Guͤltlingen der Aelter, und ſamt Ihme Wir Sebaſtian,

Jacob und Georg von Guͤltlingen ſeine Soͤhn, bekennen
fuͤr uns und unſere Erben, und thun kund offenbahr allermaͤn⸗
niglichen mit dieſem Brief, als Ich vorgemeldter Sebaſtian
von Guͤltlingen, der Aeltere, verweilter Zeit, zwiſchen Boͤb⸗
lingen und Ehningen im freyen Feld, und des Fuͤrſten⸗
J thums

N

thume
Bllian
tembe
uter
wund
Unlan
Hob
meinn
Allen
Verr
Boͤi
Porr,
Sis,
meldt
Voͤn
mahl
einnel
genand
ler n

run
incken

ſl
Ggere
nd Ho
Söhne
bung
nommme
nomme
derom

terthe

ie oei

oblatorun

n homic-
ta peculit
ei univer
non po-
piereaide
ac 2c he⸗
Atransalll
nesinler
us reiilultri
gvibos 1
iXVEe.
Vic h
Gullmpis
Wurt abel⸗
ulen Ab
dimzodo lel⸗
Zebaſtian 8
1r Sebeſtt⸗
hn, Uem
bohr alerni
et Stbeße
nichen
des Sſ
thu⸗

9
4

Sp. prcvI. HOMICID. CRIM. IRREMSsS. ESsSE. 255

thums Wuͤrttemberg, hohen und nieder Oberkeiten auf
Kilian Hemmerers ſeligen gedachts Fürſtenthumb Wuͤrt⸗
temberg Einſpanniger und beſtellten Diener geſtanden, dar⸗
Uunter ſich zugetragen und begeben, daß gedachter Kilian ver⸗
wundt worden, dermaſſen, daß er ſolcher Beſchaͤdigung halb,
unlang darnach, aufſer dieſer Zeit toͤdtlich verſchieden iſt, deß⸗
halb in Beſorgung Ungnad, und Unſicherheit, meine Sitz,
Schloͤſſer, Doͤrffer, Flecken und Guͤter, verlaſſen, und mich an
meine Gewarſame verfuͤgt und gerthan, dardurch folgends der
Allerdurchleuchtigſt Großmaͤchtigſt Fuͤrſt und Herr,
Lerr Ferdinand, Romiſcher zu Hungarn und Boͤheim ꝛc.
Roͤnig, Hertzog zu Wuͤrttemberg ꝛc. unſer allergnaͤdig ſter
Herr, nicht unbillig verurſacht und bewegt, vorgemeldt mein

Sitz, Schloͤſſer, Doͤrffer und Guͤter, ſo viel deren in ge⸗

meldtem Fuͤrſtenthumb Wuͤrttemberg gelegen, durch Ihrer
Roͤnigliche Majeſtaͤt Statthalter und Regenten jetzt⸗
mahls Juͤrſtenthumbs zu Dero Haͤnden und Gewalt
einnehmen zu laſſen, wie dann beſchehen, und aber jetzo hoch⸗
genandt Roͤm⸗Roͤnigl. Majeſtaͤt auf mein und obgemeid⸗
ter meiner Ehelichen Soͤhn, auch ander meiner Herren und
Freund, unſer unterthaͤnigſt, und hoch fleißigſt Bitten, im Be⸗
dencken, daß Ich mich zuvorderiſt mit Kilian Hemmerers
ſeel. Haußfrauen, Kinder und Freundſchafft vertragen, welchem
abgeredten und beaydigten Vertrag Ich in alleweg geleben
und Folg thun ſoll, und will mich ſambt uns beeden ſeinen
Soͤhnen, auch unſern Dienern, und wer ſolcher Entlei⸗
bung Schuld haben mag, wiederumb zu Gnaden ange⸗
nommen, und auſſer Sorgen gelaſſen, und uns all einge⸗

nommene Schloͤſſer, Doͤrffer, Leuth und Guͤther wie⸗

derumb eingeben und zugeſtellt hat, das alles Wir zu un⸗
terthaͤnigſtem hoͤchſtem Danck angenommen, daß Wir dar⸗
TVy 2 gegen

35ꝗ6 MEDITAT. AD PANDECT.

gegen und umb ſolcher erzaigter Gnaden willen, mit Trewen
gelobt, und darzu gelehrten Aeyde zu GOtt und den Hei⸗
ligen geſchworen, auch unſere Erben damit gleicher maſſen
verpflicht, verbunden und verſchrieben haben, und thuen das hie⸗
mit wiſſentlich, in Krafft diß Briefs alſo und dergeſtalten und

Anfangs: So machen wir ſonderlich unverſcheidenlich all und

jede nachbemeldte Schloß und Flecken, nemblich, Schloß und
Dorff Pfeffingen, den Drittheil dieſer Flecken Boltringen
und Gberndorff mit allen und jeden derſelben Hohen und
Niedern Obrigkeiten, Gerechtigkeiten, Zu⸗und Inngehoͤrungen,
nichts davon ausgenommen, noch hindan geſetzt, ſo viel daran

bißher aigen geweſen, und hievor nicht Leßen iſt, der Roͤ⸗

niglichen Majeſtaͤt und dem Juͤrſtenthumb Wuͤrttem⸗
berg, mit dieſem Brief zu rechten Mann⸗Lehen, die wir und
unſer Mann⸗Lehens⸗Erben jetzund kuͤnffiglich dermaſſen empfan⸗
gen, tragen und verdienen ſollen und wollen, nach Mann⸗Le⸗
hens⸗Recht, Sitten und Gewohnheit, und als ein Altva⸗

ter⸗und Schild⸗Lehen. Wir geben alſo, ſtellen auch zu das Ei⸗

genthumb derſelben hochernandier Koͤnigl. Majeſtaͤt als
Hertzogen zu Wuͤrttemberg, alles in der beſten Formb,

Maaß und Geſtalt, wie das inn⸗ und auſſerhalb Rechters am

beſtaͤndigſten und kraͤfftigſten immer ſeyn kan und mag. Adje-
cGtam eam reperies der in Jjure & Facto beſt⸗gegruͤndeten Ge⸗

gen⸗Deduction, worinnen einer unmittelkaren freyen Reichs⸗

Ritterſchafft in Schwaben vermitgliedeter Hochfuͤrſtlichen
Wuͤrtembergiſchen Vaſſallen unfuͤrdenckliche VWor⸗ und Nach⸗
Erection des Hertzogthums Wuͤrttemberg obgehabte und

mit Ehren auf die Poſteritaͤt ererbre Reichs⸗ Immedietät, wi⸗

der den von Seiten des Hochfuͤrſtlichen Hauſes Wuͤrttemberg,
in oͤffentlichen zu Stuttgard Anno 1695. & 1701. gedruckten
Deductionen und Schrifften gegen maͤnniglich, und kſondet
ei

heit
Hof
larer
mitt

men
nen
ins

ſian

tn

der
gen
Ven
Kah
Ver
nen
inii
Ari,
Sta
hag.
ſche
hiſche
Wuͤr
berg
Bnec
cher g
tben

—
t Credn
den r
her maſſe
en das he⸗
falten un
ich al
Schloß ud
Boltrinnen
Hohen un
gehoͤrungen

viel darn

1 1der 3*
Whrtrunm

de di

aſen en
h! ans

g0s en Me
ch tos
Nejeſtdt c⸗
ſen Gorntb,
Nechias
ag Alß⸗
Uördeen G
ſtepen en Viic⸗
ſocfuffen
r/ud nd
sgta9
nmiedletch/ riti1
Wirtinin 86

ol. Yb
,und 8

S .,NN2 4 . * 1 3 7
I S . ) II 88S. 3 3 5%

heit Ihro Rom. Rarſrliche
Hof⸗ en Majeſtaͤt hoch breit ic .
mittelſt einer ſe üͤrten nbergiſchen Land⸗ Jaßßi⸗ ed dund die ver⸗
mene, auch irſganun Rebellion de Anno 1395. umernom⸗
nen avilit 2 Reiten Vertzog Ulrichs Anno c,19. angef⸗ ene⸗
ins Werck geſite Enempttone. und erſt Anno 1361. vöͤlig
ſtand der einem Sch ahiſchen d ſo zu vermeintem mehrerem Vor⸗
lembergiſehen S waͤ iſchen Reichs⸗Ritter⸗Corpori bey der Wuͤr
der rgiſehen ehen. Gürel Conſolidationen de facto entzieh en⸗
genrhigter ma ſen l nd dar im Reich divulgirt worden b⸗
Beriraget, dn n Eltan van Gatiien ſub titulo eiges
. ingen ſi
Kapfal. Weneſli⸗ ausgeſoͤhnt; Sed Süelne n Rente Nn
nem iſtam ne mih 1533. nondum Cæſar fuit, ad transaéctio-
iniit. Aliud 8 m ut rex, ſed ut Wurtenbergiæ dux,
drum Zhuceltur vael Tee cadem Dedudicne apud Caſan-
Staats.Acte- Jom. VE. des heiligen Roͤmiſchen Reichs
zag. 339. e wan ſener XVIII. Seculo cap. 7. Wum. .
ſche Ritter⸗Gu r: Hohen Rechberg, und andere Rechbergi⸗
Uilhe Rirter ber arunter auch in ſpecie das damalige Hol⸗
e Rilengiſchen Alfdorff geweſen, waren 1554. zu einem
berg einen War n Lehen gemacht, weilen Ulrich von Rech⸗
Knecht zu Gei derembertiad ben Huͤner⸗Vogt und Gelein⸗
cher geblieben. Dre well den in angefallen, daruͤber ſol⸗
tembergiſchen Chronographia de. ſine geſchriebenen Wuͤr⸗

Tyz3 .

3883 MäEPDFTAT. AD PANDECT.

2 IX.
Magiſtratu, iu ecujus provincia cædes commiſſa eſt, ofiecium
ſuum non faciente, mogiſtratus tamen alius, qui rerum in
Jua provincia deprebendit, etſi non requ iſitur, cauſam
cognoſcere & bomicidam punire ex icio
debet.

ni ſubdi jubetur, ſed, dum tormenta expediuntur, e
vinculis aufugit, & poſt breve intervallum in alio oppido,
longiſſime diſſito, ob nova flagitia, quorum nullum capita-
le erat, capitur, ac in judicium ducitur. Dum caula ejus ibi
inſtruitur, fama de cæde a reo ali bi commiſſa emanat; ſuper qua
interrogatus reus, ſe alhibi de homicidio accuſatum pendente
cauſæ cognitione profugiſſe, faterur, reſponſionem vero ad
objectum homicidii crimen detrectat, & exceptionem litis pen-
dentis ac remiſſionis ad forum delicti opponit. Quo audito,
magiſtratus tantiſper quiefſcit, ac ad eum magiſtratum, a qno
reus aufugerat, ſcribit, exhibitienem rei ad perficiendam
cœpfrum judicium offerens. Hic reſpondet quidem, ſed fri-
gide admodum, ut appareret, oblationem fruſtra factam, nec
reum, ſi vel maxime exhiberetur, receptum iri. Adjece rat
quidem magiſtratus reſponſioni ſuæ excerpta ex actis, ſed tam
mutila, ut ad cauſam legitime inſtruendam non ſufficerent.
Propter has difficultates magiſtratus deprehenſionis maluiſſet
& ipſe, omiſſa homicidii cauſa, reum ob nova facinora extraor-
dinem punire. Verum Cti Helmſtadienſes, hoc cum juſtitia
& officio pii magiſtratus, qui homicidium punire a Deo jube-
tur, quemque negligentia alterius magiſtratus non excuſat,
Pugnare, rati, homicidium porro perſequendum & magi-
ſtratum iſtum negligentem ad acta integra exhibenda ope

( di reus, quum gravibus indiciis premeretur, quæſtio-

prin-

, (ieinn
ferum Il
auſon
.

r, quxſi.

diuntur,
10 oppido,
um capitr.
ſuper gas
a endenl⸗
ern vero
nern liispen⸗
Qo Zucdito,
atuc, 1
enn ſec 1
1 ſlmm l
Acjecen at
is, ſedtinm
ſuſffceell⸗
is maiulil
onentni
ecum uli
Den
non exclſi
um & nugr
dkibenii 0
Un

SP. pxcvI. HOM. CID. CRIM. IRREMISS. ESSK. 359

principis compellendum, menſe Januario anni clo lo CC-

XXI. reſponderunt: Daß vor allen Dingen bey Koͤniglicher Ge⸗

heimbder Rath⸗Stube zu K. um Communication der zu M. er⸗
gangenen Inquiſitions-Acten anzuſuchen. V. R. W. Rat. Dee.
Dieweil Angeklagter wegen des zu M. an Mademigen be ange⸗
nen Todtſchlages uͤberaus ſtarcke Indicia wider ſich hat, hiernaͤchſt
exceprtio litis Pendentis und remiſſionis ad forum delicti all⸗
hier, da man ſeine Auslieferung in foro delicéti nicht einmal be⸗
gehret, keine ſtatt findet, endlich die Nachlaͤßigkeit einer Obrigkeit
in Beſtrafung einer vorſaͤtzlichen Mordthat einer andern Obrig⸗
keit keinesweges die Haͤnde bindet, daß ſelbige nicht nach Vor⸗
ſchrift der gottlichen Geſetze die Sache unterſuchen, und die Blut⸗
ſchuld von der Erden tilgen koͤnne; So haben wir kein beſſeres
Mittel geſehen, als daß die Communication der M. Inquiſti-
tions-Acten bey der K. Geheimbden Raths⸗Stube, welche ſol⸗
che zu Behuf der Gerechtigkeit nicht verſagen wird, geſuchet werde.

- X.

Etiam, gui volentem petentemque obtruncat, bomicida ℳ,
mortemque meretur.

n, qui volentem ac ſponte ſe morti offerentem occidit,
A homicida & ultimo ſupplicio dignus ſit, quæritur. Fit
hujusmodi oblatio plerumque ex impatientia aut deſpera-
tione, cujus exempla in Saulo rege, I1 Samuel. XXXI. 4. &
in Nerone Auguſto apud Suetonium in vita Neronis cap.
47. exſtant, aliquando etiam ex petulantia & oſtentatione
virtutis. De Lipſio hæc narrat Janus Nieius Erythræus
Pinacotheca III. cap. I1. Audivi de eo, qui ſermoni ſe in-
terfuiſſe narrabat, in Germania, quum eſſet apud principem

neſcio quem virum, ac die quodam injiceretur mentio de
. Ta-

MEDITAT. AD PANDECT.

360

Tacito, gloriantem Lipſium dixiſſe, ſe aureum illud volu-

men adeo memoria comprehenſum habere, ut nihil ex eo
unquam exciderit, qui etiam ſponſionem laceſſivit, ni ita eſ-
ſet, ut diceret; atque: Agite, inquit, ſtatuite hic aliquem
cum pugione, ac, ſi, Cornelium totum recitans, verbum
unum peccavero, non recuſo, quin eo me ille pugione con-
fodiat; ac ſponte jugum vel pectus, quod ferire poſſit,
aperiam. Sed Lipſius quidem hoc impune tulit. Fune-
ſtior ſua temeritas fuit adulatori illi, der, narrante Zeilero in
Epiſtola 396. ſich immer gegen groſſe Herren mit den Maul ver⸗
nehmen ließ, er wolte gerne iſeinen Kopf vor ſie her geben,
wenn er ihnen damit dienen koͤnnte, war auch ſo verwegen,
daß er ofte deshalber ſeinen Kopf auf den Tiſch legte. Als er

7

nun dieſer Aufſchneiderey gegen einen General Fr. Grafen von

T. auch ſich bedienete, fragte derſelbe: Ob es denn auch ſein rech⸗

ter Ernſt ſey? Als nun dieſer mit Ja geantwortet, und den Kopf
ſeiner Gewohnheit nach auf den Tiſch legte, hieb der Graf mit

ſeinem Sebel, ehe einer ſich deſſen verſahe, hin, und ſchlug ihm
den Kopf herab. Dieſer Herr hat ſich zwar elne Zeitlang ſolches
Todtſchlages halber auswaͤrts aufgehalten, iſt aber doch ausge⸗
ſoͤhnet worden. Comes tamen ille verus homicida fuit, mor-
temque meruit. Præterquam enim, quod, adulatorem ca-
put ſuum non ex animi ſententia devovere, ſed ſaltem di-

cis gratia offerre, ſatis intelligebat, tamen, etiamſi ſeria ob-

latio fuiſſet, noſſe debebat, neminem vitæ ſuæ dominum

alteri ſui oceidendi poteſtatem facere poſſe.

SPECI-

M

I

Nlen

—
ud volr.
hil ex
niitn .
Aliquen
„Verbun
gione col⸗
e polli,

. Fud-

Zelon i
Maul bn
her geben

bertwegen,

e. Ws
Gagen de
hochſein n⸗
unddenge
nnd ſcufe
tong phs
doch u

u fuin n.

uoren er.

ſenden

„F.
nb ſein .

ſue domunum

moveri, nunquam cujusquam delicto ignoſcere, neminem miſeri-

SP. DxCVII. DE INIVSTA IN HOMIC. INDVIL G. 361

SPECIMENDNTrII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD. LIB. XLVIII. TIT. VIII.

INJVSTA IN HOMICIDAS
INDVLGENTIA
PVBLICE DEFENSVM
AB
A L B E R I OU KIPDE R.

PALAEOGEA- BREMENSI

MENSE MARTIO ANNI clo lo CCXIVvYvYVvũ̃᷑ꝛ. 4;ð
I.

Intempeſtiva miſericordia in judice damnatur.
T cauſas, quæ juſtitiæ impedimento ſunt, inprimis re-

ferendam eſſe intempeſtivam judicum lenitatem ac mi-
ſericordiam, nemo negare poteſt. Nam, dum plus juſto
placidos ſe præbent judices, ſœæpius crimina, quæ æquitas te-
gere non poteſt, miſericordia tegit: ſœæpius, quæ innocentiæ
tribui nequit, abſolutio miſerationi datur. Multa intempe-
ſtivæ hujus miſericordiæ exempla & apud antiquos aucto-
res, ut Valerium Maximum !l, 8. c. I. §. I. ſeqq. reperiuntur,
& noſtris temporibus quotidie conſpiciuntur. Male tamen
ejusmodi judices facere, ex iis, quæ dicentur, manifeſtum
erit. Equidem non damnamus omnino miſericordiæ affe-
ctum neque prorſus cum Stoicis conſentimus, qui apud Ci-
ceronem pro L. Muræna ſtatuunt, ſapientem gratia nunquam

cordem eſſe, niſi ftultum & levem: viri Ge, negue eοτt”i,
Tom. IX. 12 neque

—

361 MkEDITAT. AD PANDE

negue placari, omnia peccata eſſe paria, omne delictum ſceelus

eſſe nefarium, neec minus delinquere eum, qui gallum gallina-

ceum, quum opus non fuerit, quam eum, qui patrem ſaſjoca-
verit: ſapientem nibil opinari, nulius rei penltere, nulta in re

Jalli, ſententiam mutare nungq uam. Relinquimus ufique ali-

quam milericordiæ lecum. Fatemur, affestum päüſtimum
eſſe commiſerationem, quum quis dolore adfieitur propter

malum, quod alteri contingit. At ea pietas tunc ſaltem

locum habet, quum præter meritum alicui malum acecidit,
non etiam, ſi quis jure meritoque malum patitur. ille
quippe, qui pœnam legibus ſtatutam perferre cogitur,
commiſeratione adeo dignus non eſt, ut potius odio ſit pro-
ſequendus, quum nemini, quam ſibi ipſi, hoc imputare poſ-
ſit, nec recuſare debeat pœnam legibus conſtitutam, qui con-
tra leges facere ſuſtinuir. Probe Calliftratus in L. 19. h. 1.
D. de Oficio præſidis: In cognoſcendo, inquit, neque excan-
deſcere adverſus e0u, 4401 molos putat, neque precibus calami-

roſorum illacrimari oportet. Id enim non eſt conſtantis & re-

&ti judicis, cujus animi motum vultus detegit. Et ſummatim
ita jus veddi debet, ut aucteritatem dignitatis ingenio ſuo au-
geat: Idem præcipiunt Imperatores in L. 8. 6. 2. C. ad L.
Jul. de vi publica, addita pœna infamiæ, ſi qui judices mi-
rius puniant eos, qui deliquerunt, quam leges ſtatuunt.
Sic enim ajunt: Judicem noßſe oportet, quogd gravi infamia
ſit notandus, ſi violentiæ orimen apud ſe probatum distule-

rit ſeu omiſerit, vel impunitate donaverit, aut molliorem,

quam praſtituimus, pœnam protulerit. Sed non ſolum le-
ges civiles miſericordiam in judice damnant, verum natura-
lia quoque jura ſuppeditant rationes, quibus demonſtrari
poteſt, prava ac intempeſtiva lenitate abſtinendum eſſe. Et-
enim illi, qui deliquerunt, ideo pœnis adficiuntur, quo &
ipſi

8P.
iptl
caV
non
Titi
teſt
tior
a
nig
mil
ſtar
ad
tion
ties
ſere

Ce
ſtar

1

V

Poſſi
Porio
ſam e
TuN .
Tum
leyita
Uur,

üh

non
tumr
adlhe⸗

SP. DXCVII. DE INIVSTA IN HOMIC. INDVI. G. 263
ipſi in poſterum meliorem vitam vivant; & ii, in quos pec-

l
H caverunt, tuti ab illis ſint; & aliis quoque ab iisdem darnnu m
gi non inferacur, atque ut reliqui omnes ipſorum exemplo ter-
lrit riti ſimilia delicta non perpetrent. Hic vero ſcopus non po-
Wiclki⸗ teſt obtineri niſi abſit ſpes aut impetrandæ veniæ aut mi-
öinm tioris pœnæ. Impunitas enim delinquenti conceſſa & ipſum

Eütdach & alios, ut idem iterum ſub eadem ſpe tentent, invitat. De-
t er . . . . .
t i nique notum eſt, ſoli principi competere poteſtatem ob com-
unc ſaltet . U . . . . — . . .
tüne ue miſerationem mitigandi pœnas. Ergo judices hanc ſibi pote-

bin waht ſtatem arrogare non debent, niſi leges eam ipſis tribuant, quem-
itur. U admodum in L. 37. D. de minoribus permittitur, ob miſera-
e cogu, tionem ætatis interdum mediocrem pœnam imponere. Quo-
dio ſin pro⸗ ties vero facultas hæc conceſſa non eſt, atque tamen commi-
Nurnre . ſeratione adduci ſe patiuntur, quoque minus juſtitiam exer-
en ceanr, & contra leges peccant, & in ipſam principis maje-
n L. 19 1 ſtatem injjurii ſunt.
niie eulct. l.. .
cun. Fontes intems peſtivæ Judicum miſericordicg inveſtigantur.
Smm, S V' vero tot tantæquæ rationes adſint, quæ judices ob in-
ſnnun juſta in pœnis infligendis commiſeratione abſterrere
. Poſſint ac debeant, nihilominus illorum, quibus miſericordia
Ferke „ potior eſt juſtitia, magnum numerum eſſe videmus. Cau-
e. ietso n ſam ejus rei ſi requiras, partim illam levitati & facilitati eo-
ſemum rum, qui officio judicandi funguntur, partim artibus ipſo-
nie rum reorum, partim aſtutiæ advocatorum tribuimus. De
mi nl 4 levitate animi, quæ in quibusdam judicibus & Ctis cerni-
tum ſen tur, nihil in præſentia dicemus; conſiderabimus ſaltem artes,
t noliut 4 dudus & rei & patroni ipſorum miſericordiam judicis elici-
n ſolum ’⸗ unr. Apud Romanos, qui rei erant, barbam radendam .
erum helut non curabant, & veſte candida non utebantur, quem cul-
demolfk tum reorum ſ litum fuiſſe refert Gellius l. 3. c. 4. ut ſcilicet
gum ele⸗ 1 adſpectu ſuo atque veſtium ſqualore ad miſtricordiam judi-

untur, goo ZzZ 2 ces

364 MEDITAT. AD PANDECT.

ces commoverent. Flebant ubertim, parvulosque liberos
ſuos populo commendabant, humi Brollrali pedes jndicum
oſculabantur, ut ſæpe os cœno replerent, oſtendebant ve-
tuſtam nobilitatem ſuam, parentumque merita & memoriam,
quemadmodum ex Valerio Maximo I. 8. C. 1. n. 2. 6. & 10. di-
ſcimus. Adhibebant præterea propinquorum ſuorum & af-
finium dolorem, ſqualorem & lacrymas, ut Ciceronis pro Q. Li-
garion. 32. vVerbis utamur. Hi ſeſe ſupplices ad accuſatorum
Pedes proſternebant, & humi aliquandiu jacebant, quale ex-
emplum Ealerius Maximus d. Il. n. 3. habet. Nec propinquis
tantum & affinibus ad deprecandum utebantur, ſed omnibus
ſuis clientibus & amicis, Cicero in Orat. poſt reditum ad Qui-
rites n. 8. ſenatum hominumque viginti millia veſtem pro ſe
mutaſſe ſcribit. Sed major adhuc advocatorum verfſutia erat.
Ad hanc Potiſſimum, quum in judiciis agendum eſſet, reſpi-
ciebatur. Neque enim is victor recedebat, qui juſtiorem cau-
ſam haberet & melioribus argumentis atque firmioribus ju-
ribus inſtructus veniret, ſed qui lingua plus valeret fucatis-
que perſuaſionibus in animis judicum vel miſericordiam er-
ga clientem ſuum, vel odium contra adverſarium excitare
poſſet. Vide exempla apud Ciceronem de Orat. lil. I. n. 228.
in Verrem 7. init. Etſi autem iſti Romanorum mores noſtris
temporibus non prorſus conveniant, attamen neque rei ne-
que advocati quidquam hodie intermittunt, quo judicum &
ICtorum, qui ſententias concipiunt, animos ad lenitatem
Hlectant. Advocati potiſſimum egeſtatem & calamitatem reo-

rum, quos defendunt, ſpecioſiſſime ante oculos ponunt, pau-

peres eos miſerosque in ſcriptis ſuis perpetuo vocant, miſcent
querelas, preces & lacrymas, atque ita ſœpe efficiunt, ut
judex minus conſtans & gravis a juſtitiæ legumque trami-
te recedat. Debebant vero memores eſſe dicti illius ve-
. teris

02
—

teri
rui,

—
de lidemd
8 jndicun
debant e.
nemoriam,
6. G 10. .
Drum &4.
ir hro 0)l
gccuſatorum,
quale er⸗
propinqus
ed omnibi

Am a Olre.

kem pro ſe
erſatia erdt

eſen teie

altioremn cil.
rmioribus 1
leret fucis
eicorclame⸗
grlum exciti
,MrY
Fores Nolttiᷣ
nec .
oo dm,
6 1d Kuim
Aemimmemte
05 home,
ocant, Il
ve AKeitn,

SP. DXCVII. DE. INTVSTA IN HOMIC. IND YLG. 365

teris: Won minus eſt Ragitium, prect Judicem, quam pretio cor-
rumbpere.

III.
Miſericordia in cauſis eivilibus juſtitiæ nocet.
L)isienus Primum de cauſis civilibus, &, quomodo in illis
V intempeſtiva judicum miſericordia ſæpe curſum juſtitiæ
ſiſtat, obtendemus. Videlicet ex hoc fonte nimius ille er-
ga reos favor deſcendit. Non ignoramus quidem, ſecun-
dum I. 125. de Regulis jurig favorabiliores reos potius, quam
actores, habendos eſſe. At vero hæc regula non ubivis obti-
net, ſed tunc ſaltem, quum actor in probatione deficit. Tum
reus, etſi nihil probaverit, abſolvendus eſt, l. 4. de Edendo l.
2. C. de Probat. At in ceteris par debet eſſe utriusque cauſa.
Qin imo aliquando jura noſtra actoris partes meliores eſſe
jubent. Sic, quum libellus dubius & ambiguus offertur, is ſe-
cundum mentem actoris explicandus eſt, l. 66. de judiciis l. 83.
§. 1. de verbor. obligat. reus de fuga ſuſpectus i in vinculis &
cuſtodia continetur, in re obſcura magis favetur repetitioni,
quam adventitio lucro, quod reus captare intendit, L. 41. J. I.
de Reg. juris. Peccant igitur judices, qui reorum favorem per
intempeſtivam miſericordiam nimis, in odium & præjudicium
actorum, extendunt. Sunt quoque intempeſtive miſericordes,
qui eos, quos temere litigaſſe certo perſuaſi ſunt, a reſtitu-
rione expenſarum litis liberant. Tacemus alia. Ipſe Deus
Leviticorum XlIX, 15. pauperis in judicio miſereri, ac homi-
ni de plebe magis, quam nobili viro, favere vetat.
IV.
Miſericordia in pœnis infligendis juſtitiæ offcit. B
otiſſimum judices in criminibus puniendis lenitatem ſu-
P am oſtendunt. Multæ quidem ſunt rationes, quæ eos,

ut pœnas debita ſeveritate exerceant, movere debent. Nan
Z 2Z 3

366 MEDITAT. AD PANDECT.

& jus naturæ magiſtratum ad puniendum obligat, & ſalus

reipublieæ, ne delicta impunita maneant, poſcit, & legislator

ſupremus in ſacro codice hoc præcipit, & ipſe quoque ſeve-

rus criminum ultor vindexque ſæpius exiſtit, denique & hu-
mani legislatores pœnas in delinquentes ſanciunt. Nihilomi-
nus judices, miſeratione adducti, nonnunquam, ubi in delicta
animadvertendum eſt, pœnas jure conſtitutas vel plane omit-
tunt, vel alias mitiores imponunt, quum meminiſſe debe-
rent, ſe miniſtros tantum legum eſſle, adeoque nec leges pro

lubitu interpretari, nec reſtringere, multo minus tollere poſ-

ſe. Neque deſunt jura, quæ intempeſtivam hanc judicum in
puniendo lenitatem graviter coercent. Aliquando judices
hujusmodi miſericordes eadem, quam omiſerunt, pœna, ut
in I. 3. C. Ne ſanctum baptiſma & I. I. 6. C. de Paganis, interdum
infamia, ut in lI. 8. §. 2. C. ad I. Iul. de vi publica, puniuntur.
Sed parum hæc judices curant. Inprimis, ut verbis eæ Speci-
mine LX. Medit. V. utamur, incredibile eſt, quanta ſit tyran-
nis, quam in cauſis criminalibus praxis exercet. Nullus fe-
re eſt in Conſtitutione Carolina articulus, quem obſervantia,
vel Carpzovii auctoritate vel intempeſtiva miſericordia-ſub-
nixa, non corruperit, in alium ſenſum detorfſerit, aut etiam

uſum ejus plane ſuſtulerit. Hoc Augiæ ſtabulum ut quis

purget & obſervantiæ contra juris ſcripti ſacrilegam aucto-
ritatem in jurisprudentia criminali exſtirpet, juſtum eſt. Sed
hucusque tyrannis iſta inconcuſſa ſtat, & Ctos invitos ſæpe
& renitentes, ut obſequantur, compellit. Sic pœna famoſi li-
belli in art. I10. conſtituta nunquam infligitur, quia Carp-
zovius de contraria obſervantia cum aliis teſtatur. Sic ul-
timum ſupplicium art. 16½ in furtum tertium indiſtincte ſta-
tutum fere nunquam adjudicatur, quod obſervantia limita-
tiones invexit, ut fur bis jam antea fuerit punitus, & furtum
quo-

91. B.

Cnogt
cat ar

(onli

d
grari⸗
iſtius
edror
cuhr
Cu
ſort
lunk,,
ennmn

. WMqe

hus

.

N

in (0

hen
ceat,
uIS
Uoe
Hur. I
& con
cag, 4
ulger
homic

SD. DXCVII. DE INIVSTA IN RHOMIC. INDVLG. 367

—

. ls
H“ quoque ultimum magni momenti ſit. Porro, quidquid di-
oqteſee cat articulus 130. Ppro veneficis non habentur, nec peœenæ ibi
igenr E conſtitutæ ſubjiciuntur illi, qui venenum propinarunt, ſi mors
. Nimck illud non ſequatur, ſed fureor aut paralyſis, aut alius morbus
biinclt gravis & ſonticus, ex ea ratione, quod Carpzovi ius verba
“ ni iſtius articuli an Leib oder Leben conjunctim contra nativam
iule e. eorum ſignificationem accipi debere Putavit. Præcepit Ca-
ee kgehl rolus art. 116. ut maſculus vel femina, qui cum brutis con-
ere chhuerunt, item maſculus, qui cum maſculo, & femina, quæ
W cum femina conſueverunt, comburantur. Sed Ctorum mi-
o in ſeratio eo rem perduxit, ut tantum, qui cum bruto coive-
runt, crementur, ii vero, qui cum eodem ſexu ſe commiſcue-
4 eee rfunt, gladio plectantur. Tacemns cetera, quæ obſervantia
ininterun contra claras leges ex ſuperſtitioſo erga Carpzovium cete-
Pomionid rosque Dodtores obſequio & intempeſtiva miſericordia, quæ
adis er ⸗ rebuspublicis longe, quam ſævitia, pernicioſior eſt, introduxit.
Annn ſi nn y..
et. Nllsf⸗ Inprimis nimia in homicidas indulgentia notatur.
n Obleninin Nolkum jam inſtitutum eſt omiſſis ceteris capitibus, in
iicorditchit 1 quibus judices per lenitatem peccant, ſaltem homici-
rit aut klüinl dia conſiderare. Non opus eſſe putamus, ut in præſentia,
um ut Iuis uid & quotuplex ſit homicidium, quam atrox illud cri-
kum mo- men fit, quantopere reipublicæ totique generi humano no-
tam e el ceat, quam graviter omni jure puniatur, ob oculos pona-
nianle mus. Vulgaria hæc ſunt & paſſim a Doctoribus ad nauſeam
enꝛ tumhl, usque inculcantur, quum tamen a nomine fere ignoren-
niu t tur. Illud ſaltem aſſerimus, peccare judices atque Ctos
o⸗ die l. & contra jus naturæ, & divinum poſitum, & leges Publi-
– cas, qui in homieidas ſunt indulgentiores. Iſta vero in-
d in⸗ dulgentia dupliciter potiſſimum ſeſe exſerit, dum quædam

&furtun homicidia Vel Plane impunita relinquuntur, vel leviore,
o quem

nitus;

368

MEDITAT. AD PANDECT.

quam par erat, pœna afficiuntur. Nos caſus iſtos, quibus
hoc fieri ſolet, ordine proponemus & examinabimus.

VI.
*

Peccant, qui principi jus pœnam doloſis homicidis remittendi
tribuunt.

rimo loco delibabimus controverſiam, & olim jam & no-
KHBra ætate acerrime agitatams an princeps ultimum fup-
plicium homicidæ doloſo remittere aut ſaltem pro capitis
Peœna mitiorem ſtatuere poſſit. Nemo facile neſcit, quæ ſu-
per hac quæſtione in utramque partem a ſummis viris, Han-
nekenio, KRechenbergio &α Tbomaſio, peculiaribus ſcriptis fue-
rint diſputata. Illi vero hoc argumentum tam dilucide pro-
poſuerunt, atque omnia, quæ circa illud dici poterant, ita
exhauſerunt, ut nec ſj picilegium nobis reliquerint. Quapro-
pter non operoſe hanc controverſiam pertraéctabimus, ſed
breviter ſententiam noſtram proponemus, omiſſisque his, quæ
eam illuſtrare poterant, præcipuas ſaltem, quibus ſtabilitur,
rationes afferemus. Equidem ab illis longiſſime recedimus,
qui jus naturæ quoque, & homicidæ occidantur, præcipere
utant. Potius jus naturæ, ſi id recte inſpiciamus, ſuadere
videtur, ut non morte, ſed alia pœna, homicidæ plectantur.
Tres fines ſunt, quos ut in puniendo princeps intendat, jus
naturæ exigit: primus, ut civibus ſecuritas præſtetur, alter,
ut reliqui a ſimili facinore abſterreantur, tertius, ut is, qui
delinquit, emendetur. Etſi vero neceſſe non ſit, ut in omni

Poena iſti tres fines ſimul intendantur, ſed ſufficiat, dummodo

unus alterve obtineatur; attamen negari nequit, omnium per-
fectiſſmam poœnam eſſe, per quam uno tempore delinquens
melior, cives ſecuri & ceteri facinoroſi probi redduntur.

Sed, fi delinquenti mortem inferas, emendatio ejus non

8P.

obtine
e co
liguis
jos net
tibshe
ex ſa
josre
Poll
ſtitun
neſ
Ar
Verſa
Cene
Amitn
turn⸗
ſeiu
obji
quun
Wi
dear
Geku
IWan
tura
Omn
rdi⸗
e
one
Pote
Dihi
tolle

7

quibr
us.

.“
emmittenti

ſem o⸗
imum.
Pro cMits
it qur l
Viris, HMur⸗
riptis fie.
ucide pro⸗
Nerant,in
ar. ahro⸗
abimus, le
Sque lisgue
ls ſtabiliut,
e teredinms,
n Prrehete
nn, ſuten
atencar, ſos
Eſtetur, Aen

SP. DxCVII. DE INTUSTA INHOMIC. NDVIL G. 36

obtinebitur. Quodſi itaque alia pœna appareat, per quam æ-

que commode & ſecuritas civibus præſtari, & exemplum re-
liquis facinoroſis ſtatui, & ſimul delinquens emendari queat,
jus naturæ permittit atque etiam ſuadet, ut princeps illam po-
tius homicidæ infligat. Sed divinæ juſtitiæ fundamentum, quod
ex ſacro codice cognoſeimus, talio eſt. Itaque ſecundum hu-
jus regulas Deus pœnam homicidii, ante in arbitrio principum
Poſitam, determinavit, & ſibi aliter ſatisfieri non poſſe con-
ſtituit, quam ſi homicida viciſſim occidatur. Hoc argo Ge-
neſeos IAX. 6. hoc Exodi XXI. 12. & 14. hoc Numer. XNXXV,; 16.
17. 18. 31. 32. 33. 34. hoc Roman. XIII, 4. hoc denique
Abpocal. XIII, 10. Præcipit. Scimus equidem, non deeſſe ad-
verſariis, quæ ad ea loca reſpondeant. Inprimis, in dicto
Geneſ. IX. 6. non imperativum, ſed futurum poſitum eſſe,
animadvertunt. Sed, qui genium Ebrææ linguæ norunt, fu-
turum tempus pro imperativo in præceptis eſſe, optime
ſciunt, ut vel ex integro decalogo apparet. Sunt & alia, quæ
objiciuntur, in quibus refellendis operam non conſumemus,
quum & viros celeberrimos jam accurate hoc ante nos feciſſe

animadvertamus, & adverſariis, quicquid etiam illis reſpon-

deatur, tamen, ut in ceteris controverſiis, ſic & in hac, non
defuturum ſit, quod reponant, & quo opinionem ſuam ali-
quantulum tueantur. Igitur miſiſa diſputatione nihil profu-
tura, lectorem ſaltem rogamus, ut loca iſta a nohis allata
omnia cum cura conſideret. Quo facto fidem ejus obteſtamur,
ut dicat, annon ex aliis manifeſte perſpiciat, Deum ſerio vo-
luiſſe, ut homicidæ a magiſtratu interficiantur. Si qvis hoz
agnoverit, is jus aggratiandi in pœna homicidüi principi non

porteſt non denegare. Quum enim gratiam facere delinquenti

nihil aliud ſit, quam legem, quæ pœnam ſtatuit, eo in caſu
tollere & mutare, poteſtas autem mutandi legem ſuperioris
Tom IX. A aaà in-

„

MEDTTAT. AD PANDECT.

inferiori non comperat, principi hoc in legem Dei non licebit.

Scimus, quid Saulo regi, qui mortem alicui a Deo condemnato

remiſerat, comminatus ſit Deus I. Reg. XX, 42. Quia, inquit,
. . . . . . . . .
dimiſiſti virum, morte dignum, erit anima tuaproantma ejus
2c populus tuns pro

populo ejus. Adde commentariolum meum
de Ahfentationibus J Ctorum cab. 4. ſect. 2. §. 34.
VII.
Peccant, qui monſtrorum cædem promiſeue permittunt.

„
Nr conſiderabimus ſententiam eorum, qui monſtra im-
pune occidi exiſtimant. Nulli hac in re faciliores erant
Romanis. Primus eorum legislator Romulus, teſte Dyoniſio
Halicarnaſſeo Antiq. Rom. I. 2. c. 1. nullam prolem triennio
minorem necari permiſit, niſi, ſi quid matilum aut monſtro-
Jum eſſe editum. quod tamen non patri ſed quinque viris ex
vicinia dijudicandum relinquebatur. Sed, quod Romulus pa-
tris arbitrio commiſerat, id deinde neceſſitatis factum & jure
XII. tabularum ſancitum eſt. Extitir enim in his lex, quam ex
Ciceronis 1 bh. 3. de legibus ſic reſtituit Jacobus Gothofredus:
Pater inſiguem ad deformitatem puerum cito necato. Latiſſime
autem hoc extendebatur, ſic, ut androgyni ſeu hermaphro-
diti quoque comprehenderentur. Apparet hoc ex Livii lib.
27 cap. 22. inprimis vero ex lib. 31. 6. 12. ubi quidam ſexdeeim
jam annorum ambiguo ſexu inventus in mare deportari jube-
tur. Hæcapud Romanos priſcos obtinuerunt. De priſcis

Germanis hæc narrat Conradus Bothe in chronico piéturato

ad annum MXII. In duſſem ſalven iare worden twe) Kinder ge-
yoren to l ke (gemini) de hadden münde alſe guſe ſnevele (roſtra an-
ſerina) unde badde den rechten armealſe goſe fiogej (alas anſerinas)
unde in den dritten dage orer gebort, lackede or à dem anderen

50.

del

non licebt
Ondemontt
ie, inguit
anini in
Dlum mevnn

rmittunt
monktrain-
jliores eranl
ſte Moniſi
em triennio
ANt mnonſtr
nqe Virise
Romuluske
fadum in
lex, (nel
Gothofuinms
n. Liſims
Auh emghe
äliilt.
mgaten
Enemnſe n⸗
at. Me i⸗
onico P nm
NLi nur

e lloſnu⸗
ſin

SP. DxCVIL DE NIUSTAIN HOMIC. NDVTLG. syr

10. De Kiehter! eyt Je heyde doden, wente m- kem gruvede Jarvore
(multi in iis echorreſcebant) Eodem jure, ſi Grortio in Inley-
dinge tot de Hollandſehe Kechts-Geleertheyt part. 3. credimus,
Batavi adhuc hodie utuntur, stque partus monſtroſos, wan-
ſchappene geboorten die't lichzezs niet hebben bequaem, om een
redeliike Ziele te vaten, interficiunt & ſuffocant, accedente ta-

men, ut Grænewegen delegibus abrogatis ad l. 14. de ſtatu homi-
num obſervat, magiſtratuum conſenſu. Etii vero nec inter

ICros Germanos deſint, qui monſtra impune occidi ſimplici-
er dicant, nos tamen hac in re cautiſſime procedendum exi-
ſtimamus. Et Romanorum quidem morem, partus quoscun-
que mutilos, & a conſueta hominum forma pauliſper aberran-
tes, atque etiam hermaphroditos occidentium, prorſus dam-
namus. Nec Batavorum generalem nimis conſuetudinem om-
nino probamus. Diſtinguendum erat inter monſtra, quæ ex
coitu hominum procreantur, & ea, quæ naſcuntur ex coitu
cum beſtiis. In his non dubitamus, veram eſſe eorum ſenten-
tiam, qui monſtrorum occiſores nulla pœna adficiendos eſſe
ſtatuunt, adeo ut non ſolum impune ccidi ſed & neceſſario
occidenda eſſe credamus. Nam ſi beſtiæ iſtæ, cum qui ibus cri-
men Sodomiæ commiſſum eſt, perimuntur, ne facinoris cum
ipfſis perpetrati memoriam renovent, atque aliis occaſionem
delinquendi præbeant; partus quoque ex coitu iſto natus oc-
cidendus eſt, ut citiſſime rei turpiſſimæ memoria exoleſcat.
uod vero ad monſtra ex hominibus nata attinet, cavendum
eſt, ne ſtatim pro monſtro reputetur, in quo formando natura
