Dieweil der Ehe⸗Mann, als Inquifitin ihn zur Ehe genommen,
ſie nicht allein nicht ernaͤhren koͤnnen, ſondern gar ſeiner boſen
Haushaltung und uͤblen Verwaltung ſeines Amts wegen in ge⸗
faͤngliche Haft gerathen, darinnen etliche Jahre verblieben, alſo
ſeine Frau, wiederum zu ihrem Vater zu ziehen, veranlaſſet. Quin
imo abſentia etiam laudabilis, ſi diuturna eſt, pœnam merito
mitigat. Objicientur mihi forſan Nov. I17. cap. I1I. c. 19.
X. de Sponſalibils, c. 5. §. 4. X. Ur lite non conteſtata, ubi
patientia & caſtitas iis etiam, qui pro juvenili ætate ſeu fra-
gilitate carnis nequeunt continere, Ppræcipitur. Verum ad
hæc reſponſum jam fuit in Specimine COCXIV. de Malitioſa
deſertione, medit. I. Quapropter JCti vitembergenſes menſe
Julio anni cio I- CCXXXVII. ſie judicarunt: Hat Ca⸗
tharina Sophia Rothin in Guͤte bekannt, daß ſie waͤhrender
Zeit, da ihr Ehe⸗Mann abweſend und am Rhein⸗ Siroh⸗
me Krieges⸗Dienſte gethan, mit Friedrich Schmieden, und
zwar wiſſentlich, daß er ein Ehe⸗Mann ſey, Ehebruch und
Odber⸗Hurerey getrieben, auch davon en Kind zur Welt ge⸗
bracht; S. wird ſie zwar, in Anſehung der Abweſenheit
des Ehe⸗Mannes, mit der ordemlichen Sirafe verſchonet,
gleichwol des Landes ewig verwieſen; ac deinde menſe ſe-
quente Octobri potentiſſimo regi, cauſſlam tam mitis
ſententiæ requirenti, hanc rationem reddiderunt: Die
vornehmſte Ratio Decidendi iſt die Abweſinheit der Ro⸗
thin Ehe⸗Mannes, welche von den Rechts⸗ Lehrern, Pro-

TZom. IX. N ptier

9⁸ MEDITAT. AD PANDECr.
pter Wovellam 74. cap. 4. pr. und nach der in gantz Teutſch⸗

land eingefuͤhrten Praxi, in Anſehung der menſchlichen Schwach⸗

heit vor eine genugſame Urſache, die auf den Ehebruch geſetzte
Todes⸗Strafe zu lindern, geachtet wird. Und, obgieich der
Rothin Ehe⸗Mann im Kriege, demnach rei publicæ cauſſa
und laudabiliter abſens geweſen, ſo bleibet doch die oben an⸗

gefuͤhrte Urſache, nemlich die Heftigkeit des Affecks und

Schwachheit der unter ſolchem Affecte erliegenden menſchli⸗
chen Natur, beſtehen, weshalben Eurer Koͤnigl. Majeſtaͤt

Ober⸗Conſiſtorium bey Carpzovio in Jurisprud. eccleſ. def.
170. n. 15. ſo gar den Proceſſum malitioſæ deſertionis wi,

der einen in den Krieg gegangenen Ehe⸗Mann erkannt; Bey
ſo geſtalten Sachen werden Eure Koͤnigl. Majeſtaͤt hoffentlich
Ihnen unſer Urthel allergnaͤdigſt gefallen laſſen. Aliud foret

in adultero adulterave, qui quæve ipfſi deſertioni vel ab- 4
ſentiæ cauſſam occaſionemque dediſſent, quibus utique ſua

improbitas patrocinari non debet, quemadmodum Cti
Vitembergenſes menſe Decembri anni chc Loe CCXXXI.

reſponderunt: Haben deyde Inquiſiten theils in Guͤte, theils

vor dem Scharf⸗Richter bekannt, daß ſie zu unterſchiedenen ma⸗
len mit einander Ehebruch und Ober⸗Hurerey getrieben, das

Werck der fleiſchlichen Vermiſchung wuͤrklich vollbracht, und

er, Bredtſchneider, ſeinen Saamen in der Hollmannin Leib
laufen laſſen; Ob ſie nun gleich in ihren verſchiedentlich uͤber⸗
gebenen Defenſions-Schriften anfuͤhren, daß beyde von ihren
Ehegatten theils wuͤrklich, theils durch Verſagung des debi-

ti conjugalis, verlaſſen worden, demnach vor ledig zu achten

geweſen, alſo nur eine ſchlechte Hurerey, oder doch wenig⸗

ſtens kein Adulterium duplicatum begangen. Alldieweil aber
allbereit in dem fol. 257. von uns abgefaſtem Urthel gezeiget

worden, daß die zu Ablehnung des doppellen Ehebruchs an⸗
ge⸗

.

—

eflher
Indvil
gotſce
e, N
Penich
deſen
enur

mnhe

U

nt Teutſch
Nuch geſtki
obgeich de
blicee cauſi
die oben enn
Affeck i
den merſchi
gl. Maſcit
1 ecche
ertionis tin
fannt; V

t hoffentlch

Aiud foret
C N P.

dos wrigde it

modum H⅓

1. C0CMNI.

in Gute, hae

eſchidinnmn
getitet, N
volinht, .
gcric
antl in
ad u i
ſedig 6

4
er doch nul

1
4

Aloieei 4
Uriel gal⸗
Ehebuch/

„=

SP. DLXXX. ADVILT. POEN. EN DVAB. SALT. &c. 99

gefuͤhrte Verlaſſung der beyderſeitigen Ehegatten den beyden
Inquiſiten beyzumeſſen ſey, alſo zu deren Entſchuldigung nicht
gereichen koͤnne; So wird Inquiſit, Johann Paul Bredtſchnei
der, daferne er bey ſeinem gethanen Bekaͤnntniſſe vor gehegteng
peinlichen Hals⸗Gerichte nochmalen freywillig beharret ode
deſſen wie Recht uͤberfuͤhret wird, mit dem Schwerdte vom de⸗
ben zum Tode gebracht. ⸗

XAvyIII.
Altera mitigationis caußa eſt favor matrimonis
XIX.

Simplex ergo interceſſio, ſeu remiſſio conjugis innocentis adul-
tero adulteræve non prodeſt;

. XX. “”
Sed neceſſe, ut receptio in tborum accedat.

XXI.

Dyxores vetulæ, quæ juvenibus nupſerunt, in remittenqo
adulterio ſunt diſicillimæ.

XXII.
Nec cogi ad boc poſunt.
EexXIIII.

Si tamen uxor decrepita ſit, judex ex offkcio banam] adulteriß
temperat.

Jequirur altera, ob quam poœna adulterii mitigatur, cauſſa,
favor ſcilicet matrimonii. Intereſt reipublicæ, matri-

monia multiplicari, &, quæ inita fuerunt, non facile diſtur-

N 2 bari

100 AMEDIITAT. AD PANDECT.

bari. Antiquiſſimo jüre Romano maritus, uxorem adulte-
rii convictam & damnatam retinens aut reducens, in leno-
cinii crimen ineidebat, L. 9. C. ad legem Juliam de Adult.
ſi tamen ſuſpectam retinebat, vel non ob gquæſtum, ſed ne-
gligentiam, vel eculpbam, vel quandam patientiam, vel uimiam
eredulitatem, delinquere patiebatur, uxor hæc ab alio adul-
terii accuſari non poterat, L. 26 cg7 29. §. 4. D. L. 2. C 30.
ad legem Jul. de Adult. At poſtea Iuſtinianus in Movella
134. cap. 10 crimen lenocinii marito, uxorem adulterii da-
mnatam reducenti, remiſit, ac libertatem uxori adulteræ, in
monaſterium detruſæ, dedit, fi recipere eam vir ſuus & co-
pulari ei velit. Retinuerunt hoc Priſcum jus Chriſtiani in
can. 4. ſeq. XXXII. qucſt. I. ac propterea interceffioni
conjugis innocentis effectum mitigationis attribuerunt. Ve-
ra tamen mitigationis cauſſa non eſt interceſſio hæc, ſed, ut
dixi, matrimonii favor. Igitur, niſi intercedens remittensve
conjux adulterum adulteramve in thorum recipiat, pœna
adulterii non mitigatur. Vide Specimen COCXIII. de Di-

vortio ob adulterium, medit. 9. — Quæ res in Electoratu

Saxeniæ minus dubii haber propter clara Conſtitutionis 19.

Part. 4. verba: dem Eheſtand zu Ehren; item Deciſiones 82.

& 83. Et receptio hæc in thorum libera efle debet. Judi-
cis hic nullæ partes ſunt, niſi ut blande cohortetur. Quodſi
innocens in gratiam redire conſtanter recuſat, judicem leges
exſequi oportet. Animadvertimus ac miramur ſubinde, in
remittendo omnium difficillimas eſſe vetulas mulieres, quæ
juvenibus nupſerunt, atque ab his perfidiam patiuntur, ut

ruptum adulterio matrimonium inſtaurent. Poſt multas
Preces, obteſtationes & objurgationes ægre tandem, remit-
tere ſe injuriam ſibi factam, dicunt, ſed habitareimpoſterum,

verſari, una cubare cum infido viro obſtinate recuſant. In-

8.

dignn
Etate d

grarite

ſeptuag
leid e
UT war
Uie, u
Morun
flinati
ſec a
Oo h
lie nor
Cepta,
GU WI
1
Delben
teret.
oſkcio e
Pewpilan
erigeret
lon ge ex

kelegebi

lge
Kincko ;
Ereuſtti

401.

icjelh e
cem

NN
be eg

—

em adulk.
in leno.
de Adlt

n, ſid .

vel nimnion
) Alio zau.
L. 2. G1

in Werdt

dulterii e⸗
Adulteree, in
r ſuus co⸗
Chribichin
intercelioi
erunt. e
nec, ſel

8enittelſe

ITl d
Elecorenn

itutionit 9

Deeiſionil 1
lebet A.
eiur. Cti
1 ſubince, 1
nulieres ⸗
atiuntun
pott nului

SP. DLXVYY ADVLTPOEN, EKXKDVAB. SALT. &c. 10 b

dignamur ſæpe tantam pervicaciam, ac hominem florenti

ætate & reipublicæ utilem pervicaciæ deliræ anus immolari,
graviter ferimus. Memorabo exemplum: Uxorplus quam
ſeptuagenaria maritum, in ætatis fiore conſtitutum, de adul-
terio detulerat, ſuggeſſerat ipſa teſtes, ac rem eo perduxerat,
ut maritus capitis damnaretur. Additum vero fuerat ſenten-

tiæ, uxorem ante omnia interrogandam, annon maritum in

thorum recipere vellet. Interrogata negat incredibili ob-
ſtinatione. Nondum tamen exſequitur ſententiam judex,
ſed acta ad Scabinos Vitembergenſes mittit. Hi in ambi-
guo hærebant diu. Nihil amplius exſequutionem ſenten-

tiæ morari poſſe videbatur. Purificata illa erat, ut voce re-

cepta, ſed barbara, utar. Obverſabantur ante oculos lex,
quæ ultore ferro adulteros perſequitur. Sed uti
Nulla unquam de vita hominis cunctatio longa eſt,
Deliberabatur ſolicite, annon aliquod miſero effugium pa-
teret. Veniebat quidem in mentem, ſupplendum eſfle ex
ofſſicio conſenſum mulierculæ, ac invitam adigendam, ut
pauxillum, quod reſtaret, effœtæ ætatis cum juvene marito
exigeret. Verum, re restius cogitata, officium judicis tam
longe extendere non audebant. Quum rihil ſupereſſet,
relegebant adhuc ſemel apologiam, ac in ea percommode
allegatum animadvertebant, uxorem iſtam obſtinatam, ex-
ſtincto calere nativo, ad coitum ineptam effle. Facile huic
excuſzstioni, quamvis probationes nullæ adferrentur, fides
adjecta eſt, & remiſſum ultimum ſupplicium ex ratione ſu-
pra commemorata, ſicque menſe Septembri anni clo Io-
CCXXX. reſponſum fuit: Hat Inquiſitens Ehe⸗Weib, als
ſie dem eingeholtem Urthel zu Folge vernommen worden, ſich
enklaͤret: Siee wolle ihm zwar ſein Verbrechen verzeihen, ha⸗
be es ihm auch langſt verziehen, würde ihm aber ferner nicht
N z3 ehe⸗

402 MEDITAT. AD PANDECTLI. 2

ehelich beywohnen, und fonne ſich auch ſeiner nicht anneh⸗
men. Nun gewinnet es zwar das Anſehen, ob ſey nach
Schaͤrfe der Churfarſtl. Saͤchß. 19. Conſtitut. des IV. Theils
die bereits erkannte Lebens⸗Strafe an Inquiſiten um ſo viel
mehr zu vollſtrecken, als die Erklaͤrung des unſchuldigen Ehe⸗

Weibes gar nieht auf Art und Weiſe wie es angefuͤhrte Con-
ſtitution, und die 82. Churfuͤrſtl. Saͤchß. Deciſion vorſchrei⸗
bet, geſchehen. Alldu weil aber des Inquiſiten Ehe⸗Weib nach

ihrer eigenen fol. 266. gethanen Ausſage etliche und ſiebentzig
Jahr alt, alſo viel aͤlter, als Inquifit, iſt, dieſemnach ſein
Vorgeben fol. 281. daß ſein Ehe⸗Weib bey erloſchenem calo-
re nativo zum Beyſchlafe nicht mhr geſchickt ſey, ihn auch fer⸗
ner nicht zulaſſen wollen, groſſe Waͤhrſcheinlichkeit hat; ſo wird

derſelbe nach abgeſchwohrnen Urpheden des Landes ewig ver⸗

wieſen.
XXIV.
Iuterceſſio conditionata conjugis innocentis „ R conditio not
impleotur, effectum de jure non babet.
XXV.
Habet tamen effectum ex uſu fori.
XXVI.

Qui uſus fori eatenus ſuſtineri poteſt, ut ultimum ſuptlicium

parti adulteræ remittatur.
XXVII.
Quatenus vero extenditur, at intercedens matrimonium cum

relegato ontinuare, eumque ſequi cogatur, irratio-
valis eſt.

eges iſt? omnes, Romanæ, Canonicæ & Saxonicæ,
quas modo memoravi, conjugis innocentis inter-

ceſſio-

80

ceſſio

rim,
tione
ruun
tioni⸗
Niari
Jur
trad
Ili
ln
Ueceh
poriſc
Per c

(OACrA

timum
lec
lyllen
10 Deen
KReh
tone,
klimno.
fone
Vera di
lerrine
lein⸗
1
wo no
N N

er

—

cht anneh⸗
ſeh nach
V. Cheis
unn ſo dil
digen Ehe⸗
hrte Con-
a Wlſchte⸗
We nr
ud ſebenet
ſennee) in
lheren calo⸗
fn eueh ſ⸗
hr;ſrid
6 Crig

nliio M

n Aphiimn

moniun
irrotto-

Sawonlet
eptis inter
celio⸗

SP. DI XNXII. aAa DVLT. POEN. EN. DVAB. SAIT. &c. 103

ceſſionem ac declarationem de continuando conjugio libe-
ram, claram ac puram deſiderant. Quid ergo de condi-
tionata ſentiendum? Remiſerat nempe uxor marito adulte-
rium ſub conditione, ſi princeps pœnam perpetuæ relega-
tionis, quæ poſt interceſlionem ſtatuitur, in mulctam pecu-
niariam mutaret. Quum vero hoc impetrari non poſſet;
quæſitum eſt, an interceſſio tamen effectum haberet. Con-
tradicunt hic ſibi invicem Scabini Lipſienſes & Jenenſes.
Ili apud Carpzov. in Quaæſt. crim. 55. n. 76. conditione il-
la non obſtante, reum relegarunt, ac uxori intercedenti
neceſtitatem, illum ſequendi, impoſuerunt, ex ea ratione

Potiſſimum, quod conditio habeztur pro non adjecta, &

per conſequens remiſſio ſeu condonatio evadat pura. Hi

contra apud Schilterum Exerc. ad f. 49. §. 94. marito ul-

timum ſupplicium irrogarunt, ex ratione, quod aur vitiet

heæc conditio condonationem & reddat eam nullam, aut,

ſi valet, tamen, ob non exiſtentiam & defectum ejus res
ad pœnam ordinariam recidat. Ego quidem, Carpzovii

&)bScabinorum Lpfienſium ſententiam neque ex reséta ra-

tione, neque ex legibus, quas adferunt, defendi poſſe, exi-
ſtimo. Contra rectam rationem eſt, ut, qui ſub condi-
tione conſentit, atque adeo, ſi iſta conditio deficiat, re
vera diſſentit, adverſus animi (ui ſententiam cum maximo
detrimento ſuo conſentire fingatur. Jeges vero 17. & 33.
de Condit. & dem. item 135. de Reg. jur. quod falſa cauſ-
ſa & conditio impoſſbilis ultimis voluntatibus adjectæ
pro non adjectis habeantur, inepte huc trahuntur. Igi-
tur Scabinorum Jenenſium ſententia juſtior ae vVerior eſt.
Attamen Carpzovii auctoritas in foro adhuc hodie Præva-
let. Mihi optimum videtur temperamentum Crebn. in

Teom. E. opuſculorum Sect. IV. §. 36. ut ultimum ſupplicium
V 17 AuI-

104 MEDTTAT. AD PANDECT. H

dem remitti queat, conjux tamen ſub conditione interce-
dens ad continuandum matrimonium & ſubeundam ſimul

relegationem non adigatur. Profecto plus quam barba.

rum foret, tam duram legem innocenti imponi, eumque in-
vitum in partem pœnæ venire-
XXVIII.

Taeita remiſſio conjugis innocentis, quæ ex morte ejus præa-

ſumitur, pœnam adulterii mitigat.
XXIX.

Huie tacitæ remiſſioni non obeſt, quod conjux innocens, dums

vixit, injurtam, ſibi per adulterium factam, ad ani-
mum revocçare viſus eſt.

Cni innocens, ſi ante partis adulteræ ſupplicium mo-
riatur, injuriam ſibi factam remiſiſſe atque interceſſiſſe
pro reo reave videtur. Quæ tacita remiſſio in humanitate
fundamentum habet, utcunque ex E. 10. C. de Rev. gonat.
& L. 15. §. 14. de Injuriis probatur, in foris Germaniæ com-

muni conſenſu recepta, atque in Eletoratu Saxoniæ clara

lege in Deciſione 82. comprobata eſt. Dubitatum aliquando
recordor, iſfane tacita remiſſio locum haberet, ubi ſatis
conſtabat, conjugem innocentem, quam diu vixerat, perfi-
diam & injuriam ſibi factam iniquiſſime tuliſſe, ad animum

maxime revocaſſe. Objiciebatur inprimis lex 7. de Inofi-

cioſo taſtamento, ubi querela inofficioſi, quæ morte exhere-

dati aboletur, tunc tamen, quum exheredatus ante mor-

tem agere comminatus eſt, ad heredes transmittitur. Ve-
rum argumentum a querela inofficioſi, quæ hereditatem

perſequitur & mere civilis eſt, huc, ubi fimpliciter, vindi-—
Ga & pœna intentatur, trahi nequit. Magis huc pertinet “

exemplum adtionis injuriarum, quæ, præparata licet quin
. &R£

5P. D

e ira
(CNII.
Glf
deſen,
ſeneyer
der ge
ſitige
E ſe⸗
ſylnt
Nn C
Cebruch

Uß ſe

nichts
malen
glelchen
Nepuci
dergeich
leh An
Schruß
bie denn
inn E
Goſenge
Uehr im
en, ein
as gue
ſines Ad
Ordur
uaun
er
7f

ne interee⸗
lam umn
aum barbt.
umque in

ju .

ocent, An
Ad uni-

Micium
e inkerrelli
n humuniuie
, Ar Joylt.
tmanic? coll⸗
Nori Oart
Om aniduini
tet, dbi 1
Verat, ef
r e M.
none eilen⸗
tus ante
wittitur.
1 herecitiß̃
heiter, Vin
hc pertin

n licer

SP. DLXXX. ADVLT. POEN. EN DVAB. SALT. &c. 105

& inſtituta jam a defunécto, tamen morte hujus exſpir
1. §. 1. de Privatis delictis, §. 1. I. de Pergenais & Diren .
Sic itaque Cti Helmſtadienſes menſe Auguſto anni 1 1
CCXII. judicarunt: Daß Sophia Gloſemeyerin der Gerichte
auf ewig zu verweiſen. Rat. Dec. Sophia Gloſemeyerin iſt
deſſen, daß ſie nach ihres Ehe⸗Mannes Tode mit Friederich Glo⸗
ſemeyern, gleichfals einem Ehe⸗Manne, zwey uneheliche Kin⸗
der gezeuget, uͤberdis allerley Mittel und Artzney, uin die un⸗
zeitige Frucht von ſich zu treiben, gebrauchet, ſelbſt geſtaͤndig
Es ſeynd auch uͤberaus ſtarcke Muthmaſſungen vorhanden daß
ſie bereits bey Lebzeiten ihres Mannes ſich mit obgedachtem ih
rem Schwager fleiſchlich vermiſchet, und alſo einen zweyfach en
Ehebruch begangen, geſtalt denn gegen den Zeugen welcher
daß ſie ſolches ſelbſt in ſeiner Gegenwart geſtanden ausſa t,
nichts erhebliches eingewendet wird, hieruͤber daß bey ihr 1 j.
malen in Dienſten geſtandene Geſinde, deſſen Zeugniß in der,
gleichen Sachen nicht mag verworfen werden, 1. 8. §. 6. C. 4.
KRepudiis, von unterſchiedenen hoͤchſt⸗verdaͤchtigen Actibus
dergleichen das Kuͤſſen, die naͤchtliche Converſation, Beſuchun
bey Abweſenheit Benjamin Gloſemeyers, die nach gogelegten
Schwuhr betriebene Gewiſſens⸗Angſt ꝛc. ſeynd, deponiret,

wie denn auch aus der von dem verſtorbenen Ehe⸗Manne be⸗

zeigten Eyferſucht, und, daß er ſich dieſerh it Fri
1 halben mit Friedrich
Gloſemeyern unterſchiedene mal heftig gezancket, ihm ai nicht

mehr im Hauſe leyden wollen, dieſer aber doch dahin gekom⸗

men, einiger Verdacht erwaͤchſet; Bey welchen Umſtaͤnden es
das Anſehen gewinnet, ob haͤtte bey ſo ſtarken Anzeigungen
tes⸗ adulterii duplicati die Wahrheit zufoͤrderſt durch die
1 ur heraus gebracht werden muͤſſen; Alldieweil aber der
quiſitin Ehe⸗Mann bereits verſtorben, dieſemnach ihr die
wider ihn begangene Untreue remittiret zu haben præſumiret
Tom. IX. wird /

10 6 AXEDITAT. AD PANDECT.

wird, wodurch denn die ordentliche Strafe des Ehebruchs hin⸗
weg faͤllet; So haben wir ein remedium extorquendæ veri-
tatis allhier zu gebrauchen nieht ver noͤthig geachtet, ſondern
ſie alſofort wegen des geſtandenen einfachen und wiederhohlten
Ehebruehs, und tentirten Abtreibung der Frucht, deßhalben
ſie ſich auch ſehon bey Lebzeiſen ihres Mannes verdaͤchtig ge⸗
machet, mit der ewigen Verweiſung aus den Gerichten be⸗
ſtrafet.
XXX.

Conjux, qui cum conjuge adultera concumbit, adulteriuns
Jacto ipſo & tacite remiſiſſe præſumitur.

XXXI.
Præſumtio hæc eſt juris & de jure, atque probationem
contrariam non admittit.
XXXII.

Itaque, etſi coneumbens reverſales literas a parte adultera
exegerit, quod coitus iſte actioni ad divor: ium nocere nok

debeat, remiſſio tamen præſumitur. ð

Zucita baæc remiſfo tunc locum non babet, quando concum-

bens adulterium ignoravit, etſi id publice notum fuerit.

XXXIV.
Conjux ecum conjuge, cujus adulterium non ſcit, ſed ſuſpi-
catur, concumbens actionem ad divortium remiſiſſe
non videtur. .

heu⸗ iſteæ omnes ſupra jam in Specimine CCLX. de Præ-
ſumtionibus, medit. ult. & Specim. CCCXIII. medit 10.

& II. tam lucide expoſitæ fuerunt, ut repetere dicta noli.

2

mus, ſed lectorem ad iſta loca ablegemus.

5P.

Iyter

Ser

ue

line co
jur bie
der vere
Ils iſti
t Y,
lie erſ.
Iunci
temiſor
Inlg, i
1un ol
unnen
ere, ſed
cOntumne

re Nolle
ceſſio

—

ruchs hin
dæ ver⸗

, ſordin

cderhohlten
Dehalben
daͤchtig g.
erichten t

Adulteriun
.

vationen

yte AM0ttn

yoere 0N

gondo oic⸗
run ftelß

venil

II. 1 1
ere Gicta N

SP. DLXNXX. ADVLT. POEN. EN DVAB. SALT. &c. 107
XXXV.

Inter rationes, ob quas remiſſio ex morte conjugis Iæſi col-
ligitur, collocatur etian præſumtio pietatis ac
bonitatis.

“ XXXVI.
Ma ratio producenda eſt ad conjuges viventet, quorum
declaratio haberi nequit.

Titur econjuges etiam abſentes, vagabundi, furioſt & contu-
maces in reſpondendo, vemiſiße præſumuntur.

Inter rationes, propter quas conjux innocens mortuus re-
miſiſſe injuriam ſibi per adulterium factam præſumatur,

hanc collocat Carpzovius quæſt. rim. 55. n. 54. quod con-

jux pie ac bene agat, conjugi delictum remittendo, quili-

bet vero Pie ac bene agere voluiſſe præſnmatur. Gene-

ralis iſta pie tatis ac bonitatis præſumtio, quæ vulgo ex e-
ult. X. de Praſumtionibus, & c. un. X. de Serutinio in or-
dine exſculpitur, quamque ſcholæ, tribunalia & collegia
juridica univerſali plauſu jam diu receperunt, efficit, ut
remiſſionem tacitam conjugis innocentis latius extenda-
mus, atque in iis etiam conjugibus, qui vivunt, ſed quo-
rum voluntas ſciri non poteſt, Præſumamus. Fac ergo
conjugem innocentem abeſſe, fac, domicilium non ha-
bere, ſed per orbem terrarum vagari, fac, furere, fac,
contumacem eſſe, & ad interrogationem reſponde-
re nolle. Omnibus his eafſibus remiſſio atque inter-
ceſſio præſumitur. Ita certe ICti Vitembergenſes
O 2 men-

108 MELDITAT. AD PANDECT.

menſe Januario anni clo Io CCXXXII. reſponderunt: Sſt
Inquilitin geſtaͤndig, auch uͤberfuͤhret, daß ſie von ihrem noch
lebenden Ehe⸗Manne weggegangen, mit einem anderen, Nah⸗
mens Ehrenpforten, geehebruchet, und ein Kind erzeuget; So
wird ſie zwar in Anſehung, daß ihres Ehe⸗Mannes Erklaͤrung,
ob er ihr vergeben wolle, weil er als ein Vagabond nirgends
anzutreffen, in dubio vermuthet wird, mit der auf den Ehe⸗
bruch geſetten Todes⸗Strafe verſchonet.

XXXVIII. 8

Favor matrimonii, etiam poſt adulterium ontracti, pæ-
nam mitigat.

XXXIX.
Tunc ne quidem remiſſione opus 4.
XL.

Vir ſolutus, qui ecum aliena uxore concubuit, banam adul-
terii ordinariam nuptias fJaciendo AFugere ſemper poteſt.

A Carpzovius in Quæſt. crim. 55. n. 92. remiſſionem ac
interceſſionem conjugis locum quoque ! habere in ad-
ulterio ante matrimonium initum perpetrato. Verum ne-
ceſie hic non eſt, ut ad remiſſionem ac interceſſionem con-
fugiamus. Solus favor ac honor matrimonii, quod per-
purgare vitia antecedentia dicitur, ac mitigationem poœnæ
ſufſicit. Et, ſi rem accuratius conſideramus, ineptum eſt,
remiſſionem requiri. Cui enim injuria facta non eſt, re-
mittere eandem nequit. At conjugi, ante cujus nuptias
adulterium commiſſum fuit, injuria per hoc illata non eſt.
Itaque [Cti Vitembergenſes in tali ſpecie ne quidem ne-
ceſſum crediderunt, conjugem de remiſſione interrogari,
ſed pœnam confeſtim mitigarunt menſe Martio an-

D Y

81.

ni el⸗
Pavenn
dorct
hlr eu
Ging
lufoſt
Aroe⸗
cum?
ei mo
vio 8

r. l

uu/

erunt: N
ihrem noh
ten, Noſe.
uget; S
Erklruve⸗
nd hirgerd

fden

acti e⸗

.
euan de
nſer unh.
wiſhonenn 44
Pubere iel
. Vernn ſ.
ceſſonem dr.
ni, vodl Ner
ationenn Ner
ineptum el
14 non l 1
cujus lhiu
ilata non &
ne Guidlen 1
ne intertogin

. artio
M

—–,.-

SP. DL XXXNX. ADVLT. POEN. EN DVAB. SALT. &c. 105

ni clo Io CCXXXV: es wird Inquiſit des Landes, jedoch in
Faveur der von ihm nach der Zeit getroffenen andern Ehe, und
damit dieſe letzte unſchuldige Frau nicht gantz ungluͤcklich werde⸗
nur auf 2. Jahr verwieſen, oder ſtatt deſſen 8. Wochen mit

Gefaͤngniß beſtrafet, uͤbrigens zu Abſtattung aller verurſachten
Unkoſten angehalten. Quæ quum ita ſint, ineptiſſimus erit
advocatus, qui clientem ſuum, virum ſolutum, adulterii
cum aliena uxore commiſſi reum, perire ſinat- Conſulat

ei modo, ut uxorem ipſe, ſi aliam reperire nequit, ex tri-
vio & lupanari ducat. Tunc honor matrimonii eum con-

tra leges proteget, ac meritiſſimo ſupplicio eripiet.

XLI.
Cauſæ communes, propter quas aliorum eriminum penæ
mitigantur, etiam in adulterio locum babent.

XLII.
NHuc maxime pertinet incertitudo cirea corpus delici.

XLIII.
Unicus eſt in adulterio caſus, quo corpus delicti indu-
bium eſt.

XILIV.
Extra hunc caſum uſus fori & obſervantia collegiorum juri-
dicorum ad corpus delicti in adulterio conſtituendum
plura deſiderat, quam leges ipſæ requirunt.

Dreæter duas, ob quas ſolas pœnam aduiterii ordinariam
legitime mitigari diximus, cauſas, ſingularem nempe
infirmitatis humanæ rationem, & matrimonii favorem, vi-

demus quidem, etiam alias paſſim in ſententiis judicum &
reſponſis collegiorum juridicorum allegari, quas nec ipſi

⏑ 2 impro-⸗

110 MEDITAT. AD PANDECT.

improbamus, ſed juſtas eſſe agnoſcimus. At enim vero hæ
reliquæ cauſæ adulterio cum omnibus aliis delictis com-
munes ſunt, atque adeo, ut hic peculiarem earum men-
tionem faciamus, neceſſarium non videtur. Sed quia ta-
men nonnunquam in applicatione iſtarum generalium cau-
farum ad adulterium ſingulare quid obvenit, potiſſimas

earum breviter perſtringemus, ac primo quidem loco de

effectu corporis delicti dicemus. Notum nempe in vul-
gus eſt, ad ultimum fupplicium deveniri'in nullo delicto
poſſe, ſicubi corpus delicti deſit, hoc eſt, delictum vere
commiſfum eſfle, non indubie & tali, qualis in rebus hu-
manis haberi poteſt, certitudine conſtet. Iſta vero certi-
tudo nullibi plus difficultatis ac dubii habet, quam in adul-
terio. Unicum legis 6. de His, qui Jui vel alieni jur is ca-
ſum excipio, quando nempe uxor, cujus maritus aliquot
annis abfuit, infantem enititur. Hanc adulteratam eſſe,
nemo negabit. Extra hunc caſum ſemper incertitudo
aderit. Nam etiamſi centum teſtes oſcula, impudicam
contrectationem, concubitum in uno lecto, quin & ipſum
coitam, viderint, commixtionem tamen ſeminis non vi-
derunt, atque adeo conſummationem adulterii dubiam re-

linquent. Quod dubium ut extricetur, conſtans fori uſus

ad decernendum in adulterio ultimum ſupplicium confeſ-
ſionem utriusque partis de conſummatione facta deſiderat.
Etſi ergo ambo in abdito conclavi, nudi, una cubantes,
fuerint deprehenſi, etſi etiam unus ex illis, immiſſum fuiſ-
ſe ſemen, fateatur, ſi tamen alter hoc non item dicat, cor-

pori delicti quid deeſſe creditur, atque adeo ultimum ſup-

plicium non irrogatur. Pugnare hoc videtur cum L. 19. pf.
& S. 1. ad L. Juliam de Adulteriis, ubi, ſubtracto licet per
mortem vel alium caſum altero reo, accuſatio tamen con-
tra

tra ſi
ii
heſt
(to.
lt, 4
genle
runt:

ſm

Ehe⸗
davor
ſhun
MMit
ewig
uni,
Ut
1,.
in 9
n C
Gufn
Bea
br

Nr

t, d.

ttren

pliczt
ſdern
NG
init
ſiune

W

n vero he
ictis com.
füum men-

gia .

llium cau.
potiſims
m l0c0

wpe in .

ullo Gelict

lidtum veer

rebus Hu.
vero certi⸗

m in adul.

n lurit c2.
Nd Dachadt
etataln ele

incettitadd

inpudlem

Lin K iuan

ninis non r.
i dubiin Ie-

ns fon I

cium conle 5

a Geliden
na Cubeltig/
nmifum il.
mn dictl, cl.
limumm ſip⸗

uen l. 19 ,,½

G licet pel

tamen .
111

SP. D X * DV * * * *

tra ſuperſtitem permitti
heit einer jeden S. glich, und nach Geſtalt ieuli Caro-
cto. Sed obſerv ache geſchehen kan. ſait und Gelegen⸗
genſes menſe i üi viderint. Quapropte lce leges vin-
runt: Hat Taigeri anni cho Io Reraret ſ Vitember-
3 7 ri W 1I, cC TI
ſie mit Friederich S Sophia Rothin in Guͤte reſponde-
Ehe⸗Mann ſey Ehelnueh un und zwar ſenttich, d daß
davon ein Kind zur zebruch und Ober⸗4 ich, daß er ei
ind Ober⸗ Hure Dats er ein,
ſehung des bey den Se gehracht; Teo no i Knas, in an,
mit der ordentliche Ler delicti ſich drignendeh in An⸗
ewig verwieſen; hen Strafe virſchonet ecenden Mangels
juſi e e & rationem tam lelchrel des Landes
2 reddide . H„ tis ſententi
licti betrift, ſo iſt eine i Was den Mangel des cor reddere
17. de QOuæſtionibut n der allgemeinen e de e ror r⸗
hen Reichs⸗Peinli⸗ „L. I. §. 24. de J. C. Ji erlichen, .. 1.
und Chinſrſin Sd, e Hals⸗Gerichts⸗ Gronung oͤffentli⸗
. Saͤchßl. Rechten, Conſt H nung art. 6.

Churfuͤrſt Augutti
in Na. Ausulli Reſcript vom Jahre 1579. b
ſe Bekaͤnntniß einet . 69: ausgemachte Sa che d Carpzovio
lich waͤre, die gebens nquiſiten, wenn es auch ec das bloſ⸗
ge, zu erkennen nie Strafe, oder auch nur di ſo umſtaͤnd⸗
nicht hinlaͤnglich, ſondern venien ra⸗
oͤllige Gewiß⸗

heit, daß ſolches
hes Verbrechen w
gen worden,

nothwendig ſer
duplicato e. Da nun bey einem A .
fordern die neee wohl eine andere ehachhiu hat ſonderlich
des Geſtaͤndniß e⸗ ⸗ Lehrer einſtimmi 8 zuum haben, ſo er⸗
genwaͤrtigem Fall eyde 1 D elinquenten. Nach den alſt delicti
laͤugnet, auch boh Friederich Schmidt das nehen d in ge⸗
ret war, ſo bli ger nicht, als zum Reinigungs⸗Eyde eſtaͤndig
lieb ja nichts, als der Rothin Bekantni uͤbrig
ß/ uͤbrig

XLVY

xI 2 MEDITAT. AD PANDECT.

XLV.
Corpus delicti tunc ſaltem ſerupuloſe inveſtigatur, quando vel
quaſtio de reo babenda, vel ultimum ſupplicium irro-
gandum eſt.
XLVI.

Ad fuſtigationem igitur, relegationem, aliasve minores pe-

nas, corpus deliécti non deſideratur.
XLVII.
Etiam ſine corpore delicti ex indiciis ſaltem veriſimilibus in-
Yuüiſitio ſpecialis inſtitui, & reus in carcerem mitti
poteſt.
XLVIII.
Tule tamen veriſimile indicium non eſt ineulpatio correi.
Mac Octobri anni clo D CCXXXV. hæc ſpecies cum

actis ad Scabinos Vitembergenſes perlata eſt: Mu-

liercula, meretriciam vitam agens, in vincula conjicitur,
ac interrogata aliquot ſtupra & bina adulteria cum duobus

maritis, in vicina provincia degentibus, commiſſa fatetur.

Judex, cui mariti hi non ſuberant, alterum eorum, forte
transeuntem, capit & de adulterio interrogat, negantem
cuſtodiæ mandat, dein acta ad JCtos Lipſienſes mittit, qui
mulierculam fuſtigari, maritum vero illæſum dimitti ju-
bent, atque hunc etiam a reſtitutione expenſarum judicia-
lium liberant. Diſplicet hæc ſententia & proſtibulo & ju-
dici. Atque illa quidem in apologia ſua inprimis defe-
cKum corporis delicti, quod neuter adulterorum crimen
faſſus ſit, obtendit, judex vero acta cum apologia ad Sca-
binos Vitembergenſes mittit, quæritque: An tempe-
rari oporteat pœnam, & annon alterum etiam maritum,

imt

ttder den

5D

ſi i fe
Neger
gu in
ibde
Neune
odes⸗
uiftti

di enin
delici
lino ſ
lldi hie
cones
eſh Iuer
G 70
iihe!
Aigeſitr
Ultſen,
lheß
Nifeh
ſhudn
Non i
Uehmen.

mhenſ

7 de

Huando ti
n irto-

inoret fe

niilut ir.

itti

io cOten
. ſecies c
el: M.
conjicinl,
cum duobi
ila mernn

eOrutn, i .
1t, negeen

m dimimi
ſarum de

lkibulo àf

nprimis ee
crimne

logia 2 H

oru

An teme
n mern

SP. DLXXX. ADVLT. POEN. EN DVAB. SALT. &c. 113

ſi is forſan accedat, capi & de adulterio interrogari liceat.

Negarunt utrumque Scabini, & primum quidem ex ratione,

quæ in specimine DLXI. de Corpore delicéti, medë:t. ult. plu-
ribus explicata eſt: Weil nemlich das Corpus delicti, oder ei⸗
ne unfehlbare Gewißheit zwar bey Erkennung der Peinlichkeit und
Todes⸗Strafe, L. 1. §. 17. de Quæſtionilbut, L. I. §. 24. Je S§.

C. Silaniano, keinesweges aber bey Anſtellung der Special-In-

quiſition, als welche eben auf inveſtigationem corporis deli-
Sti mit abzielet, nothwendig iſt. Alterum plus dubii habebat.
Si enim ad inquiſitionem & carcerem decernendum corpus
delicti non deſideratur, ut dixi, conſtans mulierculæ accu-

ſatio ſufficere videbatur. At enim vero, etſi corpus de-

licti hic non requiratur, requiruntur tamen legitimæ ſuſpi-
ciones, qualis confeſſio, etſi conſtans, ſcorti iſtiusmodi non
eſt, quemadmodum in Specgimine XIV. de Pragnantihus, me-

dit 4. & in Specimine CXLII. de Jurejurando purgatorio, me-

dit. 7. oſtenſum. Itaque ſic reſponſum fuit: Daß Inquiſitin
in ihrer Defenſion etwas, ſo ihr zu ſtatten kommen moͤchte, nicht

ausgefuͤhret, derowegen es bey dem fol. 142. befindlichem Urthel

1

gelaſſen, und Inquiſitin die weiter verurſachte Unkoſten zu bezah⸗
len angehalten, uͤbrigens die angeſchriebene Gebuͤhren auf 16.

Reichsthaler 16. Groſchen gemaͤßiget werden. Dahingegen iſt

wider den Kuh⸗Artzt Wernern, in Erwegung, daß die bloſſe Be⸗
ſchuldigung einer wegen vieler Verbrechen anruͤchtigen Weibes⸗
Perſon keinen unbeſcholtenen Mann graviren mag, nichts vor⸗

zunehmen. V. R. W.

XLIN.

Compenſationem, qua alias paria delicta tolluntur, jus quidem

KRKomanuimm in adulteriis non admittit;

MEDITAT. AD PANDECTI.

1 L.
gus tamen canonieum g& uſus fori admittit.

Conpebrione mutuorum delictorum & quaſi delicto- .

rum jura noſtra admittunt, quemadmodum in Specimi-

e CLXXIII. de Compenſationibus, medit, I. dictum. Sic neg-
ligentia cum negligentia in L. 10. pr. de Compenſationibus fur-

tum cum furto in L. 10. §. 2. eodem, dolus cum dolo in L.
36. de Dolo malo, injuriæ cum injuriis compenſan-
tur At de mutuis adulteriis dubitari poterat. Certe UI-

Pianus in L. 13. . . ad legem Juliam de Adulteriis compen-
ſationi mutui criminis locum clare denegar, atque adeo exx-

ceptionem a regula facere videtur. Sed mitior Ulpiano In-
nocentius III. in c. penult. & ult. X. de Adulteriis regulam,
quod paria grimina compenſatione mutua deleantur, claris ver-
bis ad adulteria extendit, ſecundum quæ & JCti Vitember-
genſes menſe Januario anni cho lo CCXXXII. reſponderunt:
Iſt Inquifitin geſtaͤndig, auch uͤberfuͤhret, daß ſie von ihrem noch
lebenden She⸗Manne weggegangen, mit einem andern, Na⸗
mens Ehrenpforten, geehebruchet, und ein Kind erzeuget; So
wird ſie zwar, in Anſehung, daß ihr Ehe⸗Mann ſelbſt Ehebruch
getrieben, mithin, da dieſe mutuelle Verbrechen gegen einan⸗
der aufgehen, ſeine Erklaͤrung, ob er ihr vergeben wolle, weiter

nicht noͤthig, mit der auf den Ehebruch geſetzten Todes⸗ Strafe
verſchonet, gleichwol mit Staupen⸗Schlaͤgen des Landes ewig

verwieſen, und, ſo weit ihr Vermoͤgen hinreichet, zu Bezahlung
aller durch dieſe Inquintion verurſachten Unkoſten angehalten.

D

une t.

D-
1

Eetiam:

glis
Kinkci⸗
Miſerice
genles:
Pediti
bri ann.
ſeils in

tit.
luali delibe⸗
nin Heiin⸗
umn. Sie .
ttionibut in.

m dolo in! .

compehlt⸗
. Certe
eriit comper⸗
rque lel el⸗

orUil

iit kegtlam,
tun uns er
Oii Vitelnbel⸗
relponderun
Gn iſen ⸗

andetn, N

gzeuget; 3
ſlcchen “
u gen inn

n 67 .
6 e 4

SP. DLXXX. ADVLT. POEN. EN DVAB. SALT. &c. I15

BDiuturnus carcer bpoœnas omnes atqgue adeo & pænam
adulterii mitigat;

LII.

—

Zune tamen non mitigat, quando reus propter dolum vel cul-

pam ſuam diui in reatu fuit.

L)inrine reatu & carceris ſqualdre pœnas ſublevari, gene-
raliter conſtitutum eſt in E. 25,. pr. de Pœnis. Ergo hoc
etiam ad adulterii pœnam pertinet, non aliter tamen, quam

ſi quis citra culpam ſuam vineula diu perpeſſus eſt. Nam

ſi inficiatione vel alio modo efficit, ut longius detineretur,
miſericordiam non meretur. Quamobrem [Cti Vitember-
genſes adulterum adulteramque, qui ambo ultra annum com-
pediti jacuerant, in pari delicto inæqualiter menſe Decem-
bri anni clo Io CCXXXI. punierunt: Haben beyde Inquiſiten

theils in Guͤte, theils vor dem Scharf⸗Richter bekannt, daß ſie

