Stionem fibi arrogavit. Sed & hi tamen, homines ſe eſſe,
documentis maximis & luculentiſſimis oſtendunt. De electio-
nibusſummorum pontificum Romanorum miil dieimus. vide
Hiſtoriam conclavium Italice ſcriptam, & in linguam Gallicam
translatam. De clericis & monachis, ne quid odio dedifſe
videamur, non noſtri, ſed catholici auctoris verbis utemur.
Eſt ille Brantomius, vir ingenuus & veri amantiſſimus, Gal-
lus quidem, ſed qui res Germanicas hiſtoriis ſuis ſæpe im-
miſcet, & in hoc ipſo, quem mox adferemus, loco de Gal-
lis æque & Germanis agit. Sic autem illi dans lei Vies des
hommes illutres & grands Capitaines Frangçois de ſon temps,
Part. I. pag. 25I. q4 J'ay eui conter d une grande Dame, d'a-
voir entendu dire Adeſe.
ſujet, qui le porta le plus à faire le concordat avec le Pape Leon,
pour'abolir dæ tout les élections des Evesques, Ablez, & auçuns
Prio-

is à ce grand Roy Frangois, gue le

—
2

912 MEDITTAT. AD PANDECT.

Priorez, & s'en prevaloir des nominations, fut les grands a-
bus, qui s'y faiſoient en telles slections parmy le Moies; Car
ſans aucun égard dà la ſufiſance, bien que de ce temps -l ne s'en
trouvoit dans les cloiſtres n'y de ſgavoir non plus, ils liſoient le
blus ſonvent celuy, qui eſtoit le meilleur compagnon, gui ai-

moit plus les garces, les cehbiens, & les oiſeaux, qui eſtoit le
meilleur biberon, bref, qui eſtoit le plus debauebé, d fin que

Payant fait leur Abbé, ou Prieur, par après il leur permiſt

Ffaire toutes pareilles debauches, diſſolutions & plaiſirs, comme de
l'en faiſoient auparavant tres bien ebliger par bons ſermons,
vray & faloit, qu'ils le tinſſent par amour ou par force. Le pis
eſtoit, quand ils ne ſe pouvoient accorder en leurs élections le plus

ſouvent entrebattoient, ſe gourmoient dà coups de poing, ve-

noient aux braquemars & s'entrebleſſoient, voire s' entretuoient;
bref, il g avoit plus de tumultes, ligues & brigues qu' il n'y
a en la creation du Recteur de l' uaniverſité de Paris, que
j'ay ven autrefois, je ne ſçay, ſi cela dure. De plus, aucuns
éliſoient quelque ſimple bon homme de Moine, qui n' euſt oſé
grouiller, zy commander faire autre ehoſe ſi non ce, qui leur
plaiſoit, & le menacçoient, 'il vouloit trop faire du galant
.. rogue ſuperieur. Bref, une infinitè d'abus ſe commettoient
en ces flections & ereations, que je tairoy pour ce coup. Or
il faut noter, que s il a en d abus es elections & ereations
Monachales il y en a bien eu autant ès Canoniales & cel-
les des Evesques, qui pour avoir les voix des Chanoines & de
ceuxæ, qui en tenoient les prineipales dignitez, on les gagnoit &α
achetoit d purs deniers, les autres on les corrompoit par pre-
ſens && promeſſes de force bien pour l'avenir. De ſorte que cela
s'apekoit plus toſt une vraye ſimonie, gqu'une legitime & ſain-
te election, prenant exemple ſur plufieurs Papes de ce temps Ià,
qui gagnoient ainfi les voix &o les ſuſßfrages des Cardinaux. Bien

ſouvent auſ faiſoient-ils en leurs Cbapitres des tumulses, ſeditiont,

ligues & brigues, jusques d s'entrebattre, ſe frapper, ſetuer 8 ſ'en-
erebleſſer, comme cela seſt fait autrefois en Allemangne, que]ay
ons dire. Car les Cbanoinet eſtoiens mauvais gargons, comme

—

meure il
ViNre.
ner Dien
ien glut

i nen

ute ci
heet, S
) oui
Ge euner
nlmn
nourrir.
comme
lorr axe
lar ul,
Crointt g
Girdit ge

iriam 6

experien
epiſeopo
oqui no
de verit
medio ſa
herdi G
ſellicet P

caPituli

t, Qdi
ctionem
illentien
in Vicen

kiturum

wenſug,
Vel nro
ein m
Hens Gbic

in .

—
Prauert.
ines; Co.
-zinen

y gli hj.
i Auit l
In
j herni⸗
tenmmnee
‚enonh
e Ley
r hiu
ve
etuoient;
i )
rit, ſ
us Au
; Ne
IIiir
A golnt
mettoien
lß.
reution
G .
G
non
1
Sr
nir li⸗
1. Bien
Hitionh⸗
Grer⸗
ue
,on

ſin

SP. DCXXIII. DE SIMONIAA., 913

encore ils ſont & S'aydoient auſſt bien de l'eſpée que du bre-
viaire. Les Evesques elevez & parvenus d ces grandes digni-
tez, Dieu ſgçait, quelles vies ils menoient, certæinement ils eſtoient
bien plus aſſidus en leurs dioceſes qu'ils n'ont eſté depuis; car
ils n'en bougeoient. Mais quoy?“ c'eſtoit pour mener une vie
toute diſſolué aprés ebiens, opſeaux, feſtes, anquets, confrairies,
nopees, & putains, dont ils en faiſoient des ſerrails, ainſi que
j'ay ous parler d'un de ce vieux temps, qui faiſoit rechereber
de jeunes, belles, petites flles de l'ége de dix ans, gqui promet-
toient gquelque choſe de leur beauté d l'avenir, & les donnoit d-
nourrir & élever qui gà gqui Id parmy leurs paroiſſes villages,
comme les gentils hommes de petits ebiens, pour s'en ſervir,
lors qu'elles ſeroient grandes. Tout cela leur eſtoit permis,
car nul n'euſt oſeé leur remontrer ny cenſurer, tant ils eſtoient
craints & ne craignoient nuliement d'eſire ſcandaliſe. J'’en
dirois g'avantage; mais je ne veux pas ſcandaliſer. Non in-
juriam Germanis facere Brantomium, dum hæec ſcribit,

experientia quotidiana docet. Tulit neſtra ætas electiones

epiſcoporum rurbidas, clamoſas, ſimoniacas. Verum de his
loqui non audemus. Adſcendemus paulo altius, ac, ne quis
de veritate eorum, quæ Brantomius habet, dubitet, ex
medio ſæculo ſuperiore electionem Monaſterienſem Bern-
hardi a Gahlen anno 1670. factam allegabimus. Mortuo
ſcilicet Ferdinando epiſcopo, Bernhardus Malingrotius,
capituli decanus, ut in locum ejus ſufficeretur, optabat,
at, quia plerosque canonicorum infenſos ſibi norat, ele-
Gtionem diutius ultra quintum menſem extrahebat, ut vel
diſſentientes in partes ſuas perduceret, vel terreret tamen
& invicem collideret. Quum autem in canonibus ſacris
ſtatutum ſit, ut jus eligendi vel præſentandi, lapſis ſex
menſibus, ad apoſtolicam ſedem devolvatur, canonici ſatis
intelligebant, Malingrotium non alia de cauſa electionem
differre, & tempus legale fere prætermittere, quam, ut
vel improviſos tandem occuparet, vel, devoluta, ad ponti-
ficem maximum electione, ipſe ab hoc, aut tamen extra-
neus quidam, nominaretur. Id ut impedirent, in commu-
Teom. IMX. Z2 222 ne

/

2

914 MEDITAT. AD PANDECT.

ne conſulebant, atque aliquando in convivio apud Bernhar-
dum de Gahlen congregati hunc, quaſi per modum inſpi-
rationis, epiſcopum unanimi conſenſu renunciant, & con-
firmationem electionis ſuæ a pontifice expetunt. At Ma-
lingrotius, totum id negotium vitioſum eſſe, vociferaba-
tur, atque Innocentio X. ut is electionem confirmare con-
ſtanter recuſaret, perſuadebat. Mortuo vero anno clo lo-
CLV. Innocentio, Fabius Chigi, qui olim in conventu
Veſtphalico nuncius apoſtolicus fuerat, & Galenio noſitof
miliariter uſus erat, apoſtolicam ſedem occupat, atque ele-
ctionem Galenii confeſtim confirmat. Nec eſt, quod quis
inter ſolos catholicos talia fieri autumet. Rariora quidem ſunt
vicioſarum electionum inter evangelicos exempla, propterea,
quod illæ ubivis fere abolitæ & per jus patronatus abſorptæ
fuerunt. Ubi tamen illæ adhuc ſuperſunt, ſœæpe non minore,
quam inter catholicos, improbitate exercentur. Recordor, ad
iſta, quibus & olim adſedi, & nunc adſideo ac præſum, colle-
gia, lites & querelas de turbulentis ac ſimoniacis electionibus
frequenter deferri, & contra reſponderi ac judicari. Ex
multis exemplis unum adjiciam, idque ex reſponſo, a me
nomine [Ctorum Helmſtadienſium menſe Martio anni clo-
Io CCXXVII. dato, excerpam: Iſt Mevius ein Prediger in
einer gewiſſen Stadt, ſeit eines Jahres durch Bioͤd igkeit des
Geſichts an den Predigten und andern Amts⸗Geſchaͤften ver⸗
hi dert, auch endlich bewogen worden, bey dem Rathe um Se⸗
gung eines Collaboratoris anzuhalten. Als aber der Rath,
nebſt dem ſo ſogenannten Staͤnde⸗Stuhl, die Sache an die mit
dem jure patronatus verſehene Gemeinde gebracht, hat dieſe ei⸗
nen Adjunétum zu waͤhlen beſchloſſen, ſolchen auch, der von dem
Mevio und uͤbrigem Miniſterio gethanen Vorſtellung ungeachtet,
wuͤrcklich erwaͤhlet; Wannenhero anfaͤnglich die Frage entſtehet:
Ob

—

0) Mey
ſchweig
1en, und
Und alen
ſend?
gung der
Etuhls 9
niſterium
1; Aldie
ſich daran
und Won

e Wotl

len nach
Hols en

eſroche

und ebeth

ſeree d

ftigge

orben
n ſten g

erptu difh
linter o
ſoiratione

lon; So

üüiſader
Aunden,
Muiren,
ſlde,

Qe n

, e

Bernhar.
um ini.
Kcon.
A Mr.
Neifee.
nare (0.
ch .

tgne e .
gvod S
dem fünt
toptereh
Adlorire.
n minore,
cotd

Uin coltee.
eCkioribus

cari E
ſo, me
nni clo⸗
diger in .
gkei de
hiſten den
e U *
. Falhj
n di mit
tdiſe G
rbendenn
geocht⸗
entſthet⸗

un

Sp. DCXXIII. DE SIMONIA. 915

Ob Mevius und die uͤbrige Membra des Miniſterii dabey ſtil⸗
le ſchweigen koͤnnen, und nicht viel mehr ſowol auf die Gelehrſam⸗
keit, als auf das Leben und Wandel des Candidati zu inquiri-
ren, und die Obrigkeit, daß ſie dieſe Wahl mit Fleiß unterſuche,
und allenfalls ein Urthel daruͤber einhohle, zu erinnern verbunden
ſeynd? Wenn nun gleich, daß bey dieſer, mit einhelliger Bewilli⸗
gung der Gemeinde, als Patroni, des Raths und des Staͤnde⸗
Stuhls getroffenen Wahl weder Mevius, noch das uͤbrige Mi-
niſterium weiter etwas zu ſagen haben, vorgewendet werden moͤch⸗
te; Alldieweil aber dem Miniſterio, und fuͤrnemlich Mevio, hoͤch⸗
lich daran gelegen iſt, daß ihnen kein in der Lehre noch im Leben
und Wandel unrichtiger Collega aufgedrungen werde, hiernaͤchſt
die Wahl nicht gar zu ordentlich vorgegangen, indem dem Anfuͤh⸗
ren nach Titius, auf welchen ſolche gefallen, alle Eingepfarrete von
Haus zu Haus mehr als einmal beſuchet, und um ihr votum
angeſprochen, mithin einen auch bey Civil- Chargen verhaſſeten
und verbothenen Ambitum begangen, immaſſen ſich auch die Ein⸗

gepfarrete den Abend vor der Wahl in groſſer Menge bey des

Titii Vater eingefunden, und ſich mit einander fuͤr ſeine Erwaͤh⸗
lung verbunden, alſo die darauf erfolgte Wahl nicht vor vollkom⸗

men ftey gehalten werden mag, noch, wie es L. 31. C. de Epiſ-

copis befiehlet, puris hominum mentibus, nuda conſcientia,
ſincero omnium judicio, ſondern vielmehr turbis und per con-
ſpirationem geſchehen, dieſemnach zu Recht nicht wohl beſtehen
kan; So koͤnnen Mevius und die uͤbrige membra des Miniſte-
rüi zu der geſchehenen Wahl nicht ſtille ſchweigen, ſondern ſeynd
verbunden, auf das Leben und Wandel des Candidaten zu in-
quiriren, und die Obrigkeit, daß ſie dieſe Wahl mit Fleiß un⸗
terſuche, und allenfalls ein Urthel daruͤber einhohle, zu erinnern.
uæ quum ita ſint, eleétiones miniſtrorum eccleſiæ toti po-
pulo, cui olim competierunt, fapientiſſimo conſilio ablatas,
L2222 2 patro

916 MEDITAT. AD PANDECT.

patronisque adſcriptas fuiſſe, nec optandum eſſe, ut eidem

populo reſtituantur, exiſtimamus.
XI.

Legitimam minifrorum eeccleſiæ vocationem pactum omne priva-
tum tam circa ſpiritualia quam circa temporalia
vitiat.
XII.

Laudatur hac de re bulla Innocentii XII. pontificis maximi,
atque hiſtoria ejusdem narratur.

XIII.
Prohikitio hæc etiam inter evangelicos obtinet.

1 Tria ſunt ſecundum juris canonici interpretes, ac inter

eos van Eſpen in Jure eccleſ. univer. P. 2. tit. 30:-6. 2. §.

7. ſimoniæ genera, quorum primum, ut loquuntur, per mu-
nus a lingua committitur, quum ſcilicet ſacerdotium ad
preces & ex favore confertur, quod, quemadmodum ſu-
Pra dixi, niſi modus excedatur, tolerari, quin aliquando
laudabile eſſe poteſt. Verum reliqua duo ſimoniæ genera,

quæ per munus a manu & ab obſequio committi dicuntur,
improbantur adhuc hodie. Et de munere a manu res du-

bium non habet. Munus ſcilicet a manu eſt oblatio pecuniæ

aut cujuslibet rei, quæ magni an parvi momenti ſit, nihil

intereſt, c. 20. X. de Simonia. Munus ab obſequio interve-
nit, quum ab ordinando indebitum officium patreno præ-
ſtatur, id quod van Eſpen d. l. §. 18. etiam ad eos extendit,

qui principum aut aliorum magnatum liberos vel epiſco-

Porum nepotes, nullo aut exiguo ſtipendio regendos
eru⸗

—
erudiende

iplis Fel e

oblequio
miniſtrum
Dicimus:
Gimus, 4
Gippe 8
ipfi, equ
VOcabat
cra in &
ſuetudin

etſi forla

A. de Ein
Gtionem,
diaconan
non con
pro eo
len, pre
76. &
conyenti
Ulpont
guſtus,
Ahius bᷓ
5. 2. der

Lunigiu

romuh
gneign
Rbgi i
n dot
durgelis
eleckions

nmeri.
roli

di, nari

.

es 2e ler
1: 0. 2

un Per l.
tdotium 41
nodumn .

Aliquancd
ſe genetl,

dicuntur,

nu res .

fo pecunie
i , ninl
interve⸗
eno Prce⸗
extencdi
regenl

e k

Sp. DCXXIII. DE SIMONIAA., 917

erudiendosve ſuſcipiunt, ea ſpe, ut beneficia eceleſiaſtica ab
ipfis vel eorum favore adipiſcantur. Potiſſima muneris ab
obſequio ſpecies eſt conventio omnis privata inter novum
miniſtrum & eos, penes quos eleéctio & vocatio eſt, inita.
Dicimus: conventio omnis privata; nec limitationem ad-
dimus, quam addunt vulgo; circa temporalia. Damnamus
quippe & pactum privatum circa ſpiritualia. Recordamur
ipſi, equitem quendam, templi patronum, a novo, quem
vocabat ſacerdote ſtipulatum eſſe, ut is bis per menſem ſa-
cra in ædibus patroni privatis faceret, quæ ex antiqua con-
ſuetudine ſemel tantum facienda erant. Neque hoc pactum,
etſi forſan bona mente initum, tolerari debebat, arg. c. I1.
X. de Simonia. Damnavit Conſiſtorium Vitembergenſe pa-
Rionem, qua antiſtes templi primusque ſacerdos candidato
diaconatus ſuffragium ſuum, aut ſaltem, ſe electioni ejus
non contradiéturum, candidatus vero, ſe partem ſacrorum
pro eo obiturum, er wolle das Kinder⸗Examen vor ihm hal⸗
ten, promiſerant. Vide Zoeſium ad tit. X. de Simonia, n.
76. & 77. Verum nulla poteſt eſſe contra ſimoniacas iſtas
conventiones lex melior & clarior ea, quam Innocentius
XII. pontifex maximus anno 169 5. edidit, ac Leopoldus, Au-
guſtus, apud Lunigium in tomo l. des teutſchen Reichs⸗Ar-
chivs, pag. 803. confirmavit. Exhibent illam Ant. BVaber in
P. 2. der Europaͤiſchen Staats⸗Canzley, pag. 13. 534. G¾
Lunigius in dicto tomo XV. pag. 804. occaſionem vero ejus
promulgandæ non commemorant. Et videmus, eama ple-
risque ignorari. Igitur ſupplebimus hie. Occaſionem nem-
pe legi iſti dedit illuſtris controverſia inter Germanos agi-
tata. Poſt mortem ſcilicet Maximiliani, archiepiſcopi Salis-
burgenſis, qui die 3. Maji anni 1687. deceſſerat, canonici,
electionis ergo congregati, pacti erant invicem, ut is, qui eli-
£ 22Z 2zZ 3 geretur

918 MEDITAT. AD PANDECT.

geretur archiepiſcopus, canonicis ſingulis ſupra reditus eo-
rum conſuetos quingentos florenos annuos exſolveret. Ne-
que iniqua videbatur conventio, quod per illam aliqua inter

caput & membra æqualitas ac proportio induceretur. Be-

neficia enim canonicorum, priſco tempore inſtituta, nec un-
quam aucécta, exigua ſunt admodum, quum bona archiepiſ-
copatui adnexa inſigne ſenſerint incrementum, maximosque

— . . 1I2
fructus ferant. Inito hoc pacto, Joannes Erneſtus, comes

de Thun, die 30. Junii ejusdem anni eligitur, promiſſaque
per aliquot annos liberaliter exſolvit. Tandem vero ſimoniam
huic pacto ſubeſſe ratus, negat, ſe quidquam eo nomine am-
plius erogaturum. Tum canonici precibus & argumentis
contra pugnant, atque archiepiſcopum eo perducunt, ut
ſe quidem & inpoſterum penſionem iſtam quotannis exſo-
lIuturum, non tamen ex neceſſitate obligationis, ſed ex li-
beralitate, nec ut archiepiſcopum, ſed ut comitem, polli-
ceretur. At canonici, qui hunc ſolvendi modum nec ho-

neſtum fibi ſatis, nec perpetuum fore credebant, judicio

experiri, & actione apud pontificem maximum inſtituta, ar-
chiepiſcopum invitum ad ſolutionem compellere malebant.
Pontifex tamen, qui aliquam in hoc pacto ſimoniæ etſi ſub-
tiliſſimæ labem animadvertebat, & rem peſſimi exempli eſſe
videbat, conventionem irritam declaravit, & archiepiſcopum
ab obligatione liberavit. Hæc fuit promulgandæ iſtius bullæ
occaſio. Quæ autem in bulla hac continetur, prohibitio con-
ventionum privatarum in eleétionibus, etiam proteſtantes
obligat, non quidem ex auctoritate Innocentii XiI. quæ
abpud nos nulla eſt, verum juris canonici, quod non ex
pontificis, ſed imperatoris & ordinum Imperii, qui illud
receperunt, & in comitiis Wurzburgenſibus anno clo-
CCLXXXVII. habitis, publica lege apud Lebmannam in
Ebro-

—
Cbrorico
let. Inno
celſorum
nem, qui
nirualibun
lie conve
menti. E.
cum jur
& judica
xwiult
in prel
Halbertt
Matus in
femque .
dam habe
te in ioſo
turam ab
ſelatetur.
(üilti cor
Ceclt alius
Ceiage ee

docerxe ir

Pughat,

ceptione

ſulti venr
Halberti⸗
Gnnes re
Uadteit
chen Wit
irchen 4
Vere, pe

—

reditus o.
Mweret N.
lAicbr iter

—

eretat. De.

tutu Neen.
ni uchiegl .
Imtkinos de
lus chnes
Promilige

roſimorniam
nomine an-

yumenti

lucunt, ut
nnis enlo⸗
ſecd er l.

tem, Pel.
um nec .
int, jud .
inſtitnte .
e Mälebin·
ie etlia.

xempl el⸗
iepiſeopun
iins bulke
Hibitiocon⸗
telaules
NIl. guæ
d non ex

nno ch.

AHpun
O.

SP DCXXIII. DE S MONIA 919

Chronico Spirenſi lib. y. cap. 108. confirmarunt, voluntate va-
let. Innocentius enim XII. in bulla illa renovavit ſaltem de-
ceſſorum ſuorum leges, & inter has Gregorii IX. conſtitutio-
nem, qui: Pactiones, inquit, factæ a vobis pro quibusdam ſpi-
ritualibus obtinendis; qunm in bujusmodi omnis pactio, omnis-
que conventio debeat omnino ceſſare, nullius benitus ſunt mo-

menti. Eam conſtitutionem cap. 8. X. de Pactis inſertam fimul

cum jure canonico receperunt Germani ac proteſtantes,
& judicant etiam hodie ſecundum eam. Exemplo, quod Car-
pzovius lib. I. Jurisprud. conſiſt. def. 20. habet, addemus aliud
in præſens. Cœnobium quoddam catholicum, in principatu
Halberſtadienſi ſitum, cui Huysburg nomen eſt, jure patro-
natus in templum evangelicum pagi Sargſtedt gaudet, vete-
remque cum templi hujus ſacerdotibus litem de ſylva qua-
dam habet, ac litis ejus ſopiendæ cauſa cum novo ſacerdo-
te in ipſo muneris ſuſcepti principio paciſcitur, atque ſerip-
turam ab illo exigit, qua nullum ſibi in hanc ſylvam jus eſ-
ſe fatetur. Atque is ſacerdos, quam diu vixerat, de retraétan-

da iſta confeſſione ſua nunquam cogitarat. Mortuo illo, ſuc-

cedit alius, qui & ipſe ab initio confeſſionem talem edit, ſed

deinde confirmatus, poſtquam patronorum iram nihil ſibi

nocere impoſterum poſſe videt, confeſſionem ſuam ipſe op-
pugnat, ac ſylvam ſibi vindicat. Opponit monaſterium ex-
ceptionem transactionis, pacti, propriæ confeſſionis. Con-
ſulti vero ſuper hac lite Cti Helmſtadienſes a Regimine
Halberſtadienſi menſe Oct. a. clo Io CCXXI. exceptiones iſtas
omnes rejecerunt ex his rationibus: Weil die beyde Pfarrer
bey Antritt ihres Amts weder genugſame Nachricht von den Kir⸗
chen⸗Guͤtern gehabt, noch durch Ausſtellung eines Reverſes der
Kirchen was zu vergeben befugt geweſen, uͤberdies dergleichen Re-
verſe, welche ein Patronus fich von dem Pfarrer bey Antritt deſſen
Amts

4

920 MEDITTAT. AD PANDECT.
Amts ausſtellen laͤſſet, einem pacto ſimoniaco nicht unaͤhnlich

ſeynd, und ſowol bey den Catholicken als Proteſtanten nicht die

geringſte Perbindlichkeit haben.
XIV.

Leges contra ſimoniacas vocationes miniſt rorum eccleſiaſtieorum

latæ effeltum vere nullum babent ob dificultatem.
probationis.

XV.

Patrono vel cligentibus permitti nequit, ut ipfi vocationem, vel
electionem a ſe factam, tanquam ſimoniacam impugnent, g
teſtimonium de en perhibeant.

Orin⸗ & ſeveriſſimæ leges contra ſimoniacas mini-
ſtrorum eceleſiæ elecliones & vocationes promulgatæ
ſunt. Et tamen ſimoniæ crimine nullum hodie eſt fre-
quentius. Cogitari igitur ſerio oportet de remedio effica-
ci, quo leges iſtæ faluberrimæ in uſum & effectum dedu-
cantur. Sed offert ſe confeſtim obſtaculum maximum, dif-

ficultas ſcilicet probationis, cui mederi fere ſupra vires

humanas eſſe videtur. Conventiones quippe ſimoniacæ
raro in ſcriptis, nunquam fere coram teſtibus, ſed ple-

rumque inter patronum novumque ſacerdotem ſolos co-

ram & in abditiſſimo cubiculo ineuntur, & iis ſœæpe jus-

jurandum, ne alteruter quid effutiat, additur. Eam im-
probitatem tam occultam quis deteget? Dices forſan:
permittendum eſſe eligentibus ipſis ac vocantibus, ut ele-
Ktionem vocationemque ſuam tanquam ſimoniaeam im-
pugnent ac revocent, de eaque teſtimonium perhibeant.
Verum Perfitii hoc non poteſt tam ex redta rationis, quam

Juris

—

—
juriscan

acl teſtim
nium ſeſe
ldem jur
4llegat,
conlſtitui
1.de Leg.
Clariusae
Exceſſ.
in Ihbeſa⸗
ti ſee
inmortis
des nulla
Kvocati
uidqua

Juriur.
meu

Min reli
erdos ſac
Nee dedill
illuc
idcomit

Ten.

. P

Stthißnric
nn nict di

Nichienun

ten.

tonen 1
en

cis mini.
rommolgane
ſe el fe⸗
elio ekfer⸗
Numn edl.
num, d.
pra Vire
ſanobic?
,ſed Ne⸗

ſols .

ſepe le
Em in.
forlan:
Hu ele⸗
eam in.
thibernt.
Kis gaun
s

SP. DCXXIII. DE SIMONIA. 911

juris canonici & civilis principiis. Recta ratio certe neminem
ad teſtimonium ferendum admittit, qui per hoc ipſum teſtimo-

nium ſeſe maleficum atque adeo omni fide indignum declarat.

Idem juri civili congruit, quod ei, qui propriam turpitudinem
allegat, credi non debere in alterius detrimentum, ſæœpiſſime
conſtituit, E. 4. C. de Revoc. donat. L. 30. C. de Tansatät. L. 50. §.
1. de Leg. I. L. y. C. de Condict. ob turp. cauſam. Quæ regula
clarius adhuc in jure canonico g. 8. A. Je Donat. & g. 9. X. de
Exceſſ. prælat. proponitur. Quum itaque ſecundum Barboſam

in T beſauro axiom. 5: voce Turpe, teſti falſum ſe dixiſſe adſeren-

ti, & ſecundum Maſcardum de Lrobat. Concl. 359. 2. 3I. judici
in mortis articulo, ſe pecunia corruptum judicaſſe, dicenti, fi-
des nulla habeatur, nec ganonicis nec patronis, qui electionem
& vocationem a ſe facam tanquam ſimoniacam inpugnant,
quidquam credendum eſt.

XVI.

Juriijurandi religio infirmum contra ſimoniaeas vocationes re-
medium && diſusdendum magis, guam ſuadendum eſt.
. 1

IXVII. H

Singularis detegendeæ ſimoniæ modus, a Gregorio VII. ad-
bibitus, memoratur.

Rficacius coërcendæ ſimoniacæ pravitatis remedium reperi-
iſſe ſe olim crediderunt illuſtres provinciæ cujusdam ordi-
nes in religione jurisjurandi, legemque fecerunt, ut ne quis ſa-
cerdos ſacretur, ni juraſſet prius, ſe pro ſacerdotio obtinendo
nec dediſſe quidquam, nec promiſiſſe. Ipſi vero deinde, quam
& illud remedium fſit inefficax, agnovere, & ob plurima, quæ

idcomitantur, incommoda, de eo abrogando iterum cogitarunt,
ſed

Tom. IX. Aa aa aa

922 MEDITAT. AD PANDECT.

ſed tamen antea theologos & Ctos Helmſtadienſes conſi ulue.-
runt, quorum reſponſum ſupra Specimini DLXVTII, de Deh&is, VyAd
quæ ecirea jusjurandum committuntur, medit. 5. C 6. inſertum
eſt. Quæ quum ita ſint, deſperamus fere de eſſicaci contra ſi-

moniacam pravitatem remedio. Faciant tamen megiſtratus ok. Dee
ficium ſuum, ac, ubi legitima ſuſpicio adeſt, ſedulo inquiranr, cer
deficientibus vero Probationibus, Deo judicium & vindictam (uS
ſimpliciter relinquant, Illud enim, quo Gregorius VII. pon- iplege
tifex maximus, cardinalis adhuc, uſus eſſe dicitur, remedium ſoris,
noſtra ætate fruſtra adhibebirur. Narrat id go. de Beka in vita tm hal
Burchardi, epiſcopi Eltrojectini XXIII. his verbis. His zempo-. Hot
ribus quidam Hilqebrandus, cardinalis &Wσapoſtolicæ ſedis legatut, unr
devenit in Galliam, ut ibidem aboleret Simoniæ perfidiam. Quum i liuin
autem itſe cardinalis adverſus digamatum epiſcopum proceſiſſee;, mdur
& idem epiſcopus teſtes ibpſum accuſantes pretio ſubarrhaſſet, di- 2ðͦðDMñẽ
æit idem legatus: Ceſſet bumanum judicium, procurator ecce di- lihe li
vinum oraculum, quum certum ſit, quid epiſcopalis grazia donum liool
Rit Spiritus ſancti, &ſi in emtione pontificii non ſRis conſors Simo. n a⸗
nis Magi, dier gloria Patri, & Eilio, & Spiritui ſankcto. Simo- inte
niacus igitur absque formidine, gloria Patri & Pilio, diſtinécte lhendit
protulit, veruntamen Spiritui ſancto nequaguam pronunciare pe- 0Ondltio,
zuit; ſed, poſtquam idem ab epiſcopatu deſtitutus fuit, totum ver- neſente
hiculum ſine obſtaculo legit. busſei
XxVIII. Erxzke
Conditio nuptiarum, vocationi ad ſacerdotium adjelcts, nibil in ſe i .
inhoneſti, nec illiciti, babet. Pian
Legibus bumanis tamen vetatur. Aigihs
XXNX. Ataet
Teitur a patrono privato adjicineqait, 2 Prineipe poteſt; deſſirizee
Xxl.
8

confe.
de ece

ihletu
i contta.
iratnsct.

indie,.
Vincidm
8VII. ver.
Iemmednn
Neleisin

Munn. .

Rgou,
n. Quum
roeeiſet
floſit A.
toreule,
Niadonun

rrSNe

. Gmo-
8 diſin
ncictefe
fotun r.

Mirſe.

N

SP. DCXXII. DE SIMONIA. 92

Et, ſi ab hoc adjiciatur, candidatus eam ſine erimine & ma-
. oula implere poteſt.

L)ecenaitonenuper keti certaà femina, vocatione ad ſa-
cerdotium ad jecta, mirus eſt diſſenſus. Probant eam mul-
ti, quos allegat Carpzovius libe I. definitione eccleſiaſt. 42. n. 4.
ipſeque ſequitur, ſiquidem illa femina ſit vidua, vel nata deceſ-

ſoris, quippe quæ exquiſitiorem redituum ſacerdotalium noti-
tiam habeat, ac ſi majore cum utilitate rem familiarem curare

poſſit. Damnant alii, inprimis JCti⸗ Hallenſes apud Beæhme-
rum in qure paroebiali, ſect. 3. Cah. 1. S. 24. quin & KReinkingius
in Regimine ſeculari & eecleſiaſtico lib. 3. claſſe 1. cap. 6. u. ult.
quem tamen inter ſibiadſentientes allegat Carpzovius. Ille e-

nim aperte: Si ila, inquit, cenditio ſit præciſa, merito improba-

zauy. Limitatio autem, quam addit: & vero in liberam ſubſtitu-
endi voluntatem, quæ maxime in mætrimoniis attendenda, relici-
tur, non erit improbanda; aut valde domitiana eſt, aut ego eam
non intelligo. Nam conditio, quæ actum, cui adjicitür, non-
ſuſpendit, ſed, etſi non impleatur, firmum eſſe ſinit, non eſt
conditio, ſed petitio, ſuaſio, conſilium. Noſtra de hac quæſtio-
ne ſententia hæc eſt.- Pugnat hæc conditio indubie cum juri-
bus ſcriptis, ſcilicet cum L. 21. C. de Epiſeopis & clericis, cum
c.: 7. X. de Filiis preib)terorum, cum c. 8. A. de Palis. Non
pugnat vero cum recta ratione, nec cum ſacro codice, nec cum
honeſtate. Objicies nobis ſine dubio vocationem divinam, in
(acerdotio neceſſariam Verum huic conditio nuptiarum non
obeſt. Vocatio divina etiam ad majeſtatem, quæ a Deo, &, ut
aliquibus placet, immediate a Deo eſt, obtinendam deſideratur.
Atque tamen majeſtas perſæpe, intervenientibus tanquam ne-
ceſſaria conditione nuptiis, obtinetur. Neque hæc conditio
Aa aa àa 2 quid-⸗

924 MEDTTAT. AD PANDECT.

uidquam auétoritati, virtuti vel majeſtati ipſi detrahit. To.

Rant exempla publice. Sed malumus antiqua. Inter Longe-
bardorum reges Agilulfus, anno 590, & Rotharis, anno e327.
creati, magnam laudem meruerunt. Atque uterque tamen per
mulieres regnum adeptus eſt; Agilulfus per Theodelindam, de-
ceſſoris ſui viduam, quæ ſecundum Sigonium de Kegno Italig
lib. I. pag. 19. procerum decreto, ut, quem ipſa ſibi maritum
e urihus Longobarcdis optaſſlet, ille regiam poteſtatem tene-

t, Agilulfum elegit, virum ræœclaris ofnnibus corporis, ani-
egIt, P

migu⸗ virtutibus ad regni gubernacula tractanda apriſſimum;
Rotharis per Gundebergam, quæ ſecundum eundem Sigonium
lib. 2. pag. 30. quum Longobardi, in comitiis ereando regi ha-

bitis, mariti regisque optionem ei dediſſent, Rotharim legit,

Arrianis quidem erroribus imbutum, ſed ceteris virtutibus re-
gio faſtigio digniſſimum. Discrimen itaque faciendum eſt inter
Patronum privatum & Principem. IHIle, quippe legibus huma-

nis obnoxius, nequit ſacerdotem ſub pacto nuptiarum vocare.

At Princeps hoc poteſt, & is, quem vocat, ſi paret & munus ſus-
cipit, non peccat, nec conſcientiam lædit. Enumerant qui-
dem Cti Hallenſes, quod præcipuum eorum argumentum eſt,
varia mala ex conditione nuptiarum, ſi vocationi ad jiciatur, me-

tuenda. Nec negamus hoc. Potuiſſent plura etiam & majo-

ra addere. At nihil eſt in rebus humanis, quod tali metui

non ſit obnoxium. Totum jus patronatus majorum adhuc

malorum peccatorumque origo & cauſa eſt, atque tamen non
abrogatur, nec abrogari debet. Fontes profeéto & profun-
dos puteos propterea, quod homines nonnunquam in eos in-
cidunt, miſereque pereunt, non obruimus plane & ſiccamus,
ſed munimus ſaltem & vallamus.

XXII

uac
ſen
numera
ntenos
laſu ſuce
NMovella
19,. 3.
Permit
re pori,

Porumd

tüdos,
recenlet
Il gtt
Staats
detun, na
liß Cln,
ne ſiſeiß
93) candie
Nat, Non
Petit al
Monig.
d ſimon
Venda an
116. N. 4
lie, ite
MNNe
Rorummn
tudiem

—
Ahit. o.

ter Lonpe.
nnd 69),
elamenßer
lincem ke.
no Vlie

bi martun

latem tene.
Cporis, zni.
Ptiltmun,
enn.
orepi he-
Kim legih
tutibus re.
mettinter
boshum.
um poeze⸗
munnss,
Ant qvi:
mtum el,
eigtarme-
nma .
tli metul
um dhye
men O
Nrofon⸗
in eos in⸗
ſccammig

Sp. DCXNXIII. DE SIMONIA. gaz

Aliquot fraudes, guibus imonia velatur, exblicantur.

Tunc diverſas fraudes, quæ legi contra ſimoniam latæ fiunt,
Nſeu, ut mollius loquar, cautiones & effugia ſingulatim e-

numerari oportebat. Sed infinitum hunc laborem occuparunt
ante nos alii. Igitur aliquod ſaltem, quæ ſcribentibus velut

eaſu ſuccurrunt, ex multis excerpemus. Huc referimus 1) quod
Novella S8. cap. I. Pro codicillis, chartis, ſigillis, & Wovella 127.
cap. 32. generaliter pro conſuetudinibus quid dare & accipere
permittit; quæ indulgentia quam lætam fraudum ſegetem cre-
are potuerit, atque etiam crearit, ex infinitis ſequentium tem-
porum querelis ac plurimis, quibus repreſla fuit, conſtitutio-
nibus, quarum partem Zieglerus de Qlerico renitente d. 92. Jqjj.
recenſet, apparet. Deinde 2) negant Laymannus Theol. mor.
lib. 4. tract. 10. cap. ult. §. 2. aliique apud Fobrum Part. 8. der
Staats⸗Cantzley bag. 94. ſimoniam eſſe, ſi aliquid zemporale
detur, non ut pretium, ſed ut ineitamentam ad opus bonum, velu-
ti ſi Cbriſtianui infiqeli donet, ſub conditione, ut ſacrumn baptiſ-
ma ſuſcipiat, vel alteri, ut ad hidem ſuam convertazurk. Perro
3) candidatus ſacerdotii, qui, dum patrono vel elefétoribus do-
nat, non paciſcitur, ſed ſaltem humiliter, ut ſacerdos creetur,
petit, a ſerupulo ſimoniacæ pravitatis liberatur in r. 34. A. de Si-
monia. Huc 4) referri oportet novos titulos, quos pro velan-
da ſimonia ipſi ſummi pontifices excogitarunt, uti pro conſer-
vanda laudsbili conſuetudine, quem damnat Alexander III. in
c. 16. X. de Simonia, probat Innocentius III. in c. 42. A. de Sdi-
monia, item 5) pro moleſtia corpo- is, quo ſummi pontifices
maxime utuntur, in excuſandis, quas pro conſecratione ſan-
QGorum hominum exigunt, pecuniis velpotiuso pibus. Magni-
tudinem impenſarum, in hanc con ſecratiohem fäciendarum, in-

Aaddaas è3 genue

926 MEDITAT. AD PANDECT.

genue deſeribit Labatus in tomo VI. des Voyages en Eſpagne &ι

en Italie, pag. 128. ſqq. & excuſat etiam, ac ad objectiones hære-
ticorum reſpondet, inter quas reſponſiones fortiſſima eſt, quam
ag. 136. ex Evangelio Joannis XII, 4. deſumit, eos, qui Pon-

tifici hanc dorophagiam exprobrant, cum uda Iſchariote com-
parans, & udas, inquiens, endiſoit autant voyant l'uſage qu'une

bonne femme faiſoit de ſon parfum. Denique 6) fraudum & ef-

fugiorum omnium complementum in c. 18. N. de Simonia repe-
ries, ubi im aceipiendis veldandis muneribus tria maxime at-

tendi jubentur, atque hæc attendenda ſic porro explicantur, ut

ipſeSimon magus facti ſui excuſationem inde ſumere potuiſſet.

Simonia aliquando bona eſt.
d nomis altduend licita, quin & laudabilis, imo neceſſaria eſ-
ſe poteſt, in tali, quem Thomas Smith in Narratione dJe vi-

zu, ſtadiis, getis & martyrio Cyrilli Lucarii habet, caſu. Finge
ſeilicet tibi cœtum chriſtianum ſub Principe a ſacris chriſtianis
alieno, e. g. Conſtantinopoli, vivere, atque ſibi antiſtitem ſa-
crorum eligere, ſed hunc ad munus hoc aliter non admitti,
quam, ſi confirmationem a Principe magna pecunia redimat.
Finge porro, duos candidatos paribus ſuffragiis eligi Cyrillum,

pium doctumque virum, & Timotheum, hominem impro-
Bum, erroribus infectum, recte ſentientibus infenſum, at-

que, ſi patriarcha fiat, eccleſiam peſſumdaturum. Fac nunc,
Timotheum hunc grandem pro confirmatione pecuniam of-

ferre, nec aliter arceri poſſe, quam ſi Cyrillus æqualem aut etiam

majorem pecuniam offerat. Quid faciendum Cyrillo? Re-
ſpondeo cum Catone apud Suetonium in Cæſare cap. 19. largi-

tionem tunc e republica futuram:

R

. C60

idu
men
Exen
honon.
ſtinck
Oxor
litbu
duisi
Atc⸗
e Ve
Nuſ.
voluen,
ſurre⸗
mnonz
enti
Jur.

Ulu

2 Qod
Angul
Impro
Lalſe, d
quord
fuera
ſinor
queh
ledin
ſacran
Ueren
libon,
ſedne
tiones
art

Sb. DCXNIII. DE SINMONIaA. 927

lhaget CO Oü. r ART4.
lones here-
“ 1. Epiſcopi Principes ſibi titulum: Dei gratia; arrogant;
2 id quod plerique per mendacium faciunt. Sed vetus hoc
nber. mendacium eſt, præſcriptione immemoriali firmatum.
rioteco. Exemplum vetus ſæœæculi XII. Zobannes Seldenus in Iitulis
ſigege hbhonorum Part. I. cap. . g. z. ex Waltheri Maper ſexta di-
dumm & el. ſtinctione de nugis curialium, quiliber manu ſcriptus in
mirne. Oxonienſi bibliotheca exſtat, memorat: Joſelinus Ep. Sa-
liaburienſis ſub Henrico II. Elio ſuo KRainaldo (perverfis me-
Mitmne diis in Epiſcopum Bathenſem & E elienſem electo) querentisz
licantuun Archiepiſe. Cantuarienſem nolle ſe conſecrare, ſuanſit: tul-
epotuiler te veloæ ad Papam evola ſecurus, nibil Gaſitando; ipfique
burſa grandi para bonam alapam, & vacillatit guocungue
volueris: ivit ergo: percuſſithic, wacilluvit illez; cecidit Papa;
Jurrexit Pontifer; ſeripfitque ſtatim in Dominum mentieni,
inomnium Brevium ſuorum principiis. Nam ubi debuiſſet
Cceſirdee e ſeribi Burſægratia, Dei gratia, dixit: Quodcunque wvoluit,
eeit.— Sic tamen Domina materque noſira Roma Baculis
in . in aqua fractus, & abſit eredere quod videmus.
Unge = .
