viri arbitratu defendat᷑ fideiuſſoꝛes teneni. Cuius vbaĩfra po
nemns.· Minus etiã facit tex. in. d.l.ſed ſi reſtituatur. 5. qe
ille cui reſtituta erat hereditas repꝛeſentabat pꝛincipaliter defunc
tum non autem heredẽ qui reſtituerat hereditatẽ.cum quo nipil
habet agere reſtituta hereditate ſed magis vt dixi perſonam de/
functam ⁊ ideo pꝛiuilegiũ competens heredi ibi non competebat
ei cui herediias reſtituta fuit ⁊ illud pꝛiuilegiũ mere erat⁊ eſt in to
tum ⁊ per totuʒ perſonale pꝛout ibi dicitur in tex. ⁊ ſic pᷣdicta iura
ſi bene ponderẽtur nihil faciunt De qua mã an vltra exceptio/
nez declinatoꝛiam alie exceptiones competentes pꝛincipali compe
tant fideiuſſoꝛi vide nõ. per glo.in.i.ſi cui.C. de non iunu.pe. ⁊ per
Bal. in.l.tam mandatoꝛi in vlti col.eo.titꝰ ⁊ Bal. etiam in.d.l. ſi
cui.⁊ ĩ.l.ſiquis.s.i.ff.ſi quis cautio.⁊ in.l. conſtitutõibus.⁊ ibi
Bal.etiam.C. de vſuris ⁊lin.l.ſi alius ꝓ mulief.ff. que res pigno.
ob. poſſunt ad quos me remitto ne exeamus pꝛincipale pꝛopoſitũ
noſtrũ qͥ ad hec iura de quibꝰ agimus Quoꝝ iuriũ vᷣba ſunt hec.
L. Si reus poſt iudicatum ſolui ſatiſdationẽ da
taʒ ĩ magiſtratu ſit:nec inuitus in ius vocari poſ
ſu: tamen niſi res boni viri arbitratu defenda/

tur fideiuſſoꝛes tenentur.
Uerba autem dicti.S.pꝛimo ſunt hec.
CContra ſi legatus tempoꝛe legationis adierit
⁊q Feſtituerit: datur in fideicomiſſariũ actio: nec
exemplo trebelliani diſtat ex perſona legatiquia
boc legati perſonale beneficium eſt ⁊c.

Kem ratam haberi.

L. cum debitoꝛem. da. Nome.
Franc.aret.in.l.iiij..cato.ff.de ver.obli.in col. xvj.reputant iſtũ
tex. ſingularem ad boc ꝙ licet qñ eſt ſoluta parsvnius rei in obli
gatõe alternatiua vel in gñe nõ contingit liberatio ne ſequatur incòõᷣ
ueniens ꝙ poſſit fieri ſolutio alterins partis in alia re de quo in
l.in executione. S. pꝛo parte.ff.de ver.oblig.cum ibi plene nõ.⁊ in
l.ij. ex hbis eo.tit: ⁊ ibi alias dixi de boc: Tamen boc eſt veruzʒ
quando electio eſt ipſius debitoꝛis qʒ tunc poſſet ſequi illud incõ/
ueniens ſecus eſt ſi electio eſt creditoꝛis qui creditor non poteſt
facta electione variare quia tunc ſolutio ſacta in parte liberat debi
toꝛem de quo tex.ambo ipſi exclamant pꝛout videre poteris.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.qui mi
hi non ꝓbat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter pꝛout decet) ponderetur nazʒ
loquitur ſolum in eo qui egit noĩe creditoꝛis ad quinq; que erant
pars.x.in alia obligatõe alternatia. ſ.de ſeio ⁊ creditoꝛ ratũ habu
it litem motã ⁊ dicitur ibi ꝙ potuit hoc fieri ⁊ valet iudicium ſed
de ſolutione effectualiter facta non dicitur hic in tex. nec de libera
tione ſecuta immo vt differat a pꝛincipio ibi vbi oquitur de ſolun
one neceſſarium eſt dicere ꝙ hic in fine non facta fuit aliqua ſolu/
tio illius partis rei deducte in obligatõe alternatia vt ſonat aperte
tex.qui vt conueniat titulo loquitur de validitate ſatiſdationis re/⸗
ſpectu iudicij moti nõ aũt reſpcũ ſolutionis vt patet ẽt ex eo bene
ponderato ⁊ ſic ſolutio hic facta non fuit nec de ea diſputatur vtvi
dere potes Cuius verba ſunt hec.

L· Cum debitoꝛe.x.creditoꝛis noĩe titius egit
partem petitionis ratam habuit dñs: dicenduʒ
eſt partis obligationem conſumptã:quemadmo
dum ſi.x.ſtipulatus eſſet:aut exegiſſet creditoꝛ:
quia non totum ſed partem rei geſte cõpꝛobaſſet
⁊ id circo ſi ex ſtipulatu.x.aut ſticum vtruʒ ego

voluero: abſente me domino titius quinqʒ pe/
tijſſet:ĩſequuta ratificatõe recte actũ videri ⁊c.

De ſurtis.

l.ſi quis uxoꝛi.s.ſi fugitinum.

Bar · hit dicit iſtum tex.efſe ſingul.ad boc pꝛopoſitũ ꝙ ſi ha
beo debitoꝛẽ me carceratũ ⁊ tu iuiſti ⁊ nomine meo eũ liberaſti
dato fideiuſſoꝛe poſſum ego agere poſtea contra fideiuſſoꝛem
pꝛedictuʒ qui mandabit mihi actiones ſuas contra te pꝛout dici/
tur in iſto tex. qui tamẽ non ita clarus eſt ⁊ habet difficultatẽ ali /
quam.⁊ ideo non ſto ſimpliciter in boc cum Bar.quia tex iſte lo
quitur in caſu ſatis diuerſo a qõe foꝛmata per Bart. naz hic iſte
fecit relaxare ſeruũ meũ quaſi ſuũ.⁊ ſic fuit cõtradictio rei aliene
inuito domino.⁊ ſic illud coꝛpus erat domini. ⁊ ideo datur ſibi
actio furti.Sed in debitoꝛe meo non eſt ſic.nam coꝛpus eius non
eſt meũ ſed tenetur mibi actõe pſonali ad aliquid. vnde diuerſa ẽ
rõ. Pꝛeterea non eſt verũ aliud quod dicit Bar. hic ꝙ tu iuiſti
⁊ nomine meo liberaſti debitoꝛẽ meũ.nam imo feeiſti hoc nomĩe
tuo vt hic in ver.quaſi ſuũ ⁊c.⁊ in verſic.ſed tanq; ſuũ ⁊c.⁊ ꝑ con
ſequẽs iſte caſus bene ponderatus nõ pꝛobat mibi hoc pꝛout vi /
dere potes ex eo. Cuius textus verba ſunt hec.

CSi fugitiuũ meuʒ quis quaſi ſuũ a diunuiris
vel ab alijs qui poteſtatẽ habent de carcere vel
cuſtodia dimittere acceperit an is furti teneatur
⁊ placet ſi fideiuſſoꝛes dederit: in eos domino
actionẽ dandam vt hij actiones ſuas mibi man
dent.quod ſi non acceperint fideiuſſoꝛes ſʒ tan/
quã ſuũ accipienti ei tradiderint dominum furti
actionẽ aduerſus plagiariũ habiturum.

Z. ſi quis uxori.S. apud labeo

nem. Bar. bic ⁊ etiã Bal. in.l. falſus in penul.col. C. de furt.
⁊ Paul.de caſtro Ludo.roma.⁊ doemeus Alex. de imol.in.l.cuʒ
fundus in pꝛin.in.xx.col.fl.ſi cert.pet.⁊ etiã in.l.eius in tercia col.
co.citu.v in.l.ſi pꝛocuratoꝛi in penul.col.ff.de condi.indebi.dicũt
iſtum eſſe mirabilem tex.⁊ etiã ſingul.in mũdo ⁊ qui ſ̃m eos nõ
repꝑitur alibi ad hoc ꝓpoſitum ꝙ ſi dedi tibi fulloni rem meã pol
liendam vel follendaz ⁊ dixitibi vt dares eam illi qui eam peteret
a te poſtea nomie meo puta quia ſtatuerã mittere famuluz meuʒ
pꝛo es ⁊ vnus tercius qui audiuit nos loquentes ſuper hoc venit
fraudulenter ad te nomine meopꝛo illa re ⁊ habnit eam ꝙ com/
mittit furtũ in ea.ſed ꝙ actio furti nõ datur pꝛopter hoc mihi do
mino ſed ipſi fulloni vt hic in tex. qui clarus eſt nec eget ſuppletõe
aliqua vel nona noſtra interpᷣtatõe. ⁊ ideo ſto ſimpliciter cũ Bar.
in hoc ⁊ cũᷣ alijs ſupꝛa allegatis per iſtum caſum ſingularem. Cu/
ius verba ſunt bec.

CApud Labeonem relatũ eſt ſi ſilliginario quiſ
dixerit vt qui nomine eius ſilliginẽ petijſſʒ ei da
ret.⁊ quidam ex tranſeũtibus euʒ audiſſet petijt
eius nomine ⁊ accepit furti actionẽ aduerſus eũ
qui ſuppetijt ſilliginario nõ mihi. Non eteni mi

hi negotiũ:ſed ſibi ſulliginarius geſſit
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius tex qui in
dicio meo nihil facit ad hoc. naʒ in caſu iſto res erat ſilliginarij vi
deliczʒ ſilligo illa.⁊ ideo non eſt mirũ ſi ei vt dño datur actio furti
vt hic in verſi.non eni mihi negotiũ ſed ſibi ſilliginarius geſſit ⁊c
nam illa materia ſeu ſpecies ſua erat vt quottidie eſt in alijs artifi
cibus a quibus emũtur bona ⁊ famulus mittitur poſtea pꝛo eis.
Sed in queſtiõe Bar.veſtis illa furto ſubtracta nõ erat fullonis
ſed erat mea. ⁊ ideo mihi deberet dari actio vt domino vt in. l. i. ff
de furtis. itaq; iſte caſus iudicio meo omnino diuerſus eſt a qõe
ſoꝛmata per Gar. vt vides oculata ſide.

Y ſ Tu habes materiã
contra fures per totũ tit. ff. de furt.tam pꝛo furto mãifeſto qᷓ; nõ
mamfeſto. per Bar. æ alios omẽs in auten. ſed nouo iure.C. ðᷣ
ſeruis fugiti. ⁊ vñm meũ Alex. de imol. in conſil. quiro in pꝛĩo vo/
lumſe incip. in cauſa inquiſitõis foʒmate ?c. Sed pone ꝙ ego
te abſente ingreſſus ſum funduʒ tnũ in quo arripui bladuz vtruʒ
poſſis cõtra me agere actõe furti an yero de robaria. Dicgs ꝙ de

hot eſttex.in.d.l.ſi quis ex domo.vbi ponit ꝗ; agi debzʒ vt pyc
baris non autẽ pꝛe furto.quẽ tex.ad hoc dikenen a on
ſic eum fecit ſingul. Bal. in.. ſi quis in tanta. C. vnde vi iuricol.
in verſi. quid ſi lam ⁊c. vbi dicit ꝙ ita pꝛcticum per. d. lſiqui
Sed aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius text. qui
non pꝛobat hoc ſi bene põderetur.ſed pꝛobat ꝙ ſi aliquis ei de
pꝛehẽdit tenetur pꝛo robaria eo caſu ſolo.alias autẽ ſi nemo eum
depaꝛehendit tenetur furti non manifeſti vt hic in verſic. furii non
manifeſti ⁊c.⁊ hoc modo ego intelligo iſtũ tex. faciẽdo diſinctöeʒ
in hoc an depꝛehendatur cum re ipſa an non. ⁊ dubitatio erater
eo ꝙ hic nemo erat in domo temꝑe furti cõmiſſi. ſed iamen pot
eſſe ꝗ poſtea ille depꝛebẽderetur cum re duʒ aſpoꝛtaret. ⁊ in boe
ſtat vis iſtius tex.ſi ſubtiliter põderetur. Circa quẽ tex.nonob
mitto vnũ ꝙ robaria punit᷑ lege iulia de vi publica pꝛo pꝛima vice
bm glo. ⁊ Bar. in. l. capitaliũ.. famoſos, fl. de penis per text. in.l.
iiij.f..de vi publi. Sed pꝛo pluribus poſtea punitur pena furcari
Fm eos in.d..famoſos. De qua materia poſuit etiã aliquid do.
meus Alex. de imol.in conſil.cujj..in pꝛimo volumie incip. videtur
pꝛima conſideratõe ⁊ccvbi ponit an furtũ ⁊ rapina ſint ides vel ne
⁊ Bald.in dicta auten.ſed nouo iure.⁊ in.:.ſi te.C. de infamib. æ
do. Ange.areti. in ſuo libello maleficioꝛum in verſi. veſtem celelti
nam ⁊c.vbi ponũt an ſtatutũ loquẽs in vno habeat locum in glio
boc eſt ð furtis ⁊ de robaria. Et etiã quid diffent furtũ a dano
vide per do.meũ Alex.de imo.in cõſi.clxviij.in ſo volumie incix,
An per quedam capitula ⁊c.ad quos me remitto ⁊ redeo ad lext.
iſtum de quo agimus nunc.Cuius tex.verba ſunt hec.

L. Si quis ex domo in qua nemo erat rapuerit:

actione de bonis raptis in quadrupluʒ cõuenie/
tur: furti non manifeſti: videlicet ſi nemo eim
depꝛenderit tollendam.

L.eum qui in princip. in nerſi.

adeo. lluſt.do.S tanciſ.areti.in.l.ſi ſticus in ſexta qõne.ff ð ver.
obli. reputat iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝙ etiã ſi actio furti poſſet cõ
petere debitoꝛi cõtra terciũ q;is ſua nihil interſi non tamen pot
cõpetere ipſi debitoꝛi cõtra creditoꝛẽ licet ſit dominꝰ exquo ſua n

intereſt cum quo in hoc ſimpliciter ſto.quia text.clarus eſt ⁊ non

cget aliqua mea noua interpᷣtatione. Cuius verba ſunt hec.
L. Euʒ qui ⁊c.in verſi.adeo autẽ emptoꝛ ãte tra/
ditionẽ furti actionẽ non habet:vt ſit queſitũ an
ipſe ſubꝛipiẽdo reʒ furti emptoꝛ teneatur.Et qJu
lianus libꝛo.xxiij.ffoꝝ.ſcribit.ſi emptoꝛ reimn cu
ius cuſtodiam venditoꝛem pꝛeſtare opoꝛtebat:
ſoluto pꝛecio ſubripuerit:actione furti non tene
ri.plane ſi antequã pecuniã ſoluerit rem ſubtra/
xit furti actione teueri pꝛoinde ac ſi pignus ſub/
traxiſſet ⁊c.
Ex quo tex.ego colligo nouiter vnũ ꝙ lʒ alias vbi habita eſt fi
des de pꝛecio ſit pfectus cõtractus emptiõis ⁊ venditõis ⁊ tfunſfe
rat᷑ dominiũ rei in emptoꝛẽ vt in..vendite inſtitut.de re. yen. in
fine.⁊ poſuit Bal.in.l.fi.in fi. C.cõmod.⁊ Bar. Bal. Ange. Lu/
do.roma.⁊ alij ſcribẽtes in.l.ſi cum dotem.S.fi.ff.ſolu. maini.⁊
Angel. in. . pꝛimo in auten.vt exactio inſtã. dot.⁊ Balin. . eum
cui. C. de actio.⁊ obli.⁊ Bal.in.l.pꝛo debito.C. de bo.aucte. iudli.
poſſi.in quibus locis dicũt ꝙ vbi habita eſt fides de pꝛecio ume
venditoꝛem adeo dom niũ tranſiuit in te emptoꝛẽ ꝙ in ea re ego
non poſſuʒ pferri alijs creditoꝛibus tuis quibus deberem piferni
ſi non habuiſſem ſidem de pᷣcio ᷣm eos in locis pᷣdictis. Lamẽ in
caſu iſto non eſt in conſideratõe fides de pꝛecio ſed requiritur ve
ra ſolutio pꝛecij vt hic in ver.ſi pecuniaz ſolueret ⁊c.⁊ ſic empioꝛ
cõmitteret furtum hic ſi non ſoluat pꝛeciũ vel alio modo ſatiſſecij
at venditoꝛi pꝛeter babere ſidem de pꝛecio.
Lucd.

L. interdum.s. qui furem. u

in ſuo ſingul. in verbo iudex ⁊c. dicit plura que ſi vera efſent nots
da foꝛent. Et pꝛimo ꝙ iudex cauſe crimiĩalis põt incidẽter cog
noſcere de cauſa pecuniaria reſultãte ex eo crimine ⁊ ꝓnunciare
in ea per tex. inid.l. interdum.9.qui furem.⁊ in.l.iiij.ſi dicatul.
ff.fini.regun. Tamẽ limitat boc eſſe verũ viuente eo cõtra quem
inchoata eſt cauſa criminalis. ſecus autes eſt ſᷣm eum ſi moꝛtuus
fuerit. quia tunc non poteſt pꝛonunciare iudex ipſe aduerſus bere
des etiã de cauſa ciuilt. Sed debʒ adiri iudex cauſarũ ciuili
per tex.in.l.defuncto.ff.de public.iudici. Sed tu aduente ho
vero ⁊ nouo intellectu meo dictoꝝ iuriũ. iu quibus cum ſeueren
tia defecit udo,. roma. Et pꝛimo quo ad lex in. .l interdi

uanhtn n

lglriicihtwan

cin nie m ne ⸗
une
=

re

aiſummn

—
iiu mian

cn nin
arettAnlchmel
lldculaiu
rigttunnnmim

Aimminn in

ifnnllets iriſiin
Nuncfnisdin id un

ignmn lugtibinnnchen

nuſhhnndtniſctnin
Mirinanrunimmſin
Cnirumenmirairferieln

ustia inn Aitin
ſsizrnätetineristern
gipiknungnintin
elcckehtiin ed
Cekaranir er
Dofmnpeiminnudrun
nigiageniin nndd
upiertlmitreid,

(Yunmne gninn.

KNiihneſhinng,e
nnum gi

ae ni emi

Plnmnint⸗ —

Diitintee

Dnnge ntne
Nonbrae⸗ Nn A

Linmt
rin l
Rnda hiinen, 4
ned
N

ddi

n —

Ee— eeldd N

*

SlArnrb⸗⸗

mtuſthinn n e uthiin

Un Aünpenehinnet
nenmſtentnir,
Amianinik,äiſaſn,
n wasinniniikinnn N
vutm arnd in tguin iit
õ
LEinmſ alulinmni
õ

õ

slhomi fn ai ſennnn
üü
ſtroptco ſiruniimrinttat
iaininivmi ſliinnn in
n m rin m it ihtsſi
min n nn i n ifit

. maddammiduh eik inniit
“

GdtNAll
8 Pifſounn,

v n glüflen ℳ
Amiuls ei ,

b.qui furem iudex fuit aditus cluiliter pꝛo re furtiua ⁊ nõ crimi

naliter. Et dicitur hic in tex. ꝙ cognito de ciuili extinguitur crimi
nalis itaq; iudex pꝛincipaliter cognouit de cauſa ciuili non aũt inci
denter. Quinimo plus ditit iſte tex. ꝙ in dubio index vr aditꝰ
ciuiliter ſi aliud non expꝛimatur. Itaq; non ꝓbat illud ad quod
allegatur per ud. roma.imo pꝛobat cõtrariuz q iudex aditus ci
uiliter poteſt incidenter cognoſcere de cauſa crimiali. Secun
do dum dicit idem Ludo. roma. ꝙ ſi moꝛitur reus non pot iudex
pꝛonũciare de cauſa ciuili aduerſus eius heredes. ſed opoꝛtet adi
re iudicẽ cauſarũ ciuilĩ per tex. in. d. l.defuncto ꝛc. In hoc etiam
dico g ipſe fallitur in vero intellectu illius text.quẽ ego intelligo
quãdo reus moꝛitur ante iudiciũ motũ vt pꝛobatur ibi in verſic.
defuncto eo qui crimis reus fuerit ⁊c. Nam quilibet qui cõmiſit
crimen ſtatim eſt reus criminis etiã ſi adbuc non ſit accuſatus.vn
de ſi eo tempe moꝛitur bene credo heredes eius debere cõueniri
coꝛam iudice cauſarũ ciuiliũ. ſed ſi reus iam fuiſſet accuſatus nõ
dicit ilee tex. q idẽ met iudex non poſſit pꝛonũciare aduerſus eos
beredes. ⁊ hot modo nouiter ego intelligo pꝛedicta iura. Circa
quoꝛi materiã addo vnũ verbum in eo an iudex cauſe crimialis
poſſit incidenter cognoſcere de cauſa ciuili puta de rei reſtitutione
nam de hoe poſuit etiã Bar. in. l.iiij. . ſi decatur. f-.fini. regund. 2
Bal in.l.? ſi militaris. C.ſi a non cõpet.iudi. ⁊ in.l.fi.eo.tit.circa
fi. v in.l.quod euitandi.C. de condictio. ob tur. cau. Inno. in. c.
cum opoꝛteat extra de accuſati. ⁊ Ange. in. l. ſi vacantia. L. de bo/
nis yacan.li·x.in ſa oppo.?⁊ Cy. ⁊ Bal. lin.lteſtamẽta. C. de teſta
men. 1 Bal. in. l. ſi quis ex cõſenſu. C. de epiſ.audi. ⁊ in.l.mãcipia
C. de ſeruis fugi.vbi ponũt multa in materia iſtius.S.qui furem
7.d.l. defuncto.quoꝛũ verba ſunt hec.
¶Qui furem deducit ad pꝛefectũ vigiluʒ vel ad

pꝛeſidem exiſtimãdus eſt viam elegiſſe qua rem

pꝛoſequeretur. Et ſi negotiũ ibi terminatuʒ eſt a

damnato fure recepta eſt pecunia ſublata in ſim
ptum videtur furti queſtio maxime ſi non ſolum
rem furtiuam reſtituere fur iuſſus fuerit ſed am/
plius in eũ iudex conſtituerit. Sed ⁊ ſi nihil am
plius q́; furtiuã rem reſtituere iuſſus fuerit:eoip
ſo ꝓ in periculo maioꝛis pene ductus eſt: intelli

gendum eſt queſtionẽ furti ſublatã eſſe.
Uerba autem dicte. l. defuncto ſunt hec.
L.defuncto eo qui reus fuit criminis eſt pena ex

tincta:in quacunqʒ cauſa extincti criminis debʒ

is cognoſcere:cꝰ de pecuniaria recognitõ eſt ⁊c.

Z. Interdum. S. qui furem.

Bar. hic dicit iſtum tex.alibi non reperiri ⁊ eſſe ſignãduz.⁊
ſic facit eum ſingularẽ ad hoc ppoſitñ ꝙ licitũ eſt capere furem
7 ducere eum ad iudiceʒ.⁊ ex hoc videtur quis eligere viam cõſe
quendi ſolum rem furtiuã. ⁊ ꝙ ſi iudex cõdemnat furem ad res
reſtituendaʒ non poteſt amplius agi criminaliter pꝛout dicitnr in
tex. de quo etiã facit feſtum Bar. ⁊ Bal. in. l. ſi ab hoſtibus.ꝭ.i.ff
ſolu. matxri.⁊ do. Math.de mateſela.cõbonoñ.in ſuis notabilibꝰ.
vbi exclamat multũ de iſto tex.cum quibus ſto ſimpliciter. quia
lex. clarus eſt maxie in verſi.videtur furti queſtio ſublata ⁊c.⁊ in
ver. ſed ſi nibil amplius q́; furatam rem æc. nec eget aliqua mea
noua interpᷣtatione niſi ꝙ dico ꝙ iſte tex.non facit mentõem de ca
ptura furis ſi bene cõſideretur. nam verbuz deducit intelligitur
agendo per viam oꝛdinariã non autẽ denotat actuz capture vt eſt
ẽt caſus in.l.i.C. de litis conteſt.in verſi.deducta res in iudicio ⁊c.
Secundo etiã addo vnũ verbũ ꝙ nedum põt fur capi a do
mino ſed a quocunq; ⁊ duci ad iudicem ᷣm Specul.in titu. de
actoꝛe. 5. ſed pone nemo ⁊c. ⁊ in titu. de accuſati.ꝭ. pꝛimo verſ.ſed
tamen ⁊c.quem omnino videbis.⁊ ad eum me remitto.⁊ redeo
ad tex.de quo agimus nũc.cuius verba non pono bic cum ſupꝛa
Hoxime ea poſuerim in capitulo pꝛecedenti ne fruſtra occupemuſ
membzꝛanas.

L. interdum.s.qui fſnurem. Zald

caſt. Jo. de imo.? Lud. ro. ⁊ ẽt do.meus Alexa. de imol.in. l.ab
hoſtibus.ᷣf. ſoln. matri.in pꝛin. in. vj. col. reputãt omẽs iſtum tex.
ſingnl.ad boc ꝙ vbicunq; quis dicit ſibi ius non põt cõſequi pꝛe
miu legale de quo alias dixi ibi poſt eos.ideo ꝓ nunc longioꝛ non
ero nec etiam pono verba tex.que ſupꝛa poſui in capitulis pᷣceden
tibus ne idem pꝛo idem dicamus. Sed ſolum volo vt intelligas
ad quot iſte caſus eſt ſingularis ⁊ eſt multũ allegabilis niſi ꝙ non

obmitto vnu qy iſte tex. mihi non pꝛobat hoc. nam non dixit iſte
ſibi ius.ᷣſed illud verbũ deducit capitur iudlicialiter agendo nõ au
tem capiẽdo furez. vt in. l. i. C. de lit. conteſt. in verſie. deducta res
in iudicio vc. ⁊ in.l.ſ. ff. de pꝛocura. in ver. deducitur c. in quib⸗
denotatur via iudicialis oꝛdinaria non autẽ facti ſa eu de facto. Et
ſimiliter verbũ ductus ꝛc. de quo hic in tex. capitur eodem modo

vt in. l.pomponius in pꝛin.ff. de pꝛocurat. in atur i
Aubehenr⸗ pain.ff. de pz verbo ducãtur ideſt

LZ.ſi ſeruus communiſ.s. quod

yero. Bar. hic dicit ꝗ alibi non repies hũtc tex. ⁊ etiã do.meus
Alexan. de imol.in.l.quod nerua in apoſtillis ſuis ad Bartibi in
vVlij.col. ff. depoſiti.⁊ ſic faciũt eum ſing.ad boc ppoſituʒ ꝙ ſi mã
daui alicui pcuratoꝛi vt emeret hominẽ queʒ ignoꝛabamus eſſe
furem ⁊ homo ille cõmiſit furtũ tibi ego dñs ſum obligatus non
aute ꝓcuratoꝛ. ⁊ in hoc ſimplieiter non ſto cum Bart. quia text.
pſertim in verſi.multo magis equius eſſe officius ſuũ q;; eius cuz
quo cõtraxerat vc. eget noua mea interpꝛetatõe ⁊ non pꝛobat il
lud quod dicit Bar. ſi bene põderetur. naz loquitur tex. ſi bomo
ille cõmiſit furtũ in rebus ipſius ꝓcuratoꝛis qui emit ex manda
to meo. non autem in furto cõmiſſo alteri vt ibi in ver.iuſtiſſime
enim ꝓcuratoẽ allegare ſe non fuiſſe id damnũ paſſurũ ſi id man
datũ nõ ſuſcepiſſet ꝛc. ⁊ ita ego intelligo iſtuz tex. nouiter. Uno
alio addito quod etiam hic non dicitur ꝙ ego ſim obligatus pꝛe/
ciſe ad damnũ ſed ſum obligatus decidere ideſt cõponere cuz eo.
⁊ ſi per viam extraiudicialem non autem iudicialez cuz in iudice
aliud ſit.⁊ hoc mõ ego declaro tibi iſtũ tex. Cuius verba ſunt hec

CQuod vero ad mandati actionẽ attinet dubi
tare ſe ait.nam eque dicenduʒ ſit omnimodo dã
num pꝛeſtare debere.Et quideʒ hoc amplius q̃ʒ
in ſuperioꝛibus etiam cauſis ſeruãduʒ eſt vt etiã
ſi ignoꝛauerit is qui certũ hominẽ emi mãdaue/
rit furem eſſe nibilominus tamẽ damnũ decide/
re cogetur. iuſtiſſime enĩ pꝛocuratoꝛem allegare
non fuiſſe ſe id damnũ paſſurũ ſi id mandatũ nõ

ſuſcepiſſet.

ZL.ſi uendidero.s.cum raptor.

Bar. hic dicit iſtum eſſe bonum ⁊ ſingulareʒ caſuʒ in mate
ria furti manifeſtijmaxime in hoc ꝙ raptoꝛ omnino eſt fur ma/
nifeſtuspꝛout aperte dicitur in eo qui in hoc clariſſimus eſt ma/
maxime in verſiomnimodo furtũ facit ⁊c.⁊ ideo ſto cum eo ſim
pliciter quia tex.clarus eſt ⁊ non eget alia mea noua interpᷣtatõne.
niſi ꝙ de iſto raptoꝛe addo doemeũ Alex.de imo. in ſuo conſilio
ciij.in tereia col.in pꝛimo volumĩe incip.videtur pꝛima cõſiderati
one ⁊c.vbi ponit pꝛo quibusrebus detur actio vi bonoꝝ raptoꝛũ
⁊H an furtũ ſit rapere vel ne.⁊ etiã in conſil ( pꝛimo in tercio voluĩe
per totum incip. in cauſa inquiſitõis foꝛmate cõtra Antonium ve
ad quem me remitto pꝛo nunc ⁊ redeo ad tex. de quo modo agi/
mus. Cuius verba ſunt hec.

CCum raptoꝛ omnino furtuʒ facit manifeſtus
fur exiſtimãdus eſt. Is autem cuius dolo fuerit
raptum furti quidem non tenebitur ſed vi bono
rum raptoꝛum ⁊c.

Hlo. m.l.ſerui et filii.s.finali.

Illuſt. do. Sranciſ.areti.in.l.i.S.per ſeruũ.ff.de acquir. poſſeſ. re⸗
putat iſtam glo.ſing.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ licet dominꝰ ſimpliciter
poſſideat ſernũ ſuũ qui eſt in fuga.vt in dicto.ꝭ.per ſeruũ cum ibi
plene not.tamẽ ſecus eſt in quaſi domino ideſt in eo qui babet ti
tnlum ⁊ bonã fidem.quia iſte non poſſidet ſeruũ in fuga niſi quo
ad effectũ vſucapionis ipſius ſerui. ð quo alias dixi in dicto.. per
ſeruũ.⁊ ideo non ero nunc longioꝛ niſi ꝙ dico ꝙ hec glo.non ſtat
in boc. Sed alio modo intellexit iſtum text.⁊ per cõſequẽs volo
dicere ꝙ glo.non firmat pedes vt videre potes. nam pono verba
glo. que ſunt hec. .
CTantum ſic ſupꝛa de vſucap.l.ſerui nomine.

⁊ de rei vendi.l.ſi bonefidei in fi.Sed cõtra ſu/
pꝛa de acqur.poſſeſ.l.i.O.per ſeruũ qui fuga vbi
dicit etiam poſſeſſoꝛem mihi per eum queri: ſed
l.

.
4
actr 4 / .
igee
, —R——— . . 5 znz MRe e ſen w
hic in non domino vt dixi ibi in domino tantum iem EReaceetcndemhoee o parenandel glut un 2
. 20 . 4 eeee 1
Ael hic dictio tantum non excludit niſi quo ad Kupꝛoin maſticovein pnelle virgine m vpren Hamninn nlii i⸗ .
noxalem actionem ⁊c. ciendo alia. Et dicitur ibi in volente ſtupꝛari ꝙ ſi ſequitur delictũ Ptlp⸗
punitur pena moꝛtis. Sed ſi non ſequitur delictũ punitur pc de lenee
DÜ——2 ,,„ Rẽ poꝛtatõnis.ſed comites ipſi puniũtur vltimo ſupplicio pꝛout dicif rn :
De miurus. bic in fſi. Et bene nota huc tex. in fine qui ſoluz cõſiderat comi n
tem pueri vel etiam puelle qui pꝛeſtitit opẽ pꝛo ſtupꝛo oõmittèdo 1 0ſoS 4
, nã iſte ſy punitur pena vltimi ſupplicij. ſʒ non ſic eſſet in alio non
Z. Item apud labeonem. F. i Aniudzupnudamioethdtdntdaniidi te,
quis pulſatus. Bart. bie dicit iſtum eſſe notabilem ter. ſe dero comitem ſeu ſociũ pueri vel puelle. iſtam comcomitantem. 1. ht
neſcire tibi dare aliũ tex. cõcoꝛdantẽ.⁊ etiaʒ do.meus Alexan. ve lex magis abhoꝛret q extraneum de quo lex non tantũ cõſiderat roiuſent, een
de imol.in.l. reſpiciendum.S.de in litem.ff. de penie in apoſtil. ſuis pꝛout pꝛeſumit debere eſſe fidelem comitẽ vel ſociũ eoꝛum pꝛa in n ſnc, 5
ad Bar. dixit etiq eũ ſingiad hoc ꝓpoſitum ꝙ ſi quis nõ fuit ver ſonatiſte tex. maxime in verſi.vel comite coꝛrupto ⁊c. x in verſi —–
beratus ſed manus fuit elenata contra eum ⁊ etiam ſepe cõmina⸗ coꝛrupti etiam omites c.ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur. Cuius nul i mmin
tus eſt ⁊ ipſe eſt ex his territus poteſt agere actione nariaan⸗ tex.verba ſunt hec. iiſiiim e , Fan .
5„ . . S 1 2 4
d Qui puero ſtupꝛum abducto ab eo vel comiu, Gmuuleci me an⸗
ua mea interptatione niſi boc eſt notãdum ſummope pꝛopter pto comite perſuaſerit:aut mulierẽ puellamve in nne mp kin hii
dduod dicit den zer Bar lichario .anocdluke ENene terpellauerit:quidve impudicitie gratia fecerit: mmummetbf n emde
ic. de eo qui eſt ꝑeuſſus in pannis. nam ſᷣm eum non — ſt oe eiſ . ſ d an
iuria illata perſone ⁊ ramẽ ille actus eſt magis ppinquus pſone domuũ pꝛebuerit:pꝛeciũve quo is per ſuaderet de mnni in mmſ in
qᷓ; ſola cõminatio etiã ſepiſſima.tamẽ non recedo ab iſto text.qui derit:perfecto flagitio punitur capite: imperfe/ ungne —
dicit ꝙ tenetur ille non directa ſed vtili actiõe iniuriarũ.⁊ hoc mo cto in inſulaʒ depoꝛtatur: coꝛrupti comites ſum mueel —
do poteſt ſaluari quo ad directã actõeʒ pꝛout debet intelligi bart. o ſupplicio afflciũtur ꝛc mni N
non autẽ quo ad non vtilem per iſtum tex. quem iſto modo tibi mo lupp africiu zblhiik. W
declaro in ver. vtili actione ⁊c. Cuius verba ſunt hec. ocromnch a 4
CSi quis pulſatus quidem non eſt verum ma L. ſaccularii. Far Eudf dugluzel man⸗ ſulnt n
nus aduerſus eum leua te: ſepe territus eſt qua ti manifeſti vel non manifeſti vt in.l.i.ff.de furt.⁊ inſtitn. de obii. gitlifnſigſrdl Icn
ſi vapulaturus non tamẽ percuſſit vtili actõe in/ que ex delic.naſcu. licet hodie ſtatuta circa hec puiderint alitet⸗ eeſahrintuntetuen
iuriarum tenetur. de alijs penis vt dicit Bar.in auten.ſed nouo iure. C. de ſer fugi. ntesccheicber Cckaſg. ,
vbi etiã per Bal. late de hoc.⁊ per Bar.in.l.ſi dominũ.ff. de fut ſickrscholütierd nun 4
, 4 tis.⁊ Bal.in.l.ſi abducta.C. eo.titu. ⁊ dños cano.in.c pꝛimo ex/ ſescsaocn l ſͤ
D C receptatoꝛibus: tra de raptoꝛi.⁊ Bal.in.c.i.Seiniuria in tit.de pace iura.firma. in uclcketctitvsck,nnichtade .
vſib. feud.in quibus locis diſputauit an rõe cõtractatõis rei de lo Nnorieseeencckeosenme.
. , co ad locum quis poſſit ſuſpendi in alio loco q;ᷓ cõmiſſi furti. ctinrn .
Plo. in.l pꝛima. Do. meus Alex. de imo. in Saly. cõbonoñ.in ſuo conſilio incip.quidaz ſcolaris ⁊c. ci ſi:ibuf Unkſſoüntin
e lſi tutoꝛ. C.de peri. tuto. in Sed dubiũ eſt ſolemne ⁊ multũ ſingulare quid de eoqui re 1
apoſtillis ſuis ad Bar. ibi reputat iſtam glo. ſingularẽ ad hoc pꝛo pertus eſt in domo tua animo furandi tamẽ abſq; aliqua re fura „ ſnni
poſitum ꝙ notoꝛiũ tollit pſumptõem ignoꝛãtie que alias pᷣſume/ ta quõ debeat puniri. In quo Bal in.l.ſi quis non dicz mopere Necdnd⸗ en
batur. eſt glo. vnica in vltimis verbis que clara eſt ⁊ nõ eget ali in ſa col. in pꝛin. in tercia oppo. C. de epiſ. ⁊ cleri. dixit eſſe caſum
qua mea noua interpᷣtatõne niſi ꝙ de eius materia poſuit Joh. de in. d.l.ſacularij in pꝛin. vbi dicitur ꝙ relegatur vel ad opus tradii Airg Ktle ea
imol.in ſuo conſilio.cxxiij. incip. in caſu pꝛemiſſo dubitari poteſt Et dixit Bal. vbi ſupꝛa pꝛoxime exclamãs de iſto tex. quem non . i ee um r
⁊c. vbi dieit e in notoꝛijs non requiritur cauſe cognitio.⁊ p omẽſ babes alibi ita expꝛeſſuz. Et idem voluit etiã Ludo. roma in ſus eunnnn
ſcribẽtes in.l. ſi i vero. . qui ꝓ rei.ffqui ſatiſda.coga. ⁊ ibi aliquid ſingulari in verbo furtũ ⁊c. el pꝛimo vbi appꝛopꝛiat ſibi iſtutext. aitnh dn Arn
dixi de bijs. ideo nũc non ero longioꝛ niſi ꝙ pono verba glo.de nec de Bal. facit mentionẽ in loce ſupꝛa per me allegato. v ĩpulat minnii E Atnxta —
qua agimus que ſunt hec. . . 2 eum ſingularẽ etiã ad hoc ⁊ multum ſe iactat dicens ꝙ tu iuiſſes nit ga ueen
Ignoꝛantia pꝛeſumitur vt ſupꝛa de pꝛobatio.l. foꝛte pꝛo habendo veritatẽ in hoc ad multa iura que puniũt aſej nmin unn een Een
verius niſi ſit notoꝛium ⁊c. ctũ ſʒ non ſequat᷑ effectus. Et idem per iſtũ tex.ẽt hic voluit baf. aigin ſin ren
de quo iſti mentõem non faciũt.⁊ Bar. in.l. qui ea mente.f o fut i littni rsetee
. „ ⸗ tis ⁊ do. Anto.in.c.ĩ.extra de eo qui mitti.in poſſeſ.cau.rei ſeruã. W,H Nal i m
Se extraoꝛdinariiſ criminibui Archiq in ciqui bona xvij qiicum multis aljs qui omeso awſtelaAndu
currũt ĩ hoc ꝑ iſtum text.licet inter ſe aliquãtiſper varient quoad en n
J . penam imponẽdam vt videre potes vtpote qui nõ bene guſtarſſt 6 nwir e
L.prima.S.finali. Ale qui commodat do iſtum tex. Sed cum renerẽtia tantoꝛũ patrũ meoꝛũ dixerin eliaſne gee
*1 2 musʒyt adulteriũ cõmit iſte tex. non facit nec ineternũ hoc pbabit ſi recte ⁊ ſubtiliter pon nlinnengei ae
tatur punitur pena de qua in.l.qui domum ⁊ in.l.⁊ ſi omni.ff.de deretur.nec facit ad pꝛopoſitum.⁊ bic eſt magnus erroꝛ. nec hoe ngen N Krx
adulter. Et ſimilit᷑ in furto ille qui mutuat ferramẽta pꝛo fran eſt verũ quod ipſi dicũt. naz plus puniretur iſte non verus furqᷓ; n glanide⸗
gẽdo hoſtiũ vel parietẽ.vt in.l.pignoꝛe..ferramẽta. ff.de furtiſ verus fur quod minime eſt dicẽduni· UVnde pꝛo vero ⁊ no/ in. der e e
⁊P ꝑ bar.in.l.⁊ ſi amicus.ff.de adulter. ⁊ Bal.inl.i.C. de ſer. fugi uo intellectu meo ad iſtum tex. dico ego nouiter ꝙ loquitur in rſi nitdillafn e
ri.?⁊ Bar. ⁊ Bal.in.l.raptoꝛes.C. de epiſ.⁊ cleri.⁊ Ange.in.l.i.C. etario hoc eſt in eo qui pꝛeponitur in cenaculo vel in aliquo hoſpj ſſe ſi angn 2
de his qui latrones. ⁊ per Paul. de caſt. in conſil. lxxxxij. incip. tio vt ibi alijs miniſtraret pꝛout ſunt hodie iſti famuli hoſpitum. Gin Dl A K
in cauſa incarceratoꝝ ⁊c.in quibus locis ponũt de auxiliante de/ ⁊ ille dietarius mibi pꝛincipalit᷑ locauit oꝑas ſuas anio furandi. mentgn n
licto ante ⁊ poſt ⁊ etiã in delicto ipſo quomõ punitur ⁊ quomodo quo caſu bene dicit ille tex. eum puniri ea pena de qua ibiattents 1
dicitur pꝛeſtare auxiliũ vel opem.⁊ plene poſuit do.Ange.areti.in fide mea qui conduxi eum ad exercitiũ in quo verſat᷑ publica vii⸗ ien
ſuo libello maleficioꝛũ in verſi.aſtitit c.ad quos me remitto ⁊ ẽt litas hoc eſt eoꝛũ qin receptãtur in cenaculo vel hoſpitio ⁊ etiam le⸗
ad Paul.de caſt.in conſil.cclxxxxvi.incip.viſo ſnpꝛaſeripto pũcto attento eius fide mibi data in hoc cum animo malo etiam abini .V 4
⁊ cõtentis ⁊c.⁊ do.Cardi.in ſuo conſi.xviiij.incip.caſus pꝛoponiĩ cio in ea arte ⁊ opera eius exhibenda. ⁊ pꝛopter hoc punitur illis n ln u
eſſe talis ?c. Sed pulcruʒ eſt ſcire qua pena puniatur mulier penis pꝛout ibi dicitur de quo dietario habes etiã tex.not.in.lpꝛia fiantut 0Pleo N
que recipit pecuniã vt amaſiam tuã in domo ſua conducat.Et in 5. ſunt qui igitur.ff. nau.caupo.ſtabnl. Sed aliquio ſimpli Nenn Wäiee. iala
hoc reperio Ludo.roma. in ſuo ſingulari in verbo pena ⁊c.el ſo citer repertus in domo aliena animo furandi qui non locaſſet ope n
dicentẽ ꝙ eſt pena moꝛtis etiã ſi non ſequatur delictũ per tex.quẽ ras ſuas ei in aliquo artificio in quo tractetur de cõmuni ⁊ publi lteerntten W
reputat ſingul.ad hoc in.d.l.i.in ſi. Sed aduerte rogo te pꝛo ca vtilitate puniatur pena relegatõis vel ad fodienduʒ metallum ſuf einne K
nouo ⁊ vero intellectu ad iſtum caſum.⁊ dico ad intelligentiã ve⸗ que quidem pene maxime ſunt ⁊ maioꝛes qᷓ; pena dupli vel qua/⸗ lit itie uog N un
ram iſtius tex. ꝙ non pꝛobat hoc aliquo modo.⁊ pꝛimo ⁊ an om drupli hoc minime dicitur hic. nec hoc dicẽdum eſt.nec verba illi d un Ni
nia non dicitur hic ꝙ ſit fienda differẽtia an ſimus in maſculo vel us tex. boc patiũtur que ſunt huiuſmodi. emnet e din
femina pꝛebẽte domũ pꝛo ↄmittẽdo eo delicto nec ne.nee iſte tex. ☛☚ 2 . exer/ gienttune are
conſiderat boc pꝛout videbis in pꝛincipio in verſi. qui puero ꝛc. C· Saccularij qui vetitas in ſacculo artes utang rnn Fu
Tercio iſte text.loquitur pꝛimo in eo qui abducit comitem centes partem ſubducũt partẽ ſubtrahuũt. Item e ne ane en
pueri pao perſuadendo ei pꝛo ſtupꝛo cõmittendo.vel qui dedit pe/ ineidt
K 4 1
R
dN X
*

int nn
iningen

Arn ZVN,Ailſgninnin
NsmaMi mu Nl lei t
5cäl
EN Niininsiitr
duemuſin ain mlütilutini
imivviitiſmn timmu iii
xx NMnmis iN igin
m mtricit u um .utimhtun
xen waprE:Mun i r i
atm du aunn iͦi id
xntamamiti Nilninuii
nrlmautm Nug n ſicr i ,l
raie A
nnn ann ik
rs umttaifluinen
”
enutintinmti
õ mmimnſiui
ednthin o
riupnnauimi
vN leni g ei
—

qui dietarij appellantür hoc eſt hij qui in aliena
cenacula ſe dirigũt furandi animo:plus qᷓʒ fureſ
puniendi ſunt: Idcircoqʒ aut ad tempus ĩ opus
dantur publicuʒ:aut fuſtibus caſtigãtur ⁊ dimit
tuntur aut ad tempus relegantur.

YZeé cuſtodia reorum.

Do. meus Alex. de imol. hic in apoſtillis
L.ſinali. Pisd Bar repatai nn tex.in 1. in/
I ꝛc. neduz ſingularẽ ſed ſingulariſſimũ ad hoc ꝙ cuſtos car
Erdaen tenetur Efacto ſocij. ⁊ hoc ideo quia iuſte cõfiſus erat
de ſocio ſuo. quod dicit eſſe notãduʒ pꝛo caſtellanis qui ſepe ſunt
pꝛoditi a ſocijs ſuis vt non teneãtur de facto ſocioꝝ quod dicit eſ
ſe menti tenẽduʒ. ⁊ ita teneo in hoc quia tex. clarus eſt ⁊ non eget
aliqua mea noua interpꝛetatione niſi ꝙ addo ꝙ Bar. hic de quo
do. meus mentõez non facit. dicit etiã iſtum tex. eſſe menti tenẽdũ
ad hoc. etiaz Ludo. roma.in ſuis ſingularibus in ſingulari. xxx.
etiã reputat iſtnm tex. ad hoc ſingnl.non tamẽ facit etiam ipe mẽ
tionem de verbis Bar. hic. ⁊ idem etiã voluit do. ranciſ.cremo
nenſis in ſuis notabilibus in ſuo notabili centeſimo vbi ſimiliter
reputãt iſtuʒ tex:ad hoc ſingul. de quibus pꝛefatus do.meꝰ Alex.
mentionẽ nõ facit ad quos me remito ⁊ redeo ad tex.de quo agi /
mus. Cuius verba ſunt hec.

L. Non eſt facile tironi cuſtodia credenda ⁊c.in
verſ. interdum ei venia datur.nam cum cuſtodia
cum alio cuſtode ſimul fugiſſet: alteri venia da/
ta eſt. Sed ſi cuſtodia ſe interfecerit vel pꝛecipi
tauerit:militis culpe aſcribitur ideſt caſtigabit᷑:
ꝙ ſi ipſe cuſtos cuſtodiã interfecerit vel pꝛecipi
tauerit homicidij reus eſt. ergo ſi caſu cuſtodia
defuncta fuiſſe dicatur teſtationibus id pꝛoban
um eſt ⁊ ſic venia dabitur.

de concuſſonibus
Bal.in.l.ſi quis eum.ꝭ.qui iniuria

,.£ lo In. l. ii trum. ff.ſi quis cautio.a etiam do.

meus Alexan. de imol. in. l.cum ſeruus in tercia colu.ff. de con/
dxtio. ob cau. dicũt iſtam glo.eſſe ſingul. ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ crimẽ
tunc dicitur publicũ quãdo lex dicit agi ex lege publicoꝛũ iudicio
rum. ⁊ ꝙ licet ſtatutuʒ imponat penã coꝛpoꝛis pꝛo aliquo delicto
pꝛiuato tamẽ non efficitur publicũ vt quilibet de populo admitti
hoſſit ad accuſanduz ſicut dicit glo.in vbo iudiciuz ⁊c.cuzʒ qua ſto
ſimplicit. Uno folo addito quod not. Bar.in.l.i. 5.pꝛimo.ff. de
ſuſpect. tuto. vbi ponit quod dicitur eſſe crimen publicũ videlzʒ qð
omnibus patz ad accuſanduz. ad quẽ me remitto ⁊ redeo ad glo.
de qua agimus. Cuius verba ſi unt hec. .
¶ Judiciũ.ſ.concuſſionis:⁊ hoc ex ſenatuſcon/
ſulto ideſt argumẽto hoꝛũ ſenatuſcõſultoꝛũ qui
inducunt aliam accuſationẽ publicaʒ vt per hoc
etiaʒ hec ſit publici. el dic iudiciũ.ſ.legiſ
coꝛnelie de falſis vt non dicat de crimine con/
cuſſionis:quod ſit publicũ licet habeat locũ:ſed

erit pꝛiuatum vt modo dixi.
De accuſationibus.

* . „ „ a 5
