Non aliter tamen, quam ſi inſtrumentis falſis ſimul uſi ſunt.

Eos, qui ſuperſtitionis excitandæ vel augendæ cauſa boc fa-
ciunt, gravius coërceri oportebat.

D’ falſariis, qui morbos, vitia corporis, incendia, calami-
tatesve alias ſimulant, ſtipis colligendæ cauſa, Carpzo-

vius quæſt. erim. 93. n. 72. J44. agit, atque eos virgis cæœdi

& relegari monet. Plerumque hi homines falſum ſuum tan-
ta vafritie celant, ut ad id detegendum contrario aſtu opus
ſit. Aliquando etiam caſus improviſus fucum eorum deter-
git. Lepidiſſimam de tali caſu hiſtorlam verbis Ekkardi de
Caſibus monaſterii &. Galli in Alamannia cap. 10. referam:
uum Ekkavdus per ſe eßet eleemoſynarius, hoc eſt', in pau-

Peres liberalis, bominem quendam domeſticum ad hboc deſtina-

vit, ut, ſi quos ei pauperes vel peregrinos diceret, elam in
Jomo ad boc decreta lavaret, raderet, veſtitos reſiceret,
Tom. INX. Mmmmm vokcti-

—

826 MEDITAT. AD PANDECTI.

noctibus juſſos, ut nemini dicerent, a ſe emitteret. Accidit qua-
dam die, ut ei contractum, Gallam genere, carrauca advectum,
ut ſolebat, committeret. Quem ille groſſiun gquidem & eraſſum
cum toto virtutum anniſu, elauſo ſuper ſe ſolos, ut jußus eſt,
oſtio, viæ in vas lavacri provolveret, maledicens (erat enim

iraſcililis) vere, ait, ſimpliciorem, quam Dominum meum, bodie

neſcio bominem, qui, cui benefacit, diſcernere neſcit, mibi quo-

Jque tam pinguem belluonem dorſo ſuſtollere injunxit. At con-

tractus cum aqua ſibi lavacri nimis videretur calida, Gallice
ruſtice, Kalt, Kalt eſt, ait. (¹) At ille, quoniam id Teutonum lin-
gua, frigidum eſt, ſonat, & ego, inquit calefaciam; hauſtamque
de lebete ferventi lavacro infundit aquam. At ille cum clamo-
re horrido: Eya mi kalt eſt, kalt eſt, ait. Enimvero, ait ille,
ſi adbuc frigidum eſt, ego bodie, ſi vixero, tibi illud calefica-
o, & hauriens, adhuc ardentiorem infudit. At ille bullientis
aqua fervorem ſerre non ſuſtinens, oblitus contracturæ citus,
aſurrexit, lavacro exilivit, ad oſtium recludendum, ut fage-
ret

(*) Galli nempe & Itali, quorum linguas abortum Latinæ linguæ

recte vocat Julius Cæſar Scaliger, viéti a Romanis, cum jugo ſi-

mul linguam ſpecie ſocietatis, ſecundum Auguſtinum de Civit. Dei,

lib. 19. cap. 7. accipere coacti, vernaculam ſuam cum latina mire
confuderunt, atque ex utraque novam fecerunt, eiqui, retentis

multis patriis verbis, multa latina, fracto tamen, ſeiſſo, flexo ſono,

immiſcuerunt; cujus novæ linguæ, ut Naliger bene ait, materia e

Latio eſt, forma depravata in factis adſpirationibus, diſtortis vocalium ſo-
nis ad diſformes diphtongos. Ea nova lingua, quam diu nondum
exculta fuit, ruſtica dieta eſt, hodie autem perpolita veterem,
ex qua ortum trahit, elegantia ſuperare creditur. Hinc eſt, quod
hodie adhuc tot Gallorum Italorumque voces cum latinis fere
conveniunt. Sic calidum a Gallis chaud, ab Italis caldo vocatur.
Forſan mendicus ille apud Ekkardum Italus fuit, qui fervidam

aquam ſentiens: caldo, caldo inclamavit, & homini Germano de

frigore queri viſus fuit.

—
rer vlloei
omn, ul
Citiu tep
Atem Ca
Petuum
falürius

—

E & li

Ctorum
menle f
wiſit
ſchen ang

iglißen,

(ſdt ſchrei

Run fuh

dr Hrig

eg ſeiner

r ſih d
Pbſchriſt
(hedes,
deng in g
nnht und
Rhounger
Nrrnt
laſen t

euumnpſgt

ten
nncts
glichwe

len vor i

bilit gut.
velfun,

ereſian

ſue,

rut etin

nm Nlt

iligu.
At l.

1 Cllie

onuun if⸗

Gangtuu
1 R.

lit ile,

Lolefet ·

Vullientu

re kia
uur.

— 6

2 linguc

n jogo f.

Civit. Di-

di, retenn
ez nn
,munnte

nalin ſSr

gondlm

veterem,

eſt⸗ quos
kinis kene
vocat)
ſeryidin
ernno

SP. DCXVII. DE POENIS FALSI. 827

ret velociter, currens cum peſſulo aliquandiu luctatur. Sed &α
homo, abi deceptorem vidit, titionem ardentem ab igne dicto
citius rapiens grandei plagas ſine numero nudo infregit. Quod
autem Carpzovius falſarios hujusmodi virgis cædi ac in per-

petuum relegari ait, hoc uſu aliter non ſervatur, quem ſi

falſarius non verbis ſaltem & geſtibus malum ſimulavit,
ſed & literis ac inſtrumentis falſis uſus eſt; id quod binis
ICtorum Helmſtadienſium reſponſis illuſtrabo. Alterum

menſe Julio anni clo Io CCXV. hunc in modum: Es iſt In-

quiſit Herold uͤberfuͤhret, daß er ſich als einen ſtummen Men⸗
ſchen angeſtellet, und darauf an unterſchiedenen Orten gebettelt,

ingleichen, daß er ſich einen Abſchied von einem Manne in Halber⸗

ſtadt ſchreiben, und darunter falſche Namen und Siegel, als von
Chur⸗Fuͤrſtlich⸗Brandenburgiſchen Commilſlarien, ſetzen laſſen.
Nun fuͤhret er zwar zu ſeiner Entſchuldigung an, er koͤnne zuwei⸗
len ſeiner dampfigten Bruſt halber wahrhaftig nicht ſprechen, fer⸗
ner ſey der beygelegte Abſchied nicht gantz falſch, ſondern die
Abſchrift eines ihm ertheilten, aber durch Unfall zerriſſenen Ab⸗
ſchiedes, uͤberdies habe ihm die Noth, indem er durch unterſchie⸗
dene in Kriege empfangene Wunden zur Arbeit untuͤchtig ge⸗
macht und mit 5. Kindern beladen ſey, zu dergleichen Betteley
gezwungen; Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob haͤtte er

in Betrachtung dieſer Umſtaͤnde mit einer gelnden Strafe durch⸗
gelaſſen werden ſollen; Alldieweil aber das Vorgeben, als ob die

dampfigte Bruſt Inquiſiten das Reden zuwei en gantz benehme,
wenig Wahrſcheinlichkeit hat, vielmehr von demſelben erſt nach
der Zeit erdichtet zu ſeyn ſcheinet, da er bey der erſten Verhoͤr hie⸗
von nichts g dacht, geſtat ihn auch dieſe Entſchuldigung, wenn ſie
gleich wahr waͤre, wenig helfen mag, indem er ſich an vielen Or⸗
ten vor einen gantz ſtummen Menſchen ausgegeben, und ſo gar von
der Obrigkeit daruͤber einen Schein genommen, demnach nicht, wie
Mm mmm z der

—

828 MEDITAT. AD PANDECT.

der Defenſor vorgiebt, loquelam nur diſſimulirt, hiernaͤchſt, was
den falſchen Abſchied betrift, Inquiſit theils wercklich nicht beyge⸗
bracht, daß er einen dergleichen wahrhaften Abſchied gehabt, theils

auch dadurch a crimine falſi, welches er in Nachahmung frem⸗
der Haͤnde und Beydruͤckung falſcher Petſchafte begangen, nicht

entſchulbiget wird, endlich ſeine emofangene Wunden und Kinder
ihm gar wohl zu elinem Vorwande bey ſeiner Belteley dienen kon⸗
nen, ohne daß er ſich obgedachter fallorum zu bedienen noͤthig
gehabt; So ſeynd wir durch dieſe Umſtaͤnde, und in Erwegung,

daß die DD. pœnam fuſtigationis denen ſich ſtumm ſtellenden

Bettlern, ob ſie gleich keine falſche Briefe haben, zuerkennen, Hei-

gius P. 2. quæſt. 27. n. 25. Iq. Inquiſiten mit dem Staupen⸗

Schlage und ewiger Landes⸗Verweiſung zu beſtrafen, bewogen
worden; Alterum menſe Octobri anni clo lo CCXVI. exara-
tum fuit: Obwol Inquiſit auf den Brand gebettelt zu haben beſtaͤn⸗
dig laͤugnet, auch das bey ſich gehabte Brand⸗Bettel⸗ Buch, Zeug⸗
niß, Stempel und Puffert gefunden zu haben vorgiebt, uͤberdies
Inquiſiten die angegebene ſchwere Noth, ingleichen ſein minder⸗
jaͤhriges und noch nicht uͤber 20. Jahr ſich erſtreckendes Alter, nebſt

dem bereits ausgeſtandnen langwierigen Gefaͤngniſſe zu ſtatten zu

kommen ſcheinet, wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob haͤtte

derſelbe mit weiterer Strafe verſchonet werden ſollen; Alldieweil

aber Inquiſit des falſchen Brand⸗Bettelns durch eine unverwerf⸗
liche Zeugin, durch ſein eigenes gegen die Soldaten gethanes Be⸗

faͤntniß, und durch andere Umſtaͤnde, inſonderheit, daß er bey ſei⸗
ner Gefangennehmung den Stempel verkorgen und wegwerfen

wollen, ſattſam uͤberfuͤhret, auch, daß er das Buch, Zeugniß und
Siegel ſelbſt gemacht, in ziemlichem Verdacht iſt, hiernaͤchſt ex fol.
58. und 63. dieſes, daß es mit der vorgegebenen ſchweren Noth
ein verſtelltes Weſen ſey, klar genug erſcheinet, alſo deſſen Miſ⸗
ſethat auch dadurch vergroͤſſert wird, endlich weder die Munder⸗

jaͤhrig⸗

jaheigken
geſenden
Pet utd
lan; Go
Sching
geltusi
gwam 1
glayins
tionemn
lant. E
los hoa
uentan
ſinckitat

iis in

gii ont
ole g
leun gu
Ororony
tum exe⸗

MlLII

Ner wir⸗
ſepulch
elh qua
(los ſti
antita
I remp
cn V
W
Kmn
Vin pu

ich, nn
Gt benge
ln,thris

ig ſaone.

en, nich

d Kinde⸗
enen konmn
nöthig

nnging ,

ſeledan

en, Mi.
Mlpeſy
etvogen
EN=⸗

obaſaͤne

ch,Zerg
iteng

mindes
le, ehſt

atten 4.

db hia

loeut

phinttH
0e ⅓

fetfa.

is und
eX 10l.
Nuaß
n N
nN
ec⸗

.

SP. DCXVII. DE POENIS FALSIlIJ. 229

jaͤhrigkeit des Inquiſiten, bey ſo groſſer Bosheit, noch das aus⸗

geſtandene Gefaͤngniß, deſſen Langwierigkeit er durch ſein Laͤug⸗
nen und Variiren ſelbſt veu ſachet, hier in Betrachtung kommen
kan; So hat er mit keiner gelinderen Strafe, als des Staupen,

Schlages, beleget werden koͤnnen. At hi, qui verba ſaltem &

geſtus in felſo ſuo adhibuerunt, plerumque carcere, nonnun-
quam relegatione temporaria, puniuntur. Oportebat tamen
gravius animadverti in hos, qui mala talia eorumque ſana-

tionem, exeitandæ augendæque ſuperſtitionis cauſa, ſimu-

lant. Eſt hoc crimen inter Catholicos frequens, & apud Gal-
los hodie fere quotidianum, ut ſcilicet plebs ad templa fre-
quentanda & donariis ditanda attrahatur, vel defunéto alicui
ſanctitatis honor à pontifice Romano obtineatur. Prodiit Pa-
riſiis anno 1732. Hiſtoire eritique des Pratiques ſuperſtitieuſes,
qui ont ſeduit les Peuples && embarraſſs les Sgavans, avec la Me-
thode & les principes pour diſcerner les effets naturels d'avec
ceuæ, qui ne le ſont pas, par le K. P. Pierre le Brun, Pretre de
'QOratoire; atque in ejus libro. 2. aliquot iſtiusmodi fallacia-

rum exempla memorantur, & inter ea puellæ cujusdam, quæ

nuitam ſe per duodecim annos fuiſſe perhibuit, ac loquelam
per miraculum ad Jacobi II. exulis Magnæ Britanniæ regis,
ſepulchrum recuperaſſe, ſimulavit. Mitis admodum poœna
eſt, quam lex 20. de Pœnis in falſorum miraculorum archite-

QCos ſtatuit, relegatio ſcilicet in inſulam. Si, ut ſupra dixi,

quantitas pœnæ in crimine falſi metienda eſt ex malo, inde
in rempublicam redundante, nullum ſat atrox ſupplicium
eſt, quod architecti iſti aliquando non mereantur. In fine ſæ-
culi XVI. parum abfuit, quin fictum hujusmodi miraculum
& ſimulata ſeſſio mali dæmonis in puella totius Galliæ ſtatum
vix pacatum convelleret, & Henricum 1V. regem in turbas
Mmmmm 3 Aegre

130 MEDITAT. AD PANDECT.

—

ægre compoſitas rejiceret. Vide Zbuani Hiſtor. lib. 123. &
Baylium in Diäétionaire hbiſtorigue & eritique art. Broſſer.
XI.
Perjurium genus falſi eſt;
XII.
Cujus pœnam leges determinant;
XIII.
ded interpretes nibilominus arbitrariam faciunt.

alſi pœna arbitraria eſt, ut dixi. Sed ſunt aliquot falſi ge-
nera, in quæ leges certam pœnam ſtatuerunt, e. g. cri-
men falſæ monetæ, item perjurii. De illo peculiariter agam;
hic de perjurio. Omni perjurio falſum ineſt, & atrociſſimum
quidem, quippe quo nominis divini ſanctitas, religio, fides

Publica & integritas judiciorum violatur. Miræ igitur ſunt

Antonii & Alexandri in L. 1. & L. 2. C. de Rebus ereditis con-
ſtitutiones, quibus cauſas jurejurando deciſas perjurii præ-

textu retractari vetant, ac jurisjurandi contemtam religionem

ſatis Deum ultorem habere, atque adeo periculum corpo-
ris inferre non debere, dicunt. Eadem ratio etiam Modeſti-
num movit, ut in L. ult. Stellionatus hominem, qui ſua pig-
nora eſſe juraverat, quum propter perjurium non poſſet,
tanquam ſtellionem puniref. Verum infirmitatem hujus ra-
tiocinii ipſi juris Juſtinianei compilatores animadverterunt,
aliasque leges majore numero corpori ſuo inſeruerunt, qui-
bus & perjurio læſis actio civilis contra perjuros ad repe-
tendum, quod perjurio perdiderunt, datur, & perjuris pœ-
na imponitur, ſcilicet L. ult. C. de Rebus ereditis, L. 22. de
Dolo malo, L. 13. §. ult. L. 28. §. ult. de gurejurando, L. 41.
C. de Tranſactionibus, L. 13. C. de Teſtibus, L. pen. pr. C. de
Digni-

—
Dionun
Jokinian
Irtitule

certam ]

Atque h
interpre
legislato
gue ei⸗
Otnhem
munha
detrect
trio con
nia noſtr
dum qu
tiores
exempl
bovem
cis inten
Vemque
udos oſk
eNodlet.

Verum

menſe
Verrtna
u verwe
ick e
8 or
n
1

Sier.

1.

ANge.

agem
ümum

tur funt
ſtir con.

1o, ndes

mipre.

gionem
corpo⸗
lodelti⸗
un pig⸗
polet,
Njis n.
terunt,
,qvi
Urepe⸗

fis Pe

„ 22. .
L41.
r. .

4

Sb. DCXVII. DE POENIS FALSII. 321

Dignitatibus. Dubitationem omnem, ſi quæ etiam circa jus
Juſtinianeum ſupereſſe poterat, ſuſtulit Carolus E. atque in
artieulo 7. & læſis omnibus repetitionem conceſſit, & pœnam

certam perjurii, digiteorum nempe amputationem, conſtituit.

Atque hæc tamen tam juſta, tam neceſſaria lex durior videtur
interpretibus; igitur eam non artificioſe emolliunt, ſed, pro
legislatoria, quam ſibi arrogant, poteſtate, negant in uſu eſſe,
atque ei, quo conſentiente aut deferente quis juravit, actionem

omnem, etſi perjurium luculentiſſime probare poſſit, adi-

munt, amputationem vero digitorum decernere ſimpliciter
detrectant, ſed pœnam perjurii, quam volunt, pro ſuo arbi-

trio confſtituunt. Et prius quidem temperamentum in Saxo-

nia noſtra lege firmatum eſt, Conſtit. nempe 15. F. I. ſecun-
dum quam judicari oportet. At poſterius concoquere corda-
tiores vix poſſunt. Verum tamen ſic judicatur. Recordor

exemplum: Fur cum bove furtivo comprehenditur. Eum

bovem ſuum eſſe, vir quidam jurat, ac ſecum aufert. Pau-
cis interjectis diebus, verus bovis dominus ſupervenit, bo-
vemque ſibi ablatum eſſe, argumentis luce merediana clario-
ribus oſtendit. Alter Perjurii convictus nihil habet, quo ſe
excuſet. Et tamen non ſecundum artieulum Carolinuum 107.

verum temporaria relegatione, a Ctis Vitembergenſibus

menſe Octobri anni clo Ilo CCX. punitus eſt: Daß George
Herrmann ſeiner Beguͤnſtigung halber 2. Jahr lang des Landes
zu verweiſen, ſowol dem von Schoͤnberg den entfuͤhrten Ochſen
zuruͤck zu geben, auch alle verurſachte Schaͤden und Unkoſten,
nach vorhergehender deren Liquidation und richterlichen Ermaͤ⸗
ßigung zu erſtatten ſchuldig. V. R. W. Adde Specimen DLXVI.
de Delictin quæ circa juijurandum committuntur, medit. 20.

XIV.

332 MEDITAT. AD PANDECT.

XIV.
Falſarius, etſi nemini privatim nocuerit, nec nocere potuerit.
punitur.
XV.

Suffeit enim, ut falſum cum bono ordine ac legibas bublicis
pugnet.

LD) san in Specimine DLVII. de Stellionatu med. 2. falſum

quoque committi, etſi id nemini queat eſſe damnoſum.
Sed hic temperamento opus eſt. Supponi ſcilicet oportet,
falſum illud, ſive verbis ſive factis committatur, cum legibus
aut bono ordine in republica ſtabilito pugnare. Nam ſi hoc
non fit, mendacium prorſus innocuum aut falſum joculare
non eſt peccatum. Nemo in jus rapit eos, qui inter familia-
res ſuos in convivio & confabulatione fabulas pro aliis oble-
Gandis comminiſcuntur. Nec pœnam meruit ludicrus ille
antiquarius cum commentitio muſeo ſuo, Romæ ſtructo,

apud auctorem du Voyage biſtorique & politigue, tom. KI.

pag. 88. ſegg. At fi verum contra legem aut aliam obliga-
tionem, immutatur, immutans, etſi nemini noceat, nec no-

cere poſſit, punitur. Nulli certe damnum infertur ex eo,

quod quis nobilitatem vel inſignia falſa ſibi affingit, vel do-
Roris dignitate ornatum ſe ſimulet. Atque tamen, qui id
faciunt, in falſi pœnam incidunt, L. 27. §. 2. de Leg. Cor-

nelia de falſis, quia dignitates ſibi ſine principe, qui ſolus

fons dignitatum eſt, arrogare nemo debet. Exempla alia
paſſim occurrunt. Opifex quidam, peregrinando laborem
& alimoniam quærens, teſtimonium collegi, ſine quo opi-
fices peregrinari non poſſunt, habebat quidem, ſed vetuſta-
te exeſum, & variis ſcripturis oblitum. Transfert igitur
id in puriorem chartam, ſigillum avulſum imprimit iterum,
ſub⸗-

—
ſubjieit
exktant,
rem fac
icd hoc

fitetur.
henſus
lum qu
dem ha

neorrr

Martio
De
ti de
da die
die Wan
igesGe
tet, ſon
Log ni
ſohlung

Falfunm

Cehi

Vmn

7

verit. DW

ruleit

Klum
Enoluan.
opottet
eyiduus

ſi hoc
Ceblare

famiin-

lis oble.
crus de

ſtructo,

m. I.
oblige:

nec no⸗
ex eo,

vel do.

gui 6

i ſolus
la alia

borem

10 0h.

erulta⸗
t igitu

jterumn,
ſahb.

3

p. DCXVII. DE POENIS FALSI 83

ſub jicit ſi
ua man
e ſer mann esdem nomina, quæ in antiquo apl.
rem facit Profert he Aeti „Præter annum, quem rentio
P r . . n recenti
a Sad oc teſtimonium, ub
hoc ipſum cn eſhortarit,
. eſ
, quod ex patria ſeeum tbortarit auaiſ e l
„audacter pro-

henſus & in vincula conj
vine onjectus fatetur omni
um uod S mocitun fuerit, prrtcmclit. Er der dor .
dorkupta is , wia leges documenta Publica, un. “
mearrabes rele n . ent. Scabini Vitembergen'es und
Were wer tect Jenzaldun mitiſſime illum a menſe
eete⸗ achter arthel durch Verſtümmelung n d Eineue⸗
kun aiel, n ſchaft niemanden Schaden zu fi⸗ Sinenk⸗
hung gleich in die Augen faͤllt, dufcge⸗ funen uc,
au

die Wahrheit ſeines uͤbri
S uͤbrigen Vo
tiges Gemuͤthe au 1, rgebens und ſein ziemli
he aus den bey ihm gefundenen Schrhen gater uch
elich⸗

tet, ſo wird er nur noch 1
erl Nr 12. Tage mit Gefaͤngni
SS taͤglger Arbeit, oder um 2. Geſch eſ oder vor ſeden
g der verurſachten Unkoſten angeh alten t⸗ und⸗ zu Be⸗

Falſum
1, Vanki * inſtrumenta aliena, Kdei ſuæ
in damnum committentis prodere fonme Ne,

XVII.

Quæſtio falſi, in cauſa civili i
j g de raue eivili incidens, ante cauſæ civilis cog
m inveſtiganda & decidenda eſt; koigs eegef
2

. 6 5 7 uam ſi ſu vicio alfi 2 itij 5 1 .
0. *

834 MEDITAT. AD PANDECT.

XIX.
MWam ſi indicia dubia ſunt, ea cauſam civilem liquidam morari
non debent.
XX.
Sed tune utraque cauſa ſeparatim tractari poteſt.
XXI.
Quin & poſt judicatam & deciſam cauſam civilem falſum, etſi
præjudiciale fuerat, adbuc denunciari 8S&
inquiri poteſt.

( aes Chriſtianum ex mutuo convenit, atque in libello

narrat, ſe a Chriſtiano chirographum accepiſſe, atque
id apud Adamum, communem amicum, depoſuiſſe, Adamum
vero hoc Chriſtiano pro ſex thaleris vendidiſſe, atque ita ſi-
bi actori legitimas probationes ademiſſe. Addit huic narratio-
ni ſuæ Cajus argumenta non inveriſimilia gravesque ſuſpi-

ciones. Actis ad Ctos Vitembergenſes menſe Seprembri an-

ni clo Io CCXI. delatis, diu, quomodo interloquendum eſſet,
deliberatum fuit. Commode tandem in mentem venit, Ada-
mum, qui chirographum, fidei ſuæ commiſſum, Chriſtiano
prodiderar, vendideratque, in crimen falſi incidiſſe. Etſi enim
interpretes communiter ad falſi eſſentiam veritatis immuta-
tionem deſiderent, contrarium tamen, quod falſum etiam ſi-
ne veritatis immuratione committi poſſir, oſtendi in Specimine
gqe falſis, quæ vulgus ignorat, medit. 6. atque hanc proditionem
inter falſa aperre refert lex 1I. §. 6. de Falſis. Jubetur vero in
L. ult. C. de Ordine judiciorum, & in L. 22. C. ad legem Corne-
lam de falſis falſi quæſtio, ſi in cauſa civili incidat, atque huic
præjudicium faciat, ante omnia cognoſci & decidi, atque cau-
ſa civilis interim differri. Quamobrem ſic judicatum fuit: Daß
Adam

Rüne

uumch

ceſlarin
Vlem
fuleiatui
Ordnun
Inuͤgich
Qod!
ſec &r
dum in
7. 0ſten
flionem
Wel uno

gerere

Deß

ß be

1 or

un e⸗

libello
atque
Gamum
le ia h⸗
arratio⸗
le ſuſpi⸗
nbri an⸗
eſehy
Ade-
riſtiano
etücn
muta⸗
etianl⸗
Meini
tionem
ero in
Corne⸗
ue huie
lue Cal⸗
it: Du⸗
Nhonm

7

-

2

SP. DCXVII. DE POENIS FALSI. 983 5

Adam P. vor allen Dingen auf gewiſſe zu ſolchem Ende abzufaſ⸗
ſende Inquiſitional-Artickel, ingleichen Chriſtian K. jedoch dieſer
noch zur Zeit ſummariſch zu vernehmen. Worauf, und wenn ihre
beyderſeits gethane Ausſage gebuͤhrend ad Acta gebracht, ferner in
der Sache ergehet, was recht iſt. V. R. W. Verum enim vero
ſæpe litigantes, rei maxime, beneficio iſtarum modo memo-
ratarum legum abutuntur, atque falſum fingunt, & per hoc
actionem adverſus ſe inſtitutam & exſecutionem morantur.
Cui malitiæ, ut occurreret, Elector Saxo, in Deciſione 88. ne-

ceſſarium temperamentum adhibuit, ac non aliter cauſam ci-

vilem quieſcere juſſit, quam ſi ſuſpicio falſi legitimis indiciis
fulciatur, wenn die in Rechten geſetzte und in unſerer Holicey⸗
Ordnung begriffene indicia, und zu Anſtellung der Inquiſition
gnuͤgliche Vermuthungen des Betrugs halber ſich ereignen.
Quod temperamentum tamen non ſaltem juris daxonici eſt,
ſed & rectæ rationi & juri communi convenit, quemadmo-
dum in Specimine CCLXX. de Inſtrumentis notariorum, medit.
7. oſtenſum. Itaque tunc, quum crimen falſi altiorem quæ-
ſtionem habet, utraque cauſa, criminalis & civilis, ſeparatim,
vel uno tempore, vel altera poſt alteram, tractanda eſt, uti
in Specimine CXNII. de Continentia cauſarum medit. 6. dictum.
uin imo, abſoluta jam & deciſa cauſa civili, ſi quis ex litiga-

toribus inſtrumentum, ex quo ipſe vel condemnatus, vel ad-

verſarius abſolutus fuit, falſum eſſe contendit, audiendus eſt,
ſiquidem vel accuſationem falſi inſtituere, vel etiam deferre
ſaltem crimen ac legitimas ſuſpiciones judici inquiſituro ſug-
erere velit, ſecundum L. 23. de Re judicata. Et ita judicarunt
ICti He mitadienſes menſe Decembri anni clo l1o CCXXVI:
Daß Beklagter van der Reconvention und den uͤbrigen an ihn
gemachten Anſpruͤchen zu entbinden. Daferne jedoch Klaͤger dar⸗

auf verharret, daß ſeiner Schweſter letzter Wille untergeſchoben,
Nnnnn 2 falſch

836 MEDITAT. AD PANDECT.

falſch oder erzwungen ſey; ſo ſtehet ihm frey, dieſerhalb naͤhere und
ſtaͤrkere indicia, als er bisher gethan, an Hand zu geben, und wird

ihm zu ſolchem Ende die ausgebethene Commiſſion zu Abhoͤrung
der Teſtaments⸗ und andern Zeugen, Nachſuchung unter des ver⸗

ſtorbenen Notarii Schriften, und Erfstſchung, wo das Original
geblieben, auf ſeine Koſten billig zugeſtanden. V. R. W. Rat.
Dec. Nachdem in dem Wittenbergiſchen, und non deutlicher, in
dem dgrauf erfolgten Appellations-Urtheile, ingleichen dem von
der Mindiſchen Regierung gegebenen Beſcheide, alle aus dem Te⸗
ſtamente und der Vormundſchaft herruͤhrende Klage⸗Puncte
vor gaͤntzlich abgethan declariret, und Klaͤger damit Rechts⸗ kraͤf⸗
tig abgewieſen worden: So haben wir Beklagten von allen dieſen
in der Convention bereits vorgekommenen und abgeurthelten An⸗
ſpruͤchen entbunden. Gleichwol, da Klaͤger beſtaͤndig vorgiebt, es
ſey mit ſeiner Schweſter Teſtamente ein falſum vorgegangen, ſo
iſt ihm die Unterſuchung ſolches falſi, wenn er nur genugſame in-
dicia an Hand giebt, nicht abzuſchlagen, und muͤſſen ihm die Mit⸗
tel, ſolche indicia gebuͤhrend zu erforſchen, zugeſtanden werden,
immaſſen die in der LCivil. Sache ergangene Judicata nicht hin⸗
dern, daß ein damit verknüpftes crimen gebuͤhrend unterſuchet,
beſtrafet, und den dadurch in Schaden geſetzten Leuten Satisfa-
ction verſchaffet werde.
XXII.

Furti & falſi erimina ita ſæpe ſunt cognata, ut, jquod ihorum

commiſſum ſit, aliquando dubitetur.

XXIII.
Scæpe etiam ambo erimina concurrunt.

urti ſæpe & falſi tam aréta cognatio eſt, ut aliquando ju-

dex, utrum reum tanquam furem, an tanquam falſa-

rium, puniri oporteat, anceps hæreat. Certe in ſpecie, quam
. Ulpia-

—
Upiam
furta re
clialter
Gtori
Gi aliq
Auntli
i, liel
1n ſog
delen

hoc in

Neyun
Mrer in,

pitiun

ͦ eh
attulit
ter adn
Prinij

J porulam

ir uyi

ſuum de
iugare
Muh ,
rabet
) bloe,
loner
Uerar.
der u
uit.
Ding
nentir

——

hert urd
Und wwd

Mhrurg.

das deun

W. RN.

demn g.
den NH
, Pubet
hio: kiſ⸗

dioſen
ſen Ai
ngen, ſo
ſonme in⸗
die Mi⸗
werden,
jt h⸗
kſachet,
Datiska⸗

iMorons

ndo j⸗
m ſalla⸗
ey Oin
Uhir

SP. DCXVII. DE POENIS FALSI. 837

Ulpianus in L. 52. §. 21. & Paulus in L. 66. §. 4. de Furtis ad
furta refert, quum quis pro homine locuplete & idoneo;
cui alter crediturus erat, hominem egenum ſubjicit, & cre-
ditori adducit, etiam falſum ineſt, L. 6. §. 2. de Falſis. Le-

gi aliquando cum amico animi cauſa Huberti Thomæ Leodii

Annales de Vita & rebus geſtis Friderici II, Electoris Palati-
ni, libellum feſtiviſſme & candidiſſime ſcriptum. Inter cete-
ra ſingularia, quibus ille refertus eſt, delectavit nos maxime

deſcriptio itineris Hiſpanici, quæ in libro VI. continetur, &
hæc inprimis pag. O3. q. hiſtoriola: Primo die ad maximum

pagum Maronem pervenimus, ubi ab Aguſillis (ii ſunt appari-
zores magva auctoritate in Hiſpania) nobis aſfignatum eſt hoſ-
pitium apud virum divitem, qui mios bumanter excepit, &α2
ut rebus ſuis ac propriis uteremur, juſſit: inter cetera autem
attulit poculum argenteum, ex quo biberemus, unde vehbemen-
ter admirati ſumus hominis boſpitalitatem. Qui pranſus cum
Principe, polktquam vidit nos recolligere res noſtras, recipit ille
toculum ſuum, in quadam ciſta recluſit. Hoc advertit e no-

ſKris unus, qui nibil mali ſuſpicans, ta wit. Adveniente autem

veſpere, cum ad iter accingeremur, incipit noſter hoſpes repetere
ſuum poculum. Cum vero diceremut, illi redditum, conſtanter

negare pergit, & magiſtratum advocat, qui jabet, ne diſcedere-

mus, niſi contento boſpite de ſuo poculo. Quid ageremus, muſſi-
tabat Princeps, neque, quid reſponderet, halebat. Lantum nune
ab hoc, nunc ab illo, ſi quid de peculo reſcirent, ſeſcitatur,
donec ſupervenit ille, qui boſpitem id recepiſe & recondidiſſe
viderat. Qui etiam ſuper ea re interrogatus, atque inquit: hof-
pes ſtatim a prandivad ſe recepit, & in hac (oſtenſa ciſta) repo-
ſuit. Tum boſpes digitis facere cruces, eos oſculari & gejerare
Dios & ſantos quatuor Evangelios Hiſpanica lingua, hominem
mentiri, & excogitare, quæ diceret, nihil ſe tale comm ſiſſe &
Nnnnnz melio-

838 MEDITAT. AD PANDECT.

meliorem ſeſe eſſe, quam ut talia, ſi tota Hiſpania daretur, per-

betrare vellet. YZucelat LPrincepi, reveritus hominis autborita-
tenm, & de ſolvendo poculo deliberare votebat. Cum CGeorgius

Pincerna, ut erat ſemper bene potui, erupit dieens: Aperiatur
eciſta & facili negotio furtum de re propria factum deprebhbenge-
mus. Tum boſpes tergiverſari & dicere, ſe ſemper plus Fdei ha-
buiſſe apud ſuos, quam propter unum poculum velit multum di-
gladiari Solveret illud princeps, vel non ſolveret, totum ſuc be-

nevolentiæ condonaret, & reinitteret, propterea autem nollet

aperire ciſtam, ne de re tam certa dubitare videretur. Ad quem

Pincerna arrepto pugione furibundus, vel aperi, inquit, iſtamn,

vel ipſe effringam. Cum vero cunctaretur, vocat uxorem boſpi-
tis Aguſillus, &, ut ciſtam aperiret, jubet. Cui parens aperit
&& poculum reperitur. Wos læti aſcendimus equos, & boſpi-
tem, multa pro ſua exeuſatione dicere parantem reliquimus.
Dum hanc hiſtoriolam ambo legimus, quæſtio inter nos
nata eſt: Quale crimen commiſerit Hiſpanus? & an recte

Georgius Pincerna id furtum rei propriæ appellaſſet? Et

in principio quidem Georgio adſenſimus, quod rei propriæ
furtum fieri poſſe, ex L. (2. §. 2. L. 19. § 5. & 6. L. 20. L.
66. pr. de Furtis noramus. Sed, inſpecta deinde L. 59. de Fur-
tis, mutavi ſententiam, ac Hiſpanum a furti crimine abfol-
vi. Scilicer rei propriæ furtum committi nequit, niſi alius
in ea re, quæ ſurripitur, jus habeat. Hoc vero in poculo

Fridericus princeps non habebat, ſed totum id cum omni

jure ad Hiſpanum pertinebat, qui propter ejus occultatio-
nem, quamvis fraudulentam, fur dici non poterat. Ne tamen

impune ferret improbitatem ſuam, ad falſi pænam hominem

damnavi, arg. L. I 16. §. I. de Falſis, ibi: ut verum non appareat,
quid celaverunt, ſubripuerunt. Certe ſi Hiſpanus hac frau-
de ſua Fridericum principem pecunia emunxiſſet, furtum
pecuniæ, non poculi, feciſſet, potuiſtetque & tanquam fal-
ſarius & tanquam fur puniri.

. SPECI-

—

Pena ig

Alſe, 0
gle
en
g
ſe
nummarin
ejes, 80
immnimmin
is P
combdur
mihi e4
iinget.
ii gua
uini i
ente
Fenigen
Ordnen,

1 e⸗

— .
üf, dek.

uthoritl.
Cirgiut
4,rianur
nbenbe.
1fu hu.
ANun di.
nſuelt.
nolet
A gen

,Ciſftem,

ip⸗

, derit
iſ.
luini.
ſer dos
n rede
Allet? E
Nopt e
1. 10.
9. .cCe Vut.
ne ablo.
niſi Aus
n poel
um onu
ceuliato⸗
Ne tamen
lomninen
Imeu,
e fiäl-
furtumn

—

5P10l.

—

B

7

Sp. DCXVIII. DE FALSA MONETA. 839
SPECI MEN DCXVIII.

MEDITAT IONVM AD PANDECTAS

AD LEIB. W T. 777. X.

F A L SA MON ET A.
I. 8 *
Peœna ignis, in fal ſi K,; numarii reos juſtiſſime ſtatuta, interpre-

tatione & uſu fori contra mentem legislatoris
eluditur;

Atque, ſi adbue infligitur, non facile tamen in vivos, ſed poſt
gladii ſupplicium in cadavera occiſorum exercetur.

gulatione furum conferatur, nondum ſatis dura eſt,
ſed exalperari debebat. Furtum enim Paucis, falſum
numarium omnihus civibus, quin ipfi principi fiſcoque
ejus, nocen. commercia turbat, & opes totius provinciæ

na ignis in falſum numarium ſtatuta, ſi cum ſtran-

imminuit. Quare ego, tantum abeſt, ut, falſarios hos mi-

tius puniri Portete, credam, ut magis ignem, quo vivi
comburendi ſunt, videre aliquando peroptem. Sed adhuc

mihi ea voluptas non contigit, nec forſan in poſterum con-

tinget. Interpretes enim & collegia juridica, pro legislato-
ria, quam ſibi arrogant, poteſtate, bonas clarasque Con-
ſtantini in L. 2. C. de Falſa moneta, & Caroli E. in art. 1II.
leges excégitatis variis exceptienibus penitus enervarunt,
Ferdinandinam vero in Keceſſu Imperii de anno 1559. §. Wir
ordnen, antiquarunt ſimpliciter, tanquam, ut Carpzovius
in Quaæſt. crim. 43. n. ult. loquitur, nimis rigoroſam, ac ſæ-
euli

7

840 MEDTTAT AD PANDECT.

culi noſtri probitate indignam „ & in locum ignis relega-
tionem, virgas & mulctas ſubſtituerunf. Atque iſtas tamen
detortas interpretum opiniones uiu recepimus, ac ſecun-
dum illas, non ſecundum leges, judicamus. Ita vero fit, ut
falſi numarii reos ſemper aliqua ex his, quas interpretes
fabricarunt, exceptionibus meritiſſimo ſupplicio eximat.
Prodeſt illis modo, quod numos falſos ſaltem fecerunt,
modo, quod eos ſaltem erogarunt, modo, quod in falſis
numis ſuis imaginem exteri regis exp eſlerunt, modo,
quod non ipſius imperatoris, ſed alicujus ſaltem ex princi-
Ppibus Germaniæ, numos imitati ſunt, modo, qued hi ipſi
numi, quos imitati ſunt, juſti legibusque imperii confor-
mes non fuerunt, modo, quod non ſolidos, de quibus lex
2. C. de Falſa moneta loquitar, ſed minores numos fabrica-
runt, modo, quod falſorum numorum, quos fecerunt,
exigua ſaltem ſumma fuit reliqua. Quas legum ludificatio-
nes poſtquam uſus fori Probavit nunc miraculi inſtar fu-
turum eſt, ſi quis falſi numarii reus ex ſententia collegli ju-

ridici exuratur. Ego certe, me totis his triginta annis, qui-

bus inter Ctos jus dico, aliquem ob crimen falſæ monetæ
ad ignem damnaſſe, non recordor. Mitiorem legibus & mi-
ſericordiam me collegarum ſuffragia, quibus vincor, ſæpe fa-
ciunt. Quum Helmſtadii viverem, menſe Auguſto anni clo Io-
CCXIII. quinque ad nos deferebantur falſæ monetæ rei, una
in flagranti delicto comprehenſi. Hi jam tum in alio colle-
gio, quod judex ante nos conſuluerat, damnati fuerant, nul-
lus tamen ad ignem, ſed plerique adj gladium. Principes fa-
cinoris duo fratres erant, quorum natu major falſam pecu-
niam imperialem in ſat magna copia cuderat, ipſe tamen
non erogarat, ſed hanc negotiationem ſodalibus, ac fratri
inprimis, commiſerat. Frater vero hic fratri fabricanti
. abſti-

—
züſtiter⸗
Prmwos
Hi duo
un 4
nnt. Fe
Niſterio⸗
nt; & 6
Verum
tunm ſr
Tis ſent
Ut acte
ſus fuit

do open

uurn n

remitte
expend
les reli
mus: D

Un etvve

1, dero
lſtrecket
Pher Nxe

i /a,

nn ,

—

iis releg .
11s tael

ie ſecun.

eto it, ũat
nterpretts

) exina

feceruun,
Hin ae

mCdn

1 Prine.

hie

contor-
ibus er

bicr-.

ecerunt,
diiciti.

ular fu⸗
Hegiir.
16, gui⸗
nonetc
Kmi-
ſepef⸗
niclol⸗
rei, und
1 coll.
nul.
des la⸗
Pecb⸗
tannen
c frani
bnicu
A.

SP. DCXVIII. DE FALSA MONETA. 341

adſtiterat, opem tulerat, inſtrumenta & materiam porrexerat,

pravos numos expenderat, ac æquam lucri partem tulerat.
Hi duo anteſignani ſecundum Conſtantini & Caroli leges, &
ipſam adeo fori interpretationem, ignem ſine dubio merue-
rant. Fabricator quippe, dum in numis ſuis expendendis mi-
niſterio aliorum uſus erat, quod per alios fecerat, ipſe fece-
rat; & qui opem in fabricando tulerat, ipſe fabricator erat.
Verum utrumque, exteri Cti, ſaltem gladio feriri, & poſt ſum-
tum ſupplicium mortuos comburi juſſerant. Quæ tam mi-
tis ſententia reis tamen acerbior viſa eſt. Obtinuerunt igitur,
ut acta recognoſcenda ad nes mitterentur. Nec irrita pror-
ſus fuit illorum ſpes. Equidem circa illum, qui in fabrican-
do opem tulerat, numosque expenderat, nisil mutavimus,
quum ne cauſa quidem, quæ ICtos priores ad ignem vivo

remittendum moverat, appareret. Fabricatori tamen, qui ab

expendendo ſibi caverat, tametſi hoc per fratrem & fatelli-
tes reliquos fieri curaſſet, ignem etiam poſt mortem remiſi-
mus: Daß Adam und Ludwig die Friedriche in ihren Defenſio-
nen etwas, ſo ihnen zu ſtatten kommen moͤchte, nicht ausgefuͤh⸗
ret, derowegen das fol. 637. befindliche Urthel an ihnen billig
vollſtrecket wird. Jedoch iſt Ludwig Friedrichs Leib nach geſche⸗
hener Execution mit dem Feuer zu verſchonen. V. R. W.

III.

Qui falſam monetam non fabricant, ſed expendunt ſaltem,
uſu fori virgis cædi, & in perpetuum relegari ſolent.

IV.
Verum & bæc pena aliquando mitigatur, ut, ſi expenſio in
alea facta eſt;
Tbm. LXMXzA. Oο0οdbς V.

842 MEDTFAT. AD PANDECT.

Vel deceptus ab aliis, ſibi viciſſim alios decipere, licitum
credidit; ⸗

VI.

Vel aliæ etiam circumſtantiæ lenitatem ſuadent.

. Tanta eſt interpretum in legem Corneliam de falſa mo-

neta tyrannis, ut non abrogent ſolum pœnam ignis,
lege hac ſancitam, ſed & quaſi nova lege certum pœnæ ge-
nus, quod infligendum ſit, præcipiant. Mota, inquiunt, eum,
gqui falſam monetam cudit quidem, ſed non expendit, tantum
