ßm lect. Dy. videlʒ tenẽdo ꝙ ĩ caſu iſto ille qui ꝓhibuerat pcufr̃i
ſuo tradere rẽ erat verꝰ dns rei ad hoc ꝙ ſi vnꝰ ex coheredibus
vult tradere rem hereditariã ei cui debebat᷑ T alius pꝛohibet vt
non tradat non poteſt tranſſerre dominiũ licet traditio fiat virtu/
te obligatõis ad quã illi omẽs cohercedes erant obligatti. Sʒ
tu aduerte quia iſte tex. bene ⁊ ſubtiliter põderatus mihi ꝓbat⸗
trariũ ſi bene põderetur in ver. emptoꝛc̃ tuebit̃ pꝛetoꝛ ꝛc. Que
verba ſonãt ⁊ pꝛobãt aperie ꝙ potuit hic ꝓcuratoꝛ tradere rem
etiã inuito domino vigoꝛe pꝛime obligatõis vt ibi in ver. ex volun
tate a pꝛocuratoꝛe fuerit diſtricta ⁊c.itaq; iſte tex.mihi ꝓbat hoc
de quo alias latius dixi in repeti.mea in dicto.ꝭ.cato in inuentiõe
illius tex. ſingul.per me facta ab oꝛiginalibus.ffoꝝ pandectis: qui
cõiter erat coꝛruptus ⁊ depꝛauatus in omnibus codicibꝰ trãſum/
ptis in.xxiuij.verbis pꝛout ibi videre potes. ⁊ ad ibi longe dicta ꝑ
me te remitto. ⁊ iõ non me extendo nũc niſi ꝙ pono verba text.
ſunt hec.

L.ſi quis pꝛohibueꝛit vel denũciauerit ex cauſa
venditõis rem tradi que ipſius voluntate a pꝛo/
curatoꝛe fuerit diſtracta:⁊ is nibhilominus tradi

e. ,
Gallin ⸗
ous gn
e Arſc ad
ſi tcl gi⸗
s tam
angilni ,
=

Giptp üs α*

lln pif ejin

ℳ&

ſa n

E

imunn
4 ritigcind ur

rli igſcſtim.
uristhirrtitn
Huimiattin atn
Grndſernenc
WPwnsmrr
wgdriininat

444*

„
dN.

1
—

Saelecsle⸗
Aaicie Kazi
llri
ſ —E
Clihinnn
4
mmnnigttten

„ . .
ie é/
ecenctt .
la Nee .
hi NNRd

de⸗ 4

we
—.
.

D

nen
ſgedltue N
eN

vzaj⸗ ang alhin
Xcſen nCnnine chnie
En ll d
õ
õ ntnil
rri cxnmu

Aninchctin

.

n eegtttwittit
T leiſnd.
fm Nimmn n ſſra
iaiaM tda
edtAtsnatlegnnne e
””Dã
plantcſtmiſcdotsctatan,
r Adomme behen getorgtolte
nsiomſitotonrt gloilcci ine⸗
Mras Uibonoſaniſn l
cim mderkin,

Oeublcamn

rie. Mrsd.
Iuspropbeft lun
dtrNsithtn finkſgin
aahrg atkatci⸗
mitanoitundi
, – tünuſnofe
gö telttenien
oiin icliſi 1
umunnani hinan
— Nbe nlatſſtne
= sKbintcc⸗
n nm 1elacziletena

eindelog
4

W mantün

orefuen

derit emptoꝛẽ tuebitur pꝛetoꝛ ſiue poſſideat ſiue
recte petat rem.

Qui ſatiſdare cogantur.

2 4 . 1 1 . An 8 i⸗ „. i
HGlo. inl.l. iulianus. bier g. i
his quinot.infa.⁊ etiã Ludo.roma. illuſt.do. Sranc.are.in.l.ſi
quis mihi bona.5. iuſſum in quita col.ff. de acqui.here.reputant
iſtam glo.ſing.ad hoc ꝙ licet mandatũ ſuꝑueniẽs poſt actũ perfe
ctum non fufficiat vt in.l.ſi vero..ſi poſt credita cum ibi not.ff.
mandati.tamẽ ſi ſupueniat poſt actum inceptũ.non tamẽ ↄſump
tum ad hoc ſufficit de quo alias legendo dixi in. d. l. iulianus.⁊ iõ
non me extendam nũc niſi ꝙ pono verba glo. que ſunt hec.

¶ Julianus ponit caſum in pꝛocuratoꝛe actoꝛis
qui egit ſine mandato cuius iudiciũ eſt nulluʒ:ſʒ
per rati habitionẽ confirmatur ut hic ⁊ infra de
iudic.l licet. Item dic quod accepit ſatiſdatõeʒ
iudicatuʒ ſolui quã preſtabat olim etiã ſuo noĩe
cõuentus actione in rem vt hic.⁊ inſtitu.de ſatiſ
datio..primo licet hodie non ut in eodem titu.

GS.ſʒ hodie:non ãt in cautõe de iudicio ſiſti.quia

eam nõ preſtaret cũ poſſideret ĩmobilia.ut infra

eo.l.ſcienduʒ in prin. Sed cum cõdictio huius

pꝛocuratoꝛis ſit mutata.quia pꝛimo non habe/
bat mandatũ quãdo ſatiſdatõem accepit:poſtea
ãt videtur anullari ſtipulatio vt infra iudi.ſolui.
l. ſi ante in fi.que eſt cõtra. ſolutio ibi in pꝛocu/
ratore rei hic vero actoꝛis.⁊ eſt ratio quia de
fenſoꝛ rei etiam ſine mandato eſſe poteſt etiã ſi
hoc cõſtet ⁊ inuito actoꝛe: cuʒ ergo dominus ra
tum habet mutatur eius condictio nec trahitur
retro.quiahoc demũ fit cum illud quod factum
eſt non tenuit.at actoꝛis ꝓcuratoꝛ nulluſ eſt ſine
mandato niſi ratuʒ habeatur ⁊ poſtea ſi ratũ ha
beatur confirmatur quod actum eſt.⁊ ſemper ea
dẽ cauſa fuiſſe videtur.non enim cauſa mutata
dici poteſt cum pꝛimo nulla fuerit. Sed hec ſo
lutio nulla videtur.tollitur enĩ expꝛeſſim ꝑ legeʒ
que loquitur in pꝛocuratoꝛe actoris qui ſine mã
dato poterat experiri.⁊ ita erat aliqua eius con
dictio ⁊ tamẽ poſtea dicitur cõmitti ſtipulatio ſi
ratum habet.vt infra iudi.ſolui.l.iij.ꝗ ſed ſi foꝛ
te. reſpõdeo ĩmo optima eſt ſolutio ſi quis eam
defendat in procuratore eni rei dicimus eſſe cõ
dictionẽ ⁊ cõmutari.quia ⁊ ſine mãdato ĩmo cõ
tra mandatum aliquis pro alio etiã reſpondere
poteſt vt infra de ſolut.l.ſolutionẽ.ſed nulla per
ſona agit contra mandatũ etiã ſi ſine mãdato ali
quãdo experiatur.vt infra de procura l.pompo
nius.ꝭ.fina.vnde non poteſt dici ſic mutari ex
parte actoris ⁊c.

De ſeruituti.ruſti.prediorũ.

4 lluſt. do. ranci. areti.in. l. iiij.
l. cum fun do. Jacd in. Fen reputat iſtum
tex. ſingul.ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi verba ſtipulationis interpoſita
ſup contractu ꝓpꝛie ſumpta ſunt clara tunc cõtractus pꝛincipalis
ſuper quo interpoſita eſt ſtipulatio penalis non mutat naturã ſtij
pulatõis:nec econtra ſtipulatio penalis alterat naturam cõtractus
baincipalis.nec mutat eã aliquo mõ. Sed tu aduerte ꝓ vero
⁊ nouo meo intellec tu iſtius tex.qꝛ vis nõ ſtat in eo ꝙ verba ſtipu
latõis eſſent obſcura vel eſſent clara ſiue ꝓpꝛie ſiue ipꝛopꝛie ſumi

Pta. ſed ſeruitus realis cõſtituta ſuit bic ⁊ debita erat a fundo in/

ducẽdo aquã per vnuʒ ad aliũ. vnde non eſt mirum ſi ſtipulatio
non alterat naturam cõtractus: nec pſona emptoꝛis bic noĩata eſt
in conſideratõe cui pꝛomiſſuz fuit ſub pena non moleſtare eam in
ſeruitute pꝛomiſſa ⁊ cõſtituta.⁊ ſic ſtipulatio intelligitur ᷣm natu
ram cõtractus ⁊ ſequitur eius cõtractus ſubſtantia.nam ſeruituſ
hancipaliter fuit cõſtituta a re reei pꝛout hic dicitur in textu.
Tuinimo ego dico ꝙ ſi aliquis ex familia emptoꝛis fuiſſet impe
ditus vti ſeruitute potuiſſet peti pena a pꝛomiſſoꝛe impediente. æ
ſic cõtractus omnino alteraſſet naturã ſtipulatõis.ð cuius eõtrariũ
ſentit pꝛefatus do. ranciſ.areti. in ſua inductione iſtius tex. quia
vbi vᷣba ↄceſſiõis ſonãt in ius ⁊ fit ↄceſſio rſpcũ certi ſundi eiꝰ cui
t ceſſio or ſeruitus realis ⁊ nõ pſonalis ab vtraq; parte. vt in
l. pecoꝛis cum.iᷣſeq.⁊ ſeqiupꝛa eo.tit.⁊ in.l.ſi funduʒ. ff.de ſerui
tu. lega. 7 in.c. cum veniſſent extra de inſtitu.⁊ ideo in ꝓpoſito nõ
hpoteſt impediri ſtipulatoꝛ nec aliquis de ſuis nomie ſuo volẽs vti
ea ſeruitute ⁊ impedienſ caderzʒ in penam.ſecus eſt ſi cõceſſio eſſʒ
facta reſpectu fundi incerti.ſed certificandi per euz cui fu puta vt
poſſis haurire aquã de fundo meo ⁊ poꝛtare ad tuũ vel vbicũq;
volueris.nã tũc dr cõceſſio ꝑſonalis. caſus eſt in.l penul.infra eo.
quem ad hoc not · ibi Bal. ⁊ etiã Paul. de caſt.⁊ Ludo.roma.in
ſuo ſingulari. incipente. concedo tibi ius hauriendi ⁊c.qui dicit ꝙ
ille tex. eſt vnicus in iure ad quos me remitto. ⁊ redeo ad tex.no/
ſtrum. Cuius verba ſunt hec.

L. Cum fundo quem ex duobus retinuerit emp/
tor aque ducende ſeruitus impoſita ſit empto p
dio queſita ſeruitus diſtracto denuo predio ſe/
quitur predium: nec ad rem pertinet quod ſtipu
latio qua penam promitti placuit ad perſonam
ẽptoris.ſi ei forte frui non licuiſſet relata ẽ ⁊c.

de leruitutibus ruſtico.predi.

l.lutius ticius. Ludo.roma. in ſuo ſingula

ri incipie.ↄcedo tibi ius hau
riendi ⁊c. reputat iſtum tex. ſingul.⁊ vnicũ in iure ad hoc ꝙ ſi cõ
cedo tibi ius hauriendi aquã de puteo meo ⁊ poꝛtandi ad domuz
tuã vel vbicũq; volueris eſt ſeruitus pſonalis ⁊ non realis ⁊ non
tranſit ad heredes tuos cui facta eſt conceſſio. de quo aliquid di/
xi in capitulo pꝛecedenti ⁊ ideo non repeto nũc niſi ꝙ modo addo
vnũ verbum ꝙ ratio eſt. quia tota iſta cõceſſio ſonabat ⁊ ſonat in
perſonam ⁊ non in rem vt in ver. dono tibi ⁊c.⁊ ibi vbicunq; vis
⁊c.⁊ ſic cõcedens non couſiderauit rez aliquã cui hec ſeruitus de/
beri poſſet. Pꝛeterea ⁊ foꝛtius ego cõſidero modicitatem aq;
que cõceſſa eſt que non poterat intelligi cõceſſa ratõe rei ſed ſoluz
pſone vt ibi in ver. dono tibi digituz ⁊c.⁊ in hoc ego facio maioꝛẽ
vim qᷓ; in alijs verbis iſtius tex.de quo vltimo ſcribentes hic vel
alibi de iſto textu cõmemoꝛãtes mentionẽ non faciũt ⁊ non bene
iudicio meo glo.intellexit iſtũ tex.in vᷣ.digitũ que ĩtellexit ꝙ tota
aqua flueret per digitum cuiuſdam ſtatue.ſed ego intelligo ꝙ do
nauit vt de fonte cõſtructo caperet certaz menſuram aque ⁊ non
plus.⁊ dirigeret illam aquã cum certa ⁊ limitata foꝛma ſeu vt ita
dicamus per foꝛamẽ vnius digiti in groſſitie ad domũ ſuã vel vbi
vellet.⁊ vt mellus intelligas pono verba tex.que ſunt hec.

L. Lutius ticius gaio ſeio fratri ſalutem aque flu
entis uſum in fonte cõſtructum in ſothomo a pa
tre meo trado ⁊ dono tibi digitum in domũ tuã
que eſt in ſothomo aut ubicũqʒ; vis.queritur an
ex hac ſcriptura vſus aque ad heredes gaij per
tineat. Paulus reſpondit vſum aque perſonalẽ
ad heredẽ ſeij quaſi uſuarij tranſmitti non opor
tere ⁊ cetera.

Familie herciſcunde.

DRi Bar. hic ⁊ etiã illuſtris do.Srã.
l. ſi pigs nori. areti.in.l.ij..ex his in.ix. S
verb.obli. reputãt iſtum tex.ſingul.ad hoc ꝙ ſolutõ pticularis nõ
admittitur inuito creditoꝛe vt not.in.d.l.ij.in pꝛin.de verb.oblig.
⁊ in.l.plane.ff.famil.hirciſ.⁊ in.l.tutoꝛ·.lutius.ff.de vſur.etiam
quãdo ab inicio fuit diuiſum debitum ⁊ reductũ eſt in vnũ ex ne
ceſſicate.ſecus eſt autẽ ſi plura debita cogãtur in vnũ ex volunta/
te.q; tunc admittit᷑ ſolutio ꝑticularis etiã inuito creditoꝛe ꝑ iſtũ
tex:ð quo ipᷣe d.Srã.młiũ exclamat vbi ſupꝛa ꝓxie ĩ..l ix.col.
cc ij

Sed aduerte tu pꝛo vero ⁊ nouo intellectu iſtius tex.qui mi
hi hoc non pꝛobat ſibene ⁊ ſubtiliter ponderetur. Nam uilla res
pignoꝛi data defacto fuit adiudicata vni ex br̃dibꝰ in diuiſiõe bõʒꝝ
bereditatis. ⁊ dĩ bic ꝙ hoc fieri potuit. ⁊ de boc pꝛincipaliter bic
qrit᷑ ⁊ incidenter poſtea dr bic in tex.ꝙ iſte bñ cõdemnatuos ẽ co/
edi ſuo vt det partẽ ſuã pecunie quãdo debitoꝛ ſoluet ei totũ:
ſed ꝙ poſſit pꝛo ꝑte ſolui creditoꝛibus vel ꝙ creditoꝛes ibi poſſint
dare partẽ rei pignoꝛate non dicitur ibi in tex. ĩmo dicitur contra
rium expꝛeſſe.pᷣterea hic ſemꝑ actus fiebat ex neceſſitate cum di
niſio fieri debet per arbitros qui ex neceſſitate dant vnã rem vni
⁊ alteram alteri.nec vnquã hic fuit actus voluntarius vt apparet
ex eo. Cuius verba ſunt bec.
C. Si pignoꝛi res data de facto ſit dicenduʒ eſt
eaʒ in familie hirciſcunde iudiciuʒ venire. Sed
is cui adiudicabitur in familie hirciſcunde iudi
cio pꝛo parte coheredi erit damnãdus:nec caue
re debet coheres coheredi indemnem eum foꝛe
aduerſus eum qui pignoꝛi dedit at ſi ipotecaria
vel ſeruiana actiõe petita litis extimatio oblata
ſit:vt ⁊ is qui obtulerit aduerſus dominũ vendi
cantem exceptõe tuendus ſit. Contra autẽ ſi ille
cui pignus adiudicatũ eſt velit totum reddere li

cet debitoꝛ nolit audiendus eſt ⁊c.

De eo per quem factum erit.
Glo. in.l.prima.sS.finali in uer

bo nõ lucret̃ ⁊c. Angel.hie ⁊ etiã illuſtris do.Sranciſ.areti. in.l.i.
in. xuiij.coliffde leg. pꝛio reputãt iſtam glo ·ſingul.ad hoc ꝗ ſicut
tranſfertur dominiũ in legatariũ ipſo iure quod erat penes teſta/
toꝛem vt in.lia ticio cuʒ ibi plene not.ff.de furtis. ⁊ poſuit do.me
us Alex. de imol.in dicto.. fi. ⁊ in ſuo conſil.lxxxxviij. in ſecunda
col.in ſecudo volumie incip.viſo ⁊ conſiderato integro pceſſu ⁊c.
⁊ in. .liiin.vij.colũ.de leg.pꝛĩo.vbi põit quid in legato tacito an
tranſeat dominiũ in legatariũ recta via ad quez me remitto. ⁊ ad
ea que aias ibi legendo dixi poſt eum ita etiã tranſi fertur domini
um quod acquiiuit heres. quia foꝛte cõpleuit pᷣſcriptõem ceptam
a defuncto in re legata anteq; puriſicaretur dies vel condictio ad/
iecta legato. Sed tu dicas ꝙ idem etiã ſenſit Bal · bic in lectu. an./
tiqua pꝛout refert.⁊ ſequiiur etiã idem do.meus Alex.de imola
qui dicit hanc glo.oſſe menu tenẽdam in ho. Sed tu aduer/
te pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo ad iſtam glo. nazʒ non dicit hoc
ſi bene ⁊ ſubtiliter ponderetur. nã hic res nũqᷓ; fuit poſſeſſa ꝑ de
functũ nec cepta vſucapi per eum.ſed ſolus heres poſſedit ⁊ vſuce
pit rem ⁊ alius inſtituit eum beredẽ ⁊ rogauit vt reſtitueret iſtaʒ
rem alicui.⁊ anteq; traderet eam pfecit vſucapionẽ ſed non a del
ſuncto ceptam pꝛout dicit pꝛefati ſcribentes ⁊ non bene: ſed a ſe
metipſo herede incepta erat vſucapio ⁊ ab eodem ꝑfecta. ⁊ ita ſo/
nat aperte iſta glo.ſingnlaris.Cuius verba ſunt hec.

CNon lucretur ſed qualiter ad heredeʒ ex hac
mala fide aliquid peruenire poteſt reſpõdeo.po
ne quod rem meã poſſides ⁊ vſucapis:poſtea in
ſtitnit te aliquis heredem ⁊ rogat vt alicui ean/
dem des:adita hereditate cõuenio te rei vendi/
tione:legatarius volens reʒ habere vt ꝑficiatur
vſucapio fecit ne heres in iudicio eſſet ſic que
completa eſt vſucapio ⁊ rem ſibi legatam habet
ſic ergo agitur contra heredem legatarij:qꝛ pꝛo
pter maleficiũ defuncti habet ⁊c.

De aleatoribus.
L. prima.s. item notandum.

Illuſtris doe ranciſc.areti.in.l. talis ſcriptura in quĩta colũm. ff.
de legat.pꝛimo reputat iſtum tex.ſingul.⁊ notabiliſſimũ ad hoc ꝗ;
qualitas adiecta in capitulo ſequẽti non reſtringit pᷣcedens capitu⸗
lum cum quo in hoc ſto. vno ſolo addito ꝙ de hoc poſuit optime
Bar. in. l.ita ſtipulatus..griſogonus per illuz text.f de verb. ob⸗
liga.ad quẽ me remitto. Et etig addo aliud ꝙ boc eſt verũ niſi ap

pareat de mẽte diſponẽtis in cõtrariũ.quia tũc qualitas adiecta in
ſequẽti capitulo declarat pᷣcedens capituluʒ ⁊ econtra. l. vtrum. ff.
de peti. hereditat.l·ſi poſſeſſoꝛ. .ſenatus eodemtit. ⁊ ibi p bart.
⁊ pe Ange.in·l.qui filiabus in pꝛin.ff.de legatis pꝛimo.⁊ Ange.
in.l.ſi ſeruus pluriũ. S.fi. eo.tit. ⁊ per illuſtrẽ do. Franci.aretit in
ſuo conſil. cxliiij. in penul.⁊ vlti.col. vbi belliſſime loquutus eſt in
boe conſi.incip.viſa conſultatõe ad me tranſmiſſa ⁊c. quẽ omnio
videbis. ⁊ redeo ad tex. de quo agimus cuius verba ſunt bec.

S. Item uotanduʒ eſt quod ſuſceptoꝛẽ verbera
tũ quidẽ ⁊ damnũ paſſuʒ vbicũq;ʒ ⁊ quãdocũqʒ
non vẽdicat verũ factũ furtũ domi:⁊ eo tꝑe quo
in alea ludebatur licʒ luſoꝛ non fuerit:quicquid
eoꝛum fecerit impune ſit ⁊c.

de rei uenditione.
l. ceterum in fine cum.l.ſeque.

Bal. Ang. hic ⁊ etiã illuſtris do. Srancil.areti. in.l.cuʒ ſeruus.
5§5. factus in quarta col.ff. de leg. pꝛimo allegant iſtuz tex.ſingul.ad
hoc ꝙ licet malefidei poſſeſſoꝛ teneatur de fructibꝰ pceptis ⁊ etiã
de percipiẽdis vt in.l.qui domũ cuz ibi plene not.C. de rei vendi.
?x per Bart. in.l.fructus.ſfl.de rei vendi.⁊ per Angel. in.l.ſi nauis
co.litu. ⁊ Ang in dicto..fructus. ⁊ Jo.de imo.ibidem. ⁊ eſt bo/
nus tex.in. l. ſed ſi lege.. quod ait ſenatus.ff. de peti. bere. attamẽ
ſi malefidei poſſeſſoꝛ melioꝛauit pꝛediũ vel ſeruũ reſpectu melio⸗
ramenti non tenet᷑ de fructibus ꝑcipiẽdis ſed de ꝑceptis tantũmo
do. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo ad iſtuz
tex.qui non loquit᷑ in pꝛedio ſeu in alia re inanimata pꝛout dicuut
pꝛefati ſcribentes qui nimis large capiũt iſtum text.qmi loquit in
re animata tantũ vt in ſeruo in quo bene dicitur ꝙ non tenet poſ/
ſeſſoꝛ de fructibꝰ quos pcipere potuit ex eius artificio q ſumptu
poſſeſſoꝛis didicit. ⁊ in hoc bene loquitur iſte caſus. ſed in pᷣdio
vel alis re inanimata non loquitur. ⁊ diuerſa eſt oĩo ratio in vtro
qᷓ; vt de ſe patet.nam artificiũ eſt perpetuũ ſed melioꝛamentũ in
re non ita eſt perpetuũ.⁊ artificiũ inſitum eſt in animo pꝛincipali/
ter ſed melioꝛamentũ in re. Pꝛetcrea artificiũ poſt.xxv. annuz in
ſeruo oꝑabitur vt poſſit fieri cõpenſatio vt hic in ver.impenſe fetẽ
poſſunt cõpenſari ⁊c.ſed in melioꝛamẽtis non cadit vnquã cõpen
ſatio in malefidei poſſeſſoꝛe. ergo iſte text.non poteſt pati intellet
ctum cõmunẽc. Cuius tex.verba ſunt. ⸗

Impꝛobe autem deſiderabat petitoꝛ fructus
extimari qui ex artificio percipi potuerũt:quod
artificiũ ſumptu poſſeſſoꝛis didicit.l.quod ſi ar
tificem fecit poſt.xxv.annũ etatis eius qui arti/
ficium cõſequutus eſt impenſe facte poterũt cõ/
penſari ⁊c.

de uſufructu.
l. cuiuſcnnqʒ Illuſtris do. ranciſc. a reti. in.l.

cum ſeruus.S.fructus in quarta
col.ff. de legatpꝛimo reputat iſtũ tex.ſingiæ notabiliſſimũ ad hoc
ꝙ licet regulariter malefidei poſſeſſoꝛ teneatur de fructibus per/
ceptis ⁊ de ꝑcipiendis vt in l.qui domũ cuz ibi plene not.p Bar.
ffde rei vendi.⁊ per Barin.l.fructus. ⁊ Angel.in.l.ſi nauis eo.
tit. ? Ange. ⁊ Jo. de imo.hic. ⁊ eſt bonus terxt.in.l.ſed ſi lege..qð
ait ſenatus.ff. de peti. here.⁊ ſupꝛa dixi aliquid de hoc in capitulo
pꝛoxime pᷣcedenti.tamẽ hoc non babet locũ in vſufructũario agẽ
te contra eum. nam non poteſt petere niſi fructus ꝑceptos nõ au
tẽ eos quos perciꝑe potuiſſet. Sed tu aduerte pꝛo nouo ⁊
vero intellectu meo iſtius text.naz bene ⁊ ſubtiliter põderatus nõ
pꝛobat hoc aliquo modo. ſed loquit in caſu quo vſufructuarius
fuit vi deiectus ab aliquo qui ꝑcepit aliquos fructus ex re illa ⁊
poſtea vſufructus intercidit medio tꝑe.nam doc caſu non tenetur
iſte niſi de perceptis ftucttbus cum ius ſuum extinctum ſit hoc
tempe pꝛeſenti.ſed ſi ius ſuũ duraret aliud eſſet dicenduz. ius eri
go iſtud extinctũ de pñti oꝑatur hoc vt ille non teneatur niſi de ꝑ⸗
ceptis ⁊ eo maxime cũ grauatur in alio ad reſtitutõem omniũ re
rum occupatarũ.⁊ ideo releuatur in hoc.Cuiꝰ tex. verba ſũt hec

L. Cuiuſcunqʒ fundi vſufructuarius pꝛohibituſ
aut vi deiectus eſt de reſtitutõe omniũ rerum oc
cupataruʒ ſimiliter agit.ſʒ ſi medio tꝑe aliquo

er

pimnsinn
4

ntii

ttzur, .
aörſn ⸗ ausz

armmethden id
aikminurtisnten
CKrwtitotirde
ſcntiſtga
Mticradhmir
Niunintttnnn
nmnnneit inm;
mnitiäntae
hurr.

Nnif
nitr

einthnnter

eugentnſodſinn
— Raiaſd ſn
— Refndonne
Immriinüſnimmnmit

ütnmain Amutüninme,
knutin martivmui;
unryimiiva iin
a A Het Min
õ
mwn deſcenbatpeitorfulcs
õ
iſm ſcſonsdicicl otſ
i NW amiaatgensglint
nimchimelt itni,

e
mi

NrNufvor.

urudn hmiinii il
nnnc. nimus ums nquene
rer din e:miſni ude
mnnnmgnintnnn
end vwin uſedi
Nealis tnunlifuitt
r Ming
nin rſifmn
m r mn ii ſinslihnn
men tutusm in iii,

caſu interciderit vſufructus eque de perceptis
fructibus antea vtilis actio ei dabitur ⁊c eſt ve/
rum ꝙ glo. hic tenuit ꝙ teneatur etiã de reſtituẽ/
dis fructibus.⁊ ita ſubaudit ad iſtum tex.ſʒ ego
intelligo vt modo dixi.quia exquo grauatur in
vno vt etiaʒ extincto vſufructu tenetur ad reſti/
tutionẽ rerũ occupatarũ ⁊ in his nihil operatur
extinctio vſufructus que deberet aliquid oꝑari
ideo releuatur in hoc vt non teneatur niſi de fru
ctibus perceptis quod nota.

Si ſeruitus uendicetur.

Sfi Bal. bic Tetiaz illuſtris
l. penulti. 5. finali. do. Srancil aretin. in.l. ſi
quis a filio..ſi patri in pꝛima col.in fi.ff. de lega.pꝛĩo reputãt iſtũ
tex. ſingul. n vnũ intellectũ poſitũ hic in glo. ad hoc ꝙ ſi vna ps
vniuerſitatis habet cõtrouerſiam vel litem cum alia conſideratur
vt vniuerſitas de per ſe. ⁊ poteſt cõſtituere ſindicũ ad litigãduzʒ. lii
cet pꝛefatus do. SFranciſ.areti. vbi ſupꝛa pꝛoxime dicat ꝙ iſte text.
non pꝛobat hoc. nam ᷣm eum hic tota vniuerſitas babebat cau/
ſam cum quibuſdaʒz pticularibus de vniuerſuate tanq; cũ ſinguł
vel cũ eoꝛũ ſucceſſoꝛibns non autez cum alia parte vniuerſilatis.
tamen ſubdit ꝙ in pꝛactica ſeruaretur opi. Bald. ibi ſine dubio
cũ quibꝰ ſto ꝓ nũc in dcõ. Sʒ dico ꝙ tex.optle pꝛobat opi.Bal.
in ver. ſed non nulli ex his ⁊c.nã ſupꝛadcã vᷣba pñt optie verifica/
r in alia pte vniuerſitatis non autẽ in ſingulis pticularibꝰ. vt in.l.
i. .nõ nullos.ff. de tute.⁊ ratio.diſtrab.⁊.l.que ſub condictõe in
pꝛin.ff. de condi.inſtitu. ⁊ ſic volo dicere ꝙ hic iſti nõ nulli erãt ꝑs
vniuerſitatis qui vendiderunt pꝛedia ſua pꝛopꝛia.Et pono verba
tex. que ſunt hec. . .
S. Plures ex municipibus qui diuerſa pᷣdia poſ
ſidebant ſaltum cõmuneʒ vt ius paſcendi habe
rent:mercati ſunt id que a ſucceſſoꝛibus eoꝛum
eſt obſeruatũ.ſed nõnulli ex his qui hoc ius ha
bebant pꝛedia ſua alia pꝛopꝛia vendiderunt:que
ro an in venditõe etiam ius illud ſequutũ ſit pꝛe/
dia:cum eius voluntatis venditoꝛes fuerũt vt ⁊
hec alienarent: reſpondi id obſeruandum quod
iter cõtrahentes actũ eſſet. Sed ſi voluntas cõ
trahentiũ manifeſta non ſit ⁊ hoc ius ad empto/

res tranſire ⁊c.

de uſufructu.

in vltimo reſponſo. Bal. hit ⁊ etiazʒ

l. ſi dominus. illuſtris do. Sranci.areti.in.l.ſeruũ

filij in pꝛin. in ſecũda col. ff. de leg.pꝛimo reputãt iſtum text. ſing.

ad hoc ꝙ ſi ille qui babet nudam ꝓpꝛietatẽ legat vſumfructũ illi

us rei in teſtamẽto ſuo in quo habet vt dixi nudam ꝓpꝛietateʒ ⁊
moꝛitur teſtatoꝛ ? deinde aditur bereditas ⁊ poſtea vſuſfructus
tonſolidatur ppꝛietati tunc dies legati cedit ⁊ non ante. ſic lega!
tum boc non cedit ab adita bereditate ſpᷣm Bal. ibi. de quo tex. ſu
pꝛa diyi in titu. de vſufructu in hoc ope nr̃o vbi dedi nouũ intelle
ctum ad eum contra Ludo. roma. quẽ ibi retuli in ſuis ſingulari
bus dictis vbi exclamat de iſto tex. icet pꝛefatus do. Sranci.aret.
eum non ↄmemoꝛetin. d.l.ſeruũ filij. ⁊ ideo non me extendo nũc
nec ẽt pono verba tex.cũ ea ibi poſueriʒ pꝛout videre potes.

De inofficioſo teſtamento.
l -papinianus.S. meminiſſe in

fine in verſi. pꝛoinde ⁊c. Ange. hic ⁊ etiã illuſtris do. Sranci.aret ·
in.ljſi ſeruus pluriũ in..pꝛimo in pꝛima col.ff. de legat. pꝛio alle/⸗
gant iſtum tex. pꝛo ſingul. ad boe ꝓpoſitũ ꝗ vbi ſententia ferfur
cõtra aliquẽ abſentẽ non ſolum non piudicat tercio ſed etiam non
pꝛeiudicat ipſi met cõdemnato ſuper paincipali quo ad imponen/
dam penam. Sed tu aduerte paꝛo vero intellectu iſtius text⸗
quia hic non ferebatur ſentẽtia cõdemnatoꝛia ſed ſolum abſoluto

DrParte cõuenti. ⁊ paonũciabatur teſtamentũ non eſſe inofſicio
um. ſed ꝓpter boc agens de inofſicioſo teſtamẽto non cõdemna
batur in alquo vt bic in verſi.ᷣm pʒeſentẽ pꝛonũciatuz eſt ꝛc.
Secundo pꝛincipaliter dicas ꝙ ratio eſt in caſu iſto quia lex
puniebat eũ qui perſeuerauerat vſq; ad ſententiam incluſiue Vt
in ver. qui vſq; ad ſe ententiã ⁊c. in peteudo teſtamentuzʒ reſcindi 7
impꝛobe agentẽ. ſed ibi ad inſtantiam eius non fuit lata ſententia
hunuſt mõi ſed eo abſente.vnde non eſt mirũ ſi non nocet ſibi ſentẽ
tia h modi vt perdat accepta pꝛout dicit in tex. Cuiꝰ vba ſut hec.

CAldeminiſſe autem opoꝛtebit eum qui inoffici
oſum teſtamentuʒ impꝛobe dixit ⁊ non obtinuit
id quod in teſtamẽto accepit ꝑdere ⁊ a fico ven
dicari quaſi indigno ablatum: ſed ei demũ aufe
retur quod ei teſtamento datum eſt qui vſqʒ ad
ſententiã in iudiciũ ꝑſeuerauerit. Ceterũ ſi ante
ſententiã deſtitit vel deceſſerit non ei auferetur
quod datum eſt: perinde ⁊ ſi abſente eo ſecũduʒ
pꝛeſe entem pꝛonũcietur: poteſt dici conſeruãduʒ
ei quod accepit ⁊c.

de interrogatoꝛiis actionibus
l. de etate.S.ex cauſa. Aluſtris domi.

. Francil.aret. in
l ſed ſi de ſua in. vj. col.ff de acqui here. reputat iſtum tex.ſngul.
ad hoc dicens ſe alias cõſuluiſſe in ciuitate Aretij cum eſſet iuue
nis ꝓſi uccedens ab inteſtato debet pꝛobare hanc negatiuã ꝙ teſta
mentũ non ſit factũ.nam hic ſi filius reſpondit ſe non eſſe heredeʒ
ab inteſtato ⁊ poſtea ꝓfertur teſtamentũ in quo erat ipſe exhere
datus ſuccurritur ſibi ex cauſa vt poſſit renocare confeſſionem ſi
tabule erant occulte ⁊ in loco remoto.quia non eſt imputandũ ſi/
bi ſi reſpondit id quod in pᷣſentiarũ nõ videbaĩ ideſt pꝛobabiliter
poterat pꝛeſumi.⁊ ſic patet ꝙ quis pᷣſumitur decedere inteſtatus
quãdo facta diligenti inquiſitõe in loco non inuenitur teſtamentũ.
hoc enim caſu pꝛeſumit inteſtatus. Et ſic vbi non eſſet facta dili
gens inquiſitio ⁊ tabule poſſent eſſe in loco non oꝛitur iſta pᷣump
tio.quod patet quia iure non ſuccurritur cõfitenti. Sed tu di⸗
ligenter aduerte circa hoc.quia ego credo hoc eſſe verũ ſi tał age
ret ⁊ ſic ſubſtineret ꝑtes actoꝛis ⁊ nõ poſſideret.Sed ſi ipſe poſſi
deret bona hereditaria vt agnatus ꝓximioꝛ defuncto ⁊ alius di/
ceret bona ad eum ſpectare ex teſtamẽto haberet iſte ꝓbare teſta
mentũ eſſe factũ vtpote fundamentũ intentõis ſue.l.ci qui dicit.ff.
de pꝛobatio.cum ſimilibꝰ.⁊ per not.per Bar.⁊ alios in.iᷣ·hoc iur
ff.de ver.obli.vbi ponitur.quãdo ⁊ quomõ negatiua vel affirma
tiua eſt fundamentũ intentõis alicuius debet pꝛobari ꝑ euʒ qui ſe
fundat in ea.⁊ per glo.in.l.imperatoꝛes.ff.de pꝛiuil credito·⁊ per
Bar. Ang.⁊ alios omẽs in.l.penult.ꝭ.docere.ff.ne quis eum qui
in ius voca. eſt vi eximat. ⁊ per Bar.inil.ſi quis cõſoꝛtiũ.C. de fa
bꝛicen.li.xi.⁊ per glo.⁊ do.Anto.in.c.quod ſicut in.xi.col.extra ð
electi⁊ per do.Abba.⁊ Jo.de imo.in.c.bone el pꝛimo eod.titu. ⁊
Paul. de caſtein ſuo conſil.v.incip.in cauſa que vertitur ⁊c: ⁊ per
do.meum Alexan. de imo.in conſil.lv.incip.in cauſa creditoꝝ ⁊c.
in quinto volumine. ⁊ in conſilio.clvj.in eodem quinto volumi/
ne incipide quodam reperto ⁊c.⁊ etiam in conſil.xxviij.in ſecun/
do volumie incip.vtrum notarius ⁊c.⁊ per Joh.de imol. in.l.ex
facto.s.penul.in pꝛima col,/ff.ad trebel.ad quos me remitto.⁊ rei

deo ad tex. de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

F. ex cauſa ſuccurri ei qui interrogatus reſpõdit
non dubitamus.nam ⁊ ſi quis interrogatus an
patri heres eſſet reſpondit ſe heredem eſſe mox
pꝛolato teſtamẽto inuẽtus ẽ exheredatus equiſ/
ſimũ ẽ ſuccurri ei ⁊ ita Celſus ſcribit.quod qui/
dem ⁊ alia ratõe cõtingit.qꝛ ea que poſtea emer
gunt auxilio indigent ⁊c.

Se negotiis geſtis.
G lo.in.l.ſi pupilli.s.iteʒ que

ritur. Ang. bic ⁊ etiã illuſtris do. Sranciſare.in.l.qui ſeruũ ĩ pꝛi/
ma col.ff. de acqui.here.reputãt iſtam glo.ſingul.ad hoc ꝙ lʒ ałs
mandatũ factũ ꝓcuratoꝛi extinguatur ꝓpter diſſenſus ꝓcurate

ris qui nolui: acceptare M in.c.licet de pꝛoeura.li. vj. enz ibi plene
nota/ attamẽ ſi poſtea eum penitet mandatũ ſemel extinctũ reſuſci
tatur ſi dominus iterũ expꝛeſſe cõſentiat vt bic in glo.per quaz. l.
limitat mirabiliter tex. in dicto.c. licet ᷣm pꝛefatũ do. Franc. are:
in loco pʒeallegato. Sed tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellctũ
meo iſtiꝰ glo. que non firmat hot ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur · ſʒa
refert opi. Bulgari qui hoc dicebat.ſed glo.non ſtat in hoc.ſʒ alio
tranſit. ⁊ etiã ſupꝛa refert opi. Jo.cum quo in dubio intelligitur
tenere quado non dicit aliud vtpote cum eo qui quaſi ſemper re/
ctius ſentit q; alij gloſatoꝛes.⁊ ita in ꝓpoſito dici poteſt vt ocula
ta fide videre potes ex verbis glo.que ſunt hec.

CNegotioꝛũ geſtoꝛũ imo mandati eſt ⁊ rati ha
bitio mãdato comparatur vt infra de regu.iuriſ
l. ſemper qui non prohibet que eſt cõtra. ſolutio
hic ratum habet negotiũ eo abſente ibi preſe ente
⁊ ideo negotioꝛũ geſtoꝛũ in pꝛimo caſu ⁊ in ſecũ
do mandati ſecũduʒ Jo. C el ibi mãdaueras
mihi vt gererem quod non ſuſcepi:ideoqʒ; indig
nabaris ⁊ tunc geſſi ⁊ tu ratũ habuiſti.⁊ iõ pꝛop/
ter pꝛimũ mandatũ agitur mandati vt ibi ſecun/
dum Bulgarũ Alij dicunt ibi ſpeciale in fideiuſ
ſione que fit in iudicio ſicut ⁊ alia multa ſpecia/
lia ſunt in iudicio.vt ſupꝛa ſi quis cautio.l.⁊ ſi
poſt tres ⁊c.

de pꝛocuratoꝛibus.
Glo. in.l. omnium in uerbo

non dantur ⁊c. Bal. hic ⁊ etiã illuſtris do. rancil areti.in.l.quã
diu la ſa in. vij col.ff. de acqui. here. reputãt iſtam glo.ſingula.ad
boc ꝙ poteſt ſtatui terminus ad agenduz in cauſa recõuentõis vt
cauſe ſimul expediãtur. Szʒ tu aduerte quia hec glo.ſi bene
⁊ ſubtiliter põderetur non loquitur in cauſis recõuentois ſed con
uentõnis tantuʒ que erant plures ⁊ a diuerſis agitate. vnde poteſt
iudex ſtatuere terminũ in quẽ omẽs expediãtur arbitrio ſuo nõ
ee vt dixi loquitur glo.in cauſa recõuentõis.Cuius verba ſunt
ec.

CNon dantur ꝛ⁊c.in verſic.vel dic quod iudex
ſtatuet tempus arbitrio ſuo infra quod termine/
tur iudicium vt infra de dam. infec.l.ſi finita in
pꝛimo reſponſo ⁊.l.qui bona in fi.⁊ infra de iu
re delibera.l.pꝛima in fine ⁊c.

de inofficioſo teſtamento.
l. mater decedens. ge de r eriinn/

l. ventre in quinta col.ff. de acquir. here. reputãt iſtum tex.cũ glo.
ſua ſingul.ad hoc ꝙ reſciſſo teſtamento ꝑ querelam aperitur via
non ſoluz venictibns ab inteſtato ſed etiã hijs qui ſunt ſcripti in
teſtamẽto vt poſſint ſuccedere ab inteſtato ſi volunt eo mõ ſuxce/
dere. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu iſtius text.
qui mibi pꝛobat vnũ quod eſt foꝛtius ꝙ etiaʒ ſi adiuiſſent ſcripti
heredes tamẽ ſi teſtamentũ poſtea reſcinditur per querelam poſ
ſunt adire ab inteſtato vt in verſ.nec eni que ex teſtamẽto adiuit
gqð putat valere ⁊c. Cuius textꝰ verba ſunt hec.

L. Mater decedens extraneũ ex dodrantc he/
redem inſtituit filiam vnã ex quadrante alteraʒ
pꝛeterijt:hec de inofficioſo egit ⁊ obtinuit:que/
ro ſcripte filie quomõ ſuccurrenduʒ eſt.reſpon/
deo filia pꝛeterita id vendicare debet quod inte
ſtata matre habitura eſſet: ita quod dici poteſt
ea que obmiſſa eſt:etiã ſi totam hereditatem ab
inteſtato petat.⁊ obtineat ſolaʒ habiturã vniuer
ſam ſucceſſionẽ quẽadmodum ſi altera obmiſiſ
ſet legitimã hereditatẽ.Sed non eſt admitten/
dum vt aduerſus ſoꝛoꝛẽ audiatur agẽdo de inof

ficioſo teſtamẽto.ꝛeterea dicenduʒ eſt nõ eſſe
ſimilem comitenti eam que ex teſtamẽto adijt. ⁊
ideo ab extraneo ſemiſſem eſſe vendicãduʒ ⁊ de
fendendum totũ ſemiſſem eſſe auferenduʒ quaſi
ſemis totus ad hanc pertineat ſecũduʒ quod nõ
in totum teſtamentũ infirmatur ſed pꝛo ꝑte inte/
ſtata efficitur licet quaſi furioſe iudiciũ eius vl/
timũ damnetur.cCeterũ ſi quis putauit filia obti
nente totũ teſtamentũ infirmari: dicendũ eſt in/
ſtitutã poſſe ab inteſtato adire hereditatem:nec
eniʒ que ex teſtamẽto adijt quod putat valere re
pudiare legitimã hereditatẽ videtur quã quidẽ
neſcit ſibi deferri eum ⁊ hij qui ſciant ius ſuum
eligentes id quod ſibi putant competere non re/
mittunt ⁊c.

de inofficioſo teſtamento.
glo.in.l.papinianus.s.quarta.

in verbo ad ſubſtitutũ ⁊c.circa mediũ.Illuſtris do. Franciſ. aret.
in. l.ventre in. xviij.col.ff.de acquir. here.reputat iſtam glo. ſingu.
ad hoc ꝗ; licet per expꝛeſſam datonez ſubſtituti vulgaris tollatur
ſuitas.vt in.l.gallus.ꝭ.⁊ quid ſi tantũ cum ibi nota. per Bar. ff.
de libe.⁊ poſtu. ⁊ per Bar.in dicto. . quarta. ⁊ per Bar. in.l. ſi fi
lius qui patri.ff. de vulg.⁊ pupil. vbi plene ꝑ omẽs. ⁊ in.l.ſi poſtu
mos.ꝭ:pꝛimo.ff.de libe.⁊ poſtu.⁊ per Bal.in.l.defunctus. C. de
legit. here. ⁊ Bal.in.l.poſt aditam.⁊ in.l.humãitatis in.vij.colũ.
C.de impub.⁊ alijs ſubſtitu.⁊ Bal.in.l.fi. C. de repu. bere.cum
multis ſimili.tamẽ ſi ſubſtitutus repudiat non tollitur ſuitas. qꝛ
cenſetur retro non fuiſſe ſubſtitutus datus ⁊ hoc quo ad effectuʒ
impediende tranſmiſſionis. non autem quo ad confirmationem
tabularũ pupillariũ vt ibi per euz bellifſime loquatũ in hoc paſſu.
licet de pꝛedictis mentõem non faciat.ſed ponit pꝛo cõſtanti. ⁊ in
hoc ego ſto cum eo.q; glo.clara eſt ⁊ non eget aliqua mea noua in
terpꝛetatõec.⁊ ideo pono eius verba que ſunt hec.

Ag ſubſtitutuʒ in verſi.ſed quid ſi ſit in pote/
ſtate. reſpondeo ſi ſubſtitutus adijt idem ⁊ ſic
deficient libertates cum a ſubſtitutõe pendeant
vt iufra de lega.pꝛimo.l.licet intentata ipſa que
rela.Si vero non adijt quia hic remãſit omnino
heres qui abſtinuit nec aliunde pendent ex gra/
duqui vitietur libertates valebunt. vt infra de

fideicõmiſ.liber.l cum quaſi..ſed ⁊ ſi quis ⁊c
Pꝛo cuius doctrine confirmatiõe addo glo.in.l.ſi mater..i.
ffde vulg. ⁊ pupil. cum ibi not.per Bal. vbi dicit vbi ſubſtitu⸗
tio efficitur caduca eo quia deficit cauſa inſtitutionis exquo filius
ei ſuꝑuixit non tollitur ſuitas ſed reintegratur · licet in hoc Jo. de
imol.⁊ etiã do.meus Alex.in.l.apud iulianũ.ꝭ.idem iulianus in
Vlti.colũ.in nona limitatõe ſua teneãt cõtrariũ. vbi dicũt idem eſ
ſe ſi ſubſtitutus repudiet. ⁊ ſic de directo dixerũt cõtra iſtam glo.
⁊ non ammaduerterũt vt videre potes. Sed ego ſto cum glo.iſta
quo ad effectũ pᷣdictuʒ impediende tranſmiſſiois non autem quo
ad confirmationẽ tabularũ pupillariũ de quo alias dixi in dcõ. 5.
idem iulianus.⁊ ideo pꝛo nũc non me extendam vlterius.

De iudiciis.

glo.in.l.ſi pretor.sS.marcellus.

De iſta glo. feci tibi ſupꝛa mentionẽ dicens eam ſingul.ſᷣm Bal.
in.l. ſi is ad quem.ff de acqui.bere.ad hoc ppoſitum ꝙ vbi iudex
tulit ſentẽtiam poteſt declarare ex qua cauſa tulit eam. de cuius
glo.intellectu dixi etiã ſuperius ⁊ videre potes.⁊ ideo non ero nũc
longioꝛ circa eius intellectũ niſi ꝙ ex poſt reperi illuſtrẽ do. Fran.
areti. in. d.l.ſi is ad quẽ tenentẽ expꝛeſſe in hoc cum Bal. ſimpli/
titer ⁊ ita intelligentẽ iſtam glo. Tamẽ ipſe ſubct vnii ꝙ hoc pꝛo
cedit in iudice oꝛdinario ⁊ ſic in eo qui poteſt interpᷣtari ſentẽtiaʒ
ſuam aliaſ autẽ non. ⁊ allegat Jo. de imo. ita limitantẽ iſtaz glo.
qui etiã intellexit iſtam glo. ꝓut inteiligũt alij omnes. Sʒ Vi dixi

4
ℳ**
Nα .
aunit A1

Guigſile ne

C
ig deg
anonn iz 8
enmt n

7ℳ*

2
td

nnn eu uis
afhera
Acesna
. 4 . . 14
erirra
irktiinenatmnen
iern

aGetuu.

WN

N

upnirainmir

e rns nn
urkinimenent
üiadeeare
vpiuee nn
ſienniri tictane⸗
nen

Lameg
inrrch⸗
inenhr
nznirnenn
Nnaiinrn
ii e

con
en nngree t iig
entni N

Pungr,

Nifcoe⸗ tethnenn

Ruloim
A Wintmng ſcnn
nrn infale

ptansgidandtngüntu
iumrraiet
Nirumi i uiſ ſtipu⸗
Ahmdſ ſoſinnoetſt nit
Arlbenns an ſihſinticetcenn
uNs nol ligninennn ſeg
Ani qubicteniſtonnin
vq tinit cindeend a
ä
Criril an i tſgtistt
annn1Xα711 ̊«
xagtmimautr A Ni ſtſin
A m⸗ mrin un iſinimeclhiefli⸗
an A as Amum bube dod

tai m lEn iinmi Anldln 4

. Pertnni mintenel
Am rnn i niini
õ

ridis

Ctaroln
binlſ e
mp ai earulm i //

Aaael naluuene⸗

vai n a ai e

&.ioeſ

pec glo. mibi non dicit hoe ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur. cuiꝰ ver
ba non pono cum ea ẽt ſuperius poſuerim in loco ſuo ne ideʒ re
petamus niſi ꝙ addo etiã vnũ verbũ ꝙ iudici oꝛdinario eſt licitũ
ſecũdo loco iudicare ſuꝑ eodem negotio ſi pꝛima ſentẽtia eſt nulla
ſecus eſt in delegato.l.ſi pꝛeſes cum ibi not.per Bart.C.quomõ ⁊
