ſignificationem admittimus. Quum igitur Vlpianus in L. 195.
de Verborum ſignif. familiam appellet plurium perſonarum,
quæ ab ejusdem ultimi genitoris ſanguine proficiſcuntur; nec
nos peccabimus, ſi inculpatam tutelam ad perſonas, extra
domum conſtitutas, ſed ſanguine junctas, extendimus.
Nec vi æ periculum in his deſideramus, verum corporis vale-
tudinis ſuſſicere, credimus, arg. art. Carolini 150. verbis:
Zu Rettung eines andern Leib, Leben oder Guth. Quamo-

brem, quum frater pro tutela fratris adgreſſorem interemiſ-
2 J4 S 3

ſet, Cti Helmſtadienſes menſe Julio anni clo lo CCXV I. in-
terfectorem plene abſolverunt, quamvis teſtis, an frater in
vitæ periculo fuiſſet, interrogatus, ſe hoc quidem animad-

vertiſſe negaret, ſed vapulaſſe illum ſaltem diceret: Chri⸗
ſtoph Oſterdrop hat durch einen Zeugen, wider deſſen Perſohn Fi⸗-
ſcalis nicht das geringſte einzuwenden vermag, dargethan, daß er—
bey der mit Ortlieben vorgegangenen Schiaͤgerey in allen Stuͤcmckka

das moderamen inculpatæ tutelæ in Acht genemmen. Ob nun
wol Fiſcalis dagegen anfuͤhret, es koͤnne dieſer Zeuge die zwey

Haupt⸗Um ſaͤnde, daß nemlich des Inquiſiti Bruder in warhaftee
Lebens Gefahr geweſen, und Ortlieb ſelbſt in des Inquiſiti Degen
eingelauffen, nicht gruͤndlich bejahen; Wannenhero es das Anſe⸗

hen gewinnet, ob waͤre Inquiſit viel eher zu verdammen, als looß
zu ſprechen geweſen Alldieweil aber, eine begangene Entleibung
uu

zue
eine
wel
beſe

Tun

1 6

I
m
Iat, 3
Crret
Wicici
1rs
agis
Rqe
Verbis
Mug:
aͤ ſin
Niasg
lenn
dr
len Ge
uſie

tudinit

prolini
I1, Piness
meximmn
amplooen
Vs in Llg)
erſonirun,
untur; et
Nas, ett
cendimnus.
orsrat⸗ .
. erdis
h. Qume
miineren

tein

lemn inini-
eret: C
alin Sihc
men.
Zug de
intwarit
10 e d

mene Elis⸗

5

p. S. DC, DE INC LPATA TN TELA.

443
zu entſchuldigen, genung iſt, daß der Thaͤter ſolche bey Rettung
eines andern Leibes oder Geſundheit veruͤbet; So ſeynd wir, den ge⸗
gebenen Beſcheid lediglich, auch wegen der Atzungs⸗Koſten, als
welche ein obwol unſchuldig befundener Inquiſit tragen muß, zu be⸗
beſtaͤtigen bewogen woꝛ den.

IX.

Tunc tamen, gquum periculum, quod depellitur, exiguum fuit,
& ſine cæde depelli potuiſſet, occidens propter exceſſum pra-
Twima ab ultimo ſupplicio pœna adfecitur.

Iuſſus patris flium homicidam ab ultimo ſupplicio non lilerat,

bene tamen defenſio patris.

N ſpecimine CLXEIII. de Juſſu medit. ult. exemplum com-
memoraævimus filii, qui, patre jubente, hominem occide-

rat, a Ctis Vitembergenſibus ab ultimo ſupplicio liberati.

Cave tamen, inde regulam conficias; Juſſus patris peœnam ho-
micidii mitigat. Nos eam admittimus, nec ſolum juſſum Pa-
tris )Ctos, ut ſic judicarent, moviſſe, credimus. Movebat
magis eos humanitatis ratio, quæ in iſta ſpecie ſingularis erat;

atque dolum excludebat. Apparebit ea ex ipſius ſententiæ

verbis, quæ in illo Specimine de Juſſu omiſſa hic ſupplebi-
mus: Hat Inquiſit (filius) in guten bekannt und geſtanden, daß,
als ſein Vater Hans Jacob Erdmann mit dem entleibeten An⸗
dreas Wagnern in Zanck und Schiaͤgerey gerathen, und er darzu
kommen, er den Entleibeten mit drey Stichen verwundet, und es
iſt der Verwundete Andreas Wagner darauf an ſolchen zugefuͤg⸗
ten Stichen geſtorben. Dieweil aber Inquiſit Andreas Erdmann
zu ſeiner Emſchuldigung angefuͤhret, auch aus der Zeugen eydli⸗
Kkk 2 chen

MEDTTAT. AD PANDECT.

chen und ſummariſchen Auſſage zu befnden, daß der Entlelbete
nebſt dem Fuhrmann auf ſeinen (Inquiſiti) Vater zugeſchlagen,

444

und „daß Inquiſiten ſein juͤngerer Bruder den Vater zu retten ge⸗

„ruffen, der Vater auch Inquiſiten ſelbſt zugeſchrien: ſtich zu,
„ſtich zu; und alſo der verhafftete Andreas Erdmann aus natuͤrli⸗
„cher Liebe zu ſeinem Vater, auch auf deſſelben Geheiß, damit er

„ ſeinen Vater retten moͤchte, dem Entleibeten die Stiche zugefu⸗

„get; So erſcheinet daraus ſo viel, daß Inquiſit, Andreas Erd⸗
„mann zwar mit der ordentlichen Todes⸗Strafe zu verſchonen, er

„ wird aber mit Staupen⸗Schlaͤgen des Landes ewig nicht unbillig

„verwieſen, V. R. W. „⸗ Finge ſeilicct, te filium rixæ & lIu-
cteæ patris ſupervenire, Patrem humi proſtratum ſub adver-
ſario, homine peregrino & incognito, jacere, vapulare &
opem tuam implerare, tibi vero gladium ad manus eſſe. Fer-
reus profecto eris, ſi te contineas. Subitus iræ impetus, fi-
lialis amor, metus pro vita patris & hortatio paterna nulli de-

hiberationi locum relinquunt. Aberit ergo in tanta perturba-

tione ad effectuum confuſione animus occidendi.
XI.
Liriam pro ſociis a periculo liberandis moderatio ineulpatæ
zutelæ admittitur;
. XII.
Si quidem ſocietas honeſta & juſta eſt.
XIII. .
Combibo „combkibonem in pugna ab boc petulanter excitata ju-
vans, bominemque pro illo ſervando obtruncans, ab ultimo
ſupplicio non liberatur. JS

Inei-

7

—
F
I
dui
Vapn
lei
catu
Prin-
tem

quo

tey⸗
um.
e
jneine
helff,

wird

die

dens
lte
TCil
Ddl

Mle

dekſchn
2 Jl
ruf

Mit 2,
N in
ſchnd
lsde⸗
2)u

Lopnn

Entleben
ſſchlogen,
h ttttn
ſich n

is niri

edregs
ſchefen,
ct Unbil
mir dl
ſub ecyer.
ened
Sele. Ee.
impetus . 1

mpenni⸗

Genus

.

1, ArN

X

Sb. DC. DE INCVLPATA TVTEILA 445

nciderat quis in rixam & pugnam innocens, ac verberibus
male mulctatus ſeſe in tutum receperat, ſed, ſocios ſuos,
qui pro ipſo liberando ante occurrerant, adhuc laborare &
vapulare, animadvertens revertitur ad certamen, pugnam-
que inſtaurat, ae in es auctorem prœlii obtruncat. In jus vo-
catus moderationem inculpatæ tutelæ obterfdit, ſed fruſtra
primum. Nam [Crti, ad quos ata mittuntur, illum ad mor-
tem damnant, rationemque ſententiæ ſuæ in hoc ponunt,
quod moderatio inculpatæ tutelæ usque ad receptum durarit,
reverſo autem prodeſle non poſſit, ſed articulus Carolinus 148.
cum quo conſt. elect. Sax. 7. Part. 4. accurate convenit, ei ma-
nifeſte obſtet, verbis: So aber erliche Derſonen ungeſchickt
in einem Schlagen oder Gefecht bey einander waͤrrn, einander
helffen, und jemand alſo ohn genugſam Urſach erſchlagen
wird: So man denn den rechten Thaͤter weiß, von des Hand
die Entleibung geſchehen iſt, der ſoll als ein Todtſchlaͤger mit
dem Schwerdt zum Todt geſtrafft werden. Damnatus appel-
lat & impetrat, ut aliud collegium conſulatut. Electi ad hoc
Cti Helmſtadienſes menſe Aprili anni elo Io CCXIX. reum
ab ultimo ſupplicio hunc in modum abſolvunt: Daß Inquiſit
Muͤller, geſtalten Sachen nach, zwar mit der Lebens⸗Strafe zu
verſchonen, jedoch, nach abgeſchwornen Urpheden, des Landes auf

2. Jahr zu verweiſen, und zu Erſtattung der durch dieſe Inquiſition
verurſachten Unkoſten anzuhalten, auch Chriſtian Blanckenhagen

mit 2. taͤgigen Gefaͤngniſſe oder mit einem Thlr. zu beſtrafen ſey.
V. R. W. Rat. Dec. Die Urſachen, welche uns bewegen, von

der im vorigen Urthel erkannten Lebens⸗Strafe abzugehen, be⸗

ſtehen darinnen, daß 1) der erſchlagene Loßmann ſowol den Zanck
als die Schlaͤgerey ohne alle gegebene Urſache angefangen, hiernaͤchſt
2.) unſer Inquiſit anfaͤnglich wegen der Rieſenhaftigen Staͤrcke des
Loßmanns, womit er 4. bis 6. Maͤnner bezwingen koͤnnen, in Ge⸗
Kkk z fahr

4446 MkEDITAT. AD PANDECT.

fahr, ſein Leben oder Geſundheit zu verieren geſtanden, auch 3.) des
Loßmanns Seock, aller Zeugen Auffage nach, ein zum todtſchlagen

geſchicktes Werckzeug, alſo 4.) der von Inquiſitem ergriffene De⸗

bebaum von jenem nicht ſonderlich unterſchieder, und auf beyden
Seiten faſt gleiche Waffen geweſen, ferner 5.) des Inquiſiten Zu⸗
ruͤckkunft, da er einmahl aus dem Gedraͤn ze und der Gefahr gewe⸗
ſen, theils 6.) mit der kurtzen Zeit, welche ihm nicht verſtattet, ſich
recht zu beſinnen, theils 7.) mit dem fortwehrenden Epfer und der aus

den unſchuldig erlittenen Sehlaͤgen zaͤtſtandenen Erbitterung, thells
und fuͤrnemlich 8.) Oamit, daß IAuiſit einiger Maſſen Urſach ge⸗

habt, wieder u kom men und den wegen ſeinethalben in die Schlaͤ⸗
gerey gera genen und durch das Wuͤthen der Soldaten in ziemlicher
Gefahr Keckenden Krieger und andern Leuten beyzuſpringen, ent⸗
ſchuleiget wird. Bey ſolcher Bewandniß findet die Todes⸗Serafe
keine ſtatt, und kan Inquilit wegen der in der Defenſion begange⸗

nen Exceſſe hoͤher nicht, als mit einiger Landes⸗Verweiſung und

Erſtattung der Inquiſitions-Koſten, anzeſehen werden. Was
endlich Blanckenhagen betrift, ſo iſt derſelbe ziemlich uͤberfuͤhret,

kan auch ſelbſt, ungeachtet er ſich deſſen nicht recht beſinnen will,

nicht voͤllig laͤugnen, daß er Maͤllern den Debebaum in die Haͤnde
und dadureh zu dem erfolgten Todtſchlage Gelegenheit gegeben, wes⸗
halben wir ihm gleichfalls einige Strafe auferleget. Scilicet nega-
ri non poterat, inculpatam tutelam, quod ad ipſum reum,

poſtquam hic ſe in tutum receperat, ceſſaſſe, novamque, quim

reverſus inſtzurarat, pugnam cum prima confundi non debe-
re. At enim vero in nova hac pugna nova inculpatæ tutelæ

moderatio intercedebat. Socios, qui pro illo liberando peri-
eulum adierant, niſi ingratiſfimus, deſerere nen poterat.

Erge, dum reverſus erat, officium ſaum fecerat, nec mor-
tem, ſed, quod limites defenſionis aliquantulum exeeffiſſet,

—

mo
tam
ſtan
Ppro
ex
en
Prov.
kimil
ſum
Pellit
cchur

] ſchtee

modi-

liberat
leduct
Ut fuer
hoepe
ert.
ele h
Oer Stn
Donde
nichunt
Enge
eß er
lehllnf
Uegenge
aten
Ren
ſhond
ſedeltp

nee

MR Z

. 3

uf ben.

luilitn 3
faht en

Aſottet,

rundden
ttrang,t
n uſcht⸗
1NGf
ſicentce
Pingen,en

Tod S

ſion bigen
nneſunzt
erDen. W.
Hubefhht

Neſinnentqa.

1de Hn
gedege S
elicer Beg

lum en

amger
odi nonce

lpare u⸗

genncbf

801 hor⸗

rat, eeſn

aß,

SP. DC. DE NCVLPATA TVTELA. 447

modicam coercitionem meruerat. Verum, dum inculpa-

tam tutelam ad ſocios extendimus, ſocietatem utique ju-
ſtam & honeſtam ſupponimus. Inhoneſta enim nemini
prodeſt. Memorabo exemplum: Combibones nonnulli,
ex popina in urbem redeuntes, obviam habent opilionem,
quem unus illorum Petulantiſſime laceſſit ac ad pugnam
Provocat. Opilio ſeſe armis, quæ iſti hominum gener
familiaria ſunt, tuerur, pedum ſeilicet librar, ac moloſ-

ſum concitat, & ſic adverſarium in magnas anguſtias com-

Pellit; quod animadvertens alius comporor ſtricto ferro
accurrit, opilionem transfigit, & ſic ſocium a peraulo
liberat, ipſe vero in vincula conjedtus ac in judiciu
deductus, ſe inculpatam tutelam ſocii ſuſcepiſſe, dicit.
Et fuerat utique ſocius in aliquo periculo, Verum ipſe in
hoc per laſciviam irruerat, & ſocietas compotationis inhoneſta
erat. Igitur [Cti Helmſtadienſes menſe Decembri anni
clc Io CCXIX. auxiliatorem ad mortem demnarunt: Wird
der Stuchioſus Georg Wagner eines an dem Schaͤfer⸗Knechte
David Vashauern, begangenen Todtſchlages beſchuldiget, dem⸗
nach zu wiſſen verlanget, ob gegen denſelben die ordentliche Todes⸗
Strafe ſtatt finde. Nun fuͤhret er zwar zu ſeiner Defenſion an,
daß er allhier eine Nothwehre wieder den von dem Entieibten
losgelaſſenen Hund und zum ſchlagen aufgehobenen Schaͤſerſtock
begangen; folglich gewinnet es das Anſehen, ob ſey Wagner
geſtalten Sachen nach mit der ordentlichen auf die Todtſchlaͤger

geſetzten Strafe zu verſchonen. Alldieweil aber Wagner, wenn er

ſchon das Schelten nicht angefangen gleichwol dem den Streit gantz
liederlicher Weiſe ohne alle gegebene Urſach anfangendem Delio
ſich beygeſellet, auf die Schaͤfer⸗Knechte mit bloſſem Degen loß⸗
gegan⸗

418 M44EDITAT. AD PANDECT.

gegangen, und dadurch ſich mit zu einem Urheber des Streits ge⸗

macht, alſo, indem er ſich der von einem andern angefangenen un⸗

rechtmaͤßigen Haͤndel theilhaftig gemachet und Vashauern den
bloſſen Degen vorgehalten, doloſe in re illicita verſiret, demnach

ver alles daraus entſtandene Unheil, welches er leichlich vorausſe⸗
hen koͤnnen, zu antworten ſchuldig iſt; So iſt nichts vorhanden,
welches George Wagnern von der ordentlichen Todes⸗Strafe der
Todtſchlaͤger befreyen koͤnne.
XIV.
Moderatio inculpatæ tutelæ etiam pro innocente, nobis get
Janguine xec fædere juncto, admittiiur.

Factum Moſis, ARgobtium obtruncantis, non excuſabile ſolum,
fſead juſi um & imitandum efſt.

Iuter lilberas quoque gentes defenſio & liberatie innocentis, injafße
invaſi aut opprelſi, juſta eſt belli cauſa.

N axima lis eſt, an hoc, quod alicui pro ſe, familia, uxoo..

re, liberis, ſociis ac fœderatis licer, etiam pro aliis:
cum quibus nulla
innocentibus & a P
conjectis, liceat; in qua decidenda etiam
tiunt, atque in tres partes abeunt. Materiam contentionis

ſuggerit Moſes, qui Exodi II. II. I2. homini Hebræo, ab E-

gyptio va
eircumſpexiſſet ac neminem adeſſie viderer, .agyptium ob-

ei neceſſitudo & eonjunéctio intercedit:

theologi diſſen-

otentiore oppreſſis ac in periculum

pulanti, ſuppetias ferens, poſtquam huc illucve

trun⸗

muac
theol
Caln
cori
Pri
lee
Mu
luntr⸗
Puiſſe
gerebe
Deum
chaele
quod
demn i
ſat al
il ihu
Juonian
ekting
liſpote
leeunde
ig
er,
e
Mleten
Myurmn

3

—MN
lreits
geten n.
ern da
Dernncn
totaneſe
thendenn
Siſt de

vobit

SP. DC. DE INCVLPATA TVTELA. 449
truncavit & arena obruit. Diſſenſionem antiquorum patrum,
theologorum & moraliſtarum ſuper juſtitia hujus facti verbis
Calovii in Bibliis illuſtratzis ad h. l. reteram: Num, ait ille: pec-
carit in eo Moſes, disquiritur. Peceaſſe vonnulli butant, quod
Privatus fuerit & vindictæ cupiditate abreptus iq fecerit, ideo-
que etiat metieuloſus ea in re hue illuc cireumſpewerit, an aliquik
euin videret, & ocviſum abſeonderit. Quibus annuit Aug. I. 22.

contra Fauſt. Manich. Conſulta æterna lege reperio, non de-

builſe hominem a Moſe, qui nullam ordinatam poteſtatem
gerebat, quamvis injurioſum & improbum, occidi: cg Hilar.
I. 5. de rinit. qui affectui id tribuit, & quod neſciverit Moſes
Deum paternarum benedictionum: adde Oecumenicum in

Ebpiſtolan Judz, qui tradit, diabolum in certamine cum Mi-

chaële ipſi objeciſſe, Moſis corpus ſepultura indignum eſſe,
quod Ægyptium interfeciſſet. Alii ab bomine privato dui-
dem id factum diecunt, & eitra extraorzizarium impulſum,
ſed abique peccato; ſive quod ex communi humanitatis Ricio
id, debuerit Moſei, uti Ambroſ. I. r. de Okc. g. 36. cenſet,
quoniam qui non repellit a ſocio injuriam, ſi poteſt, tam
eſt in vitio, quam ille, qui facit, ſive quod cum moderamine in-
culpatæ tutelæ Aegyptium occiderit, quæ eſt Thomæ ſententia 2.
ſecundæ qu. G. art. 6. ad ſeæundum, quo etiam intlinat Burgenſis,
Cajet. ut &* Tbletus, in Luc. 10. annot. 2. quia tunc non erat
Judex, qui poſſet inuriem avertere, & injuria erat præ-

ſens, nec moram patiebatur: unde Moſis fait, ſulveni-

ve. Hæc Calovius, qui tamen neutri parti accedit, ſed
ipſe tertiam ac mediam viam elegit: Sed inquiens, quia
nunquam id vitio Moſi vertitur in &riptura, imo Protomar-
iyr ötephanus a Deo motum fuiſſe teſtatur Act. EII, 25. exi-
ſtimahbat autem intelligere fratres, quoniam Deus per ma-
num ipfius daret ſalutem illis, at illi non intellexerunt: Ex
Zom. IX. LII. ou-

470 MEDITAT. AD PANDECT

conſcientia voçationis ſuæ, ad liberandum populum, id feciſe Mo-
ſen, dubitandum non eſt, & aperte dicit Stephanus: rolnger s nncin,

fecit vindictam: privatam autem vindictam non laudaſſet uti-

que; bæc enim legitime ſieri non poteſt Rom. XII, 19. ideo ut
bperſona publica auöéctoritate ad boc facinus extraordinarie divi-
no impulſu ad iuſtam vindictam exercendam ſtipata conſiderari
debeat, ceu futurus liberator populi, quod utrumque apertuns
eſt ex verbis Protomartyris. Exemplum ergo illud non fuit com-
mune, ſed prorſus ſingulare, quod ad admirationem proponi-
tur, non ad imitationem, niſi eorum, qui eodem impelluntur

Spiritu. Et paulo poſt ſubjicit: Fecit id reſpiciens primum

buc illuc, unde colligas, guaſi de facto ſuo trepidarit, neque cer-

tus fuerit, ſe a Des ad id permotum fuiſſe. Fluctant in eadem

quæſtione decidenda etiam juris naturæ doctores. Pufen-
dorffus certe in commentariolo de Oficio hominis && civis, lib.
I. cup. F. J. 15: Quodſi quis, ait, præter facahain nocendi

etiam voluntatem oſtendat, non quidem adverſus me, ſed alium,
non ideo ſtatim meo nomine eum invadere ultro poſſum; niſi ad

auxilium alteri, qui injuſte a potentiore invaditur, ex foœdere
tenear. Poſtea vero in lib. 2. cap. 16. §. 11. Denique, inquit,

ubi nulla alia ratio eſt, vel ſola commanis cognatio ſuſſicere po-

teſt, ut injuſte oppreſſum, noſtra auxilia implorantem, quantumn
commode Jorere ogumus, defenſum eamus. Et hæc poſterior
Pufendorffii ſententia verior, & Ambroſii de facto Moſis
judicium rectum eſt, nec temperamento Calovii opus ha-
bet, nec peccabunt, qui factum illud Moſis imitabuntur.
Obligat nos natura, ut aliorum vitam, bona, exiſtimationem,
quantum poſſumus, conſervemus. Quam naturalem obli-
gationem injuſta adverſarii invaſio ac oppreſſio non minuit

profecto, ſed auget magis. Agnoſcunt hanc naturalem o-

bligationem j jura civilia, atque moderationem inculpatæ tu-

telæ

telæ

extel

dder

deke
die
S;
illud
rum
Cerm
169 lil

mun,

Belgis
dumte
Ili Aliee
Drogre
ſuo e⸗
minun
liir on
dere
8 quib
1 6e
ſaſieer
i

arti

Vin
3

—
leeiſe
Cer inoſeh
Galet .
19,. ile
inarie 4r
Lonſtun
ue fertn
n fuitan.
n fozet⸗
inzeltuun
iy prinun
niſueler.
t ineadem
8. Pifen.
Gewih

atimn beta

ne, ſil Nun,

ſſ. . S 3
N, i

tun, 64 ſun

iſug inlh

ſcimn
Uen untun
Nge Mlerh⸗

e kuio

„ en Nr

5 wiubron

. aſſel 6
fimanene

aturelen
lo non ni
lene

SP. DC. DE INCVLPATA TVTELA.“ 4 71
telæ etiam ad defenſionem innocentis in articulo Carolino 1
extendunt: So einer zu Rettung eines andern Leib, 5
oder Guth, jemands erſchlaͤgt. Inter liberas quoque entes
defenſio innocentis, etſi nullo fœdere juncti, pro juſta dellan-
di cauſa reputatur. Si antiquiſſimum exemplum vis Liviun
lib. 7. cap. 29. 3I. & 32. conſule, ſi recentius paulo, bellum
illud Germaniæ tricenarium, cui Guſtavus Adolphus, Sueco-
rum rex, humanitatis cauſa interceſſit, ut ab innocentib
Germaniæ ordinibus immigens jugum excuteret & reli io
nis laborantis periculum averteret, recordare, ſi recemi .
mum bellum illud, quod Ludovicus XIV. Galliarum den;
Belgis anno 1672. ſine omni cauſa intulit, ad quod reprimen-
dum, tanquam ad vicinum incendium exſtinguendum, Ger na.
ni aliæque gentes accurrerunr, contemplare. Quin multi eo
Pprogrediuntur, ut, poſſe principem civibus alienis, a principe
ſuo contra jus & fas oppreſſis, auxilium contra l egitimum *
minum ferre, contendant, Stephanus Junius Brutus in Einqi.
ciis contra tyrannos quæſt. 4. Albericus Gentilis gJe Jure belli
lib. I. cap. r6. Grotius de Jure belli ac pacis lil. 2. cap. 2
8. quibus Zieglerus noſter in Juribus majeſtatis lib. 1 g 1
n. 56. accedit, atque ſaltem temperamentum Roc adcit, n n
ſufficere qualemcunque vim & injuriam, ſed atrociffimar e
quiri, ſaltem cauſam debere eſſe evidentiorem. e⸗
. XVII.
Verla: uͤberlauffen, anfechten, ſchlagen; optima ratione in
articulo 140. ditjunctive ponuntur, lingulaque fingu-
larem ſignifcationem babent.
. XVIII.
Vim patitur le ille, qui lIaceſzvit & offendit, quemque of-
Jenſus ſine omni neceſſitate ſtricto telo in vitæ pericu-
lIum conjicit.

LII 2 XIX.

MEDTTAT. AD PANDECT.
AAX.
Igitur auctor etiam rixæ moderationem ineulpatæ tutelæ al-
legare poteſt.

WVerba in prineipio articuli Carolini 140. poſita: uᷣͦberlaͤufft,
anſicht, oder ſchlaͤget; non quidem ſupplemento, ſed
tamen explicatione egent. Non temere quippe Carolus iſta
verba dis junxiſie videtur. Supponit fcilicer vim ei, qui in-
culpatam tutelam obtendit, illatam. Id vero triplici modo

contingere poteſt, primum, ſi cæſus alterum ex improviſo

adortus eſt, überlaͤufft, deinde, ſi cæſus non ex improviſo, ſed
in rixa, quam ipſe ante excitavit, telum contra alterum ſtrinæzit;
adeoque auétor rixæ & pugnæ fuit, anſicht, denique, ſi eœſus,
ante laceſſitus, citra neceſſitatem alterum, a quo offenſus fuit,
telo arrepto in vitæ diſerimen adducit, ſchlaͤget: Conſtat hine
auctorem rixæ aliquando moderationem inculpatæ tutelæ al-
legare poſſe, quod & alii ante me, Prannemannus ad L. A. ad
I. Aquiliam n. 3. Bergerus in Jurispr. erim. Pag. 101. obſer-
varunt, ac argumento legis 52. §. I. ad L. Aquiliam, verbis:
Culpam penes eum, qui prior flagello percußſit, reſidere: firma-
runt, ſed tamen novum pondus ſententiæ ſuæ ex iſtis articu-
li 140. verbis addere potuiſſenr. Igitur ſie Cti Helmſta-

dienſes menſe Novembri anni cle Io CCXII. reſponderunt:

Hat Friedrich Chriſtian Nollbeck einen Paplermacher, Frantz
Schwerdifegern, von welchem er vorher an den Kopf durch einen
Stock heftig geſchlagen worden, mit dem Degen alſo verwundet, daß
er nach Ablauf dreyer Tage und ohngefehr 8. Stunden verſtorben.
Wird demnach zu wiſſen verlanget: Ob befagter Nollbeck dieſer
That halber am Leben geſtrafet werden koͤnne? Nun ſeynd zwar

unterſchiedliche Umſtaͤnde vorhanden, welche denſelben ziemlich
hart zu graviren ſcheinen. Denn anfaͤnglich hat der Verſtor⸗

bene

ſridt

dig
und de
letiud
eketmn
dereni
Degen
ſcien
haben
ſchied

fitele N.

iberlauft

emento, Al

(rolus i
nei Juil
Liplici not

rad

nprorl lel
erun krinni,
be, ſerls,

okentds NH

Conlti hi
te utele!
ad L1
. 101, ⸗
. Gendis
iliang d
ſeſcen imt

exi tis rt.

i i l.

4
bene ſelbſt wenig Tage vor ſeinem T Tode auf ſeinen Kra mcken⸗Be t⸗

Sp. DC. DE INCVLPATA TVT EL.

te Nollbecken beſchuldiget, daß er Urheber des Streits geweſen,
und ihm mit unhoͤflichen Worten begegnet. Wannenhero es das
Anſehen gewinnet, ob ſey Friedrich Chriſtian Nollbeck vor einen
boͤslichen Todtſchlaͤger zu halten, und mit der ordentlichen Lo⸗
des⸗Strafe zu belegen. Alldieweil aber kein einiger Zeuge von dem
waͤhrhaften Urſprunge und Urheber des Streites etwas auszuſa⸗
gen weiß, und dasjenige, was der Verſtorbene dieſerhalben auf
ſeinem Tod⸗Bette vorgegeben, keinen Glauben findet, weil der⸗
ſelbe bey der vorgegangenen Action ſtarck betruncken geweſen,
und damalen, daß er den Anfang des gantzen Handels ſelbſt nicht
wiſſe, ſondern mit Nollbecken davon reden wolle, geſaget; Bey
welcher Bewandniß, und da de auctore rixæ keine Gewißheit zu

haben iſt, auf den auctorem pugneæ geſehen werden muß, wel⸗

ches denn der verſtorbene Schwerdtfeger ſonder Zweifel geweſen, in⸗
dem derſelbe Nollbecken, ehe dieſer den Degen entbloͤſſet, mit dem
Siocke heftig auf den Kopf geſchlagen, und aber bewaͤhrte Rechts⸗
Lehrer behaupten, daß auch i⸗ Aucor rizxæ, dafur doch Nollbeck
allhier nicht einmal gehalten werden mag, wenn er nicht zugleich
Auctor pugnæ iſt, mit der ordentlichen Strafe der Todtſchlaͤger
nicht beleget werden koͤnne; wobey denn lerner zu ? Nollber cks Ent⸗
ſchuldigung nicht wenig beytraͤget, daß derſelbe von dem heftigen
und der Zeugen Ausſage nach auch gefaͤhrlichem Schlage gantz
betaͤubet und taumelicht worden, alſo, da der ſtarcke Trunck darzu
gekommen, nicht recht gewuſt, was er gethan, immaſſen auch
der animus occidendi daher hinweg zu fallen ſch heinet, weil er de
Degen gleich nach empfangenem Schlage, da doch der Zorn am
heftigſten gerweſen, freywillig von ſich gegeben, und ſien bereits
zum Wegreilen reſalviret gehabt, dieſes auch vermuthlich gethan
haben wuͤrde, dafern nicht Schwerdtfeger, aller ihm von unter⸗
ſchiedenen Perſonen geſchehenen Warnung ungeachtet, zuruͤck
L II 3 ge⸗

444 MEDITAT. AD PANDECT.

gekommen, und dadurch Gelegenheit zu der neuen und letzten

Action gegeben; So erſcheinet demnach aus den angefuͤhrten Um,
ſtaͤnden und Rechts⸗Gruͤnden ſo viel, daß Friedrich Chriſtian Noll⸗
beck mit der ordentlichen Todes⸗Strafe zu verſchonen ſey.
Adulter & ſur jus cum cæde reſiſtendi non babent.
CO doctrinam, in §§. 18. & 19. propoſitam, ad eos, qui
jure occidi potuiſſent, atque adeo reſiſtendi jus nullum

habent, fures adulterosve, extendas. Aliqui nempe Cti in

permittendis homicidiis nimis faciles ſunt, ac contendunt,
eos, qui in delictis graviſſimis deprehenſi legibus Permitten-
tibus occidi poſſunt, licite reſiſtere atque eos recte interfice-
re, quibus ipſorum cædes permiſſa eſt. Ita Molina de Ju-
Kitia & Jure Tom. IV. Diſp. 15. K. I. exiſtimat, eum, qui in

adulterio cum alterius uxore reperitur, poſſe e medio tollere

maritum vitæ periculum intentantem. Idem S. ſequenti aſſerit,

furem, ſi vita ejus in periculo ſit, jure vita privare eum, a quo

periculum ipfi imminet. Sed impium eſt, talia defendere,
atque adultero & furi permittere, ut delicta cumulent. HIIIis
certe, quibus leges poteſtatem occidendi alios in delictis

atrocibus concedunt, eædem etiam ſecuritatem præſtant,

neque illorum cædem impunitam relinquunt.
Invaſus, qui per fugam elabi poterat, ſi hæc guga ei ignomi-
nioſa atura eſt, ad eam capeſſendam non obligatur, nec,

ſi invaſorem occidat, moderamen inculpatæ
tutelæ excedit.

XXII.

lige:

P
I
elle
re qu
exiſtin
Pulit.
Imper
Waß⸗
ſchot
lichten
letech
bubd
Jui ve
ribie
NNe
Mdic
vio ⸗
tune
decus

nd ltin
hrtene
ſiag Nae

ſh⸗

abent.

d eos
jus Nullun
ontendunn,
Pertmitten--
eiclerkee
clina de
ed, Clinn
mnecio tol
hnenidlin
le eun 100
ia Celenlet
wrlent. I
os ir Celdls
en Mlin,

ſige tl ſs
Hiortur,
rulpeté

—

SP. DC. DE INCVLPATA TVITELA. 455
XXII.

Ille tamen, qui ſine owmni, vel? megno ſaltem dedecore fugere
poteſt, ad fugiendum obligatur.

XXIII.

Wegue Germazxi ſingulare præ aliis nationibus quod ad Ju-
gam jus babent.

XXIV.

Fuga viro forti non ſemper ignominioſa, ſed aliquando bono-
rifica c Becofe e/.

eccant, qui invaſum nunquam ad fugam capeſſendam ob-
ligari putant. Multi exiſtimant, homicidium neceſſarium
eſſe atque impune relinquendum, ſi quis invaſus fugere ſecu-
re quidem potuit, id tamen non fecit, veritus, ne fama atque
exiſtimatio ipſius minueretur, ſed adgreſſorem cæde potius re-

puiit. Defendunt ſententiam hanc ex Conſt. erim. art. 140. ubi

Imperator ait: So einer jemand mit einem toͤdtlichen Wehr oder
Waffen uͤberlaͤuft, anficht oder ſchlaͤgt, und der benoͤthigte kan fuͤg⸗
lich ohne Faͤhrlichkeit ſeines Leibs, Lebens, Ehr und guten Leumuths
nicht entweichen, der mag ſein Leib und Leben ohn alle Strafe durch ei⸗
ne rechte Gegenwehr retten. Non equidem Zieritzio & aliis qui-
busdam Conſtitutionis Carolinæ interpretibus aſſentimus,
qui verba iſta, Leibes, Lebens/ Ehr und guten Leumuths,/ conjunctim
accipienda eſſe putant, atque invaſo, qui vitam ſuam fuga ſer-
vare poteſt, neceſſitatem fugiendi imponunt, etſi ommis exiſti-
mationis ſuæ jacturam ita ſit facturus. Potius cum Srru-
vio de Vindicta privata c. 4. alpb. 7. num. j. exiſtimamus;,
tune fugam licite omitti, ſi quis ſibi fugiendo ſummum de-
decus inureret, & ſe Auaſi i inutile ejus, in qua conſtitutus eſt,
ſocie-

2.

MEDITAT. AD PANDECT.
ſocietatis membrum redderet. Si enim dux bellicus aut alius
equeſtris digniratis vir in aula principis degens invadatur,
illi certe, etſi commode per fugam elabi poſſet, fugere ta-
men inconſultum foret. Tantum quippe per fugam oppro-
brium incurreret, ut neceſſe ipſi ſoret, illud, quod elegit, vitæ
genus deſerere, atque inter infimæ ſortis homines impoſte-
rum latere. Ad hoc autem nulla nos lex obligat, ut cum ja-
Gura famæ fortunarumque noſtrarum vitam hoſtis noſtri
conſervemus. Sed hæc doctrina, quod aliquos facere anim-
advertimus, nimis extendenda non eſt. Sunt enim, qui ne-
minem plane, inprimis Germanum, cujuscunque conditio-
nis hominem, ad fugam cap eſſendam obligari volunt. Au-
amus Beſoldum P. 6. Conſil. 291: M. 28: PFuga cuilibet, gui ſe
efendere poteſt, cen ſetur eſſe ignominioſa, & infamia aliqua ad-
vere eum, qui hbac ratione ſe defendit. Quod adeo verum eſt,
ut inſalzatus ab alio non ſolum fugere non teneatur, ſed & in-
ſultantem imbune dicatur occidere poſſe, etiamſi fugiendo peri-
riculum evadere poſit. Et bæc omnia eo magis locum balent

456

.

in homine Germano, qui inſultatus fuit. Mam Germanorum

non eſt, fugere, ut ait Barthol. Romulejus in L. ut vim num.

G&1. ubi binc expreſſe infert, illud argumentum, quod ignominioſum

ſit fugere, & melius ſit non vivere, quam vitam infamem ducere,

maxime procedere apud Germanos. Et tandem addit, Zali-

um dicere, quod ſententia Bartoli &α aliorum, gui tenent, Ju-
giendum eſſe, Ri ſine periculo vitæ quis Jugere poſet, non ha-

eat locum abud Germanos. Verum enim vero durum & hu-
ti omni adverſum eſt, humanas victimas immolare ex-

manita
iſtimationi ſuæ, tunc, quum ejus jactura vel exiguum da-

mnum infert, vel facili negotio ſarciri poteſt. Leve detrimen-
tum ſentiet inferioris conditionis homo, ſi vel maxime illi,

quod fuga ſibi conſuluerit, objiciatur. Intra breve tempus vanæ

iſtæ

—
iſte
at 0
Cietar
teris
et,
00
hung
Inqn
Hen
ler
Gin
ceſl. UI
füga
Potius
norem
nlle
ritas
glorie
io
ſertus,
e, qu
Race

Mlagon

Ule
ln: .
d
Kun A

Ungnin

Tom.

n
us autiln
inwadan
fugere ir
gemn oppr-.
elegio rine
Es npol⸗
U Cii
holtis honn
ſacereanin⸗
ne Condiie
lunt. Au
itets ſli ⸗
ia digua l.

eo veruin ,,

figendi

hrun H

1CGirnann
,It Tin um
giumni
eymencuerth
Alltn i

aott. ⸗
gui ulte ⸗
17 1

edummdl

sp. DC. DE NCVLPATA TVTIELA. 45

iſtæ populi voces plane evaneſcunt, neque ipſa propterea
aut ordine ſuo movebitur, aut e collegio, in quo fuit, eji-
cietur. Neque ridiculæ, de ſingulari Germanorum præ ce-

teris gentibus fortitudine, periuaſioni tantum tribuendum
eſt, ut pro illa ſtabilienda cædem hominum permittamus.

Sic igitar [Cti Helmſtadienſes menſe Julio anni clo 10-
CCXVI. reſponderunt: Daß faͤmtliche Inquiſiten, in Anſe⸗
hung der von ihnen ziemich beygebrachten Nothwehre, von der
Inquiſition zu entbinden, gleichwol wegen des darinn begange⸗
nen Exceſſeg, daß ſie nicht, wie ſie allen Umſtaͤnden nach gleich
andern wol thun koͤnnen, entflohen, jeber z. Thlr. zu milden Sa⸗
chen zu erlegen ſchuldig, oder 4. Tage lang im Gefaͤngniffe mit
Waſſer und Brod zu ſpeiſen, uͤberdies zu Erſtattung der Pro-
ceſi- Unkoſten anzuhalten. V. R. W. Et tantum abeſt, ut
fuga nobili principique viro ſemper ignominioſa ſit, ut
Potius, ſi circumſpeéte capeſſatur, prudentiæ laudem ac ho-
norem fugienti conciliet, obſtinata defenſio autem, ubi ſpes
nulla vincendi adeſt, deſperatio magis aut inconſulta teme-
ritas dicenda ſit. Nemo profesto cordatus vanam iſtam
gloriæ appetitionem probabit, qua Judas r. Maccabaorum
IX, IO. inſtante copioſiſſimo hoſtium exercitu, a ſociis de-
ſertus, cum paucis, qui reſtiterant, certam mortem oppete-
re, quam fuga ſuæ ſororumque ſaluti conſulere, maluit.
Prudentius longe Carolus M. apud CGobelinum Perſonam in
Coſmodromio æt. V'I. caß. 39. à Saxonibus usque ad flwumen
Magonum fugatus cum exercitu flumen tranſüt ac evaſit:
Melius eſt, inquiens, Jicere: Carolus fugit coram inimicis;

guam: Carolus interfectus eſt ab inimicis. Eleganter auctor

des Froſchmaͤußlers, qui ingenioſiſſimis apologis ſuis Phry-
gum Æſopum & Gallorum Fontainium longe poſt ſe re-
linquit, Part 2. cap. 6 .
JTom. IA. Mmm Der

4 tMEDITAT. AD PANDECT

Der war klug, der Lauffen erdacht.
Das hat mich oft aus Noth gebracht.
Die Kunſt brauch ich fuͤr all Gefahr,
Hab ſie probirt, und funden wahr.
Drum wenn ich ſpuͤr, daß meine Feind
Mir etwas uͤberlegen ſeynd,
So kriech ich durch ein Loch hinaus,
Verſteck mich wie eine fremde Mauß.
Oder ſpring hinan die Baͤum und Mauren,
Kan ich daſelbſt denn auch nicht dauren,
Alsdenn bitt ich erſtlich um Gnad,
Will die auch gar nicht finden ſtatt,
So wehr ich mich ohn alle Scheue,
Beiß und reiß wie ein brüͤllend Loͤwe,
Daß, wo ich mich nicht ſolt erwehren,
Doch ſterben moͤg fuͤrm Feind mit Ehren.
XXV.

Ineulpata tutela pro ſola rerum conſervatione, etſi nullam vi.

t& periculum aphareat, recte adbiletur.
XXVI.
Igitur fur & raptor impune oceiduntur.
XXVII.
peccant tamen, qui cædens Ffuris ſine diſerimine permiitænt.
(onſderem Poſſitne quis furech vel alium quemlibet
invaſorem non vitæ & pudiciriæ, ſed rerum tantum-

modo ſuarum conſerva
turæ, nec non lex divina Exodi XXII, z. quin & Romanz

in L. I1. C. Vnde vi, item Carolina in articulo 1, . hoc per-

mittit. At Auguſtinus, Croftius aliiquef , Eweod Judæis li-

cuit,

ndarum caufſa, inferficere. Ius na-

1. )0
wwebe
Peli
Alit⸗

tore
ſernn
com
mus

z

Cehi
ſirm
la;
uam
mn:
4Au.
ſepun
Ule⸗ 5
liu ſi
den m
Iu i
ien
ſerti
Mitbr
Uliter

ione

len,
1,

sp. DC. DE INCYLPATA TVTELA 45

cuit, in Chriſtiano fas eſſe negant, quibus jus canonicum in
c. 10. X. de Homicidio accedit. Nos tamen ſententiam hanc

tuebimur, quod Chriſtiano quoque, quicquid Grotinz de Jure

Belli de Pacis I. 2. C. I. F. F- dicat, eædes furis, ſi res ſervari
aliter nequeat, ſit permiſſa. Nunc ſaltem contra eos diſputa-
bimus, qui licentiam hanc plus juſto exrendunt. Ipſi condi=
tores legum XII. tabnlarum hac in re domino nimium indul-
ferunt, tamerſi res ſuas aliter etiam conſervare aut furem
comprehendere & ad judicem ducere petuerit. Teſtes habe-
mus Ciceronem, qui in Orat. pro Milone: Duodecim, air, zalbu-
Iæ notturnum furem quoquo modo interfici impune volgerunt 5
CGellium, qui in Moctibus Atticis l. 2. 6. 18. Decemriri, in quit,
Jfurem tum occidi permiſerunt, ſi, quum faceret furtum, nox eſ-
ſet; Vlpianum, qui apud Licinium Rufnuyn in Collazione lIer
gum Judaisarum & Romanarum titulo de Furibus g baana eo-
rum: Furem, air, nocturnum lex duodecim tabularusm omnimo-
do permittit occidere: Adde Senecam lib. 106. Controv. ult. in fin.
& Auguſtinum in c. 3. de bomicidio. Quapropter Paulus apud
