me trãſmiſſa ⁊c.ad quos me
remitto ⁊ redeo ad pꝛopoſitũ noſtrũ ponendo textum Cuius yer
ba ſunt hec.

L. Acceptam mutuo ſoꝛtem cuʒ vſuris licitis cre
ditoꝛi poſt teſtationẽ offert ſi non recipiat obſig
natam in publico deponere vt curſus legitima
vſurarũ impediatur.in hoc autẽ caſu publicũ in/
telligi opoꝛtet vel ſacras edes: vel vbi compe/
tens iudex ⁊c.

Ne non numerata pecunia.

Bal. hic ditit g iſta
Glo. in. l.ſecunda. Zar hie wctg in
pꝛopoſitnm ꝙ vbi contra confeſſionẽ opponitur exceptio nõ nüej
rate pecunie poteſt pꝛobari contrariũ per numeratõem etiã diuer/
ſis temꝑibus factã.⁊ eſt glo.vnica in verbo cõſtitit ⁊c.cuz quaſto
ſimpliciter.quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛe
tatõe niſi ꝙ dico ꝙ glo. non ſtat in hoc ſed tranſit ad aliã ſolutiõez
vt videre potes.Cuius verba ſunt hec.

Cõuertit ⁊c.in verſi.⁊ pꝛobabit hanc negatiuaʒ
per confeſſiões. Item per numerationeſ etiaʒ di
uerſis tempoꝛibus factas ſecundũ varias quãti
tates.vel verius dic pꝛobas eoipſo ꝙ non pꝛo/
batur contra ⁊c.

Hepoſiti.

g Bar. bic dicit e neſcit alibi tex. aliũ ni
. Pprima. ſi hunc vbi fu dared de lata culpa vt in
verſi.qui dolum ſolum ⁊ latam culpã ⁊c. nec alibi ſᷣm eum repe/
ries licet glo.ſepe cõmemoꝛetur lataʒ culpi. Secdd tu aduerte
pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.qui non pꝛobat hoc nas
non cõmemoꝛat latam culpam vt ex ſe.ſed refert cõuentõem par /
tium qui de dolo ſolo ⁊ lata culpa fecerũt mentionẽ. ⁊ ſic in con /
tingentia facti depoſitarius voluit teneri de bijs ſoluz vt in dicto
verſi. qui dolum ſoluʒ ⁊ latam culpam æc. Sed vbl lex ipſi facit
mentionẽ de dolo non cõmemoꝛat latam culpam vtpote que ineſt
in eo.⁊ hoc modo nouiter ego intelligo iſtum tex.qui non exſe
facit mentõem de lata culpa ſed refert cõuentõem partiũ de facto.
ꝓut ſonat rex.apte. In quo addo vnũ notabile verbũ videlicet
ꝙ ideo lex non cõmemoꝛat latazʒ culpam quia ſub dolo ipſa ineſt
adeo ꝙ dicimus ꝙ ſi agitur ⁊ intentatur ⁊ deducitur aliquid do/
loſe factũ ⁊ poſtea pꝛobatur de lata culpa ſuffcit. ⁊ perindeeſtet
ſi pꝛobatus fuiſſet dolus pm illuſt. do. Sranciſ.are.in ſuo conſilo
clinij.incip.in xpi nomine amen ⁊c.conſultatio pꝛopoſita ⁊c.in ler /
cia col. vbi tamẽ dubitauit de hoc. ⁊ vide aliquid per do meum
Alexa. de imol.in ſuo conſil.xlv. in pꝛima coli. in pꝛimo volumie
incip.in cauſa ⁊ lite æc.vbi ponit an appellatõe doli veniat lata
pa vel ne. Sed redeundo ad rem noſtrã quo ad iſtum tex.dico q
alius eſt eius ſenſus vt modo dixi vt pꝛobatur ex eo. Cuius ver/
ba ſunt hec.

T. Si incurſu latronũ vel alio foꝛtuito caſu oꝛna
menta depoſita apud interfectũ perierint detii/
mentuʒ apud heredem eius qui depoſitum acce
pit qui dolum ſolum ⁊ latam culpam ſi nõ aliud
ſpecialiter cõuenit pꝛeſtare debuit:non pertinet.
Quod ſi pꝛetextu latrocinij cõmiſſi vel alterius

fgtzmn

Agtmmminmicinfrn rti ur

dGfrinpwnnandremn mtirn

õ
en ſerwen ent
Nütängtinemner
ſitaftſicntitnitniinrer
WrEanmiänan ridinetndtnn
Iwunfhm
Aupngingiinnut
niumigtnniui
lktiemitamt nirnn
teinmnutriimmminn
Hunmittintiunun ctden
imnumthiiniranimwinn
rimainn Annne
—
ürinnenen⸗
nuntilinr e.
ritunind
H atgir n

Raſtnn rben

Nſtrig AAn
Minin e

onlntn

n dte

anlit
ektaii

‧⁷ fjgeh

s

—

—

E

u⸗

2 —

.

— — .—
+m 2.̃

—

böknhbseb

1

—

L..e

artramnientiitun
vismnm ins ni nin
utnlrr

rrr
TaNIE.

Dolt.

Lrmm. antifi
EIIid. imtinſpntnet
gin um im/erqit vihſninſn
urahianmm iiifi A
primai iiu fu iiriu
rmian aun tt titiimin n
äl
muid mian til ki niſiiſin
au mm i un len t C hizhii

Ae. lnfin,
e uni llfin ,
gie antunin,
ahmnnabt e5
o lnn /
s e ſntun
SSð

foꝛtuiti caſus res que in poteſtate heredis ſunt:
pel quis dolo deſijt poſſidere non reſtituũtur tã
depoſiti q ad exhibenduʒ actio ſed etiam in reʒ

vendicatio competit.

4 Uerba enũciatiua appoſita
Z. deſide rium. in contractu celevrand mner
te ⁊ me regulariter pꝛobant ⁊ diſponũt quo ad nos ſed non quo
ad alios vt in.l.ex hac ſcriptura cum ibi plene not.ff. de donatio.⁊
in.lex his verbis. C. de teſta. mili. Et poſuit do. meus Alexan. de
imol. in ſuo cõſilio. cxxv. in penul.col.in quĩto volumie incip. ſi ec /
cleſia conceſſit c. ⁊ in conſiicxxxij.in.vij.colum.in eodem quin/
to volu. incip. quãdo intelligatur cõtiuuata ⁊c.⁊ Raph.cuma.in ↄ
ſilio. j incip. creditur libꝛis campſoꝝ ac. ⁊ in conſil.xl.in Fa colũ.
incip. quidam filio ſtudenti æc. ⁊ Raph.fulgo. in conſil. clxxxx vij.
incip. ver ba enũciatiua in inſtro ⁊c.⁊ illuſt.do. Sranci.areti.in con
ſil. xxiij incip. in x-pi nomine amen ⁊c. in pᷣſenti conſideratione ⁊c.
vbi ponit de verbis enũciatiuis in littetis pape ad quos circa hoc
me rmitto ⁊ ẽt ad Paul.de caſt. in cõſil.clxxxix.incip.in cauſa q̃
vertitur pergami ⁊c. in vltima colu. Sed pone modo ꝙ fa/
ctum eſt inſtrumentũ inter te ⁊ debitoꝛẽ tuũ in quo mutuaſti ſibi
centuz que dixiſti in eo inſtrumẽto fuiſſe depoſita per me apud te
vtrũ ex illo contractu inducatur pꝛobatio de depoſito meo contra
le. Dicas e ſic per tex.in.d.l.deſideriũ.de quo tex.facit ad hoc ma
gnũ feſtũ Bal. hic dicens eſſz difficile alibi reperire hunc caſuz
et ſubdit ibi Bal. ꝙ multotiẽs deſideramus ea.que non ſunt con
ueniẽtia. ⁊ ita eſt in ſcolaribus deſiderãtibus puellas ſᷣm eum ibi
iocantẽ. Sed aduerte tu et obmittamus nunc iocos pꝛo vero
et nono intelle tu meo iſtius tex. qui ſentẽtia mea non pꝛobat hoc
Nam hic non oubitatur de pecunia depoſita aliquo modo. ſed di
citur ꝙ depoſitarius recuſabat ſoluere dicens ſe ea alteri dediſ/
ſe.et pꝛopter hoc volebat ſe excuſare.et dicitur hic ꝙ non poteſt.
Sed ꝙ inſtrumentũ mututi facti alteri pꝛobet depoſitũ meum
etiã ſi in inſtrumento mutui hoc dicatur non dicit iſte tex. naz ille
depoſitarius dicebat ꝙ ego deberẽ agere contra illum cui ipſe mu
tuauerat volcndo ſic exonerare ſe.et ſic non negabat ĩmo fatebat
depoſitü.et dicitur ipſe tenetur mihi ſoluere omnino nec obſtat
tibi tex.in verſi.arguit ſolutionẽ eius competẽtẽ etc.naz illud ver
bam arguit non iſgitur cum verbis ſequẽtibus ſed inngitur cum

bpcedentibus vt dieamus ꝙ inſtrnmentũ mutui arguit cuſtodiaʒ

illius pecunie. quia de depoſito vt dixi non dubitabatur bic ſed be
ne de cuſtodia eius.nam ille qui acceperat pecuniã mutuã foꝛte nõ
erat ſoluendo et pecunia illa ſic erat deperdita et depoſitarius vo/
lebat ſe exonerare vnde dicitur ibi in text. ꝙ non poteſt non ꝙ in
ſtrumentũ pꝛobet depoſitũ ſed bene pericuiuz ⁊ cuſtodiã ad eum
ſpectare non ex eo ꝙ de depoſito nec etiam de periculo aſſumpto
mentionẽ faceret inſtrumentũ mutui. ſed ex eo quia mutuauerat
dictam pecuniã tanq;ᷓ ſuam.v per cõſequẽs periculum erat ipſius
Uel ſecũdo dicamus ⁊ melius ꝙ relatiuũ quã ibi poſitũ nõ
reſpicit yerbũ cuſtodiam ſed reſpicit verbũ pecunie etc. ꝓpter ver
bum datam etc. Et ſic vult dicere ille tex. ꝙ inſtrumentuz mutui
pꝛobabit illum mutuaſſe pecuniã et per cõſequẽs eum obligatum
ad agenduz cõtra mutuaturiũ.et ꝑ conſequens ibi non refricabat
in dubiuʒ de depoſito vt pꝛobant verba littere que ſunt bꝰmodi.

L. Deſiderium tuũ cum iuris rationibus nõ con/
gruit. nam ſi cuſtodiam pecunie ſuſcepiſti quam
alijs a te datam inſtrumentũ:quo hanc tibi red
di conſcriptum pꝛofiteris arguit ſolutionẽ eius
competentẽ impꝛobe recuſas ⁊c.

BGlo.in.l.cum hereditas. alhie
do. meus Alex.de imol.in.l.ſi filius qui patri in vlti.col. ff de vul.
et pupil. reputãt iſtazs glo.ſingul.ad hoc q; nõ eſt dare mediũ inter
moꝛtem patris et exiſtentiã ſuitatis filij.et ideo pceſſus factus tã
quaz contra hereditatẽ iacentẽ non valeret m eos. ad quos me
remitto. Et ſoluz addo vnũ verbũ ꝙ effectus eſt maximus qꝛ
editas lacens non dicitur eſſe alicuius.⁊ ideo ſtatutũ diſponẽſ
ꝙ damnũ dantes in re alicuius incidant in penam non habet locũ
in hereditate iacente vm Bar. in.l. beres. f de acqui. here.? Bar.
in. l.ſi er re.5. fi.ff. de ſtipu.ſeru.ſed hoc non hʒ locũ in hereditate
patris delata filio qꝛeſt eius ⁊ ſtatutũ pdiciũ vendicaret ſibi locuʒ

in caſu iſto cum non ſit da itatẽ ii Evt bic⸗ Euis
verba ſunt hee. t dare bereditatẽ iacentẽ vt bic in glo. Cuij

Oucceſſiſtis hij eniʒ erant emancipati vel ſub
condictione poteſtatiua inſtituti. alioquin nõ he

reditati ſʒ ipſis videtur actio queſita ſecundum
quoſdam ⁊ cetera.

L. Si quis. Cudo. rom. in ſuo ſingulari in ver
cbol . bo depoſitũ ⁊c. dicit ꝙ ſi res tua eſt
depoſita apud me qua; repetis. v ego dico nolle me reddere. quia
alius puta Ticius vel gayus non curo fuit proteſtatus mihi ne ti⸗/
bi reddam ꝙ hec proteſtatio pꝛobatur plene per iuramentũ meũ.
per tex. quem ipſe reputat foꝛe vnicũ ad hoc in.d.l.ſi quis in fi. Et
idem voluit do.meus Alex.de imol. hic in apoſtillis ſuis ad bart
Sed cum reuerentia eoꝛum. tu dicas pꝛimo quod Bart. bic
dixit iſtũ tex. eſſe ſingul.ad hoc. Secũdo dico ꝙ Lud. ro. c reue
rẽtia tanti pris ꝓut ipſe ⁊ ẽt do.meꝰ non intellexit iſtum tex. qni
nihil facit ad hoc ꝓpoſitum. Et alius eſt verus ⁊ nouꝰ meus
intellectus quem do tibi ad iſtum caſum ⁊ nunq;ᷓ audiuiſti. Nam
dum iſte caſus facit mentionẽ de iuramento loquitur de pꝛoteſtã
te mihi qui debet iurare ſe non dolo nec fraude hoc facere vt ibi
in verſi.⁊ hoc per iuſiurandũ affirmauerit ⁊ ſic non ſum ego qui
iurẽ mihi pꝛoteſtatũ fuiſſe. Et hoc eſſe veruui pꝛobo ex alio.nã
ex parte mea non requiritur alia pꝛobatio niſi ꝙ ego oſtendã actu
aliter ꝓteſtatõem mihi factam in ſcriptis pꝛoui dicitur ibi in text.
in verſi.ꝙ ſi in ſcriptis atteſtatio ⁊c. Itaq; iuramentũ requirit ibi
ex parts pꝛoteſtãtis non autẽ depoſitarij.⁊ iſte eſt verus intellectꝰ
meus ⁊ nouus iſtius tex.ſi bene põderetur.quicquid dicat Lud.
roma.qui fallitur vehementer in tam notabili ⁊ ſingulari caſ u ſi
bene ⁊ ſubtiliter põderetur. ⁊ ratio eſt.quia vybi quis pꝛoteſtat᷑ ali
cui ex aliqua cauſa vt ille faciat vel non faciat certũ quid debet p/
bare cauſam illaui iuxta not.in.l.nomẽ.C. que res pigno.obliga.
poſ.⁊ in cleme.cauſam extra de electio.⁊ per Bar. in.l.non ſolum
5. moꝛte in. xij. col.ff de noui ope.nunci. ⁊ per do.meũ Alexan. de
imol.in conſil.lxxviij. in quinto volu.in vᷣa col.incip.viſo ⁊ diligen
ter ponderato ꝓceſſu ⁊c.vnde vt iſte pꝛoteſtans hic obliget illuz ð
buit iurare pꝛo veritate cauſe ſue expꝛeſſe in pteſtatõe.⁊ hoc mo/
do ego nouiter intelligo iſtum tex Cuius verba ſunt bec.

CSi quis vel pecunias vel res quaſdaʒ per de
poſitõis tituluʒ eas volenti ei qui repoſuerit red
dere illi omnibus modis cõpellit᷑ nullã quãlibet
compenſatõem vel deductionẽ vel doli exceptõ
nem opponat:quaſi ⁊ ipſe quaſdam contra eum
qui depoſuit actiones perſonales vel in rem vel
ipotecariam pꝛetendens cum non ſub hoc mo/
do depoſitũ accepit non conceſſa ei retentio ge/
neretur.⁊ contractus qui bona fide oꝛitur ad ꝑfi
diam retrahatur. Sed ⁊ ſi ex vtraqʒ ꝑte aliquid
fuerit depoſitum nec in hoc caſu compẽſationis
pꝛepeditio oꝛiatur.

Mandati.

J . Bal. hic ⁊ etiã Bal. in.l.ſi man
. B 1 Pꝛ0 Eg. dato.ꝭ.ſi in iudicio.ff. mandati
⁊ Ludo.roma in.l.pꝛima in fi. ff.de ſideiuſſo. ⁊ etiam do.meus
Alex.de imol.in.l.lutius in apoſtillis ſuis ad Bar.ibi reputãt om
nes iſtum tex.ſingul.ad hoc per tex.in.d.l.lutius non habet locuzʒ
in fideiuſſoꝛe pꝛeſtito in iudicio vt ibiper eos.cum quibus nõ ſto.
quia tex.clarus eſt quo ad aliud ſed non quo ad hoc pꝛopoſitum
nam hic non dubitatur an ſe eximere poſſit ab obligatõe.ſʒg ſolum
an poſſit agere ad pecuniã in qua interceſſit anteq;ᷓ ſoluat effectua
liter vt hic in verſi.vt eam poſſis ante ſolutionem cõuenire ⁊c.⁊ in
verſi.antequaz pꝛo ea ſatis creditoꝛi feceris ⁊c. ⁊ ſic iſte text. eget

hac noua mea interpꝛetetione. Cuius verba ſunt hec
Z. Si pꝛo ea contra quam ſupplicas fideiuſſoꝛ

ſeu mandatoꝛ interceſſiſti ⁊ neqʒ condemnatus
es:neqʒ; bona eam dilapidare poſtea cepiſſe pꝛo
bari poſſit vt iuſtam metuendi cauſam pꝛebeat.
neqʒ ab inicio ita te obligationẽ ſuſcepiſſe vt eaʒ
poſſis ⁊ ante ſolutionem cõuenire:nulla iuris ra
tione antequã creditoꝛi ſatis pꝛo ea feceris eam
ad ſolutionem vrgeri certum eſt.fideiuſſoꝛeʒve/

ro ſeu mandatoꝛem exceptione munitũ iniuria
iiij.

dem minime vſum non poſſe mandati agere ma
nifeſtum eſt ⁊c.

Si moncipi. ita fuerit alienat.

Ange. ⁊ etiam

de Imo. in.l. de pupillo. .meminiſſe.ff de noni oper. nun.reputat
iſtam glo. ſingu. ad hoc propoſitum quod valet citatio huiuſmõi
