unnl de

nden

—

lſend G

uidemn do-

uiſtioni

nen

A.

biſtrator⸗
ipis incll
num G

G ſeven

Soubeni.
Pen ſken
ſen Wſn
Hden Nn
ſnne ek.
toer edn
und g.

SP. DCXXI. DE RESIDIS. 89

redditarum ad vivum reſecandis diximus, ſic temperari o-

portet, ut improbis fraudatoribus perfugium non præſtent.

Scribimus pro iis ſolis, qui nullius criminis convicti, ſaltem

ad rationem acceptæ & tractatæ pecuniæ publicæ redden-
dam evocantur. At, ſi ſupremus miniſter, aut exercitui
præfectus, aut familiaris Principis, ex pecunia publica ſibi

praædia comparaſſe, ſuos ditaſſe, neceſſarium ſumtum non fe-

ciſſe, commeatum intervertifſe, ſtipendia, quibus debebat,
non exſolviſſe, prædam ſibi ſoli retinuiſſe, ſocios vexaſſe, a
mercatoribus caſtrenfibus dona exegiſſe, annonam flagellaſ-
ſe, immunitatem ab hybernis & ſtativis vendidiſſe, & cetera,
arguuntur, his excuſatio modo memorata non Proderit.

Proderit tamen in iis, quæ forte per leviſſimam culpam ad-

miſſa aut neglecta fuerunt, quippe ad quam præſtandam nul-
lus adminiſtrator obligatur. Quin imo, etiam, quum levem
culpam admiſerunt, ad damnum quidem reſarciendum obli-
gantur, ſed tamen nec puniri, nec ad ſolennem inquiſitio-
nem trahi poſſunt. Plenius hoc exſequuti ſunt Cti Helm-
ſtadienſes in reſponſo, menſe Februario anni clo lo CC-
XXVI. exarato: Iſt wider den Cammer⸗Verwaiter Donat die
Special-Inquiſition wegen einiger bey der Caſſa ihm beygemeſ⸗
ſenen Malverſationen erkannt, ſolches Erkaͤnntniß durch ein
von Wittenberg eingeholtes Urthel beſtaͤtiget, und dem De-
nunciaten die Fuͤhrung einer weitern Defenſion abgeſchlagen
worden, wannenhero zu wiſſen verlanget wird: Ob ihm von
Rechts wegen eine andere Defenſion zu verſtatten ſey? Nun ha⸗
ben wir die Acta mit groſſem Fleiſſe verleſen, und erwogen, und
finden freylich, daß die Cammer anfaͤnglich einige wahrſcheinliche
Urſach gehabt, auf die Inquiſition zu verfallen. Denn Denun-
ciat iſt, ob zwar noch zur Zeit keines doli, gleichwol ein und des
. an⸗

996 MEDITAT. AD PANDECT.
andern Verſehen, ziemlich uͤberfuͤhret, geſtalt ¹) aus der fol. 6. be⸗

findlichen Weiſung erhellet, wie derſelbe das Geleite durch enunen—

Jungen reſpiciren laſſen, er hiernaͤchſt 2) zugeſtehet, wegen der von
Pratan Zoll, frey eingelaſſenen 9. Korn⸗Wagen einen Irrthum

begangen, und die noͤthige Erkundtgung nicht eingezogen zu haben,

ferner 3) derſelbe nicht in Abrede geweſen, mit Ziegens unrichtiger
Verwaltung conniviret, deſſen Eingrif in die Zoll⸗ Gelder nicht an⸗
Sezeiget, ja vielmehr in Anſehung eines kleinen Vorthei's mittelſt
Vorſchuſſes aus eigenen Geldern vertuſchet zu haben. Dieſe offen⸗
bare Umſtaͤnde nun haben dem hohen Collegio Gelegenheit an die
Hand gegeben, den Denunciaten, ob habe er ſolchen Vorſchuß aus

der Caſla genommen, in Verdacht zu ziehen, auch, daß die wegen

des Talges angebrachte Beſchuldigung nicht ohne Grund ſey, zu

glauben, mithin die Inquiſition zu erkennen, und weitere Defen-

ſion abzuſchneiden. Alldieweil es aber bey Erkennung der Inqui⸗-

ſition gegen einen herrſchaftlichen Bedienten, und ſonderlich einen

Einnehmer und Verwalter Koͤniglicher Gelder und Einkuͤnfte⸗/
gar nicht auf kleine Verſehen und Irrthuͤmer ankommt, immaſ⸗

ſen wir, die wir taͤglich in dergleichen Rechnungs⸗ und Admini-

ſtrations-Sachen conſuliret werden, durch die lange Erfahrung
dasſenige, was ein beruͤhmter Hiſtoricus unſerer Zeiten, P. Da-

niel, Hiſtoire de France tom. 3. ad annum 1315. pag. 359 ſa⸗

get, wahr zu ſeyn befinden, es ſey nemlich moraliter unmoͤglich,
daß ein mit einer etwas weitlaͤuftigen und verworrenen Ver⸗
waltung herrſchaftlicher Einkuͤnfte beladener Diener ohne allen
Irrthum und Verſehen bleiben, und ſeine Handlungen, wenn
alles auf das genaueſte unterſuchet und beleuchtet wird, durch⸗
gehends juſtificiren und entſchuldigen koͤnne, ſonderlich, wenn
derſelbe etwa auch in andern Bedienungen ſtehet, wannenhe⸗
ro es viel zu hart ſeyn, und einen jeden rechtſchaffenen Mann

von dergleichen Bedienungen abſchrecken wuͤrde, wenn aus allen

klei⸗

—
feinen
Uertau
Kuin ein
ſelende
whrten

Princißi

len Grul
eines gen
ſin E g
de beyd
da hemt
heſunden
Guths
Viſſimam
wierwel
Muſche
rung bey
nigen uͤbe
ſtion ann

lchedare

ſtuß ons
ſe dirch
chem Gr⸗
Monnes
heherfoden
i gute g.
Mlſo g
dNNeber
ſen, lenn
Ind

enfutotn

lhriter

dernichton⸗

1is nttd
Dietfn
0hetdOe .
Nſchtiae
e en
d ſen. au .

e Deten-
der lnqui
ſch ein
Eiplin
t, innß
Admini
Ifrhrunn
,PMr.
169 ſy

Ctnbgih
ger Dn

e gen

9, dermn.

vannete
n Mam
gus al

“
4
R

SP. DCXXI. DE RESID UIS. 897
9

kleinen Verſehen eines ſolchen Bedienten der Argwohn eines ſ
mit

unterlaufenden Betrugs
erlar igs gezogen, und die hoͤchſtſchimpflt
Ruin eine DeE. 1 oͤchſtſchim
eines rechtſchaffenen Mannes, ja ſeiner and uiint
6 1 „Ab⸗

zielende Inquiſition alſofort m
et erkannt werden ſoll iel
waͤhrten Rechts⸗Lehrern, apud Leyſerum de Pelicti u hrlen
772

Principis §. 29. 30. arg. I. ity;
m Grund 30. . C. 7. C. Arbitrium tute
e nre ente,enn Vnd ien Zürſiche Daner wegen
fner gar ni . Merſehens und etwa begangener culpæ
die beyde ſe zur Verantwortung gezogen werden koͤnne, und d nn
dar Vennich in den rationibus dubitandi angefuͤhrte Unmnſt denn
befundenen Fangen mi ſeinen vermuthlich ſonſt treu und geſchietl
uths re ungen mit gebrauchet, auch wegen Beſcha fenhe t
he Brn an deitrer⸗ hoͤchſtens nicht mehr, als e ne S es
Wwiewel n at zich, hiernaͤchſt die Connivenz mit Ziegen ſich,
Menſchen nicht ſ ich, gleichwol in etwas dadurch, daß er die⸗
rung den r he d ee ruiniren, ſondern in Hofnung ſeiner Beſſt⸗
nigl. Majeſtat Ge S es ohnedeß mehr auf ſeine eigene als Koͤ⸗
nigen inketagen veeden oigtich al diſe orſchieſſung des Sei⸗
Kti õäs alle dieſe facka vor ſi Si .
Relchearener en e enata noleden dem Kitn gl le Vor⸗
ſe durch freye Paſi eldern gethan, ingleick en dem Ke nigl. Intereſ-
chem Grunde ſteh rung des Talges Schaden zugefuͤget, auf ſchw
Mannes nanh 1 et/ wenigſtens zu Anſtellung der den Ruin dnne
lich gute Zeugniſſe ſeines ſonſtigen W lebet, Uberdies darſelle tef⸗
at es ſon tige ohlverhaltens h
a al ä nicht ſo gieichech Ehee in
de die Camn. en 1 gebracht werden muß; So glauben wir, es wer⸗
laſſen, tem De ſich in Anſehung der angefuͤhrten Umſtaͤnde bewegen
Tbm. 1X Llaten eine anderweite Defenſion zu verſtatten
. XX XxxN X SPE-

898 MEDITAT. AD PANDECT.

FPECIMEN LDCXNXII. icel
MEDITATIONVM AD PANDECTAA nk⸗
AD LIB. XLVIII. TIT. XIV. W
DE MuNIS
A M B I T V
⁹ V.
1 inmn d
VI.
ui officium ſuum pecunia redemit, & ante & poſt tonenn
ſuſceptam adminiſtrationem removendus eſt. Vide nuy, m
ι Specimen DLXXI. de Veris delictis miniſtrorum Priu l
cipis, medit. 4. Aternum
II. In crimen ambitus incidit, qui, etſi non pecuni;, gnat, Ul
aliis tamen inhoneſtis modis, ut per interceſſionem concubi- nintute,
næ, per fraudes, per vilia obſequia, per adſentationes, ad di- Zianur ,
gnitates graſſatur. Vide idem Specimen, medit. y.
III. In eodem Specimine medit. 6. contradicitur] Beyero, 4
Pœnas ambitum coêrcentes ad monarchias non pertinere, 17
exiſtimanti. Pertinent utique. Opponit quidem nobis Beye- d
rus legem 1. pr. de L. Julia ambitus, in qua Modeſtinus ceſ- duf
ſare ait hanc legem in urbe, quod ibi creatio magiſtratum N
ad curam Principis pertineat, non ad populi favorem. Sed Et Mlenin
idem Modeſtinus in ſequente §. I. legem hanc in municipiis, lecCla
qualia hodie omnes civitates, etiam in quibus monarcha reſi-: boribug,
det, ſunt, ubi creatio magiſtratuum, ſacerdotum, miniſtro- idi
rum, populo, curiæ vel alii collegio relinquitur, adhuc Arcdii ne
vigere, addit. Quin imo Arcadius & Honorius in L. I. C. ellinch
ad E. Juliem de ambitu erimen ambitus ad eas etiam di- cho Niin
gnitates, quæ ex ſolius Principis arbitrio pendent, ſi quis VON

ſcili- li⸗ habuer

e & pol
ſ. Vide
, Lri.

pecunin,
concubi.
id d.

Beyero,
rtinere,
Beye-
us cel⸗
tratuum
m. Sel
nicipis⸗

1 rel-

nittro⸗
1dhue
1. 6.
um (i⸗
ſi gus

SP. DCXXII. DE AMBFIV. 9½9

ſcilicet ad illas inhoneſtis vetitisque artibus irrepferir, ex-

tendit. Atque ad eas arftes Juſtimanus in NWovella 8. redem-
tionem ſuffragii refert.
IV. Laudabile aliquando & reipublicæ ſalutare eſt,
munus publicum pecunia redimere. Vide idem ecimen
medit. 7.
V. Venditio munerum publicorum crimen eſt. Vide

idem Specimen, medit. 37.
VI. Miniſter tamen, qui juſſu Principis ſui negotia-
tionem officiorum exercet, non peccat. Vide idem Speci-
men, medit. 38.
VII. Virtutibus, literarum ſtudiis & bonis artibus
æternum cum ambitu bellum eſt. Quamdiu ambitus re-

gnat, illeæ marcent. Confeſtim, ubi ambitus reprimitur,

virtutes, literæ & artes reflorere inecipiunt. Mirifice Clau-
dianus in Fl. Mallii Theodori cozſulatunz verſibus 26 I. ſc.

Creſcite virtutes, fæœcundaque foreat ætas,
Ingeniis patuit campus, certuique merenti
Stat favor, ornatur propriis induſtria donis.
Surgite ſopitæ, gquas obruit ambitus, artes.
Wil licet invidiæ, Stilicho dum proſpicit orbi.

Et plenius in libro z. Laudum Stilichonis. Mirifice, inquam,
hæc Claudianus, ſed adſentatorie ſcribit, non vere, nec tem-
poribus, quibus ſcripſit, convenienter. Imperabant tunc
Arcadius & Honorius, ſtupidiſſimi principes, aut potius
Arcadii nomine Rufinus, Evagrius, Eutropius, Gainas, &,
his exſtinctis, eunuchi palatini, Honorii nomine ſolus Stili-
cho, peſſimi homines, qui, quam juſtitiam, patrimonia pri-
vatorum, munera publica, honores, omnia denique vena-
lia habuerint, narrat Zoſimus in principio libri V. Itaque-
XX XX XK 2 Kett-

9 60 MEDITTAT. AD PANDECT.

Kettwigius in libello, quem Bremæ anno 1696. de Ambitu
antiquo & bodierno edidit, uti ſæpe in hiſtoriis & antiquita-
tibus labitur, ita in eo etiam labitur, quod Claudianum iſta
vere de ſuis temporibus ſcribere potuiſſe in Parte I. putat.
VIII. Multa quoque in eodem Kettwigii libro ridicula
ſunt, ipſum adeo exordium, ubi locum Petronii de Quar-
tilla, quæ nunquam ſe virginem fuiſſe meminit, ad am bi-
tum trahit, ſed & illud argumentum, quod in Parte III.
de Moſe & ejus LXX. adſeſſoribus ducit. Id tamen inge-
nioſum eſt, lectoribusque placebit, quod inanes honorum
ſine vero honore & munere titulos in Parte I. campanam
ſine piſtillo appellat.

IX. Severiſſima eſt Juſtiniani contra ambitum in Mo-

vella 8. lex. Sed quoties hanc & ceteras uſtiniani bonas

leges legimus, ſember recordari debemus, quæ Evagrius

veriſſime ſcribit: multa quidem rite a Juſtiniano decreta,
ſed parum religioſe fuiſſe ſervata. *
X. Ambitio tamdiu bona & laudabilis eſt, quamdiu in
ambitum inhoneſtum & legibus vetitum non degenerat.
XI. Quæritur: An Princeps, qui munus publicum
olim vendidit, atque id nunc emtori ſine cauſa aufert, pe-
cuniam acceptam reſtituere obligatus ſit? Eſt utique ſecun-
dum jus naturæ & leges quoque civiles, quæ in contracti-

bus principum cum civibus locum habere debent. Negat

vero Aettwigius de Ambitu antiquo & bodierno, part. 3. ex
ineptiſſima ratione, quoniam ſcilicet, quod meretrici datur,
repeti non poſſit, ſecundum L. 4. §. 3. de Condict. ob turpem
vel injuſtam cauſam.

Cemn

eraton,

R
ita⸗
ho

Ppreæeun
ritualem
lterarum
Ulilitati

Der con

lium arf
tati, qu
hinc eſ
ribus (01
Mni ſim
Ononie
HMhentur.
Aunterr

7 6

—

A

ntiguitz.
inum iſte

elut

9 ridienl,
e Que.
d ambi.
Narte III.
en inge.
honorum
Enpenunn

in M-
ni bonas
Lragriut
decxeti,

namciu in
enerit.
ublicum
ert, pe-
geſecun⸗
rontralti
Neyn
t „,
j Ctur,
jurpem

7 -

SP. DCXXIII. DE SIMONIA. 901

ribus commemorantur. Sic in electione Imperatoris Ro-

S PECIME N D CX XIITI
MEDITLATIONVM AD PANDECITIAS
AD. LIB. XLVIII. T1I T. XIV.

DE
SIMONIA.

I.
Simonia ad omnes res ſpirituales refertur;

II. .
Quarum ſignificatio latiſſime patet, atque e. g. electionem Im-
peratoris, exhibitionem debiti conjugalis & c. comprehendit.

itaque res ſpirituales ante omnia oportet. Difficilimum
hoc & fere impoſſibile aliis videtur, nobis facile, qui
præeuntes juris canonici doctores ſequimur. Hi rem ſpi-
ritualem vocant omne id, quod quomodocunque & ſaltem
oblique ſacrum eſt, & cultui divino, alimoniæ pauperum,
literarum ſtudiis, liberationi captivorum, commoditati &
utilitati clericorum, bono publico, ſi non recta via, tamen
per conſequentiam, ſervit. Ita vero, ais, rerum ſpiritua-
lium ampliſſimus ambitus erit. Erit utique. Noſtræ facili-
tati, qua jus canonicum recepimus, hoc imputemus. Et
hinc eſt, quod tot diverſa ſimoniæ genera in priſcis aucto-

Glan objectum omnes res ſpirituales ſunt. Definiri

mani ſimoniam committi poſſe, ex Alberti Argentinenſis
Chronico apud Urſtiſium Part. II. p. 150. diſcimus, ubi hæc
habentur: Guntherus Comes de Schwartzenburg Thuringicæ;
ætatis cirea XLE. annorum, vir robuſtus, bellicoſus, ſtrenu-
us && prudens in bellis: qui in ſervitio Heurici Moguntin;
XXXXX 3 28*

9⁰2 MEDITAT. AD PANDECT.

& guondam Ludovici Principis plurimum laboravit, quique
in pluribus eonfltictibus felieiter prævalens propriis, capiendo
& talliando Barones, plurimum eſt didatus, a Principibus, Ca-

rolo contrariis, ut ſe intromitteret de regno, rogatur. Qui pri-

mo renuens, tandem eo pacto annuit, ſi in Franckfurt per Prin-
cipes & nobiles ſententiatum fuerit, vacare Regnum & Impe-
rium, majorque pars Principum, qui ſimiliter per ſententiam
dgeclarati fuerint jus habere, ipſum abique omni ſimonia ele-
gerint propter Deum, dicens: ſe expoſiturum periculis pro Deo
&ν imperio corpus ſuum. Et in ſpurecis illis collectionibus
caſuum conſcientiæ & inſtructoriis confeſſionariorum, uti
vocantur, ad crimen ſimoniæ etiam hoc referri animadver-
to, quando uxor a marito vel maritus ab uxore pro exhi-

bitione debiti conjugalis munusculum expoſcit.
III.
Leges, contra ſimoniam latæ, variant maxime.

Antiquiſimæ nudas pro obtinendo ſacerdotio preces & fup-
plicationes damnant.

Qui rigor tamen cum recta ratione & ſacro codice pugnat.

E aridem nullum delictum eſt, cui non inſidiæ ac retia
a vafris hominibus tendantur. Sed nullibi id magis
fit, quam in uſuraria pravitate & ſimonia. Utrobique non
privati faltem homines, ſed ipſi legumlatores, tentant le-
ges ac pœnas in iis ſtatutas eludere, hoe eſt, ur cum Padulo
in L. 29. de Legibus loquar, ſalvis verbis legis, ſententiam
ejus circumvenire. Utrobique leges ſibi ipſis non conſtant,
ſed variant maxime contradicuntque ſibi, ac eadem facta
modo damnant aperte, modo probant & laudant, aut fſal-
tem exra pœnam conſtituunt, pro diverſo nempe ingenio
* cone

lemn, e

—

conditoru

Horo dlie

indligent
bus & ali
munuseul
Vitate in
Nunc de
crimen ri

rovehi

ſponte p
quando
obrinend
112 alſ.

incomper

ve Mun
Giffcile e

Amonum

(iieri pel

Oecaſionen

nic dhe

ſulente,

gumlator

10 muner
iteumſeri
pus de Ep
t.

ſienidro

nocdllimr

t, Niu

N egnuintn
tönd r.
uipr.
ſer iir.
1 G Iupr.
ſanientin
nonie e⸗
Nrp
eckionbs

Ntum, fi

10 exki⸗

Me.

Hugna,.
ae tetit
id mars
bique non
entant le⸗-
Alo
tentiamm
onſtant,
in kaltt

aut ſi⸗

ingen

—

Sp. DCXXIII. DE SIMONIA. 90903

conditorum, quorum aliqui probi, honeſti & ab omni turpi

lucro alieni fuerunt, multi laxiores, & tam in ſe, quam in alios

indulgentiores, lubenter viam feneſtramque aperuerunt, qui-
bus & alii elaberentur, ac ipfſi, ſi quæ a fortuna offerentur,

munuscula ſine labe acciperent. Et de uſuraria quidem pra-

vitate in Specimine CXLVII. de Uſuris pahiatis dictum.“
Nunc de ſimonia agam. Vetuſtiffſimarum legum contra hoc
crimen rigor maximus eſt. Invitos ſaltem ad ſacerdotium

provehi jubent, & indignos ſacro munere, quotquot illud

ſponte petierunt, declarant. Itaque ad ſimoniam referunt,
quando quis nudis precibus munus ſacrum expetit, ac de eo

obtinendo ſupplicar, L. 31. C. de Epiſcopis & eler. can. I14. 85
122. cauſ. I. d. 1. & can. 3. cauſ. I. 4. 6. Quo de re multa habe-

rem, quæ ſcriberem, ni nobile hoc argumentum occupaſſet
incomparabilis Zieglerus in commentariolo de Clerico renitente,
ſive Muneris eccleſiaſtici fuga, poſt quem cum laude ſcribere

difficile eſt. Is libellus quidem a Zieglero inſertus eſt majori
de Epiſcopis operi, in capite E. §&. 4. q4. Omiſſa tamen fuerunt

& monumentum in principio commentarioli memoriæ divi
Geieri pereleganter poſitum, & præfatio ad lectorem, qua,
occaſionem ſcribendi ſe a Geiero, oblatum ſummi in aula Sa-

xonica theologi munus fugiente, ac Zieglerum ea de re con-

ſulente, accepiſſe, narrat, & priores ſex §§. quibus curam le-
gumlatorum Romanorum, adquiſitionem rerum, inprimis ve-
ro munerum, tam civilium quam ſacrorum, juſtis limitibus
circumſcribentium, laudat. Atque adeo non errant, qui etſi
opus de Epiſcopis habeant, tamen & commentariolum hunc
emunt. Equidem ille rigor, quo nudæ preces pro obtinendeo

ſacerdotio tanquam ſimonia notantur, mitigatus paulo poſt,

precesque permiſſæ fuerunt. Ipſe jam tum Gratianus com-
modiſſimum effugium oſtendit in cau. 122. cauſa I. 4u. r.
Won

904 MEDITAT. AD PANDECT.

2*

MNon quorumlibet, inquiens, precibus ordinationes factæ falſæ
dijudieantur, ſed bæ demum, quæ precibus ordinandi vel ejus
amici non ſpirituali, ſed carnali adfectu porrectis unt, guum
alias futuræ non eſſent; quas non charitas interveniens, ſed ami-
citia ſupplicans extorquet. Secundum hoc temperamentum
dici poteſt, omnes preces, ſi quæ pro obtinendo ſacerdotio
porriguntur, ex ſpirituali adfectu proficiſci. Igitur, quæ inter-
pretes, ac inter eos van Eſpen in Jure eccleſ. univ. Pe. 2. tit.
30. c. 2. §. 7. de ſimonia, quæ per munus a lingua committitur,
quum fſcilicet ſacerdotium ad preces & ex favore confertur,
communiter diſputant, ſecundum hodiernam rei faciem pror-
ſus ſunt otioſa. Sed exſtiterunt tamen ſubinde, qui priſcum
rigorem revocarent, ac preces omnes pro impetrando ſacer-
dotio damnarent. Naymundus de Pennafert, celeberrimus de-
cretalium compilator, quem inter ſanctos ſuos retulerunt

Pontificii, damnat in lib. I. Summæ nudas preces pro ſacerdo-

tio imperrando. Et quamvis auétor Gloſſæ, quæ nomine Po-
killa circumfertur, ad b. l. Raymundi ſententiam duram nimis
& uſui recepto contrariam dicat, HMonoratus Vincentius Loget
tamen, qui Raymundi Summam anno I718. Lugduni edidit, vi-
ciſſim hunc uſum contrarium damnart, & abuſum appellat, fan-
ctosque i homam & Antoninum, tanquam cum Raymundo con-
ſentientes, allegat, ac petitionem ſolo hoc caſu permittit, quan-
do moleſtiæ & pericula, cum ſacerdotio, quod petitur, conjun-

Cta, alios omnes ab eo ſuſcipiendo absterrent. Verum enim

vero illa ſacri muneris fuga, & a petitione abſtinentia, quam Leo
& Iuſtinianus impp. quam Gregorius I. Pontifex M. quam Gra-

tianus, quam divi Thomas, Antoninus & Raymundus, quam La-
getus, quam denique Zieglerus, nobis præcipiunt, non virtus

eſt vera, ſed exſuperantia virtutis, ac, ne quid diſſimulem, cum

recta ratione & ipſo ſacro codice pugnat. Recta ratio uni-
eui⸗

w
(iqbe, 41
vreipbbli

ulentare

10 petinio
1. permhit
Ergo itae
heinpart

nunult, adve

ſigcidem
dire, prec
que eos,
ſibi ipſi d
leſtiarum
Pono. T.

Povinci

Drandend
172 7. 4
eyy hag:
auch bishe
denen Nie
werden dd
Uen fettenr
Lobffen
tuchtiger
dern nur
Den die be
inn Wir
den und
Nonnnen,
das einzige
Jun. 1

—
nli l u
Flup un
ent ſelai.
eratnentur
ſecerdoto.

ueinter⸗
1. P. 2 fit.
mmittton,

cohleltn

ciempror.
i griſeun
do ſacet⸗
mimus de-
retuleront
, ſacereo⸗
miner.
ramn nims
Itiut Lagir
jecdlidihrl.
ellah ſn-
nndocon-
trivan.
conjun.
rum eNlm
uaml’
Am Gra-
Catal.

n Firtuus

lem, un
ratio
A⸗

H rant, adverſarium me profiteor, & ſacerdotiorum caudidatos,

—

7

SP. DCXXIII. DE SIMONIA. 905

cuique, ambire munus, cui gerendo par eſt, & in quo Deo
ac reipublicæ ſervire, & ex cujus reditibus ſe & familiam ſuam
ſuſtentare poteſt, non permittit ſolum, ſed & præcipit. Por-
ro petitionem ſacerdotii Paulus in lI. epiſt. ad Timoth. cap 3. n.
1. permittit, Petrus in epiſtola I. cap. 5. n. 2. etiam Præcipit-
Ergo itaque illis, qui Leonis legem & Gregorii M. decretum
hac in parte laudant, & in rempublicam ſacram reduci deſide-

ſiquidem dignos ſe & ferendo oneri non impares ſentiunt, am-
bire, precesque & blanditias de -more adhibere, jubeo, longe-
que eos, qui id faciunt, iſtis puſilli animi hominibus, qui vel
ſibi ipſi diffidentes in publicum prodire non audent, vel mo-
leſtiarum & laborum metu in umbra deliteſcere malunt, ante-
pono. Tentavit lamen noſtra ætate Leonis legem in ſuam
provinciam reducere Georgius Fridericus Carolus, Marchio
Brandenburgicus Bayreuthanus, atque hanc die z. April. anni
1727. apud Fabrum in P. LI der Europaiſchen Staats⸗Canz⸗
ley, pag. 716. ſq4. Conſiſtorio ſuo legem dedit: Weilen Wir
4 auch bishero mißfaͤlligſt wahrgenommen, daß bey entſtan⸗
denen Vacanzen der Pfarr⸗Dienſte, ſo bald nur ſolche kund
werden koͤnnen, die Competenten haͤuffig gelaufen, und de⸗
nen fetten Pfarreyen entgegen geeilet, Wir aber dergleichen
Lauffen und Rennen vor ein geſichertes Merckmahl un⸗
tuͤchtiger Geiſtlichen halten, welche nicht die Heerde, ſon,
dern nur die Wolle, nicht die Erbauung der Seelen, ſon⸗
dern die beſſere Benahrung des Bauchs ſuchen: Als decla-
riren Wir hiermit zugleich, daß kuͤnftig alles ſolches An⸗
melden und Suppliciren niemahls von uns in Reſtexion ge⸗
nommen, vielmehr ſolche Dienſtgierige eo ipο abgewieſen,
das einzige Befoͤrderungs⸗Mittel aber eine wahre Gottes,
Tom. IX. Yy y y Vy furcht

906 MEDITAT. AD PANDECT.

furcht, Amts⸗Treue und frommes Leben ſeyn ſolle. Wir
wollen dahero, daß, ſo oft ſich eine Pfarr verlediget, ihr
kein anders Subjectum, es ſey im Miniſterio geſtanden oder

nicht, in Vorſchlag bringen ſollet, dann von welchem ihr
mit Wahrheit und bey euren Pflichten obige Stuͤcke beja⸗

hen koͤnnet.
VI.

Legitima vocatio & electio miniſtrorum ecclefiæ in prima eccleſiæ

penes totum populum fuit, deinde patronis attributa eſt.

VII.

Mala, quæ jus patronatus comitantur, mæjora adbuc ſunt ix
electione populari.

VIII.

Populares electiones plerumque per ambitum, nonnunquam etiam
per corruptionei & pacta ſimoniaca fiunt,

. IX.

Et, ſi ſimonia etiam abeſt, tumultus tamen, elamores, quin s

ſeditiones excitant

X.

Ergo optanduns non eſt, ut, abolito jure patronatus, priſceæ
“ electionum facies reducatur. S

LP articulo XIV. Auguſtanæ confeſzonis omnes, qui legitime

vocati non ſunt, a miniſterio eecleſiaſtico arcentur. Va.

ſtiſſimus hic ſeſe aperit campus de legitima vocatione agendi.
Sed ipſa hæc amplitudo argumenti nos abſterret. Ergo paueis
ſaltem ſententiam noſtram proponemus: Ius eligendi & vo-
candi

—
cancl ſac

eeelelaſ
giſratus

n hiſ

tus elect
2Dünlit,
ſimadſer
natus in
ne exch
facies 1
At enim
finitag
eſt excit.
re indep
nec bene
catur.

tronatus

Pulari el
mines pe
cecadt
tunt fub
Aditus
fimonia
tiliſſimi
debahin
Un ſare
d fera
Coren e⸗
Imm Pee

le. e

den drer

chen ir
ce un

ntetelſie
Mo..

ſans i

lan in

,grirö

,ie

legitime
e 1gencl

—

SP. DCXXIII. DE SIMONIA o7

candi facerdotes, ſeu ſacrorum miniſtros, in prima chriſtiana
eceleſia ſine dubio penes totum cœtum ſeu populum, qui ma-
giſtratus, clerum & plebem comprehendit, fuit. Vide Acto-

rum l, 15. 23. 24. & 1, 2. 5. 6. Inveétum deinde jus patrona-

tus electionem hanc & vocationem populo in plerisque locis
abfſtulit, principique, magiſtratibus & prædiorum dominis paſ-
ſim adſeripſit. Non diffitebimur, nos diutiſſime hoc jus patro-
natus inter tyrannides retuliſſe, & populum inique ab electio-
ne excluſum eredidifle, ac optaſſe ſœæpius, ut priftina rerum

facies rediret, populoque jus ſuum & libertas reſtitueretur.
At enim vero poſtquam popularis electionis incommoda & in-

finitas, quas illa & olim excitavit, & adhuc hodie, ubi ſuper-

eſt, excitat, turbas attentius conſideravimus, Deo gratias age-

re incepimus, quod illam maxima ex parte aboleri paſſus fit,
nec bene cum eccleſia actum iri credimus, ſi ea unquam redu-
catur. Sunt, quod non negamus, mala multa, quæ jus pa-

tronatus comitantur, ſed tamen longe minora iis, quæ ex po-

pulari electione fluunt. Indignos aliquando & improbos ho-
mines patronus eccleſiæ ſuæ obtrudit; Sed plebs imperita &
cœco adfectu in transverſum acta ſæœpe idem facit. Commit-
tunt fubinde erimen ſimoniæ patroni; at in populo crimen
ambitus exercetur, etiam majore improbitate. Quin nec a
ſimonia immunis eſt populus. Exemplum pacti ſimoniaci ſub-
tiliſſimi inter ſacerdotem & cœtum ejus, qui jus eligendi ha-
bebat, initi, quo ille miro artificio ſacerdotium ſuum fere he-
reditarium fecerat, retuli in Specimine XEIF. de Variis pacto-
rum ſucceſoriorum generibus, medir. 3. Stipulatus ille ſacer-
dos fuerat, ne poſt mortem ſuam populus unquam ſibi ſacer-
dotem extra ipſius familiam eligeret, & viciſſim populo ſum-
mam pecuniæ non modicam donarat; addito tamen pacéto, ut,

XVyVVYVZ 5

908 MEDITAT. AD PANDECT.

ſi populus alium ſacerdotem eligeret, pecunia iſta omnis cum
uſuris, a die pacti initi computandis, heredibus ſuis reſtitue-

retur: Unter Vorbehalt und, mit folgender Bedingung, daferne

ſeiner Soͤhne keiner zum Paſtorat ſolte gelangen, oder an der Suc-
ceſſion behindert und von andern verdrungen werden, ſo dann
auch, nach obgemeldtem Abgang der Soͤhne, der Tochter keine
durch Heyrath bey der Pfarr bleiben wuͤrde, daß ſolchen Falls das
Kirchſpiel W. ſoll ſchuldig und gehalten ſeyn, ohne Widerſprache,
Ausflucht und Liquidation ferner an die uͤberbliebene Erben Paſto-⸗
ris ). wegen dieſer Anfederung 400. Reichsthaler a dato dieſes,

anſamt der intereſſe, aufrichtig und redlich zu bezahlen. Et con-

ſequutus etiam fuerat hoc pacto ſacerdos, ut munus ultra ſæ-

culum in familia ejus perſtitiſſet, atque jam in pronepotem con-

tinuatum eſſet. Et forſan permanſiſſet in ejus familia diutius,
niſi hic ipſe pronepos vita ſua flagitioſiſſima turpiſſimisque mo-
ribus meruiſſet, ut dejiceretur. Tum vero poſteri ſacerdotis
conſurgebant, atque quadringenta illa cum uſuris centum plu-
riumque annorum repetebant. Non credimus, unquam ſimi-

le pactum cum patrono initum fuiſſe. Sed ſunt præterea ſin-

gularia incommoda, quæ in jure patronatus acoidere vix poſ-
ſunt, in populari autem electione quotidie contingunt. In-
telligimus turbas, clamores, minas, vim, conſpirationem, ſe-
ditiones, bella inteſtina. Incredibile multis videbitur, quod
dicimus, ſed verum tamen eſt, plerasque in antiquiſſima eccle-
ſia chriſtiana factas electiones optimorum epiſcoporum, qui
hodie ſancti vocantur, turbulentas, violentas, clamoſas fuiſſe,
ac, ſi noſtro tempore fierent, aperte damnatum iri. Ex infi-
nitis exemplis duo ſaltem memorabimus in præſens. De
Athanaſii electione ſynodus Alexandrina epiſtola ſynodica,
quæ in Athanaſii Apol. 2. reperitur, fatetur, omnem multitu-
dinem

dinem pe
Dibusue
guepubl
per mul

Merea!

denddifae
copi Tn
tini: Jah
ſiopetehe
Fictur gu
iliutpw
nerelibin
tur. Mru
hido, ſele
Unaomn

ehiſcopan

Paueita
m fuer⸗
ilma.
pietliſen,
ſmniorihhe
Uitnherare⸗
Nuun gul
ui fuern
Mlegnina
aten. Mn
imereluſut.
mnn a
Drinum ver
fmmint
ebruatn

mnis en

teſtitue.
0, doſere
nder Se.
, ſ donn

Schter ki
elsd e
Oerſerace
ben Pae.

ato Deſct

Et n. .
ultra.

temcon.
Aditins,
guen⸗
ſacercoti⸗
ntumpl-⸗
muin.
etereaſi.

Vir ol.

. In.
gem, ſe⸗
unvol
n eecle⸗
, gi
gkuiſle,
Pxink-
ns. De
ynocicn
ultir⸗.
dinm

S

Sb. DCXXIII. DE SIMONIA. 209

dinem populumque in unum coactum clamoribus vociferatio-
nibusque poſtulaſſe, Athansſium eceleſiæ epiſcopum dari, id-
que publicis votis a Chriſto expetüiſſe, & patres, uti facerent,
per multos dies ac noctes jurejurando obteſtatos fuiſſe, quum
interea nec ipſi ab eccleſia diſcederent, neque patribus diſce-
dendi facultatem permitterent. Similis ferme fuit Martini, epiſ-
copi Turonenſis, electio, de qua Sulpitius Severus in vita Mar-
tini: Sub idenn, inquit fere tempus ad epiſcopatum Turonicæ eccle-
hiæ petebatur. Sed quam erui a monaſterio ſuo facile non poſſet, Ru-
rictus quidam, unus ecivibus, uxoris languore ſimulato, ad genua-
ilius provolutumut egrederetur, obtinuit. Ita dispeſitis jam in iti-
nere eivium turbis, ſub quadam cuſtodia ad civitatem æsque deduci.
tur. Mirum in modum ineredibilis multitudo non ſolum eæ illo op-
pido, ſed etiam ex vicinis urbibus ad ſuſfragia ferenda convenerat.
VUna omnium voluntas, eadem vota eademque ſententis, Martinum
epiſcopatu eſſe digniſſimum, felicem fore tali eceleſiam ſacerdofe.
Pauci tamen & nonnulli ex epiſcopis, qui ad conſtituendum antiſti-
tem fuerant evocati, impie repugnabant, dicentes: ſcilicet contem-
ttihilem eſſe perſonam, indignum eſſe epifcopatu hominem vultu de-
wicabilem, veſte ſordidum, erine deferwmem. Ita a populo ſententiæ
ſanioris, bæc illorum irriſ[a dementia eſt, qui illuſt rem virum, dum
vituperare cupiunt, præd cabant. Nec vero aliud his facere licuit,
quam quod populus Domino volente cogebat. Inter epiſcopos tamen,
qui affuerant, præcipue Defenſor quidam nomine dicitur reſtitiſſe;
unde animadverſum eſt, graviter illum leétione prophetica tunc no-
tatum. Nam quui fortuito lector, cui legendi eo die oficium erat,
intereluſus a populo defuiſſet, turbatis miniſt ris, dum ex ſpectatur,
gqui non aderat, unus e circumſtantibus ſumto pſalterio, quem
primum verſum invenit, arripuit. Pſalmus autem: Ex ore in-
fantium & lactentium perfeciſti laudem propter inimicos tuos, At
dgeſtruas inimicum && defenſorem. Quo lecto, clamor populi tollitur,
. V y yyVy 3 diverſa

910 MEDITAT. AD PANDECT.

diverſa pars confunditur. Agnovere deinde jurium conditores
manifeſta priſcarum harum electionum vitia, damnaruntque.
Concilium Sardicenſe in Can. 6. Diſt. 63. MWon eſt, ait: permit-
tendum zurbis, electionem eorum facere, qui ſunt ad ſacerdotium
promovendi. idem Concilium in c. 2. X. de Electione, electiones,
quæ ad clamorem populi fiunt, improbat. Jubet lex 31. C. de
Epiſcopis, eum, qui ad epifcopatus gradum provehitur, puris
hominum mentibus, nuda electionis conſcientia, ſincero
omnium judicio proferri. Nicolaus II. Pontifex in can. 9. diſt.
79 eum, qui populari ſeu militari tumultu ſine concordi &
canonica electione apoſtolicæ ſedi inthronizatur, non apoſto-
licum, ſed apoſtaticum appellat, atque licentiam dat cardina-
libus, eum humano auxilio & ſtudio a ſede apoſtolica repellen-
di, &, quem dignum judicaverint, proponendi. Tolerave-
runt tamen adhuc electionem, quæ fit per conſpirationem,
quum ſcilicet aliqui ex eligentibus de certa perſona invicem
convenerunt, eamque deinde reliquis tumultuoſe obtrudunt.
Toleraverunt, inquam, jurium conditeres talem electionem
ſub ſpecioſo inſpirationis & adorationis titulo, atque in ipſo
ſummo pontifice probarunt, c. 42. X. de Electione. At enim
vero, ut rectiſſime Zegerus Bernbardus van Eſpen in Jure eccle-
Kakico: P. z tit. 21. c. 4. §. 9. Obſervat, ſub prætextu hujusmo-
di inſpirationis & divini impulſus ſæpiſſime regulæ electionum
Præſcriptæ negliguntur, & tumultuariis ac præcipitatis ele-
ctionibus via aperitur. Quod ut Gregorius XV. Pontifex M.
animadvertit, bullam edidit, in eaqque providentiſſime ſuſtulit
electionem per adorationem, qua cardinales aliquot eum, eui
favebant, in ſede collocare, pro more venerari, atque exem-
plo ſuo ceteros cardinales invitos ſæpe ad imitandum compel-
lere conſueverant. Tam bonæ juſtæque leges turbulentas ele-
Ktiones omnes ſuſtuliſſe videntur. At nihil illæ contra mali-

tia s

—
tias hom
ſunt eccl
tamen r.
Witur.
Nertut!
uetden
ſaut elu⸗
ie en
lel ſorte
ge leur
Oun bat
llant le
leſlutͤ
riſnt,
ne iffen
tnet vilan
le ſeeret
ler tern
e be gui
hue c
liquod
Gtionem
documen
nibusbar
Hiſtorin
ranslar
Videamm
Ett ille
lus gui
niſeh
Equ

donditotee
luuntque,

tͦ hennit.
entttiun
eleckoneg
erzl. Cl
itun puni
, Uero⸗
een.9 ,
oneorc
on epoſto.
r ardinz
repellen⸗
Lolerave.
irationen,
na invicem
Obtrucunt.
eleckionem
ge in
At enim
zire eelli⸗
hujusmo-
lectionum
pirtis ele⸗
ntiter 1.
ne ululi
euln, enn
ue exen⸗
1 compel.
gentas e

Dotran
16

Sp. DCXXIII. DE SIMONIA. 911

tias hominum pertinaciſſimas potuerunt. Rariſſimæ ſuper-
ſunt eccleſiæ, in quibus electio toti populo relicta eſt. Ubi
tamen rekcta eſt, populus poteſtate hac fere ſemper ab-
utitur. Exemplo ſit urbs Veneta, de qua hæc narrat Gil-
bertus Burnetus in Itinere in Helvetios, Italiam, parteique
quasdam Germaniæ & Galliæ epiſt. III. pag. 227.: Les Curez
ſont élüs par le geuple de ehaque Paroiſſe; ce qui fait, pour le
dire en paſſant, que les Wobles Venitiens ne recherchent jamais
ces ſortes d'emplois, parce qu'iti eroyent, qu'il ivoit de l'bonneur
de leur Corps de ſe commettre avec des gens, qui ſonvent ſont
d'un bas ordre, & qui pourroient l'emporter par deſſus eux. Cepen-
dant les élections de ces Curés ſe font de la maniére du monde
Ia plus ſeandaleuſe; car le jour de l'election venu, les aſpirans ſe
préſentent slevant d' un eòze bien baut leur mèrite, & de l'au-
zre diffamant autant qu'ils peuvent leurs competiteurs, en des ter-
mes vilams & d'une maniere fort indeècente, en foiillant dans
le ſeeret de la vie d'un chacun, en publiant ſes defauts avec
les termes les plus forts qu'on pu ſſe trouver & n'epargnant rien
de ce qu'on eroit pouvoir ſervir ſa cauſe, quelque bas && quel-
que lier qu'il paiſſe étre. In plerisque vero eccleſiis collegium
aliquod cardinalium, canonicorum, monachorum &c. ele-
