teſt, quantopere Carpzovius auctoritate ſua ferras juris Sa-
xonici electeralis extenderit Multa ille in Furinpr udentia

ſua eriminuli mere ex legibus Saxonicis electoralibus docet
ac decidit, quæ in jure communi indeciſa relicta atque ali-
quando etiam aliter deciſa ſunt. Vulgus Doctorum vereo
opiniones ſaltem Carpzovii inſpicit, & tantum virum ſine le-

ge loquutum non fuiſſe, perſuaſum, leges & rationes ab illo
ſubjectas nec legit quidem, nedum conſiderat, ſed lectores
1

ſuos ſimpliciter ad Carpzovium ablegat. Exſcribunt hoc alii
ex aliis, & ſic tandem lex Saxoniæ electoralis, unicum doctri-
næ Carpzovianæ fundamentum, fit lex Germaniæ univer-

ſalis. Exemplum jam ſupra in Specimine de Inceſtu, medit. 9.
commemoratur. Addo nunc aliud: Conſtit. elect. Sax. 3. P. 4.
pœnam eorum, qui adfines occidunt, exaſperari jubet. Ex
hac lege Carpzovius in Quaſt. crim. 13. . 30. G. L. quen-
dam, qui ſororis maritum, affinem ſuum, occiderat, a Scabi-
nis Lipfienſibus punitum fuiſſe, narrat, & legem iſtam Sa-
xonicam ex jure communi illuſtrat, decepitque per hoc in-

terpretes alios, ut, quod juris Saxonici electoralis tantum eſt,

juri communi adſcripferint, erroremque ſuum longa obſer-
wantia tribunalibus & collegiis obtruſerint.

XIV.
Conatus parrieidii ultimo ſupplicio punitur;
XV.

Non zamen aliter, guam ſi grave damnum parenti illetum
kſt.

Lex

688 MEDITAT. AD PANDECT.

L Pompeja parricidii pœnam in eos non ſolum, qui per-
egerunt facinus, ſed & qui conati ſaltem ſunt, ſtatuit,
L. 1I. in fine de L. Fompeja de parricid. ubi, qui emit venenum,
ut patri daret, quamvis non potuerit dare, ejus legis pœna
adficitur. In quem locum ſic commentatur Mathæi de Crimi-
mibus lib. 48. tit. 6. cap. I. n. 7. pag. 578. 579: NWec diſtinguo,
utrum ad actum proximum an remotum perventum fuerit: eme-
ye enim venenum, non alctus proximns, ſed remotus eſt: zamen
ad emtionem legis pœna porrigitur. At licet generali conſuetu-
dine legibus Romanis derogatum ſit, nee puniatur conatus cæ-
dis ordinaria pœna, ſed mitius extra ordinem: ea tamen conſue-
zudo ad parricidium non eſt extendenda, quoniæn graviſſunum
crimen eſt, & ut Ciceronis verbis utar, ſceleſtum at nefarium
facinus, atque ejusmodi, quo uno maleficio ſeelera omnia com-
plexa eſſe videantur. Ad graviſſima autem erimina conſuetudi-
nem non pertinere, communis ſchola recte docuit. Accedit, guod
lex divina Exod. 21.: v. 15. & 17. non eum duntaxat mori juſ-
ſerit, qui occiderit, ſed & qui verberaverit; imo qui maledixerit
parentibus: quanto magis, qui perimere conatus fuerit? Sum-
mopere igitur laudandus Plato, qui lib 9. de Legib. quamlihet
vetuiſſet vulnus ocidendi animo illatum morte puniri, tamen N-
lium, ſervum, fratrem, conjugem ob ſolum conatum capite ple-
Ei juſſit. Conſentio cum Matthæi, ſed non per omnia. Eſt
utique attentatum parricidium ultimo fupplicio puniendum,

fed non aliter, quam ſi ad actum proximum venerit, atque

oræterea damnum grave illatum fit. Facit, ut ſic ſentiam,
eærticulus Carolinus 178. qui Straff unterſtandener Miſſethat
inſcribitur, atque conatum etiam morte, Leib oder Leben,
puniri permittit, addito tamen hoc temperamento: Sol⸗
cher boͤſer Will, daraus etliche boͤſe Werck, als obſtehet,
folgen, iſt peinlich zu ſtraffen, aber in einem Fall haͤr⸗
ter,

ter d
der S
conſtit

onroꝛ
camen
venenul
Paraſle:
Nug, A
Cp. 15.
NMWon eu

ceutt,

Girit, i
frorimin
urbe F.
Joopre
ſlimite
iplapre
Junioan
Pürum
ihus
ANenhi
Mumcr
menno
inlethe
Rerat.
CNVI
litheiss
(Wchen
undden
n heft
Tn

nen.

1 i e .

nt, Katnit,
Venenum

epis peent

ideCi.
Gine

gerit: ent

f: mn

cnſiut.
NMotus le-
n, anſe
iſinan
ifmniun
mia con⸗
nſueud,

nenit-
Mirerit

i, ul

7 Fumn⸗

tunten fa
hitel.
nl⸗

mieneum

i, agle
ſantunnl,

obſtehet ,
Sol hex

/

SP. DCX. DE PARRICIDIO. 689

ter, denn in dem andern, angeſehen Gelegenheit und Geſtalt
der Sachen. Vti ergo conatuum, ita & pœnarum gradus
conſtituendi ſunt. Infimus eſt, quem memorat Seneca lib. 7.
controverſ. 3. de filio, qui a patre in ſecreta domus parte medi-
camentum terens deprehenſus, &, quid eſſet, interrogatus

venenum; dixit, ac effudit. Hunc nos, ſi Patri id venenum
paraſſe convictus fuiſſet, forſan perpetuo exilio Puniviſſe-
mus, Auguſtum imitati, qui apud Senecam lib. 1. de Clementia

cap. 16. T. Arii filium, in parricidio deprehenſum, relegavit.

NWon culeum, inquit Seneca, non ſerpentes, non carcerem de-
erevit, ſed molliſſimo genere pœnæ contentum eſſe debere patrem

dixit, in filio adoleſe rentulo, impulſo in id ſcelus, in quo ſe, quod
proximum erat ab innocentia, timide geſſiſet: debere illum ab
urbe & a parentisoculis ſubmoveri. Gravius peccaverat maritus,
quo propinante uxor venenum hauſerat, ſed vomitu confe-

ſtim iterum ſine valetudinis detrimento rejecerat, atque nunc

ipſa pro reo intercedebat. Hunc Cti Helmſtadienſes menſe
Junio anni cio Io CCXIII. in perpetuum exilium egerunt, vir-
garum vero ictum, quem ille etiam meruerat, ob enixam
ipſius uxoris deprecationem ſic remiſerunt, ut tamen reum
adpenſis virgis puplice e civitate educi juberent. Graviſſi-
mum crimen erat filii, qui patri venenum miſcuerat, quod ta-
men non pater, ſed mater imprudens ſumſerat, atque ex hoc
in lethalem morbum inciderat, & ægre per medicos ſanata
fuerat. Hunc Cti Helmſtadienſes menſe Martio anni clo Io-
CCXVII. ultime ſupplicio adfecerunt: Dieweil Heinrich Nohl⸗
cke theils geſtaͤndig, theils genugſam uͤberfuͤhret iſt, daß er, ſeinen
leiblichen Vater zu vergiften, Ratzen⸗Kraut in die Suppe gethan,
und dardurch ſelner Mutter, welche von ſolcher Suppe gegeſſen, ei⸗
ne heftige Kranckheit zugezogen, ſo wird er ſolcher Mishandlung
Jom. IX. SS S9 halber

636 MEDITAT. AD PANDECT.
halber mit dem Schwerdte vom Leben zum Tode gebracht. V. RW.
Rat. Dec. Dieweil Inquiſit durch Zeugen und andere darzu kom⸗
mende Umſtaͤnde voͤllig uͤberzeuget iſt, daß er das Ratten⸗Pulver,
in der Meynung den Vater zu vergiften, in die Suppe geworfen,

und daß die Mutter, als der Vater nicht davon eſſen wollen, ſel⸗
bige gegeſſen, und toͤdtlich kranck, auch kaum durch eingegebene Artze⸗

ney gerettet worden, und die Rechte und Rechts⸗Lehrer auf einen,
ſonderlich durch Gift intendirten Vater⸗Mord, wenn einiger effe-
Etus bereits gefolget, die Lebens⸗Strafe ſetzen; So haben wir dem
Inquifiten Nohlcken das Schwerdt zuerkannt. Idem feéerunt
Scabini Vitembergenſes menſe Julio anni clo lo CCXXXVIII:
Hat Inquiſitin ſowei ſummariſch als Artickels⸗weiſe in Guͤte be⸗
kannt, daß ſie in der Abſicht, ihren Ehe⸗Mann zu toͤdten, Gift ein⸗
mal in Gruͤtze, und das zweytemal in ine Mehl⸗Suppe gethan, die

Gruͤtze iht em Ehe⸗Manne zu eſſen gegeben, auch deſſen Vater da⸗
voen eſſen laſſen, und die Mehl⸗Suppe dem Ehe⸗Maͤnne zum Fruͤh⸗

uͤcke gebracht, da denn der Ehe⸗Mann zweymal, deſſen Vater
aber einmal ſehr kraͤnck worden, und ſich heftig gebrochen. Nun
ſcheinet zwar der Inquiſitin zu ſtatten zu kommen, daß der Tod
wenigſtens noch zur Zeit nicht erfolget, demnach das Verbrechen
nicht vollbracht, ſondern nur verſuchet und attendirt worden, mit⸗

hin die ordentliche Strafe abgehe, endlich der Inquilitin freywilli⸗

ges Bekaͤnntniß und ſonſt gefuͤhrtes gutes Leben einiges Mitleiden

verdiene, folglich es das Anſehen gewinnet, ob ſey ſie nur auſſeror⸗
dentlich mit Gefaͤngniſſe, oder hoͤchſtens zeitlichen Landes⸗Verwel⸗
ſung zu beſtrafen. Alldleweil aber allhier zwey der allergroͤbſten

Verbrechen, nemlich ein parricidium und veneficium, zuſam⸗

men kommen, auf deren jedes abſonderlich die Rechte die Strafe
des Ertraͤnckens, des Rades, und des Feuers ſetzen, und zwar
dieſe harie Strafn, in Anſehung des noch nicht erfolgten Todes,
hinweg

Pſegteta

—
himveg
kingen,
brachtet
uiltin
tederh
wol weit
gann
tondn

ſat, ale

gen,1
et, ord
alie
lenan N
Rechten
Wrn D
uinre
M. I. ,
(15. 99. ,

hebeten

hune
ehe
ſöns

ußtn, d

thorre,
Efned

re dore ktee
ten Ple,
kpr gewern
tolen, 6
erehenei
1 Guf tten
einiger eſt .

ben tedu
ſeberun.

XXXVII.
1 Gieb
Gif eln⸗
Cethan, de

Detet dN.

n Shn
ſer Wuter
,. Nun
der Tod
Darbrechen
ig ſtenre
6Ml
ireuſen
sDer
acrilfꝛen
n, dvſee
e Straf
und N
ken Tode⸗
6NAe

—

Sp. DCX. DE PARRICID'O. G1

hinweg fallen, gleichwol die auſſerordentliche Strafe nicht wol ge⸗
ringer, als das Schwerdt, ſeyn kan, da das dem Ehemanne beyge⸗
brachte Gift einen ſo entſetzlichen Effect gehabt, und nach der In-
quiſitin eigenen Ausſage derſelbe kranck und miſerabel lieget, auch
weder Hand noch Fuß brauchen kan, nach des Medici Urtheile ihm
wol weiter nicht zu helfen iſt, und keſage Requiſition Schreibens

er ganʒz miſerable und contract darnieder lieget; Bey welcher Be⸗

wand niß es mit der St aſe des Schwerdts um ſo viel weniger Zweifel

hat, als die Heinlige Halß⸗Gerichts⸗Grdnung, art. 30. denje⸗

nigen, welcher den andern durch Gift auch nur am Leibe beſchaͤdi⸗
get, ordentlich zu ſtrafen anbefiehlet, und eben dieſe Deinlige
Salß⸗Gerichts⸗Ordnungart. 178. bloß unterſtandene Miſſetha⸗
ten an Leib und Leben zu ſtrafen, verordnet, uͤberdies die Civil-
Rechte in L. 1. in fine de L. Pompeja de parricid., den bloſſen cona-
tum parricidii gieich einer Mordthat beſtrafen, welches auch be⸗

wäaͤhrte Rechts⸗Lehrer, Matthæi de Criminibus lib. 48. tit. 6.

cap. 1. n. 7. pPag. 573. 579. Damhouderas in Praxi rerum erim.
cap. 89. n. 5. Berlichius P. 4. Concl 6. n. 46. ſeq. und andere
mehr bezeugen, im uͤbrigen der Inquiſitin aͤuſſerſte Bosheit, da ſie
ihrem Ehe⸗Manne zweymal hinter einander Gift beygebracht, und

iur Verheelung des Delicti die Guͤtze weggeſchuͤttet, ſie alles Mit⸗

leidens unwuͤrdig machet; So iſt Inquiſirm, Magdalena Mar⸗
cußin, daferne ſie bey ihrem gethanen Bekaͤnntniſſe vor oͤffentlich
gehegtem hochnothpeinlichen Hals⸗Gerichte nochmals freywillig
verharret, oder des ſonſt wie recht uͤberfuͤhret wird, mit dem
Schwerdte vom Leben zum Tode zu bringen. V. R. W. Adſen-
tiunt nobis hac in parte Dambouderas in Praxi rerum orim.
Cap. 89. n. 5y. Berlichbius P. 4. Concl. 6. n. 46. ſeqq. & alii.

SSs Sss 2 XVI.

69 2 MEDITAT. AD PANDECT.
XVI.
Pulſatio parentum, ſi non parricidium proprie dictum, ſaltem
cohgnatum parricidio crimen eſt,
XVII.
Ae graviut, quam communiter ex uſu forifit, puniri debebut.

.

Pelani patris, ſi vim vocis ſpectas, parricidium appellari
poteſt, atque ita etiam a Seneca lib. 9. controverſia 4. ap-
pellatur, anobis tamen, ne acerbiores videamur, ſaltem vi-

cinum & cognatum parricidio crimen dicetur. In hoc crimen

mortis pœnam ſancit lex regia apud Feſtum de Verborum ſigni-
kcatione, voce: Plorare; ſive illa, ut communiter legitur,

Servium Tullium, ſive ex caſtigatione Joſephi Scaligeri, pag.

125. Romulum auctorem habeat. Juſtiſſime. Jam ante Ro-
mulum Deus Exodi XXI. 15. idem fecerat, quin imo ultimum
ſupplicium in ſimplicia maledicta ſtatuerat, Leviticorum XX.
9. quod ultimum Chriſtus Matih. XV. 4. repetit ac probat.
Ea repetitio legis univerſalis divinæ vim habere, & chriſtianos

quoque obligare videtur, ut in Specimine DXLEIII. de Satit-

factione privata in injuriis, medit. g. dictum. Sed quidquid ſit de

maledictis, in verberibus parenti inflictis puniendis juſto lenior

profecto uſus fori, qui, teſte Carpzovio Quæſt. erim. 100. n. 44.
ultra relegationem non progreditur. Oportebat atrociſſimum
hoc crimen, a quo natura abhorret, & in quod nemo, niſi qui
humanitatem omnem exuit, incidere poteſt, vel ultimo ſup-
plicio ſecundum legem divinam, vel, ad exemplum legum a

Seneca lib. 9. controv. 4. & Deœplero im Schauplatze derer
Leibes⸗ und Lebensſtraffen Part. I. cap. 50: memoratarum, am-
putatione manus, vel ſaltem fuſtium virgarumve ictu, puniri.

Lradul

ldem

N.

Qod
tur ae
dek a4,
Caton e
Ment en
morr de
leeroien
ter neſon
nnirhont
duitgeeu
jon ſetn
enert
ſout ma
hoiſonne
hune ilſ⸗
d hon
e
Wocni
leid:

—

idehelut.

ppelori
ſing
liltem r.
dectimen
rmnſon.
lepitor,
i, .
e No.

ONäflin

runN.
croN
hriſtiancs

e otlt.

id itte

olenior

00,1 %½

ciſimun
miiii
nolip-
egum 34
e derer
mann.

purini

Wl.

SP. DCX. DE PARRICIDIO. 693
XVIII.
Vetus verbum: adultera, ergo venefica; explicatur.
Ex adulterio uxoris, cujus maritus oceiſus reperitur, legitima
parricidii ſuſpicio naſcitur.
Idem adulterium etiam adulterum de conſcientia parricidii
ſuſpectum facit.
Cato apud Quintil. Inſtit. orat. lib. y. caß. I1. p. 30 5.
e nullam adulteram non eandem eſſe veneficam dixit.
uod Catonis dictum mirifice & prorſus juridice commenta-

tur Bayle in Dictionaire hiſtorique & eritique, art. Porcius lit Q.

pag. 2492: Quintilien a raiſon de ceroire, que cette ſentence de-
Caton étoit de poide dans les cauſes qu'il ſpeciſie, mais generale-
ment parlant elle n'eſt pas recevàble. S'il eſt conſtant qu'un mari eſt
mort de poiſon, & que ſa femme avoit commis adultere, ceux, qui
la eroient coupable de la mort de ſon mari, ſe fondent ſur de for-
tes preſomptions, &&& ils penvent alleguer ſon adultere comme un
très-bon prejugé; mais ſi l'on vouloit conclure ſans exception, que
puisqu'une femme n'eſt point ſidelle à ſon mari elle l'empoiſſonnera,
lon ſetromperoit. v abien de telles femmes, qui ſont bonnes
envers leurs maris, & qui ont beaucoup de ſoin d'eux quand ils
ſont maludes, & qui en un mot ne vondroient aucunement les em-
poiſonner, quoi qu'ils fuſſent un peu de mauvuiſe bumeur. Et
hanc ipſam non Catonis ſaltem mentem, ſed ſententiam toto
foro Romano receptam fuiſſe, Seneca lib. . controvi 3. teſta-
tur, ubi conjecturalem controverſiam eſſe ſolere dicit inter
duo crimina, quum alterum probamus;, ut id alterius fiat pro-
batio: tanquam quum dicimus; adulteram fuiſſe, ut creda-
SS SS 3 tur

694 AMEDITAT. AD PANDECT.
tur etiam propter hoc venefica. Verum etſi nec Cato nec Se-

neca hoc dicerent, ipſa reéta ratio id firmat, & nos, ut ſic ju-
dicemus, movet. Deceſſerat ante aliquot annos ſacerdos, ma-
nifeſtis ex relatione medicorum cruditatis & veneni ſignis-
De auctore propinati veneni non ſatis conſtabat Aderant ta-

men conjecturæ aliquot adverſus uxorem defuncti, atque in-

ter has hæc fere fortiſſima, quod illa cum ſervulo ſuo plus,
quam familiariter, vixiſſet, ad ſuſpicionem adulterii apud
omnes incurriſſet, averſumque a marito, iſtam familiarita-
tem ſæpe indignante, animum mulctis indiciis oſtendiſſet. Ju-
dex nihilominus, an hæ conjecturæ ad viduam in vincula
conjiciendam & ſolemniter interrogandam ſufficerent, du-
bitabat, & menſe Aprili anni elo lo CCXXXII. Scabinos Vi-

tembergenſes conſulebat, qui ratiocinii iſtius apud Quintilia-

num & Senecam: adultera, ergo veneſica; memores ſic reſpon-
derunt: Als derſelbe uns gehaltene gerichtliche Kegiſtraturen, des
Pfarrers zu H. Chriſtians, ploͤtzliches Abſterben betreffende, zuge⸗
ſchicket ꝛe. Daß nunmehr wider Louiſen mit der Special-Inqui-

ſition zu verfahren, dieſelbe zuforderſt in ſichere Verhaft zu bringen,

der bey dem Pfarrer dienende Knecht ſummariſeh, jedoch ernſtlich,
wegen der mit der Louiſen gepflogenen Vertraulichkeit, und ob ſie
ihm etwas von einigem Vornehmen wider ihres Mannes Leben
entdecket, zu befragen, ſie ſelbſt auf Inquiſitional-Artickel zu ver⸗
nehmen, uͤber dasjenige, was ſie verneinet, Zeugen mittelſt Eydes
abzuhoͤren, auch, da noͤthig, nebſt vorgedachtem Knechte mir ihr

zu confrontiren, worauf, und wenn ſie mit ihrer Defenſion, im

Fall ſie ſolche verlanget, eingekommen, ferner ergehet, was recht
iſt. V. R W. Paret quidem judex, ſed ream, quæ jurisdi-
QRionem ejus agnoſcere detrectabat, alii judici exhibere a
principe juſſus, judicium contra ſolum ſervulum continuat.

Hie

i,de

—

Hieve

ciciis⸗
Viemt
conlalt
ſeeptan
Perven
guoche
ipla u⸗
miliarit
conlcie
ſi, angi
conlſcien

Verdach

hetrathe
Veift
hehotmm
wegen de
dentſeynd
ſſicht erde
ſühee
Dege uen
en aus
die Auug
Louiſin
dmngekh
hſtehet
de he
hrunge

chen

10 nec &.
ut ſie ,.

1doS, N.
eni ſignig⸗

tderanttr

itqveir.

ſuo Pli,

erii ld

milunrie.

iſſet. ãa.

1 vinculu

nOS vi.
Wintiltec.

reſpon.

e,NOSH

,/ Age⸗
Inqui.
Rlogen,
toſtiic

d ede

s bn

n N
ſeds
mei
vn,
s neht
uriidt⸗
jdere?
ntinvat.

HR..

—

—
—

SP. DCX. DE PARRICIDIO. 69 5

Hic vero, etſi omnia negaret, quod ad adulterium tamen totin-
diciis premebatur, ut fere convicdus videretur. Itaque Scabini
Vitembergenſes, iterum menſe januario anni clolo CCXXXIII.
conſulti, equuleum unanimiter decernunt, de eo ſaltem di-
ſceptant, utrum quæſtio ſaltem ſuper adulterio, an etiam ſu-
per veneficio, habenda eſſet. Neque enim in actis quidquam,
quod hominem veneficii coargueret, apparebat. Verum illa
ipſa quotidiana cum defuncti uxore conſuetudo & ſumma fa-
miliaritas, uti adulterium, ita, etſi non veneficium ipſum,
conſcientiam tamen veneficii, ab uxore veriſimiliter commiſ-
ſi, arguebat. Placuit ergo, interrogationem per tormenta ad
conſcientiam veneficii extendi: Kommt Inquiſit Benedict in
Verdacht, daß er mit Louiſen, ſowol in ihrem ledigen Stande,
als, da ſie mit dem nunmehr verſtorbenen Pfarrer Chriſtianen ver⸗
heyrathet geweſen, Unzucht und Ehebruch getrieben, auch an der
Vergiftung dieſes Chriſtians durch Rath oder Huͤlfe einigen Theil
genommen. Ob er nun wol dieſes alles laͤugnet, und inſonderheit
wegen der Vergiftung faſt gar keine Anzeigungen gegen ihn vorhan⸗
den ſeynd, wegen des Ehebruchs hingegen klaͤrlich erhellet, daß
nicht er der Louiſen, ſondern die Louiſe ihm nachgelaufen, und er
ihr zuweilen ſelbſt deshalben zugeredet; Alldieweil aber unterſchie⸗
dene unverdaͤchtige, und nachgehends mit dem Eyde belegte Zeu⸗
gen aus⸗ und theils bey der Confrontation dem Inquiſiten unter

die Augen ſagen, daß er ganze Naͤchte bey der damaligen Jungfer

Louiſen in der Cammer zugebracht, auch einmal, als ihre Mutter
darzu gekommen, ſich unter das Bette verſtecket, und wie er ſelbſt

zugeſtehet, mit Eſſen und Trincken von ihrem Tiſche velſorget wor⸗

den, heernaͤchſt nach ihrer Verheyrathung oͤfters vertraulich mit
ihr umgegangen, des Nachts mit ihr gefahren, von der ordentli⸗
chen Straſſe abgewichen, und wider allen Wohlſtand ſich zu nn den
agen

696 MEDITAT. AD PANDECT.

Wagen geſetzet, weiches er ſelbſt nicht ablaͤugnet, und blos mit der
Trunckenheit entſchuldiget, mit ihr in der Schencke gegeſſen, ge⸗

truncken und Taback gerauchet, welches er wiederum einraͤumet,

viel von ihr zugeſtecket bekommen, ſich mit ihr verſchloſſen, alle
Naͤchte, in welchen die Louiſe in S. geweſen, bey ihr in der Cam⸗

mer zugebracht, endlich, was Chriſtians Vergiftung betrift, In-
quiſit ſelbſt bekennet, die Louiſe habe ihm ihren Widerwillen ge⸗

gen ihren Mann vertrauet; So iſt Inquiſit vor usſchuldig nicht zu
achten; Dieſemnach, wenn er ſein Bekaͤnntniß richtiger zu thun
ſich ferner verweigert, dem Scharf⸗Richter dergeſtalt zu unterge⸗
ben, daß er ihn ausziehe, zur Leiter fuͤhre, die zur Peinlichkeit ge⸗
hoͤrige inſtrumenta vorzeige, die Daumſtoͤcke anlege und damit zu⸗
ſchraube, es jedoch vor dieſes mal dabey laſſe, und mit Inquiſiten
nichts weiter vornehme, wobey ddenn dieſer mit allem Ernſte zu be⸗
fragen: Ober mit der Louiſen, als ſie noch ledig geweſen, Un⸗
zucht getrieben? Ober nach ihrer Verheyrathung ſich fleiſchlich mit
ihr vermiſchet? Ob er den Ehebruch mit ihr wuͤrcklich vollbracht,
und den Saamen in ihren Leib lauffen laſſen? Ferner, wenn er es
zum Angriffe kommen laͤſſet: Ob er, daß die Louiſe ihrem Manne
Gift beybringen wolle, geronſt? Ob er Rath und Anſchlaͤge darzu
gegeben? Ob er dabey behuͤlflich geweſen? Wenn nun ſeine Aus⸗
ſage, und wie er ſich darbey gebehrdet, mit Fleiß zu den Acten ver⸗
zeichnet, und mit dieſen hinwiederum verſchicket wird, ſo ergehet in
der Sache ferner, was recht iſt.

SP. DCX. DE PARRICIDIO. 697

— 5 7
06 nik OO— K 0ELEAKIA.
ſin, „ I. Culeus ſeu culleus, nam utrumque recte feribitur, ſaccus
naͤunet, fuit ex corio bovino factus. Juvenalis Satyra XIII. v.
155: Et deducendum corio bovis in mare, cum quo clau-
ſin, cl ditur adverſis innoxia ſimia fatis. Conſentiunt omnes
Pder Cx præter unicum Midorum, qui in Gloſſario; Culleus, ait,
ettft, h. tunica ex ſpartho in modum crumenæ facta, quæ lineba-
gtilerg⸗ tur a populo pice & bitumine, in qua ineludebantur par-
, ge rieidæ cum ſimia, ſerpente & gallo inſuta mittebatur in
nictu. mare: Q contendentibus inter ſe animantibus, homo majo-
er tn rihbus pæœnis aficielatur. Ego vero, an Gloſſarium Iſidori,
, ArteH cui vulgo adſcribitur, ſit, dubitavi ſemper, & hoe tan-
ſfut u. dem loco, id ejus non eſſe, plene convincor. Idem enim
damiriu⸗ MHidorus lib. 5. Originum cap. 27. Culeus, inquit, eſt par-
imn ricidale vaſculum ab occulendo, id eſt claudendo diétum.
gtifhn Eſt autem uter ex corio factus, in quo parricidæ cum fi-
ſſtez be⸗ mia & gallo & ſerpente inclußi, in mare præcipitantur.
n, n Alius ergo, quam Iſidorus, Gloſſarii auétor culeum cum
if ni tunica illa moleſta, qua Nero Chriſtianos necavit, ali-
i mentis ignium, ut Seneca epiſt. 34. ait, & illita &intex-
Abtrtht ta, confudit.
unae ⸗- 2. In tomo XV. Tractatus traltatuum Part. 1. fol. 367. exhi-
Mog bentur taxæ cancellariz cameræ apoſtolicæ, atque fol.
ge do 377. abſolutio pro eo, qui occidit patrem aut matrem,
ine NAH dummodo ſit laicus, æſtimatur uno ducato, ſex caroli-
enw nis, Memorat hoc Cyprianus in der Hiſtoria der Aug⸗
. ſpurgiſchen Confeſſion cap. I. S. ult. pag. 14. miraturque
Nehet ? tam vile pretium. Ego contra, grandem nimis pecu-
niam exigi, dico. De muléta enim, vel alia pœna huma-
na, quæ magiſtratuum judicio relinquitur, nulla ibi quæ-
ſtio eſt, ſed de remiſſione offenſæ divinæ, quam ſi juſta
pPœnitentia præceſſit, gratuitam eſſe, nec pretio redimi,
conveniebat.
3. Quod in principio dixi, pœnam culei non eſſe duram,
in eo non ſolum mecum conientiunt, ſed & longius

60.

MEDITAT. AD PANDECT.

progrediuntur Galli, arque pœnam culei, ranquam le-

nem nimis, negligunt, & aſperiorem ſubſtituunt. Te-

ſtis eſt Bodinus, qui in Dæmonomania lib. A. cap. 5. pag.
37⁸. Plurimum, inquit, apud veteres fuit dubitatum, quod
genus mortis in eum inſtitueretur, qui patrem aut matrem
occidißet: ut ex lege Pompeja in parrieidas conſtat, Oujus

novum & accuratum ſupplicium lenius poſtea viſum eſt.

Quamohbrem Tarquezium majorem, qui parentem ſuum Pi-
.avienſem Electum occidi curaverat, Curia Parlamenti

voluit diſcerpi candente forfice, diffringi artus ad rotam,

ac poſtremo coneremari: etſi ne hoc guidem pacto condi-
gnas pro merito pœnas is perferre videbatur, qui vitam
ademit ei, a quo acceperat.

§ P ECI M E N DCXI

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

AD. LIB. XLVIII. TIT. IX.

D E
Infanticidium levius delictum eſt, quam cædes parentum.

Plerorumque infanticidiorum cauſa eſt conſervatio exiſtimatio-

nis metus infamic.

III.

Infanticidia parentibus apud priſcos Romanos licita fuerunt,
& quidem in infantibus recens natis ſine cauſa.

IV.

Lileri
Primut

Pepem

Tenden

Ceh⸗

„
Jamꝑ,

4,9

entrire
inn
Dlice 4
inedgn
Yentes

Sp. DCXI. DE INFANTICIDIO.. 629

— . .
quant k. 11w.
unt. I. Liberis vero adultis ſupplicium non aliter, quam cauſa priva-
1,, ,6 tim cognita, irrogari poterat.
nun audl ⸗
ut nuen S V-.
Pannſn Primusz Alexander Severus, liberos adultos privatim necari,
ſſun vetuit;
ſuum Ii. 2
arlentent VI.
d men, Pænam tamen capitalem non addidit, nnec de infantibus jus
lb ntr vetus mutavit.
ui vhon
— Tandem Conſtantinus M. utrumque ſupplevit, & pœnam cu-

lei in omne infanticidium conſtizuit;
CCN vII.
Quæ pœna quod ad illos, qui infantes recens natos propter in⸗
Jamiæ metum necant, duriuſcula eſt, atque adeo com-
0. D moda interpretatione mollienda-
IX.
At, qui liberos ſuos lueri vel libidinis cauſa interfeiunt,
nr veniam nullam merentur.
— irabuntur aliqui, me poſtquam de parricidio accurate
2 egi, nunc peculiarem infanticidii, quod ſub parricidio,
Euse- tanquam genere ſuo, comprehendirur, traétationem
ſuſcipere, atque ſic infanticidium a parricidio quodammodo
ſeparare. Sed habeo ejus rei graviſſimas rationes. Non
ignoro quidem, infanticidium eſſe parricidium, & ſimili ſup-
plicio cum hoc puniri. At novum hoc eſt, & veteribus
incognitum. In priſca nempe Romanorum republica pa-
rentes jus vitæ & necis in liberos habuerunt. Igitur paren-
Tttt 2Z tes

fuerih
1.

70 NMEDTFTAT. AD PANDECT.

tes propter liberorum cædem punitos fuiſſe, non legimus
Id ſaltem neceſſum erat, ut parenfes liberos jam adultos, ſi
deliquerant, non per inſidias, ſed cauſa privatim, adhibi-
to amicorum & propinquorum conſilio, cognita, necarent;
cujus rei exempla vide in Valerio Maximo lib. y cap. 8. .
2. 2. & Suetonio in Auguſto cap. 33. Quamobrem Adria-
nus in L. j. de L. Pompeja de parrie. patrem deportavit, non
quod filium, novercam, adulterantem, necaſſet, ſed quod
in venatione latronis magis, quam patris jure hoc feciſſer.

Perduraſſe hoc parentum jus adhue Papiniani tempore, ip-
ſe Papinianus in libro de Adulteriis teſtatur tribus locis,

quæ excerpta vide Collatione legum Judaicarum & Komana-
rum tit. IV. Primus hoc jus temperavit humaniſſimus prin-

ceps, Alexander Severus, ac in L. 2. C. de Patria poteſtate

circa infantes quidem recens natos nihil ex jure vetere mu-
tavit, ſed ſaltem patrem, acriore remedio adverſus libe-
ros adultos uſurum, ipſum judicare vetat, verum hos præ-
ſidi provinciæ, ſententiam, quam pater velit, dicturo, of-
ferre jubet. An & quam pœnam huie novæ legi ad jecerit,
non conſtat. Univerſale tamen id jus fuit. Nam ab Ale-
xandri temporibus [Cti aliter, quam ſoliti fuerant, reſpon-
dere cœpe unt. Paulus in fine legis I1. de Liberis & poſthu-
mis, non licere, ſed licuiſſe, parentibus, liberos occidere,
dicit; & clarius Ulpianus primarius Alexandri miniſter, in
L. 2. ad L. Cornel. de ſicariis conſtitutionem Alexandri re-
petit, pœnam tamen non commemorat. Tandem Con-
ſtantinus M. quod deerat Alexandri conſtitutioni, ſupple-

vit, & liberos omnes tam adultos, quam teneros, occidi

vetuit, atque certam in cunctos infanticidas pœnam ſanci-

vit, eandem ſcilicet, qua majores parentum occiſores adfe-

cerant, L. un. C. de bis, gqui parentes vel liberos. Eſt illa in
cæ-⸗

cæde
ſta,
oſtend

bigue
Parent
enimn 4
be li
ihlm,
Pline
Parent
lis E
herecit⸗
troeinio
Rece lue
cryman
ridicis:
quo nor
liberos
dium un
honoris
Cnur
limte,
dolrer
Mtresy.
ſolum .
lunilienn
ran
nW
blieme
aliud 1
fantum

—
leginmnts
ldultos l
d adhibi.
nergent,
ce). 51
mn Adrir
wit non

ſech gul

e fecile
pore,i⸗
us locis,
Aumotar-
us prin⸗

tere mu.
ſus libe⸗
os rc-
⸗
jecerin
ab Ale-
reſpor⸗
ANlr.
ecidele,
ſter, in
ncri 1e-
1Co-
upple⸗
Occidi
ſanci⸗
aaͤke⸗
il in
(E⸗

zotegate

SP. DCXI. DE INFANTICIDIOD et

cæde parentum terribilis & gravis, non dura tamen, ſed ju-

ſta, æqua, bona, quemadmodum in Specimine de parricidies

oſtendi. Verum in liberorum cæde duriuſcula eſt. Utro-
bique naturæ vinculum violatur & rumpitur, at a liberis, quf
parentes interficiunt, majore feritate & improbitate. Hic
enim ad naturale illud vinculum accedit lex gratitudinis;,
quæ liberos parentibus ob innumera beneficia & vitam
ipſam, quam ab iis acceperunt, arctiſſime, parentes liberis
plane non, obſtringit. Deinde eauſa, quæ liberos in cædem
parentum impellit, turpiſſima eſt, nec ullo modo excuſabi-
lis. Eſt enim ea fere ſemper lucri & potiundæ ante diem
hereditatis cupido, ut adeo parricidium in parentes cum la-
trocinio conjunétum ſit. E contra parentes ex liberorum
nece lucrum nullum ſperant, quin inviti plerumque & illa-
crymantes hoc facinus perpetranr. Quamdiu collegiis ju-
ridicis adſideo, non recordor, menſem ullum præteriiſſe, in
quo non ter, bis, vel ſemel ſaltem, de pœna parentum, qui
liberos necarint, ſuerimus conſulti. Atque tamen tot cæ-
dium unicus fons unica ſemper cauſa fuit, exiſtimationis &

honoris ſui conſervatio. Habent ergo parricidia in liberos

communem cum fortitudine, fidelitate, temperantia, libera-
litate, ac multis aliis virtutibus originem. Vident nempe
adulteri, adulteræ, ſtupratores, viduæ ac virgines vitiatæ,
matresve earum, ſe vel natas ſuas, ſi crimen pateſcat, non

ſolum familiæ ſuæ horrori & dedscori futuros, ſed & extra

familiam æterno opprobrio & nunquam abolenda infamia
notatum, ex honeſtis collegiis ejeétum, dignitatibus priva-
tum, ludibrio & riſoi plebis in templis per Pœnitentiam pu-
blicam expoſitum &c. iri. Vident, inquam, hoc, &, quum
aliud tot malis remedium non reperiunt, malus cæde in-

fantum prepriam vitam ſuam in diſcrimen mittere, quam
ItrL 32 cer-

702 MEDITAT. AD PANDECT.

certam infamiam ſubire. Hic ergo infamiæ merus, per ſe
laudabilis, unice fere infanticidia parit, ut adeo non temere
in Specimine de Infamia fupri abolenda, medit. 8. infamiam
& pœnitentiam publicam, quæ à veterum chriſtianorum
Ppœnitentia publica prorſus degeneravit, in ſtuprum ſanci-
tam, aboleri ſuaſerim. Quamdiu hoc non fit, infanticidæ
aliqua miſericordia digni ſunt, eatenus ſaltem, ur dira illa cu-

lei pœna facilius in iis, quam in parentum occiſoribus, com-

moda interpreratione molliri ac, ſi modo aliquid non pror-
ſus fatuum pro iis allegetur, in gladium verti queat. Lo-
quor; ur unusquisque videt, de cæde infantum recens nato-
rum, quæ pro honore ſervando peragitur. Nam ſi quis pa-
rens, ſpe opum, vel libidine inductus, liberos necet, hunc
ego tantum abeſt, ut a culeo abſolvam, ut atrociori etiam
fupplicio, ſi quod excogitari poteſt, ſubdi mallem. Nullam
profecto miſericordiam meretur Pontia, quam Juvenalis in
Satyra VI. v. 640. ſeviſſimam viperam appellat, atque binos
filios ſuos, quorum opimæ hereditati inhiabat, veneno in
unz cœna ſuſtuliſſe, narrat. Indignæ queque ſunt venia
omni marres, quæ, ſecundum L. 22. C. de Adminiſtr. tut. ſe-
cundo nubentes, novis maritis non ſolum res liberorum,

fed etiam vitam addicunt, & magis illæ, quæ dum liberos

prioris tori ſibi, ne novam nubendi conditionem reperiant,
obſtaculo eſſe animadvertunt, hos e medio tollunt.
Corpus delicti in infanticidie plus dificultatis & dubii, gquam
in aliis criminibus, habet; .
Quoniant ad ea quæ generaliter in omni crimine, & ſpecia-
tim in bomicidio inveſtigando deſiderantur, bie ſingula-
ria quædam accedunt.

XII.

2

Caleve

Qeon
A0

N
cie
do cor⸗
ticidarn
Plicio ey
Minibus⸗
Cernendd
Citum e

ſtigare
Nulla l
explorat
Oæßion
Per ciren
Perhenn
Gendisr
ticundu
corpus
le oppo
nelſtt

Ais n

terbprerſd

tenan

—
us, perſe
on temer
infemmian
Wianorum
rum ſane⸗
nfanticce

3

ira illa el -
lbdus, com-

non pror⸗

leat, L.o.

ens ut .
gis .
et, hune

Oti etiam
Nulm
epolir in
ne binos

enen il
nt VeNia

„fut. ſe⸗
berorum,

n libers
eperi,

t.
ſ Ien
ſpeeit

ule⸗
N.

SP. DCXI. DE INFANTICIDIO. 703
XI.
Cadavera infantum occiſorum faciliui, quam adultorum, abo-
lentur.
XIII.
Qua tamen abolitione non obſtante, ad corpus delicti, atgue ades
ad tormenta & ultimum ſuphlicium perveniri poteſt.

Nanunt criminis perſequutio difficilior eſt, quam infanti-
cidii. Multa eam morantur; ſed inprimis incertitu-
do corporis delicti. Ea fere ſemper a defenſoribus infan-
ticidarum obtenditur, atque plerasque reas meritiffimo ſup-
plicio eximit. Cujus rei cauſa hæc eſt: In omnibus cri-
minibus, ſiquidem ultimum ſupplicium aut tormenta de-
cernenda ſunt, judicem ante omnia de corpore delicti ſoli-
citum eſſe, hoc eſt, num crimen vere commiſſum ſit, inve-
ſtigare oportet. Spontaneæ enim reorum confeſſiones, ſi
nulla alia probatio religionem cognoſcentis inſtruat, pro

exploratis facinoribus haberi non debent, L. 1. §. 17. de

Quaæſtionibus, C. Elect. Saxon. 323. Part. 4. Magna hic ſem-
per circumſpectione opus, ne judex quid neglexiſſe, aut

perperam feciſſe dici poſſit. Advocati enim, qui defen-

dendis reis adhibentur, hic lynceos oculos habent, & quan-
tacunque ſolicitudine judex verſatus ſit, tamen aliquid, quo
corpus delicti convellant, exſculpunt, & ſive bene ſive ma-
le opponunt. Vide Specimen DLXI de Corpore delicti,
sedit. 4. Sed hæc communis difficultas augetur in homi-
cidio, ad cujus certitudinem inveſtigandam plura, quam in
alüs criminibus, tam in articulo Carolino 149. quam ab in-
terpretibus hujus articuli, deſiderantur. Qua de re etiam
in peculiari Specimine: LQuousque Jgefectus in corpore delicti
panam bomieidii mitiget, dictum. Quæ igitur generaliter
. in

704 MEDITAT. AD PANDECT.

in omni crimine, deinde ſingulatim in homicidio ad corpus

delicti requiruntur, euncta quoque in infanticidio, quod &
crimen & homicidium eſt „ neceſſaria ſunt. Accedunt ve-
ro ad infanticidium ſingularia nonnulla, quæ corpus delicti
in eo magis dubium & incertum, quam in aliis criminibus
aut in ſimplici homicidio ac parricidio proprie dicto, red-

dunt. Prima & præcipua infanticidarum cura eſt, ut cor-
Pus delicti aboleant, hoc eſt, omne veſtigium puerperii ſui

& facti improbi deleant. Igitur cadaver vel in profluen-
tem abjiciunt, vel flammis abſumunt, vel calce viva exu-
runt, vel canibus vorandum objiciunt, vel in fruſta ſectum
diſpergunt. Eſt hoc facilius in teneris & exiguis corpuſcu-
lis, quam in adultis. Sed quia tamen nonnunquam idem
in majoribus corporibus, etſi raro, ſit, hac de re jam in me-
morato Specimine, Quousque deſectus in corpore delicti pœnam
bomicidii mitiget, medit. 2. 2. 4. a ctum. Scilicet, quando ca-
daver infantis vel alius hominis occiſi nuſpiam apparer, gra-
