guνu faire pour perſuader aux Juges, que ce n'étoit que les
effets de lart mechanigque executé ſuwant les prineipes des Ma-
zhematiquei. Nulli tamen credulitate & ſuperſtitione vin-
cunt Polonos hac in parte, ſi modo vera ſunt, quæ de iis
Cbriſtianus Henricus Erudtelius in E'arſovia phyfice illu-
Krata cap y. circa Vinem prorſus ridicule narrat, quæque
vera eſſe, vix mihi perſuadere Poſſum. Subjiciam exen--
plum ineptæ credulitatis, ſed horrendum magis & crudele,
quam ridiculum, ex Meieri Annalibut Flandriæ lib 16. ad
annum 459. fol 5126. Attrebati borrendum quid contigiſſe le-
gimus. Complures fuiſſe inbumaniter igni crematos, qui de nocte
occultas coitiones babuere cum dialolo,
pecuniam Viriprimariimulieresque complures indiciis cremato-
rum deprebenſi, pars capit & IJæviſſimis tormentis admoti, alii
vi pecuniæ redemti, nonnulli ſolum verterunt, quidam vero adeo

in penis conſtantes fuere, ut nibil confkterentur. Fuiſſe referun-

rur

)

unde magnum accepere

tur
miel
hoe
neſ
dioh
tem.
omut

Nuſſe

luer
iy
nae

u
ime

firpi

e e⸗
eunge
inpol
R⸗
cici
hiſto
8,
ſeen

Urdu

II

—
tel de n.
Aamlren
ine vivonte

er deige,‚n

ſs ebamlin
,tents n

dipeſinn

nmmey vit

ue eelle
e mime ⸗
Matläne-
Inegigue,
t Mö, A
g ſig⸗htr
1 Noi „
e, (uile-

ret fii

Nend li
nontrunten
oit ie l
el he N
ſtitione n.
quee leis
1Mle .
1t, guell
lciam exn.
5 crudele,

ie M16. 4

utgiſ,l
um lceheni
is cremna,

dinoti)

n Vero A

,, niſori
niſe ⸗ 7

—

SP. DCViII. DE CRIMINE MAGIE. 637
tur quidam ex judicibus adeo deteſtabiles, ut quosdam ſibi inim-
micos indicari curaverint tanquam conſeios, reis in tormentis ad
boe coactis. Addunt in nocturnis illis conventibus eæx omni ordi-
ne ſtatuque mortalium viros mulieresque interfaiſſe, eosque ibt
diabolum in bhumanam efigiem transformatum adoraſſe, ecujus
tzamen nunquam videbant faciem. In illius verba mandatague
juraſſe. Convivio ab illo parato largiter epulatos, inde extinéto

omni lumine quemque cum fſibi proxime oblata promiſeue concu-
butſſe. Hinc ope diabolica in fua unde exierant loca reſtitutos.

VII.
Incredulitas eorum, qui magiam negant, atque effectus ejus vel
in dulium vocant, vel ſecundum naturæ ordinem explicant,
magis aut ægue ridieula eſt, quam eredulitas eorum, qui
ſRidem nimis faeile babent.
unt, fateor, iſtæ, quas in præcedente meditatione retuli,
hiſtoriæ aut fabulæ ridiculeæę. At, ſi non magis, æque
tamen ridicula ſunt, quæ ab oppugnatoribus magiæ pro ex-
ſtirpanda communi opinione in medium adferuntur. Pleri-
que eorum nonargumentis pugnant, ſed conviciis. Quem-
cunque communi opinioni favere animadvertunt, eum vel
impoſtorem vocant, vel, ſi bonam ejus fidem in dubium voca-
re nequeunt, ſtultum. Fruſtra illis annales publicos, acta ju-
dicialia, ephemerides eruditorum, opponis, fruſtra ad fidem
hiſtorici, magiſtratus, medici, provocas. Rident omnia,
&, quod Menedemus apud Zrentium Heautontimor. aö. p:
ſcen. I. de Chremete ait, in hunc, qui cum ipfis non ſentit,
torquent:
Quæ ſunt dicta in ſtultum: Caudex, Stipes, Aſinus, Plumbeus,
Inillum nibil poteſt; nam exſuperat ejus ſtultitia hæe omnia.
Qua reſponſione nihil profecto eſt facilius, cui ego hoc ſo-
lum repono, quod Mosbemius in Inſtitutionibus biſtoriæ
LI II Ss shri-

MEDITAT. AD PANDECT.

38

briſtianæg Sac. 4. P. I. F. V. J. 4. p- 29 t. Miraculum quoddam,
ab “ Ammiano Marcellino, æquiſſimo & religionis Chri-
ſtianæ experte hiſtorico, relatum negantibus replicat: Actum

de omni erit veteri hiſtoria, ſi facta tot jultazeſtimoniis ideo reji-

cere licebit, quia minus nabis eredibilia videntur. Ad loca ſacri

codicis, quæ manifeſte iis obſtant, & quorum fidem in du-

bium vocare non audent, ſic reſpondent, ut Origenes olim,
qui, quum deſperaret, omnia, quæ in divinis libris ſeripta

exſtant, ab hoſtium chriſtianæ veritatis & hæreticorum cavil-

lationibus commode vindicari poſſe, ſi ex vocabulorum veris
notionibus exponerentur, eodem ſibi modo ſacrum codi-
cem interpretandum eſſe, decrevit, quo Platonici ſolebant
Deorum hiſtoriam explicare. Itaque verbis ſibi contrariis, ne-
glecta litera, ſenſum ſpiritualem & myſticum adfingunt.
Quodſi denique, quæ ipfſe videris quæ terlneris⸗ na ras,
quia te mendacii iaſdmulare nolunt, eptum fraudibus
Ppræſtigiatorum eontendunt, ac ſi hanc quoque ſuſpicionem,
adductis teſtibus omni exceptione majoribus prolatisve rerum

monume entis, amoliris, tandem rationem naturalem eorum,

quæ evenerunt, inveſtigant ac reddunt, magis etiam, quam id
ipſum, quod evenit, ineomprehenſibilem & abſurdam. In-
credulusil le de & André, cujus literas contra magiam, male-
ficia & incantatores, Pariſiis anno 1725. editas, ſupra memo-
ravi, exhauſtis omnihus contra fidem vul garium hiſtoriarum
argumentis, tandem, ſi vel maxime illæ veræ ſint, diabo-
lIum tamen ad hunc actum] concurrere, negat, & ſequenti
Potius modo rem ſuccedere poſſe, credit. Spiritus, inquit, qui
exhalant ex corpore incantatoris eo tempore, quo nocere ho-
mini intendit, a phantaſia circa ideam interimendi hominem

& vindictæ cupiditatem occupata, adeo maligni & deleterii
evadunt,

—
—

eyac
bus
tidus
gue⸗
Pros
niun
Drob
terio
jori
ibin
uun
Oini
busce
Re
meck
CQu,
laln.
keeis
ſe, c
ee ol

r

—

woddam,
Dnis Chii.
: Aun
ileo ,.
locaſacti

n in du.

nes Olim,
Es ſeripti
rum cavil.
rum veris
m Cl-
ſolebant
Ais de⸗
dingurt.
8, Duilis,
fraucihns
Picionen,
sveelun
m eorun,
gunt
dam. Ir-
dam, ele⸗

r⸗ eſn.

ttorirum
t, iebo⸗
ſeqgentt
ocereho⸗
Pochinen
elelti
eradun,

SP. DCVIII. DE CRIMINE MAGIX. 639

cvadunt, ur
adunt, ut propter turbas in ſanguine ſpiritibr V i⸗
bus motas & propt ſuar 8e & Humort-
4s & propter actionem ſuam efficacem, quam i
tibus, quibus achærent nebilibus ex iniorti tracgre
bun u nobilibus exerunt, morti tradere
J e momines. Exhalationes enim hæ cum effluviis a “
rO 5 .7 . . . cet.
Modeuntibus Nah igne calefacëctis unitæ, ſiad hominem perv
t, dolores & cruciatus excitant, plus minus tiece i
P. * 76 3¹
Prepius adſtat vel remotiore eſthomo ab incantitore quo de⸗
terior VO enicmie r
en res ſunt vapores vel benigniores exhalantes, vel quo na
11 2. . 1 .12 1d⸗
minorive præditus eſt ſenſibilitate æger. Imaginatio eti
in i ſæ otin .
ipſius ægri ſæpe multum operatur circa hoc negotium “
„ ul,

quando ſemel incantatum ſe eſſe credit, raro hanc deponi
oplmiohem, nec vel validiſſimis remediis curari oreſkt 1. Ponit
bus coneludit, omnia naturaliter & ſine ope diaboli cec .
Sed magis adhuc ridiculus eit Langius, itide zn Proczdere
medicus & conſiliarius, dans l'Hiſtoire de la ſille e⸗ ralliæ
Courſon, avee une Diſſertation phy)ſigque ſur ce malé ro, Wr de
17 Rz rris, Puelümn poſtquam eum muliere Vicitra Ma
mi, rixata eifet, graviter ſtomacho laborare gepif.
ſe, ac lacertam, pluresque ſubinde erucas vivas, una :; ek-
ce ocεο & viginti, evomuiſſe, tandem pofſt Vxnl, meng V-
infirmitatem convaluiſſe, ſed ab eadem femina ter aenlonen
cuſſam, pPoſt brevem defe ctionem aniini in febr li in EEN
ſe, progreſſu autem temporis ex toto ejus corpo e anell⸗
bus artubus acus miro modo per cutem Prodiſle H
ipſam, quippe in oculos & manus incurrentem &ũ a mech eigde.
curate inveſtigatam, negari potuiſſe. Atque tamen IL. cd e-
omnia ſecundum naturæ ordinem accidiſſe, contendit N
pe, ait, malefica illa, miſeræ in terram proſtratæ nihi ⸗
ſententiis os aperuit, atque in id faſciculos aliquot Dcuun ie.
ruit, qui poſtea ab inſeétis quibusdam aëriis per totum corpus
vecti

640 MEDITAT. AD PANDECT.

2

vecti exitum ſibi paſſim per cutem aperuerunt. Ne quid au-
ctori Rkuic adfingere videar, dabo ipſa ejus in Journal des Scga-

vans menſaæ Mart. anui 1718. pag. 349. ſeq. excerpfa verba- 1I
vecherche les cauſes de ce, qu'il a de plus ſurbrenant dens la ma-
ladie de cette file; & c'eſt certainenent læ ſortie d'un ſi grand
nombre d'eépingles & d'aiguilles par tant de difjerenter parties
dqu corps, ſans y avoir cauſé auecun dérangemeut eonſidérable. II
pretend, Ju'abrès avoir étés avalés par la malade, dans le tems
qu'elle tomba en ſyncabpe, dl'occafion du mauvais traitement, qu'el-
Ie regit de ſa voiſine, qui profita (dit- il) de ce moment favorable
pour lesi lui introdaire dans la houche en divers paquets; elles ont
eté chariéet par ces petits inſectes aériens ſous la direction de l'Ef-
prit malin, daus tous les detours de la civzulation, 8o cela ſans
leſſer ni veine, ni artere, ni nerf, ni tendon, niſibre muſeuleuſe
ou membranexſe, par l'induſtzie de ces inſectes à entrouvrir à pro-
tos les mailles des reſeaux les plus fins de tous ces diſferens organei,
†aire entrer peud peu les pointes des èbinglet
ſuhbtilement cei ouvertures, qu'il ue ſebpüt atre aucun ébauchement
de liqueur. Aliter adhuc & magis ſecundum naturam, ut cre-
dunt, hanc hiſtoriam explicant, & Langium refellunt aucto-
res Vratislavienſes der Geſchichte der Natur und Kunſt von

anno 1717. NWovemb. claſſ. 4. art. 6, Dag. 321e

ViIII.

Cauſa, propter quam bodie judieia eontra magos & ſagas rarius
. exercentur, inveſtigatur.
E' omnibus, quæ contra magiam adferuntur, argumentis
omnium mihi fortiſſimum videtur, quod ab uſu fori de-
ſumitur. Nempe Beyerus ad articulum Carolinum 109. n.
ult. Quæſtionet, ait, de pacto, concubitu &α choreis cum im-
mundis ſpiritibus inſtitutis, bodie non videntur practicæ, poſt-
quam

,& refermer ſi

guu⸗

lart
1on
wi
ſeh
min
ſori
am

Cre

tibe
Tein
Lhe
ten
991

al

Sp. DCVIII. DE CRIMINE MAGIE. 41

—

e guici guam intra annos proximos viginzi quinque, & quod excarrit; .
l der earum exempla in cohiegiis juridicis hujus loci non amplius
Averba: D comparuerunt. Verum hoc eſt, ſed non mirum. Cti, ex
unum. quibus hodie collegia juridica conſtant, maximam partem ex
1,,gl ſcholis iſtiusmodi prodierunr, in quibus hiſteriæ omnes de
i en magis & incantatoribus tanquam fabulæ ineptiſſimæ, & ho=
e mines, qui fidem ĩis adjicerent, tanquam cerebro vacui de-
nert ilitl. ſcribebantur. Quibus imburi doctrinis, α ipſi ſtoliditatis no-
7 fuorl tam metuentes; nihil eorum, quæ in contreriunm narrantur;
1, ANlr gredunt, aut credere ſe ſimulant, igitur confulti a magiſtra-
y I. tibus conſultores ſuos ludibrio habent, atque ſic reſpondent
4 aliſun & judicant, ut illos a coniultando impoſterum pudore abſter-
ſechi⸗ reant. Exempla vide in 7. bomafii Juriſtiſchen Gaͤndeln, Part.
R L. pag. 192. Jed- Pait. 2. D. 300. lega. item in deſſen gemiſch⸗
refanf —. ten Philoſophiſchen und Juriſtiſchen Haͤndeln ,Part. I. bag.
Dmuhimne 221. Jed. Stipes ſit oportet ludex, qui, Poſtquam hæc legit,
n, N le acta in cauſa ſortilegii ad collegia ſie ſententia mittit,
lutaulto- IX,
Gunſt von Magicæ artei, etiam in bonum ſinem adhibitæ, dumnantur ta⸗
men & bpuniuntur.
Conſftantini M. & Juſtiniæni, qui eas non permittunt ſaltem,
Jed & laudant, imprudentia a nonnullis infeliciter
i exeuſatur.
uujmi TL egem 4. C. de Malehcis & mathematicit, qua magieæ ar- .
tes pro depellendis morbis & avertendis tempeſtati-
bus permittuntur, imprudenter tam à Conſtantino M. con-
ngumentß ditam, quam a Juſtiniano codici ſuo inſertam eſſe, cordatio-
len foride. res fatentur. Et certum quidem eſt, legem illam poſterio-
lin 109, 1 ribus, nempe Movella Leonis 65. in Decreto cauſa 26. quæſt.
cun in⸗ 5. & artieulo Carolino 109. abrogatam, his, qui artibus ejus-
tice, M. Tom. I Mm mMN mo⸗=

n

MEDITAT. AD PANDECT.

modi quamvis innoxiis utuntur, effagium amplius non præ-
ſtare. Non poſſum vero hic, quin notem ſuperſtitioſam JC-
torum quorundam in juſtinianum pietatem, colores undi-
que conquirentium, quibus, dum rem ipſam, bonitatem nem-
pe horum remediorum, tueri non audent, Imperatoribus ſal-
tem aliam, quam vere habuerunt, mentem adhfingunt, inter
quos Lynckerus in Analectis ad Struvii Syntagma juris civi-

Iis lib. 48. tit. 8. §. 63. & in Ernendat. bujus loci pag. 57. le-

gem hanc a Tabore infeliciter de omnimoda impunitate ex-
Poni ait, ipſeque Conſtantinum eos, qui artes tales exercent,
non ab omni pœna, ſed ſaltem a gradu pœnæ ſeveriſſimo,
excuſare putat. Infelicius longe. Captat nempe vocem:
ſeveriſpmis; in principio le legis poſitam, nec animadvertit ver-
ba ſequentia: un 'ig crimin nationibus implieanda ſunt; item:
innocenter; nec non: profretent actus, ne divina manera *
labores ominum Rernerentur; quibus verbis elogium harum
artium continetur, atque adeo pœna nulla reſervatur. Cete-
rum doctiſſimum in h. L. 4. commentarium ſcripſit Zac. Go-
thofredus in notis ad L. 32. C. Th. de Malefcis & mathematicis,

qui, ſi ea addis, quæ du Freine in Gloſario mediæ &infimez

latinitatit, axt. Ligaturæ, alligaturæ, ſuballigaturæ hahet, per-
fectior erit.
XI.
Pradictiones mathematiecorum, aſtrelegorum & aruſpieum,
etiam, uibus eventus non reſpondent, veræ eſſe polſunt.
XII.
Conira eæ, guibus eventus reſpondet, nonnunquam ſunt falſæ.
XIII.

Sive tamen veræ ſint, ſive falſæ, nocent magis publico, quam

proſunt, atque adeo, ſi quid in iis illiciti occurrit,
puntuntur.

Para-

P

tus
ſpon
rinu
mat!
fertu
non!
eſt,
dula
hore
gui
carent
ventt,
do l
ejus
Tnni
Gs H
doe
le Ai⸗
iorr
IS
Nee!
i ſu
Neg 1
ninaki
ndom
tunh⸗
Iats
Plierti
ſbi

—.—

s nON .

tioſim ſe.
lores undl
ltatem nen⸗
oribus ſi⸗
glnt, iter

jun A.

day⸗ 157. le⸗
Peritate er⸗

es exerceh

brerilimo,
e vocemn:
vertit ver⸗
ſun, uen
1muſti
gum unn
tur. Ct
it Nu. r
bematith
16 infen

laben N

ußiiuß

ſur.
us ſale.

glico, Amn

arktit

ir

SP. DCVIII. DE CRIMINE MAGUE. 642

P wilos ſunt, ſed vera tamen, quæ in principio poſui:
Iveras eſſe poſſe mathematicorum prædictiones, etſi even-
tus ils non reſpondeat, & contra falſas, quibus eventus re-
ſpondet. Teſtem prioris theſeos adduco Jo. Baptiſtam Mo-
rinum, Ludovici XIII. & XIV. Galliarum regum medicum,

mathematicum & aſtrologum celeberrimum; qui, ſicut re-

fertur in Vita ejus pag. 13. . 61. veriſſimis ſuis vaticiniis

non ſolum amphſſimam mercedem, ſed & hoc conſequutus

eſt, ut, quemadmodum olim uni Apelli Alexandrum in ta-
bula pingere concefſum fuit, ſoli quoque Morino regalem
horoſeopum intueri ac ekaminare liceret alii vero aſtrologi,
qui non juſſi in annes principis inquiſiſſent, ad remos atnan-
darentur. Is Morinus prædixerar & publicis ſoriptis evulga-
verat, Gaſſendum, philoſophum notiſſimum, mortali mor-
bo laboraturum, & vim morbi extremam, ex qua deberet
ejus mors conſequi, futuram, in Iulii Auguſtique confinio
anni milleſimi ſexrenteſimi quinquageſimi. Verum Gaſſen-
dus hoc tempore non ſolum non eſt mortuus, ſed nec mor-
bo quidem tentatus, quin stiam, licet infirmiſſima valetudi-
ne alias uteretur, tunc melius ſe habuit atque poſtea fir-
mior viſus eſt. Confurrexerunt ergo in Morinum omnes,
quos habebat, adverfarii & mendacium ei exprobrarunt-.
Nec tamnen erubuit Morinus, ſed, edita defenſione diſſertatio-
nis ſuxæ de Atomis &σ vacuo; illud de Gaſſendo vaticinium

pag. 114. ſqq. ſtreuue defendit, vulgatum illud: ſapiens do-

minabitur aſtris; ad Gaſſendum applicuit oſtenditque, Gaſ-
ſendum, de morte ſibi ex ſiderum poſitu imminente moni-
tum, hanc ſalutaribus cautionibus, rigidiſſima diæta, mode-
ratis corporis exercitiis, commutatione aêris, denique ſup⸗-
plicationibus ad Deum, exemplo Hiskiæ regis, qui mortem

ſibi a Jeſaia prædiétam 2 Kegnum XX, j. deprecatus fuerat,
Mm mm 2 aver-

avertiſſe. His ergo, pergit Morinus pag. 119. omnibus ſuper-
naturaliter liberatis, numquid aſtrologus, mortem eo tempore
prædicens ex cauſis naturalibus, pro falſo propheta erit haben-
dus? Certe non magis, quam Jonas, gui ex ipfſius Dei verbo
MWinivitis & arbis & bominum univerſalem prædixit ſubverſio
nem; quæ tamen non eſt ſubſecuta, quod inſfigsi penitenzia a rege
ad minimum pecus ſibi præcaverint adverſus iram Dei, gui
illorum miſertus eſt. Sed quidquid ſit, iſta aſtrologorum, haru-
ſpicum mathematicorum, vaticinia ſœæpius fallunt, atque adeo

raro proſunt, ſed nocent magis; atque exſtant funeftiſſima
3 „02 4

damnorum, quæ veræ etiam Prædictiones attulerunt, exem-

pla. Inprimis, quam ſint iſtiusmôdi vaticinia noxia, oſtendit

Bernerius in libro, quem contra Morinum, ſub titulo Ana-
tomia ridiculi muris, ſcripſit, ubi inter alia pag. 13 3. ſeqj.
hæc habet: Fieri nibil poſſe impudenzius, quam mortem homi-
ni viventi publico ſeribto prædicere, eſſe nibil virga cenſoria
publicique cognitoris animadverſione dignins, quam caprandæ
mortis occaſionem ingerere, quans oculos oemnium in unum, Gua-
ſi in commune aliquod ſpectaculum, convertere; gquam ili, ſi
eredulus fuerit, uti nemo fere non eſt, cauſam mortis objicere;
cum conſtet multos, ex ſolo mortis bog modo pranunciatx« me-
zu, morbum mortemque contraxiſſe. Ecqua eft certe vindictæ
ſpecies adverſus &redulum inimicui major, quam at illi prædi-
catur ab aſtrologo futurum, ut tali tempore mortatur, aut in
gravi mortis perieulo ſit; eum exinde nibil fieri poſſit illius ani-
710 areneken nibhil, quod, ob eauſam jaæm dictam, poſſit illi ma-
gis & morbum & mortem inducere. Patet ex his veritas al-
terius, quam ſupra poſui, theſeos; vaticinia nempe, etiam
quæ implentur, nonnunquam falla eſſe, ſi nempe id, quod
prænunciatum, caſu ita contingat. Sed ſunt & alii infauſti
hujusmodi prædictionum effectus Narrat idem Bernerius pag.
108. adoleſcentem nobilem, cui Morinus perpetuam in ar-
mis felicitatem, & ſempiternam maxime in ſingularibus cer-
taminibus victoriam ab aſtris promiſerat, confidentia ela-
tum rixas ſemper & pugnas moviſſe, tandem vero in una
earum occubuiſſe. Nunquam forte terror major & univer-
ſalior Europam noſtram invaſit damnaque graviora dedit,
quam

1

.

—
gu.
d.
n/
dren
niei
rin,
ehti
un
Vn
xl
ler,
ee,
Nenid
ater
lati⸗
Main
jusn
l. ſ
iih
lein
14 ag
UD!
nant
n
etuſ̃
r Ge
Koher
lin en
guod
dolen
loge
dit
Gion

nibus ſue.

1 e0 fen
1erit hali.

1s Dei vam

ertia i
n Vii, ſl
Drum harl.

ir ſikdeſ

aAtaue deO

rkunt exen.
i, ofkendl

inlo ℳℳ
133 ſell.

tem bomi-
gu lenſori⸗
Lopint⸗
numm Oll.

M. 1 8
N. Mi,

,obiren,
geiute me-
e vindile
ur, u 1
1, iUiut h.
oſer i r
Verius .
npe, etiin

erius hag.
a in Al⸗
ibus er⸗
jentin er
ero n u
& Univer.
jon geclt,
uun

6 id 1 god

SP. DCVIII. DE CRIMINE MAG F. 4*

quam anno I524. Narrabe rem verbis Waudæi in Judicio
de Auguſtino Nipho, p. 46. J. Won vulgarium ephemeridum
conſarcinatores duntazxat, ſed er aſtronomis peritiores multi Ja-
premain ex imaginaria quadsn elcvione cunäckis mortalibus ber-

niciem impendere contendebent; adeoque rumaribis iſtis vulga-

2

entiores pervenerit. Nam Petras Cirvellus, Hiſpanorum owni-
um ſui zem poris doctiſſimut, cum sbeologiæ in almo Complutenſi
nnaſio Lecoris munere funeretur, vero maultos, u? ipſeinet
7 5

rium honinum animos perzerrueranf, ut merus etiam ad Jahi-

inquit, Luviis, vel mari finttimos populos, jam Kupido metu per-
eutſos, doniicilia ae ſedes matare vidiſſet, ac prædia, ſupellecti-
lem, Bonaaque omnia, contra pftum valorem ſub auéäctione diſtra-
here, ac alia loca vel altitudine, vei ſiecitate magis ſecura requi-
rere, ſui offcii eſſe putavit, in publica illa conſernatione, dudanz
de nibilo excitari perſuaſam non habebat, confilium vernacalo ac
materno idiomate conſeribere, us paſſim ab omnibus legeretur,
gquo fingulis modum præſeriberet, impendentis ejusmodi calami-
zatis pracavendæ, atque adeo ita rebus ſuis conſ ulendi, ut mini-
main ab illa Jamnum reciperent. Eventum vero vaticinii hu-
jus ridiculum verbis G'aſſendi Phyficæ ſect 2. lib. 6. Oper. tom.
I1. p. 729. Col. I. referam: Moemorahile certe eſt, quod in biſto-
riis, ae omnibus pene ſaperioris ſæculi libris legitur; cum aſtro-
logi ob plurei conjunctiones magnas, & Cnonnullas mediocres
in aqueis ſignis celebrandas, prædixiſſent menſe Februario
MDXXIV. fore deluvium generale, ac ragem tantam, 4quan-
za fuiſſet ante id tempus inaudita; adeo ut non pauci; conſter-
natis per Galliam, Hiſpaniam, Italiam, Germaniamque animis;
apparaſſent navigia, aut comportatis farinis, aliiique rebus
neceſſariis, petiifent loca editiora; contigiſe tamen, ar 70-
tus Eebruarius ſereniſſimus, pulcerrimusque exſtiterit plane, ut,
ſi opera data compavatus fuiſſet vaticiniis aſtrologorum re ’en-
dis, cum ſit alioquin inſolitum, abirve PFelruarium impluvium,
uod ne ipfis quidem Cardano, & Origan” d'ſſimulare licuit5
dolentibus, ilud de futuro diluvio judicium fuiſſe non ſine aſt ro-
log'æ infamia a Stæftero prolatum. HxXſtant etiam ex mpla ſe-
diionum & in vitam principis conſpirationum, qs Pprædi-
Riones hujusmodi pepererunt. Nullum funeſtius eſt eo,
Mm mm 3 quod

646 MEDTTAT. AD PANDECT.

quod in Hadriano Corneto, Cardinali, contigit. Is ex fa-
tidica muliere audiverat, Leoni X. pontifici maximo tunc re-
gnanti, ſucceſſurum Hadrianum quendam, humili loco na-
tum, ſed doctrina illuſtrem. Hoc oraculo, quod deinde in
Hadriano Trajectenſi, Caroli V. præceptore, impletum eſt,
Cornetus noſter, vir ſuo tempore doctiſſimus, & ſtyli latini
purioris reſtitutor, ſe deſignari ratus, ut citius tantam felici-
tatem adipiſeeretur, cum Alfonſo Petruccio, collega, aliis-
que, adverſus Leonem X. conjuravit, ſed, re patefacta, noctu
clam fugam arripuit, neque, quo abierit, neque ubi fit, quis-
piam potuit explorare. Conſtans tamen opinio eſt, eum in-
ſuto in interiorem thoracem auro oneratum comitis famuli
perfidia oppreſſum, auroque ſurrepto cadaver in ſolitarium

aliquem locum abjectum occultari. Quæ dum Baylius in Di-

ctionaire biſtorique & critique, art. Hadrien Cardinal ex LYaril-
Iaſii Anecdotes de Florence pag. 276. Jovii Vita Leonis K. lib. 4.

& Petro Valeriano de Eitterat. infelieit. narrat, in nota D.

adpoſite ſubjicit: Diſons bardiment, qu'il n'y a point de plus
grandes peſtes du genre bumain, que ceux, qui ſe melent de pre-
dire Vlavenir; car ils ne trouvent que trop d'eſprits foibles ou re-
muans, qu'ils engegent d des entrepriſes funeſtet. Un Etat bien
policé ne devroit point ſouffrir de telles gens, de quelque martie-

re qu'ils ſe vantaſſent d'avoir conſulté le Ciel, ſoit par les etoiles,

ſoit par l'Apocalypſe. La plupert ſont des impoſteurs, qui n'ont
pour but, que de troubler le repos public. Quæ quum ita fint,
nequeo prorſus improbare generales Diocletiani & Conſtan-
tii Imperatorum contra mathematicorum divinationes & va-
ticinia ſanctiones in L. 2. & 7. C. de Malefcis, ubi omnis divi-
nandi curioſitas perpetuo ſilere jubetur. Jam olim Jeremias
propheta cap. 10. v. 5. Wolite, inquit, ſignis cæli, quibus gentes
zerrentur, terreri. Equidem mathemzticorum ars illuſtris efſt,
atque

g
cord

e
Deck

ſiab

Nar
deine
lian

tica⸗

blti⸗
1
tim,
grav⸗
(
1 in
cere
Iumn
10 pu
titum
bein
lody
beri
25:
ſ
ejann,
Getnle
Wrel
dr⸗
vele

—
IS ex ki.
tuoc re.

loco m.
deindein

etum el,
Ppli latini
imn kelici.
gt, Ais⸗
tn nochu
ſin ni⸗
eum in-
famuli
itarint
an D-
ex Vrl-
Ll4.

pote D.

1 u
1e hte⸗
les oll ſe⸗
Etat bin
lu munit.
rentiſeh
gitin.
in int,
Conſtan-
es & Va⸗

erenin

us gend

luſtrsel⸗
que

Spp. DCVII DE CRIMINE MAGE. 647

atque a principibus viris colitur, neque ipfa per ſe a quopiam

cordato damnabitur. Quin hodie etiam, quæ in jure Juſtinia-

neo damnata fuerunt, conjeéturæ mathematicorum de tem-
peſtatibus, de vita & fatis hominum ex ſideribus, ex oris &
maänuum lineamentis, tolerantur. Tolerantur, inquam, et-
ſi ab his ipſis, qui ſolidiorem matheſin profitentur, flocci fiant.
Narravit mihi vir illuſtris, Waltherum, matheſeos primum,
deinde theologiæ in hac academia profeſſorem, cujus memo-
ria nunquam intermorietur, aliquando diſciplinas mathema-

ticas omnes curſum vulgo vocant, ordine tradidiſſe, atque

ultimo loco chiromantiam explicuiſte, ſed poſtremas has ſcho-
las brevi hac oratione inchoafle: VWenio tandem ad chiroman-
tiam, bonos ſcilicer comœdos imitaturus, qui poſt egregios
gravesque actus ultima ſcena ridiculos mimos producunt.
Caveant modo fatidici ne terriculamentis populum concitent
ac in conſternationem conjiciant, ne quid, quod publico no-
cere poſſit, prædicant, ne in vitam principum & purpurato-
rum, ne in fata reipublicæ, inquirant. Qui hoc faciunt, meri-
to puniuntur. Hoc jam ante juſtinianum apud Romanos ve-
titum fuit. Julius Peulur Recept. ſent. lib. S. Zit. 21. hæc ha-
bet: Qui de ſalute principis, vel ſwumma reipublicæ mathbemati-
cos, ariolos, auruſpices, vaticinatores conſulit, cum eo, qui reſpon-
derit, capite punitur; & apud Ammianum Marcellinum lib.
25: Valens imperator ſub uno proloquio juſſit occidi omnei, qui
de ſuo ſucceſſore Tpiritus conſuluerunt, nec modo, qui conſulu-
erant, ſed omnes, qui aliquid ea de re inaudierant, nec ad ſe
detulerant. Dixi ſupra, Ludovicum XIII, Galliarum regem-
aſtrologos, quod minime juſſi in ipſius annos inquiſiſſent,

ad remum amandasſſe. Simile quid narrant auctor des Nou-

velles de la Republique des lettret, mois de Juin. 1686 pag 6 53:

Le Medicin Du Val fut envoyé anx galeres, parce qu'on trouva
S dans

6 MEDITAT. AD PANDECT.

dans ſon cabinet un papier, où il avoit predit, que Louis XIII.

mourroit avant la canicule de l'an 16 3q1. & auétor Ju Mercu-
re Frangois tomo 3. pag. 304. Woet Leon Morgard, Maiſtre

faiſeur ;Mlmanachs... aſſeuroit dans ſon Almanach de l'an-
née 1614. que l'Eſtat de la France ehangeroit; attaquoit la per-

ſonne du Roy; & marquoit le temps, le mois, & les quartiers, on il

parlost de plufieurs grands Prinees, qu'il denotoit, ne trans-

portant ſeulement que les lettres de leur nom. Cet Almanaeb
eſtant en vente au premier jour de 'an, fut recherebé outre l'or-
dincaire par des curieux, qui affeuroient, que c'eſtoit uene prophe-
tie: Et ce, qui luy donna vogue, Fut, gue Morgard ayant mis

au premier quartier de anvier, gu'un Martial jouéreit un maa-

vais tour d ſon fils, il advint qu'un homme d'aage du fauzxbourg
§& Germain, & gqui avoit eſté autreifois ſoldat, tua ſon Els, ben-
ſant tuer une femme qu'il entretenoit. Le murmure donc, que

ces nouvelles predictions apporroient entre le peuple, eſtant par-

venu jusques à leurs Majeftez & aux Conſeil, Morgard ſe voit
le huctieſme de Janvier mis dans la Baſtille per des Archers du
Grand Prevoſt: neuf jours aprés amené d la Conciergerie: le
dernier de Janvier par arreſt de la Cour condamné neuf ans auæ
CGaleres: Et le wneufieſme Fevri attaché d la cbeſne, pour etre
emmené᷑ à Marſeille, ou il ſert le Roy d tirer la rame.
Supflicium ignis, gued jura Germanica in malefcos ſtatu-
unt, his legibur antiquius eſt longe, & cum ipſa cbri-
RKiena religione ad Francos & Saxones

pervenit.
XV.
Exempla zamen ſwculo ſexio anteriora non reperimus.
XVI

.
Gr.
uch
quiu
Corl
lop
i/,
rani
iiorie
Miror
gelise
elſt.
guar
jamin
3Pud
vic⸗
naleie
Wr.
conjn
ie
cis cu
cunn h
Kerunt.
Dunen
Pechn

minun

mus,
7

n

nir Xlll

du Maru.

Maiße
notb de r.
uojt lat.
Artierholl
nie irmn.
Almanut

outre ;6f.

r hnhl⸗
1gis n

, an, Uul-

uxot/*
6 e ei⸗
, Conc, Ile

Ent ,r.

l ſeNit

irchert i
rgerit:

f Aul Alt

. out
it.

ſaus Aur

1 Art.

Sp. DCVI. DE CRMINE MAG k. s49

S XVI.
Sed in his ipfit antiquiſimis exemplit innocentes fuiſſe punitos
veriſinsile eſt.
Cupplicium ignis, quo Germanica jura, Speculum nempe
Saw. Iib. 2. art. I3. articulus Carolinus I0,. & Conſtit. El.
Sax. 2. P. 4. maleficos puniunt, quo ſæculo ſtatutum & intro-
ductum fuerit, certo non conſtat. Novimus ſaltem, anti-
quius eſſe Speculo Saxonico. Jam tum in Annalibus antiquis
Corbejæ Saxonicæ ad annum 914. hæc habentur: Mulzæ ſagæ
centhuſtæ ſunt in rerritorio noftro. Ad quem locum Leibnitius
in Introdultione in tomum II. Scriptorum Brunſvicenſia illu-
Erantium p. 27. ſic commentatur: Sagas jam anno 915. in ter-
ritorio Corbeienſium combuſtas, in boe esgdem Chronico notari

miror; neque enim alias obſervo, tam vetuſtum ſuiſſe morem cru-

delis eredulitatis. Atqui vero mos hic aliquot ſæculis vetuſtior
eſt. Nihil dicam de legibus 3. & 6. C. de Maleficis & mathemat.
quarum interpretatio adhuc controverſa eſt. Franci certe
jam in ſæculo vI. maleficos cremarunt. Exempla bina vide
apud Gregorium Turonenſem, lib. 5. cap. 40. & lib. 6 cap. 35.
Equidem Daniel in hiſtoria Franciæ, tom. I. pag. 178. vocem:
malefciis; quæ in priore loco reperitur, de venenis interpre-
tatur. Sed ex altero loco, ubi maleficiis & incantationibus
conjunguntur, per maleficia magicas artes intelligi, apparet-
Videntur itaque Saxones morem cremandi meleficos a Fran-
cis cum chriſtiana religione accepiſſe. Ipſi vero Franci unde
eum hauſerint, latet. Saltem, priusquam Chriſtianos ſe fe-
cerunt, illum ignoraſſe videntur. Nam lex Salica, quæ apud
Francos nondum chriſtianos viguit, tit. 22. maleficis ſaltem
pecuniariam pœnam imponit. Quidquid ſit, antiquiora ho-
inum propter magiam crematorum exempla non reperi-

mus. Et in his ipſis antiquiſſimis exemplis mulieres omnes,

Tom. IX. Nn an quæ

650 MEDITAT. AD PANDECT.

quæ crematæ fuerunt, innocentes periiſſe, veriſimile eſt;
quod nec ipſe diſſimulat Gregorius, ſed in lib. 6. cap. 3. dum,
illas inter tormenta & verbera, ſe filium reginæ pro Mummo-
li præfecti vita donaſſe, faſſas fuiſſe, narrat, ingenue addit:
quod nulla ratione eredi patior. Et profefcto, qui ambas hiſto-
rias attentius conſiderat, luce clarius videt, filios regios
morte naturali, ex dyſenteria nempe, quæ teſte eodem Cre-
gorio lib. 5. cap. 34. totam Galliam pervagabatur, obiiſſe, re-
ginam vero, ut inimicos odio ſuo ſacrificaret, his mortem im-

1 . . 18— 2 r1 N erp]
putaſſe, a magiam & incantationes, muliercularum qua-

rundam miniſterio adhibitas, adfinxiſie, mulierculas quoque

repetitis tormentis, ut id faterentur, coëgiſte, ac deinde, quam-
vis illæ confeſſionem dolore extortam revocarent, ignis ſup-
Pplicio adfeciſſe.
XVII.
Magia poteſt eſe legitima rei defenſio.
oanna, Regina Neapolitana, adulterii & parricidii, in An-
drea, Hungariæ regis filio, marito ſuo, commiili, nec
non feſtinatarum ſecundarum nuptiarum rea, ut culpam
amoliretur, faſcinationem prætexuit, atque propter hanc
excuſationem a curia Romana, in qua cauſam dixit, abſo-
juta eſt. Rem fic narrat Henr. Spondanus, annaliſta, ad

nnum 131. Z. I. p. 509 Qaum, vemiſſa ex patto cauſa Joan.

næ Reginæ ad Judieium Sedis Apoſtolicæ, ægre inveniretur mo-
dus aſſèrendæ ejus innocentiæ, nes tamen juftum vidererur, fa-
mam ejas diutius in dubium relinquere; demum admih eſi ejus

excuſatio de malefio ſeu faſeinattone, ecujus vi fragilis ejus na-

fura coacta fu' ſſet minus amare virum quam deceret, indeque
alii conſtirare in eus auſi eſſent: productiszue pluribus ejus rei te-
KRibut, declarazaeſt a benevolis judicibus innoçens eorum omnium,
gucæ ec ejusmodi faſceinatione ſecuta eſſent. Aliud illuſtre exem-
blum 3

lſeri
eret
ent
ſmune,
N len V
I
Poyin
jgil
Que

—
limile H

Nenmr 0.

e ce

nbas hiſto.

lios regid

dem

büle 1e Il⸗
norteinind⸗
5 gun Ue

7

nifli, Kee

t culpen

Dter hi
wit, 10l.
aliſta, 4
i 6 Mur.
mmur
A, eh 1.
us
1 u Uil⸗

,fpdeH

jus reilt⸗
1oinnu
Kreexenn

u,

. XI1 1. tabul

Sp. DCVIII. DE CRIM NE MAGI. 651

plum, defenſionis a magia deſumtæ, ac pœnæ adulterii pro-

Pterea mitigatæ, ex Malero in den Aunnalibus des Hauſes

Sachſen ad aunu⸗ „ 1793. 5 212. I. relatum eſt in Specim. 579.
deure conjugis in ona cor agis e adalterantis, medit. 6.

Incantatio f agen, megucme s inter Romanos crimen, bodie
g gnoratur.
magicorum olim præcipua, atque in legibus
am ſingulariter otata, ſpecies fuit incan-
tatio frugum; quam nimis acerbo ſale perfricat Gravina in
5 ecgimine priſei juris pag. 52: Sequitur, inquiens, Jrugum
ineautatio. Cun enini veteres Ti, omniui bonarum ar-
tium & diſciplinarum rudes, Putarent Truker carminibus
ti pohe veltraduci, 1 enix 2 Ttbullus ait, Car-
men vieini es raducit ab agris, ideo Decemviri pro ſua
Puerili ac rid la fuperſtiti ne! Fazrwert e, u?, qui fruges ex-
cantaſſet, ſive carininibiäs magicis r ,ſcere probilueri?, aut
Jegetem altenamz bellexerit, Cereri ſacer eſſet. Hodie hoc
genus delicti ignoratur, quo tamen apud Romanos fora
perſtrepebant. Vide exempla apud Plinium Wat. biſt. lib.
14. cap. 4. maxime autem memora bile in Iib. 18. cab. 6.
Scilicet C. Turius Cteſinus e ſervitute liberatus, quum in parvo
dacun agel largiores multo frubltus perciberet, am ex am-
pligimis vicinitas, in invidia magna e erat, ceu fruges alienas pel-
liceret veneftiis. LQuamobrem a dh. Allino euruli die di a, me-
zuens damnationem, Juum il ſuß ragi ium tribus oporteret ire, in-

Quſurrorum

mia gicis eti avs
. .
„

Brumentum ruſticum omne in orum attulit, & adduxit fami-
liam validam, atque, ut ait Piſo, bene curatam ac veſtitam, er-
vainenta egte Eie Je fatta, graves lige s » Vokers ponderoſ. 95, hoves

„
77 7

Jaturos. Poßea Jixii: . ſiota mea, Q² airites, hæc ſunt: nec
boſſum vobis oſtendere, aut in forum 2daucere lucul, rationes meas,
vigiliasque, α ſudores. Omnium inreven ab ſolutus itaque eſt.

Quem locum Plinii miri ifice ad Jeſuitas, magiæ propter ſingu-
Nnunn z larem

652 MEDITAT. AD PANDECr. .

larem eruditionem inſimulatos, adplicatum refert Bayle in

Dictionairebiforiqus &αcritique, art. Werius, lit. B.
XIX.

Adverſus magicas artes remediis vulgaribus, nulla ratione ful-

tis, quin & ridiculis, dummodo non impiis, uti lIicet.
Præciniuntur vulgo pro avertendis ac depellendis magicis
artibus remedia „ quorum ratio ex natura rerum reddi
