torio, medit. 9. commemoravi, rationes, ſed præſtat, con-
feſtim pœnam extraordinariam, relegationem, carcerem,
mul-

8P.!

mule
bria.
1
Man
wol d
den,
Zeog
A
des
eſh
Uerd
ſihemn
geitgt
Hen Un
nitteig
Cont
lichte,
vder
Sheift
Gamen
hen Zu
ſden
ginheit
ſane
Conye
fonn
Und
uirn
it
M

—
mang
gngeben
1ng nichte
es de vill
rguments
cht von der
ſe Frage ſ

10 der D.

1 gerifen,
oriin durch
ſcchet: G
1 adulteri,
ſcher Haft
eiirtt adn
beeget wen
Per mnpl.
petri i.
fupplicum
alia call
Eine imm.

remellun.

rocitate ſu.
i, uo Per⸗
nec 20 cl.
endum i⸗
llicitorun
perjurinm
o uror.
eſtat, con.
carceren
m.

SP. DLXXVII. QCVOVSQ. ADVLT. PER CONJ. &c. 29

mulctam, impeni. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Octo-
bri anni clo Io CCXXI. reſponderunt: Iſt Inquiſitin, An⸗
na Hoͤpffnerin, in Verdacht, daß ſie, bey ihres verſtorbenen
Mannes Leb⸗Zeiten, mit Danieln die Ehe gebrochen. Ob nun
wol dieſerwegen uͤberaus ſtarke Indicia gegen Inquiſitin vorhan⸗
den, geſtalt ſie denn durch die Ausſage unterſchiedener eydlichen
Zeugen, durch ihr eigenes Bekaͤnntniß, und durch andere in
Actis vorkommende Umſtaͤnde, genugſem uͤberfuͤhret iſt, daß ſie,
des von ihrem Manne geſchehenen, und von der Obrigkeit ſelbſt

geſchaͤrften und wiederhohlten Verboths ungeachtet, genaue und

verdaͤchtige Vertraulichkeit mit gedachtem Danieln gepflogen, in
ſeinem Hauſe ſich oͤfters ſehen laſſen, allda ſo gar zur Nacht⸗
Zeit aus⸗ und eingegangen, und, zu Fortſetzung dieſes verbote⸗
nen Umganges, die Wohnung in des Daniels Nebenhauſe, ver⸗
mittelſt eines mit dem Advocat Topffen getroffenen Schein⸗
Contracts, genommen, uͤberdis Inquiſitin das allgemeine Ge⸗
ruͤchte, davon die Zeugen fol. 32. und 33. ad art. 13. ausſagen,
w der ſich hat, hingegen dasjenige, was ſie in der Defenſion-
Schrift von der Verfolgung der Stief⸗Kinder, dem uͤbeln Tra-
Gamente des Mannes, und der aus Nothduͤrftigkeit genomme⸗
nen Zuflucht zu Danieln anfuͤhret, ſie nicht entſchuldigen mag,
indem die Stief⸗Kinder eben aus ihrer uͤblen Auffuͤhrung Gele⸗
genheit nehmen muͤſſen, den Vater zu warnen, dieſer auch gnug⸗
ſame Urſach gehabt, ſie durch haͤrtere Mittel von der verbotenen
Converſation abzuziehen, und Inquiſitin nicht zu dem verdaͤch⸗
tigen Daniel, ſondern zu ihrem Manne die Zufluͤcht nehmen,
und mit demſelben ſich vergleichen ſollen, immaſſen auch der In⸗
quiſitin weder der Mangel eines Corporis delicti, als welches
in gegenwaͤrtigem Falle zu Anſtellung der Inquiſition hinlaͤng⸗
lich genug geweſen, zu ſtatten kommt, noch die von dem
Manne auf dem Tod⸗Bette geſchehene Remiſſion ſie von der
D 3 P-

/

30 MEDITAT. AD PANDECT.

Pœna publica voͤllig befreyen mag; Wannenhero es das An⸗
ſehen gewinnet, als ſey Inquiſitin, in Betrachtung obgedachter

7

ſtarken Muthmaſſungen, mit der peinlichen Frage zu belegen;

Alldieweil aber die von dem Manne auf dem Tod⸗Bette ge⸗
ſchehene Remiſſion wenigſtens ſo viel wuͤrket, daß die ordentliche
auf die Ehebrecher geſetzte Strafe, wenn auch Inquiſitin des
Chebruchs gaͤnzlich uͤberfuͤhret wuͤrde, abgehet, hiernaͤchſt keiner

der abgehoͤrten Zeugen einen actum proximum anzugeben ver⸗

mag, mithin auf die Tortur zu ſprechen etwas bedenklich faͤllt;

So wird Inquiſitin zwar mit der peinlichen Frage, auch der auf

die Ehebrecher geſetzten ordentlichen Strafe verſchonet, gleich⸗

wol, in Erwegung, daß ſie das obrigkeitliche Verboth frevent⸗
lich uͤbertretten, ein allgemeines Aergerniß verurſachet, und „
durch ihre gottloſe Auffuͤhrung dem Ehe Manne groſſes Herze⸗

leid, ja, wie der dritte Zeuge ad art. 14. ſaget, vermuthlich den
Tod zugezogen, nach abgeſchwornen Uhrpfehden oͤffenlich aus

der Stadt gefuͤhret, auf 3. Jahr lang verwieſen, und zu Er⸗

ſtattung der durch dieſe Inquiſition verurſachten Unkoſten ange⸗
halten.
IV.
Confeſſio ficta in adulterio, ad irrogandum ultimum ſuppli-
cium, nos ſußicit.

V.
Sußzcit tamen ad decernendum divortium, ſed eum majore
circumſpectione, guam in aliis cauſis.

idem confeſſionem appellamus, quæ ex Pertinaci contu-

macia elicitur. Eam ad irrogandum ultimum ſuppli-
cium non ſufficere, clariſſime conſtitutum eſt in art. Carol.

155. & Deciſ. Elelctorali Saxonica. 77. Sufficit tamen illa ad de-

cernen-

dD.
nenc
Uſton

rerepe

(laſeſ

mß
Clarar
kelci
ſed

. r,

dene

laN

dni

eſer

hlaſſe

ehte

Wan
Cl

Cufe

. Hgte

ine

Sp. DLXXVII QVOVSQ. ADVLT. PFR CONI &c. 31

nendum divortium. Pœnam enim confeſſi & convicti Con-
edachtn ſiſtoria generaliter, atque adeo etiam in caufis divortii,
ece receperunt; ut reéte obſervant Brunnemannus in Jure e-
W S claſiaſtico lib. 3. Cap. 2. G. 19. & Martini in Commentario fo-
drdentac renſi tit, 16. §. I. n. 145. Majore vero circumſpectione in de-
lntin des clarando divortio utimur. Nam, quum in aliis caufis con-

deebh

chſt kim feſtim reum, ſub pœna confeſſi & convicti in jus vocatum,
geben cn ſed contumacem, damnemus; tunc, quum ad divortium agi-
lich fl: . tar, iteratam vocationem in jus decernimus, ac jacturam
ſch der gaeaſaf hbeneficii reſtitutionis in integrum denuo contumaci commi-
vt, . namur. Ita certe Conſiſtorium Vitembergenſe menſe Aprili
ſtenet anni clo Io CCXXXII: Wuͤrde Beklagte binnen einer ander⸗
t, d, weiten Saͤchſiſchen Friſt, welche ihr hiermit von der Rechts⸗
Hg Kreaft dieſes Urthels annoch zum Ueberfluß, jedoch bey Verluſt
thichn — der ihr ſonſt in dieſer Ehe⸗Sache zuſtehenden Reſtitution in
anſich un integrum, eingeraͤumet wird, ſich auf die erhobene Klage nicht
nd einlaſſen und antworten, ſo wird ſie pro confeſſa & convicta
foſen and geachtet, und zu Bezahlung der gefetzten 5. Thaler Strafe,

„

wie auch aller verurſachten Uunkoſten, angehalten, Klaͤgers Prin-
cipal hingegen von der mit ihr getroffenen Ehe loß geſprochen,

an ſ und ihm, ſieh anderweit chriſtlich zu vereheligen, verſtattet. V.
VI. S
un nin Confeſſio adulteri, adulteræve, conkhtenti quidem nocet, ſed
MWM non alteri parti.
a. VII.
naci conn. èMM .
um ſall.. Itaque hæc confeſſio ſola neque ad inquirendum, neque ad reum
art Un in cuſtodiam mittendum, neque ad jusjurandum burgatio-
ilad . uis decernendum, Jußieit. .

cernen VIII.

quezt. Nam quod mulierem in vitæ diſerimi
verum dixiſſe præſumunt, neſcio,

MEDITTAT. AD PANDECT.
VIII.

Vir boneſtus, quem adultera parturiens in ipſo partu patrem

infantis ſui nominat, per banc ſolam nominationem ſu-
D ſectus non readitar.
IX.

Nominatus, qui ſe a judice requiri & inveſtigari animadver-

tit, ſi fuga ſibi conſulat, non peccat, nec per boc ſe ſu-
ſpectum facit.

RSgule, quam JCti apud Carpzovium Quæſt. erim. 108. n.
78. ex L. 17. C. de Accuſationibus exſculpunt: Nuda

ineulpatio ſocii eriminis, abique omni alia præſumtione, nec

ad procedendum, nec ad inquirendum indicium facit, ſive ſpon-
Ze depoſuerit, ſive ad interrogationem judicis reſponderit; &

quæ articulo 31. Conſtitutionis Carolinæ firmatur, maximam
habet in adulteriis utilitatem. Sæpe muliercula viliſſima vi-

rum honeſtum, nonnunquam herum ſuum, de adulterio ſe-

cum commiſſo accuſat. Si hæc ſola nominatio reum facere
Poteſt, actum eſt profecto de ſecuritate publica, & de viro-
rum integerrimorum exiſtimatione. Quapropter conſtanti ju-
diciorum uſu jamdiu receptum eſt, ex hujusmodi nominatio-
ne nullam contra virum honeſtum ſuſpicionem naſci. Lqui-
dem nonnulli tunc huic nominationi fidem aliquam adjiciunt,
quando illa a muliere parturiente, inter ipſos partus labores,
facta. Tunc enim ajunt maximam eſie Præſumtionem, mulie-
rem hujusmodi, dum in periculo vitæ & ſummis cruciatibus
fuit, falſum non dixiſſe. At verius eſt, neque hoc caſu quid-

quam adeſſe, quod, ſi alia indicia non concurrant, virum iſtum

ſatis ſuſpectum reddat, ut inquiri in eum, ſi factum neget,

ne conſtitatam
B an in mulierculas iſtius
generis leves & ob ſtuprum commiſſum jam infames, ad

eo-

6l
—
eocqu
niat
li, ler
lhubean
cundv

ſfo

kiden
noͤh
verſeu
Nr.
ſjunn
getorin
judex,
in cuſt
Guirit.
ubpici
ſlerent

e dee

Ment

Minvek
tyſi
ſliih
ünn
inelig⸗

Eernnt.
denng
Drſlce
Alhe
boſt

—

tu pafnn
memn ſi.

nimadtet-

boe ſe ſi.

rim. 106.4

unt: Mus

ntione, tai

onderit; &
,MaNihañ
VNhN.
1dulterio ⸗

reum ficent
1, Ge rit.

rconſtintif⸗
Gi nomint⸗

1Paſei l.

umdtcind
rtis hbores
onem,mnle⸗
6 cruc unt
e ciſi gut⸗
virum ilmn
kum negeh
conſtitutan

culas iftiid

fames,
eb⸗

Sp. DLNXXVII. GVOVSQ. ADVLT. PEGR CONI. &c. 33

eoque ſecundum L. 3. pr. de Teſtibus ſubleſtæ fidei, conve-
niat, maxime quum jura noſtra ne quidem domino morien-
ti, ſervum criminis inſimulanti, ſine aliis argumentis fidem
habeant, L. 3. §. 1. de SCto Silaniano. Accedit, quod ſe-
cundum Conſtitutionem Caroli E. art. 31. delinquentis confeſ-

* ſio de ſocio criminis, etiam in tormentis facta, non aliter
fidem inveniat, quam ſi is, duein indicavit, aliis ſuſpicio-
nibus & indiciis oneretur, daß die beſagte Verſon alſo arg⸗

woͤhnlich ſey, daß man ſich der beſagten Miſſechat zu ihr
verſehen moͤge. Vide plura in ecimine XIV. de Prægnan-
tibus & puerperis, medit. 4. Adde Specimen CXLII. de Ju-
rejurando Vurgatorio, medit. 7. ubi, nec jusjurandum pur-
gatorium nominato imponi poſſie, oſtenditur. Peccat ergo
judex, qui nominatum, nullis aliis ſuſpicionibus oneratum
in Cuſtodiam mirtit;, aut latentem, ut carceri includat, re-
quirit. Ad hoc, ut reus in cuſtochiam mitti poſſit, magnæ

ſuſpiciones & gravia indicia, quæ hic prorſus deficiunt, de-

ſiderantur in articulis Carolinis 6. & I & Incidunt tamen in
hoc peccatum ſæœpiuscule judices, ac nuda mulierculæ par-
turientis nominatione moti, nominatum cuſtodiæ mandatu-
ri inveſtigant. Quod ſi nominatus animadvertit, optime fa-
cit, ſi fuga ſibi conſulat interim, lateatque. Neque per hoc
ſuſpicionem contra ſe excitat. Fugitivus enim, ut recte

Ulpianus in L. 17. §. 3. Je 1dilitio edicho ait, ab affectu animi
intelligendus eſt, non ut que a fuga. Et hunc in modum ICi

Vitembergenſes menſe Majo anni clo Io CCXXXV. reſpon-
derunt: Es iſt wider Johann Chriſtian Nollen noch zur Zeit, in
Ermangelung mehrern Verdachts, nichts vorzunehmen/ „ſondern

demſelben, auch ohne ſalvo conductu, ſich unter dem Amte frey

aufzuhalten, unbenommen. V. R. W. Rat. dec. Dieweil die

bloſſe Beſchuldigung einer El hebrecherin und Diebin keinen ehr⸗
dom. 1X. E lichen

34 MMEDITAT. AD PANDECT.

lichen Mann graviren mag, hiernaͤchſt die Flucht, bey vaſpahr,
ter Nachſtellung, keine redliche Anzeigung machet; So iſt nach
Innhalt unſers Urtheis billig erkannt.
. X.
Nominatas ab adultera, tanquam correus, nominantem de
calumnia recte accuſat.
XI.
Minsmodi accuſatio tamen ſæbe inconſulta eſt.

ir honeſtus, quem muliercula adulterii inſimulavit, exi-

ſtimationem ſuam, inſtituta injuriarum & calumniæ

accuſatione, recte vindicat, dummodo de innocentia ſua
certus ſit. Nam ſi de hac dubitat, conquieſcat potius &

abſolutione contentus ſit. Novi ego, quibus inſtituta ca-
lumniæ accuſatio funeſta fuit. Promam hic exemplum.
Vir honeſtus ac in dignitate conſtitutus a proſtibulo quo-
dam, aliis etiam vitiis maculato, adulter in ipſo partu no-
minatur, ſed, quum aliæ ſuſpiciones contra ipſum non

apparerent, abſolutus fuerat. Qua abſolutione elatus ille

mulierculam viciſſim corripit, de calumnia accuſat, & de

fuga ſuſpectam, ne ſe judiciumque eludat, in vincula con.

jici petit, judici etiam dubitanti ac tergiverſanti ſumtus li-
tis pollicetur. Annuit tunc judex, mittir mulierculam in
cuſtodiam, ac de calumnia interrogat. Rea, ſe juſte vi-

rum illum adulterii inſimulaſte, reſpondet, factum ipſum
luculenter & veriſimiliter narrat, tres præterea teſtes, qui

ipſam cum accuſatore familiariſſime viventem, ac in domo
ejus libere ac licenter errantem viderint, nominat, & ut
hi audiantur, flagitat. Tum demum accuſator, in quem
ſe labyrinthum per imprudentiam conjecerit, animadver-

tens, negat, contra ſe inquiri amplius teſtesque produci,

&

8l
ſie
quel
TuN1
lumm
danck
61I. 6
derr
ſ
lui
Inhe

ceum

Cete

ſponl

Artier

ts

hemn 0
ſhen, 1
eſe.
mch
ſcht
ioni⸗
109, /
meql 4
lingte
nſches
ſen.

9 berſplhr.
S ſt Ngch

jvanten

.

ulavit,ex⸗

(aAlumnie⸗

centia ſua

t potius &

lWruta .
eKmplu

hſtibulo .

o partu .
1 iplum po
ne elalus Ie⸗
ceulit, al⸗
1Vincul cor.
tiſunndsl
lietenlumn in
ſe jute Il⸗

akum in

D teſtes,
in Comd
4 in4

ninat, &n

1, in Gren 4

animadſe
“

SP. DLXXVII. QWOVSQ ADVLT. PER CONIJ. &s. 2

& ſic finitam ex parte litem retractari poſſe, detrectat quo-
que ſumtus ad alimoniam reæ & litem porro neceſſarios. Ve-
rum in utroque capite contra ipſum judicatum eſt. Nam ca-
lumniæ accuſatio novum crimen continebat, ad quod pro-
bandum ſola abſolutio non ſufſſiciebat. Vide Conſtitut Crim.
art. 61. ili: Haben doch Richter und Anklaͤger keine Strafe
verwuͤrkt, item L. 3. C. de Calumniatoribus, ibi: Mon, ſi reus
ab ſolutus eſt, ex eo ſolo etiam accuſator, qui poteft juſtam ha-

uiße veniendi ad crimen rationem, calumnia?or credendus eſt.

In hoc ſolo Cti Vitembergenſes accuſatori adſenſerunt, quod
eum ab impenſfis, in defenſionem reæ faciendis, liberarunt.

Ceteroquin ſie menſe Februario anni clo 10 CCXXXIII. re-

ſponſum fuit: Hat Inquifitin, da ſie ſowol ſummariſch, als
Articuls-Weiſe, vernommen worden, ingleichen bey der Geburt
ihres Kindes bekannt, daß ſie mit dem Conſiſtoriali Richtern, ei⸗
nem Ehe⸗Manne, ſich zu unterſchiedenen malen fleiſchlich vermi⸗
ſchet, und derſelbe Vater zu dem von ihr gebohrnen uneheliehen Kin⸗
de ſey. Nun findet zwar dergleiehen ſo gar in Kindes⸗Noͤthen
vorgebrachte Beſchuldigung, wider einen wohl angeſehenen un⸗
beſcholtenen Mann, keinen Glauben, arg. L. 17. C. de accuſa-
tionibus, & art 31. Conſtit. Carolinæ, Carpzov. Quacſt. erim.
108. Z. 58. Leyſer in Medit. ad ff. Spec. 14. Je Prægnantilus,
med. 4. und zwar allhier um ſo viel weniger, da Inquiſitin hin⸗
laͤnglich uͤberfuͤhret iſt, ein freches, liederliches, luͤgenhaftes, die⸗
biſches, und an verdaͤchtigen Orten herum laufendes Menſch zu
ſeyn. Bey ſolcher Bewandniß, und da eben nicht abzuſe hen,
was vorgedachter Conſiſtorialis, welcher noch zur Zeit mit nichts
gravirt iſt, weiter zum Beweiſe ſeiner Unſchuld beybrin⸗
gen, oder an Hand geben ſolle, gerwinnet es das An ſehen,
ob haͤtte Inquiſitin ohne ferneres Interlocut, ſewol des von ihr
ſelbſt zugeſtandenen Chebruchs, als der fallchen Bezuͤchtigung

2 2 hla⸗

E

386 MEDITAT. AD PANDECT.

halber, nachdrüͤckt ich beßraſet, und zum offent ichen Widerraf⸗
angehalten werden ſollen. Alldieweil aber Inquiſitin, das cri-
men calumniæ von ſich abzulehnen, verſchiedene verdaͤchtige
Umſtaͤnde, auch Zeugen, in onderheit ſub No. 1. die Margaretha

aus den Hoſpital, ingleichen ſub. No. 10. ad art. 13. die Am⸗

ne und die Vieh⸗Magd, angiebt, und denn eine Ol brigkeit die
Defenſion der Inquiſiten ex officio beſorgen muß, der Conſi-

ſtorialis Richter auch, ob er ſich gleich zu den uͤbrigen Gerichts⸗

„Koſten verbindlich gemachet, gleichwol die Defenſions-Koſten

wider ſich ſelbſt herzuſchieſſen nicht ſchuldig iſt, ſondern deren Ver⸗
lag der Obrigkeit billig uberlaͤſſet; So wird, nach Anleitung des

bereits ſub No. 22. eingeho ten Urthels, Inquiſitin zuferderſt,

ob ſie, auſſer den bereits oben genannten Zeugen, andere, zu
Peſtärkung des, mit ihrem vorigen Dienſt⸗Herrn gepflogenen

verdaͤchtigen Umgangs angeben koͤnne, befraget, und ſo dann

mit deren Abhoͤrung gebuͤhrend, allenfalls per requiſitoriales,

verfahren, auch dem Conſiſtoriali Richtern, welcher in wiſchen
den Unterhalt der Inquiſitin beſorgen, und die uͤbrigen Gerichts⸗

Koſten, auſſer welche auf die Defenſion gehen, tragen muß,

ſeine Nothdurft dabey zu beobachten, jedoch ohne die Sache da⸗

durch im geringſten aufzuhalten, frey geſtellet. Worauf, ſowol
der von ihm ſub. No. I. gebetenen Satisfaction, als der In-
quiſitin Beſtrafung halber, auch ſonſten, ferner ergehet, was
recht iſt.

XII.

uando de adulterio manifeſte ac indubie conſtat, reum ream-
ve abſentes, ſiquidem boc ſine magno ſumtu ac longa mo-
ra Kieri nequit, eiteri neceſe non eſt, ſed poteſt con-
Jeſtim divortium decerni.

XIII.

8.

17 5S
4

liber
deler
Wce
tur!
Prin
anti
nem
cu
tentn
Deunm
cian
eger
tamer
ſenſu
ſs ate
Cnp
beſn

e 6

relerip

reſcrip
tur?
& uxo
UE

Wnub

I
Verin

Widetiſt .

, das cr⸗
berdͤͤcht a
Margonth
3. die Vlns
bligket e.
der Conl.
1 Gerichtt
DnS-Köoſi
deren Dil
nleitung dis
ufoteſt,
gudere, zu
gepfogenen
dd ſo dann
Wroriales,
e in tuſtn

en Geihts

tagen tint.

ie Suchtt
cnaf, ſ

Nvht en

mun unn.

m0-
4 o-

W

7

2

SP. DLXXVII. CVOVSQ ADVILT. PERCONI. &c. 37

. XIII.
Nec reſeriptum principis tunc abſolute deſideratur.

N axime ſingularis & periculoſa plerisque videbitur doctri-

1V.na Carpzovii, in dehnitione eccleſiaſtica 69. lib. III. pPer-
hibentis, tunc, quum de adulterio vel bigamia deſertoris, vel
deſertricis certo conſtat, non opus eſſe proceſſu, ſed diſſol-
Vvi confeſtim matrimonium. Adeone igitur abſens damnabi-
tur non auditus, imo nec citatus quidem? Hoc profecto cum

primis juris judiciarii principiis pugnat. Igitur Glofſatores

antiqui, ſi aliquando ab inferis revertentur, tantam feſtinatio-
nem averſabuntur, ac, ſuos in arte juris ſucceſſores a priſca
accuratione indigniſſime degeneraſſe, cum ſtomacho que-
rentur. Dicent illi more ſuo, Carpzovium plus audere, quam
Deum, qui Adamum in manifeſto crimine damnare aliter, quam
citatum & interrogatum, noluerit, atque idee ipſe præconem
egerit, & in hortum veniens: Adam ubi es? clamarit. Atque

tamen Carpzovii doctrinam, quantumcunque paradoxafn, ad-

ſenſu ſuo comprobavit ſummus ſenatus eccleſiaſticus Dresden-
ſis, atque ſecundum eam aliquoties reſcripſit, teſtibus eodem
Carpzovio ibidem n. 12. & Beyero in Addit. ad hanc Carpzovii
definitionem. Videtur quidem in eo Beyerus a Carpzovio rece-
dere, quod, quum Carpzovius difſolutionem matrimonii in
hoc caſu judici eccleſiaſtico ſimpliciter permittat, Beyerus
reſcriptum principis neceſſario deſideret. Ar quid opus eſt-
reſcripto, ubi ſententia juri & æquitati conformis fer-

tur? Rem exemplo illuſtrabo: Miles quidam gregarius

& uxor opificis, ambo eodem die, ille ordines ſuos,

hæc maritum deſeruerant, aufugerantque, ac diu, clam
omnibus, delituerant. Poſt aliquot annos veteranus
quidam ex Italia ab exercitu cæſareo in Saxoniam re-
Vertitur, literasque affert mulierculæ deſertricis, quibus

E 32 ülla

28 MEDITAT. AD PANDECT. e.

illa patrem ſuum certiorem reddit, novum maritum ſuum ulg
nmunc in Italia militare, ſe ei comitem iviſſe, & liberos ex e Leu
ſuſcepiſſe, ac unum eorum non ita pricern funere extuliſſe, . Uin
Petere vero a patre, ut ſibi anguſte ac duriter viventi ſub- iſcri
veniat, & pecuniam ſubmittat. Incidit hæc epiſtola in ma- walhhe
nus mariti deſerti, qui eam ad magiſtratum defert ac divor- inn
tium ſine mora decerni petit. Reſpondet magiſtratus, non da
poſſe hoc ante fieri, quam rea legitime, vel citatione in Itaa
liam miſſa, vel edicto publice in tribus div erſis Provinciis pro-. 1n
poſito, ad cauſam dicendam evocetur. Tum actor, tenues fa

cultates ſuas his ſumtibus ferendis i impares, oſtendit. Motus
hac actoris inopia & iteratis pr. ecibus magiſtratus Confſiſtorium v
Vitembergenſe menſe Decembri anni elo lo CCAMXVIILco=n- M
ſulit, ac reſponſum reportat, poſſe divortium ſine citatione de.
cerni, ſiquidem, literas illas a muliercula deſertrice Profectas
fuiſſe, indubie conſtet. Nam ſi hoc doceri poterat, aderat cer. N 4
titudo, qualis in rebus humanis haberi Poteſt, & citatio pub.
lica per ecdictum ſuperflua ſaltem cerimonia, & vix ad notitiam
reæ ob diſtantiam locorum perventura erat. Inutiles vero am
bages & ſuperflua ſolemnia in matrimonialibus aliisque conſi-
ſtorialibus cauſis vetantur. Clement 2. de Judiciis. Addam ipſa 3
reſponſi verba: Dieweil die boͤsliche Verlaſſung auf Seiten jetzt⸗
gedachter Lehmannin ſonder Zweifel iſt, ſie auch ſolche zum Ue⸗
berfluſſe, ingleichen den begangenen hebruch, in dem Schrei⸗

ben ſelbſt bekennet, mithin beyde von ihr begangene Verbrechen, im lzn
Fall ſoleher Brief waͤhrhaftig von ihr ſelbſt, oder auf ihr Geheiß 4
geſehrieben worden, genugſam erwieſen ſeynd, und es in dieem —
Falle nach Carpzovii Lib. 32. Definit. eceleſiaſtie. 69. Lehre, und H
dem von ihm MWo. 12. angefuͤhrten Ober⸗Conſiſtorial- Reſeri- U⸗
Ppte, keines langwierigen und koſtbaren Deſertion - Proceſſes k
brauchet, zudem die Edictal-Citation bey der weiten Entfer. 1

nung

S. DLXXVIII. DE MARITO JIVSTO ADVLT. PVN. 35

—

itum Kuun nung des eniwichenen Weibes und ihrem Aufenthalte auſſer
deros erk. Leutſchland nur vergeblich ſeyn wuͤrde; So iſt vor allen Din⸗

gen genugſame Nachricht, daß Johanna Lehmannin den Brief

te extulile⸗
entweder durch ihren Vater,

wenti ind. geſchrieben, oder ſchreiben laſſen,
ohinm. welcher ſeiner Tochter Hand eydlich zu recognofciren angehal,
rt ar dhr ten werden kan, oder das eydliche Zeugniß des Soldaten, wel⸗
kratus, Non cher den Brief aus Italien mit gebracht, ad Acta zu bringen, 4
ione inn. —und wird ſodann Lehmann ohne weiterem Proceſſe von ſeiner
incis entwichenen Che⸗Frauen, Johannen, geſchieden, und ihm, ſich
tennesir anderweit chriſtlich zu vereheligen, verſtattet. V. R. W.

n MEDIITAHIONVM AD PANDECTAS
aionecct. Ddb. LIb. Xrrur 1Ir. rn
e Nroſeli D E ðWDãũ
e MARIIO TVSTO ADVLTERII

X ad notitun —
ilswee PVBLICE DEFENSVNMI
lisgne nl. CAROLO A 1
Adlni ANDREA BVYRCHARDO
Siteie . K IRCHH ANN. LVSA'P. I N FE R.
ſlche unl⸗ DWDWDW D. II. SEPT. i5 Ioↄ CCXXXV.
hos Maaritus uxorem adulteram ae adulterum zon impune ſolum,
te ſocd juſte occidit. Vid. L. 2. §. 2. de J. C. Seylan.
1 dfe . verbis: Juſtum dolorem exſequenti.
4 en, Diſerimen, quod jus Romanum antiquum inter adulterum vi-
lal⸗ H lem & boneſtum facit, jam diu ſublatum eſt, ut adeo adul-
tver, etiam in dignitate conſtitutus, legitime occidatur.
en Alber-

une

MEDTTAT. AD. PANDECT

⸗ Riperus, qui admodum juvenis deceſſit, ſed binis
A tamen ſcriptis, quorum alterum ipſe ſub titulo Moſes
A &ν*‿ Aaron, alterum de Lege ac legibus divinis poſitivis uni-
verſalibus, eo mortuo, frater illius edidit, aliquod in republi-
ca literaria nomen adeptus eſt, diſcipulus olim meus fuit, ac

anno 1714. ſub me publice de rjuſa in homicidas indulgentia

diſputavit. In hac lucubratiuncula, quam ipſe elaborarat, dam-
narat eorum opinionem, qui cædem adulteri adulteræve ma-
ritis permittunt. Ego, qui, pro ſolita in auditores meos faci-
Iitate, opuſcula eorum, ſi quæ mihi offeruntur, intacta fere re-
linquo, atque ſic, ut ſunt, edi patior, hanc tamen Riperi ſen-

tentiam admittere nolui, ſed in epiſtola ad illum ſeripta re-

futavi; quam epiſtolam, ſicut tunc perſcripfi, hic inſero:
Ex quo fe, chariſſime Ripere, in diſciplinam & inſtitu-
tionem meam tradidiſti, confeſtim 1 ingulari modeſtia & in.

duſtria tua in optimam de te ſpem adductus fui. Nam quo
diutius mecum fuiſti, magis in dies perſpicere cœpi elegan-

tiam ingenii tui & mirificos, quos in jure noſtro feciſti, pro-
greſſus. Non vana me loqui, omnes tui commilitones ſci-

unt, qui, quantum eruditione, eloquio & perſpicacia valeasgs,

& ex privatis, quæ quotidie cum auditoribus meis inſtituo,
colloquiis, & ex publicis, quibus ſœpiſſime nos exercemus,
diſputationibus cognoverunt. Non tamen contentus his,
quæ hucusque dediſti, doctrinæ tuæ ſpeciminibus, Aliud
etiam luculentius longe nunc edis. Selegiſti ſcilicet, me in-
ſeio plane, argumentum elegans & fingulare, atque, poſt-
quam id, nullo auxiliante elaboraveras, mihi obtuliſti.
Non diſplicuit mihi id ſeriptum tuum, voluique ab ini-
tio, ut ita, quemadmodum illud mihi exhibueras in lucem

Prodiret. Sed quia tu ipſe deſiderabas, ut cura mea auéti-

uUs & paulo ornatius ederetur, mutavi paucula, ad jeci etiam
oR=

1

!

nonn
hoſet
a ge⸗
Ceulis
ler l
lamen
ghoo!
oos
Iem
,
lemte

Wlten
Utto,

len
nn
jCudie
Cfori,
Uorig

cins
ndaprl
Uenr
b ſe
unüi
Carel

ſed

enn
Rern
Ccu

1

nen

it ſed diis

Sb. DLXXVIII. DE MARITO JVSTO ALDVLT. PVN. 41

tulo Ma

tivituf⸗
in repuhl.
eus fuid
indulgenti.
Orarat,de-
tereve -
meos fie⸗
ACla fere ie⸗
Riper ſer
leripta fe-
hic inlero:
§ inſdr.
eRia e i.
Nam quo
epi eleger
feciſti, pro⸗
irones ſi⸗
cacia Valeig
eßg inſtitn

exercen,

Atenlus is,
A ſ
Dibos, du

nonnulla, quæ tamen, ut totum opus abs te pertextum dici
Poſſet, non ipſe elucubratus ſum, ſed tuo ſtylo exprimen
da dedi. Atque ſic ſeriptum hoc, quod nunc eruditorum
oculis ſubjicis, abſolutum eſt, de quo an juſte tibi gratu-
ler, alii æqui rerum æſtimatores judicabunt. Non dicftebor

tamen, me aliquam opinionem tuam, quam conquiſitis ma-

gnho ſtudio rationibus ſtabilire conatus eras, non admiliſle,

quod in ea abs te diſſentirem. Aflſerueras nempe, pecca-
1

re maritum, qui adulterum cum uxore deprehenſum occi-

dat, improbaveras quoque lenitatem legumlator rum & Cro-
rum, cædem hujusmodi inultam dimirtentium, maxime au-
tem reprehenderas diſtinétionem beiſen Romani juris, quod
adulterum tunc ſaltem interficere permittit, ſi is vel leno, vel

hiſtrio, vel infamis, vel libertus, tberit L. 24 Pr. ad I. Yu-

liam de Adqulteriis, in honeſtiore autem hoc vetat. Non de.
ſunt, qui tecum ſentiant, inter quos nunc ſaltem Perezium

in Codicem tit. ad L. Jul. de Adulteriis, n. 23. & Zieglerum ad

Grotium lib. 2. ap. 1 S. 7. nomino. Animadverto quoque ex

hiſtoriis, apud exteras gentes hujusmodi cædem impunitam

relictam non fuiſfe. Memorabile inprimis eſt exemplum Ja-
cobi Breſæi, Normandiæ Senefſcalli, quem ob hujusmodi fa-

cinus Ludovicus XI. Galliarum rex ad mortem damnatum

non prius, quam ſolutis centum millibus chalerorum⸗ dimiſit.
Digna res eſt, quam ex Roberti Gaguini Annalibus, & ex Chro-
nico Nandalo » Ludovici XI. copioſius referam. Die XIII.
Junii anni 4CCCCLXXVI. Breſæus cum conjuge, Carolina,
Caroli Regis ex concubina filia, ad prædium aliquod ſuum
Pprofectus, poſtquam diem venationibus extraxiſlet, ſub ve-
ſperam cubiculum ſeparatum petit. In que dum ſomno indul-
get, n cte concubia a ſervulo expergefactus monetur, uxorem
cum Petro quodam Vergneo;, nobili venatore, cubare.

Zm. IX. F Quo

42 MEDITAT. AD PANDECT.

Quo nuncio inflammatus Breſæus, rapto enſe, ad cellam;
in qua conjux jacebat, accurrit dejectisque foribus, adulte-

rum, qui induſio tantum indutus erat, multis vulneribus con-

foſſum necat, uxorem vero, quæ in aliam cellam aufugerat,
atque ſub lecto liberorum communium ſe occultaverat, per-
ſequitur, inventam protrahit, atque ſupplicem gladio traji-
cit, & ſic exanimatam relinquit. Similem hiſtoriam apud
Libfium lib. 4. epiſtol. quæſt. I2. reperio. Verba ejus adji-
ciam: Kem atrocem, & tragædia, non epiſtola dignam?! NWohilis

ille juvenis, quem olim famtliariter novimus, in Italiæ Neapo-
lim venit. Won diu ibi vixerat, cum amavit ipſe, dicam, an

ultro adamatus eſt a nobili matrona. MWoſti Italiam, nocti ſexum:
- rira T65s Pναναυνι⁰aι
Certe accitum ab illa ferunt incautum juvenem. Venit, paruit,
commeavit furtim, res mariti egit, &, quæ non opus eſt dicere.
Won fefellit illa eσει guendam e ſervis. Domino indieat.
Dominus; condita ira, parat ultionem. Servare intente eundem
hominem jubet, dum Mars eſſet cvum Venere ſua. Nec diu factum
eſt, nunciatur marito adeſſe. Domum redit, irrumpit cubiculum
comite illo ſervo: infelicem adoleſcentulum e lecto protrabit nu-
dum ac jam vix vivum. In oculis conjugis multis ictibus confe-
cit. Adjicitur deinde ſuccidanea victima uxor ipſa. Cadavera
nuda & lacera noctu in viam projiciunt: ipſi, priusquam luce-
ret, ſe in pedei. Facile ex fuga, quam maritus hic capeſſi-

vit, apparet, cædes hujusmodi nec in Italia inultas dimitti.

At aliæ gentes reckius eas lege permiſerunt. Lyſias Orat.
1. pro cæde Eratoſtbenis, & Demoſthenes adverſus Ariſtocra-
tem, oſtendunt, lege Attica permiſſum, occidere non ſo-
lum, qui apud uxorem ſed & qui cum concubina, matre, ſo-
rore aut filia deprehenduntur. Apud Perſas, qui uxorem

una cum adultero perimit, novam inſuper veſtem præmii

loco accipere, Ad. Olearius Itin. Perſ. I. 5. cap. 22. memo-
rat. Regio Hiſpanico jure, ſi Covarruviæ tomo I. P. 2. cap. 7.

—

5.

71
tenti⸗

.

gue R

rehe

hone
iplo

cid
ls
Vvy,

ſoro
148.

des,

Ure

di

exen
2. 6.
non!
en
gezut
ſtitiæ
10,9.
thetia
Lontin
lllte
ilrhen
uhe
le.
.
Ie

d cellam

1s, adulte.

ribus con⸗
aufugeret,
Verat,per.
adio triji
riam apul
ejus achi.
u7 Mobilt
lie NMerpo⸗
Gicomn, 41
iniſerun:

nit, dornit .
1 eſt icere.
ino indicut.
tente euien

Be Nil ſlin

pit enbiellen
rotrabit ..

ililun cafff
. Cadewett
iutſun e.
8 hic nelt
ultas Gimiti
lu hu

6 Arifunt

ere non 0

, matre,o
ui uuolen

emn prem
22. memo-

P. 2 a. 7

,7

SP. DLXXVIII. DE MARITO TVSTO ADVLET. PVN. 43

§. 7. n. 26. fidem habemus, uxor adultera & adulter per ſen-

tentiam judicis ipſi marito traduntur, cum bonis ſuis, ut fa-
ciat, quidquid libuerit, etiam, ut eos occidat. Igitur jus quo-
que Romanum recscte cædem adulterii in flagranti delicto de-
prehenſi permittit. Et quamvis differentiam i inter vilem &
honeſtum adulterum faciat, ea tamen deinde ſublata eſt in

ipſo jure Romano. Apparer hoc ex Wovella I17. C. 15. ubi

indiſtinéte maritus, qui ex gravi ſuſpicione adulterum oc-
cidit, nullum Periculum ex hoc formidare jubetur. Accedit
jus canonicum, quod in e. 3. X. de Sententia exeommunicatio-
nis eum excuſat, qui in clericum etiam, cum uxore, matre,
ſorore vel filia turpiter inventum, manus injecerit violen-
tas. Et Carolus in Conſtitutionis art. I50. inter innoxias cæ-

des, die aus unſtraͤflichen Urſachen geſchehen, occiſionem adulte-
ri refert, & clarius adhuc in articulo. 142. cæœædem hujusmo-

di legitimam, rechtmaßig, appellat. Neque igitur opus eſt

excuſatione, quam Pufßfendorfkus de Jure naturæ 85 gentium l.

2. c. F. F. 15. affert, quod ſcilicet leges hæ cædem iſtiusmodi

non licitam faciant, ſed tantum actui vitioſo, affectuum hu-
maæanorum & iræ violentiæ elilicantes, impunitatem indul-
geant. Puto enim, interfectionem talem etiam æquitatis & ju-

ſtitiæ regulis convenire. Egregie Henniges in Grotium lIib. 2. cap.

20. §. 12 Poſſunt, i inquit, quandoque, utiluate publica ſie ſuaden-
te, etiam privati executores uſtitiæ dari, neque has leges injurianz
continere arbitror. Won videtur legislator, “ marito & patri
aqulterum oceidere permittit, ſoli eorum dolori indulgere, ſed &α
eosdem conſtituere ad exequendum hbomines malehcos, qui ſeeleri-

bus pœnam & ultimum ſupplieium commeruere. Scilicet quum

adulterium atrociſſimum delictum fit, quod, ut DD. ex L. 88.
§ 16. de Legatis 2. colligunt, maritum graviore injuria afficit,
quam ſi filium ejus quis occidat, Pœnæ autem, legibus ſta-
F 2 tuteæ,

44 MEDITAT. AD PANDECT.

tutæ, vix ſatis malitiam improbiſſimorum hominum coer-
ceant, ſæpe etiam per infſiciationem aliasve fraudes eludan-
tur, acriore remedio opus eſt, quod præſente metu malefi-

cos abſterreat. Nullum vero commodius eſſe poteſt, quam

ſi marito poteſtas occidendi permittatur. Dum itaque hanc
licentiam dant jura, non privatæ vindicte quid indulgent, ſed
publicam ei exercendam permittunt, atque ſecuritati publi-
cæ proſpiciunt. Neque video, quamobrem maritus, dum ] jure
hoc ſibi conceſſo utitur, peccet, tametſi ſuam ſimul injuriam,
quæ cum publica conjuncta eſt, ulciſcatur. Ais vero, adulteri
in flagranti delicto occiſi animam ſimul interire, quod chri-
ſtianæ caritati repugner. Sed LDei hæc judicia ſunt ab homi-
nibus non exercenda. Poterit hic animam facinoroſi iſtius
modo, quem homines ignorant, ſervare. Et ſi etiam pereat,

incertiſſimum tamen eſt, an adulter ille, ſi vel maxime ei pe-
perciſſet maritus, ad frugem deinde fuiſſet rediturus. Igitur

non muto ſententiam, ſed puto, adulterum cujuscunque con-

ditionis, fi in delicto deprehendatur, recte a mai ito occidi. Vi-.
deo, mecum ſentire Ctos Vitembergenſes, qui aliqua ndo ma-

rito occiſori relegationis pœnam impoſuerunt, non ob cæ-
dem ab ipſo patratam, quæ innoxia fuiſſet, ſed quod in flag-

ranti delicto eos non deprehendiſſet. Adjicio ipſum reſpon.
ſum: Hat Johann Conrad R. in gutem bekannt und geſtanden, daß

er am 29. OCtobr. abgewichenen Jahres dem Hauptmann Hans
Ernſten von H. weil er ihn in groſſen Verdacht mit ſeiner Frau ge⸗
habt, auch alleine in den Kämmerchen bey ihr angetroffen, aus uͤber⸗
maͤßigem Eifer mit deſſen eigenen Degen einen t dtlichen Stich zu⸗
gefuͤget, immaſſen derſelbe eine halbe Stunde hernach von ſolchem
Stiche Todes verblichen. Ob nun wol Induiit anfaͤnglich ein
anders fuͤrgewendet, dem Entleibt ten auch freundlich zuge Aforochen,
und aus der Haupt⸗ Wache an ſein Ehe⸗Weib einen

ſchrieben,

Brief ge⸗

.

mn

Uehtnen
lcht
Ner wo
ſt dern

wan e

n

icht

um ccil.
eludin.

tu malef.

eſt, Iuin

aque hune
ulgent lel
itati publ
dum jure
l injuriem
to, adulteni
quodl hr.
ntab hom-
oroſi iſtius
ſan deren

Wime ei e.
unus Hitur
Unque CON.

occidi V.
l:ndo mi.
lon ob ⸗

jod in fag.
um reſpor.

tanden,
emnann Han
iner Fren
fen, us lto⸗
hen Stich⸗

von ſolhu

fingich i

ugeſptochn

en Britf ſ

ſchtiban

mit dem Entleibeten, ehe er in Moream ge

SP. Dl XXVIII DE MARITO JVSTO ADVLT PVN. 45

ſchrieben, worinnen er, wie der von H. um das Leben kommen,
verſtaͤndiget zu werden verlanget, aus welchen Umſtoͤnden es das
