per iudicẽ etiã non petita ⁊ ſic ex officio ſuo quod eſt not.i· Plus
dico ꝙ ipſa reſtitutio eſt merũ officiũ iudicis ⁊ non actio.vt ẽ tex.
in.l.ſi minoꝛ in pꝛin. ⁊ hoc ibi voluit Bar. fl. de mino. ⁊ Bart. in
lin cauſe la ſa eo.tit.ad quẽ me remitto. ⁊ redeo ad text.de quo
agimus cuius verba ſunt hec.

L·¶ Lutius ticius gaio ſeio minoꝛi.xxv.ãnis pe/
cuniaʒ certam tradidit ⁊ ab eo aliquantuluʒ vſu
rarum accepit:⁊ gaij ſeij minoꝛis heres aduer/
ſus publiuʒ meuiũ a pꝛeſide ꝓuincie in integruʒ
reſtitutus eſt ne debitum hereditariũ ſolueret et
nequaqᷓʒ de vſuris eiuſdem ſoꝛtis quas Seius
mioꝛ xxv.annis repetẽdis tractatuʒ ẽ apud pꝛe/
ſidem prouincie aut ab eo eſt pnunciatũ.quero
an vſuras q̃s gaius mĩoꝛ.xxv.annis ſoluit quo/
ad viueret creditoꝛi: heres eius repetere poſſit
NReſpõdeo ſecũduʒ ea que pꝓponerẽtur condici
id quod nomine vſurarũ ſoluiſſet nõ poſſe ⁊c.

de condictione indebiti.

& E Bal. in.l. in his.ð.mãci
G lo in. l. fi . § fi. pia. ff. ſolut. matrimonio
dicit iſtam glo.ſoꝛe ſingul. ⁊ ponit vnũ verbũ ſingulare ꝙ diſpoſi
tio circa pꝛincipale extenditur ad acceſſoꝛiũ vt ſumt vſure ad ſĩoꝛtẽ
⁊ ẽ glo.in ver.non poſſe ⁊c.cũ qua glo.ſto ſimpliciter ſaluis tamẽ
infra dicendis quia clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpᷣta
tione niſi ꝙ pꝛo hoc facit tex.not. in.l.heres meus. 5. fi. ff. de legat.
iij. vbi dieitur ꝙ pꝛincipale trahit ad ſe acceſſoꝛiũ.⁊ attendir̃ pꝛin/
cipale ſemper etiam ſi acceſſoꝛiũ eſſet maioꝛis valoꝛis.vt in.l.ſi in
emptione in pꝛin. ⁊ hoc ibi not. Bar.ff. de cõtrahen. empt. cum ſi/
milibus que bꝛeuitatis cauſa omitto. ⁊ redeo ad glo.de qua agii
mus. Cuius verba ſunt bec.

Non poſſe niſi reſtituatur ſed nec hoc mo/
do videtur poſſe fieri vt.C. depoſiti. l. iiij. põt
tamẽ dici contra quod hic in petitione reſtitutio
nis officiũ nulli actioni ſeruit ſed ibi ſic.vnde ea
ibi ſublata tollitur officiũ hic autẽ reſtitutio pꝛĩ/
cipaliter tam ad ſortẽ q̃ᷓ; ad vſuras poꝛrigitur.
vt ſupꝛa de pꝛocutato.l.non ſolum..eſt ⁊ caſus
Aʒo. ſed iure cõmuni videtur repetitio cũ nõ ſit
pꝛohibitum ut infra de cõpenſa.l.quod in diem
5§. ſi rationem que eſt contra. Solutio ibi loqui
mur in debito hec autẽ non debentur debitoꝛi ni
ſi pꝛius petat reſtitutionem vt dixi. Itẽ cũ ſoꝛs
quod eſt principale ſit caſſata ⁊ redierit ad non
cãm ergo ⁊ vſure ⁊ ſic non repetũtur.vt infra ti.
prio l.fi.que ẽ cõtra.ſol.ante reſtitutiõʒ erãt de
bite: nec ꝑ reſtitutionẽ in ſorte date facte ſunt i
debite.q; ſingulare ius reſtitutõis non porrigi
tur vltra qᷓʒ iudiciũ reſtitutõis tractatum eſt ⁊c.
Sed tñ ad vnũ aduerte tu q; cũ reuerẽtia glo.⁊ Bal. non in/⸗

teflexerũt iſtum tex. nam ideo vſute nõ poſſunt peti hic. qꝛ parue
vſure exacte fuerũt vt in verbo aliquãtuluʒ ⁊c. ⁊ hec eſt vera ra⸗
tio iſtius tex.non autẽ eſt ꝙ de eis non fuiſſet tractatũ vel pꝛonũ/
ciatum.nam ſi fuiſſent magne impoꝛtantie non fuiſſent obmiſſe.
Et caſu quo fuiſſent obmiſſe potuiſſent adhuc peti. ſʒ vyt dixi v is
ſtat in hoc ꝙ tenues erant vſure vt in dicto verſi.aliquãtuluʒ vſu
rarũ ab eo accepit ⁊c. nas cũ creditoꝛ ipſe perdat totã pecuniã mu
tuatam minoꝛi lex cõpenſauit vſuras illas modicas ⁊ nõ curauit
in hoc ſuccurrere mineni vel eius heredi. ⁊ hoc mõ ego intelligo
iſtum tex. vt ſupꝛa dixi. cuius verba poſui in capitulo pꝛoximo.

de inureiurando.

l·ex duobus. S. ergo ſi quis co

lonus. Alluſtris do. rãciſ.areti. in.l.naturaliter. 9. nihil cõmũe

in.xi.⁊ etiã in.xiiij.colũ.ff.de acquir.poſſeſ.reputat iſtuʒ tex.ſiug.

ad hoc ꝙ vbi reus negauit ſemel aliquid in vno iudicio ⁊ poſtea
in alio velit fateri ad ſuũ cõmoduʒ nõ põt qꝛ pᷣſumit calũnioſa 2
feſſio ⁊ ẽt ad hoc ꝙ fideiuſſoꝛ qui iurauit ſe nõ debere nõ põt in
alia inſtãtia declarare dictũ ſuũ ex qua cauſa iurauerit ſe non de/
bere.de quo alias dixi in repetit.mea ad tex. in dicto.ꝭ.nihil com
mune. ⁊ ideo nõ me extendaʒ nũc vlterius in hoc niſi ꝙ pono ver
ba terx.que ſunt hec.

S. Ergo ſi quis colonus cum quo foꝛte propter
ſucciſas arbores agebatur ex locato ſi iurauerit
ſe non ſuccidiſſe ſiue ex lege tabularum de arbo
ribus ſucciſis ſiue interdicto quod vi aut clam.
poſtea cõueniatur per exceptionẽ iuriſiurãdi de
fendi poterit ⁊c.

de condictione triticaria.
Glo.· in.l.in hac. Sal in. ſ qui in tit qui

ſucceſ.teneã.in vſib.feud.
el.iji⁊ Ludo.roma.in rubꝛi.de arbitr.circa fi.in repeti.ſua ſolem
ni. ⁊ etiã do.meus Alex.de imo.in.l.qui rome.ꝭ.duo fratres in.x
col.ff.de ver. obli.reputãt glo.iſtam ſing. ad hoc ppoſitum ꝙ in⸗
ſta cauſa litigandi excuſat ab interitu ſpẽi de quo alias dixi in dcõ
S.duo fratres ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero.ſed remitto me ad di
cta per me ibi poſt pꝛefatũ do.meũ niſi ꝙ nunc pono verba gloſe
que ſatis longa eſt ¶ Que ſunt hec. . .
Sed ponã ſolum ea que faciũt ad rẽ noſtrã
ne fruſtra occupemus mẽbranas More ⁊c.
in uerſi.ſecus ſi adhibeatur ex parte actoris qꝛ
purgatur moꝛa ⁊ de interitu non tenetur vt infra

de ver.oblig.l.ſi ſeruũ.õ.ſequitur ⁊c.
de eo quod certo loco.

l. non utiqʒ. S. et iulianus ſcri

bit. Do. Angeiin.l.ſi marito.ꝭ.fi.ff ſolu.matri.⁊ etiam do.meus
Alex. de imola hic in apoſtil.ſuis ad Bar. reputãt iſtũ ter. ſingul.
ad hoc ꝙ licet regulariter acceſſoꝛiũ quod petitur ſolo officio iu/
dicis extincto pꝛincipali non duret in.liiij. C. depoſiti. tamẽ fal
lit in caſu iſto ſingulari.Et ratio eſt ſᷣm eos ne debitoꝛ locupleteĩr
cum iactura aliena non interueniẽte facto creditoꝛis. Sed tu
aduerte ꝓ nouo ⁊ vo intellctũ meo iſtiꝰ text. quẽ ego alio modo
intelligo.nam alia rõ eſt iudicio meo.quia nõ erat hic extinciũ pꝛĩ
cipale.nam ſoluta fuit quãtitas alibi q;ᷓ debebat. ex qua ſolutione
ſtatim natuzʒ ⁊ cauſatũ fuit illud iutereſſe quod ante non erat.vn/
de iſtud intereſſe poteſt peni vtpote cauſatuz ab illa non ſolurione
debito loco fetã pꝛout fieri debebat quod pꝛius non erat in eſſe. ⁊
ideo non eſt mirũ ſi non extinguitur. nam non eſt nec ſtat hic vt ac
ceſſoꝛiũ ſʒ vt de ꝑſe ⁊ vt nouiter cauſatuʒ ex ea nõ ſolutõe debito
loco pꝛout fuit pꝛomiſſio facta.⁊ hoc modo ego intelligo iſtũ text.
cuius verba ſunt hec.

§· Iteʒ iulianus tractat an is qui epheſi ſibi aut
ticio dari ſtipulatus eſt:ſi alibi ticio ſoluatur ni
hilominus poſſet intẽdere ſibi dari opoꝛtere.et

Aroiunnen unn
alirmiitiks 2
Eerimunirerunn
ickiiciatee
Wrentri
NNNidnde
NüNt
NhiluIARe
Pintcur Ac
Nlre vertn,
periX

nisüchlnie
mntgann⸗
NAH —

audrg cita zini ei
Dõl uſtcl nuit ſe ni linci

5

etee nen eindd
”ss
* hſmtiraime

i As anglofue in
tii rereuofiini⸗
* hkin tbllnmncent
e hleltinein.

iwentt. Meungtoniinſiricig

NoNäctonetineni

4

Pinlinbe uugu
estmin ſſel
lan wun aiu mirqufiinri uſin

rn an i ulm i whr nſimn i,
tmrd urmiiimn r oti iinn;
mugi lninnmne,h ſenitonet⸗
e rini nainignmr o edage
bngdt Qnſunbe.
4wii ſolmtrgtefncütadriroſti
mcennsihtens Whore⸗
eos uchiheanr ront anis
urntdinminnntarrifte

1 oblgllni anar
Ccooceroloco.
n nicz Minns ſgi

ito Nnren en oſtie
enre uakamigir e

nfnn mnurdlil iumi
erun Etietfne Wlng
itiennmni iennnunn 9
rſe Imii tn lcplin⸗
anidunnut ien i
iauli 7 oanltſangi
lal J

dn ict
1ans uin nile n
u⸗ ſialbie ien
cinimſni
nis

almmmſtügol ein ſfeu

iulia. ſcribit liberatõz nõ cõtigiſſe. at qʒ iõ poſſe

ti quod intereſt marcellus ãt ⁊ alias tractat
⁊ apud iulianuʒ notat poſſe dici.⁊ ſi mihi alibi
ſolueretur liberatõʒ cõtigiſſe quãuis inuitus ac

cipe non cogar plane ſi nõ cõtingit liberatio di/
cenduʒ ait ſupeſſe petitionẽ integre ſumme queʒ

admoduʒ ſi quis inſulam alibi feciſſet q; vbi ꝓ
miſerat in nibilum liberaretur. Sed mihi vide
tur ſumme diſtare ſolutõ a fabꝛica inſule.⁊ ideo
quod intereſt ſolum repetendum ⁊c.

De conſtituta pecunia.

l.quia autem.sS. ſed et ſi quis.

Scias ꝗ⸗ vbicunq; ego ſum tibi obligatus ad aliquid dãduʒ
ſipꝛomitto alium daturũ vei facturũ pꝛo me intelligitur ꝙ omni
no faciam ⁊ curabo ꝙ ille pꝛo me tibi dabit vel faciet. tex. eſt in. d
l. quia autẽ. 5. ſed ⁊ ſi quis.quem ad hoc pꝛopoſitũ pꝛo ſingulari
allegat Bal in rubꝛi. C. de conſtit. pecu. in vltima col. ? illuſ. Frã.
areti. in.l.ſi ita ſtipulatus.ꝭ.poſſum in ſecũda col.ff.de verb.obli.
Sed tu dicas ꝙ idem voluit etiã Ang.⁊ Jo.de imo.in.l.inter
ſtipulantẽ in pꝛin.ff.de ver. obli.vbi alias legendo dixi poſt eos.⁊
idem voluit ẽt do. meus Alex.de imo.in.l.ſtipulatio iſta in pꝛi ·in
ſecunda col.ff. de ver. obli. Tamẽ intellige tu hoc eſſe · verum
ſi pꝛomitto alium facturũ pꝛo me. ſecus ſi pꝛomitto aliũ facturuzʒ
quid etiã pꝛo alio.tex.eſt in.l.eum qui.ꝭ.ſed ⁊ ſi quis in ver. non
pꝛo ſe ſed pꝛo alio ⁊c. eo.ti.De cuius tex. intellectu ſatis dubitauit
Jo. de imo. in. d. leĩter ſtipulãtẽ vbi ẽt alias poſt eos legẽdo dixi
Y ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ pꝛo intelligentia vera dictoꝝ
iunũ addo vnũ verbũ ꝙ pꝛomiſſio facta alicui in ſponſalibus in/
telligitur facta vt quis ꝓmittere videatur ſe facturũ ⁊ cauturum
Fm Bal.in.l.fi.C. de ſponſa.⁊ Bal.in.l.fi.C. de non nume.pecu.
Igdem dico in omnibus alijs ſpũalibus vel ſapiẽtibus ſpũaii
tatem ᷣm do. Anto.⁊ do. Abba.in.c.litteras extra de ſponſali.de
qua materia vide etiã not.per Bal.in rubꝛic.C. de conſtitu. pecu.
vbi dixit ꝙ cõſtituẽs aliũ ſoluturũ pꝛo ſe intelligitur ꝓmittere ſe
facturũ ⁊c.ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad iſtos tex.de quibꝰ agi/
mus quoꝛum verba ſnnt hec.

CSed ⁊ ſi quis certam perſonam fideiuſſuruʒ
pꝛo ſe conſtituit nihilominus tenebitur vt pom/
ponius ait.Quid tamẽ ſi ea perſona nolit fideiu
bere:puto eum teneri qui conſtituit niſi aliud ac
tum ſit ⁊c.
AUeer ba autem dicti. 5. ſed ſi quis ſunt hec.
S. Sed ſi quis conſtituerit alium ſoluturũ nõ ꝓ
ſe ſedpꝛo alio non tenetur. ita Pomponius ſtri

bit libꝛo. viij. vc.

de conſtituta pecunia.

L.quidam . Ludo.roma.in ſuo ſingulari in ver.

bo confeſſio ⁊c. el ſeptimo dicit ꝙ lz
ałs confeſſio ſimpliciter facta a tercio qui nõ eſt admintſtratoꝛ me
us de aliquo debito in piudiciũ meũ.non pꝛobet contra me ſʒ bñ
obligat confitentẽ per tex. in. d.l.quidaʒ quẽ ad boc ipſe reputat
ſing. ⁊ idẽ etiã tʒ Bal. in.l. ſi quãdo. C. eo· tit. tamẽ cõfeſſio fctã
ab adminiſtratoꝛe meo non obligat me.ſed bene inducit pbatõezs
contra me. allegat text.in.l.ptblia. 9. fi. ff. depoſiti. ed tu
aduerte pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius ⁊ etiã illius tex. in
quo cum reuerentia iſti patres vehemẽter.decipiũtur.quia tex · in
l.l.vnblia. . i. non loquit̃ in adminiſtratoꝛe ſed in vero debitor
pꝛincipali cõfitente. vnde non facit ad pꝛopoſitũ. De cuius ſaſ
mentex. vero ⁊ nouo intellectu ſatis diximus in capitulis pxime
ſequẽtibus infra ideo non dico nunc. ſed ſoluz in qõe mõ pꝛopoſi
lta dico ꝙ confeſſio adminiſtratoꝛis in caſibus in quibꝰ pꝛobat cõ
tra me dominũ ver etiã in eiſdeʒ caſibus obligat me. nã fruſtra
daretur pꝛobatio ſi non cederetur etiã obligatio. de qua mate
ria ⁊ maxime de confeſſione ꝓcuratoꝛis an noceat domino vide
not, per Bal in. l ij. ff. ſi ert. peta. ⁊ Bal. in auten. hoc ius poꝛre

tti in quinta col. C. de ſacroſa.eccl. v p Bar. in. l. certum. d. ſed an
ipſoo.ff. ve cõfeſſis in. ver.pꝛimo cum ſequen. v Oldra. in conũil⸗
ſtnnuig nocen 6Binl cunq; mandati eſt æc. ad quos me remit/
o. reuertoꝛ ad ꝓpoſitã materiã in tex.de i i
verbe ſun Pec⸗ x.de quo agimus. Cuius
1 Quidam ad creditoꝛẽ litteras huiuſmodi fe
cit.x.que lutius ticius ex archa tua mutuo ac-/
ceperat ſalua rõe vſurarũ nomine penes me ha/
bes. Reſpõdeo ſecũduʒ ea que pꝛoponerẽtur ac

tione de conſtituta pecunia eum teneri ⁊c.

de conſtituta pecunia.

Secunduz cões cõcluſiones vbicuncq; con
l. nidam feſſio facta ẽ ab aliquo ſup debtoe nö

poteſt opari obligatõeʒ ſaltẽ opatur pꝛobationẽ vt in.ſipublia. .
fi. ff. depoſiti. De cuius tex. vero ⁊ nouo meo intellectu infra dice
mus late in loco ſuo quãdo tractabimus de illo tex.⁊ ideo ꝓ nũe
longioꝛ non ero ne idem ſepius repetamus: niſt q; poſita illa com/
muni opinione pꝛo vera que nunquã mihi placuit nec eſt vera vt
ibi in dicto.ꝭ.fi. videbis apertiſſime. dico nũc ꝙ vbi cõfeſſio ſuper
aliquo debito non poteſt opari etiã pꝛobatõem ſaltẽ opatur con/
ſtitutũ.caſus eſt in.l.quidam.ff.de conſti.pecu.quem tex.ad hoe
pꝛopoſitũ pꝛo ſingulari ⁊ menti tenẽdo allegat HBal. in autenti. ſi
quãdo circa fi.eo.ti.in ver.ego heri dixi tibi ꝛc. Sed tu dicas
pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius tex ꝙ ĩmo illa cõfeſſio ope/
ratur pꝛobationẽ hic ⁊ etia obligationẽ vt in ver.actionẽ de con/
ſtitu. pecu.⁊c.vbi tex. inducit omnimodaʒ ꝓbatõeʒ. nam alias ille
creditoꝛ non poſſet agere niſi daremus ꝓbatõem ⁊ obligationem
reſultare ex illa confeſſione de qua ibi dicitur cuius filia eſt ipſa
aclio vt in.l.licet.S.ea obligatio.ff.de pꝛocurat. vnde iſte tex.indu
tit omnino ꝓbationẽ contra cõfitentẽ qua confeſſione nulla ẽ ma
ioꝛ pꝛobatio vt in.c.per tuas de pꝛobatio.cum ibi not.⁊ hoc habu
it pꝛo conſtanti ⁊ abſoluto iſte tex.ſubtiliter ⁊ bene ponderatꝰ.Cu
ius verba ſunt hec.

L. Quidam ad creditoꝛẽ litteras huiuſmodi fe
cit.x.que lutius ticius ex archa tua mutuo acce
perat ſalua ratõe vſurarũ penes me habes.Re/
ſpondeo ſecunduʒ ea que pꝛoponerẽtur actione
de conſtituta pecunia eum teneri ⁊c.

de conſtituta pecunia.

aI. Saly. hic ⁊ etiã Salyc.in.l.ſi pacto
I . ſed ſi alia. quo penam. C. de pactis.⁊ etiã do.

meus Alex.de imo.in.l.qui rome. ccoheredes in.vj.col.⁊ ẽt ides
do.meus in.l.ſi inſulam in penul.col.de verb.obli.reputãt iſtum
tex.ſingul.ad hoc pꝛopoſitum ꝙ lieet alias interpellatio extraiu/
dicialis ſufficiat iuxta not.per glo.in dicto..coheredes in verbo
teſtato ⁊c.⁊ per Bart. in.l.ſi ex legati.⁊ ibi alias legendo dixi de
bhoc· ⁊ Bar.in.l.ſi decem cũ.petiero eo.tit.⁊ in.l.quod te.ffſi cert.
peta.tamẽ hoc eſt verũ niſi creditoꝛ ipſe moꝛã cõmiſiſſet in recu/⸗
ſando accipere rẽ ſibi oblatam a debitoꝛe ſuo ſine iuſta canſa. qꝛ
tunc non purgat eam moꝛam per ſimplicem interpellationẽ extra
iudicialem factam poſtea ꝑ ipſum debitoꝛi ſuo. ſed ſolum ꝑ litis
conteſtatõem ⁊ ex tunc tenetur debitoꝛ de interitu ſeu pꝑiculo rei
debite de quo alias dixi poſt dominũ meuz Alex.de imo. in dicto
§S. coheredes.⁊ in.d.l.ſi inſulam vbi dubitauit de hoc.de quo ibi
dixi poſt eum. ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ nunc pꝛo no
uo ⁊ vero intellectu iffius tex.aduertendum eſt.nam ego nõ curo
de litis conteſtatõe paout dicũt pꝛefati docto.ſed ſolũ hoe oꝑatur
ſolum iudiciũ motũ etiã ſi nonduz ſequuta eſſet litis cõteſtatio.⁊
hoc dico per iſtum tex. in ver.vſq; ad tempus iudicij ⁊c. iuncto
5. fi. inſtitu. de pena temere liti.ibi iudiciũ incipit ab ipſa citatiõe.
⁊ ita volo dicere in caſu iſto ꝙ ſola citatio ad iudiciũ incipit facer
Debitoꝛẽ teneri de interitu nec requirit᷑ litis cõteſtatio pꝛo indicen
da interpellatõe ad effectũ pꝛedictum. Cuius tex. verba ſunt hec.

l. Sed ſi alia die offerat nec actoꝛ acciꝑe volue
rit nec vlla iuſta cauſa fuit non accipiendi equuʒ
eſt ſuccurri reo aut exceptõe aut iuſta interpꝛeta
tione vt factum actoꝛis vſqʒ; ad tempus iudicij
ipſi noceat vt illa verba neqʒ feciſſe hoc ſignifi/
d.iij.

cent vt neqʒ in diem in quem conſtituerit fece/
rit neqʒ poſtea.

Deé couſtituta pecunia.

l. fin gli. SZal. in.l ſi abſentis in vltima col. C. ſi cert.
* pelta.⁊ etiã do.meus Alex. ð imo.in.l.ſiita
ſtipulatus. 5. griſogonus. ff. de ver. obli. in. xiii. col. ⁊ do. meꝰ Ale⸗
xan. de imo.in.l i. .ſi vir in tercia coleff de acqui.poſſeſ. reputant
iſtum tex. ſingul ad boc pꝛopoſitum ꝙ ſi ex foꝛma ſtatuti inſtrui
menta guarantigiata vel cõfeſſionata habẽt executiõem paratam
vel aliquod pꝛiuilegiũ ſi non tenet pꝛincipale ideſt cõtractus nõ teſ
nebit etiã cõfeſſio vel pꝛeceptũ guarantigie adherens illi ↄtractui
licet pꝛefatus do. meus Alexa. vbi ſupꝛa pꝛoxime dicat poſſe rel
ſponderi ad text.in. d. l.f.ꝙ ideo ibi confeſſio non p̃iudicat quia
Erat erronea vt ibi in ver.nihil pꝛouenit ⁊cc ⁊ multũ dubitat idezʒ
do. meꝰ vdi ſupꝛa de dicta voctrina Bal.v conatur cõcoꝛdare cer⸗
to modo de quo ibi per eum ad quẽ me remitto ⁊ ad dicta alias
ꝑ me ibi poſt eũ. quibus addo nunc vnũ ſolum verbũſ.ꝙ licet in
iſto tex. non pꝛobetur doctrina Bal. nam vere in eo textu ⁊ caſu
interuenit erroꝛ ex parte lutij ticij cõfitentis in epiſtola.⁊ vltra er!
roꝛem etiã interuenit dolus ex parte ſeioꝛũ qui fecerũt conſiteri il
lum vt ibi in verſicu.hijq; perſuaſerũt ⁊c.⁊ in verſ.⁊ fecerunt vt
epiſtolam emitteret ⁊c. que omnia ſonãt in malam partẽ reſpectu
ſeioꝝ vt videre potes ex ipſo tex. tamen pꝛo BGal. facit. quia talia
inſtrumẽta patiũtur exceptionẽ ꝑemptoꝛiã ᷣm Bal. in.l. pempto
rias in quarta col. C.ſed. reſcin. non poſſe. ſed iſta eſt hꝰmõi ergo
⁊c. Secũdo patiũlur etiã omnẽ exceptõem per quã res reducit
ad non eſſe quia eſt piudicialis.l.elegãter..qui repꝛobos.ff. de pi
gnoꝛa.actio.⁊ poſuit Bal.in.l.ſi non rerũ.C.de donat. incer virũ
⁊H vxo.vbi ponit de exceptõe falſitatis ⁊ cõpenſatõis ad quẽ me rei
mitto.⁊ redeo ad tex.de quo agimus.cuius verba ſunt hec.

Z. Cutius titius ſeioꝛũ debitoꝛ deceſſit hijq; per
ſuaſerunt publio meuio quod hereditas ad eum
pertineret:⁊ fecerũt vt epiſtolam in eos exponat
debitoꝛem ſeſe eſſe quaſi patrui ſui confuentem
qui ⁊ addidit epiſtole ſue quod in ratõnes ſuas
eiuſdem pecunia ꝑuenit. Queſituʒ eſt cũ ad pub
lium meuiũ ex hereditate lutij ticij nibil puenit
an ex ſcriptura pᷣpoſita de conſtituta pecunia cõ
ueniri poſſit ⁊ an doli exceptõe vti poſſit reſpon
dit nec ciuilem eo nomine actioneʒ cõpetere ſed
nec de conſtituta pecuuia cõueniri poſſe ſecũduʒ
ca que pꝛoponerentur.

Commodati.
glo. in.l. ſi ut certo.s. finali.

Illuſtris do. rancil.areti.in.l.non ſolum in. vj. col.ff. ſolu. matr.
reputat iſtam glo.ſingnl.ad hoc ꝙ vbicũq; verbuʒ cõiter ſeu com
mune ponitur ſuper iure ſui natura indiuiſibile impoꝛtat quod
obligatio que erat alias indiuidua efficiatur diuidua eo mõ quo
poteſt fieri ⁊ non aliter vt ibi per eum exclamanteʒ de iſta glo. ad
boc cum quo ſto ſimpliciter quia de hoc late dixi in repeti. mea in
l. iij. . cato. ff. de verbo.obli. ⁊ ad ibi dicta me remitto. vbi poſui
etiã de intellectu iſtius tex.e⁊ ideo ſolum pono verba glo.de qua
tgimus.que ſunt hec. .
Habebuntur ⁊c.in ver.ſed videtur quod non
inſoliduʒ tenentur vt infra eo.l.rem.ꝭ.in exerci
tu que eſt contra. ſolutio ibi actuʒ eſt vt quilibet

pꝛo parte teneatur. nam dixit cõmuni periculo
vt ibi dicit ⁊c.

Commodati.
l.unde queritur. ta medium. zlluſtris do.

. Fran.areti.in.l.iiij.O.Cato in
x. col. ð ver. ob.reputat iſtũ tex.ſing. ad hoc ꝙ licet vbi vnus ſoluſ
heres delinquit ille ſolus teneatur. vt in. lii, Scſi apud in fi. f depo

ſiti tamẽ hot eſt verů niſi alter ſit in eulpa.quia etiã ipſe tenetur.
de quo alias dixi in repeti. mea illius ſingul.tex.in. 9. cato:quẽ ego
ad lucem edidi ex oꝛiginalibus.ffoꝝ. pandectis qui erat depꝛaua
tus ⁊ vitiatus in omnibus codicibus tranſumptis bene in.xxiiij.
ver bis ⁊ ibi dixi aliquid de hoc tex.⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ nõ ero.
niſi ꝙ modo dico ꝙ iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus pꝛout de
cet non pꝛobat hoc.nam in hoc caſu non dicitur niſi de dolo vel
culpa vnius ex heredibus. non autẽ de dolo vnius ⁊ de culpa alte
rius ſimul.vel dico ꝙ loquitur in caſu quo ambo ſint in culpa.ſed
nunquã in caſu quo vnus ſit in dolo ⁊ alter in culpa pꝛout videre
potes ex eo.Cuius verba ſunt hec.

L. vnde queritur ſi alter furti egerit an ipſe ſoluſ
debeat cõmodati cõueniri: ⁊ ait celſus ſi alter
cõueniatur qui furti non egit ⁊ agendo lucrũ ſen
ſit cx re cõmodata debere eum audiri ⁊ abſolui.
Sed ſi legis aquilie aduerſus ſociũ eius ha/
buit cõm odatoꝛ actioneʒ videnduʒ eſt ne cede
re debeat ſi foꝛte damnũ dederit alter quod hic
qui cõuenitur actione cõmodati reſarcire com/
pellitur.nam ⁊ ſi aduerſus ipſum habet legis ac
quilie actionẽ cõmodatoꝛ equiſſimũ eſt vt com/
modati agendo remittat actionẽ ꝛc.

De pignoratitia actione.

l. ſi conuenerit. Ad conſtitutionẽ moꝛe regu/

lariter dicimus ꝙ vnica inter/
pellatio ſufficit vt in.l.ticia ſeyo.ꝭ.vſuras.ff. de lega.ij. ⁊ not.ĩ cle/
men. pꝛima in ver.requiſierit ⁊c.de hereti.⁊ in. c. cupientes de he/
reticis li.vjx etiã extraiudicialis vt not.in.liqui rome..cohere/
des.ff. de verb. obli. ⁊ voluit Bar ·in. l.ſi ex legati· ⁊ ibi alias legen
do dixi.ff. eo. tit. Tamẽ hoc multũ ſingulariter limitat do. Ant.
in. c. cum cauſam extra de off:.deleg. ſ. non pcedere quãdo inferi
oꝛ vult cõſtituere ſuꝑioꝛem in moꝛa. quia tũc non ſufficit vna in
terpellatio ſed requiritur omnino trina requiſitio per text. in. c: i.
extra de ſupplen. negli· pꝛela. ¶Tamen in hoc vltimo exp̃ſſe vo 7
luit cõtrariũ Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo moꝛa ⁊c.el.ij.
vbi dicit ꝙ lʒ alias legendo fuerit in illa opi. tñ modo conſultus
tenet cõtrariũ per tex. vbi dicit eſſe caſuzʒ de hoc in cõtrariuzʒ in. d.
ſi cõuenerit. vbi dicit eſſe ꝓpꝛie caſum contra do. Anto. Sed
tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.quia aut ego
volo ꝙ interpellatio mea mihi pꝛoſit non ſolum pꝛo cõſeruatione
iuris mei ſed ⁊ ad hoc vt noceat ſuperioꝛi vt puniatnr ⁊ tunc beñ
requiritur omnino trina interpellatio vt in.d.ci. aut volo ꝙ oꝑen
tur ſolum quo ad conſeruatõeʒ iuris mei ⁊ tunc vnica tantũ ſuffi
cite hoc modo ꝓcedit tex.in.d.l.ſi cõuenerit. de qua materia eti
am vltra pꝛedicta addo not.per Bar.in.l.ſi ſeruus.ff. ſolu.matri⸗
⁊ in.l.ſi quis mibi bõa.S.ſed ⁊ ſi quis.ff. de acqui.here.⁊ in. l. qui
rome.ꝭ.ſeya.ff. de verb.obli.⁊ late in.l.quod te.vbi etiaz alias le
gendo dixi.ff.ſi cert. peta.⁊ per Bar.in. l.⸗moꝛa. ff. de vſur. ⁊ bal.
in. l. i . magiſtranbus.ff. de magiſt. cõueni. ⁊ per do. Abba. in. c. fi
nem litibus extra de dolo ⁊ contu.ad quos me remitto. ⁊ redeo
ad pꝛincipale pꝛopoſitum noſtrũ videlzʒ ad textuʒ de quo agimus
nunc. Cuuus verba ſunt hec.
L. Si cõuenerit de diſtrahendo pignoꝛe ſiue ab
inicio ſiue poſtea non tantũ venditio valet verũ
incipit emptoꝛ dominiũ rei habere: ſed ⁊ ſi non
cõuenerit de diſtrahendo pignoꝛe hoc tamẽ iu/
re vtimur vt liceat diſtrahere ſi modo non con/
uenit ne liceat:vbi vero cõuenit ne diſtraheretur
creditoꝛ ſi diſtra xerit furti obligatur niſi ei ter

fuerit denunciatuʒ vt ſoluat ⁊ ceſſauerit.

de pignoraticia actione.

De iſto textu ſeci m
l. ſolutum.s.finali. H
lonus.infra locati.⁊ ideo nũc non inſiſto circa eius intellectũ.ſʒ ad
ibi per me dicta te remitto.vbi etiã poſui verba eius que hic non
pono ne idem repetamus ⁊ fruſtra occupemus mẽbꝛanas. ſz ibi
poſui intellectuʒ buiꝰ tex.vna cũ duobꝰ alijs multũ ſingularibuo.

4 .
nnpn iraan
net ta ma
oroe emien
=
niaimand
Gemesllidn
Noditn urſſufee
teannence
icgtinfetdr m

Nürmtka saiti

WCo

üßhirrt
lgarerrinr
aueni
maihnrtrennur
Wntpnne Llar
Nrernni trn 8
Müähnutr RR .
Mee ,

iitnann

Nnim

ſen we,

minie
aed 9
1 nn
W
ei

an,
mmin
dangnnalluſnie
nen —
n ntertinnd
ug mn rribiin ie
n iden di ig
a gnen len Mhomi
Were Wmnſtin dnnie
crninninnun dl
eriſee
ainn dufii
RK5S denitii ⸗ nſi
tar Afmi 64 alio⸗ “
nihenn Cnh
„ ſgbnle udtig dhi
llcjni .
allr n ieun
eartaign ioin t infihl
untſia eſniran,
mvlnoregif e e
gtai

„

Lanzlſtgigſnh
An imnieſtnnn,

Ne,
Dheniten

nnnt Lantin

.

argilitet Dnl ſz in
xrun ieminiglnefn
i niinſetad,
s
nütlitgithiie
S ifminmninin dn,
anandcſn lin cr güütoefe

Wſnon un Nan
wennnmn gi,ſignltfnam

annm,ſvinlni in nitei
har nh inn nil gi fſ henlins
n ͦNidſ aishriſeintinin,
umiade rain nl S
rntilenn nenſtngtengtatner
Aro nen ndi eſt on Nunothertade
õü
ommoTiENNlat Ndcitn wbar
ddermiezinis neinnr na and ,f
nad Xndt rndlitimmi Nu nmni
nuNN BNlinuuf bonmni⸗
n i ,1 s arnn r til qui
RaEEin ul u ſiattztiute
nim m 1 Nnl nnu ſ ſir 1bll
Anugtduei . do inefi
äü
Ewiam wni dizegune othnus

NlAd. ,B
— ürbentogigauſuecd
ſu nurürenato du deii
corinü nbihet ilrſtnm

ä

. lerdſttiter nnothn
rlus hinn ſiuntulnne
elcſtamet amiobligann nitten
umanh lluraeſuni

epczncnNio
nnmn aunneſuaui

voni 4 ericc /
narnderas
mui ad i
; 7

n

Se pignoraticia actione.

1. elcganter. S. fi. icia m Wnn

ciuitatem eius· pulcrũ eſt modo ſcire quis exercebit iuriſdictionẽ
in holes caſtri an ego creditoꝛ vel debitoꝛ ipſe verus dominus ca⸗
ſtri pignoꝛati ſeu ciuitatis pignoꝛate mihi. in hoc videtur dicẽduzʒ
ego creditoꝛ per tex.in.d.l. elegãter. 5. fi. p quẽ tex. ita in ſpecie
voluit Ludo.roma.in ſuo ſingulari in verbo iuriſdictio ⁊c.el.vij
vbi dicit eſſe caſum ſingularẽ de hol. Sed tu bene conſidera
pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius tex.qui iudicio meo pꝛobat
totuʒ cõtraruũ ſi bene ⁊ ſubtiliter cõſideret. nam hic dicitur ꝙ cre
ditoꝛ pꝛo maleficijs ſerui ſibi pignoꝛati debet adire pꝛeſidez ergo
non poteſt ipſe exercere iuriſdictionẽ in eum. ſed bene poteſt eum
ligare ⁊ cohercere vt ibi dicitur in ver.ſi pꝛo maleficijs ſuis coher
cuit vc.qui ſunt actus nudi miniſterij tantũ ⁊ facti meri ⁊ non iu⸗
riſdictõis. ergo iuriſdictio non ſpectat ad eum ſed potius ad ipſi u3
debitoꝛẽ verũ dominũ rei pignoꝛate. Itaq; ergo retoꝛqueo de di⸗
recto iſtum tex. de directo contra Ludo. foma. Pꝛeterea ali
ud conſidero pꝛo vero intellectu iſtius text· nam hic immediate
ſeruus erat pignoꝛatus creditoꝛi.ſed in noſtro caſu homiĩes caſtri
ſeu ciuitatis non ſunt imediate pignoꝛati ſed ipſuz caſtrũ eſt pigno
ratum. ⁊ co medio hoĩes pignoꝛati intelligũtur quod tamen pꝛo
certo non affirmo.? ſic iſte tex. habet in ſe diuerſam rõnem.vnde
non facit ſi bene ⁊ ſubtiliter conſideretur.cuiꝰ tex.verba ſunt hec.

I. Si res pignoꝛi datas male tractauit creditoꝛ
vel ſeruos debilitauit plane ſi pꝛo maleficijs ſu
is cohercuit vel vinxit vel obtulit pꝛefecture vel
pꝛeſidi dicenduʒ eſt pignoꝛaticia creditoꝛem nõ
teneri.quare ſi pꝛoſtituit ancillam vel impꝛoba/
tum facere cepit illico pignus ancille ſoluitur ⁊c

de pignoraticia actione.

;11⸗ Lud.romaiin ſuo ſingulari in verbo
l. e igitin damnũ ⁊c. el. iij. dicit vornui datuz a
tignolis in re pignoꝛata eſt creditoꝛis non autẽ debitoꝛis per text.
ur. l. ea Pgrureſnem reputat ad hoc ſingularẽ. Sed tu adi
uerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex. nam ego dico ꝓ /
bari ibi totũ contrariũ per eundeʒ met tex.pꝛobantẽ mihi aperte
hoc ꝙ eoipſo ꝙ creditoꝛ adhibet diligentiã in re pignoꝛata quam
adhibet in rebus ſuis pꝛopꝛijs non tenetur. vnde ſi tignole ſeu ti⸗
nee roſerunt veſtem per te mibi pignoꝛatã exiſtenteʒ in eo loco in
quo poſui etiã veſtes meas non debeo teneri.verba ãt tex.ſũt hec

CEa iitur que diligens paterfamilias in ſuis
rebus pꝛeſtare ſolet a creditoꝛe exiguntur ⁊c.

de exercitoria.

1 —1 . Habens mandatũ ad
l. prima. §. igitur. men mncan ad
locanduʒ domu non videtur habere mandatũ ad recipiẽduʒz eius
pꝛeciũ vel penſionẽ eius.tex.eſt in.d.l.i.ꝭ.igitur pᷣpoſitio.quẽ text.
ad boc ꝓpoſitum pꝛo ſingulari allegat Ludo. roma. in ſuo ſiugu/

lari in ver. mandatũ ⁊c.el pꝛimo exclamãs multũ de eo ad hoc.

Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius text. ⁊
dicas ꝙ cum reuerẽtia Ludouicus roma.fallitur in vero intelle/
ctu eius qui non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter cõſideretur. Nam
ibi fuit factũ mandatũ taxatiuũ dicendo ad vẽdenduʒ tantuz ꝛc.
quo caſu excluditur bene tunc omms alius actus videlz ad recipi
enduʒ pꝛeciũ.ſecus eſſet ſi mandatuũ non fuiſſet taxatiuuʒ T ita re
ſtrictum pꝛout hic fuutt. Pꝛeterea debet eſſe differentia inter
bñteʒ mandatũ ad vẽdenduz ⁊ eũ qui nullũ bʒ mãdatũ. nã ei qui
nõ hʒ aliquod mandatũ non poteſt ſolui.l.qui hominez. Fenullo⸗
ff de ſolutio.ergo debet poſſe ſolui iſt:.ſed de hoc non dico nunc.
nec eſt materia noſtra ſed vt dixi iſte text.nõ pꝛobat.⁊ hoc ſatis ẽ
mihi pꝛo intellectu eius nouo.⁊ cuius verba buiuſmodi ſunt.

G. Ititur pꝛepoſitio certã legem dat cõtrahenti
bus quare ſi eũ ppoſuit naui ad hoc ſolũ vt ve
cturas exigat nõ locet quod foꝛte locauerat ipſe
non tenetur exercitoꝛ ſi magiſter locauerit:vel ſi

ad locanduʒ tantum: non ad exigendut: aut ſi ad
hoc ut vectoꝛibus locet non mercibus nauem
pꝛcſtet:vel ecõtra modũ egreſſus non obligauit
exercitoꝛẽ ſed ⁊ ſi vt certis mercedibus eã locet
pꝛepoſitus eſt puta legumini canabe ille marmo
ribus vel alij materie locauerit dicenduʒ eſt nõ
teneri. quedaʒ enim naues onerarie quedam vt
ipſi dicunt embate ſunt ⁊c.

De exercitoria.

. —P Ir e* Si pꝛocuratoꝛ cõſtituit
I Pri ma. §. Uitur. etiam per me ad exigẽduʒ
penſiones domoꝝ mearũ non poteſt relocare domos meas pꝛedi
ctas tex. eſt in. d. l.i. . igitur pꝛepoſitio. quem ad hoc ꝓpoſitũ alle
gat Ludo.romain ſuo ſingulari in verbo pꝛocuratoꝛ vc. vbi facit
ad hoc pꝛopoſitũ magnũ feſtum de eo. Sed aduerte tu pꝛo
vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.quia cuʒ reuerẽtia vehemẽ
ter ipfe fallitur in intellectu eius Ĩe pꝛout ſupꝛa etiã dixi in alio p„
poſito contra Ludo.roma..nam ratio quare ille non poteſt locar
eſt. quia mandatuũ fuit ei limitatiue ⁊ reſt rictiue cõceſſum ad locã
dum tantuʒ vel ad exigenduʒ tantũ pꝛout ſonãt verba lr̃e maxie ĩ
verbo pᷣpoſuit ad hoc ſolum vt vecturas exigat non vt locet ⁊c.
x quibus apparet de limitato mãdato ⁊ ideo non poteſt locare
quia fines mandati diligẽter cuſtodiendi ſunt ita expꝛeſſe phibẽ
lis hoc opatur in tex.iſto.pꝛo quo facit illud quod dicimus ꝙ pꝛo
curatoꝛ habens mandatũ ad vẽdenduʒ rem ⁊ recipiendũ pᷣcium
non poteſt habere fidem de pꝛecio ſed debet illud reciꝑe actuali
ter ᷣm glo.in.l.cum vendente.C.vbi cauſe fiſca.quam appꝛobat
ibi Bal. ⁊ etiam voluit Bal. in. l. in ciuile de rei vendi. ⁊ Bar. in
l.i.ff. ve offi. pꝛocon. vbi voluit hoc pcedere tantum in pcuratoꝛe
ſingulari ſed ꝓcuratoꝛ vniuerſalis bene põt habere fidem de pꝛe
cio vt ibi per eum ad quẽ me remitto. ⁊ redeo ad iſtũ tex. de quo
agimus in pꝛeſentia. Cuius verba ſunt hec.

C¶Igitur pꝛepoſitio certam legem dat cõtrahẽ
tibus:quare ſi eum pꝛepoſuit naui ad hoc ſ- olum
vt vecturas exigat non ut locet quod foꝛte ipſe
locauerat non tenetur exercitoꝛ ſi magiſter loca
uerit vel ſi ad locãdum tantũ non ad exigendum
idem erit dicendum: aut ſi ad hoc ut vectoꝛibus
locet non ut mercibus nauem pꝛeſtet vel ecõtra
modũ egreſſus non obligauit exercitoꝛem ⁊c.

de inſtitoria actione.

l. in eum §. ta berne. Saat titulus. C.

ne filius pꝛo patre.
⁊C.ne vxoꝛ pꝛo marito. Sed pone ꝙ filius meus ex iuſſu
meo quo caſu obligat me per totũ tit. ff.quod iuſſu contraxit an
ego pater ſim obligatus vel ne. Bꝛeuiter dicas ꝙ ſic vt dixi ⁊ non
ſolum vt pꝛincipalis ſed etiã vt fideiuſſoꝛ obligoꝛ. tex. eſt not. in.d
l. in eum.S.taberne. Quem tex.ad hoc ꝓpoſitum pꝛo vnico in iu
re allegat HBal.in.l.ſ mãdato.C.quod cũ eo.⁊ ſic fecit eũ ſingula
rem. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius
tex.qui ſalua eius pace non pꝛobat hoc. nam pater ibi expꝛeſſe fi/
deiuſſerat pꝛo filio ſuo quẽ pꝛepoſuerat taberne ideo tenet vt fij
deiuſſoꝛ vt ibi in ver. pꝛo co fideiuſſit ⁊c. ⁊ in ver. fideiubendo ac.
vnde non eſt mirum ſi tenetur vt fideiuſſoꝛ ibYi. Uel ſecundo
dico ꝙ non dicit ibi in tex.iſto ꝙ pater teneatur vt fideiuſſoꝛ ſed
actione inſtitoꝛia exquo eũ pꝛepoſuerat taberne.⁊ per conſequens
iſte tex. nihil facit ad pꝛopoſitũ Bal.ſi bene ⁊ ſubtiliter põderer.
Circa quẽ tex.addo tibi vnũ verbũ ꝙ pater bene cenſetur fideiuſ
ſoꝛ filij ſui quantũ eſt pꝛo eo quod eſt in peculio ei cõceſſo ⁊æ non
vlterius.l.cum filius cum ibi plene not. ff.de ver. obligat.⁊ voluit
Bal.in auten.ex teſtamẽto in penul.col.C. de collatio ⁊· Bal. in.l.
i. C. cõia de lega.⁊ etiã Bal. in auten.ſed cum teſtatoꝛ in fi. C. adil
falci.⁊ Bal.in.d.l.penul.in fi.C.ne filius pꝛo patre vbi ponit aliũ
caſum in quo pater cenſetur fideiuſſoꝛ ſilij quãdo ex ſua ſolunõe
liberatur a pena vt ibi per eũ.⁊ etias in officijs publicis ⁊ ratione
coꝛũ vt in.l.quotiẽs.⁊ ibi hoc etiã voluit Bar.ff.ad municip.⁊ in
d.l.cum filius de verb.obli.⁊ in.liij.ff de excuſati:tuto.ad quos
me remitto.⁊ redeo ad tex.de quo agimus.cuius verbe ſunt her.

CTaberne pꝛepoſitus a patre filius mertiũ can
ſa mutuã pecuniã accepit pꝛo eo pater fideiuſſit
etiã inſtitoꝛia ab eo petetur cum accepte pecunie
ſpecieʒ fideiubendo negotio taberne miſcuerit⸗

quod cum eo.
l. ti tiann 8. Judex appellatõis poteſt ſupplete te

gulariter circa cauſam in pꝛima ſentẽ
tia exiſtentẽ.ter. eſt in.d.l.titianus. quem text.ad hoc ꝓpoſitum
magnifacit Bal. ⁊ dicit eſſe not.in.l.qui teſtamẽto in pꝛima col.ff
de excuſat.tuto.cum quo in hoc ſto ſimpliciter.quia tex.ille claruſ
eſt. ⁊ hoc optie pꝛobat maxime in verſi.ſentẽtiam cõfirmauit im
peratoꝛ ⁊c.cum verſi.pᷣcedenti ibi.ſed quia videbat in omnibus
ſuo noĩe ſubſtituiſſe ⁊c. Circa quẽ tex.addo vnũ verbũ quod eſt
magis notãduʒz ꝙ iudex appellatõis poteſt cõfirmare ⁊ refoꝛmar
pꝛimã ſententiã etia nullaʒ etiam tali nullitate ſi eſſet lata a iudi/
ce incõpetenti ⁊ poteſt dare ſibi robur vt in.c.i.extra de tranſacti.
T inc.ſi epiſcopũ.xxvi.qi· ⁊ in. c.ij.extra de inſtit.⁊ in.c.ex inſmnu
atione extra de pꝛocura.⁊ voluit Inno.in.c.ſuper lr̃is extra de re
ſcript.⁊ Ange.in.l.ij.in.vijifallen.ffde uriſdic.om.iudi. Ta/
men intellige hoc ſane ne errares niſi in pꝛima ſentẽtia eſſet erroꝛ
expꝛeſſus.nam ſecunda ſentẽtia cõfirmãs eſſet etiã iſto cãu nulla
ſicut pꝛima ⁊ omnis erroꝛ in pꝛima videĩ repetitus in ſecunda ſe
cunduz Inno . in.c.i.extra de confir.vti.vel inutie⁊ Bar.in.l.i.C.
de erro.calcu.⁊ in.l.ſi expꝛeſſim.fr de appel.⁊ Ang.in.lłi.C.quan
do pꝛouo.non eſt neceſ.⁊ Jo.de imo.in.d.l.ſi expꝛeſſim.⁊ ulluſtr.
do.Fran.are.in ſuo ↄſi.lxxv.ii cip.diligẽter ⁊ mature ↄſide ratis
⁊c.vbi copioſe loqutus eſt in hac materia in qua etiã alias conſu
lui in ciuitate toꝛtone ad quos me remitto.Et redeo ad text. no/⸗
ſtrũ de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

