in. c. auditis extra de ꝓcura.cũ nouo intellectu ad illũ tex.
An pꝛocuratoꝛ ⁊ aduocatus iurent de calũnia. vide ĩ.l.
rem nõ nouaʒ.C. de iudi.cũ nouo ĩtellectu ad illũ tex.ſing.
Si pꝛocuratoꝛi conſtituto in rem ſuaʒ mandant᷑ actio⸗
nes directe ⁊ poſtea moꝛit᷑ dominus ſine herede. an ille
directe actiones efſiciant᷑ vtiles. vide in.l.i.C. de actio. et
obliga. cũ nouo intellectu ad illum tex. ſing.
An pꝛocuratoꝛ efficiat dominus in cauſis crim inalibus
vide in.l.fi. C. de iniurijs.cũ nouo ĩtellectu ad illũ tex.ſin.
Si cum ꝓcuratoꝛe actũ eſt tamꝗᷓ cum alio an valeat a⸗
ctus. vide in.l.multũ.S. ſi vero.C. ſi quis alteri vel ſibi.
cũ nouo intellectu ad illum tex.notabilẽ.
An pꝛocuratoꝛ poſſit conſtitui ad impetrãdum decretuʒ
pꝛo alienatione rerum minoꝛis.xxv.annis. vide in.l.mi⸗
noꝝ.C. ð pᷣdijs mino.cũ nouo intellectu ad illũ iex.ſingu.
an exceptio falſi pꝛocuratoꝛis ſi non eſt oppoſua ante litem
conteſtatã poſſit iudex ex officio petere vt exibeatur man⸗
datũ.vide in.c.i.de electio.lib.vj.per glo.ſing.ibi.
An ſit cauſa ſũmaria quando pꝛocuratoꝛ reuocatur poſt
litem conteſtatam. vide in.l. in cauſe.S.fi.ff.de pꝛocu.cum
nouo intellectu ad glo.ſing.ibi.
An pꝛocuratoꝛi cõſtitutio in rem ſuaʒ poſſint cadi actoi
nes nemine petẽte.vide in.l.in cauſe.ff.de pꝛocu.cum no⸗
uo intellectu ad glo.ſing.ibi.
An reuocatio ꝓcuratoꝛis debeat notificari pꝛocure toꝛi
vel aduerſario.vide in. c.ij.de ꝓcuratoꝛibus ꝑ gl.ſing.ibi.
Quando dubitatur de mandato ꝓcuratoꝛis an admit⸗
tatur cũ cautione de rato ſi dominus eſt pꝛeſens.vide in.l.
mutus.S. bis qui.fſ.de pꝛocu.cũ nouo intellectu ad illum
An ha bens mandatum ad cauſam integram intelligat᷑
habere ad eandem cauſam ſopita re integranda. vide in. I.
qui ꝓpꝛio. S. item querit᷑.ff.de pꝛocu.cum nouo inellectu
ad illum tex. ſingularem.
An ꝑ mutationẽ perſone ꝓcuratoꝛis annulletur ſatiſda
tio. vide ir fra in verbo ſatiſdatio.
An pꝛocuratoꝛ cõtrahens in aliquo loco poſſit ibi ipe cõ
ueniri. vide in.l.heres abſens.S. item apud labeonẽ.fl. de
iudi. cũ nouo intellectu ad illum tex. ſing.
An minoꝛ poſſit eſſe pꝛocuratoꝛ ꝓ patre vel ꝓ alijs aſcẽ
dente. vide in. l.minoꝛ. ff. de pꝛocu. cum nouo intellectu ad
glo. ſingularez ibi.
An pꝛocuratoꝛi in rem ſuam poſſit reſtitui hereditasvi
de ſupꝛa in verbo hereditas.
An ſubſtitutus a ꝓcuratore teneat᷑ cauere dominũ pꝛi⸗

muz an vero ſubſtituentem ratũ habiturũ vide ſupꝛa ĩ ver

bo mandatũ.

An mandatũ factum pꝛocnratoꝛĩ extiguat᷑ per eius di⸗
ſceſſum. vide ſupꝛa in verbo mandatum.
An ſnia condemnatoꝛia vel abſolutoꝛia debeat cipi 3
pꝛocuratoꝛẽ qui fuit in iuditio vel contra do minum vice
infra in verbo ſententia.
An pꝛocuratoꝛ legalis poſſit ſtipulari ſeruiiuiẽ domino
vide infra in verbo ſtipulatio.

An pꝛocuratoꝛ ex cã poſſit mutare illð qð fecit dñs eiuſ

vide in.l. ſi hom inem.ff.manda.iũ noua ↄſideratione ibi.
An ſi quis cõſtituat ticium pꝛocuratoꝛ ſi velit eẽ alies

conſtituit te ⁊ ille acceptauit ſed poſtea reuocauit an poſ⸗

ſit eẽ pꝛocuratoꝛ vel ne vide in.l.iutoꝛibo.ff. de
An in caſibus in quibus ꝗs lenetur mittere ꝓcuratorez
teneat etiam mittere ad litẽ conteſtandã vide in.l.ſi quis
inſtituat᷑ heres.ff. de here.inſti.cũ noua conſideratiõe ibi.
An pꝛocuratoꝛ cõſtitutus ab aliquo ꝓmitteme ratificar
omne id qð ꝑ illũ legitime geſtũ erit dicalur ee benecõſti
tutus ⁊ an valeat huiuſmodi cõſtimtio vide in. crelatio.
xxj.q.j.per glo.ſing.ibi.
An pꝛocuratoꝛ habens mãdatum ad ſubſtituendũ poſ⸗
ſit ſubſtituere ad appellaãdũ vide in.l.ab executoꝛe.S.ſi ꝓ⸗
curatoꝛ. ff. de appel. cũ nouo ĩtelleciu ad illũ tex. ſing. Ce
tera ſpectantia ad hanc materiã vide ſupꝛa in verbo man⸗
datũ ⁊ etiam ibi dicta poſſunt hic adaptari.

PYAn taniũ opetnr quãtum longa pᷣ⸗
Promiſſio ſtatio vel ſolutio vide nlck pon

te. C. de dotiſ.pꝛomi.cum noua cõſideratione ad illi lext.

An pꝛom iiſſoꝛ poſſit dari ſine pꝛincipali obligatione pꝛe
cedente vide ſupꝛa in verbo fideiuſſoꝛ.
An pꝛom iſſio intelligatur in dubio facta pꝛo pena an ꝓ
intereſie vide ſupꝛa in verbo intereſſe.
An pꝛomiſtens indebitum habeat cõdictionem indebi
ti vide ſupꝛa in verbo indebitum.
An pꝛomittens alium daturum vel facturum ⁊c intelli
gat obligatus curare oĩa facere ꝙ ille dabit vel faciet við
in lege ꝗ autẽ in. S.ſi quis.ᷣff. de conſtitui. pecu.p tex.ſing.
An ꝓmittens facere aliquẽ ſecuꝑ teneatur dare pigrus
vel fideiuſſoꝛẽ vide in.l.ſi mãdato.S.fi.ff. mandat.
An pꝛomittens illud qdð nõ poterat ſoluere poſſu gaude

re bñ ficio vt nõ teneatur niſi in quantũ facere poſſit vi de

l. ſi de dote. ff. de iure do. cum nouo intellectu ad illuʒ tex.
Quomodo tenetur ille ꝗ pꝛomiſit ſoluere vbicunqʒ fue
erit petitum ab eo.vide infra in verbo ſolutio.
An pꝛomittens pꝛo ſuo dalo ⁊ facto teneatur ẽt pꝛo fa⸗
to ſui beredis ⁊ eõ in.l.ſtipulatio iſta in pꝛin.ff.de verbo
obliga. p illum tex. ſing.
SDi pꝛomiſſi ſoluere tibi decem in paſcate ⁊ ab inde in
in antea arbiuratu tuo an dies paſcatis interpellet. vide ĩ.l.
cum ſtipulatus.ff. de vᷣbo.obli.p illũ tex.ſing.cũ glo.ſua.
Quũo teneat᷑ ille q ꝓmiſit ſoluere ꝗcqd conſtiterit taleʒ
debere ⁊ qñ conſtare debeat.vide in.l.qui rome.S augeri
us.ff. de verbo. obliga. per illum tex. mirabilem.
An pꝛomittens id qð titius dʒ videatur ꝓmittere vi fi
deiuſſoꝛ.vide in.l.titia.S.fFi.ff.de verbo.obli.ꝑ gl.ſing.ibi.
An pꝛomiſſio annua intelligatur in pꝛincipio ann ꝑpꝑ fa
uoꝛem pie caule.vide ſupꝛa in verbo annua.
Pꝛoteſtatio an ⁊ qñ ſit neceſſaria qñ non tractamus
de acquirendo aliꝗd de nouo ſed de tuendo inre que
ſito. vide in.l.ait pꝛetoꝛ.S.i.f.de mino.cuʒ nouo intelleciu
ad glo.ſingularem ibi.
De materia pꝛoteſtationis.uide plene in.l.non ſoluʒ.S
moꝛte.ff.de noui ope.nuncia.p illũ tex.ſing.
An ⁊ qñ proteſtatio in ſcriptis reqratur.uide in auten.
ſi quis.C. de adul.per illum tex. ſing.
Quotuplex requiratur proteſtatio qñ inferior ꝓieſtat̃
ſupiori.uide in.c.i.de ſupplẽ.negli. prela.per illũ lex.ſing.
An proteſtatio declaratoria prececẽs exponat actum ſe
quentem.uide in.c. per tuas de condi.appo.ꝑ glo.ſing.ibi.

An pꝛoteſtatĩo debeat veniĩre ĩn plenã noticiã dfi.vide
in cle.cauſam de elec.per glo.ſing.ibi.
pꝛoteſtatio dʒ fieri obtuitionem alicnius officialis
an poſſit fieri coꝛã vno teſte tm.vide in.l.vt perfectius.C.ð
anna.excep.cum nouo intellectu ad glo. ſingularem ibi cũ
textu fno.
De ꝓteſtatiõe incitatoꝛia fiẽda ꝓcuratoꝛi.vide ĩ.l.aut
g aliter. S. i. ff. qd vi. aut clã.per glo.ſing.ibi.
P . Cuius ſit periculũ pecunie pupilli.vide
npillus ſupꝛa in verbo pecunia.
An ⁊ qñ pupillus poſſit ꝓuocare ad diniſionẽ.vide ĩ.l.
ſi cõuenerit. f. pꝛo ſotio.cũ nouo ĩtellecm ad illũ tex.ſing.⁊
ft ad tex.in.l.fi.fl.de re.du.⁊ ẽt vide.ẽ.in verbo diuiſio.
Si pupillus ꝓceſſit in cauſa cux tutoꝛis auctoꝛitate qũo
debet ferri ſententia. vide in.l.ſi ideo.ff.de euictio.cum no
uo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An omnia bñficia conceſſa pupillis extendant᷑ ad furio
ſos. vide in.l.ij.C. de cura.furio.cũ noua cõſideratione ad
glo. ſing. ibi.
Si vnus ex pupillis efficitur pubes an tutoꝛ deſinat ẽt
tutoꝛ quo ad alios.vide infra in verbo tutoꝛ.
An ⁊ quãdo pupillus poſſit ſtipulari maxime qñ pote
balbutire.vide infra in verbo ſtipulatio.
An res empta de pecunia pupilli efficiat᷑ eius.vide ĩ.l.
filie.ff. de ſolu.cũ nouo intellectu ad illum tex.ſing.

An delegatio tutoꝛis liberet debitoꝛẽ pupilli vide in.l.

pupilli.ff. de ſolu.cũ nouo intellectu ad illũ tex. ſing.
An tutoꝛ poſſit ſuccedere pupillo ⁊ quando. vide ifnra
in verbo tutoꝛ.
An ſolus pupillus qui non habet tutoꝛeʒ nec ẽt põt hr̃e
copiã iudicis poſſit adire hr̃ditatẽ.vide in.l.de pupillo.S.
ſi gs ipſi pᷣtori.ff.de noui.ope.nuncia.per gl.ſing.ibi.
Mubl icũ quod dicatur publicũ crimẽ. vide in.l.ij.ff.

de concuſſio.per glo.ſing.ibi vbi ponit᷑ de ſtatuto pu⸗

niente crimen publicum.
An natum in publico ſit publicũ.vide in.l.ſi epiſtolã in

S.paulus.ff.de acq.reꝑ dñio.cũ nouo intellectu ad eum.

PMubliciana. An agens publiciana dicat ſe dũm ex⸗
pꝛeſſe ⁊ ſi hoc dicit an recte agat.vide in.l.pomponi⸗
us.S.ſi iuſſu.ff.de acqui.poſſ.per glo. ſing.ibi.
Qualitas que concoꝛdat cũ iure cõmuni an ſit poten⸗/
tioꝛ qualitate cõcoꝛdante cũ iure ſpeciali.vide in.l.nã
⁊ ſi miles.ff.de iniu.teſta.per illum tex.ſing.
Querela quibus aperiatur via qñ teſtm reſcindit᷑ ꝑ
querelã. vide in.l.mr.ᷣfl.de inoff.teſt.p illũ tex.ſing.
Quietatio bina an oꝑetur pꝛeſumptionem geminate
ſolutionis. vide in.l.ne caſu.C. de diſcuſſo.lib.x.cum
nouo intellectu ad illum caſum ſingularem.
Ratificatio an geſta omnia per iudicẽ incompetenteʒ
poſſint ratificari ꝑ partes.v.de ĩ.l.ij. C. cõmunia vtrĩ⸗
que iudi. cum optima declaratione ad illum tex. ſing.
An ⁊ qñ quis poſſit ratificare ea que nõ ſunt geſta noĩe
ſuo ad finẽ vt agere poſſit.vide in.l.ſicut.S. vẽditionis.ff.
gbus mo.pign.vel hypo.ſol.cũ nouo intellectu ad illũ tex.
Arn pater ratificando bonoꝝ poſſeſſionẽ petitã per filiuʒ
videat᷑ dediſſe licentiã ſeu mandatũ de adeunda heredita
te.vide ſupꝛa in verbo aditio.
An poſſim ratificare ſniazʒ latã in fauorẽ defenſoꝛiſ mei
ſine mandato.vide ſupꝛa in verbo deffenſio.
Raptoꝛ an ſit fur. vide in.l.ſi vendidero.S. cum rapto
ri.ff. de furtis.per illum tex.ſing.
Rebellis qua pena puniatur ille qui nõ indicat rebel
lem ciuitatis. vide in. l. medox. ff. de penis. cũ nouo in
telleciu ad illum tex.ſing. ⁊ vide ſupꝛa in verbo bannitus
nam oiĩa ibi dicta etiam hic conueniunt.
Rete an valeat emptio iactus re is. vide in.l.ſi ia⸗
ctuũ.ff.de actio emp.cũ nouo ĩtellectu ad illũ tex.ſing.
Reconuẽtio an epus agens nomie eccleſie poſſit re⸗

conneniri. vide in. c.ſi.extra de ſuceſſio.ab inteſta. cum no
uo intellectu ad illum tex. ſingularem. =
An dilatio poſſit ſtatui in cauſaʒ recõuenctionis ad agẽ
dum. vide ſupꝛa inverbo dilatio.
Recuſatio an poſſit fieri de iudicevt ſuſpecto ſi inimi
citia ſupuenit ex cauſa mea. vide in.c.vt debitus ex/
tra de appella. per glo.ſing. ibi.
Reintegratio an remediũ capituli reintegrãda. iij.q.
viij. habeat locum in rebus pꝛofanis.vide in.l.ſi colo
ni. C. de agri. ⁊ cenſi. lib.xj. cũ nouo intellectu ad illũ tex.
Rei vendicatio qñ agit᷑ rei vendicatione an ſufficiat
pꝛobari poſſeſſionẽ eſſe apð connẽtuʒ tẽpe.litiſ.mote.
vide in.l.nõ ignoꝛabit.C. ad exibendũ ꝑ illũ tex. ſing.
Si agitur rei vendicatiõe ⁊ actoꝛ poſſidet an debeat in
dex pꝛonunciare circa ius actoꝛis ⁊ qũo.vide ĩ.c. examina
ta extra de iudi.per illum tex.ſing. .
Relatio an fiat ad omnia capitula ſi indunceret᷑ aligd
exoꝛbitans.vide ſupꝛa in verbo capituluʒ.

Relatiuũ quis vel qui iunctũ cũ verbo futuri tpis an

faciat cõdictionẽ vel tp̃s ⁊ qñ.vide in.l.fi.C. de poſt.
bered.inſtitu.cũ nouo intellectu ad illũ tex.ſing.
Religio an ꝗs poſſit tranſire ad ſtritioꝛẽ regulã ſine
licentia ſupioꝛis ⁊ ꝗd ĩ conuerſis.vide in.c.vt lex cõ
continentie.xxvij.q.j.per glo.ſing.ibi.
Relinquo qñ eſt iunctũ cũvniuerſitate bonoꝑ ꝗd im
poꝛtet vel cũ quota bonoꝝ.vide in.c.rainutius. extra
de teſta. ⁊ in. S. ſi vero nulla ĩ autẽ.de here. fal ꝑ gl. ſing.
Remedium extra oꝛdinariũ an poſſit hr̃e locũvbi hʒ
locũ exceptio.vide ſupꝛa in verbo exceptio.
Remiſſio an habeat locũ in cauſis ciuilibus ſiue ĩ cri
minalibus.vide in. S. ſi vero in auten. de exiben.reis
cum nouo intellectu ad illum tex. ſing.
An ſi vnus ex cꝛeditoꝛibus hereditarijs facit vt heres
inſtitutus adiret ⁊ vt creditoꝛes ei remitterẽt certam par⸗
tẽ teneatur ẽt ipe remitter̃ ꝓ pate ſua.vide.S.ĩ vᷣbo aditõ
An ⁊ qñ remiſſio habeat locũ in contractibus.vide ĩ.l.
i. ff. ſi quis in iu.uo.non ierit.per gl. ſing.ibi ⁊ etiam ponũ
tur aliq caſus in ꝗbus ẽ locus remiſſioni vltra docẽtes ibi.
Quando fideiuſſoꝛ nõ poteſt pꝛeſtari in loco iudicij an
fiat amiſſio ad aliũ locum vbi poteſt pꝛeſtari. vide ſupꝛa in
verbo fideiuſſoꝛ.
Requiſitio extra iudicialis an debeat continere cer⸗
tum tempus.vide ſupꝛa inverbo citatio.
Res iudicata an in criminalibus ſententia ttanſeat in
rem iudicatam. vide infra in verbo ſententia.
Renunciatio an renuncians inſtrumẽto videat᷑ confi
teri illud eſſe falſuʒ. vide in.l.ſi aduerſariul.C. de fi⸗
de inſtru.cũ nouo intellectu ad illũ tex.ſing.
An eligens vnũ ius videatur renunciare alteri iuri ꝙ
ignoꝛat. vide in.l.fi.S.i.C. de furtis.p illũ tex.ſing.
An valeat renũciatio deffenſionibus in cauſis crimina
libus.vide in.l.pactum.ff.de pactis.cuʒ nouo intellectu ad
glo. ſing. ibi.
An renuncians liti videatur fateri ſe nõ habere ius in
cã.við in.l.ſi te.C. de inge.manu.per illuʒ tex.ſina.
Repudiatio an inſtitutus pꝛo parte ꝗ adiuit ſi poſtea
acreſcat ſibi portio alterius poſſit totum repudiare.vi
de in.l.cũ hereditatis.ff.de acqui.heredi.cum noua conſi⸗
deratione ad illum tex. ſing.
An maioꝛ.xxv.annis.q repudiauit hr̃ditatẽ poſſit reuo
care ⁊ infra quãtum tp̃s ⁊ etiã quid in minoꝛe.vide in.l.fi.
C.de repu.hr̃di.cũ nouo intelleciu ad illum tex.ſingularẽ.
Mer que verba inducatur repudiatio.vide in.l.fi.S.ſi⸗
miliqʒ modo.C. de iure deli. cum nouo intellectu ad illuʒ
tex.ſingularem. ”M
„ An concedatur õ ſnĩam gratioſaʒ vi

Reſtitutio de infra in verbo ſententia.

An ſit opus reſtitutione vbi eſt dolus partis vel iudi⸗

rintnnnial
Udnienn
ſeinicem ertiii
enAnderie
SrnNirtee
Wuaztmtmr

ſtene nn lenuiuti ern
ne laede Me⸗r locin
X malaminuſthfeliiffh
ndinnetvt⸗
inunNhantn
ndmini
im ARtiineſftfirn
uNANiüenn,
rXnnπunih , d
r Abidns ncri,
na um i a g iy tir un wii
rgaei bauen ſon indoidetti
encteiriinen lcjn
Aääben ieſpehnireſnnin
rotrh dndelsnderenoftore,
õ
nriit nin iti ii
— Audenruldeſ/
=
devnlum vunn inin
Caliſi Minili
vicz Ninimi gen 4
–õ

b. lrüdirin
iytring

We
eXNDGNAIi
rn n wnl lii
— lrmmtin
r amnix unlmrim
Aind n nuiilui
en mimilnninn
ntinſegmulnn /
==
eruunt
. n mies
. xarMium
* r

um tin ,

ndgans
1i

– RK

cis. vide ſupꝛa in verbo dolunus..
An reſtitutio debeat peti ſpecialiter an vero ſufficiat pe

lere generaliter. vide ĩ.l.minoꝛ magiſtratus.ff. de mino.cũ

nono intellectu ad illum tex. ſingularem.
Quid opetur reſtitutio facta a pꝛincipe reſpectu bonox
qn bannitus eſt reſtitutus ad pr̃iam. vide in.l. ſi qnos. C. ð
captiuis. ⁊ poſt lim. reũ. cũ nouo intellectu ad illũ tex. ſing.
An filiuſfami. minoꝛ leſus poſſit reſtitui.vide ſupꝛa in
verbo filius. H
An minoꝛ poſſit reſtitui ex eo qui potnit componere „
minoꝛi ꝗtitate qua fuerit condenatus. vide. . i vᷣbo minoꝛ.
An per reſtitutionẽ ad patriã intelligantur etiaʒ reſtitu
ta bona interim alienata per fiſcum. vide in.l.fi. C. de ſen⸗
len. paſſis.cuʒ nouo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An integrum reſtitutio poſſit concedi ex iudicis officio

7 an iudex in ea pꝛocedere poſſit ex ſuo officio. vide in.lI.

fi.S.fi.ff. cond. ind. cũ nouo intellectu ad illum tex. ſing.
An ⁊ q minoꝛ poſſit reſtitui de antea geſtis ⁊ ẽt poſt
xxv. annũ infra quadrieniũ. vide ſupꝛa in vbo minoꝛ.
An remediũ capituli reintegranda.iij.q.viiij.pabeat lo
cũ in rebus pꝛophanis.ᷣvide ſupꝛa in vbo reintegratio.
An reſtitutio conceſſa minoꝛi pꝛoſit etiã eius aduerſario
vide in.l.ꝗ res.ff. de ſolu.p illum tex.ſingularem.
An teſtm factum ꝑ filium patre exiſtente de poꝛtato ex
tinguatur pre reſtimto.vide in.l.fi.C. de ſenten. paſſ.cuʒ no
uo intellectu ad illum tex.ſingularem.
Reuerentia patris inducens ſilentiũ an habeat viʒ tra
ditionis. vide infra in verbo traditio.
Reuiſoꝛ rõnuʒ fiſcalium an poſſit ferre ſnĩam contra ab
ſentem cõtumacem. vide ſupꝛa in verbo fiſcus.
Rñſio data ad deliberate rñdendum an opetur vt re
ſpondens nõ poſſit amplius variare. vide in. c. ex litte
ris extra de diuoꝛtijs per glo.ſingularem ibi. .
Reus an ⁊ quãdo nomen rei dicatur receptum in reos
vide in.l. quãuis. C. ſi pendẽte appell. moꝛs.iterue. p illuʒ
tex.melius pꝛobantem omnibus alijs in iure.
An reus coniunctus deſinens poſſidere rem ſup qua cõ
uenitur debeat condemnari ⁊ quid debeat fieri. vide in
l.ſi culpa. fl. de rei vendi. per illum tex. ſingularem.
An liberatio facta vni ex reis debendi cum hoc vt ei ſo
li pꝛoſit etiam pꝛoſit alijs.vide in.l.ij. S. ſi tamen homineʒ
ff. de verbo. oblig. per glo. ibi ſingularem.
An 2 quando ſententia lata contra vnum noceat alteri
vide infra in verbo ſententia.
An dinitie vnius ex reis ſuppleãt inopiam alterius. vi
de ſupꝛa in verbo diuitie. ,
Reuocatio ſi pꝛocuratoꝛ reuocatur ⁊ eius reuocatio

venit ad notitiam partis aduerſe an geſta cum eo va

leant. vide in. c. auditis de pꝛocura.cum nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.
An pꝛocuratoꝛ conſtitutus ? reuocatus poſſit agere con
tra reuocantem ad damnuʒ ſi ꝙ paſſus eſt ex eiuſmodi re

uotatione. vide in. l. quidam. ff. de dolo. cum nouo intelle⸗
ctu ad illum tex. ſingularem.

Dapiens an poſſit facere apponi in Zctu ea q̃ nõ ſũtde

na Zclus. við ĩ. l. ſi mãdato. S. fi. ff. mãda.p gl. ſing. ibi
An ille ad cuius cõſiliũ debet perfici Zctus poſſit dicer̃
vt pena apponatur in eo. vide in.l. ex ea in pꝛimo.ff. de ver
bo. obliga. per glo. ſing. ibi.
Salarium an debeatur exiſtenti in officio falſo. vi⸗
ge ſupꝛa in verbo officium
BSarkta tecta de ĩpoꝛtãtia hoꝝ vᷣbox.vide ĩ.l.ſi domuſ
ff de vſu ⁊ habi. cũ uouo intellectu ad illũ tex.ſing.
Satiſdatio an anullet᷑ p mutationeʒ pſone ꝓcuratoꝛis

vie in l. ßuus.f. de bis ꝗ notã. infa.p illũ tex. ſingularem

Dolaris qũo appellet᷑ in pꝛĩcipio ãno ſindij iui. við ĩ

S. diſ iouli i phe. fy. vbi ponit᷑ nona lr̃atura hita ab

oꝛig alibo. fly. pãdectis diflerẽſ ab otbulſ trãſũtiſ codicibus

An fideiuſſoꝛ alterius ſi vult ire ad ſiudiũ poſſit petere
ſe eximi ab obligatione.vide in. l. filiuſfa. . fi. fl. de pꝛocu.
cum nono ⁊ ſingulari intelleciu ad illum tex. ſingularem.
iptura ſi quis pꝛoducit ſcripturã an in dubio plu⸗
matur perfecta. vide in.l.ſi is qui.ff. de teſtamentis cũ no⸗
uo intellectu ad illum tex. ſingnlarem.
An femina poſſit eſſe teſtis in ſcripturis pꝛiuatis.vide ĩ
l. ſcripturas. C. qui potio in pigno. habe. cum nouo intelle
ciu ad illum tex.ſingularem.
An ꝗs poſſit cogi ad ſeibendum pꝑ facienda compatioe
lr̃arũ.vide in. S. ſi gs regi ĩ aũt. ð fide inſtru.p tex.ſi ing. ibi.
Securũ an ꝓmittes facere aliquẽ ſecurũ teneat᷑ dare
pignus vel fideiuſſoꝛẽ.vide.s. in verbo pꝛomiſſio.
Senioꝛ an ſemper ſenioꝛ debeat incipere loqui.vide

in. c.i.in ti.de conten. feu. inter pares cum nouo intelieciu
ad illum tex. ſingularem.

itig An vbi libellus ẽ ineptus valeat ſnĩa
Ben tentia ſuper inde lata. vide sianitie ob
liga.cum nouo intellectu ad glo. ſingularem ibi.
An iudex qui tulit ſententiam iuſtã tamen cũ odio tene
atur in foꝛo conſcientie.vide in.S. cũ ergo.xi.q.iij.cum no⸗
no intelleciu ad illum tex. ſingularem.
An ſtetur dicto iudicis ex qua cã motuſ ſuerit ad ita iu
dicandum pꝛo vt fecit. vide ſupꝛa in verbo iudex.
Qnñ due fuerũt ſnĩe late a duobus iudicibus q pualeat.
vide in. l. duo iudices. fl. de re iudi. cũ nouo intelleciu ad il
lum tex.⁊ etiã ad tex.in.l.inter pares eodem titu.
An ſnĩa lata õ tenoꝛẽ alicuius legis dubie ſit nulla. vi⸗
de in.l. c ꝓlatis.ff. de re iudi. cũ nouo ĩtellectu ad illã tex.
An qñ ſnia lata ꝓ vno ꝓſit alteri. vide i.l.poſthumul
fl. de inoff. teſt. cũ nouo intelleciu ad illum tex. unug.
Si ſnia ẽ lata ꝓ teſtõ ⁊ alia ẽ lata õ teſtm qᷓ pualeat.vi
de in. l. ſi pr ff. de inoff. teſtamẽto per illum tex. ſingularẽ.

An gs poſſit cõpelli ad factũ maxime qñ ſnia ẽ lata viõ

i.l. g reſtituer̃.ff. ð reivẽ. cũ nouo ĩtellectu ad illũ tex. ſing.
An ſi eſt ſnia lata cõtra aliquẽ ſi poſſidet pdat poſſeſſio⸗
nem quo ad alia. vide in.l.is qui in vſumfructũ.f. quibus
modis vſuſſrucius ami.per illum tex. ſingularem.
An valeat inia ĩ q iudex abſoluit vel cõdẽnauit dicẽdo
ſaluo eo qð j dicã. við ĩ.l. itẽ labeo.ff.fami.herci.ꝑ gl.ſing.
An ſnia interlocutoꝛia requ irat canſe cognitionẽ. vide
ſupꝛa in verbo interlocutoꝛia 7.
An ius exequẽdi ſnĩam tranſeat cõtra illũ q ſucceſſit in
locũ condemnati.vide ſupꝛa in verbo executio.
An ſnia ſcdᷣa cõtinẽs idẽ qð pꝛima valeat. vide in.l.ſi cũ

exceptione.ff.qð me.cã.cũ nouo intellectu ad glo. ſing. ibi
vbi ponitur ẽt ꝙ ſi ſecũda eſt oria pꝛime an valere poſſit ẽt

ex conſenſu partium vel ne.
An exceptio falſi õ ſnĩazʒ boc eſt ꝙ lata ſit ꝑ falſas ꝓba
poſſit oppõi añ rſtitutionẽ cõceſſã.við.S.ĩ vᷣbo exce tio.

An inia lata cõtra ꝓhibuum alienare noceat ei iqueʒ

facta ẽ alienatio. vid i.l. vno quoqʒ. ff. ð re iud. p gl. ſing.
An valeat ſententia lata in die lequẽti vel in vlteriori
poſt peremptoriũ.vide in.c.veniens extra de renun.cũ no⸗
uo intellectu ad illum tex. ſingularem.
An ſnia generalis pariat exceptionẽ rei iudicate ĩn 6p
ſecutis. vide in.l.ſi cum tibi.C. de ind. cũ noua interptatiõe
An ſnia lata cõtra abſentẽ ex iuſta cã p̃ſumatur lata ob
contumaciam vel non. vide in.l.ij. C. de contrario iudic.
tu. per glo.ſingularem ibi.

An cancellatio habeat vim ſententie.vide ſupra in ver

bo cancellatio.
An ſnia poſſit fieri cõtra dominũ ꝗ nunꝗᷓfuit dñs in iu⸗
dicio.vide in prima. C. de ſententijs ⁊ ĩnterlo.omni. iudi.
cum nouo intellectu ad illum tex. ſingularem. .
An conditio poſſit apponi in inia pꝑ iudicem ex qua red
datur ambigua. vide ĩ.l.fi.C. de ſententijs ⁊ interlo. omni
iudi.cuʒ noua conſideratione ad illum tex.ſingularẽ.

1

An ſnla retractetur pꝛeteſtu teſtamèti nouiter fepertĩ.
vi de in. l.ſi mater. fl. de ex. rei iudi. cuʒ nouo intellectu ad
illum tex. ſingularem.
Snia arbitraria quotuplex ſit. vide.S.in vᷣbo arbitriuzʒ

An ⁊ qñ poſt tres ſnias confoꝛmes poſſit opponi exce⸗

tio nullitatis.vide ſupꝛa in verbo executio.
An ſi lata eſt ſnia ꝓ me ad inſtantiaʒ defenſoꝛis mei ſi
ne mãdato poſſim ego ratificare eam. vide in.l.ſi mater.S.
hoc iure.fl.de excep.rei.iudi.per glo.ſingularem ibi.
Arn ratiõe incertitudinis pꝛime ſentẽtie poſſit ferri alia
vide in.l.fi.C. de ſenten.que ſine cer.quanti.cum nouo in⸗
tellectu ad illum tex. ſingularem.
An ſicut ſententia pꝛincipis babet vim legis ita ẽt ſentẽ
tie alioꝛum inferioꝛum. vide ſupꝛa in verbo lex.

An ſnia decidens vnnm articulũ ſubſtãtialẽ quo ad ne/

gocium pꝛincipale dicatur interlocutoꝛia mera vel habẽs
vim diffinitiue. vide in.l. intra vtile. ff. de mino. cum no⸗
uo intellectu ad glo.ſingularem ibi⸗
Si libellus eſt generalis ⁊ proſecutio ẽ ſpecialis ⁊ ſen
tentia eſt generalis an ſententia referatur ad libellum vel
ad pꝛoſecutionem. vide ſupꝛa in verbo libellus.
An ſniĩa poſſit ferri pꝛo accuſatoꝛe abſente. vide in.l.ꝗᷓ/
n is. C. de adul. cũ nouo intellectu ad illum text. ſingulare.
An cõtra ſententiã gratioſam poſſit peti reſtitutio in in
tegrum. vide in.l.ſi pꝛetoꝛ.S.marcellus.fl.de iudi.cum no
tuo intellectu ad glo.ſingularem ibi.
An ſnĩa q fertur ↄ aliquem abſentẽ pꝛeiudicet tertio.vi
de in.l.papianus.S. memiiniſſe.ff.de inoffi. teſta. cũ nouo in
tellectu ad illum tex.ſingularem.
An iudex poſſit declarare ex qua cauſa tulit ſniam. vi⸗
de in.l.ſi pꝛetoꝛ. S. marcellus.ff.de iudi.per glo. ſing.ibi.
Oũ opponitur exceptio falſi cõtra ſnĩam an ſit opus im
petrare reſtitutionẽ in integrum. vide.S.ĩ verbo exceptio.
An vbi tertius ſciuit ſententiam latam ſibi noceat.vide
in.l.qui repudiantis.ðff. de inoffi.teſta.p illũ tex. not.
An pceptũ de cauendo vel ſatiſdãdo ſit ſnia interlocuto
ria vel diffinitiua. vide in.l.in oĩbus.fl.de iudi.cum nouo
intellectu ad illum tex. not.cum glo.ſua.
An ſnia debeat ferri contra dñm vel contra pꝛocuratoꝛẽ
ꝗ fuit in iudicio qũ eſt abſolutoꝛia vel cõdemnatoꝛia. vide
in.l.remunerandi. S. maurus. fl.manda. cum nouo intelle⸗
ctu ad glo.ſingularem ibi.
An ex ſnia nulla index faciat litem ſuã ⁊ an teneat᷑ ad
damna ⁊ intereſſe partis.vide ſupꝛa in verbo iudex.
An dicta in ſnia habeant locũ in pꝛobationibus.vide ſu
pꝛa in verbo pꝛobatio.
An iudex poſſit ſupplere ſententiaʒ ſuam eade die qua
tulit eam. vide ſupꝛa in verbo iudex.
An ⁊ quando ſentẽtia debeat eſſe confoꝛmis libello.vi
de in.l.bouem.S.aliquando.ff.de edili.edicto.cuʒ nouo in
tellectu ad illum tex. not. valde. .
Si pupillus pꝛoceſſit in iudicio cũ tutoꝛis auẽte an ſnĩa
debeat ferri cõtra eũ vel cõtra tutoꝛẽ.S.in verbo pupillus.
An ſnia lata cõtra ius litigatoꝛis nõ expꝛeſſo erroꝛe va
le at ⁊ qd ſi eſt lata cõtra minoꝛẽ.xxv.annis.vide in.l.ſci⸗
re opoꝛlet.S.conſequens.ff. de excu.tuto.cum nouo intelle
ctu ad illum tex. ſingularem.
An ſententia ſit nulla ſi cauſa falſa eſt expꝛeſſa in ea.vi
de ſupꝛa in verbo cauſa.
An ſnia lata a iudice vt delegato ⁊ vt arbitratoꝛe vale
at. vide ſupꝛa in verbo ludex.
An ſnia lata ſuper libello inepto pꝛoducat actionem vel
ſaltem exceptionem etiaz ſi ſit lata in foꝛma ſententie dif⸗
nitiue. vide in.l.niſi.S.i.ff.de tute.⁊ ratio diſtra.per illum
tex. melioꝛem de iure 2 ſingularem.
An ſnia lata ex duplici cauſa quarũ vna eſtvera alia eſt
falſa valeat.vide in.c.per tuas extra qui nilij ſint legi. per
illum tex. ſingularem.

An ſnia reuiſox fiſcalium valeat lata comra abſenteʒ cð
mmacẽ.vide ſupꝛa in verbo fiſcus.
An poſt tres ſnĩas cõfoꝛmes poſſit opponi aliqua exce⸗
ptio maxime in competẽtie. vide in cle.i.de ſeque. poſſe ⁊
fru.per glo.ſingularem ibi cum multis additionibus de ꝗ
bus ibi bene ter. vbi ponitur etiam ꝗd ſi ſtatutum tollit om
nes exceptiones.
An ſnia lata ab eo qui vere nõ erat excõmunicatus ſed
reputabatur valeat. vide in.l.cũ lege in fine.fl.de teſta.qnʒ
noua conſideratione ad glo.ſingularem ibi.
An ſnia lata ex cauſa falſa poſſit iuſtificari. vide in.l.ſi
is ad quem.ſl.de acquiren.here.per glo.ſingularem ibi.
An ſnia ſit nulla ſi teſtes non ſunt publicati ⁊ non eſt pe
tita publicatio.vide ĩ.c.fi.de hereticil.lib.vi.p glo.ſing.ibi
An ⁊ qñ ſnĩa lata contra vnum ex coꝛꝛeis noceat alteri
vide in.l.ex duobus reis.ff.de duo.reis.cum nouo intelle
ctu ad illum tex. ſingularem.
An ſnia lata ſine citatione noua valeat quãdo iudex di
ſtulit eam in diem longioꝛem ꝗᷓ quo ferri debebat.vide in
c. veniens de renun. cum nouo intellectu ad illũ tex. ſing.
An ſnia lata per dolũ peſſimũ valeat.vide in.l.i.S.calũ
niatoꝛi.ff. ad turpili.per glo.ſingularem ibi.

OQñ in ſnia condemnatoꝛia criminali non apponitur tpᷣs

pꝛo quanto intelligatur. vide in verbo metallum.
An in crim inalibus ſnia tranſeat in rem iudicataʒ. vide
in. l. diui fratres.fl.de penis.cum nouo intelletu ad illum
tex. ſingularem.
Si ſnia eſt lata contra aliquem in certa quantitate qui
erat accuſatus pluribus crim inibus nec dr̃ ex qua cauſa an
valeat.vide in verbo accuſatio.
An ſnĩa lata cõtra ſubiectũ noceat ſuperioꝛi etiam ſciẽti
vide in.c.cũ ſuꝑ de re.iudi.per illuʒ tex.ſingularem.
An val eat ſnia lata aliquo non petente maxime in cau⸗
ſis fiſcalibus.vide in.l.ij.S.diuus.fl.iure fiſci.cum nouo in
tellectu ad illum iex.ſingularem.
Sepulcrum.an iura ſepulcroꝝ acqſita alicui pꝛo ſe et
hr̃dibus ſuis tranſeant ad eos ſi non ſunt heredes etiam ſi
ſint filij. vide in.l. familiaria. ff. de reli.⁊ ſump.fun.
Quũo tentatur ille ꝗ pꝛoicit terrã in ſepulcro alieno.vi⸗
de in.l.ſemp.S.ſi in ſepulcro.ff.ꝗ vi aut clã p illũ tex.ſing.
Sequeſtrũ rei mobilis vel ĩmobilis an poſſit concedi
in cã ſuſpitionis.vide in.l.de pollicitationibus.fl.de polli⸗
ci. cum nouo intellectu ad illũ tex. ſingnlarem.
Seruitus hauriendi aquã de puteo alterius an intelli
gatur ẽt conceſſa de nocte.vide.S.in verbo aqua.
Seruitus aquam ducendi de loco tuo ad domum meã
an ſit realis vel perſonalis.vide ſupꝛa in verbo aqua.
Seruitus an noſſit cedi alteri ex pacto vel ex ſtipulatio
ne pcedentis.vide ĩ.l.cuʒ eẽt.S.ꝓ plurimũ.ff.de ſerui.ᷣruſt.
pꝛedio.cũ nouo intellectu ad illũ tex.ſingularem.
Oñ agitur quaſi poſſeſſoꝛio in ſeruitutis per confeſſo⸗
riã an pꝛocuratoꝛ legis poſſit ſtipulari domino ſuo ſeruitu
tis. vide in verbo ſtipulatio. 4
An poſſit nolle adire in piudiciũ dñi eo iu
Seruus benter pids in. l. cum peoponae C. de here
di. inſti. cum nouo intellectu ad illum tex. valde nota.
An ſicut pꝛo delicto ſerui datur actio noxalis cõtra dñzʒ
ita etiam exceptio noxalis. vide ſupꝛa in verbo actio.
An ſeruus poſſideatur qñ eſt in fuga. vide in.l.i.S.p ſer
uum. ff. de acq poſſ.cũ nouo intellectu ad illũ tex motabilẽ
An ſicut buus ĩſtitutus hereſ efficit᷑ hr̃s neceſſarius qũ
directo fuit inſtitntus ita ẽt p fideicõmiſſuʒ. vide in.l.ſi nõ
lex.ff.de here.inſti.per glo.ſingularem ibi.
An ad hoc ut ſeruus ſit neceſſarius heres dñi ſufficiat
eũ eẽ ſeruuʒ tpe moꝛiis dñi.uide ſupꝛa in uerbo heres.
An ⁊ qñ ſeruus deſinat eẽ heres neceſſarius dno.uide
in. l. ante penult.ff. de here.inſti.per illũ caſum ſingulareʒ.
An ſi ſeruus pure inſtituto relinquitur libertas ſub cõ⸗

unnn
lichumun

Ghinrriann
Tiakdnnn
GrieuseEIN
abN
ainaer
Nmadtine maf
Cemnttirnewarrur
Gihträäant

e. E.
Mtihuntin
iuigitintnaed
tinnt
—
hilran
lneene.

wnelnn in
, i W
dat⸗
itn
Elntlg Aſ
1 uee
nan
gln 4
tnt
enlixi
der
N dn⸗

—
–WR lon ine

nemimimn gniu
nutntnuf iuctiu
amirtti
En uin tauunihmiifinti
ANiininn
AiiniAINNi
tin uiliſteniitflimmn
nam ur iutin te⸗
mütmen aeiihdrdin
GntaliniiNrrtigin
R wätiihimiini
eimigiimüüiflützin
iGnlsfdinmis nf
õ
mlANRAitGin i
õsõl
õ
õõ
itpiaknihnnnfi
Err add aiſriun
Alücr
im ahannnsſtuit
Drn inu mnipſnn

arN

nritemtii⸗ en
a aamlu
vil

ditione poleſtatiua ſit heres vide in.:.fi.C. de neee. ß. her.

inſti per illum tex.ſingularen.
Ouando ſeruus ſtipulatur dominis ſuis per nomina p
pꝛia vel appellatina quomodo acquiratur eis. vide infra
in verbo ſtipulalio.
An ſicut dominus poſſidet ſeruum exiſtentem in fuga.
ita ⁊ quaſi dominus vide in.l.ſerui 2 filij.S. fuff. de fur.p
glo. ſingularem ibi. .
Arn ſeruus emptus ab ignoto poſſit poſtea ſe redimere
vide in.l.iij.S:ab ignoto.ff.de manumii. per illum tex.ſin⸗
gularem. . . .
Quomodo ⁊ quando quis dicitur ſeruire tempoꝛe con

tinuo. vide ſupꝛa in verbo continuo.

An ⁊ quando ſeruus ex opera ſua acquirat bonefidei
poſſleſſoꝛi in. l. ſi ſeruus. ff. de acqui.re.do.cum nouo intel⸗
lectu ad illum tex. notabilem.
Sigillum. an ſi quid reperiatur ſigillatum cuʒ ſigno
alicuius pꝛeſumatur de eius ſcientia. vide in. l. i. S. fi.
fl. quẽ teſta. aperi. ⁊ per glo. ſingul. ibi cum. nouo intellectu
ad ecam.
Silentium pꝛopter patris reuerentiam. an habeat vĩ
traditionis. vide infra inverbo traditio.
Simulatio.an contractus nullus ratione ſimulatio⸗
nis operetur vt ey eo tranſferatur dom inium vel poſ
ſeſſione. vide ſupꝛa inverbo dominiuʒ.
Simulatio qua pena puniatur notarius conficiens in
ſtrumentum falſum. vide ſupꝛa in verbo notarius.
Solemnitas extrinſeca. an ⁊ quando pꝛeſumatur in⸗
terueniſſe in actu. vide in.l.ſi filius.C. de peti. here p
illum tex. ſingularem.
An actus narratus ĩ epiſtola pꝛeſimatur ſolemniter ce
lebꝛatus in epiſtola. vide ſupꝛa in verbo epiſtola.
An pꝛelumatur in actu iudiciali. vide in.l.ab ea parte.
ff. de pꝛoba. per glo. ſingularem ibi.

Quando poſſit pꝛobari ſolutio facta.exa
Solut io ctoꝛibus fiſcalibus ⁊ quando ſoluens eig

liberatur vide in.l.ij. C. de conuen. fiſci. libꝛo.x. cum nouo
intellectu ⁊ ſubtili ad illumtex. valde ſingularem.
An ſolutio facta fideicõmiſſario ante reſtitutionem ſibi
lſactam pꝛoſit ſoluenti. vide ſupꝛa in verbo fideicõmiſſumi.
An bina quietatio inducat pꝛeſumptionem bine ſoluti⸗
onis vide in.i.ne caſu. C. de diſcu.ii.x. cum nouo intellec⸗
u ad illum tex. ſingularem.
An tantum operetur vnica pꝛomiſſio quantum longa p
ſtatio vel ſolutio.vide in.l.ſi pꝛo dote.C. de dotis pꝛomiſ.
dn noua ⁊ ſingulari conſideratione ad illum text. ſi ingu⸗
arem.
An creditoꝛ qui obtinuit ̃m decretum in bonis debito
ris ſi recipit partem debiti videatur renuntiare decreto.
vide ſupꝛa inverbo decretum.
An poſſit fieri ſolutio de nocte inuito creditoꝛi.vide in
lmoꝛe.ff. de ferijs per glo ibi ſingularem.
An obligatus per nudum pactum ſi cepit ſoluere tenea
tur ad reliquum. vide in.l. iuriſgen. in pꝛin. ff. de pac.cũ no⸗
uo intellectu ad tex. in. l. i. S. i. ff. de pollicit.
An poſſit ſolui coniucte perſone quando ille eſt pꝛodi⸗
gus vel infans vel furioſus. vide in.i.patri.fl.de m ino. cuʒ
nouo intellectu ad illum tex. ſt ingularem.
An ſolutio particularis poſſit fieri inuito creditoꝛi. vi⸗
de in.l¶.ſi pignoꝛi. fl.fam. hercil. per illum tex.ſingulareʒ cũ
nouo eius intellectu.
An habens beneficium vt non teneatur ſoluere niſi in⸗

quantum facere poteſt ſi pꝛomittit perdat illud vide ſupꝛa

in verbo pꝛomiſſio.
An pꝛomittens ſoluere vbicũq; fuerit petitum. poſſit
ueniri vbi ille habet bona vel in quo loco vide in. l. luciuʒ
⁊ meuium.S.tutoꝛe.fl.de admini.tuio.cum nouo intellec⸗

tu ad illum tex. ſingularem.
An minoꝛ poſſit ſoluere ſuo creditoꝛĩ de rebus vilioꝛi⸗
bus quando non habet pecuniam. vide ſupꝛa in verbo mi⸗
noꝛ.
Quando non ſtat per debitoꝛeʒ ſed per creditoꝛem quo
minus ei ſoluatur. an currant vſure contra eum. vide infra
in verbo vſura.

NQuommodo teneatur ille qui pꝛomiſit ſoluere quicquid
conſtiterit talem debere ⁊ quando conſtare debeat vide ſu
pꝛa in verbo pꝛomiſſio. L
An ⁊ quando debitoꝛ ſoluens poſſit eligere ĩ ꝗᷓ cauſaʒ
velit ⁊ aliam legem dicere vide in.l.i.ff. de ſolut. per glo.
ſing. ibi cum nona ponderatione eius.
An ⁊ quando poſſit dinidi ſolutio inuito creditoꝛe pꝛo
harte nomine debitoꝛis ⁊ pꝛo parte nomine fideiuſſoꝛis vi
de in. l.in his. S. qui duos.ðff. de ſolutio. cum nouo intellec
tu ad illum tex. ſingularem.

Quando debet fieri ſolutio cerio die ⁊ ſi non fiat res

certa res dʒ cedere inſolutum an poſſit moꝛa purgari. vide

in. ·. callipodius.ff. de ſoluti.cum nouo intellectu ad illum
tex. ſingularem.
An litis conteſt. tollat facultatem ſoluendi adiecto. vi⸗
