lation ebenfalls privatim, und ohne, daß Beithahn die in
em

—

dem
doß di
ſellhte
I8 K
ie D
ſtor M
und ar

blaibet
derici
der w
men
deſto ſ
Diſen
Page

ſoch

ge erh
glſuh

alſun
l

F
Vi

Iem
r in

Uren
Mone
Källe
fimil

mre
plinun
0, Cxi
dekun.
hibert.
CWlt,
dationenn
6,l
lod veri
n imm .
teſlata )
De ⸗

totg1

t, de
de
e n n
gben tuch

h D

end N
, Vro
vode
dN dſ
Attelau
e
n dau
ch Au
taſchide⸗
uugen 6 H
CNeH

3

h Ne

Sp. DCXVI. DE FALSO. LITERATO. 802

dem Tkau⸗Scheine geruͤhmte Zeugniſſe vorgeleget, verrichtet,
daß viel gedachter Beithahn zuweilen den Namen Hans Muͤller

gefuͤhret, daß unter dieſem Namen anfaͤnglich ſein Abſterben in

das Kirchen⸗Buch verzeichnet worden, und daß Beklagte durch

ihre Vorſtellungen und Vorlegung des Trau⸗Scheines den Pa-

ſtor Muncken bewogen, den Namen Muͤller wieder auszuſtreichen,

und an deſſen ſtatt Beithahn zu ſetzen. Allein dieſes insgeſamt

kan mit der Beklagten ihrer Intention gantz wohl beſtehen, und
bleibet es nichts deſtoweniger wahr, daß die von dem Pfarrer Fri-
derici geſchehene Trauung guͤltig, auch der Beklagten Ehemann
der wahrhaftige Hans Beithahn geweſen, und ſich nur den Na⸗

men Muͤller, um wider den ihn angeſtellten Deſertions-Proceſſ

deſto ſicherer zu ſeyn, oder auch aus anderen Urſachen, gegeben.
Dieſemnach ſeynd wir, voriges Urthel zu beſtaͤtigen, jedoch, da
Klaͤgere wegen des veraͤnderten Namens eine wahrſcheinliche
Urſach zum Argwohne und Anſtellung der Reſtitutions Kla⸗

ge erhalten, die beyderſeits verurſachte Unkoſten gegen einander

aufzuheben, bewogen worden.
III.
Falſum committunt viri docti, qui bominibus de plebe nobili-
tatem, inſignia & antiquitatem generis adfngunt.
IV.
Peæna eorum ad ultimum ſupplicium extendi poteſt.
TL Speciminis de Falſis, quæ vulgus ignorat §. 38. declama-
vi contra ees, qui inſignia ſibi, nobilitatem vel antiqui-
tatem generis arrogant. Quod falſi genus aperte damna-
tur in L. 13. pr. & L. 27. §. ult. de L. Cornelia de falſis. Parum
tamen iſti falſarii proficerent, ni adjutores haberent, doctos
magnæque in republica literaria auctoritatis viros. Hos
ſcilicet mercede conducunt, ut ſibi ſtemma, nomen, genus,
familiam, majores ex penitiſſima antiquitate eruant & adfin-
Tom. IX. Kk kk k gant.

210 MEDITAT. AD PANDECT.

gant. Nec difficiles eos hac in re inveniunt. Plerique
enim ex his literatoribus cum egeſtate confliétantur Igitur,
ut cum poëta loquar:
Græculus eſuriens in cœlum, juſſeris, ibit.
Verumtamen dici non poreſt, quantopere operarii hi pu-
blico noceant, fidem omnem hiſtoricam pervertant, & ve-
ra etiam ac certa monumenta incerta reddant. Oportebat
igitur hos alienorum falſorum fabricatores gravius etiam,
quam qui eos conducunt, puniri. Intereſt inter utro que,
quod inter aſſaſinos & aſſaſinatores, quorum ifli ſecundum
Carpzuvium in Quæſt. crim. 19. n. 15. G 19. TOta, hi gladio,

puniuntur. Et poteſt profecto debetque mercenariorum il-

lorum pœna tunc, quum reipublicæ valde per eos nocitum,
atque fides monumentorum & hiſtoriæ turbata eſt, ad ul-
timum ſupplicium proferri. Probo itaque vehementer &
laudo Gregorii XII. pontificis maximi rigorem, quo falſum
tale in Alphonſo Cicarello ultus eſt. Rem totam verbis
Leonis Allatii in Cenſura de Cicarello, animadverſionibus in
Inghirami antiguitates Etruſcas juncta, narrabo: Cicarellus
peeunias congerens, familiarum ſtemmata dqigerere adgreſſus eſt,
quæ, ut ſpectabiliora faceret, ad antiquiſſmam origine n refe-
rebat: & cum ex hiſtoria non ſuppeteret ſeries, ex capite ipſe
ſuo Majorum nomina fingere, inter quos && ſummos Pontifices
per vim trabere, & Cardinales, qui nunquam fuerunt, pro libi-
tu ereare; urbium & terrarum dominos, copiarum ductores ſta-
zuere, dictizque ſuis Edem comparans, Imperatorum ae pontifi-

cum diplomata ac privilegia componere, quibus familiarum no-

mini, & quos ipſe ſomniarat, beroibus robur addebat: ac tan-
dem, ne biſtoricorum teſtimonia deeſſent, auéctoribus, dui janse
erant, multa de ſuo addere, multa decurtare; hiſtorias etiam
hæc eadem pertractantes ex integro componere, ilisque, ne ſine
nomine vileſcerent, nomen adpingere; quibus ſua dicta ejusmo-
di confirmaret. Ipſe Cicarellus, cum poſtea ob falſi erimen ca-
ptivus fieret, in libello ſupplice, ad judicem italice dato, omnia
hæc conftetur quidem, aſt excuſare conatur. Conftetur enim,
ſe multa hauſiſſe ex libris apocrybhis; ſed licere in favorem ec-
cleſiæ elicere veritatem non ſolum ex veris & cauonicis libris,

ſed

—
ſs n
lenort
eorem
Homin
alioru
Monur
ſtuten,
biot ae
Auckor
aligu
Multa⸗
orhiun
erum
non ſu
adhlie
ong
liun
Ullen
Driute
animat
Tekert
dun
minim

lſen
lie

A

levins

—
Nerice
gitur,

Ip.
ve⸗
ortehat
etiam,
ro que,
undum
Pdio,
rum i⸗
ocitum,
d ul.
nter 8
falſumm.
Verdis
gibut in
irorelut
Nrch
nſ⸗
ie iſe
ntißees
ro lili-
fel ka⸗
dontif⸗
u ⸗
t Al-
, Aan
ni ſiut
uimd-
nen el⸗
3 omnſ
ehimn,
oren e.
, nin⸗
1

SP. DCXVI. DE FALSO LITERATO. 811

ſed etiam ex apocryphis. Conktetur, ſe nonnulla Imperatorum
demortuorum privilegia compoſuiſſe; id vero molitum ſe ad de-
corem familiarum. Conftetur, ſe libros aliquot antiquos fine.
nomine habuiſſe; non zamen ſibi vindicaſſe, ut alii ſoleant, ſed
aliorum nomina inſeripſiſſe. Confhtetur, ſe multa ingenii ſui
monumenta ſub aliorum auctorum nomine edidiſſe: id vero Jal-
ſitatem non arguere putans. Conftetur, ſe nonnullas genealo-
gias ad modum tranſumtorum confeciſſe, eruiſſe, tamen eas e
auctorum adprobatorum libris. Confitetur, ſe in nonnullis libris
aliqua addidiſe; ſed hæc fuiſſe vera. Confitetur denique, ſe
multas multarum familiarum nobilium, & D nonnullarum Italiæ
urbium biſtorias conſeripfißſe multumque conjecturis indulſiſſe;
verum beoe ad exemplum aliorun biſtoricorum. Sed, cum hæc
non ſufficerent, atque ad majora facinora manum mentemqne
adplicaret Cicarellus, & varia inſtrumenta, quibus familiarum
bona ſuſtinentur, confingeret, taudem, cum iſta examinarentur,
fidei commiſy cujusdam conficti falſitate deprebenſus, in euſto-
diam ſul Gregorio XIII. addacitur. Et cum crimen non ne-
gaſſet, falſitatis Teus ad ſuppliecium ducitur, eumque carnifex,
prius éxciſa manu, ad palum adligatum laqueo præfocat & ex-
animato ignem ſupponit. Addit optime, dum hæc ex Allatio
refert, Struvius in diſert. de Doctis impoſtoribus. §. 3 1. in fine:
Sane, ſi pro gravitate Selicti pæœnas impoſturæ ſuæ luerent ſimiles,
minime dubitandum, tam frequens illud impoſterum non fore.
V.
Falſarii ſunt, qui ſuam nobilitatem & antiquitatem generis
Juaque inſignia cum novis hominibus, opulentis vel po-
tentibus, communicant.

Arehnekiis iſtis falſorum honorum, de quibus in præce-

dente S. dictum, jungendi ſunt, ſed ex intervallo, nam
icatores, qui ipſi honeſto & illuſtri
/—Kk kk k 2 lo-

1
.
.

levius peccant, prævar

—

812 MEDITAT. AD PANDECT.

loco nati homines de plebe, locupletes & potentes, in genus
ſuum & inſignia involare, ſeque nobiliſſimæ ſtirpi falſo in-
ferre, non patiuntur ſaltem æquo animo, hoc quippe impu-
ne ferrent, ſed ipſi quoque iis opem ferunt, lucello aliquo
inducti. Exemplum illuſtre habet E ernerus Rolevi k de An-
tiquorum Saxonum ſitu & moribus, lib. 3. cap. 4: CGeneroſus,
inquiene, dominus Ludolphus de Stenvordia, devota peregrina-
tione completa ad terram Jſanctam, eum rediret, Venetias, (ut
fertur) applicuit. Cireumſpiciens autem per plateas, vidit ely-
peum pendentem ante domum cujusdam civis armis ſuis inſigni-
tum. Admirans ergo dixit proceribus ſuis, quos in comitatu ha-
yuit: Huc introeamus, quia arma noſtra hæc ſant. Suſceptus
hilariter & egregie trac˖tatus, poſt epulas urbane alloquitur pa-
trem familias, quem propter ſtatus magnitudinem ratus eſt il-
Iuſtrem fuiſſe, dicens: Ende tibi, venerande domine, arma bæc?
Art ille Jducens eum in cubieulum ſeorſum ſecreto dixit ille: In-
clite Domine mi, rem grandem ſub fide aperio tibi, ſed tu quo-
que cave ne abutaris ea. Ego ſum natus in patria tua, & ſer-
vus propriusque tibi ſum. Compulſus vero propter penuriam
W'eſtphalia & comitatu tuo exivi, gquouo verſum divertendo.
Tundem dives affectus buc veni, && inter primores aſeriptus,
gloria & divitiis affuo. Quod ſi bæc in medium producere vo-

lueris, && me ad cauſam ponere, ecce nunce prædico tibi, quod

caput tuum amputabitur ſecundum plebiscitum bujus civitatis,

quia omnis talis velut de erimine læſa bonorabilitatis reus te-
netur. Si autem bane mibi gratiam praæſtare voluérIs, ul di-e-

res, me tibi affuitate conjunctum, ſuprema mihi gloria foret, &

ego eum bonore ac ſtatu decenti te traducerem. Promittit Do-
minus, ſubito ſervilis conditionis homo clareſcit, & ſolendide

convivantibus nobilibus, hine & inde, eum minusulis, ſo-

lemnitate, qua decuit, velut afinis ablinem proſequitur. Habet
boe

EPH

opulen

—

hoe Vj

ut Nomi
i Ou
lein ſu
mentil
ſ vere,
tima. N
en win
nobilit
erjam

rum a0

ne, arce
tate ge⸗

Deod

Teß
Crim.

Modier,

hlicz in
le eos
dezeit
Moret
Cnni c
ludene
un vir

lgenn
Aloin.
impu.
Nqo
A.
r ſt,
Ogriur.
4, (
in h⸗
ilgrr.
tule⸗
ſittu
ur he⸗
eſ i⸗

berd

e: I.
1u gue⸗

lr.

iun
tendo.
itut .
ere 90⸗
, gol
vitotit,
nut -
SG
ret, 6
it Do-
lendid
ſr
.Mali
oe

SbpP. DCXVI. DE FALSO LIITERATO. 813

boc Venetorum provida celſitudo gucæ longe lateque dominatur,
ut Romanorum ad exemplum plus virtutem quam ſanguinem co-
lat. Quicunque enim legalem & inelytum ſe probat, hunc faci-
le in ſuum conſortium recipiunt, ſive claram ſive obſeuram a
parentibus trahat originem, quia, ut vulgo allegatur: Wobilis

eſt vere, quem nobilitat ſua virtus. Miror inprimis verba ul-

tima. Nulla forte eſt in toto terrarum orbe civitas, in quam
ea minus, quam in Venetam, conveniunt. Nullibi forte
nobilitas ſanguinis plus colitur; nullibi homines plebeji, aut
etiam nobiles exteri, rigidius a con ortio nobilium indigena-
rum ac ab omnibus dignitatibus & reipublicæ adminiſtratio-
ne, arcentur. Friget apud Venetos virtus, niſi cum antiqui-

tate generis ſit conjuncta.
VI.
Docti biſtoriarum && monumentorum publicorum corrupto-
res, etſ id ſine lucro faciant, pænam falft merentur.
VII.
Crimen boc & olim frequens fuit, & adbuc frequentatur.
VIII.
Hodierni tamen impoſtores cautius fallunt, guam veteres, gui
falſa ſua ſæpe nec diſſimulant.
E diden in præcedentibus theſibus eos ſolos notavi, qui,
dum lucrum vel aliud emolumentum ab hominibus

opulentis vel honoratis captant, hiſtorias & monumenta pu-

blica in horum favorem corrumpunt. Non tamen propte-

rea eos, qui idem ſine ſpe lucri & emolumenti, ſaltem ex

procacitate & petulantia, faciunt, excuſo. Sæpe bilem mihi
movet doctorum virorum hac in parte improbitas, qui ſine
omni cauſa, &, ut Galli loquuntur, de ſang froid, publico il-
ludere, hiſtorias aut fabulas potius contexere, vitas illuſtri-
um virorum comminiſci, diplomata fabricare, antiqua mo-
Kk kk k 3 numen-

314 MIEDITAT. AD PANDECT.

numenta ſtruere, veteres auétores, qui nunquam fuerunt,
edere gaudent. Fiunt hæc quotidie, & facta ſunt olim tan-
ta impudentia, ut parum abſit, quin totam fidem hiſtoricam

& diplomaticam in dubium revocem. in eo ſaltem impoſto-

res recentiores a veteribus ſeſe diſtinguunt, quod recentio-
res falſa ſua tecte fabricant, & ſub ſpecie veri velant, vete-
res ſuas ludificationes & mendacia ſœpe nec diſſimulant qui-
dem, ſed ingenue, & quaſi re bene gefta, fatentur. Audia-
mus Andream Agnellum in libro pontificali, ſive Vitis Ponti-
cum Ravennatenſium, primum a Bachinio Mutinæ anno 1708,
deinde a Muratorio Mediolani anno 172 2. inter ſeriptores re-
rum Italicarum tomo II. editum, non tam aperte & candide,
quam audacter & impudenter, ſcribentem: Ubi biſtoriam non
inveni, aut qualiter eorum vita fuiſſet, neque per annoſos & ve-
taſtos homines, neque per ædificationem, neque per quamlibet au-
Goritatem, ne intervallum ſanctorum Pontificum ſieret, illorum
vitam compoſui. Audiamus porro Joannem Buſebium in Li-
bro reformationis monaſteriorum quorundam Saxonic. cap. 13:
Monaſterium S. Bartholomæi in Sulta ordinis canonicorum re-
gularium prope Hildenſem anno Domini MCCCCXXXIX. per
patrem Johannem Buſch in E indeſem profeſſum inceptum eſt

reformari. Qui circa feſtum §. Bernhardi Abbatis ibi primum

ſolus ad reformandum intravit. Præfatum monaſterium pro-
pter aquas in eo ſalientes Sulta vocatur, quæ monaſterium eir-
cumeuntes ulterius deſcendunt ad eivitatem Hildenſem, & per
aquæ duétus, per multas civitatis plateas, ſub terra ducitur, ui-

que dum in Indiſtriam fluendo terminatur. Unde Conſulatus

Hildenſemenſis centum modios bordei braſii per ſingulos annos
dat monaſterio in Sulta in feſto Michaélis. Agzug præfata, ut
dicitur, prius fuit ſalſa, & in certis locis Jæmonum babitatio,
qui bomises in meridie & in erepuſculo rapiens & in altum
1 le-

ſalſe, 1

—
voht,
Milen
aulitit e

iſna r.
lorverti.
Aumn &
ct ih
1, G 4

multun
eolem
futuimi
uod ile
derimmen
Adoſto
aptan
tilut/
Millen,
Morz,
inſituit
nte ehe
1 bide
Mtertu
foſuin
beaer ,
oN iſ⸗
Wmnmmen
f Dre
Mul fern
Nlle n
lonine

m

erunt,
im tan.
oricann
Npolto.
entio⸗
H Vele.
nt gui.
Audin⸗
Pontf⸗
0 170 0
Oror fe-
ndide,
imn Kos
1Gi⸗
eta.

iHorn

iI-
u:
n te-
. her
tun et
hrinun
nn h⸗
un ei⸗
GM
n ⸗
ſilatus
. mno⸗
fathh
Ahitant
, en

Sp. DCXVI. DE FALSO LITERATO. 815

levans, plurimos ſæpe contrivit. Beatus autem Godehardus
Hildenſemenſis Epiſeoput, qui multis miraculis etiam poſt in-

auditis claruit in hoc mundo, cum audiſſet tale in Sulta fan-

taſma regnare, &C mulitos per ed in terrorem & ſtuporem nimium
converti, convoçato clero ſuo locum aggreditur Deo conſecran-
dum, & per orationes ſuas ac ſuorum, ac dæmoniorum exoriſ-
mata ipſum tandem omnino expulit de loco prædicto, Sulta voca-
7o, & de omnibus finibus ejus; & aquas, gquæ in parte erant
ſalſæ, ut dicitur, dulces fecit & potabiles, & bominum uſui

multum aptas, ut hodie datur cernere. Wdiſicavit inſuper in

eodem loco puleæram ecclefiam de ſectis lapidibus, oclumnis autem
rotundis & magnis, in bonorem &. Bartholomæi Apoſtoli, eo
quod idem Apoſtolus plures & majores pugnas viſibiles & ex-
perimentales habuit cum dæmonibus in vita exiſtens, quam alii
Apoſtoli, ipſumque locum per ſe primum incoluit: ædifcia
coaptavit & preshyteris & clericis, & Xenodochium pro paupe-
ribus ſuſcipiendis anno Domini MKXXIV. Dominus Bruningus
Hildenhemenſis electus & confirmatus Epiſcopus anno Domini
MoXVI. locum ipſum inhabitavit, & canonicos regulares ibi
inſtituit: Epiſcopatum reſignavit, & ibi in Eccleſia ſepultus eſt
ante chorum in ſepulero elevato, habens ebiſcopi imaginem de
lapide ſeulptam ſuper ſe. Hanc imaginem in reformatione intro
intertulimus & circa altare Confeſſorum ad oſtium chori eum
poſuimus, imaginem, &, Godehardi eam vocantes, & canem ad
pedes ejus ſeulptam, in imaginem dæmonis commutavimus; es
quod idem Sanctus dJæmonem de Sulta expulit. In quæ reéte ſic
commentatur Leibnitius in Iniroductione in tom. II. Seripto-
vam Brunſvicenſia illuſtrantium p. 42: O factum male! Habe-
mus rerum confitentem. Monumentum fundatoris tolli, & in fa-
bulæ autoramentum verti, nemo prudens laudabit. La paſſim

bomines audaculi in antiquitatis veſtigia graſſati ſunt.

IX.

8

816 MEDITAT. AD PANDECT.
- —
IX. noviut
Respublica literaria falſis iſtiusmodi magis, quam ulla alia ieli
civitas, eſt obnoxia in fore
X. ſmne tr
Exemplum falſi, quo ipfi decepti fuimus, commemoraturn. u
Vi ingenuitas noſtra & probitas clarius pateat, fatebi- mic
mur, nullam eſſe in orbe terrarum civitatem, aut eier Rei
provinciam, aut regnum, aut imperium, ubi falſa tam fre- P Velut
quenter, tam impudenter, tam impune committantur, ne ſi
quam rempublicam, uti vulgo appellatur, literariam. Eſt
hæc respublica Crotonis urbis, de qua Petronius Arbi- uſen⸗

ter in Satyrico p. 208: Quoscungue, inquit, bomines in
bac urbe videritis, ſeitote in duas partes ſe diviſos. Nam
aut captantur aut captant, ſimillima. Nam membra ejſus ke
aut decipiuntur, aut decipiunt. Ipfſi nos, ne quid diſſi-
mulemus, olim centies decepti, nondum tamen ſatis ſa-

pimus, ſed quotidie adhuc doctis fraudibus patemus. Mua
Non diu eſt, quod Zbomæ Reineſii Scholam Jureconſul-
zorum medicam, Lipfiæ anno 1679. editam, emi, & avidus he
legi. Hæſi confeſtim in præfatione, miratusque ſum, Rei- T
neſium, ſcriptorem, ut cum Hieronymo & Auguſtino lo- egohi
quar, latiniſſmum, adeo a priſtina ſua elegantia degene- r
raſſe, ac tam barbare & ineleganter Ppræfatum fuiſſe. Sed led h.
magis adhuc obſtupui, librum ipſum legens, nihilque b lon
Reineſü nomine dignum in eo deprehendens. Suſtulere Rinam
tandem errorem meum Henning Witte in Diario biographi- ni
co ad annum 1667. 14. Febr. & Collectores Actorum erudito- 4 fene
ram anni 1723. pag. 256. oſtenderuntque, nec Præfatio- Ade
nem, nec librum Reineſii eſſe, ſed Jo. Chriſtianum Tar- Mrtux
. 0- tum
2

*

686p. DCXNVI. DE FALSO LITERATO. 817

novium, librarium Lipſienſem, Fortunati Fidelis, Siculi, de
1a di relationibus medicorum libros IV, in quibus ea omnia, quæ
in forenſibus ac publicis cauſis medici referre ſolent, pleniſ-
ſime traduntur, Panormi 160z. 4. editos, iterum Lipſiæ cu-
rante Paulo Ammanno, edidiſſe, ſed ſub hoc titulo paucu-

enek los emtores inveniſſe, atque adeo anno 1679. neceſſarium
t, fatelt. eredidiſſe, novam libro hederam ſuſpendere, igitur, eum in-
ven, t ter Reineſii ſchedas repertum, finxiſſe, atque præfationem,
un fie. velut ab ipfſo Reineſio Kal. Jan. 1661. ſcriptam feciſſe, non
hittantu,; ſine ſumma Reineſii injuria.
m. M XI.
6 Alt. Falſorum, quæ in republica literaria committuntur, fons pra-
nninet ir cipuus eſt ſuperſtitio & varietas religionum.
4. NIin XII.
bra em Peccatum fuit bae in parte jam tum in prima eccleſia, &£
didd. peccatur adbuc bodie. ð
ſits ſi . 1, XIII.
eme Mlutuaæ ſunt catholicorum erga Proteſtantes W proteſtantium
“ ð 2ð catholicos fraudes.
midt heologi primus reipublicæ literariæ ordo ſunt, atque
n, Ner adeo in doctis falſis effingendis Primis tenent. Non
eno N. ego hic, dum de theologis ago, probos illos cordatosque
legere. viros, qui ſoli hoc nomen merentur, ac quibus piæ illæ frau-
le l des horrori ſunt, bilemque movent, intelligo, ſed cum vul-
itige go loquor, ac theologos appello corpus hominum, qui do-
Ctlete trinam de Deo & rebus divinis atque religione, a ceteris diſ-
Fa.. ciplinis ſeparatam, propriam ſibi vindicant, ac publice pro-
GNe fitentur, ex bonis malisque mixtum. Inter hos fuerunt a na-
a eccleſia ad nos usque, & erunt ſemper, qui ſectæ ſuæ &
Nefm partium ſtudio pia, ut ipfſi credunt, falſa fabricantur. Jam
um Ii- tum de primo eccleſiæ chriſtianæ ſæculo Mosbemius in Inſti-
v. Tom. IX. LIII I tutio-

818 MEDITAT. AD PANDECT.

tutionibut biſtoriæ ebriſtianæ antiquioris S&c 1. Part 2. cab.
2 §. 17: MWon diu, inquir, poſt Servatorem in cœlum ſublatum,
varii de vita && doctrina ejus commentarii, fraudis & fabula-
rum pleni, couficiebantur; quibus alia deincepi accedebant ſcerip-
ta ſanctiſimis eéjus legatis a fraudulentis bominibus ſuppoſita. ()
Hæ nugæ immanem peperiſſent confuſionem, veritatique
valde nocuiſſent, niſi cœtuum Chriſtianorum antiftites cu-
raſſent, ut libri vere divini & ab Apoſtolis exarati a reliqua
colluvie celeriter ſepararentur & in unum volumen redige-
rentur. Idem Moshemius de ſæculo ſecundo &aαc. 2. Part. 2.
cap. 3. §. 15: Flatonicis, ait, & Pythagoræis licitum non modo,
ſed etiam laudabile, videbatur, veritatis & pietatis cauſa falle-
re ac mentiri. Judæi, inter Zgybtios degentet, hanc ab illis ſen-
tentiam ante Chriſtum jam, quod multis apertum eſt documen-
tis, didicerant. Ab utrisque mature vitium boc ad Chriſtianos
venit: qua de re non dubitabunt, qui tot libros magnis viris ſub-
jectos, Sybillarum carmina &α neſcio quæ alia, quorum magna
vis boc ſæculo & deinceps prodiit, in memoriam ſibi revocave-
rit. Mon ego Chriſtianos recte ſentientes cuncta bujus generis mo-
numenta effnxiſſe, dixerim: veri potius ſimile eſt, pleraque in-
geniis eorum deberi, qui turbulentis erroribus veritatem conta-
minarunt: at partem tamen a ſuperioribus profectam eſſe, cer-
tius eſt, quam ut negari queat. Sed quid antiqua veſtigo? Re-
centiorum a ſæculo XVI. fabricatorum falſorum piarumque
fraudum longe lætior ſeges & tam felix meſſis eſt, ut iſti meſ-
ſi horrea noſtra non ſufficiant. Sed nec opus eſt labore no-
ſtro in tanta meſſorum copia. Mille ſcriptores ex proteſtan-
tium partibus nominare poſſum, qui falſa, a catholicis com-

miſſa, collegerunt. Ipſi tamen catholici ea non diſſimulant,
6 ſed

(*) Quæ reſtant horum librorum ſtudiofe collegit Jo. Alb Tabricius
Codice Apocrypho Novi Teſt. binis voluminibus edito.

ſec er
einiif
cum
Valritie
tes crin
1epre

Audiar

QAum,

Theole
prima,
Mie
; A.
fe prod
teltanti
Mul
Mutoti⸗
Crere
enun u
ſer inn
ſumn efti

flc int

linleen
Sayit
lut tuh
ußunen
, ſui 4
linhe
llinn

112. c)
ſillammn,
5 fabelti.
Bntſefi
pſte
eritatigle.
lites cl.
1religna
n redige.
. Port ¹
nodn

Hafalk.

ilirN.

loeumen⸗
Urifionet
Uirit lk.
In mnoe
uoleur.
neri, -
lue in-
t Conta-
e cel⸗
igo? Ne
jarumgue
finel.
ore 10.
Loteſtan⸗
is colſ .

Eimmulan
ſe

H
4s öriid

SP. DCXVI. DE FALSO LITERATO. 819

ſed cum Hylino, Jeſuita, apud Læſeberum in diſf. de Latro-

einiis in ſeriptores publicos, num. 39. Opus miſericordiæ, &
cum Fapebrochio in Propylæo Antiquario n. 103. innocentem
4†

vafritiem appellant. Haberent igitur hac in parte proteſtan-
tes criminationem, qua jure in catholicos uterentur, ſi ipfi

a repreſſaliis abſtinuiſſent. At eheu

Iliacos intra muros peccatur &ι extra.
Audiamus auctorem, & ipſum proteſtantium partibus addi-
Gum, ſatyræ, quæ in medio ſæculo XVI. ſub titulo: Clariſj.
Tbeologi D. Ruardi Tuppert, Enchuſani, bæreticæ pravitatis
primarii & generalis inquiſitoris, Cancellarii celeberrimæ aca
Jemiæ Lovanienſis, pridem inconſolabili ſuorum luctu vita fun
Sti, Apotheoſis: Gratiano Vero, Theologic Bacecalaureo, auto-
re prodiit; in qua Tappartum, ſic de fraudibus & falſis pro-
teſtantium querentem, inducit: We ſic quidem cavere potai-

mus, gquin typographi, homines verſatißſimi impoſuerint nobis:

mutatis autorum nominibus, vel omiiſſis, vel inverſis, vel etiam
Græce redditis, quæ erant Latina, & e contra: ut ſæpe coacti
Jſimus, guæ ante aphrobaveramus, ea damnare poſt, via auſi pro-

Eiteri apud Regem noſtram ſimplicitatem. Nam ex titulis libro-

rum æſtimanda nobis omnia erant, cum non vacaret perlegere,
quæ intus erant, quorum quædam ita etiam eraut obſeura &α

ingenisſa, (qua fraude ſemper bæretici abundarunt) ut, quid

ſeriberetur, non aſſequeremur. Ad guem modum turpiter nos
decepit bbilippi Melanchtbonis libellus de Theologia Chriſtiana,
qui titulo Hippophili AMelangæi paſſim ſenatorum, præſidum 8
voſtrorum etiam Bacealaureorum manibus tritus eſt: donee ami-
ci, qui in Germania adbuc finceri erant, admonuerunt, ut ha-
bita ſynodo conſuleremus lexica noſtra, fore enim, ur, idem eſſe,
Philippum & Hippobbilum deprebenderemus. - -= Idem accidit
iy Cœlii Secundi de Providentia libello quidem non magno, ſed
LIIIIzZ peſti-

„

820 MEDITAT. AD PANDECT.

peſtilentiſimo: quem ille nebulo tum primum innoteſcens Are-

neum inſeripſerat. Nos enim rati eſſe poëziecum, aut grammati-

cum figmentum, non ante olfaciebamus fucum, quam omnia ex-

emplaria eſſent Lovanii diſtracta. Taceo de Hutteno, Calvino
Urbano Rhegio & aliis (prob dolor!) multis, gquos nobis oſei- 2

tantibus, neſcio quibus titulis, ex metamorphoſi vpinor Ovidia-
na petitis, inſinuaverunt.
COR„0OOLLEARIV M.
Præcipua falſi literati ſpecies eſt plagium literarium, de

quo infra in Speciminis DCXXl. de Plagio meditationi-

bus ultimis late agam.

SPECIMEN. D CXVII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD EIB. XIII. TITY. X.
DE

P O E NIS F A LS I.

Pæna falſi tene juachcit relin, guitur.

II.
Qui in ea conſtituenda ad circumſtantias, inprimis vero ad da-
mänum, quod vel respublica vel privati fecerunt,

reſpicit.
III.

Si damnum hoc vel nullum vel exiguum eſt, pænæ ultra carce-

rem vel mulctam pecuniariam extendi non ſolet.
IV.

Atque tunce nec inquiſitio ſolemnis, 1 confeſtim pæna
decernitur.
V.

beſr

1

It I
RinN
ſe B Ble
ſol bſchen
tatlon
giſitie
ohne bo
ſch ent
konne
da er
dedure
ſetnern
Produa
Copul

N D

uli
ſo donn
hoſrafe
Ofdas
dantit
erine
in ra
des
Geld⸗

“

ut Are.
Annofi.
nmmig er⸗
Calvino
Alir ſe.

Ooii-

lum,
Mtatint .

—

l -

uree⸗

pete

SP. DCXVII. DE POENIS FALSl. 8a

V.
Si is, qui damnum patitur, falſario boc remittit, pæna gravior
&y inquiſitio ſolemnis ſimiliter locum non habent.
7 hecs iſte omnes in reſponſo Ctorum Vitember-
genſium menſe januario anni cio lo CCXXXVIL tam
luculenter expoſitæ ſunt, ut majore luce non ege-
ant. Igitur id reſponſum hic ſaltem exſcribo: Wird wider
Julianum, um daß er ſich bey ſeiner Verheyrathung gegen ſei⸗
ne Braut vor einen Doctorem medicinæ ausgegeben, und zu
ſolchem Ende das Titel⸗Blat einer f emden Inaugural-Diſpu-
tation umdrucken und auf ſeinen Nahmen richten laſſen, die In-
quiſition formirt, mithin zu wiſſen verlanget: Ob dieſe Sache
ohne vorgaͤngige Vernehmung auf die Inquiſitional-Artickel recht⸗
lich entſchieden, und was fuͤr eine Strafe Juliano dictiret werden
koͤnne? Nun hat Julianus allerdings ein crimen falſi begangen,
da er durch ein ſtrafwuͤrdiges factum, veritatem immutirt, und
dadurch ſeine Braut, ihn zu heyrathen, verleitet, derſelben auch
fernern Anlaß gegeben, daß ſie durch einen Advocaten, mittelſt
Producirung ſolcher falſchen Diſputation, die Erlaubniß der Privat-
Copulation hohen Ortes ausgewuͤrket; Da alſo das Falſum ſon⸗
der Zweifel ein crimen publicum iſt, und in den Geſetzen es hart

zu beſtrafen anbefohlen wird; ſo gewinnt es das Anſehen, ob muͤſ⸗

ſe Julianus zufoͤrderſt auf Inquiſitional. Artickel vernommen, und
ſo dann wenigſtens mit zeitiger oder ewiger Landes⸗Verweiſung
beſtrafet werden. Alldieweil aber die Rechte keine gewiſſe Strafe
auf das Falſum ſetzen, ſondern deren Determination pro admiſ-
ſi qualitate, L, 27. S. ult. de Lege Cornelia de falſis, adde Conſtit.
crim. art. I12. I13. & 115. der Obrigkeit uͤberlaſſen, dieſemnach
in praxi nicht allemal auf eine Leib⸗oder Lebens⸗ Strafe, noch Lan⸗
des⸗Verweiſung, ſondern ofters nur auf Gefaͤngniß oder eine

Geld⸗Buſſe geſprochen wird Carpzovius in Juæſt. crim. 93. und
L.

1III 2 denn

gz MEDTTAT. AD PANDECT.

denn in der vorſtehenden Facti ſpecie cke aſende angeſtorr
ber welche eine Linderung der Strafe wol nach ſi
moͤchten, noenht enbern des Juliani nunmehrige Ehe⸗Frau, m.
che durch das falſche Vorgeben am allermeiſten præ udiciret w
den, ihr Intereſſe fallen laͤſſet, und mit der getroffenen e a
wohl zufrieden iſt, Julianus auch durch die nachgehends er an
Promotion gezeiget hat, daß er des Doctor- Titels nicht u uͤr⸗
dig geweſen, hiernaͤchſt die ſchimpflliche und koſtbare “ hin,
nicht in allen delictis publicis, ſondern nur, wie die
Saͤchſiſche Keſolution und Erledigung derer Gebrichen van
Jahre 1609. tit. Juſtitien⸗ Sachen §. 5. redet, in delicti ⸗
nifeſtis, majoribus & ſcandaloſis, und fuͤrnemlich in e
turbationis, violatæ pacis, excitati tumultus, und nnder⸗
gleichen ſtrafwuͤrdigen und frevelhaftigen Faͤllen, da urch
Keipublieæ tranquillitas offendiret, ſtatt findet, demnach in 8
pris, welche doch auch delicta publica ſeynd, §. 4. I. 5ſ. 4 te
judiciis, und andern dergleichen Verbrechen, worinnen die Strafe
nicht uͤber Gefaͤngniß⸗oder Geld⸗Buſſe anſteiget, gar nicht gebrau⸗
chet wird, indem ſonſt das Remedium haͤrter, als die pœna ſelbſt
ſeyn wuͤrde, cap. 21. pr. X. de Accuſationilus, Carpꝛovius
gquæſt. crim. 107. n. 31. Leyſer in Medit. ad f. ecim. 560.
de Inquiſitione, medit. 11. 12. 13. W 15. So moͤchte Julianus
mit der Vernehmung auf Inquiſitional-Artickel „da er zumal
das Factum bereits umſtaͤndlich in dem ſummariſchen Verhoͤr
ausgeſaget und bekannt, folglich elne Erforſchung der Wahrheit
Unnoͤthig iſt, mit der Inquiſition wol verſchonet, und alſofort
in eine Geld⸗Buſſe von 30. 40. bis 50. Thaler condemniret
werden. Und alſo faͤllt die dritte Frage von ſelbſt hinweg. Denn,
obgleich die Inquiſition eine levis notæ maculam mit ſich fuͤhret,
demnach die inquiſiten nicht allein ab oſſeiis Publicis, ſondern
auch a praxi arg. legis 6. de Procuratoribus, aus ſchlieſſet; S

Pen
11

in Lx
hoe art

Ut quen

e

ken⸗
in

bel bat

mittun
quoc

i ſii
Publica

e ll
Cbtine

e. l
ementi

un ine

Ine ob
Mden
Frorun
nen

—

Gngefhre

ſch ehn

Foal, weh
lieiret wor⸗

1 Hehh

do erfelge

ht untein

gviltion

di (

Hhen vonn
ir Ma:
i, ſ
ern der⸗
dedorch
Hin ſto.
Publien
Etue
gltau⸗
ni ſbſ
hpnitl
mn. 660.
folumus
unt
Verhor
orte
ſfort
mniret
Denn,
fühert,
ſondern
ſe;,

Sp. DCXVII. DE POENIS. FALSI. 823

moͤchte doch allhier, wenn vorangefuͤhrter Maaſſen die Inquiſition
abgehet, dem Juliano die Praxis medica nicht inhibiret werden⸗

VI.

Fæœna falſi, etſi mere arbitraria, poteſt a magiſtratibus & col-

legiis juridicis ad ultimum ſupplieium extendi, quod in
aliis pœnis arbitrariis non licet.
vyii.
Sed bac licentia parcius utendum, nec aliter, quam pro zuen-
da ſalute & ſecuritate publica.

Nœna falſi aliquid ſingulare habet præ aliis pœnis. Eft il-
la mere arbitraria pro admiſſi qualitate, ut Modeſtinus
in L. 27. §. ult. de L. Cornel de falfis loquitur. Judici vero
hoc arbitrium ſuum ad ultimum ſupplicium extendere per-
mittunt lex 22. C. eodem, item articuli Carolini 112. & 113.
quod tamen in aliis criminibus & pœnis vetat articuluß 104.
Et quamvis magiſtratus ac collegia juridica, parce hac licen-
tia ſibi data uti, deceat, uti tamen poſſunt, quum, id e re-
publica eſſe, animadvertunt, tunc nempe, quando hæc maxi-
me læſa & ſecuritas communis, qua ſalus civitatis inprimis
continetur, vehementer turbata eſt. Utuntur etiam ſubian-
de. Ipſe ego cum Ctis Helmſtadienſibus hominem, qui,
ementita Principis manu, falſum chirographum ſcripſerat,
eoque mercatorem ad credendam ſibi, quaſi Principi, pecu-
niam induxerat, ac in rationibus quoque falſum fecerat, ma-
zime ob infirmatam publicam, quam Principum chirographa
habere debent, fidem, ad gladium damnarunt. Sententiam
cum rationibus vide in Specimine DLXXrV. de Pænis mini-
Krorum Principis, medit. 7. Cicarellum, dectum impoſto-

rem, qui illuſtres genealogias, diplomata nobilitatis, fidei-
com-

—

824 MEDITAT. AD PANDECT.

commiſſa familiæ fingxerat, abſciſſa manu, ad palum alliga-
tum, laqueo præfocatum, ac tandem crematum fuiſſe, ſupra
ex Leone allato retuli. Canonicum, qui, decani ſui manum
imitatus, falſas ejus nomine ad hoſtem tanquam de prodi-
tione urbis literas ſcripſerat, atque ſic illum in ſuſpicionem
perduellionis & maximum vitæ periculum induxerat, mor-
te punitum fuiſſe, narrat KRetbmeyerus in den Suphlementis
der Braunſchweig⸗Luͤneburgiſchen Cbronica pag. 1873. J4.
Huc pertinent falſorum miraculorum fictores, ſeu, ut cum

Modeſtino in L. 30. de Penis loquar, qui aliquid faciunt,

quo leves hominum animos ſuperſtitione numinis terreant;
quos quidem Marcus Imperator d. l. ſaltem in inſulam re-
legavit, ſed, ſi improbius fraudaverunt & rempublicam tur-
barunt, judices ſecundum poteſtatem ſibi datam ultimo
ſupplicio adficere poſſunt. Factum hoc narrat Gayot de Pi-
zaval in Bibliotheque des gens de cour, tom. V. pag. 364: Un
Curés de Village eut l'invention de faire pleurer un Chriſt en
Croix. Ily avoit une Vigne atachée à un mur, qui étoit derrié-

re l'Autel où étoit le Chriſt, il perça le mur & fit paſſer un pe-

tit rameau de la Eigne, qui reépondoit à l'æil de la fgure, de ſor-
te que lorsque la Vigne pleuroit, le Chriſt ſembloit verſer des
larmes, la tromperie fut découverte, & comme il avoit abu-
ſé long tems de la piété des ſiqelles, qui ſur le fondement de

ce miracle prétendu avoient fait bien des offrandes, il fut tra-

duit en Juſtice. Enfin, par Arrét du Parlement de Dijon, il

fut réellemeut pendu. Magis huc pertinent, qui regum,

reginarum, principum &c. perſonas ſimulant, atque, ſic
tota regna, totas provincias, vel reges principesque, cum
magno reipublieæ damno, decipiunt. Ignem profecto

meruit ficta illa Eliſabetha, Angliæ regina, quæ Jo. Fri-

dericum, Saxonum ducem, apud Tbuanum lib. 41. bi-

Kor.

D ſal
aer

—
or. Van
in fonett

ſtoria ven

Golerum
ocum a
Anglie

Pum q

nonathl

Qui mo

Non alin

Yor 5 ui

Viut lue
jeleg⸗
1a vatriti

1 Alinn

Ciſhur n
Clen Er
Deres lben
u,
Gomno Ad
Tom.

—
im Aige.
le, ſupri
i menum
Ge grodl

.

picioden
it, M -

lenent

173. A

faciunt,
tetrein;
llam re.

am tul⸗

, e D

Gits

, Cortiü-

l e.

le ſor.
er

Cit A.

alt
fu.
eguimn,

ne, ic

,(uN
rofel⸗
ſo N.
4
.

SP. DCXVII. DE POENIS FALSl. 825

.

Kor. vanis auxiliorum & nuptiarum promiſſis infatuavit, &
in funeſtum illud bellum Gothanum conjecit, ſi modo ea hi-

ſtoria vera eſſet, quæ tanquam fabula exploditur in Epiſtolis

doctorum virorum ad WMWelch. Goldaſtum, epiſt. 2 26. & in cujus
locum aliam de muliercula, quæ ſe Annam, Henrici VIII.
Angliæ regis, uxorem ſimulavit, & præter Jo. Fridericum,

ipſum quoque Cæſarem fefellit, ſubſtituit Zenzelius in den

monathlichen Unterredungen auni 1682. pPag. 1269. 1J74.
VIII.
LQui morbos, incendia aliave mala pro colligenda ſtipe ſimu-
lant, virgis caſi in perpetuum relegantur;
IX. WM
