man enittigi inn
nmdt —–
nirlke /

nn mivennii
ogrin cſſinli

Glo. in. l. lutins in nerbo libe
xe. Joh. de imol. bic ? Bald. ⁊ etiam do. meus Aler. de
We tNRs vul. v pupil.⁊ etiam idem do.meus Alex. 6
imol. in. l. ex facto. 9.ſi quis rogatus el pꝛimo in teſcia col. ff. ad tre
bel. r etiã in.. generaliter in piinc. in vlti. col. in fi. C.de inſtituri.⁊
ſubſtitu. ſub condic. fact.⁊ in.l.i.C. de pactis in quarta col. repu/
nant ſemp iſtam glo. ſing. ad hoc ꝙ per iſta ver ba ſi ſlius me de
cefſerit ſine liber ie ſubſtituo ticium non videntur vocari liberi ex
teſtamẽto ſed ab inteſtato. de quo poſuit etiã late idem do. meus
Alexa · in pluribus locis maxime in conſil. xxxij in tercio volnmie
imncip. per quos actus . in conſil.cviij.in pꝛimo volumine incip.an
illa verba vc. t in conſil.clxxxxviij.in o volumie incip. an iſta
erba fili inſtituo vc. ⁊ in conſil.xiij. in quarto volumie incip. vi /
ſis ⁊ perlectis verbis teſtamẽti xc.⁊ in conſil.xiiij.in eodẽ quarto
polumie incip. adſit ſpũs ſancti vc. ad quẽ me remitto. ⁊ ego alias
conſului in hac materia in ter minis in hac ciuitate Bonõie. ⁊ re/
deo ad glo.de qua agimus Cuius gloſe verba ſunt hbe.
CLiberos.ſ tacite ab inteſtato cũ ſint ꝓximio

res ſic inſtit. de pup.ſubſti.in. .vel ſingulis ⁊c.
L. ſed ſi condictioni.S.ſeꝛuuſ.

Ang · bie ⁊ etiã do. mcus Alex. de imo.in.:.ſi cõſtante..exhereda
to. ff ſolu. mat. in Fa col. reputãc iſtũ tex. ſing. ad hoc ꝓpoſitũ lʒ
pſcriptio que currit ſola negligẽtia nõ petẽtis puta in pᷣſcriptõe
actionu vt in. l.ſeruus hereditariꝰ.ff.de ſtipu. ſeruo.nõ currat con
tra hrditatẽ iacentẽ tñ ſecus ẽ in pᷣſcriptione que cauſat̃ ex titulo
æ bona fide vt in vſucapiõe.q; talis incipit currere ⁊ currit in he⸗/
reditatẽ iacentẽ. Seg tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu
iſtius tex. qui mibi nunq; placuit in hoc nec ꝓbat hoc. naʒ ille ſer
nus vſucaptus erat alienus ⁊ vſucapio illa feã eſt cõtra dñm eius
non ãt cõtra brditatẽ iacentẽ cuius nõ erat ſeruus ille ſi bñ põde
retur iſte tex. vnde melius hoc ꝓbat text. in.l.inlianus ałs incipit
no ſolum in pꝛin. fl. ex quib. cau. maio. in ver. ꝙ ſi non agnouerit
c. quoꝛũ iuriũ verba ſunt hec. S .
Seruus alienus ſub condictõe heres ſcriptꝰ

traditus ẽ ſeruo hereditario mox vſucaptus ab
extraneo non eſt vitiata inſtitutio.
Uerba autẽ dicte.l.non ſolum ſunt hec.
L. Ron ſolum libꝛo quarto ſcribit aduerſus poſ
ſeſſoꝛẽ hereditatis ſuccurrẽduʒ eſſe militi.verũ
aduerſus eos quoqʒ qui a poſſeſſoꝛe emerũt vt
pvendicari res poſſint ſi miles hereditatem ag/
nouerit ⁊c.

Z.qui ſoluendo non erat dnos

apolloninares vc. Bal. hic ⁊ ẽt do.meꝰ Alex. de imol.in.l.gallus
h.ille caſus in quita col. ff. ve libe. ? poſtu. reputãt iſtũ tex. ſing. ad
boc ꝙ lzſi quis de condictõne nulla mutauit ſe in aliquã condicti
onẽ T fecerat tellamentũ nõ recõualeſcat ſi funditꝰ erat nulla. xt
in. leius qui in pꝛin. v in.l.ſi fiius.ff. de iniuſ.teſta. tñ hoc nõ hẽt
locu ſi hoc fit ppter aliqð acc’se Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊
nono intellectu meo iſti tex. quẽ ego aliter intelligo.naz ibi teſtõꝛ
nõ mutauit condictiõz aliquo mõ.ſed qꝛ duo ſerui nõ poterant in
ſtitui ambo neceſſarij ob legẽ hoc ꝓbibentẽ ſi viuũt ambo teſta
mentů vitiat pꝛout bic or̃ in tex.iũcta.l.ſeq.que cõtinuari debet
cum iſta. Cuius verba ſunt hec. . .
L. Qui ſolunendo nõ erat duos apolloninares li
beros heredeſqʒ; eſſe iuſſerat altero ante apꝑtas
tabulas teſtamẽti moꝛtuo nõ inelegãter defendi
poterit eũ qui ſuperit liberũ ⁊ ſolũ neceſſariũ he
redẽ foꝛe ꝙ ſi vterqʒ viuit inſtitutiõeʒ nullius eſ
ſe momẽti ppter legeʒ elieſcentiã que amplius

qᷓᷓ vnũ neceſſariũ heredem fieri vetat ⁊c.
& mpatoꝛ habz młta
1 Imperatore m. Zmnklet ue omnia
emrrare longum eſſet ⁊ magis laboꝛioſuz q;ᷓ ſubtile. Sed inter
alia ſcias non poteſt ob aliquod crimẽ p populuʒ degradari. vt
eſt glo.not. in. cinn tit. ſi de inueſtilis oꝛia. int do. vaſſal. in vſib.
feud quã ad hoc ppoſitũ ſãme ↄmendat ibi Sal.ſed impatoꝛ nõ
pot heres inſtitui queſito caloꝛe litigij.tex. eſt in. d l.imꝑatoꝛẽ cum
glo. ſua quẽ tex. Gal. hic dixit ad boc ppoſituʒ debere ſcribi lr̃is
aureis qui dicit illũ tex. facere cõtra inſtituẽtes etcleſiã romanam
ſperates ex hoc vt moueqti tes cõtra conſoꝛtes cũ quo in hoc ſto
umplicit, qn tex. optie pbat maxie in ver. litis cauſa beredez inſti

tui vc. v nõ eget alia mea noua interpᷣtatõ. Uno addito in
qð alias dixi ð depoſitõe impatoꝛis an poſſit fieri a n ks
a ſolo papa poſuit Bar.in.l.ſ. C. de.ll.⁊ Bald. ibidez poſt eum. æ
Bar. in. l.nõ ãbigit.ff. eo. tit. ⁊ Bar. in.l.ſʒ ⁊ repꝛobari in pꝛin. ff.
de excu. tut.⁊ Bal.in.d.c.pꝛimo in vltia col. ad quos me remitto
⁊ redeo ad tex.de quo mõ agimꝰ. Cuius verba ſunt hec.
XZ· Inmꝑatoꝛẽ litis cauſa heredẽ inſtitui inuidio/
ſum eſt nec calumnie facultatẽ ex pꝛĩcipali maie
ſtate capi opoꝛtct.

L.ſi filius. Filius pteritus cõiter reddit teſtamẽtũ

. prnum nulluʒ. vt in.l.rilio pᷣterito cũ ibi
plene not. ff. de iniuſ.rup.⁊ irri.teſta. ⁊ voluit Bal. in.l. i. C. dð ſuis
Xlegit.⁊ in.l.ſcimus..illud in pꝛia col.C.de inof.teſta. ⁊ Bal.⁊
Cy.⁊ cõiter alij in.d.l.filio pterito.⁊ Har.in.l.nõ dubiũ.C. de le
ſtamẽ.⁊ in.l.ij. C.de poſtu.here.inſtit. Sed dubiũ eſt nũquid
ſi filius eſt pᷣteritus a pꝛio gradu facto in teſtameto ⁊ ſubſtitutus
eſt ẽt vulgariter vtrũ eneniẽte caſu ſubſtitutõnis vulgaris admit
tatur ſaltẽ ex ſubſtitutõe vulgari vel ne.in quo dicas ꝙ ſic ꝑ text.
in.d.l.ſi filius.quẽ ad hoc ꝓpoſitũ Bal.hic reputauit ſing. SDʒ
tu dicas ꝙ ille tex. ꝓbat eua aliud qð eſt foꝛtius videlz ꝙ ſi extra
neus fuiſſet vulgarit ſubſtitutus a quo filius ſoluz fuiſſet exhere
datus ⁊ nõ a pꝛio gradu teſtm valeret in eo o gradu lzʒz in ſo gra
du eſſet nullũ rõe pᷣteritõis ſctẽ ab ceo gradu pꝛout hic dr in tex.in
ver.quoniaʒ quolibet alio ſubſtituto ꝛc.qui clarus eſt ⁊ non eget
alia mea noua int᷑pꝛetatõe.Cuius verba ſunt hec.
X. Si filiuſfamil.ſubſtituatur ei a quo pᷣteritus
eſt nõ vt inteſtati patris ſʒ ex teſtamẽto habebit
quoniã ⁊ quolibet alio ſubſtituto ſi fuiſſet ab eo
exheredatus inde teſtamẽtuʒ inciperet vbi filiuſ

eẽt exheredatus.

. Jo. de imo. hic ⁊ etiaʒ do.meꝰ Alexa.de
lex lacto. imol. hic in apoſtilł ſuis ad bar. reputant
iſtũ tex.ſing.ad hoc ꝙ; merces vel alia bona exiſtẽtia in loco ad ſi
nẽ vt poꝛtent᷑ ad aliũ locuzʒ domicilij cẽſetur elle de illo loco nõ ãt
de illo vbi ſunt qui tex.clarus eſt maxie in verſi.rerũ autem itali
carum ⁊c.Cuius verba ſunt hec.

Ex facto ⁊c. Rerũ autẽ italicarũ vel puincialiũ
ſignificatõe que res accipiẽde ſint videnduʒ eſt
⁊ facit quidẽ totũ voluntas defuncti.Nerũtamẽ
hoc intelligẽduʒ erit rerũ italicarũ ſignificatiõe
eas cõtineri quas ꝑpetuo quis ibi habuit atʒ ita
diſpoſuit vt ꝑpetuo hr̃et. Ceterũ qui ſi ipſe ali/
quo tꝑe aliquid traãſtulerit in aliũ locũ nõ vt ꝑpe
tuo ibi hr̃et.ſedvt denuo ad pꝛiſtinũ locũ reuoca
ret:neqʒ augebit᷑ quo tranſtulit: neqʒ minuet vn
de tranſtulit ⁊c. L
l. antepenultima. ibit eneo bar.
in. li. in fi. C. de neceſ.ſer. here.inſti. reputãt iſtũ caſuʒ ſing· ad boc
ꝙ ſeruus inſtitutus a dño in caſu iſto nõ efficit heres neceſſarius

licet ſit inſtitutus añ liberatiõeʒ. ⁊ ratio eſt qꝛ detexit moꝛtem dñi
vt hic dr̃ in textu. Cuius verba ſunt bec.

L. Zeſtamẽto domini ſeruus ſub condictõe cum
libertate heres inſtitutus pẽdente condictõe ne
cem domini detexit:eumqʒ; pꝛetoꝛ libertatẽ me/
reri decreuit.Et ſi poſtea cõdictio teſtamẽti ex/
titerit aliunde liber eſt:ex pꝛemio nõ ex teſtamẽ
to.igitur non eſt neceſſarius heres domino:licʒ

autem ei volenti adirc eam ⁊c.

. Pꝛohemia ⁊ pꝛefatões legũ ⁊ ſtatutoꝛum
L. fingli. oſtendunt nobis ⁊ pꝛobãt apte cãm finalẽ

? mentẽ ⁊ ratõeʒ ipſius ſtatuti.tex.eſt in.d.l.ti. que ad boc Bal.
hicgc dixit eſſe nota dignũ ⁊ non eſſe aliquã legeʒ in iure que ita be

ne hoc pꝛobet ſicut illa cum quo in hoc ſto ſimpliciter.quia textuſ
iſte optime pꝛobat hoc maxime in ver. quia heredes quos volui
mihi habere non potuit cõtingere ⁊c. ⁊ non eget alia mea noug in
terpᷣtatõe. Uno ſolo addito quod not.idẽ Bal.in.l. vt liberis p
illum tex. C. de collat. vbi dixit ꝙ ꝓbemiüũ eſt cauſa finalis legis ⁊
ſtatuti. Bar . in. . quibus in pꝛia conſtit.C. ⁊ in.l.i.in pꝛin.ffad
macedo. ⁊ Bald.in. l. noſtr in pꝛia col.C. de teſlame. ⁊ vo.meus
Alex. de imo.in conſi.xlvij·in ſa col.in quĩto voluĩe incip.perſpe
ctis his q̃ in themate narrãtur ⁊c·⁊ etiã in conſiv.in fi. pꝛincipij

in eo.quinto volumie incip.in cauſa cfeditoꝛñ moliturarũ vc.⁊ t
in conſi.lxxix.in pꝛima col.in eod.quinto volumĩe incip.an arbi⸗
tratot ⁊c. ⁊ in conſil. cxix. in penul.col. in quĩto volumine incip. an
ſimaritus tranſiuit ⁊c.Et RKaph.cuma. in conſi.clxij.incip.viſa
copia pꝛimilegioꝛũ ⁊c.ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo
modo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L. Pacumeuius androtenes pacumeuiaʒ mag/
nam filiaʒ pacumeuij ex aſſe heredeʒ inſtituerat
eiq; patreʒ eius ſubſtituerat pacumeuio magno
occiſo ⁊ rumoꝛe pꝛolato quaſi filia quoqʒ eius
moꝛtuã mutauit teſtamentũ noniũqʒ ruffum he/
redeʒ inſtituit hac pꝛefatõe.qꝛ heredes quos vo

lui mihi habere non potuit cõtingere.
De acquirenda hereditate.
Glo. in.l.Oui in aliena.S. inter

dum. Bar. Bal. 7 etiam do. meus Alexa. de imo. in penulti.
col. hic.?⁊ Bar. ⁊ Ange.in.l.queſitum in pꝛin.ff de lega.pꝛimo. Et
etiã idem do. meus Alex.de imol.in.l.gallus.·.quid ſi is in quin
ta col. ffde libe.⁊ poſtu. ⁊ etiam idem do. meus Alexa.· in.lſed ſi
plures.S.in arrogato in pᷣa col.ff.de vul.⁊ pupil. reputãt oẽs iſtã
glo. ſingul. ad hoc ꝙ omnia que acquirũtur nepoti ab auo ſuo di
cũtur aduenticia quod nota bene ⁊ pone verba glo. ⁊ etiã text. qꝛ
etiã iſte tex. in caſu ſuo reputatur ſingulper oẽs ſcribẽtes bic. licz
Jo.de imo.in.c.raynucius extra de teſta.⁊ etiã in.l.ſub condictio
ne. ff. de libe. ⁊ poſtu.¶ Bar. in.l. fi. ff. de condicti.inſtitu.allegent
alium caſum ſimilem in.l.ſi filius patroni.ff de bonis liber.quo/
rum omniũ verba ſunt hec.

C Interdum ⁊ filijfamilias ⁊ ſine aditõe acqui
rent hereditatem his in quoꝛũ ſunt poteſtate:vt
puta ſi nepos ex filio exheredato heres ſit inſti
tutus.patrem eniʒ ſuũ ſine aditione faciet here/
dem ⁊ quidem neceſſariũ ⁊c.
Uerba autem glo.ſunt hec.
Si quis heres in verſi.vel retine perſonas ſu
perioꝛes ⁊ dic nepos ab auo ideſt a patre filij ex

heredati qui filius exiuerat de ſui patris pote/
ſtate ⁊ c.

Glo. in.l.ſi quis mihi bona.5.

ſi ſeruus in verbo hereditatẽ cc. Bal. ⁊ etiã doeme⸗ Alexa.
de imol. in vltima col. hic dicũt iſtam glo.non eſſe alibi ⁊ ſic faci/
unt eam ſingul.ad hoc pꝛopoſitum ꝙ differẽtia eſt inter opulen/
tam ⁊ locupletem hereditatẽ. nam opulenta eſt que non habʒ ve
xationem aliquam.ſed locuplex bene habet jn ſe verationem.
Sed tu aduerte pꝛimo ꝙ Angelt in.l.liberto.s.largius.ff.de
ann. leg. Lud.ro.in dicto.5.ſi ſeruns dicũt eſſe aliam glo.ſiłem
in dicto. 5. largius ⁊ ſic iſta non eſt ſingul. Secundo aduerte
quia iudicõ meo hec differẽtia non eſt vera ⁊ iura allegata in glo.
non faciũt mentionẽ niſi de opulenta hereditate. ⁊ de ea que ſol⸗
nendo non eſt inter quas bene eſt differẽtia put dr ibi. ſed nõ fa
ciũt differentiã inter opulentã ⁊ locupletẽ ĩmo ideʒ ſunt vt ẽ text.
in. 9.neq; auteʒ inſtitu. de aucto. tuto.in ver. ⁊ ſi lucroſa ſit Tc. ⁊
facit tex.in.l.quos nos hoſtes.ꝭ.locuplex.ff. de ver. ſig. in ver. qui
ſatis idonee habet ⁊c. ⁊ in.l.ij.ff. qui ſatiſda.cog. in ver.non tã ex
facultatibꝰ æc. Et pꝑ ↄns cõcludo ꝙ iſta glo.nõ bñ loquit᷑.⁊ minꝰ
bñ loquit ẽt Bal. ⁊ do. me nec aliquid allegant quod ꝓpbet hãc
differentiã. quibus addo ẽt not. in anten. p̃terea. C. vnde vir ⁊ vx
oꝛ per oẽs ſcribẽtes ibidẽ. ⁊ per Bar. in.l.ſi cõſtante in pꝛinc. fl.
ſolu.mat.in ſᷣa qõe ⁊ not.p ſcribẽtes in.S.ſʒ ⁊ pp pauptatẽ inſti.
de excu. tut.⁊ ꝑ glo.in.c.i.xxij.qðe pꝛia.ad quos ꝓ nũc me femit
to pꝛo ſciẽdo quis dicatur locuplex vel pauper. ⁊ redeo ad glo.de
qua agimus.Cuius gloſe verba ſunt hec.

Si fiſci hereditatẽ opulentã ⁊c. ⁊ dicit᷑ opu/

lenta que fert opes ſine vexatõe: ſʒ locuplex que
etiam vexationem habet ⁊c.

Z. ſi quis mihi bona.s.ſʒ quid
ſi mãdauit. Illuſtris do. Sran.areti.in.l. ii. 5§. ex plurimis. ff. ð
acqui.poſ.in vlti.col.⁊ idem illuſtris do. SFrãciſ.aretinus in.l.pꝛi
ma in vltima colum.ff de leg.pꝛĩo reputat iſtũ text.vnieuzʒ ad hoc
ꝙ ſi pr ratificat bonoꝝ poſſeſſiõʒ petitã a filiovidet ei dare mãda
lũ de adeũda hr̃ditate ⁊ yalet aditio ⁊ tñ hẽbat iam ius ytile per

A

bonox poſſeſ. adeptz. x ſic ili qui pꝛius erat dñs vtilit pot diins
directũ accumulari Iʒ aliud ſit in eo qni ẽ dñs directo. nã non poõt
ei ercerer dñiuʒ vtile. vt eſt tex.in.l. ſi heres inſtitutus
trebel. ⁊ hoc ibi voluit Bar. cũ quibꝰ ſto. quia tex. iſte opti
bat hoc. Cuius verba ſunt hec. 4 ptie pꝛo/

Sed ſi quid mãdauit vt hereditateʒ colligat

an videt᷑ mãdaſſe vt adeat quid vt ſi vt petat bo

noꝛũ poſſeſſiõʒ aut rẽ hereditariã diſtrahat: aut

quid ſipetitã bonoꝝ poſſeſſionẽ ratam habuerit

mox filius adeat hereditatẽ ⁊c. verius ẽ ex his
omnibus aditionem eſſe introducendam ⁊c.

Z. pro herede. in verbo pꝛo inde æc. Bal. ĩ ſuis

ↄcluſiõibus ⁊ ẽt Lud. ro.⁊ etiaz
do. me Alex. de imo. hic in vltia col. dicũt iſtu tex. ſing. ad hoc
licet alias bõa ſubiecta fideicõmiſſo nõ poſſint alienari vt in. l. fie
d.ſin autẽ. C. cõia de lega.tñ hoc nõ hʒ locũ qñ bõa illa eſſent pen
tura nam pñt alienari. Sed tu auerte pꝛo vero 7 nouo in/
tellectu meo iſtius tex.q;ꝛ mihi non pꝛobat hoc. nam illa yerba ſed
dum ei qui ſubſtitutus eſt ⁊c. reſpiciũt exẽpla pꝛecedentia poſita
hic in tex. vt in domo fulcienda vel in eius locatõe vel in fundi cul
tura non autẽ exẽpla ſequẽtia vt conſtructus ⁊ oro cedat yt vij
dere potes ex ipſo tex. Cuius verba ſunt heci

C Pꝛoinde ⁊ ſi fundos aut edes locauit velful
ſit: vel quid aliud fecit: non hoc animo quaſi ꝓ
herede gereret.ſed duʒ ei qui ſi ubſtitutus eſt vel
ab inteſtato heres extiturus eſt pꝛoſpicit: aut reſ
tꝑe perituras diſtraxit in ea cauſa eſt vt p bere
de non geſſerit:qꝛ nõ hoc animo fuerit ⁊c.

. erit Ludo.ro.⁊ ẽt do.meus Alexa. de imo.in. ..
2 eiius in. xx. col. ff.ſi cer. pet. reputãt iſtuz tex.
ſing. ad hoc ꝙ in hr̃ditate ẽ qualis qualis poſſeſſio de quo ibi ali
as dixi poſt eos ⁊ ideo nõ me extendo nũc in hoc niſi ego intel /
ligo iſtũ tex.ſolũ in caſu ſuo.ſ.in re pignoꝛata que vere nõ erat he
reditatis.⁊ ſolum pono verba iſtius tex. de quo agimus. Cuie
verba ſunt hec. .

L. Gerit pꝛo herede qui animo agnoſcit ſucceſſi
onem:licet nihil attingat hereditariuʒ. vnde ⁊ ſi
domũ pignoꝛi data ſicut hereditatis retinuit:
cuius poſſeſſio etiã qualis qualis fuerit in here/
ditate gerere pꝛo herede videtur ꝛc.

HBlo. in.l. ſi Duo. Bal. hic dicit iſtam glo.

eſlſe menti tenendam ad
boc ꝓpoſitũ ꝙ contra fictõeʒ legis nõ admittitur pbatio in cõtra⸗/
riũ aliud ſit in pſumptõe.l. Sed ſʒ Bald.nõ dicat iſtam glo.
etiã ad hoc magnifecit Bar. hic ⁊ eti Bart. in.l.fi. poſt glo. ibieff.
qð met. cau.⁊ Bar in.l.ius eius. C. de pꝛobat. ⁊ bar.in ſuo con /
ſilio incip.a dño Cino ⁊c.⁊ do. Abb.in ſuo cõſil.lxxii.in pꝛio vol.
cõſilioꝝ ſuoꝝ incip.in hac cauſa ⁊cique conſilia ego edidi in almo
ſtudio Serrarie dũ ibi iura ciuilia oꝛdinarie legerem que conſilia
pꝛiꝰ apð paucos erãt.⁊ etiã in ſua diſput.incip.ſtãte ſtatuto cõiter
c.cum quibus ſto quia glo.hec clara eſt ⁊ non eget alia mea nol
ua interpꝛetatione. Cuius gloſe verba ſunt hec.

Adire videtur vt omnibus ſatiſfaciat nec ad
mittitur pꝓbatio in cõtra.q;ꝛ ẽ fictio nõ pᷣſumptõ

L. cum heres. Bar bhic etiaz illuſtis do.

Eranc.areti.in.l.qui in aliena
HS interdum in ylti.col.eo.tit. ⁊ ẽt idẽ do. Sranciſ. areti.hic in ſecũ
da col. dicũt ꝙ iſte caſus eſt ſing.ad hoc ppoſitũ ꝙ fuius qui ats
non põt adire hrditatẽ ſine iuſſu pr̃is pcedente vt in.:.ſi quis mi/
bi bona.ꝭ. iuſſum c ibi plene not. f. eo.tit. tñ põt adire ſine iuſſu
pris ⁊ ſibi querere ⁊ non patri ſuo etiã ſi eſt in poteſtate qñ pf eſt
furioſus pꝛout hic in tex. ⁊ idem dixit pfatus illuſtris do. rant.
areti. in. l. . . veteres in vlti. col.ff.de acqui. poſſeſ. Sed tu ad
uerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. qui nõ ponit de pa/
tris iuſſu ſed põit pꝛincipalit᷑ an acquiratur pri hrditas pᷣdetũ qñ
eſt furioſus. nã de eius iuſſu vtpote non neceſſario es caſu nõ eſt
vubitanduʒ cuʒ nemo der quod nõ habet. æ hoc mõ ego intelligo
nouiter iſtũ text.vt hic in ver.perinde hẽatur ac ſi pr adijſſet c/
⁊ hec eſt pꝛicipalis mens iſtius tex. Cuius verba ſunt bec.

L. Cum heres inſtitutus erat filius ⁊ hẽbat pa/
treʒ furioſuʒ in cuius erat poteſtate interponere

ſe ſus beniuolentiã diuus pius reſcripſit:vt ſi fi-

in pꝛin. ad

rntimrdiiNN.
Gniccku tisrrurel
fercnlngcheini u
Netntuin
Autüuſuſunient ünr
ſaneſninnner
Gogitinir ir a
lisktictunset

Lnnnndslin.
Nfingminul
iaan
nmintrig
—
nüureni, —

aetmgnen
ilurirt 33

Sininge ,B
rdine
alin
t
ſſniiſtlie ide
Aluſee en

Euq
ne .
de

᷑

—

— ——— W — – — — — — — — HSJYð

— — — — — — —

ſflten e
eli ltetaltutn,

bant zridr non enii

R ilſtſief,,
Prmenimn uftiuttl

untalſttttt phen
lrpiſgeinfit

ln. untinnnlni
ilinmuſien
Pnämigtiggti

Liwrl giniwige
glaninptgolti
mrimiinigtminin,
Ami guitn ial haelinis ir
ais wſeſoenigtils u sficitife
ne ergentobelthenicenrte⸗

Ghoinlſido en
x pui on it itninn trhnin

uln ami. 1 Mitine

ciuramia MA4 MNAihtif
Ga1 MAMiAl Ain , n ſnn
A auinilvt N Ioniodniingio⸗
Ar i mna ſitan aſlicgeha nihe
i Amtaift gtndetaſii
ammmci citſunſu n tiifllnit

m ſni Nantct ortgianan
mnbun Khfenbe.

nden tonibisſtſfittn

n pinnimn giſchhſͤßfn
* rbitticlii
L Cunbens, mnadu
,anautiiin ſnn tin
w rc iui wii
e itu iiſtfiß l lr lin
midtng nnfug dſin,
ee zcKinpoencie,
iucl inei

liuſfamilias adierit perinde habeatur atqʒ ſipa
terfamilias adijſſet ⁊c.
Glo. in. l.ſi quis ſilium in pꝛin.
in verbo alterins ⁊c. Ang. ⁊ Jo. de imo.in.l.cum filio.ᷣ ff de lega.

imo. ? ettã Raph:cuma. ⁊ Ludo. rom. ⁊ do.meꝰ Alex. ð imo.
in. d.lſi quis filium.⁊ ẽt do.meus in.l.qui ſe patris in.xix.col.C.

vngde liberi reputãt iſtã glo.ſing. ad hoc ꝙ tex.in.l.ſi pater cum.l.

ſeq. de bere.inſti.qui loquir in ſeruo inſtituto quẽ inſtituẽs cre
debat eſſe ingenuũ cui datus eſt ſubſtitutus.⁊ diſtinguitur pꝛout
ibi dr in ter an v qñ admittatur vel excludatur ſubſtitutꝰ que lex
eſt et ſingul. m Ludo. ro. bic habet locuz etiã in filio inſtituto
cui datus eſt ſubſtitutꝰ.cuʒ quibus ſto qꝛ glo.clara eſt ⁊ non eget
aliqua mea noua interptatõe. Cuius glo. erba ſunt hec.
C Alterius ⁊ ſciebat euʒ filiũfamilias eſſe alio/
quin diſtingue vt in ſeruo vt ſupꝛa de here.inſti.

l. ſi pater. ⁊.l.ſequenti ⁊c.
Si heres ꝓ pte in /
L.cum hereditate. aneg aiſleſ vo
ſtea alia pars venit ſibi applicãda iure accreſcẽdi põt repudiare ẽt
ptem ſuã iam ꝑ eum aditã ⁊ etiã aliã ſupuenientẽ ſibi ex poſt pꝑ
treditoꝛes iminẽtes. tex.eſt in. d. l.cũ hereditate.quẽ ad hoc alle/
gat Bal dicens eum non eſſe alibi ⁊ ſic facit eum ſingul.in.l.vnica
5. bis ita in ylti.col. C. de cadu.tollen. ⁊ do.meus Alex.de imo.in
li in. viij.col. C. quãdo non pet.part.cum quibus in hoc ſto.quia
tex. iſte planus eſt ad hoc maxime in ver. ⁊ ita põt abſtinere pꝛop
ter alium qui per ſuã ꝑpſonã non poterat cc. Sed ego plus di
to ꝙ hoce eſt verũ neduʒ in ipſo qui adiuerat ſed ꝓcedit etiã in eiꝰ
berede.tex. eſt in.l.ibi imediate ſequẽti que incipit ſi is qui ſe im/
miſcuit c.in ver. eadem condictio deferenda eſt heredi eius ⁊c.
⁊ hoc modo ego nouiter declaro iſtuʒ tex. Cuius verba ſunt hec.
L. Cum bereditate patris neceſſarius heres ſe
abſtineat condictio coheredi ſiue ſuo ſiue extra
neo deferetur vt aut totaʒ agnoſcat aut a toto re
cedat ⁊ ita ſe abſtinere poteſt ꝓpter aliũ qui per
ſuam perſonã non poterat .
Z. Si is qui ſe immiſcuit hereditate deceſſiſſet:
deinde ſe abſtinet eadẽ cõdictio deferẽda eſt he
redi eius que ⁊ ipſiquod ⁊ marcellus ait ⁊c.

Z. Eum qui duobus.S. filius.
Illuſtris do. Franciſ.areti. in. l. ·.. fi. in quinta col.ff. de ver.
obli. ? etiã in.l. in ila in. vj. col. eo.titu. allegat iſtũ tex. ꝓ ſing. ad õ
notãduz driaz inter actum in iudicio fienduz ⁊ infoꝛmatõez extra
iudicialem maxime in peritis adbibendis ⁊ etiã in pbatõibus ca
hiendis nam maioꝛ ſolemnitas requiritur in actu fiendo per iu/
dicem iudicialiter agentẽ q; ſi extraiudicialiter agat vt ibi ꝑ eum
tum quo ſto ſimpliciter. quia tex.iſte optime ꝓbat hoc ⁊ non eget
noua mea interptatõe. Cuius ver ba ſunt hec. . G
Filiuſfamilias heres inſtitutus patrẽ ſuũ cer
tioꝛẽ fecerat videri ſibi ſoluẽdo eſſe hereditateʒ
pater reſcripſerat ſibi parũ idoneã renũciari:ita
q; debere eum diligentius exploꝛare ⁊ ita adire
ſi idoneam hereditatẽ cõperiſſet: filius acceptiſ
litteris patris hereditatẽ adijt: dubitatuʒ eſt an
recte adijſſet. Sed pꝛobabilius dicet᷑ quãdiu p/
ſuaſum ei nõ ſit ſoluẽdo hereditatẽ patrem non

obligaſſe ⁊ꝛc.
L.ſi tu ex parte. Illuſtris do. Franci. are/

li. hic in ſa colum. Tputat
iſuz text. ſmng. ad boc ; ius accreſcẽdi pficifß etiã in alia vntia xt
non ſit opus noua agnitõe vt bec per eſ̃ late explicantẽ iſtuʒ paſſuz
de quo alias dixi in. l. vnica. C. quãdo nõ peten.par. ⁊ ideo nõ me
extendam nũc niſi ꝙ ponã verba tex. de quo agimꝰ.que ſunt bec.

L. Si tu ex parte ſexta ſub condictõe heres inſti

tutus fuiſſes ⁊ obmittente partẽ ſuã titio cui ſub

ſtitutus eras ex ſubſtitutõe adijſſes.deinde con

dictio iure ſextãtis extitiſſet:quero an adire ne/

ceſſe habueris: ne ſextans tuus intereat.reſpon
deo nihil intereſſe vtrũ ex ſubſtitutõe pꝛius adi
erit:an ex pꝛia inſtitutiõe pꝛinſ cũ ab vtraqʒ; can

ſa vna aditio ſufficiat ſextãs itaqʒ qui ad me ⁊c

I. qui ex duabus in principio.

Bald hic ⁊ etiã illuſtris do. ranciſ. areti.in.l gallus. d fj i
. 9. menl. „I.l. us. §. . i.
rol. ff. de libe. ⁊ poſtu. reputãt iſtũ tex. ſing. ad ; den znnter
tio facta in vuũ caſuʒ trahatur ad aliũ vt in.l.cũ pponas cum ibi
plene not. C. de beredi inſtitu. tamẽ inſtitutio fetã ſub condictiõe
in defectũ condictõis nõ trahitur ad aliũ caſuz ſi pꝛimus beres ex⸗
tcluditur impleta cõdictiõe ex alio capite cum quibꝰ ſto ſimpliciter
aſunine eſt ⁊ non eget noua interpᷣiatiõe mea. Cuius ver⸗
. Qui ex duabus partibus heres inſtitutus fue
rit ex alia pure ex alia ſub condictione ⁊ ex pura
inſtitutione adierit ⁊ deceſſ erit:poſteaq̃ʒ condi/

ctio extiterit: ea quoqʒ pars ad heredem eius
pertinet ⁊c.

Glo. in.l.ſi is ad quem. Zaur·
po.C. de condi.iudebi.dicit iſtam glo.foꝛe ſingul.ad hoc pꝛopoſi
tum ꝙ ſentẽtia lata ex falſa cauſa non põt iuſtificari ⁊ eſt glo.fi in
verbo non iuſto ⁊c.cũ qua glo.ſto quia clara eſt.que iudicio meo
bene cõſiderata dixit vnũ quod eſt pulcrius ⁊ etias foꝛtius quod
bene nota tu ꝙ etiã ſi iudex motus fuiſſet ex veris ꝓbationibus
ta is cauſa lata ex falſa cauſa non valet ita dicit iſta glo.circa fineʒ
ibi.ſi iudex fert ſententiã vc. licet in cõtrariũ ſit alia notabilis glo.
in. l.iij. C. ſi ex falſis inſrtu. Sed ꝓ nũc nõ aggredioꝛ iſtũ paſ
ſum niſi ꝙ pono verba glo.de qua mõ agimus.pꝛo cuius mate
ria vide ommino not.p dñm meũ Alex.de imol. in ſuo cõſil cxlvj.
in quita col.in quĩto volumie incip.q matrimoniuʒ fuit ⁊c. vbi
ponit quid ſi iudex dixit ſe ferre ſententiã ex duabꝰ cauſis quarũ
vna eſt vera ⁊ alia eſt falſa an valeat ſaltẽ ex vera cauſa ad quem
me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua mõ agimus. Cuius gloſe verj
ba ſunt hec.
Non acquiret ⁊c.ſic videtur ſi fertur ſenten/
tia ex cauſa falſa nõ valet ſentẽtia cũ effectu licet
motus veris pꝛobatõibus poſſet eandẽ ꝓtuliſſe
⁊ valeret.c.ſi ex cauſa falſa inſtit.lłl.iij.?ð c.
Parpyi Zus ſubſtitutõis tranſmittit ad he/
l qui Patri. redẽ qꝛ obligatiões cõdictonales trã
ſeunt ad heredes ſᷣm Bal.in.l.vnica.ꝭ.ſin autẽ in.ix.col.in ver.
denuo oppõitur ⁊ foꝛtiter ⁊c.C.de cadu.tolle vbi ad hoc allegat
tex.in.d.liqui patri quẽ ad hoc dicit eſſe ſingul. ſo dicit nõ repiri
alibi. Sed tu dicas ꝗ; Bar. Eẽt in dicto. 5. ſin autẽ dixit iſtuz
eſſe caſum ſing.⁊ mirabilẽ ad ho. Secundo ẽt pꝛiucipalit᷑ di
co ꝙ Jo.de imo.⁊ ẽt do.meꝰ Alex.de imo.in.lł.qui liberis. .hec
vVerba in quarta col.ff. de vul.⁊ pup.allegãt etiã iſtũ tex. pꝛo ſing.
⁊ ẽt do.meꝰ in hac.l.qui patri in quarta col. Sed in aduer
te ꝓ vero ⁊ nouo meo iutellectu iſtiꝰ tex.qꝛ totus mundus excla
mat de iſto tex. Sʒ ego intelligo diuerſimode eũ ab õibus docen
tibus hic ⁊ alibi de eo mentõeʒ faciẽtibꝰ ſubtiliter cõſiderãdo eũ
vt decet videlz ꝗ ius illud hr̃ditatis pupillaris non venit bic vere
tranſmittẽduz nec hic vere diſputatur de iure ſubſtitutõis tranſ
mittẽdo ſed de iure iam queſito beredi ex diſpoſitiõe legis ſubſi⸗
ſtente.nã cẽſetur illud eſſe vnũ teſtamentũ in.l.patris ⁊ filij.ff. de
vul.⁊ pup.vnde exquo ille adiuit bereditatẽ pr̃is videtur etiã eſſe
beres filij ⁊ ius erat iam queſitũ.vnde non eſt mirũ ſi trãſmittit
vt iam queſitũ ⁊ vnitũ ⁊ cõſolidatũ pꝛout ſonãi vᷣba bic in ver.pu
pillo quoq; heres neceſſarius erit ⁊c.⁊ in hoc cõſiſtit vera mẽs et
ratio ullius tex.ſi recte põderetur iuncto pꝛin.iſtius text.in ver.nõ
poteſt hereditatẽ eius pᷣtermittere ⁊c. nam lex facit eũ beredem
qui pꝛimus eſt heres pꝛimi teſtãtis.⁊ ſic potius tractatur de here
ditate tranſmittẽda q; de iure ſubſtitutõis tranſmiticẽdo ⁊ etiaʒ
in fine in ver.naʒ et ſi ipſuz inuitũ obligat cõiungi paterne heredi

tati etc. Cuius tex.verba ſunt bec.

Z. Qui patri heres extitit ſi idem filio impube/

ri ſubſtitutus non poteſt eius hereditatẽ pꝛeter/
mittere quod ſic recipiẽduʒ eſt etiã ſi vino pupil
lo moꝛtuus erit deinde pupillus impubes deceſ
ſerit. nam is qui heres extiterit pupillo quoqʒ
heres neceſſarius erit.nam ſi ipſum inuitũ obli/
gat cõiungi eam paterne hereditati ⁊ accreſcen/
di iure acquiri quicunqʒ patris heredi exiſtimã
dum eſt ⁊c.

ſ Jo. de imol. 7 etis vo. meus Alexa. n
iſi ſolus. fſapud iulianuũ.5. idem iulianus. ffad
trebel.in.x.colnm.reputant iſtum tex.ſingula.ad hoc ꝙ vbi ſub/
ſtitutus eſt datus in parte ⁊ non in toto in quo eſſet inſtitutus fili /
us non videtur data ſibi licentia abſtinendi etiã in parte in qua ha
bet ſubſtitutũ vt ibi per eos.de quo alias ibi legendo dixi.⁊ ideo
pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ pono verba text. de quo agimus
que ſunt bec. . .
L. Si ſolus heres ex pluribus partibus fuero ĩ
ſtitutus:vnam partẽ obmittere non poſſum:nec

intereſt in quibuſdã habeaʒ ſubſtitutũ nec ne ⁊c.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex.qui non lo-
quitur magis in filio herede inſtituto qᷓ in extraneo.vnde in vtro
q; pꝛocedere poſſe videtur inſpecta rõe ſeu mente legis vyt quis no
ſit pꝛo parte heres v pꝛo parte non contra iura vulgaria.
Illuſtris do. Franciſ.aretin. hic

1 que neptis in vlti. col. in fi. reputat iſtũ text.

nouũ ⁊ ſingul.in caſu ſuo ꝙ omẽs actiões eoꝛũ hereduz qui repu
diauerũt hereditatẽ tranſferũtur in eũ qui voluit ſolus eſſe heres
cum quo ſto ſimpliciter. quia tex.clarus eſt ⁊ nõ eget aliqua noua
mea interpꝛetatõe niſi in vno quia alij coheredes abſtinuerunt ſe
ab hereditate beneficio pꝛincipis vt dicitur hic in text. ⁊ ideoſe ola
ſeya tenetur pꝛout dicit hic in tex.⁊ vtili actõe pꝛout dicitur in eo
⁊ hec eſt vera ratio iſtius deciſionis in qua vlterius non me exten
do pꝛo nunc.quia eius materia lata ⁊ longa eſi.⁊ ideo pono verba
eius que ſunt hec. .

L. Que neptis ſue noĩe quã ex ſeia habebat ſem
pꝛonio tot dotis nomine ſpoponderat:⁊ ꝓ vſu/
ris in exhibitõʒ certaʒ ſummã pꝛeſtabat:deceſ/
ſit relicta ſeia filia ⁊c. Sed ⁊ tota hereditas ad
ſeiam ꝑtinere ceperit.quero an in ſeiam que ſo/
la heres remanſit ⁊ omnia vt heres geſſerat:pꝛo
eoꝛũ quoqʒ poꝛtõnibus qui beneficio pꝛincipali
hereditate abſtinuerũt vtilis actio dari debeat.
NReſpondeo pꝛo parte eoruʒ qui ſe abſtinuerunt
etiam actiones ſolere decerni in eam que adijſſʒ
⁊ maluiſſet ẽt integra onera hr̃ditaria ſubire ⁊c.

l.pantonius.S. rei perduellio

nis. Illuſtris do. Sranci.areti.hic in tercia col.reputat iſtũ tex.
ſingul.pꝛo limitatõe.l.ea lege.C.de condi.ob cau.cum ibi not.cir
ca pꝛohibitõeʒ alienatõis facte quid opetur tam in pꝛincipali q; in
e ius herede.de quo alias dixi hie poſt alios.⁊ ideo nõ me extẽdo
nũc. Uno ſolo nõ obmiſſo ꝙ de bac materia pꝛohihitõis aliena
tõis quomõ intelligatur poſuit Paul.de caſtr.in ſuo conſilio.xiij.
⁊ etiam in conſil.cxlvi.⁊ in conſil.cccix.⁊ in conſil.cclxxxi.⁊ in con
ſil.clxxxv.ad quem me remitto ⁊ redeo ad tex de quo agimus.Cu
ius verba ſunt hec.

CRei perduellionis hereditateʒ ſuſpenſa cog/
nitione filius emancipatus cui de innocentia pa
tris liquet poteſt querere ⁊c.

Q uemadmo. teſtamen. aper.

Glo. in.l.prima.s.finali. ugri
tiſ.areti. in.l.ſi ita ſtipulatus.ð.griſogonus in.vj.col.ff.de verbo.
obli.reputat iſtam glo.ſingul.⁊ vnicã quã cõpꝛobat etiã hic Bar.
ad hot pꝛopoſitũ ꝙ ſi aliquid repitur ſigillatũ cum ſigillo alicuiuſ
ſi ille non neget licet dubitet tamẽ pᷣſumitur ſignatũ ab eo.ſecus ſi
expꝛeſſe neget vt ibi per eũ ad quẽ me remitto. Uno ſolo addito
ꝙ bec glo. bene ⁊ ſubtiliter põderata non dicit hoc.ſed loquitur ð
tabulis pꝛout loquitur tex.ſuper quo poſita eſt. Cuius gloſe ver
ba ſunt hec. . — . .
C Neget vel non neget ſed cauſam ꝓpter quam
non exhibeat pꝛetendat ⁊c. L ——

De condictio.inſtitutionum

Glo. in.l.ſi ita heres. a be inl
glo. eſſe ſubtilem ⁊ notandaʒ ad hoc ꝓpoſitil ꝙ vbi in inſtfutiõe
apponitur dies ⁊ condictio ſi cõdictio fingitur impleta ſtatim ille ẽ
beres nec expectatur tẽpus diei ſed in legato ſecus. ⁊ eſt gloſa pij
ma circa mediuz cum qua glo.ſto ſimpliciter quia clara eſt ⁊ non
indiget aliqua noua mea interpꝛetatõe. Cuius ver ba ſunt hec.
¶ Item cum hic dicit haberi pꝛo impleta veruʒ
eſt in inſtitutione:poꝛro in legato ſecus eſt.naʒ ſi

ſtatiʒ poſſit impleri ꝙ in dando habetur pꝛoim

pleta ſi pꝛohibetur legatarius implere.Sʒ ſinõ
poterat ſtatim impleri vt quia lego tibi decem ſi
feceris domũ ante centuʒ dies licet pꝛohibeatur
facere tempus tamẽ ſpectatur vt infra de verbo.
oblig.l.in illa ſtipulatõe ſi hꝛalendis ⁊c.

L. ſi quis in teſtamento. Sa ber
do. Eranciſ.areti.in.l.ticia in tercia eol.ff.de ver.obli.reputãt iſtũ
tex.ſingul.ad hoc ꝙ licet quis poſſit inuitari ad adoptandum ali
quem ſpe lucri vt in.l.titio centũ.s.ticio.ff.e condic.⁊ demonſtr.
tamẽ fallit in filio.q; licet filius non impleat condictiõeʒ tamẽ nõ
dicitur amittere lucruʒ qꝛ hereditas eſt quaſi debita ei. Sedq
tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo. qꝛ alia eſt ratio iſtius
text.nam noluit ille pmittere ſe adoptare.⁊ ideo cũ non ſteterit ꝑ
eum qui inſtitutus fuit ſub illa condictõne babetur pꝛo impleta ?
efficitur iſte heres ſicut dicimus in.l.vtruʒz infra eo.tit. Et iſta eſt
vera ratio iſtius tex.non autẽ ꝙ hereditas ſit quaſi debita filio p
ut dicebãt pꝛeſati docto.cum quibus in hoc non ſto.quia text.cls
rus eſt pꝛout ego dixi.Cuius verba ſunt hec.

L. Si quis in teſtamẽto hoc modo ſcripſerit fi/
lius meus ſi Liciuʒ adoptauerit heres eſto.ſinõ
adoptauerit exheres eſto ⁊ filio parato adopta/
re ⁊ filius nolit ſe ad arrogãdum dare erit filiuſ
heres quaſi expleta condictione c.

Z. que ſub condictione.sS.edi
etum. Ang. hic ⁊ eriã Ludo.ro.⁊ Jo.de imol.⁊ etiã do.meus
Alex.de imo.in.l..impoſſibilis in pꝛima col.ff.de verbo.oblig.alle
gant iſtũ tex. pꝛo ſingul.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ licet condictio impoſſi
bilis vitiet cõtractus inter viuos vt ibi tamẽ nõ vitiat donationeʒ
cauſa moꝛtis.licet do.meus Alex.de imol.dubitet ſatis vbi ſupꝛa
pꝛoxĩe de hoc dicẽs ꝙ exquo nõ hʒ docto.cõtrariũ tenẽtes diffici
le eſſet tenere cõtra alios omẽs per iſtũ text. Sed tu aduerte
pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text.qui ſi bene ⁊ ſubtiliter
põderetur loquitur in condictõe iuriſiurandi de futuro pꝛeſtandi
que condictio reijcitur fauoꝛe religiõis vt non ↄtemnatur vt.d.l.
que ſub condictõe in pꝛin. ⁊ nõ ſoluʒ huiuſmõi condictio reijciiut
in donatõe cauſa moꝛtis ſed ⁊ in cõtractibus inter viuos ſm glo.
hic in verbo interuenit ⁊c.⁊ glo.in.l.ſi cum patrono.C.coĩa vtti.
iudi.in ver:exhibnit ⁊c.in fi. ⁊ idem voluit etiã Bart. in.d.l.que
ſub condictõe ita q; nõ eſt hoc ſpeciale in donatione cauſa moꝛtis
vt condictio impoſſibilis nõ vitiet eam per iſtum text.⁊ in hoc dij
ferat ab alijs contractibus inter viuos.nam vt dixi iſte tex. habet
locum etiã in alijs cõtractibus ſᷣm glo.⁊ Bar.ibidem. Sed ex⸗/
tra iſtum tex. qui non pꝛobat hoc ſi modo tu queris an condictio
impoſſibilis vitiet donatõnem cauſa moꝛtis.dico ꝙ non ſicut non
vitiat vltimas voluntates quãdo teſtatoꝛ ſciuit impoſſibilitatẽ eõ
dictionis.vel ſi ab inicio ignoꝛat ſed ex poſt ſcit.⁊ ratificãdo in co
dicillis repetit m Angel. in ſuo conſilio.lxxv.⁊ ſm illuſtrem do.
Eranciſ.areti.in.l.impoſſibilis in penul.col.de ver.obli.vt in..pe
nulti.inſtitu.de hered.inſtit.cum ibi not.ſecus ſi ignoꝛaret.nam
dico idem eſſe in donatõe cauſa moꝛtis.nam autſcit aut ignoꝛat⸗
pꝛimo caſu nõ vitiat impoſſibilitas talem donatõem cauſa moꝛliſ
ſecus ſi ignoꝛat per tex.in.l.f. C. de dona. cau.moꝛ. vbi tex.pariſa
cit donatõem cauſa moꝛtis vltime voluntatie Nec obſtat glo. in.l.
ij.de dote pꝛelega.que dixit ꝙ donatio cauſa moꝛtis in oꝛdinatiõe
ſui accedit cõtractibus.quia poſita illa glo.pꝛo vera de qua ⁊ eiuſ
intellectu alias dixi in.l.ſcienduz.ff de lega pꝛimo poſt alios ſcribẽ
tes ⁊ maxime do. meũ Alex.de imol.ibi dico ꝙ nen ſequatur ꝙ
cum etiã equipatur vltimis voluntatibus vt in..lci. xl. öbeat vi
tiari imo cum pticipet de vtroq; in hoc vt valeat accedit vt caſus
mixtꝰ ei ſimplici ita vt adherendo ſubſtineat ⁊ non pereat.l.quo
