pꝛa dixi in.l,ij.in fiff. de publici.dũ poſui veꝝ ⁊ nouuz intelleciũ
meũ iſtius tex. ⁊ idem ꝓbatur hic in verſi. iuſſerim vxoꝛi trader̃
⁊ca⁊ in verſi iuſſero vxoꝛi mee dare cc. Secundo redeundo
ad pꝛopoſitũ noſtruz dico hec ratio diuerſitatis mihi inter hos
caſus non placet nec ꝓcedere poteſt tibi aliquo mõ. Pꝛio qꝛ dol
natio cauſa moxtis non eſt perfecta anteq; moꝛs ſequatur vt in.l,

C1

Mamtiidetnan:s
pine snri
tcit raſeen
udi airn fe⸗

uiafmiinmmn,
Munn idcidatnn . .
õ
ibeenacetienderternen
nnmrptersenie
Gerymatnämade
WhunIN.
(CNhaprundudna m
Kcnoereganeevnem u
CorionNnusrarar
Clnlapnfetn.

itlt Nnener

— —‧

d

rtnte nnnn iniut
iieiale
enannſnin i
acutatnginii
äl

4

gieti

n ihlif
–W 4 an netiigin
s rrthinmun
. mlinſſnin

ann hugtiaſnfint
s alnlongitnitl,
n siininrnd linicſien
dus aigaim ientdsle,

Mimdiitſenn, Nie

Alinsſtiſenen
Vmlene⸗ Enigunmngtilifing

Amngfum iergiinnndmnnaſe

n gen khwltienaninmnini
mncdniini e mns ui⸗ Alic
uuckuilenloſblgntocifmner i
imnd numoruababeuiritn tgnenta
Mnaarlicnis narto antelocnene,

Lſdivir orod Kegtuns.

alhmeu E inin n min ſe tn

mim ra w ſt'tinimiimeim ain a.

aAI ulatNdtutn ,nidl ſ
etnegianuua
tmamftauktaPf Kan ſen d
mumgi,nmnn nl ſir
iri einte Cdindeecnosſteg
e aumnntgnm inir i
1 õä”s
n Gammfnimwlin

sl
mn luum imn nn u i
mamfa ni snii dli oe
zuinln rbeeln elſei der

Wurr tndl iſnliniinni et

idetut ff ve donat:cau:moꝛ. vbi poteſt feuocari ꝑ donanteʒ
noneinbicmuoiner tempus donatõis ſed moꝛtis ad fi
hem vt quis capere poſſit vt inl. in moꝛtis cauſa. fj. eo. tit. Daete
. rea ſitöcederemus in donatõibus cauſa moꝛtis ſtatim tranſſerri
pominiũ tamẽ ſoluʒ tranſfertur reuocabiliter vt in. l. i. . ij.ff. eo.
tit. Pꝛeterea cõſidero aliud quod in tex. in, d.lidemq; inft.
pbatur ꝙ maritus veſinat habere rem quã erat habiturꝰ in bo
nis ſuis ſi non feiſſet donationẽ cauſa moꝛtis vxoꝛi per moꝛtem
donitis. que ratio babet locũ in legato.nam maritus erat habitu
rus tegatiᷣ in bonis ſuis ſi nõ feciſſet legare vxoꝛi.vnde videt᷑ rõ
nẽ alia poſſe reddi diuerſitatis inter caſus pꝛedictos. nam in.d.l.
idemq; cum. 5.fi. l cedentis cum quo cõtinuari debet res tradi
ta fuit vere vxoꝛi vt in verſi. iuſſero vxoꝛi mee dare aꝛc.⁊ in verſi.
atq; ſi ego aceptam v rem meã factam vxoꝛq; tradere vc. ⁊ ſic
vere tradita fuit ibi res ⁊ dominiũ tranſlatuʒ fuit licet reuocabili
ter in vxoꝛem pꝛout ex nũc ⁊ mediante perſona mariti qui videt
tradidiſſe bꝛeui ſua manu vxoꝛi rem illam donatam ⁊ traditam
? vxoꝛ Neretur de pᷣſenti ea re ⁊ lucrifaceret fructus ex ea ad pꝛe
ſens. ideo nõ valet donatio. ſed in dicto. .ſi legatarius ille qui
colebat mibi legare no cõdeſcendit ad aliquã traditionẽ verã vel
fetam. Item interim vxoꝛ nõ vtebatur vel fruebatur re legãda.
ſed legatu illud veniebat tranſſerenduz poſt moꝛtez illius. nec vlla
facta fuit traditio. ⁊ potuiſſet etiã eſſe ꝙ eo temꝑe vxoꝛ pᷣmoꝛtua
fuiſſet quo caſu nõ tractaretur nec tractari poſſet reſpectu mariti
de ſuo pꝛeiudicio vel bonoꝝ ſuoꝛum diminutõe.⁊ ſic ego intelligo
bet iura quoꝛũ verba ſunt hec.Et pꝛimo.d.l. ꝗdemq;.
L. Idemqʒ; ſi traditurũ mihi iufſerim vxoꝛi tra/
dere nec referre cõualuerit donatoꝛ an moꝛtuuſ
ſit neqʒ exiſtimãdum eſt ſi dixerimus valere do
nationem fieri me pauperioꝛẽ.quia ſiue cõualue
rit donatoꝛ ei conditione tenebitur ſiue moꝛtuuſ
fuerit rem quam habiturus eram in bonis meis

deſinam pꝛopter donationem habere ⁊c
Uerba autem dicti..quod legaturus ſunt hec.
CQuod legaturus mihi aut hereditatiſ nomiĩe
relicturus es potes rogatus a me vxoꝛi mee re/
linquere ⁊ nõ videtur ea eſſe donatio.qꝛ nihil ex
bonis meis diminuitur in quo maxime miĩoꝛes
donanti ſuccurriſſe Pꝛoculus ait ita ne amoꝛe

alterius alter deſpoliaretur nõ quaſi maliuolos

ne alter locupletioꝛ fieret ⁊c.

Bar. hic ⁊ etiam illuſtris do. ranciſ.
l. ſiue uxoꝛ. Rar hier en pꝛin. in. xijcol. fl ſol. ma
Et idem do. Franciſ.in.l.diuoꝛtio in vlti.col.in fioff. de verb. obli.
reputant iſt caſum ſingul.ad hoc ꝙ vbi alias regulariter eſt pꝛo
hibita donatio inter virũ ⁊ vxoꝛẽ vt per totũ hunc tit.ff.?.C. Ta
men hoc fallit niſi donaret vnus alteri pꝛo dote cõmunis filie quã
vellet tradere nuptui cum quibus ſto ſimpliciter. quia tex. iſte cla
rus eſt ⁊ non eget aliqua mea noua interpꝛetatione. niſi ꝙ addo
Sranciſ.Cremoñ.in ſuis notabilibꝰ in notabili quarto allegantẽ
iſtu texr. ẽt pꝛo ſingularii Et idem ſentit Bart. in. l.ij.ff. de do⸗
natio.ad quos me remitto. ⁊ redeo ad tex.de quo agimus. Cu⸗
ius yerba ſunt hec. . .
L. Siue vxoꝛ marito ⁊c.donaſſʒ isqʒ eas ĩ dotẽ
pꝛo cõmnni filia dediſſet ſiue poſt donationem
quam in maritũ contulit vxoꝛ paſſa eſt euʒ pꝛo fi
lia doteʒ dare benigne dici poteſt.⁊ ſi pꝛima do
natio nullius momenti eſt:attamẽ ex ſequenti cõ

ſenſu valere dotis dationem ⁊c.

l. cuʒ hic ſtatus.s.ſi quis ſpon

ſam. Donatio inter virũ ⁊ vxoꝛẽ a iure regulariter phibita eſt. ⁊
tamẽ cõſirmatur per moꝛtẽ vt in.l.donationes la pꝛima. C.ð do
natio.inter vi. ⁊ vxo.dũmodo internenerit traditio vel quaſi. ſecꝰ
eſt ſi eſſet ſimpliciter facta pꝛomiſſio vt in.l.papinianus.ff.de do/
natio. inter vir. ⁊ vxo.cuz ibi not. per Bar. ⁊ per Bar. in. l. quod
de ſuo. C. de dote cauta non nũe.⁊ in ſuo cõſil.incip. Martinꝰ de
eugubio vc. ⁊ per Paul.de caſt. in ſuo conſil.c j. incip.notandũ eſt
Thcleen ſtatutũ ⁊c.⁊ in conſil.evj.incip.vir donauit ⁊c. Tamẽ
oc pꝛocedit in donatõe facta inter veros cõiuges.ſecus ſi eſſent fi
cti vel eſſe non poterant veri cõiuges.quia tunc donatio etiã per

fecta non coõfirmatur mozte. tex eſt in. d.l cus hic ſtatus. 9. ſi quis

ſponſam qui eſt. . fi. quem tex. ad hot bꝛo ſingulari adducit bal.

iu.l. eam quaʒ circa mediũ in. viij. col. in verſi ic. mi
quid ⁊c.C. de fideicõi.⁊ idem ẽtvoluit Balgainn eldraan
sod.titu.⁊ do. meus Alex. de imol.in. l. ſi cum dotem. 5. fi. in ter/
cia col. fr.ſolu. matri. do. meus Alex. de imol. poſt Ludo. roma.
in. l. ſi donatione in. viij.col. C. de collatio. illuſtris do. Franciſc.
areti. in. l.ſi ante in tercia col.ð ff. ſolu.matri.cum quibus ego ſto.
Sed ego plus dico ꝙ eo caſu res donata applicatur ſiſco qñ
matrimoniũ erit putatiuũ ⁊ etiã a iure repꝛobatũ.tex.eſt in dicto
5.fi. vbi ponũtur exempla in hoc quod non dixit Bald. ⁊ bic ſtat
virtus ⁊ pulłcritudo iſtius tex. iudicio meo. Cuius verba ſunt bec

CSi quis ſponſaʒ habuerit deinde vxoꝛem du
xerit cuʒ non liceret an donationes quaſi in ſpõ
ſalibus facte valeant videamus. ⁊ Julianus tra
ctat hanc queſtionẽ in minoꝛe.xij.annis cum in
domũ quaſi mariti ĩmatura ſit deducta. ait eniʒz
hanc ſponſam eſſe ⁊ ſi vxoꝛ non ſit. Sed eſt ve/
rius quod Labeoni videtur ⁊ a nobis ⁊ Papin.
libꝛo.x.queſtionũ pꝛobatũ eſt vt ſi quidem pꝛe/
ceſſerint ſponſalia durent quãuis iam vroꝛẽ eſſe
putet qui duxit.Si vero non pꝛeceſſerint nʒ ſpõ
ſalia eſſe ꝙ iam non fuerunt neqʒ nuptias ꝙ nu
ptie eſſe non potuerũt.ideoqʒ ſi ſponſalia ante/
ceſſerint valet donatio ſi minus nulla eſt ⁊c.iun/
cto fi.in verbo ⁊ quaſi ab indignis ea que dona
ta ſunt ablata fiſco vendicari ⁊c.
Contra nolentẽ reſtituere rem ali/

l. ſi Donate. cuius iuratur regulariter in hiteʒ vt

in.l.qui reſtituere cum ibi plene not.ffde rei vendica. de cꝰ tex.in
tellectu vero ſupꝛa etiã diximus ibi.⁊ ideo pꝛo nunc longioꝛ non
ero quantũ ad intellectũ illius tex. Tamẽ hoc eſt verũ niſi ille qui
habet facere reſtitutionẽ babeat cauſam poſſidendi ipſam rex ab
ipſo met agente quãnis babeat nulliter. q tũc nõ iuratur in liteʒ
contra eum.tex.eſt in.d.l.ſi donate in pꝛin.quem tex.ad hoc ſin⸗
gularem ⁊ aureũ eſſe ⁊ non reperiri alibi dixit Lud.roma.in ſuo
ſingulari in verbo iurari c.exclamãs multũ de iſto tert. Sʒ
tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu meo.quia iſte text.nõ pꝓbat
boc ſi bene ⁊ ſubtiliter põderetur.nec bene intelligitur per Lud.
roma.nec venit ad limitatõneʒ illius tex.in.d.l.qui reſtituere vbi
neceſſariũ eſt vnũ vt poſſit iurari in litem.ſ.vt pcedat iuſſus iudi
tis de reſtituẽdo vt ibi in pꝛin.in verſi.iuſſus ẽ ⁊c.⁊ in fi.⁊ in ver.
ex quibus arbitratu iudicis ⁊c.ſed in.d.l.ſi donate non pᷣſupponi
tur adhuc iuſſum iudicis pᷣcedere. ⁊ ideo non eſt mirũ ſi non iu⸗/
ratur hic in litem contra illum. Pꝛeterea iſte tex.non loquitur in
iuramento nec de extimatõe debita ratõe iuramenti nec de recu⸗
ſante dare rem ipſam. quo caſu habet locũ materia.d.l.qui reſtii
tuere.ſed iſte non reddebat rem foꝛte quia non habebat eam. ⁊ iõ
eſtimatio iuſta reddi debet.⁊ hoc eſſe verum pꝛobo. quia dicitur
hic in tex.poſſidenti caueri debebit ⁊c.⁊ ſic poſſidebat̃ab alio vt
pote alienata ab ipſo donatario in aliũ cui debet caueri de enictõe
fundi. vel ſi vis intelligere de donatario poſſidente adhuc militat
ratio pꝛedicta.quia non apparet de iuſſu iudicis qui debet pꝛecede
re ad hoc vt habeat locũ.d.liqui reſtituere.⁊ ꝑ cõſequẽs iſte tex.
non facit ad caſum noſtrũ.Cuius verba ſunt hec. .

L. Si donate res extant e tiã vendicari poſſunt
ſed quia cauſam poſſidendi donatio pꝛeſtiterat
niſi reddatur ⁊c.eſtimatio facienda eſt iuſto pꝛe
cio caueriqʒ poſſidenti debebit de euictiõe ſim/
pli quanti ea res ſit idqʒ etiam pegaſo videtur.
Do. me Alex·

l.ſi donare.S.primo. doe me Aer.
re in quinta col.ff.de iuriſdi.om.iudi.allegat iſtũ tex.pꝛo ſingul.
ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ confirmare non eſi de nouo dare.de qua ma
teria nõ dico nũc. ſʒ qꝛ ẽ ſatis lõga ſi vnq;ᷓ videre occurreret vide
not. per Bar. in. l. ſi conſtat.ff. de appella.⁊ per Bal.in.l. ex placi⸗
to.C. de rerũ ꝑmuta.⁊ Bal.in.l.ſi donatio per illum tex.C.ð do
natio. ⁊ Bal. in. l. i. C. de teſta. manu. ⁊ Bal.in.lleges in vlti.colũ.
C. de legibus.⁊ in.l.aduerſus in fi.C.ſi aduerſus rem iudic.⁊ in
l. legittima. ff. de pactis que omnia allegat idem do. meus in.d.lI.
moꝛe. Cui dictis adde tu gl.not.in.c.fi.xj.diſ.⁊ in.c.inter dile
ctos ⁊ ibi per dños canõiſtas extra de fide inſtru.⁊ in. c/ex perte.
. 8

.

cextra de conſtitu.⁊ per do.Archid.in.c.ſinodo.lxiiivil.⁊ ꝑ Bald.
ein.l.nominatõis ad fi. C. de appel.⁊ Bal.in ſua margarita in ver
bo conſirmatio ⁊c. ⁊ Paul.de caſt.in ſuo conſil.cxxxiiij.incipꝛno⸗
tanduʒ ꝙ iſta imperialis cõceſſio ⁊c. ⁊ Oldra.in conſil.cliiij. incip.
viſo pꝛiuilegio ⁊c.⁊ per do.meũ Alex.in conſil.pꝛimo in.xiij.colũ.
in quinto volumie. vin conſil.xxxin eodez volumiĩe incipan ſi ci
uitas cõceſſit vc.in ſᷣa col.⁊ illuſtris do. ranciſ.areti.in ſuo conſi
lio.xviincip. Reuerẽdiſſime pater ⁊ dne dñe ⁊c.⁊ in conſilio.lij.
incipeex facto pꝛeſumit ⁊c.⁊ Cardi.in conſil. cxviij.in pꝛin.⁊ etiam
in ᷣa col.incip.monaſteriũ ſancti iuliani ⁊ c. ⁊ do. Abbiin conſilio
Ivj. in o volumie incip.in queſtione Raynerij ⁊c.⁊ Ludo.rome.
in ſuo cõſil.lxxxxviij.incip.quo ad id quod queritur ⁊c.ad quos
me remitto ⁊ redeo ad tex.de quo mõ agimꝰ. Cuiꝰ vba ſũt hec. .⸗
Si ſponſuſ alienũ annuluʒ ſponſe muneri mi
ſit ⁊ poſt nuptias pꝛo eo ſuũ dedit quidam ⁊ ner
ua putant fieri eum mulieris.quia tunc factã do
nationem confirmare videtur non inchoare no/

uam quam ſentẽtiam veram eſſe accepi ⁊c.
De condictione ob cauſam.

Z.ſi donaturus.s.ſinali. Suriſ

vtoꝛ do. Math. mataſela.conbononienſ in ſuo not.incip.nota ꝙ;
ſtatutũ diſponẽs ꝙ maritus ⁊c. exclamat de iſto tex. ad hoc pꝛo/
poſitũ ꝙ licet alias vbicunq; ex foꝛma ſtatuti maritus habet ſuꝑ
lucrari dimidiũ dotis ſibi date vxoꝛe pꝛemoꝛiẽte in mrimonio nõ
habet locũ in dote pꝛomiſſa ſᷣm Bar.in.l.iubemus.ꝭ.ſane.C.de
ſacroſan. eccle. Camẽ aliud eſt ſi vicit ſtatutũ ſimpliciter ꝙꝙ lucret
dimidiã dotis ⁊ non dicit dotis date ⁊c. quia tũc lucrabit᷑ etiã dii
micdiã dotis pꝛomiſſe per iſtum tex. Sed tu aduerte puo ve/
ro ⁊ nouo intellectu meo iſtius tex.nam hic in vtroq; inter⸗/
uenit pecunia mulieris.pꝛimo eni caſu dedit eam. ſeci go vero ca
ſu liberauit maritũ a pecunia ſibi debita per acceptilationẽ. vnde
non eſt miruʒz ſi iſti caſus equiperant vt cõdictio cõpetat ſi nuptie
nõ ſequãtur pꝛout dicitur hic. Sed aliud eſt in ꝓmiſſione ſimpli/
ci quado de meo ad te nihil peruenit pꝛout nos loquimur in caſu
dotis pꝛomiſſe.⁊ ſic iſte tex iudicio meo non facit ad pꝛopoſituz ſi
bene ⁊ ſubtiliter vonderetur. Tamen pꝛo hoc poteſt adduci
ratio.quia omnia pꝛiuilegia habet dos futura ſeu còſtttuẽda que
babet dos iam vere cõſtituta vt in.l.ſi ego:.pꝛimo.ff.de iur.dot.
per quẽ tex.ita voluit Bal. in.l.ſicut in ſi. C. de actio.⁊ oblig. De
cꝰ tex.intellcũ dixi ſupꝛa in hoc oꝑe nr̃o in loro ſuo ad quẽ me re/
mitto pꝛo nũc cum etiam ſuperius dixerim de intellectu iſtius ſta
tuti in hoc opere noſtro.in.l.ſi ab hoſtibus.S.fi.ff.ſolu.matri.⁊
ideo redeo ad tex.de quo agimus. Cuius verba ſunt hec.

CSi mulier ei cui nuptura erat doteʒ dare vel
let pecuniã que ſibi debebatur acceptã fecit: nec
nuptie inde ſequute ſunt:recte ab eo pecunia cõ
dicetur. quia nihil intereſt vtrũ pecunia ad euʒ ꝑ
uenit ſine cauſa an per acceptilationem ⁊c.

De eo quod certo loco.

1T 1 j Clariſſimꝰ doetoꝛ do.Ma⸗
l. in bo ne ſid ei. theus de matheſelanis cõbo
nonienſis in ſuo not. incip.nota ꝙ aliud eſt vendere ⁊c. exclamat
de iſto tex. ad hoc pꝛopoſitũ ꝙ vbi venditio fit per ſtipulationẽ
ut cõiter fit hodie quãdo fit inſtrumentũ publicũ oꝛiũtur due acti
ones vna.ſ.empti ⁊ venditi que eſt bonefidei. Item alia que eſt
ſtricti iuris ⁊ ſic cõpetunt due actiones vt ibi per eum allegantem
Franciſ.de rampo.conbonoñ. idem tenentẽ in.l.fi.in repetit.ſua.
frde condic.ob cau. Quoꝛuz dictis adde tu pꝛo vero ⁊ nouo
intellectu iſtius tex. qui iudicio meo non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſub
tiliter põderetur. nam hic fit differẽtia ſolũmodo inter pactũ nu/
dum ⁊ ſtipulationẽ vt in verſi.cõuenit vc. ⁊ in verſi.ſi tamẽ quis
ſe cõducturũ ſtipulatus eſt ac.v in neutro eoꝛũ dicitur ꝙ oꝛiatur
actio ex ſtipulatu. ſed in caſu quo interpoſita ſit ſtioulatio oꝛitur
ctio illa arbitraria de qua in toto illo titulo.⁊ in.l.ij..pꝛimo eo.
titu. qui text.declarat iſtum.ſed non oꝛitur illa actio ex ſtipulatu
que eſt ſtricti iuris pꝛout dicebãt pꝛefati ſcribẽtes vbi ſupꝛa pꝛo⸗
xime.nam de ea non dubitatur hic.ſed de axbitraria que bñ oꝛit.
vt videre potes oculata fide ex eius verbis que ſunt hec.

L. In bonefidei iudicijs etiam ſi in cõtrabendo

4

conuenit vt certo loco quid pꝛeſtetur ex empto

vel ex vendito vel depoſiti actio cõpetit nõ ar/

bitraria actõ cõpetit.ſi tamẽ certo loco cõductu

rũ ſe quis ſtipulatus ſit hac actõe vtẽdũ erit ⁊c.

Uerba autem.d.l.ij..hec autem ſunt hec.
Cec autem actio ex illa ſtipulatione venit vbi
ſtipulatus ſum a te.x.epheſi dari ⁊c. L

de pignoraticia actione.

l. ſi rez. S§. finali. Wrhmus aroꝛ do

bononiẽſis in ſuo notabili incip. nota ꝙ oblatio ⁊c. extollit iſtum
tex.vſq; ad celos ad hoc ꝙ oblatio fcã de pecũia vel de alia re mo
bili pꝛeſenti in iudicio non inducit plenã liberationez ſi non inter
ueniat etiã cõſignatio ⁊ depoſuio licet cõtra voluerit expꝛeſſe har.
in.l.ſi debitoꝛ.ff de ſoluto. Sed tu aduerte pꝛo vero ⁊ no/
uo intellectu meo iſtius caſus qui non pꝛobat hoc ſi bene ⁊ ſubti⸗
liter ponderetur.ĩmo pꝛobat opinionẽ Bar. in verſi.tamẽ ſi offe
rat in iudicio pecuniã ⁊c.vbi tex.dicit expꝛeſſe ⁊ aperte ꝙ lʒ quis
debitoꝛ male agat pignoꝛaticia ante ſolutõem factã per eum credi
toꝛi tamẽ aliud eſt ſi offerat pecuniã debitã in iudicio.⁊ ſic ſolutõ
vera ⁊ oblatio in iudicio facta a pari ꝓcedunt.⁊ ſic ſi obtulit pecu
niam debitam in iudicio recte agit vt hic pꝛobatur ex illo verbo
tamen ⁊c.quod venit aduerſatiue ad pᷣcedentia.⁊ hoc mõ intelli/
gendo iſtum tex.pꝛobat opinionẽ Bar.que verioꝛ eſt. ⁊ põt dici
hꝛefato dño Matheo. Heu patioꝛ telis vulnera fetã meis vc. naʒ
ipſe allegat iſtũ caſuz pꝛo ſe ⁊ iudicio meo totũ pꝛobat cõtrarium
vt videre potes ex eo.Et hinc eſt quod dicimus ꝙ vbi quis debʒ
purgare moꝛã vel vult cõſequi actõneʒ vel nõ incidere in moꝛã nõ
ſum̃cit oblatio verbalis ſed debet eſſe realis. ⁊ hec ſufficit ad om
nes effectus pᷣdictos vt in.l.qui decẽ.S.idem reſpõdit. ff. de ſolut.
⁊ voluit Bar.in.l.pꝛetoꝛ.S.ſi quis.ff.de noui ope.nunci.⁊ not.in
c.i.extra de eo qui mitti.in poſſeſ.cau.rei ſerua.⁊ voluit ipe met
do. Mathe. in alio ſuo not.incip.nota ꝙ vbi quis debet ⁊e. ⁊ ſic
ipſe vere ſallitur in intellectu iſtius texe Cuius verba ſunt hec.

QOQui ante ſolutionẽ egit pignoꝛaticia licet non
recte egit tamẽ ſi offerat in iudicio pecuniã debʒ
rem pignoꝛatam ⁊ quod ſua intereſt cõſequi ⁊c.

Ad macedonianum.

. fili us Clariſſimus doctoꝛ do. Matheus matheſe
* lunus conbonoñ.in ſuo notabili incipi.nota
mirabilem moduʒ extoꝛquẽdi ⁊c.ſatis ſuperq; ſatis exclamat de
iſto tex.ad hoc ppoſitũ ꝙ ſi vis extoꝛquere cõfeſſionẽ vel conſen
ſum aduerſarij tui in aliquo ꝙ mittas litteras ſeu epiſtolam bꝛe
uem ad eum in qua dicas ꝙ rogas eum vt reddat tibi centuʒ ad
que tenetur ex cauſa depoſiti.vel dicas ꝙ tu emiſti ab eo domuʒ
ſuam pꝛo centũ.nam ſimpliciter accipiendo ipſe litteras vel epiſto
lam tuã videtur ipſe fatefi depoſitum ⁊ etiã aſſentire venditioni.
Et idem voluit Bar.in.l.quo eniʒ.S.pꝛimo.ff. rem ratã haberi.
⁊ etiam in.l.cuzʒ tabernã.idem queſiuit.ff.de pigno.⁊ in.lł pub/
lia in ſi. ff depoſiii. Ei ſubdit idem do. Matheus vbi ſupꝛa
pꝛoxime vt ſcias hoc pꝛacticare cautela eſt vt teſtes quibus pᷣſen/⸗
tibus dabitur apiſtola per nunciũ habeãt copiã eius epiſtole ⁊ cõ⸗
ſtet ꝙ coꝛam eis epiſtola aperiatur vt ibi per eum. Cuius dij/
ctis adde tu Bal.in termiĩs in.l.ſi litteras.C. mandati allegantẽ

iſtum tex.⁊ de eo facientẽ magnũ feſtũ.⁊ idem etiã voluit Gar.

in.l.ticius.ff.de conſti.pecu.⁊ glo.in cleme. pꝛima extra de pꝛocu
rato.⁊ Joh.de imol.in.l.non ſolum.ꝭ.moꝛte.ff.de ope.noui nun
cia. in. vij.col. vbi extendit iſtũ caſuʒ etiam ad euz qui non ſcripſut
epiſtolam vel litteras ſed miſit nunciũ verbotenus cuius narratõ
ni ſeu ambaſciate aduerſarius non cõtradixit. nam dicit᷑ ſecũdum
eum appꝛobaſſe ambaſiataʒ per iſtum text. Tamen intellige
tu vltra omẽs hoc eſſe verũ ſi viuẽte mittente epiſtolaz vel nunci
um puenit ad aduerſariũ.ſecus ſi eo moꝛtuo.quia huiuſmõi eoæ
acceptatio non nocet ſᷣm Inno.in.c.cum dilectus extra de cofeſſiſ
quod perpetuo tene menti ad quos me remitto.⁊ redeo ad text.
de quo agimus.Cuius verba ſunt hec.
L. Si filiuſfamilias abſente patre quaſi ex man
dato eius pecuniã acceperit cauiſſet: ⁊ ad patreʒ

litteras emiſit:vt eam pecuniã in pꝛouinciã ſol/

Clariſſimus doctoꝛ do.

rt eng
nidaranmn
3te cinra wen 1
õ
iruc CiarN.
iuntitſcnrierun
Gisgimnitngen
ſenclonnturfrugarnir
õ
önepin ictirt ds
dr.

W.
ſllcn

Alai eent
el Naore
erifhinerint eu
ängMininirurt
nſcſlii iri e⸗

—

ðõ

— —
— —

⸗ — ——

2

— rr rrre2

— - - —

lthacges W
(d. en gl egctcerene
alten nigben di
ocenine .
ſtrl⸗

r Gng Peninn
in rifunt mren⸗
nenge an nin

mnahrrſ unn
enmaninſn nun
nngrhin

6 Qimrſirini iiniulin
rrqgtmi ſofemniinlconaniice
nauuran tog iuitunſciſgin

Admaccdoniaunr.

lſins, inuntenete
ms, tanaiti 2
r auſung wenumade
enn ſinmi inend
ma ahrtianum yniminn ſcſkin i
J amns,ſpgan ftüil haniit
3 ad nid Nng enifi bendani
— . chedtiletrns lent
arn diim mimn n ſmlin
* u danlapti nni mnſlitl
Ben e ngti in nl i

ſen cend iuſi

ueret debet pater ſi actum filij ſui impꝛobat con

tinuo teſtationẽ imponere cõtrarie volũtatis ⁊c

Ad macedonianum.

l. Sed et iulianus.S. primo.

Clariſſimus doctoꝛ do. Matheus mateſelanus in ſuo nota/
bili incipiete.nota ꝙ in ouobus caſibus ⁊c. exclamat multum de
iſto tex. ad hoc ꝙ ſicut duo rei debendi videntur innicẽ fideiuber̃
quãdo expꝛeſſe hoc eſt actũ vt in.l.reos cum ibi not.ff de duobuſ
peis. ita etiqᷓ dico rei videntur inuicẽ fideiubere vbi ⁊ quando coi
loꝛ eſt queſtus. Sec tu aduerte pꝛo vero ⁊ nouo intellectu
meo iſtins tex. qui non pꝛobat hoc ſi bene cõſideretur ꝓut debʒ
nam dicitur bic in tex. ꝙ ſi filiuſſamilias fideiubet pꝛo alio nõ ha
bet locũ ſenatuſcõſultũ macedonianũ niſi filiuſfamilias ipſe vere
eſſet acpturus pecuniam mutuam ⁊ colore queſito fingẽdo fi
deiuberet pꝛo alio nam tũc non obligaretur effectualiter ⁊ poſſet
ſe tueri exceptõe ſenatuſcõſulti.⁊ etiã alius reus poteſt excipere.
ſed iſe reus non capitur pꝛo coꝛreo ſed pꝛo debitoꝛe pꝛincipali p
quo filius ſingebat ſe ſideiubere ⁊ tamẽ in veritate ipſe capiebat
pecuniã mutuã. vnde non pꝛobat aliquo pacto iſte tex. ꝙ duo rei
debendi videãtur fideiubere inuicem quãdo coloꝛ queſitus eſt.
nam hic non eſt niſi vnus reus vt eſt caſus in ver.alio reo dato ⁊c
⁊ in verſi tam filio q; reo ⁊c.que verba ſemꝑ pᷣſupponũt vnuz ſo
lum reũ ⁊ non duos vel plures. Cuius verba ſunt hec.

L. Sʒ ⁊ iulianus adicit ſi coloꝛ queſitus ſit vt fi
liuſfamilias qui mutuã accepturus erat pecuniã
fideiubet alio reo dato fraudeʒ ſenatuſcõſulti fa
ctam nocere ⁊ dandaʒ exceptionẽ tam filiofami
lias qᷓ; reo:quoniam ⁊ fideiuſſoꝛibus filijs ſub/
uenitur ⁊c.

Depoſiti.

l. publia. §. fi nali. Deiſto textu ſupꝛa feri

mentionẽ in hoc ope no
ſtro in loco ſuoe ideo nũc non me extẽdam niſi ꝙ ex poſt reperi
clariſſimũ docto.do. Matheũ mateſelanũ cõbononienſem in ſuo
notabili incip.nota mirabileʒ doctrinã ⁊c.exclamantẽ de iſto tex.
ad vnũ quod dicit ſe nõ vidiſſe tactũ ab alio ꝙ licet alias vbicũq;
in libꝛo rationũ tuarũ continẽtur data ⁊ recepta hincinde a me.ſi
ego pꝛobo intentionẽ meã ex libꝛo meo quo ad ea que data ſunt
per me tibi debeo etiã appꝛobare ea que per te data ſunt mihi. vt
in.l.quedam..fi.ff.de edendo ⁊ ibi per Bar. ⁊ in.l.ſi quis ex ari
gentariis. .ſi quis rationem eod.titu. Tamen ſecus eſt in epiſto/
la ⁊ in litteris. NMam ſi in eis miſſis ad me continetur qualiter tu
a me recepiſti centũ ex cauſa depoſiti ⁊ ꝙ ex illis tali die reddidi/
ſti mibi.xxv. v etiã tali dic. xv. ⁊ tali die.x.⁊ ꝙ in effectu remanet
debitor in triginta mibi poſſum ego approbare epiſtolaz tuã quo
ad centum in quibus tu feciſti te debitorẽ ⁊ poſſuz negare te red
didiſſe illa quindecim ⁊ illa. x. ⁊ illa.xxv. nam hec ſunt capitula ſe
pata per iſtum ter. Sec tn dicas ꝙ iſte tex. bene cõſideratuſ
non ꝓbat boc. alius eſt ſenſus eius prout ſupra dixi in loco ſuo
vbi etiam poſui verba eius.⁊ ideo non repeto nũc ne fruſtra occu
pemus mẽbranas. ſed ad ibi dicta te remitto vbi videbis multa
pro vero intellectu illius caſus ſingularis quẽ ꝑpetuo tene menti.
nam iſte eſt text. aureus et non bene intellectus in pluribus eius
partibus. ⁊ glo etiã ibi dixit non intelligere vim aliquoꝝ verboꝝ
de quibus ibi prout videre potes ex iam dictis ibi per me ꝛc.

Pro ſocio.

Oui — Clariſſimus doctor do. Ma
l. ne 9 95. theus de mateſelanis in ſuo no
tabili incip. nota bñ q; quotiẽſcũq; ⁊c.extollit iſtũ tex.ad aſtra ad
boc ppoſitũ ꝙ ex delicto publico ex quo nõ põr quis pmri vel ex
quo non põt accuſari datur actio ciuilis in factũ ad intereſſe parti
offenſe vt ibi per eaum. Sʒ tu aduerte pro vero ⁊ nouo meo
intellectu iſtius caſus qui ſentẽtia mea nihil facit ad hoc ſi bene
ponderetur. quia tex debet intelligi non in intereſſe ſed in vera peſ
na exacta vt hic in verſi. in omnibus penis pecuniarijs que ex pub
licis iudicijs accidunt ⁊c.qui tex.vt bene intelligatur, debet conti⸗
nuatiue legi cij alijs legibus hic pcedentibus.quaꝝ vᷣba ſunt bec.

Z Quod enim ex maleficio cõtulerat ſocius nõ
aliter percipere debʒ q̃ᷓ; ſi damnatus ſit ⁊c.
L. Si igit᷑ ex hoc cõuentus fuerit qui maleficiũ
admiſit id quod contulit: aut ſolum aut cũ pena
auferet ſoluʒ auferet:ſi mibi pꝛoponas inſciente
ſocio eum in ſocietatis rationeʒ hoc cõtuliſſe ꝙ
ſi ſciente etiã penã ſociũ agnoſcere opoꝛtʒ. equũ
eſt vt cuius pticipatur lucrum ꝑticipet ⁊ damnũ.
A. Ne quicquam intereſt vtrum manẽte ſocieta
te pꝛeſtiterit ob furtum vt ea diſſoluta idem ẽ in
omnibus pꝛiuatis actionibus veluti iniuriarum
vi bonoꝛũ raptoꝛũ: ſerui coꝛrupti ⁊ ſimilibus: ⁊
in omnibus pẽis pecuniarijs que ex publicis iu/
dicijs accidunt ⁊c.

Mandati.
l. Si precedente.sS.lutins. Chari

doctoꝛ do. Matheus de matheſelanis conbononiẽſis in ſuo not.

incip. nota caſum pulcherrimũ ⁊c.facit magnũ feſtũ de iſto tertu

ad hoc ꝓnoſitum ꝙ licet alias exceptio pemptoꝛia pacti de nõ pe/⸗
tendo cõpetena pꝛincipali debitoꝛi pꝛoſit etiã eius fideiuſſoꝛi vt in
5§. pꝛimo cun ipi plene not. inſtitu. de replicat. cum ſimilibus. Ta
men hoc fall. iãdo maioꝛ pars creditoꝛũ facit pactũ de non pe/
tendo niſi cetNin partez a debitoꝛe vel ab herede eius ſuturo vt

ipſe hereditatẽ adeat iuxta.l.maioꝛẽ. ff.de pactis nam hoc pactũ

valet ⁊ tenet ⁊ nocet omnibus creditoꝛibus volentibus agere cõ/
tra debitoꝛem vel eius heredem vltra vel pᷣter illã cõuentõz factã
ſecus eſt ſi vellent creditoꝛes agere contra fideiuſſoꝛem debitoꝛis
quia poſſunt.⁊ pactũ huiuſmodi non pꝛodſt fideiuſſoꝛi pꝛedicto
Hm enm. de quo tex. ego ſupꝛa feci mentiõem in hoc oꝑe nr̃o in.d
l.maioꝛeʒ vna cum aliquibus alijs pꝛout ibi videre potes. ⁊ ideo
pꝛo nũc non me multũ extendaʒ ⁊ ibi dedi verũ intellectũ ad iſtũ

tex.⁊ ad aliquos alios tex.pꝛout videre potes oculata fide niſi ꝙ

nunc non obmitto vnũ verbũ. nam vo. Mathe.nimis large intel
lexit iſtum tex. nam hic fideiuſſoꝝſeu mandatoꝛ non erat obliga /
tus pꝛo debitoꝛe apud omẽs creditoꝛes pꝛout ipſe pꝛeſupponit.
⁊ fallitur in hoc.ſed hic pꝛomiſerat ſolum ꝓ debitoꝛe apud vnuʒ
creditoꝛẽ eius vt hic in verſi.abſente creditoꝛe apud quẽ manda/
toꝛ cõueniatur ⁊c. Itaq; iſte tex.non bene fuit intellectus a domio
Matheo.⁊ alius eſt ſenſus eius diuerſus pꝛout latius dixi in.d.l
maioꝛem ſupꝛa de pactis. ⁊ ad ibi per me dicta remitto te pꝛo
nunc.vbi etiã poſui verba iſtius text.⁊ ideo non pono nũc ne ideʒ
ſepius dicamus.

NHe actioni.empti.

9
l. Non eſt nonum. leriſim vortoꝛ vo,
conbononiẽſis in ſuo notabili incip.nota ꝙ ſi quis agit ſimul æc.
cõmemoꝛat ⁊ extollit valde iſtũ tex.cum hic not.per Bar.ad boc
ꝙ ſi quis agat pluribus actiõibus diuerſis tamẽ ſimilibꝰ poteſt
cogi inſtante reo facere vnũ libelluʒ ⁊ vnã inſtantiã de omnibꝰ pᷣ/
dictis actiõibÜXꝰ. Szʒ aduerte tu ꝓ vᷣo ⁊ nouo intellcũ meo iſtiꝰ

tex.nam hic iudicio meo pꝛobat totũ cõtrariũ ſi bene ⁊ ſubtiliter

ponderetur in verſi.ſi velit ſepatim duarũ actionũ cõmodo vti ⁊c
vbi ille poteſt vti cõmodo duarũ actionũ ⁊ ſepatim pꝛout dicitur
in tex.ſi vultergo non in eadẽ met inſtantia ĩmo diuerſa.⁊ ita ſo⸗
nat mihi iſte tex. Cuius verba ſunt hec.

LNMon eſt nouũ vt due obligatões in eiuſdem ꝑ
ſona de eadem re cõcurrant.cum enĩ is qui ven/
ditoꝛem obligatum habebat heres extiterit ei
qui eundeʒ venditoꝛẽ obligatũ habebat conſtat
duas eſſe actiões in eiuſdem perſona cõtinẽtes
pꝛopꝛiã ⁊ hereditariã:⁊ debere heredeʒ inſtitu/
tum ſi velit ſeperatim duarum actionũ cõmodo
vti ante aditam hereditatẽ pꝛimũ venditoꝛẽ cõ/

uenire:deinde adita hereditate hereditariũ ⁊c.
Tamen ego puto doctrinã iſtam in ſe veram eſſe ſed nõ per

W

iſtum tex.qui vt vides non pbat hboc.ſed per not per Bar. bic. ⁊
etiam per Bar.in.l.heredes.ꝭ.de pluribus.ff. famil.hereiſcun.⁊
Bar. in.l.cum duobus.ꝭ.ſi plures.ff. pꝛo ſocio.⁊ per Bart.in.l.
ſcire debemus.ff. de ver. obli. vbi dicit plus ꝙ hec inſtantia tamẽ
eſt diuidua adeo ꝙ ſi index obmiſſis alijs actõibus ſimul pꝛopo-
ſitis in eodem libello pꝛonũciaret ſuꝑ vna illaꝝ actionũ valerz ſen
tentia vt ibi per eum quod non eſt vbi eſt vna actio ⁊ vna inſtãtia
naz ſentẽtia lata ſuper parte ppoſite actõnis non valet. vt in.l. in
hoc iudicio.ff. famil.herciſ.⁊ in.l.i.C.ſi aduer.rem iudi.⁊ in.c.in/
ter vos cum ibi not:extra de re iudi. ⁊ voluit do. Mathe.vbi ſu
pꝛa pꝛoxime qui bene ſenſit in omnibus pᷣterquã quo ad iſtũ tex.
de quo agimus qui non pꝛobat vt dixi.⁊ pꝛobaui ſuperius id ad
quod cõmuniter allegatur non ſolum per eum ſed ꝑ omẽs docen
tes hic ⁊ alibi de iſto textu comemoꝛantes ⁊c.

De action. empti.

l.qui per colluſionem. Elriſſmuf

theus de matheſelanis in ſuo notabili incip.nota q; Bart. tenz ꝗ
ſtatutũ ⁊c.facit feſtũ de iſto tex.ad hoc ꝓpoſitũ ꝙ vbi ſtatutũ di⸗
ctaret ꝙ victus victoꝛi teneatur vel obligetur in expenſis ⁊c. iſta
obligatio debet pducere actionẽ vt in.l.licet..ea obligatio.ff.de
pꝛocur. ⁊ hoc caſu ſi iudex cõdemnat aliquẽ in pꝛincipali niła fa
cta mentõs de expenſis poterit poſtea cõdemnare eum in expẽſis.
ſecus eſt ſi ſtatutũ diceret victus victoꝛi cõdemneĩ in expenſis:nã
Fm eum cũ dirigat verba ad iudicẽ nõ naſcitur tũc actio nec con/
dictio ex ſtatuto per not.per Bar. in.l.i.ff. de condic.ex lege. ⁊ iõ
m eum male loquutus ẽ Bar.in.l.iij.in fi.ff. de leg.iij.qui tene/
bat cõtrariũ in huiuſmodi ſtatuto de expenſis niſi ſaluetur Bar.
pꝛout ſupꝛa.cum üilud quod venit officio iudicis nõ pꝛeſupponit
actionẽ nec obligationẽ vt hic in tex.iſlo in fi.⁊ ita reſidet ipſe in
hoc. Sed tu dicas q; doctria Bar. vera eſt omnino quomoſ
docunq; loquatur ſtatutũ. nam ĩmo ex ſtatuto oꝛitur cõdictio ꝓ
ut dicit Bar. in. cll. iij. in fi. per illum tex. ad quem non reſpondet
do. Matheus nam ſtatutũ debet ita interpᷣtari vt aliquid addat
ad ius cõmune quo iure cõmuni veniebãt expenſe officio ſolo iu.
dicis mercenario vt in.l.terminato.C. de fruct.⁊ lit.expenſ.ergo
ſtatutũ hoc intelligitur inducere obligatõem ⁊ ex ea actionẽ vt ali
quid oꝑetur vltra ius cõmune vt habetur in ſimili per nota.per
Bar.in.l.iiij..pꝛetoꝛ.ff.de dam.infec.dum ponit de ſtatuto indu
cente quem poſſe citari ꝑſonaliter vel ad domum ⁊c.nam poterit
pꝛimo citari ad domũ vt ſtatutũ aliquid opetur vltra ius cõmũe
⁊ voluit do.Anto.in.c.cauſam extra de donat.quicquid dicat do.
Mathe.matheſela.in ſuo notabili incip.nota mirabile dictũ bar.
⁊c.vbi in hoc vltimo etiã tenuit cõtrariũ ⁊ nõ bene.⁊ ita volo dice
re in ꝓpoſito in ſtatuto iſto diſponẽte de expenſis ⁊c.Et plus vo
luit Ange.in auten. de exhiben.reis in pꝛin.ꝙ ſtante tali ſtatuto vt
victus cõdemnetur victoꝛi in expenſis debebit cõdemnari etiaz ſi
baberet iuſtam cauſaz litigandi vt aliquid oꝑetur vltra ius com
mune pꝛout debet. Itaq; ego in ppoſito ſto cum Bar. indiſticte
in.cl.l.iij. in fi. nam non eſt veruzʒ ꝙ verba dirigãtur ad iudicem
in queſtione foꝛmata per Bar.nam ibi nõ dicit Bar. a iudice vel
per iudicem:ſed dicit ꝙ victus cõdemnetur in expenſis victori vt
ibi per eum ad quẽ me remitto ⁊ cum eo teneo.⁊ pono vᷣba iſtiuſ
tex.de quoꝛagimus que ſunt hec.

L. Qui per colluſionẽ imaginariũ colonũ circũ/
ueniendi emptoꝛis cauſa ſuppoſuit ex empto te/
netur: nec defenditur ſi quo facilius excogitata
fraus occultetur colonũ ⁊ quinquẽnij penſioneʒ
in fidem ſuam recipiat pꝛecij foꝛte licet poſt mo
ram ſolute vſure peti non poſſunt cũ hee nõ ſint
in obligatione ſed officio iudicis pꝛeſtentur ⁊c.

SHe uſuris.
l. tutor. S. lutins Clariſſimus do. Ma/

— theus mateſelanus conbo/
nonicnſis facit magnũ feſtum de iſto tex.in ſuo notabili incip.no⸗
ta pꝛaclicã quottidianã ⁊c.ad hoc ꝙ vbi alias ex cõdemnatõe fiẽ
da occurrerʒ infamia iuris vel facti vel alia pena veniret imponẽ
cla debet reus offerre in iudicio totã penã ad quam poſſet cõdem
nari.⁊ dicere debz ꝙ potius vult ꝑdere pecuniã hanc qᷓ; ſtare du
bio euentui litis.nec pꝛopter hoc videtur ſᷣm eum fateri delictuzs
⁊ abſoluetur quia ſoluit ⁊ euitabit infamiã. iuxta not.per Bart.
in.l.ſi reus paratus.ffde pꝛocurato.vbi Bart, ponit hanc caute/

lam in fine. ⁊ etiaz Bart. in. l. inſiurandum quod ad pecunias ff.
de iureiura. Tamẽ hoc ꝓcedit dũmodo deponat totã pecuniã in
qua poſſet cõdemnari.ſecus ſi deponeret pattẽ eius. nam ſi iudex
poſſet ↄdẽnare vſq; ad quinquaginta ⁊ tu nõ deponeres niſi qua/
draginta non pꝛodeſſet tibi etiã ſi iudex poſtea non condemnaret
niſi in. xl. per iſtuʒ tex. m enm cum quo in hoc ſto.q; tex. claruſ
eſt nec eget aliqua mea noua interpꝛetatõe, niſi ꝙ addo vnuʒ ver
bum ꝙ iſtam cautelam poſuit etiã Bar. in.l. infamẽ. ff. de pub/
li. iudi.⁊ Bar. in.l.ſi ſeruũ..nũc videamus in fi.ff. de verb.obl.
⁊ aliquid per do.meũ Alex.de imol.in.d.l.infamem in apoſtillis
ſuis ad Bar.ibi ad quem me remitto ⁊ redeo ad tex. de quo agi/
mus.Cuius verba ſunt hec.
CLQutius ticius cum centuʒ ⁊ vſuras aliquauti
tempoꝛis deberet minoꝛẽ pecuniã qᷓ; deberet ob
ſignauit.quero an ticius pecunie quã obſignauit
vſuras pꝛeſtare non debeat.Reſpõdit modeſti.
ſi non hac lege mutua pecunia data eſt vt liceret:
⁊ per ꝑtes quod acceptũ eſt exſoluere non retar
dare totius debiti vſurarũ pꝛeſtationem ſi cum
creditoꝛ paratus eſſet totum debitum ſuſcipere
debitoꝛ qui in ex ſolutione totius ceſſabat ſolaʒ

partem depoſuit ⁊c.
Q lui potior. in pigno.habea.
L. balneum. S. ſed ſi bheres.

Clariſſimus doctoꝛ do. Matheus de mateſelanis facit mag
nũ feſtum de hoc tex.in ſuo notabili incip.nota ꝙ in legatis ⁊c. ad
hoc pꝛopoſitũ ꝙ condictio caſualis ita retro trahitur in legatis ſi⸗
cut in contractibus cum quo in hoc non ſto.quia tex.iſte nõ dicit
boc ſʒ eget noua mea interpꝛetatiõe.Et dico ego ꝙ condictio non
trahitur retro hic vt operetur aliquid ſed magis attenditur vera
traditio pignoꝛis ⁊ ille potioꝛ eſt pꝛout hic dicitur.cui pꝛius pignꝰ
datum eſt. ⁊ ita pꝛobat mihi iſte caſus. Cuius verba ſunt hec.
CSed lſi heres ob ea legata que ſub condictio
ne data erant de pignoꝛe rei ſue cõueniſſet:⁊ po/
ſtea eadẽ met pignoꝛa ob pecuniã creditam pig/
noꝛi dedit ac poſt legatoꝛũ condictio extitit hic
quoq; tuenduʒ eum:cui pꝛius pignus datuʒ eſſ
exiſtimauit ⁊c.

Ex quibus omnibus redditur nunc expedita
hec ſetunda pars. ffeveteris cum ſuis iuribus ⁊
glo. ſingularibus cum eoꝛundeʒ nouis meis inter
pꝛetatõibus:que omnia expediui deo bene cõſen/
tiente in ſacro ⁊ ameno loco Reuerendoꝛũ patrũ
meoꝛũ:fratrũ pꝛedicatoꝛũ de Bononia ſito extra
poꝛtaz.8. Mamme verſus montes in loco dicto
ronʒano:vbi eſt templuz diuo Wincentio dicatuzʒ:
