Olo.in.s.qua rõe.in uer.exem.
Doctores hic ⁊ ẽt ſcribentes maxime dñs meus Alexan. de
Imo.in.l.pretibus.C.eo titu.in.viii.col.⁊ ẽt idem dñs meus in.l.
tenturio.ff. eo titu. reputant iſtam glo.ſingularẽ ad hoc ꝙ ſubſtitu
tio compendioſa facta a pagano filio pupillo valet iure pupillaris
ſubſtitutionis ſi pupillus decedat infra tempus pupillaris ctatis
ſi vero poſtea decedat valet iure fideiuſſi enam ſi mater ſit in me
dio de quo alias dixi in. d. l.pretibus ⁊ iõ pro nũc longior non ero
niſi ꝙ addo not.per Cy.in.:.ſi frater.C. de fideicõmiſ.ad quez me
remitto qui idẽ voluit in terminis ⁊ nũc pono vᷣba glo.q ſunt hec.

Exemplum ⁊c.in ver.ſi vero paganus non mi
les faciat eã valet iure directo ſi moꝛiatur in pu
pillari etate inſtitutus ſi vero poſtea tunc aut fit
per hoc verba valent ſubſtituo ⁊ tunc trabere ad
fideicommiſſariam vt in.l.ſceuola.ff.ad trebel.
aut per verba inſtituo te ⁊ ſi deceſſeris qũcunqʒ
illum facio herede ⁊ hoc non valet vltra pupil/
larem vt. ff. eo. l. verbis ⁊c.

de eo cii libe. ca bona adi.

Glo. in. .i.in ner. ſuceſſoꝛ ⁊c.

Bal.in.l.pro herede. 5. papinianus. ff.de acquirenda heredi
late dicit iſtam glo. non eſſe alibi r ſic facit eam ſingularem ad Hᷣ
quis dicitur beres anomalus cum qua glo.ſto quia clara eſt ⁊ non
eget aliqua noua mea interpretatione niſi ꝙ non ob mitto vnũ ver
bump de hoc anomalo berede poſuit aliquid idem Bal. in ſuo
con. cccviij. inci. ſtatuto ciuitatis mantue æc. in.iii.parte con.ſuorũ.
⁊ Bal.in ſuo con. ccxcviii.ĩ ſa pte inc.qq; ſuꝑ H pũcto ⁊c.ad quẽ
me ſemitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimꝰ Cuius verba ſunt bec.
Succeſſoꝛ nunquid ex teſtamento vel ab inte/
ſtato erit iſte heres reſpondeo neutrum dici
poteſt dic ergo bunc annomalum ſucceſſoꝛem eſ
ſe ſicut illum qui ſuccedit heredi non implẽti vo
luntatem defuncti vt in autent.de hered.et falci.
S. in omnibus colla. pꝛima et iura ſepulcroꝛum

hẽ yt bonoꝝ poſſe.vt ĩi.l.iiij. S. fi. f. ð fidei lib.
Glo.in. s. i.in ner. ſnceſſor etc.

HBal in.l. ſi quis fllium. C de inofficio teſtõ. reputas ẽt iſtam
glo.ſingularem ad boc vbi filius eſt excluſus ſemel ab herecdita

te ? Paee ecmittitur ſucceſſio iſta appellatur anomala.
Ded iu adueatc ꝓ nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius glo. qᷓ
bene ⁊ ſubtiliter conſiqerata boc non qjcit put patet ex worcis
que poſui ſupra in capit. proyime precedẽti ⁊ iõ nõ repeto nũc ⁊ 6t
ad ibi dicta per me remitto vbi aliquid dixi de iſto brede anõalo.

de obligationibus. ute

Olo.hic in prin.in ner.i. ecũduz
Bal. in. l. edita. C. de edendo ⁊ Bal. in.l. Fa. C. de reſcrip. vendi
Bal.i.l.actori ĩ fi.C. de reb.credit.⁊ iureiur.⁊ ẽt Wrmeur Kur,
de Imo. in.l.ſi is ad quem in vltimacolum. ff. de acquir. beredit.
⁊ ẽt dñs meuſ in.l.fi.in.iiicol.C. de in inter. reſt.mino.reputãt iſtã
glo. ſingularem ad hoc ꝙ vbi libellus eſt ineptus ⁊ pars oppoſuit
ſi iudex procedit ſententia ſuper indellata non valet nec producit
aliquam actionem. Pro quibus ẽt facit tex.in. c. cum dilecti
extra de emptio.⁊. venditi.cum ibi not.per oẽs ſcribentes ibi ma

xime per dnum Abba. ⁊ petr. de ancar. ponderantes ad hoc illum

tex. v poſuit aliquid Pau. de caſtin ſuo conſi. cclxi. in prima coln.
incipi. Uidetur ꝙ non poſſit ſequi c.⁊ in conftcerrni ineſpi. Sr⸗
quodam libello ⁊c.in pe. col.in fi.⁊ per dñm meũ Alex. de Imol.
in conſi. lv. m. v. volu. in quarta col.incipiẽ. Queritur an ſtante ⁊c.
vbi pluſ dixit ĩ tantũ ſentẽtia lata ſuꝑ libello inepto nõ videlicet
ꝙ iudex appellationis non põt reformare ſententiã huiuſmodi la⸗
tam ſuper libello inepto nec iſto caſu habet locum tex. ĩ. l.titignus

ff.ꝙ cum eo ⁊ idem voluit idem dñs meue Alex. de Imo. in con.

cxxxvij.in ſᷣo volu.incipi.An ⁊ qñ lapſa eſt inſtantia ⁊c.⁊ etiamũn
conſi.lxxxvij. in tertio volu. incipi. In cauſa mota xc. Sed tu
aduerte ꝓ nouo ⁊ vero intellectu meo ad iſtam glo. quam totus
mundus allegat ad hoc ꝓ ſingulari pꝛoun ateſtatur Bal. in. d.l. ac
toꝛi in ſi. nam glo. bñ ⁊ ſubtiliter ponderata non dicit hoc. Sed di
cit ꝙ ſolũmodo debet fieri congruenter reſpectu loci ⁊ rei ⁊ iudi⸗

cis ⁊ actionis ⁊ ſic omnibus concurrentibus non valet ſententia =
ſic glo.non conſiderauit ſolam actionem ineptã ſed bene conſidera

uit dum loquitur de ſententia oia ⁊ maxime incõpetentiam iudicis

quo caſu non eſt dubiũ ꝙ ſententia non valet per totum titulũ.C.

ſi a non cõpe.iudi.que iura etia iſta glo. allegat ſᷣm que glo debet
intelligi maxime nota. per Bar. in. l. non ſolum. 5. liberationis ver
ba. ff. de libe. legata. Cuius glo. verba ſunt hec.

CSecundum iſtud ⁊c.in verſi. Item per cõpetẽ
tes actiones ⁊ iudices fiat ſolutio alias non va/
let ſententia nec ſolutio fieri debet vt.C.ſi a non
comp.iudi.l.fi.⁊c.

Qiubus mo. re. ↄtrahe. obli.

glo.in.S.pꝛeterea in uerbo im
putare etce. Saly.Combononienſis in.l.data ope

ra.C.qui accu.non poſſunt in vltima
col.⁊ etiã dñs meus Alex. de Imo.in.l.ſi quis ex argentarijs.ꝭ.ſi
initiũ in viij.col.ff.de edendo ⁊ in.l.domos in pe.col.ff. de legat. d
allegant iſtaʒ glo. pꝓ ſingulari ad boc ꝙ culpa que pꝛeſumitur a le
ge in incendio.ſ.p babitantes in re vt in.l.ſi vendita.ff.de peri.⁊ co
mo. rei vendi.⁊ in.l.qui inſulam..fi.ff locati ⁊ poſuit Bal.in ſuo
conſilio incipi.Caſus talis eſt quidã habens domũ ⁊c.⁊ Bal.
in.l.ſi creditoꝛ. C. de pigno.actio.⁊ per dñũm meum Alex. in conſi.
l. in ðᷣ volu.incipi.quidam habitabant ⁊c.⁊ per Ange.in ſuo conſi.
cxcvij.⁊ per Ludouicus. Roma.in ſuo conſilio.ccccj.⁊ per Jo.de
ana.in ſuo cõſi.lxxj.⁊ ibi aliquid per me in additionibus meis ad
cea cõſilia ad quos omnes me remitto eſt culpa leuiſſima ⁊ in negli
gendo non aũt eſt in comitendo ꝓut plene declarat idem dũs me/
us Alex. in. d. . ſi initium qui multum coſiderat hoc vt ibi ꝑ eum
vbi alias legendo dixipoſt eum ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero ni
ſi ꝙ ibi alias dictis per eum ⁊ per me adéovnum verbum dum di
eit ibi ꝙ actio legis aquilie non cõpetit pꝛo culpa que eſt in non ſaci
endo. Sed que eſt in faciendo ⁊c.nam dico ꝙ hoc idẽ voluit Jo.
de Imo. de quo ipſe non cõmemoꝛat in.l.fluminuz..quicq;ᷓ.ff.de
dam.infec.vbi ad hoc allegat caſum ꝓ ſingulari in.l.ſi is cuius.ꝭ
demp. ff. de vſuſ.ad quem me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agi/
mus. Cuius verba ſunt bec.

Imputare ſic ĩfra ꝙ ſocio..fi.⁊ ff.de mino.
l.cum mandato ⁊ nota hic aliud eſſe dolum quã
J.ij.

do eſt machinatio ſtudioſa vt.ff. de dolo.l.i.⁊.
ſecunda. aliud latam culpam vt non intelligere
quod omnes intelligunt vt.l.late.ff. de verbo. ſi⸗
gnifi. aliud leuem vt deſidie ⁊ negligentie vt hic
⁊ aliud leuiſſimam vt ſi quocunqʒ modo potuit
pꝛouidere vnde fieri non poteſt ſine leuiſſima cul
pa vt incendiuʒ naſci lieet noceat in culpabilibus
vt. ff. de officio pꝛeſidis.l.iij.ꝗ.pꝛimo ⁊c.

Ze cont:ꝛa. emptione.
Glo.i.S.pꝛetiũ ĩ uer.tradatur.

Dñs meus Alex.de Imo.in.l.ſtipula.non diuiduntur.in.pe.
eol. ſr de verb. oblig. allegat iſtaz glo. p ſingulari ad hoc ꝙ ille qui
eſt obligatus ad rem tradendam poteſt preciſe compelli tradere
eam de quo alias ibi dixi poſt eum ⁊ iõ non me extẽdo ſuper hoc
niſi ꝙ dico boc eſſe verũ ſine dubio añ quis bẽt facultatem rei tra
dende vt in.l.prima.5.p.⁊ hoc vbi voluit Bart. fl. de extima.⁊ in
l.prima.ff. de actio.empti.⁊ in.l.exempto in pꝛincip.cum ibi plene
nota. eo. titu.ad quos me remitto ⁊ qð plus eſt dico ꝙ hec glo.ẽt
hoc modo loquitur diſtinguendo non aũt indiſtincte put refert pᷣ
ſatus dñs meus vt videre potes ex verbis glo.que non bene allega
ta fuit per eum ſibene ⁊ ſubtiliter ponderetur.⁊ pono verba glo.
de qua agimus.Que ſunt hec.

C Tradatur ⁊c. Sed nũquid tenetur pꝛeciſe ad
rem tradendam Marti. ꝙ ſic: ⁊ facit pꝛo eo ꝙ
hic dicitur omnino tradat᷑ ⁊c.⁊.ff.de rei vẽdi.l.
qui reſtituere: ⁊ ſupꝛa de donatio.S.alie. Sed
Bulga. contradicit enim eum ſoluendo intereſſe
liberari ⁊ facit pꝛo eo.ff. de actio.emptio.l.pꝛĩa
in pꝛimo reſponſo ⁊. l.exempto.S.idem ait ⁊.C.
de actio.empti.l.iij. Sed foꝛte poſſet diſtingui/
an venditoꝛ habeat rem:⁊ vera ſi ſentẽtia Mar
tini alias autem non ⁊c.

De diuiſi.ſtipulationum.

Glo.i.s.pꝛimo in uer.mero ⁊c.

Ange.in.l.v. in prin.ff.ð verbo.obli.⁊ etiam dñs meus Alex.
ibidem allegant iſtam glo.pro ſingulari ad boc.ꝙ merũ exponitur
ideſt purum ⁊ ſic ex edicto ſolo pretoris tantũ introducte ſunt ſti ⸗
pulationes alique de quibus bic in text.⁊ etiam in.d.l.v.Sed ille
que non ſolum a pretore.ſed etiam a lege cinili ſunt introducte ap
pellantur cões non aũt pretorie de quo alias dixi in.d.l.v.⁊ ideo
nunc longior non ero niſi ꝙ ſolum non obmitto vnũ.qð Ludo.
Roma. in.d.l.v.in princi.dixit ꝙ iſta glo.nõ eſt ſingularis ſed alia
eſt etiam glo.ſimilis in.l.qui res.S.mihi rome in ver.merum factũ
ff. de ſolut. Sed tu dicas ꝙ illa glo.non eſt ſimilis huic nec dicit
B ſi bñ ⁊ ſubtiliter cõſideretur ſed alio modo exponit verbũ merũ
ꝓut videre potes nam exponit merum factum ideſt remotum ab
omni datiõe ⁊c.⁊ ſic illa glo.non facit ad hoc de quo alias dixi in
d.l.v.v iõ pro nunc longior nõ ero niſi ꝙ addo alias ibi dictis per
alios ⁊ ꝑ me Bal.in.l.etiã.C.de obſeq.patro.pꝛeſte qui ponit de
bis verbis mero iure ⁊c.⁊ mera interpretatiõe ⁊c:⁊ mera ſide ⁊c.
⁊ mera liberalitate ⁊c.⁊ mera pena ⁊c.quid importent ⁊ aliquid
etiam per dñnum meum Alex.de imo.in.l.i.in.iicol.ff.de iure.om
nium iudic.⁊ etiam in.l.imperium in.iij.col.eo.tit.⁊ per Oldra.in
con.x. ad quos me remitto ⁊ pono vᷣba glo.q̃ ſunt hec.

TC A mero iudicis officio ideſt puro ſic quod nõ
iudicis officio ⁊c.

Se uerboꝛumobligationibus.

Blo.in.S.ſed hec ſolemma. cõ

7 etiam dñs meus Alex.de imo.æ Illuſtr.dñs franc.are.in.li. .
ſiquis its in.v.col.ff.de verbo.obli.reputant omnes iſtam glo. ſin

gularem ad boc ꝗ; ſi ante ſtipulationẽ actum eſt ij
A.ſignificatur ſtipulãdo interogatio de.x.⁊ per. Bn lane
x · ꝙ iſta ſtipulatio non ſubſiſtit nec valet. quia iſta verba no de
apta de ſui natura ad ſtipulationẽ de qalias late dixi in ,5 unnt
ita ⁊ ideo non me extendo nunc circa hoc. Sed ad ibi dicta; qui
mitto ⁊ ſolum pono verba huius glo. Que ſunt hec. hefe/

CQuibuſcunq; abilibus tantũ quid enim ſi di,
cam. A. ⁊ velim repꝛeſentare pꝛomittis:⁊ tu di/
cis. B. ⁊ velis repꝛeſentare ꝓmitto nõ valet ꝛc.

SDe actionibus.

510. i Ludeuicus Roma. 1 etiam dß
BGlo. in. S. alie. lno vome reien or
eleganter in.ij colum. ff. de damno infecto reputant iſtam glo ſin⸗
galarẽ ad boc ꝙ procedit libellus alternatiuns ex coſuetndine it
diſponente de qua materia alias dixi in. d. . eleganter ⁊ io pro niſ
non me extendam in hoc niſi ꝙ ibi dictis p alios ⁊ ettam ꝑ me ad
do Pau. de caſt.in ſuo con.cccxcij. incipiente.viſo quodam libello
porrecto ⁊c.vbi dicit ꝙ libellus alternatiuue regularit vt inertus
non valet vt ibi per eum ad quem me remitto ⁊ redeo ad glo. de
qua agimus Cuius verba ſunt hec. 8

Sic videtur ⁊c.in verſi.alij dicunt alternati/
ue pꝛoponi.ſ.rei vendicationem ⁊ publicianam
hoc mõ peto reʒ talẽ iure directi dominijvelqua
ſi ⁊ hanc apꝛobat conſuetudo c.

— .3 Tu ſcis omnia bona ma
O lo. in. §. ſuen At. riti ſunt tacite ipotecata mu
lieri pꝛo dote ſua reſtituenda ⁊ enim bona mulieris ſunt obligats
marito pꝛo dote ꝓmiſſa danda vt ĩn.i·i.in pꝛin.cum ibiplene no⸗
C.de rei vxo.actio.⁊ poſuit Pau.de caſtr.in ſuo conſi.xiiijinfa.
col.incip.Uiſis ⁊ conſideratis ⁊c.vbi dixit etiã bona patlis mei
ſunt obligata vxoꝛi mee poſt moꝛtez patris⁊ Pau.de caſt in con.
cccxciiij.incip.qq; multa copioſe ſcripta ⁊c. vbi ponit eti de ipole
ca conceſſa marito in bonis vxoꝛis ꝓ donatione ante nuptuas eif(
cia. ⁊ que iſtarũ ipotecarum ſit plus pꝛuulegiata concludit gili
que competit ꝓ dote eſt magis pꝛiuilegiata. ad quem me remino
Sed dubito modo vtrum iſta ipoteca pꝛiullegiata que com
petit ipſi muneri.competat etiam eius patri in quo dicas ꝙ dalut
etiã eius pri vt eſt glo.in.B. .fuerat de acno quaz ad hoj magii
facit Bald. ⁊ reputat eam ſingularem ad boc in dicta.l.paimd 45.
Sed vt plenius.C. de rei vxo.actio.ditens hot eſſe verũ ſinole ſno
⁊ filinſue ſimul agat ⁊ ſic ſi agit noie coni ſecus eſt ſi ſuo nomi
agat vt ibi per eY. Sed tu aduerte pꝛo nouo a vero mtelſecmn
meo ad iſtam glo. que mibi non dicit boc ⁊ eſt glo. magna in fue
in ver. ſed cũ patri ⁊c. que ſi referatur ad iſtum tex. put debel ſie
ferri ⁊ ſuꝑ quo poſita ẽ non dicit boc. Sed vult indiſtincte hale
habet boc pꝛiilegium ipotece ẽs ſi nomine ſuo agit c omninote⸗
neatur reſeruare filie Cuius glo. verba ſunt hec.

CEis facienda eſt in eo ꝙ dicit ipſa ⁊ nonali
us ꝛc. in ver. ſed nungd pri boc pꝛiuilegiu dabit
videtur ꝙ nõ quia ſua actione agit vt. f. ſolu. ma.
l.ij. F. volũtate econtra videtur ꝙ ſic quiaꝑ hei
filie pꝛouidetur cum pater hac reſeruare copilur
filie yt dicunt ⁊ hoc verũ puto ⁊c.

Glo.in.S.actionum in glo.i.m

Ina in uer. boneſidei etceteia.

Bal.in.c ·i.in tit. de contro. inueſli.

circa finem. ia vſibua feudoru ꝛ ct Bald inli⸗

C. de ſen.que ꝓ eo quod intereſt ⁊ etiam vñs meus ley. de imo.
in.l:.ftipulationes nou diuiduntur in. x. col.ff. de yerboobl n⸗
iſtam glo. foꝛe ſingularẽ ad hoc ꝙ licet in obligationibue e⸗ reis
ſuccedat obligatio ad intereſſe vt in.l.ſiquis ab alio in fi. T
di.cum ibi plene nota.⁊ in.d.l.ſtipulationes non diun uen eil cei
hot fallit quando obligatio rem dari venit ex contractu ef.
de quo alias dixi late in repeti.mes ad text. inel. quarla. · nee
co.titu.quem tex.ego nouiter reperi.ex oꝛiginalidue. ſr lemi⸗
tis qui coĩter in codicibus oĩbus tranſumptis deficiebat in.

verbis v nunc eſt emendatus ⁊ apertus ⁊ ad ibi dicla mio nune m.

inmun al
Wmnali
inigntis gin

mmus
Glaletrar:

mnnnde
mtinetan
tdani tatſiunlhidr
ueſkinnſenigiünlumn nri

— – –
–

mriüſntfamſuntin

orlbs monbdus

Goiosfinnerttesnnine
Milifnazeceſeignriidnirr
led ennwisetifmnt NMnliatr,
feninigrexlerinlifriialnrt⸗
ennen⸗
hknitneutgungrinann,
Nutrun nitiistaimi

onmuupiinun Fenchm
. mutuniitgiginm n⸗

higtaintmngnece⸗
Hiſmiaififr i barine⸗

ifafniznimnteit inteng ne

ftananinfigr n
giitinninu
Biigrtrttinne ut

—

nnſind un
inndwcru⸗
ene
lönſenmrninn 1

Ate

Kanann e,ni,N
anen un

—

anchor. lunnn
eunnnnd
. nalnmmanfie
nranaiuintu
anmantamnäim
ä
Gmmnutnt ſſin
e n (unln
ardiprzutfan
Vrr uni gl iin
nand6lN
õäůüõ
l
”
i imn tigti mimaiit
gtax Agu
”ñäs
akizentur
anunn undnmn
p nnt
gum vm / n
c brig ou nl ſni

diitditidt
naiugmtli
———
ig⸗ õ
—–

fuuit condemnatus ob cõtumaciam.
nouo intellectu meo ad iſtam glo.nã glo.facit vnuʒ fundamẽtuzʒ

remitto ⁊ pono verba glo. de qua agimus. Que ſunt hec.

eſſe ſi dari eſt in obligatione ſecus ſi rem tradi

vel factum vt. ff. de verbo. obli. l. vbi autẽ. F. fi. ⁊

ff. de re iudi.l.ſiquis ab alio..fi.que veniunt in
bonefidei indicijs ⁊ c.

SGlo. in. S. pꝛeterea quaſdam in

uer. ex arbitrio ?c. &nalt uond iure

meus Alex. de Imo. in. Lin actionibus in pꝛincipio in. xij. col. ff. de

in litem iuramen. etiã Ange. Ludo. Roma. ⁊ etiam dñs meus

Alex. de Imo. in. l. ba in pꝛinci. in. a col. ff. de iur.iur.reputant iſtã
o. ſingularem ad bor ꝙ licet alias ex iuramento voluntario vel
iudiciali oꝛitur actio vt in.l.pꝛima ⁊ in.lactoꝛi cum ibi nota.C. de
iuf iur. tamen ſecus eſt in iuramento in litem nazʒ ex eo non oꝛitur
actio cum qua glo. ſto ſimpliciter quia clara eſt ⁊ non eget aliqua
noua mea interpꝛetatione. Cuius glo. verba ſunt hec.

Ex arbitrio bene dicit ex arbitrio.nec eniʒ eſt
obligatus rem reſtituere:vel quid ſumile facere:
quod pꝛeiudicet in actione in rem: In perſ onali
bus autem arbitrarijs que hic enumerantur dic
ꝙhec reſtitutio vel exibitio fit in obligatione:pe
na tamen ideſt intereſſe vel quaãti in litem iuratũ
eſt:non niſi per officium pꝑꝛeſtatur:⁊ ideo arbitra
rie dicuntur ⁊c.

He noxalibus actionibus.

SGlo. in. 5. fi. in ner. filios in ſine

Bar.i.l.ſi finita. 5. ſi de vectigalibus in fi.ð dam. ĩfec.⁊ Bar.
in.lpe.C. qui bonis ceder pofſunt ⁊ Bal.in.l.i.in.fi.C.ne filius p
pfe ⁊ẽt dñs meus Alex.ð Imo.in.l.cũ filius ĩ.ij.col.ff.de verb.ob
lig. ⁊ i. O.5. ſi ð vectigalibus in pe. col.vbi alias legẽdo dixi poſt eũ
reputant iſtam glo.ſingu.ad boc ꝙ de iure comuni pater non tene
tur pꝛo cõdemnatjone facta cõtra filiuũ ſuũ ex cauſa delicti ſi filius
Sed tu aduerte pꝛo vero

quod eſt falſum dum reſpondet ad tex.in.l.cum fihij. C.qui bo.ce.
poſ.qui tex.videtur facere in ↄrium nam glo.dicit ꝙ loquit in ca/
ſtrẽſi peculio vel in eo ꝗ; dedit pater filio ſuo eunti in caſtris quod
ẽ ẽt caſtrenſe peculium ſed iſte intelleecus ad illũ tex.pꝛocedere nõ

pot cum loquatur ẽt in femina que nõ põt acquixrere in caſtris nec

ct pot pr ei dare eunti in caſtris ergo ille tex. non põt pati inũ intel
leetuͦ cũͦ loquat ĩ filus vtriꝰq; ſexus vt vider potes ̊ ſi tex. ille ſub

latus eſt in quo hec glo.ſe fundabat nõ ẽ ſine vubio hec deciſio glo.

Heter ea tex.ille in.d.l.cum filij.loquit ẽt in alio peculo quã caltrẽ
ſi vt ibi in verſi.caſtrenſe vel ꝙ patre volente poſſideat ⁊c.⁊ ſic illa
alternatiua vel oſtendit diuerſitatem inter ea duo ergo ⁊c. tamen

C Filios ⁊c.ſed quid ſi filius noluit accipere iu
diciuʒ immo contumaciter non venit an mitti de
beat actoꝛ in poſſefſioneʒ peculij perfecticij vide
tur ꝙ non quia ex delicto non debet pater conue
niri vt hic dicitur econtra videtur ꝙ ſic quia ali/
as dicit lex ꝙ poteſt cedere bonis in peculio tali
yt. C. qui bo.cede.poſ.l.cum filij.in eo quod di
cit vel a patre ſed huic verbo ita reſponde quod
d.l. cum filij. loquitur de caſtrenſi vel ꝙ habet
a patre ſibi eunti ad caſtra donatum quod etiam

caſtrenſe. dr vt.l.ſi filius.C.fami.herxciſ.

In aut. de heredibꝰ et falcidia.

Glo. in. . ſi uero nulla in nerbo
relictis etc.

dominus meus Alexde JImo. in. l⸗

Bonefidei ⁊c. in verſi. Item nec venit inter⸗/

Doctoꝛes hic comuniter etiam

nam qð.S.non omnis in.ij.coliff. ad trebel.re utant iſt
larem ad hoc lz alias verbũ relinquo aclechcerte 1Sa ſusn
titati nunquam trahitur ad inſtitutionem vel vniuerſitatem etiam
nullo alio dato inſtituto ſecus ẽ ſi adicit vniuerſitati bonoꝛũ quia
tunc eſt idem ac ſi dictum eflet inſtituo ⁊ impoꝛtat inſtitutionẽ ve/
ra de qͥ alias dixi in. l.i. f. de leg. P. v ideo pro nunc nõ me extendã
ſuper hoc niſi , addo dſjum meum Alex. de Imo. conſulentẽ ſu
hoc multũ notabiliter loquentem in ſuo con. xx. in. ij. volu. incipi
ſtatutum concedens ⁊c. vin con. clxxvj.in.ij. volu. incip. an ſi pꝛece
ſit teſtamentu ac. n.ii, col. ? in con. cviiij in iii volu. incip. vilo
diligenter conſiderato æc. inpe.col. ⁊ in con.xvij.in.iij. volu. incipien.
an iuramentũ ⁊c. in vlti.col.⁊ ẽt in con.cxxxvj.in.d.volu. incipien.
an ſi teſtatoꝛ ⁊c. in viijj.col.⁊ per eundẽ ẽt in.l.cẽturio in. xxxv. car
ta.ff.de vulg.⁊ pupil.ad quem me remitto ⁊ bono vᷣ̈ba glo.de qua
agimus que ſunt hec.
C Relictis: nota verbum relicti adaptari ad in
ſtitutionem ſic.C. de ſecundis nupt.l.hac edic-/
tali circa pꝛincipium ⁊ eſt notandum propter ho
diernam conſuetudinem ſecundum quaʒ non fit
quandoq; inſtitutio ſed teſtatoꝛ dicit illi omnia

bona mea relinquo ⁊c.

Glo.in.S.exheredatos. co. ho.

. 7 ẽt dñs me
us Alex. de Jmo.in.l.poſtumo. C. de contratab. in. viiii. col. etiã
vñs meus Alex. in auten.non licet in. vjj. col. C. de libe. pꝛete.⁊ etiã
idem dñs meus Alexã.de Imo.in aũt.ex cauſa eo.tit. in.pe. col.re
putant omnes iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ pᷣteritio ſacta a mr̃e
de filio ſine expꝛeſſione cauſe facit teſtamentũ ipſo iure nullũ ⁊ tũc
non poteſt dari querela ſed contra tabłe.ſicut datur filio a pr̃e pꝛe
terito ſed ſi eſſet pꝛeteritus ſine expꝛeſſione cauſe legitime valet te/
ſtamẽmʒ ⁊ ſuccedit loco exheredationis ⁊ tunc hẽt locum quere /
la ⁊ non contratabulat teſtamentum vt ibi verdos ybi alias ẽt le/
gendo dixi de hoc ſed vltra iam dicta addo nunc not. per Bal. in. l.
ſicut C. de teſta.mili.?⁊ Bal.in. d. auten.ex cauſa in viij.col.? etiaz
in addit. ſpec.in titu. de inſtru.editio.in verbo pꝛeterito ⁊c.⁊ Pau.
de caſt. in con. ccc.⁊ ẽt in con.cxxxvij.quẽ omnino videbis vbi mul
tum ſingulariter loquit᷑ circa hoc ad quezʒ me remitto ⁊ redeo ad
glo. de qua agimus Cuius verba ſunt hec.

CExeredatos cã adiecta alias exeredatio foꝛ
te non nocet ſecũduʒ al.argumento.ff.de bo. lib.
l.ſi patꝛonus. .ſiquis ⁊c.
S8Sʒ melioꝛ eſt glo. hic in verbo noluit Cuius verba ſunt hec.
CQuaſi dicat nullo modo ſed nunquid que dic
ta ſunt in exeredato locum habeant in pꝛeterito
reſpondeo ſi a patre in cuius eſt poteſtate eſt pꝛe
teritus ipſo iure non valet teſtamentũ ſiue canſã
pꝛeteritionis expꝛeſſit ſiue non. C. de lib. pꝛetet.
l.fi. . pe.⁊ inſt.de exheredat.libe.pꝛimo reſpon
ſo ſi autem ab aliquo de linea materna ſiue cum
cauſa expꝛeſa ſiue non valet teſtamentuʒ vt inſti.
de exher.libe. .pe.⁊.ff.de cõtrata.l.illud..ad
teſtamenta ſed hodie cauſa pꝛeteritiõis dʒ infe/
ri a teſtante ⁊ pꝛobari abiherede vt infra vt cum
de appel.cogno..aliud ⁊.ꝭ.ſine igitur ⁊c.

de fideiuſſoꝛibus.

glo. in. S.argẽtarioꝛum qui eſt

Debitoꝛ tuuſ ad hoc vt per debitoꝛis ſui ð
§ . fin 3 lis legationẽ liberetur a te creditoꝛe ſuo opus
eſt ꝙꝙ duo interueniant ᷣ quod debitoꝛ delegatus ſit debitoꝛ dele⸗
gantis ⁊ vt debitoꝛ delegetur eius pꝛomitiat ſoluere delegãti alias
enim non eſſet delegatus vt in.l.quaãuis.ꝭ.ſi mulier cu: glo.ſua ma
gna in fi.ff. ad vel.⁊ idẽ ẽt eſt ſi aliquis campſoꝛ ſine delegatione ꝓ
mittat ei pꝛo te loco tuo nam tu es enam liberatus ſᷣm GBal.ſingu
lariter. l.j.C. de execu.rei iud. dum allegat tex.in.l.delegare.ff. de
delegatio ſed exceptis iſnus caſibus non liberaĩ debitoꝛ a ſua ob
ligatione vt eſt glo.in. d.ꝭ.argentarioꝛũ quã pꝛo ſingalari ad boc ꝓ
poſitum allegat oñs mens Alexꝗ. de JImo. in. l. qui N iie
iij.

in ba col.fl. de verbo. obliga. pe qua materia alias dixi in.l. iij. C. ð

nouat.⁊ in.l.ſi mandato meo..fi.ff. manda.in noſtris interpꝛeta/

tionibus nouis in hoc opere nro ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero
niſi ꝙ pono verba glo.de qua agimus. Que ſunt hec.

CRogerno ſcilicet huius conſtitutionis: m
quoſdam ⁊c.In verſi.vel pone caſum:vt quia cã
pſor pꝛomiſit pꝛo me poterit etiam pꝛius conue/
niri iure medio vt dictum eſt ⁊c.

Hlo.in prin. in uer.ſideiuſ.⁊c.

. 9„
Alluſt. dñs Sranciaret.in.l.pꝛima..fi. in pe.col. f. de duob
reis ⁊ Cinus Rai. ⁊ Saly. combononienſis in aũt. pꝛeſente.C. de
fideiuſ.⁊ dñs meus Alexã,de Imo.in.l.dictantibus.C. de teſta.⁊
dñs meus Alex. de Imo.in.l.vbi aut..illud in Fa.col.ff.de verb.
obligat. omnes allegant iſtam glo ſingularem ad hoc pꝛopoſitu
ille qui pꝛomittit. x. pꝛo titio dicitur eius fideiuſſoꝛ adeo ꝙ habet
beneficiũ de fideiuſſoꝛibus de quo alias dixi in. d. . illud ideo nuc
non me extendo vlterius in hoc niſi ꝙ nunc alias ibi dictis per me
addo Bar.idem volentem in conſi.incipi. An ſi tertius ⁊c.?⁊ Bal.
in ſuo conſi.inci. Certius pꝛomiſit cc. Secundo enam addo
vnũ verbũ qaliud eſt in vero fideiuſſoꝛe intercedente naz l non di
catur ꝙ renunciauit ⁊c. tamen etiaz in dubio cenſetur renuntiaſſe
vt eſt glo. in.l. inter ſtipulantem. ff. de verbo.obli.⁊ in.l.cum filius
eo. titu. ⁊ voluit Bar.in.l.ſi quis pꝛo eo.ff. de fideiuſ.⁊ Ange.aret.
in ſuo libello malefi.in verbo fideiuſſit ⁊c. ad quos me remitto ⁊
redeo ad glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

CFideiuſſionem C Nota differentiã inter iſtoſ
nam fideiuſſoꝛ:⁊ ante obligationem ⁊ poſt acci/
pi poteſt vt inſti.eo.S. o C andator tantum
ante niſi in caſu ut.ff.manda.l.ſi uero non remu/
nerandi.S.ſi poſt.⁊.ff.plane.⁊ c.

At deter. ſit numerus cle.
Cum uero Ludo. ro.in ſuo ſingulari in verbo cede/

rs el.ij. ponit vnuʒ mirabile verbum ſi eẽt
verũ videlicet vtruz clericus poſſit cedere bonis in quo dicit domi
nos canoniſtas dubitaſſe in.c.odoardus extra de ſolu.iñ ſᷣm eum
caſus hic eſt ſingularis de hoc ꝙ ſic. Sed tu aduerte pꝛo nouo
2⁊ vero intellectu meo iſtius tex. Quem ſalua pace Ludo.ro. non
intellexit nec aliquid facit ad pꝛopoſitum ſi bene ponderetur ⁊ ſub
tiliter nã dico ego ꝙ ille tex.loquitur in alia ceſſione penitus diuer
ſa abea de qua loquimur ad euitandum carcerem nam dicit iſte
tex. ꝙ bona dequibus hic fit mentio cederent creditoꝛibus. ⁊c.qꝙ
eſt dicere ꝙ creditoꝛes caperent ea bona ſi non ſeruetur menſura
⁊ modus de quibus in.d.aut.⁊ ſic ille tex. loquitur de re cedẽte cre
ditoꝛi ad comodum creditoꝛis non anteʒ de clerico debitoꝛe cedẽ
te bonis pꝛo vt dicebat Ludo.ro.Qui vebementer fallitur in vero
intellectu iſtius tex.Quẽ ego iĩtelligo tibi pꝛo vt ſupꝛa dixi ⁊ hij

omnino ſunt diuerſi termini ⁊ nihil hñt cõe an ego cedã bonis me

is vt debitoꝛ alioꝛum vel res aliqua mihi vt creditoꝛi alioꝛum ce/
dat ⁊ de hoc vltimo loquitur iſte tex.bene ⁊ diligenter pꝛout decet
ponderatus. Cuius verba ſunt hec.

CCum vero deo amabiles epiſcopi ad aliquo/
ruʒ pꝛeces ſemper reſpicientes pꝛotracti ſunt ad
oꝛdinationum multitudinem aucta quidẽ eſt ex/
penſarum quantitas ad immenſitatẽ multam cre
ditoꝛes aũt vndiqʒ ⁊ vſure ⁊ nouiſſima etiã neqʒ
creditoꝛes ꝑꝑ incredulitatẽ iam cauſe ſed alie/
natiões cũ neceſſarie ⁊ cõtra leges ⁊ cauſe inde/
centes ⁊ neqʒ pꝛopꝛia dignitate temperantes vt
ex hac nimietate neqʒ pᷣdia:neqʒ ſuburbana pꝛe/
dia ſufficerent potens ⁊ pignoꝛibus neqʒ credi/
toꝛes pꝛopter hoc inuenirentur ſed ad inopiam
deſcẽderent nouiſſimã ⁊ nec ipſis miniſtris emo
lumentum dare ſufficerent ſed ad viam omnium
infideliſſimaʒ cauſa deſcenderet quatenus rerũ
omnium creditoꝛibus cederet quod dicere etiaʒ
piget nos ⁊c.

He Monacis.

ο Ange. hic 7 etiam Salzinl
CS.hinc nobis. c hieretam S. iniik
Alex.de imo.ibidem in penul.col.ff.qui ſatis.cog. reputant iſb
tex.ſigularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet ałs ſemel malus Reſmm .
tur ſemper malus in eodem genere mali vt in.c ſemel malin imi⸗
plene notatis de reg in. li.yi. Tamen hoc eſt verum niſi ſt
Enium continuum mali moꝛes ſunt purgati qun non pꝛeſumi
amplius malus. Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo ĩtelle tu
iſtius tex.qui(ſententia mea)boc nõ pꝛobat ſi bñ ⁊ ſubuliter pod
retur nam ibi loquitur de eo qui vult pꝛofiteni nam ſi per trieni
permanſerit ⁊ ſubtulerit ea que pꝛo monacãdo ſunt neceſſaria 4
mittitur quia pꝛeſumitur bene a diligenter vidiſſe ⁊ notiſſe en o
⁊ poſſe ea facere ⁊ ſubſtinere.Sed non erat ille malus abinino. 4
ex triennio poſtmoduz pꝛeſumatur bonus ſed erat bonus Gecn⸗
triennio pꝛeſumuur nouiſſe ea omnia neceſſaria 7 admitntur ad
monacatum ⁊ dũ ille tex.loquitur de mutatõe vite loquitur de lan
co ad monacum. Sed non eſt ſic in mutatione vite de malo ad bo
num nam laycus bonus poteſt in triennio ex periri vitam illaz mo
nacalem ⁊ pꝛofiteri.Sed malus non pꝛeſumitur effici bonus in ta
bʒeui tempoꝛe ⁊ hoc modo ego intelligo iſtum tex. quem bene con
ſiderabis ⁊ videbis qui pꝛobat illud quod dixi nibi nic. Cuius yer
ba ſunt het. . . s N
CPinc nobis ⁊c. in ver ſi.Sancimus ergo ſa⸗
cras ſequentes regulas eos qui ſingularem con
uerſationẽ patiuntur:non pꝛompte maxime reue
rendiſſimis pꝛeſulibus venerabilium monaſteri
oꝛum habitum percipere monachalẽ ſed pertri/
ennium totum:ſi liberi foꝛte ſint: ſiue ſecundum
tollerare nondũ manaſticum habitum pꝛomeren
tes Sed cenſura ⁊ veſte eoꝛum qui layci vocant

vti ⁊ maxime ſit diuina adiſcentes eloquiac.

De non alienando.

§. lex itaqʒ. Illuſtris. d. Eranc. are.in.literdi hgni

ex naufragio.ff. de aqui.poſſeſ. repuiat
iſtum tex.ſingularem ad hoc ꝙ ſexta pars penſionis conducemtis
emphiteoſim ab eccleſia detrahitur. emphiteote ꝓpter caſus foꝛ
tuitos vt ibi per eum notãter examinantem iſtum paſſum de quo
poſuit etiam ipſemet in ſuo con.cxl.inci.quia cõſideratio noſtra c.
vbi ponit quando poſſit peti remiſſio per totum illud conſiliũ ma⸗
xime in fine vbi dicit ꝙ in emphite.nõ fit remiſſio mſi quandoto/
ta res perit vel maioꝛ pars vt ibi per eum ⁊ per omnes ſcribentes
maxime Jo.de imo.in.c.pꝛopter ſterilitatẽ exira ð locato ad quos
me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt bet.

CLex itaqʒ talia ſub bꝛeuitate decernit:⁊ mult
imponit etiaʒ vſqʒ; ad res ſanctiſune eccleſie ſtat
ſolummodo ⁊ omnẽ quidem perimit circunuent
onem quã pꝛediximus non tamen retinere calidi

tatem poſtea inſurgentium valuit ⁊ quodda enijʒ

dudum hoc quod vocatur colonarium ius eſtve
luti ſi domum valentem. C. ſolidos ⁊ pꝛeſtanleʒ
penſionem accipiat ſolidos.x. qui ab eccleſia:
det pꝛo ea ſolidos centum ſeu amplius:aut certe
minus ⁊ quaſi iam de pꝛopꝛia agrauet ſe dare ſin
gulis annis quaſi penſiõis noĩe ſolidos tres ⁊c

lluſtris. d. Sranc. are. in.l. ſi em. fde
5§ B 1 Uero. r.,an.aner un iſtum tey.
ſingularem ad boc ꝙ locatio ſeu conceſſio in empbitoſim aliquan⸗
do eſt nulla ⁊ tamẽ emphiteota ſemper tenetur reddere penſionee
etiam ſi auferatur ei res ⁊ boc eſt in odium illius qui conducit
eccleſis ſine ſolemnitatibus requiſitis a iure qui debebat condue
cum debita foꝛma ⁊ cũ ſolẽnitate requiſita ⁊ non fecit de griine
teria addo nunc Paul.de caſt. conſulentem in ſuo concrrrviin
etiam in con. cxxxvi. x in con.clxij. ⁊ in con. cxxxviijin quibus uan
ipſe late ponit quõ poſſit concedi emphiteoſis eccleſiaftica. etu

in quibus rebus poſſit conſtitui ⁊ etiam ſi ſemel conceſſa eſt v po/

ve, Naii
Sinlnnnliii

mmtie

irnmmiiiſin intem u Nnn

cMcnuigninmniwtn 1 DAin

õ

gaenmmintlagimn tmnd on bn
Gartctnigange Kiomen aunn

PNKmnKcnngänntabn mn
outKatnigeeninn ur

(eNNenen

(Oidedkotscutengenenengand
Uroſcbdepeingdintentnedaire
Aſieflanltrnsuigin nienr
Vnefſühſeegginnun nin
Aentteltuihimnnnsnei,
Clminthzn
ntafnihlnne

nn G l
ienn ln
N

8 Sð=ð

Dloyiſenren

rtig ehrads
n SE Vm, Mhiur ns
—
mm ganiu nmiitmn
amm Munmiiminii
amuupte iinni, nt
SEEE& anen ean e
äõäü
EmTEEENNMENACPti
ä
R mciinecotek
l
iinms MNMiNi 4

Aitenn intgnidt
—

redutci ad eccleſiam an poſſit alienari itcrum ſine ſolenitate ad

quẽ me remitto ⁊ redeo ad tex. ð q̊ agimus.Cuius vᷣba ſunt bec.

C Si vero etiã perpetuã quiſpiam emphiteoſi 1
accipere pꝛeſumpſerit ꝙ non licet aut temporalẽ
quidem non tamen ſecundum huius noſtre legis
obſeruationem etiã ſi cadat quidem de emphite
oſi ⁊ quod datum eſt maneat apud venerabilem
domum det aüũt continuo ⁊ poſt caſum emphite/
omatis qtum futurus erat ſoluere ſi ſecundum
legem ſubijſſet emphiteoſim nihil apud eum ma
nente ex rebus pauperum que fruſtra per emphi
teoſim date ſunt ⁊c.

Glo. in. S. ? neroleõis. Gal mlinc.

. . iu. ⁊ facti igno.
in ii col allegat iſtam glo. pꝛo ſingulari ad boc pꝛopoſitum q no⸗
tarius obmittens in inſtrumento ſolemnitatem ad ſe pertinentem
puta diem vel annum vel ſimilia reddit inſtrumentuz ſalſum ſecꝰ
eſt ſi obmittit ſolemnitatem pertinentem ad parteʒ ⁊ eſt glo. in ver
bo conſcriptionẽ ⁊c.cũ qua ſto ſimpliciter. quia clara eſt ⁊ no eget
aliqua mea noua interpꝛetatione niſi ꝙ de hac materia poſuit ali/
quid.d. Car.in ſus con.cxxxiij.inci. redemptoꝛis inuocato ſuffra/
gio ad ſingula pꝛemiſſa. ⁊c. . d. Abbas in con. liij·in. i. vol. inci. in
pꝛedicta cauſa olim rainerij. c.⁊ in con.xxxiiij. in eodem.ij. vol. in
li.in nomine vomini noſtri ſuper quõis materis. æc. ⁊ Bal. in con.
ccxxiim. ij parte con. ſuoꝛum inci. Anno domini. ꝛc.?⁊ Bal. in con.

ccxxxiij.in.iij.parte con.ſuoꝛum inci.verba inſtrumẽti pꝛocure ac.

ad quos me remitto ⁊ ad pꝛopoſitum redeundo dico ꝙ ſto cum
glo. cum addinonibus ſupꝛa per me poſitis pꝛo nunc ne exeamus
puncipale pꝛopoſitum noſtrum ꝙ eſt in tradendo nouas interpꝛe
ſationes ad aliqua iura ⁊ glo. ⁊ inter alias ad iſtam glo. Cuius ver
ba ſunt hec. Et pꝛimo tex.

CQuia vero leonis quidem pie memoꝛie conſti
tutio ſub nulla penitus diminutione dari rem ec/
cleſiaſticam ſanciuit: nos autẽ in alia conſtitutio
ne ꝛc. in verſi.in hijs emphiteoticam conſ⸗ cripti

onem in eo celebꝛari ſᷣm figuram pꝛius dictã ⁊c.
Uerba autem glo.ſunt hec.

C Conſcriptionem ideſt ſcripturam per tabula
rium faetam ſeptem teſtibus adhibitis vt modo
numerauit ⁊c.

§. neqʒ autem. Ang bie r eiiam illuſtri d. g. in.

ſiquis ante in.ij. col. ff. ð aqui. po.

2 etiam inel.ſi mibi et titio in. viij.col. ff. de ver.oblig.⁊ idem in.l.

dicitur in. xiiij.col.eo.ti.reputant iſtum tex. ſingularem ad hoc
ꝙ ſicut non poteſt res eccleſiaſtica vltra tertiã generationem in em
phitoſim dari ita non pot concedi vltra cũ pacto de renouado nee
valet huiuſmodi pactum nec operatur validitatem huiuſmodi con
ceſſiõis quibꝰ addo ego nouit con. paul. de caſt.cxxxix. vbi dicit ꝙ
vbiconceditur emphiſioſis cum aliquo pacto contra vel pꝛeter na
turam eins non valet conceſſio et ita in pꝛopoſito illud pactum de
renouando in conceſſione vltra tertiam poꝛtionem eſt contra natu
rom ergo vc, de quo pacto de renouando apppoſito in buiuſmo/
di locunonibus poſuit aliquid. d. meus alex.de imo.in ſuo conſilio
uem me remitto ⁊ redeo ad tex. de quo agimus Cuius verba
unt hec.
Neqʒ autem illnd quod actenus contra tales
contractus agebatur valere permittendũ eſt de
actione vt ſi vel duoꝛum heredũ eompleatur tẽ/
pus:licentia ſit eis qui poſt ipſum ſunt in emphi

teoſiz dare vnde igitur ⁊ ſemper eos pꝛeponi ali

is in hoc enim nihil aliud eſt cũ per reuolutioneʒ
machinationes perpetuas eis emphiteoſis ma

„

gis autẽ pꝛiuationes eccleſiſticarum verũ agi ⁊c.

Bal.in.l.iubemus..ſa
Glo.ᷣin. S. quia uero. Erini iubanua
dieit iſtam in dicto. 5. quia vero. foꝛe ſingularez ad hoe pꝛopoſituʒ
Y dietatoꝛ inſtrumenti illiciti niſi ſcienter fecerit non tenetnr vbi

plus dicit ꝙ pꝛoducens illud inſtrumentum illicitum ? etiaz vtens
illo non pumit ꝑ illã met glo.⁊ eſt glo. in ver. di ctauerit ꝛc. cuʒ qua
ſto ſimpliciter qua clara eſt non eget interpꝛetatione aliqua no⸗/
