il parler de ceux, qui ne ſe contentent pas de ſeduire un jeune cœur,
mais qui l'engagent außpid ſe laiſer enlever. S'il a omis par inad-
vertence cette partie de la defnizion du rapt, & que neanmoins il
Pait euéë dans l'eſprit, ſa conelufion ne peut point paſſer en France
pour trop ſevere, car les Francois puniſſent de mort tous ceux, qui
enlevent une fille ſoit qu'elle conſente, ſoit qu'elle n'y) conſente pas.

At enim vero nihil omiſit Paſchaſius. Ad raptum, quem

Galli in parentes appellant, nulla vis, nulla abductio de
loco in locum deſideratur. Audiamus Paponium in Cor-
pore juris Francici, lil. 22. tit. 6. arreſt 4. pag. 704: Puel-
la inops, eui præter elegauntem formam nibil reliqui erat,
minis ſuis, H. e. machinationibus, par ſes menées; vide du

Freſne Gloſſarium mediæ & infimæ latinitatis, art. Mina: ma⸗-

zris ſuæ cuniculis & dolis, aliisque auxviliit, adoleſcentem, & ge-
nere &*opibus ſe longe elariorem, clam euratore exbugnaverat;

& ad ſe ducendum iia pellexerat, ut pacta ſponſalia de præſentia
MNo-

dicunt,
Da ſine
Ciunm
tom. l.
onbien
ſe vingt
yeſude
abt gie
ſeogene
Peres
eeluan
elk ul-
y ortoſti
Mnd el⸗
mmumſpe.
risprucet⸗
exte in r.
eum iſtum
rre Vouluir⸗
ſeuneteut
n heritat.
eoyneitt
rakbu!
eur, aut
onſenteni

UN, qlen

dautto e
un in (l,⸗
0: Plel.

SP. DXCIII. DE RAPTU. 319

Worario conciperentur, ac magna præcipui iure dona & commoda
bujus ſponſæ inſerentur. Curatores id pro erimine raptus perſe-
guuntur. Iis opponitur, raptum eſſe non poſſe. Arreſto Pari-
ſienſi, de 3., May 1535. acta omnia infecta atque induéta. Mater:
ujus aſtutia & artibus res acta, ad gertas ſummas & multas
Regi Curatoribus condemnata fuit. Proxenetæ, guibuic rei

operam dederant, & Worarii, qui adoleſcentem ſponſum celave-

rant, quid praſentia ſponſalia vellent, quid donatione, ut erat
propter nuptias Jacta, comprebenderetur, in ſimiles multas omnei
condemnati fuerunt. Exw boc Arreſto cognoſeitur, vaptum ue
in viro atque fæmina committi per Gloſſam in l. unic. C. de
Kapt. virg in verb. Sponſam in prine. Eague ſententia fuit
oannit, veteris Gloſſatoris, quæ bodie in Francia obſervasur.
Adde Appendicem II. ad hunc tzit. 6. ubi raptus in parentes
expreſſe memoratur, & les Plaidoyez de le Maitre 18 8 24.
Quæ quum ita ſint, Galliarum rex ex regni ſui legibus,
quæ principibus viris nuptias ſine regis conſenſu interdi-
cunt, gentem Lotharingicam, quæ ad fratris regii nuptias
opem tulerat, de raptu accuſare juſte poterat. Dubitat
quidem de iſtiusmodi in Gallia lege le Vaſſor, lib. 35. P. 827:
Cette loi fundamentale, inquiens, qui defend aux Fiüls de Fran-
ce & aux Princes du ſang de ſe marier ſans le ronſente-
ment exprés du Roi, on ne la zronvoit écrite nulle part.
Verum exſtare in Gallia talem, aut legem, aut certe con-
ſuetudinem, evincunt Limnaus in notitia regni Franciæ,
lih. 1. Cap. 8. not. un. pag. 224. q. & Schilteruß in Jnſtitut.
Juris publ. lib. 1. tit. 9. §. I. item in Exerc. ad D. 36. §. 22.
Ceterum, ut ſupra dixi, raptus ille, qui ſine vi, vel ab.
ductione ſaltem in alium locum, committitur, aliis genti-
bus, quæ jure Romano & Carolino utuntur, prorſus in-
cognitus eſt, quum voces: rapere, entfuͤhren, in juribus
com-

320 MEDITAT. AD PANDECT.

communibus poſitzæ mutationem loci clare ſignificent;
quod eo extendit Ludovici in articulum Carolinum 118. ut
ne quidem abduétionem de domo in domum ſufficere ad
raptum credat, ſed locum diſſitum deſideret, de quo ta-
men ego merito dubito.

C O 0 L L & I A.

1. Quod in Olſervat. 3. dixi, Pro diſſentientibus reputa-
Fi, & räptum pati, qui quæve in alienam poteſtatem
redaéti non contradicunf, ſed flentes aut ſuſpirantes
conſentiunt; egregio exemplo illuſtratur apud Senecanm
lib. S. Controv. 6. Lex: KRapta raptoris aut mortem,aut in-
dotatas nuptias optet. Dives pauperem de nuptiis ilicæ in-
zerpellavit tertio. Ter pauper zegavit. Profeltus umnt ſi-
liæ, naufragio exbulſus eſt in divitis fundum. Abppel-
Iavit illum dives de nubptits Zliæ. Panper tacuit, &
Revit. Dives nuptias fecit. Kedierunt in urbem. Vult
pauper educere puellam ad magiſtratuß. Dives cont ra-
dicit. Et vim quidem factam hic eſſe fateor. Recte
Seneca: Lacrima eſt indicium inoptatæ rei. Lacrinic
bignora ſunt nolentium, & repugnantivxanimi vultus n-
dex. Nemo unguam, duod cupit, deftet. Lacrimcæ
coacti doloris inter præcordia, & inzolerabilis ſilentii
eruptio. Sed vis hæc ſaltem privara eſt, non publica.

Nec raptus dici poterit, in quo abduéctio de loco in

locum deficit. Dives enim ſaltem caſu, qui naufra-
gos in fundum ejus ejecerat, abuſus eſt.

2. Aliam non minus nobilem controverſiam Seneca lib. 1.
controv. g. habet: Lex: KRapta raptoris aut mortem,
aut indetatas nuptias optet. Una aocte gquidam duas
rapuit: altera mortem optat, altera nuptias. Litem
hanc ſecundum raptorem dat Pufendorffius de Jure
naturæ & gentium, Iib. 5. cap. 12. J. 6. ac nuptias optan-
tem

ificent;
II UI
cere 1l
uO . .

15 repdit⸗
teltaten
uſpirantes
1d veemn

vi
meußt,
Nem. V
rr outil-
or. Necte
Luerinié
vultun in.
Latiinn
lii lun
10n Publict.
de Wrd

4 daulte⸗
C

Cel Ilr.
ut mori
eidonn li
1 Liten
Aun

tias⸗

gus cum A .

SP. DXCIII. DE RAPTV. 221

tem puellam præfert. Ego ex adverſa parte ſto, & mor-
tem optanti ſatisfaciendum puto, ex his, quas Seneca ha-
bet, istionibus. Quum, gäio ifragzus ostait, Feri non poſ-
ſit, ea eligenda opito, qua ultio ad utramque perveniat,
Atqui mortem optat mea optio, & te vindicat: tua me non
vindicat. NWullum non raptorem impunitum futurum, ſi hac
via impunitatis monſtretur, ut, qui plures rapuiſſet, tutior
eſſet. Neminem non inventurum aliquam bumilem, quæ ſe
in optionem commodaret. Qui duas rapuit, perire utrique
debet. Lex, quæ dicit: Rapta raptoris aut mortem optet,
aut nuptiai; de eis loquitar, qui ſingulos rapuerunt, non
bputavit guenquam futurum, qui una nocte duas raperet.
Vtrigue raptæ debet ultio contingere. Etramque enim non
potes ducere, utrique mori potes. Ena pars legis ad hunc
raptorem pertinet, in qua mors eſt; putate enim utramque
nuptias optaſſe. Quid futurum eſt “ in raptorii matrimoni-
um ambitus erit. Putate illum plures rapuiſſe, quam duas:
quid ſiet? una nubet: nuptiæ ad unam pertinebunt, mors
ad omnes. Qui duas raputt, utrique delet mori, quare di-
cam: QOuod vült, eligat: aut nuptias optabunt: aut altera
mortem, altera nuptias. Si nuptiat optaverint, non poterit
Reri, quod utraque voluerit. Vno modo poterit fieri, quod
utraque volet, ſi utrague mortem optaverit: ergo fiat id,
guo uno duæ vindicari poſſunt. Ne exemplo quidem utili eſt,
non utique perire eum, qui duas rapuerit; hine morem
pernicioſiſſimum introduci civitati, ut aliquis propter boc
non pereat, guia perire ſæpius meruit.

3. à ddo tertiam ex Sencca lib. . cap. 8. controverſiam: Lex:
Rapta raptoris aut mortem, aut indotatas nuptias optet.
Rapta producta nuptias optavit. Juvenis raptorem ſe nega-
vit. Convictus eſt. Illa optionem petit. Contradicitur. Præ-
ter rationes, quas Seneca habet: Won oportet tibi amplius,
guam ſemel, lIicere optare; qui poteſt condemnare, poſſit ſe-
mel: qui poteſt oceidere, poſſit ſemel: aut ſi qua iteratio re-
cipi poteſt, in tœnitentia mortis recipienda eſt. Perieuloſius
„ inegare raptum, quam commiſiſe. Minus eſt ergo quod
Tom. IX. 88 vitia-

34

MEDrFTAT. AD PANDECT.

vitiavit, quam qund negavit. Non ſum, inquit, optatura
mortem, ſed volo mibi licere & mortem optave: duam bo-

reſtas iſta delectat, erudelis eſt. Ergo nos injuriam pericu-
loſius negavimus, quam fecimus. Juſta fuit opiio. Obptis
ſemel puellæ datur; immutahilis eſt, ſemel emißſa eſt. Ju-
dex, quam tulit de reo, tabellam revocare non poteſt; hæ
quoque ex jure civili allegari poilunt, quod nec in pe-
cuniariis caufis optans voluntatem mufare, L. 20. de
Optione vel elecfione, nec judex, quem abſolvit, deinde
condemnare queat, L. 14. & 42. de Re judicata. ta-
que nova optio permitti non potuit.

4. Raptus apud aliquas gentes tanquam ſolemnis cerimo-
nia in nuptüs receptus eſt, irrationabili prorſus & turpi

conſuetudine, quæ abrogari debebat, ſed, ubi tamen

abrogata nan eſt, raptores a ſupplicio liberat. Exem-

plum fœdum & ridiculum olim apud Valvaſſorem in der

Ehre des Hertzogthums Lrain Iih. XI. pag. 19. legitur:
An dem VBenetianiſchen Grund und Boden, iſt ein
Dorff zu finden, Kujal benennet, eine viertel Stunde
von dem Meer entlegen, welches einen ſonderlichen Ge⸗
brauch von dem Alterthum, und zwar denen Roͤ⸗
mern, erborger, und deren Sabiniſchen Weiber Raub
in Unvergeſſenh it erhaͤlt. Es heget dieſes Dorff
uber 30. ziemlich groſſe Haͤuſer, deren Inwohner ge⸗
wohnet, ihre Weiber, auf was Art und Weis ſie nur
moͤgen, zu ſtehlen, oder mit Gewalt zu rauben; in

Betrachtung, daß die Weiber keines Orts ſich mit
dieſen Doͤrfflingen verheyrathen wollen; weiten das

gemeine Gerucht uͤberall ausgeſtreuet, es alteten hier
keine Weiber, und muͤſſten ſie das Leben und ihre
Ehe veraͤndern, ehebevor ſie noch recht die neue Woh⸗
nung und ihren ſtehlenden Ehe⸗ Gatten erkannt.
Welches, wann es in der Wahrheit alſo beſchaffen,
vielleicht der Lufft, und dero ausdufftenden boͤſen

me

Feuchtigkeit, zuzuſchreiben. Muͤſſen alſo dieſe ar⸗

—
Nptatuit
uam 51
Perlel⸗
teſt; he
ec in pe⸗
1. 10. e
6t, Ceinde
cate. Ir⸗

iis cerime.
is turpl
wbi tanen
1. Ben-
oren inde
1Efin
den, iſ en
tel Skuthe
derlchen 6%
denen M
dirſes Donſ
mohnur ge⸗
heis ſüt

ftenden bin

0 die⸗ 9

8

Sp. DXCIII. DE RAPTV. 215

me Maͤnner durch Gewalt ſich verehlichen; Und ver⸗

ſichert man fuͤr gewiß, daß nicht uͤber drey oder vier
Maͤnner mit gutwilligen Eheweibern verheira thet; die
andern alle geraubtes Gut beſitzen. Es gehet aber dieſe
gewaltſame Heimfuͤhrung und Entfuͤhrung auf dieſe
Weiſe an: Drey oder vier Maͤnner begeben ſich zuſam⸗
men, nach dem Keyſerlichen Grund und Boden, und wo
ſie dann erfahren daß eine arme Bauren⸗Magd, ſo ihnen
gefaͤllig, daſelbſt verhanden, erwarten ſie eine gewuͤnſchte
Gelegenheit, die ihnen dieſes Maͤgdlein Buͤlff⸗los
in die Hande ſpiele; welche ſie dann alſobald ergreif⸗
fen, und beiderſeits einer umfaͤngt und bey der Hand
fortſchleppen. Wo aber ſie ſich zu ſehr widerſetzt,
und den ihr ſo unlieblichen Weg nicht kieſen will,

hebt ihr der hinden nachfolgende die Unter⸗Kleider

auf, damit ſie hierdurch beſchaͤmt, entweder fortei⸗
len, oder den entbloͤſſten hindern Theil des Leibs zei⸗
gen muß; und wird ſie, ſo bald ſie nur in gedach⸗
tem Dorff angelanget, dieſem ihrem Braut⸗Raͤuber
verehlichet. Auf ſolche Weis ſind innerhalb wenig
Jahren, allein aus dieſem Antignianiſchen Zerritorio,
drey ſolcher Zwang⸗ Braͤute, oder Bauren⸗Maͤgde,
entfuͤhret worden. Dabo aliud Exemplum ex Pauli
Oderbornii, ſacerdotis Lituanici, ad Davidem Chy-

træum epiſtola, anno I1 82. edita, Maderi commenta-

vio de Coronis nuptiarum pag. 54. Jeg. inſerta: matri-
monii, in Ruſſia ſcilicet, contrabendi ratio talis: Ju-

venis, ſi cui favet puellæ, propinquos tres quatuorve ab-

legat; qui parentes de elocanda virgine interpellent. Hi

veéro, ut vehementius animuim proci irritent, nibil illo

de negotio eonfieri poſſe affirmant; ſponſus tali ſpe fru-
Kratus alia rem via aggreditur, tembuigue & ocαaͤlio-
nem venandæ virginis diligentiſſime obſervat. Ita ve-
ro ſi forte domo paterna egreditur, miniſtri, in inſi-
diis collocati, incautain & nihil tale timentem in caſſes
ſponſi venatoris conjiciunt: quæ ſimul atque defiorata fue-
8 8⁸ 2 Frit,

324

MEDITAT. AD PANDECT.

rit, mittuntur alii ad parentes legati, qui partim culpam
deprecentur, partim amoris vehementiam aceuſent Tum
demum parentum impetraio conſenſu nuptiis dies dienur.
Neque enim illis cobabitare licet, niſi ſolemnitate publica
copulentar. Igitur circa hovam noctis undecimam ſponſi
cum fidibus, facibus & iſtulis ad delubrum deducuntur.
Ante illorum adventum aliquot vaſcula ſincera, melic rato
&& cereviſia plena hac advecta unt. Convivæ itaszue
utriusqut ſexus, ſaltando, ludendo, eclamando & ridendo
bonam noctis obſeuræ partem eunſumunt. Intereg mit-
tuntur certi hbom ines, qai Raminemn accerſant. Hi ple-
rumque re infecta ſemel atque tterum diſcedunt, idque
ſit propter temulentiam deplorati ſacrifculi, qui vino &α
Jſomno ſepultus) cet. tulgus interim ducendis choreis
oceupatur. Poſtea moræ & abſentiæ. impatientes illi,
qui ſponſam afinitate attingunt, NRaminis poti domum
eſfringunt, & vi abreptum ad peragenda ſacra eundem per-
zrahbunt. Ille dum ſolito vult fungi oficio, nec tamen
rectis pedibus conſiſtere poteſt, ſæpe concidit in medio tem-
plo. Exoritur inde damnabilis riſus &σ barbaries, ut vix
opiner Ethnicos Veneris ſacrta ſeurrilius peregiſſe. Accur-
runt illico, qui lurconem teneant, ne collabatur. Tum
primum panes ſibi debitos adferri jubet. Deinde libro
aperto ſientorea voce aliquem Pymnum Davidicum cantat.
Poſtea intortam ſponfi eæſeriem ma !u comprehendens, in
bane ſententiam eundem affatur: Dic mihi, o ſponſe, o fra-
ter, o amice, numquid banc teneram fuſtibus aliquando

mulétabis?“ Numquid ægrotam ſcabioſam & deerepitam?

gerelinques? Hinc ſancte jurat ſponſus, ſe facturum viri

boni ofnecium. Ad ſponſam gitur ſerinonem convertens, eam
quoque interrogat: An rei familiaris curam agere? An
eæco, eurvo & decrepito marito fida velit eſſe comei 5
Adfirmat illa. Mox ſiamen ſerto ligneo viridi utrius-
que caput coronat. In cireumferentia coronarum de-
Jeripta ſunt Kutenice hæ verba: Creſcite & multiplicami-
ni. Ille dum hbæc agit, inftam mantur ab omnithus cereæ can-
delæ

–

—
uldam
Tun
ieitur.
ublien
ſpon’
untur.
Hierato
ita ue
Fidendo
ed Mit
M M.
, Uu
vini
c(horeif
tes illi,
domun
ndein her⸗
nee tonii
melio el-
, 4ℳ

Sp. DXCIII. DE RAPTV. 325

delæ & patera medene ſpumans ſacriſico traditur. Eam
novis ſponſis uno propinat hauſtu. Illi ſimili alacritate eva-
cuant & viro religioſo reddunt. Adjecto jam ligneo caſ-
ſieulo ac pedibus contrito novas inſtitutuunt choreas. Hie
Ramen eboragus eſt, eœteri longo ordine eundem inſequnn-
tur. Feminæ etiam lupulum in templo ſpargunt & linum
ecum tali acclamatione: Dii noſtri tutelares faciant, ne no-
vi conj uges ullo unquam deſtituantur bono. Sic tandem tu-
multuum finis eſt. Sacrificulus domum reducitur. Convivæ
ſponſos comitantur, & in tali conventione egregie potant d*
mchantur. Ego vero, improbiſſimum hunc rapiendi
ritum nunquam inter Ruſſos viguiſſe, ſed Oderbornium,
quod quidim forte ex Ruſſis tunc male fecit, toti natio-
ni tanquam morem imprudenter imputare, credo. Cer-
te Olearius, qui quinquaginta circiter annis poſt Oder-
bornium, anno ſcilicet 16 24. in Ruſſia fuit, arque om-
nia diligentiſſime icrutarus eſt, in der Moſcowitiſchen
und Perſtaniſchen Reiſe⸗Beſchreibung lib. 3. cap. 3. nu-
Ptias Rufiorum accurate, & multa quidem, ut de ebrie-
tate ſacerdotis, de panibus, quos ille ante cerimoniam
exigit, de coronis, de cereis candelis, de pateris, quas
ſacerdos novis conjugibus propinat, de cratero pedibes
conteri ſolito, &c. eadem, qua Oderbornius, rationz
deſcribir, de raptu autem non ſolum nihil habet, ſed &
talia narrat, quæ cum raptu hoc conſiſtere nullo modo
poſſunt. idem Mayerbergius, qui Iter in Moſeboviam an-
no 166I. factum edidit, pag. 44. ubi de matrimonio Mo-
ſchorum agit, & Lyſeckus in Relatione eorum, quæ circa
Sacr. Cæſareæ Majeſiatis ad Czarum ablegatos anno 167 5.
geſta ſunt, c. 20. pag. 11 3. quorum neuter Ruſſis favet et
Parcit, faciunt. mnveriſimile autem eſt, publicam conſue-
tudinem tam brevi tempore ſic obliterari potuiſſe, ut
non ſolum nullum ejus veſtigium ſuperfuerit, ſed &
contraria prorſus introducta ſint.

Ss 2 SPE-

326 MEDITAT. AD PANDECT.
— SPECIMEN. DXCIV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
D LIF. XIrIII. TI Ir.

DSYę
V I PRI VA TI A

HORIS CONSVETIS
MENSE MAIO ANNI cIo IoO CCXXXVII.
PVBLICE DEFENSVM .

AB

ADAMO HENRICO FLEISCHERO
GRIMMA- MISNICO, NVNCG IVRIVM DOCTORE.

P KX I A TIO.

I
item, quæ mihi huc usque de vi privata eum ſummis r.
eſt

viris, To. Laurentio Moshemio, theologo Helmſtadien-

ſi, & Bernhardo Gualthero Marpergero, primo ſacro- .
rum in aula regis noſtri antiſtite, interceſſit, nemo ex vo-
bis eſt, qui ignoret. Hanc litem nunc ſopitam eſſe, lætus n⸗
vobis annuncio, remque totam, ut geſta eſt, breviter nar- 1
rabo. Tria circiter, & quod excurrit, ſæcula ſunt, quod die
Joannes, Burgundionum dux, & Ludovicus Aurelianenſis, d
ambo ex ſanguine regio in Gallia orti atque in aula viven 8
tes, graviſſimas invicem ſimultates exercerent, atque tandem
Joannes Ludovicum per ſuos privata vi trucidaret. Vecatus n

in lun

VII.

ENO

CTON.

mn ſunm
nſtellel-
tnd ſicid-

emd en .

ele, letus
reviter uu,.
ſunt, duo
rekianenli,
Zula Viver⸗
e tabcen

SP. DXCIV. DE VI PRIVATA. 22

in jus ſoannes patronum cauſæ ſibi elegit ĩoannem Parvum,
theologum celebrem, qui luculenta oratione, quæ adhuc
exſtat, oſtendit, Ludovicum, hominem vitiis omnibus con-
taminatum, regi domino ſuo, & familiæ ejus, inſidias ſtru-
Xiſie, ac poteſtate ſibi a rege data tyrannice ad oppreſſio-
nem populi & optimatum, ac perniciem regni uſum, ita-
que jure cæſum fuiffe. Nihil eſt profecto hac doctrina in-
nocentius. Incredibile ergo vobis, Auditores, viceb tur,
adverſarios oannis Burgundi & Joannis Parvi in hac oratio-
ne doctrinam, quod civi, principem ſuum, qui tyrannidem
exercet, occidere, liceat reperire atque oanni Parvo ad-
fingere potuiffle. Sed magis vobis incredibile erit, hoc il-
los non ſolum publice perhibuiſie, ſed & toti terrarum or-
bi perſuaſiſſe, quin imo effeciſſe, ut Jo. Parvus per tria
continua ſæœcula auétor hujus pernicioſifſimæ opinienis ap-
Pellaretur, ac publice in hœæreticorum catalogum referretur.
Nemo illum defendere auſus fuit. Ipſe ego, opinionem
iſtam refutaturus, conſtitueram in principio, Jo. Parvum
auctorem ejus facere, atque, ſicut a præcepzoribus meis ac-
ceperam, tanquam hæreſiarchum atris coloribus depingere.
Ut accuratius hoc facerem, ipſam Parvi orationem in ma-
nus ſumſi, argumenta, quibus ille peſtilentiſſimum hunc er-
rorem tueretur, excerpturus & exploſurus. Dici non pot-
eſt, quantopere obſtupuerim, ubi nihil eorum, quæ in ea
eſſe vulgo perhibentur, reperi. Nihil il e contra reges ac
principes gravius dicit; potius ſacroſanétam eorum majeſta-
tem effe, contendit, atque civem, qui contra hanc quid
machinetur, ſi is tuto ad judicium & carcerem trahi neque-
at, impune a privatis ad liberandam majeſtatem & rempu-
blicam occidi adfirmat. Primum oculis meis diffiſus, de-
inde, me forte in orationem, quæ To. Parvo oppoſita fuiſ-
ſer, incidiſſe, credidi, tandem exploratis omnnibus, Joanni
Parvo opinionem doctrinæ ipſius prorſus contrariam afhétam
fuiſſe, animadverti. Itaque memoriam Jo. Bur undionum
ducis & doctrinam Jo. Parvi contra trium ſa culorum ca-
lumnias edico publico ſcripto defendi, hancque lucubratio-
J nem

328 MEDITAT. AD PANDECT.

nem Moshemio, amico meo optimo, qui ipſe in Inſtitu-
tionibus hiſtoriæ eccleſiaſticæ J0. Parvum imreticum & opi-
nionis de licita tyrannorum cæœde auctorem fecerat, inſcri-
pſi, eumque judicem hujus cauſæ conſtitui. Fluctuavit il-
le in principio, ac mora ſua effecit, ut alii etiam docti vi-
ri, ac inter hos Marpergerus, ſe liti huic immiſcerent. Tan-
dem vero Moshemius in Inſtitutionibus hiſtoriæ chriſtianæ,
quas his ipſis nundinis Lipſienſibus edidit, mutavit veterem
ſententiam ſuam, ac Jo. Parvum ab hæreſeos crimine abſol-
vit, me quoque popularem iſtum errorem primum detexiſ-
ſe, confeſſus eſt. Quæ retractatio tantum abeſt, ut ſum-
mam incomparabilis hujus viri exiſtimationem ac auctorita-
tem imminuat, ut magis augeat & amplificet. Nec tamen
indecore cedit, ſed leonis more, qui etiam, dum cedit, leo-
nem non exuit. Fatetur nempe, falſam Jo. Parvo opinio-
nem ac hæreſin adfictam fuiſſe; ſed, addit, nec illa opinio,
quam vere tuetur, de cæde perduellium privatis licita,
omnis vitii expers eſt. Ego, eam periculoſam videri poſſe-
non diffiteor, ceſſare tamen omne periculum firmiſſime cre-
do, ſi inter eos cancellos, quibus ego illam circumſcripfi,
coërceatur, ut nempe non aliter vis privata in cives perduel-
les liceat, quam ſi res publica ſalva & princeps incolumis
aliter eſſe non poſſit.

I.

Pis privata nec tunc, quum jus facientis indubium eſt,
periittitur.

II.
Locator, conductorem, ſinita locatione, exrpellens, contra le-
gem Juliam de Vi privata peccat.

III.

e
6

0

Inſtimn.
n he.
b inſer⸗
uavit i.
locki vi⸗
nt. Tan-
Nrian,
1 veteren
ine ablol.
m geteni
, ut ſum
uctoriti-
ec tamen
ceclt leo⸗
la opinio,
vatis lcita,
igeri polle
ihme cre⸗
cumſerip)
e5 yerdbel.
incolutmis

lbiun ,

19 cont 1

.

SP. DXCIV. DE VI PRIVATA, 229
III.

Pactum, ut liceat vi privata uti, nullius momenti eſt, nee fa-
cientem a pena, nec a reſtitutione ejut, quod intereſt libe-
rat, L. 38. de. Pactis.

IV.

Intereſſe boc ex æquο &οα1 bono æſtimari oportet;] & peccat ju-

dex eontra leges civiles in L. un. C. de Sentent. quæ pro eo,
quod intereſt, Saxonicas in Conftit. Eleét. 30. p. 2. ver-
bis: Per circumſtantias vel conjecturas; qui operoſam
brobationem & reprobationem decernit.
5
ortuus erat locator Prædii equeftris, heredesque ejus
R ac ſucceſſores conductorem, quum ſponte cedere
— nollet, invitum expulerant, & nunc etiam in judi-
cium trahebant, mercedem præteritorum annorum ac alia,
quæ ex lege conductionis deberet, poſcentes. IIIe vero, oppoſi-
ta exceptione fpolii, ſententiam victricem, ne ſcilicet prius ad
intentatam actionem reſpondere cogeretur, quam adverſarii
ipſum plene in poſſeſſionem reftituiſſent, obtiner. Appellant
actores, mulctaque pro ſe, inprimis conducétorem in poſſeſſio-
ne non eſſe, nec ſpoliari poſſe, deinde conductionem finitam
fuiſſe & jus ejus omne ceflaſſe, denique ipfi contractui loca-
tionis pactum, ut liceret vi privata uti, inſertum, allegant.
Feruntur acta ad Ctos Vitembergenſes menſe Septembri
anni clo Io CCXXXIII, qui, refutatis iſtis argumentis, ſen-
tentiam priorem confirmant, atque hoc ſaltem addunt: non
opus eſſe longo ſuper eo, quod interfit, judicio, ſed hoc ex
æ& quo & bono æſtimari oportere, hune videlicet in modum:
Daß es, der eingewandten Supplication ungeachtet, bey dem den
Tom. IX. Tt 26. Oct

330 MEDTTAT. AD PANDECT.

26. Octobr. 1731. geſprochenen No. Aorum 58 befind ichen
Urthel zu laſſen. Und weil Klaͤgere, daß ſie Beklagten aus
dem Genuſſe des Zehendens, der Brau⸗Pfanne, des Holtzes und
der Maſt geſetzet, nicht in Abrede, und nur, daß der Schade,
welchen dieſer dadurch gelitten, ſo hoch, als er ſub No. 56. an⸗
gegeben, ſich belaufe, laͤugnen, ſo wird, nach eingezogener Er⸗
kundigung, von dem Betrage ſolcher Stuͤcke das Quantum des
Shadens in einer deshalb anzuſtellenden Verhoͤr der Billigkeit
nach auf was gewiſſes geſetzet. V. R. W. Rat. Dec. Die⸗
weil die von Klaͤgern in ihrer Supplication aufgeworfene un,
terſchiedene Fragen: Ob die in dem Urthel benannte Stuͤcke
nur acceſſorie bey dem Lehn⸗Guthe Schoͤppau verpachtet wor⸗
den? Ob, nach erloſ yenem Pachte des Lehn⸗Guths ſelbſt, durch
Abſterben des alten Herrn von K. auch die Pacht der Erb⸗
Stuͤcke erloſchen? Ob Beklagter ſein Pacht⸗Recht verlohren?
Ob die Land⸗Erben die dem Beklagten aus Endigung der Lehn⸗
Pacht zugewachſene Schaͤden zu erſetzen ſchuldis? hieher nicht
gehoͤren, und es auf ſelbige, da ſie zumal hoͤchſt illiquid und
zweifelhaftig ſeynd, gar nicht, ſondern lediglich darauf an⸗
kommt: Ob Klaͤgere den Bekiagten eigenmaͤchtig aus dem Ge⸗
nuſſe der ihm mit verpachteten Erb⸗Stuͤcke, welche derſelbe inne
gehabt und laͤnger behalten wollen, ſetzen koͤnnen, auch, da ſie
ſolches ohne obrigkeitliche Huͤlfe gethan, hierunter ein Spolium
begangen, mithin Beklagten, ehe dieſer ſich auf die an ihn ge⸗
machte Anſpruͤche einlaſſen darf, wieder in vorigen Stand ſe⸗
tzen, oder ihm doch allen dadurch erlittenen Spaden erſtatten
muͤſſen? und denn ein Paͤchter in pofſeſſione naturali der ihm
verpachteten Stuͤcke ſtehet, L. 7. §. 11. Communi dividundo, I-.
7. §. 1. pro Herede, alſo, wenn er in ſolchem Beſitze gekraͤncket
wird, ſich des interdicti unde vi und anderer remediorum

poſſeſſoriorum, L. 12. 18. pr. de Vi & vi armata, L. 1.
6

nd ichen
gten aus
bſtes utd
Scheden
56. gli
genet Er⸗
ntumn des
Pligkent
ec. De
votfene n .
Nte Suc
Ochtet two⸗
ſlbſ, ducch
e de En
hren!

uunt

) hühe igc

ligii
h deranf
aus den G
u lt i
ug,

u

en

8SP. DXCIV. VI PRIVATA. 9321

6 Si r vim vel alio mogo, ſelbſt wider ſeinen Verpachter,
wenn er von dieſem Gewalt leidet, bedienen kan, cap. 4. X. de
Prælatis ne vices ſuas vel eceleſtasy Leyſer in Medit. ad ff. Spe-
cim. 451, de Fariis poßidendi modis, medit, 2. geſtalt auch Klaͤ⸗
gern dasjenige, was Beklagter dem Pacht⸗Contracte einverlei⸗
ben laſſen, daß nemlich der Proceſſ wider ihn von der Execu-
tion angefangen werden moͤge, und ſeine Exceptiones zur Re-
convention verwieſen werden ſolten, nicht zu ſtatten kommt,
na dem alle dergleichen Pacta, welche eine Privat-Gewalt⸗
thaͤtigkeit verſtatten, unguͤltig ſeynd, L. 38. de Pactis, bey
weicher Bewandniß voriges Urthel wohl und den Rechten ge⸗

maͤß geſprochen worden, gleichwol die darin erkannte Einlaſſung

auf die uͤbergebene Liquidation nunmehr, da Klaͤgere das zum
Grunde ſolcher Liquidation geſetzte Factum durchgehends ein⸗
geſtehen, und nur das Liquidum der Schaͤden ablaͤugnen, wei⸗

ter nicht noͤthig iſt, ſondern, da das Spolium ſelbſt richtig, das

Liquidum nach der Natur des in Spolien⸗Sachen eingefuͤhrten
ſummariſchen Proceſſes und deutlicher Vorſchrift des Legis

un. C. de Sententiis, gquæ pro eo, quod intereſt, billig maͤßig
geſetzet, auch die Brau⸗Pfanne, wenn ſolche ein Lehn⸗Stuͤck ge⸗

weſen, und den Lehn⸗Erben erſetzet werden muͤſſe, von dieſem
Proceſſe nothwendig ausgenommen wird; So iſt nach Inhalt

unſers Urthels geſprochen worden.

V.

im faciens læſo non ſolam vem ipfſam ac damna data, ſed
praæterea luerum interverſum, reſtituit.

VI.
Etiam in bujus æſtimatione breviter ac ex æguo & bono
proceditur.

Tt 2z Damna-

MEDIPAT. AD PANDECT.

V Hic quidem multi cum Gailio lib. 2. Obſerv. 6. n. 2. 3.

intereſſe lucri ceſſantis nemini, niſi mercatori, adjudicari

Poſſe, autumant. Hoc vero iniquum eſt, & pugnat aperte
cum lI. un. C. de Sentent. quæ bro eo, quod intereſt, verbis:
Non ſolum in damno, ſed etiam in luero, item cum Conſtit.
PElect. Saæ. 20. P. z. Verbis: In⸗ allen Faͤllen und Perſonen,
Kauff⸗Leuten und andern ohne Un rerſcheid. Conſentit
Bergerus in Oeconomia juris, pag. 767. . I. Et in ſti-
matione hac lucri interverſi pariter ex quo & bono pro-
edendum eſt, ne ſcilicet probatio ejus immodicis perver-
ſionibus in eireuitus inextricabiles redigatur, nec, dum in
infinitum ecomputatio reducitur, pro ſua impoſſibilitate cadat.
Secundum hæc ICti Vitembergenſes menſe Oétobr. anni
clo lo CCXXXIII. judicarunt: Daß Klaͤgere dasjenige, was
ihnen zu beſcheinigen obgelegen, und ſie ſich angemaſſet, zum
Theil beſcheiniget, derowegen Beklagte ihnen uͤberhaupt 20.
Thaler binnen 14. Tagen zu bezahlen ſchuidig. V. R. W. Rat.
Dec. Obwohl bey der von Klaͤgern gefuͤhrten Beſcheinigung
gar vieles zu erinnern, geſtalt, was der gepfaͤndete Ochſe eigent⸗
lich werth geweſen, und was damit zu Klein⸗Roͤſen verdienet
werden koͤnnen, directe gar nicht beygebracht worden, hlernaͤchſt
das, was die Grochwitzer in folle angeben, von dem, was die
Klaͤgere fodern, weit unterſchieden iſt, noch bey ermangelnder
umſtaͤndlichen Befragung wahrzunehmen, ob die Grogh chwitzer
in Beſtimmung des Quanti alle Winter⸗ und Somme r⸗Ta age

mit⸗und die noͤthige Koſten, Fuͤtterung und dergleichen abge⸗

rechnet, oder nicht, ferner der Eigenthuͤmer des Ochſens ſelbigen
zur Zeit der Pfaͤndung noch nicht angeſpannet gehabt, auch ſei⸗
ne Haushaltung nach der Pfaͤndung, wie vor, mit inem ubri⸗

gen Geſpanne beſorgen, und ſch/ a an ſtatt des abgep aͤnde ten⸗

Namnatur vim faciens læio in omne id, queod intereſt.

kiin
lann
iit
45

nen
Di⸗
Ver
Kl
de
n
.
Ma⸗
der
din
beſ
d

der

beſ
lkh

—

interek.
6. . 2
ljudic.
t aperte
verbis:
1 Conſit.
derſonen,
Conlentit
t in elſt.
bono pl.⸗
is fervel-
19 dum in
tate cudat.

Nöbr. AnniI

emoſſt, un
guhgut 2
. W hit
Hſheingung
Ochſ uun
lenhl int
4 jiht
ds de
dend Nangende

bae
CTay

hen n

Sp. DXCIV. DE VI PRIVATA. 333

keinen andern Ochſen anſchaffen duͤrfen, welker Klaͤgere einge⸗
nunee⸗ “ der Ochſe zu der Zeit, als ſie ihn wieder erhalten,
mis ſ aͤrcker und mehr werth gerweſen, bey welcher Bewandniß
as Anſehen gewinnet, ob haͤtten Klaͤgere dasjenige, was ih⸗
nen auferleget worden, nicht beſcheiniget. Alldieweil aber ein
Richter in Entſcheidung der Intereſt- Klagen die Weitlaͤuftigkeit
kermmunn keinen allzu umſtaͤndlichen Beweiß ſodern, und dem
laͤger dadurch ſein Recht zu Waſſer machen, jedoch auch nicht
allen deſen weit her geſuchten Foderungen Platz geben, ſondern
der Billigkeit nach durchgreifen, und nach ſeinem beſten Wiſſen
und Gewiſſen ein eigentliches Quantum ſetzen ſoll, L. un. C.
de Senteneiis, quæ pro eo, quod intereſt, proferuntur, Ley) ſer
Medit. ad Pand. Specim. 250. de Intereſſe, medit. y. und denn
der Eigenthuͤmer des Ochſens dieſen, wenn er ihn gehabt, aller⸗
dinges in ſeiner Haushaltung brauchen, und ſoilche damit ver⸗
benern koͤnnen, naͤchſtdem aus der Grochwitzer Ausſage ſo viel,
daß Klaͤgere mit dem Ochſen etwas verdienen koͤnnen, erhellet,
endlich dieſelbe den Ochſen, wenn ſie ihn gehabt, eben ſo gut, als
der Herr Obriſt⸗Lieutenant, brauchen, und dabey ſtaͤrcker und
ge m achen koͤnnen; So iſt nach Inhalt unſers Urtheis billig
4

VII.
Qui, altero jam poſſidente, compoſſ⸗ſſtonem adprebendit, etſi
illum non expellat, ſed ſecum habitare ſinat, vim tamen
facit, & ex lege Julia de Vi privata puni-
endus eſt.

unc in modum menſe Martio anni clo 10 CCXXXII.

1conſultus reſpondi: Haben nach Abſterben Chriſtoph

Ludewigs von Wei iſe zu Boßdorff anfaͤnglich die Vormuͤndere
1II 3 der

*

334 MEDTTATFAD PANDECT.

der Unmuͤndigen von Weiſe zu Wollmirſtedt, und Tages darauf

die von Weiſe zu Calix den Beſitz der hinterlaſſenen Lehn⸗Guͤ⸗

ther ergriffen, ſeynd auch beyde zuſammen bey ſolchem Beſitze ſo

lange, bis die Vormuͤndere ihr angegebenes Vorrecht in peti-
torio ausgefuͤhret, durch einen Regierungs⸗Abſchied geſchuͤtzet
worden; Wogegen die Vormuͤndere Leuterung eingewendet, und
zu wiſſen verlangen: Ob den Unmuͤndigen der zuerſt ergriffene
Beſitz zu ſtatten komme? Nun geſtehen die von Weiſe zu Calix

in ihrem uͤber ihre Beſitznehmung errichteten fol. 11. ad Acta

gegebenen Documente ſelbſt, daß ihnen bey Ergreiffung der
Poſſeſt gemeldet worden, wie bereits Tages vorher die Vor⸗
muͤndere Namens des Unmuͤndigen ſich in den Beſitz geſetzet.
Da alſo derjenige, welcher von einem Guthe Beſitz nimmt,
nicht bloß Beſitzer von einem Theile, ſondern von dem gantzen
Guthe wird, L. 3. §. 1. de Acquirenda vel amittenda poſſeſ-
Kone, folglich derjenige, welcher ſich nachgehends mit in den Be⸗
ſitz ſetzet, den andern offenbarlich ſeines erlangten Beſitzes zum

Theil entſetzet, mithin ein ungezweifeltes Spolium begehet, und

wider die klare Rechte in L. 13. Quod meius cauſa, und L. 7.
C. unde vi handelt, Bergerus lib. 1. Keſponſ. 300. n. 7. adde
Medit. mas ad Pand. Specim. 04. de Spolio, med. 3. ſo koͤmmt

ten.
VIII.

Cætu ac turbam congregare, & miſericordiam bominum
provocare, vis privata eſt.

IX.

Qua zamen tunc licet, quando quis ſe, vel ſuos, vel bona ſua,
vel innuocentem ſervare aliter non poteſt.

X.

den Unmuͤndigen von Weiſe ihr aͤlterer Beſitz allerdings zu ſtat⸗

——

doranf
n⸗G⸗
eſittſ
in peri⸗
eſchütet
det, unde
geifrae
C
. 3 AC
ſung der
die Von⸗
geſetet
fünnt
n⸗Rohien
nde pole⸗
in den
Geſtes n
Ggeßt, inn
,Und L.
NG. zade
ſnmn:
Ns in ſat⸗

el bon

5

SP. DXCIV. DE VI PRIVATA. 3 35

⸗ X.

Exemplum, quo id pro zuenda liarum pudicitia impune fa-
ctum, adfertur.

T L. 2. 3. 4. & j. ad L. Juliam de Vi privata notan-

tur, qui cœtum & concurſum faciunt, ſeu homines
ad vim faciendam convocant congregantve. Idem cri-
men ſupra in titulo- Vi bonorum raptorum & de turba
inter privata delicta refertur, turba appellatur. Ac con-
tra illud in Saxonia noſtra ante aliquot annos peculiaris
lex, wieder das auflauffen und eumultuiren, promulgata
eſt. Iſtæ tamen leges omnes ex reécta ratione ac aliis legi-
bus ſic temperandæ ſunt, ut ad eum, qui vim patiens,
dum magiſtratus auxilium in promtu non eſt, fidem & mi-
ſericordiam populi implorat, ac ab eo opem poſcit, ſed, dum
hoc facit, turbam concitat, non pertineant. Licer profecto,
miſericordiam publice provocare, ac per hoc turbam con-

trahere, ſi nos & noſtros, vel bona noſtra, vel etiam inno-

centem, aliter tueri non poſſumus. Et lex 4. §. 6. Vi bono-
rum raptorum, quæ miſericordiam provocare ſimplic ter ve-
tat, ex L. 45. §. 4. in Rne ad legem Aquiliam reſtringenda
eſt ad caſum, quo miſericordia ulciſcendi, non tuendi,
cauſa provocatur. Verum hæc ommia lIuculenter in Spe-
cimine DXL. Meditat. ad f. de Turba explicata ac ex-
emplis illuſtrata fuerunt. iſtis exemplis addam nunc ex

ſuperiore ſæculo aliud, quo pater quidam Pragæ in Bo-

hemia pro tuenda filiarum Pudicitia turbam convocavit ;
quod profecto impune ferre debuiſſet, ſi etiam hi, qui
