Entſtehet Zweifel, ob Syndici und Conſorten daran, daß ſie

Namens der Gemeinde bey heher Landes⸗Obrigkeit den ehemah⸗
ligen Erb⸗S hulzen Boͤttichern verſchiedener Falſorum beſchu di⸗

get, auch deſſen Remotion geſuchet und erhalten, unrecht ge han.

Nun wird zwar in der Frage zugleich angefuͤhret, es habe gedachter
Boͤtticher ſich der ihm wegen ſolcher Falſorum zuerkannten Inquiſi=
tion per abolitionem entbrochen. Folglich gewinnet es das An⸗
ſehen, ob haͤtten Syndici und Conſorten daran, daß ſie eine Per
abolitionem abgethane Sache wieder aufgewaͤrmet, ſowohl wi⸗
der Landesherrliche Jura geſuͤndiget, als Boͤttichern ſelbſt wider⸗
rechtlich injurüret. Dieweil aber dennoch die erhaltene Abolition
zwar pœnam publicam aufhebet, denen privatis hingegen an
Perſequirung ihres Rechtes nicht den geringſten Nachtheil brin⸗

get, und denn der Gemeinde zu Lodersleben allerdings daran gele⸗

gen iſt, daß ihr kein wegen Falſorum beruͤchtigter Schulze aufge⸗
drungen werde, mithin deren Syndici wohl befugt geweſen, deſ⸗
ſen Remotion zu ſuchen, und zu ſolchem Behuffe den wider ihn
wegen gedachter Falſorum entſtandenen Verdacht, und die deß
halb erkannte Inquiſition anzufuͤhren, uͤberdies ihr Unternehmen ei⸗
nen guten Effect gehabt, immaſſen die gebetene Remotion dem
Anfuͤhren nach zugeſtanden worden; So haben vielgedachte Syndici
und Conſorten hierunter nichts Unrechts gethan. Nec peccare
puto, ſi quis teſti contra ſe induéto, pro fide ejus infrigenda
crimen, cujus abolitionem magno pretio redemerit, Objiciat.

962 MED. AD PAND. SP. DCXXVI. DEAEQOI. OR.

XII.
Alolitio , gua titulo oneroſo obtinetur, ſpecies trar acionis 4.
XIII.
IS, qui abolitionem fimpliciter obtinuit, ne quidem ad teRizu⸗
tionem ſumtuum in inquiſitionem impenſorum obligatur.
bjiciebatur aliquando advocato fiſci tanquam crimen,

quod poſt abolitionem a reo impetratum, litem prorſus

deſeruiſſet, ac rerum ne quidem ad reſtitutionem ſumtuum,

quos fiſcus hucusque in perſequutionem rei ac judicium ſat

magnos impenderat, adegiſſet. Sed abſolverunt advoca-
tum fiſci Cti Vitembergenſes menſe Auguſto anni olo Ie
CCXXXII. propterea, quod abolitio inprimis quæ titulo
oneroſo obtinerur, transactio quædam inter principem &
reum eſt, per quam fſcilicet res dubia & lis adhuc incerta, dato
aliquo veli promiſſio, deciditur, L. I. D. &0 28. C. de Transactio-
nibus, in transactionibus vero ſtrictiſſima interpretatio locum
habet, ut nihil amplius, quam de quo conventum, debeatur.

Vide Spezimen meum XIIVI. de Tr. antactionibus. Accedunt

clara legis 3. C. de Fructibus & litium expenfis verba: Zerminato

tran act que negotio, poſihac nulli actio, neque ex reſeripto, ſu-

per ſumtuum petitione preſtetur. Poſt abſolutum enim dimiſſum-
gue udicium, nefas eſt litem alteram conſurgere ex litis primæ
materia. Sic igitur reſ ponſum fuit: Es kommt dem Cammer⸗

rocuratori zu ſtatten, daß die Koͤnigl. Befehle in der Sache fort⸗
zufahren verboten, ohne die Reſtitution der Unkoſten D. Polen

oder ſonſt ſemandem aufzuerlegen, und daß die Abolition eine ſpe-
cies transactionis iſt, folglich ungewiß bleibet, ob derjenige, wel⸗
cher ſolche erhaͤlt, die durch den vorher ehenden Proceſſ ver⸗
Grſachte Unkoſten zu erſtatten ſchuldig ſey.

I N.

W Aerhen
1 gitt⸗

5

Non perm
Gelinquen

Utrum ea
declarar
red inte
Cibos
manis
953. 4
4Atge
cogniti
tamen i
ce
conttd
id
tus inn
hubet
de qu
lueden
ledere
Acipien
NWd, n
Mlor
crimen
iniurin
bro i.

NN.

—

hoite. 3

1Ad ſeſiuit .

utur.
I ciinen

n ProrlG6

Cuoruum,

dicum a

nt Adyoct⸗
nni clo
e itulo
cien 8
certa date
Troptact.
Utio locumn .D
Geheituar
Accedunt
Vermincn
ripto, /t
Jimi ſr.
litis frini⸗
Cummnee
Sueſn⸗
Dulen
e⸗
nle, ⸗
ell ver⸗

IN

INDEXNX RERVM
IIN VOLVMEN IX.

MEDITATIONVM LEVYSERIA-

NARVM AD PANDECIAS.

. A.
Abbot (Georg.)
Archiepiſeopus, 541. hominem fſa-
gitta conſigit. ibid.
Abdicatio liberorum.
Non permittitur, ſi parentes cauſam
delinquendi dederint. 270
Abolitio.
Utrum ea in crimine de reſiduis irrita
declarari poſſit quando pecuniæ, a
reo interverſæ, quantitas in pre
cibus non eſt cxprefla, 78 3³, Ko⸗
manis uhſitata ab hodierna differt,
953. apud nos efſt jus ma jeſtatis,
atque ſine omni cauſa, ejuſque
cognitione exergeri poteſt, ibid. non
tamen in Saxonia Elect. 954. prin-
ceps, crimen atrox temere abolens,
contra bonum publicum peecat,
ibid. ſi tamen id facit, megiſtra-
tus inferior jus contradicendi non
habet ibid. in delictis medioeribus
ac dubiis eſt utiliſſina, 956. ac
ſuadenda, ibid. jus privatorum
lædere non debet, 958. hinc ex
delictovabolito civiliter agenti, vel
excipienti, abolitio obiici nequit,
ibid. neque huc editio actorum
abolitorum denegari debet, ibid.
crimen abolitum oberimen aboli
tum objiciens læſæ miajeſtatis &
injuriarum reus eſt, 960. niſi id
pro jure ſuo tuendo faciat, ibid.

abolitio, que titulo enoroſo obti⸗
netur, eſt ſpecies transactionis;
962. abolitionem ſimpl citer obti⸗
nens ne quidem ad reſtitutionem
ſumtuum, in inquiſitionem facte-
rum, obligatur. ibid.
Procuratio omni tempore homici-
dium eſt, 2388 judicis procurati
abortus, 418. ſolus conatus non
punitur ultimo ſupplicio. 731¹
Ahbſentia.
Diuturna, etiam laudabilis, pœnam
alterius conjugis, in adukerium
prolabentis, mitigat, 96. 246. ab⸗
ſens conjux innocens adulteræ par-
ti remiſiſſe præſumitur adulterium,
1I07. diuturna mariti corpus deli-
Ki indubium in adulterio reddit.
II0

Ackergebrauch.
Ruptio locorum, quæ pignorationis
loco fit a ruſticis, talis non eſt.
250. ſeq.
Acta eruditorum.
Horum co lectores refutant Grantii pe-
culiarem ſententiam. 192
Actor.
Hujus partes interdum ſunt favorabi-
liores partibus rei. 365
Adminiſtrator Eiſci.

»

Quando crimen repetundarum ecom⸗-

848

mittat? 8
Admi-

F Iffff a

TTINDEN RERVMsAokl l A««

Admir iſtrator pecizig ablicc.
Poteſt alium ſibi privatim ſubſtitue-
re, 875. fed ſue per culo, 876.
torum proct rum eenſeiur,
ibid. inde nec ipfius bona ſubſtituen-
ti tacite ſi
nec in crimen de reſidnis incidit,
ſed peœna ſalem perfidorum pro-
curatorum tenetur, ibid. pecuniam
publicam in ſues uſus convertens,
committit cerimen de reſiduis, li-
cet animum & facultatem

„g

0
„

tuendi habeat, 980. id, quod ſibi

debetur, contra voluntatem prin-
Pis ex peeunia publica ſibi ſolvens,
committit erimen de reſiduis, 881.
heredes perfidi adminiſtratoris ho.
die ad damnum reſt tuendum com⸗
Pellantur, 884. repentina admi-
niſtratoris puplici opulentja, non
eſt ſuſticiens criminis de efidu's ar-
gumentum, 885. diffic le ipfis eit,
ſuſpicionem ceiminis de eſiduis ef-
fugere, 8 87. difficiinum, accu-
rätam adminſſtraton: ſuæ ratio-
nem reddere, ibid. g96. inde ad
rationem reddendam evocsti, mi⸗=
tius tractantür, ac deficiente alia
pProbatione, ad jusjurandum ad
miftuntur, ibid, ob dolum, vel latam
eulpam, facta inquiſitione, punitur,
894. ob culpsm levem, citra inqui-
fitionem & pœnam, ad demni re-
ſtitutionem obligatur, ibid. ob cul.
pam lev ſſim am, ab inqu finone &
actions liberatur. ibid.
Adoleſcens.
Faliss interdum facit teſiationes. 546
Adulter, Adultera.
Nulla non esdem veneficia eſt, 5.
693 exempla earum, quæ maritos
. ociderunt, 6. impune oceidi po-
terant in Græcia, ibid. talem
uxorem imprecari ſolebant La=

funt oppig orsta, ibid.

etdæmonii, ibid. adulterarum pe⸗
nâ apud Athenienſes, ibid. sapud
Thuries ſeli in commcdiis tra-
duei poterant, 7. fſi noa relegen-
tur, e loco delicti exire jubendi,
2I. 2 3. contumacia eorum ad ul-
timum fupplicium irrogandum non
fuſficit, 30. quatenus ea ſi ficit ad
divortium decernendum, 321. con-
feſſio aduiteri nocet ipſi, non al-
teri parti, 321. eadem ad inquiren-
dum haud fufficit, nec ad reum

carceri tradendum, nee ad decer.

nendum purgatorium, ibid. adul-
tera parturiens, nominando pa-
trem infantis, hunc ſtatim ſuſpe-
ctum non reddit, 322. ſeq. falſo no-
minatus ab ultera, recte fibi inte-
rim fuga conſulit, 33. idern nomi=

nantem de ealumnia recte acenſat:
modo vere innocens ſit, 34. ſeg. in

abſentes decerni poteſt d'vortium,
ſi de adulterio indubie conſtet, 36.
a marito occidi poſſunt, 29. fſeg.
42. cædes eorum privata non ſo-
lum impunis, ſed & juſta, 43, ſeq.
etiam in dignitate conſtitutorum
eædes licita, 43. in turp tudine non
deprehenſi, fi occidantur, punitur
maritus extra ordinem, 44. ſeq 49.
feq. etiam in libera Rep. Romana a
marte oceidi poterant, 47. ſeq.
ſuſpectis maritus domo fua interdi-
cere poteſt, & ſi non pareant, ju-
dex præcepto pœnali interd'tum
recte confirmat, 50. mariti adulte-
rii cædes privata, uxori non licet,
5 I. adultera uzor a marifo domo

ej ci poteſt, 53. cædes adulteri Pri-

vata, an a marito alii inandari poſ-
fit? 58. adulter deprehenfus a ma-
rito caſtrari poteſt, 59. partem bo-=
norum adulteræ partis jus Rom.
conjugi innocenti tribuit, 61. in lo⸗
EX

eisz vere
tarie re
tur, g
aecepi
marit
& par
late
jux je
bus ni
tit, 7
nonee
num
ruin!
tii no
bons
netſi
conjtun
deelaran
Tis, qn
fenupt
tu non
mariti
ggnelku
Apes
PDerte,
alend
ingis
Aultere
91 Peee
ereſt

Lenitari
in S
Nemo
maxime
ejasin

rraunen

lterarunm e.

4, hid, 6pll

”
ſtnon elege

erite nencdi,
eoruin d nl.
rOpindunmn
lͦ es füeti
um, 31, eod
l, non d
n Miagticen
nec ad reum
nec ad deret⸗
, ibid Al.
Dmninundo pe
laim uhe⸗
leg filiono.
Ge ſbi ine⸗
3icen nonn
recte clulitt;
ſt, g, E in
eſt dvottnm,
e Colllet, P.
lunt, 39,.
rivati non ſn
ala, g
Conktitutorum
tptndine nan
rar, punint
Rep. Romant
nt, G) E
no fus interdh.
jpareglt, ſu
erdctum
hariti adulte⸗
ci don et,
ari Golnd
dolteti hi⸗
andari o
henfus eni.
Pürtel te
is jun le
. l, lo

INDEN RERVM.

eis vero, ubi amplior portio ſtatu-
taria recepta, omnia is bona lucra-
tur, quæ alias poſt mortem conjugis
accepiflet, 62. aduhteræ ex bonis
maritus in Saxonia lucratur dotem:,
& paraphernalia, ſi ſint mobilia, 60.
illuſtre ejus rei exxmplum, 63. con-
jun jus agendi ex contrsctibus, qui-
bus nulla donatio ineſt, non amit-
tit, 73. inde tamen jus retentionis
non conſequitur ibid. actionem re-=

rum amotarum non amittit, 72. ea-

ruin Exc. tamen reſtitutionem do-
tis non morari debet, ibid. eorum
bona lucratur innocens conjux, ta-
metſi hi non plene conv cti, ſed ob
contumaciam, ſaltem pro convictis
declarati fuerint, 79. adulteræ uxo-
ris, quam impudice vivere tempo-
re nuptiarum ſciebat, dotem mari-
tus non lucratur, 81. adultera a
mariti heredibus, ſi vivus ille con-
queſtus non eſt, dote, aut portione
ſtatutaria privari nequit, 81. con-
juges adulterantes ab innocente
Parte, quæ bena eorum lucratur,
alendi ſunt, 84. conjuz; cui con-
jugis slterins factum orccaſionem
adulterandi dedit, mitius punitur;
g1. peccant, qui adultero jus cum cæ-
dere ſiſtendi tribuunt. 376. 454. 462
A9Adulrterium.
Lenitas in eo cui rei adſeribenda eft, T.
in Sawonia morte punitum fu fle,
nemo recordatur, 2. crimen reip.
maxime pernicioſam eſt, 3. 5.
ejus in Gallia alquando impunitas,
3. ſeq ipfo Jure Naturæ turpe habe-
tur. 4. ſeq bruts quzædam awetan-
tur, 5 mukorum viorem agmen
trahit, 5. atrociuns in meritsam

commititur, quam in innus tam, 2.

7. Saxones véteres atrocius, quam
alli Germaniæ popali, eoereebant,

.

8. ſeq. ejus inquiſitio quando incon-

ſulta, I4. ſeq. continuationi quo-.

modo occurrendum, I4. 16. leni-
tas in eo circa penam, non in de-
cernendo divortio, locum habet,
17. non confamatum extra ordi=
nem punitur, I8. attentatum ſuf⸗

ficit ad decernen dum divortium:

17. jure pofitivo univerfali non eſt
capitale, 21. ſeq. fimplici mulcta
coërceri poteſt, 2I. graves de eo-
mhſpiéienes ad decernendum divor-
tium ſufficiunt, 24. ſeq. nen ad ul-=
timum fapplicium, 26. indicio-
rum ejns in judicio criminali ef-
fectus, 26, fſcꝗq, confeffio ejus ficta
ad irroganduin ultimum fuppli-
eium non fufficit, 30. quatenus ea
ſufficiat ad decernendum divor-
tium? 31. confeſſio ejus nocet
confitenti, non alteri parti, 31.
eaque nec ad inquifitionem, nec
euſtodiam rei nec ad purgatorium
ſaffieit, 31. ejus juſtus punitor
maritus, 29. ſeq. 143. an inter
cauſas ingratitudinis referentum ²¾
68. ſeq. 1eio facto matrimonium

4olvit, 4. ſi de eo ex evideſßtiffi-

amtionibus conſtet, mari=
IOris dotein lucratur, 87. 82.
ejns peenam mitigantes, eaufæ duæ
faltem, 96. fimplex in terris Brun-
vieenfibus pecunia muktatur, 284.
ex adul’etio uxoris, cujus maritus
oceiſus reperitur, legitima Pparrici-
dii ſuipicio haſcitur, 693. idem ad-
ulterium adulterum de confe ectia
parricidi faſpectum facit, ibid. poe=

nam cjus Priheeps ise omni cauſa

lenire; imo plane gratiam fecere
poteſt, 86. ejaserimen in uxore, ali⸗
is ſe proſtituente, cr ſſare dicitur, g9.

peenath ejus mitigant illecebræ, qui-

bus quis ad ülud committendum ir--

t ft 1 3 Aucie

INDEN RERVM.

ducitur, 89. item imperium dome-
ſticum in famulis mercenariis, 90.
item denegatio debiti conjugalis,
93. item averſio animi, quæ ab ini-
tio matrimonii ad fuit, ꝰ95. item me-
tus reverentialis, qui ſponſalibus in.
terceffit, ibid. item de crepita con-
jugis innocentis ætas, ibid. item de-
ſertio malitioſa, item diuturna ab-
ſentia, licet laudabilis, alterius con-
jugis, 96. 246. itent favor matri-
moniii, 99. item rem ſſio conjugis
innocentis, cum receptione in tho-
rum conjuncta, ibid. quatenus re-
miſſio conditionata, 102. mitigat
quoque remiſſio tacita, IO4. item
concubitus cum conjuge adultera,
160, item favor matrimoni, poſt
adulterium contracti, 109. quate-
nus incertitudo cirea corpus delicti,
109. quatenus diuturnus carcer,
IIS. quatenus minor ætas, 116. &
diuturnitas temporis poſt delictum
commiflum præteriti, II7. ejus pœ.
nam toll t præſcriptio, bid. quid in
eo ad corpus delicti conſtituendum
requiratur, I109, quando illud ſeru-

puloſe in veſt gandum I12. ejus in-

dicium veroſimile, non eit inculpa-
tio correi, II2. de eo inquiſit o ſpe-
cialis, etiam ſine corpore delicti, ex
indiciis veriſimilibus inſtituti poteſt,
II2. an ineo compenſatio admitti-
tur, II4. patientia & diſſimulatio
mariti in adulterio uxoris, crimen
eſt ſecundum J. N. 263. ſed in fo-
ro civili, ſi lucerum non accefferit,
non punitur, ibid. niſi factum ali-
quod mariti, quo adulterium juva-
tur, concurrat. . 1bid
Advocatut.
Calamitatem inquifiri delineat, 364.
ipſius eloquentia apud Romanos
plus valebat, quam virtus, ibid. ho-
1.

rum ſtudium in snnulla da ſectio-
ne atque inſpectione cadaveris, 40 4.
illis commendatur Cceronis ora-
tio pro Milone, 477, honorarium
ante finitam litem petit, 520. pe-

tit interdum ſub & obreptitie, 781.

utrum invitus malitiam addiſcat?
782. comparatio ejus cum milite.

. 783
Advocatus ſiſci.
Ex archivo principis inſtrumenta pri-
vatis damnoſa deſumens, & utilia
ſupprimens eſt falſarine, 793. cœ-

ptam accuſationem deſerens, adhuc

hodie in crimen tergiverſationis in-

eidit, 947. excuſatur tamen, ſi in
grogrefu litis animadvertat, ſe ni-
hil effecturum, ibid. nec opus eſt,
ut abolitionem obtineat. ibid.
Kgybtus.
Obſtetricum XÆgyptiacarum falſilo-
dquium. 245
WTrodius (Fetrus.)
47.886

Notatur. 2
Witas.
Decrepita conjugis innocentis, poœ-
nam adulterantis mitigat, 95. 99.
minor pœnam adulterii mitigat,

I16. item aliorum delictorum, 270.

435. 684. utrum mitigat pœnam
homicidi? 395. 435
Afföctus.

Hujus vehementia excludit animum
occidendi, 444. corpori ſæpe, in-
ſtar veneni, nocent. 656
Ahinig.
Horum in linea recta occiſio jure civili
dieitur perricidium, & gladio pu-
nitur, 684. jus Carolinum affünum
mentionem haud facit, ibid. jus
Saxonicum pœnam circa horun oc-
ciſionem exaſgerari jubet, ib. quod
& alibi valet. ibid.

Aga.

—

Ujns ex 9
des.

Cellatin N

Rignum pe

Ljus temer

Ari
Ljus teſtiwn
obtinen
aliud de

Qinam!?

CAuſa morb
exempla,
nbit,ibie
Pit ineo
imo lbe
cauli.

Hin dete
jas ümultet

Ae
us ctcain

Feudum

bergiei,

us venet
int tac
ur, imo
homo
NN wer
Patid n
involyit

ehe, ell V

—
edr lecto⸗
gveri, 606
Cronss ori.
Tonortinm
1, o. N.
eptiie,l,
n ddileuf
cum mile

rkunenta pri.
ne, E tſis
t, M) er.
Ereis, alne
erlationis in⸗
tamen, ( in

rtät, He H

oputeſt
. id.

tum fillo.
745
4 A
eehtit, e⸗
it, 9). 09.
i mitiggt,
Gorun, 276
iger Penin

,66

udit minnn
riepe⸗

oihkethl
ltio Pu.
un affinu
. ibid,
a horun be

t, b ę
b,

e.

INDEX

RERVM.

A gamemnone:

Ejus ex adulterio uxoris nata cæ-
des. 6

Aggratiandi jus.

Ceflat in homicidio. 369

Agilulfus.

Regnum per uxorem adipiſeitur. 924

Agnellus CAndreas.)
Ejus temeritas in componendis vitiis.

814.

Agrippa (Henr. Cornel.)

Ejus teſtimonium de lenocinio, pro-

obtinend s honoribus, exercito. 263.
aliud de lupanaribus in Italia, 272
Aguſilli.

Quinam? 827

Alapa.
Cauſa morbi & mortis fuit, 500.
exempla, ibid. exiſtimationem mi-

nuit . ibid. eum, a quo alapam acce-

Pit, in continenti interficiens, ab ul-

timo liberatur ſupplicio, 5or. belli
cauſa. 503

Alucites.

Huju: defenſio in capite parricidii.

671

Alciatus.

Ejas ſimultates eum Robortello. 505

Alexaunder Severus.
Ejus circa infanticidium diſpoſitio: 700

Alfdorſf.
Feudum oblatum Lucatus Wurten-
bergici. 357
Alimenta.

Vitioſa venenum ſunt, 675. quod ge-

nus veneficii jure civili indulgen-

tius tractatur, aliquando permitti-
tur, imo præcipitur, ibid. attamen
ſi homo pereat, ultimum fuppli-
cium meretur. ibid. horum dene-
gatio animum occidendi neceflario
involvit. 72⁰
Alle gatio.

Faya, eſt verum taltum „772. in alle-

gandis auckoribus, juribus atque
acts varie committitur, ibid. nimia
allegatio improbetur, 773. acto-
rum, deſignationem foliorum deſi-
derar. 776
Ambigua verba
Adh- bita in concubitu, utrum Probent
animum contrahendi matrimonii?
215. utrum dolus ex illis appareat?
ibid.
Ainbitio.

Ex ea aliquando lenocinium exereetur,

261. quod pœnam ordinariam me-
retur, ibid. quando laudabilis eſt.
90⁰
Ambitus.:
Officium ſuum pecunia redimens, re.
movetur, 998. ambitus eſt, ſi quis
non pecunia quidem, aliis tamen
inhoneſtis modis „ ad dignitates
grafletur, ibid, pœnæ ambitus ad
monarchias quoque pertinent, ibid.
virtutibus, litterarum ſtudiis, & bo-
nis artihns, æternum cum ambitu
bellum eſft, 899. ſeveriſſima Juſti-
niani eontra ambitum lex. 900
Anbroſins.
Hujus de facto Moſis, E.gyptium ob-
truncantis rectum judicium, 449.
450. ejus ſententia de eo, qui lu-
crum ex falſo ali eno oblatum „ acci-
Pit. 7970
4 4 600ασα
Sit ſacerdos, 5aο. quid hoc de notet?
ibid.
Amotarum rerum aclio.
Hanc conjux adulter non amittit, 72.
exceptio rerum amotsrum reſtitu-
tionem dotis non moratur. 72

AnvznXnz 0ρ6°

Sit ſacerdos, 540. quid hoc involvat?
ibid.

Anfech⸗

Quid denotet?

–

2 —

INDEY RERVM. 6

Unfechten.

“ 432
Animal.

Alienum, damnum dans, pignorare vel

Utrum hie ſi

perſequi, non verberare licet, 343.

nec in alieno agro occupsre, 344.

multo minus ex domini ædibus ex-
trahere licet. 345
Animas delinquendi.

at? 513. ſeqq.

Anin

5 n0endi.

Quo modo male appellezur? 548. pece-

cant qui hunc, ad ultimum fſuppli-

cium, homicidæ irrogandum, ſuſfi-

cere negant, 279. 510. 549. 625.
etiam ſine propoſitie vulnerandi,
aut corpus lædendi efſe poteſt, 558.
ſufficit senimus quomodo cunque
lædendi, cum facto, ex quo mors
Veriſimiliter ſequi poterat, conjun-
ctus, ibid. ſuos gradus habet. ibid.
Animus occidendi.

Peccant, qui ad ultimum ſupplicium,

homicidæ irrogandum, animum oc-

cidendi directum requirunt, & in-

directo veniam dant, 379. 5 10. 625.
7/22. item, qui homicidæ, animum
hunc neganti jusjurandum purgs-
tionis temere permittunt, 28I. 55 l.
decernuntur potius hoc caſu tor-

menta;, ibid. imo, ſi animus liqui.

do appareat, conteſtim decernitur
ultimum ſupplicium ibid. per af-
fectus vehementiam excluditur,

4A44. dijudicatur ex armorum uſu,

563. atque ſic, ex armorum leta-
lium uſu præſumitur, 484. 559. ho-
mieidæ, gravi & ab adve ſario
eoncirata ira correpto, quod adulti-
mum ſupplicium, haud nocet, 498.
utrum hic ſolus in homicidio ſpecte-
tur? 513. Diſcrimen, quod vulgus
inter animum occidendi directum
&£ indirectum facit, Dec utile eit,

nec accuratum, 5A7. male definiur,
ibid. indirectus eft voluntas nocen-
di, ibid. hic ſine propoſito vulne-
randi, aut corpus lædendi eſſe pot-
eſt, 55 8. ſuſficit animus quomodo-
cunque lædendi, cum facto, exquo
mors veriſimiliter ſequi poterat,
conjunctus, ibid. exempla animi
occidendi indirecti, in legibus oc-
currentia, 560. animus oceidendi
ſues gradus habet, ibid. 58r. ani⸗
mum oceidendi; vuinerandive ha-
bens, morte ſecuta, verus hom cida
eſt, licet inſizumento non letali uſuis
ſit, 565. ex uſi inſtrumenti non le-
talis nom præſumitur, 566. ex uſa
ludicrerum armorum non præſu-
mitar, 569. nec ex lignorum uiu,
570. neque ex fuſtium uſu, 571.
præſumitur ex uſu gladii, 572. ex-
ceptis præfectis militum, 573. Præ-
ſumitur ex uſu tormentorum igni-
ferorum, 574. niſi materia, illis in-
dits, ad occidendum adhiberi non
ſolear, ibid. præſumitur in eo, qui
aliquem de ſcala dejicit, 581. cultro
cæſim, non punctim feriens, ani-
mum directum oeccidendi habere
non cenſetur, 583. praſamitur ex
neglectione infantis & denegatione
alimentorum, 720. ex circumſtan-
tiis loci atque temporis colligitur.

733

Anna, Auguſti El. Sav. AXor.

Ejus ſuggeſtiombus Conſtitutio Sax.

de pœna adulterii non adicribenda;,
8. deprecatur apad maritum pro
reo. 10. ſeg.
Anna Britanna.

Maxim. I Imp. ſponſa, vere rapts fuit a

Csrolo VIII. K. G. 303
Anna, Henr. VIII. Angl. regis, Axor.
Urrum Johannem Fridericum, Saxn.
Ducem, deceperit?

Aua,

825

Nanam
Anl, Jl.

Obadolteri

ur illum
Aperiore
139. ejl
temporis
tem con

A
Partos mo
ditu nat
bus decin
At
Quis
Ciceronia
tat nomen
bid a qni
eenſio fuii

ln ſua ipſins
Dirti inſten

Mott in aan⸗
bers potelt

4
Uem bec
Carr R

Alterins Dr
Hjns e adil

Uliii gror
cellat,

Matar,

Thlequeh
1sprd
We, te
Arinis len
nitio ed
lon.

—
l defmmar,
Untas nocen⸗
Rontd VulE⸗
ledeeot.
n guonmmd⸗
ſacto, ein
i potert,
empla ani
legibis oe.
us ecidend
0d. Pr. mi⸗
leernedire .
etus homeit
nonletdiui
menti nonl⸗
5o er in
1 non Mell⸗
gnorumuſl,
Un, 5l.
m, 575. e
entotumn igll⸗
eteri,, Uin in⸗
halibeni Nn
nr in e
i, Fl. Cli
ferieyt, Aul.
gendi küben
ralammiturdl
denepincl⸗
creumſun
oris collpinn⸗

et. Act,
io⸗ .
aletibena;,
aruonn pro
10, ſeg

. .
ete laptaflit
G

, vrlt.
1. regit ulh⸗
im, uſ.
95
,

R

—

INDENX RERVM.

Anna, Jo. Caſimir. Duc. Sax. Coburg.
ur. ⸗
Ob adulterium repud atur. 63. ſq.
Annus luctus.
Intra illum comm fum ſtuprum ad
ſuperiorem jurisdict onem Ppertinet,
139. ejusdem pona pro ratione
temporis, quod inter illud & mor-.
tem conjugis interceffit, augetur.
Anticipatio concubitus.
Partus mortuus, ex anticipato concu-
bitu natus, non cenſetur a parenti-
bus oceiſus. 7714
Antonius Maria Comes.
Quais? 802, ejus ſtudinm imitandi
Ciceronianam latinitatem, ibid. mu-
tat nemen ſuum, 802. ipſius æmuli,
ibid. a qnibus accuſatur, ibid.-de-
tenſio fui ipſius. ibid.
. Apulejus.
In ſua ipſius cauſa, de ſuppreſſione
partis inſtrumenti, conqueritur. 778
Aqun.
Mors in aqua ſine aquæ potu contin-
gere poteſt. 412. 415
Aqua Rumineg.
Utrum hæc verba de baptiſmo prædi-

cari poſſint? 397
Arcanum.
Alterius prodens eſt felſarius. 833

Argvropolus Romanus?
Ejus ex adulterio uxoris erta cædes. 6

Ariſtophunes.
Plagii quosdam postas Alexandrinos
aceuſat. 942
Ariſtoteles.
Notatur. 4⁵9

Arma letalin.
Talia quznam? 561. 583. una cum
acts prudenti conſilio transmittun-
iur, 564. difſenſus in dijudicandis
artmis leralibus, ibid. vulgaris defi-
Emitio eorum rejicitur, 565. animu
Lom. IX.

occidendi, vulitcrand ve habens,
morte ſecuta, verus homwida eſt:;
licet inſtfrumento non letsli ſit uſus,
ibid. quodſi progeſitum ſit du-
bium, adh bitio inſirumenti non
letalis præſumtionen, quod a imus
occidendi adfuerit, excitat, 566.
569. ludi'ra in ſtrumenta, licet ad
necandum hominem fi t apta, pro
letalibus non repu antur, ibid. &
amimus jocandt ex iis p- æſumitur,
ibid. ligna, quamvs valide, letale
inſtrumentum non funt, & ſie ani-
mus occ dendi ex ill's non præſumi-
tur, 570. neque fuſtes funt letale
inſtrumentum, 571. gladius letsle
inſtrumentum eſt, & animum oceci-=
dendi arguit, 572 exceptis præfe-
ctis militum, qui glidio tanquam
baculo, in caſtigandis miliribus
utuntur, 573. atque ſic caſtigandi
animum babere pi æſummntur, ibid.
ſuſpiciones tamen contrarias jre-
jurando purgant;, ibid. tormenta
igmfera funt inſtrumentun letale,
574. ſecus eſt, ſi materia, illis in-=
dita, ad oec'dendum adhiberi non
ſoleat, 574. ſcala inſtrumentum le-
tale eit, & in eo, qui al quem de ſca-
la dejicit, animum cocecidendi ar-
guit, 581. cultellus vulgaris non eſt

telum letale. 582
Artes. . 1
His cum ambitu æternum bellum eſt.
899

Artificium.
Inſigne homieidam ab ultimo ſuppli-
cio non liberat. 398
Aruſpex.
Hujus prædictones, quibus cventus
non reipondet, veræ effe poflußt,
642. quibus reipondet, nonnun-
quam ſunt falila „ bid. publi Is-
men magis nocent, quam proſu t,

CGg8g88S8

INDENX RERVM.

& ſic puniuntur, ſi quid illiciti in

illis occurrit. ibid.
Aſc lepiades.
Ejus ſponſio, 581. lapſu ſealarum exa-
nimatur. ibid.
Aſt zrologa

Hujus prædictiones, gaibus eventus
non reſpondet, veræ efſe pPoſſant
642. quibus eventus reſpon et,
ſunt nonnunquam falſæ, ibid. pu-
blico tamen magis nocent, quam
proſunt, atque adeo puniuntur, ſi

quid in iis illiciti ogeurrit. ibid.
Ablnin.
Tinpia ea ſunt. 30993
Athalaricus.
Hujus contra pellices edictum,. 218
Athanaſius.
Eligitur clamore populi. 908
Athenienſes.

Graviter puniebant adulteras, 6. apud
eos permiſſa cæde: adulteri, alius ve

moœchi privata. 42
Attalici reges. .
Horum bibliotheca. 941
Atteſtatuim.
Falſum dans eſt falſarius. 799

Auctor libri.
Huie fit injuria per impreſſionem, ſine
ipſius voluntate factam, 339
Auctor pugnæ.

Ocecidens, ultimo ſupplicio afficitur.

. 453.462
Auctor rixcæ.
Utitur moderamine inculpatæ tutelæ „»
451. ponna homicidii non afficitur,
niſi inſimul ſit auctor pbugnæ. 453
Averſio animi.

Quæ ab initio matrimonii adfuit legi-

tima eſt mitigandi poœnam adulterii

cauſa. . 95
Aufpaſſen.
Quid ſit 7 597

Auguſtinus.
Ejus de baptiſini fanctitate judicium,
397. notatur, 490. ejus teſtime-
nium de ver tatem occultante. 788
Augitſtus.
Nimia hujas lSnitas in puniendo par-
ricidio, 679. T. Arxii filium. in par-
ricidio depzehenſum, relegat. 689
Auguſtus Rex Pol. & El. aurr..

Ucrum primus leg's univerſalis in Sa-
xonia contra pacis domeſticæ tur-

batores ſit auctor? 298. ſeqq.
Anguſtus (El. avx.)

Conſtitutiones Saxonicæ de pona ad.

ulterii auctor. 2
Avia.
An unquam ineeſtas cum eadem fue-
rit commiſſus? . 239

Anrelianus (Luadov.)

Primarius in Gallia adulter; 4. a Joan.

Burgundione occiditur. ibid.
Auriga.

Horum, homines curru obterentium,

culpa aliquando lata, aliquando le-
vis, aliquando eſt leviſima. 530

B.

Baculus.
Hoc pereufſſus, ſi occidat liberatur ab
ultimo ſupplicio. 501. 503
Baldus.
Netatur. 2376
Bfaluciuß (Seph.) j
Edidit Marei de Marca Marcam H iſpa.
nicam. 611
Bambergenſis Epiſeopus.
Ejus cum Marchionibus Bran denbur-

gicis Onolsbacenfibus, ſuper cogni-

tione de ſtupro diſceptatio. 132. ſeq.
Baptiſinus.

Hunc repertus infans, quem haptiza-
P P

tum fuiſſe, certo non conſtar, ac-
cipit, 749. quid? ſi ſheda de bap-
uiſme jam eellato teſtans, reperia-
tur 2

zrasu
tur/ ib
mins pr

Per hane i

Relert en
trenda1
conyocat

Horum ju/
im
Autorist

Neget rap
miflum,
in perent
cium de
B.
Liudatur,

Ujar 1ntign

(id ide
ecerdote
nim, 1
mum i
WhenTNN
rent.
An
Supprimi

ulta ejns

165 449.
lien lam
innocen

que

Der
Hodie d
tur .
ejus li
a iPto

—

joceium,
6 tellino⸗
nte 789

Riendo r.
lum inper.
ſegtn, b
r.
llls in.
helicetu.
.b
e gan l.
1

Adenn e.
239

N
1

4nſnn
ihil

1

terenbum
gnancok.
Il. 530

eritur dd
ol

16
cimn Hlt⸗
11
,
nlendur⸗

pereggnu⸗
1za ſeh

n haptint
Ulſtat,
ga ge⸗ Hy⸗
1 reyeri⸗
ur

INDEXN RERVM.

-=

tur? ibid. num de illo aqua fu-

mina prædieari poſſit? 297
Barba-
Per hanc jurabat Ot o I. 196
Baſſompierre.

Retert exemplum, quo pater, pro
tuenda filiorum pudicitia, turbam
convocat. 335
Batavi.

Horum juz circa monſtra. 271. binis

gdias nocturni furis cædem in-
diſtinee permiſerunt. 374. 460.
impreflionem libri, ſine voluntale
autoris factam prohbuerunt. 940
Bayle (Petr.)
Negat raptum, s Carolo VIII. com-
miſſum, 310. notatur, ibid. raptum
in parentes ignorat, 318. ejus judi-

cium de vaticinis. 646
Behrens (Jo. Levin.)
Laudatur. 736
. Beichblingia Cens.
Ejus antiquitas. 314
= Belgium.

Quid ibidem fit loco benedictionis
ſacerdotalis ? 204. an matrimo-
mum, ibid. contractum, fit fir-
mum? ibid. legatorum illius jura-
menmtum, ne quod munus accipe-
rent. 787
du Bellai (Joachimus.)

Supprimit Ronſardi carmina. 940

Bellum.
Juſta ejns caufſſa eſt defenſio innocen-
1s, 448. exeIDpla, 45 I. peccant, qui
licenmtiäm bellicam ad occiſionem
insocentiam extendunt, 386. quo-
usque licentia bellica ſe extendat?
386
Benedictio ſacerdotalis.
Hodie eſſentiam marritmnonii ingredi-
tur, 200. ante Sec. XVI. adhibitio
ejus liberi arbitrii fuit, 201. dtun
ab ipio Luthero ita pPermifia, ibid.

poſtea vero abſelutzæ n ceſitatis fa-
dQa eſt, ibid. quando? 207. es
non accedente, coojuncie viri &
fominæz, in perpetuum initia, con-
cubinatus eſt, 210. idein eſt, ſi eam
legitimus ſacerdos clandeſtine im-
pertiatur, ibid. vel ſi ab ext aneo ſa-
cerdote contra LL. fit, ibid. ſola
ad Polygamiam conſtituendam, ſi
vitioſa lit, non ſufficſt, 251. gi⸗
tur ſi ab extraneo ſacerdote, vel le-
gitimo quidem ſed clam fscta ſit,
polygamia vera non contrshitur,
212. requirit præſentiam teſtium:
ad minimum duorum, 213. lingua
deſponſatis incognita fieri nequit.
214

de Berger Jo. Henr.
Notatur, 145. 162. feq. 215. 679. 736.
laudatur. 156
Berlicbius.
Ejus ſententia de pœzna gladii c'rca
ſtuprum violentum exafſperanda.
1 191
Bernardus Jacobus.
Omne falſiloquium improbat. 745
Bernerins.

Improbat vaticinis. 644

Beſoldus.
Notatur. 456
Beyerus (Andr.)
37
Beyerus (CGeo.)
Ejus ſententia, de admittendo jura-
mento purgstorio circa nüpfias
quaſi affininin, limitatur, 226. ſen-
tentin, de pœna Polygamiz ex Jure
Carolino, 24I. comisentatio, de
violatione ſecuritatis dor ſticæ,
298. notatur. ibid. 300. 302. 898
Blaſihemus.
Talis eſt, qui namine, vel ver bo Dei,
ad malum efficiendum, abutirur.
630
GgS9ZZS2 Ples

Notatur.

52–

INDEX RERVMA!A

Blesketils. ſe4. gravem: mulctam ideo i incurrit.
Notatur. 634 41
Bodinus. Brioche.
De fallacibus?magiæ indieis. 632 Magiæ accuſatur. 634
B&œhbmerus. 5 Briſſonius (Barnab.)
Ejus jus eceleſiaſticum laudatur, 539. Ejus ad L. juliam adulteriis liber com-
notatur. 739 mendatur. 3. ſecl.

Boerlovius.
Huius ſeripta contra ſuam volunta-
tem eduntur. 939
Bohmilis.
IIlius judicium, de certitudine veneni

dati. 657
Boltringen.
Feudam oblatum Ducatus Würtem-
bergici. 3⁵6
Bona.
Pro korum conſervatione, modera-
men, inculpatæ tutelæ, recte ad-
hibetur, 458. inde fur & raptor im-
pune occiduntur. ibid.
Bonq vareſe⸗
Utrum ad hajus defenſionem menda-

eiis & fraudibus uti liceaat? 9783
Bonifacins.
Reprehendit Echelhardi, R. Angliæ,
libidinem. 8

Brandenbargici Onuolsbacenſes Mar-

chiones.
Eorum cum Epiſcopo Bambergenfi,
ſuper cognitione de ſtupro diſcepta-
tio. 132. ſeq.
Brantomius,

Refert exemplum, quo uxor maritum

ſuum ex ſimplicitate prodit, 886.
narrat ubuſus, qui eirca clericorum
electionen contingunt. 9 11
Breithauptius.
Opponit ſeſe Thomaſianæ de Con-
cubinatu ſententiæ, 202. notatur.

ibid.
Breſaus (Jac.)

Uzorem cum adultero occidit, 41.

. Britannia, Provincia Galliz.
Ejus jus exorbitans in favorem ſtu-

Pratæ. 174
Broumwerus.

Haujus labor in colligendis legibus,
de inceſtu agentibus, 2 26. judi=
cium de hoc labore. ibid.
Bruningus Epiſe.
Monaſterium S. Bartholomæi in Sulta

inhabitavit. VYVYrIS
Brunnemanzius.
Notatur. 925
Bruno, Comes de Wenborg.
Epiſcopus Oſnabru enſis, 5 ejus
f trer. 6 392. ibid. 4
Brunſviga.
Præc! pua veterum Saxonum ſedes.
. 261
Brnium.
Utrum ab inceſtu abhorreat? 233.

de brutis quoque ultio effuſſi ſan-
guinis humani ſumitur, 428. 430.

defendunt ſuam ſobolem. 439. 440

Burgundio (Phil.) Epiſe. Uler. aject.

Stupri crimen exculat. 150
Buſcehius. ( Jo.)
Monumenti publici corrnuptor. 814

(de Bußſer e C. Zo.)
Laudatur, 602. cladem Gaherem, an.
1282. in Sicilia factam „ deſcribit.

604
Batrigarius.
Notatur. 784
C.
Cadaver.
Peccant, qui, ſi in ejus inſpectione ſo-
lemnia

—

—

””
uu 1

mittunt,
ntrum il
neceflaris
cirea inip
homiecida
Plieio? 4
vocatisCe
improbarr
in goibos
veſtigion
Kaia ſtatt
poneſt ni
tim dece
cilius ohe
illius sho
Winnt ad
lopphieinn

dor illins
Qdem, mo⸗
Notator,

Hjts ira in
ticidium,

Uheredibile
emplam
Allimmati.

. In eodem

rins

ebula deill

Ca
Düknsi

MMeſes Xo

De er diſie
Mantemr
Nocentig

Mnen
incurrit.

41.
634

dercon.
3 En

Nlie.

a,

ein ſin.

legb,
6. juti⸗
ibic⸗

inSuke
Ij

, dn.
erik.

604

oe 1
Pmu

INDEX RERVM.

lemnia quædam om ſſa fuerunt, ul-
timum ſupplicium homicidæ re-
mittunt, 384. origo ejus rei, 513
utrum illius inſpectio ſit alfſolute
neceflaria? 385. 40 1. utrum dubia,
circa inipectionem cadaveris mota;,

homicidam liberent ab ultimo ſup.

plicio? 404. ejus inſpectio ab ad⸗
vocatis & defenioribus communiter
improbatur, 404: dantur cadavera,
in quibus nullum mortis vi illatz
veſtigium apperef, 413. quid hoe
catu ſtatuendum? ibid. inſpectio
