conſumtum eſt, faneris impenſam eſſe exiſtimo; & ſuffragium
Vlpiani in L. 14. 5. 4. de KReligieſis. Quamobrem ſic reſponſum

fuit: Caſpar Dudemann wird, weil ein Vater alle bey der Kranck⸗

heit, dem Tode und dem Begraͤbniſſe ſeines Kindes aufgehende

Koſten tragen muß, die fol. 16. gefoderte zu bezahlen, auch d. gl.

Deciſions Gebuͤhren beyzutragen, bey ſernerer Verwelgerung durch
gewoͤhnliche Zwang⸗Mittel angehalten.

SPECIMEN DXCINX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD LIE. XIIII TITV. III.
QVOVSQVE IMBECILLITAS
MENTIS HOMICIDAM
EXCVSET.

BIE N. OcCTOBR. ANNI CID IC CCXXXNVII.
PVBLICE DEFENSVM
A
10. CHRISTOPHORO LEVPOLD
CICENS. MIS N.
I.

Imeciflitas mentis in homicida non eſt juſta ultimaan ſuppli-

cium rvemittendi cauſa.
II

Confeſſio muti & ſurdi de homicidio ſingnis facta, ſi aliis argu⸗

mentis fulelatur, plena probatio et, ac irrogandum ulti-
mum ſupplicium ſichicit.
Furio⸗

——
keriaudt.
deligieree
9 ſepelieng,
ſuſktagirn
e relponin
,der Kenc⸗
9, alched
elgetunga e

NECTA
I.
In
I

90l

Alimes /1

ogentuni

Iun

i

Sp. pxcx. QVOVSQIMBEC. MENT. HOMIC. EXxC. 425
Nurioſos & dementes pœnis omnibus eximo, atque adeo

nec ob cæœdem hominis puniri poſſe, cum Modeſtino
in L. 12. ad Legem Corneliam de ſicariis, & Carolo E.
in Art. 150. agnoſco. erum a furore & dementia probe
diſtingui oportet mentis imbecillitatem ſeu ſimplicitatem,
vel ut in L. 2. §. I. Si quis in jus vocçatus L. 7. §. 4. de jurii-
dict. L. I. §. 5. de Edendeo vocatur, ruſticitatem. Sunt nem-
pe homines, rationem quidem, ſed hebetiorem, habentes,
qui, etſi negotia ſua obeant, ſæpiuscule tamen per impru-
dentiam peccant, quin nonnunquam ridicule & abſurde
agunt. Si vitam communem & actiones hominum accurate
confideras, iſta mentis imbecillitas latius patet, quam vulgo
creditur. Pauci ſunt, quibus non aliquid objici poſſit.
Quisque ſuos patimur manes. Egregie Horatius lib. 1.
Satyra 3. v. 66.

Communi ſenſu plane caret, inquimus: eheun
Quam temere in nosmet legem ſancimus iniquam?
Nam vitiis nemo ſine nnſcitur: obtimus ille eſt,
Qui minimis urgetur.

Quodſi eorum hominum, quorum judicium non omni ex-
ceptione majus eſt, pacta, contractus, teſtamenta reſcindi
aut ſaltem oppugnari permittimus, perſtrepet forum litibue,
multaque negotia, bona fide geſta, quæ nunc firmiter ſtare
credimus, in irritum deducentur. Quæ quum ita ſint, te-
ſtamentum hominis etiam ſimplicis ac ſtupidi ſuſtinetur, vid.
Specimen CCCLII. de Probhibitis teſtari, med. 2. ac quæ ille
tanquam, curator geſſit, non infirmantur, vid. Specimen
CCCXLII. de curatore furioſi in coroll. Sed de delictis
quæſtio intricatior videtur. Ipſfi quidem in Specimine
DXXXII. de bis, qui ex mentis imbecillitate delinjuunt,
Tom. IX. Hhh aed.

42²6 MEDITAT. AD PANDECT.

med. 9. ruſticitati in omnibus deliétis, etiam atrocioribus
quæ contra jus naturæ ſunt, parci, ac cum Tryphonino in L.
37. §. I. de Minoribus, poſſe tunc judicem miferatione ad me-
diocrem pœnam perduci, diximus. Reſtrinximus tamen hoc
confeſtim ad eapita juris intricatiora, easque pœnas, quæ judi-
cis arbitrio permiſſa ſunt. Igitur homicidium, quod illicitum

eſſe nemo, niſi ratione plane careat, non videt, & in qued ipſe

Deus ultimum ſupplicium conſtituit, eo non pertinet. Qua
de re interceſſit mihi aliquando cum ſummo Cro, Jo. Paulo
Kreſſio, lis, quam, quum ille publico ſcripto, nomen tamen

meum reticens, propoſuerit, ego nunc quoque ſed brevius
explicabo. Species, de qua diſputavimus, hæc fuit: Chri-

ſtophorus, ſecundo ætatis anno, guſtata per imprudentiam

cicuta, uſum linguæ auriumque perdiderat, ſurdusque &
mutus factus, mentem tamen ſuam ſignis explicare didice-
rat, pecuniam quoque probe norat, ac vitam pecoribus paſ-
cendis, epiſtolis peregre ferendis, piſcibus in vicinam urbem
portandis vendendisque, vilibus miniſteriis in popina obeun-
dis, denique mendicando, ad annum ætatis ſeptimum ac vi-
geſimum produxerat. In hac ætate anno Chriſti 1727. ite-
rum cum piſcibus vendendis in proximum oppidum pro mer-
cede miſſus, confectoque recte negotio, redux in via mulier-
culæ obviam fit, huicque blandiri & palpum obtrudere inci-

pit, ſed a muliere indignabunda repellitur ac baculo etiam per-

cutitur Tum, amore in furorem verſo, miſeram in terram

dejicit, cultello ſuo extracto œde dilaniat, occiſamque ex-

ſpoliat, & ſpolia ſecum domum afſportat, ante tamen cali-
gas ſuas, cruore necatæ fœminæ adſperſas, lIuto oblinit.
Paulo poſt, reperto cadavere, Patet crimen, auctorque ejus

Chriſtophorus deſignatur. Mittit ergo magiſtratus ad
eum comprehendendum lictores, quod ille præſentiſcens

fu⸗

§P.

—

fuga⸗
berſi
wwr.
eus!
indu
Iuæ
um
Pilei
OINI
&t P
Hale
Petun
15 uoe
nis &
ſagen
muthu
zienli
Probet
et V
Ditat .
ſancins
Gam
Helntd
Ueſſi⸗
gio ſi
Amti
MR o
NN
Dot ir
itto:
iſſn

oribes 4
nind in!
One ad m.
tamen ho
,e ce
od ilicimn
in quol e
rrinet.
10, o. bun
zmen tame
ſed brerin
fuit: Ch.
mrcemin

ſringele .

Plcare Cn Cidce
Pecoribuohe
icinm de

ohince

timum Ae
ſti 1727. i⸗

un role⸗

tmdele nd⸗
11o etiatn Per
ann in tenn
cilamqne e

te tamen e
to oi⸗

aine, 6

egſtimn 1

ℳ

Piſi

Nran

Sp. pxcx. QVOVSQ IMBEC. MENT. HOMIC. ExC. 427

fugam capeſſit, ſed ex ea refrahitur, atque de cæde mulieris
pPer ſigna, adhibitis hominibus ejus rei peritiſſimis, interroga-
tur. Et in principio quidem negat cædem, auctoremque
ejus hominem quendam longum, barbatum, cærulea veſte
indutum, facit, atque, hunc ſibi perafécta cæde reculas occiſæ,
quæ apud ipſum inventæ fuerant, donaſſe perhihet, ac reper-
tum in caligis ſanguinem modo ex naſo ſuo ſtillaſſe, modo
pPiſcium, quos mactatos tuliſſet, eſſe, contendir, ſed tandem
omnia fatetur, ſeque ex carcere dimitti Petit. Tum, inſtru-
cta porro ex more judiciorum cauſa, acta mittuntur ad ICtos
Hallenſes, qui reum, ab ultimo ſupplicio abſolutum, in per-
petuum opus publicum damnant, hac potiſſimum ratione mo-
ti, quod de corpore delicti non ſatis conſtaret, ac probatio om-
nis & confeſſio multum adhuc dubii haberet; Daß alle Aus⸗
ſagen des Inquiſiti und Atteſtate der Examinanten aus Ver⸗
muthungen und bloſſen probablen Schluͤſſen, ob ſelbige ſchon
ziemlich zuſammen hingen, hergenommen werden muͤſten.
Probat hanc ſententiam collegium criminale, quod Berolini
eſt. Verum Rex Pruſſiæ eandem confirmare ſapientiſſime du-
bitat, legis divineæ memor, itaque ante & conſilium ſuum
ſanétius & theologos quosdam celebres conſulit, ac, poſt-
quam hi etiam Hallenſibus adſenſiſſent, acta ad JCtos
Helmſtadienſes mitti jubet. Committitur eorum relatio
Kreſſio, qui ſolide eam & accurate facit, ac tandem ſuffra-
gio ſuo ad Ctorum Hallenſium ſententiam accedit, ſed ex
alia ratione, quod nempe Chriſtophorus mentis ſatis com-
Pos non eſſet. Oppono me huic ſuffragio, & mortis pœ-
nam infligi oportere contendo, ſed victus a pluribus cedo,
Poſt finitum tamen conſeffum hanc ſchedam ad Kreſſium
mitto: Ich glaube nicht, daß wir den Thaͤter mit gutem Ge⸗
wiſſen von der Todes⸗Strafe befreyen koͤnnen. GOttes Wort
Hhh2 iſt

428 MEDITTAT. AD PANDECT.“

iſt klar: wer Menſchen Blut vergieſt ꝛc. Daß dieſes ein an die
Regenten und Obrigkeiten gerichteter Befehl ſey, erhellet klar er
Rom. XIII, 4. Und wie ſcharf es GOtt an ihnen ahnde, wenn

ſie einen Mann des Todes verſchonen, ſiehet man ex 1. Neg. XAX,

42. Gleichwol eludiren die Rechts⸗Gelehrte mit ihren ausgeſonne⸗
nen Limitationen und Zweifeln das goͤttliche Geſetze und forçiren
gleichſam Fuͤrſten und Herren, daß ſie von gedachtem Geſetze ab⸗
gehen muͤſſen, immaſſen ich in meiner Diſſertation de injuſta
in homicidas indulgentia gezeiget. Bier iſt ein klares Exempel.
Wir erkennen insgeſamt, daß der Gefangene die That verrichtet.
Wer die Acta anſiehet, zweifelt natürlicher Weiſe an der War⸗
heit nicht, obgleich nach juriſtiſcher Art zu reden bey dem cor-

pore delicti viel erinnert werden kan. Warum laſſen wir alſo

einen offenbaren Moͤrder loos? er ſoll nemlich nicht Verſtand ge⸗
nung haben. Gleichwol iſt er ein Menſch, und mit natuͤrlicher

Veraunft begabet, deſſen er unterſchiedene Proben abgeleget.

Ein excellenter Verſtand und genaue Kundſchaft der Geſetze iſt
bey keinem Delinquenten noͤthig, ſondern hinlaͤnglich, daß er
wiſſe, er handle unrecht. Daß gegenwaͤrtiger Inquiſit zuweilen
was thorhaftes begangen, machet ihn von der Strafe nicht loos.
Ein groſſer Theil der Menſchen begehet oͤfters aus heftigen Affe-
Sen oder anderen Urſachen was ungereimtes, iſt aber deshalb nicht
von den Geſetzen und Strafen frey. Allein geſetzt auch, Inqui-
ſit komme einem bruto gleich. GOtt will das Menſchen⸗Blut
auch an den unvernuͤnftigen Thieren gerochen wiſſen, Geneſ. IX,

5. Unterdeſſen muß ich den majoribus Votis weichen. Non
abſtraxerunt quidem hæ rationes a ſententia ſua Kreſſium,

dignæ tamen viſæ ſunt, ad quas publice reſponderet. Edi-
dit itaque ſeriptum ſub titulo. kurze zuriſtiſche Betrach⸗
tung von dem Recht der taub und ſtumm gebohrnen,
abſonderlich, was es mit ſelbigen in der criminal- Jurii-
Pbru-

Wenn
gend
Nem
i babe
rde⸗
Ae
Midas
ſu
com

nn

ein an N

llet kor A.

hnde win
1. Rg. II
auäget

Undforea t.

Geſtt ch
n Ee inul
es renp
por berrchte
n der Wn
9 dern 601.
in we
Decord

1.
6t mgüinſi

1

SP. DxC. QVOVSQ IMBEC. MEN . HOMIC. ENC. 429

prudenz und peinlichen Beſtrafung vor eine Beſchaffenheit
habe, bey einem ſich in dem Bertzogthum Magdeburg ereng⸗
neten ſonderlichen Jall: atque ipſam ſchedam meam capi-
ti III. §. 13. inſeruit, & in §. I4. refutavit. Equidem diſſici-
lis maxime adverſarius eſt Kreſlius ob acre, quo præ aliis pol-

let, judicium, ſed in hac tamen cauſa victorem me futurum ſpe-

ro, ſi modo quæſtionem, de qua inter nos diſceptatur, recte po-
nimus. Conſentit ille cap. 2. §. 4. q4. in hoc mecum, quod nul-
la circa corpus delicti ſuperſit incertitudo, quod rei confeſſio,
tot argumentis & adminiculis fulta, plenam probationem fa-
ciat, quodque adeo fundamentum ſententiæ Hallenſis totum
corruat. Supereſt ergo quæſtio ſimplex & unica: an ſcilicet

ſtupor & imbecillitas mentis homicidam ab ultimo ſupplicio

liberet. Ratione & rationis uſu præditus ſine dubio erat
Chriſtophorus. Dubitarat de hoc ab initio collegium crimi-
nale Berolinenſe, & interlocutum fuerat: Daß vor allen Din⸗
gen Erkundigung, ob Iugquiſit ſeine Vernunft immer gehabt
habe, einzuziehen; ſed reſponſum tulerat: daß er weder in
der Kirche noch in der Schule von Guten und Boͤ⸗
ſen von jemand unterrichtet, ſondern bey dem Vieh⸗ Huͤ⸗
ten, bettel⸗gehen, Einſchencken und RKegel⸗Aufſſetzen in
den Schencken erwachſen, jedoch bey Vernunft, und,
wenn er verſchicket, das Gewerbe auszurichten vermoͤ⸗
gend geweſen waͤre. Habebat ergo Chriſtophorus ratio-
nem humanam, ſed minus, quam alii homines bene educa-
ti habere ſolent, excultam, atque ridiculæ nonnullæ & ab-
ſurdæ actiones, quas paſſim ediderat, mentis non exilium
ac alienationem, ſed infirmitatem, indicabant. Quæ infir-
mitas, ſi juſta eſt remittendi homicidis ultimi ſupplicii cau-
ſa, ſi homicidium non niſi a ſagacibus cultique ingenii viris

committi poteſt, magna inpoſterum pars hominum impu-

Hhh z n⸗

4 30 MEDITAT. AD PANDECT.

ne cædibus in alteram graſſabitur. Quo certe nihil eſt in-
dignius, nihil periculoſius. Melioris jam conditionis erunt
ſtulti, quam periti, contra L. 4. quod vi aut clam. Mirifi-
ce proſpicient liberis ſuis parentes, qui, ne pingue illorum
ingenium ac agreſtes & rudes mores diſciplina miteſcant:
ſoliciti ſunt. Magna erit felicitas,

Vervecum in patria, eraſoque ſub aëre naſci.

Ipſum profecto Kreſſium, cordatum juſtumque virum, ſi
omnia recte conſiderat, mihi in hoc capite ceſſurum con-
fido. In ceteris capitibus nolo cum illo diſputare. Nam
legem divinam de occidendis homicidis in utramque par-
tem diſputari, & a diſſentientibus multa maxime veriſimilia
contra objici largior facilis. Sed hæc dubitatio non po-
terit inter ſententiæ Hallenſis ac Helmſtadienſis rationes po-
ni, quum rex Pruſſiæ, pœnam mortis in homizidas jure di-
vino univerſali conſtitutam eſſe, quaſi fundamenti loco po-
neret, & extra dubium collocaret. De eo ſolo igitur con-
ſulebamur, an Chriſtophorus homicida doloſus eſſet, mortis-
que pœnam, ſive divina, ſive humana lege ſancitam, mere-
retur. Quod denique in fine ſchedæ meæ adjeceram: velle
Deum, ut ultio effuſi ſanguinis humani etiam de brutis ani-
mantibus ſumatur; eo extendi nolo, ut magiſtratibus neeeſ-
ſitatem, bruta ultore gladio perſequendi, imponi credam-

Hoc ſaltem inde elicio, bene facere magiſtratum, qui, quod

Deus ſe facturum dicit, exſequendo-antevertit.
III.

Furor bomicidium tempore intervalli commiſſum noy
excuſat.

IVv.

1

—
hil eſt in.
ölis etnt
. Mirit.
e ilorun
miteſcun

ue Par-
erihemiin
10 Dd .
Eationes e
jdis jured
erti loco e
v igitur
eſſet, nori⸗

Citam, mele-
ecenin. ele

belsen⸗
ribised-
poni ceinn
m, goi⸗ i
it

Sp. pxcx. QVOSQ. IMBEC. MENT. HOMIC. ExC. 431

IV.

Comare tamen debet nen ſolum de intervallo, Jed &ι, quod
illad perfectiſzimum fuerit.

)emene- ergaſtulo ineluſus, diutiſſime nullum amotæ
mentis ſignum edit, ſed forte a ſocio ac convictore fla-
gitii inſimulatus publice de more caſtigatur. Quo graviter
offenſus delatori malum minatur, & inſidias ſtruit, eumque
tandem, captato opportuno loco & tempore, miſere truci-
dat. Patefacto crimine, damnatur ad mortem, damnatus
appellat, atque inter excuſationes ſuas præcipue dementiam
allegat. Verum Cti Vitembergenſes menſe Junio anni clo
Io CCXXXV. confirmarunt priorem ſententiam: Dieweil
Inquiſitin eine geraume Zeit vor und nach der an Bormannin

begangenen Mordthat genugſame Anzeigungen eines unverruͤckten

Verſtandes an den Tag geleget, und die boͤſe That mit Vor⸗
ſatz und aus Rachgier, alſo keinesweges aus Raſerey begangen,
folglich die ehemalige Melancholey und Bloͤdſinnigkeit ſie bey er⸗
folgtem dilucido intervallo nicht entſchuldiget; ſo hat ſie in

ihrer Defenſion etwas, das ihr zu ſtatten kommen moͤchte, nicht

ausgefuͤhret, derowegen das Urthel an ihr billig vollſtrecke, auch
die fernerweit verurſachte Unkoſten aus ihrem bereiteſtem Vermoͤ⸗
gen eingebracht werden. Equidem noramus optime, ad hoc,
ut furioſus ex faéto obligetur, non intervallum furoris ſuf-
ficere, ſed dilucidum, ſeu, ut Fuſtinianus in L. 6. C. de Cu-
ratore furioſi loquitur, perfectiſſimum deſiderari. Id vero
hic aderat ſine dubio, atque ex propoſito diu in peétore re-
tento, ex machinatione, ex vindictæ ſtudio, ſatis apparebat.

„

MEDITAT. AD PANDECT. 5
V.
Vi ebrietas bomieidam excuſet, tria potiſfmum requiruntur.
VvI. .
Quorum uno deficiente, ultimum ſupplicium irrogatur.

VII.

Etſi vero bæc tria concurrant, proxima tamen ab ultimo ſup
plicio pœæna inftiguur. .

432

]² Specimine de Injuſßta in bomicidas indulgentia medit. 11. ho-
micidæ ebrio veniam dedimus non aliter tamen, quam ſi
hæc tria concurrant, I.) ut ebrietatem non ſtudio captarit,
ſed caſu quodam in eam inciderit, 2.) ut enormiſſima fuerit,
quod arbitrio judicis dijudicandum relinqeimus, 3.) ut diſ-
(uſſam crapulam pœnitentia ſequatur. Quorum uno deficien-

te, ultimum ſupplicium irrogatur. Sic Cti Helmſtadienſes

menſe Decembri anni clo lo CCXIX. reſponderunt: Wird der
Studioſus George Wagner eines an dem Schaͤfer⸗Knechte, Da⸗
vid Vashauern begangenen Todſchlages beſchuldiget, demnach zu
wiſſen verlanget, ob gegen denſelben die ordentliche Todesſtrafe
ſtatt finde. Nun fuͤhret er zwar zu ſeiner Defenſion an, daß
ihn, wenn er ja die That verrichtet, ſeine uͤbermaͤßige Truncken⸗

heit entſchuldige, wobey ihm das koͤnigliche Edict vom Jahre 171.

welches die Strafe der trunckenen Miſſethaͤter zu ſchaͤrffen be⸗
fiehlet, nicht im Wege ſtehe, indem ſolches von Leuten, die ſich

des Vollfaufens befleißigen, handele, Wagner hingegen die tref⸗

lichſten Zeugniſſe ſeines vorher wohlgefuͤhrten Lebens vor ſich ha⸗
be. Alldieweil aber aus den vorkommenden Umſtaͤnden nicht
zu ſchluͤſſen iſt, daß Wagner, ob er wol etwas getaumelt, durch
den uͤbermaͤßigen Trunck ſeiner Vernunft gantz beraubet geweſen,

SP

—
da
der
ſch
in
Hol
ſeg
Uis/,
welch
Rn!
vorhe
frder
tria i
Plaut
crimen
Mimig
let. A
tem

ſipol

enſes
Prete
actam

iere
harten
dem
1

eguſfuun.
rogatur.
ahina ſi⸗

vedit. 11. 1n
n Aam 1
10 hiarl,
wert

, 3)u -

befen⸗
ſelnſktacieni
unt: Wed
,Knechte
, denn uncht
. koafu
ſon an don
“ Tucken
4 Raane
ſhifnt
lunt n,duß

ngehtin n

ens vor ſcn
finn

4 6
N et 6,

SP. pxc. QVOVSQ. IMBEC. MENT. HOMIC. ExC. 433

da er ja ſich mit dem Hunde auf dem Felde herum jagen, gegen
dem Schaͤfer wehren, und nach geſchehenem Stiche bey Delio ent⸗
ſchuldigen koͤnnen, uͤberdies bas koͤnigliche Edict hier allerdinges
in Betrachtung gezogen werden muß, da Wagner des Saufens
halber auf das Dorf gegangen, und nicht etwa, wie er ohnverſe⸗

hens zum Truncke gekommen, vorgeben kan, bey welcher Bewand⸗

niß, und da die That offenbar, Wagnern ſeine gute Zeugniſſe,
welche ohnedes faſt ein jeder Inquifit mit leichter Muͤhe auszubrin⸗
gen und beyzulegen weiß, nicht zu ſtatten kommen; So iſt nichts
vorhanden, welches George Wagnern von der ordentlichen Stra⸗
fe der Lodtſchlaͤger befreyen koͤnte. Verumtamen & tunc, quum
tria illa concurrunt, nobis objicietur, quod Euclio apud
Plautum in Aulularia atta 4. ſcena 10. verſu 20. Lyconidæ,
crimen commiſſum per ebrietatem excufanti, reſpondet:
Wimis vile eſt vinum, ſi ebrio impune facere, quod labeat, li-
cet. At nos ebrio impunitatem non damus, ſed ultimum ſal-
tem ſupplicium remittimus, ceteroquin proximam ab ultimo
ſupplicio Peænzm infligimus. Fecerunt hoc ICti Helmftadi-
enſes menſe Decembri anni cio l1ob CCXXVI. in ebrio, qui
Præter iſta tria etiam 4) vitam ante tranquille placideque
actam, 5*) cauſam rixæ ab oceiſo datam, 6) diuturnitatem car-
ceris poſt confeſſionem, 7) calamitatem uxori ac liberis ſuis
imminentem, allegabat: Iſt Inquiſit geſtaͤndig, daß er ſeinen
Knecht, Ernſt Tuͤrcken, den 24. Maj. dieſes Jahrs Abends um 8.
Uhr mit dem Peitſchen⸗Stocke uͤbel geſchlagen, auch die Nacht
uͤber auf dem Felde liegen lafſen, worauf ſelbiger den folgenden 7.
Junii verſtorben. Nun iſt wol auſſer allem Zwerfel, und beſtaͤrcket
es das beygelegte judicium medicum, daß der Entleibte nicht an
einer Bruſtkranckheit, wie der Defenſor meynet, ondern von den
harten Schlaͤgen, und daß er die gantze Nacht ohne Beyſtand auf

dem Feide liegen muͤſſen, verſterben. Da nun inquiſit dieſen Aus⸗
Teom. IX. Lang

4³34 MEDTTAT. AD PANDECT.

gang bey den harten Shlaͤgen und der Dereliction als ein ver⸗
nuͤnftiger Menſch leicht vorher ſehen koͤnnen, mithin animum oc-
cidendi indirectum gehabt, ſo gewinnet es das Anſehen, ob ſey
er mit der Todes⸗Strafe zu belegen. Allieweil aber Inquiſit
nach des Burgers Schruͤemanns Auſſage gantz uͤbermaͤßig trun⸗
cken geweſen, eben dieſen Knecht ſeinen Bruder genennet, mit
ſchreyen und juchzen durch die Stadt gegangen, und in der freyen
Luft noch mehr berauſchet worden, und denn ein cum exilio
mentis verknuͤpfter Rauſch wegen ermangelnder proæreſi eine
mitigationem pœnæ nach ſich ziehet, wenn zumal, wie allhier
geſchehen, der Berauſchte in ſolche Trunckenheit nicht vorſetzlich,
ſondern unverſehens, da ihm bey ſeiner Arbeit mehr, als er ver⸗
tragen koͤnnen, zu trincken gegeben worden, verfallen, hiernaͤah ſt
Inquiſit gegen den verſtorbenen gantz keine Feindſchaft gehabt,
ſondern ſich mit ſelbigem uͤberaus wohl vertragen, und ihn noch
kurtz vorher ſeinen Bruder genennet, ferner eben dieſer Inquiſit
von allen Leuten das beſte Zeugniß, daß er nemlich mit ſeinen
Nachbarn und Haußgeſinde niemalen Streit habe, bekommt, denn
der Ertoͤdtete dadurch, daß er auf Zuruffen ſeines Herrn nicht
ſtille halten wollen, ſondern ihn muthwillig zu Fuſſe lauffen laſ⸗
ſen, Gelegenheit zu der Schlaͤgerey gegeben, und den Herrn
zum Zorne beweget, weiter Inquiſit, ungeachtet er gleich An⸗
fangs die That bekannt, bereits uͤber ein halb Jahr im Gefaͤng⸗
niſſe geſeſſen, welches auch eine Linderung der Strafe nach ſich
ziehet, endlich des Inquiſiren arme Frau und drey unerzogene
Kinder einiges Mitleiden verdienen; So wird 1nquiſit nach ab⸗
geſchwornen Urpheden mit Staupenſchlaͤgen des Landes ewig
verwieſen, jedoch vorher angehalten, der Tuͤrckiſchen Wittwe
ſechs und vierzig Thaler, als ſo hoch deren in Actis befindliche
Foderung gemaͤßiget wird, zu bezahlen. .

VIII.

Peen
inye
He⸗

—
8 ein ben
W3Re-⸗
Nen,ob ſi
1 Iuduit
ͤßig tun
unet, i

der ſtan

uim eil
vekreſi iit
ppſe alhie
porſtlich
als er hel⸗
hienutſ
ſt ddak,
d ia nd
ſr ingul
6 wit
onmmt, Ne
Harn it

ſ nd 8
Aberzogen

4

ſſte Nn

s hfnſt

W.

SP. pxcX. CVOVSC IMBEC. MENT. HOMIC. ENC. 445

VIII.
Minor bomicidæ ætas non eſt juſta ultimum ſupplicium re-
mittendi cauſa-
(onrrarian ſententiam Sande lib. y. tit. 9. def. 4. tuetur,
atque in arbitrio judicis poſitum eſſe dicit, an minor
XXV. annis propter hHomicidium ordinaria vel extraordina-
ria pœna ſit adſiciendus, & provocat maxime ad hæc legis
37. §. 1. de Minoribus verba: niſi quatenus interdum miſeratie
ætatis au mediocrem pæœnam judicem produxerit. Addere po-
tuiſſet legem 108. de KReg. juris, in qua Paulus: Eere, ait,
in omnibus pœnalibus judiciis ætati & imprudentiæ ſuccurrit.
Accedit in Germania noſtra artieulus Carolinus 197. Verum

heæ leges in pœnis, jure humano conſtitutis, non vero in

pœna homicidii, quæ ipfum Deum auctorem habet, locum
inveniunt. Conſentit nobiscum lex, 6. C. Ad legem Corn. de
Sicariis, verbis: non adulta ætate defendi-

.CONOILIANIA.

1. Wec impuberi bomicidæ parcendum eſt, ſi malitia manife-
ſte appareat, Mec obſtant cap. I. & 2. X. de Delictis pue-
rorum- S
2. Narrat Aventinus Annal. Bojorum lib- 7. pag. 532. Lu-
doviecum, Bojorum ducem, dum Kelbaimii poſt cœnam in
ponte deambulat, atque Stiehio, morioni ſuo, per Iudum
inſultat, ab boc morione cultello ſauciatum interiiſſe.
Hunc ego Stichium, cujus furorem inſultatio, inftam-
mavit, Cum Modeſtino in L. 12. ad L. Cornel. de Sicaris
ab onmi poena abſolviſſem.-

Iii 2 S E-

4³6⁶ MEDITAT. AD PANDECT.
S§PECIMEN D6

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD. LIB. XLVII. TIT. VIII.

INCVLPATA TVIELA
PIEXIII. DECEMBR. ANNI MDCCXXXVII —
PVBLICE DEFENSVM
AN.

JOANNE CHRISTOPH. pE LEIPZIGER
EQVITE SANXONE.

I.

Deßfinitio juculpatæ tutelæ, in artieulo Carolino' 140. propeſi-
ta, manca eſt, aique adeo ſupplenda.
II.

Dafenß 170 ſui etiam defenfionem familiæ, inprimis axorit,
complectitur.

III.

Weque nocet patrifamilias, quod uxor vel familia, Jquam tue.

tur, auctor rixæ vel pugnæ fuit.

/ oderatio vel moderamen inculpatæ tuteiæ, quarum
1 vozum prior in L. I. C. Vnde vi, poſterior in c. 18.

X. de Homicidio occurrit, in artieulo Carolino 140.
rubr. Was ein recht Nothwehr iſt, definitur. At hæc defi-

nitio, pleraque Conſtitutionis Carolinæ capita, manca eſt
ac mutila. Tentabimus ergo ejus ſupplementum. Atque
primum quidem monemus, ea, quæ de deſenſione ſui, di-

guntur, ex recta ratione & juris analogia etiam ad defenſio-
nem

Rem!
Pertin
Euu
Mbet,
mi
Prode
terri⸗
enin
luti
rum
nee
colſin
eſget
uefh
e khn
Gef

icht

indeſn
Ohabt
bens 4
fluthe
lſt
fuden
lnd
Gber e

—

CIN

EL

XVII.

PZlGN

1. o)e

1

init ud

it uun ir.

utele, dun

—— .
Ttetior int.

1 Corolim ii
. t hret
nentum. N

e
ekenlion⸗ 1

vita,

SP. DC. DE INCVILPATA TVTELA. 4²7

nem familiæ, quæ una quafi cum patrefamilias perſona eſt,
Pertinere. Quod inprimis in uxore, quam defendi a marito
&εuum eſſe ait juſtinianus, S. 2. I. de Injuriis, dubium non
habet. Quamobrem ICti Vitembergenſes menſe Ianuario

anni clo Io CCXXXIII. moderamen inculpatæ tutelæ marito

prodeſſe, reſponderunt, tametſi uxor, quam defenderat, pro-
tervia ſua & convitiis rixam pugnamque concitaſſet. Satis
enim illi ad defenſionem erat, quod uxorem in vitæ vel ſa-
lutis periculo conſtitutam videret. Flagitia enim perſona-
rum nobis junctarum neceſſitudinem ipſam non tollunt,
nec ofſicia naturaliter debita, inter quæ etiam defenſio eſt,
ceſſare faciunt, Novella 12. cap. 2. Hat Inquiſit Wittich aus⸗
geſaget: er habe zu der Zeit, da er Schergen den toͤdlichen Stich
zugefuͤget, ſich in Lebens⸗Gefahr zu ſeyn nicht geglaubet, jedoch
er koͤnne ſich, ob er ſeine Frau zur Zeit des Stichs in Lebens⸗
Gefahr geglaubet und ſelbige mit dem Stiche zu retten geſuchet,
nicht beſinnen, halte aber vor die beſte Warheit zu ſeyn, daß er,
indem er den Stich gethan, die Gedancken auf ſein Eheweib nicht
gehabt. Ob nun wol bey ſo geſtalten Sachen die vorgeſchuͤtzte Le⸗
bens⸗Gefahr gaͤntzlich hinweg zu fallen, mithin ein boßhaftiger
muthwilliger Todtſchlag uͤbrig zu bleiben, demnach die von GOtt
ſelbſt auf die Todtſchlaͤger geſetzte Todes⸗Strafe allhier ſtatt zu
fſinden, und daß ſolche, ohne eine Blut⸗Schuld auf Stadt und
Land zu laden, nicht gemindert werden koͤnne, ſcheinet; Alldieweil
aber ein groſſer Unterſcheid zwiſchen einem boßhaften, vorſetzli⸗
chen Moͤrder, und einem ſolchen, welcher bey der Entleibung eines
Aggreſſoris bloß die Grentzen der Nothwehre uͤberſchritten, iſt,
geſtalt der letzte in Ermangelung eines rechten Vorſatzes und
Doli ohne Blut⸗Schuld nicht getoͤdtet werden kan, und denn
der erſtochene Scherge trunckener Weiſe dem Inquiſiten dar
Jauchzen und Singen auf der Straſſe verbothen, hierauf, M

438 MEDITAT. AD PANDECT.

dieſer ſich nicht daran gekehret, und Inquiſitens Eheweib gar zu
ſchelten und zu ſchimpfen angefangen, den Pallaſch gezogen, und
damit auf ihn zu hauen Mine gemachet, hiernaͤchſt Inquiſitens

Eheweib ſich bey den Haͤndeln mehr, als er ſelbſt, intereſſiret,

obgedachter Maſſen heftig geſchimpffet, auf dem Mord⸗ Platze
herum geſprungen, und ihren Mann herzu geruffen, bey welcher
Bewandniß uͤberaus wahrſcheinlich iſt, daß Inquiſit waͤhrender
dieſer Haͤndel, in welche er unvermuthet gerathen, und wobey er
nachzudencken und alles genau zu uͤberlegen weder Zeit noch Ge⸗
legenheit gehabt, entweder ſelbſt gehauen zu werden, oder doch
ſein Weib im Stiche zu laſſen, gefuͤrchtet, alſo bey dem Stiche
mit dem Meſſer bloß den Vorſatz, ſich oder ſein Eheweib zu
befreyen, und den Entleibten von ſich und ihr abzuhalten, anfuͤh⸗
ret, dieſe Wahrſcheinlichkeit auch dadurch vermehret wird, daß
Inquiſit bey damaliger ſpaͤten Abendzeit unmoͤglich ſo genau, was
der Entleibte mit dem Pallaſche weiter gethan oder vornehmen
wollen, wahrnehmen koͤnnen, anbey in hefftiger Gemuͤths⸗Be⸗
wegung geweſen, uͤbrigens bey obangefuͤhrten Umſtaͤnden kaum
zu vermuthen iſt, daß er ſein Eheweib gantz ohne Gefahr zu ſen
geglaubet, immaſſen er deßhalb noch bey dem letztem Verhoͤre
ungewiß bleibet, und ſich hierbey nur vor der Marter fuͤrchtet;
Bey ſolcher Bewandnitz wird Inquiſit Wittich nochmahlen vor
Gerichte gefodert, und ihm nebſt Zzlehung eines Geiſtlichen
ernſtlich zugeredet, GOtt und der Obrigkeit zu Ehren und zu
Beruhigung ſeines Gewiſſens ſeine bey Zufuͤgung des toͤdtlichen
Seichs ge uͤhrte Gedancken wohl zu unterſuchen und zu entde⸗
ken, ſodann aber frey geſtellet, ſich vermittelſt Eydes zu reinigen,
und, daß er bey Entleibung des verſtorbenen Schergen geglaubt,
er oder allenfalls ſein Eheweib ſey in Gefahr von Schergen ge⸗
hauen oder ſonſt verwandet zu werden, und, daß er die Gefahr
von ſich oder derſelben abzuwenden, den Stich gethan, zu ſchwoͤ⸗
ren.

len. D
non ſein
ſuſe

Mum

In an

lolena
gui

ru
drn
l U h
hdolss ſn⸗
einnine
nes,
ceebern
Mhenie
richerto
ipdern
adur, ſ
1 Cond
uvener

weib gen
Gogenrunn
Indviſuts
interelitt

horde

beg e

1 waͤhrent

d dene

it w
6, oder de 6
demm Sic⸗
Eheneh

uten⸗ Inflh
WNd. N

genmuts
det vernih
– .
nſndenin

.

t 6

ir
g des 6

ren. Daferne er nun dieſen Eyd entweder von ſich oder auch nur

Sp. DC. DE INCVLPATA. TVTELA. 439

von ſeinem Eheweibe abſchwoͤret, ſo wird er mit der Todes⸗Stra⸗
fe verſchonet.

IV.

Etiam defenſio liberorum ad moderationem incalpatæ Satate
refertur.

V.

In artieulo Carolino 140. ſupplendum eſt: pro conſervatione ſæ-
lutis & ſtatus ſui vel ſuorum.

Moderatio inculpatæ tutelæ etiam contra illos relcte adhbibesur,
qui quem vel liberos ejus invitos ſine principis juſſu
in militiam trabunt.

Q de uxore ante dictum, pertinet ad liberos, ad que-
rum defenſionem natura ipſa parentes ſic obligat, ut
bruta quoque animalia ad id officium inſtiget, tantis ſtimu-
lis, ut hæc ſæpe proprii periculi oblita ad liberationem ſo-
bolis ſuæ in præſentem mortem ruant. Supra jam in Spe-

eimine DLXII. de Odio defenfionis, coroll. ult. dixi, inter c-

mnes, quotquot unquam viderim, reorum excuſationes, a
celeberrimis advocatis eleboratas, nullam mihi impenſius
placuiſſe ea, quam aliquando homo ruſticanus, a nullo ju-
risperito adjutus, ex ſuo ingenio protulerit. Is molitor in
pago erat, ac filium unicum habebat, qui in militiam quære-
batur, ſed a patre ſtudioſiſſime occultabatur. Tandem ve-
ro conquiſitores molendinum ex omni parte circumdant,

juvenemee ex latibulis extrahunt. Tum pater medlius in-

ter

440 MEDFTAT. AD PANDECT.

ter eos & filium conſiſtens baliſtam profert, mortemque ei,
qui filium attingere auſus fuerit, minatur, ac, quum illi tamen
inſiſterent, anteſignanum telo trajicit, ac necat. In tumultu
filius elabitur, ſed capitur pater, & judicio ſiſtitur homicidii
reus. Nec negat factum, ſed fatetur omnia ingenue, atque
tandem de more interrogatus: num defenſorem deſideret;
reſpondet: Nein, darzu habe er kein Geld; interrogatus' ite-
rum: was er denn ſelbſt zu ſeiner Defenſion anzufuͤhren haͤtte?
reponit: Dieſes einige, daß eine Gluckhenne, welcher man ein
Kuͤchelchen nehmen wolle, demjenigen, ſo es angreiffe, in das Ge⸗

ſicht floͤge. Dici non poteſt quantopere brevis hæc denfenſio

animos judicum permulſerit, atque ad pœnam mitiorem
imponendam induxerit. Objiciebatur equidem, quum in

collegio Ctorum Helmſtadienſium menſe Osbri anni

Clo L CCXIV. de hac pœna deliberaretur, ſpeciem iſtam ar-
ticulo Carolino 140. & propoſitæ in eo difinitioni plane non
convenire, in articulo quippe iſto requiri periculum corpo-
ris, vitæ, dignitatis, & exiſtimationis, Sährlichkeit oder Ver⸗
letzung ſeines Leibs, Lebens, Ehr und guten Leumuths, ni-
hil horum omnium patri, aut filio metuendum, ſed magis
incrementum dignitatis ex lectione in militiam ſperandum
fuiſſe. At enim vero quis neſcit militiam ab iis, qui invi-
ti ad eam abſtrahuntur, pro peſte, ac exilio fortunarum
ſuarum reputari, & vere illos ex tranquiliſſima vita in
perpetuas turbas conjicere. Supplendus itaque hic ite-
rum eſt articulus 140. & addenda conſervatio falutis &
ſtatus: Die Erhaltung der zeitlichen Wolfahrt. Sic fſeilicet
reſponſum fuit: Es ſcheinet zwar, daß die vergeſchuͤtz'e
Nothwehre den Stich nicht halte, da man nicht ſiehet,
daß Angeklagter oder ſein Sohn in Gefahr Leibes, Lebens,
Guthes oder Ehre geſtanden. Bey dieſer Bewandniß ge⸗
. win⸗

n

eh
heſi⸗
erſche
ches
dats
Cinſ
dien
ſen, 0
hobt,
leg:
ſchlag
Aene
litune
dere

S

—

temqe a

nilli tamen
In tumuln
r homicidl
ene, ade
Geſidenet

ogenng .

hnn rt er!

ſin mn
, in 1du

P. le benl enio
1 mitioren

, Guum n

Doden W

emn am :

ni Plane 001
culum colo

it oder Dau

Aumuthe,
, ſed migs
ſpenincin

6, Gui inwi.

ummm
Ra V Via
ague hie t⸗
tio lutst

bie

Sp. DC. DE INCVLPATA TVTELA 441

winnet es das Anſehen, ob haͤtte Loͤwen alſofort als ein muthwilli⸗
ger Tootſchlaͤger am Leben geſtraft werden ſollen; Alldieweil aber
eine in vaſio, ſo nicht allerdinges zu entſchuldigen iſt, vorhergegan⸗
gen, immaſſen die geſammte Buͤrger auf Anordnung des Buͤrger⸗
meiſter Schmidts, der doch darzu weder ausdruͤckliche koͤn gliche
Ordre noch Conſens des uͤbrigen Raths gehabt, des Inquiſiten
Sohn, um welches es ihnen der Zeugen Auſſage nach zu thun gewe⸗
ſen, mit Gewalt hinweg zu nehmen und zum Soldaten zu machen,
angekommen, denſelben, da er von der Muͤhle herunter geſprun⸗
gen, umringet, und angefallen, auch, als er ſich durchgeſchlagen,
weiter verfolget, und uͤber den Zaun zu ſpringen gezwungen, ja, da

er ſchon hinuͤber geweſen, weiter nachzuſetzen Anſtalt gemacht, wel⸗

ches alles den Inquiſiten in groſſe Furcht und Beſtuͤrtzung geſetzet,
da es denn gar wahrſcheinlich, daß er in ſolcher Angſt und Schre⸗
cken ſich nicht recht beſonnen, und den Schuß blindhin gethan, auch
die Intention, den Entleibten, der ohnedes ſein guter Freund gewe⸗
ſen, oder ſonſt jemanden um das Leben zu bringen, eben nicht ge⸗
habt, oder, da er ſie ja gehabt, dadurch ſeinen Sohn retten wol⸗
len; So haben wir den an Schmollmannen begangnen Todt⸗
ſchlag vor einen groſſen in der Defenſion begangenen Exceſſ und
Löwens Delictum pro lara culpa gehalten, demnach ihm nach An⸗
leitung der Peinlichen Halß⸗Gerichts⸗Ordnung art. 146. und

der Doctrin unterſchiedener Rechts⸗ Gelehrten, vide Scbilterum

Ex. ad n. 49. §. 124. Carpzovium P. 4. C. 12. def. 8. den Stau⸗

pen⸗Schlag und ewige Landes⸗Verweiſung zuerkannt.

VII.

Moderatio inculpatæ tutelæ etiam pro ſanguine junctis
locum babet.

Tm IX V K k k yliIiI.

442 MEDITAT. AD PANDECT.

VIII.
Nec deſideratur vitæ, ſed ſuftcit corporis & valetudinis
periculum.

iximus ſupra, id, quod pro nobis liceat, etiam pro fami-
lia licere. Familiæ vox, ſi ſtricte accipiatur, paucas
perſonas comprehendet. Sed, quum defenſio maximum
favorem habeat, recte faciemus, ſi in re favorabili ampliorem
