alla 6ompendioſtor. Ego vero, pœnam ordinariam etiam in
hoc lenocinii genere locum habere debere, exiſtimo, motus
verbis Caroli F. in articulo 122: um einigerley Genieß wil'
len, wie der Nahmen hat, williglich zu unehrlichen, un⸗
keuſchen und ſchaͤndlichen Wercken gebrauchen laͤßt; &
Auguſti Saxonis in Conſtit. 29. P. I.: um Geld und ſchaͤnd⸗
lichen Genuͤſſes; item: Gewinns oder Nutzes; item: Geld
oder Genuͤß willen.

XI.
Patientia & diſimulatio mariti in adulterio uxoris erimen eſt
ſecundum jus naturæ;
XII. B
Sed in foro civili, ſi lucrum non acceſſerit, non punitur;
XIII.
Niſi factum aliquod mariti, quo adulterium juvetur,
coneurrat.
XIV.
Sola diſſimulatio &r Tconniventia farentum ſine lucro in forni-
catione liberorum de jure etiam civili erimen eſt ac
bunitur.

Ne-

7.

264— MEDITAT. AD PANDECT̃.
Negr Vlpianus L. 29. J. 4. 2d L. Juliam de Adulteriis,
Alenonem eſſe, qui patiatur uxorem delinquere non ob

quæſtum, ſed negligentiam, vel culpam, vel quandam pa-

tientiam, vel nimiam credulitatem. Ad hanc legem neceſſe
eſt, ut quædam moneam. Primum Patientia iſta gratuita, et-

ſi non puniatur, peccatum tamen eſt, ſi jus naturæ ſpectes,

atque adeo hic §. 4. exemplum eſſe poteſt regulæ in L. 144.
pr. de Regulis juris propoſitæ; quod multa liceant, quæ non
fint honeſta; & pertinet ad caſus, in quibus, ut Vlpianus in
L. 6. pr. de Juſtitia & jure ait, jus civile juri naturali per om-

nia non ſervit, ſeu ad vitia, quæ Tiberius apud Zucitum An-

nali III. cap. 53. ſuadet legislatori, omittere potius, quam hoc
adſequi, ut palam fiat, quibus flagitiis impar fſit. Dein-

de eundem §. 4. ultra ſimplicem patientiam extendi non

oportet. Impune ſit viro, dum adulter cum uxere ejus in
convivio ludit, ſõmnum fingere, ſeu, ut cum Juvenali Sa-
tyra I. verſu 77,. loquar:
— — 223 calicem vigilanti ſtertere naſo.
Condonabimus marito diffimulationem. Ipſe modo nihil
faciat, quod adulterium juvet. Nam, ſi quod ejus factum
concurrat, quamvis ipſe mullum inde lucrum ceperit, leno
eſt utique & puniendus. Huc pertinent verba Conſtit. Elect.
Sax. 29. P. 4: Wo aber ſolches nicht um Geld oder Ge⸗
nuͤß willen. Denique ſæpe memoratus §. 4. legis 29. ad ſo-
los maritos pertinet, non ad parentes, in quibus ſimplex

diſſimulatio ac patientia crimen eſt pœnamque meretur, ſe-

cus, ac Carpzovius P. 4. Conſt. 29. def. 4. putat. Parentibus
enim & natura neceſſitatem imponit liberos bene pudice-

que educandi, ac, ſicubi opus eſt, corrigendi & caſtigandi, &

jus civile propterea jus emendationis domeſticæ tribuit in Z.

un. CO. de Emendatione propinquorum. Quapropter ſic judica-

runt ICti Helmſtadienſes menſe Mart. an. clo lo CCXVIII:
Daß

i,

G
s in
rom⸗
1Ar.
hoc
hein⸗
non
sn
lir.

ühil
aCum
3 leno⸗
M.

r Ge⸗
d ſo⸗

Punplex

nn ſ.
entibus
pvcice⸗
nd
wit in
.Z jdier.

CNVI.

D

.

ſchonen
en, gleichwol
ſey. V irch dieſen n . Ehaler zu beſtrafet
a cienn. W. Rar. ec⸗ Lebſaiten Untoſen a zu Erle⸗
* . . . “
leͤng ihrer Tochter, enn ſrafbten l der anſänetech gee⸗ Per
abgehoͤrt Lochter, entſtand en Lenocinii, oder gegen De-
en lonal-S dacht durch di erku
ſemnach es das Anſehen Zelgen de nlich abge⸗ die Ausfage der
3 gewinnet, ob ie Wenun wird der⸗

„ 4 † 5
D aß zwar Denuneiat in mi d dr.
. 44 r er

allein voͤlli
oͤllig loßg
lig loßgeſproch
chen, ſondern ihr auch n
ach ihrem B
hrem Begeh⸗

ren ihre Sati
tisfacti
werden ſoll Stion an der D.
werden lollen; Alldiewei enunciantin z
Pintrt, de und Zuſan aber, hen genauer M ſuchen, verſtatte
luncel 4 3 . . .
hellers mit ihrer Tocht antin den derdaͤchtige nde, ſo viel g,
hter ſehr wohl gewuſt denß Umgang des
„denſelben
nicht al⸗
al⸗

lein g
geduldet, ſondern auch in d
der Hofnun
9, den jungen Men⸗

ſchen zu ei
3 . rat Ta:
Rnin ſen⸗ und eidih 6 rleiten, Anlaß da
dlgeegen meht derhindert ige Zuſammenkünfte, gegeben, und di
gleichwol aus einem un tiebene Unzucht n und befoͤrde
ſe⸗ wieder mit znem unbeſtsniaen und mnnrreen locht, D
ſeon deß aincg Lochte Secheler Beruntviliger hn Humeur
, daß ſie auch mit ant r geſchlage et, ihm die Thu
ch mil andern Manns . Per zuweilen les Thu⸗
ins⸗Perſonen ieber ge⸗
irern

2½. 2 U ng he „ 2*
2

tige Kin⸗
. de ⸗Zucht und
Rcke slaͤuft, am age ies a. Go h welche a
. eget; S . 2 1 4 SS
Anting eben vor Inquititiom n So haben wir eine Verfuͤhrung
mit einiger Strafe maͤßig gehalten ter dieſes Delictum
ung der Proc
eſſ-

Koſten angehalten,

Tn
L I
XV

2–

MEDITAT AD PANDECT.

Maritus, de ſtupro & adulterio uxoris tranſigens, leno &
olim fuit, & adbuc bodie eſt.

XVI.

Is tamen, qui ab alio ſtupratam ſciens ducit, vel, quam igna-
rus duxit, re comperta retinet, in crimen nullum inci-
dit, dummodo pretium vel lucrum hoc nomine
von accipiat.

uris Romani veteris tantus eſt in crimine lenocinii rigor,
ut hos quoque ille involvat, qui de adulterio vel ſtupro
gratis paciſcuntur, vel uxores, de commiſſo ab lis adulterio cer-
ti, in matrimonio retinent, L. 18. C. de T ransactionibus, L. 2.
&W 10. C. ad L. Juliam de Adulteriis. Hoc tamen novo jure
mutatum eſt, permiſſumque maritis, uxores, ſtupri vel adul-
terii convictas, retinere, quin & damnatas jam ac punitas
reducere, Auth. ſed novo jure, item: Sed hodie C. ad L. Ju-

liam de Adulteriis, Novella 134. cap. 10. verſ. Adulteram,

can. 7. & 8. cauſ. 32. qu. 1. Conſtit. Elect. Sax. 19. Part. 4.
Hic liberalior Carpzovius P. 4. C. 29. def. 2. Marito etiam
transactionem, quæ nempe ſecundum L. 38. C. de Trans-
actionibus dato aliquo, vel retento, vel promiſſo, initur,
permittit, potiſſimumque argumentum inde ſumit, quod
articulus Carolinus 122. & Conſtit. El. Sax. 29. P. 4. lenoci-
nii pœnam ſolum iis infligunt, qui in adulterium futurum
& perpetrandum conſentiunt, de præterito autem & perpe-
trato nihil dicunt. At enim vero transactioni iſti, qua Iu-
crum ex ſtupro & adulterio quæritur, naturalis turpitudo
ineſt, & imminuit exiſtimationem ſuam maritus, qui conju-

gem adulteram, quam gratis non retinuiſſet, pro pecunia re-
tinet.

—

HS
gin

con
On
icki
leell
en
Ui.
Dre
rat
ten
Hot

nigor⸗
tupro
ocel⸗
l. 1
10 ure
el 1dul.
Punitas
r.
Reran,
Part. 4
, eliam
Naut-
cürer,
, Jvol
4. jenoel⸗
futurun
perpe⸗
, qun n
torpiun
ii conr.

Neeunt 1.

tinet.

Sp. DLXXXVIII. DE LENOCINIO. 267

tinet. Deinde claræ ſunt leges 29. J. I. Q. 2. D. & 10. C.
ad L. Juliam de Adulteriis, transactionem prohibentes, quas
non ſuſtulerunt Juſtinianus, Auguſtinus, Carolus V. & Au-
guſtus Saxo in locis, a Carpzovio allegatis, retinuerunt er-
go: Nam quod ſublatum non eſt, cur ſtare Prohibeatur? Et

errat, ſi quis putat, ea delicta, quorum nulla in legibus Ca-

roli VY. & conſtitutionibus Saxonicis mentio fit, delicta ampli-
us non eſſe. Subſidiariæ ſunt hæ novæ leges, & ſupplent ſal-
tem antiquas, non tollunt. Recte igitur Serykius in Vſu mo-
derno, tit. de Transactionibus, §. 18. contradicit Carpzovio, Pœ-
namque marito, qui munere ab adultero oblato ſe Placari ſive-
rat, ne genialis thori vindicem ſe exhiberet, inflictam comme-
morat. Huc pertinet lis menſe Julio anni clo Io CCXXI. ad
ICtos Helmſtadienſes delata: Faber quidam lignarius uxorem
duxerat, ſed paulo poſt nuptias gravidam ex alio repererat, in
matrimonio tamen retinuerat. uo comperto, collegium,

cui adſeriptus erat, mulctat hominem, &, donec mulctam ex-

ſolvat, a conſortio excludit. Ille querelam ac magiſtratum de-
fert, qui, poſt peractam ab utraque parte probationem, colle-

gium, actori extortam mulctæ partem reſtituere, eumque in
8 C,

conſortium recipere jubet, & collegas ipſos carcere vel Pe-
cunia mulctat. Appellant hi, alque inprimis actori infami-
am, quam & nuptiis cum puella ab alio vitiata factis, & trans-
actione cum ſtupratore inita contraxiſſet, objiciunt. Verum
neutrum illis profuit. Nam nuptiæ cum ſcorto reſipiſcente

neminem infamem faeiunt, vide Martini Analelta Jorenſia,

tit. I. §. I. n. 44. Transactionem autem, quam utique im-
Probaſſemus, negarat actor, & rei, quod eis permiſſum fue-
rat, non probarant. Confirmavimus itaque priorem ſen-
tentiam ex his rationibus: Wenn gleich Klaͤger, wie er doch
nothduͤrftig gethan, nicht beſche niget haͤtte, daß er ſeine Frau,
LI 2 i⸗

2663 MEDITAT. AD PANDECI.

unwiſſend, wie ſolche bereits von einem andern geſchwaͤngert ge⸗
weſen, gehetzrathet, und ſie Anfangs, als er es erfahren, ver⸗
laſſen wollen, nachgehends aber auf Zureden anderer Leute, und
wegen ihrer guten Auffuͤhrung, behalten, ſo haben nichts deſto⸗
weniger beklagte Meiſtere daran unrecht gethan, daß ſie Klaͤgern
zu Erlegung 2 Thaler angehalten, milbeklagte Geſellen auch
ihn ungebuͤhrlich zu gleichmaͤßiger Abfindung, durch Ausſchlieſ⸗
ſung von den Quartal⸗Verſammlungen und von der Koͤnigl.
deſtinirten Arbeit, zwingen wollen. Denn die Handwercker
ſollen ihre Glieder in andern Dingen, als in ihren Statuten
enthalten, nicht ſtrafen, ſondern ſolche ſofort an die Obrigkeit
verweiſen, und deren Verordnung erwarten, indeſſen einande
nicht ſchmaͤhen, auftreiben, unredlich machen, noch das
Handwerk verbieten, auch keine Statuta ohne vorhergehende ob⸗
rlgkeltliche Durchſehung und Landes⸗herrliche Beſtaͤttigung ha⸗
ben. Nun koͤnnen Beklagte keine beſtaͤtigte Statuta auf⸗

weiſen, muͤſſen zugeſtehen, es ſey in den Statuten, welche ſite

haben, obgedachter Caſus nicht einmal ausdruͤcklich enthalten,
und wiſſen aus den gemeinen Rechten gar wohl, daß die
Heyrathung einer geſchwaͤcheten Perſon kein Delictum ſey,
noch einige infamiam nach ſich ziehe. Zwar wenden ſie zu
ihrer Entſchuldigung ein, Klaͤger habe, wegen Behaltung ſei⸗
ner Frau, von dem Stupratore ein Stück Geld erhalten,

dadurch ein ſtrafbares Lenocinium begangen, ſich mit den

Meiſtern deswegen, damit ſie ihn nicht bey der Obrigkeit
dieſerhalben anklagen moͤchten, verglichen, und den Geſel⸗
len Gelegenheit gegeben, daß ſie ſich zu einem gleichmaͤßigen
berechtiget zu ſeyn erachtet. Alldieweil aber Klaͤger, Geld
von dem Stupratore empfangen zu haben, nicht uͤberfuͤh⸗
ret iſt, und Beklagte, da ſie dieſen Punct bey der Ge⸗,

.

gen⸗Beſcheinigung nicht ausgefuͤhret, damit nicht weiter zu⸗

*

ho⸗

N
ver⸗
Und
eſto⸗
gern
uch

hlieſ⸗

igl.

ercker
tuten
gkeit
inder
d
RWh

„1 Me
S 9

ti gl⸗
Geſ⸗
thatteg⸗
dus de
n ſeh,
ſeA
len,
fit den
Ge

Sp. DLXXXVIII DE LENOCINIO. 265

hoͤren ſeynd, auch, da es ſich ja angebrachter maſſen verhielte, nicht
berechtiget geweſen, ihn dieſerwegen mit Uebergehung der Obrigkeit

wJder den klaren Buchſtaben der Policey⸗Ordnung zu beſtrafen,

oder, wie ſie es nennen wollen, dieſes vermeynten Delicti publici
halber mit ihm zu tranſigiren, viel weniger ihn durch Denegirun
der gemeinſchaftlichen Rechte dazu zu zwingen; So haben wir,

voriges Urthel zu beſtaͤtigen, es auch bey der darinnen geſetzten

Strafe zu laſſen, und Beklagte uͤberdis in die Unkoſten zu ver⸗

theilen, keinen Umgang nehmen koͤnnen.
XVII.
Parentum lenocinium mitigat pœnam liberorum.
ErpII.

Pater, cujus indulgentia ſtupro, inceſtui vel adulterio cauſam
dedit, nequit liberos propterea exberedate aut abdicare.

P'ter quidam familias fratris ſui filium, adultum juvenem,

in domum receperat, ac in eodem cubiculo, in quo fi-
lia, virgo nubilis, dormitabat, noctu jacere juſſerat. Ac-
cidit, quod ab initio facile provideri potuiſſet, ut conſobri-
ni hi alter in alterius lectum, ac tandem etiam in comple-
xum tranſirent ſubinde. Patefacto per puellæ graviditatem
crimine, depoſcuntur ambo ad pœnam, ac pater puellæ, ſe-
ro expergefactus, natam, quæ familiam inceſtu dehoneſtaſ-
ſet, domo expellit. Mittuntur acta menſe Julio anni clo-
IS CCXXVII. ad Ctos Helmſtadienſes, atque in horum
collegio primum de pœna reorum conſultatur. Et ſolent
ICti communiter hoc inceſtus genus exilio perpetuo, vel
ſaltem temporario, punire, teſte Bergero in Electis juris-
LI 3 Prur-

3

270 MEDITAT. AD PANDECT.

prudentiæ eriminalis, pag. 142. At nos primum minorem
delinquentium ætatem, ob quam judex pœnam, legibus et-
lam ſtatutam, temperare poteſt, L. 37. §. 1. de Minoribus miſe-
rabamur, deinde occaſionem delinquendi, quam illis parentis

ſtoliditas ac lectorum vicinitas dediflet, cogitabamus, parum-

que aberat, quin miſellos ab omni pœna abſolviſſemus. La-
pis profecto aut ſtipes ſit oportet, qui ætate fervens & ſolus

in eodem dormitorio cum puella, annis & forma florente, ja-
cens juveniliter non ardeat. Quod vero ad patrem attinebat,
detrectabat ille quidem, filiam domo expulſam recipere, ex-

heredationem ſibi in L. 19. C. de Inoficioſo teſtamento, & Mo-
vella 15. cap. 3. . II. ac ex eadem ratione etiam abdicationem,
arg. V. 1 32. pr. de erborum obligat. permitti ratus. Verum,
utut patri facultatem liberos inceſtuoſos alimentis civilibus
privandi, naturalia enim, ſine quibus vita ſuſtentari nequit,
iisdem denegari non debent, concedamus, iſta tamen patris

conniventis, quæ a lenocinio parum diſtabat, & aditum ince-

ſtui patefecerat, indignum illum legis beneficio faciebat. Ita-
que ſic reſponſum fuit: Hat Suſanna Eliſabeth Hennin aus⸗
geſaget, daß ſie im Auguſt 1725½. mit dem Mit⸗Inquiſien, als
ihres Vaters Bruders Sohne, ſich fleiſchlich vermiſchet, und ron
ſelbigem geſchwaͤngert worden. Was nun die Strafe anbetrift, ſo

ſetzen die Rechts⸗Lehrer auf den in gradu fecundo lineæ æqualis

begangenen inceſtum gemeiniglich die zeitige Landes⸗ Verwel⸗
ſung. Allein es kommt den Delinquenten ihre groſſe Jugend,
indem ſie zu der Zeit des begangenen Delicti ohngeſehr 17. Jahr

alt geweſen, ingleichen die ihnen durch der Stupratæ VBater,

welcher ſie gantz unvernuͤnftig ſo nahe beyſammen ſchlafen laſ⸗
ſen, gegebene Gelegenheit zu ſtatten. Dieſemnach werden bey⸗

derſeits, jeder 8. Tage, im Gefaͤngtiſſe mit Waſſer und Brod

geſpeiſet, oder um 5. Thaler beſtrafet, anbey zu Erſtattung der
auf

SP. DLXXXVIII. DE. LENOCINIO 271

en auf dieſen Proceſſ gegangenen Unkoſten zu gleichen Theilen ange⸗
etr. halten. Naͤchſtdem wird der Inquiſitin Vater ſein unvernuͤnftiges
iſe. BVerfahren ernſtlich verwieſen, auch die Tochter wieder zu ſich zu
RESS nehmen, und gleich ſeinen andern Kindern zu halten, auferleget.
In- D
La. XIX.
Parentes, Zui liberos, in ſtuprum vel adulterium lapſos, pœ-
“M HZ næ publicæ Iubtrabere laborant, ac fagam eorum inſtru-
er. ant, in delictum ac pœnam non incidunt.
(are⸗ crimen lenocinii late nimis, ac ad eos quoque paren-
tum, tes extendas, qui, poſtquam ſtuprum, a liberis ſuis com-
dus miſſum, reſciſcunt, id occultare modis omnibus laborant, li-
equin beros, quos magiſtratus ad publicam pœnam quærit, in extra-
PAtrs nea loca ablegant, & fugam quoque eorum inſtruunt. Nul-
mee. lum hi prorſus crimen committunt. Ignoſcendum quippe
ltr. eſt patri, ignominiam, quæ ex ſupplicio liberorum in ipſum
n crs⸗ redundat, avertere annitenti. Certe jura noſtra Parentes ad
n teſtimonium contra liberos ferendum nec invitos cogunt,
1) nec volentes admittunt, L. 6. C. de Teſtibus. Atque hinc
iſt & ex L. 2. de Receptatoribus colligunt interpretes, pa-
Zddls rentibus hoc, quod liberos delinquentes receptent & oc-
COtai⸗ cultent, impune eſſe. Quin ſecundum Cailium de Pa-
gugd, ce publica, lib. 2. cap. 10. . 19. Parentes liberos banni-
17. ht tos recipientes poenis haud ſubjacent. Quapropter,
Vater/ quum pater filiam, a famulo ſuo ſtupratam, judici re-
ſen loß quirenti non exhibuiſſet, ac fugitivam juviſſet . de pœna
den ken ejus a judice conſultus menſe Decembri anni clo Lo-
d Bd CCXXXV. reſpondi: Es wird Anna Bernauerin, daſer⸗

ttung N

2 74 MEDITAT. AD PANDECT.

ne ſie zuruͤcke kommt, uͤber die ihr beygemeſſene Hurerey ſum

mariſch vernommen, hingegen wider ihre Eltern, da einem durch
die Schwaͤngerung ſener Tochter, von einem geringen Kerl, ge⸗
kraͤncktem Vater nicht zu veruͤblen iſt, daß er, zu Verhuͤtung
groͤſſerer Schande, die Tochter an einem andern Ort verſchicke,

nichts vorgenommen.
XX.

Magiſtratuum, Iupanaria in ſuis eivitatibus non exſtirpan-

zium, indulgentia excuſatur.
upanarla Amſtelodami, Londini &⁊ Venetiis tolerari, atque

inde aliquid ærario & reditibus Publicis accedere, cer-

tum eſt, ipſeque præſens in his urbibus vidi & audivi. Sed
num id etiam Romæ fit? Ajunt peregrinatores tantum non
omnes. Jam ante duo ſæcula H. C. Agrippa de Incertitudine
vanitate ſcientiarum, cap. 64. p. 135. Malti inquit, m magiſtra-
zus in civitatibus ſuis lupanaria conſtruunt foventque, nonni-
il eæ meretricio quæſtu etiam ærario ſuo accumulantei emolu-
menti; quod quidem in Italia non rarum eſt, ubi etiam KRomana
ſcoria in ſingulas hebdomadas Julium pendent Pontifici, qui cen-

Jſus annuus nonnunquam viginti millia Ducatos excedit, adeoque

eccleſiæ procerum id munus eſt, ut una cum eceleſiarum proventi-
us etiam lenociniorum numerent mercedem. Sic enim ego illos
Jupputantes aliquando audivi: Habet, inquientes, ille duo be-
neficin, unum curatum aureorum viginti, alterum prioratum du-
catorum quadraginta, & tres putanas in burdello, quæ reddunt
Jingulis bebdomadibus Julios viginti. Atque tamen Labatus
in Tomo III. des Z'oyages en Eſpagne & en Italie, cap. 3. p. 207.

eos qui, Pontificem maximum a meretricibus tributum ex-

igere, atque pro eo illis infame artis ſuæ exercitium permit-
tere, perhibeant, atrociſſime calumniari, dicit. Sed, ſi La-
bati verba recte infſpicis, toram ejus diſputationem meram lo-

2= go.

Dr

u
Vit

un.
nch
tung
icke,

pan⸗

atque
, eel⸗
dell
vo
ſfudine
molu-
voab
gi lelt.
adenſt.
houßf.
, hol.

aldult
Labatus
.5. 207.
tum er.
perni⸗
, Alr.
neram
o.

SP. DLXXXIII. DE LENOCINIO. 273

gomachiam eſſe, animedvertes. Negat, Romæ lupanaria per-
mitti, negat, tributum ex illis fiſco inferri; fatetur tamen,
eadem ibi tolerari, fatetur etiam, ſacrum ærarium mulda,
quæ meretricibus irrogatur, augeri. Cur ergo in verbis dif-
ficiles ſumus, qui in re convenimus? Interim non improbo
prudentiam Labati, circumſpectius loquentis ac verba in fa-
ctum temperantis; ſed ipſe eam imitabor, dicamque inge-
nue, me hac in parte nec Pontificis Maximi, nec aliorum
magiſtratuum indulgentiam damnare. Prohibent illi publi-
cis legibus fornicationis crimen, interdicunt lupanaria, mul-
ctam his, qui contraveniunt, minantur, exigunt etiam, & ,
ſi ſic nihil proficiunt, adquieſcunt tandem. Sed ais, cur atro-
ciores pœnas non ſanciunt; cur proſtibula & lenones lenas-

que non vel ad mortem damnant, vel in exilium ejiciunt;

cur turpes iſtas ædes non inflammant, vel exſcindunt, ſoloque
*& quant? Ad quod antequam reſpondeo, quæram ego viciſ-
fim: cur popinas, in quibus tot quotidie maleficia atrantur,
non exſcindimus, cur chartas luſorias non comburimus, cur
talos non abolemus, cur immania illa vitra & calices non con-
fringimus, cur mercatores inſtrumenta luxuriæ vendentes
non relegamus, cur nocturnas compotationes ferimus, aut
ſaltem mulcta ſat modica contenti ſumus? Scilicet quia vi-
tiis iſtis radicitus exſtirpandis impares ſumus, & quia major
ſeveritas plus nocitura eſt reipublicæ, quam profutura. Vi-
dimus ejus rei nuper funeſtiſſimum exemplum. Occiſus fue-
rat Amſtelodami patricius juvenis in lupanari. Clauſa pro-
Pferea per totum Belgium ſunt lupanaria. Subſtituerunt in
eorum lIocum ingenioſi Belgæ ſtupra honeſtarum virginum,
adulteria matronarum, &, quod dicere horreo, Pæderaſtian,
quam nuc usque ſolo nomine cognitam habebant. Inunda-
vit ea tunc Belgium & exſpatiata quoque inde eſt in Germa-
Tuam. IX. Mm niam,

2% MEDTTAT. AD PANDECT.

niam, uttribunalia cognitione hujus nefandi criminis per ali-

quot annos perſonarent. Narrabo rem ve rbis Je la Motraye

tom. II. des Voyages, caß. 23. P. 481: Ler Muſickehuiſen étoient
defendues, depuis que le fils d'un Magiſtrat avoit été tus par
un Matelot, d qui il diſputoit je chosx a' une des Nimphes, qui
Sy aſſembloient pour etaler leurs ottraitt. O elques perſonnes 4
Amſterdam trouvoient, qu'on devoit 'en étre tenu d la puni-

tion du meurtrier, & d condamner ou obliger les maitres ou

maitreſſes de ces maiſons d entretenir d leurs dépens des Gar-
des aux portes pour prévenir & empécher le bruit & les
querelles; ayant remarqué, qdue depitis, qu'on avoit defen-
du ces aſſemblées, le libertinage &α les desordres êtoient in-
comparablement plus grands & plus ſcaundaleux, en ce qu'au
lieu de deux ou zrois de ces maiſons publiques dans un quar-
zier reculé, oà on ne faiſoit que boire, chanter, danſer, &α
on l'on pouvoit bien à la vérité chotſir & emmener avec ſoi
gelgae, Wur Jes filles de oye, qui 5d trouvoient, ou leur don-
ner rendez- vous, ſi on vouloit faire plus, ilg en avoit des cen-
taines de particulieres, on l'on faiſoit les dernieres débauchef.
Qu'outre cela, & ce qu'on avoit d peine remarqué aupara-
vant, on étoit abordé jusques dans les rues par des fem mes
debauehbées; && ce qui étoit cncore bien pis & plus abomi-
nable, c'eſt que le vice, gui fit meizre par Pasquin d la bou-
che des jeunes gens le Laudgate pueri Dominum, ſur ce qu'un
Pape avoit banni les Courtiſanes de la Ville de Rome, c'eſt
jue ce vice, dis-je, ou cette brutale paſſton, qui fait chercher
Jes plaifirs infames & defendus hors des vo es de la nature,
commencoit à ſe gliſſer entré les Matelots des Vaiſſzaux des In-
des; outre que d'bonnétes femmes avoient été
quelques uns. =ð

8

PECI-

attagquées par

—
rche
ient
per
gui
es
uni-
88 e
G&
Gefen.
it iu-
uian
ual⸗
er, 6
hel
burdor
aet bei⸗
ihanebe.
uhni⸗
fiung
Dla .
ce 1 1 4
donne,
. er ler
u ,
4 1 Ir.

Sp. DLXXXIN. DE SODOMIA. 275

SPECIMENDLXXXIX.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIE. XrIIr. TR r-r.
DE

s O D O MI A.
Sodomiæ ſynonymia, bomonymia α Jeſeriptio inveſtigetur.

odomia, quam Juſtinianus in §. 4. de Publicis judiciis ne-
S fandam libidinem vocat, ab Ant. Maithai de Crimini-
bus, lib. 48. tit. 3. n. 8. ſatis adpoſite monſtroſa Venus
appellatur, ac definitur, quæ vel virum vel feminam menti-
tur. Ego Sodomiam clarius ex L. 31. C. ad L. Juliam de
Adulteriis deſcribo, qua Venus mutatur in alteram formam,
ſeu actum, quo libido alia, quam qua natura monſtrat, via
expletur. Vocem hanc Sodomiæ æquivocam ſeu homo-
nymicam eſſe, huc usque ignoraveram, ſed unam ejus ac
ſimplicem ſignificationem, credideram. At nuper, aliam
quoque ejus, præter vulgarem, ſignificationem eſſe, ex actis
intellexi. Detulerat quis in judicio reum, addideratque in
libello, reum hunc commiſſo crimine, ſodomitæ more, et-
iam gloriatum eſſe: Er habe eines und des andern Verbre⸗
chens, gleich einem Sodomiten, vermeſſentlich ſich beruͤhmet.
Finita cauſa, reus delatorem, quod is ſibi horrendum ſo-
domiæ crimen objeciſſet, injuriarum reconvenit. Mittun-

tur adta ad ICtos Lipſienſes, qui reconventum damnant.

Conqueritur damnatus de iniquitate ſententiæ, ſeque vo-
cem ſodomitæ non in ea, qua vulgo accipitur, ſignificatio-
ne poſuiſſe, ſed ex Eſaiæ III. 9. hauſiſſe, contendit. At
Mi z INLrCti

276 NIELDIFAT. AD PANDECT.

ICti Vitembergenſes ſenten iam Lipſienſem menſe Novem-
bri anni clo Io CCXXXIII. hunc in modum conürmarunt:
Daß Ehriſtian, weil er in der Denunciation das Wort: So⸗
domite; Friedrichen wehe zu thun, in einem nicht gewoͤhnlichen
Verſtande gebrauchet, in ſeiner Defenſion etwas, ſo ihm zu
ſtatten kommen moͤchte, nicht angefuͤhret, de owegen es ſowol
bey der erkannten Abbitte und Ehren⸗Erklaͤrung, als den geſetz⸗
ten 5. Thalern Strafe, und Abſtattung der Unkoſten, zu laſſen,
er auch die fernerweit verurſachte Unkoſten zu bezahlen ſchuldig.
II.

Sodomitarum erimen cum gloriatione & impudentia fuit
conjunctum.

III.
Simile exemplum ex recentioribus biſtoriis memoratur.

E' iſto, quem modo memoravi, Eſaiæ III, 9. loco, non
quidem novum genus delicti exſculpendum eſt, ſed id
ſaltem obſervamus, cives Sodomæ per hoc maxime atroci-
tatem ſceleris ſui auxiſſe, ac divinam ultionem provocaſſe,
quod impudentiam adjunxerint maleficio, palam & cum glo-
riatione ac pompa delinquendo. Tantæ improbiratis ex-
emplum Germania noſtra forte nunquam, ſed Gallia majo-

rum noſtrorum ætate vidit. Teſtatur hoc Tunaquil Faber,

epiſt. dedicat. in Anaereont: Quéd, inquiens, patrum noſtro-
rum memoria in copiis auxiliaribus vidit Gallia“
Serica quum dominam ducebant vincla capellam,
Cui nitidum cornu multo radiabat ab auro
Et ſegmentatis ſplendebant tempora vittis.
Illa roſa & myrto ſertisque recentibus ibat.
Altum vinca caput, dilecte conſcia formæ.
Con-⸗-

1

I⸗
int!
So⸗
chen
wol
ſet⸗
aſen⸗
dig.

fu

tur.

c0, 001
ſed id
Itroci⸗
vocaſe,
n glo⸗
tis e⸗
4 mado⸗
Fohen

n nofte. .

Nin,

n.

SP. DLXANXIXN. DE SCODOMLA. 2772

Corfirmant hoc auétor des Memoires d'Artägnan, rom 3. pag.
456e LV'biſtoire de France nous rapporte, Aue le Dur de Ne-
vers, paſfant d'Italie en France, pour venir au ſecour du
Rot, dont la Maifon de Guiſe tächoit d'envabir la Couronne,
ſous prétexte de KReligion, 9 amena aet lui deux milie Cbe-
vrer couvertes de caparaçons de velours vert, avec de gros ga-
lons d'or. Elle ne nous laiſſe pas en méme tems lien de douter,
a quel uſage ſervoient ces Ctevres, puisqu'elle nous dit, u'-
antant, qu'ily avoiz d'Olkicieri, &'etoient autant de Maitreſſes
pour eux, & pour lui; & Theodorus Beza biſtor. eccleſiaſt.
l. 1II. pag. 230. ad ann. 1562.

IV.
Confeſio ſodomitæ ſine corpore delicti ad ultimum ſupplicium
irrogandum non ſaßicit.
V.
Corpus delicti ſemiplenam probationem deſiderat.
VI.
Suficit ergo unus teſtis omni exceptione major, ſußtciunt
etiam duo teſtes non omni exceptione majores.
VII.
Teſtie viginti annis minor non ſufpeit, ſed, etſi confeſſio rei
accedat, ſaltem fuſtium ictui locum facit. .
ubia circa corpus delicti, uti in plerisque delictis, ita
D quoque in ſodomia, reos meritiſſimis ſæpe Pœnis exi-
munt. Et profedto corpus delicti nullibi fere difficilius,
quam in ſodomia cum animali commiſſa, inveſtigatur. So-
la utique confeſſio rei non ſ. ficit, quemadmodum in Spe-
cimine DLXI. de Corpore delicti, medq. I. 2. 3. dictum, ſed re-
quiruntur prœterea, ut Carpzovius in Quaſt. erim. 76. . 52.
Mm 32 ait,

278 MEDITAT. AD PANDECT.

ait, indicia ac præſumtiones, quæ quousque ſufficiant, & il-

le, & Berger. in Juriiprud. crim. pag. 143. judicis arbitrio
relinquunt. Nec ego certius quid conſtituere poſſum. Id

ſaltem dico, conjecturas iſtas & indicia tantum ponderis ha-
P

bere debere, ut ſemiplenæ probationi æquipolleant. Quod-
ſi deinde ad hanc confeſſio rei in judicio accedat, crimen
plene probatum cenſetur. Verum, ſi huic ſemiplenæ pro-
bationi quid deeſt, etſi confeſſio acceſſerit, reus ſaltem ex-
tra ordinem punitur. Rem exemplo illuſtrabo: Juraverat
teſtis, ſe reum cum equa ſe commiſcentem vidiſſe. Reus
ipſe crimen fatebatur, nec teſti quidquam objiciehat. At
JCti Vitembergenſes., teſtem 20. annis minorem eſſe, qua-
lis in teſtimonium rei capitalis ſecundum L. 20. de Teſtibus
citari non debet, animadvertens, ictum fuſtium decreve-
runt, equam quoque domino reddi juſſerunt, apud Berge-
rum Part. II. reſponſo 144. Contra iidem apud eundem in
Parte II. Supplem. Jurispr. eriminal. Obſerv. 158. pag. 425.
duos teſtes non omni exceptione majores ad corpus deli-

&ti conſtituendum ſufficere, reſponderunt. Vide articulos
Carolinos 23. & 30.

VIII.
V ignis ſupplicium irrogari poſit, ſodomia perfelta fuerit,
oportet.
IX.
Quodſi ſeminis immiſo non acceſit, parcitur & bomini .*
bruto, atque homo ex plerorumque ſententia fuſtibus cæ-
Jus in perpetuum relegatur.

X.
Alii tamen non ſine ratione gladium ſulſtituunt.
Pro

itrio
n. N
s he-.
wocd.
imen
Pto⸗
yeret
Reus
t. At
qua-
ſibus
Cteve-
pdem 10
. 44,.
ns geli⸗
, rtienlos

ſuerit

mini 6
41

unt.
Pto

Pr illuſtrandis his theſibus adjici lam reſponſum, no

SF. DLXXNIN. DE SODOMIA. 22

1 2 ne

ICtorum Helmſtadienſium menſe Octobri anni
CCXXIV. exaratum: Iſt Ludolph Gahje durch 3

clo lo-

fuͤhret, auch ge geſtaͤndig, daß er mit einem Pferde iasuen t getrie⸗

ben, wobey er denn zu ſeiner Entſchuldigung anſuͤhret, daß er das
gotiloſe Werck nicht gantz vollbracht, ſondern derinnen verſtoͤret
worden. Nun haͤlt zwar Dambouderus in Praxi rerum cri-
721 inalium, cap. 98. Gg. I8. &£— 17. daß fuͤr, die ſeg ſehr groß e deli-
Ktum muͤſſe, wenn gleich die Conlummiation nicht erfelget or⸗
dentlich geſtrafet werden. Wenigſtens gewinnet es das Anſehen,
es ſey Inquiſit daruͤber, ob er nicht das Werck wuͤrck ich voll⸗
bracht, peinlich zu befragen. Alldieweil aber den Rechten nach auch
in groben und der Todes⸗Strafe ſonſt unterworfenen delictis car-

nis dieſe Straſe alsdenn, wenn die That nicht vollſtrecket, abgehet/,

L. I. §. 2. de Extraordinariis eriminibus, un nd ee dieſe Rechts⸗
Regul von Carpzovio Quæſt, erim. 76 n. 56. ſqg. und Pergero in
Electis Jurispr, erim p. 144. auch auf die Sodsmie erſtrecket wird,
hiernaͤch i Inquiſit darunter, daß das Werck nicht vollbracht wor⸗
den, die Ausſage der beyden Perſonen, welche ihn darbey ange⸗
troffen, vor ſich hat, wobey auch dieſer Umſtand, daß die Stu⸗
te traͤchtig geweſen, und kurtz darauf ein Fuͤllen geworfen, nicht
aufſer Augen zu ſetzen; So wird Ludolph Gahje mit der Todes⸗
Strafe verſchonet, jedoch, nach aegerchwornen Urpfeden, mit Stau⸗
den, Schlaͤgen auf ewig erwieſen. Das Pferd hingegen wird, nach
d der Lehre Carp⸗ ovii loc. aclliegat. num. 62. ſeinen a Eigenthums⸗Herrn
wieder zugeſtellet. Mihi tamen, ne quid diſſimulem, media ſen-
tentia, ut ſcilicet ignis pœna quidem remittatur, ſed in ejus
tamen locum gladius ſubſtituatur, melior videtur. Eandem
Brunnemannus in Comment. in E. I. de Extraord. erim. . 3
amplectitur, atque ſic a ICtis Francofurtenſibus judicatum
teſtatur. Certe hi, qui inltemn fuſtium ictum decernunt, ni
mi

280 MEDITAT. AD PANDECT.

mis longe a lege, quæ ſodomitas ad ignem damnat, rece-
dunt. Verum Carpzovii & plerorumque ex ejus parte ſtan-
tium interpretum auctoritas tunc Ctos Helmſtadienſes mmo-
Vit, ut adeo mirer, Areſſum, qui mecurn tunc in illo colle-
gio ſedebat, in Comment. ad articulum Carolinum 116. §. 3.
n. 3. dicere, gladii pœnam ab ordine tunc noſtro decretam

fuiſſe.

XI.

Projectio ſeminis, quæ & peccatum onaniticum, mollities

maſtupratio appellatur, non ſolum a 7 Ctis, ſed & a Tbeo-
logis, Medieis, Philoſophit, Poetis & Literato-
. ribus exrplicatur & tractatur. .
XII.
In hoc delicdtum alii nullam pœnam, alii ultimum ſupplicium,
conſtituunt.
XIII.
Communiter relegatio decernitur.
XIV.
Sed & bæc tamen aliquando exaſperatur.
Lneiim mihi erit, de peccato onanitico quid ſeri-
bere, quod non ſit ſcriptum ab aliis. Nullum fe-
re eſt eruditorum genus, quod hujus argumenti explica-
tionem ad ſe non trahat. Et faciunt id etiam jure quo-
dam ſuo. Theologi certe nequeunt id filentio præteri-
re, dum vel in Geneſeos XXVIII. 9. qui locus præci-
pua hujus doctrinæ ſedes eſt, vel in 1. ad Corintb. Vl,
9. ubi vox uaXaseh molles, de maſtupratoribus explicatur,
commentantur, vel caſus conſcientiæ proponunt. Philo-
ſophi, quibus propter theologiam naturalem proximus eſt
a theologis locus, hoc etiam argumentum ex theologia na-
turali tractare debent, maxime, poſtquam aliqui ex prin-

CcI-

ſcium,

id Kei⸗
Uun k.
ler.
ne lo.
Feren
1s Pter⸗
ub. Vh
licalin
Phloo-
imus
logia .
ei Pe.
.

tbhpologia, lib. 7. epigr. 80. item

SP. prxxNIN. DE SODOMIA. 251

cipibus eorum, Diogenes Cynicus apud Diogenem Laërti-
um, lih. 6. z. 69. Dionem Chryſoſkomum, Orat. 6. Athencæ-
um, lib. 4. cap. 15. Piutarehum, de Stoicorum rebugnant. p.
1044. Galenum, de Locis affeckis, Iib. 6. & Agathiam in An-
Zeno apud Sertum Empyri-
cum, Pyrrbon epot. lib. 3. cab. 24. maſtuprationem proba-
runt laudaruntque tamquam optimum exſtinguendæ libidi-
nis remedium, quod natura etiam animalia, inprimis piſces,

docuerit. Porro medici, Zachias lib. 6. tzif. I. qu. 4. Z. 12.
Sobhurichius Spermatol. c. y. §. 17. Valentini in NWovellis med.

legal. P. 2. Caſ. 9. Rejes Camp. elyſ. jueund. quæſt. Qul. 46.
Amatus Luſitanus Cent. 2. curat. 47. & Alberti in Juris-
prud. medica, tom. I. P. prior. cap. z. §. 22. rectiſſime hanc
quæſtionem: An licitum ſit, vel pro ſanitate tuenda, vel
pro lIibidine lenienda, ſeminis arbitrariam proritationem aut
pollutionem voluntariam cauſari, & an medicus ſalva con-
ſcientia idem commendare & permittere poſſt“ proponunt,
&, ſiquidem pii ſunt, negant. Ex Poëtis Agathias in An-
thologia, lib. 7. pag. 466. Juvenalis Sazyra VI. verſ. 236. &
Martialis lib. 11I. epigr. 105 & lib. I4. epigr. 203. hujus crimi-
nis mentionem faciunt, inprimis tamen Martialis lib. 9. epi-
gr. 42. turpitudinem ejus & impietatem egregie ob oculos
ponit, ut mirer, Vincentium Colleſſum J ι. qui Martialem
ad aſuim Delphini edidit, hoc epigramma tanquam obſeœ-
num & bonis moribus contrarium damnaſſe & omiſiſſe.
Nos id pudicum ac probum rati ſubjicimus hic, ut lector
noſtram cum Colleſſo litem facilius judicare poſſit:

Pontice, quod uunquam futuis, ſed pellice leva
Uteris, & Veneri ſervit amica manus.
Hoc nibil eſſe putas? Scelus eſt, mihi erede, ſed ingens,
Quantum vix animo concipis ipſe tuo.
Nempe ſemel futuit, generaret Horatius ut tret⸗
Mars ſemel, ur geminos Ilia caſta daret.

Zom. IX. Nn Ounia

28 2 MEDITAT. AD PANDECT.

Omnia perdiderat, ſi maſturbatus uterque
Mandaſſet manibus gaudia fœda ſuis.
Ipſam erede tibi naturam dicere rerum:
Mud, gquod digitis, Pontice, perdis, homo eſt.
Gallorum Juvenalis, Boileau Deſpreaux, in Satyra elegantiſſi-
