na permittit; retractem, ac nuptias cum defunctæ uxoris ſo-

rore ſimpliciter damnem. Verum id adhuc non audeo, ſed

malo more priſcorum judicum Romanorum: non liquet;
pPronunciare. Deus certe in verſu 18. capitis XVIII. Levi-

Sicorum inter exempla legis ſuæ de prohibitione matrimonii

ctiam

— — — è

geſchen
nichit
ertahe
enerdlen
albe
XVII,
gottih
tier fedb
undnn

—

ſon de⸗

lenſe.

Nem, en
inb
e
N
el 4N
re 1
te or 6
n Atenk
non lgne⸗
15
atrind
e in

SP. DLXXXVI. DE INCESTV. 225

etiam nuprias cum uxoris forore collocat, ſed addit: quam-
diu uxor vivit. Inde non inveriſimiliter colligitur, diſſolu-
to per mortem vinculo, ſororem defunctæ useoris meæ non
denpliue carnem carnis meæ efle, atque adeo licite uxorem

duci. Gravia ſunt, fateor, uæ contra moventur, duhia, ta-
7

lia tamen, ut reſponſio ad illa non deficiat. Quam ob rem
ſic ſentio: Nuptiæ cum defundtæ unoris ſorore in lege di-
vina clare non prohibentur, &,quæ pro hac Prohibitione
ſtabilienda adteruntur, argumenta mulrum ambigu uitatis ha-
bent. Rectius tamen & ſecurius ab his nuptiis abſtinetur. Si
quis autem illas faciat, inceſtum non committit, quoniam
interpretatio in dubio in mitiorem Partem & ſic, ut del um
excludatur, facienda eft. Nec princeps, qui, legem divinam

non obftare, firmiter Perſuaſus, iſtiusmodi conjugium per-

mittit, Peccat. Huc pertinet reſe brn nomine Regis ex
conſilio intimo Dresdenſi an den Obe mis⸗ Hauptmann zu

Budißin datum: Beſter, Rath, leber Sentner Uns hat D-

Johann Wilhelm G. in G. um gnoͤdigſte Erlaubniß und Diſ-

Penſation, ſeines verſtorbenen Ehe⸗? Weibes Sch weſter zu hey⸗
rathen, unterthaͤnigſt angel langet, auch gegen lolche Conceſſion
ein hundert Ducaten zu milden Sachen zu erlegen ſich anheiſchig
gemacht: Nachdem wir nun Supplicantens Suchen geſtalten Din⸗
gen nach aus beſondern Gnaden ſtatt geben; So begehren wir gnaͤ⸗
deglich, Ihr wollet an den Rah zu G. die Verfuͤgung thun, daß

bemeldtem D. G. gegen Erlegung ein hundert Ducaten zu milden

Sachen, die obgedachte Ehe mit ſeines verſtorbenen Weibes Schwe⸗
ſter verſtattet, die 100. Ducaten aber in das Hoſpital zum helligen
Geiſte daſelbſt verwendet, denen Adminiſtratoribus ſelbigen Ho⸗
ſpitals gegen Qulttung abg geſolget, von ihnen beyd r Hoſpital⸗ Rech⸗
nung in Einnahme gebra cht/ und zu des Hoſpitals Nutzen mit

verwendet werden moͤgen. An dem geſchicht Unſer Will und
Tom. IX. Ff Mey⸗

MEbI PAT. AD PANDECT

zu Dreßden am 20. Se Prembr. 1722.
G H. A. von Seebach.

VII. :
Wwrna inceſtus in juribas Yuſtinianeg g Carolino ſar elare
eſt ſtatuta.
VIII.

Iterbretes igitur de borum jurium incertizudine immerite
onquervunktar.
Communia hæc jura inceſtam in linea vecta ſaltem exilio, α
bpraterea, ſe vei viles fint, fuſtigatione puni unt.
X.

Sed ultimum Jupplieium, jure SeX. conſtitutum, ex Carpzes

vii aubctoritate etiam extra Saxoniam irrogari ſolet.

(or npilatores Conſtitut. Cærolinæ, ubi ad inceſtum veni-
u

nt, in Art., II7. More ſuo ad jus Cæſareum provo-
cant. FHic Zieritzius: Inſignis, inquit, compilatorum oſei-
tantia, gqui incerta ex incertit daire voluerunt, ex boc etiam
capite abbaret. Sed inclementior eſt Zieritzius, quam opor-
et. Equidem um in hoc capite, ſi digefſta
&W codicem ſpectse, tam eſt confuſum, ambiguum & ob-
ſcurum, ut nihil ſapra. Excerpfit leges omnes huc perti-
nentes diligentiſſime Bronmeshf de ure connubiorum, lib.
2. cap. 17. . 8. G II. Quas poſiquam cum cura perlegi,
tandem cum illo apud Terentium dicere neceflum habui:
Peciſti probe: Incertior ſum multum, guam dudum. Ve-
rum Iuſtinianus in Wovella 12. 6. 1. &, quæ inde exgerpta eſt;
Auth.

Meynung, und Wir ſind euch mit. Gnaden gewogen. Beben

6

kon
loe

. ut
L. 2

Mre

H
R

Gebn
eebach.

er
ſimerite

..

Canhen
n.

n vepi⸗
n Rrod.
run
r Mrin
am hd⸗
U & ob⸗
uc heti⸗

run, II

perlegl
en habu;
um. Ne⸗

erpli en

ℳ

ſtum, ex conſilio collegii externi latam, i

SD. DLXNXXVI. DE INCESTV. 227

Auth. nceſtus: C. de Incefft. * inut. nubpt.
fiſeatione bonarum, exilio & & Preterea, ſi vi⸗
tione, ſeu, ut hodie loquimur, fuſtigatione Pu
Priſcam caliginem dispellit. Quapropt er 9
re, interpretes conſtitutionis Carolinæ fere omnes de tene-
Pris juris Romani adhuc queri. Eſt enim lex iſta elariſſi ima.
Et quamvis confiſcatio bone orum de einde in Wovella 134. G.
ult. & Artie. Carol. 218. à b0 ilinm tamen & verbe-
ratio remanſerunt, atque Achuc il inn lis, qui extra Saxgniam cum
Belions jure Romane jur ngi Stitis, ſive i in linea recta, ſive
collaterali, vel nu ptias faciunt, vel concumbunt, infligi de-

☚
6
—
—
b
,*
8
*
—

bDebant. Equidem multi, Juſti tian num uniformiter inceſtum

in linea recta, qui tamen atrociſſimum crimen eſt, & in linea
cellaterali, puniviſſe, mirantur. Er miror or i Sed lex

ita ſcripta eſt. Elector Saxe tamen M Conſtituzionibus, 22. 23.
24. Part. 4 diſtinctas in ſingula inceſtus genera ponas ſan-
civit. Quæ Conſtitutiones j jur is miverſalis auctoritatem in
Germania hoc modo naétæ ſiint: C us PNS inceſſus
& in Definitionilus ad iſtas’ 3. Conſtitutien n Quæſt, erim.
72:72. G 974. EX juribus8 2XONicis dere Ings s⁸ Carpzo-
vii commentarios criminales jam diu Cti Sernani recepe-
runt, atque unanimi fere conſenſu in fora tiam extra Saxo.-
niam introduxerunt, tanto obſequio, ut Partn abſit, quin le-
gislatoriam Petelſtatzm Carpzovie Prib nt. Inprimis autem
hoc in crimine inceſtus faciunt. Ipfſe vid iſe ententi

ver in ince-
us rationibus
hoc feriptum erat: So iſt nach Vorſchrift der Rec echte, teſte
WM c. erkannt worden. n 3Pzον¹ P. 4-
22. def. I. & in Quaſt. crim. 72: 21. upplicium
F miin ac liberis indifti nt urogen ataue jus commu-

ne hac in Parte cum Saxonico cenſentire dicat, quamvis

j Ff z. alre

228S MEDITTAT. AD PANDECT.

adhbo libi aperte contradicant, Carpzovio tamen obſequun-
tur & interpretes, & judicia, & collegia [Ctorum, atque pa-
rentes ac liberos, in inceſtum prolabentes, non ſolum in
Saxonia, Ubi lex clara exſtat, ſed & extra Saxeniam ad gla-
dium damnant, contra mentem & verba Juſtiniani ac Caro-
li V, qui in Movella 12. cap. I. & Articulo eriminali 117. exi-
lium & verberationem, ſeu, ut hodie loquimur, fuſtigatio-
nem cum perpetua relegatione ſtatuunt, honeſtioribus vero

verberationem remittunt. Oportebat ergo extra Saxoniam

ſecundum MWovellam 12. judice icari.
Novella 12. quæ de inceſtis nuptiis agit, etiam ad alias ince-
Laias commixtiones Iertines.
XII.
Pæna ineeſtus mitigatur, ſi immiſſio ſemiaft: non acceſit.
XIII.

Pana inceſtus plane ceſſat, ſi delinquentes vineulum ſanguinis

aut adkinitatit ignoravit.

Jorro interpreres Juſtiniano, &, qui ad illum provocat,
Carolo V. propterea etiam incertitudinem objiciunt.
quod i in Wovella 12. ſaltem de inceſtis nuptiis agatur, ince-
ſtus vero per ſtuprum vel adulterium commiſſi mentio nul-
la fiat. Mirum. Loquitur quidem Juſtinianus in iſta No-
vella ſaltem de nuptiis. Verum recta ratio & analogia ju-
ris hanc legem ad alias quoque inceſtuoſas conjunctiones
extendit. Nam, ſi ad inceſtum etiam adulterium aut ſtu-
prum accedat, crimen duplicatur, ut recte Marcianus in L.

5. de Quækionibus ait. Itaque nec dubito quidem, quin

inceltus per ituprum vel adulterium commiſſus ex Juſti-
niani

—

guun.

le .

um in
gl
Caro-
eri⸗
gatio⸗
8 Veto

Lohiam
r inle-

etiſi

proroch
tur, .
menti⸗ n..
ini
. iu⸗
nulag 1)
,unetiones
7
mun il

nug in “

gem; un
ſti⸗

Sp. DLXXNXVIL DE INCESTV. 225

niani lege exilio & verberatione ſit puniendus. Ac, ſi quod
etjam dubium fuiſſet, hoc Carolus E. in arziculo 1I17. ſuſtulit,
& Wovellam de quibuslibet conjunckionibus explicavit, ver-
bis generalibus: So einer Unkeuſchheit treibt. Quum igitur
aliquando muliercula, ſe primum cum filio, & poſtero die
cum patre, concubuiſſe, fateretur, Cti Helmftadienſes men-
ſe Julio anni clo Io CCXIX. mulierem in perpetuum exilium
miſerunt, fuſtium tamen ictum, quod pater immiſſionem ſe-
minis conſtanter negaret, in numellas verterunt, Patrem vVe-
r0, qui coitum filii ignorarat, ab inceſtus poœena ſecundum

can. 6. auſ. 34. quæſt. I. prorſüs abiolverunt: Hat die In-
1. 94 2

quiſitin Bloßin bekannt, daß ſie anfaͤnglich von des Mit⸗In-
quiſiten Sohne beſchlafen worden, und Tages darauf auch mit
dem Vater, einem Ehe⸗Manne, Blutſchande und Ehebruch ge⸗
trieben. Ob ſie nun wol durch dieſes doppelte Verbrechen eine Le⸗
bens⸗oder wenigſtens harte Leibes⸗Strafe verdienet zu haben ſchei⸗
net; Alldieweil aber der erſte ſtuprator abweſend, und es alſo an

deßen Bekaͤnntniſſe mangelt, hiernaͤchſt Chriſtian Schmidt die

Immiſſionem ſeminis beſtaͤndig laͤugnet, ferner der Inquifitin uͤber

die maſſen groſſe Tummheit aus den ACkis hervorleuchtet, endlich

Dieſelbe ein elendes und ungeſundes Menſch iſt; So wird ſie mit
angehaäͤngten Ruthen eine Stunde lang oͤffentlich an den Pran⸗
ger geſtellet, und nach abgeſe wohrnen Urpheden des Landes ewig
verwieſen. Was hiernaͤchſt Chriſtian Schmidten betrift, weil der⸗
ſelbe zur Zeit der getriebenen Umucht von ſeines Sohnes Bey⸗
ſchlafe nichts gewuſt, folglich die Serafe der Blutſchande in An⸗
ſchung ſeiner hinweg fallt, und nir der ſchlechte Ehebruch uͤbri
bleibet, bey welchem ihm ſeines Weibes interceſſion zu ſtatten
kommt; So wird er gleichfalls nach abgeſchwohrnen Urpheden
auf ein Jahr des Landes verwieſen.

Ff 3 AIV.

230 MEDTYAT. AD PANDECT.

XIV.

du inectum Juris humani jura communia nallam penam præ-
ter infamiam, ſtatuunt.

XV.
Jare Sax. tamen perpetua relegatio ſtatuta eſt.
XVI.

Qyæ er Carpzovii auctoritate etiam exira Saxoniam
inftigitar. L

XVII.

Tuceſtus ber ergumenta artifeia lia, gaambis reus onſtanter
neget, plene probatur.
æp memoratam MWovellasz I2. ſaltem ad inceſtum ju-
ris divini pertinere in aprico eſt. Nam, quum JIu-
ſtinianus in prohibitione matrimonii ultra, quam jus di-
vinum, non Progrediatur, §. 4. J. de MWuptiis, ac, quæ
poſtea acceſſerunt, juris canonici ſanctiones ignoret, ab-
ſurdum foret, Movellam ejus ad leges poſtea latas trahi,
atque ſic adeo extendi. Igitur in inceſtum juris huma-
ni pœnam, jure communi ſtatutam, plane non habenus.

Jus canonicum quippe, ut bene obſervat Erouwerus de

Jure connubiorum, lib. z. gap. 17. n. 15. & 16. gladium
ſpiriualem habet, atque inceſtum ſaltem eccleſiæ pœnis
indicat, niſi quod infamiam inceſtuoſis irroget, can. 17.
cauſ. 6. gqu. I. In Saxonia tamen noſtra exſtat lex in
der Che⸗Ordnung, bancto 1. z. 2. & s. quæ inceſtum
hune

— — — „

n bre.

ſn

fanker

kum ju⸗
um ſo⸗
4, Iu
oret, E⸗
1 Ali⸗
1s humt.
habeſni
viru
dium
Poenis
an. 17.
1 lex in
vceltun
Hunc

/

SP. DI NXNXXVI. DE INCESTV. 131

hunc perpetuo exilio punit. Hanc Pœnam Carpzovii au-
Qoritas in reliqua etiam Germaniæ loca inve Nit. Quum
igitur vir quidam maritatus inceftum in gradu tertio li-
neæ inæqualis commiſiſſer, Ct Helmſtadienſes menſe Ju-
lio anni cio lo CCXVI. reum, quamvis adulterium mariti

fimplex extra Saxoniam mulcta ſalt tem lui ioleat, eb acce-

dentem inceſtum, in Pe rpetuum exilium miſerunt. Adji-

ciam hic reſponſum illud, eo magis memorabile, quod in
illo pœna decreta fit, quamvis reus crimen conſtanter ne-
gaäret. Tunc enim, quando ultimum ſupplicium non ir-
rogatur, ſed pœna mitior inſligitur, argumenta etiam ar-
tificialia, ac vehementiſſimæ conjecturæ plene Probant,
cadb. 27. X. de Teuſtibus, L. 6. C. de D0 malo, ap. I1. §.
ult. in fine de Homividio in 6. Add. Specimen CIII. de
Probatione artikciali, med. ult. i aſ eintich Werner und
Anna Maria, nach abgeſchwor klichen Ur nheden⸗ des
Landes, jener auf ewig, dieſe 1¹ . ge ahr „zu berer iſen. V.
R. W. Rat. Dec. Ob wol Benc Werner den ihn bey⸗
gemeſſenen Ehe⸗bruch und Blutſchande durchaus nie t an ſich
kommen, ja ſo gar den mit der Annen Marien gehabten ver⸗
daͤchtigen Umgang nicht einmal geſtehen will, vielmehr die wie⸗
der ihn abgehoͤrte Zeugen als ſeine Feinde verwirft. Wannen⸗
hero es das Anſehen gewinnet, ob habe keinesweges eondem-
natorie, ſondern entweder abſolutorie geſpraochen, oder, da
man ja die vorhandene indicia nicht gaͤntzlich eldiret zu ſeyn
vermeynte, auf ein remedium eruendæ veritatis interloquirt
werden ſollen. Alldieweil aber ſo viel endlich abgehoͤrte Zeu⸗
en vorhanden, von welchen die Gerlachin, daß ſie den In-

quiſiten wuͤrcklich Unzucht mit der Annen Marien treiben

ehen, eben dieſe, wie auch Koͤnig, daß er die That gegen
ſie geſtanden, und daß ſie ſich beyde auf der Streu mit ei⸗
nem

232 MEDITAT. AD PANDECT. .

nem Mantel zugedecket, die Hellingerin, daß er das inſ5
bey dem Niederlegen auf die Streu in die Arme genommen, be⸗
fuͤhlet und gekaſſet, und die uͤbrige dergleichen beſtaͤndig ausſa⸗
gen, anbey aus de n ergangenen Acten, und theils aus ſeinem
. tniſſe, deutlich erhellet, daß er mit der Annen Ma⸗
Nachts ver daͤchti ig ungegangen, nach der Woh⸗

Weiſe? iegen, deshalben auch in ſehr uͤblen Ruf und Verdacht
bey ommen, hiernaͤchſt, ſo bald der Annen Ma⸗

jann ge
rien S hwaͤt nger 11 mng kund worden, ſich mit ihr bey Nacht⸗Zeit
darvon gemacht, im Lande herum gezogen, ſein Haus und Guͤter
verlaſſen, Briefe unter falſchem dato geſchrieben, darinnen ge⸗

meldet, wie er bey der hohen Landes⸗Herrſchaft um Gnade, de⸗

ren er ſa/ wenn er unſchuldig, nicht bedurft, anhalten wolle, waͤh⸗

render ſeiner Flucht den verdaͤchtigen Umgang mit der Annen

Marien viele Tage und Naͤchte lang continuiret, ſeinem Soh⸗
ne Wenzel das liederliche Menſch auch wieder ſeiner Frauen ei
len anhaͤngen wollen, welche der Zeugen Ausſagen, und ande
theils angefuͤhrte, theils aus den Actis ſonſt hervor ſcheinende
Umſtaͤnde, wenn man ſie alle zuſammen nimmt und gegen ein⸗
ander haͤlt, emen völigen Beweis ausmachen, da zumal das
Vorgeben, als ob alle dieſe Zeugen, deren der groͤſte Theil

ſeine naͤchſte Anverwandten ſeynd, zu welchen er auch in ſei⸗
nem Elende ſeine Zuflucht genommen, ſeine abgeſagte Feinde
waͤren, wenig Wahrſcheinlichkeit hat, die ihnen vorgeworfene

delicta auch theils unerwieſen, theils, der Zeugen fidem bey
derſelben groſſen Anzahl voͤllig zu entkraͤften, nicht hinlaͤng⸗
lich ſeynd; So haben wir den Heinrich Werner und die
Annen Marien des einfachen Ehebruches und Blut⸗Schande
ſaltſam uberſhrit 3 zu ſeyn erachtet, demnach jenen mit ewiger,
Die⸗

innen ſie des Nachts alleine gelegen, ſehr ſpaͤte und
ſchlichen, zu dem Ende uͤber den Zaun verftohlner

eri
me
Mea
Gihi
ro⸗
n
ſed

iS

P
eqn

—
enſch
1/ be
usſo⸗
ziten
Wy
e id
ſoh
hedah
en W

en N

Whr
det Bnen

Henn Se

ven W
ed andet

ſerecde.

gehen
numt u
iſe D
ch i
e Heinm
gebetfen
ſgern t

t hitlnm

SP. DLXXXVI. DE INCESTWVYy. 233
dieſe, weil in adulrerio ſimplici die ledige Vettel jederzeit ge⸗
linder angeſehen wird, auch der inceſtus nur in gradu tertio li-
neæ inæqualis begangen iſt, mit 4. jaͤhriger Landes⸗Verweiſung
beſtrafet.
XrxyVIII.

Inceſtus in linea reéta pugnat eum jure naturæ & retta
ratione.

Qd Juſtinianus in Wovella 12. Cap. I. dicit, plurima etiam
irrationabilia animalia ab inceſtu abhorrere, negat qui-
dem Ovidius Metamorph. lib. 10. v. 324. ſeddd.

coeuntque animalia nutlo
Cætera dilettu, nec hbabetur turphe juvencæ,
Ferre patrem tergo: Kt equo ſua ſilia conjux:
Quaque ereavit, init pecudes, caper: ipfaque, cujus
Semine concepta eſti, ex illo concipit ales;

Sed binis probat exemplis Rorarius in libello, quod animalia
rutaratione utantur melius bomine, lib. 2. p. 72: Teſtantur, in-
quiens, litterarum monumenta, fuiſſe gregis euſtodem, qui eèuum,
ut matrem iniret, nunquam inducere potuerit, & quoniam ambo-
eximia facie erant, fraude tamen illuſiſſe, velatis oculis, ne ma-

trem videret: detracto poſtmodum operimento, & agnito eum ma-

tre concubitu, petiiſſe prærupta, & ſe patrati ſceleris reum peſſun-
dediſſe. Maris hæc virtus; alibi feminæ, ſiquidem in Reatino
agro equa, lacerats prius auriga, qui flagitii auctor fuerat, eun-
dem exitum babuit. Ego me in hanc litem ron intromitto,
ſed in eo tamen fuſtiniano adſentio, quod inceſtus, inpri-
mis in linea recta, cum jure naturæ, feu, quemadmodum id
a priſcis ICtis appellatur, gentium pugnat. Diſſentiunt
equidem ICti, quin & Theologi, non pauci, & horrorem
Tom. IX. Gg il-

234 MEDITAT. AD PANDECT.

illum, quem nos naturalem vocamus, conſuetudini & edu-

Cationi adicribunt, quibuscum ex veteribus ſentire videtur
Hieronymus, atque in lib. 2. adverſus Jovinan. Ferſc, ait,
Medi, Indi & Dthiopes, regna non modica & Romano Tegno pa-
ia, oum matribus & aviis, oum iliabus & ne, tibus, Copulantur;
& paule poſt: Pervides igitur, quod non ſolum in eſu, ſed & in
ſepulturis, & in connubiis, G& in omni converſatione, uagucα
gens ſuo ritu & proprietatibus victitet, & hoc eam naturæ legem
putare, quod didicit. Contradicit etiam Iuſtiniano Moodtius
in Comment ad L. ult. D. de Ritu nupt.] ex hac potiſſimum
ratione, quod per nominum & jurium confuſionem, in quam
ſponte conſentiant parentes & liberi, non tollatur ſocietas
humanæ conjunctionis, ad quam unice reſpiciat jus natu-
T& & gentium. Ego vero jam diu in Specimine III. de Ju-
ge naturæ α gentium, med. 2. G 3. oſtendi, jus naturæ &
gentium ad humanæ conjunctionis ſocietatem unice non re-
ſpicere, & dari profecto actus, quos malos eſſe unicuique
recta ratio dictat, cujus malitiæ fontem tamen nemo adhuc
inveſtigavit; inter hos vero actus etiam inceſtum eſſe. Equi-
dem gentes fuiſſe, quæ inceſtum toleraverint, non nego.
Sed fuerunt & ſunt adhuc, ſi hiſtoricis credimus, gentes,
quæ parentes ſuos decrepitos vivos defodiunt, quin maétant
& comedunt. Si quis inde, parricidium cum jure naturæ
non pugnare, ratiocinetur, hunc merito ridebimus.

Suſpiciones de inceſtu, i quidem graviſſimæ ſint, impediudt
nubptias.

Ii, gui talibus ſuſpieionibus oneratut eſt, ad jscjurandum pur⸗
gationis admitti von debet.
Zolis

— —

—
edu.
detur
ait
no he⸗
ntur;
Gin
egue
legen
oodtins
imum
in uam
ſooetis
US 1IANN⸗

WMNNE. 8
ce on le-
iene
eid AAhe
le l.
non Neg
6, genle

nmelut
re nitce
W.

, telii

enlun i
N

d8g. DLXXNVI DE INCESTV. 23

Sona ſponſalibus, ad quæ concubitus non accefſſit, adfini-

tatem non induci, ſat notum eſt. Itaque, ſi alteruter
deſponſatorum ante nuptias moriatur, ſuperſtes eum defun-
i conſanguinea nuptias facere non quidem prohibetur, ſed
tamen, ur juſtinianus in §. 9. 1J. de Wupiiis ait, rectins & ju-
re facturus eſt, ſi ab hujusmocdli nuptiis abſtineat. Id quod
communiter ſic effertur: Matrimonium cum defuncti ſponfi
ſponſæve conſanguineo conſanguineave diſſuadetur, non pro-
hibetur. Rationemreddit Modeſtinus in L. 42. de Kitu nubp-
tziarum: Semper, inquiens, in conjunctionibus non ſolum, gquid li-
ceat, eonfiderandum eſt, ſed &σ quid Boneftusn ſit. Atque liæc ho-
neſtatis publicæ ratio Confiftoriis Saxonicis tam fortis videtur,
ut ſibi contra eam diſpenſare nec licitum exiſtiment, ſed hoc
ad ſummum principem & legislatorem rejiciant. Ita jam de
ſuo tempore Polycarpus Leyſerus in Epiſtolis, pag. 92. ſcqcg.
Wcio ſane, Bezam 'inlibello de Divort. pag. 88. (6ui plerique mul-
zum tribuunt) & Hemmingium in lihello de Conjugio in iülla eßſe
ſententia, quod talia matvimonia, in quibus defuncti ſponſi Zra-
ter in uxorem dueit derelictam ſponfam, i non prius aecceſſerit
copula carnalis, nullo modo impediri debeant. Quia bac ratione
mulier non pertineat ad matrimoniuin, cum eommixtio ſexus non
eſt facta. Veruntamen in Conſiſtoriis noſtrarum Eeclefiarvam ejus-
modi marimonia non aphrobantur; partim propter Canones ve-
teres, partim quia per ſponſalia de præſentionnubium inter ſpon-
Jum &&α ſponſam per muütuum oonſenſum oonzractum & rätune
babetur, lieet nondum fuerit conſummatum. Et quia ſeecun-
dum vulgare L. diétum ſemper in hujusmodi conjunctionibus
non folum id, quod lieitam, ſed etiam quodt honeſtum, eſt ſpe-
bkandum: iſtiusmogi autem nuptiæ non ſine impedinento publi-
cæ boneſtatis fieri poſſant, ideireo tales perſonæ diligenter præ-
monentur, ut ad avertendum ſeandalum ab ejusmodi nuptiis
abſtinegnt. Verum enim vero quia hac ipfa probibitio nuptia-
vum inter ſponſi Fratrem ſuperſtitem & ſvonſam dereliétam
non ef juris divini, ſed tantum juris poſfitivi, ideo dubiunm
non eſt, magiftratum ſuperiorem, penes quem ejus rei eſt po-
geſtas, in tali caſu juſtas & honeſtas oel cauſas diſpenſare poſ-
Gg z⸗ ſe.

236 MEDITAT. AD PANDECT.

Je. Hinc memini, nos aliquoties I ittelergæ ejusmodi perſo-
nas, noſtram in Conſiſtorio ſententiam requirentes, in aulam
remiſiſe, in gqua id per diſpenſationem impetrarunt, quod nos

ob boneſtatem pullicam & ob Canonem præſeriptum concedere

non poteramus. Idem adhuc hodie uſu ſervatur, cum hoc
temperamento tamen, quemadmodum Carpzovius lib. 2. def.
Eecleſ. 122. & Hoppius in not. ad §. 9. I. de Nupt. voce: ab-
Rtinuerint, obſervant, ut, ſi crebra ſponſæ cum ſponſo inter-
venerit converſatio, & incertum ſit, ad quam amoris lineam
pervenerint, ille, qui diſpenſationem petit, ad jusjurandum
purgationis, nullam corporum conjunctionem interceſſiſſe,
adigatur. Quin imo ex Beyeri in Additione ad dictam de-
finitionem Carpzovii 122. doctrina jusjurandum purgatio-
nis ſimpliciter decernitur, etſi de crebra illa converſatione

ne quidem conſtet. Verum ego jusjurandum hoc purga-

tionis tunc quidem admitto, quum leviores de concubitu
ſuperſtitis ſponſi eum defuncta perfona ſuſpiciones apparent.
Quando autem hæ graviſſimæ ſunt, nec jusjurandum pur-
gationis, nec diſpenſatio locum inveniet, ſed nuptiæ ſim-
pliciter interdicendæ ſunt. Lex divina, adverſus quam
princeps decernere nihil poteſt, inceſtum ſeveriſſime da-
mnat, & quantopere Deus ab hoc crimine abhorreat, o-

ſtendit. Itaque præſentiſſimum etiam ejus periculum aver-

tendum, ac, ne perjurio augeatur, cavendum. Adſenſe-

runt mihi menſe Julio anni clo Io CCXXIX. Theologi &

Jureconſulti Helmſtadienſes, atque ſic reſponderunt: Ge⸗
ſtehet Chriſtoph Hancke, daß er ſich mit Catharinen Schmie⸗
din fleiſchlich, und zwar von hinten zu, vermiſchet, iſt auch er⸗
boͤthig, dieſelbe zu heyrathen, kommt aber in Verdacht, mit de⸗
ren verſteorbenen Mutter, als ſeiner ehemaligen Braut, gleich⸗
fals

— — — —

di

—,— —

—.

deſo⸗
ulan
1 no
eder
n hoc
2. df.
e: Al-
inter⸗
lineam
Andunm
reſſille,
m G-
ui.
Narioe⸗
c ungt.
conelhin
4ppaten
dum pur.
nie ſin.
ſas Gan
tihme r
hotent, .
Ulum Ket⸗
Aclenle
heologi
runt:
Schin⸗
ſt arch t
, ith
aut, N . 4

SP. DLXXXVI. DE INCESTV. 2
. 3

fals Schande getrieben zu
um Reini ben zu haben. Als er ſie ——
gieihen, ob Hofnang g, dah me Wggiglchr Legiahteh in⸗
nach abgelchvchinen Raeng daß das Koͤnigliche Conſiſtorium
verſtatten werde? Nur eiiarenstelhde⸗ die Ehe mit der Tochter
triebene Unzucht beſtaͤ . aͤugnet er zwar die mit der Mutter ge
zu ſtatten zu kommen, 0 ab. Es ſcheinet ihm auch bietunttr
cke Frau geweſen / i⸗ daß 1) die Mutter eine alte und ſteto kran
Luſt gehabt haben, 8 ſo weder ſelbſt zur fleiſchlichen Vermiſchung
2) ſolche ſelbſtt e deneg dergleichen bey ihm erwecken koͤnnen das
tet, und ſo gar auf d genauern Umgang mit ihrer Tochter verſtat⸗
Verlangen, eine He em Tod⸗Bette gegen ihren Beicht⸗Vater ei
ſiiſten, bezeiget, w e zwiſchen Inquiſiten und ihrer Tocht en
nicht wuͤrdt gech elches ſie, als eine ſterbende und chriſtlich ran,
beſorgen muͤſſen de haben, wenn ſie eine Blut⸗Schande e Brau,
Feindſchaft un . . a auf Seiten der Denuncianten eine geriſ⸗
gezwungen, mehr Meinguſt hervorſcheine, und ſelbige die T. .
ter nicht aus Liebe ahr, auszuſagen, daß 4) Inquiſit die D ter
Schmiede arceen mochte und, ker e deſſen d⸗ Kamit er in di
ich vor „als er deſſen verſi
dadui gwienet ea zu der Tochter Arwand d veſacher
eiſen innere⸗ das Anſehen, ob ſey er zum Reinigun er
au vnenandenen Gefaͤn eiterer Strafe, in Betrachtung des b l
die Tochter zu h gniſſes, zu verſchonen, und ihm zu veradimn t
dieweil aber hehrerhe⸗ und ſie auſſer Schande zu ſetzen Al.
äs ginugiam ubtn
lein, nicht ein er nutter in einem Bette, und zwar Garne al⸗
gen zu haben, ſima vielmahl, ja ganze Wochen lang, gele⸗
Reden gefuͤhret, w ſc 2) gegen andere Leute ſolche liederliche
getriebenen Unzu auf ein Bekaͤnntniß der mit derſelb
zucht hinaus laufen, ferner 3) Inquiſit An ben
2 dafe

1

23⁸ NMIEDITAT. AD PANDECT.A
die mit der Tochter getriebene Unzucht und das Liegen bey der
Multer hale ſtarrig abgeleugnet, und ſich ſo gar zum Eyde erbo⸗
ten, endlich jedoch beydes, nach vleler bey ihm angewandten Mui⸗
he zugeſtanden, alſo zu beſorgen iſt, er werde den Reinigunge⸗
Eyd leichtſinnig abſchwoͤren, weiter 4) die aus dem Gefaͤngniſſe
genommene Flucht ein boͤſes Gewiſſen anzeiget, dann 5) das Al⸗
ter und Schwachheit die Mutter nicht gehindert, ſich mit Inqui-
liten zu verloben, alſo auch vermuthlich nicht, mit ihm zu con-
cumbiren, naͤchſtem 6) die vermeynte Pietaͤt der ſterbenden Mut⸗
ter, und die Animoſitaͤt der Denuncianten, bey ſo vielen wahr⸗
haftig befundenen Umſtaͤnden Inquiſiten nicht entſchuldigen mag⸗
worzu 7) kommt, daß die Rechte nach Abſterben einer Braut, die
anderweite Heyrath mit deren naͤchſten Verwandten vor ſcandalos
und mit der Ehrbarkeit ſtreitend halten, alſo nachdruͤcklich wieder⸗
rathen, mithin allhier die Ehe mit der verſtorbenen Braut Toch⸗
ter um ſo viel bedencklicher iſt, da ſo ſtarke Muthmaſſungen der
mit der Verſtorbenen wuͤrklich getriebenen Unzucht vorhan⸗
den ſehnd, endlich 8) die Tochter ſelbſt einiger maſſen ſtraffaͤl⸗
lig iſt, alſo als eine Strafe anſehen muß, daß ſie nicht wieder zu
Ehren gebracht wird; So iſt Inquiſit zum Reinigungs⸗Eyde
nicht zu laſſen, ſondern alſofort, wegen der mit der Schmiedin
præpoſtere getriebenen Unzucht, und des zu gleicher Zeit mit Mut⸗
ter und Tochter gehabten verdaͤchtigen Umgangs und oͤffentlich ge⸗
gebenen Aergerniſſes, nach abgeſchwohrnen Urpheden und Erſtat⸗
tung der durch dieſe Inguiſtion verurſachten Unkoſten, ewig aus
der Stadt zu weiſen. Und iſt nicht zu vermuthen, daß das Koͤ⸗
nigliche Confiſtorium eine ſo aͤrgerliche Ehe zwiſchen Inquiſiten
und der Schmiedin jemalen verſtatten werrd.

60.

n colr.
en Wug
n wot
Nen na
lt, OO
candald
chweden
gu T⸗
ſnhen de
ſthenr
frift
ridet
ntll⸗
ferchcht
hnd Eſeh
tri 4
iß de
glocili

–

Sp. DLXXXVI DE INCESTWVY.. 224

COX OL L A & I A.

4. Stuprata, quamvis per inceſtum, dotem tamen a ſtup-

ratore petere poteſt, ſed non nuptias. Dictum in
Specim. 83. de Supri judkio vivii, medit. 8. 9. 10.

2. Putant aliqui, ſola contrectatrione pudenderum ince-

ſtum eommitti, quoniam Leviticorum XITIII, 6 ſqq.
de non retegenda nuditate agstur. Sed ſacer Codex
caſte loqui amat, atque iſtis verbis coitum vetat. Ap-
Paret hoc clarius ex 1 Corinth. E, 16. Vide Spene-
ri Theologiſche Bedencken, ol. IV. pag. 708. ſ44.

2. An unquam inceſtus cum avia fuerit commiſſus, dubi-

to, certe ignoro. Equidem Toannes XII. pontifex ma-
ximus, in concilio ab Ottone M. Auguſto contra il-

lum coacto, apud Albericum trium fontium in Chro-

nico part. 2. pag. 7. accuſatus fuit, aviam viduam cum
nepte ſua abuſum eſſe. At quis neſcit, concilia iſto-

rum femporum turbulentiſſima, & plerasque in illis

aceuſationes per calumniam factas fuiſſe,

PECI-

246 MEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN DLXXXVII.

MEDITATIONVM AD PANDECIAS

AD LIB. XLVIII. TIT. V.

POLVYGAMI A

DIEXIIIL DECEMBR. ANNI clIoI CCXXXVI.

PVBLICE DEFENSVMI
AB

ALBINO ERNESTO VLRICI
DRESDENSI.

Jus Romanum gladii pœnam in polygamos non ſancit.
II.
Carolus V. eandem ſancire videtur, ſed verbis maxime dubiis.
III.
Mens tamen clara eſt.
IV.

Quam Caroli mentem & legislator Saxo ſic interpretatus ℳ,

conſtans uſus binorum ſeculorum ſirmavit.

Igitur ultimum ſupplicium polygamis in Germania irrogari

oportet.
VI.

Major adbue jurium circa polygamiæ pænam incertitudo eft

in CGallia.
nunquam jus commune ultimum ſupplicium in crimen
bigamiæ ſanciverit, noſtro demum ſæculo in Germa-
nia dubitari ac diſputari cepit. Et ante Carolum V.

qui-

XVI

cit.
e ui⸗
α
rrogen

nirudo

in crie

——

J

„

interpretationem ſuam unice pro ratione, quod

Sp. DLXXXVII. DE POLYGAMIA. 247

quidem hoc certum eſt, bigamos ad mortem damnatos non
fuiſſe. Teſtatur hoc ipſe Carolus in arzieulo 121. daß die
Aaͤyſerliche Recht auf ſolche Uebelthat keine Straff am Le⸗
ben ſetzen; cujus diéti veritatem adverfus diſſentientes tuetur
Thomaſius de Crimine bigamic. &. 7o- Igitur Scabini Lip-

fienſes in ſententiis, quas ante Auguſti, Sepremviri Saxonis,
tempora tulerunf, bigames vel fuſtibus cæœdi & in perpetuum
relegari, vel alia arbitraria peœna, non tamen capitali, doch

ohne Abbruch ſeines Lebens, adfici juſſerunt in dem Anhange
des Weichbildes, tit. von allerley Uebelthaten und derſelbi⸗
gen Straffe, ſol. CLII. At enim vero poſtquam Carolus

V. articuluin I2I. cum ceteris promulgavit, Collegia Scabi-

norum & Ctorum arbirrium ſibi ademtum exiſtimarunt,
& conſtanti eanſenſu per bina fere ſæcula bigamos ad gla-

dium damnarunt. li quoque, quos Auguſtus Saxo ſcriben-

dis conſtitutionibus ſuis adhibuir, in Confſtit. 20. P. 4. articu-
lum Carolinum de pœna gladii aperte interpretantur, & hanc

11

LTbigamia etiam
in Saxonia ultimo ſupplicio punienda fit, allegant. Inter
primos, qui ſcrupulum injecerunt, Beyerus & Gribnerus

fuerunt. Ille, quamvis in digertatione de Crimine bigamiæ,

quam olim præſidente Thomaſio publice propoſuerat, §. 72.

dixiffet, ex conſtitutione Carelina Dœnam gladii in bigamos
eile ordinatam, tamen deinde in zotis ad artieulam Carolinum
12 1. §. 3:2 Jumma, inquit, hulus texzus olſeuritas mentem Im-
beratoris ne conjelczuris quidem ſat firnzis aſſequz patitur; quid

enim ſili vult oppeſitio, quod juß eommune Rowanorum nuüllam

quidem capitis pœnam irroget, interim tamen in bigamos non mi-
nus, ac in adulteros, ecriminaliter animadverti debeat; & in §.
5. addit: Quamvis eapitis pæna eidem noz irrogetur, corporis

Famen afictivam non minus, ac in adulterio, obtinere, 4u0

Tom. IX Hh iſ0

24 2 MEDITAT. AD PANDECT.

ipſo peæna capitis, quoties ea jure communi obtinet: non exelu-

ditur. Gribnerus ſæpe mihi in familiaribus colloquiis faf-
ſus eſt, ſe, ultimum ſupplicium jure Carolino in bigamiam
ſancitum, non credere. Uri vero in oppugnandis communi-
bus opinionibus circumſpectus erat ac ſubtimidus, præterea
ſententiam ſuam in Auguſti Saxenis lege quaſi damnatam
animadvertebat, nolebat hoc publice ex profeſſo tueri, ſed ſal-
tem edita diſputatione, quæ inter Opuscula ejus, tom. V. ſeck.
4. exſtat, interceſſionem conjugum in crimine bigamiæ locum
habere, propugnavit, ac tandem in ultima poſitione paucis
verbis, quod tamen fundamentum fere diſputationis erat, at-
tingere auſus eſt: MWibhil, inquiens, magis cavendam legum cul-
tori, quam ne veriores eſſe eas doctrinas putet, quibus plures ſub-
ſeripſerunt, antequam utriusque partis rationes expenderit.
Quis non, ut unum ſaltem exemplum ex boc ibſo bigamiæ capite
Jubjiciam, quis non interpretum Ord. Crim. una cum ceteris DD.
tradidit, bigamiam jure imperii capitali ſupplicio, gladii inquam
peœna, coërceri. Et id ipfum tamen nec Articulus 121. evincit,
nec idoneis rationibus comprobari poteſt, ut plane perſuaſus ſim,
igamiam quoque, ſi conjux innocens intercedere nolit, uxta Ord.
Crim. non, niſi iis caſibus, quibus adulterium eodem ſuptplicio
coërcetur, capitali pœna puniri debere. Sed ſatis eſt. Confiden-
tior Kreſſius in notis adarticulum Carolinum 121. dubia ſua,

quæ profecte graviſſima ſunt, contra illam vulgarem inter-

pretationem proponit, laudarque Henricum Julium, Brunſ-

vicenſium & Luneburgenſium ducem, quod dubia ſuſtule-

rit & pœnam capitalem gladii diſerte ſanxerit. Laudamus
ergo & nos Auguſtum Electorem, qui idem in P. 4. Con-

Kkit. 20. fecit. (Quum autem ſœpe, extra Saxocniam & ter-

ras Brunſvicenſes ad Luneburgicas, in ea loca, quæ legem
Carolinam pro norma habent, reſpondendum fit, tunc du-
bia

—
el.
8 fi⸗
hiann
mun-
Eteres
aaN
ſed ſt.
. ſch.
locum
. Pueß
erah A⸗
un/ Au.
re ſu.
enbent
miet e,l
leuniM
linlun
11. ANbeh⸗
.
1 1
in ſlplen
Coaicen.
odn n
guen ine⸗
ium, Uun
bi ſiki⸗
udimu

SP. BIXXXVI DE POLYGAMIA. 244
bia Beyeri, Gribneri & Kreſſii renovantur ſubinde, ac mul-
ti, mitiora & benigniora ſequenda eſſe, contendunt- Quin
imo nonnunquam major collegii pars alteram ſuperat, &, ut
ultimum fupplicium polygamis remittatur, pervincit. Certe
in hanc leniorem ſententiam aliquando ab Erffurtenſibus re-
ſponſum fuiſſe, acecepi. Ego vero, etſi verba Caroli dubia
eſſe non negem, ex eorum tameu partibus ſto, qui ultimum
ſupplicium polygamis infligunt, 1) quod mens Caroli, hoc
idem volentis, ſecundum regulas juſtæ interpretationis ex ra-
tione dubitandi in principio propoſita: Und wiewohl die

Kaͤyſerligen Recht auf ſolche Uebelthat kein Straff am Leben

ſetzen; So woͤllen wir doch c. clare eluceat, 2) quod hæc in-
terpretatio conſtanti binorum ſæculorum uſu, qui conſuetu-
dinem & jus facit, firmetur, 3) quod legislator Saxo hanc in-
terpretationem legi ſuæ inſeruit, 4) quod ipſi diſſentientes,
Beyerus, Gribnerus & Kreſſius praxin ſibi adverſari faten-
tur. Ego certe, Ctos Helmſtadienſes menſe Junio anni
clo lo CCXIIEL bigamum, adſidente Kreſſio ac contradicente,
gladio addictum fuiſſe, recordor. Ceterum incertitudo illa

jurium circa pœnas polygamiæ major adhuc eſt in Gallia,
duam apud Germanos, Ait quidem Mornaeius ad L. 1. Je

