C. cola de legat.cum ibi plene nota.tamen hoc eſt verum niſi con⸗/
dicuo eſſet in poteſtate fideicõmiſſarij qui neglerit eam implere.
nam interiʒ poteſt alienari et valet alienatio huiuſmodi ſᷣm eos cũ
quibusnon ſto quia glo.clara non eſt ⁊ eget aliqua noua mea in/
terpꝛetatione nam hic erat condictio appoſita in diſpoſitione. ſed
alienatis nõ ꝓceſſit ex facto heredis aliquo modo. pꝛout loquunt᷑
iura pꝛedicta. vnde hec glo.non dicit hoc ſi bene conſideretur.
Cuius verba ſunt hec.

UVſucapta ſit viuo teſtatoꝛe ⁊ ſic alienata ad
quod eſt ſupꝛa de legat.pꝛimo.l.ſi ex toto in pꝛin
cipio at ſi eo moꝛtuo imputatur legatario ſua ne/
gligentia ⁊c.

7 gri. Bar. hic dicit iſtaz eſſe ſolẽnem T eſſe
L. min lie TI. ſingularẽ legez de qua facit magnuz fe
ſtum ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ilie qui admittitur ad legatũ de iure ſpe/
tiali ð voluntatem defuncti non habet ius accreſcendi vt hic in tex.
maxime in fine iuncto verſie tantum enim ex beneficio legis ⁊c. de
quo poſuit aliquid Bar.in.l. flliũ. . fi. ff. de leg. pſtan. ? Bal. in. l.
vnica. . his aũt. C. de caduc.tollen. ⁊ Bal.in.l. pꝛima. C. de indic.
vidui.tol. Sed tu aduerte pꝛo nouo meo intellectu iſtius tex.
qui iudicio meo bñ ponderatus hoc non pꝛobat. naʒ mulier hec nõ
habet partem ſuam de iure ſpetiali ſed habuit eam aperte de iure
comuni ⁊ bñficio iuris coĩs pꝛout hic dr in text. expꝛeſſe in verſic
beneficio legis ⁊c. Camen non eſt ius ſpetiale ſed comune ius oĩo
in ſe ſed alia ꝓfecto ⁊ vera ſᷣm me hic ratio eſt qꝛ bene hoc habet
g voluntatem teſtantis ⁊ hec eſt ratio ſola quia non habet locũ ius
accreſcẽdi ꝓut ſonat iſte tex.in quo conſidero etiã aliud vltra oẽs
docentes hic ⁊ alibi de iſto tex.cõmemoꝛantes ꝙ titius habebat ẽt
hic legatũ contra voluntatem teſtantis vt hic in verſiꝰ condictione
defectus ⁊c.iuncto pꝛin? tex.vbi titio ⁊ mulieri legatus fuit vſufr.
ſi mulier nõ nuberet ⁊c.⁊ ſic illa condictio reſpiciebat vtrunq; tazʒ
titium qᷓ; mulierem ⁊ ideo vterq; habebat legatũ contra volunta
tem teſtantis ſed cum lex ↄcedat eis non cõcedit coniunctiʒ ⁊ ideo
non habet locum ius accreſcendi pꝛout dr in tex. recte ⁊ bene con
ſiderato. Cuius verba ſunt hec.

L. Mulieri ⁊ titio vſuſfructus ſi nõ nupſerit mu
lier relictus eſt:ſi mulier nupſerit quãdiu titius
⁊ viuet:⁊ in eodeʒ ſtatu erit partẽ vſuſfructus ha
bebit. Lantum eniʒ beneficio legis ex legato cõ
ceſſum eſſe mulieri intelligendũ eſt: q̃ʒtum habe
ret ſi condictioni paruiſſet. nec ſi titius qui con/
dictione defectus eſt legatuʒ repudiet ea res mu
lieri pꝛoderit.

Eadem capacitas que reperit in do/
L. Mmemnus. natione cauſa moꝛtis de qua habetur
in.l.moꝛtis cauſa.ff.de dona.cau.moꝛ.ẽt requiritur in moꝛtis cau
ſa capione vt eſt glo.nõ.in.l.ꝙ condictionis.ff. eo.titꝰ ⁊ ibi dixi de
hoc in hijs nr̃is interpꝛetationibus nouis in hoc opere. Quã glo.
dixit non eſſe alibi Cy.in.l.pe.C. ad.l.falc.put refert etiaz ibi Bal.
ꝓ qua eſt caſus in.d.l.meuius. Quem tex.ad hot pꝛopoſituʒ pꝛo
ſingulari allegauit Bal.in.d.l.penu.C. ad.i.fal.⁊ ẽt Bal. in.l.vnica
5§.ſin aũt in pꝛin. C. de cadu.tol.vbi dixit illum tex.non eſſe alibi.
Ted tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo iniellectu meo illius tex.quia
tex.in.d.l.meuius non vr pꝛobare hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter pondere
tur nam hic ille calymacus cui ducenta pᷣſtãda erant non erat ca/
pax reſpectu legatarij non aũt reſpectu teſtãtis ita pꝛobatur bic in
pꝛin: in verſi?ꝰ ſi calymaco.cum quolteſtamenti factionẽ non habe
bat ducẽta dediſſet ⁊c.⁊ hoc etia ſenſit Bald. in dicto.5.ſin autẽ.
Cuius totius littere verba ſunt hec.

L. Mlemius cui fundus legatus eſt ſi calimaco
cuʒ quo teſtamẽti factioneʒ non hẽbat ducẽta de

diſſet: condictioni parere debet ⁊ ducenta dare

vt ad euʒ legatus fundus pertineat: licet nũmos
non faciat accipientis. Quid enim intereſt:vtrũ
tali perſone dare iubeatur:an aliquo loco pone/
re vel in mare deijcere:neqʒ enim illud: quod ad
talem perſonam peruenturum eſt teſtamenti no/
mine: Sed moꝛtis cauſa capitur ⁊c.

De lega. pꝛeſtandis.

ſ Ange.in. l. ventre. ff. de acquir. here.⁊ etiã
. ſi OD0. dñs meus Alex. de Imo. in. l. poſtumo in

tertia col.ff. de ↄtratabu. reputant iſtuz tex.ſingularem ad hoc ꝙex
eo ſolo ꝙ ſi filius in poteſtate eſt pꝛeteritus drĩ commiſſuʒ eſſe edi
ctuz emãcipato filio inſtituto vt poſſit ipſe contrabulare teſtamen/
tum beneficio filij pꝛeteriti. Cuius verba ſunt hec.
L. Si duo pꝛoponant᷑ eſſe vnus in poteſtate pꝛe
teritus.alius emancipatus inſtitutus apparet cõ

miſſum eſſe edictuʒ per eum ꝗ in poteſtate eſt ⁊c.

L. his qui in poteſtate.s.finali.

Saly. combononienſis in aũt.ex cauſa. C. de lib.pteri. ⁊ Jo.ð
Imo.in.l.filio pꝛeterito.ff.de inſti.teſtõ. ⁊ etiã dñs meus Alex.de
Imo.ibidem in octaua col.reputant iſtum tex.ſingularem ad hoc
ꝙ illud quod datur ab extraneo cauſa condictionis implende here
di inſtituto debet vari filio pꝛeterito ſuccedenti ab inteſtato cũ qui
bus ſto quia tex.iſte clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interp
tatione. Cuius verba ſunt hec.

Si extraneo herede inſtituto ſub hac condic
tione excepte perſone legatum ſi ſi heredi.x.de
derit: ita ei legatoꝛum actio dabitur: ſi ei qui cõ
tra tabulas bonoꝛum poſſeſſioneʒ aeceperit non
ſi heredi inſtituto quia abſurdũ eſt illum cõmo/
dũ hereditatis habere: aliũ onera ſubſtinere ⁊c.

Ad.l. falcidiam.

PaE Bar.⁊ doctoꝛes ⁊ maxime
. heredita tu. dñs meus Alex. de Imol. hic
dicunt iſtam legem eſſe ſingularem ⁊ non habentem parem ⁊ eſſe
mirabilem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ habeiur cõſideratio de tpᷣe in tẽ
pus pꝛo alimentis relictis alicui circa computationem annuã ꝓut
dicitur in tex.qui clarus eſt ⁊ non eget ſuplectione vel interpꝛetati
one aliqua mea noua ⁊ ideo non me extendo in eo enucleando niſi
ꝙ addo Bar. in.l.cum lutius.S.fi.ff.de alim. ⁊ cib.leg:qui allegat
etiã in terminis ibi illum tex.ad hoc ⁊ non bene pꝛout ibi latius di
xi ⁊ ideoꝶꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ ad ibi dicta me remitto
⁊ pono iſtum text.de quo modo agimus. Cuius verba ſunt hec.
L. Hereditatũ computationi in alimentis facien
de hãc foꝛmã ineſſe Alpianus ſcribit vt a pꝛima
etate vſqʒ ad annuʒ.xx.q̃ʒtitas alimentoꝛũ.xxx.
annoꝛum computetur:ab annis vero.xx.vſqʒad
annum.xxv.annoꝛuʒ.xxviij.ab annis vero.xxv.
vſqʒ ad annos.xxx.annoꝛuʒ.xxv.ab annis.xxx.
vſqʒ ad annos.xxxv.annoꝛum.xxij.ab annis ve
ro.xxxv vſqʒ ad annos.xl.annorum.xx.ab anis

vero.xl.vſqʒ ad ãnos.l.annoꝝ cõputatio fit ⁊c.

Z. qui fundum. S. qui filios.

Ange. ⁊ etiã dñs meus Alex.de Imo.in.l.cum quidam.C. de
legat. reputant iſtuz tex.ſingularem ad hoc ꝙ licet ab inſtituto filij
exeredati non poſſit relinqui fideicõmiſſum eniã ſi ſit relictum ali
quid impuberi vt in dicta.l.cum quidam. Attamen hoc fallit qñ
titulo hereditario ⁊ non legati paterne facultates perueniſſent ad
filium exeredatum ex mãdato teſtatoꝛis quia poterit grauari one
re legatoꝛum ⁊ fideicõmiſſoꝛũ vt ibi per eos ad quos me remitto
⁊Z redeo ad tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.·

CQui filios impuberes duos habebat alte/

rumheredem inſtituit:alterum exheredauit. De
inde exheredatum inſtituto ſubſtituit: ac poſtea
exheredato meuiuʒ ⁊ ab eo legauit ⁊ exheredat⸗
fratri impuberi heres extitit. deinde deceſſit im
pubes cuʒ iudicio patris facultates paterne per
cauſam hereditariam ex ſubſtitutione ad eum
ueniat poteſt dici legata ab eo relicta pꝛeſtanda
eſſe habita ratione legis falcidie in hijs bonis:
que pater tempoꝛe moꝛtis reliquerit ⁊c.

L. qni fundum. s. coberedes.

Jo. de Imo. etiam dñs meus Alex. hic reputant iſtũ text.
ſingularez ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi poꝛtio minus grauata accedat ex
ſubſtitutione pupillari alteri poꝛtioni magis grauate eſt locus con
tribuitioni vt augeantur legata ſicut quando poꝛtio grauata nullo

modo accedit grauate ⁊ ſicnt ſi accederet ex ſubſtitutione vulgari

vt hic per eos ad quos me remitto ꝓ nunc ⁊ redeo ad tex. de quo
agimus. Cuius verba ſunt hec.

CCLCoheredes pupillo datos ſi pꝛo parte ſua le/
gata habita legis fal.ratione pꝛeſtiterit: deinde
impubere mortuo ex ſubſtitutione heres extite/
rit ⁊ ſemis pupilli legatus exhauſtus eſt ex inte/
gro legis fal.ratio ponenda erit: vt cõtributis le
gatis: que ab ipſo ⁊ que a pupillo data fuerant
pars quarta bonoꝛuʒ apud eum remaneat: licet
enim pupillo heres exiſtat: tamen circa legẽ fal.
perinde ratio habetur ac ſi patri heres extitiſſet
nec aliter augebũtur legata que ab ipſo vltra do
drantẽ data fuerãat q̃ᷓʒ augerẽtur cum ex parte be
res inſtitutus ⁊ cohr̃di ſuo ſubſtitutus deliberã/

te coherede legata habita ratiõe legis fal.ſoluit

deinde ex ſubſtitutione alteram quoqʒ partem
hereditatis acquirat ⁊c.

L. ſi tu ex bartę. SBlo. in. l. . hereditariſo. C. ö

here.acti.⁊ Jo. de Jmo.in.l.
liber homo. s. ſi ita ſcriptũ.ff.de here.inſti.? Ludo. Ro.in.l.iiij..
cato in.viij.col.de verbo. obli.⁊ etiã.d.meus Alex.de Imo. hic in
Fa col.reputant iſtũ tex.cnʒ glo.ſua in verbo pᷣſtabuntur ⁊c.in ver.
idem ſi agatur actione perſonali ad ſpẽzʒ mirabilem ⁊ ſingularem
ad hoc ꝙ actio pſonalis poteſt intentani ð vnumquemq; heredem
quatenus tenet ſpetiem hereditariã licet ipſe non ſit dñs eatenus
quatenus tenet cum quibus ſto ſimpliciter quia text. clarus eſt.
Cuius verba ſunt hec.
CSi tu ex parte quarta titius ex parte quarta
heredes ſcripti fueritis: Deinge tu ex parte
dimidia heres inſtitutus fueris ſub condicti/
one ⁊ legata item ſi libertates date fuerint pen
dente condictione libertates competent lega/
ta tota pꝛeſtabuntur: quia ſiue condictio exti/
terit te herede exiſtente vtraqʒ valent: ſiue con/
dictio defecerit tu ⁊ titius heredes eritis ð lege
fal. ſi hoc queris an exiſtente cõdictione miſce
tur quadrans tuus ⁊ ſemis: atqʒ ita pꝛo dodrã
te ratio ponenda eſt cum his quibus pure a te he
rede legatum eſt reſpondebimus miſceri duas
partes etcetera.

Z. Pꝛetia rerum. ult oruur aſenbo,

nis noſtris .
eſt ſcire quid de iure adeundi hereditatez nobis ↄpetenti an ſit in
bonis in quo bꝛeuiter dicas ꝙ non tex.eſt in.d.l.pꝛecia rerũ.ques
tex.ad hoc pꝛopoſitũ allegat Bal. in.l. a. in fi. C. de iu. v fa ign. vbi
dixit eum non eſſe alibi ad hoc ⁊ ſic facit eum ſingularem ⁊ etiam
Bar. ⁊ dñs meus Alex.de Imo.hic qui dicunt euʒ eſſe ſcribendũ
totum ſitteris aureis ⁊ etiam dñs meus Alex. in.l. qui ſe patris in
vij.col. C. vnde libere. circa medium iſtius littere. Sed tu di/

nih en ne

ulgrlencinttn nlann
üoetumnene ut
VRNersRnin.
Rirchrontoniziniimer
tocdkantr ſintitnzesnt
Watupmnmnt,
trigue
egacera
nggtnuanercr
ngtinnnentnr
Ennhrnnnne

1n
Iden H
l

N.
e ige l M
Mie 1 4

ſn

— ðs

—

—

Aeg —

2

n und
M
nni

nnn muaingliſtnn

ain Nü önbitsl
Panind nlorinn
ltan untnnerii
— nnctulgifn.
en ſſtihetzglift
”
nchagin,nahnn
deuc altäinr inmn uge

7 . ,
Llacrborte. dril,bründ
l . m. Md
edm inſthifnin lich ſen
Tn.s. uß Rtainna Maxut
Keimeluntfftnf
mnin un Iu e; nnfin inin
ENEYGaA IHNNNöNNNeN
qurtuir rn W ͦNNn/
ꝓrmm m u hinin ung od
(Suanmmt uni ilgtr eunnn
Nrus Gniians: Oengenrfant
Ws Alinns innb ſbantic
õ
Ct ondcicn hanis ongan ie
tardn i nnicion

rtrerkeginn Erchrunſu
imnntiig tantetief

noNt 7 . 1,
. õ

ſ aet melni uhin
vrRE tes 6
nicfan hoglteſin⸗

el mnadilhminind ieit
aß

G
Mune

e. leteliattzin⸗, 65
aen nammnd ll
wmac wa a u iuii
ae lſ ne l
vm u a l /

wiſte ter. melius pꝛobat boe in fi. ꝛin. in ver. eſſe antem vc. ⁊
ik difficultas ideo ſto cuʒ Bal. in intellectu illius text.
ui non eget alia nona mea interpaelatiõe miſi addo HBal. in ter
linio idem volentem in. c. . S. iniuria in.ij. colum. in tite de pac. iu⸗
ramen. fi man. in vſibus feudoꝛum ad quem me remitto ⁊ redeo
ad tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.
Z. Pꝛecia rerum non ex affectu:nec vtilitate ſin/
uloꝛum:ſed comuniter funguntur: nec enim qui
filium naturalẽ poſſidet tanto locu pletioꝛ eſt qð
eum ſi alius poſſideret plurimo redempturus fu
iſſet: ſed nec ille qui filium alienũ poſſidet tantũ
habet quantiſeum patri vendere poteſt: nec ſpe/
ctandũ eſt duʒ vendat ſed in pꝛeſentia non quaſi
filius alicuius ſed quaſi homo extimatur. eadẽ

cauſa eſt eius ſerui: qui noxam nocuit ⁊c.

S1 firi Bart. hic ⁊ etiã dñs
in.l. macellus in. 5. quidam in pꝛima col.ff.ad trebel. dicunt iſtam
Leſſe ſingularem nec habere parem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ fideicõ
miſſum vniuerſale pꝛecedens non includit pꝛelegata ſequentia et
ꝙ omnia cõputantur in quartam trebelleanicam contra volunta/
iez teſtatoꝛis retentã pꝛout dicitur in tex. qui clarus eſt nec eget ſu
plectione T ideo ſto ſimpliciter cum eis. Miſi qͥ ad pꝛimũ di
ctum de pꝛelegatis non compꝛendendis in fideicõmiſſo vniuerſali
addo ꝙ idem dñs meus Alex.de Imo.in.d.S.quidaz dicit ꝙ hoc
non pꝛobatur hic in tex.quia hic teſtatoꝛ grauauit reſtituere here
ditatem quo caſu nunqᷓ; yeniunt pꝛelegata vt eſt tex. in d. S.quidã
Z in..ſi titius.ff.de legat..⁊ ex hoc non compꝛehendũtur ſpᷣlegata
ſed non eſt ex eo ꝙ pꝛecedant vel ſequantur cum quo in hoc ſto de
qua materia vide tu etiã not.pꝑ Dy.i.l.cogi..gñraliter. f.ad treb.
⁊ per Ange.in.l.pꝛima.S.p.ff.de cond.inſti.?⁊ ꝑ HBal.in.l.cum virũ
in. iij. col. C. de fideicommiſ.ad quos me remitto ⁊ redeo ad iſtum
tex. de quo modo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. LZitia teſtamento ſuo titiuʒ fratrẽ ſuum ex par

te tercia heredem inſtituit fideiqʒ eius comiſit:

vt hereditateʒ retenta quarta parte ſecunde ? ꝓp

cule reſtituat:eadeʒ fratri quedã pꝛedia pꝛelega
uit: Quero an titius ⁊ que pꝛelegata ſunt etiã ea
pꝛo ea paꝛte hereditatis: quam rogatus eſt vt re
ſtitueret: integra retinere deberet: Reſpõdeo ti
tium legata integra retinere debere ſed in parteʒ

quartam imputari debere.xij.partem pꝛedioꝛũ:

Sed ſi non eſſet adiectum vt pars quarta dedu
ceretur totum trientem pꝛedioꝛũ legi falcidie im
putari opoꝛtere.quoniaʒ cõtra ſententiã matris
lex falcidia induceretur ⁊c.

. o. ð Imo. in.l.
L. nenſeuius.s.ſeruo. . Imoeinl.
col. f. de legat. S. ⁊ etiaz dĩñs meus Alex.de JImo. hic reputãt iſtũ
lex.ſingularem ad hoc ꝙ licet in relictis ab inteſtato ⁊ a ſubſtituto
fiat contnibutio de damno ꝓ rata omnium yt in.lin ratione..
vulgo. S. eo. tite tamen ſecus eſt in alijs relictis in eodem teſtamen
to quia non fit contributio omnium legatorũ per rationeʒ bic aſſi
gnala in tex. Cuiusverba ſunt bec. —
¶ Seruo herede inſtituto ſi a dño fideicõmiſſa
a ſeruo legata data ſunt: pꝛius ratio legatoꝛum
habenda eſt: Deinde ex eo qð ſupereſt fideicõ
miſſoꝛum dominus enim ideo tenetur: ꝙ ad euʒ
peruenit: peruenit autẽ qð deductis legatis ſu/

pereſt palne falcidiam exercet ⁊c.

Z. Si pupillus cum.l.ſequenti
in ver. ex contrario ⁊ c. ebamo.

meus Alex. de Imo.in.l.ſi ex pluribus eo.titꝰ in pꝛinꝰ ⁊ ẽt Aalluſt.
dñs Franc. aret. in.l.pꝛima in tercia col.cc.fi.ff.de acquir.heredi.
omnes reputant iſtum tex.ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet ali

as vbi plura legata ſunt relicta vni poſſit heres retinefe
ꝓ falcidia vt in.d.lſi ex pluribus cum ibi nota. ⁊ inl ta Frotn
tamen ſecus eſt quando eſſent relicta pluribus pᷣſonis ẽt ſi ille per
ſone repꝛeſentarent vnam perſonam tantum quia tunc non poteſt
retinere heres vnã rem ꝓ falcidia vt ibi per eos cum quibus ſto
cum alias de hoc dixerim hic poſt eos ⁊ maxime poſt dñm meuz
Alex.x ideo pono iſtum tex.de q agimus. Cuius verba ſunt bet.
CEx contrario ſi ſeruus meo ſeruo ⁊ mihi. x.

legata fuerint ſerui falcidia ex.x.mihi legatis
non retinetur: exemplo eodẽ falcidie nam quar
tam retineo ex ſerui perſona quamuis de mea
poꝛtione nihil exauſtum ſit ⁊c.

Z. in lege falcidia. Bar . hic dicit iſtã legez

eſſe ſingularem ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ fructus pendentes dicuntur eſſe pars rei ⁊ faciũt reʒ
perciſioꝛẽ ſecus tñ eſt in partu exiſtente in ventre pꝑ rationẽ aſſigna
tam hic in tex.in verſi? quia partus nondũ editus homo non dici/
tur ⁊c.cum quo ſto ſimpliciter qʒ; tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua
noua mea interpꝛetatione niſi ꝙ addo nota.per Spec.in tit? de de
cimis in fi.v etia per Specu.in titꝰ de fruc.vintereſſe.5..in ver.
ſed pone ⁊c.⁊ ꝑ Bal.in.c.p..fi.in titꝰ an agna. vel alius in vſibus
feudo. x in.l.i in fa.col. C. de vſuſ.x fruct. legat.⁊ Pau. de caſt. in
conſi.ccxxxix.vbi ponit an fructus veniant appellatione bonoꝛum
mobiliũ vel imobiliũ ad quos me remitto ⁊ redeo ad text.de quo
modo agimus. Cuius verba ſunt hec.

T· In lege falcidia placuit vt fructus poſtea per
cepti qui maturi tempoꝛe moꝛtis fuerint: auge/
ant hereditatis extimationem fundi nomine qui
videtur illo tempoꝛe eſſe pꝛetioſioꝛ: circa ventrẽ
ancille nulla admiſſa diſtinctione: nec immerito
quia partus nonduʒ editus homo eſſe non recte
dicitur etcetera.

Z. Penales.sS. Julianus. val ung.
⁊ etiam dñs meus Alex.de Imo.in.l.quarta.ꝭ.cato.in.xj.col.ff.ðᷣ
verbo.obliga.⁊ etiaʒ JImo.in.d.S. Julianus reputant iſtum text.
ſingularẽ ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet alias in ſtipulationibus cõtinen
tibus factũ indiuiduũ pena committat̃ contra omnes heredes ex
contrauentione vnus vt eſt caſus in.d.S.cato in verſi.ab omnibus
vbi hoc firmant coĩter omnes docentes ibideʒz ⁊ ibi alias late dixi
ð hijs in repe.mea ⁊ ẽt in geminato apparatu meo ad illũ tex.put
videre potes. tamen hoc cum habet locum in ſtipulationibus pꝛe
toꝛijs. nam qᷓ;tumcunq; contineant factum indiuiduũ tamen pe/⸗
na non cõmittitur niſi contra heredem ↄᷣfacientem ꝓ poꝛtione ſua
tantuz. de qua materia alias dixi late in. d. . cato in Fa qõne foꝛma
ta ꝑ Bar.ibi in dicta repeti.mea ideo pꝛo nunc non extendam me
in hoc niſi ꝙ pono verba tex. Que ſunt hec.

CJulianus ſcribit ſi vtriuſqʒ heredis pars ex/
auſta eſt legatis ⁊ alter ex heredibus cautioneʒ
pꝛetoꝛiam accepit a legatarijs non equaliter ſed
pꝛo ſuo modo legis falcidie rationem ⁊ actionẽ
ex ſtipulatu habiturũ:omnes enim pꝛetoꝛie ſtipu
lationes eiuſdem interpꝛetationis eſſe non con/
ſtat ex iudicatum ſolui ſtipulatione ſiue a parte
actoꝛis: ſiue ex parte rei plures heredes extitiſ
ſent: non omnibus nec aduerſus omnes actio/
nes contingere: Sed dumtaxat hijs:qui viciſ/
ſent ⁊ aduerſus victos ⁊c.

o. de Imo. v
LZ.Cum quo.s.is qui. noe
Alex.de Imo. hic reputant iſtum tex.in vltima parte ſui foꝛe ſin⸗
gularem ad hoc ꝙ ſi ſeruus poſt tempus manumittẽdus legatus
ſit vel etiã eidem directo libertas relinquitur ⁊ interiz pꝛopꝛietas
aut vſufructus eius legatur alteri tantũ dicitur eſſe in legato q;tuʒ
ex operis eius habetur interim ⁊ de eis falcidia detrahitur vt hbic
per eos cum quibus ſto ſumpliciter quia tex.clarus eſt ⁊ non eget
aliqua noua mea interpꝛetatione. Cuius verba ſunt hec.

CIs qui in bonis vnum tantũ ſeruum habebat:

legauit eum titio ⁊ eius fideicõmiſit vt doſ rrien
Aliz.

niuz manumiteret debet ex eo qð interim ex ope
ribus ſecundũ ad titiũ ꝑuenire poteſt quarta apð
hr̃dem remanere Queadmoduʒ ſi directo poſt
triennium ſeruo libertatem dediſſet eiuſq; vſu/
fructũ ei legaſſet: aut ei per fideicõmiſſum liber
tatem relinquendo ⁊c.

Hlo. in. l. ex aſſe in glo. pꝛima
in uer. uel dic ⁊c. Bal.in.l.eam quasʒ. C. de

fideicom.in pe. col in ver.
inter pꝛedicta quero pone ⁊c.⁊ etiam dñs meus Alex. de Imo.in
dicta.l. ex aſſe ambo reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ vbi
relinquitur filio naturali plus qᷓᷓ de iure poſſit ei relinqui illud ac
creſcit alteri ſilio legitimo et naturali vt ibi per eos cuzʒ quibus ſto
ſimpliciter quia glo.clara eſt.⁊ non eget aliqua noua meo interpꝛe
tatione. Cuius verba ſunt hec. .
VUVel dic centum filio:extraneo.x.⁊ ſubaudi ⁊
alia alijs ſi aũtdiceres centũ filio ⁊.xx.extraneo
legata ⁊ nihil plus non poſſet heres vti falcidia
cum habeat plus quarta ⁊c. In verſi. vel dic ꝙ
diminutio fit extraneo: quia eſt filius naturalis

vnde non poteſt capere niſi partem vt.C.de na/

X ratio ſctibendi recte ⁊c.v etiã in conſixxxvij.incipi.ſequendo o

dinem queſitoꝛũ ⁊c.⁊ poſt multa tandem ipſe concludit ꝙ aut e
ſtatuto vel ex conſuetudine eſt boc inductũ ⁊ non poteſt teſtatoꝛ
hiber. Sz ſi inductũ eſt ex pꝛiuilegio pꝛincipis vel pape ⁊ d
bene poteſt tolli ⁊ ꝓbiberi per teſtantem per ſingularem theoꝛicqᷓ
dñi Archy.in.cꝰ epũs lxxxviij.diſtin.quem dicit Ludo. Roma.no
eſſe alibi ⁊ homo aliquis nunq; allegauit eum ante ſe ⁊ multü
ipſe exclamat de hoc dicto dicens ſe etiam vidiſſe ter totuzʒ coꝛpus
iuris ciuilis ⁊ etiã ſemel coꝛpus totius iuris canonici ⁊ muliũ gloꝛi
atur ⁊ ꝓhijcit ⁊ effundit ampulas pꝛoutvidere poteris. Sed
ad vynum bene aduerte tu dum in ꝓpoſito allegat vnum text.in. d.
l.qð de bonis.S.p.ad hoc vʒ ꝙ vbi aliquid eſt detrahendũ fauoꝛe
certe perſone non poteſt teſtatoꝛ pꝛobibere detractionem ⁊c. nam
iſte tex. cuz reuerentia tanti patris pꝛout fuit Ludo. Roma ſi bñ
⁊ ſubtiliter ponderetur hoc non. ꝓbat.nam teſtatoꝛ hic non phi /
buit ſed inter heredem ⁊ donatarium conuenit per ſtipulationem
ðnon detrahenda falcidia ſed bene cura ⁊ ſolicitudine pſius teſtã
tis hoc actum eſt q;uis in teſtamento nibil dixit de boc vt hic dĩ
in verſi ſtipulari curauit ⁊c.⁊ ſic non ꝓhibuit ipſe teſtatoꝛ aliquo

modo pꝛout dicit Ludo. Roma. ⁊ ideo ipſe non bene guſtauit iſtũ
tex.in quo defecit ꝓut etiã in pluribus alijs ⁊ hoc ideo fuit foꝛte

quia ipſevidit ter coꝛpus iuris ciuilis vt ateſtatur ſed iſiud non ſu
it videre coꝛpus. ſed tranſcurrere vnde melius fuiſſet ⁊ eſt pauca
videre ⁊ bene guſtare q; multa inoꝛdinate capere. ꝓut fecit in iſto
tex.quẽ ego nouiter hoc modo tibi declaro.Cuius verba ſunt hec.

CFrater cum heredem ſoꝛoꝛẽ ſcriberet aliuʒ ab

vrtrennn. —

iberi 1: . . . e ,,rülttun ſtentr
tura.liberis.l.ſecunda ⁊c. ea cui donatum eſſe volebat ſtipulari curauit: ne el inni mn
r S vteretur: ⁊ vt certam pecuniam ſi cõtra —— i
4 ar. hic dicit iſtuz feciſſet pꝛeſtaret:pꝛi ũ ioni iesteoRrviriu
Z. ſi heres.. pꝛimO. aium nomeperin leriget tueſtarct ainatoꝛfi cautionibus none/fe mmnag
alibi ad hoc pꝛopoſitũ ꝙin ratione legis falcidie in legato annuo ha agan um con itit: 1 co oꝛoꝛem in repu/ —
betur ratio fructuũ ⁊ certarũ vſurarũ de quibus hic in text.cumq; blica retentionẽ habituram ⁊ actionẽ ex ſtipula Tätettttinerte α
non ſto ſimpliciter quia text.clarus nõ eſt ⁊ eget aliqua noua mea tu denegandam ⁊c. (irn ——
interpꝛetatione.ſ.vt intelligatur tantũmodo in caſu ſuo vʒ in lega⸗ lalennmintts Nne
to facto reipublice ſecus eſſet in pꝛiuata pſona vt bic in ver. itez ſi . . , — Xkr —
reipublice vc. ⁊ Hͥ mõ ego intelligo iſtũ text. Cuius verba ſunt hec. Di cui pluſ. quã per.l. falcidiaʒ. ——
¶ Item ſi reipublice in annos ingAo legatum iuſuran.
ſit:cum de lege falcidia querat᷑: Marcellus pu Dey,, 3 (MWdkrlbastien irrige
tat tantum legatũ videri:q̃tum ſufficiat ſoꝛti ad lo. In 3 zil.8 in erdinn. mno hi ünuglennindingi
ſen . . 7 etiam dñs meus Alex.de Imo.in.l.coheredi.ꝭ.cum filie in.iiij ifer
H trientes eius ſumme: que legata eſt col/ col.ff.de vulga.⁊ pupil.⁊ dñs meus Alex.de Imo.in.l.in ratiõe. . Nnl nimjinin it
igendas etcetera. qð vulgo.in octaua col.ff· ad.l.falci.reputant iſtam glo. ſingulateʒ Kuangſelesaner ar
7 ga bor ꝙ etiam inaerbniſ nn⸗ eſt conditionale non poteſt de / ſunfrneͤſcter
Ai . 5 trahi de iure ciuili niſi vna quarta ſeu trebellianica vt ibi per eum ſceike e.
— lex falcidia §F. cum emptoꝛ * late examinantẽ iſtuz paſſum de quo vide iu etiam nõ.per dñʒ me ſninuſtii N
Bar. ⁊ alij poſt eum maxime dñs meus Alex.de Imo. hic di um in iure pontificio dñʒ Andreazʒ barbatiã in repeti.ſua·c. Raj/ chlgitellnni⸗
cunt iſtum text.eſſe ſingularez ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ obligatio dupli naldus extra de teſtamentis vbi latiſſime boc explicat. ad quos plie „
inter heredem ⁊ teſtatoꝛeʒ conſiſtens reſeruatur heredi heredẽ me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimꝰ Cuius verba ſunt hec. WR Nnii X.
in nupunn lantũ ad nencgin r exhipenc.beiem nut dẽ ¶Illius ⁊c.in verſi.idem ergo erit in filio inuito litiſe.
in text. maxime in verſi? ⁊ benignus eſt eodem herede exiſtente 5 15
ſimplũ imputari ⁊c.⁊ alias eſt lex que incipit cum emptoꝛ ⁊ alias ⁊ ſic grauato vltra quarta debitã iure nalure ꝛc.
eſt.S.qui eodem modo incipit vꝭ cum emptoꝛ ⁊c.cum quo ſto ſim D
pliciter quia tex.clarus eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpreta »elliang e .
L. Cum emptoꝛ venditoꝛi vel contra heres exti ⸗ 1 enrn ann
eri⸗ euicto homine vtrum duplum i es alieni Blo. in l. pꝛima. §. fnit queſituʒ. Arnm .
deducere vel computare debeat: an ſunplũ: du HBal.in.l. ſi curatoꝛem habens. C. de in inte. reſti. mi. dicit iſtaz n
plum enim eſſet: ſi alius heres extitiſſet:⁊ beni/ e magularem ad hoc ꝙ pecunia eſt de rebus.que ſerndne Audn.
. 1 eruari non poſſunt.⁊ ideo in eius alienatiõe non requiritur decr ninnn enn
gnus eſt eodem herede exiſtente ſimplum ei im/ tum m eum T eſt gloin ver. non eſ nerceſſaria rc cum qua go. N
putari etcetera. ſto quia clara eſt.⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione.⁊ eo nda e
mrine cum alias ber legendo dierun de hoc poſt aliog ſeichei, annninu
. . tes hic ⁊ maxime poſt dñim meum Alex. de Jmo. olo vno Nheh n en
X * qu od de b onis.5. Peim 0. non obmiſſo nũc. ꝙ iſtamet glo.vt ſingularẽ ⁊ ꝓ ſingulari magni n ignrae
Ludo. Roma.in ſuo ſingulari in verbo quarta ⁊c.late exami facit etiam Raph.cuma. ⁊ etiam idem dñs meus Alex. de Imo. ducſt Nn
nat vnum notabilem articulũ vtrum ſtante ſtatuto vel conſuetu⸗ in.l.a diuo pio..ſic aũt. ff. de re iudi.in tercia col. ad hoc adult lugen R n 5
dine dictante vt treb. ſeu alia poꝛtio poſſit detrabi de legatis pijs. poteſt alienare pecuniam ſuam ſine decreto.cum ſit de rebus due r d *
que aplicetur alicii pio loco poſſit teſtatoꝛ eum phibere iuxta nõ. ſeruando ſeruari non poteſt ⁊ idem etiã voluerũt ſcribentes hic ? ſuſeai R
plane per oẽs ſcribentes in aũt.ſed cum teſtatoꝛ. C.ad.l.falc.⁊ in.l. maxime idem dñs meus in pa.col. ad quem me remilto ⁊ fedeo een
marcellus.S.res que.ff. ad trebel.vbi alias legendo dixi poſt alios ad glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt bec. NR Nnn il
⁊ maxime poſt dũm meum Alex.de Jmo.ibidem ⁊ BGar.in.l.cuz . lann Nbe
eg ttus Fvz onch xnemorr Ber.⸗ Balmi Rum anem CNNon eſt necceſſaria ⁊c. in verſi. Item pupil/ Pernti rge
Tam. hexrci.⁊ Bal in.l.ſi vt allegas.C.ad.l.falci.? Pau.de caſt. 4 jtori jazx: ofi „gte
in ſuo conſiclxiiij.incipi.viſa Peti narralionte 1c. 7 di⸗ meus Ale. lus ſui creditoris non facit pecuniaʒ: pt infra de t W
de Imo.in conſixxix.in pꝛima col. in quinto volumine incipiẽ. an ſolut. l. ꝓ ſi forte. ꝗ. fi. Sed hoc non xeperitur 9 ice ſ
ſuccedat in ſtirpes ⁊c, ⁊ Alluſt.dñs rc.aret. in conſi lxx vii incip. in adulto ⁊c. ſaſe ne
. nlatnchi 8
uz W

èr

£

S&

ℳ

5

—EE

A
N

Gaiguguliin
Gn Pliitin

enman Kxrjwulimt mnii
anmnni ſa l gum im nin
an ilrinſin cinnnte nnt
mürmiii An nirimngin
aemmmiinnimkpſutlnniin
mam wridddi Iur in niin ntu
enNutnei ſü iſ ir gli ill
nr uin Aiuſt iut
Ntuammiidmaponinloiuin
Cemuningrmni Miine uunt⸗

Aunebellorun.

o Elüraeſmnctt
iwumaigmaduitnce

4 . Raph. cuma. etiã
Z.prima.s.ſi is qui. erbe ma xet
Imo. hic reputant iſtum tex.ſingulareʒ ad hoc ꝙ licet heres habe
atur loco lagatarij in quantitate quã teſtatoꝛ iuſſit eum detrahere
de hereditate alteri reſtituenda vt in. .ſi quis in vita cum. 5. ſequẽ
ti inſti. de fidei.heredi.tamen quatenus illa qᷓ;titas excedit trebel /
liamcam tñr ad legata ſi illud qð venit reſtituenduʒz non ſufficit ad
legata vt bic per eos cuʒ quibus ſto quia alias hic legendo dixi la⸗
te de hoc. ⁊ ideo non me extendo nunc niſi ꝙ pono verba tex. de q̊
agimus. Que ſunt hec. . .
Si is qui.cccc.in bonis habebat.ccc.lega/
uerit ⁊ deductis: cc. rogauerit heredem ſeio re/
ſtituere hereditatem an.ccc.onus fideicõmiſſa/
rius ſubeat: an vero eatenus quatenus ex here/
ditate perueniſſet: Julianus ait cõpetere quidẽ
aduerſus eum.ccc.petitionẽ: non autẽ amplius
qᷓ; in.cc.actionem aduerſus fideicõmiſſarium
daturum ⁊ mihi videtur vera eſſe iuliani ſenten/
tia:ne dãnum ex hereditate fideicõmiſſarius ſen

tiat:vltra qᷓ; ad eum peruenit ⁊c.

. octões ſcri
Z. macellus.sS.quidam. Socões ſei
etiam dñe meus Alex. de Imo. in.l. titia in ſa col.ff.ad..l. falci. repu
tant iſtũ text. ſingularem ad hoc ꝙ in fideicõmiſſo vniuerſali non
veniunt.nec cõpꝛenduntur pꝛelegata relicta heredi inſtituto vt bic
per eos de qᷓ alias legendo bic dixi æ ideo multũ non me extendaz
ſuper hoc.niſi ꝙ alias hic dictis per alios ⁊ etiã per me addo vnũ
notabile conſi. Illuſtr. vñs Eranc.areti.in numero.cliij. incipiente
vtenduʒ eſt æc. vbi mulntũ ſingulariter attingit intellectum iſtius
caſus ſingularis. CLirca quẽ conſidero vnum ꝙ etiaz ſi talia p
legata eſſent maxima. tamen idem eſt dicendum vt hic in verſi? ſic
vt ipſe maximam partem patrimonij inter liberos diuiſiſſet ⁊c. ⁊
in hoc ſtat ratio iſtius tex.⁊ maxime ratio dubitandi ſi bene conſi
deretur. Cuius verba ſunt hec.

¶ Quidam liberis ſuis ex diſparibus partibus

inſtitutis datis perceptionibus ſic vt ipſe maxi/
mam partẽ patrimonij inter liberos diuiſiſſet:
rogauit eum:qui ſine liberis decederet poꝛtionẽ
ſuam fratribus reſtitueret. Impatoꝛ noſter re/
ſcripſit portiones fideicõmiſſo contineri: quia
non poꝛtionẽ hereditariam teſtatoꝛ cõmemora/
uit: Sed ſumpliciter poꝛtionẽ: in poꝛtione autẽ ⁊
perceptiones videri cediſſe ⁊c.

Glo.ᷣin. l.cogi.s.ſi pater in uer.
contra obſequinʒ ⁊c.et in uer.

Tenetur tamen hoc caſu petere veniam ꝛc. Jo. de Imo. hit
x etiam dñs meus Alex. hic in tercia col. ⁊ idem dñs meus Alex.
in. adoptiuũ in fa. col fr de in ius vocan. reputant iſtam glo. ſingu
larem ad hoc ꝙ filius legitimus ⁊ naturalis non poteſt agere ð pa
trem ẽt in canſa caſtrenſis peculij vel quaſi niſi petita pꝛius venia.
Tidem cõpꝛobat Mico. de nea. hic reputans etiã iſtam glo. ſingula
rem ad aliud ꝙ vbi filius imploꝛat officium iudicis contra patrezʒ
debet petere veniam vt hic per eos ad quos me remitto cum alias
de hoc oꝛdinarie legendo dixerim in.d.l.adoptiuũ ideo p nũc lon/⸗
gioꝛ non ero niſi ꝙ addo Bal. idem tenentez qð Mico.de nea.in.l.
q;uis. C. de fideicom. ad quem me remitto vbi dicit idem eſſe qñ
ſilius agit contra patrem pdigũ vt pꝛiuetur adminiſtratione bono
ruʒz iuxta.l.inperatoꝛ. ff. ad treb.quem omnino videbis ⁊ etiã in.l.
.necceſſitatem. C. de bo.q;lib.maxime in tercia col.vbi tractat
de hijs. ad quem vt dixi me remitto ⁊ pono veba glo. de qua agi/
mus. Cuius verba ſunt hec.
Contra obſequiũ quia lis nulla poteſt eſſe vt
ſi upꝛa de indi.l. lis nulla: Sed hoc fit extraoꝛdi
narie vt ſupꝛa diximus in bonoꝛuʒ poſſeſſione.l.
tercia. F. ſi cauſa: petet tamẽ veniam vt ſi upꝛa ð

in ius vocan.l.adoptiuum in pꝛincipio ⁊c.

T. Baliſta. Sreibentes hic maxime dñs meus
ſ Alex. de Imo. in Pa. col. reputant oẽs
iſtum tex.ſingularez ad hoc ꝙ licet dinum contingens in rebus he
reditarijs ſine culpa vel ſine facto heredis ſit fideicõmiſſarij vt i..
mulier. 5.ſi heres cum ibi plene nota. ff. eo. titꝰ tamen hoc dänum
debet ſarciri per heredem de fructibus berceptis per heredem ẽt
ex iudicio teſtatoꝛis qð eſt foꝛtius. Sed tu aduerte p vero in
tellectu iſtius tex. qui mihi non pꝛobat hoc de damno contingente
culpa vel ſine culpa heredis.vt debeat reſarciri de fructibus ⁊c. ſed
ciicit ꝙ vbi quis rogatus eſt reſtituere q;tamcunq; pecuniã ad ſe
peruenerit.tenetur reſtituere etiã fructus perceptos pꝛopter illud
verbum pecuniã qð eſt aptum compꝛendere fructus ⁊ alia = boe
eſt. qð conſiderat iuriſconſultus omnino ⁊ hec eſt vera mens iſtiꝰ
lex. vt ibi in tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Baliſta filium familias heredẽ inſtituit. ita
trebellianus ſi cauerit collonie philipenſium ſi
ſine liberis deceſſerit q́ᷓ;tumcunqʒ pecunia ex he
reditate de bonis meis ad eũ puenerit eam pecu
niam omnẽ ad colloniam philipenſium puentu/
ruram: Reſpondi ex hijs verbis:que pꝛoponis
ideſt pecuniam:exiſtimo ⁊ fructus: quos ex he/
reditate percepit reſtituere eum debere ⁊c.

Glo.ĩ.l.poſtulante in principio
in verbo recuſ gt c. Dñs meus Alex.

de Imo. in. l. l. .
ſed ⁊ qũot. in fine ſupꝛa eo.titꝰ dicit iſtaz glo non eſſe alibi ⁊ ſic re
putat eam ſingularem ad hoc ꝙ licet alias in ſideicõmiſſariuz vni
uerſalem non traſeant iura nec actiones niſi reſtituta bereditate vt
in.l. facta ⁊ in.lreſtitnta cum vtrobiq; plene nota.eo.titu.⁊ in.S.re
ſtituta inſti.de fidei.heredi. Attñ tranſeunt abſq; reſtitutione
qn inſtitutus heres fuit coactus adire ad petitionem fideicõmiſſa/
rij ⁊ fideicõmiſſarius moꝛtuus eſt ante reſtitutionem ei factam 7
heres eius recuſaret accipere hereditatẽ.nam in eum tranſeunt ac
tiones ⁊ iura ſine alia reſtitutione cum quo ſto quia glo.clara eſt
⁊ non eget aliqua nona mea interpꝛetatione verum eſt e iſta glo.
nihil allegat ad hoc⁊ ſi bene ponderetur potius ſentit ↄ dum aſſi⸗/
milat iſtum heredẽ alijs poſitis in.l.pe. . fi. C. eo. ti. vbi illi non te
nẽtur nec iura tranſeunt in eos. Sed potius in fideicõmifſarios g
nee in iſtũ ⁊ hoc mõ ego intelligo iſtã gio. Cuius verba ſunt bec-

CNRecuſat ⁊c.in verſi.Sed an ipſo iure tranſe
ant actiões ſine reſtitutiõe dic vt not.C. eo.ti.l.
pen..finali.vel ſi ipſe conumeretur illis non eſt
abſurdum ⁊c.

Z. Voſtulãte.s.ſed huiuſmodi.

Ludo. Roma.in ſuo ſingulari in ver.fideicõmiſſi fructus ⁊c.
ponit vnam limitationem inter alias ꝑ eum ibi traditas ad tex. in
l.mulier. .ſi heres cum ibi plene nota.ff. ad treb. vbi habet he
res grauatus reſtituere hereditatem lucratur fructus perceptos p
eum ante moꝛã de quo tñ poſuit Raph.cuma.in ſuo conſiꝰxxv.in
vlti. col.incipi.ranciſcus inſtituit ⁊c.⁊ ẽt in conſi?lij.incip.Teſta
toꝛ grauatus ⁊c.⁊ etiam in conſiccxxiij.incip. Subſtitutio facta ſi
franciſcus ⁊c. Nam hoc non habet locũ ſᷣm eum quando fructus
