injudii
(o etiam.

gümenta:
ſecundun
iAdrd h
Niatore
ne, jure
ſedqvin
ſtitutac
Imin jus
Venmilie
cationen
Uetgenes
Eerund, e
Toin.

i6 N.

GAl ſr

lla⸗

magno⸗
Geſueto⸗
ſunt,ni⸗
S. Ter
piliennn
ortoin.
,A 5
Cinatiy i.
ende lite
itur; d
rum cum
nu.
Celat
ercen-
& peena
fublate
ſe innn .
Cockrins

Ut Dole

ſ⸗

7

Sp. DCXXNXV. DE TIERGIVERSATIONE. 2»45
vocantur, denunciationes, prorſus damnat L. 5. C. de Dela-
torihus, ac delarores calumniatoribus exæquat L. 8. C. de Ca-
Iumniatoribus. Verum enim vero, poſtquam delationum
ufus, in Germania ſtabilitus, accuſationes fere abolevit, ip-
ſa recta ratio delatorum malitiam iisdem tribus modis, qui-
bus improbitas accuſatorum in L. I. pr. ad S. C. Turpill. pu-
nitur, coërceri jubet. Nam delatores quoque & calumnian-
tur, & prævaricantur, & tergiverſantur. De calumnia &

Prævaricatione in ſuis tirulis egimus. Accidit vero etiam in-

terdum, ur tergiverſentur. Nempe quilibet delator dela-
tionem ſuam ſatis inſtruere, judicique idonea ad inquirendum
argumenta ſuppeditare debet, quemadmodum in Specimine
DXLII. de Pietate ac juſtitia remedioruin vontia injurias med.
10. dictum. Quod ſi non facit, calumniator eit. Qui aliter
ſentiunt, ſecuritatem publicam aperte violant, & honeſtiſſi-
mum quemque ludibrio hominum leviſſimorum, ac periculo
infamiæ & vinculorum exponunt. Igitur quum quis crimen
in judicium defert, judex audire quidem deferentem, aliquan-
do etiam ad jusjurandum calumniæ admittere, ſed tamen & ar-
gumenta ac indicia delationis poſtere, ac ad hoc ipſum tempus
ſecundum L. 6. §. 2. ad §. C. Turpill. præfinire debet. Quodſi
intra hoc tempus non paret delator, non longe a calum-

næ, jure Romano in tergiverſatores ſancitæ, trahi non poſſunt,
ſed qui tamen ſecundum jus naturæ, & exemplo eerum, qui ab
inſtituta civili actione deſiſtunt, ſumtus litis adverſarie, perpe-
ram in jus vocato, reſtituere, quin &, ſi nulla juſta, aut ſaltem
veriſimilis, deferendi cauſa ſubtuit, per deprecationem autre-
ocationem injuriæ ſatisfacere cegitur. àtque ſic Cti Vitem-
pergen es menſe N ovembri anni clo lo CCXXXVII. reſpon-
derunt, ex quo reſponſo id maxime obſervo, Jure Romano
Tom. IX. DAd dd dd Aui=

niatore abeſt, aut certe tergiverſator erit, ad quem quidem pœ-

946 MEDTFAT. AD PANDECT.

quidem ad hoc, ut quis tergiverſator dicatur; aſſicere, er eum
intra præfinitum a judiee tempus reum peregiſſe, ſed mori-
bus noſtris neceſſum eſſe, ut judex tempus illud, addita pœna
præcluſi, præfinierit: Dieweil die Denunciation offenbarlich
aus Rache wegen des dem Denuncianten abgenommenen Amts⸗
Actuariats hergefloſſen, hiernaͤchſt Denunciant dabey hauptſaͤch⸗
lich ſeinen Vortheil, und zwar anfaͤnglich die Beybehaltung des
Actuariats, nachgehends das Cammer⸗PFiſcalat, letztlich einen
Theil der Strafe geſuchet, ferner ſein Vorwand, ob waͤren ihm
die Auflagen gebuͤhrend nicht inſinuiret, aus den Acten klaͤrlich wi⸗
derleget wird, endlich der Ungrund verſchiedener Denunciato-

rum und die darunter ſteckende Verleumdung aus den in dem vo⸗

rigem Urthel angefuͤhrten und nunmehr groͤſten. Theils beygeleg⸗

ten Acten unumſtoͤßlich erhellet, inzwiſchen doch, daß Denun-
cianten die Entſchuldigung, ob ſey ihm noch keine præclufiviſche

Friſt geſetzet geweſen, benommen werde, noͤthig ſcheinet; Sowird
Denuncianten ſub pœna præcluſi auferleget, binnen Saͤchſi⸗

ſcher Friſt zufoͤrderſt den bisher durch ſein tergiverliren geſuchten
eigenen Vortheil und Einmiſchung offenbar ungegruͤndeter Puncte

bey der Commiſſion verurſachten baaren Verlag an Befehle⸗
Sportuln, Urthels⸗Koſten, Bothen⸗Lohne, Reiſe⸗Aufwand ꝛc.
bezahlen, 50. Reichsthaler zu Behuf kuͤnftigen Vorſchuſſes in 2
ſchlag baar zu erlegen, dem Denunciaten 1co. Thaler Bſtang
auf den Fall, da ſeine ülrige Denunciata gleichergeſtalt falſch be⸗
funden wuͤrden, durch Boͤrgen oder Pfande zu beſtellen, anbey
naͤhere Umſtaͤnde, ſtaͤrckern Verdacht und Beweisthuͤmer ſeiner
Denunciatorum an Hand zu geben. Daferne er nun dieſes

alles in der geſetzten Zeit nicht erfoͤllet, ſo bleibet es bey dem

fol. 281 befindlichem Urthel ſchlechterdings, und wird Denur.-
ciant uͤberdies ſeine an ngebrachte falſche Beſchuldigungen oͤffent⸗
lich zu wiederrufen, nuth ſowohl dem Denunciaten, als der
Com-

81

Loniſi

R

heſten

Advocoti

Excuj

r eput

Digergu

N

“ Procura

De hoc
crinen
tonemn 4

Ptienikur
e 4)
aholiin

86 f

cere, ein
ſed mon .

ötipon

hſendarich
gen Ant
auptſch
ltungde
ch een
tiunhen

kiͤrlchte⸗

enuneiet .
r derf M
ee

s Deour. .
Eclukciſhe .
4; Gomtn .

en Siche
n Gſtehtn
tter Put
n Beſ

ſvand A

huſecin 1
6 Vorſonn
Grflſßt
t, olde
ng ſint
un dieſss
6s deh den
d Verun,
rgen ien

Ne
n, N
. (⸗

Sp. DCXXV. DE [ERGIVERSATIONE. 347

Commiſſion, die fernerweit verurſachte Unkoſten abzuſtatten

angehalten, V. R. W.
VI.

Advocati fiſci, qui cœbtas accuſationes deſerunt, adbuc bodie
in erimen tergiverſationis incidunt;

VII.

Excuſantur tamen, ſi in progreſſu litis, ſe nibil effectu-
ros, animadverterunt. .

VIII.
Wec opus eſt ſemper, ut, priusquam deſiſtunt, abolitionem
obtineant;
Praæterquam in caſu, quo nominatim aliquem accuſare juſſi
fuerunt.

ultæ ſunt in Germania provinciæ, quæ uſum accuſatio-
num etiam hodie retinent, easque per advocatum aut
procuratorem, ad hoc peculiariter conſtitutum, exercent.
De hoc advocato vel procuratore fiſci non dubito, quin in
crimen tergiverſationis incidat, ſiquidem cœpfam accuſa-
tionem deſerat. Obſtare quidem videtur leæ t1. C ad &. C.
Turpill. quæ eum demum in S. C. incidere dicit, qui, inſeri-
prionibus depoßitis, & fidejuſſore de exercenda lite præſtito,
eoque, qui aceuſatur, ſub cuſtodia cficiu facto, non impetrata
aholitione, ab executione criminis deftitit. Atque inſcriptio-
nes & fidejuſſor nunquam ab eo, qui ex ofſicio accuſat, re-
Dddd dd z qui-

48 MEDITAT. AD PANDECT.

quiruntur, Verum nullum t juris Romani caput, in quo
non aliquæ mutationes veterum rituum ac obſervantiarum

contigerint. Quodſi Propterea totum illud caput in uſu effſe

deſiiſſe dicas, nullus omnino juris Romani uſus ſup-rerit, at-
que nos ridiculi ſumus, qui id tanto labore ac tot vigiliis ediſci-
mus. Igitur, ne jurisprudentia noſtra, ex legibus uſtinianeis
hauſta, inutilis fiat, hæ leges ad mores & inſtituta Germano-
rum accommodandæ & inflectendæ ſunt. Quæ quum ita
ſint, advocatus fiſci, qui temere ab accuſatione deſtitit, tan-
quam tergiverſator in jus vocari poteſt, & convictus non pœ-
nas ſolum dabit, ſed & reipublicæ in id, quod continuata ac-
cuſatione reo extorquere potuiſſet, damnabitur. Dixi: teme-
re. Nam qui ex juſta cauſa deſiſtit, dum e. g. in progreſſu li-
tis innocentiam rei animadvertit, vel de per- Hecienda probatio-
ne deſperat, laudandus eſt magis, quam reprehendendus. IIIa
tamen quæſtio adhuc ſupereſt: utrum advocatus fiſci, quando ſe
nihil effecturum intelligit, propria auctoritate deſiſtere, an prius
abolitionem impetrare, ſeu veniam deſiſtendi petere neceſ-
ſum habeat? Et videtur hoc utique neceſſarium propter L. 1.
§ 7. ad §. C. Turpill. ubi ſimpliciter punitur, ſi quis ab accuſatio-
ne citra abolitionem deſtitit. Verum, uti modo dixi, diſſimil-
lima morum ac judiciorum noſtrorum facies, ut legum Roma-

narum literam expreſſe per omnia ſequamur, haud patitur. Di-

ſtingui igitur oportet. Si advocatus fiſci aliquem nomina-
tim accuſare juſius eit, deſiſtere ſine abolitione nequit.
uodſi vero generatim ad accuſationes faciendas, ubi id e
republica fore crediderit, conſtitutus eſt, ſi quam ex officio,
non conſulto antea Principe, ſuſcepit, & deinde, ſe operam ſu-
am perdere, videt, impune deſiſtit, ipſique propter crimen ter-
giverſationis in judicium vocato, & veriſimilem cauſam, quæ
gum ad deſiſtendum impulerit, alleganti, facile fides habetur.
Sic

8
eCti
NXII.
Vergebe
Snchen
ſulions-
nen, oder
chen, dem
Filco gan
lkommen

merePro⸗

nes, Gut
führten

Neug gee⸗

Que hr

Ei do

Tihil
min
eium .
KNr 8
inter er
Juorum

Viltatun
inſnel
eleti N.
liselſi.

Uſtinianeis

Gernu.
Lumn id
ſiit, r.
Snon C.
inuitd .
iri: teme.

adus, II

vancole
realprim
Ae necel.

Prer lel.
ccuſatio-
Cichmi.
n Romr.

titur. D.

1 nothint
6 neguit.
nbi id e
0licio,
eramſu⸗
men lel⸗
am, e
R

Sp. DCXXV. DE TERGIVERSAFIONEZ. 949
Sic Cti vVitembergenſes menſe Auguſto anni clo Lo CC-
XXXII. reſponderunt: Dieweil des Cammer⸗Procuratori;

Vorgeben bey den . 10. ꝛc. Defeéten, wie nemlich in ſolchen

Sachen wegen Mangel des Beweiſes, auch den bey dem Aceu-
ſations-Proceſie vorfallenden Schwuͤrigkeiten nicht fort zu kom⸗
men, oder auch ſonſt nichts zu hoffen geweſen, er mithin ſelbige Sa⸗

chen, dem Fiſco ſelbſt zum Beſten, und zu Erſpahrung der ſolchem

Fiſco zuwachſenden vergebenen Unkoſten, liegen laſſen, unmoͤglich
vollkommen erwieſen werden kan; ſondern auf vielgedachten Cam⸗
mer⸗Procuratoris, als eines in Eyd und Pflichten ſtehenden Man⸗
nes, Gutachten und Gewiſſen ankommt, ſo iſt dieſer ſaͤmtlich ange⸗
fuͤhrten Puncte halber billig eine Abſolutoria erfolget.

X.

Reus accuſatorem tergiverſantem ſub. pena perpetui ſilentii
recte provocat.

XI.

Quæ provocatio locum babet, quamvis accuſatio nondum in-
RKituta ſit, ſed ſaltem præbaretar.

XII.

Et poteſt ea fieri in foro vei, tametſi accuſator ei non ſit

N'bil eſt calamitoſius diutino reatu, quum quis ſcilicet cri-
minis reus per multos menſes ac ſæpe annos apud ju-
dicium pendet, qua voce Svetonius in Domitiano medit. 9.
utitur, & in diſcrimine vitæ & bonorum verſatur, incertus
inter ſpem & metum. Equidem diuturni hujusmodi rei, ex
quorum ſordibus voluptas inimicis quæritur, ut Svetonius
in Auguſio cap. 32. loquitur, hoc ſolatium in L. 25. pr. de Pæ-
Dd dd dd z . nis

—

3 MEDITAT. AD PANDECT

nis habent, quod pœna eorum aliquatenus ſublevetur. Sed

parum hoc eſt generoſo animo. Memo, Seneca in epiſtola 22.

ait, tam timidus eſt, ut malit Jſemiper bendere, quam ſemel cadere.

Et, ut Cæſar apud Svetonium in vita ejus cap. 86. dicit, inſidias

imminentes ſubire ſemel ſatius eſt, quam cavere ſemper,
Quæ quum ita ſint, non magiſtratuum ſaltem & reipublicæ,
in cujus favorem S. C. Turpillianum maxime facétum eſt; ſed
ipſorum quoque reorum intereſt, ne accuſatores delatoresve

tergiverſentur. Quo ergo remedio imminens ſibi pericu-
Ium avertent? Conſultus hac de re privatim fui menſe Feb-
ruario anni 1738. Vir nempe honeſtus rumoribus vulgi, tan-

quam grave crimen perpetraſſet, differtur, atque etiam ali-
quem ex iis, qui hoc facinus ei in rixa per convitium objece-

rat, injuriarum arceſſit. Sed dum cum hoc litigat, advoca-

tus filci famam illam communem in judicium defert, ſupreſſo
tamen rei nomine, ac ſaltem generaliter, virum quendam in
officio publico viventem ſecretis his eriminationibus infamari,
commemorat, teſtesque nominat, & interogari petit. Intel-
ligunt omnes, quem advocatus deſignet, ac ilie ipſe, quem de-
ſignat, fabam hanc in ſe cudi, clare videt, ac ſe contra tempe-
ſtatem ingruentem parat. Quod dum animadvertit advocatus
fiſci, lentius in cauſa progredi & tergiverſari i incipit, ita tamen,
ut inſtaurare & repetere litem ſemper ei integrum maneat.
Tum vero is, quem dixi, vir honeſtus diuturniorem reatum
intolerabilem ratus, expergiſcitur, ac provocare advocatum
publicum, non in eo, ad quod advocatus rem detulerat, ſed
in ſuo judicio, conſtituit, &, numquid hoc fſibi liceat, quæ-
rit. Equidem prævidi facile, advocatum fiſci, ſi provoce-

tur, reſponſurum: Provocatorem illum a ſe nunquam no-

minatum, nedum accuſatum aut delatum fuiſſe, deinde ſe ni-
hil convitii conſilio, ſed omnia ex officio, & pro bono pu-
blico

5l

Plico ut in
Ne porr.
ceturznull
Detuutd ſi
ſe Veru
gont in g
Conyitiant
lo enei

leute m

deß maͤn
DrovoCat
lio injuri.
Ndnd,
per patt
tetm ac⸗
10. Ron-
augeri⸗
ingevui
ere, le
nitibi.
in ander
ſchwernn
Drororen
VOcarori

“ eſtl ſed 1

lenmn apen
RMine
cAignen
Neg A
Coxrele
40 Mee

etur. Neei.
iſlleg
tnl eelitu
iiolds
re ſener.

reipublie
nnelt, Nl

lehtores e
lei petcn.
nenſe eb.
Vulgi .
etiem al .
mobſece.
Acrer

ſupreſ
genkemn in
Binlinnng
tit. Iutel

guemn dr.

1u tempe-
dvocatus
a tamen,
Maneit
n Ieätumn
Nroctu
rat, ſed
A, I⸗
Pro oce⸗
am M⸗
nde ſe li⸗

bono po.
blieo

Sp DCXXV. DE TERGIVERSATILDNE. szr

blico, ut nempe veritas tam atrocis criminis manifeſtetur, fe-
ciſſe, porro magiſtratum illum, ad cujus tribunal ipſe provo-
cetur, nullam in ſe jurisdictionem habere, atque adeo ſibi per-
petuum ſilentium, quod provocaror petat, præcipere non poſ-
ſe. Verum neque ſuppreſſio nominis, quando omnes intelli-
gunt, in quem convitium jaciatur, neque officii ratio ſemper
convitiantem exculant. Certe Auguſtus Elector Saxo in arti-

culo generali III. §. 7. reprehendit ſacerdotes: Welche die

Leute mit Namen nennen, oder ſie ſonſt alſo ausmahlen,
daß maͤnniglich wer ſie ſeyn, wohl verſtehen koͤnne. Tum
provocatio ex L. Diffamari inſtitui poteſt, tametſi diffama-
tio injuriam nullam contineat. Nam ut injuria diffamatio-
ni inſit, neceſſe non eſt. Nec vox diffamare in malam ſem-
per partem, ſed ſæpius indifferenter, aliquando in bonam par-
tem accipitur. Auguſtinus certe de Civitate Dei, lib. 3. cap.
10. Romanum, inquit, imperium tam longe lateque non poſſet
augeri & tam grandi gloria diffamari. Et ex ipſa L. 5. C. de
ingenuis manumiſis conſtat, errorem ad diffamationem ſuffi-
cere. Idem ordinationi Cameræ Imperii P. 2. LtI. 25. ConvVe-
nit, ibi: Diffamation gefaͤhrlicher, betruͤglicher Weiſe, oder
in andere Wege dem andern Theil zu Nacht heil und Be⸗
ſchwerung geſchehen. vide Specimen LXXXI. de Proveſſis
provocatorio medit. 1. Denique ſingularis eſt proceſſus pro-
vocatorii natura: Qui provocat alterum, actor proprie non
eſt, ſed reus, ſi primarium proceſſum ſpectes, cui viam ſal-
tem aperit provocatio. Igitur provocans provocati forum
ſequi neceſſum non habet, ſed apud judicem ſuum provo-
cationem recte inſtituit. Conſentiunt hac in parte fere om-
nes, Ant. Gabrielius lib. 2. Commun. opin. tit. de Action.
Conel. 6. Z. 41. ſ4. KAlock. vol. 2. Confil. 4. n. 32. Jqd. Trrtor

ad Rec. Imp. noviſ-. diſp. 5. S. I4. & ceteri, qui ab his memo-
. rantur.

2722 MEDITAT. AD PANDECT.

rantur. Id quod nunc in Saxonia noſtra per claram legem

in der Erlaͤuterten Proceſ-Ordnung tit. 5. §. 6. confirmatum

fuit. Itaque non dubitavi ſic reſpondere: Hat der Fiſcal zu
Braunſchweig bey der Regierung zu W. angebracht, daß ein in of⸗

ficio publico lebender Mann kluge Maͤnner befrage, Chriſtallen gu⸗

cke und dergleichen Abgoͤtterey, auch andere wider Eyd und Pflicht
laufende Dinge mehr vornehme. Es entſtehet alſo die Frage: Ob
der Secretarius Bernhardt behutſam verfahre, wenn er durch E. E.
Rath zu Braunſchweig den Fiſcal provociret, und ihm, daß er die
Articul, woruͤber er die benannte Zeugen vermittelſt Eydes abzuhoͤ⸗

ren verlange, binnen kurtzer Friſt bey ermeldetem Rathe einreichen

ſolle, inrimiren laͤſſet? Nun wird zwar viel gedachter Fiſcal wider
ſolche Provocation verſchiedenes, inſonderheit, daß der Secretarius,
welchen er niemalen angeklaget noch beſchuldiget, kein jus provo-
candi, nachſtdem E. E. Rath zu Braunſchweig ihm, dem Fifſcal,

nichts zu befehlen no aufzulegen habe, einwenden. Es ſcheinet dem⸗

nach nich rathſam, daß der Secretarius Bernhardt ſich durch der⸗
gleichen Provocation in neue Weitlaͤuftigkeit u. Verdruͤßlichkeit ſte⸗
cke. Diewell aber dennoch jedermann, welcher die von dem Fiſcel

uͤbergebene Denuncistion mit denen zwiſchen dem Secretario Bern⸗

hardten und Johann Chriſtian Foͤrſtern in puncto injuriarum er⸗
gangenen Aten zuſammen haͤlt, offenbarlich ſiehet, daß die von dem
Fiſcal zwar nicht benannte, jedoch als ein in officio publico leben⸗
der Mann beſchriebene Perſon, eben der Secretarius Bernhard ſer,
welcher oben gedachten Foͤrſtern des ihm mit dem klugen Manne ver⸗
geworſenen Handels halber bey E. E. Rath zu Braunſchweig inju⸗
riarum belanget, auch des Facti halber bereits Zeugen abhoͤren laſ⸗

ſen, folglich am Tage lieget, und von der Regierung ſelbſt erkannt

worden, daß der Fiſcal durch den in ſeinem Schreiben angegebenen
Mann den Secretarium Bernhardten meyne, dieſemnach ge⸗
dachter Bernhardt in ſolchem Schreiben, ungeachtet ſein Na⸗
me

edorin

muͤret ii⸗

hen kon,
ſen Deli⸗
Diffaman
1e Obeig
diſtbſt b
uventil
fagen d
Vocat g
Bklag
ichtsba
Ckennen
tarins
GSichethe
langemd
und, da
ſſcher 6
be, hetl/

—

40

Alirio,

Ahid „

Tn.

mn legen
Nfinmatn
He
Getinatl.

hiſtelingun

Und Pfict

Gecge: OO

,des N
einrichmin.

leal wpioe

ecketirius.
as ron.
den Fid,
ſhindeN
9drhw
bilchtitſe
etaniDen

urisrum 6

De ton den

miret iſt, und es zum Beweiſe ſeiner Diffamation gar wohl gebrau⸗
chen kan, ferner die Unterſuchung des dem Secretario beygemeſſe⸗

Diſfamant, wenn er gleich gerne will, die Sache nicht von ſeiner Un⸗

daſelbſt belangen kan, ſondern ſelbigen dahin, wo die Haupt⸗Sache
zu ventiliren, fodern, der Provocat auch, wenn er nicht das Recht zu

langen, den Fiſcal vor E. E. Rath zu Braunſchweig provociret,

bbliebelen

pnn ſen,

ig iojn.
nn oh⸗
gegebegen
nnoch e
ſin Nn
t

akanit

ABOLITIONE CRIMINVM.
I.

Sp. pexxvVI. DE ABOLITIONE CKIMINVM. 9573
me darinnen nicht enthalten, ſonder Zweifel beſchuldiget und diffa-⸗

nen Delicti vor E. E. Rath zu Braunſchweig gehoͤret, und denn ein

ter⸗Obrigkeit ab⸗an die hoͤhere Iudicia ziehen, noch den Diſfamanten

klagen verlieren und ewig ſtillſchweigen will, des Beklagten und Pro-
vocat auch, wenn er nicht das Recht zu klagen verlieren wlll, des
Beklagten und Provocaten Obrigkeit, ungeachtet er ſelbſt deren Ge⸗
richtsbarkeit nicht unterworfen iſt, in dieſer Sache pro competente
erkennen, und den Proceſſ vor ihr anſtellen muß; So handelt Secre-
tarius Bernhardt gantz wohl und behutſam, wenn er, um Ruhe und
Sicherheit vor dem ihm angedroheten fiſcaliſchen Proceſſe zu er⸗

und, daß er daſelbſt den Beweis ſeiner Diffamation binnen Saͤch⸗
fiſcher Friſt bey Vermeidung eines ewigen Stillſchweigens uͤberges
be, verlanget.

. SPECIMEN DCXXVI.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XLVIII. Ti T. XVI.
DE

Abolitiones eriminum, Romanis uſitatæ, a noſtris abolitionibus
maximopere differunt.
II

Apud nos abolitio jus mojeſtatis eſt, atque ſine omni cauſa
eusque cognitione exerceri poteſt.
Tbm. IX. Eeceee III.

374 MEDFTAT. AD PANDECT.

In Electoratu tamen Soxoniæ fere nunguam ſine aliqua cau-
Jæ cognitione exerceetur.

Kbolitiones criminam adhuc hodie ſæpe petuntur, ac
Qnonnunquam impetrantur, ſed tamen a veterum Ro-
manorum abolitionibus magnopere differunt. Priſcæ
abolitiones 1) a magiſtratibus inferioribus etiam indulgeri
Poterant, 2) petebantur ab accuſatoribus, quibus, ni abolitio-
nem impetraſſent, a cœpta accuſatione defiſtere impune non
licebat, 3) juſtam cauſam ejusque legitimam cognitionem
requirebant; vide L. I. §. 7. 8. L. 10. ad. &. C. Zurpill. At
noſtris moribus ſolus Princeps jus abolendi crimina, h. e.
ſiſtendi inquiſitionem, inhibendi accuſationem, ac reum non-

dum condemnatum abſolvendi, habet, idque jus ſuum ſine

omni cauſa vel gratis, vel pro lytro, quod reus aut ſponte of-
fert, aut ſolvere jubetur, exercet. Nec accuſatores aut de-

latores de hac abolitione impetranda ſoliciti ſunt, ſed accuſa-
tionem & delationem deſerere, quin aliquando revocare, im-
pune ſolent. Igitur ipfſi rei pro obtinenda abolitione ſuppli-
cant, ac ſic, invitis ſæpe & contranitentibus magiſtratibus, ac-
cuſatoribus & delatoribus, reatui eximuntur. Hoc tamen ex
uſu obſervari, Electeres Saxoniæ nunquam fere ad ſolas rei
Ppreces abolitionem dare, ſeu, ut cum L. 7. C. de Precibus
Imp. offerendis loquar, crimen ſupplicantibus indulgere, ſed
ante omnia relationem & judicium magiſtratus, ad quem cog-
nitio de hoc crimine pertinet, exquirere.

IV.

Princeps, qui erimen atrox, & ſecuritatem civium turbans,
temere abolet, contra bonum publicum peccat.

σ

V.

F.

—

Stamnej

nteren
roſis
reantur
Gelitas,

tianoty
Nerva,

uit.
que ſun

te ſin
civium
at. Q.
cptam
memor
Iuun
non eſle
ne deſiſt
feio ſuo,
echeikrur
aadlee
ſeientia
tumt
Principe
Precipi⸗
Wlgis,
Ndcium
WhCri
iſttion
ennchi

Untur, i
erum Ro-.
Piiſcæ
adrlgeri
adoltio⸗
pübe non
nitionen
, At
linn hie,
Tenn noh-
ſuumn ſne
ſponteol
res aut le.
ſec acculi.
geate, in-
ne ſppl-
tibus, ae⸗
etatnenen
4 ſolas ui
, Pywihil
gere, lal
emc²

Sp. DCXX I. DE ABOLITIONE CRIMINVM. 955

nuit.

. V-
Si tamen id facit magiſtratus inferior, jus contradicendi non
babet.
Tnrereſt maxime reipublicæ, ut exempla in hominibus facino-
roſis ſtatuantur; aliique per ea a ſimilibus facinoribus abſter-
reantur. Nimia in impios indulgentia plus ſæpe, quam eru-
delitas, nocet, & felicius fuit Romanum imperium ſub Domi-
tiano tyranno, qui crimina ſeveriſſim exſequutus eſt, quam ſub
Nerva, mitiſſimi ingenii Principe, qui neminem punire ſuſti-
Igitur peccat Princeps contra bonum publicum, cives-
que ſuos libidini hominum improborum exponit, qui teme-
re & ſine omni cauſa crimina, atrocia maxime & ſecuritatem
civium turbantia; indulget, & manifeſtis reis abolitionem
dat. Quodſi tamen id facit, num judex inferior parere, ac
cœptam jam inquiſitionem omittere debet? Equidem bene
memor ſum eorum, quæ ſupra in Specimine CLX III. de
Juſſu, medit. 5. 6. 7. dixi, injuſtis Principum juſſibus parendum
non eſſe. At enim vero magiſtratus, qui a cœpta inquiſitio-
ne deſiſtere jubetur, ſi deſiſtit, nihil in juſti exſequitur, ſed ab of-
ſicio ſuo, quod ad hanc cauſam, ſuſpenditur, ac eatenus privatus

efficitur Fuerunt aliquando interrogati Cti Vitembergenſes

a judice inferiore, poſſette ille ſine offenſione juſtitiæ & con-
ſcientiæ ſuæ impunitum dimittere reum, de adulterio accuſa-
tum & fere convictum, ſed qui abolitionem criminis a ſummo

Principe impetraſſet? Nam quum divinum jus magiſtratibus

præcipiat, ne delicta impunita relinquant, videbatur judex Deo
magis, quam Principi, obſequium præſtare, atque adeo cœptum
judicium ad finem perducere debere. At ex principio, quod di-
xi, Cti, valere abolitionem, poſſeque judicem & debere ab in-
quiſitione ccpta defiſtere, reſponderunt: Daß die von Dirt
extrahirte Abolition allerdings beſtaͤndig, und derſelben ungeach⸗
Le eeee z te

N

956 MEDITAT. AD PANDECT

tet das Dom⸗Capitul wider Titium, des beſchuldigten Ehe⸗
bruchs wegen, mit der Inquiſition fortzufahren nicht berechtiget.
Quæ res minus dubii ideo habet, quia magiſtratus jurisdictio-
nem a Principe accepit, atque propterea illam, ſi hic nolit,
exercere nequit. Quapropter Imperatores etiam in L. 7.
C. de Precibus Imperatori efferendis præcipiunt, ut omnia
reſcripta, contra jus elicita, a judicibus refutentur, præter
ea, quibus crimen ſupplicantibus indulgetur.

VI.

In deliéctis mediocribus ac dubiis abolitiones utiliſimæ ſuns

atque, ut Princeps eas ſæpius indulgeat, optavdum &
Jſuadendum.

C⸗ illa, quæ in antecedentibus dixi, eo extendas, ut, nos
abolitionum uſum plane tollere velle, credas. Non im-
probamus abolitiones, ſed probamus maxime, vellemusque,
ut Principes hoc jus ſuum frequentius exercerent, quam ſo-
lent. Diſplicent illæ nobis tunc ſaltem, quando homines aper-
te improbi & noxii, quos e medio tolli, vel ſaltem extra pro-
vinciam ablegari, & in quibus exemplum ſtatui, reipublicæ in-
tereſt, obtenta abolitione, in civitate, in qua peccarunt, impu-
niti remanent, his, quos læſerunt, quotidie ob oculos verſantur
& taciti inſultant, occaſionem porro peccandi retinent, bonos
omnes metu ſimilium facinorum excruciant, ac malos ſpe im-
punitatis ad paria patranda excitant. Quodſi nihil horum me-
tuendum eſt, ego Principi, ut in abolendis criminibus, præter-
quam in homicidio, cujus pœnam ipſe Deus conſtituit, ac ſiſten-
da inquiſitione ſe facilem præbeat, ancter ſemper ero. Solem-
nis inquiſitio neceſſarium reipublicæ malum eſt, quod magi-
ſtratus quidem, ſcribasque eorum & apparifores alit & locuple-
gat, ſed miſeros, qui in eam incidunt, honoribus, exiſtimatione
£

—

&bonis
rior, qui
tio ipla,
e DL.
Vium 1
quamp
quinim
ut abol
Februa
filia ſac
1o ſule
hanc
petente
mum Pr.
Maj. hau
thenigſte
ſer Ha
ihrer A
Geſohlen,
indicia
NedChe
nen Ch
ter Arn
hat zw.
Und den
nen Chr
Nren N
Ohter
mthag
denn hi
lin eine

igten Ce
betechtie.

ralcr.
Hie molt,
min LI

Ut Ofnnit

ur, Prelrr

ine ſiß

u g

lis ut, no

NMyn in.
emusgde,

, glum ſ.

migesoper⸗
extra pro-
ublice in.

Uat ind.

Verlaotut
nenh bonos
los ſoe in⸗
orumn me-
,Netet⸗

1, Aoſlten.

uocd magt⸗
& ocuple⸗
küimatone
8

SP. pcxxVI. DE ABOLTIONE CRIMINVM. 257

& bonis exuit, ac, etſi via ſaltem ad poœnam, ſæœpe tamen aſpe-
rior, quam ipſa peœna, eſt, & reos gravius, quam condemna-

tio ipſa, adfligit. Qua de re jam ſupra queſtus ſum in specimi-

ze DLX. de Inquiſitione coroll. 2. Optime igitur Princeps ci-
vium ſuorum ſaluti conſulit, qui inquiſitionem arctiffimis,
quam poreſt, limitibus circumſeribit, ac exſpatiantem eoercet,
quin imo cœptam inhibet. Ipfſi aliquando conſilium Principi,
ut abolitionem indulgeat, damus. Fecimus id nuper menſe
Februario anni 1739. in conſiſtorio Vitembergenſi, atque pro
filia ſacerdotis, quam de adulterio ſimplici cum homine mari-
to ſuſpectam judex ad inquiſitionem ſolemnem trahere, ac per
hanc magna bonorum parte ſpoliare nitebatur, abolitionem
petente & pro hac obtinenda pecuniam offerente, apud ſum-

mum Principem hunc in modum interceſſimus: Ew. Koͤnigl.
Maj. haben auf des Amtmanns zu . eingeſchickten aller⸗unter⸗
thaͤnigſten Bericht, was maſſen Gottlieb Lobbeſſe zu Flackendorf

ſeiner Haus⸗Wirthin, Marien Steinertin, Pfarr⸗Wittwen daſelbſt,
in ihrer Abweſenheit auf 280. Reichsthaler an Gelde und pretioſis
geſtohlen, und bey der wider ihn angeſtellten Unterſuchung ſich einige
indicia eines von ihm mit der Steinertin aͤlteſten Tochter, Johan⸗

nen Chriſtianen, gepflogenen verdaͤchtigen Umgangs und getriebe⸗

nen Ehebruchs geaͤuſert, allergnaͤdigſt anbefohlen: es ſolte obbeſag⸗
ter Amtmann zufoͤrderſt ſeinen Bericht an uns erſtatten. Nun
hat zwar dieſer ſolches bewerckſtelliget; es ſcheinen auch der Brief
und deren eydtich abgehoͤrten Zeugen Ausſagen beruͤhrte Johan⸗
nen Chriſtianen Steinertin ziemlich zu graviren; Nachdem aber
deren Mutter, daß mit der lInquiſition angeſtanden, und der
Tochter allergnaͤdigſte Abolition ertheilet werden moͤgte, weh⸗
muͤthig angeſuchet, auch bis 20. Fl. zu erlegen, ſich erb then, und
denn hierbey nicht unbillig zu conſideriren, daß ) die Steiner⸗
tin eine ſehr junge Perſon und 15. Jahr alt iſt, alls, wenn auch
Ee ee ee 3 et⸗

2

258 MEDITAT. AD PANDECT.
etwas unzulaͤßiges geſchehen, alle Schuld auf Lobbeſſen, der ſie, als

ein unverſtaͤndiges Menſch, ſeduciret, zuruͤck faͤllt, 2) es an dem

corpore delicti, nemlich beyber Theile Geſtaͤndniß, ermangelt,
auch 3) darzu bey Lobbes Flucht nicht gelangen, mithin, und da ſel⸗
cher gef ſtalt 4) die ordentliche pœena fuſtigationis nicht ſtatt hat, d ie
Inculparin hingegen das Delictum beſtaͤndig, unſers ſcharſen Zu⸗
redens ungeachtet, ab leugnet, allein auf den? Reinigungs⸗Eyd zu er⸗
kennen, ja, ob ſie ſchon 3½) das adulterium gaͤntzlich einraͤumete, ſie
hoͤchſtens nur mit zeitlicher Landes⸗Verw eiling zu coerecixren ſeyn,
immittelſt o) deren Mutter, die durch den erlittenen Diebſtahl faſt
ruiniret iſt, und durch eine koſtbare Unterſuchung, wobey ſie, in An⸗
ſehung der vor die Tochter beym Amte zu N. gemachten Caution,
die ſaͤmtliche vermuthlich hoͤher, als die Strafe ſelbſt, anſteigende Un⸗
koſten tragen muͤſte, vollends in den aͤuſſerſten Verderb, und, wenn
auch Ew. Koͤnigl. Maͤjeſt. ihr dereinſt Gnade angedeyen, und die
Verweiſung in eine Geld⸗Buſſe verwandeln wolten, ſolche zu erlegen
auſſer Stand geſetzet wuͤrde, demnach Mitleidens wuͤrdig iſt; als ha⸗
ben bey Ew. Koͤnigl. Majeſt. wir ſelbige in aller Umerthaͤnigkeit zu
verbitten uns nicht entbrechen moͤgen.
Vil.
Abolitiones, a Principe indultæ, jus privatorum lædere nullo
modo debent.
VIII.
Igitur bis, qui ex delicto abolito civiliter agunt vel eipinnt,
abolitio objici nequit;
IX.
Nee editio adtorum abolitorum his, qui civiliter agunt, dene-
gari debet.

bolitio, qua, ut cum Juſtiniano in §. 6. I. de Jure natur. *
gentians loquar, reo ſine exemplo ſubvenitur, privilegii

ſpe-

8P.
—
ſpecies et
ansgres
& Enan

l euf..

lnque a

gauntur,
runk Obj
tiollem 4
Per tmoo
plieæ o
Mulier
nemtrac
cuniayimm
Qdemex
tem peti
ni& up
cum hac

ne ipl

ugere,:
Ct’s Hel
reſponſe
nes ihren
Poſthur
ſtinen F
aber exc⸗
gus unte
Ahte ſel
l⸗⸗

Uhrhne

—

ſderſe

69 an denn
Cangtt,
Zuuddaſt
jatt het,d

Crdee .
jinete,ſſt
ein ſehn.
bfi⸗ꝗ
ſe, i .

Cautiol,
endelle⸗
Gede Genu
en vrd N
Hetgeregen
Gft;eho
erioker n

dhere nile

Aeſpe,

Uit, ket⸗

Natur

Priiiggi
He⸗

5⁶

Sp. pcxxVI DE ABOLITIONE CRIMINVM. 3259

*

ſpecies eii, atque adeo perſonam ſecundum allegatum 5& non
transgreditur, nec in cujusquam injuriam vergere debet L 4. C.
de Emanzipetionibut. Vide Zieglerum de jurrböus majeſtatis lib.
I1. Cap. 9. §. 3. & Eoetium ad D. tit. de ſententiam paßis §. 9.
Itaque abolitio his, qui reum ex delicto abolito civiliter perſe-

quuntur, damnique, quod paſſi fuerunt, reſtitutionem defide-

rant, objici nequit. Et multo minus reis, ab his, qui aboli-
tionem cbtinuerunt, civiliter conventis, ſi crimen abolitum
per modum exceptienis objiciunt, abolitio per modum re-
plicæ obſtat, L. 125. de Regulis jurix. Exemplum hoc eſto.
Mulier, ob crimen adulterii ac ſuppofiti partus ad inquiſitio-
nem tracta, abolitionem, ſoluta ſat grandi pro facultatibus pe-
cunia, impetrat, deinde, mortuo marito, nomine ejus infantis,
quem ex adulterio genuiſſe in ſuſpicionem venerat, heredita-
tem petit. Objiciunt ei mariti heredes exceptionem adulteri-
ni & ſuppoſiti partus. lla contra abolitionem replicat. Sed
cum hac replica ſus audita non fuit; quin imo creditum eſt,
hanc ipſam tam care emtam abolitionera ſuſpiciones ceteras
augere, a0 iis quodammodo Ppondus addere. Sic igitur a
[Ctis Helmſtadienſibus menſe Auguſto anni clo lo CCXIX.
reſponſum fuit: Hat Juſtina Elſabeth Luͤnzelin, im Namen ei⸗

nes ihrem Vorgeben nach von ihrem verſtorbenen Manne erzeugten

Poſthumi, eine Erbſchafts⸗Klage gegen ihre eintzige Cochter, Ehri⸗
ſtinen Fridericen Luͤnzelin, angeſtellet, dieſer letzteren Vormund
aber exceptionem legitimationis und ſuppoſiti partus dawider
aus unterſchiedenen Gruͤnden vorgeſchuͤhet. Wiewol kun die
Rechte ſelbſt in L. 3.F§. 11. de ſuis legit. Beredilus & MWovel-
ja 39. c. 2. ein binnen 10. Monathen nach des Ehemanns Lod
gebohrnes Kind vor ig erklaͤren; dennoch aber
ne durch andere viel ſtͤeckere Argumenta und Indicia widerle⸗
get

*

3 60 MEDITAT. AD PANDECT.

get wird, wohin fuͤrnemlich gehoͤret, daß Klaͤgerin vor Abſterben ih⸗

res Mannes Ehebruchs halber in Inquifition gerathen, und gegen
Erlegung einer ſtarcken Geld⸗Zumma von 250. Rthlr. Abolition
erlanget, welche Abolition jedoch nur pœnam publicam betrift,
und in gegenwaͤrtiger Civil-Sache Beklagtem gantz nicht im We⸗
ge ſtehet ꝛc. Ex eadem principio iidem, a dorum abolitorum
editionem his, qui jus ſuum ex iis perſequi volunt, denegari
non oportere, erediderunt. Hoc reſponſum jam ſupra in Spe-
cimine CCCXXII. de Partu agnoſcendo medit. 7. adlatum eſt.
Qui erimen abolitum, inſtaurata vel accuſatione, vel delatione,
repetit, vel per convitium aut in judicio etiam objieit, &
læſæ majeſtatis & injuriarum reus eſt;
Exwxcuſatur tamen, ſi id pro jure ſuo tuendo facit.
Q n abolitiones jus majeſtatis ſint, is, qui earum efficien-
tiam & auctoritatem in dubium revocat, vel oppugnat,
vel imminuit, & majeſtatem Principis, & exiſtimationem ejus,
cujus crimen abolitum fuit, lædit. Igitur reus & læſæ majeſta-
tis, & in juriarum, citari poteſt. Incidunt in hoc peccatum non
hi ſolum, qui accuſationem abolitam inſtaurant, ſeu, ut cum le-
gibus 12. §. I. de Accuſationibus, 7. pr. & 15.5. ult.ad &. C. Turpill.
loquar, reum vel crimen repetunt, ſed &, qui deſerunt ſaltem

E,

aut deli tum abolitum alicui per convitium, quin & in judicio,

objiciunt. Verumtamen nullum crimen patitur is, qui quid

eorum pro jure ſuo privato tuendo facit. Nam abolitiones, etſi
in ampliſſima forma conceſſæ, tacite hanc exceptionem, ſalvo
jure cujusque, in ſe habent, L. 74. de Legatis 1I. Itaque marito,
uxorem adulteram, quæ abolitionem mercata fuit, pro ob-
tinendo divortio repetenti, nihil metuendum eſt; nec uni-
Verſitati, cui præſes obtruditur, qui olim falſorum accuſa-
tus

P.

tusin me
lendo ſul
fuerat,
ſes men
Eitſtehet
Nalmens
ſen Erd
t, quch
Nunwin
Boͤttiiche
dion per
ſhey, al
ddolitione
dergandee
ſchtlcch i
oar pen
Perlequi⸗
e, und
Einiſt, d
dungente
ſen Reme
wegen g
holberte
nen gue
ufihten
Ind Con
Mo,
dinen 1

1

Rhohiion

Gtin We
olitorumn

Genegal
lain Ne.

lum et.

Golatiout.

eit.
n ekfcien⸗
Ppugnet,
nein eſig
emajeſtr
tum non
tcumle-
Turpi
nt ſalten
jncieih
ui uid
etzetſi
n, ſilvo
emarito,
Pr0 .
nec uur⸗
ACel⸗
1us

ſttbnnh.
Und een

mn uft,

SP. DCXXVI. DE ABOLITIONE CRIMINVM. 9 6r

tus in medio judicio abolitionem obtinuerat, ſi pro eo depel-

lendo ſuſpiciones falſi, propter quas olim in judicium tractus

fuerat, Principi exponat ac deferat. Ita Cri Vitembergen-
ſes menſe Decembri anni clo lo CCXXXII. reſponderunt:

