irlicneit Arinvamn
(citn rumnrettünaneſat

0cinftattieum t elune
Mikndifhethurntiinan
akerddonctentenniricn
ltengrultnum inirn i n
tikketls Sudaennwe
furgmppir nig/hi nn
Ianinmnmuni n
ſuſtknumninfiinmrpb rir
Flintinautiinſtt dmn
mangpentti hinennren

Atiniinhirttinſnn

nupmnuni gr ramne
uayihnitmunnuin rin⸗
1

aen —

—
—

rrrr .i r.e .. AAA.

uniu riii
nairim an inlibiti
hrdtatietfttrn filt
l
äl
niſr vern aniiſin in
cäl
Nνα2α ulne
m nNIINiin te
aaakonuſmnirimt iit
ä
mmiatudtmiinundilmi
t , Mnd utt kindnn
aumam iir piſfin ſfhtfel
umtamiiu ir iliſi
õ

XAdicicttht.
bantuint
Lmnm. Wigii

Gis
a tnaigan

peticio beredi. : ita ego intelligo nouiter iſtum text. Cuius verba

t hec.
Emptoꝛ hereditatis rem a poſſeſſoꝛibꝰ ſum/

ptam ac periculo ſuo pꝛoſequi debet.euictõ quo
qʒ non pꝛeſtatur in ſingulis: cum hereditateʒ iu
re veniſſe conſtet:niſi aliud noĩatim inter cõtra/

hentes conuenit ⁊c.
Emptoꝛ regu/

X. ſine in libertatem. lariter re eui/

cta peteſt agere de euictione contra vẽditoꝛez vt in.l.i.⁊ p totũ de
euict. Sʒ pulcrrũ ẽ ſcire an valeat pactuʒ vt mota lite ſuper re
vendita ſtatim teneatur vẽditoꝛ reſtituere pꝛeciũ emptoꝛi. In quo
bꝛeuiter dicas ꝙ ſic tex.eſt in. d.l.ſiue in libertatem quem text. ad
boc pꝛopoſitum ponderauit hbic Bal. dicens de illo pacto alibi
non reperitur in iure cum quo in hoc ſto ſimpliciter. quia iſte tex.
optime hoc pꝛobat in verſi.ſiue cum compꝑares ⁊c. nec eget aliqua
noua mea interpꝛetatione. Cuius tex. verba ſuut hec.

L. Siue in libertatẽ euictus eſt ſeruus queʒ mer
catus es ſue cum comparares cõuenit:vt ſi qua
queſtio eius nomine relata eſſet vt tu pꝛeciuʒ re/
cupcrares pꝛeſes pꝛouincie quod tibi pꝛeſtãduʒ
animaduerterit reſtitui iubebit ⁊c.
Si tu vendidiſti mihi rem ⁊ dediſti ſide

L.ſinali iuſſoꝛẽ mihi pꝛo ⁊ de euictione.demuzʒ fi/⸗
deiuſſoꝛ in teſtamẽto ſuo imnſtituit Titium verũ dominũ illius rei
quam mihi vendideras. vellem ſcire an ille Titius heres fideiuſ⸗/
ſoꝛis poſſit ex ſua perſona tanq; dominus rei euincere eam. In qᷣ
dicas ꝙ ſic licet tanquã heres fideiuſſoꝛis teneatur de euictione.
tex.eſt in. d. l.fi. quem tex. dixit Bal. hic ad hoc non eſſe glibi ⁊ eſ/
ſe nouũ caſum. ⁊ ſic facit eum ſingularẽ ⁊ ẽt cogitanduʒz foꝛe ſupꝑ
eo. ⁊ etiam iſtum text.ſingularem dixit Bald.⁊ etiam do.meus
Alex. de imol.in.lſi mihi ⁊ tibi in pꝛin. in vlti.col.f.de lega.pꝛimo
vbi alias legendo dixi poſt eum ibidem dicentẽ ꝙ hic eſt caſus ſin
gularis in quo aliud ſeruatur in perſona defuncti ⁊ aliud in perſo
na eius herelis. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu
iſtius tex. quem ego aliter intelligo ⁊ diuerſimode a mente Bald.
1 alioꝛũ.Et primo dico ꝙ dominus rei non fuit inſtitutus a fide
iuſſoꝛe.ſed beres domini bene fuit inſtitutus ab ipſo fideiuſſoꝛe.
vt hic in verſi. factum eius cui ſucceſſit ẽc. Secundo pꝛincipa
liter dico g tu vendidiſti mibi funduʒ qui vere erat Sempꝛonij
dediſti mihi fideiuſſoꝛẽ de euictõe.quo facto contigit ꝙ dictus
Gempronius verus domin rei cepit agere eontra me ⁊ durãte
pendenteq; adhuc ⁊ hoc bene nota dicto iudicio euictõis fideiuſſoꝛ
ille tuus mortuus eſt qui inſtituit dictũ Sempꝛoniũ verũ domi/
num rei vel eius heredem vt dixi. dubitatur ibi an poſſii ꝑficere
dictum iudiciũ euictõis mote contra me emptoꝛc. Et dicitur bic ꝙ
ſe. Et ratio eſt.quia euincẽdo rem pꝛincipaliter tractatur de pꝛe/
iudicio venditoꝛis pꝛincipaliter obligati ⁊ qui pꝛimo excutiẽdus ẽ
antequã poſſit deueniri ad ipſum fideiuſſoꝛẽ ꝑer te datum qui ſi
eti ſolueret omnino haberet regreſſum contra te venditoꝛem de
cuius pꝛeiudicio pꝛineipaliter agitur.⁊ ita ſonat iſte text.in fine in
ver. durante cauſa euictõis ⁊c. Cuius textus verba ſunt bec.

L. heredem fideiuſſoꝛis rerum pꝛo quibus de/
functus apud emptoꝛem interceſſerat pꝛo vendi
toꝛe factum eius cui ſucceſſit ex perſona ſua do/
miniũ vendicare non impedit ſcilicet euictionis
cauſa durante ⁊c.

Cre. euic.pigno.nõ debere.

Ludo.roma.in ſuo ſingulari in vet
2. ecunda bo euictio ⁊c. lultimo dicit ꝙ ven/
dens ius ſui debitoris vel ius quod habet in re non tenetur ð eui
clione per totũ. C. credi. euict. pigno.non debere.cum quo ſto ſum
pliciter. quia tex. clarus eſt æ non eget aliqua uoua mea interpꝛeta
tione. Tamen limia tu niſi in duobus caſibus de quibus in.l.ij.
eo. titu. maxime quãdo vẽdens ſciuiſſet eam rem nomeſſe ſine vi
lio yt ibi dicitur in. d.l.ij. in ver ſieſiue cum vendiderit ⁊c. Cuius
lextus verba ſunt hec.

L. Si a creditrice iure pignoꝛis fundos obliga/
os pater tuus comparauit euictis pꝛedijs:ita ð

mum petitionem aduerſus creditricẽ habere iu
re potes ſi cum vendiderit de euictione rei pꝛo/
miſit vel etiaʒ de dolo malo cum ſciret ꝓdenſqʒ
eſſet rem ſine vitio non eſſe: ⁊ eam patri tuo cui
ſucceſſiſti venũdedit:

De patria poteſtate.
Quando filius debet caſtigari per

ar;
LZ.ʒ ſi filius. iudicem pena illa debet imponi quã

pater petit coꝛaʒ iudice. tex.eſt not. in. d.l.ſi filius in fine. quẽ text
ad hoc pꝛopoſitũ dixit hic Bal. non eſſe alibi ⁊ ſie reputat eum ſin
gul. facit magnũ feſtim de eo cum quo in hoc ſimpliciter ptran
ſeo. quia iſte tex. optime facit maxime in verſi.dicturo ſententiam
quã tu ipſe dici volueris ⁊c.⁊ loquitur erga patrẽ ⁊ non eſt opus
in eo alia mea noua interpᷣtatõe cum tex.clariſſiuuus ſit ⁊ apertus
Cuius verba ſunt hec.

L. Si filius tuus in poteſtate tua eſt res acquiſi/
tas tibi alienare non potuit quem ſi pietateʒ pa/
tri debitaʒ non agnouit:caſtigare iure patrie po
teſtatis nõ pꝛohiberis arctioꝛe remedio vſurus
ſi in pari contumacia perſeuerauerit:eumqʒ pꝛe/
ſidi pꝛouincie oblaturus dicturo ſententiã quaʒ
tu quoqʒ dici volueris ⁊c.
de emancipatione liberorum.
Y ſi Pater ſepenumero emancipat filiuz a ſe
O. ti n gli ⁊ liberat eum a patria poteſtate vt in..pᷣ
terea inſtitu.quib. mod.ius patr.pote.ſolui.cum ſimili. pꝛopter
hoc donat filio aliquid pꝛo pᷣmio emancipatõis vtrũ hec dicat᷑ me
ra liberalitas vel donatio ob canſam. In quo bꝛeuiter dicas eſt
mera liberalitas.tex.eſt in.d.l.fiin fine. quẽ tex.dixit hic HBald.
eſſe melioꝛẽ de iure ad hoc cum quo ſimpliciter ſto quia tex. iſte
optime hoc pꝛobat maxime in fine in verſi.vel alias res liberalita
tis titulo in alios tranſferre ⁊c. nec eget aliqua mea noua interpꝛe
tatõe. Uno ſolo addito ꝙ talis donatio fcã huic filio emãcipa/
to non cõputatur ei in legittimã ſᷣm Paul.de caſt. in conſil. ccli in /
cip.circa pꝛimũ queſitũ ⁊c.in vlti.col.⁊ Raph.cum. in cõſil. xxviij.

incip.data in pꝛemiũ emancipatõis ⁊c.ad quos in hoc me remitto
⁊ redeo ad iſtum tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

L. Cum inſpeximus in emancipationibus vanã
obſeruationẽ cuſtodiri venditiones in liberas fi
guratas ⁊ circũductiones inextricabiles ⁊ iniu/
rioſa rapiſmata quoꝛum nullos rationabiliter
inuenerunt exitus iubemus huiuſmodi circuitu
in poſterũ quieſcente licentiã eſſe ei qui emanci/
pare vult vel ex lege anaſtaſiana hoc facere vel
ſine ſacro reſcripto intrare cõpetẽtis iudicis tri
bunal:vel eos adire magiſtratus:quibus hoc fa
cere legibus vel ex longa conſuetudine ꝑmiſſum
eſt.⁊ filios ſuos vel filias vel nepotesvel nepteſ
vel deinceps pꝛogeniem in poteſtate ſua conſti/
tutam a ſua manu dirimere ⁊ legitima iura om/
nimodo habere ⁊ ſi non ſpecialiter hoc ſibi ſer/
uauerit ⁊ peculium donare vel alias res liberali
tatis titulo in eos trãſferre.⁊ eas res que acqui

ri indignaãtur ꝑvſũfructũ ſʒm nr̃e cõſtitutõiſ mo

dũ ðtinere ⁊ oĩa facere vana tãtummõ ſecũdum
quod dictum eſt obſeruatõe ſublata ⁊c.

de adoptionibus.

111 1111 Bal. hic in vlti.
Z. Cnum in adoptiuis. Gar bie in iri
do. Francil.areti.in.l.neceſſarijs in vlti.col. ⁊ in.l.is poteſt in.vij.
col. ff.de acquir. here.reputãt iſtum tex.ſingul. ad boc aſtul

el⸗

eſt dare certam ſpeciẽ ſuoꝛũ beredum qui non ſunt in poteſtate ſi
cut eſt filius adoptiuus datus extraneo cum quibus ſto.quia tex.
iſte optime pꝛobat hoc nec eget aliqua mea noua interpᷣtatiõe. Cu
ius verba ſunt hec. .
L. Cum in adoptiuis filijs qui filijfamil. conſti/
tuti a patribus naturalibus alijs dantur in adop
tionem antique ſapientie incidit quedam dubita
tio ſi opoꝛtet talem filiuʒ ſi eſt pꝛeteritus a natu/
rali patre habere contra eius teſtamentũ de inof
ficioſo que relam: paulus ſine effectu dereliquit
martianus vero diſtinxit: ne ex cauſa hac patriſ
vtriuſqʒ ſexus perderet ſucceſſionem naturalis
quidem voluntate eius circumventus adoptiui
vero pꝛopter egeſtatem quã foꝛte habebat ⁊ ite/⸗
rum aliud vitiũ erat exoꝛtum. Si eniʒ poſt patriſ
naturalis obitũ pater adoptiuus per emancipati
onis modum iura adoptionis diſſoluiſiet nulla
ſpes ei remanebat:neq; contra patris naturalis
voluntateʒ:quia moꝛtis eius tempoꝛe aliena fue
rit familia conſtitutus: neqʒ contra adoptiuum
patrem: quia per emancipationem eius familia
exemptꝰ eſt:ideo talem dubitatõem ⁊ tale vitiũ
coꝛrigentes ſancimus per adoptionẽ quideʒ ad
extraneã perſonã factã iura naturalis patris mi
nime diſſolui:ſed ita eũ pcrmanere quaſi nõ fu
iſſet in alienã familiã tranſ latus.cum enĩ tanta
eſt fragilitas adoptõis vt poſſit in ipſo die fie
ri ⁊ fulius ⁊ extraneus per emancipatõem inueni
ri quis patiatur iura patris naturalis nec ſub di
uino copulata ludibꝛio defraudari: cum in hoc
caſu ⁊ cõtradicendi filio ex iure veteri datur licẽ
tia ⁊ inuitus tranſire ad aliã familiã non cogat᷑.
omnia igitur ſecũdum ꝙ iam diſpoſuimus cũ ad
extraneũ patrẽ filius per adoptionẽ tranſ fertur
maneãt integra iura ſiue ad de inofficioſo teſta
mento querelam ſiue ad alias omnes ſucceſſio
nes ab inteſtato ſiue ex teſtamẽto que liberis de
ferũtur ⁊ ipſe poſſit pꝛodeſſe patri naturali ab
eo naturalia debita pcipere. Si vero pater natu
ralis auo materno filij ſui:vel ſi ipſe fuerit emã
cipatus ẽt auo paterno vel pꝛoauo.ſimili modo
paterno ⁊ materno filiũ ſuũ dederit in adoptiõʒ
in hoc caſu quia in vnã perſonã concurrũt ⁊ natu
ralia ⁊ adoptiua iura maneat ſtabile ius patris
adoptiui ⁊ naturali vinculo copulatũ ⁊ legitimo
adoptõis modo conſtrictũ ⁊ ad eum ſoluʒ reſpi
ciat filius cui eum ⁊ natura aggregauit ⁊ lex per
adoptionem aſſignanit ⁊ papiniani ſententia in
hac ſpecie pꝛocedat.⁊ ad eum tantũmodo filius
adoptiuus ſpes tota ſe extendat ⁊ non patris na
turalis ſucceſſionẽ moleſtare concedatur.ſʒ aui/
ta ⁊ pꝛoauita tantũmodo reuerẽtia pꝛotegatur:
eiqʒ acquirat que poſſunt acquiri ⁊ pꝛodeſſc: ⁊
is ei ſolus pater intelligatur quem lex fecit ⁊ na/
tura non dereliquit.neqʒ enim Martiani diſtin
ctioni locum eſſe in hoc caſu inuenimus vbi nul
lius circũve ntõis ſuſpitio poteſt aliquã ſibi vẽ/
dicare licentiã auita ⁊ ꝓauita affectione hec om
nia reſecãte.ſed omnia hec manere integra niſi
auus ⁊ pꝛoauus emancipatũ fecerint faliũ adop
tiuũ. tunc etenĩ neceſſe eſt iterum eum ad patrem
naturalem reuerti cum emaccipatõis interuentu

adoptio in quacunqʒ perſona facta ſoluitur ſed
ne articulum adoptõis ⁊ in extraneaʒ perſon
facte ſine lege relinquamus licentiã damus
adoptiuo patri ideſt extraneo ſi voluerit pibi
ei teſtamẽto ſuo relinquere. Sed quicquidei
liquerit hoc liberalitati ſit ⁊ nõ legittimo vi
lo aſtrictũ.Cum enim per omnia nature ſi defiß
aggregauimus mãaifeſtiſſimũ eſt acquiſttööes
omniũ reruʒ que ⁊ ad filiũfamilias Pnenerinte
cũdum leges noſtras nõ ab adoptiuo enrraneo
patri ſed naturali vſqʒ ad modum vſuſi knenng
pueniũt ꝑꝓmaneat in ſacris patris naturalis qſi
imaginaria quadaʒ ex noua affectõe ei acquiſita
non priſtine cognatõnis diminutõe introducta
ſed ſi quidem remaneat in tali adoptiõe nullain
terueniẽte emancipatiõe in hoc tãtummodo pꝛo
deſſe ei volumus adoptiõʒ vt nõ ſucceſſiõe ab in
teſtato patris adoptiui extranei defraudet᷑: ſed
habeat acceſſionẽ foꝛtune ex patris naturalis ſi
bi voluntate acquiſitam.neqʒ enim ⁊ veteri inre
cognationis nexus naturalis patris per adopto
nem filij diſſoluebatuꝛ. ſed accedebat iura adop
tiua certis reliquijs ex iure naturali remanenti/
bus. Et qui legitimus erat familie adoptine is
naturalis fuerat cognatus. Quis eniʒ materna
iura poſſit abolere: cum videbatur ⁊ ex antiquo
iure patrem quidem habere adoptiuũ matrẽ aſt
eam quã natura cognoſcit.⁊ iõ ſancimus ⁊ ſipʒ
hmõi filiꝰ iura integra nature:tamen ſi inteſta/
tus pater extraneus adoptiuus deceſſerit habe
re eum etiã ſui heredis ius ad eius tantümodo
ſucceſſionẽ vt nõ etiam legitimetur ad familiam
extranei patris adoptiui:nec ipſa ad eũ cõmu/
nionem aliquam habeat ſed quaſi extraneusita
ad illam familiam inueniatur. Sin aut perem
cipationem iura adoptiua fuerint diſſolutatunc
nullus ei pẽitus regreſſus ad adoptiuũ extranei
patrem ſi moꝛiatur inteſtatus relinquatur ſj ma
neat tãtummodo patrem naturalem cognoſcis
tãquam nõ fuiſſet ab inicio in adoptionẽ tranſ/
latus ⁊c.

Se captinis et poſtli. reuerſis.

Y Bannitus ſepenũero reſtituitura
L. B 1 0 0s. pꝛincipe vel a ciuitate vel ab gliſs
habentibus poteſtatẽ in pꝛedictis Sed pulcruz eſt ſeire guic
operetur talis reſtitutioin quo tu habes tex.in. d.l.ſi quos ybidi
citur ꝙ recupat bona ⁊ etiã poſſeſſionẽ que eſt meri ſacti de quo
tex. bic facit ad hoct magnã cõmemoꝛatõem Bal. dicene hoe all/
bi non pꝛobari melius maxime in eo quod dictũ eſt de poſſeſſoe.
Sed tu bene conſidera ⁊ aduerte pꝛo meo vero ⁊ nouo intt
lectu iſtius tex.q; ſentẽtia mea non pꝛobat aliquo mõ illud ð qno
tantũ exclamat Bal. de poſſeſſione meri facti ſi bene ⁊ ſſbiiliet
ponderetur.ſed dicit ꝗ; reſtitutus recuperat bona ſua etiã ſi poſſt
deãtur a fiſco ⁊c. ⁊ ſic tex.conſiderat reſtitutõem ipſarum ſeſum
non aurẽ poſſeſſionẽinſpecta eiis condictione.quia de ea ſoſe
dubitandum. nam ſi recuperat bona non eſt dubiũ conſequituj
etiã poſſeſſiözꝛ. Sed dubitatio erat cũ poſſiderẽtur ill bonaa
fiſco qni habet infinita pꝛiuilegia vt per totũ de iure fiſci an tom /
pꝛehenderẽtur in reſtitutõe- ⁊ ſic dubitabatur bic de Hrorſeet
nou autez de poſſeſſione. ⁊ hoc eſt quod voluit dicere ille texi vbi
deciditur ꝙ ſic maxime in verſi.⁊ ſi a fiſco noſtro poſſdeamun
Cuius verba ſunt hec.

L. Si quos foꝛte neceſſitas captiuitatis abduxe

W
VNrn
fuitltt

lſet,crni

Politzita⸗
N

Cetruumcſn

Netthiltunmmwtitin
Eindnenlickii iihihl

ntuſen eccteree cin dar

Maae

Adetenftunadn

Aorags rnnen
ſtfinl tin en in mn
Giligtanhttien mut
Anjmiimnginigintan
mpgittun etilareir

Cuienaht iptcg
Nwtidch
tungtirrüne

nlur iiliff oigenie

famnteninmnte

ſenigpaigen 3
Pnnne

Nünnmking,

dr

iil wrinli iniſen⸗
ſie —

Unliumnnt⸗ 1an
lne
nnbcnlntn

K

„ hrcz Niggen
rnſitn
4 änbinkichint
tiriryitinlgiinm tit
MSaNcill egſtci⸗
Aden eNſctgnſent
crinuiufaitdee
xrimirriuftelliun
immu N ANINANN
iurv eſ chiui uinhhirn,

K

Tcgrnsapfint

amti a erul

rit: ſicut ſi non tranſierint ſponte: ſed hoſtilis
interemptionis neceſſitate traducti ſunt ad pꝛo/

pꝛias traſ feſtinare debere receptatões iure poſt

limiuij eaqʒ vel mancipijs vel in alijs rebus an/
te tenuerunt ⁊ ſia fiſco poſſideantur: nec timeat
quiſquã alicuius contradictõis moꝛam ⁊c.

Kubꝛica de donationibus.

Bal. hic dicit iſtã
Hlo * in.l . conſtan te. glo. foꝛe ſing. ad h
ppoſitus e mulier oſtãte m rimõio Iʒ non poſſit donare dotez tñ
poteſt donare ſpem eius et eſt glo. vnica in verbo potuit ⁊c. cum
quo non ſto ſimplicit. quia glo.clara non eſt ⁊ indiget aliqua mea
noua interpꝛetatoe.nam glo. relata ad tex. pꝛout debet referri non
loquitur in vxoꝛe ſed in eius auia volente ſibi donare dotem con⸗
ſtitutaz apud maritũ.⁊ dicitur ꝙ non poteſt. ſed bene põt cedere
vel donare ſpem vt in ea bene ponderata cum tex. Cuius textus
verba ſunt hec. . =
¶. Conſtante matrimonio dotem penes maritũ
ſuum conſtitutam auia tua tibi donare nõ potuit
æc.⁊ hoc ſi habes in textu tuũ.ſed ſi habes ſuuʒ

gloſa bene dicit illud ad quod allegat᷑ ꝑ Bald.
Uerba autem gloſe ſunt hec.

Potuit ⁊c.ibi.ſ.vt intcrim viro pꝛeiudicet vt
hic ⁊ ſupꝛa de iure dot.l.ſi pꝛediũ.ſed ipſaʒ acti
onem ſeu ſpem poteſt cedere vel etiam dotem
pꝛomittere ⁊c.

De donationi.que ſub modo.

Donatio collata in te cuz hoc ꝙ
Z. quotiens. infra certum tẽpus reſtituas al
teri etiã ſi nihil ille ſtipulatus eſt valet ⁊ datur ei actio vtilis text.
eſt in. d.l. quotiens.quem tex. ad hoc pro ſingulari ponderauit bic
Bal. vbi ponit caſum cum quo ſimpliciter ſto.quia tex.clarus eſt
Z non eget gliqua noua mea interpretatõe. Cuius verba ſunt hec.

. Quotiens donatio ita fit vt poſt tẽpus id qð
ate donatum eſt reſtituatur alii veteris iuris au
ctoꝛitate ſcienduʒ eſt ſi is in quem liberalitatis
cõpendium conferebatur ſtipulatus non ſit pla/
citi fide non impleta ei qui liberalitatis auctoꝛ
iuterfuit vel heredibus eius condictõe actionis
perſequtionem competere ⁊c.

de donatione canſa mortis.

Joh.de imol. ⁊ etiã Lu/
lo. in. . Pprimag. do. roma. in.l:is cui. ff. de
donat. cau. moꝛ. v etiã do.meus Alex. de imo. in l. generaliter. 5. cũ
autem in pꝛima col. in pꝛin. C. de inſtitu. ⁊ ſubſtitu. reputãt iſtam
glo .· ingul. ad hoc ꝙ diſpoſitio.l. cum acutiſſimi. C. de fideicõmiſ.
1.l. generaliter. cum autem habet locum etiã ſi vnus ex liberif
teſtatoꝛis eſt grauatus reſtituere alteri filio poſt moꝛtem ſuã. nã
intelligitur ſi grauatus non habeat filios cum quibus non ſto. q;
glo. clara non eſt T eget aliqua mea noua interpᷣtatõne. Nam
glo. vubitat vtrum in caſu. d.l:i. intelligatur condictio ſi alter iſto
rum moꝛiatur ſine beredibus.⁊ glo.dicit ꝙ non. Et ꝙ text. in di/

cco.5.cum autem loquitur quãdo filius eſt grauatus. ſed non di/

cit glo. ꝙ eſſet grauatus reſtituere alteri confratri ſuo ſi bene pon
deretur. Cuius verba ſunt bec.

HPec actio competit ex teſtamẽto ⁊c.in verſic.
ſz queritur an quod hic dicitur altero defuncto
intelligatur ſine heredibus quod videttur vt ſu/
pꝛa de inſtitu. ⁊ ſubſtitu.l. generaliter.S. fina. ſʒ
ibi filius inſtituebatur ꝛc.

de reuocãdis donationibus
Z. Si nnquam. Bar iad Knes ege e

ꝙ pꝑ ſupueniẽtiã liberoꝛũ reuocat᷑ donatio fctã oĩum bõp. Sʒzʒ
tu aduerte pꝛo vero intellettu iſtius tex. qui loquitur non ſoluz in
donatõe omniũ bonoꝛũ ſed etiã partis bonoꝝ vt ibi in verſi. omĩia
bona vel aliquã partẽ facultatũ ⁊c. Eſt bene verum ꝙ ego conſi /
dero Vnũ pro vero ⁊ nouo intellectu meo illius tex. Nam pꝛocedit
quãdo donatio.eſſet facta alicui qui omnino erat obligatus donã
ti ex alia cauſa.quo caſu non eſt mirũ ſi poteſt reuocari ob ſi upue/
nientiã filiorũ cum illa obligatio pꝛima inducat obligatõez ex par
te donatarij vt det filijs donãtis vel donanti. ſecus ſi nõ eſſet alia
obligatio q; donatõis.ᷣhoc ego colligo ex tex.ibi libertis patronus
donauit ⁊c. nam liberti ex libertate eis preſtita ſunt obligati patro
no. ⁊ non eſt ita incõueniens vt donatio eis facta reſcindat᷑ vt ſen⸗
tit ille tex. De cꝰ tex. materia poſuit do.meus Alex. de jmo.in
ſuo conſil. xxviiij.in tercio volu. incip.an ſi filia ⁊c. ⁊ etiã in conſil.
cxlij.in ſecũdo volu.incip. Pamphilus habẽs ac.⁊ in conſilio. xl.
in quarto volu.incip.ſuper pꝛimo dubio ⁊c.⁊ in conſi il. lxxi. in eo/
dem quarto volu.incip.quidam ꝓmiſit ⁊c.⁊ in conſil.ciij. in tercio
volu.incip.xpᷣi ſaluatoꝛis ⁊c.⁊ Hal.in ſuo conſil.cccclxi. in ſecũda
parte conſilioꝝ ſuoꝝ incip. Quidam ranciſcus ⁊c. ⁊ do. Cardi.
in ſuo conſil. xx.in a colum. incip. Jacobus teſtatoꝛ habens æc.⁊
Ludo.ro.in ſuo conſil.cclxvj.⁊ illuſtris do. Franciſ.areti.in ſuo
conſil.xxiiij. incip.quatuoꝛ dubia potiſſime cc.ad quos me remit
to ⁊ redeo ad tex.noſtrũ de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Si vnquã libertis patronꝰ filios non habẽs

bona omnia:pel partem aliquã facultatuʒ fuerit

donatione largitus ⁊ poſtea ſuſcepit liberos to/
tum quicquid largitus fuerit reuertatur in eiuſ/
dem donatoꝛis arbitrio ac dictõe manſurũ ⁊c.
Saly.conbononienſis hic ⁊

Olo. in. l. finali. etiã do. meus Alex. ð imola

in auten. licet in tercis col.C. de libe.pꝛete.⁊ etiam idem do.meuſ
Alex.in.l.filio pꝛeterito.ff.de iniuſto teſtame.in apoſtillis ſnis ad
Bart. ibi reputãt iſtã glo.ſiug.ad hoc ppoſitũ ꝙ ſicut donatio po
teſt reuocari ex cauſa ingratitudinis ita põt reuocari ex alijs caub
ſimilibus vel magnis vt ibi per eos cum quibus ſto. quia glo. cla⸗
⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatione. Cuius verba
unt hec.

Doluerit ⁊c.Sed quid ſi donatoꝛ inops fa/
ctus non alatur. poteſt dici ad hoc eum cogi vel
reuocari donationẽ licet non inueniatur hic. ar.
ff. de libe. agno.l. alimenta in pꝛin. ⁊. G. pꝛimo. ⁊
in auten. vt liber de cetero.s.illud ⁊c.

De accuſationibus.

„⁰ De notoꝛio ⁊ mãifeſto quid
2 g 9 nidem inter ſe differant longa 2 7
larga diſputatio de qua per Bal.in ſuo conſil. xxv. in pꝛia parte
conſilioꝝ ſuoꝛiũ incip.caſus ſub quo ⁊c.x in conſil. cxxv. in ſecũda
parte conſilioꝝ ſuoꝝ incip.certa viſa petitõe ⁊c.⁊ in conſi.cxxxj.in
cip. viſis dictis ⁊c.⁊ per Bal.in conſil. cxxv.in fa parte cõſilioꝛum
ſuoꝝ incip.ſi iudeus ⁊c.⁊ per do.meũ Alex.de imol. in conſ.xxv.
in Pa col.in quarto volu.⁊ in conſil.lxxxxix.in quinto volumie in
tercia col.incip.de reuocatõe attentatoꝝ ⁊c.⁊ do. Cardi.in conſil.
centeſimopꝛĩo incip. in cauſa appellatõis que vertit᷑ ꝛc.⁊ bal.in.l.
ciues. C. de appella. ⁊ per Bar.in auten. qui ſemel. C. quõ ⁊ quã/
do iudex.⁊ per Inno.in.c.tua.⁊ in.c.ſicut extra de cohabi.cleric.⁊
mulie. ⁊ per do. Abba.in conſil.xliiij.in pꝛimo volumie incip.in pᷣ
ſenti gqõe ac. in ſine que ego cedidi in almo ſtudio Ferrarienſi eo
tempꝑe quo ibi iura ciuilia oꝛdinarie de mane legebã. Segd be
ne eſt ſcire vbi lex faciat mentionẽ de verbo notoꝛie. In quo bꝛe/⸗
niter dicas ꝙꝙ habes tex.not.in.d.l.ea quidez.de quo text.ad hoc
exelamat Bal. in dicta auten.qui ſemel in quarta col.in verſicu.⁊
nota ⁊c. vbi dixit ꝙ verbũ notoꝛie non reꝑitur in iure ciuili niſi in
vno loco.1.in. d.l. ea quideʒ. Szʒ iudicio meo iſte tex. non bñ p
bat ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur:quia non facit mentõem de ver⸗
bo notoꝛie ſed de notoꝛijs. De cuius tex. intellectu addo nota. per
do. Cardi.in ſuo conſil.lvj, in tercia colu.in fi.incip.caſus ſupꝑ quo
iuris conſiliũ petitur ⁊c.ad quem me remitto ⁊ redeo ad text.de

quo agimus. Cuius textus verba foꝛmalia ſunt het videlicet.
L. Ea quidem que per officiũ pꝛeſidibus pꝛouin
ciarum nunciãtur ⁊ citra ſolemnia accuſationuʒ
poſſe perpendi incognitum non eſt. verum ſi fal
ſis nec non notoꝛijs inſinuatus ideſt accuſatus
ſit ꝑpenſo iudicio pꝛoſpici debet ⁊c.

1i Aii Bar. in. l. in
L. Si quis homicidii.
cuſatio.dicit iſtum terx. eſſe ſingul.ad boc propoſitũ ꝙ licet quis re
gulariter non poſſit cogi agere vel accuſare vt in. li. C.vt nemo in
uitus. tamẽ fallit in crimine bomicidij per illum text. vbi dicit eſſe
caſum expꝛeſſum de hoc in verſi eum deſcẽdere coges ⁊c. Et idẽ
voluit Bal. ibi dicens beredes occiſi cõpelluntur accuſare T re/
fert Cy. idem tenentẽ per illum tex.ſi goibi ſm eum nõ deſtrue
ret. Sedd tu aduerte pao nouo ⁊ vero intellectu meo iſtiꝰ text.
qui iudicio meo hoc non pꝛobat ſi recte ⁊ ſubtiliter põderetur. na
dicitur ibi ⁊ pᷣſupponitur iam illum accuſaſſe ⁊ ſic iam ceptam eſ
ſe accuſatõm vt ibi in pꝛin.in verſi.ad pꝛoſequendum ⁊c.⁊ in verſ.
eum qui in pꝛimoꝛdio homicidij poſtulauerat ⁊c.⁊ in verſic. neq;
pꝛobauerat reus ꝙ abſolutus eſt ⁊c.que verba omnia oſtendunt
iudiciũ inchoatũ fuiſſe.⁊ hoc clarum eſt reſpectu homicidij put
appet in tex. illo qui reſpectu hõicidij nibil dicit vt quis poſſit cogi
ad accuſandum pꝛout dicebat Bart. ⁊ alij quos ſupꝛa retuli ⁊ nõ
bene. Sed plus dico ꝙ dum poſtea tex.lin fi.dicit eum deſcẽdete
coges ⁊c.⁊ glo.ibi multũ laboꝛauit ⁊ ſcribentes ibi poſt eã pʒo il
lo tex.dieo ego ꝙ iſtud crimẽ etiam fuerat iaʒ cũ pꝛimo deductũ
⁊ iam accuſatio facta erat.vnde poſtea cõpellitur ille pꝛoſequi iudi
cium iam tamẽ incboatum vt ibi in verſi.idq; exequi iudicio tuo
æc.que verba pꝛobant etiam illud aliud crimen iam fuiſſe inten/
tatum ⁊ deductũ in iudicio.⁊ ꝑ conſequẽs ille text.non ꝓbat ali/
quo modo ꝙ quis cogi poſſit accuſare in crimine homicidij. Cu /
ius verba ſunt bbec. „ „
CL. Si quis homicidij crimen exiſtimat ꝑſequẽ/
dum ſecunduʒ iuris publici foꝛmã debebit eum
qui in pꝛimoꝛdio homicidij reum poſtulauerat
neqʒ pꝛobauerat.ideoqʒ reus abſolutus eſt:pꝛi/
uati canonis arguere.id enim ſalubꝛiter ſtatutis
principum parentũ noſtroꝛũ iuri qᷓ; foꝛma pſcri
ptũ eſt. vel ſi id nõ putauerit agenduʒ ad ſequẽs
crimen.i.paſtoꝛũ latronũve deſcẽdere eũ coges
atqʒ exequi iudicio tuo.Cuʒ ſiquideʒ id ab accu
ſato appareat eſſe cõmiſſum ob vltionẽ publicaʒ

obnoxius legibus fiat ⁊c.

de exhibendis reis.
Z. nullus. toerae inuan er

accuſatus ⁊ captus ꝓ crimine capitali debet relaxari ſtatim q;ᷓ pꝛi
mũ conſtat de eius innocẽtia.nec eſt opus expectare ſententiã ab/
ſolutoꝛiã.idem ẽin capto ꝓ debito ciuili.nã vbi cõſtat eũ nõ debe
re aliquid debet ſtatim relaxari nõ expectata alia ſnia abſolutoꝛia
per tex.in.d. l.nullus in ver.item retineri ⁊c. Sed lʒ ipſe nõ dicat
Bal. hic añ euʒ fecit iſtũ tex.ſingul.ad hoc.⁊ Bal.in.l.ſʒ ⁊ ſi quis
ff. de in ius voca. ⁊ ideʒ ẽt voluit illuſt.do.Sran.are. in.l.ſi quis
poſt accuſatõem in pe.col.ff. de teſta.vt ibi p eos in locis pꝛedictis.
Sz tu aduerte ꝓ nouo ⁊ vo intellcũ meo iſtiꝰ tex.nã dico ꝙ lo
quit᷑ ſolũ in cã crimiali.⁊ quod plus ẽ in caſu in quo ẽt accuſans
erat detẽtus quo caſu cõſtito de ĩinocẽtia accuſati dzʒ relaxari. ſed
vbi non eſſet accuſans ſimul ẽt carceratꝰ cũ accuſato nõ loquitur
iſte texr. Uel vo ⁊ melius dico ꝙ ille text.requirit oĩo ſniaʒ vt
vt bic in verſi.donec reperit cognitio celebꝛata diſcrimen ⁊c.que
vᷣba pꝛobãt ꝙ nõ ſufficit ſola cognitio de eius innocẽtia ſʒ requi/
rit᷑ etiã diſcrimẽ cognitõis qð diſcrimẽ eſt ipſa ſnia que ẽ illa que
diſcernit ipſaʒ pambulaz cognitõeʒ vt in. ꝭcfi.inſtitu.de liber.⁊ in.l
fi. C. de temp.in integ. reſtit.⁊ per ↄns cõcludo ꝙ tex.in.d.l.nlłus
bñ ⁊ ſubtilit᷑ pᷣderatꝰ ꝓbat de directo cõtrariũ eiꝰ quod dicebat
Ludo. r).Cuius tex.verba ſunt hec. . „
CL. Nullus in carcerẽ pꝛiuſquã cõuincat᷑ non de/
uinciatur ex longinquo ſi quis eſt adeũdus non

pꝛius inſinuãti:i.accuſatoꝛi accõmodetur aſſen/

eum. ff. de ac

ſus qʒ ſolũmõ lege ſe vinxerit ei qui dðducend
erit ad diſponẽdas res ſuas cõponendoſq; uſ
ſtos penates ſpaciũ coꝛã loci iudice aut c ne
giſtratibus ſufficientiũ dierũ nõ minꝰ tãtu⸗ .
tribuatur nulla remanẽte apud eũ qui ad ehie
dum eſt iuſſus copia minãdi: qui poſtea q ad ii
dicem venerit adhibita aduocatõne ius dobebn
exploꝛare queſituʒ tam diu pari cum accuſ⸗ toe
foꝛtuna retineri:donec reperit cognitio celebꝛa/

ta diſcrimen ⁊c.

de adulteriis.

Lquãms indubitati. Seuin en,
gulariter pꝛo actoꝛe abſente non citato vt m.l.furioſofl eren,

dica.cum ſimilibus.tamen hoc eſt veruz in cauſis ciui
ſimilibus. s ciuilibus.
auteʒ eſt in criminalibus. caſus eſt in.d.l.quãuis ankauce⸗

tex. ad hoc ꝓpoſitum vnicũ ⁊ mirabilem eſſe dixit Ludo. roma.

in ſuo ſingulari in verbo ſententia ⁊c.el.xv. Et etiaʒ Balch i
que.C.quõ ⁊ quãdo iud. Sed tu bene cen⸗ neanee
pꝛo vero intellectu meo ⁊ nouo iſtius text.qui ſentẽtia mea bene
⁊ ſubtiliter ponderatus non pꝛobat hoc. nam ille viatoꝛ maritus
de quo bic dicitur nũquam fuerat in iudicio illo criminali.ꝛ ideo
non poterat dici eſſe actoꝛ vel accuſatoꝛ qui deberet citari in eo.
Pꝛeterea ⁊ ſecũdo dico ꝙ ille erat deputatus circa officium
ſuũ ad cuſtodiẽdos limites impatoꝛis vnde non erat opus citafe
eum ĩmo nec debebat eum reuocare ab officio illo impatoꝛis ſer /
uientſ ei.⁊ ideo non eſt mirũ ſi non requiritur eius citatio ⁊ ſenẽ
tia illa ferri potuit ſine eius citatione ⁊ ſine eo. Sed vbi daremus
accuſatoꝛeʒ eſſe vel fuiſſe in indicio ⁊ non excuſatum pꝛout erat
ille de qno ibi foꝛte eſſet dicendum aliud. Sed ſatis eſt mi/
mihi pꝛo nũc ꝙ ille tex. non pꝛobat illud ad quod allegatur ⁊ non
facit Cuius ratio pꝛobatur hic infine. in verſi.ab excubijs limitis
reuocare ⁊c.iuncto pꝛincipio ibi accuſatoꝛis pꝛeſentiam opoꝛtere
paecedere ⁊c. vbi tex.expꝛeſſe oſtendit ſe ponere caſum ſpealeʒ ex
ratione ibi poſita in fi. Cuius tex.verba ſuut hec.

L. Quauis indubitati iuris ſit quotiens adulte/
rij crimen intenditur pꝛeſentiam accuſatoꝛis p/
cedere opoꝛtere: tamen quãdo ex litteris tuis
cognouimus materiã pꝛopoſiti viatoꝛis vxoꝛeʒ
habitis queſtionibus cum Juliano quondãadul
teriuʒ cõmiſiſe detectũ ſub ipſa pꝛobatione ſen/
tentie ſub ipſius viatoꝛis pꝛeſentiam poſtulaſſe
non putauimus confecto pene iudicio facinoꝛe
⁊ iam agitata queſtione conuicto pꝛopoſitum ab
excubijs limitis reuocandum ⁊c.

31 . ,con
Autentica ſi quis eum. Sen
hic ⁊ etiam Ludo.roma.⁊ do.meus Alex.de imol.in.lnõ ſolum
5. moꝛte in.x.colum.ff.de noui ope.nunci.reputãt iſtum ex ing.
ad hoc ꝙ vbi agitur de pꝛeiudicio irreparabili puta coꝛpoꝛalire /
quiritur pꝛoteſtatio in ſcriptis ⁊ alias non valet. de quo alias dixi
in dicto.. moꝛte poſt do.meũ Alex.de imol.⁊ ideo pꝛo ni lõgio
non ero. niſi ꝙ vltra iſtum caſum in quo requiritnr ꝓteſtatioin
ſcriptis. Addo alium in.i.ſi quis pꝛedixerit in auten. t cum
de appel. cogno. quem tex. ad hoc põderauit ibi Jacob. de be uiſo
cõbononien/⁊ Bart.ibidem alias autẽ pꝛoteſtatio non debet ſie
regulariter in ſcriptis vt eſt glo. oꝛdi.in.. conteſtatõem in autennt.
de tempo.non ſolu. pecun.ad quã me remitto ⁊ redeo ad lexl. de
quo agimus Cuius verba ſi unt hec. .
CAuten. Si quis eũ quẽ ſuſpectũ de vxoꝛe ſus
habet ter in ſcriptis denũciauerit ſub pꝛeſentia
trium teſtium fidedignoꝛum: ⁊ poſtea inuenerit
eum cõuenientem ſue vxoꝛi in domo ſua vel vxo
ris aut adulteri aut in popina aut in ſuburbanis
eum ſine periculo perimat ſi alibi inuenerit cum
tribus teſtibus cõuocatis eum tradat iudici qui

nulla alia ratione queſita habeat puniendi licen.

i uiſih lnnn a
anlu a nenune⸗

Muuhnutuen nint unhi

4
mnmmmismku ummimmi

hs
gutmintunu u
cmmtitsilindlaiſctnnnen

tiuintisfteinii aognddi

cuinCNttitlegnn 7

Grfetonintiſetroam n
ſeecricnüiuanin ftansllud
ſofinuaſti nuitufdeuchna⸗
Ealkainoncibn.

Gunl ſtoinn ve⸗
nfkiuetumnih iit unns,
gennn

—

dN

AN28—

r. ENNRN

— —

SSiri

—
/

—
„
S

S55

EEEE

PSSrrebg

6

☛

.òô

nuihin iniſt hiibt
Dcmanni uininnuaien
rcrm:unan ihhalint
Nunsulii peſtiuten
Ntsirian Alpgnd
xi cin A wrai ppeurtin
mtt aes nuns niuin aſt
uxmm mmitn m i iuin
õ

tiam. ſitamẽ in ſacro oꝛatoꝛio loqui inneniãtur
poſt tres vt dictũ eſt denunciatões liceat marito
ytraſqʒ pꝑſonas eccleſie pꝛelatotradere aut alijs
clericis vt ad eoꝛũ periculum diuiſi iſti ſeruẽtur
donec iudex cognoſcens hoc mittat epiſcopo ci
nitatis querentis ⁊ iſti tradantur vt debeãt ſubi
re toꝛmentũ vel nuncietur per eum ad pꝛeſidem
qui ſecunduʒ legem penam imponat ⁊c.
Bar ·hic dicit iſtũ

Z. ſi qui 6 gdqulterii. tex. eſſe ſingularez

menti teuendum ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ abſolutus de adulterio ra
tõe pꝛoximitatis ſi poſtea cõtrabit matrimoniũ enz ea muliere po
teſt codemnari de hꝛimo adulterio de quo fuermit abſolutus. Et
dicit Jaco. butri. hic iſtum tex. eſſe ſingularẽ ad hoc ꝙ in crimini
bus in quibus non põt fieri vera ⁊ directa probatio prout eſt in
crimie adulterij ſentẽtia abſolutoꝛia lata ex preſumptõnibus põt
ſine appellatõe qñcunq; retractari ex vehemẽtioꝛi pꝛeſpũtõe. Et

idem dixit Ludo. roma. in. l. cum quidam. ꝭ.quod dicitur. ff. de

acquir. beredi. ⁊ do.meus Alex. de imol. in.i.ab hoſtibus inpan.
in quarta col.fl.ſolu.matri.cum quibns in hoc ſto quia tex.iſie op
time pr obat maxime in fine. ⁊ non eget alia mea nona interpreta

tõe. Cuius verba ſunt bec.

L. Si qui adulterij fuerint accuſati ⁊ vigoꝛe in
pꝛoximitatis intentata depulerit per cõomemoꝛa
tionẽ neceſſitudinis fide crimini derogando dũ
extimatur non debere credi quod allegatur. vel
non potius ſe comiti: hij ſi poſtmodum in nupti
as ſuas conſoꝛtiũve cõuenerint:facinus illud in
quo fuerint accuſati:manifeſta fide atqʒ indici/
is euidentibus publicabunt ⁊c.

Gloſa in.l.ſi crimine. Seeeinlen,

lam.ff de fitu nupti.in apoſtillis ſuis ad Bar. ibi reputat iſtã glo.
ſingul.ad hoc pꝛopoſitum ꝙ licet femina depꝛebenſa in adulterio
efciatur inſamis ſine alia cõdemnatõe ſequuta.ſecus tamẽ eſt in
maſculo yt ibi per eum cum quo ſto. quia glo. hec clara eſt ⁊ non
eget aliqua mea noua interpꝛetatõe.Cuius verba ſunt hec.
C Pꝛoponas ſed abſoluto pꝛodeſſet vt.ff. eo.l.
denunciaſſe. g. fina. Sed an maſculus ſi depꝛe/
bendatur erit infamis. Reſpondeo non ſecũdũ
Jo. licet ſecus ſit in femina. vt. ff. de ritu nupti. l.

palam.. que in adulterto ⁊c.

de lalſis.

Quando quis accuſatur de falſo nõ
2 ſi ſalſo 8. eſt neceſſarius locus criminis cõmiſ
ſi in libello vt eſt glo. inſtitu. de publi. indic. in pꝛin.quã glo.ad hoc
magnifacit Bal. in. ci. in tit. quib. mod. feud. amit. in vſib. feudo.
Dec pulchꝛa eſt differentia T in hoc aduerte vtrũ accuſetur
quis tanquã qui fabꝛicaueꝛit falſum inſtrumentũ vel ſolum vſus
fuerit falſo intrumento. nam pꝛimo caſu lenetur quis irremedia
biliter. ſecũdo vero caſu remediabiliter. nam q;pꝛimuz quis deſti
lit ab vſu talis inſtrumẽti liberatur. cex.eſt in. d.l.ſi falſos. quem
lex. ad hoc pꝛopoſitũ dixit hic Bald. alibi non reperiri. ⁊ ſic facit
eum ſinguaarẽ. cum quo in hoc ſto ſimpliciter quia tex · optĩe pꝛo
t bec duo maxime in verſ. non poſſunt defenſiões eius ⁊c.⁊ nõ
eſt opus alia noua mea interpᷣtatione. Cuius verba ſunt het.
L. Si falſos codicillos ab his contra quos ſup
plicas factos eſſe contendis non ideo accuſatio
nem euadere poſſunt ꝙ ſe illis negent vti nam il
lis pꝛodeſt inſtrumẽti vſu abſtinere qui non ipſi
machinatoꝛes falſi eſſe dicũtur: æ quos pericu/
lo ſolus vſus abſtrinxerit: qui autem compoſi/

