fornicationis a viro receflerit, dotem vel dotalitium repe-

tere non valere, dicit, de paraphernalibus vero nihil addit,
quin & ipſo jure Saxonico elestorali in Conſtit. 21. Part. 4.
Verbis: Ihr Linbringen und was ihr ſonſten gebuͤhret;
firmari videtur. At enim vero ut hæc Ctorum pugna re-
3 Cte

62 MEDITAT. AD P4 NDE ECT.

cte dirimatur, res paulo altius repetenda eſt. Jus nempe
Romanum conjuges regulariter invicem a ſuceefſione mu-
fua excludit, atque du 1 fibus admittit, primum,
quando Pactis dotalibus ſuperfſtiti quid adſeriptum eſt, de-
inde, quando ſuperites inops, ni quid ex defuncti bonis lu-
cretur, unde vivat, non habet, Auth. Bræterea C. Vnde
vir & uor. His ergo conjugibus in caſu adulterii ſatis
laute proſpexit Juſtinianus in legibus ſupra memoratis, ſe-
cundum quas etiam adhuc hodie in electoratu Hannove-

rano multisque aliis provinciis ac civitatibus, ubi jus Ro-

manum quod ad ſucceſſionem conjugum obſervatur, ju-
dicari oportet. At ſi quis judex idem in Saxonia noſtra,
aliisque locis, ubi conjugi ſuperſtiti ex defuncti bonis am-
Plius quid, plerumque ſub portionis ſtatutariæ nomine,
attribuitur, faceret, is profecte contra mentem legum 8*
ipſam rectam rationem peccaret. Minus ſcilicet conſeque-
retur conjux, adulterio coniugis læſus, quam haberet, ſi
adulter adulterave, nullo commiſſo crimine, mortem obiiſ-
ſent. Iniquiſſimum hoc merito vocat Carpzovius P. 4. C.
21. def I. Z. 9. Nec iniquum ſaltem eſt. ſed abſurdum
quoque. Quid- enim ridiculum magis & abſonum exco-
gitari Poterit, quam conjugem, qui quæve Natrem bono-

rum ſuorum alteri ex gegibne debitam, ctid cies millies con-
trarium in ultima volun pactove cor leri rre aut
minuere nequit, Monelha s. cap. 22. cu 7. P.
ex adulterio ſuo hanc facultatem deli-

Rum ſuum conditionem conjugis innocentis deteriorem
facere. Quæ quum ita ſint, in iis locis, in quibus con-
jugi ex defuncti bonis plus, quam leges Romanæ ex
Partis ad ultere bonis tribuunt, ſoluto matrimonio obve-
nit, regula facienda eſt, menti legum juri naturæ con-

venien-

Dute
tem:
leme
iur
Dilin

—

e ..

imum,

t, de-

Drisu.
Vul
rii ſiis
ratis le.
Annore-
jus Ro⸗
Ur, jn.
ſoltra,
nis ann.
omine,
onlegne.
eret,
n obüül-
b. 4. l.
furdum

eteriolen
jbus .

vane

io obve⸗.

rem explicat Barthius von der Gerade, Cap. E- §. 85 . u n

und bekennet, darbey vorgebende, wie der vormals an der

SP. DrXXIN. DE TVRE CONEIN BONA CONI. ADVILT. 63

— ò

venientiſſima, ut ſcilicet adulter adulterave Pre mortuis re-
Putentur, atque conjux innocens ea omnia, quæ poſt mor-
tem adulteri adulteræve habuiſſfet, conſequatur. Ita egregie

itaque in Saxonia noſtra maritus omnia uxoris defuncdlxæ mo-

Dilia lucretur, Sachſen⸗Spiegel lib. 1. art. 34. & lib. 3. art.

87. rectiſſime Carpzovius P. 4. Conſtit. 21. Jef I. concludit,
eundem etiam uxoris adulteræ paraphernalia „Aiquidem mo-
bilia ſin uirere. Et exſtat ejus rei illuſtre exemplum
apud Miller rum in den Annalibus des Sauſes Sachſen, ad

annum 1593. b. 212. Jeqj. quod integrum verbis ejus hic com-

ee rerne⸗ Nachdem Dert gog Iohann Caſimir ; u Sachſen⸗
Coburg ſeine erſte Gemahlin, Annen, und Un richen ven Lich⸗
ienſte in, wegen geg Pgogener ungulaͤßlicher Converſation
in Verwahrung bringen laſſe n, und zur Verhoͤr, und
genauen Unterſuchung der ache, einige Raͤthe, nahment⸗
lich: 1) Johann Ernſten von Teutleben, zu Laucha, und

wenigen Soͤmmern, Hof⸗Richtern zu Jen na, und Cammer⸗

Rath, 2) Johann Freunden, der Rechte D. Cantzlarn, 2)

Hartmann von Wangenheim, zu Tuͤngeda, 4) Paul Abten
und 5) Volckmar Schevern, Hof⸗Rath, nachmals auch
Cantzlarn, deputiret, haben dieſe uff e⸗ berwehnten T Tag, nebſt
einem in ſpecie hlerzu requirirten Notario, Nahmens Si⸗

gismund Heußnern, ſich uff die Veſtung Cburg, alln o be⸗
meldter von Lichtenſtein, jedoch ohne Feſſel und Bande, geſeſ⸗
ſen, begeben, und denſelben uͤber ſein bald anfangs bey deſſen
Arreſtirung ge⸗ Vades Geſtaͤndnuͤß nochmals ordentlich ver⸗
nommen, welcher dann ſein Verbrechen mit Erzehlung ein und
anderer Umſtaͤnde, und zwar auf eine ſehr chriſtliche und be⸗

S

W 9

iche Weiſe, mit weinenden Augen, nochmahls geſtanden,

Ho⸗

64 MEDITAT. AD PANDECT.
Hofe zu Coburg gewe veſene Italiener, Hien ronymus Scotus, wel⸗
cher hierunter Teufliſche Kuͤnſte gebrauchet, hleran groſ ſſe .Se huld,
und dieſe boͤſe Sache getrieben: und zuwege 9 ebracht, mit ange⸗

haͤ ngter Bute⸗ daß Ihme ſeine Verwaͤrk kung mit einer ewigen Ge⸗

faͤngniß, auf ſeine Koſt en, oder auf einem Graͤntz⸗Ha iſe gegen

den Tuͤrken abzubuͤſſen, verſtattet und na harlaſen werden moͤge. 17.

Nov'. iſt obgenandte Derzogin, welche ve⸗ gen ſchwehren Fa lis uud
Verbrechung halber, gleichfalls in dem F lrglichen Raude ntz⸗Hauſe

der Ehrenburg, in elnem beſonderen Zünmer verwahrlich enthalten

geweſen, durch oben benandte deputirte Raͤthe, wie auch M.
Johann Duͤnklern, Superintendenten, und Melchior Bi⸗
ſchoffn, Hoff⸗Bꝛ edigern, Beyſeyns obardachten Notarii,

vernommen, und uͤber etzliche, ſo wohl aus der Herzogin vo⸗

rigem, als des von Lichtenſtein Bekaͤntniß, und ſonſt formirte
irticul befraget worden. Worauf die Herzogin alle Articul
mit Ja beantwortet, anbey herzlich geſeufzet und geweinet,
ſagende, der Schelm Scotus haͤtte ſie, als noch eine junge

Fuͤrſtin, betrogen, und in dieſes Ungluͤck gebracht; Baͤte

um Gnade, und ſonſt um nichts mehr. 20. Novemb. hat
Herzog Johann Caſimir an das Conſiſtorium einen Befehl
ergehen laſſen, und demſelben der Herzogin dißfalls beſchehenen
Uebertritt mit dieſer Bedeutung zu vernehmen gegeben, wie er
Eſelben ferner ehelich nicht beywohnen koͤnte, ſon⸗ ern unum⸗
zaͤnglich veruͤhrſachet wuͤrde, ſich von Ihr vurch ordentliche
in geiſt⸗ und weltlichen Rechten verſehene Mitt , gebuͤhrli⸗
eher Weiſe, ſcheiden zu laſſen; weiln aber ſolche Eheſcheidung
anderer geſtalt nicht, dann durch das Geiſtliche Conſiſto-
rium geſchehen koͤnne, als ſolten ſie, die Conſiſtoriales,
ſich eines beforde erliehſt n Tages vergleichen, denſelben ſo wohl
der Herzogin durch gebuͤhrliche Citation, als auch Ihme, dem
Herzoge ſelbſt, zu erkennen geben, da Er ſ dann durch einen
Ge

ctn

Sp.
Geb⸗
durt
auf ſo
lurg,
Nrn
Ni
her
di
U
1
Sane
ſen
4, De
ſt
gith⸗
ilo

lerhe

itig,

Ulchn
erſct
iſ
aus demn
lg in
ln dene
hend ,
Abet
t d
ſn
e

n

us, b
nlt ane
igen O0
uſe gegen
Jalls un
h,Hant
enthalten
auch M.
otarii,
ſorwwirte
Nliclt
Geweinet,
eine fang
ſt; Wu
3
a
we⸗
en unurt⸗
tdectiche
„gebot inte
ſhed
C Oullto⸗
Norilles)

a

me, den

ſch e elnen

Sp. przxxX. DE TURECONIIN BON. CONT ADULT. 6GB

Gevollmaͤchtigten den Termin beſuchen „und ſeine fernere Nelh⸗
durft vor ihnen fuͤrbringen laſſen wolte. Den 27. Nov. iſt
auf ſonderbaren Fuͤrſtlichen Befehl „ aus dem Conſiſtorio zu Co⸗

burg, an die Superintendenten, zu 1) Heldburg, 2) ißfeld, 2)
Roͤmhild, 4) Gotha, 59 Eiſenach, und e) den Pfarrer zu Poͤſeneck,
die Verordnung ergangen, das gemeine Kirchen⸗Gebet, ſo viel kie

Herzogin betrift, hinfuͤhro dahin einzurichten, d daß dieſelbe nicht aus⸗

druͤcklich mit benahmet, ſondern ohngefehr uff dieſe maſſe: Vor

unſern gnaͤdigſten Fuͤrſten und Herrn, Herzog Johann Caſimirn,
zu Sachßen, und Seiner Fuͤrſtlichen Gnaden Herrn Brudet, Her⸗
zog Johann Ernſten zu Sachſen, und Seiner Fuͤrſtlichen Gnaden

Gemahlin ꝛc. und dann zum Beſchluß, unter der gemeinen Per ſo⸗

nen Noth, fuͤr eine betruͤbte Perſon gebeten werden ſolle. Den
4. Dec. hat Herzog Johann Caſimir Moritzen von Heldrit zu Bet⸗
ſtedt, Fuͤrſtlichen Cammer⸗Rath, und Hartmann von Wan⸗
genheim zu Tuͤngeda zu vernehmen gegeben, wie die Conſiſto-
riales gebeten, ihnen in bewuſter Eheſcheidungs⸗Sache, um
allerhand. Urſachen willen, ein paar adel iche Perſonen zu ad jun-
giren, mit Begehren, ſich mit den Geiſtlichen dahin zu ver⸗
gleichen, daß ſolche Eheſcheidung binnen zweyen Tagen gewiß
verrichtet werden moͤge. Den 5. Dec. ließ Herzog Johann⸗
Caſimir zu Sachſen⸗Coburg obgedachte ſeine erſte Gemahlin
aus dem Reſidenz⸗Hauſe der Ehrenburg, uff die Veſtung Co⸗
burg in anderweitige Verwahrung bringen. Den 7. Dec. iſt.
von denen zu obiger Eheſcheidung Verordneten, nachdem ſie.
vorhero vom Herzoge Ihrer Eyd und Pflicht ſo fern erlaſſen,

zu behoͤriger Verfahrung, der 12. dieſes Pro ermino benen⸗

net, und ſolcher beeden hohen Fuͤrſtlichen Perſonen, um ſich uff

ſolchem vor Ihnen einzufinden, notificiret worden. Den 12.

Dec. wurde das von denen verordneten und niedergeſetzten

Rachtern geſprochene Urth, in Beyſeyn des Herzogs hierzu

Zom. 1X. L bevoll⸗

SEs MELDITAT. AD PANDECT.

bevollmaͤchtigen Anwalds, D. Wolffgang Maßlitzens, wie
auch der Herzogin, und Ihres aus ſolchem geiſtlichen Gerich⸗
te erwaͤhlten, und von Amts wegen zugelaſſenen, ſowohl zu
dieſer Sache ſeiner verwandten Pflicht erledigten Beyſtandes,
obgerachten Moritzens von Heldritt, publicirt, Krafft deſſen
der Herzog von Beklagter Herzogin, der Ehe halber, vermoͤ,
ge goͤttlicher und weltlicher Rechte geſchieden und ledig geſpro⸗
chen, und anneben bemeldtem Herzoge, vermoͤge der heiligen
Schrifft, und nach deſſen Gelegenheit, als dem unſchuldigem
Theile, ſich anderweit ehelichen zu verheyrathen verſtattet und
freygelaſſen worden, und bleiben dem Herzoge die eingebrachte
Mitgifft und andere bona paraphernalia, nach Ordnung der
Rechte, und gemeinen Schluß der Rechts⸗Lehrer billig, jedoch
daß der Herzog dargegen, und anſtatt der Baraphernalien,
die Herzogin mit nothduͤrfftigem Unterhalt zu verſehen ſchul⸗
dig. Es iſt auch nachgehends in dieſer Sache ein Urthel zu
Jena eingeholet, und die darinnen beniehmte Straffe von Her⸗
zog Johann Caſimirn in eine ewige Gefaͤngniß verwaͤndelt
worden, worinnen auch die Fuͤrſtin in die 20. Jahr ihr Le⸗
ben zugebracht. Neque jure Saxonico elestorali aliud con-
ſtitutum eſt. Nam, quæ in Conſtit. z1. P. 4. reperitur,
vox germanica, einbringen, generalis eſt, ac ea omnia
bona, quæ uxor marito, etiam quod ad uſumfructum, ad-
fert, ſcilicet paraphernalia, complectitur.

XII.

Maritus Saxo geradam uxoris, quam ea mortua ex lege,
pacto vel fatuto, lIucraturus erat, etiam ex adulterio
uxoris lucratur.
oſtquam regulam in ſuperioribus obſervationibus ſtabi-
livimus: quod, commiſio adulterio, ſucceſſio heredi- D
taria

/

—R

8

lar

ſpo
gua
cſpe
4
di
rel
ful

u.
du⸗

ſor
er

Le
er

linn

lr

—
ins, We
n Genih⸗
ſooht
dpſtarde,
fft deſen
r, bant,
dg geſn
t heilge
ſchuilger
ſattet und
inhettrgt
dnun der
lig dech
hernzlin,
ſchen ſcli⸗
Urthel
on Mer
ertoandelt
hr ihr G⸗
liud con.
reperinn,
ea Ohhnl
uctum, .

4 e/
dilienn

ibus ſtin⸗

0 hereh
liit

SP. DprxXIN. DE IURE CONI INBON. CONI. ADULT. &

taria ex parte conjugum quaſi anticipetur, & innocens
omnia, quæ ſuperſtes habuiſſer, conſequatur; fluit inde
ſponte ſua, maritum Saxonem uxoris adulteræ geradam,
quam ex lege vel pacto poſt fata ejus habirurus fuiſſet, ac-
cipere, &, ſi jam poſſideat, retinere. Ita Carpzovius P.
4. C. 21,. ef. 2. . 7. 8. & Barthius von der Gerade ap. §.
§. 85. in fne. Rem alio exemplo illuſtrabo: Uxor, quæ
binas ex marito filias habebat, adulterii convincitur. Quæ-
rebatur, quid in gerada adulteræ juris eſſer? Reſponk um
fuit, ſecundum Conſtit. Elect. Sax. II. P. g. bona omnia
uxoris, quæ mobilia tantum erant, marito addicenda, de-
ducta tamen pro filiabus tertia, tanquam legitima, ſed in
hanc geradam computari debere: Es wird zum Grunde
geſetzet, daß ein ehebrecheriſehes Weib, als ob ſie geſtorben ſey .
geachtet werde, ſolchergeſtalt an Seiten des Ehemanns anti-
cipata ſucceſſio viventis ſey, folglich es mit der Gerade ra⸗

tione des Klaͤgers eben alſo, als wenn die Beklagte jetzo ge⸗

ſtorben waͤre, gehalten werden muͤſſe. Wie nun der Klaͤger,
wenn die ehemalige Ehefrau geſtorben waͤre, die Gerade den

Toͤchtern in das Pflichttheil eingerechnet haͤtte, ſo wird es noch

der Eheſcheidung auf gleiche Art gehalten.

VIII.

Conjuxæ innocens donationes, ſibi a conjuge adultero adulte-
rave ante divortium factas, retinet & lucratur.

IX.

Eas vero, guas iple Ave ante nuptias, IZi ve poſt nuptias
fecit, revocat.

.

1 2

68 MEDITAT. AD PANDECT.
Maritus utenſilig, qux« durante matrimonio comparat, ac
uwrori utenda & ouſtodienda ſine donationis mentione dat,
donare non cenſetur, itaque ſolute matrimonio ſim-
pliciter vindicat.
Viacamur porro de donationibus, quæ ante divortium
inter conjuges factæ ſunt. Equidem de his leges ſat
claras, nempe L. 32. F. 10. 11. 12. 13. L. 35. L. 64. de Donat.
inter virum & uorem, habere videmur. At eæ leges
de divortio apud Romanos nondum chriſtianos uſitareo,

quod ſecundum alleg. L. 32. §. 10. plerumque bona utrius-

que conjugis gratia aut etiam ex ira animi & offenſa ob le-
Viores cauſſas fiebat, agunt, atque adeo ad divortium, lege

Chriſti & jure canonico in aliam plane formam redactum,

trahi nequeunt. Ergo iſtæ leges utiles nobis hic non ſunt,
ſed ex aliis principiis quæſtionem decidi oportet. Ita ſci-
licet tenendum eſt: Eæ donationes, quas adulter adulte-
rave conjugi innocenti fecit, ratæ ſunt, & a conjuge inno-
cente juſte retinentur, arg. c. 4. X. de Donationibus inter
vir. & uror. Convenit hoc optime theſi ſupra memora-
tæ: quod pars adultera pro mortua reputetur. At mors
donantis conjugis firmat donationem, L. 24. C. de Donat-
inter vir. &C uxor. WMWovella 161. cap. 1. Quod autem ad

eas donationes, quas innocens olim in nocentem contu-

lit, attinet, hæ ommes ex capite ingratitudinis revocantur.
Objicies forſan, adulterium inter cauſas ingratitudinis,
quas lex alt. C. de Revocandis donationibus recenſet, non re-

Periri, judicem vero alias, quam quæ hac lege præſcriban-
tur, cauſſas ingratitudinis facere non poſſe. Hæc certe

Carpzovii in PE. 2. C. I2. def. 31. ſententia eſt, quam præter

leges ab ipio memoratas etiam e 9. C. de Kevoc. donaf.
ver-

5P. p

Verdi
ocr
19,1
Lce
Citat
inh
con
or
ces
Cl,
natij
iyſen⸗
injuri
cans,
Deine
jugal
gai li
dWeck
Cationn

Mdir

Chrior
MimOn
nleg

u.
Ulle

N
Mrit
iie
Vitar
Ii ce

SP. pIxxE. DE TURECONJ. IN BON. CONI. ADVLT. 65

—
verbis: Ex cauſſis, quæ legibus continentur, Juige conſta-
, A bit ingratam; fulcire videtur. Non refellam hanc Carpzovii
d, docrinam, quamvis id a Bachovio ad Treutlerum ol. II. diſp.
in. 19. th. 7. lit. D. & plerisque [Ctis fieri animadvertam, ſed
accedam ad illam tantisper, dicamque, duas cauſas ex illis, quas
vortium citata lex ult. ponit, huc pertinere. Primum atroces injuriæ
eges ſk in hac L. ult. admittuntur. Quæ vero poteſt atrocior injuria
Donct. conjugi fieri, quam per adulterium conjugis? Captabit quis
leges Fourſan vocem: effundat; quæ in L, alt. habetur; atque atro-
ulitato, ces injurias ad ſolas verbales reſtringet. Sed hunc ego ad
Um. Calt. X. de Donationibus, quod legem ult. C. de revocandis do-
ob. nationibus explicat, & ad verba ejus clara: Atroces injurias
my lege inferre præſumſerit; ablego. Ridiculus fuiſſet Juſtinianus, ſi
actum, mjurias atroces verbis factas inter cauſas ingratitudinis collo-
t . cans, facto ipſo illatas, longe atrociores, excludere voluiſſet.
Ie. Deinde quidquid conjux ſponſusve donat, pro JTfide con-
t Adnl - jugali firmanda donat. Si ergo hanc ſallat infringatque is
Uge inn. qui liberalitatem accepit, conventionem, tacite donationi Z
jibes iutet adjectam, non implet, atque ex hac quoque cauſſa revo-
memolt. cationi locum facit. Sed, ſi etiam legem. ult C. de Revo-
Ar do mg candis donationibus non haberemus, habemus alias longe
de Luns. lariores. Et de iis quidem donationibus, quæ ante ma-
zutem 4d trimonium conſummatum inter deſponſatas perſonas fiunt,
m conlu. im L. 8. S. 5. C. de Repudiis, Novella 22. cap. 15. §. 2. Movel-
vocintuu Ia 117. Cap. S. §. 2. apertiſſime conſtituitur, quod propter
Uitudinis, alulterium commiſſum amittantur. Eæ vero donationes,
non Iö. quæ in ipſo matrimonio inter conjuges factæ ſunt, ſoluto
lerbir⸗ matrimonio, vel præmoriente eo, in quem collatæ fuerunt,
læc cerie irritæ efficiuntur, C. 8. X. de Donat. inter vir. &α ατ. Sol. .
m prætel vitur autem ſine dubio matrimonium divortio, & præmo-

Sondt ri cenſetur conjux adulter adulterave, ſecundum ea, quæ
e. UM 1 3 ſæpius

70. MEDITAT. AD PANDECT.

ſæpius diximus. Materiam hanc exemplo illuſtrabo: Civis
quidam, negotiator locuples, uxori ſuæ ſponſus adhuc or.

namenta magni pretii donarat, poſtea, factis nuptiis, multa

alia egregia dona adjicit, inprimis autem utenſilia plurima, ve-
ſtem, lintea, lectos, ſupellectilem, vaſa argentea, horologia,
& alia, ut fieri ſolet, compararat, uxorique ſimpliciter, nulla
donationis mentione adjecfa, tradit. Comperta deinde ejus-
dem perfidia, ad divortium agit, ac donata iſta dataque, quæ
uxor adultera adhuc poſſidebat, repetit. Detrectat adultera
reſtitutionem, ac exceptionem donationis opponit. Con-
fultus privatim, donationes ex rationibus ſupra allatis juſte
Tevocari, reipondi; in iſtis vero rebus, quæ ſine mentione
donationis datæ eſſent, ſimpliciter rei vindicationem locum
habere, ad jeci. Lintea enim, veſtes, ornamenta, & alia omnia,
quæ maritus uxori comparat, non donare, ſed ſaltem uten-
da & cuſtodienda dare cenſetur, quemadmodum Cti Vi-

tembergenſes apud illuſtrem W'ernherum in Diſſertat. 4qua

errores forè eiven bona utenſilia uxori a marito tradita emen-
dantur, reſponderunt, & ipſe in Specim. CCCXII. de Do-
nationibus inter virum & uorem medit. 3. oſtendi. Ad-
jiciam reſponſi verba: Es erloͤſechen alle Schenckungen zwi⸗
ſchen Ehegatten, nach klarer Vorſchrift der Rechte in cap. 8. X.
de Donat. inter vir. & uor., ſo wohl ſoluto matrimonio,
als durch den Tod deſſen, welchem ſolche geſchehen, ipſo jure,

und fallen an den Donatorem zuruͤcke. Da nun ſo wohl die

Ehe aufgehoben, als die Beklagte pro mortua geachtet wird,
ſo muß ja Klaͤger nothwendig ſeine Schenckungen zuruͤcke neh⸗
men. Sonſten koͤnte auch noch obiter mit erinnert werden,
daß diejenige Sachen, welche Klaͤger in ſtehender Ehe angeſchaf⸗
fet, und ſeinem damahligen Weibe zum Gebrauche ohne aus⸗
druͤckliche Schenckung uͤbergeben, niemahlen derſelben Egen⸗
thum

5P
ſhu

tor
I
ter
gi

1

9

fiitn

Cor
ſaci
repe
Dati
Pulſa
N

Vern
N. .
Ulte
Iul

Sp. prx. DE ICURECONI- IN BON. CONI. ADULT. 2r.

hs thum oder Gerade⸗Stuͤcken geworden, ſondern dem Dons-
hucor. tori verblieben. Dieſes iſt der analogiæ juris gemaͤß, wie ich
muIIn. in meinen Meditationen ad ff. Specim. 312. de Donation. in-
mma, ve⸗ ter virum & uxorem, medit. z. deutlich ge⸗ eiget, und der
1lorn, Herr Reichs⸗Hof⸗ Rath von Wernher in ſeiner daſelbſt alle-
en nöl girten Diſputation noch weitlaͤuftiger ausgefuͤhret, auch nach
de er ſolcher Meynung in unſerm Collegio taͤglich geſprochen wird.
we, uE Folglich werden ſolche angeſchafte Sruͤcke weder zur Gerade,
adultert noch zu den Schenckungen gerechnet. Mit den vor der Ehe
. Con⸗ gethanen Schenckungen hat es wenigern Zweifel. Dieſe be⸗
is juſte haͤlt der Ehe⸗Mann per leges exprellas.
entione H XI.
locun Conjux innocens dotem vel donationem propter nuptiay,
omnd, paoſt commiſſum adulterium conſtitutas, non
i lucratur.
S u R’m „quæ in facto contigit, narrabo: Maritus, qui in
zn emen pactis dotalibus donationem Ppropter nuprias non con-
de De- ſtituerat, adulterio ſe polluit, eoque perpetrato, ab uxore
. Ae. dotem accipit, eique vicifſim donationem propter nuptias
4 facit. Aperto flagitio, uxor divortium poſcit & obtinet,
en 1 repetit quoque dotem & conſequitur, exigit denique do-
lh.5 nationem propter nuptias, ſed repellitur a judice. Re-
nminon, pulſa appellat, urgetque inprimis, in Movella 117. C. 8. §. 2.
iplo iut⸗ & Nov. I34. C. 10. uxori, cujus maritus adulterium com-
nofl de miſerit, donationem propter nuptias fimpliciter addici,
httnide Werum JCti Vitembergenſes, ad quos acta ex Conſiſtorio
Urch tch Magdeburgico menſe Februario anni clo Io CCXXXII.
t werden/ Rttebautke, confirmarunt ſententiam. Scilicet in pœ-
ngſimn nalibus benignius interpretandum eſt, L. 155. §. I. Jde Kegu-
hne nn⸗ lis juris, Cap. 49. eodem in 6. Perdunt propter adulte-
en Ege . rium

hin

72 MEDITAT. AD PANDECT.

rium usor dotem, maritus donationem propter nuptias.

Oportet ergo jam in rerum natura eſſe, quod perdunt.
Ad hoc, quod poſtea demum exiſtere cepit, delictum an-

tea commiſſum extendi nequit. Rationes decidendi Cto-
rum Vitembergenſium ſequentes erant: Weil, was das

Gegen⸗Vermaͤchtniß betrift, Beklagter ſolches erſt nach der

Beilre da er bereits die Ehe gebrochen gehabt, heſtellet, auch
durch der Klaͤgerin Saumſeligkeit in Bezahlung der verſproche,

nen Ehe, Gelder eher zu beſtellen verhindert worden, und nach
Beſtellung des Gegenvermaͤchtniſſes den Ehebruch, ſo weit es
die Acten geben, nicht fortgeſetzet, alſo die Strafe nach der
Zeit des begangenen Verbrechens und nicht nach der folgenden
einzurichten, nachdem zumal ex fol. 22. Actorum ſub C. daß
Klaͤgerin bey Annehmung des Gegen⸗ Vermaͤchtniſſes von dem
begangenen Ehebruche ſchon wahrſcheinliche Vermuthung ge⸗
habt, nicht undeutlich hervor ſcheinet; So iſt der Abſchied
nothwendig zu beſtaͤtigen geweſen.

. XII.
Conjux adulter actionem rerum amotarum non amittit.
1
XIII

Exceptione tamen rerum amotarum - optefts eßnutionem
dotis non morari;

Sed 4 nßisere prius dotem ac e deinde res amoras repetere
debet.

In

D
trium
I er
te

Tor

hit⸗

W Sp. PprxNIX. DE IVRECONTLINBON. CONT ADULT. 73

Runs. 1 eadem, quam modo memoravi, cauiſa maritus adulter
perdunt ab uxore viciſſim res, conſtante matrimonio amotas, re-
kum ar. Perehar. Et judicarunt Cti Vitembergenſes: Es mag Klaͤ⸗
gerin, die ihrem Manne gehoͤrige und in ihren Nutzen he imlich
is N verwandte Gelder wieder zu beszahlen und auf den ihr daruͤber
1g deferirten Eyd ſich zu erklaͤren, ſich nicht entbrechen, da der Vor⸗
lt, c wand, daß ſie durch dieſe? Wiederklage an Zuruͤckerhaltung iheer
taſuhe Mitgift gehindert werde, durch die fol. 124. 129. und 145. be⸗
ud h findliche Verordnungen abgelehnet iſt. Recliſſime, ut puto.
b t Habuerunt ſcilicet ICtii in judicando ante oculos iſta legis un.
nch ke. §. 5. C. de Rei uxroriæ actione verba: Wec retentio ob res amotas
lgerdn neceßaria eſt, quusm pateat omnibus maritis rerum amotarum
b50 udicium. Hic conjugibus, ſoluto quoque matrimonio, ber⸗
von dem — mittitur rerum amotarum judlicium, ac interdicitur ſalte
goog ſub hoc prætextu retentio. Atque hoc ipſum Drorideret
bſchied jam ante Conſiſtorium Magdeburgenſe, & marito, ut confe-
ſtim dotem redderet, ſub mulctæ comminatione præceperat.
XV.
Conjux adulter jus 4 ggena, ex contractibus α bactis, quibus
ornittit. ”ÿMÿM onatio nulla ineſt, non amittit.
XVI.
Inde tamen jus vetentionis non conſequitur.
zurionen

LDimnus in meditatione IX. donationes, quas innocens
conjux ante divortium in nocentem contulit, per adul-
terium irritas fieri, adeoque, ſi traditio nondum acceſſe-
rit, exigi non poſſe. Cujus rei potiſſima ratio eſt, quod
ed. jura tam Romana, quam priſea Germanica in Spec. Sax.
lib. 1. art. 321. donationes inter conjuges vetent, atque ac-

p Tom. IX. K ceden-

NAEDIILAT. AD PANDECT.

cedente ſaltem donantis fine revocatione morte robur acci-
pere ſinant. Iſta vero ratio in aliis contractibus & pactis ceſ-

ſat; quippe quæ, quatenus nulla in iis donatio latet, valent,

L. 5. 9. 5. L. 5 2. PF. de Donat. inter vir. & uxorem. Quum ita-

que maritus adulter contra uxorem condictionem ex mutuo

inſtitueret, ab eademque dimidiam ſumtuum in nuptias im-
penſorum partem ex pacto peteret, ICti Vitembergenſes
menſe Februario anni elo lo CCXXXII. reſponderunt: Es
mag ſich Klaͤgerin, die vor der Hochzeit von ihrem Manne ent⸗
lehnte Gelder wieder zu bezahlen, und ihrem Verſprechen in Ue⸗
bernehmung der halben Hochzeit⸗ Koſten nachzukommen, nicht ent⸗
brechen. Additum tamen iterum fuit, nec ſub hoc pretex-
tu retentionem dotis exerceri poſſe; quæ res dubium non
habet, quum generaliter retentio ceſſet, ubi nulla inter de-
bira eſt connexio, L. y. C. In quibus cauſis pignus, L. ult. C.
Commodati. Vide Specim. CLXXV. de Retentione, medit. 5.

XVII.

Maritus adulter non dotem Jolum, ſed fructus etiam &α 4ſuras
dotis, uxort reſtituere cogitur.
XVIII.
Fructus hi & uſuræ ex eo die, quo maritus onera matrimo-
nii ferre deſtit, debentur.
XIX.
Matrimonium per adulterium facto ipſo ſolvitur.

Igitur ſententia divortii non tam ſolvit matrimonium, quam,

Jolutum olim fuiſſe, declarat.

Xor quædam, comperto mariti adulterio, domum ejus

relinquit, ad conſanguineos ſuos divertit, maritum in
judi-

6P.1

ion

tium

1 con

lue V
ſbia

nde

vele
tion
le
len

kgen

koti
E.
W
mon
crett
ſe no
Ga c
Pitem
(CVX

conden

1) diye
ſituirn
ur, .

nne
Uentan
donſeſi
Iugrl

—
aci.
s cel.
alent,
mita⸗
nutuo
45 im.
genſe
nt: E
ne ent
in Ue⸗
chtent⸗
retex-
bon
Ker ge⸗
L llt. 0
leclit 5.

nſutat .
matrinr.

tuf.
mn, th,

num ej⸗
ritum 1
ſud⸗

SP. prxXIX. DE TURE CONI. IN BON. CONI. ADULT 75

udicium trahit, adulterium accuſat, eonvincit etiam, & poſt
aliquot annorum judicum victricem ſententiam, qua divor-

tium decernitur, & reus ad dotem, quæ in pecunia numera-

ta conſiſtebat, reſticuendam damnatur, reportat. IIla vero,

hac victoria non contenta, appellat, & inprimis, uſuras dotis
ſibi adjudicatas non fuiſſe, queritur. Reſpondetr maritus, non
habere eam, de quo queratur, uſuras nunquam deberi, niſi
vel ex promiſſione, vel mora, vel lege, præter hos tres obliga-
tionis ad uſuras fontes nullum dari, quo & in Spez, COXIIV.
de Fontibus obligationis ad uſuras medit. I. oſtendi, ſe vero

neque uſuras unquam promiſiſſie, neque in mora eſſe, neque

legem, quæ uſurarum ſolutionem ſibi imponat, nofſle, quin
potius leges uxoris ſuæ petitionibus obſiſtere, nam in L. un.
§. 7. C. de Rei uxoriaz actione maritum ad dotem, in rebus mo-
bilibus conſiſtentem intra annum, ex quo ſolutum ſit matri-
monium, reſtituendam obligari, hunc annum ex die, quo de-
cretum ſit divortium, ne quidem adhuc præteräfſſe, ergo
ſe nondum ad dotem reddendam, nedum ad uſuras ſolven-
das, cogi poſſe. Specioſa hæc erant, fateor. Sed ICti ramen

Vitembergenſes, iis non attentis, menſe Februario a clo lo-

CCXXXII. ſupplerunt, quod deerat priori ſententiæ, ac

condemnationem in uſuras ex tempore, quo uxor a mari-

to diverterat, adjecerunt. Dos ſcilicet ob hoc ſolum con-
ſtituitur, ut ex fructibus ejus onera matrimonii ſuùſtenten-

tur, L. 76. de Jure dotium. Ceſſantibus ergo matrimonii

oneribus, quorum præcipuum eſt alimentum uxoris, ceſſat
omne mariti jus in dotem & fructus ejus. Deinde errabat
reus manifeſte in eo, quod matrimonium demum per ſen-
tentiam divortii ſolutum crederet. Solutum illud fuerat
confeſtim, fracla ab ipſo per commiſſum adulterium con-
jugali fide. Deſierat eo momento mariti jura habere. Quæ
K 2 vero;

76 MEDITAT. AD PANDECT.

tia, non tam ſolvebat matrimonium, quam, ſolutum jam

Judicarum fuir: Nunmehr aus Acten und der Partheyen
rechtlichem Einbringen ſo viel zu befinden, daß D Beklagter die
200 Reichsthaler Ehe⸗Gelder von Zeit der erhobenen Klage bis
zu deren Wiederbezahlung mit 5. pro Cent zu verzinfen ſchuldig.
V. R. W Rat. Dec. Dieweil Klaͤgerin, wie Beklagter ſelbſt
geſtehet, nach erfahrnem Ehebruche von ihm gegangen, und wei⸗
ter nicht alimentiret worden, alſo von ſolcher Zeit, da die ſer die
onera matrimonii nicht mehr getragen, und ſie ſich ſelbſt er⸗

So iſt in dieſem Punckte voriger Abſchied billig erlaͤutert worden.
XXI.

XXII.
Ac, ſi uxor id poſcit, jaratus indicare cogitur.
Lge Romanæ, quæ maritum ſoluto matrimonio dotem
— reddere jubent, nihil tamen de bonis paraphernalibus
addunt. Itaque in ea, quam in præcedentibus commemo-
tem reddendam damnarat, omiſſa paraphernorum mentio-

batur igitur ex hoc etiam capite uxor, & juſte, ut JCtis

de reſtitutione paraphernorum ſoluto matrimonio non

ni ſeſe immiſceat, prohibet, L. 8. &. de Pact. conventig. At
enim vero univerſali Germaniæ conſuetudine, quemadmo-

vero, interjectis aliquot annis, lata fuerat, divortii ſenten-

olim fuiſſe, declarabat. Itaque ſic nomine Regis Pruſſiæ

naͤhren muͤſſen, auch die Nutzung ihrer Mitgift fordern kan;

Maritas adulter axori paraphernalia quoque bona reſtituere.

ravimus, ſententia judex maritum adulterum ſaltem ad do-
ne, legum, ut videbatur, ſilentium imitatus. Conquere-
Vitembergenſibus viſum eſt. Nam quod leges Romanæ
agunt, hoc inde eſt, quoniam uxor jure Romano plenum

paraphernalium rerum dominium retinet, perfefcteque de
iis disponit, ac maritum quoque, ne illarum adminiſtratio-

8 ſatten

dum

P.

dum
meli

Gitur,
donor
minilt
Aeor.
es B
zode
1
tiont
6ℳ 6

fſituen

Aiena
Vel jun
Spee.
warit
Dhern
le uli

comhe

erſon
em 0
eſt
i
ſigen
inerl

Ub ſi
eſr
hge

—
enten-

n En

ruſſie

ttheyen

ger di
lage bi⸗
ſchulgt⸗
tet ſehi
und we⸗
dieſer di
Hloſt ei⸗
lan;
vorded.

eſtitteft.

Ir.
i0 cenn
ernalibus

mtnenn .

em Ach⸗
n meni
Conduele-
ut Cin
8 Rotmunk.

onio en
o0 Pleulmn
gegne de

mniſtratio⸗
Ntit. A

jemadind-
dun

–

SSp. Sr. DE IURE CONTL. IN BON. CONI. ADULT /,

n

dum in Speeimine CCCII. de Diserimine bonorum uroriorum
rKAR.

medit. I0O & 12. oſtendi, a jure Romano hac in parte rece-

ditur, atque maritus & adminiſtrationem & uſumfructum
bonorum paraphernalium haber, ac uxorem, ne huic ad-
miniſtrationi ſeſe immiſceat, prohibet. Obligatus itaque eſt
ad eorum reſtitutionem jure Germanico. Quin imo ipſæ le-
ges Romanæ tunc, quum uxor conſentit, marito adminiſtra-

tionem paraphernorum permittunt, L. 9. §. 3. de Jure dotium,

L. 31. §. I. de Donat. eundemque uxori heredibusve ejus ra-

tiones adminiſtrationis ſuæ reddere, L. 95. pr. ad legem Fal-
cid. & omnia, quæ ipſi ex adminiſtratione obvenerunt, re-

ſtituere jubent, L. ult C. de Pactis conventis. Quisquis vero
aliena negotia & res adminiſtrat, ad edendum inventarium,

vel juratam, quam vocant, ſpecificationem obligatur. Vide

Spec. EV. de Negotiis geſtis, med. 4. Objiciebat quidem adhuc
maritus, uſumfructum, quem jura Germanica ſibi in para-

Phernis tribuant, non niſi morte ſua perire. At enim vero i-

le uſusfructus, qui alicui ob certam cauſam ac conditionem

competit, ſublata cauſa & conditione exſpirat. §. 2. I. per quas

perſonas cuique adquiritur I. 12. C. de Uſafructu. Quamob-
rem ordo [Ctorum Vitembergenſium ſic judicavit: Nun⸗
mehr aus den Acten und der Partheyen rechtlichem Einbringen ſo
viel zu befinden, daß Beklagter dasſenige, was er ſonſt waͤhren⸗
der Ehe der Klaͤgerin halber eingehoben, vermittelſt Eydes anzu⸗
zeigen und heraus zu geben, und alle Schaͤden, welche ſie durch
ihn erlitten zu haben, binnen 4. Wochen beſcheinigen wird, zu er⸗
ſiatten ſchuldig. V. R. W. Rat. Dec. Dieweil Beklagter
aus ſeinem Verbrechen kein lucrum ziehen, noch die von ſeiner

geweſenen Ehe⸗Frauen uͤber die Mitgift zugebrachte Sachen

behalten kan, ſondern ſolche mirtelſt eines ihrm̃ abgeforderten
eydlichen Verzeichniſſes heraus geben, auch alle durch ſeinen
K 3 Chebruch

78⁸ MEDFTAT. AD PANDECT.

Ehebruch der Klaͤgerin zugefuͤgte Schaͤden, wenn ſelbige binnen

geſetzter Friſt beygebracht werden, erſtatten muß; So iſt in die⸗

ſem Punckte voriger Abſchied billig erlaͤutert worden.
XXIII.

Maritus uxoris, de eujus adulterio ſaltem ex evidentiſimit præ
ſumtionibus conſtat, dotem etiam lucratur.

d illuſtrandam hanc theſin præmittenda eſt ſi Pecies, duam

habet Mynſingerus, Ctus eximius, in Keſponſo I. De-

cadis I. Uxor nobilis marito extrajudicialiter confeſſa erat,

ſeſe cum famulo adulterium commiſiſſe, at deinde hanc con-
feſſionem, qnamvis aliquoties repetitam, tamen tanquam vi
metuque extortam revocarat, ut adeo illa plenam probatio-
nem facere non videretur. Accedebat vero præter iſtam con-
feſſionem, quod ſex teſtes ſæpenumero ream & famulum

diverſis locis & temporibus convenire, oſculari, contrectare

ſeſe, amplexari, & ſimilia ad venerem præludia exercere, duo
alii teftes, ream & famulum in ſylva ſub tegmine ſolos, dimiſ-

ſis & ablegatis teſtibus, manſiſſe, eandem ream nudam cum

famulo pariter nudo in eodem balneo laviſtſe, viderant, porro

famulus mane ex cubiculo dominæ exlſilire viſus, item annu-

lus reæ in ejus loculo repertus fuerat, &c. Guærebatur ita-
Jque, an Ppropter tam evidentes has conjecturas ac prœſumtio-
nes maritus dotem lucraretur. Ait Mynfing ugerus ora allegato,
cui & nos accedimus. Ad civilem enim adul terii perſecutio-
nem, cui & Iucrum dotis ineſt, non requiritur plena proba-
tio, ſed ſufficit, adeſſe graves conjecturas, imo de attentato
ſolum conſtare, cap. 27. X. de Teſtibus, cap. 12. X de Præſum-

vionibus, MWovella II7. c. 8. Confer. Speecimen DLXxXVII

Quousque adulterium per conjecturas probetur, med. 1.

en
Ice

rr
XXIV.

SPorX.

—

Cniir
nnut

Dodem
tanteſ
coniu
effen
n con
comrictis
laddtr.

Eel Tcc

rund, fe⸗

igterpre

Aln rei

late

Re Merie
lſunnp
uli⸗

Venlibus

ſchtihen
r en

H r

ſlens

nuſſ

—

lbige binnn

0 iſt ind No.

.

tiſimit hit
ur.
ſpecied,quun

on 1. D.

hnkeſla erat,

e hanc Con-

tinquam vi

mn Pröbw.

et Wamnc .

& famwlun
ei, connedte
1exercelen

neſolosind.

Viderand nd
ſus, item m
erebaln r

tant, ſalutarem. Conſulunt nempe adultero adulteræve, à

SP. PprXXIN. DE JURE CONI. IN BON. CONT. ADUI T. 79

“?UM XXIV.
Conjux innocens conjugis adulteri adulteræve bona lucratur,
