ſtitueret hereditatem ab ea aũt petijt:vt infirmi/
tatem filij cõmendataʒ haberet eiqʒ menſtruos
aureos decios pꝛeſtaret donec ad.xxv. annum
perueniret etatis cum autẽ implefſet eam etateʒ:
partem dimidiã hereditatis ei reſtitueret filijs
deducta dodrantis parte quarta ex qua inſtitu/
tus erat nouerce hereditatẽ reſtituit et poſtea im

pleuit . xxv. etatis annum. Queſitum eſt cuʒ no
uerca vniuerſe hereditatis haberet dodrantẽ ſe
miuntiã ⁊ ſillicum: an eius partem dimidiã pꝛe⸗
uigno ſuo reſtitueret: Reſpondeo ſecundum ea
que pꝛoponerentur tantũ reſtituendum qᷓʒtum cũ
eo ꝙ falcidie nomine filius deduxiſſet ſemiſſem
faceret ⁊c.

771 rII1 .D . etiã dñ⸗
Z. codicillis. ode Jnno rigofe er

legat. . ⁊ etiã dñs meus Alexan. de Imo. hic in apoſtillis ſuis ad
Bar. reputant omnes iſtum tex. ſingularem ad materiam fideicõ
miſſi⁊ pꝛohibitionis alienationis de qua materia ſi upꝛa dixi ſepe iõ
non pono nunc niſiꝙ pono verba tex. Que ſunt hec.
C· Codicillis titij teſtamento confirmatis fun/
duʒ libertis legauit eumqʒ alienare vetuit: Sed
pertinere voluit ad filios libertoꝛum vel exbijs
natos: deinde hec verba adiecit a quibus pr̃ari
volo heredi ex redditu eius fundi.x.per annos
ſingulosvſqʒ ad annos.xxxv.a die moꝛtis mee:
Queſitum eſt cum heres a titio inſtitutus intra
xxxv.annum etatis deceſſerit: an reſidui tempo
ris fideicõmiſſum ex hijs verbis ſupꝛaſcriptis
heredis quoqʒ heredibus debeatur reſpondi
deberi niſi oſtendatur a libertis teſtatoꝛeʒ ad he
redis.xxxv.annum reſpexiſſe ⁊c.

T. Cum erat. OQnñ teſtatoꝛ legat decem tinio p

quadrienniũ in feſto alicuius ſanc
ti illud legatũ pꝛeſtari debet de quadriennio in quadrienniuz tex.
eſt in.d.l.cum erat. Quem tex.ad hot pꝛopoſitũ ꝓ ſingulari alle
gauit Ludouicus Romanus in ſuis ſingularibus inter vltimas
voluntates in ſingulari incipiẽte vbi teſtatoꝛ legat c. Sed tu
aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. nas iudicio meo
alius eſt eius ſenſus ⁊ penitus diuerſus ſi bene ⁊ ſubtiliter ponde
retur quia in capite illius quadrienij celebrabatur ibi feſtum cu/
iuſdam certaminis vnde illud legatũ debetur hic eo modo de qua
driennio in quadrienniũ. Sed Ludo. Roma.pᷣſuponit ꝗ feſtum
erat ſeu ſiebat ſingulis annis pꝛout nos celebꝛamus feſta noſtra
inter que duo eſt differentia. ⁊ ſic non bene intellexit iſtum textũ
qui pꝛincipaliter conſiderat feſtiuitatẽ. Que ſolum fiebat de qua
driennio in quadrienniũ vt ibi in verſiꝰ per quadrienniuz certami
nis c. Pꝛeterea hic ẽt dubitatur an illud legatũ debeatur ꝓ
puima vice tantum.an vero in perpetuum ⁊ in hoc ſtat pꝛincipalis
virtus ⁊ difſicultas iſtius textus. Cuius verba ſunt hec.

L. Cum erat certa pecunia ideſt centũ reipubli.
firmianoꝛuʒ relicta per quadriennium certami/
nis. Criſantiani diuus ſeuerus ⁊ Antoninus
reſcripſerunt videri pꝛopꝛiam penſionẽ reliquiſ
ſe teſtatoꝛem per quadriennium non in pꝛimum
quadriennium ⁊c. J

He nſufructu legato.

4 Si teſtatoꝛ mandat heredes pꝛeſtare
Z. En n di. mihi fructus fundi ſui. Pulcruz eſt
ſcire quis teneatur eoꝛũ colere illũ fundũ an heresvel ego legatari
us in quo dicas ꝙ heres ipſe tenetur colere tex.eſt in. d.l. fundi tre
batiani. Quem text. ad hoc pꝛo vnico ⁊ ſingulari allegauit Bal.
in. l. vnica. . libertatib us. C. de caduc.toll.vbi dixit heredez tamen
non teneri de caſu foꝛtuito per illum ter. ⁊ voluit dĩs meus Alex.
de Imo. in apoſtillis ſuis ad Bar. Secd tu aduerte pao intel/
lectu meo nono iſtius tex. nam ego intelligo eum pcedere non ita
ſimpliciter pꝛout dicit Bal.ſed quando legatus fuit non fructus
fundi put loquitur Bal. ſed redditus fundi trebatiaii. Se
cũdo cõſidero aliud ꝙ teſtatoꝛ duz viuebat colligebat aliqñ quãti
tatẽ annuã ex locatione eiuſdem fundi vt hic in verſiey loca ione
fundi redigere ↄſueuerat c. Tercio dico iſte tex. non pbat
ꝙ heres teneatur colere fundum ſed bene tenetur reficere fundũ
Ft hic in verſiꝰ an ↄpellendus ſit heres reſicere pꝛediũ ⁊c.vel meli

us dico gy non tenetur colere. Sed ſi minus pcipiat poteſt legatari
us petere illã diminutionẽ vt ibi in verſiꝰ legatariũ deſiderare rec
te qð ob eam rem diminutum eſt ac.Que verba longe differt a
cultura fundi pꝛout hec omnia colliguntur ex dicta.l.fundi quam
ego hoc modo tibi nouiter declaro ⁊ hoc modo nouiter intelligo
pꝛout audiuiſti nunc. Cuius tex.verba ſunt hec.

L. Fundi trebatiani redditus vxoꝛimee: quoad
viueret dari volo: Quero an poſſit tutoꝛ here/
dis funduʒ vendere:⁊ legatario offerre quantita
tem annuã quam viuus paterfamil.ex locacione
fundi redigere cõſueuerat: Reſpondeo poſſe.
Item quero an compellendus ſit heres reficere
pꝛediuʒ: Reſpondeo ſi heredis facto minoꝛes
redditus facti eſſent:legatarium recte deſidera/
re ꝙ ob eam rem diminutum eſſet ⁊c.

4 ie⸗ o titio
di mei ⁊ heres vult vendere fructus fundi ⁊ dare tertiã partem
pecunie ipſi legatario an poſſit Ludo. Roma.foꝛmat vnã que ſtio
nem in his ter minis in ſuo ſingulari inter vltimas voluntates inci.
lego titio tertiã partem fundi mei ⁊c. vbi aperte dicit ꝙ ſic ꝑ caſuzʒ
nota.ſᷣm euʒ de hoc in.d.l.fundi trebaciani. Sʒ tu aduerte qꝛ
ipſe cum reuerentia fallitur in intellectu iſtius tex.qui bene ⁊ ſub
tiliter põderatus non pbat hoc ſed loqr in caſu valde diuerſo.ſ.qñ
legata fuit tettia pars fructuũ fundi viĩ verſiꝰ redditus vxoꝛi mee
quoad viuet dari volo ⁊c.quo caſu bene heres poteſt vendere fru
ctus ⁊ ex illa pecunia dare poteſt tertiã partem legatario Sed nõ
dicit iſte tex. ꝙ legata fuiſſet tertia pars fundi ⁊ ſic pꝛopꝛietatis p
ut loquitur ⁊ intellexit Ludo. Roma. qui non bene conſiderauit
iſtum tex. de cuius tex.intellectu etiã ſupꝛa pꝛoxime diximus ⁊ iõ
pꝛo nunc longioꝛ non ero cum tex.iſte notandus ſit in multis ⁊ ma
pime in pꝛimo queſito naʒz ponit tria vt ibi videre potes Cuius ver
ba ſupꝛa ẽt pꝛoxime poſui ⁊ ideo non repeto nunc ne fruſtra occu
bemus membranas.

Z. ſempꝛonius attalus. J0ode zme.

⁊ etiaʒ dñs me. Alex. de Imo. in.l.pꝛima in. xvi.col.ff. de lega.
ð ⁊ etiã dñs meus Alex in.d.l. Sempꝛonius.in apoſtillis ſuis ad
Bar ibi ⁊ etiam.l.ſi ſeruus.S.fi.ff.de legat.ð.in fi.⁊ etiam in.l.in
quantitate..magna in ᷣa. col.ff. ad.l.falci. omnes reputant iſtum
tex. ſingularem ad hoc ꝙ vbi res legatur ad diem certam non trã
ſit dñim illius rei legate in legatariũ recta via a moꝛte teſtantis niſi
quoad traſmiſſionem ad heredes nam bene reſpectu tranſmiſſiõis
tranſfertur ad heredes etiã ſi egatarius pꝛedecedat ſed quoad ali
os effectus non vt ibi per eos de quo vide tu nota.p Pan. de caſt.
in ſuo conſilio.cxxij.vbi ponit quid ſi eſt ſattum ſub die incerto ad
gquẽ me remitto ⁊ redeo ad tex.de q̊ agimꝰ Cujus verba ſunt hec.

L. Sempꝛonius attalus ab herede ſuo fundũ in
italia gaio ſeio poſt decennium deducto vſufruc
tu dari iuſſit:quero cuʒ medio hoc decennij ſpa/
tio heres vita functus ſit an poſt tempus decen/

nij plenus fundus ad legatarium pertineat. mo

uet enim me quod dies legati huius ſiue fideicõ
miſſi ceſſerit ac per hoc ad heredẽ legatarij per/
tinere potuerit.⁊ ideo quaſi circa debitum iaʒ le
gatũ moꝛtuo herede vſuſfructus extictus eſt nec
ad heredem heredis pertinere poſſit:reſpõdi di
es quidẽ fideicõmiſſi vel legati cedere ſtatiʒ cuʒ
poſt certum tempus heres dare rogatur:ſiue iu/
betur:ſed vſuſfructus nondũ eſt heredis niſi cũ
dominium deducto vſufructu pꝛeſtiterit ⁊ ideo
capitis diminutione vel moꝛte perire non poteſt
quod nondũ habuit.Ideʒ euenit ſi pꝛopꝛietas ðᷣ
ducto vſufructu ſub cõditione legata ſit ⁊ pẽden
te conditione heres deceſſerit.tunc enim ab he/
rede heredis incipit vſuſfructus qui ex perſona
eius finietur. ſed his caſibus de ſententia teſta
toꝛis querẽndum eſt qui vtiqʒ de eo vſufructu ð

trahendo ſenſit qui coniũctus eſſet heredis per
ſone. quo extincto ſolidam pꝛopꝛietatem ad le/
gatarium voluit pertinere: nec plus tranſm ittat
ad ſucceſſoꝛem ſuuʒ qui nondũ habere cepit vſuʒ
fructum q̃; ſi iam habere cepiſſet. 5

Z. generali. F.beredis. an

tur loco annui redditus non ſtat in nã vſufructus. Sed tranſit
in naturaʒ annui redditus tex.eſt in dicta.l.gnãli. 5. heredis inſtitu
ti quẽ tex. ꝓ ſingulari allegat ad hoc ⁊ boc modo intelligit Ludo
Roma.in ſuo ſingulari in verbo vſufructus ⁊c.el.iijo ⁊ idem rea,
ſumpfſit in ſingulari ſuo inter vltimas voluntates incipi. legatuz an
nuuz tranſmittitur c. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo
intellectu iſtius tex.q;ꝛ hic non agitur de vſufructus ſu brogatione.
ſed ſolum dixit eum debere pꝛedia vt ex eis haberet vſufructũ et
illa pꝛedia efficerent redditum annuuz.x. ⁊ ſic non coſiderauit vſu
fructũ ſed pꝛeſtationeʒ annuaz illã.x. ducatoꝛũ ⁊ legatum ſuit fac
tuʒ hic alternatiue vt in verſiꝰ aut ⁊ pꝛedia emere ⁊c. ⁊ ſic iſte tex.
non ſonat in ſubrogationem ſed ponit eque pꝛincipalẽ diſpoſitio/
nem conſiderando ſempꝑ in vtroq; caſu pꝛeſtationem annuã de x.
vt apte videre potes ex iſto tex.bene ponderato ⁊ ſubtiliter oſide/
rato. Cuius ver ba ſunt hec.
CHeredis inſtituti fideicommiſit teſtatrix filio
ſuo annua.x. pꝛeſtare aut ea pꝛedia emere⁊ affi
gnare vt vſufru.haberet redditum efficientia an
nua.x.filius fundos ſibi ab herede ſecundũ ma
tris voluntatẽ traditos locauit. Que ſituʒ eſt de
functo eo reliqua colonoꝛum vtrũ ne ad heredeʒ
filij fructuarij an vero ad heredem ſeie teſtatri⸗/
cis pertineant. Reſpondeo nihil pꝛoponi cur ad

heredem ſeie pertineant ⁊c.

De alimen.⁊ ciba.lega.

Y j Legatarius habet tacitaʒ ipotecaʒ in
.. lutin 8. bonis teſtatoꝛis per legato wrilgn
comuni de legat. ⁊ in. .ſed noſtra cum ibi nota.inſti.de lega.
ponamus ꝙ teſtatoꝛ in teſtamento inſtituit ſeu oꝛdinauit
ſpetialem ipotecaz legatario pꝛo legato ſibi facto an intelligatur ð
rogatum ipotece generali videtur ꝙ non per text. fingnlarem ad
hoc pꝛopoſitũ in dicta.l.lutius per quem tex.ita dicit Ludo. Ro.
in ſuo ſingulari in verbo ipoteca ⁊c. el.iijꝰ reputans iſtum text. ad
hoc ſingularem ⁊ dicit ꝙ de iure. ffoꝝ. erat introducta ipoteca .
caſum in.l.creditoꝛibus.ffde ſexꝑpaꝛdt. Sed tu aduerte p intellec
tu meo pᷣdictoꝛum iurium vero ⁊ etiã nouo. Et pꝛimo circa
tex.in.d.l.lutius naz dico ꝙ hic non dicitur aliquid reſpectu illius
Vpotece generalis ſed ſoluz dicitur ꝙ ſi teſtatoꝛ reliquit cibaria et
veſtiaria annua certoꝛũ nummoꝛuʒ liberis ſuis ⁊ obligauit duos
fundos in eodem teſtamento cum ̊ ꝙ minoꝛes reddius vel etiã
maioꝛes peruenientes ex dictis fundis non augeãt nec minuant p
pter hoc.d.legatũ ⁊ ſic non conſideratur hic augumentum vel di/
minutio ypotece gñalis ſed ipſius rei debite hoc eſt cibarioꝛũ ⁊ ve/
ſtarioꝛũ annuoꝛum in certis numis debitoꝛum. Itaq; non di
citur hic aliquid de ypoteca nam ſi quid de ea dixiſſet intellexii
ſet non erat opns ꝙ non auget ſed ſolnm dixiſſet ꝙ non minua /
tur nec derogatur ⁊ pꝑ illam obligationem ſpetialem fundoꝛũ ꝓut
loquitur Ludo. Roma.qui in hoc non bene guſtauit iſtuʒ text.· in
verſi vel ſi alio anno exceſſerint ⁊c.⁊ in verſiꝰ minuiſſe vel auxiſ/
ſe ea que relinquerat videri ⁊c.cuius totius lex.verba infra pone /
mus · Secundo pꝛincipaliter fallitur Ludo. Roma. in intelle
ctu vero.d.l. creditoꝛibus ⁊ ẽt Bar.in.l. non eſt miruz. ff. de pign.
acti.v in.l.pꝛima.ff. de legat..⁊ Gal.in.l.iij.C. vt in poſſ. lega.qui
cũ reuerentia defecerunt cũ fuerit in eadẽmet opi.lʒ Ludo. Ro.
de eis mentionẽ non faciat nam ille tex. non ꝓbat ꝙlde iure. foꝝ
introducta eſſet ypoteca ꝓ legato que ſolummodo hodie introdu
cta fuit per imperatoꝛẽ in.d.l..i.x.l ij. C. coĩa de leg. in verſi ⁊ non
ſolum perſonalem actionẽ pᷣſtare ⁊c.vbi de nouo introducit ypote
cariam ꝓ legatis conſequendis esgo non erat ante illam legem. .
Nec obſtat ille tex.in. d.l.creditoꝛibus quia loquitur de cauti
one pꝛeſtita ſm foꝛmam tituli vt leg. noĩe cau. vel etiaz tituli vt in
poſ.leg.⁊ ibi dicitur ꝙ legatarius habẽs pignus ꝓ legato ſuo ab
herede ⁊ non a lege ipſa non eſt potioꝛ quã ſint creditoꝛes beredi/
tarij quibus debetur in diem vel ſub condiccione ſed ita demum

aduir maecldefiſttene⸗

1
.

Crrtnetrdormun umi

mirr inunntin arit⸗
(Eaimomi fierenenn
ianneneeſnei

Merseingrr.
Lcenginii e

N äitntn trn imit
ülkmiiaher nirr
eniiirnbtrrm

——, — Srreeseseeeeeeeeee—

EELErEEEEEEEeeeeeeeeeee

Deilnendcſatg⸗

Yrig uenunun
. Amtleup hſli
Am Xe 11 Mhan ii tugſi

Smmknütimmhiſtiſttin

wem e tztroſolentſti tonitlie
urm emn wmmi umn int ithun
rNiENAANEOG en udt int

aA ni NN di ſewwihnnt

xiam t en r Mun neni
imilataminin Alunn ,
”
EANWAMu nnn i
mmrYti tinit dhni
mamatianm Mnip aiait is
mmmteuntimun ) inuſaihp li
mm rrid Müfmiäfn kiiuſiſin,
glti tmiintrnAnn
nazmiannunin
õällü
—

” 4

— Hiiatucdimtdi u,

am in ea parte hereditatis poſtq;ᷓ fuerit ſatiſfactũ ipſis creditoꝛi
indinalis debet ille tex. in finalibus verbis in ver bo legata
ius vc. ⁊ idem pꝛobatur in.l.qm in eo. tit: in pꝛin. Itachß ille
tex. in. c.l. creditoꝛibus non loqr̃ de ypoteca illa tacita a lege intro /
uren⸗ de qua loquitur Ludoui. Homa. Sed loquitur de pigno/
e vel cautione pſtita ab herede ⁊ ſic ab homine illoꝛum vigoʒe ti/
uloꝛum vt leg. nomine cau. vel illius vt in poſſ. leg. Uerba autez
pictoꝛum iurium ſunt hec ⁊ pꝛimo·d.l.lutuus.
TZitius libertis ſuis cibaria ⁊ veſtiaria annua
certoꝛũ nümoꝛnm reliquit ⁊ poſterioꝛe parte te/
ſtamenti ita cauit obligo eis ob hanc cauſam
fideicõmiſſi fundos meos illum ⁊ illuʒ vt ex red
ditu eoꝛum alimenta ſupꝛaſcripta percipiant.
Queſitum eſt an ſi qũ minoꝛes ſunt redditus q̃ʒ
eſt quantitas cibarioꝛũ ⁊ veſtiarioꝛum heredes
ad ſuplendam eam onerari non debeant: vel ſi
alio anno exceſſerint an ſuplendũ ſit quod in ſi u-
perioꝛe anno minus perceperint: Paulus reſpõ
dit cibaria ⁊ veſtiaria libertis defuncti integra
deberi: neqʒ ex eo poſtea pꝛedia his pignoꝛis
iure teſtatoꝛ obligare voluit vt ex redditu eoꝛum
alimenta perciperent minuiſſe vel auxiſſe ea que

reliquerat videri cc.
Uerba autem.d.l.creditoꝛibus ſunt hee

L. Creditoꝛibus quibus ex die vel ſub condicti
one debetur:et pꝛopter hoc nondum pecuniã pe/
tere poſſunt eque ſeparatio dabitur quoniã ⁊ ip
ſis cautione comuni conſulitur:legatarios auteʒ
in ea tantum parte que de bonis ſeruari potuerit
habere pignoꝛis cauſam conuenit ⁊c.

Ludo. Roma.ĩ rep.
L. quarta „ finali. ſua aũt.ſiłr. C. ad.l.falc.
in. xx. ſpetiali inter vyltimas voluntates ⁊ ctiã dñs meus Alex. de
Imo.in.l.licet impr.in.iiij.col.ff.de legat. . reputant iſtum tex. ſin
gularem ad hoc ꝙ licet alias legata relicta ab inſtituto in dubio
videntur repetita a ſubſtituto vulgari niſi eſſet relictum ab herede
ſub nomine ppꝛio vt in dicta.l.licet cum ibi plene not. vbi alias le
gendo dixi de hoc. tamen hoc fallit in legato relicto in cauſa alimẽ
toꝛum. quia tunc immediate relictum a pꝛimo herede etiã ſub no
mine ppꝛio videtur repetituz a ſubſtituto vulgari ⁊ hoc etiã ſenſit
glo. hic ⁊ comuniter alij ſcribentes hic poſt um. Sed tu ad/
uerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo ad iſtum caſum queʒ ego in/
telligo aliter omnino diuerſimode ab alijs omnibus. nam dico
ꝙ hic non dubitatur de ſubſtitutis an ipſi teneatur ad alimẽta re
licta a patrono libertis libertabuſq; ſuis a liberis ſeu filijs ſuis ⁊
beredibus. Sed dubitatur an liberti ſeu liberte poſſint agere cõ
tra dictos liberos patronũ ꝓ alimentis ſine eis ideſt non petita ve
nia agendi ↄtra eos que requiritur regulariter vt ĩ.l.pꝛima ⁊ in.l.
ha cum ſeq.ff.de in ius voc.⁊ in.l.ᷣa.C. eo.titꝰ ⁊ dicitur bic ꝙ poſ
ſunt agere ſine liberis ideſt non petita venia de agendo eos ⁊ B
modo ego mtelligo iſtum tex. qui non facit mentionem aliquaʒ de
ſubſtitutis datis filijs nec dati fuerũt ſi bene põderetur iſte caſus
Cuius verba ſunt hec.

¶ Iutius titius teſtamento ſuo libertis liberta/

buſqʒ ſuis cibaria ⁊ veſtiaria a liberis eiuſdem
qʒ heredibus pꝛeſtari iuſſit nulla condictione ad
dita: Quero an ſi cauſam patroni liberis idẽ
liberti agant cibaria ⁊ veſtiaria accipere poſſint
Uodeſtinus reſpondit nihil pꝛononi pꝛopter
quod petitio eoꝛum que teſtamento pure legata
ſunt non competat ⁊c.

11 .Koma.
. Cum unus.5. finaii.n ac ont,
yerbo alimenta ꝛc. el pꝛimo exclamat multum de vno tex. qui ſm
eum eſt ſingularis qnẽ nullus excepto eo notauit ſᷣm eum in .d.l.
cum vnus.5. alimentis qui eſt. 9,fi. vbi ꝓbatur m eundeʒ ꝙ licet
regulariter alimenta relicta alicui debeantur ᷣm condictionem et
ualitatem perſone ⁊ quantitatem patrimonij ipſius teſtatoꝛis vt
inl. cum alimenta ·f. eo. titẽ Tamen boc eſt verum niſi cum ali

mentis legata ſit vos. qnia tune alimenta dñt tomẽſurari ſᷣm quã
titatez dotis legate vt ſi vos ſit magna alimenta pꝛeſtentur magna
ſed ſi dos eſt parua ſimiliter alimenta debent eſſe parua ⁊ hoc per
tex.in dicto. 5. alimentis bᷣm vnam lecturãᷓ glo. ibi. Sed tu ad
uerte pao nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex. Quem dico male
immo peſſime cum reuerentia intellexiſſe Ludo. Roma. Maz di
co aliaʒ eſſe rationẽ penitus diuerſaʒ iſtius tex. nazʒ alimenta ideo
hic debñr ſm quantitatem dotis legate quia pꝛimo diſpoſituz fuit
per patrem in teſtamento ſuo illam filiã ſuaʒ que tũc pupilla erat
exibendã foꝛe ꝓ incrementis etatis ⁊c. Que verba diligenter cõſi
deranda ſunt nam denotent ꝙ quãpꝛimum illa filia eſſet nubilis
traderetur viro ⁊ hoc eſſe verum pꝛobo per textũ.in.l. creditoꝛ. .
ſi inter maritum. ff. mand.·in verſi· onus exibendus vxoꝛe ad ma
ritum ⁊c.⁊ ſic teſtatoꝛ in.d..fi.potiſſime conſiderauit tempus eta
tis nubilis in qua voluit eam maritari debere ⁊ quaʒ citius poſſz
pꝛout denotant verba ſupꝛadicta in quibus facio magnã vim pꝛo
eo quod alimenta bic non debentur ᷣm vires patrimonij ⁊ condic
tionem pſone. Et etiã vltra boc cõſidero aliud quia pater hic
in caſu illo exheredauerat filiã vt hic in ver. filie exheredate ⁊c.vñ
illa exheredatio ⁊ oꝛdinatio pꝛedicta vt q;ᷓ citius poſſet traderetur
viro ⁊ ſic cito cito ⁊ qᷓ citius poſſet exiret domum pr̃nam vna cuzʒ
dotis conſti utione cuz alijs etiã que infra dicemus opantur alim̃
ta pꝛeſtari iuxta modũ dotis non autem pꝛo iuribus hereditatis.
Pꝛeterea etiam cõſidero aliud dum dicitur hic in text. dotis
quam ſolam pater dari voluit ⁊c. nam pater dixerat ſe velle filiaz
habere ſolã dotẽ ⁊ ſic experedando eaz ⁊ dicendo expꝛeſſe ꝙ nole
bat eam habere aliquid de ſuo excepta dote cum alimentis arbi /
trio boni viri pᷣſtandis bec omnia ſimul iuncta introducunt nõ de/
bere attendi vires patrimonij teſtantis pꝛo illis alimentis pꝛeſtan
dis. nam ea verba arbitrio boni viri relictis ⁊c. oſtendunt ꝙ diſpo

nens noluit ea alimẽta pꝛeſtari ſecundũ facultates ſuas ſed potius

voluit ea reſtringere ⁊ alio modo ultra iuris diſpoſitionez de qua
in. d. l. cum alimenta que omnia bene notabis ꝓ nouo ⁊ vero in/
tellectu tex.in. d. . alimentis quem etiã cõſiderabis in alio in quo
Bar . ibi etiã cum ſupoꝛtatione tanti pris errauit dum dixit pꝛoba
ri per iſtum tex.in. d. ver. ꝓ incrementis etatis eam exibendã eſſe
⁊c.ꝙ alimenta creſcunt creſcente etate ⁊ ſic intellexit ipſe ea verba
reſpicere ⁊ referri ad alimenta ſed hoc eſt falſum naz ea verba ſo⸗
lum reſpiciunt ꝑſonã filie vt ea cito maritetur non aũt reſpiciunt
alimenta exhibenda ei eſſe pꝛo incrementis etatis ⁊ ſi text. conſide
raſſet alimenta dixiſſet ſaltem exhibenda ea ⁊c.non aũt eam exbi⸗
bendam ⁊c.⁊ in hoc etiam decipr̃ Bar.⁊ peſſime loquutus eſt
intellectu illoꝛũ verboꝛum parcat mihi dnatio ſua qui ⁊ ſi eſſet ẽt
maioꝛis auctoꝛitatis errauit ĩ intellectu iſtius tex.in verſi atq;
incrementis etatis eam exhibendã eſſe ⁊c.ques tex.opoꝛtet iunger
cum illo tex.in.d.l.creditoꝛ.ꝭ.ſi inter maritũ.ff.mandati.⁊ eoma/
xime hoc dico ſi conſideretur iſte tex.in.d.ver. atq; ⁊c.nam decla
rat pꝛecedentia ⁊ venit ampliatiue pꝛout patet ex eius inſpectione
⁊ hoc modo capiendo deſtruit etiam ſenſum Bart. ⁊ alioꝛum.
Cuius tex. verba ſunt hec.

Alimentis boni viri arbitratu filie relictis ab
herede filio pꝛo modo legate dotis quã ſolaʒ pa
ter exheredate filie nubenti dari voluit: atque
pꝛo incrementis etatis eam exibendam eſſe re/
ſpondi non pꝛo viribus hereditatis ⁊c.

He libe. legata.

LZ. aurelius.s. meuia. iguis legat ⸗

b ſuis non intellr̃liberatio legata ei qui poſſidet res teſtatoꝛis tex.
eſt in.d. l aurelius..meuia quẽ tex.ad boc pꝛopoſitũ pꝛo ſingulari
allegat Bal. in. l. cum necceſſitatem. C. de fideicõ. ⁊ poſuit aliquid
Pau. de caſtro in ſuo con? xxx.incipi.vſuſructuarius omniuz bo
noꝛum ⁊c.⁊ dñs meus Alex.de Imo.hic in apoſtillis ſuis ad bar.
dicens eum ſingularem ad idem. Sed tu aduerte quia ego in
telligo hoc verum niſi eſſemus in pr̃e tutoꝛe cui rellicta eſſet libe/

ratio a filio ſuo qnia tunc de rebus ↄſumptis non teneretur pater

vel de his que fenerauit nomine ſuo text.eſt in.d.l. aurelius. 5.titi
us. ff. de liber.legat.de quo tex.⁊ eius nouo intellectu ſtatim etiam
dicam cuius.S.meuia pꝛo nunc verba ſunt hec.

CMeuia teſtamento ſuo alterum ex tutoꝛibus
ſuis actione tutele voluit liberari:his verbis.ra
tionem tutele quã egit iulius paulus cum antiſto
cicerone poſci ab eo nolo:eoqʒ nomine ab ea cau

ſa omnino liberatũ eſſe volo:Quero an ſi qua pe
cunia ex tutela apud eum remanſit peti ab eo poſ
ſit: reſpondi nihil pꝛoponi cur pecunia que pupil
le eſt ⁊ apud tutoꝛem poſita maneret legata vi/
deretur etcetera.

Glo. in.l. qurelius.s. centum.

Bal.in.l. preſes in fine. C. de ſententijs ⁊ inter. omni. iudi.et
Saly ·in.l.ſi pr. C.qui bomis cede. poſſint ⁊ dñs meus Alexan.de
Imo. in.l.ſi finita..eligãtur in anpenu.col.ff.de dam. infec. dicũt
⁊ reputant iſtam glo.non eſſe alibi ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſententia il
la que pꝛofertur boc modo ſcilentiũ tibi impono eſt dim̃nitiua et
eſt glo. in ver. conſequi poſſe ⁊c. in fi. Sed tu aduerte pꝛo ve/

ro ⁊ nouo intellectu meo iſtius glo.que non pꝛobat hoc ſi bene et

ſubtiliter ponderetur. nam glo.ponit an ille depoſitarius tutus ſit
exceptione ſola. an vero etiã agere poſſit ⁊ dicit eum eſſe tutũ exce
ptione niſi velit agere ad bunc fineʒ vt imponatur ſcilentiũ heredi
ed non ſequitur ꝙ ſi agat ⁊ feratur ſententia huiuſmodi ſit diſ
finitiua. nam poteſt inponi ſcilentiũ etiam lite non conteſtata ᷣm
Bal.in titꝰde pace conſt.in ver.ſi quis aũt.⁊c.⁊ tamen diffinitiua
non poteſt ferri niſi pꝛecedat litis conteſtatio vt in.l.fi. . illud. C.
tempo.appłt ergo ⁊c. Sed bene fateor ꝙ habet vim diffnitiue·
Cuius glo. verba ſunt hec. = .
CCQoſequi poſſit ꝑ exceptionẽ infra vt in poſſeſ
ſio.legat.l.pꝛima..ſi debitoꝛi non per actionẽ
vt liberetur:vt ſupꝛa.l.non ſolum.S. poteſt niſi
foꝛte:vt ſcilentium imponatur heredi: vt in ne/

gatoꝛia ⁊c.

iri Ludo. Roma.
Z. aurelius „ titins in ſuo ſingulari in
ver.adultus ⁊c.firmat boc ꝙ licet alias adultus remittens tutoꝛi
ſuo adminiſtrationem ſeu redditionem rationis non intelligatur
remittere vel donare ea que ſunt de bonis ſuis apud tutoꝛem vt
in.l.aurelio..gaius ⁊ in.l.creditoꝛ. .titia.ff.de lib.leg. quinimmo
dico ꝙ ſi quis de bonis pupilli ſupꝛimit pᷣumptio ẽ ↄ eum ꝙ ani
mo depꝛedandi hoc fecerit ᷣm Bar. in.l.ſi pupillij.ð.ſed ⁊ ſi quis
ff. de nego. geſt. per tex.i.l.ſed iuli.S.perinde.ff.ad macedo. Tamẽ
boc eſt verum niſi tutoꝛ ſit pater adulti cui ipſe filius remittat red
ditionem rõis quia tunc intelligitur etiã remittere ea que ſunt de
bonis ſuis apud pr̃eʒ allegat tex.quem ad hoc pꝛopoſituzʒ reputat
ſingularem in.d.l.aurelius.ꝭ.titius teſtamento. Sed tu aduer
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. nam cum reuerentia
eius dixeriz Ludo. Roma.non bene intellexit iſtuzs tex.qui non lo
quitur ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur de bonis adulti exiſtentibuſ
apud patrem ſed loquitur in bonis iam conſumptis per patreʒ et
etiam de non exiſtentibus apud patrem vt hic in ver.in vſus ſuos
conuertit ⁊c.⁊ in verſi vel ſuo noĩe fenerauit ⁊c.quibus caſibus
bene dicam pr̃eʒ non teneri ſed de bonis exiſtentibus penes prem
in ↄtrarium eſſet et non dicit iſte text. patrem non teneri. Unde
Ludouicus Romanus videtur nimis extendere iſtum caſum
⁊ in eius intellectu cuʒ ſupoꝛtatione defecit pꝛout videre potes be
ne ponderando eum. Cuius verba ſunt hec.

Litius teſtamento facto ⁊ filijs heredibus in
ſtitutis de patre tutoꝛe ſuo quondam facto ita lo
quutus eſt: Seium patrem meuʒ liberatum eſſe
volo ab actione tutele: Quero hec verba quate
nus accipi debeant.i.an pecunias quas ex ven/
ditionibus eoꝛum factis:aut ex nominibus exac
tis et in ſuos vſus conuertit:vel nomine ſuo fe
nerauit:filijs ⁊ heredibus teſtatoꝛis ⁊ nepotibꝰ
ſuis debeat reddere: Reſpondeo eum: cuius
notio eſt: extimaturuʒ pꝛefinitio eniʒ pꝛopter na
turalem affectuʒ facit omnia patri videri conceſ
ſa niſi aliud ſenſiſſe teſtatoꝛẽ ab heredibus eius
appꝛobetur ⁊c.

Z. Creditoꝛ.s. inter cetera. Ber.

hic et
etiam Illuſt. dñs Sranciſ.aret.ĩ.l..gerit in. v.col.ff. de acqui. bere.
reputant iſtum tex.ſingularem ad boc ꝙ ſi aliquis poneret vnum

pꝛincipaliter v per verba enunciatiua aſſereret conuentum eſſe be
redem non videtur confiteri niſi ea que pꝛincipaliter deducta ſunt
inpoſitionibus vnde non videtur fateri ſe heredem eſſe cum qui
bus ſto quia tex. clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea imerpꝛe⸗
tatione. Cuius verba ſunt bec.
¶ Inter cetera liberto ita legauit:⁊ ſi quid me
viuo geſſit:rationes ab eo exigi veto: Queritur

an chartas in quibus rationes conſcripte ſunt:

Item reliqua ſecundum accepta ⁊ expenſa here

dibus reddere debeat: Reſpondi ea de quibus
quereretur: poſſe heredem vendicare. Id autẽ
quod conſeruis qui remanent in hereditate cre/
diderit: et in rem domini verſum eſſet deſijſſe
in reliquis eſſe ⁊c.

Z. Aurelius.S.teſtamento. Qu

cit duo teſtamẽta ⁊ in legauit tibi omnes libꝛos ſuos poſtea ve
ro in ſo teſtamento dixit nolo per hoc ᷣm meum teſtamentũ de/
rogare legato facto de libris meis in illo modo pꝛimo teſtamẽto
Uellem ſcire vtrum in legato libꝛoꝛũ veniant ſolum libꝛi qui
erant teſtatoꝛis tempoꝛe pꝛimi teſtamenti conditi. an etiaz veniant
illi quos habuit tempoꝛe ſecundi teſtamenti celebꝛati in hoc repe

rio Ludo. Roma.in ſuo ſingulari incipiente quidã fecit duo teſta/

menta ⁊c. poſito inter ſingularia ſua vltimarũ voluntatum vbi cõ
cludit ꝙ inſpicitur tẽpus pꝛimi teſtamenti ⁊ ſic ſolum debeatur illi
qui erant tpᷣe pꝛimi teſtamenti ↄditi per caſum de qͥ facit magnũ
feſtũ ad hot pꝛopoſitũ in.d.l.aurelius..teſtamento. Secd tu
aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text. nam teſtatoꝛ
hic limitatiue ⁊ reſtrictiue loquutus eſt habito reſpectu ad tpſpꝛi
miteſtamenti tantũ ⁊ per ↄns non eſt miruʒ ſi excluſit tempus ſe
quens vt ibi in verſi? quibus legata in eo teſtamento dedi ⁊ quecũ
q; ſcripta ſunt rata eſſe volo ⁊c.⁊ ſic teſtatoꝛ conſiderauit ⁊ inſpe
xit ſoluz ea que eo tẽpoꝛe ⁊ in eo pꝛimo teſtamento facta ⁊ ſcripta
ſunt. nam libꝛi poſtea acquiſiti non erant ibi ſcripti ⁊ in eo pumo
teſtamento ⁊ ſic teſtatoꝛ conſidarauit ea put ex tunc non auteʒ ex
poſt ⁊ ideo non debentur acquiſiti poſtea ⁊ hec eſt vera ratio iſti
tex.ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur. Cuius verba ſunt hec.

CZeſtamento facto debitoꝛibꝰ liberationem le
gauerat: poſt inciſo lino ⁊ recognito teſtamen/
to aliud teſtamentũ fecit:in quo repetit legatum
hijs verbis quibus legata in eo teſtamẽto quod
incideram dedi omnia rata eſſe quecunqʒ ſcrip/
ta ſunt volo: Queſium eſt ex ſequenti teſtamen
to hereditate adita: an debitoꝛes quibus pꝛio
re teſtamento liberatio relicta erat:cõſequi poſ/
ſint vt etiam eius quantitatis nomine quaʒ poſt
pꝛius teſtament umdebere ceperunt: liberaren/
tur: ⁊ ſi ab hjs heredes petere ceperint: an do
li mali exceptione ſubmouebuntur: Reſpondi
non liberari ⁊c.

De dote pꝛelegata.

Dñs meus Alex. de Imo.i.l. ſi ſocer
Z. pꝛim 9. 5. lutius ĩ pe.col.ff. ſolu.ma. reputat iſt
tex. melioꝛem de coꝛpoꝛe iuris ad hoc ꝙ pactũ in pꝛeiudicius muli
eris factum ab ea in dote ante contractuʒ matrimoniũ valet in ca
ſibus in quibus iura permittuntvt in caſu.l. ſe.ff. de pact. dotal.
vt ꝙliberis interuenicẽtibus dos remaneat apud maritũ alias aũt
non valet tex.eſt in. d.l.pꝛima. Sed tu aduerte diligenter
iſtum caſum naʒ ego intelligo iſtum tex. aliter ſcilicet ſi mulier pꝛe
moꝛiatur in matrimonio vel ſi diuoꝛtium intercedat vt ibi eſt tex⸗
in fine pꝛincipij. Cuius tex. verba ſunt hec.

L. Cum dos pꝛelegatur verum eſt id dotis pꝛe/
legationi ineſſe ꝙ actioni de dote inerat ⁊ ideo
ſi inter virum ⁊ vxoꝛẽ conueniat:vt moꝛte viri ſo
luto matrimonio: filio comuni interueniẽte dos
apud mariti heredem permaneret: ⁊ maritus de

ſntmiisan mii tmnnn

SNNE 2*
pluſelmine⸗

* rre CiNX.
õ

Naeminanst a
CNlaminlczetes e
ſobeikersepuee
Nticiaen.

LCnesdinnn,7

i&
iferititutttn unr:
iinnnre
Nunetriumimti zet
tnntirhninrrit wenct
Anhantikeitittnttmer

☛ & 265

—

mams ſnill
— B —
aematnzunnr

r, lüszetrint,

(Mnavſichctinibl lbernn
m iuio lvt umtio cin
vindimeriſickingiotpeilge
Nstisquslegnuneotiſtmninn
ndnm dediomamucſeangzſt
uſat h: Oeſtuncker ſegenictne
1D bernitar aMin chiums olle
”
læramus alli iii nl
ntimnin Apem lhemn,
iohehalig b il ude
ladangdn imntinnn Rchonel
bam.

de epbegtr
6
Lbum. eiicke

mmimu uuline

cedens dotem pꝛelegauerat ſtari pacto non de/
bet ob hoc ꝙ dos pꝛelegata eſt. Verum ⁊ circa
ꝛelegationem hoc pꝛobari deberet: nam ꝙ eſt
admiſſum poſſe deterioꝛem conditionẽ dotis fi
eri interuenientibus liberis:totiens locuʒ habet
uotiens ipſa in matrimonio decedit vel diuoꝛ/
tium interuenit. Uerum eſt cõmoduʒ in dote pꝛe
legata eſſe repꝛeſentationis quamuis annua die
dos pꝛeſtaretur Eſt ⁊ illud quod ob res dona/
tas hodie poſt ſenatuſconſultuʒ nulla ſit exactio
ſi modo voluntatem non mutauit teſtatoꝛ impen
ſe aũt minuunt dotem ipſo iure: Sed quod dixi
mus ipſo iure dotem impenſi is minui non ad ſin
gula coꝛpoꝛa ſz ad vniuerſitatẽ erit referẽdũ ⁊c.

Glo. in.l.ii.in pꝛincipio. Zale

Alex. de Imo. ⁊ alij ſcrihentes in.l. ſiendum in ba ⁊ etiam in vlti
ma col in pꝛinfl. de legat. p. reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc
donatio cauſa moꝛtis magis accedit contractibus q; vltimis vo
luntatibus de quo alias dixi in. d.l.ſciendũ ⁊ etiã in l. Sa.. p. ff. de
verbo. obliga. legendo ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ nunc
alias ibi dictis per alios ⁊ per me addo modo Pet. de anc. ⁊ J0. ð
Imo . in rubꝛica extra de teſtamentis qui late tractant de hoc ⁊ di
cunt ꝙꝙ donatio cauſa moꝛtis dum eſt in fieri magis accedit contra
ctui q;ᷓ vltimevoluntati alias autem accedit vltime voluntati vt bi
p eos ⁊ per Ludo. Roma.i.l.pꝛima.ff.de dona.cau.moꝛ.ad quos
me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus Cujus verba ſunt hec.

Cegatum ⁊c. In verſi. Sed illa magis acce/
dit donationi inter viuos que non valet: qᷓ;ʒ le/
gato ad quod in eo. titulo.l.cuʒ hic ſtatus.ꝭ.om
nino Et: eniʒ legatuʒ dotis magis alij legato q̃ᷓʒ
donationi accedit ⁊c.

o. R
Z. Cum quisS. mulier. u²α,
lari in verbo fideicõmiſſum ⁊c.dicit ꝙ grauatus reſtituere per fi/
deicõmiſſum alicui quicquid ad eum peruenerit lucratur fructus
quos percipit ante reſtitutionem factam vt in.l. his verbis.· ff. de
legat. tertio T in.l.heredes mei in pꝛincipio.ff ad trebel.niſi teſta/
toꝛ relinqueret creditoꝛi ſuo ꝙ loco ſolutionis cedat ⁊ grauet eum
vt totum plus ꝙ cepit reſtituat tertio quia iſte tenebitur reſtituer
omne ꝙ detracto debito ſupereſt ⁊ etiã fructus quos percepit alle
gat caſum quem reputat vnicum in dicta.l.cum quis..mulier.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo dictoꝛũ iuri
um in quibus Ludo. Roma. multum cum reuerentia fallitur.
Et pꝛimo in intellectu.d.l.his verbis nam ibi non dixit te/
ſtatoꝛ vt ille reſtitueret ſimpliciter quicquid ad eum peruenerit ꝓ
ut dicit Ludo. Roma. Sed dixit quicquid ad eum peruenerit cũ
moꝛietur ⁊ ſic ad tempus incertũ ſe retulit ⁊ in hoc facio magnam
vim vt ibi in verſiꝰ cum moꝛieris reſtituas ꝛc. Et ſimiliter di
ctum fuit in. d.l. heredes mei vt ibi in verſiꝰ id omne poſt moꝛteʒ
reſtituat c. Que verba hñtia longum foꝛte. Sed ſaltem incertũ
tractum tempoꝛis inducunt vt grauatus non teneatur reſtituere
fructus perceptos pendente illa condictione ⁊ eo tempoꝛe incerto
t ibi in verſi pendente condictione perceptos ⁊c.⁊ in hoc ea iura
faciunt vim ⁊ illa eſt ratio eoꝛum. Mam eſſet inconueniens ⁊ pe/
ne impoſſibile poſſe reſtituere fructus quos ille interim perciperet
⁊ percipere poſſet quos apparet teſtatoꝛẽ voluiſſe eum lucrari cuʒ
eo tempoꝛe limitato grauauerit. Pꝛeterea fructus non debẽ
tur niſi quando heres eſt ⁊ fuit in moꝛa alias autẽ non vt in.l.mu
lier. .. ſi heres ⁊.l. in fideicõmiſſaria. ffad trebel. cum ſimilibus.
Sec heres grauatus cus moꝛeret᷑ ac. nunq; eſt in moꝛa añ illud
tempus ergo ꝛac. Inſuper boc eſſe verum ꝓbo per text. in. l.
in ſideicõmiſſi.. nonunq. f. de vſuris vbi dicitur ꝙ fructus extã
tes nondum percepti veniunt in reſtitutione ꝓpꝛie in caſu in quo
quis rogatus eſt reſtituere poſt moꝛtem ſuam quicquid ex bonis
ſuis ſupererit c. de cuius intellectu etiã aliquid dixi in hoc opere
noſtro ſupra ibi. Et per ↄñs illa verba condictionalia cum moꝛi
etur ⁊c. ſunt illa que hoc impoꝛtant. Sed ſi quis grauaretur re
tuere pure quicquid ad eum perueniet ex bonis alicuius tenere
tur etiã reſtituere fructus perceptos per eum ⁊ in hoc pꝛimo falli
tur Ludo. Roma. Smiliter ipſemet cuʒ reuerentia tanti pa

tris non bene intellexit tex. in dicta. l. um quis.ð.mulier. Quem
tex. ⁊ ante omnia dico cõmemoꝛaſſe glo.in. d.. his verbis Quã
Tudo. Roma.vel non vidit vel ſi vidit finxit ſe non vidiſſe ⁊ tacu
it ⁊ ſibi apꝛopꝛiauit illum caſum ſingularem in cuius intellectu ẽ
cus reuerentia defecit Mam iſte tery. ideo diſponit fructus ce ort
