zu unterſchiedenen malen mit einander Chebruch und Ober⸗Hu⸗
rerey getrieben. Ob ſie nun gleich in ihren verſchiedentlich uͤber⸗
gebenen Defenſions-Schriften anfuͤhren, daß das ausgeſtande⸗
ne lange Gefaͤngniß eine Linderung der Strafe zuwege bringen
muͤſſe. Alldiewen aber Bredtſchneider das Gefaͤngniß durch ſein

halsſtarriges Laͤugnen, Variüiren und Verſchweigen der vornehm⸗
ſten Umſtaͤnde, ſerbſt verlaͤngert, und ſo gar, daß auch die Mit⸗

Inquiſitin ſo lange ſitzen muͤſſen, verurſachet; Se wird Inqui-
ſit, Johann Paul Bredtſchneider, daferne er bey ſeinem getha⸗
nen Bekaͤnntniſſe vor gehegtem peinlichen Hals⸗Gerichte noch⸗
malen freywillig beharret, oder deſſen, wie Recht, uͤberfuͤhret wird,

mit dem Schwerdte vom Leben zum Tode gebracht; Margaretha

Holmannin hingegen, in Anſehung, daß ſie nach dem von ihr
P 2 be⸗

116 MEDITTAT. AD PANDECT.

bereits den 18. Mertz. 1731. fol. 266. gethanem Bekaͤnntniſſe

bloß Bretſchneiders halben ohne ihr Verſchulden noch drey vier⸗
tel Jahr lang ſitzen muͤſſen, folglich das langwierige Gefaͤngniß
ihr nach Vorſchrift der Rechte bey der nur in lege humana ge⸗

ſetzten Strafe des Ehebruchs billig zu ſtatten kommt, mit Stau⸗
den⸗Schlaͤgen des Landes auf ewig ver wieſen.

I. III.
Atinor ætas juſta eſt mitigandæ pænæ cauſa.
½ LIV.

Saxonei etiam in delictis anno demum quinto & vige⸗
ſimo majores Kunt.

Petel judex & non poteſt minoribus delinquentibus ali-
quid de pœna remittere, E. 37: §. 1. Minoribus, L. 16.

§. 3. de Pænis, LE. 108. de Regulis juris, artic. Carolin 179.

Quoniam tamen hæc mitigationis cauſſa adulterio cum aliis

delictis communis eſt, quemadmodum ſat ample dictum in
Specimine DXXXII. de His, Jui ex mentis imbecillitate delin-
duunt, medit. 4. lectorem: eo remittimus, atque hic ſaltem
monemus, Saxoônes quidem in negotiis civilibus anno pri-
mo & vigeſimo majores fieri, at in criminibus non item.
Durum quippe foret, inſigne hoc beneficium, genti Saxo-
nicæ datum, in ejus detrimentum detorqueri. Itaque Sca-
bini Vitembergenſes menſe Octobri anni clo I CCXXXV.
mulierculæ Saxonicæ, XXIII. annos natæ, quæ cum marito

alieno adulterata erat, publicum virgarum ictum, ad quem

jam damnata erat, remiſerunt, ac caſtigationem in carcere
ſuhſtituerunt: Daß Inquiſitin M. in Anſe hung ihrer jungen

Jah⸗

PP.!

ahte
Gifa

1

ekängtuſ
h dreyz ven

Gefaͤngia

humana
,mit Stan⸗

lauſu

cventhhls d.

gorihut, L 16.

7. Cunlit 10797

terio onm dis
nple (idonm n

hecilliton. Nlt.

que hie⸗ ſiten

libus ann0 a.
jbus nOn Hen

m, gentil⸗
eri. Itagnede
lolo CCNMY.
Gz Cumm Milt
ictum dl quet
onetn in Cae

chrer ſaite
ug 96

SP. DL XXX. ADVIT. POEN. EN DVAB. SAIT. &c. 1rv

Jahre, ſtatt der erkannten Staupen⸗Schlaͤge, mit Ruthen im
Gefaͤngniſſe zu zuͤchtigen V. R. W.

LV. 8
Præſeriptio tollit pænam adulterii. ““
Diuturnitas temporis, eiſi præſeriptioni duid deſit, Wi-
. ⸗ tigat pœnam adulterii.

Precrinelone hoc eſt, lapſu quinquennii, & aliquando vi-
cennii, crimen adulterii plane aboleri, ex L. 29. §. 6.

D. & T. 28. C. ad legem Jul. de Adult. item Conftit. Elect.

Sax. 19. P. 4. nec non Deciſ. Elect. Sax. 84. ſatis notum
eſt. Verum ſola diuturnitas temporis, poſt commiſſum
delictum præteriti, etſi præſcriptie vel zondum completa,
vel interrupta ſit, judicem ad mitigandam pœnam movere
debet. Quod generaliter in omnibus delictis locum habere,
oſtenſum in Specimine DXV. de Præſcriptione criminum me-
dit. 3. atque exemplo adulterii propterea mitius puniti il-
luſtratum eſt.

G O RIO E L A RI A.

1. Conjux innocens, ut fraus omnis evitetur, non in ſcriptis,
ſed præſens coram actis, intercedere, aut, quod interce-
dere nolit, declarare debet.
2. Quum ſæpe conjux innocens, in judicio comparere, ac vo-
luntatem ſuam declarare, detrectet; contumacia ejus ſic
optime coêrcebitur, ut citationi comminatio: ſilentium
ejus pro interceſſione reputatum iri; inſeratur. Sic Cti
Vitembergenſes menſe Januario anni clo lo CCXXXVILI.
reſponderunt; Daß das Che⸗ Weib nochmalen, die ihr fol.
3. 5 IL⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

5I. angeſonnene Erklaͤrung perſoͤhnlich zu thun, unter der
Verwarnung, daß ihr Auſſenbleiben oder Stille ſchwei igen

tet werden ſolle, vorzuladen.

SPECIMENDLXXXI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
1AU LI.R. X W. 6IZ. V.

POENA STVPRI ARBITRIO JV-
DICIS REILINQVENDA

PVBLICE DEFENSVM
MART. GOTTLOBSCHLOMACHIO
MENSE FEBRVARIO ANNI clo L CCXXXVI.
I.
Uniformes ſtupri pœnæ Giluademur.
II.
Praſtat, in puniendo ſtupro, quin e in bænitentia publica de
cernenda, rationem perſonarum haberi, ſeu Juſtitiam
dMrilutivam eroeri.

berſonam, qua alteram corrupit, gravius, guæ corrupta
Aſt» lenius puniri. .
Frima dectorum juris ad tirones ſuos recitatio in expli-
cando discrimine inter juſtitiam mommutativam &
diſtributivam ſolet occupari; ſapienti mehercule con-
Klio, ſcilicet. Teneræ quippe mentes, dum in primo ſtatim

vor eine wuͤrkliche Verzeihung und beyfaͤllige Erkl arang veach⸗

Cebet,
n

Oportebat etiam citcumiſanzias Ppetzeri, ac in primis ilam

aditu

SP

alditu
tation
Gdam h

uin

tunn
Verdi
i e
30l
minl
rum
inn

ſcli
find el

Ule i⸗
Cravia

de Ver

jaſtitie

Cportet
dexin
Preleri

adbum
IImulg

exyiy)

Ciin
eunnl
Merlon
CHiTn
ter

Unter de
eſchtoeigen
ung geach⸗

CUIO
WVI.

, ullin ⸗
ſtiticn

grinit ilen
corrupte

tio in erpl⸗
nutativam
hercule col⸗
imnd kkuin

An

SP. DLXXXI. DE POENASTVPRI ARB. JVD. REL &c TI9

aditu ac veſtibulo res tam obſcuras, quæ poſt longam medi-
tationem vix ſub intelligentiam cadunt, audiunt, ſacro que-
dam horrore perfunduntur, creduntque, totam jurispruden-
tiam noſtram Sibyllinis vaticinationibus ſcatere. Poterat to-

tum illud de juſtitia commutativa & diſtributiva myſterium

verbis humanis, quæ ratio facile comprehenderer, enuncia-
ri. HFeci id ipſe aliquando, ac in Specimine I. de Juſtitia, medit.
3. Oſtendi, totam rem ad hanc quæſtionem redire, an in ad-
miniſtranda & exercenda juſtitia rationem aliquam perſona-
rum haberi, & uni propter opulentiam vel dignitatem plus

minusve, quam alteri, tribui oporteat. Sed moneo omnes

ſedulo, ne temeritatem meam imitentur. Similia quippe tunc

fata cum C. Flavio, repoſitum in penetralibus pontificum ci-
vile jus apud Livium lib. 9. Cap. ult. evulgante expertus, ac

gravia & longa collegarum odia paſſus ſum. Sed quidquid

de verbis ſit, re carere non poſſumus, & adhiberi aliquando
juſtitiam diſtributiveam, quæ rationem perſonarum habet,
oportet. Nullibi autem magis, quam in pœnis. Equidem ju-
dex in his infligendis, ſi determinatæ ſint a principe, legem
Præſcriptam ſequi nullamque perſonarum rationem habere
debet, niſi inkamiam incurrere velit, L. g. §. 2. C ad L. Jul.
de Vi publ. At, ſi lex arbitrio judicis peænam committat,
&quum eſt, ut perſonam ſpeétet, & in eodem crimine dignio-
ri mulctam aut aliam coërcitionem imponar, pauperem ve-

ro vel viliorem fuſtibus cædi jubeat. Vide L. 16. §. 3. de
Pœnis, L. 4. §. 1. de Incendio, ruina. Quin imo, ſi quæ etiam
ICti in jurisprudentia legis latoria & conſultativa parres ſunt,
legumlateribus auctor ſemper ere, ut in decernendis Pœnis
Perſonarum dignitatem & opulentiam ſpeéctent, nec in pari
crimine nobilem & plebejum, pauperem ac divitem, æ& quali-

ter puniant. Dici non poteſt, Quain ſit illa pœnarum ali
quali=

120 MEDITAT. AD PANDECT..

1

qualitas re ipſa inæqualis, ac ſæpe numero funeſta aut ſal-

tem noxia. Exempli loco nunc ſtuprum erit. Creditum fuit
a multis [Ctis, crimen hoc optime repreſſum iri, ſiquidem

ex regulis jurisprudentiæ commutativæ æqualibus pœnis

coërceretur, ac nobilitas aut opulentia rei nunquam ſpecta-
retur. Itaque multæ leges ſtuprum uniformiter puniunt. In
plerisque Saxoniæ inferioris locis muléta pecuniaria „ quam
vulgo die Hurenbruͤche vocant, recepta eſt. Ea in Civitate
quadam, in qua olim vixi, decem thaleris definita, ſtupra-

toribus, quibus anguſta domi res erat, ſat gravis & terribi-
lis videbatur. At, qui numis abuüdabant; facilitatem legum,
tam benigne ſecum decidentium, aperte ridebant, ac non-

nunquam 1I. Neratium, hominem illum, ut Gellius in No-

ibus Atticis lib. 20. cap. I. loquitur, egregie improbum, &

immani vecordia, imitabantur, qui, quum in legibus XII.

tabularum de injuria Punienda ſcriptum eſſet: Si injuriam

alteri faxit, viginti quinque æris pœnæ ſunt; pro delectamen-
10 habebat, 08 hominis liberi manus ſuæ Palma verberare.
Eum ſervus ſequebatur crumenam plenam aſſium porti-
tans; & quemcunque depalmaverat, numerari ſtatim, ſe-
cundum duodecim tabulas, quinque & viginti aſſes jubebat.
Contra in Electoratu Saxoniæ ſtuprum carcere, quatuorde-
cim dierum punitur, atque pœnam hanc pecunia redimi, ſe-
veriſſime interdicitur, ſaltemque in Conſtit. 27. Part. 4. ex-
aſperari & ad fuſtium idtum extendi permittitur. Iſte im-
mutabilis carcer viles animas parum meovet, at hominibus,

in luce & dignitate viventibus, morte ipſa luctuoſior vide-

tur, qui omnia faciunt, ut pœnam eludant. Et nobis
quidem, JCtis & magiſtratibus, ſecundum has leges uni-

formiter reſpondendum ac judicandum eſt. At, ſi a le-

gislatore in conſilium adhiberemur, diſſuaderemus for-

P

ſan u
terem
cunnlt
tibus
Adpol
AdNch⸗
ingit
jerſon
tet.
Prato
Ppuell
Venen,
Virgo
Unnos
4
es;
Iur
Ditun
Teh
Trris er

MI,
1. 120.
ite l

Hujus
nes iit
dun
n tutoy
igentem
5 FAxi re
Ceſ e
Zon.

9P. DLXXXI. DE POENA STVPR RIAR B. IVD. R L. &. 121

1

a e d. ſan uniformitatem hanc „ & jndici i i laxius arbitrium pe riait-
ditum fut teremus, ut & rationem perſonarum habere Poſſit, & cir-
,igikn cumſtantiarum. IIIa . tant tum abeſt, ut iniqua ſit, ut ſacerdo-
tbus poens tibus etiam catholicis in decernenda Pœnitentia Præcipiatur.
hamn ſpel. Adpoſite Atto, Vercellenſis epiſcopus, in Capitulari apud
Duniut Achery in Spieilegio tom. I. pag. 411. cap. 90: Won debet,
Aia, gin. inquit, preih Ner injungere pœnitenticæ leges ſine aliquo reſpelctu
in Ciditre perſonæ. Nec minus circumſtantiarum rationem haberi opor-
it ſo. . tet. Deferuntur ſæpe ad me uno tempore rei Plures, ſtu-
3 tert . Prator adultus & Callidus, in iſto delicti genere axercitatus,
em egon Puella ſimplice poſt longas inſidias potitus, & hæc ipſa ju-
nt, toN. vVencula, hone 10 genere nata & caſte educata; contrario
lur in M- virgo vetula ac libidinoſa cum adoleſcentulo, vix pueritiæ
aumd annos egreſſo, quem illa blanditiis ac illecebris corrupit.
erbue A Iſtæ quatuor perſonæ difformiter peccarunt, ſed tamen in
5 ijmmm locis in quibus certa ſtupri pœna eſt, uniformiter puniun-
ekümer⸗ tut. Verum ubi determ atio pœnæ judicis arbitrio pPer-
E . mitcitur, Pœnæ gradus ſecundum doli & culpæ gradum ſta-
mmi Eer on. tuitur. Ferebantur menſe Novembri anni clo lo CCXV. ad
Aſn i. ICtos Helmſtadienſes ex civitate, in qua ſtupri pœna arbi-
Kein W traria erat, acta, in quibus curator puellam, fidei ſuæ com-
alles ude miſſam, ſtupraſſe, atque adeo, ut Ovidius lib. 9. Metamorph.
e, W „. 120. loquitur, depoſitum ſetelliſſe, Præterea plurima indo-
irednnil⸗ miteæ libidinis ſpecimina edidiſſe, convictus erat. Curatoris
7 . 14&* hujus crimen longe atrocius erat, quam puellæ. Dillimilli-
itur Ien mas igitur utrique pœnas infliximus, curatori ſcilicet fuſtium
rhoniig, ccctum & Perpetuum exilium, arg. LE. un C. Si guis eam, Ca-
tuolor Jus tutor fuerit, corruperit, quam legem, de tutore ſolum
. Er 8 agentem, recte ad curatores extendunt Dambonderas in
35 leges e Praxi rerum eriminal. cap. 94. n. 9, in f. & LCarbzovius in
6, 1² Quæſt erim. 69. . 43. Puellæ autem alternative carcerem vel
eremus 4 Zom. XI. Q mul-

122 MEDITAT. AD PANDECT.

mulctam: Daß Chriſtoph Bruͤggemann, nach abgeſchwohrnen

Urpheden, mit Staupen⸗Schlaͤgen des Landes auf ewig zu ver⸗
weiſen, Anng Maria Heinemannin aber 14. Tage lang im Ge⸗
faͤngniſſe mit Waſſer und Brodt zu ſpeiſen, oder 8. Reichsthaler
Strafe zu erlegen ſchuldig ſey; wie denn auch die letztere zu Er⸗

ſtattung der halben durch dieſen Inquiſitions-Proceſſ verurſach⸗

ten Unkoſten und Gerichts⸗Gebuͤhren angehalten wird. V. R.
W. Rat. Dec. Dieweil die vorkommende Umſtaͤnde das Deli-
tum uͤberaus ſchwer machen, indem nemlich inquiſit der Inqui-

ſitin Vormund geweſen, und dieſelbe durch die uͤher ſie ertangte

*

Austoritaͤt verleitet, hiernaͤchſt ſein ruchloſes Gemuͤthe dadurch,

daß er unterſchiedene mal des Sonntages unter der Predigt na⸗
ckend mit ihr in der Stube getantzet, an den Tag geleget, nicht

weniger andere unflaͤtige Dinge, wohin das Abſchneiben der Haa⸗

re von ihrer Schaam zu rechnen iſt, begangen, dieſim nach haben

wir bey ſolchen uͤberaus harten Umſtaͤnden auf keine gelindere
Strafe, als we elche in unſerm Urthel enthalten, ſprechen koͤnnen.
Die Inquiſitin aber iſt, weil der Vormund ſie verfuͤhret, zu
Gefaͤngniß oder Geld⸗Buſſe, ingleichen zu Erſtattung der halben
. Inquifitions: Koſten, verdammet worden.

IV.
F. amulus, qui heri fliam vel ſororem faprat, gravigſi-
nié pectat. .
V.

Iagzue ante omnia inquiſitiossi ſubdendus eſt.

VI.
Raæna ad fuſtigationem.

VII.

7

i t

1

DP
S
tirs
lam
elb a
at.

ge p

ſimus
lenh
Omnia

chhe

1

Eindi
in gto
ſichten
Zerde

ngviſ
n
IN 1
eledo.
tun
li Dr

—

SP. DLXXXI. DE POENA STVPRIARB. IVD. RFT, &. 123

eſchtoohetn VII.
wig zu din Qbuin aliquando ad ultimum ſuptlieium extendi poteſt.
ang in lcG0
Reichsthola. VIII.
tere zu (c 1 etiam, qui puellam, in convictu vel aula Pri incipis viven-
veruſch. tem, Kuptat, gravius punitur. B
de das Dell. icere modo cepi de exaſperatione pœnarum ſtupri, aam
lt dir lugu⸗ & Conſtit. Elect. Sax. 27. Part. 4. permittit, ac perſe
er ſee erlatgt nas & circumſtantias ſpectari jubet. Inter quas circuinſlan-

he dodlerch, tias nulla majorem attentionem meretur, quam ſi famulus

Nebigt ni⸗ filiam vel ſororem domini vitiat. Quæ res peſſimi exempli
Aeget, et eſt, ac domeſticam, & cum hac publicam, ſecuritatem tur
en der y beat. Igitur hujusmodi ſtuprator fuſtium ictu, ad quem us-
N vach haen que progredi ſupra memorata CoMRir. 27. Permittit, digniſ-
eine gihndtn ſimus eſt. Et, quum fuſtium ictus apud nos infligi non ſo-

ehin hant leat, niſi ſolemnis inquiſitio anteceſerit, inquiſitionem ante
omnia decerni oportet. Decrevi hanc menſe Dedembri anni
clo lo CCXXXV. hunc in modum: Weil, ſeines Herrn Toch⸗
ter zu beſchlafen, und ſich deſſen noch, in der Abſicht, dieſen zur
Einwilligung in die Heyrath zu zwingen, uͤberall zu beruhmi n,
ein grobes und Inquiſitions- maͤßiges Verbrechen, auch, da es
nic nicht ernſtlich beſtrafet wuͤrde, von gefaͤhrlicher Folge iſt, ſo wird
, Nr Bardorff, da er ſich unter dem Amte Belzig betreten lieſſe, in
DHDaft gebracht, auf Inquifitional-Artickel befraget, und dem
Inquiſitions - Proceſſe gemaͤß weiter gegen ihn verfahren.
Quin imo, ſi maxima inter dominum & famulum i inæqua-
du A. litas intercedit, ad ultimum ſupplicium perveniri poſſe
credo. Certe ſuprema curia Pariſienſis, quam Parlamen-
tum vocant, anno 1582. Claudium Tonartum, ſcribam Bal-
lii præſidis, duod heri filiam vitiaſſet, ad laqueum damna-

:2 vit,

e terſcet,
tung de io

121 MEDITAT. AD PANDECUT.

vit, & quidem, ut in gournal du KRegne du Roy Henry) III.
pag. 78. dicitur: d la pourſuite des garens & alliez de la fille,
pour erxpier la honte faite d leur famille & auſi pour l'exem-
ple & la conſeguente: quæ res minus dubii habet, ſi quis

principis ſui natam vel ſororem ſtupret, illuſtremque do-

miut

n opprobrio compleat, id quod in I. F. 5. §. Item ſi
Rdeiis, & 2. E. 24. §. 2. verſu: Rurſus inter felonias refer-

tur. Solus certe convictus Principis puellas in eo viventes

ſacroſanctas reddit Vidimus ergo graviſſime punitos, &
qui talibus puellis ſtuprum obtuliſſent, & ipſas puellas, nec

Profuille illie, quod in Menagianis Tom. I. pag. 328. ſeg. di-
citur: C'eſt une charge extremement dificile à exereer à la

Cour, que celié de Bile d'Honneur.
IX.

Stupri fraudulenti pœæna augeri, & ad mortem extendi
poteſt. .

tupri pœna ad mortem usque extendi poteſt. Exemplum
habet Stumpfus in der Schweitzer⸗Chronica, Iib. 10. c. 8:

Im jar des Herren 1533. hat ein pfarrer zu Claͤuen ernſtlich wi⸗
der die Evangeliſchen, oder Luthriſchen genennt, geprediget, iſt
darneben entzündt worden in liebe eines jungen, ſchoͤnen vnd zuͤch⸗
tigen toͤchterlins eines Burgers, welchem er offtermals, ſo es fuͤr

die ſtatt zu ſeines vatters milchtrog gangen, jm ſeines boͤſen wil⸗

lens zeuͤerhelffen angemuͤtet, das jm aber das toͤchterlin abge ſchla⸗
gen hat. Zeletſt dat der verruͤcht mann ein blaw tuͤch mit guͤldin
ſternen auß der kirchen genommen, ſich damit bekleidet, die arm

und bein bloß mit Blut beſprengt, und vor der ſtatt verborgen,

dem toͤchterlin abermals vnerkennt begegnet, mit einem weyſſen
duͤnnen tuͤch ſein angeſicht verhengt, und ſich gegen dem toͤch⸗
terlin dargeben, als ob er Marta die muͤter Gottes ſeye, vil ge⸗
3 ſagt

6P.

ſagt!
gen de
erkt
tenn u
pen en
beſch
ſder
twiger
genn
wüſere
Auff
n
worder
ſofet
Oornn
Hlen

[24

E⸗

Lrin

—
eur) Il
de la ll,
ur leren.
t, ſi qui
eindwe d⸗

K. hen/

ias reler

eo vivetes
punitos, G

uellas, nee

8 ſeh d
rener 1

n extenli

. Exemplun
h. 10. 48
nernſtt ſſich i
gept Urediett, 4

nen Nd e

nit 4S
jins diint

grlmnegſfir
tlch nit n
lett, die
huto e 4
einem ſt 6
gen d Den tih

6 ſihe, e

SP. DINXXXI. DE POENASTVPRI ARB. VD. REL &e 125

ſagt was kuͤnfftig uͤbels uͤber die ſtatt Claͤuen gon werde von we⸗
gen des Luthriſchen glaubens, hat dem meitlin vil befolhen d'Katt
zeverkuͤnden, ſeyrens, faſtens vnd baͤttens, ꝛc. Auch under ande⸗
rem underricht, wie es villycht offtermals hievor an dieſem ort
von einer heiligen perſon vmb etwas gebaͤtten, vnd das bißhaͤr
abgeſchlagen hab, das ſolle es aber hinfuͤr nit mer abſchlahen,
ſonder derſelbigen perſon zu willen werden, ſo werde es ein kind
ewiger ſaͤligkeit: doch ſoͤlle es zuͤ dieſem letſten ſtuck ſtill ſchwey⸗
gen, ꝛc. Bald hat das toͤchterlin die gantz ſtatt erfuͤllet, wie im

vnſere Frauw erſchienen, vnd was ſy der ſtatt verkuͤnot habe.
Auff das die eynwoner beſchloſſen habend aus forcht drey tag

zefeyren. Darzwiſchend iſt das torecht meirle dem büuben zewillen
worden, hat gewent Gott darmit ze dienen, ſo hat es den Teufel
hofiert, ꝛc. Dieſe buͤberey iſt aus Gottes anſchicken bald offen⸗
bar, und der ellend menſch erſilich mit gericht enthauptet, vnd
darnach zuͤ aͤſchen verbrennt, ꝛc. Juſtum fuit hoc ſupplicium.

Iſta enim improbifſima fraus plus eſt, quam vis, arg. L. I.

§. 3. de Servo corrupto.

X.
Suprum eum perſona non chriſtiana, atrocius, guam alia
Nuapra, er imen non Aſt.

XI.
Nec in jure Komano gravius punitur.

XII.

Primi BFudoi hænain mulieris non Judæzæ, eum Juded
concumbentis, ad mortem extenderuns.

cè2 xII.

1726 MEDITAT. AD PANDECT.
Quos imitati Chriſtiaui tale ſtuprum inter adulteria, ſodomias,
abeſtaſfias & haæreticas pravitates retulerunt, ac igne &£
amputatione virilium punierunt.
XIV.
Ridicula contra hunc rigorem cautio.

Inter proteſtantes lilerum judicis arbitrium eſt, an & quomode
pænam ordinariam ſtupri boc caſu augere velit.

(onerchitti⸗ Perſonæ chriſtianæ cum non chriſtiana, ſeu, ut

vulgo loquuntur, infideli, nihil, ſi rectam rationem ſpe-
KRes, in ſe habet atrocius; quodque graviorem, quam alia
ſtupra, pœnam mereatur. Peccant IIIi tanquam homines,
nec in illo amoris ac libidinis furore de religione cogitant.
Quemadmodum igitur chriſtianus & judæus, qui ſimul per-
potant, furantur, rapinas exercent, tumultuantur, contra
remp. conſpirant, propter hanc ſocietatem criminis gravius
non puniuntur, ita nec in ſtupro cauſſam video, augendæ
ob religionis differentiam pœnæ. Et profecto ridiculum eſt,
diffimilitudinem ſacrorum in ſolis ſtupris ac adulteräs ſpe-
ctari & puniri. Nullum ejus rei veſtigium in priſco jure
Romano reperitur. Ex omnibus gentibus primi Judæi hic
aliquid ſingulare ſtatuerunt. Sic ſcilicet de illis Tucitus hbi-
Roriarum lib. 5. zap. y: Aucta, ait, Judzorum res: W quia
apud ipſos des obſtinateæ, miſericordiæ in promtu, ſed adver.
ſus omnes alios oſtile odium. Separati epulis, diſereti cubili
bus, projectiſima ad libidinem gens alienarum concubitu abſti-
nent, inter ſe nihil illicituun. Et Maimonides apud Seldenum
ge Jure naturæ & gentium juxta diſciplinam Elbræorum, lil. 5.

P

—
n.
conol-
dxum
nem ſa
Dhrei

Quider
1lüa re
eſecite
n tane
kupro
lgine
antum
M
in
Senna
ANer
nunn he
longins
Cenmnn
eldt, t

Apud doe

Ues
chrj

Wnn
oni non

ſicnn
Des ſglet

Ut edale

1, ſolomith
igne &

1n en h

velit.

riſtigan ſenn ut
rationenihe⸗
n, quam 11
atn homnines
one cogilan.
Pi imul her.
antur, cont
Gwinis greiin
geo, Agenl⸗
Hnicicuuneh
0lllteris
in priſeo ui

ls Tucitul
n res: 4
mu, Ml,

erti i

nuFAO
.

1ud llen
reotunn 8
7

,7

Sb. DLXXXI. DE POENASTVPRIARB. JVD. REI. &c. 127%

cap. (3. pPag. 642. teſtatur, fœminæ ethnicæ, cum Judæo
concumbenti, ultimum ſupplicium irrogatum fuiſſe, Ju-

dæum vero duntaxat vapulaſſe. Atque hujus pœnæ origi-
nem ſeu exemplum ex ſacra de Medianitibus, quibuscum

Ebræi coiverant, hiſtoria, Wumerorunm XXXI. I5. 16. ſu-

munt, ſine ratione, ut ex inſpectione ejus hiſtoriæ Patet.
Quidquid ſit, internecinum hoc Judæorum in diſtentientes

aà ſua religione homines odium poſtea ad chriſtianos tranſiit,

effecitque primum, ut matrimonium cum perſona non chriſtia-
na tanquam adulterium damnaretur, E. 6. C. de Judæis. De

ſtupro vero nihil ſancirtum. Aucta deinde cum temporum

caligine ſuperſtitione, auctum quoque eſt illud odium, ac in
tantum furorem erupit, ut tale ſtuprum & pro adulterio &
pro apoſtaſia reputaretur, atque igne puniretur. Sic ſcili=
cet in Speculo Suevico c. 347. habetur: Vnd ift das ain ebri-
Rtenmann pey ainer Judin ligt, oder ain Jud bey aim ehriften
E eyb, die ſind des vberbures ſcbuldig, vnd man ſol ſi paide
vber ainander legen, vnd ſæl ſy prennen, wann der ebriſten-
mann hat cbriſtenlichs glaubens verlangent. Galli vero, adhue
longius progreſſi, iſtiusmodi ſtuprum ſodomiam eſſe, credi-
derunt, & ohriſtianum, qui judæam concubinæ loco habu-
erat, tanquam ſi cum cane ſe commiſcuiſſet, concremarunt

apud Boerium in Deciſiene 316. n. F. Itali tamen paulo mitio-

res apud Oldadrum de Ponte in Conſilio 33 3. u. 3. judæe, qui

cum chriſtiana muliere rem habuerat, ſaltem virilia incidi

juſſerunt. Atque adhuc hodie pontificii ſtuprum cum per-
ſona non chriſtiana inter atrociſſima crimina referunt, &
cognitionem de eo crudeli iſti tribunali, quod inquiſitio &
ſacrum officium vulgo appellant, vivosque immolare homi-
nes ſolet, adſcribunt. Cujus rigorem ut evitent Hiſpani, ac
ut eonſcientiæ ſuæ teneriori conſulant, egregiam adhibent

cautio-

*

128 MEDITAT. AD PANDECT.

cautionem, atque mulierem talem, nondum chriſtianam, ante

ſtuprum baptizant. Scribo hoc fide auctoris, Galli quidem,

ſed catholici tamen, cujus hæc in zomo V. du Kecueil des

Voyages au Nord. pag. I5.: ſeq. verba ſunt: Les Eſpaniols ſur

tout ſont incomparablement plus foibles, que nous, ſur ce cba-

pitre; ce n'eſt pas lu honte, qui peut les tenir, ils n'en connoiſ-

ſeut gueres dans des abctions naturelles; & d l'egard du remors,
pluſieurs ont trouvé le moyen de s'en delivrer, en batiſant la Sau-
vageſſe ſitöt que l'accord eſt fait. Vayant ainſi arrachs à

l'eſelavage du Demon, le reſte leur paroit une bagatelle; la

chaleur du climat exeuſe leur incontinence, & leurs Caſuiſtes

les raſſurent. MWe croyez pas, Madame, que j'avance ici rien

d'inventé, la plaiſanterie JNeroit un peu trop forte. Proteſtan-
tex ICti priſcum hunc majorum ſuorum rigorem, non qui-
dem penitus deſerere auſi, temperarunt tamen, atque in lo-
cum ignis & caſtrationis fuſtium ictum cum perpetua rele-

gatione ſubſtituerunt apud Carpzovium Quæſt. erim. 76. n.

ult. Sed ego ex ſupra dictis rationibus hanc quoque Ppœnam
duriorem eſſe credo, atque eum Oldrado de Pote Conſil. 333.
n. 3. & W' ernbhero in Vol. IV. Part. 6. Obſervat. forenſ. 417.
judicis arbitrio permitto, quomodo ſolitam ſtupti Pœnam
extra ordinem augere velit.
XVI.
Antiqui Romani ſcortationem non ſolum non punierunt, ſ.d
inter virtutes retulerunt, atque tanquam caſtimoniom
C* padicitiam laudaverunt.
XVII.

Hodie vero ſcortatio gravius, quam ſimpleæ Raprum punitur.

HNoman veteres ſtuprum, quod cum honeſta femina com-
mittitur, ſeveriſſime, ſcortationem plane non punierunt.
Sed

l

Led
tione
l.
Rom
Terul
Fires
ſu 4
Cap⸗
Aerun
Ppeie
im

SP. DLXXXI. DE POENASTVPRI ARB. JVD. REl. &c. 129

—
ianam, ane
li qriden,
Recueil en
ſpatiol /
,ur te le
pen N
Ard du feth
tiſant lur.
in orpuclei 6
e hagatele 4
leun Ot
munt i ti
ge. Dloetnr.
Nemm, Non i.
ägun
perpeinn .
ern. 761
nogue PkI Wð

Kupri pem

Sed hoc quidem omnes norunt. Plerique tamen, ſcorta-
tionem a Romanis improbatam & pro Peccato reputatam,
ac ſaltem toleratam fuiſſe, exiſtimant. Ego vero, priſcos
Romanos nec improbaſle ſcortationem, ſed inter virtutes
retulifſe & laudaviſſe, contendo. Credebant ſcilicet, ſupra
vires hominis, præſertim adoleſcentis, efle, venere pror-
ſus abſtinere. Itaque pro libidine exſtinguenda duo reme-

dia præſcripta erant; matrimonium & Iupanar, quorum

alterutrum eligi oportebat ab his, qui caſtimoniæ laude
appetebant. Maritus igitur, qui uxore ſua, & cœlebs,

qui meretriciis amoribus contentus, nuptas alienzas & puel-
8 » 3 *
las ingenuas non tangebant, caſti purique appellabantur.

Quapropfer multi etiam honeſti viri lupanaria in prædiis
ſuis exercebant, L. 27. §. 1. ge Hereditatis petitione; & de
Catone cenſorio, ſeverifſino morum exactore, hæc narraf
Horatius lib. I. Satyra 2. verſu 31. ſegg.
Quidam notus homo, quum exiret fornice: Macte
Virtute eſio; inquit ſententia dia Catonis.
Wam ſimulacz venas infiavit tetra libido,
Huc Juvenes &uum eſt geſcendere, non alienas
Permolere uxores.
Atque idem Cato deinde, quum eundem juvenem fixam

quafi in lupanari ſedem habere animadverteret: Adoleſ-
cens, inquit, ego ze laudavi, guod interdum buc venires; non

Auod bic babitares. Erant duidem ſubinde & apud Ro-

punianun, 3
ſtimanien

Aprun uuſte
ſifenin
non puniene
non

manos, qui meretricios amores in adoleſcentibus dam-

narent. Verum his reſpondet Cicero in Orautione pro M.

Cælion 48: &i quis eſt, inquiens, qui etiam meretrictis amo-

ribus intergictum juventuti putet: eſt ille quidem valde ſeve-
rus: negaye nos poßum: ſed abhorret non modo ab bujus
Jſæculi licentiga, verum etiam a majorum conſuetudine
atque conceſſis; quando enim bo non fabtum eſt *£
guando reprehenſam quando non permiſſum “ quando
denique fuit, ut, quod licet, non liceret? Adde eun-
Tom. IX. R dem

/230 . . MED ILAT AD PANDECT.

dem z. 42. ubi juventutem parere quidem Toluptanbus, ſed

tamen parcere pudicitiæ ſuæ, ne ſpoliet alienam, ne incur

rat in alterius domum atque famam, ne Probrum Caſtis, la-
bem integris, infamiam bonis inferat, uhe⸗ Hine Micio
apud Terentium in Adelphis, actu I. Sc. 2. v. 21. Won eſt, ait,

NRagitium, mihi erede, adoleſcentulum ſcortari. Addit quidem

ad hunc locum Donatas: Won peccatum negat eſſe; ſed fliagi-
zium non eſſe eontendit, & ideo Tubindignanter pronuntiandum
eſt; ut ſi dicat: Scortari quidem adoleſcentulum, delictum eſt,

Jed non eſt agitium; Lg Renie locus non tam in facto, quam
in perſona, eſt conſtizatas. At enim vero Donatus, divi

Hieronymi præcepaor, ſuis in profanos auctores commen-
tariis chriſtianas doctrinas immiſcet, &, ut Terentium chri-
ſtiano ore loqui faciat, diſerimen inter flagitium & pecca-
tum, veteribus ignotum, fingit. Nos chriſtiani, qui ex
ſacro codice, inprimis ex I Cor. EI, 15. 16. I 8. novimus;
quam ſcortatio grave & Hagitium & peccatum ſit, ſcor-
tatores & ſcorta aſperius, quam ſtupra; punimus. Vide
Conſtitut. Pletk. Sapgon. 28.

Vinr.
. Brocaces bejores Jant meret teibus, aſperiutque puniendæ.
Parn. mulierem aſperius puniri oportebat, quam me-

retricem. Nam, ut recte Cicero in UOrat. pro Cælio,
cab. 20. . 49. Obfervat, procax meretricem improbitate
vincit. Et dici profecto non poteſt, quantam mulieres

Procaces in civitatibus „& maxime academiis, ſtragem fa-

ciant. Eſt zutem precax ſecundum Servium lib. 1. DMeid.

verſ. 540. idem, qued petax, quæ ſcilicet vViros ad ſtuprum

invitat & ſolicirat. Talis fuit illa Sempronia apud Salu-

ium eap. 25. libidine ſic accenſa, ut ſæpe peteret vivos, guam
Peteretar. Tale fuit rotum gynæceum in aula Caroli INX.

Cal-

F.
Cal

124
903.
corte
iin
lgitn
0X
Adulr

Lyin

tauibus ſel
1, ne incut.
n caltis le⸗
Hinc Mico
Mon eſhal,

1/1: 1 1.
ddit nidn.

e; el -
Munttoain
delidtun ,9
ſic, n
natus, Gil
es Coimthen-
entium chr⸗
N & Decdt
arz, Iui el
198 noimd
um ſit, ſcl
wims W

, en G

„ 1. in

—

SP. DprXXXI. DE. POENA STUPRI ARB. UD. REL. &c. 121

Galliarum regis. Sic enim illud deſcribit oanna, Navar-

r& regina, apud le Laboureur addit. d Caſteluau tom. F. pag.
903. ſeq. in literis ad filium, Henricum: La plus maudite &
corrompuë compagnie. Ce nel 1ont e les homines icy, qui
prient les femmes, ee ſont les ſemmes, qui prient les hommes.
Igitur [Cti⸗ Vitembergenlſes menſe F- ebruario anni clo lo-
CCXXXVI. feminam maritatam, quæ adoleſcentem ad
adulterium pellexerat, & cum hoc aliisque maritis, fine ſe-
minis immiſſione tamen, concubuerat, quamvis maritus ei

injuriam condonaffet, in perpetuum relegarunt: Geſtehet
Helena K Reohnr „eine Ehefrau, daß ſie Gottfried Grohmannen

zur Unzucht verleitet, und ſich mit ihm, ingleichen mit Dapid
Paͤnſchen und David Doͤringen, zwetzen Ehemaͤnnern fleiſch⸗

lich vermiſchet. Ob ſ. nun wohl die Immiſſionem ſeminis
bey allen dreyen laͤugnet, zudem der Inquiſitin Mann ſie, nach⸗

dem er ihre Un treue erfahren, wieder zu ſich genommen, und
ihr ehel ich wohnet; So wird ſie doch, in Anſehung der

behge
99*
Verfuͤhrung, des Landes ewig verwieſen.

Uſus fori olim cognitionen de Aupyo ad jurisdictionem ſupe-
riorem retulit, ex dubiis tamen c quc inferiori juris-
dictioni mogis favent, argumentis.
Igitur hic fori aſus hodie in dubium voçatur, ae deciſtonens
legislatoris exſpectat.
Interim collegia Eitembergenſia ſZuprum inferiori juris-
ðJJMM dictioni relinquunt.

( Jognitio de flupro, ad quam jurisdictionem, ſuperio-
remne an inferiorem, pertineat, juris, non privati ſo-
Rz lum-

122 MEDITAT. D PANDECBT.

lum, ſed & publici, quæſtio eſt, quam nuper adhuc, editis

aliquot ſcriptis, Marchiones Brandenburgici Onolsbacen-
ſes cum Epiſcopis & præpoſitis Bambergenſibus agitarunt.
Marchiones nempe, qui fſibi jurisdictionem fuperiorem in
oppidulum Furth adſcribunt, propter hanc ſibi etiam co-
gnitionem de ſtupris & fornicationibus hunc in modum
apud Eabrum in der Staats⸗Canzley, Part. 53. cap. 1 3. pag.
381. Jeqq. vindicant: Krafft des juris communis ziehet das Hoch⸗
Fuͤrſtl. Haus Onoltzbach die ſtupra, fornicationes und ſimplicia
adulteria, als Delicka publica, zur Fraiſch, und beſtraft ſel⸗
bige, nach Beſchaffenheit der Umſtaͤnde, mit Amts⸗ und Lands⸗

Verweiſungen, Staupenſchlag, Jamnatione ad opus publicum,

mit dem Pranger ꝛc. welche genera pænarum alle eriminal ſeyn,
und den Leib Miciren, L. Amiſſione 5. de capit. dim. L. Rei 2.
L. 17. K. I. & L., 34, de Pœn. Carpz. proceſl. crim. p. 3. qu-
102. n. 3. ſeqq. Wie dann auch ſolche genera pænarum wey⸗
land Herr Marquard Sebaſtian, Biſchoff zu Bamberg, ſel bſt durch

ein gedrucktes Ausſchreiben zur Fraiſch gezogen, in verbis: Stra⸗

fen an Leib, Leben und Gliedern, ewig oder auf gewiſſe Zeit ge⸗
ſtellte Geſaͤngniß, Prangerſtellen, Land⸗Stadt⸗Marck⸗und Fle⸗
cken⸗verweiſen, ꝛc. Und muß man ſich nicht daran ſtoſſen, oder
glauben, daß, was dem Leib keinen Schmerzen oder Pein macht,
nicht vor eriminal oder peinli ch zu halten ſey; maſſen in der pein⸗
lichen Halß⸗Gerichts⸗Ordnung vielerley Dedche und deren Beſtraf⸗

fung vor eriminal und peinlich gehalten werden, die doch dem
Leib immediate keine Pein machen, als da iſt pofe infamiæ O. C.

art. 104. & 1I0. pœna relegation n, ſi ex publico judicio irroge-
tur. O. C. art. II3. pœna confiſeationis honorum omnium vel
partis in judicio publico irrogata. O. C. art. 104. IIO. III. &
196. junct. rubr. art. 198. Es iſt ſich auch nicht irre machen zu

laſſen, daß ſolcherley Velicte zuweilen mit Geld gebuͤſſet wer⸗

den⸗

SPer
den.
ſche
uton
lnhe
ilel
iſfi⸗
atten
n1
ſer
140
d.

Con.

ſout
io er

commm

enthe
Drols

ſten

C

Ellion
ſn
ſchde⸗
Pelche
rocdtir
die N

Pobſt

Uld iin

chee.
net

Deg

c, editS
lsbacen.

gitirut
oreim in
tiann .
mmOdüun

13. ,.
Gnzlein
ſirft ſͤ
d Gode⸗
Publiem,
ina, h
L. Rei!
. P. 3,
orufn e⸗
hedrch
D En
Kzü,
“
ſoſent
hne⸗
gin der
ten eſt
* N
amit 00
Girin iſß⸗
nniuni
110. 111.
machen

ſi in

—

3

SP. DrXXXI. DE POENASTVPRIARB. VD. REI. &c. 1332

den. Wam ut bodie cauſa aliqua dicatur erimi nalis, (eine pein⸗
liche Sache) neceſſarium bauc eſt, ut es praciſe & ſemper banam

corporis affictivam ſecum trabat, ſed ſußicit, eandem ita eſe

comparatam, ut pœna etiam corperis aftictiva probabiliter in
illa locum invenire poſſit: Origo enim facti, propter quod bœna
inftigitur, an illud ad erimen pullicum ſit qualificatum, an non,

attendenda, ac proin non conſiderandum, an mulécta pecuniaria,

an vero pœna corporalis infligatur, arg. L. I. C. de Lucr. de-
ſcr. imp. L. S8. pr. mand. COLER. de Proc. exec. P. 2. C. I. n.
