tex. voluit etiam Ludo. Roma. in ſuo ſingulart in verbo ſtatutuz
cc. el penulein oꝛdine meo. Sed dicas tu ꝙ mirũ eſt e ipſi nõ
allegat tex. ad hoc melioꝛem ⁊ magis aperte boc dicentem ⁊ boc p
bantem ini..l.qui duos.S.ſi maritus quem tex.allegat glo. in. d.
5..in verbo idipſum ⁊c. ⁊ iſte tex. melius pꝛobat qᷓ; tex. in. d. ·.
qui text. in ver. qm id ipſum ad eum dotis nomine peruenerit ac.
poteſt aliter ⁊ nouiter intelligi vt exponamus qm̃ ꝓ quotiens pꝛo
ut capitur in.l. re coniũcti. fl. de legat. tertio ⁊ eomaxime ppꝑ verbũ
peruenerit æc. qð non pꝛeſuponit firmiter rem in eſſe quaſi dicat et
Vere tex. dicit cum puenerit ad eum dos tñr pꝛo parte expenſe fac

—

te ꝓ vxoꝛe. Secd non ponit ille tex pꝛo oſtanti vt dos debeat ſem
per peruenire ad heredem viri. Sed caſu quo perueniat tñr ⁊ B
modo ego intelligo illum tex. nouiter de quo addo nota.ꝑ vñʒ me
um Alex. de Imo. in ſuo conſi? cxl. in fine pꝛincipij in quinto volu
mine incipi.Circa pꝛimuʒz dubium videretur ac. licet de pꝛedictis
mentionem non faciat Pet. de anc. in ſuo con.ccccxxiiij.incipien
te maritus ⁊ vxoꝛ cõcoꝛditer ⁊c.⁊ etiã in con. cclxvi. in fine incipiẽ.
vtrum ſtatutũ cõferens lucruz ⁊c. vbi ponit quid vir et vxoꝛ ſimul
ingreditur religioneʒ an lucretur dotẽ et etiã quid de alijs lucris
et quid ĩ patre et filio quis pᷣſumitur pꝛius moꝛtuus poſuit Pau.
de caſt. in con. cc. in fi.incip. Ad pꝛimum queſitũ ⁊c.ad quos me re
mitto et redeo ad tex, de quo mõ agimus. Cuius verba ſunt hec.

CSi maritus ⁊ vxoꝛ ſimul perierint ſtipulatio
de dote ex capitulo ſi mulier in matrimonio de/
cefſiſſet habebit locuʒ ſi non pꝛobatur illa ſuper
ſtes viro ſuo fuiſſe ⁊c.
Uerba autem..l.ſi poſſeſſoꝛ.S.pꝛimo ſunt hec.
CSi eodem momento tempoꝛis vir ⁊ vxoꝛ de/
ceſſerint labeo ait in heredem viri pꝛo poꝛtione
dotis dandam hanc actionem: quoniaʒ idipſuʒ
dotis nomime ad eum peruenerit ⁊c.

De his qni nt indignis.
L. Eum qui.s. pꝛo parte. Siſus

ſepenu/
mero aufert bona a perſonis vt ab indignis vt in.l. pꝛima ⁊ per to
tuz titu. ff. ve his qui vt indi.⁊ in.l.pꝛima ⁊ ꝑ totũ.fr. ⁊.C. de iuxe
ſiſcei. Mogo dubium eſt on etiã capiat pꝛelegata in quo dicas
Gꝙ non tex. eſt in.d.l.eum qui..p parte. Quem tex.ad boc pꝛo/⸗
poſitũ ſingularem ateſtatus eſt Bal.in.l.cum virũ in. ij. col. C. de
fideicõmiſ.in verſiꝰ quero nunquid pꝛelegata ac. Sed tu ad/
uerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu eius quia iſte tex.non mukũ facit
ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur nam paelegatũ illud de quo hic dr
factũ fuerat heredi ꝓ parte inſtituto nec grauatus fuerat illud re
ſtituere in totũ vel ꝓ parte non capaci ⁊ accreſcit nec inducitur de /
ciſio ſuper hoc pꝛout hic dicitur in tex.quẽ hoc modo ego nouiter
intelligo. Cuius verba ſunt hec.
Pꝛo parte heres inſtitutus pꝛedij legatũ acce
perat: ⁊ hereditatei non capienti reſtituendi ta
citum fideicõmiſſum receperat: q̃ʒq̃ʒ legatum/p
ipſius parte non conſtitiſſet: ideoqʒ poꝛtionem
iſtam pꝛo poꝛtione poſſideret: tamen ei pꝛediuʒ
integrum eſſe relinquendũ reſpondi:nec enim ra
tionem iuris ac poſſefſionis varietatem induce/

re diuiſionem voluntatis ⁊c.

Glo. in.l.autertur in pꝛincipio.

Dñs meus Alex.ð Imo. hic in apoſtillis ſuis ad Bar. repu
tat iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ pena tranſeuntis ad ſecundas
nuptias non habet locuʒ in maſculis ſed ſolũ habet locum in femi
nis cum qno ſto ſimpliciter quia glo.clara eſt ⁊ pꝛo nunc non eget
aliqua noua mea interpꝛetatione. Cujus glo.verba ſunt hec.

Aufertur ⁊c.in verſi. Item nota hic rationem
diſſimilem viri ⁊ vxoꝛis ſic differt in feſtinatio/
ne matrimonij altero moꝛtuo ⁊c.

1 Tt. i⸗
L. Cum tabulas.sS. ſinali. Zartie
dñs Sranci.aret.in.l.ii..ꝙ ſi in patris in.vi.col. ff. ſolu. ma. repu⸗
tant iſtum tex.ſingulareʒ ad hoc ꝙ bñnficiũ qð cõcedituꝛ alicui cau
ſa inimicitie non conceditur quando inimicitia pcta eſt culpa ſua
vt hic per eos cum quibus ſto ſimpliciter quia tex.iſte optime pꝛo
bat hoc. Cuius verba ſunt hec.
CLuʒz heredes nomen mutata voluntate pater
familias ſecũdis tubulis inciſis induxiſſet atqʒ
ideo fiſco poꝛtionis emolumentũ adiudicatum
fuiſſet: emit rem legatarijs non obeſſe qui reti/

nuerant voluntatẽ diuo arco placuit: rideo
l.

cum ſuo onere fiſcum ſuccedere ẽtcetera.
De hiis qui.ut indi.

— — .
Gloã.l.poſt legatũ.s.his uero.
Bar. in aũt.ſed nouo iure.C.ſi cer.pet.reputat iſtam glo. ſin/
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ teſtibus ſponte iurantibus non cre/
ditur ſi non ſunt pꝛoducti a parte ſecus autem eſt ſi ſunt pꝛoducti
⁊ eſt glo.in ver.adiuuanerũt ꝛc. Secd tu aduerte p nouo meo
⁊ vero intellectu iſtius glo.que hoc non dicit ſi bñ ⁊ ſubtiliter pon
deretur nec facit mentioneʒ de iuramento nec ꝙ credatur ſibi ma
gis in vno cuſu qᷓ; in alio immo glo.pᷣſuponit omnino ei credi ſiue
ſponte deponat ſiue coacte deponat nam omnino perdit legatũ ſibi
factũ in eo teſtamento ↄ quod depoſuit vt eſſet falſum ⁊ hoc eſt
dicit illa glo. iuncro tex.cum quo debet omnino iungi ⁊ hoc modo
ego intelligo eam nouiter. Cuius verba ſunt hec.
¶NNon adiuuauerunt ſponte ſecus ſi coacte ar/
gumentũ contra infra.g.aduocatum:⁊ quẽ teſta.

aperi.l. ſi quis ⁊c.

Glo. in. l.poſt legatum.s.pe. in
nerbo legatario ⁊c. in fine. Bal.

⁊ang.
⁊ Jo.de Imo. ⁊ etiã dñs meus Alex.de Imo.in.iiij.col. in.l.va.ff.
de lega. p. ⁊ dñs meus Alexã. de Imo.in.l in moꝛtis in pꝛinꝰff. de
dona.cau.moꝛ.in apoſtillis ſuis ad Bar.ibi ⁊ dñs meus Alex. de
Imo. in.l.illud in tertia col.C. de collat.reputant iſtam glo. ſingula
rem ad hoc ꝙ donatio cauſa moꝛtis non requirit aditionem here
ditatis ad ſui perfectionem. Sed tu aduerte pꝛo nouo intellec
tu iſtius glo.que non facit mentionem de aditione hereditatis ſed
dicit de teſtamento ſolo ſcilz ꝙ donatio non confirmatur per teſta
mentů ſed moꝛte ¶ Tnñ hec doctrina in ſe ẽ vera vt eſt glo. in. l. fi
lie. C.fami.herciſ.que in terminis dicit ꝙ non requirit aditionem
bereditatis ⁊ eſt glo.in verbo cõparauit ⁊c.in vltimis verbis ⁊ vo
luit Bar. etiã expꝛeſſe in.ꝗ.l.in moꝛtis ⁊ Bal.in.l.pe. C. eo.titu.⁊
Ang.in.l.circa..ſicuti.ff.ad.l.falc.ad quos me remitto ⁊ redeo ad
glo. de quibus agimus. Quaꝝ verba ſunt hec Et ðᷣ tex.in. d. pe.
Qui moꝛtis cauſa donationem accepit a teſta
toꝛe non eſt ſimilis ĩ hac cauſa legatario alia cau
ſa eſt eius: qui ppter teſtamentum a legatario:
vel ſtatu libero iuſſus eſt accipere:hic enim vt in
dignus repelletur: ⁊ falcidie beneficium heredi
ſcripto auferri deber̃ diuus Pius ⁊ diuus Aldar
cus putauerunt ⁊c.
Uerba autem glo. ſunt bec.
C Legatario ⁊c.in fine. in verſi.et eſt ratio qua
re ſecus in donatione cauſa moꝛtis qᷓ; in legatis

qꝛ donatio moꝛte non ꝑ teſtamentũ cõfirmat᷑ ⁊c.
Uerba autem glo.in.d.l.filie ibi poſui ⁊ ideo non repeto
nunc ne fruſtra occupemus membꝛanas.

Glo. tertia in uerbo meruit ⁊c.

HBar. hic. ⁊ etiam dñs meus Alex. de
in l. pꝛima. Imo. in.l.ita ſtipulatus ĩ quarta col.
ſñ de verbo. obliga. reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc pꝓpoſitũ
ꝙ diſpoſitio legalis equiparat᷑ potius vltime voluntati.q; Ictui de
quo alias dixi in.l.ita ſtipulatus poſt eundem dñʒ meum Alex. de
Imo.ibi ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ dico ego nouiter p
iſta glo. ſi bene conſideretur iuncto text. ſuper quo poſita eſt put
debet intelligi non pꝛobat hoc quoquo modo vt videre potes Cu
ius verba ⁊ etiam tex.ſunt hec.Et pꝛimo pono verba tex.
L. Diuus Seuerus ⁊ Antoninus reſ. cripſerunt
quaſi indignum carere legato ſiue fideicõmiſſo
libertũ que eſt ex teſtamento patroni relicta fue
rant: cum patronũ ſuum poſt moꝛtem eius quaſi
illicite mercis negotiatoꝛem detulerat quãuis et
pꝛemium meruit ⁊c.

Uerba autem glo. ſunt hec “
CMernit a fiſco cui detulit ⁊ ſic nota qexeo⸗/
dem facto penaʒ ⁊ pꝛemiuʒ conſequitur: Sed ar
gumentum contra ſupꝛa ex qui. cau.maio.:.ſicui
⁊ ſupꝛa ſi quiſ ali.teſt.pꝛo.l.pꝛima..pꝛimo ⁊
ð negotijs geſtis.l.ſiue hereditariã ꝛ erit hic ſpe
tiale vt indignus aliquid lucretur reſtituatur con
tra vt in eo.l.poſt legatuʒ..fi.vel hic ſuper alio
eſt indignus ſcilicet legato ⁊ ſuper alio lucretur
ſuper mercibus. .

NHe condi.et demon.
Z. Intercidit. Nvddotonfeerbne

vwaz longam filateriã in hoc paſſu an iura conditionalia tranſfer/
tur in fiſcuʒ excõſiſcatione bonoꝛũ ⁊ tandem concludit regulari
ter non tranſferuntur in fiſcum per text. quem ad hoc ppoſitũ re
putat ſingularez in.d.l.intercidit de quo poſuit etiã.d.meus Alex.
de Jmo. in. l. qũot.ff.de nouat.in apoſtillis ſuis ad Bart. ibi ad
quẽ me remitto ⁊ ẽt poſuit dñs meus Alex.de Imo.in.liſi marito
in pꝛinꝰ in prima col.ff.ſolut.matri.vbi late ponit de hijs. Sʒ

tu bñ aduerte qꝛ iſte text.bñ ⁊ ſubtiliter põderatus iudicio meo

nibil facit ⁊ alius eſt intellectus meus verus ⁊ nouus.nam dicitur
bic ꝙ legatum conditionale extinguitur moꝛte legatarij pꝛemoien
tis ante conditionem idem dicitur hic ſi legatarins efficitur ſeruus
pene. Que pena moꝛti equiparatur ⁊ ſic vtroq; caſu conditio am
plius exiſtere non poteſt de qua hit ſcilicet ſi legatarius conſul fac
tus ſuerit ⁊c. ⁊ in his caſibus non eſt dubitandũ ꝙ illud legatum
non poteſt acquiri fiſco cum defecerit cõditio ſub qua legatũ illud
factum fuit que non poteſt amplius verificari cum moꝛtuug ille
vere vel ficte non poteſt effci conſul ⁊ hij ſunt duo caſus de quib
hic in tex.in quibus non poſſumus loqui de fiſco cum ius illud cõ
ditionale extinctũ ſit moꝛte vera vel ficta vt ibi in verſiꝰ ſi ea po/
na deceſſerit intercidit legatum ⁊c.x in fine in verſiꝰ quia ſeruitus
moꝛti aſſimilatur ?c. Et ſubdit iſte tex. aliũ caſuz quandole
gatarius fuit depoꝛtatus ⁊ tunc dicitur hic in text. ꝙ legatum non
perit quia poſſet eſſe ꝙ reſtitueretur ad cijuitatem ⁊ poſt reſtituti
onem efficeretur conſul ⁊ hoc caſu etiã non poſſumus querere an
tranſeat in fiſcum nam ſtante depoꝛtatione non quia conditio ilN
impleri non poteſt ⁊ etiam ex poſt non tranſit in fiſcum quia ſi le /
gatarius reſtitutus efficeretur conſul ſibi acquiretur legatuz illud
ꝓut hic dicitur in verſiꝰ nunquid non interim extinguitur legatus
quia reſtitui inciuitate poteſt qð ⁊ pꝛobabilius eſſe arbitroꝛ ⁊c.vñ
iſte tex. non facit ad pꝛopoſitũ.cum ſimus in conditione implẽda
in pſona legatarij ⁊ ius illud non durat ſed extinguitur moꝛte ve⸗
ra vel ficta ⁊ ideo illud qð non eſt trãſfere nõ poteſt. Simili
dum Ludo. Roma.in eo.ſingulari limitat pꝛedicta non habere lo
cum in iure conditionali dependente a poteſtate noſtra vel mixta.
nam hm eum tranſit in fiſcj per tex.in.l.in facto.ꝭ.fiſcus eo.titulo
Quem tex.etiam ad hoc reputat ſingularem dico nouiter ego
etiã cum eius reuerentia iſte tex.mihil facit. nam hic loquitur quã
do aliquod ius purum habens aliqnod onus annexum tranſit
in fiſcum quo caſu bene tranſit in ficum cum onere ſuo ⁊ cum
cauſa ſua. ſed iſtud non appellatur ius conditionale. ſed eſt puruz
cum onere admixto ⁊ hec duo diuerſa ſunt.ſ.ius conditionale vel
purum cum onere admixto. Similiter non bene loquitur ẽt
LCudo. Ro.in ſuo ſingu.dũ dicit pᷣdicta pcedere in iuribus oditio
nalibus ex vltima voluntate nam ea non tranſeunt in fiſcũ ſed ius
conditionale ex ↄctu bene tranſſertur in fiſcũ ſpᷣm eum in omnica
ſu quecunq; ſit conditio per caſum. quem reputat ſingularẽ inl.
inter ſoceri..fi.ff. de pact. dot. ⁊c. naʒ dico ego nouiter p vero ⁊ no
uo meo intellectu illius tex. ꝙ ibi non eſt inconſideratione ſus con
ditionale ex ↄctu vel ex vltima voluntate ſed an conditio poſſit im
pleri non dico per fiſcũ ſed cauſalit᷑ eo tempoꝛe quo fiſcus babet
alia bona.nam in.d.S.fi.filia moꝛtua eſt in matrimonio tempoꝛe
dos patri debebat reſtitni qui ita ſtipulatus fuerat ſibi eo tẽpeꝛe
reſtitui ⁊ per ↄns fiſcus habet illud ius ob delictũ pr̃is ⁊ fiſcoap /
plicatur. quando illa conditio eo tẽpoꝛe extitit. Itacq iſte tex.
non conſiderat diſpoſitionem inter viuos vel in vltima voluntate
nec ius conditionale dependens ab vno magis qᷓ; ab alio ſed ſoli /
modo conſide rauit an cõditio exiſtat eo tempoꝛe quo fiſcus habʒ
alia iura vel bona delinquentis cui poteſt acquiri ⁊ tunc illud ius
tranſit in eum ⁊ hoc modo ego intelligo nouiter pꝛedicta omnis
iura vʒ tex in.d.l.intercidit ⁊ in.d.l.in facto.5.fi.ff. de condi · de

ben
1
ſe uc n n
aſn ia
ſen,
leüg, mn
h en

lu ⸗
irn * Aucatn
ecnin –
Cnmnralki wiiſe⸗
trtitännmſnct⸗
nimninm hun e,
tentintntiiseine
lngtnenſaſunenn
Fergtingtſnnum an nn

ketenrne.

Gapeltcntnnks. ⸗

DGneeNnelnudAinu
Afhetrunngnen
Trrenzmnüntenga
gicſttinr Nulr n
iper Miitinitnntan
Tioffentenn mrn miar
rünriarrin
Uubati tattan Aacn.
üniſſtittinleant
inſetinennn uen
nuntlintilinu⸗
cgnnninnnm

(linsrin AMani
ſhanmitinin
Klſttteperttner

d

Uuſefe
en
edru

cccint⸗ ntren

ni

.dd⅜³ę,

= —
— — – —

— —

— — — — — — –æ — — 2

ruuu Min iin
nüsfimmtinn n
mirimmime MMuimn mn luſu,
man utlamatNifſin g
ruumm chN miiſtirnimniei
XNNHNENNNNTNNTNN
muntmindi t öt wntisſentn
lemmin u ahtiti n innaniiprint
KNEIINENNNAiNir ut
nirnnieet S
m Ia Cmiuipininit uin inttten-
m rmrumnt eANi tſfn tinn,
m ſem ii id n an i tu fimannt
nzamiwk häiuniumtl
am asti r iriii i in de nindi
a urn im urlm mn
iminmnn n
aſungeuanin n
mtmn wni uln
raaminn Senu
. N .
anuen mea amhii

onſt. rin linter ſocerum. . finali. ff. ve iufe do. Quoꝛum om
mum iurium verba ſunt hec. Et pꝛimo · dl.inter ſoceru S. finali.

Pater ſi filia nupta moꝛtẽ obijflet dotem ſti/
alatus eſt dari conſtante matrimonio capituli
crimine damnatus eſt diuoꝛtio ſecuto vel moꝛte
piri ſoluto matrimonio ſtipulationis condictio
defecit: ꝙ ſi mulier in matrimonio defecerit ex
ſtipulatu fiſco dotis actio quereretur: Poſt ve/
rum autẽ diuoꝛtiuʒ renouatis nuptijs non cõmit
titur fiſco ſtipulatio licet defuncta ſit ĩ matrimo
niofilia quoniaʒ ad pꝛimas nuptiasper tinet ⁊c.
Uerba autem · d. l in facto. . lmali ſunt bec.
C Siſcus ſicut idem condictionibus parere de/
bet: quibus perſona a qua ipſum quod relictum
eſt peruenit: ita etiam hoc ipſum cum ſuo onere

vendicat ⁊c.
Uerba autem. d.l. intercidit funt hec.
L. Intercidit legatum ſub condictione relictum
ſi ea perſona deceſſerit:cui legatuʒ eſt ſub condic
tione quid ergo ſinon deceſſerit ſed in ciuitate
eſſe deſierit: puta aliud legatũ ſi conſul factus
fuerit: et is in inſulã depoꝛtatus fuerit:nunquid
non interim extinguitur legatum quia reſtitui in
ciuitate poteſt quod ⁊ pꝛobabilius eſſe arbitroꝛ:
non idem erit dicendum ſi ea pena in eum ſtatu/
ta fuerit: que irrogat ſeruitutem quia ſeruitus
moꝛti affimilatur ⁊c.

Glo. in.l.titio fundus. h eyhae
dñs meus Alex. de JImo.in.l.a diuo pio.ꝭ. ſed ſi emptoꝛ in quarta
tol.ff. de re iudi.reputant iſtam glo.ſingularez ad hoc ꝙ licet alias
pꝛocurator vendens rem dni non poſſit habere ſideʒ de pꝛeno per
nota. in. d. .ſed ſi emptoꝛ ⁊ ꝑ Bar. in.l.pꝛima.ff.de officio pcura.
beſaris ⁊ per Bar. in.l. fi. in pꝛin. ff. de hijs que in fraudem credi.
Tñ poteſt habere fidem de pꝛetio ꝑ duos vel tres dies ſi emptoꝛ
erat homo fide dignus ⁊ reputabat᷑ ipſe pecunia numerata cũ qui
bus ſto yno addito ꝙ de iſta glo.exclamaui: Bal. in.l. inditia. C.
de rei vendi.⁊ poſſuit etiã aliquid dñs meus Alex.de Imo.in.l.ð
pupillo..ſi quis ipſi pꝛetoꝛi.ff.de no.operis nunti.poſt Bal. ibi in
viij.q.⁊ facit text.in.l.ſi a bonefidei ⁊ ibi Angel.ff.de rei vendi.⁊
lex. in.c.in noſtra extra de pꝛocur.ad quos me remitto ⁊ redeo ad
glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Actiones ⁊c.in verſi. Sed qũo non ſemper
eſt in dolo cum non debuit tradere niſi pꝛeſtita
cautione quod eſt ergo quod ſupꝛa dixit ſollicite
exegit: Reſpondeo pꝛomiſit ſe cauturum ⁊ erat
homo cui videbatur credendum ⁊c.

LZ. Cum fundus in fine. Por bie⸗

Alex. de J mo. in.l.pꝛima in.vi.col. C. de inſti.⁊ ſubſti.ſub ↄdi.fac.
reputãt iſtum tex.ſingularem ad hoc ꝙ illud quod eſt in obligati /
one non eſt hereditariũ ⁊ ideo non diuiditur per legem inter here/
des cum quibus ſto quia tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua mea no
na interpꝛetatione Cuius verba ſunt hec.
L. Cui fundus in verſi.in eo vero quod vni ſub
condictione legatum eſt: ſcindi ex accidenti con
dictio non debet ⁊ omnis nunc eorum qui in locũ

eius ſubſtituit pꝓ ſingulari ꝑſona habẽdus ẽ ⁊c.

L. quibus.s quidam el pꝛimo.

Certum eſt fruetus conſumpti regulariter computant cum
expenſis yt eſt glo.in. l. emptoꝛ in pꝛin. ff. de rei vendi.quam glo. p
ſingulani ad boc allegauit Bal. in.l. vomos. fl ve legat. . ? ſupꝛa et
aliquid dixi de hoc in hoc ope Tñ ſcias ꝙ appellatione expen
ſaru vel ſumptuum non continetur pꝛetiũ rei tex. eſt in. d. l. quib⸗
quidã. Quem texad hoc pꝛopoſitũ ſingularem appellarũt Dy.

⁊ Bal.ibidẽ. Sed tu aduerte p nouo æ vero intellecxłu
iſtius tex. nam licet non contineatur pꝛetiũ rei. Tine rmnun
penſa venit in caſu illo non deductis fructibus vt hic in ver. acliec
to eo ⁊c.nam fructus non computabuntur hic in illa impenſa ſed
totalis impenſa facta debetur ac ſi diſponens paecepiſſet pꝛout hic
dicitur in caſu iſto in quo caſſelius ⁊ offllius iureconſulti fuerunt
varij ꝓut bic dicitur ⁊ pꝛo offilio iureconſulto deciditur ⁊ pꝛo eo
ego conſidero rationem nouam ad iſtum tex. nam tex. hic non di⸗
xit impenſam pꝛo fundo ſed dixit in fundũ ⁊c.Ex quo aperte etiã
colligitur ꝙ non conſiderauit pꝛetiũ rei ꝙ eſt magis pſundo qᷓ in
fundu. Pꝛetera intelligendo hoc modo legatũ babet in ſe vti⸗
litatem quam altas non haberet ſi legatarius ſolueret pꝛetiũ ⁊ B
nouo modo ego intelligo iſtũ tex. Circa cuius mãz vide dñm
meum Alex.de Imo.in conſiꝰxx.in pꝛima col.in quinto volumine
incipiente an per quedã capitula pacis ⁊c. vbi ponit an pꝛetiũ con/
tineatur appellatione expenſarũ ad quem me remitto ⁊ redeo ad
tex. de quo modo agimus. Cuius verba ſunt hec.
Quidam ita legauerat ſi publius Coꝛnelius
impenſam quã in funduʒ ſeianũ feci:beredi meo
dederit heres meus publio Coꝛnelio fundum ſe
ianum dato Caſſelius aiebat etiam fundi pꝛetiũ
dari debere Offilius impẽſe verbo negat pꝛetiũ
ſignificari: Sed eos dumtaxat fructus: quos ĩ
eum poſtea qᷓ; emptus eſt fecit: Idem Julianus
ſcribit adiecto ex quod non deductis fructibus
impenſarum ratio haberi debeat: ⁊ hoc magis

verum puto etcetera.

L.quibus diebus.s.termilius.
7 Jo.de Imo.in.l.ſi ita expꝛeſ
qu 1 eſt. S. finali. ſum infra eo.⁊ dñs meus Alex.
de Imo. in.l.huiuſmodi in pꝛin: in tertia col.ff. de lega.p.reputant
iſtum tex.ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ adiectio facta de ſatiſdã
do a legatario de aliquo implendo per eum non inducit adlectiõez
ꝓ ſubſtantia legati. nec talis expꝛeſſio operatur circa ſubſtantiasò
legati de quo alias dixi in.d.l.huiuſmodi ⁊ ideo non repeto nunc
niſi ꝙ dico modo ꝙ iſte tex.non ꝓbat hoc nam non ſuit ab bomi
ne adiecta iſta ↄdictiode ſatiſdãdo. Sed ab ipſa lege inbintelligit
⁊ ideo non eſt mirũ ſi non inducit adiectionẽ in ſubſtantia ipſs le
gati ⁊ hoc mõ ego ĩtelligo iſtũ tex.⁊ eius ponopba Que ſunt hec.

CTermilius minoꝛum quoꝛũ arbitratu monu/
mẽtum fieri vellet ſibi teſtamento ſcripſerat de
inde ita legauerat lucijs publijs coꝛnelijs ad mo
numẽtum meum edificãdum mille heres dato:
Trebatius reſpondit pꝛo eo habendum ac ſile/
gatum eſſet ſi ſatiſdediſſent ſe ita ex ea pecunia
monumentum factuꝛos labeo ſententiam Tre/
batij pꝛobat quia hec mens teſtãtis fuiſſet vt ea
pecunia in monumentuʒ confirmaretur idqʒ ego
⁊ Pꝛoculus pꝛobamus ⁊c.

. Certi iuris eſt condictiones im
X. namns. pleri debere ĩ ſoꝛma ſpeciſica vt in
l. qui heredi ⁊ in.l.meuius.ff.de cõdi.⁊ demon. cuʒ ſimilibus mul
tis que bꝛeuitatis cauſa obmito. Xñ ſcias ꝙ modicus defec⸗
tus ↄtingens in implemẽto bona ſide circa implementũ non impe
dit actum de benignitate tex.eſt in.d.l.q;uis qui tex.ad hoc pꝛopo
ſitũ non eſt alibi ᷣm BGal.in.l.ꝓ hereditarijs in.iij.col.in pꝛima.q.
ver. xi. ex natura ⁊c. C. de hered.acti. ⁊ ſic facit eum ſingularez vbi
allegat etiã Oldra.ita tenentem ꝑ iſtũ tex. Sed tu aduerte ꝓ
vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius text. nam ego nouiter intelligo
iſtum tex. pcedere fauoꝛe libertatis tantuz ⁊ etiã quando ignoꝛan
ter defecit alias autem non vt bic in verſi? eum ad libertatẽ ꝑuen
turum ſi per impꝛudentiam minus ſolutum eſſet ⁊c.alias autem
condictiones omnimodo ⁊ punctaliter ⁊ in totum implende ſunt
yt in.d.l.meuius ⁊ in.l.qui heredi ⁊ in.l.cui fundus vbi eſt opti⸗
mus tex. in verſiꝰ niſi totam pecuniã numeraſſet ⁊c.eo.titꝰ iuncta
l. Julianus.ff. de legat.iijj ⁊ hoc modo ego nouiter intelligo illum

tex.⁊ ẽt addo nota, per Bar.in.l.qui putatp illum tex.ff.de acqui.

heredit.ad quezs me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo modo agimus

Cuius tex. verba ſunt hec. laf

Z. Quamuis rationes reddere nihil aliud ſit:q̃;
reliqua ſoluere: tamen ⁊ ſi ſtatu liberi ⁊ heredis
culpa ſine fraude tamen ſerui minus ſolutum ſit
⁊ bonafide redditas fuiſſe rationes extimatum
fuit liberum foꝛe ⁊ niſi ita obſeruetur: neminem
qui ſub condictione ita manumiſſus eſſet unq̃ʒ
ad libertatem peruenturum ſi per imperitiam mi
nus ſolutum ſit ⁊c. .

Z. in teſtamento la pꝛima. nden
ſultiſſima. C. qui teſtamenta facere poſſunt ⁊ etiã dñs meus Alex.
de Imo. in.l. ſi in nomine. C. de teſtis reputant iſtum tex. ſingula/
reʒ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi eſt concoꝛdia in nomine patris ⁊ aui.ſed
eſt diſcoꝛdia in nomine pꝛoaui hoc ſolum inducit ambiguitatem.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.nã
pic non fit mentio de errore in nomine aui vel pꝛoaui ⁊ in hoc non
ſtat vis iſtius tex.ſed omnia erant nomina ⁊ ꝓnomina ſeu cogna
mina eiuſdemmet perſone. Cuius tex. verba ſunt hec.

L. In teſtamẽto Ita quidã ſcripſerat vt ſibi mo
numentum ad exemplũ eius quod in via ſalaria
eſſet publij meuij ſeptimi demetrij fieret niſi fac
tum eſſet heredes magna pecunia mulctarentur:
Et cum id monumentũ publij meuij ſeptimi de/
metrij nullum repereibatur: Sed publij meuij
ſeptimi dame erat ad quod exemplũ ſuſpicaban
tur eum qui teſtamentũ fecerat monumentum ſi
bi fieri voluiſſe:querebant heredes huiuſmodi
monumentüũ ſi facere oporteret ⁊ ſi ob eam rem
nullum monumentũ feciſſent:quia non reperiret
ad quod exemplum facerent:an pena tenerentur
NReſpondi ſi intelligeretur qdð monumentuʒ de/
monſtrare voluiſſet:is qui teſtamentũ feciſſet tã
⁊ ſi inſcriptum ita nondũ eſſet tamen ad id quod
ille demonſtrare animo ſenſiſſet id fieri debere
Sin autẽ voluntas eius ignoꝛaretur penam qui/
dem nullã vim habere.quoniã ad qð exempluzʒ
fieri iuſſiſſet id nuſquam extaret: monumentum
tamen omnino ſecundũ ſubſtantiam: et dignita/
tem defuncti extruere debere ⁊c.

1 oſamnme Alteratio facti pꝛin/
miſſionem tex.⁊ exemplum habes in.d.l.in teſtamento la pꝛima in
verſiꝰ penam quidẽ nullam ⁊c. Quem tex. ad hoc pꝛopoſilũ pꝛo
ſingulani allegat Bal. poſt Jaco. de bel.viſo combononienſez in. c.
d in vltima col.in titꝰ qualit᷑ quis de ppꝛio pꝛiue. in vſibus feu. ⁊
dñs meus Alex.de Imo.hic in apoſtillis ſuis ad Bar. ⁊ Ludo.
Roma.in ſuo ſingulari incipi.teſtatoꝛ mandat vni eccleſiã cõſtrui
⁊c.inter ſingularia ſua vltimarum voluntatũ vbi reputat etiaʒ ad
hoc pꝛopoſiũ iſtum tex.ſingularem licet de Bal. mentionem non
non faciat in. d.c..a quo habuit fere omnia illa ſingularia ſua licet
de eo mentionem non faciat vel raro put videre poteris ⁊ dicit ſe
alias conſuluiſſe ſᷣm iſtum tex. Seg ego intelligo hec ſane niſi
mens diſponẽtis poſſet colligi vt quid fieret non obſtãte facto pꝛin
cipali quia tunc pena cõmitteretur vt hic in verſi? ſi intelligitur qð
monumentũ demonſtrare voluiſſet ⁊c. Quem tex.hot modo ego
declaro tibi. Pꝛo quo facit quia pena non comittuur ſine do
lo ⁊ fraude ſᷣm Spe.in titꝰ de alie.iudi.mu.cauſa facta nec cõmit
tit᷑ ꝓ facto non malo aio ſᷣm Bal.in.l.pꝛima in.viij.eol.C. de hijs
que pene no.per.l.ſi ſeruũ.S.pꝛetoꝛ. ff.de acquir.here.ergo non eſt
mirum ſi alteratio facti pꝛincipalis opatur vt non cõmittatur put
dicitur in iſto tex. cum declaratione tradita ꝑ me Cuius tex. verba
non pono cum ſupꝛa ea poſuerim in capitulo pꝛoxime pᷣcedenti in
alio pꝛopoſito vbi videre potes ne fruſtra occupemus mẽbꝛanas.

L.ↄdictionibus pupillus. nn,
Franc·aret.in.l.ſi ita quis..ea. lege in ſa col.ff.de yerbo.obli. re⸗

putat iſtũ tex.ſingularem ↄ doctrinã Bar.in.l.ſi conſtante in pꝛine
in ver.iijꝰ quero ⁊c.fl. ſolu. matri. vbi dixit ꝙ ſi minoꝛ. xxv. annis
recipit dotez ab vxoꝛe ſua bona eius tacite non obligatur ex diſpo
ſitione legali adeo ſi incipiat vergere ad inopiã non põt vxoꝛ age
re ipotecaria ⁊c.nam ſᷣm euʒ iſte tex.ꝓbat contrariXũ. Sed tu
aduerte ad iſtum tex.qui iudicio meo facit in contrariũ.nam ſi bñ
pupillus implendo condictionẽ ſine tutoꝛis auctoꝛtate poteſt effci
heres necceſſarius.poſſet poſtea ei ſucuri vt abſtinere poſſet ſi be⸗
reditas illa eſſet dãnoſa vt.l.pꝛima ⁊ ꝑ totũ.c.ſi vt ſe ab her abſti.
Sed aliud eſt in minoꝛe.cni non poſſet ſucurri cuz do is fi pꝛini
legium. tamen licet iſte text. non faciat ↄ Bar. in. q.pdicta. ſunt
tamen multa alia de quibus per ſcribentes in. d.l.ſi conſtante qui
tenent contra euz de quo ibi dixi ⁊ ideo non dico nunc quia iſta nõ
eſt materia nr̃a. Sed ſolum debemus videre ſi iſte tex. facit con /
tra Bar. vel ne. Cuius verba ſunt hec.

L. Condictionibus pupillus etiã ſine tutoꝛis au
ctoꝛitate parere poteſt nec quemqᷓ; moueri:q ex
plita condictione necceſſarius heres aliquando
eſſe poteſt: nam hoc iure poteſtatis fieri non cõ
dictionis explete ⁊c.

In! Ludo. Roma. jn
X. In ſacto. 5. ſſcus. Gadee Kamma.

bo condictio c. allegat iſtum tex. p ſingulari ad hoc pꝛopoſituʒ q
iura condictionalia tranſeunt in fiſcum. quando eſt cõdictio pote
ſtatiua vel mixta de cuius tex.vero ⁊ nouo meo inteilectu dixi late

ſupꝛa in intellectu.l.intercidit.S.eo.titẽ ⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non

ero niſi ꝙꝙ ad ibi per me dicta me remitto vbi etiã poſui verba iſti
us tex. que etiam non repeto hic ne idem ſepius dicamus.

Z. Si in diem. §. finali. Rerbe eus
aret.in.l.ſi ita quis in pꝛinꝰ in pꝛima col.ff.de ver bo.obliga.⁊ inl.
ſi pupillus in vltima col.in fine eo.titꝰ ⁊ idem Jlluſtr. dñns Franci
areti. in dicta.l.ſi ita quis in ſᷣa col.reputant iſtũ texſingularem ad
hoc ꝙ adiectum innutiliter in pꝛincipali diſpoſitione non poteſt yi
deri repetituz in ſequẽti diſpoſitione cum quibus ſto.quia tex iſte
optimepꝛobat hoc ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione.
Cuiusverba ſunt hec. V
L. Si in diẽ. F. ſeruo libertatem ita dedltt ille ſi

meus erit liber eſto:legatum vel hereditatẽ ſine
condictione ei dedit. Deinde eum alienauit de/
bebitur dño eius legatum: vel hereditas ⁊ iuſſu
eius adiri poterit: nam id expꝛeſſit ſi meus erit
in libertate danda quo futurum erat vt impedire
tur libertas etiã ſi expꝛeſſum non eſſet:ſepenume
ro tamen mutatur rei effectus q̃ʒq̃ʒ id expꝛeſſerit
teſtatoꝛ quod ⁊ ſi non feciſſet ineſſet tamen ⁊c.

24 „ . . ar. hic di
L. heres meus.s. finali. Banin.
eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙcondictio ſi non nupſerit appo
ſita in legatis non valet ꝓut hic in text. maxime in verſiꝰ nullaz vis
habet ⁊c. vbi tex. plus etiam iudicio meo pꝛobat ꝙ quõcunq; appè
natur hec condictio ſiue directe ſiue per obliquum non valet vyt
hic ĩ tex. qui ĩ ceteris clarus eſt ⁊ ideo ſto ſimpli cuz eo nec eget ali
qua noua mea interpꝛetatione niſi ꝙ addo nota. per Bal in aute.
cui relictum. C. de indic. vidu.tollen.in pꝛima ⁊ in ſa col.quez om
nino videbis, nam ad eum pꝛo nunc me remitto ⁊ pono tex.de q
modo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CQuod in fraudem legis ad impediendas nup
tias ſcriptũ eſt nullam vim habet veluti titio pa/
tri centum ſi filia:quã habet in poteſtate non nup
ſerit heres dato vel filiofami.ſi pater eius vxo/
rem non duxerit heres dato ⁊c.

— 3 .in. l. ſi vt is
Glo. in.l.hoc gñs. Sal inl.te rot
iſtã glo.eſſe ſingularem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ diſpoſitio.l. boues. .
hoc ſermone. ff. de verbo. ſigni. pcedit affir matiue non aũt negali
ue ⁊ eſt glo. in verbo nubendo ⁊c. in fi. cum qua ſto ſimpliciter q
glo. clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatione niſi
ntellectu. d. l. boues.. hoc ſermone poſuit.d.meus Alex. de imo.

tiguNndtngn

Mlu

Mimiren
Konginntſiblentrrun
nmda wnn
tunfnninnn n
trpudnikttnitN
uwſwitnnT
Dugupkuniüxſam iun
ninrtuttiemittinint 1
dctutninirae
ſdieſtinumanan a
Deden dumariNra
güiirE
ſVr Maniigſint imntn
mnemwin n
urin inm
tnnun annn
minſtfitnfumiree
Gintetiihrnnnmt
Agüramintnn⸗ —
nnee

nrlti

lalſingeifzin n
guitiſnlien ie⸗
tn iee
.

.

AF

41

1

155

S

Oð

— 2
„2

2
e⸗ ;;ẽð

õ

ndonfmni N
. . dn.
S anminmairchiin
J
münmtfuinmſikſiini
nuunammmnffri
egäi wunainnur
LGuilwwlhenumiun
uANNAANlgumn bencdini⸗
miRrdi N Deictandlenmin
hardiocuslegenm: plbareituorii
us uni ort: umidapuſttſinenr
albenu dendsqtoftunmmant,rinpen
ibensciiſcnſnin ſulnm
iam mum in s nuſt
õ

(vale Bnben
NSNeNs tl. dang
Lbwrstel ſuter

L inbebannn
ine riutiu,
nan a ſinnniſu

mud „ Mi
1 lNs e,
alak 4

ne xxxvi. in pꝛima col.in tertio volumine incii.
n ſoeon we remitto ⁊ redeo ad glo.de qua modo agimus.
Cuius glo. verba ſunt hec. .
CNubendo ⁊c. in verſi. Sed non ne in hac

pꝛohibitione videtur cogitatũ de pꝛimis nuptijs
vt in permiſſione vt lego tibi .x. ſi nupſeris titio
yt ſupꝛa eo.l.hec condictio hoc eſt ſi hodie con
traxit cuʒ alio videatur impleta cõdictio de non
nubendo: Reſpondeo non quia pꝛohibitio indi
ſtincte facta generaliter eſt accipienda vt ſupꝛa
ꝙ metus cauſa.l. ſi mulier.ꝗ. pꝛimo.

4 udo. Roma.
Z. ¶um tale.s. menie. xado Rome.
incipiente dictio non önubẽdo ⁊c. poſito inter ſingularia ſua vlti
marũ voluntatum dicit ꝙ licet alias vbicunq; reperiuntur due cõ
dictiones vna licita ⁊ alia illicita in legatis remanet firma licita et
alia illicita repꝛobatur vt in iuribus vulgaribus . Tñ vᷣm euz
hoc non habet locũ in caſu valde ſingulari poſito in.d.l.cuʒ tale..
meuie. Quem tex. ad hoc ppoſitũ ipſe reputat ſingularem vbi cõ
dictio non nubendi fuit adiecta cuz cõdictione moꝛtis 1 vtraq;ʒ rei
icitur taz moꝛtis que eſt licita q́; non nubendi que eſt illieita ? ita
reſcidet Ludo. Roma. faciens ad hoc magnũ feſtum de illo text.
nec aliter aſſignat rationem eius pꝛout debuit iudicio meo non re
linquendo nos in tenebꝛis. Sed tu aduerte ꝓp nouo meo ⁊ ve
ro intellectu eius nam dico ꝙ non eſt verum quod hic eſſent due
tondictiones ſed ſolum erat vna ſola.ſ.de non nnbendo fedfuit ap
poſitũ tempus pꝛeſtationis legati videlicet in tempoꝛe moꝛtis quo
tempoꝛe legatum non poterat habere effectũ vtpote dilatum in tẽ
poꝛe moꝛtis quo tpe nullius eſſet vtilitatis reſpectu puelle ⁊ ideo
illud tempus non eſt in conſideratione non aũt erat bic condictio ſi
moꝛietur ſed dictum fuit cum moꝛietur puella lego ⁊c.⁊ ſic iudi/
cio meo vnica condictio tantũ fuit hic poſita curn pᷣſtatione fienda
eo tpᷣe moꝛtis quo tpᷣe non reſultabat aliqua vtilitas puelle. vnde
concdictio reicitur ⁊ quãpꝛimuʒ reicitur cõdictio non curamus am
plius de tpe pſtationis non auteʒ de condictione licita put dicebat
Ludo. Roma. Pꝛeteſea hoc eſſe verũ ꝓbo per eundemmet
tex. in ver nõ idez ꝓbatur ſi certus dies vel incertus legato fuerit
aſcriptꝰ ⁊c. Nam dicit᷑ hic ꝙ ſi fuiſſet appoſitus pᷣſtationi aliꝰ dies
tertus vel incertus q; moꝛtis tunc non deberetur ſtatim legatum
ſed expectaretur ille dies certus vel incertus licet cõdictio de non
nubendo omnino vt illicita reiciatur ⁊ per ↄñs cõcludo ꝙ bic non

erant due condictiones vna licita ⁊ alia illicita ſed vnica condictio

tantum illicita ⁊ dies pᷣſtationis vt ſonat aperte iſte tex.in verſi ali
us aſcriptus legato ⁊c. Mam illud verbum alius implicat ⁊ oſten
dit ꝙ ſupꝛa dixerat etiã de alio die non autem de condictone licita
vt conueniat cum pꝛecedentibus.⁊ hoc modo ego nouit᷑ intelligo
iſtum ter. Cuius verba ſunt hec.

Meuie ſi non nupſerit fundum cum moꝛietur
lego poteſt dici ⁊ ſi nupſerit eam confeſtim ad le

gatum admitti:non ideʒ pꝛobatur ſi dies certus

incertuſue alius legato fuerit aſcriptus ⁊c.

. Bal. in.l. tertia
Blo. in. l. nam ad ea. canl tern⸗
Bal.in. li in pe. col. C. de inſti . ⁊ ſubſti.⁊.d.meus Alex.ð IJmo.
in.l.ii. .illud in vltima col.ff ququis iuris dicũt iſtã glo. ẽẽ ſingu

larẽ ⁊ non eſſe alibi ad hoc ppoſitum ꝙ publicatio bonoꝛũ non ex

tenditur ad bona poſtea queſita nec ad legata facta quoꝛũ dies vel

condictio non ceſſerat tempoꝛe publicationis ⁊ eſt glo.in verbo pꝛe

ſens vc. in verſi. vel publicata ſunt ⁊c.cum qua ſto ſimpliciter quia
clara eſt v non eget aliqua noua mea interpꝛetatione niſi quod ad
do ꝙ licet Bal.non dicat hanc glo. p ſingulari allegauit etiã Argẽ.
ibi cam dicens alibi non inuenies ⁊c. ⁊ dñs meus Alex. de Imo.
in. l. quot.ff. de nouat. in apoſtillis ſuis ad Bar. in pꝛima col. ⁊ etiã
in.l. ſi marito in pꝛin. in pꝛima col.ff. ſolut. mat. in lettu. Et tu
etiam adde ꝙ idem voluit Bal. in. l. fi. C. de Zhen. empti. Bal. in
l. pꝛima. C. de bonis liber. ? in. l. eius.S..ff. de teſta.⁊ Bal.in.l. ex
ſacto. . fi. ff. de. vulga. ? pupilla.⁊ Bal.in.l.fi.C.que.res pigno.ob
li poſſunt ad quos me remitto ⁊ redeo ad iſtaz glo. de qua modo

agimus. Cuius verba ſunt hec.

Pꝛeſens ⁊c.in verſi. Sed quid pꝛodeſt hec

electio cum ſemper eligam vt purum: Reſpon/

deo poteſt intereſſe peti ex condictionali ſi tunc

ero capax:nunc non ſum vel ſi omnia mea pᷣſen⸗
tia donaui vel publicata ſunt: nam poſtea queſi
ta non cadunt in eas cauſas ⁊c.

Glo. in.l.qni heredi.s.ſi pars.

Jo.de Imo. hic ⁊ etiam dñs meus Alex. de Imo. in.l. Mar
cellus.ꝭ.resque mn.iij.col. fl. ad trebel. reputant iſtam glo. cuz tex.
ſingularẽ ab hoc ꝙ licet alias bona fideicõmiſſo ſubiecta ſub con
dictione non poſſint alienari vt in.l.fi.s. ſin autem ſub concictione
