. M * 4
Fin lltug
annn nuir ,
m deentſectſhiiſe

2.

jin pe col. ff de legat. vo. etiã in.l.v ſi ſeuerioꝛ ĩ pe.col. C. ð hijs
lii notã. infa. reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝗ vbi comitti
aliquid arbitrio alterius quo caſu intelligitur de arbitrio boni
vt not.in. d l.j.⁊ in.l.ſi libertus.ff.ð operis liber.poteſt appella
dnb eius ſententia ſi non fecerit vt bonus vir de quo alias dixi in
4 l.j. v ideo non me extendo nũc ſuper hoc niſi ꝙ pono verba glo.
Arbitrium ⁊c. Hoc eniʒ generale eſt: ꝙ vbi certa
ena non eſt expꝛeſſa in iure relinquitur arbitrio
iudiciſ. vt de offõ deleg.c.de cauſiſ.et de iure de
lib. l.j. in fine:et a tali pena impoſita poteſt appel

lari.ſecus a pena expꝛeſſa a iure ⁊c.

De uſuris.

Dñs Anto. ⁊
Glo. in. c. conqueſtus. de o.
in.c.ad noſtrã extra de empt.⁊ vendi.⁊ ẽt do. meus Älex. de imo.
in.l. iulianus. 9. idem papinian in tertia col. ff. de act. empt. in apo
ſtilis ſuis ad Bar. ibi reputant iſtaz glo. ſingu. ad hoc ꝙ paruitas
pꝛecij cum pacto de retrouendendo facit pᷣſumi vctum vſurarium
⁊ maxime ſi tale pactum eſt factũ poſt certum ipᷣs vel qn voluerit
vend toꝛ vt ibi per eos ad quos me remitto ⁊ capio glo.de qua mo
do agimus.Cuius verba ſunt hec.

De feudo ⁊c.In verſi.item ſi vendo tibi fundum
iuſto pꝛecio ea lege vt quandocunqʒ tibi ſoluero
pꝛeeium ꝙ fundus ad me reuertatur vt. C. de
pactis inter empt.et vendi.l.ii.in iſto caſu lucra
tur fructus.alias ſi modicum eſſet pꝛecium preſu
meretur vſurarius de empt.⁊ vendi.c.ad noſtrã

⁊ pꝛecipue ſi emptoꝛ erat conſuetꝰ exercere vſu

ras de pigno.c.illo vos ⁊ c.

De delictis pueroꝛum.

Minoꝛ.xxv.annis ligatur ſtatutis ⁊ cõ ⸗
c.ſecundo. ſuetudinibus vt in.l.ſi ſine.s.lucius.ff.

de adict. tuto. ⁊ in.c. conſtitutus cum ibi plene nõ.extra de in integ.
reſtitn. Itez in delictis non excuſatur lz etas operetur pene mi
tigationem vt in. l. auxiliũ. . in delictis.ð ff. de minoꝛi. x in.l.ex cauſa
Snunc videndũ ⁊ ibi per Bar. late eo.titu.⁊ in.l.ſi quis in tantam
C. vnde vi ⁊ poſuit Pau.de caſt.in conſi.xx.iucipi.Ultra ea que al
legata ſunt ꝛc. ⁊ ſcniben. in.l.j. C. ſi aduer. deli. Sed dubiũ eſt
an ligetur aliquo ſtatuto introducente penã pꝛo delicto qð de iure
tomuni non eſt punibile ⁊ in hoc vltimo Ludo. Roma. in ſuo ſin
gulari in yerbo minoꝛ vc.el.v.dicit ꝙ non per caſuʒ ſᷣm eum ad G̊
notabilem in. d. c.õo. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellec
tu meo iſtius tex. in quo ſententia mea vehementer fallitur Ludo.
BHo.nam nõ loquitur in minoꝛe adulto tamẽ put loquitur Ludo.
Ho. volendo limitare pᷣdicta oia que loquuntur in minoꝛe tamen
adulto ſed tex.in. d. c.o loquit in pupillo ⁊ ſic in non adulto vt hic
in verſi.infra. xiiij. etatis ſue annum æc. ⁊ dĩ hic eum non obligari
eo ſtatuto ſeu conſuetudine faciente punibile illud qð non erat pu/
nibile de iure cõi ſed de minoꝛe adulto non loquitur i le caſus bene
? ſubtili᷑ pderatus put videre potes ex eo. Cuius verba ſunt bec

C. Referente nobis.h. intelleximus ꝙ iñ filius
eiuſdem decennis cum aliis pueris ſagittaret: ꝗ
dam nepos eiuſdem.h. ſagitta percuſſus eſt ⁊ in
teriit: ꝙ idem filius eius cum inter alios luderet
foꝛiuito caſu dicitur pegiſſe: ppter quod abbas
ſancti remigii a pꝛefato.h. ſecundum conſuetudi
nem illius terre.c. ſolidos inſtantius repetebat ⁊
infra.verum quoniam in pueris reliqui ſolet mul
tum quod in aliis pꝛouectioꝛis etatis humane le
ges ducunt ſeuerius caſtigandum.mandamus q̃
tenusſi cõſtiterit filiũ pꝛedicti.h.ĩtra.xiiii.etatis
ſue aun eundem exceſſum comiſiſſe abbatẽ mo⸗/
neas et compellas vt ab eodem. h. pꝛedietos.c.
ſolidos ppter illam conſuetudinẽ nõ exigat nec

ab ipſo pꝛo tempoꝛali pena requirat ⁊c.

de uerboꝛũ ſigmiſicationie.

Hlo. in. c. ex parte in chꝛiſto.

Bal. in.l.alimentoꝛũ.ff. vbi pupillus edu. deb. 1 etiã ſcribẽtes
maxime do. meus Alex. de Imo. in.l.de pupillo.. meminiſſe. ff. ð
noui. oper. nunci. allegant iſtam glo. pꝛo ſingulari ad hoc ppoſituz
ſi iudex percipit alicui aliquid infra talem terminuũ faciendum 7
ſi ſe ſenſerit grauatũ copereat recepturus iuſtitie cõplementũ valet
tale pꝛeceptũ de quo alias dixi in.d.. meminiſſe legendo poſt alios
⁊ etiã in hijs interpꝛetationibus noſtris ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ nõ
ero niſi ꝙ pono verba glo.de qua agimus. Que ſunt bec. P

Si vero dubia eſt ⁊c.circa fi.in verſ.iudex p/
cipit reo vt ſatiſfaciat illi vſqʒ ad certũ terminũ:
aut compareat coꝛam eo reſponſurus.alias exco
municabitur niſi alterũ iſtoꝛũ fecerit ⁊c.

De reſcriptis libꝛo ſexto.

Glo. in.c.ſtatutum. Aunnza mer e⸗

cauſa allegate ſuſpitionis cognoſci ⁊ terminari p.arbitros iuris eli/
gencos yt in. c. o requiris extra de appel.⁊ in.l.cum ſpetialis ⁊ in
l. apertiſſimi. C. de iudi.⁊ per glo.in.c.b. extra de excep.que dixit ꝙ
debet interogari de cauſa ſuſpitionis coꝛam arbitris per Bart.
in. l. quia poterat.ffad trebel.⁊ per Spec.in titu. de recuſat. in fi.
Item etiã cauſe que delegantur ꝑ papam vel per imperatoꝛez
debent cognoſci in locis inſignibus vbi ſit copia peritoꝛũ vt eſt tex.
in. d. c. ſtatutuʒ cũ ibi plene nõ. extra de reſcip. lis vjo vbi ẽt dr ꝙ de
bent comitti perſonis in dignitate exiſtentibus de qᷣ vltio poſuit ali
quid Illuſtr. do.Sran.aret.in ſuo conſi. lviij.incipi.In xpᷣi nomine
amen ꝛc. Diligenter cõſideratis omnibus ⁊c. vbi ponit quid de mo
naco in dignitate conſtituto an poſſit ei comitii. Sed ponamꝰ
ꝙ iudex delegatus a papa incepit cognoſcere in certo loco puta bo
noñ ſi vnus ex litigatoꝛibus dicit illum non eſſe locũ inſenem aliꝰ
vero dicit ꝙ immo eſt locus inſignis quis cognoſcet de hoc in quo
Ludo. R..in ſuo ſingulari in verbo iudex ⁊c.el.xxjx. dicii ꝙ glo.
ſingularis ĩ.d.c.ſtatutũ decidit ꝙ recurritur ad arbitros eligẽdos.
ſed ipſe repꝛehendit illam glo. dicens arbitros non foꝛe eligendos
ſuꝑ hot articulo.ſed ipſe iudex delegatus dʒ ð hoc cognoſcere quia
bm eum cum ſit iudex in cauſa pꝛincipali poteſt eſſe in incidenti.l.
quũot.C.de iudi.nam hec cauſa vtrum locus ſit inſignis vel non eſt
incidens ergo ?c. Secundo . d. glo. adducit Ludo. Ro. aliud
quia eo ipſo ꝙ partes habent cõpꝛomittere eligẽdo arbitros pᷣſupo
nmimus quid 2. regalam iuris coĩs.qua cauetur quem debere non
compelli ad cõpꝛomittendũ vt in.l.tertia. fl.de arbitris ⁊ ita reſci⸗
det Ludo. Roma. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu
meo illius glo. in. d. c. ſtatutum quia vera eſt eius doctrina quã nõ
bñ conſiderauit Ludo. Roma. quia non dicit illa glo. arbitros fo/
re ſuper hoc articulo eligendos ſed dicit ð eſſe recurendum ad co/
munem opinionẽ an locus ille ſit inſigns vel ne ⁊ ſi hoc deficit non
dicit glo. eligendos eſſe arbitros. ſed recurendũ ẽẽ ad arbitriũ bo
ni viri.i.indicis vt in.l.vir bonus.ff.iudi.ſol.⁊ hoc modo tollitur
argutio Ludo. Roma.dum dicebat ꝙ quis nõ dʒ compelli facere
comp:omiſſum ⁊c. Nam iudex non ſtat hic vt arbiter ſed vt bon⸗
vir appꝛobatur a lege.d.l.vir bonus ⁊ ſic vt bonꝰ vir iudicabit cir
ca hoc an locus ſit inſignis vel ne ⁊ hoc modo loqui illa glo.que
aſſignat rõeʒ ad quam non reſpondet Ludo. Roma. nec bene põt
reſpondere quia iudex ipſe eſt quaſi aduerſarius in hoc vñ non po
teſt ipſe eſſe iudex vt iudex.ſed ſi cõtentio ſolũ eſſet inter partes iue
dicit illa glo in fi. ꝙ ipſe iudex poſſet cognoſcere ð hoc articulo ⁊
nunciare ſuper eo.⁊ in hoc caſu vltimo poſſumus ſaluare opinionẽ
Ludo. Ro.quia non bene conſiderauit illaʒ glo.in pꝛincipio in me
dio vel in fine. De cuius text.intellectu an eius diſpoſitio ſit odioſa
vel ſauorabilis poſuit do.Cardi.in ſuo cõſi.xvij.in ſᷣa col.inci. Om
nis a me caritatis ⁊c.ad quem me remitto in hoc ⁊ redeo ad tex. 8
ipſum de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

Copia etc.in ver.quid ſi ſuper hoc adhuc ſu
contentio recurritur ad arbitriũ boni viri.ff. de
verb. obli. l. continuus actus nõ delegatoꝛũ:qui
iuriſdictioni ſue fauerent ad hoc.C.de arbi.l.ne
mini ⁊c.et in fine in uerſ.ſed ſi contentio et in
uj.

ter partes certe credo ꝙ iudex ðe hoc cognoſce
re ⁊ pꝛonuntiare poteſt quia video ꝙ pꝛonuntiat
an ſua ſit iuriſdictio quod eſt plus ſupꝛa eo.c.ſu
per litteris ⁊c.

Glo. in.c. ſtatutum.s.in nullo.

Arvnnge.in.l.quero.ff de ſolu.⁊ etiã Ange.in conſi.lxxxxv.⁊ Do.
de ſancto Hemin. in. d. . in nullo.⁊ do.meus Alex. de Imo.in.l.fi.
in a. col.ff. de iuriſdi.omn.iud.allegant iſtam glo.pꝛo ſingulari ad
boc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias partes poſſint conſentire ꝙ iudex extra
territoꝛiũ ſuum ius dicat inter eos vt eſt text. in.d.ꝭ.in nullo cum
ibi plene nõ.tamen iſte conſenſus eoꝛũ debet eſſe expꝛeſſus ⁊ non
ſufficeret tacitus de quo alias ego dixi in.d.l.fi.legendo poſt dictus
do. meum Alex. de Imo.ibi ⁊ ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ
ibi dictis per alios ⁊ etiã per me addo nũc Jo.de Imo.in.l.qui viu
fructũ.S.qui ſtipulatur.ff.de ſolut.⁊ ꝑdnos.de rota.i deciſ.ccclxxij.
incipi. Iiem ſi iudex delegatus ⁊c.⁊ per Jo.de Imo.in cle.pꝛima
in. vlij. col. in fi.extra de foꝛo cõpet. Secundo add etiaz aliud
ꝙ hec glo. ſeruit nobis in alio ꝙ ſi ẽt actoꝛ expꝛeſſe cõſentit non ſuf
ſicit nec etiam conſenſus ſolius rei ſed debet interuenire conſenſus
expseſſus vtriuſq; de quo vltio ſcribentes vbi ſupꝛa non faciũt mẽ
rionẽ vt videre potes ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua
modo agimus. Cuius verba ſunt hec.
¶ Expꝛeſſus in tm credo inherendum huic litte
re ꝙ ſi interueniret conſenſus tacitus puta quia
nõ opponitur exceptio credo ꝙ non valeat ꝓceſ
ſus per finem.c.idẽ credo ſi interueniat cõſenſuſ

actoꝛis ⁊ non rei.vel econtra.⁊c.

PHBlo. in. c. ſtatutum in uerbo lit
terarum ⁊c. in fine. de zm r enam

dam cõſulebant in fa col.ff.de re iudi.reputant iſtazs glo.ſingularẽ
ad hoc ꝙ vbi in pꝛincipe requiritur certa ſcientia opoꝛtet expumi
eam in litteris vel ꝙ ex tenoꝛe litteraruz appareat ꝙ habuit ſcien/
tiam de in babilitate pꝛomoti cum quibus ſto quia glo. clara eſt ⁊
non eget aliqua mea noua interpꝛetatione.Cuius verba ſunt hec.
Litterarum ⁊c.ibi tamen hoc ex certa ſcientia
facit:quod intelligo ſi id ĩ litteris expꝛimatur vt

infra de pꝛeben.c.ſi motu ꝓpꝛio ⁊c.

Glo. in.c.ſtatutum circa princi.
in uerbo comitantur etc. er nt.

pꝛo emptoꝛe ⁊ etiã do.meus Alex.de Imo.in.l.j..in operis in a.
col.ff.de noui oper.nunci.allegant iſtam glo.ꝓ ſingulari ad hoe p
poſitum ꝙ vbicunq; ſtatutũ denegat audientiã intelligatur ipſo iu
re ⁊ non ope exceptionis vñ interim. nõ valet ꝓceſſus etiam ſi oppo
natur ꝑ partem nam non requiritur oppoſitio aliqua ⁊ hoc iuncto
text.in.c.audient eo.titu.⁊ libꝛo de qͥ alias dixi in.d.S.in oꝑis ⁊ iõ
dꝛo nunc non me multum extendã niſi ꝙalias ibi per me dictis ad
do ꝙ hoc eſt verum ſi ſententia eſſet lata pꝛo eo qui ex foꝛma ſta/
tuti non debet audiri quia tũc eſt ipſo iure nulla ſᷣm Jaco.de are.⁊
Bal. in.l.ſcire oppoꝛtet.ꝭ.cõſequens per illum tex.ff de excu.tuto.
qui ponunt exemplũ in ſententia lata in fauoꝛem banniti qui ex foꝛ
ma ſtatuti non debet audiri nam ſi fert ſententia pꝓ eo non valet ẽt
ſi non opponatur vt ini per eos de qua materia vide ẽt per Bal. in
l.non dubiũ.C. de.ł ł.in vltima.q.⁊ Bal.in.l.cum lex.ff.de teſtis
⁊ in.c.p.S.ſi quis aũt in titu. de.pace.tenẽ.⁊ ꝑ Jo. Andre.in addi.
Spec. in titu.de ſententia.ꝭ.iuxta in verſi.ſed Jaco.areti.⁊c.⁊ per
Bal. in.l.fi. C. de here.inſti.ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo.de
qua agimus. Cuius verbaſunt hec.

CComitant᷑ pone ꝓfuit remiſſa pars et nõ exci
pit.nũquid valet pꝛoceſſus. dicebat ber.⁊ omẽs
poſt eum q tacite et expꝛeſſe poterat pars huic
iuri renuntiare. introductum eſt enim in ipſoꝛuʒ
fauoꝛem ne.ſ.in obꝛobꝛium ꝓpꝛiũ cogantur epi
et magni clerici coꝛaʒ rudibus ⁊ panoſis clericis
litigare.et interdum pꝛopter ruditatẽ ipſoꝛũ ius

ã mittere ſuum et facit de regula.c.ad apoſtolicãa
cum ſuis concor.ſed hodie per finẽ iſtius decre.

credo contra vbi innuit qd ipſo iure eſt irritü. et

inane: quod cõtra aliquod iſtorũ ſit. vnde uõ cre
do neceſſarium opponi exceptionem etc.

Glo.in. c. ſtatutum.s.inſuper in
uerbo moderatas etc. Snbeten

l.ſed ſi lege.ꝭ.quod aũt.ff.de pet.here.el fo⸗. Angdl-Ranud⸗
de Imo. Ludo. Ro. ⁊ etiã do. meus Alex. in.l. recuſare. K.ſt 4
alio in. .col.ff. ad treb. reputant iſtam glo. ſingularem ad Rrcets
ſtibus qui ſunt pꝛoducendi de loco ad ſocum debent ſubminiſtr
expenſe vt in.l.ſi q ⁊ in.l.qm.C.de teſtibus ⁊ in. l. ter na. 5. ſabin⸗
ff. eo.titu·adeo ꝙ non debent habere tanto minus aliquid conſ̃
deremus ꝙ; io⸗ domi erat expoſituri aliquid ꝓ victu ſuo nam de
non debet atendi vt ibi per eos cum quibus ſto quia gla.
Cuius verba ſunt het. quasgadhar en.
C Moderatas ⁊c.in verſ. nec credo cõpenſan/
das vel deducendas in hoc caſu expenſas quas
domi facturus eſſet ſecundũ qd dicere conſueui/
mus in victoꝛe per.l.ff. ad exib.l.ſed et ſi.. i d
peti.heredi.l.ſed et ſi.ꝭ.qd aũt ⁊.ff.de rei vendi.
l:ſi res.quia dico qd in pꝛocurantibꝰ hiis nõ de
ducuntur. ⁊ epᷣus viſitans vel conſeruans pꝛocu
rationẽ integrã recipit et nihil deducit. ſupꝛa de

ſumo.c.cum ſit.⁊ teſtis integre percipit.iii.qlii

c.venturas ⁊c.

Glo. in.c.ſtatutum..cum aũt.

Do. meus Alex.ð Imo.in.l.cũ quedã puella in pꝛin.in quarta
col.ff.de iur.omni.iudi.reputat iſtam glo.ſatis notandam ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ vbi fit mentio de domicilio intelligatur in dubio ð do
micilio rõe habitationis non aũt rõe oꝛigenus ⁊ eſt glo in ver. vnã
dietam c. Et ſimiliter ille dr̃ ſubditus qui eſt ſubditus ratio
ne domicilij habitationis non auũt rõe ↄctus vel delicti vt eſt glo ele
gans in cle. pꝛia in verbo ſubditos ⁊c. extra de foꝛo compet.⁊ vo/
luit Bal.in.l.oẽs..ſi vero apparitoꝛ. C. de epis ⁊ cle.ad quos me
remitto cuʒ alias de hijs dixerim poſt alios ⁊ maxime poſt do. me
um Alex. in. d.l.cum quedam puella niſi ꝙ nunc addo vnum ver⸗
bũ ad ibi nota. vlcra ocs.ſ.ꝙ cũ iſtã glo.concoꝛdat etiã Do. de ſane
to Semni.in.d. S.cum aũuũt in vltima col. vbi colligit ex ea ꝓpꝛia
dioceſis dr̃ vbi quis habet domicilium licet alibi natuſ ſit quod eſt
not.ſᷣm eum quia ſi repꝛeſalie eſſent conceſſe ð eos qui ſunt deta/
R dioceſi puta bononienſicompꝛenderetur oẽs habemes ibi domi/
cilium hcet alibi oꝛti emſſent. Item extantes bononie tm alibi do
mitciliũ habentes nõ cõpꝛenderentur de quo etiã vide not.p Bant.
in ſuo tractatu repꝛeſal.⁊ not.per eundẽ domi.in.c.pꝛeſenti.9.ſane
de pᷣbendis li?vjad quem me remitto pꝛo nunc ⁊ vnum dico tñ
iſta glo.in ver. vnam dietam mibi non dicit hoc ſi bene ponderetur
vnde redeo ad glo.de qua modo agimus. Cuius ver ba ſunt hex

¶VUnam dietã An iſta dieta ſit computada lega
liter.ſ.vt.xx.miliaria cõputentur pꝛo vna die.yt
ff. ſi quis cautio.l.vicena an vulgariter ſecuuduʒ
requirentis conſcientiam dic vt not.ſupra eo.in
c.nõnulli.⁊ infra de elect.c.cupientes pꝛimo te/
ſponſo. ⁊ ꝙ de vulgaribus intelligi debeat ꝓba

tur infra de pꝛeben c.pꝛeſenti.ꝭ.loca ⁊c.

De offitio delega. libꝛo ſexto.
Olo.i.in.c.index ab apoſtolica.

Do. meus Alex. de Imo. in.l.lj. .item aquirimus in ſe col.
ff. de acquir. poſſeſ. reputat iſtã glo.ſingularem ad boc vbi ius
eſt recuſatus vt ſuſpectus ⁊ pũnciatus vt ſuſpectus non po delege
re cauſaʒ alteri ſi vero eit inpabilis ex alio capite ⁊ poleſt conſtiu/
ere alium habilem de quo alias dixi in. d. .ites aquinimus Ee
nõ inſiſto nuc niſi ꝙ addo vnũ verbũ ꝙ bec glo. dicit mu eñ lo

6
(lignitnics
ileimmn m
(ſtluepsiitininnt
Nirnungttteeritign⸗
lnpn tectituſheden

nink
Adts ſenden

Eettciigramſtdleen
Utrirticidtkin

Decſtucrrit.

Gnüoonnune en

Nat gnitmtiinnn
puigut haman ünun

imifing ienii gtri

x

M.
Ntain
dctcht
faumi:

Hng fenſſeg,
nin tbtid
rrj, n nggr
ai mutſirin
=W mntitiigi
Gointkenmn em
N me ii

£

Miaunäinwitin
Xnt Kimiritnatfiin
na inrigiirnditn
Min iztlinn
mTNMNNTNrtNN
n kadlaz vn ,rur

NcHonn, ut
naa niͦ imin fiitneg

arvNEN.nINii
uam mirirdnniiin u
lxim umimrI id Nenuin
mamck INüfillid
äl
uralntie
õ
mecmmmuurinnin
pnbe iftiüif

(vndcihiuntrſmmuic⸗

ultmmümmiki pfi
** luuuntn uin⸗
SeeCdACns,
ſt an NasN
tnmemuln

gi atw ulihlian

Almdtignni

rincictluhn⸗

ienc,
”
SSðõ

ſſto⸗

in ſn

lius. choc eſſe verũ ſi etĩ recuſans vellet vt ſubdelegaret. naʒ poſt

jationez non poteſt licet doctoꝛes hoc non conſiderauerint
Panmab dicit hoe pono verba glo. Que ſunt hec. .
C Judex ⁊c.in verſi.aut iam ꝓnuntiatũ eſt illuʒ

eſſe ſuſpectum ⁊ tũc ẽt volente recuſatoꝛe comite
re nequit ⁊c. .

glo. in. c. ſi a ſubdelegato in nuer
bo ſubdelegare etc. atemrnmud

xiij.col:in fi.de iuriſdi.omni.iudi. reputat iſtam glo.ſingularem ad
boc pꝛopoſitũ q per ſolaz delegationem res deſinit eſſe integra pꝛo
qua glo. facit text. in dicta.l. moꝛe in verſi.geri ceperit ꝛc. cum.l.im
perium in fine eo. titu. idem in terminis voluit ẽt Joh. Andre.⁊
1 do. Anto. in.c.fude offiõ. deleg. ? Ange.⁊ Pau. de caſtr. ⁊ Ludo.
Ro in.d.l. moꝛe vbi alias legendo dixi de hoc ⁊ ideo pꝛo nunc lon
gioꝛ non ero niſi ee ponã nũc vnuʒ verbũ addẽdo ad ea que altas
ibi dixi ⁊ vltra nõ. per ſcribentes ibidem vʒz not.per Do. de ſancto
emiin. d.c. ſi a ſubdelegato vbi late ponit per illum tex. an ⁊ qñ p
ſubdelegationem pꝛeocupetur iuriſditio ⁊ cõcludit ꝙ non per illuz
text.ad quẽ me femitto ⁊ redeo ad glo. de qua agimus cuius glo.
virtus iudicio meo ſtat in alio de quo ſcribentes non faciunt men/
tionẽ nam glo.loquitur etiã in foꝛtioꝛi caſu.ſ. ꝙ non ſubdelegauit
in totum ſed in partem vt in verſi.ille vero ſubdelegauit non in to
tum ꝛc. Cuius glo. verba ſunt bec.
Subdelegare quid dices. pone papa dedit ð
legatum ille ſubdelegauit non in totum. demum
anteqᷓʒ ſubdelegatus incipiat vti:moꝛitur delega
tus.ſ.papa nunquid delegatus vel ſubdelegatus
pꝛocedere poterunt ſatis.credo quia ſubdelega/
re eſt iuriſdictõnẽ delegare:ex quo ſubdelegauit

pꝛepata eſt iuriſdictio ⁊ hoc ſonat hec littera ⁊c.

De conſuetudine libro ſexto.
glo. in. c. non putamus. de meu⸗

Imo.in.l.de pupillo.ꝭ.qui nunciat in vltima colũ.ff.de noui operis
nuncia.ſeputat iſt glo. ſingularem ad hoc ꝙ cõſuetudo non poteſt
diſponere ſubſtãtiã actus de qͥalias dixi in.d. qui nũciat ⁊ iõ ꝓ
nunc non me extendaʒ circa hoc niſi ꝙ alias ibi dictis addo modo
nõ.p Bal.in. c. p. in titu. de feu.cog. vbi dixit ꝙ notarius non excu
ſatur pp conſuetudinẽ ſi obmittit ponere in inſtrumẽto aliquid qð
ſit de ſubſtanna actus vt ibi per eum ad quez me remitto ⁊ redeo
ad glo de qua agimus. Cuius verba ſunt hec. .
OZfficialiꝛc.ĩ verſi.vñ conſuetudine induci nõ
poterit id pꝛopter qd applõis ſubſtantia deſcri

ptione mutetur ⁊c.

4 o. Andre. hie ⁊? etiaʒ Illuſt.
HGlo in c.finali. ne erneriel iſtã
glo. cum lex. ſingularem ad hoc qꝙquando terminus aſſignatur ad
faciendũ actũ qui debet fieri a ſingulis oꝛdine ſuceſſiuo tnne vnus
terminus curnit ſimul omnibus vt ibi ꝑ eos cum quibus ſto quia
glo clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpʒetatione. Cuius
verba ſunt hec.

Dütaxat credo ꝙ littera iſta loquatur de om/
nibus optare volentibus ſicut in plurali pꝛolata
eſt vnde non ſolum pꝛimus antiquior ſed et ſecũ
dus et tertius ⁊ quartus ⁊ ſic de ſingulis iter om
nes ſolos viginti dies habebunt ⁊c.

de officio oꝛdi. libro ſexto.

. Tu hẽs ꝙꝙ de iure ciuili carcer nõ
L.cum epis. poteſt aſſignari ad penam ſed ſoluzʒ

ad cuſtodiã vt in.l.aut daremus. ſolutum. ff. de penis ⁊ in.lcredi

bile C. eo. titu. ſecus eſt aut ð iure eanonico vt in. c. quãtus eo. titu.
li.vj. ⁊ poſuit Pau. de caſtr. in ſuo conſi. ccclxxxiiij.in vlti. col. incip.
Ad boc vt ad capturam ⁊c. ⁊ Oldra.in conſi.lxxxviij.?⁊ Baxr.inel.

imperiũ vbi alias dixi poſt alios ibidem.ff. de iuriſdi.omni.iudi.⁊
Jo. Andre.in addi. Specu. in ritu.de offõ.oꝛdi.in Beca.⁊ Rapha.
fulgo. in ſuo conſi. 1.xxxx v. inci.pena carceris perpetui cc. Sed
ponamus mõ ꝙ iudex laycus cognouit de crimine eccleſiaſtico con
tra laycũ vtrum poſſu eum deputare ad perpetuos carceres dicas
ꝙ non ᷣm Ludo. Ro. in ſuo ſiugulari in verbo iudex ⁊c. ita limi/
ꝛantem tex.in.d.c.quãuis vt ſolũ pꝛocedat in clerico puniẽte clericũ
TT refert Oldra.idem tenentem in conſi.lxxxxviij.? Jo.Andre.in ad
ditõibꝰ Spe.in titu. de offiõ.oꝛdi.in Neca.pꝛo quibus dicit Ludo.
Roma.ſe allegare tex. ſubtiliter inducendo pᷣm eum in.d.c.epᷣus.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.qui
ſententia mea nihil facit ad rem ſi bene ponderetur ⁊ ſubtiliter ⁊
melius q fecerit Ludo. Roma. nam ſolũ loquitur de pſoms eccle
ſiaſticis vt poſſint carcerari per epiſcopũ non aũt negat de laycis de
pꝛehenſis in crimine eccleſiaſtico nec taliter loquitur vt videatur ne
gare hH ꝓut oculata fide videre potes ex eo. Cuius verba ſunt hec.

C.C. Cum ep̃us in tota ſua dioceſi iuriſdictõnẽ
oꝛdinariam noſcatur habere:dubium non exiſtit
quin in quolibet loco ipſius dioceſis non exemp
to per ſe vel per alium poſſit pꝛo tribunali ſedere
cauſas ad eccleſiaſticum foꝛũ ſpectantes audire
perſonas eccleſiaſticas cuʒ earũ exceſſus exequi
erint capere: ac carceri deputare. nec non ⁊c/
que ad ipſius ſpectant officiũ libere expedire ⁊c.

Blo. in. c. ut litigantes. Je anare.
la ⁊ etiã do. meus Alex.de Imo.in.l.dedi.S.qᷓᷓ in ſa col.ff de con
di.ob cãz ⁊ etiã idem do.meus Alex. de Imo. in.l.fi.in.ij.col.in fi.
ff.de iuriſd. omni.iudi. vbi late hoc examinat bñ per.ij.col. reputãt
iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ vt iudex ex progatione partiũ poſ
ſit cognoſcere extra teritoꝛiũ requiritur qphabeat conſenſuz iudicis
illius territoꝛij ⁊ idem ſentit Bar. ⁊ Bal. in. l. ij. ff. de iudi. ſuꝑ ver.
ſed ⁊ iudex ⁊c.de quo alias dixi legendo poſt do.meũ Alex.⁊ alios
in. d. l.fi. ⁊ ideo pꝛo nunc non me extendo in hoc niſi ꝙ alias ibi dic
tis modo addo Hoſti.idem volentem v etiã Jo. An. in nouella in
c. nouit extra de offiõ. deleg. ¶ Specu.in titu. de compet. iudi.adi.
in. . ideo in addi.incip.Duo piſam ⁊c.⁊ etiã in titu. de legato. .nũc
dicenduʒ ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua mõ agimus.
Cuius verba ſunt bec.

CExpenſas ⁊c.in verſi.Si autẽ bononie cauſa
deferatur equũ nõ eſt ꝙ ꝓpter illam poſſit muti
ne ſedere.Si aũt mutinẽſis epũs conſentit.⁊ ipᷣe
partes:ſatis credo ꝙ poſſit alias nõ.vt.ix.q.ii.c
i.⁊.c.ii.⁊.iii.⁊c.

de electio.libro ſexto.

1 Bal. in. l. exceptioneʒ in fer
G lo. in. c. Pri mo. tia col. C. de exceptio.i ver.
ſed hic dubitatur ⁊c.⁊ do.meus Alex.de Imo.in.l.j.in vltia col. C.
vt que deſunt a aduo.⁊ in.l.licet in tertia col.C. de pcura.dicũt glo.
iſtam foꝛe ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ante litem conteſt. in /
dex poteſt ex offõ ſuo petere vt pꝛoducatur mandatuʒ ⁊ eſt glo.in

ver bo abſcentiã ⁊c.circa medium.cum qua ſimpliciter pertranſeo

quia gloſ.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione niſi
ꝙ addo vnum verbũ ꝙ exceptio falſi pꝛocuratoꝛis põt opponi in
uacunq; parte iudicii.l.licet cum ibi nõ.C. de pꝛocurato. ⁊ voluit
pe. in titu. de excepti. 5.ij. ver. ⁊ nota ⁊c. ⁊ ideo non eſt mirum ſi
poteſt iudex ex offtio ſuo petere vt pꝛoducatur inſtrumentũ man⸗/
dati pꝛout dicit iſta glo. Luius verba ſunt hec.

¶ Abſcentia ⁊c.in verſi.alii dicũt ⁊ hoc videtur

ſecurius ſecundũ Inno.ꝙ licet de his: que egit
ante aduentum partis.nõ ſit cogẽdũ pꝛobare mã
datum:tamẽ iudex vlterius nõ admittet eũ pꝛocu
ratoꝛio nomine agentẽ niſi mandatũ pꝛobet ⁊c.⁊
in verſi.ibi credo tamen ne iudex laboꝛet i vanũ:
ꝙ pꝛocuratoꝛẽ cõpellere poterit exibere manda/
tum vel cauere ſi dubitatur argu.ſupꝛa de pꝛocu.
c.i.et de iudi.c.cauſam que in finc. z
Iinj.

Glo. in. c. cupientes.s.i.in uer
bo comode ⁊c. Jo. de Imo.in.l. continuus. .

cum ita.ff. de verbo. obli. ⁊ ẽt

do. meus Alex. de Imo.in.l. pꝛia in. col. fſi quis cautio allegant
iſtam glo. pꝛo ſingulari ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ꝓ quibuſcunq; viginti
miliaribus debet etiã babere quis vnam diem vt eſt tex. in. d. l. .
⁊ ego ſum conſuetus allegare aliu⸗ text. ſimilem in. c. p. ij. q.⸗ vj. in
fine ⁊ Jo. de imo. idem tenentẽ in. d. cuʒ ita ⁊ etiq in.l hijs verbis
. fuff de duobus rets ⁊ nõ.per glo.in. ex litteris extra integ. reſt.
in glo. pe.tamen adhuc debet babere etia paa qualibet ebdomada
pꝛo quiete vnam diem de quo alias etiã dixi aliquid poſt do.meũ
Alex.in. d.j.x ideo pꝛo nunc non me extendã niſi ꝙ vltra dicta per
eum ⁊ per alids ibideʒ ego addo nune in ter minis ſimilez glo. in c.
quãuis.ꝭ.ſin aũt extra de elect.li.vj.in ver. continuatis ⁊c.⁊ poſuit
per Jo. de imo.in.d.cuʒ ita in pe.col. ad quos me remitto ⁊ redeo
ad glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

C Cõmoge etc. in verſi.ſed quero an iudex arbi
trando dare debeat aliquos dies ad quieſcen dũ
puta vnum in ſeptimana ⁊ vr̃ ꝙ non quaſi illi.xx
dies ob hanc cauſam dati ſint.· ſed dic contra ſe
cundũ gar. ⁊ guil.⁊c. W

glo. in. c. licet cõmota in nerbo
paꝛochialis etc. Sbemes e rera um.

col. in fi. ff. de legat. ð reputant iſtã glo.ſingularẽ ad hoc ꝙ ex equa
tis iuris antiqui nõ fit extenſio in pena que imponitur ipſo iure vt
ibi per eos eum quibus ſto quia glo. clara eſt ⁊ non eget aliqua no /
na mea interpꝛetatione. Cuius verba ſunt hec.

Carochialis ⁊c.in verſi.ſed nũquid erit in de
canatu ⁊ aliis dignitatibus de quibus loquũtur
S. inferioꝛes. et arguẽdo de ſimilibus ad ſimilia
videtur ꝙ ſic.cũ ſub eadem pꝛouiſione emanaue
rint.ſupꝛa de cõſtit.c.tranſlato:dicas ſecundum
gar. ⁊ guil. qd in illis per hanc conſtitutionem ni
bil imutatur. qd enim non mutatur ⁊ c... de ap/
pel.l.pꝛecipimus.⁊. c.de teſtis.l.ſancimus.hẽt
ergo tantum locum in eccleſia parochiali.nec re
cedam a verbis.ff.de lega.ʒo.l.non aliter ⁊c.

Bald. in.l.ampliorem in fine

Blo * in .C. ſin ali. pꝛin. C..ð appella. dicit glo.iſtã

eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ; adberens appellationi inter
poſite ab alio non eſt perſona de per ſe ſed eſt adminiculũ̃ ⁊ eſt glo.
in verbo inanes ⁊c.cum qua ſto ſimpliciter quia hec glo. clara eſt.
Cuius verba ſunt hec. .
CInanes dicebamus olim ⁊ not.de hoc Inno.

et hoſti. de appellat.in.c.conſtitutns el.ii.de do
lo ⁊ contu.c.cum olim.q cõfirmatio facta voca
tis his qui vocandi erant.et cũ cauſe cognitione
habet vim diffmitiue: hinc eſt qd reuocari nõ po
teſt ⁊ ſi appelletur appellari põt vt a difſinitiua ſi
aũt fiat ſine cauſe cognitione ⁊ non vocatis vocã
dis:vim bhabet interlocutorie ⁊ c.

GBlo. in. c. cupientes.s.per.xx.
in verbo pꝛopoſita etc. J. de Jma,

⁊ etiam do.
meus Alex.in. l. de pupillo.5.ſi quis ipſi pꝛetoꝛi in pe.col.in fi.repu
tant iſtã glo.ſingularem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias vbi non põt
bẽri copia indicis ſufficit pteſtari ante tribunal vel vbi conſueuit
ipe iuder reddere ius ẽt ĩ eius adfinitiua nec tnr quis alibi eũ que
rere vt i. l.. 8. dies. ff. qñ apłi fit ⁊ voluit etiam do. Anto.in.c.fi.e
de appel. Bar. v alij in. d. .ſi quis ipſi pꝛetoꝛi ⁊ alij.poſt eum ibi
dem tamen hoc eſt verũ niſi iudex conſueuerit dare aditum etiam
ad camerã quia tũc debet etiã perquiri ad eius camerã añ qᷓ; pꝛote
ſtetur ad tribunal eius de qua materia alias dixi late in. d. . ſiquis
ipſi pꝛetoꝛi ideo pꝛo nunc non me multum extendaʒ in hijs niſi ꝙ;
modo addo alias ibi dictis per alios ⁊ ꝑ me ꝙ iſtam glo. allegauit

etiã do.cardi.in cle.q;uis ex de appellat.⁊· Pe.de anca. ibidzß
notabili vbi ipſe Pe.de anca.limitat iſtam Gornmnng mn⸗ ſuo
vt non pꝛocedat ſi iudex in ↄctu nam iunc non debet “ Raſer
Secũdo ego ſum cõſuetus dicere ꝙ iſia glo. non eſt ſi niib.
ſed alia eſt glo. ſimilis in.l.cum ſentenuã. C. de ſen. inter Rech⸗
iudi.in glo.fi. Cuius glo. verba ſunt bec. ner.omninz

Propoſita ⁊c.in verſ.Et papa electos ad ca
meraʒ conſueuit admittere licet in publico nõ f⸗
ciat copiam ſui hoc coꝛam hoſtiarijs ⁊ tabellio/
ne ⁊ perſonis que ocurrenter ꝓteſtetur.

Glo. in.c.cupientes.ꝰ. quod ſi

per.xx.ĩ uerbo petere etc. doo
⁊ ẽt do.meus Alex.de JImoin aũt.ex cauſa.C.de Rbeetaimtn
tertia col.reputant iſtã glo.ſingularẽ ad hoc ꝙ per ſnbauditiones
aut tacitos intellectus non debet induci conectio leguz vt ibi peos

„Ser⸗

cum quibus ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea in/

terpꝛetatione. Cuius verba ſunt bec.

—

¶ Petere ⁊c.ex quo aũt perſonaliter venerit ad
curiam ſecũdũ gar.⁊c.ibi nec obſtat ꝙ aduerbii
perſonaliter intelligatur repetitum quia per ſub⸗
auditiones ⁊ repetitiones tacicas iura reuocada
non ſunt ſed potiuſ cõcoꝛdãda.cC.de inffiõ.dot.
l.vna. ⁊ infra eo.c.cum expediat ⁊c.

§. ſi uero aliquis in uerſi. pꝛo-
prium iuramentum ⁊ c. t toꝛ

etiã do mels
Alexã.de Imo.in.l.qui bona.ꝭ.qui alieno in vltima col.in fl ffde
dem. infec. reputant iſtum text.ſingulareʒ ad hoc ꝙ iuramentum
per quod quis vult pꝛobare ignoꝛantiam ſuam non poteſt peeſtart
per pꝛecuratoꝛem generaem ſed debet pꝛeſtari ꝑ ſe ipſum velper
pꝛocuratoꝛem ſpetialem vt voluir glo. bic de quo alias diri in 9.
qui alieno ⁊ ideo non pono nunc latius de hot niſi ꝙ modo adco
ſimilem tex.in.c.nullum extra de elec.eo.ti.in verſi.pꝛopꝛio iuram
to ac. quem tex.ad hoc ponderat ibi do. Archy. de quo eti poſuit

ibi aliquid Dnicus de ſancto gemi. in..pe. ⁊ facit bonus tep:.inll.

bac conſultiſſima in pꝛinci.in verſi.ſua manu ⁊c. C. de leſtis ⁊ lert.
in. l. ſimus. 5. ſimili q; modo. C. de iure delib. in verſi. manu befe
dis ⁊c.que omnia bene notabis ⁊ veniamus ad text.·de quo moco
agimus. Cuius verba ſunt hec.

C. S. Si vero in diſcoꝛdia electio vel electiones
ipſe expenſis electoꝛum quas ſi electi exhibere
contempſerint niſi ipſas facultatũ impotentia/-
qualitate negocij excuſaret omni iure ipſis exia
li electione queſito pꝛiuentur et quando vnicus?
electus cui aliquis vel aliqui ſe opponunt in expe
ſis ipſoꝛum pꝛopꝛiis eo caſu tã opponens q; op/
ponẽtes huiuſmodi ſi duo tãtũ vel ſiplures duo
adminus ex ipſis opponeutibus in expenſis ißo/
rum opponentiũ plene vt dictum eſt cum aclis
iuramentis inſtructi compareant ⁊c.

— — — * .
Slo.ĩ.c.cũ nõ deceat in glo i.
Doctoꝛes hic ⁊ etiaʒ do. Anto.in.c.p exita de filiſ pehi⸗
eo.li. in nouella ⁊ do.meus Alex.de Imo. in.1.i,in pain in Nan 6
ff. ad.l. falci.⁊ etiã in.l.fi.C. ſi S ius vel vti publi. in apoſtillis S
Bart. ibi in vltia col.reputant iſtam glo.ſingulaſem ad borg di⸗
derogatum ſit ſtatuto vel ſit ſublatum ſtatutum non intelli nin
tum ſtatut ũ. quod habet vim iuramenti ſeu vinculuʒ inran
pꝛo quo facit ꝙ voluit do. meus Allex in conſi. ci in fo daun
in tertia col. incipi. Super cauſa ⁊ lije vertente ⁊c. ⁊ in conſi ne⸗
in pe col. in b volu. incipi. Uiſis ⁊ conſideratis tc. ad guen⸗
mitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus. Cuius veba ſunt bec.
nſuetudinẽ

Effectus etc.in verſ.quid ſi talem co nabent
vel ſtatutum iurauerit non credo ꝙ tune
locum hoc pꝛiuilegium quia iuramen

muiiu, —
crunrei nN.⸗
ile aunniſiclil in
etnlinnisſchn
namt,btedhiſt ri
Grlonmiturdunurnn

irgtebeeit dſinaunnn
gitighigiſnminnllinnefun
icsftettoninnstt,

Depdonnatns

ge Nenhetcüne l
oncih anmmnn
äftengtstidnnne anlri
oſileſtsu bnbinftelintitin gir
tNtptentgiiwtinnrenne
juntituninuneniinni
Nnukptiinmmanenint nttnetn
Ggtütunneinneincinre.
(huuanriniSnen u
aſiffinnlmnmitun

nlalnſningiſin itn⸗
nignultuntkf⸗menti

4

aſmiznat

niſiilini
lan ſſcriterri

mpnnni inninnn
mangum

galin rckanni

Ninſnie

Nrgiei

Gſe tſkünn

n

mnisln iin en

inrin A
mniepi aie

nctig lbiperan amie

Omni nin ſeug

4 Ane

insure ulde

niennfui 4

i Naain ſſn ad

inlgeſlein

Atprorgen Nhe hag⸗.
Noniir ininn⸗

9
N li

inn

w Mo

— ——

„2 ð

—

— ffSð

— 5
SSS

errrrhrh hfhfhfh 8188

=

☛
82 4

.M

..ùe „

eNee eP
rlnnnd
aſnnnn nui
niiin
nn nd
whan altig⸗
n

unbe a

8

ban

en inrr⸗
Aolgnen⸗ ſed⸗
Nmmmonm. un

amintſinliti
ms minn ni
X Ranpunfamginti,
xamm fmmn urnnim ifn
n ninitin
üriN AuNilittt
ü
t nNlNN
õäü
Xiuimi mun EiitmLii
AIEE iiSAAXNENPüNIN
A nααααιαααα
m as vNn
õ
õä
aamnipis uliſhhn
ůl
n uingiun genh nich
aamsiditttaincn
— Aiehah
en talmiſniüſtiftnen

. anislhidnan 8
õ

teſt ſeruari ſine ꝑiculo anime ſupꝛa de iur̃iur.c.ſi
nero ⁊ cetera.

de electio. libro ſexto.

. Gα&i Doctoꝛes hic ⁊ etiam do.meꝰ
C. . ſi quis iuſto. Alex.de Imo.in.l.ſi conuene/
rit.ſi nuda in apoſtillis ſuis ad Bart. ibi..ff. de pigno. acti. repu⸗
lant iſtum tex. ſingularem ad hoc ꝙ is cui facta eſt cõmiſſio nõ po
teſt diuidere votes.ſ.ſuam ⁊ aliã ſibi cõmiſſam dando vni vnaz ⁊
alteri alteram vt ibi per eos cum quibus ſto quia tex. clarus eſt ⁊
non egent aliqua noua mea interpꝛetatiõe. Cuius verba ſunt hec.

CE. Si quis iuſto impedimento detentus in e-/
lectionis negocio ne queat intereſſe. poteſt neduʒ
vni pꝛout dicitur in concilio generali.ſed ⁊ pluri
bus cõmittere voces ſuas duʒ tamẽ eoꝛũ cuilibʒ
det inſolidũ poteſtatẽ. ⁊ erit tunc melioꝛ condic
tio occupantis.verũ ſi ambo concurrant inſimul
⁊ poſtulent ſe admitti audiri eoſnõ expedit.quia
poſſent vota ſua dirigere in diuerſos ſic qʒ res
non haberet exitum.et ꝙ ab eis hoc caſu fieret ñ
valeret ſed is admittitur dumtaxat quẽ capitulũ
vel maioꝛ pars elegerit.vel ſi concoꝛdare neque
ant :is qui publico inſtrumẽto vel litteris pꝛocu/
rationis fuerit nominatus ⁊c.

De procuratoꝛibus.

. 15 Dñi cano.hic ⁊ etiã do.meꝰ Alexã.
Glo. in. cen. ð Imo. in.l.eius qui in pꝛouincia in
xij.col. ff. i cert. pet. ⁊ etiã idem do.meus Alex. in.l.. C. de ſatiſdã.
in apoſtillis ſuis ad Bar.ibi in ᷣa col. reputãt iſtam glo.ſingulareʒ
ad hoc ꝙ non requiritur ꝙ reuocatio mandati innoteſcat ꝓcurato
ri reuocato ſed debet eſſe notificata aduerſario ſi ei fuit facta fides
de mandato vt ibi per eos cum quibus ſto quia glo.clara eſt ⁊ non
eget aliqua noua mea interpꝛetatione. Cuius verba ſunt hec.
NReuocari ⁊c.in verſ.Si queratur de pꝛeiudi
cio aduerſarii ſi fit ante litem conteſtatam ⁊ iu/
dex vel aduerſarius certificatus fuit vel certifi
cari põt de mandato nou obeſt reuocatio niſi ad
