Hc251b_qt-9

AVGVSTINI LEVSERI
IN REGIS POLONIARVM ET PRINCIPIS
LLECTORIS SAXONIS AVLA CONSILIARII
IN ACAPDEMIA VITEMBERGENSI ORDINARII CONSISTORII
ECCLESIASTICI DIRECTORIS N TRIBVNALIET SCABINATV
PRIMI ADSESSORIS

N &

PANDECGTAS

PRECIPVA JVRIS CAPITIA

EX ANTIQVITATE EXNPLICANTVR, CVM JIVRIBVS
RECENTIORIBVS CONFERVNTVR ATCVE VARIIS CELEBRIVM
COLLEGIORVM RESPONSIS ET REBVS JVDICATIS
ILLVSTRANTVR.

—

BozDν‿αν INX.

E DITIONO Xwv A.

ſermne⸗

cUM PFRIVILEGIO SACRE CS. MAIESTATIS.

FERANGE N THALII
TVYerISs LvDOVICI BERNHARDI FRIDERICI GEeEEI.
ANNO cCI9 Io. cc LXXVALI.

LUDOVICO IOANNI
GUILIELMO GRUNO
HASSORUM LANDGRAVIO
RUSSICORUM EXERCIIUUM DUCI
ET ARMAMENTARIORUM PREFECTO

DITIONUM HOMBURGICARUM
HEREDI.

PRINCIPI MAGNO
PIO FELICII
MEO OLIM AUDITORI

HUNCG LIBRUM

AD QUEM ORNANDUM IPSE
.—B ADOLESCENS

OμsL20PERAM CONTULIT

NDA0pCGLORLE MONUMENTUM

DEDICO

NUNCDOMINO

DM

ternum Haſfiacæ gentis decus & im-
+. mortale nomen a multis retro ſæcu-
lis mirifice floruit, nunc vero ad id
humanæze gloriæ faſtigium evectum eſt, ad
quod, preter unam illi arctiſſimo necefiitu-
dinis & fœderis vinculo nexam, ex iisdem
proavis natam, ac perpetuam virtutum &
laudum comitem, nulla ex alia principibus
Europæ gentibus penetravit. Etiamreliquæ
heroes ſuos habuerunt, & adhuc habent,
ſed nulla plures uno tempore, quam tua
Domine. Naſcitur vobiſcum, quotquot ex
Philippomagnanimo ortum trahitis, pruden-
tia bellica & fortitudo. Hæc virtus veſtra
Haſſiam primum ſtabilivit, deinde Germa-
niam firmavit, porro Europam pacavit, ac,
quum in Kuropa nihil hoſtile ſupereſſet, in
Aſiam transgreſſa eſt. Nullum toto hoc ſæ-
culo bellum geſtum, nullum prælium com-
miſſum fuit, in qno non alicujus herois Haſ-
ſiaci, ſæpe etiam plurium, virtus enitue-
rit, ac hoſtium vim vel fregerit, vel ſuſti-
nuerit. Ipſa Hochſtettenſis victoria, quæ
imminens & injectum jam Germaniæ jugum
X 3 excuſ-

excuſſit, poſt Eugenium & Marlborugium,

dquam reportata fuiſſet, ni Fridericus, Sue-
Corum rex, familiæ veltræ caput, Anglos, &
tuus, Domine, pater Belgas in hoſtes duxiſ-
ſent, ac exemplo ſuo animos militum inflam-

maſlent. Per hos ſalus noſtra parta eſt, &

Pro opimis ſpoliis dux ipſe hoſtium triumpho

ductus. Eo, quo prælium hoc committe-

batur, tempore mater tua te, Domine, ute-
ro gerebat, atque accepto de victoria nun-
cio, etfſi gravida & partui proxima, ut mari-
tum ſuum, patrem tuumn, laureatum videret,
altero poſt pugnam die accurrit, & equo per
campos, hoſtilibus corporibus ſtratos, te-
cum vectaeſt. Tunc tibi, nondum in lucem
edito, ille martius ardor, qui te animat ac ex
oculis tuis elucet, inſpiratus fuit. Hic te,
adoleſcentulum adhuc, extra Patriæ, quam
pacatam videbas, fines in Ruſſiam abripuit,
ut ſub Petro, vere magno, primatmilitiæ ru-
dimenta poneres. Et poſuiſti illa tam egre-
gie, ut in cruda adhuc ætate ſatis tamen
maturus videris, cui tanquam duci expedi-
— tio

Haſſiacæ genti debetur. Forſan illa nun-

tio in Perſas committeretur. Tunc tu pri-
mus Aſiæ populos Hafſiacum nomen vene-

rari & virtutem extimeſcere docuiſti. Tunc

fortiſſima Perſarum gens, quæ poſtea ma-

xXximos Turcarum exercitus vicit, tibi tamen

ſuccubuit, & paſſa eſt, per te ex ſuis ditioni-
bus Ruſſici imperii limites amplificari. Re-
dux in Ruſſiam, & ordini equeſtri divi Andreæ
adſcriptus, arma, Perſico ſanguine adhuc
madida, in Poloniam, tunc nondum paca-
tam, intuliſti, & iterum ſummus copiarum
Ruſſicarum imperator, ac regiorum exerci-
tuum ſocius, hoſtes fortiſſime profligaſti &
arcibus ſuis exuiſti. Quæe tua de ſe & toto
Poloniæ regno benemerita agnovit rex opti-
mus, & te laureatum ac triumphantem Varſa-

viæ benigniſſime excepit, atque honoribus

tuis jam tum maximis, equeſtrem aquilæ al-
beæ dignitatem adjecit. Interea Anna, Ruf-
ſorum Auguſta, ſummam armamentariorum

ſuorum præfeéctnram tibi dederat, ac no-
vam in Turcas & Tartaros expeditionem

commiſerat. Tu igitur arma, quæ in Polo-

nia egregie exercueras, in Turcas iterum in-

dutus,

dutus, ſub Annæ, Ruſſorum Auguſtæ, fe-
liciſfimis auſpiciis proſpere pugnatti, ac illi
gloriæ, qua nunc Anna majores & deceſſo-
res ſuos omnes, & ipſum quoque Petrum,

ſupergreſſa eſt, ingentem cumulum adjeci-

ſti, quin adhuc quotidie adjicis, dum curam
machinarum & inſtrumentorum bellicorum
pPer totam Ruſſiam geris, &, quæ ubique

contra hoſtes neceſſaria ſunt, ſolicite & feli-
citer diſpenſas. Verum enim vero hæ bellicæ

laudes tuæ me nimium morantur. Habes &
extra illas, quod miremur & ſuspiciamus.
Nempe vivida tua indoles, priusquam armis

& militiæ dicaretur, literarum ſtudiis imbuta

fuit. Omitto primum pueritiam, quam &

ipſam tamen non otioſe, ſed bene, colloca-

ſti. Loquor de his, quæipſe vidi audivique.
Nunquam ſcilicet memoriæ meæ excidet an-

nus poſt Chriſtum quartus decimus ſupra mil-

leſimum ſeptingenteſimum natalis tuus de-

cimus, quo ego, qui Helmſtadii degebam,
tibi, Obisfeldiæ, in vicino paternæ ditionis

oppido, commoranti, innotui, dignusque
vifus ſum, cujus opera ad exornandum pul-
cher.

Vu
lio⸗

(6
liun
lec⸗
pern
Migi
Cul
elad
Ka

cherrimum ingenium tuum utereris. Quan-
tæ fuerint in hac prima ætate ingenii tui do-

tes, quæ latine loquendi copia, quæ ſuavi-

tas, dicere vix audeo, quum laudes tuas,
quas alii omnes avide audiunt & legunt, tu

ſolus impatienter feras. Veruntamen hujus

rei non ego ſolus teſtis ſum, ſed tota acade-
mia Julia, in cujus, & duorum Marchionum
Brandenburgicorum, qui ſe fidei & inſtitu-

tioni meæ commiſerant, & divi fratris tui,
ampliſſimo conſeſſu publicam orationemha-
buiſti, cum maximo horum principum, pa-
trum academiæ, civiumque, plauſu. Incita-

tus hoc felici primi ſpeciminis ſucceſſu no-
vum edere gefſtüſti. Cui generoſo deſide-
rio tuo ſatisfacturus auctor tibi fui, ut publi-
ce diſputares. Perplacuit tibi hoc conſi-

lHum meum. Igitur primam, quæee oblata fuit,

occaſionem accepiſti. Nempe Albertus Rü

perus, qui deinde aliquam inter eruditos no-

minis celebritatem adquiſivit, lucubratiun-

culam de injuſta in homicidas indulgentia

elaborarat, ac a me pauliſper correctammo-
re academico ſub præſidio meo defenſurus,

X te

te ad contradicendum invitavit. Annuiſtihis

precibus lætus ac alacer, & progrefſus in
medium ita te exhibuiſti, ut exſpectationem
omnium, & me ipfüm pene, qui Riperum
tuebar, vinceres. Elegeras ſcilicet quæſtio-
nem pulchram & illuſtrem, an princeps ho-
micidis ultimum ſupplicium ſine legis divinæ
violatione remittere poſſit. Hanc tu tam lu-

culenter, tam ſolide, tam fuavi eloquio, tam

graviter excuſſiſti, ut a Jureconſulto ſene

majora & meliora proficiſci non potuiſſent.

Itaque omnes, quotquot adfuerunt, me-
cum augurati ſunt, te aliquando magnum
futurum, atque majorum tuorum & propin-
quorum gloriam aſſlecuturum. Quam ſpem
noſtram non ſolum impleviſti, ſed ſupergreſ-
ſus jam es, vincesque porro, & nomen
tuum olim inter clariffimos gentis Haſſiacæ
heroes ponetur. Etiam academia Gieſlen-
ſis, cujus rector magnificentiffimus anno
clo I? CCXXIII. fuiſti, hoc tanto capite ad-
huchodie gloriatur & ſe effert, & per hoe
ipſum tua quoque decora auget. Ego vero,
Juoties aliquid de rebus a te geſtis, & laudi-
bus

e
nt.

WN
pin⸗
em
lel.
nen
c
en⸗
no⸗
all⸗
hoe
105
ci⸗
bis

bus tuis inaudio, iſtam primæ juventutis

tuæ memoriam recolo, &, ne quid diffi-
mulem, ex gloria tua partem ad me traho.

Quare jam diu cupio, momimentum aliquod
ejus erigere ac poſteris relinquere. Cujus
deſiderii mei implendi occaſionem commo-
diſſmmam nunc nanciſcor. Editurus nonum
meditationum mearum volumen, huic Ri-
perianum iſtud de injuſta in homicidas in-
dulgentia ſpecimen, quod tu olim tam miri-
fice illuſtraſti, inſero. Quod ſpecimen nun-
quam oculis meis ſubjicitur, ut inſtituti olim
tecum colloqui ac certaminis recordatio
ſimul in mentem non veniat, & animum
meum tacita veneratione non perfundat.
Conſtitui ergo, totum hoc volumen tibi de-
dicare, hancque dedicationem monumen-
tum tuæ gloriæ meæque laudis facere. Si
hic liber meus, ut ſpero, ad poſterorum ſæ-
cula perdurat, hialiquando cum admiratio-
ne legent, fuiſſe noſtra ætate in Haſſorum
gente principem, qui ſuis victoriis Ruſlo-
rum imperium firmarit, & extenderit, ſimul
vero militare ingenium humaniſſimis lite-

C 2 ris

ris mitigarit, bellicasque virtutes ſuas do-

ctrina, tanto faſtigio conveniente, exorna-
rit. Agent hi idem mihi, quod ad augen-

da illa decora tua quid contulerim, gratias,
laudesque meas inter tuas, quamvis lon-
go intervallo, collocabunt. Ego autem,

quamdiu vivo, Deum venerabor immor-

talem, ut tu lucidum Germaniæ noſtræ fi-
dus, porro gloria, proſperitate & bonis
omnibus exſplendeſcas. Vale. Vitem-
pergæ X. Calendar. Octobr. anni
clo LD CCXXXIX.

dpee

del
dee

e⸗

A 7 R ſattenin

INDEX SPECIMINUM.
QUAIN HOC VOLUMINE INX.

MEDITATIONUM

D

PANDE RCTAS

CONT! NENTUR.

abD IE. XIrur n E. ab L. goIoIan pg½
ADULTERIIS COERCENDIS

pec. 5276. de Lenitate in Adulteriis, Reipublicæ Eno⸗
O xia & utili. S Pag. E

Sbpec. 577. quousque Adulterium per conjeturas pro-

betur? 23

Spec. 578. de Marito, juſto Adulterii prmitore. 39

Spec. 579. de jure Conjugis in bona onjugis adulte-

rantis. 59
Spec. 580. Adulterii pcœnam ex duabus ſalzem cauſis mi
tigari poſte. 86

K XK 3 3ppec.

K 8s.

Spec. 582. de Infamia Stupri abolenda,
— . 583. de Stupri judicio civili.
584. de Stupro violento.
585. de Concubinatu individuo.
. 596. de Inceſtu.
. 187 de Polygamia.
5. de Lenocinio.
589. de Sodomia.

5

*

DE VI. PBUBLICA.

Spec. 590. de Vi publica.
. 501I. de Violatione ſecuritatis domeſticæ.

. 592. Quod locus Vim publicam non faciat.
. . 593. de Raptu.

DE VI PleILVATIA.
Spec. 594. de Vi privata.

DE SICAIIS E VENEFICIS.

Spec. 596. Homicidium crimen irremiſñbile eſſſe.
. 597. de injuſta in homicidas indulgentia.
⸗ .598. de Corpore deli cti in homicidio.

Spec.

Spec. 531. de Pœna ſtupri, arbitrio judicis relinquenda.

118
144
157
176
20⁰
220⁰
240
258

275
B. XLVIII. TIV. VI. AD L. gorlau .

285
297
30⁰3
305

AD LEIB XIII. WIV. VII. AD I. JDIAM

326
595. de Vi, quæ in Pignorationibus committitur. 339

AD LEIB. XLYIIII. V. VIII. AD L. COENELIAM

351

361
401

.

0

er

385
.N
o)
1

226
339

351

361

401

e.

Spec. 599. quousque imbecillitas mentis homicidam ex-

cuſet? Pag. 424.
— . 600. de inculpata Tutela. 436
. 601. de Cæde per iram. 487
. 602. de Homicidio culpabili. SIT
„ ⸗6 3. de Voluntate nocendi, ſen, ut male appel-
latur, Animo occidendi indirecto. 547
. 604. de Armis letalibus. 561
.605. de Homicidio inſidioſo. 585
6006. de Veſperæ Siculæ fabula. . 600
. 607. de Duellis. 6 15
— . 608. de Crimine magiæ. 629
—. 609. de Veneficio. 655

AD EIB XInIr . IX DE E. FoOFPEIA,
PDE PARRICIDIIS.

Spec. 610. de Parricidio. 679
—. 61II. de Infanticidio. 698
⸗ . 612. de Conſcientia parricidii. 724
— 6 13. de Expoſitione Infantum. 733

AD EIB. XL.VIII. WIV. X. DE L. CORNELIA DE.
FALSIS,y ELV DE SENAYUS CoNSVLYO

LEIPBONIANO. .
Spec. 614. de Mendacio. 741
.- : 6 15. de Falſis, quæ vulgus ignorat. 763
— . 616. de Falſo literato. 3801
„ -617- de pœnis Falſi. 3820

Spec.

Spec. 618. de Falla Moneta. pag. 839

AD b. XIrI. mTr Xr. DE L. gDIA
KEPETIUNDARUM.
Spec. 619. de crimine Repetundarum. 847

D EIB. XLIIII. WIT. XIII. AD L. YIIAA
PECULEIALVS, Ev DE ACRILECIIS, **
DE KRSlDUIS.

4

Spec. 620. de Sacrilegio. . 859
Spec. 621. de KReſiduis. 875
AD LIB. XLVIII. TIZ. XIVr. DE L. 38PNIA
. AMPILVS.
Spec. 622. de Ambitu. 898
Spec. 623. de Simonia. 901

AD EIB. XEIIII. WITV. XV. DE L. ABIA,
DE PLACGIARIIS.
Spec. 624. de Plagio. 92²9

D LEI. XIII. ITr. XrI. Ab SENATUS CON-
SLYUM TURPILILIINUM, EY DE 1BO-
LEIVIONIBUS CKIMINVM.

Spec. 625. de Tergiverſatione. 943
Spec. 626. de Abolitione Criminum. 953

, 1

1

SPECIMEN DLNNXVI
MEDITATIONVM

FPANDECTAS

4D 1 . WU. 777. V.

NN. LENITATE IN ADVL TERIIS
N REIPVBLICALEI NOXIAEI
VTILI

PVBLICE BarENSE 2

GOTTLOB CHRIST. KLVEGEL
CYGNENSI, NVNC JVRIVM. DOCTORE.-
DIE III. ID. JVN. cre 19 cc XXXV.
Zom. IX. A I. In-

—]

A MEDITAT AD PANDECT.

Indulgentia in adulteros vulgari errori, quod erimen boc
reipublicæ parum noceat, adſeribenda eſt.
RKefellitur is error, atque, tranquillitatem & ſecuritatem par
blicam adulterio maxime taurpari, oſtenditur.
II.
Adulterium tamen, quod a marito in feminam innuptam
committitur, minus atrox eſt eo, quod in maritatam.
Major caſtitas in feminis, quam in maribus, exigitur.

Conſideranti mihi frequentiam & impunitatem ad-
ulteriorum, ſæpe in mentem venit, quod tor-
A,&1 vus ille Scaurus apud Juvenalem Satyra II.
E verſ. 37. clamat:
ubi nunc, lex Julia, dormis?
Equidem apud Saxones adulterium impunitum plane ac in-
ultum dimitti, nemo dixerit, qui ſeit, ſæpe tenues ac

mediocres etiam homines propter adulteria in judicium

trahi & acerbe vexari. At enim vero, præterquam, quod
hæc calamitas hominum de plebe fere prepria eſt, nec fa-
cile ad nobiles & in dignitate poſitos pertingit, hi ipſi etiam,
quos acculator vel judex ex officio corripit, certi quo-
dammodo efle poſſunt, mortis pœnam ſibi non imminere.
Poſt diuturnum enim judicium & aliquot interlocutiones
vel ad jusjurandum admittuntur ac deinde abſolvuntur, vel,
ſi ſeverior judex obtingit, relegatione, carcere, mulcta pu-
niuntur, utrobique tamen magiſtratibus ſumtus, qui, ne
quid diſſimulem, apud plerosque judices præcipuus juſtitiæ
finis ſunt, ſolvunt. Vltimo ſupplicio adulteros adulteras-
ve adfectos fuiſſe, nemo recordatur, ut adeo pœna hæc præſcri-
MM ptione

N

gre⸗

“
gue
1ſo
re,
ter
i⸗
1e,
(
tiot
Barn
Adu
Ghari
conke

(edie
ſtoph
Thun
“
horibe
Ahin
eimi
ianm B
mit
llei

1a
d

enmn gi⸗

upten
tan.

Atu⸗

tem al.
wod tor⸗
Ne Il.

8

ne ac in⸗
enues

uciciun

1, qvod
nec fl.
1 etian,
minere⸗
cutiones
un rel
Uckapu.
m, ſe
Ulters-
reeleni
prtine

Sp. DLXXVI. DE LENIT. IN ADVLDTII. »

—

ptione immemorialit abolita videatur. Et ſancit tamen eam

diſtricte Auguſtus Elector in Conſtit. 19. P. 4. tanta ſeveritate,
quæ in aliis Germaniæ Provinciis exemplum non habet. Ergo
. ubi lex Auguſta quieſcis?
Qua de re ego ſæpe cum viris probis cordatisque locutus
cauſam ejus indulgentiæ requiſivi, ac animadverti, pleros-
que adulterium pro crimine atroci & reipublicæ pernicio-

ſo non reputare, ſed imbecilliori hominum naturæ imputa-

re, ac propterea venia dignum credere. Ego autem adul-

terium inter atrociſſima crimina refero & non tam dome-

ſticam tranquillitatem, quam publicam ſecuritatem, læde-
re, atque propterea graviffimis pœnis coërcendum eſtſe,
contendo. Quod ut oſtenderem, collegeram jam aliquot
rationes, ac in chartam conjeceram, quum improviſo in
Barnabe Briſſonii librum fingularem ad legem Juliam de
Adulteriis incido, in ejusque Præfatione idem, quod pertra-
Garam, argumentum exhauſtum jam reperio. Muto igitur
confeſtim concilium, & deletis his, quæ ipſe ſcripſeram,
Briſſoniana, quæ meis profecto meliora ſunt, ſubſtituo. Ipſa

dedicatio libelli memorabilis eſt. Inſcr bitur illa Chri-

ſtophore Thuano Celio, Pariſienſis ſenatus præſidi, magni
Thuani patri, tanquam qui leges contra adulteria inſtaura-
rit. Sic enim in ea Briſſonius: Superiovibus „ihquit, tem-
poribus hac Satyrici poëtæ querela aures neſtræ perſonavere,
ubi nunc lex Julia dormis? Inſederat videlicet imperitorum
animis ridicula quidem, ſed tamen qua maximam ad nequi-
tiam feneſtram patefecerat, opinio, adulteroram in Gallia im-
punita eſſe peccata, quæ paſſim corruptis morilus laudi jam

quci, & in pretio haberi id vitii cœberat. HManc tu Keipubli-

cæ bpernitioſam opinionem, editis non ita dQudum de aliqguot
adulteris exemplis, eripuiſti, perfeciſtiqut, ut non tam puli-
endi voluntatem, quam accuſatorer mejoribus noſtris ante
2 A 2 bac

4 MEDITAT. AD PANDECT.

bac defuiſſe judicemus. Quod ſpectaculum quum maximus bo-

norum omnium plauſus conſecutus eſſet, binc me laudum tua-
vum, ad quas bune cumulum acceſſiſſe valde gaudelam, recor-
datione incenſum res admonuit, ut antiquam de adulteriis coër-
cendis ab Auguſto latam legem, quæ quaſi poſt liminio in uſum
redire, in ordinem digererem, & interpretatione adbihita illu-
Rrarem. Hunc Briſioni locum confirmat mirifice Jacobas

Meyerus in Annalibus Flandriæ lib. V. folio 226. Adulteria,

inquiens, pro ludo babebat nobilitas, necx borum vindicem eſe

Deum cogitalant: Erant enim occæœcati. Et alii quidem vulga-
res aut mediocres: At Aurelianus; Ludovicus nempe, quem

Joannes Burgundio Pariſiis anno 1704. occidit, (prob dolor)
vel primarias pudiciſzmas, illuſtriſſimatque Regni matronas
&W Heroinas auſus eſt ſolieitare, quod illi lethale erat. Ad-

binniebat enim ad quamlibet formoſam mulierem tanquam
equus (inquit ille) admiſſarius. Talig a magnatibus in vulgus
Ruxerunt exempla. Quis enim oobiberet? Juis puniret“ Ante
Watalem dominicum puniebantur acriter adulteri & adulteræ;

nune agunt ſine metu, ludusque eſt adulterium. O Cbriſtiani!

ſequitur Briſonti opuſculum ipſum, cujus hoc principium
eſt: Probra, quemadmodum Ulpianus in l. Probrum 12. de

Verb. Sign. ſcribit, quædam natura turpia ſunt, quædam civiliter,
& quaſi more civitatis. In illis adulteria numerantur, quibus
abſtinendum eſle non tam ſcitis legum, quam naturali ratione
dictante quisque intelligit. Nec enim, ut a Ciçerone præcla-
re ſeriptum eſt lib. 2. de Legibus, ſi regnante Tarquinio
nulla erat Romæ lata lex de ſtupris, idcirco non contra il-
lam legem ſempirernam Sextus Tarquinius vim Lucretiæ Tri-
cipitini filiæ attulit. Erat enim ratio Profecta a rerum natura,
& ad recte faciendum impellens, & a deliécto avOcans, quæ non
tum denique incipit lex eſſe; quum ſcripta eſt, ſed quum
orta

„

ort

Pen
Der
tun
eſſ⸗

Uito
igſe

o

Gbe
lies
Di
V
1

p. DIXNNVI. DE LENIT. IN ADVLDLI.

h. orta eit. Orta eſt autem ſimul cum mente divina. Argu-
n umum mento eſt conſentiens in unum omnium populorum de adul-
recor- terii turpitudine opinio, quæ pro certiflima lege naturæ
Feet. accipienda eſt. Cic. I. Tuſc. Nam ex quo Primum a fero
S agreſti cultu ad humanitatem traducti homines certis infer
1 un ſe matrimoniorum legibus devincti ſociatique ſunt, qui prius
te ii- incerto ac promiſcuo coitu libidinem explebant ſuam: ex eo
farobus tempore vitio duci adulterium, legibusque prohiberi cœpit.
ulterij Fuit (ait Horatius in art. poët.) hæc ſapientia guondam
en Concubitu probibere vago, dare jura maritis,
vulge Oppida moliri, leges incidere ligno.
quem Et alias lib. I1. Serm, Sat. 23.
delor) Oppida cœperunt moliri, & ponere leges,
rmas Neu quis Jur eſſet, neu latro, neu quis adulter.
. Qug res efficit, ut, quæ in jure civili errantes inceſti crimi-
euin ne liberantur, adulterio commiſſo nullam mulieres excuſa- .
tionem habeant, I. ſi adulterium §. I. D. de Adulter. propte-
SH rea quod lege naturali: quam ignorare eas inſita ratio non
Ane PpPermittit, prohibitam rem admiſerint. Id adeo ex eo vel
ltendj perſpicue apparet, quod eſt brutis quibusdam a natura da-
ihianl tum, ut adulteria averſentur, &, quanto ea hominibus odio
nhiun elſſe debeant, quibus poſſint, indiciis teſtentur. Plin. lib. 8.
1 12. 4 c. 5. Solin. c. 38. Wlian. lib. I. de Hiſt. animal. Nec imme-
inilten rito certe, hujus vitii fœditatem in animis noſtris lucere
quibus ipſam per ſe, communis parens voluit. Etenim ut omnia ani-
tiore mo ac cogitatione percurras, adulterio fœdius crimen, at-
Preckr. que hominum inter ſe ſocietati pernicioſius vix ullum repe-
nn. ries. Nam cetera quidem ferme omnia delicta propriæ tur-
urn . pitudinis finibus continentur: adulterium quoddam veluti
ie i.. itiorum agmen trahit, &, ut Diodorus Siculus veriſſime ſcri-
natata . bit Iib. I1. Biblioth. ad eam, quæ marito infertur, injuriam,
lue non . corruptelam quoque, ac depravationem morum, prolis con-
guun A 3 fuſio⸗

id =ðèðWSUMW 4

MEDTTXT. AD PANDECT.

fuſionem, matrimoniorum perturbationem adjungit. Nec

vero ullum tantum ſcelus, ullum tam magnum facinus eſt,
ad quod ſuſcipiendum libido voluptatis violatæque pudicitiæ
audacia non impellat. M. Catonem dixiſſe accepimus, LQuin-

til lib. f. cap. 1o. Nullam adulteram non eandem veneficam

eſſe: videlicet homo prudentiſſimus ſentiebat, nullum eſſe
ſcelus, cujus non facile ſuſpicio in eam caderet, quæ fide ru-
Pta, ſacrique leéti genio contemto, adulterium admittere au-

ſa eſſet. Multæ ipſis etiam viſceribus vim afferre non du-

bitaverunt, Juvenal. Satyr. 6. medicamentisque conceptos
ex adulterio partus abigere, ne materna adulteria in lucem
editi liberi diſſimilitudine formæ proderent. Quid dicam
maritorum nece adulteria cumulata? Notæ ſunt Candaulis
Lydii, Herod lib. I. Plato lib. 11. de Legib. Juſtin. Iib. I. Uriæ.
lib. Reg. z. cap. II. Agamemnonis Patercul. libro 1. Propert.

lib. 3 Fabii Fabriciani, Plutarchus in Parallel. Romani Argy-

ropili Conſtantinopolitani Imperatoris, Papt. Egnat. in Epito.
Jua, ex adulterio uxorum natæ cedes. Sed non eſt inſtiru-
tæ diſputationis, quot ex hoc veluti fonte ſcelerum rivuli
manarint, repetitis ab ultima antiquitate exemplis recenſere.
Maneat modo illud, quod paulo ante attigimus, adulterio
vincula quodammodo divini atque humani juris revelli, ar-
ctifſimisque nexibus adſtrictam conjugum con junctionem
diſſolvi, familias incerta ſtirpe confundi „Parenti non ſuo il-
legitimas proles, eandem cum juſtis liberis partem laturas,
adſcribi. Quo quid fingi poſſit hominum generi odioſius,
non video. Lacedæmonios quidem, quum acerbiſſima exe-
cratione adverſus eos, quoes vehementer odiſſent, uti vVellent;
inter ceytera domus exitia, hoc im precari ſolites traditum eſt,
Svid. in vetho Jeresner in verho in ut eorum uso-
res adulteris delectarentur. Quamobrem bene fanxiſſe mi-
hi Græciæ civitates videntur, duæ ſolos adulteros impune

8 Occi-

iui

—
occl
Pho
1
Vite
Pene
Inus
. Ti
Ren
mat
Acit
res
Nut,
(uuam

2
comm.
Kob
Uracan
i fen
Tdtion
Amo

ler¹

. Nee

nus eſch
iciti
Quin⸗

nekicim.
um eſſe
fderu.

tere au.
on du-
ceptos
lucem
dicarm
ndaulis
Uriæ.
Pfopert⸗
Aro⸗
,Eyin
inſtitu-
n mVli

cenſele.

dulterio
elli, ar⸗
Cionem
n ſu0 l
dioſins,
ma ee⸗
Vellend,
tum el⸗
n UNO⸗
ſe mi-
mmpune
ccl⸗

Sb. DLXXVI. DE LENIT. IN ADVLT. 5

occidi permiſerunt, non alia ratione, quemadmodum Xeno-

pPhon in Hierone ſeribit, quam quod AXUHKHXατHτνιας doταD vol=

6 rig ꝶ ννuuνι iae 6 T Ardpæe eva, in qua omnem
vitæ ſuavitatem jucunditatemque poſitam eſſe judicant. Cui

pene totius Græciæ communi conſtitutioni hoc ſapientiſſi-

mus Athenienſium legislator Solon addidit, Aſchines zara
izdoov. Demoſthen. ard Neaig, ut, quæ in adulterio depre-

henſæ eſſent, mundo omni, ornamentoque muliebri detracto,

matronarum cœtu, ſacrorumque, quæ vel ancillis parebant

aditu prohiberentur, ne earum conſuetudine honeſtæ ma-

tresfam. corrumperentur. Laudabilis & illa Thuriorum lex,

Plutarch. in lib. de Tranquill., animi, quæ comcœdiis alios

quam adulteros traduci, nominatimque perſtringi vetabat,

quaſi hæc una labes publica nota vindicanda eſſet. Hæc

Briſſonius. Objiciet mihi forſan aliquis, plerasque has ratio-
nes convenire quidem adulterio, quod in mulierem nuptam
committitur, at non ei, quod a marito in innuptam. Fateor,
& ob hoc ipfum judici, ejus generis adulteros indulgentius
tractare, permitto. Nam, qui negant, majorem caſtitatem
in feminis, quam in maribus, requiri, contra ipſam rectam
rationem & inſtiruta totius generis humani, quibus pudicitia
& modeſtia præcipuum feminarum decus eſt, diſputant.
Lexæ Auguſtea contra adulteria apud Saxones ſeveritate alias
Germaniæ leges vincit.
VI.

gis Auguſti, adſeribunt.
VII.

Quam ſeveritatem male nonnulli ſuggeſtionibus Annæ, conju-

Tribui eam oportet antiquis Saxonum inſtitutis bonisque mori-

bus, quibus, & antequam Chriſtiani fierent, elaruerunt.
— VIII.
Forazozge a calumnia a'memoria Annæ olſtergitur.

1-

MEDTTAT. AD PANDECT.

8
DE in præcedente meditatione conſtitutionem Auguſti,
Electoris Saxonis, 19. Part. 4. quæ pœnas adulterii ſan-
cit, duriorem eſſe legibus aliarum Germaniæ provinciarum.
Adſcribunt hanc legem vulgo ſuggeſtionibus & inſtigationi-
bus Annæ, quæ conjux Auguſti omnia apud maritum potu-
erit, cui Peucerus in Hiſtoria carcerum, Part. I. P. I1 3. purtXαοα
npariay non obſcure objicit. Ego vero, etſi preces & conſi-
lia Annæ, ſanctiſſimæ &ũ prudentiſſimæ matronæ, aliquid a-
pud Auguſtum ponderis habuiſſe non negem, ſeveritatem
tamen legis Auguſteæ in adulteros non ex indulgentia in
uxorem, ſed ex antiquiſſimis gentis Saxonicæ inftitutis, de-
“VD rivo. Saxones nempe, antequam etiam de Chriſto- quid
inaudirent, adulteria ac ſtupra peſſime oderant, & atrocius,
quam alii Germaniæ populi. coërcebant. Teſtes habeo lo-
Cupletiſſimos, Bonifacium, Germanorum apoſtolum, & Wer-
nerum KRolevinkium de Antiquorum Saxonum ſitu & moribut,
lib. I. c. 7. quorum hic apud Leibnitium tomo III. Seriptorum
PBruszſvicenſia illuſtrantium pag. 615. ſqj-. ſic ſeribit: Kefert ſan-

ad Kidem convertit, de quibusdam bonis virtutibus Saxonum an-
ziquorum, & quendam Regem Angliæ in quadam epiſtola bor-
satar, ut exemplo ipſorum ſe corrigat, ſie ſeribens: Domino
ebariſſimo Echelbardo Bonifacius arebiepiſcopus legatus CGerma-
nieus Romanæ eccleſiæ perpetuam in Cbriſto charttatis ſalutem.
Audivimus te eleemoſynis intentum, furta, & rapinas bprobi-
bere, & pacem diligere, defenſoremque pauperum & vidqua-
rum eſſe, & inde Deo gratias agimus. Quod vero legitimum
mattvimonium ſpernis, ſi pro caſtitate faceres, ſſet laudabi-
le, ſed quia in luxuria, o7 adulterio, && euin ſanétimoniali-
bus voluptates exerces, vituperabile eſt & dJamnahile. Qua-
propter, Rli chariſime, pœnitentiam age, meditare quam
Zurpe ſit, ut tu, qui dono Dei dominaris, ad imjuriam ejus, ſis lilbi-
dinis ſervus., Audivimus præterea obptimates pene oimnes ſordido tuo
eaemplo leg' timas uxores deſerere, & adulteras Jankctimonialei-
ꝗue conſtuprare. Quod cum ſit ab Sendane bertsr unndoten vos
alienæ

btus Bonifacius, epiſvopus 8 martyr, qui Cermanorum gentem

liene
Cbii⸗,
Ke u
un
1 ol
llſtiin
Rianu
li n⸗
Tut er

orett

on

inn g
ſir eon
one,
uogue
feum,
ueri
lſeer,
Eoeleg
nur, g
erempla
Ur kee
MModver
ntur,
oiual
1 1
lier,
iul ſon,
hueret
ſermn
in
er
Jam
Zuel
71

—
Augifi,
ulterii ſan.
Vinciarum
nſtigationi⸗
ttum poti
13. 701ale“
8 & col
aliquide
everitaten
gentin n
itutis, de⸗
riſto quid
atrociug
habeo lo-
,& Waj-
5 moribut
Nriptorun
lufert ſal.
Un Ginten
vonum al-
ei lar
6: Domno
tut Cerr-.
ſalttan.
inin hfotn.
G vitne.
yifinunn
z udih,.
Gjnonidl⸗
. Vr.
me lul
ill.
dilotul
nonialel.
Nceet
Aliené

SP. DLXXVYI. DE LENIT. IN ADVLFrI. „

alienæ gentii inſtitutio. Wam in antiqua Saxonia, ubi nulia eſt

X OEI 7

Chriſti oognitio, ſi virgo in paterna domo, vel maritata, Jub conju-

ge fuerit adulterata, manu propria Krangulatam or⁹omant, *
Iuper folſam ſopultæ eorruptoren ſuſpendunt, aut cingulotenus;

775
S=

veſtibus abſoiſtis, Hogellant en caſtæ matronæ, & culzellis pun-
gunt, & del villa in villam ſio miſſ occurnunt nova Ragellatri-
ces, donec interimant. Si ergo gentes, Deum ignorantes, zelum
caſtimeniæ habent, quid tili convenit, Fli chariſſzime, qui Chri-
Rianus es vex? Parce ergo animæ tuc, parce multitudini pobu-

li, tuo peteuntis exemplo, de cujus animabus rationem redditu-
rns es. Lecogita quxſo, guam terribilem vindiczam in anteceſ-

Nores tuos exereuerit Deus, eulpæ CGquam in te axguimus) oonſcios.
Wam Celredum pradeceſſorem zuum ſtupratorem ſanäkimonia-
lium, & eceleſiaſticorum privilegiorum fractorem, ſplendide um
Suis comitibus epulantem, ſpiritus arripuit malignus, & ſine con-
Feſtone, ac viotico ſalutari, animam extorſit. Wairedum
duoque vegem Doirorum & Berniciorum, earundem eulparum
eum, ita effrenem egit malignus idem ſpiritus, ut regnum &
jIuvenilem tatem contemptibili morte amitteret. Obteſtamur &
obſeeramus te, ut recorderis, quam jugitiva ſit præſens vita,
& delettatio ſpureitiæ carnis, per quam æterni ecruciatus emun-
tur, & quam ignominioſum ſit, ut brevis vitæ bujus mala
exempla in perpetuum poſteris relinquas. Hac Bonifacius.
Ex Eoc ſolo unico ac veridico teſtimonio facile poteſt quivis ani-
madvertere, quanta diſtrictione cætera vitia apud eos plecte-
bantur, quoniam hoec unum, quod ex ſui lubricitate veniam
aliqualem bubet, tanta ſolehat vindicari ſeveritate. Hujus
aliqua veſtigia in quibusdam caſtis matronis vidi, quæ nedum

Nlias, ſed etiam famulai ſumma diligentia ecuſtodiebant, nez-
gL

eas dormire ſinebant in tali loco, ubt faciliter ad eas acceſſus
bateret. Scio, quosdam majores Eliabus ſuis ita ſeverum ex-

bhihuiſſe vultum quotidie, ut terrorem eis ineuterent, Roque

ißſarum caſtam famam zelaſſe, ut in fumen potius eni jactaſ-
Jent, quam conſiuprari permiſiſſent. Sed &* virgines ſerioſiſſi-

mæ extiterunt, & ad omnem affatum inhoneſtum ita exeande-
5 ,,

ſcemet, ut ler'tiæ flias putares. Si vero inferioris ſtutus, ſive
Puels ive fermula, in Zuprum aut adulterium corruiſet, ſeereto
Zom. IX. B san

10 MEDITAT. AD PANDECT.

eam virgis, &° quidem acerrime flagellabant, convitits, placen-
tisque ex putredinibus ovorum factis eas refcientes, ſic autem
eas in amaritudinem adduxerant, ut aut mori ſolatium foret,

aut poſt primum partum nullas deinceps proles gignerent. Quxk

autem contra amicorum conſilium maritos ducerent, ſic exoſæ
Rebant, ut ad nuptias ipſarum non ſolum non venirent, ſed

nec eas quidem inter cognatas recognoſcerent. Frequens apud
eos ojurgatio talis babebatur, quando ſeilicet flinm aut Eliam

viderunt infamibus vitiis inelinatos eſſe, bis ſcilicet aut ſimi-

libus verbis comminando: Vis ut te levem in ſtabulo ſepelia-

mus? Crebro etiam dixerunt, hoc ſeſe ex antiquorum tradi-

tione accepiſſe, qui contumaces proles potius interimerent, qguam

ſcandalum amicis proveniret intolerabile. In qua ſententia
hoc me magis confirmat, quod in ditienibus Saxonicis Er-
neſtinis leges contra adulteros latæ Auguſteis fere durio-
res ſint. Vide die Juüͤrſtl. Sachßl. Altenburgiſche Landes⸗

Oronung P. 2. cap 4. tit. 10. item die Erneſtiniſche Landes⸗

Ordnung. P. 2. cap. 4. tit. 10. Præterea Peucerus, Annæ
inteniiffimus, zorainerexlizy ei per calumniam objicere vide-
tur. Auguſtus per ſe ſeverius ac conſtans fuit, nec Annæ
inſtigationibus, ut maleficos puniret, opus habait. Anna
quoque preces & blanditias apud maritum, non ut animum

ejus aſperiorem redderet, ſed ut mitigaret, adhibuit. Utrius-

que characterem optime deſcribit Nicolaus Selneccerus in
Churfuͤrſt Augutti Leich⸗Predigt apud Zbomam Seybarum in
Part. II. Der Hiſtoriſchen Erzehlung und Leychpredigten
Jol. 152. b. atque hiſtoriola maxime memorabili firmat:
Jerner iſt kundt, was S. C. G. fuͤr ein Ernſt mit ſtra⸗
fen gebraucht, und ſich ſchwerlich vom verurſachten Zorn
wenden laſſen. Nu tregt ſichs zu, das dermaleines, ein
urnemer Man, eines fuͤrnemen Geſchlechts gefangen wird,
das Weib rennet und leuft, auf das ſie ihren Man wie⸗
rum moͤchte erledigen, und thut manchen Gang und Fuß⸗
fall vergebens. Entlich bittet ſie auch umb Fuͤrbit bey mir,

als

als

und
geweſ
giebt
Wen

anm li

ich:
alſo
lig
rem⸗
nehr
nir ſp
helcht
alferle
Recht,

Cern
ctian,
ce
laudis
maniæ
ni Ktup
cuim,
niunt.
7in 22.
Riuari
kichin

Mehtr
Nojn e

Sp. DLXXVI. DE LENIT. IN ADVLT. 11

1, Pluns. ⸗ .
ſ a n degale Kaſt Ce da ich nun, als beyde Churfuͤrſt
un let,; ger ſ. unſe ſin⸗ Gortſeliger Gedechtnüs, bey einander
1 Jotn eweſen, kommen, und die Chriſtlic under
vent. t ii De ee chriſtliche Fuͤrbitt gethan
4. giebt der Churfuͤrſt eine ernſtliche Antwort, und ſeget:
nar, 4 Wenn jener Herr 2c. ihn alſo haͤrre, er wuͤrde ihn laͤngſt
irent, 4 am lichten Galgen haben hengen laſſen. Dar et
uentapil ich: Ach Gnade gehet fuͦr Recht: Wenn Je⸗ ent ſprach
1 cht: Wenn Grt mit in
eut lim alſo wolt handeln, wer wolt doch Gnad erlangen, und t⸗

lig werden: rauf tritt die fron ſeli
g we Darauf tritt die fromme Gortſelige KSürſtin ih⸗

aut ſini-
9 ihir. rem Herrn mit ihren Heupt unter den Bart, und ſpricht
m trali. mehr nicht, denn dieſe Wort: Ach Herr. Darauff S. C G

it, quani mir ſobald befiehlet, den Seeretarium Valerium zu foddern
— .Rrys . e
welchen ferner zu ſchreiben, den Gefangenen loß zu laſſen,
4 7

ſententia
icis br. auferlegt worden. Das hat diß Wort, Gnade gehet fur
d Recht, und: Ach Herr, ausgericht.
e Landes, Germani veteres non feham e terij
6, AN ctiam impudi e ileniore teet, are Tt een
e pu icum, quin liberiorem ſaltem, ſevere punierunt
Nec A k uchch ſupra veterum Saxonum caſtimoniam, ac in c 6
“ Ann cendis adulteriis & ſtupris ſeveritatem. Sed ab nujus
. mimun laudis ſocietate non excludi prorſus oportet ceteros Ger.
it ln maniæ populos. Horum quoque vetuſtæ leges ſummam
8 pudicitiæ ac caſtitatis curam indicant, ac mulieres non con
entn tra ſtupra ſaltem & adulteria, ſed tactum etiam jmpudi-
lißne. cum, quin liberiorem ſaltem, ſancitis gravibus pœnis mu-
it ſKkx niunt. Memorabiles ſunt apud Lindenbrogium lex Salica
en zon it. 22. 4de Eo, qui mulieri ingenuæ manum ſtrinxerit; & lex
ſin n Ripuariorum tit. 39. de Eo, qui ingenux mulieri manun vel
en wu⸗ . brachium Krinxerit. In quas binas leges ſic breviter com-
an H meptatur Lindenbrogius in ſubjecto Cloſſario p. 1433. Inter
