conferre fratribus ſuis. non autẽ loquitur iſte tex. de fratribꝰ paſ
tris vt ibi in verſi.nec conferre cegit fratribus dotẽ a ſe ꝓfectas
⁊ in verſieintereſt enim patris filiã dotatã ⁊c. ⁊ in finalibus ver
bis in verſic. affectio paterna boc inducit ⁊c. Bene verũ eſt quod
glo. lenſit hic dictũ intellectũ Bal. ſed eſt cõtra iſtũ text. iungendo
paincip. cum fine ſimul vbi nunq; ſit mentio de auo vel de fratri

bus ſed de fratribus dotate mulieris pꝛoui ſonat text.recte
deratus. Cuius verba ſunt hec. 5 ⸗

L. Pater filie nomĩe funduʒ in dotem dedit eui
cto eo an exempto vel duple ſtipulatio cõmittat᷑
quaſi pater damnũ patiatur nõ ĩmerito dubitat᷑
nõ eniʒ ſicut mulieris dos eſt ita patris eſſe di/
ci poteſt nec cõferre cogitur fratribus dotem a
ſe pꝛofectam manente matrimonio. Sed videa
mus ne pꝛobabilius dicatur cõmitti hoc quoqʒ
caſu ſtipulationem? Intereſt enĩ patris fuliã do
tatam habere ⁊ ſpem quãdoqʒ recipiende dotis
vtiqʒ ſi in poteſtate ſit ꝙ ſi emãcipata eſt vix po
terit defendi ſtatim cõmitti ſtipulationem. nam
vno caſu dos ad euʒ regredi poſſit: nunquid tũc
demũ agere poſſit cum moꝛtua in matrimonio fi
lia potuit dotem repetere ſi euictus fundus non
eſſet? an ⁊ hoc caſu intereſt patris dotatam fi/
liam habere vt ſtatim conuenire pꝛomiſſoꝛẽ poſ
ſit quod magis affectio paterna inducit ⁊c.

Dae uſuris.

l. in fid icom mi ſii Bear. v alij ĩ.l. qui

5 . ſolidum in pꝛincci.
ff. de legat. ij. ⁊ Jo. de imol.in.l.i.5.ſi ſtipulanti.ff de ver. oblig. ⁊
Paul. de caſt. ⁊ do. meus Alex.in.l.quidaʒs eſtimauerũt in vltima
colũ.in fi.ff.ſixert.peta.reputant iſtũ text.ſingul.ad hoc ꝙ ſi actoꝛ
betit totum ⁊ non dicit ſe paratũ accipere partẽ non tenetur reus
offerre partẽ. quia pſumptio eſt ꝙ non velit actoꝛ accipe partem.
T⁊ ideo reus non eſſet in moꝛa etiam ſi confitetur parteʒ debiti vt
ibi per eos ad quos me remitto cum alias etiam ibi legendo late
dixerim de hoc. ⁊ ideo redeo ad text. de quo agimus. Cuius
verba ſunt hec. .
L. In fideicõmiſſi perſecutione cuʒ poſt iudicis
ſententiam moꝛam feciſſet heres iuſſit impatoꝛ
marcus antoninns intermiſſo legitimo tempoꝛe
quod cõdemnatis pꝛeſtatur vt vſqʒ ad ſentẽtiaʒ
cõmoda fideicõmiſſarius accipiat quod decre⸗
tum ita accipi opoꝛtet ſi ante iudicis ſententiam
moꝛa non interuenerit tam ⁊ ſi non facile eueni/
re poſſet vt moꝛa non pᷣcedente perueniãt ad iu/
dicem:ſed puto legis falcidie rationeʒ interue/
niſſe ⁊c.

l.in fideicommii.S. cum polli

dins. Diſpoſitio ſenatuſconſulti trebelliani regulariter habet
ꝙ beres inſtitutus grauatus reſtituere hereditatẽ alteri poſſit ð/
trahere ſibi trebellianicã ſeu quartã vt per totum titul.ff. . C. ad
trebelli. Tamen ſcienduʒ eſt ꝙ vbicunq; quis eſſet inſtitutus
heres cõtemplatõe ipſius fideicõmiſſarij nõ bʒ locũ puiſio dicti
ſenatuſconſulti in detractõe trebellianice. nam non detrahitur hoc
caſu tex.eſt in.d.l.in fideicõmiſſi.S.cum pollidius quem ad hoc
pꝛo ſingulari allegat ⁊ etiam ad hoc ppoſitum tenendũ fixuz coꝛi
di ⁊ mirabilem dixit eſſe Bal.in rubꝛica. C. de his que in fraud.
credito.in vltima col. circa finẽ.⁊ Bal.in.l.poſt moꝛtem.C. de fii
deicõmiſ.⁊ in.l.iubemus in quinta col.C.ad trebell.⁊ Ludo.ro.
⁊ etiã do.meus Alex.de imol. in.l.ex facto.s.ſi legatũ vbi dicunt
eſſe glo.ſingul.de hoc.ff.ad trebel.in vllima col.in fi. Sed tu
aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. nam non dicit
aliquid hic de quarta detrahenda vel ne. ſed ſolum dicitur an he
res grauatus ꝑ verbũ vniuerſale videlʒ quicquid ex hereditate ꝑ
cepiſſet ⁊c.teneatur etiã reſtituere fructus per eum ꝑceptos.⁊ dẽ
hic ꝙ ſic ⁊ eo maxime cum teſtatoꝛ legaſſet eidem heredi graua/
to certuzʒ funduʒ exquo videtur eum voluiſſe ſuccedere ⁊ eſſe in
locum trebellianice ſibi deducte de iure. Ex quibus omnibus de
ciditur hic de fructibus non lucrifaciẽtibus per dictũ grauatum.
non autẽ dicitur aliquid de quarta detrahenda vel non pꝛout vi/
debis ex eo met tex. bene ⁊ ſubnliter ponderato.Circa quẽ addo
rationẽ. nam bhec eſt quedã ꝓhibitio trebell.tacita quãdo relin/
quitur heredi grauato aliquid pꝛout fuit in iſto tex. nam põt etiã
pꝛohiberi expꝛeſſe trebel.ꝑ teſtatoꝛẽ vt per not.per Bart. in aute.

ſed cum teſtatoꝛ. C. ad.l.faleid. ⁊ Bar. in. l. cuen tale. fl. de condict.
2z demon.⁊ in.l.marcellus.s.res que.ffoad trebell.⁊ in.l.filiũ quẽ
habenteʒ.C. famil.hirciſ.⁊ Bal.in.l.ſi vt allegas. C. ad.l.falcid.⁊
Bal. in deta auten.ſed cum teſtatoꝛ. ⁊ Paul.de caſt.in ſuo conſi
clxiiij.ad quos me remitto.⁊ redeo ad tex.iſtũ de quo agimus.
Cuius verba ſunt hec. .
S LCum pollidius a pꝛopinqua ſua heres inſtitu
tus rogatus fuiſſet filie mulieris quicquid ð bo
nis eius ad ſe perueniſſet cum certam etatẽ puel
la compleret reſtituere idqʒ ſibi mater 1õ teſta/
mẽto placuiſſe cõpꝛehendiſſet ne filie tutoꝛibus
ſed potius neceſſitudini res cõmitteretur eundẽ
qʒ pollidium fundum retineri iuſſiſſet pꝛefectis
pꝛetoꝛio ſuaſi fructus qui bona fide a pollidio
æx bonis defuncte percepti eſſent reſtitui debere
ſiue quod fundum ei tantũ pꝛelegauerat ſiue qð
lubꝛico tutele fideicõmiſſi remedium mater pꝛe/
tulerat ⁊c.

Glo.in.l. cum quidam.S.fiſcuſ

in verbo inferunt ⁊c. Bal.in.l.i.C. de his quib.vt indig.⁊ Ludo.
Toma.in.l, ſi ex legati.ff.de verb.obli.⁊ etiã do.mens Alexan.de
imol. in.l.quod te in.x.col.ff.ſi cer.peta.reputant iſtam glo.ſing.
ad hoc ꝓꝙ ille qui eſt obligatus fiſco cõſtituitur in moꝛa ſine inter
pellatõe re ipſa. Sed tu aduerte ꝓ intellectu meo vero ⁊ no/
uo ad iſtum tex.⁊ per cõſequẽs ad glo..nam tex.iſte loquitur in
caſu quo quis debet pecuniã ex delicto vt in verbo foꝛnicarijs ⁊c
quo caſu bene fateoꝛ non eſſe opus interpellatõe cõtra tales foꝛni
carios.ſed vbi non eſſet cauſa foꝛnicaria vel vectigalis credo opuſ
eſſe interpellatõe ſicut in alijs pꝛiuatis pſonis. ⁊ per conſeõns iſte
tex.cum glo.ſua non ita large loquitur pꝛout intelligunt pᷣfati ſcri
bentes. Cuius textus ⁊ gloſe verba ſunt hec. Et pꝛimo tex.

G. Fiſcus ex ſuis contractibus vſuras non dat:

ſed ipſe accipit vt ſolet a foꝛnicarijs qui tardiuſ

pꝓecunias ſoluũt.Item ex vectigalibus ⁊c.
Uerba autem gloſe ſunt hec.
Inf erunt nota re ipſa fieri moꝛam a fiſco ⁊c.

DHe teſtibus.

Nicolaus de Neapoli
Gloſa in.l. pꝛima. i ij in pꝛin. in ijcol.
in verſi.ego quero quid eſt indiciũ ⁊c. ff.de excuſa.tuto.dicit iſtaz
glo.alibi non inueniri ⁊ ſic facit eam ſingularẽ ⁊ etiã eſſe coꝛdi te/⸗
nendam ad hocpꝛopoſitũ ꝙ teſtis familiaris deponẽs facit indi/
cium.⁊ ꝙ ſi eſſent plures familiares teſtes deponentes ſuper alii
quo debet index ſtatim ferre ſentẽtiaʒ pꝛopter hoc.quia ex pluri
bus eoꝛũ indicijs efficitñ plena pꝛobatio ᷣm iſtã glo.cũ quibus in
boc ſto ſimpliciter.tamẽ glo.clara non eſt ⁊ eget aliqua noua mea
interpꝛetatõe vt infra dicam in fi. ⁊ eſt glo.in verb. neceſſarius ⁊c
Circa quã tamẽ adade tu ꝙ teſtis licet cõuictus non debet examii
nari tamẽ examinatus facit indiciũ vt in.l.maritus ⁊ ibi Bar. ff.
de queſtio. licet ſit ſecus ſi ex alio capite non debuiſſet examinari
ſ̃m eundem Bar. in.d.l.maritus.⁊ in.l.i.Sitem coꝛnelio.⁊ etiã
in. 5. diuus. ff eo. titu. ⁊¶ Bal. in. l ſeruus pꝛo dño. C.de teſtibus.⁊
Bal.in.l.ſi quis ex argentarijs.s.ij.ff.de edendo.⁊ Baliin.l.i.in
quinta oppo.C. de ſumma trini. ⁊ fide catho.ad quos me remitto
in hoc. Et ſimiliter in alio de pluralitate teſtiũ vt ratõe plura/
litatis poſſit iudex ferre ſniaz. dicas ꝙ idem voluit do.meꝰ Alex.
in ſuo conſil.v.in pꝛio volumie in quĩta col.incip.in cauſa inquiſi/⸗
tõis ⁊c. ⁊ in conſil.xiij.incip.an confeſſio vel pꝛouiſio ⁊c.in eodem
volumie in conſilio.lxxviij.incip.in cauſa ⁊ lite vertẽte inter Ber
tam ⁊c.⁊ in conſilio.ccxiij.in ſo volumiĩe cõſilioꝝ ſuoꝝ incip.viſo
T optime diſcuſſo ⁊cad queʒ me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua
agimus que glo. bene ⁊ ſubtiliter põderata non pꝛobat hoc. nam
glo.ſolum cõſiderauit numerũ teſtiũ requiſitoꝛũ ſepenumero a le
ge pꝛout dicitur ibi in tex.pᷣm quẽ debet omnino intelligi iſta glo.
que voluit ꝙ iſte numerus teſtiũ põt moderari p iudicem. ſed de
teſtibus domeſticis feu familiaribus non dicitur hic aliquid in
textu ⁊ minus etiaʒ in glo ⁊ per cõſequens iſte eſt alius defectus
de quo non loquitur glo.pꝛout videre potes oculata fidc. Cuius
verba ſunt hec.

CNumerum.ſ.duoꝛum vt infra eo.l.vbi nume/

rus vel plurium pꝛout iudici videbitur ⁊ꝛc.
De pꝛobationibus.

l. ab ea parte in fine. do Anto. ine. i

cut in penul.car
ta extra de electio.⁊ etiã do.meus Alex. de imol.in.l.ſcienduzʒ in
vj. col. fl. de verb. obli. reputãt iſtũ tex.ſingul.ad hoc pꝛopoſituz.
ꝙ vbi iudex facit actũ iudicialem etiã ſi ſit actus voluntarie iuriſ
dictionis pꝛeſumitur ꝙ in eo interuenit ſolemnitas extrinſeca de
quo alias dixi in.d.l.ſcienduzʒ poſt do.meũ Alex.de imol.ibidem
T ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ ad ibi dicta ⁊ per alios ⁊
me addo nũc ꝙ etiam in actu cõtentioſe iuriſdictõnis pꝛeſumitur
in eo interueniſſe ſolemnitateʒ extrinſecã vt eſt text. in.c.bone el
pꝛimo extra de electio.Et idem voluit pꝛefatus do.meus Alexa.
in dicta.l.ſcienduʒ in. vij.col.vbi multa ad hoc allegat. Cui adde
tu not.per Bar.in ſuo conſil.lxxxxiij.incip.apparet ſententia lata
⁊cc.⁊ per Bald.in.l.in emptione.C. de heredi.actio.⁊ per Ludo.
roma.in.l.qui in aliena in fi.ff. de acquir. heredi. ⁊ per Balcd.in.l.
alias.ff. de iureiura. ⁊ per dominos canoniſtas maxime dominũ
Abba. in. c. cum in iure peritus de offi. delega. ⁊ per Jo.de imoi.
in.c.ea noſcitur in.viij.col.excra de his que fiũt a pꝛelat.⁊ ꝑ An/
ge. in. l. i. Cede re iudi.⁊ per Ang.in auten.niſi bꝛeuioꝛes. C. ð ſen.
ex peri.recita.⁊ in.l.hij qui in fi.C.de appellat.Et per Bal.in.c.fi
nali in tit. quo temꝑe miles in vſibus feudoꝝ.in quibus locis po
nunt an ſentẽtia lata pꝛeſumat᷑ cuʒ omnibus ſuis requiſuis hoc
eſt conteſtatõe litis ⁊ alijs ſi non dicitur in ea viſa litis conteſtatio
ne ⁊c.nam magis cõiter videtur concludi per eos ꝙ aut fuit lata
contra pᷣſenteʒ ⁊ per illa verba viſa litis conteſtatiõe ⁊c. pꝛeſumit
interueniſſe. aut contra abſentem lata eſt ⁊ tunc ſecus vt ibi ꝑ eoſ
⁊ eiiam per Bar.in dicto conſil.lxxxxiij. Et cõmuniter hoc mo/⸗
do tenẽt omẽs ad quoſ me remitto ⁊ redeo ad tex. de quo mods
agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Ab ea parte que dicit aduerſarium ſuũ ab ali/
quo iure pꝛohibitum eſſe ſpecialiter lege vel con
ſtitutione id pꝛobari opoꝛtere. Ideoqʒ reſpon.
ſi quis negat emancipationẽ recte factam ipſum
pꝛeſtare debere probationem ⁊c.

glo.in.l.cum pꝛobatio. de. me⸗

imola in.l.ij. S.ſi abſens in tertia colff. ſi ex noxa. cau.agatur repu
tat iſtam glo. ſingul.ad hoc ꝓpoſitum ꝙ etiã indiciũ nõ ſufficiens
ad ſemiplenã pꝛobatiõs dicit ſufficiẽs quo ad ſubijciẽduz aliquẽ
loꝛmentis vt ibi per euʒ ſatis notabiliter loquentẽ in hoc paſſu ad
quem me remitto cum alias de hoc dixerim poſt euz ⁊ alios ſcri
bentes ibi. Cui addo ſolum mmc vnũ verbũ in eo quod ipſe ſub/
dit ibidem ꝙ ſi ſtatutũ diſponit ꝙ ſi filius cõmiſerit delictũ pater
eius teneatur ſoluere condemnationẽ filij ꝙ tunc cõfeſſio ſup ma
leficio nocet patri niſi pater pꝛobet cõtrariũ de quo etiam ibi dixi.
Sz vltra omẽs ⁊ etiaz vltra alias ibi dicta per me nouiter in hoe
Vtio addo not.per Bal.in.l.ſeruũ quoqʒ ·S.publice intereſt in ſe
cunda col.ff. de pꝛocurato.⁊ per ſcribentes maxime per Joha. de
imol.in.l. ſi finita. S.ſi de vectigalibus.ff. de dam. infec. ⁊ ꝑ Bart.
in.l.omne delictũ. .contumacia.ff de re mili.⁊ per Babin.lð qui
bus in tercia col.ff.de legib.ad quos me remitto.⁊ redeo ad glo.
de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

G. Cum pꝛobatio deficit quod erat neceſſe pꝛo/
bari vt ſupꝛa eo.l.emptoꝛẽ.Item intellige ꝙ de/
erãt adminicula pꝛobationũ.ſ.ſemiplena pꝛoba
tio.alias enim ſolo dicto ſerui ſine queſtiõe vel
toꝛmento crederetur vt ſupꝛa de edil.edic.l.que
ro.sS.ſi pꝛecedunt.Camen hec indicia que ſunt
minus q́ʒ ſemiplena pꝛobatio alias a toꝛmentis
non incipitur vt infra de queſtio.l.pꝛima in pꝛin
ci. ⁊ ſic intelligitur infra de teſtibus.l.ſerui re/
ſponſio.

de ritu nuptiarum.

. 4NMarrat Lud. roma. in ſuo ſu
l.matrimonii gulari in yerbo matrimonium

N
Atre vti
N . —

.
Giuitn mnnn
1 uun den
enltumenmnein nacm
huiifi l n inee
lnaitzig tr t
nticariſcttr * .
wCrinn 4
—
tsuNtitn:KnNN
lernade aee
õ
DireAcnre NNIn
Anpneiranegucets
Phofeprautucnanntnu
NtiengrirrNat
n zamnienn .
ia gi nim er
ſarrimiß s.r
Kritninstnirun
Duniinnlig,
gntntiiin⸗
Urgintine itn
S —

e ni
ramenafuſ
Amini HWãZ ni. ntnigerbor no,
Rad

rraninng fii

in novhero

nAiiiinenegttn
l
vhi ht;dal afcis d A onſcicnti
TANaRns auhlin gnenitbergfitt
numun ünAN Unfn fhtizi
ub. a mam m ni i nnteit/
ù
rrt irteANuin, if,ͦudiſpin
Om MN E ute inni 7din tidit⸗
tnmTas Nisii Auer uphtinihber
nx AMnl i tie n inſ⸗
Gatrarmmt insninik n de
lin i giinn iN nie 1 I
un mmnidbtlml ul
õä o⸗

.

ins
(enmtri tidhſGltuntinn
1 Aoolcngmi lnilligh
u 87 unilnfui
e ſecieenn neqkfie
, hoiao ſennſeqtenhn
5 zi ſi uctalletel⸗
Sn nafuidtuce,
e ugcbtolnolan
——“
lemin geteſtibrolle⸗

,MK
onſo.
dennnprinmn

l
nmuluni,

mummmnont in

. imo ꝙ dominus noſter papa olim ad inſtantiã cuiuſdam
ſime ulien diſpenſauit cum quodaʒ ſubdyacono vt pol
ſetcõtrahere matrimoniũ contemplatõe illius mulieris que cõtra
here ſecum optabat. poſtea ille diſpenſatus nolebat cõtrahere ma
trimoniũ cum ea an poſſit cogi. Et dicit Ludo.roma.ꝙ cũ hec qõ
eſſet de facto ⁊ aduocati multa dicebant in hoc. dicit ipſe ſe alls /
gaſſecaſum in. d.l.matrimonij. vbi pbatur ſᷣm eum ꝙ põt cogi.
V¶Geg t aduerte rogo pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius
tex. qui non pobat boc aliquo pacto ſi ſubtiliter ponderetur ⁊ ꝓ/-
ut debet ſi bene conſideret. nam hic non dicitur vtruʒ iſta ancilla
manumiſſa vt cõtrahat mr̃imoniũ poſſit cõpelli cõtrabere matri/
moni cum manumittẽte eam ꝓpter hoc. ſed bene dr̃ ꝙ non põt
alteri nubere. yt hic in verſi.a nuło alio vxoꝛ duci põt ⁊c. Et ita
volo dicere in caſu iſto ſi ſubdiaconus diſpẽſatus non contrahat
cum illa. ⁊ vellet cõtrahere cuʒz alia non poteſt. Sed ſi nõ vult cõſ
trabere cum iſta nec cum alia non poteſt cogi. ⁊ hec duo diuerſa
ſunt poſſe alteri nubere vel nolle aliquo modo nubere.⁊ hoc mõ
ego intelligo illum tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Matrimonij cauſa ancilla manumiſſa a nullo
aliovxoꝛ duci poteſt q̃ʒ a quo manumiſſa eſt niſi
patronus matrimonio eius renunciauerit ⁊c.

Bal · in. l. non du
poſitõe in. x.col in fi. C. de legibus. ⁊ Bal. in. l. i. C. plus valere qõ
agitur ⁊ Bal. in.l..ea que.C.de donat.ante nupt.⁊ domini canoni
ſte maxime do. Abb. in. c. dilecti extra de emptio. ⁊ vendi.Et do.
meꝰ Alex. de imol.in.l.iuriſgẽtiũ ĩ pꝛin.ff.ð pac.⁊ in.l.trãſactio
C. de tranſactio. allegant iſtam glo.pꝛo ſingulari ad hoc ꝓpoſituʒ
ꝙ licet deceptus in cõtractu poſſit vti eo cõtractu ſi vult etiã quan
do dolus aduerſarij dedit cauſam contractui. vt in.l.eleganter in
pꝛin. cum ibi plene notat.ff. de dolo.⁊ in.l.ſi quis cum.ff de ver.
obli. vbi alias legendo dixi poſt alios ſcribentes.⁊ maxime do. me
um Alex. de imol. ibidem. ? ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero in hoc.
Tamen ſecus eſt quãdo non ſoluʒ interuenit dolus aduerſarij cũ
quo quis cõtraxit ſed etiam extat phihitio legis. nam tunc nõ po
teſt deceptus vti eo cõtractu.⁊ eſt glo.in ver. actionẽ ⁊c.cum qua
glo. ſto ſimpliciter. quia clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua in/
terpꝛetatõe.quaz glo.pꝛo ſingulari ad hoc etiã allegat do. Anto.ð
butr. ⁊ Jo.de imol.in dcõ.c.dilecti extra de emptio. ⁊ venditi. cũ
nõnullis alijs ſimilibꝰ que bꝛeuitatis cauſa obmitto. ⁊ redeo ad
pꝛincipale pꝛopoſitum noſtrũ.ſ.ad glo.de qua agimus.Cuius ver
ba ſunt hec.

Actionẽ de dolo vel dic ſʒm. H.ſi iniuriaruʒ
ſed an in fauoꝛẽ ſenatoꝛis decepti dicitur valere
pactum vt infra tit.pꝛimo.l.ſi res.S.fi. Reſpõ.
etiaʒ matrimoniũ vtriuſqʒ voluntatẽ non poteſt
valere.quia pꝛohibetur per legem.ſed ſecus vbi
dolus tuus dedit cauſam contractui ⁊c.

icol. de nea
l.non ſolum.S. finali. Zical de eano.
⁊ fatio.diſtra.Et etiam illuſt.do. Sranciſ.areti.ĩn.l.mutũ in vlti.
tolu in fine.ff. de acquir. heredi. dict iſtum text. eſſe pulcherrimũ
⁊ ſingula.ad boc ppoſitum ꝙ licet actio tutele ſit pꝛiuilegiata in
perſonam pupilli aduerſus tutoꝛẽ ⁊ maxime ratõe tacite ipothe/
ce de ⁊ in bonis tutoꝛis ſicut erga vxoꝛẽ de bonis mariti ꝓ dote
ſus vt eſt caſus in.l. penul.C. quado fiſc.vel pꝛiuat. ⁊ per nota.per
Bar . in. l.pꝛo officio per illum tex. C. de admini. tuto.cum ſimili
bus multis que bꝛeuitatis cauſa obmitto. tamẽ non eſt pꝛiuilegi
ata in pſonã filij eiuſdẽ vt ꝓbatur bic in ver. ſimplex debitũ ꝛc.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu iſtius tex.nazʒ nõ
dicit hoc ſi bene conſideretur ꝙ actio non ſit pꝛiuilegiata in perſo/
nam heredis ſicut erat in perſona pupille. eo tamẽ caſu quo vince
retj. Sed bñ dicit ꝙ põt hr̃s tradi filio tutoꝛis in matrimõio vbi
pupilla non poterat.ſz nõ ſequir ꝙ rõ redditiõis rationis non it
ita pꝛiuilegiata nunc in perſonã heredis pupille ficut erat pꝛius in
pupilla. Mec obſtat iſte tex. in verſi. ſimplex debitũ ⁊c.q; hec
ſimplicitas excludit perſonã heredis pupille. tam pꝛopter hoc non
impeditur contrabi mr̃imoniũ cum filio tutoꝛis.ſed non excludit
piluilegiũ actõis. quod eſſe verũ pꝛobo ex tex.ibidem in verſic. ſʒ
ſi puellam ab hereditate patris abſtinuit tenetur ⁊c. vbi baber eal
dem ratio reſpectu bonoꝛũ in filia herede que in ipſa pupilla. vn 2
de iſte ter. ſolum excludit pꝛinilegiũ coberens pſone pupille ſʒ nõ
pꝛiuilegiũᷣ coherens actõi tutele vel cure. ⁊ boc modo nouiter ego
intelligo iſtum texde cuius materia addo Rapb. cuma. in ſuo eõ
ſilio. xxxviij. incip. bona beredis tutoꝛis ⁊c.ad quẽ me remitto ⁊

redeo ad tex. de quo agimns. Cuius vba foꝛmalia ſunt bec vʒ.

L. Non ſolum. 5F. ſi puelle tutelam Licius admi
niſtrauerit vel curatoꝛ negotia geſſit: eaqʒ non/
dum recepta ratione deceſſit filia herede relicta
Queritur an eam Licius filio ſuo poſſet colloca
re in matrimoniũ:dixi poſſe quia hereditaria eſ
ſet: ⁊ ſic ſimplex debitũ alioquin omĩs debitoꝛ
eam cui obligatus eſſet ex aliqua ratõe pꝛohibe
tur ſibi filioqʒ ſuo cõiungere. Sed ⁊ ſi qui pupil
lam abſtinuit patris ſui rationẽ eius pꝛeſtare de
bet ⁊ fieri poteſt vt ſi inconſultus hoc fecerit: ⁊
hoc nomine cõdemnari debeat. Sed ſi optimo
conſilio vſus ſit auxilio pꝛetoꝛie iuriſdictõis qꝛ
non ſoluendo pater eius deceſſerat nibilominuſ
quia in iudicio hoc pꝛobari opoꝛtet impediũtur
nuptie. nam qui bene tutelam ⁊ ex fide admini/
ſtrauit nihilominus pꝛohibetur ⁊c.

De iure dotium.

L. pꝛofecticia.S.ſi pater. Aua ro

ma.ĩ ſuo
ſingulari in verbo dos el ſecũdo dicit ſi extraneus pꝓmittit tibi
decem pꝛo filia mea Berta noie dotis ⁊ ego pater pꝛomiſi pꝛo eo
extraneo vt fideiuffoꝛ eius ⁊ etiã ſolui pꝛo eo tanq; fideiuſſoꝛ nõ
poſſum ab eo repetere ſolutũ per me.p caſuʒ queʒz ipſe exclamat
ad hoc ꝓpoſitũ ⁊ reputat vnicũ in iur in.d.l. pꝛofecticia..ſi pater
non quaſi pater. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu
meo iſtius tex. in cuius intellectu cũ reuerẽtia decipitur ipſe Lud.
roma..nec iſte caſus dicit quod ipſe dicit ſi recte ⁊ ſubtiliter pon
deretur.ſed ſolum dicit ꝙ ſi ego pater qui ſolui vt fideiuſſoꝛ pꝛo
illo extraneo non poſſeʒ de facto conſequi ab illo.tamẽ ſolutũ per
me marito pꝛo filia mea in caſu pꝛedicto nõ eſt dos pꝛofecticia ⁊e
Et ratio eſt quia qñ ege pater ſolui vt de meo ſolui ſed ꝓ illo qui
paomiſerat dotem pꝛo filia mea ⁊ ab inicio pᷣſuppõebat᷑ illum ex
traneũ ſoluere debere ⁊ ꝙ ego pater non haberẽ veriſimiliter ſol
uere ⁊ ſi ſoluerẽ recuparem ab ipſo extraneo. vnde modo ſi bene
ego ẽt ſoluo vt fideiuſſoꝛ illiꝰ ⁊ nõ poſſuz cõſequi ab illo vt dixi ðᷣ
fctõ ⁊ pꝛout inira ꝓbabo non eſt dos pfecticia ⁊ illud non poſſe
habere ab illo de quo ibi dicitur non eſt ex eo ꝙ non poſſiz repe⸗
tere nõ autẽ a iure pꝛohibeoꝛ. quia vt dicit ibi glo.nota.quaʒ nõ
vidit ipſe Ludo.ro.ideo nõ poteſt bic pater repetere. quia ille ex/
traneus non erat hic ſoluẽdo.Et ſi glo. hic hoc non diceret pꝛoba
tur hoc aperte hic ex tex.iſto in verſicu.qᷓ;uis pater ab eo ſeruar̃
non poſſit ⁊c.que verba ſonãt in non potentiã facti ⁊ non iuris.ſ.
ꝙ ille extraneus ſoluẽdo non ſit. ⁊ illa eſt ꝓpꝛia ſigniſicatio huiꝰ
verbi ſeruarc ⁊c.in eodem tex.nam alias tex.cõſideraſſet impotẽ
tiam iuris ſi dixiſſet licet ab eo petere non poſſit. ſed tex. vſus eſt
eo verbo ſeruare cum maximo miſterio vt poneret caſum magis
dubitabilem.nam ſi pater ſolueret pꝛo eo extraneo ⁊ ab eo repete
ret pꝛout poteſt quãdo eſt ſoluẽdo non eſſet dubitãdum ꝙ eſſet
dos pꝛofecticia cum effectualiter onus ſtet ſuper hburmneros extra/
nei qui ſolueret patri vt fideiuſſoꝛi ſuo. Et ex boc neceſſario infe
ro ꝙ vbi extraneus eſſet ſoluẽdo poſſet exigi per iſtum tex.arguẽ
do ab eo vt ſeruiat nobis de caſu dubitandi ꝙ non eſſet illa dos
pꝛoſecticia.⁊ hoc mõ ego intelligo iſtũ tex. Cuiꝰ verba ſunt hec.

G. Si pater non quaſi pater ſed alio dotem pꝛo/
mittẽte fideiuſſit ⁊ quaſi fideiuſſoꝛ ſoluerit Ne/
ratius ait non eſſe dotem pꝛofecticiã quãuis pa
ter ſeruare a reo quod ſoluit non poſſit ⁊c.

l.adoptiuũ.s.pꝛimo. SBsrt · bic dit

iſtum text.in ra
tione ſui foꝛe ſingul.⁊ non eſſe alibi.⁊ ideo eſſe bene notanduz ad
hoc pꝛopoſituz. ꝙ pater poteſt diſſoluere ſponſalia contracta cum
filia ſua vt hic.ð quo tex.faciã mentionẽ in.liſi ego..pꝛimo infra
eo.vbi ponam eius verũ intellectũ.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero
ne idem ſepius dicamus ⁊ ne fruſtra occupemꝰ mẽbꝛanas.Cmꝰ
verba ſunt hec.

L. Adoptiuũ quoqʒ patrem ſiipſe doteʒ dederit
habere eius repetitõʒ. At ſi quis ꝓ aliẽa filia

⁊ pꝛomiſſoꝛi pater heres extiterit Julianus di/
ſtinguit intereſſe ante nuptias pater heres exti/
terit ⁊ doteʒ dederit an poſtea ſi ante videri do
tem pꝛofectam.potuit enim nunciuʒ remittendo
ſoluere dotem ⁊c.

lI. Si ego §. ſi reg. Regulariter in con/

tractibus innoĩatis
admittitur pᷣſentia re integra vt in.l.ſi pecuniã. ⁊ in.l.dedi cuz ibi
not. ff. de condic.ob cau.⁊ in.l.quãuis cum ibi not.per Bart. C.
de tranſactio. Sed pone ꝙ ego dedi tibi rem puta fundũ
Berta muliere vt efficeretur dotis quãdo cõtraheres mr̃imoniũ
cum ea ⁊ ſic dedi vt faceres. ⁊ per cõſequẽs quo ad nos eſt cõtrai
ctus innoĩatus ⁊ interĩ ante tempus nuptiarũ re integra exiſtente
vobo repetere vtrum poſſim.dicas ꝙ non caſus eſt ſingul.in. d. l.
ſi ego..ſi res in verbo.ſed benignius eſt fauoꝛe dotiũ heredẽ cõ
ſentire ⁊c. quem dixit ad hoc ꝓpoſitũ eſſe ynicum Bal. in. l. licut.
C. de actio.⁊ obli.in fi.⁊ hoc fauoꝛe dotis. vbi dixit idem eſſe in
omnibus cauſis pijs.⁊ idem voluit Bal.in.c.i.in vltima col.in fi.
in titu.qui ſucceſ.tene.in vſib.feud . vbi dixit text.in hoc.ꝭ.ſi res
eſſe ſingul. ⁊ etiã Bal. in. l. i. in vlti. col. C. de iure dot. ⁊ do. meus
Alex.de imol.in.l.qui rome.ꝭ.flauius in.vij.col.ff de verb.obli.
⁊ etiã do.meus Alex.de imol.in.l:ſi pecuniã in quarta colũ.ff.de
condic. ob cau.⁊ Paul.de caſt. in.l.ij..ſi pecuniã.ff. de donati.⁊
vt dixi Bal. vbi ſupꝛa ideʒ dicit eſſe in cauſis piis. Pꝛo quo
Vltimo eſt tex.in cleme.exiui de paradiſo de verb.ſigni.quẽ textũ
reputat ſingul.ad hoc idem Bal.in auten. ſi qua mulier.C. de ſa⸗
croſan.eccle. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo
iſtius tex.in..ſi res. nam hic res non erat integra aliquo mõ ĩmo
nuptie fuerãt ſequute vt pꝛobatur hic in verſi.⁊ cum ſequitur cõ
dictio nuptiarũ ⁊c.⁊ in verſian nuptijs ſequutis ⁊c. vñ nõ eſt mi⸗
rum ſi pꝛo parte hereduʒ meoꝛũ non admittitur pᷣſentia. Et
ſi diceretur mihi amice iſte caſus hoc modo intellectus nõ habe/
ret dubitatõem nec aliquã ſpecialitatẽ in ſe.cuius cõtrariũ colligit
hic manifeſte in dicto verſi.ſed benignius eſt fauoꝛe dotiũ ⁊c. vbi
voluit text.inducere ſpẽalitatem.⁊ aperte introducitur ſpẽalitas
ꝛopter fauoꝛẽ dotis ⁊c. Ad hoc ego reſpondeo ꝙ ſpecialitas iſta
conſiſtit in alio penitus diuerſo: ⁊ in hoc ſtat vera virtus iſtiꝰ tex.
quam ratõem non cõſiderauit Bal.nec alij.docentes poſt eum ⁊
ante eum.ſ.quia res illa data fuit viro cum hoc ꝙ eius dominiũ
efficeretur ita demũ dotis ſequutis nuptijs vt hic dicit in pꝛinci.
iſtius tex.in verſi.vt nuptijs ſequutis dotis efficiatur ⁊c.⁊ ſic illa
verba condictionaliter pꝛolata operabantur non debere poſſe
tranſferri antea eius dominiuʒ niſi demuʒ ſequutis nuptijs. quo
ſtante ante nuptias ſequutas ille qui dedit rem pꝛo dote moꝛtuuſ
eſt ⁊ poſtea ↄtractũ fuit mr̃imoniũ vt hic in verſicu.an ſequutis
nuptijs ⁊c.⁊ ob eius moꝛtẽ dominiũ ſuũ quod adhuc erat penes
ſe receſſit ab eo vt bic in verſi.poſt moꝛtẽ dominiũ incipiat ab eo
diſcedere ⁊c. Et poſtea tempe intermedio ante nuptias ſe equutas
ſiue cõtractas iam erat effectuz beredis vnde non videbat᷑ poſſe
diſcedere ab eo abſq; facto ſuo qui heres foꝛte erat abſens ⁊ igno
rans vt ibi in verſi.vel abſit ⁊c.⁊ in verſi.abſente eo ⁊c. vel ſi erat
preſens ⁊ ſciens nolebat ꝙ tranſiret. vt ibi in verſic.vel nolente ⁊c
⁊ dicitur hic in tex. ꝙ ſiue heres nolit ſiue velit ſiue ſit abſens vel
pꝛeſens ⁊ nolens omnino illud dominiũ tranſit in maritũ ſtatim:
tamẽ ſequutis nuptijs.⁊ in hoc ſtat ſpẽalitas iſtius littere vt ſine
facto ſuo ĩmo etiã contra voluntatẽ ſuam dominiũ cõſolidatũ in
eum per moꝛtẽ dantis rem. ⁊ poſtea ſequutio nuptijs abdicetur
ab eo vt hic in verſi.iam heredis dominiũ eſt a quo diſcedere nõ
poſſe rerum dominiũ inuito eo ⁊c.non autẽ ſtat ſpẽalitas in eo ⸗
res eſſet integra.nam vt ſupꝛa dixi ſequute iam omnino ⁊ vere fu
erant nuptie vt hic in verſi.an ſequutis nuptijs vc.que verba oſtẽ
dunt neceſſario rem non eſſe integrã. ⁊ iſte eff verus ſenſus iſtius
caſus. CTamen plus dico ꝙ ſi res hic fuiſſet integra ⁊ nuptie
nondus cõtracte fuiſſent ſine dubio potuiſſet heres penitere ⁊ ſine
dubio admitteretur eins penitẽtia per tex.in.l.adoptiuũ.S.ſi.in fi.
ne eo.titu.in verſi.potuit enĩ mittẽdo nunciũ reſoluere dotem ac.
⁊ in.l.ſtipulantẽ eo.titu.in verſi.quare ſi nuncius remittatur de
feciſſe cõdictio ſtipulatõis videtur æc.⁊ hoc modo ego nouiter in
telligo iſtum tex. in dicto.. ſi res.in verſie.cũ ſequitur cõdictio nu
ptiarũ iam heredis dominiũ eſt a quo diſcedere reruz non poſſe
dominiũ inuito eo facienduz eſt ⁊c. ⁊ in verſic.an nuptijs ſequutiſ
⁊c.⁊ in verſi.imponi neceſſitatẽ heredi cõſentire ⁊c.⁊ in verſicu.
etiam nolente vel abſente eo dominium ad maritum ⁊aca
Cuius textus verba ſunt hec.

S· Si res alicui tradidero vt nuptijs ſequutis
dotis efficiatur ⁊ ante nuptias deceſſero: an ſe/
quutis nuptijs dotis eſſe incipiant ⁊ vereoꝛ ne

non in dominio poſſint eius effici cui date ſumt
quia poſt moꝛteʒ incipiat dominiũ diſcedere ab
eo qui dedit.quia pendet donatio in diẽ nuptia/
rum.⁊ cũ ſequit᷑ donatio nuptiarũ iam heredis
dominiũ eſt a quo diſcedere reruʒ nõ poſſe do/
miniuʒ inuito eo fatenduʒ eſt. Sed benignius eſt
fauoꝛe dotiũ imponi neceſſitatẽ heredi cõſenti/
re ei quod defunctus fecit: aut ſi diſtulerit vel
abſit etiam nolente vel abſente eo dominiuʒ ad
maritum ipſo iure tranſferri ne mulier remane/
at indotata ⁊c.

l.quod gutem. Berta quedã dirit tibi ſcola

8 3 ri verba hec foꝛmalia do me
⁊ mea tibi ⁊c.vtrũ intelligat᷑ ex his vᷣbis dediſſe oĩa bona ſua ex
cauſa ⁊ nomie dotis. Bꝛeuiter videtur ꝙ ſic. tex. eſt in. d.l.quod
autẽ in se duem tex. ad hoc ppoſitũ pꝛopꝛie dixit eſſe vni
cum Bal.in.l.nulla in ſecũda qõe.C. eo.tit. vbi multũ exclamat ð
eo. etiã ipſe met Bal.ibi ponit intellectũ ad tex. in. l. mulier bõa
ff. eo. tit · cum glo. ſua allegante Ariſtotelem in topicis de muliere
nubente ſimpliciter quomoõ intelligatur dediſſe omnia bona ſua
in dotem vt ibi per eum quẽ omnino videbis.quia iſte caſus per

ſepe cõtingit. ⁊ mihi inter ceteros hoc cõtigit. Sed tu aduer

te pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo ad tex.in.d.l.quod autẽ. nam
pꝛimo opoꝛtet cõtinuare iſtum tex. ⁊ cõtinuatiue legere etiam eũ
cum duabus legibus ibi pꝛoxime pᷣcedẽtibus ⁊ maxime ad.l.ſti⸗/
pulatõz ibi dum djĩ in tex. ꝙ non eſt opus dicere in ſtipulatiõe do
tis dande ſi nuptie ſequãtur. Moqdo dicitur in. d.l. quod autem.
ꝙ ſicut non eſt in ſtipulatõe neceſſaria adiectio dotis ideſt mrimo

nij quo mediãte fit dos. nec aliter eſſe poteſt ſn.l.iij. eo. tit. ita non
eſt ẽt neceſſaria illa additio nuptiarũ in donatõe ꝓpt᷑ nuptias.nã

ſi aliquid donatur ppter nuptias ⁊ nuptie non ſequãtur non dici
tur donatio vt hic in verſi.non eſt neceſſaria dotis adiectio ⁊c.
Itaq; iſte tex.non dicit ꝙ non ſit neceſſaria adiectio matri⸗/
monu ſeu cõdictio matrimonij vel nuptiaꝝ. Et hoc modo ego ini
telligo iſtum tex. iungẽdo eũ ceum pꝛecedentibus legibꝰ pꝛout de/
cet legi. Quoꝛum omniũ iurium verba ſunt bec.

L. Stipulationem que pꝛopter cauſam dotis fit
conſtat habere in ſe condictioneʒ hanc ſi nuptie
fuerint ſequute ita demũ ex ea agi poſſe: quãuis
non ſit expꝛeſſa condictio ſi nuptie extant:quare
ſi nuncius remittatur defeciſſe condictionem ſti
pnlationis videtur ⁊c.
CL. Et poſtea ſi eidem nupſerit non conualeſcit
ſtipulatio ⁊c

L. Quod aũt in ſtipulatione non eſt neceſſaria

dotis adiectio etiam in donatione tantundem
dicimus ⁊c.

l.ſi mulier.S.ex aſſe. Serũduʒ Bar. in. l.

ſancimus in pꝛin. C.
eo. tit. iſte tex. non eſt alibi ⁊ ſic eſt ſingularis ad hoc ꝓpoſitum ꝙ
non põt fieri reſtitutio hr̃ditatis pcuratoꝛi in rem ſuã. et idẽ di
xit do.meus Alex. de imol.in.l.poſſeſſio.ꝭ.et ſi poſſeſſio in tercia
ff. de acquir. poſſeſ.vbi dixit ꝙ vbi ſactũ coherens pſone põt fieri
cũ ꝓcur̃e recte vti dominio. Sed tu aduerte ꝓvero ⁊ nouo
intellectu meo iſtiꝰ tex. nã iudicio meo hoc non ꝓbat.ĩmo pꝛobat
in fine totum cõtrariũ ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur. naz dicitur

hic ꝙ grauatus reſtituere hereditatẽ mulieri non põt eam reſti/

tuere marito ſuo.ſed debet reſtituere ipſi mulieri que poteſt dare
eam marito. ⁊ ratio eſt aſſignata hic in tex.ne mulier remaneret
indotata pꝛout dicitur in tex.ſed non eſt ex eo ꝙ maritus ſit pꝛo/
curatoꝛ in rem ſuã pꝛout hic dicit Bar. ⁊ ſequẽtes eum alio mo
do intelligentes iſtum ter. Sed ego hoc modo inte ligo licet
Bart. hic fuerit ẽt in opiniõe ſupꝛa per me allegata etiã.d.lſanci
mus.Et do.meus Alex.in.l.apud iulranũ.ꝭ.vtrum in ba colũ.ff.
ad trebel.⁊ non bene.quia alius eſt ſenſus iſtius tex. ſi bene conſi
deretnr ⁊ ſubtiliter inducatur pꝛout ſupꝛa pꝛoxime induxi. Cu
ius verba ſunt hec. .— ..
§. Ex aſſe heres inſtitutus: rogatuſq; mulieri
dodrantẽ reſtituere hereditatis iuſſu eius quod

dʒ doti pꝛomiſit marito vereoꝛ ne non ſit obli⸗

„ter
nrirchlch –
Pw. rerANX
iN

manakimnn d ue
nunnmtin n a n
zimmimmnun unnnn
Henfiekrntriamend
Nisiinbenniamn
ttiaſr iſte en r
mumiaiman uur
Nani
untthgininnruirniu,
GEININN
ſhrrzigienunnenarim
Dtterfrtacnanemme
iciinmetnin
ſtiktinrit
antreſi tar etn
uu iretuc n
miintgatrme
MI ee
n

Nlgebe⸗

S
=

lliinne
eipunſben, d
alimriſfe e

——

Grnn ſtn ent
ininnkiunn
innnunſn
nrniiune
W e Atonen oni⸗ ei
nimhntll untni
Enes W ſ, gliſt
iauannai
RRinnin rnidl i ne in
nngaie ntinmuit ienein
WMõ n kunnmheuli

mi udegei ſthltiede

Gpiuimm rnnn anſinilie⸗
ulr arirſianiici u inni
miremrtin nicrang wſti gii⸗
emeſinaigol nhteorteneanne
is eriganr eefceſſe oncicionent
lionisident tt⸗
la ſtucden npſert oanulii,

nt
Qd ii pnine M taſirin
Has mMud, inn iAntinr uunden

.

alſe Siluberi
mliet dCiſſt unnt
rmdtih itid odindiin Poſtung

ans luri bnenidn Aided
“
r nm hin eit un⸗
enng rüthnadiſiſt
n) dun Anumn n
n ninuſin
amln NN ni nt, Tir nn
Alnneſcreng ninn

.

gatus. nam mulieri hoc tenet᷑ vt hereditatem re
ſtituendo tranſferat actiones: ⁊ quas habet:æ
quibus eſt obſtrictus quaſi tranſferre ad alium

q cui debet fideicõmiffum pꝛeſtare non poteſt.

Aliquis dixerit incerti pꝛo eo agi poſſe vt pꝛo
eo fideicõmiſſi pꝛeſtet eſtimationẽ huic ego con
ſentire non poſſum.nam obligari mulieris debi
toꝛem ita equũ eſt ſi accipere idipſuʒ quod ei de
betur vir poteſt. Sed ne indotata mulier eſſe vi/
deatur dicenduʒ eſt ipſi mulieri ex trebellião re/
ſtituendameſſe parteʒ hereditatis que ei relicta
eſt yt ea ſuo marito pꝛo dote eam ſoluerit ⁊c.

l. cum in fundo.s. cum tundus.

Ludo. roma.in ſuo ſingulari in verbo vos el.iij. ponit vnum
ſingulare verbum. Nam tu ſcis ꝙ dotes cõſiſtẽtes in pecunia ſeu
in alijs rebus mobilibus poſt viri moꝛtẽ reſtitui debet infra an/⸗
num mulieri.ſed quãdo ſunt imobilia bona debẽt ſtatim reſtitui
vt in. l. vnica. . exactio cum ibi plene not. C. de rei vxo. actio.
Sed ponamus maritũ ab inicio cõtracti matrimonij habuiſ
ſe fnnduz in dotem ⁊ ſic rem vere immobilem.qui fundus poſtea
venditus eſt ⁊ facta ex eo eſt pecunia.vtrũ ſoluto mr̃imonio mal
rito vel eius heredibuns detur annus babito reſpectu ꝙ ab inicio
res doialis fuit imobilis ⁊ etiã hec pecunia fuit ſubrogata in loco
eius. ⁊ ſic iudicari etiã debeat imobilis res. ⁊ in hoc cõcludit etiã

Ludo.roma.vbi ſupꝛa ꝙ hec pecunia ſtat ⁊ iudicatur res mobii
lis ⁊ infra annũ reſtitui debet non autẽ ĩmobilis ⁊ ſic non debet
reſtitui incõtinenti per tex. quẽ ipſe ad hoc ꝓpoſitum reputat ſin

gularem in.d.l.cum in fundo.ꝭicum fundus. Sed tu aduer
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text.quem intellige ſane
tu ne errares pꝛocedere quãdo fundus dotalis alienatus fuit per
eum ex neceſſitate ⁊ omnino lege pmittente. alias autẽ non babe
ret locũ bec diſpoſitio.⁊ ad hoc pondero tex.in verſi.adiudicatus
ſundus ſocio fuerit ⁊c.⁊ in verſic. dare marito damnatus eſt ⁊c.
2⁊ in verſi ſi obmiſſa licitatõne extraneo additus fuerit ⁊c.
Secũdo ẽt ad idẽ põderoe tex. ibidem in. 5. ſeq.in verſi.fun
dus fuerit adiudicatus ⁊c. que verba omnino aperte pbant ⁊ ſo⸗
