cio oriatur de duritie vel nimia lenitate ſententiæ, a colle-

gio juridico conceptæ, difficilior ſit in removendis ſenten-
tiis, quæ duriores videntur, facilior in his, quæ leniores.
XXXIV.
Zudices & Cti, qui in judicando && reſpondendo leges negli-
gunt, falſarii ſunt.
ixi modo, Judices & ICros nonnunquam, in cauſarum
maxime criminalium deciſione, neglectis legibus ſom-
nia atque interpretationes DD. ſequi. Ignorant autem for-
ſan, ſe per hoc ipſum in falſi crimen incidere. Sed incidunt
profecto. Aperte Marcianus in L. I. §. 3. de L. Cornel. de fal-
ſis: Si judex, inquit, conkitutiones principum neglexerit, puni-
zur. Nihil addo. Tantum advocatis ie iſtius criminis per-
ſecutionem ſedulo commendo, & largam mulctarum ſege-
tem promitto.
XXXV.

Lui inſtrumentum de galſo gecuſat, nee probat, peccat Tuidem,
Jed falſarius non eſt.

ionyfius Gothofredus ad L. 24. C. de Probationibus lit. u:
Qui inſtrumentum, ait, accuſat de falſo, nec probat, bunitur
tanquam falſariut. Verum hæc ſententia in memerata L. 24.
ut ego exiſtimo, non continetur. Putat quidem Gothofre-

dus, verba illa: Soeripturas ſuſpectas comminiſei; ſignifica-

: ſcripturam adverſarii ut commentitiam, ſuſpectam &£—
fallam accuſare. At in ea ſignificatione vox comminiſei
nun-

ol
nun
Proch
lonli
tes, n
bus,1
dolo,
zit.
Pkura
re, pr
Dilien
ti not
orun,
decuſan
dec hl
ior a0
nent,

Qap

cumb:

Advoe
dan

R e
ktrume
Krunn

1l Is
cklint

T

lepun
in vero
ſatpt.
1 le.
ſenlen
lores⸗

negl

uſarum
5ſom⸗
ſOr⸗
ncidunt
1C fel.
itun.
1s per-

lege

uiſem

6 :
unitur
L. 24
chokfre⸗
goifier.
Gam 6
nul⸗

Sbp. DCXV. DE FALSIS, GVÆ VOULG. IGNOR. 79
nunquam accipitur, ſed ſemper pro excogitare, effingere,
producere, invenire. Sic Pheœnices apud Pomponium Me-
lam lih. I. c. I2. literas & literarum operas, aliasque etiam ar-
tes, maria navibus adire, claſſe confligere, imperitare genti-
bus, regnum prœliumque commenti dicuntur. Plautus Pſeu-
dolo Act. 4. Sc. 7. v. 64. Pſeudolum docte dolum comminiſci
ait. Adde . 1I. §. 1. in f. de eo, per quem fabktum erit. Seri-
pturas itaque ſuſpectas comminiſci, idem eſt, quod excude-
re, producere. Ex ceteris, quas Gothofredus ibidem pro ſta-
bilienda opinione ſua affert, legibus unica alicujus momen-
ti non quidem eſt, ſed videtur, L. 2. C. de Fide inſtrumen-
torum, ubi paratus quis dicitur falſi aliquem de inſtrumento
accuſare, & diſerimen periculi pœnæ legis Corneliæ ſubire.
Sed hæc lex ad obſolera inſcriptionum jura, quibus accuſa-
tor ad fimilitudinem ſupplicii ſe obligare jubebatur, perti-
nenrt, neque amplius uſum vel Juſtiniani tempore habebat.
Quapropter merito hos accuſatores, etrſi in accuſatione ſuc-
cumbant, ex falſariorum numero eximo.
Advocati fiſci, qui ex archivo Principis Inſtrumenta, privatis
damnoſa, deſumun!, utilia iisdem ſupprimunt, in cri-
B men falſi ineidunt.
Neren ad falſarios arg. L. 16. §. 2. de L. Cornel. de Falfis
X referas advocatos fiſci, qui ex tabulario Principis in-
ſtrumenta deſumunt, ex quibus actiones erga privatos in-
ſtruunt, atque bona illorum impetunt, ea autem documen-
ta, quæ ad defenſionem miſerorum pertinent, diſſimulant,
celant, ſupprimunt.

XXXVII.
Zranſitur ad falſa incognita, quæ extta judicium com-
. mittuntur.
Tbm. IX. Hh hhh Et

794 MEDITAT. AD PANDEOCT.

t hæc quidem de falſis, quæ in judicio committuntur,
ſed vulgo tamen ignorantur, dicta ſufficiant. Sequitur
altera claſſis eorum falſorum, quæ extra judicium perpetran-
tur. Major profecto eorum copia eſt. Sed animadverto, me

limites, quos ab initio huic ſcripto deſtinaveram, jam ex-
ceſſiſſe. Igitur ex falſis iſtis extra judicialibus potiſſima ſaltem

excerpam, paucisque verbis proponam, uberiorem explica-
tionem opportuniori tempori reſervaturus.
XXXVIII.
Falſarii ſunt, qui inſignia ſibi, nobilitatem, vel autiquitatem
generis arrogant.
N ihil frequentins eſt, quam inſignia ſibi propria auctorita-
te ſumere, cognomini ſuo iſtam nobilitatis notam, von
præponere, vel, ſi quis recenter nobilis creatur, antiquita-
tem generis fingere & in priſcam familiam ſeſe aſſerere.
Afque tamen, qui hoc faciunt, falſarii manifeſti ſunt, L. 13.
pr. L. 27. g. ult. de L. Cornel. dei Falſis. Etſi vero Germa-
nia noſtra hujusmodi falſariis abundet, negari tamen non

poteſt, in Gallia uberiorem adhuc eorum proventum eſſe,

aut fuiſſe certe. Spero enim, defunéti Regis Ludovici XIV.
ſeveriſſimis edictis repreſſam aliquantulum eſſe incredibilem
illam Gallorum in fingendis natalibus libidinem. Nam ſi

tempora ſuperiora ſpectes, parum abfuit, quin integra Gal-

lia comitibus, marchionibus, abbatibus, equitibus imagina-
riis compleretur. Feſtive admodum S. Evremond in Ope-
rum ſuorum tomo 2. p. m. 89. marchionem talem, de Bou-
ſi ignac dictum, loquentem inducit. Quoi? de ces formali-

Res! je ne mn accommode pas de ees gens läa YVous ereveriez;

morhbleu? plutôt que de leur arracher le mot de Marquis, d
moins qu'is ne ſoient aſſurés du MWarguiſat. Et quum al-
. Cer,»

ter,6
Ver 4
eutt.
dour
er Ce

VKG
votre

Ai

P
be
jullu te
tur, L.
i,
Muciſti
incidun
do gu
dendis
i 8
ſum 0
deretn
tini a

o que

Mor
n.
Mhn
juchice
cupati

enn

ttuntur,
egbitur
tpetran.
nd, mhe
jam ex
ſiltem
Aplicz

Vitoten

torita-
1 o
igin.
lerere.
13.
Verini-
1 non
eſe,
XIV.
dilerm
lum Ii
16 t
gioe⸗
e.
Pon⸗
rmaeli⸗
eritr-
uin 7
um 4.
ler⸗

H

SP, DCXV. DE FALSIS, QVX. VULG. IGNOR. 795

ter, cum quo colloquitur, mirabundus quæreret: ous n'a-
vez donc point de Marquiſat? ipſe reſpondet: Vous venez de
autre monde: apprenez, gque les Marquiſats ne ſont bons que
pour les vieuæ Seigneurs de Province, qu'on ne voit pas dans
les Cabinets. Pour nous autres Marquis de Cour, (BEAU PRI-
VIELEGE DE LA NOBLESSE FRANCOISE!) nous faiſons nous-mémes
notre Qualité, ſans avoir beſoin du Roi pour cela.

XXXIX.

Qui ad teſtamentum alterius ſeribendum adbibiti ſibi vel li-
beris ſuis quid adſeribunt, falſarii ſunt.

lurimæ extant leges, quibus is, qui ad teſtamentum fcri-
bendum adhibetur, ſi quid ſibi ipſi, aut liberis ſuis, licet
juſſu teſtatoris, vel dictante eo, adſcribat, falſarius declara-
tur, L. 6. 10. I4. 15. 22. de L. Cornel. de falſis tot. tit. C. de
bis, qui ſibi adſeribunt in teſtamento. Atque hoc tamen

pauciſſimi ſciunt, ſed per ignorantiam juris in iſtud crimen

incidunt, E. 17. pr. de L. Corn. de falſis. Perſtrepunt er-
go quotidie hujusmodi litibus fora, in quibus tamen deci-
dendis hanc regulam ſervant [Cti, ut, ſi bona fides ſcriben-
tis & voluntas defuncti liquido doceri poſſit, nec leges ca-
ſum obvenientem expreſſe damnent, adſcribens a pœna li-
beretur atque legatum etiam ſuſtineatur. Sic Francofur-
tani apud Brunnemannum ſuſtinuere legatum in teſtamen-
to, quod deinde coram teſtibus & perſonis judicialibus te.
ſtatori prælectum ab eoque probatum fuerat, ſcribenti reli-
Rum. Sic ICti Vitembergenſes apud Bergerum in Sup-
plem. ad Electa Jurispr. Crim P. t. Obſ. 21. reſponderunt,
judicem non perdere legatum, qui ſuper teſtamento, nun-
cupative coram eo condito, inſtrumentum ex actis confi-
Hhhhhz cit,

795 MEDITAT. AD PANDECT.

cit, & in eo, ſibi quid reliétum fuiſſe, dzclarat. lidem Cuii

Vitembergenſes apud HBergerum in Oeconomia juris p. 419. euin

quoque excuſarunt, qui prima & potiora teſtamenti capit:,

& inter hæc etiam legatum ſuum, in chartam, ex qua ter-
tius deinde teſtamentum transſumſit, conjecit. Quod cum
Siebardus quoque ad L. 22. C. de Teſtamentis tuetur, JCri
Helmſtadienſes menſe Decembri anni clo Io CCXIV. ſimi-

lem in modum reſponderunt: Es wird den. Quxrenten wenig

helfen, daß Vulturius, welcher das Teſtament aufgeſetzt haben

ſoll, ſeine Kinder darinnen mit einem anſehnlichen Legato be⸗

dacht. Denn zu geſchweigen, daß Vulturius das Teſtament
nicht ſelbſt geſchrieben, ſondern nur aufgeſetzet und concipiret,
in welchem Fall, bewaͤhrter Rechts⸗Lehrer Meynung nach,
der Legatarius ſich des legati nicht verluſtig machet ꝛc. Ite-
rum dicti Cti menſe Januario anni clho lo CCXIII. eum a
pœna liberarunt, qui deſeripſerat ſaltem juſſu teſtatoris

teſtamentum, in quo ipfi hereditas relicta erat, ex pro-

tocollo Notarii. Dignum eſt reſponſum, quod adjiciatur:
Haben zwey Ehe⸗Leute, Sejus und Javolena, ihren letzten Wil⸗
len, worinnen ſie ſich mutuo zu voͤlligen Erben eingeſetzet, einem
hlerzu berufenen Notario vorgeſaget, welcher auch ſolchen ex ore
teſtantium niedergeſchrieben, nachgehends aber ſowol durch ei⸗
nen Unfall an der rechten Hand, als Alters halben, denſelben in
das Relne zu bringen, verhindert worden. Weil nun Javolena
nicht verſtatten wollen, das ihre Diſpoſition einem Amanuen-
ſi in die Haͤnde kaͤme, ſo hat der Notarius Sejum ſelbſt zum Ab⸗
ſchreiben vorgeſchlagen, welcher ſich auch, mit der Iavolenæ Be⸗

willigung, darzu verſtanden, und das teſtamentum reciprocum .
aus dem ihm vorgelegten Original-Protocoll in das Reine ge⸗
bracht. Welches denn der Notarius collationiret, und beyderſeits

Ehe⸗

6

Eherd
innen
Wora
Zeuge
welche
ſeden
ben ge
und Ne
hekſtort
Frage
ſent e
1) den
Gndern
Nn
davon
beſtre
cht
ſhor
let wer
ſchrebe
W
den
dehn
6 alſ
lon ſe
Wo
Gdene
Und
guch
Wat

—

demn Cl
419, enu

i capite ,
gun ter.

Wod ean

ur, I

. ſini⸗

ten eng

st hkn.

ege ua

oment
Nipltet,

noch,

. e.

I. eum
kelſtators
er pro.
icutur:
e Wi
elnen
gex oe
durch
elten 11
volen
anuen⸗

e DSH
Neine N

procum

dldetſeti

SP. DCXV. DE FALSIS, QVE VVLG. GNOR. 797

Ehe⸗Leuten unterſchiedenemal vorgeleſen, da ſie denn, daß dar⸗

innen ihr wahrhafter letzter Wille enthalten, nochmahlen bezeuget.
Worauf der Notarius in Gegenwart ſieben hierzu erforderter
Zeugen die Teſtantes abermalen gefraget: Ob ſie das Teſtament,
welches er in Haͤnden gehabt, vor das ihre hielten? Und als ſie
wiederum ja geſorochen, hat er es ſowol von ihnen und den ſie⸗
ben Zeugen unterſchreiben laſſen, als auch ſelbſt ſemen Nahmen
und Notariat-Sigel darunter geſetzet. Da nun Javolena anjetzo
verſtorben, und Sejus ihrer Erbſchaft ſich anmaſſet, entſtehet die
Frage: Ob er ſich nicht derſelben dadurch, daß er das Teſta⸗
ment eigenhaͤndig geſchrieben, verluſtig gemachet? Nun iſt zwar
in den gemeinen Rechten klar verordnet, daß der, welcher eines

audern letzten Willen ſchriftlich verfaſſet, und ſich ſelbſt darin⸗

nen zum Erben einſetzet, oder ihm etwas vermachet, nicht allein
davon nichts fodern koͤnne, ſondern auch noch dazu als ein falſarius
beſtrafet werde, geſtalt ihm dann die ignorantia juris diesfalls
nicht zu ſtatten k—ommt, L. 16. pr. de L. Cornel de falſis, weil
ſo gar Soldaten, die doch ſonſt ob ignorantiam juris reſtitui-
ret werden, ſich deſſen, was ſie ihnen ſelbſt aus Unwiſſenheit zu⸗

ſchreiben, verluſtig machen, L. 5. C. de bis, qui ſibi adſeribunt,

worzu ferner kommt, daß des Teſtatoris eigenhaͤndige Unterſchrift

dem Scribenti nicht hilft, L. 15. §. t. de L. Cornel de falſis, wie

denn auch derſelbe zu ſeiner Entſchudigung, daß der Teſtator
es alſo dictiret, nicht anfuͤhren mag, L. 3. C. de bis, qui ſibi
adſerib. wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob ſey Sejus
von ſeiner Frauen Erbſchaft allerdinges auszuſchlieſſen. Alldie⸗
weil aber in demjentgen Fall, da der Schreiber des Leſtaments
anderweit, etwa durch des Teſtatoris ſpeciale Unterſchrift
und Bekaͤnntniß, L. 1. §. 8. de L. Cornel. de falſis, oder
auch ſonſten, Sichardus ad L. 22. C. de Teſtam. n. 4. die
Wahrheit des ihm hinterlaſſenen Legati oder Erbſchaft bey⸗
HBhhhhz3. bringen,

738 MEDITAT. AD PANDECT.

bringen, und ſuſpicionem falſi von ſich abweltzen kan, der⸗

ſelbe das ihm zugeſchriebene Emolumentum nicht verlieret, und

denn allhier klaͤrlich, inſonderheit ex Protocollo Notarii, dar⸗

gethan werden mag, daß die Javolena den Sejum zum Erben
eingeſetzet, dieſer auch derſelben letzten Willen nicht gleich
Anfangs zu Papier gebracht, ſondern erſt nachgehends auf Ver⸗
langen der Frauen abgeſchrieben, bey welcher Bewandniß die
Pœna hinwegfaͤllt, welche eigentlich nur die angehet, ſo zur Ver⸗
fertigung der Teſtamente gebrauchet werden, L. 3. C. de his, qui
ſibi adſerib. ibi: qui ad ſeribenda teſtamenta adbibentur, hier⸗
naͤchſt javolena bey der ihr zu unterſchiedenen malen geſchehe⸗
nen Vorleſung allezeit ihren beſtaͤndigen Willen bezeuget, wo⸗
bey auch dieſes nicht auſſer Augen zu ſetzen, daß gegenwaͤrtiges
Teſtamentum reciprocum, alſo zum Theil des Scribentis ei⸗
genes, und nicht ein gantz fremdes geweſen; So erſcheinet hier⸗
aus, daß Sejus ſich ſeiner örauen der Javolenæ Erbſchaft nicht
verluſtig gemachet. ⸗

XL.
Qui indigni bonores impetrant, eosdemque indignis conferunt,

Jalſarii ſunt.

ecte Matthæi de Criminibur lib. 4 8. tit. 7. c. ult. n. 1. fal-
ſarios vocat, qui dignitatis codicillos indigni impetrant,

dum ſcilicet diſtributori improbe obrepunt, arg. L. 29. de.

L. Cornel. de falſis. Sed nonne in idem delictum incidit,
qui ſciens indigno honores confert? Non dico de Princi-
pe, de cujus judicio diſputare, ſacrilegium foret, L. 3. C. de
Crimine ſacrilegii, ſed de comitibus palatinis, de patronis ec-
cleſiarum, de academiis. Vix effugient hanc labem, quum
ſecundum L. I. pr. de L. Corn de falſis, his, qui falſas teſta-

tiones

Falſer

22ðèð
Probo⸗
g.l
el, ci
mpor
ur
focinal.
(etome

Quinn
f
4 gus

——
kon, de⸗
ret, uid
nih dar⸗
n Cbben
t gei⸗
lf Den
ſdniß de
lur Den⸗
lin hui
65, hitt
ſchee⸗
. 7 vo⸗
Gis 6t
ſt hien

ſ icht

1. fll.
etrant,
g
icit,
linci⸗
C. de
is ee⸗
quum
telte⸗
tiones

Spp. DCXV. DE FALSIS, Q½ VULG. IGNOR. 743

tiones faciunt, pœna legis Corneliæ irrogetur. Acta aliquan-
do ad ordinem Ctorum Vitembergenſium mittebantur, qui-
bus academia R. archidiaconum D. S. injuriarum convenerat,
quod in concione publica renunciationem docstoris rudioris
coronationem aſini appellaſtet „& collatores dignitatis cum
falſariis monetæ, die ihre Namen auf Kupfer und unwerthe Mate-
rien ſchluͤgen, compar aſſet. Nec peccaſſe ſacerdotem puto, ſi
vere indignus fuit candidatus. Nihilominus homines iſfti
ſubruſtici cum dignitatibus & teſtimoniis ſuis emtis toleran-
tur, admittuntur ad munera publica, & adverſus contradi-
ctores ſœpe a judice defenduntur; cujus indignæ rei exempla
vide apud Mornacium ad L. 1. §. 1. de Poſtulando.

XLI.

Telens ſan, qui de hominis improbi & indokti Probitate 283
doctrina teſtiſicantur.

Nihil eſt in vita humana frequentius, quam ut de diligentia,
Probitate, erudirione teſtatum detur homini ign gnavo, im-

probo & indocto. Iterum atteſtans ille in crimen falſi incidit,

arg. L. I. Pr. GW§. I. de IL. Cornel. de falſis. Sed quid faciendum
ei, cui invito ſæpe hujusmodi teſtimonia Pprecibus, lacrymis,
importunis flagitationibus, minis denique, extorquen-
tur? Conſulit Innocentius III. in g. I. X. de & rutinio in ordine
faciendo, ut eum, eui teſtimenium tale exhibendum eſt, ſe-
creto moneat, falſum id eſſe, ſeque id coactum dediſſe.

XLII.

Qui numos Principis ſui accipere recuſant, falſum committunt.
I falſo quoque numario aliquot; occurrunt caſus, quos vul-
gus ignorat. Sic Julius L'aulus Sent. lib. j. tit. 25. eum,
qui

800 MEDITAT. AD PANDECT.
qui vultu Principum ſignatam monetam, præter adulrerinam,
reprobat, ex lege Corneſia notat. Vide Lib. I. C. de Veteris
numiimatis poteſtate-. „
XLIII.

Falſarii ſunt, qui improbos numos, Venafide ab aliis acceptos,

ſcientes expendunt.
('Ke vulgo homines, permiſſum ſibi, reprobam mo-

netam, qua ipſi ab aliis decepti fuerunt, expendere

iterum. Sed errant, atque in crimen falſi incidunt, mi-
tius tamen puniuntur. Quippe Conſtitutio eriminalit,
quæ in art. III. ignis pœnam in eos ſtatuere videtur, de
üis loquitur, qui ſcientes improbos numos emunt ven-
duntque. Aliud ergo de caſu ſupra dicto dicendum eſt.

Huc pertinet reſponſum Ctorum Helmſtadienſium men-

fe Januario anni cio lo CCXIV. datum: Es will zwar das
Anſehen gewinnen, ob habe Johann Philipp Conrad, einen
Handel mit bem falſchen Gelde getrieben, indem er „ſeinem

eigenen Geſtaͤndniſſe nach, vor die 3. falſche 16. Groſchen Stu⸗.

cken, mit welchen er nachgehends den Amtmann Ovppermann
betruͤgen wollen, ein Haußbacken⸗Brodt, ein balb Loth Silber,
zwey und ein halb Dutzend meßingne Knoͤpfe und ewas Obſt
gegeben, wannenhero auch die bey dergleichen Muͤntz⸗Partierern
gewoͤhnliche Strafe allhier ſtatt zu finden ſcheinet; Alldieweil
aber bey genauerer Betrachtung der vorkommenden Umſtaͤnde
erhellet, daß die dem Inquiſiten beygemeſſene Maliz ſo gar groß

nicht geweſen, geſtaſt er das boͤſe Geld nicht von falſchen Muͤn⸗

tzern empfangen, ſondern als ein dummer und einfaͤltiger Menſch
ſich von ſener Mutter Schweſter zu Annehmung deſſelben, auch
weil dieſe mit ihren Kindern in hoͤchſter Armuth lebet, zu Heraus⸗
gebung des Brodtes, Obſtes und anderer Dinge bewegen laſſen,

2, it
degſelbe

Kſten

Erel

Rek
R

fillami
1. 20.4
hibent

ACaN
Ntion

rium
ſ2l.
dor

—

M

Cud

terinan
,Vtene

oruk,

n .
Pendere

At, Ni.

minelit,
lur, de
ſt Ven⸗ .
eſt.
mn men⸗

Par O 1

eiren
Steon
Gc
rmakin
Bi

el
ldſedeil
ſlende
l oß .
Men
Menſch
n
Hetale
n ſetl.

SP. DCXVI. DE FALSO LITERATO. 8dor

uͤberdis das falſche Geld nicht alſofort, ſondern erſt nach Verlauf
2. Jahre, auf Zureden ſener Mutter, ausgegeben; So zaen wir

denſelben zu 14. taͤgigem Gefaͤngniſſe und Erſtattung der Proceſſ⸗
Koſten perdammet.

XLIV.
Exemplæ alia falforzm, vulgo ignotorum, proponuntur.

INeſeat multi alii falſarii, qui vulgo pro talibus non haben-
tur. Huc pertinent, qui Pias fraudes committunt, qui
falſa miracula fingunt, qui diem in chirographo anticipant „
L. 28. de L. Cornel. de falſis, qui falſum numarium non pro-
hibent, quum prohibere Poſlent, L. 9. §. 1. esd. qui alterius
arcana produnt, L. 1. C. 6. D. eod. tutor, qui ante redditas
rationes cum fiſco contrahit, L. I. §. 9. eod. interpretes ju-
rium, qui es commentariis ſuis pervertunt, L. 2. §. 21. L. 3.
§. 2 1. C. de Fet. jur. enucl. cetera. Sed tempore & ſpatio exclu-
dor. Igitur abrumpo hic filum, & veniam eorum,
in quibus forſan erravi, peto.

SPECIMEN DCXVI.
MEDITATIO NVM AD PANDECTITAS
aAD LTF. Xrpi. 777 X.

FALSO LITERATO.

I.
Cuilibet nomen ſuum mutare, & aliud adſumere, ſi bec in al-
terius fraudem non fat, impune licet.
Tom. IX. Iii ii Ante

3

MEDITPAT. AD PANDFCT.

nte ducentos circiter annos ſæculum fuit, quod adhuc in

. num appellatur. Conſpiraverant in eo docti quidam vi-
ri, ut latinam Ciceronis eloquentiam, quam ipfi divinam vo-
cabant, ac puritatem in orbem reducerent- Itaque

Credehaut immane nefas ac morte piandum.
voce latina uti, qua Cicero uſus non fuiſſet. Inter ſectæ hu-
jus capita, quidam Antonius Maria Comes erat, eloquentiæ
græcæ & latinæ apud Mediolanenſes profeffſor. Hunc nihil
tam excruciabat, quem nomen 2 parentibus inditum, cujus
ſimile in tote Cicerone non reperiebatur. Erant, inquit
ipſe, in manibus mihi Iuezb'rationes quædam, guas, ut amicis
il a me flagitantibus obſejuerer, in lucem emittere cogitabam.
Sed incertus animo ferebar, quomodo meum in eis nomen inſeri-
lerem. Wam in verborum deleltu, quod C. Cæſar eloquentiæ
frincipium eſſe dictitabat, adeo diligens, & pene dixerim ſuper-
Kitioſus eram, At nullum omnino verbum, nullan verborum

conj unctionem ,nukam divendi formulam admittendam mihi eſſe
nos artque probatos aubto-

cenſerem, quam non apud vereres Lati
es inveniſſem. Id igitur in nomine meo præcipue ſervahdum
eſje ſtat uebam, ne, Juum lazinæ linguæ canderem elegantiam
profiterer, aliquis mihi barbarum nomen & inufitatum aliquan-
do poſſet objicere , atque eg magis, quod mihi nullo modo conve-
nire videbatur, ut muliebre nomen eum virili conjungeretur.
Quis enim apud antiquos unquam talem ominis conj unbtionem
vel legit, vel audivit, ut quis a viro &α muliere nominareinr.
Animadvertebat præteres, ſozios ſuos, quando pure loquen-
dum ſeribendumque erat, nomen ipſius tanquam impurum &
inficetutn ſolicite vitare, nec unquam ejus mentionem tacere
atque ſic ſibi aditum omnem ad nominis immortalitatem, duæ
ſum-

8.

hiſtoria literaria celebratur & communiter Ciceronia-

.
—

Contab
ne nom
num m.
hentißet
talis of
ltaque
cus rid
mutat,
biom,
M or
ſoreme
Nigron
antedu
Tan,2
le abec
ue fer
tisſeribe
Oration
Cuntur
Hores
non h.
edio
liviij,
renon,
lum, On
Lleltin
ne enf
ded
dirin
Mant

—
Adhucin
jceronir.
idam v.
imumvo-

eke hu.
ocpente⸗
Uunehinl
n, cvins
ingvit
omicit
talen.
iſeri
ofteltie
rorun
ili G.
Allto⸗
gontimm
Oligtiah.
Ar.

Ged I1.

5.

SP. DCXVI. DE FALSO LIIERATO. 9803

ſummum plerorumque eruditorum bonum eſt, intercludi.

Contabniſſer miſer mœrore, niſi remedium malo in mutatio-

1

ne nominis reperiiſſet. Poterat eum ab incepfto abfterrere
memoria turbarum, quas ante L circiter annos ſimilis nomi-
num mutatio Remæ excitarat, de quibus Platina in Vitis
pontificus, in Paulo II. peg. 784. agit. Sed amor puræ latini-
tatis omnem mortis, equulei, vinculorum metum vincebat.
Itaque pro Maria ſubſtituit Marcus, &, quia Antonius Mar-
cus ridiculum Romanis auribus ſonabat, loca quoque com-
mutat, ac ſe Marcum Antonium, pro Comite vero Majora-
gium, a vico, quem pater habitarat, appellat. Habebat
Ma joragius duos inprimis æmulos, qui taciti huc usque occa-
ſinnem einocendi quæſiverant, Fabium Lupum & Macrinum
Nigrum nec ipſos illiteratos, ſed qui in literarum Profeſſione,
antequam Majoragius Mediolanum veniſſet, primas ebtinue-
rant, ac ſe perperuo regnaturos opinati fuerant, atque adeo
ſe ab advena Majoragio & dignitate & applauſu ſuperari ini-
que ferebant. Hi ambo Majoragio dicam, & falſi & impieta-
tis ſeribunt, ſed egregie a Majoragio in oratione, quæ inter
Orationes ejus, Venetiis & Lipfiæ editas, decima eſt, reji-
ciuntur. Quæ oratio digna eſſet, ut hic exſcriberetur. Me-
liores enim in L. un. C. de Mutatione nominis commentarios
non habemus. Sed quia longior eſt, exſeribemus ſaltem e
medio potiſſimum eaput. Si, inquit Majoragius, lex una vel
civilis, vel duvina, vel pontificia reperitur, quæ ſine fraude mu-
tare nomen prohileat: nibil mibi proſiut exempla doctorum bomi-
num, quæ plurima ſunt, nihil antiqua conſuetudo, quæ vim le-
gisebtinet, nibil denique vita, ad bunc usque diem honeſte acta:
me confeſtim damnate: me quovis ſupplicio dignum exiſtimate.
Sed ſi verha tantum inania fundant accuſatores; ſi tantum ea
dicunt, quæ non modo non aukctoritatibus aut rationibus confr-
mant, ſed ne confirmare quidem laborant: poteritisne vos iſta ſa-
Iii ii 2 pientia,

—
„

304 MEDITAT. AD PANDECT.

pientia, iſta religione, iſta uſtitia, P. nutakge atere: rer
eredatis, quæ hoſtili animo, ſine ullis teſtibus, ue legum aucto-
ritate, ſine ulla ſirma probatione, contra me iſti Nali. 4 erimina;
quaſi venenata tela, eonjiciunt ?“ Novi veſtram inte genziem,
veſtram ſidem, veſtram æ&uitatem. Wullo modo fereiis, ut is

veſtro judicio damnatus abeat, quem non certo aliquo crimine,

Jed tantum calumnia quadam, & falſa juris Tiezrte cir-
cumvenire adverſaru cupiunt. Wam Sue zandem ſant ies egen⸗
contra quas a me factum eſſe dicitis accuſatores? ubi ſoriptæ ſanr
uhi reperiuntur“ civileine ſunt 5 an pontificiæ, an Zevere ge⸗
nerales, an municipales? Equidem cunz &α* iſe diu mu uee
totum Juris civilis & pontiſiei Corpus percurriſſem, G narie ⸗
que jurvis peritiſſimos homines conſuluiſßſem nullam S -
gem, nullum ſenatueonſaltum, nullum plebiscitum, nu e. 2
cipum econſtitutionem, nullum mag Rratuum edictum, nu nem
Prudentum reſponſum aut reperi, aut eſſe audivi, quo Werteztn
cautum ſit, ne quis ſibi nomen immuset. Quodſi vos eſſe dicitis,

3. n ogrr . 3 7. i Naneiti. „
cur non quam brimam profertis“ cur non in medium adduezitis

Legimus quidem, Athenis lege cautum fuiſſe, ne quis ſibi mater-

num nomen imponeret, veve Jæmimæ familiaruni Sror, e
celebritatem ſuſciperent: ſed quid boc d cauſamm noj ran: . n.
etiamſi graviſſimis pænis & ſanctionibus apud alias arsose m 2
tare nomien lege probibitum eſſet: non amen abud 205 iceel ee D
quisquam deberet, niſi noſtræ eriam vel civiles wel poni iſie es lege
probiberent. Nunc vero um naullam neque noſtram, negu 3 exter-
nam legem invenire poſſitis, qua mutatio neominis ne ⸗ ,
quid eſt, quod boc nomine me tam im dudente . Kecri .
Ira leges a me falctuim fuiſſe Tamitetis. Sed guid in, vore⸗ Pa
calumniis veſiris commoror“ Quid ſi leger noſtræ nomini- te.
zionen non modo non prohbibent; verunm etiam aperte eizcechen 2
Oud ſi, quod vos contra leges eſſe dieitis go luce 5 rint ke-
gilus ipfis permutti docuero: quid erit cae e, Ra mainue nere-
biſſimi cslumniatores eſſe videamini? Quid ergo? Vos nullan -
gem; quæ probibeat, afferre potuiſtis: go vero contra, guæ te⸗ -
mitzat & concedat, & licere palam teſtetur, aferre = .
gatis & At jam eſtciam, ut vel invitifateamini. Recita „ z:

7

tioni/

onftel

Lex Die
iheog
it: it.
re itin
1
lieimoſ
neyfol

linn .

vel eog
mufan,
boe ton
NWeuad
uamt.
Nhitur,
aut inee
Hoe, ’

aungle

iuition
7. uil
el 45 4
hi
filt? 4
dretani
Hul or
Uemaà,
Slatin,
lenn un
ſepe
tar
Nr,

—
re, let
n Aulo⸗
erimine,
gektien,

in, 1t 4

Crimine,
ione eif⸗

1e ſi

e! ge⸗
Aunngle
utriul.
unle
mnßtitr
nuluum
deriatinn
iritif,
Gaeini
mmanc-
u bel
MNom
Nei ⸗
amnert
ig ko
e ⸗
AWiet. r;
Gaun-
r
dunt!
utale⸗
impro⸗
lan le
m. We-

Dil

———

Sbp. DCVI. DE FALSO LITERATO. so;
tiani atque Maximiani jegem guam Juſtinianus ie ſuo Codice

comprobavit, & perpetuo deinceps raiam eſſe voluit. Recita.
Lewa Diocletiani &i MWaximibni: Sieut initio nominis, prænomi-

nis, cognominis recognoſeendi ſingulos, impoſitiv libera eſi priva-
7

zis: iia eorum immutatio innocentibus periculoſa noz Aſt. Muta-
re itague nomen, vel præhomen, vel cognomen ſine aliqua fraude
licuo iure, ſi liler es, ſezundum ea, qucæ ſæpe ſtatuta ſunt, mini-
me probiberis, nulli ex boc præjudicio futuro. Auditisne P. C
quai clare, quam aperte, gaam dilucide nomen, vel bprænomen,
vel cognomen mutarelex concedaz; modo liber ſit ir, 4ui nose
mutat, &à id ſine aliqua fraude faciat. Quin eadem lex oſtendit,
boe non ſemel eſſe tractatum, ſed ſæpe ſtatutum fuiſſe: cum ait:
Secundum en, quæ ſæpe ſtazuta ſunt. Quam autem oppoſita;
quam venuſta, quam pulchra, quam vera ſimilitudine legislator
utitur, ne fortaſſe aliquis debac re dubitäre poſſer, & levitatis
aut inconſtantiæ famam timeret, ſi nosen ſibi mutare voluiſſet ?
Hoec, inquit, eſt in arbitrio atque in poteſtaie noſtra, ut duando-
cunque nobis placuerit, nomen inmatemus; quemadmodum enim
initio nonainis impoſitio cuilibet libera eſt; &g quodcungue volue-
rit, ve pater ſive alius quivis, puero nomen imponere poteſt:

ita quilibet, cum adoleverit, ſi jorte ſili nomen, z'el a barentibus

vel ab aliis impoſizum, minime placuerit, ſine ullo periculo, mo-
do ſit innocens, poteſt illud immuzare. Quid hac ſententia cla-
rius?“ quid apertius“ quis bujus legie verba poteſt aliter inter-
pretari? quis iu alium ſenſum detorquere?“ quis exceptione ali-
gua contrabere“ cum ipſi legiglatores unam tantum eam xceptio:
vem addant: Exira, guam ſi quis fraudis grotia faciat. Quo in
loco Jurizconſulti hog fraudandi gratia ſieri ſenutiunt, cum ſi-
giltazim, & in una tantum aut altera re nomen mutatur: non au-
Pem cum generatim atque in rebus omnibus. Cum igitur hanc
nam Praudiz cauſam legislatores excipiant: nemini dubium eſ-
Je poteſt, quin alias omnnes admittant. Unde Baldus, legum in-
Zerpres acuticimus, totius legis Bujus ſummam ita paucis ex-
plicat: Mutatio nominis non fraudulenta libero homini eſt per-
miſſa. Quod etiam Aleiatus noſter quarto Diepunctionum ſuarum
libro comprobat. Quæ cuin in memoriam revoco, nullum cau-
Iii ii 3 ſ

806 MEDITAT. AD PANDECT.

ſæ meæ patronum defidero. Nam etiamſi nibil de hacç re lege
cautum fuiſſet: tamen id wibi licere contenderem. Quæ enim
legibus minime probibentur, omnihus ea concedi videntur. Wunc
vero cum lex ipſa palam teſtetur, & aberte clamet: Licere cui-
libet homini libero mutare nomen; quid eſt, eur ego dubitare de-
beam, quin omnium ſententiis victor in hoc judicto ditceſſurus Am.

Subjieit deinde innumera clariffimorum & illufrrium viro-

rum, quibus mutatio nominis ſine fraude, quin & honori fuit.

Ipſe ego quotidie nomina heminum tam inſulſa, inepta, rri-

dicula, quin & obſcœna, audio & lego, ut, ſi eorum loco eſ-
ſem, aliud profecto ſine mora adſumerem, tacitusque ipfis,
quod id non faciant, cum Baylio in Dictionaire biſtorique
& critique, art. Feuardent. lit. A. ſubiraſcar. Sic itaque C-
ti Vitembergenſes menſe Januario anni cio Io CCXXXVI-
reſponderunt: Wird gefraget: Ob die bloſſe Veraͤnderung ſei⸗
nes Namens ſtrafwuͤrdig ſey? Wiewol nun bey ſolcher Veraͤnde⸗
derung des Namens eine mutatie veritatis vorzugehen, folglich
das Haupt, Requiſitum eines falſi vorhanden zu ſeyn ſcheinet;
Dennoch aber und dieweil zu einem falſo haupt ſaͤchlich der Do-
lus, oder die Intention, jemanden zu ſchaden, erfordert wird, L.
2. 27 31. D. L. 20. C. ad L. Corneliam de falſis, und denn der⸗
gleichen Intention hier keinesweges vorhanden iſt, naͤchſtdem der
L. un. C de Mutatione nominis, welcher dergleichen unſchaͤdli⸗
che Veraͤnderung des Namens denen privatis erlaubet, migend
aufgehoben worden; So iſt vergleichen Veraͤnderung des Na⸗
mens, da ſich z. E einer ſtatt: Liſſeran; Weber; nennet, erlaubt

und nicht zu ſtrafen. Huc pertinet, quod in dennerti Athbe-

nis Wittenbergenfibus pag. II0. lego, quendam Joannem
Hund, Weſtphalum, doctorem jurium anno I619. creatum,

Caniſii nomen adſumſiſſe.

II.

—

Muuno

14

H
nOX

(elextor

Doſito,
ſi Aiena
teat, nn
nem be
Carume
imores
e cume
aPpelar
Titur,
lut telti
beredes
bigue he
derost
erunt

Sp. DCXVI. DE FALSO LITERATO. 8907

re leg DS II.
a ed Mutatio nominis, etiam fraudulenta, heredibut tamen mu-
iu tantis non noçet, nec eos ab bereditate exeludit.
mre li⸗ oannes Carus, juvenis adhuc, Mariam ſibi deſponſat, at
u mox ſponſæ pertæſus e patria profugit, tum tanquam
n Viro. deſertor malitioſus a ſponſa accuſatur, & edicto publice pro-
orifalr. poſito, ut mos eſt, revocatur. Ille vero toto animo a ſpon-
eptiyli ſa alienatus non ſolum nen revertitur, ſed &, ut ſecurius Ia-
oeo el. teat, nomen ſubinde & domicilium mutat, & modo ſe Joan-
r ii nem Parvum, modo, reſumto priſtino nemine, Joannem
unn Carum appellat. Dum ſic oberrat novus Proteus, in alios
e . amores incidit, uxoremque ducit, rerum illarum ignharam,
NVE ac cum ea paſſim vagari, & modo Parvum modo Carum ſe
nn ſi appellare Pergit, tandem vero in hoc voluntario exilio mo-
Drin ritur, relictis vidua & aliquot liheris. Hi ad domicilium ori-

lghH ginis redeunt, prolatoque ſacerdotis, qui nuptias conſecra-
olgt . . „ —
Hint,; rat, teſtimonio, in poſſeſſionem bonorum aviterum tangquam
heredes mittuntur. Interveniunt Toannis Cari fratres, ſi-

erDo- . . .
del bique hereditatem fraternam reddi, & viduam illam ac li-
n e beros, tanquam impoſtores () inde exturbari petunt. Pro-
md ferunt ipſi viciſſim apodixin defunctoriam, einen Tod⸗
ſti ten
tyend .
s N S (*) Vox: impoſtor, bonæ notæ eſt, nec ad medium ævum cum
elaubt Jano im Philslogiſchen Lexico, pug. 884 releganda. Cicero jam
Arhe⸗ tum in epiſt, 6. 4d O. Fratrem lib. 2., im ponere pro decipere pofſuit.
4 Hinc vox impoſtor nata, qua Ulpianus noſter in L. I. J. 3. de
annemh EEyrraord. cognit tanquam bona & vetere utitur. Errat enim Ja-

eatuI nus qui „verba Ulpiani: ut zulgari verbo impoſtorum utar;/de ipſa
edünd voce: impoſtorum; intelligit, quum manifeſte ad vocem præce-
dentem: imprecatus; ſint referenda.

e

2

gog MEDITAT. AD PANDECYI.

ten⸗Scheln, in qua ſacerdos, qui funus curarat, pi imum
Joannis Parvi nomen ſcripſerat, deinde hoc deleto, Cari
nomen ſubſtituerat; producunt quoque teſtes, qui defun-
ctum nomine Parvi tanquam ſuo publice uſum perhibent.
Verum Cti Helmſtadienſes, menſe julio anni clo lo CCxXVIII,
tota illa fratrum intervenientium probatione, probationern
viduæ & liberorum non elidi, ſed utramque ſimul confſi-
ſtere poſſe, reſponderunt, ac regulam juris ex L. 6. §. I.
de Ohicio præſidis, & L. 8. de Caſtrenſi peculio, quod veri-
t28, ſi lucide appareat, fictionibus & erroribus non immu-
tetur, huc traxerunt: Beklagte hat durch ihre Atteſtata ſo
viel beygebracht, daß ſie mit einem, welcher ſich Johann Beit⸗
hahn genennet, und, daß er von Klettbach buͤrtig, vorgege⸗

ben, zu Wangen von dem Pfarrer Friderici getrauet, und

ſolche Trauung in dem Kirchen⸗Buche verzeichnet worden,
daß dieſer Beithahn mit ihr hin und wieder un Lande umge⸗
zogen und Kmder erzeuget, daß derſelbe allen Umſtaͤnden nach
der Klaͤgere Bruder geweſen, einem von ihnen, Dietrich Beit⸗
hahnen, uͤberaus aͤhmich geſehen, auch in ſeiner Jugend we⸗

gen eines Ehe⸗Proceſſes und Deſertion ſeiner damaligen Braut

ſein Vaterland verlaſſen, endlich zu Zauendorf kranck geworden,
und, nachdem er die mit der Beklagten erzeugte Kinder vor die
Seinige erkannt, geſtorben und zu Schortewitz begraben worden.
Dahingegen haben Klaͤgere gleichfalls unterſchiedene Atteſtata
beygeleget, welche jedoch die von der Beklagten gefuͤhrte Be⸗
ſcheinigung nicht gaͤntzlich umſtoſſen, ſondern nur ſo viel an den
Tag legen, daß der Paſtor Friderici einige Jahre nach Aus⸗
ſtellung des ob angefuͤhrten Trau⸗Scheines wegen unterſchiede⸗

ner Winckel⸗Copulationen und anderer Beguͤnſtigungen ſei⸗

nes Amtes entſetzet worden, daß er vermuthlich dieſe Copu-
