quia bec deciſio clara eſt maxime in ver.niſi cõſuetudo pꝛedij hoc
exigat ⁊c ſed iudicio meo hoc non habet dubitationem cum conſu
etudo habeat vim legis vt in. l.de quibus cum ibi plene nota. ff. de
ſed tex.iſte poteſt aliter intelligi ⁊ magis ſeruiet nobis ſcilicet
ꝓꝙ ſi cõſuetudo illius poſſeſſionis eſt vt pꝛeſtetur vna coꝛba frumẽ
ni vel ynum par caponũ tũr comitatinus ſoluere ⁊ boc magis apla
udet menti ⁊ verbis iſtius tex.maxime in. d. ver. niſi conſuetudop̃
dij hoc exigat ⁊c.⁊ hoc modo ego nouiter intelligo iſtum tex. addi
to yno ſolo ꝙ de materia iſta tractatur in.l..cũ de in rem verſo. ff. ð
vſuris ⁊ in.i.ſi certis annis ð pactis vbi alias legendo dixi poſt ſcri
bentes ⁊ maxime poſt dñʒ meũ ibidẽ ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ nõ ero
niſi ꝙ redeo ad tex.de.quo agimus cuius text.verba non pono hic
cũ ſupꝛa ea poſueriʒ in capitulo pꝛoxime pꝛecedenti in alio ꝓpoſito.

Z.ſi coloni. Bar hic dici in vlimis verbis iſum

tex.eſſe menti tenendũ ad hoc pꝛopoſi
tuʒ ꝙ remediũ.C. reintegranda.iij.q.viiij.habet locũ ctiã in rebus
pꝛiuatoꝛũ ⁊ laycoꝛum cum quo in boc ſto quia tex.optime pꝛobat
7 non eget aliqua mea noua interpꝛetatione niſi ꝙ ſolũ addo vnuʒ
verbũ ꝙ ideo ſit reintegratio ad poſſeſſionem ſerui quia ipſe fuge/
rat a bonefidei poſſeſſoꝛe ⁊ ſic ſeruus met pꝛiuauerat illũ ð poſſeſ
ſione vnde in odiũ ipſiusmet ſerui fugientis ⁊ pꝛiuãtis illũ poſſeſſi
one ꝑſone ſue non eſt mirum ſi fit reſtitutio ſed non dicit ille text.
quid ſi tertius pꝛiuaſſet illũ poſſeſſoꝛeʒ ſerui vel ſi eſſemus in re in
animata ⁊ hoc modo ego intelligo iſtum text.nouiter ſolo vno ad
dito in eo articulo an remedium.d.c.reint.locum habeat in rebus
prophanis qꝛ de hoc poſuit do.meus Alex.de Imo.in conſi.xciiij.
in vlti.col. in.v.volu.incipie. Plura in materia.c.ſepe ⁊c.vbi allegat
multa ⁊ ateſtatur hanc eſſe cõem opinionem ⁊ in conſi.vj.in tertio
volu.incipiẽ.Circa pꝛoceſſum cauſe vertentis in pꝛima ⁊ in quarta
col.⁊ in conſi.xxxxi.in.v.volu.in.j.col.incipi.In cauſa ⁊ lite verten
te inter iacobum ⁊c.⁊ in conſi.lxxxxij.ibidem ſequenti in.j.colu.⁊
etiã in eonſi.lxxxxiij.in pꝛin.ibidem ad queʒ in hoc me remitto ſed
redeũdo ad rẽ noſtrã pono verba iſtius tex. Cuius verba ſunt hec.

L. Si coloni quos bona fide quiſqʒ poſſedit ad
alios fuge vĩtio tranſeuntes:necceſſitatẽ pꝛopꝛie
condictionis declinare tẽtauerint benefidei poſ
ſeſſoꝛi pꝛimum opoꝛtet celeri refoꝛmatione ſuc/
curri ⁊ tunc cãʒ ꝓpꝛietatis ⁊ oꝛiginis agitari ⁊c.

Nem. licere hab.met.libro. xi.

Ex alienatione rei cuius non habemus co/
L. prumg. mertiũ vt rei ſacre ⁊ ſimiliũ vt in.l.inter ſti
pulantẽ.ꝭ.ſacram cum ibi not.ff.de verbo.obliga.⁊ in.l.multũ eo.
titu. vbi alias legendo dixi poſt alios ⁊ maxime vo.meum Alexan.
de Imol.ibidem ⁊ ideo pꝛo nunc non me extendo circa hoc nulla
obligatio oꝛitur etiam naturalis ſola quia lex reſiſtit ei per notat.ꝑ
Bar. in.l.j.ff.de nouat.tamẽ in contrariũ videtur eſſe caſus in.d.
l.j. quem tex.ad. hoc ꝓ ſingulari allegsuit Ludo. Roma.in ſuo ſin
gulari in verbo obligatio ⁊c.el pe. vbi dicit ad hoc.ſe ſolum notaſſe
iſtum tex.inducendo hoc modo quia hic dicitur ꝙ poſt traditionẽ
illius rei non datur retentio ergo naturalis obl gatio nata eſt.
Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.qui
cum reuerentia tanti patris ꝓut fuit Ludo. Homa. nibil ad rem
facit immo pꝛobat ↄnum de directo in fine in ver. carebit effectn
æc.⁊ in ver.cõtractu ſoluto reſtituere ⁊c.⁊ ſic eſt caſus apertus in
contrariũ recte ⁊ ſubtiliter ponderatus. Cuius verba ſunt hec.

L. In illis qui metrocomie comuni vocabulo nun
cupantur hoc adijciendum necnon noſtra puta/
uit humanitas:vt nulli extraneo illic quoquo mo
do poſſidendi licentia tribuatur ſed ſi quis ex hi
iſdeʒ vicarijs loca ſui iuris alienare voluerit non
licere ei niſi ad habitatoꝛem aſcriptum eiuſdem
metrocomie per qualẽcunqʒ cõtractũ terrarũ ſua
rum dominium poſſeſſioneʒ ꝙ tranfferre ſciente

non eſt egetq; noua aliqua interpꝛetatione nam text. nonl

perſona extranea ꝙ ſi contra ſe ventum huic ne⸗

gocio immiſcere vel illic poſſidere tentauerit qui
cunqʒ contractus introituſ fuerit:carebit efern
⁊ contractu ſoluto ſi quid pꝛeſtitum eſt hoct 1
tum reddetur ⁊c. kan,

De omni.agro.deſer.libro.xi.

Bar. hic dicit iſta l .
T. heredes. aaboe prapolgr. ex eſt ſingulsris

. . . . heres ſcri
debitoꝛe tributario cogitur agnoſcere enã onus Pagerſaalne⸗

⁊ ſi renũtiat hereditati cogr cedere bonis omnibus que exal
titulo cepit a debitoꝛe cum quo in hoc non ſto quia iſte tex. chane
de fundis ſterilibus ſed loquitur de fundis minus onetsg ul
ſu bene verũ eſt heredez teneri pꝛout ſupꝛi. Sed ſoageei
ferentia inter fundum ſterilem ⁊ fundum minus idoneum nl
dicit ille tex. bene ponderatus maxime in verſi.minus icges 8
nam fundus minus idoneus eſt omnino in aliqua conſicerattan⸗
ſed ſterilis non eſt in aliqua conſideratione ſm Gal. in ait. ſed no
uo iure.C. dc actio.⁊ obli.vnde in pꝛopoſito tex.iſte non loquiur
de fundo qui non ſit in aliqua conſideratione.ſed ð minus idoneo
tamen idoneus eſt in aliquo ⁊ ita ego nouiter intelligo illum text.
Cuius verba ſunt hec. .

L. PHeredes ſcripti quicũqʒ; ẽt pꝛo minus ideone
is fundis fiſcale onus cogantur agnoſcere:vel ſi
renunciandum hereditati putent:cedant hijs om
nibus rebus quas ex hijdem bonis quocunq;
iure ⁊ titulo perceperint ⁊c.

Bar . bic ⁊ eti Illuſt do Fran afe.
quicunqz. Ml. ao berede.S ſepn ngt
f de acquir.here.reputant iſtum text.cum glo.ſua ſingularem ad
hoc ꝙ vbi ſtatutuz diſponit aliquid, deber ſieri de conſenſu omnii
ſufficit fieri a maioꝛi parte ⁊ valet ⁊ tenet factuz a maioꝛi parleyt
ibi per eos cum quibus ſto quia glo.clare dicit hoc fed tex nonſi

cit. Cuius glo.verba ſunt hec. „—S
COmnium municipium vel maioꝛis partis ſic
ſupꝛa de iuriſ.omni.iudi.l.ij..hoc etiã ⁊ notaq

omnes ſic ſupꝛa de actio.pꝛeſtan.l.finali ⁊c.
Uerba autem lex.ſunt hec.

L. Quicunqʒ defectuʒ ⁊c.in fi.in verſi.vt id con/
ſenſu omniuʒ fiat quod omnibus ꝑ futurũeſtꝛc.

de man. et colo.libro. xi.

7 Ludo. Roma.in ſuo ſinguluriin ve etleſn
L. Penu. c.ai . dicit men walnun non ten
tur ſtare colono vt in.l.emptoꝛcm. C. locati cum ibi nol Lhe no.
per Inno. in. c. fi extra ne pꝛela. vices ſuas ⁊ per do. Raph. cuma,
in ſuo conſi xx incipi. Magiſter antonius ꝛc. Tamen enpbiſ
ota conducens ẽt ad eccleſia vel a fiſco tenetur ſtare colono ciſten
ti in re eccleſie vel ficali per caſum quem ad boc pꝛopoſiip ſepui
tat ſingularez in. d. L.pe. Sed tu dicas pꝛimo añ oſa ſo
allegare text.in.l.fi.que incipit cognouimus eo.titu. lbi go. boe
aperte dicit limitando illum tex.in.d.l.emptoꝛem ⁊? allegat ratione.
in hoc ne coloni habeant moleſtare fiſcuz ſi expelleretuj ab enpon
teota. Secũdo aduerte tu pꝛo vero ⁊ nouo intellectul neol
us text. ne errares qui ad hoc vt pꝛocedat iſta diſpoſitio oponer
colom ſint antiquiſſimi in eo loco ⁊ vt ita dixeriʒ perpelun
verſi. antiquiſſmos colonos ?c. Ex qua raſione colio 6
tractatur etiã de alio intereſſe fiſci vel eccleſie vr iſn coloni ne
ſciant iura fiſcalia ⁊ eccleſie ⁊ ſic lex magis confidit de eis e⸗
uis colonis ꝛ ideo non ſine quare Ludo. Roma. diceba: deenbn
teota fiſci vel eccleſie qui tenuerat rem per longiſſima en
Tertio conſidero aliud ⁊ bic cti diligenter adueſtcn
do. No.loquitur in emphiteota eccleſie ſeu fiſci. qui vencice e
colono pꝛo certo hoc non habet dubium quia longa eKoſ ſei
inter eum ⁊ emptoꝛem nam in emptoꝛes tranſfertur onlut ettin
⁊ ideo non tenetur ſtare ipſe colono.d.l.emptoꝛem ſecus al ar
emphiteota in quem ſolum tranſfertur vrile oñum er e colx
tamen directo apud onm ratione cuius directi poteſt ſeii

Gie iunggiindti

igtinaitſin uice

ttnnſtnlinmnitz, n
woncrineſtm
alenun intn
eitun⸗
WN tüſi
Nd⸗,

eguns

Agiridistfun

õ
ſo. (Ruargtüninsidi,
Gurcchdambinuharnnn r
dirkmwkrtdantunäiirinn
1fansnnNtonnirmnui
Pngtmke Nrneinnr i
IdindNrfnalrnun
Detthegreperintnrinr
Eepkucittkenan enras ſenn
UNenrägfrenairtrtn r
tpnifantaimiti ginn kurt
Mnnieituumngtnit nwintiini
fednigteehkſuditirute
lginnpgnngbiei Ernnin
Wchumtifnfnmnii.
gfmatiktin ttkitinn
iwlisſuttlnninne

iaſnmnmnnfitner
ntntnlanmin Nn

ſnultunthunnn

l
nailgnn

loherpohnz .
htiſnew
niznigr
1dieget gligin
tlii er

lum nennie
Gnſnit gidgeng
unn leng,⸗ ne 3 N 4
dnanane
longir Sennerdi

mente dn ſe⸗

rent;

4 Hone⸗ e

ni.

uvsauink —

ò

S

☛
ÆO

t.

44
te
0.
.

* sAässsese

——

aa Mit
ectariſn

n, zuii

rn neim wini
Nam uxh d
aAEe.

(Ormtmiinin
Pnlm iuli ſtatin
mie u ino ſuliit
UNaN
On viui funini
im iuavmmiwyinli

VnN

eautr gininte,
n umenge
tulmmicn MWTd
ainavai
. etinluin 8
ne ananti

num. Et ex hoc infero etiã aliud ꝗ; non eſt arguenduũ de emp
toꝛe ad emphiteotam vel e contra nec bene pꝛocedit limitatio tra/
dita per Ludo. Roma. ad. d. l. emptoꝛem. Plus dico g non
ſolu dabimus hanc pꝛerogatiuaz colonis fiſcalibus vel eccleſie ſed
etiã colonis cuiuſcũq; pꝛiuati cum directü dñium remaneat penes
dominuz concedentẽ rem ſuã in emphiteoſim ⁊ mirum eſt ꝙ glo.
in. d.l. fuetiã allegat text. in. d. l.emptoꝛem ꝓ limitatione. d.l. fi. que
nibil ſacit nec aliquid cõe habet.d. emptoꝛem ?. d.l.f.quem tex. H
modo declaro tibi nouiter put audiuiſti vno ſolo addito in eo.ar/
ticulo pꝛincipali vtrũ emptoꝛ teneatur ſtare colono nam de hoc po
ſunt Bart in. l. qui fundum. ff.loc. ?⁊ Bart. cõiter omnes ſcriben
tes in. l.ſi filio. 5. fi.ff. ſolut. matri. ? Bar. in.l. f. ..fi. fl. de iure. fiſci.
⁊ in.l.j..quod ait.ff.de ſuꝑp.⁊ Bar.⁊ Bal.⁊ omnes in. d.l.empto
rem loc. ⁊ in.l.fti..fi. ff. de contrahen. empt. ⁊ Specu.in titu. de lo
cato. 5. pe. verſi.ſed pone ⁊ ibi aliquid ꝑ Jo. Andre.ad quos in hoc
articulo me remitto quia eſt extra pꝛopoſitũ noſtrum quo ad iſtũ
tex. terminos eius ſibene conſideretur. Cuius verba ſunt bec.

L. .ognouimus a nonnullis qui patrimoniales
fundos meruerũt colonos antiquiſſimos pertur
bari atqʒ in eoꝛum loco vel ferros pꝛopꝛios: vel
alios colonos ſubrogari edicti itaqʒ huiuſ aucto
ritate ſancimus eos: qui deinceps aliquid credi
derint huiuſmnodi atentandũ hijſdem poſſeſſio/
nibus eſſe pꝛiuandos ⁊c.

SOe dignitatibus libro. xii.

Offitium pcuratoꝛis vile eſt vt in.l.ſi quis
Z. nemo. C.ð decu.adeo ꝙ etiã infamis poteſt A p
curatoꝛ vt in. . fi. cum ibi not inſti. de except. tamen hoc eſt veruz
niſi ſit pꝛincipe mandante quia tunc omne offitiũ quantũcunq; vi/
le efficitur nobile tex. eſt in. d. l.nemo pꝛefectus quem ad hoc ſingu
larem exclamat Ludo. Roma.in ſuo ſingulari in verbo offitialis
⁊c. el. xiiij. dicens hoc modo verificari tex.in.l. j. C. de manda. pꝛin.
Sed aduerte queſo ꝓ intellectu nouo ⁊ vero meo iſtius tex.
in quo ſententia mea vehementer decipitur Ludo. Roma. quia nõ
meretur allegari ad hoc nam dicitur hic ⁊ tractatur in tex. de iniu
ria non inferenda curie ⁊ dr̃ etiã ibi ꝗꝙ; perfectus non ſubiuget ſe/
natoꝛem ſine ſententia imperatoꝛis ſeu pꝛincipis ⁊ poſtea dr in fine
in verſic. Naz que dignitas iubentibus ſi nobis ſubſtinetur ⁊c. ybi
tex loquitur interogatiue dicens quis honoꝛ erit iubentibus ſi no
bis ſubſtinetur ⁊c.ideſt pꝛefecto pꝛetoꝛio non autẽ vult dicere tex.
ꝙ offtium quod eſt vile efficiatur nobile ⁊ iſte eſt verus ⁊ nouus
meus ſenſus iſtius tex.⁊ illa dictio que non debet ſtare pꝛout mul
ti libꝛi habent pꝛo coniunctione ſed pꝛo relatiuo que ⁊ debet intero
gatiue legi yt modo dixi. Cuius text.verba ſunt hec.

L· Nemo pꝛefectus vrbis circa perceptionẽ vel
ſcientiam noſtram vlli muneri ſubiuget ſenato/
rem: nemo curiam noſtram inani pulſet iniuria
ſiquidem enim ſenatoꝛia pꝛeditus dignitate fue
rit foꝛte mandandũ noſtro iudicio reſeruandum
ſit: nã que dignitas iubẽtibꝰnobis ſubſtinet᷑ ⁊c.

, . . Alex. ð imo.
Glo. in. l. nequis. eua ler imo.

audt in apoſtillis ſuis ad Bar. ff. de excn. tuto. reputat iſtam glo. ſin
gularem ad hoc ꝙ efſe cuſtodem pꝛatoꝛũ aut ouiuz vel vender ſal
eſt vile offitiũ yt ibi per eum. Sed tu aduerte quia totus mũ
dus hoc modo intelligit iſtam glo.ſed ſi bene ponderetur non dicit
hoc ſe loquitur de cuſtode pꝛatoꝛũ vel paſcuuz vt occulata fide vi
dere potes ex verbis glo. Que ſunt hec. .
COQmniqʒ; totũ quod ſequitur ponitur pꝛo vno
⁊ dic ꝙfuit ſaltarius vel cuſtos pꝛatoꝛũ vel pa/

ſcuum militũ vel pꝛiuatoꝛũ ⁊c. .
Secundo addo aliud dum idem do. meus dicit de vendente
ſal vc. nam glo. ſeruit nobis etiã in alio.ſ. in vendente ſepum vel ſa
ponem nam vile offitiũ eſt vt in glo. Cuius verba ſunt hec.

Stationarijs ⁊c.ibi vel qui tenent ſtationem
de vile merce vt oleo ſale ſepo ⁊ ſapione ⁊c.

de re mili.libꝛo.xii.

Z.ſi quis. Bar. bie citiſtum ter efſe ſngularem s
. diſtrictuales qui diuidunt pzed cuz agref
ſoꝛibus nam im eum deciditur vt viui debeant comburicuz quo

in hoc ſto ſimpliciter quia iſte tex. clarus eſt v nõ eget noua ali
interpꝛetatione noſtra niſi ꝙ addo vnum verbũ ot poſuit iun.
do. Franc. areti. in ſuo conſi. clxv. incipi. In xp̃i nomine amen ſicut
Jobannes dicit ⁊c. vbi ponit an quilibet mandans aliquem interfi
ci cum pecunia dicatur agreſſoꝛ ſeu aſſaſinus taliter ꝙ puniatur pe
na de qua in. c. p. extra de homicidio lievjoad quez pꝛo nunc me re
mitto ne exeamus pꝛincipale pꝛopoſitũ noſtrũ quo ad iſtum text.
Cuius tex.verba ſunt hec.
L.Si quis a barbaris ſcelerata factione faculta
teʒ depꝛedatiõis in romanos dederit vel ſi quis

alio modo factã diuiſerit viuus comburatur ⁊c.

T. ſe em el. Bar. hic ⁊ etiã illu.do.Sran.are. in. l. j.5. fi.

ff. de verbo obliga. in. ij. col. dicijt iſtuz text.
eſſe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ nunq; denunciatio facta p me/
dicum qui dicit aliquem eſſe infirmũ vel cicatricem ex vulnere re/
manſuram valet nee aliquid operatur niſi pꝛecedat diligẽs iudicis
inquiſitio an citatrix ſit remãſura vel ne ⁊ ᷣm euʒ de hoc dz conſta
re in actis q̃ iudex examinauit pꝛius an citatrix eſſe remanſura
c.cum quo in hoc ſto de medicis eligendis quia text.clarus eſt ⁊
non eget aliqua noua mea interpꝛetatione ſed ĩ eo quod dicit Bar.
ꝙ debet ſcedere diligens inquiſitio iudicis ⁊c. dico ego ꝙ imo fal
litur Bart. in hoc quia poſt relationem medicoꝛũ debet ſequi illa
inquiſitio ipſius iudicis non aũt pꝛecedere debet ⁊ ad hoc moueoꝛ
per illum tex. in verſi.medicus denunciantibus ⁊ iudice competẽ
te diligeuter examinante ⁊c.que verba poſtponunt inquiſitionem
iudicis poſt denunciationem medicoꝛũ vel ſaltem eodem tempoꝛe
requirunt eam non aũt dicunt eam pꝛocedere debere ꝓut dicebat
Bar. qui in hoc cum reuerentia fallitur vt dixi oĩo qui non bñ põ
derauit iſtum text. cui addo vnuʒ verbũ in hoc articulo qũo ⁊ qua
liter ſtetur perinis in arte nam de hoc ponũt omnes ſcribentes vbi
alias dixi poſt eos ⁊ maxime do.meum Alex. in.l.j.5. fi. ff. de ver/
bo.obli.⁊ pꝛobatur in.l pꝛima.ff. de vent.inſpi. ⁊ in.l.ſeptimo mẽ
ſe.ff. de ſtatu. ho. ⁊ Bal.in.l.cõperationes. C. de fide. inſtru. 7 bal.
in.l.nemini.C. de aduo.di.ind.⁊ Illuſtr.do. Franci.areti.in conſi.
cxliij.incip.ex facto pꝛoponitur ⁊c.⁊ Pau.de caſt.in conſi. cxcvij.in
cipic. Uiſa inquiſitione ⁊c,ð in va col. in fi.⁊ Rapha.cuma. in conſi.
cxxxiiij.in pᷣa.col.incipie. ulneratus ab aliquo non letaliter ⁊c. ⁊
do. meus Alex. de Imo.in conſi.cxlj.in pe.col. in d volu. incipi. Si
Phbatur teſtatoꝛem ⁊c.⁊ in conſi.xxxv.in eo.p. volu.incip.iſa pꝛi
uata ſcriptura ⁊c.⁊ Jo.de ana.in conſi.lxxvj.⁊ ibi aliquid etiam in
additionibus meis ad illa conſilia ⁊ etii do. meus in conſi. xx. in 5
volu.incip.Quando plures percuſſerunt ⁊c.in.viiij.⁊ in. x.colũ.?
Pe.de anca.in conſi.clxxvi.in frincipiẽ.Ex conſuetudine ciuitatis
⁊c.ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo modo agimus.
Cuius verba ſunt hec.

L. Semel caſuaria miſſis militibus inſtauratio
non ſolet concedi obtemptu recuperate valitudi
nis melioꝛis quando non temere dimitantur niſi
quos conſtet medicis dennnciantibus ⁊? indice
cõpetẽte diltgẽter examinate vtrũ cõtraxiſſe ⁊c.

de pꝛiuilegiis ſcola.libro.xii.

Bar. Angel. ? Job. de platea hic et
*5 ar. An 4
2. 9 otiens. etiã e voleer in pꝛinc.ff.
ad ſilł.x⁊ etiã ioſemet Ludo. ſoma.in.lcum quedam puella.ff.ð
iuriſ.omni.iudi.⁊ do.meus Alex.de Jmo.ibidem in quinta colũ.
reputant omnes iſtum tex.ſingularem ad hoc pꝛopoſiiũ ꝙ pꝛiuile
gium cõceſſum patri ꝓ ſe ⁊ filijs maſculis ⁊ ſeminis non extendit
ad feminas nuptas. Sed tu aduerte quia idẽ do. meus alex.
vbi ſupꝛa pꝛoxime dicit ꝙ iſta deciſio non dr vera ⁊ ꝙ iſte tex. hoc
non pꝛobat nec m euʒ iſte text.loquitur de tali fili nupta ſed ego
ſto cum dno Bart. ⁊ Ange. ⁊ Jo.de plat.pꝛout alias legendo dixi
in.d.l.cum quedã quinimmo tex.iſte optime pꝛobat hoc ſi bene ⁊
ſu btiliter ponderetur. Cuius verba ſunt hec.

L. Quotiens ſuper cauſa ciuili vel etiã criminali
ex ſententia.iij.iudcij tui culminis ſcolares vel
eoꝛum coniuges:ſiue adhuc viuerent:earum ma/

rtti.ſiue poſt moꝛtem eoꝛum in viguitare conſti/
.iij.

tute ſint matreſue eoꝛum in viduitate permanen/
tes aut liberi: qui non ſpetialiter alterius iudicis
iuriſdictionis ſubiectam conditioneʒ ſoꝛtiti ſunt
zſerui ad eos pertinentes conueniuntur minime
eos eaſue extranei fideiuſſoꝛes exactione vexari
ſed pꝛo conſuetudine vetuſtiſſima ⁊ iugiter obſer
uata:muneraria vʒ ſue ſcole fideiuſſoꝛem pꝛebeĩr
iubemus hoc videlicet obſeruando:vt in crimi/
nalibus cauſis quinq; alios pꝛimates ex.xxx. vi
ris a pꝛemicerio vſqʒ ad vigeſunum retro nume
randis vna cum numerario volente ⁊ non recu/
ſante pꝛebeant fideiuſſoꝛes ⁊c.

de proxi.ſacro ſcri.libꝛo.xii.

ni Ludo. Roma .in.l.ſi vero. .de viro
Z. vnicuiqʒ. αennta nſolun marri⸗r etias
do. meus Alex. de Imo.in.l.cum quid in quarta. col. ff.ſi cert.pet.
allegant iſtum text. pꝛo ſingulari ad hoc ꝙ maioꝛ excellentia debet
ꝓbari per. xv. teſtes vt ibi ꝑ eos cũ quibus ſto quia tex.clarus eſt
7 non eget aliqua mea noua interpꝛetatiõe. Cuius verba ſunt hec.

L. AUnicuiqʒ qui in ſacris ſcrineis militant ſui lo
ci merita ſeruare opoꝛtere conſtituimus ⁊ vniuer
ſos qui vltra numerum ſtatutoꝛũ in hijſdem ſcri
neis militant ſui gradus reſpectu per oꝛdinẽ quẽ
ſoꝛtiti ſunt indeficientium ſtaturoꝛũ locum vt tñ
vltanis ſocientur ⁊c.in verſi.vt.xv.pꝛimatũ eiuſ
dem ſcrinei teſtimonio cum ſacri religione ſubni
xus pꝛecedentibus dignioꝛ iudicetur ⁊c.

de erro. mili.anno.libro. xii.

Tfi Bart. in. l. ſcũm. ff. de re diui.
eſt alibi ad hoc pꝛopoſituz ⁊ ſie facit eam ſingu. ꝙ ſi quis dubitat
offendi poteſt accipere cuſtodes a iudice qui eum cuſtodiant ⁊ cuz
expenſis ſuis.ſ.ipſius petentis in cuius ſeruitio ſtant cuſtodes illi
⁊ eſt glo.in ver.imputabuntur ⁊ idem voluit do.meus Alexan. de
Imo.in.l.denũciamus in apoſtillis ſuis ad Bar.ibi.C. de hijs qui
ad eccle.confug.cuʒ qua ſto quia clara eſt ⁊ nõ eget alia mea noua
interpꝛetatione niſi ꝙ addo Bar. idem volentem in.l. illicitas. . ne
potentioꝛes.ff. de offilio pꝛeſidis ⁊ Bar.in.l. fi. de erro. mili.anno.
co.li.xij. cum quo in hoc ſto cum vna diſtinctione iſtius nota.glo.
Cuius verba ſunt hec.
CAgnoſere videtur quod cuſtoditus a nuncio
comunis debeat ſoluere nũcio ⁊ non comuni per
legem iſtam ſed certe immo ille qui facit cuſtodi

ri vt patet infra ibi ſi aũt latam ⁊c.
Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu iſtius glo.quam
ego non intelligo in eo qui dubitauit offendi ſed in eo qui eſt deten
tus ex aliqua cauſa ⁊ datur ei cuſtos vt non diſcedat de loco quo
caſu dicit glo. debere ſolui ei qui facit cuſtodiri ⁊ ita ſentit ẽt text.
iſte ſuper quo poſita eſt iſta glo.quam bene notabis.

7 Ludo. Roma.⁊ Illu.do.Sran.
Z. excellentia Rgret.i in. l.pap.. aceſſiones.ff. de
acquir. poſſeſ. reputant iſtum tex. ſingularez ad hoc ꝙ adminiſtra
toꝛ pupilloꝝqui non ſcribit omnia in libꝛo rationum ⁊ id quod nõ
ſcribit retinet occulte dr pꝛedo ⁊ tñr in duplum ⁊ etiaʒ boc ibi nõ.
Bar. cum quibus ſto ſimpliciter quia texlclarus eſt ⁊ non eget no
ua mea interpꝛetatione. Cuius verba ſunt hec.

L. Excellentia tua errogationis per ſuſceptoꝛes
ſacra modum quantitate bꝛeuium conferri per/
ſpiciat ita vt ꝙ die numerus datam ſit diligenti /
us exploꝛetur: ac ſiquid amplius actuartos vel
opinatoꝛes accepiſſe conſtiterit:q̃ᷓ bꝛenium doc
toꝛum criminis noſtris veritas continet ⁊ memo
rati in duplum reddere compellatur ⁊c.

Z. ſortiſſimi cum.il. ſequenti.

Bar. hic ⁊ etiã do.meus Alex.de Imo.in.l. .
8· ſequitur in fa col.ff. de verbo. obliga. dicunt mmmnntn 4
dum ⁊ dicunt etiã ꝙ ille qui eum neſciret diceret contrariũ enon⸗
pꝛopoſitum ꝙ licet vltima moꝛa conſueuerit eſſe illa que 6 nr
eſt text.in.d..ſequitur cum ibi not.tamẽ hoc non babet ocumin
re publica vnde ſi res publica debet mihi ſalarium ſeruieni *
ego ſeruiens tempoꝛe debito nolui accipere ⁊ ſic fui in mox r
tutus licet poſtea interpellem rem publicam vel eius pꝛocur der
vt mihi ſoluat ſalanũ meum non conſtituitur res publica untc
immo nullo modo tñr mibi dare ſalarium ⁊ ſic pꝛima mone ni
la que nocet de quo alias ego etiam dixi poſt do. meũ in. dlſiſi
uum.S.ſequitur ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ynune di⸗
idem eſt in alio caſu in quo vltima moꝛa non nocet.. qñ in
moꝛa interuenit etiã dolus ⁊ ſic pꝛimus moꝛoſus comiſi dolg
ſi per emptoꝛem cum glo.ff.de acti.empt. per quẽ ita deteminanit
ibi Bar.⁊ etiã facit text.in.l.qui.x.ff.de ſoluti.⁊ in.l.ſi opera ſee
doli excep.circa que non me extendo cum alias dixeriz legendo in
in. d..ſequiĩ ſed redeo ad tex.ð qͥ agimus. Cuius verba ſunt hec.

L. Foꝛtiſſimi ac deuotiſſimi milites annonas et
cupitas ſingulis diebus aut certe competentitẽ
poꝛe ideſt pꝛiuſq̃ᷓ annus labatur de hoꝛꝛeis con
ſequentur aut ſi perceptionem ſuam ac ſi debiti
ſtudio voluerint pꝛotelare ⁊ id ꝙ competentitpe
minime ꝑceperint fiſci nr̃ comodis vẽdicei ꝛc

de cohartalibus ⁊ princi.

Y fin⸗ Bar. bic ⁊ etiã Illuſtr. do. Franc. aretiinl
. tina li in pluriũ in.j.col. ff. de od heredddicunt
iſtum caſum eſſe ſingularem ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ pauilegiu coceſſuz
motu pꝛopꝛio pꝛincipis non valet ⁊ ꝙ vbi ex aliqua lege quis eſt p
hibitus acceptare duo ofntia non valet ipſo iure acceptelio fi offtij
vt per eos in dictis locis. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouoin/
tellectu meo iſtius tex.qui non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiluter pon/
deretur quinimmo in contrariũ eſt text.in. c.ſi motu pꝛopno exiſ
de pꝛeben. li? vjꝰ⁊ õ nota.per HBar. in.l.j. C. de petitis boñ. ſublalie
x.⁊ per Bart.in. l.. in fine. C. ve bonms vacan. eo.li x. T eiij inalt.
quas actiones. C. de ſacro.cccle.v in.l.iij. vbi p omues etii ſeriben
es ⁊ wi alias legendo dixi poſt do.meum Alex.ff.quod quis iuf.
vbi ponunt an in dubio conceſſio intelligatur facta motu ppꝛio cõ
cedentis an vero ad poſtulationez partis ad quos me remuto vte
deo ad tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

L.· Quiſquis ex cohartalibus adhuc obſequijs
obligatus vel regnũ pꝛouintie vel cingulü cuiuſli
bet militie vel dignitatis quoquo modo merue/
rit ante oĩa contra licitũ vſurpatis impetratiſue
careat etiã ſi vltroue a noſtra liberalitate ius ge/
rende pꝛouintie vel militie ſeu dignitatis cuiuſpi
am ſibi lactauerit fuiſſe delatũ dehinc vniuerſis
ſolatijs condictionis quam ſperauerat defrau/
datus nequid eoꝛum per ſe vel per interpoſitam
perionam poſſit acquirere ⁊c.

de executoribus et exacto
ribus libro.xii.

Slo.iĩ.l.quicũqʒ in uer.inX ⁊c·
Balin.l. repetita.C. de epis ⁊ cle.dicit iſtam glo. foꝛe ſugi
rem ad hoc ꝙ vnus offeialis vel notarius non debet ſeintſeen
re de officio alterius eum quo ſto ſimpliciter quia gloſa ciſe
non eget aliqua mea noua interpꝛetatione vel ſuplectioſe,
verba ſunt hec. officio
Jure nota vnuz non debere tangete de ofie

alterius ſic ſupꝛa de numera.l. in pꝛouintijs? 5
pꝛa de teſtis.l.conſulta ⁊c.

iizin

limunikeire han

rtnnntuntnnn Nue
emiminnnuſttan i deman
gnmntnlnwiten
SrGLAnmen edenIn
mhtumfNenGimn inie
ntüfuntigwenintit nt
pwrne ANYNniirfuirk
Ciarngiriminttiitinetrir
Pirghebumlnmticnintin a
ijAnnur ,niinaeln N
ſvirflirnifiinn Nurenr
ennnſnutnifnin mir
(Mamnnmicfict inn
Arhſcein gins nantdi

ſufmnunritintemihelt

rnanientamt

—;⸗;ð

— A

—

2

Fznarguwusedr

ꝛHꝗTsõs

Al Nas nin
4 1n dine
i
ä
aninti⸗
ä
sõäl

x NrUNuul,d

„£. 2 2a nan
Acatulß lu le,
nmima ſ ilai
ANuainnii n
i iſi
cdumilii iſibihn
iemmninlu o⸗

. mmletkn
ven limnn

Niummntudin

ulhoni⸗

w nimman,
ninſe 19 win i
—
ratt gun 4
vX 6
cu. Nbali
(nt nmm
8 N 4
82

a Arlina iizi

Ne rei domi. uel.temp.
Z.ii.que in cipit ũniuerſas. Ba-

donus.5. ſi ff. de legat. D. ⁊ Bar. etiãmet in.l. in conuentionibus. ff.
de verbo.ſigniſicatiõibus ⁊ in.l.j.ꝭ.quod aũt.ff.de ſuperfic. ⁊ in.l.
ſi patroni in. . egro. ffad trebbel. ⁊ in ſuo conſilio incipien. Ex the
mate pꝛedicto ⁊c. vbiq; ſemper reputat iſtum tex ſingularem ad h̊
ꝙ emphileola fiſci ſeu reipublice poteſt alienare rem vt ibi per eos
de quo alias dixi in. d.l. ſi donus. , fi. ⁊ ideo pꝛo nunc non ero lon
gioꝛ nec pono verba tex.quia nimis longus eſt ⁊ videri poteſt.

Quui teud. dare poſſunt
in uſibus feudoꝛum.
Capitulo primo.s. hoc autem.

Uerbuz deueniat impoꝛtat idem ꝙ perueniat vel ptineat vc.
tex. eſt in. d.c. P. quem text.ad hoc dixit eſſe melioꝛez de iure Bal⸗
in. l. hoc iure. .ſed ſi alter. . de vulga. v pupil cũ quo in hoc ſto ſim
pliciter quia ille tex. optime pꝛobat hoc maxime in verſi. vt ad fili/
os deuenirent ⁊c.nec eget alia noua mea interpꝛetatione niſi ꝙ cir
ca ſignificationem iſtius verbi addo Bal. in. l. fi. in pe. col. C. de ſa
croſ eccle. ⁊ in Neca. C. ve impu. ⁊ alijs ſubſti. ¶ Bar. in.l. a. . hec
verba. ff de legat.iij.⁊ in.l.hereditatem.C. de iure delib.⁊ Bar.ple
niſſe in.l.centurio maxime in pe.col.ff de vulga.⁊ pupil.vbi alias
legendo dixi poſt alios docentes ibidem ⁊ do. meus Alex.de imo.
in ſuo conſi.xxxxiij. in pꝛin. in. v. volu. incipi. Dñi redemptoꝛis inuo
cato ſuffragio ex themate ⁊c. ⁊ do. Cardi.in conſi.lx.incip. Guaſtio
tus de bono. vc.ad quos me remitto cum bijs que alias dixi in. d.
l. centurio ne exeamus pꝛincipale pꝛopoſitum noſtrũ de vero ſenſu
iurium ⁊ nũc iſtius tex.niſi ꝙ non obmitto etiã vt videas not.ꝑ eũ/
dem do.meum Alex.de Imo. in conſi.lvij.in ſᷣa col.in ſo.volu.in/
cipi. Circa penam pꝛiuationis vc. ⁊ in conſilio.clxij. in eodem Fo. vo
lu. incipi. An per illa verba ⁊c.⁊ in conſi.clxxj. in eodem vo.volu.in
ctipi. Di alimenta vc. T in. cõſi. xxxv. in. .col. in tertio volu. ⁊ Bar.
in ſuo conſi. xj. incipi. Suit quidam ac. ⁊ Bar. in ſuo conſi. lxxiinci
pi. Homo acurſoli ⁊c.⁊ in conſi.cxiiij.incipiẽ. Pr filio ⁊c.ad quos
me remitto ⁊ redeo ad text.ð qͥ mõ agimꝰ. Cuius verba ſunt hec.
Hoc autem notandũ eſt ꝙ licet filie vt maſcu

li paribus ſuccedant legibus tamen a ſucceſſiõe

feudi remouentur ſimiliter ⁊ earum filij niſi ſpe/

tialiter dictum fuerit vt ad eas pertineat ⁊c.

BGlo. in. c. primo.S· hoc autem.

Bal. in.l. pꝓ herede.ꝭ.fi.ff.de acquir. here.dicit glo.iſtam foꝛe
ſingularem ad boc pꝛopoſitum ꝙ ad filiam feminam non ſpectat
ſacere pacem de moꝛte patris vt in ea que clara eſt ⁊ nõ eget aliqua
noua mea interpꝛetatione ð qua materia vide tu ea que belliſſime
poſuit etiã Bal. in. d. . hoc aũt ⁊ bar.⁊ Jo.de Jmo.in.l.filius qui
patri.ff. de vulga. ⁊ pupil.de quo etiam ego aliquid dixi in repetiti
one mea.l.iiij. . cato. ff de verbo.obli. poſt alios ſcribentes ibidem
⁊ mayxime poſt do.meũ Alex.de Imo.ibidem ad quos etiãme re
mitto in hoc articulo ⁊ ideo pꝛo nũc non ero longioꝛ pꝛo intellectu
hbuius glo. Cuius verba ſunt bec. .
C Legibus ⁊c.in verſi.pꝛeterea filia iure lõbar/
doꝛum non recipit compoſuionem patris occiſi
ſed maſculus tantum vel alij parentes ideo quia
faidam leuare non poteſt vt in lomba.de homi.

lib. hoc. ſi quis ⁊c.

He alie.ſeudi.
Ca. pꝛimo uer. et ſi clientulus.

Balc.hic in pa. col.?⁊ Bal. met in. c. que in ecl.extra de cõſt. in
anpe.col. ? etiã Bal. in pꝛelndijs fed. ⁊ etiam do.meus Alexan. de
Imo. in. l. gallus. 9. inſtituens in pe.col.ff.de lib.⁊ poſtu.omnes re⸗
putant iſtum text. ſingularem ad hoc ꝙ ſi quis recepit feudum ꝓ
ſe ⁊ fuijs licet in contractibus non compzendantur nepotes ⁊ pꝛo/

nepotes maxime ꝑ not.per Bar. in. l. liberoꝛi. ff de verbo. ſigni. tñ
in materia feudali etiã in contractibus cõpꝛendũtur per iſtum tex.
Robstnt 3 gauete ero t nouo intellectu iſtius tex. qui mibi
Cuius verba ſi unt hec. tceretun nec ons eſt laga in uctio⸗
¶ Et ſi clientulus fecerit liuellum vel aliquid ð
medietate feudi ſine dñi voluntate eo ita moꝛtuo
ſine legitatio herede maf. culo:quod ita intelligẽ/
dum eſt in feudo ideſt ſine filio maſculo reuerti⸗/
tur ad dominum ⁊c. L

Dẽé duo fra.a capi.inueſti.

P9 DHri In feudo regulariter non habet l
2 3. Pri mo. iuſ acreſcendi ſed vnuſquiſq; ex n⸗
tis ſibi ⁊ heredi ſuo videtur pꝛouidere ⁊ non viciſſiz tex. eſt in. d. c.
pꝛimo quem text.ad hoc dixit eſſe vnicum ⁊ ſingularem Bal.in.l.
vnica in pꝛin.in pe.col. in verſi.ſi vero emphiteoſis ⁊c.C. de cadu.
tol. de cuius tex.intellectu alias cõſulendo dixi in cã feudali ardua
in cinitate mediolani vbi allegagi illũ tex. ⁊ alia de quibus ibi que
longum eſſet hic referre ſed ad ibi dicta me remitto ⁊ ſi quis vult
habere illud conſiliũ veniat ad me ⁊ dabo ſibi. Sed ꝓ nũc ad
do vnum verbum in eo articulo an ius acreſcendi habeat locuũ in
feudis vʒ nota.per do.meum Alex.de imo.in conſi.xxiv.in. v. vol.
incipiẽ.De conceſſione facta ab imperatoꝛe ⁊c.⁊ in conſi. xiij.in eo.
v.volu.incipi.An ſi vnus ex feudatarijs ⁊c. maxime in.iiij.col.cuzʒ
ſequenti ⁊ in conſi.xvij.in eo.v.volu.incipi. An in feudo ⁊ emphi
teoſi ⁊c.v⁊ Bal.in.l.ſi qua. C. ad tertul.⁊ in.l.pꝛima in.xj.ꝛ in. xii.?
in pe.col.C.qñ non pet.partes ⁊ Balcd.in.l.pꝛima.ꝭ.p. C. de cadu.
tol. ⁊ Bal.in.c.ſi decedenti in titu.qui feu.da.poſ.x Pau.de caſt.in
ſuo conſi.clviii.incipi.In feudo nouo non bhabet locũ ius acreſcen
di ⁊c.⁊ ſcribẽtes omnes in.l.ſi mihi ⁊ titio.ff. de verbo. obliga. vbi
alias legendo dixi poſt do. meum Alex.de JImo. ibidem ad quos
me remitto ne exeamus pꝛincipale pꝛopoſiũ noſtruʒ ⁊ maxime qͥ
ad verum ſenſum iſtius tex. Cuius verba ſunt hec.

CErx fratribus his vna filia relicta altero ad/
huc viuente deceſſit qr̃ cui poꝛtio defuncti defe
ratur vtrum filie an fratri reſpondetur filie:vnuſ
quiſqʒ euiʒ ſibi ſuiſqʒ heredibꝰ ꝓſpexiſſe vt᷑ ꝛe.

De mili.uaſ.qnui contu.eſt

Ubicunq; lex vel ſtatutuʒ mandat iudici
„. 9.Pꝛimo. vt faciat plures monitiones ⁊ tractamus

de pena incurenda non licet iudici illas minuere vt eſt glo.in cle.pꝛi
ma de ui.⁊ ho.cle.⁊ in.c..in verbo monitionem xc. Sed du
bium pulcrum eſt an idez ſit vt iudex non poſſit minuere termi/
nos per quos venit imponenda pena que tamen venit imponenda
arbitrio iudicis ⁊ in hoc Ludo. Roma. in ſuo ſingulari in verbo
ius ⁊c.el ſo.dicit ꝙ ſic per caſum quem ad hoc reputat ipſe notan
dum in.d.c·p.in verbo monitionem æc. ⁊ etiã adducit rationeʒ de
qua facit ipſemet magnũ feſtum quia ſᷣm eum miſſio in poſſeſſio/
nem ex pꝛimo decreto eſt pena vt eſt caſus ſᷣm eum in. l. ſatis. ff.
in ius vocan.ſed ad faciendum quem contumacẽ requiritur trina
citatio ⁊ tamen eo caſu poteſt iudex facere vnã peromnibus vt eſt
tex.in.l.conſentaneuz.C.qũo ⁊ qñ iudex ergo -c. Secd aduer
te tu pꝛo intellectu pꝛedictoꝛũ ⁊ pꝛimo ꝓ vero ⁊ nouo meo intellec
tu.d.c.i.de mili.vaſ.qui contu.eſt nam iſte text.ſententia mea non
pꝛobat hoc aliquo modo ſcilicet ꝙ iudex poſſit minuere terminos
quãdo pena eſt poſita etiã in ſuo arbitrio immo tex. iſte pꝛobat to
tum vꝛiuz ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur ⁊ loquitur in pena depẽ
dente a dno feudi citante vaſſallum qui ter debet eum citare verũ
eſt ꝙ hic dicitur ꝙ quilibet terminus debet eſſe decem vel ſeptem
dierum vm eius arbitriũ ⁊ in hoc expꝛeſſe voluit lex deuʒ arbitra
ri poſſe de decem vel ſeptem diebus vt ibi in verſi. ſeptem vel de/
cem dierum arbitrio eius ⁊c. ſed vbi lex imponit etiã penam ad ar
bitrium iudicis ⁊ non imponeret terminos in eius poteſtate non
poſſet abꝛeuiare eos ⁊ ꝓpꝛie loquẽdo in caſu illo ſi dna vellet abꝛe
uiare in ſex vel quin ; dies vel deinceps non poſſet ⁊ ita loquitur
ille tex.ſi bene conſideretur in ſui pꝛincipio in.d.verſi.arbitrio eius
⁊c. Secundo conſidero illam rõeʒ quã ad hoc allegat Ludo.
Roma. de immiſſione in poſſeſſionem ex decreto quã dicit eſſe
pen per tex. in. d.l.ſatis ⁊c.nã mea ſentẽtia ipſe non bene guſtanit
ulum tex.qui non loquitur ſolum de pumo decreto ſed enã de ſo

R. iiij.

interpoſito quo caſu concurentibus paimo ⁊ Fo decteto poteſt bñ
appellari pena vt ibi in verſi.ſi non defendatur et latitet certum eſt
ꝙꝙ mittitur aduerſarius in poſſe. eſſionem ⁊æc.⁊ ſic loquitur de ſo de
creto ⁊ per ↄñs ille tex.non probat ꝙ miſſio in poſſeſſionem ex pꝛi
mo decreto ſit pena put dixit Ludo. HRoma. ⁊ ſic ille text. hoc mo
do intellectus non facit ad pꝛopoſitum iuncta.d.l.conſentaneum.
Uel ⁊ o reſpondeo ꝙ non vr in.d.lconſentaneũ ꝙ iudex poſ
ſit minuere terminos pᷣdictos ſed ſoluᷣ illud eſt de tribus terminis
facere ynum peremptoꝛiũ tot dierum tamen quot fuiſſent tres ter
mini ſeperati vt ibi in verſi.trinis litteris vel vno p omnibus per⸗
emptoꝛio edicto vc. ⁊ in.l.nonnunqᷓ;.ff.de iudicijs de quoꝛũ iuriũ
intellectu etiã dixi in lecis ſuis ⁊ ideo non me extendo pꝛo nunc vl
terius ⁊ ſic non facit text.in. d.c. . in pꝛinci.de mili.vaſ. qui totũ eſt
Quoꝛum iurium verba ſunt hec. Et pꝛimo.d.c. pꝛimi.
Si dñs vocat militeʒ qui ab eo ſe poſſidebat
dicendo eum in culpam incidiſſe per quã feuduʒ
ammitere debeat hic non reſpondet:querit᷑ quid
faciendum ſit dño. NReſpondeo eum ad curiam
vocare debere ⁊ ſi non venerit iterum debere eũ
vocar vſqʒ in ſpatio termini ſeptẽ vel decẽ dierũ
