Facilitas eorum, in excogitandis cau-
ſis, pœnam adulterii mitigantibus,

86. fſcriprorum eorum fata, 2237.

ſeq. per ver ia eorum ratio, in adhi-
bemdis terminis juridieis, 548. ejus
in æſtimandis delictis officium, 76 5-
perverſa illorum circa leges erimi-
nales rerhretatis „ 79 I. in reſpon-
dendo leges negligens, efſt falſa-
rius, 792. item, jura commentariis
fuis perverfens. 80
Jus Canonicum.
Hujus pœna, in homicidam fſfatuta
389. non in omnibus rec pitur, 529,
receptio ilius confirmats. 919
Jus divinum Poſtti⸗ rivum univerſale.
Coll gitur ex repetitione, in Nov. Te-
ſtamento facta. 692
Patris, filium homieidam ab ultimo
ſupplicio non liberat. 399
Inſeinianns.
Magicas artes, ad benum finema dlhibi-
tas, imprudenter admiſiz, 641. de
ipſius LL. Evagrii judicium. 900⁰
. Juſtitia.

Eommutativæ, & diſtributivæ diſtin.
cctio, I19. diſtributiva locum habet

in pœnis, ibid. illius kinis. 737
Juvenalis.
In Satyr. NX. v. 31 I. feq. explicatur,
47. ſeq- deſeribit malitiofum homi-

nein, . 479
K.
Kemphſius.
De ſeala Præcipitati s moritur, 581
kertwigius.

Edidit librum, de ambitu antiquo &
hodierno, 900 notatur. ihid.
Kreſſius, (Jo. Pqaul.)
Ejus ſente tia, de ſtuprata, ſtaprum
violentuin non fratim revelante „

Mosgiam temere negat.

179. item, de poœna polygamiæ ex

jnre Carolino, 242. lis ejns eum
Leyſero, 426. ſcriptum, de jure
muti & ſurdi. 428
L..

Labatus. .
Ejus teſtimonium, de lupanaribus in
Italis, 272. defendit magnitudinem
ſumtuum, qui in conſeerationem

6

ſandorum funt. 926
Lacedæmonii.
lIis, quos oderant, imprecabantur
uxores adulteras. 6

Lagetus, (Honorat., Vincent.)
Defendit Raymundi ſententiam, de il-

licitis precibus, pro ſacerdotio im-

petrando.
Langint. .
639
4 Lapide (Corn.)

904

.2

Ejus ſingulare conſilium, quo Suſanna,
cirea ſtuprum inferendum, uti po-
tuiffe. 192
Laſcivia.
Non omnis laſcivia lata culpseſt, 518.
exempla, ibid. peœnaz homicidii, per
laſciviam commifſti. 532
Laäirocinium.
Ejus pœna, 595. fit ſpe lucri, ibid.
utrum quantitatis lueri ratio habea-
tur? ibid. quid? ſi nullum plane
lucrum obtineatut. ibid.
Laovernan.
Ad eam preces, pro felici furtorum
ſueceſiu, fundebesntur. 941
Lauroceraſus.
Hujus folia indelem venenatum ha-
bent- 657
Lauterbachius. 5
Notatur. 787
. Legatus.

Quando crimen repetundarum com-
mittit? . 2
Leges

848

hi

8

1

16. 63. 1
lI8. f. de
11. fl, de!
145. H4.
l20, ff de
l.1r F. 24,
154. 5,2.

29 0.2. 4.

1,9. flad!
I. II. , 1.
l.1. J. 3.

. . H. 1.
1,14. f. .
1.I. n. 4
1 16 fl eod
lel, fl, ad

1, f
ult,
i Pr. fl
1333. 1.2,

lu. (. ee

lar de pr
1.2. C. deff
lI.C,

1 1n.C id
4. C de
16. C, de
un, . 4
Nov, 12,
Nov, „14.

Nov. Leon.

eult, deh

eRiar.
1. dal. tit.
cuch.

—
gemie er
s ejus eum
n, de jute
45

pangribntin
gnitudinen
Gerctionem

920
precehantur
.
Vimeenr.))
liam, dell.
erdotio in.
9

G

iog uſnn,⸗

m, uüpo⸗

1

ptel, 17 NI. 5.
Mleidi, per
332

i, bit,
atio hahet⸗
Aem phene
bid,

furtorlluu
Al

atum 1 Iu.
657

N 9
Vls

— — — — —
—

„
—

INDEX RERVA

2

Leges n. — — Art, 140. 377
F. 6. Inſt. de publ, jud 686 4. 9. 45
I1.6. Jr. 3. fl. de offic. proconſ. 787 460
L. 18. ff. de offic. præſidiis. 787 — — ark 146. 380
1. 1. f. de his, qui not, infam. 25 — — arkt. 174. 860
1. 45. Y. 4. ff. ad L. Aquil. 522 Lond. R. l. I. art. 5. 80
125. ff den teſtib. 142 1. 2. art 13. 886
. . F. 24. ff. ad SCt. Silan. 41¹7 Conſt. Elect. Saxon. S. P. II, 347

4. H. 2. ff. de furt. 571
36. F. 2. ff. ad L. Jul, de adult, 264
. ff. ad L. Jul. de vi publ. 573
1. S, I. fl. eold. ibid.

S

W

1. 4. H. I. ff. eod.

l. 14. ff. eod. 514. 5 15.683
I. 15. Pr. ff. eod, 514
1. 16. ff. eod. 296
I. I. ff. ad L. Pompej. de parricid.
686
1. 9. K. I. fl. eod. ibid.
1.7. I. ult. ff. de L. Jul. repetund.
856
1. 1. pr. ff. de L. Jul. ambit. 898
I. 233. G. 2, ff. de V, S. 571
I. 12. C. de epiſe, audient. 260
I. 24. de probat, 792
I. 2. C. de fid. inſtrunm. 793
I. I. C. ad L. Cornel. de Sicar, 380⸗
535. 564. 569

I. 12. C. ad L. Cornel, de falſ, 393

I. 1
I. 4. C de melæf, & mathem. 642

4. 4. C. de ſpectac. 260

I. un. C. de expeni. ludor. publ. 884

Nov. 12. 228. 230
Nov. 14. 260
Nov. Leon. 91. 204
e. ult, de homicid. in 6t0. 382
L. Ripuar. tit. 39. 12
L. Sal. tit. 22. ibid.
Conſtit. Crimin. art. 35. 714
— — art. 130. 669
— — Aart.131, 7 14

— — art 137. 586

.N. 3. ff. ad L. Cornel. de ſicar.
380. 550. 564. ze

Conſt. Eleck, Saxon. r. P. Wv. 66
Edictum Sax. dedduell, 46. 629
Let veris Brunfvicenſis, apud Leib.
nitium Tom. III. „261
Le girimg.
Liberis, ex bonis conjugis adulteran-
tis, ab innocente parte præſtari debet,
67. 84. ſed tamen poſt moôrtem de-

mum partis adulteræ. 84
Lebmannus.
Teſtis raptus, a Carolo VIII. eom-
miſſi, 307. notatur. 308
Leibnitins.

Ejus judicium, de facto Johannis

Buſchii. S8Srz —=

Lenocinium.
Alterius conjugis, conjugi adulteran-
ti, & fie ex conſpiratione peecanti 5„
non prodeſt, 91. quatenus in illud
incidebat Jure Rom. maritus, uxo-
rem adulterii convictam retinens;
I100. eſt omnis conciliatio furtivo-
rum amoram, cenſilium, auxilium,
quin & omiſſio debitæ in impe-
diendo diligentiæ, 258. ſunttamen
delicti hujus, & peænæz gradus;
ibid., erism tamulus, domino ju-
benti in furtivis amoribeis opem fe-
rens, tanquam leno, ſed mit fſime
punitur, ibid, poena ejus extra Sa-
konjar incertiffima eit, 259. Jus
commune ulrimum ſupplicium illis
faltem lenonibus, qui invitas min-
lieres proſtimunt, irrogar, ibid.
mar ti & parentes, lenocinium fa-
KKk kkk 2 cien⸗

INDENX RERVM.

cientes, iecundum illud morte pu-
niri non poflunt, ibid. Lex Saxo-
nica El, in lenones, juſta eſt, &
mitior vett. Saxon. LL. 260. priſci

Saxones lenas vivas defederunt,

ibid. aliquando ex ambitione, pro
obtinendis honoribus, exercetur,
621, quod genus poœnam ordina-
riam meretur, ibid., non eſt, in
foro civili, patientia & diſſimula-
tio mariti, in adulterio uxoris, ſi
lucrum non acceſſerit, 263. ſola
conniventia parentum, ſine luero,
in fornicatione liberorum, erimen

eſt, ac punitur, ibid, leno eſt ma-

ritus de adulterio uxoris tranſi-
gens, 266. non vero, qui ab alio
ſtupratam ſciens ducit, vel qui
ignarus duxit, & re comperta re-
tinet,; dummodo hoc nomine
Pretium non accipiat, ibid. paren-
tum, peenam mitigat liberorum,
269, in illud non incidunt paren-
tes, qui liberos, in ſtuprum vel ad-
ulterium lapſes, pœnæ publicæ

ſubtrahere laborant. 271
Leo I.
Hujus de concubinatu temporaric ju-
dicium, 207
Leo X.

Prohibitionem Chriſti, de concubina-

tu temporario, din neglectam, re-
hovat, 2061. 207. contra illum fit
conſpiratio. . 646
Leodius (Thom.)
Ejus annales, de vita & rebus geſtis

Friderici II. laudantur, 837
Notatur. 374. 460
Letalis, Hetaliter, letabilis, letifer,
leriſtens,
Quid ſignificent? 561

Leetalia armas
Vide: arma letalia,

5

von Leuwen (Simon.)
Notatur. =èð 282
Lex.
Tollitur per Irgirinam conſustudi=

nem, 522. dura quznam? 679

Lex diſzamari.
Vid. provocatio ex L. diffamari.
L. Julia de adulteriis.
Utrum omnes pœnæ, hac lege ſancxi=

tæ, fuerint capitales? 269
L. Regia. 4
Vid. Regia lex.
D. Salicea.

Vid. Salica Lex..
Leyſerns (Auguſtin.)
Retractatio ejus, 317, ejus iententia,
de gradibus Levit. XVIII. prohibit,
22I. ejus lis, cum Moshemio &

Marpergero, ſopita, 326. lis ceum

Kreſfio, 426. plus vice ſimplici,

eruditorum falſis ſe deceptum que-

ritur. 816
Leyſerus (Polycurp.)
Judieium ejus, de nuptiis quaſi aff
nium. “ 235
Libanius Sophiſta.

Ejus ſententia, de vindicta cædis im-

punitæ, ad totam civitatem redun-
dante. 253
Libellus famoſus.
Utrum pœna, in art. 1I0. Conſt. eri-
min. ſtatuta, ejus auctori infliga-
tur? 305
Liberi.

Eorum abdicatio non permittitur, ſi

papentes cauſam delinquendi dede-
rint, 270. numerus illorum homi-

cidam ab ultimo ſupplicio non libe.

rat, 298. horum defenſio mode-

ramen inculpatæ tutelæ admittit,
429. 618. jutfu patris occidentes,

non excuſantur, bene tamen, pa-
tris defendendi gratia, oecidentes,
443. vid. tit. inceituoſi liberi.
Laeri.

—

Korum editi
tis facta,
ter illorun
Lichten
AMualterii cun
daxon, con.

Non elt letal
ſe ahimm
praſamin
I
deripfit de n

Uipſienſie e
tiohh an

1
Hjus narrati
xorem u
1e, 42. T
bendit, 3
mortem 0

iis diene
929. nili9
eOnſkitute⸗

Aninlikn
gui Uie⸗
Vertit,
Vid. Uria
Hi cum 5

Iuiem,
kumpent
id per i

Conduckor

on. )

43

Conluetudi⸗
un! 679

kunui.
krijt.
lege ſinei⸗
20

1.)
, ſententia,
prohibit,
hemio &
20. scuin
ee ſimpliei,
eptun que⸗
815
P.
25
.

tem kedlin

Conlt, cti
ori inſigt⸗
400

mitiuur, 4
Audi lece⸗
om⸗
10 non libe.
lo mode⸗
admmitti,
vecidenten,
amnen; N.
cecidenlt/

jber,
Mi.

INDEX
Libri. —

Hiorum editio, ſine voluntate ar Ko-

ris facta, eſt plagium, 93 % Rimili-
ter illorum fuppreſffi. 940
Lichtenſtein (Hir. von)
Adulterii cum Annt, Jo., Caſimiri Duc.
Saxon, conjuce, reus. 63
5 Lignum.
Non eſt etale inſirumentum, 570. &
fic animus occidendi ex illo non

præſumur. . ibid.
Lindeſtolpe (Jo.)
Scripfit de venenis. 656

Lipfſienſi: convictorii œconomus;, vi⸗

tioſa quondam præbuit alimenta.

. 677
Lipfius (Jaſt.)

Ejus narratio de marito, in Itslia
uxorem una cum adultero osciden-

te, 42. Tacitum memoria compre-
hendit, 360. Ejus ſpontanva ad
mortem oblatio. ibid.
Lis.
Litis alienæz redemtio improbatur;,
928. niſi fiat, pro rerum, apud ſe
conftiturarum, munimine. ibid.
Literc.
Has falſi cans, eit falſarius, 768. item,
qui literas, ſibi commiflas, inter-
vertit. 771
Literæ Uriæ.
Vid. Urias Briefe.
Literarum ſtudia.
His cum ambitu æternum bellum eft.
= 899
Litigantes.
Judicem, etiam in bona cauſa, cor
rumpentes, funt falſarii, 785. licet
id per interpoſitam nerſonan fiat.

786

1

Locator.

Conductorem, finita locatione, expel-

lens, contra L. Jul. de vi privata
Peceat. 23328
Non facit vim publicam, 303, inju⸗
riam reddit atrocem, 304. in eo lo-
co, ubi vulgo iter ſit, quid agem,
unde alicui damnum inferri poſſt,
tempeſtive proclamare debet, 536.
alias ogeidens culpæ latz reus eſt,
ibid. nec exchſatur per hoc, quod
occiſo jus non fuerit in es loco ver-
fandi, ibid. in loco, ubi vulge
iter hon fit, proclamnatio non eſt
necefſaria, 537. &, ſi quis præte-
reuntem ibidem occidat, caſus eſt
mere fortuitus. ibid.
Locus ſacer.
Aditus ad illum homicidis concefſius.

290
Lornm.
Lororum ruptio, pignoratio licita non
eſt. 350

Loti bius Secundus. (Fetr.)
Ob hauſtum poculum amatorium,
poſt aliquod demum annos mor-
tuus dicitur- 674
Hujaus vita, deſcripta a Thoma Smith,

926
Lucianus.
Ejus artiſiceium, pro erimine Magiæ
negando. . 632

Lnctus annus.
Vid. annus luctus.
de Ludewig Petr.)]
Ejus, de reductione ſuperfluorum bo⸗
norum eecelellaſticorum in fiſeum,
ſententa. 865
Luadoviei (Jac. Fridr.)
Notatur. 320
Ludovicus Aurelianenſis.
Licire occiſus fuit a Joanne Burgun-
dione, 32

INDEX RERVMAMAoNo

L udovicus, B Bojorum Dr X,
A Stich o, morione ſuo, interfcigur,
435. utrum hic pœna dignus ſit?
ibid.
Ladovic XIII. R. Gall.
Aſtrologos, in ipfius annos inquiren-
tes, ad remum amendavit. 64
Ludovicus XIV. Gall. K.
Bellum infert. Belgis, 451. Gallo⸗
rum, in fingendis natalibus libi-
dianem edictis repreſſit. 794
. Ludovicus Pius. S
Hujus pœna in homicidam ſtatuta.

389
655. 660

Lumbrici.
Inſtar veneni nocent.
Aungen⸗Drobe.
Fragile in erimmne infanticidii reme-
dium, 705. 722. adhibetur tamen
atque aliquod argumentum facit,
ibid. quod eſt fortius pro rea, infir-
mius contra eam, 723
Lupanar.
Ea paſſim tolerantur, 272. utrum ma-
giſtratus, ea tolerans, excnſetur?
ibid. illorum asbrogatio nonnun-
quam funeſtiſſimos caſus producit,
273. quod illuſtratur exemplo.
ibid.
Lupus (F- ab. )
Majoragii en le⸗ 803

Infantes, ghortirn parentes non appa-
rent, pro nohilibus habent. 749

Lutherus.

Adhue permiſit, benedictionem ſacer⸗
dotalem adhibere, vel non, 201,
205. hujus, de ſanctitate matrimo-
mii, ſtatuque monachorum, judi⸗
cium, 205. 206. ejus ſententis, de
gradibus Levit. XVIII. prohibitis,
2I. ſententis, de licito falſiloquio.

746

Lncherus.
Nosetur. 147. 156. 642
M.
Aüacrinus Niger,
Majoragii æmutes, 80⁰3
MWac.*o. e.
Ejus lenocinium pro ob Deinenda gratis.
a02
Magia.

De eribitur & a miraculo dqiſi; ngiei⸗
tur⸗ 629. Pleraqne erimina, qre
hoc nomine in judicium deferun-
tur, non ſunt magia; ſed magiæ
conatus, ibid. datur, 630. pleræ-
que tamen hiſtoriæ ſunt fabulæ,
63I. exempla quædam ridicula,

ibid. nimia illorum, qui magism

negant, ineredulitas, 637. in bo-
num finem adhibita, damnatur &
punitur, 641. Conſtantini M. &
Juſtiniani hac in re imprudentia,
ibid. ejus perna ignis, eſt antiqua,
& cum Chriſtiana religione ad Fran-
cos & Saxones pervenit, 648. exem-
pla tamen, Secul, VI. anteriora,

non ernſtant ibid. ſed in his anti-

qu ſſimis exemplis, innocentes fuiſ.
ſe punitos, veriſimile eſt, 649.
poteſt eſie legitima rei defenſi 0,
650. contra magicas artes remediis
vulgaribus, nulla ratione fultis, &
ridiculis, dummodo non impiis,
Uti licet. 652
Magiſtratus. = 3
Lupanaria in ſua civitate non exſtir-
pans, excuſatur, 272. qui leges,
contra violatores bacis publicæ la-
tas, non exequitur, in graviſſimam
incidit mulctam, 285. magisque
ille, qui violatoribus poſt commiiſ-
ſum erimen opem fert, 286. ei vis
puplica, vel directe, vel oblique
infertur, 290. ei,; vim injuſtam
inte

—
interenti,
ſtendum e
reſiſtit len
vis genuu

dorltaten

captumn d
eum hoce

445. reun
hendens,

jus provir
cium fuu
ſitus can⸗
cidamex
eod inen
niſi Rei
lujus n.
publicam,
kerior, e
Publica,
it expre
Mrum inke
6cent?
ibrior,
tidictione
ibid jus
Derioris,
mWitorum
de edt
V, 6
Wunera
habent,
Petunde
centem
crimen 1
interior
Snitione
Gebet,

UI eſt,
Dei, A
tur, 6

lonm,

njs ie

er,

endignnit
10

Eſtinge⸗

mmim, de

m deterun-
ſed mapi
30 pleie⸗
znr fabrle,
nÜNH⅛ .
i migian.
. in bo⸗
Annatur &
tini M. &
prudentin,
aſin
l eien
auteriors,
1 His nti⸗
ventes fit.
eſt, b49.
detenſo,
es remnecii
1. kultir, 8
n inpis,

olexſtir⸗
n ſeges,
ubliz la.
Mwifumam
natile⸗
Ucommil-
gb. ei di
obligue
irjaſtia
ale

i

INDEX RERVM.B

inferenti, vis & arma recte oppo
nuntur, 293. ſi res dubiæ ſit, reſi
ſtendum ei non eſt, ibid. at, qui
reſiſtit lemus punitur, ibid. ejus
vis genus, reſcufſa, 297. ejus au-
ctoritatem non violat, qui pignus
captum domino privatim reddit, ac
cum hoc extra judicium tranſigit,
246. reum in ſua provincia depre-
hendens, poteſt, ſi magiſtratus in cu-
jus provincia eædes commiſſa, offi-
cium ſuum non faciat, non requi-
ſitus cauſam cognoſcere, & homi-
cidam ex officio punire, 358. male-
fieos inauditos occidere non debet,
niſi Reip. ſalus hoc exigat, 39 I.
hujus indulgentia adverſus legem
publicam, quid aperetur? §535. in.
ferior, cognoſcit de injuria, in via
publica, ſine præcedentibus inſi-
diis, ex propoſito illata, 595. idem,
utrum infsntem expoſitum educare
debeat? 735. cur ſuperior- 736,
inferior, ampliores fructus ex ju-
risdictione capit, quam ſuperior,
ibid. jus & obligatio magiſtratus ſu-
perioris, 737. avaritia in eo radix
multerum malorum, 847. ab iis,
quos extra muneris ſui rstionem ju-
vat, dona impune accipit, ibid.
munera ab his, qui bonam cauſam

habent, accipiens, in crimen re-

petundarum incidit, ibid. inne-
centem ad mortem damnans, in
crimen repetundarum incidit, 855.
inferior principi, ſine cauſa & co-

gnitione crimen abolenti, parere

debet. 955
Magus. 4
Tälis eſt, qui nomine, vel verbo

Dei, ad malum efficiendum, abuti⸗

tur, 630. cur hodie judicia con-
tra magos rarius exerceantur?
640 –

Tom. NX.

Gravinam plagii aecuſat.

Majanſius (Gregorius.)

942
Majeſtas. = 4

Ad ejus jura pertinet abolitia erimi-

num, & fine omni cauſa, ejusque
cogaitione, exerceri poteſt, 953.
læſæ reus eſt, qui crimen abolitum
reſtaurat. 29263
Majoragius (M. Amonins.)
uis? 802. cur hocee nomen aflum-

ſerit? ibid. accuſatur ab æmulis,

803. & ſe defendit, ibid.
Maligrotius.

Reſiſtit electioni Bernhardi de Gah-

len. 914
Malitioſus.
Deſeribitur a Juvenale, 479. talem
oeccidens, utrum aliquo modo ex-
cuſetur? 480
. Mandans.
Utrum hic ex facto mandatarii, fines
excedentis, obligetur? 382
Mandatarius. =ð
Peccant, qui vulnerare jubentem ex-
cuſant, ſi mandatarius occidat.
392
Mannes. .
Mulieris, tactus liberior a veteribus
Germanis punitur, 12. ſtringere
manum mulieris, quid in L. Sa-
lica denotet? ibid.
Marillacus.
Propter crimen de reſiduis cond em-

natur, 889
. Marinus.
Ira Murtulæ in eum. 505
Jeu de Mar ionettes.
Habetur pro Magia. 634

Maritus. 8
Adulterum, una cum uxore, licite
occidit, 42. ſeqq. occidens, in tur-
pitudine non deprchenſos, punitur
extra ordinem, 44. ſeq. 48. ſegq.
hanc peteflatem occidendi, etiam

LII III jure

TINDENX RERVM.

jure divino habet? 46. eandem
habuit jam tum in libera Rep. Ro-
mana, 47. ſeq. ei, quem ſuſpica⸗
tur adulterum, domo fua interdi.

cere poteſt, 50. uxorem, in adul-

terio deprehenfam domo ejicere
poteſt, 58. adulterum adulteram-
ve occiſurus, recte ſibi ſatellites ad-

jungit, 58. cædem adulteri alii

mandare poteſt, ibid. mœchum,
cum uxore deprehenſum, caſtrare
poteſt, 59. ex bonis conjugis adul-
terantis, Jure Rom. partem sccipit,
61. in locis vero, ubi amplior por.-

tio ſtatutaria ipſi tribuitur, omnia

conſequitur, quæ slias poſt mor-
tem conjugis habuiffet, 62. hinc in

Saxonia dotem, & paraphernalia,

ſiquidem mobilia ſint, lucratur,
60. IIluſtre ejus rei exemplum, 63.
lucratur etiam geradam, 66. utenſi-
lia, quæ durante matrimonio com-
parat, ac uxori utenda dat, donare
non cenſetur, 68. adulter, non ſo-
lum dotem, ſed fructus & uſuras
dotis quoque reſtituit, 74. ex eo
ſc. die, quo onera matrimonii fer-
re deſiit, ibid. adulter uxori bona
quoque paraphernalia reftituit, ac
ſi uxor id poſcit, juratus indicare
cogitur, 76. uxoris adulteræ do-
tem lucratur de cujus adulterio ſal-

tem ex evident fimis præſumtioni-

bus conſtat, 78. 82. ejus, quam im-
pudice vivere, tempore nuptia-

rum ſciebat, dotem non lueratur,
81. adulterio læſi heredes, ſi vivus

ille conqueſtu⸗ non eſt, uxorem
adulteram dote, sut portione ſtatuta.
ria privare nequeunt, &I. ad do.
tandam ſtupratam, obligatus eſt,
161. quamvis ſtuprata matrimo-
nium fſeivit, ibid. lenocinium fa-
ciens, morte ſecundum jus commu:

ne puniri non poteſt, 259. poena
ejus ex jure Carolino, 260. ejus
conniventia, absque lucro, non
punitur, 263. de ſtupro uxoris
tranſigens, fit leno, 266. non, ſi
retinet ſtupratam, modo nihil pre-
tii accipiat, ibid. utitur moderami-
ne inculpatæ tutelæ, pro defenſione
uxoris. 437
C. Marius.

Ejus judieium, de reſtitutione bono-

rum conjugis adulterantis, 81
Marius Priſcus.
Ejus condemnatio innocentis, ob pe-
cuniam acceptam, 855. peena ejus

levis. ibicd.
Marpergerus (Bernb. Gualt.)
Lis ejus cum Leyiero ſopita. 326
Martialis.

Turpitudinem maſtuprationis deli-
neat. 28
Merrinus Epiſc. Turon.
Eligitur clamere populi. 909⁹
MMarville (Vigneul.)
Hujus de poena Polygamiæ in Gallia,
ſententia. 243
Maſftupratio.
Vide: Onaniticum crimen.
ater.
Spe futuri matrimonii, melius con-
trahendi, liberos necans, graviter
peccat.“ 702
Mathematicus.
Ejus prædictiones, quibus eventus
non reſpondet, poſſunt eſſe veræ,
642. quibus reſpondet, nonnun-
quam ſunt falſæ, ibid. magis tamen
publico nocent, quam proſunt, ibid.
horum ars in ſe eſt laudabilis. 647
Marrimoninm.
Regula, quod illud adulterio ſolva-
tur, in fsvorem innocentis conju-
gis facta eſt, nec in odium ejus
vergere debet, 83. 85. favor ejus

marur
nitigat pe⸗
mele efini
ltur,ibid
Romanos!
ibid, hodi
tur benech
ter peklon
conjungig
tione iui
annos ſer
elt, 219
winum
contractr
Pro incel
is ſoror
Gilſuaden
apunen.
ſt incelki
diunt latg
ravillim
cidis viti
non debe
non oper
conditio
neddlt.

Vjus judiei
nitiei, 2
M
Uſum torn
ſponſa
ejuthan
moliſhi

Horum ci
ſenſus,
qdando
ſi accip⸗
Ro maje
( ſin
Cüram 97
De reos
Cedem!
delerer

—
2 9, pent
260. ejs
lucto, non
kapro wori⸗
266, Mn, ſl
odo mihire⸗
ur moderuni.
ro Getenſone

67

ntione bano⸗
Nt, A
6.
ntis, ob pe⸗
. peeni ejun
ibi
Cuh.)

ttionis Geli⸗
291
Nron.
)
j in Galle,
44

melius con⸗
n, grtritt
7o1

us eventi
clhe reiæ,
nonnon⸗
gis amen
ſant,ibid,
ls. 647

erio ſolyt⸗
ntin conju⸗

dium eins

kvor enn
nl.

L INDEXY RERVM.

mitigst pœnan) adulterii, 99. vulgo
male definitur, 200. definitio emen-
datur, ibid. ejus facies, qualis apud
Romanos fuit, ab hodierna differt,
ibid. hodie efſentiam ejus ingredi=
tur benedictio ſacerdo alis, ibid. in-
ter perſonas lege, etiam humana,
conjungi prohibitas, ſine diſpenſa
tione initum, quamvis per aliquot
annos ſteterit, tamen concubinatus
eſt, 219. in gradu, quem jus di-
vinum ſaltem implicite grohibet,
contractum, in Elect. Saxon.
pro inceſtu habetur, 220. cum uxo-
ris ſorore, inceſtuoſum non eſt,
diſfuadendum tamen, 224. cum
avunenli unilateralis vidua, utrum
ſit inceſtuoſum? 223. illud impe-
diunt ſaſpiciones de inceſtu, ſi ſint
graviſlimæ, 234. propter illad homi-
cidis ultimum fupplicium remitti
non debet, 399. cum vitiata initum,
non operatur infamiam 267. ejus
conditio, vocationi ſacerdotis adjici
nequit. 922
Matthæi (Anton.)

Fijus judicium, de poœna eriminis Ona-

nitici, 284. notaätur. 688
Maximilianus I. Enp.
Uſam tormentorum prohibuit, 575.

ſponſa ipſi aufertur, 305. querelæz

ejus hanc ob cauſam, 307, fuit for-
moſiſſimus. 312
Medicns.
Horum circa letalitatem vulneris diſ-
ſenſus, 388. 419. cauſa ejus, 420.
quando benignior ſententia hoc ca-
ſi accipitrur ? ibid. integro colle-
gio major fides habetur, quam ju⸗
dicio lingulorum, ibid. perperam
curans, vel ægrotum deſerens, cul-
pæ reus eft, 529. &grum, qui mer-
cedem ſolvere detrectat, non debet
deſerere, 530. cogere tamen eum,

durante adhuc morbo, ut ſolvat,
poteſt, ibid, pauperes gratis curare
debet, ibid. medicamentis ſub'nde
utuntur, quorum virtutem did ce-
runt, ſed argumentis ipfi fuleire
nequeunt, 653. illorum ertifieio
pulmoneo, in dijudicanda infantis
vita, qualis fides habeatur? 704
Meibomius.
Notatur.

410
Melanchton (Philipp.)

Libellum, de Theclogia Chriſtiana,
ſub alio edit nomine. 819
Mendacium.
Simplex, falſum eſt, 744. 770. non
tamen aliter, quam ſi ci, ergs
quem profertur, jus ſit, verum ex
menticnte ſeiendi, ibid. interdum
permittitur, interdum præcipitur,
744. ſimplex ei, qui per id læditur,
actionem psrit contra mentientem,
747. non tamen aliter, quam ſi
hic in mala fide ſit, atque falſum
eſſe, quod dicit ſciat, ibid. eſt deli-
Gum, ibid. ad verum dicendum
non obligatus, circumſpicere de-
bet, ne ex ſuo mendacio damnum
alicui naſcatur, 748. alias hoc
damnum reſtituere debet, ibid, eo
pro defenſione bonæ cauſæ uti non

licet. 783
Menochius.
Excuſat ſtupri crimen, 149. notatur.
378.487

Moentis imbecillitas.
Utrum in deliétis exenſet? 425. in
homicida, non eſt juſta ultimum
ſupplicium remittendi cauſa. 424
Aoreivix.
Meretricius mos quis in jure àppelle-
tur? 89. meretrice pejor eſt pe'ocax
mulier. 130
LILilII 2 Meri

INDEX RERVM.

Merita.
Homicidam ab ultimo ſupplicio non
liberant. 398
Metas.

Reverentialis non re ſcindit ſponſalia
& nuptias, adulterium tamen, de-
inde commiflum, a iquantulum ex-

cuſat.
. Mevils. . 25
Notatur. 145. 162. 163. 173
Mezxeray.
Teſtis raptus, a Carolo VIII. commiſſi.
. 10
Michaeli (Gio.) Z
Ejus parricidium. 621
Miles.

Horum uſus ad bellum privatum, eſt
delictum capitale, 289. caſtigsntem
reſiſtendo, ſine animo oceidendi
obtruncans, ultimo fupplicio affi-
citur. 527. amittit ea, quæ ſibi
ipſi ex ignorantia juris adferibit,
797. violenta eorum lectio, pro
extero principe facta, eſt perduellio,
& ultimo ſupplicio punirtur. 932
Militia.
Sine vi, doloſis perſuaſionibus, ci-

vem in alienam militiam pertra hens

plagium & perduellionem com-
mittit, ac ultimo ſupplicio affici-
tur, 936. invita ſui ipſins, vel li-
berornta abductio in militiam, ſine
principis juſtu facta, moderamen

inculpatæ tutelæ admittit, 439. 938.

utrum violenta hominum coactio
ad militiam ſit plagium? 929. po-
na hujus criminis. 93
Militum præfectus.
Vid. Præfectus militum.
Milo.
Defenditur a Cicerone. 477
Minæ. =
Peccant, qui, ob finplices minas, ali
ꝗuem occidi poſſe putant, 377. 461.

nonnunquam moderamen ineulꝑa-
tæ tutelæ ad mittunt, 460. quid agen-
dum ei, in quem minæ jactantur?
S 461
Miniſter Principis.
Avaritia in eo radiæx multorum malo-
rum, 847. ab iis, quos extra mune-
ris ſai rationem juvat, dona im-

pune accipit, ibid. quando crimen

repetundarum committat? 848. ob
culpam leviſſimam non reſpondet,

897. juſſu principis negotiationem

officiorum exercens, non peccat.

6 899

Miraculum.
Differt a magia, 630. falſum effingens,
eſt falſarius, 901. ejus pœna, 829.
malum, ex falſo iſto proveniens.
ibid.
Miſericordia.
Intempeſtiva, in judiee damnatur,
861. ejus fontes inveſtigantur, 363.
in cauſis civilibus juſtitiæ nocet,
355. item in pœnis infl gendis,
365. nimis in homicidas notatur,
367. hominum provocare ipec es

vis privatz, 334. quando non?

335. nullam habent Stoici, 36 I.
juſti illius l miter. 362
Moderamen inculpatæ tutelæ.
In pignoratione ſervandum eſt, 343.
ſi quis illud egreditur, non ſolum
damni reſtitu onem petere non
poteſt, ſed ob ex-eflum notab lermn
etiam punitur ibid. peccanut, qui il-
lud nimium & estendunt, & re-
ſtringunt, 372. allegans, hoc pro-
bare debet, 181I. defenſionem us-
que ad finem reqiprit, 185. licite
peragitur, 372. ejus definitio, in
art. I46. Ordin. Crim. propoſita,
manca eſt, 436. ea emendeitur,
439. non modo ſui, ſed & familiæ
defenſionem inxvolvit, 436 439: licet
ami-

familis
Hibetur
ejus lbe
Pis juffu
recke fit
reque v
ſech eor

4Nl
Pioxim

Ulligirn

4 4. I
ibi. in
juvei
mo ſar
non pr
deift
gulne,
Vim per
dit, ſe
neeeſuit
riculun

ddpr ri-

cie tr
eonont
binnele
tugiench
fuga ſi
den
dela de
Terü
Vvite
ien
impunm
tur ind
oblery⸗
kum ex
tum, e
Eercum
Imnm e
eNenlat
n ets⸗
Dein i
465.
agench

—
n inenlpe.
guic apen.
ladamtur!
41
umm milo⸗
Cri mune.
dons imn
lo crimen
848 ob
elvoncet,
tſgtionem
in Pecca,

einpen⸗,
11, 629,
Weniens.

lbid,

ammnatur,
tur, 363.
2 nocet,
gencis .
Notarur,
re eré

Go don!

302
tele,
1n ſolun
ere Noll
otab len
gulll.
1e.
0e d⸗
ein USs⸗
lieite

tio, in

poſit,
ndetun,
familie
99. leet
ini⸗

õs

.

INDEX RERVM.B

familis auctor rixz fuerit, 436. ad-
hibetur contra illos, qui quem, vel
ejus liberos, invitos, ſine princi-
pis juffu in militiam trahit, 439.
recte fit pro ſanguine junctis, 441.
neque vitæ periculum deſideratur,
ſed eorporis & vsletudinis ſu fficit,
442. ſi periculum fuerit exiguum,
proxima ab ultime fupplicio poœna
inſligitur, 443. recle fit pro ſocijis,
444. modo ſaciesas ſit honeſta;
ibid. inde combibo, combibonem
juvans & alium occidens, ab ulti-
mo ſupplicio non liberatur, ibid.
non prodeſt reverſo, 445. 446. re-
cte fit pro inne ceme, licet nec ſan-
guine, nec fœdere juncto, 448.
vim patitur, qui laceffivit & offen-
dit, ſed ab offenſo, ſine omni
necefſitate. ſtricto telo in vitæ pe-
riculum conjicitur, 451. & ſic au
ctor rixæ poteſt moderamine incul-
patæ tutelæ uti, ibid. fur & adulter

eo non utuntur, 454. 462. per fu.

gam elabendi facultatem habens, ad
fugiendum obligatur, 455. niſi
fuga ſit ignominioſa, 454. que caſu
ccigens, moderamen ineulpetæ tu
telæ non excedit, ibid. pro fola
rerum conſervatione, licet nullum
vitæ periculum appareat, recte ad.
hibetur, 458. inde fur & raptor
impaune oecciduntur, ibid. adhibe-
tur intei dum propter minas, 460.
obſervsiionem omnium requiſito-
rum exigt, 461. ſi in uno peeca-
tum, exceſſus adeſt, ibid. qui in-
terdum morte punitur, nonnun-
quam extra ordinem, ibid. 462.
excuſat parricidium, 679. reqvuiſi-

.

ta ejus quetuplicia, ibid. probatio-

nem illius judex ex cflicio dirigit,
465. quæ ſi anceps ſit, quid judici
agendum? ibid. reus cædis, pro-

bationem offerens, auditur, 470.,
quid, ſi probationes ipfſi absque do-
lo vel culpa intervertantur? 471.
circa probationem ea, quæ occiſus
ante mortem dixit, attenduntur,
474. quæ, li excuſationem oceiſo.
ris involvant, multum fidei habent,
ibid. ſin accuſationem, aliquod
ſaltem indicium faciunt, ibid. 485.
Exc. ejus, etſi inveriſimilis, admit-
titur, 476. 486. allegari poteſt con-
tra puerum, ibid. illud allegat. Ci-
cero, Milonem defenſurus, q7.
circa probationem ejus, reſpicitur
ad vitam & mores utriusque, 478.
485. quodſi unus ex illis ſit rixo-
ſus, auctor rixæ atque pugnæ præ-
ſumitur, ibid. quid operetur iſta
pra ſumtio? ibid, omnis excefſus
circa illud culps eſt, quæ peo di-
verſitate cireumſtantiarum varlat.

Molina. 345
Nocatur. 6.
Mollities. 37 454
Vide: Onaniticum crimen,
Monachi.
Abutuntur Pſalmo CIX. v. 6. 630
Moneta.

Monetam principis ſui accſpere recu-
fans, eſt falſarius, 799. item, qui
improbam monetam, bona fide ab
aliis acceptam, ſciens expendit,
800. item, qui falſum numarium
non prohibet, cum prohibere poſ-
ſit, SoI. poœna ignis in illud ſtatu-
ta, interpretatione ac uſu fori elu-
ditur, 839. variæ interpretum
exceptiones, 840. ſi tamen infligi-
tur, non facile in vivos, ſed poſt
gladi ſupplicium, in occiſorum
cadavera exercetnr, 839. damnum
ex ta lſo nummario proveniens, ibid.
tfalſam monetam non fabricantes,
L H 1II 2 ſed

INDEX

RERVM.

ſed expendentes, uſa fori ſaltem

virgis cædi, & in perpemuum rele-
gari ſolent, 481, verum & hæcpœ-
na interdum mitigatur, ibid. ne-
gotiatio falſæ monetæ, non fulſti-
gationem, uti vult interpretatio fo-
ri, ſed gladii pœnam meretur, 843.
eam de cujus bonitate dubitant,
expendentes, peccant & puniun-
tur. 845. item, qui ignorant qui-
dem, ſcire tamen facile poterant,
nummos, quos expendunt, efſſe

malos. ibid.
Monſtrantia.,
Vid. hierotheca.
Monſtrum.

Latiſſima illius ſignificatio apud Roma-
nos, 370. peccant, qui eorum cæ-
dem promiſcue permittunt, ibid.
Lex Romuli, & XII. Tab. de occi-
dendo eo, ibid. exemplum ſingu-
laris monſtri. . 37 72
Morbuc.,
Eum, ſtipis colligendæ gratia, ſimu-
lantis pœna, 825. lepidiffima de

ejusmodi ſimulante hiſtoria. ibid.
Morgard (Noel Leon.)
Ejus ob aſtrologiam pœna. 648

Morinus (Job. Baptiſt.)
Quis? 643. ejus honor, ibid. vati⸗
cinium de morte Gaſſendi, ibid.
non ſubſecutum eventum defendit.
ibid.
Mornacius,
Notatur. 243
Mors.
Spontanea ad illam oblatio unde? 359.
ea eſt temeraria, 360. nec excuſat
occidentem, ibid. in dubio mors
naturalis præſumitur, 142. in aqua,
ſine aquæ potu, contingere poteſt,
ibid. 415. cauſa mortis, & occaſio,
differunt, 514. infinitæ mortis
cauſæ. 7²⁰

Quid?

Morralir, mortalirer, mortifer, morti-
feie, mortifßicus , mortiferus.

Qusd ſigniſicent? 2 561
lesrase. .
Hujus nallum fit plaguum. 943
Moſos.

. Egyptium lieite obtruncavit. 448

Moshemius (Jo. Laurent.)
Lis ejus cum Leyſero ſopita.
Munera.
Pro offieio ſuo faciendo, vel non, ca-
pere, vetitum eſt, 947. ea dantes
non peccant, & datum- repetunt,
848. finita cauſa, accipere licet,
851. lex Peculiaris, de Prohibita
munerum arceptione. 857
Wunns a mann.
916

Munus ab obſequio.
Qnid 916
Muanus Publicum.
Vid. Honores.
Muratorins.
Scriptorum Italicorum editor.

607
WMWuriula (Caſb.)

Fervore iræ in Marinum abripitur.

505

Mutus.
Hujus confeſſio de homicidio, ſignis
facta, aliis concurremtibus cireum-
ſtantüs, plene probat, & ad irro-
gandum ultimum ſupplicium ſuffi.

cit. 4²⁴4
Mtili,
Horum eſus inſtar veneni nocent.
N.

L. Neratius.
Ejus, in injuriis infcrendis, improbi-
tas. 120
Nero Caſar.
Hujus ſpontanea ad mortem oblatio,

359. Chriſtianos tunica, alimentis

ignium

326

.

—
igniun

Hne ſibi
792,
novIs
812.
tur,

t. Ani

Nomen 1
mere,
hoe no
or. ſe
tnionen
eadem i
dulenta
non n
exclue
utrum

Hoc ad
nugt

H jn;
te,
Hojn 1
iͦ,
alre
Vid. )
Vid N

Nandum
dergi

Vid. S
Liberat

e. morti.
zrut,

lnonm, ca
ei antes
repetunt,
ere lieet,
Prohibing

. ,

Abripitu.
ſj

circum.

Ad ine.
eium ſulk.
4414

Noceut.
656

improbi⸗
14⁰

oblatio,

dimentI

igniunn

3

INDEX RERVM.

ignium illita & intexta, necsvit.

697
Nobilitas.
Hanc ſibi affingens, eſt falſarius, 768.
792. itemque ſuam nobilitatem cum

novis hominibus communicans,
812. apud Venetos magni æſtima-
tur. 913

Nocendi animus.
Vid. Animus nocendi.-
Nomen.
7 Nomen ſuum mutare, & aliud adſu.
ð mere, cuilibet impune licet, modo
hoc non in alterius fraudem fiat,
801. ſeqq. turbæ, ob nominis mu-
tationem, Romæ excitatæ, 803.-
Dð eadem interdum utilis, 806. frau.
dulenta, he edibus tamen mutantis
non nocet, nec eos ab hereditate
excludit, 807. ejus fuppreſſio,
utrum convitiantem excuſet? 951
Nomen divinum.
Hoc ad malum efficiendum abutens,
magus eſt & blasphemus. 630
Noodtius.
Huju;, de naturali inceſtus moralita-
te, judicium. 234
Notarius.
Hujus inſtrumentum fidem non amit-
tit, ſi is peſtes ex capite falſi, vel
alterius delicti, condemnetur. 762
.8 Nianaiis
Vid. Moneta. 8
Naptik.,
Vid. Matrimonium.
O.

Olermdorg.
Feudum oblatum Ducatus Waurtem-
bergici. 256
Obreptio:
Vid. Sub- & obreptio.
Obſervantia,
Liberat a dolo, non a culpa, 533.

—

hæc tamen eſt faltem leviſſima,

idid.
Obſeſſio viæ.
Alia eſt, quæ ſpoliandi; alig, quæ
uleiſeendi lædendive animo fit, 596.
utraque, ſi-homicidium ſequatur;,
rota puniri debet, ibid. ſed in pra-
Xi prior ſpecies rota, altera gladio,
punitur; ibid. fi homicidium non
ſequatur, prior gladio, altera arbi-
trarie punitur, ikid. in via publica
ex propoſito, fine præcedentibus
inſidiis illata, non eſt injuria, ibid.
Occaſio delinquendi.
Hæe „ ab aliis data, pœnam mitigat.
270
