ſi cer. pe. Et hoc in perſonalibus actionibus:Sed in hypotecharia
in ſolidum tenentur vt in.l.pꝛima ⁊ in.l.ij.de here.actio.cũ ibi ple
ne nota.per Bar. ⁊ð alios ⁊ etiam in obligationibus faciendi vt in
l.·l.ij. in pꝛin. cum ibi not.⁊ in.ð.ex hiis ⁊ in.l.in executiõe..p ꝑ
te. ff. de verbo. obli. ⁊ per ſcribentes omnes ibidem vbi etiaʒ hoc
anno dixi poſt alios.ad quos me remitto ne exeamus pꝛopoſituzs
quo ad iſtum tex.de quo agimus Cuius verba ſunt hec.

Controuerſia.inter legitimum et heredeʒ ſcri
ptum oꝛta eſt ea que tranſactione facta finita eſt
lege certa.Quero creditoꝛes quẽ conuenire poſ
ſint. Rũñ.ſi idẽ eſſent creditoꝛes qui tranſactio
nem feciſſent id obſeruandum de ere alieno ꝙ in
ter eos conueniſſet ſi alij creditoꝛes eſſent pꝛo/
pter incertum ſucceſſionis pꝛo parte hereditatiſ
quam vterqʒ tranſactione expꝛeſſerit:vtilibus a
ctionibus conueniendus eſt ⁊c.

He tranſactionibus

1 n verbo he
Glo. in l.controuerſia. erbabe
tirca medium in ver.ſi vero detur quota poꝛtio ⁊c. Bal. hic in. in
col. ⁊ etam dominus meus Alex. de Imo. in.l.i. in apoſtillis ſuis
ad Bar. ff. de iur. codi.reputant iſtam glo.ſingularem ad hoc ꝓ
poſitum ꝙ cła poſita in teſtamentis ſi non valet iure teſtamenti

valeat iure codicilloꝛum ⁊c.que operatur repetitionem legatoꝛuzʒ
ab inteſtato vt in. l. lucius · S. ſiliam. ff. de leg. ij. ⁊ plene per Bar.
in. d.l.prima idem operatur in caſu dubio quando dubiuz eſt an
valeat ex teſtamento vel ab inteſtato quam glo.bene notabis.Cu
ius verba ſuut hec. . ⸗ dGDW
Si vero detur quota poꝛtio hereditatis tũc cre
ditoꝛes quẽlibet pꝛo poꝛtione conuenient idẽ in
legatarius facta repetitione ab inteſtato in codi
cillis pꝛopter incertũ ſucceſſionis ⁊c. Sed tu
adde ꝙ idẽ voluit hec ẽt glo.in fi.in ver.ſʒ quid
ſidicatur heredẽ ex teſtamẽto cape non poſſe re
ſpondeo quantum ad hoc idem eſt vt legatarijs

teneatur ſcriptus hr̃s ⁊ ſic idem quod in pꝛimo

caſu quia ⁊ tunc hr̃es ẽ:⁊ elus actiones confun
duntur vt infra ad ſilla.l.pꝛopter .S.neptis ⁊c.

ODe tranſactionibus.

l f. 1 Emptor iurium incoꝛpoꝛalium equiperatur ei cui re
Le ſtituta eſt heredi i. E
ſtitu reditas ex ſenatus ↄſultato trebelliano tex.ẽ
in hac. l.fi. in fi. Quem tex.dixit. eſſe vnicum lʒ vulgarem ad boc
paopoſitum HBal.in.l.l in vlcima col.in pꝛinci·C. quando puo.nõ
eſt neceſſ. vbi facit magnã cõmemoꝛatiouem de eo. Sed aduer
le pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius tex.nam iudicio meo non
pꝛobat hoc ſi recte ⁊ ſubtiliter ponderetur quia ille emptor hic nõ
erat ſimplex emptoꝛ iurium incoꝛpoꝛaliuʒ. Sed emit hereditatẽ
ipſam:quo caſu habebat bona oĩa et res bereditarias penes ſe ⁊
dic tur Qð tranſactionis exceptio obſtat ei ſicut etiam fidei com
miſſario cui reſtituitur hereditas caſu quo velit agere contra debi
toꝛem hereditariũ cũ quo uenditoꝛ vel heres tranſegit ſi ille debi
tor erat ignorans ⁊ cũ hoc debitoꝛe ſoluente ſit ibi pꝛincipalr hec
equiperatio non autem in emptoꝛevel fideicõmiſſario pꝛout ſonat
iſte tex.in ver. idẽ que reſponden eſt in eo ⁊c. Mec obſtat tex. ibi
in ver.mandatis actionibus ⁊c.Quia non negat quin alia bona
coꝛpoꝛalia tradita eſſent penes emptoꝛem iurium incoꝛpoꝛalium
hout dicebat Bal. qui nimis iuditio meo reſtringit illum tex.
Cuius verbaſunt hec.

Uenditoꝛ.hereditatis emptoꝛi mandatis a⸗/
ctionibus cum debitoꝛe hereditario qui ignoꝛa
bat venditam eẽ hereditatem trãſegit ſi emptoꝛ
hereditatis hoc debitum ab eo exigere velit ex/
ceptio tranſacti negocij debitoꝛi pꝛopter ignoꝛã
tiam ſuam accõmodanda eſt idem reſpondendũ
eſt Et in eo qui fideicõmiſſariam recepit here/
ditatem ſi heres cum ignoꝛante debitore tran/
ſegit ⁊c.

O e poſtulando.

ſſi Ludouicus Ro.ĩ ſuo ſin
l. 1.5. equiſſim u3 gulari in ver. infamis ⁊c. el
v. late. diſputat an ſicut infamia non repellit aliquem ab officio ꝓ
curatoꝛis tanq;ᷓ vili vt in.S. fi.inſti.de exceptio.adeo etiam ꝙ accu
ſatus de crimine põt eſſe pꝛocuratoꝛ ⁊ valet pꝛoceſſus cum eo ſa
ctus ſi non fuit oppoſitum ſᷣm glo.⁊ Bar.in.l.reum criminis.C.
de pꝛocurato.vbi alias legendo dixi poſt alios ⁊ maxime poſt do
minum meum Alex. de Imo. ibideʒ et poſuit ẽt ĩ terminis Pau.
de caſtro ĩ con.ccxxiiij.ĩcipi.Circa pꝛimũ ⁊c.iĩ.i.col.vbi ponit expꝛeſ
ſe de hoc an infamis poſſit eſſe pꝛocuratoꝛ: quem omnino vide
bis ita etiam non repellat ab officio tutele tandem ipſe concludit
qð non arguendo hoc modo foꝛmaliter (Et aduerte queſo ad G;
argumentum) Atlete poſſunt eſſe tutores vt eſt glo.in.latlete in
pꝛin.ff. de excuſ.tuto.ſed atlete ſunt infames vt eſt tex in.l.prima
6.equiſſimũ .ff.de poſtula.ergo infamis poteſt eſſe tuttoꝛ ⁊c. Tñ
ſubdit ipſe met Ludouicus Ro hoc eſſe verum pꝛeter in ea ciui
tate ĩ qua eſſet Papa vel Imperatoꝛ qꝛ tunc ifamis non poſſet eẽ
tutor ĩ ea ciuitate per tex.in.l.ſʒ ⁊ milites.ð.ſi ignomĩa.ff.de excu.
tuto. Szʒ tu aduerte qꝛ cuʒ Reuerentia.tãti viri Ludo. Ro. de
fecit ĩ pluribus · Et pᷣ pꝛo ĩtellectu meo nouo ⁊ uero ad glo.in.d.
l. atlete dico ꝙ non dicit hoc ad quod allegatur per eum iĩmo ẽ ibi
caſus expꝛeſſus de q qui pꝛimo loquitur de uero athleta qui non
cã mercedis ſed cauſa virtutis pugnauerat ⁊ hic non repellitur ali
quo modo ab officio tuteleĩ mo quod eſt plus põt excuſare ſe a
tutela ſi non vult eſſe tutor vt ibi ĩ ver. athlete in pꝛinci.ff.de excu.
tuto. ⁊ de hoc nihil eſt dubitandum quin poſſit eſſe tutoꝛ ſi ipſive
lit. Sicut poſſunt alij qui ſe ex aliis cauſis iuſtis poſſunt excuſar
vt in toto titu · de excuſa.tnto. Unde illa glo.nihil facit ad rem
iſtam de quibus athletisveris bene merentibꝰ habemus etiã tex.
in.l.athletas ĩ pꝛinci.ff.de his qui no.infa.⁊ ĩ.l.i.C.de athletis lib.
xx vnde de his non eſt dubitandum :ſed bene ⁊ conuementer põt
eſſe dubitatio quid de athletis pugnantibus cum pꝛemo ad beſti
as expugnandas ĩ arena ⁊ qui ſunt infames et in his dico etiam
poſſunt eſſe tutoꝛes ⁊ curatoꝛes ꝙ pꝛobo ⁊ non per mendica/
ta ſuff ragia prout fecit Ludouicus Romanus ſed apertiſſime ꝑ
lex. in terminis:queʒ ipſe habuit ante oculos ⁊ nõ vidͤſ ſiier d,l.
i

pꝛima.· S.equiſſimum in vetſiculo ſi tutelam velcuram buiuſino
di perſone adminiſtrent ac. vbi eſt caſus aꝑtus de hoc qui ꝓpꝛie
loquitur in pugnaloꝛibus notatis infamia :qui poſſunt eſſe tuto
res ⁊ curatoꝛes ⁊ poſtulare pꝛo his quorum tutelam vel curam
habent pꝛo vt ibi dicitur: Sicut etiam dicimus ꝙ gabellarij ſeu
publicani pnt eẽ tutoꝛes vt ẽ tex.in.l.ſpadonẽ.. qui vectigalia.ff.
de excuſa.tu.⁊ hoc ibi uoluit Bar. ⁊. C. ne tu.vel cura · conduc.⁊
ideo non eſt mirum ſi infamis etiam poteſt eſſe tutoꝛ per illuz tex.
in. d. ver.ſi tutelam vel curam huiuſmodi perſone ꝛc. Ex quo
ter. ẽt ego elitio nouit.aliud contrariũ ʒ Ludouicuʒ Romanuz
Qõ non eſt fienda uis in qua ciuitate iſti ſint tutores vel curato
res pꝛout eſſe poſſunt nam ibi dicitur ꝙ poſſunt poſtulare pꝛo ſu
is pupillis coꝛam pꝛetore et pꝛetoꝛ non repellit eos a cõſi pectu ſuo
pꝛout dicitur ibi ergomon dñt etiam prohiberi gerere officiuz tute
le ſeu cure in ea ciuitate vbi eſt papa vel Imperatoꝛ ad quorum pᷣ
ſentiam non habent ſe pꝛeſentare:Sed coꝛam alijs magiſtratibus
inferioꝛibus pꝛo cauſis ſuoꝛum pupilloꝛum ⁊ plus eſt eos poſſe
comparere ⁊ poſtulare perſonaliter coꝛam maieſtate pꝛetoꝛia q;
ſimpliciter ſtare in ciuitate vbi eſt Papa vel Imperatoꝛ coꝛã qui
bus non habent ſe preſentare ⁊ magis ſine dubio leditur digm/
tas pꝛetoꝛia in eo caſu comparendo quottidie coꝛam eis: qᷓ; digm
tas papalis vel imperialis ĩ alio caſu ſcilicet ſtare vbi ipſi ſunt nec
coram eis comparere. Et per conſequens concludo qð Ludo
uicus Ko. cum Reuerẽtia fallitur in his omnibus ⁊ etiam ĩ hac
ſua limitatione. Et plus tibi dico ꝙ ipſe allegat pꝛo hac ſua limita
tione tex.in.d.l. Sed ⁊ milites.5.ſi ignomimã miſſus de excu. tu.
Scd ille tex. nihil facit ad hoc Mec facit ad pꝛopoſitum ſed volu
it allegare tex.in.l.ii.S. miles.ff. de his qui nõ.infa.iĩ ver.neq; ĩ vr
be.vbi iperatoꝛ ſit moꝛari lʒ ⁊c̃. De cuius texlitellectu meo nouo
⁊ vero inferius ſtatim dicam in loco ſuo: Sed nolo nunc tot ⁊ tã
ta inculcare ſimul:ſed ſatis eſt nobis pꝛo nunc habere verum in
tellectum iſtius tex. in.d.l.prima. ꝭ.equiſſimum: Cuius verba
ſunt hec.
¶ Equiſſunum ſi tutelam vel curam huiuſmo
di perſone adminiſtrant poſtulare eis pꝛo his

quoꝛum curam gerunt concedi.

De his qui notan. infamia.

1 Ludouicus Roma.in ſuo ſingulari ĩ
l. u. 5 * miles * verbo Infamia. ⁊c. el:vi. formbati i
famia ſola pꝛiuat homines a dignitate queſita ipſo iure ẽt ante ſẽ
tentiã latam per tex.quẽ reoutat ad hoc ſingłezʒ.in.l.ij.S. miles ⁊
i.l.in famia. C. de decurio.li.x. Sed tu aduerte bene pꝛo nouo ⁊
vero intellectu meo dictoꝛũ iurium. Et pꝛimo circa tex.in.d..
imiles qui h nõ pꝛobat nec etiam pꝛobat aliud de quo ſupꝛa in pꝛe
cedentibus capitulis pollicitus fui me dicturũ hic.ſ.ꝙ infamis nõ
poſſit ſtare in ciuitate in qua eſt Papa vel imperatoꝛ pꝛout dice/
bat Ludouicus Ro in ſuo ſingulari in verbo infamis ⁊c.el.v.
Capio igitur pꝛimũ de ſententia que ſᷣm eum/ non requiritur
⁊c.nam dico pꝛimo ꝙ ĩmo requiritur ſnia ad pꝛiuandum quẽ di⸗/
gnitate ſua et ad hoc pꝛopꝛie allego eundem met tex. quem ego re
torqueo 2 Cudouicum Ro.in. d.l.ij · S.ignominie cã in ver.ſed ſi
cum exauctoꝛauerit. i. inſignia militaria detraxerit ⁊c.vbi re/
quiritur degradatio nec ſufficit ſola infamia ad priuanduz aliquẽ
dignitate ſua:nazʒ ſi ſola infamia pꝛiuaret aliquẽ ipo iur dignitate
non fuiſſet neceſſaria degradatio cuius contrarium expreſſe ibi di
citur. Mec obſtat tex.in.d. S.miles quia ibi non ſolum dabar̃ ĩ
famia ſed concurrebat etiam condẽnatio ex vno ex capitibꝰ legis
Julie de adulterijs cuius crimĩs tanta eſt abominatio in militeyt
eius condẽnatio ſola concurrẽte infamia oꝛiente ex hoc pꝛiuet mi
litẽ dignitate ſua. ſed non eſt ſola infamia que reſultaret ex alijs
condẽnationibus leuioribus vel etiam in alijs caſibus etiam gra
uioribus in quibus non eſt facta condẽnatio: ſi alio modo quis
eſſet infamis pꝛout habetur in toto ff.. C. de his qui nota. inſa.
nam nullo pacto ſufficit vt quis ſit ipſo iure pꝛinatus dignitate ſua
Et perconſequens concludo ꝙꝙ in. d. . miles erat infamia ⁊ ẽt
fuit cõdẽnatio ſequuta ⁊ ex delicto abominabili:que omnia bene
pꝛiuant quem dignitate ſua ſed nõ ſola infamia pꝛout dicebat Lu
douicus Ro. Qui pꝛimo fallitur in hoc cum ſupoꝛtatione tanti vi
ri dixerum: Scdo non obſtat etiam tex. in. d. l.infamia. C. de õ
curio.lib.xꝰquia ille tex. loquitur quo ad ſimplicem honorem nõ
autem quo ad dignitatem vt ibi in verſiculo adimit honoꝛem ⁊c.
UAt akr ad illi tex.?¶ Scdo dico ꝙ ille tex. loquitur ĩ honoꝛe vel
dignitate aſſumẽda nõ autem in iam aſſumpta pꝛout loquitur ẽt
tex.·in.l.infamibus.C. de digni.lib.xij.in ver. Poꝛte dignitatuz
non patebunt ⁊c.vbi tex.conſiderat dignitatem aſſũmendam nõ

autem aſſumptam· Et ita intelligo tex.in.d.l. infamia: Sed ĩſſpe
cie ⁊ in termims noſtris ⁊ in milite vt per ſolam infamiam non
dat dignitatem allego ꝓpꝛie caſum in.l.ij. C. de re mili. lib.xii. in
ver. Que omnibus referri ſolent vti poſſint ⁊c.vbi tex.ob infami
am repellit ab aſſumenda dignitate non autem ab aſſumpta.
Tertio conſidero aliud ꝓ intellectu illius tex.per quem Ludo.
uicus Ro.dicebat in pꝛedicto ſuo ſingulari Qd infamis non põt
ſtare in ea ciuitate in qua eſt papa vel imperatoꝛ. Nam dico ego
ꝓ ipſe primo habuit illum tex.a glo.magna in fi.in dicta.lin fami
bus de digni. lib.xii. Secundo dico hoc eſſe fallum cuʒ Reuerẽ
tialglo.⁊ Ludouici Roma.nam miles miſſus ignomie cauſa bene
pꝛohibetur ſtare vbi eſt imperatoꝛ ſuus ſeu Dux belli:ſed aliud
eſt dicere ꝙ alius infamis exquacũq; cauſa pꝛohibeatur ſtare vbi
ſit Papavvel imperatoꝛ nam iſti omnes ſunt diuerſi termim loqui
de Imperatore belli Duce ſub quo aliquis militabat ⁊ in eo exer
citio defecit adeo Qð ignominioſe miſſus eſt a militia ⁊ iſte bene
prohibetur ⁊ arcetur a conſpectu ſui ducis belli ⁊ hoc mõ loquit
tex. in. . . miles in ſi. in verbo neq; in vrbe vbi ẽ Imperatoꝛ mo
rari licet ⁊c. Sed aliud eſt in alio infame ex quacunq; alia cauſa
non pertinente ad Papam vel Imperatoꝛem pꝛincipaliter vt non
poſſit ſtare in eo loco in quo ipſi ſunt vel habitant:Nam ſi hoc eẽt
verũ nullus vſurarius nullus atleta nullus nubens ifra ãnum lu
ctus loquendo de iure ciuili nec aliquis alius de his qui numeran
tur in toto ti ff. . C. de his qui.no.infamia:qui ſunt innumerabi/⸗
les ⁊ infiniti poſſent babitare in ea ciuitate:in qua eſt Papa vel
imperator: Qð eſt ridiculum dicere et perconſequens eſt uerus ĩ
tellectus nouus meus ad tex.in.d.S.miles: Cmius ve ba ſunt hec.

MWiles qui lege iulia de adulterio fuerit dam
natus ita infamis vt ⁊ ipſa ſententia cum ſacra
mento ignominie eũ ſoluat ignominie cauſa miſ

ſi us neqʒ in vrbe neqʒ alibi ubi imperatoꝛ eſt mo
rari licet ⁊c.

De his qui nota.inſamia

1

Q non i3 m LCudouicus Romanus in ſuo ſingula

ri in ver. Confeſſio ⁊c.lo.viij. dicit ꝙ ſi/
eut confeſſio erronea poteſt reuocari ita confeſſio ficta inducta p
ſtatutuz poteſt reuocari vocto de errore allegat Joan.andre.in ad
dit. Spec. in ti. de depoſito..nono in addictione incipien. vidi du
bitari vc. Et. d. Ant. in. c, fi. de confeſ.⁊ tex.in.l.qm. ff.de his qui
no.infa. Sed aduerte tu pꝛo nouo ⁊ uero intellectu meo iſtius
tex.in.d.l.quoniam quia iudicio meo nihil facit · Nam dicitur be
ne ibi Quod paciſcens ſuper crimine videtur confiteri et ſic indu
citur ficta cõfeſſio vt ibi in verſi.uidetur fateri qui paciſcitur ⁊c.
Sed nihil dicitur ibi de reuocatione conſeſſionis.Tñ dico ego ar
guendo a maiori hoc dictum in ſe verũ eſſe.ſed non per illum tex.
qui non facit ſi recte ponderetur ad hoc vt modo dixi Nam ſi ve
ra confeſſio poteſt reuocari docto de erroꝛe iuxta nõ. per Bal. in. l
edita in.xxxvii.coliC.de edendo ⁊ ꝑ Bar.in.l.non ſatetur.ff. de
confeſſis ⁊ per. Pau.ð caſt.in ſuo conſi.cxliein.ijcol incipien. Pꝛi
mo videndum ⁊c.⁊ per dominum meum Alex.de Imol. in conſi
lio. xxxiij.in pꝛimo volumine incipien. Circa pꝛimum ⁊c ⁊ etiam
in conſilio.xc.incip. An iudex poſt latam ſententiam ⁊c:⁊ in conſi.
cxij.in tertio volumine incipien:de contractibus ſimulatis ⁊c.⁊ p.
dominum Abb. in ſuo conſilio.xvij.incipien.in queſtione Ottelli
⁊c.⁊ in conſilio.lx.in eo.ij.volumine conſiliorũ ſuoꝛum incipien.
in cauſa que uertitur inter Joannem ⁊c.⁊ in conſilio vltimo in eo
volumine incipien.in cauſa ſeu controuerſia ⁊c.Et ẽt aliquid ꝑ eũ
dem dominum meum Alex.de Imo. in conſilio.xxxuij. in pꝛimo
volumine in pꝛima col.incip.uiſo ⁊c.Et in conſilio.cij.in.ij.volumi
ne incipien. Quid operetur generalis ⁊c. in penul.col.⁊ in conſilio
cxxiij in tertio uolumine incip.vtrum iudex ⁊c.Et in conſiio.xxx.
in eo.volumine incipien. Dagnifice Pꝛetoꝛ. ⁊c.in.iiij.col.⁊ ĩ cõſi.
lxxx.in.ij.volumiue in vltima col.incipien. examĩato pꝛoceſſu que
rele ⁊c.in conſilio.cxviii.in tertio volumine incipien.viſo ſuperiori
⁊c,in quibus locis ponit lauſſime an ⁊ quando poſſit reuocari con
feſſio docto de errore ⁊c.Et quid ſi eſt redacta in ſcriptis ⁊ accep/
tata per partem ad quem in his me remit:o:multo magis poteſt fi
cta confeſſio etiam reuocari docto de erroꝛe Sed non per iſtü tex.
Cuius verba ſunt hec.

Quoniam intelligitur fateri eum qui paciſci
tur ⁊c.

4 „
ümgai/N

8 * „
NAie lee eE 4 E
trAcd

7

insei
Wucgrlänn:
ſeatunimm n

Sod,
W Nme
Co 40

Dtennin

6 lici .
gktäneuce

r

Kirnt ſſn
8

ini
H H i
. ineen Mltann
. Page cnſ

. u
en nlgulpini
. 5 Allu elyiirir,
R Kutllenoſinin
Rr lnnn an ſin
. ciſtaiganiteeut ſiſ

NNpihitdinpennacn⸗

.

Gan

S

Dhsdi wanferen

Viin uaas mm uſn
uCiſi l iſ ani f/
s
trum WNaNalgt an ſtic
”
õ
wnmn n dn eonihlit ſumdun d⸗
An u inie Menn oiinaeidn
ode i dn iuign olin 1.
ArbNNANANiN,iNe
Aaan r v NAͦAAute,
i. ummruhrſ MN unſt
4 t rmris e Danl
Cam1, BNl M uln fs
r. du dtn ſocſi inid icpen di

mLi cin
Ciarpumun en end
* Nangemirnnttbn

3 eeigingllns⸗1
uummealiult
an enmiofiſnnnha
en um liuni ſini
sdHtunnniäl,
aavzmimtilalni id
EA ton inn
1 1 in ſin
. unſln ulll iichii
rne Man Pun Ninn,
es int
—————

gii
ſitr

t mmmn nenn Mr Mi dnf

Ze bis qui not. infamia.

4 Bal.in.liſub conditione.ff.de tõ
G lo. in.l. lucius dict. inſti. dicit iſtam glo.eẽ ſingu
urem et menti tenendam ad B; ppoſitum ꝙ licet quis non cogatur
inrare de futuro:ſi tamen ſponte iurat:debet ſeruare iuramentuz
Tamen boc ſᷣmeũ pꝛocedit ſi iurat ſuper contractu. Secus ſi ex
contractum: vt ſi quis iurat non comedere carnes Uel non cõ
trabere matrimomum et eſt glo. in verbo deheant ⁊c. Circa finezs
cum qua ſto quia glo.clara eſt ⁊ non eget interpꝛetatione noſtra
noua in aliquo pꝛout videre potes niſi ꝙ addo: Pau.de caſtro in
conſilio.lxx.incipien.viſo publico inſtrumẽto ⁊c. vbi aꝑte loquutꝰ
eſt circa modum obſeruationis iuramenti ad quem me remitto
⁊ redeo ad glo.de qua agimus Cuius verba ſunt hec.
Debeãt:ſed qu are non cum ſiue expꝛeſſe ſiue
tacite ſint repꝛobati habentur pꝛo falſis vt.C:ðᷣ
fide inſtrumentoꝛum.l.fi.G.fi.⁊ infra de procu.
l. pompo.S.ſed ⁊ his in fi.S.et.C.ð oꝛdi.cogni.
l. ſi de hereditate.que ſunt arg.contra reſpõdeo
potuit eſſe ꝙ habuit fidem non quia eſſent falſi:
Sed non dixerunt plene factum. ¶ Ael dic qð
licet periurius ſit expꝛeſſe vel tacite habitus nõ
ſequitur tamen:qð ſit infamis vt hic. C Sed
contra.C. de tranſactio.l.ſi quis maioꝛ vbi di/
cit periurum infamem:ſed diſtingue cum quis
iurat idem de pꝛeſenti vel de pꝛeterito puta reʒ
ſuam eſſe et tunc non notatur vt colligitur ex du/
abus legibus infra de crimine ſtel.l.ij. ⁊.l.fi.ſed
cõn.in aũt.vtlice:ma.⁊ auie..qð aũt a nobis:⁊
in aũt. vt litigantes iurent in.S.ſi quis autem: ſʒ
i autẽ.nõ dr ꝙ ſit ĩfamis:ſed tñ punitur alias p
periurio non punitur quo ad infamiam ⁊ in hoc
eſt contra ſin autem de futuro quidem iurat nõ
fit infamis niſi ⁊ contra ſacramentum ⁊ contra
pactionem veniat:puta iurauit quid ſe daturum
uel facturum ut in.l.contraria ſi quis maioꝛ alio
quin ſi iurat ꝙ hodie comedet carnes nõ ita ⁊c.
Ludouicus Bologninus.

e his qui not. inſamia.

L Ang. ⁊ etiã dominus meus Alex. de Jmo.
X. ſeru S in.l. iuliauus in antepenultima colũ.ff. qui

ſatiſ. cog. reputant iſtum tex. ſingularem ad ̊ pꝛopoſitũ ꝙ licet ali
as per mutationem perſone pꝛocuratoꝛis ãnulletur ſatiſdatio vt
in.l.ſi tm̃ cum ibi plene not. ff indi. ſolui.⁊ in. d. liulianus tamen
non habet locum quando interuenit ⁊ ẽ actio famoſa de qua ma
teria alias dixi in.d. liulianus poſt vominum meum ibi qui fuit ĩ
contraria opi. vt ibi alias latius dixi ⁊ ad ibi dẽ̃a me remitto ⁊ iõ
Rn ⸗ extendam nunc niſi ꝙ pono verba dicte.l. ſeruus que
unt hec.
Seruus cuius nomine noxale iudicium domi
nus accepit deinde eundem liberum ⁊ heredem
inſtituerit ex eodem iudicio dãnatus nõ ẽ famo
ſus quia non ſuo nomine condemnatur quippe

cum initio lis non ſit in eum conteſtata ⁊c.
ODe procuratoribus

ili Ii LTugouicus Ro. in
Filius familias. S. fi · udourus Ko in
fideiuſſoꝛ. vc. dicit ſi quis vult ire ad ſtudium qui erat fideiuſ/
ſoꝛ tuuſ poteſt petere Ut tu eum liberes ab illa obligatione et alle
gat dictum Specu. ad hoc Qõ dicit eſſe vnicum in ti. de iudiciis
H. ſpecialia in ver. Quid ſi fideiuſſoꝛ ⁊c. qui mouetur ꝑ duos tex.
quos Ludouicus ro.dicit et iã multũ uꝛgere.ſ.tex.in.l. licet in fi.

ff. de arbitfis ⁊ in.l.filiuſfami. S. fi. cum ſequenti. ff de pꝛocurat.
DSed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo dictorũ iuriũ
que iudicio meo non pꝛobant ſi bene ⁊ ſi ubtiliter ponderentur et
maxiimne tex. in. d.l.filiuſfa. .fi. Nam ibi cauſa abſentie iuſte non
ſuperuenit ei qui fideiuſſerat immo ibi ẽ caſus totus contrarius
paimo poſito per Ludouicum Roma. vt ibi in ver. Si dignitas
ſuperuenit peocuratoꝛi ⁊c.nam cauſa venit in perſonam illius p
quo datus fuerat fideiuſſoꝛ:non autem in perſonam fideiuſſoꝝs
obligati vt ibi dicitur expꝛeſſe iuncto pꝛin.illius..quem non be)
ne guſtauit ſpe.nec ẽt Ludouicus Ro. et diuerſa etiam eſt ratio
in caſibus pꝛedictis: Sed ſatis eſt mihi:Qð ille tex. non pꝛobat H
Quoꝝ dictis adde etiam alud ad pꝛopoſitum multum accom
modatum. Quod fideiuſſoꝛ poteſt petere ſe liberari ab obligatio
ne quando diu ſtetiſſet obligatus in ea.l. lucius.ff. manda. ⁊ vo/
luit Bal. in. l.ſi ꝓ ea in tertio oppo. C. eo.ti. ibi ponitur ẽt alius ca
ſi us notabilis quando pꝛomiſit uſq; ad certum tpᷣs Mazʒ eo elapſo
liberaturi Idem dico quando debitoꝛ pꝛincipalis inciperet dila
pidare bona nam poteſt fideiuſſor petere ſe liberari ab obligatõe
tex.elt in dicta.lilucius ⁊ etiam im.l.ſi pro ea eoiti.cum ibi nota.ꝑ
HBalveclarantem hoc niſi ſuſpitio dilapidationis fuiſſet etiã tpᷣe
obligationis ſue vt ibi per eum. Item dico vbi inimicitie capita
les interuenirẽt inter eum ⁊ debitoꝛem principalẽ ſm Joan. An
dreum addi. Specu.in ti. de iudiciis in. . ſpetialia inver.ſi vero ⁊c᷑.
ad quos me remitto ⁊ redeo ad textus de quibus agimus quo
rum verba ſunt bec:
CLicet autem pꝛetoꝛ diſtricte dicat ſententiaʒ
ſe arbitrum dicere coacturum attũ.interdum ra
tionem eius habere ⁊ excuſationem recipere cã
cognita utputa ſi fuerit infamatus a litigatoꝛi/
bus aut ſi inimicitie capitales inter eum ⁊ litiga
toꝛes aut alterum ex litigatoꝛibus interceſſerint
aut ſi etas aut ſi ualitudo que poſtea contingit
idem munus remittat aut occupatio negocio
rũ ⁊ pꝛioꝛum uel pꝛofectio urgens aut munus
aliquod Rei.P. cauſa ⁊ ita labeo ait ⁊cetera.
CPꝛocuratoꝛem ad litem ſuſcipiendam datuʒ
pꝛo quo conſentiente dominus iudicatum expo/
ſuit ſolui Pꝛetoꝛ ait iudicium accipere cogaʒ ue
rum ex cauſa non debere compelli ut puta ſi ini/
micitie capitales interuenerint inter ipſum pro/
curatoꝛem ⁊ dñum: que ſcribit iulius debere ĩ
pꝛocuratoꝛem denegari actionem. Item ſi di/
gnitas acceſſerit pꝛocuratoꝛi uel Rei publice
cauſa abfuturus ſit.Aut ſi ualitudinem:aut ſi ne

ceſſariam peregrinationem allegat etc.

O e pꝛocuratoꝛibus
Glo. in.l.in cauſe ·S hec aũt.

Regulariter poſt litem conteſtatam ex cauſa reuocari poteſt ꝓ
curator vt in.l.ante litem ⁊ in.l.poſt litemcum ibi plene nõ.ff.de
procurato.⁊ per ſpec:in ti.de inſtr.ediun..xiiii.in ver. Sed nun/
quid ⁊c.cum ſequenni ⁊ plene nõ in.l.procuratorem. C. de procu
ra.⁊ poſuit Barin.dil. poſt litem: Sed pulchrum eſt ſcirean H
cauſa ſit ſũmaria vel ne ⁊ in hoc glo.eſt in dicta.l.cauſe.. hec aũt
cognitio in verbo pretoris que voluit ꝙ ſu ſummaria cauſa quaʒ
glo. hoc modo intellexit Ludouicus roma. dicens etiã eã foꝛe vni
cazʒ ad hoc ⁊ ſingularẽ in ſuo ſingulari in verbo Procurator ⁊c.
Sed tu conſidera pro nouo ⁊ vero intellectu eius ⁊ nota bene
illam glo. que non dicit hoc ſi recte ponderetur: ſed dicit ꝙ non
requiritur libellus in ea cauſa ⁊ coram quocunq; iudice hoc
poteſt fieri:Sed propter boc non ſequuur ꝙ ſit ſũmaria cauſa nã
in ſummaria cauſa requiritur qualis qualis petitiovt ĩ cleme.ſepe
extra de verbo.ſigni.ſed glo excludit omnem libellum ergo ⁊c.
Quin imo dico ꝙ in cauſa ſummaria requiritur omnino libel
lus.l.iii. in pꝛincipio ft.ad exiben. ⁊ voluit Bal.in.l.prima. C. vt
in poſſ.legata vbi limitat hec non habere locum vbi ſtatutum ꝑ/
mitteret procedi poſſe ꝑ ſimplicem querelam vt ibi per euʒ: i
militer ẽt cauſa ſummaria requirit lius conteſtatõem vt ĩ.l.tigni.
5.fed ſi non ⁊ in. 5. idem ſcribit ⁊ in.l.iulianus.ff. ad exhibẽ. NMec
poteſt expediri tpᷣe feriato in vtilitatem hominuz ſicut r in ho

noreʒ dei vtĩ. lii.ff.quis oꝛdo ĩ ius ⁊c.⁊ ĩ.l.iiff.de feriis.Et requi
rit ẽt plenas probationes ſicut cauſa ordinaria ſᷣm Bar. inil. car⸗
boniano.ꝭ.cauſe.ff.ad carbonia.⁊ in.l.ſi filius .S.ſi quis.ff. de li

beris agnoſ.⁊ Bal. in dicta.l.pꝛima.C.vt in poſſeſſio lega.⁊ in

addi.Speciin ti.de contu.in ver. Ubi ẽt: Ubi dicunt hoc non ꝓ
dere vbi ageretur de leui pꝛeiudicio quia tunc pꝛobationes admit
tuntur ẽt per iuramentum ᷣm eos ad quos me remitto et redeo
ad hane glo.de qua agimus: Cuius verba ſunt hec.

Pꝛetoꝛis unde uidetur: ꝙ non poſſit delega
ri ut ſupꝛa de officio eius cui mã.eſt iuris:l.pꝛia
circa pꝛincipium ſed dic contra ſecundũ Nʒo.⁊
AVgo.⁊ ſine libello poterit cognoſci ⁊ aquocũq;
iudice ⁊c.

De procuratoribus.

G lo. in.l.in cauſe.s.fi. Glinlhii
C.de actio.⁊ obliga.diẽ iſtam glo.non eſſe alibi ad hoc propoſitũ
ꝙ ſi procuratoꝛ in rem ſuam eſt abſens poſſunt actienes cedi etiã
nemine petẽte vel pro eo recipiente et eſt glo. in verbo Non datur
⁊vc. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo intellectu ad iſtã glo.
que glo.non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur. Nec lo/
quitur in pꝛocuratoꝛe in rem ſuam. Nec de ceſſione fienda eo mo
cio quo intellexit Bal. ⁊ non bene:ĩmo ſine aliqua ceſſione tranſeũt
vtiles actiones in talem pꝛocuratoꝛem in rem ſuam pꝛout eſt em/
ptoꝛ hereditatis unde lex ipſa tranſfert non aũt ceduntur ab alio
vt dicit illa glo. bene ponderata que non dicit aliquid de abſcente
vel pꝛeſente ⁊ quo ad legis tranſlationem non facio vim de abſcen
ia vel preſentia · Cuius glo.verba ſuut hec.

NMon datur.ſ.directa ſed vtilis ſic ſecundum
quoſdam vt argumento infra de re iudi.l.iiij.ſi/
cut ⁊ per pꝛocuratoꝛem acquirit᷑ utilis vt ſupra
ea.l.tu dic nec vtilis nec directa vt hic licet de/
tur actio iudicati in me vt infra eo.l. Plautius ⁊
in. d.l.de re iudi.quod nec hic negatur.C Sed
quare vtilis per pꝛocuratoꝛem acquiritur:⁊ non
grauoꝛ ex eius pꝛomiſſioue Reſpondeo condi/
ctio domini per pꝛocurat. deterioꝛ fieri non de
bet vt infra eo.l.ignoꝛantis eſſet autem deterioꝛ
ſi dominus ex hac promiſſione pꝛocuratoꝛis
conueniretur cum ſi ipſe met iudicium ſuſcepiſ/

ſet nihil ipſe pꝛomiſiſſet at econtra ſi egiſſet per

ſe eandem cautelam adhibuiſſet que non debet
ſibi auferri licet per pꝛocuratoꝛem egerit et p/
curatoꝛ ſtipulatus fuerit.Item facilius debʒ mi
hi acquiri qᷓ; grauer naʒ emptoꝛi hereditatis a/
ctiones vtiles contra heredes debitoꝛis dantur
non tamẽ in eundeʒ:vt.C.de pactis.l.ij.⁊ de he
redita.vendi.l.ij.⁊ ſupꝛa de pact.l. ſi cum em/

De procuratoribus.

Mutus F. 18 qui Ubicunq; dubitatur de

2 mandato pꝛocuratoꝛis ipᷣe
admittitur cum cautione de rato vt in.l.pꝛima cum ibi plene nõ.⁊
ibi ałs oꝛdinarie legendo dixi poſt alios et maxime poſt dominũ
meum Hlex.de Imol.ibidem. C. de pꝛocurato. ⁊ nõ.etiam in. l.
non ſolũ d.qui alieno. ff. eo.ti.⁊ voluit Bar.in.l.ſi ſine..cum aũt

ff. rem ratam habere ⁊? Bar. in. l. vulgo. ff. de admi.tuto. Tamẽ

hoc eſt verum quando dominus eſt abſens a loco iudicij. Secus
ſi eſt pꝛeſens quia tunc non admittitur cum cautione vel ſine tex.
eſt in bac.l. mutus..his qui. ff. de ꝓcurato. quem tex.ad hoc ꝓ
poſitum ſingulareʒ dixit hic Ang.⁊ Ludouicus Roma.in ſuo ſin
gulari in verbo pꝛocuratoꝛ ve. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ no/
uo meo intellectu iſtius tex. qui loquitur in petente curatoꝛem da
ri adulto.quo caſu ſi eſt abſens adultus admittitur ille ad hoc cũ

ſatiſdare ⁊c.

tautione: Sed ſi adultus eſt pꝛeſens non admittitur niſi adultus
conſentiat: Sed non dicit iſte textus quid ſi ille vellet agere pꝛo
adulto ⁊ hec eſt queſtio noſtra. Unde aliud eſt velle conſtituere
alium pꝛo me puta curatoꝛem mihi dari vel agere velle pꝛo me
vt de ſe patet et iſta ſunt dinerſa et per conſequens iſte tex.non pꝛo
bat boc vt patet in ver.is que pꝛeſentti curatoꝛem petat ⁊c.· Pꝛe
terea dico Qõò iſte tex.loquitur in caſu valde diuerſo qᷓ; in agẽdo
pꝛo adulto vel pꝛo eo defendendo nam neutrum iſtoꝛum ibi dici

tur:ſed de eo qui petebat curatoꝛem dari adulto quo caſu in eo

bene diſtinguitur vt ibi in tex.:Camen de doctrina Ludouici Ro
ma.ego non dubito quin ſit vera:ſed non pꝛobatur per illum tex.
pꝛout vult Ludo. Ro.allegando Ang ideʒ volentẽ in hac.l.mutus
§. is qui. ff. eo.ti.ad quem me remitto et redeo ad tex.noſtrum ð
quo agimus. Cunus verba ſunt hec.

CIs qui curatoꝛem alicui pꝛeſenti petit non ali
ter audietur niſi adulto conſentiente:quod ſi ab
ſenti ratam rem eum habituruʒ neceſſe habet ſa

k

O e pꝛocuratoribus.

l.qui pꝛopꝛio.S.item queritur.
An ille qui habet mandatum ad cauſam integram iam ſopitã
tenſeatur etiam habere mandatum ad eandem cauſam reintegrã
dam puta per remedium reſtitutionis in integrum videtur Qð
ſic per tex.in.d.l.qui pꝛoprio .S.item queritur: quem tex.ad hoc
pꝛo ſingulari allegauit Ludouicus Roma.in ſuo ſingulari in ver
bo Mandatum ⁊c. Lo octauo.ita tenẽs in terminis noſtris per
iſtum tex. ᷣm intellectum Pet. ⁊ Jaco.de are. Sed tu aduerte
cum Reruerentia tantoꝛum patrum qui omnes decipiuntur ĩ ve
ro intellectu iſtius tex Nam dico ego nouiter ꝙ ibi quis ſuſcepat
defenſionem pꝛo maioꝛe puta Titio contra minoꝛem.xxv.annis iĩ
certa cauſa in qua cauſa incidit quod minoꝛ ille agens petebat
ſe reſtitui in aliquo incidenti ⁊ dubitatur ibi an ille rei conuenti de
fenſoꝛ deberet defendere eum etiam contra minoꝛem in eo arti
incidenti ⁊ dicitur ꝙ ſic ⁊ perconſequens non reintegratur ibi cã:
ſed cõtinue durabat: ⁊ erat in viridi obſeruantia ⁊ expedito illo
incidenti articulo non dicitur cauſa principalis reintegrari. Sʒ cõ
tinuari cum ſemper fuerit:Sed plus dico ꝙ iſte texinon pati hũc
intellectũ Pe.⁊ Jaco.de are.⁊ Ludo. Ro.nam ſoluzʒ dubitatur
ibi an ille defenſor qui defendebat tantum in cauſa principali con
tra minorem agentem teneretur etiam defendere tantum in iudi
cio incident᷑ moto per illum minorem: qui petijt ſe reſtitui ⁊ deci
dit ꝙ ſic vt in verſi.an cogendus ſic reſtitutionum iudicium acci/
pere ⁊c.Sed non erat ibi mandatum factum alicui eo modo quo
dicebant prefati ſcribentes : qui non guſtarũt bene illum tex.Cu/
ius verba ſunt hec.

Item queritur ſi iudicium defenſoꝛ acceperit
⁊ actoꝛ ĩ integrum reſtitutus ſit an cogendus ſit
reſtitutoꝛium iudicium accipere ⁊ magis placet
cogendum pꝛocuratoꝛem: vt in ceteris quoque
gerendis ita ⁊ pꝛocuratoꝛ utilibus ex bona fide
reddere debet rationem ita quod ex lite conſe/
quuturus erit ſiue pꝛincipaliter ipſius rei nomi/
ne ſiue extrinſecus ob eam rem debeat manda/
ti iudicio reſtituere ⁊c.

Oe procuratoribus-

1 Si ſunt duo pꝛocuratoꝛes conſtituti
Qui Dduos a me ⁊ ipſi ſunt ãbo mei debitoꝛes nõ
poſſunt exigere vnus ab altero tex.eſt ĩ.d.l.qui duos.ff.de pꝛocur.
de quo tex.ad h̊ exclamat pꝛopꝛie Ludouicus Ro.in ſuo ſingula
ri in verbo Pꝛocuratoꝛ. Sed aduerte tu pꝛo vero ⁊ nouo intel
lectu meoiſtius caſus quia Ludouicus Roma. nimis large loquu
tus eſt. Mec ille tex.pꝛobat hᷣ ſi bene ⁊ ſubuiliter ponderetur. Sed
verus eius intellectus eſt quod ita demum pꝛocuratoꝛ vnus non
poſſit agere contra alium vel exigere ab alio quando ambo ſunt cõ
ſtituti procuratoꝛes rerum omniũ ⁊c.nam ia ego ſum ꝓcuratoꝛ
omnium rerum a Titio conſtitutus ſicut tu es ⁊ ideo a te exigere

nichne

iliil n⸗

ſbormnsas mang.
Aendde

Cüumnaetl

Chhchns.

ſpcrne
e Man
MNtk gcn ten C
Monmnr matn
anipmemumnt

dnrn
nn nir
d R

N RKr

Denemmntz

ie„
nmd nighein
Een niltgimn in ini

em enn
epun fiſur 5

„ hien
nlant Antr
õ
n Nr zunnn Sl un

eegnuiif
o unepnuimgiigtollit
enntnonn nn
nN nnlen nn
MnümmnNIDEURiRpin
eruNaNNNNITNNNNVN

mantmi annin
a

õä

rr ATYMDAA ulo
mam ubni S,
m rDαρH* ¾nmnnihi
er mrmt1ui Nonumn ſii ltinm
EMTNiANMuNANANii
Eum muN N NeNEattuNniti
WNENEGNENEN Niiitnehin N
taNEEnft huBNdtN
SAmNNdANNNHNidiͦNNde
õ bl
iN
mn enim adain cchett
riman Muslnn ogenclsſt
am odunn Mihd tugs
. 4
An voarnen: Ntin eris d
Ast altuid übuser bauft

da nmanenin Glerlit toſſ⸗
anetanln turm
ammims henmatunn

coctid⸗
Drowummndl

u Mob meſſin e

7

non poſſum nec tu a me alias autem ſecus eſſet dicendum ſi eſſent
duo conſtituti pꝛocurat᷑ / particulariter vel ſ. altem ſimpliciter nõ ex
eſſo omnium rerum. Ita ego pondero iſtum tex. in verbo om/

nium rerum ſuarum ⁊c. et pro hoc allego tex.iĩ terminis in.l. qui

pꝛopꝛlo .ſi duobus ⁊ ibi hoc voluit Bar. f. eo. ti. Et ratio ẽ
quiavbi plures pꝛocuratoꝛes conſtituuntur itelliguntur in dubio
parte niſi aliud actum ſit vt in c.ſi duo de pꝛocura.lib.vj. Et ꝑ
Bar. m.l. ſi plures. ff. eo. ti. Sed vbi pꝛoducerentur duo diuerſa
mandata de quoꝛum pꝛioꝛitate non conſtat vterq; repellereturvt
eſt caſus ſingularis in.c.ſi quis iuſto extra de elect.de quo poſuit

Bal. in.l. penul. C. de verbo. ſigni.in.ij. col.?⁊ Oldra.in ſuo conſi.

cxxx ĩcipi.obmiſſa ꝓlixitate cc. Ad quoſ me remitto ⁊ redeo
ad tex.de q in pᷣſentia agimus:qui vt dixi nõ ꝓbat illud ad qð alle
gatur. In qua matenia allego ẽt Pau. de caſtro in ſuo conſilio
ixxvijincipien. Dubitatio pꝛimi queſiti ⁊c.ad quem me remitto ⁊
redeo ad tex.de quo modo agimus Cuius verba ſunt hec.

CQui duos pꝛocuratoꝛes omnium rerum ſua/
rum reliquit niſi nominatim pꝛecepit vt alter ab
altero pecuniam petat non videtur mandatũ vtri
libet eorum dediſſe ⁊c.

Oe pꝛocuratoꝛibus

. 6α Bal. in. I. pꝛima in
HGlo. in.l.quecũqʒ. αιααπα
terlo. omnium iudi. dicit iſtam glo. non eſſe alibi ad hoc pꝛopoſi
tum ꝙꝙ vbi in ſententia dicitur condemno puta Titium pꝛocurato
rem gaij perinde eſt ac ſi diceref pꝛocuratoꝛio nomine gaij ⁊c. et ẽ
glo. in verbo: Pꝛocuratoꝛ ⁊c. Cuius verba ſunt hec.

Pꝛocurator tuus ergo pꝛocuratoꝛio noĩe ⁊c.
cum qua glo.ſto ſimpliciter quia clara eſt et non
eget aliqua noua mea interpꝛetatione. Ludoui/
cus Bologninus.

De procuratoribus

Ifi roα Regulariter Acto
1. ſi reus paratus ꝛe non vcbant⸗ ipſe re
us debet abſolui. l. qui accuſare. C. de edendo.l.actoꝛ.C. de pꝛo
batio.c pꝛimo extra vt eccłe benent etiam ante litem conteſtatam
actoꝛe non pꝛoſequente iudicium ſepe numero reus conuentus ab
ſoluitur ab obſeruatione iudicij vt in.d.l.ſi reus paratus ⁊ actore
etiam male ⁊ inepte agente abſoluitur ſimiliter reus ab obſeruati
