rum nonnullos recenſebo. Aliqui leges obſoletas & jura ab-

rogata, tanquam adhuc valerent, commemorant, quas falſi
Pœnis expreſſe fubjicit Juſtinianus in I. 2. §. 19. & L. 3. §. 19.

C. de Vet. jure enucl. Alii leges & jura, quæ inrerum natura

nun-

o
hung
t
getum
legis
eſt ad
ſenatn
iceog
rum:
(diver
re vie
Qun
peccil
Prelen
ſe dan
d ber
Ike
Indul
cjii⸗
Und ho
itder
n,

mr

i
bine-
daulis
Pror-
eunt,
Cimn.
A
raot
elbbr.
cant,
leat.
rum,
kunt,

lne o

1hun-
iptum
eltemn
tra⸗

jetll.

Sdl.
amce⸗

ribus
quo⸗
raab⸗
2⁸ ſalii
(. 1).
naturt
gun⸗

TALH

SpP. DCXV. DE FALSIS, QVXE VULG. IGNOR. 775

nunquam fuerunt, impudentiſſime confingunt. Ahi legem

aut ſtatutum, conceptum quidem, ſed nondum promul-

gatum, nec auctoritate Principis firmatum, perinde, ac ſi vim

legis jam haberet, in medium proferunt. Mulétatus nuper

eſt advocatus Magdeburgenſis, quod legem municipalem a

ſenatu quidem confectam, ſed a rege nondum confirmatam,

ideoque invalidam adhuc allegaſſet. Alii legem ſibi contra-
riam aut tamen parum faventem cavillationibus in ſenſum
diverſum torquent. Alii partem legis, quatenus ea ſibi fave-
re videtur, excerpunt, & illam, quæ ſibi adverſa eſt, omittunt.
Qua in parte non advocati ſolum, ſed Cri maximi maxime
peccant. Non deforent exempla plurima; Sed ſufficiat in
præſens unum, quod forte occurrit. Vir quidam celebris Ju-
re Saxonico, inquit, fidejuſſoris obligatio morte extinguitur, nec
ad beredes tranfit. Weichbild art. 117. ibi: Wo auch eln Mann
Buͤrg wird, ſtirbet er, ſeine Kinder doͤrfen vor ihn nicht gelten.
Indubia hæc videntur. At ſi eam, quam omiſit auétor, pPartem
adjicias. Des Sachwalten (debitoris) Erben ſollens aber leiſten
und voll zahlen, thun ſie es nicht, mag man alsdenn des Buͤrgen
Kinder mahnen; ſatis apparet, fidejuſſoris heredes non libe-
rari, ſed beneficium exeuſſionis iis tantum tribui.

XV.
Falſum in allegatione actorum ſæpe committitur.

CG raviter delinquunt, qui in allegandis actis falſum commit-
tunt. Faciunt id, qui pro tuendo jure ſuo confeſſionem
adverſarii, dictum teſtis, atteſtatum judicis, tanquam in actis
reperiretur, confingunt atque allegant. Cui malo, frequenti
admodum, nullum poteſt efficacius remedium adhiberi, quam,
ſi lege publica, qualis jam olim in Ducatu Magdeburgto n
Poltea

976 MEDITAT. AD PANDECT.

poſtea etiam in Electoratu Saxoniæ, lata eſt, ſanciatur, ne quis
in judicio ad acta provocet, niſi folium ſimul, in quo id,
quod dicit, reperlatur, deſignet, & ut, qui ſecus fecerit, mul-
Getur. Pertinent & huc, qui ſententias & decreta, quæ vere
in actis continentur, tanquam res judicatas, diſſimulatis, quæ
contra ea interpoſita fuerunt, remediis, allegant. Magnas ſæ-

pe hæc fraus turbas dat, & Principem, ad quem preces for-

te diriguntur, aut judicem, ut perperam reſcribat vel judi-
cet, movent. Juſtiſſime ergo Rex Pruſſiæ nuper, ob falſum
hujusmodi in libello ſupplice commiſſum advocato, qui eum
ſcipſerat, mulctam ſatis gravem impoſuit.
. XVI.
Qui inſtrumenta falſa non facit quidem, ſed ab aliis confecta
adhibet, falſarius eſt.
R eſtat, ut de falſa documentorum allegatione dicam. Hu-
X jus falſi duo ſunt genera. Primum eſt, quando quis do-
cumenta falſa non quidem conficit, nec confici per alios cu-
rat, (hoc quippe falſum indubium foret) ſed confecta ab aliis,
& in manus ſuas incidentia, adhibet ſciens in ſuam utilita-
tem. Equidem nonnulli cum Papiniano in L. T3. §. 1. de L-.
Corn. de falſis eum, qui adhibet falſum, non facit, a pœna le-
gis Corneliæ abſolvunt. Sed his jam fupra in §. 9. reſpondi,
legem iſtam per alias, ſcilicet L. 2. D. & L. 8. C. eod. nec non
L. 4. C. Si. reus vel accuſat. mort. ſublatam eſſe. Quod & Mat-
thæi de Criminibus lib. 48. kit. . c. I. S. 3. agnoſcit.

Qui lIucrum, ſibi ex falſo alieno oblatum, ſciens accipit,
falſarius eſt.

Se ulterius progredior, atque eum etiam inter falſarios
refero, qui lucrum ex inſtrumento falſo non petit qui-
dem,

i noſt
lins ig⸗
vilent
i mun
Lumin

cicliſteg.
Tunt. R
Aiame
Nvi
109,2:
Aliit,
llt leg
inmnle
alsrin

Saſe

N
4
Dendee
reiedt
Caee
nati
1

p. DCNV. DE FALSIS, QV/E vUG. IGNOR. „y

—
ne dem, ſed ſponte oblatum recipit. Exemplum ſuggeret Eale-
. . 5 . 2
na rius Maximus, Iib. 9. eap. 4. F. 1: Quum, ait, admodum locu-
4 Alti L. Minucio Baſilio falſum teſtamentum quidam in Gracia
n ſub jeciſent, ejus deniqne confrmandi grazig porentiſſimos ivita-
tis noſtzæ viros, M. Craſſum &7 (2. Hortenſiunt, quibus Minu-
. d cius ignotus fuerat, tabulis bervedes inſeruerunt, Quamquam
evideni fraus erat, tamen uterque pecuniæ eupidus facinoris alie-
ni munus non repudiavit. Quantam eulpam quam leviter retult ?

“ D Lumina curig, ornamenta fori, quod ſrelus vindicare debebant,
inboneſti lucri captura invitati auétoritatibus ſuis texerunt. Non
ambigo, quin Craſſum hunc & Hortenſium in falſi pœnam in-
cidiſſe dicam. Lucrum ex falſo teſtamento ſcientes accepe-

nſiu rrunt. Ratihabuerunt ergo facinus eorum, qui id ſubjecerant.
At in maleficiis ratihabitio mandato comparatur, L. I. §. 14. de
. N. VYVi & vi armata. Huc pertinet Ambroſii locus, qui lib. 3. Olic.
noch cap. 2: De eo, ait, quid loquar, qui ex eo teſtamento, quod ab
los el. aliis, licet factum falſum, tamen cognoverit, bereditætem libi
HaNi, aut legatum vindicet, & luerum quærat alieno ecrimine, quum
tlicr⸗ etiam leges publicæ eum, qui ſciens Jfalſo utitur, Zanquam reum
dH adſtringant facinoris. .
nl. XVIII.
ond, a’jſarius eſt, gui vera inſtrumenta profert, ſed partem eorum
e non. . ſupprimit.
WMat-
He falſi ſpecies occultior quidem, ſed & periculoſior eſt;
quando documenta vera, at murtila, producuntur, illaque —
in . pars, quæ producenti nocet, vel exceptionem & defenſionem
rei continet, ſupprimitur. Multi hac via improbiſſimi actores
. & accuſatores innocentiſſimorum reorum immeritam cede-
Alanos munationem elicuerunt, multi contra rei eadem arte juſtiſſi-
t At. JTom. IX. Fff ff mum;,

denn, .

7⁸ MEDTTAT. AD PANDECT.

mum, quod ſibi intentatum fuerat, judicium eluſerunt. Damnat
eos falſi Paulus in L. 16. §. 2. de L. Cornel. de falſis, ibi: uz verum
non appareat, quid celaverunt. Exemplum ejusmodi falſi adver-
ſus ſe commiſſi Apulejus in Apologia retegit, atque recte mo-
net: Multa ſunt, quæ ſola prolata calumniæ poſſunt videri ob-
noxia. Cujavis oratio inſimulari poteſt, ſi ea, quæ ex prioribus
nexa ſunt, principio ſui defraudentur, ſi quædam ex ordine ſeri-

ptorum ad libidinem ſupprimantur, ſi, quæ ſimulationis cauſa

ditta ſunt, adſeverantis pronunciatione guam exprobrantis le-
Lantur.
XIX.

Aliqua documenta ita facta ſunt, ut ad ea integra proferenda
poſſeſſor non obligetur.

uic malo, de quo ante dixi, remedium quærendum eſt.

Nullum vero video efficacius, quam ut is, qui inſtrumen-
ta producit, ad ea non mutila, ſed integra exhibenda compel-
latur. Qua de re, quum magnæ ſæpe lites in judiciis oriantur,
&, jura noſtra contraria quodammodo & ſubobſcura videantur,
operæ pretium erit, eam doctrinam penitius conſiderare & ex-
plicare. Scilicet leges incognitæ non ſunt, quæ partem ſal-
tem inſtrumenti edere permittunt, L. 10. §. 2. de Edendo. c. 5.
X. de Fide inſtrum. quibus tamen contradicere videtur Ulpianus
in L. I. §. 4. de Elendo. Pugnam iſtam ſic tollit Carpzovius in
Proceſſu tit. 14. art. t. n. 30. ut judicis diſcretioni relinquat,
quando produétio partis inſtrumenti ad probandum videatur

ſuſſicere. Verum nec opus eſt arbitrio judicis, quum & recta

ratio & leges ipſæ certas, ſecundum quas arbitrari poſſit judex,
regle⸗ præſcribant. Diſcrimen ſcilicet faciendum eſt inter
inſtrumenta. In aliquibus diverſa atque invicem haud con-
nexa capita continentur. Atque ex his ſufficit, illud ſaltem
caput,

r.

caput
inſtrun
Clr ite
efſ. .
non ce
NCüiH
ſponce
ſonge⸗
Produ
Docu⸗
mlſt,
tpennſ
Uttheit
nicie
beßde,
hen, 1
anbefel
den pal
inthal
Nne

t

N
Koien
aligr
Prop
libi!

—

Damar
ern
ialyer.
e no.
lerik.

rionihu
neſeri.

iſcauſi

Antis t-

rente

lum elt.
trumen.
compel.
riantur,
eantun,
Kex⸗
en ſd⸗
gorlſ.
Npiamns
viul i
inguat,
ideatur

& teka
tjuden

eſt inter
zud C01.
d ſilten
aput,

Sp. pCX7. DEFALSIS, QVAEULG IGNOR. 7.9

caput, de quo præſens lis agitur, excerpi & exhiberi. Talia
inſtrumenta ſunt libri rationum, de quibus L. 10. §. 2. de Eden-
do, item privilegia ſuper diverſis rebus conceſſa, de quibus
e. F. X. de Fide inſirum. Pertinent & huc transaétiones, nec
non ceſſiones de ſeparatis juribus concepta, quemadmodum
ICti Helmſtadienſes menſe Decembri anni clo io CCXIV, re-
ſponderunt: Wird gefragt: Ob Lucius das gantze uͤber die Ceſ-
ſion gefertigte Inſtrument, oder aber nur die Haupt⸗Paſſage zu
produciren ſchuldig ſey? Wiewol nun ein Klaͤger auch diejenigen
Documenta, deren der Beklagte vonnoͤthen hat, herausgeben
muß, und von der Aufrichtigkeit und Guͤltig keit eines Inſtruments,
wenn ſolches nur Stuͤck⸗ weiſe vorgeleget wird, nicht allzu wohl ge⸗
urtheilt werden kan; Daferne aber in dem zwiſchen Lucio und Hen-
rici Julii beyden Erben aufgerichteten inſtrumente einige Punckte
befindlich, ſo die gegenwaͤrtige Streit⸗Sache eigentlich nicht ange⸗
hen, in welchem Fall die Rechte nur die Edition der Haupt⸗Paſſage
anbefehlen; So iſt Lucius aus dem Ceſſions-Inſtrumente nur

den paſſum, worimmnen die Ceſſion ſelbſt ſamt der cauſa cedendi

enthalten, heraus zu geben ſchuldig, die andere puncta aber, welche
den Gegentheil nicht angehen, zuruͤck zu behalten berechtiget.

XX.

Inſtrumenta, quorum capita connexa ſunt, integra proferri
oportet.

Airer longe ſe res habet in inſtrumentis, quæ ſuper unico
A negotio vel pluribus quidem, ſed connexis invicem, con-
ficiuntur. Equidem, &, qui hæc proferunt, ſi partem eorum
aliquam nocere ſibi, alterique prodeſſe poſſe animadvertunt,
roficua ſaltem excerpunt & cetera ſupprimunt, permiſſum id
ſibi legibus, quas in præcedente §. memoravi, rati. Hinc ca-
Fff ff a villatio-

M

780 MEDITAT. AD PANDECT.

villationes oriuntur, & ſententia inſtrumentorum pervertitur
ſæpe, veritasque celatur. Peſſime & contra L. I. G. 4. de Eden-
do, quæ talia inſtrumenta tota edere jubet. Edenda ergo ſunt
integra mandata Principum, regiſtraturæ, literæ, chirographa
& contractus, nec ſine falſi crimine pro parte occultari poſſunt.
Atque ſic judicarunt Cti Helmſtadienſes anno clolo CCXIIX.
nomine Principis Anhaltini: Daß klagende Cammer binnen vier
Wochen die jetzo Stuͤck⸗wels beygelegte Documenta bey Verluſt
derſelben voͤllig und unzerſtummelt zu produciren, und Beklagtem

Abſchrift davon, jedoch auf deren Koſten, zu verſtatten ſchuldig.

Cui ſententiæ has ſubjecere rationes: Unter den von Beklagtem
zu Anfangs bey der Recognition gemachten Erinnerungen iſt die
zweyte, Worinnen ſie jetzo nur Stuͤcksweis producirte Documenta
voͤllig zu ſehen verlangen, von einiger Erheblichkeit. Denn, ob wol
Klaͤger dagegen vorſchuͤtzet, es ſey niemand ein Document weiter,
als es zu ſeinem Beweis dienet, zu produeiren verbunden, worin⸗

nen ihm auch die Rechte beyzupflichten ſcheinen; So iſt doch ſolches

nur von Rechnungen, Privilegien und dergleichen Documenten,
roorlnnen gantz unterſchiedene und nicht an einander hangende Pun-

Ca enthalten, zu verſtehen, und hat es mit Briefen, Befehlen,

Contracten, und andern ſolchen Schriften, eine viel andere Be⸗
wandniß, weil von deren Aufrichtigkeit und Gültigkelt, wenn man
ſie Stuͤck weis ſiehet, nicht wohl geurtheilt woerden kan, auch durch
Extrahirung der bloß in des Producenten Kraam dienenden Paſla-
gen, und Unterdruͤckung derer, ſo dem Producten vortheilhaftig
ſeynd, Gelegenheit zu Cavillationibus und falſis gegeben wird.
Dieſemnach haben wir in dieſem Staͤcke nicht unbillig vor Be⸗

klagte geſprochen.

XXI.

R
4
conecin
lie inel
Cornel.
Gean.
Wiicor
Ateru
Ab illo
iceo fre
Putent
iarte
cem el
mas ci
horum
Ut Cire
Koind
Mn
exkar
unt
ih in
ſegin
lberi⸗
rern

Vintd

tiant

neenen
Fertitar
de Eoin-

1gſuort

ographn
ipoln n
CXNII.

igtetmrr

Cbtdl
t ter,
,woin⸗
chſeche
menlen,

NePr.
fehlar,

Re⸗
e Oe⸗

n alr.

GlgeſOg

, wid.

Sp. DCXxV. DEFALSIS, QOVE VULG. IGNOR. „31
zm)ͥhͤm]ĩnmnmhxI.
Sub - & obreptio, licet ſubtiliter fiat, falſ um eſt.

R cripta Principum & decreta magiſtratuum per falſas pre-
es quotidie impetrantur. At pauci ex his, qui eas preces,

—

concipiunt, cogitant, ſe in crimen falſi & pœnam legis Corne-

liæ incidere, quum tamen hoc clare ſanciatur in L. 29. de L-.
Cornel. de falſis, L. 2. 2. 5. C. Si contra jus vel ukilitatem publ.
& can. 16. N Xl. qu. 2. Duo autem ſunt precum falſarum, ſeu,
uti communiter dicitur, ſub- & obr eptionis genera, quorum
alterum mentiendo, alterum veritatem celando committitur-
Ab illo abſtinent honeſtiores. Hoc vero ſubtilius eſt, atque
ideo frequentius committitur, quod pauci id pro crimine re-
putent. Dici non poteſt, quanta aſtutia hanc ſub- & obrepen-
di artem exerceant advocati, que callide Principem & iudi-
cem circumvenisnt. Narrant ſæœpe factum, exponunt potiſſi-
mas circumſtantias, ſed eas tot ambagibus involvunt, tot ver-
borum lenociniis veſtiunt, ut legenti tamen fucus fiat, atque,
ut Cicero apud Ammianum Marcell. lib. 30 c. 6. loquitur, reli-
gio judicantis decipiatur. Sed hæc verſutia a dolo & falſo eos
non liberat, niſi & furem propterea, quod ſubtilius furatus ſ⸗
ex furumnumero eximere velis: Quin imo majore odio digni
ſunt hi veteratores. Recte Cicero memorato loco: Quum ni-
bil, inquir, tam incorraptum eſſe debeat in republica, quam ſuf-
Fragium, quam ſententia, non intelligo, cur, qui ea pecunia cor-
ruperit, pœna dignus ſit, qui eloguentia, laudem etiam ferat. Mi-
pi quidem hoc plus mali facere videtur, qui oratione, quam, qui
prerio judicem corrumpir, quod pecunia corrumpere prudentem
Zemo poteſt, dicendo poteſt. Nec deſunt Cti, qui mecum ſen-
tiant. Abbas & Iunocentius ade. 22. N. de Reſeriptu, multique
Fff ff 2 alii

72 MkDITAT. AD PANDECT.

alii, quos memorat & ſequitur Franc. Salgado in Labyrinth.
cred. P. I. C. 37. §. 16. q7. idem eſſe dicunt, omnino tacere ve-
ritatem, vel eam obſcure & ſub involucro verborum narrare.
Supplicio tamen non afficiturid falſariorum genus, quum per-

vulgatum nimis ſit crimen & viris etiam cordatis ſœæpe obrepat.

Nam, ut Plinius lib. 2. epiſt. 3. conqueritur, qui in foro veris-

que litibus teruntur, multum malitiæ, quamvis nolint, addi-

ſeunt. Hoc interim æquum eſt, ut fruétu careant preces hujus-
modi improbæ & fucatæ, irritumque declaretur id, quod per
eas obtinetur. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Februario anni
clo lo CCXIIX. in expenſas condemnarunt litigatorem, negle-
cto, quod per tales artes a collegio juridico elicuerat, reſponſo:

Wir haben Klaͤgern in Anſehung dieſer offenbaren Ungerechtigkeit,

wovon ihn das, durch Vorſtellung lauter favorablen Umſtaͤnden
erſchlichene Reſponſum, nicht befreyet, in die Unkoſten vertheilet.
XXI.
Preces falſæ ſunt, in quibus verum narratur, ſed cireumſtantia
Allicujus momenti omittitur.
FGum incognitum eſt, ſi quidem precans in narratione facti
præcipuam quandam circumſtantiam prorſus omittit. II-
lud enim, ut recte Salgado eit. loc. n. I5. ait, ſemper præ oculis
erit habendum ad excludendam ſubreptionem faeultatis impe-
tratæ, ut Principi fiat certa, vera & ſpecifica relatio omnium
quæ illum poſſent movere vel ad concedendum, vel ad diffici-

lius concedendum. Idem z. 19. de ſupplicante quodam, qui

partem veri diſſimularat, agens: Mte, inquit, imperrans ſimilis

fuit infirmo, ſeu vulnerato, qui ebirurgo vulnus detegere noluit,

&& ob id mortuus eſt. Detegere enim deber impetrans vulnus
omne Principi, id eſt, omnia obſtantia ipſi impetrationi, ita, ut
appareat ex verbis reſeribentis, eum int ellexiſe rem omnem cla-
1

8
.

5.

quance
gami
ſolam
teryer
bim
1

Mend
D
.
bonam
llelk. in
nec n
Falü
geteſt
tins,
feco,
Potiſſi
WuN
gad
ſit,n
(&
ſemo
cium,
Wer⸗
Tut
tent

Prel

—
hrütl
1e ve⸗

Arrare.

mper⸗

venis⸗
ai⸗
hujus-
locper
o ann

onlo:
ckett,
oden
thelet.

untn

efaci

t. I.
Oeblis
impe-⸗
biumn
iftci⸗
19 gui
rilis
joluit⸗
vulun
ite, u
en A⸗
16

brepa.

negle.

Sp. DCXV. DE FALSIS, QVE VULG. IGNOR. 783

ve & ſpecifice; alias non intelligitur diſpenſaſſe. Movit ali

quando hæc doctrina Ctos Vitembergenſes, ut abolitionem
Guc in crimine de reſiduis quis a Principe impetrarat, ob id
olum irritam declararent, quod quantitas pecuniæ a reo in-

terverſæ in precibus expreſſa non efſet, & deinde major
2

quam Princeps crediderat, apparuifſet. Vide Z.
„ app et. Vide L. 18. §. 2. d
. XXIII.
Mendaciit & fraudibus in defendenda bona, cauſa uti, falſum eft

Pen de falſis, quæ in judicio commitantur, ago, quæſtio-

nem tangam non incelebrem, liceatne ad defendendam
bonam cauſam falſis uti. Ajunt Gloſſa in c. cupientes 16. de
lect. in 6. verb. malignantium, & in c. dominus noſter 2 .
nec non Tiraquellus de retractu præfat. n. 71. aliique Piuri 1.
Falſi tamen vocem tanquam duriorem hi non dhibent . 4
deteſtantur, atque dolos ſaltem, fraudes, cavillationes mali.
tias, mendacia, circumventiones permittunt. Ridicule r.
fecto, quaſi nempe crimen ipſum, vitato nomine, viraratti
Potiſſimum vero, quo utuntur, argumentum a bello deſi .
munt, putantque militi togato idem in adverſarium, quod 1 g
gato in hoſtem liceat, licere. Quæ ratiocinatio quam inams

ſit, nemo cordatus non videt. Scilicet militi in hoſtem & vi

& cæde & incendio graſſari licet, quæ certe advoeato ſanu
nemo permittet. Diverſiſſima ſunt invicem bellum & juchi
cium, & comparatio, quæ in L. 14. C. de Advocat. diverſ. zug.
inter advocatos & milites inſtituitur, ſpecioſa magis eſt “W ue
advocatis honorifica, quam vera. Agnoſcit hoc etiam Ziedle
rus in Rabuliſtica c. 12. ceterasque rationes, quibus ajens S
tentia defenditur, egregie refellit. Nec quidquam in eo re.
prehendo, niſi quod in 5. 8. ſtatuere videtur, fraudes iſtius.
mod;

„84 ME EDTrYAT. AD PANDECT.

modi honeſtati quldem adverſas eſſe, ac conſcientiæ & ratio-

nis dictamini non ſemper convenire, ſed lege civili permitti

atque tolerari. Ego vero, legem civilem &* Pprohibere hos
dolos & poœna falſi coërcere, puto. Patet hoc ex L. 14. §. I. C.
de Judiciis, ubi advocati utriusque partis jurare jubentur, 7u0d
omni quidem virtute ſua omnique ope, quod verum & juſtum exi-
ſtimaverint, clientibus ſuis inferre procurabunt, nibil ſtudii re-
linquentes, quod ſibi poſſibile eſt. Deinde idem ex L. 24. C. de
Probationibus apparet. Quam legem non ignoro cum L. 7. C.
7b. de Fide teſtium, ex qua tamen deſumta eſt, non conveni-
rs, ſed interpolatam a Triboniano eſſe, quemadmodum Jac.
Gothofredus in comment. ad d. L. 7. oſtendit. Quantamcunque
vero mutationem a Triboniano paſſa ſit, quoniam publica

auétoritate inter leges relata eſt, nos accipere eam & pro le-

ge habere oportet. Igitur ſecundum illam, qui quid in judi-
cio promit, nec ejus adſtruit veritatem, tanquam falſarius

eſt detinendus. Accedit porro argumentum ex L. 2. §. 2. de

Condiæt. ob turp. vel injuſt cauſ. L. 2. C. ad L. Jul. repetund. &
L. I. §. 2. de L. Corn de Ffalſi s petitum. Quum enim illæ judi-
cem corrumpere etiam in bona cauſa vetent, idque ſub jactu-
ra juris ſui & pœna legis Corneliæ prohibeant, non video, cur
mitius puniendus fit, qui fraudibus & mendaciis utitur. De-
nique lex 29. de L. Cornel. de falſis per acta obrepere judici in-

ter falſa refert, nullumque inter cauſas facit diserimen, ut

adeo nec a nobis id faciendum ſit. Quæ quum ita ſint, mirari
ſatis non poſſum impudentiam Butrigarii in c. 1. X. de Mutuis
etit. & Decii in L. 65. de Reg. jur. ſuadentium reo, qui ex mu-
tuo, quod olim jam reſtituit, convenitur, ut cum jurejuran-
do affirmet, ſe nihil accepiſſe. Ceterum conſentit mecum

Bargalius de Dolo lib. I. c. 7. & Praſes in Spec. ad f. L. IX. med. 6.

XxIV.

n

F
D
u
el de/
Cerunt

. 5)
under
bericht
whit ,
ſantit
liegatd
tere.
mutat
refata

Fa

P

Tat,
13.6
gnora
WW
NN
ils
proen

75

ne
ntio
ermitti

eke hos

16

hun,ud

un eri.
uliin-
4C. &

L.„ 0

Onyeni-
in Nt.
unue
ublies
No le.
in udi⸗
falſari
Mnl.
Y judh
jactu.

o,Cur

I. De.
diciin.
nen, Ut
mirani
ſutuis
X mu⸗
juran⸗
mecu
,Mul,6.

XNIV.

7

—

—

SP. DCXV. DEFALSIS, WAE *ULG. —NCR. 785
Teſtis mercede conductut, etſi verum dicat, falſum committit.
Talan committunt teſtes;, qui mercedemaccipiunt, etiam
ut verum teſtimonium perhibeant, L. I. & 1I. de L. Cor-
nel. de falfſ. C. Crim. art. 64. 6an. p. XIV. qu 5. Et ita reſpon-
derunt Scabini Lipfienſes apud Carpzovium Quaæſt. crim. 9 3.
no. 5h: So wird N. P. Ausſage von den Acten balig removirt,
under moͤchte deswegen, daß er Geld genommen, die Wahrheit zu
berichten, willkuͤhrlichen entweder eine Zeitlang mit Gefaͤngniß, oder
mit zeitlicher Lundesverweiſung in Strafe genommen werden. Diſ-
ſuntit quidem Julius Clarus ſententiarut lil. y. 8. Falſum d. 13

. ſescC 12 1Veritz :
negarque, teites corru ptos, ſi veritatem Gicant, falſum commit-

tere. At unicam ejus rationem, quod ſcilicet falſum ſine im-
mutatione veritatis eſſe nequeat, ſupra jam in §. 6. refutavi, &
ref utat pluribus Hunnius ad Treutl. vol. poſter. diſp. 32. qu. 70.
V. alſarii ſunt litigatores, gui judicem etiam in bona cauſa
corrumbunt. .

rr erne, & jactura cauſæ ſuæ puniuntur litigatores, qui
etſi bonam foveant cauſam, judici tamen munera ofle
runt, favoremn ejus ſbi conciliaturi. L. 1. §. 2. Je L. Cornel. de
falſis junctis L. 2. §. 2. de Condiét. ob zurp. vel injuſt, cauſam,
L. 3. C. Ad. L. Jul repetund & can. 15. 9. I. XIV. y. Multi hoc
ignorant, permiſſumque ſihi credunt, munuſculis judicem ad
Promovendam, ut loquuntur, juſtitiam excitare. Quin imo
non diu adhuc eſt, quod procuratores magni cujusdam tribu-
nalis in rationes expenſarum litis peculiare caput eorum, quæ
pro excitando referente dediſſent, referrent.

Tom. IXMX. Sgggg XXVI.

.

786 MEDITAT. AD PANDECT.

Falſarii etiam fſunt, qui judieem per interpofitan perſonam
corrumpunt.

Padm hoc:⸗ de quo in præced. medit. dictum, ſæpe quidem
immediate, ſed ſæpius adhuc mediate committitur. Non-
nmulli ſcilicet religiofiores, fi Diis placet, judices ipſi Per ſe
quid accipere nonm audent, munigerulos vero, ſi qui veniunt,
non abſterrent prorſus, ſed vel ad uxores, miniſtros, liberos-
ve ſuos ablegant, vel tamen munera allata ab his accipi, cau-
ſasque ſibi per eos commendari patiuntur. Romanis hoc olim
admodum familiare fuit. Rarum ſecundum Juvenalem Satyra
8. v. 1297. ſqq. in magiſtratibus eorum eft.
Si eui ſancta cobors comitum, ſi nemo tribunal
Vendat Acerfecomes, fi nullum in conjuge erimen,
Wec per conventus & eunkéta per oppida curvis
Unguibus ire paret numos raptura Celæno.
Vec hodie infrequens eſſe id crimen, experientia docer quo-
tidiana. Artificium tamen hoc corruptores mediatos, ſeu, ut
L.6. C. ad E. Jul. repetund. loquitur, per interpoſitam perſo-
nam donantes, a crimine falſi non liberat, ut ſatis ex verbis:
torrumhexcunve ve curaverit, in L. I. §. 2. de I. Cornck. de fatſis
Pofſitis, apparet.

1

XXVII.
Corrumpunt judicem nen ſolum, qui grandia dona, ſed &, gui
munuſßcula, zenia & eſeuienta offerunt.
Tnaaſgentiores ſunt nonnulli, litigatoribusque permittunt,
eſfculenta & potulenta, ſeu, uti ceommuniter teſte Grumme-
ro ad legem Cinciam cap. 7. §. 12. dicebantur, xXenia judici do-
nare. Hæc enim Baldo, Lançelloto & Nevizano, a Carpzovio

—

Po. nd.
Uus ce

crum
Aque

ftxrun

nn
ſach

goch

Cenat-
Gamer
UR og
ibelen
millai
malue
Ede
W
eN
uub
lent⸗
guo⸗

nan

videm
1. Non-
per ſe
eniunt,
lbero⸗⸗
b, an.
coli
Nhy.

et o⸗
ſen z
perſo
verbis:

fali

S

ttunt:
umme⸗
ici Co⸗
rpawvin

7
1ℳ

lenta iis poterant offerri,

SP. DCXV. DE FALSIS, GVXE VULG. IGNOR. 28

P.2. Quaſ. crim.93. n. 64. memoratis, calcar tantum expedien-
darum lirium, & minutula gratitudinis ſymbola eſſe videntur,
ob quæ nihil magis aut minus in judicio aut exſecutione fa-
cienda procedatur, quum lepus, cuniculus, capo, Perdix, pa-
vo, lucius, ſalmo, aut varia vinorum genera, non facile cor-
rumpere queant judicem. Eadem opinio eſt Lauzerbaecbhii in
C0 ollegio Z beor. praéctico tit. de L. Zulia repetund. §. 6. quæ etiam
in L. 6. . 3. de Oicio proconſ. & LE. 18. de efieio præſidis fundata
videtur. Verum enim vero;, qui hominum mentes norunt,
hi tam munera quam munufeula in iis flectendis alieujus
ponderis eſſe ſciunt. Igitur & ab his abſtinendum eſt. Juſtinia-
nus certe in Wov. Iy. c. I. magiſtratum nullum contingere lu-
crum neque majus neque minus vult. Vuit ergo, ut & a xeniis
atque eduliis abſtineat. Non abs re erit, hic exemplum lega-
torum, a fœderato Belgio ad Epiſcopum Monaſterienſem
annoré6sv. miſſorum, ex Wiegnefortio de l'Ambaſſadeur lib. 2-
ſect. 18. p. 222. memorarg. Obſtricti illi erant jurejurando, ne
quod munus acciperent. Itaque honorificentiſſime invitati ad
cœnam ab epiſcopo, venire tamen, etſi ter rogarentur, cen-
ſtanter recuſarunt, nec moveri ſe paſſi ſunt, quod epiſcopus:,
ut cogeret eos, per totam urbem interdiziſfſer, ne quis jlega-
tis eſculenta ſuppeditaret. Fercula quoque ſibi ab epiſcopo
miſſa intacta remiſerunt, & eſurire quam jusjurandum violare
maluerunt. Quod vero ad leges, queæ objiciuntur, attinet;
eæ de proconſulibus & præſidibus provinelarum agunt, qui-
bus, ne ſub ſpecie munerum illicitas per provincias, ſuas
exa tiones facerent, interdiéctum erat, quidquam ab homi-
nibus ſibi ſubje ctis accipere. genja tantum eſculenta & potu-
non tamen a litigatoribus feu his,
pud præſides & proconſules ven-

Sgs gg ⸗ tila-

quorum cauſa de prœſenti a

1

788 MEDITAT. AD PANDECT.

tilabatur, ut recte monet Sehilterus Exere: ad F.. 5. J. 15.
in fine.
XXVII.
Tyjuriarum tenetur, qui judicem corrumpere tentat.
i⸗ juris in his, qui judicem non corrumpunt quidem,
SRcorrumpere tamen tentant? Falſarios eos dicere non au-
deo, quod conatus effectum non habuit. At quemadmodum
fœmina, cujus pudicitia attentata fuit, injuriarum actionem ha-
bet, L. 9. §. 4. L. 10. de injuriis, ſic & judex vel aſſeſſor judicii
eum, qui tentare ipſum muneribus ſuſtinuit, merito injuria-
rum actione pulfabit-

XXIX.
Zrſtis, qui vel ad teſtandum vocatus non comparet, vel verita-
tem celat, falſum committit.
A* teſtes, de quibus jam ſupra dixi, redeo. Neſciunt ple-
rique eorum, ſe tunc quoque falſum committere, quum
veritatem celant. Nec neceſſe eſt, ut mercede induéti ſileant,
quemadmodum aliqui à Mattbæi de Criminibus lib.48. tit. 7. c. I.
F. (2. memorati putant, ſed ſufficit, quod gratis. Generaliter
enim Auguſtinus in c. 1. X. de Crimine falſi: uterque, ait, reus
eſt, & qui veritatem ocecultat, & qui mendaciun: dieit, quia &α
ille prodeſſe non vult, & iſte nocere deſiderat. Adde L. 8. C. de
Epiſcopis, ex qua Maſcardus de Probationibus vol. I. q4u. 5. n. 7I.
colligit, eum etiam falſarium eſſe & lege Cornelia teneri, qui
ad teſtimonium ferendum evocatus ſe plane non ſiſtit.
Jadex ſontentiam, partibus petentibus aut conſentientibus, a col-
legio juridico in cauſa civili impetratam, vel totam, vel pro
parte ſupprimeni, peccat-

Nune

4

8P.

—
une
S
cauſi ci⸗
Pudlicar
cenh ei
expecle⸗
ſponte
mittit,
Petit, h
Mandenr.
ſijuder,
1d inrott
Gviſitum
utare
ergoſi
Liuyad!
temberg
Dffi⸗
den beine
ſrdernn
Geinen
den
Paolteye
Iiſagos

uler

ilen,
onal-
odum
em ha-
achei
jurir.

kita⸗

nple.
quum
eanit,
nl.le
liter
Feus
ia G

d

H.71.

guln

gcol.

570

Nune

Sp. DCXv. DE FALSIS, QCVAE VULG. IGNOR. 789

Tunc de falſis, quæ a judicibus committuntur, paucis agam-
„V Solent illi nonmunquam lententias, a collegiis juridicis im
cauſis civilibus impetratas, vel'plane non, vel non integras,
publicare. Ubi duæ naſcuntur quæſtiones, primum, an pec-

cent, deinde, in quod genus delicti incidant *⁹ Priorem prius

expediam. Diſtinctione nempe opus eſt. Quodſi judex ſua

ſponte & inſciis partibus acta ad collegium Jureconſultorum
mittit, & formulam, qua in judicando utatur, ſibi præſeribi

petit, hoc conſilium merum eſt, quod ſecundum . 6. I. de
Mandato non obligat, atque ideo impune negligituf. Verum
ſi judex, vel peren tibus litigatoribus, vel feientibus faltem &
ad inrotulationem citatis, acta ad collegium miſit, jus ſemel ad-
quiſitum eſt litigantibus, in quorum injuriam conſilium ſuum

mutare amplius nequit judex, L. 7. de Reg. juris. Peccat

ergo, ſi vel integram vel parteme jus ſupprimat, prout & rry-
Eius ad Frunnem. Jus eœcleſ. lib. 3. C. 9.l &. 4. ſentit, &. Cti Vi-
tembergenſes menſe Martio anni clo lo CCX. reſponderunt:

Duß freylich hierunter ein Fehler vorgegangen, daß man das aus

dem Leipziger Schoͤppenſtuhle eingeholte Urthel dem D. nicht gantz,
ſondern nur zur Helfte publiciret, da doch dergleichen Urthel, wel⸗
che in cauſis civilibus auf beyder Parteyen Anſuchen, wie allhier
geſchehen, ad acta geſprochen und von andern Orten geholet wer⸗
den, nicht allein zur Information des Richters, ſondern auch der
Parteyen dienen, und ihnen dergeſtalt, wie ſie eingelaufen, ohne
Zuſatz oder Abnahme zu eroͤfnen ſeynd.

Judex ſententiam civilem, a collegio juridieo acceptam, fuppri-

mens falſum committit:

Egggg z Quale

.

NMEDTTAT. AD PANDECT.

2

( Nan⸗ erit delicti genus, in quod judex iſte, de quo in præ-
gedente medit. dictum, incidit? Zbomaſius de udice ſen-
Zentiam in cauſis eriminalibus latam alb actis removente S. 20. de

Prævaricatione & crimine repetundarum oerirar. Cujus ſen-
tentiam, maxime quum de cauſis non civilibus, ſed criminali-
bus ibi agat, in præſens haud examinabimus. Quando tamen
judex ſententiam talem, vel partem ejus, plane diſſimulat, non
dubito hoc ad crimen falſi referre, idque arg. L. 16. §. 2. de E.
Cornel. defalſis ibi: ut verum non appareat, gquid celaverunt,
ſubripuerunt, Jubjecerunt, reſignaverunt.
XXXIII.
Judex inferior, ſententiam criminalem, a colegio juridico acce-

btam ſupprimens, falſum committit, non item Princepe, nec
judicia fuperiora.

Tn cauſis criminalibus paulo aliter ſeſe res habet. Diſcrimen
ſcilicet faciendum eſt inter judices. Aliqui ex his ipfſi cau-
ſas criminales judicare nequeunt, ſed easdem collegiis juridi-
cis neceſſario committere debent, veluti nobiles, præfecti, ſe-
natus, minorum imprimis civitatum. Vide Ludovici Einlei⸗
tung zum peinlichen Proceß ap. 10 J. 4. Atque hi i, quum jus
decernendi non habeant, eligere quidem collegium, ad quod
acta mittant, poſtunt, ſed ſententiam ab eo acceptam, de qua
illis judicium non competit, publicare neceſſario debent, ſup-
Primentesque eam, delinquunt, ut recte ſentit Zabor de Tortu-
ra & indiciis delictorum art. 28. §. 9. & Per ea, quæ modo dixi,
falſum committunt. Aliud vero eſt in principe, collegio il-
luſtri vel judicio, ex pluribus iisque eruditis membris conſtan-
te. Hi cauſas criminales ipſi judicare poſſunt, &, ſi quod col-
legium Ctorum conſulunt, libere id faciunt, atque ideo ex

conſilio hujusmodi non obligantur, ſed impune ab eodem re-

cedunt. Vide Worniam Claſſe Kl. KReſponſo 82.
1 Monlas⸗ XXXIII.

Prine

“
.

Efn

tentie
dentu
1o illu
legen
minalie
in mel
Tende
nes, &
ctione
collep⸗
Peryer
Nulu
Gechon
ſos ſen
dum
mina
Adulrer
Rem,
MWe
ſeinnn
ſundy
lation

Purge

—
inzie.

Cireſ.
20,

ujosſer.
riminil⸗
o tamen
lat non
1. G l.
Averiit,

o Alt-
h e

ſerimen
ipli ca.
is uric
lecti, ſe
iEinla⸗
luum i
A
wlecſut
ent ſu⸗
Tont-
lo digi,
gio d
Onſtan-
od eol
ideo el
dem te⸗

VAll.

Sp. DCXV. DE FALSIS, CVA VULG. IGNOR. 751
XXXII.

Princeps ſententiam leniorem, a collegio juridico acceptam, ali.
guando recte removet, & duriorem ſubſtituit.

( laukhonern principi præcipit omaſius de Judice ſenten-
ziam in cauſßis eriminalibus latam ab actis removente h. 4.
27 5. ut, ſi ſuſpicio oriatur de duritie, vel nimia lenitate ſen-
tentiæ, difficilior ſit in removendis ſententiis, quæ leniores vi-
dentur, facilior in his, quæ durieres. Lubenter aſſentirem vi-
ro illuſtri, ſi modo collegia juridica in puniendis delictis leges
ſequerentur. Verum nihil eſt hodie jurisprudentia noſtra cri-
minali corruptius. Interpretibus nempe jurium pœnæ legibus

in meleficos ſtatutæ; acerbiores vifæ funt. Igitur, ut has elude-

rent, infinitas excogitarunt explicationes, verborum captatio-
nes, æ& quitates, mitigationes, limitationes, exceptiones, reſtri-
tiones, & hæc Phantasmata ſua in libros, ſcholas, judicia &
collegia invexerunt, totamque jurisprudentiam criminalem ſic
perverterunt, ut nulla fit lex, quæ non commodiſſime eludi,
nullumque delictum, cujus pœna a reo paulum verſuto non
declinari poſſit. Igitur ſceleſtifſimi homines vel impune pror-
ſus ferunt facinora ſua, vel, ſi quod ferte exemplum ſtatuen-
dum videtur, virgis parumper cæſi ad vicinas terras, nova cri-
mina perpetraturi, dimittuntur. Quis nunc mirabitur furum,
adulterorum, raptorum, homicidarum, falſariorum multitudi-
nem, quæ Germaniam noſtram inundat? Debetur es intem-
peſtivæ Ctorum & collegiorum juridicorum in maleficas mi-
ſericordiæ & in rempublicam crudelitati-. Nec ſperari poſ-
ſunt tempora meliora, niſi iſta facinoroſorum perfugia, cavil-
lationum officinæ & ſfomniorum fſtabula, auckoritate publica re-
purgentur, idolum ex vanis interpretamentis conſutum ex
thro-

792 NMEDITAT. AD PANDECT.

throno, quem occupavit, deturnetur atque ſancta legum

auctoritas in priſtinum locum reſtituatur. QWamdiu vero

hæc non fiunt, ego ſemper auctor ero principi, ut, ſi ſuſpi-

