Oblati inter origines, referendæ ſunt

transactiones Principum cum homi-
cidis, 354. Oblati exempla. ibid.

ſeqꝗ.
HFichardus.
Notatur. 377. 460
Fide juſſio.
Utrum ad heredes tranieat? 775
Fille d'Honneurv.
Quid denoter? 124

Fiſcus.
Res vitioſas impune vendit, 676. ejus
jus olim ſolus princeps habuit. 736
Fiſci adminiſtrator.
Vid. Admniſtrator Fiici.
Fiſei advocotus.
Vid. Advocatus fiſci. .
C. Ha-

„.

Lyutgator
Heiſe

landatur,

e interp
concilü

peciet ven

Rarimm, p
Age
tempore

Vid Seor

Dupulrs
fratribus
Hyjns de
bri, ſub

E
luuditus e
de!
Corqneritn

Maleheds

649, D
Chriti
Auwn

Abutur
.
(zdis in
Suecor

e ane
Oſtencirt
infticti

Vide Dor
Ten

—

h inenlpete
let fawilir
d, in ke fi⸗
ifcatom hi⸗
familiz ſbi
14

leno puni.

lbus pre-⸗

77

,

1 ſororem,

22, omni
Moribut
eno, ſed
38
.
leribit ele⸗
ilig kiäm.
609
er,
ubetgienn.
3

rendæ funt

cu homm-
bie

la.
ſegh
7740
5
12 ½

lib. ejus
uit. 7

.

INDENX RERVM.

C. Flavius.
Evulgator juris cvils.
FEleiſcher (Adam. Heit.)

Laudatur. 338
. Fleury.
Ejus interpretatio deereti 17
concilii Toletani I. 208
Iliegenſtein.
Species veneni. 658
Fœtus.

Statim, poſtquam coencipitur, vivit,

atque adeo procuratio abortus omni

tempore homicidium eſt. 388
Fornicatio.
Vid. Scortatio.
Fortwurdus.
Singularis homicidii poœna, ipfi &
fratribus dictitata. 2399
FPortunatus Fidelis.
Hujus de relationibus medicorum li-
bri, ſub falſo Reineſii nomine editi.

817
Inauditus condemnatur. 392
de Francofordia (Jo.)
Conqueritur de Judicis Weſtphalicis.

Foſcarini (Auton.)

Franci.

649. hanc ponam, priusquam ſe
Chriſtianos fecerunt, ignoraſſe vi-
dentur. ibid.
. Franciſcani. .
Abutuntur Pſalmo CIX. v. 6. 630.
Franciſeus Albettus.

Cæadis, in Gùſtavum Adolphum, Reg.
Suecorum commiſſæ- accuſator.
502
de Franckenau (Georg. Franciſc.)
Oſtendit morborum genera, ex alapæ
in flictione provenientia. 501
4 Fralus.
Vide Dolus.
Tom. IX.

119 Notatur.

392

2 Maleficos jam Sec. VI. cremarunt,

du Fresne.

297
Fridericus II. Cæſar.
Offieium clericorum deſcribt, 866.
divities iis ſubtrahi poffe judicst.
ibid.
Fridericus IIlI. Hlect. Palat.
Ab eo Hiſpanus quidam repetit pocu-

lum argenteum. 837
Frölich (Jo. Chriſtian.)
Refutatur. 51I
Froſchmaͤußler.
Auctor illius laudatur, 557. ejus de
fuga invaſi aſſertum. 458

Fruges, frumentum.
Frugum incantatio, frequens inter Ro-
manos crimen, hodie ignoratur,
651. cura illius jure civili pertine-
bat ad præfectum. 676
Tuga.

Falſo nominati rei, eum ſuſpectum

non faeit, 23. utrum hanc capeſ-
ſere poſſit invaſus? 3275. 454. viro
forti non ſen per eſt iguominio ſa,
ſed aliquando honorifica. 455
Fuggerus.
Teſtis raptus, a Carolo VIII. cene-
miſh. 312
Tuneris ſumtus.
Vid, Sumtus funeris
Furor.
Homicidium, tempore intervalli per-
fectiſſimi commiſſum non excuſat.

43⁰
Furioſus.
Conjux innocens, parti adulteræ ad-
ulterium rem ſifſe præſumitur, 107.
in virginem furioſim non com mit-
titur ſluprum violentum, 193 non
punitur, 425. niſi tempore dil cidi
intervalli del'q erit. 430. ſeq-
Fur.
Cædes furis, absque neceſſitate fecte,
utrum ſit exceflus inculpa: æ tutelæ 7
lii iii 508

Z INDEN RkRVNMNNAN

4

5098. deprehendentem obtruncans,

eſt inſidioſus homicida, ac atro-

cius, quam ſimplici morte, puni-
tur, 598. non tamen aliter,
ſi arma animo nocendi, aut ſaltem

ſe defendendi, apportaverit, ihid.

ad depellendum vitæ vel libertatis
periculum, letale intrumentum ex
improviſo arripiens, & deprehen-
dentem interficiens, ſaltem ob ex-
ceſſum inculpatæ tutele punitur,
ibid. hierothecæ ſen monſtrantiæ,
cui panis conſecratus ineſt, igne
comburitur, 850. utrum heredes
ejus ad damni reſtitutionem ſint
compellendi? 984. furum patrona
apud Romaaos, 941. impune oc-
cic tur, 458. peceant, qui exdem
ejus ſine diſe permittunt,
373. 45 8. licita illius oeciſio, ex jo=
re naturali, divino, & Carolino,
ibid. nimia circa eam 5teſtas, ex
LL. Xil. Tabb. ibid. 459. ſubſe-
cuta reſtrictio, 374. 460. utrum
jus, cum cæde reſiſtendi habeat?
376. 454. 462. furem, quem ſer-

19

. vare pe- crat, occidens, ob iram &

pericali ſuſpicionem, mitius Zund.

tur, 503. niſi ira deferbuerit, &
periculum ſit depulſum. ig

Furti actionem.

Ob convarfonem pecuniæ, fidei ſuæ

commſſæ, in alium uſum non da-
é tur. 876
Furtum.
Utrum ultimum ſupplicium, in fur-
tum tertium per Ordin. crim. ſim-
pliciter ſtatutum, adjudicetur? 366.
861. afure, arma ſecum ferente,
comi niffum, violentis atque capi-

talibus accenſetur, 583. cum effra-

ctione commiflum, pro violento

non habetur, ſi fur inſtrumerta ef-

fringendi animo non apportaverit,

quam

509. ſæpe eſt cognatum falſi, 336.
rei propriæ quando contingit, 838.
eidem aceenietur plagium. 941

. TFuſtis. .
Letale inſtrumentum non eſt. 57I
G.
CGailins,
Notatur. . 332.768
Galba.
Ejus lenocinium pro obtinendis hono-
ribus. 262

GC. alla ( Sergiuc. 5

Liberatur ab ultimo ſupplicio, in

Zratiam liberorum. 398
de Oalen. (Bernhb.)
Eligirur Epiſcopus Monaſterienſis.
914

Caguinus (Robentus.)
Teſtis raptus ‚ à Carolo VIII. com-
miſſi, & defenſor. 309
Galli. .
Stuprum Chriſtiani, in Judæam com-
miſſum, ſodomiam credunt, 127.
eogrum peculiare genus raptus,
quod in parentes applicatur, 31 16.
edeinphun ejus, ibid. raptum a Ca-
rolo VIII. comm Kum, faten tur⸗
310. illorum lex, ne principes viri

nuptias, ſine regis conſenſu, cele-

brent, 319. fabulas ſœpe excogi⸗-

tant, atque fidem inveniunt, 609.

illorum cædes, a 1282. in Sieilia fa-
cta;, non fuit inſidioſe, ſed fortuits

& improviſa, nec uno die & ve-

ſpera exercita, ibid. illorum fſcri-
bendi ratio, 601. victorias, de
Turcis reportatas, fibi adſeribunt;
602. olim Siciliæz domini fuerunt,
ibid. fed ex eadenz per miſerrimam
eladem ſunt ejecti, 603. hane cæ-
dem colorare ſtudent, ibid. cauſa
illius cladis, 612. ſeqq. ridiculæ
credulitati homines ſubinde immo.
larung

.

—

—
larunt, 4
nmum cnlei.
Pro levi
bltiunn
ſola ute⸗
mtanticic
in ommnes
exerceatl.
eſta Lude
batur, i
AAdeo:

f natalibu

gon eltt
origol
ſepe
Arstia,
ſententi
rum bonc
conventu
ln eum com
C
Oblatam ſ ſu
Theologi

Ueun n

em 8
inſi,
4 n üen
„cidi Pe
kunt, .

15
W 6

nn
ll, 3,.
not, .

lſt. Fl

332, 70
is hono⸗

lcio, in

Kerienti,
914
N
III. com⸗

30)

22 /

laam com-
lunt, I2/
3 rapths,
Ue, 316
tuma0
tentut,

Kipes Wirl

e elti
unt, 6000
eilatt⸗
tnnir
e&
68, le

nibunt;,

erunt,
rrimmamm
une (k⸗
4. cauſs
ridiene
e immno,
Muun;

.

,cile⸗

.

INDEN RERVM.

larunt, 637. exempla, ibid. pœ-
nam culei, in parricidam ſtatutam,
pro levi häbent, atque graviorem
ſubſtinunt, 698. illorum lex, quod
ſola uteri celstio ad probationem
infanticidii ſufſiciat, 707. utrum ea
in omnes foœœminas, ſine diſerimine,
exerceatur? 708 eadem renovata
eſt a Ludovieo XMIV. 709. & appro-
batur, ibid. frequentia infanticidii
apud eos, 708. horum in fingendis
natslibus libido, 794. horum lin-
gua eſt abortus linguæ latinæ, 826.
origo hujus rei, ibid. apud illos ma-
la ſæpe, fſuperſtitienis exeitandæ
gratia, ſimulantur, 829. eorum
ſententia de reductione ſuperfluo-
rum bonorum eccleſiaſticorum, in“
conventu ſacro propaſita. 866

Gaſto (Ludov. XIII. R. G. frater.)

In eum commiſſus raptus. 216
Geierus (Mart.)
Oblatum ſummi in aula Saxonica
Theologi munus fug't, 903. Zie-
glerum ea de re conſulit. ibid.
Georgius Fridericus Carslus,
March. Brund. Bar.

Petitionem ſacerdotii prohibuit. 905
Gerada.
Eam maritus Saxo ex adulterio uxoris
lucratur. 656
= Germani.

Veteres tactum etiam impudicum ſe-

vere puniunt. II. iidem, ne qui-
dem factam contrs Cæſaris & Princi-
pis voluntatem, abductionem mu-
lieris, pro raptu habuerust, 314.
cgyeditori in debitorem, etiam Cæ-
ſarem & Principes, perm'ſerunt
vim privatam, 349. horum jus ve=
tus circa monſtra 1 370. ab homi-
idis pœnam pecuniariam exege-
runt, 339. Belgis cum Ludovico
XIV. Gall. R. pugnantibus opem fe-

aliis na-
non habent, 45 5. an melerem præ-
aliis gemibus habeant tfortitudi-
nem? 457. inſidioſum homicidiu:
licet ſine ipolio com et'am
in illuſtribus perſonis, rota punie=
runt. 58902

Gibertus.
Ejus'ſententia de eo, qui in bona cau-
ſa judici quid offert, 858. noistur.
859
Giadiuns.
Eſt letale inſtrumentum, & animum
occidendi arguit, 572. exceptis præ⸗
fectis militum. 573
Godebardus.
Auctor Monaſterii S. Bartholomæi in
Sulta. 815
Gœden (Henning.)
Lutherum propter falſiloquii morali-

tatem conſulit. 746
Godofredus (Diomyſ.)
Notatur. 2792

Gradus.
Nuptiæ, in gradu, quem jus divinum
ſaltem implicite prohibet, contra-
Ctæ, jure Saxon. Elect. pro inceſtuo-

ſis reputantur. 220
Grandierius (UWrbanus.)
Publice comburitur. 635
Grantius (Tobias.)
Notatur. 193

Gratianus.
Hlius de precius circa ſacerdotium,
diſpeſitio. 904
Craviditas.
IIlius indicia. 711
Gravina (Jan. Vincent.)
Laudatur, 942. plagii accuſatur. ibid.
. Gregorius M.
IIlius de prohibita ſacerdotii petitione,
decretum, 903. improbatur, 905
re-

1

INDEX RERVM.

Gregorius VI.
Singular's ſimoniæ detegendæ modu s§,
ab eodem ad hibitus. 922
Gregorius IX.
Omne pactum, pro ſacerdotio obti-
nendo, prohibuit. 919
Gregorius XIII.
Alphonſum Cicarellum, ob falſa, juſte
punit. 810
. Gregorius XV. .
Electionem clerici per adorationem
abrogavit. 91⁰°
Gribnerus (Mich. Henr.)
Ejus nimia, in oppugnandis commu-
nibus erroribus, circumſpectio,
242. ſententia, de porna poligamiæ
ex jure Carolino. ibid.
Grorius hge.)

Notatur. 3. 459
Guilielmus Il. Angl. T.
Ejus qualitates. 750

Guldlingius.
Bona ſua, Ferdinando in feudum obla-
ta, ſub lege fi delitatis rec pit.
Ganzherus 5 Comes de cbwartzenburg.
Ipfins virtutes, 901. absque omni ſi-
monis vult eligi Imperator. 902
GCuſtavus Adolphur, R. Suec.
Bello tricenario intercedit, 45 1. pro-
ter slapam datam, interfectus di-

eitur. 502
“ Hæreſis.
Crafſa, ſubtilis, & fubtiliſſima. 850
Hafnia.

Incendium , ijbidem anno 1689, exor-

tum. 479
Hahnius.
Notatur. 769
Harduinus, S
Notatur. 20⁰
Harprechtus.
Notatur. 385. 402.77 ⸗

354

Haruſpex.
Vide: Arufſpez.
Heidelbergenſes J Cii.
Notantur, 476
Heiſterus.
Ejus de inſpectione cadaveris judi=
cium. 403
Hemina roreviſfir.
Inſtrumentum necandis hominibus
aptum. 565
Heuricus WW. Imnper.

Nihil obtinet literisſuis falſis commen-

datitiis. 752
Hemicus II. Gall. K.
Solam uteri celationem, ad probatio-

nem infanticidii ſuſficere juſſit. 707

Henricus VII. Angl. R.
Teſti⸗ raptus, a Carolo VIII. eommifſi,
308. ejus bellum cum Carolo VIII.

3099

Heres.
Occifi ſumtus inquiſitionis fert, 422.
mortem occiſi vindicat, 423. utrum
iili mutatio nominis, a defuncto fa-

Gta, noceat? 807
5 Hermannus (Godofr.) 3
Laudatur. 546
Hlermaphroditi.

Utruin ſub nomine monſtrorum com-
prehendantur? 370.
her maphroditi, in mare deportati. ib.
Heuterus (Pontus.)

Notatur. 318
Hlieron mus.
Hujus, de naturali inceſtus moralitate,
judicium. 234
Hierotheca.
IIIius fur igne comburitur. 860

Hippoerates.

Ejus, de ſuis ipfius in arte medica

progreſffihus, zudiejum. 8
Sr Ese; K he.
Mortem, ſibi prædictam » preeiben
avertit.

1, ſra.

exemplum

„643

—

Dzorem a0

Mariti e0

mittumt,

Ppraturi,

Henlberg
Laudatur,

Transaction
divino m
culantur
ciſt here
etiam eſt
gue obt
ue, 350
Notetur,
cue ebri
. 432
farijus,
brumt,
Pro A
Pliium re
Mortitere
ſ is vuln
duret, 3
inplein
mimume
Iu, &
O d
une r
temexre
Vuldere
manda
Diaſn
ieeni
a Ultime
homicid
ſtianos
erorurn
non liber
Kinſg
kinoe di
lum ho

Ni
46

dayeris zoi⸗
6

„

,
ominibus

G

e.

lün coimmen.

752
.
1d probatio⸗

A.
eolnmiffi,
Cuclo Vlll.

3

lert, 622.
,423. utunn

Cetuncto fi⸗

) 4

orum cON

eFemnphon
eportttiit

31

Boralltare,
234

800

e medie
3
Gun
reo
1, 8
Nbe

e jutft /0

INDEX RERVM

Hiſpani.
Uxorem adulteram & adulterum,
mariti coërcitioni, imo cædi per-
mittunt, 42. non Chriſtianam ſtu-
Ppraturi, eam antes baptizant. 127
Heembergk zu Vach (Jo. Frid.)
Laudatur. 88
. Homicida.
Transactiones principum cum iis, Jari
divino non conveniunt, 353. ex-
cuſantur tamen, ſi ante omnia oc-
ciſi heredibus ſatisſiat, 354. talis
etiam eſt, qui volentem petentem-
que obtruneat, mortemque mere-
tur, 359. nimia in eors indulgentia
notatur, 367. peccant, qui homi.
cidæ ebrio fimpliciter veniam dant,
375. 432. item, qui adultero &
furi jus, cum cæde refiſtendi, tri=
buunt, 376, 454. item, qui alium
pro alio occidenti, ultimum fup-
plicium remittunt. 378. item, qui
mortifere vulneranti veniam dant,
ſi is vulneratum per alium eceidi
ecuret, 379. iteim, qui adultimum
ſupplicium homicidæ irrogandum,
animum occidendi directum requi-
runt, & indirecto veniam dant,
379. item, qui homicidæ animum
hunc neganti, jusjur. purgationis

temere permittunt, 381. em, qui

vulnerare jubentem excuſant, ſi
mandatarius occidat, 382. 677. im-
pia funt aſyla & privilega, quibus
alicui poreſtas datur, homicidam
ahb ultimo ſupplicio liberandi, 293.
homicida non Chrſtianus, ad Chri-
ſtianos tranfeundo, pœnam homi-
cidii non evitat, 396, numerus li-
berorum eum ab ultimo fupplicio
non liberat, 398. nec bene merita;,
& in ſig e artifieum ibid. nec mæ-
trimonium, 399. juflus Patris fi-
lium homicidam ab ultimo ſuppli⸗

cio non liberat, bene tamen defen-
ſio patris, 443. moderamen ineul-
patæ tutelæ allegans, hoc probare
debet, 18 I1. 543. dabia circa in-
ſpectionem, & vulneris letalita⸗
tem mota, eum ab ultimo ſupplicio
non liberant, fi mors ſtatim iubſe-
quatur, 404. nec liberat longiffi-

mum, inrter vulnus & mortem,

tempus, ſi de letelitate vulneris
conftet, 410. nec impuberi homi-
ecidæ parcendum, 435. gravis, &
ab adverſarie coneitata ira „ eum,
licet animum occidendi habuerit ab
ukimo ſupplicio liberat, 498. inde
animum oeceidendi negans, hoc ca-
ſu non torquerur, ſed ad jusjuran-
dum admittitur, ibid. furem in
furto deprehenſum, quem ſervare
poterat, oceidens, propter iram &
pPericuli ſuſpicionem, mitius puni-
tur, 508. ſecus eſt, ſi ira defer bue-
rit & perieulum ſit depulſum, ibid.
JIaſeivia quomodo homiceidæ impu-
tetur? 718. quousque jecus impu-
tetur? 520. feqq. error in perſona
commiflus, cuipam occidentis pœ-
namque, nec auget, nec minuit,
522. caſtigantem reſiftendo, fine
animo occidendi, ebtruncans, ſi
miles ſit, ultime ſupplicio, ſi alius
proxima ab eo peena afficitur, 527.
clericus, eb eulpem levem & leviſ-
fimam, ſacerdotio non privatur.,
539. caſum fertuitum allegans, hune
prebare debet, 543. allas tormentis
fubditur, ibid. quæ probatio cefſat,
quando nulla procſus cauſa, quæ
eum ad necandum movere poterat.
Aapparet, ibid: animum occidendi
vulnzrszdivc Häbens, morte fecu-
ta, verus hoticida eſt, lieet in ſtru-
mento non letali uſus fit, 565. talis
etiam is eſt, qui nec occidit, nec oc-
lii iii 3 cidere

INDEX

cidere voluit, turnultum tamen, in

quo hominem perire poſie prævidit,
& in quo hamo perlit, dolo melo
concitavit. 25
Homicidium.

Improbantur LL. & conſuetudines,

quæ homicidia mitius, quam mor-

te, puniunt, 351, 398. per illud-,

ſi non puniatur, tota provincia im-
piatur ac polluitur, 352. apud Chri-
ſtianos erimen irremifſibile effe de-
bet, atque tale in Saxonia declara-
tum eſt, ibid. peccant, qui monſtro-
rum cædem concedunt promiſcue:
370. item, qui eædem faris ſine di-

crimine permittunt, 373. irem, qui

obfimplices minas, quem oceidi
poſſe putant, 377. item, qui ad poæ-
nam ejus ordinariam, vulzus abſo-
lute letale deſiderant, 3823. 419.
item, qui ſerupuloſe nimis corpus
delicti inveſtigant, 294. item, qui,
ſi in cadaveris inſpectione ſolemnia
quædam omiſſa fuerunt, ultimum
ſupplicium remittunt, 384. item,
qui licentiam bellicam ad occifio-
nem innecentium extendunt, 386.
procuratio abortus omni tempore
homicidium eſt, 388: ejus poœna
nulla præſcriptione tolliur, 393.
minor ætas eam non mitigat, 394.
435. nec dignitas, 395“ judex in
eo puniendo, etiam erudelitatem &
feſtinationem vitare debet. 299.
poens ultimi ſupplicii, non eſt ju⸗
ris naturalis, 368. ſed juris divini
poſitivi, 369. reſpuit jus aggratian-
di, ibid. 616. ejus poena alicubi pe-
cuniaris, 289. requirit eorpus deli-
cti. 401. non præcife ſectionem &
inſpectionem cadaveris, ibid, inde
pœna, ob neglecta quædam iolem-
ma circa hanc inſpectonem, re-
mitti nequit, 403. levis ejus ſuſpi⸗

cio, ex rixa deſumta, non atten-

dizur, 412. mentis imbecillitas non
eſt juſia ultimum ſupplicium re-
mittendi cauſa, 424, furor homi-
cidium, tempore dilucidi incervalli
commifluam, non excuſat, 430.
ſeqq. peccant, qui in ee iræ quali.
cunque veniam dant, 487. lex divi-
na & Carolina homicidium, ira
commiiffam ſimpliciter ultimo ſup-
plicio coërcens, temperatur, 492.

quendo poœna homicidii, ira com-

mif, mitigetur? ibid. alapa eſt
jaſta, uhimi ſupplicii remittendi
circa homicidium, cauſa, 5oI. fi-

militer baculus & virgula, ibid.

item ira, verbalibus injuriis conci-
tata, 504. ſeq. furis, abſque neceſſi-
tate factum, utrum ſit exceſſus in-
culpatæ tutelæ? 508. poena homi-=
cidii eulpabilis, ſecundum tres eul=
pæ gradus, funt infligendæ, 5IT.,

utrum ſolus occidendi animus in

homicidio ſpectatur? 513. error in
homicidio doloſo, doium non mi-
nuit, 522. ſed in neceſſario erran-
tem pcnæ eximit, ibid exceflus in

caſtigatione, absque animo occi-

dendi f-ctus, & morti eauſam dans,
proxima ab ultimo ſupplicio poœrna

vindicatur, 524. animo iſto factus,

ultimo ſupplicio punitur, ibid, le-
viſſime punitur, ſi caſtigatus reſi-
ſtendo, excefſui cauſam dederit?
527. inſidioſum, ſecundum leges
rota puniri debebat, 585. ſed uſu
fori hæ ad inſidias quæ lucri & ſpo⸗
lii cauſa tenduntur, reſtringi ſolent,
ibid. & ſi animus ulciſcendi non ſuf-
ficit, 586. in hominem innocentiſ-
ſimum per inſidias, ſine lucri cupi-
dine, commiſſum, ſaltem gladio pu-
niri ſolet ibid. porna rotæ in illuſtri-

bus queque perionis, circa homi-=
cidium

—
cicium inl
commiflun
nos locun
Plat fori
ſpemn luer
publice,
in propria
593 40

retpicit.

Nndignis e
item, g
idid. vari
diis, 86
moyetur
interdum
mum pena
julla prine
rum titul
Cümpana
bire, eſt
Dignitas,
Irpanamf
Aumfir no

Qüd enot⸗
B
Motatr.
Hyehn,

Ljes lis en
PegiSar

Un de el
6tr, ſen
Md hujns 4
Idelam

—
Non aten
beellias non
ium ke⸗
rer homi.
idi ineweli
nſat, Gho
eo de glli⸗
197. KKdini
icidinm, in
r Ulino ſip⸗
pergtur, n.
ii, ina eon.
id, Aepe el
remittendi
ſt, Sol l.
ult, ilit
ris eonci
lnenetell.
ecellos in⸗
Arng honi⸗
n nres eul⸗
ende, IIl.
animot in
1, error i
m non mi.
Nrio enan-
evcelſns il

mO Oete

nlamn dans
licio peene
ilto fietni,
r, ibid l
gatls lil⸗
n Ceceni
n e
ſell ull
ſo⸗
giſolent,
Pondi

moceltil.

neri eup⸗
ldio pu⸗
1n ilultti
ret ont⸗
cidiuin

EETTTIIWDENX RERVM.

cidium inſidioſum, ex ſola vindicta
commiſſlum, apud veteres Germa-
nos locum inveniebat, 592. ſed
uſus fori ad peœnam rotæ, præter
ſpem lueri, etiam obſeffionem viæ
publicæ, aut ſaltem, ut mors oceiſo
in propria domo oblata ſit, requirit,
593. ad quantitatem vero lucri non
reipiceit. ibid.
Honores.
Indignis conferens eſt falſariuns, 799.
item, qui eos indignus impetrat,
ibid. variis interdum obtinentur me-
diis, 868. pecunia redimens, re-
movetur, 898. pecunia redimere,
interdum eſt laudabile, 999. illo-
rum venditio erimen eſt, ibid. niſi
juflu principis fiat, ibid. inanes eo-
rum tituli, sbsque munere, ſunt
campans ſine piſtillo, 900. eos am-
bire, eſt laudabile, 905. vid. tit.
Dignitas.

OQ. Hortenſins.

In pœnam falii incidit. z
Hlund (Johann.)
Aſſiumſit nomen Caniſii. 307
Suren bruͤche,
Quid denotet? 120
Hurtato (Caſp.)
Notatur. II 258
Heyeburg (Cenobium Häalberſta-
dienſe.)
Ejus lis eum facerdotibus Evangelicis
pagi Sargſtedt. 919
Jachettus.

Ejus, de clade Gallerum in Sicilia fa-

cta, ſententia, 607. quæ approba
tur. 608
Jacobus II. Angl. R.

Ad hujus ſepulchrum, muta puella lo-

quelam recuperafſe dicitur. 829

Jaculatio.
Telis igneis facta, prohibetur, 535

JFanus.
Notatur= 8 07
Jeſuitc. Eoz
Magiæ, propter ſingalarem erxuditio=
nem, inſimuleti. 652
Ignorantia. ,
Licet ſupina & affectata, ceſſare facit
Penam gladii in binube, 244
Ilecebræ.

Is, qui ad adulterium committendum
inducitur, mitius gunitur, 99. 92.
funt genuina ratio obligationis ſtu-
pratoris, ad dotandum, vel ducen-
dum, 161I. ſtupratæ, repellunt eam
a petitione dotis & nuptiarum.
. 163
Inper inm.
Domeſtieum, pœnam adulterii in fa-

mulis mercenariis mitigat, 90
Inpoſtor.
Eſt vox bonæ notæ. 870

Impotentia conjugis.

Per ligaturam contracta, quale ei re-

medium præſeribatur? 654
. lIlIunmnroviſum.
Ex improvifo facta, faciliuns excuſantur,
quam præmeditate geſta. 624
Lnpubes.

Ei illatum ſtuprum, etſi confentienti,
gravius punitur, 141. quin iolus
conatus afperius punitur, idid. qua-
tenus impuberis teſtimonium hie
fidem faciat? ibid- homicida puni-
tur, ſi malitia ſit manifeſta, 435
Ianimatz res.

In has fertur ira, non ultii. 488
Incendium.
Stipis colligendæ gratia, ſimulantis
Poena. 4 825
IMceſtus.

Jure Sax. El. eſt, ſi nuptiæ in gradu,
quem jus divinum ſaltem implicite
G Pro⸗=

INDEX RERVM.

prohibet, contrahantur, 220. ince-
ſtuoſum eſt matrimonium, cum
ayunculi unilateralit, ſeu matris
ſuæ fratris unilateralis, vidua, 223.
inceſtuoſum non eſt, eum uxoris
ſorore, 224. poena inceſtus, in ju-
ribur, Juſtinianeo & Carolino, c(iare
conſtituta, 226. eſt illa exilii, & ſi
rei viles ſint, fuſtigationis, ibid. ſed
jure Sax. El. ultimum ſupplicium,
quod ex Carpzovii auctoritate,

etiam extra Saxoniam irrogari ſo-

let, ibid, pœna ejus mitigatur, ſi
immiſſio ſeminis non acceſſit, 228.
eadem plane ceffat, ſi delinquens
vineuium ſanguinis, aut affinita
tis ignoravit, ibid, juris humani,
punitur jure communi infamia,
230. ſed Jure Sax. perpetuas relega-
tione, ibid. quæ ex Carpzovii au-
ctoritate, etiam extra Saxoniam in-
fligitur, bid. plene probatur per
argumenta art'ficialia, ibid. in li-
nes rects, pugnat cum Jur. Nst.
233. ſuſpiciones de eo, ſiquidem

graviſſimæ ſint, impediunt nuptias,

234. nec is-, qui ita gravatus, ad
purgatorium admitti debet, ibid.
per illum ſtuprata, dotem tamen a
ſtupratore petere poteſt? 239. ſola
contrectatione pudendorum non
committitur, ibid. an unquam cum
avia commiffus? ibid. pozna ejus,
ſi ei parentes animam dederunt. 270
Inceſtuoſi liberi,
Utrum illis alimenta debeantur? 270
Indicia.
Stupri violenti commiſſi, 178. illud
removentia, 182. 183. 186
Infamia,
De ea, ex ſtupro eriunda, diverſæ
Ctorum ſententiæ, 144. 156. opti⸗

ma, quæ juris infamiam irrogat,

ibid. differentia dubia, inter infa-

miam jucis & facti, 147. ſeq. 156.
abolitio infam'æ ſtupri ſuadetur,
149. 70 2 tollitur es per ſubſequenms
matrimonium, I55. an circa eam
diſerimen inter ſexus faciendum ?⁷
156. hujus metus laudabilis. 701
Inufantes. =ð
Recens nati plerumque omittendo ne-
cantur, 719. horum expoſitio eſt
parrieidium, & vel culeo, vel cx-
tra ordinem punitur, 733. expoſiti
educatio magiſtratui, ſuperiorem

jurisdictionem habenti, im ponitur,

735. genuina hujus reiratio, 736.
expoſitus, præſumitur legitimus,
739. non nobilis, ibid. repertus,
quem baptizatum fufle, certo non
conſtat, baptizatur, 740. quid? ſi
ſcheda, de baptiſmo jam collato te-
ſtans, reperiatur? ibid.
Infanticidium.
Levius delictum eſt, quam parrici-

dium, 698. cauſa plerorumque in-

fanticidiorum ibid. apud veteres

Romanos erant licita, ibid. 699.

prohibitio ejus, ex diſpoſitione Ale-

Xandri Severi, ibid, ex diſpoſitione
Conſtantini M. inid. pœna, ibid.

utrum poœ a culei dura ſit, infanti-
cidio, propter intamiæ metum,
commiflo, ibid. corpus delicti, eur
hic plus difficultatis habet, 702.
708. abol tio cadaveris non impe-
dit, quc minus ad torturam & ulti-
mum ſupplicium perveniri poſſit,
703. dubitatio, de vita infantis in
nativitate, inveſtigationem diffici⸗
lem reddit, 704. ſi veriſimile: in
utramque partem adſint conjectu-
ræ, jusjurandum ſolet dictitari,
705. utrum ſola celatio uteri, ad
probationem infanticidii, ſufficiat?
707. 714. quid uſu fori probatio
artificialis operetur? ibid, ejus rea,
quan-

.

quando
12 cel
tdum
lentium
videtur,
ſtinato ce
von prat
tune, el
viditate
Won eſt!
diu, 7
ſant, 2
ur, 7
Pplerume

9)

ant S
ibid t.
Applieio
gletio
ne torme
cccienddi
doenn cul
Pperitne
l keme
men, 3
fait, ide
tins, ing
infamtum
Kd
Vemn N

Humenz
in pun
ceidem .
der,

Quid denor
Verhales
bona
las conci
POe. no
uppreſt

Piaperati
Ion.

—
7 ben I.
ii ſuadetr,
1 ſablequen
in let eimn
faeikradum!
dbils, ol

nitendo ne⸗
expoſtid eſt
Nleo, velcx.
739 eolti
Ppericken
„inponim,
irtto, h.
tr legitimm,
l teyertu,
Certo noll
h. Cnd! 1
nCollnd de⸗
ibis,

Uum gertii⸗
Oruinque in
Pud Velered
, ibid bg.
oſtüone 4e.
Glpoſtione
e, di⸗ n
it, imkant⸗
2 mmerun,
habet, 70.
pon inpe⸗
Grnmn Auli⸗
nui joſt,
intintis in
etiimnles in
Conjeckn.
t Gictlti,
) Uteri, 1¹
i, iffin
vri probaiſ
Juun⸗

“

7

TINDFN RERVM.

—

—

quando extra ordinem punitur?
7IZ. celatio uteri inficiationem aut
tactum deſiderat, nee per ſolum ſi-
lentium & diſſimulationem figri
videtur, 714. uxor partum, exfe
ſtinato concubinatu natum, necafſſe
non præſumitur, ibid, celatio uteri
tunc, cum prænans juſtas de gra-
viditate dubitandi cauſas habuerit,
non eſt legitimum infanticidii indi-

cium, 716. quo caſu tormnenta ceſ-

ſant, atque jusjurandum decerni-
tur, 717. intantes recens nati,
plerumque omittendo necantur,
719. quo caſu ſigna violentiæ ceſ-
ſant, & ſigna negligentiæ ſuffieiunt,
ibid. esque tormentis & ultimo
ſupplicio locum faciunt, 720. ne-
glectio & denegatio alimentorum,
ne termentis quidem, ad animum
oceidendi 'inveſtigandum, ſed
poœnæ culei ſtatim iocum facit, 721I.
esperimentum pulmoneum fragile
eit vemedium, 722. adhibetur ta-
men, atque aliquod argumentum
facit, ibid. quod eſt pro rea for-
tius, infirmius contra illam, 723.
intantum expoſitio eſt perricid am,
& modo culeo, mode extra ordi-
mem pünitur. 733
Infirmitas.

Humanæ naturæ, eſt cauſa lenitatis,

—

in puniendo adulterio, 88. F ſe.
eidem quid accedat, quod eam au-

get. . . ibid.
UInjurin.

Quid denotet, in ſenſu daxiore? 489.
erbales, juſta iræ cauia: 505.
ſic pœnam homicidii, ex ira Per il-
las concitata, perpetrati, mitigant,
5so4. non excuſantur per nomims
iuppreſſionem. 951
. ilnjm iarum actio.
Præpsrata licet a defuneto, tamen mor⸗
Tom. MX.

te hujus exipirat, 104. ſeg. inſtitui-
tur a debitore, vi publica, ad de-
bitum ſolvendum, compulſo, 239.
ea peti poteſt, qui crimen abolituum
alicui objicit. 960
IWnzocens.
Peccant, qui licentiam bellicam ad oc-
S. ciſionem innocentium extendunt,
386. pro hec licitum moderamen
inculpatæ tutelæ, 448. hujus defen-
ſio, inter liberas gentes, eſt juſta
belli cauſa, ibid. de eo ſumta ultio,
nullam vehiam meretur, 489. non-
nunquam ab hominibus, viræz ſuæ
pertæſis, doloſe obtruncatur. 587.
exempla, ibid. ſeqq. quænam hoc
caſu pœrna ſit ſtatuenda? 586. ſeqꝗ.
ommne factum, exquo mors inno-
centis hominis contingere poteſt,
crimen eſt, 735, eum ad mortem
damnantes, in crimen repetunda-
rnini incidunt. 855
Fmocentins III. Pont. R.
Hujus conſilium, ſi quis falſum at-
teſtatum conficiat. 799
Iimocenrius XI.
Per Simoniam evehitur ad ſacram pur-
puram, 927. laudatur. Cibid.
Innocentius XII.
Hujus, de prohibitione pactorum ſi-
moniacorum, diſpoſitio, 917. oc-
cs ſio hujus legis conditæ. ibid.
Inoſficioſi querela.
Quatenus morte exhæredati aboletur ²

Inquiſitio Specialis.
Non excluditur, per dubia graviora
circa corpus delicti, 416. non in
omnibus delictis publicis locum in-

venit;, 822. recte a Principe limita-

tur, umno plane in hibetur. 956. ſeq.
Inquiſitionales ſumtus.
Vid. Sumtus inqwüäſitionales.

K kk kkk Ingus

104

com mifi, ac feſtinatarum ſecunda-
rum nuptiarum rea, 650, excuſa-
tio illius. ibid.

INDEX RFRV M.
Inguiſuores Ktatus. Tammgt 35 Baogend. Dax. alter
Apud Venetos recepti. 392 Ejus cædes Ludovici Aurelianenſis de. lieet gnin
Inſeripzio. fenditur. 2326. ſeg4. 601 WWUtime
Hujus neceffitss i in criminalibus hodie Do. Caſimirus, zo. 57.
ceſſat. 944 Dux Saxon. Coburg t, u
Inſignia. Annam conjugem ob adultetiarm repu- ii punie
Hæc ſibi affingens, eſt falſarius, 768. diat. 63. leg. Lem ſepe
794. item, qui fui en us singonie loannes Fridericus, Sax. Dux, Aiuiectum
cum nevis hominibus communicat. Deciphur ab kliſabetha, Angliæ Re- lllatiot
812 gina, 824. utrum loco Elifabethæ,
Liſtraumentusn, Anna, Henrici VIII. Angliæ Regis 1
In uno capite falſam, in cæteris quo- uxor, ſit ſubſtitnenda? 825 I ſacerdos
que tal⸗ præſamitur, 72623. alie- TLoannes XIH. P. KR.
num, ſuæ fidei commifſum, pro- Inceſtus cum avia accufatur. 239 Euet ge
dens eſt falſariue, 769. 832. idem Hannes Parvus. os fratt
eſt, non ſanm, ſed alienum nomen Recte defendit cædem Ludovici Aure- Iinden
eidem ſubſeribens, 769. exemplum lian. 326. feqq. non eſt auctor hæ⸗- (rik,
fingulsris falſi cirea inſtrumentum, reſeos, de licita tyrannorum cæde, H .
772, faliam, non qnidem faciet 327. 601I. feq. ejus ſententia;, dee Ppi
16 ab aliis confectam adhibens, eſt cæde perduellium privati is licita, è
falſarins 776. itemqus verum pro- num pericaloſa? 328 Ue
ferens, ſed partem lius fuppri- Jocus. Uum glol
mens, 777. utrum integrum fit ex-. Impurus punitur, 20. liberalis & lici.
pbibendum? 778. ſeqgq. illud falſi tus, inter fectori non imputatur, 520. liu ei
sccuſans, peecat quidem, ſed non illiberalis, ſi inter fedor ſit auctor
eſt falfarius. 792 joci, latam culpezn, ſi provoca-
Iſtruznentuzn letale. tus, levem culaam Præ ſe fert, ibid. Porum li
Vide: Arma letalia. jocandi an mus pfaſümitur ex uin ini
Interogeſſio. inſtrumzntorum lodierorum. 369 e
Pro reo criminis, 324. eonjugis in- Joncurtius. ”M a:
nocentis. Vide: retmnifſio. Omne falllcquium imprebat. 745 Rl
Imereſſe. oſce! , Epiſe. Salistuurg. 2=ððM
Ejus, in quem vis privata cemmitti. Ejus conklium, flie fue- Reinaldo. neo;
tur, ſine operoſa Probatione & re- de recuſata eonſecrezione querenti, 1 ed in
prohatione, ex =quo & bono zæfti- datum. 927 4 u
mari deber. 329. 331. 333 Iya. lhe
Ivaſus. Qnaliscunque „ non meretur venam H
Utrum fugam capefiere peſfit 375. in homicidio, 275. 487. 492. ne
454. ſeqꝗ. uttum juſta iræ canſa fint ver ba het,
anno; Reg. Negp. ignominioſa? 497 505. accurata il- Puub
Adulteri & parricidii, in maritum lius definitio, 488. Ppoteſt efſe ahs- ik, 2

que ultionis eupidine, ibid. fertur lridte

in res inanimstas, ibid. male ceaum M
ultione eonfunditur, ibid. gravis, & da
a b begui⸗

—
.Dar.
ellanenſts de.
6. leig. or
ug.
lerium repn.
63. K.
, Der,
Anglie Re⸗
Ulbethe,
ugle Repis
A

. 299
.
udovici Are⸗
l audher he⸗
noram cede,
Ententii &
iygtis kiein,

alis & l⸗
itur 20,
r ſit aultol
ve⸗
2le fäih i⸗
f.
ur eD
orum. 369

hat. t;

4
Peneld .

ne gerentl,;

etor⸗ elud
, e,
ur veidi
gecorattl
ſt ell i
bil fetut.

mele cunn.

. Aie 6
s i)

4

INDENX RERVM.

ab altero concitata, homicidam,
licet animum oecidendi habuerit,
ab ultimo ſupplicio liberat, 498.
50A. 572. Verbalibus injuriis exci⸗
tata, quande juſta; homicidü mi-
tius puniendi, cauſa, 504. ſeqꝗ. eun=
dem ſæpe cum propinato veneno
effectum habet, 656. gravis, ad
excuiationem parricidii perrtinet.
681
Irreprebenſibilis.
Sit ſacerdos, 540. quid hoc involvat?
ibid.
Comes de Henborg, (Fridericus.)
Ejus fratres, 592. premit Eceleftam
Affindenſem, ibid. Engelbertum

occidit, 593. eius poena. ibid.
(Teodoricus)
Epiſc. Monaſterienſ.
Ejus fratres. 592
Midorus.
Utrum gloffarii ſit auctor. 697

Plandorum gens.3
Toeta ez magis compoſita creditur.

634
kali.
Horum lingua eſt abortus linguæ la-
=Judæas.
Ejus in non judæam commiſſi ſtupri
poena. S 125
Judex.

In eo intempeſtiva miſericordis dam-
natur, 36 1. nimia ejus in homici-
das indulgentia notatur, 367. 428.
in homicidio puniendo, etiam cru-
delitatem & feſtinstionem vVitare
debet, 296. 299. Pcenam fractæ pa-
cis publicæ imerdum minuere pot-
eſt, 288. officio ſuo abutens: Pro
privato habetur, 294. quando illi,
vim inferenti, reſiſtere licet? ibid.
illum, quem abſolvit, condemnare
negquit, 322. non peteſt principis

leges tollere, 535. vel circa easdem
diſpeniare, ibid, torturam non fa-
cile decernat, 706.⸗ conſtitutiones
principum negligens, eſt falſari
767. 792. munera neque immedia-
te, neque mediate accipere debet;
786. ultimum ſæpiſſime fiebat
apud Romanos, ibid. corrumpitur
etiam per munuſculorum, Xenio-
rum, & eſculentorum oblationem,
786. eum corrumpere tentans, in-
juriarum tenetur, 783. ſententiam
vel totam, vel pro parte ſuppri-
mens, falſum committit, 789. ſeqq.
niſi ſit judex ſuperior, 790. non-
nulli in cauſis criminalibus ipſi ju-
dicare nequeunt, ib'd. ei, in mor-
tis articulo, ſed pecunia corruptum
judicaſſe; dicenti, non creditur:
921. Vid. Tit. Magiſtratus.
gudicium Enperii aulicum.
Examen, quod aſſeſſores ejus ſubire
jubentur, cur hodie omittitur?
267. Cæſar tamen loco illius rela-
tionem ex actis ſubftituit, ibid.
hablitas Afleflorum hujus judieii.

870

Juramentunms.
Per illud probatio ſtupri diffuadetur,
166. quam vis licita ſit, 167. per bar-
bam præſtitum, 196, utrum, circa
probationein deficientis animi occi-
dendi, poſſit adhiberi? 574. utrum
cauſæ, jurejurando deciſæ, perju-
rii prætextu retractari poſſint? 830.
eſt inſiemum conttra ſimomiacas vo-
catione: remedium. 9214
Juramentum punvs gatorium.
Peccant, qui hom eidæ, aninum oc-
cidendi neganti, hoc temere per-
mittunt, 38 1. ex ille ſtuprats actrix
plus fructus, quam ex delato, capit.

KEE kkk 2 Jure

INDEX RERVM.

Jureconſiltus.
