rem.ſed nõ ſimpliciter pꝛout dicit Bar.⁊ alij hic poſt eũ qui cum
reuerentia non bene guſtarũt iſtũ tex. De qua materia addo ẽt
Bal .in conſil.clxiiij.in ſecunda parte conſilioꝝ ſuoꝛum incip. opi/
nio domini Bar. vc. vbi ponit quãdo alimenta intelligũtur pꝛeſti
ta animo donandi ⁊ quãdo animo repetendi.⁊ etiã Bal.in conſi
lio. ccccxxxj.in eadem Fᷣa parte incip.quedam vidua ac.⁊ Kapha.
eu.in conſil.lxxxvij. circa mediũ incip.caſus talis Sranciſcus ⁊c.
ad quos me remitto.⁊ redeo ad tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Patrem qui filiam expoſuit hanc nunc adul

tam ſumptibus ⁊ laboꝛe tuo factam matrimõio

cõiungi filio tuo deſiderantis fauere voto cõue
nit : ui ſi renitatuꝛ alimentoꝛũ ſolutioni in hoc
ſolũmodo caſu parere debet.

LT. ſ gncimus. Bar. dicit hic ꝙ iſte tex. eſt ſatis

not.⁊ ſingularis caſus ad hoc ꝓ

„

poſitum ꝙ vbi fit mentio nuptiarũ intelligitur de eo di
tie celebratur. Sed tu aduerte pꝛo wro 7 dunplomnanned
iſtius tex.nam pꝛocedit nedum vbi fit mentio nuptiarũ progtd
cit Bar..ſed etiam vbi fieret mentio dt temꝑe nuptiarũ vt in 4
ſi. ſiue nuptiarũ tempꝰ dixerit ſiue nuptias nominauerit æc en
poteſt vterq; caſus cõtingere vt ſi dico temꝑe nuptiarũ dñi Tud
nuici pꝛomitto tibi. x.⁊ intelligitur de die feſtiuitatis. vel ſi dico i
nuptijs vel ad nuptias domini Ludouici ꝓmitto tibi. x. vc nann
intelligitur etiam de eo die feſtiuitatis vt hic in tex. maxime in
ſi.niſi ipſa nupttarũ accedat feſtiuitas ⁊c.⁊ in verfi. vota ei .
pꝛoceſſerint ⁊c. Et maioꝛ erat dubitatio vbi fit mentio de amn
re nuptiarũ q; in nuptijs.quia etiã ante illam diem per gliquog
es videbatur poſſe dici temꝑe nuptiarũ.vel etiam quãdo eſſent in
etate nubili qua iungi poſſent.nam illud videbatur dici poſſe tem
pus nuptiarũ.Sed deciditur cõtrariũ vt hic in tex.quem hoc moõ
declaro tibi nouiter. De qua materia addo vnũ notabile coſilii
domini mei Alex. de imol.in conſil lxxvii.in prima colu in quinto
volu.incip. Dominicus quidã teſtamentũ cõdidit ⁊c vbi cõmemo
rat illum tex.⁊ de eo facit magnũ feſtum. Cuius textusverba foꝛ
malia ſunt hec.

L. Sancimus ſi quis nuptiarũ mentionẽ fecerit
in qualicunqʒ pacto ꝙ ad dandum vel ad faciẽ/
dum vel non dandum vel non facienduʒ concipi
tur:⁊ ſiue nuptiarũ tempus dixerit ſiue nuptias
nominauerit:non aliter intelligi eſſe condictionẽ
adimplendam vel non extenuãdam niſi ipſa nup
tiarum accedat feſtiuitas:⁊ non eſt inſpicienduʒ
quo ad nuptiarũ etas:vel feminis poſt.xij.annʒ
acceſſit vel maribus poſt.xiiij.annũ completum
ſed an vota nuptiaꝝ re ipᷣa pꝛoceſſerint.Sic ete
nim ⁊ antiqui iuris contentio dirimetur ⁊ immẽ
ſa libꝛoꝛũ volumina ad melioꝛẽ modum tandem
pꝛouenient ⁊ c.

de ſecundis nuptüs.

An mulier nubens ſecundo vito de licẽ
– Pri ma. tia ſibi data a pꝛimo marito in teſtamen
to vel in alia diſpoſitõe euitet penã a ciuili iure impoſitam cõtta ſe
cundo nubentes poſuit Bal. in.l. vnica. C. de his que pene nomiĩe.
T in.l.i.C.de ſecun.nupt.⁊ in.l.filiũ quẽ habentẽ.C.fami ·hirciſe.
æ late Ludo.romaun ſuo ſingulari in verbo mulier ꝛc. el ko vbi
multũ laboꝛat circa hoc dicens tandem ꝙ aut maritus pmittit ei
ꝙ nubat infra annũ luctus.⁊ hoc caſu non euitat penã. quia jm
eum ꝙ mulier nubat infra annũ luctus reputatur eſſe contra bo/
nos moꝛes vt eſt caſus ſᷣm eum in.d.l.i.vnde diſpoſitio teſtatoꝛis
inducens aliquid contra bonos moꝛes m eum eſt inualida.ltur
pia cũ ſimilibus.ff. de lega.pꝛimo. Aut ſm eum maritus pmmiſit
ei vt mulier poſt annũ luctus nubat ⁊ tunc inducit vt euitet penq.
Et ratio eſt q; ſᷣm eum ꝙ mulier ſecũdo loco nubat tendit. ⁊ eſt
ad iniuriam anime pꝛimi mariti vt in. . quia vero in autenti. de
nupt.coll.quarta.ſed volenti nõ fit nec infertur iniuria·. vt in. c. ſci
enti de regu. iur.li. vj.⁊ in.l.i..vſq; adeo.ffde iniur. Et ſubdit
Ludo.roma.idem eſſe ſi nubit poſt annũ luctus de cõſenſu ſuoꝛi

ſilioꝝ. quia etiã boc caſu euitat penã per glo. in auten. de non ctige

ſecun. nuben. in verbo copulatur ⁊c. pꝛo qua glo.dicit etiẽ Ludo.
roma. ſe alias conſuluiſſe Sloꝛentie ꝛc. Secd tu aduerte ciſe
theoricam ſupra traditam aut infra annu luctus cõcedit maritus
vxoꝛi nubere vt non poſſit. nec ipſa euitat penã.aut poſt valet ?
poteſt ⁊ euitat penã ?c. Quia ego dico ꝙ ſiue añ annũ vel poſt
concedat omnino euitat quia volenti non fit iniuria. eadem ſato
met militat in vno caſu que in alio. Mec obſtat tex.i. d. li in
pꝛefati ſcribẽtesiſe fundant.quia iſte tex. nihil facit cum reuerẽtia
eoꝛũ dixerim. NMam alius eſt ⁊ nouus meus intellectus eius.qui⸗
dum dicitur ibi ꝙ induxit impatoꝛ ad coꝛrectõem moꝛũ ⁊c. nonſe
quitur ꝙ nubere ſecũdo loco ſit contra bonos moꝛes.na iſta ſtit
ſimul ꝙ lex aliquid inducat pꝛo correptõe morũ tamen ſi ft in
contrariũ non dicitur pꝛopter hoc eſſe contra moꝛes. vel ſaltẽ non
dicitur contra bonos moꝛes.nam alij ſunt moꝛes alij boni moꝛe
æ alij ſunt boni mores mere ciuiles alij introducti a iure natutali
vel gentiũ vel ab vſu certe ciuitatis inter quos longa eſt di retis
vt per gloin.l.pacta que contra.⁊ in.l.fi. C. de pactis. vbi lex.com
memorat bonos moꝛes ⁊c. ⁊ per Bal. in. l. ij. C. de cõdict. ob tur.
cau.⁊ in.l.pactũ in.xix.qde.C. de collat. UVñ ad rem noſtr⸗ texi
in. d. li.non facit mentõem de bonis moꝛibus ſed de moꝛib ſim⸗

Vnh
(urirainte⸗

—Z

,A 7
Ei lenn
nm unii ſm ns⸗
M ine

mn ts
um eme

Nobgivamnn
ſitten unmmnmn

2 Prlkeridbs ld.

ichinmninun Ntimer
lia tnltfin AAir inten
mmuin uNt umn mn n
omawitnte minnguln

DCNNColutunnen
AuNecnueNannne
irintemfenn aimin

Rntosiltn dilarime
LCenNApertngin N

0pTthenerntnfrlarten

ritfttrini Mi tirt
fisfütfentndsgrenuttu di win
ataiill Naw
enneNnlvirernn
tenininnt unan,
lfüktintwign mn nr
Tlgfiitkcrgimgitad

lintin, Hane
lun un
ani
rnn iee ecrin
Re
eeſ⸗
ün

nire⸗ i
gedt.

ne⸗
diaeſin

9NEE õ

ðLͤ
NEES

4

dl.

215

— $

4

ẽꝭ

8 Cmrolrnemtn
. . „» 1
anninininin
Woort.

*

Neſontsnuns

* niidn infintt
uau iittis citunl ineinint

aturt a Mal u etegen

all Mαπz i)atian
mlaumuaa ihiiiin intdi
õ
nnimdrmmnmin
Nifmi ln
a, r mim n ltn iin
mum4rri i, ih is
vi mni mufi m il
umn Ißi alliſii
ñ
õ
”
um ta ul iili

in.l. hac edictali.ꝭ. his illud.

iter. 2 boc modo ego nouitet intelligo ſſtum tex. Uno alio ad
dito ꝙ ſi querimus an hodie pene iuris ciuilis ſint ſublate ꝑ ius
canoõicum contra ſecũdo nubentes poſuit do.meus Alex.de imo.
imol.in ſuo conſil. xlv. in quarto volu. incip. viſo themate ſupꝛa/
ſeripto ꝛc. ⁊ do. Ant.ð pꝛato veii in conſil.cxxxiij. inter oſilia dni
mei Alexa. de imola in quarto volu.⁊ incipit vere crudelis ⁊c. ad
quos in boc me remittole ⁊ redeo ad pꝛinctpale pꝛopoſitũ noſtrũ
videlicet ad iſtum tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt bec.

¶. Si qua mulier nequaquã luctus religionẽ pri
oꝛis viri nuptiarum feſtinationẽ pꝛeſtiterit ex iu
re quidem notiſſimo ſit infamis. pꝛeterea ſecun
do viro vltra terciam partem bonoꝛum in doteʒ
non det:neqʒ ei in teſtamento plus qᷓ; terciã par/
tem relinquat:omniũ pꝛeterea hareditatuʒ vel le
gatoꝛum : ſideicõmiſſoꝛuʒ ſupꝛema voluntate re
lictoꝛum moꝛtis cauſa donationis ſit expers.
hec nanqʒ ab heredibus vel coheredibua aut in
teſtato ſuccedentibus vendicari inbemus: ne in
his in quibus coꝛrectionem moꝛum induximus
fiſci videamur habere rationem.

L. Hac edictali.S. his illud.

Lex in multis caſibus introducit tacitas hipotecã quos enar
rare magis laboꝛioſum eſſet qᷓ; ſubtile. Sed inter alios introdu/
cit vnum not. eaſum pꝛo dote data marito in omnibus bonis
eius ⁊ econtra in bonis vxoꝛis pꝛo dote ꝓmiſſa danda.vt in.l.vni
ca.in pꝛin. C. ve rei vxo.actio. An autem hec ypotheca compꝛehen
dat bona pꝛeſentia exiſtentia tempe date dotis. an etiaz que mari/
tus ex poſt acquiſiuit ⁊ ſie bona futnra tex.eſt ꝙ etiã bona futu .
ra compꝛebendit in.d.l.hac edictali.S.his illud in verſi.iam autẽ
⁊ciquem tex.ad hoc pꝛopoſitum pꝛo ſingulari allegat hic Bal. in
vltima col.⁊ Ludo.roma.in ſuo ſingul.in verbo ipotheca ⁊c.vbi
appꝛopꝛiat ſibi iſtuz text.nec õᷣ Bal. facit mentõz aliquã moꝛe ſuo
in illis ſuis ſingularibus que omnia habuit a Bal. ⁊ maxie text.
Pꝛo cuiꝰ tex. nouo ⁊ vero intel
lectu meo dicas tu ꝙ non loquitur in ypotheca competente vxoꝛi
pʒo rebus dotalibus aliquo modo.ſed in alia ypotheca penitꝰ di ⸗
nerſa ab illa videlicet que datur filijs pꝛimi matrimomj quando
mulier tranſiuit ad ſecũda vota pꝛo bonis que ſpectãt ad eos fili
lios prout aperte dicitur in tex.maxime in verrſi.vel rebus alijs
ad eam deuolutis ex eodem die quo eedem res ad eam puenerit
ſilijs obligatis ⁊c. ⁊ in verſi.potiores habeãtur liberis qni ex eo/
dem matrimonio ⁊c. ⁊ etiam in fine illius tex. De cuius inteilectu
in ſui pꝛincipio poſuit Bal. in ſuo conſſio.cccclv. in ſecũda parte ↄ
ſiliorũ ſuoꝝ incep. quidã mechus ⁊c.⁊ Ang.in ſuo couſil. cclxxxiiij
incip. quãdo filit ſimul cuz patre ⁊c.⁊ Raph.fulgo. in ſuo conſilio
lxxxxvij. incip. Antonius tranſiẽs ⁊c.? Paul.de caſtro in conſilio
clxxviij.incip.viſo caſu ⁊c.in penul.col.in quibꝰ locis ponũt quo/
modo poſſit relinqui filijs tam ex pꝛimo qᷓ; ex ſecũdo matrimõio

C Hijs illud adicimus vt mulier in his caſibꝰ
in quibus ante nuptias donationes ceteras etiaʒ
res amarito ad ſe deuolutas ſecunduʒ pꝛioꝛum
tempoꝛuʒ ſtatuta liberis cõmunibus vt paterna
ſeruare cõpellitur hoc eſt vpi moꝛte mariti ma/
trimonio diſſoluto ad alias nuptias venerit:im/
mobilium rerum ⁊ mancipioꝛũ annonaꝝ quoqʒ
ciuilium vſurarum duntaxat vite ſue tempoꝛibꝰ
potiatur alienatione eoꝛũ penitus interdicta ⁊c.

Blo.in.l.ſi quis pꝛioꝛis. Sad in
Hß. Cde bo. libe. ? do. me Alex. de imol. in. l. impatoꝛ in. vii.
tol r ad trebel. reputãt iſtã glo. ſing. ad hoc q vbi pr diſſipat bõa
aduẽticia filij ſui debet ab eo aufferri adminiſtratio ſiue pater ſit
ſoluendo ſiue non vt ibi per eos cum quibus ſto ſimpliciter enm
de hoe dixenim in. l impatoꝝ ff ad trebel. vnde ſoluz pono verba
de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.
ypotece ⁊c. quod autem hic dicit de patre ve
rum eſt ꝙ filij in eius poteſtate conſtituti non de

nt perſcrutari de eius adminiſtratõe vt in au⸗/

ten. de nuptijs circa mediũ niſi ipſe ſuſpectꝰ ha

beatur.yt.l.imperatoꝛ.ff.ad trebel.

De dotis promiſſione.
Z. ſe cunda. Ludo. roma in ſuo ſingulari in ver⸗

50 dos vc, el pꝛimo dicit vnũ notabi
le verbum. ſ. ꝙ verba enũciatiua quantũcunq; emiſſa pꝛopt aliud

pꝛobant plene in cõtractibus dotalibus per caſum ᷣm e
larẽ ad hoc in.d.l.ij. C. de dot.pꝛomiſ. Sed tu arrend⸗
ro ⁊ nouo meo intellectu ad iſtum tex.qui iudicio meo nihil facit
ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur.nam ego intelligo eum quãdo in ip
ſo inſtrumẽto fuit facta pꝛomiſſio dons ⁊ vſurarũ. vude nõ ſunt
ibi verba enũciatlua ſed pꝛincipaliter emiſſa. vel ſi pur velles intel
ligere iſtum tex. de pꝛomiſſione dotis iam facta in alio inſtrumen
to dico ꝙ in inſtrumẽto pꝛomiſſiõis vſurarũ etiã poſtea facto di/
cebatur ꝙ pꝛomittebãtur vſure pꝛo dote promiſſa iam narrãdo
expꝛeſſe ꝓmiſſionẽ dotis.⁊ glo:expꝛeſſe hoc ibi ſenſit in verſ. oſtẽ
deritis ⁊c. quam glo.non vidit Ludo. romo. ? hec eſt vera inter/

Pꝛetatio iſtius tex.quem hoc modo ego etiam intelligo. Cuiꝰ ver⸗
ba funt hec.

L. Si pꝛo dote pꝛomiſſa certas vſuras dare ſo/
cer tuus ſpopõdit id quod deberi oſtenderitis
competens iudex ſibi ſolui pꝛecipiet ⁊c.
Pater dando dotẽ pꝛo filia intelligitur in

„ li nali. dubio dediſſe de ſuo primonio non autem
de bonis filie.tex. eſt in. d.l.fi.⁊ poſuit Bal.in conſil. cciiij. in ſecũ
da parte ſuorum conſilioꝛum incip.ſuper pꝛimo ⁊c. ⁊ Bald. in
conſil.cxlv.in eadem ſecũda parte conſilioꝝ incip.quãdo pater do/
tat ⁊c. Plus etiã dicitur in.d.l.fi.ꝙ ſi pater diceret ſe dare de pa
trimonio ſuo ⁊ etiam filie ſimul intelligitur omnino dediſſe ð ſuo
tantũ ſi ipſe eſt ſoluendo.ſed ſi ſoluendo non eſt intelligitur dediſ/
ſe de bonis filie tantum.quem tex.hic ad hoc reputat ſingula rẽ ⁊
vnicũ Bal. ⁊ dicit eſſe vnam de quinquaginta deciſioibus Juſti /
niani impatoꝛis cum quo in hoc ſto.quia iſte tex. hoc aperte ꝓbat
nec indiget aliqua mea noua interpꝛetatiõe niſi ꝙ addo vnũ vᷣbuzʒ
quid in fratre in dotando ſoꝛorem vel filiã fratris ſui an intelligit
dotaſſe de ſuo.de quo poſuit multũ notãter Paul. de caſt. in con
ſilio.cxx. incip.ſi dicta Coꝛnelia ⁊c.⁊ etiam in cõſilio.clxxiij. incipi.
viſo caſu ⁊c.in ſᷣa col.in fi.⁊ etiã do.meus Alex.de imolin conſi.
ciij.in vltima col.in quarto voluĩe.incip. Redemptoꝛis noſtri ꝛc.

dad quos me remitto ⁊ redeo ad iſtuʒ tex.de quo agimus. Cuius

verba ſunt hec.
Si pater dotem pꝛo filia ſimpliciter dedit: vel
pꝛo filio ante nuptias donatõem fecerit: habeat
ãt filiꝰ vel in ptãte cõſtitutꝰ vel foꝛte emãcipatꝰ
res maternas vel ex alio mõ tales que acqui/
ſitionem ẽffugiũtiquarũ vſus ſʒm ſolu.apud pa/
tꝛem remaneret vel quocũqʒ modo poterat quaſ
dam actiones circa patrem habere dubitabatur
apud veteres vtrum ne videatur pater ex ipſo ð
bito dotis vel ante nuptias donatõis feciſſe p/
miſſionẽ vel donatõem vt ſeſe ab huiuſmodi ne
xu liberetan debitũ quidem remaneret in ſua na
tura:liberalitas autẽ paterna dotem vel ante uup
tias donationẽ dare ſuggeſſit.
Bar . hic dicit iſta lex hʒ

LZ. Bi Pro dote. vnum quod eſt ſingulare

quod dicit ſe etiam neſcire alibi vtdelicet ꝙ illud quod indu cit p /
ſtatio vſurarum longi tempoꝛis inducit vnica pꝛomiſſio. ⁊ ve/
rum eſt ꝙ glo. hoc dicit hic que hoc modo intellexit iſtum tex.
Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius text.
quia in hoc non ſtat virtus iſtius tex.ſed ſtat in eo ꝙ vſure pmiſ/
ſe fuerunt hic generaliter ⁊ incerte ⁊ ambigue.⁊ pꝛopter hoc vi/
debatur non valere.⁊ dicitur ꝙ ĩmo valet vt ibi in verſic.vſuras
dare ſpopondit ⁊c.⁊ erit opus pꝛobare quantas vſuras debet ra/
tionabiliter vel ̃ᷣm conſuetudinẽ patrie vel aliter vt hic in lex.be /
ne ponderato quem ego nouiter hoc modo intelligo.de qua mate
ria ſtatutarie pꝛeſtationis ſupꝛa latius diximus ⁊ ideo non repeto
nunc niſi ego intelligo iſtum text. pꝛout modo tibi dixi. Cuius
verba non pono hic cum ſupꝛa ea poſuerim in alio tñ ꝓpoſito ⁊c

De iure dotium.

T ꝛzima Bar. hic dicit iſta lex eſt notabilis ⁊
. Pz ſiingnlaris ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ ſi dos inci /
pit a pꝛecedenti pꝛomiſſione ülle qui dat non tenetur de euictione.
ſecus ſi incipiat a traditõe.Et ſubdit Bart. ꝙ ſi iſte text. haberet
glo. ſignaret eam milleſies.⁊ hoc modo intelligũt iſtum tex.omnes
docẽtes hic. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo intellectu
iſtius littere. Nam dico ego nouiter q⸗ iſte tex. non ſacit hanc diffe
rentiam vtrum dos incipiat a pcedenti pmiſſione vel a traditione

ſed ſemper res data fuit in dotem abſq; aliqua pꝛomiſſione pꝛece

denti.ſed differẽtia ſtat in hoc vtrum dans dotem pꝛomiſerit de
euictõe vel ne.primo caſu ſine vubio tenef. ſecundo vero caſu nõ.
ſed ant res fiunt data extimata in dotem ⁊ itunc competit actio ex
empto aut inextimata ⁊ tunc aut ſine dolo dantis nec etiã femine
pto qua dabatur ⁊ nulla datur actio marito alias autẽ actio ð do
lo dat ↄtra dantẽ. vel actio in factũ ↄtra vxoꝛẽ ſi ipſa fuit in dolo
vt hic in tex.qui vt dixi non facit vim in eo vtrum dos incipiat ꝗ

traditõe vel pꝛomiſſione.ſed an pꝛomiſſio facta ſit de euicnone vel

non vt in verſi.ſi pollicitatio vel pꝛomiſſio fuent interpoſua ⁊c.⁊
in verſuſin autez nulla pollicitatio vel pꝛomiſſio ⁊c. ⁊ hoc modo
ego nouiter intelligo iſtum tex. Cuius verba ſunt hec.

Z. Euicta re que fuerat in dotem data ſi pollici/
tatio vel pꝛomiſſio fuerit interpoſita gener con/
tra ſocerum vel mulierem ſeu heredes eoꝛum cõ
dictione vel ex ſtipulatõe agere poteſt. Sin aũt
nulla pollicitatõ vel pꝛomiſſio interceſſerit:poſt
euictionẽ eius ſiquidem extimata fuerit ex emp/
to erit actio.ſi vero hoc factum non eſt ſi quideʒ
bona fide ea res in dotem data eſt nulla marito

competit actio ⁊c.
Bar. bic ditit q hec eſt not.lex.⁊ hẽt
2 Eetiam. vnũ caſum ſingul.ſ.ꝙ iſta verba ad me
pertineãt vel me ſequẽtur ⁊c. licʒ pꝛima facie non includunt factũ
aduerſarij. tamen ſic interpꝛetãtur vt ipſe etiã reſtituat. Sed
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.quia non eſt
verum ꝓ illa verba ſimpliciter pꝛolata includant factũ aduerſarij
ſed quia aduerſarius per ſtipulatõem ibi pꝛomiſit eo modo pꝛopt
hoc includitur factũ eius ita pꝛobatur ibi in verſi.ſtipulata vc.Et

ratio dubitandi erat ibi.quia non eſt ſtipulata dotem ſibi reddi.ſs

ſtipulata eſt vt ea que in dotem data ſunt eam ſequãtur vel ad ſe
pertineãt vc. Sed vt dixi ratõe illius ſtipulatõis includitur factuzʒ
aduerſarij ⁊ hoc modo ego intelligo iſtam tex. In cuius intellectu
addo etiam vnum.verbũ de ſignificatõe verbi pertinereiꝛc. Nam
de hoc poſuit do.meus Alex.de imol.in conſil lxxxxviii.in quinto
voluie incip.an ſi delegata eſt cauſa ⁊c.maxime in tercia colũ.vbi
ponit an verificetur in ſola poſſeſſiõe ⁊ ſit aptum cõpꝛebẽdere poſ
ſeſſionẽ ad quem pꝛo nũc me remitto ⁊ redeo ad iſtum tex.nr̃jm.
Cuius verba ſunt hec.

L.Etiam ſi non reddi dotem ſibi mater: ſed ea
que in dotem data ſunt vt eam ſequerẽtur vel ad
ſe pertineant in matrimonio filia defuncta ſtipu
lata ſit durante matrimonio filia decedente acti
oneʒ ex ſtipulatu videri queſitam equiſſimũ eſſe

iudicamus ⁊c.
T li ceét Maritus ſepe numero ex pacto inito cũ vx
X1 ore vel etiam ex diſpoſitõne ſtatutoꝝ lucrat
dotem vel dimidiã vel terciã partem dotis pꝛout extat ſtatutuʒ in
hac regia noſtra ciuitate Bononie de dimidia lucranda ea moꝛiẽ
te in matrimonio ſine filijs. ſuper quo aliquãdo conſului de facto
⁊ maxime boc anno. De cuius ſtatuti intellectu poſuit Bald. in
ↄſil.cxxxiii.in ſecũda parte conſilioꝝ ſuoꝛũ incip.Sactuz dignoſcit
⁊c.⁊ in conſilio.cclxxvij.incip.conſuetudo vallata ⁊c.vbi ponit an
mulier debeat eſſe traducta ad hoc vt lucretur marit illas partẽ
⁊ in conſil.lxxxxviij.incip.mulier maritũ ⁊c.in eadem ſecũda par⸗
te conſilioꝝ ſuoꝛũ quẽ omnino videbis Sed dubiũ ſtat vtꝝ
teneatur ſoluere tributa maritus pꝛo alijs bonis vxoꝛis an vero
poſſeſſoꝛ eoꝛũ.Et videtur dicenduzʒ maritũ teneri pꝛopter lucrum
quod ſentit.ſed contrariũ eſt verius.quia poſſeſſoꝛ bonoꝝ alioꝛuzʒ
tenetur ſoluere tributa.tex. eſt in.d.licet.quem tex.ad hoc ibi pon/
derauit Bal. dicens illam eſſe bonã legem nec habere ſociam ad
hoc in iure.⁊ per conſequẽs hoc non eſt dicere alind niſi eſt ſis

gularis. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo intelleũ meo
iſuus tex.quia ego noniter conſidero iſtum textũ qui non loqui
tur de ſucceſſoꝛe particulari ſed de vniuerſſali vt hic in verſi. ꝛo
bus tamẽ hereditarijs ſuccefſoꝛes ⁊c.que verba de perſe ⁊ ale
magis ſimul iuncta ſonãt in ſucceſſioneʒ vniuerſalem ⁊ non parti
cularem. Plus dico ꝓ ſi ſimpliciter dixiſſet ſucceſſoꝛes ꝛcx no di
xiſſet bereditatis. tamen in dubio intelligitur de vniuerſali non
particulari vt per Bar.in.l.pater. S.mater. ff. ð lega.iij. ⁊ Bal
In.l. emptoꝛ in penul.col. C. locati. ⁊ in. l. quedam. 9,. is autez vbi .
bonus tex.ff. de edendo.⁊ Bal.in.l. ij. C. de peti. here. Vñ in
poſito hoc modo ⁊ multo magis iutelligo iſtum tex.nouiter non
autem in ſimplici poſſeſſoꝛe.pꝛo quo allego do.meũ Alex. ð imol.
in ſuo conſil. xliiij. in quinto volumie incpp.Alfonſus quondaʒ ac.
in tercia col. vbi dixit ꝙ idem eſt dicere ſuccefſionẽ vel hereditat
vt ibi per eum. pꝛo quo optime facit iſte tex. inducendo pꝛout ego
nuper induxi.Cuius tex.verba ſnnt hec.
L. Licet dos iure penes marituʒ remanſerit: pꝛo
rebus tamen hereditarijs ſucceſſoꝛes non mari
tus quondam ſolemnibus penſuationibus pare

re debet ⁊c.

Gloſa im.l. licet in glo- pꝛima

iuncto tex. Cy. Bal. ⁊ Saly. cõboñ.hic ⁊ do.meꝰ Alex. de imol. in
aute. pꝛeterea in pꝛĩa col.C. vnde vir ⁊ vxor reputant oẽs iſt glo.
ſingul. ad boc pꝛopoſitũ ꝙ ſi dos vel eius vſufructus moꝛtua mu/
liere non perueniret ad meritũ aliquo modo vt quia non exiarẽt
filij ex illo matrimonio tunc maritus habebit quartã partẽ etiam
ſi matrimoniũ ſit cum dote vt hic per oẽs cum quibus ſto. quia
glo. clara eſt. Cuius verba ſunt bec.

CJure:vt in autenti.pꝛeterea iufra vnde vir ⁊

vxoꝛ ⁊c.
L. Cum qmidam. Rarto te il gpi

pꝛopoſitum maxime ꝙ cum dos datur ab extraneo marito quan
tum ad eum eſt datio ob cauſam.ſed quantũ ad mulierẽ eſt dona
tio ſimplex. tamen non eget inſinuatée. Sed tu adnerte pꝛo
vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.nam alia ratio eſt in iſtote/
xtu. nam de donatõe ſubintellecta facta mulieri non dubitabatur
hic ſed de hoc.quia non valebat vtpote facta ſine inſinuatiõe ⁊ da/
ta dote marito per extraneũ mulier ſtipulabatur ſibi readi in cau
ſoluti mrimonij.⁊ poſtea ſoluto mr̃imonio opus erat vt ipſi extra
neo cederet mulier actões contra maritũ vel contra heredes mari
ti vt ibi in verſi.neminẽ habebat ⁊c.⁊ ſic non dubitabatur quin ii.
le extraneus donare voluiſſet.ſed pꝛincipaliter de inualiditate eius
donatõis.⁊ ideo deciditur non eſſe opus inſinuatõe aliqua.⁊ in cõ
ſequentiam non eſſe dotem ipſius mulieris.vt ibi in verſicu. ſed in
omni perſona ratas eſſe hꝰmodi donatiões ⁊ nullis monumentis
rem indigere ⁊c.⁊ mulierẽ doteʒ ſuam habere ⁊c.Et ſx pꝛimo:
pꝛincipalius deciditnr illud de inſinuatõe non neceſſaria in tali cin
quãdo extraneus dat dotem ſimpliciter marito pꝛo muliere.⁊ lia
pꝛobat iſtt text.bene ⁊ ſubtiliter põderatns.Cuius vba ſunt hec.

L. Cum quidaʒ dotes pꝛo mulieribus dabant ſi
ue matres ſiue aliquãdo cognati vel extranei re/
cte quidem eis mariti ſine inſtrumentoꝛũ obſer/
uatione ſuſcipiebant cum mulier redibitionẽ ca/
ſus ſtipulabatur ⁊ huiuſmõi foꝛtuitus caſus eue
niſſet ipſa mulier vtpote a ſe facta non donatiõe
propter hoc ꝙ monumẽta deerant neceſſitatem
hẽbat actiões huiuſmodi caſus ad eũ qui dedit
per ceſſionẽ tranſferre vel ipſas res reddere.
ita ĩueniebat᷑ foꝛte pꝛolixa poſt matrimonij cur/
ricula annoꝛuʒ ⁊ liberos foꝛte editos infelix mu
lier indotata. Sancimus itaqʒ in omnibus bu/
iuſmodi caſibus nullis monumentis rem indi/
gere ſʒ in omni petſona ratas eſſe huiuſmodi do
nationes. ⁊ muliercem dotem ſuam ipſaʒ habere
cum foꝛtuitus caſus hoc lucrum ei addiderit.⁊
firmiter hoc apud eã permanere niſi ipſe qui ab
inicio dotem dederit ſibi dari huiuſmodi caſiʒ
ſtipulatus eſt.item etenim cũ neqʒ ab initio ſuſpi

O grtwiti
citl tiun in ⸗ .

d irerinith

Ibimictininann

„.

ratidlmnunitinn, dun

mpit eiüſe bſin
mecinmirni ttilken

iklhugftinlen nen
uginniitbewmumen inie⸗
1 Ponuſnansſtisn ihr,

ntldon,dcsdel undse

DsſonnctsCgenicttertenpeeren

ſperüniriſtliontininni⸗
ciſenfiigulsinäſtnecünt
innlnens unegatsnin 1ur
Aafeihſtnitpedentzirutg

Mcrunpmmnontinnn u
rdensnrimisan
itichnyſriepmniruteis
onmneſte eliritieirti⸗

cünlihuinir ininent
immtamingtümnann
imemn gthtinen

Mriplenenaente⸗

nnüfnertiif

7

=èG

☚

—

6⁶£

SDSNS

FNLSerL

222

U

èò

. ß3qEfrfflfleeessne

22.2

..d

— N
u

e
m anſemniinnieſte

Lmna dun

Audten
nnnfattNtt
rdmtaini nin i

vimmukini Aitie

2. mxmi ertin iy iniani
XMGud itirinn
rAHTiNi litn ittn
ä

vanrEANNNNNNN
IthaririNAA tenbetenn

eaNNA iin iniint

iitie iAriiti A
mm mainmn ai un ſhiſſnſi
m riu& a Ndis i nmad

amrxt tMin in iMit tnin

õsll

taw itiir

*

trdgdhlifilnnin
ar annitl

Gtdumrinitni

1 trs onlatolh

tio aliqua liberoꝛũ cõcurrit. ſed ſibi omneʒ rem
ille qui dotẽ dederit pepigerit huiuſmodi tracta
tus habere locum non poteſt. atqʒ in alijs omni/
hus caſibus in quibus tempoꝛe vero ſtipulatus
tus triſticie ſue mulier hoc pꝛimũ habeat ſea olatiũ
pactioneʒ dotis. Similiqʒ modo ſiquis ex
traneoꝛum ideſt qui eam pꝛo qua dat in poteſta/
te non habeat pꝛo alio ante nupt.donationẽ nup

ture dedit mulieri ⁊ neceſſaria monumẽta adhi/

buerit cum excedat ſummã legitimã douatiovel
non minoꝛ mater.f.nuptura ſit:non ſolum ad eaʒ
cui ante nuptias donatio datur monumenta ſuã
habeant firmitatem:ſed etiam ad illum pꝛo quo
dedit:vt ſi lucrũ ei ex dotalibns inſtrumẽtis vel
pactis acceſſerit non hoc cedat donatoꝛi: ſ. ed in
ſuü lucrum hoc maritus cõuertat:firmũqʒ ⁊ ir/
reuocabile habeat:niſi donatoꝛ ⁊ hoc ſibi red/
di huiuſmodi caſu fuerit ſtipulatus:ne ⁊ in pꝛefa

to caſu ſimile anterioꝛi vitiũ oꝛiatur. Sin an/
tem minoꝛ quatitas ſit:vel ita res geſta ſit vt mo
numentoꝛũ ex omni parte nulla ſit vtilitas ⁊ tunc

donatio ad vtranqʒ perſonã valeat: ⁊ maritꝰ lu/
cratur caſum:niſi ⁊ hic donatoꝛ eum ſtipulatus
ſit. Pꝛeterea ſancimus ſi quis in doteʒ vel pᷣ/
dia vel certum redditum vel edes vel pannos ci
uiles ſpopondit vel pꝛomiſit ſi ex tempoꝛe matri
monij bienniũ trãſactũ ſit illico reddituũvel pẽſi

onũ nec in pãnis ciuilis q̃ntuʒ eũ pᷣſtare etiã ſi nõ

fuerint adpuc res pꝛincipales tradite. ⁊ ſic to/

ta dos marito ſit inde poſt bienniuʒ vſuras vſqʒ
ad terciam partem centeſime pꝛeſtari. Sin au

tem alie res pꝛeter immobiles vel aurum fue/
rint in dotem ſiue in argento ſiue in mulieribus
ornamentis ſiue in veſte ſiue in alijs quibuſcũqʒ

ſiquidem eſtimate fuerint. ſimili modo poſt biẽ

nium ⁊ earum vſuras ex tercia parte currere eſti
matione earum. quia ⁊ hoc apertius declarare
opoꝛtet ea intelligenda que pꝛo ſingulis ſpẽbus
facta eſt vel pꝛo vnoquoqʒ; genere dotaliũ ſpeci
erum ideſt pꝛo argento vel oꝛnamẽtis vel pꝛo ve

ſte alijſqʒ ſpeciebus ⁊ non eſſe expectãdum poſt
ſingulas eſtimatöes vna eo adunationẽ totius

calculi quod ſatis ſcrupuloſum ⁊ per nimiã ſub/

tilitatem pernicioſum eſt. Sin auteʒ minime res

mobiles fuerint eſtimate ea poſt biennium obſer
uari. que leges poſt litem cõteſtatam pꝛo omni/
bus huiuſmodi rebus diffiniũt. Sin vero res
permixte fuerint ⁊ partim in auro partiʒ in alijs

rebus mobilibus vel immobilibus piam factaʒ

„

diuiſionẽ omnia pꝛocedeus licentia minime de/

neganda marito quãdo voluerit dotem petere:
nec qui debet putet ſibi licentiam eſſe redditus
pel penſionẽ vel vſuras vel alias acceſſiões ſol/
uenti dotis ſolutionẽ pꝛotelare. ſed ſiue ante biẽ

nium ſiue poſt vota voluerit dotem pars mariti

petere queat ⁊ ſecunduʒ eam legem exigere.

BGlo. in. l. cnm dotem in nerbo

quis enim ⁊c. Bal. hic reputat iſtam glo. ſingul. ⁊ menti tenendazʒ
hoc c vbi fit mentio de pꝛecio intelligitur ibi eſſe emptio. Ex
quo infert q; ſi ſtatutũ diſponit ꝙ de pꝛecio cuinſcũqʒ rei dedncte
in contractibus ſoluatur gabella intellig tur de emptõe tantũ pꝛo/

pter verbum pꝛecio tamien intellige hoe ſane ſi pꝛeciu eſt cögi
rei alias non. vt eſt alia glo.ſt ingul in li⸗daeſk e ſi cntesdienii
hoc ſingul.pꝛo limitatõe iſtius glo. dixit Bal. in.l. ex cõuentõe.ff.
de paclis. Alttamẽ nota tu ꝓ nono r vero meo intellectu iſtiꝰ
glo. que mihi non dicit hoc. ſed dicit ꝙ vbi fit mentio de emptione
ibi ineſt pꝛeciũ. ⁊ ſic glo. ponit vnũ caſum cõtrariũ iſti queʒz ponũt
doctoꝛes in locis pdictis. Quarũ gloſarũ verba ſunt hec.Et pꝛio
glo. hic in vbo argumẽtat ⁊c. in fi. in ver. ſi eſt emptio ergo pꝛeci
um ⁊c. Uerba autem glo.in. d.l.i.. primo ſunt hec.
Agendo ibi. ſed qualiter dignoſcitur emptoꝛ

a conductoꝛe. reſpondeo pꝛeciũ ⁊ mereedis quã
titas facit diſcerni ⁊c:
Lupo. ro. in ſuo

el quinto tradit vnuz pꝛima fronte notan.ſ.ꝙ moꝛa dicitur com/
mitti viro ex parte mulieris eius p dote ꝓmiſſa ei elapſo biennio

a die contracti matrimonij vt in. dl.f. 5. pꝛimo de iure dot.

Segd pulcrum eſt ſcire quãdo dicatur eſſe cõtractũ matrimo
niũ ad finẽ pᷣdictũ. Et in hoc bꝛeuit᷑ cocludit· Lu. ro. vbi ſupꝛa qñ
vxoꝛ traducta eſt ad domũ viri ⁊ ipſe ſubſtinet onera matrimõii.
alias autẽ non per illum tex. quẽ ad hoc pꝛopoſitum ipſe reputat
vnicum. Sed tu aduerte paimo.quia ipſe voluit allegare tex.
in. d.l.fi. .fi. qui incipit pꝛeterea ſancimus ⁊c. Secundo dico
hꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo illians text.qui recte ponderatus ⁊
ſubtiliter non conſiderat traductionẽ vxoꝛis ad domũ mariti nec
etiã ſuppoꝛtationẽ onerũ.ſed ſolum dicit ⁊ vtitur his verbis ex tẽ
poꝛe matrimonij bienniũ tranſactũ ſit ⁊c. vnde etiã ſi vroꝛ ipſa nõ
eſſet traducta ad domũ viri ſed vir eſſet traductus ad domũ vxo/
ris idem dicenduzʒ eſſet. quia omnino matrimoniũ eſſet. ⁊ per cõ /

ſequẽs hoc eſt in conſideratõe quo ad iſtum tex, ⁊ non traductio

ad domũ.nam poteſt eſſe matrimoniũ ſine aliqua traductione ad
domũ mariti.pꝛo quo allego caſum in.l.hec condictio.ff. de condi.
T demon.in verſi.nõdum nubilis etatis in domũ mariti ducta c
Nam illa traductio non eſt in conſideratone ſed cõſumatio matri
monij in etate perfecta.de quo poſuit etiã do.meus Alex.ð imo.
in conſil.clij. in quinto volumiĩc incip. an ⁊ per que verba cõtraha
tur matrimoniũ ⁊c. maxime in pꝛima colũ.in ver ſi. nec obſtat ⁊c.
T etiã in conſilio.cliij.ibi immediate ſequenti. ⁊ etiã in conſil.cluij.
ibidem maxime in vlti colũ. ⁊ ẽt illuſt. do. Francil.areti.in conſil.
cxliij. incip.ex facto pꝛoponitur ꝙ illuſtriſſimus ⁊æc.⁊ do. meus
Alex. in conſi.xx.in ſo volu.incip. viſo pꝛoceſſu cauſe vertẽtis ⁊c.
inter Caterinã ⁊c. ⁊ etiam in conſil.lv.in bo voluie incip.an valeat
poteſtas ⁊c.⁊ etiam idem do.meus Alexand.de imol. in conſilio
cxli. in quinto volumie incip.an mulieri paſſe moꝛam ⁊c.in ſecun
da colu.⁊ per Pet. de anch. in ſuo conſil. cxliij. incip.vtruʒ mulier
paſſa moꝛam ⁊c. ⁊ in conſi il. ccchxxxvinij. incip.plures fratres ac.
⁊ Ludo.roma.potius dixit hoc ex capite ſuo qᷓ; ꝙ iure pꝛobetur.
nec etiã glo. ibi ſuper illo text. dicit hoc. cuius verba non pono bic
cum ſupꝛa pꝛoxime poſuerim totam legem ⁊ ẽt dictũ.. finalem.

Ne pactis conuentis.

EE Paul. de caſt. in. l.gaius in fi.ff.folu.mat.
4 P ter. ⁊ etiã do.meus Alex.de imol. in.l.quod
dicitur in. xi. col. ff. de ver. obli. allegãt iſtum text. pꝛo ſingulari ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi auus maternus ſtipulatur deſcẽdentibus ex ft
lia ſna dotem matris eoꝛũ acquirit᷑ actio ei fauoꝛe dotis liczʒ Cy. 7
Bar. ibiintelligant iſtum tex.aliter videlzʒ in auo paterno ſtipulã
te nepotibus ſuis ex filio ſuo emancipato ⁊ ſic non exiſtentibus in
poteſtate aui vt ibi per eos dicẽtes ꝙ iſte tex. habet plures intelle /
ctus. Sed tu dicas pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſti text.
quem inter alios poſuit hic glo.cum ſupletiõe mea de qua infra.ſ.
ꝙ loquitur in auo materno ſtipulanti dotez reſtitui nepotib ſuis
ex filia a genero ſuo ſi filia pꝛius moꝛiretur in matrimonio. nã vti
lis actio acquiritur dictis nepotibus contra patrẽ ſuũ propꝛium.⁊
hec erat vna ratio dubitandi vt filij non haberẽt actionem contra
patrem ſuũ ex hniuſmodi ſtipulatõe facta per auuz. ⁊ eo maxime
⁊ hec eſt ſecũda ratio mea cum tempe ſtipulatõis non eſſent in re
rum natura illi nepotes. quibus eriaz ex hocinon videbatur potu/
iſſe acquiri actionẽ. Sed dicitur hic contrariũ ꝙ acquiritur ſaltez
vtilis actio eis.non autẽ dico ei pꝛout dicebat Paul.de caſt. 2 do.⸗
meus Alex.de imol.qui non bene guſtarũt iſtum tex.nec alij ante
eos.Cuius tex.verba ſunt hec.

AL. Pater pꝛo filia dotem datam genero ea pꝛiuſ
in matrimonio defuncta nepotibus pactus reſti
tui licet his actionẽ querere non potuit:tamẽ vti

1

lis eis nepotibꝰ de equitate acõmodat᷑ actio ⁊c.

. Si quiĩs dedit tibl dotem mille du
L. ex morte. Sia deceſſt nercenereſt
ſtipulatus dotem ſibi reſtitut in caſu ſoluti mr̃imonij intelligitur
in dubio dediſſe pꝛo vtilitate ⁊ lucro mulieris pꝛo qua dedit vel
hereduz ſuoꝛũ.texceſt in.d.l.ex moꝛte in fi. ⁊ eſt etiã bonus text.
in. l.fi. C. de iure dot.in quibus pꝛobatur etiã ꝙ ſtipulatio inter/
poſita a marito de dote lueranda cõpꝛehendit etiã dotem pꝛomiſ/
ſam ⁊ non traditã. ques etiã tex.in.d.l. ex moꝛte ad hoc pꝛo ſingu
lari allegat illuſt. do. Srãciſ.are.in rubꝛica.ff. ſolu.matri.in quar
ta colu. Sed dubiũ pulcrũ eſt quid ſi quis ſimpliciter pꝛomi⸗/
ſit tibi mille nomiĩe dotis pꝛo Berta an intelligatur eriã ꝙ, poſtch
tibi dederit reſtituas ei an vero pꝛo vtilitate mulieris. ⁊ in boc ba
bes tex. ſingul. ᷣm Bal. ibi in. d.l.ex moꝛte in fi. ꝙ idem eſt in pꝛo
miſſione niſ tempoꝛe pꝛomiſſionis pꝛouideat ſibi pꝛomittens vt
ſibi dos reſtituatur.⁊ illum tex.ad hoc etiam pꝛo ſingulari allegat
glo. in. l. vnica. 9. accedit. C. ð rei vxo. acti. Sed aduerte tu ro
go pꝛo vero ⁊ nouo meo intellectu iſtius text. NMam non pꝛocedit
ita indiſtincte ꝓut loquitur Bal.ſed loquitur in caſu quo aliquiſ
ex ſe offert ad pꝛomittẽdum dotem pꝛo aliqua munliere ⁊ ſic loqui
tur in.eo qui non cogebatur ad dotanduz. nam in eo ſecus eſſet di
cendum.⁊ boc ego colligo ex iſto tex· in calce in verſi.oblatã dotẽ
⁊c.⁊ in verſi.is qui ſe obtulit ⁊c.que verba ſonãt manifeſte in libe
ralitatẽ ⁊ latgitatẽ tx parte dantis vel ꝓmittentis eã dotcẽ ex qua
oblatõe reſultat illa pꝛeſumptio donationis.alias autẽ non pꝛoce/
deret illa diſpoſitio dicti tex. Cuius verbaſunt hec.

LEx moꝛte cuiuſqʒ; perſone ſiue mariti ſiue mu
lieris eandem partem non pecunie quantitatem
tam virum ex dote qᷓʒ mulierem ex ante nuptias
donatione lucrari decernimus veluti ſi maritus
mille ſolidoꝛũ ante nuptias donationẽ cauſa fe/
cerit licebit mulieri ⁊ minoꝛis ⁊ ãplioꝛis quanti
tatis dotẽ offerre ⁊ marito. Similiter donatio
nem ante nuptias ⁊c.in verſi.ſimiliter quoquo/
modo ſiue pater pꝛo filia ſiue ipſa pꝛo ſe ſuo iu
re videlʒ cõſtituta ſiue quilʒ alius pꝛo ea vxoꝛeʒ
ductoꝛ dotem dederit ſiue pꝛomiſerit: quoniaʒ
⁊ alio offerente pꝛo ea dotem ipſa eam pꝛo ſe vi
detur offerre: quod adeo verũ eſt vt ipſa ab alio
dotem in lucruʒ ſuum depoſcat:niſi foꝛte is qui
eam obtulit ſtatim ideſt tempoꝛe ſtipulationis
pꝛomiſſiõisve ſtipulatus vel pactus vt ſibi dos
pꝛedicta reddatur ⁊c.

ne fideiuſſores dotium dentur

Glo. in. l.prima in glo magna
circa fi. Hanc glo.reputãt ſingul.ſcribentes hic ⁊ etiã do.meus
Alex. de imol.in.lſi conſtante..quotiens in quita col.in fi.ff. ſo /
