ſet. Quamobrem, ſi quis veneno hauſto paralyticus factus
eſt, veneficum pœna in articulo 130. conſtituta adfici opor-
tere credo. Saltem temperamentum ex articeulo 178. addo,
ut judex, ſi hoc ei æquum videatur, rotam & culeum in gla-
dium mutare poſſit. Fecerunt hoc Scabini Vitembergenſes
in reſponſo, quod in Specimine de Parricidio, medit. 14. G£
IS. commemoravi.

XVIII.
In ſecundo conatus gradu, quo is, qui venenum Jſumſit, priſti-
nam valetudinem recuperavit, ceſſat ultimum ſupplicium,
Jſed proxima tamen ab eo pœna inftigitur.
XIX.
Atque etiam tormenta decernuntur.
PPPPZ Se-

670 MEDITAT. AD PANDECT.

Jecundus attentati veneficii gradus eſt, quando, qui id hau-
S ſit, priſtinæ valetudini reſtitutus eſt. Tum quidem ulti-

mum ſupplicium ceſſare, ſed tamen proximam ab eo pœ-
nam infligi oportere, credo. Moveor, ut ſic ſentiam, &
atrocitate hujus criminis, quod ſecuritatem publicam & do-
meſticam maxime turbat, & a quo adeo homines omnimo-
do abſterrendi ſunt, & voce: peinlich; quæ in articule Ca-
rolino 178. poſita eſt. Quamobrem [Cti Helmſtadienſes
menſe IJunio anni 1713. maritum, qui uxori venenum dede-
rat, quum hæc id vomitu rejeciſſer, in perpetuum exilium
egerunt, virgarum vero ictum, quem ille etiam meruerat, ob
enixam ipſius uxoris deprecationem ſic remiſerunt, ut tamen
reum publice e civitate adpenſis virgis educi juberent. Quod
autem in hoc caſu Wernherus Part. X. Obſerv. forenſi 444.

n. 22. pag. 79 3. ait: Quum reus erimen omnino negat, etſi, gra-

viſſimis cum indiciis oneratum eſſe, appareat, tormentis locus
baud relinqui, ſed potius purgatorium jusjs randum decerni de-
bet; ne medium eruendæ veritatis durius, quam ipſa pœna ſit;
hoc Scabini Vitembergenſes in reſponſo menſe Auguſto an-
ni clo Io CCXXXVI. exarato, & in præcedente Meditatione
7. memorato neglexerunt, & fidiculis veritatem de rea ex-
quiri juſſerunt, additis rationibus: Obwol die Bretthauerin wle⸗
der geſund iſt, folglich allenfalls ein bloſſer Conatus uͤbrig bleibet;
Allhieweil aber der bloſſe ad actum proximum gekommene Cona-
tus eine harte Strafe verdlenet; So iſt Inquiſitin vor unſchuloig
nicht zu achten ꝛc. Supponit ernterus d. I. eo caſu, ubi nec
corpus damnum ex ſumto veneno ſenfit, non facile ultra perpe-
tuam relegationem procedi poſſe. Verum nos contrarium ſupra

oſtendimus. Et fac etiam, verum hoc eſſe. Tamen reo,

qui manifeſtiſſimis indiciis premitur, perjurium permitti
non

—
non
pcene

In tm
4

Inäm

1 no
ker ex
tnne
ut ex
llſto
turus:
tertian
Pete
Vener
Unter
Albue⸗
hoe
lonem
Fires
lu
ad

Peue
niit

—

gui id a.

nidem ul⸗
3b eo e

lentiam, 4A

licam &⸗

§ OmMnNie.

vticule
mſtadientes

num (ede.

m exiliumn
ruerat,b
ut tamen

. Qod

Nenſt 44

, eiſ,rt⸗

N

eyti, M

Auntie.
peno ſt;
gulto an.
feditatione
de rea er
nuin wi⸗
htg blebet
ene Con.
nſctulh

,Gi tet
perpe⸗

um ſupa

=

men 1e0,

permin

. Hen

*p. DCINX. DE VENEFICIO. r

non oportet; ipſeque ſibi imputet, quod remedium ipfa
Pœna durius ingenua confeſſione non avertit.
In tertio conatus gradu, quum venenum, anteguam ſumeretur,
deprebenſum eſt, omnia judiciz arbitrio permittuntur. HW

Infimus conatus gradus eſt, quando veneficus cum vene-
1 no, adhuc innoxio, deprehenditur. Hic pœna ſimplici-
ter ex arbitrio judicis pendebit, qui tamen cogitare debet,
tunc quoque reipublicæ & ſecuritatis domeſticæ intereſſe,
ut exemplum, quod alios terreat, ſtatuatur. Seneca lib. 7.
controv. 2. ſpeciem talem habet: Filius, quem pater abdica-

turus ter in judicium produxerat, ſemper abſolutus, poſt

tertiam victoriam deprehenſus eſt a patre in ſecreta domus

parte medicamentum terens, interrogatus, quid eſſet? dixit:

venenum, & velle ſe mori; & effudit, accuſatur parricidii.
Inter plures, quas Seneca memorat, defenſiones, optima eſt
Albucii, qui dixit: Won fuiſſe venenum; quum putarem, inquit,
odio eſſe patri meo, volui experiri affettum ejus, quomodo men-
tionem mortis meæ ferret. Itaque palam, & ita, ut interve-
niret pater, tenui. Sed ſic tamen effuſio, quæ potiſſimam
ſuſpicionem excitat, non elevatur. Ego itaque fidiculas

admoviſſem.
XXI.

Poæna ignis, guam priſeum jus Germanicum in veneficos ſta-
tuit, abrogata, ſed in Saxonia, quod ad paſcuoram infe-
D &tores retenta eſt;
XXII.
Id quod tamen ad quadrupedes reſtringi, nec ad volueres ex-
tendi oportet. H

Poe-

MEDITAT. AD PANDECT.

672
Pnam ignis, priſco jure Germanico in utroque Speculo
in veneficos ſtatutam, ſuſtulit, ut ſupra dixi, Carolus V.
& ſuſtulere quoque Saxones uſu fori; retinuit tamen Augu-

RKus ſeptemvir in Conſtit 18. P. 4. quod ad eos, qui paſcua

inficiunt. Quam legem ego, tantum abeſt, ut cum Carpzo-
vio ad eam def. 3. n. 2. inter odia referam, ut petius tanquam
ſecuritatis publicæ vindicem ſummum favorem mereri con-
tendam. Cave tamen, eam ultra mentem Auguſti extendas. Of-
ferebatur Scabinis Vitembergenſibus menſe Julie anni clo lo-
CCXXXVII. hæœc ſpecies: Ruſticus, quum ſementem ſuum ſu-
binde depaſci animadverteret, atque hoc a vicinorum galli-
nis fieri ſuſpicaretur, vicinos, ut gallinas ſuas contineant, mo-
net. Negant vicini, gallinas ([uas hoc damnum facere. Tum
ruſticus ſemen veneno miſcet, eoque agrum ſuum conſe-
rit, & ſic omnes fere vicinerum gallinas enecat. Vicini ci-
viliter ad damni reſtitutionem agunt. Sed judex, altiorem
de paſcuorum infectione quæſtionem ſubeſſe, ratus, inqui-
rit, ut loqui ſolemus, ſpecialiter, &, reo factum fatente,
collegium quoddam juridicum de pœna ejus conſultat. In-
rerloquitur hoc, jubetque ante omnia explorari, num quis in

agro illo jus paſcendi habeat? Paret judex, reperitque,

prædio cuidam equeſtri ſervitutem Paſcendi in toto illo tra-

Ru, atque adeo etiam in agro rei, deberi. Inſtructa hoc mo-

do acta ad Scabinos vVitembergenſes mittuntur. Et vide batur
in principio periculum capitis reo imminere. Paſcua erant,
quæ ille infecerat; &, quamvis pecora, quibus paſtura debe-
batur, non periiſſent, damnum tamen inſequutum fuerat,
quod ſolum de Conſtit. 18. verbis: Wann Schade darauf er⸗
folget; ad pœnam ignis ſufficere vult. Igitur, quum verba
legis aperta eſſent, Vlpiani in L. 12. §. 1. Qui &a qui-
us manumißi effatum: quod quidem perguam durum eſt,

ſis

tSsr
ſelita
di jub⸗
guſti,
ſturam

inſidiz⸗

s paſ

Gte
End mit
und, ſe
blnen
Vah,
ſhungd
ſeondes
WVoen
Ellaub
Vehe
enkin
ſochden
N dir
Vde

Quan

Auj

Mex

te eren

CarolSN.
men A..

i peleut
m Carp.
5 tinquun
jereri cor⸗
tenis,0.
nnichh⸗

n ſuum Il.

umn gall.
eini to.
te. Tum

conle⸗

Vicii e⸗
dtien
1s, inui
fatente,
Utat. In⸗
vis in
peritgle,
10 Uo t.
a hoe .
1 vigehiin
ſcua etanl,
un el⸗
un ſveta,

derouftn

um verbi

GS Ae
lun H

1

Sp. DoIX. DkE VENEFCO 672

ſer e lex ſc ripta eſt; in mentem veniebat, rogumque accen
di jubebat. Sed interceſſit atrociora meditantibus mhens Au-

guſti, qui non volucribus, ſed quadrupedibus innoxiam pa

ſturam præſtare voluit. Armentis, equis, ſuibus & ovib
inſidias nullas tetenderat reus, ſed volucribus ſaltem, ui bus
jus paſcendi non erat. Itaque ſic reſponſum fuit: Hat i wilit
in Guͤte geſtanden, daß er Gerſte mit Ratten⸗Puiver aufge t
und mit weiſſen Koͤrnern, welche ihm ein Bergmann mrkanfit⸗

und, ſo viel er vaͤchte, Spieß Gaaß geheiſſen, vermenget, auch ſol⸗

che Gerſte auf ſen ſog enanntes Hopfen⸗Land geſtreuet, wovon S
binen Graͤſin und Annen Reginen Thoͤnertin verſchiedenes PHuhner,
Vieh, welches davon gefreſſen, verſtorben; So wird er zwar in An⸗
ſehung des von der Graͤfin und Thoͤnertin ſelbſt eingeraͤumten Um⸗
ſtandes, wodurch er auf die Meynung, daß der Saame von Raub⸗
Voͤgelnig befreſſt en wuͤrde, gerathen, ingleichen der ihm gegebenen
Erlaubniß, die Huͤhner zu toͤdten, auch, daß ſonſt kin S Schad
Behe geſchehen, mit der in der Churfur ſtlich Sachſſhen n.
Conſtitution des 4ten Theils geſetzten Strafe verſchonet jed .
noch den Werth des getoͤdteten Huͤ hner⸗Blehes „wie nicht wernger
alle verurſachte Unkoſten, zu bezahlen angehalten uͤberdies 5 4
Landes auf 4. Jahr verwieſen. nie dee
XXIII.
Quando venenum, non necandi bominis, ſed furoris injiciendi
aut amoris conciliandi cauſa, datum, atque mors gura
eſt, ceſſat rota & caleus, ac gladius ſaltem
decernitur.
XXIV.
Nec remitttitur ultimum ſupplieium, quamvis bomo poſi aliaot
demum annos ew iſto veneno perierit. 4

Tvn. X. Q XXV

6c/4 MEDITAT. AD PANDECT.

XXV.
Quodſi non mors, ſed irreparabile damaun: ſequutum eſt, proæi-
ma ab ultimo ſupplicio pœna infligitur.
uod ſupra dixi, ordinariam veneficii poœrnam locum ha-
A bere, tametſi non mortem, ſed ſaltem immedicabilem
morbum aliudve irreparabile damnum attulerit, reſtringi
oportet ex L. 3. §. 2. ad legem Corn. de ſicariis ad ea ſola
venena, quæ, hominis necandi cauſa habentur. Igitur ſi

quis venenum, non ut necet, ſed ut in rabiem agat, porrigit,

qualia venena reperiri, & Zachias lib. 2. tit. 1. quæſt medico
legali 17. & experientia teſtantur, ſi furor vel dementia ſe-

quatur, rota & culeus, quin ſecundum L. 38. §. 5. de pœnis

etiam gladius ceſſabunt, atque pœna ab ultimo ſupplicio pro-

xima ſaltem irrogabitur. Quod & in amatorio poculo, ſi is,
qui id haufit, non pereat, verum eſt, propter allegatas LL.
At quid ſi pereat, ſed poſt aliquot demum annos, id quod
Petro Lotichio Secunde accidiſſe, Hagius de Eita Lotiebii, &α
Adami in Eitis Germanorum medicorum pag. 51. & Philoſopho-
rum pag. 101. commemorant: Petras Lotichius Secundus Bo-
noniam, ſtudiorum jam olim matrem, ſe contulit. Quo loco
poſſumus dicere, quod apud Poctam Dido de adventa DRnea

queritar . . . „ „1.
Felhix, heu nimium felix, fi littora tantum

Nunquam Dardaniæ tetigiſſent noſtra carinæ.

Ita felixæ ſuiſſet, Deo volente, bic noſter, ſi Bononiam nunquam
veniſſet. Mam quum ibi nobili quodam Bavaro, canonico Mo-
nacenſi, contubernali uteretur: cepit canonicus amare foris,

guod domi habebat. Idboſpita animadvertens.
Medea animo ægra, amore ſævo ſaucia,

permoleſte tulit: juvenisque amorem delenimento, ſeu amatorio

poculo, Abi conciliare eſt aggreſſa, idque boc modo. Appoſuit
aliquando duobus illis uſcula, ac de more gentis ſingula. Tki

ſin

4uum

itum
cunill
neniſe
pi:
feverſ⸗
le febr
ungues
Fult.
tni
dam4.

Er!
ſobria

-—,
Geſſor,

dSTS.
rimo
zigiſet.
VE
Udere

Qode
6

N.

Vel
ſel,n
l,
un
2nd
nedi

—

nef, ug
n locum h.
medicebilen

—

„ eſttug

ad es ſal
„ linnl

1, por bH

ncß miii
Mentis ſ-
feut
Plcopro.
Oedlo,dis,

lioumll.

ibii, G

Hioſop .

rdees Ho.
Quo lor⸗

t

k.
Itſin
Lonoti k-
mno ith

ſut nimi

*

SP. DClY. DE VENEFICIO. So;

guum Lotichio pinguus, nobili maerius, ſed intoxicatum, præ-
itum eſſet: ille, gui a pinguibus nætura abborreret, ſuum jus
cum alterius comzintat. Veram ſimul ac ſorbere cepit, vim ve-
neni ſenſit, defectione animi concidit. Mox furibundus arma ra-
pit: Ericto giadio ventubernælen: invadit. Poſt paululam ad ſe
reverſus, hauſßto oleo olivarum partem veneni vomitu rejecit. In-
de febri maligna corripitur: quæ quum abtiſſet, & capillus &α
ungies deciderunt: animoque ac corporis hbabitu mutatus appa-
ruit. Ac remanſerunt mali religquiæ, dum vixit. Nam quor-
annis ſub autuimnunm rerruduit vis mortiferi veneni, cum qua-
dam deliratione && febri. Zundem, morbo ilo de more redeunte;,
Jebri ordente caninumtut, placide uitimum vitæ diem clauſit Hai-
dellerge, annzo milleſimo, giingenteſimo, ſexageſimo, die ſe-
ptimo Wovembris: quum annum dtatis trigeſimum ſecundum at-
zigiſet. Intereeſſerunt hic inter philtrum & mortem quinque

vel ſex circiter anni, qui tamen veneficam a meritiſſima pœna
liberare non debebant.

XXVI.
Etiam vitioſa alimenta venenum ſunt.
XXVII.
Quod veneficii genus quidem in jure quſtinianeo indulgentius tra-
ctatur, quin aliquando permittitur, imo pracipitur;
XKXVIII.
Sed tamen, ſi homo exeo pereat, ſummum ſupplicium meretur.
Tgnonun- vulgo, at peſſimum & reipublicæ pernicioſiſſimum
I veneficium exercent, qui corrupta vel vitioſa alimenta,
ſeu, ut cum ſacro codice, 2 Regum IV. 4o. loquar, mortem in
olla, præbent venduntve, laniones, coqui, piſtores, cupe-
dinari, fartores, œconomi, œnopolæ, cereviſiarii, ceteri.
Quam tetra peſtis his alimentis inſit, medici rectius, quam JICri
agnovere. Vide inprimis Fortunatum Fidelem de Relationibus
medicorum, ſeu, quo falſo titulo ſive ab Ammanno, ſive a Tar-
Qb qH 2 . OVIO

676 MEDITAT. AD PANDECT.

novio, editus fuit, Z omam Keineſium in Scbola g ctorum me-
dica, lib. 1I. ſect. 4. de Eitiis eduliorum præcavendis, pagi 124.

ſeqq. Miror ſæpe, in jure Juſtinianeo frequens hoc veneficii
genus nec memorari quidem „ nedum puniri, quin & per-

mitti, ac aliquando præcipi. Nulla ejus mentio in titulis de

DTilitio editto & de L. Julia de annona, in quibus eam maxi-

me quæſivi, fit. Equidem in L. I. §. 11. de Oficio præfecti urbi
cura carnis omnis ad curam præfecturæ pertinere dicitur, ſed
eatenus ſaltem, ut juſto pretio, non etiam ut incorrupta,
Præbeatur. Saltem in L. I C. de Canone frumentario urbis Romæ
præfecti frumentum, quod provinciales populo Romano
alendo conferebant, eo tempore, quo ad urbis portum perve-
nit, ad ſpicere, ne quid in eo ſit viti, jubentur. At parum hoc
eſt, ſi cum immani illo privilegio conferatur, quod fiſcores vi-
tioſas impune vendere permitrtit in L. t. §. 3. de Zdilitio e.dicto,
atque adeo præfectis, ut ſpeciebus corruptis, quæ per ſemet

erogari ſine querela non poſſint, novam portionem miſceant,

hujusque adjectione corruptionem velent, ac ſic damnum a
fiſco avertant, contra jus naturæ præcipit in L. 1. C. de Condi-
tis in publieis horreis. Neſeiverunt itaque conditores hujus Ie-
gis, quod Galenus de Natura bum. 3. Novimus, inquit,
quod comeſſe ſemiputridum triticum famis neceſfitate com-
pulſi quidam, communi morbo ex communi cauſa arrepti
ſunt. Et profecto omnis præbitio, ut " lpiani voce utar, vitio-
ſæ annonæ eſt veneficium, aliquando culpabile ſaltem, ali-
quando fraudulentum, ac perinde, ut abortionis vel amato-
rium poculum in L. 4 8. §. 5. de Pœni 4,„ ſummo ſupplicio di-
gnum, quando nempe iſtam vitioſam Annonam morbos gigne-
rye præbitor ejus vel ſciebat, vel ſcire debebat, atque etiam ho-
mo vere ex ea periit. Nam quid intereſt inter hujusmodi præ-
bito-

—
bitore
mors
Honici
Ego i
anno
rierun
Ktragen
icum
is exc
ſchlin
nicht
Wae,
lehabt,
Dben,
Pel,/
den,
1696.
ſunm
Diea
ſen an
Dkoche
aufge
re ihn
Geb⸗ e
urz;
defie
ſcinc
UUc
haͤns

nicht

(Ctorumgt.

1, e

loe venefei

oine per
in tituls
eamhun-
reſalliunt
icitur, ſe
incorrupen
IrHir Aont
) Rommano
arom ho
hlcores i⸗
rivekihe,
per lenet
mileetnt,
mnbun ¹

e Condi⸗

Dujusle.

Atate con.
uſa mnnl
Utah 1o⸗
ſilten &
vel Adl⸗

bos giht⸗
etiam .
mocli Ne
bio

SP. DCIX. DE VENEFICIO. 677

bitorem, & inter illum, qui vulnerare ſaltem jubet, qui, ſi
mors ſequatur, verus homicida eſt ſecundum cap. ult. de

Homicidio in6 Adde L. t;. pr. ad L- Corneliam de ſicariis.

Ego itaque illum œconomum, cujus fraude & improbitate
anno 677. duodecim convictorcs in academia Lipfienſi inte-
rierunt, ad gladium damnaſſem. Quibus ille dapibus hanc
ſtragem fecerit, Pæulus Ammannus in Irenico Numæ Pompi-

lii cum Hippocrate p. 177. ſeqq. hunc in modum ex actis publi-

cis excerpſit: Das Brodt iſt von Oſtern bis Pfingſten ſehr
ſchlimm geweſen, klebricht, delckicht, riechend, oder ſtinckend,
nicht ausgebacken, wie eine Blinze, endlich auch wie eine
Walze, und ſehr ſchwer, am Montag haͤtten ſie noch Brodt
gehabt, welches ganz breit geweſen, warm auf den Liſch ge⸗
geben, unt erſchiedene mahl ſind Haare, Pflaſter, Naſenpoͤ⸗
pel, Stücke Kaäͤmmel und Wuͤrmer darinnen gefunden wor⸗
den, der Ratten⸗Drecker zu geſchweigen; die Chriſt⸗ Stollen
1626. waären ganz hohl und bitter geweſen, auch keine Bro⸗
ſamm darinne, haͤtten geſtuncken wie alte garſtigr Seiffe;
Die Suppen haͤtten geſchmecket wie Unſchlicht, weil die be⸗
ſten auf die Gaſſe verkaufft wuͤrden; Das Fleiſch waͤre halb
gekocht, hart, unabgeſch aͤumet, noch blutend, ohne Wuͤrtze

aufgetragen worden, und, ſo oft als ſie Fleiſch gegeſſen, waͤ⸗

re ihnen geweſen, als wenn ſie Gift im Leibe haͤtten; Das
Gebratene haͤtte gerochen, und geſchmecket wie ſ. v. ein
Jurtz; Der Oeconomus hat verſpeiſet magere Aüͤhe, welche
die flieſſende Peſt und duͤrre Iranzoſen gehabt, an dem Ge⸗
ſchlinck ſind Beulen geweſen, wie Tauben⸗Eyer, Heydruͤſen,
und garſtige Geſchwuͤhr: Die Colaunen (a colo inteſtino)
haͤtten ſtets nach der Herberge gerochen; die Zugemuͤſe ſind
nicht geleſen worden/ abſonderlich iſt der Gritz klebricht, bit⸗
Qa qddq 32 ter,

MEDITAT. AD PANDECT.

ter, und ſtinckend geweſen, angemacht mit ſtinckendem Jette,
und garſtigen Lein⸗Oehle, e gropria confeſſione inquiſiti; Das
Sauer⸗Kraut waͤre gleichfalls ſtinckend und voller Wuͤrme
geweſen; Der Rofend waͤre im Beſſel gebrauer, ungegohren
aufgetragen, und haͤrteͤffters ſo eine dicke Haut gehabt, als
immer ein TCrommel⸗Boden haben kan.

CO10νL L 1kIM.

Diximus in meditat. 17. venefico tunc, quum, qui venenum
ſumſit, priſtinam valetudinem recuperat, ulrimum
ſupplicium remitti. Excipiendus tamen eſt caſus, quoad
venefieium, parricidium in linea recta accedit. Exem-
plum filii, qui patri venenum miſcuerat, quo mater per
errorem ſumto in graviſſimum morbum inciderat, ægre-
que ſanata fuerat, gladio puniti, in Specimine de Parri-
cidiis memorabitur.

SPECIMEN DCN.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XIrIiII TIe. IX

DE
P ARRICIDIO.

1.
Pæna eulei non eſt dura.
II.
Arque adeo non temere in gladium convertenda.

III.
Cauſæ, propter quas boc liceat, regula comprebenduntur.

IV.

.

Man
je⸗

P
H
1. 12.
manit
ſolvun
inland
ettate
miens.
Müer
Preta
leriſt
luſſce
exemp
tumit
ſeerer
wrin
ratio
ſpont
le, mn
geri,
MMnn
Keadde
Nemſ
deſſar
teq

—rn.
i; De

Wuürne⸗

Ugegohren

vepenum
ultimum
, guoad
Exem-
ter der
n, Egre.

e Pur..

rnn

CT

SP. DCX. DE PARRICIDIO. 679

Moderatio inculpatæ tutelæ etiam parricidium excuſat, aut ſal-
tem, ſi exceſſus appareat, pœnam ordinariam mitigat.

Pan culei, in parricidas ſtatutam, duram vocant pleri-

que interpretes; parum commode profecto. lud de-
mum jus durum vocatur, quod æquitati non convenit,

L. 12. §. 1. Qui & a guilus manusiſſi. At parricidas, qui hu-
manitatem omnem exuunt, ipſoque naturæ vinculo ſeſe ex-

ſolvunt, atrociſſime puniri, & exemplum ſtatui, quo alii ab
infando facinore abſterreantur, æquifſimum eſt. Ergo gravis
eſt & terribilis culei pœna, non dura, ſed delicto ſuo conve-
niens. Ex quo porro conſequitur, Ctos hos intempeſtive
miſericordes eſſe, qui legem iſtam, tanquam duram, inter-
pretatione ſua fere ſemper molliunt, atque ad hoc quamlibet
leviſſimain rationem, ac, ut vulgus loquitur, fatuam cauſam
ſuſſicere credunt. Nimia eſt hæc fecilitas, cujus tamen paſſim
exempla exſtant, inter quæ refero, quod Auguſtus apud Sueto-
nium in vita ejus cap. 32. manifefſte parricidii reum, ne culeo in-
ſueretur, quod non niſi confeſſi afſiciuntur hac peœna, ita fer-
tur interrogaſſe :Certe patrem tuum non occidiſti 2 Contraria
ratione Bergerus in Ceconomia juris pag. 1226. propter ſolam
ſpontaneam confeſſionem culeum in gladium mutatum fuiſ-
ſe, memorat. Neutrius, Auguſti legem cavillantis, & Ber-
geri, plane ſine lege loquentis, lenitatem probo. Equidem
non omnem poenas parricidarum mitigandi facultatem magi-
ſtratibus & collegüs jauridicis abjadico, ſed circumſpeéctio-
nem ſaltem commendo, ne jus lenitate corrumpatur, & ne-
ceſſarins ad ſecuritatem publicam ferror tollatur. Regulam
requiris? Dabo. Ex quibus cauſis ſimplicis homicidii pœna
muta-

680 MEDITAT. AD PANDECT.

mutari poteſt, ex iisdem & parricidii, ita nempe, ut, ubi
in ſimplici homicidio exilium perpetuum & virgarum ictus
pro gladio, in parricidio gladius pro culeo ſubſtituatur:
Rem exemplo illuſtrabo. Vir uxorem duxerat, peſſime mo-
ratam, rixoſam, furacem, aut potius, ut cum legibus lo-
quar, res mariti ſubinde amoventem. Caſtigarat illam ſæpe,

tra ctarat etiam durius, quam maritum oportet, ipſe quoque

rabidus, & in iram & rixas pronus. Sed profecerat nihil.
Igitur quoridiana jurgia & prœlia committebantur. Tan-
dem uxor aliquando, ſibi iterum verbera imminere, per-
ſentiſcens ad pugnam ſe parat, duasque mulierculas, fami-
liares ſuas, in ſubſicium locat. Supervenit maritus, & ri-
Xari ac convitiari de more incipit. Tunc mulier familiares
ſuas, in ſuppetias evocat, & cum his in maritum invo-

lat, qui, nec Herculem contra duos, nedum tres, conſiſte-

re poſſe, ratus, fugam capeſſit: ac in conclave ſe abdit, peſ-
ſulumque obducit. Fecerat quidem ita fibi munimentum
inexpugnabile, ſed calore iracundiæ adhuc inflammatus, ac
ſecum reputans, quam ſibi totique ſexui virili hæc lsti-
tatio ignominioſa foret, conſpectus forte macheæram,

Pallaſch, & fuſcinam, Trenchir-Gabel, veteres & rubi-
ginoſas, corripit, hisque armatis fores recludit & pugnam

renovat, atque in hac uxorem confodit. Fit igitur parrici-
dii reus, atque ad culeum damnatur. Damnatus appel-
lat; & acta ad [Ctos Vitembergenſes feruntur, qui miſe-
rum menſe Februario anni clo 19 CCXXXVII, a culeo ab-
ſolvunt, & pro eo gladium ſubſtitaunt. Nempe, ſi ſim-
plex homicidium commiſſum fuiſſet, moderatio inculgatæ

tutelæ obtendi potuiffet, non ita quidem, ut ea penitus

reum ab omni poœnaz liberaſſet, ſed eatenus, ut ſeeubdum
ar-

—
artien
pter

Ultimo

dio ad
bat.
Vis ira
Weibe
bon ſe
worden
Detent
Holb in
digen
ſcone
tele!
Hen n
liu 9
Incvii
ſt uſ
nord
bayeed
holrn
ſlben
deß di
iten 0
nd g
dn
ben

110

—

e, Ut,

Nrum icku

Ebſtituatn

eſlime mo⸗

legibrs .

lam ſepe,

ſeuo e.

erat nihi
ur. Tan-
lere, per⸗
45, faml.
, &n.
Wwiliates

Acn inre. .

colliſe.
gie, vel.
mentum

3r, c
lec lati-

cheram,
& wwdbi⸗
pugnan

1 21..

ni mnile.

Pleo b-

nculele
periimu

Sp. DCX. DE PARRICIDIO. 61

articulum Carolinum 1I42. in ſne mors ſaltem remiſſa, pro-
T
pter gravem tamen inculpatæ tutelæ exceſſum proxima ab

ultimo ſupplicio peœrna inflicka fuiſſet. Id quod in parrici-

dio ad culeum in gladium convertendum abunde ſufficie-
bat. Vide cap. 1I. X. de bis, qui Elio occiderunt; ubi gra-
vis ira inter excuſationes parricidii allegatur. Quapropter

ſc reſponſum fuit: Iſt Hoͤfern wegen eines an ſeinem Che⸗

Weibe begangenen Mordes die Strafe der Saͤckung zuerkannt,
von ſeinem Defenſore aber dagegen verſchiedenes angefuͤhret
worden. Ob nun wol in den Acten keine Spuhr des von dem
Defenſore vorgeſchuͤtzten Wahnwitzes zu ſinden, und alles des⸗
halb in der Defenſions-Schrift angefuͤhrte auf einen unbaͤn⸗
digen Jagzorn, Bosheit und Unvertraͤglichkelt mit jedermann
hinauslaͤuft, ferner dem vermeynten moderamini inculpatæ tu-

telæ theils die bey dem Handel gegenwaͤrtig geweſene Zeugin⸗

nen nicht beypflichten, theils der daben vorgegangene Exceſſ
allzu grob und unverantwortlich iſt; Bey welcher Bewandniß
Inquiſitens Defenſor nichts, ſo dieſem wider die Todes⸗Stra⸗
ſe zu ſtatten kommen moͤchte, ausgefuͤhret; Alldteweil aber des
ermordeten Ehe⸗Weibes uͤble durch die Defenſional- Zeugen
beygebrachte Auffuͤhrung gegen Inquifiten, und untreue Hauf⸗
haltung, groſſen Anlaß zu der beſtaͤndigen Uneinigkeit mit der⸗
ſelben auch den letzten Haͤndeln gegeben, naͤchſtdem Inquiit,
daß die erſtochene Frau mit Beyhuͤlfe der Berchin und Lippold in
einen Complor wider ihn, und mit den Thaͤtlichkeiten den An⸗
fang gemachet, mit groſſer Wahrſcheinlichkeit behav'tet; So
wird Inquiſit, nach Maaßgebung vorigen Urthels, zwar am Le⸗
ben, jedoch nur mit dem Schwerdte, geſtrafet,

682 MEDITAT. AD PANDECT.

Error in perſona commiſſus parricidii penam ceſſare, atque
ſimplici ultimo ſuptlicio locum facit.

Idque nullo discrimine, Kve guis tertium occidere voleni, paren-

gem obtruncet.
VII.
Sive parentem interfecturus tertium, de quo non cogitavit,
necet.
VIII.
Error tamen in ipſis parentum perſonis commiſſus, dum pater
pro matre, vel mater pro patre, orciditur, parricidæ
ad mitigationem non prodeſt.

n illa ipſa, quam ante memoravi, ſpecie alia quoque cau-
ſa nos, ut culeum in gladium mutaremus, movit, error
ſcilicet in perſona commiſſus. Parricida quippe conſtanter,
ſe unam ex ſatellitibus uxoris vulnerare voluiſſe, ſed ictu
aberrante uxori plagam inflixiſſe, adfirmabat. Equidem non
poterat hie error ultimum ſupplicium avertere. Hominem
enim occidere voluerat. Error ergo in perſona commiſſus
aaimum hunc & dolum non tollebat, L. 18. §. 3. de Injuriis,
Cunſtit. Elect. Sax. 6. P. 4. Ceſſabat tamen aſperrima parrici-
dii œa, quoniam mens uxorem interficiendi non adfuerat.
In meficiis autem voluntas ſpectatur, non exitus, L. 14. 294
L. Cornaliam de Sicariist. Et ſic jam olim Scabinos Lipſien-
ſes reſponcsiſſe, Carpzovius D. 4. Conſtit. 6. def. 3. n. 6. teſta-

tur, quos aceo ſequi non dubitavimus, atque ſic reſpondi-

mus: Obwol Inquiſit ſonder allen Zweifel den Vorſatz, einen
Menſchen zu verwunden, alſo wenigſtens animum occidendi

indirectum gehabt; Alldieweil aber Inquiſit dabey, daß es nicht
ſo⸗

—

ſowol
wenigl
ckunge
ded al
in per
Eem
Xl. 7
hact ei

Vter

welchen
geſendee
ſen, ſ!
efang
Wege
verurt
lucht
vollzo
de

14l L.

Ciümc
Nane
be err
Nend

ure, gtt

enh hone

AMiuli⸗/

n ſoler .

ile

Cbe cid.
vit, error
nſtanter,
ſol ietu
em non
Dminet

1 parri-.
Aafnert
14
. telta-
hend⸗
6e ann
ecice

itt
6

Ten

Sß. DCX. DE PARRICIDIO. 6832

—

ſowol ſein Ehe⸗ „Weib, als die Lioppoldin gelken ſollen, beharret, alſo
wenigſtens die harte auf das Parricidium geſetzte Strafe der Saͤ⸗
ckung abgehet; So wird Inquiſit, nach Maaßgebu bung vorigen Ur⸗
thels, zwar am Leben, jedoch nur mit dem Schwerdte, geſtrafet.
Sed altior quæſtio videtur de contrazio caſu, quo quis nem-
pe parricidium intentans per errorem ſimplex homicidium
in perſona, de cujus nece nunquam cogitarat, committit.
Exemplum, quod Venetiis anno 1677. con tigie; in zomo
XI. Theatri Europæi pag., 849- Hoc refertur: Zu Venedig
hat ein Goldſchmied, Namens CGio Michaeli ſeinen leiblichen
Vater, ſo gefangen ſaß, mit Gift umhrin igen wollen, zu
welchem Ende er ihm erliche darvon zugerichtete Speiſen
geſender, weil aber der alte Mann nicht viel darvon genoſ⸗
ſen, ſo hat das Gift nicht viel bey ihm geror rcker et, deſſen Mit⸗
gefangener aber, ſo das uͤbrige verzehret, iſt geſtorben⸗.
Wegen ſolcher greulichen Ue Relehat würde ge ebach. er Sohn
verurtheilet, daß ihm beyde S 18 e n3 der Kopf abgehauen
und geviertheüt werden ſolte; weil ſich aber derſelbe mit der
Ilucht davon gemacht, ſo iſt dieſes Urthel an ihm in efigie
vollzogen worden. An non tunc P ena parricidii locum inve-
nit? Sentient ſic ſine dubio aliqui, & nobis illam ipſam L. 14.
ad L. Cornel. de Sicariis, qua voluntas, non exitus, (ſpectari
jubetur, occentabunt. Verum eam le ege m, obſeurioribus ver-
bis conceptam, ex clariore L. 79- de Kegulis juris explicari
oportet, quod ſcilicet nec ſolus eventus, nec ſolum conſilium,
ſed urrumque deſideretur. Ceſſabit ergo ob eventum non
ſequutum etiam hic Parrieichi pe pœna, ac reus ſaltem ad gla-

₰

dium damnabitur. Unus tamen eſt caſus, quo error parricidæ

plane non proderit. Infra in §. 14. memorabitur, ubi nem-
pe error in perſonis parentum commiſſus fuit, & mater ve-
nenum, quod filius patri miſeuerat, per errorem hauſit-
Rrrrz. IX.

684 NEDITAT. AD PANDECT.

X.
Jus Juſtinianeum cædem propinquorum collateralium, &¾
afinium in linea recta, parricidium quidem abppellat,
ſed gladio ſalien punit.
Jus Carolinum pœnam eorum, qui conſanguineos occidunt,
exaſperari jubet, ſed de afinibus nibil addit.
Jus Saxonicum electorale exaſperationem hanc ad interfectores
adqknium extendit.
XII.
Id quod ex Carpzovii aukctoritate etiam in religus Germauiæ
Jora introduétum eſt.
XIII.
Voces Germaxicæ: Sippe, geſippet; explicantur.

Peen novendecim annorum ſororis ſuæ maritum vene-
no neçarat, nec erimen diffitebatur, ſed minorem æta-
vem, cujus miſeratio ſecundum L. 37. §. I. de Minoribus judi-
cem ad mediocrem pœnam producere peteſt, quin imo ex
nonnullorum opinione debet, allegabat. Et cogitabamus
jam, quum de cauſa deliberaretur, culeum, quem jura in
veneficos ſanciunt, in gladium vertere, quum referens
commode moneret, non ſimplex homicidium, ſed parrici-
dium ſubeſſe, atque adeo binas pœnæ exaſperandæ cauſas,
quas ambas minor æ&tas avertere non poſſet, apparere.
Tum diſputari cœpit, verumne parricidium commilſſum ſit⸗
Res extra Saxoniam noſtram in agro Luneburgico conti-
gerat. Et vicit ſententia, parricidium cum veneficio con-
junctum eſſe. Sic igitur a ICtis Helmſtadienſibus menſe Ja-
nua-

—
nuar

ſitii, G
gen Bal
ſeſh
Deynrn
richt,
ſſchte her
Piglcher.
n Kod
iin Cethe
ſertenen
tlea,
biinge
ſen dnn
Par z
rſt i
ſo das 4
Vryft
Nertlche
ſrcgkit
Dah
Horden
lubet
Peratio⸗
1, Se
als,G
egbiris
goilwi⸗
DZovii

—

lliun,

pelon

oleilitt,
5,

tenfacng

mnoie

r.

m velk⸗
emn &ta⸗
1juci⸗
lmo ey
abarmus
juns i

telereld

hannii.
Caulis,

parere.

10 cl N

el⸗
I

SP. DCX. DE PARRICIDIO. 685

nuario anni clo 1o CCXIX. reſponſum fuit: Wuͤrde Inqui-
ſitin, Catharina Eliſabeth Barßin, bey ihrem gethanen freywilli⸗
gen Bekaͤnntniſſe, daß ſie ihrem verſtorbenen Schwager, Chri⸗
ſtoph Barthelſen, in einer kalten Schaale Fliegenſtein, in der
Meynung, ſelbigen dadurch um das Leben zu bringen, beyge⸗
bracht, nochmalen vor oͤffentlich gehegtem peinlichen Halß⸗Ge⸗
richte verharren, ſo wird ſie, nach Inhalt Kayſer Carls des V.

peinlicher Hals⸗Gerichts⸗Ordnung, mit dem Waſſer vom Leben

zum Tode gebracht. V R. W. Kat. Dec. Es hat die Inquiſi-
tin, Catharina Eliſabeth, freywillig geſtanden, daß ſie ihrer ver⸗
ſtorbenen Schweſter hinterlaſſenem Ehe⸗Manne Chriſtoph Bar⸗
thelſen, Fliegenſtein, in Sinn und Meynung, ihn um das Leben
zu bringen, vermittelſt einer kalten Schaae beygebracht, immaſ⸗

ſen denn derſelbe einige Tage darauf verſtorben. Nun moͤchte

zwar zu ihrer Defenſion angefuͤhret werden, daß die Thaͤterin
erſt 19. Jahr alt, und annoch minderjaͤhrig ſey. Es gewinnet al⸗
ſo das Anſehen, ob muͤſſe Inquiſitin mit der ordentlichen auf die
Vergifter geſetzten Strafe verſchonet, und nur mit einer auſſeror⸗
dentlichen beleget werden. Alldieweil aber der Thaͤterin Minder⸗

jaͤhrigkeit, bey hervorſcheinender ihrer ſo groſſen Bosheit, in keine

Betrachtung kommt, da zumal hier kein bloſſes veneficium vor⸗
handen, ſondern noch ein parricidium dazu kommt, per ea, quæ

habet Carpz. Quæſt. Crim. 13. n. 2). 30. welches ſonſten eine exaſ-

perationem pœnæ nach ſich ziehet, Conſtit. Crim. art. 130. 8
137. So haben wir ihr die in dem 130. Artickel der Peinlichen
Hals⸗Gerichts⸗Grdnung geſetzte Strafe zuerkannt. Legem
requiris, quæ nos, ut ſic judicaremus, moverit. Ego quo-
que illam, quum reſponſum conficiendum eſſet, ſedulo re-
quiſivi, ſed aliam, quam quæ in reſponſo allegata fuit, Car-
pzovii nempe auctoritatem, reperire non potui. Fruſtra
Rrrr 3 eam

486 NMEDITAT. AD PANDECT.

eam in jure Juſtinianeo quæres. Nam in s. é6. I. de Publicis

judiciis non: aff sitatis; legendum eſt, ſed. iongt,ue n
admodum ex fonte ejus, L. un. C. de bis, qui parentes vet lihe-
vos occiderunt, luculenter apparet. Deinde, quæ vulgo alle-
gantur, leges rT. Wσ9. J. I. de L. Pompeja de Parricid. ſaltem de
conſanguineis & affinibus in linea recta loquuntur, & ho-
rum quoque interfectores; etſi parricidarum appellatione
compleétantur, ſolo tamen gladio puniunt, nec de exaſ-
peratione quidquam habent. Exaſperationem hanc demum

articulus Carolinus 137. verbis: nahen geſipten Freunden;

addidit. At enim vero etiam hic articulus ad ſolos conſan-
guineos pertinet, nec ad affines extendi poteſt. Equidem
W'achterus in Gloſſario Germanico art. Sippe vocem Sippe,
latine cognationem, affinitatem, & angeſippet, agnatum affini-
tate jund Ktum vertit. Sech vellem, Wachterus nobis locum ex
priſcis juribus aut probatis auctoribus Germanicis pro do-

étrina ſua ſtabilienda commemoraſſet. Ego illum nondum

adhuc, ſed contrarium potius, ſemper ſcilicet die Sippe der

Schwaͤgerſchaft opponi, inveni vVide modo Speculum Saxo-

nicum lib. 1. art. 3. & 17. ubi die Sippe in ſeptimo gradu co-
gnationis finiri nec ultra extendi dicitnr. Trahi huc forſan
Poſſet cap. 370. n. 5- Juris Alemaanici, in quo ſic compila-
tor: als Srr du dein ſelbs Sippe meiden ſolt, zu der vierdten Sip-
pe, als ferr du ſolt auch meiden zu der Ebe, alle die Menſehen,
die dem geſippet ſint, bey dem du nun einmabl gelegen biſt, zu
der Ebe, oder zu der Unebe, und das beiſſet ſebwäug erlich Sifpe.
Verum hæc ipfſa verba ſatis oſfendunt, adfinitatem a cogna-
rione, der Sippe, diverſam eſſe, neque hac voce aliter, quam
ſi: ſchwaͤgerlich; addas, comprehendi., Repeto ergo, quod ſu⸗
pra jam dixi, Carpzovii auctoritatem unicam eſſe, in qua
ſententia Helmſtadienſis nitatur, legem. Sed ais: quis un-

quam,

—
qam
ſpond
tell,
Xonici
ſua er,
c decu
guane

Opinio

ge lo
ſubjes
ſuos ſi
er Nlis⸗
E Cer
ſahs. b
Cdmn
Penat
ie e⸗
Aimn
nilipt
Wnican
lerptete
ni con
Vantit

N

—
Ge Pilſe

it e.

ter verlie.
vulgo ele⸗
ſaltem &
tur, ho⸗
ppellaione
e de eiit
ne demum
Freunden;
5 Conlal-

d AMi⸗
locum er
pro dh⸗

Nondum

Dpe der
, M=-
qu co⸗
c forlat

1 Callt
guo lu⸗

3 in n
qvis in
lan

SP. DCX. DE PARRICIDIO. 687

quam, malim, Carpzovio legislatoriam poteſtatem dedit? Re-

ſpondeo: uſus fori in tota Germania dici nempe non pe-
