alterum peruenerit. debet enim ignoꝛantia pꝛoba
bilis eſſe excuſata. de cle.exco.mini.c.apoſtoli/
ce.ff. indi. ſolui. l. ſinaũt ⁊ multo minuſ valet poſt
litem conteſt. niſi ad alterum pꝛedictoꝛũ ꝑpueniat

quibus ſemel de mandato extitit fides facta ⁊c.

De exceptionibus.

Scribentes hic coĩter ⁊ etiam do.
g lo In. c. pia. meus Alex. de JImo.in.l.qui ꝓ tri
bunali in quarta col.ffde re iudi.reputant iſtam glo. ſingularez ad
ꝙ dilatio conceſſa a lege cum miniſterio iudicis poteſt abꝛeuia
ri per iudicem ex cauſa vt ibi per eos cum quibus ſto quia glo.cla⸗
a eſt ⁊ nõ eget aliqua noua mea interpꝛetatiõe. Cuiꝰ vᷣba ſunt hec.

mniũ rerum ⁊c.in verſi.ſi queras.qr nõ dãtur
hic. xy. dies.ſicut de reſtit.ſpoli.c.frequens ⁊c.

dic ꝙ in dilationibus que dantur a iure volũtas
eſt pꝛo ratione ſic enim poterat. xv. vel. x. vel eti

minus dare ⁊c.

De iureiurando.

X fi Scribentes hic ⁊ etiã Illuſt.do. Sranci.aret. in.lij.
4 S.voluntate in.v.col.ff. ſolut.matrimo.⁊ etiam idem
In. li. in pain. ff. de verbo. obli. reputant iſtum tex. ſingularem ad B

ꝙ vbicunq; ꝓcuratoꝛ excedendo mandatum ſibi factũ a dño facit
aliquid noie mi in iudicio ſciente ⁊ paciente dno vel poſtea ſuperue
niente ſcia inducitur mandatũ vel ranficatio non ſolum in illis acti
bus vt in. c. cum olim extra de offioõ deleg. ſed etiaz in alijs actibus
aoos ſi n ratificat cadit in crimine vel in pena vt ibi per eos
me remitto ⁊ capio glo. de . 5. CLui
verba unt bec, pio glo. de qua agimus modo. Cuius
C. fi.in fi. in verſ. idem fiet ſi te expꝛeſſe mandã
te vel ẽt expoſt facto ſciente:ac ratum babẽte ſeu
non reuocante poſitiones aut reſpõſiones huiuſ

modi contrarias tuo nomine tuus fecerit pꝛocu/
ratoꝛ ⁊c.

De re iudi.libꝛo ſexto.

Blo. in. c.ad apoſtolice. agacn
⁊ etiam do.meus Alexã.de Jmo.in.l.licet imperatoꝛ in pꝛin. ff. de
legat.p reputant iſtam gio.ſingularem ad hoc vt cognoſcamus ad
quos ſpectet electio imperatoꝛis de quo alias ibi etisã dixi vnuz ver
bum de hoc ⁊ ibi oicus addo nũc nõ.per Gar. in.l. h. C. Eł. vbi di
xit ꝙ pertinet ad pꝛincipes alamanie ⁊ addo nõ. per Bal. in titu. de
pace conſt. in verſi.in ciuitate ⁊c.in.iij.col.?⁊ Bald. in ſua margsri
ta in verbo annus ⁊c.⁊ Bal.i.l.fi. C. de quadri.pꝛeſcrip.⁊ ꝑ Inno.
in.c.cuʒ.m.ferrarienſis extra ð conſt.ad quos me remitto ⁊ redeo
ad iſtam glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt hec.

Illi autem etc. in verſ.eligant nõ ſtatuitur a iure
certum tempus pꝛincipibus ad imperatoꝛẽ eligẽ
dum. hinc eſt ꝙ papa nõ põt eligere niſi pꝛius il/
los admoneat.ſupꝛa de elect.c.venerabilem qc⸗
non eſt in eccleſus ⁊c.

de appellationibus libꝛo ſexto

Glo. i. c.ab eo quiĩ uerbo in

Ludouicus Romanus in.l. de pupi
ſtanter etc. 5§.ſi quis ipſi pꝛetoꝛi ⁊ etiam “ nku

Alexã.de imo.in.l.ſi conuenerit in apoſtillis ſuis ad Bartteibi. ff. de
pignoꝛa.actio.reputant iſtam glo.ſingulareʒ ad hoc ꝙ iſte tres de/
nunciationes ſunt ꝓ vna vice vt ibi per eos de q aliquid etiaz dixi
in hoc opere noſtro in dicta.l.ſi conuenerit ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ
non ero niſi ꝙ pono verba glo.Que ſunt hec.

Inſtanter. Quid ſi quis dicat ĩſtãter peto ⁊ iteꝝ
peto ⁊ cum inſtantia peto.nunquid dicetur inſtã/
ter petiuiſſe.vr̃ ꝙ iterationes ille haheantur ſolũ
ꝓ vna petitione.ſicut cũ quis dicat appello.ap/
pello vnaeſt appellatio ⁊c.

de teſtibus libro ſexto.

Dñ cano.hic ſeribentes ⁊ etiam do. Antonius ⁊ Jo.de JImo.
in.c.fi.extra de maio ⁊ obe.⁊ do.meus Alex. de Jmola in.l.reſcri
tũ in pꝛincipio in ᷣa colũ.ff de pactis omnes reputant hanc glo.ſin/
gularem ad hoc pꝛopoſitum ꝙ in actibus collegiatoꝛuz abſcentes
ſunt ſpałr citandi cuz quibus non ſto quia glo.clara eſt ⁊ non dicit
hoc ſed dicit totinn contrariũ ⁊ etiam dico ꝙ iſta non eſt glo. ſingu
laris Sed etiaʒx vſt alia glo.ſimilis in.c.cum inter vniuerſas extra
de electio.⁊ poſuit etiam aliquid glo.in dicto.c.ſi.de maio.⁊ obedi.
ad quas me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua modo agimus.Cuius
verba ſunt hec. — —
Ipſoꝛuʒ ibidem reſidentiũ ſecũdũ Inno.ad hoc

x q.ij.hoc ius poꝛꝛectum.hoſti.contradicens.
abſcentes vocandos ſi poſſunt comode vocari.
de elect. c.quia ꝓpter.facit pꝛo eo infra de pꝛe/
ben.c. cum in si. Sed opinio Inno. credo ve/

ram ⁊c.

De concel. pꝛeben. libro ſexto.

mali Aluſt. do. Francil areti. in.l.
glo. in. c. finali. Mun d⸗
de verbo. obligat. reputat iſtam glo.ſingularem ad boc ꝙ vbicũq;
condictio impoſſibilis apponitur in fauoꝛeʒ gratie conceſſe vt expe
ditius habeat locum ne quod conceditur in fauoꝛem concedatur ⁊
reſultet in odium non vitiat gratiã vt bi per eum cuz quo ſto quia
gloſa clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione. Cuius
verba ſunt bec. W
C Diſtinctio ⁊c.in verſ.nec obſtat ꝙ non exta/
bit condictio ſi vacat qꝛ illud ſi vacat nõ fuit ap
poſitum vt receptionẽ condictionalẽ reddat vel
vt impedimẽtum inducat facit ſupꝛa de reſe crip.
c. conſtitutus.ſed vt impedimẽtũ remoueat ſi qð

eſſet ⁊ cetera.

de prebendis libro ſexto.
Glo.in. c. hii qui auctoritate.

Pet. de ahnca. hic ⁊ etiaʒ Illuſtr. do. Sranciſ.areti.in.l.pꝛima
S.ſi quis ſimpliciter in pe. col. ff de verbo. obligat.⁊ etiã Angel. in. l.
ſed ſi manente.ff. de pꝛecario ⁊ Bal.in.l.non dubiũ in tertia oppo.
C. de legi. ⁊ etiam do.meus Alex.de Imo. in.l.quarta in pꝛincipio
in vltima col.ff. de damno infecto omnes reputant iſtam glo.ſingu
larem ad hoc ꝙ licet alias ſi durante pꝛimo compꝛomiſſo fit ꝓro /
gatio cenſeatur eſſe vnuz vt in dicta.l. ſed ſi manente tamen hoc eſt
verum niſi in pꝛoꝛogatione ponatur noua qualitas ⁊ diuerſa a pꝛĩa
quia iudicat nouum ⁊ diuerſum compꝛomiſſum de quo alias di /
xi in dicta.l. quarta ideo non repeto nunc niſi ꝙ addo modo in hac
materia nõ. per Inno. in. c. finali extra de pꝛecario ⁊ nõ.p do. Anto.
in. c. cum vitonienſis de elec. in pe.col.⁊ per Bal.in.l.ſi cum dies in
additionibus ſuis.ff. de arbitris ⁊ Balcd.in. c. . 5.d. in titu. de lege
coꝛa. vbi exclamat de iſta glo. Cuius verba ſunt hec.

CSpetialiter auctoꝛitate ergo huius ſpetialis
mandati fungitur potius delegatus q̃ʒ legatus ⁊
ſic delegãtis auctoꝛitate videtur ẽẽ receptus ⁊c.

de ſepulturis.

C licet Illuſtr. do. Franciſ.areti. in.l.qui in poteſtate
* in quarta col. ff.de teſtis reputat iſtum tex.ſin
gularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ cum excipitur ſolum peculiũ caſtrenſe
vel quaſi voluit aliud eſſe in peculio aduentitio vt ibi per eum cuʒ
quo ſto quia text. iſte bene ⁊ ſubtiliter ponderatus boc paobat.
Cuius verba ſunt hec. .
CIn. F. quãuis aũt filiuſfamilias abſq; patris
aſſenſu ſibi poſſit libere eligere ſepulturam: pꝛo
anima tamen ſua pꝛeter ipſius aſſenſuʒ niſi pecu

liũ caſtrenſe habeat:aliquid iudicare nõ põt ⁊c.

de hereticis libro ſexto.

— = „ e bi .
Glo.in.c.ne aliqui. drceo hic ꝛ em
in.l.moꝛe in.xiij.col.ff de iuriſdi.omnium iudi.reputant hanc glo.
ſingularem ad boc pꝛopoſitũ ꝙ per ſolam cõmiſſionem citationis
emanatam a iudice dicitur perpetuata eius iuriſdictio. ſed idem
etiã ſenſit glo.in.c.cum plures in verbo incoate ⁊c.de offõ delega.
liꝰvjꝰque dixit ꝙ per quẽcunq; actum ⁊ exercitium iuriſdictionis
etiã ante citationem res deſinit eſſe integra de quarum glo.intellec/
tu alias dixi poſt do.meum Alex.de Imo.⁊ alios in dicta.l.moꝛe
⁊ ideo pꝛo nunc non me extendo niſi ꝙ addo nunc ad hoc not.per
Inno. in.c.paſtoꝛalis extra de reſcrip.⁊ per Bal.in.l.mandatuz in
vj.col.C.manda.vbi ponunt de his de quibus ſcribentes mentio/
nem non faciunt in dictis locis ad quos me remitto ⁊ redeo ad glo.
de qua modo agimus.Cuius verba ſunt hec.

¶Incepta de quibus non dubitatur per iura ꝓp

impoſſibilis in quarta col.ff.

xime inducta.Et nota ĩcepta per quẽlibet iudici
alem actum ẽt pꝛeter citationem iuriſdictio per
petuatur vt dici ſolet in decre.de offõ.deleg.c.li
cet ibi vti ceperit ⁊c.

C. accuſatus..licet. Aun do en
gende in pꝛincipio in tertia col. ff.de verbo. obliga. . Kuqni nrh

fingularez ad hoc ꝙ in criminibus exceptis ille teſtis qui tacni
ritatem interrogatus ⁊ dixit ſe illud ſcire poteſt ex int Truanege
ſe conigere concunentibus illis de quibus hic in ter. vt ibi veri
ad queʒ me remitto ⁊ ſto cum eo quia iſta glo.clara eſt 7 ude euz
aliqua noua mea interpʒetatione. Cuius verba ſunt hec. on eget

Poſtea ex interuallo vt ſit hoc ſpetiale fanoꝛe
catholice fidei alias nil eſſet hic fauoꝛiſ.vt ſupꝛa
de teſti. cogen. c. pꝛeterea ⁊c.

Glo. in.c. ut officiuʒ. dnliex.
omni.iudi.dicit ꝙ glo.iſta eſt ſingularis ad boc poopoſnum. wne

tabellio pꝛiuatus non culpa ſua puta quia eſt effec
officio non poſſit facere Phrumentanokenl lamenzame wimge
re ⁊ eſt glo.in ver.ad pꝛemiſſa ⁊c. ꝓ qua vide tu nõ. per Bar in 1
pꝛima.5. penes. ff. de tab.exi.vbi idem tenet ⁊ poſuit Bal inl depo
ſitum. C. depoſi.?⁊ Bald.in.l. a.C. de manu. vindic.ꝛ inl.a. C.de
fide.inſtru.⁊ in.l.in exercendis eo.titu.⁊ Bal.in aũt.ſed nouoſute
C.ſi cert.peta.x in.liubemus.ꝭ.ſane.C. de ſacroſ.eccle.x Bal inl
ex militari.ff.de teſta.milita.⁊ in.l.barbarius in pe.col.ff de offo⸗
pꝛocur. ⁊ Bal.in.lad teſtiũ.ꝭ.finali.ff de teſtis ⁊ Bar. in.l ideo
ff. de euictio ⁊ in ſuo conſi.incipi. Punctus queſtionis talis eſt ac..
in.l.infamem. ff. de publuiudi.⁊ Bal.in. l. pꝛima in. v.col.C. de iuf.
⁊ facti igno.⁊ Bal.in.c.inter pares in titu.de lege coꝛadi x in. lpꝛit
in tertia col. C. de teſtis ⁊ in.l.ex militibꝰ.C. de teſt. mili. inaddt.
Spec.in titu.de inſtru.edi.in verſi.qui ſi notarius ⁊c.⁊ Barinl.
ſi quis in pꝛincipio.S.finali.ff.de legat.tertio in quibus locis ponũt
quid ſi ex culpa ſua notarius ſit condemnatus an poſſit facereini/
ſtrumenta de nouo ⁊ antiqua per ficere cum quibusſto ꝓ nune q;
gloſa clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione. Cuius
verba ſunt hec.

Ad pꝛemiſſa per hanc litteraʒ patet ꝙ tabelliofa
ctus monacus non poteſt exercere quo ad alia ta
belliouatus officiũ.ſed veteres rogationes com
plebit ſed nouas non aſſumet.

Glo. in.c. finali in glo.masna
in uerbo figura etc. dezun⸗

ex duobus.ꝭ.etiam ſi contratabulas in pa col.ff.de vulga. ⁊ pupil.
reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ legatus etiã de latere non
poteſt ſtatuere aliquid ð ius adeo ꝙ non poteſt cõmittere cauſamn
cognoſcendam ſumanie ſi de iure comum eſt cauſa non ſumaria

ſed oꝛdinaria vt ibi per eos de quo ſupꝛa aliquid dixi in capitulis

ſequentibus vbi poſui verba iſtius gloſe v ideo non repelonicne
idem ſepius dicamus ⁊ fruſtra occupemus membꝛanas.

„α Dñi cano. Sceribenles hie let
pama in paincipio in pe. col. f de ferijs omnes reputant iſtm go ,
ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ inferioꝛ a pꝛincipe etiã ſi habeat po
teſtatem legis condende. Tamen non poteſt comittere cauſas o /
gnoſcendas ſumarie vel de plano ⁊ eſt glo.magna cum qua ſtoſim
pliciter quia clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea internetalont⸗
niſi ꝙ alias dictis per me in.d.l.pꝛima ⁊ vltra omnes docentes
dem nunc addo Paul. de caſtro in terminis hoc volentem in 1
conſi. xcvj.⁊ modernos in cle.ſepe extra de verbo.ſigni. vbi n
ꝙ etiam legatus de latere non poteſt comittere cauſas cum bui
modi clauſulis niſi ſimpliciter ſit ſibi atribuit a papa ad quos mn
remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus.Cuius verba ſunt he ·

Figura ⁊c.in verſ.ſed dubitari ſolet an infane
a papa etiam legatus in caſu alias non perm
a iure poſſit cognoſcere de aliqua cauſa vel li
comittere de plano ſummarie ſine ſtrepituafis

cl
woni

Nd

ſoerminen
utiunelin c
muhenumremun 1

tunntincun.

iniditknin uue

CKtovnigyteror⸗

teoevera nren
Atudunirnnei inintn
DölstidmticuNne
PNiſnantitdcninnidmucen
AfutNtenniniun
Gstüenatdtnuenar
Nlnniemtntchmn
güatitumgtbunrn
Wlewome

NAltfeptsn

Abnlgiinni

eninfe

ngan V
Ntni, an

atran

Ai iie,

to.

4127415.

.

en
n
nton ie
o it i Ri
tr, unf

e ndnt,
nnunuh
annti,
ine vnd
e ltinid

ſo;
9
uulliflig zun
ſtde ) un
Aunm Nßfihe ſint
ungentn
ðUMq
tnl,
R

N
Q
r

Adtnilenl
äs

.

Eani zuinngnin idi
emaNfanmrgi
Manm ohi liſmmninginun
rtumiſmn

H nc Mulincoe an

rr r, Bljnuttin
otMl li
ua anm auns ſſillfr e ohi
lmgNAMA lgitdi uhin
man mo ſigtinin in
annmini
Nartn mNdüna
entot leumn
—

1
4

Hanefnli wain

— ttn

ta iudicii. ? videtur ꝙ non. abſurdum eſt enim di
cere ꝙ minoꝛ legem maioꝛum tot vigiliis ⁊ labo
ribus inuentam tollere poſſit de elect.c.eccleſia

veſtra ⁊c.
de hereticis libꝛo ſexto.

glo. in. c.fi. in verbo inditiis.
ano. bic ⁊ etiã do.meus Alexã. de Imo.⁊ Jo. de Imo. ante
eum m.l.diuus in a.col.ff.de re iudi. reputant iſtam glo. ſingularẽ
ed hoc ꝙ ſi in pꝛima cauſa teſtes non ſunt publicati ꝑꝑ hoc ſenten⸗
na non eſt nulia ſi non fuerit petitum eos publicari debere vt ibiꝑ
tos cum quivus ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea
interpꝛetatione miſi ꝙ ego oico ꝙ bec glo.non ſolũ loquitur de ſen/
tentia ſed etiam de alio pꝛoceſſu vt in verſi.non puto vitiari pꝛoceſ/
ſum ⁊c. Cuius glo.verba ſunt hec. .
Indiciis ſupꝛa de accuſat.c.qualiter ⁊ quando

5§. debet ⁊ tradi debent nomina cũ dictis vt poſ/
ſit de falſo arguere et ſe plene defendere vt ibi
tamen ſi hoc obmitteretur parte tacente non pu/
tu vitiari pꝛocefſum. et cetera.

de uerboꝛum ſignificatione.
c. exit.s.in eo uero circa mediũ

Bal.in aũt.ſi qua mulier in vltima col.C.de ſacroſan.eccle.⁊
Bal.in.l.mandatũ in quarta col.C.mandat.⁊ do.meus Alexan. de
Imo.in.l.ſi pecuniam in.xij.col.cum ſequen.ff.de condi.ob cãʒ re

putant iſtum tex. ſingulareʒ ad hoc ꝙ mandatũ non finitur moꝛte

mandaãtis etiã reintegra quando eſt ad pias cauſas de quo dixi in
lſi ego. .pꝛimo.ff. de iur. dot. in hoc opere noſtro ⁊ ideo non me ex
lendaʒ nũc ne idẽ ſepius dicamus ⁊ ad ibi dicta me remitto Laus
deo ſupꝛemo amen.

de reſrciptis in cle.
Glo.in cle.et ſi principalis. .

dijs feudoꝛuz in. xiiij. col. reputat iſtam glo. ſingularem ⁊ non eſſe
alibi enã boc compꝛobat do. meus Alex. de Imol. in. l. ſi quis in
Fa col.ff.quod quis iur̃ ad hoc pꝛopoſitum ꝙ ſicut clauſula motu
popꝛio non poteſt pꝛobari per teſtes vt eſt glo.in.cſi motu pꝛopꝛio
de peeben.libꝛo ſexto ⁊ idem in terminis voluit do. Anto.in.c.non
nulli de reſcript. ⁊ Bal. in. l.finali. C. ſen. reſ.non poſ. ⁊ Bald.in. c.
pꝛimo in titu.ſi de feu.fſuerit contrac.⁊ Job. de Imo.in.l.quidam
con ſulebant de re iudi.⁊ Joh. de Imola in.l.fi. fla quibus appell.
non licet in quinta.colũ.ita clã ex cetera ſcientia. Circa cuius mate
ria non me extendo nunc cum alias de ea dixeriz in. d..ſi quis niſi
alias per alios ⁊ etiam ꝑ me ibi dictis addo nunc Bal. idem vo
lemtem in. l.tem vlpianus. f. de excu. tutoꝛum ⁊ Bal. in. . imperia
lis. S, miles. C. de nuptijs ? Bal. in. l. eam quam.C.de fideicomiſ.
1 Ludo. Soma.in ſuo conſi. cccxxvj. ad quos me remitto ⁊ redeo
ad hanc glo.de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Obſeruari niſi id fieret ex certa ſcientia pꝛin
cipis. hoc expꝛeſſo vt not.in pꝛin. decre.c.cum

olim de pꝛiuileg. ⁊c.
Bal. in.l.poſt dotem.ff ſolut.ma/
Blo. n. C. fi trimo. ⁊ etiã in.l.actoꝛ ⁊ in.l.ampli
em. C. de appella. æ do. mens Alex. de JImo.in.l.pater. marito
f de doli excepti. in apoſtillis ſuis ad Bar. ibi ⁊ etiã idem do.meꝰ
Alex. in.l. non ſolum. 5. ſed vt pꝛobari. ff. de noui operis nuncia. in
apoſtillis ſuis ad Bar. reputant iſtam glo. ſingularem ad hoc il
le qui fundat intenionem ſuam in expoſitione ð ius comune velõ
regulas iuris debet eam pꝛobare.Cuius glo. verba ſunt hec.

Creatam ꝛc. in verſi. Item ſi ponimus impe/
trantem eſſe reum planum eſt ꝙ ſuccumbit actor

Idem videtur ſi ppnamus eum actoꝛem niſi ad/

uerſarius qui excepit hoc ⁊ quo ad onus pꝛoban
di in excipiendo ſit actoꝛ.vt.ff. de except.l.i.ii er

go exceptionẽ tũc nõ pꝛobat.ſ. qꝙ poſt datam cre
atum fuerit ⁊c.

De electio in cle.
glo.in.cle.ſtatutuʒ. Baliniſi c. e pae

. tis pignoꝛũ dicit glo.
iſtam non eſſe alibi ad hoc ꝗ lex pꝛobibita ſtuberuesnene nin i⸗
hitur ad pꝛeterita nec ↄrium poteſt induci ſtatuto vel ex conſuetu/
dine ſi pꝛohibito fit bꝛopter reʒ illicitã ⁊ eſt glo.in verbo conſuetu
dinem c. Plus dico ego ꝙ non trahitur ad cauſas etiam
dentes reſpectu deciſonis cauſarum etiã ſi boc expꝛeſſe dicatur ſe/
cus quo ad oꝛdinem iudicij vt eſt text.in aũt. vt in medio litis non
fiant ⁊ in..pꝛimo cum glo.in aũt. vt cum de appella.cogno. ⁊ volu
it Cy. in.l. leges.C. de legi.?⁊ Bal.in.l.ſancimus in pꝛima col.C. de

ſacroſan.eccle.ſed in pꝛopoſito noſtro ſto cum illa glo. que clara eſt
Cuius verba ſunt hec. 3

Interpoſita ⁊ tnnc interponitur ſimul ⁊ ĩtima
tur alia intimatio facienda non eſt.

Glo. in cle.cãʒ in fi. inncto tex.

Ludouicus Romanus ⁊ etiã do.meus Alexã.de Imo. in. l.
non ſolum.. moꝛte in. xiij. col. ff. de noui operis nunci.allegant iſtazs
glo. pꝛo ſingulari ad hoc ꝙ in denunclatione quã facit emptoꝛ ven/
diioꝛi de lite mota ſuper re empta non eſt neceſſe mittere libellũ et
citationem 2 Bar. ibi ⁊ comuniter alios docentes de quo alias di
xi ibi late poſt eundem do.meum Alexan.qui ſimiliter tenet cum
Bar. repꝛendendo Ludo. Roma.moꝛe ſuo ⁊ ideo non me extẽdo
nunc niſi ꝙ de hoc addo Ange. in conſi.clxxvj.incipi. In facto pꝛo
ponitur ⁊c.⁊ Angel.in.l.empti.in fine ⁊ in.l.ſi cum qõ. C. de euic.
guen me remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus Cuius verba
unt hec.

Couſuetudinem nota.qꝙ; decre. quia ſepe viti/
at nõ ſolum conſuetudinẽ ſed etiam pꝛiuilegia et
ſtatuta. hic vero ſolum conſuetndinem ⁊c.

Glo.in clemẽ.cauſam in nerbo
agpp ellari etc. Ludo. Roma.⁊ etiam do. me⸗

Alex. de Imo. in.l.non ſoluz. .
moꝛte in.xj. col.ff.de noui operis nuncia.⁊ in.l.quarta 5. pꝛetoꝛ in
quinta col.ff.de damno inſecto ⁊ etia in.d. ꝭ.moꝛte in apoſtillis ſu
is ad Bar.in quarta col.⁊ do.meus Alex.de Imo.in.l.ſi quis infi
catus in pꝛima colũ.in apoſtillis ſuis ad Bart. ff. depoſiti reputant
iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝙ vbi pꝛoteſtatio debet peruenire in
płaʒ notitiam vel ſcientiã dni non poteſt fieri pꝛocuratoꝛi ⁊ ſenten
tia non valet de quo alias dixi in dicto.ꝭ.moꝛte ⁊ ideo pꝛo nũc non
me extendo miſi ꝙ ibi dictis addo modo ꝙ vbi pteſtatio non eſt re
alis ſed perſonalis etiã ſi non debet peruenire in plenã noticiã dri
debet fieri dño ⁊ non pꝛocuratoꝛi caſus eſt in.l.item veniunt.5.
petitam.ff.de pet.here.quem ad hoc ponderat ibi Bal.ad queʒz me
remitto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus ⁊ addo lext.in.d..petitam
Cuius glo.verba ſunt hec.

Cappellari ⁊c.in verſ.poſitis duabus opi.qua/
rum pꝛima habebat:ꝙ non ſufficit intimare ꝓcu
ratoꝛi et cetera.

Se ſeque.poſi.et fruc.

Glo. in cle.pꝛima in glo.finali.
Hanc glo.coĩter allegant ſcribentes hic omnes pꝛo ſingulari ⁊
etiam in diuerſis alijs locis ⁊ maxime do.meus Alex. de Imol.in
in.l.de pupillo.S.qui opus.ff.de noni operis nunci.in ſᷣa ⁊ etiam in
vij.col.ad hoc pꝛopoſitum ꝙ poſt tres ſententias licet non poſſit ali
quid dici ð executionem earũ nec aliquid opponi hoc eſt verũ niſi
opponatur ð nullitate ſurgẽte ex incõpetentia iudicisvt ibi per eos
vbi late ponũt de eius intellectu ⁊ etiã de intellectu glo.in ele. pꝛima
de re iudi.que tenet contrariuʒz referendo plures ⁊ diuerſas cõcoꝛ⸗

dias pꝛout ibi videre poteris ad quem me remito. pꝛo nunc cuz ali
as ibi legendo etiã late dixerim de intellectu iſtarum glo. alias ibi
dictis addo modo vnam concoꝛdiã nounam quam non ponunt ſcri
bẽtes in. d. .qui opus videlicet aut lexvult funditul tollere nullita
tem ipſam ⁊ tunc non dicitur tollere nullitatem pꝛocedentem ex ca
pite in cõpetentie iudicis aut lex non tollit nullitatem ſed differt ip/
ſam ⁊ tunc mittetur executioni nec atendetur an capite incom/
petentie dicatur nulla vel ne ſecundũ Jo.de Imo.in. d.cle. vnica de
qua materia addo dños de rota in deeiſione.xjx. incipi. Quidam
obtinuit æc. in antiquis ⁊ in deciſione.cccxxxviij.in nouis ⁊ Ludo.
Roma. in conſi.xxxxi.incipi.viſis hijs que egregie ⁊ eleganter con
ſulta ſunt ⁊c.ad quos me remilto ⁊ redeo ad glo.de qua agimus.
Cuius verba ſunt bec. .
CNMNon obſtante ⁊c.puto tñ ꝙ licet alia nullitas

non poſſit opponi illa tamen opponi poterit per
quam negetur iuriſdictio.opoꝛtet enim ꝙ cõſtet
de ſententia ⁊ cetera.

DSe ſeque.poſ.et fruc.

Licet alias poſt tres ſenten
Olo. in cle.unica tias confoꝛmes latas non
poſſit dici de nullitate nec aliquid opponi vt in cle.ᷣa de re iudica.
tamen hoc eſt verum niſi opponatur exceptio incõpetentie iudicis
ſecundũ iſtam glo.quam ad boc pꝛo ſingulari allegat Bal. in. l. re
us in. xij. col. C. de accuſat. in.l.exceptionem in vltima col. C. de p
bat.⁊ etiã Jo.de JImo.⁊ Ludo. Roma.⁊ do.meus Alex.de imo.
latiſſime in.l.de pupillo..qui opus de noui operis nunci. vbi late
omnes ponunt de intellectu iſtius glo.eradentes plures ⁊ plures in
tellectus ad eam ⁊ ad.ẽt alia glo.que reperitur ↄꝛia in dicta clemẽ
pꝛima de re iudi.⁊ maxime do.meus qui eas conatur cõcoꝛdare ⁊
⁊ euã poſuit aliquid do.meus Alex.de Imo.in.l.pꝛima.S.⁊ par
ui in pꝛima col.ff. ꝙ vi aut clam in apoſtillis ſuis ad Bart.ibidem
⁊ in.l.at pꝛetoꝛ in pe.colu.ff.de iur.iur.la pꝛima ⁊ in.l.cum ſeruus
in vltima col.in fine.ff.de condi.ob cauſaʒ vt ibi per eos poſt quos
ego ð hijs omnibus eniã alias legendo dixi ⁊ ideo non me extendã
nunc nimis niſi ꝙ alias iaz ibi dictis ꝑ alios ⁊ per me addo modo
do. Abba. in. c. ex parte el ſecundo extra de offitio deleg. vbi allegat
iſtam glo.pꝛo ſingulari ⁊ etiam Ludo. Homa.in ſuo conſi.xxxxi.
incipiente Uiſis bijs que egregie ⁊ eleganter conſulta ſunt ⁊c.⁊
Bal.in.l.pꝛima.C.ſi a nõ compe.iudi.in quibus locis ſemper alle/
gant iſtam glo.pꝛo ſingulari.ſed ego ſum ſolitus allegare aliaz glo.
ſimilem in terminis in. c. in demnitãtibus de elec.li vje in ver. non
obſtante vc. ⁊ aliam glo.ſimilez in.c.paſtoꝛalis..quia vero in ver.
ſi ſciat in pꝛincipio extra de offiõ delegat. Quarum omnium gloſa
rum verba non pono ſed huius de qua agimus.

C Non obſtante ⁊c in verſi.puto tñ ꝙ licet alias
nullitas non poſſit opponi illa tñ poterit opponi
p quãnegat᷑ iuriſdictio opoxtet.n.ꝙ cõſtet de ſen
tentia vt hic dicitur ⁊ per conſequens de iuriſdi
ctione auditoꝛis qui tulit illam ⁊c.

Blo. in cle. pꝛima. Do meus Alex. de imo.

EEII„ in..., fideiuſſoꝛ.·5. pꝛetoꝛ
git. ff. qui ſatida. cogan.circa fi. ⁊ etiaz in.l.de pupillo..qui opue.ff.
de noui operis nunci.poſt Ange.⁊ Ludo. Roma.ibidem ⁊ do.me
us Alex. de Imola in.l.pꝛima.S.⁊ parui in apoſtillis ſuis ad Bar.
ff. ꝙ vi aut clam in pꝛima col. reputant iſtam glo.ſimngulareʒ ad hoc
pꝛopoſitũ ꝙ licet a lege vel a ſtatuto pꝛobibeatur opponi ʒ ſenten
tiã de nullitate non intelligitur ꝓbibita opponi nuilitas ſurgens ex
competentia indicis de qua materia alias ibi legendo dixi ⁊ ideo
pꝛo nunc longioꝛ non ero in.d.l.ð pupillo.cqui opus ⁊ etiã in.d. .
pꝛetoꝛ ait ⁊ alias conſului ſuper hoc in partibus lõbardie ⁊ ſi quis
vult habere illud conſilium veniat ad me ⁊ dabo ſibi vbi multa di
xi circa hoc que longum eſſet referre vnde pꝛo nunc ea obmiſſa ſa
cio niſi ꝙ vnum non obmitto ꝙ boc eſt verum etiã ſi ſtatutũ tolle
ret omnem exceptionem ᷣm Angel.in.l.pꝛima.C.quũ.pꝛouo.non
eſt neceſ. ⁊ in.l.ſi vt pꝛoponis.C.qũo ⁊ quando iudex ⁊ Bal.in.l.
pꝛima.C. ſi a non compe.iudi.⁊ Bal.in ſua margarita in verbo iu/
dex c. Plus dico ꝙ ẽt poſt executionẽ facta huiuſmõi excep
tio poteſt ventilari im Inno.in. c. ex racione exira de appel.⁊ Bal.
in dicta ſua margarita in ver. agens ⁊c. in ver.pe.⁊ per Pau.de ca
ſtro in conſi.cccxxv. vbi ponit an iudex cui cõmiſſa eſt execuno fece
re poſſit eam ⁊ quomodo ⁊ quando ad queʒs me remitto ⁊ non po
no vcrba glo.hic cũ ſupꝛa pꝛoxime eg poſueriz bis in capitulo pꝛo/

xime pꝛecedenti in alio tamen pꝛopoſito non multum diſſmin
iſto de quo agimus modo. ltum diſſimili ab

DHeé dolo et contu.

Glo.in cle.pꝛima. Baliten que c momp

do ⁊ quãdo iu .
het glo. eſt ſingularis ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ſi quis fuerit derdar
tus poteſt allegare ignoꝛantiã ⁊ ſi non comparet non dicitur c⸗ u
max ⁊ eſt glo.in verbo manifeſte ⁊c.que eſt glo.ſi. que clara eſt
non eget aliqua noua mea interpꝛetatione ⁊ eſt glo. magna 1ſ⸗
magiſtralis in materia citationis ſed ſi non fuit ignoꝛans ſed ſei
tũc non poteſt appellare ⁊ denegat ei beneficiũ appellãdi ita Nas
lege ſicut citato ab homine ⁊ idem voluit do.meus Alex. de Po⸗
in. l. ſepe in Aannd. col. ff. de iudi. vbi alias dixi poſt euz T ideon
dico nunc plus ſed pono gloſam de qua modo agim ius glo⸗
verba ſunt hec. D 6 iecimege
CManifcſte ⁊c.in verſi.foꝛtius enim cadite,
ra contnmacia in citato per ius comune igno⸗

rare non licuit ⁊c.
de etate et quali.

glo. in clemen. ſecunda in uer
bo eiſſdem ⁊c.cum tex. Renuen

in.l.ſi conſtante in principio in.vj.col.ff.ſulo.matrimo.reputat iſt.
glo.ſingularem ad hoc ꝙ licet alias vbi eſt ratio ſcripta in lege elit
coneptoꝛia fiat extenſio ex idẽptitate ratõis ad caſus ſimiles vt eſt
glo. cum tex.in.c.pꝛimo de elec.li.vj.in ver.eligatur ⁊c.tamen boc
eſt verum ſi lex non eſt penalis per glo.in.d. cle.Fa cuʒ qua ſto ſim
pliciter quia clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione.
Cuius verba ſunt hec.

CEiſdem ⁊c. in verſic.mihi tamen ſatis eſt ꝗ

comuniter non compꝛendatur vt pꝛobãt iura pe

dicta vt ſit hoc ius coꝛꝛectiuum iuris veteris:
penale non largiſſumã ſed potius ſtrictam inter/
poſitionem recipiat de re.iur.c.ea que a iure ⁊.c.
in penis eo.titnlo ⁊c.

De pꝛobationibus.

Glo. in clemen. prima in uerbo

ullegat iſtam gloſ. pꝛo ſingulari ad hoc pꝛopoſilum ꝙ vbi ler vel

ſtatutuz dicit debere ſtari dicto alicuius.tamen poteſi pꝛobaſi con
trarium nõ. per glo. in dicto. . ſi abſcens ⁊ per Angel.? Job. de
Imo. ⁊ Ludo. Roma. in.l.qui bona..qui dumni fſ ve damno in
fecto cum multis alijs ſimilibus allegatis vtrobiq; per euſidezdo,
meum cui ego vtrobiq; ſuz ſolitus allegare multa ſed pꝛo num ad
do circa hoc nõ. per Bar. in.l. diuus in pe.col.fr cuſto. reoꝛuz ꝛ be
Alber. de roxa.in.l.pꝛima. C. ſi aduer.liber. ⁊ per Angel inl nides
mus.· 5.iurare.fl de in liteʒ ſur. ⁊ Ilbe. de roxa. ſuo opere ſtallſo/
rum in ſa parte pꝛincipali in. q.lxxxij.incipiente ſtatuto bononie(a
uetur æc. ⁊ per Pe. de anca. in. c ſemel malus de re.iuj. li inüi.
carta ⁊ per Saly. in repetitione ſua in Jea quidem. C. de accuſe.
in. l contra negantem. C.ad.l.aquil. v per do. Abbat in hioſoſi
iſti extra de pꝛobat. per illum tex. cum gio. ? per do. Abba in
tinebatur extra de ſponſa.impu in ſa col. per illum text. cum glo.
ad quos me remitto pꝛo nune. Mibilominus vbi lex yel ſtatu
tum dicit ſtani dicto vel ſeripture alicuius pꝛo plena pobant lit
non poterit pꝛobari cõtrarium quia habet viz pſumpliois nn
de iure m pꝛefatum do. meum Alex. n. d. . ſn abſcens per iſlam
glo. ad quem in hoc me remitto ⁊ redeo ad glo. de qua agimnus:
Cuius verba ſunt hberrr bari
Narramus ⁊c.in verſi. poterit tamen pꝛobat
contrarium puta illum moꝛtuum eſſe extta curiaʒ

ꝙfieri non poſſet in hijs que narrat papa de fac⸗

itikttctrenrrintrur
pcriſtnnttennn r n te
t aitadn gi dan
igrkemi tnminm:annun

rcchtdenrneni en

pnmhrkntseluenn e we
õõ
rirctäderſeratengd
lemefpnrmotuitndnu
Pbmummietk.
Cepſcocaenpatgnenern
itecteenacunrmtu teictet
niluſerrnnunenmt
ſanttcnmlor.

bintrnlin dur

uunnmndhihu meii

nunſüfufnlnelſentnant
unſtiſil unſeneir mi

BSD

2

2.

„

EErrsrn. des.

4.

ͤ—N

„.
W 1
emrdd
nn nncr d
edind

M

tnighe

co. Aene
dnnent
Rlten,⸗,
lliil
4 nuttuum
iianitin ii

(r ieth mtet
N Nnti
Aurkri unim ien
vue ryſniſi is tim
emmm Nihu Niealiin

Nepwaronhre

Sunchnm mnmmnbe

.,. Nrpn mi f
moocte —
NN N
=
rrianh

AlE ſuwoe
r unn bal liu

7 5.

lo ſuo ⁊ hoc foꝛte vult littera ibi fidem plenariã
naſi inten datvt contra illam rationem non ad/
mittatur pꝛobatio in contrarium ⁊c.

de appellationibus.

SGlo. in clemen. pꝛima in uerbo

lluſtr. do. ranciſ. areri.in.l. talis
appellare etc. Kronre in ſexta el ſroelegt .

iſtam glo. ſingularem ad hoc ꝙ licet relatio non fiat ad om
D Iance induceretur aliquod exoꝛbitans a iure comu
ni tamen quando non eſt ratio quare magis fiat relatio ad vnum
; ad aliud fit ad omnia capitula vt ibi per eum de quo alias dixi
late in.d.l.talis ſcriptura ⁊ etiaz in.l.ſi idem cum eodem in fi ff. de
iurifditi.omnium iudi.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi q pono
verba glo. Que ſunt hec. . .
C Appellare ſeperatim vt ſequitur eſt eniʒ mens

littere eꝙ quilibet iſtoꝛũ actuum appellatio ⁊ apo
ſtoloꝛum petitio ſeparatim fieri poſſit ⁊c.

. . Bald. in. l pꝛima
Blo. in clemen.finali. elc inl im
epłas ⁊ Ludo. Roma. ⁊ do. meus Alex. de Imola in.l. puma.5.
hoc iudicum in pꝛima col.ff.ſi quis ius di non vlt.reputãt iſtã glo.
ſingularez ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ ex interlocutoꝛia ſententia quando
non ſapit nãz diffinitiue non oꝛitur actio de quo alias legendo dixi
in dicto. ·hoc iudiciuz ⁊ etiã ð intellectu glo in. c.fi. de electi. li. vj.
vbi poſui de hac ſententia mera interlocutoꝛia ⁊ etiam de ea que
habet vim diffinitiue ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ dico vnũ
verbum pꝛo limiatione iſtius glo.de qua querimus. nam interlo
cutoꝛia pꝛoducit actionem in factũ quando cõtinetur in ſe dari vel

ſieri ſᷣm Bar. in. l.. 5. neceſſitateʒ. C. de bo. q;liber. per glo.ibi ⁊ in

la diuo pio in pꝛinapio.ff.de re iudi.⁊ ſic hoc modo limitatur bec
glo. Cuius verba ſunt hec. .
Nepulſione ⁊c.in verſi.pꝛeterea natura diffi/

nitiue eſt ꝙ ex ea oꝛiatur actio in factũ ſed ex ſen

tentia lata ſuper peremptoꝛia non oꝛitur actio in
fa ctum ſed exceptio ⁊c.

Blo. in clemen. licet. in nrero

pellat. ⁊ etiam do. meus Alex.de Imo.in.lpꝛima in.vj.col.ff. ſi quis
cautio.⁊ Illuſtr.do.Sranciſ.aret.in.l.ſi ex duobus in pꝛima colũ.
ff de duobus reis allegãt hanc glo.pꝛo ſingulari ad boc pꝛopoſitũ
ꝙ dies termini non computatur in termino de quo alias ego dixi
hoſt do. meum ⁊ alios in.d.l.pꝛima ⁊ ideo pꝛo nunc non me exten
dam niſi ꝙ alias ibi dictis per me ⁊ vltra omnes docentes ibi in H
addo nunc nõ.per Dominicũ de ſancto gemi.⁊ Jo.de Imo. in. c. ð
exira de reſt. ſpoli. libꝛo ſexto ⁊ in.c.ſtatutum ð pꝛebendis eo.li.et
per. Jo. ð Imo.in..l.ſ ex duobus.ffᷣõ duobus reis ⁊ ꝑ Bal.in.l.
fi. in ha col. C. de iur do. impe. ⁊ per glo.fii.c.ſuper eo.el ſo extra

ð appellat. ⁊ glo.in.c. pia ð excep.libꝛo ſexto ⁊ per Joh. ð Imol.in

cle. quãuis extra ð appel.⁊ in.c. pꝛimo ð reſt.ſpoli.vbi ipſe multuz
magiſtraliter vltra alios diſtinguit in boc dicendo ꝙ qm̃ cõſtat de
menle eius ⁊ tunc ſᷣm eum verba ſunt conſiderãda nam aut datur
terminus ſimpliciter puta decem dierum ⁊ tunc dies termini non
cputatur ſed intelligitur ð pꝛoximis decem diebus abilla.l. eum
qui.ff.de verbo. obliga. in. c. non poteſt de pꝛebendis libꝛo ſexto
aut dr hinc ad decem dies ⁊ tunc cõputatur terminus de momen
to ad momentum vt in.l. ſecunda. 9. iudicum.ff. quando apell.ſit.
Et idem eſt ſi tempus cõputatur ab actu nõ a die actus vt in

dicto. .iudicum ⁊ nõ. in cle. cauſam de elect. aut ſtatuitur terminꝰ

aà die quo celebratur actus ⁊ tunc non cõputatur.c.ſtatutum ð pꝛe
bendis cum ibi no. ad quem me remitto ⁊ etiã addo do. meum in
iure pontificõ do. An. barbatiã in.c. ð cauſis in quinta carta extra
de off deleg. æ redeo ad glo. de qua agimus Cuius vᷣba ſunt hec.

¶ Adie videtur ꝙ illa pars diei in qua appella/

tur: cedat lucro appellantis nec computatur in
anno ſic ſupꝛa de elec.c.j.de excep.c.pia ⁊c.

Glo. in cle. appellanti. nare c

von conteſt. ⁊ Bar. in. lj. in yltima col.ff. de excep. titu. gñali ⁊ etiã

do. meus Alex. in. l. eum qui ita. . qui ita. ff. de verbo. obli. in tertiꝗ
col.reputant iſtam glo.ſingularẽ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ licet iudex ſu
pleat in notorijs vt in.l.a. . qð de frumẽto ⁊ ibi Bar. ff. ð admi.
reruʒ ad ciui.pꝑ.⁊ Inno in.c. ex inſinuatione extra de appellationi.
⁊ etiã in.c.ex parte elᷣ extra de verbo.ſi igni. tamen notoriũ non rele
uat ab onere pꝛoponendi ⁊ facit.lſi adulteriũ cum inceſtu. 5. idem
pollioni de adult.⁊ hec eſt clariſſima glo.ideo non inſiſto circa hoc
niſi ꝙ ponam glo. Cuius verba ſunt hec.
Judicis ⁊c.in ver.licet enim notoꝛiũ releuare poſ
ſit ab onere pbandi.yt ſcripſi ſit upꝛa vt lit.nõ cõ/

teſt.c.ii.ſuper glo.i.⁊c.

glo.i cle.q̃ʒdin in uer. expreſſe

Scribentes hic ⁊ etiã Illuſt. do. Sranciſ. aret. in.l. hec verba
in. vj.col.ff. de legat. . reputant iſtã glo. ſingularem ad hoc l;
conſenſuʒ partiũ expꝛeſſum poſſit ſuſcipi tpᷣs appellationis ſecus tñ
eſt in tacito conſenſu partiũ vt ibi per eos cnz quibus ſto quia glo.
clara eſt v nõ eget noua mea interpꝛetatiõe. Cuius verba ſunt hec.

Expꝛeſſe ⁊c.non ſufficit ergo tacitus puta ꝙ;
ſimul appellans ⁊= appellatus ad domicilium re/
deunt:vel longam peregrinationẽ ſimul arripiũt
vel aliquid tale:imputet enim ſibi appellans:qui
ita itinerat:itẽ per ꝓcuratoꝛẽ ꝓſ. equi poterat ⁊c.

De iure patro.
HGlo.iin cle.pꝛima. Docoꝛes bic x etii Pau.

. de caſtr. etiã do. meus in
l. fi.in. xx. col. C. de edicto diui. Adri.tollẽ. reputant iſtaz glo.ſingu
larẽ ad hoc ꝙ in cauſis in quibus nõ adm̃r appellatio tamẽ adm̃r
querela vt quis poſſit dicere ſententiã iniuſtã vt ibi per eos cuz qui
bus ſto quia glo.hec clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛe
tatione. Cuius verba ſunt hec.

Oneramus ⁊c.Et ꝙ ſi appellarent dicentes ꝓ

exceſſit.vel pꝛeſbiter dicens qa poꝛtio non ſuffi/

cit:epᷣus non deferet:fateoꝛ tamen ꝙ ſuperioꝛ ad
quem appellatũ eſt emendaret quod male factuʒ
eſt ſupꝛa de apella.c.paſtoꝛalis in pꝛincipio ⁊c.

De excuſſi.prelatornʒ.

Glo. in cle.i.in ver.mẽſam ⁊c.

Jo. de Imo.in.c. potuit extra ðᷣ locato.in.xiij.col.⁊ etiã do.me
us Aiex. de Imo. in.l.ẽt in pꝛiniin. v. col.ff ſolut. ma. reputant iſtã
glo. ſingu. ad hoc ꝙ res eccleſie ſemel conceſſa in emphit.perpetuaz
cum ſolemnitate requiſita ſi poſtea reuerſa eſt ad eccleſiã poteſt ſo
