von dem Injurianten ſo gar auf oͤffentlicher Canzel erkannt und
wiederrufen werde.

e: COι K 0OL LA NI UMN =
Quo Horatius ait: P
Parturiunt montes, naſcetur ridiculus mus:
Commode trahi poteſt ad actiones injuriarum æſtimatorias,
in quibus ſæpe judex æſtimationem actoris maximam
ad minimum redigit. Sic e. g. Gti Helmſtadienfes
menſe Julio anni CibploccxvI: Daß Beklagter der Klaͤgerin
wegen der wider ſie gebrauchten Injurien 4. Thlr. gls ſo hoch
Tom. VIII. Dd die

MEDITAT. AD PANDECT.

die von ihr gefoderte 2000. gemaͤßiget werden, jedoch ſeinen
Ehren unbeſchadet, zu erlegen, anbey die durch dieſen Pro⸗
ceß rrſache⸗ Unkoſten zu erſtatten ſchuldig ſey. V. R. W.

S P E CI M E N DPXLIV.

MEDTTATIOMNVM AD AmbDEOTaAS
. 4h LPIB. XFII. 777. X.

TEMFPORE ET 1000 v.
RIARVM.

Zempus && locum injuriæ illatæ in ibelo rprin;
oportet.

II.
Cauſæ, propter gquas boc neceſſarium ℳ, Felmar.
III.

Ties facta & dicza, etſi per ſe injurie, trebter, locun 8
tempus plene excuſanian orit

ui injuriarum agunt, tempus & locum adtæ iertr
deſignare jubentur, ni libellum fuum tanquam in-
QG rejici velint. Et hoc quidem, K criminali-
ter agatur, dubium non habet propter L. 3. pr. de
Accuſationibus. Sed pragmatici, qui id etiam aàd actionem
injuriarum civilem extendunt, ſine lege loquuntur. Nam,
quam huc trahunt, lex 7. bpr. c7 §. 4. de juriis nihil de lo-

co & tempore dicunt, ſed ipſam ſaltem injuriam clare de-
ſigna-

in

.

ℳ6

inſvrn
guum⸗
fnin
7
10lonn
.. MH
nlul⸗
Z

SP. DXLIV. DE TEMF. Er Loco INIVIARVM. 2rI

ſignari jubent. Igitur Textor Dec. Palat. 100. not. I. ex uſi
judiciorum, non ex jure communi, efſe ait, quod libellus
in actione injuriarum civili requirat locum & tempus. Quid-
quid ſit, praxis certa eſt, ac nec diſputationes amplius parit.
Ex multis exemplis unum adferam. Sic ICti Helmſtadienſes
menſe Novembri anni croloccxiv. reſponderunt: Beklageem
iſt unbenommen, Klaͤgern binwiederum wegen der von ihm ausge⸗
ſtoſſenen Injurien abſonderlich, jedoch mit Ausdruͤckung der noͤthi⸗
gen Umſtaͤnde von Zeit und Ort, zu belangen. V. R W. Rat. dec.
Die Nachklage betreffend, ſo haͤtte Beklagtem, die noͤthige Umſtaͤn⸗
de der angegebenen Injurie auszudruͤcken, obgelegen. Da er nun
ſolches nicht gethan, ſo hat Klaͤger ſich darauf einzulaſſen nicht noͤthig
gehabt. Wenn alſo Beklagter dieſe Reconvention fortſetzen will,
ſo muß er ſolches vermittelſt eines abſonderlich nach den Rechten ein⸗

gerichteten Klag⸗ Libells thun. Probo etiam, quod Cti Hallen-

ſes apud Serykium in Diſſertationum juridicarum Hallenfium
vol. II. diſp. 19. diſq. 16. libellum injuriarum, in quo dies &
tempus omiſſa fuerant, rejecerunt, quamvis actor jurare Pa-
ratus eſſet, ſe circumſtantias illas nec noſſe, nec inveſtigare
poſſe. Et ſunt ejus rei cauſæ ſat graves. Communiter hæ
adferuntur, quod primo atrocitas, atque adeo etiam Pœna
injuriæ, ex loco & tempore æſtimetur, L. 7. §. 8. L. 9. §. I.
de Injuriis, deinde actio ipſa anno exſpiret, L. y. C. Je Inju-
riis denique reus defenſionem ſuam ſæpe in loco & tempo-
re ponat. Quod ultimum lucidius explicari oportet, quam
vulgo ab interpretibus ſit. Multa nempe ſunt facta & dictz,
aperte & per ſe injuria, quæ locus & tempus pleniſſime ex-
cuſant, nec ullo modo vindicari permittunt. Apud vete-
res Romanos convitia feſta in uſu erant, quemadmodun
Mornacius in L. I. F. I. de Injuriis ex Briſſonio docet, atque
huc inprimis dicta jocularia, quæ in novum maritum nu-

Ddz2 ptam,

212

MEDITAT. AD PANDECT.

ptamque jaciebantur, refert. Chorus apud Senecam in Me-
dea tragæd. actu I.
Feſia dicax fundat convitia Feſceenninus
Solvat turba jocos; —
& Lucanus:
— vnec more Sabine
Excepit triſtis convitia feſta, maritus.
Pertinent huc deinde triumphalia carmina, jocique milita-
res, ut a Plinio lib. 19. nat. biſt. cap. 8. Vocantur, quibus mi-
lites in ipſa triumphi pompa imperatorem ſuum conſecta-
bantur. Erant illa ſæpe contumelioſiſſima, ut ex binis, quæ
Suetonius in vita Cæſaris cup. 49. 5I. adfert, exemplis pa-
tet, atque tamen impune ferebantur. Ita certe Martialis
lib. I. epigr. y. ad Domitianum: 2
Conſuevere jocos veſtri quoque ferre triumphi;,
Materiam dictis nec pudet eſſe ducem.
Iidem Romani in theatro ludisque ac ſpectaculis publicis di-

Reria liberiora tolerabant. Narrat Suetonias in vita Titic. ñ8S.

ipſum ſæpe Titum in theatro cum populo & voce & geſtu
cavillatum eſſe, ſeu, ut Grævius in notis id explioat, jocularia
ſcommata in diverſam factionem jecifſe & falſe riſiſſe. Ex-
plicatius hæc proponit Caſſiodorus lib. I. variarum epiſt. 27.
We, inquiens, forſitan magnificos viros loquacitas popularis
offenderit, præſumtionis hujus babenda diſcretio eſt. Teneatur
ad culpam, guisfuis tranſeunti reverendiſimo ſenatori injuriam
protervus inflixit, ſi male optavit, quum bene loqui debet.
Mores autem graves in ſpectaculis quis requirat? Ad cireum-
neſciunt convenire Catones. Quicquid illie gaudenti populo di-
citur, injuria non putatur. Locus eſt, qui defendit exceſſum.
Quorum garrulitas ſi patienter accipitur, ipſos 4uoque princi.
pes ornari monſtratur. De comœdorum & poëtarum in ma-

ledicendo & vitüs arguendis libertate multa collegit ee⸗
ius

.

miin.
busn.
nſech
is, gu
dlispe
enidl

blieſs⸗
Titie,
E
ſocuin
le. N
l
Tnectet
itimnu
heinur.
ih 6
alliu
jint
minc

Sp. DXLIV. Dr TrMr. Er Loco INTVRIARVM. 21 ½

dius Rerum judiratar. lIib. 6. cap. 3. Seneca lib. y. controv. 8.
legem memorat, qua candidato in competitorem, quæ vellet,
dicere licebat. Sed venio ad noſtra tempora. In diebus ca-
nicularibus Itali inter varios, quibus ſe oblectant, ludos hunc
pro innocentiſſimo reputant, quo ſeriptum aliquod multo
ſale adſperſum & aculeatum, ſed ſimul ridiculum, publice di-
ſputandum proponunt, quo tamen nemo ſe offendi poſſe
credit. Narrabo rem verbis Labati in tomo E. des voyages en
Eſpagne & en Italie pag. 11I. ſq. On ceraint extremement en Ita-
lie les ardeurs de la Canicale. Les gens de tout etage prennent
toutes les precautions imaginables pour empécher, qu'elle ne les
echauffe, & ne leur porte d la téte. Une longue experience leur
a apprii, que rien n'etoit plus propre pour empécher ce mal, que
d'eloigner tout ce, qui peut cauſer du ebagrin, ou faire de læ
peine. Eutre pluſieurs divertiſſimens, que j'ai vu pratiquer, en
voiei un, qui a ſon merite. On fait courir dans toute la EVile
des Theſes, dont les propoſitions les plus abſurdes ſont tournées
qune maniére ingenieuſe, & l'on nomme pour ſoutenant une per-
ſonne, dont on veut ſe divertir: on lui donne un Preſident, &α
des argamentans d peu pres de meme Sspbere, && on marque pour
le lieu de la diſpute l'endroit le moins propre pour uane action pu-
blique. En un mot les propoſitions, les lieux, les heures, les per-
Jonnagei, tout eſt dans le genre le plus comique, & toujours
dans le iſteme, que la Canicule, qui produit lei fols, a tra-
vaille fort heureuſement ſur les cervanæ de ceux, qu'on a mar-
qués dans la Theſe. Perſonne ne ſe fäàche de ſe voir dans ces
Jortes d'ecrits: on ſçait, gue ce ſont des jeux d'Eſprit, dont les
Auteuri ne ſe font point connoitre; & S'ailleuri quand on ſe
Jent piqué trop vivement, on a une reponſe toute prete &Wtou-
Jouri bien regue, en diſant, que la Canicule a travaillé bien vite
Jur 'Eſprit de l'Auteur de la Theſe. Addam bina exempla,
quæ ipfe vidi. Quum in Angliam primum veniſſem, atque
cum ſociis itineris, nobilibus aliquot Germanis & Judæo
mercatore, Tameſi amne Londinum adnavigarem, prope ur-
Dd 3 bem

—

MEDITXT. AD PANDECT.

24

bem navis mihi obviam fiebat, quæ h
vehebat. Hi nos avide primum intuebantur, deinde vero
ſalutationis loco tota convitiorum plauſtra in nos conjicie-
bant. Obſtupeſcebamus omnes, atque rem ad arma ſpectare
credebamus. Solus mercator Judæus, qui tamen potiſſi-
mum laceſſebatur, imperterritus ſtabat, ac ſcommata omnia
rifu excipiebat, nates ſubinde oſtentans, &: hie, inquiens,
amici, lautiſſima vobis cœna parata eſt. Poſteaquam convi-

tiatores abiiſſent, Judæus conſternationi noſtræ illudebat,

atque, maledicos hos nihil infolitum, nihil contra bonos
mores feciſſe, affirmabat; eſſe hoc jus omnibus in Tameſi
navigantibus, ut mutuis ſe maledictis ſine injuria inceſſere

liteat; ipſum regem talia æquo animo laturum. Et accepi de-
Judæum nobis vera dixiſſe. Teſtatur idem Ben-
themius in dem Engelaͤndiſchen Kirch⸗-⸗und Schulen⸗Staat
cap. 25. § 8. memeoratque, Carolum II. regem mirificam ex

inde ex aliis,

his altercationibus volu tatem cepiſſe, ipſumque ſe illis im-
P Plumdg

miſcuiſſe. Simile quid in caſtris eæſareis ad Ateſin amnem

prope V eronam in Italia animadverti. Stabat totus in armis
exercitus, quum repente femina primariæ nobilitatis præ-
terveheretur. Conclamant omnes maxima voce: En ſcor-

tum! Hure! Bure! At nec matrona, nec duces, qui aderant,

minimum indignationis ſignum edebant. Ego ſolus iraſce-
bar, non ſine riſu adſtantium, qui me monebant, caſtrenſem

hanc licentiam jam diu longa conſuetudine ex numero inju-

riarum expunctam efſe, ac exemplum reginæ cujusdam, iſti-
usmodi feſtiva acclamatione exceptæ, memorabant, quæ ni-

hil aliud repoſuerat, quam: Eſtis omnes filii mei; alle myne
Soͤhne. Denique in ſummo tribunali Pariſienſi, quod par-
lamentum vocant, uſu invaluiſſe perhibent, ut poſt publica-

tionem ſententiæ parti, contra quam judicatum eſt, bilem

ſuam

„

omines bene veſtitos

In

—
ſui
kiu

kem
Vir
dor

un
ſtirr
Vin,
nol
bi

100

mno,
tian
nol
lon
tal
rn
At

kaß
ter⸗

ipte

tion

etſi:

Dl

e⸗
n
ſlen
ſee
IM
d

N

—

sr

NeO
ice.
e
otil⸗
Omn
wiend
on,

lebat

1on
ammelt

ea

epick.
mn er.
Sranr
cumet
lisimn⸗
nnem
artmi⸗
rr.
n ſen⸗
gerun⸗

iraſe .

ellemn
Dinjn.
wilti⸗
ue li.
ennſne
a⸗
ublict.
dilem

ſaann

Patres academiæ, ejusdemque Amici & Fautores ampliffi-

SP. DXLIV. Dr TnMr. ET Loco INTVEIARVM. 21 5

ſuam in continenti evomere, ac contra judices & adverſa-
rium, quæ libet, dicere impune liceat.
Sed nolo de hoc argumento plura præfari. Moneo ſal-
tem, occaſionem id pertraétandi mihi inde natam eſſe, quod
vir nobiliſſimus literatiſſimus, Fridericus Otto Menckeniut,
bonarum artium magiſter, jurisconſulti ac doctoris honores
ab ordine noſtro accepturus, de juſtitia & pietate remedio-
rum adverſus injurias publice diſputare conſtituit. Cui in-
ſtituto quum præfari more majorum oporteat, magnifieus
vir, Jobann CGeorgius Krauſius, academiæ rector, & ordinis
noſtri Decanus, infinitis laboribus maximisque de bono pu-
blièo curis diſtentus, ſuas hac in parte vices mihi mandavit.
uas ego tanto lubentius ſuſcipio, quod & viro optime de
nobis omnibus merenti, mihique a prima juventute amiciſſi-
mo, gratificari, &, quam honorifice de candidato noſtro ſen-

tiam, publice declarare diſcupiam Equidem hic candidatus

noſter laude mea non eget. Menckenius eſt; quod nomen
longi carminis inſtar eſſe poteſt. Menckeniæ gentis immor-
tale decus, paterna ac avita virtus, agnatorum gloria, pote-

rant eum, ſi ipſe per ſe nihil adferret, nobis commendare.
Alt enim vero domeſtieis his ornamentis ipſe de ſuo egregia

multa adjecit, propriisque meritis aditum ſibi aperuit d id
faſtigium, in quo collocati olim pater & avus reipublicæ li-
terariæ quodammodo judices & diribitores fuerunt. Sed
ipſe fata ſua breviter ac eleganter deſcripſit. Quam deſcrip-
tionem, uti accepi, hic inſeram: &Qc.
HBiæc ille. Agnoſcimus modeſtiam de ſe ipſo reſtricte,
etſi ampliſſime potuiſſet, loquentis, atque, adeo digni, qui
ab aliis ornetur. Feci id ego, ſed nec hoc tamen plene, ne
integerrimi candidati pudorem onerarem, in epiſtola ſpe-
cimini, qued in lucem nunc edit, ſuffixa, &, quam bene in
ſolemnibus colloquiis ſteterit, quantumque in iſto ipſo
ſpecimine præſtiterit, indicavi. Reſtat, ut Ves, Recgtor
magnifice, illuſtriſſimi ac perilluſtres Gomites & Barones,

mi,

21r6 MEDITAT. AD PANDECT.

mi, nec non cives ornatiſſimi, ad ſolemnem, in quo ſpeci-
men illud matutinis & poſtmeridianis horis tuebitur, confli-
tum invitem. Erit is XIV. Kl. Octobribus. Adeſte bene-
voli, atque a nobis mutua officia exſpectate. P. P. Vitem-
bergæ Idibus Septembr. anni CcloloccxxXIII. .

S§ PECIME N DXLV

MEDTTATIONVM AD PANDECTAS

4D LIB. XLVVII. 7117. X.

S A N N I S.

PVBLICE DEFENSVM
0. CHRISTOPHORO GVNTHERO

ROCHIICIENSI
D. XII. SEPTEMBR. ANNI ciAloccxXXIII.

I.
Sanna deſeribitur.
Sannarum apud veteres ſeptem genera fuerunt, ciconia, aures
cfininæ, lingua exſertæ, oris depravatio, imitatio,
cornua protenſ« & porrectio digiti.

Doeo inter [Ctos parum frequentatur, ſed tamen bonæ
notæ eſt, & a priſcis auctoribus Latinis uſurpatur. Defi-

niunt ſannam Caſaubonus ad Suetonium & ex eo Faber in
Lexico

Se⸗ vox in corpore noſtro juris non occurrit, atque ad.

aut
uuri
N

ſan

R!
e

—

Sp. DXLV. DE SANNIS. 217

ded⸗ Lexico art. Sanna irriſionem, quæ fit, cum geſtu aliquo mi-
n. mico exprimimus id, quod volumus objicere ei, quem irri-
dene. demus. Poſſes brevius ſannam geſtum ignominioſum de-
len. ſeribere. De ſannis plures egerunt, ſed, ut verum dicam, ne-
mo adhuc accurate: Pertinebat hoc ad officium Octavii Fer-
. rarii in diſert. de Pantomimis & mimis. Ille vero unicum

S. 27. huic operæ impendit, atque in hoc etiam tam negli-
. gens eſt, ut egregiuni Ciceronis locum nec tangat quidem,
4 Prterea definitionem & duo præcipua ſannarum genera
Dnittat. Supplebo ergo paucis, quæ ille non habet. No-
tiſſimi nempe ſunt Eerſii verſus In Satyra I.
QW Jane, a tergo quem nulla ciconia pinſit,
Wec manus auriculas imitata eſt mobilis albas,
NWec livuguæ, quantum ſitiat canis Apula, tantæ.
Vos, o patricius ſanguis, quos vivere jus eſt,
0 crihiti cæco, poſticæ occurrite ſannæg

Quod ſic explicat vetus ſcholiaſtes: Tria genera ſannarum:
aut manu ſignificare ciconiam, aut, oppoſita temporibus pollice,
auriculas afininas, aut linguam fitientis canis. Sanna autem
dicitur os diſtortum cum vultu, quod facimus, quum alios de-
ridemus; paulo aliter vero Hierongmus in epiſtola 4. ad Ru-
NRicum monachum: Qui te, inquiens, adulationibus foverint ,
E quodammodo impotem mentis effecerint, ſi ſubito reſpexerit,
aut ciconiarum deprebendes poſt te colla curvari: aut manu
auriculas agitari afſini: aut æſtuantem canis portendi linguæm.
Non tamen ſcholiaſtæ nec Hieronymi mens eſt, tria ſaltem
ſannarum genera facere Plura fuerunt ſine dubio. Ipſe hoe

gterd⸗ †+ .. .
1 agnoſcit Scholiaſtes, atque tribus Perſianis quartum ſubjicit,

. hei os ſcilicet diſtortum cum vultu, quod facimus, quum alios
deridemus. Cicero lib. 2. de Oratoren. 252. oris depravatio-
gber 5
Tom. PIII. Ee nein

Leri

MEDITAT. AD PANDECUT.

218

nem vocat & indignam oratore eſſe ait. Labiorum ductu id
inprimis fiebat, de quo Plautus in milite glorioſo altu 2. ſeena

1. verſ. 14. Igc. Is deridiculus eſt, quaqua incedit, omnibutf.
Itaque hic meretrices labiis dum ductant eume, majorem partem
videas valgis æciis, h. e. ut &caliger verba illa explicat, labris
diſtortis. Similiter Gellius lib. 18. Noctium Atticarum cap.
4. ille, ait, victu oris labiorumque ductu, contemni a ſe oſten-
dens & rem, de qua quæreretur, & hominem ipſum, qui quæ-

reret. Idem ſannæ genus corrugato naſo fiebat. Sic Perſius

Satyra V. verſ. 91.
Diſce, ſed ira cadat naſo rugoſague ſanna.
Fiebat etiam roncho per naſum duéto. Hinc Juvenalis Sa-
tyra VI. verſ. 305. impudicam Tulliam, dum veterem pudi-
citiæ aram præterit, ſanna æra ſorbere, i. e. ut vetus Scho-
liaſtes explicat, revocato naribus ſpiritu, ac per hoc ronchis
ductis, pudicitiam irridere dicit. Memorat quintum ſanna-
rum genus Cicero lib. 2. de Oratore n. 251. morum ſcilicet
alienorum imitationem, quam n. 252. admodum ridiculam
eſſe fatetur, & oratori etiam ſuo, ſed furtim & curſim, per-
mittit. Eumulpus apud Petronium: Et me pueri quidem, ve-
lut inſanum, imitatione petulæntiſſima iludebant. Sextum
ſannarum genus ex Ferrario ſumo, quo ſcilicet impudicarum
mariti duobus digitis corniculorum inſtar erectis denotan-
tur, id quod vetus jam eſſe, tum ex Lucilii græco epigram-

mate in grammaticum zegaooρov, ſive cornutum, tum ex Ar-

gemidoro probat, qui hæc lib. 2. cap. 12, narrat. Fuit quis-
piam ſomniorum interpres, qui cuidam, qui ſibi viſus fuerat

in ſomnis deſidere ſuper ariete, & ex ipſo ex anteriori parte

eecidiſſe (erat autem procus, puellamque deſponſatam ha-

bens, illis diebus nuptias celebraturus) hoc ſomnium ſic ex-

poſuit: Vxor tua ſcortabitur, &, quod dici ſolet, cornua tibi
faciet-

ſcci
lup
ilin

rem
ceſt

ſert
fſeo

lerit
Fen
de
Gem
mo

ili

horr
crin

i

in
ſon⸗
Lo
der

4
lyen

D

M
I

—
ui
dau
tnihu.
fuftn
Ulri
n ih.
G
ui

PH

ali

end⸗
urN⸗
tor
mſmn⸗.
ſalie
ieulee
unpe
ilenir
enun
Uliatum
Genckätr
tieinr
maiff
un
ſufui
iori
Sum
n ſie 4

4
rnmin
le⸗

SP. DXLV. DE SANNIS. 219

faciet. Atque ſic evenit Ille ob ſomnii præſagium recuſatis
nuptiis vix poſt multum tempus ab amicis perſuaſus duxit
illam, quæ erat deſponſata. Verum præ ſomnii meru uxo-
rem cuſtodiebat. Et illa quidem poſt annum ſine probro de-
ceſſit. Quum autem aliam duxiſſet, ratus ſomnii minas Præ-
tergreſſas, in infortunium incidit. Hæc enim ad ultimam
ſcortationem progreſſa eſt. Septimum ſannarum genus, ve-
teribus maxime uſitatum, digiti porrectio eſt, de quo &
Ferrarius & ceteri plerique fſilent. Auguſtus tamen apud
Suetonium in vita ejus cap. 45. Pyladem, quod aliquem digito
demonſtraſſet conſpicuumque feciſſer, urbe atque Italia ſub-

movit. Martialis lib. z. epigramm. 28. Sextillum eos, qui

ipſum convitientur, ridere atque medium in eos digitum

porrigere jubet. Et Juvenalis Satyra X. verſu 52. Demo-

critum minaci fortunæ inſultaſſe ac medium digitum oſten-
diſſe, ait. Pleraque ex his ſannarum generibus adhuc hodie
in uſu ſunt, digitorum inprimis porrectio, quæ tamen varias
formas recipit, & pro diverſitate morum ac regionum ad-

modum diverſa eſt. Illuſtrem de ea controverſiam in ſe-
quentibus narrabo.

III.
Aliquando leviſzimæ viliſymorum bominum injuriæ maximi
in cauſis publicis ſunt momenti.
L IV.
Exempli lIoco lis in conventu Trajectenſt inter legatos Galli-
. cum & Belgieum narratur.
. V.
Sanna, boc eſt, geſtus ignominioſi, veræ injuriæ ſunt.
Privatas viliſſimorum hominum inter ſe injurias funeſtiſſi-
mos totique terrarum orbi pernicioſos effectus habere
Poſſe, vix quisquam crediderit. Sed exſtat tamen ejus rei
in hoc ipſo noſiro ſeculo exemplum, quod dignum re lafil
Ee z ett.

asae MEDTTAT. APD PANDECT.

eſt. Recens adhuc triſtiſſimi belli, quod maximam Europæ,
atque aliquam etiam Aſiæ, Africæ, & Americæ partem va-
ſtavit, vel tamen adflixit, memoria eſt. Ejus componendi
cauſa conventus ſolennis anno 1712. Trajecti ad Rhenum
inſtituebatur. Sed vix ille cœperat, quum improviſus leviſſi-
mis ex cauſis ortus caſus res omnes turbaret, & ſpem pacis
fere abrumperet. Servuli nempe unius ex legatis Hollandi-
cis, Comitis de Rechteren, apud dominum ſuum queruntur,
ſe cum ipſo in rheda domum legati Gallici, Menagerii, Præ-
tervectos ab hujus ſervulis riſu & ſannis exceptos, digitoque
monſtratos fuiſſe. Comes adſcito collega, Moermontio,
cujus famuli ſe ſimilem injuriam paſſos dicebant, querelam
ad Menagerium defert, qui, ſe quidem, an legatis, ſe iſtius-
modi ineptiis immiſcere, conveniat, dubitare, velle tamen
noxios Eomiti atque Moermontio dedere, petere ſaltem, ut,
quum ſui factum negent, vel legati ipſi eos, a quibus facinus
committi viderint, deſignent, vel famuli ipſorum hoc pro-
bent, reſpondet. Legati Hollandici, ſe ipſos rem vidiſſe, ne-
gant, ſed ſervulos ſuos, in quos inſultatum fuerit, teſtes offe-
runt. Regerit Menagerius, horum, tanquam actorum, teſti-
monium plane nullius momenti eſſe, &, ſi eos admitteret,
totam cauſæ cognitionem in altercationes & mutuas crimina-

tiones abituram. Paulo poſt Rechterus, Menagerio in pu-

blica ambulatione obviam factus, hunc iterum interpellat, ac

ſatistactionem poſcit, ſed, accepto eodem reſponſo, ſe ipſum

eum ſuis contumeliam ulturum, minatur. Vertit deinde ſe
ad famulos ſuos, eisque veniam ſe ulciſcendi impeftitur. Di-

ſcedunt illi pauliſper. Sed, parva mora interjecta, accurrunt

Menagerii ſervuli, ſibique a Rechteri ſervulis colaphos im-
pPactos vociferantur. Interrumpit illorum ſermonem Comes,
ae, ſuos recte feciſſe, ſeque eos, ni ſic egiſſent, domo expul-

ſurum

ſun
gui
con
tus

Tr
5
pul
der
105
In
lae
jen

—
rope
em.
Dnend
henun
leyili.
ess
lundt
runmn
i,De
itoqu
Ond
ereln
e illie
tinet
teryu
facim
e pr
ſe, ns⸗
es0le

m, teſ.

hitetet
crimn.
Nin Pr.
elan
ſe ipſun
eince
ccurun
onosi⸗
Co,

10 e⸗
ſutuu

SP. DXLV. DE SANNIS. 221

ſurum fuiſſe, ait. Menagerius rem geſtam regi ſuo refert,

qui graviter offenſus ſummo Belgarum concilio, quod Hagæ

comitum reſidet, denunciat, rupturum ſe inſtitutos conven-
tus ac bella renovaturum, ni ipſi ſe de Rechteri facto apud
legatos Gallicos purgent, & Rechterum Trajecto avocent.
Tum Rechterus ſe apud concilium per litteras excuſat, cul-
Pam ſibi imputatam, quantum poteſt, depellit, attamen, boni

publici cauſa ſe ſponte Trajecto abiturum, & munus oratoris

depoſiturum, addit. Acceptis his litteris, concilium ad lega-
tos ſuos Trajectum ſcribit, nolle ſe in juſtitiam cauſæ maxi-
me ancipitis inquirere, ſed nec tamen Rechteri factum ſuum
facere, omnia, ſe inſciis, ab illo geſta, ſe regem in ipſo bello
veneratos eſſe, hancque venerationem etiam impoſterum

conſervaturos ſe quoque ex deſiderio & amore pacis Rech-

teri opera porro in conventibus his non uſuros, ſed alium
in ejus locum ſuffecturos. Quæ poſtquam per legatos Bel-

gicos Gallis expoſita fuerunt, Galli ſibi ſatisfactum rati tra-

ctatus continuarunt. Vide Actei, Memoires & autres piéces
authentiques concernant la paix d' Utrecht tom. II. pag. 262.
Jqq. Ego quidem litem compoſitam non renovabo, nec ſen-
tentiam, quam prudentiſſimus Belgarum ſenatus ferre non
auſus, dicam. Peccatum forſan eſt ab utra parte. Oportuiſ-
ſet profecto Menagerium, quod unice flagitabat Rechterus,
non ſuos ſolum, ſed & Rechteri ſervulos audire ac ambos
invicem conferre, & in mutuum conſ pectum producere, ve-
rumdque ſerio exquirere. Quodſi ſic nihil effeciſſet, poterat
tunc ſuos cum aliqua ſpecie juſtitiæ abſolvere, ac ſaltem: ni-
hil probatum; pronunciare. Sed per hoc, quod pleniorem
cauſæ cognitionem detrectabat, merito offendebatur Rech-
terus, qui tamen & ipſe juſto animoſior vindictam ſervis ſuis
committere & geſtus verberibus compenſare non debehat.
Poterat levem injuriam, tanquam rem longe infra ſe poſitam,
generoſe contemnere, ſuisque, ut idem facerent, præcipere,
SD Ee 3 aut,

222 MEDITAT. AD PANDECT.

aut, ſi dignitatem ſuam læſam credehat, poſtquam a Mena-
gerio nihil æqui obtinebat, rem ad dominos ſuos referre, ac
per hos apud Galliarum régem de denegata juſtitia queri.
Verum quidquid eorum ſit, ego in præſens quæiſtionem ex-

cutiam, quam Menagerius tanquam præjudicialem movet.

Dubitat ille ſcilicet, an geſtus hujusmodi ſervulorum invi-
cem injuriæ ſint. Sic ſcilicet ille pag. 277. ait: Mr. Menager
ne veut point entrer dans l'examen, ſi des grimaces ou des geſtes

faites de loin par des Iaquais d d'autres laquais, en paſſant der-

riére le Caroſſe de leur Maitre, ſont des inſultes aux termes du

Keglement. Refert ſe hic Menagerius ad pacta, in principio
conventuum Trajectenſium inter legatos inita, le Keglement

btalli pour l'ouverture &α la methode des Conferences à Urrecht;
quorum articulus 8. hunc in modum conceptus eſt: Si quel-
que Domeſtique des Plenipotentiairer faiſoit inſulte ou querelle
à quelque Domeſtique d'un autre Plenipotentiaire, Paggreſſeur
Jera auſſi-tot remis au pouvoir du Maitre de celui, qui aura

éêté attaqué ou inſulté, & il en fera juſtice, comme il le jugera
à propos. Frivolum certe eſt hoc Menagerii dubium. Etiam,

ubi legem ſcriptam non habemus, recta ratio, quidquid in
contemtum alterius fit, injuriam eſſe, oſtendit. At geſtus
tales in contemtum utique tendunt. Romani veteres jam

diu ante Juſtinianum hoc injuriarum genus agnovere. San-

nas appellabant, de quibus in antecedentibus ſatis dixi. Ii
ignominioſi geſtus in jure quoque Romano inter injurias re-

feruntur, L. 15. §. 1. & 27. de Injuriit. Comprobat hæc pra-
xis memorabili exemplo apud Zleſaurum in Deciſione Pede-
montana 229. Similem in modum Cti Helmſtadienſes menſe
Decembri an. coloccxv. reſponderunt: Es erheller deutlich ge⸗
nug, daß die Wolfmannin, ungeachtet ſie die Peinemannin niche

Lenennir, dannoch durch das viele Lachen und ſpoͤttiſche Reden vom

Maͤn⸗

N

me
ſtu

len

ech

SP. DxLVI. DE INIVRIIS OBLIQVIS. 44

kn Maͤntelchen dieſelbe zu ſchimpfen geſuchet, indem einer auch Per.
geeſtuim den andern injuriiren tan. Et JCti Vitembergenſes
Men menſe Novembri anni ciotoccxXX. in juriarum damnarunt
ei ſtudioſum, qui, dum publice diſputatur, præſidi, theſes con-
mekr temtim volutando, ridendo ac geſtiendo, voce tamem nulla
edita, inſultarat. .
ulger . —
jgti SPECIMEN DXLVI.
10. MEDITATIONVM AD PANDECTAS
net 4 M A D LIB. EPITI. LTITY. X.
ito. „5 E
lement . .
W INJVRIIS OBLIQVIS.
Acd PVBLICE DEFENSVM

uerel

à

1 CELLA-LVNEBVRGICO
IMENSE DECEMBR. ANNI ciOTOCCXXXIII.
Criam, Sðð I. 4
in Heres actionem ex injuria defunkto, dum bie vivebas, illata noa
Delx babet, bene vero ex ea, quæ poſt mortei infertur.
n. nter hos, qui per alios injuria adficiuntur, memorandi ſunt
NNu inprimis heredes, in quos injuria defuncto illata redundat
Ii & jus agendi confert. Claræ ſunt ſatis L. I. §. 4. & 6. &
rinsk. L. 27. de Injuriis, quas tamen ſæpe aut non intelligunt, aut ſe
keyre non intelligere fimulant pragmatici. Formant hi nonnun-
quam heredibus libellos pro vindicandis injuriis, quas de-
1d. fu nctus, dum viveret, perpeſſus eſt. Inepte, & contra L. 13. pr.
nenl⸗ de Injuriis. Omnem injuriarum vindiétam mors tam ejus, qui
ſch de inſultavit, quam qui inſultatus eſt perimit. Verum ſi quis mor-
6 tuum laceſſit, non hunc, qui non eſt amplius, ſed heredem, qui
ue una cum illo perſona eſt, lædit, atque ab hoc magis ex d⸗

n

224 MEDTTAT. AD PANDECT.

pria quam aliena offenſione convenitur. Diſtinxit hæc jam
olim ſatis accurate Sebneidewinus ad §. Won autem J. de Perpet.
&‿ tempor. act. n. I. item nuper menſe Aprili anni cioloccxxXXII.
ego, ſic judicando: Dieweil die geruͤgte Injurien noch bey Stracks
Lebzeiten geſchrieben und vorgebracht worden, mithin durch deſſen
Tod erloſchen ſeynd, auch die Rechte einem Erben, die ſeinem Eeb⸗
laſſer bey deſſen Leben zugefuͤgte Injurien zu raͤchen, verbiethen, und
nur ſolche Injurien, welche nach ſeinem Tode, folglich zu Beſchim⸗

So werden die Strackin und Steinhardtin mit ihrer Ruͤge abge⸗
wieſen, und zu Bezahlung aller dadurch verurſachten Unkoſten an⸗

gehalten.
II.

offcii paſſus eſt, actionem babet.

III.
Hmjuriæ intuitu officii illatæ dicuntur, per quas oficium
ipſum, non perſona ſaltem, contemtui
exponitur.

IV.

Injuria perſonalis occafione oficii illata ſucceſori actionem
non tribuit.

I egebam nuper in Lynckeri Reſolutione 385. ſucceſſorem
in officio actionem injuriarum non continuare ſolum,

ne quid diſſimulem, paradoxon, multumdne inter here-

. rem

pfung des Erben ſelbſt, als der ſodann vor eine Perſon mit den
Erblaſſer zu achten, vorgebracht werden, zu vindiciren erlaubete;

Succeſſor in oficio ſaltem ex iis injuriis, quæ deceſſor intuitu

ſed & ex integro inſtituere poſſe. Mirum id ab initio &,

dem, a quo Lynckerus argumentum ducit, & ſucceſſo-

Ssp. DXLVI. DE INIVRIIS OBLIQVISs. 225

—

n rem in officio intereſſe videbetur. Sed, re deinde rectius co.
Peſke. guitata, Lynckeri ſententiam, fi modo temperetur, rationi
III convenire, animadverti. Temperamentum ipfe ſu ppeditat
tncts verbis: Weil das Amt geſchimpfet worden; item: reſpicit
Wes ad contemtum magiſtratus avertendum. Scilicet actionem in-
ne n juriarum nemo habet, niſi quem contemtus tangit, cujusque
enit pPpreculiariter in vindicta intereſt. Dico: peculiariter; ne quis
Beſche forſan objiciat, omnium hominum intereſſe, ne injuriæ ma-
git de neant impunitæ. Fac ergo, magiſtratum a cive contumeliam
lute⸗ pati. Hæc injuria non magis Perſonam Patientem quam .
eee munus ipſum in contemtionem adducit, ac, ſi inulta dimitci-
Aſtenen tur, ſucceſſores omnes eidem ludibrio exponit. Igitur, ut

parvis magna componam, quemadmodum, obſervante TZau-
cito hiſtor. lIib. I. cap. 40. qui principi interfecto ſucc dit, ſi
ſapit, necem deceſſoris graviſſime ulciſcitur, exemplum me-
iman tuens, ita & magiſtratus, ſi ſapit, injurias deceſſori ſuo illatas
impunitas non relinquit, ſed officium ſuum juſta ultione ad-
verſus inſultantes munit. Trahi huc poteſt lex 26. de Judi-
ciis, quæ judicium & collegium, quanquam mutatis mem-
feuan bris omnibus, idem tamen manere dicit. Adde Carpzovium
lib. 2. Reſponſo 65. Vidimus noſtra ætate legatos ignominio-
ſe tractatos, ſed vel morte præventos, vel a principe ſuo
revocatos injuriam perſequi non potuiſſe, ſucceſſores vero
eorundem hoc acriter feciſſe. At ſi quis munus publicum

ionmn . S
gerens injuriam accipit, quæ muneri ipſi nec damnoſa nec
Periculoſa eſt, exceptio, tua non intereſt, ſucceſforem in offi-
oen cio repellet. Oppugnabat quis aliquando actorum publico-
ccellon . 1 . .
“ rum fidem, atque ſeribam publicum, qui ea confeciſſet, falſi .
inſimulabat. Deceſſerat is jam diu. Sed ſucceſſor in officio
nitio tanquam de injuria fibi facta querebatur. Repulerunt eum
ter het Cti Vitembergenſes menſe Decembri anni CcloloccxXXI. éx
ſuccelt his rationibus: Weil Denunciant zur Zeit, da der Rotulus un
6 F-f actis

Zom. VIII.

226 MEDITAT. AD PANDECTT.

actis genommen ſeyn muͤſte, ſeinem eigenen Geſtaͤndniſſe nach, nicht

A Ruarius, alſo ſich die vermeynte Injurie anzuziehen, oder ſeines
Vorſahren im Amte anzunehmen nicht befugt geweſen. Ais, fuiſſe
tamen injuriam intuitu officii illatam. Negoô. Injuria qui-
dem erat occaſione officii, non vero intuitu officii, illata.
Intuitu officii illatam injuriam dicimus, per quam officium
ipſum vileſcit, atque deſpicatui eſſe incipit. Hoc vero actu-
ario metuendum non eſt, quamvis quis dicat, deceſſorem

ejus aliqua in re ſidem fefelliſſe. Perſonalis hæc injuria erat,

ex qua heres defuncti actuarii agere potuiſſet, non etiam
ſucceſſor in officio.
Injuria famulo in negotiis Jominicis occupato facta,
. domino actionem tribuit.
V.
MWibik tamen bie in famulis ſingulare', ſed idem ad extraneos
fuoque, gui intuitu negotii ſibi commiſſi injuriom
batiuntur, pertinet.

Parenkmnlidl ex injuria ſervo ſuo mercenario facta agere
poſſe, ſiquidem hæc in ipſius patrisfamilias contumeliam
tendat, jam tum jure Romano conſtitutum eſt, §. 6. I. & L.

15. §. 48. de Injuriis. Cenſetur vero injuria tunc maxime in

contumeliam domini facta, quando famulus circa herile ne-
gotium occupatus eam patitur. At enim vero ita nihil circa

famulos ſingulare eſt. Generalem regulam fieri oportebat:

alienum negotium expedienti propter hoc ip-

quoties alicui

ſum negotium injuria infertur, dominus negotii actionem

injuriarum habet.- Ipſa hoc æquitas & juris noſtri ratio
oftendit. Fac itaque, advocato & procuratori hoc modo

injuriam fieri. Cliens & mandans recéte injuriarum agent.
= Sic

—

8
r
Ui

I

ſi
ti

—

ni

tſeine
foiſe
ai.
lun,

dhonn

roa.
eſſoren

ia ern

elian

e ;,

Nraten

Magen
umelin
Wimen
nerlete⸗
portel
rhoci
Ckionen
iri Tati⸗
e nit

Sp. DXLVI. DE INIVRIIS OBLIQVIS. aa7

Sic principes injurias miniſtris ſuis legatisve illatas tanquam
proprias ulciſcuntur, L. 5y. C. Ad L. Juliam majeſtatis. Dabo
aliud exemplum: Eques peregre abiens liberorum ſuorum
præceptorem euſtodem prædii & ſupelleétilis reliquerat.

Ahbſente illo, alius prædium intrat, poſſeſſionem occupat, ac
contradicenti Præceptori fuſtum ferrumque minitatur. Non

poterat præceptor inter famulos mercenarios poni. Atque
tamen [Gti Vitembergenſes equiti actionem injuriarum

menſe Novembri anni cioloccix. dederunt: Hat Marcus den

Beſitz des Gutes B. in des Herrn Abweſenheit eigenmaͤchtig ergrif⸗

fen, die Victualien und Hausrath hinweggenommen, und den In-

formatorem, ſo zur Verwahrung der Sachen beſtellet geweſen,
unter Bedrohung von pruͤgeln und erſchieſſen fortgefaget; So mag

der Herr Marcum wegen der erwieſenen Beſchimpfungen Injuria-

rum abſonderlich belangen.
VII.

Pater injuriam lileris ſuis factam remittens ſili & lileris

non etiam publico Eræjudicat.
Eñlat apud Bergerum in Parte II. Supplementorum ad
Eleclta diſe. for. bag. 169. Iq. JCtorum Vitembergen-
ſium de actionibus patri ob injurias liberis factas competen-
tibus reſponſum ſatis doctum. Hæreo tamen in illis re-
ſpenſi verbis, quæ pag. 177. habentur: nach gemeinen
Wahn derer Rechts⸗Lehrer, einem Vater ordentlich

actionem in juriarum filiof. competentem ʒu remittiren nach⸗

gelaſſen. Adeone DD. non ſciunt, ſed autumant ſaltem,
patrem actionem injuriarum filiis competentem remittere

poſſe. Nonne id ſatis clare in L. 17. §. 12. de Injuriis con-

ſtitutum eſt? Eſt utique. Equidem omnia, quæ objici
Poſſint, novi; videlicet, non oportere alteri per alterum

iniquam conditionem inferri, patrem jus filii, hoc invito,
Ff z remit-

MEDITAT. AD PANDECT.

228
remittere non poſſe, duo eſſe & diverſa invicem judicia, quo
