gladio puniri; eum vero, qui monetam al alio fabricatam expen-

dit, fuſtigari. Ita Carpzovius in Quæſt. erim. 42. n. 91. & 97.

&ö Bergerus in Jurispr. crim. pag. 73. quos etſi de uſu fori
Saxonici tantum loquentes, [Cti exteri toto, ut ſolent, gre-
ge ſequuntur, & jus quodammodo univerſale facere viden-
tur, non adeo tamen, ut ab eo, ſi æquitas id poſcat, recedere
prorſus non liceat. Certe, quod ad eos, qui falſam monetam
ſaltem expenderunt, etiam fuſtigatio nimis dura eſſe pote-
rit. Ipſi Carpzovius & Bergerus lenius cum eo, qui pravam
pecuniam in luſu erogavit, agunt, ex eadem ſine dubio ra-
tione, ex qua Ulpianus in L. I. J. I. de Aleatoribus colluſores,
qui inter ſe rapinas fecerint, indignos, qui vindicentur, vi-
deri dicit. Quodſi ergo aleæ hanc veniam damus, magis ad-
huc miſericordes nos eſſe oportet in eos, qui malos numos,
bona fide ab aliis acceptos, ſcientes expendunt, atque adeo
ex vulgi opinione, ſibi deceptfis, alios viciſſim decipere, lici-

tum autumant. Quæ fatua cauſa dolum non tollit quidem

penitus, ſed elevat tamen. Simili lenitate Cti Helmſtadien-

ſes, quemadmodum in Specimine de Falſis, quæ vulgus igno-
rat,

—
ret, M

gli gron
ſp ſupp
& a
lne tent

Ia fori

virgite

E'r
mau.

oIII. u
Mos em

Rer ſor
boehaft
eben,

umn n

i ſolen⸗
Ueliter
Cenldus
ODhtine
for
ſunma!

ſitun

.

Ala mno.

n ig ,

ene .e.
nt h

ontul

erſel
. 97.

uſu kori
nt gre⸗
b Viden⸗
ccelere
netam
pote-
prawem
nbio 1e⸗
luſores
tun i-
9is ll.
ums,
e ades
re, lici⸗
guiden
tadien⸗
n i.
h

Sp. DCXVIII. DE FALSA MONETA. 343

rat, medit. 43. retuli, hominem ſimplicem ac ſtupidum,
qui proximæ cognatæ ſuæ, ſumma pauperie & fame preſ-

ſæ, ſuppetias laturus, pro falſis aliquot numis panem, po-
ma & alias reculas dederat, numisque his alios iterum fal-

lere tentaverat, carcere mulctave pecuniaria punierunt.
VII.

Illa fori interpretatio, qua negotiatores falſæ monetæ ſaltem
virgis cæduntur, nimis audaæx eſt, ac nimis aperte & longe a
lege recedit.

VIII.
Igitur ea recte deſeritur;
IX.
Ac in locum virgarum gladius ſubſtituitur.
Ecuſebii eſt illa, de qua in præcedente meditatione egi-
mus, lenitas, & convenit quodammodo articulo Caroli-
nO III. ubi ignis pœna ſaltem in eos ſtatuitur, qui falſos nu-

mos emunt venduntque, welche falſche Muͤntz aufwechſeln,

oder ſonſt zu ſich bringen, und wiederum gefaͤhrlich und
boshaftiglich, dem Naͤchſten zu Nachtheil, wiſſentlich aus⸗
geben, atque ſic negotiationem falſlæ monetæ exercent. Ve-
rum quod & negotiatores hi ſimplici virgarum ictu coërce-
ri ſolent, in hoc nimis longe & audacter a clara legis Caro-
linæ litera receditur. Ipſi ergo aliquando cum ICtis Helmſta-
dienſibus menſe Auguſto anni clo 10o CCXXVI. communem
opinionem deſeruimus, ac medii quodammodo inter legem
& fori hujusmodi interpretationem negotiatorem, cujus
ſumma imprebitas apparebat, ac reipublicæ magnopere no-
Oοdοοo 2 cue-

1

844 MEDTTAT. AD PANDECT.

cuerat, ad gladium damnavimus, ex rationibus, quas a cor-

dato lectore probatum iri ſperamus: Daß Erdmann mit dem
Schwerdte vom Leben zum Tode zu bringen, de Erdmannin und
Strubin hingegen mit Staupen⸗Schlaͤgen des Landes ewig zu
verweiſen. V. R. W. Rat. Dec. Es ſeynd alle drey Inquiſiten
deſſen genugſam uͤberfuͤhret, daß ſie mit falſchem Gelde einen Han⸗
del getrieben, und es unter die Leute gebracht, auch, weil ſie es
wohl gewuſt, ſich dabey allerhand Luͤgen und Liſt gebrauchet, wie
ſie denn bey ihrer Gefangennehmung durch Leugnen, Verſtocken,
falſches Vorgeben und Variiren den Gerichten viel Muͤhe und
Unkoſten verurſachet. Nun verordnet zwar die Deinliche Halß⸗
Gerichts⸗Ordnung art. I11. klar, daß die, welche falſche Muͤn⸗
tze aufwechſeln, oder ſonſt zu ſich bringen, und wiederum ge⸗
faͤhrlich und boshaftiglich, dem Naͤchſten zum Nachtheil, wiſſent⸗
lich ausgeben, mit dem Feuer vom Leben zum Tode beſtrafet wer⸗
den ſollen. Allein es bezeugen auch hinwiederum die Rechts⸗Leh⸗
rer durchgehends, daß in praxi dieſe harte Strafe des Feuers den
bloſſen Ausgebern falſchen Geldes nicht, ſondern nur der Stau⸗
penſchlag dictiret worden; Wir haben alſo die Erdmannin und
Strubin ohne Bedenken mit ſolcher Strafe beleget. Allein bey dem
Haupt⸗Inquiſiten Erdmannen, welcher eigentlich den Handel mit
dem falſchen Gelde en gros getrieben, und dadurch dem publico
und vielen privatis groſſen Schaden zugefuͤget, ſcheinet dieſe Stra⸗
fe des Staupen⸗Schlages allzu gelinde, und andere dergleichen
gottloſe Buben abzuſchrecken nicht hinlaͤnglich zu ſeyn; wannen⸗
hero wir ihm die Strafe des Schwerdts billig zuerkannt, und ſol⸗
ches um ſo viel mehr, da auch die Rechte einen ſchlechten Falſa-
rium nach Gelegenheit der Umſtaͤnde und Beſchaffenheit des dem
publico zuwachſenden Nachtheils am Leben zu ſtrafen verſtatten,
L. 22. C. ad L. Cornel. de falſis, Conſtit. crim. art. 112.

X.

en hi

Nee non,

1

tes; gu
nitio ven
fiteor.

dbanm cre

dio ſunt

dbonane

Vocant
fegulam
ionum ,
hida; a
laente
leldn
e

un .

feerafun
gut, dre
Elluin /
Uati tor
lus &l
Dertine

—

184 cl ⸗
tit den.
big ind
tig a
ineſit

Hen n
belſ ſſt G
cet, NOOH

erſteckeh.

ihe urd

Glm
t n
Wicent⸗
aftt wen
chts⸗V
Aers den
1 Se
H, ,,0O
He en
edel ttſtt

eſt Eirn

Aeichn

ponemn

d ſol
Fild-

des denm

I.

SP. DCNVIII. DE FALSA MONETA. 84

r Half

Etiam bi, qui numos, de quorum bonitate dubitant, expendunt,
peccant & puniuntur;

XI.
Wec non, qui ignorant quidem, ſed ſeire tamen facile poteraut,
numos, 414065 expendunt, malos eſſe.

D'i ſupra, peccare & puniri eos, qui falſam monetam, ab
aliis fabricatam, expendunt; nec addidi vocem: Scien-

tes; quod tamen ab aliis fieri animadverto. Hoc mihi forſan
vitio vertent nonnulli. At ego, conſulto ida me factum, pro-

fiteor. Equidem, qui bona fide pravam monetam, quam pro-
bam credunt, erogant, extra peccatum & pœnam ſine du-
bio ſunt. Verum datur intermedium genus eorum, qui,
bonane ſit an mala pecunia? ambigui, eam tamen expendunt.
Vocant hoc conſcientiam dubiam juris naturæ doctores, ac
regulam præſcribunt: Quamdiu judicium intellectus nullo ra-

tionum momento in neutram partem vergit, abctio erit ſuſpen-

denda; adeoque, qui agit, conſcientia velut in σuilibrio adbuc
bærente, peccat. Ita Pufendorſſius de ure naturæ & gentium lib.
r. c. 3. §. 8. ac jam diu ante eum Paulus apoſtolus ad Romanos
XIV, 23. Quidquid, ait, non ex Fide, id eſt, certo animi judi-
cio, ſeu bona conſcientia, quemadmodum hanc vocem in pe-
cim. CCCCL. de Bona fide, medit. 12. interpretatus ſum, ℳ,
peccatum eſt, & Cicero lib. 1. Gficiorum cap. 9. n. 30. Bene, in-
quit, præcipiunt, qui vetant quidquam agere, quod dubites,
æquum ſit, an iniquum. Wquitas enim lucet ipſa per ſe; dubi-
zatio cogitationem ſignifcat injuriæ; quibus adſentiunt Pau-
lus & Labeo, ICti, in L. ult. §. 1. de Juris & facti ignor. Huc
pertinet ſpecies, Scabinis Vitembergenſibus menſe Novem-
OOOO0O 3 bri

846 MEDITAT. AD PANDECT.

bri anni clo lo CCXXXVII. oblata: Expenderat quis pravam

monetam, & accuſatus ignorantiam obtenderat. Juſſus ergo

jurare, quod ignorans id feciſſet, paratum quidem ſe ad ju-

randum eſſe dicebat, ſed tamen, ſe de bonitate monetæ, quum

eam expenderet, dubitaſſe, non inficiabatur. Actis igitur ad

Scabinos Vitembergenſesmiſſis, hiillum ad jurandum admit-
tere noluerunt, ſed confeſtim damnarunt, ex ſententia La-
beonis, qui in ſupra allegata L. ſcientiam dicit accipiendam
ejus, qui rem, diligenter inquirendo, netam habere poſſit:
Dieweil wegen Guͤltigkeit des ſtreitigen 20. Thaler⸗Stuͤcks, zu der
Zeit, da Krone und die Kronin ſolches ausgeben wollen, annoch

Zweifel geweſen, und erſt vermoͤge Urthels durch den Schein fol.

154. voͤllig gehoben worden, gleichwol Inculpaten die Falſchheit
leicht wiſſen koͤnnen, auch zu muthmaſſen hoͤchſt wahrſcheinliche
Urſach gehabt; So werden ſie zwar mit dem erkannten Eyde, wel⸗

chen ſie ohnedeß, bey den eingeraͤumten Umſtaͤnden, nicht ſchwoͤren

koͤnnen, verſchonet, nichts deſtoweniger Krone um 5. Thaler, und
die Kronin um 10. Thaler beſtraft, und zu Bezahlung der ange⸗,
ſchriebenen Unkoſten angehalten. V. R. V. .

C OKOLLEARIVM.

Narrat Arthurus Collins in tbe English Baronage, pag. 14.
Thomam Wolſeium, Henrici VIII. Angliæ regis prima-
rium miniſtrum, inſignibus regiis, in moneta publica ex-
preſſis, literas nominis ſui initiales T. W. ex utroque la-
tere adponi curaſſe, exſculpto inferius pileo cardinalitio.
Crimen hoc utique fuit, ſed magis læſæ majeſtatis, quam
falſæ monetæ.

PECI-

8.

—

(Rl

Warit
nuun

intere

Coutratd

lneidit;
/ l

luxere

Mugf

priuom.

ſus ergo
ſed un.

e,ülmn
igitnr add
adn .
ntin L.

Diendam

e poſl
Ee,ANe
Anlch
Hein foll.

ſſchtt

herle
ſde wi⸗

ſchron

let,Oa

Der Nn

Primd-

hlici e.
Ge A
alitio.
quamm

ll.

SsP. DCXIX. DE CRIMINEI REPETUNDARUM. 84 7

SPECTITMEN DCXIX.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS

õ

AD. LIB. XLVIII. TIT. XI.
DE

CRIMINE REPETUNDARUM.

I.

Avaritia radix multorum malorum, tum in aliis hominibus,
tum maxime in magiſtratibus & miniſtris Principum & re-
rum publicarum, eſt.
II.
Magiſtratus & miniſter ab iis, quos extra muneris ſui rationem
interceſſione vel opera juvant, dona impune accipiunt aut
Kipulantur.
III.
Contrac»uus ſuffragii adbuc licitus, & a erimine repetundarum
Liverſus eſt;
IV.
Incidit tamen tune in erimen repetundarum, quando boc, pro
Ju0 quid accipitur vel promittitur, ad oficium ejus, qui
accipit vel ſtipulatur, pertinet.
V.
Munera pro] offcio ſuo faciendo vel non faciendo capere, ſim-
pliciter vetitum eſt.
VI.

Magiſtratus munera ab his, qui bonam cauſam fovent, ac Jure
ſuo victoriam in judicio reportant, accipientes, in erimen
repetundarum incidunt.
VII.

848 MAEDITAT. AD PANDECT.

VII.
E, qui dant, ſiquidem aliter jus & æquum a judice impetrare
non poßunt, non ſolum non peccant
VIII.
Sed' etiam per condictionem ob turpem cauſam id, quod dede-
runt, a magiſtrata repetunt.
. IX.
Adminiſitrator fiſci pro boc, ut ereditoribui fiſci id, quod eis de-
betur, perſolvat, munera accipere non debet, &, i id facit,
crimen repetundarum committit;
QOuod & committit tune, quando ſolutionem debitorum vel ſti-
pendiorum, inopiam ærarii prætexens, tam diu difert, donec
creditores vel beneficiarii, moræ pertæſi, partem accipiendo, apo-
cbas tamen in integram ſummam daut, atque ſie reliquum al-
miniſtratori donant, L. 6. S. 2. de L. Julia repetundarum.
Etiam bi condidctionem ob turpem cauſam babent. L. 9. §. I. de
Condictione ob turpem. &c.
XII.
Legatus miniſterve, qui, durante legatione ſua, aut infecto ad-
buc, quod ei commiſſum fuit, negotio, ab extero Principe, eum
quo negotium gerit, munera accipit, in erimen repe-
tundarum incidit.
XIII.
Miniſtri Prineipum 6& rerumpublicaram, annuas penfiones ab
exteris Principibus accipientes, erimen repetundarum com-
mniittunt. ide Ferdinandi III. Reichs⸗Hofraths⸗

Ordnung, tit. 1. §. 19.

fſt Pyi

Lac,
ſn i fi

nun

gecihen

Sru

Ginn

4rgn
Un.

inpetrene

ud letr M

od eit de⸗

vel ſi

8, onee
do, epo⸗
um al.
arum.

Kuce

eto l.
eeumn

.

0es

NN.
,

W.

SP. DCXIX. DE CRIMINE REPETUNDARUM. 849

Legatus, Rnita legatione, & miniſter, confecto, quod commiſ-
ſum ei fuerat, negotio, ab his, cum quibus negotium geſſit,
munera, non ex antecedente pacto, ſed ſponte obla-
za, impune accipit;

HBiboneſte tamen flagitar,
XVI.
Ee inboneſtius adbue per fraudes elicit;

XVII.
Utroque caſu inboneſtum lucerum ei extorquetur.

XVIII.

Tunc ne quidem finita legatione abſolutoque negotio munera

accipere licet, quando leges loci ſimpliciter legatum, mini-
ſtrumve munera ab extero Principe accipere vetant.

heſes hæ omnes lucidiſſime exponuntur, variisque
exemplis illuſtrantur, in Specim. CXLVVII. de Condi-
ctione ob turpem cauſam, medit. ult. Gcoroll. un. Spe-
cim. DLXX. de ictis eriminibus miniſtrorum Principis, me-
dit. 39. 40. 41. & Specimine DLXXI. de Veris deliltis miniſtro-
rum Principis, medit. 28. 29. 30.

XIX.

cgrimen repetundarum ſæpe teëte & ſubtiliter committitur,

XX.
Atque tune perſpieua indicia ad id probandum ſußiciunt.
Tom. IX. PPpppp XXI.

850 MEDITAT. AD PANDECT.

.

XXI.
Etiam is magiſtratus, qui ab initio quidem nibil accepit, nec
certum quid kipulatus eſt, ſed tamen ſpe futuri præmii &α

remunerationis litigatori plus, quam debebat, faver,
in erimen repetundarum incidit.

( Aaum ante aliquot annos de vetere quadam, tunc renova-
ta, hæreſi lis, quæ nondum bene ſopita eſt, exoriretur,

theologi noſtri, ut adverſarios, hæreſeos notam averſantes,

& ſe cum priſcis hæreticis conſentire negantes, facilius con-
vincerent, diſerimen fecerunt inter hæreſin craſſam, ſubtilem
& ſubtiliſſimam. Mihi, qui litem quidem illam de hæreſi
meam non facio, hoc tamen diſerimen mirifice placuit, traxi-
que ego id ſæpe ad erimina, quorum aliqua aperta & publica
fraude, ut excuſari prorſus non poſſint, aliqua vafre & calli-
de, ut ad ea in lucem proferenda ſolertia opus ſit, nonnul-
la denique tam tecte, tantaque arte patrantur, ut ſicut Vul-

cani retia & laquei apud Ovidium Metamorphoſeon lib. 4. verſu
177. lumina fallere poſſint, ac Cti ipſi inter ſe, num reus vere

deliquerit diſputent. Cujus rei exempla in Specim CCXLEVII.
de Uſuris palliatis, in Specim. DXXXVII. de Legitimis furum
excuſationibus, in Specim. DXLLVI. de Injurüis obliquis, in Speci-
mine de PFalſis, quæ vulgus ignorat, & alibi paſſim reperies.

Idem diſerimen commode ad crimen repetundarum applica-
tur. Nonnulli ſcilicet magiſtratus & reipublicæ miniſtri publi-

ce, pudore omni poſito, nundinantur, ſententiasque ſuas, &

quidquid ex officio ſuo facere debebant, vendunt ac plus li-

citanti addicunt. Alii cautius idem faciunt, ſed ſpecioſam fa-

cinori ſuo cauſam, cujus turpitudo ægre detegitur, Præte-
xunt, cujus vafritiei exempla ſupra in medit. 6. 9. 10. 15. Q

ne-

16. vide. Alii denique in accipiendo ita ſunt circumſpecti, ac

2. C
neegotiatio⸗

Pectorum

men0)
H perti

erir deli

Mlun. 1
Ebto neg

metus ce

cogMitar-
eipere

Pulatio
finitæ ſn

Getegenc
cecdentia

Cumlnn
judiei,
teant.

enda el
iuͤi com
Ccumſta

Wd nude
Drobun
Decunias
Tucnsd
Veritate
Negne i
Mer 3
Ghchrn
Löred
te mun
Juum:

dir, r
nii G
ſvet,

renoye⸗
oriretur,
Verlantes
ilius oon.
ſubtilem
e ærei
it tranl⸗
dicn
e Kcall.
nonnul.
ſcut Vul.
beſit
reus vete
IIIII.
it fur.
in eer
tepetles
applie-

ini vubl⸗

uas
plus Ii⸗

olarn fe⸗

) Prete

10. 1.6

nſpelt;
ſle⸗

Sp. DCXIX. DE CRIMINE REPETVNDARVM. 871

rm frrrreregen r n r , r

negotiationem ſuam velo & fuco licitorum contractuum &
pactorum ſic tegunt, ut, ſi vel maxime factum tandem patest,
tamen adhuc, utrum licitum id vel illicitum fuerit, diſputetur.
Huc pertinent meditationes 33: 34. 35. Speciminis DLXXI. de
Veris delictis miniſtrorum Principis. Dabo nunc aliud exem-
plum. Dictum ſupra in medit. 14. legatum miniſtrumve, con-
fecto negotio, munera ſponte oblata impune aceipere, quia

metus corruptionis ceſſat. Licebit ergo magiſtratui, poſt
cognitam, deciſamque aut transactam cauſam, a litigatoribus

accipere, quod illi, nemine poſcente, donant, dummodo ſti-
pulatio ſeu pactum non præceſſerit. At enim vero hie in-
finitæ ſunt fraudes magiſtratuum miniſtrorumve, ad quas
detegendas lynceis oculis opus eſt. Scilicet pacta illa ante-
cedentia tam vafre ineuntur, ut homines fallant, ac ſoli, ut
cum Innocentio 1lI. in cap. 34. X. de Simonia loquar, diſtricto

judiei, qui ſcrutator eſt cordium & cognitor ſecretorum, pa-

teant. Non tamen cognitio in foro humano penitus exclu-
denda eſt. Dolum quippe ex indiciis etiam perſpicuis pro-
bari convenit L. 6., C. de Dolo malo. Igitur, ſi dolus hic ex
circumſtantiis apparet, crimen repetundarum pro ſatis pro-
bato haberi oportet. Species hæc eſto: Præſes judicii im-
probum fœneratorem corripit, convincit, & condemnat, ac
pecunias ſub illicito fœnore creditas fiſco commiſſas judicat;
hucusque ſevere & ſecundum jura. Reſtabat, ut eadem ſe-
veritate ſummas fiſco commiſſas exigeret, & ærario inferret.
Neque id difficile eſſe poterat, ſed jam tum ex actis veriſi-
militer apparebat, fiſcum, ſiquidem pecuniæ a reo paſſim in
quæſtum & fœnerationem creditæ paulo diligentius inveſti-
garentur, aliquot millia lucraturum eſſe. Tum vero repen-
te mutatus immitis hactenus & implacabilis judex, primo,
quum acta iterum ad collegium juridicum mittenda eſſent,
PppPbP zZz in

852 MEDITAT. AD PANDECT.

in actuarii officium involat, ac epiſtolam, quam requiſitoriam
vulgo vocant, ipſe ad collegium exarat, longam & excuſa-
tionibus rei contra morem judiciorum refertam. Venit de-
inde in ſenatum, difficultates in exactione adhuc metuendas
verbis exaggerat, perſuadetque collegis, ut oblata a reo qua-
dringenta accipiant, litemque ſopiant. Perfecta transactione,
chirographum a reo exigit, quo hic ipſe centum quinqua-
ginta tanquam ex mera liberalitate donat, ſeſe tamen ad ſo-
lutionem arctiſſime ſub hypotheca, ſtylo in meris liberalitati-
bus inſolito, obligat. Patefacta re, conſul criminis repetun-
darum accuſatur, ac propter graviſſimas ſuſpiciones ſtatim in
primordio judicii ab adminiſtratione muneris & reditibus

ſuſpenditur, deinde vero per ſententiam ad jurandum, quod

ante transactionem cum ſenatu initam nihil a reo ſtipulatus
ſit, admittitur. Quo jurejurando præſtito, nunc ſe ab om-
ni pœna tutum ratus, officium ſibi reditusque, quibus tot
annis caruerit, reſtitui petit. Intercedit ſenatus, ac, ne ſibi
conſul, qui erimen repetundarum amoliri non potuiſſet, &
conſtantiſſimo rumore corruptelis obnoxius perhiberetur, ob-

trudatur, ſolicite deprecatur. le contra, etſi pervulgatum

rumorem non inficietur, præſtitum jusjurandum obtendit, at-
que ſe per hoc a crimine repetundarum plene purgatum di-
cit. Verum enim vero jusjurandum hoc craſſam ſaltem, ut
ab initio dixi, corruptelam, non etiam ſubtiliorem, removerat.
Certe conſul certam mercedem in hoc, ut fœneratori faveret,
nec aeceperat, nec ſtipulatus ſibi erat. Id tamen ſole meri-

diano clarius apparebat, illum, ſpe præmii & proxenitici indu-

ctum, omnia, quæ potuerat, pro reo feciſſe, judicium contra
eum ſtitiſſe, ac transactionem, reo magnopere utilem, ſed ſe-
natui noxiam, conciliaſſe, poſtea autem operæ ſuæ remune-
rationem, tanquam ex debito, cepiſſe. Quamobrem [Cti
Vi-

P. I
—
Vitemb
derunt:
btechen
derderſ
diret,en
Eyde he
iteiht
ten Ra
Rerlaog
denent
germei
caula,
elntuſet
Do nor
Oferir
Petune
Anſehe
zu berſe
ni cauß
inzuſe
Vogel
dht⸗
llhe
ocht
bermt
ſr heſt
indec
Waho⸗
hen
heweſe
Vag

iſittorinan

exeuli-
Venit de.
letuendas
reo gur⸗
ndactione,
quingur.
genad ſo.
beralitati⸗
epetun.
ſtatimin
rellitibus
n gvocl
fnharus
e 1d om⸗
uibus w
1e, ne ſh⸗
tuiſſet
etunob⸗
ulgarum
endibr
gnumi
ſaltem u
emoverat.
Karerel,
lemneri-
üindu⸗

relalne.

Drenn Ni
Vi⸗

SP. DCXIX. DE CRIMINE REPETUNDARUM. 8573

Vitembergenſes menſe Aprili anni clo lo CCXXX. ſic reſpon-
derunt: Iſt derſelbe wegen unterſchiedenen ihm beygemeſſenen Ver⸗
brechen in eine weitlaͤuftige Unterſuchung gerathen, und waͤhren⸗
der derſelben von ſeinem obhabenden Buͤrgermeiſter⸗Amte ſuſpen-
diret, endlich aber durch ein eingeholtes Urtheil zum Reinigungs⸗
Eyde gelaſſen, nach deſſen Abſchwoͤrung jedoch von neuem durch
einige ihm gehaͤßige Raths⸗Membra unter dem Namen des gan⸗
tzen Raths angefochten worden; Wannenhero er denn zu wiſſen
verlanget, ob er, des abgelegten Reinigungs⸗Eydes unerachtet, aus
denen von dem Stadt⸗Rathe angefuͤhrten Urſachen ſeines Buͤr⸗
germeiſter⸗Amts zu entſetzen, oder vielmehr in daſſelbe cum omni
cauſa, wenigſtens mit Bezahlung des verfallenen Salarii, wieder
einzuſetzen, auch noch mit einer Strafe, und welcher? zu lbelegen ſey.
Ob nun wol das von Vogeln nach geendigtem Proceſſe freywillig
offerirte Geſchencke der 150. Thaler eigentlich nicht ad crimen re-
petundarum referiret werden mag; bey welcher Bewandniß es das
Anſehen gewinnet, ob ſey derſelbe nicht allein mit weiterer Strafe
zu verſchonen, ſondern auch in ſein Buͤrgermeiſter⸗Amt cum om-
ni cauſa, wenigſtens mit Bezahlung des verfallenen Salarii, wieder
einzuſetzen. Dennoch aber und dieweil derſelbe ſelbſt bekennet,
Vogel habe nach eingelangtem Urthel beſorget, die Obrigkeit
moͤchte noch mehrere von ſeinem verſtorbenen Bruder auf Wucher
geliehene Capitalia inquiriren, alſo ihn, den Denuntiaten, ver⸗
mocht, einen Vergleich auf 400 Thaler mit gedachtem Rathe zu
vermitteln, ihm auch nach Errichtung ſolchen Vergleichs 150 Tha⸗
ler geſchencket, und denn derſelbe, da er vorher als Stadt⸗Richter
in der Sache inquiriret, alſo gewuſt, oder doch wiſſen und durch wei⸗
tere Unterſuchung heraus bringen koͤnnen, was fuͤr Capitalia auf ver⸗
bothenen Wucher geſtanden, und der Confiſcation unterworfen
geweſen, demnach daran, daß er einen der Obrigkeit nachtheiligen
Vergleich aus unzulaͤnglichen Urſachen angerathen, und zu Stan⸗
PPPPP Z de

34 MEDITAT. AD PANDECT.

de gebracht, unrecht und wider ſeine Pflicht gehandelt, hier⸗
naͤchſt derſelbe zwar dieſes, daß er mit Vogeln oder ſeinem Advo-
caten vor dem Vergleiche keinen Accord geſchloſſen, abgeſchwoh⸗
ren; Hingegen bey genauer Betrachtung aller vorkommenden Um⸗
ſtaͤnde hinlaͤnglich uͤberfuͤhret iſt, daß er, ſonder Zweifel in Abſehen

und Hoffnung eines kuͤnftig zu erlangenden Recompenſes, Vo⸗

geln mehr, als das obrigkeitliche Amt mit ſich bringet, favoriſiret,
die ſonſt von dem Actuario aufzuſetzende Urthels⸗Frage ſelbſt,
und zwar nach dem Judicio des Koͤniglichen Appellation- Ge⸗
richtes, mit gewoͤhnlicher Weitlaͤuftigkeit und partheyiſch, aufge⸗
ſetzet, und auf die ausgeliehene wucherliche Capitalia gruͤndtich
und ſpecifice nicht inquiriret, ſondern einen voreiligen Vertrag
der Obrigkeit angerathen, und zu Stande gebracht, welches, wenn

es nicht ein vollkommenes crimen repetundarum, wenigſtens
demſelben ſehr aͤhnlich iſt, ferner die in des Raths Sehreiben an⸗
gefuͤhrte argumenta einen jeden Richter hinlaͤnglich convinciren,

daß derſelbe die 150. Thaler mit vor die wider Vogels verſtorbenen

Bruder angefangene und beſchleunigte Inquiſition erhalten, und

daruͤber eine ſehr verbindliche, in meris liberalitatibus nicht ge⸗
woͤhnliche, Obligation genommen, alſo ein præmium wegen
adminiſtrirter Juſtitz und verwalteten Amts ſtipuliret, dann der⸗
ſelbe das ihm von dem Rathe vorgeworfene gemeine Geſchrei,
wie er ſein obrigkeitliches Amt zu Geldſchneidereyen gemißbrau⸗
chet, in den Notatis bey des Raths Schreiben nicht ableugnet,
geichwohl eine ſolche beruͤchtigte Perſon in das Buͤrgermeiſter⸗Amt
zu reſtituiren ſehr bedencklich iſt; So koͤnnen wir demſelben nicht
verſprechen, daß er ſein Buͤrgermeiſter⸗Amt cum omni cauſa,
und mit Bezahlung des verfallenen Salarii, wieder bekommen
werde. Und wenn er wieder hinein geſetzt wuͤrde, ſo moͤchte er doch
in eine durch das Wittenbergiſche Urthel vorbehaltene Strafe, de⸗
ren Determination vor der Hand, und bey Ermangelung vollſtaͤn⸗
Diger

Ca
“ tune

Dlger Act
den. O.

Magibra

unian/

gre

olin.

recordat
ui'exil
timam p
mani pnn
tocenten
carcere 1
QQodtin
llem,
Urlagne
Pli ſalut
inane vo

udi⸗
lxul
luti
loo ue
o Nſann

lt, in
Adro.
eſcſtoebe.

enlwn
oſher
es Vo⸗
oriſtet/
ſiſ,
lon. G
,Clſce⸗
hindich
Nertreg
wenn
goſens
ben on⸗
ineiten,
Grbenen
1, ud
ihtege⸗
wegern
under⸗
eſchre,
ſßbrau⸗
lger,
,M
ſicht
zuſa,
mmmen
doch
ſe,de
Alſen⸗
e

SP. DCXIX. DE CRIMINE REPETVNDARVM. 855

diger Acten nicht wohl zu determiniren iſt, verdammet wer⸗

XXII.
Magiſtratus, qui innocentem ad mortem damnant, ſive ob pe-

cuniam acceptam, ſive ex calore iracundiæ, ſive ut alii
gratificentur, in crimen repetundarum incidunt,

XXIII.
Et olim quidem leviter, deinde ultimo ſupplicio puniti fuerunt.

(ommemee infra in coroll. I. exemplum criminis repe-
tundarum, eoque atrocius non reperiri, dixi. Sed non
recordatus tunc ſum Marium Priſcum, Africæ proconſulem,
qui 'exilium equitis Romani, ſeptemque amieorum ejus ul-

timam pœnam trecentis millibus, alterius vero equitis Ro-

mani plura ſupplicia ſeptingentis millibus, vendidit, ac in-
nocentem hunc fuſtibus cædi, in metallum damnari, & in
carcere ſtrangulari, curavit, apud Plinium lib. 2. ep. I1.
Quod tantum facinus tamen levi admodum pœna luit. Nam
ſaltem, quæ acceperat, ærario inferre juſſus, ac ipſi urbe
ltaliaque interdictum eſt. Quod judicium ſeveritate exem-
pli ſalutare, & rei magnitudine æternum Plinius, contra
inane vocat Juvenalis Sat. 1. v. 47. 744.
. . . dJamnatus inani
Judicio (quid enim ſalvis infamia numis?)
Exul ab octava Marius bibit, & fruitur Diis
Iratis; at tu victrix provincia ploras.

Ego Juvenali adſentio. Aucta tamen poſt Trajanum, ſub

quo Marius punitus fuit, eſt pœna eorum, qui ob innocen-
tes

356 MEDTTAT. AD PANDECT.

tes condemnandos & interficiendos, pecunias acceperunt.

Nam Macer in L. 7. §. ult. de lege Julia repetundarum te-
ſtatur, plerosque capite plecti, vel certe in inſulam depor-

tari. Addit, hane pœnam extendi & ad eos magiſtratus,
qui, licet pecuniam ob hominem necandum non accepe-
rint, calore tamen inducti interfecerint vel innocentem,
vel quem punire non debuerunt. Loquitur ſine dubio de
ealore iracundi?. Ego vero etiam longius progredior,
pœnamque ultimi ſupplicii ad hos extendo, qui non exſira,
ſed alia cauſa, hominem, de cujus innocentia certi ſunt, ad

mortem damnant, forte, ut Principi, populo, collegæ,

gratificentur. Meruiſſet igitur ultimum ſupplicium Cle-
mens VI. Pontifex maximus, de quo Albericus a Roſato in
Dictionario juris canonici & civilis hæc narrat: Zemplarii

erant magnus ordo in Eccleſia, & erant milites ſtrenui B.

Mariæ, & deſtructus fuit ille ordo tempore Clementis Papæ
VI. ad provocationem Regis Franciæ: Et ſicut audivi ab uno,
qui fuit examinator cauſæ & teſtium, deſtructus fuit contra
Juſtitiam. Et mibi dixit, quod ipſe Clemens protulit hoc. Etſi
non per viam juſtitiæ poteſt deſtrui, deſtruatur tamen per
viam expedientiæ: neſcandalizetur carus Filius noſter Rex
Francicæ.

CORKOLLYANRIA.

R

4. Nullum credo atrocius exemplum criminis repetunda- – “

rum exſtare, quam quod Valerius Maximus lib. 9. cap.

I. 2. 7. hunc in modum memorat: Judicium quan-
za luxuria & libidine abundavit“ in quo, ut eviden-
zer inceſti erimine nocens reus abſolveretur, nodtes ma-
zronarum 87 vsoleſezgr un nobilium magna ſumma emtæ
mercedis loco judicibus erogatæ ſunt. Quo in flagitio
sam tetro, tamque multiplici, neſcias primum quaem de-
Feſtare: an, qui iſtud corruptelæ genus ewcogiravit, an, qui
Juam

un
uir

2. Klu
de der
Jahre
na ſan
mand
derme
(oder
lich
lieſſe
den
dese
ſproch

geſeh
Wel
ug
falls
Fr
ieſ
laſſen
was
Fiſe

den
geſe
gehe
de
erg
Lerri
wal
Ped

hethe

Un.

SP. DCXINX. DE CRIMINE REPETVNDARVM. 857

—
perunt ſuam pudicitiam ſequeſtrem perjurii feri paſſi ſunt, an,
un te⸗ qui religionem ſtupro permutarunt?
Gepor⸗
ſen 2. Saluberrima exſtat contra corruptiones lex in dem Abſchie⸗
S de der Eiſitation des Kaiſerl. Cammer⸗Gerichts vom
nccehe. Jahre 1713. §. 46. ex quo eum ſaltem locum, in quo pœ-
centen na ſancitur, excerpam: Wofern ſich aber dannoch je⸗
lubio de mand ſo weit vergehen, und ſein Gewiſſen und Ehr
gretior, dermaſſen vergeſſen wuͤrde, daß er vor ſich ſelbſt
nenin (oder doch die Seinige mit ſeinem Wiſſen) wuͤrck⸗
lich Geſchenck annehme, oder ſich etwas verſprechen
ſund lieſſe, derſelbe ſolle, wann er deſſen uͤberfuͤhret wor⸗
colege den, nicht allein zur dreyſachen Wieder⸗Erſtattung
n Ce. des empfangenen, und zweyfacher Erlegung des ver⸗
ſo in ſprochenen, zu des iſci Nutzen angehalten/ ſondern
mglri auch mit unverweilter Entſetzung ſeines Amts an⸗
. geſehen werden, und ſeiner Ehren verluſtiget ſeyn.
Sen⸗ 1 Welcher Advocat oder Frocurator aber ſich zum Werck⸗
ir Pe zeug hierunter gebrauchen laſſen, derſelbe ſoll gleich⸗
1 /, falls, ohne Hofnung einiger Begnadigung, ſeines
, upru Amts und Ehren entſetzet werden. Wie dann auch
1. , die Partheyen, ſo dergleichen ſelbſt gethan, oder thun
e laſſen, um eine Summa Gelds, ſo den Werth deſſen,
ben he was gegeben worden, doppelt erreichet, und dem
ker Re Fiſco zuzueignen, geſtrafet, auch nach Befinden weiter
willkuͤhrlich darum angeſehen werden ſoll; Allermaſſen
dem Cammer⸗Gericht die in denen gemeinen Rechten
geſchaͤrfte Strafen, vorkommenden Umſtaͤnden nach,
pelunce gegen die Verbrecher zu verhaͤngen ohnbenommen blei⸗
g, A. bet. Wuͤrde aber etwas nur angebothen, jedoch we⸗
ult- der gegeben, noch angenommen, und gleichwohl dem
igen⸗ Zerrn Cammer⸗Richter, oder wem es ſonſt zu wiſſen
r ma⸗ gebuͤhrt, nicht angezeigt; So ſoll diejenige Gerichts⸗
ente Perſon, welcher das Anbieten beſchehen, nach geſtalten
Regi Sachen, willkuͤhrlich beſtrafet, die Parthey, ſo ſolches
nen le gethan, was ſie erweislich angebothen, dem FPiſco

6 Zom. IX. Q 9 zur

MEDITAT. AD PANDECT.

zur Straf erlegen, und wann ein Advocat, oder Procu-
rator, ſich ſolches unterſtanden, ſelbiger nicht allein eben⸗
falls den Werth des angebothenen Geſchencks an den

ſondern auch noch uͤber dieſes ab SHicio ein Zeit lang
Juspendirt, ja wol gar, befindenden Dingen nach,
mit Verluſt der Ehren abgeſchaft werden. Optime.

fuͤhret worden: de probatione plena accipiuntur, nec

. lex inutilis ſit, & ſolitis artificiis eludatur.
3. Creditur communiter, poſſe judicem, qui ſententiam
dixit, & officio ſuo functus eſt, munus ab eo, ſecun-
dum quem judicavit, ſponte oblatum recipere. Ve-
rum in nova illa Imperii lege, KReceſſu ſcilicet E ſitationis
cameralis anni 1713. §. 46. etim hoc vetitum eſt,
verbis: Es ſey vor oder nach ergangenem Urtheil.
4. Dixi ſupra in meditatione 7. litigatorem, qui in bona

mecum Theologus Pariſienſis, Gebertus, dans les Con-
ſultations canoniques ſur les Sacremeni, in loco ſur læ
penitence. Ait ibi: propoſitam ſibi aliquando fuiſſe
quæſtionem: quid faciendum ſacerdoti, cui quis con-
fitetur, ſe concubinis judicis, a quo injuſtitiam me-
tuebat, ad hanc avertendam munuscula dediffe? Ce
gque doit faire un Confeſſeur d l'ogard d'un Penitent, qui
lorsqu'il eraint une injuſtice de la part d'un Juge, gui a
des Maitreſſes, leur donne des préſens, pour préevenir cette
imjuſtice. Etſi vero Gibertus factum non ſimpliciter
probare videatur, ſed diſcrimen faciat inter litigatorem,
cujus cauſa dubia, & talem, cujus cauſa manifeſte
juſta eſt, atque illi facultatem donandi neget, huie attri-
uat; vanum tamen hoc diſcrimen eſt. Nullus enim
litigator, niſi calumniator ſit, non credit, cauſam
ſuam meliorem & juſtiorem eſſe.
SPE.-

Fiſcum aus eigenen Mitteln zu liefern ſchuldig erkannt,

Id ſaltem metvo, ne, ſi verba: Wenn er deſſen uͤber⸗

argumenta artificialia & indicia perſpicua admittuntur,

cauſa judici quid offert, ſiquidem jus & æquum aliter
ab eo impetrare non potuit, non peccare. Conſentit

Conſi⸗

Arbir,

De ſaſ

Uenter
In Kat
ir Id
IjrI
legunt
eſt, ni

Preu.

inebew.

an den

gtiann
deitloig
n nach

Optune.

ein ben
tur, de
ttuntun

tentin

tionit
n en,
eil.

in borua
n Aitter
onſentt

CO.
ſi.
fuiſte
is cl-
un We⸗

tr
, u! 4
r f
vliciter

c attri⸗
15 enim

le? ( .
ore,;,
nileſte

CAſn

Sp. DCXX. DE SACRILEGIO. 859
SPECIMEN DCXX.
MEDITATIODONVM AD PANDECTAS

4AD LIB. XLVIII. TI L. XIII.
D

S ACKILEGIO.
I

Conſtitutio Carolina de penis ſacrilegorum incertiſuma eſt,
ac omnia arbitrio judicis relinquit.

II.
Sacrilegi ficut alii Jures puniuntur;

III.

Arbitrium tamen collegiorum juridicorum bie latiſſime patet.

—

IV.

De ſenſu verborum, es ſoll ihnen weniger Barmhertzigkeit

erweiſt werden, diſputatur.

ui Caroli V. juſſu notiſſimam illam de criminibus
conſtitutionem fecerunt, uti plerorumque crimi-

num, ita & ſacrilegii, pœnas tam vage & negli-
genter ſanciverunt, ut priſca, quibus doctrina de delictis
lam ſcatebat, dubia non tollere, ſed augere voluiſſe videan-
tur. Id quod in oculos eorum, qui articulos Carolinos 171.
172. 173. 174 &175. ae interpretum in eos commentationes,

legunt, incurrit. Nihil in omnibus iſtis articulis certum

eſt, niſi hoc ſolum, quod fur hierothecæ ſeu monſtrantiæ,
Q 2 eui

860 MEDITAT. AD PANDECT.

cui panis conſecratus ineſt, ad ignem damnetur. Cetera
omnia arbitrio collegiorum juridicorum, ad quorum con-
ſilia mag iſtratus ablegantur, relinquuntur. Si quæ ex iis re-
gula exſculpi poteſt, hæc erit: Sacrilegos ſicut alios fures,
raptores & effractores, puniri oportet. Sed hæc ipſa regula la-
befactatur iterum verbis ultimis art. 174. Doch ſoll in ſolchen
Kirchen⸗Raͤubern und Diebſtaͤllen weniger Barmhertzig⸗
keit erweiſt werden, denn in weltlichen Diebſtaͤllen. Quid hæc
ſibi volunt? Mihi primum legenti hæc interpretatio in men-
tem venit: Cauſæ, propter quas ordinaria furum pœna tem-
Perari mitigarique ſolet, ſacrilegis non proſunt. Verum hæc
interpretatio, rationi convenientiſſima, deſtruitur aperte in

ſequente articulo Iy5. qui pœnas ſacrilegorum ex eisdem cau-

ſis, propter quas furum pœnæ leniuntur, mitigari jubet. Itaque
profiteor publice, me nec verba ultima articuli 174. ſatis intel-
ligere. Sed ne nimis fluctuem, hanc regulam ex omnibus iſtis
Articulis, ſimul conſideratis, exſculpo: Liberrimum eſt colle-
giorum juridicorum arbitrium, ſacrilegos, vel ſicut alios fures,
vel etiam durius, puniendi. Uſi ſumus hoc arbitrio, nobis per-
miſſo, Helmſtadii menſe Januario anni clo lo CCXXIV. & ſacri-
