auf freyem Felde geſchehen, und zugleich eine oͤffentliche Gewalt⸗

thaͤtigkeit involviret, es das Anſehen gewinnet, ob muͤſte n Inqui-
ſiren, wo nicht am Leben, wenigſtens am Leibe, oͤffent ich geſtra⸗
fet, und des Landes ewig verwieſen werden. Alldieweil aber bey
genauer Betrachtung aller Umſtaͤnde ſich kein Anzeichen einer
wuͤrcklich vorgehabten Nethzucht findet, immaſſen Inquiſiren, da
ſie die Magd entbloͤſſet unter ſich gehabt, gleichwol weiter nichts
vorgenommen, als, daß ſie ſie beſchauet, und ihr Geld vor den
Beyſchlaf gebothen, ſie auch, da ſie ſich nicht freywillig hierzu
verſtehen wollen, wieder auf kommen und davon gehen laſſen, dem⸗
nach mehr eines gottloſen Muthwillens, begangenen Gewaltthaͤ⸗
tigkeit und vorgehabten Hurerey, als intendirten Nothzucht,
üuͤberwieſen ſeynd, worzu ferner ihr minderjaͤhriges Alter, da der
Ruut haͤter nur das 15. der andere hingegen das 18. Jahr er⸗
reichet, kommt; So haben wir dafuͤr gehalten, daß beyde im
Gefaͤngniſſe vom Scharf⸗Richter mit Ruthen zu zuͤchtigen, Speck⸗
mann aber, welcher das meiſte dabey gethan, und noch darzu,
indem er den Tag vorher zum Abendmahl geweſen, eine ſonder⸗
bare Ruchloſigkeit von ſich ſpuͤren laͤſſet, der Gerichte auf 2. Jahr
zu verweiſen ſey, anbey den groͤſten Theil der verurſachten Ge⸗

richts⸗Koſten bezahlen muͤſſe. Forſan relegatio ne quidem de- 8

creta ſuiſſet, ni circumſtantia loci reatum auxiſſet. Quum
enim reipublicæ maxime interſfit, itinera & loca publica tuta

eſſe, violatio hujus ſecuritatis publicæ pœnam graviorem
méere-

—.
ſe iht
n, ſie
e win
t dat⸗
alles
ewalt⸗
ngdi⸗
geſtra⸗
aber bey

einer

ſen, del⸗
eltꝑuH

hzucht/
da dee
Nre in
. Speck⸗
h dorzu,
ſonden
. Johr
ten G⸗

gein de⸗

plica tunt

mele⸗

Qum

Sp. DLXXXIV. DE STVPRO VIOLENTO. I99

meretur, arg. L. 38. §. I. ad legem Fuliam de Adult. ibi: Du-
plex admiſſum eſt. Adde Lauterbacbium in Colgio Theoretico-
practico, lib. 48. tit. 5y. §. 38. Sic iidem Cti Helmſtadienſes
menſe Novembri anni clo Io CCXII. reſponderunt: Es wird
der conatus ſtupri viclenti alsdenn, wenn dergleichen Gewalt⸗
that auf oͤffentlicher Straſſe geſchiehet, und alſo violatio ſecuri-
tatis publicæ darzu kommt, viel haͤrter, als ſonſt, beſtrafet.

xvVII.

TLonatus ſtupri violenti, ſi quidem atrociſſimæ eireumftantiæ ad

conatum accedant, ultimo ſupplicio punitur.
Tnum eſt, in quo a communi circa ſtupri violenti poœnam
dodrina recedo. Ajunt fere omnes apud Deaplerum in
Tleatro pœnarum, cap. 5§. §. 299: ſtuprum violentum, quod
modo attentatum fuit, nunquam morte puniri, ac denegant
adeo magiſtratibus & collegiis juridicis facultatem, quid-
quam hic extra leges ſtatuendi, provocant etiam ad nota-
bilia illa artieuli Carolini 1o4. verba: S Sonderlich iſt zu mer⸗
cken, in was Sachen, oder derſ ſelben gleichen, nnſer Kayſer⸗
lich Recht keinerley peinlich Straff am Leben, Ehren, Leib
oder Gliedern ſetzet der ve rhangen, daß Richter und Ur⸗
theiler dawieder nien nd zum Todt oder ſonſt peinlich ſtraf⸗
fen. At enim vero po erunt conatum h unc tam atroces cir-
cumſtantiæ comitari, ur, exemplum ſtatui & carcinoma tale
abſcindi, publice Interſit. Nec lege deficimur, quæ nobis
hanc poteſtatem relinquit. Vide modo articulos Carolinos
119. G& 178. Sic itaque Cti Vitembergenſes menſe Februa-

rio anni clo Io CCXXXVI. reſponderunt: Iſt Inquiſit Nielaß

geſtaͤndig, und zum Theil uͤberfuͤhret, daß er mit Catharinen
A a 3 Vog

190 MEDITAT. AD PANDECT.

Vogelin, einer Ehe⸗Frauen, auch einer unbekannten Frauen, ſich

fleiſchlich vermiſchet, Chriſtinen Schreiberin, gleichfals eine Ehe⸗
Frau, und Joannen Krebſin, ein in das 1te Jahr gehendes
Maͤgdgen, auf oͤffentlicher Straſſe zur Erden geworfen, die erſte
zu nothzuͤchtigen geſuchet, der andern 2. Ohrfeigen, wovon ihr
Maul und Naſe geblutet, gegeben, und beyden mit einem ziem⸗
lichen Steocke tief in die Schaam gefahren, auch ſie damit heftig
verletzet, uͤberdies eine Frau von D. ein Menſch von S. und ein
anderes von P. gleichfals auf dem Felde zur Erde geworfen, ſie

wider ihren Willen entbloͤſſet, ihre Schaam begriffen, und ſeine.

Finger in ihre Schaam geſtecket, ferner dergleichen an ein Maͤgd⸗
gen von 5. Jahren, an ein anderes von 7. oder 8. Jahren, noch

an eines von 9. oder 10. Jahren, und abermal an eines bey

Oderwitz, gethan, wovon dieſe zum Theil heftig geblutet, endlich

vielmalen mit ſeiner Hand den Saamen aus ſeinem Leibe laufen

machen. Ob er nun wol, daß er den Saamen ſjemalen in den
Leib einer der Frauen, mit welchen er zu thun gehabt, laufen
laſſen, beſtaͤndig laͤugnet, hiernaͤchſt ſein maͤnnlich Glied in keiner

derſelben, an welchen er Gewalt gebrauchet, Leib geſtecket, anbey
ſeine Jugend, da er erſt den 21. Dec. 1716. gebohren iſt, die

leichtfertige Verfuͤhrung der ehebrecheriſchen Vogelin, und die

fol. 56, atteſtirte Stupiditat vorſchuͤtzet; Alldieweil aber die an—

der Schreiberin und Krebſin auf oͤffentlicher Straſſe ausgeuͤbte

Schandthat, wodurch dieſe in Lebens⸗Gefahr gekommen, mehr

als eine Nothzucht, oder wenigſtens ein attentirtes Verhrechen
iſt, alſo nach Vorſchrift der peinlichen Halß⸗Gerichts⸗GOrd⸗
nung art. 119. und 178. an Leib oder Leben geſtraft werden ſoll,
und denn auf die Lebens⸗Strafe zu erkennen um ſo viel weniger
Bedencken iſt, da nebſt der violatione viæ und ſecuritatis pu-
blicæ die oͤftere Wiederholung der Miſſethat, der wenigſtens ad
actum

De

n
du⸗

d ſein.
Magd⸗
,och
88 ben
cdͤch
de uftn
in den

lalfwn

in kaner
t, Gnben

und die

die an

usin.

en/ niſ
Urbechen
ts Ord⸗
erden ſll
1 wenigt
itaris pu-

ſens

SP. DLXXXIV. DE STVPRO VIOLENTO. 121

actum proximum gekommene Ehebruch und das hoͤchſt⸗ſtrafbare
peccatum onaniticum die Suͤnde ſchwerer machen, und, daß
andern zum Abſcheu ein Exempel ſtatuirt werde, erfodern, hin⸗
gegen die Jugend bey der gantz entſetzlichen Bosheit in keine
Betrachtung kommt, auch die bloſſe Stupiditaͤt, oder vie mehr

Brutalitaͤt, keine En ſchuldigung mit ſich fuͤhret; So wird In-

quiſit? Niclaß, dafern er auf ſeinem Bekaͤnntniſſe vor oͤffentlich
gehegtem peinlichen Hals⸗Gerichte nochmals freywillig verharret,
oder des ſonſt wie recht uͤberfuͤhret wird, mit dem Schwerdte
vom Leben zum Tode gebracht.

XViIII.

Pænam gladii in violentos ſtupratores ſtatutam, ſi atrocioret
eireumſtantiæ accedant, exacerbari poſe contra
Carpzovium oſtenditur.

XIX.

Exemplum ſtupri violenti, quod omnium atrociſſimum
videtur, refertur.

Qam in atrociſſimum ſtupri violenti crimen ſimplicem
MW gladii pœnam leges Germaniæ, articulus ſcilicet Caro-

linus 119. Speculum Saxon. lib. z. art. 13. & Conſtit. Elect.

Saxon. 321. Part. 4. conſtituant, quæritur ſubinde, liceatne
judicibus ac collegiis juridicis, eandem exaſperare? Ait

Berlichius P. 4. Concl. 41. u. 44. & 45. & exemplum habet

hominis, qui uxorem in via publica a mariti latere ab-

ductam vi comprefſlerat, capite truncati ac poſtea rotæ

impo-

MEDITAT. AD PANDECT.

impoſiti. Contra Carpzovius in Quæſt. crim. 75. u. 16. 17.

18. 19. 20. 42. 43. 44. & 47⁄. negat, pœnam ſtupri violenti,

etſi ſæpius reiterati, aut cum raptu conjugis alienæ vel
morte ſtupratæ conjuncti, augeri poſſe. Ego vero cum
Berlichio ſentio, motus inprimis lege 16. §. ult. de Pænis,
quæ maleficiorum ſupplicia, quoties exemplo opus ſit,
exacerbari generaliter permittit. Adde artieulos Carolinos
193. 194. Occurrunt ſubinde in hiſtoriis & actis ſtupro-
rum violentorum exempla tam dira, ut ſine horrore legi

referrique nequeant. Vnum, quod atrocitate ſua reliquas

omnia vincere videtur, verbis Poggii, Florentini, in Dialogo
adverſus hypocriſin, pag. 23. narrabo: Quid loquar de quo-
dam, qui propinquus noſtræ patriæ Eremita fuit?“ Is in nemo-

re, multis bonis operibus opinjone viri optimi contracta, Gellam

ædificavit, in qua plures ſanctorum imagines erans depictæ.
Confeſſiones mulierum recluſus audiebat per feneſtellam, cui in-
erat a ſuperiori parte latens cataracta. Mulierem, quæ, pul-
chrior videretur, ſi ſola eſſet, quod ſæpius accidebat, ſanctita-
tis illius fiducia jaim vulgata, hortalatur, immiſſo per eam ca-
pité, figuras adſpicere, quo facto, dimiſſa cataracta tanquam
pedica, mulierem collo ecaikam foris exiens cognoſcebat. Semel

quadam reluctante, altera ſuperveniens detexit rimen. Ille e

veſtigio timore perterritus aufugit.

Peccat mulier, metu mortis in ſtuprum violentum conſentiens,
. Jed non punitur.

pinio Corn. a Lapide apud auctorem du Farallele de la do-

rine des Payens avec celle dei Jeſuites & de la Conſt. de Pa-

pe Clem. XI. qui commence par ces mots: Vnigenitus Dei ilius;
C. I0. J. 6. Potuiſſe Suſannam, imminente vitæ periculo, ſine
Pec-

lt⸗
lel
eo
Ian

61

Mun
Jen/
ner
uic
lirne
ne
i

(quli
ie
fu

ie
In
ſun
Uer
i

—
16. 17.
Violent,
enæ Ve
ro cum
Peniy
pus ſit,
arolinos
8kopro⸗
rore legi
religut
1Diohet
de uo.

in vemo-

la, elean

1 depicte
Nn, Ali ir
le, l.
t ſuite⸗
rr eun e.
a tunhan
.

rnſentitd

ledelade
ſ. le .
U liut

inon in

Sb. DLXXNIV. DE STVPRO VOLENTO. 193

pPeccato mechas adznittere, ac, omiſſo ejulatu, dicere: Won
cαentio abzui, fed patiar &ö tacebo; theologo indigna eſt,
ſed jureconſultum non dedeceret. Peccaſſet utique Suſanna,
conſilium Cornelä ſequuta, eontra legem divinam, in foro
tamen humano puniri non potuiſſet. Vide Specimen
CLXVIII. de Juſſu, medit. T.
AX'I.
Peccat mulier, Kuprum vi inferentem non occidens Jed non
punitur.
Joteſt mulier ſecundum L. 1. §. 4. ad logem Corneliam de
Sicariis ſtuprum ſibi per vim inferentem occidere. Sed
num etiam debet? Ita ſentit Zobias Granzius, atque in De-
Jenſione inquiſi forum Palt. 1. pag. 492. Miim. 120. dicit, femi-
nam, quæ in caſu veræ neceffitatis cum internecione violen-

ti oppreſſoris pudicitiam non defendit, in ſtuprum conſen-

tire atque delicti ream fieri. Sed deſiderant in hac deciſio-
ne bonam philoſophiam collectores Abctorum eruditorum an-
ni 1719. menſe Januar. pag. 44. & pag. 45: Quod femina, in-
quiunt, quæ in ſumma animi conſternatione conſtituta pudici-

tiaæraptorem, cum perimere queat, perimere non audet, in ſtup-
ram von ſenſiſſe dJelittique rea cenſenda ſit, id juxta vera mora-
litatis prineipia Conſultiſ. Autor, vix onibas perſuadebit.

Imo vero juxta vera moralitatis Principia mulier honorem
ſuum vitæ hominis, maxime ob vim illatam hofſtis, antepo-
nere huncque Perimere obligata eſt, in foro tamen humano,
KHiid non faciat, non punitur.
XXII. N
Sageum violentum in virginem furioſam non committitur.
Meore jure bonam philoſophiam deſideres in antiqua
illa opinione, quod ſtuprum violentum in virginem
Toaz. JX. B b fu-

14 MEDITAT. AD PANDECT.

furioſam aut dementem committatur. Ajunt nempe, eam, qui
conſentire non poſſit, vim pati. Debebant vero ex recta ra-
tione noſſe, eam etiam diſſentire non poſſe, atque adeo, ut
VlIpianus in L. 3. de Regulis juris rectius philoſophatur; nec
nolle nec velle. Accedunt clara articuli Carolini 119. verba:
WMit Gewalt und wider ihren Willen. Itaque veterem opi-

nionem jam diu deſeruimus, improbavitque Auguſtus Saxo

in Conſtit. 26. Part. 4. Miror autem, Schapfferum in Sy-

nopfi pandectarum lib. 48. it. 5. u. 81. antiquatam opinionem

recoquere, ſed magis adhuc, Schilterum in Exerc. 49. §. 12.
tanquam conſentientem ab illo allegari, quum tamen Schil-
terus nobiscum ſentiat, &, Scabinos Lipſienſes olim priſ-
cam opinionem ſequutos nunc eam deſeruiſſe, narret.
XXIII.
Exemplum puellæ vim Fortiſſi⸗ me depellentis memoratur.
Qen Clœælia, Romana virgo, apud Livium lil. 2. cap. 13.
nacta eſt, honorem ſtatuæ publicæ meliore jure me-
ruit virgo Bohemica, de cujus incredibili fortitudine hæc nar-
rat Jac. Tollius in Epiſtola Itineraria III. pag. 71: Itum ad
Cæſaream Binacothecam, ducente perbumaniter ipſo cuſtode ac
præfecto Leichſio. Perſpectis tabulis, in aliam deducor porticum,

ubi ad vivam mihi eficta, ſeu ſculpta, oſtenditur Amazon, non

quales olim 1bemiſcyreos incoluerant campos, ſed Bojobæmica.
Illam, cum forte in agro opus faceret, acceſſit miles, qui, occaſie-

ne uſus ſolitudinis, primum blandeſtuprum rogat, mox recuſanti
vim farat: Sed hæc ſublatum illum medium veſte ſua involvit, at-

que ita conſtrictum al urbem in proximam militum ſtationem de-
Jert, pro intentata vi puniendum. En exemplum puellæ, quæ
non ſolum, ut articulus Carolinus I19. loquitur, vim depulit, ſich
ſein erwehret, ſed ipſa bellum defenſivum in offenſivum vertit.

XXIV.

In
ſtu
un
71

bel

ti,

—
m
an.

eO, u

r; niee
verbi!
mopi⸗
4 are

nin .
inionen.
49 lIH

en Schil.

lim N.

rel.

oratf.
2 . )
jure me⸗
Deena
. Hunm 41
cufule
rtotun,
aNN, t
Nichenis
Ntien⸗
fertſ
voluini
ooninl
nelle, ge
lepulihſt
Yumn velt

W.

SP. DLXXXIV. DE STVPRO VIOLENTO. 15;

Stuprum, dormienti illatum, aliquando pro violento
reputatur.

Qtuprum, dormienti puellæ illatum, violentum non eſt, fed
doloſum ſaltem, atque ideo gravius, quam ſtupra com-

munia, puniendum, etiam ultime ſupplicio, ſi dolus atrocior
intervenit, quemadmodum in Specim. 581. de Pæna ſtupri, ar-

bitrio judicis relinquenda, obſerv. 9. dictum. Huc pertinet
exemplum, quod Alberti in Juriiprudentia medica Tom. I. Part.
2. aſu 20. pap. 194. 474. & plenius adhuc Fritſchius in Parte IVl.
Theologiſcher, Juriſtiſcher, Mediciniſcher und Phyſicaliſcher

Geſchichte, biſtor. I. referunt, puellæ, honeſto loco natæ, me-

dicamentis ſopitæ ac inter dormiendum viriatæ. Quin, ſi

quis puellam, ante de ſtupro interpellatam, ſed renuentem,
medicamentis conſopiret, atque ſomno tali obrutam conſtu-
praret, hoc ego pro ſtupro violento reputarem.
Ultimum ſapplicium vielento ſtupratori,) nuptias cum Ku-
prata facienti, olim non remittebatur, hodie remittitur.
Letrune Beyerus ad articulum Carolinum 119. §. 6. ulti-
mum ſupplicium hodie mitigari, ſi vim paſſa ſtuprato-
ri nubere velit, & Wernbherus in P. X. Ohſerv. Jorenſ. 459.
ſtupratorem tunc ſaltem perpetuum relegari. Tuemur
hunc judieiorum collegioremque uſum argumento ex cap.
7. X. de Raptoribus ducto. Majores tamen noſtri, Germa-
ni veteres, eum improbarunt. De Ottone 1. Auguſto Co-
belinus Perſona in Gosmodromio ætat. EI. cap. 48. hæc narrat:
Quædam mulier, dum rex iter ageret, venit ad eum, conquerens

ei, quod vir quidam oppreſſit eam violenter, &, ut juſte judica-

b 2 rei,

E.
199 MEDTTAT. AD PANDECT.

ret, inſtanter petiit. Et reſpondit et rex: Dum reverſus ]aero, fa
ciam iueſtitiam. Er ait mulier: Domine, forſan tunc memor zen
eris hujus injuric. Et rex demonſtrata digito gquadam eccleſia
propeſi ſituata dixit: Ecce illa eœcleſia ſit mibi & tibi in ſignum me-
moriæ. Et his dictis profectus eſt. Deinde poſtiquam, rebus diſ-

poſitis in Alemannia, rever. u5 eſt in Italiam, videns eccleſiam,

prædictam, quam in ſignum: mulieri dedit, mandavit vocari mulie-
rem. Et mulier veniens ad eum dixit: Domine, vir iſte, de qae
querelam propoſui, maritus meus legit imus eſectus eſt, etiam pere-
ri de eo. Er ait reæ mulieri: Dico tibi per larbaum Ottonis (ſie

enim ſolitus erat jurare) oportet enm Eighere dolabrum. Ende “

lingas vulgari Saxonica bæc verba protulit: By Otten Barde he
moth barden ſchmecken. Et ſic viro adducto uſſit eum decollari.
. XXVI.
Calumnia muliereularum, Nuprum violentum aceuſantiun;
ſæœpe ex circumſtantiis, quas ipſæ paulo accuratins ister-
rogatæ edunt, in oculos incurrit.
XXVII.
Atque tunc remedio eruendæ veritatis opus non eſt;
XXVIII.
Sed alſolvi confeſtim reum, & Puniri calumniam oportet.

(äluramam muliercularum, de ſtupro violento querenti-

um, facile deteget judex, ſi modo offcium ſuum face-

re vult. Interroget ſcilicet partes diligentius, cogat invi-
cem in colloquium, quod Confrontare appellant, & circum-

ſtantias omnes accurate expiſcetur. Tandem falſitas acecu-
ſationis ſe ipſem prodet, ac in oculos ineurret. Narrat k.

Sieur Gaulard dans ſes Contes, pag. 37. adoleſcentem in Bur-
gundia, a nobili puella de ſtupro violento accuſatum, &

7

—
fe.
r er
lleſit
mm.
3 ,.
ſamz,
mulie⸗

de n

m ere⸗
nij
Vntt
ardehe
Nhart.

Hontiin,
igfer.

t;

orti-

ium kiee
gat innt⸗
circum-
htas acel.
min bu⸗

ulatum,
0.

Sbp. DLXNXIV. DE STVPRO VIOLENTO. 127

coram cumilla in judicio conſtitutum, accuſatrici objeciſſe;

quod ipſa, quum iniretur, induſium ſuum levarit; nec illam
hoc negaſſe, ſed factum ſic excuſaſſe, ut diceret, reum, œſtro

libidinis percitum, ni ipſa induſium ſuſtuliſſet, id perforatu-

rum fuiſſe. Similis ſpecies Scabinis Vitembergenſibus men-

ſe Decembri anni clo I, CCXXXVIII. oblata cſt: Mulier poſt
bina ſtupra voluntaria tandem maritum naéta, hominem Ie-
vem & vagabundum, apud maritum hunc ſuum, ſe a vi-

cino, maritato viro, in cellam allicitam, & vi compreſſam con-
queritur; adit quoque cum marito vicinum illum, & ab
eo, quamvis violentiam & adulterium negante, ac luſum ſal-
tem & contrectationem fatente, tamen per accuſationis com-
minationem ſat grandem pecuniam extorquet. Comperit
hanc clandeſtinam negotiationem magiſtratus, partesque in
judicium vocat. Sed aufugit maritus, qui pecuniam acce-
perat, ſolaque mulier cum accuſato comparet, atque huie
impudentiſſime, ſe sb eo vim paſſam, in os dicit, hic negat.

Tum magiſtratus ad mulierculam converſus: miror, inquit,

te in cella, ad vim publicam, quæ ſemper plena hominum eſt,
expoſita, interdiu & apertis foribus vim pertuliſfe; cur ergo
ncn'proclamaſti? Reſpondet illa: Sibi hoc in mentem non ve-
niſſe; Sie habe ſich nicht auf das Schreyen beſonnen. Poſt hœc

ada ad collegium juridicum mittuntur, quod mulierculam an-

te omnia per fidiculas de calumnia & concuſſione interrogari
jubet. Qua ſenfentia audita, mulier, fidiculas declinatura,
fatetur, adulterium perpetratum non fuiſſe, ſed rem in co-
natu ſubſtitiſſe, in accuſatione tamen violentiæ perſiſtit, ſeque
hanc reluctando ægre amolitam eſſe contendit. Mittuntur ita-

que acta ad aliud collegium, quod priorem ſententiam con-
firmat, atque fidiculas adhiberi iterum jubet. Infeli accu-
ſatrix precibus & lacrytis, ut tertium etiam collegium con-

B b 3 ſulatur-

193 MEDTITAT. AD PANDECT.

ſulatur, impetrat. Atque ſic Seabini Vitembergenſes, ac-

ceptis actis, animadverterunt, fidiculis opus non eſſe, ſed

calumniam ex fola futili illa intermiſſi clamoris excuſatione

patere. Ipſa natura hominibus, quum vi opprimuntur, nec

ipſi tueri ſe poſſunt, ut vociferando aliorum opem implo-
rent, ſine longa meditatione ſuggerit. Quapropter ſic re-
ſponſum fuit: Dieweil beyde Inquiſiten nunmehr darinnen,
daß es zur fleiſchlichen Vermiſchung nieht gekommen, ſondern

nur bey einem conatu und unzuͤchtigen Betaſten geblieben, uͤber⸗

einſtimmen, und der Phyſicus ihnen hierunter mit Anfuͤhrung
verſchiedener wichtiger Urſachen beyfaͤllt, hiernaͤchſt die von der
Inquiſitin angegebene Gewaltthaͤtig keit, in Anſehung des an der
oͤffentliehen Straſſe liegenden Orts, des unterlaſſenen Schreyens,
worqguf ſie ſieh mit einer laͤcherlichen Entſchuldigung nicht beſon⸗
nen haben will, des langen Stillſchweigens, des vor gefuͤhrten
unzuͤchtigen Lebens, und der dreyfachen groben Variation, nicht
die geringſte Wahrſcheinlichkeit hat, vielmehr die hierunter geſuch⸗
te Geldſehneiderey und der mit ihrem Ehe⸗Manne deshalb ge⸗
machte Complot, oder wenigſtens, daß ſie deſſen hierunter ge⸗
fuͤhrte Intention durch ihr luͤgenhaftes und verlaͤumderiſches Vor,
geben befordert, von ihr ſelbſt zugeſtanden wird; So iſt die pein⸗
liche Feage weiter nicht noͤthig, ſondern es werden Anna Eliſabeth
Geißlerin vier Jahr des Landes verwieſen, Caſpar Schindler aber
drey Wochen mit Gefaͤngniß oder um drey neue Schock beſtraft,
beyde auch zu Bezahlung der durch ſie verurſachten Unkoſten ange⸗
halten. V. R. W. In ſimili, & magis adhuc ridicula, cauſa Sca-
bini Vitembergenſes, reum a decreta jam inquiſitione menſe
Februario anni clo b CCXXXIX.Äabſolverunt: Dieweil die
von Dorotheen Hockardtin angegebene Umſtaͤnde eines an ihr
verſuchten ſtupri violenti nicht die geringſte Wahrſcheinlichket
haben, ſondern theils mit der geſunden Vernunft, theils mit
ein⸗

8, 10.
e, ſec
1tione
nec
mplo⸗
ſie re⸗
fugen,
ſondan⸗
n, iben
fſührung
von der
an der
Nehens,
tdeſo⸗
Geforen
on, nieſt
leſeß⸗
thelb
unter ge
ches Won
Den
lſͤbeth
dler abe
heſteft
fen ange
ſader⸗
e menle
eweil di
an G
enlcht
heis
6

SP. DLXXXIV. DE STVPRO VIOLENTO. 194

einander ſelbſt ſtreiten, und vielmehr den Verlauf der Sacke,

wie ihn Lautenſchlaͤger in ſeiner Defenſion angiebt, und daß die

Hockardtin ſich durch die Denunciation nur von dem Spotte der
Leute befreyen wollen, glaubwuͤrdig machen, geſtalt ſehr ungereimt
heraus kommt, daß die Hockardtin, als ſie Lautenſchlaͤgers ſuͤnd⸗
liche Intention gemercket, und dieſer mit ihr in die Stube gehen
wollen, ſich mit dem Knarren der Thuͤren, und daß es ihre Leute
hoͤren wuͤrden, entſchuldiget, gleichwol, als ſie ſchon in dem Hofe
geweſen, ſich, ohne zu rufen, von dem Hauſe ab, in den Garten
ſchleppen, und das Maul mit der Hand, ungeachtet Lautenſchlaͤ⸗
ger zu denen ihm beygemeſſenen Actibus beyde Haͤnde noͤthig
gehabt, zu halten, und dadurch eine Stunde lang, ohne zu er⸗
ſticken, an den Schreyen hindern laſſen, jedoch noch ſo viel vom
Maule frey behalten, daß ſie Lautenſchlaͤgern hundert tauſend
mal um GOttes willen, ſie gehen zu laſſen, bitten koͤnnen, uͤber⸗
dis die junge Purſche, welche hinter dem Zaune geſtanden und
gehorchet, dieſes jaͤmmerliche Bitten eine Stunde lang unbarm⸗
hertzig angehoͤret, und die Hockardtin unter der Gewalt erliegen
laſſen, endlich aber zu lachen angefangen, dieſemnach der von der
Hockardtin ohne vorher gehendes rechtliches Erkaͤnntniß geleiſtete
Eyd nicht den geringſten Glauben verdienet; So wird Chriſtian
Lautenſchlaͤger zu eydlicher Beſtaͤrckung ſeiner gethanen Ausſage,
welche ihm wieder vorzuleſen, gelaſſen, und ſodann mit der er⸗
kannten Inquiſition, auch der von der Hockardtin geforderten
Privat-Satisfaction verſchonet, jedoch ſeiner eingeſtandenen Be⸗
guͤnſtigung halber ſechs Tage mit Gefaͤngniß, oder um ein neu
Schok beſtraft, und ein Drittheil, Dorothea Hockardtin aber
die uͤbrige zwery Drittheile aller verurſachten Gerichts⸗Koſten zu
bezahlen angehalten. V. R. W.

SPECN-

200 MEDITAT. AD PANDECT.
SpECIMEN DLXXXVV.

MEDITATIONVM AD PANDECIAAD

AD LIB. Ar I. TIT. V.

CONCVBINATV NNDIVIDVO

SOLEMNITER
D. XIII. MART. ANNI cIo loe CCXXXVI.
. PVBLICE DEFENSVM

CAROLO FERDINANDO ZSCHOCHIO
ADVOCATO IMMATRICVIL ATO ET PRACIICO

DRESDENSI NVNC IVRIV DOCTORE.
.
Lis de concubinatu, a Thomaſio ſuſcitata, prope ad logomæ-

sebiam accedit, & potiſſzimum ex vitiofis definitionibu-

, ortum trabit.
II. .*
Matrimonium & coneubiuatus vulgo male definiuntar.
Deſnitiones iſtæ vulgares emendantur.
IWV.

Wuptiarum æcies, qualis apud Komanos Ffuit, ab ea, quæ ho-
die eſt, magnopere differt.
V.
Benediétio ſacerdotalis bodie eſſentiam matrimonii
ingreditur.

Ne

Prol

len’.

.

Uptr.

R

1

(

Sp. DLXXXYV. DE CONCVBINATV INDIVIDVO. 207

Conculinatus duplex eſt, perpetuus & temporarius, ſeu, gued
idem eſt, individuus & dividuus.

VII.

Concubinatus perpetuus, quamdiu benedictio ſetordozalif neceſ-

Jari ia non erat, ipli matrimonio æquiparatus eſt, eosdem-
due eum illo effectus habuit.

VIII.

Igitur concubinatus perpetuus ante ſeculum ebriſtianam KVI.

lege divina & bumana permiſſus fuit.

IX.
Ame ſaculum XVI. adbhibhitio beneditctionis ſacerdotalis liberi
arbitrii fuit.
Tpſe adbue Lutherus conjungendis permiſit, lenedittionem ſacer-
dotalem adbibere, vel non adbibere.

XI.

Paoſtea vero benedictio ſacerdotalis & ſinter catholicos & prote-

Kantes abſolutæ neceſſtatis facta eſt.
Ex hoe tempore coneubinatus perpetuus res lIicita ee deſiit.
XIII.
Coneubinatus temporarius a Cbriſto interdictus eſt.
XIV.

Probibitionem Chriſti diu neglettam tandem Leo X. Ponti-

fex M. & Carolus E. Imp. renovarunt.
Tom. IX. Ce In-

202 MIEDITAT. AD PANDECT.

niter doctas, quas præſens ſæculum ſuſcitavit, lites una ex
acerrimis fuit de licentia concubinatus, quam Thomaſius
anno 1713. movit, edita de Concubinatu diſputatione.
Contradixerunt ei multi, & primus quidem Breitbauptius,
qui eodem ejusdem anni menſe diſputationem de Concubina-
tu a Cbriſto & apoſtolis probibite, publice propoſuit. Quæ
ſcripta dum lego, parum abeſt, quin, tolam inter illos litem

in verbis conſiſtere, ac adeo logomachiam eſſe, contendam.

Vitaſſent eam, & conſenſiſſent forſan, ſi hiſtoriam concubina-
tus ex antiquitate eruiſſent, ſi decreta conciliorum & pontifi-
cum inſpexiſſent, ſi tempora, ſi denique concubinatum ipſum

a concubinatu, diſtinxiſſent. Peccant tamen ambo in hoc

potiſſimum, quod concubinatum vel plane non, vel obſcure,
vel male definiunt. Thomaſius ſcilicet in principio ſcripti ſui
definitionem nullam habet, ſed videtur eam ſupplere in §. 9.
concubinatum deſcribens conjunctionem arctiorem domefti-
cam cum femina ſine adfectu maritali. Quibus verbis nihil
poteſt eſſe obſcurius. Clarior Breithauptius in §. 3‧ Concubi-

natus, inquit, ſignificat unionem cum muliere non indimiſſibili,

ſed quæ dimitti potuerit. Ergo coneubinatum dim ibilitas in-
greditur eſſentialiter. Aperte falſa eſt hœæc definitio, quamvis
& plerisque ]Ctis noſtris placeat. Sic Schilzerus in Inſtitutio-
nibus juris canonici, lib. 2. titulo 13. quem de concubinatu in-
ſcripfſit, §. 1. concubinatum definit ſocietatem viri & mulie-
ris ſine animo perpetuo in ea permanendi. Popularis iſte

ICtorum error originem inde traxit, quod illi definitionem

matrimonii, ſeu nuptiarum, quæ in jure Romano reperitur,
quod ſcilicet ſint viri & mulieris conjunctio, individuam vi-
tæ coniſuetudinem continens, §. 1. I. de Patria boieſtate, ante
oculos habuerunt; nec, definitionem iſtam jam diu oblite-

„ r, r: —– —–- rP=
1π 1Oitris DPiahe ncn convenre,

—

na es
laſins
jone,
btiuh
binl-
Quæ
litenn
dam.
cubine-
ponmif.
4 ipfun
in hoc
bſcure,
n u
e n .)⸗
domelt
unrlli⸗
ilimm 1.
., Nvumes
1Atui
binatun.
mole⸗
lats e
efiritonen
rehellii
Cidvam
the, enr

din 00

S8p. DI XXXV. DE CONCVBINATV INDIVIDVO. 203

cogitarunt. Apud Romanos videlicet ſolus de individua
vitæ conſuetudine conſenſus nuptias faciebat, etſi nulla ſo-
lemnia, nec inſtrumenta dotalia acceſſiſſent, L. 30. de KAegu-
lis juris, L. 15. de Condit. & dem. L. 8. pr. L. II. pr. C. de
Repudiis. At ea res poſtea inſignem mutationem paſſa fuit,
poſtquam Chriſtianus orbis, univerſali conſenſu, ſi Belgium
fœderatum, & alia forſan pauciſſima loca excipias, benedi-
ctionem ſacerdotalem ad eſſentiam nuptiarum requirere ce-
pit. Ex hoc igitur tempore vetus illa nuptiarum definitio
mutari debuiſſet, atque male a Ctis noſtris, & per manife-
ſtum errorem, retenta eſt. Solus de individua vitæ ſocie-
tate inter virum & feminam conſenſus, quamvis in actum
deductus, nuptias & legitimum matrimonium hodie non
facit, ſed, quamdiu benedictio ſacerdotalis non accedit, me-
rus concubinatus eſt. Pleræque concubinæ hodie eo ani-
mo eoque pacto accipiuntur, ut perpetua cum illis vitæ
conſuetudo ſit, at propterea uxores non efficiuntur. I mo-
do, ſi de rei hujus veritate dubitas, in Italiam, aliasque pro-
vincias, in quibus ſacerdotibus conjugium interdicitur, con-
cubinatus vero, non quidem aperte permittitur, ſed tamen
diſſimulatur & impunitus relinquitur. Qui ibi concubi-
nas adſumunt, ſacerdotes fidem æternam iis addicunt, ſe-

que nunquam illas dimiſſuros ſpondent. Manent tamen

hæ mulierculæ concubinæ, quoniam cap. I. Seſſ. 24. de Ke-

farmatione matrimonii in Concilio Trident. benedictionem

ſacerdotalem ad formam matrimonii requirit. Nec inter
proteſtantes inſolitus eſt perpetuus concubinatus. Com-
memoravi in Specimine CCXCVIII. de Benedictione ſacerdo-
tali, medit. ult. exemplum, quo vir illuſtris ancillæ ſuæ in-

diſſolubilem vitæ conſuetudinem, data arrha, coram paro-
Cc z2 cho

204 MEDTTAT. AD PANDECT.

cho & duobus teſtibus, promiſerat, er haͤtte ihr in Gegen⸗
wart ſeines Pfarres und zweyer Zeugen einen Trau⸗Ring ewiger

Fidelirat gegeben, atque ramen, nullum verum matrimonium
interceſſiſſe, judicatum fuit. Aliter itaque hodie matrimo-
nium definiendum eſt, conjunctio nim rum viri & feminæ, in
Perpetuum inita, benedictione ſacerdotali aut per aliam; quam
Ieges requirunt, cerimoniam firmata. Nam in Belgio, & aliis
forſan locis, loco benedictionis ſacerdoralis cenfirmatio ma-

giſtratus eſt. Vide Bentbems Hollandiſchen Birch⸗ und Schu⸗

len⸗Staat, P. I. cap. 12. ht tale matrimonium, in Belgio con-
tractum, apud nos quoque firmum effe, omnesque legitimi
matrimonii effectus producere, jam olim reſponderunt Cti
Helmſtadienſes apud Philippi ad Deciſ. Elect. Sax. 49. 0bſerv. I.
Concubinatus vero eſt conjunctio viri & feminæ ſine llis, quas
publicæ leges præſcribunt, ſolemnibus, ſiye in perpetuum,
ſive ad tempus, facta; quod ſic effert Rkeformatio politica Im-
perii de 1530. tit 33. von leichtfertiger Beywohnung wenn
Perſohnen auſſerhalb von GOtt aufgeſetzter Ehe zuſammen

wohnen. Quæ quum ita ſint, tota inter Thomaſium & Breit-

hauptium, ac qui porro contra Thomaſium ſcripſerunt, lis
ita dirimenda eſt, ut duplicem concubinatum faciss, alterum,
qui in perpetuum contrahitur, alterum tetnporarium & diſſo-
lubilem. Perpetuus concubinatus nec lege divina nec Romana

interdictus, ſed ſecundum hæc jura verum matrimonium eſt,

neque etiam poſt Juſtinianum a Leone in Novella 91. prohibi-
tus fuit. Nam Novella hæc de dividuo concubinatu agit, ut
ex verbis ejus ultimis: Vitæ conſortem invenire dificile non eſt;
patet. Individuus itaque concubinatus tunc demum illicitus
eſſe cepit, poſtquam benedictio ſacerdotalis, quæ antea liberi

arbitrii erat, necsſſaria facta eſt. Hoc vero poſt Lutheri tem-

Pora demnum contigit. Ipſe Lutherus, in præfatione des Trau⸗
Buͤch⸗

— — —; –— —

ehn
ere
er

Sp. DLXNXV. DE CONCVBINATV INDIVIDVO. a0;

Buͤchleins, teſtatur, cerimoniarn hanc tunc adhuc arbitra-
riam fuiſſe. Memorabilia fſunt ejus verba, hicque excerpi
merentur: So manches Land, ſo manche Sitten, ſagt das
gemeine Sprichwort. Demnach weil die Sochzeit und Ehe⸗
ſtand ein weltlich Geſchaͤffte iſt, gebuͤhret uns Geiſtlichen
oder RKirchen⸗Dienern, nichts darinne zu ordnen oder regie⸗
ren, ſondern laſſen einer jeglichen Stadt und Lande hierinn
ihren Brauch und Gewohnheit,/ wie ſie gehen. Et liche fuͤh⸗
ren die Braut zweymahl zur Kirche, beyde des Abends und
des Morgens, etliche nur einmal; etliche verkuͤndigen und
bieten ſie auf der Cantzel auf, zwo oder drey Wochen zuvor.
Solches alles und dergleichen laß ich Herren und Rath
ſchaffen und machen, wie ſie wollen, es gehet mich nichts
an. Aber ſo man von uns begehret, fuͤr der Kirche oder in
der Kirche ſie zu ſegnen, uͤber ſie zu beten, oder ſie auch zu
trauen, ſind wir ſchuldig daſſelbige zu thun. Darum hab
ich wollen dieſe Wort und Weiſe ſtellen denenjenigen, ſo es
nicht beſſer wiſſen, ob etliche geluͤſtete, eintraͤchtiger Weiſe
mit uns hierinne zu brauchen. Die andern, ſo es beſſer
koͤnnen, (das iſt: die allerding nichts koͤnnen, und aber ſich
duͤncken laſſen, daß ſie alles koͤnnen,) duͤrffen dieſes meines
Dienſts nicht, ohne daß ſie es uͤberkluͤgeln und uͤbermeiſtern
moͤgen; und ſollen ſich ja fleißig huͤten, daß ſie mit niemand

£

etwas gleiches halten, man moͤchte ſonſt gedencken, ſie muͤß⸗
ten von andern etwas lernen; das waͤre groſſe Schande!
Weil man denn bißher, mit denen Moͤnchen und Nonnen,
ſo treflich groß Gepraͤnge getrieben hat, in ihrem BEinſennen,
ſo doch ihr Stand und Weſen ein ungoͤttlich und lauter
Menſchen⸗ Gedicht iſt, das keinen Grund in der Schrift
hat; Wie viel mehr ſollen wir dieſen goͤttlichen Stand
ehren, und mit viel herrlicher Weiſe ſegnen, beten und
zieren? Denn ob es wol ein weltlicher Stand iſt, ſo hat

Men⸗

2

er dennoch GOttes Worr fuͤr ſich, und iſt nicht von

206 MEDITAT. AD PANDECT.

Menſchen erdichtet oder geſtifftet, wie derer Moͤnche und
Nonnen⸗Stand; darum er auch hundertmal billiger ſolt

geiſtlich gehalten werden, dann der Kloͤſterliche Stand, wel⸗

cher billig der allerweltlichſte und fleiſchlichſte ſoll geachtet
werden, weil er aus Sleiſch und Blut, und allerding aus
weltlicher Witz und Vernunfft erfunden und geſtifftet iſt.
Auch darumb, daß dieſen Stand das junge Volck lerne mit
Ernſt anſehen und in Zhren halten, als ein goͤttlich Werck

und Gebot, und nicht ſo ſchimpfflich darbey ſeine Narrheit

treibe, mit Lachen, Spotten und dergleichen Leichtfertig⸗
keit, ſo man bisher gewohnet hat; gerade als waͤre es ein
Schertz und Kinderſpiel, ehelich zu werden, oder Hochzeit
machen. Die es zum erſten geſtifftet haben, daß man Braut
und Braͤutigam zur Kirche fuͤhren ſoll, habens warlich fuͤr
keinen Schertz, ſondern fuͤr einen groſſen Ernſt angeſehen;
Denn es kein Zweifel iſt, ſie haben damit den Segen GOt⸗
tes und gemein Gebet holen wollen, und nicht eine Laͤcherey
oder heydniſch Affenſpiel treiben. So beweiſet es das Werck
an ihm ſelbſt wohl; denn wer von dem Pfaͤrrer oder Bi⸗
ſchoff Gebet und Segen begehrer, der zeiget damit wohl
an, (ob er es gleich mit dem Munde nicht redet,) in was

Fahr und Noth er ſich begiebet, und wie hoch er des goͤtt⸗

lichen Segens und gemeinen Gebets bedarff zu dem Stan⸗
de, den er empfaͤhet; wie ſichs denn auch wohl taͤglich fin⸗
det, was Ungluͤcks der Teuffel anrichtet in dem Eheſtande
