dẽdi eſt quia lzʒvia terrena mibi debita in fundo tuo efficiatur lapi
dea Tamen omnino via eſt ⁊ eiuſdemmet latitudinis ⁊ longitu/⸗
dinis nec iſta ↄſtructio lapidea mutat pꝛiſtinãſaciez vie nec alterat
eam pꝛout requiritur vt habeat locuʒ nuncilatio noui operis vt in
l.pꝛima.S.opus nouum ſupꝛa eo.⁊ iſte eſt vnus verus intellectus
quem do tibi ad tex.iſtum vltra alios ſcribentes ibi de quo latius
dixi in dicta repet.nr̃a ad eũ ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non ero ſed
ad ibi dicta me remitio niſi quod pono modo verba littere que
ſuu t hec.
L. Qui viam habet: ſi opus nouum nunciauerit

aduerſus eum qui viam edificat: nihil agit: ſed
ſeruitutem vendicare non pꝛohibetur.

AJ Doctoꝛes omnes comuniter hic dicũt
Oenul * per iſtum tex. pꝛobari ꝙ heres nuntt
ati ediſicantis poſt nuntiationezs tenetur ſolum ad pacientiam pꝛe
ſtandam in eo opere demolien? ſed non ad impenſam vt ibi in ver
ſiꝰ poꝛꝛo in poenam heres non ſuccedit ⁊c.⁊ ſic ſecundum eos iſte
tex. appellat expenſam eſſe penam ad quam non debet heres tene
ri. Set tu aduerteſpꝛo nouo ⁊ vero intelleciu meo iſtius text.
naz dico ego ꝙ heres nunciati edificãtis tenetur ad duo pᷣ ad patiẽ
tiã pꝛeſtandã in ope demoliendo ⁊ iſta ppꝛie ⁊ vere demolitio ap
pellatur pena ꝑ illum tex.ſi bñ ponderetur in verſi nam ⁊ in reſti
tuendo huiuſmodi ope pena verſatur ⁊c.⁊ ad hoc hrs tenetur per
illum text.in fi.in verſie poꝛꝛo in penã heres non ſuccedit ⁊c.quaſi
dicat ⁊ vere dicit tex.ille ſi bñ ⁊ ſubtilitur ponderet in ſui pꝛin:⁊ in
medio ⁊ in fi.⁊ in hoc totus mundus cũ reuerentia errauit ꝙ hrĩs
non poteſt ſuccedere nec lucrifacere ediſiciũ factus ꝑ defunctũ nec
euitare quin demoliat illud vtpote hoc ſit ꝓut vere eſt quid pena⸗
le ⁊ extra hereditatẽ defuncti ⁊ in qͥ heres non ſuecedit ⁊ iſtud eſt
dicere ꝙ hr̃s in pcna non ſuccedit ⁊ hec eſt pꝛima cõcluſio mea no
ua ꝙ hrs teneatur ad pꝛeſtandã patientiã per iſtum tex.in demo/⸗
liendo. Secundo dico ꝙ demolitio appellatur pena non autẽ
ipſa expenſa appellatur pena ⁊ hoc per eundem tex.in verſi nam ⁊
in reſtituendo. Pꝛeterea brs tenetur ẽt ad impenſaʒ demoli
tionis. Sed nõ per iſtum tex.ſed per tex.in.l.ptoꝛ. .hoc interdic
tum el p in ver.plane ⁊c.S.eo.⁊ hoc mõ ego intelligo nouiter text.
in.d.l.pe. Cuius verba ſunt hec.

L.Cui opus nouum nunciatum eſt:ſi ante remiſ/

ſam nunciationem opere facto deceſſerit: dedet
heres eius patientiã deſtruendi operis aduerſa/
rio pꝛeſtare: nam ⁊ in reſtituendi huiuſmodio
re:eius qui contra edictum fecit pena verſatur:
Poꝛꝛo autem in penã heres non ſuccedit.

Se damno infecto.

Glo. in. l. iiii. S. duas in nerbo
Diſcedatur ⁊Zc. Bal in aſt. ei qui in. col C de

bo. au.iud.poſſiden. x in..
taneũ in.vj.col. C.qũo ⁊ qñ iudex⁊ etiã Vahwe caſt. r amrinn
tes ⁊ maxime dñs mens Alexã.de Imo.hit ⁊ ẽt idem dñs mens
Alex.in. l.ij. .qd autẽ.ff. de acquir.poſſeſ.⁊ Ludo. Ro. ⁊ Alluſt
oñs Sran.aret.in.l.iij.S.gña.in Fa.colum.eo.titꝰ reputant iſtã glo.
ſingu. omnes ad hoc ꝓ licet pꝛimũ decretũ non faciat quem poſſeſ
ſoꝛem verũ rei vt in.l.iij..fi.ff.de acquir.poſſeſ.cum ibi not.⁊in.j.
ſi finita. . Juli. infra eo. vbi ẽt alias late dixi ðᷣ H in repe.mea adil
lum famoſum tex. dedicata ad. S. D. NM. A. vj. pon. max. Tñ
poteſt iudex ẽt facere poſſeſſoꝛem verũ ex ſola interpoſitione pꝛi
mi decreti ⁊ repellere poſſeſſoꝛem defacto de qͥ alias dixi in. dil.
ſi finita. . Jul.in repe.mea.ff.de damno infecto ⁊ ideo non dicam
nunc niſi , addo Ange idem volentẽ in. c.l.c i finita. 5. ſi plures ad

quẽ me remitto ⁊ capio glo.de qua agimus.Cuiꝰ verba ſunt hec.

CDiſcedatur.i.exeat de poſſeſſione:qui pꝛimo
poſſidebat quod poſt ſecundũ decretum demuʒ
fit vt in.l.ſi finita.S.ſi quis in auten.infra eo.pel
et poteſt intelligi hoc ante ſecundũ decretũ cum
dicat ex hac cauſa ꝙ magis inducat ad cauendi
qᷓʒ ſi ſtet ſecum ⁊c.

Glo. in.l.quarta.S.duas. Zarhe

7 Jo. de
Imo. poſt eum reputant hanc glo. ſingularem ad hoc bd⸗
licet delegatus a lege cenſeatur delegatus a pꝛincipe vt in...apꝑtifſi/
mi. C. de iudi. ⁊ in.c.ab arbitris cũ ibi not.in glo.vᷣa extra de offõ
deleg. li vje⁊ poteſt ẽt ipſe ſubdelegare ſicut de legatuo pꝛincipis vt
in. la iudice.C. de iudi.tñ hoc eſt verũ ſi eſt delegatus a lege ciuili
vel canonica ſecus eſt ſi eſt delegatus a lege pꝛetoꝛiavt in caſu.li.ff.
de dam. iinfec.naʒ talis non ſubdelegat ſᷣm. glo.in.d. ꝭ.duas ⁊ idẽ
voluit etiam ipſe.d.meus Alexã.de Imo.in.l.moꝛe in.vj.col.fl. de
iur.omniũ iudi. Cuius dictis alias ibi legendo addidi aliqua
in hoc ⁊ ideo non me extendaz nunc nimis niſi ꝙ mõ vltra dicta .
alios ⁊ ꝑ me hic ⁊ ibi addo.D. Abba.idẽ volentẽ in termmis i.c.
ad hec.in Fa.col.extra de reſcri.⁊ in.c.ceteruʒ in.viij.colu.extra de
iudi.⁊ Gal.in.l.ꝓhibitum in.iij.col.C.de iure.fiſci.i:x⁊ Ange.in
d.l.i.de dam. infet. Secundo addo aliud ꝙ bec glo, non dicit
hoc ſi bñ conſideretur iuncta cum tex.nam dicit glo.ꝙ pꝛetoꝛ non
ſubdelegat miſſionem ex fo decreto vel capturã pignoꝛũ ⁊ alia de
quibus ibi per eam. Sed pᷣtoꝛ ipſe non eſt delegatus n lege pꝛeto
ria immo eſt oꝛdinarius ⁊ ideo non delegat iſta que ſunt mixti im
perij ⁊ magni pꝛeiudicij. Itaq; non eſt delegatus a lege pꝛetoꝛia.
Sed pꝛetoʒ eſt qui cetera iſta reſeruauit ſibi ꝓnt dicit text in. d. .
duas. Cuius tex.⁊ glo.verba ſunt hec. Et pꝛimo tex.

Duas ergo res magiſtratibus municipalibus
pꝛetoꝛ vel pꝛeſes iniunxit:actionẽ ⁊ poſſeſſionẽ:
cetera ſue iuriſdictioni reſeruauit ⁊c.
Uerba autem glo.ſunt hec.
CActionem ⁊c. in verſi.vel dic a pꝛetoꝛe moꝛ/
tuo ſine delegatione viuentis competit cognitio
magiſtratui: Non tamen ſubdelegat cum ei ſpe/
tialiter ſit commiſſum tanq̃ʒ iuriſdictionem non
habenti vt ſupꝛa de offitio eius cui manda.eſt iu
riſ.l.pꝛima in pꝛincipio ꝛc.

P7 om̃es hie
Z. quarta.S. ſi intra. deveniitin
tex. ꝙ g contumacem in non cauendo ſiat miſſio in poſſeſſioneʒ ex
b decreto domus ruinoſe vel ptis ruinoſe v ſi dĩs domus nond
mittit aduer ſariũ in poſſeſſionem datur in eum actio in factũ ſe

(Sininem mingin n
Vuri Morinsnintnerd
ciſitin irtuneſt ieße

ammasgimunetin en

6ſprimsihuthnhn

PKrcsfaon we n
1antcnfumanen anr
Eetohnde.

LCnnioerre⸗ —
utakfiftninnere
rſuſf i iiwer
tuchtnigtinmmim en
iniinttmun,
nchizüntiemirng
me üutm utt

CMe

Dolnrif e, Ain
iurte N

anihetend

een,
vnmnt N m
uiſenen ig
N „

Ni

hh.òẽ ⁶

Ghinlunndg N
”

nigminnie

äl

umtxiiimrtniii Mmnnie
vEdickrastleenunnmtetl

sä
Me nes Mi N Nonlnerntat

Hmitd in daitügtitgwotditin
?ôc
ient meNr iuindt itfninm d
Aniud/H nintnann nidtent
Mt Nal Miuudl Aifiln

aAEI. MA1)/rin
a ainsd infimi hni iun
axem. uine gttſtud
õ”õ
magann mdiitmſlhsd
gamiknuſn migil,
Dusatonaſuſfniſtunilſli,
e i mngni ni
R Leſesipunmnanan
e ivmmſidin inun
n õ
1At ies
(Niamt iſlin, u
eg in ini iſe
i aamnſilllan

vamn N iſcin

iſe ad boe cõpelli per magiſtratũ captis pignoꝛibus
na Pen — eſt reſer uata ptoꝛi vel pꝛeſidi ⁊ 5 perſeuerãtes
p in contumacia fit miſſio ex fo decreto ſed non ꝑ magiſtra⸗
mum munitipalez ſed ſolũ per pꝛetorem vel per pᷣſidem qui poſſunt
uun etiã expeller de poſſeſſione ſed boc non poteſt magiſtratus
mn niaalis Sed tu adnerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo
n s ĩe nam dico ego ꝙ contumacez in non cauendo bñ fit miſ
ſin⸗ poſſeſſionem ex p decreto domus ruinoſe vel partis eius ⁊ ſi
li⸗ non admittat aduer ſariuz in poſſeſſioneʒ datur in eum actio
in factuz non tñ poteſt cõpelli ad hoc pignoꝛibus captis ⁊ dico ego
nec a mĩatibus nec a pꝛetoꝛe nec ẽt a pꝛeſide. Sed ᷓ pſeueranteʒ
in contumacia fit miſſio ex o decreto per ptoꝛem vel pꝛeſidez tm
non aiſt per mratum qui ptoꝛ vel pꝛeſes poſſunt etiaʒ expellere de
ſſeſſione ? ſic ego concurro cum ſcribentibus pterq;ᷓ in ea parte
de pignoꝛibus capiendis in qua teneo ð omnes docẽtes hic oui vo
ſebat y talis ſacultas copeteret ſol pꝛetoꝛi ⁊ pſidi non autẽ magi
ſtratibus ſed noui er ego dico ꝙ non cõpetit alicui indiſtincte ex q́
babemus remediũ oꝛdinariũ.ſ.actionem in ſactũ ⁊ ita nouiter ego
intelligo iſtum tex. maxime in verſi.nam ⁊ ſi a pꝛetoꝛe miſſe us non
admittatur eadem actione vtendũ vc. iuncto tex. in verſi. hcedenti
vbi fit mentio de magiſtratu. vbi tollit hanc facultatem mr̃atibus
cum detur actio in factum ⁊ mõ dicit quid in pꝛetoꝛe ⁊ pꝛeſide co/
ram quibus cum detur boc remediũ actiõis non põt fieri captura
pignoni 1 licet dicat in tex. duas reszeſſe magiſtratibꝰ reſernatas
vʒ actionem v miſſionem tantũ ⁊ cetera ſpectare ad pᷣtoꝛem ac.nõ
tamen dieit ꝙ captura pignoꝛũ ↄcedatur ptoꝛi cum alia multa ſint
que cöpetant pꝛctoꝛi ſed non remedium extraoꝛdinariũ cuz detur
oꝛdinatiũ ⁊ hoc mõ ego intelligo iſtũ text. Cuius verba ſunt hec.

CSi intra diem a pꝛetoꝛe conſtituendum non
caueatur in poſſeſſionem eius rei mittendns eſt:
eius rei ſic accipiatur ſiue tota res ſit ſiue pars
ſit rei. an tamen is qui non admittit etiam cap/
tis pignoꝛibus a magiſtratibus coherceatur:
non puto: ſed in factum actione tenebitur nam
? ſia pꝛetoꝛe miſſus non admittatur: eadeʒ actõ
ne vtendum eſt ⁊c.

Doctoꝛes oẽs
iſtum tex. velle yt abſentem a iudicio non pcedatur ad poſſeſſi/
onez ex. pꝛimo decreto in cauſa dãni infecti niſi ipſe reus pꝛimo ſit

ltatus ſallez ad domũ eius ſeu habitationez non iñ debet extrahi

de domo ppꝛia ſed ſi non habet domum vel habitationẽ tunc dz
citatio affigi ad pꝛediũ ruinoſum vel ſi habet domũ alteri tamẽ lo
catã debet denuntiari inquilino in ea habitanti ⁊ ſi non ſupereſt
pſona que poſſit citari quia moꝛtuus ſit ille cuius erat domus nec
adpuc hereditas adita eſt ſimiliter citatio affigi debet ad pdiuz rn
inoſum cum copia libelli v ica intelligunt coĩter doctoꝛes oẽs iſtuʒ
tex. vſq; ad. .in. um. Sec tu aduerte rogo ꝓ nouo ⁊ vero in
ellectu meo iſtius text. naz dico ego nouit᷑ in cautione pʒeſtanda
requirit citatio ad domũ partis alias fit ad domũ ð qua tñ nõ põt
extrabi ⁊ ſ quis non habet habitationẽ citatio dz affgi ad pꝛediuʒ
ruinoſum ⁊ ſi vomus habet inquilinũ dz denunciari dicto inquili
no ſed ſi non conſtat de perſona aliqua que poſſit citari ſimiliter
affigitur citatio ad pꝛediũ ruinofuzvt deſfenſoꝛ aliquis poſſit defen
ſare vH ſic ego oſidero ꝙ iſte tex. intelligat in citõe fienda ſolũ ad Gᷣ
yt iſte caueat ð damno infecto qui nolebat cõparere ſed non loqui
tur de citatiöe pꝛimi decreti ſeu in ĩmiſſione fienda ex ᷣ decreto p
ut loquuntur doctoꝛes qui non bñ guſtarunt iſtũ text.qui ſolũ lo⸗
quitur in eo actu vt caueatur vt hic in verſie ceſſat hec pars edicti
⁊c. Cuius verba ſunt hec.
¶ Pretor ait dum ei qui aberit pꝛius domum
denunciari iubeam. Abeſſe autem videtur ⁊ qui
in iure non eſt: quod ⁊ pomp. pꝛobat verecunde
autem pꝛetoꝛem denunciari iubere non extrahi
de domo ſua. Sed vomum in qua degit denun
ciari ſic accipere debemus vt etiam ſi inaliena

domo habitet ibi ei denuncietur ꝙ ſi nec habita

tionem habeat ad ipſum pꝛediũ denunciandum
erit:vel pꝛocuratoꝛi eius vel certe inquilinis ⁊c.

.ℳ. 8 2— 2 7
E. quarta.S. ſi tam uicinũ. ee⸗
hit intelligunt iſtum tex. ſi municipiũ eſt vicinũ loco vbi eſt pᷣtoꝛ
relpeſes mratus municipalis non poteſt ſe intromittere de cauſa

*

damni infecti cuz ptoꝛ vel pꝛeſes poſſit de facili adiri. ideo dieif
doctoꝛes omnes ꝙ magiſtratus non teneĩ de iniuſtitia Denegantt
noluit ſe intromittere etiã requiſuus in cauſa dãni infecti qꝛ pars
dʒ ſibi imputare cuz potuerit adire ptoꝛem vel pꝛeſideʒ in loco vi/
cino ⁊ ita pꝛimo intellexit iſtũ tex. glo.⁊ magis coĩter alij poſt eam
hic licet Bar. aliter intelligat dicẽdo ꝙ ſi magiſtratus poterat ſe in
tromittere in cauſa damni infecti ſed noluit. quia paetoꝛ ſeu pꝛeſes
poterat adiri comode non tenetur ad intereſſe pp iuſtitiam dene
tã ſed imputatur parti que poterat ita comode adire pꝛetoꝛem vel
pꝛeſidẽ ſicut magiſtratus vt hic p Bar. reputantẽ iſtum text. ad
nota. Sed tu aduerte ꝓnouo ⁊ vero intellectu meo iſtiꝰ
tex. nam dico ego nouiter ꝗy Z magiſtratũ denegantem iuſtitiaz ob
reuerentiã pꝛetoꝛis vel pꝛeſdis in ſolo actu ĩmiſſionis fiende in poſ
ſeſſionem non datur actio ad intereſſe qũñ pꝛeſes vel pᷣtoꝛ erant in
loco vicino ⁊ ſic reſtringo iſtum text.ad ſola immiſſionez fiendam
Vtl in verſie cum in tua poteſtate fuerit a pꝛetoꝛe vel pᷣſide deſidera
re in poſſeſſionem mitti ⁊c. Mon auteʒ ꝓcedit iſte tex. quo ad alia
⁊ hoc modo ego intelligo iſtũ tex.quia in cauſa dãni infecti puta in
petitioe cautionis dʒ magiſtratus reddere ius eam petenti nõ obſtã
te ꝙ municipiũ ſit vicinum loco vbi ſit pꝛetoꝛ vel pᷣſes. Solũ ergo
magiſtratus municipalis dz deferre pꝛetoꝛi ⁊ pꝛeſidi in actu ĩmiſſi
onis non autẽ in alijs cõtingentibus in cauſa dãni infecti que ſunt
multa ⁊ ita ego intelligo iſtuʒ text.pꝛout ſonat vere mihi maxime
in verſiꝰ ſupꝛa per me ponderato. Cuius verba ſunt hec.

Si tam vicinum vrbi municipiũ ſit: vt cum
magiſtratus ſe nõ interponere potuerit: Oꝛetoꝛ
vel pꝛeſes adiri potuit:poteſt dici cefſare hãc ac
tionem aduerſus magiſtratũ quaſi nihil interſit:
cum in tua poteſtate fuerit a pꝛetoꝛe vel pꝛeſide
deſiderare in poſſeſſionem mitti.

— . 5 E ã *
Glo.iĩ.lpretoriſ in prin.ĩ glo.ſi
Bal in.l. ßa in iij.col.ff.ſi ex noxa.cau.aga.⁊ etiam oñs meus
Alex. de Imo.in.d.l.pꝛetoꝛis ⁊ idem dñs meus Alex.in.l.ſi finita
5. ſi de vectigalibus in. viij. col.ff. eo. tit omnes reputant iſtam glo.
ſingularem ⁊ qð plus eſt ẽt mirabilem ad boc ꝙ ille qui expectat
3 ſe interponi ᷣm decretum in aliqua re videt habere eam ꝓ dere
licta. Sed tu dicas ꝙ idem ẽt voluit Ludo. Ro. hic 1 Bald.
in. c.pꝛimo in fi.pꝛincipij ĩ titu.qui.mo.fen amit.de quibus.d.meꝰ
Alex.non facit men tionem ⁊ eſt glo.que non babetur comuniter.
Tamen ego habeo eam. Cuius verba ſunt hec.

Capere ⁊c.ibi..ſi foꝛte videtur habere pꝛo
derelicto ſi expectat ſecundum decretum ⁊c.

Z. PBretor. S. unde queritur.

Doctoꝛes omnes bic intelligunt iſtum tex.hoc mõ ꝙ ꝓ dã⸗
no dato de pꝛeterito ſuccuritur nobis actione in factũ vel interdic
to de ruderibus tollendis ᷣm tamen diſtinctionẽ poſitã hic in tex.
iuncta.l.ſequenti ⁊ ſequenti vſq; ad.ꝭ.de his aũt qui doctoꝛes cir
ca hoc conſiderarunt tm̃o negligentiã ex parte debentis petere cau
tionem naʒ eo caſu ſibi non ſuccuritur aliquo mõ niſi dno volente
tollere rudera. Sed vbicũq; datur impedimentum pꝛobabile vel
necceſſariũ tunc ſuccuritur nobis vel ꝙ dñs habeat edes ꝓ derelic
tis vel tollat rudera cauendo de damno pᷣterito ⁊ futuro. Sʒ
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtiæs tex.nam in dãno
dato non ſuccurritur nobis niſi dño volente tollere rudera. quan/
do fuimus negligentes in peſenda cautione ſed ſi non fuimus negli
gentes ⁊ tũc ſi impedimentũ fuit ꝓbabile ⁊ eo caſu poſſum agere
3 dñz vel ꝙ tollat rudera ⁊ caueat mibi de damno pterito ⁊ futu⸗
ro vel ꝙꝙ habeat edes ꝓ derelictis. Si aũt impedimentuʒ fuit
necceſſariũ.⁊ tunc plenius ſuccuritur nobis nam poſſumus agere
ad damnũ nobis reſarciendũ vel ꝙdñs babeat edes pꝛo derelictis
hoc colligitur ex tex.in.l.hoc amplius circa finem pꝛincipij in ver.
aut damnũ ſarciat aut edib careat ⁊c.⁊ ſic fit differẽtia inter im
pedimentũ ꝓbabile ⁊ necceſſariũ ſi bñ ponderetur text.licet docto
res non cõſiderauetint hanc differentiã, Cuius tex.verba ſunt hec

CAnde queritur ſi anteqᷓʒ caueretur: edes deci
derint neqʒ dñs velit rudera egerere eaqʒ dere/
linquat: an ſit aliqua aduerſus eum actio ⁊ ꝗqul.
cõſultus ſi pꝛius q̃; damni infecti ſtipulatio in⸗
terponeretur edes vitioſe coꝛꝛuiſſent: quid facer
deberet is vicinus in cuius edes rudera decidiſ

ſent vt damnũ ſarciretur. Hñ.ſi ediuʒ dn que
j.

deciderunt vellet tollere non aliter permittendũ
quaʒ vt omnia ideſt ea que inutilia ſunt auferat.
Barto. hic

Z. Si finita.S.iulianus. Barto bie

alij ſcribentes poſt eum dicunt iſtum text.foꝛe ſubtilem ⁊ quot/
tidianuz ⁊? br̃e mãz ſubtilem ⁊ male ſᷣm eos explicatã ⁊ tandem
intelligunt eum hoc mõ dicentes ꝙ miſſus in poſſeſſionez ex ð de
creto non incipit pᷣſcribere rem in qua miſſus eſt nec acquirit do/
miniũ eius niſi poſtea fuerit miſſus ex ſo decreto ſi ille ð quem in
terponitur ſ̃m decretum ſit dñs rei alias aũt acquiritur cauſa pꝛe
ſeribendi ex o decreto interpoſito ↄ non dnzʒ vt hic ꝑ eos. Sʒ
tu aduerte ꝓ vero ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex. nam pꝛimo ego
diſcrepo a cõi intellectu in eo dum dicunt omnes docentes ꝙ poſt
m decretũ mihi cõceſſum in cauſa damni infecti ð non dñm do /
mus ruinoſe ego non acquiro dñium mihi ſtatim ſed acquirit᷑ mi
hi ſola vſucapiendi cõditio v ꝑ.x.annos pꝛeſcribo illas rem ruino
ſam ⁊ tune demũ lapſo decennio efficioꝛ dñs ⁊ non añ ⁊c.Nam di/
co ego ꝙ iſte tex. non loquitur de vſucapione vel pꝛeſcripcione ali /
qua ſed ſolũ diſponit an ſtatim ⁊ immediate mibi acquirã dñium
domus ruinoſe ex ðᷣ decreto nõ dico an poſſim pᷣſcribere vel vſuca
pere put voluerũt omnes ⁊ non bñ quia hic non fit mentio aliqua
de vſucapione vel pᷣſcriptione ⁊ decidit̃ ꝙꝙ non vt in verſie non pꝛiꝰ
incipere ꝑ longũ tempus dñiuz capere ⁊c. Sed qᷓ;pꝛimũ poſtea cõ
ceditur mibi ᷣm decretuz ſtatim cõſequoꝛ dñiuz vt in verſi.qᷓ;ᷓ ſo
decreto a pᷣtoꝛe oñs conſtituatur xc. Itacq; hic non dubitatur
de vſucapione de qua loquuntur omnes ⁊ non bñ vt dixi que vſu
capio regularitcadit in rebuſ mobilibus vt inſti.de vſucap.in pꝛin.
⁊.ff.eo.per totum. Sed cadit in rebus immobilibus pꝛeſcriptio
vt in.l.i.per totũ.C.ð pᷣſcrip.xxx.vel.xxxx.annoꝛũ de qua pᷣſcriptio
ne potius debuiſſet dicere iuriſcõſultus hic ſi pur cõſideraſſet illud
ꝙ dicunt doctoꝛes hic qᷓ; loqui ð vſucapiõe que vt dixi cadit in re
bus mobilibus tm̃ ⁊ tex.iſte loqr in rebus ĩmobilibus nec fit etiã
aliqua mentio hic de non dno nec fieri potuiſſet vt infra oſtendam
NMazʒ in hac materia dãni infecti non conſideramus dominũ vel nõ
dominũ ſed ſolummõ rem ipſam ruinoſazʒ ⁊ eius poſſeſſoꝛẽ quicũ
q; ſit vt eſt caſuſ valde ſingularis ⁊ aureus de qͥ ego facio magnazʒ
vim in.l.inter quos..ſi in ↄtrouerſia infra eo.in verſi nam id ini
quũ eſt ⁊c.ꝑ quẽ text.deſtruitur coĩs opinio ſeu coĩs erroꝛ in mã
dãni infecti ⁊ ꝑ ↄñs redeundo ad ꝓpoſitũ pꝛo nouo intellectu iſtiꝰ
tex.ego dico ꝙ miſſus in poſſeſſionem in cauſa dãni infecti ex ᷣ de
treto ſiue dominũ ſiue ↄ non dominũ non cauẽte mihi poſſeſſoꝛe
domus per longũ tempus capiendo tñ etiã longũ tempus aliter q;
capiant ⁊ dicãt omnes docentes hic quiẽt in hoc vebemjenter ſal/
na eoꝛũ pace decipiuntur vt infra oſtendã efficitur dñs domus ru
inoſe in qua obtinuit ſᷣm decretũ non aũt per pꝛimuʒ nec eſt opus
vſucapione vel pſcriptione aliqug. Quo vero ad illa verba ẽt
longi tempoꝛis ſpatiũ ⁊c.dico ego ẽt nouiter ꝙ in materia dãni
infecti longũ tempus dr qn interualluz aliquod interceſſit poſt pꝛi/
mum decretũ interpoſitũ adeo vt dñs videatur habuiſſe edes pꝛo
derelictis aut miſſo in poſſeſſionem ex ðᷣ decreto aliquã diu expec/
tante non fuerit pᷣſtita cautio ⁊ iſtud eſt longuz tempus in iſta mã
non aũt eſt ſpatiũ decem annoꝛũ vt dicunt omnes qui in hoc ẽt cũ
reuerentia errarunt vt eſt caſus apertus ⁊ foꝛmalis in.S.non autẽ
infra eo.quem tex.doctoꝛes habuerunt hic añ oculos ⁊ non vider̃t
ex quo infero ꝙ longũ tẽpus de qͥ hic fit mentio in.d. verſiẽt per
longi tempoꝛis ⁊c.non capr̃ pꝛo decennio ð non dominũ nam nimi
um eſſet expectare ꝓ conſulendo circa ruinã domus ꝑ tempus.x.
annoꝛũ nam interim poſſet domus illa millies vt ita dixerizʒ ruere
⁊ pꝑp hoc non eſſet conſultũ nobis in bonis vel in pſona mea vel fa/⸗
milie mee ⁊ lʒ in iure capiatur longũ tempus regulr̃ pꝛo decennio
vt in iuribus vulgaribus. Lñ in hac ma capitur ꝓut dixi ꝑ text.
in.d.S.non aũt qui tex.declarat iſtum. Ex quibus omnibus
cõcludo ꝙ alius ⁊ nouus meus eſt ſenſus iſtius text.vt dicamus
ꝙ in cauſa damni inſecti ꝑ pꝛimũ decretuz non efficit᷑ quis dñs rei
ruinoſe ſed ꝑ ſᷣm decretum ſic ↄ quemcũqʒ ⁊ in continenti nec eſt
opus vſucapione vel pꝛeſcriptione aliqua put de his omnibus etiã
latius dixi in repetitione nr̃a iſtius text.dicata ad. S. D. M. A.
vj.ponti.maxi.⁊ ad ibi late me remitto ⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ nõ
ero ⁊ ad ibi dicta me remitto. Cuius tex.verba ſunthec.

C Julianus ſcribit eum qui in poſſeſſioneʒ dam
ni infecti nomine mittitur non pꝛius incipere per
longũ tempus dominium capere: q̃ᷓʒ ſecundo de
creto a pꝛetoꝛe dominus conſtituatur.

Glo. in. l. ſi finita.S. inlianus.

Coiter ſctibentes omnes hic repꝛehendnnt glo. in diffinitione
pꝛimi ⁊ fi decreti ſupplentes eam ꝓut ibi latiſſime p eos.
tu aduerte pꝛo nouo ⁊ vero intellectu meo iſtius glo.nazʒ non 2
ſuplectiõe aliqua nam illa verba pꝛimus iuſſus ⁊c. non ſtant ec 6
añ factũ ſiue in fieri ſed ſtant iudicio meo ꝓut eſt in eſſe pꝛoduct⸗
pz dum glo. dixit eſt pꝛimus iuſſus ſiue hꝛima miſſio in poſſeſſi

onẽ ⁊c. Nam glo.bñ ſciebat ꝙ ſi iudex ꝓmũciaret ſeu iuberet quẽ

eſſe mittendũ in poſſeſſionẽ aliud eſt ꝓnunciatio ipſa ⁊ aliud ẽ
miſſio ſequens ⁊ ð hoc nemo dubitat imo glo. nil oe ir
ꝓbabo. Sed glo. ponendo illam dictionẽ ſiue vt recte coueni/
at cũ pꝛetcedenti cepit ſirmiter pꝛimũ decretũ pꝛo pꝛimo iuſſu quan
do quis effectualiter mittitur in poſſeſſionẽ ⁊ per ↄñs glo. conſide
ranit ipſum actũ in eſſe ꝓductũ non aũt futurum eſſe ⁊ ſic intelli
gendo non eſt opus aliqua ſupplectione. Et hoc eſſe verum
clarius ondo ꝑ id ꝙ dixit eadem glo. in diffinitione bi decreti duz
dixit ꝙ eſt ᷣus iuſſus ſiue vᷣa iuſſio iudice iubente ⁊c.neʒ pilla ver
ba glo. oñdit apte ꝙ cepit ipſũ iuſſum de q; pᷣdixerat pipſa executi
one dicendo poſtea iudice iubente ⁊c.nam hec eſt pnunciatio pꝛece
dens ipſum iuſſum ſeu ĩmiſſionẽ ⁊ illa eademmet verba iudice iu
bente ⁊c. dñt oĩo conſtrui ⁊ adaptari cum ea parte glo. ſi b conſi⸗
deretur nam vnus ⁊ idemmet verboꝛũ cõſtructus eſt ⁊ vna eadẽ
met oĩo vt dicamus hoc mõ pꝛimũ decretũ eſt pꝛimuſ iuſſus iudi
cis ſeu pꝛima miſſio ĩ poſſeſſionẽ ſm ſᷣus iuſſus ſine ſa mifſio in
cdice iubẽte ⁊c. Naʒ glo.aptiſſime voluit ꝙ in vtroqᷓ iſtoꝛu pcede
bat ꝓnũcia iudicis demittẽdo ĩ poſſeſſioneʒ ⁊ iſta ẽ va mẽs iſtiuo
glo. bñ ⁊ ſubtiliter põderate dũ ponit iſta oĩa ſimul ⁊ ſemel in vna
eademmet orõe ⁊ ꝙ plus eſt ſine aliqua copula inter medha vt
patet in verſiꝰv dr pꝛimũ decretum pꝛimus iuſſus iudicis ſiue pii
ma miſſio in poſſeſſionem ᷣm pᷣus iuſſus ſiue ſᷣa miſſio iudice iu
bente ⁊c. ⁊ hec eſt noua ⁊ vera ponderatio mea ad iſtam glo. que
ponit diffinitionem pꝛimi ⁊ Fi decreti cum illamet qualiuate de in
dice iubente ⁊c.⁊ mirũ eſt ꝙtot patres antiqui moderni ⁊ moder
nioꝛes non conſiderarũt eã in illo verſiꝰ iudice iubente ⁊c. qui ver
ſiculus reſpicit vtrãq; diffinitionẽ ſunul ⁊ ſemel ſicut ſi dicerez pe/
trus ⁊ antonius albi ſunt ⁊c.naʒ eadẽ qualitas reſpicit vtrũq; licet
ſit ſcripta magis ꝓpe antoniũ qᷓ; petrum ⁊c. De quibus omni
bus etiã latius dixi in repe.nr̃a in. d. . Jul.dicata ad. S. D. N. A⸗
vj.ponti.max.⁊ ad ibi dicta me remitto ⁊ ideo pꝛo nũc longioꝛ nõ
ero niſi ꝙ iſtius glo.verba ſunt hec.

CPꝛius queritur quid dicatur pꝛimum decretũ
quid ſecundũ:qualiter perueniatur ad pꝛimum:
qualiter ad ſecundũ:quis ſit effectuſ pꝛimi:quis
ſecundi: Et dicitur pꝛimum decretũ pꝛimus iuſ
ſus iudicis ſiue pꝛima miſſio in poſſeſſiõeʒ: ſe/
rũdum ſecundus iuſſus ſiue ſecunda miſſio iudi
ce iubente ſimile poteſt videri ſupꝛa de vulga. et
pupilla.ſub.l.i.⁊ lʒ alias pꝛimũ dicat᷑ reſpectu ſe
cũdivt ſupꝛa de re.dub.l.qui duos non tamẽ hic
ita: quia aliquando pꝛimum decretũ interponi/
tur non ſecundum vt iufra dicam.

Blo. in. l. ſi finita. S. inlianus.

Doctoꝛes omnes hic coĩter concludũtq in pꝛimo decreto in/
terponendo reqr citatio pemptoꝛia ꝑ multa iura ⁊ rões de quibus
ibi per eos ⁊ inter alia mouen per.d. glo.ibidez in verſi ad pꝛimũ
peruenitur ⁊c.quã ipſi ponderant ad hoc ⁊ faciunt magnũ feſtum
de ea ad hoc pꝛopoſitũ vt videre.potes. Sed tu aduerte ꝓve
ro ⁊ nouo intellectu meo ad iſtam glo.nam glo. hot non dicit ſ bñ
honderetur ſed ſolũ concludit ꝙ pꝛimo reus citatur pemptoꝛie et
ſi non venit nec mittit tunt ſit miſſio ↄ eum vt tedio affectus veni
at rnſurus ⁊c.: ſic iſta citacio de qua loquitur glo. non dz pcedere
pꝛo pꝛimo decreto interponendo ꝓut dicunt ⁊ intelligunt oẽs doe
toꝛes v non bñ ſed iſta citatio ꝑemptoꝛia eſt illa que debet pꝛeceder
ad ipſam cãz pꝛincipaleʒ puta ad videndũ poꝛꝛigere libellũ vel ſimi
lia ⁊ tunc ſtante illa pemptoꝛia citatione pꝛo illo actu pꝛincipali ſi
poſtea citatus non venit nec mittit tũc fit miſſio ex pꝛimo decreto
ʒ euz contumacẽ nec ad hoc requiritur citatio pꝑemptoꝛia nec glo
hoc dicit ſi bñ conſideretur de qͥ latius dixi ẽt in repe.nr̃a ad teyt⸗
in. d. . iulianus dicata ad. S. D. M. A. vj. pontifi. maxi. Tad
ibi dicta me remitto ⁊ ideo p nunc non me vlterius extendã niſi
tu mõ intelligis illã glo.nouiter ᷣm meũ nouum intellectũ ad eaz
⁊ vt melius capias foꝛmaliter ponam verba glo. Que ſunt bec.

CAd ſ⸗ ecundũ peruenitur ita: miſiſti me in poſ⸗
ſeſſionẽ ex pꝛimo decreto vellem mitti ex ſecun/

imirtiinin nu
nine⸗

finni en 8

. .
in en .

1

lmngk

tGeNimmirinn
Düirtlmſnnss ſcen r
(criikineittfterlionti
fnstiowiu iinennan
ltscisſurzen.

Ghiliftu frrn

Pieftcnnnnumnen
nn riialen

f d—

—
=

14SASisss tgesennann

h hdfdf f —

õs

2.

.

(seniritiinnmnn
uli mniinttin
im lmi oſu finſnin
mi cNinninin uninin
v ns ſertgim niſoi poſeſin
ien ſemts uſis ue tancaniti
rdentimieortnien ipunng⸗
pyll ſchlithtus uni i hnl
ain ſeu den h a ufnunih
qun dinm,mn tienn
x Nmun iſſ inn

Hoinifntnitimg.
mmmanr din vtni ifinnnniin

aunenſtu kinin l
. Kon ſcüſen
tltam Aute,
vand —

rru

uerſario: 4 .
terponetur ſecundũ decretum vt hic. Sed infra
auod tẽpus. Gñ.ſecundũ pi.poſt decem dies:

doiudexdebet illuʒ adpuc citare. C. Se iud. auc.
iubemus. Vel ſi non inuenitur domui ſue debet

denũciari: vel vicino ſuo pꝛeconiʒari an aliquis

pelitenz defendere vt infra ex qui.cau.in poſ.a

l. poc añt ⁊ ſi veniat reſtituat expẽſas ⁊ dãna ad
eſario:⁊ recipiat poſ.ſi nullo modo venerit in

ſupꝛa de conſti. pecu .l.pꝛomiſſoꝛ ſtichi.

Glo. in. l. ſi finita. S. inlianus.

Coiter omnes ſcribentes in.l. ſi finita. . iulianus. ff. de dãno
inferto in glo. magfa in.iiij. parte pꝛincipali duzʒ ponit pꝛaticã ⁊ mo
dum pꝛimi decreti unpugnant eam ſupplentes eam in hoc ꝙ ad hᷣ
r poſſit imerponi pꝛimũ decretũ req ꝙ actoꝛ ↄparens poſtea di
ſcegat licenciatus a iudice ? de hac licentia apeat in actis vt ibip
eos vbi ẽt aliquid dixi in repe. mea illius text. poſt alios docentes
ibidem ideo ꝓ nunc longioꝛ non ero. Sed tu aduerte ꝓ vo
7 nouo intellectu meo iſtius glo.magfr̃e que iudicio meo non eget
hac ſupplectione nam pᷣſuponit glo.ſi bñ ponderetur ꝙ eo tẽpoꝛeqᷣ
reus ille citatus non venit neq; miſit aliquẽ ꝓ eo aduerſarius ẽẽt
ibi po coꝛã iudice in eo termino nam alias non poſſet aduerſariꝰ
mitti in poſſeſſionẽ pꝛout dicit ibi glo.ſi non eſſet tunc ibi pꝛeſens
per oñs gloſa hecmnon eget ea ſupplectione ſi bene ponderetur.
Cuius verba ſunt hec. .
C Puus queritur ⁊c. Ad pꝛimuʒ peruenitur ſi

citatus quis perẽptoꝛie non venit nec mittit tũc
mittitur aduerſarius in poſſeſſionem bonoꝛum
licet aliter oliʒ aliter hodie ⁊ fit hec miſſio vt il/
le affectus tedio veniat rñſurus vt infra ex qui.
cau.in poſ.eatur.l.cum legati ⁊ ſupꝛa vt in poſ.
lega.l.is cui in pꝛincipio ⁊c.

Glo. ĩ.l.ſi finita.s.ſi de uectiga
libus in glo. magna in uer.pꝛo

taſtro v. Jo. de JImo. r etiã dñs meus Alex. de Imo. hic in
Fa col. reputant iſtam glo ſingulareʒ ad boc ꝙ pꝛiuilegiũ conceſſus
ciuitati circa pſcriptionẽ in quattuoꝛ caſibus poſitis in.l.fi. C. ð ſa ⸗
cro. ſanc. eccle.non habet locũ in caſtro vel in villa de qu oalias di
ri ibi poſt dmn meum Alexã. ⁊ ideo non me extendo nunc in hoc
niſi ꝙ addo Mico. de nea. in.l. ſed ⁊ repꝛobari.. ſi.fl. ð executut.⁊
Bal.late in. d. ſi iniij.colu.C. de ſacro.ſanc. eccle.⁊ in.c.d.in.viij.
tol.in tit· de capi.qui. cau. vendidit in vſibus feudoꝛũ vbitz ꝗ, non
acd queʒ me remitto ⁊ vnũ ẽt non obmitto ꝙ hec glo.mihi nõ dicit
hoc nec firmat pedes nam refert opi.aliquoꝛũ circa hoc vt in ver.
Fm elden ⁊c.vt occulata fide videre potes ⁊ pono verba glo.
ue ſunt hec.

C Accipe municipium pꝛo caſtro vol villa ſecus
ſi ciuitatis eſſet pꝛediuʒ ſecundũ quoſdã qꝛ opus
eſſet pſcriptione vt.C. ð ſacro ſanc.eccle.l.fi ⁊c.
Attamen ſcias vnum qð bñficium reſtittutionis conceſſuz ci /
uitatibus habet locum in caſtris vel villis m. d. Aabba. in conſi?
lxxxix.in ba col. in fi. in volu. incip. in qõe que ad pne vtitur ⁊c.
Ludo. Roma.in ſuo conſi: ccccxxiij. incip.pꝛo plentoꝛi diſceſſtõe
c. in ſo dubio pꝛincipali ad quos me remitto pꝛn nunc cum alias
legendo hic late dixerim de hoc.
Pau. de caſt. etiam

dñs meus Alex. de JImo. in.l. in pꝛouinciali.. ſi ego in vlticol. ff. ð
noui operis nunci.reputant iſtam glo.ſingula. ad hoc pꝛopoſitum
inquilinus dr habere tacitũ mandatũ a dño locatoꝛe ꝓ expediẽ
nibus rei conducte ⁊ quo ad ea que concernũt cuſtodiaz rei de quo
alias dixi in. a. 5.ſi ego ⁊ ideo pꝛo nũc non me vlterius extendo ſed
ibi dictis nunc ſolum addo nota.ꝑ Raph. cuma. ibidẽ de quo ipſi
mentionez non faciunt vbi allegat nota. in.l. finali.5.ſec cum in ba
de furtis ⁊ in. li. C. ſi per vim vel alio möõ. Secuncdo addo
Plex. in. d. l.ſi flius cum glo. non ꝓbat hoc ſi bñ ⁊ ſubtiliter pon
deretur nam non eſt verũ qð ſilius negligens teneatur. Sed tũc
inr qñ res fuit ↄducta periculo fuo vt bic dr in fi.⁊ hoc caſu poſſe/
mus in dicere eum videri hr̃e mandatũ qn res locatur ſibipiculo

ſuo alias aũt non pꝓut ſonat iſte tex. Cuius
CSi filiuſ⸗ familias nianilinns r icenne an
damni infecti nomine in poſſefſionem edium vi/
cinarũ mittendus ſit. Queritur.n.an filiuſfami/
lias non videatur damnũ pati ſi res peculiares
ſint ⁊ an pater poſſit ſtipulari ſi quid ei damni fi
at ⁊ placet vtrunqʒ eoꝛum in poſſeſſionem mitti
niſi ſic filius cõduxerat vt eius periculo edes eſ
ſent tunc eniʒ non quia ſolus tenetur ex loco rec
te dicetur ipſum mittendum in poſſeſſionem ni
ſi ei caueatur ⁊c.
Uerba autem glo. ſunt hec.
CPeculiares hic diſtinguendũ eſt ad qð pecu
lium iſte res reſpiciant nam ſi ad caſtrẽſe vel q̃i
ſolus filius ſtipulatur cum in eis paterfamil. cẽ
ſeatur vt ſupꝛa ad maced.l.ſecunda in aduenti
cio vterqʒ poteſt ⁊c.

Z. a quo ſundus. Ralarcnondgo i

poſitũ ꝙ; qñ agitur confeſſoꝛia quaſi poſſeſſoꝛio ſeruitutis ⁊ dz ali
quid fieri ↄ contumacem fit miſſio ex pᷣ decreto in loco ſeruiente ⁊
etiam ſtatuitur certum tempus infra ꝙ agatur pꝛo ſecundo decre
to interponendo ⁊ cum Bar.coĩter alij docentes ibi ptranſeunt p
ut videre potes. Sed tu aduerte ꝓ vo ⁊ nouo intellectu mẽo
iſtius tex. quẽ ego diuerſimode ab alijs intelligo.ſ.q nõ loquitur
in cõfeſſoꝛia nec in negatoꝛia nec ĩ poſſeſſoꝛio ſeruitutis ſed ego pe
tebaʒ a titio fundum tanqᷓ; meum rei vendicatione iuxta.lin rem
in pꝛineff. de ret vẽdi.in quo fundo erat domus quã ipſe edificaue
rat ⁊ in hoc pᷣ iudicio rei vendicationis inter nos moto dixit reus
ronuentus a me ſe edificaſſe illã domũ ad poſtulationẽ tuam quo
intellecto ſtatim ego incepi agere te dicendo non licuiſſe tibi facer
ediſiciũ ibi vt pote in ſolo meo ⁊ in hoc ſᷣo iudicio mõ tu es contu/
max ⁊ vj in tex.iſto ꝙ ego debeo mitti in poſſeſſionem fundi non
obſtante iudicio pꝛimo moto ↄ titiũ extraneũ non aũt poſſum pe⸗
tere deſtrui domũ conſtructã ⁊ ratio eſt quia ex q ille dicit ſe edifi
caſſe in eo fundo ad poſtulationem tuã pꝛeſuponit fundũ eſſe tuuz
⁊ ſe non habere aliquod ius in eo ⁊ per ↄñs fit miſſio ð dñm rei ſe
non defendentẽ ⁊ ſubditur in tex.ꝙ ſi poſtea tu pſeueras in contu
macia ſtatintur poſtea tibi tempus infra ꝙ debeas ꝓbare te potu
iſſe licite edificare ſeu edificari facere in eo fundo ⁊ ꝙ alias licebit
mihi illud demolire vtpote facto in re mea ⁊ ad me pꝑtinente ⁊ B
eſt ꝙ voluit dicere tex.iſte in quo non fit aliqua mentio de confeſſo
ria vel negatoꝛia nec de alijs terminiſ poſſeſſoꝛii ſeruitutiſ quibus
vtuntur ſcribentes hic quos non patitur hec littera bñ cõſiderata
⁊ ſubtiliter put dʒ ponderari. Cuius verba ſunt hec.

C. A quo fundus petitur ſi ab illo edificatum ha
bes:ago tibi ius non eſſe edificatũ habere ſi non
oefenderis ad me poſſeſſio tranfferẽda eſt: non
gdeʒ vt pꝛotinus deſtruatur opus:iniquũ eniʒ eſt
demolitionem pꝛotinus fieri: ſed vt id fiat: niſi
intra certũ tempus egeris: ius tibi eſſe edifica/
tum habere.

Bar. ⁊ Ange. hic
Z. Cum poſtulaſſem. Sarr Ange. bie
ſingularis ⁊ ꝙ non eſt alibi ita expꝛeſſus in iure ad hoc pꝛopoſitus
ꝙ interpellatio facta extra iudiciũ non conſtituit in moꝛa eum qui
ſolo officio iudicis tenetur ſeu cõueniri poteſt niſi per litis conteſta
tionem interuenientẽ ⁊ idem dixit dñs meus Alex. de Imo.in.l.ſi
conſtante. .qũot.in vltima.col. in fi.in vltimis verbis.ff.ſolu.mat.
⁊ ẽt idez dñs meus Alex.in. l. mulier. . cũ pꝛoponeret᷑ in. viiij. col.
ff. ad. trebel. Seg tu aduerte ⁊ intellige ſane hoc eſſe verũ in
eo.qui conueniri poteſt officio iudicis nobili ſecus ſi conueniri po
ſit officio iudicis mercenario ſᷣm Cy. in.l.i.C. de aliena.iud.mu.cau
ſa facta in. v. q. in fi. Bar. ⁊ Bald. in. l. i.ffde iuriſ. omni.iudi. ⁊
Ludo Roma.in.lii.in.viiij.col.ff.ð arbi. Sed ſi nunqᷓ; in hijs
haberemus auctoꝛitatẽ pꝛedictoꝛũ dico ego hoc ꝓbat tex.in. d.
l. cum poſtulaſſem ſubtiliter inducendo in verſi. pꝛiuſq; adiretur pᷣ
toꝛ ⁊c.qui tex. loqr in cauſa dani infecti ĩ qua imploꝛat vt ſcis vel
ſcire debes offitiũ iudicis nobile vt in.l.iiij. .hoc.aũt iudiciũ eo.ti.
gtacite ſentit aliud eſſe vbi quis cõueniri poſſe et officio iudicis mer
cenario. CLirca quẽ tex.addo ſolum vnũ verbũ ꝙ de hac mate

ria late poſuit Batt. in.l.qui rome.ꝭ.pe.ff. de verbo.obligat.⁊ in
