quãdo iudex.v per Bar. in.l.ſi vt pꝛoponis la pꝛima eo.tit.⁊ etiã
in.l. eos in pꝛin. C. de appel. ⁊ per dominos de rota in ſua declſiõe
cccxliiij. incip. dubitatur ⁊c.in nouis deciſionihus.

DHe inofficioſo teſtamento.

. De iſto tex. ſupꝛa feci tibi mentionem in
X. ſi pars hoc ope noſtro quẽ dixi ſingular.ſᷣm do.

Alex.de imo.in.l.duo iudices.ff.de re iudi.ad hoc ꝙ vbi ſentẽtia
vna eſt lata in fauoꝛẽ teſtamẽti ⁊ alia eſt lata cõtra teſtamentũ va
let ea que eſt lata pꝛo teſtamẽto niſi cõtineret expꝛeſſam iniquitatẽ
in ſe. Sed nũc addo ꝙ idem voluit illuſt. o. Sranciſ.areti.quem
ex poſt reperi in.l.ſi is ad quẽ in quĩta col.ff.e acqui.heredi.qui
etiã reputat iſtum tex.ſingulad hoc. ſubdens tamẽ ꝙ hec iniqui
tas dicitur expꝛeſſa ſi ſentẽtia lata eſſet per ſoꝛdes vel per gratiazʒ
⁊ ad hoc põderat glo.ᷣhic vt ibi per eum ad queʒ me remitto cum
alias dixerim de hoc ſupꝛa. vbi etiã poſui verba glo.iſtius. ⁊ ideo
non repeto nũc ne idem ſepius dicamus niſi ꝙ addo etiã nũc vnũ
verbum eꝙ ſentẽtia venalis eſt nulla vt in. l.venales cum ibi plene
not.C.quãdo pꝛouoca.non eſt neceſ.⁊ hoc quando pꝛecium eſſet
magnum datum iudici alias ſecus. vt eſt glo.in.c.ſtatutum.S.in/
ſuper de reſcript.li.vj.⁊ voluit Specu.in tit.de arbitr.S.quario
in pꝛin. Et vt ſcias hec ꝓcedunt ſiue pecunia detur ſiue ſit alia res
Hᷣm Bal.in.l.i C.de pena iudi.qui male iudi. Sed ego dico ibi eſ
ſe tex. de hoc in verbo pecunia ⁊c.iunctail.pecunie.ff. de ver.ſigni.
vbi appellatõe pecunie omẽs res cõtinẽtur.⁊ in.l.cogi in pꝛin.cum
ibi not. per Bar. ff. ad trebel.⁊ in.l.talis ſcriptura cum ibi not.per
eundem Bar. ff. de leg. pumo. ⁊ in.l.ij.⁊ ibi per Bal. C. de cõſtit.
pecu.⁊ in.l.quiſquis vbi per Bar. ff.de lega.iij. cum multis ſimili
bus que bꝛeuitatis cauſa obmitto.

de dolo.

Bal. in.l. elegãter.S.ſi quis poſt.ff.de con/
l. cn mate. dicti. indebi · ⁊ etiã uſns do. SFran.areti ·
in.l.ſi is ad quem in quinta col.ff. de acqui.here.reputãt iſtũ tex.
ningul.ad hoc ppoſitũ ꝙ quãdo occurrit dolus ꝑtis ⁊ iudicis nõ
eſt opus parti leſe reſtitutõe in integrũ ſed ſuccurritur actoꝛi ſi ſen
tentia eſt lata cõtra eum ex replicatõe doli vt ibi per eos ad quos
me remitto niſi ꝙ non obmitto pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo
iſtius tex.vnũ verbũ ꝙ hic neſcio videre dolum ex ꝑte iudicis ſed
ſolum ex parte litigatoꝛis vt hic in ver.falſo mihi perſuaſiſti ⁊c.
Cuius totius textus verba ſunt hec.

L. Cum a te pecuniã peterem eoqʒ nomine iudi/
cium acceptum eſt:falſo mihi perſuaſiſti tanquã
eam pecuniã ſeruo meo aut pꝛocuratoꝛi ſoluiſſe
eoqʒ noĩe conſequutus es vt conſentiente me ab
ſoluereris:querẽtibus nobis an in te iudiciũ do
li dari debeat:placuit nobis de dolo actionẽ nõ
dari.quia alio modo ſuccurri poteſt:nam ex in/
tegro agere poſſum:⁊ ſi obiciatur exceptio mihi

rei iudicate replicatione iure vti potero ⁊c.
Circa cuius ter.materiã addo vnũ verbũ ꝙ dolus etiam red
dit arbitrũ ſeu laudum latum nulluz:vt in.l.ſi in lege ⁊ ibi ꝑ bart.
ff.locati. Et idem eſt in cõtractu boneſidei vt in.l.ſi dolo.C. de re/
ſcin. vendi. ⁊ in.l.elegãter in pꝛiu:ff de dolo.⁊ voluit Bar.in. l. ſub
pꝛetextu.C. de tranſactio.⁊ Bar. in.d.l.elegãter.⁊ Bar.in.lł.iulia
nus. 5. ſi quis colludente. ff.de actio. empti. in quibus locis limitat
hoc eſſe verũ parte decepta volente.alias autẽ valet cõtractus.Et
idem voluit Bal. in. l. dolum. C. de pericu.v cõmo.rei vendi. Et
do. meus Alex. de imo. in.l.iuriſgentiũ.S. pꝛetoꝛ ait in pꝛima col.ff
de pactis. ? in. d. l.elegãter in apoſtillis ſuis ad Bar. ibi. vbi etiaz
ponit quid in matrimonio an dolus dans ei cauſaʒz vitiet illud vel
ne. in quo vltimo remiſſiue loquutꝰ eſt. Sed tu decidẽdo dicas
ꝙ non valet.nã mr̃imonia debent eſſe libera a fraude ᷣm Bald.
in. li. C. de indic. vidui. tol. ⁊ etiã debẽt eſſe libera a metu.c.venil
ens extra de ſponſali.⁊ voluit glo.in.l.i.in fi.ff de auctoꝛit.tuto.⁊
Bar. in.l.fi. ffſi quis aliq. teſta.pꝛohib. ⁊ Bal.in.l.i. Cieo.titu. ⁊
OAldra.in ſuo cõſilio.xxxv.incip.factum tale eſt quidã iohãnes ⁊c
ad quos me remitto pꝛo nũc'. Et idem ẽ inõibus diſtractibꝰ. nas

dolus vitiat eos m glo. in. l. de tutela ⁊ ibi hoe voluit Bal⸗ C. de

in integ. reſtitu. mino. ⁊ Bal.in. l. i in fi. C. quãdo li i
1 . no⸗ al. el⸗ . . quãdo lice. ab em tio.
diſce.⁊ idem voluit Bar.in. l. v ideo. ff. de condicti. furti.cuz

tis alijs ſimilibus que adducere poſſeę .
me pꝛemeret. 4 poſſem ſi non tempoꝛis anguſtia

de inofficioſo teſtamento.

l.qui repndiantis in fi. Sangimus
us mateſelanus conbononiẽſis in ſuis notabilibus dictis in nota-
bili incepien. nota regulam ꝙ in omnibus caſibus ⁊c. exclamat de

iſto tex. ad hoc ꝙ in caſibus in quibus ſentẽtia lata contra vnum

plene piudicat tercio. de quibus caſibus babetur per Innoc. in. c.
cum dilectus extra de electio.⁊ per Bar.in.l de etate.ff. de minoꝛ.
maxime in penul.col. ⁊ per Bar.in.l.ſepe ⁊ alios ibi poſt eum.ff.
de re iudica. ⁊ per Bal.in.l.ſi poſtumus. S.fi.ff de liber. ⁊ poſtu.
T3 in ſua margarita in verbo ſententia ⁊c. in quibus locis ponunt
exemplum in ſentẽtia lata ſuper etate ⁊ ſuper filiatõe vel ingenui/
tate ⁊ ſimilibus. nam nocet omnibus vt ibi per eos. Idez eſt vbi
tercius ſciuit iudiciũ ⁊ non ſe defendit. vt in.c:penulti.extra de re
iudi.⁊ voluit Inno.in.c.auditis extra de pꝛeſcripti:⁊ alij cano.ſcri
bentes in. c. cum ſuper extra de re iudi. licet de iſtis nõ faciat men
lionẽ pꝛefatus do. Matheus in loco pꝛedicto.ſʒ ſimpliciter loqua
tur ⁊ ponat hoc pꝛo cõſtanti.tamẽ hoc eſt verũ quãdo lata eſt ſen
tentia contra pᷣſentẽ, ſecus ſi contra abſentẽ etiam ꝑ cõtumaciam.
quia tunc non nocet tercio quoquomõ.⁊ quo ad terciũ fingitur in
iuſta vᷣm eum ꝑ iſtum tex.in fi. cum quo ſto.qꝛ tex. clarus eſt niſi
ꝙ addo Paul.de caſt. etiq exclamantẽ de hoc tex.⁊ idtem tenentẽ
in ſuo cõſilio.ixi.incip.ad pꝛimũ videt᷑ dictas ſoꝛoꝛes ⁊c.ad queʒ
me remitto.⁊ redeo ad tex.de quo agimus, cuius verba ſunt bec.
§· Cum contra teſtamentũ vt inofficioſum iudi/
catur teſtamenti factionẽ nõ habuiſſe defunctuſ
creditur non idem pꝛobanduʒ eſt ſi herede non
reſpõdente ſecundũ pꝛeſentem iudicatũ eſt. hoc
enim caſu non creditur ius ex ſententia iudicis
fieri.⁊ ideo libertates competunt ⁊ legata pe/
tuntur. ⁊c.

De iudiciis.

l. in omnibus. Aariſſimus do. Matheus

. 71 mateſelanus conbonõienſis in
ſuis notabilibus dictis in notabili incipie. nota ꝙ ſi quis pꝛincipali
ter ⁊c: exclamat de iſto tex.ad hoc ꝙ vbi quis pꝛincipaliter implo/
rat officiũ iudicis in quo petit aduerſariũ ſibi compelli canere vel
ſatiſdare pꝛeceptũ iudicis ſuper hoc eſt ſentẽtia diffinitiua. ⁊ ita
voluit Bar. in.l.i.S.fi.ff.de pꝛeto.ſtipul.ſecus autẽ eſt ſi inciden/
ter petatur ſᷣm eum.quod dicit facere ad multa ⁊ plus nõ dicit.
Szʒ tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu iſtiꝰ tex.qui nec glo.
aperit an ſit diſſinitia vel interlocutoꝛia ſentẽtia ſi bene conſidere
tur.ſed dieit ꝙ condemnatio fiet ⁊c.vnde non declarat an ſit inter
locutoꝛia vel dimmnitiua. Pꝛeterea ego potius intelligo iſtum tex.
in caſu in quo incidenter petebatur cautio vel ſatiſdatio huiuſmo
di.vt in ver.in omnibus bonefidei indicijs ⁊c. ergo pᷣſupponit iã
eſſe iudiciũ ſuper negotio pꝛincipali.⁊ ſic exquo nondũ dies vene
rat in debito pꝛincipali incidenter petebatur caueri vel ſatiſdari vt
hic in textu.Cuius tex.verba ſunt hec.

L. In omnibus bonefidei iudicijs cum nondum
dies pꝛeſtande pecunie venit ſi agat aliquis ad
interponendam cautionẽ ex iuſta cauſa condem

natio fiet ⁊c.
Uerba autem gloſe ſunt hec.

Ex iuſta cauſa que eſt in arbitrio iudicis.vt
ſupꝛa qui ſatiſda.cogan.l.ſi fideiuſſoꝛ.S.finali.
alias autem ſi non cautõʒ ſed debitum aute dieʒ
petat duplicantur indutie vt inſtitu.de exceptio.
S. hodie ⁊c.

CESFinis nouarũ interpꝛetationũ ad leges ⁊ glo/
ſas ſingulares in pꝛima parte.ff. veteris per do.
Ludouicũ bologninũ.v.i.doctoꝛem.

en 4

, 41

engrime r

r
E —
lurt A. vi 1 err
Garnin eurr
ſa atenmdwnnn

.

W 8
lnnitictnten uun
tinzdrairen vumn
Maritärii —

i i Krir

vNS

—— Frn
inetmer
WNGrate Ars
ür —
iuen Era

irntn
in mn .
tach nna nA en 4
lumninen CN
rr engate ai Wn

. 1 .
Interpretatiões noue:noui
qʒ intellectus per clariſſimũ utriuſqʒ iuris do/
ctoꝛem Equitemqʒ auratũ:ſacri palatij apoſto/
lici aduocatuʒ conſiſtoꝛialem do Ludouicũ bo/
logninũ iura ciuilia oꝛdinarie legentẽ in vetuſtiſ/
ſimo regiae ciuitatis patriae ſuae Bonõiae ſtu
dio traditi ad omnes fere leges:⁊ gloſas ſingu/
lares in ſecunda parte.ff.ueteris:cum allegatio
nibus conſilioꝛũ pꝛeſtantiſſimoꝛuʒ doctorum in
omni articulo:miro oꝛdine per euʒ cõtextis:nec
non cum pluribus iuribus ab oꝛiginalibus ffoꝝ
pandectis per eum etiã diligenti ſtudio ac fideli
ter habitis: differentibus ⁊ omnino contrarijs
tranſumptis codicibus omnibus.Anno domini
Mcccclxxxxiiij.lꝛalendis martijs.

Si certum petatur.

Ri Bald. hic in lectuf̃a
L. ro gaſti. 5 ſi tibi. antiqua reputat iſtum
tex.ſingul ⁊ foꝛte alibi non reperiri.⁊ idem cõpꝛobat ẽt do.meꝰ
Alexa.de imol.in.l.ſi vnus in pꝛin.in.vj col. in ver.quarto nota
⁊c. ff.de pactis.ad hoc ppoſitum ꝙ licet alias pactũ de nõ peten /
do non tollat ipſo iure ciuileʒ obligationẽ iam natam ſʒ ſoluz eli/
dit eam tamẽ poteſt ipſo iure impedire natiuitatem obligationis
ciuilis ⁊ actiõis eius per iſtuz tex.in ver.⁊ recte non amplius te ip
ſo iure debere ⁊c. ⁊ ita etiã tenẽt cõiter ſcribentes hic exclamãtes
de iſto tex. ad hoMt. Secd tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero meo in/
tellectu ad iſtum tex. nam iudicio meo alia eſt ratio iſtius text.qꝛ
nedum hic pactũ de non petẽdo impedit natiuitatẽ obligatõis ciſ
nilis ⁊ eius actõis.ſed etiã hic impedit natiuitatẽ obligatõis natu
ralis quod eſt foꝛtius vt ſtatim ꝓbabo ergo ⁊c. Et ratio eſt quia
eodem cõtextu hic fiebat mutuũ de.x. cum hoc vt mutuatarius
non deberet niſi nouem.vnde non erat adhuc nata aliqua obliga/
tio ciuilis nec naturalis in.x.cum nondum mutuatarius haberet
mutuũ.ſed in eodem met inſtanti ⁊ eodeʒ momẽto quo tradeba
tur mutuũ cõuentũ fuit vt nõ redderet niſi nouem de.x. ideo non
eſt mirũ ſi impeditur oꝛtus ciuilis obligatõis. ⁊ quod plus eſt oꝛ
tus naturalis obligatõis pᷣm me. Et hoc ego colligo ex iſto textu
in ver. dedero ſic.x.vt nouem debeas ⁊c. per que verba denotat
actus inſtantaneus ⁊ vnico momento celebꝛatus.⁊ ſic illud quod
erat vltra nouem cedit loco v⁊ titalo donatõis.quo caſu nulla oꝛta
eſt in eodeʒ momẽto obligatio ciuił vel naturalis.⁊ hoc ẽ quod
voluit dicere iſte tex.in dicto ver.amplius qᷓ; nouem ipſo iure nõ
debere ⁊c. nam ego capio iſta verba ipſo iure ⁊c.ideſt ciuiliter ⁊
naturaliter non debere. non autẽ ciuiliter tantũmodo.⁊ hoc mo/
do inielligẽdo iſtũ tex. magis ⁊ pinguius ſeruit nobis Iʒz alias hec
vba ipſo aliter exponani ĩ iure ideſt ſine miniſterio iudiciſ.ve l ſi .
ne ſententia vt eſt glo. not. ⁊ ibi hoc voluit etiã Bar. in.l.diubemus
9.yconomus. C. de ſacroſan.eccle. ⁊ glo.in.l.in criminali.C.de iu
riſdic.om.iudi.⁊ per Bar.in.l.meuius.ꝭ.duobus.ff.de legat.ij.⁊
Bal. in.l.ſi mater.C. de ſuis ⁊ legitti.⁊ per Bal.in.l.i.C. de ſecũ/
nupt: vbi poſuit etiꝗ de verbis ipſo facto.⁊ dicit ꝙ idem impoꝛtãt
⁊ Bal. in. l.i. ff. de his qui not. infa.⁊ per do.meũ Alex.de imola
in conſilio.xli.in vltima col.in quinto volumiĩe incip.viſis diligẽter
⁊c.ad quos me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo agimus vbi etiam
alias legendo dixi de hoc.⁊ ideo pꝛo nũc nõ ero longioꝛ niſi ꝙ po/
no verba eius que ſunt hec.

. S. Si tibi dedero.x.ſic ut nouem debeas: ait
proculus ⁊ recte nõ amplius te ipſo iure debere
qᷓᷓ nouem.ſed ſi dedero.x.ut.xi.debeas putat ꝓ
culus amplius quã.x.condici non poſſe ⁊c.

ſi certum petatur.

ti Ri Bal. hic in lectura an
l. rogaſti. S· ſi tibi. tiqua ⁊ etiam ipſe met
Bal.in.l.qni pecuniã in fi.iufra eo.ti.⁊ ẽt do.meꝰ Alexa.ð imo.
i.leũ quiita..qui ita i.iij.col.ff.de verb· obli.reputãt iſtũ text.
ſingul ad hoc ꝓpoſitum ꝙ ybicunq; cõpetit nobis exeptio ex pa

cto incõtinenti appoſito non tenemur eam exceptõem opponere ſʒ
poteſt iudex ſupplere abſq; eo imploꝛet offici eius de c⸗ text.
intellcũ ſupꝛa pxime dixi in capitło pꝛoxie pᷣcedenti.⁊ ideo non
me extendam vlterius pꝛo nũe niſi ꝙ in hoc articulo addo modo,
glo. bar. in.l.ſi vnus..pactus ne peteret in.vij/col.⁊ Bal.ibideʒ
in. xinij.col. ⁊ do.meuʒ Alex.de imo.ibidem in vltima coluũ. vbi re
milſiue loquutus eſt.ff. oe pactis. ⁊ glo.in.l. vbi pactũ. C. de trauſ
aclio.⁊ glo.in.c.licet cauſam extra de pꝛobat.⁊. glo.in. c. exceptio ex
tra de exeeptio.⁊ do.meuʒ Alex. de imol.in ſuo cõſi: ilio. xv. in qui
la col.in pꝛimo volumie incip.ſi pꝛecedentibꝰ indicijs ⁊c.quod cõ⸗
ſilium eſt repetituz de verbo ad verbuz in o volumie in oꝛdiue
ibi ⁊ numero.xli. vitio impꝛeſſa oꝝ i⁊ hinc eſt ꝙ erratur in tabula
alias ꝑ me cõpoſita ad quattuoꝛ volumia cõſilioꝝ.qui dicũt ꝙ vbi
conſtat actoꝛẽ carere actione in iudicio debet iudex abſoluere reũ
etiã ſi non opponat. Et idẽ dico in ommibus exccptõibus intro
ductis cauſa pub ice vtilitatis. nam etiam parte non opponente
poteſt iudex ex officio opponere vt puta ſi quis fuit inquintus de
homicidio. nã ſi occiſus erat bãnitus qui poterat offendi umpune
licet inquiſitus non opponat poteſt iudex opponere ⁊ abſoluere
reum ᷣm Bar. in ſuo conſilio incip.a domino Cyno de bononia
⁊c.⁊ in alio ſuo cõſilio incip.viſis omnibus ſtatutis pᷣdictis ⁊c.
Et idem dico quãdo exceptio effet ꝓbata licet non opponat per
partem.ex quo notoꝛie conſtare poteſt iudici ex actis naz releuat
⁊ habetur pꝛo oppoſita pᷣm Bar.in.l. ij ff. de exceptio.tit.genera
li de quo poſuit etiã Bal. in. l. ſcre opoꝛiet..ſcire.ff.de excuſat.
tuto. ⁊ glo. in. d. c. licet cã de pbat.⁊ illuſtris do.Srãciſ.areti:in
ſuo cõſilio.xlviij.incip.reuocatur in dubiũvtrum ⁊c. ad quos me
remitto ⁊ redeo ad tex.de quo agimus euius verba non pono cũ
illa poſuerim in.c.pꝛoxime pcedenti vbi ea videre poteris.

Si certum petatur.

Glo. in.l. non omnis.:s.ſi pu

pillus in glo.i.in ver. ſed tu dic vc.Ludo.ro.hic ⁊ etiã do.meus
Alex.de imol.in ſecũda col.reputant iſtam.glo.ſingul.ad hoc li
cet alias periculuʒ pecunie ſit domini eius vt in.l.pignus.C. de
pigno.actio.tamẽ fallt in pecunia ſoluta per ſoluʒ pupillum quia
licet dominiũ eius ſit pupilli tamẽ ꝑiculum eſt accipiẽtis ⁊ nõ pu/
pilli ne quod eſt inductuʒ in eius fauoꝛẽ redundet in odiũ vt in.i.
quod fauoꝛe. C. de legib. eum ſimilibꝰ. de quo alias dixi legendo
bic. ⁊ ideo non me extendam niſi ꝙ addo vnũ verbũ ꝙ boc nõ eſt
mirum quin pecunia pupilli etiam multa pꝛtuilegiata eſt vt patet
ex not.per glo.⁊ Hal.in.l.ſi tutoꝛ.C.de cõi ſeruo manumiſ.⁊ glo.
⁊ Bar.in.lidem q; in fi. ff. qui potio.in pigno.habe.⁊ Bart. in.l.
curatoꝛ.C. arbitra.tut.vbi dicitur ꝙ ſi emitur res de pecunia pu
pilli habet electioncʒ an velit rem vel pecumã ſuam. ⁊ ita volo di
cere in pꝛopoſitio ⁊ plus non dico ſed pono verba glo.q̃ ſunt hec.

Intelligitur.ſ.accipientis puta quia cõſum/
pſit.unde ſi eam perdidit qui accepit non cõtin/
git liberatio pupillo ſecunduʒ Aʒo. Sed tu dic
facto eius.ſ.pupilli ſoluentis uel tenentis. nam
ad ſuperioꝛa facienda eſt relatio.eſſet enim ini/
quũ eum qui acceperit licet non habeat:nec do/
lo habere deſierit non teneri pupillo uel liberari
pupillum. ſic enim eſſet eius condictio deterioꝛ
q̃ʒ maioꝛis vbi periculum eius pecunie tranſit.
ut inſtitu.quib.mod.tolli.obli.O. item is.ꝓ ꝑꝛi/
ma opinione facit.quia dominiũ non erat tranſ⸗
latum hic quod ſecus eſt in maioꝛe.

ſi cer um petatur.
l· fi.S. ſed ſi cum ſeio. ccoz egu⸗

cõueniri niſi facta excuſſione de bonis debitoꝛis pꝛincipalis vt in
auten. pꝛeſente ⁊ in coꝛpoꝛe vnde ſumitur cum ibi plene nota. C.
de fideiuſſo.Et idem etiã eſt in bonis per terciũ poſſeſſis. naʒ nõ
poteſt ad ea deueniri niſi debitoꝛ pꝛius excutiatur vt in auten.hoc
ſi debitoꝛ.C.de pigno.⁊ non ſunt multi menſes quibus conſului
ſuper hoc in ciuitate Imole.⁊ voluit Bar.in.l. libertus.ꝭ.fi.ff. ad
municip. ⁊ Bar. in. l. decẽ poſt glo. ibi. ff.de ver. ob. ⁊ etiã Bart⸗
hie ybi alias etiam legendo dixi maxime in cinuate Serrarie pꝛio

ãno quoibi oꝛdinarie legi.ſ. Mecccclxxiij.cũ duob ſeäntib iõ
ꝓ nũc nõ me extendã. Sed dubitari cõtingit vtrũ ſuffciat facere
excuſſionẽ pꝛedictã temꝑe litis iam cõteſtate contra fideiuſſoꝛem
cõuentuz iam in iudicio. an vcro debeat pcedereante motũ iudit
cium contra eum. In quo dicas ꝙ ſufficit eam eſſe factã tpe litis
cõteſtare.⁊ ſic poteſt moueri omnino iudiciũ contra fideiuſſoꝛem
licct nonduʒ ſit facta excuſſio dũmodo temꝑe litis cõteſtate repe
riatur facta per iſtum text.quem ad hoe ppoſitũ pꝛo ſingulari al
legauit Bal. in.l.pemptoꝛias circa fi. C. ſentenreſcin.nõ poſſe. in
ver.quero fuit facta excuſſio ⁊c.⁊ poſuit etiam de hoc do.meus
Alex. ↄe imo.in.l.ſi mulier in puima ⁊ ſecunda colum. ff.ſolu.ma
tri. vbi late poſuit de intellectu iſtius tex.⁊ idem do. meus bic in
xij. col. circa fi.⁊ etiam in conſi.lxxviij.in.viij.col.in pꝛio volumĩe
incip. in cauſa ⁊ lite vertente inter bartholomeuʒ ⁊c. ⁊ in conſilio
xxxiiij.per totum in quarto volumie incip.alias conſultus ⁊c.Et
Paul. de caſ. in ↄſil.cxliij. incip.exceptõ q oꝛtł. Secd tu aduer
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius caſus ſingularis qui mi
hi ꝓbat totum cõtrarium eius ad quod cõiter allegatur. nã ĩmo
excuſſio contra pꝛincipalem debitoꝛẽ debet eſſe facta eo tempoꝛe
quo creditoꝛ vult incipe agere cõtra fideiuſſoꝛem non dico tempe
quo vult litem cõteſtare. ⁊ ſic debet eſſe expleta tempe inducij in
choandi. hoc expꝛeſſe ego colligo ex iſto tex. in ver.eo temge quo
iudiciñ inter me ⁊ ſeyũ acceptum eſt ⁊c.que verba denotãt iniciũ
iudicij ⁊ non tempus litis conteſtate. nam iudiciũ incipit a citatõe
vt in..fi:inſtitu.de pena teme.litig. ⁊ in.l.ſi ticius in ver.quo ad
iudiciũ acciperetur ⁊c. ſm intellectũ meũ ad illum tex.ff. de verb.
obli. cum ſimili.ergo hitc excuſſio facta erat de boms ticij debitol
ris pꝛincipalis ante iniciũ iudicij ⁊ non temꝑe litis conteſtate coni
tra ſeyum fideiuſſoꝛẽ̃.⁊ hoc modo ego intelligo iſtum tex. Cuius
verba ſunt hec.

Sed ſi cum ſeyo egero quantumcũqʒ ẽ quod
minns aticio exigere potero eo tempore quo iu/
diciuʒ inter me ⁊ ſeyum acceptum eſt: tanto mi/
nus poſtea a ticio petere poſſum ⁊c.

Hie inureiurando.
G lo.in.l.ſed et ſi poſſeſſori:

5.item ſi iurauero. Ludo.roma. in ſuo ſingulari in ver.confeſſio
el tercio dicit ꝙ licet confeſſio extraludicialis non pꝛoſit quo ad ac
tionẽ ſed ſolum quo ad ꝓbat onẽ faciendam per tex.in.l.publia.
§. fin li. ff. depoſiti ᷣm eum · ſecus eſt in cõfeſſione iudiciali.nam
iſta pꝛoducit actionẽ per iſtam glo:quã ad hoc reputat ſingularez
⁊ eam extollit ad cellos. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo in
tellectu meo iſtius glo. Circa quã pꝛio dico vnũ ꝙ Ludo.roma.
defecit in eius allegatõe. nam voluit allegare glo.in. S.ſi cũ de here
ditate in verbo pꝛobatum æc. in ver. nec enim ex ipſa ꝓbatõe na
ſcitur ⁊c.iuncto ver.ſequẽti ibi niſi cõfeſſio ⁊c. que glo.etiaʒ bene
⁊ ſubtiliter põderata cũ tex.ſuo cũ quo legi debʒ nõ ꝓbatin quo
iuramentũ iuteruenit. ⁊ hoc modo glo. intellecta cum iuramento
accedente non dicit illud ad quod allegatur ꝑ eum ⁊ per alios.nã
glo. loquitur reſpectu eſtimatõis rerũ que ſupuenerũt in hrditate
ei contra quem iam erat iuratuʒ ⁊ quo ad earũ cõſequtõeʒ . nam
pꝛout o.cit tex. hic ex ipſo iuramẽto iam erat nata actio ⁊ etiã ob
ligatio.non autẽ oꝛiturobligatio vel attio ex confeſſione iudicialii
vel extraiudiciali. Oꝛeterea circa illud quod dicit Ludo.roma.vj
delz cõfeſſionẽ extraiudicialeʒ nõ ꝓducere obligatõeʒ vel actiõzʒ ſʒ
ꝓbatõʒ male etiã dicit ꝑ tex.in.l.publia.S.fi.cum his que ibi dice
mus pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo etiã illius tex. infra depoſiti.
vbi omnino videbis. Sed ad rem noſtrã redeũdo dico nunc
ꝙ glo. non dicit hoc vt clare conſtat ex eius verbis.nam vltra pꝛo
bationẽ factam oꝛitur actio ſi ſequitur ſentẽtia vel cõfeſſio. ⁊ ſic
ſola cõfeſſio de ſe non pꝛoducit actioneʒ. Uel ſecũdo dico ꝙ
glo. iſta dum dixit niſi ſentẽtia vel confeſſio ⁊c.ſolum refertur ad
poxime dicta per ſe de infamia errogãda non autẽ ad alia verba
pᷣcedentia que ſunt hec. Pꝛobatum eſt ſubaudi ⁊ pꝛonũciatũ. nec
enim ex ipſa pꝛobatõe naſcitur. nee ex furto pꝛobato irrogatur in
famia niſi ſen:ẽtia vel confeſſio intercedat.⁊ ita cõfeſſio ⁊ pꝛobatõ
non ſunt paria xc. Uerba autem tex. ſunt hec.

¶ Si cum de hereditate inter me ⁊ te cõtrouer/

ſia ſit ⁊ iurauero hereditatem meã eſſe id conſe

qui debeo quod haberem ſi ſecundũ me de here
ditate pꝛonũciatum eſſet.et non ſoluʒ eas res re

2

ſtituere debes quas tunc poſſidebas ſed etiaʒ ſi
quas poſtea incepiſti poſſidere perindeqʒ habe
ri quod iuratum eſt atqʒ ſi pꝛobatum eſſet.⁊ id/
circo utilis actio mihi competit ⁊c.

Se iuꝛeiurando.

glo. in. l. ſed et ſi poſſeſſori.

8. fi. Bal. inel· i. C. de execut.rei iudi.in pꝛima col. ⁊ etiã do.meus
Alex:de imol. hic in penul.col allegant iſtam glo.pꝛo ſingulari ad
hoc ꝙ licet de iure cõmuui ꝓbatões ⁊ inſtrumẽta non habeãt ex
ecutõem paratam vt in.l.minoꝛ.xxv.ãnis ⁊ ibi dixi in hoc ope no/
ſtro.ff.de mino.tamẽ habent executõem paratam ſi ſequitur con
feſſio vel iuramentů iudiciale. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ no
uo intellectu iſtius glo.nam glo.non dicit hoc intelligendo eã pꝛo
ut ſupꝛa dixi in pᷣcedenti pꝛorimo capitulo referendo illa verba ni
ſi ſentẽtia vel confeſſio ⁊c ad pꝛoxima tantũ.Et poſito ꝙ referrei
rentur ad omnia loquitur ſolum de actõe ꝓducenda ex eis.ſʒ nõ
ſequitur ergo habent executõem paratam. nec glo.loquitur ð iu
ramẽto ſed de ſentẽtia ⁊ confeſſione.tamẽ hoc dictum de iuramẽ
to bene credo in ſe verum eſſe per not.per glo.⁊ Bar.in.l.i.⁊.ij.
ſupꝛa eo. vbi dicit ꝙ iuramentũ habet executõem paratã.⁊ poſuit
etiam aliquid GBar.hic de quo ipſi mentionẽ non faciũt.⁊ ꝑ Bal.
in.l.¶· C. de reb. credi.⁊ iureiura.⁊ p Ange.in.l.non erit.S.dato.in
fra eo.⁊ Jo.de imo in.l.ait pꝛetoꝛ.ꝭ.pꝛimo.ff de re iudi.?⁊ Ludo
roma.in rubꝛi.de arbitr.in vltĩa carta in repetit.ſua ad quos oẽs
me remitto. ⁊ redeo ad glo.de qua agimus cuius verba non po/
no hic cum ea ſupꝛa poſuerim in capitulo pꝛoxime pꝛecedenti vbi
videre potes.

De iureiurando.
I. ad inonen di. Bar. hic in ſecũda ſolutõe ⁊ etiaz

e do. meus Alexan. de imol.in. lita
de mũ int᷑ cia col. C. de pꝛocurat.reputãt iſtum tex.ſingul.ad hoc
pꝛopoſitũ.ᷣm tamẽ vnaʒ lectu. ꝙ licet excentio dilatoꝛia ſuperue
niens ad noticiam poſt cõcluſnm in cauſa non poſſit opponi Sm
Jo. an.in.c.generali de regu.iur.li.vj.in mercurialibus in vlti.co
lum.⁊ do. Nbha.in.c paſtoꝛalis extra de exceptio.⁊ Lud. roma.
in.l.ſi mulier diuerterit.ff. ſolu.matri.cum ſimilibus tamẽ ſecus
eſt in exceptõe pemptoꝛia. quia ſi noticia eius ſupueniſſet poſt cõ
cluſum in cauſa poteſt tunc opopni ̃m eos p iſtum tex. de quo ali
as dixi hic legendo. ⁊ ideo nõ me extendã nũc niſi addo Paul.
de caſt idem tenentẽ in.l·i.C. de re iudi. ⁊ etiã in.l.pemptoꝛias.C
ſenten. reſcin. non poſſe. Secũdo addo idem eſſe qñ poſt ſnĩaʒ
incepit cõpetere exẽplo. quia tunc etiam opponi poteſt vt in.l.ſin
autem..pꝛimo.ff. de rei vendi.⁊ in.liijj.C. de conſoꝛ.eiuſdẽ litis.
⁊ in.l.⁊ poſt rem. ꝭ.pꝛimo.ff.de tranſacti.cum ſimili. Idem dico
ſi non venit ad oppugnandaʒ ſentẽtiam ſed ad modificandem qꝛ
poteſt etiã opponi poſt ſᷣm bar.in.l.ex diuerſo.S.fi.ff.ſolu.matri.
⁊ Bar.in.l.i.C. de iur.⁊ fac.igno.⁊ in.l.nenſenius.ꝭ.fide re iudi.
de qua materia vide glo.magiſtrã in.l.tam ⁊ ſi.ff.ad macedo. ad
quam me remuto. ⁊ redeo ad tex. de quo agimus ⁊ pono verba
lex. que ſunt hec.
. admonendi autem ſumus interdum etiaʒ
poſt iuſiurandum exactum permitti conſtitutio
nibus principum cauſam agere ſi quis nona in/
ſtrumenta ſe iuveniſſe dicat:quibus nunc ſolus
uſurus ſit. Sed he conſtitutões tunc locum ba/

bere uidentur cũ aliquis abſolutus eſt a iudice.
De iureiurando.

I. finali. §. finali. Doctoꝛes hic magis com

muniter ⁊ etiam do.meus
Alex. de imo.hic poſt alios reputãt iſtum tex.ſingularẽ ad hoc ꝙ
ex iuramento defenſoꝛis oꝛitur exceptio ipſi defenſo ⁊ etiaz ei cui
quereretur ſi ipſe defenſus iuraſſet.⁊ idem eſt in re iudicata ᷣm
eos per iſtum tex. eum quibus ſto.quia tex clarns eſt ⁊ non eget
aliqua mea noua interpᷣtatõe.niſi ꝙ addo vnũ verbum ꝙ iſte tex.
loquitur non ſolum in defenſoꝛe abſentis ſed etiã pᷣſentis dĩmo
do eoꝛũ nomine iuretur, Cuius tex.verba ſunt hec.

Mläürlenete
hntiede
NNaeNirit
—æꝓ
ticinir wim un un
Urrfirichnun
WUrtiE
CNNi
MNäireeterite
ſſtuuraimaniegnan
Nifreokinn rntumn
ſtrinrN
Arrnn e
Nüi went
nudürtaN
Aininttnmm
ditsgiu

1

Uininttitai
Anirr
nnme
— ei
nmarmntn maii
i den d dn

Deimamnes

Ve

IMnoneNih knfatidnt

Mmen TMendendnl

rmir a al vnriſni die

A Mitinnalmn ſtanmn n
WAEEEIAEEiTNittef ti
DEANNAi1A.
äs
Di neneſiniſet
müm NANL ifne unt de
ü
An mi aCNNtAtti A
—
Mτιιιαπα Sacemikeri
ArmHrrrAiCAt de In.
umerumme Miin I feNn
taiX Aatuiffſunant.
NaCAsntElinsifdſtitk
=
õõ

J annnd umſmallnintin
ArdzniNGANNNII aſtone
. NNA iſcisſgun
dnſſlt gihisniſt
us hſonseſtgl⸗

Aulounnco.

asbenea

☛ don .
. v AAN
mnininni. nmmn i
. 7. iſmn kſin i⸗
αα eend nitlc
n risſt1 hnlil

Sed ⁊ ſi actoꝛe deferente defenſoꝛ abſentis vel
pꝛeſentis iurauerit eum queʒ defendit dare non
opoꝛtere:cxceptio iuriſiurandi ei cuius nomine
iuratum eſt dari debet. Eadem ratio eſt ſi fide/
iuſſoris defenſoꝛ iurauerit.reo enim datur exce/
ptio.iĩdem ſi reus iurauerit fideiuſſoꝛ tutus ſit.
quia ⁊ res iudicata ſecunduʒ alterutrũ eoꝛuʒ al/
teri pꝛoficiet.

Se condictione ob cauſam.

. in vbo neceſſe
cro tex· Cõmuniter ſeribentes hic ⁊ etiã do.meus Alex.ð imola
hic in. xix. col.in pꝛin. ⁊ etiaʒ in.l.ſi cõuenerit in pꝛima col.ff. de iu
riſdic.om.iudi.⁊ Jo.de imol. in. l. ij. . ſed 1 ſi quis.ff.de donat.ii
tu. generali vbi late diſputat de intelleetu iſtius glo. ⁊ finaliter to/
tus vt ita dixerim mundus allegauit iſtam glo. pꝛo ſingulari ad
hoc ꝙ licet pmittens factũ non poſſit regulariter cõpelli pᷣciſe ad
illud.ſed ſoluẽdo intereſſe liberatur vt in.l.ſi quis ab alio in fi. fl.
de re iudi.⁊ in.l.ſtipulatões non diuidũtur in.S.fi.ff.de verb. obl.
⁊ in.l.ij.S.pꝛimo cumvtrobiq; plene not. vbi alias legendo dixi. f
eo.titu. attamen pmittens factuʒ cũ iuramẽto poteſt pᷣciſe cõpelli
ad illud. nec poteſt ſoluẽdo intereſſe ſe liberare. ⁊ idẽ pꝛobat tex.
in.c.fi.extra ne pꝛelati vices ſuas quem tex. ad hoc not.ibi domi.
Anto.⁊ etiã do.Anto.in.c.veniẽs extra de iureiura.ad quos om
nes me remitto.⁊ redeo ad glo.de qua agimue. Circa quã ad
uerte rogo. quia ego do tibi verũ ⁊ nouũ intellectũ ad eam ſi beñ
⁊ ſubtiliter eam ponderabis pꝛout egofeci· nam pꝛimo iſte tex. ⁊
minus etiã glo. nõ loquũtur de neceſſitate cauſata a iuramento
quod pꝛobo ex ipſo tex. iuncto ſecũdo exemplo hic poſito in textu
in verſi.vel ſumptus qui neceſſarij fuerint ad pꝛofectionẽ feceris
⁊c. vt boc exemplum cõueniat cum pꝛecedenti exemplo in ver. ita
tamen rem cõpoſueris vt pꝛoficiſci neceſſe habeas ⁊c.nam bec ne
ceſſitas non cauſatur aliquo mõ ex iuramẽto nec a virtute iura/
mẽti.ſʒ ex eo qꝛ iſte cõpoſuerat ⁊ oꝛdinauerat res ⁊ bona ſua vt
iam eſſet ei neceſſitas eundi capuam non autẽ ea verba compoſu
eris ⁊c.intelligi poſſunt nec debent cum aduerſario cum iuramẽ
lo vel ſine.ſed bec compoſtio capitur hic pꝛo oꝛdinatõe ſeu execu
tõe de bonis ſuis itinerare debentis. ſicut etiã capitur hoc verbuʒ
in.l.ſi ita fuerit relicta libertas in fine pꝛincipij.ff.de manumil.te/⸗
ſtamen.in verbo cõponẽda ⁊c.cum glo. ſua que dixit ideſt exequẽ
ca vc. ⁊ ita capitur hic in iſto tex. vbi non eſt babenda cõſideratis
de iuramẽto nec de compoſitõe facta cũ aduerſario ſed de oꝛdi/
natione facta a ſeipſo de bonis ſuis volendo ire capuã.⁊ hoc mo⸗/
do ego intelligo iſtum tex. ? in cõſequentiaʒ hanc glo. ⁊ ſic intellij
gendo nõ bene loquuta eſt glo. quã glo. etiã rephendit Joban. de
imol.in..l.ij..ſed ⁊ ſi quis.de donatio. alia tñ rõe videlʒ qꝛiſto
iure non erat introductũ iuramentn extraiudiciate. ſed plus mi⸗/
hi placet ratio fundata in ipſo tex.qui cõſiderat compoſitionem ſa
ctam a ſe non cum aduerſario nec iuramentũ aliquod interpoli
tum fuit pꝛout ſonãt verba text.que ſunt bec. Et paius ponam
tex. verba ⁊ poſtea glo.

T.ſi pecuniam ideo acceperis ut capuam eas de
inde tibi parato ad pꝛoficiſcenduʒ condictio tẽ/
poris vel valitudinis impedimento fuerit quo/
minus pꝓficiſcereris an condici poſſit videndũ
eſt:⁊ cum per te nõ ſteterit:poteſt dici repetitõʒ
ceſſare.Sed cum liceat penitere ei qui dedit p
culdubio repetetur id quod datum eſt niſi forte
interſit tua non accepiſſe ob hanc cauſam pecu/
niam. nam ſiita res ſe habeat: ut licet nondum
profectus ſis:ita tamẽ res cõpoſueris:vt neceſ
ſe habeas proficiſci: vel ſumptus qui neceſſa/
rij fuerint ad profectionẽ iam feciſti ⁊c.
Uerba autem glo. ſunt hec neceſſe bẽas vt quia iuraſti ⁊c.

De condictione ob cauſam.

glo. l. qui ſe debere. Ramen
imola in.l. ſi quis eum aliter in ſecũda col.ff.de verb. obli. allegat
iſtã glo. p ſingul. ad hoc ꝙ exceptio doli que oꝛit̃ ex dolo nõ im
terueniente a pꝛincipio temꝑe contractus non dicitur odioſa.⁊ iõ
non impedit repetitõem per condictõez indebiti de quo alias dixi
in. d. l.ſi quis cũ aliter poſt pꝛefatũ dñũm meũ ⁊ ideo non me cxtẽ
daʒ circa hoc: niſi ꝙ alias ibi per me dictis addo Ange. in. l. ij in
ſecũda col. C. de reſcin. vendi. vbi dixit ibi glo. eſſe in termis: que
ſenſit non debere dari repetitõeʒ vbi etiã aliquid poſuit Saly. cõt
bonoiẽſis de hoc. v⁊ etiã Jo. de imo ·in. c. c dilecti extra de einpt.
⁊ vẽdi.in pe.x vlti col.ad quos me remitto. niſi ꝙ ego nũc addo
Vnũ ver bu pꝛo intellectu iſtius text. nam imo dolus interuẽit ab
inicio in ipſo contractu ⁊ tempe cõtractus vt hic in ver. ſed doli ex
ceptiõe ſe iueri potuiſſet ⁊c.que verba ſonãt de tempꝑe cõtractus.
non autem ex poſt. ⁊ ſic intelligendo non diceret verum glo. fun⸗
data ſuper hoc textu tamen cogitabis. Et redeo ad gl, de qua
agimus cuuus verba ſunt bec.

Quã pro quamuis etc. in ver.maxime hoc dixi
quia ſi verus eſſet debitor non videtur excepti⸗
onem doli locum habere.nam in hac promiſſio
ne tacita fuit condictio ſi matrimoniũ ſequatur
vt infra de iure dot.l.ſtipulatio igitur ea ceſſan/
te ipᷣo iure ex ſtipulatu agi non poteſt. male ergo
dicit poſſe eum ſe tueri exceptione doli. Sʒ dic
bic actum fuit ne ineſſet illa condictio. Ael dic
quod exceptio doli ideſt in factum uel intentõis
nam quelibet exceptio dicitur doli etc.

De condictione indebiti.

lI. cum is.s.ſi mulier. be er dome⸗

natur · in.iij.col.ff.de cõdi ob cau. reputãt iſtũ ter. ſing. ad boc ꝙ
licet pꝛomittens aliquid tanqᷓ; debitũ cuz non eſſet debitũ babeat
tondictionẽ indebiti vt in.d.l.ſi donaturus in pꝛin. tamẽ hoc fal/
lit in iſto caſu ſingulari. tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo in
te lectu meo ad iſtuʒ tex. ⁊ ad.d.lſi donaturus que mibil habent
coe inuicem. ⁊ vna non põt eſſe limitatio alterius cum loquantur
in penilus diuerſis termimis. nam pꝛimo in.d. liſi donaturue nup
tie nõ fuerũt ſequute pꝛopter quas fuit facta pꝓmiſſio ⁊ ſolutio.⁊
ideo competit repetitio pᷣm ⁊ pꝛout dicit ibi in tex.aliqñ a ſponſa
TD aliquãdo ab ipſo donãte. Sed in dicto.ꝭ. ſi mulier nuptie vere
ſequute fuerũt ⁊ durabat edpuc. ⁊ cauſa finalis ſoꝛtita eſt effctm̃
ſed mulier credidit ſe obligatã ad dotẽ vel foꝛte ad maioꝛeʒ cum
non eſſet deditq; eam viro. ⁊ dicitur ꝙ, non repetit vt in verſi. quic
quid dotis nomine æc.itaq; iſti ſunt diuerſi termini. nam alia ra
nio eſt ibi ⁊ alia ralio eſt in tex. iſto. Quoꝝ iunii verba ſunt hec.
Et primo.l.ſi donaturus mulieri iuſ ſu eius
ſponſo nũerauit: nec nuptie ſequute ſunt:mulier
condicet pecuniã.Sed ſi ego cõtraxi cum ſpon/
ſo et pecuniã in hoc dedi:vt ſi nuptie ſequute eſ
ſent mulieri dos acquireretur. ſed ſi ſequute nõ
eſſent mihi redderetur quaſi ob rem datur:et re

non ſecuta ego a ſponſo cõdicam etc.
Uerba autem.d.l.cum is.ꝭ.ſi mulier ſunt hec.
5§· Si mulier in ea opiniõe ſit vt credat ſe p do
te obligatam quicquid dotis nomĩe dederit nõ
repetit.ſublata enĩ falſa opiniõe rclinquitur pie
tatis cauſa:ex qua ſolutũ repeti non poterit ete

SDe condictione indebiti.

Cauſsa reſtitutõis minoꝛſ.xxv.ãnis
lI. finali. §. fi. E młtũ pꝛinilegiata a iure Fane
P totũ.ſſ.de mĩo.⁊ dixi ſupꝛa aliquid ĩ tit de mio. adeo ꝙ lõgiſſi
mũ eſſet ⁊ magis laboꝛoſum q; ſubtile enarrare cauſe reſtitntõis
bymodi pꝛiuillegi. Alttn ſciae ymu quod eſt cõtra fauoꝛez ⁊
piuilegiũ iſtaꝝ cauſarũ reſtitutõis in integrii.nam in 63 nen põt

iudex aliquid facefe ex ſuo offcio tex.eſt in. d.l.fi..fi. quẽ ad ho
nꝛo ſingulani allegat Bal. in. lefi. in vitima col. C. quãdo pꝛouoca.
non eſt neceſ. Secd tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellcũ meo
ad iſtuz caſuʒ qui hoc non ꝓbat ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur.naʒ
hic exactũ fuerat aliquãtuluʒ vſuraꝝ p ereditoꝛẽ ab ipſo mĩoꝛe.
vnde non eſt mirũ ſi eius heredi non ſuccurritur circa repetitões
iſtius modici ſoluti pꝛo vſuris vt hic dicitur in tex. nam ſi etiam
boc petitum fmiſſet non reſtituiſſet pꝛeſes puincie in integrum in
hoc modico vſurarũ exoꝛto.⁊ tanto magis hoc pꝛocedit cum ni
bil fuerat tractatũ de vſuris quod ego intelligo non per iudicem ·
ſed inter ipſas partes in iudicio exiſtentes. ⁊ ſic iſta verba reſpici
unt pꝑtes. ⁊ verba ſequentia poſtea reſpiciũt iudicem ibi aut ab eo
pꝛonunciatuʒ eſt ⁊c.⁊ per cõſequẽs iſte tex.nullo mõ pꝛobat hoc.
bene ponderando eũ. Quinimo addo Jo.an.inc.cũ veniſſent
extra de in integ.reſtitu.⁊ Ludo.roma.inſuo ſingulari incip.ofñ
cium ⁊c. dicentes ꝙ imo reſtitutio poteſt cõcedi mioꝛi.xxv.annis
