ſigſten, arme Leut ſpeiſen. Er ſoll auch den gemeinen Nutz
darvon beſchirmen. Er ſoll auch Thorn, unvernuͤnftige
Leut, und Leut, die niemandts haben, davon halten.

IX.
Infantes expofiti præſumuntur legitimi;
X.
Non letiam nobiles.
XI.

Præſumtio exeo, quod ut plurimum fit, nocet iis ſaltem, qui
lucrum aucupantur, non etiam bis, qui de calamitate
avertenda laborant.

piantes expoſiti, de quorum parentibus non conſtat, utrum
leg'timi an illegitimi ſint cenſendi, magnopere diſpu
Legitimos eos eſie, ex benignioris interpretationis regulis
cenſet Menochius lib. 6. præſ. 54. u. 20. 44. Contra CGarecias de
Beneficiis tom. 2. P. 7. 6. 2. . 10. & Babmerus in Jure Eccleſia-
Kico Proteſtantium lib. 5. tit. II. §. II. illegitimis illos accen-

ſent. Rationem ſententiæ ſuæ unicam, ſed doctam & gra-

vem, hanc reddunt: Hodie, inquientes, exempla parentum,
Iiberos legitimos exponentium, fere inaudita Junt. Ex ſtupro ſu-
ſcepti, a matribus exponuntur regulariter, quod vel acta judicia-
lia oſtendunt, duæ ſtubro infectas matres ordinarie bujus erimi-
mis reas faciunt. Id vero præſumendum, quod regulariter &α
ut piurimum ſit, non, quod rariſſime aut fere nunquam. Verum
heæc regula ex earum numero eſt, quæ, ut cum Paulo in L. I.
de Regulis juris loquar, ſæpe vitiantur, perduntque officium
ſuum. Quantumcundue enim fortis præſumtio exeo, quod
Aaa aa 2 Ple⸗

70% MEDITAT. AD PANDECT.

4

plerumque fit, naſcarur, non tamen eo extendenda eſt, ut in-
nocentem calamitatibus involvat. Nolunt hoc jura noſtra. Sed
contrarium magis. Exemplum luculentum in ipſa legitima
nativitate occurrit. Homines ut plurimum exacto nono men-

ſe naſcuntur. Videntur igitur, qui ſeptimo, octavo, deci-

mo, undecimo menſe in lucem eduntur, non ex nuptiis, ſed
illegitimo concubitu nati. Atque tamen contraria præſum-

tio per omnia Europæ fora regnat, nec liberis ſolum, illegi-

timæ nativitatis maculam vitantibus, ſed ad parentibus ad
ſtupri pœnam avertendam, proficit. Similis, quin eadem
prerſus, eſt ratio liberorum expoſitorum, quibus id, quod
plerumque fit, nocere non debet; niſi forte inuſitatum lu-
crum aucupentur. Ridicula igitur eſt Luſitanorum opinio, qui
teſte auctore de la Deſeription de la Pile de Lisbonne, Pariſiis
anno 1730. editæ, vol. I. tit. I. infantes, quorum parentes
non apparent, nobilibus adnumerant; nam forte, inquientes
ex parentibus nobilibus nati ſunt: parce qu'ilpeut arriver,
diſent-ils, qu'ils ſoient fils de Gentilsbommes. Sapienter meher-

cule, ſed moderate nimis. Poterant illos inter Deorum filios

referre. Romulus enim & Remus, quos etiam expoſitos fuiſſe
legimus, Martem patrem habuerunt.,

C O K 0O LP L A RKIYVM.

Infantes repertos, quos baptizatos fuiſſe, certo non con-
ſtat, baptizari oportet, ſecundum can. 110. de Conſecr.
diſt. 4. Id quod Seryk. ad Brungn. Jur eccl. I. 2. C. 1. M. 2.
§& 7. pag. 309, ad calum, quo ſcheda, de baptismo jam
collato teſtans, ſimul reperta fuit, recte extendit.,

X

SPECI-

etere

ſt, utin
tra Fel
legitim
mdmen⸗

v0, decl.

Ntis, hl
Præſum-
Uegi⸗
Nibrs d
n eidemn
1, quol
tum-
io qui
Daulis
urenlts

ielltes

p

rriur,

meher

Flios
skuile

n co⸗
eer.
.M.2
Pn
lej

g11.

Sp. DCXIV. PEMENDACIO. 741
SPECIMEN DCXIV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LEIEB. XLIIII. TIZ. X.

MENDACQIO.

I.
Doctrina de falſis in jure quſtinianeo confuſiſſima eſt.
II.
Ejus confuſionis origo inveſtigatar.
Veteres J Cti iuter falſa, quaſßi falſa & Rellionatum diſerimen
Jecerunt.
IV.

Id diſerimen paulstim ſublatum, ſed a compilatoribus juris
Fuſtinianei, ex incuria & ignorantia hiſtoric, reten-
tum eſt.
V.
Hodie omne dictum & faltum contra veritatem falſum eſt.
In tota de delictis doctrina nullum caput eſt tam difficile, tam
D legibus ſibi manifeſte contrariis refertum, tam confuſum,
quam hoc, quod nunc tractandum ſuſcipio, de falſis.
Cujus confuſionis tollendæ remedium diu fruſtra quæſivi, ac
me inventurum jam deſperaveram, usque dum, alia via in-
cedendum, ac, priusquam remedium quæratur, cauſam ma-
li, confuſionis nempe iſtius, inveſtigari oportere, animadver-
tj. Tunc res felicius ceſſit, atque nunc in argumento de
falſis plana omnia mihi eſſe videntur. Scilicet origo con-
fuſionis iſtius eit, quod legum Juſtinianearum conditores
Aaa aa 2 negle-

742 MEDITAT. AD PANDECT.

neglecto temporum diſcerimine, & hiſtoriæ juris ignari, leges

omnes de falſis, per aliquot ſecula, quibus diverſa & invi-
cem contraria jura regnabant, latas, coacervarunt & coag-
mentarunt. Ita vero factum eſt, ut, quod in una lege dici-
tur, in altera refellatur, &, quod in aliqua lege tanquam fal-
ſum notatur ac punitur, in alia e numero falſorum eximatur,
& impunitum relinquatur. Quare neceſſe eſt, ut hiſtoriam
criminis falſi ex priſcis Romanorum monumentis & ſcriptis

eruamus. De regum legibus non erimus ſoliciti, ſed con-

feſtim ad XII. tabulas progrediemur. Harum auctores de
crimine falſi in genere non cogitarunt, ſed ſaltem duas ejus
exſtantiores ſpecies puniverunt, atque eum, qui falſum teſti-
monium dixiſſe convictus eſſet, e ſaxo Tarpejo dejici, pœna
olim uſitatiſſima, ſed poſtea ſecundum L. 25. §. 1. de Pœnis ab-
rogata, juſſerunt apud Gellium Noctium Atticarum lil. 20.
cap. I. & eum, qui Vindiciam falſam tuliſſet, hoc eſt, lite ca-
lummiofa, & falſis allegationibus teſtibusque, victoriam &
poſſeſſionem rei alienæ in jure & judicio obtinuiſſet, in du-
plum fructuum damnarunt apud Feſtum in verbo: Vindiciæ.
Ceteræ fraudes impune ferebantur usque ad Syllæ tempora,
qui legis Corneliæ, quæ ſecundum §. 7. I. de Publicis judiciis
teſtamentaria dicta eſt, auctor inprimis ad falſa, quæ circa te-
ſtamenta quotidie committebantur, ulciſcenda ezxſurrexit, &
falſarios hos, ſi liberi eſſent, deportatione & omnium bono-
rum publicatione, ſi ſervi, ultimo ſupplicio punivit, L. 1. §.
ult. de L. Coruel. de falſis. Quum de aliis falſis nihil in hac
lege conſtitutum eſſet, ſuppleri eam neceſſe fuit; hocque,
triplici ratione factum, primum novis ſenatus conſultis &
conſtitutionibus Principum, quorum poſt Cornelium Syl-

lam varia prodierunt, multaque interciderunt, aliquorum ta-

men memorata ad nos pervenit, ut quatuor SCtorum Stati-
lio

lio
duobe
iote
item
Alexa
Le 31.
terea
dantun
gibus
Omn
coèr⸗
um,
Hellio⸗
Praſid
neliæ
tertin

ſpon

m ſe
iss not
Ge h
ter l
larun
empl
uen
temp
Celich
Ne
10
gui
nul!

n

i lege

in .
ceg.
ege diei .

uumki.
vimatur,
iſtoriam
ſeriptis
ſed con⸗
lores de
nus ejns
mn telti-
Peend
nit 1⸗
hlil. 20.
lire er.
rian 0
hin ⸗
Sydtie.
mpora,
libieiil
rca te⸗
rexit
) bono⸗
ln5
in Hac
voue,
ultis 8
m r
rum f-
mn ⸗
lo

Sp. DCEIV. DE MENDACO. 2

lio Tauro & Libone, Licinio & Tauro, Cotta & Meſſalla, ac

duobus Geminis Coſſl. conditorum, & ab Mpiano in Colla-
tione legum Moſaiearum tit. de falſo teſt. 8. memoratorum

item conſtitutionum a Claudio, Hadriano, Antonino Pio,
Alexandro Severo &c. factarum, & in L. 14. pr. L. 21. L. 29.

L. 3I. c L. 32. §. I. 2d L. Cornel de falſis allegatarum. In-
terea vero temporis, dum hæc nova jura paulatim conde-
bantur, variæ committebantur fraudes, de quibus nihil in le-
gibus dictum erat, quæque adeo, non ſine maxima bonorum
omnium indignatione, impunitæ manebant. Ad has ergo
coërcendas novum crimen excogitatum & ſtellionatus di-
Gum, ejusque perſequutio in provinciis præſidi, L. 3. pr.
Stzellionatus, Romæ omnibus magiſtratibus, L. 12. de QCicie

praæſidis, commiſſa. Hoc itaque crimen alterum legis Cor-

neliæ ſupplementum fuit. Acceſſit tamen eodem tempore
tertium. Scilicet ex iis ICtis, quibus facultas de jure re-
ſpondendi data, quidam ceteris audaciores legem Corneli-
am, ſenatusconſulta & Principum Conſtitutiones ad caſus, in
jis non expreſſos, commoda interpretatione protulerunt, at-
ue has novas ſpecies, quas ob deficientem legis literam in-
ter falſa ſimpliciter referre non audebant, quaſi falſa appel-
larunt, L. I. §. 4. & ult ad L.- Cornel. de falfis. Quod ex-

emplum imitari quum aliis ICtis, verba legum preſiſe ſe-

quentibus, religioni eſſet, contraria invicem reſponſa eodem
tempore data, in quorum aliquibus ICti iſti confidentiores
delicum quoddam tanquam falſum ex lege Cornelia, alii
verecundiores mitius tanquam ſtellionatum puniverunt.
Quæ res jam per ſe magnam coofuſionem peperit. Ea ve-

ro in immenſum aucta eſt a juris Juſtinianei compilatoribus,

qui, nulla diſcriminis inter falſa, quaſi falſa & ſtellionatum,

nulla diverſorum reſponſorum a prudentibus partim ante,
Par-

744 MEDLTAT. AD PANDECT.

partim poſt nova SCta & Principum conſtitutiones datorum,
ratione habita, quæcunque obviam invenerunt, in titulos de
falſis & ſtellionatu congeſſerunt, atque ita pugnam legum in-
extricabilem effecerunt; eujus rei luculentum exemplum in
T. 21. Je L. Cornelia de falſis, quæ cum L. 3. J. 1. Stellionatus,

& L. I. C. de Crimine ſtellion. conciliari nequit, ac alibi paſſim

reperitur. Hæc eſt origo mali. Diſpiciamus nunc de reme-
dio. Id vero jam in Specimine DLVII. de Stellionatu ſuggeſ-
ſimus, oſtendimusque, inter falſum & ſtellionatum nullum

poſt tot novas leges & interpretationes prudentum verum

diſcrimen ſupereſſe, nullum ex iis, quibus falſum a ſtellicna-
tu communiter diſtinguitur, characteribus genuinum efle,
utrumque erimen ſimulando & diſſimulando ac veritatem ſal-

tem occultando committi. Quæ quum ita fint, nemo errave-

rit, qui omne contra veritatem peccatum falſum aut quaſi

falſum appellarit.
VI.
Etiam ſimplex mendacium falſum eft;
VII.

Non aliter tamen, quam ſi ei, erga quem profertur, jus ſit,
verum ex inentiente ſciendi.
VIiI. *

Falſum dicere aliquando non poſſumus ſolum, ſed & dehbemus.

E his, quæ in antecedentibus dixi, apparet, etiam ſim-
plex mandacium falſum eſſe; id quod pluribus in Speci-
mine de Falſis, quæ vulgus ignorat, medit. 9. oſtenſum. Vi-
deo tamen nunc, temperamento opus eſſe. Scilicet pec-
care in alios dicimur, quando jus, quod iis debetur, non
tribuimus. Ergo jus habeat oportet, quisquis ſe a me læ-
di conqueritur. Hæc generalis regula nullas exceptio-
nes patitur, atque etiam acd loquelam extenditur. Equi-

dem

——

—

dem
Univer
Verum
Quium
qua⸗
nature⸗
30, ad l
cit hoc
comme
re celen
eſledie
obnunc
ucdod
N aKad
IV.
menc
congri
pir o
lenron
l ile⸗
808,
ineru
cobut
ricorc
ſi, in
Ur
ye
repn
Dam

—

torunm,
blos de
dum in-
Num in
topofut,
paſlin
reme⸗
nggel.
Hullum
Verum
Hiona
elſe,
nſil⸗
errwe⸗
1 quil

ut ſit,

ebemut.
mn ſin.
1 gut⸗
,, I
t pec⸗
non
me læ-
ceptio⸗
Euk.
den

Gi- .

SP. DCXIV. DE MEN DACIO. 745

dem multi ſunt tam rigidi veritatis exactores, ut ſibi
univerſalem omnium hominum erga omnes obligationem,
verum dicendi, fingent, atque adeo omne omnino falſilo-
quium & mendacium, erga quemcunque, quomodocunque
& quandocunque proferatur, tanquam crimen, & contra jus
naturæ & contra ſäcrum codicem, inprimis Pſalmum CXIX.
30. ad Epheſtos II. 25. & VI. 14. commiſſum, damnent. Fa-

cit hoc inter alios Joncurtius, ſacerdos Hagæ comitum, in

commentariolo ſur les Jeux de Hazard, & ſur l'uſage de ſſe fai-
re celer, pour eviter une viſite incommode, ubi grande nefas
eſſe dicit, his, qui ad nos inviſendos veniunt, per ſexrvulum

obnunciare, nos domi non eſſe. Pugnat quoque acriter pro

hac doctrina Jac. Bernardus, philoſophiæ & mathematum
in academia Lugdunenſi apud Batavos profeſſor in Abpendice
IV. operis de l'Excellence de la Religion tom. II. ubi definitionem
mendacii tam latam ſtruit, ut omnia diécta, quæ cum vero non
congruunt comprehendat: Mentir, inquiens, c'eſt parler, ou
agir contre uue verité connue, on qu'on croit telle, dans le deſſein
de tromper ſon prochain, & de lui faire penſer une cboſe fauſſe,
ou que du moins on eroit telle. Id quod in ſequentibus etiam ad
eos, qui animo alios juvandi falſum dicunt, extendit. Nee
inerudite ad exempla Saræ, riſum abnegantis, Rebeceæ, Ja-
cobum filium ſubornantis, obſtetricum Ægyptiacarum miſe-
ricordiam ſuam erga puerperas Ebraicas axcuſantium, & Chri-
ſti, in itinere Emauntico, ſe longius progreſſurum, fimulan-
tis, quæ communiter ex ſacro codice in contrarium allegan-
tur, reſpondet. Et fateòôr ipſe, excuſationem obſtetricum Æ-
gyptiacarum , Eaodi I. 19. quæ inter exempla iſta fortiſſimum
reputatur, forſan verum fuiſſe. Sunt adhuc hodie extra Euro-

pam integræ nationes, quarum mulieres ultra modum vegetæ
ZTom. IX. Bbbbb &

746 MEDITAT. AD PANDECT.
& robuſtæ ſine dolore & morbo pariunt. vide inter alia al-
ther Schulzens Oſt⸗Indiſche Reiſe⸗Beſchreibung, lib. 1. c. 9.
pag. 49. Et fuerunt quoque olim tales. Narrat Cato de Ke ru-
ſtica, lib. z cap. 10. in Illirico prægnantem ſæpe, quum venit
pariendi tempus, non longe ab opere diſcedere, ibique eni-
Xam puerum referre, quem non peperiſſe, ſed inveniſſe putes.
Verum enim vero jus naturæ iſtam univerſalem verum dicen-
di obligationem non agnoſcit. Dedit natura homini loquelam

maxime ſui ipſius cauſa, deinde quoque in ſocietatis humanæ

& aliorum hominum utiliiatem. Ei igitur jus exigendi, ut

cum ipfis loquar, & verum eis dicam, aliter non habent, quam,

fi hoc mihi non nocet, & ipſis tamen prodeſt, aut ſi ex pacto vel
indole civitatis verum etiam cum damno meo dicere obliga-
tus ſum. igitur, ſi quis arcana mea, ex quorum ſcientia ingens
Iuerum aucupatur, ex me expiſcatur; vel homo ad iram & vin-
dictam pronus me, quid mali alii de ſe dixerint, percontatur;
Vel adverſarium ſtrieto ferro perſequens, in quas latebras hic
ſe conjecerit; vel juvenis luxurioſus, num quæ hic popina,
num quod lupanar fit, me obvium interrogant, vel auctor ta-
Ilis, qualis eſt Orontes dans le Miſantrope de Moliere act. 1. ſeen.
2. judicium meum de ſcriptis ſuis, quæ perdite amat & maxi-
mi facit, exquirit, vel denique magnum ex falſo in me aut alios
emolumentum fine cujusquam detrimento proventurum eſt,
tunc non ſolum tacere, ſed & , ſi hoc periculoſum ſit, falſum
dicere poſſum, ac aliquando ex officio debeo. Adſentit nobis
Lutherus in den Tiſch⸗Reden pog. 384. atque Henningio Gœden
ICGto quærenti reſpondit, non pecceare virum opulentum, qui
homini mutum roganti, cujus fidem ſuſpectam habet, negat,
ſibi pecuniam efle Nec opus eſt reſervatione mentali, quam
Lurherus ſubjicit: als wolt er ſagen: ich habe kein Geld, das
ich ausgebe.
IX.

.
—

Fngl

NMopa,

P

tioner
fe fr
Vindic⸗
Vero d
ſedur
tore
Gacio
inkeli⸗
in quo
rens
unda
l,
ſent,
ſedi
licto,
(um⸗
1.6
enl
id,
dlt,

l. leh

e Ieri.

uun venit

igue en⸗

ſepats
mn Cicen.

Odbelam
huminæ

endi,t

,guem,
ACtofel
obligr.
ingens
n Kvin⸗
ontatur,
ebrushie
popinn .
Itorta-
ſann.
NN-
ntalios
U eſty
falium
tnobis
Neden
ny ga
negat;
quam
d/ der

6

Sp. DCXIV. DE MeNDACIO. 247
1X.

Simplex mendacium ei, qui per id læditur, actionem contra
mentientem parit;

.

X. X
Non aliter tamen, quam ſi hiein mala Rde ſit, atque falſum eſſe,
quod dicit ſciat.

LDm venditio prædii inter duos tractatur, intervenit com-
munis amica, & emturo, id prædium ejus, qui vendi-
tionem offerat, eſſe, itaque ſecure emi poſſe, adfirmat. Is hac
fide fretus, emit prædium, ſed vis poſſeſſionem nactus, rei
vindicatione ab extraneo convenitur, atque huic, tanquam
vero domino, prædium reſtituere damnatur. Reſtituit igitur,
ſed nunc victionis præſtationem poſcit, non quidem ab em-
tore ſuo, qui jam diu foro ceſſerat, ſed ab amica, quæ men-
dacio ſuo illum ad emendum induxerat. Sed inprincipio æque
infelicia fata experitur. Nam ſummum tribunal Mindenſe,
in quo lis agebatur, eum a limine judicii repellit cauſam affe-
rens, quod actor cum rea nunquam contraxiſſet, atque adeo
fundamento agendi deſtitueretur. Verum hoc erat. Itaque
jpſ, quum acta, poſt interjectam appellationem ad nos veniſ-
ſent, evictionis præſtationem poſci non poſſe, reſpondimus;
ſed juvimus actorem ex alio capite. Actionem ſcilicet ei ex de-
licto, nempe mendacio, dedimus. Mendacium enim deli-
Qum efſt utique, quum per id alii nocetur. Vide L. 8. & L. 2.
.1. dJe Dolo malo, ubi tamen recte additur: Juum ſcires; item:
ſi callide boc fecerii. Neceſſe eſt videlicet, ut mentiens ſciat,
id, quod dicit, mendacium eſle. Nam, ſiipſe verum credi-
dit, tametſi temere credidit, excuſatur, perinde, ut is, qui
Bbb bb z conſi-

748 MIEDITAT. AD PANDECT.

conſilium parum providum & prudens dat, L. 47. de Regulis
juris, & cap. 52. de Regulis juris in 6. Qua propter ante omnia
ream ad jurandum adegimus, verane illa, quæ dixerat, cre-
didiſſet, an falſa eſſe ſeiviſſet? Sententiam ipſam ac rationes ei
ſubjectas vide ſupra in Specimine CCXXXIX. de Perſonis, quæ
evictionem præſtant, medit. 2.
XI.

Is, qui ad verum dicendum obligatus non eſt, ac adeo licite men-

titur, cireumſpicere tamen debet, ne cui ex hoc mendacio
damnum naſci poſſit.

* XII.

Alias ad hoc damnum reſtituendum obligatur.

MA lalio anni 1739. hæc mihi ſpecies oblata fuit: Eger

quidam chirurgum ſuum pro vena ſecanda accerſiri ju-
bet. Quum chirurgus domi non eſſet, ſodalis ejus accurrit,
operamque offert. Is juvenis admodum erat; itaque ei diffi-
dens æger, ut tamen pudori ejus parcat, ſibi jam a balneatore

vicino venam inciſam eſſe, officioſe ſimulat. Erat autem in

illa civitate balneatoribus ſub gravi mulcta interdictum, ne ve-
nas ſecarent. Hoc æger ignoraverat, atque adeo bona fide,
ſaltem ut chirurgi ſodalem ſine offenſiuncula amoliretur, men-
titus erat. Sed chirurgus, cui reverſo ſodalis rem expoſuit,
balneatorem in judicium trahit, ac ſecundum legem puniri
poſcit. Balneator totius rei ignarus negat crimen. Ambo ad
ægri teſtimonium provocant. Convaluerat hic interim ſine

ſanguinis detractione, igitur vocatus ad judicem adeſt, & rem,

ut geſta fuit, narrat. Sic lis inter chirurgum & balneatorem
facile componitur, at mox nova de ſumtibus litis judici, quem
operam gratis præſtitiſſe religio & laudabilis conſuetudo judi-
can-

—

cant
jue
kxcut
Neito
Balne
ſedt
nihil
odlig
mittr
ed,
di ſin
dum
milit;
Adave
ſei, h
Unu
Adl.
dequs
num
ſehndd
Koſte

Tj

—
Nguhi
teornni

it, tt.
ones el

it, gue

ite men⸗

oci⸗

Mer
1lri u⸗
Curtit,
ei Eif⸗
euoke
utemn in
,ne re.
1 fide,
winen⸗
nit 1
puniti
oad
ſine
rem,
orem
quen
jud
C:

SP. DCNIV. DE MENDACIOO 29

cantium non ſinebat, ſolvendis naſcitur. Fluctuat tamen ipſe
judex inter tres iſtos, quos dixi, tentatque ſingulos. Verum
excuſant ſe omnes. Chirurgus, ſe ex veriſimillima cauſa bal-
neatorem accuſafſe, atque adeo temere non litigaſſe, dicit.
Balneator innocentia ſua ſe tuetur. Æger, ſe non litigatorem,
ſed teſtem, atque adeo ab expenſis immunem eſſe, præterea

nihil illiciti feciſſe, neque enim ad verum chirurgo dicendum

obligatum fuiſſe, reſpondet. In hac incertitudine acta ad me
mittuntur, qui ægrum mendacem condemnavi, non propter-
ea, quod mentitus, ſed quod inconſiderate mentitus eſſet.
Si ſimpliciter ſodali: abi iterum, non opus efſt te amplius,
dum vos cunétamini, alius chirurgus venit, ac ſanguinem mihi
miſit; dixiſſet, impune fuiſſet; at, quod ex juris ignorantia
ad avertendam ſodalis offenſionem balneatori crimen imputaſ-
ſet, hoc non dolus quidem, ſed culpa erat, quæ, etſi leviſſima ſit,
unumquemlibet ad damnum reſarciendum obligat. L. 44. pr.
ad L Auiliem. En igitur novum exemplum civilitatis nocivæ,
de qua Serykii Jiſſertatio ſeptima in Volumine E. Diſſertatio-
num ejus ſcripta eſt: Johann Chriſtoph Rabe und ſein Ehe⸗Weib
ſeynd die durch ihe aus uͤberfluͤßiger Complaiſance gegen den Bal⸗
bier⸗Geſellen gefloſſene und wiederhohlte Luͤgen verurſachte Gerichts⸗
Koſten zu tragen ſchuldig. .
XIII.

.Etiam, qui in rationibus mentiuntur, falſarii ſunt.]
XIV.

Falſum adverſus eum, qui ipſe ſe decipi vult, non committitur.

Bbb bb 3 Negat

756 MEDITA T. AD PANDECT.

Nsa Paulus in L. 2 3. de Falſis, falſum eſſe, ſi quis in ratio-
nibus mentiatur. Sed eſt hæc lex ex iis, quæ ex jure
priſco & antiquato, quod falſi crimen arctiſſimis limitibus
circumſcribebat, hauſtæ, per novas leges prorſus inutiles factæ
ſunt. Contrarium ergo prorſus in L. I. §. 4. & L. 16. §. 2. Jde
Falſis perhibetur, quæ duæ leges cum ſupra memorata L. 23.
conciliari nequeunt, niſiiſta, qua dixi, ratione. Quidquid
ſit,; hodie, & qui in rationibus mentiuntur, e. g. plus ſe ex-
pendiſſe ſeribunt, quam re vera expenderunt, falſarii ſunt, &
hoc nomine puniuntur. Sed quid, ſi diſpenſatori cuidam ta-
lis dominus contingat, qualis Guilielmus II. Angliæ rex fuit,
Albherieus, Monachus trium fontium ad annum 109. pag. 137.
hæc narrat: Erat ille Guilielmus ita liberalis, quod prodigus, ita
magnanimus, quod ſuperbus, ita ſeverus, quod ſævus, parum
Deum verebatur, bomines nihil, eum Deus timendus ſit omni
tempore, honto pro tempore, veftium ſusrum pretium in immen-
ſum tolli volebat, dedignans, ſi aliquis alleviaßſet. Quodam ma-
ne cum calcearetur novas caligas, quæfivit a ecubiculario, quan-
tum onſtarent. Cum ille reſpondiſſet fres ſolides, indignabundas
&& fremens: Fili, ait, meretricis, ex quohabet KRex caligas tam
exilis pretii? vade & affer mibi emtas marcha argentit. Tvit
ille, & multo viliores afferens, quani præceperat ment tus eſt.

Ad quem inquit Rexzs Iſtæ Majeſtati regiæ eonveniunt. Laque

ex eo eubicularius pretium veſtimentorum pro voluntate numera-
bat, multa proinde ſuis utilitatibus nundinans. Vel qualis eſt
Dæmenetus qui apud Plautum in Aſinaria act. 1I. ſc. I. Libano
ſervo: Me, inquit, defraudato.
Qua me, qua uxorem, qua tu ſervum Sauream
Potes, eireumduce, aufer; promitto tibi
Mon offuturum, ſi id bodie effeceris. V
Ego hune extra pœnam eſſe, & ne crimen quidem committe-

re, puto. Crimen enim non eſt, ubi nemo læœditur. Volens

autem non læditur.
XV.

Fuſiun

Mn.

Prinei

lrpoe’

e,

tifie
Quam
Per⸗ . er
lnori
Nift
RAN
cem
diſli
fine

—
inta.

eN je

mitibus
leslae

2. ô

1le2).

picgrtt

ſe ex.
ſant &
damte-
exfuit
ig,
ui ita
darunm

: n..

immen-
Jam ul⸗
5 ll⸗
ANuuu
Oal an
ſott
tt ef.
ltelue
liherli
nalis elt
Libano

nmitte⸗
Volens

V.

SP. DCXIV. DE MENDACIO. „751
xv.
Falſum committit, qui literas alieui, tauguam ipfi utiles &

commendatitias, ſed re vera contrariai & noxtas, alibi
perferendas dat.

Privatis boc nunquam licet.

XVII.

Prineipes tamen hoc falſi genere, tanquam dolo bono, aliquanda
ut untur.

L XVIII.
Et poteſt hoc eis propter præſentiſſimam reipublicæ ſalutem licere.
XIX.
Kectius iamen bac fraude abſtinent.
XX.

Falſa iſtiusmodi ſæpe eluduntur, ſœpe etiam in opprobrium, quin
& perniciem auctoris vertunt.

ſt aliquod falſi genus, inter privatos frequens, ſed magis
adhuc im aulis Principum uſitatum, atque ibi pro nobili
artificio, coup d'etat, reputatur, quum ſcilicet alicui literæ, tan-
quam ipſi maxime honorificæ, utiles & commendartitiæ, alibi

perferendæ dantur, ſed loco earum aliæ, prorſus contrariæ, &
7 7 2

latori noxiæ, ſubjiciuntur. Iſtiusmodi literas vulgus Urias-

c.

Briefe appellare ſolet ab Uria, cui ad exercitum eunti David

rex literas ad osbum belli ducem cum mandato, ut Uriæ ne-
cem procuraret, ferendas dedit, 2. Sam. XI. 15. Quod impro-
biſſimum Davidis factum bonum tamen Principem aliquando
ſine peccato imitari, atque miniſtrum ſuum flagitioſum, ſed
. Ppræpo.

NIEDITAT. AD PANDECT.

præpotentem & callidum, cui nec pœnam imponere audet,
nec parcere ſine ſua & reipublicæ pernicie poteſt, ad alium cum
occultis mandatis puniendum ablegare poſſe, dixi in specimine
DLXXV. de Pœnis miniſtrorum Principis, medit. ult. Neque
adhuc cauſam ſententiæ mutandæ video, ſed hoc ſaltem hic
addo, privatos, qui iſta fraude utuntur, ſi non falſi, ſaltem inju-
riarum teneri, Principes vero eandem non aliter, quam fi
ſumma neceſſitas & præſens reipublicæ ſalus eam poſcat, adhi-
bere debere. Præſtat, in omnibus rebus aperte & candide, etſi
aliquod inde periculum metuatur, agi, ne detecta calliditas
his, qui eam machinati fuerunt, pudorem ſuffundat, atque,
ut ſlæpe fit, in ipſum auctorem retorqueatur. Si hiſtorias re-
volvimus, pauciſſimæ harum literarum felicem exitum habue-
runt, pleræque vel contraria arte eluſæ ſunt, vel etiam in per-
niciem auctoris ceſſerunt. David quidem Uriæ mortem &
uxorem literis ſuis obtinuit, ſed tamen ſimul æternam gloriæ
& memoriæ ſuæ maculam adſperſit, atque acerbiſſime a De
Punitus fuit, 2. Qam. XII. 10. 1I. I12. 14. Henrici IV. Cæſaris
conatus non ſolum inanis fuit, ſed & legati, propter miram ejus
felicitatem & verſutiam, honores & opes ampliſicavit, ut in
all medit. ult. oſtenſum. Philippe/vero Cæſari iſtiusmodi lite-
T& exitio fuerunt. Rem verbis Arnoldi Eubecenſis lib. 7. cap. 14.
narrabo: Cum Philippus quietus conſiſteret in BGavenberg, exſpe-
ctans coadunationem expeditorum, repente miſerabilis & inopina-
ta commotio inter ipſunm & PPalatinum Ottonem de E idlingibach
exorta eſt. Quam minime ſilentio prætereundam putamus. Sane
Philiphus Rez ſiliam ſuam Othonit, utpote nobilis viro, deſpon-
Jare decreverat. Sed quia idem Otho nimis erat crudelis & in-
bumanus, mutata voluntate propoſitum diſponſationis mutave-
rat. Quod intelligens Otho Palazinus pro filia Hehrici Ducis Polo-
niæ laborabat, dixitque Philippo Regi: Domine, meminiſſe volu-
mus olementiam veſtram, gquam devotus vobis ſemper fuerim, &

1Aäle

guan
epde
Crert
mend
choar
temel
lgal
je mi
Cumg
len
40 ſui
ruin/
Allg,
Al. Alt,
jenoren
ni i me
erun
nam in
bit, .
geſege
ſoeutm
ſatim
Juir.
Vilen
nione
Diebat
lue Ae
an n
lld.
M

aucdet,
im cum
eeimini
Nede
tem hie
minj.
uam l
hadhi⸗
ie etll
Miditas
Ague,
iis re⸗
nadwe⸗
inper⸗
ttem &
glorie
Deo
xlaris
nejs
ut N
cilite.
51 14,
he.
Uinn.
lus
Mne

utabe-
Polo-
lel.
im, 6
Me⸗

6 Sp. DCXIV. DE MENDACIO. 575r

quanta in ſervitio veſtro in pra ſenti guerrd expenderim, & quante
apparatu nunc centra adverſeærios veſtres vobiseum provedere de-
ereverim. Ideo peto, ut nune in modieo pro me ſitis & literas vom-
mendatitias Domino Duci Poloniæ dirigatis, ut cœbptum bene in-
choeaium, halctusm videlicit deſpyonſatziozit, veſtra mediante majeſta-
te melius conſummatur. OQui KRea: id qnam devotus ſagiain. Er il-
le gaviſus, obtilit litteras de inſtansi negecio ordinazas. Ilto abenn-
te mutatæ ſunt litteræ in contrarinm, & ſignatæ bulla regia.
Cumque Palatinus litteras accepiſſet, perſpexit in ſehedula macu-
lam quandam exteriorem, ſicque concebit ſuſpicionem, venienique
ad ſaum quendam familiarem, aderi inquit, mibilitteras, ut ea-
rusn ſciam tenorem. Qutt Ferſpectis lirteris ea pavit dicens: Rogo,
ut Wei intuten, literas me vol'is expenere non arkctezice: guia nibil
aliud niß mortem mihi imminere video, ſi ens expoſusro. Sicgue
acceptislitteris Paletinzsatteri nimis impertune inſiſtebat & itæ
tenorem ipfſärum cognoſcebat. Ende graviter efferatus, nihil
niſi morten: Regis animo verſabat. Diſzimulata tamen ira ad LPhi-
lippum quaſi jacundans & congratulans intrabat. Vna igitur
dierum, FPhilippo ſecretiss in cubieulo cenftſtente, quia medige
nam in ut roque brachio incigerat, Palatinus nado gladio in atrio
regsli quaſi Ludens incedebat. Sioque aceedens ad cubiculum Re-
gir, oſiium clanculo pulſabat, & ingreſſas ſimili modo coranm Ke-
e ſe gerebat. Cui Kex: Mihene, ait gledium; quia non eft hic
Prut modo. Er ille, imo eſt locus, ut tu perfidiam tuam Iuas. Ers
Katinmi uno ictu cervieem ejus tetigit, nec ſecundzm vulnus appo-
uit. Casnque qui aderanht, eum impetere vellenz, ile aperto oKio
violenter exſiliens, fugemn dedit. Philippus tanen non Rne ra-
tione litteras mutaverat: quia pueha, quagm Oibo deſpon ſare cu-
piebat, conſanguinitate Philippum er matre conzingebat. Idee-
que Regi diſplicebat, us vir tam crudelis & impius & impradens
zam nobili virgini jungeretur. Adde Crantzii Saxoniam lib. 7.
cap. 28. qui more ſuo Arnoldum, pauculis verbis in melius
zhutatis, exſcripfit .
XXI.

Omnis circumventio in contractu inbonefta eſt;

Tom. IX. Cecc cc XXII.

754 MEDITAT. AD PANDECT.

= XXII. .
Aliqua tamen, inprimis in emtione & venditione, toleratur.
XXIII.

Id quod ad ſolam diſſimulationem eorum, quæ extra rem ſunt,

reſtringi oportet.
XXIV.

Diſſimulatio vitiorum & onerum, ipfi rei inbærentium, dolus

malus eſt.
XXV.
Omnis ſimulatio dolus malus eſt.
XXVI.

NHuc pertinent mendacia ſimplicia, tam ex parte venditoris,
quam emtoris;
XXVII.

Item facta, quibus emtor ad majus pretium offerendum oblique
inducitur.

XVXIII.

Propter falſa illa, ſiquidem ea cauſam contraccvui non dederunt,
totus contractus non infirmatur, ſed ſaltem ad læſionen
Jarciendam agitur.
icentia, ſe invicem conveniendi, quam Pomponius in L.
16. §. 4. de Miworibus contrahentibus, inprimis in em-
tione & venditione, dat, quamvis aliquid iniqui & inho-
nefſti admiſtum habeat, tolli in foro civili nequit, niſi hoc liti-
bus oppletum & obrutum videre volumus. Ipſæ tamen leges
noſtræ hanc licentiam tam arctis limitibus circumſcribunt, ut
hominibus aliquantulum providis non facile meruenda ſit. To-

tam

—
tamt
&ne
ditor
nizu

Tem
cere
üöre⸗
Gurn
limin
Chri
tione
Hey
toris i
ent.
nendd
dom
alili
Vinca
liann
oporte
lerile
ilomi
ilum
doni8
leſ
N
ſet,
den
Alij

ur.

n ſunt,

C

oris,

Aiu

erust,
en

ginl.
n ean-
iaho⸗
c liti⸗
leges
nt, u
1t 1.
lunn

SpP. DCXIV. DE MENDACIO. Xezy

tam ſcilicet licentiam iſtam ad diiimulationem reſtringimus;
& neg hanc quidem omnigenam. Vitia quippe rei & onera ven-
ditor diſſimulare nequit, ſed indicare debet, L. I. §. 1. de Actio-
nibus emti, L. 43. S. 2. de Contrab. emt. Itaque ſaltem ea, quæ
rem circumſtant, non ipſam ingrediuntur, diſſimulari & reti-
cere poſſunt, quamvis clare appareat, alterum, ſi certior de
iis redditus fuiſſet, vel plane non, vel non hoc modo contra-
turum fuiſſe. Cujus licitæ diſſimularionis exempla bina in Spe-
cimine LIX. de Dolo, medit. 2. commemoratæ ſunt, tertium
Chriſtus Matthæi XIII. 44. Pprobat. E contra omnem ſimula-
tionem damnamus, ac ad falſa & illicitas fraudes referimus.
Huc pertinent inprimis mendacia, non ſolum ex parte vendi-
toris in re ultra modum laudanda, L. 43. Ppr. de Contrabendaæ

emt. ſed & emtoris, in eadem plus, quam verum eſt, contem-

nenda, L. 9. pr. de Dolo malo. Exemplum hoc eſto: Titius
domum publice proſcriptam ſub haſta emturus, dum ipſe &
alii licentur, ad circumſtantes converſus: parum euro, inquit,
vincamne, an vincar? domus quippe ruinoſa eſt, & neceſſa-
riam reparationem poſcit, in quam aliquot millia impendi
oportebit. Quibus verbis deterriti, ut videbatur, emtores ce-

teri liceri deſinunt, ac domus Titio addicitur. Tum venditor

illum in jus vocat, & doli arguit. Reus non quidem factum
ipſum, ſed tamen læſionem negat, Præterea exceptione doli
boni & ſolertiæ permiſſæ ex L. I. §. 2. & 2. de Dolo malo, & L.
16. §. 4: de Minoribus ſe tuetur. Verum Cti Vitembergenſes
Titium doli boni fines exceſſiſſe, menſe Januario anni clo ILo-
CCXXXVIII, judicabant, ſed, in quid Titius damnandus eſ-
ſet, ancipites hærebant. Aliqui totam venditionem reſcin-

dendam, ac domumiterum proſeribendam eſſe, cenſebant.
Alii ante omnia inter loquendum dicebant, ut actor læſionem,

Ccc cc 2 nempe

756 MEDITAT. AD PANDECT.

nempe pinguiores licitatores verbis ipſis deterritos non ultra
Proceſſiſſe, probaret. Quæ via, etſi ordinaria videbatur,
multum tamen anfractus & ſumtuum habuiſſet. Placuit igitur
media via, ut actori, intra certum tempus pinguiorem emto-
rem ſiſtere liceret, ac, ſi hoc non poſſet, domus Titio addicta
maneret:; Dlieweil Gottfrieb Meyenburg bey Erſtehung des Hey⸗
niſchen Hauſes die Graͤntzen einer in Handel und Wandel vergoͤnn⸗
ten Solertiæ, nach zweyer Zeugen eydlichen, und durch die von
ihm ſelbſt zugeſtandene Umſtaͤnde unterſtuͤtzten Ausſage, in etwas

uͤberſchritten, ſo wird ſowol D. Johann George Heynen, als dem

zu deſſen Concurſe verordneten Luratrori frey geſtellet, binnen
Saͤchſiſcher Friſt einen beſſeren Kaͤufer mit genugſamer Sicher⸗
heit zu ſtellen, und dieſem ſodann das Haus zugeſchlagen, in deſ⸗
ſen Entſtehung aber gedachtes Haus Meyenburgen gelaſſen. Uebri⸗

ens ſeynd die angeſchriebene Unkoſten nebſt den Urthels⸗Gel⸗

dern von Meyenburgen zu bezahlen. V. R. W. Rat. Dec.
Dieweil die Rechte einen deutlichen Unterſchied zwiſchen dem

dolo, qui cauſam dedit contractui, und dem dolo incidente
machen, und, daß wegen jenes der ganze Handel null und

nichtig ſeyn ſolle, L. 7. pr. de Dolo malo, wegen des letzten aber
nur ad intereſſe geklaget werden koͤnne L. 1s. G. 3. & 4. de
Actioibus emzi verordnen, vide Ladoviei Doctrinaim Pan-
dectaruxe lIib. 4. tir. 3. 9. 2. dieſes auch der geſunden Vernunft und
den natürliehen Rechten uͤberall gemaͤß iſt, und denn die Meyen⸗
burgen beygemeſſene Gefehrde kein ſolcher dolus, qui cauſam de-
dir contractui, geweſen, geſtalt, wenn er das Heyntſche Haus
auch nicht verachtet, die Subhaſtation dennoch vor ſich gegangen
und zu dem Ende gekommen ſeyn wuͤrde, dieſemnach D. Heyne nnd

der zu deſſen Concurſe verordnete Curator ſich lediglich daruͤber,

daß das Haus zu wohlfeil weggegangen, und ſie dadurch verkuͤrtzet

wor⸗

wordel
fordert

ſoſſen
des⸗Ge

fubhe

lines ⸗
gangea

Aandee

Sinn
kuimes
le/ N
neſn ge
Here⸗
Aagad⸗
def
Htun
are 5
icc
che
nt
lth
gvid
cONI
Fiut,
nſe
en
ſet.

i

ſhen
ſen

——

n ultn

eba ,

tigime
Nemto.
aAdid

65 Me
tgonr
dis von
einas
Gls denn
Sinten
eade⸗
W

18,O

at. Dee.

de

cicene

ul id

ten ee

n Ler.
ſt und

Peyenn
, de-

Haus
augen
wennd
atuber,
etrtet

fob⸗

●

SP. DCXIV. DE MENDACIO. 757

