los facturos, eosque necaturos, accepiſſe, & ita Gallos, nihil
tale cogitantes;, imparatos, inermes, palantes, non hoftium
virtute, nec ſua ignavia, ſed per inſidias & conjurationem,
una omnes vel binis horis in tota inſula cæſos, occubuiſſe.
ita rem narrant ſcriptores Galli veteres ac recentiores, ex
quibus unum producam oannem de Bußferes, tum, quia
Brevis eſt, & perſpicuus, tum, quia ceteros gentis ſuæ hi-

ftoricos candore & infegritate vincit, Ita enim de eo ju-

dicat Conringius, judex in rebus hiſtorieis omni exceptione
major, in Conringianis pag. 266: Buſſierii Hiſtoria Francica
elegans ſane eſt, & pahnam eripit ipfi Paulo Zmilio. In re-
Sus ſuperioris noſtrique ævi/eſerikendis, video ilum alienum a
Gggg 2 Jfuro-

6es: 5AEDITAT. AD PANDECT.

furoribus Jeſuiticis & Oelotarum ſuæ partis, eogue multo aliis

zui rem, & Tvuans fere ſimilem, judicio politico bonum, σ
t)lo perſtieuo eximium. Hic Buſſieres in hbiſtoriæ Francicæ
Iib. 9. cab. 9. 27 I0. pag. 427. ſegg. rem ſic narrat: Wunc ad
Aragoniunz beltum me converto, veſperaique Siculas, duc gudn-
quam celeberrimæ, 8 omnium intextæ biſtoriis, prætermitti a
me ſine ineuriæ & negligentiæ nota aon boſſunt. Hujus tan-
tæ cladis originem indaganzi, una occurrit Caroli Regis cca
proſperitas; ab ea quippe Nicolai metus, Petri Aragonii cupi-
gita, Francorum licentia, Joannis Prochyzæ ultio, & Fuvor
Siculorum, ſimul orta & propegata ſunt. Ea ves Caroli boſti-
bus ad eum impetendum viſa opporiuna. Ilorum rahitaliſſi-
mus, gquanquam in ſpeciem vilis & aſpernabilit, Joanzes Pro-
ehyta, inferendi mali ſtramen contexuit. Ille patria Salerni-
tanus, vir ſolerti cailidoque ingenio, dominus Prochtæ, quc in
Puteolano ſinu inſula eft, Friderici Regii primum ut ſcribunt
medicus, Jein Manfredi atque ipfius Carvoli confiliarius, conſtu-
prata a Francis uxore, exorſus paoditionem, & deprehenſus,
fuga ſe eripuerat, Jacultatibus omnibus ſpoliatas. In Arago-
niam profugus, Keginæ Conſtantiæ gratia in Aulam admiſſus
eſt, ac vindictæ face inflammante ingenium, commentus eſt in
Francos & Carolum gquid tentare. Sicilia viſa eſt ſeena fu-
rori aptiſima. Eam prœfectis admeniſtrandum dederat Carolus,
uorum avaritia && negligentia miſeri Siculi opprimebantur:
i maxime procacem Francorum lIibidinem ineuſabant, quibus
nullus virginum pudor, nulla caſtimonia matronarum illibata
foret aut intentata. Conceptum conſilium Prochyta ocum Petro

7

Aragoniæ Rege communicat; ac tametſi ille id primum reje-

cerit, tamen impellente Conf antia uxore, & paternum regnum,
ut afürmabat æb invaſoribus repetente, in ezm penitus Mmentem
ſe induit, paravitque ſedulo, qiucæ neceſſaria forent. EViſunz &
Prochytæ nova præterea arceſſenda præſidia. Viterbit Nico-
laum Pontifkcem convenit; impetratque aſſenſum, & Aragonio
jus regni Siculi; tum Conſtantinopolim profectus, Miclaëlem
Imperatorem jam apparatu Caroli perterrefactum ad eonſpirau-
dum cum Aragonio impellit; ita rem partitus: ut pecukianm

Graæcus, claſem &σ militem Hiſpanus Jußiceret. Nec omiſit

Sici⸗

—
trad
ſoler
AaAuc
mir
KFa
dert
ulle
nel
i
koli
ui
omn
iinn
u
eot
1
ti⸗
von.
ſece
ſug
not
bonn
id
ſui
Fre
ver;
li⸗
lri
iite
Gen
lut
Vat
Pya
Tun,

.
i ſi-
wolus,
entur;
, guitu
illihett
mn La

in l⸗

6 entß
ſem 9

Me.

ragninl
ſickailen
onſpe.
eliſiint

1, nmiſ
ee Cli⸗
Nr⸗

Sp. DCVI. DE VESPERM SICVIE FABVLA. 6e5

Siciliem, princibes ad defettionem inftammans, modumgque

tradens exeutiendi imperii. Hac omnia mira calliditate &&α
Jolertia obita, Franciſcani veſte ofperiente perditiſſinum caput,

guam de induſtria uſurpeverat, ut Eraucos faleret; alioqui

mirabilem in modaim improvidos atque dißolutos, & temere
Jupra fortanam ſuam præfidentei. Et vero ſumma dignum
eſt adiniratione, rem propemodum vulgarem, toz inter catita
participatam, tribus annis continuis, latuiſſe Francos, nec
ulla rima deprebenſam hanc lucem; adeo eca eſt confidentid,
tecta & ocultata cupiditas. Sed jam aderat deßgnatus facivo-
ri dies3 nempe ipſe Paſebatis, vel ab ipſo priwmus aut ſecundus,
religioſiſſimus Cbriſtianis, & maximo lætitik ſenſu celebratus,
cum a meridie, campanis ad veſpertinas preces pulſatis, furor
tam diu compreſſus, ceu ſigno dato, Panormi primum, & con-
tinuo per univerſam inſulom erupit. Duces conjurationis, ad-

junkéta plebe, proclamantes Francorum tyrannidem extirpandam

eos primum, qui in vicis aut compitis occurrebant, confodiunt;
tum in ſingulorum ædes invadentes, nulla ſexus aut ætatis va-

tione, promiſceue viros, infantes, ſeunes, matronas, virgines, fu-

rore inſano confieiunt, miſeratione omni reſtinéta. Et eo pro-
fecta eſt cæœdentium rabies, ut ipſas etiam matronas Siculasz

juæ Francis nuptæ conceptum utero fætum ferrent, ipfi affnes

naudita harbarie ferro mactaverint, uterumque adextrabendum
partum ſecuerint. Imo in ædes ſacras ac religioſas dira veſa-
nia penetravit; qui Franci miniſtrabant altaribus, a collegis
Juis perempti ſunt; religieſi Sanétorum Benediécti, Dominiei ac
Franciſci adſeripti faniliis, a fratribus ſuis interfelcti erudeli-
ter; ut jam nullo bumanitatis, hinitatit, aut religionis vincu-
lo, in odioſam gentem cuncti ſævierint. Ita duarum borarum
ſpatio per inſulam Franci ad obto millia interfecti, & carnifk-
eina ſæviſſima per ſontes & inſontes graſſata eſt: exzunbéta qui-
dem ſanguine Jæditate libidinit, ſed majori erimine, cum ſee-
lus infra pœnam foret. Vnus Lothi inſtar, ab diva ſtrage ſer-
vatus eſt, & virtuti ſuæ denatus; Guiltielmus Porcelletus in
Provineia Phocenſi nobilis, quem Mamertini venerendum mo-
rum probitate, ereptum periculo, navi impoſuerunt ſecurum tot

Eg gg 3 in-

606 MEDITAT. AD PANDECT.

inter funera, quem inermis virtus ſtiparet. Similem in mo-
dum rem narrant ceteri hiſtorici Galli, e quibus nunc adma-
nus ſunt Mezeray dans PAbregé de l'Hiſtoire de France, tom.
I. pag. 472. & Daniel dans l' Hiſtoire de France, tom. III. pag.
222. in hoc tamen a Buſſierio diverſi, quod cauſam præci-
puam cladis, libidinem & incontinentiam Gallorum, non;
ut Buſſierius facit, fatentur, ſed, quia tamen negare non po-
terant, ſaltem diſſimulant ac filentio involvunt. Omnes in
eo conveniunt, fidem illam, qua Siculi per tres annos ſecre-
tum ſervarint, & incuriam Gallorum, qua nihil eis de tam
diuturna & univerſali conjuratione inoluerit, miraculo eſſe.
Verum, ne quid diſſimulem, propter hoc ipſum miraculum
mihi tota iſta Gallorum narratio ſemper ſuſpecta, quin inere-
dibilis viſa eſt. Nullum in tora hiſtoria exemplum ſfimile re-

peritur. Succurrit equidem memoriæ, quod ante Chriſtum

natum, florente rep- Romana, Lucio Cornelio, & Pompejo
Coſſ. octoginta millia Romanorum uno die per totam Aſiam
fuerint trucidata. Verum hoc Mithridatis, qui Aſiæ tum im-
perabat, juſſu factum, atque hic juſſus paucis ante exſequu-
tionem diebus Aſiæ incolis ſignificatus, & minæ quoque, ſi

quis non paruiſſet, adiectæ erant. Vide totam Hanc hiſtoriam,

ex fontibus ſuis collectam, in Freinshemii Supplementis Livie-
nis, lih. 8& cap. 7. ſqq. Nec nuptiæ Pariſianæ, nec regni Luſita-
nici mira converſio, quæ in medio ſæculi ſuperiore fere ſi-
ne ſanguine contigit, quidquam, quod huc trahi poſſit, ha-
bent Sed quanquam de veritate facti dubitarim ſemper, dubia
tamen & fuſpiciones meas in medium proferre auſus nun-
quam ſum, quod unanimi auctorum conſenſu me viéctum
autumarem, &, quod aliquos facere video, ex inſulta incre-
dulitate laureolam mihi quærere nollem. Tacui ergo, &,
quando ſermo de hac veſpera Sicula incidit, alios præeun-

tes

ltes

gen
edit
ton

ſor
Rie
le

gi

0l
O
Le

u
cot
ſe
diu

cit
un
nio⸗
rla

1

M

Vin
Tel
ob

n mo-
1dmr.
e, tonn.
Il hee
Preci
non)
on po⸗
es in
ſeck⸗
Ge tam
lo elle
culum
incre⸗
e re⸗
Präwom
olapeſe
Au
tumn in.
Negun.
ocdel
MRornam
ri Liuir.
Pili

Dre fere

peny l⸗
i Nul-
e victun
lta inete
ergo/

rcen

SP. DCVI. DE VESPERE SICVYLILE FABVLA. 607

tes ſequutus ipſe quoque: miraculum! vociferatus ſum. Tan-
dem lectio Tomi EIII. ſeripterum Italicorum, a Muratorio
edirorum, me confidentiorem fecit. Inter ſcripta hujus
tomi tertium decimum locum fenet Rieordani Maleſpini
Hiſtoria Florentina ab initiis urbis ad Ann. 1281. Italice
ſcripta, cum continuatione Jachetti, ex Franciſco fratre
Ricordani nepotis, ad Annum 1286. pariter ltalice. Hic

Jachettus, dum cladem Siculam Gallorum refert, nihil de

conſpiratione habet, ſed ſolos Palermitanos, nihil tale co-
gitantes, & ſacris obeundis intentos, ejulatione feminæ,
quam Gallus impudice contrectabat, excitatos accurriſſe,
manum cum Gallis, populari ſuo ſuppetias ferentibus,
conſeruiſſe, in hac pugna unum ex Palermitanis, Gallos
omnes deleri oportere, proclamaſſe, id conſilium repente
ceteris Palermitanis placuiſſe, Gallosque omnes præſentes
neci datos, Giculos vero reliquos, accepto ab his ipſis,
qui ſtragi Palermitanæ interfuerant, nuncio, ac ab iisdem
concitatos & infſlammatos, ſimiliter in Gallos omnes apud
ſe repertos, ac genti Siculæ propfer immania flagitia jam-
diu exoſos, impetum feciſſe, eosque trucidaſſe narrant.

Hoc coævi ſcriptoris teſtimonium dubiis meis de fide hi-

ſtoricorum Gallorum in hoc capite multum ponderis adje-
cit. Sed Jachettum tamen falſo rumore decipi potuiſſe, &
unum ceterorum conſenſu vinci, ratus, communem opi-
nionem deſerere nondum auſus ſum, donec in Diarium
eruditam Pariſienſe, Journal des Scavans, anni 1733. men-
ſis Aprilis inciderem, in eoque excerpta ex Muratorii to-

mo VIII. legerem. lbi collectores, doctiſſimi cetere quin
viri, pag. 492, U44. narrationern illam Jachetti, tanquam

rem ſingularem, quæ in aliis auctoribus non reperiatur,

obſervant & notant: Mous n'avons rien trouvé de ſingulier
dans

608 MEDTTAT. AD PANDECT.

dans VHiſtoire de Nicordano, mais il eſt remarquable gque
Jachetto ſon Continuateur parle de Vépres Siciliennes non
comme d'un complot prémédité, mais comme d'an pur ejjet

du baxard. Il raconte, que le lundi de Päqgues tout le peu-

ple de Palerme allant, ſuivant la coutume, en devotion d Mon-
zreal, qui n'étoit éloigné de la V- ille que de trois mille, un Fran-
gois voulut faire violence à une femme, qu'auxæ eris qu'elle ſit les
Siciliens, déa animés contre les Frangois, accoururent en foule.
On en vint de part & d'autre aux mains; & quelqu'un ayant
erié qu'il falloit faire peérir tous les Francois, außſi- töt on ſit
main baſſe fur eux; il ajoute que les Bsrons étant retourutés
chacun dans leur terre, ſuivirent cet exemple. Que cena de
Meſſine demanderent cependant quelgques jours pour 5y determi-
ner, mais qu'enfin vaincus par les inſtances des Palermitains,
ils tomberent ſur les François avec plus de fureur gse les Paler-
mitains méme n'avoient fait. Hæc ipſa nota me curioſiorem
fecit, &, ut accuratius quærerem, num quis idem cum Ja-
chetto dixiſſet, movit. Et repperi, Jachetti narratlonem in
ipſa recta ratione fundatam, teſtimoniisque graviſſimorum
auctorum & diplomatibus principum ſuffultam, veriſſimam,
contra Gallorum relationem fabulam meram, ac fide indi-
gnam, & conſervandi honoris ſui cauſa excogitatam fuiſſe.
Teſtem addnco locupletiſſimum, Tbomam Fazellum, Siculum
ipſum, & hiſtoricorum Siculorum principem, qui tertio
quidermn pofſt illam lanienam ſœculo vixit, ſed nihil tamen
temere ſcribit, verum omnia ſua, & hanc maxime hiſto-
riam, ex monumentis certiſſimis ſumit. Is igitur in Decadis
poſterioris lib. 8. cap. 4. præmittit primum vulgarem illam
Gallorum de conjuratione rotius Siciliæ, & ſilentio triennali
fabulam, ejusque fundamentum in fręquentiore feriprorum
auctoritate, & fama per manus ducta ponit, deinde hæc

ſub

.

ſud'
gun,
iann
hita
mor.
Laut
meon
Fraj
urhi
tron
run
Im.
lupo
mum
ci on
jolen
unu
Anar
litur
urer
Eilre
conſt
tum
unt
.
m
iren
tan
Alern
1M10)
Vre

ler.

phin

e e

e
le den.
9Mor.
Eron.
eft le
nſeul
1 ont
, osf
onrut
nrni.
iteint,
4 Deler.
olioren
cum Jr.
ne 1n
noun
mmam,
le indi⸗
loile.
vicblon
el teni
hil tamen
trieni
Criptonm

einde H

Sb. DCVI. DE VESPERE SICVYVI E FABVLA. 609

ſubjicit: Ia pleriique vero Sioulorum annalibus, & Sieilic re-
gum, Petri pr.eſertim ſecundi, ciliz regis, diplomatibus, as et-
iam non ſpernenlis aubktoribus, vonfternationis initium a Panor-
mitahis ortum legimug. Cun etenim tertio Dominieæ reſurrectio-
nis die, qui eo anne nen ultintus Aarrii dieri fuit, ad temhlum San-
cti Spivitus ſextentos ferme baſſus tu zMmeridien, olverſam Panor-

„ . 7 . .
mo recedens (etſi ad Montenm regalem quidam jaljſo Trripſorint)

Panormitanorum frequentiæ religionis cauſa de more, qui ad

meam usque ætatem ſolenni obſervatione manavit, conveniſſent
Francos ibi, qai mas iſtratus gerebant, juſu Zoannis &. Remigii
urhis Præfectieauſa ſorutandi, ſi quis eumn telo elſet, etiam ma-
tronas vivginesque exeuſſe, licentioftusgue perzentaſſe mule-
rum ſinus, avtsepimus. Quoram unas, cui Drobectus erat nomen,
cum in quandain mulierem nobilitate infignem manus injectſſer,
Panoriitanorum in unum concurre tium ſulita iralabidibus pri-
mum ohrutut, mo eademi ſeditiene armit ex urbe correptis, Fran-
ei omaes per plateas ſine diſerimine cæſi, ſævæ libidinis & din
tolerazæ erudelitatis pœnas dedere. Inde vero ad Joannis §. KRe-
migii (qui præerat) arcem impetu facto, Panormitani, e ractis
januis irrumbentes, gquotquot in ea ilius nationis invenere, ru-
cidarunt. Zoannes ipſe in ſacie vulneratus, ruſtiei habitum men-
titus, noctu equeſter Biccarum oppidum profugiens, eum quidem
furorem evaſit: Sed Panormitani, qui interea Rogerium de Ma-
giſtro Angelo urbi ad plelem in offcio conzinendam prafeltum
conſtituerant, e&ſôs domi ad quinque Francorum millibus, una
eum Caccabenſibns Joannem &. Remigium perſecuti, Jagittis pe-
tunt, ac demum interfeiunt. Fama Franvorum cadis per vici-
na Panormo oppida delata, Carilionenſes Gallos omnes, gqut in eo-
rum oppido erant, una hora peremerunt, œdusque cum Panor-
mitanis inierunt. Peractis bis ſtragis Gallicæ primordiis, Panor-
mitani tres acies inſtruunt. Quarain unam Cephaloedim verſas,
alteram Ennem, tertiam Calatafimim mittunt, Siciliam omanem
ad idem ſacinus excituri. Qui Calaiafimim venerunt, a Guiliel-
mo Porcelletto Provinciali genere, ob probitatem ſuam, caters
Francis interfectis, abſtinuere, incolumemque in patriam dimi-
ſere. Ea inde voce Siciliam omnem pervagente, ac militibus per
opbida diſcurrentibus, a nullo Franco temperatum eſt. Hubertus
Tom. IX. Hh hh Sici-

610 MEDITAT. AD PANDECT.

Siciliæ Præſes, qui Meſſanæ adbuc erat, auditis Panormitanæ
urhis motibus ſtatim per milites, quos in præſidio paratos babe-

bat, civitatem in fide continuit, elallemgue novem triremium

milite inſtructam, cui Riccardum de Riſo Ducem præfecit, ag
obſidendam Panormum miſit. CQuam Panormitani contraria claſ-
ſe adorti facile fugarunt. Adjuvit magnopere Siculorum cau-
ſam Orlandus de Milia, Panormitanus miles, qui cum ſub Rege
Carolo Sieilia exulaſſet tempore defectionis Panormum rediit, &α
acerrime in Francos ſæviit, ac poſtmodum Petri & riderici
Regum fidem fortiter contra boſtes tutatus eſt. Herbertus co-

gnito Panormitanæ aciei ad Tauromenium ( quod ſub Carolo ad-

uc ſtahbat) adventu, milites ad juſtum numeraum cum Michelotto
Gatta genere Franco eorum Duce ad Panormitanos proftigandos
eo conjeſtim emiſit. At Siculi magna vi oppidum adorti, glurilus
Francorum cæſis, capiunt, Michelotto cum paucis in arcem
Scalettæ primum, ac deinde Meſſjanam ad arcem Griffoni inco-
Iunmi ſeſe recipiente Interea eum Franci Meſſanæ petulantius ſe
baberent, Meſſanenſes ira tandem && ipfi conciti contra exſur-
gunt, & Herberto Præſide in Griffoni arcem primum, mox inde
ad Catanam fugato, Duce Bartholomaæo Mareſcalo, viro popu-
lari, vigeſimo nono Aprilis die in Francos omnes irrnunt at. ſc-
viant, & gquotquor in ounτâ deprehendere, una eun Micbelotteo,
Xjy' qui cum ſuis in arce erant, trucidant; defectisque Carolo inſi-
bus, eruis vexillum inſigne civium erigunt, Panorvmitanis-
que patratum facinus ordine nuncient, & cum eis fœdus ineunt.
Hæc narratio, in domeſticis Siculorum annalibus regisque
diplomatibus innixa, nihil incredibile, nihil abſurdum, ſed
ſpeciem maximam veri habet. At, quod Galli narrant, Sicu-
lam plebem de conſtituta in unam veſperam Gallorum cæde

certiorem redditam, ſeſe per totum triennium in hanc ar-

maſſe & paraſſe, ac tam ſancte ſilentium ſervaſſe, ut nullus

vel beneficiis, vel cognatione, vel affinitate, vel amicitia,
vel miſericordia, vel præmiorum & dignitatum ſpe ad indi-
cium Gallis faciendum moveri potuerit, denique Gallos ipſos
tam cœcos & vecordes fuiſſe, ut muſſitantes inter ſe omnis

gene⸗

N

—

ger
maa
N

an

liel

regi
deit

co
cint

Hui
Dd
Dor
60

—
nitane
hahe-
mium
it, 40
igele⸗
N ol⸗
5A
it, G
iheriti
ut eo-
o al⸗
Ahelotn
genlin
uniu
oren
in-
iut ſe
erſi.
orinte
ohir.
raſt.
lolotto,
inſ-
zitanit⸗
iſeunt.

eguüͤsqve

um, 4

at, Ker⸗.
um .

ut nollus
micll,
allosigſs

ſ ONNnS

gene:

1
7

Sp. DCVI. DE v ESPERTE SICVILE FABVLA. 6II

generis homines, arma expedientes, cædem univerſalem
machinantes, nec viderint, nec audiverint, nec quidquam
mali, antequam telum corpore reciperent, ſuſpicati ſint, hoc
ſupra fidem humanam efſt. Deſinant erge, quotquot verumn
amant, Siculis porro cædem inſidioſam, quam Galli illis ad-
fingunt, imputare, ſciantque, ſtragem CGallorum, quæ an-
nO 1282. in Sicilia contigit, nulli conſpirationi ac deliberatio-
ni, ſed iræ, ultioni ac virtuti Siculorum adſcribendam, nec
una veſpera, necuno die factam eſſe, Gallos autem, luxu-
ria didmuentes & emollitos, ac propterea imbelles, de defen-
ſione non cogitaſſe, ſed meritiflimas flagitiorum ſuorum
pœnas dediſle. Ad ea, quibus veſperæ Siculæ fabulam ever-
ti, argumenta novum deinde acceſſit, quod mihi omnium fir-
miſlimum videtur. Incidi nempe in Perri de Marca Marcam
Hiſpenicam, a Stephano Baluzio poſt Marcæ mortem anno
1688. editam, egregiisque acceſſionibus locupletatam, in-
ter quas acceſſiones principem locum merentur MNicolai Spe-
cialis libri EIII. ERerum Sicularum ab anno Chriſti 1282. usque
ad annum 1337. tunc primum ex veteri codice MS. bibliothecæ
regis Galliarum editi, & Marceæ Hiſpanicæ p. 568. Jeqjg. aG
delnde a Muratorio & riptoribus Rerum Italicarum tomo A. in.
erti. Equidem, ne quid diſſimulem, ego iſtos Specialis
commentarios in Marca Hiſpanica, ad quam illi fere nihil fa-
ciunt, non quæſiviſſem, ſed tamen Baluzio, quod illos, quam-
vis in loco non conveniente, conſervavit, gratiam habeo.
Huic auctori, qui Siculus fuit, atque res geſtas, quas deſcri-
bit, ipſe vidit, & cui præterea, tanquam miniſtro regis & ad
Pontiſcem legato, archiva publica patuerunt, fides debetur,
eo major, quod ſecundum Baluzium etiam Thomas Fazel-
Ius, quæcunque de rebus horum temporum ſcripſit, omnia a
Hh hh 2 Spe-

&2 MEDITAT. AD PANDECT.

Speciali accepit. Hic Specialis rem omnem accurate narrat,
ac cæœædem impetu ortam, non una veſpera abſolutam, ſed
per integrum menſem tractam, dicir. Sed, quia Marca Hi-
ſpanica rarius in Germania reperitur, ego integra libri t.
,„ .
capita 2. 3. 4. quibus Specialis ſtragem Gallicam deſcribit,
hic adpono: Dum regnaret olim in Sicilia Carolus Comei Pro-

roν K&

vinsciz de regia tirpe Brancorum, caperunt miniſtri ejus agere
inſolenter eum bHροlit, inaudita vectigelia imponere, intolera-
biles olventiones exigere, invita nobilium feminarum & divi-
tum jubere conjugia „ viros innoxios alios morti radere, alios in
Hqualorem carceristrudere, alios deportationibus 8 longis extliis
deſtinare, mültisqae vel religionis cauſa reverentia dignit, vel
‿iαaαιι g. avibus, vel autctoritute verendis abtualibus, etiam con.
zumeliis nullo vulgi diſerimine inſultare. Qucæ omnia & gravzo-
ra quidem, ut arlitror, . Ppatienti animo Siculi toleraſſent, nifi,
guod primune cunkétzis dominanzibnzs cavenqun eft, alienas femihas
ineafihent. Dia gquidem exzorſiones, exilia, careerem, depor-

zativnes, aliosque itatas viris injuriæt geſſerant Siculi pivide

murmerantes. Poſtguam vero c&oit zelosppicæ furor amaitinn
corda percefere, faczum eſt murmur inipaviqum inter plelbem, C*
ideo iniquitatzis eanuſas inſiare abſents Kegi per nunzior cosvene-
runt; qut vel oceulto Dei judicio probihenie vel facto, quod pluri-
mum corda ſi ubh'etkerun eraſßperat, nec ſe vider: pattens, ne afa-
tibus attentari more ſurdæ aſptais, quas mpias erge ſubdirzos
eſe non expedit, aures regiwæ dignitatis ob'ſtyreſet; negae ſolum
bernicioſos viro⸗ corripere non curavit, dulg erdνα nα¹äi egn
deteriora comminans, ipſos nuntios contumeliis Provoeaies ejecit
Sed ne quid ise pertnuim remedii contra inbumzn itatem illam Si-
culorum afflictio reliquiſſet, ante tribunal commiuitis patris Ko-
mani Pontifieis Martint, qui tunc in ſede apoſtolica praficJes
in conſiſtorio pultico per dominum Bartholomænm Pa ſom
Epiſeopum && fratrem Bon. Joannem de Marinode Moſana gqeor-
dine Prædicatornum, Iegatos eorum, viros utique aubtoritate vene-
rabilei & prudentixæ titulis præditos, guales ker univerſam i-
eciliam tune eligi poterant, cauſam ſtudioſe proponere deereverant.

Ex

pe

Pun

Gri
gem
cont
uu⸗
lotis
Crul
(oryaj
ſt,
70 0
we,
janite
1 irir .
leley.
inton
ti
Nium
Aoni
ur
ue
laben
Uigin,

Sp. DCVI. DE VESPERE SICVLE FABVLA. 613

rn .
murrit, Ex gquibus venerabilis Factenſis Epiſcopus, amore juſtitig nil
n, lel metüens, impetrata referenda legartionis lieentia, Rege præſente,
ca H. miſerere mei ſili David, Rlia meu male a dæmone vexatur, inte-
ſdi. bit, oppreſſionet eorum erioſe retulit, Regemque ab injuſtitia
coercert laudabili magnanimitate popoſeit. Quis autem fuerit
Cibit, ipfius legationis excitus, quieunque legit » smntelligat. Obere
Air. quidem, non verbo, reſponfum eſt. Diſcedentibus namqae le-
Averi gatis a couſpectu ſamini Lontiſcis, injecerunt miniſtri violen-
nolere- Zas manus in idos, &, quaimvis Epiſcopus eorruptis pretis cu-
5 Int. Rodikns per fugæ remediam evoſitei, nibilominus fraver Bon.
Oliot in Johannes ſqualore carceris nedia maceratut longo tempore
enli pœam dedit. Redierunt ergo in Siciliam, qui evadere potue-
it runt, illis donati muneribus, & quod eit pro legatione conti-

gerat, in civitate MWeſſanenſium publice retnlerunt., Quam-
quam ſuper iis alii venienies Weapoli aljeruerunt, Carolum Ke-
gem indignatum proptereæ econtra Sicules depoßulaturum
eſe hanc inſulam ea claſſe multiplici, quam ſe ſtruere aſſerebas
contra imperium Romaniæ, ipſamque daturum exteris nationi-
bus aut in præimium, aut in prædam, quod arereſeente Jama re-
latibur unurquizque razum eſje conceperaz, oeum de inſius Kegis
Caroli & ſuorum vulgata erudelitate penſabat. Ammo itacqzie iur
tarunationis dominicæ MCCIXXXII. poſtquam Siculis viſum
eſt, nihil ultra ſuperare remedii, NiLeO Couii WICA-
7O CONSILIO, defperationem amplewi ſunt, ſinguli Proſa-
lIute, ut ſequentis falcti evidentia demonſiravit, Cg. Panormi-
tanis cauſam e modico mitiantibus non fine terribili ſuperni ju-
dieis formidande judicio contra ipfins regis Carols domininin re-
bellarunt. Quamquam ſi velimus opert veram 45 effibtu nomen
imponere, non juerit Hæc fimpliciter cenſenda rebelio, gquin
immo intolerabilium injuriarum repulſio, acerbæ mortis effu-
gium & expiatio flagéllorum. MWam die tertia veſurrectionis
dominicæ, cum Panormitanæ mulieres Baſilicam Sanäécti Spiri-
tus extra urbem cum viris eorum ſuo more antiquo reviſerent,
buc delata Gallorum inſania portitores armorum quærere ſimu-

. re labat. Sub quo pratextu quidem plus altis farore vitivſæ li-
an bidinis forſitan excæœcatus in unam ex mulieribus illis teme-
erike Hh hh 3 rarias

——-

6 4 MEDITAT. AD PANDECT.

vias manus injecit, atque aferent, eanm puagionem viri ſui ſab

veſtibus abſcondiſſe, temerarius illam in atero titilavit. Non
zulit ulterius vir aſpectans uxoris pudicitiam attentari; Jed
auſus eſt Gallorum cædem voce mixza dolorilus exclamare.
MNec mora. Tune Panormitani omnes, quodeonceberaut, ope-
ri ſe accingunt, quaſi vocem illam cœlitus accepiſſent. 0
mira ſententia ſummi patris, qua ſubito per plateas, & vi-
cos civitatum & terrarum Siciliæ dudum elata Gallicorum
Portentia conculcata eſtt Tantus enim Gallis && Provincia-
libus, qui in inſula reperti ſunt, metus incutitur, ut etiam
inmmenſa caſtra, quæ humani geueris virtus Jerro aut ingeniis
expugnase non poſſet, nullo impetu laceſſiti nullaque obfedione
vallati deſerunt, plureique ex eis non ſervatis gradibus deſcen-
dendo proſilientes, ex altis mœnibus ſeſe in hoſtiles manus præ-
cipites dederunt trucidandos, velut eos cæleſtia numina impugna-
rent. Ex quo factum eſt, quia gladius regiæ ultionis nocen-
tes feriri conteinpſit, ad ultimum omnes ſuos nocentes cum in-

nocentibus turba rapax involvit, qui nondum expleto menſis

currieulo univerſam inſulam ab ipſius Regis dominio penitus

abdicavit. Tunce Siculi capitaneos ſibi præhciunt; eovumgue

dominatum communitatem abppellant; Romanos in hac parte ſe-
quentes, qui poſt ejectam Tarquinii Kegis ſuperbiam, ſibi an-
nales præfecctunt. Huc usque Specialis, ex cujus & Ja-
chetti, coævorum auctorum „ nullam plane ſtragis in ve-
ſpera Sicula generaliter factæ mentionem facientium, narra-
tionibus apparet, fabulam hanc tunc nondum fuiſſe cuſam,
ſed, ſi non integro ſæculo, ſaltem totis quinquaginta annis

interjectis recens confictam.

SPECI-

1

cide

dit⸗
Der

Pece
leit

ſ

ſui

M
ri; /4

Munre .
9

licorunn
pinein⸗
, etin
iiganit

Geſcan.

n ge⸗
nblonc⸗
ir nocer⸗
Aumn il
menſis
denitul
runi
Harte
,ir
u
gis .

m, N.

iſſe claᷣ⸗
4

M.

Sp. DCVII. DE DVELIIS. ciz

SPECIMEN DCVII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
D) LIB. XLEVIII. WILV. WIII.
DE
DVELLIS
AD DIEM XVIII. MARITII ANNO cIO IcC CCXXXVII.
PVBLICE DEFENSVM
A .
CANOLO GOD OFREDO LEESSING
CAM, LVSAT.,

I.
Princeps privatis fſingularia certamina bermittere non deler.

redunt nonnulli, poſſe principem permittere ſingularia
C certamina, quæ duella vulgo vocantur. Afferunt etiam
argumenti loco zitalum C. ut armorum aſus inſcio prin-
cipe interdictus ſit. Sed legum Romanarum hac in re nulla eſt
auctoritas, quum lex divina de non occidendo univerſalis ſit,
quam princeps tollere non poteſt. Vindicta privata eſt prohi-
pita, & magiſtratus conſtitutus, non qui certamina civibus
PpPermittat, ſed gladio maleficiorum vindex ultor que ſit. Ergo
peccant, qui certamina talia principis voluntate ac conſenſu
licita fieri dicunt. Nec juvantur exemplo Davidis, qui cum
Goliatho ſingulare certamen iniit. Hoc enim certamen pro
ſalute totius populi & exercitus recte ſuſcipiebatur.,

II.

—

11.
Non omnia duella doloſa ſunt, ſed aliqua animo ſaltem defen-
dendi, nulio occidendi lædendive, ſuſcipiuntur.

III.

Isetiam, qui alterum ad duellum ex intervalo provocat, extra
dolum eſſe poteſt.

IV.

Princepi, qui duella generaliter, mortis pæœna in occiſores pro-
poſita, inbibet, retcte quidem facit:

V.
Pie tamen ac juſte hane morzis pœnam aliqguando remittit.
VI.

Non provocato ſilum, ſed & provocauti.

L)aum modo fuit, principem privatis ſingularia certa-

mina, quæ duella vocçant, permittere non debere.

Debet magis, ſiquidem in tali ſingulari certamine alteruter

occumbat, interfectorem ſecundum jus divinum ultimo
ſupplicio punire. Attamen contingere poteſt caſus, quo

ultimum ſupplicium interfectori in duello pie ac juſte re-
mittitur. Objicietur nobis forſan, quod ipſi in. Meditat.
de Alſentationibus Z Ctorum, cap, 4. ſect. 2. S. 34 dixerimus,
peeccare [Ctos, qui principi jus adgratiandi in homicidio
tribuant. Verum hoc ad homicidia vere doloſa, ſeu ani-

mo occidendi lædendive facta, reſtringi oportet. Inci-

dunt autem ſæpe circumſtantiæ, quæ dolum plane tol-
lunt. Nam, quod vulgo duella omnia doloſa eſſe credun-
tur, hoc profecto falſum eſt. Sæpe non ei ſolum, qui
Pro-

prov

Pparae
Vis!
dete⸗
que:
riter
mülite
Perer
ut e
ſi P

it

roN5
gum
midur

Abi

velſi
doc e⸗
giſler
le dlin
dat. !
Ullet,
Degi
odio,
inimie

eſer.

.

1, eytni

Grer ,.

ittit.

ia certa-
debere.
Atervter
Wund
Auns, Ol
c joſte k
in Ml

Gixenum

Ltet. M.
4. e cell⸗
ſolum, U
e

Plane N

SP. DCVII. DE DVELLIS. 6:7

Provocatur, nihil præter culpam imputari poteſt, ſed, quod
paradoxon multis videbitur, is etiam, qui provocat, quam-

vis longo poſt offenſionem intervallo provocet, nudum

defendendi, non occidendi lædendive, animum habet, at-
que adeo a dolo abſolvendus eſt. Vſus olim ſum familia-
riter tribuno militari, pio prudenteque viro, quem com-
milito, turbulentus ac rixoſus homo, immerentem baculo

percuſſerat. Notus eſt mos militaris, quo plagipatida (*);,

ut cum Plauto in Captivis act. 3. ſe. I. verſu 12. IOquar, qua-
ſi'peſte adflatus reputatur. Arcent eum a conſortio ſuo
tribuni reliqui; ii, qui imperio ejus ſubſunt, juſſa illius vel
non accipiunt, vel non exſequuntur, ipſe ſæpe princeps, le-
gum contra duella lator, negligit miſerum ac tanquam ti-
midum deſpicit. Accidebant hæc omnia amico meo, qui
ſibi vel militia abeundum, & in latebris porro vivendum,
vel ſingulare cum verberatore certamen ineundum, ac per
hoc exiſtimationem recuperandam, videbat. Si prius ele-
giſſet, actum erat de ipſo, de uxore & familia. Nullam il-
le aliam, præter arma, artem didicerat, nec opes habe-
bat. Pereundum fuiſſet inedia ipfi ac familiæ; &, ſi vi-
xiſſet, inutile porro reipubliceæ membrum futurus erat.
Elegit ergo fingulare certamen, ſancte obteſtans, ſe nihil
odio, nihil vindictæ cupidine facere, ac ignoviſſe jam diu
inimico, ſed velle ſaltem honorem ſuum & munus conſer-
va-⸗

(*) Sic legendum eſt; non blagipatida, ut Longolius in notis ad hunc
locum Plauti autumat. Plagæ verbera ſunt, quas patiendo paraſiti
victum ſibi adquirebant. Vide Terentium in Eunucho alt. 2. ſe. 2. Ver=

ſa 13. ibi: neque ridiculus ſſe, neque plagas pati Poſſim.

Tom. IXkMX. Liii

rg MEDITAT. AD PANDECT.

vare. Et feliciter tunc quidem ſine cæde & vulnere pugna-
tum fuit. Quid vero, ſi provocator adverſarium oce cidil⸗
ſet. Non audeo eum abſolvere penitus, maxime, quod le-

ges provinciæ, in qua pugnatum fuit, ſingularia certamina

ſeveriſſime prohibent, ac occiſoribus mortem ſine diſcri-
mine minantur. Nec improbo has leges, quum legis-

lator culpam etiam ultimo ſupplicio punire poſſit, ut in

Specimine CLIV. de Culpa, medit. 9. oſtenſum, ubi legibus
allegatis addi poteſt lex 12. pr. de Cuſtodia & exhibitione-
Sed tamen princeps pie juſteque feciſſet, qui provocatori
huic ultimum ſupplicium remiſiſſet. Defenderat ille exi-
ſtimationem ſuam, quod leges etiam cum cæde adverſarii
in articnlo Carolino I140. permittunt; defenderat ſuam ſuo-
rumque ſalutem, quod itidem cum eæde hoſtis ſui licet,
quemadmodum in Specimine de Inculpata tutela med. 2. di-
Gum. Ezxcuſſerat ſaltem in defenſione inculpatæ tutelæ
moderamen, ac per hoc culpæ reus erat. Poterat igitur
Princeps ei ultimi ſupplicii gratiam facere. Quæ indul-
gentia, ſiquidem in provocatore æqua & juſta eſt, magis,
locum invenire debet in provocato. Id quod plenius exſe-
quuti ſunt ICti Helmſtadienſes menſe Majo anni clo lo-
CCXVI: Iſt Inquiſit Kayſer ſowol geſt ſaͤ 1

„.

ret, daß er mit dem Mousquetier, Chriſtoph Schuͤtzen, ſich

in ein Duell eingelaſſen, und ſelbigem darinnen eine toͤdtiche
Wunde zugefuͤget, woran er kurtz hernach geſto ken. Entſte⸗
het alſo die Fre age: Auf was Weiſe
fen ſey? Dieſe nun recht zu unterſuche ſſen vor allen
Dingen zwetz Prien Rechte von einander Ttsrſch eden werden,
die goͤt liche e, welche das Blut deſſen, der Menſchen⸗Blut ver⸗
geuk, wieder zu vergieſſen anbefehlen, und die Braunſchweigi⸗
ſche Wneburgiſche Duell- Edicta und Krieges⸗Artickel, welche
auf

indig als uͤberfuͤh⸗
.

auf

—.—

puger.
gbod l

„
mn luO-
let,

1. 4. G⸗

.
e tutelk

1t iyn
indal.

ſ
us eNle⸗

4
,

4
6
e i

X

E e.
1. CE

.
wetd
6

Blntt

ſcſbee

kel, w H

SP. DCVII. DE DUELLIS. gtf5

auf eine im Duell begangene Entleibung ſchlechterdings die To⸗
des⸗Straſe ſetzen. Was die erſte betrift, ſo erklaͤret G Hkt

das Geneſeos IX, 6. befindliche Gebot in andern Exod. XXI,

13. 14. und Wumer. XXARV„ 20. 21. enthaltenen Stellen der⸗
geſtalt, daß er nicht einen jeden Todtſchlag, ſondern nur denje⸗
nigen, welcher mit Nachſtellung und Liſt, oder aus Frevel, ſon⸗
derbarem Haſſe und Feindſchaft geſchiehet, am Leben geſtrafet
wiſſen wolle. Nun moͤchte es zwwar ſcheinen, ob faͤnde ſich die⸗
ſes letzte requiſitum allhier, da der Inquiſit mit dem Entleiß⸗
ten ſich vorher ausgeſcholten, ilt ſelbigem von ſeiner ordentli⸗
chen Straſſe ab an einen einſamen Ort, mit der Intention ſich

zu halgen, gegangen, die Kleider abgeleget, und, wie er ſelbſt ge⸗
ſtehet, in Meynung, den Arm zu verwunden, ihm den toͤdtlichen

Stoß zugefuͤget, fuͤrnemlich, da nach der bewehrteſten Rechts⸗
Lehrer Meynung der bloſſe animus vulnerandi zugleich indire-
Re animum occidendi involvirt, und, wenn der Tod aus der
Verwundung folget, am Leben beſtrafet wird. Allein es iſt da⸗

gegen zu betrachten, daß der Entleibte den Inquiſiten, als dieſer

ohne Vorſatz durch Anſtoſſen eines dritten auf ihn gefallen, ſo⸗
fort einen Graſe⸗Jungen geſcholten, und dadurch den Streit an⸗
gefangen, auch, da er wieder geſcholten, zum Balgen ausgefo⸗

dert, ferner nach geendigter Parade darauf, daß er ſich mit ihm
