ro ⁊ loco in.c.qõ fuiſſet diutius agitata ⁊ infra
ideoqʒ mandamus qualiter ſi pꝛefatũ.p.inueneni
tis de conſenſu maioꝛis partis capituli fuiſſe vp
dicto beneficio auctoꝛitate apo.inueſtitu eumfa
ciatis beneficium pacifice poſſidere c.

de iudiciis.

ng Scribẽtes bit maxime ʒo. de imo.
c.examinata. ⁊ etiã Ludo. Ro.in.lnaturali ni
pil cõe in pe.carta ⁊ Illuſt.do.Frã/are.ibi in. xxj col.dð aequi.pol⸗
æ do. meus Alex. de Imo. in.l. ſia te. 5. ſi quis fundum. ffde excep.
rei iudi. in apoſtillis ſuis ad Bar. ibi oẽs reputant iſtum lex. ſingu
larem ad hoc ꝙ ſi quis agit rei vendicatione que ſibi vere non co/
petit vt quia agens poſſidebat tunc non debet iudex declarare ius
eius ſed debet abſoluere rem ſimpliciter vt ibi per eos de quodili
aliquid in. d..ſt a te ⁊ ideo non pono nunc ſed pono verba tenide
quo agimus.Que ſunt hec. .
Examinata cauſa que vertitur inter teacm/

lites campanicos ⁊c.
de eo qui mititur in poſſel.
c.cũ veniſſent in uer. annũ cc.

Ludo. Roma.in.l.ſa de re iudi. in. xxxi · col.⁊ cia do. ſee,
Alex. de Imo. in.l·ſi finita. 5o iulianus. fl. de dam. inket. in xi en
reputant iſtum tex.ſingularem ꝙ annus qin datur ad nuanpgigg
dum tenutam datam ? ſe ex ð decreto ante interhoſinonen non
tex.in.. ſi quis ton 3 K.de haeſeri.x. elrna nnge
⁊ in.c.qm frequenter..in alijs extra vr litnon conte tnan riceo
ri per indiceʒ de quo alias dixi in repe.mes in eulin eas
non dicam nunc ſed ad ibi dicta me remitto ⁊ redeo ad text.
agimus.Cuius verba ſunt hec.

CE. Cum veniſſent ad ſedem apoſtolica in veri⸗

Imintl itlrninütlin

. X
ndimngfnt⸗
Gtin ani ü niiath
rnuelletgenüntadi
tumNziimifinis mial
õ
IcpuNinuta ſtceititentlnde
Cöxhtniinniftran meſnlaen
etctektrxcturgenentte n
uſäginpendlmunigian
(Maccrnnerrettniaruoe
leltcconctinchrgepe in
Mynik ifnerinicun uch;
utillinonentus
hiſfclrſtnlieſctcnien
ngnugtnmn ginnnnts ia
tuffffegiuhns cinarerr⸗
Untentlnag arrn
enm Nldlntridin
Neſfitlinerſctting

Vhinnt,

ootin de Renſginn
f e A
innun
miinitelrtr rilr

ð

—

S £

NZN
—*

—

Ar
tewaned
an
W
Ai an uſn
ereetri
Anrſnniin

QKnimginitglälien
xſMlſe rii oriin ie⸗
ntlwu c finduis giut
nmuns uln,itilgin
SNmmiainins nbehilſi
weidunmnnm ufit
bderiamn uſupfur

Nicis

in i in hlnn
r N wFiahu drta .
un er eha aiid
ndh atheziſlminni
zinneiinamunun

tendet

ſed iudices nihilominus parteʒ aduerſam in poſ
ſeſſionem rerum petitarũ inducendaã cauſa cuſto
die decreuerunt: ita quod ſi vſqʒ ad annum ⁊ diẽ
ꝛeſtaret de ſiſtendi iudicio cautionem ⁊ parti al
teri.xxx.libras reſtitueret pꝛo expenſis ⁊c.

c. cum ueniſient. Sarewaromen

iam Illuſt. vo. Sſanc. aret. in. l. ſi is ad quem in octoua col. ff. de
cim gllvo, Sr iſtum tex.ſingularem ad hoc ꝙ ſententia la
m 3conſuetudinem valet niſi conſuetudo eſſet notoꝛia vt ibi ꝑ eos
cum quibus ſto quia tex. clarus eſt. Cuius verba ſunt hec.

C. Cum veniſſent ad ſedẽ apoſtolicã ⁊c. in verſi.
hoc etiã decernentes yt ſi conſuetudinem quam
allegat laudabilem eſſe conſtiterit quia ex hoc ſe
uitur eum rationabiliter applicaſſe ad reſtituen
las expenſas nullactenus compellatur ⁊c.

de reſtitutione ſpoli.

Qfn]⸗.a☛☚

„— „ Dñi
Glo.in.c.ex conqueſtione. d
bit ⁊ etiã Bald. in titu. .de mili. vaſſal.qui contu. eſt ⁊ do. meus
Alex. de JImo.in.l.j.ff.ð except.in.iij.col.in apoſtillis ſuis ad Bar.
ibi ⁊ do. meus Alex.in.l.ille a quo.ꝭ.de teſtõ in.iij.col.ad treb. ⁊ ẽt
do. meus Alex. de JImo.in.l.naturalr̃..nihil cõe in.xxxviij.col.ff.
de acquir. poſſeſ. omnes reputant iſtam glo. ſingularem ad hoc
licet exceptio dilatoꝛia non poſſit opponi poſt lit. conteſt.l.ita demũ
C.ð ꝓcura.tamẽ hoc fallit niſi facto iudicis quis fuiſſet impeditus
cam opponere quia poteſt poſtea opponere vt ibi per eos cum qui
bus ſto quia glo. clarg eſt. Cuius verba ſunt hec. .
¶ Ante ingreſſum ⁊c. in verſi.⁊ dilatoꝛie omnes
ante liteʒ conteſtatã debent pꝛoponi poſtea vero
non vt nota. infra de re iudi.c.inter monaſteriuʒ
? ad idẽ facit infra de except.c.paſtoꝛalis:Sed
ſatiſ videtur dicendũ ꝙ ſi quis conteſtetur litem
cum actoꝛe intentante qõeʒ pꝛopꝛietatis ſicut fa
ciebat vir iſte qui agebat de conſanguinitate ⁊c.
in verſi. ⁊ nihilominus compulſa per iudices in/

gredi iuditium petijt reſtitui ⁊c.
de iureiurando.
c. ex reſcripto. Do. Anto.in. c.ſi diligẽti in ſexta

col. extra de foꝛo cõpe.⁊ etiã Lu.
Homa in.l.ſciendũ ⁊ do.meus Alex.de JImo.ibidem in.xij.colu.
ſ de verbo. obli. reputant iſtuz tex. ſingularem ad hoc pꝓpoſituz
lcet muleer qn intercedit ꝓ alio debeat certificari ð beneficio ſena
Iuſconſulti velleiani adeo ꝙ etiam ſi renunciaſſet non pꝛeſumitur
tertificata de beneficio niſi expꝛeſſe fuerit certificata vt eſt glo. oꝛdi
mari in. l. finalt. 5.pe. ff ad velle. in verſi. non vſuram æc. 7 glo. alia
eſt in. d. l. ſcienduz in glo. magna in ver. ſecus ⁊c. ⁊ hec eſt comunis
opinio pꝛout etiam ateſtatur idem do. meus in.d.l.ſciendũ in xij.
tol i ego ſum conſuetus addere Bal. idem volentẽ in. l. j. in pꝛi
ma col. in fi. C. ad velle. Saly. in.d.l.fi..pe.ff. eo.titu-⁊ Alberi.ð
foxa.in. hj. C. de bereticis vbi ateſtatur banc eſſe comunẽ opinio/
nem 7 idem voluit ẽt Albe. de roxa. in aũt.ſacramẽta.C. ſi aduer.
yench. 1 in aut. rogati in a col. C. de teſtibus ⁊ idẽ voluit Jo. An.
do. Abb. in. c. pe. de empt. ⁊ vendi.x Jaco. de beluiſo in. .ſed ẽt
in alſt qio opoꝛtet epos. tamen B fallit miſi interueniat iuramentu
quia etla nulla pcedente certificatione vel alia renũciatione obligat̃

ac ſi ſolemnit renuciaſſer vt ibi ꝑ eos ad quos me remitto vbi ali

ns ego legendo dixi ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ vltra eos
ralus im dicta per me ibi addo nunc ꝙ idem voluit Pau. de cu
lo in conſilxj. incipi. Cliſo puncto ſupꝛaſcripto ⁊c.in anpe.colũ.æ=
i.de ſancto gemm. in. c. bo de pactis liꝰvjꝰ⁊ Saly.in.l.fi.C.ad
velle. 7 Ludo. Roma. in. l.in repudianda. ff. de acquir. bere.?⁊ Jo.
demo. inc cum cõtingat in.xxxiiij.carta extra de iur.iurin verſt.
doencho ad quintum c. T Jo. de Jmo.in.d.c.ex reſcripto in fine
. o. abbas in. d. c.pe. de empti. ⁊ vendi. ad quos me remitto ⁊ re
oactey de quo agimus. Cuius verba ſuu bec.

C Ex reſcripto quod nobis eſt pꝛeſentatum in.
verſi. eius vxoꝛem ⁊ fideiuſſoꝛes ſimiliter fidem
pꝛeſtitiſſe dñr ⁊c. in verſi. eandem conuentionẽ
ſicut iurauerũt facias obſeruare ſen adipleri ⁊c.

de exceptionibus.
C. cum uenerabilis. SRerouolieretns
in. ynum. ff. ve teſtis reputant iſtum text. ſingularem Fgere⸗
iudex habet ſuſpectum inſtrumentu poteſt cogere notariũ vt exbi
ieregrtamantre dsun err dtwe Ke an ten
Alus verbaſunte de us eitr otime obat h
C.Cum venerabilis ⁊c. in verſi. per inſtrumentũ
ex aduer ſo exibitum cum in eo theodoſius epᷣs a
quo permutatio facta pꝛoponitur: non dicatur
Sabinenſis epᷣus quamqᷓʒ in tranſi umpto quo p
curatoꝛ vtebatur appoſitũ fuerit: ſabinenſe ez per
vitium falſitatis ⁊c.⁊ in verſi.non ſolũ ante ſen⸗
tentiã verum etiã apoſtolici poteſt exceptio falſi
tatis cum falſoꝛum inſtrumentoꝛũ pꝛetextu lata
ſententia vſqʒ ad.xx.annoꝛuʒ ſpatium valeat re/
tractari veritate cõperta nolumus pt per id mo/
naſterio noſtro periudicium generetur ⁊c.

de teſtibus.

Regulariter dictũ vnius eſt nullius vt
„ ſuper c0. in.l. iuriſiurandi cum ibi not.C. de ⸗
ſtibus. Sed quid ſi ynus ſolus dicit ꝙ tu ⁊ berta nõ poteſtis
vhere matrimoniũ ex aliquo impedimento puta quia vos eſtis cõ
ſanguinei an ſtetur dicto illius ſolius vr ꝙ ſic per tex. in. d.c.ſi uper
eo in o reſpõſo ꝑ quem tex.ita in terminis decidit Ludo. Roma.
in ſuo ſingulari in verbo matrimoniũ ⁊c.el tertio de quo tex. ad B;
ipſe ſatis exclamat. Sed tu aduerte p vero ⁊ nouo intellectu
meo iſtius tex.qui non pbat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter conſideretur
nam loquitur in matre vnius ex volentibus here quo caſu bñ d
ꝙ ſtatur dicto eius ſolius vel eti ſi eſſet alius cõſanguineus ſed ſi
eſſet extraneus non dicit hoc iſte tex. maxime in verſi matre aſſerẽ
te ipſos eſſe cõſanguineos ⁊c.⁊ in verſi.pꝛo eo quod ſola mater æc.
que verba diligenter conſideranda ſunt.⁊ hboc modo ego noniter
intelligo illum tex. de qua materia vide omnino Alluſt. do. Fran.
areti. conſulentem in conſi.lxxxij incipi. An xpᷣi nomine amen fac
tũ ſuper quo conſilium petitur ſic ſe babet puella ⁊c. vñ dico iſte
tex. debet intelligi pꝛout modo dixi tibi. Cuius verba ſunt hec.

Super eo ⁊c.in verſi.ſuper alia vero qõe quã
feciſti an mulier coniungenda non ſit viro pꝛo eo
quod ſola mater alterius eos eſfſe cõſanguineos
confitetur reſpondemus ꝙ ſi nõ eſt matrimoniũ
firmatum inter eos: matre aſſeuerante eos eſſe⸗ e
cõſanguineos nõ debent coniungi ⁊c.

Glo. in. c. ueniens in uer.illoꝝ.

Bal. in. l. i. ..d. fl de excu.tuto.⁊ etiam Jo.de Imo. in.l.inter
eſſe. ff. de acquir. poſſeſ.⁊ etis do meus Alex. de Imo. in. l. . . itez
ff.de qõibus in apoſtillis ſuis ad Bar. reputant iſtam glo. ſingula/
rem ad hoc ꝙ in criminalibus non ſtatur fame publice vna cum
vno teſte pꝛo pꝛobatione vera cum quibus ſto quia hec doctrina
in ſe vera eſt ⁊ ẽt glo. hec clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea in/
terpꝛetalione.Cuius verba ſunt hec.

Illoꝛum xc in verſi.pꝛeterea hic erat vnus te
ſtis idoneus nũquid per eum ⁊ famam poſſet cõ
demnari de tali crimie vñ ꝙ ſic quia fama cum
alijs pꝛobat vt quarta qõe tertia.S.item ſepe ſed
nõ eſt veꝑ quia in crimĩe apertiſſine debẽt ẽẽ ꝓ
batiões.C. ð pꝛoba.l.vltima ⁊.v.q.vj.c. epippa
J.

nium ꝛc. quia vbi de ſalute hominis agitur: ſtric
tius agitur ⁊ pꝛocedit᷑.C. de appel.l.abditos ⁊c.

in mens Alex. de JImo.
Glo. in.c.ſecundo. Seeegc nnbe-
col. ff de dam infec. reputat iſtum ter. ſingularem ad boc ꝙ ratioe
infinitatis vitante repꝛobatio teſtiũ nõ admitir vltra bis de q; alias
dixi in. d.. fi. 2 ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ addo nũc Bal.
idem ẽt tenentem in.lſi quis teſtibus. C. de teſtibus ⁊ glo.in.c. pia
de exceptio.li? vje in glo. parua ad quos me remiito ⁊ redeo ad iſtũ
tex. Cuius ver ba ſunt hec. = .
CNon vtiqʒ vno: quia ille non ſi ufficeret oẽs
ab ono pꝛo vno ſolo reputant argumẽto. .q · . ci
to et. ff.ð cõdi. ⁊ demõ.l.cui fundus in fi. Seda
duobus ad minus debent audiuiſſe. Sed quid ii
illi duo audiuiſſent ab vno non vr ꝙ valeat ſe⸗/
cũdum hoc iudex aſcẽdet in infinitũ bec queſtio
nõ pcedit ſufficit ergo qaudiuerit a ſ. enioꝛibꝰ ⁊c
Glo. in. c. ſignificauerunt. nope
⁊ etiã do.meus Alex.de Imo. in. l.naturaliter. 9.nibil cõe in. xxxj.
col. ff de acquir. poſſeſ. reputant iſtaʒ glo. ſingularẽ ad hoc poſt
concluſum in cauſa or res eiſe notoꝛia ⁊ liquida 2 cõſtare iudici no

toꝛie ⁊ manifeſte vt ibi per eos cum quibus ſto quia glo. clara eſt
⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatiõe. Cuius ver ba ſunt hec.

C Liquere non videtur ꝙ plene liqueat:niſi poſt
qᷓ renũciatum fuerit ⁊ concluſum in cauſa cuʒ an
te renunciatiõeʒ partes poſſint adhuc pꝛoducere
teſtes ſuper nouo articulo ⁊ inſtrumenta argumẽ
to ſupꝛa de elect.c.dudum ⁊c.

Se re iudicata.

Do. Abbas in. c. auditis de pꝛeſcri.

c. cum ſuper. 7 etiã do.meus Alex. de Imo.in.l.
ſepe de re iudi.in. x. colu. reputant iſtum text. ſingularem ad hoc ꝙ
ſententia lata 3 ſubſtitutuz non nocet ſuperioꝛi etiam ſcienti niſi ẽt
ipſe ſuperioꝛ interueniat in iudicio cuʒ quibus ſto ſimplicuer quia
clara eſt æ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione. Cuius
verba ſunt hec. . . .
CNon nocere litera iſta contradicit ſuperioꝛi

vbi dicit circa poſſeſſionem ⁊c.⁊ ꝙ dicit non no
ceat quãtum ad pꝛopꝛietatem ſed dicit de pꝛeiu/
dicio quo ad poſſeſſioneʒ ⁊ ita nõ cõtradicit ⁊c.

De appellationibus.

Glo.in.c. ut debitus. co. bie at

areti. in.l. Fa. Aitem ſi in facto in quarta col.ff ðverbo. obli. reputãt
iſtã glo.ſingularez ad boc ꝙ ſi iudex factus eſt inimicus meus cul
pa mea non poteſt recuſari vt ſuſpectus vt ibi per eos cum quibus

ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione.
Cuius verba ſunt hec.
C Rationabiliter quia cauſa quam pꝛopoſuit,/p

bare debet appellans in cauſa vt in eo.c.interpo
ſita vbi de hoc. Sed qualiter remitetur ad illuʒ
a quo appellauit cum habeat eum ſuſpectũ vt ſu
pꝛa eo.c ad hec reſpondeo non poteſt dicere illũ
ſuſpectũ cum ex pꝛopria culpa pꝛoceſſit illa ſuſpi
tio ſicut ille qui pꝛoſequitur appellationem ⁊c.

de pꝛebendis.

11 Doctoꝛes hic ⁊ etiã do.meus Alex.
C. niſi elſent. de Imo. in. l. ſi ſeruus.. ſi enctts
pe. col. ff. de legat. v. reputant iſtam tex. ſingularẽ ad hoc ꝗn quis

poteſt in eadem cauſa pꝛonunciare vt i etiz
bitratoꝛ vt ibi per e goaciateldedan ier
eget aliqua noua mea interpꝛetatione. Cinius verba ſunt . Enon
C. Niſi eſſent viri pꝛouidi ⁊ honeſti æc. inne rſ⸗
hoc ſecundum pꝛouidentiã intelligatur eſteß .
ceptum ex arbitraria poteſtate cum in dele die⸗
fuerit compꝛomiſſum qui auctoꝛitatem ſbirnt
nendam comiſſam ſe pꝛobatio pacis ⁊ vtili 6
hoc oꝛdinaſſe fatentur ⁊c. r aluais

de ſepulturis.

glo.in.c.ſecundo. m lilumeme.
non in repe.ſed in lectura. C. de ſacroſ.eccle. Teni danene fi
de Imo. in.l.diuus in Fa col.ff ad.l.falci.reputant iſtam glo.ꝑ
larem ad hoc vbi reliquitur aliquid conſanguineo po dlimetis
. o quia gio.clara eſt ⁊ n .
interpꝛetatione.Cuius verda ſunt het. on eget aliluu nananmes

C Decreuerit ⁊c. in verſi.vel conſanguincis pio
remed io anime ſue nihil detrahitur ⁊c.

de teſtamentis.

1 Uerbum relinquo relatu ad ni
quotam bonoꝛũ impoꝛtat heredis inſtitutionem regulariter vt in
c.raynucius extra de teſta. ⁊ ponunt late omnes ſcribentes vbi ali /
as dixi poſt alios maxime poſt do. meum Alex. de Imo inliff
legat. d. quem text. ad hoc pꝛopoſitum ſingulari allegat Bal. in
l. fi. C. fami. berci.⁊ do. Cardi.hic ⁊ do. Abbas poſt eunzʒ Tñᷣ
intellige verum habita rõe perſone ad quam refertur m Bal in
l. quot.in. j. col. C. fami. herciſ.vbi multũ notabilĩ loquiĩ cirea hoe
de quo alias dixi in. d·l.j.idcirco pꝛo nũc longioꝛ nõ ero niſi nuc
addo vnum verbũ nam de hoc poſuit Pan. de caſtr. in ſuo conſi.
cxcjx.incipi. In caſu pꝛeſenti quantũ ad id ⁊c.in.jcol.⁊ do mens
Alex.de Imo.in conſi.cxxxvj.in.ix col.in p volu. incipi. Quid dien
tur feudum ⁊c. ⁊ in conſi i.lxx. in. x. col. in ſo volu. incipi. Ulſocdi
ligenter ⁊c.ad quos me remitto ⁊ redeo ad text.de quo agimus.
Cnius verba ſunt hec.

C. Rainucius de aleric. duas habens filias ⁊c.
in uer. altherote filie puberi: ultra dotem quam
ei dederat:domum et quendã ortũ in teſtamento
relinquens. adieſte uero iĩpuberi reliquit ceteras

bona ⁊ c.
QRelictuz pꝛo animma dj eſſe ad ins en
c.cum tibi. ſas vt eſt lo. ungulari i.l.ſi quis titio
fl de legat. o.quam ad hoc ſingularem reputauit ibi Bal de culus
tñ glo. intellectu ſupꝛa diximus in loco ſuo ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ
non ero Segd nũc dubitatur quia ſepenumero teſtatoꝛies dicit
in teſtamento qꝙ bona ſua diſtribuantur nec dicunt quo vel inque
vſum quid fiet ⁊ qualiter interpꝛetatur talis ambigua diſpoſitio di
cas ꝙ intelligitur pꝛo anima ⁊ vt dentur bona illa pauperbus ler.
cſt in. d.c.c cum tibi extra de teſta. quem tex. ad boc pꝛopolitumnno
ſingulari allegauit Bal.in.l. exequutoꝛem in ba col in ver. itefuͦ dui
bitatur c. C. de exeq. rei indi. Sec tu aduerte pno veno ae
uo intellectu meo illius text· qui indicio meo hoc non hrobal⸗ 66
ibi caſus valde diuerſus ab iſto nam dubitatur ibi vtru cminen
voluntatem ſuam in alium non curo modo an ad pias –
ne dicatur decedere inteſtatus ⁊ vr ibi ꝙ non heteſt nofeſe d
bitatio de qua ibi ⁊ cõueniens pꝛopꝛie ad illum itulide eſien
agitur de his nec dr in illo tex. ð diſtributione fiench velnoe
nibus ſed generaliter loquitur ille tex. put videre potes⸗ bum di
terea iſtud verbũ diſtribuantur vel diſtributio c. eſt yel acf.
rectum in ſubſtitutionibus ᷣm Bal. im.l fi in be. coli de a⸗ it
eccle. x maxime qñ dr̃ ꝙ bona diſtribuãtur p executoꝛed na
eſt obliquũ vᷣm Bar. in. l. fundi trebaciani in fi.f de eſfatct
Bar. in.l.centurio.ff. de vulga. ⁊ pupil. in ver · ſed ania. C. te
dixit ꝙ qñcumq; ⁊c. de quo etiã poſuit arl. inagl vletend⸗
impu. ⁊ alijs ſubſtit. in verſi.pꝛocedo vlterius acvbi aliil nſtiro
daxi ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero niſi ꝙ redeo anor men⸗
ſtrum dico iſte eſt verus intellertus iſtius teyt.net

ſt
e⸗ run
guml lil —–
gülmuli,
tis ili
utgtaniſtlinani u.

(ſo

ennti
nen
. eniennde

Nicoſo tweneſt.

õ
heſinrn
pümepen ufniſnwomid 5
mfrartniondunnn n ttch
Kennmanpgerumnsndndche
ANirapnier nlrnrilNN
DAulrrenodrworatmrnten
NNecpewmnrnntornſeti men
fihecvtumuw reneneteutiſenden e
1ihrennagarkenepretiur in
oisgfninke
Lanclagflu i igii
ſogſcnicn itunin men
6 henhſimntg her

lelgbtgntheinnnii W
loptiocnittctaan.

Coſel Atune

liynilhnin ine
egin n ti epre
mitlätianign⸗
n dnnitinne
nitgirttin n
—
edenntnd

Man

—5ͦðð

=
—

êðä

inniß laamnt,

—
äl
Kimmdtin llel
AnrIEENe
äü
l
biXiN D taſtite
m a νEiiidr
õ
INLIRüNELRUfſt
um nN
las cxi

ErisdMldar izſie
ir. anſau tulni
attinnd unuinii imn,
Aru uh mnitm inl an

n

, 4e nnncete

mnthi. tmeine

eiſbene
11

a vel ne vt patet ex eo. Cuius verba ſunt hee foꝛmala.
. n tibi de benignitate.et infra in.ii.qõe di
cimus ꝙ qui extremam voluntatẽ in alterius di
ſpoſiione comittit:nõ vr̃ decedere iteſtatus ⁊c.

1 Hi Doctoꝛes hic coiter ⁊ ẽt
9g lo. in. c. cum ti bi. Bal in.l.. in zaeoh.
e. in lectu. oꝛdinaria ⁊ ẽt in repeti.in. xxvij.col. ⁊ Bal.
aecian teſtam. facere poſſunt ⁊ in.l.ſi poſt. C. de iur.⁊
faet igno. 2 Bal. J0. de Imo. in.l. Fa. ff de teſtis Jo. de JImo.
T captatoꝛias. f. de here. inſtit. in verſi. ſed maxime pꝛedieta ⁊c⸗
reii do. meus Alex. de Imo. in. l.iubemus in. .col. C. de teſtis re
nt iſtam glo. ſingularez ad hoc ꝙ licet quis non poſſit inſtitui
hĩs nutu vl eſt text. in.d. l iubemus fallit in teſtamento facto ad pi
as cauſas quia valet ⁊ tenet ſm eos ad quos me remitto quia glo.
ara eſt ⁊ non eget aliqua noua mea interpꝛetatione. Cuius ver/
ſunt bec. .
Diſpolſitione ⁊c.ĩ ver.ſed ſicut mutu poſſunt relĩ

qui aliqua vt. C. de fideicõ.l.et ĩ epiſtola.⁊.ff.de
leg. iij.l.nutu. et ſic nutn ſolo depᷣhenditur volun
tas obmuteſcẽtis.xxvi.q.vi.c.qui recedunt: ſic
mutu de equitate canonica fit teſtamentũ ⁊c.

He ſucceſſio.ab inteſtato.

BMWateria conuentionis frequens ⁊ neceſſa /
finali. ria eſt ⁊ latiſſime explicatur in.l.papinianus
tin aũt. : conſequenter. C. oe ſentẽ. ⁊ interlo.omniũ iudi. Szʒz
occurnit in ea hec pulcra dubitatio an epus agens noiĩe eccleſie poſ/
it ipſe reconueniri in quo bꝛeuiter dicas ꝙ ſic tex.eſt in. d.c.fi. quẽ
hoc pao ſingulari allegat Bald.in. l. vnica in.j col. C. de confeſſ.
Sed iu adue te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. nã
hic ile epiſcopus non reconueniebatur ſed dicebr hic teſtamentuz
fuiſſe conditum a non ſane mentis ⁊ ſic agebr ſuper eiſdem bonis

1 ſuper eadem cauſa xt ibi apparet in tex. bene ⁊ ſubtiliter põdera

lo. Cuius verba ſunt hec. .
C.cum dilectus filius de briſia ꝓ cauſa quã ad
uerſus epiſcopũ eduen. habebat diutiꝰ expectaſ
ſet. abbas propoſuit antedictus ꝙ archidreſbi
ter de alerio ad participationem orõnũ monaſte
rio de briſia obtulit ſe et ſua ⁊ c.

Do. Cardi. in cle. pꝛima extra
g lo. in. c. inali. de homicidio ⁊ etiã do. meus
Alexã.de Imo.in.l.furioſum. C. qui teſtã. facere poſſunt reputant
ſſam glo. ſingularem ad hoc ꝙ ſi pbatũ eſt aliquem fniſſe aliquo
lempoꝛe furioſum. ⁊ aliquando pꝛobatũ eſt eum fuiſſe ſane metis
non fuffcit ad validandu actum poſtea geſtuz a tali niſi ꝓbetur fu
iſſe ſane mentis tpe actus geſti pciſe vt ibi per eos ad quos me re /
mitto ⁊ addo noꝛ.in.l.ob que vitia.ff. de edi.edicto in hoc opere no
gro ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero cum ibi dixerim de bijs ⁊ re
deo ad glo. de qua agimus. Cuius verba ſunt hec.

Compotem ⁊c. in ver.ſed ibi archiepũs teneba/
tur probare epiſcopũ illum fuiſſe ſane mentis.ga
conſtabat illum prius fuiſſe furioſum ⁊c.

De regularibus.
c.cum nirum. Do. Anlo. hic ⁊ ẽt do. meus Alex.

de Imo. in.l. ſi cum dotem.ꝭ. eo.
aut. tpe in. viij. col. ff. ſolut. matri. idem do. meus Alex.in.l.j.in vl
ima col.in f.. ff quaruũ rerum actio non datur in apoſtillis ſuis ad
Bar. ibi reputant iſtu tex. ſingulareʒ ad boc pꝛopoſitũ ꝙ licet ſola
ſeucrentia pfis vel ſuperioꝛis regulariter non reddat zctũ nullum
uz a filio vel ab alio inferioꝛe miſi pꝛobetur de minus vel de ver
rnous pꝛecedentinus vt in. lL interpoſitas cum ibi nõ. C. de tranſ.
2in lad inuidiaʒ. C. qui met. cau. T iml.ſi patre cogente.ff.de nitu.
mup. ⁊ n.in.c. infante quod eſt.ce. pe. extra qui cle vel vouen.⁊ not.
her glo in.c. ons. xx. q. ij. in verbo patrez ac tamen hoc eſt verũ pꝛe
lerq; in actu requirente merã libertatem nam ſufficit ſola pꝛeſentia

—

eius cui reuerẽtia debr ⁊ poteſt actus vt meticulioſus reſcindi etig

non pꝛecedentibus minis vel verberibus liet do. meus Alexã. de
Imo. vlat ꝙ verba dñi Anto. ſunt nimie generalia T debent te/
ſcindi ad ingreſſum religionis tm̃ non aũt boc haberet locuͦ in ma⸗
trimonio carnali nam in eo debet eſſe libertas vt in.l titia in pꝛin /
pio.ff. de verbo. obli.⁊.c. gemã 1· c. cum locnz ð ſpon. ⁊ tñ factũ in
pᷣſentia patris valet ⁊ non poteſt reſcindi. d.l.ſi patre cogente ̊ c.
Sed tu aduerte quia ego alias legẽdo in.d. . eo aũt tempoꝛe
tenui ⁊ ẽt nũc teneo cum do.Anto. Nec valet arg. de matrimonio
quia licet in eo requiratur vera libertas tamẽ filius pꝛeſumitur cõ
ſentire in eo cõtractu cum non tractetur in eo de aſperitate negotij
ſicut in pꝛofeſſione religionis.vnde alia eſt ratio in matrimonio.⁊
iõ ſto cũ do. Anto.qꝛ iſte tex. optime pbat. Cuius verba ſunt bec.
C. cuʒ uirum et infra vtrũ ea que in diſcretionis
antequa a parentibus monaſterio tradita eſt ha/
bitum religionis induẽs benedictionem accepit:
et exuenſpoſtmodum ſe cuidam militi copulauit
ad monaſteriũ redire cogatur:conſcientie tue re/⸗
ſpondemus ꝙ cum iuxta conciliũ toll. cenſuram
monarca.aut paterna deuotio aut propria ꝓfeſ
ſio faciat: quicquid horũ fuerit allegatũ tenebit
reuertendi aditu penitus interdicto ⁊ c.

de conuer. coniuga.
X gandq emun 8. Quando pp adulterium comiſ

ſum agitur ad ſepationem tho⸗
ri iudex eccleſiaſticus poteſt inter laycos cognoſcere de crimĩe adul
terij vt in.c.tue extra de pꝛocu.in alijs aũt caſibus non poteſt ad ali
os fines ſᷣm Jo. Andre.in.c.fi.ð foꝛo compe.li.vj.in nouella in fina
libus verbis ſed ↄ eum acriter inſurrexit Ludo. Roma. in ſuo ſin
gulari in verbo· iudex ⁊c.el xxvij. dicens ꝙ immo etiã qñ non agit
ad ſepationem thoꝛi põt de crimine adulterij oiĩo cognoſcere iudex
eccieſiaſticus puta rõe detruſiõis in monaſteriũ per tex.in.d.c.gau
de mus vbi dicit eſſe caſum 2 Jo. Andre.multũ exclamans ð illo
tex. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.
3 quem non eſt credendum ita incõſiderate dixiſſ. e Jo. Andre.⁊ eũ

ſupꝛemum canoniſtã ⁊ vt ita dixerim deum in iure ignoꝛaſſe illum

caſum qui vere vt infra oſtendã non pbat qiudex eccleſiaſticus in
taſu detruſionis in monaſteriũ cognoſcat vel cognouerit de crimie
adulterij nam hic iam antea certum erat de adulterio ⁊ maritus ſe
pe fuerat monitus vt vellet recipere vxoꝛem adulterã qui noluit ⁊
recuſauit vñ modo dr hic ꝙ debet mulier detrudi in monaſteriuz
ſed non dicitur ibi ꝙ ille iudex eccleſiaſticus vel alius cognouiſſet
pꝛius de crie adulterij ⁊ multo minus ad illum finem detruſionis
ita ꝓbatur hic in verſi.ſi mariti cõmoniti eas recipere noluerũt ꝛc·
ex quibus verbis manifeſte etiã pbatur ꝙ poſito non tamen con ·
ceſſo ꝙhic cognitũ fuiſſet de crimine adulterij ꝑ iudicem eccleſiaſti
cum non cognouerat ad illum finem detruſionis nam ſi ad hũc fi/
nem cognouiſſet non erat opus ibi pꝛius monere maritũ ad vxoꝛẽ
recipiendã adulteram vnde dico ibi certiſſimũ erat de eo crimi
ne iam antea ⁊ apertiſſime ⁊ pomitur ibi per cõſtanti ꝙ apparebat
de adulterio nec iudex eccleſiaſticus ibi cognouerat ⁊ in hoc vehe/
menter fallitur Ludo. Roma.in intellectu illius lext.cuius verba
infra ponemus ⁊ nunc vitra illum tex. allego ſimilem in.c. de bñdie
to.xxxii.q.i.in verſi ſi veritas hoc habet ⁊c.vbi tex.ſimiliter pꝛeſu
ponit conſtare de adulterii crimine ex aliis qᷓ; ex eo ꝙ cognitum
eſſet coꝛã iudice eccleſiaſtico ⁊ ſic ſtabit firma doctrina Jo. Andre.
in. d.c.fi.ꝙ iudex eccleſiaſticus non poteſt cognoſcere de crie adul/
terij pꝛeterq; quoad ſepationem thoꝛi. Preterea Ludo. Ro.
in eomet ſingulani male loquutus eſt dum repꝛehedet Jo. Andre.
in.d.c.fi.dicit ẽt ꝙ in alio caſu ⁊ ad alum finem qᷓ; ſegationis tho
ri iudex eccleſiaſticus cognoſcit de crimine adulterij.ſ.quando vult
imponere penã ar bitrio boni viri per tex.in.d.ᷣc.ð bñdicto. xxii.q.
pꝛia ⁊c. Nam ille text.non loquitur ð pena aliqua imponenda ſi bñ
conſideretur ſed pᷣſupoſita tamen ſemper veritate adulterii perpe/
trati ⁊ eius euidentia dr ibi ꝙ maritus debet moneri vt velit vxo

rem adulterã recipere ⁊ ſi non eam recipere voluerit detruditur in

monaſteriũ pꝛout latius djr in illo tex.cuius etiã verba infra pone/
mus cum aliis in fine. Tertio pꝛincipaliter Ludo. Ro. in eodẽ
met ſingulari decipitur in intellectu illius text.c.intelleximus extra
de adui.vbi ipſe dicit euã eſſe caſum Jo.Andre.in eo.articulo in
quo iudex ecleſiaſticus cognoſcit de crimine adulterũi pᷣm eum ad
aliũ fine n q; ad ſegationeʒ thoꝛ vʒ ad excomunicanduʒ adulterũ
⁊c. Sed tu dicas ꝙ ille text.ad hoc nihil facit nec iudex eccleſiaſti/
cus cognoſcebat de crimine adulteri inter mariti ⁊ vxoꝛem nec in
ter alios ſed pᷣſuponebatur ibi ille qui Kinltelaneſan alie
. e.

—

nam cohabitabat cum ea ⁊ illa eum eo vnde dr ꝗ debent aſtringi
vinculo excomunicatiomis vt diſcedant ad inuicem vt in verſic.qua
tandem adulterũ abiurans ⁊c. ſed non dĩ ibi ꝙ vioteſanus ille co
gn ouerit de crimine adulteru inter virum ⁊ vxoꝛem ad eum ſinez
vt excomunicaret eos nec euã ꝙ plus eſt cognoueri inter ulũ foꝛ/
nicariũ v illaz ſed ſolũmodo audiens bec aſtrinxit bocvinculo exco
municatiõis vt ibi in verſi.dioceſanus eoꝛũ audiẽs c. Quar
to pꝛincipaliter Ludo. Noma decipitur in intellectu alterius text⸗
in.c. o de adul.quem in eodem articulo allegat etiaʒ Jo. Andre.
nam dj ibi ⁊ in.c.p.eo.titu.ſᷣm eum ꝙ defloꝛans virgines cogitur
eam dotare ⁊ in vxoꝛez ducere ⁊ iudex eccleſiaſticus facit hoc ⁊ co
gnoſcit de boc crimine ꝙ m eum dĩ adultenum cum de lure ca/
nonico comitatur adulteriũ eti, in virginem per tex.m eum ſingu
larẽ in.c.nemo.xxii.q.quarta ⁊ in hoc ſ̃m eum differt ius canoni
cum a iure auili ꝛc. Sed tu dicas etiam hoc falſum eſſe nam text.
in. d. c. nemo non pꝛobat ꝙ omne ſtupꝛuz adulteriũ eſt ꝛc. xs reſpet
tu mariti vel vxoꝛis coeuntis cum alia vel cũ alio virgine nas adul
terium reſultat reſpectu matrimonii eoꝛũ ⁊ quo ad ſe ⁊ ſic ille lex.
loquitur in marito vel in vxoꝛe qũocunq; foꝛnicate extra matrimo
niũ Nlam adulteriũ eſt cum volent matrimomum ſuum paopter
ſtupꝛum comiſſum ⁊ ita illu tex.inteilexit glo. wi in ver bo ſtupꝛũ
æc. que dirit inter coniuges æc.⁊ per ↄns concludo ꝙ Ludo. Ro.
fallitur in intellectu pꝛedictoꝛũ ommium iuriũ vj.c gaudemus 1.(.
de benedicto ⁊. c.intelleximus ⁊.c.ſecundi ⁊.cinemo·. Quoꝛũ om
nium iurium vverba ſunt hec. Et pꝛimo.d.c.gaudemus ⁊c.

C. gaudemus in dño ⁊ ĩfra.dulieres vero que
relicto maritali toꝛo lapſu carnis ceciderunt ſi
mariti earum a te diligenter moniti eas ad fru/
gem melioris vite conuerſas noluerunt recipere
ppter dominum in clauſtris cum reli gioſis mu/
lieribus ſtudeas collocare vt ꝓpꝛiam penitentiã

ibi agant ⁊c.
erba aũt dictoꝛũ alioꝛum iuriũ non pono hic ob eoꝛũ longi
tudinem ſed potes videre ea ex te ⁊ oculata ſide cognoſces cea que
ſupꝛa dixi vera eſſe que omnia bene notabis ⁊ tenementi.

Q Qui filii ſine legitimi.

Do. Anto. de butrio in. c. ab excoĩto ex
C. er tuas. tra de reſcrip.⁊ etiã do.meus Alex.de
Imo. in.l.qui rõe.s.duo fratres in.xxxxviii.col.fl.de verbo.oblig.
⁊ in.l.cũ pꝛolatis in quarta col.ff.de re iudi.allegant iſtum text.pꝛo
ſingulari ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi in ſententia ⁊ꝓceſſu iudex expꝛi /
mit duplicem cauſaz quarum vna facit ad cauſam ⁊ alia non facit
valet oĩo ſententia ⁊ pꝛoceſſus vt ibi per eum ad quem me remit/
io de quo alias dixi in.d.ꝭ.duo fratres ⁊ ideo ꝓ nunc non me extẽ
do niſi ꝙ idem reperio voluiſſe eundem do.meũ Alex.de Imo.in
l. impoſſibilis in.ii.col.fride verbo.obli.vbi aſſignat rationem quia
tauſa vera potuit eſſe ſufficiens ad mouendũ iudicem vt ita iudi/
taret ⁊ ideo ex ea ſola valet pꝛoceſſus ⁊ ſententia vt ibi per euʒ ad
quem me remitto ⁊ ad ea que ibi legendo dixi poſt eũ ⁊ redeo ad
tex.de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.

C. Per tuas ⁊c. in ver.circa finem non tam de
cretali pꝛedicti pᷣdeceſſoꝛis noſtri:que ĩ caſu diſ/
ſimili loquitur qᷓ; inductis pꝛobationibus inutẽ
tes.te pꝛoceſſiſſe legitime reſpondemus:ſentẽtiã
tuam auctoꝛitate apoſtolica cõfirmantes ⁊c.

de eo qui duxit ĩ vxo.quã pol.

Ludo. Roma.⁊ etiã do.meꝰ
c. cum hba beret. Alex. de Imo.in.l.j.in.x.col.
ff. ſolut.mat.reputant iſtum tex.ſingularem ad hoc ꝙꝙ licet de iure
ctiuili pater vel mater nõ teneatur alere filiũ ſpuriuzʒ vt in aũt.ex cõ
plexu. C. de inceſt. nupt.cum ibi not.tamen ſecus eſt de iure canoni
co ⁊ hoc interris ecleſie in quibus ſeruatur ius canonicũ ⁊ nõ ciui
le ſᷣm Jo. de imo.in.l.ex facto.ð.ſi quis rogatus.ff.ad treb.⁊ do.
meuz Alex. de Imo.in l.pꝛima vbi ponit etiã quid in dote an tene
atur pater dotare ſiliã ſpuriã qñ non habetvñ ſe dotet de quo alias
ibi dixi poſt eum ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ non ero niſi ꝙ alias ibi dic
tis per alios ⁊ ꝑ me addo vnumverbũ in hoc de alimentis de equi
tate canonica interris ecleſie ⁊c. ꝙ iſtamet equitas habet locũ inter
ris imperij quia filij ſpurij nulla peccarunt ſed eoꝛum parentes.le
lege. C. de legiti.heredibus in verſi.alieno indoꝛas venio ⁊c. ⁊ ita re

1

gio velle do. Abb.in. d.c.cũ hr̃t in termis Cuius tex.
C. Cum haberet legitimam vroem. A uanne
A.· ⁊c. in fi. in ver. Sollicitudinis tamen itererit
tue: vt vterqʒ ſuis liberis ſecũdũ ꝙ eis ſuppeiit
facultates:neceſſaria ſubminiſtrent c.

de eo qui cogno.cõſan uxo. ſue
Blo. in. c. ueniens el.ii. lun do eu

latio in pꝛin.in tertia col.ff. de verbo.obli. reputat ſen ſnn 3
larẽ ad hoc ꝙ in cauſa matrimonu ſi nõ valet quod ago vt agass
let vt valere poteſt tamen etiaz pꝛomiſſio de facto alieno etiamin
certa valet ⁊ ĩtelligitur vt quis vr ꝓmitere ſe facturũ ⁊ curatup
illud fiet vt ibi ꝑ eum poſt quem alias ibi dixi de bo ⁊ ideo ce
multum me extendã miſi ꝙ pono verba glo. Que ſunt becr.

Pinc inde firmata.Sed obligatio que interne/
nit in matꝛimonio non recipit pene adiectionem
vt ſupꝛa de ſpon.c.gema. C. de inuti. ſtipu.l. Li
bera ⁊. ff.de verb.obli.l.titia.et licet alienuʒ fac
tuʒ in matrimonio pꝛomitatur:tamen pꝛomittes
nõ tenetur ad aliud niſi vt det operã qu põt ac.

de conditioni.appoſit.

Glo. in. c. per tuas. un c Smar
ff. de verbo. obli.lo pᷣ in pꝛima col.⁊ ẽt idem aretinus in.:ſi duon
quarta col.f.de acquir. here.reputat iſtam glo. ſingularem ad boe
ꝙ licet ꝓteſtõ declaratoꝛia pꝛecedens exponat actuz ſequentem op
fimtionem iuris ⁊ de iure non ꝓdeſt vt ibi in caſu ſuo quem oio vi
debis cum quo ſto quia glo.clara eſt. Cuius verba ſunt hec.

CPreſumendũ ⁊c.in ver. Sed quid ſi ante coi
tum ꝓteſtetur ſe nolle pꝛopter hoc recedereacõ
dictione.nec iſtud pꝛodeſt.vt ſupꝛa de conſiim.
c.cum.im.⁊ de appel.c.ſollicitudinem.

de diuoꝛtiis.

Glo.in.c.ex litteris. ulſmi
glo. iſtam foꝛe ſingularem ad hoc pꝛopoſitũ ſi datur deſiberatio
ms tp̃s ad veliberate rũdendum ſi ndetur indens noñ poleſt am
plius variare nec allegare erroꝛeʒ ⁊ eſt glo. in verbo admonita æ.
in fucũ qua ſto ſimpliciter q; glo.clara eſt ⁊ non eget intelpꝛetatio
ne aliqua noua mea niſi ꝙ in bac mãa reuocationis ↄfeſſois pp eio
rem vide Bar. in.l.non fatetur. ff. de confeſſis ⁊ per Pau. de caſt⸗
in conſi.ccxxxxi.incipi. Pꝛimo videndum eſt ⁊c.in ſa col.⁊ pel do.
meum Alex. de Imo. in conſi. xxxiii.in p volu. incipi. An ⁊ q con
uentus ⁊c.⁊ in conſi.xxxxvii. in ðᷣ volu.incipi.Circa pꝛimũ vc. in

conſi.xc.in pᷣ volu.incipi.An iudex poſt latam ſententiã ⁊c. in coſ.

cxii.in tertio volu.incipi. De ↄctibus ſimulalis ⁊c.⁊ in conſi lexx.
in o volu.incipi.Examinato pꝛoceſſu ⁊c.⁊ in conſi.ccv. in eodemn
ſecundo volu.incipi.Ad intellectũ.l.vniuerſa ⁊c.ad queꝭ me lemſt
to ⁊ capio glo.de qua agimus.Cuius glo.verba ſunt bec.
In verſ. ſed ſi fiat ex deliberatione ⁊ non excalo
re iracundie nõ videtur ꝙ poſſit reuocare:q; no
poſſet ꝓbare errorem ⁊c.
Altamen Bal. in. c. ex parte in. vi. col. ex de cõfeſſis repnobal
iſtã glo. vt ibi videre poteris ⁊ ſic eſt ſibi ↄrius moꝛe ſuo cogi

de accuſationibus.

Slo. in. c. ſuper hiis in nerbo
Doctoꝛes bic ⁊ Zo. Andre. etiam

ꝗarbitrium ⁊c. imnaddr ſpecin nu declee

ſequicur verſi ſed nunquid creditur ꝛc. ⁊ etis do. mcus lcii

ing (CNNR
u uaen 1
dcott
itarifucn

Mns

=

luimn ſun ejs

nmun irienn ie eci iun
un tectnnmn ar pnar
slasunr

5cuupnglum oimnte

urahepngemldmgin ſen
Png indisne amm 1X
tinemawdli nfha n
Vfonsdisſcdaneſctam
oenrororsdeor,enc, And
achengeneen girinnart
ededcockansn,

Dedcieteproun⸗

nch nn etn
.d .
Nutnfunfumnöſniennti
Nin Ninpnain grng
uinnſileni,naninmninen
uhe enennlnim
u Na,ginigin an
ininullienn gt

ſriiinn
uſder
V wut Dun
ndnd
inm nchle ie⸗
nitg ei Snnf i

—,— —

.

.
.

..ẽG

nn

r Aimi
iri Nitliſel

Rncganas Auft

d , Wn

(ami Lur Clgttier
MtrAlgonr dett
c ſnulfſnorot

1ναραklitatn

Nchonis

uinclnni Nnn
iriumiinmi, ſn inii
ar mirtnsſümtimuhiin
mragrii ſtinttihinu
n biſin vand tngglegrſt
mmi ſiiiumti itlu
Ku mim Abidetlun
den Eunnditliſi
õ
egin rnſllannin
n Uuarptuun mitn⸗
Nindinagn ii
varanſunk iu in
1ro ,nta⸗
un alun kfttin
in nntie N
