ſed & pernicioſam eſſe, atque adeo vel aboleri, vel tem-

Pe⸗

ein
lne
be⸗
a

not
epi.
ceps,
nani.
ejus,
laba-
open⸗
guiß
eoruni,
nhrte.
integ.
Ahii⸗
cſte
jature

Oncubi.

ufioe
ai.
ul r.
lchl
mi Er-
Vis veo
ſec po⸗
dag. 19,
te alque⸗

bicianke,
odum ²
loquen.
e ſerip⸗
ſolun,
Gel ien

P.

SP. prXXXII. DE INFAMIA STVPRI ABOLENDA. 151

Perari, vel, quantum fieri poreſt, reſtringi oportere. Con-
fentit mecum Conſiſtorium eccleſiaſticum Vitembergenſe,

quemadmodum ex ſequenti exemplo patebit: Multa ſcilicet
ſunt loca, in quibus ſtupri & fornizationis rei ad pœniten-

tiam publice & ſolemniter in templo agendam adiguntur.
Mos hic ab antiquiſſimis primorum ſæculorum chriſtianis
ad nos derivatus, ſi priscam faciem & naturam ſuam retinu-
iſſet, optimus foret. Lapfſi olim in crimen, & propterea à
ſacris conventibus excluſi, anxie tanquam maximum benefi-
cium efflagitabant, ac ægre & multis precibus obtinebant,
ut per pœnitentiam ſolemnem in veterem gratiam reduce-
rentur, atque hoc publicum conciliationis ſuæ cum cœtu
chriſtiano monumentum exſtaret. At ſequentibus tempo-
ribus invitis beneficium obtruſum, aut potius ex beneficio
pœna facta eſt, atque pro pœna etiam in c. 6. X. de Homi-
idio reputatur. Et vincit quidem hæc poœna atrocitate ſua
alias, quod infan liam ac notam, oceultiorem ante, manifeſtat,

& novis cerimoniis auget, memoriamque ejus quaſi immor-

talem reddit. Tantum igitur abeſt, ut pœnitentia hæc pub-
lica ſcandalum, quod ex ſtupro oriri vulgo creditur, aboleat,
aut minuat, ut celebritate ſua potius augeat, qua de re in pe-
eimine DXV. de præſeriptione eriminum, medit. 10. dictum.
Inde fit, ut pœnitentia hæc publica funeſtiflimos effectus ha-

beat, & homines, pudoris ſui non prorſus oblitos, ſed exiſti-

mationis ſuæ conſervandæ ſtudioſos, ad deſperationem adi-
gat, & in atrociſſima crimina, parricidia, abortus, occultatio-
nes uteri, expoſitiones infantum, perjuria, mutationes reli-
gionis, fugam e patria, deſertionem muneris publici, &c.
impellat. Audimus hæc quotidie, pœnam tamen ipſam,
ubi légibus vel conſuetudine ſtabilita eſt, retinere ac infli-
gere cogimur; aliquando ſaltem, ſiquidem cauſſa, etiam
levior

12 MEDTTAT. AD PANDECT.

levior, adfertur, in mulctam pecuniariam mutamus. Multi
nimilominus, malorum iſtorum forte ignari, pœnitentiam

hanc ſaluberrimam eſſe adverfus ſtupra & fornicationes me-

dicinam, ſibi perſuadent, optantque, ut univ erſsli lege in ea
etiam loca, quæ eam huc usque non obfervarunt, introdu-
catur. Fatigatus horum fupplicationibus rex noſter opti-
mus & providentiſſimus conſuluit Conſiſtorium ſacrum Vi-
tembergenſe menſe Novembri anni 1731. credererne bonum
fore, ut his precibus ſatis fieret. Dilluaſit Conſiſtorium prin-

cipi indulgentiſſimo rem, atque ſic menſe Januario anni 1732.

reſpondit: Als Ew. Koͤnigl. Majeſtaͤt und Churfuͤrſtl. Durchl.
auf des Pfarrers zu P. in beygefuͤgten Acten fol. 6. befindliche al⸗
lerunterthaͤnigſte Vorſtellung und dabey beſchehenes Anſuchen,
daß die vormals uͤblich geweſene Kirchen⸗Buſſe daſelbſt wieder
emgekudret werden moͤchte, an uns fol. 5. allergnaͤdigſt reſcribi-
:Wir ſolten, wie es um das Anfuͤhren bewandt, auch

trcn die Kirchen⸗Buſſe in P. abkommen, hinlaͤngliche Er⸗

kundigung einziehen, und ſo dann unſern allerunterthaͤnig⸗
ſten Bericht mit Wiederſendung der Inlage und Beyfuͤgung
derer Acten, auch unſers unmaßgeblichen Gut Achtens, er⸗

ſtatten; So haben Wir an den Superint. zu J. uns davon

allenthalben Nachricht zu ertheilen, Verordnung ergehen laſ⸗

ſen. Ob nun wol derſelbe, wie die Kirchen⸗Buſſe vor⸗
mals in P. uͤblich geweſen, jedoch ſeit 40. bis 50. Jahren

her in deſuetudinem gekommen, mithin, da die alte

Perſonen, welche davon Wiſſenſchaft gehabt, mit Tode
abgegangen, die Urſache, warum ſothane Kirchen⸗Buſſe

engeſtellet worden, aufſer dem, was der Stadt⸗Muſicus

G. ausgeſaget, ſchwerlich ausfindig zu machen, weitlaͤuftig
mdefahret, lauch darneben, daß, gleich wie zu PB. alſo an

an⸗

n
ſt⸗
eft
Inſ

dion

Daf
gan
ere

Eſn,

Mac⸗
re
ſe
gen

⁰) 3

it
ligte
ibee
fals
wol
bavi

Multl
ntiam

S8 he.

in es
rodu⸗
opti

VIr

onbin
puir.
1732.
urch.
che al⸗
achen,

(k
teſeni.

ce E
charig⸗

tens,
s dann
hen c⸗
uſſe Hoy
gce
de
t W
n⸗ Giſt

ealauft⸗

Sp. DLNXXII. DE INFAMIA STVPRI ABOLENDA. 153
andern Orten J. Inſpection, eine durchgaͤngige und gleichfoͤrmige

Kirchen⸗Buſſe eingefuͤhret und hergeſtellet werden moͤgte, ange⸗

tragen; So koͤnnen wir doch, wenn wir unſer unmasgebliches
Gutachten beyfuͤgen ſollen, deren Einfuͤhrung an denenjenigen

Vrten, wo ſolche nicht bereits zeithero gebraͤuchlich geweſen, um

deßwillen nicht anrathen „weil daraus viel Incommoda, welche
den Nutzen faſt uͤberwiegen, entſtehen, geſtalt 1) manche ge⸗

ſchwaͤngerte Weibes⸗Perſonen, dieſer Strafe und Proſtitution

zu entgehen, ſich zu einem Kinder⸗Morde verleiten laſſen, hier⸗
naͤchſt 2) diejenige, welche die Kirchen⸗Buſſe thun ſollen, ſich
oͤfters, zu groſſem Nachtheile ihrer Herrſchaft, aus dem Lande
wenden, dergleichen wir zu verſchiedenen malen, beſonders in der
Inſpection Baruth, und nur jetzo in der Hertzbergiſchen Inſpe-
tion, wahrgenommen, ferner 3) die Andacht derer Zuhoͤrer und
Zuſeher, auch der pœnitentium ſelbſt, die durch den Schimpf
gantz auſſer ſich geſetzet ſeynd, dadurch mehr geſtoͤhret, als das
Aergerniß gehoben, denenjenigen auch, ſo die Kirchen⸗Buſſe lei⸗
ſten, 4) dadurch eine halbe infamia, oder doch eine levis notæ
macula und Verwurf zugezogen wird, zumal 5) die Verbrecher
ihre Saͤnde durch die Civil- Strafe genugſam buͤſſen, und, wenn
ſie ſich dadurch von der Huhrerey nicht abſchrecken laſſen, es we⸗
gen der Kirchen⸗Buſſe nicht thun werden, immaſſen ſich auch

6) nicht findet, daß an denjenigen Orten, wo die Kirchen⸗Buſſe

nicht eingefuͤhret, weniger Huhrerey begangen werde, worzu
7) kommt, daß ſelbige ohne dis die alte hiebevor uͤblich geweſene
Pœnitentia eccleſiaſtica gar nicht, ſondern von derſelben ſehr
unterſchieden iſt. Ew. Koͤnigl. Majeſt. und Churfaͤrſtl. Durchl.
uͤberlaſſen jedoch wir in aller Unterthaͤnigkeit, was Dieſelbe dis⸗
falls zu reſolviren, und uns anzubefehlen allergnaͤdigſt geruhen

wollen; die wir in unverruͤckter Treue allſtets beharren ꝛc. Pro-

bavit has rationes rex, ac ita veſcripfit: Uns iſt vorgetragen

Tom. IA. 0 und

154 MEDITAT. AD PANDECT.

und verleſen worden, was unſern, auf des Pfarrers zu P. getha⸗

nes Vorſtellen und dabey beſchehenes Suchen, daß die vormals
uͤblich geweſene Kirchen⸗Buſſe daſelbſt wieder eingefuͤhret werden

moͤchte, vom 12. Nov. vorigen Jahres ergangenen Befehle zu
Folge, ihr, untern 30. naͤchſt abgewichenen Monaths Januarüi,
unterthaͤnigſt anhero berichtet, und zu unſerer Reſolution geſtel⸗
let. Wie wir nun hierauf die Kirchen⸗Buſſe an denenjenigen
Orten, wo ſolche nicht bereits zeithero gebraͤuchlich geweſen, wie⸗
der einfuͤhren zu laſſen, erhebliches Bedencken tragen; Alſo iſt
unſer Begehren hiermit, ihr wollet euch darnach gebuhrend ach⸗
ten, M. K. auch, und wen ſonſt noͤthig, deſſen beſcheiden laſ⸗
ſen. Moͤchten wir euch mit Wiederſendung derer Acten nicht
bergen, und es geſchicht daran unſere Meynung. Datum

Dreßden, am 5. Februar. 1732. lisdem rationibus morus

Potentiſſimus Pruſſiæ rex, qui nunc regnat, quum in prin-

cipio regiminis ſui legem tuliſſet, ut, quisquis ſtuprum

committeret, cujuscunque dignitatis foret, pœnitentiam
publicam in templo ſubiret, animadverſus deinde funeſtiſ-
ſimis, quos lex hæc habuerat, effectibus, quamvis impudi-
citiæ magis, quam aliis criminibus, infenſus eſſe pergeret,
connivere tamen propter bonum publicum ſapienter cepit,
& ſtupratas non punire, quam infamiæ pœna ad atrociora
facinora adigere, maluit. Rem ſic narrat auctor libri, qui
ſub titulo: Keben und Thaten Friderici Wilhelmi, Konigs
von Preuſſen; anuper prodiit, p. 92 4: Ihro Majeſtat ſeynd
ein recht abgeſagter Feind von aller geilen Brunſt und Huh⸗
rerey. Dem ohngeachter haben Sie Barmhertzigkeit und

Compaſſton mit geſchwaäͤcheten und gefallenen Perſonen. Ja,

weil Sie wiſſen, daß eben diejenige, welche ſich am wenig⸗
ſten aufs Huhren⸗Handwerck legen, am allerer ſten und
leich⸗

ane

— — , -

Neiha

Oennl e
werden

ehle
nuarii,
geſet
ſenige

1, ie

Aſe
d ach⸗

en laß

nſcht
MN
nOtS
in prin.
Kuprum
ttentiam
nelll.
impoci-
elgerel,
er e
trocion

Bonig
nnd h
kit und
en. J
1 wennig
en
t

SP. DLXXXII. DEINFAMIA STVPRI ABOLENDA. 155

leichteſten ſchwanger werden, haben Sie en faveur derſelben

alle Straffe aufgehoben, die ſonſt eine geſchwaͤngerte Per⸗
ſon zu gewarten gehabt. Solches iſt aus zweyerley Urſa⸗

chen geweſen; erſtlich, weil eine geſchwaͤchte Verſon, die

keinen Vater zu ihrem Kinde hat, der ſolches ſambt ihr er⸗
nehret, die verachteſte und elendeſte Creatur unter der
Sonnen iſt, vors andere, damit eine unverheyrathete und
ſchwangere Perſon, aus Jurcht vor der Kirchen⸗Buſſe

und anderer Straffe, nicht etwa zur Vertuſchung ihrer
Leibes⸗Frucht, und zu einem Kinder⸗Mord, verleitet wer⸗

den moͤge. Begehet aber eine Weibes⸗Perſon dennoch
einen Kinder⸗Mord, ſo wird ſie geſaͤcket.
COι A O L L A KK 1 A.

I. Pœnitentia publica, in crimen ſtupri ſancita, præſcri-
ptione quinquennali tollitur. Specimen DXlV. de LPræ-
ſeriptione eriminum, med. 10.

2. Subſequens matrimonium læſam ſtupratæ exiſtimatio-

nem in integrum reſtituit. Et certum hoc quidem eſt

tunc, quum illam non ſtuprator, ſed vir alius hone-
ſtus ducit, ſuæque exiſtimationis & honoris partici-
pem reddit, arg. L. 8. de Senatoribus, L. 13. C. de

Dignitatibus. Vide Bergerum P. I. Reſponſo 257. . 5.

Sed de ſtupratore, qui ipſe exiſtimationem perdidit,
atque, quod non habet, uxori dare nequit, dubitari
poterat. Uſus fori tamen, favor matrimonii & æ& qui-
tas hoc quoque caſu rveſtitvtionem famæ admittunt;
qua de re in Specimine XIX. de Legitimatione, me-
. dit. I. dictum.

3. Lynckerus in Emendat. ad Analecta, pag. 19. ad eorum
ſententiam, qui infamiam juris ex ſtupro irrogari ne-
gant, acczdit, hocque argumento ulftur, quod pu-
l Q2 blicæ

.„

156 MEDTTAT. AD PANDECT.

blicæ leges de criminibus, quæ infamiam juris infe-
runt, non de omni fpecie ſub lege Julia vel Cornelia
accipiendæ ſint. Er poſſet hoc argumentum alicujus

Adulteriis, opinionem eozum, qui ancillas compri-
munt, ſaltem gravari, horum vero, qui liberas ſtu-
Pprant, infamia adfligi, clare diceret.

4. Quatuor iſtis, quas in principio hujus lucubratiun-
culæ memoravi, de infamia ex ſtupro oriunda, opi-
nianibus addi poterat quinta, Carpzovii nempe, qui

quæ mari irrogatur, ex more & opiniene hominum,
non levierum, ſed honeſtorum graviumque virorum,
in Deciſione 17. n. IO. derivat, contra in F. z. Confſt. 6.
def. 14. n. 7. 8. opinionem, qua mulier macula & infa-
mia facti laborare cenſeatur, pravam, ſiniſtram, fal-
ſam & vulgi appellat. At enim vero diſcrimen inter
ſexus ſine legis auétoritate faciendum non eſt, L. 4. C.
de Liberis prateritis. R
y. Bergeri ſententia, quam ſupra in medit. 1I. retuli, qued
ſenatori ob ſtuprum damnato judex & collegia juridica

matur lege 63. de Furtis. Diſpenſatio hoc quippe fo-
.⸗ ret, quam principi relinqui oportet.

momenti videri, niſi lex 25. C. ad legem Juliam de

diſcrimen inter ſexus facit, & eam quidem infamiam,

famam & ordinem reſervare nequeant, vera eſt, & fir-

— —

—
is inke.
orhelin
licujus
am de
ompri-
18 ſtu⸗

bratiun⸗
4, Opi⸗
he, qli
amian,
minum,
rorum,
Conft. 0.
K la⸗
m) fl.

gen intet

li aged
1 joridier
elb A f.

—

SP. DLXXXIII. DE STVPRI IVDICIO CIVILI. rYS

SPECIME N DLXXXIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LEIB. XIEIII. IR. V.

. DE
STVPRI JVDICIO CIVIILI
PVBLICE DEFENSVM
4
JoANNE GOTTLOB PVSCHERO
BISCHOFFSWERD. MISN.
D. XIX, APRIL. ANNI ch L' CCXXXVI.
Stuprata alteruative, vel ad dotandam, vel ad dacendum,
agere debet.
11.

gi alterutrum ſolum petat, exceptione plus petitionis repelitur.

III.
Sed bee tunc ſaltem verum eſt, guando vel ſponte alterum
petitionis membranm omittit.
Vel tamen ipſa in culba eſt, ut alterum betere non poſſit.

n obligatione alternativa, quam jura hodierna ſtupratori
JI imponunt, ut ſtupratam vel ducar, vel dotet, electio ſtu-
pratoris, tanquam debitoris, eſt, c. 70. de Regulis jur. in 6.
Igitur ſtuprata, quæ alterutrum petit, exceptione plus peri-
tionis repellitur, 9. 33. J. de Aclionibus. Communis hæc
doctrina, & in judiciis recepta, non tamen ſimpliciter vera
eſt, ſed diſtinctione indiget. Tunc ſcilicct ſtuprator exceptio-
nem plus petitionis opponere poteſt, quando ſtuprata ex
3 libe-

158 MEDITAT. AD PANDECT.

libera voluntate alterum petitionis membrum omittit, & vel
dotem ſolam, vel matrimonium ſolum flagitat, cujus rei
exemplum vide in Specimine COXIr. de Concubitu deſponſa-
torum, med. 4. Idem eſt, ſi in præſens quidem alterum
petere nequeat, ipſa tamen facto ſuo ſibi facultatem alteru-
trum petendi ademit; ut, ſi alteri poſt ſtuprum nupſerit,
quod exemplum habet Kichter in Dec. 88. n. 30. Sed com-
memorabo in præſens aliud. Juvenis publica ſponſalia ce-
lebrat, nuptiasque ſolemniter facturus, palam in templo, ut

mos eſt, cum ſponſa nominatur. Intercedit muliercula

quædam, ac, ſponſum iſtum ſibi olim fidem matrimonii de-
diſſe, vitiumque attuliſſe, denunciat. Poſt exiguam alter-
cationem tranſigunt ambo, & reus quidem XX. thaleros nu-
merat, muliercula vero interceſſioni ſuæ & actioni ex ſpon-
ſu renunciat, nuptiasque permittit. Factis nuptiis, eadem
mulier novellum maritum ad magiſtratum civilem trahit,

omiſſaque, cui renunciarat, actione ex ſponſu, ex ſtupro

agit, dotemque petit. Reus exceptione tranſactionis ſe
tuetur, & liti renunciatum eſſe opponit. Actrix, tran ſactio-
nem de ſola matrimoniali actione initam fuiſſe, actionem ex

ſtupro toto cœlo ab hac differre, denique renunciationes

ſtricte interpretandas eſſe, reſpondet. Judex mulierculæ ad-
ſentit, ac reum ad ſolvendos pro dote XX. florenos, & ad
alendum infantem damnat. Appellat reus. Tum ICri
Vitembergenſes, arbitri accepti, menſe Novembri anni
clo lo CCXXXI. actionem ex ſtupro, quippe exceptione plus

petitionis eliſam, locum habere negant, ſententiam tamen,

quod ad alimenta infantis, confirmant: Nunmehr aus d den

Acten ſo viel zu beſinden, daß Beklagter, weiln er Klaͤgerin mit
20. Thaler, ihres Einſpruchs und Ehe⸗Klage halber, abgefunden,

dieſe alſo, nachdem ſie gegen Empfang der 20. Thaler die Ehe,
Klage

bol
d⸗

ſ

tiu
gui
U!
lare
laacd
eilli

ier
u

Du
ti

—
& vel
us re⸗
honſtr.
erum
lteru-
Plerin
H conn⸗
din ce⸗
lo, u
lercule
nüi de⸗
Ater-
05 U-
pon⸗
eudem
trahit,
Kupro
tonss ſe
zulalio⸗
Oemn e
ationes
le 10.
, &
m C
bri znni
ne plus
tamen;
qus den
Uein
fſirde inden

. die E
G

17

SP. DLXXXIII. DE STVPRI IVDICIO CIVILIL. 155

Klage fallen laſſen, weiter nicht alternative klagen kan, die Klaͤ⸗

gerin mit 20. fl. auszuſtatten nicht, jedoch die zur Alimentation
ausgeſetzte 9. fl. von Belt s an, da das Kind zur Weilt gekommen,
aͤhrlich zu reichen ſchu dig

V.

Quodſi res ſine culpa ſtupratæ eo devenit, ut matrimonium peti

non poſſit, ſimpliciter ad dotem dandam agitur.
VI.

Seaem, cui nuptias optanti pater ſtupratæ NRliam dare recu-

Jat, ad dotem dandam tamen obligatur.

VII.
Communis opinio, quod lex divina, Exodi XXII, 16. Zuprate-
rem conjunckive ad dotandum & ducendum obliget,
maxime dubia eſt.

Jahe res ſine dolo vel culpa ſtupratæ in eum ſtatum deve=-
nit, ut matrimonium peti, atque adeo alternative agi non
poſſit. Et, ſiquidem ſtuprator facto ſuo rem in hunc ſtatum

deduxit, dubium non eſt, quin ad alterutrum ſolum, quod
ſupereſt, obligetur. Fac nempe, illum paulo poſt, quam vi-

tium puellæ obtulit, cum alia nuptias facere. Concidit ſic
quidem matrimonii ſpes ex parte ſtupratæ, nec poteſt illa,
ut matrimonium legitime initum ſui cauſa diſſolvatur, flagi-
tare. At quis, ſtupratorem etiam per hoc a neceſſitate do-
taadi liberari, dicat. Indignum & contra leges foret, ut

calliditas ſtupratoris, nuptias feſtinantis, omne ſtupratæ jus

interverteret. De caſu fortuito autem, qui ſine culpa ſtu-
pratoris intervenit, vel facto tertii, quod neutri parti im-

putari poteſt, diſputari nonnunquam in foro ſolet. Et rectæ
rationi atque analogiæ juris utigue convenit, ut id ſolum,

quod

160o AMEDITAT. AD PANDECT.

quod ſupereſt, tunc petatur. Bene Scævola in L. 2. §. 3. de
Eo, quod certo loco: Euz, ait, qui Stichum aut Pamphilum

promittit, eligere poſſe, quodq ſolvat, quamdiu ambo vivunt:

ceterum, abi alter deceſſiz, exſtingui ejus electionem; ne ſit in

arhitrio ejus, an debeat. Adde L. 95. pr. & §. I. de Solukioni-

bus. Caſui fortuito æ*quiparandum eſt factum extranei. Ex-

traneum hic appellamus ipſum ſtupratæ patrem, qui filiam
ſuam ſtupratori, nuptias optanti, uxorem dare recuſat. Ni-
hilominus enim ſtuprator dotem ſolvere compellitur, Exodi
XXII, I7. Objicies forſan, divinam hanc legem ſupponere
obligationem conjuncétivam, in præcedente commate 16. ſta-
Dilitamo, atque adeo ad humana jura, quæ ex obligatione con-
junctiva alternativam fecerint, non Pertinere. Sed pertinet
utique. Dubium adhuc eſt maxime, utrum verba illa com-

matis 16. quæ in Ebræo idiomate ſic ſonant: Dotando dota-
bit ean in uxorem; quæque vulgatus interpres ſic vertit:

Dotabit eÄam, & habebit eam in uxorem ; Lutherus ita vero

transtulit: Der ſoll ihr geben ihre Morgengab, und ſie zum
Weibe haben; conjunctivam obligationem involvant. Certe

Rabini apud Seldenum in uxore Ebraica, lIib. I. C. 16. lege iſta

non ſimplex de uxore ducenda, ſed duntaxat de mukta ob
virginitatem ereptam ſolvenda, præceptum Contineri, con-
tendunt, perinde, ac fi dictum fuiſſet, tantum nomine dotis
Pendat, quantum eam idoneam ei, dotis ſeilicet ratione, red-
deret uxorem, &, ſi uterque velit, nuptiis jungantur, ita ta-
men, ut, ſi aut is ipfe, aut puella, aut Puellæ pat
ret, nam horum cuique hac in ſpecie illud integrum fuiſſe
volunt, mulctam is, velut dorem virginalem, Patri perſol-

veret. Et Calovius noſter in Billiis ituſtratis ad hunc Exogèi
locum: Lex, inquit, Moſaica de Jucenda Ruprata intelligi poteſt

up conditione, ubi nempe ſtupretor matrimoniumt bromiſerit
MWi, quam vitiavit, ve cum qua coneubuit. Sed utut etiam lex di-
vVina

er, Tenhue-

N

lra
lun

—
. 3.
hilum.
wunt:
ſit in
tioni-
flliam
. Ni⸗
Exodi
.
ponere
6, ſta⸗
e con⸗
rtinet
à com⸗
0 ota⸗
vertit:
ita vero
ſie n

t. Certe

lege iſta
C
eri .
nilecot
lone, tel.
un inn.

, rellle.

perſßſ
. Exodi
omiſett
I ex ⸗
is

W

cd verba: Legibus imbediatur; additque: Quod intelligen-
X

Sbp. DLXXXIII. DE STVPRI JVVDICIO CIVILI. r61

vina conjunctive intelligenda fit, jura humana obligationem
iſtam jam diu akernativam fecerunt. Atque tamen lex illa
divina, ſtupratorem, cui pater filiam collocare detrectat, ad
conſtituendam dotem obſtringens, juri canonico inſe erta eſt,

g. I. X. de Adulteriis.

VIII.
Maritus etiam, &, qui alias lege nuptias cum Ruprata Ja⸗
cere probibetur, ad dotandum tamen obligatus eſt.

IX.
Nec ab bac obligatione lileratur, quamvis fuprata matri-
monium illud ac impedimentum ſeivit.
X.

GSenuina obligationis ad duendum vel dotandum ratio con-

ſiſtit in corriptelis ac illecelris, quæ ex parte viri
intergeſſiſſe cenſentur.
Dos, ad quans dandam ſtuprator Ruprataæ obligatur, non eſt
vera dos, atque adeo fupratcæ, etſi nubtias nunquam
faciat, debetur.

. cerrima hic eſt inter Cros pugna. Lancellotus in Iua-
4 A Nit. juri can. Iih. A. it. 8. §. 3“ Si gitis, ait, virginens
geftoraverit, dotata virgine eandem patre conſentiente habelit
uN/ντ.n: Si vero pater virginis dare noluerit, aut ſtuprator
eam uxorem babere legibus impediatur, reddet pecuniam jux-
za motum dotis, quum virgines accipere confueverunt; ac
pro firmamente ſententiæ ſuæ c. I. & 2. X. de Adulteriis, in

quibus tamen nihil de hoc capite reperitur, in margine al-

legat. Adpro bat Zieglerus Lancellotti ſententiam in zotis

Abm. IX. Aaikan

762 MEDHAT. AD PANDECT.

dqum etiam eſt de eo, qui Axorem jam babet, Modeftin. Pifſtor.
Quzſt. 127. n. 16. Berlich. Part. y. oncl. 38. n. 35. Sed ex
adverſa parte ſtant Carpzovius Quaæſt. erim. 68. n. 72. && 75.
Mevius in Jus Lubec. lib. A. kit. 5. art. I. . 9. 15. & tam in

adulterio, quam in inceſtu, maſculo neceſſitatem dotandi re-
mittunt. Medius inter hos Bergerus in Oecozemia juris p.

1214. Jeg. Adulter, inquit, qui c-um virgine rem babuit, ab bac
ad dotandum conveniri poteſt. Quæ vero paſſa eſt inceſtum, do-
tems petève nequit, quum, ubi, nullum eſ matrimonium, ibi nec
dos eſſe intelligatur; argumentum ab adulterio ad inceſtum non
valet. Quam tamen difterentiæ inter adulterium & inceſtum
rationem ego non perſpicio. Melius videtur temperamen-
tum Ctorum Jenenſium apud Richterum Dec. 88. n. 14. qui
intereſſe dicunt, utrum ſtuprata ſtupri tempore impedimen-
tum, quod nuptüis obſtabat, ſciverit, an ignoraverit, ac priore
caſu eam a limine judicii repellunt, poſteriore admittunt. Ve-

rum re reétius cogitata, mulierem, etiamſi eum, cum quo rem

habuit, maritum efſſe, vel nuptias ſuas lege prohiberi, ſcive-
rit, poſſe tamen ad dotandum agere, exiſtimo, atque adeo
ſimpliciter Lancellotti ac Ziegleri ſententiæ accedo. Genui-
na quippe ratio obligationis ad dotandum vel ducendum in
corruptela, quæ ex parte viri interceſſiſſe cenſetur, conſi-
ſtit. DEVS ipſe Exodi XXIL, 16: Si guis, ait, pallexerit virgi-
nem; ſeu, ut Lutherus vertit: Wenn jemand eine Jung⸗
frau beredr. JIus canonicum in cap. 1. X, de Adulteriis:
Si quis ſeduxerit virginem. Hæc ratio in adultero & eo,
quem leges nuptias cum puella, quam ſtuprat, facere ve-
tant, non ceſſat, ſed gravior efficitur. Igitur, quum ſtu-
prata matrimonium optare non pofſſir, obligatio ad dotan-
dum remanet. Nec movemur ſubtili iſto Bergeri ratioci-
nio, quod, ubi nuptiæ fieri non poſſint, nec dos intelliga-

Cur.

Pilior.
Sec e
G7..
tam in
ndi re-
urit h.
h bac
lum, Co-
1, Uinu

Nunnn

inceltum
eramen⸗

edimhen-
EWore
tunt. Ve.
nquoren
eri ſche-
tane de
0. Cennl.
cenlumi
tul eill

entvil
eine Ju
Alahuid
10 60,
ſacere Ve⸗
uurmm ſn.

—

SP. DLXNXIII. DE STVPRI IVDICIO CIVILI 163

tur. Dos enim hæc, quam ſtuprator ſolvere cogitur, non eſt

vera dos, ſed reſtitutio damni, quod ſtuprata patitur, quod
damnum ex quantitate dotis æſtimatur, atque ideo dos ap-
pellatur. Si vera dos eflet, ſtuprata eanz prius petere non poſ-
ſet, quam nuptias cum alio faciens. Obligatio enim dotandi
tacitam in ſe conditionem habet, ſi nuptiæ ſequantur, L.41. pr.
de Jure dotiam, L. 20. C. de Donat. ante nuptias. Verum fſtu-
Prata, etſi nunquam nubat, dotanda tamen eſt a ſtupratore.
Stuprata, quæ ipſa ſtupraiorem pellexit & corrupit, neque do=
teimn neque iuptias petere poteſt.

E* iis, quæ in antecedentibus meditationibus de fonte obliga-
tionis ad dotandum vel ducendum dixi, Quod is ſeilicet
iſio ce erſiæ, uprata; quæ corrupfa non fuit;
ſed ipſa ſtupratorem corrupit & pellexit, actionem ſuam per-
dat, fluit. Negat hoc Mevius ad Jus Lubec. Part. 4. fit. . art. 1.
n. 13: Licet, inquiens, vonſtet ex confeſſone aunt? probatione, virgi-
neim viduamwve ſtupratam vauſan dediſſe vitio, duim ad antores alle-
zit uvenem, ejusque eelloquia & oſeula irritavit, dotare tamen hic
delet; actanquam conſentientes allegat Farinaeium in Practic,
grim. p 4-tit. I6, guceſt. 147. Z. g. & Schneidewinum ad . In
duplum, n. I4I. de Actionibus. Contradicunt Mevio Strykius
ad Brunn. Jus eccleſ. lib. zZ. Cap. 18. J. 26. & Richterus in De-
ciſ. 88. n. 18. Jeqqj. quorum hic : Quanquam, ait, in dubio puella
ſemper deceptæ & ſeducta præſumatur, uti ewæ Schneidew. Fari-
nac. & aliis E. probat Berhich. p. y. oncluſ. 38. n. 30: in Rn.
Si tamen conſtet, puellam ocvafionem ſtupratort dediſe ad com-
mittendum ſtupru, tunc eam neque ducere neqzue, dotare te-
petur. Berlich. d. I. 31. Adſenſerunt his Cti Vitembergen-
. X 2 es

164 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſes menſe Junio anni clo lo CCXXXIII. atque ſic reſponde-

runt: Nun ſcheinet ihm zipar hauptfaͤchlich im Wege zu ſtehen,
daß Beklagter ſelbſt nicht in Abrede ſeyn kan, mit der Klaͤgerin

in einem Bette gelegen zu haben; Alldieweil aber der von Beklag⸗

tem eingeraͤumte Umſtand von dem bey einander liegen im Bekte

durch den Anhang, daß Klaͤgerin ſich doloſe und wider ſeinen
Willen zu ihm geleget, entkraͤftet wird, ꝛc.

AIII. .
Aäctio ex ſtupro contra hberedes Rupratoris datur.
XIV.

Sed & hi tamen optionem inter nuptias & dotem balent.

A cidit ſæpiuſcule, ut ſtuprator ante optionem moriatur.
Novæ tunc naſcuntur lites, inter quas prima eſt, an ſtu-
Prata contra heredes ſtupratoris actionem retineat. Obji-
cietur ei maxime, quod actiones ex delictis, etiamſi rei pPer-
ſequutionem contineant, in heredem non dentur, . 4. H.
6. L. 6. &%7. de Alienatione judicii mutandi. At enim vero
jus naturale heredem, qui in defuncti locum ſubit, & ex ejus
erſona lucrum capit, facta quoque ejus, ſive licita five illi-
cita, præſtare, & damnum, ſi quod defuncélus dedit, ex hu-
jus patrimonio reſarcire jubet. Receſſit quoque hac in Par-
te jus canonicum a Romano in cap. alt. X. de Sepultxr. &
6. V. X. de Kaptoribus. Mores vero jus canonicum juri Ro-
mano anteponunt. Altera quæſtio eſt, utrum heredibus
his adhuc electio competat. Adfirmamus etiam hoc Pro-
Abſurdum videri poterat, nos poſt mortem ſtupratoris he-
redibus ejus electionem inter dotem & matrimonium re-
linquere, quum defunctus nuptias facere jam non poſiit.
Verum poſſe utique contingere, ut heredes ad optionem
Ppro-

Pfer g. 23. I. de Legatis, & E- ult. pr. C. Communia de legatis.

vonde.

ſtehen

laͤgerin
Bklage
1 Bikt⸗
ſeinett

eyt.

Driatur.

an ſu-
d.
rei er.

145
Keeſ
lreil.
er hu.
in pan-
Altur. 8
juri Ro⸗

reclbus

0c Ppro⸗
legat it.
ris he⸗
lum re-
1 poli
ptionell
Ni.

Sp. DLXXXIII. DE STVPRI TVDICIO CIVILI. 165

Provocent, exemplo oſtendam: Muliercula vitiata contra
ſtupratorem vel ad dotandum vel ad ducendum egerat, vi-
ctricemque ſententiam obtinuerat, atque ex ea ſtupratorem

alternative obligatum habebat. Interpellat eum ſæpius, ac

declarationem poſcit. Ille vero tergiverſatur, & inter mo-

ras tandem diem ſupremum obit. Tum mulier, ſe uxorem
& infantem ſuum legitimum declarari atque hereditatem fi-

bi adjudicari, petit. Intercedit defuncti pater, ſeque heredem
legitimum efſle, & optionem ſibi adhuc integram eſſe, dicit.

Adſenſerunt Cti Vitembergenſes patri menſe Decembri an-

ni cho LD CCXXXIII. Iſt Hans Barth der juͤngere auf eine von
Marien Moderachin wider ihn angeſtellte Schwaͤngerungs⸗Kla⸗

ge, die Klaͤgerin entweder zu ehelichen, oder mit 15. fl. zu dotiren,

nicht weniger die auf des Kindes Geburth und Taufe gewandte
Unkoſten zu bezahlen, und dem Kinde 10. fl. jaͤhrlich ſtatt der Ali-
menten zu reichen, condemniret worden, jedoch, ehe er dieſem Ur⸗
theil ein Gnuͤgen gethan, verſtorben, wannenhero zu wiſſen verlan⸗
get wird: Ob das von Hans Barthen und der Moderachin er⸗
zeugte Kind pro partu legitime zu achten, und ſowol jetzo ſeines
verſtorbenen Vaters, als kuͤnftig des noch lebenden Groß⸗Vaters
rechtmaͤßiger Erbe ſey. Wenn nun gleich ein Stuprator auf dem
Falle, da er die Geſchwaͤngerte auszuſtatten und abzufinden nicht

vermag, ſchlechterdinges ſelbige zu ehelichen angehalten wird, hier⸗

naͤchſt die Moderachin ſich bey Barths Leben alle Muͤhe gegeben,

ihn zu einer Erklaͤrung auf die ihm in dem Urthel zugeſtandene al⸗

ternativam anzuhalten, ſeiner aber wegen ſeiner Abweſenheit und

ungewiſſen Aufenthalts nicht habhaft werden koͤnnen, folglich, daß

nunmehr das Urthel zu ihrem, und vornemlich des unſchuldigen
Kindes Faveur erklaͤret, und die Ehe vor vollzogen geachtet
werden muͤſſe, es das Anſehen gewinnet; Dennoch aber und
dieweil des Sohnes Flucht und Ungehorſam dem Vater keinen
X 3 . Nach⸗

166 MEDITAT. AD PANDECT.

Nachtheil bringen, TL. 47. de Regulis Juris. noch einen Erben
wider Willen aufdringen kan, quoniam invito ſuus heres
agnoſci non debet, §. 7. JI. 4 Aaorzioniuß, hiernaͤchſt der
Sohn bey ſeinem Abſte ie She noch nicht vollzogen gehabt,
alſo ſeinen Vat ßigen Erben verlaſſen, welchem
inmal tes Recht d durch eine Fiction nicht entzogen
18 das uneheliche da des Katers Ver⸗

ſe 46 6ſ5
2 I eit
the den und der Mode achin auſſer der Ehe erzeugte Kind vor ehe⸗
lich nicht zu erkennen, noch vor einen rechtmaͤßigen Erben ſeines

Vaters und kuͤnftig ſeines Groß Vaters zu achten.

gelt
er
n

XV.

Probatio ſtupri diffcillima eſt, ag nunquam fere directe ber

teſtes vel documentæ perfcitur.
XVI.
Maque communiter jus jurandum defertur.

XVII.

Haæc via quidem licita eſt, ſed raro falirem lexitum habet 5

ideoque diſſuadetur.
XVIIIL.

Eet En Pade

iner Unterhaltung nicht hinreichet, ſelbige von des
ex naturali obligatione zu, fodern berechtiget
chert iſt; So iſt das von Hans Bar⸗

7 melior aßenditur „ Probatio nempe artifcialis per con-

ni

na
dur⸗
clli⸗
iujn
ferit
tentin

ceker
limnin

Etbe
hexes
hſt der
gehabt,
eſchenn
tzogen
1Wer⸗
don di s
chtiget .
1 B,
hor ehe⸗
1 ns

=

ſfehe r

.

fer AAN⸗

SP. DI. XXXIII L. DE STVPRI IVDICIO. CIVILIL. 16
XINX.
Quæ, quamvis primo intuitu infrmaæ videantur, tamen in
ununz collectæ aliquando Zuriurondo Juppletorio, aut
Jaltem Purgatorio Slocum faciunt.
XK.
Ex jure Zurema burgatorio actrix plus frublus, guam ex de-
lTato, capit.

Inſtituta actione civili ex ſtupro, ac reo negante, circa pro-
A bationem, quæ actrici i imponitur, præcipuæ naſcuntur
difficultates. Committuntur iſtiusmodi deliéta clam „ & no-
ctu maxime, nemine, præter delinquentes ipſos, conſcio.
Deficiunt itaque teſtes, & magis adhuc documenta. Ac mi-
ſeræ mulierculæ, quum in judicium venitur, & probatio poſ-
citur, DEVM & conſcientiam ſuam in teſtimonium vocant
jurare paratæ. Sed nihil ita efficiunt. Occinitur iis illud apud
Plautunmz in Perſa actu 3. ſe. I. V. 19 J1. Si ad haahertetem ad-
migrant infamiæ, gravior paupertas fit, Eides ſub'leſtio r. Itaque
nominatione ſua, etſi inter tormenta partus facta, e tſi jure-
jurando firmata, ne tantum quidem praficiint, ut reus ad jus-
jurandum purgationis adigatur. Vide peecimina AIE. de Præ-

gnantibus &W puerperis, medit. A. item 6CXII I. de Jurejurando

purgatotio, medit. 7 Quid ergo faciendum miſellis? Si teſtes
& documenta demis, duæ ſolæ viæ reſtant, quarum prior fa-
cillime patet & ideo quoridiana eſt, nempe jurisjurandi de-
latio. Quamvis enim olim de ea dubitatum, atque a multis,
jusjurandum in kaufis famofis deferri non poſſe, creditum
fuerit, vicit tamen jam diu in collegiis & judiciis ea ſen-
tentia, quæ jusjurandum in cauſis famaſic ſi civiliter agatur,

deferri permittit, tandgr nam juri convenientior, ut in pe-
gitzine CAXXI. de Jurisjurandi iletione, medit. ult.

oſten-

168 MEDITAT. AD PANDECT.

oſtenſum, atque ab Electore Saxone in Deciſione 17. adpro-
batum. Verum iſthæc via, quamvis trita & plana & ingreſ-
ſu facillima, infelicem fere ſemper exitum habet. Rei, poſt-

quam ſemel negare cœperunt, rariſſime jurisjurandi religio-

ne ab hoc propoſito abſterrentur. Ex centum reis, quibus
jusjurandum de ſtupro delatum fuit, unus forte erit, qui
confiteri,; quam jurare, malit. Reliqui intrepidi jurabunt.

1

iraque ſtupratis, eorumque advocatis, ut hanc viam

via altera, quam mox indicabo, proficiendi, evaneſcat. Eſt
heæc ſcilicet probatio artificialis, ſeu per conjecturas. Circum-
ſpiciat modo & conquirat advocatus ſolers circumſtantias
omnes, quæ reum quomodocunque ſuſpeétum reddere poſ-
Iunt, atque ex his in unum collectis argumenta eliciat, ad
reum convincendum apta. Si non ampliorem, hunc ſaltem
ex labore ſuo fructum capiet, ut judex jusjurandum pur-
gationis a reo exigat. Ita vero & clientem ſuam aà jurejuran-
do calumniæ, quod in delatione præſtandum erat, liberabit,
& ſpem habet, reum, maxime ſi facto aliquo ſuo ſuſpicioni
cauſam dedit, in expenſas, quæ propfter juris jurandi delatio-
nem ſemper compenſantur, damnatum iri. At ſæpe ma-
jus inde commodum reportat, aditum nempe clienti

ſuæ ad jusjurandum ſuppletorium patefaciendo. Nam

Gregorius XI. Pontifex in cep. 36. §. I1. X. de Jurejuran-
do, præſumtione pro adtore faciente, judici permittit, in-
ſpectis perſonarum & cauſæ circumſtant is, actori jusjuran-
dum deferre. Judicem itaque, ſi major perjurii metus ex
Parte rei, quam actricis, apparet, quamvis argumenta ab hac
allata ambigua fint, ſecundum Hadriani in L. 23. §. 2. de
Teſtibus præceptum, ex animi ſui ſententia „quid aut credat,
sut parum probatum fibi opinetur, æſtimare, &, ſi ani-
mus

eligant, aucter nunquam ſum, niſi ſpes omnis, quidquam

m
ran
lent
it,
tum

Wur-
en
1

Dii
lber
Rein
E
te
geſt
ſoch
digun
oſ
Hon
lig
ſhick
l ſe
hfrig
ne
N

pr.
gret.
poſ.
ligio⸗
nibus
, gdi
Whunt.

. Vem

ireum⸗
kantias
pol-

Add

NAtem
nan pur⸗
reſuran.
hberabit,

Cponi

Aicdehmio⸗
⸗ n.

Y N
reutar.
niini U⸗
usjuran⸗

nets eXxX

taabhe
K 2.4

nt clelil

OH

Sp. DLXXXIII. DE STVPRI JVDICIO CIVILL. 169

mus magis in actricis partes propendeat, hanc ad jusju-
randum ſuppletorium admittere, oportet. Cujus rei lucu-
lentum ezxemplum in Spec. CCLXXXIII. de Arbitrio judi-
cis, unico doctrinæ de teſtibus fundamento, medit. 13. abla-
tum eſt. Subjiciam nunc aliud;, reſponſum ſcilicet Ctorum
Helmſtadienſium menſe Majo anni cho lIo CCXVII. exara-
