Beyeri admittas, nemo erit tam inſipiens, qui pacem dome-
ſticam turbaturus hac cautione non utatur, ut tranquillo vul-
tu ædes ejus, a quo laceſſitum ſe putat, intret, eundem etiam
ſalutet ac blande de cauſa, ob quam hoc illudve dixerit,
aut

reuſat;

.

19. Vio-
Os ho-
dabitanti⸗
bhoc de.
uu i tri.
eriogat⸗
1 fertur,
ihn zu be
lurie efian
nirine ie-
4 ilgitt,
magnui ni⸗
Gat a;. 19.
n aly viel⸗
ken darum
tota 'e
Nepo
laclle i
jorim ſuan
0 doRrinen
acemm docne⸗
Anquil
undem HMZ
ae Civer,
I

aut fecerit, int .
zur, in rn ete, reſponſionem vero, Guxeunaqd
lentis factis angen, deinde wato, er beribus vel aliis i.
Edibus i Vero, in Jus voc 3 „*⅓
Cto, aed ontigerin, 4 rEtexät, dc leruin ccihons mn. ik
curitate dame e 5 dediſſe dicat. Et ſic actum el de ſa⸗
Præſtat itaque ad Ziti malitiis hominum aperté indul e ſe-
etiam pacis am fionean lam Rayor expungi, at Kerne⸗
rixa in ædibus ipſi ort Wiolarotibus adnumerari, gui Vel S
de ex intervallo in rlez ini adhibent, vel offenſi ante 6 15
dam compellationem “ inimici ingredluntur, ac poſi Dlan-
vim facere incipiunt äsl rixari, Verberd ⸗
gate wider die Selb andem Auguſti regis in d räare,
elbſt⸗Rache mentem fuiſſe, ex 5§ aor-
J. 8⸗ Q 10.

atque his inprimis verbi
er bis: W .
bar vorhergeh rbis: Wenn er gleich durch ittel⸗
baln dergehende Jmjurien oder andere Beleide H
nlaſſet und gereitzet worden: item: Wenn der ,
. 1 der Hauß⸗

Friede dadurch zugleich gebrochen; colligo. At ſi
. que ſic

reſponderunt: Diewei
Dieweil auch derjenige, w
gebenen Anlaß in des andern Wohnung aher, umd ſich de⸗
Gehet, ich da⸗

ſelbſt raͤchet, einen .
ſelbſt raͤchet, einen Haus⸗Friedens⸗Bruch begehet, ſo gehoͤ
. oret

enge a i erdindee zu den Ober⸗ Gericht
mit 3. kaͤgiger 2 hen Tage mit Gefaͤngniß, oder vor “ And
neckerin 6 Thaier eit, oder um 2. Nſch. beſtraft, anben der Eie⸗
rihe . Thaler 6. . t z/, a⸗
zu bezahlen angehalten. Gr. ingleichen alle Cerichts⸗Koſten

MEDITAT. AD PANDECT.

C O „ O& T L A& 1 A.
1. Pax domeſtica jam tum in principio ſæculi XI. ſub Hen-
rico II. Imperatore jus univerſale & antiquum apud
Germanos fuit. Ita enim Ditmarus, epiſcopus Mer-
ſeburgenſis, ſeriptor quidem, ſi ſtylum ſpectes, ru-
dis & obſcurus, ſed cujus opus Andreas Prunnerus
unicum ſui ævi theſaurum, quemque Leibnitius in In-
zroductione in Collettionem ſeriptorum Brunſvicenfium,
num. XXIX. eorum, quæ ſcripfſit, peritiſfſimum, ſine
quo Germanica & certe Saxonica pleraque ignoremus,
vocat, in libro VII. Chronici apud Leibnitium, tomo
I. Seriptorum Prunſvicenfium, pag. 402 ſeribit: Quum
Pruno a Milone inimico ejus in domo propriæ, ubi omni-
bus pax babenda eſt, ecidreiur, idque ab omnibus indi-
genis Imperatori lIugubriter intimaretur, multum voga-
zus, ut ſuorum more anteceſſorum tam ſceleratis bomini-
us prædium cum incolatu probiberet, idque ſacramentis
Firmare ex ſua parte juſſiſſet, elevatis manibus, omnipoten-
zi Deo & cunctis præſentibus illud ſe, quamdiu viveret,
impleturum promiſit. ides, Imperatores, qui ante
Henricum II. regnarunt, jam tum pacis domeſticæ vio-
latores exilio mulctaſſe, atque Henricum II. hanc pœ-
nam etiam jurejurando firmaſſe.
2. Beyerus de Violatione ſecuritatis domeſticæ S. ult. ait, ho-
mines de plebe pacem domeſticam rarius violare. Ego
contra, nullos pacem domeſticam frequentius, quam
ruſticos ac de fæce plebis cives, nec non gregaries
milites, violare, experientia edoctus adfirmo. Nullus
fere menlis eſt, in quo non aliquot viliſſimorum ho-
minum rixæ, cum violatione pacis domeſticæ con-
junctæ, ex præfecturis Saxonicis a me deferantur. Iſta

quoque exempla, quæ ipſe Beyerus ex Colero Deciſ.

155. n. 24. 25. Cebazente P. 4. C. 13. def. 4. commemo-
rat, omnia de plbe ſunt. Id tamen fateor, nobiles,

ſi pacem d'meſticam violant, majore adparatu hoc fa-
cere, ac plerumque arma adhibere. .

SP. DXCI. GOD LOC. VIM PVBL. NON FACIAT. 40 3
SPECIMEN DXCII.

t MEDITATIONVM AD PANDECTAS
8 Mer. AD LIB. XLVIII. T1T. VI.

„ QCQQVO LOCVS VIM PVBLICAM
e NON FACIAT.
I.

, Ane
ms
R Fis in via publica, per petulantiam aut rixam commiſßſa; *.
un non eſt publica, ſed privata.
nml.
iui. . II.
n ner. NWee is, gui in tali rixæa ſubita adverſario aliquid de veſtimen-
. ia tis aliisve rebus excutit, detrabit, ſecumque aſportat, in
muimt. crimen rapinæ incidit.
iu ivete . . 1. W . .
cui ent hoſſe vim publicam in loco privato committi, ex capite
ſtcx vio⸗ antecedente de violatione ſecuritatis domeſticæ apparet.
hanc poe- Nunc viciſſim, vim privatam aliquando in loco publi-
co exerceri, oſtendemus. In volumine II. der Thomaſiſchen
t. ait ho- Gedancken und Erinnerungen uͤber allerhand auserleſene
lere Ho Juriſtiſche Haͤndel memorabilis inprimis eſt obſervatio II.
, dunc quæ Unterſcheid zwiſchen der vi publica, oder Straſſen⸗
erehn Raub, und ſonſt andern liederlichen Haͤndeln auf der
rum be⸗ SFtraſſe inſcribitur. Sunt ſcilicet, qui, quidquid petulan-
Kce ⸗ ter & improbe in via publica fit, quod violentiæ ſpe-
Autur. I ciem habere videtur, ad legem Juliam de vi publica re-
plero D ferunt, adpellatione viæ publicæ ſine dubio inducti. Ve-
commemnd- rum his optime reſpondet T homaſius pag. 83: Ob ſchon die⸗ .
e, nodlle, ſe Stre tigkeit auf oͤffentlichem Wege vorgegangen, ſo iſt
atu hoe tr doch ex communibus juris principis bekant, daß der Ort

S p

384 MEDITAT. AD PANDECT.
alleine ad vim publicam nicht genug ſey; maſſen zum oͤftern
dergleichen Streitigkeiten auf ffentlichen Wegen, ſonder⸗

lich zwiſchen vilibus perſonis, vorgehen, die man, wenn es
9 7

hoch koͤmmt, pro injuria privata, 3u halten und zu beſtraf⸗
fen pfleget. Equidem locus publicus injuriam atrocem fa-
eit, §. 9. I. de injuriis, at, quod idem vim quoque publicam
ſemper faciat, lex nulla exſtat. Ergo ſi quæ vis per petu-
lantiam aut rixam ſubitam in via committitur, ea publica
non erit. Nec ſpolia, quæ in tali ſubita rixa adverſario
forſan detrahuntur, ac domum adſportantur, crimen ra-
pinæ efficiunt, ut ſatis ex L. 28. §. 10. de Penis apparet, &
clarius adhuc ex articulo Carolino 126. qui einen boßhafti⸗
gen Rauber, hoc eſt, rapinam animo deliberato factam,
deſiderat. Ferebatur ad [Ctos Vitembergenſes menſe Ju-
lio anni clo Io CCXXXV. ſpecies Thomaſianæ illi fimillima.
Vir quidam puellæ & juveni, veteribus inimicis ſuis, in iti-

nere publico obviam fit, ac cum iis rixari incipit, quin &

eosdem baculo percutit vulneratque. In hac pugna puel-

lIæ onus, quod dorſo portabat, ſed in quo res exigui pre-

tii erant;, excidit. Id verberator ille tollit ſecumque aſpor-
tat. Vocatur itaque in jus, & de vi publica ac rapina ac-
cuſatur. Verum Cti nec inquiſitione ſolemni opus eſſe
crediderunt, ſed reum ex lege Aquilia & ex capite injuria-
rum, nec non propter vim privatam, condemnarunt: Die⸗
weil Denunciat die ihm beygemeſſene hauptſaͤchlichſte Verbrechen,
inſonderheis die Wege⸗Lagerung und den Straſſen⸗Raub, ab⸗

gelehnet, ſo wird er mit der Inquifßtion verſchonet, jedoch ſei⸗

nes groben Verbrechens halber 4. Wochen mit Gefaͤngniß, oder
um 4. Nſch beſteaſt, und beyden Denuncianten eine Abbitte zu

thun, jedem 1. Thaler Schmertzen Geld, den zugefuͤgten Schaden,
das Heile⸗Lohn und alle verurſachte Unkoſten zu bezahlen angehal⸗

ten. V. R. W.
PE-

Re

ftern
ſonder⸗
venn 2
beſtraf /
cem fr.
ublicam
er petu⸗
Doen
Awerlanio
kimen 1e
pparet

factam,

nenle ſa⸗
Grmällimm.
ſuis, in i
it, guin
gni pvel.
eniguipre⸗
de APpor⸗
. rapina 4.
Opls Ale⸗

te injurir-

wum: Dee

Duberchen
Naub, b

,ſdoch O

ngois, ode
e Mbitti
en Schodene
geen onphe

YH

SP. DXCIII. DE RAPTV. 305
SPECIMEN DXCIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AAD LIB. XLVIII. TII. VI.
DE

AD DIEM XIII IVLII ANNI cIo I9 CCXXXIX
PVBLICE DEFENSVMI

A
THEOD. LVDOVICO KRAFFEIL.
SEYDA-SANXONE.

Carolus VIII. Galliarum rex, verum in Anna Britanna,
Maximiliani I. Imperatoris ſponſa, raptum
commiſit.

II.

Kaptus etiam eſt, quando mulieris conſenſus armis, minis,
cuſtodia, extorquetur.

III.

Qui guæve in alienam poteſtatem redacti non contradieunt,

ſed ſuſpirantes aut flentes adquieſeunt, vere non eoa
ſentiunt, ſed raptum patiuntur,

Tem. IX. ð

306 MEDITAT. AD PANDEOT.

ulti illuſtres raptus in hiſtoriis memorantur. Sed
1V nullus illuſtrior eſt eo, quem Carolus VIII. Gal-
liarum rex, in Anna Britanna, Maximiliani I. Ro-
manorum tunc Regis, poſtea Imperatoris, ſponſa, commi-
ſit. Narrabo cum verbis Crantzii, ſeriptoris coœvi in Sa-
zonia lib. XIII. cap. 15: Rex Romanorum, jam diu viduus
toro, de novis nuptiis cogitavit. Convenerat cum Franciſcs
Duce, ut unicam ejus filiam cum dote acciperet opulenta: Nain
ducatus ille dos erat unicæ proli. Miſit rex ſolennes ad con-
trabendum abſens de præſenti matrimonium oratores, ſuficien-
ti mandato ſuſfultos. Interim Franciſcus dux in fata conceſſit.
Bella non defuere ab rege Frauciæ, qui latiſſimum illum du-
catum ſuæ ditioni jam vacuatum arbitraretur, quod feudum eſ-
Jet ab coronag. Proceres refragantur, & morientis ſui ducis
mangata implevere, Romanorum regi Maximiliano ſervantes
bprovinciam cum bherili puella. Won deſtitit Gallus oppugnare
provinciam: Habebat, ur it, in latiſſima regione, qui illi ſtu-
derent; ſed major pars procerum pro Mawimiliano ſtabat. Ve-
nere interim RKomanorum regis oratores, & puellam regi ſuos
deportandam depoſeunt, provineiam committentes gulernandam,
quibus eam dux morens permiſit, donec veniens rex ipfſe cun-
cta propius inſpiciens ordinet: Incolume iter ab rege Franco-
rum cum puella, & ſecuritatem publicam depoſcerunt: Nex
negatur. Igitur rebhus in provincia conſtitutis, ex ſententia,
cum puella & boneſto comitatu iter per Franciam invadunt,
freti præſtita ſecuritate. ZJam pe venere in locqum, qui Fran-
ciæ regi ad inſtitutum ſuum viſus eſt idoneut. Aderat rex
ipſe eum aliquot ex reguo proceribus: Puellam ſibi ſiſti jubet;
dignanter venientem honorat. Tum ſeiſritatur ex Britonibus,
qui e provincia illam deduxerant, ſi omnia legitima, quæ ad
deſponſationem puellæ pertinerent, eæ perſons Rom. regis eſſent
ℳ-

*

. Ga.
I. Ro-
ommn.
in Sr.
viduu
anciſes
ta: Nun
er ad ou.
ußftier.
endſi
ilun
1 fulmg
i luen
n0 ſmrlanſl
43 Agnet
gui N
Nelcs D
im ei
Wernantun
. A-
ge Vranco-
erlnt: M
r ſenteg
m imwulul⸗
i Eie
. Alant 146

Gi iu
ex

SP. DXCIII. DE RAPTV. 307

impleta. Illi reſpondent, de voluntate mortui ducis parentis
illius eſſe addittam Rom. regi, cætern Je ignerare: ad boc ſe
exiiſſe, ut ſponſam regi ſponſo deducant. Tum rex communi-
cato cum ſuis confilio, jubet reſponderi miſſis a rege Rom. Ire
liceat quo velint: puellam nulli nuptam, nec per verba de præ-
ſenti cuiquam devinctam, ſuo toro eſſe aſervatam. Ibi volen-
tem nolentem, incertum, puellam dominabus de ſuo regno permit-
tit, uat inclinent ad regis alenſum, & moxr toro ſuo impoſitau
babuit pro conjuge, omnibus de more impletis. Tum remitten-
dam Romanorum regi Zliam, ſæpe & multum repetitam, decer-
nitur. In uno facto geminum committitur piaculum: propriam
ſponſam tam diu in primis affectibus babitam, ita etiam, ut in
nonnullis literis nomen puellæ ſuo conjunxerit, contemnens ac re-
jiciens, &“, quam non debuit, invadens, injurius fuit in ſocerum,
cui & ſponſam ademerat, & Cin ejusdem ſiliim, ecui torum diu
promiſſum abſtraxerit. Adde eundem lib. I. cap. 21. Crantzii
verbis maximum pondus addunt publicæ ipſius Maximiliani
& patris ejus Friderici in comitiis querelæ, quas in re re-
centiſſima vanas & mendaces fuiſſe, nemo cordatus ſibi per-
ſuadebit. Breviter eas proponit Trithemius, coævus itidem
auctor, in Chronico iyaugte ad annum 1492: Anno ſupra
notato in menſe Septembris Fridericus Imperator mundi tertius,
σ Maximilianus, Rex CGermanorum, Rilius jn, Jemper invi-
tus, conventum KRegni Prineipilbus apud Confluentiam oppidum
Archi-Epiſcopi T revirorum, conſenſu indixerunt unanimi, quo-
rum multis in praſentia conſtitutis raptus deſponſatæ Maximi-
liano Annæ Ducis Britanniæ per Carolum, Regem Galliæ, pra-
ſumptus in medium proponitur, & quid eri decernant Prin-
cipes, conſultatio communis babetur. Plenius Lehmannus in
Chrenico Spirenſ/i, lib. 7. cap. 121: Immittelſt iſt dem Roöͤmg
Maximiliano Botiſchaft kommen, als ſeine Geſandten ſei⸗
ne verlobte Braut, die Herzogin zu Britannien, abgeholt,
und ſie ihren Weg und Reiß durch Franckreich angeſtellt,
der Roͤnig Carolus die Straſſen verwahren, gedachte BGer⸗
zogin liſtiglich fangen, und in ſeinen Gewalt bringen laſſen,
deren Geſerdten aber erlaubt, daß ſie unbeleidigt an ihren Ort
reyſen moͤgen. Dieweil dane Keyſer und Koͤnig Maxi⸗
q 2 mi⸗

308 MEDTTAT. AD PANDECT.

milianus ſolch Beginnen des Ronigs in Franckreich dahin
. ſchen Nation zu Schimpf und
Verachtung fuͤrgenommen, haben ſie alsbald einen Reichstag
gen Coblentz ausgeſchrieben, und die Staͤnd unverzuͤglich zu
erſcheinen beruffen. Als nun auf beſtimmte Zeit theils Chur⸗
fürſten, Surſten und Bortſchafften angelangt, hat Koͤnig Ma⸗
ilianus durch den Keyſerlichen Anwaldt, Graf Eitel Iri⸗
ten von Zollern, den Staͤnden des Reichs in gemeiner Der⸗
ſanmlung die von Koͤnig in Iranckreich wider ufgerichte Ver⸗
„beſchehene Geluͤbd und Eyd, veruͤbte Handlungen laſſen
fuͤrtragen, mit Begehren, es wolten Churfuͤrſten, Fuͤrſten und

Staͤrt Bottſchafften ſolche der Keyſſerl. und Roͤnigl. Maj. zu⸗

gefuͤgte Schmach, Schimpff und Thaͤtlichkeit zu Gerzen ne⸗

men, der Teutſchen Nation zu Ehren und Nutz ſolche Schand

und Untreu mit Kriegsmacht zu beſtraffen verholffen ſeyn.
Conſentit Cuſpinianus, ſpriptor etiam coævus, in Maximilia-
no, qui Carolum Maximiliano Annam vi eripuiſſe, item violen-
ter ſurripuiſſe, dicit. Et, ne domeſtica teſtimonia ſuſpecta vi-
deantur, adjungimus binas Henrici VII. Angliæ regis, ad Ele-
ctores & Principes Germanos, & ad Pontificem maximum

ſeriptas literas, quibus, Carolum Duci ſſam Britanniæ violenter

rapuiſſe, bis ſeribit. Exhibet eas Dattius lib. 3. Rerum CGerma-
nicarum, cap. 2. n. 13. I4. manifeſtum tamen mendum con-
tinentes, quod a ſagace viro non animadverſum, ſed in n. 12.
etiam repetitum miror. Ait nempe, literas iſtas die 8. Februa-
rio anni 1491. exaratas. Et raptus tamen in fine anni 1 or.
commiſſus, ac nuptiæ a Carolo 1 3. Decembri factæ ſunt. Tan-
tum ergo abeſt, ut Anna in princi pio anni 149 1. rapta dici po-
tuerit, ut eo tempore adhuc libera ſe reginam Romanorum ap-
pellarit in pactis cum ipſo Henrico Anglo initis, a Daniele dans
'Hiſtoire de France ad annum 1491. P. 478. memoratis. Erra-

tum ergo manifeſtum eſt apud Dattium, ſed emendatio difficil-

1

—
dahin
pf und
llich zu
Chur⸗
ig Ma⸗
itel Fri⸗
nar Ver⸗
gen loſen
urſtenund
WMaj zu
erzen ni⸗
e Schand
en ſe
Marimnilir

temn violer.

ſhellayi.
gis, 10 Ue⸗
rumu
e violenter
m Grul-
dur c0N-
in 1. 12.

„„ brn.
e . Pebilt.

1.9l.

funt Nir.

0

Sp. DXCIII. DE RaPIV. 09

„

lima. Facile eſſet, pro 1491. ſcribi 1492. Sed menſe Feb-
ruario anni 1422. ipſe Maximilianus raptum nondum reſciviſ-
ſe videtur. Lehmannus quippe in Chronico pirenfi, Iih. 7.
cap. 121. literas Maximiliani l. ad Senatum Spirenſem, die
12. Julii anni 1492. Perſecriptas, ex tabulario Spirenſi adfert,
quibus, ſe nuptias cum Anna Britanna feciſſe, Carolum VIII.
vVero illas diſturbaturum arma Britanniæ intuliſſe, ſignificat,
ac opem Spirenſium contra Gallos poſcit. Hanc Maximilia-
nus injuriam ſibi factam adhuc menſe Julio ignoravit, de qua
Henricus Anglus jam menſe Februario omnes Imperii ordi-
nes certiores reddiderat? Sed nec annus 1493. in literis Hen-
rici ſubſtitui poteſt, quoniam Henricus in fine anni 1492. die
ſcilicet 3. Novembri, pacem cum CGallis fecit apud Kapin

Tboyras dans 'Hiſtoire d'Angleterre, Lom. Ik. pag. 457. Ex

quibus anguſtiis aullus alius exitus patet, quam ut dicas, &
in Dattio & in Lehmanno mendum eſſe, ac Maximiliani epi-
ftolam die 12. Julii 1491. quo tempore circiter Carolum cum
binis exercitibus Britanniam vexaſſe, Lobineau dans l'Hiſtoire
de Bretagne, pag. 814. W 15 35. teſtatur, Henrici vero literas
die 8. Februar. anni 142 in ipſis regni comitiis, quæ Henri-
cus tunc pro decernendo contra Carolum bello convocave-
rat, exaratas. Quidquid tamen de die ſcriptarum literarum
ſit, de veritate ipiius facti adeo dubitatum tunc non fuit, ut
ipſi coævi ſcriptores Galli eam non negarent, ſed more ſuo in
narrationibus & excuſationibus ſaltem taciti præterirent.
Ipſe Caroli VIII. ad Germanos orater;, Robertus Gaguinus,
acobo Wimpfelingie, qui, Carolum Annam turpiſſime ra-
puiſſe, ab alienis nuptiis violentet abſtraxiſſe, conjugem vi-
ro ſuo viventi rapuiſſe, & a viva adhuc uxore dilectum ma-
ritum excluſiſſe ac ſeparaſſe, ſcripſerat, ita reſpondet, ut vim
ipſam & raptum, Juem aà Friderico Imperatore & Maximi-
Q 8 liano

2r0 MEDTTAT. AD PANDECT.]

liano rege publice Gallis exprobrari norat, non neget, ſed ſal-
tem nuptias, quas Maximilianus cum Anna fecerit, ſimulatum
tantum ad cautionem quandam, & ſtrategema belli, matrimonium
Juiſſe, ne gens terræ Britanniæ ranco regi ſe dederet, contendat
in Linturii Appendice ad Faſciculum temporum apud Joan-
nem Piſtorium, tom. II. Germanicorum ſeriptorum, pag. 102.
Si mili calliditate rem narrant Commineus dans ſes Memoires, lib.
v. cap. 3. & Brantöme dans lei Vies des Dames illuſtres, pag. 2.
Neque, qui poſtea inſequuti ſunt, ſcriptores Galli vim infici-
antur, ſed verba tamen in factum temperant, ac inter alios Me-
zeray dans 'Abrege de l' Hiſtoire de France in Vita Caroli VIII.
p. 768. Annam nuptias inter ſuſpiria feciſſe, narrat: Elle reſiſtæ
quelque tems, mais enfin la grande negligence de Maximilian, d8
la neceſſité preſſante donnerent force à leurs raiſons, elle * rendit

& ſe ſacrifa en ſouſpirant pour le ſalut de ſon pays. Iſtum vero

omnium conſenſum turbavit tandem noſtra ætate Petrus Bayle

dans la Reponſe auxæ Quæſtions d'un provincial, Tom. III. c. 125.
ſeq. p. 60 3. ſeq/ꝙ. atque, quotquot raptum iſtum pro vero ven-
ditarint, quorum innumerabilem multitudinem eſſe fatetur, fal-
ſi ac calumniæ inſimulat: Le nombre des Ecrivains, qui ont aſa-
vyé cet enlevement, eſt innombrable: cependant le fait faux. An-
nam perſuaſam ſponte ceſſiſſe & conſenſiſſe, contendit: On ſe
ezrvit de la voie des inſinuations, & des negeciations auprés de cei-
te Princeſſe, & de ſon conſeil, & ce fut ainſi gqu'on l'engagea
epouſer le Roi de France. Nova hæc ſententia Gallis quidem
honorifica, ſed rationes ejus infirmiſſimæ ſunt. Fortiſſima
harum eſt ſilentium auctorum Gallicorum: Qu'une telle Prin-
ceſſe allani trouver le Roi des Romains, ſon épouæ, ſoit arrétée dans
Ies ehemins, ou dans une hötelerie, & entrainée d la Cour de France,
eſt une choſe 'un ſi grand clat, qu'il eſt impeſſible qu'elle éechape d
sous les Hiforiens d'une nation. Ilſe pourroit faire, que quelques
ns

—
ſedſa.
nuletun
moniuß
ntende
d voon⸗
eg. 101.
diretlib.

dag⸗ 2.

einn infic.

Alios Me⸗
oi VIII.
Me nſce
nilien, G
v)rend
Wom vero
Piprut o
IMloil.
vero vel
elatetutſä⸗
grion e⸗
ſun. 4.
encit: iſi
uuſtitlet⸗
nkagun
Balis guin
onti C
e relle Pfyj
zariltetli
urde Frund
lelee lebie 4
hehue,

Sp. DXCIII. DE RApTV. 211

uuns d'euæ n'en diſſent mot, mais non pas, qu'ils gardaſſent tous lIe

Rilence. Itane vero Baylius autumat, Gallos auctores, qui ſub
Carolo VIII. Ludovico XII. Franciſco II. Carolo INX. Henrico
IIIL. vixerunt & ſcripſerunt, raptum & adulterium commiſſum
Publice deſcripturos, faſſurosque fuiſſe, reges iſtos ſuos ſe vel
tantis criminibus polluiſſe, vel ex Annæ, quæ, legitimo marito
ſuo erepta, juſtas cum aliis nuptias facere non potuerit, damna-
to coitu proveniſſe. Tanta profecto impudentia nec veriſi-

milis quidem, ſed plus quam ſatis eſt, quod Galli ſeriptores,

qui tempore rapeus vixerunt, crimen hoc, regi ſuo publice
objectum, infſiciari non ſunt auſi, ſed, quemadmodum ſupra
oſtendi, colorarunt ſaltem. Hoc ipſum ergo ſilentium, ad
quod Baylius tam confidenter Provocat, fortiſſimum pro veri-
tate raptus argumentum eſt. Verum, pergit Baylius, Meze-
rai tamen, qui ſibi in rebus a Gallis in juſte & ignominioſe ge-
ſtis deſcribendis placet, hac etiam macula, ſi vera fuiſſet, illos
conſperſiſet. Atque conſperſit etiam, quemadmodum ex
verbis ejus, quorum partem ſupra excerpſi, patet. Porro
Baylius Varillaſii dans l'Hiſtoire de Clarles VIII. lIib. 1I. ſilen-
tium nobis objicit. Ego vero Varillaſii librum, quamvis ad
manus ſit, evolvere non dignor. Dicat ille, an neget, mihi per-
inde eſt. Jam diu enim fidem ſuam apud me & cordatos om-
nes ita perdidit, ut, ſi ego illum in quadam controverſia mecum
ſentire animadverto, propter hoc ipſum de veritate ſententieæ
meæ dubitare incipiam. Et quam poterit etiam in hac re fidem
habere homo, qui lapſis poſt raptum ducentis fere annis ſcrip-
ſit? Supereſt ultima Baylii ratio, auctoritatis Bertrandi d'Ar-
gentre, qui dans 'Hiſtoire de Bretagne lib. 12. rem geſtam paulo
aliter narrat. Verum & hic auctor, multorum annorum inter-
vallo poſt raptum natus, quæ ante ſe geſta fuerunt, ſcire ac ſcri-
bere tam accurate, ut alii, non potuit, ac ita etiam ſcribit,
ut

312 MEDITAT AD PANDECT.

1
ut vim tamen Annæ a Carolo adlatam non prorſus neget.

Itaque Baylius cum nova ſua opinione, quod Anna in Caroli
nuptias ſponte conſenſerit, ſolus, etiam ab ipſis Gallis, relinqui-
tur. Nec eſt illa, ſi naturam mulierum ſpectes, veriſimilis.
Maximilianus formoſiſſimus ſuæ ætatis erat, Carolus autem, ex
Gallorum quoque confeſſione, fœde deformis. I etoit. mal
fait, & ezætremement laid; ait Daniel in Vita Caroli III. pP. 41 8.
Augebat hanc deformitatem brevitas ſtaturæ & gibbus inſig-
nis, propter quæ a Gallis, teſte Grantomio dans les Vies dei bom-

mes illuſtres, Part. I. brevis, le petit, ab exteris vero gibboſus

appellatus fuit, quemadmodum ex Lutheri Tiſch⸗Reden bp. 156.
diſeo. Et hoc tamen monſtrum hominis, ſi Baylio credimus,
Anna cum ſponſo ſuo pulcherrimo, quem imperatorem pri-
mumque Europæ principem futurum ſciebat, ſponte commu-
tavit. Credat Judæus appella, non ego. Quæ quum ita ſint,
Carolus ſine dubio, & ex omnium, etiam Gallorum, confeſſio-
ne, Annam Maximiliani ſponſam rapuit, ac vim publicam
commiſit. Student ſaltem Galli recentiores vim hanc ita
depingere, ut quaſi legitima videri poſſit contra omnem hi-
ſtoriæ fidem. Quin imo inter Belgas repertus eſt Pontus
Heuterus, qui Rerum Auſtriacarum libro 4. cap. 4. Annam
Britannam bello captam ſcribat: Carolus, inquiens, EFranco-
rum Rex, occupato Britonum Ducatu, Keneſtum, in quo Duxr An-

na erat, longa obſidione verxatum, in poteſtatem redigiz, Britonum

proceribus corrupzis & Rom. Regis militibus trium menſium fi-
pendio'ad deditionem coemptis, urbemque ei cum Duce Anna tra-

dentibus, quam poſt paucos dies in uxorem ducit. Verum Fugge-

rus im Spiegel der Ehren des Brtzhauſes Geſterreich, k.
5. cap. 39. pag. 1038. Heuterum hac in parte ab allis omni-
bus hiſtoricis diſſentire ſolumque relinqui dieit, ac ipſe rem
ex manuſcripto eundem in modum, quo Crantzius nar-
rat,

—— –

—
neger
1 Carol
elingri-.
riſimilis
ntem,en
toit Mal
lb.
us inſig⸗
e1det boh.
gibboſis
den /, 1t
ctedimus,
orem N.
e COMl.
umhiraſin
. conleſſo⸗
m Pblemn
jim hune in
1ommeni
eſP ni
,4. Annam
ng, Hronco-
40 Dur A.
i, Britonnn
menſunf
e Amd
Peſtenech,
b dlis
at . r
ranmin 4

Sp. DXCIII. DE RAPTV.

rat, atque adeo fidem Crantzii egregie firmat. Dabo hic ex-
cerptum illud, tanquam novum pro ſtabilienda raptus veritate
argumentum: Sonſten berichtet hiervon ein Manuſcript, wie
daß R. Carl gegen die Prinzeßin keiner Leindſeligkeit ſich ver⸗
mercken laſſen, ſondern, als ſie durch Hennegau nach Teutſch⸗
land abreiſen wollen, ſie, auf ihr Begehren, mit einem Roͤnigli⸗
chen Geleit verſehen, auch beyde Herzogen von Bourbon und
Orleans, mit 200. Pferden ſie zu begleiten, ihr entgegen geſen⸗
det. Dieſe zween begetzneten ihr, als ſie ſamt ihrer Gefaͤrt⸗
ſchaft zu einer groſſen ſteinernen Bruͤcke gelanget, mit einem
ſtarcken Reiſigen Zeug, welcher ſich von einander theilte, ſie
zwiſchen ſich mitten einnahme, und umſchloſſe. BHierauf na⸗
heten ſich ihr beyde Zuͤrſten, und zeigten ihr an, im WMamen des
RKoͤnigs: Sie moͤchte ihr belieben laſſen, ihren Weg nach Lours
zu nehmen, daſelbſt der Koͤnig ihrer warte, ſie anzuſprechen;
ihre teutſche Geleitſchaft aber ſolte, bis auf fernern Beſcheid
vom Koͤnig zu Amiens verharren. Alſo wurde ſie, wiewohl
weinend und uͤber Gewalt, auch daß dieſes wider den mit R.
Maximilian aufgerichteten Frieden, vermoͤg deſſen ſie ſich al⸗
ler Sicherheit getroͤſtet, gehandelt ſey, ſich beſchwerend nach
Tours gefuͤhret: allda ſie der R. ſtattlich empfienge, ſie mit vie⸗
len Worten troͤſtete, ihr die teutſche Verheyrathung widerrie⸗
the, und ſie vermahnte, daß ſie das Gluͤck, in dem Lande, darin
ſie gebohren und gezogen, als eine maͤchtige Koͤniginn zu regie⸗
ren, nit ausſchlagen ſolte. Als ſie ihm hart widerſprache, und
dem Rom. Koͤnig ihre Treu nit falſchen wolte, gab er ihr 5.
Wochen HBedenkzeit, inner welchen ihr ſo viel ſuͤſſes und ſaures,
Verſprechen und Drohungen, vorgeſchwatzet wurden, daß ſie
endlich, ſehend, daß es anderſt nit ſeyn koͤnte, das abge⸗
zwungene Jawort von ſich gabe, und darauf vom Roͤnig da⸗
ſelbſt ffentlich getraut, ſeine Gemahlin worden. Non
poſſum igitur ſatis mirari, Seruvium in Syntagmate bifto-
riæ Germanicæ, diſſert. 30. §. 60. rejectis tam luculentis
Tem. JXqXd. KRKr teſti-

313

7„

MEDITAT. AD PANDECT.

3 4

teſtimoniis ac argumentis, ſolius Heuteri fidem ſequi ma-
luiſſe.
IV.
Violenta abductio mulieris conſentientis verus raptus eſt, ex
principiis juris Komani Cermanici bodterni.
V.

At priſci Germani zalem abdukctionem pro raptu non ve-
butarunt.

VI.

Ne tunc quidem, quum illa contra cæſaris &α principis vo-
luntatem facta eſt.

I'ee alia pro antiquitate gentis Beichlingiæ argumenta
commemoratur a Georgio Fabricio in Originibus Saao-
nicis, lIib. 2. p. 285. raptus anno 1015. in Reinhildi Beichlin-
gia commiſins. Equidem Leuckfeld in der Hiſtoriſchen
Beſchreibung von dreyen in und bey der guldnen Aue
gelegenen Gertern, capite 2. quod totum de priſcis comi-
tibus Beichlingicis agit, Beichlingiæ gentis nomen integro

fere ſæculo recentius facit, atque ductum a Reinhildi ar-

gumentum §. 8. explodit, incertiſſimumque appellat:
Weiln nicht bekannt, ob ſie eine gebohrne oder verwit⸗
/
bete Beichlingen geweſen, oder ob ſie nur als eine vor⸗

nehme Dame in Beichlingen ſich aufgehalten. Verum

Ditmarus in Chronico lib. 7. apud Leibnitium in Tomo I.

Seriptorum Brunſvicenſium, p. 40 1. Reinhildam hanc do-

minam urbis Bichlingi, quod Leuckfeld male eine Frau
aus der Stadt Beichlingen vertit, vocat. Privata pro-

fecto

Pu
lien
Re

ſur
Ne

c
len
d

Pr.

gui m.

A, e
i.

zu hon e⸗

niiu .

Geilu, Gir
Peichlin
Giſtoriſchn
oldnen A
riles con.
men integto
einbdcn ar.
te aPel
öder vernit
als eine Nn
Veruo

SpP. DXCIII. DE RAPTVvV. 5

fe cto mulier non fuit, quam eximiæ civitatis dominam Impe-
rator jurejurando, ne in juſſu ſuo nuberet, obſtringere ope-
ræ pretium credidit, cu jus nuptias Wirinharius, comes & mar-
chio, fruſtra ambivit, & ad quam defendendam armati clientes
& ſatellites concurrerunt. Itaque raptum hunc a Wirinha-
rio, comite Waldbeccenſi,; & marchione Bernaburgenſi,
commiſſum, recte inter illuſtres referimus. Reinhilda illa ſui
juris plene non erat. Wamque, ut Ditmarus ait, Imperatori,
ut nulli absque ſeientia & conſilie ſuimet unquam ſociaretur ma-
rito, antea firmiter promiſerat. Wirinharius ergo, quum fru-
ſtra nuptias ejus petiiſſet, vim parat, irrumpit cum ſuis Bichlin-
gam urbem, ac Reinhildam, nequidquam clamantem & eju-
lantem, abducit. Excitati iſto clamore Reinhildæ clientes
ac ſatellites armati concurrunt, pugnare incipiunt non ſine
cæde & ſanguine, &, quamvis, Wirinharium cum domina
ſua abeuntem retrahere non poſſint, quendam ex comiti-
bus ejus, Albinum, in abducenda alia muliercula occupa-
tum ac moras nectentem, agmine facto circumdant, egreſſu
prohibent, ac tandem obtruneant, regreſſum quoque pro
liberando Albino Wirinharium circumſiſtunt, & fortiter
pugnantem primum telo, deinde fugientem & murum tranſi-
lientem lapide vulnerant. Wirinharius, ſuos cum præda,
Reinhilda ſcilicet, abeuntes ad ſequutus, ſed graviter ſaucius
in villa quadam proxima confiſtere, cogitur, ſatellites tamen
ſuos ex pugna ſuperſtites cum Reinhilda longius ablegat.
Re comperta, cæſar mittit, qui eum comprehendant, ac
de comprehenſi ſupplicio deliberaturus confilium convo-
cat, huicque conſilio Ditmarum, epiſcopum Merſeburgen-
ſem, Wirinharii agnatum, cujus verbis, ſed paulum emen-
dato ſpurciſſmo ſtylo, hæc narro, adhibet. Nocebat in-
primis Wirinhario, quod cæſar olim in alia cauſa juraſſet,
Rr z2 ſe

316 MEDTTAT AD PANDECT.

ſe nulli eorum, qui domeſticam ſecuritatem turbarent, par-
ſurum. Ilpſe ergo Ditmarus cæſari, ut ſidem Deo datam
fallat, ſuadere non audet, ſed Deo ſalutem conſanguinei ſui
tacitis precibus commendat, & decretum ex conſilio optimo-
rum factum: ut reus, ſuperarta iufirmitate, ſi culpabilis ehtcere-
tur, capite privaretur: Si autem hæc emnia cum conſenſu matro-
næ alta fuiſſent, optime uteretur ſponſa. Et Wirinharius qui-
dem, ex vulnere mortuus, Ppoœnzæ ſubtractus eſt. Nos tamen
ex iſto cæœſaris decreto diſcimus, abductionem violentam mu-
lieris, contra éorum, quorum juri & poteſtati ſubeſt, volun-
tatem, apud priſcos Germanos pro raptu, ſiquidem illa con-
ſenſit, reputatam non fuiſſe, atque adeoarticuli Carolini 118.
verba: Unangeſehen, ob die Ehefrau oder⸗ Jungfrau ihren
Willen darzu giebt; non ex jure patrio, ſed Romano, ſcilicet
ex L. an. C. de Kaptu virginum, hauſta eſſe.

VII.
Galli peculiave genus vaptus habent, quod ſine vi & müta-
zione loci committitur, atque in parentes appellatur.
VIII.
Exemplum ejusmodi raptus in Gaſtone Eudovico XIII. regis

fratre comimiſſus memoratur, & error quidam in pe-

cimine IV. emendatur.

Alia gentes oinnes vinm aut ſaltem enutationem loci in
raptu deſiderant.

1
—

t, Pir-
datam
linei ſan
optimo.
Steere
mdtr⸗
rins gdi⸗
1 Uel
entamm-
elt, volun⸗
en ila con-
oliiIIS.
ftan hren

Ano, licet

„1 6 hte

7

aut.

XIII. Hl
1 in 5

ſoei in

e

SP. DXCIII. DE RAPTV. 17
Won requiritur tamen loeus diſſitus, ſed ſufficit aldabkie
de domo in domum.

—

i quid in me boni eſt, hoc eſt profeto, quod nunquam oh-
₰* ſtinatus in ſententia mea veritati cedere poſium, & ſæpe
primus errorem, ſi quem, ut homo ſum, commiſſi, agnoſco,
ac publice declaro. Ejus rei nunc luculentum ſpecimen dabo.
Riſi olim juvenis, quum nondum triginta annos natus Medita-
ziones ad Pandetctas ſeribere inciperem, in Specimine Il. de
Jure pablico, med. I. Gallos; ſed, quod nunc ingenue agnoſ-⸗
co indocte ac imperite riſi. Legeram ſcilieet apud le Valor
dans l'Hiſzoire de Louis XIII. lib. 35. b. 827. & lib. 36. pag.
120. ac in aliis Gallorum annalibus, Ludovicum XIII. regem,
quum frater ejus, Gaſton Aurelianenſis, in Lotharingiam
profectus, Caroli, ducis Lotharingici, ſororem, Margari-
tham, contra regis voluntatem uzorem duxiſlet, duci huic,
fratrique ejus, Nicolao Franciſco, ac ſorori Henricæ, in
ſummo Pariſienſi ſenatu per procuratorem generalem, quem
vocant, accuſationem de raptu publice intentaſſe, à raiſon du
rapt commis en la berſonne de Monſieur le Duc d'Orleaus, Fils
de France, Frere unique du KRoi; & ſententiam, qua omnes
in exilium ejiciebantur, & bona eorum fiſeo addicebantur,
obtinuifſe. Mihi tune, qui nullum violentiæ veſtigium
animadvertebam, ſed Gaſtonem ſponte in Lotharingiam
veniſſe, atque ibi nuptias feciſſe, ſciebam, accuſatio hæc pari-
ter ac condemnatio ridicula & abſurda videbatur; & excu-
ſatius actionem utilem de ſervo corrupto, arg. L. I4. §. I⸗
de Servo corrupto, inſtitui potuiſſe credebam. Ignorabam
nempe jura & inſtituta Gallorum, qui crimen aliquod peculia-
re habent, cetexis omnibus gentibus incognitum, quod
Rr 32 raptum

318 MEZDITAT. AD PANDECT

raptum in parentes appellant, atque ab iis committi dicunt,
qui nuptias cum perſona alterius juri ſeu poteſtati ſubjecta ſine
hujus conſenſu vel faciunt vel conciliant. Audiamus Ctum

doctiſſimum, Stephanum Paſchaſium ſeu Paiquierium, tom. I.

literarum lib. 3. pag 112: MWos anceſtres cognoiſſans, combien

e'eſtoit choſe de mauvais exemple qu'un enfant au deſſous de vingt

ecinq ans fuſt eſtimé marié par les paroles de preſent au prejudiee
de lauthorité paternelle, introduiſirent en V'action de Kapt, que
nous aphellons volgairement Raptum in parentes, qui eſt incogneué
&toutes autres nations. Par laquelle on permittoit aux peres &α
meres, voire aux zuteurs, d'accuſer devant le quge Koyal celuy ou
celle, qui par telle affeterie de Paroles auroit attiré & ſuborué 4
zn mariage l'un de leurs enfans: & eſt ceſte pourſuite de telle puiſf-
Jance & effect, que pendant le cours d'icelle, elle ſuſpend & arreſte

zoutes les procedures, que l'on pourroitfaire devant un Oicial &α

juge d' Egliſe pour la validité du mariage. Peto itaque nunc er-
roris mei veniam,; atque hanc me eo facilius impetraturum ſpe-
ro, quod inter ipſos Gallos quidam ſingulare hoc jurispruden-
tiæ patriæ ſuæ caput ignorant. Petrus Baylius certe in Di-
ctionaire biſtorique & eritique, art. Pienne lit. H. locum iſtum
ex Paſchaſio excerpit, atque ficcommentatur: Peutetre vouloit-
