atque reétoribus provinciarum, qui judæos ac paganos quie-
te degere non ſinunt, pœnam minantur. Peccant item, qui
bona prineipis & publica in ditandos ſacerdotes & ornamenta

templorum profundunt. Peccant porro, qui ſacerdotibus
bona malave ſuadentibus obſequium præſtant. Peccant eti-
am, qui intempeſtivo Dei cultu diſtracti officium ſuum ne-
gligunt, & occaſionem rei gerendæ prætermittunt. Vidi-
mus ante aliquot annos libellum in magna Britannia pro de-
fenſione ducis cujusdam belliei editum, quo is culpam, quod
res ſub ſuis auſpiciis parum proſpere ceſſiſſent, a ſe amolie-
batur, atque in præcipuum magni principis miniſtrum, qui
negotia graviſſima ac moram non ferentia cultus divini præ-
textu diſtuliſſet, devolvebat. Sed hoc forte iſti miniſtro pro
crimine per injuriam objectum fuit. Quidquid tamen ſit,
ex hiſtoriis conſtat, ſuperſtitionem miniſtrorum regna ſæœpe
& provincias peſſumdediſſe, atque multum principibus no-
ecuiſſe. Admodum iraque veroſimiliter Zolandus in Adeiſi-
dæmone, & Baylius in ſcriptis ſuis paſſim affirmarunt, ſuper-
ſtitionem reipublicæ, ſi non magis, certe non minus, exitio-
ſam eſſe, quam atheiſmum. Peccant tandem & illi, qui certæ
addicti ſectæœ hujus commoda etiam cum principis detrimen-
to quærunt, atque omnes diverſam opinionem amplexos
CcccCC 3 acrI-

.
—
In hujus
elpiſcan
n mihi
ſeque mn
hac via
eſt, igen

acriter Pertedus ntur. Comitem Rerwacenbergium Primum
Georgii Wühelmi, Electoris Brandenburgici, miniſtrum, ſi
Pufyendorfio Kerum Brandenlurgicarum Nib. 1. J. 3. credimus
in trantverſum rapiebat labes, qua blerorumque Komanis riti-
us addiézorum animi infecti ſunt, ut pium rρdant, ſuc ſelte
nes quacunque ratione promovere, adver. partis fortuuas 4or.

Kili odio Jabrutum ire. E magno
XIV. EErerius
E. Waperantia magnanimitatis crimen eſt, quo etiam legato. ratorie

nam reg
ad defer
Olliaret,
meum
le parte
eitn ae
aldeptus

rum rigida ceremoniarum exac 110 refertur.

Ton alonge ab his recedunt, gui ex magnifudine animi,

ac, quidquid vile “ humile videtur, . etti Pona publi ico con- “
veniat, adſpernantur. Videas, illos remedia omnia, quibus
ſuecurrere reipublicæ & ſervire principi ſuo poterant, reji.
cere tanquam ſuo principisque ſui faſtigio indigna, ſiquidem

vel parum ſe in illis adhibendis demittere neceſſum ſit. Po. Wſo ho⸗
terant hujusmodi miniſtrimagnanimitatis affectatores appel. cæ&he
lari, atque cum Plotino philoſopho, qui in colicis deloribus lnagim
cliſteres tamen tanquam ſe indignos recuſavit, negans, ſe. iktere
nem iſtiusmodi curationes decere, teſte Porphyrio in vitia miiim
Plotini, comparari. Non injucundum erit unum alterumye Ih
ejus rei exemplum adferri. Suppeditabit ea nobis Leti Ce. 4 non edig
remoniale politico P. I. Iib. I. pag. 76. q. Scilicet orator qui. uper (
dam, ab Hiſpaniarum rege ad Vrbanum VIII. Pontificem M weiperet,
Maximum miſſus, juſſus erat inprimis Antonii Cardinais, linam
cujus in aula Romana auétoritas ſumma erat, conlilia artes Regdis
inveſtigare. Sed hoc difficulter procedebat ob fidem eorum, lin 6
quorum opera Antonius utebatur. Dum igitur fluctutt b r
orator, quidam ei ex amicis: Videsne, inquit, Antonium ho- is ar
minem mulieroſum eſle, & Cadoram omnia apud illum Poſſe nii

In

leln
l
ortun,

in
tur.
MUnegi
Krucen
Pblone

Dnin l

Stere
ni ,lir
Um ſt.
ores
is Con
egin
yriit
mn den

tO

Ponntit
Cund
nlin
lemed
r uen
niunt

SP. DLXXI. DE VER. DrrIcr. MINIST. PING. 75

In hujus ergo amicitiam te inſinua. Neque enim eſt alia

expiſcandi ſecreta Antonii via. Ad hæc orator: Iſta, quam

ru mihi præcipis, meretriculæ amicitia neque religioni meæ,
neque majeſtati regni mei convenit. Malo ergo nihil, quam
hac via proficere. Atque profecit etiam nihil, ſed perfectum
eſt, ignaro illo, inter Antonium Gallosque fœdus non ſine
magno Hiſpaniarum detrimento. Similis fuit obftinatio al-
terius Hiſpanici ad Carolum II. Magnæ Britanniæ regem

oratoris, qui ſuadenti amico, ut Portusmutiam, concubi-

nam regiam, & per hanc regem, cujus ope tunc Hiſpani
ad defendendam Flandriam magnopere indigebant, ſibi con-
ciliaret, indignabundus reſpondit: Mallem, inquiens, regem
meum dimidium regni ſui perdere, quam favere muliercu-
læ partem ejus ſervare. Quæ igitur huic diſplicuerat via,
eam adverſarius ejus orator Gallicus, ingreſſus, quæ voluit,
adeptus eſt. Hæc Leti. Nemo profecto difſfitebitur, pec-
caſſe hos miniſtros, atque, quod ſalutem regni ſuæ pertina-
ciæ & honeſtati imaginariæ poſtpoſuerunt, pœnam meruiſle,
Imaginariam vocamus honeſtatem, quam illi pervicaciæ ſuæ
prætexuerunt, Nihil quippe turpitudinis habet, ambire
amicitiam amicæ regiæ animumque hujus munuſculis deli-
nire, ſi hoc reipublicæ & principi utile eſt. Ipſe hoc facere
non dedignatus eſt Carolus V. Imperator, ſed, quum in tran-
ſitu per Galliam, a Franciſco rege de ſe retinendo deliberari,
acciperet, eonſilia hæc per Duciſſam Stampenſera, regis con-
cubinam, gemma pretioſiſſima ſibi conciliatam, diſcuſſit.
Ne quis tamen putet, nos oblitos eorum, quæ ſupra in Me-
ditat. 6. diximus. Alia quippe munerum publicorum ratio
eſt, quæ virtute & mer'tis obtineri debent, non aſtu & inſi-
diis. At quod principi & reipublicæ conducit, quovis mo-

do, niſi is prorſus inhoneſtus ſit, quærendum eſt. De rerers
refero

MEDITAT. AD PANDECT.

760
refero ad hanc claſſem legatos, qui ſerupuloſi ceremonia-

rum aucupes & exactores rigidiſſimi, ex re minima honorem

ac falutem principis fui pendere, credunt, atque ſic ſæpe to-
tam negotiationem ſuam corrumpunt. Fecit id Feriolus,
Galliarum regis ad Turcas orator; qui, quum Turcarum
princeps eum, ni gladium poneret, ad colloquium admitte-
re nollet, maluit inutilem legationem ſuam fieri & aditu ad

principem prorfus carere, quam fine ferro illum videre.

Rem toram, utr geſta eſt, narrat Turnefortius in Tomo II.
Itinerarii pag. 259. J44:

„

Exſuperantia magnificentiæ * liberalitatis erimen eſt.

Iſt & magnificentia ac liberalitas, ſi modum excedat, cri-
— men. Equidem tantum abeſt, ut miniſtro prineipis pro

crimine objiciamus proprii ſui patrimonii in honorem atque
utilitatem principis ſui profuſionem, ut potius in eo animi

magnitudinem agnoſcamus & veneremur. Igitur illos tan-
tum arguimus, quorum inutilis liberalitas, & ſplendor, rei-
publicæ atque ærario gravis eſt. Sicuti enim tutori imputa-

tur, quod plus juſto impendit, L. 2. §. I. 74. Evi pupillus .

educari, vel donavit, L. 46. §. ult. de Admin. & peric. tut. ita
& miniſter principis, qui, dum legationes obit, vel provin-
ciis præeſt, vel fiſcum adminiſtrar, vel exercitum ducit, ni-
miis fumtibus donationibusque fiſcum prineipis ſui exhaurit,
merito punitur. Inter cetera Themæ Wolfæi, qui ſub Hen-
rico VIIIL. Angliam gubernavit, peccata, ambitioſa illa &
toti regno gravis magnificentia memoratur a Burneto in Hi-

Koria reformationis eceleſiæ Anglieæ P. I. lib. 1. pag. I 9. In- 4

credibilem illum & ſplendidiffimum comiratum, quo able.

gatus ad Carolum V. Imperatorem ulſus eſt, attoniti vide-

runt

—
ront De
lant Pb
geinde
hompan
magnattl
ibiden .
ſummi

exitium:

iſerenr
prælleri

ciſcus,

Lrechibi
regis I.

ſe .

cont

NAtälium
dur mal⸗
ontem
Cremon.
im Im,

&

m &
iridet:
Nit Gin
1entinn
Tonn

— SF. DLXXI. Dz VE. Dicr. Mansr. Paic. 761

H runt Daniæ rex & Germaniæ principes, ſecundum F. D. P.
unn dans Pbiſtoire des plus iWuſtres Javoris Tom. 2. p. 30 3. Et quum
ſee deinde iterum in Galliam mitteretur, ad exornandam ejus
pompam, grave triburum toti Angliæ regno cum maxima
D magnatum & populi offenſione impoſitum eſt, ut narratur
unim ibidem p. 310. Qui annales Gallicos evolverunt, F uqueti,
ian ſummi ærarii præfeéli, fata non ignorant. Cauſam, quæ illi
um 4 exitium artulerit, breviter ſed vere & fignificanter exprimit
Zn Buſſtöres 24 biſoriem PFrancicam anno 1661. VEir inquiens,
præclaris inſtractus dotiburt, ſed forſan ſupra privatune mag-
rzvißcus, bac procella jactetus, nondum emerſit. Copioſius in-
Nig. eredibilem viri hujus magnificentiam defcribit advocatus
G49 regis Talon in ſcripto, quod in Tomo 3. du Kecueil des Ue.
rd Jenſes de Mr. Fouquet reperitur.
H XVI.
norair
Ranms Exſaperantia parſimoniæ cerimen eff.
uret. E contrario, ut turor in L. 12 §. 3. de Admin. beric. tut
Mkndtit — impenſas, non quas minimas poterit, ſed Pro dignitate
ſoning natalium pPupilli facere jubetur, ſic & in miniſtro principis
lie nimia parſimenia aliquando crimen eſt. Duo exinde oriun-
pie tur mala. Alrerum eſt, quod princeps ex hoc apud exteros
Am,H contemtum ineurrat. Exemplum ſuggerer Lairprandus,
men: Cremonenſis epiſcopus, qui in Legatione ad Wice, borum Pho
ſieis aWν Imperazorvem Conſtantinopolitanum gro Otbonibur Augu-
iin ſis & Adelbaida ab Henr. Cantſio edita pag. 8˙. Nicepho-
4 rum & ch proprias fordes & ob miniſtrorum immunditiem
⸗ irridet: Sed &, inquiens, optimates ſui, qui cum ipſo per

plebejam & diſealceazam multizudinem ipſam tranfierant, mag-
vis & nimia veruſtate rimatis tunieis erant induti. Seris de-
t centius quotidiana veſte induti procederent. NWullus eſt, cujus

wii, TJom. VIII. Ddddd atavus

=

1,

MEDITAT. AD PANDECT.

762 .

tavas hanc novam baberet. Nemo ibi auro, nemo gemmis

ornatus erat, niſi ipſe ſolus Wicephorus, guem imperialia or-
namenta ad majorum perſonas Jumta & compoſita fædiorem

reddiderant. Per ſalutem veſtram, Ottonemn Auguſtum fili-

umque ejus adloquitur, quæ mibi mea carior exſtat, una ve-

ſtrorum pretioſa veſtis procerum centumt horum & eo amplius

pretioſior eſt. Referuntur in Fabri Staats⸗Cantzley Part.
PII. pag. I08. 109. inter cetera probra, quæ princeps Her.

bipolitanus cancellario quondam ſuo objicit, etiam hæc:
Seine Wohnung war ein geringes, ſchlechtes, eingeengtes,
an dem Ende der Stadt abgelegenes Buͤrgers⸗Gaus, nach⸗
dem er nemlich ein ſelbiger Orten geſtandenes Hauslein, in

ke.

welchem die Schinders⸗oder Henckersknechte gewohner, von
der Hochfuͤrſtl. Cammer an ſich gebracht, daſſelbe einge⸗

brochen, und in longitudine, latitudine & altizudine ſecundum
omnes parſimoniæ regulas auf das neue zu ſeiner Habitation
erbauet hat, deſſen Nachbarſchaft war vis à vis auf einer
Seiten der Scharfrichter, auf der andern Seiten ein Haus,

woſelbſt die todten Hunde und anderes gefallenes Aas bis

zur ginansfuͤhrung aufgehalten worden, und die gleich dar⸗

an hangende lange Galgen⸗Leiter; Wie dann Anwald nicht
exaggeriren will des Impetrantens alte, abgekommene ver⸗

ſchabte eingeſparte Bekleidung, mit welchen derſelbe bey de⸗
nen fremden Herrſchaften vorgenommenen Conferentiis auch

andern Congreſpbus Deputationibus und ſonſten in vyublico

erſchienen iſt. Quæ, ſi vera fuerunt, juſtam profecto prin-

cipi de miniſtro ſuo querendi cauſam dederunt. Narrant

itinerariorum in Ruſſiam, Perſiam, Indiam, Tureiam, ſerip-
tores, terrarum harum dominos, ſi quis ad eos ab extero

principe orator mittitur, mittentis potentiam & opes exß
legati

kegeti nite
EkE d
in derl
iI non
(commodi
inte ile⸗

legat pec
gue per
ſite ſua n
Mteerea e

Wer le
yokicient
(Lendis .

non ad

Munorum

. Ad o
runt milit

helni,
(imas a
(inicare

Te Plu:
Mos, nea

“ Mun &

muum ton
haueo

tenn

inpefiqd

en ſ

Auglihr

IEun
Go mn

ysher
Drinceß,
etiam kr
Aymmn
1otet
1s Heniln

genegn.
Udint

lu
eten tin

d dieit.
, Aunde

jekomme

derſelek

Olfeieni
nſten il

prolehn
funt. N.

Inim
eN ed 6
n Ac

SP. DLXXI. DE VI. DrIICT. MiNIST. PaNc. 763

legati nitore & comitum multirudine æſtimare, atque abje-
te Sdmodum de principe ſentire, cujus orator non ſatis
cultus & ornatus advenit. Alterum, quod ex hac i intempe-
ſtiva parſimonia proficiſcitur, malum priore gravius eſt,
dum non famæ principis & exiſtimationi tantum, ſed &
commodis, reapſe nocetur. Eos maxime miniſtros hac in
parte videas peccare, qui ad exterorum principum aulas ab-
legati pecuniam in loco negligere, munuſcula diſtribuere,
atque per hæc animos ſibi hominum conciliare, & es, quæ
ſcire ſua intereſt, ſic expiſcari neſciunt, irritoque ſæpe pro-
pterea eventu domum revertuntur. Vide Friderici de Mar-

ſelaer Legatum lib. I. diſſ. I15. Sed & illorum, qui exerciti-

bus præficiuntur, parſimonia principi nocet. Parum certe
proficient, qui ſumtibus in exploratores & ſpeculatores fa-
ciendis parcunt, atque munificentia ſua militum ſibi amorem
non adquirunt. L. Luculli, prudentiſſimi fortiſſimique Ro-
manorum imperatoris, victorias ipfſius parſimenia interru-
pit. Ad conficiendum quippe bellum properantem deſtithe-
runt milites, & manus tendentis nihilque non indignitatis
ſubeuntis, ut contumaciam eorum flecteret, preces & la-

crimas averſati vacuas oſtentarunt zonas, ſolum jubentes

dimicare cum hoſtibus, ex quibus ſolus ſciret diteſcere.
Vide Flutarehum in Vita Euculli. Habuit & noſtra ætas Lu-
culios, non ſine gloriæ patriæque ſuæ diſpendio parcos ni-
mium & tenaces. Belle Brantomius in Vitit virorum ila-
Krium tom. 2. pag. 334. Jamais, inquit, avare capitaine ne
N⸗ leancoup.

Ddddd 2 XXII.

764 MEDITAT. AD PANDECT. ð

XyII.
Exſuperantia fidei in augendo NRſco erimen ſt.

djungemus his illos miniſtros, qui, ut ſidem ſuam Pprin.
A eipi probent, fiſcum ejus augere modis omnibus, im-
probis etiam & inhoneſtis, non erubeſcunt. Dici non pot-
eſt, quantopere hæc peſtis plerasque principum aulas infe-

cerit, & florentiſſimas ſæpe provincias peſſumdederit. BDo

ſeilicet impudentiæ Progrediuntur miniſtri quidam, ut con-

tractus optima fide celebratos reſcindant, bona civium au-.

ferant, pecunias maximas imperent & exigant, jura prædio-
rum imminuant, fidem datam fallant, atque id omne boni
Publici prætextu contra manifeſtam juſtitiam & æquitatem. V
Et impunita fere ſemper manet iſta improbitas, quippe prin
cipibus lucroſa. Aliquando tamen hujusmodi miniſtros im- “
molari vidimus odio Publico, & ob dolum ab ipſe prineipe,
cui per eum prodeſſe voluerunt, puniri. Sic Cti Helmſta-

dienſes menſe anuario anni cloloccxix. damnarunt mini-
ſtrum, atque inte

Durchl. nicht wenig verkleinerlich, daß, da Dieſelbe das Gue Ari ⸗
dum dem Neapolitaniſchen Cantzler Gandolfo verkaufer und ge⸗
wehren ſollen, dennoch von Ihrentwegen dem Appio, welcher ſel⸗
biges vindicirer, und alſo Sr. Durchl. Veraͤuſerung als unrecht⸗
maͤßig angefochten, adſiſtiret und mit dieſem in caſum victoriæ
ein unanſtaͤndiges, und zu Erhalcung einiges, jedoch mit Disre-
putation verknuͤpfe

worden. Crellius, Saxoniæ ſub Chriſtiano I. Cancellarius
Poſt heri ſui fata Propter tria maxime crimina accuſatus &
ultimo ſupplicio adfectus eſt, quorum ſecundum hoc fuit:

r cauſas damnationis hanc etiam poſuerunt:
Es laufer gegen alle Gerechtigkeit und Billigkeit, und iſt So.

ſeen, Vortheils abzielendes pactum geſchloſſen—

6
—
Er hatt
in einan
uſirren
doch da
Heſchre

becut

174

Pec
juth
maxi
cammnat,
tium con

deliduc-
Cdünere

Non por

imeeſtig⸗
ArCtiorih

ſeridunn

tunt, ſ
At bon
lib. 2.
fide rei
non tan
ſilicet
raller,
UAIre. A
Tationen
tem ger

1

nfunnt

mnidisr
r non

alig i.

Cekert l
m
Gir

I e

URonnek
ANien

iee

ene

Cillenn
narun t
nolte
nb e
Nel
lfet u,

8 Af

SP. DLAXI. DE VR DerIcz MIhIST PRINE. 765

Er haͤtte Ihre Churfaͤrſtliche Gnaden und die Landſchaft
in einander geflochten, daß es leicht Ungluͤck und Mißtrauen
cauſiren koͤnnen, weil er gerathen: Man ſolte dem Adel, der
doch damit beliehen, die Jagdten einziehen. Vide Wreckii
Beſchreibung Dresdens bag 31.
XVIII.
Peecat miniſter, qui in exſequutzione muneris ſui ac mandato-
ram dominicorum artibus vetitis utitur. Aſtu zamen
ſeu dolo bono uti licet.
eccant non minus, qui in muneris ſui adminiſtratione aut
juſſorum exſequutione principis ſui commodis conatu
maximo ſerviunt, ſed artes tamen tales, quas lex naturæ
damnat, adhibent, rati, licere ſibi omnia, dummodo nego-
tium commiſſum feliciter expediatur. Legatorum hoc ſæpe
delictum eſt, quorum aliqui, ut id, cujus cauſa miſſi fuerunt,
obtinerent, nihil intentatum reliquerunt, &, quod honeſte
nen potuerunt, ſcelere effecerunt. Sed operæ pretium eſt,
inveſtigare, quantum hic legato liceat. Equidem ſunt, qui
arétioribus, quam par erat, limitibus legati officium circum-

ſcribunt, nec unquam illi aſtu aut ſimulatione uti permit-

tunt, ſed, ut aperte ſemper ac ſine fuco agat, præcipiunt.
At boni hi Catonem imitantur, qui, ſecundum Ciceronem
lib. 2. epiſt. I. ad Atticum, optimo anime utens & ſumma
fide reipublicæ nocebat, dum tanquam in Platonis oWuaιι
non tanquam in Romuli fæce, ſententiam diceret. Potuiſſet
ſcilicet iſtorum philoſophia, ſiquidem aureum ſeculum per-
duraſſet, inter homines ſimpliciſſime viventes locum inve-
nire. At noſtra ætate legatus ingenua illa & aperta agendi
ratione nihil proſiceret. Ergo damnari non dehet, ſi callide
rem gerit, ſi ficte & ſimulate aliquando loquitur. Conſentit
Dddd 32 no-

„66 MEDITAT. AD PANDECT.

7

nobiscum Puffendorſius Rerum Er andenburgicarum lib. y. J.
37. legatum Hiſpanicum, Caſtellorodericum, virum ſidum

atque candidum, quantum muneris conditio ferre poterat,
appellans. Ridenda itaque eſt gravitas illa ſenatorum Ro-

manorum, quam Livius lib. 42. ab. 47. memorat. Nempe

Marcius & Atilius a Perſeo Macedonum rege, ad quem le

gati fuerant, reduces, quum legationem in Capitolio renun-
ciarent, nulla re magis gloriabantur, quam decepto per in-
ducias & ſpem pacis rege. Adeo enim apparatibus belli
fuiſſe inſtruétum, ipſis nulla parata re, ut omnia opportuno

loco præocupari ante ab eo potuerint, quam exercitus in
Græciam trajiceretur. Spatio autem induciarum ſumto,
venturum illum nihilo paratiorem, Romanos omnibus in-
ſtructiores rebus cœpturos bellum, Bœotorum quoque ſe
concilium arte diſtraxiſſe, ne eonjungi amplius ullo conſenſu

Macedonibus poſſent. Diſplicuit vero hoc vereribus, qui
moris antiqui memores negabant, ſe in ea legatione Roma-
nas agnoſcere artes, &, quidquid egifſent legati, tanquam
verſutias Punicas & calliditatem Græcam damnabant. Va-
niſſime profecto. Neque enim illicitum aut inhoneſtum eſt,
aſtu erga eum, quem tecum callide & ſimulanter agere ani-
madvertis, uti, animique tui ſententiam non aperire ei, qui,
ut tu illi verum dicas, j jure nullo poſcere poteſt. Ii vero
legati, qui, ut principi ſuo ſerviant, eos, quos adverſari
negotiationi ſuæ vident, inſidiis adpetunt, tumultus & fedi-
tiones concitant, venenis graſſantur, & alia hujusmodi per-
Petrant, peccant, & ab eo ipſo principe, in cujus aula tale
facinus adgreſſi fuerunt, non in cuſtodiam tantum mitti, ſed
morte etiam puni iri Poſſunt, ut recte docet Coccejus de Legato

ancto non inipuni. Qua de re alio tempore plura dicentur.
XlX,

rreHHHNEENNNEEEENNNDA

iuhu

urmc
elt,
hoc ei
9e
A urrun
lpeutd
ſaleuf hin
ſtil ce le
M ae
ai auſt
iſere,
ſu gegt

enn G.
l monde
s,

totius
non eſle
gam an
mitem
Pertrah
liores e
legatos,
gaſſe. .
legari F
Cretariun
tentant
tem Male

n

e

tumnhn

e en

otINN
MNyy
lee
lo n
N ſerin
tidek
DPPNe
kent
n

JoNRDD

Nlan

enibon 4

ehn.

une
Mnt
elane.
in ii
lie
en
AAH
mmoce
HAlli
minie
A u
Cennnt
V

SP. DLXXI. Dz VER. DrIIcr. MiNIsT. PaNGC. 767

XIX.

Quousque legatis miniſtros prineipis, ad quem miſſi ſunt, cor-

rumpere liceat, diſquiritur. .
Numquid vero legato miniſtros principis, ad quem miſſus
eſt, corrumpere licebit? Si Wieqguefortio credimus,
hoc ei ſine dubio licet. Ita enim ille ſtatim in titulo ſectionis
9 lib. 2. de Ambaßſadeur: Il eſt permis, ait, à ' Ambaſſadeur
de corrompre les miniſtres de la cour, où il negocie; & deinde:
On peut dire, que c' eſt un des importans ſervices, que!l' Ambaſ-
Jadeur puiße rendre à ſon maitre, de lui acquerir un des Mini-

Ares de la cour, ol, il negocie. Car ſervant de l'eſpion honora-

ble, ce n'eſt pas ſeulement un moyen ſeur de penetrer le ſeeret,
mais auſii de faire donner aux affaires le tour, que ſon maitre
deſire, & qui S'a-commoded ſei intereſts. Or que l'Ambaſſadeur,

qui gagne ou corrompt un miniſtre, ne viole point le droit des

gens, & demeure dans les termes de ſa fonction, eſ, dont tout
le monde eſt d'accord. Hæc Wicquefortius. Verum ex exem-
plis, quæ præmittit & fubjicit, apparet, conſenſum illum
totius orbis, de quo gloriatur, tam communem, ut ille putat,
non eſle. Narrat ſcilicet, legatos Archi-ducis Auſtriæ, Ha-
gam anno 1607. miſſos, ſcribæ publico per monachum, co-
mitem ſuum, inſignia munera, quibus eum in partes ſuas
pertraherent, obtuliſſe, Ordines vero fœderati Belgii, cer-

tiores ea de re factos, offenſos fuiſſe graviter, & objurgaſſe

legatos, ipſumque Archi- ducem, ſuo juiſu hoc factum, ne-
gaſſe. Memorat deinde, Henricum IV. Galliarum regem

legati Hiſpanici, Balthaſaris de Zuniga, miniſtrum, qui ſe-
cretarium regis ad prodendam Marſiliam donis inducere

tentarat, in vincula conjeciſſe, & legatum ea de re queren-
tem maſcule refelliſſe. Et profecto rem accuratius conſide-
. ran-

—

76 8 MEDITYAT. AD P. NDECT.
rantibus verius videtur, peccare legatum, qui miniſtros cor-
rumpit. Proditio enim, quæ per largitiones intenditur, de-
lictum eſt ſine dubio. Delinquit ergo, non qui accipit ſolum,
ſed & qui dat. Convenit hoc rectæ rationi, convenit & juri
ſcripto. Vide L. I. §. 2. de Lege Cornelia de falſis, L. 2. § 2.

de Condiéct. ol turpem vel injuſt. L. 3. C. Ad LE. Juliam repe-

tundarus, & can. 15. §. I. Cauſa 14. 4u. 5. Nec movet nos in
contrarium ratio Wicquefortii, qui legatum honeſtum ſpe.
culatorem appellat. Nam ſi honeſtus eſt, honefſtis etiam,

non llicitis, remediis utatur oportet. Aliquando tamen lar-

gitiones facere legatis permittimus, tunc ſcilicet, quum id,

quod per eas quæritur, vetitum non eſt. Sic propitios ſibi

principique ſuo miniſtros aulæ, in qua verfatur, per dona

reddere poteſt legarus, poteſt iisdem quid offerre, ut negotia
ſua proponant, commendentque regi, ad quem miffus elt.
Nee improbari poſſunt eæ donationes, quæ ad hoc fiunt, ut

ſecretas exterorum in eadem aula machinationes expiſcetur

legatus, ut, quæ extra conſilium principis agitantur, reſci-
ſcat, ut ingenium Principis, conjugis ejus & purpuratorum
cognofſcat.

XX. .
Zmjuſta principis mandata exſequi, vel principi delinqueni
adſiſtere, crimen eſt.

eg QRo 712 E . *
ed redeamus in viam, ex qua egreſſi ſumus. Poterit eti-

am miniſter promto nimis ad juſſa principis obſequio r

peccare, quande ſcilicet mandata improba & injuſta exſe-

quitur. Verum hoc delictum eſſe, alii jam ante nos contra
Hobbefium evicerunt, iſtam tamen quæſtionem, quousque
principis in mandando poteſtas ſeſe exrendat, non fatis luci.
de definierunt, atque, ut ſcite monet Gribnerus in Principiis

Jurii-

—
priyr.
lunt vi
eges,
jlte.
Kbf.
Per di
princi

elt ad

quit. 6

omine
etlipri

jus der
pis rui
u ergo
Kſitutis:
ſaſcept
nc pr-
os etie
Cothan
cOntra

nium,

Prideri
blicio:
lecus e
elli Ge
Corban⸗
lipfü
epen
Neronig
uſus fuer
einorun
lmn.

n
hihlkxron

kencinde
Ceiric
nvenn
Tlong
Torerti
Onkun!
neſtis eir
oamar.
en tun
Prwöucrl
UI, MA
re, un
n nnſi
We
tantuni
Urpbrns

iliie

ord

ips
initi
te i ai

on ſiß
in i

7

SP. DLXXI. DE VER. DarIcr. MiNIST. PRINC. 769

juriiprudentiæ naturalis I. 4. c. 2. §. I. dum charybdin vol
runt vitare, in ſcyllam inciderunt, & injuſtas plane dixerunt
eges, quæ aut æquiſſimæ omnino erant, aut ſaltem non in-
juſtæ. Non diſplicet vero regula, quam idem Gribnerus in

.
ue-

ſq. &. . ad tollendas iſtas difſicultates proponit: Quidquid

per paétum poteſt conſtitui, id quoque Poteſt conſtitui a
principe; quidquid autem conventione interpoſira non pot-
eſt admitti, id quoque princeps jubere aut permittere ne-
quit. Quamobrem innocentem accuſare, damnare, eccidere,
homines rebus ſuis ſpoliare, bello injuſto intereſſe, miniſter,
etſi princeps hoc jubear, non debet. Si fecerit autem & in
jus deinde propter iſtud obſequium vocetur, juſſum Princi-
pis fruſtra obtendet, nec ejus prætextu pœnam vitabit. Va.
na ergo erat apud Zucitum Annali 13. cap. 43. Suilii de in-
ſtitutis accuſationibus injuſtis accuſati, nihil ex his ſponte
ſuſceptum, ſed principi ſe paruiſſe dicentis, & juſſa Meſſali-
næ prætendentis, defenſio, recteque reſpondebatur;, Punien-
dos etiam eſle rerum atrocium miniſtros. In famoſo ille
Gothano bello, quod Auguſtus, Septemvir Saxo, an. 1567.
contra Johannem Fridericum geſſit, & quo Grimmenſtei-
nium, caſtellum incomparabile, ſolo æquavit, miniſtri Joh.
Friderici, qui opem principi delinquenti tulerant, gravi ſup-
plicio affecti funt, & cancellarius Pontanus etiam in partes
ſe Qus eſt. Quod pluribus Z buanus hiſtor. lib. 41. ceterique
belli Gothani ſeriptores, longo ordine a Sagittario in biſtor.
Gothana cap. 3. §. 18. enumerati, narrant. Nec infrequens
eſt, ipſum principem a ſatellitibus & exſecutoribus nequitiæ
ſuæ pœnam expoſcere. Memorat Zacitus Annali XIV.c. 62.
Neronis in Anicetum, cujus miniſterio in occidenda matre
uſus fuerat, grave odium, additque cauſam, quia malorum
facinorum miniſtri quaſi exprobrantes adſpiciuntur.
Zom. PäIII. . Eee ee XXI.

MEDITAT. AD PANDECT.
xMJ.

WMin Rer, gui metu adaäétus inju, 26 principis juha ehaumu, MWMD

peccat, ſed non punitur.

ed quid de Puffen dorfii Philoſophia ſentiendum eſt, qui

lib. 8. de ure naturæ e&& gentium cap. I. §. 6. & de Oirio
hominis & civis lib. I. c. I. J. 24. miniſtrum peccare negat, ſi
metu adactus injuſta mandata exſequatur? Nobis equidem,

ſingulas Pufendorffii rationes excutere, in præſens non va-
cat. Sententiam tamen noſtram paucis exponemus. Peccat

is miniſter ſine dubio adverſus Deum, quod jufſſis ejus juſſa

principis ſalutemque ſuam anteponit, peccat etiam adverſus
ſe ipſum, dum bonum utile magis quam honeſtum amat,

dignitatemque ſuam, patrimonium vel vitam, quam exiſti-
mationem & laudem integritatis, conſervare mavult. Nec
libertatem ei prorſus ademptam ipſumque inſtrumenti tan-
tum inſtar habendum efle, dici poteſt, quum coacta volun-

tas, ſi rem recte conſideres, etiam voluntas ſit. Quoniam

tamen ea libertas per vim externam magnopere imminui-
tur, levius utique crimen eſt, quod committitur, atclue in
foro humano puniri non debet.
XXII.
Czeum in juſii. bus principum ad literam exſeguendu
ohſequium crimen eſt.

Nlia quoque ratione obedientia in miniſtro crimen eſſe
Poteſt, quum is ſcilicet juſſa principis cœca ſuperſſi-
tione ad litteram, ſed intempeſtive & contra utilitatem ju-
bentis, exſequitur. Tales quippe in expeditione negotii
incidunt circumſtantiæ, quas jubens non prævidit, & quæ

tamen faciem rerum prorſus mutant, & ut agendi ratio quo-

que mutauda ſit, efficiunt. Quodi ergo tum miniſter, ne-
glectis

—
glecti
Peccat
cipie,
Piſſet,
enim
Poſſit
vide⸗
cony
nißi ce
tulerit
que e⸗
VNO
6, S.2
lut
it por
kac
ſid!
ullus⸗
examin
liero,
Gubitat
examm

impug

ſi mer

let wide
ndnete
Uun gen
e e
ſen Nus
ein Com
boteſtare

—

Raſe

endnek
Kl;
bi⸗ A⸗
lend on
enndg Ne

oneſtuna
gund
mav!
aſtrune.
n corn
, Pere M.
titun te

ſepun

ckinen
cceci
Utilun⸗
itioe ten
Erich
encinink
mitle

r

enim tacite hæc poteſtas cuilibet mandato,

SP. DI. XXI. Dr VxE. Drricr. MiNIsrT. PkiNc. 771

glectis prudentiæ legibus, preſſe verba mandati ſequitur,

Peccat profecto contra commoda & voluntatem ctiem prin-
cipis, qui, ſi ea, quæ deinde acciderunt, Cogitatione præce-
piſſet, diverſum procul dubio mandaturus fuiſſet. Ineſt
ut procurator
Poſſit mandati limites, ſi hoc expedire mandanti manifeſte
videat, egredi. Id quod & rectæ rationi & jJuri Romano
convenit. Vide L. 46. Mandati, ubi una ad Jjicitur limitatio,
niſi certum mandatum ſit, hoc eſt, mandans aperte præ ſe
tulerit, velle ſe abſolute, ut forma mandati ſervetur. Ne-
que exiſtimandum eſt, liberratem hanc mandatis tantum pri-
vatorum ineſſe. Ineſt eadem & mandatis Principum. Vide
c. 5. X. de Ohcio & poteſtate judicis delegati, ibi: Juper omni.-
us, Jucæ ad cauſam ipſam ſpectare noſcuntur, blenæriom veci-
pit pozeſtatem. Quapropter commiſſarius Principis recie
facit aliquando, aliud faciendo, quam quod Princeps juſſerat,
ſi id ſcilicet velle principem certis conjecturis proſpieit.
Juſſus erat miniſter iter in locum diſſitum facere teſtemque
examinare. Quum advenit, teſtem mortuum deprehendit.
li ergo, quorum intererat, alium ejus loco nominant. Nec
dubitat illum adſumere miniſter. Deinde vero adverſarii
examinationem hanc, tanquam extra limites mandati factam,
impugnabant. At ſuſtinuerunt eam JCti Helmſtadienſes, &
ſic menſe Febr. anni cioloccxix. reſponderunt: Beklagt r wen⸗
der wider den Beweis ein, daß die zu Abhoͤrung der Zeugen ver⸗
ordnete Commiſſarii durch Annehmung des Thomas Waſſerlebens
zum Zeugen die Grentzen ihres Gomiſſorialis, als worinnen die⸗
ſes Waſſerlebens nicht gedacht worden, uͤberſchrieten, demn ch deſ⸗
ſen Ausſage in keine Berrachtung zu ziehen ſey. Alldicweil aber
ein Commiſſarius in den ihm aufgeeragenen Sachen plenariam

Poteſtatem empfaͤngt, alſo dem kloſſen Buchſtaben ſeines Com-
eeee 2 mil-

: MEDITAT. AD PANDECT.

miſſorialis ſuperſtitioſe und blindlings nachzugehen nicht noͤthig

har, ſondern auch diejenige Actus, welche ex natura rei flieſſen,
unà bem Commiſſoriali zwar nicht ausdruͤcklich einverleibet, jedoch

der Klugheit und Dexteritat des Commiſſarii uͤberlaſſen werden,

verrichten kan, dieſemnach die zu dem Zeugen⸗Verhor verornete
Commiſſarii daran ganz recht gethan, daß ſie anſtatt des in dem

Commiſſoriali benannten und vor dem Examine verſtorbenen von
Loͤben den von Klaͤgern an ſeiner Stelle vorgeſchlagenen Waſſerle⸗

ben angenommen und abgehoͤret. Quod vero de commiſſariis

diximus, ad legatos Juoque, præſides provinciarum, præ

fectos urbium, duces bellicos, pertinet. Quæcunque iis

dantur mandata, his tacita ſemper conditio, rebus ſic ſtanti
bus, ineit. Memorat igitur Micbael de Montaigne lib. I. des
Ehais cap. 16. objurgatos fuiſſe miniſtros cum imperio a

rege millos, quod in rebus gerendis verba regiorum man-
datorum magis, quam tempora & circumſtantias ſpectaſſent.

—: . . . . .. . . . ð
Ridet ille ſimul P. Licinii Craſſi, conſulis Romani, ineptam
ſeveritatem. Is, quum Leucas oppugnare pararet, ſeripſit

ad magiſtrum architectum Eleatenſium, qui eo bello ſocii
amicique populi Romani erant, ut ex malis duobus, quos
apud eos vidiſſet, majorem mitteret. Magiſter, cognito,
arietem ex eo malo fieri oportere, minorem, quem ei inſti-
tuto commodiorem judicabat, miſit. Vocatum igitur fru-

ſtraque excuſantem conſul, quod obſequium ab ipſo non W “
conſilium pertitum fuiſſe diceret, nudari vVirgisque multum
cædi juſſit. Abſurde Profecto & inique. Dum enim nego.
tium hoc Craſſus magiſtro architecto dederat, dum uſum,
cui malum deſtinaret, indicarat, deliberare quodammodo
cum illo, nec arbitrium ejus excludere, velle videbatur.

—

Mf

ruce
ſib
topor
IWundati
eſt, non
cipemi
At neg
ittudqu
manda
cit, m.
punier
les, q
ldem de
Contrar
Qini⸗
ſibi dat

1L. 46.

tionem

QRe juſſi

Lr.1
etki util

e Gli

Ninia i
cteſta
elin
Ditam li
Verbig er

—
n in
tei ſ⸗
elͤitt
klſſen
thür teng
lte d

ſſortenee

nn P.

econmnli
dumm, N,

ipli
unhinen
raret ſe
eo bellt

knobig
ter h
guene⸗
n ighu
a
glenm

neling

n
nmn
jiehtu

SP. DLXXI. DE VER. DErICT. MiINIST. PRINC.

XXIII.
Naſuta mandatorum principis interpretatio evimen eſt.

Prhdentis & ecircumſpectione magna in interpretandis juſ-
ſibus principum opus eſſe, haud negamus. Manifeſta
ſit oportet utilitas & indubia principis voluntas, ut a verbis
mandati recedere liceat. Idem vero, ſi res maxime ambigua
eſt, non ſuademus. Equidem conſultiſſimum foret, ad prin-
ipem ipſum tunc recurrere, ejusque deciſionem expoſcere.
At negotii, quod geritur, gravitas ſæpe moram non patitur,
iſtudque remedium haud admittit. Tutiſſimum tunc eit,
mandati verba non interpretari, ſed ſequi. Et, qui aliter fa-
cit, miniſter peccat, atque, ſi res infeliciorem exitum habet,
Puniecur. Damnat recte Zucitus Hiſtor. lib. 2. cap. 29. Mili-
tes, qui juſſa ducum interpretari quam exſequi malunt.
Idem de miniſtris dicendum, quibus, niſi manifeſta utilitas
contrarium præcipiat, obſequii tantum gloria relinquitur.
Quin imo miniſter nec obutilitatem quidem limites mandat:
ſibi dati transgredi poteſt, ſiquidem mandatum certum eſt,
L. 46. Mandati. Sic princeps, qui miniſtrum in exſequu-
tionem negotii certam pecuniæ ſummam impendere diſtri-
cte juſſit, plus impendere prohibuit, §. 8. J. L. 3. §. alt. L. 4.
L. y. Mandati. Peccat ergo miniſter, plus impendendo,
etſi utile id credat. Exemplum vide in Spec. CCCoXLIVII.
de Az⸗dificatione in ſolo alieno, Medit. 4. f.
XXIV.
Wimia in vero dicendo erga principem irreverentia erimen eſt.

oteſt etiam miniſter pro officii ſui ratione verum dicendo
delinquere, ſi ſcilicet, dum verum principi exponit, de-
bitam illi reverentiam non ſervat, ſed acrioribus & injuriis
verbis eum objurgat. Erga privatum hoc crimen foret,
Eeceee 3z ita-

24 MEDITAT. AD PANDECT.

itaque magis adverſus principem. Caveat ergo miniſten ne
reprehenſio videantur, quæ dicit. Monitio Vit, ur ubroſſus
1. Uie. cap. 22. Præcipit, ſine aſperitate. Qui ſecus facit
punitur merito. Non poſſumus itaque improbare judicium
Macedonum, qui apud Curtium lib. 8. cap. 2. Clitum, quem
Alexander, inter pocula audaciſſime ſibi obloquentem &
cum convitio verum dicentem, obtruncarat, jure cæſum de-

creverunt. Nec male Arrianus lib. 4. de Rebus geſtis Ale-

