Occidendi animus.
Vid. Animus oecidendi.
Hæc vox in dubio non conjunctive,
ſed disjunctive accipienda. 669
Odercornins (Panlus.)
Utrum ejus teſtimonio, de ſolemni
Ruflorum raptu in nuptiis, ſides ſit
habenda? 325
Oldenburgieus Comitatus.
Lex peculiaris, in vulnerantem cultro

ibidem ſtatuta. 562
Olearius.
Nuptias Rufforum aceurate defſeribit.
32²5
OOlympia.

Ejus largitionibus Innocentius XI. fit

Papa. 927
Onaniticum erimen.
Non ſolum a ICtis, ſed & a Theolo-
gis, Medicis, Philoſophis, Poe-
tis, & Literatoribus explicatur,
280. in illud alii nullam pœnam =
alii ultimum fupplicium, plerique
relegationem ſtatuunt, ibid. quæ
tamen alquando exaſperatur, ibid.
an liceat, pro ſanitate tuenda, pol=
lutionem voluntariam cauſari? 281
Onus,

INDEX RERVMsANN

Onus.
Rei inhærens, in contractu non eſt
diſſimulandum. 734
OCOopifex.

Horum collegium quale jus habeat ⁷
268. utrum illud a delinquente ex-
traopificium, pornam exigere poſ-

ſit! ibid.
Optio.
Semel facta, mutari nequit. 322
Orontes.
Singularis ſeriptorum ſuorum æſtima-
tor. 746

Otto I. Inper.
Hujus ſeveritas, in puniendo violento
ſtupratore, 195, mos jarandi.
196
Otto de Widelingsbach, Palatinus.
Propter falſas literas commen datirias,
ipſi a Philippo Cæſare datas, hunc

interfieit. 752 ſeq.
Owenſtierna.
Duellum peculiare impedivit. 503
O.
Pactum.

Ut liceat vi privata uti, nullius eſt

momenti, 329. ſimoniacum, im-
probatur etiam inter Evangelicos
9¹6, idem clam ſæpiſſime initur.

92²⁰
Paponius.
Tefſtis raptus in parentes. 318
Papyrus.
Exemplum hominis, papyro inter-
fecti. 580
Paraphernalia.

Maritus adulter quoque reſtituere,
ac, ſi uxor id poſeit, juratus indi-
care cogitur, 76. eorum plenum
dominium & adminiſtrationem,
uxor jure Romano retinet, ibid.
jure Germanico maritus & admini-

27

ſtrationem & uſum fructum habet.
ibid.
Pareutes, Pater.
Lenocinium fscientes, ſceundum Jus
commune, morte puniri non poſ-
ſunt, 259. pPœna eoram ex jure
Carolino, 260. iola eorum caonni⸗
ventia, ſine lucro, in fornicatione
liberorum, crimen eſt ac punitur,
263. lenocinium eorum mitigat
pœnam liberorum, 269. quorum
indulgentia ſtupro, inceſtui, vel
adulterio cantam dedit, lberos
propterea exheredare aut abdicare
nequeunt, ibid. qui liberos in ſiu-
prum vel adulterium lapſos, poœnæ
ſubtrahere laborant, in delictum
ac pœnam non incidunt, 271. pa-
tris juſſas filium hemicidam ab
ultimo ſuppligio non liberat, bene
tamen detenſio patris, 399. 443.
contza liberos non perhibent teſti-
monium, 27I. liberos bannitos re-
cipientes, non puniumtur, ibid-
eos verberans, vel iis maledicens
jure divino morte dignus eſt, 688.
692. horum pulſario, cognatum
parricidio erimen eſt, 69 2. ac gra-
vius, quam coimnmuniter ex uſu fo-
ri fit, puniri debebat, ibid. pater
oceiſi fili, nulla bona relinquen-
tis, non fert ſamsus inquifitionis,
422. bene tamen impenſas, in ca-
daveris inſpectionem factas, ibid.
igdem utitur moderamine inculpatæ
tutelæ, pro defenſione liberoram.
. 439
Parere, Partus.
Exempla mulierum, quz ſine dolore
& morbo pepererunt, 745. ſeqq.
partus quinque menſium, quem
maritus agnoſcit, legitimus habe-
tur. 16
PFartus

—
id, expol

Nominand
ſtatun ſa

llins coni
trato eri
gl. an
pene g
empla,
nonelt
mere 1
ihid. an
derame
dium e
irs, 65
Wün,
Aregei
rentem
Tus, te
error in
cominig
gepro
alknium
dieitur
ſiltem
ſs
ölpor
neat
gnatu
ac gr
uſu
ex ad
oeeiſa
diüi ſa

dam
ſei,
Plumt

T

4

—
kum hibet,
id,
ndum us
i on pol.
n es jure
umn conni⸗
drmientione
epugitur,
n Wingat
gvora
, lberos
Waieare
vos i ſl.
, N
Gelickum
N M.
dm e
eat, dene
M. 443.
eut telt.
Aunitos re⸗
naledicems
,
oonarumn.
1 4 rd⸗
X ula bo.
bic, Püter
elinquen⸗
iltnonis,
in ⸗
utt?
rore.

6

dolore
ſell,
geſll
labe⸗
16 6

Portu-

. Parius expeſitig.
Vid. expoſitio partus.
Parzuriens.
Nominando patrem infantis, hunc
ſtatim ſuſpectum non reddit. 32
Parricidium.
Illius conatus æqualiter cum perpe-
trato crimine punitur, 513.16987.
691. an hodie? 5 14. conatus atque
pPoœnæ gradus, 689. ejusdam ex-
empla, ib d. in illud pœna culei
non eſt dura, 678. atque ſi non te-
mere in gladium convertenda,
ibid. quando hoc liceat? 679. mo-
deramen incälpatæ tutelæ Parrici-
dium excuſat, ibid. item gravis
ira, 681. error in perſena com-
miſſas, ejus pœnam ceffare facit,
ſive quis tertium imerfecturus, pa-
rentem, ſive parentem interfectu-
rus, tertium obtruncaverit, 682.
error in ipfſis parentum perſonis
commifſu:, non prodeſt, ibid. cæ-
des propinquorum, collateralium &
affinium, in linea recta jure civili
dicitur parricidimun, ſed gladie
ſaltem punitur, 684. quid hiſce ça-
ſibus jus Carolinum & Saxonicum
diſponat? ibid. quid uſu foriobti-
neat? ibid. pulſatio parentum co-
gnatum parricidio crimeneſt, 692.
ac gravius, quam communiter ex
uſu feri fit, puniri debebat, ibid.
ex adulterio uxoris, cujus maritus
oceiſus reperitur, legitima parrici-
dü ſuſpicio naſcitur, 693. idem
adulteram de conſcientia parricidii
ſuſpectam facit, ibid. Taxa parrici-
dü in Cancellaria Cameræ Apoſto-
licæ, 697. utrum ea nimis vilis
ſitz? ibid. gravius delictum eſt,
quam infanticidium, 698. ejus con-

ſcins, non sliter tanquam parricida

Pumitur, quesin ſi opem tulerit,

2 Tom. MX.

724. ſola ejus conſcientia extra or-
dinem punitur, 725. pro diverſis
tamen culpæ gradibus diveriimode,
ibid. interdom extra poenam eſt,
ibid. exprefſus in parricidium con-
ſenſus, ſiquidem id fine hee patra-
tum non fuiſſet, ordinarie, alias
extra ordinem punitur, 730. illud
eſt infantum expoſitio, animo ne-
candi facta 233
Paſchaſius (ephan.)
Teſtis raptus in parentes.
Paſeua.
Eorum infectores in Saxonia poœna
ignis afficiuntur, 671. id „ quod
tamen ad quadrupedes ſaltem, non
ad volucres, pertinet. ibid,
Patronis, Patronatus jus.
Habet jus vocandi, eligendique mini-
ſtrum eccleſiæ, 905. vocstionem,
a ſe factam, tahquam ſimohiscam,
impugnare nequit, 920 nee nu-

318

ptiarum condiuonem vocationi ad-

jicere poteſk, 922. mala, quæ jus

patronatus cemitamur, ſunt mi-

nora i's, quæ ſunt in electione po.
pulsari. 90⁰6
Paullini.
Adducit exempla triftis eventus, ex

alapæ inflictiore provenientis. So l

Pax domeſtica.
Vid. Domeſtics ſecuritas.
Pax publica. .
Circa fractz crimen, judex pro ra-
tione circumſtant arum poœnam
minuere poteſt, licet omnia ejus
requiſita concurrant, 288. vid. tit.
Vis publica.
Pecunia publica.

Verſio pecunæ pubia in alios, quam

ad quos deſtinata fuit, uſus publi=
cos, non eit crimen de reiiduis,
883. crimen tamen eit, atque ex-
tra ordinem punitur, ibid.
Mmm mmm T'e-

INDENX RERVM.

Pecuniæ publicæ adminiſtraotor.
Via. Adminiſtrator pecuniæ publicæ.
Pellicatus.
Differt a coneubinatu, 217. jure Ro-
mano, etſi pro adulzerio non re-
putaretur, prohibebatur tamen,
218. inter Chriſtianes verum adulte-
rium eſt. ibid,
de Pennafors (Raymund.)
Quis! 904. nuda: preces pro ſacerdo=
tio dasmnat „ ibirl. deſenditur a La-
eto. ibid,
Perducllio, FPerduellis.
Ilius conatus æqualiter cum perpe-
trato crimine punitur, 513. talis
eſt violenta militum lectio pro ex-

tero principe facta, 932. poœna hu-

jus criminis, ibid, an ejus cædes
J »„

privatis liceat? 328
Peregrinus.
Relegatio eirca hunc eſt peena nimis
lenis. . 465
Perioleg.
Hlius circa rationum redditionem ex,
cuſatio. 891
Periculuns.

Facilitas jurandi gorum, qui in peri-=
culo ſunt conſtituti, 216. ob ſuſpi-

cionem Periculi farem occidens,

mitin punitur, 508. niſi illud ſit
depulium. ibid.
erjurittsn.
Genus falſi eſt, 8230. penamn ejus
leges determinant, ſed interpre-
tes fae; zunt arvitrariam „ ibid. urrum
eanfſæ, jurejnurando deciſlæ, perju-
rü prætexta retractari poſſint?

ibid. eco læſis, datur actio, ad re-

petitionem amiſti, contra perjuros.
. ibid
Perſ.
Peenis afficicbaut eam, qui uorem

nna cum adultero peremerat-⸗

“ Pezulantia. 4
Vid. Laſeivia.
Peuceruüs (Caſp.)

Annæ, Principi Saxoniæ, Zuraiko-⸗

*garlæs vitium falſo impingit.

810
PBfreſſingen.
Feudum oblatum Putitus Wurtem-
bergiei. 356

Philippus, Cæſar.
Ob literas falſas comtnendatitiss inter.
Kci tur. . 752
Pi gadratio.
Vulgo definitur, quod ſit vis privata,

339. quod verum eſt de es, quem

Germani vett. creditori in debito-
rem ſuum, etiam Cæſarem & Prin-
cipes; permifernnt, ibid. ſed, poſt=
quam LL. publicæ hanc vetuerunt,
illæ, quibus hodie uti licet, Ppro-
prie non funt vis privata, verum

defenſio pofleſfſionis ſuæ contra
vim privatam, ibid., in ea mede-

ramen inculpatæ tutelæ ſervandum
eſt, 243. ſi quis illud egreditur,
non ſoium damni reſtitutionem pe-
tere nên potefl, fed ob excefium
notabilem etiam punitur, ibid, in

alio loco,„ quam in quo damaum

dammeſt, vis privata eſt, 344.
abimal alienum, in ſuo deprehen-
ſum, perſegni quidem; ſi fugiat-
in alienum agrum, ſed non ibi oc-
cupare licet, ihid, mulhto minus
ex domini ædibus extrahere, ibid,
qui pignus captum in Judicium
non defert, vis Privatz reus eſt;,
qui tamen damni reſtitutionem pe-
tere poieſt, 34. ſeg. 4 pignus
csptum domino privatim redgit, ac
cum boc extra judicium tranſi igit,
auctoritatem magiſtratus non vio-
Jat;, 346, pignorans,; dummodo
Knem

atnn
finem
elle;
cere d
dnr⸗
* re
eiper
is et
gung
Pare
ei in
wens
Priet
ego
mini
Pign
rultie
licitae
Lxeutat.
Komane
A gempl
Lenti

conch

WS

ent.
inpingt,
glo

Wurtem.
s

its itter⸗
77²

Priveti,
1, glam
lebito⸗
Kbrin⸗
8, poſt.
merunt,
t, Po⸗
velua
conird
moge⸗
vendum
regitur, 7
ein pe⸗
cellum
bid, in
OInnum.
„34
prhen⸗
ihioe⸗
ius
ibid.
erom
s ,
n be⸗
iguns
it, 40
nſigt,
1Vio⸗
nodo
ſiem

INDEX HERVNM.

„

finem ſuum obtineat, moderatus
cde, & quam poteſt minime no-
cere debet, 347. igitur res inani-
Wiatas potius, quam pecora cape=
re, atque pigneribus, quæ infra
æſiimationem damni dati ſunt, ſi
ei per hæc ſatis cautum eſt, conten-
tus eſte, nec, qued accepit, pi⸗
gaus reddere, ac pretioſius ogcu-
Pare debet, ibid. Qui ſecus facit „
ei impune relſiſtitur, 348. Pre
tuends pofſſefſione ſaltem, non pro-
Prietate, permittitur. ibid. Peccat
ergo, qui, dum non poſtidet, do-
minium tamen habens, pofiefforem
pignorat, ibid. loeo illius quando
rufticilora diffecant, pignoratio il-

licita eſt. 350
Piſtoris (Modeſtin.) .
Eacuſat ſtupri crimen. 149
Piſtrina.
Romanorum ſtructura. 93⁰

de Pitavoal (Gayot.)
Exemplum ſacçerdatis, miracula fin-
gentis, & ad ultimum ſupplicium

condemnati, adducit. 824
. Fittacus.
Delictorum, per ebrietatem com-
mifiorum, vindex. 325
Pliaga.
Quid: 6er
Plagipatida.
Ejus odium, 617
Plagium.

Eſt omnis ſuppreſſio hominis 929.
ultimo ſupplicio punitur, quande
ſuppreflor ſervitutem intendit:

ibid. allias peena ejus eſt arbitraia:

ibid. quæ ad mortem extenditur, ſi
plagium cum perduellione, aut
violatione pacis pubhcæ;, ſit con-
junctum, ibid utrum violenta ho-

minis ad militiam cosctio fit pla-

gium:? ibid. 932., pœna hujns vio-

Lentæ coactionis, ibid. operam fe-
renhtes, doamumque commodan-
tes, ſimili eum ipfis plagiariis pongz
afficiuntur, 9 35. qui ſine vi, dolo.
ſis periuaſionibus, eivem in alie-
nam militism pertrahit, plagium
& perduellionem committit, ac ul-
timo ſupplicio afficitur, 936.
conquiſitores militum, publica au⸗
Ktoritate conſtituti, vim injufſu
prineipis facientes, ſunt plagi arii 9
9238. ac omnibus modis repellz
poſſunt, ibid. in vivis, non mor-=
tuis committitur, 943. committit,
Rominem in remotiſſimam provin-
ciam, hæreditatis obtinendæ gra=-
tia, abducens. ibid⸗
Plagium literarium.
Vulgo non ſavis accurate deſeribitur s
938. melior ejus deſinitio, 939.
fcripta aliena ſub veri auctoris ne-
mine, eontra ejus voluntatene
edens, eſt plagiarius, ibid. item,
gquinon edit, ſed ſupprimit, ibid.-
non omne plagium literarium fur-
tum eſt, ibid. omne vero vel ad
falſum vel ad crimen ſtellionatus
reterri poteſt. ibid-
Conatum in poarricidio capite plecti
zubet. 6335

Poculum amatorium.
Quænam ſit gœna, ſi quis illud de-
derit? 6676
Pœæna.
In iis decernendis, quatenus per-
ſonarum reipectus haberi deberes
TI9. quænam dicantur crizninales 2
1I32. harum finis ſecundum jus na=
turæz, 268. arbittaria regulariter
ad ultimum ſupplicinm exendi ne-
quit, 823. exceptio in crimine talfi ib.
Pœnitentia publica, eccleſieſtica.
In decernenda ea, zeipsctos perſo:
Mmm mmm z narum

INDEN RERVM.

narum haberi debet, IaT. nen

amplius beneficeium, ſed vera poœ-
na eſt, 149. infamiam immorta-

lem reddit, ibid, funeſtiſſimos ef-

fectus habet, ibid. introducenda
non eſt, ibid. Reſeriptum El. Saxon.
deſuper, I54- R. Boruſſiæ circa
eam conniventia ibid, præſcriptione
quinquennali tellitur, 155. utrum
ea, in ſtugrum ſtstuta, ſit abolen-
da? 702. loro ponæ impoſita ho-
mieidæ. 389
Pollutio nocturna.
An eam, pro ſanitate tuenda, caufari

liceat? 281
Poloni.
Credulitatis nimiæ incuſantur ab
Erndtelio. 636
Polygamia

Ejns ponna Jur Rom. non eſt gladii.
240. Carolus V. eam ſancire vide-
tur, ſed verbis maxime dubiis,
ibid. mens tamen clerya eſt, ibid.
quam LLator Saxo ſic interpretatus
eſt, & uſus binorum Seculorum
firmavit, ibid. major circa pœnam
hHanc incertitudo eſt, in Gallia, ibid.
ut ea irrogari poſſit, non dolus ſal-
tem, ſed & talſaum deſideratur,
244. ceffat ergo, quando bigamut,
ſe juſtam divortii pornam habere,
credidit, divortium tamen obti-
nere non potuſt, ibid. cefſat etiam-
quando binubus, ope prioris con-
jugis privatus, matrimonium con-
trahere, quam luxurioſe vivere,
mavult, ibid. cæflat porro ob igno-
rantiam, heet ſupinsm & affecta-

tam ihid, ceffat denique, quando

binubes, priorcm conjugem ad-
huc vivere non diflimulat, ibid. ut
ea irrogari poſſic, Jur. comm. binæ
nuptiæ requiruntur, 248. in El.,
Sanoniæ fufficiunt ſeeunda vice

Binos filios veneno necat.

ſponſalia publica, concubitu, fir-
mata, ibid. unde qui prima vice
ſponſalia publice celebrat, & con-
cumbit, & deinde cum alia perſona
nuptias folemnes facit, nec in Sa-
Xonia, nec extra eam morte puni-
tur, ibid. ſols confeſſio polygami
ad eam irrogandam non ſuffieit,
250. ſed inveſtigandum eſt corpus
delicti, ibid. quodſi hæe inveſtiga-
tio diffieilis eſt, & ſine longa mo-

ra fieri nequit, reus interim idonee,

vel etiam jurejurando cavens, e car-
cere dimittitur, ibid. ad polyga-
miam requiritur, ut in utroque
matrimonio forma & ceremoniæ,
quas LL. præſeribunt, fuerint ad-
hibitæ, 25 I. ſola benedictio ſacer-
dotis, ſi ea vitioſa ſit, non ſufficit,
ibid. committitur tamen crimen
polygamiæ proximum extra ordi-

nem graviter puniendam, 252.

quamvis prius matrimonium ob
omiſſas ceremonias nullum, atque
adeo poſferius polygamia non ſit,
poſterior tamen conjux, qui quæve
priorem conjunctionem ignoravit,
ad divortium recte agit, data re-
petit & reſtitutionem damnerum
deſiderat. . ibid.
Pontia.
702
Populus.

Olim eligebat ſscerdotem, 905. ma-

l, quæ cie dtionem popularem co-
mitantur, ibid, ea ſunt majora iis,
quæ it: jurs patronstus orcurrunt,
ibid. committit Simoniam, 907.
exemplum. üübicd.
Porcellétus (Guilielm.)

In clade Gallorum, an. T292. in

Sicilia tacta „ unice conſervatur.

606

Pal-

—
Fundi po
tuncie⸗

It vocitn

Gladio ka
s
de ei
ſem co
preſan
men (
jurejar

Caram

Fuoolit o

iollep

Uns, que
ſaltem
non Ni
endal
tur e

Vid. Vün

(Cothmer

Delle
ſäcere
Niammn

Aduter,
Pünir
naren
m,
Miäar
Pornan
trang
divin

ulin

—
lbitn, fr.
drimd vie
t, & con⸗
Faperſone
pec in r.
orteponi.
Polypimi
n ſotkeit,
eſt corpnn
innekiga⸗
onga no⸗

imiconee,

ns, e (A⸗
polygr.
n umroqe
remonie,
Erint ad.

io ſacel⸗

lacck,
crimen
Cra ordi-
n, 252,
giom ob
V, Atque
non ſit,
riguere
nolEVt,
data re
mnorumm
bi,

72

6 ⸗
n eo⸗
tA iis,
rrunt,

07.
bid.

M.

—

Ita vocatur glofis.

INDEX RERVM.

. io.

Fundi poſleſſionem acquirens, totius
fundi eapit. 334

Poſtilla.
90½

Præfectus milituim.

Sladio tanquam baculo, in caſtigan-

dis milisbus uritur, 573. arque
adee caſtigandi animum, dum en-
ſem contra mihtes ſtringit, habere
præſumitur, ibid. ſuſpieiones ta-
men contrarias, ſi quæ adſunt,
jurejurando purgat, ibid.
Prafeus Uurbi.
Curam carnis ac annonæ habehat.
676
= e. .

Tollit poœnam adukerii, I17. nulla

tollit pona homicidii.
Præſumtio.

393

Ejns, quod regniariter fit, nocet ĩiis

ſaltem, qui lucrum aucupantur-,
non his, qui de calamitate aver-
tenda laborant, 739. quod illuſti a⸗

tur exemplis. 740
Pravitas ufurarid.
Vid. Ufuraria pr aviizas.
Praxis Juridica.
Commendatar. 338
Preces.

Valſiæ quænam? 782. pro obtinendo
ſacerdotio „ non involvunt Simoe-
niam.
Princeps.

Adufterium ſine omni cauſa mitins
nire, qain p arn plane conde-

nare poteſt, 87. ſtuprum in Puel.
lam, in aula ejus viventem, com-
miflum, 124, pe caut, q
peznam doleſis homicidis emitten-

di tribuunt, 30I. 368. 646. eorum

transachiohes cum homicidis juri
divino non conveniunt, 253. ex-
cuſantur tamen, ſi ante omnia oc

90²⁸

ei jos

iſ geredt ibus — 254. priva-
tis ſingularia certamina permittere
non debet,„ 391. 615. non poteſt
legem, de oceidendo hemicida-»
toflere, 393. utrum civibus alie.
nis, a principe ſuo contra jus &
tas oppreſſis, auxilium contra le-
girimum dominum ferre poſſit ?
451. utrum ipfius fiſcus infantem
cxpoſitum educare debeat? 735.⸗
olim ſolus jus fiſei habuit, 736. in-
terdum hoc falli genere, quo lite-
ras commendatitias tanquam utiles,
reveratamen noxias alicui dat, ceu
dolo bono utitur, 75 f. rectius ta-
men hoc omittit, ibid, ſententiam
eriminalem, a collegio juridico ac-
ceptam, inſuper Babere poteſt,
790, atque ſie leniorem ſententiam
recte remever, & duriorem fubſti⸗
tuit, 79 I. de judicio principis di-
ſputare, facrilegium dieitur, 798.
ſine ee nemo dignitatem ſibi arro=-
gare debet, 832. bona templorum
& facerdotaimn, vere ſuperflua, au⸗=
ferem, ſa crilegium non commitcrit,
865. de hab-. litate ejes, quem prin-
eeps eligit, dubiare inter ſacrile-
g'a refertur, 9867. ex ea ratione
examen, quod affeffores judicii
Imp. Aulici fubire jubentur, omiſ-
funn tnit, ibid utrum munus pu-
blieum olim vendens, alque ick
emtorti ſine cauſa iterum auferens
peguniam scceptam raſtituere de=
beat? 900: nuptiarum conditio-
nem vecationi ſacerdotis adjicere
poteſt, 922. inulti, qui imperium
impzobe & per tyrannidem nacti
ſunt, bene imperaverunt, 9 27.
ſolus jure abolendi erimina gaudet,
956. Percat, Hi ctimen atrox & ſe-
curitstem civium mirbans temere
aboleat, ibid. quod ſi tamen facit,
Mmm mmm 3 infe-

NDEX RERVNA

N—õõð — „

amferior magilttatus jus contradi-
Cendi non habet, ibid. reqcte in-
Auiſitionem eriminum arctis lmiti⸗
bas coërcet, imo cœρba inhibet.
956. ſegg.
PFrincipis Miniſter.
Vid. Miniſter Principis.

Pri ivil. 7 .
Quo homieidn ab ultimo ſapplicio Ii⸗
beratur, eſt inpiuen. 23993
Probati

Artificialis, uiu fori Germanici equ-
uleo ſaltem locum facit, nec ad
condemnationem rei ſuſficit. 707

Procax.
Mulier, pejor meretrice, 130. quæ-
nam ita dicatur? ibid.

Proceſſus pyovocçstorins.
Vid. Provocatorid proce ſſus.
Prooliytâ (Jo.)
Utrum fce Sicularum in -Gallos con-
ſpirationis auctor ſit? 603
Proclaznatio.
In loco, ubi vulgo iter fit, eſt ne-
cefſaria, 536. & quidem tempe-
ſtiva, ibid. licet alteri jus non ſit, in
eo loco verſandi, ibid, non eſt ne-
cefſaria in leco, ubi vulgo iter non

Profeſſores,
Horum oblectamentum. 763
Promißio.

Non relinquendo, in coneubitn ad.
hibita, inter perſanas ejusdem

conditionis pro deſponſatione ha-

betur, 214. inter perfonas impa-
ris conditionis, magis animum
concubinatus, quam matrimnonii
ineundi probat. 215
Propingqui.
Pro reis crimimis apad Romsnos in-
tercedebant. 364

Proteſtantes. 4

Horum erga Gatholicos frauder

& Catholicorum erga illas. 817
Provenbinim.
Non omnibus dormio; 262. Da mi-
hi teſtimonium mutuum; S45.
Adultera, ergo venefica. 693

Brovocatio ex 1. diſfamari.
Jr nftituitur, icet diffamatio nullam in-
juriam contineat, 951. inſtitunkr
in foro rei. 949

Prevocatorius Proceſſus.
Provocans in eo non actor eſt, ſed
reus, 951. inde provocationem
apud judicem ſuum recte zulkrute
ibi

2

Prolomæurs.
Conſtituit præmia & honores commu⸗
nium ſeriptorum victeribus. 941

PFPudenda.
Noen horum contrectatione inceſtus
comtmittatur? 239
Pudicitia.
Exemplum vis privatæ, pro ea tuen-
da, impune adhibitæ. 335
Puer
Contrà hunc moderamen inculpatæ
utelæ allegasi poteet. 476
Pauſföndor. fus .

Ejus de innocentis defenſione ſenten-

tis, 450. notatur, 490. judicium,
de ejus commentariis „ de rebus

Zucvicis. 502

Pulmones. .
VUtrum ex illis vita infantis in nativi=

tate poſſit dijudicari? 704. 723.

experimentum pulmoneum utrum
adhiberi polſir 722
. Eythiut.

C. Canium ad majus pretium offeten-

dum inducit. ł 75 94

Mmguem

e 74
l

Uid Inotl

Uhoccrin
Ppbliet
gnic es
eahe

Verum co

in Anna
Imp. ſp⸗
do mul
die, c
enmn pe
tellsten
ed lun
Kunt,
320, d
mulieri
deme
Rin
lebees
Aus,
16,
Md ie

nN Ne

tus, ſe
Iin der
toleg⸗

traucder,

u. 8)

2 Dami⸗
n; 54s.
63
nori,
nullam in.
inſkitnitur
99
1.
ell, ſed
dedtionenn
inltiui,
iis,

conalnn⸗

e ineellni
,

o en then⸗

inenlpune
6

ne ſelten⸗

judiciun,

Ge Iehls

51

6 .. .
a nutivl⸗

6 7 2.
umun
722

mofketen⸗

7

C

HNDEEX

RERVM.

Quar tilla
Numquam ſe virginem meminit.

Orvaßi. Fal, ſum.

Quid? 743. differebat olim a falſe &

ſtelliongtu, ibid. non hodie, 741.

744
Querela inoſſcioſe.
F id. Inofficieſi querela.
R.
Rapina.
I hoc crimen non ineidit, qui in via

Publica, per rikamn ſubitam, alteri
quid excutit de veſtimentis, ſecum-
que aſportat. 33
Raptor, Raptus.
Verum commilit Carolus VIII. R. G.
in Anna Britanna, Maximiliani I.
Imp. ſponſa, 305: eſt etism, quan-
do mulieris conſenſus armis, mi-
nis, cuitodia extorquetur, ibid.,
eum patiuntur, qui in salienam po-
teſtatem redacti non contr adicunt,
fed ſuſpirantes aut flentes acquie-
Kcunt, ibid. ejus rei exemplum,
320. talis eit violenta abductio
mulieris conſentientis, ex Princi
Ppiis Jur. Rom. & Germ., hodierni,
314. annon ex moribus prifeerum
Germanorum, qui ne factam qui-
dem contra voluntatem CQæfaris &
Principis abduétionem, Pro raptu
he buerunt, ibid, peculiere ejus ge-
aus, quod in parentes appellatur,
316. Akemplum ejusmedi raptus,
Wid in omni raptu vis, aut muta-
tio⸗ ſaltem loci deſideratur, ibid.
non requiritur tamen locus diffi-
tus, ſed ſufficit abduetio de domo
in domum, 217. Senecæ explica⸗
tio legis: Rapta raptoris, aut mor-

tem, ant indotatas nuptias optet,
320. ſeg. apuchaliquas gentes, tarl-
quam ſolemnis ceremonia, in nu-
ptiisreceptus eſt, 322. ſeg. raptor

impune occiditur. 458
Ratihabitio.
In delictis mandate æquipàratur. 7
Kationes,

Harum redditio non faeile detrectari
Poteſt, 989. hereicum detrecta-

tionis exemplum. ibid.
Reailise:
Diutini incommodum. 949
Rebeoca.
Filium Jacobum ſubornat. 745
Rechberga.

Fendum oblatum Hueatus Wurten-
bergici. 357
Regia lex.
Hujus pona, in pulſationem parentum
ſtatuta. 692
Rebtmeyerns.
Exemplum falſarii, ad ultimum ſup-
plicium condemnati, adducit. 824
Reineſins ( Fhom.).
Scriptor latiniſſimus, 816, non eſt au-
Ktor ſchol?æ Ctorum Medicæ.
Reinhilda.
Quænam fuerit? 315. promiſſio ejus
de nuptiis, injuſfu Cæſaris haud
celebrandis, ibid. rapitur a Wis=

rinhario. ibid.
Reinkingins.
Notatur., 923
erv.
Conjugis innocentis, cum receptione

in rum conjunda adultero ad-
ul ersve Prodeſt, 99. difficulter
oht inetur ab uxoribus Vetulis „ quæ
avenibus nupierunt, ibid. condi-
Nanatg; ſi conditio non impleatur 5
eflectum non quidem de jure, atta⸗
men c uin fori habet, ſc. ad re-
mit⸗

ANDEX RERVAà41é6eAe3469

mittendum ultimum ſfupplieum, ⸗ Repugnantia. Lundttur
non ut intercedens matrimonium Caſtigati elevat caſtigantis culpam. tatu
cum relegato continuare, eundem- = 5S2,y
ue ſequi cogatur, 102. tacita, ,ſ., , eis hol
gue ost. præſumitur, mii. Reſenſſa Beſcubſo. Amn
⸗ gat pœnam adulterii, licet conjuæ Genus vis publicæ. 297 umen
innocens, dum vixit, injuriam ſibi Reſidui crimen. . iar
factam ad animum revocare viſus Vulgaris ejus deſinitio ſuppletur, S75. le, 4
eſt, 104. quatenus ex concubitu non committit privatim ſubſtitutus Pugne
cum conjuge adukera præſumitur, adminiſtrator pecuniæ publicæ, ibid. tetur it
106. ob præſumtionem pietatis bo- committit adminiiſtrator pecuniæ 3 Ro
, nitstisque, etiam in abſentibus, va- publicæ, hane in ſuos uſus conver- Im
gabundis „ furio ſis „ Se Ccontuma- tens, licet animum & faeultatem “ linge
cibus in reſpondendo conjegibus, reſtituendi habeat, 880, quod R
Præſumitur, 107. an ea opus fit utrumque ipſum a pœna ordinaria Ejn pra
in adulterio, ante matrimenium non liberat, ibid. adminiſtrator id, ſi,
initum perpetrato, 108. fieri de. quod ſibi debetur, ex pecunia pu-
bet a præſente coram actis non in plica contra voluntatem principis mdelith
ſcriptis, II7. contumacia in remit. ſibi ſolvens, in hoc crimen incidit, Geprel
tendo quomodo coercenda? ibid. ponmztämen ordinaria ex jure com. n
Remus. muni, non ex Saxonico, cefſat, rare
Ipſius pater Mars creditur. 740 881. crimen hec non eſt, verſio Lxrer
Repetundarum crimen. Pecuniæ publicæ in alios, quam a nmunis
7 . quos deſtinata fuit, uſus publicos, “ cbin⸗
A contractu ſuffragii differt, 347. in 8883. repentina adminiſtratori⸗ pu. en
illud incidit magiſtratus, munera blici opulentia, non eſt ſufficiens “
ab his, qui bonam cauſam fovent, ejus indicium, 885. difficile eit — erun,
accipiens, ibid. item adminiſtrator ſummis rerum publicarum admini. eorni
ſiſci, pro hoe, ut ereditoribus fi. ſtris, ſuſpicionem criminis hujus 995
ſei ſolvat, dona accipiens, 484. effagere. F 887 eiz.
ſæpe recte & fubtiliter committitraurr,. Roeremzio,. crind
849. quo caſu perſpicua indicia ad . —— . äl
2 ebbanctstn fuficiamnibidh. ſpe futu- Cefſat in debitis in diem. 882 ðð
ræ remunerationis lit gatori plus, . KReaz. — i
quam debebat, favens, in illud in. Quando illius partes ſint favorabilio- iusle
cidit, 850. de eo accuſatus, ab ad res? 365. nonnunquam eæ scto- hli;
miniſtratione muneris & reditibus ris partibus ſunt deteriores, ibid. M
. ſuſpenditur, 852. magiſtratus, in- Reus criminis. h c
nocentem ad mortem damnans, ſi- Eorum habitus atque mores apud Ro. dlime
ve ob pecuniam aceeptam,ſive ex manos, 363. Pro iis interceihiones,
calore iracundiæ, ſive ut alii grati- 354. inauditi occidi non debent. Elt pen
ficetur, in illud incidit, 855. qui . 2394 Cung
olim quidem lenter, deinceps ulti⸗ Richterus, . inktir
mo ſuppliçio punitus fuit. ibid. Notatur. 170 .
. 4 Ripe- . 1 1

Cchlpam,
57

tu, ,,,

blkirutus
liez ibi,
Pecurie
1convet⸗
eultaten
. quod
ordinrit
tratorie,
Umis o.
einedi⸗
1inicdit,

Ire cO.

celſit,
verſio
lnamn ad
ublicot,
torin pl⸗
Faen
le elt
dmiri⸗
4 hjus
NNy/

Re

ahi.
co⸗
id.

ad Ro⸗
kones
lebert.

170
lhe.

INDEX RERVM.

Riperis (Alb.)
Laudatur, 40. 35 I. ejus icripta, ibid.
notatur. ibid.
Rixa, rixoſus.
Levis homicidii ſuſpieio, ex rixa de-
ſumta, non attenditur, 412. bene
tamen gravicr, ibid. illius auctor
utitur moderamine inculpatæ tute-

lIæ, 45 I. rixoſus, auctor rixæ atque

Pugnæ præſumitur, 478. quid ope-
retuür iſta præſumtio? ibid.
Robortellus (Eranciſc.)
Ejus ſimultates cum Alciato, Egnatio,
aliisque. 505
.V Rolondinus Romanicius.
Ejus præmium defenſionis, pro in-
quiſito factæ: 379
Rorsmasii. .
Crudelitas eorum in mœchos, domi
deprehenſos, 48. maritis mochog,
cum uxoribus deprehenſos, ca-
ſtrare perimnittebant, 59. ſtuprum
ſeverifſime, ſcortationem plane non
puniebant, 128. tolerabant c'n-
cubinatum perpetuum, 204. &
temporarium, 207. faciliores in
oeccidendis monſtris, 370. ingens
eorum clades, 606. magiſtratus ab
omni fere commercio arcebant,
886. piſtrinorum ſtructura apud
eos, 930. ab eorum abolitionibus
criminum, noſtræ maxime diffe-
runt. 953
Romulus.
Hujus lex de occidendo monſtro, 3270.
ipſius pater Mars creditur. 740

. Ronſardus.
Hujus carmina ſupprimuntur a Joa-
chimo du Bellai. 940
S Rota.

Eſt poena homicidii inſidioſi qualis-
cunque, ex legibus, 585. item ex
inftituto veterum Germanorum,
592. non ex uſu. 585
Lom. IX.

Rotharis.
Regnum per uxorem adipiſeitur. 92 4
Rujal
pagus Carniolenſis.
Hujus incolæ raptum, tanquam ſo-
lennem cerimoniam, in nuptiis re-

ceperunt. 322
Rurictus.
Martinum e monaſterio eruit. 90
Ruſſi.

An apud eos raptus, tanquam ſolen-
nis cerimonia, in nuptiis ſit rece-

ptus? 3²³
Ruſticus.
Rudes horum luſus. 20. 523.
§.
Sacerdos.

Catholicus, fraudulenter ſtuprat puel-
lam, 124. horum vioiatio eſt ſa-
crilegium, 871. ſacerdotes ipfſi in
hoc crimen incidentes graviter pu-
niuntur, ibid. laicis interdum igno-
ſcitur, ibid. de ſtopro convictus;
ab officio ſuſpenditur, 874. legiti-
ma ejus vocatio & electio, olim
penes totum populum fuit, deinde
patronis attributa, 906. mala,
quæ jus patronstus comitantur,
majora ſunt in electione populari,
ibid. inde optandum non eſt, ut
priſea electionis facies reducatur;
ibid. illegitime vocatus, arcetur a
ſacerdotio, ibid. electio illius per
conſpirationem, quænam? 970.
olim tolerata, deinceps abrogata
eſt, ibid, legitimam illius voca-
tionem, pactum omne privatum
vitiat, 916. inter ipſos etiam Evan-
gelicos, ibid. conditio nuptiarum,

vocationi ejus adjecta, nihil inho-

neſti atque illiciti habet, 922. legi-
bus humanis tamen vetatur, ibid.
inde a patrono adjici nequit, ibid,
Nnn nnhn bene

„7

INDEX

RERVM.

☛
bene tamen a principe, 923. plu-
rimi, ſacerdotium per Simoniam
adepti, hoc ianctiſſime geflerunt,
927: utrum ſacerdos, juſte ele-
Gus, oblatam ſibi pro hoc, ut de-
ſiſtat, peceunniam aceipere, atque
deſiſtere poſit. 928
Sacerdotium.

Ob homicidium, a clerico levi & le-
viſſima eulpa commiſſum, non ami-
titur, 539. olim invito ſaltem con-
ferri debebat, non petenti, 903

Sacra.

Horum turbatio eſt ſacrilegium, 9867.

& morte punitur, ibid. ſacerdo-
tes, in hec trimen incidentes, gra-
viter puniuntur, ibid. exempla,
ibid. laicis interdum ignoſcitur.
ibid.
. Sacrilegium.
Poena ejns capitalis ex jure Carolino
eſt arbitraria, 859. inde pœna ſu.
ſpendii d'ctiter: poteſt, 860, imo
hæc pona nonnunquam poteſt
exscerbarti, 862. ea ex pretio re
rum ablatarum æſtimatur. 863.
msgnum in candelabro, exiguum
in calice & patina committi pateſt,
ibid. corpus delicti hic peculiares
frpe chfficultates habet, 864. con-
ſtare tamen de illo poteſt, etſi de
ſamma pecuniæ oblatæ indubie
non conſtet, ibid. princeps, bona
templorum & ſacerdotum, vere
ſuperflua, auferens, illud non
committit, 865, de habilitate ejus,
gquem princeps eligit, dubitare,
inter ſacrilegia refertur, 867. eo-
dem refertur turbatio ſacrorum,
& violatio ſacerdotum, 871. mor-
te punitur,
hoc crimen incidentes graviter pu-

7

ibid. ſacerdotes in

niuntur, ibid. laicis interdum igno-

ſeitur.
Savitiæ.
Verbales, non ſunt juſta matrimonii
diſſolvendi cauſa. 253
Sagæ.
Dantur, 630. pleræque tamen de iis
hiſtoriæ ſunt fabulæ, 631. nimia il-
lorum, qui ſagas negant, incredu-
litas, 637. cur hodie judicia con-

ibid.

tra illas rarius exerceantur? 640
Sal. .
Exemplum bhominis, ſale interfecti.
576

Salica Lex.
Quam pœnam maleficis imponat?
649. ejus pœna in homicidam &
veneficum ſtatuts.
Sancti.
In horum conſecrationem magni
fiunt ſumtus, 925. quis hoc de-
fendat? ibid. defenſorum fortiſſi-

ma ratio. ibid.
Sande.
Notatur. 395. 435
Sang froid.
Cædes de ſang froid facta. 508
Sara. D
Abnegat riſum. 745

Sarpius. (Paulus)
Ejus de redacten: faperflnorum ho-
norum eccieliaſticorum ſemen ia.

299

7

866

Saulus.
Volens occiditur, 259. mortem ali-
cui, a Deo condemnato, male re-

mittit. 370
Suxones.

Veteres atrocius pumichant adulteria,
quam alii Germaniæ popul', 8. 261.
in del'ctis anno 25. msjiores fiunt,
1II6. 6Glim len as vivas defoderunt,
260. horum pœna, in hotnici-
dam ſtatuta, 389. morem creman-
di

—
di mal
dentur.

4

Tid. Spec-

Dejectio

Inſtrumen
dliqnen
cceiden
eorum,
exanim

Notatur,
Quiddene
Notawr:
Notatur.,
Criminis d

Criminis
Uirum

Vid. Tort

Appering
130.
res ſen
leviore
batur
ibic, g
vitr, 1
nem vit
in liben
tum co
meneſt

Norum p

—
um ignd.
ibid,

Atrimonii

453

nen deiit
nimia l.
ineredu.
leia con.

60

nterkecki.
6ib
mponat!
idam *
289

migri
hoe e⸗
fortill.
ibi,

6
ſeh
75

orom ho.
ſenten .

860.

rtem tl⸗
Gale te

370

Culteris,
,9. 201.
es fiunt;
derunt,
holnicl.
crelnan-
li

di malccos a Francis ascepifſe vi-
dentur. . 649
Saxenionmm Speculum.
Vid. Speculum Saxomcum.
Saxuin Torpejum.
Dejectio de eo, fingularis poœna.
742
Scala.
Inſtrumentum letale eſt, & in eo, qui
aliquem de ſcala dejicit, animum
oceidendi arguit, 58I. exempla
eorum, qui ſcalarum lapſu ſant

exanimati. ibid.
Schilterus.
Notatur. 202
Schlagen.
Quid denotet? 45⁵2
Sohneidewinus,
Notatur: 530
⸗ Sbœpferus.
Notatur. 194
L. Scipio.

Criminis de reſiduis acenſatur, 888
P. Nipio.
Criminis de reſiduis accuſatur, 888.
librum rationum publice diſcerpit.
889
Slopetum.
Vid. Tormentum igniferum.
Scortatio.
Aſperius, quam ſtuprum, puniende,
130. exceptio ejus, qua ſtuprato-
res ſe tueri ſolent, per conjecturas
leviores non probatur, 170. pro-
batur autem per indicia graviora
ibid. ac tunc reus confeſtim abſol-
vitur, ibid. pro ea præſtat exceptio-
nem vitæ impudicæ opponere, ibid.
in liberorum fornicatione, paren-
tum conniventia ſine lucro, cri-

263
8 oot.
Horum pœna, in homicidem ſtatuta.
289

Scotus. (Hieron.)
Seductor Annæ, Jo. Caſim. D. Sa-

xon uxoris. 64

Soriptura. J.

Ejus caſta loquendi ratio 239

Sripturæ S. textus eplicati.

Geneſ. IX, 6. 369. 618
Exod. XXI, 29. 526
— XXII, 16. 159
Levit. XViII. & XX, 22. 220. 239
