mit Shebruch, Untrenu, Uneinigkeit, und allerley Jammer.
So wollen wir nun auf dieſe Weiſe an dem Btaͤutigam
und Braut (wo ſie es begehren und fodern) handeln. Apud
Catholicos abſoluta hæc neceſſitas anno demum 1563. in Con-
cilio Tridentino, Seſſone 24 cap. I Decreti de Keformatione ma-
trimonii ſtabilita fuit. Hodie ergo concubinatus etiam per-
pPetuus ubivis inter chriſtianos crimen eſt, ex lege ſci-
licet

e und
r ſolt
„wel
ꝛchtet
aus
et iſt.
e mit
Warck
Nrtheit
fertig⸗
es ein
ochztit
Braut
ſhfir

ſhen;

GOr

Lacherey
s Werch
oder Bi⸗
mit wol
)ne
, des iig
e Stan
glich fi⸗

Eheſtande

Jammer.

tältgan

eln. Dhul

63. in, CN. S

utione .

etiatn ue

lege ſi⸗

liet

Sp. DLXRXXV. DE CONCVBINATV INDIVIDVO. 20

licet humana, non divina. Quod vero ad concubinatum
temporarium attinet, hunc Deus in vetere teſtamento tole-
ravit, Chriſtus vero Mattbæi XIX, 9. & Marci X, 9. II. 12.
ſatis aperte interdixit. Romani concubinatum temporarium
tolerarunt etiam, ut ex titulis D. & C. de Concubinis patet.
Tolerarunt eundem Romani quoque Po ntifices. Leo I. in
epiſtola 92. ad Ruſticum, Warlonenſem epi iſcopum, in inquiſ.
6: Ancillam, inquit, a tboro aljicere, & uxorem certæ inge⸗
naitatis accipere, non duplicatio conjugii, ſed profectus eſt ho-
neſtatis. Primus eum vetuit Leo Cæſar in Novella 31. Sed
poſt Leonem prohibitio illa Chriſti diu neglecta fuit. Reno-
varunt eam tandem Leo X. pontifex maximus, in ſeptimo
Decretaliam lib. y. tit. 16. cap. I. & Carolus E. in Reforma-
tione politica Imperii de 1533. tit. 13. von leichtfer tiger Bey⸗
wohnung. Vt adeo hodie uterque concubinatus, perpe-
tuus, & temporarius, crimen ſit, ſed cum hoc diſcrimine;
ut perpetuus ſaltem cum lege humana, temporarius cum
lege & humana & divina PuSel Reſpondet quidem ad

le een divinam Tbomaſius §. 8. Chriſtum de divortio juſtæ

xoris agere. Verum enim vero jure novi teſtamenti om-
nis cum muliere extra matrimonium conſuetudo fornicatio
eſt, ſecundum Paulum 1 Corinthb. VI, 15. 16. 18. Itaque con-
cubinatus temporarius ſaltem ex hac ratione illicitus eſt.

208 MEDITAT. AD PANDECT.

XV.
ODrigo diſtinctionis inter concubinatum perpetuum & tempora-
rium non nova eſt, ſed vetus, in fine ſæculi Cbriſtiani IV.
peer concilium Toletanum primam ſtabilita. .
Tihil tam metuo, quam, ne novarum rerum ſtudioſus di-
cat, bene gnarus, quam hoc convitium multis fuerit
funeſtum & exitioſum. Igitur doctrinam meam decreteo 17.
concilii Tbletani I. ex ſæculo chriſtiano IV. firmabo: S quis
babens uxorem fidelem, ſi concublinam babeat, non communicet.

Ceterum qui non habet uxorem, & pro uxore concubinam babet,

a comamunione non repellatur; tautum ut unius mulieris, aut
uxoris, aut concubinæ, ut ei placuerit, ſit conjunéctione contentus;
alias vero viveuns abjiciatur, donec deſinat, & per pænitentiam
vevertatur. In hunc canonem hunc in modum commentatur
incomparabilis Eleury, tom. V. biſtoriæ eceleſiaſticæ lib. 20.

cap. 48. pag. III: Celui, gqui avee une femme fidele a une con-

cubine, eft exommunié; mais, ſi la eencubine lui tient lieu d'é-
pouſe, enſorte qu'il ſe contente de la compagnie d'une ſeule fem-

me, à tiüre d'épouſe ou de concubine d ſon choix, il ne ſera point
rejetté de la communion. Ce canon eſt très remarquable, pour

montrer, qu'il y avoit des concubines legitimes aprouvées par
l'egliſe. C'eſe, que ſelon les loix Romaines toute femime ne pou-
voit efre épouſe legitime de tout bomme: il faloit que l'un &α

l'autre faſſent citoyens Romains, & qu'il y eut proportion

entre les conditions. Un ſenateur ne pouvoit épouſer aune

eſclave; & les conjonétions des eſelaves n'étoient point nem-

nibes mariages. Or la femme, qut ne pouvoit efſire tenuë à titre
A'ébouſe, poavoit eſtre concubine: & les loix (1) le ſuffroient.
4 1 3
pourves ga'un bomme n'en elit qu'une, & ne füt point maris.

Les enfans qui en venoient n'étoient ni legitimes, ni bätards: mais

u-
(x) L, 3. J. I. J. de Concut. “

— —

—

le,
Cr.
lalt
Dor-
nus
Pan
cre⸗
Mut
Fleen
Gion
Ulu
Juun
Mum
cerch
lex c
Noren

G4

nport.

1,

ſus Ci⸗
ferit
rete.
d
nunitel.
n haben
I1, 4Wι⅓
fentul,
teſtiam
enatu
6 Mh. 20
e M.
, d.
ſeule fem⸗
ſera Hein
able, ,
vel /1
me il.
.lud
uponin
ucſt
bin, en.
nus à inr
ſaffinß
int um

6
rAS: M
afſ. ,

e

8P. DLXXXV. DE CONCVBINATVI NDIWIDVO. 209⁰

enfans naturels, veconnus par les perer, & capab les de dona ations.
(2) L egliſe n'entroit pnint dans ces diſtinctions: 6 2) & ſe renant
it droit naturel, anhrouvoir oute conjonction d'un homme *
d'une femme, pourven gu'elle fur unique & PERPE TVELLE.
P'autant plus que lEocriture ſainte (4) employe quelguefois iu-
diſferemment les nom- d'époul: 2 & de conecubine. Harduinus in
Tbomso I. Conciliorum, p. 992. Ruis canoni hanc notam adlinit:

In notis Deereti Gregoriani exponitur boe decretum de juſta

oνubina, quzæ eſt uxor minus ſolennizer ducéta. Sed vide Auguſt.
Jerm. 2. Dom. zz. poſt Pentec., Parum profecto accurate.
Credidit r nempe Harduinus, communi errore abreptus, unum
ſaltem eſſe genus concubinarus, dividuum nempe, ſeu tem-
Porarium, de quo & Patres Concilii Toletani, & Auguſti-
nus agant, atque adeo ambos ſfibi contradicere. Er agit uti-
que Auguſtinus de concubinatu temporario; ſed Toletani
Patres de perpetuo loquuntur. Vidit hoc compilator De-
creti, atque propterea & canonem Foletanum, quamvis

mutilatum, & dictum Auguſtini, tanquam concordantia in-

vicem, in uno titulo, nempe in difiucétione XXXII. can. 4.
&W 6. Ccollocavit. Sed oPeræ rerumn eſt, originem diſtin-

Cctionis hujus paulo accuratius inveſtigari. Cepit illa fere eum

uſu benedictionis ſacerdotalis. Primi nempe COhriſtiani,
quum nihil ſine numine facerent, conjugia quoque ſua ſub
numinis auſpiciis inire, ac publice in cœtu ſacro ſolemni ſa-
cerdotis precatione luſtrari, gaudebant. Nulla eos ad hoc

lex cogebar, nulla necefſitas ſubigebat; ſed diuturnus uſus

morem ſtabiliverat, a quo recedere religioni ſibi ducebant
Pleri-

(2) L. 13. l. 34. F. ad leg. Jul. R Gr. Xrr. I. 6. Jud. XIX, 2,
de Adult. 9. 10, 24. 25, 27. 29.
GG8) Aug. de Bono conjug. c. 5.
ZJom. IX. D d

21 MIEDITAT. AD PANDECT.

plerique. Si quis ergo clam, non adhibito ſacerdote, nuptias

—

faciebat, hoc reliquis Chriſtianis tam inſolitum videbatur, ut

iſtas nuptias nec pro nuptiis, nec uxorem pro uxore, ſed pro
concubina reputarent. Cepit hic rigor paulatim incrementa,
ac cœtus chriſtianorum nec tolerare amplius eos, qui ſine ſa-
cerdote & pia cærimonia coiiſſent, ſed excludere a conventi-
bus & ſacris ſuis volebat. Delata tandem ad concilium To-

letanum lite, cenſuerunt patres, eum, qui nuptias publice

non feciſſet, ſed tamen unam ſaltem feminam perpetuam
thori ſociam ſibi adſumſiſſet, non peccare, ac inpoſterum
rem liberi arbitrii fore, vel uxorem publice in cœtu ſacro
coram ſacerdote ducere, vel ſine cærimoniis concubinam,
data in æternum fide, adſumere.
XVI.

Conjuntctio viri e feminæ in perpetuum inita, ad quam benedi-

ſtio ſacerdotalis vel plane non, vel modo iWMegitimo, acceſſit,
tconcubinatus magis eſt, quam matrimonium.

Claundeſtina && vitioſa copulatio, etſi a legitimo Jacerdote facta,
non matrimonium, ſed coneubinatum, inducit.

XvViII.

Benedictio ſucerdotalis, ab extraneo Jacerdote contra leg
hita, nulla eſt, && concubinatum, non matrimonium, inducit.

Convaleſeunt tamen bujusmodi clandeſtinæ cz' illicitæ copula-
tiones, & verum matrimonium effciunt, ſi accedente
publica auctoritate confrmentur, argue ſie
vitium burgetut.

5 slbH

1

-— —— — -⸗

6

lpris
1
d pr⸗
nentn
ineſt⸗
Wenl⸗
m Io.
publie
etuac
ſterum
1 ſacr
binam,

lenekr
uußß⸗

Nirſiit
eß⸗

1ℳ

ite audule
ccedent⸗

Sp. DLXXXV. DE CONGVBINATV INDIVIDVO. zIE
Quodſi ante banz publicam' eccleſiæ ratibalitionen alterutra
pars alias nuptias faciat, peccat quldem, & puhitur, non
tamen tanquam binuba, ſed tanquem concubinaria.
RAheſes iſtæ omnes clariſſime in Concilio Tridentino, ſeſſto⸗
ve XXIV.= de Reformatione matrimonii, cab. I. atque-
his inprimis verbis: Qui aliter, guam preæſente Parocho, vel
alio Sacerdote, de ipfius Parochi, ſeu Ordinarii licentia, &ι
duobus vel zribus teſtibus muatrimonium contrabere attentabunt;

eos ſancta Synodus ad ſic contralendum omnino inbabiles red-

dit: & hujusmodi contraécus irritos & nullos eſſe decernit, prout

eos præſenti decreto’ irritos facit, & annullat continentur.

Ridebis ſine dubio, lector, & ſolœciſmum nobis ob'tcies,
ui, de jure inter proteſtantes uſitato agentes, concilium Tri-
dentinum, quod illi nunquam agnoverunt, ſed improbant
magis & damnant, allegemus. Verum enim vero, etſi decre-
ta concilii Tridentini legis auctoritatem inter nos non habe-
ant, in iis tamen capitibus, in quibus rectæ rationi juribus-
que communibus conveniunt, ſaltem tanquam ab hoſte pe-
titum teſtimonium, aliquid ponderis ſententiæ noſtræ addere-
videntur. Et convenit quidem iſtud Concilii Pridentini de-

2 . . . . 2. 2 .7
cretum mirifice 1) juri naturali, quod negotia omnia, dolo

malo, contra leges, ac in fraudem aliorum hominum geſtay
nulla declarat, 2) juri civili, quod in L. y. Cu de Lehibus:
Nullum, inquit, pactum, nullam econventionem, nullum eonta-

gum inter eos videri volumus ſubſicutum, qui contrabunt, lege

contrahere probibente Quod ad omnes etiam legum interpre-
zationes tam veteres, quam novellas trabi generaliten impera-
muse ut legislatori, Jquod Kert non vult, tanzum probibuiſe
ſußfciat: ceteraque, quaſi expreſſa, ex legis liceat voluntate
colligere: boc eſt, us ea, gquæ lege fieri probibentur, i fuerint
Dd 2 fackta,

214 MEDITAT. AD PANDECT.

Facta, non Jolum inutilia, ſed pro infelctis etiam babeantur: licet
legislator feri probibuerit tantum, nec ſpecialiter dixerit, inu⸗
zile eſſe debere, quod factum eſt: Sed && ſi gquid fuerit Jſubſexu-
zum ex eo, vel ob id, quod interdicente lege factum eſt, illad quo-
gque caſſum atque inutile eſſe præcipimus; 3) decreto veteri, in
quo ſie Celeſtinus papa can. 2. cauſæ 35. guæſt. 6: Quam Juit,
ait, contra probibitionem eceleſiæ duxit, non ſit uxor. Nam,
quod contra interdicum & ordinem Eccleſiæ fabtum eſt, tan-
quam inordinatum, ratum non haberi tem divinæ, guam bu-
manæ legis proclamat autoritas; 4) Decretalibus in quibus
Alexander III. Pontifex cap. 2. X. de Clandeſtina deſponſatio-
ne⸗ Si, inquit, matyimonia tam occulte contrabuntur, quod
exinde legitima probatio non abpareat: iäi, qui ea contrabunt,
ab Eccleſia non ſunt aliquatenus compellendi. Quod tamen
Alexander Pontifex in fine capituli hujus ad jicit: Verum,

ſi perſonæ contrabentium bæc voluerint publicare, niſi ratia-

nabilis cauſa præpediat, ab Eccleſia recipienda ſunt & com-
probanda, tanquam a principio in Eccleſiæ conſpectu contra-
a; quum in Concilio Tridentino omiſſum ſit, ſupplemus

hic. Poteſt videlicet ex hujusmodi concubinatu legitimmm

matrimonium fieri, etſi benedictio ſacerdotalis denuo non
accedat. Sufficit, auctoritate principis vel conſiſtorii vi-
tium purgari, ac defectum ſuppleri Antequam hæc confir-
matio accedit, fi alterutra pars alias nuptias faciat, nec in
adulterii, nec in bigamiæ crimen incidit, ſed ob concubina-
tum faltem punietur. 1otam hanc doctrinam memorabili
[Ctorum Helmſtadienſium reſponſo, menſe F ebruario
anni clo I9 CCXXVI. exarato, illuſtramus: Hat ein Stu⸗
dioſus ſich durch eine Scharfrichters Tochter verfuͤhren laſſen,
daß er wider ſeines Vaters Willen und Verboth in eine Copu-
lation mit derſelben gewilliget, iſt auch nebſt ihr zu einem Ca⸗
tholi⸗

=
liet
inu⸗
eel⸗
A⸗
ri, in
guiß
Nan
, Tün⸗
in hu⸗
gvibus

ſorio.

,Juol
1
Abunt;
AAel
Verun
i Illi⸗
. G N⸗
, ontl

epitinun
eruo n
rcht
t, de 1
cvoelbin⸗
ennol bl

fehruiti

8P. DLXXXV. DE CONCVYBINATV INDMVIDVO. azr3

tholiſchen Pater gegangen, und von demſelben in Lateiniſcher
Sprache getrauet worden, nachgehends 4. Wochen bey dieſer ihm

angetraueten Perſon in ihrer Eltern Hauſe geweſen, darauf in

den Krieg, und endlich, nach 5. monathlichem Aufenthalt bey ſei⸗
nem Vater, in Ofſt⸗Indien, wo er eine andere Perſon geheyrathel⸗

endlich auch mit derſelben und ihren Schwieger⸗Eltern heraus nach

Teutſchland gezogen. Bey ſeiner Ankunft in Teutſchland hat er
vor allen Dingen einen Vergleich mit des Scharfrichters Tochter
zu treffen geſuchet, ſolchen auch endlich nach vieler Schwierigkeit
und Zeit⸗Virluſt dergeſtalt, daß dieſe ſich aller Anſpruͤche an
ihm eydlich begeben, erhalten. Als nun waͤhrenden ſolchen Tra-

Caren der Schwieger⸗Vater davon Nachricht bekommen, hat er

zwar anfaͤnglich keinen ſonderlichen Verdruß mercken laſſen, ſon⸗
dern ſo gar Vorſchub zu dem Bergleiche gethan, faͤngt gleichwol
nunmehr an, einen Widerwillen gegen den Schwieger⸗Sohn zu
bezeigen, und nicht undeutlich an den Tag zu legen, daß er eine
Scheidung zwiſchen ihm und ſeiner Tochter vorhabe. Entſtehe
demnach die Frage: Ob die mit der Scharfrichters⸗Tochter ge⸗

ſchehene Trauung unguͤltig? Wiewol nun die benedictio facer-

dotalis, nach den auch unter den Proteſtanten eingefuͤhrten prin-
cipis juris canonici, vor ſo kraͤftig gehalten wird, daß ſie faſt alle

defectus, und ſonderlich den Mangel des vaͤterlichen Confenſes,

ſuppliret, cau. 2. cauſ. 27. quæſt. 2. cen. ult. cauſ. 32. qu. 2. &
c. 6. X. de Raptorilus, Gloſſa in can. a. vauſ. w. qucſt. z. Iik. a.
Alldieweil aber in gegenwaͤrtigem caſu es faſt an allen Stuͤcken,
welche nicht allein de ſolemnitate, ſondern auch ad eſſentiam einer
Heyrath, und zur Gültigkeit einer benedictionis ſacerdotalis
erfordert werden, mangelt, geſtalt 1) kein einiger Zeuge bey der
Trauung vorhanden geweſen, da doch die Gegenwart wenigſtens
zweyer Zeugen bey der Trauung nochwendig, und ohne derſelben
das matrimonium null und nichtig iſt, auch keine Obligation
D4d 32 S Pro

2 4½ MEDTTAT. AD PANDECT.

produciret, eap. 2. X. de Clandeſtina deſponſatione, van Eſpen
in Jure eccleſiaſtico univerſo, P. 2. tit. 12. cap. S§. num. 23.
Behmer in Jure eccleſiaſtieo proteſtantium, lib. 4. tit. 3. §. 54.
immaſſen dergleichen heimliches matrimonium auch ſo gar als⸗
denn, wenn ſich beyde Perſonen dazu bekennen, doch in præjudi-
cium alterius matrimonii legitime contracti keinen effect errei⸗
chen mag, uti in terminis tradunt Covarruvias de Sponſal, p. I.

g. 4. §. I. u: 4. Canifius ad c. 2. de Clandeſt. deſponſ. n. 2. und

Serykius in uſu moderno; tit. de Kitu' nuptiarum, §. 29. hier⸗
naͤchſt 2) die Trauung von einem gantz fremden Pfarrer, der noch
darzu einer andern Religion zugethan, und die beyde Perſonen zu
copulirem nicht berechtiget geweſen, geſchehen, mithin auch ex hoc

eapite unguͤltig iſt, nachdem ſowol von denen Catholicken als
Proteſtanten proprius ſacerdos unumgaͤnglich erfodert wird,
Gonzalez Tellez ad c. 3: X. de Clandeſt. deſponſatione, & 8.

Carpzov. Jurisprud. Conſiſtor. P. 2. Def. 148. num. 1. ſeqj4.
Sebilteri Inſtit: Juris can, lib. a. tit. 11. K 4. ferner 8) des Stu-
dioſi Vater nicht allein in dieſe Ehe nicht conſentiret, ſondern
auch aus wichtigen und genugſam erheblichen Urſachen ſeinen diſ⸗

ſenſum oͤffentlich declariret, und wider die Trauung proreſtiret,

weiter 4) das gleichfals in den Geſetzen erfoderte oͤffentliche Aufge⸗
both nicht vorher gegangen, naͤchſtdem 5) die Braut dasjenige,
was in Lateimſcher Sprache geſaget, gar nicht, der Braͤutigam
hingegen wegen des allu geſchwinden Sprechens nicht recht ver⸗
ſtanden, folglich noch ungewiß iſt, ob die von dem Parer gebrauchte
Worte gar eine rechte Copulatiom geweſen, endlich e) gedachter
Parer durchgehends doloſe und wiſſentlieh comrra leges gehan⸗
velt, dieſemnach der gantze Handel vor nichtig zu achten iſt, arg.

E. y. C. de Legibus; So iſt die zwiſchen dem Studioſo und der

Scharfriehters⸗Tochter geſchehene Trauung unguͤltig.

—
Eben
1. 23.
r als⸗
juci⸗
Lerrei⸗
1. und
9, hieri
derncch
bnen au
ex hoc
ken ols
„Wd/
Uney N
1. A.
)Nr⸗
t, ſckn
pinn .
roteltit.
e Muce
Nosfrice⸗
Dttn
hr ncttn
gehtotie
) hreſe
eges hex
tein ſ,
olo und N

—

SP. DLXXXV. DE CONCVBINATV NDIVIDVO. zr3

L XXI.
Promiſio de nonrelinquendo, alidque bujufmnodi verba ambigna,
in coneubitu adbibita, iquidem perſonæ ejusdem conditio-
mnis ſint, pro deſponſatione accipiuntur.
JMU XXII.
Eadem vero inter perſonas imparis conditionis magis animum
concubinatus, quam matrimonii ineundi probant.

quidem Bergerus in Electis Diſcept. for. P. II. Supplemen-

torum, pag. 212: Verba, ait, vaga & generalia, Je nun-
Juam eam deſerturum, er wolle ſie nicht laſſen, uficiunt ad de-
monſtrandum ſponſalitium conſenſum, ſiquidem paulo ante, vel
juxia concubitum, fuerint prolata. Nimirum conoubitus optimus

eſt verborum dubiorum interpres: in re dubia interpretatio fa-
cienda eſt ontra eum, gui, cum potuerit ahbertius Logui, oliſcure

Jocutus eſt, præſertim pro matrimonio, atque ut vitiata && ſpe
matrimonii ad concumbendum allettæ, atque innocenti artui
conſulatur: duo una ſemel caro facti ſunt, quos ſatius eſt honeſte
Jungi, quam dimitti. Temperat tamen deinde in Ceconomia Ju-
vis, pag. 103. §. 6. hänc ſententiam: Quanquam inquiens, inde
mnon plena probatio effcitur, ſed tantummodo ſuſpicio excitatur,

ad effectum præſtandi purgatorii jurisjurandi. Adde ejusdem

MWeſolutiones Lauterbachianas, pag. 524. Profecto præſumtio

illa de animo matrimonium promittendi, quæ ex verbis iſtius-
mogci dubiis inducitur, admodum infirma eſt. Animadverti-

mus enim, eos, qui talia verba adhibent, non habere propoſi-

tum contrahendi conjugi, ſed, ut innocentius iIl. in c. 26.

X. de Sponſalibus loquitur, copulam tantum extorguendi carna-

lem. Equidem, dolum ex parte ejus, qui tam obſcure loqui-

tur, intercedere, non nego. Sed dolus ſolus conſenſum non

ſupplet. Sic certe Innocentius 1II. in memorato caß. 263.
NMWos, ait, quid juris ſit, reſeribentes, boc dieimus;, ooezu, ita
Je habuerit, videlicet, quod ille nec propoſuitesm ducete h, X
rem, nec unquam conſenſit, inter Prædikttas perlonas non deberet

216 MEDITAT. AD PANDECT.

jugalis contrattus, net etiam forma contrabendi conjugii valeat
inveniri; quoniam ex altera parte dolus ſolummodo aßicit & de-
keit omnino eonſenſus, ſine quo cetera negueunt Fadus perficere
gonjugale. Nec conſcientiæ & jurijurando fraudulenti ſtu-
pratoris deciſio cauſæ facile committenda eft. Norunt om-
nes, quam ſint hi, quorum vita, patrimonium, honor, tran-
quillitas, in diſerimen vocatur, ad jurandum Proni. ita enim
taciti ſecum:
Vi ſit magna, tamen certe lenta ira Deoram eſt.
Si euranut igitur cunctos punire nocentes,;,
Quando ad me venient“ ſed & exorabile Numei
Fortaſſe experiar; ſolet bis ignoſcere, multi
Comimittunt eadem diverſo erimina fato?
Ille erucem ſeeleris pretium tulit, hie diadema.
Sic animui diræ trepidum ſormidine eulpaæ
Confirinat, tung te ſacra ad delubra vocantem
Præcedit, trabere imo ultro ac vexarve paratus.
Nam, quum magna malæ ſupereſt audacia cauſæz
Creditur a multis Fducia.
Vide plura apud Juvenalem in Satyra XIII. Nos igitur aliud
emperamentum ex his legis 22. C. de NWupt. verbis: Inter pa-
res honeſtate perſonas; ſumimus, atque, utrum litigatores ſibi
invicem æ&quales ſint; an maxime impares, inſpicimus. Inter il-
los animum contrahendi marrimonii ex verbis ambiguis con-

cludimus, in his non. Quum ergo menſe Auguſto anni clo-

Io CCXXXV. famula, ex hero ſuo gravida, herum hunc ad
Conſiſtorium traheret, & datam ſibi conjugalem fidem ex ver-
bis iſtiusmodi dubiis argueret, Conſiſtorium, inſpeéta diſpari
perſonarum conditione, herum magis concubinatum indivi-
duum, quam conjugium, promittere voluiſſe, credidit, atque
adeo eum ſine omni jure jurando abſolvit: Daß geſtalten Sachen
nach, und da aus den angegebenen zweifelhaften Worten, in Anſe⸗
hung des ungleichen Standes, keine Vermuthung eines vorgehab⸗

ten

,rd3G„ „

alent
G e.
feere
ii ſtn.
t omm.
tlan⸗

ͤenin

ſer

ituralul
Iurd
Ier a.

oles I
1i He
Pinscr
3 i .
m bux 4
Generſe
lüi
wminthr⸗
ich,end
ſen Eiht

, Oſnt
ken, in NNM

s torg 4

SpP. DLXXXV. DE CONCVBINATV INDIVIDVO. 217
ten Ehe⸗Verſprechens erwaͤchſet, das ſchlechter Dinges auf die
Ehe gerichtete Suchen nicht ſtatt hat. .
XXIII.

Ex diuturna vitæ conſuetudine, ubi de lenedicione ſacerdote-
li non conſtat, nec alia argumenta adſunt, concubinatus
magis, quam conjugium, inter perſonas condi-
tione impares præſumitur.
XXIV.
At inter perſonas conditione pares magis conjugium
braſumitur.
B'nss recordor cauſas, in quibus quæſtio: An ex diuturna
. . . . .
vitæ conſuetudine conjugium præſumatur? agitata, &

ab iisdem Ctis diverſiſſime fuit judicata. Perſonæ ipſæ, de

quarum legitima conjunctione diſputabatur, jam diu, ante ſæ-
culum circiter, intermortuæ erant. Antiquitas igitur tempo-

ris litem intricatiorem, ac deciſionem ejus difficiliorem, red-

debat. Accedebat pugna legum. Nam lex. 24. de Ritu nup-
ziarum præſumtionem matrimonii juvabat; ſed Wovella 74.
caß. 5. contradicere videbatur. Diremit tandem hanc pu-
gnam commode lex 22. C. de Nuptiis; verbis: Inter bares ho-
neſtate perſonas. Inſpecta nempe fuit Perſonarum conditio,
itque, quum in una ſpecie ambæ ex nobili proſapia eſſent,
Pro matrimonio in Speeimine COXCEII. de Wuptiis. medit. 2.
in altera, ubi herus illuſtris & famula, ex fæœce plebis orta, æta-
tem invicem exegerant, pluresque liberos genuerant, pro
concubinatu in Specimine CCXCOIX. medit. r: judieatum eſt,
XXV.
Pelicatus a concubinatu differt.

JZJom., JXMXAX. Ee XXVI

—

:8 MHEDITAT. AD PANDECT.

XXVI.

Pellicatus jure Romano, etſi pro adulterio non reputaretur,
probibebatur tamen.

XXVII.

Concubinæ voæ in latiore ſignificatione etiam pellices
complectitur. .

XXVIII.
Pellicatus inter Chriſtianos verum adulterium eſt.
Q ſupra in Obſervat. 9. dixi, Chriſti Paulique contra
concubinatum leges ad Leonis X. Pontificis M. & Ca-
roli V. Auguſti tempora usque fuiſſe neglectas, dubium vide-
bitur iis, qui Athalarici regis ſeveriſſimum contra concubinas
apud Caſſiodorum lib. 9. cap. 18. edictum legunt. At hoc edi-

Gum non ad eas, de quibus nos hic agimus, concubinas, ſed
ad pellices, quæ nempe ſimul cum legitimis uxoribus haben-

tur, pertinet. Jus ſcilicet Romanum, etſi pellicatum, ſeu

conſuetudinem mariti cum femina ſoluta, pro adulterio non
reputaret, L. 3. §. 1. de Concubinis, prohibebat eum tamen, &
criminibus adſcribebat, L. un C. de Concubinis, L. ult. C. Com-
munia de manumiſſionibus, atque adeo à concubihatu, quem
permiſerat, diſtinguebat. Verum diſcrimen hoc tam accurate
non obſervatur, ſed ſæpe concubinæ vox latius accipitur, ut
pellices quoque comprehendat, L. 144. de Verb. ſignificat. De
his pellicibus igitur Athalaricus in edicto ſuo clare agit ‚ eas
quidem adulteris opponit, ac ab ultimo ſupplicio liberat, ſed

tamen ſingulari, exemplum vix habenti, pœnæ ſubjicit. Au-

diamus ipſum: In adulteris totum diſtrictiſſme volumus cuſtodi-
ri, quicquid givali potuit commonitione decerni. Vno tempore

—

duabus nemo copuletur uxoribus, quia ſe noverit rerum ſua-

42
il
1

12
tur,

lri

in
dyobi

10

conttd
C.

nile.

Cudinas
hocedl⸗
binas, ſel

Haben-
um, ſen .

erio non
athen,
C. CN.
u, quenm
accurile
pitur,
iſen. le
agi,
liberayl⸗
jiet. An.
nucl Sul⸗

eS

SP. prxxxv. DE CONCVBINATVINDIVIDVO. arz

rum amiſſone plectendum. Nam aut libido eſt, & recte perfrui
non ſinitur: aut cupiditas, & jure nuditate damnatur. Si gquis
autem ſuperftua turpique ecupidine, conjugali honeſtate deſpecta,
ad concubinæ elegerit venire comple xus: ſi ingenua fuerit, jugo
Jervitutis cum filiis ſuis modis omnibus addicatur uxori: ut
illi ſe per boneſta judicia ſeutiat Jubdi, cui per illicitam lilidinem
credidit poſſe præponi. Quod ſi ad tale flagitium ancilla perve-
nerit, excepta pœna ſanguinis, matronali ſubjaceat ultione: ut
illam patiatur judicem, quam formidare debuiſſet abſentem. At
nos, pellicatum verum adulterium efſſe, ex Chriſti lege no-
vimus, & hoc crimen, ut alia adulteria, punimus.

XXIX.
Matrimonium inter perſonas, lege etiam bumana conjungi
probibitas, ſine diſpenſatione initum, quamvis per ali-
quot annos ſteterit, non eſt tamen matrimonium,
ſed concubinatus.

gitatur nunc publicis ſcriptis, atque in ipſis Germaniæ
comitiis, lis, an matrimonium a viro, pontificiis ſacris
addicto, cum muliere ex proteſtantibus in gradu, quem jus
canonicum prohibet, ante XV. annos initum, nunc demum
diſſolvi poſſit? Habet illa plurimas facti quæſtiones adne-
Xas, ut ex Fabri Staats⸗Cantzley, Part. 65. cap. 4. pag.
129. ſeqc. adparet, atque adeo a me in præſens non decide-
tur, quamvis magis in ſententiam, iſtud matrimonium diſ-
ſolvi non debere, propendeam. Interim generaliter dico:
Matrimonium inter perſonas, lege etiam bumana conjungi
probibitas, ſine diſpenſætione imnitum, quamvis per aliquot an-
nos ſteterit, mon eſt tamen matrimonium, ſed voncubivatus.
Confirmat me in hac ſententia cap. 3. §. 1. X. de Clandeſtina

geſponſatione.
Donſ. Ee 2 PE-

aad MEDITAT. AD PANDECT.
§& PECIMEN DLXXNNFIT

X

MEDITATIONVM AD PANDECTAA

AD. LIB. XLVIII. TIT. V.

INCESTV

MENSE IVN. ANNI cIh TIo CKXXVI.
PVBLICE DEFENSVM,
AB
AVGVSTO dLeberecht HEERIO
GSS△01HhIc. IVSAT. 1
Waptiæ in gradu, quem jus divinum ſaltem implieite probi-
bet, contractæ a Theologis &ν . Ctis in Electoratu Saxo-
niæ pro inceſtuoſis reputantur. 5
II..
Quæ ſententia dubia eſt adbuec, ſed tamen veriſimilior, atque
ſaltem male ex regulis interpretationis extenſivæ, guas
buc plane trabi non oportebat, defenditur.
III.
Cenuinum bujus doctrinæ fundamentum ponitur,
Ceviticorum caput XVIII. a verſ. 6. utque ad 18. non plures,

X

ut vulgo ereditur, leges, ſed unicam, exemplis aliquot illu-

Rratam, continet.

uppudet fere hæc ſcribentem, ac, quod nunquam antes
contigit, ſententiam iterum mutantem. Si cruento illi

tribunali Hiſpanico, quod inquiſitionem vocant, ſub-

sſſem, poteram relapſus appellari. Scilicet in Specimi-

— -— — SW -4

obi⸗
daxe⸗

, Mll
as

t 1
ucr ii⸗

vento
ant, ſir
⸗
n

SP. przxzvI. DE INCESTVWV. 221

ne CCXCII. de Sponſalibus inter conſanguineos & adfines,
med. I. ingenue faſſus ſum, me olim Ctorum Vitembergen-
ſium ac Lipſienſium ſententiam, quod prohibitio juris divini
ad ſimiles gradus extendenda, nec ad Perſonas in eo recenſitas
reſtringenda ſit, probaſſe, ac diu, quamvis in ordinem diſſen-
tientium Ctorum Helmſtadienſium cooptatum, retinuiſſe, ſed
tandem deſeruiſſe, atque Luthero ac majori Theologorum &
ICtorum Germanorum parti, qui prohibitionem juris divini
ad verba & perſonas reſtringunt, adſenſiſſe. Revocato in pa-
triam, quum multa in mentem venirent, quæ mea reditu ab-

ſterrere poterant, hoc etiam ſerupulum aliquem injecit, quod,

Lutherum ac Ctos Helmſtadienſes recte ſentire, dixiſſem, &

adhuc firmiſſime crederem, neceſſitatem tamen mihi impoſi-

tum iri, contrariam illis opinionem reſpondendo ac docendo
tuendi, præviderem. Diu hic ſcrupulus animo inhæſit, ſed
nunc tamen excuſſus eſt. Quod quomodo contigerit, candi-
de aperiam. Redux, quum primum ſecundum veterem, a me,

ut dixi, deſertam, ſententiam judicandum, ac nuptiæ, in gradu-

implicite prohibito contractæ, damnandæ eſſent, conſideravi
ſedulo omnia argumenta, quibus iſtam ſententiam communi-
ter fulciunt auctores. Nullum in illis reperi, quod me Ple-
ne convinceret, ac ad eam retraheret, nec adhuc reperio,

ſed, quæſtionem in utramque partem diſj putari poſſe, ſirmi-

ter credo. Cuicunque tamen parti adhæreas; ſalus tua nul-

libi periclitabitur. Et ridiculus foret, qui opinionem Saxo-

num noſtrorum pro articulo fidei venditaret, & Lutherum
Propterea, quod contrariam defenderit, ad inferos damna-

ret. In his vero, quæ fidem chriſtianam non lædunt, nec

fundamentum ejus ſubruunt, vir cordatus doctrinas & con-
ſuetudines in ſua provincia receptas ſequitur, de diſſentien-
do tranquillitatem turbet. Igitur nemo mihi, quod & ego
E ez3 1

222 MEDITAT. AD PANDECT.

id facio, pacemque & concordiam cum collegis colo, vitio
vertet. Accedit novum, quod nunc prim um in mentem venit,
ac Saxonum noſtrorum ſententiam mirifice firmat, argumen-
tum. Videlicet huc usque, ut aperte loquar, neutra pars, ſi
paucos forte excipias, recte diſputavit, & quæſtionem ita, ut
par eſt, poſuit. Tota inter illos controverſia in eo vertitur,
utrum in lege hac divina interpretatio ex tenſiva, an reſtricti-
Va, locum habeat. Ego vero neutri locum facio, ſed ubi ver-

ba clara ſunt, interpretationem omnem ceſſare, atque, com-
putationem graduum inventum & inſtitutum mere humanum

eſſe, dico. Autumant vulgo, in Cap. XIVIII. Leviticorum
plures leges proponi, ſingulosque verſus ſingulas prohibitio-
nes eſſe. Hic popularis error iſtas diſputationes omnes pe-
perit, ac eſt tamen, ſi modo caput reéte infſ Ppicis, manifeſtus.
Unica in illo, quod ad matrimonium lex, unica prohi bitio, vi-
delicet in verſu 6. continetur: Non accedes ad carnem carnis
zu«g. Quæ ſubjiciuntur, non leges ſunt, ſed exempla legis
in principio poſitæ, quæ legem & regulam non reſtringunt,
ſed illuſtrant. Igitur ex his exemplis interpretatio reſtricti-
va non recte exſeulpitur. Tametfi iſta exempla ſubjecta non
eſſent, conſtabat jam tum ſatis ex verſu 6. nuptias cum ma-
tre, ſorore, noverca, amita, matertera, nuru, patrui vidua
&c. illicitas ac inceſtuoſas eſſe. Sunt enim hæ perſonæ vel
caro noſtra, vel caro carnis noſtræ, hoc eſt, vel nos ipſos, vel
hos, qui nobis proæimi & immecdiati ſunt, ſanguine proxime
ſeu immediate contingunt. Eadem itaque regula etiam fra-
tris ſororisve filiam, aviam, avunculi viduam, quarum exem-

pla non adduntur, complectitur. Falli eum, qui aliter ratio-
cinatur, facili negotio oſtendam.] Percurrens olim Germa-

niæ academias, in una earum hujusmodi legem vidi: Cives

noſtri pie, honeſte, ſobrie, vivant; igitur Deum rite colant,

ſa

tu

ſttt

Nn
N

der

lin

r⸗
Vitio
venit,
men.
1s, ſi
ta, ut
titur,
Krii⸗
di ver⸗
COH-
nanuch

coren

ibitio-
es Pe-
Kelos
Ono,V⸗
n orni:
l legis
Kinguck
dhibr⸗
bjetammn
aum
Uni iin
erlone
igſht
e gorn
etiam ſn.
Gl exelr⸗
liter ratio⸗
Gern
i: n⸗
ra colah
W in

SP. pIxxXVI. DE INCESTV. 223

in templa ſtatis diebus veniant, a rixis & digladiationibus ſi-
bi caveant, ſcholas frequentent, a crapula & immodico po-
tu abſtineant, debita ſua perſolvant, & ſic porro. Facta e-

rat plerorumque officiorum ut & vitiorum enumeratio, ſed
omiſſa, credo caſu, mentio peccatorum, quæ contra ſextum

Dei præceptum committuntur. Si quis ergo ex regulis in-
terpretationis reſtriéctivæ collegiſſet, ſcortationis in ea aca-
demia non eſfſe illicitas, hunc omnes merito riſiſſent. Suf-
ficie bat ad has cohibendas lex in principio poſita, quam ſubje-
cta exempla non infirmabant, nec arctioribus cancellis circum-
ſcribebant. Quamobrem ſic nomine Ctorum Vitembergen-

ſium menſe Januario anni clo Io CCXXXV. reſpondi: Will

2

Chhriſtoph Heyne ſeiner Mutter halb⸗Brudern hinterlaſſene Witt⸗

we heyrathen, und des Rechten belehret ſeyn: Ob dieſe Ehe ſchlech⸗

terdings verbothen, oder aber per diſpenſationem principis ver⸗

goͤnnet werden koͤnne? Nun findet ſich zwar dieſes Caſus halber
kein ausdruͤckliches Verboth in der heiligen Schrift, ſondern Le-
viticorum XlVIII 14. wird lediglich die Ehe mit des Vatern
Bruders Wittwe unterſaget, hingegen der Mutter Bruders
Wittwe mit keinem Worte gedacht. Folglich, da alle pro-
hibitiones, als odioſæ, ſtricte erklaͤret werden muͤſſen, und

die paritas graduum nur ein figmentum der Menſchen zu ſeyn
ſcheinet, uͤberdis in gegenwaͤrtigem Falle der Verſtorbene kein voll⸗

buͤrtiger, ſondern nur ein halb⸗Bruder der Mutter geweſen, ja die
jetzt vor ſeyende Ehe ſelbſt, da er noch gelebet, verlanget, ſo gewinnet es

das Anſehen, ob ſey dieſe Ehe nicht ſchlechterdinges verbothen, ſon⸗

dern koͤnne per diſpenſationem Principis wol vergoͤnnet werden;
Alldieweil aber GOtt in dem jetzt angefuͤhrten XVIII. Cap. verſu é6.
die Ehe uͤberhaupt mit der naͤchſten Bluts⸗Freundin oder Schwaͤge⸗
rin verbiethet, und die daſelbſt feſt geſetzte General. Regul in den
folgenden Verſen nur mit Exempeln erlaͤutert, alſo dieſe Eren⸗
pe

224 MEDITAT. AD PANDECT.

pel vor keine Reſtrictiones der vorhergeſetzten Regul angeſehen
werden koͤnnen, ſondern alle diejenige Perſonen, welche naͤchſte
Bluts⸗Freunde, oder einander ſo nahe, als die in folgenden erzaͤhlte
Perſonen, verwandt oder verſchwaͤgert ſeynd, unter dem generalen
Verbothe verſu 6. mit begriffen werden, hiernaͤchſt die halbe Ge⸗
burth der nahen Verwandſchaft nichts nimt, Levitieorum XVIII

9. endlich der Verſtorbene durch ſeine Einwilligung das goͤttliche

Geſetze nicht aͤndern moͤgen; So iſt die Ehe mit der Mutter halb⸗
Bruders hinterlaſſenen Wittwe ſchlechterdings verbothen, und mag
per diſpenſationem Principis nicht vergoͤnnet werden.

V.

Nuptiæ cum defunkta uxoris Horor inceſtuoſæ dieci non de-
bent, diſſua ntur tamen.

VI.

Permiſit eas aliquando conſilium intimum Dresdenſe.

Txoris meæ defunctæ ſoror eſt, aut fuit ſaltem, caro
carnis meæ. Igitur ex iſtis, quæ modo præſtruxi,
principiis conſequi videtur, etiam has nuptias jure divino
prohiberi, atque adeo inceſtuoſas eſle. Inde jure quaſi

aliquo poſtulabitur, ut & hanc in Specim. CCXCII. de 4

Sponſalibus inter conſanguineos & afines, med. 4. Poſi-
tam theſin: MWuptias cum defunctæ uxoris ſorore lex divi-

