vitute perſanali lIib. 3. c. 9. §, 13. homicidis annui carceris pœ-

nam impoſuit, ac deinde ſe legem tuliſſe gloriatus eſt, qua
rigorem legum divinarum & humanarum emendarit. De-
nique nec excuſare poſſumus jus canonicum, quod homici-
das doloſos, quin & parricidas, pœnitentia & jejunio aliquot
dierum peracto, a reatu abſolvit. Vide c. 40. 41. 43. diſt. 5o.
nec non c. I. & 3. X. de his, gqui Elios occid. Huc pertinent,
quæ Jo. Mabillonius in tomo III. Annalium ordinis &. Bene-
dicti pag. 56. ſub anno 856. de Fortmundo, nobiliſſimo ex
Francis viro, refert; quum poſt patris mortem hereditatis
bona cum duobus fratribus partitus eſſet, reclamaſſe eorum
patruum, presbyterum honorabilem, qui in palatio regio præ-
cellebat; ſed eo deveniſſe rem dicit, ut fratres ſimul irrita-
. Ccc 3 tis

250 MEDITAT. AD PANDECT.
tis animis patruum interficerent. Mox autem ſceleris pœni-
tentia ductus Fortmundus una cum fratribus ad palatium
ſe contulit, a rege & epiſcopis conſilium petiturus, quo pa-
cto hanc noxam expiarent. Convocatis itaque epiſcopis vi-
ſum eſt, quod illi, ferreis catenis quoad brachia & lumbos
conſtricti, loca ſancta in cinere & cilicio circumiret, quous-

que Deus eorum pœnitentiæ modum imponeret, quod &

fecerunt, donec diem obierunt; qua occaſione Mabillonius
addit; mirum non immerito videri poſſe, quod tam grave
facinus tam levi pœna expiari potuerit, & monet, hos fuiſſe
illorum temporum mores, mores, quibus pro homicidio non
raro pecuniaria tantum mulcta, quam vulgus erdgildum ap-
pellabat, fuerit impoſita, maxime cum rei ad ſanctorum ba-
ſilicas confugiſſent. Probat illud porro ex duabus Eginhar-
di epiſtolis, XVIII, in qua Eginhardus pro duobus ſervis,
quorum frater ſocium ſuum occiderat, moxqne ad limina
fanctorum Petri & Marcellani confugerat, Marchradum Vi-
ce-Dominum rogat, ut eis liceat ſolvere illum E eregildum pro
fratre ſuo, ut ei membra perdonentur: & XXV, ex qua cog-
noſcimus, quendam confugiendo ad regem & epiſcopos at-
que ſanctorum baſilicas paſſim redditum fuiſſe liberum a
pæna, quæ vel circulorum ferreorum nexu vel pecuniaria

illa mulcta redimebatur. Adde Jo. Friderici Schannati Col-

lectionem veterum documenrorum Part. I. num. 33 ubi exſtat
exemplum peœnitentiæ, civi cuidam impoſitæ, qui alterum
interfecerat. Scilicet coactus is fuit, primo quadraginta
quinque libras ceræ ſolenniter deferre ad ſepulcrum occiſi-
ibique relinquere ad pios uſus, deinde eundem ei fuit ad
loca ſacrata, bis quidem Aquisgranum, ſemel in urbem Ro-
mam; tandem ſumtus forenſes refundere juſſus eſt, & hoc

facto pleniſſime liberatus. .
XXVI

Priue

6
jem
ihe
elt a
quan
hibit
Perm
90 pe
lenſa
cum 4
Dro ſan

Muuif

D
te
machin;
Der ha
de anti
tem hi
fcienl
Ilet & I
de
dehenr
eOnder
ubienn

—
ris peeni⸗
Palatiun
J le⸗
lcopis i⸗
lundos
en quong.
,quod à
Neblonün
1tam grat
n hos fuli
micidio nol
elhen 1,⸗
Gorom be-
s Eginhr
obrs enis

ne 1A linina

chraon V
igiliunße
ex qua el;⸗
epiſeopos 41.
ſe berun 4
relbittil
onnat! Cr.
ubi eN
Gn alterun
guucrgion
crumn cech⸗
m ei fuit
n urbemn N
s et,

WI

5

SP. DXCVII. DE INIVSTA IN HOMIC. INDVLG. 391

XXVI.
Princeps privatis ſingularia certamina permittere non debet.

Ciredun nonnulli, poſſe principem permittere ſingularia
certamina, quæ duella vulgo vocantur. Afferunt et-
ism argumenti loco titulum C. ut armorum uſus inſcio prin-
cipe interdictus ſit. Sed legum Romanarum hac in re nulla
eſt aucoritas, quum lex divina de occidendo univerfalis ſit,
quam princeps non poteſt tollere. Vindicta privata eſt pro-
hibita & magiſtratus conſtitutus, non qui certamina civibus
Permittat, ſed gladio maleficorum vindex ultorque ſit. Er-
go peccant, qui certamina talia principis volunfate ac con-
ſenſu licita fieri dicunt. Nec juvantur exemplo Davidis, qui
cum Goliatho ſingulare certamen iniit. Hoc enim certamen
pro ſalute totius populi & exercitus recte ſuſcipiebatur.

XXVII.

Magißr. atus maleficos inauditos occidere non debet, niſi præ-
ſentiſſima reipubl. ſalus hoc poſcat.

L) cendum quoque eſt de illis, qui magiſtratui ſimplici-
ter jus tribuunt, eos, qui contra rempublicam quid
machinari deferuntur, non auditos occidendi. Multi pro-
pter hanc ſententiam innocentes perierunt. Notum eſt
de antiquis judiciis Veſtphalicis, aſſeſſores eorum faculta-
tem habuiſſe, reos delatos non citatos nec auditos inter-
ficiendi. Sufficiebat, dum unus ex Scabinis reum defer-

ret & juraret, delatum tali crimine pollutum eſſe. Hujus-

modi delati nomen libro ſanguinis, ut vocabatur, inſcri-
bebatur, ipſeque ſine citatione & defenſione in bannum
condemnabatur, ac poteſtatem habebant ſinguli ſcabini, eum
ubicunque deprehenderent, ſuſpendendi, ceterique obli-

gati

392 MEDITAT. AD PANDECT.

gati erant, ut eos juvarent, ſi modo unus ſcabinus alteri ſub
fide jurisjurandi ſcabinalis diceret, hunc hominem banni-
um eſie jure vemico. vide Dattium volum. rerum German
Iib. 4. c. 8. & Thomaſium de vera origine, natura;, progreſſu
& interitu j udiciorum Veſtpbalicorum §. 48. Ita vero fiebat,
ut innocentes multi opprimerentur, atque delictum, quod
non commiſerant, morte luerent. Conqueritur hac de re
Joannes de Francofordia apud Freberum de oecultis Veſtpha-
Iic. judic Recte igitur iſta judicia inter Germanos hodie ceſ-
fant. Exercentur vero adhuc inter Venetos; apud quos ma-
giſtratus conſtituti ſunt, quos Inquiſitores ſlatus vocant, qui
eadem licentia, qua ſcabini Veſtphalicorum judiciorum olim,

non auditos condemnant. Luctuoſum exemplum Battiſta Na-

ni in hiſtoria della republica Veneta lib. j. ad annum MDCX. XII.
refert, de Antonio Foſcarini, equite & ſenatore. Propoſita ſci-
licet delatoribus præmia ſceleratos aliquot homines excita-
verant, ut contra vitam patriciorum innocentiſſimorum ma-
ximeque illuſtrium conjurarent. Et calumniæ eorum pronis
auribus ab Inquifſitoribus Status accipiebantur, quod memo-
ria præteritarum turbarum atque inſidiarum, quibus reſpubli-

ca appetita fuerat, ſuſpiciones etiam in argumentum crimi-
nis traheret. Inprimis vero Antonius, quem memoravimus,

contra rempublicam cum exteris conſpiraſſe accuſabatur.
Nec mora. Inquiſitores, fide delatoribus habita, nobiliſſimum
virum nec auditum ad mortem damnant, apprehenſumque
furcæ affigunt; ſed, detecta poſt aliquod tempus ejus inno-
centia, quum vitam non polſſent, exiſtimationem ei reſti-
tuunt. Iſtiusmodi itaque exempla iniquitatem ſententiæ ſu-
pra allatæ luculenter oſtendunt, verumque eſt in omnibus ju
diciis, maxime vero in pœnalibus, quod Seneca in Medea alt. 2-
Jc. 2. ait: Qui ſtatuit aliquid, parte inaudita altera, æguum Ii-
cer

§b.

et /
regul
aa e⸗

I
cont
eſſe,
1e
Ouam
ſunt ]
lgitar
10 Alii
legen
tem o
ſenten
(emon
rie ehu
lamg
eiclium
ite
ag. 6.
,

Pr-

d

Din

Ateriſod
en banni.
1 Cermat
ero kiebet,
tum, Jvod
hic de n
t ihltr.
Shocie ⸗
4 quos n.

ocant, Iu

Dr Ginn
Zattiſti.
CAI

roolluſt

mines eiit⸗
Imorum -.

oru DNn
tnoc mene

bus relzub⸗
emun cinn⸗
anonlimu’
S
ob limenn

ehenlomdi

s eig ini
emm el teli⸗
ſe gtenti 1
1otmbibls
, Mede
ne⸗ ars,

SP. DXCVII. DE INIVSTA IN HOMIC. INDVLG. 393

set ſtatuerit, baud &uus fuit. Exceptiones tamen ab hac
regula tradidi in Specimine DLXXIII. quo, perduelles indi-
a cauſa buniri boſſe, oſtenditur.
XXVIII.
Homicidii pœna nulla præſeriptione tollitur.

Tneempellive miſericordes ſunt Cti, qui exiſtimant, homi-
cidam, ſi intra 20. annos nec accuſatus ſit, nec inquiſitio
contra eum facta, ab omni pœna liberum pronunciandum
efle. Probare connituntur opinionem hanc ex L. 12. C. ad
L. Corn. de falſisi. Verum ea lex ad alias pœnas non pertiner,
quam quæ in principum, jura talia condentium, arbitrio
ſunt; pœna homicidii vero ex lege divina originem trahit.
Igitur quoniam principes legibus naturalibus & divinis æque
ac alii homines vivere debent, perſpicuum eſt, non poſſe eos
lIegem de occidendo homicida contraria lege tollere, neque
temporis lapſu accedente impedire. Fruſtra igitur diverſam
ſententiam defendunt Zeſaurus Deciſ. 208. ubi ſenatum Pe-

demontanum ſic judicaſſe refert, & ceteri, quos ille longa ſe-

rie enumerat, inprimis vero le Maiſtre dans ſes Pleidoyez 29*
barangues, num. XXVIII. p. 51. 774. ubi inexcuſabile fratri-
eidium ſola viginti annorum præ eriptione tuetur, atque,
victricem ſententiam a ſenatu ſfummo Pariſienſi ſe obtinuiſſe,
pag. 548. teſtatur. Nos contrarium defendimus in Specim.
DXV. de Præſeriptione criminum, medit. ult.

XXIX.

Impia ſunt aſyla, & privilegia, quibus alicui poteſtas datur,

bomicidam ab ultimo ſupplicio liberandt.

Puels quoque commemorandi ſunt, qui aſyla conftituunt,
atque homicidis doloſis ad ea perfugientibus pœnam
Tom. IA. D4 mor-

.

39 4 MEDITAT. AD PANDECT.

mortis remittunt. Neque aſylorum patroni quidquam con-
ſtitutione divina juvantur. Ea enim, quæ Deus fecit, aſyla
ad homic das doloſos non pertinuiſſe, clare ex Num. XXXV,
32, apparet. At pontifices longe indulgentiores fuerunt.
Certe Innocentius III. in c. 6. X. de immunitate Eceleſiarum:
Fugiens, inquit, ad Eccleſiam, quantumcunque gravia malefi-
cia perpetravit, non eſt violenter ab Eceleſia extrabendus, nec
inde Jamnari debet ad mortem vel ad pænam, ſed Rectores Ee-
eleſiarum ſibi obtinere debent membra & vitam. Non ignora-
mus equidem, iſtud capitulum non ubivis uſu ſervari. Ser-
vatur tamen in Italia nonnullisque aliis provinciis. Neque
deſunt iis quoque in terris, quibus aſyla generaliter abro-
gata ſunt, privilegia locis quibusdam tributa, ut in iis ho-
micidæ aliique malefici impunitatem conſequantur. Cboppi-
nus de Domanio Franciæ lib. z. t. 7. n. II. refert, Wilhelmum,
Neuſtriæ ducem, cœnobium D. Martino conſecraſſe, eique
privilegium addidiſſe, ut, ſi quis latro vel homicida, vel alius
criminis reus, timore mortis fugiens ad hanc eccleſiam
pervenerit, non lædatur, ſed liber dimittatur, Abbati vero li-
ceat, latronem vel furem de ſuſpendio liberare, ſi forte ſuper-
veniat. Quod impium reſcriptum pium tamen Cboppinus ap-
pellat. Huc etiam pertinent privilegia, quæ facultatem, ho-

micidas ultimo ſupplicio eripiendi, continent. Vide Evange-

gelia Mattbæi XXVIh, 1IS. Marci XV, 6. Lucæ XXIII, 17. Et
apud Clarmundum in Vitis clariſſimorum virorum Part. 10.
pag. 35. commemoratur privilegium anniverſarium Parla-
menti Rotomagenſis, facinoroſum a morte revocandi, quo
id in latrone publico uti voluit, ni Jac. Palmerius interceſſiſſet.
XXX.
Minor ætas pœnam bomicidii non mitigat.

Ea

ecdi⸗
Talit
gane
1
Gund
Nnor
Pital
na ſi
374.
Vor ,
men,
Ctati/
Vis in-
tnere

Miendo

1o ſtatt
Inutare
fuperio
gem à
ANlh
mianus
elie
clote
milerie

Sun

6

—

Gvam cor.
fecit in
n. AANVE
2§ foerun.
Ccleſiunan:
wie Malf⸗
lbendut,
Redoret Ee⸗
Non ignor
ſervari Ner
eis. Neque
Aliter abr0⸗

t n is .

atur. Chafſe
Wünelmum
ſecrale,en
ne eccleln.
Pbati ven!
,lfoneſhe
Criu
cultemp
Vide outg⸗

Sp. DxCVII. DE INTVSTA IN HOMIC. INDVLG. 395

E quoque miſericordia intempeſtiva eſt, qua conditio in-
terfectoris attenditur, atque ætatis ratio habetur. Jam
equidem eorum opinionem non examinabimus, qui gene-
raliter aſſerunt, propter minorem ætatem pœnas eſſe miti-
gandas. Saltem, utrum homicidio commiſſo minores 25. annis
a pœna ordinaria liberari poſſint, videbimus. Exiſtimat hoc
Sande I. 5. tit. 9. def. 4. atque in arbitrio judicis ponit, an mi-

nor viginti quinque annis propter homicidium vel aliud ca-

pitale crimen commiſſum ordinaria vel extraordinaria g-
na ſit afficiendus. Affert pro ſtabilienda ſententia ſua l.
37. de Minoribus, in qua Tryphoninus: In delictis, ait, mi-
nor annis viginti guingue non meretur in integrum reſtitu-
tionem; utique atrocioribus: niſi, quatenus interdum miſeratio
ætatis ad medioecrem pœnam judicem produxerit. " erum, quam-
vis interdum ob minorem ætatem leviorem pœnam conſti-
tuere judici permittitur, ea tamen facultas in homicidio pu-
niendo ceſſat. Nam mortis pœna in hoc delictum jure divi-
no ſtatuta eſt. Ergo nec principes nec Cti eam in leviorem
mutare queunt, quum non ſit in poteſtate inferioris, leges a
fuperiore latas tollere aut reſtringere. Deinde quoque, le-
gem allatam in homicidü pœna locum non habere; apparet
ex I. 6. C. ad L. Cornel. de ſicariis, ubi Diocletianus & Maxi-
mianus lmperatores ita reſcribunt: &i quis te reum legis Cor-
neliæ de ſicariis fecerit, innocentia purgari crimen, non adulta
ætate defendi convenit. Cavendum ergo eſt Gtis, ne nimia
miſericordia leges & divinas, & humanas evertant.
XXXI.
Dignitas pæœnam bomicidii non mitigat.

upra memoratis jungendi ſunt legumlatores & ICti, qui
dignitatem occiſoris ſpeckant, & propter hanc mitiorém

D d d 2 PCe-

1

996 AAEDFTAT. AD PANDECT.

poœnam infligunt. Jus civile Romanum illos tantum homici-
das, quorum gravior miſeriorque fortuna eſt, capite puniri,
honoratiores vero, ſublata capitis pœna, deportari jubet, L.
16, ad L. Corn. de ſicariis, in qua lege tamen non, ut vulgo, ali-
quo honore, ſed alto bonore, legendum eſſe, Noodtias in lib. 1.
Ob ſervat. recte ex L. 3. §. 5. ad L. Cornel. de ficariis conjicit.
JIus quoque canonicum clericos hiomicidas non ultimo ſup-
plicio afficit, ſed degradatos curiæ ſeculari puniendos tradit,
eccleſiam tamen efficaciter intercedere jubet, ut citra mor-
tis periculum ſententia circa eos temperetur, c. 27. pr. X. de
Verborum ſignificat. Verum hæc res in arbitrio principum
& legumlatorum non eſt poſita, quum Deus ipſe omnes ho-
micidas occidi velit. Igitur, quum impium ſit legibus divinis
non obtemperare, recte apud nos jura hæc negliguntur.
XXXII.
Homicida non cbriſtianus, ad ebriſtianos transeundo, pœnam
bomicidii non evitat.
Na pauci, quos Tiraquellus de Peænis temperandis aut re-
mittendis cauſa 25. memorat, exiſtimant, homicidæ Ju-
dæo vel alii non Chriſtiano, ſi Chriſtianus efficiatur & baptiſ-

mum accipiat, ultimum ſupplicium remittendum eſſe. In-

primis Thomas Ferrarius caut. 24. refert, Paduæ Judæum,
qui commiſſo quodam enormi delicto, Chriſtianum ſe fece-
rat, convocatis illuſtribus totius academiæ dosctoribus, &
cauſa in utramque partem diſputata, liberatum fuiſſe. Nos

vero iſti opinioni manifeſto iniquæ Ovidii tantum verba ex

libro 2. Faſtorum opponimus:
Ab nimium faciles, qui triſtia erimina cædis
Flumivuea tolli poſſe putatis aqua.
Supplebimus iſtum locum hic, nec diſſimulabimus, oeeafio-
nem, ut id faceremus, natam ex literis amici, quem maximi

fa-

6.

ſacin
nobie
ter,
guis
Per
fui
nee
ba
Omt
ingt
lact
uui
1 ſt
ſaluti
nit
vocat

feg

milir
alluan
di har
baptih
Glur
tione
Dellar
uod
Ne
mnn,
Flfni
in be
ang

n homic-
te Puniin
uben
Vvulgo

t in lihl.

iisconji,
Oltimoſ⸗
endos inln
1t citta mo-
77.l!
principun
omnes lo-
bus Ctrin,

Digandr.
5

O,

eund, de

rovdif
homieile ⸗

canmäsbihi⸗

cum d’
ur vdeum,
umn ſe e⸗
gobtoribb
ntum Neii⸗

A
Ceedt

zbimus, 6

i, en ,

4

SP. DXCVII. DE INTVSTA IN HOMIC. INDVLG. 397

facimus, cujusque judicium & conſilium ſemper ſapiens &
nobis ſalutare reperimus. Scripfſit is nuper ad nos familari-
ter, ut ſolet, ac ſigniſicavit, ſe hæſiſſe in illo, & extimuiſſe, ne
quis malevolus calumnietur, baptiſmum a nobis abjeécte &
per contemtum Ovidii verbis aquam flumineam appellatam
fuiſſe. Nos, quibus in ſcribendo nihil tam cordi eſt, quam
ne quid offendatur, publice teſtamur, nihil nos per iſta ver-
ba baptiſmi ſanctitati detrahere voluiſſe. Adſentimus per
omnia TZertulliano, qui in libro de Baptiſmo cap. 4:* MWulla;
Hinquit, diſtinctio eſt, mari quis an ſtagno, fumine an fonte»
laæzu an alveo diluatur, nec quidquam refert inter eos, quos
Foannes in Jordane, & quos Petrus in Tiberi tinxit, niſi &ι
ille ſpado, quem Philippus inter vias fortuita aqua tinxit, plus
Jalutis aut minus retulit. Igitur omnes aquæ de priſtina origi-
tis prærogativa ſaeramentum ſanctifcationis conſequuntur, in-
vocato Deo. Supervenit enim ſtatim ſpiritus de clis, & aguis
fupereſt ſanctificans eas de ſemetipſo, & ita ſanctificatæ vim ſan-
ificandi combibunt. Quamquam ad ſimplicem attum competat
ſimilitudo, ut, quoniam vice ſordium delictis inquinamur, aquis
abluamur; & in cab. 20. baptiſmum ſanctiſſimum lavactum no-
vi natalis appellat. Iſta tamen, quam religioſe agnoſcimus,
baptiſmi ſanctitas naturam aquæ non mutat, nec maleficis
aſylum & delinquentibus impunitatem tribuit. Manet hac ra-
tione aqua ſimplex & fluminea, ac ſine impietatis nota ſic ap-
pellari poteſt, niſi etiam Paulum apoſtolum objurgare velis,
quod is ad Epbeſios, V, as“. baptiſmum ſimpliciter lavacrum
aquæ appellarit. Deriſit jam olim Auguſtinus contra Julia-
num lib. 6. c. 6. ſuperſtitioſam ſimplicitatem eorum, qui bap-
tiſmi ſanctitatem plus juſto amplificant: Si, inquiens, quidquid
in bomine eſt, quando baptizatur, baptizari & Janctificari pu-
tandam eſt; diéturas es, ipſa in illo baptizari & ſanctificari, guæ
Ddd?z in

398 MEDITAT. AD PANDECT.

in inteſtinis & veſica ſunt per digeſtionem corporis digerenda:
dicturus es, baptizari & ſanctificari hominem in matris utere
conſtitutum, ſi ad hoc ſacramentum accipiendum gravidam neceſ-

fitas cogat, & ideo baptizari jam non debere, qui naſeitur: po-

Kremo dicturus es, & ipſas baptizari & ſanctificari febres, quan-
do baptizantur ægroti. Vide ean. 35. de Conſecratione diſt. 4.
XXXIII. DMWU
Wumerus lihberorum homicidam ab ultimo ſubplicio non liberat.
Diaenumn ab his, qui homicidis ob multitudinem libe-
rorum ultimum ſupplicium remittunt. Provocant qui-
dem ad L. v7. §. 2. de Bonis damnatorum, ſeu, uti ab antiquis al-
legari ſolet, L un. §. 2. de Portionibus, qucæ liberis damnatorum
conceduntur, nec non ad L 77. §. 1. de Ritu nuptiar. At his le-
gibus parum juvantur. Non negamus tamen, inter antiquos
Romanos plurimos graviſſimorum delictorum atque etiam
homicidii reos damnationem ob libercrum copiam evaſiſſe.
Memorabile inprimis Sergii Galbæ exemplum eſt, qui ob Luſi-
tanos contra interpoſitam fidem interfectes jamjam damnan-

dus per filios ſuos in medium productos miſericordiam populi

commovit & abſolutus eſt, teſte Cicerone de Claris Oratori-
bus, n. 89. W 90. adeoque, ut Valerius Maximus lib. §. ap. J.
n. 2. loquitur, abſolutionem, quæ innocentiæ tribui non po-
tuit, reſpectu puerorum impetravit. Sed, quod priſcis Ro-
manis æquum viſum eſt, inter Chriſtianos certe, quibus Deus
legem de homicidis interficiendis præſcripſit, valere non poteſt.
XXXIV.
pene merita & inſigne artificium bomicidam al ultimo ſuppli-
cio non liberat.

Peccant. qui ob inſignia bene merita vel ob artificium ſin-

gulare homicidas ultimo ſupplicio eripiunt, parumque
illis prodeſt, quam pro ſe afferunt, L. 31. pr. de L'œnis.

XXXV.

5.

Hon

ſibi
Con
if
nis
jor
e, 1
Eigen

Fude

Din

cidlis
ehe
Ae n
l de

au

N

eiderd

—
gigerenin
Atris uten
idamnet,.
ſeitur: r
hreh ſunt
jone Clſe⸗

non Iies
lcinem Ihe
OrCeint ii
vantigns
Ounnatoruſt
r. Atisle.

Mner Anige

angve eil in
piam enil
TQiam Pop
larig Otunc
641 14
ib l gön po⸗

l iſis Ne

e,Auiid hen
le elon

ihinn

SE. DXCVII. DE IN IVSTA IN HOMIC. IND VLG. 399

XXXV.
HMomicidir ultimum ſupplicium propter mat rimonium remitti
non debet.

Nenenn: homicidas a pœna capitis per matrimonium li-
berari, putant, ſi videlicet puella quædam damnatum
ſibi maritum expetat. Vide hac de re Bart. Chaſſanæum in
Comment. conſuetud. Burgundiæ §. 2. verb. S'il n'a grace tit. Des
Juſtiees & droiz d'icelles, ubi dicit, ſe nullam ejus conſuetudi-
nis rationem afferre Poſſe, niſi, quod per matrimonium ma-
jor reo pœna imponi videatur, quam per mortem, per mul-
ta, quæ de malitia mulierum affert. Sed hæc noſtra non in-
digent refutatione.

XXXVI.
Judex in homicidio puniendo etiam crudelitatem & feſtinatie-
nem vitare debet.

inem imponimus ſeripto huic, &, quod jam ab initio fe-
cimus, iterum judices Ctosque monemus, ut in homi-
cidiis puniendis ab intempeſtiva miſericordia abſtinzant. Sed
caveant etiam, ne in crudelitatem Prolabantur, feſtinando-
que nimis innocentem condemnent. Potius illud Juvena-
lis Satyra 6. v. 220. Ob oculos habeant:

Nulla unquam de morte bominis cunctatio longa eſt.
XXXVII.

Juſus patris filium bomicidam ab ultimo ſupplicio non liberet,
bene tamen defenſi o patris.

Speeimine CLXVIII. de Juſſu, medit. ult. exemplum
commemoravimus filii, qui, patre jubente, hominem oc-
eiderat, a Ctis Vitembergenſibus ab ultimo ſupplicio libe-
rati.

4⁰⁰ MEDITAT. AD PANDECT.

rati Cave tamen, inde regulam conficias: Juſſus patris pœ-
nam homicidii mitigat. Nos eam non admittimus, aec ſolum
juffum patris ICtos, ut ſic judicarent, moviſſe credimus.
Movebat magis eos humanitatis ratio, quæ in iſta ſpecie ſin-
gularis erat, atque dolum excludebat. Apparebit ea ex ipfſius
ententiæ verbis, quæ in illo Specimine de Juſſu omiſſa hic
ſupplebimus: Hat Inquifit (filius) in guten bekannt und ge⸗
ſtanden, daß, als ſein Vater Hans Jacob Erdmann mit dem
Entleibeten, Andreas Wagnern, in Zanck und Schlaͤgerey gera⸗
then, und er darzu kommen, er den Entleibeten mit drey Stichen
verwundet, und es iſt der verwundete Andreas Wagner darauf an
ſolchen zugefuͤgten Stichen geſtorben. Dieweil aber Inquiſit, An⸗
dreas Erdmann, zu ſeiner Entſchuldigung anfuͤhret, auch aus der
Zeugen eydlichen und ſummariſchen Ausſage zu befinden, daß der
Entleibete, nebſt dem Fuhrmann, auf ſeinen (Inquiſiti) Vater zu⸗
geſchlagen, und daß Anquiſiten ſein juͤngerer Bruder den Vater
zu retten gerufen, der Vater auch Inquiſiten ſelbſt zugeſchrieen:
Stich zu, ſtich zu! und alſo der verhaftete Andreas Erdmann aus
natuͤrlicher Liebe zu ſeinem Vater, auch auf deſſelben Geheiß, da⸗
mit er ſeinen Vater retten moͤchte, dem Entleibeten die Stiche zu⸗
gefuͤget; So erſcheinet daraus ſo biel, daß Inquiſit Andreas Erd⸗
mann, zwar mit der ordentlichen Todes⸗Strafe zu verſchonen, er
wird aber mit Staupenſchlaͤgen des Landes ewig nicht unbillig
verwieſen. V. R. W. Finge ſcilicer, te filium rixæ & luctæ pa-
tris ſupervenire, patrem humi proſtratum ſub adverſario,
homine peregr-no & incognito, jacere, vapulare & opem
tuam implorare, tibi vero gladium ad manus effe. Ferreus
profecto eris, ſi te contineas. Subitus iræ impetus, filialis
amor, metus pro vita patris, cohortatio paterna nulli delibe-
rationi locum relinquent. Aberit ergo in tanta perturbatio-
ne ac affectuum confuſione animus occidendi,

SPECI-

i/

Mee

NRer

4

—
datris e⸗
aec ſolon
crecdkimm.
ſpecke ln.
a ex ibimu.
Otmiſla he
nnt und /
an mit de
aͤgeret gen
den Sthe
r dorauf
nquiſi N
ach aus d
rdehd
id Doter
der den DE
t unſtnn
Ednm
de Sligen
Uronus &
etſhoinn e
tict udid
r nde
d AVetint
Dolare che
elle. Fanin

mn nli )
n Nermka

SP. pxcvnI. DECORP. DELICTIIN HOMICIDIO. 401

SPECIMEN DXCVIII.

MEDILATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XLVIII. TIT. ViII.

DE
HOMICIDIO.
Corpus delicti, uti in omnikus eriminibus capitalibus, ita ma- B
xime in bbmicidio, ad quæſtionem, vel mortis penam ir-
rogandam, neceſſarium eſt.
II.
Id corpus delibti in certitudine ſaltem morali & ſumme veri-
Iimili, conſiſtit 5
III. 5
Nec ſectionen & inſpetctionem cadaveris neceſſario defiderat.

Hec neceſitas, cujus nullum in legibus divinis bumanisque

ab orbe condito veſtigium reperitur, noviter contra
ipſam legem Carolinam invecta;
Wondum tamen plene rerepta eſt, ſed a cordatioribus g Ctis &
Medicis inter populares errores refertur.
In Speciminis PDXCVII. dJe injuſta in homicidas indulgentia,
I meditatione 21. de nimia in corpore delicti inveſtigando
ſubtilitate, quæ multis homicidis perfugium præſtet, quæ-
ſtus ſum. Quam querelam etiam nunc renovo, atque ju-
Tom. IX. Eee dicale=

402 MEDFTAT. AD PANDECT.

dicantes in inveſtigando corpore deliéti nimis curiaſos ac ſcru-
puloſos eſſe veto. Quod tamen dum facio, non hæc eſt mens
mea, quod corpus del cti plane abeſte poffit. Eſt id utique,
inprimis in homicidio, tam ſecundum rectam rationem, quam
ex legibus civilibus, neceſſarium adeo, ut fine eo nequeat ulti-
mum ſupplicium, ac ne quidem tortura decerni; L. I. §. 17.
de Quæſtionibus, Reſeriptum Auguſti Septemviri Saxonis apud
Carpzovium Quæſt. erim. 107. n. 69. Saltem naturam corpo-
ris delicti recte explicari oportet. Feci id jam in Specimine
DLXI. de Corpore delicti, medit. 4. & pluribus oſtendi, cor-
pus delicti nihil aliud eſſfe, quam certitudinem moralem de

crimine vere commiſſo, ejus vero certitudinis determina-

tionem religioni & prudentiæ judicantium permitti. Quam
doctrinam, recte rationi convenientiſſimam, & uſu ſexagin-
ta pluriumque ſæculorum firmatam ICti quidam ducentis
circiter ab hinc annis corrumpere, ac corpus delicti in homici-
dio arctiſſimis limiribus circumſcribere ceperunt. Deſide-
rant nempe ſectionem & inſpectionem cadaveris, nec ſimpli-
cem ſaltem, ſed ſolemnem, in qua omnia, quæ in articulo Ca-
rolino 149. commemorantur, accuratiſſime obſerventur, actus

nempe ante ſepulturam expediatur, præſentes in eo ſint ju-

dex, duo judicii adſeſſores, ejusdemque ſcriba, adhibeantur
unus pluresve chirurgi, ac hi ante ſectionem jarejurando ob-
ſtringantur, totum corpus ſolicite conſideretur, plagæ, vulne-
ra, tumores obſerventur & conſignentur Si quid horum negle-
Rtum& ſaltem in re minima peccatum, tum judicem ad ultimum
ſupplicium devenire poſſe negant, ſed ſemper extraordina-
riam pœnam decernere oportere, cum Carpzovio in QOauæſt.
erim. 26. n. 52. ajunt. Negat itaque Harprecbtus in Conſil. 19.
n. 33. veneficum ad mortem damnari poſſe, ſi inſpeéctio cada-
veris rite peracta non ſit, quamvis reus confteatur, ſe vene-
. num

5

—

num
Kin
dio
Pert
ſit 3
oocl
(ui in
Dier
ſalten
Vide
ſolche
iß de⸗
tamen
ſunt e
Vinam
Kerut,

p in

Cerman
inſheck
thale6
Keinnd
ellofi
ſpechell
Ckionen
inertit,

—

os acſerl⸗
celt wen
bidutcu
nem, Guun
equeati
L.l.n
ronit il
ram corh-.
n Gerinin
ſtencdi, eol
noralem 6
determint.
tti. Quam
W g
lam ducen
Kiin hnt
unt, olce.
i nee nh
in omirull
rventun, An

n eo nt .

z0hiibeantut
eſure do

,Nige 1 .
Chorumnd,

Sb. pxcwII. DE CORP. DELICTI INHOMICIDIO. 403

num propinaſſe, atque etiam mors ſequuta ſit. Inventa hæc
& invecta in jurisprudentiam nova corporis delicti in homici-
dio definitio vim legis divinæ, quæ homicidam ultore ferro
Perſequitur, nec temperamentum, ut cadaver rite inſpectum
ſit, addit, plerumque enervat, multosque homicidas ſupplicio
quod merentur, eximit; contra ipſam Caroli V. mentem ,

qui inſpectionem non abſolute neceſſariam eſſe dicit, nec pro-

Pfter omiſſionem ejus capitalem pœnam remittit, ſed ſuadere
ſaltem videtur, ut ad evitandum omne dubium adhibeatur.
Vide verba artieuli 149. damit in Ermaͤſſung und Erkentniß
ſolcher unterſchiedlichen Verwundung halb nach der Begraͤb⸗
niß des Entleibten deſto minder Mangel ſey. Sed nondum
tamen popularem illum errorem plene recipimus. Super-
ſunt enim & ICti & Medici cordatiores, quibus legem di-
vinam ſic eludere religio eſt, inter quos incomparabilis Hei-
RKerus in diſſert. de Medicinæ utilitate in jurisprudentia fate-
tur, in antiquitatibus Judæorum, Græcorum, Romanorum,

Germanorum & aliarum gentium nullum neceſſariæ hujus

inſpectionis, item diſcriminis, quod vulgo inter vulnera le-
thalia & non lethalia, item abſolute & por accidens lethalia
faciunt, veſtigium reperiri, majores noſtros puniendo homi-
cidio ſimpliciter animum occidendi & mortem ſequutam
ſpectaſſe, poſſe etiam hodie aliquando ſoctionem & inſpe-
ctionem omitti, ac inde tamen nullam circa corpus delicti
incertitudinem naſci. &. Quodſi igitur ipſa ſectio & inſpe-

QGio cadaveris ad irrogandum homicidæ ultimum ſupplicium

abſolute neceſſarium non eſt, conſequitur, pœnam homi-
cidii ob hoc ſolum, quod inſpeétio quidem, ſed non ſolem-

niter facta fuit, remitti non oportere. Qua de re in ſequen-

tibus dicam.

Eee z VE

41 MEDFTAT. AD PANDECT.

VI.
Pæna homicidii ob hoc ſolum, quod ſolemnia quædam in ca-
daveris inſpectione neglecta fuerint, remitti nequit.
VII.
Quodſi mors brevi poſt vuluus inftictum tempore ſequnfa eſt,
& de animo occidendi conſtat, dubig, duc circa inſpebtionens
cadaveris &αvulneris lethalitatem moventur, vulnerantem
ab ultimo ſupplicio non liberaut.
VIII.
Quodſi mors ex intervallo ſequut eſt, dubia illa, ſiquidem ve-
riſimiliæ ſunt, iciunt, ut ſaltem pæna extraordinaria
gecernatur.

Naes poteſt eſſe judex tam circumſpectus, nullus medicus
tam prudens, nullus chirurgus tam ſolers, ut dum cada-
ver hominis occiſi inſpiciunt, ſecant, vel inſpectione aut ſe-
Gione præſident aut interſunt, ac deinde de vulnere renunci-
ant, vel judicant, probra & cavillationes advocatorum, qui ad
defenſionem rei adhibentur, evitare queant. Ego profecto
exemplum inquiſitionis contra homicidam nondum vidi, in
quo defenſor circa inſpectionem cadaveris non aliquid monue-

rit, & vel judicem negligentiæ in obſervatione ſolemnium, vel

medicum indiligentiæ aut imperitiæ, vel chirurgum inertiæ
non inſimularit. Conqueritur de hac advocatorum improbi-
tate Alberti in Jurisprudentiæ medicæ tom. I. part. prior. & ca-
dur ultimum de iniquis advocatorum Rrategematibus in caſibus
medicis legalibus inſcripſit, totumque
ecordatiorum de iſta improbitate teſtimoniis ac querelis im-
plevit. Hæc ille contra advocatos. Sed audiatur & altera pars,
Fateor, advocatos nonnunquam in magiſtratus & medicos in-

jurios eſſe, atque cadaveris inſpectionem & latum de lethalita-
te

ICtorum & medicorum

le vul

nonnn
cum
tonee
runn
neo
füme
fecho
niaſo
timun
indeh,
1ccept
Velh 0r
Guoc ei
Moneat

Aus ing

Poterxit
lin cann
uhjusn
lus ac
Munish
im
Lenunci
morbi,
Derlper
onesa
Demed
lenee
mennd
ſi Vuln
eſt.

m in et⸗
uit.

ſguute ,
sſpeltionn

neranrten

ſruilen 1
ordinuria

Ros mechl
t dumetd:
Rone an ⸗
lnere tenlne
torum Oli
Ego Proſen Eeh
domm ich
aigucn nonue.
umimid
urgem end
or kan
un. Fiord
tlu n nn
8 nelionn
. neres .
erihi⸗

r &aile⸗ 9
tor geico⸗ 15

SP. DCVII. DE CORP. DELICTIIN HOMICIDIO. 405

te vwulneris judicium immerito ſugillare. Faciunt tamen id
nonnunquam jure optimo, atque, vel magiſtratum, vel medi-

cum offieium ſuum non recte feciſte, clare oſtendunt. Quid

tunc collegiis juridicis faciendum, quum talia acta ad ea defe-
runtur. Abſolvere reum a pœna jure divino ſancita ob ſolem-
ne omiſſum, religioillis eſſe debet. Sed magis adhuc periculo-
ſum eſt, damnare reum, qui forte innocens eſt. Et omnis pro-
fecto incertitudo tolli nulla humana ratione, quantumvis om-
nia ſolemnia adhibuenis, poteſt. Temperamentum itaque op-
timum erit, quod jam in Specimine 597. de Injzſta in bomaicicas
indulgentia, med. 22. ſuggeſtum, ut tempus, quo poſt vulnus

acceptum quis deceſſit, inſpiciatur. Si id paucorum dierum

vel horarum fuit, non eſt parcendum reo, quamvis habeat,

quod circa inſpectionem cadaveris & judicium de lethalitate
moneat. Sufficit, quod animum occidendi habuerit, quod vul-
nus inflixerit, quod mors conteſtim ſequuta ſit. Sed, inquis,
poterit ſic innocens condemnari, poterit mors vulnerato ex

alia cauſa, quæ jam ante vulnerationem adfuit, accidiſſle. Si ob
hujusmodi dubia homicidæ ultimum ſupplicium remittis, nul-
lus unquam condemnabitur. Infallibilis certitudo in rebus hu-

manis haberi nequit. Homines ſunt etiam peritiſſimi chirur-
gi & medici. Errarunt illi fortaſſis, & vulnus lethale eſſe
renunciarunt, quod lethale non fuit. Vel occultam vim
morbi, quo vulneratus etiam ſine vulnere periiſſet, non
perſpexerunt. Nimis faciles ſumus, ſi hujusmodi excuſa-
tiones admittimus. Et fac, aliquando ob omiſſam inſpectionem
quem condemnari, qui forſan, ſi cadaver rite conſideratum fuiſ-
ſet, occaſionem, non cauſam, morti dediſſe inventus eſſet. Ta-
men non innocens condemnabitur, ſi animus occidendi adfuit,
ſi vulnus inflictum, ſi mors occaſione ſaltem vulneris ſed uta

eſt. Adde liam in Vju moderno tit. ad. L. Corn. de &-

Ees car.

405 MEDTTAT. AD PANDECT. =?

car. n. 5. Sic )Cti Helmſtadienſes menſe Octobri anni clo lo-
CCXIV. in caſu, quo chirurgi, ad ſectionem adhibiti, antea ju-
rejurando, quod tamen articulus Carolinus 149. expreſſim deſi-
derat, obſtricti non fuerant, reſponderunt. Es erſcheinet aus
den Acten klaͤrlich, daß des peinlich angeklagten Vorgeben, als
ob derjenige Schuß, mit welchem Schmollmann entleibet worden/

entweder nicht aus ſeiner Flinte oder doch unverſehens und von ſich
ſe ber hergekommen, falſch ſey. Denn ein groſſer Theil der Zeugen,

wider deren Perſonen Boͤrner bey der erſten Befragung nichts zu
erinnern gefunden, ſagen aus, daß ſonſt niemand Schieß⸗Ge⸗
wehr bey ſich gehabt, daß er den Schuß, nachdem er bereits uͤber
den Zaun und von dem Falle aufgeſtanden geweſen, mit ausge⸗

ſtrecktem Arme verrichtet, daß er diejenige, welche ihn verfolget, be⸗

drohet, es ihnen eben ſo, wie jenem, zu machen. Welche Umſtaͤn⸗
de denn ſeine gehabte proæreſin deutlich genug an den Tag legen.
So kommt er auch mit dem, was er gegen die lethalitatem vul-
neris und die vorgenommene Beſichtigung des Coͤrpers einwen⸗

det, nicht fort. Denn zugeſchweigen, daß allhier, da der Entleibte

ſo bald nach der Verwundung geſtorben, die Sache an ſich klar
iſt, und die Beſichtigung nicht einmal vonnoͤthen geweſen, arg.

Conſtit. erim. art. 147. St. k in Vſus, moderno tit. ad L. Cornel.
47. 33.)

Je Sicariis n. 5. ſo iſt uͤber dis an der Relation und dem derſel⸗
ben anectirten Judicio nichts auszuſetzen. Auch iſt genug, daß
