ce, mitiorem inveſtigationis, der Unterſuchung, ſubſtituere,

nec reum inquiſitum, ſed denunciatum, inculpatum, appel-

lare, eundemque non ſuper articulis, ſed ſuper quæſtioni-
bus, interrogatoriis, punctis &c. examinare. Idem hac via,
quod per modum inquilitionis, obtinetur, ac ſaltem famæ
rei parcitur. Poterat ergo hic locum invenire vulgatum il-
lud, in verbis ſimus ſaciles, dummodo in re conveniamus.
Placuit itaque hoc temperamentum etiam ſcabinis Lipſienſi-
bus, teſte Bergero in Electis jurisprudentiæ eriminalis pag.
210. Jg. & in Oeconomia juris pag. I198. qui tamen, collegia
Vitembergenſia novum hunc modum non agnoſcere, ad-
dit. Diu ego diſſenſionis hujus rationem fruftra requiſivi, ſed
tandem reperiiſſe mihi viſus ſum in Molierii Comoedia, quam
P*"Amour Medecin inſcripfit, Ack. II. ſcen. 3. inprimis in ver-
bis illis: Ce a'eſt pay, gue ſon avi ne fut beaucenp meilleur
Nnun 2 au-

468 MEDITAT. AD PANDECT.

aſurement. Mais enfin, il faut toujounrs garder les formalitez,

gquoi qu'il puiſſe arriver. Vn bhomme mort n'eſt, qgu'un bomme

mort, & ne fait point de conſequence; mais une formalité ne-
gligeée port un notabel prejudice d tout le corps. Verum [Cti
Helmſtadienſes, quibus iſta ratio non ſatisfecit, ſcabinis Lip-
ſienſibus acceſſerunt, & ſic menſe Julio anni croloccxvnI. re-
ſponderunt: Daß, wenn es auch bey der erkannten Inquiſition
verbleibet, die Graͤfliche Herrſchaft dennoch zu erſuchen ſey, des
Herrn Arreſtaten Ehre zu verſchonen, und den Verluſt ſeiner
Charge dadurch, daß man ihn, ohne das Wort Inquiſition zu
gebrauchen, auf gewiſſe Fragſtuͤcke vernehme, zu verhindern. Idem
ICti Vitembergenſes poſtea, menſe ſceilicet Decembri anni
cioloccxxx. fecerunt: Wird ein auſſer Landes wohnender Mini⸗
ſter vorgeladen, in Perſon zu erſcheinen, auf Inquiſitional-Arti⸗

ckl zu antworten, und nach Befinden der Confrontation zu er⸗

warten. Es wird dannenhbero zu wiſſen verlanget, ob die Inqui-

ſition allhier gar ſtatt haben koͤnne. Da nun, bek⸗ annten Rechten
nach, die Dignitaͤt einen Delinquenten nicht ſchuͤtzet, ſo gewin⸗

net es das Anſehen „ob finde die Inquiſition hier allerdinges ſtatt.
Nachdem jedoch das dem Miniſter beygemeſſene Verbrechen, dem
in der ſpecie facti befindlichen Anfuͤhren nach, weder capital noch

peinlich ſeyn kan, alſo nicht einmal an ſich Inquiſitions⸗maͤßig iſt,
ſondern gar wohl in Schriften, oder auch durch einen Procura-

torem, verhandelt werden kan, uͤberdies der beſchuldigte Miniſter

in hoher Wuͤrde und Anſehen ſtehet, alſo nicht leichtlich, auch in
ſtaͤrkeren Verbrechen, mit der ſchimpflichen Inquiſition zu belegen
iſt; So wird er damit billig verſchonet, allenfalls auch, und da
die Sache ohne ſein perſoͤhnlich Erſcheinen / und muͤndliche Antwort
nicht wohl auszumachen waͤre, mit Weglaſſung des Worts Inqui-

ſition, blos auf gewiſſe Fragſtucken vernommen.
XXVI.

N

i

INH
AH
.

,0

e

lut

N

e.

in
Ge

vot!

SPE. DLX. DE INQVISITIONN. ,

XXVI.
Sola partis offenſæ denunciatio ad inquirendum non ſußficit.

XVVII.
Poteſt tamen delator, etſi pars læſa ſit, ad teſtimoniuni evo-
cari, Jed non eſt omni exceptione major.

Potauam in præcedente Meditatione NXXIV. ſeripfſiſſem, te-
ſtimonium læſi ad decernendam inquiſitionem non ſufſi-
cere, incidi in Carpzovii locum, qui mihi magnopere con-
tradicere videtur. Ait nempe ille in Quæſt. erim. 108. n. 54.
denunciationem partis offenſæ indicium ad inquirendum fa-
cere. At enim vero ipſe Carpzovius hanc ſententiam tem-
perat in P. I. C. 16. def. 66. n. 2. requiritque, ut aliorum te-
ſtium aſſertio & teſtimonium concurrat. Quod & rectæ ra-
tioni & analogiæ juris convenit. Ceterum facilius concedo

Schiltero Exere. 49. Additam. V. denunciantes, ſi ita judici

videatur, inter teſtes recipi poſſe, etſi tunc omni exceptio-
ne majores non ſint, arg. c. 4. X. & L. 3. pr. & §. 2. de Zeſti-
bus. Et ſic Cti Vitembergenſes menſe Februario anni
cloloccxXXIII. reſponderunt: Es iſt nicht abzuſehen, wie dem

abgehoͤrten Eheweibe, da ſie von einem ihr angemutheten Ehebruche

ausſaget, die exceptio propriæ caulæ & turpitudinis vorge⸗

worfen werden koͤnne, und die von dieſem Eheweibe vorgehabte

Denunciation ihr Zeugniß verwerflich mache, da die Obrigkeit oͤf⸗
ters einen Denuncianten zu eydlicher Beſtaͤrkung ſeiner Ruͤge an⸗

haͤlt, mithin ſich ſeines Zeugniſſes bedienet.

MEDITAT. AD PANDECT.

XXVIII.
Omnis inquifitio brevi ac ſummario judicio peragenda eſt.
XxIX.

ſaria, judicis arbitrio permittit.
XXX.

Poteſt ergo judex & non poteſt reum ad videndum jurare teſtes
*& danda interrogatoria citare.

XXXI.

Poseſt & non poteſt artieulos in examine teſtium
adbibere. .

XXXII.

Omiſſio boram articulorum judicium non vitiat, dummodo te-
Res non in folle, ſed difintte, facltum expoſuerunt.

ra ülime nobis obſtare videntur cap. 21. pr. verbis:
Juo caſu erit ſicut in accuſationis judicio procedendum;
& cap. 24. verbis: diligens adbibeatur cautela, ne forte per
leve compendium ad greve diſpendium veniztur; X. de Accu-

Pitulis præcipitur, inquiſitionem in criminibus gravioribus,
item contra prælatos, majore circumſpectione & diligen-
tia tractandam eſſe, quam in delictis levioribus „& contra
clericos minores. Vtrobique tamen breviter ac ſummariter
Procedendum, nec omnia, quæ ſolemnis ordo judiciarius re-

Lexr ea, guæ ad inveſtigandum verum abſolute non ſunt neceſ-

Jationibus. At vere non obſtant. Id ſolum enim in his ca-

quirit, exigenda. Ipſum accuſationis judicium, quod regu-
lam eſſe jubet Pontifex, ſummarium eſt, breviusque longe,
quam

:
n;

.

471
quam judicium civile, finiendum. Vide L. 2. G& 3. C. Vr intra
certum tempus eriminalis quæſtio terminetur, juncta L. 13. pr.

C. de udiciis. Quamobrem Clementina 2. de Verborum ſigni-
Ricatione, qua judex ita litem abbreviare jubetur, ut tamen

SP. DLX. DE INQVISITIONIBVsS.

probationes neceſſariæ & defenſiones legitimæ admittantur,

in inquifitionibus regula eſſe debet. In qua Clementina ver-
ba illa: dare poſſit; item: valeat aßignare; notatu maxime
digna ſunt, quam ad decidendas vulgares lites plurimum fa-
ciant. Contenditur ſcilicet inter Pragmaticos acriter, utrum
neceſſe ſit, teſtes ſuper articulis interrogari, item, reum ad
videndum jurare, & danda interrogatoria citari. Articulos
ſtricte deſiderant Carpzovius Quæſt. erim. II4. n. 8. Brunne-
mannus in Proceſi inquifitionis cap. 8. memb. 2. u. 70. Ludovici
in der Einleitung zum peinlichen Proceß cap. 6. H. 2. Citatio-
nem ad danda interrogatoria neceſſariam eſſe, Mevius modo
adfirmat P. 2. dJec. 321. u. 9. modo negat F. 6. dec. 292. Ple-
rique cum Brunnemanno loc. all n. 52. & Ludovici loc. all §.
4. diſcrimen inter jura commune & Saxonicum faciunt. At
enim vero, ſive jus commune, ſive Saxonicum ſpectes, deeſt
lex, quæ judici, neceſſitatem, articulos in examine teſtium
adhibendi & reum ad interrogatoria danda citandi, imponat.
Neutrum quoque ad inveſtigandam veritatem abſolute ne-
ceſſarium eſt. Iraque Clementem ſequuti rem totam judicis
arbitrio permittamus. Is non peccat, ſi articulis utitur & reo
Ppoteſtatem dat, interrogatoria offerendi. Quodſi tamen id
non fecit, judicium propterea reſcindi nequit, quum lege
deficiamur. Et ſic Cti Helmſtadienſes memſe Septembr. an-
ni cioroccxxXIX. reſponderunt: Wir halten die von dem Defen-
ſore wider den gefuͤhrten Proceß gemachte Zweifel, zu Abwendung
der Todesſtrafe, nicht vor hinlaͤnglich. Denn es iſt aus den Rech⸗

ten bekannt, daß alle Inquiſitions, Sachen kurz und ſummariſes
tracti-

472 MEDITAT. AD PANDECT.

tractiret, und die zu Erforſchung der Wahrheit nicht unumgaͤng⸗
lich nothwendige Formalitaten ausgelaſſen werden muͤſſen, geſtalt
denn weder in der Anhaͤltiſchen Proceß⸗Ordnung ꝛrit. 20. noch
ſonſten erfodert wird, einen Inquiſiten ad videndum jurare te-
ſtes und danda interrogatoria vorzuladen, noch die Zeugen eben
auf Artickel zu befragen, auch hierunter dem Inquiſiten nichts ab⸗
gehet, welcher ſeine Exceptiones wider die Zeugen in der Defen-
ſion anfuͤhren, und ſolche abſenderlich uͤber die zu ſeiner Defen-
lion gereichende Umſtaͤnde abhoͤren laſſen kan. Equidem, quod
articulos attinet, objicientur nobis forſan art. 70 & 72, Con-
Ritutionis Carolinæ; qui in accuſatorio proceſſus articulos
probatorios deſiderant. Verum verba captari non oportet.
Sueta illa articulorum forma: Wahr, daß ꝛc. nihil ad verum
indagandum facit. Hoc ſolum Imperatori cordi fuit, ut te-
ſtes diſtincte, non in folle, teſtificentur. Apparet hoc ex ver-
bis atticuli 181. gar eigentlich, unterſchiedlich und ordent⸗
lich. Quodſi hoc factum, quamvis articuli omiſſi ſint, judi-
cium relcindi atque teſtium examen repeti non convenit.
Sic Cti Helmſtadienſes menſe Novembri anni clolsccxXI.
reſponderunt: Inquiſit fuͤhret in ſeiner Defenſion fuͤr ſich an, die
beyde Zeugen, welche den Stich geſehen zu haben ausſagen, waͤren
nicht gebuͤhrend uͤber Artickel und interrogatoria abgehoͤret worden.
Es ſcheinet demnach, ob ſey dem Inquiſiten das Todesurtheil zu ſore⸗
chen, annsch zu fruͤh, und muͤſſe zufoͤrderſt auf orbentliche Abhoͤrung
der Zeugen uͤber Artickel und interrogatoria interloquiret werden.
Alldieweil aber die Zeugen ihre Ausſage ſo wol bey dem Examine
ſelbſt, als bey der Gonfrontation, und zwar bey der letzten Punce⸗
weiſe, gar umſtaͤndlich und aus fuͤhrlich gerhan, alſo dadurch der Mangel
der ſonſt gewoͤhnlichen Artickel und Interrogatoriorum, welche doch
eben kein Geſetze nothwendig ad eſſentiam inquiſitionis vorſchrei⸗
bet, erſetzet wird; So haben wir keine Urſach gefunden, von der
ordentlichen Todesſtrafe abzugehen.
XXXIII.

₰

gol
Cn.
los
N
erun
rte

X.

lllt.

.

hen
Neſhi
n
nd

rn.
ide

ing
ſcn
Nn N

SP. DLX. DE INQVISITIONE. 473

XXXIII.
De confrontatione nibil eerti in jure conſtitutum. Ergo ea
tota prudentiæ judicis relinquitur.
Jlect hic reſponſum Ctorum Helmſtadienſium menſe
Januario anni cioneccxvIII. exaratum: Iſt ein gewiſſer Be⸗
amter von ſeiner ihm vorgeſetzten Obrigkeit eines vierfachen bey
Füuhrung einer Inquiſition begangenen Fehlers beſchuldiget, und
deshalben mit einem harten Verweiſe angeſehen, auch ſeine darauf
eingebrachte Entſchuldigung als impertinent verworfen, und ihm
die Acta auf ſeine Koſten zu verſenden, anbefohlen worden. Es
entſtehet demnach die Frage, ob der Beamte illegal und wunder⸗
lich verfahren, und ob er in der Entſchuldigung ungebuͤhrlich rai⸗
ſoniret und ſyndiciret. Was nun demſelben beygemeſſen wird,
daß er die Zeugen mit dem Inquiſito Triepeln ante litem ad ar-
ticulos inquiſitionales conteſtatam confrontiret, ſolches wird
gar fuͤglich damit entſchuldiget, daß die Rechte, von der Confron-
tation nichts eigentliches verordnen, alſo die Sache dem Gutach⸗

ten des Richters uͤberlaſſen, daß, nach Carpzovii Quæſt. ecrim.

I114. n. 75. 44. Ludovici in der Einleitung zum peinlichen
Proceß cap. 7. §. 7. und der allda von ihm angefuͤhrten Rechts⸗
lehrer Meynung, die Confrontation ohne Nullitaͤt des Proceſ⸗
ſes ganz wegbleiben koͤnne, daß Inquiſit gleichwol vor der Con-
frontation ſchon ſummariter vernommen worden, und das De-
lictum negiret, daß ſecundum Zaborem de Confrontatione
diſp. 2. §. 4. ibi: illico poſt capturam die Confrontation ſo
fort nach der gefaͤnglichen Verhaftung geſchehen muͤſſe, daß durch
dieſelbe allhier unterſchiedenes herausgetracht, und der Weg zur
Special Inquiſition gebahnet worden, daß der Beamte ſelbige zam
Ueberfluß nach der geſchenen Antwort auf die Inquilſitional Arti⸗
ckel wiederholet. Die Beſchuldigung, ob habe der Beamte keine
Tom. VIII. OOοωι0° ordent⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

474

ordentliche Confrontations-Artickel verfertiget, wird dadurch ge⸗
nugſam abgelehner, daß dergleichen Confrontations-Artickel we⸗
der in den Rechten anbefohlen, nech von den Rechtslehrern, in⸗
ſondetheit ven Tabore, der doch einen ganzen Tractat von der
Confrontation und der dabey in Acht zu nehmenden Form ge⸗
ſchrieben, erfobert werden, hiernächſt der Beamte das Exempel
der vormals in ſeinem Amte ergangenen Inquiſitionen, und da⸗
bey auf gleiche Art gehaltenen Confrontationen, dawider die vor⸗
geſetzte Obrigkeit niemalen was erinnert, vor ſich gehabt, uͤberdies
bey gegenwaͤrtiger Confrontation alle Capita dem Inquiſiten und
den Zeugen vorgehalten und ſie daruͤber befraget worden. Bey ſe
geſtalten Sachen finden wir nicht, daß der Beamte illegal und
wunderlich verfahren, noch, daß er in der Entſchuldigung unge⸗
buͤhrlich raiſoniret und ſyndiciret.

C OXK OLELAXT A.

I. Is contra quem inquiſitio decreta eſt, etſi de crimine in-
terrogatus ſit, quamdiu tamen ad articulos non re-
ſpondit, inquiſitus non eſt, vide Specimen LXXX. de
Litis conteſtatione, Medit. 10. Sic Cti Helmſtadienſes
menſe Februario anni cioloccxx. reſponderunt: Beklag⸗
te beſchweren ſich daruͤber, daß Klaͤger bey der Poſſes geſchuͤ⸗
tzet worden, da doch deſſen Zeugen von einem wegen falſorum
und anderer Delictorum in verdacht gerathenen Notario
abgehoͤret worden. Dieweil aber dennoch Kamnitz, als er die
Rotulos verfertiger, noch nicht auf die Inquiſitions- Arti⸗
ckel geantwortet gehabt, alſo ſein Notariat-Amt zu exerci-
ren annoch befugt geweſen; So haben wir es, dieſes Gra-
vaminis ungeachter, bey vorigem Urthel gelaſſen.

2. Ni-

—
hn

l

n N

in,

le

UNN

Hieun

Gerdi

,,

NNOH

n

l

Neii.
n .

LIAN

Penes
Biten
Gſcth
orun

Dtinio

lbit
Art⸗
erel⸗

Gtr.

SP. DLINX. DE INQVISITIONE. 4 2

2. Nihil funeſtius eſt in inquiſitione, quam quod ea ſæpe

malum gravius ſit ipſa, quæ poſtea reo con victo im-

ponitur, pœna. Mille exempla novi, quibus inquiſi-
tus, poſt peractam inquiſitionem carcere aliquot die-

rum vel mulcéta X, XX, Gc. thalerorum punitus, hane

pPpcnam æquo animo tulit, ſed de eo, quod durante

inquiſitione vel carcere incluſus, vel ab officio ſuſpen-
ſus, irreparabile in re familiari damnum ſenſerit, ja-
cturamque inſignem exiſtimationis & dignitatis fecerit,
ac nunc majores, quam mulcta eſt, judici impenſas
perſolvere cogatur, conqueſtus eſt. Oportebat pProfe-

cto, his malis, quæ magnam hominum partem peſ-

ſumdant, remedium quæri. Nec impoſſibile hoc fo-
ret, ſi in inquiſitionibus major æquitatis ratio habe-
retur.

1

476 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN DLXI.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
LIB. X XTr 18. 772 II.

CORPORE DELICTI.

I.

Meque ſpontaneæ reorum confeſſiones, neque ultroneæ ſui dela-
giones & accuſationes ad plenam condemnationem ſuffeiunt,
ſed corpus delicti ante omnia inveſtigari oportet.

II.

Falſæ ſui accuſationes ex metu, deſpe ratione ſalutis, tædie

vitæ, amicitia & impotentia amoris nonnunquam
proſiciſcuntur.

III.
Quibns cauſis addi poſſunt ſtudium vindictæ, fides eonjuga-
lis, muneris ceclat aſtici fuga.

a inquiſitionibus judicem ante omnia de corpore delisti
JI ſolicitum eſſe, hoc eſt, num crimen vere commiſſum ſit,
inveſtigare oportet. Spontaneæ enim reorum confeſſio-
nes, ſi nulla alia probatio religionem cognoſcentis inſtruat,
pro exploratis facinoribus haberi non debent, L. I. C. 17. de
Quæſtionibns, C. El. Saxon. 32. Part. 4. Minus etiam ultro-
neæ ſuimetipſius delationes & accuſationes ad plenam con-
demnationem ſufficiunt. Nonnunquam enim, ut Vlpianus

in L. 1. §. ult. de Quæſtionilbus ait, homines aut metu, aut

qua

ier

el
lo.
ru
1,
ro⸗
v0n.
n
u

SP. DLIX. DE CORPORE DELICTI. 477

qua alia de cauſa, in ſe confitentur. Et exemplum mutus qui-
dem ipſe Vlpianus deinde adfert. Itaque in præſens de aliis
cauſis diſpiciemus. Collegerunt varias interpretes. Perti-
nent huc inprimis ſalutis deſperatio, vivendi tædium, ac
mortis votum, eaque ex rebus male & infeliciter geſtis, an-
guſtia rei familiaris, magnitudine æris alieni, amiſſione eo-
rum, qui alicui cari atque in deliciis fuere, oborta: tunc
enim fieri poteſt, ut homines, quaſi minus committant mali
qui eo pacéto alienis, quam qui ſuis manibus vitæ ſeſe exi-
munt, talia nonnunquam adverſus ſe comminiſcantur: ac
tales etiam facti ſpecies proponit M. Seneca Excerpt. Contro-
verſ. lib. 8. contr. II. & Calpurnius Flaccus Declam. 41. Ho-
rum hominum contra ſe pronunciatio non tam confeffio eſt,
quam vox doloris, ſecundum Calpurnium Flaccum loc. cit.
Lucianus quoque in Taride p. 54. hiſtoriam refert memo-
rabilem de Demetrio quodam, qui, ut amico ſuo dilectiſſimo
Antiphilo, ob levem ſuſpicionem commiſſi ſacrilegii in car-
cerem injuſte conjecto, ſuccurreret, alloquioque ipſum &
auxilio ſuo ſublevaret ac recrearet, denegato omni in car-
cerem aditu, ipſe magiſtratum adiit, ſe ipſe detulit, profeſ-
ſusque, ſeſe ejusdem ſacrilegii fuiſſe participem, ipſe quo-
que in carcerem conjectus fuit, ubi multis precibus a cuſto-
de obtinuit, ut quam proxime amicum ſuum, & eadem ca-
tena vinciretur, quo commodius ea ratione ipſi omnia obſe-
quii & benevolentiæ officia præſtaret. Atque ita ambo ad
aliquod tempus in carcere vixere, donec tandem felicior ca-

ſus utriusque detexit innocentiam, amboque dimiſſi, atque
a judice ampla pecuniæ ſumma donati fuerunt. Alium amo-
ris in puellam, quam interfectam eſſe audiverat, vehemen-
tia adegit, ut hic quoque jungi vellet, quale exemplum in-
venire eſt apud Achillem Tatium de Clitopbont. & Leucipp.
OOο0οS⁸ι amorib.

8 XIEDITAT. AD PANDECGCT.

47

gmorib. Iib. 7. p. 429. Hæc omnia jam ab aliis, inprimis ab
gut. Sehultingio, Cto elegantiſſimo, in diſert. ad L. 1. . ult.
de Quæſtionibus, conquiſita ſunt. Suppleamus vero, queæ illi
omiſere. Aliquando ſpontanea ſui accuſatio ex odio & vin-
dictæ ſtudio proficiſcitur. Ipſe recordor, ancillulam, quam
hera expulerat, ultro in judicium veniſſe, atque ſe de leno-
einio, quo heræ adulteriis inſerviiſſet, accuſaſſe, & eatenus
fidem inveniſſe, ut virgis in carcere cæſa in quinquennium
relegaretur, contra heram vero nihil decerneretur. Juſtiſfi-
me profecto, nec contra legem noſtram. Nam ſive verum
erat crimen, quod detulerat, ſive confictum. Si verum, non
oterat mitius puniri propter art. 12. Conſtit. Carol. Conſtit.
Elect. Sax. 29. §. ult. Part. 4. Ordinat. eccleſ. Sax. tit. von Ehe⸗
ſachen, rubr. von der Straf der Unzucht § ult. Si confictum,
ſola calumnia tantam pœnam merebatur. Simile quid in ſer-
vulo ejecto, qui furtum a ſe juſſu domini factum deferebat,
contigiſie, reminiſcor. Nonnunquam fides conjugalis, ut
quis ſe ipſum deferat, efficit. Carpzovius vel alius, cujus
nomen memoriæ meæ excidit, auctor narrat, uxorem opi-
ſicis, qui domeſticum ſuum in rixa per jactum examinarat,
ſponte ſe de homicidio, ut maritum liberaret, accuſaſſe. Sed
inter cauſas propriæ accuſationis maxime memorabilis eſt
fuga ſacerdotii. In prima ſcilicet eceleſia multi erant, qui
ad epiſcopatum vel ſacerdotium vocati ex modeſtia ſe indig-

nos illo faſtigio, aut impares tam gravi muneri crederent,
omniaque, ut id declinarent, facerent. Inter ceteras vias
etiam hæc erat, quod criminibus & flagitiis ſe inquinatos di-
cerent, conipurcataque tali mendacio fama ſua, quam in ſa-
cerdote & epiſcopo bonam eſſe oportebat, aditum ſibi ipſis
ad eas dignitates intercluderent. Quos quidem, etſi falſa eſ-
ſent, quæ ita in vulgus de ſe ſparſiſſent ipſi; ad Epiſcopatum
evehi noluit Concilium E'alentinum I. c. 4. Wec illud, Raſe,
eri-

ns
el.
tum
i

R

SP. DLXI. DE CORPORE DEIL.ICGTI. 479

ſerilere alienum ab Eccleſiæ utilitate cenſuimus, ut ſeiretis,
guicunque ſe ſub ordinatione vel disconatus, vel breibyterii, vel
Epiſcopatus mortali erimine dixerint eſe pollutos, a Jupra di-
is ordinationibus ſubmovendos, reos ſcilicet vel veri confeſſio-
ne vel mendocio falſitatis. Negque enim al ſolvi in his Voteſt, quod
dictum in alios puniretur, & e. Canoni huic conformis eſt epi-
ſtola ſynodica ejusdem Concilii ad clerum & plebem Eccle-
ſiæ Forojulienſis. Et licet non ignoraremus, multos verecun-
dia, & nonnullos ſuſcipiendi ſacerdotii metu trepidos, quæ uti-
Zue figna ſunt ſanctitatis, falſa in ſe, rejiciendi bonoris cauſa,
dixiſe tamen, quia omnium fere adeo, Juæ ſunt pejora, proclive
judicium eſt, & materies diſputationum ea obtrectatione ſacer-
dotum Dei quæritur: ſedit in Synodo, ut, guisquis de ſe veræ

vel falſa dixiſſet, ides ei, quam ſuomet teſtimonio confirmaret,

baberetur. Commemorat hos canones Zieglerus in commen-
tariolo de Clerico renitente, ſve muneris eccleſiaſtici fuga S. 87.
& in libro I. de Epiſcopis cap. 5. 9. 78. exempla tamen viro-
rum, qui talia fecerint, non ſubjicit, niſi forte huc pertinent,
duæ de Ambroſio ex Paulino presbytero in vita Ambroſßti
Paulo ante narrarat. Is nempe Mediolani per populum mi-
rabili & incredibili concordia electus epiſcopus publicas mu-

lieres publice ad ſe ingredi fecit, ad hoc tantum, ut viſis bis po-

puli intentio revocaretur. At vero populus magisque clamabat:
Peceatum tuum ſuper nos ! Elegantius exemplum in Syneſii
epiſtola 105. ad Evoptium fratrem; quam & Wicephorus bi-
ſoriæ ſuæ lib. 14. cap. 55. inſeruit, exſtat, in qua epiſtola Sy-
neſius Ptolemaidos epiſcopus electus, & hune honorem a ſe
depulſurus, vitia ſua, quantum poteſt, exaggerat, fratremque,
ut hane epiſtolam publicet, rogat. G

IV.

/

3s MEDITAT. AD PANDECT.

Ad corpus delicti certitudo moralis, qualis in rebus buma-

nis haberi poteſt, non mathematica && abſoluta,
requiritur.
V.
Eadem certitudo ſaltem quod ad factam, non etiam quod ad
circumſtantias loci &α temporis, neceſaria eſt.

2

D certitudinem corporis delicti ad irrogandum ultimum

ſupplicium deſideramus, talis certitudo ſupponenda eſt,
qualem res humanæ admittunt, moralis nempe, non mathe-
matica & abſoluta. Qui hanc deſiderant, ſæpe manifeſtos
reos meritiſſimæ pœnæ eximunt, & contra art. 6. Conſu. Cæ
volina, verbis: ſo viel moͤglich, und nach Geſtalt und Ge⸗
legenheit einer jeden Sache geſchehen kan; peccant. Dici ta-
men non pote
zus delicti nonnunquam progrediatur. Requirunt aliqui
certitudinem non in facto ſolum, ſed & in circumſtantiis.
Exemplum hoc eſto: Maritus & uxor aliena de adulterio

accuſati,
quod ad locum & diem diſſentiebant, ſibique in confronta-

tione contradicebant. In hac contradictione defenſor adul-

teri potiſſimum nitebatur, negabatque corpus delicti adeſſe.
At enim vero ſine lege loquebatur, quæ ſaltem certitudinem
facti ipſius, non circumſtantiarum, exigit, L. I. §. 24. de S. C.
Silan. Conſtis. crxim. Caroli E. art. 6. Reſcriptum Electorale
Sax. apud Carpzovium Quaſt. erim. 107. n. 69. taque Cti
Vitembergenſes menſe Decembri anni crooccxxxI gladii pœ-
nam decernere non dubitarunt: Haben beyde Inquiſiten theils in
Guͤte, theils vor dem Scharfrichter bekannt, daß ſie zu unterſchiedenen
malen mit einander Ehebruch und Oberhurerey getrieben, das Wert der

ſt, quousque ſcrupuloſitas Ctorum circa cor-

ambo concubitum, etiam iteratum, faſſi erant, ſed

inin.
e
e.
NKE
e
dee
Mdn

41l⸗

Ai
☛☚

lerio
hſel
tole⸗

d.

Ae
Cnen

401.

Corle

i

e.
tn

denn

ettka

%⅓

SP. DLXI. DE CORPORE DELICTI. 481

ſleiſchlichen Vermiſchung wuͤrkich vollbracht, er, Bredtſchneider

ſeinen Saamen in der Holmannin Leib
b laufen laſſen, mithin o
gedachter Bredeſchneider durch Abſchwoͤrung des ihm temeun ð

erkannten Reinigungs⸗Eydes einen ungezwei
2 igungs⸗Eyd gezweifelten Meineyd be
en Ob ſie nun gleich in ihren verſchiedenllich abergebenen Deten-
ions-Schriften anfuͤhren, daß beyde Inquiſiten in den angegebe⸗
nen Umſtaͤnden, ſonderlich der Zeit des begangenen Ehebruchs,

nicht gaͤntzlich mit einander uͤbereinſtimmen, alſo das Corpus de-

lUsti ſeine voͤllige Richtigkeit nicht habe. Alldiewei
be. Alldieweil aber beyde In-
quiſiten bey der angeſtellten Confrontation in den Panpinmſtün .

den ſich mit einander vereiniget, mithin dieſes
daß Bredeſchnei
den eigentlichen Tag und Stunde nicht zu benennen ſin ds

Corpus delicti in feine Ungewißheit ſetzer, noch den geringſten
Zweifel, als ob das Verbrechen nicht wuͤrklich begangen worden
uͤbrig laͤſt, endlich der begangene Meineyd dieſes Bredtſchneiders
Verbrechen vergroͤſſert, und ihn alles Mitleidens unwuͤrdig machet;

So wird Inquiſit, Johann Paul Bredtſchneider, daferne er be
ſeinem gethanen Bekaͤnntniſſe vor gehegtem peinlichen Halsgerichre
nochmalen freywillig beharret, oder deſſen, wie Recht, uͤberfuͤhrer
wird, mit dem Schwerdte vom Leben zum Tode gebracht.

VI.

Fuhiganio, velegatio, minorewve pœnæ ſine corpore delicti
inftigi pohunt.

VII.

Corpus deliéti nec ad inqnifitionem, bene tamen ad tormen-

za decernenda, eſt neceſarium.

Tom. PIII. Ppp Ait

4⁸2 NAEDITAT. AD PANDECT.B

it Carpzsviut Quaſt. erim. 81. n. 58. In caſu, gus reo non
4

ultimum ſupplicium, ſed fuſtigatio aliave mitior poœna
eſt inftigenda, licet de corpore delicti non conſtet, ex ſola ta-
men oonfeſſone furem taliter puniri. Adde eundem Qucſt. orim.
108. u. 29. g. & Mullerum ad Seruvium tit. de Furtis §. 25.
it. æ. Convenit hoc Cenſtitutioni Eleét. Sax. 33. P. 4. Et ſic
ICti noſtri ſæpius inter alia menſe Decemb. anni cloieccxxXIII.
judicarunt: Ob wohl Beklagee Lhmannin, daß allhier gar kein
Corpus Delicti vorhanden, und Klaͤgerin nicht einmal, daß ihr die
Magd entlaufen, beygebracht, oder beſchworen, vielweniger die ihr
der Beklagten fol. 1. b. beygemeſſene Worte erwieſen, hiernaͤchſt ſie
die Beklagte alle einen rechtmaͤßigen Verdacht erweckende Umſtaͤnde
fol. 1I2. b. ſq. abgeleugnet, und aus demjenigen, was ſie einge⸗
ſtanden, kein rechtmaͤßiger Verdacht erzwungen werden koͤnne, vor⸗
ſchuͤtzet ; Alldiewell aber die Rechte das Corpus Delicti, oder eine
ungezweifelte Gewißheie des begangenen Verbrechens, nur alsdenn,
wenn die peinliche Frage, L. I. §. 17. de Quætionibus, oder eine
Lebensſtrafe, Reſeriptum Auguſti Electoris de 1579. apud Car-
paovium in Quæſt. crim. 107. 2. 69. erkannt wird, erfordern, in
geringen Faͤllen aber, ja ſo gar bey Erkennung des Staubbeſens, auf
die Nichtigkeit ſolches Corporis Delicti gar nicht dringen, Conſti-
gut. Elect. Sax. 33. P. 4. Carpzov. Quaæſt. erim. 81. . 58. &7
quæſt. crim. 108. n. 39. ſq. folglich in ſolchen Faͤllen, da die Sa⸗
che auf wenig Tage Gefaͤngniß, oder einige Thaler ankommt, der⸗
gleichen ungezweifeltes Corpus Delicti um ſo viel weniger noͤthig
iſt, als die Rechte dergleichen kleine Sachen auf einmal ohne koſt⸗
bare Interlocute, allenfalls durch den Eyd, auszumachen anbefeh⸗
len, und denn Klaͤgerin zu dem Erfuͤllungseyde, bey ermangelnden
ſtaͤrkeren Beweiſe, zu laſſen bedenklich geweſen, Beklagte hingegen
dadurch, daß, ihrem Geſtaͤndniſſe nach, fol. 12. ſq.. die der Klaͤ⸗
gerin entlaufene Magd in itzrem Hauſe geweſen, mit ihrem Sobne
abſot⸗

— CEçFß.eb — — — —

— —

—
,.
eu
Netr.
Ct

2.
UEe

un
Nn
SiGen.
bieln

fe .

Nerce
ie
hnde
odetint
en
Ner Aαι

1Cr. DJ

etihn
(
,6
N*
de
rſg
eAOH
hbeft
d
iRSe
e ℳ%
Ei

ℳ

—

7

*

abſonderlich geredet, vor deſſen Schwuͤgerin angegeben worden, und
mie ihm fortgegangen, einigen Verdacht, als ob ſie ire Flucht bes
foöͤrdert, auf ſich geladen; So iſt geſprochener Maaſſen billig er⸗
kannt worden. At vero idem Carpzovius Quaht. crim. 16. . 3.
Wec inquifitio, inquit, contra aliquem forwanda eſt, niſi de
corpore deliési conſtet; quod deinde in Quaſt. crim. 107. .
72. repetit. Non cohærent hæc invicem, nec cum uſu fori
conveniunt. Conſtans fori, inprimis Saxonici, uſus nun-
quam relegationem, ne quidem temporariam, admirtit, niſi
H inquiſitio ſpecialis, ſen examen rei ad articulos, præceſterit.
Confequitur ergo, poſſe inquiftionem fpecialem decerni;
quamvis corpus delicti adhuc dubium ſit. Nec miror erro-
rem Carpzovii, qui nobiscum homo fuit. Magis miror cau-
ſam erroris. Fefellit eum reſcriptum Electoris Auguſti d. y.

Januar. anni 1579. datum, quod tamen opinionem ejus aper-

te refellit. Nempe reſcriptum hoc, quod ipfe integrum in
Qsaſt. crim. 107. n. 69. exhibet, peracta inquifitione, ante
Pœnæ exſequutionem corpus delicti accurate inveſtigeri ju=
bet. Clara reſeripti verba ſunt, ac noluit tamen ea videre
Carpzovius, ſedt, ſequenti n. 72. ubi illa excerpfit, integram,
quæ ipfi obſtabat, lineam: und ehe dann die Strafe ergehe;
omiſit. Conſulto, an per incuriam? Forte etiam Carpzo-
vium decepit VIpianus, qui in L. 1. §. 24. de §. C. Silantano
vetat, quæſtionem habere, niſi de corpore deliéti conſtet. At
hic error minus excufabilis foret, quum omnes ſciant, quæ-
ſtionem & inquiſitionem toto eælo differre, atque quæſtio-
nem in jure Romano & apud bonos auctores torturam, uti
vulgus hodie loquitur, ſignificare,

Ppopz SPE-.

484 MEDITAT. AD PANDECT.

pFCIME N DLXI. .
MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
4D. LIDB. X rr 11. TVZ. IJ.—

0DIO DEFENSIONIS

PVBLICE DEFENSVM

FRD. CHRISTIANO HOFMANNO
PVLSNICENSI LVSATO
MENSE FEBRVAR. ANNI cIA10ccXxXXIV.

I.
Defenſio in ſe pectata Jfavorem maximum meretur, & in
Carolina lege plus centies præcipitur.

II.

At Aus diverſem. 2* Carolina gefenſi tonem in r invexit,
gquæ odio digniſſima eſt.

Pue d- res ita comparatæ ſunt, ut duas diverſas at-

que ſibi plane contrarias facies induant, & ſi ex una

ſpectentur, gratiſſimæ appareant, maximumque fa-

Vorem apud omnes inveniant, ex altera horrorem incutiant

& odium mereantur. Jam tum ante me Tbomaſi us in In-

Kitutionibus Jurisprudentiæ divinæ lib. 2. cap. 12. n. 169.
nullum dixit reperiri negotium humanum, quod ex omni
parte favorabile aut odioſum appellari poſſit, hocque deinde

pluribus eontra Piaccii objectiones in Apbendice ad lib. 2.
iRta

ere

.

Lu
ne 1.
ninnt
14)
ONN
en⸗

SP. DLXII. DE ODIO DEFENSIONIS. 48 5

iſtarum inſtitutionum pag. 372. 94. & in Quæſtionibus pro-

miſeuis hiſtorico-philöſophico-juridicis diſp. VII. oſtendit. Ex-

emplis, quæ ille plurima habet, ſubjicio nunce defenſionem
reorum in cauſis capitalibus. Eſt utique defenſionis per ſe
ſummus favor, & ridiculi ſunt, qui, ut hunc, de quo nemo
cordatus dubitavit, probent, leges 3. de Juſtitia & jare, ac
alias multas coacervant, Verum hoc erat, etſi Florentinus
non dixiſſet. Agnoſcit hunc favorem Carolus V. atque in

lege ſas eriminali de nulla magis re, quam de rei defenſione,
ſolicitus eſt. Hanc infinitis locis magiſtratibus modo præ-

cipit, modo enixe commendat. Atqui tamen auſi ſumus,
lucubratiunculam hanc de odio defenſionis inſcribere. Ejus
inſtituti ratio igitur reddenda eſt, ne puerili quorundam de-
clamatorum ac legulejorum more laureolam in muſtaceo
quærere, & inanem gloriolam in titulo paradoxo aucupari
videamur. Non eſt hic mos noſter, nec mens unquam, ſed
tantum veritatis indagandæ cura. Itaque ſtatim in principio
profitemur, defenſionem in ſe ſpectatam & nobis maximo
favore dignam videri, eam ſcilicet, quam recta ratio ac jus
naturæ ſuggerunt, quamque Carolus V. præcipit & com-
mendat. Ea vero, quam corruptus fori uſus, rabularum ef-
frenata impudentia & ſocors magiſtratuum indulgentia con-
tra Caroli mentem & legis Carolinæ verba introduxerunt,
odium maximum meretur. De hac itaque forenſi defenſio-

ne, quæ inculpatæ tutelæ moderamen excedit, non de legiti-

ma & Carolina, titulum ſcripti noſtri accipi oportet. De
que ut lucidius conſtet, diſcrimen, quod inter vulgarem, ſeu
forenſem, & lege Carolina præceptam defenſionem interce-
dit, ante omnia explicandum eſt.

PPpP 3 III.

4 6 MEDITAT. AD PANDECT.

III. .

guibuszain cabitibus uſus fori, 4 guod 44 Jefeuß ones, 2 ge
Car olina reteſerit, ſtenditur.

ecefſiſſe uſum fori, quod ad defenfionem reorum a Ca-
Crolina lege, fupra chictum. Sed ego non primus fum,
qui hoc dico. Jam ante me Beyerus idem dixit, ac luculen-
ter oſtendit in conzmentavio ad artieulum Carolinum 151. quem
adeeo hic ſaltem exſcribam: Modus defenfionis hodiernus
ab eo, qui in articulis Præſentibus deferibitur, in multis dif-
fert, poſtquam judicioerum appararus & advocatorum fre-
quentis incrementa fat ampla ceœpit, & hi didicerunt, Praxin
criminalem auream eſſe. Caroli ævo accufatus ipfe, fatum
confefſſus, excuſationis momenta in medium proferre tene-
batur, hodie vero experitio defenfionis absque momento-
rum explicatione ſuſſicit. Imo reus ſub finem articulorum
inquiſitionalium, ut vulgo fieri ſolet, quæfitus, num ipfi ex-
cuſationis momenta fuppetant, fi reſpondeat: eorum nihil
ſibi in promtu eſſe, ſed forte advocato, quem admitti cu-
piat; nihilominus defenſio permittitur. Imo quod amplius
eſt, in poœnis capitalibus, aut decernenda tortura, licet nul-
lum ex actis defenſionis momentum erui poffit, nihilominus
defenſio, licet inquifito non petente, ex officio decernitur.
Olim ipſe inquiſitus media probandi exponebat, quæ in arti-
culos ab actuario vel ſcabino ftatim digerebantur, at hodie
ipſe inquiſiti advocatus articulos defenfionales, quoties re-
ſtium examine ipſi opus viderur, concipit, neque judici ſem-
per ejusve commiſſario, fed & ſubinde notario teſtium examen
eommittit. Olim judex ipfe, adhibito prudentum confilio,
de articulis ante teſtium examen judicabat, an in theſi releva-
rrent;

H

10.
Nn
cnler
ent

emu
E.
Are.
in.

Com.

eNe.

ene
Orun
her.

niik
c.
PE
I

ni
liur.
nti.
hole

le⸗

Wenl
io⸗

ſerrx-

enn

„

SP. DLXIIL. DE ODIO DEFENSIONE. 487

tent: hodie non nifi peracta defenſione a Ctis cognitio
deſuper requiritur. Olim judex ſolus, vel ejus commiilarius
hodie etiam notarius, & quilibet judex alius, teſtes examinat.
Olim peracto examine prolixa innocentiæ deductio ignoraba-
tur; hodie ea, licet nihil novi in facto propoſitum ſit, admit-
titur.
