quod §. 6. I. de L. Aquiliz medicum, qui curationem dere-
linquit, ſine diſcrimine culpæ reum facit.

XXIV.

Aurigarum, bomines curru obterentium, culpa aliquaudo la-
ta, aliquando levis, aliquando leviſſima, adeoque diverſi-
mode punitur.

Ve-

W

Ve

pr

aur
leg
Pee
nm
ine⸗
ſt⸗
legte
ſein

on

dof
dure
Hon
ſb
bege
ur
leſe
inne
due
N—
N
I
iin
ben

Altat,

isß
egro.

Lcen.
emnt.
uli-
.2.
lL.9.
johitu.
Annds,
mors
inedia
4bal-
litem
Petüft
,d
elt, 8

Cere⸗

Aulo N.

Henſ-

Ne.

SpP. DCII. DE HOMICIDIO CVLPABILI. 7321

enio ad culpam levem, cujus infinita paſſim exempla ex-
ſtant, ex quibus nos paucula excerpemus. Primum erit
aurigæ, qui feſtinande equosque concitando hominem obtri-
verat, ac propterea a ICris Helmſtadienſibus menſe Novembri
anni clo ILoe CCXV. in triennium relegatus eſt. Equidem ſu-

pra ex Scbhiltero retulimus probavimusque ſententiam, qua

auriga ob fimile delictum virgis cæſus ac in perpetuum re-
legatus fuit. At enim vero Schilterianus ille per laſciviam

peccarat, atque in lata culpa hærebat. Hic autem, de quo

nunc agimus, juſtam feſtinandi cauſam habuerat, ac ſaltem per
incuriam peccarat. Referam ipſa ſententiæ verba: Daß Inqui-
ſit eine Stunde lang an den Pranger zu ſtellen, folgends nach abge⸗
legten Urpheden des Landes auf 3. Jahr zu verweiſen. Auch wird
ſein ruͤckſtaͤndiger Lohn und uͤbriges Vermoͤgen zu Bezahlung des

von Chriſtoph Ruhen geſoderten Arzt⸗Lohnes und der Inquiſitions-

Koſten billig angewendet. V. R. W. Rat. Dec. Inquiſit iſt
uͤberzeuget, daß er mit ſeinen Pferden und Wagen in vollem Laufe
durch die Stadt gejagt, in dem Thore einige Soldaten uͤber den
Hauffen geworſſen, und davon einen verwundet, in der Stadt
ſelbſt aber ein Kind⸗uͤber und todt gefahren, alſo eine Entleibung
begangen. Nun legen zwar die vorkommende Umſtaͤnde ſattſam
zu Tage, daß Muͤllering keinen Vorſatz, das Kind zu toͤbten oder
zu verwunden gehabt, folglich auch die ordentliche auf die Moͤrder
geſetzte Strafe wider ihn nicht ſtatt finde. Gleichwol bleibet dar⸗
innen eine nicht geringe culpa uͤbrig, daß er gantz unvernuͤnftig
durch die Gaſſen der Stadt gerannt, und weder das ihm ent⸗
gegen kommende Kind angeſehen, noch die ihm zuruffende Leute
gehoͤret; Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob haͤtte er
nach Anleitung des von Sebiltero Exerc. ad F. 49. §. 124. in
einem faſt gleichmaͤßigen caſu angefuͤhrten Ppræjudicii mit Stau⸗
penſchlaͤgen des Landes ewig verwieſen werden ſollen. Alldie⸗
XXX½ 2 G weil

532 MEDITAT. AD PANDECT.

weil aber ein Unterſcheid zwiſchen homicidiis culpoſis, welche aus

„

Geütheit, per laſciviam & petulantiam, und welche aus Unver⸗

ſichtigke t, per imprudentiam & negligentiam, geſchehen, zu ma⸗

chen iſt, Conſtit. erim. art. 146. davon zwar jene mit einer haͤr⸗

teren, dieſe hingegen mit einer gelindern Strafe zu belegen ſeynd,

und aber unſer Inquiſit die Entleibung an dem Kinde nicht ſo,
wol aus Geilheit, wie der von Schiltero angefuͤhrte Fuhrmann,
als vielmehr aus Unvorſichkeit, begangen, indem er nicht aus bloſ⸗
ſem Frevelmuthe, ſondern aus Furcht verſchloſſen zu werden, wel⸗
che Furcht auch nach Ausſage der Seldaten ziemlich gegruͤndet ge⸗
weſen, ſehr geeilet, und ſein Vorgeben, daß er die einmal in
Lauf gebrachte ohnedes wilde und durch das Kind ſcheu gemachte
Pferde hernach nicht aufhalten koͤnnen, nicht unwahrſcheinlich iſt,
uͤberdies die Rechte ſelbſt in L. 4. §. 1. Ad L. Cornel. de Sicarits
auf eine per laſciviam begangene Enileibung, quemadmodum
ex collatione ejus legis cum loco VlIpiani, qui apud Licinium
Rußinum in collatione legum Judaiecarum & KRomanarum tit. de
Sicariis exſtat, luculenter apparet, mehr nicht als eine fuͤnfjaͤhrige
Relegatien ſetzen; So haben wir Inquiſiten nur eine dreyjaͤhrige
Landes⸗Verweiſung, ſammt Erſetzung des von den Soldaten ge⸗
forderten Arzt⸗Lohnes und der 1nquiſitions⸗ Koſten, zuerkannt.
Aliquando vero aurigæ culpa leviſſima eſt ſaltem, tunc ſcilicet,

quando ipſe equos non impulit, nec concitavit, ſed impe-

tum eorum, ſponte ruentium, ſuſtinere per imperitiam aut
retinere per infirmitatem non potuit, L. S. §. I. ad legem A-
quiliam, aut ſponte ſe ſubduxit, ac equos non ſatis firmiter

alligatos reliquit, L. 52. §. 2. ad legem Aquiliam. In tali

ſpecie Cti Vitembergenſes aurigam menſe Julio anni clo-

I CCXXX. ſaltem carcere punierunt: Als derſelbe Uns ge⸗

haltene gerichtliche Regiſtraturen, die durch fluͤchtig gewordene
Pferde ertoͤdtete Catharinen Trandorfin betreffende, zugeſchi⸗
cket ꝛce.

—

heas

Unen

u me
M,
ſetd,

it ſ⸗

wonn,
lsbo

en, We

ndetge⸗

dl n

,
mnachte

ſc

Rekriit

modun
Liciniun

n fi. A

Pitnte
letkent.
cöleet,
ed inpe⸗
tiam aun
en 4.
frmiter
ln tal
zori ch-
Uns
generdn

Etr.

sp. DCII. DE HOMICIDIO CvLPABILI. 5323

cket ꝛc. Ob gleich nicht zu befinden, daß Gottfried Riſch ſeine
„Pferde muthwillig ſcheu gemachet, oder auch truncken geweſen,
und dasjenige, was er gerhan, von andern Fuhr⸗und Pferde⸗
Knechten gleichfalls zu geſchehen pfleget; Dieweil er aber meh⸗
rere Vorſicht brauchen, und den Zuͤgel bey ſeinen, wie aus den
gantzen Acten erhellet, ziemlich muthigen Pferden gar nicht aus
den Haͤnden laſſen, oder wenigſtens recht ſtrenge anbinden ſol⸗
len, ſich auch mit dem Exempel anderer unachtſamen Fuhrleuten
nicht behelffen mag, dieſemnach zu der Trandorfin Tode Ur⸗
ſach und Gelegenheit gegeben; So wird er 8. Tage mit Gefaͤng⸗
niß, oder vor jeden Tag mit 3. taͤgiger Arbeit, oder um 4. Nſch.
beſtrafft, und den hinterlaſſenen Erben ein halbes Wehr⸗Geld
an 10. Thl. auch alle Gerichts⸗Koſten zu bezahlen angehalten.

XXV.

Communis obſervantia & exempla aliorum a dolo liberant,
Jed non a culpa.

XXVI.
Erit tamen bæc culpa ſaltem leviſſima.
XXVII.
Conſuetudo legitima uti legem, ita etiam culpam tollit;
XXVIII.
Niſi tamen cum lege divina pugnet, ubi plane non at-
tenditur.

[* ſuperioris meditationis ultima ſpecie auriga ſeſe inpri-

mis exemplo & more laliorum aurigarum excuſabat.
XXX3 Idem

734 MEDITAT. AD PANDECT

Idem multi alii faciunt, &, quando doli culpæœque rei fiunt, hoc
ſolum obtendunt: Ita communiter fieri ſolet. Et aliqua etiam
ejus excuſationis in judicando ratio habetur. Commoede igi-
oblervantiam ex doctrina
Auguſtini in can. 7. cauſ. 32. 4uceſt. 4. verbis: quod, quando
os erar, eximen non erat; a dolo liberare, culpam tamen non
ero culpa, quemadmodum in specimine CUII.

tur hic monemus, communem

.. 1 2 — —
tollere. Hæcv

de culpa, coroll. 4. dictum, ſaltem leviſſima erxit, arg. L. 9. C.
P 1 2 29 ● 9

de Pign. act. ibi: quibus & alii ſolebaut. Exemplum hoc eſto:
Erat in civitate quadam collegium jaculatorum, cui prin-
ceps varias leges, atque hanc inter alias præſcripſerat, ut
Per ſingulas hebdomades binis ſaltem iisque ſtatis diebus con-
venirent & ſeſe exercerent. Sed obſervantia aliquot an-
norum tertium diem addiderat. Quem morem ſequutus
præfectus eorum, collegium tali die extraordinario con-
vocat. In eo die homo infelici ictu perit. Præfectus
ergo rei acceſſitur, quod in convocando leges non ob-
ſervaſſet. Damnatus ad carcerem provocat, àac ſeſe in-
primis obſervantia tutatur. Obſervantia, dico. Nam
conſuetudinem legitimam non docuerat, quam ſi probaſ-
ſet, ab omni profeéto pœna ber fuiſſet, L. 32. in Zne
de Legibus. Quorundam vero annorum obſervantia cul-
Ppasn ſaltem elevabat. Quare Scabini Vitembergenſes men-
ſe Majo anni clo oe CCXXXVII. reo, viro honeſtiori, car-
cerem remiſerunt, ac ſaltem mulctam impoſuerunt: Daß,
weil die bisherige Gewohnheit die Schuld und das Verbrechen
verringert, auch Neidhards ehrbarer Stand dam kommt, der⸗
ſelbe mit dem Gefaͤngniſſe zu verſchonen, und nur um 5. Thir.
zu beſtrafen, jedoch die fernerweit verurſachte Unkeſten zu tra⸗
gen ſchuldig. Iſta vero obſervantia & conſuetudo, de qua

hic loquor, cum lege divina pugnare non debet. Nam ſ
cum

cum

2..

lual

ha⸗
evem
tumm
hoc el
jciant
ruſtici
müttun
ſent,
jaeuhe⸗
dieris,
Obit.
tenclt.
Cuiv
in IW
Jait

it

giltra
Redeſt
er⸗
oſſch
falls
u ckit
elb

19. 0
Nreſto⸗
iprit.
t, U
scon-
t A⸗
CCNNS
10 col-⸗

telechu
n
ſe i.
NN
probi.
ij fue
a col⸗
es wel
i, .
Daß,
uebtechen
gt, der
.. O.
1 N t
de u
Nn

Aun

SpP. DCII. DE HOMICIDIO CvVILPAEILI. 535

cum hac pugnet, excuſationem nullam præbet. Vide cap.
2.X. de CUlericis pugnantibus in duello.
XXIX.
Indalgentie magiſtratus inferioris adverſus legem publizam
dolum &α culbam latam, non leven, tollit.

ndulgentia magiſtratus inferioris contra legem publicam
hanc vim haber, ut dolum tollat, & culpam latam, non

evem. Scire enim debuit & potuit interfector, magiſtra-
tum jus & leges principis tollere non poſſe. Exemplum

hoc eſto: In Saxonia lex eſt, ne in vicis & pagis ignea tela
jaciantur. Quum autem aliquando in pago nuptiæ fierent,
ruſtici convivantes ad dominum, qui magiſtratus fimul erat,

mittunt, ac veniam jaculandi orant. Quum eam obtinuiſ-

ſent, qua data porta ruunt, & promiſeue per pagum ignes
jaculantur. Quod dum incaute faciunt, quidam ex his lu-
dicris jaculatoribus puerum vulnerat, hicque ex vulnere diem
obit. Reus in jus vocatus veniam a magiſtratu datam ob-
tendit, ac propter hane pœnam omnem deprecatur. Sed
ICti Vitembergenſes eum menſe ulio anni clo lo CCXXXI.

in quinquennium relegarunt, ex his rationibus: Ob wol In-

quiſit Conrad bezeuget, der Gerichts⸗Herr habe vor der Hoch⸗
zeit Erlaubniß zu ſchieſſen gegeben, juſſus vero & autoritas ma-
giſtratus delinquentem excuſat, L. II. de Acquir. vel amitt.

1 . . 7 . — ..
poſſ. L. 167. §. I. de Keg. Aris, L. 5. de Ei & arm. All⸗

dieweil aber Inquiſit, den Landes⸗herrlichen Geſetzen in der
Feuer⸗Grdnung vom Jahre 1712. zuwieder, in dem Dorffe
zwiſchen den Gebaͤuden ſtarck und viel geſchofſen, auch ſich dieß⸗
falls mit des Gerichts⸗Herrn, welcher gegen die Landes⸗Geſetze
zu diſpenſiren keine Macht gehabt, diſpenſare enim nemo pot-
eſt, niſi legislator, arg. Can. 3. Diſt.!4. L. II. Pr- de T:
. ieg-

36 MEDITAT. AD PANDECT.

Zieglerus de Juribus majeſtatis Lib. I. c. 7. §. 5. && ult. Bar-
boſa in Theſauro lib. 4. c. 46. de diſpenſatione ax. 4. Erlaubniß
nicht entſchuldigen kan, dieſemnach offenbarlich in re illicita ver-
firt: Is vero, qui in re illicita verſatur, de omnibus, quæ in-
de eveniunt, tenetur, cap. 8. X de homicidio, Carpz. quæſt.
crimi. 27. n. 8. So wird Inquiſit Chriſtian Relher zwar mit der
Lebens⸗und, in Anſehung ſeiner Jugend, auch anderer Umſtaͤnde,
mit der Leibes⸗Strafe verſchonet, jedoch des Landes auf 5. Jahr
lang verwieſen, und zu Bezahlung aller Unkoſten angehalten.

XXX.

Qui in loco, ubi bomines verſari ſolent, vel arloren butat,
vel quid dejicit, vel jaculatur, proclamare debet.

XXXI.

Qui non proclamat, atque prætereuntem occidit, culpæ latæ
reus eſt.

XXXII.

Ccui itidem ſubjacet, qui proclamavit quidem, ſed non
tempeſi ive.

XXXIII.

MNec excuſatur per hoc, quod occifo jus non fuerat, in eo loce

verſandi, ſiquidem aliis boc licuit.

n eadem, quam modo memoravi, cauſa, reus hoc etiam
J pro ſe allegabat, quod, antequam jaculatus eſſet, pro-
clamaſſet, ac circumſtantes, ut abirent, monuiſſet, deinde,
quod puer, quem occiderat, ab hero ſuo domum abire

juſſus per contumaciam reſtitiſſet, atque adeo jus in eg lo-

c verſandi non habuiffet. Nihilominus enim ex Z. 7. Ad
. z.

Tetir

lu

W

—

1. Bor.
laubvi
1a vel⸗
Gwe ir.
gucß.
ſͤrde
h⸗
en

utn,

e u
Im

in eo

poceiun
ſlet, .
4 Geinde
umn dhi

in eg

L. 74

Sp. DCII. DE HOMICIDIO CVLPABILILI.„. 537

legem Corn. de ſicariis & artieulo Carolino 147. tanquam
culpæ latæ reus damnatus fuit, ex his rationibus: Ob wol
der entleibte Paul auf ſeines Dienſt⸗Herrn und Frauen Geheiß
nach Hauſe gehen ſollen, nichts deſtoweniger da geblieben, und
dem Inquiſitem, welcher ihn abweſend zu ſeyn geglaubet, in den
Schuß gelauffen; Ceſſat autem culpa tunc, quando læſo jus
non fuerat in eo loco verſandi, J. 5. I. de Lege Aquilia; Læ-
dens enim divinare non potuit, an is per illum locum eſſet
tranſiturus, L. 31. ad L. Aguiliam. Bey welcher Bewanbniß
es das Anſehen gewinnet, ob ſeh Inquiſit nicht allein mit der To⸗
des ſondern, als in einem homicidio caſuali, gax mit aller Stra⸗

fe zu verſchonen. Alldieweil aber Inquiſit wol gewt iſt, d daß an

dem Orte, wo er geſchoſſen, Leute geweſen, und rlich JFun⸗
gen hin und wieder gelaufen, welches gleichergeſtalt eine groſſe
culpa iſt, L. I1. pr. ad Ieg. Sdailam, ibi: ubi tr auſtua ie⸗
quens erat, immaſſen auch das vorhergegangene Ruffen und
Warnen anderer geſtalt nicht zu ſtatten koͤmmt, es geſchehe denn
tempeſtive und dergeſtalt, daß die Leute gnugſame Zeit ſich zu
retiriren uͤbrig behalten, Mevius P. I. dec 221. in ine, Hoppius
ad §. 4. I. de lege Aquilia, hier hingegen ni icht zu befinden, daß
Inquiſit nach dem Rufſen ſo lange, bis die Ar nweſende ich gnung⸗
ſam in Sicherheit begeben koͤnnen, innen gehalten ꝛc.
XXXIV.
Qui in loco, in quo ihominei verſari non ſolent, licite jacula-
zur proclamare neceſſum non babet.
Et, ſi prætereuntem occidat, boc caſus mere fortuitus eſt.
Venatoris filius, qui & ipſe arti venatoriæ operam dabat,
jaculando ſe exerciturus, in ſylvam abit, metamque
Tom. IX. LyV ſibi

538 NeEDITAT. AD PANDECT.

ſibi in arbore ſgit. Non longe ab hac arbore aberat cam-
pus lino conſitus, in quo puella humi proſtrata jacebar, ſo-

lium evellens. Hanc jaculator ille trajectam necat. Om-
ia reum excuſare videbantur. Taculatus erat licite & in
loco non inſolito Puellam inter herbas latentem nec con-
ſpicere, nec, quod illa ibi jaceret, divinare poterat. Igitur,
quum totum campum in oculis haberet, nec ullus uſpiam
homo appareret, proclamare fuperfiuum & ridiculum cre-
diderat. Denique locus, in quo puella necata, ab eo, ex
quo jaculum emiſſum, tanto intervallo diſtabat, ut telum
eo pertingere potuiſſe fere miraculo eſſet. Quum ergo in
collegio C torum Helmim dienſium de hac cauſa menſe
Februario anni clo oe CCXX. deliberaretur, reum plane,
etiam a ſumtu litis, abſolvi debere, cenſui propter §. 4.
&. y. I. & L. 9. §. ult. nec non L. 31. D. de lege Agquilia,
item artieculum Carolinum 147. ſed ſuffragiis collegarum,
qui ſe culpam leviſſimam animadvertere contendebant, vi-
Gus miſerum ac, ut conſtanter credidi, innocentem ad
mulctam modicam & ſumtum litis ferendum damnavi: Daß

Friederich Gerge Weigel nunmehr der an Even Berns began⸗

genen Entleibung halber pro confeſſo und convicto zu ach⸗

ten, gleichwol aber in An ſehung, daß er erſtlich als eines Foͤr⸗

ſters Sohn ſich im Schieſſen zu uͤben wol befugt geweſen, dem⸗
nach in re lena verliret, hiernaͤchſt 2) ſolches an keinem un⸗
eehnt⸗ ien em und verbotenem Oete gethan, ferner 3) wegen
der vorſtehenden Baume das entleibte Maͤdgen nicht ſehen,

und ech Anlei ung des beygelegten Riſſes, daß der Schuß

ſo ungl Elich 9 gerathen und in ſolcher Diltantz einen Men⸗
ſchen treffen wuͤrde, kaum dencken konnen, folglich ein ziem⸗
lich gerinz es Verſehen begang gen, dann 4) der Entleibten Va⸗

ter bereits le tion erh alten un d 1 ſelb ſt ver dem Thaͤter in-

ter-

Ju

N

6

eiN.
n ſ.
On.
1 in
Cl.
lgitun
pian
ncre⸗
, &
Ltelun
erge 1
welle
Plane,
er t⸗
Agulin
garun
ant, N
lem 4

begn
ed HD

n,
de Sh

en N W

n
Eeen B

Thri⸗
lel⸗

SP. DCII. DE HOMICIDIO CvVLPABILI. 539

tercediret, daferne man ſich ſeiner Perſon bemaͤchtigen ſolte,
hoͤher nicht als mit 8. taͤgigem Gefaͤngniß, worinnen er mit
Waſſer und Brodt zu ſpeiſen, oder um 4. Thlr. zu beſtra fen,
auch alle durch dieſe Inquifition verurſachte Unkoſten zu erſtat⸗
ten ſchuldig ſey. V. R. W.
XXXVI.
Jus canonicum clericos, qui hominem culpa necarunt, irregu-
lares facit atque a ſacerdotio arcet.
XXXVII

Proteſtantes jus canonieum hac in parte eatenut Jaltem gua-
tenus juri divino convenit, receperant.

XXXVIII.

Vox: irreprebenſus; quæ I. ad Timoth. III, 2. veperitur,
explicatur.

XXXIX.

Calye levis & leviſima bomicidam ſacerdotio indignum non
reddit.

XL.

Exemplum clerici venatoris memoratur.

Tus canonicum in c. 7. g. 10. C. X. de homicidio ſacerdo-
J tes, qui culpa hominem occiderunt, irregulares decla-
rat, atque a ſacro officio in perpetuum excludit; cujus juris
uſum hodiernum apud Proteſtantes fruſtra quæſivi in Bæb-
meri Jure eccleſiaſtico proteſtantium lib. 5. tit. 12. qui liber
YVV 2. tan

540 MEDITTAT. AD PANDECT.

tamen inſtar bibliothecæ eit, & aliorum commentarios omnes
in jus canonicum abunde ſupplet. Res multum dubii habet.
Equidem Conſiſtoria noſtra juri canonico per omnia non ſer-
viunt, & nonnunquam ad ſacerdotia admittunt, quos regu-
læ hujus juris admitti vetant, cujus rei luculentum exem-
plum idem Pæbmerus lib. t. tit 14. §. 6. in ætate ordinando-

rum, jure canonico præſcripta, commemorat. At ſi vekmaxi-

me jus canonicum negligimus, negligere tamen non poſſu-
mus ea, quæ Paulus, Apoſtolus in prima ad Timoth. epiſt. caß..
2. in ſacerdote requirit, inter quæ primo loco eſt, ut irre-

prehenſibilis, aveniaumoc, ſeu, quod jam tum inter Judæos ſe-

cundum Maccalæorum IV, 42. requirebatur, Ananos ſit. At-
qui irreprehenſibilis non videtur, qui hominem, etſi per
culpam ſaltem, necavit. Ipſe Auguſtinus, qui verba Pauli
Tract. XLI. in Joannem laxius interpretatur, homicidium ta-
men ſine diſcrimine inter peccata, quæ ſacerdotem ex Pauli
mente ab altari arceant, ponit: Won dieit, inquiens, Apoſtolus,
ſi quis ſine peceato eſt. Hoc enim ſi diceret, omnis bomo reproba-
retur, & nullus ordinaretur, ſed ait, ſine erimine eſt, ſicuti eſt
homicidium, adulterium, aut aliqua immunditia fornicationis,
furtum, ſraus, ſacrilegium, & cetera bujusmodi. Crimen enim
eſt grave peccatum accuſatione & damnatione digniſſimum.
Verum vocem irreprehenfibilis, qua Paulus utitur, captari
non oportet, ne, dum hoc facimus, homines omnes, quorum
emo ſine peccato eſt, ab altari excludamus. Nec Pauli,
qui ſe ad hominem ſcribere, & ſacerdotia non angelis, ſed
hominibus, conferri, norat, ea mens eſſe potuit, ut vitam,
nulla prorſus macula adſperſam, deſideraret. Voluit Pau-
Ius ad ſacerdotia evehi homines, non ab omni labe & pec-
cato pures, qualis nec ipſe erat, ſed ab extantioribus ſaltem
flagitiis, quorum memoria quaſi æterna eſt, & cum perſo-
næ,

——
Umnes
habet.
n ſer⸗
regn.
exem
ando-
Waxi⸗
Pohi.
Sen.
t irte⸗
ros ſe⸗
t. Al.-
DNN
ex ball
Naln 15
ſe rlr.
ſenii
eotioni,
ey erin

„ 1, Chrti

anm

ee u 1)
ſ⸗
ngeh
Ut Fe,
oluit bir.

SP. DCII. DE. HOMICIDIO CYLPABILI.„. sSAT

næ, quæ ea admiſit, adſpectu renovatur, immunes, ne piæ

teneræque mentes, quibus regendis illi præficiuntur, quo-
tiescunque rectorem ſuum vident, atrox ſaelus ab eo olim
commiſſum reminiſcantur, atque hac recordatione offendan-
tur, aut in devia abripiantur. Num eo cædes per culpam ad-

miſia referenda ſit, conſiſtoriorum erit, arbitrari. Equidem,

ſi culpa ſupina fuit, ſi factum abominandum cauſam occaſio-
nemque neci dedit, ſi inexcuſabilis laſcivia & protervia in-
tervenit, jus canonicum ſervandum eſt. At, ſi levior culpa
fuit, ſi cædes in pueritia aut prima adoleſcentia facta, ſi pec-
catum multorum annorum probitate ac vita meliore expia-
tum eſt, ceſſabit irregularitas. Sic in agro Magdeburgico ſa-
cerdotem factum recordor, qui puer olim matrem ſuam, tor-
mento incautius exploſo, necarat; & in Holſatia, me puero,
ad ſacerdotium admiſſus fuit, qui furem nocturnum, non

ſervata per omnia moderatione ineulpatæ tutelæ, gladio in-

terfecerat. Indubio epiſcopi Wintonienſis judicium ſequen-
dum eſt, quod Franciſcus junius in epiſtola ad Gerhardum
Joannem Voſſium anno 1621. data refert. Eſt hæc epiſtola
inter Gerbardi Joannis Voßſii & elarorum virorum ad eum epi-
Kolas, quas Paulus Colomeſius anno 1690. Londini edidit, quin-
quageſima, in Operum vero Gerbardi goannis, Voſſii, quæ an-
no 1699. Amſtelodami prodierunt, tomo II. tertia & quadra-
geſima, atque pag. 29. Jq. exſtat. Excerpam hic ego illam:
7 rimeſtre & amplius eſt, quum Archiepiſcopus Cantuarienſis,
Georgius Abbot, inter venandum cervo imminens, ictu fallen-
te, hoimninem ſagitta confkxit. Diſcili conjectura non eget, guam
gravi vulnere caſus tam luctuoſus ipfius Archiepiſcopi piam
mentem & bonorum omnium animos adftixerit. Wondum is do-
lor exoleverat, quum ſtatim non levis diſicultas inde exorta
omnium aures oraque advertit; nam quatuor inter, quibus im-

Vyy 3 vo-

5A2 MEDITAT. AD PANDECT.

ponenda manus erat, Epiſcopos alizui ambigere cœberunt, an
conſecrationem bane bumana cæde oruentatæ manui rite poſſent
perpetrare: Neque deerant alii complurei, gqui deftinatione ta-
cita in locum Archiepiſcopi, fumma, ut putabant, dignitate ex-

uendi. Wintonienſem jſuficerent: I, imonienſe ipſo multum ob-

nitente, & nibil non obnixe pro Archiepifeopo faciente. Vidit

zandem Kex ad curam ſuam negotium bhoc pertinere; oculosque

circaumferens, decem Pectatiſſimæ Jauktitatis ac Fdei viros ele-
git, qui erudikionem ſuam intenderent, & genus gquaſtionis, aut

non ſatis tritum, aut etiam inexpertum, ad liquidum perduce-

rent. Erexerat en res publicam expelbtationem, omnis moræ im-

patientiſſimuzs: ſummisque viris bine inde, dum antiquæ eccle-
ſiæ Canones conferunt, & exeutiunt, in ſtudia per aliquot dies

diductis abrubtain undique gratam ſaluberrimi conſenlus ſpem
tzimida ſollieitudine non pauri augurabantur; donec rev. E in-
tonienſis Epiſcopus inſinitam hane ſententiarxm diverſitatem,
unico allegato canone, diremit: Clerieus, de quo dubitatur, an

l regularis, non eſt irr gularis. Modeſtia gravitaique rev. vi-

ri mn! rifice comummendavit dicti opporvtunitatem, prætipue aucceptam,
diutina quaſi altercatione feſfs. Sententia itaque bæc non præ-
valuit modo, ſed omnino poſt tanutas dißenfiones ſola fuit fre-
quent. Magnam ſibi tam notabili æuιαιιρπιωιuτιρπι moderationis exem-
pio vir rev. admirationem, tam abpud ipfum Torgem, quam apud

omnes bonos comparavit: Monnuit certe Archiepiſiobpum Regr,
ut conſervatæ gratiam d'gnitatis ad unnm Wintonienſein re-

ferret. Canon ille, in quo judicium ſuum fundat epiſcopus
Wintonienſis, reperitur, ut credo, in illis eap. un. X. de Seru-
zinio in ordine faciend
novimus, dignum dehbemus judicare. Objicies forſan, archi-
epiſcopum venatorem contra jura in c. 2. X. qe Clerico ve-
natore & Clem. . §. 3. de Sratu monachorum, quæ Clericos
venari, ac. ſi etiam proprios ſaltus habeat, perſonalem ta-
men venationi præſentiam exhibere, vetant, feciſſe, atque
adeo in re illicita veriantem atrociter peccaſſe. Verum ju-
ra iſta, quæ clericos a venationibus arcent, contraria con-
ſuetudine jam diu ſunt obliterata.

1

ℳ
,
7

7
1

9 verbis: Ilum, quem indignui eſſe non

XLI.

l

Iun.

6

6

jube
Nis:
opor
batie
Non
ſus
tune
10 0
lUas
O
fe
toit
ſei⸗
Pot
ec⸗
ol

1

SP. DCII. DE HOMGD O CVLPABILI. 543

t, d “”èð XEI.
KW Reus cædis ſine arbitris factæ, qui caſum fortuitum allegat,
Ohe M-⸗
nedu. bunc probare debet, alias tormentis ſabditur.
tum A. 2 XLII.
N

Tunc tamen a probatione immunis eſt, quando nulla prorſus

culuet
1 cauſa, quæ eum ad necandum movere poterat, abbaret.

II,NN

percher. GE ſe cædem nullis præſentibus hominibus feciſſe fate-
rt W☛WM tur, ſed inculpatam tutelam prætendit, hanc probare
. jubetur i in articulo Carolino 143. Quod ex ſimilitudine ratio-
RM MU nis ad alias etiam exceptiones, uti caſus fortuiti, extendi
. ir oportet. Nam & lex civilis & recta ratio excipientem pro-
enen, batione ejus, quod excipiendo affirmat, onerant. Si proba-
1, tiones deficiunt, tormenta decernuntur. Neque enim ca-
ſe. . ſus fortuitus præſumitur. Præſumitur tamen aliquando,
eehte tunc nempe, quum nulla plane cauſa, quæ interfectorem
un nt⸗ ad occidendum movere poterat, neque odium, neque uti-
uNH litas, apparet. Non eſt ſcilicet credibile, quempiam adeo
r omnem humanitatem exuiſſe, ut hominem, a quo nunquam
1, offenſus fuit, cujusque mors ipfſi nulla ratione prodeſſe po-

tuit, interfecerit. Quare Cicero in Oratione pro Sexto Ko-
ſeio Amerino Roſcium hunc, de parricidio accuſatum, hoc
potiſſimum argumento tuetur, quod Roſcio nullam patris
Ooccidendi cauſam fuiſſe, neminem vero, ne minimum guidem
malefieium ſine cauſa admittere, cab. 26. n. 733. dicit, ac dein-

rs . de in principio capitis t7. accuſatorem adloquitur: Cauſam,
“D 1i- inquiens, proferre non potes: ſatim viciſſe debeo. Tpſa quo-
e, ANe que articuli 143. verba, welcher Theil auch aus vorgehen⸗
runn i den Geſchichten mehr Glaubens, Urſacle Dewegung Vor⸗
rin co. theils oder Nutz haben moͤg, den andern an dem Ort, als .

die
I.

MEDITAT. AD PANDECT.

die That geſchehen iſt, zu erſchlagen, odr zu bensthigen;
item art. 25. n. 5. noſtram ſententiam mirifice juvant. Qua-
mobrem [Cti Helmſtadienſes menſe Septembri anni clo lo-
CCXVI. reo cædis, caſum fortuitum alleganti ac jusjuran-

dum offerenti, id permiſerunt, ex hac ſola ratione, quod nec

minima cauſa, quæ reum ad necandum impellere potuiſſet,
appareret: Wuͤrde Inquiſit Randig, nach vorhergehender ſcharf⸗
fen Verwarnung vor der ſchweren Strafe des Meineydes, in Ge⸗

genwart elnes Geiſtlichen ſich eydlich reinigen, und, daß er den

Knaben Carl 5 Friedrich Gokttknechten, nicht vorſetzlicher Weiſe,
ſondern unverſehen⸗ und wieder ſeinen Willen erſchoſſen, ſchwoͤ⸗
ren, ſo wird er zwar von der auf die Todtſchlaͤger geſetzten
Strafe beſreyet, nichts deſtoweniger aber zu Erſtattung der⸗ durch
dieſen Proceſſ verurſachten Unkoſten angehalten. V. R. W
Rat. Dec. Die vornehmſte wider den Inquiſiten vorhandene
indicia, welche ihn einer vorſetzlichen Entleibung zu uͤberfuͤh⸗
ren ſcheinen, beſtehen darinnen, daß er bey ſeinem Wegge⸗
hen geſaget, er wolle einen Haſen, wo nicht mit 4. doch mit
2. Beinen ſchieſſen, daß er dieſer Worte durch 2. Zeugen, de⸗
ren eine ihre Ausſage durch den Tod, die andere vermittelſt Ey⸗
des bekraͤftiget, uͤberzeuget, gleichwol bey ſeinem Laͤugnen ver⸗

harret; wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob ſey er vor
unſchuldig nicht zu achten, ſondern vor allen Dingen durch har⸗

ten Angriff des Scharffrichters zu einem richtigen Bekaͤnntniſ⸗
ſe zu bringen Alldieweil aber bey dergleichen zweifelhaften
Entleibungen nach Kayſer Carls Verordnung, in der Heinl.
Sals⸗Gerichts⸗Otdnung art. 2 5. n. 5. zuforderſt darauf ge⸗
ſehen werden muß, ob die verdaͤchtige Perſon aus Neid, Feind⸗

ſchaft, vorhergehende. Drohung, oder Gewartung einiges Nu⸗

tzens zu der Legangenen Miſſethat Urſach genommen haben
moͤchte, dergleichen aber allhier ſich nicht das gerngſte findet,
dem

de⸗

ihrn
anl

Ky
taf
Bel
geſt
le,
verſe
fiugea
heſite
don
tung
um

len,

igen;
lo b.
loran.
d nec
ilet,
ſorf
ir den

Handene
lterfth
e
h nt
Uen/ d

in bel⸗
A W
chhon
finntuß⸗

auf

6 D
, Fllcd⸗

63 N

hon
ftda,
Nenl

,C,

Sp. DCI. DE HOMICIDIO CvLPABILI 145

demnach nicht zu vermuthen, daß Inquiſit, aus einer gantz ab⸗
ſcheulichen Boßheit, ein unſchuldiges Kind, deſſen Groß⸗Eltern
ihm noch darzu Freundſchaft erwieſen, ohne die geringſte Ver⸗
anlaſſung nuͤchternen Muthes entleibet haben ſolte, vielmehr ſein
BVorgeben, daß es unverſehens und bey Gelegenheit, da der
Knabe ihn bey dem Gewehr zuruͤck gezogen, geſchehen, ziemlich
wahrſcheinlich iſt, hiernaͤchſt die Worte von dem Haaſen mit 2.

Beinen gar wohl nach der Majorin von Luͤtzow Erklaͤrung der⸗

geſtalt, daß er die Merode- Purſche aus ihren Aeeckern und Hol⸗
tze, kraft der ihm aufgetragenen ſauve garde, vertreiben wolle,
verſtanden werden koͤnnen; So haben wir billig Bedencken ge⸗
tragen, Inquiſiten dem Scharfrichter zu untergeben, ſondern das
beſte zu ſeyn erachtet, ihn nach abgelegtem Reinigungs⸗Eyde
von der Inquiſition zu entbinden, dabey aber dosch die Erſtat⸗
tung der Unkoſten, weil er gleichwol mit der Flinte vorſichtiger
umgehen, und den Verdacht durch die Flucht nicht ſtaͤrcken ſol⸗

len, ihm autzuerlegen.

C O A 0ULELANRNIV M.

Omnis exceſſus moderaminis inculpatæ tutelæ, quo homo
occiditur, culpa eſt, pro diverſitate circumſtantiarum
modo lata, modo levis, modo leviſſima, atque aliquan-

do ultimum ſupplicium meretur, ut: ſi fur deprehen-

ſus, ut vitam libertatemve tueatur, deprehendentem
obtruncat.

ZToi. JX. Z. 2 PN

546 AMIEDITAT. AD PANDECT.
P RA M & E %.
RESPONDENTISVO
SA L VT E M.

Nuuduam me, in cathedram publicam diſputandi cauſa

euntem, certior victoriæ ſpes comitata eſt, quam, quum
Te in eum deduxi, cultiſſme Hermanne. Videram Te quo-
tidie in Scholis meis, & acceptam ex commilitonibus tuis,
quos de tua vivendi ratione inbinde interrogavi, eſſe hanc
optimam, dignam ingeduo juvene, & dectis exercitationi-
bus perpetuo diſtinctam. Non tamen plane fidebam iſti fa-
miliarium tuorum de Te judicio. Expertus jam olim fueram,
amicos illos nonnunquam inter ſe comparare, ut mutuum
ſibi teſtimonium dicant, more Græcorum, de quibus vulga-
tum eſt proverbium, quod legimus in Ciceronis oratione:
da mibhi teſtimonium mutuum. Nonuerat me quoque VIpia-
nus in L. 9. §. 3. 2d L. Corneliam de fal ſis, adoleſcentes ali-
quando falſas teſtationes faciendas, teſtimoniave falſa invi-
cem dicenda coire. Ipſe igitur Te tentare conſtitui. Quod
dum feci, miratus ſum egregias tuas in jure progreſſiones,
prompfasque ad interrogata & dubia mea reſponſiones
Quapropter deſcendi Tecum in palæſtram, bonæ ſpei, ut
dixi, plenus; quam Tu tunc mirifice & cum bounorum om-
nium plauſu expleſti. Porro heri cum fratre TPuo, ornatiſſimo
juvene, in conſpectum totius Ordinis Juridici veniſti, & ſo-

ſolitum candidatis fori colloquium ſubiiſti, in quo ambo ita

ſtetiſtis, ut exſpefctationem noſtram etiam viceritis. Nihil ita-
que nunc addo, quam, me Parenti veſtro optimo gratulari,
optareque, ut bini, quos educo, filii aliquando ſimilem ve-

ſtræ laudem reportent. Vale. Vitembergæ VI. Kl. April.

Anno clo Io CCXXXVIII.
5PP

1

Diſe

Aeen

inter

u .
W.

4

un

cauli
guunm
e gac-
8 tuis,

ſe harce

tationt.

id..

neram,
atuuin

raione :

e Vlp⸗⸗
a iot.

eſlone
nſoes
Gel, u
udn 0.
li lr
5 1li
Ninid ite⸗
ratulat,
len
N M

N.

. l

SP. DCIII. DE VOLVNTATE NOCENDI &c. 547

— &SPEOTM EF N DCIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD. LIB. XLVIII. TIT. VIII.

VOLVNTATE NOCENDI, SEV,
VT MALE APPELLATVR,
ANIMO OCCIDENDI.
INDIRECTO.

I.
Diſerimen, quod vulgus inter animum occidendi direttum &
indirectum facit, nec utile eſt, ne accuratum
II.
Aec male quoque defnitur.
III.

Accuratius & cum lege loquunrur, qui animum occidend in-
directum auimum ſeu voluntatem nocendi appellant.

Golene JCti, quando titulum de ficariis, ſeu homicidio,
explicant, animum quidem occidendi ad irrogandum
Jultimum ſupplicium defiderare, deinde vero diſcrimen

inter animum occidendi direétum & indirectum facere, ac,

an & quousque hic animus indirectus pœnam mortis merea-

tur, diſputare. pſe ego hoc inſtituto, ne obſcurus fiam, ſu-

binde uror. Lubentius tamen ab iſtis vocabulis abſtineo, &

cum lege clarius longe ac melius loquor, ſcilicet cum l. 1.

C. ad L. Cornel. de ſi cariis, ubi animus occidendi & voluntas
LZZZ 2 no-

548 MEDHTAT. AD PANDECT.

nocendi invicem diſtinguuntur; in quorum evidentiſſimo-
rum vocabulorum locum alia minus apta, minus perſpicua,
quin & minus latina, ſubſtitui, fere ridiculum eſt. Quid fit
animus nocendi, unusquisque intelligit. At animus occiden-

di indirectus, ut, quid fit, intelligatur, definiendus eſt ante

omnia. Audiamus vero dehnitionem. Ajunt animum occi-
dendi indirectum adeſſe, quando quis illicitum quid facit,
ex quo mortem ſequi poſſe, prævidere poterat. Parum ac-
curate. Nam, ſi hanc definitionem admittis, in plerisque
homicidiis, quæ per culpam committuntur, animus occi-
dendi indirectus intercedit, atque ita homicidium culpabile
etiam ultimum ſupplicium meretur. Fac ergo, quem die
ſacro & feriato opus manu facere, arborem ſecare, plau-
ſtrum onuſtum vehere; fac, quem horis vel locis vetitis ja-
culo, pila, globo ludere; fac, quem per laſciviam in vico vel
urbe tormentum explodere; fac, quem in popina ad mecli-

am usque noctem ſedere, ac in improviſam rixam incidere,

hosque omnes ex improviſo hominem, de quo lædendo
ante ne cogitarant quidem, interimere. Tamen, ſi definitio

illa recte ſe habet, quia rei illicitæ operam dederunt, & mor-

tein inde ſequutam prævidere potuerunt, ob animum cc-
cidendi indirectum homicidii doloſi rei erunt, ac ultimeo
ſupplicio adficientur; id quod forte nec illis ipſis, qui nobi-
le de animo occidendi indirecto commentum excogitarunt,
in mentem venit. Deeſt ergo aliquid definitioni illi, ſcili-
cet voluntas nocendi, ſine qua animus occidendi, ſive dire-
Qus, ſive indirectus, mente concipi non poteſt. Quæ ſi ita
ſunt, quid opus eſt nova voce, cur non ſimpliciter: animus
nocendi; pro animus occidendi indirectus; dicimus? Opor-
tebat ICtum, ubi cum lege poterat, ſine lege loquentem,

erubeſcere. Verum obſequendum eſt mori recepto, &£ Gan⸗
dum

hune
Kinm

1el

Res

riN
ſin
cye
Vuln
(Or
leß
tem
gebe
Kucd
WN
dor
ſe
Ni
el

Pubile
n Cie
Plarr⸗
is ⸗
eo vel
medt.
geicete,
edend

ner

animnns

0her
wenten
Ad.
(un

1
.
1.

7

SP. DCII. DE VOLVNTATE NOCENDI c. 1149

dum aliquid his, quibus ſtylus legum Romanarum adeo
inſolitus eſſe cepit, ut, ſi quis cum VIpiano aut Juſtiniano
loquatur, hunc barbare & obſcure loqui autument, ma-
lintque floſculos ſuos, ex Accurfſii, Bartholi, Baldi, Jaſonis
hortis decerptos, retinere. Quibus ipfi nos morem geri-
