tametſi hi non plene convicti, ſed ſaltem ob contumaciam
pro confeſſis & convictis declarati fuerint.

Taterbrere- nonnulli, ut adulteris patrocinentur, ac legem,
quæ bona eorum innocenti conjugi addicit, eludant, cau-
tionem ſuggerunt, improbam quidem, ſed tamen illis, ut pu-

conjuge innocente accuſatis, ſiquidem ſe condemnationem

effugere non poſſe animadvertant, ut legitime in jus vocati
nen compareant, ſed per contumaciam, ſe pro confeſſis &

convictis declarari, ſinant. Hæc ficta, inquiunt, confeſſio, et-
ſi ad divortium decernendum ſufficiat, accuſatorem tamen

vel accuſatricem decipiet, ac ſpem bonorum, quam concepe-
runt, fruſtrabitur, quum pœnalia, tanquam odioſa, ſtricte ſint

interpretanda. Mirificum prorſus conſilium ac ſimile ejus, quo

olim rei criminum capitalium, ne bona ſua confiſcarentur,
ſibi ante ſententiam mortem conſciſcebant, novoque crimi-

ne meritam pœnam declinabant, L. 2. de Bonis eorum, qui an-
te ſententiam mortem ſibi conſciverunt. Sed vana eſt cautio,

& juſtitiæ regulis contraria, atque adeo a IGtis Vitember-
genſibus merito reprobata, qui anno clo lo CCXXXVII. ſic
reſponderunt: Nunmehr aus den Acten und derer Partheyen
rechtlichem Einbringen ſo viel zu befinden, daß, was die von Be⸗

klagter eingebrachte Dotem und Paraphernalia betrift, Klaͤ⸗
gers Suchen disfalls vor unſtatthaft nicht, ſondern jene des

Klaͤgern zugebrachten Ehe⸗Geldes und uͤbrigen ſaͤmtlichen Ein⸗
bringens vor verluſtig zu achten. V. R. W. Rat. Dec. Ob
wohl ſcheinen moͤchte, daß voriges Urthel ſchlechterdings con⸗

firmiret werden ſollen, da alle Pœnalia ſtricte zu interpretiren

ſind,

80 MIEDITAT. AD PANDECT.

ſind, und Beklagte eines wuͤrklich begangenen Ehebruchs nicht

u berfuͤhret, noch disfalls bey der wider ſie anhaͤngigen Inquint-.
tion condemniret worden, hieruͤber, daß die ſaͤchſiſche Rechte von

der pœna amittendæ dotis & reliquorum propter commiſſum
adulterium abgehen, aus dem textu des Land⸗ R. 1. Art.
1. ein Weib mag ꝛc. nicht undeutlich ſcheinen will, immaſſen da⸗

ſelbſt mit ausgedruckten Worten zu befinden: Ein Weib mag

Mui
((n
r,

mit Unkeuſchheit ihres Leibes ihre weibliche Ehre krencken,
ihr Recht verleurt ſie aber damit nicht, noch ihr Erbe; D.
a. u. d. die Acta gar klar beſagen, daß Klaͤger den Grund der
Klage mit ausgedruͤckten Worten darauf geſetzet hat, daß Be⸗
klagte mit denen daſelbſt ſpecificirten und andern Manns⸗Per⸗
ſonen Ehebruch getrieben, ſie auch ob contumaciam in dem
Urthel fol. 168. pro confeſſa & convicta Rechts⸗kraͤftig geach⸗
tet worden, mithin einerley iſt, ob ſie das, ſo in der Klage an⸗
gegeben, ſelbſt eingeraͤumet, oder ob ſolches propter conruma-
ciam vor geſchehen erkannt worden, immaſſen denn denen Reck⸗

ten nach verum atque fictum einerley Effect nach ſich ziehen .„

beſonders da gegenwaͤrtig bloß de cauſa civili gehandelt wird,
geſtalt die greſte Unbilligkeit ſeyn wuͤrde, wenn man einer ehe⸗
brecheriſchen Frauen, durch ihren Ungehorſam, als ein neues
Delictum, ihre Condition zu verbeſſern, ſich von der in den
Rechten geſetzten Strafe zu befreyen, und den Ehe⸗Mann
um dasjenige, was ihm die Rechte zu einiger Satisfaction
der erlittenen groben Beleidigung zuſprechen, hinterliſtig zu

bringen, verſtattete, hiernaͤchſt dasjenige, ſo oben aus denen

gemeinen ſaͤchſiſchen Rechten des Land⸗Rechtes angefaͤhret

worden, keinesweges von dem Falle, wenn ein Ehe⸗Weib

Zeit⸗ waͤhrenden Eheſtandes an ihrem Ehe⸗Manne untren

wird, und Ehebruch begehet, wie es mit Wiedererſtattung

ihres Ehe⸗Gedes und anderen Einbringen gehalten werden

ſoll,

N

So.
ſl, 5
Hoß he
ſhaft,
luͤſch
ſt;

rolavi
ſiimn Ni,

Mr

lem, 4
Pudiet:
in conſ⸗

Nin

duumn ſa

lnium in
Uune iuc

nn
ruchs nict
n Inquit-
Rechte von
OINNAu/
R. 1. t.
mmaſſen de
Weib md
re krencken
r Erbe; D

.
n Grund A.

venns⸗Per⸗
am in dens

aftig geac⸗

dr d
ter contume.
denen Ret⸗
ch ſch icen,
handit nid,

mat inet

s en nu
on derin

Ehe⸗Am

e Gatisleckon
hioter etiſig

dben Nus il

u mi

0 Ee ⸗
“D Unttl

derſchen

edt
in 6

—

Sp. prXXIX. DE JVRE CONI N BONACONL ADVLT. g1

ſoll, handelt, ſondern, wie ex antecedentibus klar erhellet,
bloß von der Succeflione bey derer Aſcendenten Berlaſſen⸗
ſchaft, und ob eine Weibes⸗ Berſon durch Unkeuſchheit ihres Lei⸗
bes ſich ihres Rechtes an ſolcher V trlalſenſchaft: Perluſtig mache⸗
redet; So iſt ꝛc.

XXV.
Maritus uxoris adulteræ, quam impudice vivere tempore
vuptiarum ſziebat, dotem non lucratur.
Sere⸗ VIpianus in L. 13. §. 10. Ad legem Juliam de Adul-
Rteriis ait, maritus aceuſat mores, quos Axorem ducendo
brobavit. Probo igitur judicium C. Marii, qui apud ale-
rium Maximum lib. S8. cap. 2. uum. 3. & Plutarebum in vi-

a Marii, quum C. Titinius Minturnenſis Fanniam uxo-

rem, quam impudicam de induſtria duxerat, eo crimine re-
pudiatam, dote ſpoliare conaretur, ſumtus inter eos judex,
in conſpectu habita quæſtione, ſubductum Tirinium monu-
it, ut incepto deſiſteret, ac mulieri dotem redderet. Quod
quum ſæpius fruſtra feciſſet, coactus ab eo ſententiam pro-
nunciare: mulierem impudicitiæ ream ſeſtertio numo, Ti-
tinium ſumma totius dotis damnavit: præfatus, ideirco ſe
hunc judicandi modum ſecutum, quod liqueret ſibi, Titi⸗

nium, patrimonio Fanniæ infidias ſtruentem, impudicæ

conjugium expetiſſe.
XXVI.
Morin, adulterio axoris Iæſi, hberedes, ſi vivus ille eonqus-
Rus non eſt, uxorem adulteram dote, aut, guam loco

doris petit, portione ſtatutaria, privare non

poſſunt. .
Tem. IX. 1 Actie-

82 MEDITAT. AD PANDECT.

ctiones pœnales, niſi lis cum defuncto conteſtata fue-
rit, ad heredes non tranſire, ex §. 3. in fine I. de Oblig.

Tuæ qufi ex delicto naſc. L. 38. 2 Reg. jur. L. 28. de In-

Juriis, aliisque pluribus conſtat. Idem ergo in actio-

nibus civilibus, quæ ex adulterio naſcuntur, locum ha-

bet. Pertinet huc reſponſum Jureconſultorum Vitem-
bergenſium hoc ipſo anno clo Io CCXXXV. exaratum:
Daß Beklagte, ihres Vorwendens ungeachtet, der Klaͤgerinn
den ihr aus ihres Mannes Verlaſſenſchaft und den nach deſſen
Tode daraus gehobenen Nutzungen, auch eingelaufenen Wit⸗

wen⸗Geldern und andern Einkuͤnften, zuſtehenden Antheil, mit⸗

telſt eines richtigen Inventarü oder eydlichen Verzeichniſſes
auszuantworten ſchuldlg. Die beyderſeits verurſachte Unko⸗
ſten werden gegen einander aufgehoben. V. R. W. Kat.
Dec. Es iſt bey dieſem Proceſſe die Frage: Ob Klaͤgerin in
Anſehen des ſtarcken wider ſie vorhandenen Verdachts, als ob
ſie bey ihres Mannes Lebzeiten mit Chriſtoph Schoppen Ehe⸗
bruch getrieben, von ſeiner Verlaſſenſchaft, oder der ihr zuſte⸗

henden Portione ſtatutaria, welche ſie ſtatt des eingebrachten

Guthes fodert, ausgeſchloſſen werden koͤnne; Ob nun gleich
der Ehebruch, wenn daraus nicht auf eine Leib⸗und Lebens⸗
Strafe, ſondern nur civiliter auf die Ehe⸗Scheidung und den
Verluſt der Mitgift, oder der ſtatt der Mitgift gefoderten ſta⸗
tutariſchen Portion, geklaget wird, auch durch ſtarcke und ſehr
wahrſcheinliche Vermuthungen bewieſen werden kan, und ein
Ungezweifeltes Corpus delicti eben nicht noͤthig iſt, eap. 12. X.
de Præſumtionib. cap. 27. X. de Tkſtibus, Seryk. de Diſenſ.
Sponſ. Sect. 5. §. 13. Bergerus in Oeconomia juris p. 120. C
128. u. 2. Leyſer in Med. ad f. Specim. 313. de Divortio ob
acduherium, medit. 1. immaſſen dieſes inſonderheit, daß eine

Frau ſich durch Præiumtun adulterium threr Metgift und—

ſtatu-

——

s ien

e

SP.or

ſtatut

AI 4.
Cviſtie

Ce⸗
lan
w
kende

der y
E

ynten
echte
G urr
ien

mMſen

Per
ſein /
lennuit

che
en Erb

Sſ

ſtata fle.
.de Oli

g. e I.

in actio.
ocum he-
n Ven-

exXAAtEHN

Klaͤgerien

gach deſit

ſenen Wi⸗
Gthei, mit
eichniſſs

hte Unko.

W. Kit.
gein

chts, 966

hormn E

gun
,Und Wn C
federten

rcke undſie

fan, Ulden
, C, lu /,

NeD.

Bmi
hoin 1

er ihr tut⸗

ocen

SP. prxX. DE JVRECONI. IN BONACONI ADVLT 83
ſtatutariſchen portion verluſtig mache, gar weitlaͤuftig von

Mynſingero in Reſponſo i. num;, 37. und Bocero de Adulteris

cap 4. n. 1 3. ſeqdj. behauptet wird, und denn der aus den In-
quiſitions-Acten beygefuͤgte Excract uͤber alle Maaſſen ſtar⸗

ckke Anzeigungen eines von der Klaͤgerinn begangenen Ehebruchs
zu Tage leget, da ſo gar Chriſtoph Schoppe ſolchen begangen

zu haben eingeſtanden, und deshalb beſtrafet worden; Alldie⸗

weil aber der Verluſt des Dotis oder der an deſſen Stelle tre.

tenden ſtatutariſchen Portion nur ein Acceſſorium und Folge
der vorher gegangenen Ehe⸗S cheidung iſt, geſtalt dieſes, daß
die Ehe⸗Scheidung, oder wenigſtens 2 bſonderung, vorher ge⸗
gangen, und keine Reconciliatio erfolget ſeyn muͤſſe, in den

Rechten, nemlich in eap. 4. X. de Donationibus inter virum

& uxorem, ausdruͤcklich erſort ert wird, gleig wol in gegenwaͤr⸗

tigem Falle weder eine Ehe⸗Scheidung noch Sonderungen je⸗

malen geſchehen, noch der Ehe⸗Mann, ſo lange er gelebet, einen

Widerwillen gegen ſeine Frau blicken laſſen, vielmehr aus ſei⸗

nem Abſterben bekannter maſſen eine ſtillſchweigende Remiſſion

alles ihm von ſeiner Frauen bey Lebzeiten angethanen Unrechts

vermuthet wird, und diejenige Actiones oder Exceptiones,

welche auf Rache abzielen, nach des Verſtorbenen Tode von

den Erben nicht angeſtellet noch vorgeſchuͤtzet werden moͤgen;
So iſt nach Inhalt unſers Urthels billig erkannt worden.

COXOILLARIA.

I. Regula, quod matrimonium adulterio ſolvatur, in favo-
rem conjugis Innocentis ſine dubio facta eſt, nec in
ocdium ejus vergere debet. Ergo ſi conjux innocens
eam ſibi nocere animadvertit, Poterit hoc beneficio non
uti. Fac itaque in iis terris, in quibus communio bo-
norum inter conjuges recepta eſt, ita, ut ſoluto ma-
trimonio omnia ualiter in duas partes dividantur;
3 ae.

NMEDTTAT. AD PANDECT.

adulterium committi. Liberum ibi eſt conjugi innocenti,
diviſionem poſcere, vel, ſi hanc ſibi nocere animad-

vertat, omnia in ſtatu, in quo conſtante matrimonio

fuerunt, relinquere.

Sententia ex Mullero ſupra in obſervatione ſexta rela-
ta, quæ Duci, dotem non ſolum, ſed etiam parapher-
nalia uxoris adulteræ lucranti, ut eam aleret, impone-

bat, multum æquitatis habet. Jus quidem Romanum

de hac alendi neceſſitate nihil disponit, quum nec hoc
jure maritus uxoris, adulterio ſe polluentis, bona pa-
raphernalia lucretur. At enim vero quum hæc res ju-
re Germanico, uti ſupra oſtenſum fuit, ſecus ſe habeat,
fimul marito adulteram omni patrimonio ſpoliatam alen-
di neceſſitas incumbit, ne alioquin respublica inde ſen-
tiat inceommodum.

„Conjux innocens ex bonis, quæ lucratur, liberis legi-

timam, ſi eam aliunde non habent, ſed tamen poſt

mortem demum partis adulteræ, ſolvere vel ſupplere de-

bet. Sic Cti Vitembergenſes anno clo lo CCXXXVII.

reſponderunt: Klaͤger iſt, wenn Beklagte kuͤnftig mit To⸗
de abgehen wird, Intervenienten dasjenige, ſo ſie zu ihrem

Pflicht⸗Theile aus dem uͤbrigen Vermoͤgen ihrer Mutter zu

erlangen nicht vermoͤgen, von den Ehe⸗Geldern und Ein⸗
bringen abzuſtatten ſchuldig. V. R. W. Rat. Dec. Ob
wol Beklagte aus der erſten Ehe leibliche Kinder hat, welche
als Intervenienten bey dieſer Sache ſich anjetzo mit gemel⸗
det haben, und daß ihnen was in der Movel. 117. Cap. 8.

§. 2. ingleichen in der MWovell. 134. Cab. 10. §. 2. geord⸗

net, zu ſtatten kommen muͤſſe, es das Anſehen gewinnen

will; Alldieweil aber dasjenige, was in denen obangezoge⸗

nen beyden Novellen der Kinder halben verordnet, auf
die Saͤchſiſche Lande dahero nicht fuͤglich appliciret werden
mag, da bekannt iſt, daß daſelbſt das ſjus commune bloß
in ſubſidium, und in ſo weit es denen moribus und legi-
bus Saxonicis nicht zuwieder, recipiret worden, nach letz⸗
tern

⸗

me
Pa
eſte
cett
ede
N
t
ti
thi⸗
hs

—
nnocenii
anithud-
trimonio

ſexta relt⸗
Munpher.
t impone.
Romanum
m nec ho⸗

bond dN.

hec res l
8ſe hibeah,

liatatn delu

1 inde ſen⸗

ſbens by⸗

tamen pn

upplerece⸗
CNl
ſeg it o⸗
ſe uhni
ter Muttet
etn utd E⸗
4t. Dee.
hot, nlhe
mit gen
117. C.!

n
obnht,
nent
ſitt weldin

ns uld eg

⸗
nuch i
, Nie

mmune blc⸗

n geinan

*

Sp. prxxIX DEVRECONI INBONACONI APVLT. s;

tern aber maritus uxoris he- — —
. 3 res mobiliaris iſt tſi e
„ mithin der
eingebrachte dos und andere bona aen lalen, wwelche

n maobieihus beſtehen, dem Ehe,Manne alleine gebuͤhren,
— blaß, wenn die Kinder kuͤnſtig aus andern hinter⸗
aſſenen bonis ihre legitimam gantz oder zum Theil nicht

erlangen moͤgen, ſolche aus denen ihnen zufallenden mobi-

libus denenſelben abzuſtatten oder zu erfuͤllen verbunden iſt,

hierwider nichts thun mag
mag, daß Beklagte noch nicht mi
ederabaegangen⸗ ſondern am Leben iſt, en ge des
ier beogemeſſenen adulterii halber pro confeſſa & convi-
geachtet, und die Ehe vor aufgeloͤſet und getreunet ge⸗

achtet worden, ſie auch das disfalls geſprochene Urthel auf

ihrer Seiten Rechts⸗kraͤſtig werden laſſen, ſolches aber

Klaͤgern, als parti innocenti, an ſeinem einmal erlangten

S)eeketg, 5
Rechte⸗ und denen ihm zuſtehenden Nutzungen und Mo-
liar-Succeſſion keinesweges Prœjudiciren, noch Beklagte
aus ihrem facto illicito ein lucrum erlangen mag, da zu⸗
mal bekannten Rechtens iſt, daß die Ehe bloß in favorem

pPartis innocentis vor get A
1 vor getrennget geachtet wird, die uͤbrige
effe tus matrimonii aber, ſo favorem innocenti; edd⸗

cefniren, keinesweges aufgehoben ſind, dahingegen mehr

gedachter Beklagten Kinder noch zur Zeit, und ſo lange je⸗

ne noch am Leben ſich befindet, legitimam zu prætendiren

nicht befugt ſind, da das Pflicht⸗Theil ein Pars heredita-

tis, viventis aber nulla hereditas, anbey auf
3, a yauch noch unge
wiß i, ob ſie ihre Mutter uͤberleben moͤchten; “l iſt ddes
uns geſprochener maſſen billig erkannt worden. .

LSs ePE-.

86 MEDITAT. AD PANDECT.
SPpECIMEN LDLXXX.

MEDITATIONVM AD PANDECTIAA

AD LPIB. XLEIII. VI I. V.

ADVLTERII POENAM EXN
DVABVS SALTEM CAVSIS
MITIGARI POSSE

PVBLICE DEFENSVMͦr

CHRISTIANO FRIDER. DOERINGIO
TORGAVIENSI MISNICO
VII. CAL. MART. ANNI clo l1o«o CCXXXVI.
Facilitas magiſtratuum & Ctorum, in excogitandis cauf-
ſis, pænam adulterii mitigantibus, legem de ultimo ſup-
plicio adulteris irrogando hbucubsque inutilem fecit.
II.
Duo ſaltem ſunt legitimæ cauſſæ, peænam adulterii mitigan-
tes, ſingularis infirmitas bumana, &Oι favor conjugis
innbcentis.
Princeps tamen ad bas cauſſas non eſt alligatus, ſed pænam
adulterii ſine omni cauſſa lenire, quin & plane gra-
tiam facere poteſt. .
e cauſis, quæ magiſtratus movere poſſunt ac debent,
D— ut adulterantibus mitiorem, quam leges conſtitue-
runt, pœnam infligant, acturi, ante omnia ſoliciti
ſumus de via, qua incedentes, ſummam, quæ in vulgari-
bus commentariis regnat, confuſionem vitare, ac infinitas
4 auéte-

è

d5.

aucto
nedg
Crceine
hoc
keer

Mler

Qum
K W

lum
mum
lig⸗
triore
ulian
kur Pe
tum
ſas om

r ſibus 1.

le en
ulter
tis hun
ogisin
Ion 30
Mitiore

ine

Anodl
ihlieg
ktlfn
nnne
En
tempe

CIA

VIS
ING0
XVI.
jandit lul⸗

ttimo ſir.
n funit

erii nitigr.

Cnzni

lun

lane gli-

int 40 gebent
5 conlkilue.
mdia ſolei
in gen⸗

zuclo⸗

SP. DLXXX. ADVIT. POEN. EN DVAB. SALT. &c. 87.

auctorum inter ſe de hoc argumento diſputationes, commu-
nesque contra communes, quin & ſingulares opiniones in
ordinem redigere queamus. Plerique ex his, qui ante nos
hoc argumentum tractarunt, nullam ſibi certam regulam
fecerunt, ſed, quas alii ante ipſos finxerant, cauſſas reti-
Ruerunt, novasque ipſi ex ſuo ingenio addiderunt. Inde fa-
tum eſt, ut multirudine iſtiusmodi cauſſarum laboremus,
ac nunquam adulterantes ultimo ſupplicio puniri videamus,
ſicque regula exceptionibus obruatur & infirmetur. Et ma-
lum quidem hoc in aprico, ſed remedium tamen difficilli-
mum eſt, quum lege certa deficiamur, quæ oGicium judizis
dirigat, cerfisque limitibus circumſcribat. Ergo, ſuo arbi-
trio rem totam relictam eſſe, ſibi perſuadent. Ita vero lex
Julia non dormit ſaltem, ſed plane intermortua eſt. Ve igi-
tur paulisper in vitam revocerur, effrenam illam interpre-
tum licentiam coërcebimus, mentemque legum ſequuti, cauſ-
ſas omnes, ob quas pœna adulterii mitiganda ſit, certis claſ-
ſibus regulisque complectemur. Pauciſſimæ breviſſimæque

heæ erunt. Permittimus ſcilicet magiſtratibus, ordinariam

adulterii pœnam lenire, quando vel 1) ſingularis infirmita-
tis humanæ ratio apparet, vel 2) favor matrimonii & con-
jugis innocentis concurrit. Præter has duas cauflas aliam
non admittimus, judicesque, qui novas ſibi excogitant,
mitiores lege eſſe, contendimus. Judices, i inquam, quo no-

mine principem non comprehendimus. Is quippe, quem-

admodum in pecimine 526. 4quo, lenitatem in adulteriis rei-
dublieæ nocere & prodeſſe, oſtenditur, medit. 19. dictum, adul-
teria ſine omni cauſſa mitius punire, quin pœnam plane con-
donare poteſt. Sed & illud non negamus, communes iſtas
ac generales cauſſas, ob quas omnium delictorum pœnæ

temberantur, etiam ad adulterium trahi oportere. Quas
Lcom-

88 NMIEDITAT. AD PANDECT.

communes adulterio cum aliis delictis cauffas, ſi non om-
nes, ſaltem præcipuas, infra enarrabimus.
Prima in puniendo adulterio lenitatis cauſſa eſt infrmitas
bumanæ naturc.
Quæ ſola quidem exeuſationem non præbet, ſed tune demum,
ſi quid præterea, guod eam auget, ac viéctoriam de alfe-
au & cupidine dificiliorem reddit, accedit.

Prims & præcipua caufla, ob quam durifſima adulterii pœ-

na leniri poteft, eft fingularis humanæ naturæ infirmi-
tas. Hanc nobis cauflam, ii lex civilis deforet, recta ratio
ſuggerit. Sed audiamus etiam legislatorem civilem. Ita

nempe Juſtinianus in Novella 74. cap. 4. pr. (*) Novimus,

inquit, liees enſtitatis amatores ſimus, noſtrisque ſubditis hæc

ſanciamus, nibil tamen furore amoris eſſe vehementius, guem

cohibere accurata eſt philoſophic, guæz admoneat & laſcivien-
tem atq ue inquietam concupiſcentiam contineat. Scio equi-
dem, quæ huic infirmitati humanæ opponi ſoleant. Inter
alios Pufendortktus de Olicio bominis & eivis lib. 1I. cap. 1.
§. 12 Quodſi, ait, ejusmodi ſtimuli animum concutiant, gquos

nulla ratio, quo minus erumpant, reprimere poteſt; via tamen .
eſt, ut citra peccatum velut depleri queant. Ipie tamen in

Præcedentibus fatetur, magnam in ſuperanda ejusmodi incli-
natione occurrere difficultatem, ſed eam ſplendore laudis,
quæ victorem maneat, penſari. Iſti autem victoriæ laudique
reportandæ multi impares ſunt. Succumbentibus itaque, ſi
non

6) Nihil'eſt corruptius hoc loco, quemadmodum is in Gethofredi edi-
tione legitur, ut ſenſum plane non habeat. Vſus ergo ſum me-
liore longe Jo. Friderici Hembergkii zu Vach verione, quæ cum
fonte ſuo græco accurate convenit.

8P. D.

non

pene
turad
intirmni
uwerit
cerit,t
n .
dber
enmpl

Glt

Uleeeh

A
len
bet
ſire gien

Gont, gll
rio (OI

loheri

le coneun
i,
U ſt,
ad
Vero dd,

unl

infirmitet

ie demiſ
de fee
1.
ulterii pe
infirmi-
rea ndid
Necn. II
ſaleii
entith ,en
G en
leant. Inte
. 1. C,l
utiunn hll
. vil ullej
ſe tamen in
mociinl
dore laucis/
us itaqe
NI

—
Gerbofrediel
e 1go ſum t⸗
one, ue d

vero alia, ac, ut mihi videtur, gravior ratio, quæ in ipſa le-

SP. prxxX. DEADVET. POEN. EN DVAB. SALT. &c. 89

non omnino ignoſcendum, ſaltem eatenus parceendum eſt, ut

pœna leviore imbecillitatem ſuam luant. Quotiescunque igi-

tur adulter adulterave præter communem naturæ humanæ
infirmitatem aliquid allegare poteſt, quod infirmitatem hanc
auxerit, ac difficiliorem de amore & cupidine viétoriam reddi-

derit, ultimum ſupplicium ſine crudelitate irrogari non poteſt.

Qua regula nunc ſtabilita, facile erxit judici, eandem ad facta
obvenientia applicare. Nos faltem more noſtro aliquot ex-
empla ſubjiciemus.

VI.

Qui blanditiis ac illecebris ad adulterium committendum in-

ducitur; mitins punitur.

VII.
Illecebræ hæ meretrieius mos in jure appellantur, ac propterea
adulterii erimen in uxore, aliis ſe proſtituente;
e‿hare dicitur. Z
Agalti in L. 22. C, ad legem Juliam de Adulteriis, adul-

terii crimen in ea, quæ paſſim venalem formam exhi-

bet, ac proſtituram meretricio more vulgo ſe præbet, ceſ-

ſare dicunt. Cujus legis rationem hanc communiter red-
dunt, quod iſtiusmodi proſtibulum jam tum primo adulte-
rio commiſſo vinculum conjugale ruperit, ac matrimonium

diſlolverit, atque adeo is, qui cum polluta jam ab aliis uxo-
re concumbit, in ſtupri magis, quam adulrérii, crimen in-

cidat. Et admitti poteſt hæc ratio, etſi aliquantulum du-
bia ſit, quum matrimonii vinculum, licet protinus com-
miſſo adulterio ſolatum, tamen, accedente demum judicis
fuper divortio ſententia, pro diſſoluto reputetur. Subeſt

Zom. IX. M ge

MEDITAT. AD PANDECT.

ge claris verbis: Meretricio more; exprimitur. Norunt vi-
delicet omnes, hunc eſle inprimis meretricum morem, ut ju-
Venes incautes blanditiis aliisque artibus irretiant, ac ad con-
cumbendum pelliciant. Nemo hunc morem melius ac ele-
gantius deſcrin ſit Salomone in Pr verbiis EII, 5. ſqq. Adpo-
ſite Argvrippus apud Plautum in Aſinaria actu I1. ſc. 2. V. 7.
meretrices perlecebras, per Licich, adoleſeentum exitium vocat.

Quamvis autem & hi, qui talibus illecebris ſuccumbunt, pec-

cent, peccant tamen e; Xcuſatius, ac non omnimodam, ſed ali-
quam ſaltem, veniam merentur. Vide Carpzovium Quzſt.

crim. 61. . 5 8. ſegaq. & Sehehfferum in Synobſi. H. lib. 48. Zit.

5. . 53. Et ſic Scahini Vitembergenſes menſe Julio anni clo
Io CCXXXIII. reſponderunt: Hat Induiſit Benediét vor dem
Scharf⸗Richter, jedoch noch in der Guͤte, daß er mit Louiſen in
ihrem ledigen Stande Hurerey gerriel en, ſolche Unzucht auch nach
ihrer Verehligung mit ihr fortgeſetzet, bekannt, und dieſes Be⸗
kaͤnntniß nachgehends zu zweyen mialen auſſer dem Orte der Pein⸗

lichkeit wiederhohlet; So wird er zwar in Anſehung, daß die
Louiſe ihn gereitzet und verfuͤhret, uͤberdis der Louiſen unzuͤchti.

ges Lehen nech in threnn⸗ ledigen Sta unde kregultiten auf gewiſſe
Maaſſe zu ſtatten ko mit der Todes⸗Strafe verſchonet,
1

. g„

t,
gleichwot im Gefaͤn gniſſe⸗ harf mit Ru iehe⸗ n gezuͤchtig⸗ t, und des

Landes ewig verw ewviſert, auch, da er etwas in Vermoͤgen hat, zu Be⸗
n

wi
zahlung der durch ihn verurſachien Unfoſte angehalten.
. VIII.

Imdperi ium domehikun bænam adulterii in Jfamulis mergena-
riis mitigat.

P

P
L
tenper
1
TuI j
hitor
men
DAX
ſedef
Aceg
Nenle.
logitt

Oruntvw-

eih, ur i.
c 2 col.
ius de ele⸗
1. Ar

D oet
AIn, KZ N.
iumn .
. A M.
Mioanni d
wor den
1wili,
cht Clchtch
dieſes B
, der Pein

daß Ne

in unic⸗
6 auf giſ

ſe hikſchont

. S.
fi⸗/ , 4I

1. 3
I at,/ 6
ten.

Gir Mertolt⸗

.

Rulthen im Gefaͤngniff⸗ 5

.

SP. PLXXX. DE ADVLT. POEN. I EXDVAB. SALT. &c. 91

Pe ai⸗ & illecebris cauſa pœnam adulterii mi-
tigandi eſt imperium domeſticum. Equidem lex 157.
pr. de Kegulis juris, quæ ſervis delinquentibus, ſi dominis ob-
temperaverint, ignofei jubet, ad famulos noſtros mercena-
rios, quorum lene jugum cum duriſſimo ſervorum Romano-
rum jugo comparari non debet, commode trahi nequit; tra-
hitur ver- eatenus, ut eis non ignofcatur quidem, Pœna ta-
men mitior imponatur, cujus rei exemplum in Specimine
DXXRkII. de onetir. 2 ſ erioris && inferioris in d Jaliste, medit.
5. de furto attuli. Fadem & major ratio in adulterio ſubeſt.
Accedit ſcilicet imbecillitzas humana & furor amoris. Sic
Scabini Vitembergenſes de ancilla, adulterium ab hero paſtia,
menſe Sepremhriat anni Cclo lo CCXAXXVIII. judicarunt: Daß
Inquifitin des eingeſtandenen Chebruchs halber, weil ſie von ih⸗
rem Dienſt⸗ acenng geſe ſchwaͤngert worden, mithin durch das im-
perium domeſticum in etwas entſchuldiget wird, mit der ordent⸗
lichen Strafe des Staupen⸗Sch hlages zu verſchonen, je doch mit
zu 61 aͤchtigen, und des Landes auf ewig zu
verweiſen, anbey 6. Th. 6. Gr. Gerichts⸗ Gebuͤhre en ſamt dem
Verlage zu bezahlen ſchuldig.

IX.

Conj Ar, cui von jugis alterius factum occaſionem adulteran-
u,
di ſi dici, mitius Punitur

X.

Lenocinium tamen alterius conjugis eonjugi adulterauti, &
ſie ex conſpiratione peecanti, non Prodeſt.

MIlrne, cujus uxor lenoeinium faciebat, & Proſtibula
domi ſuæ alebat, cum aliquo horum proſtibulorum
M 2 adul-

92 ME DITA A. AD PANDECT.

Se⸗ rrrrr e

adulternmnn committit, atque acculatur. Lex eum ad ulti-
mum ſupplicium depoſcebat. Nec uxoris lenocinium ei pro-

deſſe videbatur, arg. L. 14. §. I. ad L. Juliam de Adulteriis, ubi

mulier, cui vir adulterum ſubjecerat, nihilominus adulterij
crimine teneri dicitur. Lenocinium ſcilicet marito lenoni jus
quidem accuſandi & divortium petendi adimit, L. 47. Solu-
zo matrimonio, L. 28. C. ad L. Jul. de Adult. pœnam vero
Publicam nec tollit, nec minuit, L. 2. §. 4. ſqq. ad L. Juliam de
Adul. Similiter Auguſtus, Elector Saxo, in Conſtit. 29. P. 4.
Und die Perſon, ſo ſich zu ſolcher Schande verkuppeln laͤſſet,
wo ſie ehelich, ſoll, wie oben von dem Ehebruche geſetzt, ge⸗
ſtrafft werden. Nolunt ergo legumlatores „ lenocinium
conjugis, in adulterium conſentientis, conjugi adulteranti
prodeſſe. Juſtiſſime. Nam adulterii crimen mutua hac in

lenocinium conſpiratione atrocius efficitur, ac novo crimine

augetur. At in ea, quam dixi, ſpecie uxoris lenocinium cum
mariti adulterio connexum non erat. Namque illa meretri-

ces non marito, quem ſibi fidum eſſe cupiebat, ſed po-

pulo, a quo lucrum-aucupabatur, alebat. Attamen ma-
ritus, cui proſtibula illa quotidie ob oculos verſabantur,
hac illecebra tentatus ſuccubuerat, ac per ea, quæ in antece-
dente meditatione dixi, aliquam veniam merebatur. Sic ita-

que Cti Vitembergenſes menſe Martio anni clo Io CCXXXV.

reſponderunt: Inquiſit wird, in Anſehung, daß ſein Ehe⸗Weib
durch Aufnehmung liederlicher Weibs⸗Bilder Gelegenheit zu dem
Ehebruche gegeben, des Landes nur auf 2 Jahre verwieſen, oder

ſtatt deſſen 8. Wochen mit Gefaͤngniß beſtrafet, uͤbrigens zu Ab⸗

ſtattung aller verurſachten Uurkoſſen angehalten.

—

ennn

UI Ad Wl.
lum eipeo⸗
Ulteriiß

us adulted

tolenonie

L. d. NM

pcenamn ven
L. Julim
ſit. 29 P
uppelnliſt,
He ein,
„ Ynocinlun
ltlterni
murna hue in
NN Crwe⸗
nociniumcun
eilla meien
bat, ſel .
Attamnen -
verſabim,

in Mece .

batur⸗ it

bCCN
lirl

ſegenhek in N
tetmteeinti
ihihen l

SP pLYEMX. DE ADVILT. POEN. EN D'

XI.
Denegatio debiti conjugalis frnam adulterii mitigat.
XII.

Pro denegante habetur maritus, qui debitum hoc ſponte non
offert, ſed uxorem intactam jacere ſinit.

L) deeatanutn debiti conjugalis legitimam eſſe lenitatis

erga adulteros cauſam, nemo facile negabit. At hic
aliquid inter utrumque ſexum intereſt. VxXor ſcilicet debi-
tum denegaſſe non aliter dici poteſt, quam, ſi poſcenti mari-
to reſtitit, moremque gerere recuſavit. Vt ſponte ſe obtu-
lerit, neceſſe non eſt; quippe quod cum verecundia & pudo-
re, præcipuo ſexus fœminini ornamento, pugnat. At mari-
tale officium eſt, uxorem de debito conjugali exhibendo inter-
pellare. Quod ni fecerit, quamvis uxor nihil Popoſcerit, ille
pro denegante reputabitur. Jam olim Juvenælis in Satyra
VI. n. 474. q4. credulitatem matronarum Romanarum in do-
meſticos ſuos deſcribens præcipuam cauſam eſſe dicit:

— = Si nocte maritus
Averſus jacuit: periit libraria, ponunt
Cosmetæ tunicas, tarde veniſſe Liburnus
Dicitur, & pœnas alieni pendere ſomni
Cogitur; bie frangit ferulas; rubet ille flagello,
Hic ſcutica ſunt, quæ tortoribus annua præſtent;
Verberat, atque obiter faciem linit. = 2-

Quum ergo aliquando uxOT adultera accuſanti marito ex-
ceptionem denegati debiti conjugalis objiceret, atque ma-

ritus, nunquam illam id efflagitaſſe, replicaret, Scabini Vi-
M 3 tember-

94 NMEDITAT., AD PANDECT.

tembergenſes ſic menſe Martio enn clo lo CCXXXIII. re-

ſponderunt: Hat Inqaiſitin, einet Ehe⸗Frau, in Guͤte bekannt,
daß ſie mit einem andern, als ihren Ehe⸗Manne, ſich fleiſchlich
vermiſchet, mithin Ehebruch getrieben. Ob nun wol der Ehe⸗
Mann, daß er ſelt ei inigen Jahren ihr nicht ehelich beygewohnet,
alſo nicht Vater zu dem lear⸗ gebohrnen Kinde ſeyn koͤnne, eyd⸗
lich ausgeſas
u haben ne hiernachſte eben dieſer Ehe⸗Mann, wie nicht ſo⸗
r auiike⸗ als Inquiſitin ſelbſt ſich ſei, ner geaͤuſ⸗
fer tt, vorgiebt, anbet, ihr das begangene Verbrechen zu verzeihen
und ihr ferner ehelich beyzuwohnen, ſich weigert, folglich es das
Anſehen gewinnet, ob muͤſſe autnin mit der auf die Ehebre⸗
cher geſetzten Todes⸗Strafe beleget werden. Alldieweil aber Die⸗
fer Ehe⸗Mann, ohngeachtet erihey. ihr in einer Kammer geſchla⸗
fen, ſeinem eigenen Geſtaͤndniſſe nach, die Leiſtung der eheli chen
Pflicht ihr nicht angemuthet, folglich durch ſolche Auſtahrung

und ſchlechtes Bezeigen groſſe Gelegenheit und Anlaß, daß Inqui-
ſitin, als ein junges Menſch, in den Ehebrue ch vet rfallen, gegeben,

und ſelbſt auf gewi I Maaſſe ihr das Debitum conjugale entze⸗
gen, welches durch des La ind⸗Rig hter Ei enbergs eydliche 2 Aus ,
ge, und die Lon Ine quiſifin vor dem Conlſiſtorio gefuͤhrte R
den: Gehet die Kri
noch mehr beſtaͤrcket wird; So wird Inquiſitin zwar mit der To⸗
des⸗Strafe verſchonet, jedoch geſtalten Sachen nach, und da ſie
ohnedeß eines durch die gebrauchte Artzeneyen intendirten Abor-
tus wegen ſehr graviret iſt, mit Staupen⸗Schlaͤgen des Lan⸗

des ewig perwieſen, und zu Bez ahlung aller Unkoſten angehalten.

XIII.

demnach das Cerpus delicti ſeine Rich tigkeit
.

ppe zum Pferde, oder das Pferd zur ritpe⸗

Averſiu

Matur
d

.
et
erla⸗
tany in
kabaten
ſalioru
Virumm
Verenti⸗
Vie tn
n ſä⸗ ig⸗
ugne
loe⸗ e
Dißln
Wn

Derre

R

run dde

XIII. 1.
tebe un
h nd ſch ,

Eße

wie 1 ſehr ſcr

Ulche ſe
ide eu
e 8 P

r Kr
gr mit der Ke
ch und d do
hdirtent Abar.
igen es 1. A

9 d ſhalit⸗

SP. PpIXXX. DE ADVLT. POEN. EX DVAB. SALT. &c. 9

XIII. —
Averſio animi, guz ab initio matrimonii adfuit, legitima eſt
mitigandi peuan cauſa.
XIV.
Metus reverentialis aliusque levior ſponſalia quidem & nu⸗
biias non reſeindit, adulterim tamen deinde commſſum
aliguantulum ere at.

.

eadem, quam modo memoravi, ſpecie uxor adultera
etiam hac excuſatione utebatur, ſe toto animo a marito
averſam, non ſponte, ſed patris auctoritate inductam, ac invi-
tam, in nuptias tandem conſenſiſſe. Et verum hoc eſle, con-

1

ſtabat ex actis. Quamvis vero Pontifex, æquo durior in c. 28.

X. de Sponſalibus in femina etiam, quæ diſſolutionem pon-
ſaliorum ob metum petit, talem metum, qui in conſtantem
virum cadere potuit, deſideret, arane adeo ſolus metus re-
Verentialis nuprias irritas non faciat, L. 22. de Kitu nuptiarum,
vide Carpzovium lib. 2. def- eocleſiaſt,n. 30. ,. I6, judicem tamen
in infligenda adulterii pœna ad miſericordiam movere del der.
Itaque Cti Vitembergenſes in ſupra memorato reſpon
hoc quoque inter rationes mitioris ſententiæ ſuæ Poſngtun⸗ r:
Daß Inquiſitin ihren Ehe⸗Mann anfaͤnglich ganz wider ihr
Willen zu heyrathen von dem Vater angeſtrenget worden.

XV.
Decrepie conjugis innocentis ætas pæœnam adulterantis
mitigat.

Rulli⸗ magis miſericordia digni ſunt, quam quos decrepi-
ta alterius conjugis ætas ad adulterium Perduxit. Pa-

rum abeſt „ quin hos ab omni Pœna liberem, atque jam ſa-
tis

96 MEDITAT. AD PANDECT.

tis conjugio ſuo punitos dicam. Iſtiusmodi enim conjugium
aliquod ſupplicii genus eſt, proximum illi, quo Mezentius
apud Eirgilium Eneid. VIII.’. 485. T4.
Mortua inhumanus jungebat corpora vivis;
Componens manibusque manus atque oribus ora
7ormenti genus, & ſanie tabeque fluentes,
Complexu in miſero, longa ſic morte necabat.

Recte igitur ICtis Jenenſes apud dvogelium in Reſponſo

1I:0. adultero viginti annos nato, ſed qui uxorem ſeptua-
genariam habebat, ultimum fupplicium remiſerunt. Et Sca-

bini Vitembergenſes menſe Septembri anni choe lo CCXXX.
reſponderunt: Alldieweil des Inquiſiten Ehe⸗Weib nach ihrer
eigenen Ausſage etliche und ſiebentzig Jahr alt, alſo viel aͤlter,

als Inqvifit, iſt, dieſemnach ſein Vorgeben, daß ſein Ehe⸗Weib

bey erloſchenem colore nativo zum Beyſchlafe nicht mehr geſchickt

ſey, groſſe Wahrſcheinlichkeit hat, welcher Umſtand bey Setzung

der Strafe des Ehebruchs mit in Betrachtung gezogen wird; So
wird derſelbe nach abgeſchwohrnen Urpheden des Landes ewig
verwieſen, und zu Bezahlung der Unkoſten angehalten.
XVI.
MWon ſoluin malitioſa deſertio, ſed quælibet diuturna alſentia,
etiam laudabilis, pœnam alterius conjugis, in adulte-
rium prolabentis, mitigat.

XVvVII.

Ceſſat tamen mitigatio, quando deſertus vel deſerta deſertioni

cauſam occaſionemque dolo vel culpa dedit.

R ſſalitioſa deſertio ex omnium confeſſione Pœnam adulte-
1VI rii, a conjuge deſerto vel deſerta commiſſi, mitigat.
Ve-

e0
ſens .

derbin

Mori

feri
Dick
ſ
Hon
ſing
ſhe⸗
Io
nitivi

.’de

Dütien
gilitat
hec r.
leſerti
lulio
thorinn
dit,
e Ki
ſegr wi
Der,g
lacht;
N E
lihre
Aune
lenen
Porpn

lhin

conhjugium
Mezennins

4
674

l.
in Mſpon
em ſeptur

nt. Etscr.
„ CCXXX.
nach Reen
6d D d,
n CheDe
htnehreſtien
ud te, Sehind
Lardes ir
alien⸗

turni Aini
iy ulilt⸗

m lſini
Mit.

enam adule⸗

miſi, mitigii

ſ⸗

Nen wd; G

Sp. DLXXXN. ADVLT. POEN. EN DVAB. SALT. &. 97

Verum malitioſæ deſertionis vox hic paulo latius patet, at⸗
que omnem abſentiam, etiam involuntariam;, cui tamen ab-
ſens dolo vel culpa cauſlam dedit, complectitur. Itaque
Scabini Vitembergenſes menſe Martio anni clo lo CCXXXIII.
uxori, quæ, dum maritus, ære alieno obrutus, in cuſtodia
fuerat, adulterium commilerat, pœnam mortis remiſerunt:
