Anſehen gewinnen will, daß Inquiſirens letzteres Fuͤrgeben falſch
und erdichtet; Dennoch aber und dieweil derſelbe, nach dem er
den von H. mit ſeinem Ehe⸗Weibe in erwaͤhntem Kaͤmmerchen
ziſcheln hoͤren, und, als er aufgemachet, ſelbigen mit ihr darin en
angetroffen, wider den von H. ungleichen Verdacht zu ſch pfen,
genugſame Urſache gehabt, zumaln da ermeldeter Hauptmann be⸗

reits, ehe er in Venetianiſche Dienſte ſich begeben, vom Inqui-

ſito, daß er ſich der Converſation mit ſeinem Ehe⸗Weihe ent⸗
halten moͤchte, erinnert worden, alſo, daß er ihm den Stich aus

Liferſucht zugefuͤget, der Wahr hei⸗ aͤhnlicher, als was er v r⸗

mals zu ſeiner Defenſion vorgeſchuͤtzet, in mehrerer Erwegung,
daß ſeiner Frauen verdaͤchtiges Leben, weswegen er auch bey Hofe
und ſonſten ſehr geſchraubet, und oͤfters ein Hanrey geheiſſen w. r⸗
den, bey ihm ſolche Eiferſucht gar leicht erwecken koͤnnen, bevorab,
da aus des Ehe⸗Weibes eigenem Geſtaͤndniß, welcher geſtalt ſie
ogen, wuͤrklich Ehebruch
getrieben, genugſam erhellet, daß ſein geſchoͤpfter Berda t nicht un⸗
gegruͤndet geweſen, worzu ferner kommt, daß, woferne angeregte
Perſonen das Werk der fleiſchlichen Unzucht vor der vorgegange⸗
nen Entleibung nicht vollbracht, wie ſich es doch aus dem nach dem

6

Tode auf des Entleibeten Leibe gefundenen Saamen etlicher maſ⸗
ſen muthmaſſen laͤſſet, dennoch aus den Umſtaͤnden ſattſam abzu⸗
nehmen, daß ſie dergleichen in Willen gehabt, und, wenn ſie
nicht verſtöoͤret worden, wol vollbracht haben wurden, hier naͤchſt
gar wohl zu vermut hen, daß durch das freundliche Zureden Inqui-
ſit dem Entleibten die Furcht benehmen, und, daß ſelber nicht et⸗

wan aus deſperation wider ihn etwas tentiren moͤchte, verhuͤ⸗
ten wollen, und endlichen der an ſein Ehe⸗Weib geſchrieb ne Brief

nicht unfüuͤglich damit, daß ſolches gus verwirretem Cemuͤthe,

F 3 und

44ℳ% MEDITAT. AD PANDECFN.

und bey noch anhaltender Beſtuͤrzung uͤber den klaͤglichen Fall,
geſchehen, entſchuldiget werden kan; So iſt mehr gedachter In-
quiſit mit der ordentlichen Serafe der Todtſchlaͤger nicht unbi⸗
lig zu verſchonen, nichts deſto minder aber, geſtalten Sachen
nach, und in Anſehung, daß er glechwol ſie in der boͤſen That

nicht angetroffen, des Landes ewig billig zu verweiſen. V. R. W.
Hæc ſunt, CARISSIME RIPERE, quæ me, ut ab iſta ſen-
tentia tua recederem, permoverunt. Quod ſupereſt, pol-

. 4 „ —
liceor, me eodem, quem hucusque declaravi, amore in

Poſterum quoque te amplexurum, nihilque omiſſurum eo-
rum, quibus & ſtudia tua amplificare potero, & te ipſum
ornare. Vale etiam atque etiam. Helmſtadii poſtrid. Ca-
lend. Mart. anni clo lo CCXIV.
III.

Poteſtas oceidendi adulteros maritis etiam in ſacro codi-
ce datur.

J pſe ſacer codex maritis jus privatim ulciſcendi adulteri-

um ac occidendi mœchum tribuit in Proverliis VI, 26

29. 34. 35. Ait nempe Salomon, eum, qui ſe alienæ uxori

adjungit, quaſi in retia & caſſes venatoris ineidere, animam-
que & vitam perditurum, nec impune laturum crimen,
quippe cui maritus, æſtu & ira perecitus, gratiam non ſit fa-
cturus, nec pretium redemtionis
In quem locum optime commentatur Grotius, duplicem
uhciſcendi viam marito aperiens: Sive, inquiens, ex dolore,
deprebenſo forte adultero; ſive etiam re in Judicium addu-
cta, ubi conviétus adulter non rependet crimen „ 90d fures
interdum faeiunt, ſed ſtatim capite luet. Scio equidem,
diffentire a Grotio Cornelium a Lapide, ac in ea opinione

eſſe, quod apud Judaos ber Jſe maritus adulterum oceidere

not

aut munera accepturus.

7

85, D
non
conla
umn
in
unma
Aimn
ita ſin
60. 1
ori
ier
bent.

„,
Unem
en
i al

e ex 4
tentiamn

hme
⸗

iglichen g
gedachter u
k icht und⸗,
alten Sochen
boͤſen De⸗

t ab iſtu ſen.

uperelt, N⸗

i, amnore in
niſſurum eb⸗
te iplum
poltris (A.

ſacro Nocl.

venci adlet⸗

verhii Vhir 1, “

ſe alienee ulon
dere, ninin
rumn cüinen
ſamn nonll⸗

2 accepine
us, Gupleen

ns,
dicimn all⸗
Dd und
6 gud 3
jo eg 2gidem,
er ain

un oltiii
N

SP. DLXXVIII. DE MARITO TVSTO ADVLT. PVN. 47

non potaerit, ſed accuſare eum apud judicem debuerit, a quo
condemnabatur ad lapidationem; & provocare etiam ad

Wumerorum V, 12. Jecd. Verum hic ipſe locus Namero-
rum V. firmat magis Grotii explicationem, dum in Vne

commatis 13. ponit, mulierem, quæ in judicio adulterii

inſimuletur, in eo non fuiſſe deprehenſam. Quæ quum
ita ſint, rectiſſime Zulius Clarus lib. y. §. Homicidium' n.
50. refellit eos, qui in foro conſcientiæ marito cædem

uxoris ddulteræ adulterive licere negant, atque eum, et-

ſi ex lege abfolvatur, mortaliter tamen peccare perhi-
bent. .

IV.
Mariti jus occidendi uxores aaulterej cum mœchis jam tum
in libera republica Romana babuerunt.
A odtuè⸗ vir doctiſſimus, in Pandectis rerum ab omni
antiquitate judicotarum lib. 8. tit. I. Cap. I. dubitat, an
unquam jure Romano mariti poteſtatem, uxores adulte-

ras cum moœchis occidendi, habuerint, atque ad leges,

quæ objici ei poterant, ſic reſpondet: Ea permiſſio magis
erat ad terrorem, quam ut jure ipſo competeret; multa dein-
de ex antiquis auéctoribus loca ad ſtabiliendam hanc ſen-
tentiam ſuam trahit, non ſine ingenio & eruditione. Omit-
tit tamen unum, quo maxime ſe efferre potuiſſe, ſcilicet

ex Juvenalis Satyra X. verſu. 311. 744.

Majore expectant diſerimina, fet adulter
Publicus, & pænas metuet, guascungue mariti
Irati debent: nec erit fecilior afiro
Martis, ut in laqueos nunquam ineidat; exigit autem
Interdum ille dolor plus, quam lex ulla dolori
Conceſſit. Necat bie ferro, ſecat ille cruentis

Verberibus, quosdam maæchos & mugilis rsre,
Vi-

48 MEDITAT. AD PANDECT.

Vides ſecundum Juvenalem eos, qui mœchos ferro necant,

plus dolori ſuo indulgere, quam lex ulla dolori conceſſerit.

Ipſum me hic locus aliquando, ut crederem, maritos poteſta-

tem necandi ſaltem in libera republica Romana non habuiſſe,

ſed ſub Cæſaribus demum accepiſſe, induxit. Poſtquam vero

deinde in Gellii Noctium Atticarum lib. 1o. cap. 24. quem lo-

cum etiam non vidit Aeroôdius, ineidi, mutavi ſententiam. Ibi

enim M. Cato, qui ſine dubio in libere rep. ſcripfſit, maritis
jus, in adulterio uxores deprehenſas necare, fuiſſe, ſcribit.

Et Seneca lib. I. Controv. 4. legem hanc tanquam Priſcam &

jam diu notam memorat: Adu terum cum adultera qui depre-
benderit, dum utrumque corpus interficiat, ſine fraude ſit. Quid
ergo ad Juvenalis locum reſpondebitur Intelligendus ille
eſt de iis, non qui ſimpliciter necant, ſed qui cum cruciatu
necant. Eo enim crudelitatis progrediebantur Ppriſci Romani,
ut mœchos domi ſuæ deprehenſos ferro fruſtulatim conci-

derent, ad mortem usque flagellis cæderent & lancinarent,
eis nates cinere calido depilarent, deinde raphanos & mugi-

les, incredibilis v oracitatis Piſces, in anum immitterent, &c.

V.
Maritus avxorem adulteram adulterumve, in turpitudine non
deprebenſos, occidens, beceat gaidem, ſed tamen extra or-
dinem ſaltem, non ultimo ſupplicio, punitur.
Pana illa eætraordinaria gravior leviorque erit, prout indieia
comm:ſſi adulterii evidentia aut obſcuriora fuerunt.

Lt natur alis & quitas, & ſacer codex, & leges humanæ priva-
P tam adulterorum cædem non aliter, quam ſi illi in turpi-
tudines deprehendantur, permittunt. Vide art. Carol. 142. ver-
bis: Rechimaͤßige Urſach gehabt, ſo einer einen unkeuſcher Werk hal⸗
ben

5.

ben be

Uibeit

Ater,

mo ne
tune
dum
Uius.
in
ruri
Alind
der
9 214
etur
ſtoe h
dnſer

fs
ftnen
Ueriſh
Een
tenen

erinen

rro neci,
conceſlerl
o8 Poteſt
n habuiſe,

tquam vero
4. quenn lo

entiam. IIn
plih Maliis
iſſe, ſetibi

priſcan ſcam

huiine

17 Cd

genidus e.
5

Ke Rommun
Clatim el⸗
ancinarent,
ros &mur
nitterent, K

hrpitulite
n rutti &.
nitur.
prous i
fultunt.
Imanæ Nit⸗
illiin tung⸗
rol 142. N.

Varkto
il

SP. DLXXVIII. DE MARITO JVSTO APVLT. PVN 49

ben bey ſeinem ehelichen Weibe faͤnde, und darum gegen denſelben

Uebelthaͤter toͤdtliche Handlung fuͤrnehme. Quid ergo, ſi cæœdes
aliter facta ſit? Peccare maritum & puniri etiam debere, ne
5 2 „

mo negabit. At qua pœna adficiendus erit? Judicis arbitrio

tunc locus erit. Is vero pœnam exaſperabit minuetve ſecun-

dum gravitatem vel levitatem argumentorum, quibus ma-

ritus, ut adulterium commiſſum crederet, inductus eſt. Et
in illo quidem, quod ex reſponſo Vitembergenſi in medi
tatione I. attuli, exemplo indicia evidentiſſima erant. Sed
aliud Vries in CGedenckback. lib. y. atque ex eo Ludolff in

der Schaubuͤhne der Welt . IV. ad annum 166. cap. I. n. 5.
p. 214. habent, quod verbis Ludolf’ hic adjiciam: Des Pabſts

Nepote, Sigitmundo Chigi, wolte an einem Abend eine ohn⸗

laͤngſt verheyrathete junge Frau gemeinen St
andes beſuchen. In⸗
dem ſie nun eben ihm die Haus⸗Thuͤre aufmachte, kam ihr r

darzu, welcher den Cbigi mit harten Worten anfuhr, dahero
dieſer veranlaſſet ward, ſeinen Dienern zu rufen, deren er eine

grroſſe Anzahl bey ſich hatte, welche auch den Mann n
oͤt
ſich zu retiriren. Als nun bey dieſem Tumult das W ennle

fe, machte ſich Chigi mit ſeinen Dienern indeſſen u
nſichtbar.
bald der Mann dieſes vernahm, verfuͤgte er ſich in ſein Pasg,
und weil er leicht glauben konte/ daß des Pabſtes Vetter nicht in

ſein Haus kommen waͤre, um mit ſeiner Frau den Roſen⸗Krantz

zu beien, ließ er ſich den Zorn und Eiferſucht dergeſtalt einneh⸗
ſein

men, daß er die Frau mit 17. Meſſer⸗Stichen ermordete,
beſtes Vermoͤgen zuſammen packte, und aus Rom ſich heimlich

entfernete. Hic maritus præter exilium etiam fuſtium ictum

meruiſſet. Ex iſtis enim, quæ memorantur, ſuſpicio qui-

dem graviſſima, voluiſſe uxorem adulterari, ac de loco &
tempore cum Chigio conveniſſe, naſcitur; at Perpetratum
erimen fuiſſe, nihil eſt, quod oſtendat.
Jom. IX. G VII.

30 MEDITAT. AD PANDECT.

7

VII.
Maritus ei, guem adulterii eum uxore ſua inſimulat, domo
ſua interdicere poteſt.

VIII.
. alter non paret, judex interdictum, addita penæ commi:

vaatione, confirmat. 4
Permieit Juſtinianus in Novella 117. cap. 15. pr. ei, qui ali-
quem uxoris ſuæ caſtitati illudere velle ſuſpicatur, huic
demo ſua interdicere, ſed adhibitis tot tamque ridiculis ce-

remoniis, ut omnium ludibrio ſe expoſiturus eſſet, ſi quis

legis hujus beneficio uteretur. Numquid ergo marito non
licebit, hunc, quem pudicitiæ uxoris ſuæ inſidiari credit,
domus ſuæ aditu, ſimpliciter ſine teſtibus, ſine ſcriptis &

iteratis denunciationibus prohibere? Licebit utique. Nam

quilibet dominus jure dominii alterum, ne fundum ſuum
ingrediatur, prohibere poteſt, §. 12. I. de Rerum diviſ. L. 3.

F. 1. L. 5. §. 3. de Adquir. rerum dom. I. ult. §. 3. Quod vi

aut clam. L. 13. S. ult. L. 23. de Injuriis. Quod ſi is pro-
hibitioni non paret, judex imploratus eam, addita ponæ
comminatione, confirmare debet. Miſſa ſunt menſe Julio
anni cIc Io CCXXXV. ad me acta, in quibus caupo quidam

hominem, qui quotidie in popinam ventitabat, quemque

uxoris ſuæ mœchum eſſe autumabat, porro ad ſe venire ve-
tuerat. Sed ille, popinas publici jüris eſſe ac neminem ea-
rum aditu arceri poſſe, ratus, ventitabat tamen; quæ res

turbas & prœlia inter cauponem &ũ uxorem ejus ſubinde exx-.
citarat. Pronunciavi itaque: Es werden Meyer und Dans
Schultze, Ferchlanden eine Abbitte vor Gerichte zu thun, und
alle Unkoſten zu bezahlen, angehalten, anbey Meyer 4. und
Schultze 2. Tage mit Gefaͤngniß Beſtreſet „uͤbrigens Meyern,

kuͤnftig weiter in Ferchlands Hans, o ohne deſſen ausdruͤekliche

aon

. —

ben]

Popin
benl.

fr

er

Cen

P
in

henſ

Pog. l.
Vocat.
temin
1er ro
nn

Vurit;

Ouee)
3902.
Uoren
aiſan,

Uotur

Peſmnitt
1 nn
1hern
Deyle

SP. DLXXVIII. DE MARITO IVSTO ADVLT. PVN. z1

Erlaubniß, zu kommen, bey 5. Thaler Strafe unterſaget. Etſi enim
ulat, don popina locus publicus fit, cujus ingreſſu nemo prohiberi de-
bet, I. 13. 5§. 7. de Injuriis, judex tamen ex cauſa hoc facere potet.
ene dumom. Yrorviciſſim maritum adulterum ac pellicem occidere non poteſt.

Si ergo id faciat, etſi ultimum ſupplieium remittatur, extra

chnidl. ordinem punizur.

hicntlt, M XI.
ridicvlis (e. Clarlotta, Caroli Ludovici electoris Palatini uxor, Degenfel-
ellet ſi iS diam pellicem recte occidißet,
o XII.
marito non .. . . . . „R
ert ſasm wmarito d .
gari celi, Wiſi Ia divertendi cauſam marito dediſſet
e ſeripio adem ratione, qua maritus occidere uxorem adulteram.
Ue. Nam poſſit, viciſſim uxori cædem mariti in adulterio depre-
nr.⸗ henſi permittit Frelieh in comment. in Conftit. erim. tom. II.
Snden kaan S e.
1 1 pag. 140. à0 ad teſtimonium Dambouderi cab. 80. n. 26. Pre-
n N. „b)5 ocat. At Vambouderus nihil ibi de cæde mariti habet. Ait ſal-
aüSe tem in n. 28. Sicut marito permittitur, becidere mæchum in ope-
lodh in 3 re, pro geſenſione azoris, de d. l. Gracchus, & d. l. Marito, ita
cein ſer e ere maehan .
4 e in uxori permißum eſt occidere mœcham in opere pro defenſione
t men len mariti, guig ſpiritualiter ſunt uniti vineulo fæderis, uniti (in-
nhe de gquam) in carne una: & unum corpus eſſe cenſetur, c. Admonere
ier. 33. 4. 2. I. 3. F. de libe. auſſ. tamerſi ſint, gui Jecus arbitrentur,
Aſey n uxorem non poſſe defendere maritum, ſicut nee agere pro eo
neminen ⸗ cauſam, ſed horum opinio certe non minus eſt ridicula, quam
zen; Oe li rati⸗ Wam ſi concubinis (ut mox infr.
deſ ee naturali ratibne cauſa. am hinis (ul n efra)
fubin 96 dermittitur juſta ſui amaſti defenſio, ne perdat ipſum: mul-
et ud to magis ea defenſio concedenda eſt uAorius pro falute ma-
il thun, ritorum, ut eos ſeilicet juſta ratione defendant, a quibus ipfarum
Myer 4. “ pendet ſalus, gloria, & plerumque vitæ neceſſitas, teſte Bald. in Ke-
ens er beit. I. 1. C. Unde vi. Et profecto nimium facilis eſt hac in par- D
qusdell D 4 CG 2 te

52 MEDITAT. AD PANDECT.

te Erœlichius. Jura, quæ adulteri cædem permittunt, ſolum
de marito loquuntur, nullibi de uxore. Clariſſime Cato apud
Gellium Noctium Atticarum lib. 10. cap. 24: De jure, ait, oe-
cidendi ita ſeriptum eſt: In adulterio uxorem tuam ſi depre-
bendiſſes, ſine judicio impune necares, illa te (ſi adulteras) digi-
to non auderet contingere, neque jus eſt. Nec rationem habet
Petrus Moſellanus, ut in margine loci hujus Gelliani adſcri-
pſerit: Adulterii lex iniqua. Objicietur mihi forſan, quod
Julianus in L. 62. de legatis 3. ait, ſemper ſexum maſculinum
etiam femininum continere. Verum hoc deinde Vlpianus in
L. 195. pr. de Ferb. ſignificat. recte temperat, & pronuncia-
tionem ſermonis in ſexu maſculino ad utrumque ſexum ple-
rumque tantum porrigi dicit. Nam multos caſus Alciatus ad
L. I. de Verb. ſignif. commemorat, ubi maſculis vocatis mulie-
res non intelliguntur. Et inter hos caſus hic præſens etiam

eſt. Diverſiſſima inter maritum & uxorem ratio intercedit.

Minor longe injuria in uxorem ex mariti adulterio redundat,
major ex uxoris adulterio in maritum. Maritus riſui & Iudi-

brio omnium exponitur; ejus familiæ ſoboles aliena inſeritur;

ipſi neceſſitas alendi ſpurios imponitur. Quæ omnia in uxo-
re ſecus. Ego itaque, uxorem, quæ maritum adulterum eriam in
ipſa tupitudine interficit, non quidem ultimo ſupplicio, nam
dandum aliquid eſt iræ, ſed tamen proxima ultimo ſupplicio
Pœna, adfici debere, contendo. Punienda etiam eſt, ſed adhuc
mitius, uxor, quæ pellicem occidit. Notum eſt ex annalibus
ſuperioris ſæculi, quid Charlotta, Caroli Ludovici, Electoris
Palatini, conjux fecerit. Illa, ut maritum a Degenfeldiæ amo-
ribus, quibus irretitus erat, abſtraheret, improviſa marito a
prandio redeunti, occurrit, ac ſupplex cum liberis genibus ejus
advoluta, ſeſe in thorum recipi, flagitat. Et viſa erat flexiſſe

maritum, quum repente Degenſfeldia intervenit, atque ad
Ele-

F.

Det
Mot.
Gn
Curri
ſetgt
exen
Pro
opt
keel
Ohe
A
Caul⸗
ta ſib
holte
Gi
deri
tie
injur
Rich
Iteg
exEe
kla
ſiner
ſende
mei
n
Wiehe
S
Won
Ueck

S

unt, ſolun
Cato a
jure, ih e⸗
m idihfe
Iterat) ⸗
nem hibet
lani adlct
tſan, quol
naſeulinum
Vpianus in
pronuncir.
ſexum ple-
Altiatut ad
cadSMe⸗
Nelens etitnl
tio intercell
ioreclunn
niui8° ludi⸗
Pecninſeriun
Omniain ⸗
erumetinmi
pplicio m
mo ſuppliel
eſt ſec adhr.

ex znnali

ic,, Heton
nkelddite mo.
Crili miilit
genibies el⸗
erat feyh
, arque

D

SP. DLXXVIII. DE MARITO JVSTO ADVLT. PVN. 13

Electorem verſa: Domine, inquit, fidem mihi datam ſerva.

Motus his verbis elector ab uxore averſus, obortis tamen la-
crymis, recedit. Tum Charlotta furibunda ad conclave ſuum
currit, ac rapto inde telo Degenfeldiam perſequitur, trajeciſ-
ſetque, ni Hoënloicus comes, qui forte præſens erat, telum
excuſiſſet, & ictum, in Degenfeldiam directum, alio avertiſſet.
Probavi ego hucusque ſemper hoc Charlottæ factum, &
optavi, ut ictus non aberraſſet, ſed illa Degenfeldiam inter-
feciſſet. Non impune id ſaltem, ſed & juſtum credidi olim.
Charlotta enim, etſi marito alias ſubjecta, tamen, quum jus &
æquum ab illo in hac cauſa obtinere non poſſet, quod ad illam
cauſam legibus ſoluta fuit, potuitque magiſtratus ope deſtitu-
ta ſibi ipſi jus dicere, injuriam ſibi factam ulciſci, atque im-
poſterum a ſe avertere. Sic hucusque ratiocinatus ſum, quam-
diu ea ſolum, quæ a partibus Charlottæ proponuntur, legi.

Scripfſit nempe illa ad Leopoldum Auguſtum, de hoc nego-

tio epiſtolam, qua factum totum ita narrat, ut ipſi maximam
injuriam factum crederes. Reperitur hæc epiſtola in Lùnigs
Reichs⸗Canzley, Part. 2. p. 156. Sed longior illa eſt, quam ut
integra hic inſeri poſſit. Itaque nunc ſaltem excerpta dabo
ex Parte 28. der Deutſchen Actorum eruditorum, p. 330. ſ44. Al⸗
ſo klagt die Churfuͤrſtin, daß ſie ſchon geraume Zeit, vor Ausbruh⸗
ſeiner Liebe gegen die Degenfeldin, eine nicht geringe Gemuͤths Ent⸗
ſremdung bey ihrem Gemahl gegen ſich wahrgenommen; Sie hab:
ihm einsmals einen ſchoͤnen Neapolitaniſchen Apfel⸗grauen Hengſt
zum Neuen Jahre verehret, worauf er zur Antwort gegeben: Schatz,
wir begehren hinfuͤhro ſolche Praͤſente nicht mehr, welche unſe⸗
re Schatz⸗Kammer verringern; und das Pferd noch ſelbigen Ta⸗
ges an einen von Adel weggeſchenket. Die von Degenfeld habe ihr de⸗
reinſt einen Ring entwendet, welches ohne allen Zweifel eineabgelegte

Soche geweſen immaſſen der Churfuͤrſt kurz darauf darnach gefruge
3 und,

MEDITAT. AD PANDECT.

und, als ſie ihn nicht finden koͤnnen, ſich ſehr argwoͤhniſch ge⸗

ſtellt, ſo gar, daß er auf ihre Entſchuldigung, er ſey ihr von un⸗
treuen Leuten entwendet worden, geantwortet: Wer moͤgen doch
dieſe ungetreue Leute ſeyn? vielleicht iſt es ein junger Caval⸗

lier, welchem ihr ihn wohl ſelbſt moͤgt am Finger geſteckt
haben; ihr auch, da ſie ſich hieruͤber vernehmen laſſen, wie
ihr ſolches kein redlicher Fuͤrſt nachreden koͤnne, gar mit Maul⸗
ſchellen gedroht. Sie geſtehet, daß, als ihr der Degenfeldin
Liebes⸗Brief an den Churfuͤrſten, ſo ein vertrauter Diener in

ſeinem Gemache gefunden, uͤberbracht, und ſolcher durch den

Grafen von Eberſtein verdolmetſchet worden, ſie ſich aus ver⸗
wirrtem Gemuͤthe verleiten laſſen, dieſes ihres Fraͤuleins Schraͤnck⸗
chen aufzubrechen, darinne ſie denn vollends auch des Churfuͤr⸗

ſten Briefe gefunden, welche alle von Wort zu Wort mit ein⸗
geruͤckt ſind. Wie ſich nun die Churfuͤrſtin vorgenommen, ih⸗
rem Gemahl bey Gelegenheit zu verſtehen zu geben, daß ſie ſo

weit in die Karte geſehen; alſo geſchahe ſolches dereinſt uͤber der
Tafel, in Anweſenheit des Margrafen von Baden, da ſie um
ihre Traurigkelt befragt ward, und zur Antwort gab: Diejeni⸗
gen, welche die Maͤgde mehr liebten als die Frauen, waͤren

dran Urſache; allein ihr Gemahl verſetzte ihr hieruͤber eine ſtarke

Maulſchelle, daß ſie wegen erregten Naſen⸗Blutens wegzugehen

genoͤthigt ward. Als auch der Margraf ſich deshalben verneh⸗

men ließ: Signore Elettore, troppo è& queſto: fagte darauf
der Churfuͤrſt: Mio fratello, Sign. Marcheſe, ma coſi a vo-.
luto. Doch vergliche ſie der Margraf noch denſelben Mittag
mit einander, und des Abends drauf, da vielleicht der Ehur⸗

fuͤrſt beſorgte, ſie moͤchte den ganzen Handel an ihren Bru⸗

der, den Land⸗Grafen von Heſſen, berichten, kam er gar

ſpaͤt zu ihr, und fragte: Ob ſie ihm dieſe Nacht Raum ge⸗

ſich

ben wolle, in ihrem Bette zu ruhen? Welcher Gelegenheit ſie

Hl

ſch be
fhre
Cereſt
lin vor
ſols be
nal ve
Dan
ch
daß
Cher
linen
et i
verderd
d
Ulſe,
, ele
ſen ihr

rt

h, ll
Hdehw
ide,
hele
ſſe,e
ds let
in ge

vöhriſch N

ihr von un
ndgen doch

nger Cavch,
ger geſtect.
laſſen, Nqe

mit Mal⸗
Deenfeſdin
Dieher in
, durch den

ch aus ben

Schraͤnch
6 Churft
t wit w
Wendd, i

/ doßs ſe⸗

eſ ta de
en, da ſe Unn

Gab: Ditx

tten, mit
ber eine füit
6 megguhen
en hetneh

, a4
ſagt
ſagte

ſben Mitic⸗
ht der C⸗

ihen Iu

kam er
. Nahm

tS.

1a coſi 2 .

7„
=

.

SP. DLXXVIII. DE MARITO IVSTO ADVIT. PVN. ſ5
ſich bedient, und an die Degenfeldin Rache begehrt, auch ihm

ihren obbemeldten Brief vorgehalten; da er denn die gefuͤhrte

Cotreſpondenz als einen bloſſen Schertz ausgeleget, das Fraͤu⸗

lein vor unſchuldig erklaͤrt, und ſie wider alles, was ihr dis⸗
falls begegnen koͤnnte, zu ſchuͤtzen ſich erboten, wobey es das⸗

mal verblieben. Aber die Verſoͤhnung waͤhrte nicht gar lange.
Denn als die Churfuͤrſtin ihren Gemahl auf den Reichs⸗Tag
nach Regenſpurg begleitete, gab es daßelbſt neue Haͤndel, ſo gar,
daß ſie auch nicht mit einander nach Hauſe reiſeten, ſondern die
Churfürſtin noch etliche Wochen laͤnger verzog. Da ſie nun
zu Heydelberg wieder anlangte, und dem Churfuͤrſten das Com⸗
pliment machen ließ, antwortete derſelbe dem Abgeſchickten; Sa⸗
get nur der kahlen Landgraͤfin, ich moͤchte mit keiner Land⸗
verderberin zu ſchaffen haben. Es ward auch ihr Gemach,

ſo bald ſie daſſelbe betrat, mit 40. Mann von der Garde beſetzt,

und ſie, als eine Gefangene gehalten. Hierauf folgen die Brie⸗
fe, welche ſie daruͤber mit ihrem Gemahl gewechſelt, und darin⸗
nen ihr der Churfuͤrſt die Ehe⸗Scheidung zumuthet, ſeine an⸗
derwaͤrtige Vermaͤhlung mit mehr beruͤhrter Degenfeldin ankuͤn⸗
digt, auch, nebſt bverſtattetem Gebrauch des halben Schloſſes zu
Heydelberg, ihr ſo viel Geld, als zu ihrem Unterhalt noͤthig ſeyn
wuͤrde, reichen zu laſſen, ſich erbietet, wofern ſie ſich nur mit
der neuen Gemahlin vertragen wuͤrde; welches alles ſich die ver⸗
laſſene Churfuͤrſtin alſo muſte gefallen laſſen. Endlich wagte ſie
das letzte, und wartete, nebſt ihren vom Churfuͤrſten erzeug⸗
ten Kindern, einmal vor der Tafel⸗Stube auf, that einen
Fuß⸗Fall, und fuͤhrte ihm zu Gemuͤthe, wie man nach ſeinem
gegenwaͤrtigen Verfahren dereinſt ihre Kinder vor Baſtarte
halten würde. Der Churfuͤrſt ward auch hiedurch ziemlich
berwegt, bis die Degenfeldin dazu kam, und ihn mit den
Worten: Signore Elettore, ſervate la parole di promeſ-
ſa:

56 MEDITAT. AD PANDECT.

ſa: wieder abwendig machte, daß er die Haͤnde uͤberm Koͤpf zu⸗
ſammen ſchiug, und ſeufzend wegging. Dieſes verdrotz die Chur⸗
fuͤrſtin ſo ſehr, daß ſie aus ihrem Gemach eine geladene Piſtole hohlte,
und die Degenfeldin erſchieſſen wolte da ihr jedoch der Graf von
Hohenlohe das Gewehr aus der Hand nahm, und es zu einem

Fenſter hinaus loß ſchoß. Wenige Tage darauf kam der Her⸗

zog von Wuͤrtemberg an den Pfaͤltziſchen Dof, und auf deſſen
Einrathen verfertigte die Churfuͤrſtin an den Kayſer dieſe Bitt⸗
Schrift. Qui, dum -hæc legit, non mecum Degenfeldiæ
mortem optaret! At nunc muto ſententiam, poſtquam intel-
lexi, Charlottam calamitatis ſuæ cauſam ipſam fuiſſe, atque

maritum, ut Degenfeldiam in locum ejus adſciſceret, fere

coëgiſſe. Potuiiſet profecto elector ſine omni injuſtitiæ labe,
etiam ſecundum divinas leges, Degenfeldiam legitimæ uxo-
co habere. Scribo hæc fide duorum magnorum viro-
mbo Caroli Ludovici eleétoris miniſtri per muul-

ris 10

rum, qui a
tos annos, intimæque admiſſionis & ſecretorum ejus parti-
cipes fuerunt. Hi in libello anno 1693. ſub titulo; Die aus⸗

geloͤſchte Chur⸗Pfalz⸗ Simmeriſche Stamms⸗Linie, edito,

& apud Zenzelium in der Curieuſen Bibliothee, andern Kepo-

ſitorii, ſiebenden Fache, pag. 617. ſqq. hæœc narrant: Churfuͤrſt
Carl Ludewig reiſete nach Caſſel, eine anſtaͤndige Gemahlin
an der Princeßin Charlotte ſuchend, welche aber Herzog

Friedrichen zu Wuͤrtemberg lieber gehabt haͤtte, und da⸗ 8

her immer Auffſchub ſuchte. Daran gleichwohl der Chur⸗Fuͤrſt

ſich nicht kehrend, enno 1650. den 20. Februarii zu Caſſel die
Seyrath vollzogen, und won der Zeit an, nebſt der ſorgfaͤlti⸗

gen Landes⸗Regierung, durch Comoͤdien und andere Luſt⸗

barkeiten ſeine Gemahlin immer zu divertiren und zu mehrern

Liebe gegen ſich anzufriſchen geſucht. Wogegen ſie ſich
= aber

7

. Dl.

—
aber bie
binet a
Aufnoch
rn
ſper N
Repſer
nebſt w
ſchieſſen
term an
Mißfal
Pigen
ſſt ſhi
den ande
dr mih
eigenes
lallne ze
nglenen

alen

n, ſn
n Pei
lech, bern
ln e
lenſt de
Urſhel
enrveer

Aupenne

AUnemin

int hein
huͤlein
io hor
n hynf

M
Eh
n
Jin

1

pp. DIXXVII. DE MARITO IVSTO ADVLT. PVN. 57

—
rm K aber bisweilen murriſch erzeiget, und, wenn ſie ſich im Ca⸗
eß die Cde binet eingeſchloſſen „ dem anklopffenden Ehe⸗ Gemahl nicht
gſtolepeff aufmachen wollen „ſondern ihn ſtillſchweigend abgewieſen,
de Gfen ja ihm mit unziemlichen Worren begegnet, nichts deſtowe⸗
niger nahm ſie der Churfuͤrſt mit nach Regenſpurg, da
es zu elnn Kayſer Eerdinand III. ihn gantz gnaͤdigſt rackkret, und
aln der h nebſt Nachlaß vieler Roͤmer⸗Monate, 36000. Guͤlden baar
d auf deſt ſchieſſen laſſen. Die Churfuͤrſtin aber bezeigte ſich mit oͤff⸗
dieſe Be term auf die Jagd ungerfangenem Reken und ſonſten, zum
enſell WMißfallen ihres Ehe⸗Gerrn, und vermehrte ſolches bey ſel⸗
Degeni⸗ bigem nicht wenig, daß ſie vom Pferde einsmahls einen
guanm in. aſt ſchimpflichen Ungluüͤcks⸗Sall gethan, wovon ſie hernach
uiſſe, Aqe den andern Printzen gantz ſchwachlich zur Welt gebracht,
ſceret, ſen der gleich nach der Tauffe verſchieden. Hieruͤber nahm ſie
ukiie lle eigenes Sinnes ſich vor, der ehelichen Cobabitation eine ge⸗
rinee Wo- raume Zeit ſich zu entſchlagen, aus Vorwand, wie ihr
tins⸗ ungelegen, ihren Leib durch viele Kindbette verderben und
NOru d gqualen zu laſſen. Der Churfürſt wolte hierein nicht wil⸗
üri per mu. ligen, ſondern ließ ſie durch vertraute Miniſtros zur ſchul⸗
n ejus Nr digen Pflicht ermahnen: worinnen ſich auch Baden⸗Dur⸗
tulo; Die oaMH lach, hernach Wuͤrtenberg, und endlich Landgraff Wil⸗
e helm zu Heſſen, doch alle vergebens, bemuͤhet. Weßhal⸗
Cinie, ben ſie der Churfuͤrſt zum letzten mahl durch den Hoff⸗
andern ⸗ Marſchall von Landas ermahnen laſſen, ſich im kurzen
n: Chufit entweder anderſter zu entſchlieſſen, oder eines widrigen
Ausganges gewaͤrtig zu ſeyn. Weil nun die gebuͤhrliche

Gn Uerrerwirſtickeir nicht erfolget, adjungirte ſich der Chur⸗
rſ d füͤr heimlich das unterm Goff⸗Jrauenzimmer befindliche
aͤtre, 100. Fraͤulein von Degenfeld, hernach gemachte Rau⸗Graͤfin,
Derhir in des Vorſatzes, ſich ihrer, mit Verſtoſſung der Churfur⸗
3 Caſeld ſtin, hinfuͤhro concumbendo zu bedienen
der ſrgam GWuı½0 & 0 L L AIA.

cndera u 1. Marito, cui uxorem in adulterio deprehenſam occidere li-
zu mehren cet, multo magis domo ejicere licebit. Recte Browerus de
egen ſie 1 Jure connubiorum lib.2. cap. ult. n. 5. Pontificiusn, inquit, jus,
„ .. Zom. IX. H . pro⸗

.

MEDITAT. AD PANDECT.

3

propter quameunque diſzdii eauſam dimittere uxorem, negle-
6to Epiſcopi ſeu publico udicio, vetant, C. I. cauſ. 33. 4. 2. C.
IO. Cauſ. 25, 4. 6. ta intelligendum eſt, ut liceat marito quan-
tum ad thori uſum domo expellere deprebenſam adulteram, &α
cujus fagitium notorium eſt; ne hujus præſentia illum in fu-
rorem adigat, utque ex recenti ſcelere tollatur occaſio majoris
mali: tram mariti ob uxoris adulterium ſævientis dæmonem
internuin Chryſaſtomus appellat, ſed aperiat tum ille conſilium
Jſuum ſtatim judici, &Wπiaubtoritatem depoſcat, ut poſt proba-
tum publico judicio divortium jure ducere dliam ei liceat.

2. Maritus, uxorem adulteram adulterumve occiſurus, recte

ſibi ſatellites ad jungit, quibus hoc impune eſt. Sic in ſimili
caſu judicatum fuiſſe, narrat Cæpolla de Servitutibus urba-
norum prædiorinm, eab. 2 3. 2. 10: Obtinui, inquiens, in civi-
tate mea Eieronenſi: ubi eſt ſtatutum, quod, ſi frater vel mari-
tus, vel pater i eperit aliquem cum ſorore, Axore, vel filia male
converſantem, poſſit eum impune occidere. Nam guum qui-
dam ſeiens, unum male converſari cum ſua ſorore, congrega-
vit duos amicos, & oociιaã‚it eum; dixi, quod tam frater, quam
etiam ſui ſocii debeant abſolvi, & ita per curiam judicatum
Item tamen Cæbolla n. I1. nec non Julius Clarus ſententia-
rum lib. y. SJ. Homicidium n. jI. dubitant, an maritus cæ-
dem hanc alii mandare poſſit, ac videntur magis in negan-

tem ſententiam propendere. Et illi quidem, qui cædem

hanc non tam juſtam eſſe, quam impunem ſaltem & ob ca-

lorem iracundiæ excuſandam dicunt, merito dubitant. At
208, qui juſtam efle hanc cædem, atque marito per leges

2.

T

commiſſam credimus, marito exſequutionem hanc porro

alii commnittere poſſe, adfirmamus.

4. Romani maritie, mœschos cum uxoribus deprehenſos ca-

ſtrare, permittebant. Vide lepidas illas ſcenas in Plauti
Milite glorioſo actu E.nec non in Terentii Eunucho Actu E.
ſceua 4. Idem illis etiam in legibus permittitur, ſcilicet in
L. 22. J. 3. ad Legem Juliam de Adulterii. Adde EZaleri-
ude Maximuns lib. 6. cap. I. Z. 1 3.

6

SPEClI

—

1, ngle
62.
gugt.
uin,
n in u⸗
omnnſenit
Nemonen
Conſliun,
N johe.
liccat.

—

twglelte .

ein fimili
uile .
6 in. ei wi⸗
de mari⸗
ſlie mol
luun n lli⸗
oree-
ten, gN
Aduet

ſementit.
rirus e⸗
in negal
ul . cacen
. Kob ⸗
birant. A

Pet leye 3

inehen n

henlos 4.

jn P luni

A

ſcilice et! 11 .

le Vili-

SPNrH

SP. prxxI. DE TVRECONIIN BONA CON a 59

SPECIM E N D ILX
MEDIITATIONY M PAN ECTAS
4D LEIB. N,41 TTT. .
DE

JVRE CONTVGIS IN B0 NA

CONIVGIS ADVLTE
RA △ N T IS
PVBLICE DEFENSVM
Sciiakaahvächicen, i NVNCG ard, M DOCTORE
NAENSE NOVEMBR. clo lo CCXXXV.

PRFA TIO DIS P VTA T 70 NI§.

1

Poc habet in ſe virtus eximium & plane ngulare, ut,
quamdiu mediocris eſt, levamen n ab a aliorum favore
8 ſuffragiis exſpecter, ſed, quo propius ad faſtigi i-

um accedit, laude & commendatione aliena non indigeat,

atque hanc etiam, ſi offeratur, tanquam infra ſe poſitam re-

nuat & adſpernetur. Quæ dum conſidero, moveor, ut in
1

hoc alloquio meo brevior hodie ſim, quam alias eſſe con-
.

XX

C
†
1

ſuevi. Pauciſſima ſaltem dicam. Siſto Vobis Wernerum,

divæ ſororis meæ filium, cujus ſtudia ac mores Vobis, in
J „
quorum conſpectu per ali uor annos vizit, ignota eſſe non

poſſunt. Ipfi judicate, num dignus ſit, quem ametis, orne-

tis, juvetis. Si talis eſt, ut ſpero, amate eum, ornate, ju-
2 vate.

60 MEDITAT. AD PANDECT.

vate. Ego, quem rogavit, ne pudorem ejus laudatione
mea onerem, nihil addo amplius. Ipſe vos alloquetur, &,
quæ a benevolentia Veſtra exſpectet, obſervantiffime decla-
rabit. Id unicum cogitate, me idem, quod ille flagitat,
enixe precari.

I.

Jus Romanum conjugi ex bonis alterius conjugis adulteran-
tis partem attribuit.

II.

NHoc jus adbuc bodie in illis locis, quæ leges Romanas quod
ad ſucceſſonem conjugum retinuerunt, ſervari
oportet.

III.

*

Ad ea vero loca, in quibus conjugi ſuperſtiti amplior portio

Ratutaria tribuitur, jus KRomanum abſurde trabitur.

IV.
In bis itaque locis conjux innocens ex adulteri adulteræve
bonis omnia conſequitur, quæ, ſi adulter adulterav
mortem obiiſſent, babuiſſit.

Sie in Saxonia maritus uxoris adulteræ, non dotem Jolum,
Jed & paraphernalia, ſiquidem mobilia ſint
lucratur.
VI.
Id quod illuſtri judicio comprobatur.

In-

kei,
Gno.a
M
lun.
ſv

datione

tur, D

e decle-
flaginat,

ulteran.

, Alul
ior orti
iut.

ultereve
terk

n ſolen,
,

SP. DLXXIX. DE I /RE CONI INBONAC ONI. ADVIT

Inter ponas aduterii nulla æquior eſt, quam qued bona
adulteri adulteræve conjugi innocenti) vel tota, vel
*— magnam partem, cedant. Ita enim & puniumur male-

fici, & ſatisfit quodammodo parti læſæ. Sed quantum

quod lucratur conjux innocens? In Wovella 115. c. 8. §. 2
MWovella 134. Cap. 10. uxori, cujus maritus ſeſe adulterio Pol.
luit, dos reſtituitur, ac donatio propter nuptias addicitur,
ſi vero nec dos, nec donatio propter nuptias conſtituta
ſit, ea pars bonorum, quam leges in Wovella 53. cap. 6. & Wo-
vella 117. cap. y. conjugi ab inteſtato adſignant, datur; viciſ-
ſim marito dos, ac donatio propter nuptias relinquitur, ac
ex reliqua uxoris ſubſtantia, quantum doris tertia pars eſt,
tribuitur, denique, quidquid ei in pactis dotalibus adſcrip-
tum fuit, conſervatur. Hæe ita jure Romano conſtituta diffi-
cilem tamen in foro ad facta obvenientia adplicationem ha-
bent, ob mutatam inſigniter rerum faciem. Multi cum Hah-
nio ad IG.' eſembecium tit. Soluto matrimonio, n. 4 verſ. Propter
adulterium, Engelbrechto n. fit. ad L. Juligam de Adulie-
riig, §. 41. & Schabpfero in Synopfi w. tit. ad L. Juliam de
Adulteriis, n. 20. hodie ajunt, maritum omnia uxoris bona
Paraphernalia lucrari, ſed ſine lege loquuntur. Alii con-
tra cum Lauterbachio in Compendio juris pag. 690. & Ber-
gero in Reſolutionibus legum oblſtantium pag. 9 47. negant,

uxorem adulteram bona paraphernalia amirtere; quorum

ſententia jure canonico, quod in cap. 4. X. de Donationi-

us inter virum & uorem, mulierem, quæ ob cauſſam
