worden, beſchwehren, und die Erſetzung ſolches erlittenen Schadens
fordern, kelnesweges aber den gantzen actum ſubhaſtationis um⸗
ſtoſſen und aufheben koͤnnen, hiernaͤchſt in denen Saͤchſiſchen Lan⸗

des⸗Geſetzen obige Diſtinction nirgends aufgehoben, noch, daß die

ſubhaſtationes ob delum incidentem, da etwa ein Kaͤufer durch

eines andern Liſt von einem hoͤheren Gebote abgeſchrecket wird,

gaͤntzlich uber den Haufen gehen ſollen, verordnet iſt, uns auch, den
Landes⸗Geſetzen einen ſolchen wider die gemeine Rechte laufenden
Sinn durch eine vielfaͤltigverbothene Interpretation anzudichten,
keines weges frey geſtanden, ſondern vielmehr in einem ſolchen Fal⸗

le, da nichts widriges verordnet, nach den natuͤrlichen und gemei⸗

nen geſchriebenen Rechten zu ſprechen, und auf Erſetzung des D.
Heynen und ſeinem Credit-Weſen durch Mevenburgs Hinterliſt
zugewachſenen Schadens zu erkennen, obgelegen, gleichwol auf or⸗
dentlichen Beweis und Gegen⸗Beweiß des erlittenen Schadens und
deſſen Quanti zum groͤſten Nachtheile des Credit-Weſens und Auf⸗
haltung des Concurſus interloquiren, unverantwortlich geweſen
waͤre, alſo kein bequemeres Mittel und kein kaͤrtzner Weg, die ei⸗
gentliche Læſion heraus zu bringen vorhanden ſeynd, als diejenige,
weiche ſowol die alte Proceß⸗Ordnung, rit. 39. §. 13. als die Erlaͤu⸗
terte, zit. 39. §. 19. an Hand geben; So iſt nach Inhalt unſers
Urthels billig erkannt worden⸗ Magis etiam huc pertinent facta,
quibus emtor, ut pretium augeat, artificioſe inducitur. Tale
commemorat Cicero lib. 3. de UOficiis, cap. I4. . 5 8. 74. C. Ca-
nius, eques Romanus, bomo net infacetus, & ſatis litteratus,

cum ſe Syracuſas otiandi (ut ibſe dicere ſelebat) non negotiandi
cæauſa contuliſſes, dictitabat, ſe borzulos aliquos velle emere,

quo invitare amicos, & ubi ſe oblectare ſiae interpellatoribus po I-
ſet. Quod cum pererebuiſſet, Pythius ei quidam, qui argenta-

riam faceret Syracuſis, dixit, venales quidem ſe bortos non ba-

Ccc cc 32 bere,

7

£ .
778 AIEDITAT. AD PANDECT.
bere, ſed licere uti Canio, ſi vellet, ut ſuis; & ſimul ad cænam
bhominem in hortos invitavit in poſterum diem: cum ille promiſiſ-
ſet, tum Pythias, qui eſet, ut argentarius, apud omnes ordi-

nes gratioſus, piſcatores ad ſe convocavit, & ab bis petivit, ut

ante ſuos hortulos peſtridie piſcarentur, dixitque, quid eos fa-
cere vellet. Ad cœnam tempore venit Canius: oppipare a
Pythio apparatum convivium: onibarum ante oculos multi-
tudo. Pro ſe quisque, quod ceperat, afferebat: ante pedes
Pythii piſces abjiciebantur. Tum Canius: Quæſo, inquit,
guid eſt hoc, Pythi, tantumune piſcium“ tantumne cymbarum?
Et ille: Quid mirum inquit, boc loro eſt. Tyracuſis quid-
quid eſt piſeium: hæc aguatio: bac villa iſti carere non poſ-
Junt. Incenſus Canius cupiditate, contendit a Pythio, ut ven-
deret. Gravat ille prino. Quid multa?“ impetrat, emit

homo cupidus & locuples, tanti, gquanti Pythius voluit,

emit inſtrudtog: nomina facit: negotium conficit. Invitat
Canius poſtridie familiares ſuor. Zenit ipſe mature. Scal-
mum nullum vicit. Quærit ex proximo vieino, num feriæ
quædam piſcatorum eſſent, quod eos nullos venderet? Wullæ 3
(qusd ſciam) inquit ille: ſed bic piſcari nulli ſolent. Itaque
heri mirabar, quid accidiſſet. Stomachari Canius. Sed quid
Jaceret? Wondum enim Aqguilius, collega & familiaris
meus, protulerat de dolo malo formulas. Non diſſimile fal-
ſi genus, quo emtor ad carius emendumoblique inductus
fuit, [Ctis Helmſtadienſibus menſe Decembri anni clo Lo-
CCXXVII. oblatum, atque ſic ab iis deciſum fuit: Wuͤrde
Klaͤger vermittelſt Eydes erhalten, daß ihm Beklagter bey Ver⸗
kaufung des Hauſes nicht geſaget, es ſey ihm ſolches ehemals
vor 600. Thaler gelaſſen, und waͤren ihm noch daruͤber 200.
Thaler geſchencket worden, ſo iſt Beklagter ihm 200. Lhalcr⸗
ne

nebſt
len d
dig.
Verl
len 5
mmache
fagte

giebt

davor
küuß⸗
Cket,t
fluenn
ler de
verm
Kat
horbel
nite
thielh
en
ſchn
1

900.
inder
ſe
Zei
kla

—

cepen

1ordi.

Nit, 4
Ar i.

en 4
mulii
e heltn
vguit,
run
guit.
ſ.
ven⸗
enit
6, 6
uſtet
.
Fferie
1tde
Cguid
ilierit
llefil.
netus
oh-
ude
GBel⸗
ewals
200
hole,
t

1

sp. DCXIV. DE MENDACIO. 759

nebſt den vom 16. Oct. 1724. aufgeſchwollenen Zinſen, auch al⸗
len durch dieſen Proceſi verurſachten Unkoſten, zu bezahlen ſchul⸗
dig. V. R. W. Rat. Dec. Es wird geklaget, daß Beklagter bey
Verkauffung ſeines Hauſes an Klaͤgern vorgegeben, er habe ehema⸗
len 800. Thaler davor bezahlet, auch zu ſolchem Ende den alten

Kauf⸗Brief geaͤndert, und aus 600. durch eine Raſur 800. ge⸗

machet, alſo Klaͤgern, ihm 900. Thaler zu zahlen, verleitet. Be⸗
klagter geſtehet zwar die Raſur und Verwandelung der 6500. in 800.

giebt jedoch anbey vor, er habe ſolches Klaͤgern, nebſt der Urſache
davon, daß nemlich ſeine Schwieger⸗Mutter, als damalige Ver⸗

kaͤuferin, ihn 200. Thaler an dem Branteweins⸗Gefaͤſſe geſchen⸗
cket, entdecket, uͤberdies habe dieſes factum nicht die geringſte In-
fluenz in den mit Klaͤgern, welcher nicht 800. ſondern 900. Tha⸗
ler bezahlet, auch eine daher ruͤhrende leſion zu erweiſen nicht
vermoͤge, getroffenen Kauf gehabt, naͤchſtdem habe Kiaͤger in dem
Sqauf⸗Contracte dem dolo præterito renunciiret, auch das zu
Anſtellung der Action quanti minoris in Rechten geſetzte Jahr
vorbey ſtreichen laſſen. Alldieweil aber in dem Falle, da Klaͤger ver⸗
mittelſt Abſchwoͤrung des ihm daruͤber fol. 14. deferirten Eydes
erhielte, wie Beklagter ihm von denen 200. Thalern nichts vorher
geſaget, von Seiten Beklagtens ein offenbarer dolus und Verfaͤl⸗
ſchung des Kauf⸗Briefes begangen worden, alſo wohl zu glauben
ic, es habe Klaͤger dadurch, daß er geſehen, wie Beklagter das
Haus von ſeinen nahen Freunden vor 800. Thaler gekaufet, ſich
900. Thaler zu geben bewegen laſſen, da er ſonſt, wie Beklagter
in der Krieges⸗Befeſtigung ſelbſt eingeſtehet, nur 6. bis 700. Tha⸗

ler geben wollen, welches Geſtaͤndniß ſamt den obangefuͤhrten Um⸗

ſtaͤnden die Læſion deutlich genug erweiſet, hlernaͤchſt Klaͤger zur
Zeit, da er dem dolo renuncüret, von demjenigen, welchen Be⸗
klagter begangen, nichts gewuſt, alſo incagnitis nicht renunciiren
koͤnnen, endlich allhier, da de vitio rei venditæ nicht geklaget
wird,

„60 MEDITAT. ALD PANDECT.

wird, eigentlich nicht actio quanti minoris, ſondern adtio emti,
welche erſt in 30. Jahren verlohren gehet, abgeſtellet iſt; So haben
wir, wenn Klaͤger den ihm deferirten Eyd abſchwehret, Beklag⸗
ten in die 200. Thaler, nebſt Zinſen und Unkoſten, verdammet.
XXIX.
Js, gui rebus ſuis ber mendacia & fraudes exuitur, res has
etiam ab iis, qui illas bona ſide tenent, vindicare poteſt;
XXX.
Non aliter tamen, gquam fſi nulla ejus culpa in fraudatione
interceſſit.
XXXI.
Wam, qui per ſocordiaz & deſidiam aut eredulitatem nimiam
a falſario decipitur, ac rebus ſuis ſpoliatur, rei vindicationem
contra bonæ Pdei poſſeſſores non habet.

n falſi & ſtellionatus crimine plerumque contingit, ut

fraudator dolis technisque ſiis eos, quos fraudat, ar-
gento rebusque ſuis emungat, atque hæc ſpolia ſua in a-
lios, falſi inſcios, per venditionem, pignorationem, permu-
tationem, aliumve contractum, transferat. Quæritur tunc:
an deceptus res has ſuas a bonæ fidei poſteſſoribus vindica-
re poſſit? Et poteſt utique. Nam qui dolo, ut in rei ſuæ
alienationem conſentiat, inducitur, non conſentit vere, at-
que adeo dominium rei ſuæ, in alterum translatæ, non per-
dit, ſed vindicationem ejus habet. Et ſic recte quidem, ac
ex regula. Verum huic regulæ addenda eſt exceptio tam
potens, ut, pauciſümis in caſibus regulæ locum relinquat
Tunc nempe fraudatus res ſuas, per dolum a ſe elicitas,
vindicare nequit, quando facilitate ſua, inertia, ruſticita-
te, negligentia, culpaque qualibet, ut deciperetur, in cauſa
fuit. Hanc exceptionem æquitas ipſa & recta ratio ſug-
gerunt, ne innocenti, & bona fide ac circumſpecte agen-
ti,

—

ti, ve
“
Fi.
provi
lonen
ſertea
11. .
00X
Schl
dieat
geſtͤ
Dode
Cane
Auſe
Gotte
ſen
Rran
beer
mag
deon
Ain
NWe
N

W

die
lich

ſeß⸗

en.
0 emt,
Ohoben

Aunmet.

nß,

lorinzr

miim
ſonem

it,
Cat, ar.
1 ne.
Pe⸗ II.
tunc:
rei ſue
ere,
on per⸗
demm,
tio tam
guat,
icitas,
Kicit⸗
caul

io lig⸗

(

SP. DCXIV. DE MENDACIO. 761

ti, vecordia aliena noceat. Sed nec legibus deſtituimur. ide
L. 1. §. 9. de Exerc. actione, L. 21. pr. & L. 21. & 3. de Negotiisge-
ſtis. Accedit uſus fori, & conſenſus celebrium Ctorum, Car-
pzovii in Deciſione 130. Strykii ad Brunnemannum de Proceſßſu
concurſus ereditorum, cap. 5. §. 9. voce: Offerer, Hortii in diſ-
ſert. de Obligatione mandantis & mandatarii contemplatu tertii 5
11. Atque ſic Cti Helmſtadienſes menſe Octobri anni clo lo-
CCXXVII. judicarunt: Daß die Kipenbergin mit Staupen⸗
Schlaͤgen des Landes ewig zu verweiſen, und diejenige, welchen ſie
die andern Leuten abgeſchwatzte Sachen verkaufet, oder verſetzet,
ſolche den Eigenthuͤmern ohne Entgeld wieder heraus zu geben nicht
ſchuldig. V. R. W. Rat. Dec. inquiſitin iſt voͤllig uͤberfuͤhret und
geſtaͤndig, daß ſie 1) unter dem falſchen Namen eines ungebohrnen

Doctoris, Namens Hartungs, unterſchledenen Patienten Medi-

camenta ausgetheilet, 2) um dieſen erdichteten Doctorem in
Anſehen zu bringen, einige vornehme und andere Leute, welche ihn
gleichfalls brauchten oder behauſeren, benennet, 2) den Namen
Gottes und Cheiſti bey Ausgebung ihrer Medicamenten und ſon⸗
ſten aͤrgerlich gemiß brauchet, 4) aberglaͤubiſche Schatz⸗Graͤberey
veranlaſſet, 5§) durch dieſe liſtige Griffe viele Leute um Geld,
Waaren und Victualien, zuſammen auf eine ziemlich hohe Summe,
betrogen. Alle dieſe auf ein grobes falſum hinauslaufende delicta
mag der Defenſor nicht leugnen, ſondern fuͤhret nur einige Umſtaͤn⸗
de an, welche den Richter, die Slrafe zu lindern, bewegen ſollen.
Allein die Gottloſigkeit und Bosheit dieſes Weibes leuchtet dergeſtalt
in die Augen, daß ſie bey ſo vlelen und ſo lange Jahre continuirten
Miſſethaten und Betruͤgereyen gar wohl eine Lebens⸗Strafe, welche
die Rechte in L. 22. C. ad L. Corneliam de Falſis, und der Dein⸗
lichen Hals⸗Gerichts⸗Grdnung art. 112. auf die grobe falſarios
ſetzen, verdienet haͤtte, wenigſtens doch mit dem Staupen⸗
Tom. IX. Ddd dd Schlage

762 MEDITAT. AD PANDECT.

Schlage angeſehen werden muß. Diejenige, welche ſich von ihr be⸗.

truͤgen laſſen, ſeynd wegen ihrer Leichtglaͤubigkeit und Aberglau⸗
bens ſelbſt in culpa, und moͤgen alſo denenjenigen, welchen die In-
quiſitin die abgeſchwatzte Sachen verkaufet und verpfaͤndet, nichts
bfordern, ſondern muͤſſen ſich an die Kipenbergin, von welcher ſie
jeboch wegen ihrer in Acten hervorſcheinenden Lrmuth wenig erlan⸗
gen werden, halten. Similiter Scabini vitembergenſes menſe
Septembri anni clo Ioæ CCXXXVII. Daß Wiederklaͤgers Su⸗
chen nicht ſtatt hat, und derſelbe Wiederbeklagtem alle verurſachte
Unkoſten zu erſtatten, ingleichen das Urthel⸗ und Poſt⸗Geld zu tra⸗
gen ſchuldig. V. R. W. Rat. Dec. Dieweil Wiederklaͤger, daß
er der Richterin die Mantille zu verkaufen gegeben, gleich zu Anſang
ſeiner Wiederklage eingeſtehet, alſo, da er dieſer Richterin, als ei⸗
ner Unterhaͤndlerin und Mandatariæ, fidem erwaͤhlet, deren Facta
ſowol den geſchriebenen Rechten, als der offenbaren Billigkeit nach,
præſtiren muß, geſtalt es unverantwortlich ſeyn wuͤrde, den daraus,
daß Wiederklaͤger ſich nieht beſſer vorgeſehen, und ein untreues be⸗
truͤgeriſehes Welb zu ſeiner Maͤcklerin und Unterhaͤndlerin erwaͤh⸗
let, erwachſenden Gehaden demjenigen, weleher mit derſelben bona
fide gehandelt, außzubuͤrden, zu dem der uſus fori und der Beyfall
bewaͤhrter Rechts⸗Lehrer Wiederklaͤgern dier falls im Wege ſte⸗
het c Adde exempla in Specimine CEXAXX. de Obligarione
mandanris, medit. z. & Specimin. CCXXI. de Contractu æfti-
matorio, medit. ult. relata.
C OX 0O LELEeANIAX.
1. Inſtrumenta notarii, qui poſtea ex capite falſi vel alterius
delicti damnatur, propterea fidem non amittunt. vide
Specimen CCLXX. de Inſtrumentis notariorum medit. 6.
2. Inſtrumentum, in uno capite falſum, etiam in ceteris

capitibus, quamvis non connexis, falſum præſumitur.
Vide idem Specimen, medit. g.

5PE-

n

nihebe⸗
ergſean.
tdiehn.
chts

e ſt
erlen
menlſe
Eu
Urſeche
d uln
1/ Oo;
leng
als ei⸗
pad
tnach⸗
rcue⸗
sbe⸗
jtaͤhe
dona
ehel
e ſ
e
Eſt⸗

rius
vide
eters
Mitu

N.

SpP. DCXV. DE FALSIS, GXÆι VULG. IGNOR. 763

SPECIMEN DCXV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIB. XL.EIII. 1IL. X.
DE
FALSIS, QVÆ VVULGUS
IGNORAT
PVBLICE DEFENSVM
A
O ₰ϑ NE LEEVINO BEMRENS,
BRUNSVICENSI,
MENSE MARTIO ANNI ch I9 CCXVIII.

P SES NESPONDENTI
S. P. D.

Nui inl academiis deliteſcimus, atque in ſtudioſæ juventu.-
WMꝘ tis inſtitutione vires & vitam conſumimus, præcipuum
koc & fere unicum moleſtiarum, quæ quotidie devorandæ
ſunt, oblectamentum habemus, quod ſubinde aliquos ex his,
qui in diſciplinam noſtram ſe tradiderunt, fructum ex ſcholis
noſtris capere, & ſe probitate, ingenio, induſtria a vulgo ſe-
cernere videmus. Penſant hi ſcilicet jacturam, quam in cete-
ris facimus, quorum maxima pars ſpem noſtram & exſpectatio-

nem fruſtratur. Atque in eorum numero, qui nos recreant

& conſolantur, etiam Tu es, nobiliſſime Reſpondens. Vitam
huc usque, qualem optavimus, egiſti. Seceſſiſtiab intempera-
torum & facinoroſorum grege. Vitaſti ganeas, popinas, taber-
nas aleatorias &cetera multarum bonarum mentium naufragio
infamia loca. Fuiſti aſſiduus in ſcholis doctorum, in diſputa-
tionibus publieis, in conventibus bonorum. Itaque Te, ante-
Ddd dd z quam

764 MEDITAT. AD PANDECT.

quam etiam penitius cognoviſſem, jam cepi amare. Qui amer

tamen nuper admodum mirifice auctus eſt, poſtquam ingenii

doctrinæque vim, quam in Te habes, perſpexi. Veniſti nem-
pe ad me, dixiſti, Te cupidum com parendi in publico, petiiſti
& aceepiſti conſilium meum, argumentum deinde, quod ipſe
elegeras Tibi, non vulgare elaborandum ſuſcepiſti, atque in
ejus elaboratione ita verſatus es, ut, quæ ſupplerem, haberem
pauca, quæ emendarem, fere nulla. Nec dubito, quin virtus
Tua in publico certamine non major ſit futura. Capiet inde
amor meus & bonorum omnium erga Te nova incrementa,
aditusque Tibi ad honores facilior aperietur. Ego interim ni-
hileorum, quæ ad Te ornandum pertinere poterunt, inter-
mittam, nec deſinam Te apud eos, quos conciliari Tibi Tua
intereſt, enixve commendare. Vale. Helmſtadii, Kal. Mart.
anni cla lo CCXVIII.
I.

Delicta non ſunt ex vulgi opinione æſtimanda.
Nui delicta ex vulgi opinione æſtimant, atque id tantum

tur, ignorantes ſæpe & imprudentes in leges impin-
gent. Vulgus nempe ex pingui ingenio ſuo jura explicat,
quatenus, ut cum Cicerone loquar, res manu teneri poteſt,
neque rationem legis & naturam negotii accurate perpendit.
Ex quo fit, ut crimen nonnunquam committatur, quod is,
qui committit, licitum credit, & ut hi, qui puniuntur inno-

eentes, ſe & immeritos cum invidia vociferentur. Quapropter

digna viro cordato & ICto opera eſt, delicta ſingula excute-

re, eorum ſpecies, quas vulgus ignorat, luci exponere, at-

que ſic tenebras, quantumin ſe eſt, diſpellere.

II.

illicitum reputant, quod communiter pro eo habe-

mus,
ſine
crimne
incis
diie
ſtus
conſ
Anhun
commr
in M

karti
GAEd
VVe⸗
dede
tera,

Cro
W
Ci
nen

den

ui amor

ingeni
ſti nem.

etüti
vod ile
tque in
berem
awWittus
iet inte
emebli,
Iim o-
inter-
i Tua
Mar.

antun
habe-
mmpin.
Plican⸗
potelt
vengit⸗
odis,
inno-
opter
xcute⸗
re, d⸗

Sp. DCNV. DE FALSIS, OQVX VULG. IGNOR. 765

II.
In omnilus delictorum elaſſibus quædam ſunt vulgo ignotaæ.

1 ſingulis delictorum generibus ſunt aliqua, quæ occulta
1 quodammodo dici poſſunt, & quæ adeo quotidie per

imprudentiam admirtuntur. De violentiæ crimine habe-

mus L. 1 3. Qaoα zmetus casſa, ubi error Marciani, qui vim
ſine armis & cæde eſſe non poſte purarat, refellitur. In
crimen perduellionis & læſæ majeſtatis imprudentes multos
incidiſſe, aliquor exemplis ad Pandectas spec. LE. de Cauſis o-
dii erga advocatos fiſci, med. 4. &σ 5- oſtendi. Quibus fune-
ſtus ille Thuani, qui, quod amicorum de Richelii morte
conſpirationem non prodidiſſer, capite mulctatus fuit, caſus
annumerandus eſt, de quo elegans extat non Grotü, ut
communiter putant, ſed Conſtantini Huygens de Zuilichem
in Momentis deſultoriis p. 180. diſtichon:

Olegum ſubtile nefas, quibas inter amicos
Wolle fidem fruſt ra prodere proditio eſt.
Furtis in vita communi nihil frequentius eſft. Sed ſubtilia
quædam ex illis ſunt, ur oculos vulgi fallant, & ab honeſte

viventibus non evitentur. Injurias eſſe, quum quis nihil

debentem de debito interpellat, virgini oſculum eripit, ce-
tera, multi ignorant, nec ſibi ſatis ab hoc delicto cavent.
Crimen de reſiduis ab adminiſtratoribus pecuniarum publi-
carum, eas in uſus ſuos cum animo reſtituendi impendenti-
bus, quotidie committitur, neſcientibus ſæpe id, quod fa-
ciunt, crimen eſſe, & pœnam præter ſpem & exſpectatio-
nem fſuam ſuſtinentibus, Idem in raptu, in plagio, & aliis
delictis contingit.

Ddd dd „ III.

MEDITAT. AD PANDECT.

II.
Falſa plurima vulgo ignorantur.
(Nanim animadverti, inter cetera crimina nullum eſſe,
quod frequentius perpetretur, atque tamen a rudi ple-
becula ignoretur, quin imo ſæpe prudentiores decipiat, quam
falſum, srgumentum hoc de falſi ſpeciebus, vulgo incognitis,
elaborandum ſumſi, fretus conſilio & ope Præſidis, qui etiam
ſententias & reſponſa, paſſim a me interſperſa, humaniſſime
ſuppeditavit. Ordinem in elaboratione hac ſervari nullum,
ſed ſpecies iſtas, prout eæ ſe mihi obtulerunt, expoſui. Nec
omnes me adſecutum fuiſſe confido, ſed, plurimas meos
quoque oculos effagiſſe, credo, quæ fortaſſis impoſterum
ſupplebuntur. .

W.
Quatuor illa, quæ vulgo ad falſum requiruntur, ad examen
revocantur.

A'edra cum vulgo agimus, Doctores ipſi coarguendi
ſunt, qui crimen falſi arctioribus, quam par eſt, limiti-
bus circumſeribunt. Quatuor nempe ab illis communiter ad
crimen falſi requiruntur, quorum unum ſi abſit, falſum com-
mitti haud putant. Primum eſt dolus, ſecundum veritatis im-
mutatio, tertium damnum alteri illatum, quartum expreſſa
legis Corneliæ, vel alius notatio. Excutiam ſingula.
v.
Dolus, qui in falſo defideratur, ignorantiam juris & ſupinanm
negligentiam comprebendit.
rimo dolum in falſo deſiderant, idque propter L. 2. & 31.
D. & L. 20. C. ad L. Corael. de falſ. Nihil aliud hic mo-

neo, quam, vocem doli latius ſumi, quemadmodum ſæpein

legibus noſtris ſumitur, ut juris ignorantiam, ſupinumque

erro-

erro
falla⸗

eſſe,
Unl.
quam
Nitig
tiam
ne
lum,
Nee
neos
u

Vendl
nit.
erad
co⸗
islr⸗
Neli

l

31l.
Mo⸗
pein
nque
ello⸗

inductos, conktitiſſet.

SP. DCXV. DE FALSIS W VULG. IGNOR. 257

errorem & culpbam magnam compleétatur. Igitur illi etiam
falſarii ſunt, qui fallum quod falſum eſſe neſeiunt, commit-
tunt, cujus rei exemplum in L. 15. pr. de L. Corn. de falſis
& L. 3. C. de his, qui ſibi adſeribunt, occurrit, nec non hi, qui'
quum falſum prohibere poſſent, id per negligentiam non pro-
hibuerunt, L. 9. §. 1, de L. Corn. de Falfis, item judices, qui
conſtitutiones Principum negligunt, L. I. §. 2. eod. Id tamen
ex L. 2. & f. C. de bis, qui ſibi adſeribunt, patet, remiſſam ſæ-
pe pœnam fuiſſe his, qui per errorem peccaſſent. Qujus rei

inſigne exemplum apud Suetonium in Auguſto cap. 33. extat.

Quum de falſo teſtamento ageretur, omueique] ſignatores] lege
Cornelia tenerentur, non tantum duas tabellas, dammatoriam
& abſolutoriam, ſimul cognoſcentibus dedit; ſed tertiam quo-
que, qua ignoſceretur iis, quod fraude ad figuandum vel errore
Falſum aliquando ſine veritatis immutatione committitur.
lterum, quod in falſo requirunt, eſt veritatis immutatio⸗
idque arg. L. 23. de L. Coruel. de Folfis. In qua L. ni-
hil tale reperitur, ut inſpicientibus facile apparet. Magis
huc pertinet definitio Julii Pauli, qui lib. y. ſent. tit. 25
Falſum, inquit, ℳ, quidquid in veritate non eſt, ſed pro vero
adſeveratur. Verum nec hæc quidem definitio perpetua
eſt. Non dicam nunc de illa ſpecie falfi, quæ verum di-
cendo committitur, dum nempe verum ſic profertur, ut alter
per ea, quæ circumſtant, in errorem inducatur, & pror-
ſus contrarium ſibi perſuadeat. Talis eſt fraus Syri apud
Zerentium Heautontim. act. 4 ſc. 3. qui: Me, ait, magniſice
effero, qui vim tantam in me && poteſtatem babeavs tantæ aftutiæ,

vera dicendo, ut eos ambor fallam. De quo falſi genere Biur⸗
abet

768 AlEDITAT. AD PANDECT.
habet Pufend. de Jure nat. & gen. 1. 4. f. 1. §. 9. Sed & in le-

gibus noſtris aliquot ſpecies falſi recenſentur, in quibus nulla

eſt veritatis immutatio. Sic falſarü dicuntur, qui vivi te-
ſtamentum aperit, L. I. §. 5 de L. Corn. de Falſis, qui in-
ſtrumenta aliena, ſuæ fidei commiſſa, prodit, L. I. §. 6.
eod. qui veriratem non dicit, c. I. X. de Crimine falfi, qui fal-
ſum non prohibet, quum poſſet, L. 9. J. 1. de L. Corn. 4de
Falſis. Adde, quæ infra de teſte, verum teſtimonium acce-
pta pecunia perhibente, & litigarore judicem in bona cauſa
corrumpente, dicentur.

VII.
Falſum ſine damno eſſe poteſt.

Porto exigunt DD. ut damnum alicui per falſum infera-
tur, idque exXL. 38. §. 6. de Pœnis & L. 36. §. 1. de Pigno-
yat. acz. demonſtrare, ſed fruſtra, conantur. Nam alii jam
obſervarunt, hoc abſolute neceſſarium non eſſe, ſed & ſuffi-
cere, quod ex facto iſto fraudulento damnum in alterum re-
dundare potuerit. Ita certe Gailius I. 1. O. 100. u. 7. Carp-
zovius Quæſt. erim. 93. . 12. & alii rem temperant. Quin

imo nec hoc ultimum abſolute neceflarium eſt, ſed falſum
quoque committitur, etſi id nemini queat eſſe damnoſum.

Nulli certe damnum infertur ex eo, quod quis nobilitatem
vel inſignia falſa ſibi affingit, vel doctoris dignitate ornamen-
tum ſe ſimulat. Atque tamen qui id faciunt, in falſi pœnam
incidunt, L. 27. §. 2. de L. Corn. de Falſis. Porro, fatente Fa-
rinacio Quaſt. 150. n. 143. & hi falſarii ſunt, qui Principum &
Pontificum literas, etſi in nullius damnum, falſificant. Sic,
qui falſum teſtimonium, juvandi amici cauſa, perhibent,
quamvis nemini noceant, falſum admirtunt. Defendi ali-
quam-

5

quan
atun
bus.
pohl.
fviſte
Nem
ſum
damn
hilon
nem,
Aliem
cerco
crimin
imol

Sb. DCXV. DE FALSIS, GEÆ VULG. IGNOR. 769

X.. quando ex iſta communi doctrina ſacerdotem, falſi inſimu-
snuli latum propterea; quod teſtatus fuerat, nuptias, quæ in ædi-
ViE. bus privatis & ſine ſolemni proclamatione contractæ fuerant,
Gn . publice in templo & adhibitis ſolemnibus cunétis celebratas
1 6 fuiſſe. Excuſari poterat omiſſio illa ſolemnium ob feſtinatio-
gliftl. nem ſponſi militis, & ad iter accincti. Nec matrimonium ip-
n hH ſum impugnabatur, ſed verum ratumque manebat. Igitur
ce . damnum omne & metus damni longiſſime aberant. Sed ni-
1 hilominus Conſiſtorium eceleſiaſticum Vitembergenſe homi-
nem, quod in atteſtato ſuo mentitus fuerat, & nomen quoque
alienum, non ſuum, ſubſceripfſerat, falſi condemnarunt & ſa-
cerdotio privarunt. Conſentit mecum Z beodoricus in judicio
criminali practico, cap. 8. aph. I. n. 11. qui tamen, ne quid diſ-
mlern: ſimulem, deinde aph. 3. n. I. ſibi ipſi contradicit.
B VIII.
NIn 4 Falſum etiam ſine legis Corneliæ notatione eſſe poteſt.
Nr utll⸗
r. Non muili cum ./ eſembecio 24 tit. D. de L. Corn. de falſis §.
.. 2.& Hahbnio ibidem neminem ajunt incidere in crimen
Oin falſi, niſi quem lex Cornelia & S. C. Libonianum, quod in
aaſum ſupplementum legis Corneliæ latum eſt, aliæque conſtirutio-
nolan, nes ac reſponſa Ctorum, quæ eam legem interpretantur,
tmen diſerte notant. Sed recte ad hæc reſpondet Carpzovius Quaæſt.
awen. erim. 93. n 15. nuſpiam expreſſam & ſpecialem legis Corne-
hemm liæ notationem requiri, ſufficere ergo generalem ejus ſan-
e ho. ctionem, qua omnis doloſa veritatis immutatio puniri jube-
uRS tur; hinc enim poſt legem Corneliam tot conſtitutiones &
S ſenatusconſulta de falſo eſſe prodita, torque caſus varios in
”Mä plurimis legibus expreſſos & deciſos, ut de reliquis non ex-
nibent, preſſis ex paritate rationis facilius judicium ferri, iique ex
Ndia lege Cornelia decidi poſſint.

taQc 7bm. IX. Eee ee IX.

v7ο MEDITAT. AD PANDECT. 9
Simplex mendacium aliquando falſum eſt.
QAo pahllo ante de veritatis immutatione dixi, hoc non-
Wänullos, & ipſum quoque Carpzovium movit, ut in Quæſt. N
erim. 93. n. 9. mendacium ad falſa pertinere, negaret. Duæ N
ſcilicet ſunt leges, quibus ſententiæ hujus patroni innitun- . IIud
tur, altera Ee. 23. de L. Cornel. de falſis, in qua Paulus falſum cbmntn
ab his, qui in computatione vel in ratione mentiuntur, com- . fali
mitti negat, altera L. 12. §. I. eodem, ubi Papinianus eum, qui geten
falſum recitat, non facit, in legem Corneliam non incidere hi
dicit. Sed priorem jam removit Dionyſius Gothofredus in no- i
tis ad illam, lit. g. Mentitum, inquiens, in ratione, computa- tig,
zione vel caleulo ideo falſi non teneri exiſtimo, quod ea parte er- gerke
rorem, communem etiam prudentioribus, pratexere poſſit. C. de zus
Errore calculi. Contra mentitum in chirographo, & Jalſi de- gin
ſeriptione & inſeriptione, ideo falſi teneri exiſtimo, quia hujus- Dc
modi actus nunquam errorem, ſed ſemper fallendi cupiditatem en
continet. Alias mendaecium ſpecies eſt falſi, & ut Tertullianus Veru
ait 2. adverſus Marcionem, mendacium non poteſt ædikcari Ki- ſn
ne demolitione veritatie, ideogue merito punitur. Alterius legis, “
in qua peculiaris Papiniani opinio continetur, nullum uſum, r
ſed poſt Papinianum conſtitutum & receptum eſle, ut reci- i
tator etiam lege Cornelia teneretur, recte obſervat E'iſſen-
bachius in Exerc. ad f. P. 2. Diſp. 36. §. 8. & demonſtrat ex L. WW
2. de L. Corn. de falſis, & L. 4. C. SNi reus vel accuſ. mort. Sed e.
nec opus eſt diſputatione. Claræ ſunt leges, quæ mendacia, . Vice
precibus Principi aut judici oblatis inſerta, ad falſa referunt, (hui
& pœnis falſi coërceri jubent, Vide modo L. 29. de L. Corn
de falſis, . 2. 3. 5. C. Si contra jus vel utilitatem publ. can. 16.
XXV. qu. 2. 8
X.

genon⸗
et. Due
Anitun.
falfum
nonn.
um li
neidene
,Au⸗
uta-
ſte er⸗
Cde
e
loſi⸗
Nitoten
anus
niff
egis,
lum,
reci⸗
er.
Al.
dedl
cin,
un,
Cory
. 16

SP. DCXV. DE FALSIS, QVLE VUECG. IGNOR. 771

Zubellarius, literas ſibi commiſſas intervertent, falfa-
rius eſſſ.

Nyne facilius judicabitur de veritate eorum, quæ Har-
precht ad S. 7. I. de Publicis judiciis n. 8. ſtatuit, ubi ſic ait:
Illud bie inquirendum ocourrit, an tabularins lIiteras, Kdei ſuc
commiſjas, Zon ransbportans ad locum, 9410 transferre bpromiſit,
falſum deſignet?“ Et non deſignare regulariter, probabilius vi-
detur: niſi circuinftantiæ aliud doceant. Licet enim literas plane
abjiciens & perdens, vel apud ſe retinens, & nibiloſecius ſe trans-
zuliſſe dicens, mercedemque petens, boc doloſe & fraudulenter fa-
ciat, adeoque unum jalfi requiſitum adſit; alterum tamen deeſt,
veritatis nimirum immutandæ cauſa illud eum feciſſe, cum po-
zius tædio itineris longinqui demetiendi vel ſumtibus parcendi
gratia fecerit. Et quamvis, ſe literas pertuliſſe ac probe curaſſe
Rngendo, mentiatur: proprie tamen loquendo non eſt falſum,
ac eapropter pænam falfi mendacium regulariter non meretur.
Verum enim vero, ſi hoc falſum non eſt, quid tandem fal-
ſum erit? Fac etiam, ſimplex mendacium ad legem Corne-

liam non pertinere, quod tamen ſatis, ut pute, modo refu-

tavi. Num ſimplex hic adeſt mendacium? Nonne factum
idque atrox admodum, abjectio ſcilicet & interverſio epiſto-
læ, acceſſit? At, ais, hoc veritatis immutandæ cauſaã non fe-
cit. Fecit utique, ſcilicet, ut lateret mendacium ſuum.
Vide L. 2. de L. Corn. de falſis, ibi: amoverit, celaverit, Jub-

jecerit, reſignaverit. Ade L. I4. C. eodem.

Eeeee XI.

772 MZDFTFAT. AD PANDECT.
XI.
Seæpe falſa ſubtiliter commiſſa, fortuito reteguntur.
Eeuciend jam ſunt & detegendæ occultæ illæ & igno-

ratæ vulgo falſi ſpecies, inter quas primum merito lo-
cum occupant, quæ in judiciis committuntur. Nihil illis fre-

quentius, ut jam de ſuo tempore Juſtinianus conqueritur in

Novella 73. In his, inquiens, temporibus innumeras invenimus
falſitates in judiciis multis, quorum fuimus auditores., Mihi ve-
ro hic de iis ſermo non eſt, quæ ſubtilirer quidem & multa

arte excogitantur & peraguntur, ſed tamen, quum in lucem

protrahuntur, ab omnibus pro falſis agnoſcuntur, pœnisque
ſubjiciuntur. Ad has aperiendas non tam eruditione, quam

induſtria, arte & ſæpe fortuna opus. Dico fortuna. Sepe
enim caſu fortuito falſum ſubtiliſſime inventum & diutiſſime

occultatum retegitur. Pertinet huc elegans exemplum, quod
Zieglerus in Rabuliſtica c. 13. §. 3. refert: Meretur, inquiens,
bic adduci, quid beato parenti meo aliquando contigit. Suſcebe-
rat ille patrocinium clientuli propter ingentem ſummam judicio

conventi. Cum vero productum eſſet inſtrumentum obligationis,

atque de illius fide diſceptaretur, applicata ad feneſt ram & lumen

ſolare eharta apparuit, inſigni illi, quod cuivis plagulæ tenuio-
ri charactere imprimere ſolent chartarii, ſubjectum fuiſſe annum-

quo papyrus illa confecta fuerat, atque illum multo poſteriorem

eo, quo ſeriptum ſe mentiebatur inſtrumentum. Ideoque judices,
inquiſitioni ſubjiei debere producentem, juſte decreverunt.

XlII.
Falſæ allegationes verum falſum ſunt.

d falſa, quæ vulgus pro falſis non habet, pertinent falſæl,

quæ ab advocatis fieri conſueverunt, allegationes. Quin
hæ

8.

EV

hbæ ade

ſtiniann
non in
emn .

in hisn

cum iis
itius:
gravise
Nüantun
de ulu

1
Cn
totum
tentian
quoc ſa
il Pfe
relllen⸗
ſionece
eſt aut
ultit
quaa
rare p
Gioere
ii, jus
Woorh
Genne
rinn
cauſ
clcen

.
igno.
tholo.
lis fre.
itur in
mimnut
hive.
mul
uceln
isgue
guum
Ee
Eme
1- od
lniens,
uliri⸗
onit
umen

tentio

nunp
Fioren
Mh

t lalley,

(un
hæ

Ssb. DCXV. DEFALSIS, QVE VULG. IGNOR. 772

hæ ad crimen falſi referendæ ſint, non dubito., Ipſe certe Jju-

ſtinianus in . 2. §. 19. & l. 4. §. 19. C. de Veteri jure enuel. nec

non in Conſtitutione de Juſtinianeo Codice confirmando ad Men-
nam §. 6. allegatores hujusmodi crimini falſi ſubdit. Id quod
in his maxime, qui dolo malo id faciunt, verum eſt. Nam
cum iis, qui per errorem & negligentiam hac in parte peccant,
mitius agirur, ut non quidem tanquam falſarii, ſed tamen, ſi
gravis eſt error eorum, extra ordinem, atque id etiam raro, pu-
niantur. Vide Conſtit. Proceſſaus Magdeb. recogn. c, 14: §. 6. &—
de uſu fori Saxonici Martini in Proceſſu iit. 3. §. 1. n. 84.
XII.
In allegandis auctoribus falſum varie commutitur.
(ommrruns falſum in allegando variis modis, frequentiſhi-
— me vero circa autores. Opinio ſcilicet iſta tantum non
totum terrarum orbem pervaſit, nihil auctoritatis habere ſen-
tentiam, etſi firmiſſimis rationibus fultam, niſi ſatellitium ali-
quod ſcriptorum accedat. Clare Lancelottus, & ex eo Manzius

in Præfat., Commentarii in Inſtit. In reſponhis, air, &o& conſiliis

reddendis diſſerendi quidem ratio non abjicienda, ſed, ubi de quæ-
ſtione conventum eſt, ac faéti ſpecies conſtat, magis pugnandum
eſt auctoriatibus, cum id dJemum verum habeatur, quod eſt a
multis receptum. Hinc inepta illa conſuetudo ortum trahit,

qua advocati & Cti plurimi leviſſima quæque, quæ nemo igno-
rare poteſt, magnorum virorum auctoritate comprobant, nec
dicere audent, ſues gregatim paſcere, patri reverentiam debe-
ri, jus naturæ ſervandum eſſe, niſi, Homerum, Papinianum,
Accurſium, Mevium, idem ante dixiſſe, oſtendant. Sed ha-
Gtenus quidem riſu magis, quam pœna digni forent, niſi ulte-
rius progrederetur eorum temeritas. Nam quum ſæpe in
cauſa gravi non habeant, quem allegent, atque tamen ad ju-
dicem perſuadendum nomine quodam ſibi opus eſſe animad-
Eee ee 32 ver-

774 MEbDITAT. AD PANDECT.

vertant, fraudes adhibent infinitas. Alii, quos Zieglerus in
Dicaſtice Concl. 39. §. I5. notat, locum quendam auétoris, qui
argumentum iſtud pertraétavit, opponunt, & verba, ſicubi ne-
gotio ſuo non ſatis accommodata videntur, iminutant paulis-

per & interpolant. Alii impudentiores ſcriptorem ſibi pror-

ſus contrarium tanquam ſententiæ ſuæ faventem adducunt,
hac arte, ut locum ex rationibus dubitandi deſumant, diſſimu-
lata, quam deinde ille ipſe auctor ſubjicit, refutatione. Alii
dicta autorum mutilant, &, quatenus ſibi non favent, caſtrant.
Alii vaſtum aliquod volumen, vel auctorem multorum libro-
rum, ut Carpzovium, Menochium, in teſtimonium vocant,
ſed loco nullo memorato, quo fraus ipſorum ſecurius lateat.
Alii librum aliquem plane perditum, aut tamen perrarum,
quem neque in judicis, neque in adverſarii manibus eſſe ſciunt,
neque ipſi habent, confidenter memorant. Alii denique ee
udaciæ progrediuntur, ut auétores, qui in rerum natura nun-

quam fuerunt, confingant allegentque. Vidi nuper ſeriptum

advocafi, innumeris allegationibus, ſed otioſis & præſentem
controverſiam non tangentibus, fartum, in quo ſaltem in tra-

Catione quæſtionis primariæ ſubjectum erat, prout copioſe S

eleganter oſtendit Sol. Obſerv. 307. Supplex petebat adverſa-
rius ſibi indicari, quis eſſet ille Obſervationum auétor Scol.
Sed reſponſum aliud non ferebat, quam, eſſe eum virum ce-
lebrem magnæque in foro auctoritatis.
XIV.
In allegandis juribus falſum varie committitur.

ravius longe eſt eorum crimen, qui in allegandis juribus

falſum committunt. Fit hoc iterum multis modis, quo-
