ut in capiendis reis aſtu doloque utantur, hoc in miniſtris ca-

piendis magis licere, quin nonnunquam neceſfſarium eſſe,

exiſtimo. Sunt ſæpe miniſtri homines vaferrimi, qui in
principio ſtatim ſuſcepti muneris periculum, quod ſubeunt,

agnoſcunt, omniaque, quibus id averti poſſe credunt, tem-

pori parant, ac ſic ſemper quaſi in ſpecula ſtant, ne ex impro-
viſo occupentur. Aliquando etiam tantum potentia vel gra-

tia apud populum pollent, ut vis, ſi ipſi vim opponere velint,
Vel inutilis, vel damnoſa reipublicæ, vel ſaltem anceps futura

ſit. Finge tibi Wallenſteinium quendam, qui ſibi militum

animos ad omne obſequium conciliavit, plerosque tribunos
centuriones ſacramento obſtrinxit, ac cum exteris Princi-
Pibus fœdus pepigit. Talem aſtu & per ſimulationes ac blan-

ditias eapi, ac judicio ſiſti, ſalus publica permittit atque eti-

am jubet. Quam ſententiam meam etiam praxis comprobat,
ex qua infinita exempla doli hujusmodi boni, in capiendis

mini-

—

At

D
ferd l
APulitn
ndis n
kis opui
enkugen
minu
würiune
Melalitene
qüte.
wwinpne
o duten
busden
Dmicüb
eſinune⸗,
oCkrt.
ecunhl
e erinn,
ntiſege
nerer
cepoſt
bimi
ue mie
D
nuirill
tache:
omp
ctir

SP. DLXXII. DE IvDic IN MiNIST. PeINC. DrI. 2345

miniſtris delinquentibus adhibiti, adferre poſſem. Sed me-

morabo pauciſſima, quæ prima ſcribenti in mentem veniunt.
Ante omnia artes recordor, quibus Tiberius Sejanum in re-

tia pellexit, ae circumventum in carcerem compegit. De-

ſcribunt eas breviter Suetonius in vita Tiberii c. 65. ac paullo
copioſius Dion. Wicæus cap. Io. TI. Simillimam Domitii cal-
liditatem narrat Suetonius in vita ejus cap. I1. Fridericus Wil-
helmus, Elector Brandenburgicus, apud Pxfendorfium in
Rebus geſtis ejus lib. I. §. 3. σ4. Adamum, comitem Schwar-
zZenbergium, purpuratorum principem, ad cauſam dicendam
evocaturus ac in judicium tracturus, quia tamen haud tutum
judicabat, ſtatim ab initio imperii, & antequam ipſe res ſuas
ſtabiliiſſet, offenſam in virum, qui potentiam ſuam mire fir-
maſſet, palam exſerere, miſſo Wernero Schulenburgio, illum
de gratia ſua ſecurum eſſe ac Marchiæ adminiſtrationem
continuare juſſit. Nec improbo artem, qua Fridericus III.
Daniæ rex, anno 1664. Ottonem Sperlingium, medicum
ſuum, conſpirationis cum Vlefeldio & venefieii reum, Ham-
burgo ex fuga retraxit. Rem ſic nerrat Eraſmus ranciſcei
im hohen Trauerſaal P. 2. p. 1153. q4. Dr. Gtto Sperling,
ehmals Roͤnigl. Hof⸗Medicus zu Coppenhagen, hatte ſich, als
er von der Dina, des Ulefelds Concubine, beſchuldiget wer⸗
den wollen, daß er den Gift, womit der Koͤnig ſollen verge⸗
ben werden, zubereitet gehabt, bereits vor zwoͤlf Jahren nach
Bamburg begeben, und ward durch eine artige Liſt zur ge⸗
faͤnglichen Verhaft gebracht. Und dieſes auf folgende Weiſe:
Er huͤtete ſich, daß er ſich nicht vor die Stadt in dem Daͤni⸗
ſchen Gebiete irgendswo betreten lieſſe, correſpondirte aber
dennoch nichts deſtoweniger mit dem Ulefeld in verborgenen

Zifferſchriften, alſo, daß man aus ihm annoch verſchiedene

Geheimniſſe zu erfahren verhofte. Demnach ward dem Obri⸗
ſten Hagendorn Commihſon gegeben, ſich des Sperlings zu be⸗
maͤchtigen. Derſelbe nun kam nach Hamburg in des Doctor⸗
OOOOO 3 Haus,

846⁵ MEDITAT. AD PANDECT.

Zaus „brachte eine Wehmutter mit ſich/ und bat inſtan⸗
digſt, weil ſein Weib zu Altona (ſo Daͤniſcher Soheit iſt,
und gantz nahe bey Hamburg lieget,) mit groſſen Leibes⸗
ſchmertzen befallen waͤre, daß ihm belieben wollte, mit ihm
hinaus zu fahren, und Medicament a zu verordnen. Dr.
Sperling wollte anfaͤnglich, ſeiner Gewohnheit nach, ſich
vors Thor, und zumal nach Altona zu fahren, nicht wagen:
Hagendorn aber offerirte ihm ein Goldſtuͤck, und verſprach
ein mehrers, wenn der Patientin gluͤcklich geholfen wuͤrde.
Endlich ließ er ſich das Gold blenden, ſtieg zu Wagen, und
fuhr alſo zum Thore hinaus. Sobald ſie aber miteinander
vor die Stadt kamen, geſelleten ſich etliche wohlbewehrte
Gefaͤhrten zu ihnen, welche noch acht Beypferde auf bedoͤr⸗
fenden Fall mit ſich fuͤhreten; Damit zog man das Netz zu⸗

ſammen, und der Sperling war gefangen. Die neue Ge⸗

faͤhrten ſetzten ſich zu dem Doctor in die Kutſche, lieſſen Al⸗
tona zur Seite liegen, und fuhren nach Gluͤckſtadt, allwo
er von Mußquetirern bewacht, ſo fort aber nach Coppen⸗
hagen gebracht wurde, allwo er zwar alles, was ihm be⸗
wuſt, offenherzig bekennete, auch die geheime Schriften er⸗
oͤfnete, und ſolcher Geſtalt das Leben erhielte, jedoch ſein
Verbrechen in ewiger Gefangenſchaft buͤſſen muſte. Jaco⸗
bus I. Magnæ Britanniæ rex, Sommerſetium ducem, quem
in vincula conjici conſtituerat jam, juſſeratque, a ſe abeun-
tem ac nihil mali ſuſpicantem blandiſſime amplexus ac ſæpe
exoſeulatus, enixe rogavit, ut cito rediret, quippe ſe ſine

eo vivere non poſſe. Vide le Vaſſor dans l'Hiſtoire de Louis

VIII. tom. II. liv. 8. pæg. 385. Denique quomodo Cleſelius

cardinalis, ſummus in aula cæſarea miniſter, in carcerem ra-
htus fit, narratur in I beatro Buropæo tom. I. pag. 35.

VII.

5b. D

—

Corceren

Proride

het

It

ℳ

et reqt
git

uocei
eNN
qui
abbrer
rat, e
hyem
quatu
ſtris e
litas, .

Rdulg

Mdir.

Wse

AWcr

exem

gen un
hne

bre.
deſe
e A
ga.
Ns n
hriſtmt.
ch

Uſr. P
cen

1ſeAH

ernerh
ren.
fOH

Cei
cueelen

1, .
.

„

SP. DLXXII. DE Jvpic. IN MiNIST. PRINC. Driike. 847

VII.
Carcerem, in quem miniſtri principis mittuntur, non tolera-
bilem ſaltem, ſed & bonoriſficum eſſe, decet.

VIII.
Providendum tamen eſt, ne is honor, gqui miniſtris captivis Haæ-
betur, funeſtus ſit principi ac reipublicæ, neve captus,
dum laxius cuſtoditur, evadat.

7t urer tolerabilis ſit, generaliter præcipitur in L. I. C.
de Cuſtodis reorum. At in miniſtris principum præte-
rea requiritur, ut honeſtus ſit. Memoria enim & priſtinæ
dig itatis, & amicitiæ, quam cum principe olim coluit, ali-
quod etiam in infelice venerationis veſtigium relinquit. In-

excuſabilis ergo fuit Pauli II. pontificis maximi inhumanitas,

qui Platinam, ſecretarium, ſeu, ut titulum ſuetum retineam,
abbreviatorem olim ſuum, ut hic in vita Pauli pag. 768. nar-
rat, eompedibus, & quidem graviſſimis, revinétum, media
hyeme, ſine foco, celſa in turri ac ventis omnibus expoſita,
quatuor menſibus coercuit. Ille tamen honor, quem mini-
ſtris captivis haberi oportet, ſic temperandus eſt, ut ne ſecu-
ritas, propter quam carceres potiſſimum habentur, per talem
inqdulgentiam imminuatur. Egi hac de re Specim. DLXIII.
Medit. 10. &G 1II. dixique, periculoſiſſimum eſſe, reum in pri-
vatis ædibus cuſtodiri ac permiſi magiſtratibus, miniſtros eti-

am carceri publico includere. Nec vana eſſe, quæ ibi monui,

emplo ex Polybio lib. y. cap. 8. & Plutarcbo in vita ta Chmez
fir.

MEDITTAT. AD PANDECT.

348 1 — —
ſrmabo. Ptolemæus, EÆgypti rex, Cleomeni reo, honorem glre
habiturus, ampliſſimam domum, in qua ſub cuſtodia diver. neri 5
ſaretur, moreque ſuo viveret, dedit. At Cleomenes, eon. a i
regatis amicis ſervisque, erupit ex domo ſtrictis enſibus, & entim
obvium ſibi factum præfectum urbi necavit, & parum abfuit lisartid
quin arcem occuparet, ac Ptolemæum regno exueret. keuln a
IX. ſon
In inquißitione contra miniſtrum principis verba in factum —
temperanda, ac vocibus: inquifitio, inquiſitus
abſtinendum.
X.
NReſponſio tamen in ſeriptis, ſi erimen gravins ſit, non Jußicit.
evenio nunc tandem ad ipſum, quod contra miniſtrum
D delinquentem inſtituitur, judicium. Hæreo tamen WI
ſtatim in appellatione ejus. Inquiſitionis quippe nomen
atrocius ſæpe eſt re ipſa, atque exiſtimationi reorum æter- ſe

nam quaſi maculam adſpergit. Quamobrem jam tum in
Specimine DLX. de Inquifitione Medit. 25. dixi, ſi in delita
miniſtri inquiratur, temperanda eſſe verba in factum, omiſſa:
que inquiſitionis, inquiſiti & articulorum mentione, mitiora
vocabula ſubſtituenda. Cave tamen, indulgentiam hane
latius, quam par eſt, extendas. Nolunt miniſtri aliique no. krn
biles viri, quum ſuper delictis interrogantur, coram reſpon-
dere, ſed abſentes per litteras reſpondent, ipſique compa-
rere conſtantiſſime detrectant. Ac peteſt hoc in levibus cri-
minibus dignitati ipſorum dari, quemadmodum in iſto Spe-
eimine DLX. Medit. 3. dixi. At in delictis paulo gravioribus
hoc inconſultum foret. Laudo prudentiam Parlamenti An-
glici, quod apud Furnetum in Hiſtoria Reformarionis eccleſie
Aaalji. mu

ONOIr
.

led.

de
mi

et

ſi .

en

e e.
Dein

OD.

nne
,Ne
ne,NnIIg.
Hiam I.

zügter

mINSH
lerind
iit 1

ik 5
lavennk fi
ni,

7„

SP. DLXXIII. Qvo PrRD. IND. CAVS. PVN. Pos. Osr. 849

Anglicanæ Part. 2. tom. I. pag. 342. in cauſa Eduardi Sei-
meri, Sommerſeti ducis, quum accuſatio contra eum infti-

tuta ac ipſius reſponſio ſaltem in ſcriptis proferrentur, ſen-

tentiam ferre renuit, veritum, ne confeſſio rei extorta vel

aliis artibus elicita eſſet, ſed quatuor ex adſeſſoribus ſuis ad
reum ablegavit, qui ipſum coram interrogarent, & de re-
ſponſione ejus ad collegium referrent.

SPECIMEN DLXXIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
4D EIF. XLPIII TTVN Tr.

Av O

PERDVEILHS IN D ICTA
CAVSA PVNIRI POSSE
081 ENDTTV R.

Keos majeſtatis ac berduellionis, antequam damnentur, & pu-
niantur, in jus vocari, audiri &α Rendi
oportet.

II.

IUlla tamen regula exceptionem patitur, quando ex igiutmodi
cauſce cognitione perieculam reipublicæ &σ
principi imminet.

Zom. VIII. PPpPPP II.

8,0% – MEDITAT. AD PANDECTT.

Fulgares de hot argumento diſputationes inanes ſunt, ac ind
ortum zraxerunt, quod quxhſtie non vele

propoſita Fuit.

principum delinquentes, acturis in veſtibulo confeſtim

expediatque, reum nihil tale cogitantem, nec vocatum, nec
interrogatum, nec auditum, nec defenſum, occupare & ſup.
plicio adficere. Quæſtio hæc, ſiquidem, ut a nobis nunc
factum, ſimpliciter proponatur, neganda eſt ſine dubio. In
jus vocatio, interrogatio, reſponſio, ad eſſentiam & integri-
tatem omnis judicii pertinent, ac ab ipſo deo, ut cum priſcis
pragmaticis loquamur, antequam Adamum damnmaret, adhi-
bita & admiſfa fuerunt. Defenſionem autem nee diabolo de-

negari poſſe, iidem pragmatici ajunt. Eadem igitur regula,

quæ in omni judicio, tam civili quam criminali, ſtabilita eſt,
ut reus, niſi vocatus, interrogatus, & auditus fuerit, damnari
non poſſit, etiam in reis majeſtatis & perduellibus locum
habet, nec a viro cordato in dubium vocari poteſt. Sed, ais,
fuere tamen plures jureconſultiſſimi, &Wι quique & boni aman-
tiſſimi viri, qui illam ipſam, quam indubiam diximus, quæ⸗
ſtionem in utramque partem diſputarunt ac in ajentem ſen-
tentiam deciderunt. Ita eſt. Verum hi ipfi diſputatores, ne

quid diſſimulemus, in hoc peccaſſe ac litem fruſtra moviſſe

videntur, quod quæſtionem, ſeu, ut ipfi loqui ſolent, ſtatum

opeortebat: utrum regula iſta, quod reus nec vocatus nec

auditus damnari Punirique non poſſit, tunc, quum ex mora
judicii pernicies aut aliud magnum malum civitati impendet,

e judicio contra perduelles, ac inprimis contra miniſtres

Kiprei

nem ale
iit vi be

(c erg⸗
celit ei⸗

i (e
onfeſtim dhert
Oecurtit quæſtio, ſitne judicio plane opus, ſeu, annon liceaat;.

um. C

e Crin

Ellarucr

otl

eriter
nn intu

4

4

Nrhrina

Ame

Ter

Ge⸗
Gr

. .

Ntra muig:

locenie
AANonlie .
emm Hr
nö;

Pellhcs her
Nelt.
AMün
irimug,
ſenten.
Putatotn
uſtra wa.
ſolen m
n 1 n
c Meitst DW
Tum en 1

F

SP. I. DLXXIII. Qvo PgRD. IND. CAVS. PvN. Dos. OSTr. gSpf

& ipfa reipublicæ principisque ſans cel
nem Poſcit, negligi queat. Si q

errimam 2XI

ſie forma
erit vir benus ac Patrise ſtudiolus, gui illam non
Quæ ergo hucusque inter auctores de hoc argun
ceſſit diſputatio, vera diſtenſio non fuit, ſed or
git, quod binas iſtas quæſtiones non diſtingerunt invicen
ſed diverſiffimas dubitandi ac decidendi rationes commiſcue-
runt. Quod ut luculentius apparear, obſecro leckores, ur,
quæ Grammondus de juſtitia ſupplicii, quod Ludevicus XIII.
Galliarum rex, de Ancræo marechallo, indicta cauſa, ſumlſit,
libro II biſtoriarum Galliæ adannum 1617. pag. 158. C97 159.

»„
4
1

»

breviter in utramque Parfem di Eeptat, legant Anceps pPri-

—

mo intuitu videtur lis, ac tamen planiſiima eit, ſiquidem quæ-

ſtiones i ita, ut diximus, diftinguantur.
IV.

Exempla perduellium, improviſo ſupplirzo adfebtorus, in 3res

hahe diſpeſcuntur.
V.
1 prima claſſe ſant e. quorum facinora tam ſunt manifeſta, uz
juſtitiam ſupplicii nemo in duséinum vocet,
VI.
Altera caſzs complectitur eos, de quibus in utramque partem
diſputazur, gquorum maximus eſt numetus.
Tertia clæſſis eſt eovum, gquorum innocenzie poſt necens
manifeſte appharvuik.

hæſtione;, quemadino odurn dixi, tecte propeſita, dubia
omnia, quæ e Gontra ſententiam noſtram moveri poſiunt,
PpPPP2 Per

MEDITAT. AD PANDECT.

ſtinee.

5b.

852 —
per ſe coneidunt. Sed unum reſtat, quod alicujus momenti En
videtur; ſententiam ſcilicet noſtram periculoſiſſimam eſſe, nute
ac poſſe innocentiſſimo cuique exitium parere, vitamque & Qdaaut
ſalutem bonorum civium calumniis exponere, denique reis our
legitimam defenſionem, quæ nec diabolo deneganda ſit,
eripere. Vera ſunt hæc omnia. Legi pleraque perduellium n.
ac miniſtrorum peccantium, indicta cauſa ad ſupplicium rap- il tac⸗
torum, exempla, quibus annales ſæculorum omnium referi ge mne
ſunt. Aliqua eerum tantam lucem habent, ut nemo, niſi mu,
forte ex illo ineptorum declamatorum, laureolam in Neronis,
febris, aſini, luti laudatione quærentium, numero fit, qui uat.
reum non jure cæſum dicat. Huc Sejanus referri poteſt, miniſt
quem Tiberius, maximo ſenatus populique Romani plauſu, in ucr⸗
de culmine, quod indigne occuparat, improbiſſimeque teau. &Ÿ
erat, ſubito præcipitavit, apud Dionem in Tiberio c. 1I. Ejuuus e
improbitas tam manifeſta fuit, ut ne hi quidem, qui propter reciit
amicitiam ipſius deinde accuſati fuerunt, in defenſione ſua cedl
Sejanum excuſare auſi fuerint. Vide egregiam M. Terentii ani
Orationem apud Taucitum annali EVI, 2. Sed fimilia Sejano Ecxee
exempla vix tria quatuorve in tota hiſtoria exſtant. Plerique inter
ex his, quos principes ſine cauſæ cognitione damnarunt ne. ie
caruntque, poſt fata & accuſatores & patronos invenerunt, ſimul
quorum diſputationes invieem lectores adhuc hodie incertos, ſunt,
quid ſtatuendum ſit, faciunt. Ancræi & Sejani fara in hoe 'iiofur
qualia fuerunt, quod illius etiam mors feſta per totam Gal. dii
liam gaudia excitavit. Sed Ancræus tamen poſt obitum ad- ea⸗
voOcatos ac laudatores, non omni fide indignos, nactus e. ſert
Vnum Producam ex ipſis Ancræi adverſariis, le Marechal Muli
er : Quand je fais refiexion ſur la mort du um
Marechal d'Anecre, je ne la puis attribuer qu'd ſa manvaiſe de- ſ⸗

—
momer

Hnun 6

iemgu,
eicle
egandf

Derlel
Ncirnn
iun e⸗
neng
lems
ero N
erti

Kl

oenb
PI e
elelim in
nMNeiͦ
mila K
nt Peng
mnstuntt
invenem
ie ineen
fea i

totN.

Kobiuut.
nult
bMl

Meet H

lu nun
nunntͤi

Sp. DLNXXIII. Qvo PasD. IuD. CaAvs. PvS. Pos. Oer. 353

Rinée. Il étoit naturellement bien- faiſant, & il avoit deſoblige
fort peu de gens. Oun ne peut pas bien comprendre, pourquos
toute la France ſe ſouleva contre lui: Et je n'en trouve pas
d'autre raiſon, que la malhenreuſe ſituation des affaires de la
Cour depuis la mort du Koi Henri II. Le Marechal étoit agrea-
ble de ſa perſonne, adroit d cbeval & à tous les autres exercices.
Il aimoit les plaiſirs & particulierement le jeu. Sa converſation
btoit douce & aiſée. Ses Beer Furent bautet & ambitieuſes:
il tachoit pourtant de les cacher en certaines occaſions. Il affecta
de n'entrer jamais dans le Conſeil. Davidis Rizii apud Bucha-
nanum lib. 17. hiſtor. Scot. & Guiſiorum apud YZuanum lib.
93. exernpla quis ignorat? Meruiſle eos mortem, multi,
contra innocentiſſimos interfeéctos, alii pari numero conten-
dunt. Ferdinandus I. principem ſuum in Hungariæ regno
miniſtrum, Georgium Martinuzz um, jure an in uria necarit,
in utramque partem maxima veriſimilitudine diſputatur. Vi-
de YTbuanum lib. 9. & l'Hiſtoire du Miniſtere du Card nal Mar-
zinus Ferdinandus quoque II, cujus juſſu & auſpiciis Wal.
lenſteinius, Fridlandiæ dux, per infidias occiſus eſt, ab aliis
rectiſſime, ab aliis injuſte feciſſe perhibetur, adeo, ut, cui parti
accedendum ſit, anceps hæreat integerrimus judex, Baptiſta
Nani in hiſtoria Veneta lib. 9. ad an. 1634. Witiorum fratrum
cædem Hagæ comitum an. 1672. peractam, nec juſtam ego,
nec injuſtam pronunciare audeo. Damnant eam plerique, &
inter hos cordatus vir, Basnage dans les Annales des Provinces
anies Tom. II. ad an. 1672. §. 253. Argumenta tamen, quæ
ſimul ex diffentientium ſcriptis excerpit, magni ponderis
ſunt, nec brevi illa Basnagii reſponſione: Ces raiſonnemens ſe
refutent d'euxmémei; ſatis exploduntur. Denique multi inau-
diti damnati ac ſupplicio adfecti ſunt, quorum innocentia poſt
mortem tam luculenter apparuit, ut nemo de ea hodie dubitet.
De Antonio Foſcarino, præcipuæ nobilitatis ac de republica
Veneta optime merito viro, quem clam delatum falſisque
indiciis & teſtimoniis oppreſſum judices, quos Inquiſitori di
Stato vocant, ſecreto judicio damnarunt, ac noéëtu ſtrangula-
tum publice ex uno pede ſuſpenderunt, vide Baptiſtæ Nani
Hiſtoriam V'enetam lib. p. ad annum 1622.

PpppP 3 VII.

MEDI PA P.

2

Paluit,
Prapter ſaluren paLicam ec, quæ ad integritatene Dchienme puniti
auaudicii pertinent, omitti ohins. 5ůä
Major aumerus eſt eorum, gitt ta⸗ giuturnum jugioium & . ima
jemnem damnationem, Bodie ia ſonte terbibentur, “?ZVMUW
quam qui improviſo ſupplicio iunozentes MM permn
perierunt.“ .e UApul
Leo E. cæſar propterea,“ quod Perue lr manifeſtos non ronſ, un 8 unciſea
oceidit, ſed ad ſolemne jadieium ſervavit;e cam ncE
familia ſua periit. Im in
uamvis ex antecedentibus pateat, eorum, qui ob per- ndihn
duellionis crimen improvifſo ſupplicio adfeéti ſunnr. Kau
aliquos innocentes fuiſſe, blerosd autem ita vixiffe, ut, ju. eſuor
rene an injuria cæfi ſint, nec hodie liqueat; attamen nihil dd dem⸗
ſententia muto, ſed, principi arbitrium, perduelles inauditos, “ unm, .
ſi id e republica eſſe animadvertat, damnandi ac necandi, au- Aha
ferri non debere, adfirmo, penitusque a adſentio Briennio, quaut md
dans ſes Memoires tom. III. p. 1 7. qq. decretum Parlamenu v
Pariſienſis, quo regi neceſſitas, reos majeſtatis ſolemniter iunn. H
terrogandi ac ad judices ordinarios nemittendi, imponitur, cenen
impre bat, ac auéctoeritati regiæ & bono publico adverfari dici. quoru
Sed, ais, vocatio rei in jus, interrogatio, defenſio, ex ipſa bant/
recta ratione & ſecundum ] jus naturæ ad eflentiam & integri ſoorie⸗
ratem judicii fic pertinent, ut, ſi omittantur, cauſæ cognitio M 8 ,
& judicium nulla ſint. Fateor. Verum neceſſitas & ſalus aſ
reipublicæ jus faciunt, legibus omnibus & juribus majus ac ientin⸗
ſuperius, cui viram & bona fingulorum ſacrificari lieet. Ais tolli r
Ha conyi

Porro:

cEratione tamen multi, quorum innocentia poſtes
patuit KFK

V,
4

uensa
hn

nPallime
enntert .

Cceutu

SP. DLXXIII. Qvo PERb. IeD. CvVS. PN. Poe Osr. 85†

Patuit, aut, ſi etiam dubia eft, a duamplurimis perhibetur,
Puniti necatique fuerunt. Fuerunt. Quid tum? Etiam ma-
Ena pars eorum, qui ſolemni & tracto per aliquot annos ju⸗

dicio damnati fuerunt, poſtea innocens reperta & famæ re-
ſtituta eſt, aut ſaltem innocens fuiſſe, & potentiæ adverſario-

rum, calumniæ teſtium, improbitati judicum ſuccubuiſſe, a
permultis creditur. Plerique ex his, quos inſontes Tiberius,
Caligula, Nero, Domitianuas, ſuſtulerunt, antequam necaren-
tur, ad judicium vocati, auditi, judicatique ſunt. In Gallia
Franciſcus L. apud Eavillas in V'ita ejus tom. 1I. pag. 216. Sam-
blancæum, ærario præfectum, poſt aliquot annorum judiei-
um in furcam egirt, deinde innocentem declaravit, ac fame
reſtituit, unumque ex judicibus, Gentilem, eodem, quo
Samblancæusperierat; ſupplicio adfecit; & noſtra aut patrum
noſtrorum memoria Ludovicus XIV. Langladium Marchio-
nem, furti inſimulatum, atque ex omnium opinione conwi-
ctum, ad triremes damnavit, ac ſero tandem, poſtquam Lan-
gladius mœrore ac ſqualore contabuiſſet, pofſt fata innecen-
tem reperit. Nullum forte judicium unquam tam operoſe
ac diu exereitum fuit, quam decennale illud, quo Nicolaus
Crellius, ChriftianiI. Electoris Saxonis cancellarius, ad gla-
dium damnatus eſt. Atque tamen ille & moriens, ſe inno-⸗
centem plecti, proteftatus eſt, & mertuus defenſores invenit,
quorum (cripta & argumenta excerpunt, ac non obſcure pro-
bant Arnoldus in der unpartheyiſchen Kirchen⸗und Retzerhi⸗
ſtorie Part. II. lib. I6: gap. 32. J. 3 1. ſqq: & Hiart. I1. ſect. 2.: .
61. 62. 63. p. 73 5. ſg4. item Z bomaſius in dem kleinen Verſuch
von Aznalibus von anne 1409. bis 162 5. pag. 235. J44. Ta-
cee infinita alia exempla, ex quibus, ſi rectum eſt diſſen-
tientium ratiocinium, conſequitur, judicia omnia e medio
tolli, reosque liberos dimitti oportere; quia, ſi vel maxime
convidi videantur, & confefſi etiam crimen ſint, innocen-

tss, ac teſtes falſi & judices corrupti & ipſi ex tædio vitæ

men-

1

36 MEDITAT. AD PANDECT.

mendaces eſſe Poſſunt. Præterea errant magnopere, ſi qui
reos iſtos, qui poſt ſupplicium ac mortem innocen-

eredunt,
tes perhibentur, vere innocentes fuiſſe. Eſt hæc ſolita in inge-

nii humani imbecillitas, ut, quem virum odio proſequuti
ſumus, ex oculis ſublatum deſideremus, amemus & luges-
mus, ae innocentem credamus, cauſamque mortis & odium

ab illo in aliquem viventem invidioſe transferamus. Deni-

que, ſi judicium contra perduelles, usque dum convinei poſ-

ſint, differs, exſequentur illi interim facinus. Perdidit iſtius-
modi mera Leonem V. Armenium, Imperatorem Conſtan-
tinopolitanum. Is ſecundum Zonarum annalium tom. III.
pag. I44. J./ Michaelem Balbum, inſidiarum imperatori
ſtructarum reum, ſtatim punire decreverat, ſed importunis
uxoris Precibus atque obteſtationibus, ne proximum diem
nativitati Chriſti ſacrum cruentaret, victus, ſupplicium di-

ſtulit, ac reum compedibus vinctum Papiæ cuſtodiendum

tradidit, nocte vero Papiæ conclave ingrefſus, Michaelem in

lecto otioſe dormientem, & Papiam, vel ut honoraret Mi-

chaelem, vel inſidiarum conſcium, humi jacentem vidit, at-
que nec tunc quidem reos manifeſtos necavit, ſed ſolemni
judicio fervavit, ante, quam id inſtituere poſſet, ab his ipſis
occupatus ac in templo trucidatus. Bene Domitianus apud
Saetonium is vita ejus cap. 21. & Adrianus apud Vulcasium
Gallicanum in vita Avidii Caſſii c. z. conditionem ajunt prin-

cipum miſerrimam, quibus de conjuratione comperta non
credatur, niſi occiſis.

1

5.

Crat

quo⸗
gray
Slu
nmn⸗
abie
66

ajum

Pura

L. Cor
Morm
mele
obje
Adeo
Clarie
Kecial
Pote
rliß
Haom
lume
Aliq e,

ſur leu:

Achie
oltra
ice I
Nbite
n benn
Ainal
7

Ulttine “D
Nen
Ae
n.
e. Ne
ineilk
Rcätiſi
enC .
MII E
inru
limm—
inum den
ipcgad
Michaom
Ono.
ten fin
ſec ſolen
1 M.
Ntüunee
NejieH
Npend

SP. DLXNXIIL QvO PERP. IDCAVS. PVN. Pes. Osr. 8 77

Graviſſimæ ſuſpitiones dæ perduellione & argumenta maxime
prebalilia ad irrogandum impryovi’ſum ſirpplieiuium
Permie Gam eſt principi improviſum ſupplicium non in
eos ſolum, quos facinoroſos indubitanter novit, ſed &,
quos inſidias ſibi ſtruere & reipublicæ malnum machinari, ex
graviſſimis ſuſpicionibes & indiciis credit. Optime Catoapud
Salluſtism in Bello Catilinario'p. 35⸗ Cetera, inquit, malzficie
tum perſequare, ubi ſucta ſunt; bor niſi præviderir, ne accidat,
ubi evenit, fruſßtra juſtitiam implores. Er imperatores im L. I.
C. Quando liceat unicuigue ſine judice ſe vindizare: Melius,
ajunt, eſt, occurrere in tempore, quam poſt exitum vindicare.
Plura veterum loca congerit Zac. Gotl'efredusin E. z. C. 1 h. all
L. Cornel. de ſiearviis Arque hoc pacto excuſari poſſe oſtracil-
mum apud Athenienſes & perahſmum apud Syracuſanos, non
male ait Hertius de Collilione legum ſect. 2 §. 32. Nec eſt, quod
objicias, fuſpiciones & indicia probationes non efle, atque
adeo ad condemnationem & pœnem, quæ argamenta luee
clariora deliderenr, non ſudhcbre. Sunt utique probatio, arti-
ficialis nempe ac ejusmdi, qualis in rebus humanis haberi
poteſt, de qua am ple atum in Speg. CCLVII. de Probatione
artiftciali Med. 6. Adde legibus ibi memeratis eap. I. §. ult. de
Heomicidio in 6. verbis: Poſtquem prihakililus ernſtterit ar-

gumentig, aliqzenm ſeezks atis erzerabhile ce ιſâÿi–[3 .D R aten s

alia exeoominunicattenis, wel depoſition s, ſen digidation s, adver-

ſus eum ſententia requiratur. Non eſt iis que, quod Montebal,
archiepiſcogus Toloſanug, dans ſis Memoiretp. 9. tanfoperée
contra Richelium, Trcgi ſuo veniam, perduelles plene & juri-
dice non convictos puniendi, expetentem, declamer: Le Pepe
avoit congu une zreés mauve ſe opinion du Cardinal, & l'avoit
en horreur depwis qu'il avoit fait demander un Bref par le Car-
dinal Bagny, Woence de St. Siege en France, portant permiiſion
Jom. PIIlI. Q 4 g4

MEDITAT. AD PANDECr.

perſonnes en priſon, guoiqu'il n'y eut preuve convaincante contre

eux, ni aſſez de charge pour lei condamner par la voye ordinai-

.

re de la Juſtice.
XI. L

Poteſt princeps civem perduellem ac miniſtrum facinoroſum, guem

publice punire nequit, clam veneno tolere.

Lan. principi, civem perduellem ac miniſtrum impro.

bum, quem pablice adgredi & ad tribunalia trahere, in-
conſultum & reipublicæ pernicioſum foret, veneno tollere,
quæritur. Equidem venenorum uſum plane cum jure naturæ
pugnare; exiſtimat Qſiander in Obſervat. ad Grotium de Jure
belli ac pecis lib. 3. c. 4. §. 15. 16.17.. 1409. Et Franciſeus
Walſingham, prudentiſſimus Eliſabethæ Anglicæ miniſter, te-
ſte auctore anonymo des Lebens der Roͤnigin Maria von
Schottland pag. 267. acriter ſe iis oppoſuit, qui Mariam Sco-
ticam, quam leges regni & ſalus ac ſecuritas publica ad mor-

tem depoſcebant, ſed cujus publicum ſupplicinm tumultus &
bella ſuſcitaturum videbatur, veneno necari ſuadebant. At

enimvero venenorum uſus neque cum jure naturæ, neque
cum jure gentium, ſi quod modo jus gentium eſi, pugnat,
quemadmodum pluribus in Specimine III. de Jare naturæ &

gentium Medit. 2. oſtendi, pluraque gentium, moratarum ac

pPerpolitarum, quin & chriſtianarum, quæ venena ſine pudo-

re adhibuerunt, exempla commemoravi; quibus exemplis
addi poteſt Gallorum illud, veneno adverſus Helvetios hoſtes
ſuos, utentium, apud Frantomium tom. I. des Vies des hoine

mes iluſtres & grands Cabitaines Frangois pag. 137. Quodſi

ergo Solon, Amphictyones & Athenienſes non peccarunt,

qui veneno inter publica ſupplicis locum dederunt, nec prin-

m Roi de pouvoir faire mourir ſani forme & ſigure de procòs des

bond
artes
ac pe
mun
cuer
cepe
rias
gari
Is ap

minil!

ſenate
dicor

Mei

liame

eNoc
Netecee

ot ollu

rhſun,ſen
ð

Kumin
ihen .

Vtlet,

n etIe
onuneAH

Eid
”Ml
in ree.

—
=
S=

ſuadeban

4

nitnde Nee
n
apr Net
oretunn
dus eit
letont⸗
Pule
197. e

torecn 4

runt,beel

SP. DLXXIII. Qvo FräP. INp. CAVS. PvN. Pes. Osr. 859.

.
ceps peccabit, qui veneno hominem facinoroſum, ſed aſtu
aut potentie publicum judicium eludentem, veneno tollit.
Adde Deœpleri Schauplatz der Leibes⸗ und Lebens⸗ trafen
Part. II. cap. 41. in quo tamen omnia, quæ de venenis uſpi-
am legit, indigeſte as incondite coacervat.

T unc, quum collegium adſeſſoribus indignis improbitque refer-
fum eſt, accurata cæuſæ cognitio & publica bœna vig
locum invenit.

Præſtat, tale collegium ſine lite ac judicio purgari.

A liquando multitudo delinquentium accuratiorum cauſæ

cognitionem impedit, ut, ſi integrum collegium talibus
hominibus, qui locum in ec per largitiones aliasve illicitas
artes adepti fuerunt, aut, quorum indignitas ab initio latuit,
ac poſtea demum apparuit, aut qui digni quidem & ſuſcepto
muneri pares, indigne tamen illud, turpiter ac impie exer-
cuerunt, refertum fit. Singulos ad judicium trahi, ac publi-
ce poſt longam litem puniri, grave reipublicæ & propter va-
rias cauſas inconſultum foret. Atque tamen collegium expur-
gari oportet. Videamus, quid Auguſtus imperator fecerit,
Is apud Dionem Nicæœum, ſenatum Romanum, vitioſiſſimis ho-

minibus inquinatum, meliorem effecturus, nullum quidem
ſenatorem ſenatu movit, ſed cohortatus eos eſt, ut, qui ſi-

bi conſeii eſſent ſui generis, aut vitæ male actæ, de ſe ipſi

judicium facerent, ac ſponte ſenatu abirent. At enimvero

iſtud remedium lene eſt nimis, &, ſi quis ſenator impuden-
tiam cum indignitate conjungat, prorſus inutile. Majorem

Qq d 42 ergo

MEDITAT. AD PANDZCT.

860

ergo Suetonio fidem habeo, qui in vita OkKtavii Auguſtic. 35.
rem ſic narrat: Ses a or*‿*Aum affuentein numerum deformi CF„
mean.. ta tarhba, erant enim Juper mille, 4Auidem indigniſimi,
C poſt necem cu&ſaris per gratiam &α præœmium adletti, guos
Orcins vulgus vocabat, ad modum priſtinum o ſplendorem
redegit duabus lectionibus: prima ipforum arbitratu, Aꝗuo vir
virum legit: ſecunda ſuo && Agrippæ: Auo tempore exiſtima-
tur lorica ſub veſte munitus, ferroque cintctus, præſediße, de-
cem valentifiinis ſenatorii ordinis amicis ſellam juam circum-
Rantihu? Cordus Cremurius ſeribit, ne admiſſum guidem tunc
quemgq uam ſenatorun, niſi ſolum, prætentato ſinn. Quos-
dam ad exeuſandi ſe verecundiam compulit: ſervavitgue etiam
excuſantibus inſigne veſtis, 85 pectandi in orcheſtra epulandi-
Jue pul kce jui. Adhuc aliam magisque commodam Viam
patrum noſtrorum memoria quidam princeps ingreſſus, col-
legium, quod purgaturus erat;, diſſolvit integrum dimiſit-
que, inulta gratioſiſſime præfatus, notatoque nemine: ſed
altero confeſtim die hos, quos retineri reipublicæ intererat,
revocavit quafi ad novum munus.

8S PD. DLXXIV. DEz CDE PgEh. PRIVATIS LICFTA. 861

ſ SPECIME N DLXXIV.

GcH
“ MEDITTATIONVM. AD PANDECUTAS

SA AD LIB. XLIIIII. 777 II.
Nnn ð . Avo
g PpDocCTRINA 104 NNIS PARVI
CEDE PERDVELLIVM

cifde

pPpPRIVATIIS LICFTT A

Uteeen
idn D c O N NRI
nar TRIVM SÆ CVLORVM cALVMHNASs
ðUð viNbica: TVR.
Gnud
mii =

Civis givem perduellem, &£ communi principi ac reipuß liræ
exizium machinantem, guem ſine magno reibublicie, diſcri-
mine in judicium: erabere nequit, privatin
impune orcidir.
II.
Memoria Joavnis Burgundiæ ducis, 1 doctrina Joannis

parvi countra triu ſuperiorum ſæculorum calum-
nias defenditur.

Weutri nefavia doctrina, 4ucæ ambobus vulgo adfingitur, de
licita regum principumque, ſi tyrannidem exerceans,
caæde in mentem venit.

Q 2

lee en “

IV.

NMEDTTAT. AD PANDECTI.
vera uir iutque ſententia, qumæ ab bac doctrina toto cælo diver-
ſa eſt, luculenter demonſtratur.
ancta & nobis & omnibus chriſtanis populis debebat
eſſe memoria Icannis, Burgundiæ ducis, quem intre-
pidum communiter appellant, ex cujus ſanguine ori-
ginem ducit inprimis Auſtriaca gens, cujusque imagnem
nullus fere eſt in Europa rex ac prineeps, qui non inter

majorum ſuorum imagines collocet, atque ſe ab eo deſcen-

dere glorietur. Huic tanto ac tam venerabili principi ad-
ſperſam per tria continua ſœæcula maculam eluam nunc ego
tandem, pius in Auſtriacam & Saxonicam gentem, quæ utram-
que nunc originem ſuam ad Joannem Burgundum refert,
& vindicabo ſimul memoriam Joannis Parvi, theologi Pari-

ſienſis, viri probi & docti, a calumniis, quibus eam auctores

Per tria, & quod excurrit, ſæcula, tanquam ex conſpiratione,

injuſtiſſime vexarunt, ac toti terrarum orbi exoſam reddide-
runt. Quod ut rectius fiat, rem, ficut geſta eſt, breviter

narrabo. In fine ſæculi XIV. & principio ſæculi XV. Caro-

lIus VI. Galliarum rex, frequentia bonæ mentis & furoris in-

tervalla habebat, tam exiguo diſcrimine, ut ſtupor, qui in bo-

nis intervallis perdurabar, negotia publica magis turbaret.
Trahebant enim ad ſe negotiorum iftorum adminiſtrationem

propinqui regis, perperuisque diſſidiis regnum fere ad inci-
tas redigebant. Sie ſcilicet de miſero iſtorum temporum ſta-
tu Daniel dans B Hiſtoire de France tom. 3 ad annum 1422. pag.

916. ſeribit: Les viciſſitudes de la maladie & de la ſants du Ros
ttoient quelque choſe de pire, que ſi le mal eüùt éêté continuel: caf-

on auroit pü en ce cas établir une forme conſtante de Gouverne-
ment, au lieu, que les changement y etoient presque außi Fré-

quens, que ceux, qui arrivoient d l'eſprit de ce Prince. On luy

Jaiſoit ebanger dans un de ſes bons intervalles ce, qa'ii avoit rié-

Jolu

ſ
19
prate
on n
duri
der,
ſant
iſtos
cus 4
lil er
damr
riis

inuſit

regen
Nes
duxit
colar
adve⸗
cino⸗

diarn

tilegi

Anes

up
cipitt
Ludo
bem:
10 Lu.
dem

repi8

Polle,

creded
ae ſine

Sbp. DLXXIV. De Cgorx Pzäp. ParATIs LIcrra. 8632

le ſolu dans un antre. Ou iuy repreſentoit les inconveniens Je ce,
Zuz'il avoit fait, ſans lui faire enviſage ceux de ce,' qu'on vouloit
i⸗ D luy faire faire de nonvenu. Les Princes Q les Seigneurs, guts
ix Pretendoient au CGouvernement, ce debasquoient les uns les autres:
ini on ne vopoit que Chanceliers, Connétablei, premiers Preſidens,
e Surintendans der Finances dégradex, disgraciez, obligez de cé-
RK der leur place d leurs coneurrens. L'eſprit du Prince s'affoibliſ-
dete Iant de plus en Plus, les deſordres ne frent gae croitre. Inter
iid iſtos vVero propinquos Præcipui eranf frater regis, Ludovi-
. — cus Aurelianenſis, & Patrui filius, Joannes Burgundus. Ni-
EH hil erat Ludovico iſto impurius. Hi ipfſi, qui necem ejus

damnant, negare tamen nequeunt, eum ſe innumeris adulte-
