daſis 2. Quod politici ac hiſtorici obſea ervant, &£ exemplo Oétavii
ſtrene. Auguſti, cæ aris, probant, multos Principes, qui imperium
iſtieln l improbe & per tyrannidem nacti ſunt, bene ac juſte imge-
nac nitt raſie, hoc ad antiſtites ſacrorum & ſacerdotes trahi Poreſt,
2 tedimat. quorum plurimi munus ſuum, quod per ſimoniam adepti
CVtilum fuerant, ſanctiſſime 8 eſſerunt. 4 nter pontifices Roman 08,
mn inpro⸗ ſi non oprimus, ſaltem ex oprimis fuit Innocentius NI. At-
n. 1i. que hunc tamen largitiones, Olympiæ, feminæ improbæ,
Mum, 1. ſed in aula Romana potentiſſimæ, art ficioſiſſime factæ, ad
Ne und, ſacram purpuram evexerunt, quemadmodum auctor du
niam of- Mercure galant du Mois d' AHotit 1689. & Bayle Dictionaire
Nautetim biſtorique & critique art. Innocent. Kl. Iit. B. narrant.
filo? N. 3. Simoniam non committit, qui ſacerdotium legitime obtinnit,
19 lag- ſed in ejus poſſeſſione turbatur, atque prohac tue Dda vexa-
tiones pecunia redimit, cap. 28. X. de Simonia. ipſa hoe re-
cta ratio permittit. Vnde & Anaſtaſius in L. 22. C. eee
. . dati

928

MEDITAT. AD PANDECT

4.

dati redemtiones litium alienarum damnat quidem, ſed
pro rerum abud ſe conſtitutarum munimine ae tuitione

pPermittit.

Majorem dubitationem habet quæſtio: an ſacerdos ju-
ſte electus, oblatam ſibi pro hoc, ut deſiſtat, a com-
Petitore, jura quidem infirmiora habente, ſed potente

tamen, & longam ac difficilem litem minitante, pecu-

niam accipere & deſiſtere poſſit? Ego nego poſſe. Pec-
cat enim fine dubio, qui dat, ut pluribus oſfſtendit le
Grand in libello des Benefces poſſedez par les leligieuæ,
Pariſiis anno 1719. edito, Part. 1. 4qucæſt. 3. Peccat er-
go & adverſarius, qui accipit.

S. Candidatus ſacerdotii, qui, poſtquam legitime voca-

tus eſt, Superintendenti & aſſeſſoribus conſiſtorii pro

temperando rigore examinis munuscula offert, in cri-
men ſimoniæ incidit. Vide Corpus Auguſteum tom. I.
Pag. 528. verbis: Wir wollen auch hiermit unſern Theo⸗
logen bey ihren Pflichten eingebunden haben, daß ſie
umb Befoͤrderung willen zum Kirchen⸗Dienſt, keine
Geſchencke noch Gaben von jemands, wer der ſeyn
mag, nehmen, noch ſich mit denen Ordinanden oder
Examinanden heimlich! vergleichen, was ſie im Exa-
mine nochmals antworten ſollen, weil ſie wol wiſ⸗
ſen, wie ernſtlich der Allmaͤchtige ſolche Simonian
geſtrafet, ſondern, wie ſich ihrem Ame und Beruf
nach gebuͤhret, ſolch Examen aufrichtig und nach aͤuſ⸗
ſerſter Nothdurft der Kirchen verrichten.

SPECI-

Ceacie

Algge
ume h

Tune zan

Nler
noye
tiſüimne
ttio vert
N qu
Pornadhi
Jueſtione
Cionis

Tn.

videm, 4
It tiftir

ſceNA.

4t, 3 Conn⸗

edd Potette
Anke, pecl.
pole. Pec.
olendit
NMligec
Peccat k.

ime vocr
Gorii pro
kert, in 8
elnn fON. h.
ſern Can
ne⸗ deſ ſe
dienſt, me
er der hn
ut N

ſoin n⸗ yr
ie 1
ion

4
Un Gef

ach

Sp. DCNXIV. DE PLAGIDO. 29
ECIMEN DCXXIV.

MEDITATIO NVM AD PANDECTAS

AD LIB. XLVIII. TIT. XV.
DE

P L A G I 0%

I-

Quaæſtio: an violenta hominum ad militiam coactio blagium
ſii D in logomachiam abit.

II.
Ommnis ſuppreſſio bominis plagium eſt.
III.

.

iaze ultimo ſapplieio punitur, quando ſappreſſor ſervitutem

intendit.

V IV.
Eæxtra bunc caſum pœna arbitraria eſt, nec regulariter ad
mortem eætendi poteſt. .
v.
Tune tamen extenditur, quando cum perduellione aut viola-
tione pacis publicæ conjuncta eſt.

nter varias, quæ circa doctrinam de plagio moventur, con-
troverſias hœc fere princeps eſt: An, quæ hodie frequen-
tiſſime contingit, violenta hominum in militiam aſpor-
tatio verum plagium ſit? Ajentem negantemque ſententi-
am æquo agmine Cti tuentur. Verum hæc lis parum a lo-
gomachia abeſt. Tota res, & univerſæ litis utilitas ad hanc
quæſtionem redit: Quæ ſit violentæ hujus in militiam le-
Gtionis pœna? Arbitrariam hanc eſſe, etiam i, qui verum
Tm. IX, Bbbbbb huie

2¹⁰° MEDITAT. AD PANDECT.

huic violentæ lectioni Plagit um inefle contendunt, fateri ne-

ceſſe habent, niſi aperte ſuſtiniand in F. 10. I. de PFPablicis ju-
diciis contradicere velint. Idem hi, qui plagium ineſſe negant,
dicunt. Conſpirant ergo ambo amice. Atque nunc noſtra

Parum intereſt, quo nomine hoc crimen appelles, & ad quam

claſſem delictorum id referas. Sufſſicit nobis, crimen, & qui-
dem publicum, eſſe. Nam ſi vel maxime plagium dici nequit,
vis publica tamen, aut ſaltem privata erit, quæ utraque cri-
men publicum efſt, & gravem pœnam meretur, §. 8. I. de Pub-
licis judiciis. Verum tamen non erraverit, ſi quis crimen hoc,
etiam ex jure Romano, Pplagium appellet. Id quidem difen-
tientibus facile largimur, primum ac præcipuum legis Fa-
biæ caput adverſus eos directum fuiſſe, qui liberos homines

in ſervitutem involuntariam abſtraherent, inprimis qui erga-

ſtula, piſtrina in villis & gris, quin Rin ur bibus, haberent,
iisque raptos ac interceptos viatores, nec non, quos ſacramen-
ti metus feu fuga militiæ ad has latebras compuliſſet, ſuppri-
merent. Vide Suetonium in Augnſto cap. 32. & in TIiberio
cap. 8 Maxime autem huc pertinet locus Pauli Diaconi in
Cratiano, E' alentiniano II. & Theodaſio c. 6. quem quia Pigno-
rius de Servis p. 257. ſq4. ubi late de ergaſtulis agir, omiſit, in-
tegrum hic adſeribo: Erat ab initio in rde Romns domus, ingenti

magnitudine fabricata, in qua panis Kebat, qui untverſæ civitati

miniſtrabatur. Horum mancipes tempore procedſente piſtrina
bpublica latrocinia eſſe fecerunt. Cum enim eſſent molæ in locis
ſubterraneis conftitutæ, per ſingula latera earum domuum taber-
nas inſtituentes, meretrices in eis broſtare faciebant, quatenus per
eas plurim's deriberent, lion, dui pro pane veniebant, alios, gqui

pro luxuriæ turpitadine i ibi feſtinabant. Arte namque mecba-

niea in mola n taberna cadebant, & hoc patiebantur maxime pe-

regrini, & ita latebant clauſi, ut multi ique ad Jeuectutis tempus
la-

—

florantel

inguite.
lrifteva⸗
uti, nili
erſupyli
it. Hu
ſervitute
ed & e⸗
Vvel lbert
Vitutisc⸗
At 5 a
ſippreſſ
ſppliii,
niretur.
Fahiam
iciii.
giariig
Gund, irro⸗
e: Omni

deri 11 ihomin

Derulrüuno

D ſorſervitn

lepotelt, u
1 bard Tdar.

lſarit
Wind v
tuch2.
ichn e We eg
ing ennn
bunt, ſh
dun cont

OðU SP. DCXXIV. DE PLAGIO. 921
fuei., Iaborantes, inde non permitterentur exire,æſtimantibus eorum pro-
Wien A. pinquis eſſe defunétos. In bujusmodi lagueos miles guidam 1heodo-
leregen, ſii incurrit. Cumque uiſſet eclauſus ad molam, net dimitteretur
Une nülie exire, evaginato gludioprobhibentes occidit. At illi, terrore de-
T2d aden tenti, militem dimiſerunt. Hoe apnoſcens Imberator d manci-
e bes ſuppliciis occidit, & itſam piſtrinam defiruere funditus prace-
änegh bit. Hujusmodi ſuppreſſores, pPer quos liberi homunes in
nle ei. ſervi⸗ tutem abſtrahebantur, lex E abia inprimis Perſequebatur.
leui. Sed cadem generaliter coercet, qui hominem vel ingenuum,
nenl vel libertinum invitum celaverit, ſupprefſterit, etiam non ſer-
“ virutis cauſa, ſed e. g. ut Pro ſilio haberet, E. 6. 5§. 2. D. . F. C.
NgsN. Ad legem Fabiam de blagiarif, cum hoc ſaltem diſcrimine, ut
,B ſuppreſſor, qui ſervitutem liberi hominis intendiſiet, ultimo
Hamme ſupplicio, qui aliam cauſam ſupprimendi habuiſſer, lenius pu-
egr niretur. Apparet hoc clare ex L. I. D. & L. 7. C. Ad legem
Uuberenh Fabiam de plagiariis, & adhuc clarius ex §. 10. J. de Publicis ju-
ſemmne diciit. Vnde & in jure canonico mortis pœna ſaltem iis pla-
, Liariis, qui liberos homines furantur, & tanquam ſervos ven-
, Iümi dunt, irrogatur, c. I. X. de Furtis. Quamobrem ſic breviter te-
udͤ n ne: Omuis ſuppreſſio & violenta aut fraudulenta aſportatio li-
o. beri hominis, dquacunque de cauſa fiat, plagium eſt, at non ſem-
niſtyi⸗ per ultimo ſupplicio punitur; ſed tunc ſaltem, quum ſuppreſ-
thitget ſor ſervitutem ſuppreſſi intendit, quod adhuc hodie continge-
ſetiniani re poteſt, ut ſi eum, exemplo filiorum Jacobi Geneſeos AXXXEII,
PiPe 28. barbaris vendat, aut tanquam hominem proprium glebæ
,inlui ſuæ adſcribat. Quodſi plagiarius non ſervitutem, ſed aliam
n taler. cauſam, uti militiam, vel hereditatem, cujus exemplum infra
enur d in coroll. z. vide, intendit, ex arbitrio judicis punitur, fuſtium
iot, 4 ictu, relegatione, mulcta, carcere. Nunquam igitur vide-
mellt⸗ mus, centuriones, aliosve, qui milites publica auctoritate le-
urinef gunt, ſiquidem hoc vi faciunt, tametſi injuſſu, quin inter-
Ao. dum contra expreffum juſſum principis, durius puniri, Ut
1 Bb bbbbꝛz . au⸗

932 MEDITAT. AD PANDECT.

ne ————

autem mortis pœna locum habear, aliud crimen, quod uli. (lenm ele
mum ſupplicium per ſe mereatur, concurrat oportet, ut fra- iro elt e
Etæ pacis publicæ, vel perduellionis. e le mil
. Principe
VI. L merelun,
Militum lettio, quam princeps quidem juſſit, ſed vim heri Alumit
. vetuit, ſi tamen per vim fit, ſimplex plagium eſt, nec Plicinm i
morte punitur. . iremm m
VII. lunt aef
Ar ſi pro extero principe fiat, in Perduellionem reuit, ac ul. H eho
timo ſupplicio vindicatur. W Gkns:
nt edi
VIII. . . giarios hu
Igitur leges hodiernæ, quæ bujusmodi plogiariis ultimum une que
Jupplicium irrogant, non novæ ſunt, ſed ſaltem jus vetus fuerat
Virmant. ge egem
IX. unun trah
Oportebat ergo & ſine illis plagiarios hos ad mortem damnari. Nnnde
Deuln inv.
Iſtenſum jam fuit in ſuperioribus, violentam ſuppreſſio- Guellonen
nem hominum miliriæ cauſa ſi aplex plagium eſſe, nec irogani
morte puniri poſſe, ac nunquam centu riones, aliosve, qui ntenti
contra expreffum principis juſſum invi ros milites ſcribunn,. n einem,
ad ultimum ſupplicium damnari, dummodo hoc pro ipſa, Gtn ander
in qua vivitur, republica ſiat. At quid, ſi id pro extero fgte eine
Principe faciant? Tunc, quia perduellio concurrit, mortis VD nac,
pœna locum invenit. Equidem dubium grave naſcitur ex Uin bros
L. 3. pr. ad L. Juliam majeſtatis, ubi capite punitur, qui ci. g.
vem hoſti tradiderit. Hoc igitur, ais, nequit extendi ad Ueſedr
eos, qui civem principi vicino, amico, forte etiam fœdera: Cben de
to, tradiderit. Fateor. Sed additur in gadem lege, Pena- ennt
ellem

Sp. DCXXIV. DE PLAGIOD. 933

———W

VQvod . ellem eſſe, qui injuſſu principis delectum habuerit. Delectus
orteb uli vero eſt evocatio etiam unius hominis in militiam, L. 4. §. 10.
de Re militaxi. Ergo, qui injuſſu ſui principis pro extero
principe milites legit, ſimpliciter perduellis eſt, mortemque
. meretur, & hanc magis adhuc, ſi præterea vim adh bet. Quæ
l ein jii guum ita ſint, novæ leges, quibus nunc paſſim ultimum fuo-
14 . plicium in hos plagiarios ſancitur, vere novæ non ſunt, ſed
ſaltem memoriam veterum legum renovant, uſumque ſtabi-
liunt ac firmant, non reducunt. Mittebantar menſe Martio
ili, n. anni clo 10 CCXXII. a ſenatu Altonaenſi ad JCtos Helmſta-
dienſes acta, de hujusmodi plagio confecta, adjectumque
erat edictum Daniæ regis, quo ultimum ſupplicium in Ppla-
giarios hujus generis ſanciebatur. Sed delictum id, de quo
jis Altinun nunc quæſtio erat, ante promulgationem ejus legis commiſ-
tee ſum fuerat. Deliberabatur ergo de pœna. Ajebant colle-

gæ, legem hanc novam ad hoc crimen, de quo nunc quære-
batur, trahi non poſſe, nec leges Romanas ultimum ſuppli-
cium iis, qui ſervitutis cauſa homines ſupprimant, irrogantes
en mumn locum invenire. Adſenſi in utroque, contendi tamen, per-
duellionem hic concurrere, atque adeo ultimum ſupplicium

ſ
ree irrogari debere. Sed victus ceterorum ſuffragiis, leniorem
n ele i ſententiam concepi: In peinlichen Sachen Fiſcalis, Anklaͤgers
dee an einem, wider Peter Paulen und Marthen Paulin, Angeklagte
am andern Theil, erkennet der Rath zu Altona ꝛc. Daß Ange⸗
e r klagte eine Stunde lang oͤffentlich an den Pranger zu ſtellen, fol⸗

exvler
t, morii
Alcitar es

gends nach abgeſchwohrnen Urpheden und Erſtattung aller durch
dieſen Proceſi verurſachten Unkoſten des Landes ewig zu verwei⸗
. giüc. ſen V. R. W. Rat. Dec. Es kommen beyde Angeklaste in Verdacht,
i A datz ſie Preuſſiſchen Werbern Rath, Vorſchub und Gelegenheit ge⸗
ſ geben, den Hopfen⸗Fuͤhrer, Harm Bloͤthen, aus ihrem Wirths⸗Hau⸗
1 ſe mit Gewalt wegzufuͤhren. Ob ſie nun wol dieſes beſtaͤndig leug⸗

Ner B b bb bb 3 nen,
den

„

934 MEDITAT. AD PANDECT.

nen, anbey zu ihrer Entſchuldigung vorgeben, es ſey des Entfuͤhr⸗
ten eigener Cammerade, welcher dieſe Sache denunciiret, ver⸗
daͤchtig, gedachten Bloͤthen den Werbern verrathen zu haben, naͤchſt⸗
dem entſchuldige ſie der Lieutenant Blaͤnckenhoͤr ſelbſt in ſeiner
vor zweyen Nortariis gethanen Ausſage, zudem waͤren die gegen
ſie vorhandene Indicia von ſchlechter Erheblichkeit, endlich habe
Angeklagter, wenn er ja was verbrochen, ſolches bereits voͤllig durch
das langwierige Gefaͤngniß gebuͤſſet: Alldieweil aber die Angeklag⸗
te den gegen ſie vorhandenen Verdacht dadurch, daß ſie in ihrer
Ausſage bey den meiſten Umſtaͤnden einander contradiciren, va-
rüren, ja ein jeder ſich ſelbſt widerſprechen, um ein groſſes vermeh⸗
ren, inſonderheit des Pauls boͤſes Gewiſſen daraus, daß er An⸗
fangs gar keine Gaͤſte gehabt haben will, deutlich erſcheinet, hier⸗
naͤchſt die fremde Werber, nach Pufſſii Ausſage und der Ange⸗
klagten eigenem Geſtaͤndniſſe, taͤglich bey ihnen aus⸗und einge⸗
gangen, und bereits einige Leute aus ihrem Hauſe, laut Depo-
ſition des Fuhrmanns, weggehohlet, ferner aus des Chirurg'i
Depoſition ſattſam zu erſehen, daß Angeklagter den in ſeinem
Bauſe einsmals gelegenen Patienten aqn die fremde Werber zu ber⸗
rathen vorgehabt, denn Angeklagter wohl gewuſt, daß ſeine Gaͤſte
verkleidete Werber geweſen, auch gehoͤret, daß ſie davon, wie ſie den
Bloͤthen uͤberkommen wolten, mit einander geſprochen, nichts deſto⸗
weniger ſich ganz fruͤh zu Bette gelegt, und, da die Werber den Bloͤ⸗

8

then uͤberfallen, und mit Gewalt auf den Wagen gebracht, weder

ſolches gehindert, noch Lermen gemacht, ja es ſo gar dem Camera⸗
den des Entfuͤhrten, als derſelbe zweymal in ſein Haus gekommen,
und nach Bloͤthen gefraget, nicht angemeldet, weiter gar vermuth⸗
lich, daß der Lieutenant Blanckenhoͤr den Angeklagten, als ſeinen
Complicem, nach Moͤglichkeit entſchuldigen und loß zu machen ſu⸗
chen werde, uͤbrigens die Befoͤrderung eines Menſchen⸗Raubes ein
grobes, hoͤchſt⸗ſtrafbares delictum iſt, da zumal die Jura terri-
= torii

torü der

Durch g

ot wen
nist, welh
oeogen,
wwar die in
n, H. 10.

iari0s 9

tender K
wegfaͤlt,
linnr Con
nen lheben
ſehnd, ab,
nder ſieg

Lui oder
4

iſt
Wer

uoc ſcili

vim in

excuſatio
Clara ſun
liem 90
n; & ge

Lek dicun

Lunt At
ſun onn

—

des Eflip

iſet, he,
eben, necbſt. .
eben nach.

lſt in ſine
n N gn.
ndſich fete
Sboligdr.
eNogeklag
ſ in ie
diciteg. x. .
ſes berni
Nos N
einet, ier.

der Ange

und ige .

t Depo.
Chüiugi
in ſaben
er u e
tie ſe ben

rden Bl⸗
t, to
Colnern⸗
kdoceon
hernmute
s ſeinen
hachenſe

zaube4

unn ten.
totl

ſhtsdeſt⸗

Sp. DCXXIV. DE PLAGIDO, 3;

torii der hohen Landes⸗Herrſchaft, worunter Angeklagee geſeſſen,
dadurch groͤblich violiret, und die Sicherheit der Commerciorum
nicht wenig geſtohret worden, mithin das ausgeſtandene Gefaͤng⸗
nit, welches Angeklagter ſich ohnebeß durch ſein Leugnen ſelbſt
zugezogen, in keine ſonderliche Betrachtung kon mt; So gehet
zwar die in goͤttlichen, Deuteron. XXIV, 7. und weltlichen Rech⸗
ten, §. 10. I. de Publicis judiciis, C. I. X. de Furtis auf die pla-
giarios geſetzte Todes⸗Strafe, nachdem bey heut zu Lage ceſſi-
render Knechtſchaft die Haupt⸗Urſache dieſer ſcharfen Strafe hin⸗
wegfaͤllt, ingteichen der Staupenſchlag, weil Angeklagte mehr
einer Connivenz und Verſtattung ihres Hauſes zu der begange⸗
nen Uebelthat, als einer wuͤrcklich geleiſteten Huͤlfe, uͤberfuͤhret
ſeynd, ab, und iſt nur vergeſtalt, als in dem Urthel enthalten /
wider ſie geſprochen worden.

X.

Qui operom in plagio Jerunt, domumque ſuam commodant,
ſimili cum ipſis plagiæriis pœna adfici debent,

um iſtis, quos iu antecedentibus meditationibus com-

memoravi, reis etiam ex alia eauſa mitius actum eſt,
quod ſcilicet ipſi vim non feciſſent, ſed conniviſſent ſaltem,

c vim in ædivus ſuis fieri paſſi eſſent. Verum nec hæc

excuſatio illos ſecundum leges a ſupplicio liberare debe bat.
Clara ſunt legum verba & de plagio; L. 6. §. 4. Ad L. Fa-
biam de plagiariis: quive in re ſocius erit, ejus pœna tenea-
tur; & de perduellione, ad qnam opera conſiliumve ſuffi-

cere dicuntur in L. I. §. 1. & L. 4. Ad legem Juliam maje-

Ratis. At quæ poteſt magis opera præſtari, quam domum
ſuam commodando?

XI.

936 MEDITAT. AD PANDECT.
XI.

Hi, qui ſine vi, doloſis perſuaſionibus, cives in alienam mili-

tioem pertrabunt, verum plagium &&α perduellionem com-
mittunt.

XII.

Ae, ſi fatentur erimen, ultimo ſupplicio adfici, ſi negant, tor-
mentis ſubjici poſſunt.

4

eges recentiores, inprimis Saxoniæ, quas infra adjiciam,

hac in re claræ ſunt; ſed eadem etiam juri civili con-
veniunt. Vide L. 6. §. 2. Ad legem Fubiam de plagiariis; ver-
bo: perſuaſerit, L. 3. J. 5. de Homine libero exbibendo, L. I. §.

3. de Servo corrupto, L. un. §. 2. C. de Kaptu virginum; ver-

bis: ſive nolentibus, ſive volentibus. Atque ſic Cti Vitem-
bergenſes menſe Aprili anni clo cI CCXXXVII. reſponde-
runt: Kommt Inquiſit Guſtav in Verdacht, vier aus der Stadt
Stolpen weggekommene Lehr⸗Purſche verfuͤhret, und auſſer Lan⸗
des in fremde Kriegs⸗Dienſte gebracht, oder doch wenigſtens da⸗
zu Rath, Vorſchub und Beyſtand geleiſtet zu haben. Ob er
nun wol dieſes beſtaͤndig leugnet, und von dem fremden Solda⸗

ten, der ſich ſeiner als eines Inſtrumenti zu Wegſchaffung der vier

Purſche bedienet haben ſoll, mit vielen Betheurungen entſchuldi⸗
get wird, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob ſey er ent⸗
weder ſchlechterdings von der Inquifition loß zu zaͤhlen, oder hoͤch⸗
ſten Falls mit dem Reinigungs⸗Eyde zu belegen geweſen. All⸗
dieweil er aber 1) den vier verſchwundenen Lehr⸗Purſchen in ſei⸗

nem Hauſe unterſchiedene Zuſammenkuͤnfte verſtattet, und eini⸗

ge Tage hinter einander Gelegenheit zu ſchmauſen, Brandtewein

und Bier zu ſaufen, zu ſpielen und mit Weibs⸗Bildern bis in

die Nacht zu ſitzen, gegeben, hiernaͤchſt 2) einen derſelben, Peter
Pach⸗

—
. htenn,
hen A l

vohnliche
olber vert
ß dieſer
Gorgen, 1

, 5) der

vo dieſe
tingegang
ſ; So
r, 6 in 6
Ghord

Leiter ſ
ide, de

or dieſes

htne, wwe

dem bey i
ſſer wegge
ſolchem

den Solda

Wder

Vrfſorſt
Dum hæ
orue r

ſn von j

henket we
Ren .
in Diebhe

Man ſchi⸗
lin. I

lenlnn nuii⸗

en conn⸗

egont,.

1n adiicunm

ciyii c .
jurii, Fer.
No, L l.

inum; Ver⸗

Cti Viten-

l reſhonte.

Usder St .
d Cſer er

igſens dy

. O 4

ungdeeter
entſhrinn
9 ſ rena

,Cber ,l

ebe. N

en ſin
, und tin⸗

Ntandttnh

dern büͤn
ben,

ch9

Sp. DCXXIV. DE PLAGIO.
9 37

Pachtern, dazu ſelbſt beſte
chtern, dazu ſeibſt beſtellet, und deſſen Lehr⸗Herrn im dahin ⸗

gehen zu laſſen, gebet
. d ebeten, ferner 3) alle dieſe ſonſt
woͤhnli el e 3) alle dieſe ſonſt bey ihm
hnliche Gelage zu eben der Zeit, da ein ſel ben in H
ungen

halber verdaͤchtiger er 8
rdaͤchtiger Kerl bey ihm gelegen, angeſtellet, weiter 4)
4

daß die mi „
Bat dieſer au Uch erm brer Lehr⸗Purſchen aus der Stube
lich 5) der Vernun t uſſen mit ihnen untetredet, verſtatte g⸗
wo dieſe auf einmal nach ſein Vorgeben, daß er gar ichr un d⸗
eingegangene ne lge hingekn bey ihm Lorher aupe lni⸗
iſt; So he hingekommen, gantz unn un
ſt; So iſt Inquiſit vor unſchuldig nicht m achten , wntih dn
7 in, da

er, ſ in Geſtuͤndniß richtĩ
‚ſin Geſtaͤndniß richtiger zu thun, ſich ferner verweigert, d
t, dem

Scharf⸗Richter dergeſtalt zu unte⸗
zur Leiter fuͤhre, die 5 lt zu untergeben, daß er ihn auszi
zeige, die Doum Siöct Peinlichkeit Peorige latinnemante ehe⸗
vor dieſes mal es hate 1 anlege, und damit zuſchraube ſeoch
nehme, wobey denn die aſſe, und mit Inquiſiten nichts wei deng
dem bey ihm Arlcgenaſ mit allem Ernſte zu befragen: be aie
dier wiggekemmmene kemden Solbaten Abrede genomm er mit
zu ſolchem Ende die herehurſche auſſir Landes zu bringer gine die
vier Purſchen wegzu Gelage bey ſich angeſtellet? Ob er ſi var
den Soldaten rebun gerathen? Ob er wenigſtens de ſenen⸗
Wo dieſe vier Ren Fetde vingang „Gelegenheit en ſwen⸗
eſen?

C 7 ab dmico EX T2 2 1 i T 18 4 cipio

tiorque reddor: Zu St. iſt vor 1
Zu St. iſt vor kurtzer Zeit eine Wei
ne Weibs⸗Per⸗

ſon von Haris, welche einen daſigen
Da ein M⸗ onvenit hoc Speculo Suevico ch auſge⸗
hit, und andern Menſchen ſtiehlet/ das iſt un
man ſchieber wird es in ſeiner Gewalt er auch
Tum. IX. es auf ihn, als andere Die Aeir riffen⸗
CcCccCCC „ und
wie

938 MEDITAT. AD PANDECT.

wie jung er iſt, wie arm er iſt, man ſoll ihn daram
hencken.

XIII.
Conquiſitores militum, etſi publica auctoritate ad boc conſtitu-
zi, ſi tamen vim injuſſu principis faciunt, plagiarii ſunt;
XIV.

Nague pro inluſta eorum vi a ſe Juitque depellenda fides GG7
miſericordia bominum provocari & turba coneuari,

1

XV.
Quin & ipſi cum cæde repelli poſſunt.

*

7

æpe conquiſitores militum, publica auctoritate ad hoc con-

ſtituti, data ſibi poteſtate abutuntur, ac vim adhibent ſine
juſſu, vel aliquando contra juſſum Principis. Veri hi plagia-

rii ſunt, ac repelli omnibus modis poſſunt. Itaque non pec-
care eos, qui, pro impetu illorum a ſe ſuisque depellendo,
congregantur, fidem hominum obteſtantur, miſericordiam
provocant, ac turbam concitant, oſtenſum eſt in Specimine

DXL. de Turba, medit. 2. &ι 3. Quin imo, ſi aliter neque-

unt, impune etiam cum cæde repelluntur. Qua de re in

Specimine DCI. de Inculpata tutela medit. S. & 6. dictum.
Rationibus ibi commemoratis addi poteſt lex 5. C. de Meta-

tis, verbis: expellendi habeat facultatem, nec crimen aliquod
herimaer: quum ſibi arbitrium ultionis ſuæ ſciat eſe conceſ⸗
ſum; & lex un pr. C. de Kaptu virginum.
XVI. B
Plagium literarium vulgo non ſatis accurate deſeribitur.

l iem,

My omm.

Omne ven

Peu
com⸗

ſilis hite
literarium-
domini,
100 leqn
ſiæ bræf.
(ie i III rept
Nalüihor
etiam
Acbando
Epiimo
level e

—

n dornn

e eltſit

ni ſuu;

nl iH

itori,

d hoc o .
Thibent üne
einipg.

ne non pee⸗

lopellenco,

ricorcliim
rerinite
ter neglle.
de ren
, ictun.
tn gli,nod
loncef⸗

ſerbiiu⸗
W.

SP. DCXXIV. DE PLAGIO.
XVII.
Melior Jeſeripiio ſubſiituitur.
XVII..

Is etiam, qui ſripta aliena ſub veri auétoris nomize contra
ejus voluntatem edit, plagiarius eſt,

XIX.
Item, qui non edit, ſed ſupprimit.

XX.

4

Won omue plagium literarium furtum eſt, ſed aliquod ſaltem.

XXI.

Omne vero plagium literarium ad falſa, vel ad erimen! ſtellio-
natus referri poteſt.

Pliagium literarium vulgo definitur, quo quis ſcripfa aliena
compilat, ac ſuo nomine edit. Aſt hæc definitio non
ſatis late patet. Oportebat eam ultra extendi. Plagium

literarium eſt, quoties quis ſcripta aliena cum damno vel

domini, vel aliorum, contrectat. Vt ea ſuo nomine edat,
non requiro. Poteſt editor veri auctoris nomen editioni
ſuæ præfigere, ac tamen plagiarius efſe. Frequens hoc ho-
die in republica literaria eſt. Nempe ſolent ſæpe librarii,
vel alii homines lucri cupidi, ſcripta doctorum virorum, his,
vel etiam heredibus eorum, invitis, in lucem protrudere,
aliquando perfecta, ſæpe hiulea, imtatura, & abortui, quam
legitimo partui, ſimiliora. Dici non poteſt, quantopere

hoc vel exiſtimationem auctoris imminuat, vel ſaltem com-

Cc cCc cCc 2 modis,

940 MEDITAT. AD PANDECT.

modis, quæ ei ex labore debebantur, noceat. Factaante pau-

cos annos illuſtri medico, Bœrhavio, hujusmodi injuria movit

ordines Hollandiæ, ut edicto publico, tale quid inpoſterum

injuſſu auctoris fieri, q'imprimer quoique ce Joit des Profeſſours

de leur UVniverfité de Leyde, a moins que les Auteurs eux mé-
mes n'autoriſent le Libraire, interdicerent. Narrantur hæc
in editione Amſtelodamenſi du Supplement du gournal des ſga-
vens pour les mois de Mai-Aoüut 1728. p. 69 1I. q. additurque:

U1 Jeroit à ſoubaiter, qu'on füt auſſi empecher que les Libraires

de ces Provinces n'exercaſſent cette ſpéce de brigandage ſur les
Ouvrages des Ecrivains d'une autre Wation. Car voici encore
un Livre, qui vient de peroitre TTajeltti Turiorum, c'eſt. d-dire,
²Dordreebt, ſous ce titre: De Sacræ Seripturæ Interpretatio-
ne Tractatus bipartitus S. Auctore J. Alphonſo Turrettino,
V. D. apud Genevenſes Min. ut & 5§. 7 col. Hiſt. Sacr. &.

Profeſor. Ce ne ſont gue de miſrables Extreits, gue quelque

Etudiant ignorant a couchez Jar le papier d ſa maniere, des Le-
. . 2 . = .
ons que Mr. Turrettin it, il Y a dix-huit ans, ſur la maniere
d'interpreter 'Eeriture Sainte. Tout yſent ſi fortl Ecolier, que

guiconque aura lũ quelque choſe de ce que ce ſavant & judicieux

Profelſeur a publié, ne ſe perſuadera jamais qu'un tel Traité,

dHans l'état pitoiable on il eſt, ſoit jamais ſorti de Ja plume. Mr.

Turrettin a donné ordre de publier ſon déſaveau dens les Ga-

vettei: & on apprend avee glaiſir, qu'il convaincera réelle-

ment le Public de l'impoſture, en donnant Jon véritable Ouvra-
ge ſur ce ſujet. Porro plagium etiam ſine editione per ſo-
lam ſuppreſſionem ex odio, invidia, obtrectatione, fieri pot-

eſt. Narrat Binetus in vita Konſardi, poëtæ Galli, ſua æta-

te maximi, quæ in tomo LX. Operum Ronſardi exſtat, pag.
129. ſeg. Joachimum du Bellai, etiam poëtam celebrem,
quum ſua carmina Ronſardi carminibus obſeuratum iri ani-
mad-

malyer⸗
Gue ele
in jucic⸗
ille. Pl
Ckalio ſe
hominun
tas claſte
erubelſc⸗
rum d.
Antiqu
Certe.
M.
Von

Erat der
Patrona
Prolper
Votium

De.
NM⸗
R Utexe
Ultituti,
ſprimj:
lunegeg
irkituihe
atlrut e
leit
j 4 gn
Nnd0
Mihn

—
daante Per.

ipranaeat.
inpokern
1 Piefſun
Zurt Aur. M.
rrantur er
rucler ſ,.
ACinrge:.
e Libmni
ligeir
Aoi le

nerretetio⸗
Turvuttio,

. deer. Ge.

ie ll
nure, il li
, l monitt
Daalier, ſ
G ulinini
tel Tul,
umt M.
r ,A r.
n ülr
S, Rull-
e Per o.
heri por.
ua El-.
Aat,

celeben

umn iin.
.

X .

SP. DCXXIV. DE PLAGIO. 941

madverteret, Ronſardi odas aſtu intercepiſſe ac occultaſſe, ſuas-
que edendo gloriam Ronſardi antevertiſſe, a Ronſardo vero
in judicium tractum damnatumque, quod abſtulerat, reſtitu-
iſſe. Plagium itaque literarium rectius deſcribitur contre-
tatio ſeriptorum alienorum in fraudem aucoris, vel aliorum
hominum. Sed quum jus Romanum delicta omnia ad cer-
tas claſſes retulerit, ICti noſtri, ſe ſine lege loqui, ac adeo
erubeſcere debere, credunt, ſi quod crimen ad nullem ha-
rum claſſium referre queant. Quo ergo plagium referes?
Antiquiſſimi auctores plagiarios omnes pro furibus reputant.
Certe Auſonius epiſt. 4. de Theone poëta plagiario ait.
Hie eſt ille Theo, poéta falſus,
Bonorum mala carminum Laverna.
Erat nempe Laverna apud Romanos Dea, furum præſes &
patrona, quam hi precabantur, ut facinora ſua juvaret ac
proſperaret. Vide formulam precum ad eandem apud Ho-
ratium lib. I. epiſt. 16. lepidam admodum:

pulera Laverna,
Da mibi fallere, da juſtum ſanctumque videri
Noctem peccatis, & fraudibus objice nabem.-

Et, ut exemplum ſolemnis de furto judicii, contra plagiarios
inſtituti, habeas, referam id verbis VZ itruvii in præfatione libri
ſeptimi: Reges Attalici, magnis philologiæ dulcedinibus inducti,
cum egregiam bibliothecam Pergami ad communem delectationem
inſtitui ſent, tunc item Ptolemaus, infinito zelo cupiditatisque in-
citatus ſtudio, non minoribus induſtriis, ad eundem modum conten-
derat Alexandriæ comparave.

Cum autem ſumma diligentia per-
feciſſet, non putavit id ſatis eſſe, niſi propagationibus in ſemi-
nando curaret augendam. Itaque Muſis & Apo

Mini ludos dedi-
cavit, & quemadmodum athletarum, ſic communium ſeriptorum
CeccCGC 3

Vl⸗=

942 MEDTTAT. AD PANDECT.

viétoribus præmia & ĩonores conſtituit. His ita inſtitutis, cum
ludi adeſſent, judices litterati, qui ea probarent, erant legendi.

Rex cum jam ex oivitate ſex leltos babuiſſet, nec tam cito Iant⸗
mum idoneum inveniret, retulit ad eos, qui ſupra bibliothecam
Juerant: & quæſiit, ſi quem noviſſent ad id eæpeditum. Tunc
ei dixerunt, eſſe quendai Ariſtephanem, qui ſammo ſtudio, ſum-
maque diligentia quotidie omnes libros ex ordine perlegeret. Ita-
gue in conventu ludorum cum ſecretæ ſedes judicibus eſſent diſtri-
Hote, usn ceteris Ariſtophanes citatus, quemadmodum fuerat lo-
cus ei deſignatus, ſedit. Primo poëtarum ordine, ad certationem
inducto, eum recitarentur ſeripta, populus cunctus ſignificando mo-
vebat judiees, quod probarent. Itaqgue eum al ſingulis ſententiæ
Junt rogatæ, ſex una dixerunt. Et quem maxime animadverte-
runt, multitudini piacuiſe, ei primum præmium, inſequenti ſecun-
dum tribuerunt. Ariſtophanes vero, cum ab eo ſententia rogarc-
zur, eum primum pronuntiari juſſit, qui minime populo placuiſſet.
Cum autem Kex & univerſi vehementer indignarentur, ſurrexit,

»o vogando impetravit, ut paterentur ſe dicere. Itaque filentio

Jacto, docuit unum ex his, eum eſſe poëtam, ceteros aliena recita-

viſſe, oportere autem judicantes non furta, ſed ſeripta probare.

Admirante populo, & Rege dubitante, fretus memoria e certis ar-
mariis innita volumina eduxit, &, ea cum recitatis conferendo,
coëgit ipfos furatos de ſe confteri. Itaque Rex jaßzt cum his agi
Jurti, condemnatosque cum ignominia dimiſit. Ariftophanem ve-
ro ampl ſſimis muneribus ornavit, & ſupra bibliothecam conſtituit.

Verum, ne ego plagia omnia ad furtorum claſſem referam,

Modeſtinus facit, qui in L. 72. de Furtis, non aliter libello-
rum ac ſcriptorum alienorum furtum fieri dicit, quam ſi
clam ſubtrahantur. Ergo in exemplis ſupra memoratis Bella-
jus poêta fur fuit, non etiam Theo, ſi edita aliorum carmina ſal-
tem compilavit, nec poëtæ Alexandrini, quos Vitruvius memo-
rat, nec librarii Hollandorum, qui meditationes doctorum vi-
rorum contra horum voluntatem publice edunt, nec Gravina,
ICtus Neapolitanus, de cujus Originibus juris civilis ſic ju⸗
dicat Gregorius Majanfius in Bibliotheca ſua, quam libro E.

2,

1

3 flle 1
rulttto 1
Nbſiahl
iiaterea⸗
it: eru
ſuetucin
giorum
lallum

rr
unin cun

te
te nt
Nen
M. Te

Uen

Cin ſun⸗

ef. N.

lur iſti.

ſuengtN.
etationen
entdon.

1ſentmnti
inaduerte
Anyſßuur.
iu lgore⸗
ruiſe.
,unferi
ue lnltn
ho reuſtt-
1 Srlan
Ceriifr.
ſeanth,
bir agi
enemv⸗
nſuu.
rekerany
er Ibele.
Aven 1
oell⸗
ninaſal-
Zihemo⸗
orum d
Grawig,
s leſ⸗
yr/.
1

Sp. DCXXV. DE TERGIVERSATIONE. 345

epiſtolæ 5. ad jecit pag. 277:. Solidiſima eſt hujus viri doctrina;
eruditio minime vulgaris, udicium retctum, politiſſimus Milus.
Sed ſiab bac cornicula Ant. Auguſtinus, Jacobus Gothefredus, &&
præterea duo tresve alii ſuas plumas repetant, omnino nuda mane-
bit: eruditis certe movebit riſum. Ne tamen a laudabili con-
ſuetudine recedam, ſed genus aliquod ſummum definitioni pla-
giorum inſeram, non erraturum me ſpero, ſi omne plagium
falſum, aut, ut mitius loquar, ſtellionatum appellem.

C O & 0 L E A KI A.
I. Plagium in vivis, non mortuis hominibus, committitur.
Igitur Harprecht in Reſponſo crim. &* civil. 47. Obſtetri-
cem, quæ abortum, quem ſepeliendum acceperat, me-
dico ad uſus medicos reliquerat, a crimine plagii abſol-
vit. Peccavit tamen illa, ac pœnam extraordinariam
meruit.
2. Supra jam dixi, omnem ſuppreſſionem & interverſio-
nem viwi hominis, tametſi non ſervitutis, ſed ex alia cau-
ſa fiat, plagium eſſe: Exempli loco erit, quod Lutherus
in Tiſch⸗Reden pag. 242. narrat, Magiſtri cu jusdam Pauli
factum, qui privignum ſuum, infantem adhuc, cujus
patrimoniolo inhiabat, ruſtico Marchico in provinciam
ſuam abducendum dederat, ſperans, eum nunquam
in patriam rediturum.

SPECIMEN. DCXXV.
MEDITATIONVM AbD PANDECTAS
H AD LEIB. XIIII. 1I Z. XrI.

DE
TERGIVERSATTIONE.
Crimen & tæna tergiverſationis, quatenus in jure Romano

tradurtur, ad noſiros delatores per omnia apphlicari non

poſſunt.

II.

944 MEDITAT AD PANDECT.

If.
Sed tamen etiam delatores tergiverſantur;
III.
Zunc nempe, quando legitima delationis ſuæ indicia & ar-
gumenta proferre nequeunt,
Uli ad ſumtus omnes ferendos ac reſtituendos, quin & ad ſa-
tisfactionem privatam, delato obligantur.
Meceſſe vero eſt, ut antea eis tempus ſub pena praæclufi
brakhgatur. .
oſtquam hodie judiciorum de criminibus facies magno-
pere mutata, accuſationes in plerisque locis deſuetu-
dine inumbratæ ac delationes pro iis receptæ ſunt, ni-
hil fere amplius in foro de tergiverſationibus audimus. Ter-
giverſari ſeilicet ſecundum L. I. §. I. ad S. C. Zurpillianum
eſt, in univerſum ab accuſatione deſiſtere; id quod perro in L.
1. C. Ut inera certum tempus criminalis quaſtio & L. 1. C. ad &.

—

C. Turpillianum ad eos ſolos, qui, cauſa criminis ordinata, i.

e. inſeriptionibus depoſitis & fidejuflore de exercenda lite
Præſtito, ab executione criminis deſiſtunt, reitringitur; ar-

que in hos pœna amirtendæ quartæ partis bonorum cum

infamia fancitur in d. L. 1. C. Ur intra certum tempur.
Iſta omnia noſtris delationibus non conveniunt. Ceſiat
enim in iis inſcriptionis neceſſitas, fidejuſſores de exercen-
da lite fuper criminibus fere nunquam dantur, & pœna
amiſſionis bonorum, extra crimen perduellionis, fublata

eſt. Itaque doctrina de tergiverſationibus hodie inuti-

lis effe videtur. Ipſe hoc fateor, quatenus ez doctrinz
ex jure Romano hauritur, quod delationes, ſeu, ut hodie
vo.

85
—
Vocantu,
voribun

lamnuioro

Ulus, in 6
ſi recta r
dus impr

Altur, c0

ur, &
Prevarie
terdum,
tionem1
argumen
DXLI.
10. Tn
ſentinnh
mum qu
infimiæ.

