His, qui notantur infamia, in Gallia ad furcas damnari, qui

binas nuptias contrahunt, ſed addit, pœnæ iſtius rationem

eſte, quia, ꝗui ita entrabit, in adulterii erünen incidit, quod
cabpitale ſſe cœpit ſub Diocletiano, ur vult Alciat. ex argum. Iegis
Tranſigere, de transatct. aut ſub Conſtatio, auctore legis quamvis
2. ad LE. Jul. de Adult. Cod. qucæ receptior opinio eſt. At hæc ra-
tio aperte falſa eſt, ut Romafius in ſupra memorato §. 70. do-

cet. Itaque Vigneul -Marville in Melanges d'biſtoire & de
literature, pag. 173. negat, hanc fori Gallici obſervantiam

alia ratione defendi poſſe, quem ſi dicas: polygamos non
I h 2 tam

244 MEDITAT. AD PANDECT.

tam ob hoc crimen, quam ob falſum, quod ſimul committant,

ſuſpendi: I) a des Perlemens en France, ou l'on condamne

mort ceux, qui ſe trouvent convaineus de Polygamie; Parce que

l'on ſupoſe, que e*eſt une Loi du Royaume. On demande oà Je trou-

ve cette Loi? C'eſt à nos Jurisconſultes Frangois d nous l'apren-
dre. La conſequence en merite bien la peine. Pour moi je croi
que ce n'eſt point pour la Polygamie, qu'on envoit ces gens-ld au

gibet; mais pour les fourberies, dont ils, uſent pour ſfurprendre

des femmes, qu'ili épouſent de mauvaiſo foi.
Ut ultimum ſupplieium, polygamo irrogari poſſit, non dolus ſal-
zem, ſed & falſum deſideratur.
VIII.
Ceſſat ergo ultimum ſupplieiums, quando bigamus, ſe juſtam
divortii cauſam bhabere, probabiliter eredidit, divortium
tamen obtinere non potuit.
Ceſſat etiam pœna mortis, quando binubus, ope Prioris con-
jugis privatus, matrimonium contrabere, quam luxurioſe
vivere, mavult.
Ceſſat porro ultimum ſupplicium ob ignorautiam, licet ſupi-
nam & adfectetam. .
Ceſſat denique ultimum ſuphlieium, quando binubus, priorens
conjugem adbac vivere, & matrimonium cum eo per-
durare, non diſzmulat.

—

I ocus, quem ex Vigneul- Marville, ſeriptore CGallo, in fi-

ne meditationis antecedentis commemoravi, magis

Ger-

nt

ſol.

lun
iuin

c⸗

ig

ſuhi.

Hriotiß
ber⸗

10, inß⸗

Cel·

—

Sp. DIXYNVII DE POLVYGAMIAA. 245

Germaniæ noſtræ convenit, Hujus videlicet leges falſum
aperte deſiderant. Neque enim video, quid aliud ſibi velint
illa Caroli E. in articulo 121. verba: Betruͤglicher Weiß mit
Wiſſen und Willen. Communiter interpretes noſtzi, dum
locum hunc latinum faciunt, verba illa pro ſynonymis aeci-
Piunt, atque cum Bernhardo Zieritio fimpliciter: dolo malo;
aut cum Daniele Claſenio: ſciens &σ dolo malo; vertunt. Ego

vero, nihil inutiliter a Carolo poſitum, ſed, ilum duo iſta

conſulto diſtinxiſie, exiſtimo. Dolus nempe ſine dubio re-
quiritur, ſeu, ut quis ſciens, pricrem conjugem adhuc ſuper-
ſtitem eſſe, ac prius matrimonium adhuc perdurare, alteras
nuptias faciat. Sed requiritur præterea falſum, betruglicher
Weiß, hoc eſt, ut quis cœlibem ſe, ſeu viduum, ſimularit,
atque adeo fraude hac vel alteram partem ad conſentien-
dum, vel ſacerdotem ad conſecrandum novum matrimonium,
induxerit. Quodſi alterutrum deficit, erit quidem etiam po-
lygamia, ſed ceſſabit famen ultimum Rapplicium ex lege Ca-
rolina. Fac ergo, quem errore inductum credidille, Prius
matrimonium nullum, vel tamen diſſolutum fuiſſe; aut fac,

eum ingenue prius matrimonium alteri parti & ſacerdoti ape-

ruiſſe, ac tamen ritu ſolemni in templo conjunctum fuiſſe.
Non poterit tunc judex ad ultimum ſupplicium venire. Rem
optime exemplo illuſtrabo: Uxor, cujus maritus ob plura ac
atrocia facinora perpetuum in operas publicas damnatus fue-
rat, diuturni cœlibatus impatiens, Theologos & Jureconſul-
tos celebris academiæ conſulit, atque ab his reſponſum accipit,

poſle illam legitime ex capite malitioſæ deſertionis divor-

tium petere. Adit igitur principem, exhibet reſponſum, &
divortium flagitat, ſed repulſam fert. Interjecto aliquo tem-
pPore ſupplicat iterum, & ſe tolerando longiori cœlibatui
imparem profitetur. verum nec ſic aliquid proficit. Re-
H h 3 Pulſa

246 MEDITAT. AD PANDECT.

pulſa denuo, ſed hoc diſſimulans, alii viro, obiiſſe priorem ma-

ritum, ac ſe facu Ratem novas nuptias faciendi a prineipe obti-

nuiſſe, narrat, huncque in extera loca abducit, & nuprias cum
eo more conſueto facit. Re comperta, ambo ad ſupplicium
depoſeuntur. Mulieri quidem & dolus & falſum, viro au-
tem ſupina & adfectata ignorantia, quæ dolo æquiparatur, ob-
jicitur. Verum ex parte mulieris contra, quod leviores etiam

& ſaltem aliquantulum veriſimilis, ſeu, ut D D. inepte lo-

quuntur, fatuæ cauſæ a dolo excuſent, allegabatur. Cre-
diderat illa, priorem maritum rupiſſe matrimonii fidem,

juftamque fibi divertendi cauſam dediſſe. Adſenſerant

illi Theologi & Cti non incelebres. Non poterat igi-
tur non ſibi perſuadere, divortii decretum, quod petüſſet, ſibi
contra fas denegatum eſſe. Accedebat, quod miſella diu legi-

timo conjuge caruerat. Si ſimpliciter ſine nuptiis in corpus

Peccaſſet, pœna adulterii infligi non potuiſſet, per ea, quæ in

Specimine 580. quod adulterii pæna ex duabus ſaltem cauſis miti-

gari poſſit, med. I5. dicta. Secundum Carpzovium ergo in
Quaſt. erim. 66. n. 61. laudem etiam merebatur, quod matri-
monium potius contrahere, quam luxurioſe vivere, maluiſſet.
Quod vero ad virum attinebar, etſi ille ignorantiam ſuam fa-
cillimo negotio depellere potuiſſet, quin & ſciviſſe falſum, a
muliere perhibitum, ae eredulitatem ſaltem ſimulaſſe vide-
retur, ipſe tamen falſum non dixerat, ac propterea a mertis
Pœna liber erat. Quibus rationibus moti Cti Helmſtadienſes
menſe Januario anni clo Io CKX. carcerem mulctamve ſubſti-
ruerunt: Daß Maria Klavehns 4. Wochen, Andreas Treue 2
Wochen lang im Gefaͤngniſſe mit Waſ er und Brod zu ſpeiſen, oder

jene um 25. dieſer um 15. Reiehsthaler zu beſtrafen, anbey zu Erle⸗
gung der Proceſt-Koſten zu gleichen Theilen anzuhalten. Auch

muͤſſen ſieh beyde Partheyen ſo lange, bis ſie von Hochfuͤrſtl.

Durchl.

——

⸗
b-

re⸗
em,
rant
igi

SP. DPXXIVII. DE. POLYGANMIIA. 247

Durchl. oder Dero Conſiſtorio ihrer Heyrath halben Diſpenſa-

tion erlanget, von einander mit weſentlicher Wohnung ſcheiden.
V. R. W. Rat. Dec. Ob wol das von beyden Theilen began⸗
gene Laſter der zweyfachen Ehe am hellen Tage lieget, und die
vorgeſchuͤtzte Entſchuldigung, ob haͤtten ſie den erſten Ehe⸗Mann,
Luͤbbecken, todt geglaubet, von ſchlechter Erheblichkeit iſt, da ſie
ja beyderſei's gewuſt, wie ſelbiger noch vor weniger Zeit gelebet,
auch ſich mit geringer Muͤhe an dem Orte ſeines Aufenthalts
dieſerwegen erkundigen koͤnnen, zudem, wenn er todt geweſen,
nicht noͤthig gehabt haͤtten, ſich heimlich davon zu machen, und
an einem fremden Orte trauen zu laſſen, welcher Umſtand ihre
Wiſſenſchaft und dolum malum nicht undeutlich anzeiget, we⸗
nigſtens ſupina und affectata ignorantia nicht zu laͤugnen ſte⸗
het, und es dieſemnach das Anſehen gewinnet, ob waͤren In-
quiſiten mit der ordentlichen auf die bigamos geſetzten Strafe
zu belegen geweſen. Alldieweil aber der erſte Ehe⸗Mann,
Andreas Luͤbbecke, ſelner verruchten Bosheit und vieler Diebe⸗
reyen halber zu ewigen Veſtungs⸗Baue condemniret worden,
alſo mit dem Ehe⸗Weibe, welche ihn wieder zu bekommen
keine Hofnung gehabt, und, nachdem ſie auf ihr vorgaͤngi⸗
ges zwetzmaliges Anſuchen die Erlaubniß wieder zu heyrathen nicht
erlangen koͤnnen, und bereits einige Jahre in der Einſamkeit zu⸗

gebracht, ſich durch menſchliche Schwachheit zum Beyſchlafe,

und folgends zur Heyrath mit dem Coinquiſiten verleiten laſſen,
einiges Mitleiden zu kragen, und die ordentliche Strafe zu mil⸗
dern iſt, hiernaͤchſt Treue dem falſchen Vorgeben der Frauen, daß
der erſte Mann geſtorben, und ſie im Br. Freyheit, ſich ander⸗
weit zu verheyrathen, erhalten, geglaubet, folglich ebenfals gelin⸗
der zu ſtrafen iſt; So haben wir ihnen eine Gefaͤngmß⸗ oder
Geld⸗ Strafe aufetleget, jedoch dafuͤr gehalten, ſie muͤſten ſi .
9

248⁸ NMAEDTTAT. AD PANDECT.

ſo lange von einander ſondern, bis ihre getroffene Ehe von Hoch⸗
fuͤrſtl. Durchl. oder Dero Confiſtorio gebilliget werde, welches
vielleicht jetzo, da res nicht mehr integra, ſondern der Beyſchlaf⸗

die prieſterliche Einſegnung, und die Geburth zweyer Kinder dar⸗

zu gekommen, und der erſte Ehe⸗Mann einiger maſſen pro ma-
Ritioſo deſertore zu achten iſt, leichter als vormalen, zu erlan⸗
gen ſeyn moͤchte.
XlII.
zZ altimum ſubplicium irrogari poſit, jure communi binæ
vuptic requiruntur.

XIII.

In electoratu Sazxoniæ ſuffciunt ſecunda vice ſponſalia publi-

ca, concubitu firmatag.

XIV.
Pera bujus juris ſingularis ratio indagatur.
XV.

Qui prima vice ſponſelia publica celebrat, & concusmbit, de-

inde cum alia perſona nuptias ſolemnes facit, nec in Sa-
wonia, nez extra Saxoniam morre punitur.

Q jam aliquoties dixi, Saxones in puniendis dehctis

Kearnis ſeveriores aliis gentibus & fuiſſe, & adhuc eſſe,
novo nunc exemplo oſtendam. Secilicet Auguſtus Elector in
Conſtit. 20. P. 4. ultimum ſupplicium etiam iis irrogat, qui, vi-
vente priore conjuge, cumalia perſonz non quidem ſolemnes
nuptias faciunt, ſed tamen ſponſalia publica ineunt & con-
cum-

=S,0 = — — — —

, —,, — —

ine

.

yk

Gelbis
c eſe,
or i
gidi
olemms
ar
uj.

SP. DLXXXVII. DE POLVYGAMIAA.R 249

cumbunt. Cujus juris ſingularis hanc rationem reddit Car-
Ppzovius in Quaæſt. orim. 66. n. 45. ſq4. & in P. 4. C. 20. def.
2. quod conſenſus nuptias faciat, L. 30. de Reg. juris, L. 22.
C. de Nuptiis, & per copulam carnalem matrimonium natu-
raliter perficiatur. Verum hæc non eſt genuina tanti rigo-
ris ratio, ſed hæc potius, quod ſecundum leges Saxonicas
in Conſt. Elect. 19. P. 4. conjuges, cum alio etiam ſine ſpon-
ſalibus concumbentes, morte puniantur, atque adeo, ſi præ-
terea ſponſaliorum celebratione crimen ſuum auxerint, mi-
tiore pœna adfici non poſſinr. Quodſi ratio a Carpzovio ad-
lata fundamentum legis noſtræ eſſet, ſimilem in modum
etiam extra Saxoniam judicari oporteret; quod tamen nun-
quam fit, nec fieri poteſt, quum Carolus V. in articulo 121.
diſerte nuptias ſolemnes requirat: In Geſtalt der heiligen

Ekhe. Sed obſtat rationi Carpzovianæ adhuc aliud argu-
mentum, etiam gravius. Nempe, ſi illa vera foret, con-

ſequeretur, tunc quoque ultimum ſupplicium decernendum

eſſe, quando, inverſo ordine, quis primum ſponſalia pu-

blica celebravit, & concubitu firmavit, deinde cum alia perſo-
na veras nuptias fecit. Hic caſus nec in Saxonia quidem mor-
te punitur, minus ergo in reliqua Germania. Sic certe Cti
Helmſtadienſes menſe Novembri anni clo Io CCXII. Mag-
deburgum reſponderunt: Obgleich der Inquiſit deſſen zur Gnuͤ⸗
ge uͤberfuͤhret, auch ſelbſt geſtaͤndig iſt, daß er ſich mit Eliſabeth
Dieckin oͤffentlich verſprochen und dieſelbe beſchlafen, nachgehends
dennoch Sabinen Riemannin geehliget: Alldieweil aber dasjen⸗⸗
ge Delictum, deſſen Klingenberg uͤberfuͤhret iſt, keine Polyga-
mie eigentlich genennet werden mag, weilen zu der mit der Dieckin
getroffenen Verloͤbniß die prieſterliche Einſegnung noch nicht ge—
dommen iſt, alſo die ordentliche Todes⸗ Strafe nicht ſtatt fin⸗
et ꝛc.
Tom. IX. Ii . XVI.

250 MEDITAT. AD PANDECT.

XVI.
Sola confeſſio polygami ad irrogandum ultimum ſupplicium
non ſußicit;
XVII.
Sed inveſtigandum eſt corpus delitti, & ad ea loca, in quibus
nuptiæ factæ dicuntur, ſeribendum.
XVIII.
Quodſi bac inveſtigatio dificilis eſt, & ſine longa mora fieri
neqnit, reus, interim vel idonee, vel, ſi boc non poſſit,
jurejurando cavens, e carcere dimittitur.

ac teſtimonium requirere ſecundum articulum Carolinum

6. Sed quid tunc faciendum, quum inveſtigatio illa, non
quidem impoſſibilis, ſed tamen difficillima eſt, atque ſine
multis ſumtibus & longa mora fieri nequit? Novi exem-
plum, ubi primæ nuptiæ in diſſita provincia factæ diceban-
tur. Graſſabatur tunc in hac peſtilentia, & commercium
omne cum illa interruperat. Nec fſciri poterat, quando id
reſtitueretur. Inhumanum fuiſſet, reum, donec exploratio
commode inſtitui poſſet, in vinculis retineri. Sed nec ta-
men abſolvi ſalva juſtitia Poterat. Diſtulimus ergo ſaltem
rem, atque interea reum, qui idonee cavere non poterat,
Pprœſtito conſueto jurejurando, e carcere menſe Novembri
an-

t ultimum ſupplicium binubis irrogari poſſit, corpus de-
licti certum eſſe, hoc eſt, indubie conſtare debet, nu-
Pptias, bis ſolemniter factas, ac benedictionem ſacerdotalem
bis adhibitam fuiſſe. Sola rei reæve confeſſio, ſe olim nu-
Ptias feciſſe, non ſufficit, L. 1. §. 17. & ult. de Quæſtionibus.
Inveſtigare debet judex veritatem, & ſcribere ad ſacerdotes
Vel ditus os templorum, in quibus nuptiæ factæ dicuntur,

hratio
ec le⸗
ſaltem
Dterat,
ſenbii
l

SP. DLXXXVII. DE POLYGAMIAA. 21

anni clo Io CCXII. dimiſimus: Daß Johann Philipp Klin⸗
genberg, geſtalten Sachen und Umſtaͤnden nach, der gefaͤngli⸗
chen Haft, gegen Beſtellung eydlicher Caution, zu erlaſſen ſey.
V. R. W. Rat. Dec. Ob gleich, ſowol aus des abgehoͤrten
Zeugen eydlicher Ausſage, als Inquiſiten eigenem vor gefuͤhrten
Leben, auch der in ſeiner Antwort wegen ſeines bisherigen Aufent⸗
halts beſindlichen Variation, die er vergebens zu bemaͤnteln ſuchet,
ſtarcke Vermuthung erwaͤchſet, daß er bereits an andern Orten
eine Ehe⸗Frau habe, dieſemnach es das Anſehen gewinnet, ob
koͤnne er, bevor deshalben die verlangte Nachricht eingelaufen,
der Haft nicht entſchlagen werden; Alldieweil aber der Verdacht,
daß Inquiſit bereits in Hollſtein verheyrathet ſey, auf ziemlich
ſchwachen Fundamente beruhet, indem der abgehoͤrte Zeuge,
daß Klingenberg dergleichen nur im Schertz geſprochen, ausſaget,
die Variation aber und vor gefuͤhrtes Leben ein ziemlich ent fern⸗
tes Indicium ausmachen, worzu weiter kommt, daß von den
angegebenen Orten, wegen deren Entlegenheit und der da herum
graſſirenden Peſt, ſehr langſame Nachricht zu verhoffen iſt, daß
alſo Inquiſit, der ohne deß ſchon lange geſeſſen, wenn er ferner
im Gefaͤngniß bleiben ſolte, ſeine Geſundheit leicht verlieren koͤnn⸗
te; So haben wir die Erlaſſung aus dem Gefaͤngniſſe, gegen
Beſtellung eydlicher Caution, verſtattet.

XIX.

Ad polygamiam requiritur, aut in utroque matrimonio Jorma

& ceremoniæ, quas leges præſeribunt, fuerint

adbibitæ.
XxX.
Sola beneditétio, ſacerdotalis, ſi hæc per ſe vitioſa ſit, non
Jufficit.
Ii 2 XXI.

252 MEDITAT. AD PANDECT.

XXI.

Igitur ſi ſacerdos, qui alterutras nuptias conſecravit, vel ex-
rraneus fuit, vel legitimus quidem, ſed clum & illegiti-
mo modo benedixit, polygamia vera non con-
trabitur.
XXI.

Committitur tamen erimen polygamiæ proximum, non mor-
te, ſed graviter extra ordinem puniendum.
XXIII.
Quamvis prius matrimonium propter omiſſas legitimas ce-
rimonias nullum, atque adeo poſterius polygamia non ſit, po-
ſterior tamen conjux, qui quæve priorem conjunctionem igne-
ravit, ad divortium recte agit, data repetit, reſti-
tutionem ſumtuum ac damnorum
deſiderat.

am tum in Spec. 585. Je Concubinatu individuo dictum oſten-
ſumque fuit, medit. 16. conjunctionem viri & feminæ in
perpetuum initam, ad quam benedictio ſacerdotalis vel
plane non, vel modo illegitimo acceſſit, concubinatum ma-
gis eſſe, quam matri
tioſam conſecrationem, etſi a legitimo ſacerdote perfectam,
non matrimonium, ſed concubinatum;, faeere, medit. 18.
benedictionem, ab extraneo ſacerdote contra leges admi-
niſtratam, nullam eſſe, & conecubinatum, non matrimo-
edit. 19. hujusmodi clandeſtinas & illicitas
ſcere, nec verum matrimonium
ſi accedente publica auctorirate confirmentur,
denique medit. 20. alterutram
blicam ratihabitionem alias nu-
ptias

nium, facere, m
nuptias non aliter convale
fieri, quam,
atque ſic vitium purgetur,
partem, quæ ante hanc pu

monium, medit. 17. clandeſtinam & vi-

nor⸗

ee⸗
.
igie⸗
k⸗

olten-
ner in
vel
n Me⸗-
A vi-
Cam,
it. 19.
adcri⸗
Ntrimno⸗
illicitas
nonium
nentut,
erutran
Aias ix⸗
Ptios

Sp. DLXXXVII. DE POLYGAMIA. 253

ptias faciat, peccare quidem & puniri, non tamen tanquam
binubam, ſed tanquam concubinariam. Addo nunc, crimen,
quod committitur, concubinatum quidem eſſe, non ſimpli-
cem tamen, verum ad polygamiam proxime accedere, atque
adeo graviorem pœnam, quam quæ concubinariis infligi ſo-
let, mereri; deinde; poſteriorem conjugem, qui quæve prio-
res nuptias ignoravit, propter dolum adhibitum, quo con-
ſenſus excluditur, recte ad divortium agere, aut, ut accuratius
loquar, querelam nullitatis intendere, data a ſe & illata re-
vocare, ac reſtitutionem damnorum & ſumtuum petere. Vi-
de L. 18. C. ad legem Juliam de Adulteriis. iſtas theſes om-
nes nunc reſponſo Ctorum Helmſtadienſium, menſe Februa-

rio anni clo Io CCXXIX. exarato, illuſtrabo: Hat Hugo ſeine
in Oſt Indien geheyrathete, jedoch nachgehends in Teutſchland von

ihm gegangene Ehe⸗Frau dahin, daß ſie wieder zu ihm kommen
und ihm ehelich beywohnen moͤchte, belanget, wozegen jedoch die⸗
ſelbe verſchiedene Exceptiones eingewendet, und nunmehro an⸗
faͤnglich zu wiſſen verlanget: Ob die zwiſchen ihr und Hugoen ge⸗
getroffene Ehe null und nichtig ſey? Nun iſt zwar dieſes, daß gedach⸗
ter Hugo, ehe er in Oſt⸗Indien gekommen, gar liederlich gelebet,
ſich eines Scharf⸗Richters Tochter wider ſeines Vaters Willen
antrauen laſſen, dieſelbe geſchwaͤngert, nachgehends verlaſſen ꝛc.
allein nicht hinlaͤnglich, die darauf in Oſt⸗ Indien getroffene Hey⸗

rath unguͤltig zu machen, da zumal die mit des Scharf⸗Richters

Tochter eingegangene Ehe, in Anſehung der dabey vorkommen⸗
den Haupt⸗Maͤngel, laut unſeres im Februar. 1727. ertheilten

Reſponſi, von keinen Kraͤften iſt, und noch darzu in einem vor

dem geiſtlichen Conſiſtorio zu Gera angeſtelltem Deſertions-Pro-
ceſſe anderthalb Jahr vorhero, ehe Hugo ſeine jetzige Frau ge⸗
heyrathet, wieder aufgehoben werden. So ſeynd auch die von der
Kleinveldin angefuͤhrte, in bloſſen Worten beſtandene, und niemalen
1i 3 in

274 MEDITAT. AD PANDECT

in Thaͤtigkeit ausgebrochene Sæevitien, wenn zumal Klaͤger ſich de⸗
ren kuͤnftig zu enthalten caviret, nicht hinlaͤnglich, die Ehe zu tren⸗

nen. Alldieweil aber Hugo mit des Scharf⸗Richters Tochter

wuͤrcklich getrauet geweſen, eine Zeitlang als Ehe⸗Mann gelebet,
ein Kind gezeuget, endlich von ihr gegangen, und vieles von ihren
und ihres Vaters Sachen mitgenommen, gleichwol alle dieſe Um⸗
ſtaͤnde gegen die Kleinveldin und ihre Eltern nicht allein verſchwie⸗
gen, ſondern ſich noch darzu vor einen ledigen Menſchen ausge⸗
geben, alſo hierunter einen Betrug begangen, und durch ſolchen

viel gedachte Kieinveldin zur Ehe, welche ſie, wenn ihr die wahr⸗

haften Umſtaͤnde bekannt geweſen, nimmermehr eingegangen ſeyn
wuͤrde, bewogen, und denn ſowol nach den natuͤrlichen als ge⸗

ſchriebenen Rechten der dolus, qui cauſam dat matrimonio,

und ohne welchem die Ehe nicht getroffen ſeyn wuͤrde ſelbige, we⸗

gen ermangelnden Conſenſus unguͤltig machet, die Kleinveldin

auch ihre Vorgeben, daß nemlich Hugs mit des Scharf⸗Richters
Tochter getrauet worden, ſich fleiſchlich vermiſchet, ein Kind ge⸗
zeuget, derſelben und ihren Eltern vieles entwendet, damit fort⸗
gegangen, und ſich nichts deſtoweniger in Oſt⸗Indien vor einen
Junggeſellen ausgegeben, durch die den duplicis angeſchloſſene
Beylagen genugſam beſcheiniget, anbey hoͤchlich und mit ziem⸗
licher Wahrſcheinlichkeit betheuret, und allenfalls eydlich erhal⸗
ten kan, ſie, als ein junges wohl erzogenes Menſch, wuͤrde
den Hugo, dafern ſie ſein liederliches Leben, die von ihm ge⸗

mißbrauchte Copulation, die Deſertion, die Entwendung der

mitgenommenen Sachen, und den gegen ihn angeſtellten fa⸗
moſen Proceſſ gewuſt haͤtte, nimmermehr genommen haben;
So wird die zwiſchen ihe und Hugoen getroffene Heyrath
vor null und nichtig geachtet. Wird zweytens gefraget: Ob
Hugo als ein Bigamus zu beſtrafen ſey? Nun haben wir be⸗
reits

—— — —n

— — —

—

1,
tir
t/
en
n⸗
R⸗
8ge⸗
chen
ahr⸗
ſehn
gu⸗
10
W
nſdie
Gters
1
ſott⸗
inen
ſene
ſn,
hob⸗
de
n
19 der
en kr.
jaben;
ehroth
t: O
lor be

Sp. DLXXXNVII. DE POLVYGAMIA., 2z5

reits oben angefuͤhret, daß die erſte mit des Scharf⸗Richters
Tochter getroffene Ehe nicht wohl beſtehen koͤnne. Dieſemnach
gehet die auf die Polygamie geſetzte Strafe nothwendig ab.
Gleichwol bleibet dieſes Verbrechen uͤbrig, daß Ougo eine ſol⸗
che verbotene nichtige Ehe eingegangen, durch die heimliche
Copulation den Namen GOttes mißbrauchen laſſen, mit der

ihm unrechtmaͤßig angetraueten Perſon als ein he⸗Mann ge⸗

lebet, und ſie doch folgends, ohne die Copulation vorher durch
das Conſiſtorium annulliren zu laſſen, deſeriret, und ſich
wieder, mit Verſchweigung des erſten Buͤndniſſes, verheyra⸗
thet. Bey ſo geſtalten Sachen hat er wenizſtens ein crimen
Polygamiæ proximum begangen, und wird deshalben mit
einer willkuͤhrlichen Strafe billig beleget. Endlich, und was
die letzte Frage betrift, ſo flieſſet deren Entſcheidung aus der
auf die erſte Frage bereits gethanen Antwort, und folget von
ſelbſten, daß Hugo ſeiner letzten Ehe⸗Frauen und deren El⸗

tern alle ihnen dadurch, daß er ſie doloſe zu dieſer Heyrath

verleitet, verurſachte Unkoſten, und was er ſonſt von ihnen an

baaren Gelde und andern Sachen empfangen, zu erſtatten
ſchuldig ſey.

XXIV.

in erimine binorum ſponſaliorum, ut priora ſponſalia firmag
fuerint, & tempore poſteriorum adbuc conſtituerint,
requiritur.
Xxv.
Is, qui priora ſponſalia legitima per trantactionem privatam
reſcidit, & ſecunda fecit, in erimen binorum ſponſalio-
rum incidit.

XXVL

256 MEDITAT. AD PANDECT.

XXVI.
Tunc tamen, quando juſta tranſigendi cauſa ſubfuit, leniter
punitur, & integram exiſtimationem retinet.
d polygamiam prope accedit binorum ſponſaliorum cri-
A men, in quod jura civilia, in L. I. de His, qui not. in-
famia, infamiam, Saxonica, in der Ehe⸗Ordnung punct. 1. §.

Wann ſich jemand, & infamiam, & aliam ex arbitrio judicis

pœnam ſanciunt. Quod vero in iſta L. I. deſideratur, ut
quis bina ſponſalia, eodem tempore conſtituta, habuerit, hoc
porro in L. 13. §. 2. de His, qui not. infamia, ſic explicatur:
non initium ſponſaliorum, eodem tempore factorum, acci-
pi, ſed ſaltem neceſſe eſſe, ut in id tempus concurrant. Sci-
licet tunc, quum quis poſteriora ſponſalia fecit, priora & le-
gitima fuerint, & adhuc conſtiterint, oportet. Quamobrem,
ſi priora ſponſalia diſſoluta fuerunt, poſteriora crimini dari
non poſſunt; dummodo diſſolutio legitima fuerit. Nam, f
quis cum priore ſponſa privatim transegit, atque ſic ſe ab
antiquiore obligatione per mutuas renunciationes liberavit,
vere liberatus non eſt, ſed manet adhuc obligatus, quoniam
transactiones privatæ contra ſponſalia initæ nullæ ſunt, c. 4.
& II. X. de transiactionibus, quo jure adhuc hodie Profe-
ſtantes etiam urtuntur. Vide Specimen XLIVII. de Trans-
actionibus irritis, medit, y. Ergo, qui poſt talem transactio-
nem nova ſponſalia facit, in crimen binorum ſponſaliorum
incidit, atque extra ordinem punitur. Attamen in hujus
pœnæ determinatione multum intereſt, utrum partes a
Pprioribus ſponſalibus temere receſſerint, an vero cauſa,
ob quam contra priora ſponſalia transactum fuit, talis
ſit, quæ & in judicio reſciſſionem efficere potuiſſet?
Priore caſu ſeverius animadvertendum eſt, poſteriore lenius.
Sic Conſiſtorium Vitembergenſe, ex Luſatia menſe No-
vem-

— —

—

in.
dicis
, U
hoe
Atur:
accr.
Eei.
Kle⸗
brem,

di Sel

Nann1
ele 45
eravid
oniatn
nl,. 4.
Prole-
Nranl-
o⸗
Morum
hujus
erles 4
Aula,
talis
e lenius

nle N--
Venn⸗

SP. DLXXXVII. DE POLYGAMIA. 257

vembri anni clo Io CCXXXII. conſultum, hoc ultimo ca-
ſu infamiam remiſit, & mulctam ſat modicam impoſuit:
Dieweil verlobten Perſonen, ſich nach eigenem Belieben wieder
zu ſondern, und das getroffene Ehe⸗Verloͤbniß durch einen Pri-
vat-Vergleich aufzuheben, in allen Rechten verboten iſt, und
der Obrigkeit, welcher die geiſtliche Gerichtsbarkeit zuſtehet, wenn
ſie dergleichen eigenmaͤchtige Sonderung in Erfahrung bringet,
ſich dieſerhalb genau zu erkundigen, die Urſachen der Sonderung
zu unterſuchen, und, nachdem ſie ſelbige gegruͤndet oder unge⸗
gruͤndet findet, die anderweite Vereheligung entweder zu ver⸗

ſtatten, oder zu verbieten, ex officio oblieget, und denn allhier

Romanus denenſelben dergleichen Privat-Transaction ſelbſt ge⸗
meldet; So wird zu Unterſuchung dieſer Sache ein kurtzer Ter-
min foͤrderſamſt angeſetzet. Woferne ſich nun alsdenn die fol.
4. angefuͤhrte Urſachen, inſonderheit der heftige Widerwille, in
der Wahrheit gegruͤndet befinden, ſo wird zu Verhuͤtung einer
aus dem Zwange zu beſorgenden ungluͤcklichen Ehe das getroffe⸗
ne Ehe⸗Geloͤbniß aufgehoben, Romano, ſich anderweit zu ver⸗
heyrathen, verſtattet, derſelbe jedoch, um daß er ſich ohne vor⸗
hergegangene rechtmaͤßige Diſſolution des erſten Verloͤbniſſes an⸗
derweit verlobet, um 10. Reichsthaler geſtrafet, und zu Bezah⸗
lung aller Unkoſten angehalten.

Lom. IX. Kk WE-

25 S MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN DLXXXVIII.
MEDITATIONVYM AD PANDECTAS
AbD LIb. XIVIII. 1II. V.
D E

L, E N O CI N I O

MENSE APRILI ANNI clo lo CCXXXVII.
PVBLICE DEFENSVM
A
JOANNE FRIDERICO LVDER

VITEMB. SAXONE.

I.

Omnis conciliatio furtivorum amorum, conſilium, auxilium,
quin & omiſſio debitæ in impediendo deligentiæ, lenoci-
nium eſt.
II.
Sunt tamen delicti bujus, ut & pænæ, gradus.

III.
Etiam famulus, domino jubenti in furtivis amorilbus opem fe-
rens, tanquam leno, ſed mitiſſime, punitur.

auctorem du Parallele de la doctrine des Payens, avec
celle des Jeſuites & de la Conſtitution du Pape Clement
XI. gqui commence par ces motst: Vnigenitus Dei filius; qui
liber Pariſiis ante aliquot annos publice combuſtus fuit, fa-
mulo, ſi herus id jubeat, puellæ domum inveſtigare, munuſ-
eula deferre, herum ad ilam euntem comitari, ac per fene-

P'aae Caſpar Hurtado, Theologus Hiſpanus, apud

ſtram

1

4.

iliuen,
i.

ent ſi-

3) 4
1, avec

Clemen t

jat; gul
fwit, ir
mund⸗
per lene⸗
ſtrim

6Pb. DLXXXNVIII. DE LENOCINIO. sz35

ſtram irrepentem juvare, porro ad concubinam ire ac dicere:
herus meus te vocat; quin & eam ad domum heri comitari,

& januam aperire, & eis lectum ſternere, non tamen eam

invitare ad actum ipſum inhoneſtum cum hero. At enim
vero omnis conciliatio furtivorum amorum, ac omne, quod
in illis fertur, auxilium, quin & omiſſio neceſſariæ diligen-
tiæ ab eo, qui ſtuprum vel adulterium impedire debuiſſet,
lenocinium eſt. Dantur ſaltem delicti hujus, ut & pœnæ,
gradus. Qui lucrum inde aucupatur, ſeverius, maxime, ſi
liberos vel conjugem proſtituat, quam is, qui amicitiæ cau-
ſa id facit, punitur, levius quoque, qui diſſimulat ſaltem, eo,

qui palam adjuvat, peccat. Vide articulos Carolinos 122. *

123. Peccat ergo & ſervus, conciliator furtivorum amo-
rum, nec juſſu domini, cui parere non debebat, Pprorſus ex-
cuſatur, ſed minus peccat, quam extraneus, atque adeo in
foro humano mitiſſime punietur, per ea, quæ in Syecimine
DXXXIV. de Concurſu ſuperioris & inferioris in delico
medit. y. dicta.

2

IV
Pæna lenocinii extra Saxoniam incertiſima eſt.
V.

Jus commune ultimum ſupplicium illis ſaltem lenonibus, gui

invitas mulieres proſtituunt, irrogat.
VI.
Mariti & parentes, leuocinium facienter, morte ſecundum jus
commune puniri non poſſunt

us electorale Saxonicum in Conſtit. 29. F. 4. Pœnam leno-
J cinii ſatis clare determinavit, at jure communi eæſareo
incerta ſunt omnia. Inprimis miror, interpretes hujus ju-
Kk 2z ris

260 MEDITAT. AD PANDEC

ris audacter adeo dicere: ultimum ſupplicium in maritos ac
parentes, qui uxores liberosque lucri cauſa proſtituant, con-
ſtitutum eſſet; quum tamen nulla de eo lex exſtet. Articu-
Ius Carolinus 122. infamia parentes iſtos ac maritos notat, re-
liquas vero pœnas ex communibus juribus hauriri jubet. Sed
jura communia hic incertiſſima ſunt. Nam MNovella 14. quæ
lenonibus omnia neviſſima ſupplicia irrogat, de iis ſaltem le-
nonibus, qui invitas puellas in corpus ſuum peccare cogunt,
agit. Lex Pandectarum 2. §. 2. L. 8. pr. L. 9. L. 33. §. 2. ad L-.
guliam de Adulteriis pœnas mariti & uxoris, item eorum, qui
furtivis amoribus opem ferunt, lege Julia de adulteriis com-
prehenſas fuiſſe, memorat. At non omnes, quæ lege Julia
de adulteriis ſanciebantur, pœnæ capitales erant, ut vel ex §.
4. I. de Publicis judiciis apparet. Et nec veriſimile quidem eſt,
legem Juliam tam atrocem fuiſſe, ut ultimum ſupplicium
irrogarit marito, qui uxorem in adulterio deprehenſam re-
tinuerit, vel extraneo, qui domum ſuam ad tractandum de
adulterio, etſi eo loci nihil fuerit admiſſum præbuerit. Mi-
nus adhuc allegari poterunt lex 12. C. de Epiſcopali audien-
zia, & lex 6. C. de Spectaculis, quæ patribus, filias proſtituen-
tibus, patriam poteſtatem ſaltem adimit. Ego itaque, ſi ex-
tra Saxoniam jus dicendum eſt, parentibus maritisque, leno-
cinium facientibus, ultimum ſupplicium irrogare non audeo.

VII.)

Lex Saxonica electoralis in lenones non dura eſt, ſed juſta, &
mitior veteribus Saxoniæ legibus.

VIII.

Priſci Saxones lenas, vivas defoderunt.

Ne-

Ne⸗

6p. DLXXXVIII. DE LENOCINIO. 261

Ne quis juris Saxonici electoralis in lenocinii crimine ri-
gorem miretur, ſed lenitatem magis obſervet. Elector
quippe in Conſtit. 29. P. 4. non auxit pœnas lenonum, ſed
temperavit magis duritiem vereris Saxonici juris. Dictum
jam ſupra fuit in Specimine DLXXVI. de Eenitate in adulte-
riis, medit. 7. ſeveritatem legis Auguſteæ in delicta carnis ex
antiquiffimis gentis Saxonicæ inſtituris derivari oportere.
Saxcnes nempe, antequam etiam de Chriſto quid inaudirent,
adulteria ac ſtupra peſſime oderant, & atrocius, quam alii
Germaniæ populi, coërcebant. Ejus rei luculentum iterum
exemplum in crimine lenocinii exſtat. Brunſviga urbs olim
Saxonum ſi non caput, ſed tamen ex præcipuis ſedibus fuit.
Inter leges vero Brunfſvicenſes veteres, quas Leibnitius in
Tomo III. Seriptorum Brunſvicienſia illuſtrantium, pag. 4 24.
exhibet, etiam hæc in Part. II. n. 5y6. legitur: De drivende
meghede, de andere vrowen vorſehindet, ſeal me levendieb be-
graven, eft ſe des verwunnen werdet: in quam ſic commen-
tatur Leibnitius in Introduct. pag. 15 Drivende meghede ſunt
lenocinium exercentes, niſi quis inde tribades facere malit ob
pænæ gravitatem. Recte prius. Sed quod deinde de tribadi-
bus addit, fundamentum non habet. Vox vorſchuͤndet illi-
cere ſignificat. Manifeſte itaque de mulieribus agit, quæ ho-
neſtas feminas in ſtuprum vel adulterium illiciunt.
IX.

Lenocinium aliquando non propter Iuerum pecuniarium, ſed ex

amämbitione pro obtinendis honoribus & dignitatibus, exercetur.
X.
Etiam boc lenocinii genus pænam ordinariam meretur.
ILaone⸗ vulgares lucrum pecuniarium ex lenocinio ſuo
exſpectant, at hi, qui honeſtiores videri volunt, ſpreta
Kk 2 pe-

262 MEDITAT. AD PANDECT.
pecunia, honorem quærunt. Mirum, eſſe homines, qui ex re
inhoneſtiſſima, quæ ipſorum exiſtimationem maxime immi-
nuit, honorem aucupentur. Sed eſſe tamen, novimus omnes.
Inprimis aulæ eorum feraciſſimæ ſunt. A recentibus exem-
plis abſtineo lubens. Antiqua referam. Galba quidam apud
Plutarehbum in ioori”, quum Mæcenatem, qui omnia apud Au-
guſtum poterat, convivio accepiſſet, ſentiretque jam e nuti-
bus, hominem inflammatum in uxorem ſuam, ſenſim demi-
ſit caput, perinde quaſi dormiret. At, quum interea famu-
lus quispiam ad menſam accedens vinum clam tolleret, ibi
jam vigil & oculatus: Infelix, inquit, an neſciebas, me ſo-
li Mecænati dormire? Eandem fabulam diu ante Galbam in
libera adhuc republica luſam, & inde proverbium natum
fuiſſe, ex fraugmento Sexti Pompeji Feſti, de Verborum ſignifi-
catione, lit. W. diſcimus, ubi ſic ait: Non omnibus dormio: pro-
verbium natum a Cipio quodam, qui Pararencbon dictus eſt,
quod ſimularet dormientem, quo impunitius uxor ejus mæœchare-
zur; ejus meminit Lucilius. Quare & Cicero in lib. 7. epiſt. ad
Jam. 24. hoc proverbium tanquam vetus commemorat. Por-
rO Macro, inquit Tacitus Annali VI, cap. 45. gratiam C. Cæſa-
ris, numquam ſibi neglectam, acrius in dies fovebat, impulerat-
ue poſt mortem Claudiæ, quam nuptam ei reruli, uxorem ſuam
Zaunkan immittendo, amore juvenem inlicere, pactogue matrimo-
nii vincire, nibil abnuentem. Teſtatur hoc etiam Dio in fine lib.
8. Macronem ſcilicet Caligulam in amorem uxoris ſuæ, En-
niæ 1 hraſyllæ, pellexifſe. Er Macro quidem dignum ex hoc
lenocinio fructum cepit. Narrat enim Philo in libro de Legatio-
ne ad Cajum, p. 997. ſeg. coactum euma Caligula ſe ipſum in-
terficere, uxorem quoque habuiſſe eundem exitum, quamvis
a Cæſare conſtuprata putaretur, totamque Macronis familiam
esſtin tam; & bene addit: Negant in amore firmum præſidium
propter erebra ejus affectus inconſtantiſimi faſtidia. Denique,
Agrip-

—

— — ᷑̃᷑—

8

Ahure
Iad
Por-
6 ⸗
nat.

ſun

fimo-
le lib.
E, En-
ex hoc
otio⸗
um W⸗
Dammwis
ömdian
dius
Denigve,

Alk

SP. DLXXXVIII. DE LENOCINIO. 263

Agrippa de Incertitudine & vanitate ſcientiarum, cap. 64. pag.
133: Lenociniorum, ait, duce plurimi ab infima ſorte ad ſum-
um rope nobilitatis gradum conſcenderunt. Proſtituit hic
Xorem, factus eſt ſenator; proſtituit ille filiam, ereatus eſt co-
mer; hie Hiam quanwis matronam in adulteri principis ſollici-
tavit amplexum, mox amplo ſtipendio dignus, it regius eubicu-
larius; alii ob deſponſata regia ſcorta ſpectabiles facti ſunt pu-
blicizgue muneribus præfecti, eitdem artibus abs Cardinalilxs
& Poytificibus multi multa berpinigua venantur; nec eſt via
