non eſt necefſaria, ſi vulneraihs ſla-
nim decedat, 510. infantis occiſi fa-
cilius oboletur, quam adulti, 703.
illius abolitio non impedit, quo
minus ad tortursm, ultimumque
ſupplicium perveniri poſſit. 411.

70
⸗ Cædes. 3
Auctor illius, licet ipſe non fecerit cæ:-
dem, morte punitur. 625
Cadolla.
Notatur. 58
Cainus.
Hujus ira in fratrem non excuſat fra-
tricidium, 478
Calcalator.

Incredibilis horum ſagaeitas, 888. ex-
emplum calculatoris, ab omnibus

eſtimati. 899
Caleulug.
In eodem mentiens, utrum fit falia-
rius? 749. 770
CalIiſto.
Fabula de illa. 179

Calovius (Abrab.)
Ejus ſententis de moralitate facti, quo
Moſes Egyptinm obtruncavit. 449
Lalumnia.

De ea falſo nominatus reus;, nomi

nantem recte accuſat, mmode de in-
nocentia ſua certus ſit, 34. ſeq. ſtu-

prum violentum accuſantium, quo-
modo punienda. 187. ſeg, 196
Cambiale jis.
Hajus natura, 287. non privata, ſect
pPublica magiſtessus auctoritate ex-
/

ercetur. 286
Camera Apoſtolica.
Ejus taxa parricidii. 697
Candaules (Erdins.)
Ejus cædes ab uxore adultera. 6
Candelabrum.
Ir Rraumentum necandis hominibus
aptum. . 5
Caniſilis. ze;
Aflumtum nomen Johannis Hnndii.
807

C. Caninucg.
Facto Pythii, ad majus pretium offe-
réndum, indvehur. 757
Carcer.

Dingarnus pœnas omnes, adeoque

& pœnam adulterii mitigat, II15.
dummodo reus non culpa ſua diu
in reatu fuerit, ibid, decernitur,
licet dubia graviora circa corpus
delicti adfint, 416. 418. qualia cir-
ca hunc decernendum requirantur

indicia!? ibid.
Cardinales.
Paſſim eligunt clericos. 9171
Caro.

Hujus cura Jure Civili ad præfectum

pertinebät. 676

Corolus M. Imp.
Hüjus fuga laudatur. 457
CLoarolus V. Uup.
Prohibuit concubinatum tempora-
rium, 207. delidorum per ebrie-
tatem commiflorum vindeæx. 375
Carolus VI. Imp.
Hujus fingular is clementia. 868
Carolus VHI K. G.

Verum in Anna Britamna, Maxim. f.

Imp. ſponfa, raptum commiſtit;

Ggg geg 2 2 393

INDEN RERVM.

303. quo tempore? 308. fuit de-

formis, 312
Carolus IX, R. G.
Ejus pynæ eum. 130. ſeq.

Carolus, Dux Lotharingig.
Cum tots gente, raptus in parentes
accuſatur, 317. an iſta accuſatio
fundamentum habeat? ibid.
Carpzovius (Beneditt.)
Defenditur, 37. 68. leq, 493. 769.
notatur I03. 108. 134. ſeq. 145.
146. 156. 162. 191. 226. 249.
264. 206. 385. 402. 417. 571I
575, 669. 672. 768. 77. ejns ſen-

tentia, de fide ſtupratæ, ſtuprum
violentum alleganti habenda, I177.

179. ejus commentarii criminales
magnam in & extra Saxoniam ha-
bent auctoritatem. 227. 366. 687.
842
. Caſumirus R. Pol.
Hujus pœna in homicidam ſtatuta.
CLoſtigatio. 389
Exceſſus in
factus, & in morti cauſam dans, eſt
lata culpa, atque pœna, ultimo ſup-
plicio proxima, vind catur.
Coſtitas.
Major in fœ ninis, quam in maribus
exigitur. 2. 7
. Caſus fortuitus.
Eſt, ſi quis prætereuntem in loco,
ubi vulgo iter non ſit, per dejectio-
nem oecidit, 537 non præſumitur,
S43. eum,
allegat, probare debet, ibid. quando
præſumatur? ibid.
Catholici.
Horum erga proteitanres fraudes, &
proteſtantium erga illos, 817. quo-
modo ess nominent? 819. mala,
exgitaridæ füperſtitionis gratia, ſæ-
pe ſimulant. 829

esdem, animo occidendi

542

qui circa homicidium

M. Cato.

Ejus dictum, nullam adulteram non

eandem veneficam eſſe, 5. 693. de
ſcortatione ſententia. 129
Cauſa bona.
Vid. bona cauſa.
5 Cautela,. .
Pro viro ſoluto, adulterii cum aliena-
uxore commiſſi ro. 109
Chbarlotta.
—(Car. Ludovic. El. Pal uxor.
Degenfeldiam pellicem recte occidiſ-
ſet, 52. ſeq. niſi ipſa cauſam a ſe di-
vertendi marito ded'fſet. 56. ſeq.
Chigi. Fuabius.
Vocat Galenium ad Epiſeopatum Mo-

naſterienſem. 914
Chigi, Sigism.
Adulter a marito deprehenſus. 49

Cbirographum.
Diem in Chirographo anticipans eſt

falſarius. 801
Chiromantia.
Waltheri de eadem judicium. 647
Choppinus.
Notatur. 394
Cbriſtiani.

Apud veteres pœnitentia eccleſiaſtica
beneficium erat, I49. homicida
non Chriſtianus, ad Chriſtianos
tranſeundo, pœnam homicidii non

evitat. 396
Chriſtus.

Hlius ſimulatio in itinere Emauntieo,
745. probat diſſimulstionem quan-
dam in contractu, 755. falſi de vi-
ta & doctrina ejus commentarii,

818
Cicarellus, Alphonſas.
Ejus falſa, 815. 824. & pœhia. ibid.
Cicero.
Ejus orstio pro Milone laudatur &
commendetur, 477. præc puum
hujus orattonis art ficuum, 478.
ejus

—
ejin de
teltia,
myliere

§. dol

nid

Djus fimnl
charetu

Omunis ein
inhone
maxim
leratur

Uierlil
Noeive exe

Hjns omith
wiolentis

Nutur.

Aatlator,
VRuperdl

Dehrwnite
uri

Homicie
M ultimo
cülan
ft ime
etur,
teſtanter
Venari
tumn
. eligunt
un

Müone

2

lem non

z.

e oceidle

nle d.

56.leg

m Mo.

91

5

ipint eſt
el

6
9

rleſtiſie
homnictt

hriſtans

cüinon
o

auntieo,
lult.

de vi.

enarii,

818
bid,

ator
reuun
ein

INDEX

RERVM.

ejus de meretriciis amoribus ſen-

tentia, 129. ſeq. item de procace

muliere, 130. ejus in defendendo
S. Roſe. Amerino argumentum.

Ciceronianum Seculum. 343
Quid? S 801
Cipius.
Ejus ſimulatus ſomnus, quo uxor mœ.
charetur. 262
Circumventio.

Omnis circumventio in contractu eſt

inhonefta, 753. quædam tamen,
maxime in emtione venditione, to-
leratur. 754
Cirvellus, Petrus.
Univerſale diluvium metuit. 1645
8 Civilizas.
Nocivæ exemplum. 749
Clamor.
Ejus omifſſio, præſumptionem ſtupri
violentis nonnunquam removet,

197. ſed.
58. 785

Clarus.

Notatur.
Claudianus

Adulator, 899. quinam ipſius tempora

vituperarunt? ibid
Cemens VI.
Deſtruxit ordinem templariorum, 856.
cur? ibid.
. Clericus.
Homicida, an ſecundum Jus Canon,
ultimo ſupplicio afficiatur? 396.
culpa necans, ſecundum Jus Can.
fit irregularis, atque a ſacer dotio

avurcetur, 539. quid juris apud pro-

teſtantes hec caſu? ibid. utrum ei
venari liceat? 542. eb falſum atte-
ſtatum ſacerdotio privatur, 769.
eligunt eos paſſim Car dinales, 911.

abuſus iſtius electionis. ibid.
Clodius.
A Milone intertectus. 477. 478

.V Clœlia.
Honor ipſi exhibitus. 194
CLoeoalius Secundur.
Ejus de providentia lber, ſub alio

nomine editus. 819
Cœtus.
Ejus convocatio, ſpecies vis privatæ;
334., quando non 5 ibid.
Collaterales.

Horum occiſio Jure Civili dicitur par=
rieidium, 684. ſed gladio ſaltem
punitur, ibid. Jus Carolinum cirea
horum oceiſionem pœnam exaſpe-
rari jubet. lbigd.
Colleſſng. (Vincent.)
In editione Martialis male omiſit Epi-
gramma, de maſtupratione agens.
U 281
Colomeſius (PBaulurt.)
Edidit Gerh. Joh. Voſſti, & clarorum
virorum ad eum epiſtola. 541
Combibo.
Combibonem juvans, & alterum occi-
dens, ab ultimo ſupplicio non libe-

ratur. 444
Comminiſei.
Qunid ſigniſicet! 793
Compenſatio.

Delictorum mutuorum permittitur,

114. an admittatur in adulterio 2
ibid. ceffat in debitis in diem. 887
Compoſſeſſio.
Qui eam, altero jam poſſidente, ap-
prehendit, etii illum non expellat,
& ſecum habitare finat, tamen con-
tra L. Jul. de vi privata peccat.
5 333
Conatus.
Stupri violenti extra ordinem puni⸗=
tur, 187. infimus ejus gradus,
dquando attentans vim, ſponte deſi-
ſtit, ibid. gravius punitur ex cir-
cumſtantia loci, ſi ille publicus
fuerit, ibid. ſi atrociſſimæ circum-

ſtan.

INDEY

RERVvA

ſtantiæ ad eum accedant, ultimo
ſupplicio punitur, 189. in quibus-
dam criminibus æqualiter cum per-
Petrato delicto hunitur, 5 13. uti in
parricidio. 687. 69 I.
Coneilium Toleranum.
Vid. Toletanum concilium.
Conclave Romanum.
IIlius hiſtoria. 911
Concubina.
In latiore ſigmificatu etiam pellices
complectitur. 218
Concubinatus.
Lis de eo a Thomaſio ſuſeitata, rope
ad logomachiam accedit, 200. vul-
go male definitur, ibid. ejus defi-
nitio emendatur, ibid. duplex eſt,
201. perpetuus, quamdiu benedi-
ctio ſacerdotalis neceffaria non
erat, ipſi matrimonio æquiparatus

eſt, ibid. ante Secul. XVI. permiſ-

ſus fuit, ibid. poſtea res licita eſe
deſiit ibid. temporsrius a Chri-
ſto interdictus eſt, ibid. prohibi-
tionein Chriſti diu neglectam, Leo
X. Pontifex & Carol. V. Imp. reno-

varunt, ibid. origo diſtinctionis in-

ter conchbinatumm perpetuum &
temporarium, in Sec, IV. per Conci-
lium Toletanum ſtabilita fuit, 208.
talis eſt conjunctio viri & fœminæ

in perpetuum inita, ad quam be-

nedictio ſacerdotalis, vel plane non,
vel illegitime accefſit, 210. 252.
eundem inducit clandeſtina cepu-
latio, etſi a legitimo ſacerdotfe fa-
cta, ibid item benedictio ſacerdo-
talis ab extraneo ſacerdote, contra
LL. adhibita, ibid. quæ tamen
convaleſcit, ſi accedente publica
auctoritste confiemetur, ibia, quod-
ſi ante haang ratihabiticnem publi-
cam, alterutra pars sligs Dupztas
fsciar, punitur tanquam concubi-

naria, non tanquam binuba, ibid.
ex diuturna vitz conſuetudine,
ubi alia argumenta non adſunt, in-
ter perſonas conditione impares,
Præſamitur, 217. ad inter perſo-
nas conditione pares magis conju-
gium præſumitur, ibid. differt a
pellicatu, ibid. falis eſt mateimo-
nium inter perſonas, etiam huma-⸗
na conjungi prohibitas, ſine di-
ſpenſatione initum.
Concubitus anticipatio
Vid. anticipatio concubitus.
Conductor. .
In poſſeſſione naturali rerum locata-
rum eſt conſtitutus, 330, nec in illa
turbari debet. ibid.
Confeſſio. .
Adulterii ficta, ad ultimum fuppli-
cium irrogandum non ſufficit, 30.
quatenus ad decernendum divor-

num? 31. vera adulterii, confi-

tenti, non alteri parti nocet, ibid.
ea non ſufficit ad inquirendum,
nec ad rerum careeri tradendum,
nec ad decernendum purgatorium,

3 I. 703. de ſocio criminis, etiam

in tormentis facta, ſola fidem non
invenit, 33. utriusque delinquen-
tis, an recte ad corpus delicti, in
adulterio conſtituendum, requira-
tur? IIO. ſeg. polygamiæ ſola, ad
irrogandum uttimum ſnhpplicium
non ſufficit, 200. Sodom æ, ſine
corpore delcti, ad ultimum inppli=
cium irrogandum non ſufficit. 277
Confiſcatio bonorum.
Extra crimen perduellionis eſt ſublata,

944

Conjecturzk.
Non interdum in ceiminalibus plene

probent? 231
Conjugis impotentia.
Vid, impotentia conjugis.
V

Conni

4

219

17

uritiin fo

ſuo pbns

Paenkur

rumpur
Illius eirea
ſpeckiont

Ulis aleeſor

minit ris
ſant.

Pero his cert
ttele,
lum deſ
Naletodin,
=
ljas ciren i

Conſtimmi
Mlins corri
140, in fon
At. 141 §
Conſi
Metjasdann
“ ione sgenti
eßiimalee
Nones,
gut.

hni on

Ueri, dir
Heium Do-
Adecerne
Aolterertn
edni
nk, 7
nocem, r
len.

n

gnnba, ibic,
nlcetudine,
Adlunt, in⸗
de inpatet,
inter perlo⸗
magis coni
4. Gifken
ſt making.
tiamm humt
8, ſue di⸗
219
Gtin

rum ſoetti⸗
Veeinilla
ibic⸗

n ſappl⸗
ſket, 30.
lum dior⸗
ii, Conki⸗
Uutendum,
ridendum,
gttonimn,

ni, eilan.

idem hon
delinqnen⸗
elicki 67 1n
. tequnt.
ie ſola, 1
ſoppliem
IZ, lie
in upl⸗
r. M.

4 ſublata.
44

pus plene
21

4

(M

7

H

INDEN RERVM.

Conniventia.
Mariti in fornieatione uxoris, absque
ſuo ipſius facto, non punitur, 263.
parentum in fornicatione libero-
rum punitur. ibid.

Conſalvus de Cordua-
IIlius circa rationum reddendarum in-
ſpectionem excuſatio. 8⁰0
Conſiſtorium.

Ilius affeffores, pro temperando exa-
minis rigore, nihil accipere poſ-
ſünt. 92⁸

Conſanguinei.

Pro his certe fit moderamen ineulpatæ

tutelæ, 44I. neque vitæ pericu-
lum deſideratur, ſed corporis &
valetudinis ſuffieit.
– Conſtantinus M.
Ejus circa infanticidium diſpolitio.
700⁰
Conſtitutio Criminalis Carol. V.

Hujus corrupta interpretatio, 366.

586. rariſiimus ejus, quod ad Art.
140. in foro uſus, 461. item quoad
Art. 141 & 142. 465
Conſtitutio Unigenitus.
Fata cujusdam libri, de hac conſtitu-
tione agentis. 258
Conſuetudo.
Legitima legem & culpam tollit, 533.
non ea, quæ cum lege divina pu-

gnat. ibid.
Contractus.
*Reſpuit omnem circonventionem.
753

Contumacia, contumax.

Adulteri, ad irrogandum ultimum ſup-

plieium non ſuſficit, 30. quatenus
ad decernendum divortium? 31.
zdultererum conjugum fſufficit,
ur conjux innocens eorum bona lu-
cretur, 79. contumax conjux in-
nocens, remiſiffe præſumitur ad-
ulterium alteri conjugi, 107, con-

intelici ſuccefſu.

442

j as innocentis in remittendo adul-

terio, quomodo coercenda? II7
Copulatio.
Vid. benedictio ſacerdotalis.
Coquemar.
Gallica vox, 565

Cornetus. (Hadrian.)
Contra Leonem X. propter acceptum
vatieinium, conſpirat, 646. ſed
ibid.
Corpus delicti.
Quid ſit? 384. 402. qualis ejus re-
quiratur certitudo, ibid. 665. in
adulterio, quando indubium, 109.
quid hic conſtitnat, ibid. quando
ibi ſerupuloſe inveſtigandum, vel
non? II2. quomodo in polyga-
mia inveſtigstur? 250. in ſodomia
ſemiplenam probationem deſiderat.
277. quomodo illud in homicidio
indsgatur, 401. ibi tamen certi=
iude ſaltem moralis & ſumme ve-
riſimilis requiritur, tbid. 419. nee
ſectio & inſpectio cadaveris deſide-
ratur, ibid. peceant, qui illud
ſerupuloſe nimis in homicidio in:
veſiigant, 2364. quodſi cadaver
muspiam appareast, ſuſpiciones fa-
Gtæ oceiſionis abolitique cadaveris,
ſunt inſtar corporis delicti, 411.
704. quæ & torturæ & ultimo ſup-
plicio iocum faciunt, ibid, dubia
graviora circa corpus delicti effi-
ciunt, ut ad ultimum ſupplicium &
tormenta haud pezvenistur, 416.
non tamen inquiitionem ſpecia-
lem & pœænham extraordinariam,
vel cuſtodiam rei excludunt, ibid.
circa infanticidium cur plus difficul.-
tatis habet 702
Correus.
Ineulpatio ejus, non eit indieium ad.
ulterii. 112
Hhhhhh Cran

INDEX RERVM.

Crantzilus.
Teſtis raptus a Carolo VIII. commiſſi.
305
Inpcenam falli incidit. 777

Creditor.
IIIlins jus in debitorem apud veteres
Germanos, 339. ſeq. quod abroga-
tum, 341. ante diem debitum pe-
tere nequit. 882
Credulitas.
Ridicula nimiæ credaulitatis exempla,
632. ſeq.
Crines.
Crinium raſura per totum corpus,
utrum ſit remedium contra magicas
artes ilorum, qui equuleo inji-

ciuntur. 652
rodel.
Incendio conſumtus. 479
Croto.
Hujus urbis Reſpubl. 816

Ckeſinus (C. Turius. )
Ineantationis frugum accuſatur, 651.

quomedo ſe detenderit? ibid.
Cucuma.
Quid? 564. eſt inſtrumentum necan-
dis hominibus aptam. ibid.
Culeus.

Poena culei non eſt duras, 6yg. & ſic
non facile in gladium convertenda,
ibid. quando hoc liceat? 679. ejus
materia ex qua. 697
Culpa.
Sæpe accipitur pro dolo, 282. ab hac
non liberat obſervantia, 533. tolli-
tur per legitimam eeonſuetudinem.
i bid.
Culpa lata.
Culpa lata eſt, ſi quis animum oecci-
dendi vulnerandique habuit, atque
mors non directe ex vulnere, ſed
ex alia cauſa interveniente ſubſequa-
tr, §1I2. ad hane non omnis laſci⸗

via pertinet, 518. exempla petu-
lantiæ, ad culpam latam ejusdem.

que ad culpam levem pertinentis,
ibid. lata culpa eſt, ſi auctor joci
illiberalis alterum, quem provoca-

vit, peremerit, 520. item, ſi ex.
ceſſus in caſtigatione, absque ani-

mo occidendi, ſit commiflus, hic-
que morti cauſam dederit, 524.
item ſi auriga per laſciviam homi-=
nem curru obterat, 53I. item ſi

quis in loco, ubi vulgo iter fit,

aut plane non, aut non tempeſtive
proclamet. 536
Culpa levis.
Talis eſt, ſi provocatus auctorem joci
illiberalis peremerit, 520. ſi auriga

feſtinando hominem curru obterat,

53 I. fi quis ex indulgentia magiſtra-
tus inferioris, adverſus legem pu-
blieem peccet, 535. homicidam ſa-
cerdotio indignum non reddit. 539
Culpa leviſſima.

Talis eſt, ſi auriga equos non impel-

lit, ſed impetum eorum ſuſtinere
non poſſit, aut ſponte ſe ſubducat,

aut eosque non ſatis firmiter alli-

gatos, relinquat, 532. ſi quis, ex
communi obſervantia, peccet. 533
Calter.
Vulgaris, non eſt letale telum, 592.
& ſic magis ex more, quam animo

necandi apportatus præſumitur,

582. eodem cæſim, non punctim
feriens, animum directum oeciden-

di habere non cenſetur. ibid.
Curator.
Stupri ejus, in curandam commiſſi,
pcona. 12I. ſegq⸗
Cuſpinianus.
Teſtis raptus, a Carolo VIII. com-
miffi. 308⁸
prianur,
Notatux 697

H

Notatur.

Auojus ſi
tho e
4d)
Peœha

Vi publi
comp
ris in

340.

Denegst
9 93
kltus,
ofkert,
munuſe
ſimoni⸗

Netatur,
Obitinat

Rettitit
Turon
Davick

C
4 Chn

oecit⸗

caſa
. factio
ibic
Prrcln
Vi

Uuum

—
npla pemn.
ejugem.
ettinentiz,
NGor ſoel
n Porocth
tem, ſiex.
Choge ni.
Niflur, Hi⸗
erit, 5.
iamn homi⸗-
NI. Kem 11
0 inr ie,
tenhelte

oren oel
aungt
obierit,
magilter⸗
egenn pu.
icdam ſi⸗

eadit, 599

von intt
fullinere
ſihehett,

Nier All.

glis,
cKet. 3

um, 8r
nam aaimno
zſumitur,
oluden.
ibid,

vomnmiffi,
121. ſeg⸗

3

j
1,

—

7

INDEXY RERVM.

7

. D. .
Dattius.
Notatur. 30⁰8
Davides.
Hujus ſingulare certamen cum Golia-
thoe erat licitum, 391. 615. literæ

ad Jacobum, Urizæ datæ, 75I.
poœnam harum falſarum litterarum.

752

Debitor.

Vi publica ad debitum ſolvendu

compelli nequit, 288. jus credito-
ris in illum apud veteres Germanos.
340. quod abrogacum. 241
Debitum conjugale.
Denegatio ejus pornam adulterii miti-
gat, 93. Pro denegante habetur ma-
ritus, qui debitum hoe ſponte non
offert, 93. pro eodem præſtando,
munuſculum expoſcens, in cerimen

ſimoniæ dicitur incidere. 9⁰²
. Decius.
Noetatur. 7984
* Defenſio.
Obſtinata improbatur. 457

Defenſor. .
Reſtitit electiom populari Martini,
Turonenſis Epiſcopi, 909. verba
Davidis hac occaſione fortuito lecta
ibid.
Degenfeldia.
Car. Lud. El. Pal. pellex.
A Charlotta Electoris conjuge recte
oceiſa fuiſſet- 52. ſeq.
Delatores.
uomodo tergiverſantur? 944. quo
caſu ad ſumtus ferendos, & ſatis-
tfactionem privatam obligantur⸗
ibid. modo ipfis tempus ſub poœna
præcluſi præfigatur, ibid. Jure ci-
vili calumniatoribus equantur.
945
. Ddelictum. .
Utrum in illo voluntas ſpectetur, an

exitus? 513. ſeqq. non ex vulgi
opinione eſt æſtimandum, 764. in
omnibus delictorum claſſibus quæ-
dam ſunt, valgo ignota, 765. ei⸗
dem tenduntur inſidiæ 90²2
Delinquendi occaſis.
Vid. Occaſio delinquendi.
Dæmenetus.
Apud Plautum ſexvo ſuo facultatem
ſe defraudandi tribuit. 750
Deſertio. Deſertor. deſertrix.
Ejus divortium decerni poteſt, cum
de adulterio vel bigamia certo con-
ſtat, 37. malitioſa, poœnam alterius
conjugis in adulterium prolsben-
tis mitigat, 96. modo deſerta pars

non dederit deſertioni cauſam.
ibid.
Derelictio.
Infantis animum occidendi involvit.
720
Diffamare.
Quid ſignificet? 95 1
Diffamatio.

Locum relinquit provocationi ex L.
Afffamari, licet nullam injuriam
contineat. 951
Vid. Provocatio ex L. Diffamari..
Dignitds.
Pœnam homicidu non mitigat, 39 5
juris civilis hac in re diſpoſitio, 396.
illam nemo ſine principe ſibi arro-

gare debet, 832
Dignitas doctoralis.
Vid. Doctoralis dignitas.
Diluvium.
Univerſale metuitur 645
Diogenes Cinicus.
Commendat maſtuprationem., 281

Dicſimulatio.
Eorum, quæ extra rem ſunt, in con-
tractibus tolerstur, 754. non diſſi-

mulatio vitiorum & onerum, pſi rei
inhærentium. zbid.
Hhh hhh eg Dies

INDEX RERVNMxAxN/N/NN «

Dümaus, Epiſc. Merſeb.
Landatur, 301. agnatus Wir inharii.
316

Divinum Nomen,

Vid. Nomen divinum.

1

. Divortium.
In decernendo eo ob sdulterium, ju-
dex lenitate peccar, 17. locum ha-
bet in adulterio attentata, ibidem
ad illud graves adulterii ſuſpiciones
ſufficiant, 24. ſeq. ſufficit item con-
tumacis adulteri, 21. decerni pot-
eſt, ſine citatione, in abſentes ad-
ulteros, fi de adukerio indubie
conſtet, 36. ſeq. nec opus quidem
eſt reſeripto principis, 37. ſenten-
tia divortii non tam ſolvit matrimo-
nium, quam, ſolutum olim fuiſſe,
declarat, 74. ad illud recte sgit
poſterior conj'x, qui priorem bi-

nubæ conjugis conjunctionem igno-

ravit. 252
Dosti.

Falſum committunt, qui hominibus

de plebe nobilitatem, inſignia, &
antiquitatem generis aſſingunt, 809.

quorum pœna ad ultimum ſuppli-

cim extendi poteſt, ibid. hiſto-
rias & monumenta publica corrum-
pentes, falſum commttunt, etſi id
ſine lucro faciant. 813. crimen il-
lud olim frequens fuit, & adhuc,
fub majori tamen ſpecie, frequen.
tatur, ibid. fons horum falſorum
eſt ſuperſtitio & varietas religio.
num. S= 817
Doctoralis dignitas.
Hanc ſib: affi gens eſt talſarius, 769.
S21 ſimile cnjusdam ſacerdotis, K
ea nrudiorem conferstur. 799
Dolus.
Colligitur ex verbis ambignis, circa
concubitum prolatis, 215. anfam
dans matrimonio, Illud reddit nul=

lum, 254. ſæpe indigiattur per vo-
cem culpæ, 382. ab hoc liberat
obſervantia, 533. alius eſt anſam
dans conitractui, alius ineidens.
756. rebus ſuis per dolum privatus,
illas ab iis etiam, qui eas bons fide
tenent, vindicat, 760. mode nul-
la ejus culpa in fraudatione inter-
ceſſit, ibid. eo in detendenda bona
cauſa uti non licet, 783. pium
dolum committens, eſt falſarius.
801

. Domeſtica ſecuritas.
Violatio ejus, ſi cotus & arma non

accefferunt, Jure Romano vis ſal-
tem- privata non publica, quin
aliquando ſimplex injuria eſt, 279.
299. eſt ſecundum LL. Germaniæ
vis publica, & varie punitur, ibid.
quæ LL. antiquiſtimæ & univerſa-
les ſunt, ibid, 301. uſus fori ta-
men ultra carcerem vel mulctam,
raro progreditur, ibid. offenſa ac-
cepta violatorem ejus non cxcuſat,
299. nec antecedens blanda com-
Pellatio, ibid, eam quoque homi-
nes de plebe non raro violant. 302
Dominus.

Solita in caſtigando inſtrumenta ad-
hibens, nullum ceiminis metum,

fervo mortuo, ſuſtinet. 574
Donatio inter conjuges.

Eam, ab adultera parte factam, Pars

innocens lucratur, quam vero ipſs
fecit, revocat. 67. 69
Donatio propter nuptias.

Poſt commiſium adulterium conſti-
tutam, conjux innocens non luer⸗o-

tur, 71. factam ab innocente con-
juge parti aduhteræ, ille Ievocat.

67

Dormiens.

Stuprum, eiilatum, aliquando pro
violento reputatur, 195

Dos

otcomm

tam, c.
tur, 7

D5D 2ah

ex eo ſe⸗
imonii
craur m
Ulterio 1
mtion
quam
oneſt

udieinm
odinm
homini

De moreli
adum,

Wð
2

huinceps pr
er, 391
ſunt dole
fendendi
ſuſeipin
Vullo pri
Poieſt, i
remn ſawr
dum rer
nn in t
eis, 01
vel im
ſum po
mo occi
dexultim
nediſen
terxre Ppote
eſi ibte
timo ſup
Unus ex
led uſufe
cermitur.
wr in da

unnm
ltur pervo⸗
oc liberet
weſt anſam
ins iMeidens,
Uin priruns,
as bont fde
modonnl.
ltions innt⸗
denda bons
163, püum
elt kellarins,
or
ſr,
arina non
Ano vis ſil⸗
bies, gin
elt, g.
Germnaniæ
ſur, Wid,
dniverſe⸗
is kori t⸗
mulatn,
oflenſa e⸗
on exenſit,
landa com.
ogne on.
lant, 302

mmentta 1,
s metum,
t.
ger.
dam, l
, vero
G6
.
conſti⸗
on luera⸗
te con⸗
1evCdt,
67

aando lo
5S
U

Pr

De moralitate actionis-»

Dor.

Poſt commiſſum adulterium conſtitu
tam, conjux innocens non luera- Hujus indoles.
tur, 7I. cum fructibus & uſuris,
ab adultero marito reſtituitur, 74.

ex eo ſc. die, quo quis onera ma-

trimonii ferre deſiit, ibid, eam lu-

cratur maritus, licet de uxoris ad-

ulterio ſaltem ex evidentiſſimis prae-

ſumtionibus conſtet, 78. 82. ad
quam dandam ſiuprator obligatur:
non eſt vera dos. 161
Draco.

. Judicium de ejus legibus, 353. ejus

odium in omne illud, quod necem
hominis procurat. ibbid,
Duabitatio.
ſuſpendit
actum. 845
Duellum.
inceps privatis pPermittere non de-
bet, 391. 615. non omnia duella
ſunt doloſa, ſed aliqua animo de-
fendendi, non occidendi, lædendive
ſuſcipiuntur, 616. ad illud ex inter-
vallo provecans, extra dolum eſſe

INDEN RERVM.

K.
Ebræa Lingua.
2. 369
Ebrietas.
Delinquemem non ſimpliciter ex-
cuſat, 375. quando homicidam ab
ultimo fapplicio liberet ? 376.
A32. poœna tamen proxima ab ulti-=

mo ſupplicio infligitur. ibid.
Lecardus (Jo. Ceorg.)
Ob audaces conjecturas ad L. Salicom
notstur. 13
Echelbardus (R. Angl.)
Reprehenditur a Bonifacio ob libidi-

nei.
Egnatius (Jo. Baptiſta.)

Fervore iræ in Francifcum Kobortel-

lum abripitur.
Ekhehardus. 505
In pauperes liberalis. 825
Eliſabetha, Angl. Reg.
Utrum hæc Johann. Fridr. Saxon.

Ducem deceperit? 824. an loco il-
lius Anna, Henrici VIII. Angl. Re-
gis uxor, ſit ſubſtituenda 2 825
Eintio Venditio. .

poteſt, ibid. porila ejus, in occiſo. Admittit quandam circumventionem.

rem ſtatuta, ibid. utrum ea inter-
dum remitti poſſit? ibid. ejus pœ-
na in terris Brunfuico Luneburgi-
eis, 618. 620. eſt vel deliberatum,
vel improviſum, 62I. improvi-
ſum poteſt efle absque dolo & ani
mo occidendi, ibid. circa hoc ju-
dex ultimum fupplicium, etiam ſi-
ne/ diſpenſatione principis, remit-

tere poteſt, ibid. coneitator ejus,

etſi ipſe gladium non ſtrinxerit. ul-

4

754. item diffimulationem eorum,
quæ extra rem funt, non autem vitio-
rum & onerum, ipfi rei inhæren-
tium, ibid. mendacia ſimplicia,
tam ex parte ein tor s, quam vendi=
toris improbantur, ibid. item facta,
quibus emtor, ad majus pretium
offe eandum, oblique inducitur;,
ibid. inde læſus ad reſarciendum
damnum agit. ibid.
Engelbertus, Archiepiſe. Colon.

timo ſupplicio puniendus eſt, ſi Occidtur s& Friderico, Comite de Iſen-

unus ex pugnantibus pereat, 625.
ſed uſu fori poena extraordinaria de-

cernitur, ibid. quomedo is punia Urunmtur itulo: Dei gratia,

wur in Saxonia? 629

borg, 592. ejus ſuceeſfſor. 593
Epiſcopi. 222
27. aln
inter dum recte? 9 ibid.
Hhhhhh3 Eraſ-

NDEX RERVNM.

—

Erasmnus Roteroaamus. Fabricius (Georgius.)
Notatur, 282. locus incertus, in quo Antiquitatem gentis Beichlingiæ pro-
de maſtupratione egit. 283 bat. 214
Erfurtenſes JCri. Fachinæus.
Horum ſententia de pœnapolygamiæ. Notatur. 382
234 Talſum, Falſariu7.
Prror. Doctrina de falſis in jure Juſtinianeo

In perſona oceiſa utrum exeuſet? 378. eſt contuſiſſima. 741. origo confu-
522. utrum circa parricidium? 682 ſionis, ibid. 7A3. duplex ſaltem in

D

Erudaiti. LL. XII. Tabul. punitur, 742- ac-
Vid. Docti. 6 ceflerunt temporibus Syllæ falſa;
3 Eſeulenta,. 5⸗ quæ circa teſtamenta fiunt, ibid.
Utrum judiei offerre liceaat:; 736 reliqua per nova SCta, atque con-
von Eſpeoan. ſtitutiones principum, ſunt intro-
De ſimonia, quæ per munus a lingua ducta, ibid. interpretatione Cto-
committitur, diſputat. 904 rum ſtatuta, dicebantur quaſi falſa,
Evagt'ins. 743. differebat a ſtellionatu &
Ejusde Juſtiniani Legibus judicium. 90ö⁰6. quaſi falſo. ibid. non hodie, 74r.
. Euclio. 744. quid hodie ſit? ibid. tale eſt
Improbat delictum per ebrietatem ſimplex mendacium, 744 770. non
. commiſflſum. 433 tamen aliter, quam ſi ei, erga
Ebheredatio. quem profertur, jus fit, verum ex
Non permittitur, ſi parentes anſam de mentiente ſciendi, ibid. falſum di-
linquendi dederint liberis. 269 cere interdum poſſumas, interdum
Exiſtimatio. debemus, ibid. 746. qui in ratio-
Illius defenſio cum cæde alterius fieri nibus mentitur, eſt falſarius, 749⸗
poteſt. 618 adverſus eum, qui ipſe ſe decipi
Expoſitio partns. vult, non committitur, ibid. com-
Animo necandi facta, eſt parrieidium, mittit, qui literas alicui, tanquam
& ſi mors ſequatur, culee, ſi non, ipfüů utiles & commendatitias, ſed
extra ordinem punitur, 733. Ex- re vera noxias:; alibi perferendas
traneus infantem, ad quem alen- dat, 750. princeps interdum hoc
dum non eſt obligatus, periculoſe falfi genere, tanquam dolo bono »
exponens, lenius punitur, ibid. in= utitur, 75 1. falſa iſtiusmodi ſæpe

cidunt in hoc crimen fœminæ, in- in perniciem auctoris vertunt, ihid.
fantes ſuos, ex ſtupro natos, in ædi- propter falſa, circa contractum
bus, vel ad ædes ſtupratoris ex- commfla, agitur ad læſionem ſar-

ponentes. ibid. ciendam, niſi cauſam contractui
F dederint, 754. pertinet huc fal-
8 ſum, quo emtor ad earius emen-
L. Fabia. dum inducitur, 757. rebus ſuis,
Præcipuum hujus tegis caput. 9 30 propter alterius commifſum faiſum
TFabius Fabricianus. privatus, eas etiam à b. f. poſſefſo-
Dijus ex adulterio uxoris orta cædes. 6 ribus vindicat, 760. modo nulla

ipſius

ipſiu en
it, ib
Ignoran
il
gwi in!
juris 8
Volvit.
falſam
mittit,
prohibe
lid.
tiones
769. 1
Princip
il,
Temitti
Aliguan.
tione, il
kt, vert
no etle
ibid. po
liæ notat
pon laci
770. 1
ſbi com
ubtilite
tito ret
772. fil
iallam,
AWori
initn
ganci⸗
quiden
1ecte

lem

oblitum
eemplr
menta
um ſup
7d tait
tflen

ſgin)

elhlingir p.

1.

ſri
ure alininen

l orgoconf

Lplerſilen in
Aninn /42⸗
ns Ile füli,
la fun, b.
14, Anne c
n, funt inno⸗

etatione (0.

tur ual iilii
Vellonetn &

did. e ec
7144 70 nn
ſt, verumn A

bid kallum d⸗

ls, ätetdn
gli in d.

Alarin, /49.
ſe cecipi
e, ibid. con
cui, tangbint
ndalſtib, ſ
Pi gerfetell
rerdum oe
n Colo bono,
iumoc, e
ertunt, ſbid.
cottackuint
lalonenſar⸗
n contka
net hut lil⸗

eatios eine⸗

tebln luiin/

Ham fallum,

bet gleſ

Gulit

oco
dn ilus

INDEXNX RERVMI

ipſius culpa in fraudatione interce-
det, ibid. falſa plurima vulgo

ignorantur, 766. quænam vulgo

ad faliam requirantur? ibid. dolus,
qui in eo delideratur, ignorantiam
juris & ſupinam negligentiam in-
volvit, ibid. inde falſarius eſt, qui
falſum, quod tale efſe neſcit, com-
mittit, 767, item qui falſum, quod
prohibere potuit, non prohibet,
ibid. 768. item juden, conſtitu-
tiones principum negligens, ibid.
768. item judex, conſtitutiones
principum negligens, ibid. poena
falſi, per errorem commiſſi ſæpe
remittitur, ibid. exemplum, ibid.
aliquando fit ſine veritatis immuta-
tione, ibid. exemple, 768. etiam
fit, verum dicendo, 767. fin dam-
no eſſe poteſt, 768. 832. exempla
ibid. poteſt effſe absque L. Corne-
liæ notatione, 769, illud recitant,
non faciens, utrum fit falſarius?
7. talis eſt tabellerius, literas
ſibi commiſſas intervertens, 771⸗
ſubtiliter commifſa falſa ſæpe for-

tuito reteguntur, ibid. exemplum,

772. faliæ allegationes fſunt verum
falſum, ibid. quod in allegandis
auctoribus atque juribus varie com-
mittitur. 773, ſeqg. nec non in alle-
andis actis, inſitrumenta falſa non
quidem faciens, ſed ab aliis con-
fecta adhibens eſt falſarius, 776.
item luerum, fſibi ex falſo alieno
oblatum, feiens aceipiens, ibid.
exemplum, 777, item vera inſtru-
menta proferens, ſed partem eo-
rum fupprimens, ibid exemplum,
778. falſum eſt ſub-& obreptio, 78.
effectus ejus, 782. preces falſæ
ſunt, in quibus verum narratur:-
ſed circumſtantia alicujus momenti
emittitur, ibid. falſum eſt, men-

dsciis & frazudibus in defendenda
bena cauſa uti, 783. idem com-
mittit teſtis, mercede conductus,
licet verum dieat, 785. item litiga-
tores, judicem in bona cauſa cor⸗
rumpentes, ibid, licet id fiat per
interpoſitam perſonam, 786 item

teſtis, qui vel non comparet, vel

veritatem eelst, 788. item judex
fententiam eivilem vel eriminalem,
a collegio juridico acceptam, ſup.
primens, 789. id tamen in ſenten-
tia criminali facere poffunt prin-

ceps & judieia ſuperiora, 790. ju-

diees & JCri, qui in judicando &
reſpondendo leges negligunt, funt
falſarii, 792. inſtrumentum falſi
aceuſans, peecat quidem, ſed non
eſt falſarius, ibid. advceati fifci;
ex archivo principis inſtrumenta,

privatis damnofa, deſaumentes,

utilia vero ſapprimentes, ſunt fal-
ſarii, 793. item inſignia, nobili-
tatem vel affinitatem generis ſibi ar-
rogantes, 794. 809. it. in teſta⸗
mento fibi vel liberis ſuis quid ad-
feribentes, 795. item qui indigni
honores impet ant, eosdemque in-
dignis conferunt, 798. item fal-
ſum dantes atteſtatum, 799. item
nummos prineipis ſui accipere recu-
ſantes, ibid. item, qui improbos
nummos, bona fide ab aliis ae-
ceptos, ſeientes expendunt, 800.
plura exempla, 801. falſum com-
mittunt eruditi, qui hominibus de
plebe nobihtatem, inſignia, & an-
tiquiratem generis affingunt, 809.
ejus facti pena ad ultimum ſuppli-
cium-exiendi poteſt, ibid. falſa-
rius eſt, qui ſuam nobilitatem &

antiquitatem generis, fuaque inſi-

gnis, eum novis hominibus opu-
lentis vel potentibus communicat,
Sr

B INPDEN RERVM.

812. eruditi, hiſtoriss & monn-
menta publica corrumpentes, fal-

ſum committunt, 813. quod cri-

men olim frequens fuit, & adhuc,
ſub majori tamen ſpecie, frequen-
tatur, ibid. respublica literaria
falſis iſtiusmodi magis, quam ulla
alia civitas, eſt obnoxia, 816. fons
horum falſorum eſt ſuperſtitio &
varietas religionum, 817. præci-
pua falſi literati ſpecies eſt plagium
literarium, 820. 939 pœna falſi eſt
arbitraria, ibid. heæc ultra carce-
rem, vel mulctam pecuniariam,
non extenditur, ſi damnum aut ſit
exiguum, aut remitatur, ibid. ea
dem poteſt ad ultmum ſupplieium
extendi, 823, non tamen alter;
quam protuenda ſalute & ſecuritate
publica. ihid. morbos, incendia,
aliave mala, pro colligenda ſtipe,
fimulantes, virgis cæii, in perpe
tuum relegantur, 825. non aliter
tamen, quam ſi inſtrumentis falſis
inſimul uſi fuerint, ibid. ſfuperſti-
tionis excitandæ cauſa hoce facientes,
gravius puniri debebant, ibid.
perjurium genus falſi eſt, 830. fal-
ium punitur, licet faliarius nemini
privatim nocucrit, aut nocere po=
tuerit, 832. modo illud cum bono
ordine ac legibus publicis pugnet,
ibid. falſum eſt, ſecreta & inſtru-
menta aliena, fidei ſuæ comm fla,
in damnum committentis prodere,
833. quæſtio falſ, in cauſa civili
incidens, ante ejus cognitionem eſt
decidenda, ibid, modo legitima
falſi adſint indicia, ibid. imo poſt
judicatam cauſam, falſum denun-
ciari & inquiri poteit, 834. ſæe
eſt cognatum fur i ita, ut, quod il-
lorum commnift m hr, dubaetur,

836. exemplam, ibid. ſæpe cum

aurto concurrit. ibid.

Familia.
Hujus defenſio moderamen inculpatæ
tutelæ admittit, 436. licet familia
auctor rixæ fuerit, ibid. in re fa-
vorabili ampliorem ſignificatum ha-
bet, 442. antiquitatem famil'æ ſibi
arrogans eſt falſariu. 794
FTamiliazitas.

Mulieris nuptæ cum viro alieno puni-
tur, 20. eadem peœnalibus præ-

ceptis inhibenda. 27
TFamoſus Liübellus.
Vid. libellus famoſus.
Famulus.

Ejus in heri filiam, vel ſororem,

commifii ſtupri porna. I22. domi-=

no jubenti in furtivis amoribus

opem ferens, tanquam leno, ſed
mitiſſime punitur. 258
Tazellus (Thom.)
Judicium de eo, 608. deleribit cla-
dem Gallorum, in Sicilia factam.
609
Ferdinandus I. hnter.

Accipit Ducatum Würtembergicum.

3 345
Feuduim. .

