aliq uantulum aberravit „ de quo vide l 38 de Verb ſignif-
Monſtra ea ſunt proprie, quæ & corpus deferme habent &
anima humana non ſunt prædita. Id vero e veſtigio non ſtatim

apparet. Apparebit vero creſcentibus annis. Qui ante occi-
dit, quantacunque etiam pPartus fuerit deforn ilas, Periculo
Aaa 2 ſeſe

27 2² MEDITAT. AD PANDECT.

ſeſe exponit homicidii committendi, pœnamque aliquam ſuſti-
nebit. Sic infantem illum, quem Hafniæ nuper piloſa facie,
uno oculo in media fronte Cyelopum more poſito, roſtroque
vulturnino natum in Dierio Trevoltienſi de M. Ianuario anni
elo Io CCXII. legimus, non tamen occidendum putaremus
priusquam, ſitne intellectu præditus, an non, liquido appareat.
VIII.
Feccant, qui moderationem inculpatæ tutelæ nimis & extendunt
. & reſtringunt.
Viaeamus de his, qui moderationem inculpatæ tutelæ ni-
mis late extendunt Id quidem dubium non habet, nul-
lo jure peccare vel puniri eum, qui moderatione inculpatæ
rutelæ utitur, ſiquidem in continenti ſeu in ipſo periculo con-
ſtitutus id faciat, periculumque aliter depellere nequeat. Quin
imo is ipſe contra jus naturæ peccat, qui vitam ſuam non de-
fendit, ſed ſe occidi patitur. Neque cum his ſentire poſſu-

mus, qui tunc aggreſſori etiam cum propriæ vitæ diſcrimine
parcendum eſſe putant, ſi invaſus de ſua ſalute certus inva-

forem, ſi cædatur, æterna ſupplicia fubiturum prævidet.
Quum enim incertiſſimum ſit;, an aggreſſor iſte, ſiquidem nos
ab illo occidi patiamur, ad frugem rediturus, meliusque ali-
quando moriturus ſit, Deus autem, ut unusquisque vitam

ſuam omni modo tueatur, velit, eam certe propter incertam de

altero ſ(pem & intempeſtivam erga ſalutem ejus miſericordiam
profundere non licebit. Magis etiam improbamus eorum
acumen, qui invaſum in periculo vitæ conſtitutum pondera-
re jubent, an respublica majorem utilitatem a ſe, an vero ab
aggreſſore expeétare queat, &, ſi hune utiliorem animadver-
tat, vitam ejus ſuæ præferre debere autumant. At præter-
quam

—

lar-
Vite
moch

0

ſoe

not
der
in,
eſſe
cedi
no
gue
qui⸗
I.
re
d
Oa
guon
Arti
unn

liei,

fum;
Alade
tam
Mie
guie

—

guemſilk⸗
iloſaficie,
roftrei
mario an
putarem
Oapparel

mtuti

e tuteleni
habeh ſul
inculpatee
eric e.
Odeat.
vam nond
lemiieſaſ⸗
ite diſoin.
te cenislnt
run riit
ndand
vektgne d
Ciehrin
gerüenin
6mileivnti
Obamus eNN
utum alie

Sp. DXCVII. DE INIVSTAIN HOMIC. INDVLG. 373

quam quod hoc quoque incertiſſimum fir, his, qui in præſens
vitæ diſerimen adducuntur, integrum non erit, otioſæ iſtius-
modi diſceptationi vacere.
IX.
Peccant, qui cædem furis ſine diſerimine permittunt.
(ande ahrans „poſſitne quis furem vel alium quemlibet
invaſorem non vitæ & pudicitiæ, ſed rerum tantummodo
ſuarum conſervandarum cauſa, interficere. Jus naturæ nee
non lex divina Exodi XXII.2. quin & Romana in Lib. 1. C. En-
de vi, item Carolina in articulo 1 5o. hoc permittit. At Augu-
RKinus, Grotius aliique id, quod Judæis licuit, in Chriſtiano fas
eſſe negant, quibus jus canonicum in c. 10. X. de Homicidio ac-
cedit. Nos tamen ſententiam hanc tuebimur, quod Chriſtia-
no quoque, quicquid Grotius de Jure Belli ac Pacis I. 2. C. I.
§. 13. dicat, cædes invaſoris vel furis, ſi res ſervari aliter ne-
queat, ſit permiſſa. Nunc ſaltem contra eos diſputabimus,
qui licentiam hanc plus juſto extendunt. Ipſi conditores legum
XII. tabularum hac in re domino nimium indulſerunt, tametſi
res ſuss aliter etiam conſervare aut furem comprehendere &
ad judicem ducere potuerit. Teſtes habemus Ciceronem, qui in
Orat. pro Milone: Duodecim, ait, tabulæ nocturnum furem quo-

quo modo interfici impune voluerunt; Gellium, quiin Woctibus

Atticis l. 2. c. 18. Decemviri inquit, furem tunc occidi bermiſe-
runt, ſi, quum faceret furtum, nox eſſet; Vlpianum, qui apud
Licinium Kuſinum in Collatione legum Iudaicarum & Romana-
rum titulo de Furibus & pœna eorum: Furem, ait, nocturnum lex
dusdecim tabularum omni modo permittit oreidere. Adde Sene-
cam lib. 10. Controv, ult. in fin & Auguſtinum in c. 3. X. de ho-
micidio. Quapropter Paulus apud Lieinium Kulſſinum d. l. non
quidem neceſſe, melius tamen eſſe putat, furem talem capere
& magiſtratui offerre: Sic enim ille: Si quis, inquit, furem no-
Aaa 3 Sar

374 MEDITAT. AD PANDECT.

turnum vel diurnum, quum ſe telo defſenderet, occiderit, hac qui-
dem lege non tenetur, ſed melius fecerit, qui eum comprehenſum
tranimittendum ad T'ræſidem magiſtratibus obtulerit. Sed iſta
decem virorum indulgentia & Ctis antiquis & ipſi Juſtiniano
noſtro, ut par fuit, iniqua viſa eſt. Pomponius jam, teſte Ul-
piano apud Rufinum, dubitavit, num lex XII. tabularum in uſu
eſſet. Qui vero eum ſecuti ſunt Cti, retinuerunt quidem il-
lam, Ted aréctioribus limitibus circumſcripſerunt. Et Iuſtinia-
nus noſter non ſimpliciter eam in leges ſuas recepit, ſed tres

potiſſimum diſtinctiones, Cajum & VIpianum ſecutus, addidit.

Voluit ſcilicet, ut tunc demum furem vel invaſorem noctur-
num impune interficere liceat, 1) ſi apprehendere eum acma.
giſtratui ſiſtere nequeamus, lI. 5. pr. ad L. Aquil. 2) ſi parcere ei
ſine periculo vitæ rerumque noſtrarum non poſſimus, I. 9. ad
L. Corn. de Sicariis 3) ſi hoc ipſum periculum noſtrum clamo-
re teſtificati ſimus, nemoque ſuppetias tulerit, I. 4. §. 1. ad L.
Aqguil. Nihil poteſt eſſe his limitationi bus æquius, nihil divi-
no juri convenientius. Atque tamen ſunt, qui ab iis recedunt
& legem XII. tabularum in uſum reducunt. Apud Batavos, ſi
Hubero in Eunomia Romana p. 40 7. fidem habemus, Ordines
binis edicdtis noctarni furis cædem indiſtincte permiſerunt.
Idem Huberus d. l. theologum Marpurgenſum abſolutum imo
ne quidem accuſatum fuiſſe, ait, qui hominem noctu ædes ſuas
ingreſſum & in cella ſe occultantem interfecerat, tametſi appa-
reret poſtea, occiſorem ſine periculo ſuo ei percere atque ſtre-
pitu & voce eum abigere potuiſte. Neque videmus, quomo-
do excuſari poſſint, qui cum Leſſio de Iuſtitia & jure l. 2. c. 9.
dub. II. ſtatuunt, occidi poſſe raptorem in ipſa rapina, etiam ſi
rem meam per judicem recuperare queam, nec peccare contra
juſtitiam, qui furem fugientem interficiat.
.

4

Cien⸗
rum
(um
cem
Peckit
NNO
Anu
ation
leph
W1
ue
ek l
mentis
eſt.

Sp. DxCVII. DE INIVSTAINHOMC. NDVLG. 3u;

ee
it, bar li. “ X
npre Henſun . ,g, „ſj, 5. F, . .
1 ei⸗ GWortzue invaſus ad Fugam capeſſendam obligatus ſit, diſ-
ifkiran quiritur.
n, tele . E T'ne theſin pluribus explicui infra in pecimine DC. de In-
Aruminii culpata tutela, medit. 31. 22. 22. 24.
Et luſtui. XI.
t, Cdte Peccant judices, gui in bowwicidio iræ qualicunque veniam daut.
utuscfkd TI theſin pluribus explicui in Pecimine DO. de cade per
Ten ht ber iram, medit. I.
eeumacm.
ſiparcere ei XII.
mns, 19 i Peccant, qui homicidæ ebrio ſimpliciter veniam dant.
Ranm A mplum quoque refugium homicidæ apud eos Doctores
14 4 1 inveniunt, qui ebrietatem ab ultimo ſupplicio liberare
ins nilülch dicunf. Parum abeſt, quin ebrietatem plane e numero cauſa-
b üs ecelnn rum pœnam homicidii mitigantium eximamus, atque Pitta-
Ed Batachl cum, qui, teſte Lgertio, deli Ks per ebrietatem admiſiis dupli-
mus, Orane⸗ cem pœnam impeoſuit, nec non Carolum V. qui ſecundum
mdimun Pechiui ad c. ſine culpa de Reg. jaris in ſexzo remiſſionem pœ-
elumm ind næ obebrietatem per reſcriprum prohibuit, recte ſtatuiſſe di-
auedeslus camus, Nam q luantacunque ſit ebrietas, non tamen omnem
Ees⸗ . .
zwr *rationis uſum tollit, ſed aliquem relinquit; id quod vel exin-
geth &* . .
Kre ge he de apparet, qued ebrii non furioſorum more in quemvis ob-
ete vium, ſed in eum, a quo offenſos ſe putant, imperum faciunt.
mus, “ Qui vero rationis uſum habet & delinquit, ſine dubio in dolo
17 vrelne eſt. Et tametſi concedendum eſſet, ebrie tatem omnimodo
1 . .
Häpina,6 ei 1 mentis exilium inducere, ipſa tamen ebrietas per ſe delictum
Pebelleclli eſt. Qui autem delinquit, in ea omnia conſentit, quæ proba-

biliter

396 MIEDITAT. AD PANDECT.

biliter exiſto delicto proventura, ſcire poterat. At quia com-
munis receptaque ſententia eſt, ebrietatem ab ultimo ſupplicio
liberare, cedemus illi tantiſper, monebimusque, graviter
peccare eos, qui iſtam opinionem late nimis extendunt, & in
ebrios juſto ſunt indulgentiores. Huc pertinent, qui cum
Baldo eumque ſecuto Ziraquello de pœnis temperandis cauſaé.
n. 11. lenem etiam ebrietatem quadantenus excuſare ſtatuunt,

& cum illis collegiis juridicis, de quibus Brunnemannus in Pro-

ceſu Iuquiſitionis c. 9. 2. 63. conqueritur, pro profunda & ad
mitigandam homicidii pœrnam ſufficienfe ebrietate reputant,
ſi quis vino aut zutho onuſtus pedibus quidem titubet, ſciat ta-
men aliquo modo, quid agar, & exrixa in cædem prolaba-
tur. Nimium, qui ſic ſtatuunt, faciles ſunt. Nos tria requi-
rimus ad hoc, ut homicida ab ultimo ſupplicio liberetur, 1) ut
ebrietatem non ſtudio captarit, ſed caſu quodam in eam inci-
derit, 2) ut enormiſſima fuerit, quod arbitrio judicis dijudi-
candum relinquimus, 2) ut diſcuſſam crapulam ꝓœnitentia
ſequatur. Adde l. 6. §. 7. de Re milit.

XIII.

Peccant, qui adultero & Juri jus cum cæœde reſiſtendi tribuunt.

4 liqui nempe ICri in perinittendis homicidiis nimis fa-
ciles ſunt, ac contendunt, eos, qui in delictis graviſſi-

mis deprehenſi legibus rmittentibus occidi poſſunt, lici-

PE
te reſiſtere atque eos recte interficere, quibus ipſorum cæ-

des permiſſa. Ita Molina de Iuſtitia & Jure Tom. II. Diſp.
15. §. 1. exiſtimat, eum, qui in adulterio cum alterius uxore
reperitur, poſſe e medio tollere maritum vitæ periculum in-
tentantem. Idem §S. ſequenti aſſerit, furem, ſi vita ejus in
periculo ſit „jure vita privare eum, à duo periculum ipſi
im.

KP.

immit
furipe
gespe
ekder
impn

—
tia Cr
olupplin
, grarler
dunt, Ein
It, qui un
ndit aiſi
Are ſtatuun
nnut in Pf-
fund
e repuinn
lben ſciatit.

ein prolab’.

8 tria requi
geretur, 3 VI
ain enm ine⸗
Iudicis itt⸗

um peenitenſ

Pirh, ℳ

icdis gins li⸗

SP. DxCVII DEINIVSTAIN HOMIC. INDVLG. 3,7

imminet. Sed impium eſt, talia defendere, atque adultero &
furi permittere, ut delicta cumulent. Hlis certe, quibus le-
ges poteſtatem occidendi alios in delictis atrocibus concedunt,
eædem etiam ſecuritatem præſtant, neque illorum cædem
impunitam relinquunt.
XlV.
Peccant, qui ob ſimplices minas quem occidi poſſe putant.
Nos debet ſilentio præteriri ſententia Fichbardi, qui Zom. 3.
Cconſil. 37. n. I4. ſtatuit, homicidam a capitali pœna libe-
randum eſſe, ſi minis alterius ad homicidium committendum
ſe adduci paſſus ſit. Videtur conſentire Carolus V. Impera-
tor, qui Conſtitutionis Criminalis art. CXL. ait: er iſt mit ſeiner
Gegenwehr, bis er geſchlagen wird, zu warten nicht ſchuldig. Sed
hæc verba, uti ex præcedentibus planum eſt, de eo caſu in-
telligenda ſunt, quo quis periculum vere ſibi imminere videt,
quod arma vel inſtrumenta mortifera adſint, & poſt minas
ſtatim impetus fiat. Tunc utique licebit, eum, qui minas pro-
fudit atque eas exequi conatur, repellere, etiam cæde ejusdem,
ſi aliter incolumitas obtineri nequeat. At ſolæ minæ non præ-
bent excuſationem, quo minus is, qui iſtis commotus alterum
Ooccidit, pariter occidendus ſit. Debet is, in quem minæ ja-
ctantur, judicem adire, atque ab eo petere, ut, qui minas pro-
tulit, vel cautionem de non offendendo præſtet, aut, ſi eam
Præſtare nequeat, carcere includatur. Conſtit. Crim. art. 176.
Non negamus tamen, poſſe aliquando accidere, ut quis ob ſo-
las minas reéte interficiatur, nempe, ſi appareat, alterumeas
mox executurum eſſe, neque remedium ſuppetat, illum repel-
lendi, L. 1. C. Quando liceat unicuique, ſine udice ſe vindicare.
Quæ' res ex circumfſtantiis depender, & prudentis arbitrio a
ο Stravio de E'indicta privata cap. 4. aph. a. . 6. definienda
1bm. IX. B bb relin-

379 MEDTTAT. AD PANDECT.
felinquitur. Vide elegans exemplum apud Scbilterum in Ad-
ditamentis ad Exerc. 49. A. S⸗
Peccant, qui alium pro alio occidenti tiltimum ſupplis ium
remittunt.

U

W uſt
7 . . . .
1referendi quoque ſunt; qui exiſtimant illi, qui, inimicum
e aut alius rei cauſa

interfe cturus, alium, conciliandæ concordiæ
(um occidit, pœnam

ſto indulgentium,

Innumerum Ctorum, homieidis plus j
forte intervenientem, per errorem aut caſum
ordinariam remittendam eſſe. Tuetur hanc opinionem præ-
ter multos alios Menocbius lih. z. arbit. jud. quaſt., cent. 4, C&X

34. Quzmvis vero ſententia hæc lenitate ſua ſeſe commen-

dare videatur, veriuns nihilominus eſt, pœnam hujusmo di occi-
ſoris non aliam eſſe debere, quam capitalem. Nemini qui-
dem adctus, per errorem geſtus, nocere poteſt l. 15. D. de juris-
dict. nec caſus fortuitus cuiquam imputandus eſt. At hic error
& caſus ipſam homicidii eſſentiam nonm ingreditur, ſed in ae-
cidentali ſaltem circumſtantia contingit. Adeſt animus Occi-
dendi: ipfa cædes ſecuta eſt: ſaltem circa perſonam error
commiſſus fuit. Hic error non quidem nocere, fſed tamen
etiam non prodefſſe, neca pœna, legibus divinis humanisque
ſtatuta, Hberare debet. Vide Conſtit. elect. Sax. 6. P. 4. Aliud
vero eſſet, ſi quis in vaſus, in periculo vitæ conſtitutus, adgreſ-
orem interficere volens, alium interficiat. Hic nullam zut

pro ratione cireumſtantiarum leviſimam poœnam à judice con-

ſtituendam perferer, id quod patet ex Conſtit. crim. art. 145.
So einer in einer rechten erwieſenen No hwehr, wieder ſeinen Wil⸗
len, einen unſchuldigen mit Stichen, Streichen, Wuͤrffen oder
Schleſſen, ſo er den Noͤthiger meinet, treffe und emleiber haͤtte,

der iſt auch von peinlicher Straffe entſchuldiget.

XVI.

Multa
terun

ue e
em n.
Bononi
Morte
168. g
damnma
rut.
Aqgeſi
ilindac

n in4.

dPlieing

Igeatim
1 rei bllt
dit, peenenn
jonem pre-
nt.4 (
e commel⸗
Snoi RNE⸗
Newi⸗
30. ljet
1 Arhicendt
iur, ſehii
ſ Mimnns
hetlonun n
ee, ſel HWD
nsummidle
160 4. V
ümmdtige⸗
umiiitee⸗
7 orin hi

„,
„eß ſehin i
gieder

d ntlbe

SpP. DXCVII. DE IN IVSTA IN HOMICID. INDS

VNVT

Peccant, gqui mortifere valneranti venia
tuin per aliuzs eccidi euvet.

(onmnini ſententia eſt: eum, qui mortifere
homicidii tamen reum non eſſe, ſi alius ſi
vulneratum, antequam ex priore vulnere dec
Multa quidem ſunt, quæ hanc ſententiam dubian
terunt. Quum tamen aliquam æ quitatis ſpeciem habeat,
que etiam in L. I1. §. 3. & L. 15. J. 1. ad L. Aquil. fundat
eam nonimpugnabimus, nec Rolandino Romanicio, ac
Bononienſi, cappam ſericam invidemus, quam, dum reum
morte per iſtas leges liberavit, meruiſſe ſe gloriarur in ing.
158. quidam fuit vulneratus. Sed impium iſtud Conſilium
damnamus, quod ex hac communi ſententia nonnulli deſumſe-
runt. Baldus icilicet in L. Ita vulneratus ad E. Aquil. memo-
rat, advocatum quempiam conſuluiſle reo, qui aliquem mor-
U

tifere vulnerarat, ut eum per tertium iciendum curaret,

mortis evitaret.

Res tamen non ſine
a aut ſingulari pugna,

giiam
2 duam

1 Occailonem pre

380 MEDITAT. AD PANDECT.

quam duellum vocant, gladium ſtringat, vel aliud mortife-
rum inſtrumentum habeat, eoque adverſarium appetat, non
hac mente, ut interficiat, ſed ut vulneret atque lædat; Quod-
ſi, quem caſum contigiſſe recordor, aliquis, dum ad certa-
men progreditur, aperte præ ſe ferat, atque amicis dicat, ſe
non mortem, ſed vulnus ſaltem inflicturum, er wolle ihm nur
ein Denkzeichen in den Arm geben, ſed aberrante ictu interficiat;
poteritne hic propter iſtud facinus ad mortem abſtrahi? Ne-
gant nonnulli, quorum nomina & argumenta recenſet Esba-

chius ad Carpzovium P. 4. 6. 2. def. 8. Ajunt ſcilicet, non do-

lum hoc caſu, ſed culpam tantum intercedere, quam ultimo
ſupplicio puniri, iniquum ſit. Deinde, mortis poœnam per ſe
ſatis duram eſſe, adeoque reſtringi potius, quam extendi de-
bere, dicunt. Urgent denique verba l. 1. §. 3. ad L. Corn. ide Si-
cariis, ibi: eum, qui hominem occidit, ſi non occidendi animo
boc admiſit, abſolvi poſſe, item J. 1. C. ad L. Corn. de Sicariis,
ibi: probaverit, non occidendi animo hominem a ſe pereuſſum eſſe,
remiſſa homicidii pena, quæ lex reperitur in can. 47. Diſt. 50.

nec non Conſt. Carolinæ art. 146. ibi: wieder des Thaͤters Wil⸗

len. Verum enim vero, qui rem recte conſiderabunt, utique
in eo, qui ſaltem vulnerare aut graviter lædere vult, animum
quoque occidendi, licet indirectum, deprehendent. Quis-
quis enim lethifero inſtrumento vulnus intentat, hic certe,
ſiquidem recta ratione præditus eſt, prævidet, ex vulnere il-
lo mortem ſequi poſſe. Dum itaque hoc ſcit, & tamen vul-
nerat, in mortem adverſarii conſentit, atque adeo non in cul-
pa, ſed dolo eſt, quamvis eum, qui directum interficiendi
animum habet, magis in dolo eſſe, non inficiemur. Interim

omnis dolus, etſi gradu inferior, ordinariam pœnam mere- “ä

tur. Convenit hæc ſententia noſtra juri divino, ut inprimis

ex

ex M.
homie

morti
Vulne
hom
Ll.
ſariis
quis
velt
gue
nn
ſenten
cidene
tuner
quis
Utl ſi
tur,
cicenti
ner

5 llcez,

gin
i

r
Undo P
l e
Codndi
tiſine
lumns

—

mortike.
tat, dn
; we
ad certl-
Gient,
lle ihentum
interkien
tahi? N
enſet Er.
et, nonir
am ulümm
nam per⸗
extendi e⸗
Corn-We 6
cilend Inin
n. de Gjennihn
ſmeiſe ndt
. 47. 0,
Ch ere D
dar is
te vNl Anil
hedent E
u,e&

Sp. DxCVII. DE INTUSTAIN HOMIC. INDVLG. 383

ex Numer. XXXV. 16. 17. 18. apparet, ubi ad irrogandum

homicidæ ultimum fupplicium ſufficere dicitur, ut quis
mortifero o inſtrumento aliquem percuſſerit, atque hic ex eo
vulnere deceſſerit. Congruit quoque juri civili, quo crimen
homicidii contrahi dicitur ſi & voluntas nocendi intercedat,
L. I. C. ad L. Corn. de Sicariis. Iſtæ vero leges, quæ ab adver-
ſariis afferuntur, non de noſtro, ſed de eo caſul agunt, cum
quis plane nec vulnerandi, nec occidendi animum habet, ſed
vel mero caſu, vel per incuriam hoôminem interficit. Deni-
que reminiſcor, Collegia Iuridica, quibus ipſe olim interfui,
& nunc interſum, vitembergenſe & Helmſtadienſe, noſtram
ſententiam amplecti, atque in eum quoque, qui animum oc.
cidendi indirectum habuit, pœnam mortis ſtatuere. Ceterum

tunc utique ultimum ſupplicium ceſſare debere fatemur, quum

quis verberans cogitare non potuir; mortem inde ſecuturam,
uti ſi lapide exiguo aut inſtrumento, quo raro quis interfici-
tur, pPercutiat, I. I. §. 3. ad L. Corn. de Sicariis, ſi mors ex ac-
cidenti ſaltem conſequatur, uti ſi non adfuit chirurgus, qui
vulnerato mederi potuit, vel ipſe ex malo regimine deceſſit.
XVIII.

Peceant, qui homicidæ, animum occidendi neganti, jusjurandum
burgationis temere permittunt.

Qimiliter aliis homicidis, ſe animum occidendi non habuiſſe
3 5

aſſerentibus, nimia facilitate fidem habent, ac ſæpe juriju-
rando purgatorio, per quod animum occidendi optime proba-
ri, Maſcardus de Probationibus vol. 1. concl. 9. n. 28. air, rem
committunt, etſi contrarium ex circumſtantiis ſœpe eviden-
tiſſime appareat. Rem exemplis illuſtrare poſſemus, fed no-

lumus, ne ſeriptum hoc in nimiam molem exereſcat.

Bob 3 AXXXlix.

Peecan zne, qui valnerare) Natarius occidat.

X iis, quæ ſupra di ili, qui alii man-

4
82
datum dedit, ut homin atreciter verbe
raret, imputandum quoque etle, i 18 mandatum acce-

bi t, non vulneribus ſolum & um iſtum adfi-
fed etiam interimat. Ig & qui mandatum

HS accebir⸗ Pari poœna;, ultimo ſcilicet ſupplicio,
Non deſunt tamen, qui aliud ſentiunt, inter
quos !; gin t eſt, qui lis. 1. Con etroverſi arun Juris cap. 36. Va-
riis argumentis, maxime tamen e &quitate, evincere conatur,
mandantem hu jusmodi merte puniri non poſſe. At quum in

mandante animus occidendi indireé Rus adſit, hic vero per eâ,
olieium ſuffi-

d. 17. expoſuimus, ad irrogandum ultimum ſupp
ciat, non videmus, quomodo mandans hoc caſi id effugere
queat. Neque objici nobis vatel⸗ quod tamen is, qui manda-

tum dedit, non obligerur, ſi aceipiens illud exceſſit. Hoc enim

ſaltem verum eſt in contra ctibus, qui de re turpi ac delicto,
quale hic adeſt, i iniri nequeunt. At in homicidio non poteſt
mandans ignorare, in pote ſtate ejus,
oltamed „ut vulnera aut verbera ita infligat,
r. anſantu no ie a Poniksein IIX. Pontifex atqu

Ciat,

e mors ſe-

1 atu
ult. de bomicid. in lerto⸗ . V, inquit, qui mandat aliquen
7 vergerar⸗ i, licet expreſſe inb: veat, e ot ceidatur ullatenus, vel mem-
F

bro aliq uo mutiletar, irvegularis ey ecitur, mandatarius Enes
wmandati excedens mut ilet vel ogcidat, eum mand
Juer it, Slor S 50 e, z, debuerit cogitare. N eque vox culpa;

ari debet. Frequedse enim eſt Pontifi-

ArE Qe

culpam! o dole di cere, ut vel ex g. 5. §. I4ud
9 2

ulnerare debet, non

mandando in culpa

§P.

iy ſe,
Vider
Corn

Jon

Le⸗

M

Nera
nahil
ſinari
generi
AAW
4cibo
tem .
kümen
15
in e
is me
Probe,
ſnentl
Poerat,
unu
lehenl
eNlie
Mus Ne

8s becika,
1Aüma
ter verde⸗
tüm ⸗
mandat

tlappli⸗ cie,

tiunt, intt
Alh. 36. Nr
e COlil,
quuni
ſetopere
W oß.
is eſher

6, qul
t. Hor elin

1 io⸗

I ni mund .

Sp. DXCVII. DE INIVSTA IN HOMIC. IN NDVLG F. 392

in ſexto, quod eundem Bonifacium auctorem hab Ppatet.
videtur quoque nol di m facere Vlpianus in Lib. ES. ad LEe.
Cornel. de Siear. ubi: Nibil, ait, inzereſt, oteidat quis, an 6ad-

Jam mortis præbet.

Peccant, gui ad penam homieidii ordinaviam vulnus ab ſoluse
letbale deſiderant.
Muros! homicidas merito ſupplicio eximit anxia nimis eir
ca lethalitatem vulneris diſquiſitio. Medici namque vu
nera abſolute ler a plurimum lethalibus & difficulter 1e⸗
nabilibus diſtinguunt, atque ſæpe, vulneratum veroſimilirer
ſanari potuiſſe, pronunciant, dummodo trepanatio aliaque ejus
generis remeclia rariora & periculoſe debite adhibita fuiſſent,
aut vulneratus ab omni corporis velanimi commotione, item
a cibo minus ſalutari vel potu nimio,; abſtinuiſiet. Quum au-
tem plurimi ultimum ſupplicium aliter locum non habere au.
tument, quam ſi vulnus abſolute & neceflario lethale ſit, ita
fit, ut, quemadmodum NCii Vitembergenſes apud Bergerum
in Eletctis Jurisprudentiæ erimia. p. 2 80. conqueruntur, fubtili-
tas medicorum multos homicidas, debita poœna liberet. Im-
probe. Omnia fortaſſis vulnera ſanabilia ſunt, quo autem non
fanentur, hoc a ſeribendum eſt imperitiæ humanæ. Neque
enim medici & chirurgi ad finem medicinæ pervenerunt, utz
de ſe ipſo & de inventore medicinæ Eſculapio id fatetur Hip-
pocrates ad Democritum., An itaque propterea nullum homici-
dam ultimo ſupplicio adficiemus? Rectius certe Cti Vitem-
bergenſes apud Bergerum d.l. pœnam mortis locum habere
exiſtimant, ſi vulnerans animum occidendi habuit, atque vul-
nus periculoſum inflixir, vulneratusque deceſſit, tamerſi me-
dici vulnus pro abſolute lethali non agnoſeant.

MEDITAT. AD PANDECT.

Peccant, qui ſerupuloſe nimis corpus delicti inveſtigant.
liud homicidis perfugium præſtat ſcrupuloſitas in corpore
delicti indagando. Eſt ſcilicet corpus delicti certitudo
de crimine vere commiſſo, ad quam ſola rei confeſſio non ſuf⸗
ficit. Etſi vero jura noſtra communiter certitudinem ſaltem
moralem, ſeu ſummam probabilitatem requirant, nonnulli
tamen Eti etiam mathematicam & indubiam exigunt, atque,
quum hæc in rebus humanis fere haberi nequeat, homicidas

Malier infanticidii accuſabatur. Ipſa facinus confeſſa erat,
aderat mortuus infans, vulnus lethale illi inflictum apparebat.
Quis igitur de corpore delicti dubitaſſet? Dubitabatur tamen.
Ferſäan, ajebant, nonnulli, infans mortuus eſt ante nativita-
tem, vel in ipſa nativitate, atque mulier, ejus rei ignara, vul-
nus mortuo jam infanti intulit. Igitur neceſſarium ante omnia
putabant, ut mulier per tormenta interrogaretur, ex quibus
indiciis ipſa certo ſciret, infantem, quem manu ſua peremiſſe
ſe dice bat, vixiſſe. Quum vero ilia nullum indieium afferre
poſſet, ab ultimo ſupplicio liberata Eſt.
XXII. .“
Peccant, qui, ſi in candaveris inſpectione ſ. blemnia quædam omiſſa
fuerunt, ultimum ſupplicium remittunt.

Nun magis homicidis patrocinantur, quam hi, qui pœ-

cadaveris vel plane facta non fuerit, vel facta quidem ſit,
ſed non obſervatis iis omnibus, quæ Carolus in Conſtitutio-
nis ſuæ articulo 149. præ ſcripſit „& , ſi judex, ſcabini, vel
a cuarius non fuerint adhibiti, ſi chirurgi ante diſſectionem
jusjurandum non preæſtiterint &c. Judicem in tali caſu
. ſem-

17

ſæ pe a morte debita liberant. Rem exemplo iluſtrabimus.

nam capitis in leviorem commutant, ſi forte inſpectia

5h.

ſem
,
tiunt.
Veneß
lite
Prop
nionn
deke
bor
ſe
Vin⸗
Glion
Ciro
l
ſed
ah
D
r
1o
cies
er
clengi
Wnci
ede
ſe
lleeſſe
terit mo
ienen
hallti
Mines ſi
Dn.

igant.
incorpot
certitudh
0 honſ.
nemn ſhen
1, DChni
unn, Aig,
t, homcle
lulnbins
Onkeſa enat,
mipperedt
iintunel
kamenihin:
ei igaue, N
umanten
tur, erqin⸗
ſuipetenl
Geium afe

Halm
nt.

a bi; gi itr

ſo orte nſhel⸗

i 4 uide geio

8 in n 1

ebinii

nle 6
1
in la⸗
emm 1

n Elläin

SP. DXCVII. DE INIVSTA IN HOMIC. INLDVLE. 395

ſemper extraordinariam pœnam dictare debere, Carpzovius

Quaæſt. crim. 26. n. 52. affirmat, cum quo plurimi alii conſen-

tiunt. Ex recentioribus Harprecht Conſil. 19. n. 33. negat,
venefico pœnam mortis dictari poſſe, ſi inſpectio cadaveris
rite peracta non ſit, quamvis reus confiteatur, ſe venenum
propinaſſe atque etiam mors ſecuta ſit. Ex hac vulgari opi-
nione, tanquam ex fonte aliquo, manifeſtorum homicidarum
defenſionem advocati plerumque deſumunt, & oſtendere la-
borant, aliquid circa inſpectionem cadaveris neglectum fuiſ-
ſe, quo ita reum a merito ſupplicio liberent. Verum lex di-
vina, quæ homicidas ultore ferro perſequitur, iſtam reſtri-
ctionem, ſi cadaver rite inſpectum fuerit, non addit. Et lex
Carolina eam inſpectionem non abſolute neceſlariam eſſe di-
cit, nec propter omiſſionem ejus capitalem pœnam remittit,
ſed ſuadere ſaltem videtur, ut ad evitandum omne dubium
adhibeatur. Vide verba articuli 149. damit in Ermaͤßung und
Erkentniß ſolcher unterſchiedlichen Verwundung halb nach der
Begraͤbniß des Entleibten deſto minder Mangel ſey. Quodſi er-
go vulneratus, accepto vulnere, vel ſtatim vel paucos intra
dies deceſſerit, magiſtratus autem, vel per incuriam, vel pro-
pter impedimentum aliquod, cadaver aperiendum & inſpi-
ciendum non curaverit, non dubitaremus tamen, morti illum
adjudicare, qui cædem perpetravit. Vide art. 147. ex quo re-
cte Doctores colligunt, de eo, qui poſt vulnus, exiguo inter-
jecto ſpatio, moritur, dubitandum non eſſe, quin ex vulnere
deceſſerit. Sed, inquis, poterit ſic innocens condemnari, po-
terit mors vulnerato ex alia cauſa, quæ jam ante vulnera-
tionem adfuit, accidiſſe. Si ob hujusmodi dubia homicidæ ul-
timum ſupplicium remittis, nullus unquam condemnabitur.
Infallibilis certitudo in rebus humanis haberi nequit. Ho-

mines ſunt etiam peritiſſimi chirurgi & medici. Errarunr

Tom. IAX. Ccc . illi

366 MEDITAT. A D PANLDECT.

illi fortaſſis, & vulnus lethale eſſe renunciarunt, quod letha-
le non fuit. Vel occultam vim morbi, quo vulneratus etiam
ſine vulnere perüſſet, non perſpexerunt. Nimis faciles ſu-
mus, ſi hujusmodi excuſationes admittimus. Quid vero, ſi
aliquando ob omiſſam inſpectionem quis condemnetur, qui
forſan, ſi cadaver rite conſideratum fuiſſet, occaſionem, non
cauſam, morti dediſſe inventus eſſet? Tamen non innocens
condemnabitur, ſi animus occidendi adfuit, ſi vulnus infli-
um, ſi mors occaſione ſaltem vulneris ſecuta eſt. Adde Stry-
kium in Vſu moderno tit. ad L. Corn. de Siear. n. 5.
XXIII.
Peccant, qui licentiam bellicem ad occafionem innocentium ex-
tendunt.

eccant porro illi, qui licentiam bellicam eo usque exten-
dunt, ut cædem innocentium permiſſam exiſtiment,
dummodo per illam grave damnum hoſti inferri queat. Id
quidem facilius concedemus, licentiam bellicam, quæ vulgo

lIa raiſon de guerre appellatur, jus tribuere, caſtella amico-
rum & finitimorum occupandi, fruges eorum conſumendi

& res etiam corrumpendi, non ſolum in caſu ſummæ ne-
ceſſitatis, ut Grotius de Jure belli ac pacis lib. 3. c. 12. K. 1.

putat, ſed etiam tunc, quum maxima inde in nos utilitas, in

hoſtem vero grave detrimentum redundat: dummodo de-
inde damnum, quod vicini patiuntur, illis reſarciatur. At

homines innocentes noſtræ utilitatis vel etiam neceſſitatis

cauſa trucidare, hoc impium, hoc crudele eſt. Itaque non

poſſumus non laudare pietatem Comitis Starenbergii, quæ

maxime anno clo Io CCIII. enituit. Digna res eſt, quæ
a nobis copioſius paulo ex relatione cujusdam, qui ipſe in-
terfuit, memoretur. Starenbergium eo anno Leopoldus
Im-

§P.
Imp
tra c
Sare
imer
nem
C
tuin
dam
duc
lor
cher.
tione
jeci
Perta
conſil
nins!
Ut oc
bellum
Penuri⸗
der 01
Aigor
e&
Mepr
le vic⸗
ile, ne
tucn

od leihu.
us etian
Aciles in⸗
d verol
netur, d
nem, M
Ninnocen
lnus intr
Adde N⸗

ſ

entium i-

Se exlel⸗
1 exiſtiment,
i quen.
n, gue VNe
tella amic⸗
1conſumeld
1 ſumm? .
. l.x I!- 6 1
s ilitcyin
Zummddo d⸗
elaratun
tam Mee
ſt lugee l
renbetzi
na res et⸗
giiher

m,
dnnd lant,

Sut

7
0 G
. .

Oru
1 O

tra copias nur
Starenberd us cadi longe ſugfriores verho
Keres aen s. diinn prope Oſtiliam poſuer v. awsele⸗
Galli minabatur. Nequs es rencdhehar; HHH e⸗
Hlis occuparetur, Cæſe ubium erat, quin Nec ude
u rmnamt „Cæſareus exercitus en raf⸗
dam, Mlelerd n nterciuchere In bis aogulttis les erral
uces Cæſareos adin, ltenclique, tgionumt mai gakus
orum facili ir, oltenditque, integ rum zal.
jecti plurimos Bmal 0 3s Pad nausiaei unar
i viveba e dn eihon no iur.
Ferrarameus prorin. c ni elrknare eninas⸗
conſilio bellico pro clam inſigne damnum ſu⸗ erirron
nius Baro, rel ler Valdemontius rinceps, Nerin
ut occaſione hac dnr. uces bellici Vchententer Stalen Menr
Dellnan in eaig 0 ſata uteretur, & deleto ex V õ
Penuriam ruis ean ceret, ſuadebant, necelſitt tn Fnne riin
bat ,oſtendebant, d §, atque periculum, quod ſbi inm⸗
aliquot komines ſe 1 cetero permiſſum jure b DM ucnbant,
fir & Ieopol uti publicæ immolari. Ar S r arabann⸗
aebabat ii drn ufi pietati iſtud remediu nenherni,
1 Vuterlul n icebat, tot hominum inn et nm mre
Hle, ne vamn imere. Itaque omiſſa res Dernmumn mor-
promiſiſſe videretur, Ne urübt ne Nen
experimen-

3 i

cum ei conce
rrupi ve eli eſſet, tanta aquæ copia in caſtr
necchſe habenene internpolt vaſa colligere & c ſir Päetenet
rinarn Derſfvra ubitari itaque non debet inien aerene
m fuiſſe, ſi Starenbergii pirias, ur on nes
„ut omnes

3988 MEDITAT. AD PANDECT. 2èùc
XXIV. xrx
Fatas ſtatim, poſtquam ooncipitur, vivet, atque adeo procua- Cign
ratio abortus omni tempore bomicidium eſt. tame
(onſderan hum eſt porro, annon juſto mitius cum illis Ern
agatur, qui efficiunt, ut fœmina gravida abortum faci- ler
at, dum ii quidem ex recepta diſtinctione, ſi partum ani- l
matum abigant, capite, ſi inanimatum ex utero propellant, hont
fuſtigatione tantum, relegatione vel poœna etiam mitiori ple- Lu
Quntur. Non ignoramus equidem, ipſam Caroli V. con- e
ſtitutionem ita articulo 133. diſponere. So jemand einem nic
Weibsbild durch Bezwang, Eſſen oder Trincken, ein lebendig i
Kind abtreibt, ſo ſolch Uebel fuͤrſetzlicher und boßhaftiger Wei⸗ late.
ſe beſchicht, ſoll der Mann mit dem Schwerdt als ein Todſchloͤ⸗ W
ger, und die Frau, ſo ſie es auch an ihr ſelbſt thaͤte, ertraͤncket — DD
oder ſonſt zum Tode geſtraft werden. So aber ein Kind, das gernr
noch nicht lebendig waͤre, von einem Weibs⸗ Bilde getrieben irid
wuͤrde, ſollen die Urtheiler der Strafe halber bey den Rechtsver⸗ An.
ſtaͤndigen oder ſonſt, wie zu Ende dieſer Ordnung gemeldt, Raths 2
pflegen. Verum phyſici & medici firmiſſimis jam argumen- nunni
tis oſtenderunt, vanam eſſe iſtam diſtinctionem, partumque, igoren
ſimulac concipitur, vivere. Sunt igitur omnes, qui abor- nignen
tum procurant, homicidæ, quum partus, quem abigunt, & l
vivat, & republicæ membrum aliquando futurum ſit. Gerum
XXV. 8 ee no
Improbantur leges & conſuetudines, quæ bomieidia mitint, ,
quam morte, puniunt. lii hi
. . . . Unnes
Immgrohanas etiam illa jura & leges, quæ non ultimo ſup- u
plicio, ſed mulcta pecuniaria, carcere vel alia leviore pœ- Ndun
na homicidas afficiunt. Nolite, inquit Deus Num. XXXV V lchn
31.

eo hfoet⸗

cum iis
tum faci⸗
tum an
ropelanh,
tiori e⸗
li V. cor.
and einn
n lebendig
iget We⸗
Todhix
., uöͤntt
Kd, N
ide Gttile
1 Rechtien
nelot, Nog .
n argumer,
pirtumgid,
qui 4hor⸗
AWigood, 8
nn D.

iia mniin

ultimno⸗

eviore l⸗
n len N

Nn

ſn

1

S. DXCVII. DE INIVSTA IN HOMIC. INDVLG. 389

2t. redemtienis pretium pro ullo homicida, qui ſons ſit &
dignus morte, accipere. Sed omnino morti traditor. Atque
tamen gentes & principes multi id facere non dubitarunt-
Franci Germanique veteres nihil unquam ab homicida, præ-
ter mulctam, exegerunt, cujus quantitas admodum variabat.
Lege Salica ſexcenti & octingenti ſolidi ſolum in fimplicem
homicidam tiz. 44. §. 1. in veneficum ſtatuti erant, ib. tit. z1
Ludovicus Pius virgildo & exilio temporario homicidas pu-
nivit, Capitul. lib. 4. tit. 20. Saxones in cædem nobilis
MCCCXIL. liti CXX. ſolidos, virginis duplum ſtatuerunt, Le-
ge Saxon. tit. 2. Bajuvari tit. 2. cap. a8. eum, qui maſculum
occiderat, CLX. ſolidis, qui fœminam, CCCXX. ſolidis, &, ſi
illa ſe defendiſſet, CLX. mulctarunt. Alemanni tit. 6g. homi-
cidam ſolutis CLX. aut, ſi occiſus heredes non reliquiſſer,
CC. ſolidis abſolverunt, femina vero interfecta, duplum exe
gerunt. Scoti ſecundum Statuta Wilhelmi Regis cap. 7. ho-
micidam viginti novem vaccas & unum juvencum dare juſ-
ſerunt. Caſimirus M. Poloniæ Rex referente Stammio de ſer-

