Num. V, 12. 47
— XXXV. 18. 771
Deuter. XXII, 22. 22
Proverb. VI, 26. 46
Eſ. III, G. 276
Matth. XIX, 9. 207
Marc. X, 9. II. 12 ibid.
Rom. XIV 22. 845
I. Corinth. VI, 16. 239
I. Timoth. III, 2. 539

Sectio Cadaveris.
Ejus ſolemnia, 402. 406. utrum cir-
ca homicidium ſit neceflaris? ibid.
ob neglecta quædam ejus ſolemnia:
pœna homicidis remitti nequit,

403. ab advocatis communiter im

probatur, 404. impenſæ, in esm
factæ, ſumtibus funeris almume-
rantur, 422. & v feruntur a patre,
& omni ad funerandum obligsto,
ibid. non eſt neceſſaria, ſi vulne-
ratus ſt tim decedat. 510
Seculum Ciceronianum.
Vid. Ciceronianum Seculum.
Securitas domeſtica.

Vid. Domeſtica Securitas.

Selneccerus. (Nicol.)
Deprecatur apud Auguſtum El. Sax.
pro delinquente. 10
Senator.
Ei, ob ſtuprum damnato, judex fa-
mam & ordinem reſervare nequit.
156

Nnun nnn 2 Senue-

INDENX RERVM.

Seneca (L. Annæus.)
Judieium de ejus libro, de ira, 489.
pulſationem patris appellat parrici-
dium, 692. ejus ſententia de adul-
tera venefica. 693
Cententia,
Utrum ab eadem judici inferiori li.
cezst recedere? 789. utrum jndici
ſuperiori? 790. utrum principi? ib.
Sicula Veſpera.
Eſt merum commentum. 600
Siculi. .
Gallos e] Sicilia profi'gant, 603. ſed

non per eædem inſidioſam, 611

cauſa hujus eædis, OI2, coram pon-
rifice de injuriis Gallorum conque-
runtur, 613. ipferum legati hac
de equſa ad Pontaicem miſſi, ibid.
Simonia.
Ad omnes res ſpirituales refertur,
901. harum ſignifieatio eſt latiſ-
ſima, ibick. inde tot diverſa Simo-
niæ genera in priſcis auctoribus,
ibid. committiur in electione Ro-
mani Imperatoris, ibid. leges con-
tra Simoniam latæz variant, 902.
antiquiſſimæ nudas, pro obtinendo
ſacerdotio,„ preces & fupplicatio-
nes damnant, ibid. quod tamen
cum fana ratione, & facro Codice
pPugpat, ibid. eam committit in-
reger populus, 907. exemplum pa-
cti ſimoniaci cum populo initi,
ibid, tria ejus genera, 916. dam-
natur omne paetum privatum, tam
circa ſpiritualia, quam circa tem-
Poralia, ibid. Innocentii XII. hac
de re diſpoſitio, 917. leges, con-
tra ſimoniacas vocationes latæ, ef-
fectum fere nullum habent, ob
Probationis d'ffieultatem, 920, pa-
trono permitti nequit, ut ipſe vo-
cationem ſuam tanquam ſimonia-
Ssam impugnet, ibid, jusjuran⸗

dum, infirmum contra ſimoniacas
vocationes remedium, 921. Gre-
gorii VII. remedium, 922. re-
cenſentur fraudes, quibus Simonis
velatur, 925, nonnunquam bona
eſt, 926. eam non committit, qui
ſacerdotium legitime obtinuit, ied
in ejus poſſeſſtione turbatur, atque
pPro hac tuenda, vexationes pecu-
nia redimit, 927. committit, qui
Affeſſoribus Confiſtorii, pro tem-
perando rigore examinis, munu-

ſeula offert. 928

Simplicitas.
Vid. Mentis imbecillitas.
Simulatio.
Omnis fimulatio dolus malus eſt.

Sippe, geſippet.

Quid voces itæ denotent? 684
Snith. (Tbomas)
Ejus vita Cyrilli Luearii- 926
Socius.

Criminis, per folam ineulpationem,
inquiſitioni locum non faeit, 22. à
marito, adulterum cum uxore cc-
ciſuro, impune adſeiſci poteit, 59.
pro illo recte fit moderamen in-
culpatæ tutelæ, 444. modo ſocie-
das ſit honeſta. . ibid.
Sodomia.
Ejus ſynonymia, homonymia, & de-
ſeriptio, 2y;. Sodomitar. crimen
eum gloriatione & impudentia fuit

conjunctum. 276. fimile exemplum

ex recentioribus hiſtoriis, ibid.
ejus confeffio, ſine corpore delicti,
ad ultimum ſupplicium irrogan-
dum non ſuffieit, 277. in ea corpus
delicti ſemiplenam probationem de-

ſiderat „ ibid. perfecta fuerit,

oportet, ut ignis ſupplicium irro-
gari poſſit, 278. quodſi ſeminis
immiſſio non acceſſerit, parcitur &
homi-

—
homin
Periqu
diumir
Inis,
ult
tetur?

Abregat
pta lee

ckeium
enlis,
dem,

Dantor,
tiæ fu
mum,
Golitan

Qendo
Harum

Tale er
Gorit

Kerundke
rims
u di
ſi,
lap
el
ſolen
nece
in cr
R dr
pore
terint
iick
timne
refar
tune
gen

—

imoniten
l. Gre.
R2. re⸗
n Finonie
nam bone
ittit, gi
innit, ied
ur, atgne
ner peen.
init, gni
Dro tem.
, Munu⸗

915

lus elt.
4

694
925

Ationem,
it, 32. 1
more ol⸗
eſt . 6 96.
men in⸗
do ſocie⸗
bid.

1, Ee⸗
F, criinen
entis fun
templum
, thit,
Gclici,
irogan⸗
corpus
mem ce⸗
fuerit »
umn irro⸗
ſemninis
reitor 8
Homi⸗

INDEX RERVM.

homini & bruto, atque homini
plerique ictum fuſtium, alii gla-
diumirrogant, ibid. utrum pena
ignis, in omne Sodemiæ genus per
GConſt. Carol, ſtatuta, hodie dicti-

tetur? 367
Solon.
Abrogat Draconis leges, 353. exce-
pta lege de Sieariis. ibid.

Specialis. (Nicol.)
Judicium de ejus libris, de rebus Si-
eulis, 611. deſeribit Gallicam ſtra-
gem, in Sicilia fsctam 612
Spectra.
Dantur, 630. pleræque tamen hiſto-
riæ ſunt fabulæ, 03 f. nimia illo-
rum, qui ſpectra negant, incre-
dulitas. 637
Speculam Saxonicum.
Quando illud conditum fuit? 593
Spirituales res,
Harum fignificatio eſt latiffima,. 901
Spolium.
Tale eſt, fi conductor privata au-
Goritate ex re locata expellatur.

23⁰
Sonſalia.

Secunda vice publica, coneubitu

firmata, in El. Saxoniæ fufficiunt,
ut bigamo fupplicium irrogari poſ-
fit, 248. qur prima vice ſponfa-
lia publica celebrat & concumbit,
deinde cum alia perſona nuptias
ſolennes faeit, nec in Saxonia,
nec extra eam morte punitur, ibid.
in crimine binorum ſponſaliorum
ut priora firma fuerint, & tem-
pore poſterisrum adhuc conſti-
terint, requiritur, 255. in illud
incidit, qui priora fponſalia legi-
tima per transactionem privatam
refcindit, & fecunda facit ibid.
tune tamen, quando juſtam tran-
ſigendi cauſam habuit, leniter pu-

nitur, 256. nan indueunt affinita-
tem, 22 5. Pœna criminis binorum
ſponſalierum, 256
Sponſus, Sponfa,
Matrimonium cum detancti fſponſi
ſponſave cenſanguineo, vel con-
fanguinea difflusdetur, non prohi-
berur, 235. niſi graviſfimæ con-
eurrant inceſtus ſuſpiciones. 236
Srarenbergius,» Comes.
Laudatur. H 376
SKratus.
Status inquiſitores, vid. Inquifitores
Ktatus,
Vellionatus.
Origo introduct' hujus crimini, 243⸗
eui per ſecutio illins competat? ibid.
differebat olim a falſo & quaſi fal-
fo, ibid non hodie, 74 l. 744. sc=
eenfetur ei plagium literarium. 939
Szentzelius (Chriſt. Godofr.)
Laudatur, 656. Lindeſtolpi librum
de venenis austiorem edit., ibid.
de Srenvordia (LLadolph.)
Affumit ſervum in ſuam familiam. S12

Krtoici. .
Omnis mifericordiæ expertes. 361
Srruvils.
Notatur. 314
Wupidus. .
Hujus teſtamemum, aliique actus vo.
lent, 425. an delinquat? ibid.

Wuprator, uprata.
Stuprata alkernative, vel ad dotan-
dum, vel ad ducendum agere de-
bet, 1957. ſi alterutrum petat, Ex-
ceptione plus petitionis repellitur,
ibid. ſcil. ſi vel fponte alterum pe-
titionis membrum omittit, vel ipſæ
in culpa eſt, ut alterum petere
non poffit, ibid. ſi fine eulpa ejus
matrimonium peti nequeat fimpli-
citer ad dotem dandam agitur-,
1759, ſtuprator, cui pater filiam
Nnun nnn 3 dare

INDEX

RERVM.

dare recuſat, ad dotem dandam
tamen obligatur. 159. maritus
etiam, & qai alias lege nupeias cum
ſtuprata facere prohbetur, àa4 do-
tandum tamen obligatus eſt, 161.
quamvis ſtuprata matrimonium

iſtud ae impedimentum fſeivit, ibid.

ejus illecebræ ſunt genuina obliga-
tionis ad ducendum vel dotandum
ratio, 161. ſtupratæ debetur dos,
etſi nunquam faciat nuptiss,
ibid. quæ ſtupratorem pellexit,

neque dotem neque nuptias petere

poteſt, 163. ejas hoseſtatis con.
ditio, an ad tempus ſtupri refe-
renda? 173 læſa ejus exiſtimatio
per ſabſequens matrimonium reſti-
tuitue, 155. ſtuprator quomodo Exc.
fornicatignis probare debet? I70.
potius Excç. vitæ impudieæ oppo-
nas, ibid. nuptias faciendo, per-
dit actionem ſuam. 173. per trens.-
actionem, etiam extrajudicislem,
a neceſſitate ducendi vel dotandi
abſolvitur, 174. ad alendum in-
fantem tamen obl'gatus manet, ibid.
ſtuprata novum ſtuprum ab alio paſ-
ſa, repellitur ab actione ſtupri prio-
Ie, 175. ſeq. per inceſtum ſtuprata,
dotem tamen petere poteft. 239
Sruprum.

Ejus poena pecuniaria in inferiore Sa-

xonia, I20, carceris in Electoratu
Saxoniæ, ibid. aliquasdo fuſtium
ictus, ibid. 122. pœna ejus nnifor-
mitas diffuadetur, I121. Curatoris
in Carandam comnmuſſam, ib d. fa-
muli in heri filiam vel ſororem, 122.
ſeq. puellæ in sula principis viven-
tis, 123. fraudulenti pœna ad mor-
tem extendi poteſt, I24. ejusdem
a Catholieo ſacerdote commiſſi,
exemplum, I24. ſeq. cum perſo-
na non chriſtiana commiſſum atro-

cius ſtuprum non eſt, 125. ex
judicis arbirrio tamen gravius pu-

niri poteſt, 128. Judæi in judzam,

125. ſeq. cognitio de eo, en ad
jurisdictonem ſuperiorem perti-
neat? 121. ex ſententia Witten-
bergenſium pertinet ad inferiorem,
ibid. ſententia contraria Senatus
Regii, 138. cum matrimonium

inſequitur, mitius punttur, & ad

jurisdictionem inferiorem refer⸗
tur, ibid. intra annum Indius

commifſum, fſimpliciter ad fupe-

riorem pertinet, I129. hujus poœne,
pro ratione temporis, quod inter
illud & mortem conjugis intereeſ-
ſit, angetur, ibid. puellæ impu-
beri, etſi confentienti, illatum,
gravius punitur, I41. quin ſolus
conatus aſperius punitur, ibid. qua-
teênus teſtimonium impuberis hic
fidem fariat? ibid. an intamet,
nümve infam’a juris an facti inde
oriatur? 1I44. ſeq. 156. in excu⸗
ſando eo facilitas improbatur, 149.
abolitio intamiæ ejus ſuadetur, ibid.

probatio ejus diffieillima, ac nun-

quam fere directe per teſtes & do-
cumenta perficitur, 166. itaque
communiter jusjurandum defertur,
ibid. quæ via probstionis tamen

dlifſaadetur, & probatie artificialis

magis commendatur, tbid. ſeq
ea locum facit juram. ſupgletorio
aut purgatorio, 167. dormienti il-

latum, aliquando pro violento re-

putatur. . 195
Actio ex ſtupro.

Contra heredes ſtupratoris dstur, 164.

ſalva iis optione, inter nuptiss &
dotem, ibid. in hac actione media
tenenda eiſt via, I74. Actis in hac
cauſa utriuſque conditio, & quæ
opes ſint, inſerendum. 175
Sru-

—
Ejus aeent
nioſe
creditu
conteſt
nulla
tatem
tis nati
renti,
beat,
ſoa du
ſec qv⸗
mentis
natur,
titor,
rum jn
eo, jn
bet, I!
ekreni
ti, ibi
nem p
quonse
temkata
cls, i
ſtanti⸗
Punirn
in con
Gand
(en
in i
Pecce
mul
lemu
193.
furio
vimt⸗
le hei
illatm
numri⸗
plieiu
lumn
ſantin
quam

e
8

125. (
Vins pr⸗

ludean,

inn d
n pert,.

h.
riokenn,
denatns
monium
„ d
teler⸗
n ludue
d ſupe⸗
s pone,
d inter
ntereel.
impu.
laum,
n ſolus
4. guu⸗
eris hie
tamet,
di inde
n exel⸗
r; 149.
nnibig,
e Nun⸗
E do⸗
inagee
fertur,
tatmen
feinlis
6. ſe⸗
letorio
enni l⸗
note⸗
195

164.
iss &
mnedi
in hiac
an
175
Nr.

INDENX RERVM

— =

Srupruin violentum.

Ejus accuſationes plerumque calum-

nioſæe ſunt, 176. multum tamen
creditur mulieri, de vi ſibi ülata
conteſtim querenti, ibid. nec vero
nulla ſides habenda, poſt gravidi⸗=
tatem jam apparentem, ant infan.
tis nativitatem, de violentia que-
renti, cum mulier juſtas eauſas ha-
beat, hoc, quamdiu de graviditate

fua dubitat, d'ſſimulandi, 179.

ſed quæ excuſationem hanc argu-
mentis non fulcit, ſimplicirer, dam-
natur, nec ad jujurandum admit-
titur, 181. facilitas hic nonnullo-
rum judicium, I82. in puniendo
eo, judex de vi illata certus efe de
bet, I84. inprimis ea cognoſeitur
ex reniſu mul eris ſerio & conſtan-
ti, ibid. conatus ejus extra ordi-
nem punitur, 187. ſpectaturque
quonsque pervenerit, ibid. in at
tentato auget pœnam locus publi⸗
cus, ibid. ob atrociſkimas c'rcum-
ſtantias hoc etiam ultimo ſupplicio
punitur, 189. communis ſententia
in contrarium, ibid. pœna gladii

quaadoque exacerbari peteſt, 191.

cxempluin ejus atrociſſimum, ibid.
in illud metu mort's conſentiens
peccat, ſed non punitur, 192.
mulier occidens ſtupratorem vio-

lenum, peccst, ſed non punitar,

193. non committitur in virginem
furioſam, ib'd. exemplam puellæ,
vim tortdiſime desellentis, 194. ta-
le hebetur aliquando, dormienti
illatum, I95. ſtupratori violento,
nuprias cum ftuprata facienti, ſup-
plicium hodie remittitur, ibid. ca-

lamnia ſtuprum violentum accu-

ſantium, ſæpe ex circumſtantiis,
quam memoraut, patet, 199. at-
que tunc remnedio esuendæ verita-

tis opus non eſt, ſed abſolvi reus,
& pumiri calumnia debet, ibid.
exe mpla calumnioſæ violenti ſtupri
accuſationis, 196, ſegq. utrum ex
omiſia violenti opprffioris interne-
cione, conſenſu ſiupratæ inferatur?
193
Sub - & obreptio.

Eſt falſum, 781, 784. ejus effectus.

. 782
Wevia.

Lis de hujus Equitum immedietate, ſi

Vaſalli ſint Ducatus Wurtember-
g ci. 356
Suffragium.
IIlius redemtio illicita, 899
Suffragii contractus.
Licitus eſt, 847. & a crimine repetun-
darum differt, ibid. nonnunqusm
tamen in illud ineidit. ibid.
Culia.
Monaſterium S. Bactholomæi in Sulta
reformaiur, 814. cur Sulta voee-
tur? ibid. auctor hujus monaſterii.
815
Sumtus funeris.
His annumerantur impenſæ, in ſe-
ct. onem ca averis factæ. 422
Sumtus inquiſitionis.
Hos fert heres occiſi, 422, non pater,
cujus fil us interfectus nulla bona

relinquit. ibid.
Saperſtitio. .
De cadem laudatur 1 ber gallicus. 829
Suſanna.

Conſilium Cornelüa Lapide, quo illa
moœches admittere potuiſſet. 192

Glla.
Falſa, quæ circa teſtamenta fiunt, pu-
nienda curavit. 742
Tabellarius.
Literas, ſibi commifſas, interver-
tens, eſt falſarius. 771

Taci-

INDEX RERVM.

Tacitu.
Hujus librum Lipfius memoria com-
Pprehendit. 360
Tactus.
Impudicus a Germanis veteribus pu-
nitur- 1I
Tappartus (Ruardus)
Ejus Apotheoſfis, 819. quis ſit verus
illius auctor? ibid, de fraudbus
Proteſtantium conqueritur. ibid.
Tarnovius (Jo. Cbriſt.)
Fortunati Fidel's, de relstionibus me-
dicorum, libros ſub falſo Reineſii
nemine edir. 817
Tarpejaum ſaxinm.
Vid. Saxum Tarpejum.
Tarquezius.
Ejus pœna ob commiflum parrici-

dium. 698
. Templarii.
Quinam? 856. horum ordo cur a
Clemente VI. deſtruitue ? ibid.
Terentius.
Ejus de ſeortatione ſententia. 130
Tergiverſatio.

Crimen hoc & poœna ejus, quatenus
in Romano jure oecurrit, ad ho-
diernos delatores per omnia appli-
cari nequit, 943. delatores tamen
itidem tergiverſantur, 944. quo ca-
ſu ad ſumtus ferendos, & ſatisfa.
ctionem privatam obligantur, ibid.
modo ipfis tempus ſub pœna præ-
cluſi præfigatur, ibid. advocati
ſiſei, ceptas acceuſationes deſeren-
tes, adhue hodie in eam ineidunt,
947. excuſantur tamen, ſi in pro-
grefſu litis, ſe nihil effecturos,
animadvertant, ibid, nec opus eſt,
ut abolitionem obtineant, ibid. niſi
nominatim aliquem aceuſare juſſi
fuerint, ibid. reus accuſatorem
tergiverſantem, ſib pœna perpe-
tui ſilentii, recte provocat, 949.

licet aceuſatio nondum inſtituts ſit,
ſed ſaltem Præparetur, ibid. Brone-
catio iſta fieri peteſt in foro rei, li-
cet actor ei nen ſit ſubjectus. ibid.
Theſaurus.
Notatur. 232903
Teſtamentum.
Falſa, quæ circa illa occurrunt, Sylla
puniri juſſit, 742. vivi aperiens,
eſt falſarius, 768. item in illo ſi-

bi, vel liberis ſuis, quid adſeri-

bens, 795. piſi bona fides adſit,
& voluntas defuncti l quido appa-

reat, ibid. vel quis potiora ſalten

teſtamenti capita in chartam, ex
qua tertius teſtamentum transſum-
ſit, conjecerit, 796. vel juſſu teſta-
toris teſtamentum, in quo ipfi he-
rc ditas relicta, ex protocollo No-

tarii ſaltem deſeripſerit. 796

Teſtimonium.
Oeciſi ante mortem de pugna, qualem
ſidem mereatur 7 474. 485, vulne-
rati, extra periculum conſtituti, qua-
lem fidem habeat? ib. quid? ii te-
ſtimonium ſit juratum, 475. pœna
tfalſum teſtimonium dicentis ex LL.
XII. Tabl. . 742
Teſtis.
XX. Annis minor, in re capitali eſt

inhabilis, 278. in teſtibus ſibi con.

trariis reſpicitur ad majorem nume-
rum, 624. falſum teſtimonium di-
cens, eſt falſarius, 768. ei, pro-
priam turpitudinem alleganti, non
creditur, 921. mercede condu-

ctus, licet verum dicat, falſum

committit, 785. item, qui vel non
comparet, vel veritatem celat, 788.
contra ſe induéo, crimen oboli-
tum objici poteſt. 961
Texius Scripturæ K. explicati.
Vid. Scripturæ S. textus.

Theo,

—
Poeta p

Horum
nonn
crim
fallae
Li de
Drope

200.
ejur ſea

303.1
Capite

C

Aub/ cer

Comei
tradue

Hujurefl

Notatur,

Qiſig
Diſina
petun
ſtabi

Paunitur
illate

Olin pr
niam
tlera
ibid.
ocice

Non de
To,

—

intaſtt,
, li⸗
1. bid,

33

nt, Fl
periem,
n o ſi.
adſeri.
es adbit,
lo appt⸗
faltem
umn, ex
mſum⸗
Utelke⸗
iol he⸗
lo No.

7

Aalem
vulne⸗
an.
te-
lt
LL.

74

li eſt
lcon⸗
ume.
n di⸗
ro.
Non
nid.
Iumn
non
788.
boli⸗
9l

1.

Ter,

INDEX RERVM.

—
Thbeo. .
Poeta plagiarius. 941
Lbeslogi.

Horum ferveor in vitiis notandis, 283.
nonnullorum judicium.,. de poena
eriminis onanitiei, ibid. interdum
falſa committunt.
Tbomafßnis (Chriſt.)
Lis de concubinstu, ab eo ſuſcitata,
prope ad Logomachiam accedit.
200. refutatur a Breithauptio, 202.
ejus ſententia, de vi in via publica,
303. notatur. 630
Tvbuanus.

Lapite plectitur, 765. cur? ibid.

Comes de Thun. (Jo. Ern.)
Sub certo pretio eligitur Epiſcopus.
918

Tburii.

Comediis alios, quam adulteros,

traduci vetabant. 7
Tiberius Cæſar.
Hujus effatum, exercendas leges eſſe.

588
Tiraquellus.
Notatur. 376
Loͤdtlich.
Quid ſigniſicet? 561

Toletantem Conciliuen.
Diſtinétionem concubinatus, in per-
petuum & temporarium, primum
ſtabilivit. 208
Tonardus (Claud.)
Punitur capite, ob vitium heri filiæ
illatum. . 123
Tormenta ignifera.
Olim publica lege per totam Germa-
niam ſunt prohibita, 574. hodie
tolerantur, ibid. ſunt arma letalia,
ibid. niſi materia, illis indita, ad
occidendum adhiberi non ſoleat.
ibid.
Tortura.
Non decernitur, quando paris in
Tom. IX.

utramque partem ſunt argumenta,
584. 715. magieæ artes eorum, qui
equuleo injiciuntur, 652. non fa⸗
eile decernitur, 706 & tunc de-
mum, ſi indieia eontra reum ipfſius
excuſationes vincant, 7IS5. non eſit
neceflaria, ſi illud, quod reus ne-
gat, ſtatim ex factis fluat. 7a 1
Transactio.
Etism extrajudicialis, liberat ſtupra⸗
torem a neeeſſitate ducendi dotan-
dive, 174. per privatam priors
ſponſalia legitima reſeindens, &
ſeeunda faciens, in crimen bino=-
rum ſponſaliorum ineidit, 255. ſi
tamen juſtam tranſigendi eauſam
habuit, leniter punitur, 206. ma-
ritus de adulterio tranſigens, lene
eſt, 266. principum eum homiei-
da juri div. non cenvenit, 353.
exeuſatur tamen, ſi ante omnia he-
redibus ecciſi ſatisfiat, 354. eadem
inter origines feudorum oblatorum
referenda eſt, ibid. privata, con-
tra ſponſalia eſt nulla, 256. in-⸗
tuitu privatorum delictorum licita,
347. ejus ſpecies eſt abolitio titulo

oneroſo obtenta. 962
Trepidatio.
Inquiſiti, eſt indieium delicti eom-
miſſi. 178

Tridentinum Concilium.
Utrum illius decreta apud Proteſtan-
tes auctoritatem habeant? 21I.
ejus caput de nullitate matrimonii,
illegitime contracti convenit cum
Vvariis juribus. ibid.
Tumultus.
Concitans eum, in quo hominem pe-
rire poſſe prævidet, ſi vere periit
homo, eſt hemicida, & ultimo
ſupplicio punitur, licet nee occide.
rit, nec occidere voluerit. 625
Ooe oee zr.

INDEX RERVM.

Turretinus (Jo. Adolph. )
Ejus liber, de S. Scrinturæ interpre-
tatione „ circa ipfius voluntatem

editus, . 940
Tutor.
Ante redd itas rationes cum fiſco con-
trahens;, eſt falſarius. 801
Utrum illius cædes ſit icita? 327
U.
Vagabundus.

Ceniux innocens, slzeri conjugi re-
miiifte præſumitur adulterium.

107
du Val.
Ejus pœnha, 648
2 Valerins. M.
Singulare criminis repetundarum ex-
emplum recenſet. 856
Valfaßſor.

Ejus teſtimonium, de ſolemni raptus

ceremania, nuprfias præcedente, 322

Varallaſiats.
Judicium de eo, 311. illius excufatio
eirca rationes reddendas. 891
Vaterus (Abrab.)
Laudatur. . 657
V. aticinig,

Qræ non implentur, poſfſunt eſſe ve-

ra;, 642. quæ implemur, nonnun-

quam funt falfa, 644. nocent ma-
gis, quam profunt, ibid. exempla
hnius rei, ibid, prohibentur, 647.
eozum peena, ſi quid illiciti con-

currat. 5 647
— IIIiecberlauffen.
Significatio huius vocis. 452
. Veneſßicium.

Ad ejus corpus dkelicti non eſt abſo⸗
lute neceflarium, ut venenum re-
Periatur in corpere, 655. admit-
tuncur etiam luculenta propinati
veneni ſigna, ibid. imo deſidera-
gür; ut reus welenum emerit „ vel

habuerit, ibid. inſimulque de odio
ejus in defunctum, vel urilitate,
quam ex morte ſperavit, conſtare
debet, ibid. uno ex iſtis tribus de-
ficiente, non quaſtio, ſed vel jus
jurandum, vel territio decerni-
tur, 659. abolitio fignorum vene-
ficii, ſabdole facta, eſt pro corpo-
re delicti, 663. & quæſtioni, ae
ultimo ſupplicio, Iocum facit, ibid.
poena illius ex jure Germanorum
antiquo, 666. ex jure Carolino,
ibid. uerum diſerimen ſexus, illo
determinatum, apud Saxones at-
tendatur? ibidk, venena vendentes,
vel procurantes, atque adeo Ppro.-
xenetæ, in hoc crimine ultime
ſupplicio puniuntur, ſi in ſocieta.
tem confilii, de necando homine
venerint, 667. aliss non, ibid. co-
natus ejus tres gradus kabet, 668.
Primus eſt, quo valetudo ejus, cui
venenum datum, irremediabile
damnum accipit, & ordinariam
Pœnam meretur, ihbid. judici ta-
men rotam & culeum in gladium
mutare licet, ibid. alter eſt „ quo
is, qui venenum ſumſit, priſtinam
valerudinemrecuperat, & pronimam
Ab ultimo ſupplicio pœnam mere-
tur, 669. niſi ad veneficium parri-
cidium in linea recta accedat, 678.
idem torturæ locum relinquit, 669.
tertius eſt, quo venenum nondum
eſt ſumtum, & poœnæ determina-
tionem judicis arbitrio relinquit,
671. poœna ignis in Jaxonis, quod
ad paſcuorum infectores, eſt reten-
ta, 671. id quod tamen ad quadru-
pedes ſaltem reſtringitur, ibid. ſo-
Ium damnum ad pœnam ignis ſuf-
fieit, 672. quando venenum non
necandi hominis, ſed furoris in-
jiciendi, aut amoris conciliandi
cauſa,

—
cauſa
el,
673.
plicin
demt
rierit
irrepe
proxt
iutig
funt x
tü ge
tracta
tur,
men,
mum

Urum
Pinst

Kohlilits
jidici
voean

Utrum

Hoe a
map
vid.

Vid. Si
Vid. 0
I Kel

Deliaur
Ppunitt
ex Pr
inſidi
vie.
id me

—
deodio
gtifta,
conſtare
ttibs de.
d reliu
decerni.
um vene.
9 corpo.
Oni, Ne
lt, ibic.
anorum
nolino,
hes at.
Uenter,
eo pro.
Uliimo
ſeieta.
nommine
bich eo⸗
,6.
ls, cui
djäble
neriam
lei ta⸗
dium
gno⸗
kinam
imamn
mere⸗
purti.
67.
6069.
ndum
mint⸗
ur 1
god
etenl⸗
dru⸗
. ſo⸗
ſut⸗
1non
s in⸗
landi
Auſt,

INDENY RERV5M

cauſa, datum, atque mors ſecuta

eſt, gladins ſakern decernitur;
673. nec remistue ulktimum fhp-
plicium, licet homo poft aliquer
demum amos ex iſto veneno pe-
rierit, ibid. qnodſi non mors, ſed
irreparsbile damnum ſequatur,
proxima ab ultimo ſupplicio pœna
infligitur, 674. vitioſa alimenta
ſunt venenum, 675. quod venefi-
cii genus jure civili indulgentius
traétatur, & aliquando permitti-
tur, imo præcipitur, ibid. atta-
men, ſi homo exinde pereat, ſuæi-
mum ſupplicium meretur. ibid.,
Venefi cus.
Utrum talis ſit, qui venenum pro-
pinat, ſi mers non ſubſequatur?

367
Veneti.
Nobilitstem magni æſtimant, 813,
j idicium Werneri Rolevink de illis,
812. clericos electione populari

voeant. 911
Verbera.
.—— . . „
Utrum animum occidendi inferant?
38 1

Verbum divinim.
Hoc ad malum efticiendum abutens,
magnus eſt, & blaſphemus, 630.
vid. Scriptura S.
Veſpera Sicula.
Vid. Sicula Veſpera.
Viæ obſeſſio.
Vid. Obſeſſio viæ.
Via privata.
Ex officio conſtitui poteſt. 296
Viga publica.
Delictum, in ea commidum gravius
punitur, 189. 191. injuria, ibi
ex propoſito, ſine præcedentibus
inſidiis, illata, non eſt obſeſſio
viæ. 596. cognitie de ea Pertinet
ed magiſtratum inferiorem. ibid-

Vindivia.
Falſa, cuid? 742. poena ejus, gui
eam tulit, ex LL. XII. Tab. ibd.
Violatio ſecuritatis domeſticæ.
Vid. Domeſtica ſecuritaz.

Lir ginius.
Cultro pectus filiæ tran sfigit. 583
Hac percufſus, ſi occidat, liberatar
ab ultimo ſupplieio. Sog. 502
Virtus.
Huie cum ambitu æternum bellum et.
B 819
Vis.

Sine armis & cædeefſe poteſt. 269
Vis privata.
Jure Rom. eſt violatio ſecuritätis do=-
meſticæ, 297. eſt etiam, ꝗquæ
in via publiea per petulantiam
aut rixam committitur, 303, nec
tunc, quum jus facientis indubium
eſt, permittitur, 328. eam com-
mittit locator, conductorem, fi-
nita locçatione, expellens, ibid. pa-
ctum, ut ea uti liceat, nullius mo-
menti eſt, 229. intereſſe ejus, qui
vim privatam pafſus eſt, ex bono
& æquo æſtimari debet, ibid. vim
faciens lælo, non ſolum rem &
damna data, ſed & lucrum inter-
verſum reſtituit, 331. etiam in hu-
jus æſtimatione breviter, & ex æquo
& bono proceditur, ibid. eam facit,
qui altero jam poſſidente, com-
pofſeſſionem adprehendit, etſi il-
lum non expellat, ſed ſecum
habitare ſinat, 332. vis eſt, cor-
tum ac turbam congregare, &
miſericordiam hominum provoca-
re, 334. quod tamen licet, quan-
do quis ſe, vel ſua, vel innocen.
tem aliter fervare nequit, ibid.
exemplum, quod id, pro tuenda
filiarum pudicitia, impune factum,
Oee ooo 2£ 335

INDEX' RERVM.

—
335. an ea ſint pignorationes? 339. Virium Riia
. talis eſt occupatio pignoris in alio Rei inhærens, non eſt diſſimulan- r
loco, quam in quo damnum da. dum. 754 di. 4
mm, 344. ejus reus eſt, qui pi- Ulriens, Dux Wurteml. cne!
gnus captum in judicium non de- Ei aufertur Ducatus Wurtenbergicus. Kur,
ſert, qui tamen damni reſtitutio. 354 .
nem petere poteſt, 345. ſeg., eam Urio. pertte, i
committit, qui dum non pomſidet, Male cum ira contunditur, 488, pot-
dominium tamen habens, pofſefſo- eſt ab ira abeſſe, ibid. non cadit it.
rem pignorat. 348 res inanimatas, ibid. veniam, ſi in Delicts m.
Vis publica. ealore iracundiæ ſumatur, accipit,
D „—— Imp- ibid., non autem, ſi maximus iræ Peecant,
Pœna banni & mortis, duas LL. Imp- galor deferbuit, 489. vel, ſi de in⸗ . niam 4
in violatores pacis publieæ ſtatuunt⸗- nocente ſurnstur, ijbid. H
adhuc hodie inffigendæ ſunt, 285. Thulilicni. D
von ſalum uucocihus eriminis, iecd Omiffa illtus deligatio in infantibus minch
& fatellitibus, ibid. nec excuſantnur m ortis cauſa . 720 orti
rei, quod jus legitimum in perſo- Valuntas nocsz. r, 8
nas; vel res, in quss vim publi- Vid, Animus nocendt
cam commiſerunt, habuerint, ibid. . Vorw art en uner
Præterea læius etiam privatum in- Quid ſit? 597
tereſſe exigere poteſt, ibid. magi- Uias, “ An
ſtratus, qui LL. contra violatores Ejus ex adulterie uxoris nata eædes. 6 mort
latas non cxequitur in graviſſimam . .
multam ineidit, ibid, magi Uiias Briefe. eule
ille, qui violatoribus poſt eommiſ- I ria onpitg nond
ſum erimen opem fert, 286. ea ria Pravitase tenern
P »

. mag ſtratibus vel directe, vel obli- Circa hanc leges ſibi non conſtant,

ſtra krecke 90'2
que infertur, 290. hoc quomodo Dsfrnklus. .
Kat? ihid. ejus ſpecies, Reſcufla, In. n,
297. talis etiam eit violatio fecuri- Ob certam cauſam competens, ſublata mi,

. . Hõ 15 UI1 ea, exipirat.
tatis etiam eſt violatio ſeeuritatis „ente 77 fiden

1a711 ir LTkenſilia.
. varie, hod: . . mo
2 5 2 1
— õ 1. eomparat, & uxori utenda dat, Peece
, e⸗
Peiahrndiam anr inenn eennik⸗ non donafe cenfemur, ſed ſolano. ardl
non eſt publica, ſed privata, 303. macrinonie nd car. 6. 70 deſi.
na dzeilieni d⸗ drerſar a al. Utrum illius celatio ad probationem in
⸗ daid de veitimentis, aliisve rebr infanticidii ſufſiciat? 707. 714. ea ſi
desrahit, in cerimen rapinæ inecidit. infieiati . deii Piicio
. . ibid inficiationem, aut factum defſide- ler
. rat, nec per ſolum filentium & 8
iaſz , diffimulationem fieri videtur, ibid. Mort
. Frtioſa ree- non eſt legitimum infanticidii in- l
Enpune venditur a fiſco, 676 dicium, ſi præagnans juſtas de gra. ann
. vidi. oor

inmnlan.

754

ergien,
3

9, por⸗
cadit i.
,ſ in
ccipit,
ind ire
ldein
iid,

ntibu
20.

det, 5
Ijr

im,
go

blare
7

oNio,

dat,
lmo

70

nem
, es
ſide⸗
&
ibid,
i in.
egre.

INDEX

RERVM.

viditate ſua dubitandi eauſas habue-
rit, 716. allegatur talis juſta cauſa,
ibid, quo caufa tormenta ceffant;
atque juramentum faltem decerni-

tur. 717
Uilitas.
Sperate, in quolibet ſgectatur erimine.
715
Vulgus.
Delicta minus recte æſtimat. 764
alnerans.

Peccant, qui mortifere vulneranti ve-
niam dant, ſi is vulneratum per
alium oceidi curet, 379. item, qui
vulnerare jubentem excuſant, ſi
mandatarius occidat, 382. utrum
mortifere vulnerans homicidii reus
ſit, ſi alius vulneratum, absque
vulnerantis mandato, interimat?
379. utrum animum vulnerandi
habens, animum quoque oceiden-
di habeat? 380. 619. vulnus non
mortiferum, ex quo vulneratus ſua
culpa perit, inferens, de vulnere,
non de morte tenetur, 514. neque
tenetur de ſumptibus & damnis

515
Vulneratus.
Ejus, extra mortis periculum eonſti-
tuti, teſtimonium de pugna, utrum
ſidem merestur? 474. quid ſi teſti-
monium ipfius fit zuranm, 475

Vulnus. “
Peccant, qui ad pœnam homicidii
.ordinariam, vulnus abſolute letale

deſiderant, 383. 419. utrum du-

homieidam liberent ab ultimo fup-
plicio? 404. ſi de ejus letalitate con-
ſtet, longifſmum inter vulnus &
mortem tempus, homicidam non
juvat, 410. letalia damur, quæ
lentior mors ſequitur, 411I. Me-
dicorum circa ejus letelitatem dif-

bia, circa ejus letalitatem mota,

fenſus, 419. ſeq. cauſa diſſenſus,
420. quid hoc caſu ſtatuendum ?
ibid. fanabilia interdum vocantux
letalia. 561¹
Uxor.
Adultera a marito oceidi poteſt, 43.
maritum adulterum ac pellicem,
oceidere non poteſt, 5I. occidens
vero extra ordinem punitur, 52.0
adultera a marito licite ejicitur do-
mo, 58. ex bonis cenjugis adul-
terantis jure Romano partem ascci=
pit, 6I. in locis vero, ubi amplior
portio ſtatutaria ipfi tribuitur om-
nia conſequitur, quæ alias poſt
mortem conjugis habuiffet, 62.
ejus defenſio moderamen inculpatæ
tutelæ admittit, 436. 618. licet ea
auctor rixæ fuerit, ibid. prodit ma-
ritum ſuum ex fimplicitate. 886

W.
Wachterus.
Illius explicatio vocis: Sippe
686
Waltherus. S
Ejus de chiromantia judicium. 647
Wegelagern.
Quid ſit? 597
Weichbild. .
Utrum jus Saxonum univerſale fuerit?
. 299
Werdgildum.
Quid? 390⁰

Wernerus (Alb. Anton.)
Ejus commendatio.
Wernberus (Jo. Balth.)

Notatur. 670
Weſenbecius.
Notatur. 769
Weſtphalica judicis.,
Horum naiura⸗ 392

ilbiir-

„

Wäülhelmus, Neuſtriæ Dux.
Hujus privilegium aſyli, coenobio da-
tum. 394
Wimfatingiurs (Jacob.)
Improbat raptum, a Carolo VIII .
commiſſum. 09
W inronienſis Epiſcopus.
IIlius judicium, de clerico, culpa occi-
dente. 541
Wirinbarius.
Raptum commirttit, 315. ejus pugna
& vulnus, ibid. de eo decretum
Cæſaris, 316. mors. ibid.
Wolſejus (Thom.)
Ejus crimen læſæ Majeſtatis. 846

Wurtembergia.
Aufertur Ulrico Duci, & datur Ferdi-
nando I. 3 254

X.
Xenia.
Utrum judici offeree lceat? 786
.„
Zene.
Commendat maſtupratisnem. 281
Zieritzius (Bernhard.) 5
Notatur. 2226. 45 5

Ziglerus (Caſp.)
Notatur, 784. 905. ejus ſcriptum
de clerico renitente, 903. quod ex
parte inſertum majori, de Epiſce-
pis, operi, ibid. a Martino Geiere
conſulitur.

ibis.

2l

INI LEVSERI

PNIARVYVM ET PRINCIPIS
AXONIS AVLA CONSILIARII
ERGEN SI ORDINARII CONSISTOERII
TORIS HN TRIBVNALIET SCABINATV
MI ADSESSORIS

CAT IONES
DECTAS

QvVIBVS

A'JVRIS CAPITIA

EXPLICANTVR, CVM IVRIBVS
ERVNTVR ATCVE VARIIS CELEBRIVM
PSPONSIS ET REBVS JVDICATIS
PLVSTRANTVR.

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset

—
W
☚
=

Balance

Focus

N IX.

T I ONO&Q V A.

ACRE CÆ S. MAIESTATIS.

£ 2

CAENTHALII
BERNHARDI FRIDERICI GEEEL.
cIo IoOↄ CcC LXXVIII.

4 Copyright 4/1999 Wele GmbH wWW. yxymaster. com