nullos in hujuscemodi miniſteriis deprehenſos ſupplicio ad.

feciſſe. Idem Severus Imperator apud Spartianum in vita
ejus cap. 18. in eos, qui filium ipſius Baſſianum, vivo patre,

Auguſtum appellarant, animadverti juſſit. Sub Chriſtiana

Sueciæ regina, teſte Pufendorfio Rerum Suecicarum lib. 23.
5§ 7. Meſſenii ſucceſſorem regni deſignatum, Carolum Gu-
ſtavum, literis adulatoriis propitium ſibi, reginæ vero & ce-
teris regni proceribus infenſum, reddere ſtuduerunt. At
remiſit literas ipſe Carolus Guſtavus ad Chriſtianam, quæ
Meſſenios hos propterea morte punivit.
LXVI.
Peccant miniſtri, qui impediunt, ne princepè calamitates publi-
cas & verum rérum ſtatum reſciſcat.

Doſſunt & hi inter adſentarores referri, qui, ne ægre prin-
cipi fiat, verum provinciarum rerumque ſtatum illi oc-
cultant, & civium querelas ad aures ejus pervenire non
ſinunt. Ita vero efficiunt, ut princeps malis, quæ incognita
ei ſunt, mederi nequeat, atque cuncta in pejus ruere pergant.
Quamobrem occultatores iſti cauia calamitaturn publicarum
quodammodo dici poſſunt, & propterea recte plectuntur.
Cleander, præcipuus Commodi imperatoris miniſter, diu
hac arte potentiam ſuam conſervavit & auxit. Ita nempe
ille obſepſerat principem, ut, flagrante licet periculoſiſſimo
civili bello, & populo ſeditioſo ſuburbanum, in quo cæſar

erat, infeſtante, cæſar tamen ignarus omnium in ſeceſſu vo.

Iuptatibus indulgeret, nec quisquam ei, quæ gererentur,
nunciare auderet. Sed Commodus tandem, per Fadillam
ſororem de tumultu cenior factus, amputarum Cleandri
caput conto præfixit, & hoc ſpectaculo malum ſedavit.

Narrat hæc Herodianus lib. I. cap. 12. G 13. Similis fuit
aſtutia

—

iſtut
Prine
nimen
Obha
ſoire⸗
capit⸗

däamr

rum
maxi
igur
heix
1 et
mula
tiffcis
negem

1

0

uN:

cci

it jr

1err,

ſierat

Iter

jeiu
jelkei
eerrir

lri

—
Wblisdo
mum inig
Niron
C
aruſ,
Cüohnk
ſeroie
Genmt 4
inen

mmitog
at.

egenn
W
ervenin 1
er inee
Vere en
npobla
plen
wiciſten
II N
ericnb
in o
in ſeeli⸗

e geteen

nunit
Halun
auß⸗

SP. DLXXI. DE VER. DsEIcr. MINIST. PRINC. 827

aſtutia Naſſuſi, purpuratorum ſub Achmeto Turcarum rege
Principis, qui, quum Perſæ grave bellum moviſſent, regem
tamen ſuum hoc ſcire noluit, pacemque ſimulavit, tandem
ob hanc perfidiam ſupplicio adfectus. Qua de re vide L'hi-

oire des plus illuſt res favoris tom. 3. p. 19. 44. Inter cetera

Capita, ob quæ Greiffenfeldius, Daniæ præeipuus adminiſter,

damnatus eſt, hoc etiam memoratur, quod plurimas extero-

rum principum literas precesque civium, quas ſcire regis
maxime interfuiſ-et, ſuppreſſerit. Du Mont Memoires poli-
tiques pour Jervir 2 la parfaite intelligence de l'biſtoire de la
paix de Ryswick tom. 4. p. 171. Et Michel de Montaigne lib.
I. cap. 16. legatos Franciſci I. Galliarum regis perfidiæ inſi-
mulat, quod partem eorum, quæ Carolus V. in conſeſſu pon-
tificis & cardinalium Romæ publice & acerbiſſime adverſus
regem diſſeruerat, reticuiſſent.

LXVII.
Peccat miniſter, qui alii mandata principis prætexenti
Jacile eredit.

bcrvandum eſt maxime miniſtro principis illud, quod
imperatores in L. I. C. de Mandatis principum Præcipi-
unt: Si quis, inquientes, adſerat, ecun mandatis noſtris ſe-
oretis ſe veniſe, omnes ſciant, nemini qudquam, niſi quod ſerip-
tis grobaverit, eſe credendum,; nec ulliis Jignitare terreri, ſive
ille tribunti, ſive notarii, five comitis pfoferaz dignitkatem, ſed
ſacras noſtras litteras eſe guærendas. Peccant ergo miniſtri,
qui temere hominibus, juſſa principisprætexentibus, fidem
adjiciunt, atque credulitate hac indwcti omittenda faciunt,
vel facienda omittunt. Imprudentiſime certe fecit Brion,
exercitus Gallici du ctor, qui, teſte Brintomio in vitis virorum
UWuſtrium iom. I. pag. 362. ad invadenlam Italiam millus, op-
Mmmmn 2 por-

MEDITAT. AD PANDECT.

828

portuniſſimum ejus rei tempus prætermiſit, Cardinali Lo-
tharingico, legato regis, ſupervenienti & ſubfiſtendum eſſe
dicenti, nimia facilitate credens. Multum hæc imprudentia
res Franciſci turbavit, eumque Brioni reddidit infenſiorem.
LXVIII. “
Peccat miniſter, qui juſſa principis & cium ſuum juſſis
miniſtri præpotentis aut cujusdam ex familia
principis poſtponit.
ſie tamen error facilius excuſari poteſt. Magis peccant,
T qui, nen ſimulato principis juſſu, decipiuntur, ſed ſola
præpotentis alicujus miniſtri aut cujusdam ex familia princi-
pis auétoritate moti mandatum domini negligunt, aut nego-
tium damnoſum vel temerarium gerunt. Quamyvis illis, ut
plerumque fit, indemnitas Promittatur a mandante, atque hic
ſuo periculo eum agere jubeat, non liberabit hoc tamen eum
a pœna. Vide diſſertationem Serykii de Periculo petentise. 2.
g 3. Memorabile ejus rei exemplum LVarillas lib. 3. de Phi-
Koire de François I. p. 186. affert. Juſſerat Franciſcus I. Sam-
blancæum, ærarii præfectum, magnam pecuniæ ſummam ad
Lautreecium, Ducatus Mediolanenſis gubernatorem, mittere.
Et coegerat jam Samblancæus neceſſarios ad hoc numos,
quum mater regis interveniens, & fiſcum regis multis no-
minibus obligatum hibens, ſibi illorum ſolutione ſatisfieri
poſceret. Obtendit Samblancæus jufla regis. At mater,
obſtinata in propoſito, negat, ſe paſſuram, vel teruncium de
ſumma ſibi debita dedici malumdque Samblaneo, ni pareat,
minatur. Pergit ille apitis periculum, quod ſibi mandata

regis negligenti impemeat, oſtendere. Sed reſi pondet mater
regia, tantam efle ſuan apud filium auctoritatem, ut hæc
eum facile tueri poſſit; diceret modo, quum rationem red-
dere juberetur, juſſu natris regiæ ſe id feciſſe. Verum e
inde

3

perti
Due
impr
Pphen
lamen
vel o
I
mt,
uun
rum
odij,
nnif

viri

ſente,

ſeute⸗
it eun
lin e,
d/
cond
adolen
Derco⸗

SP. DLXXI. DrE VER. Drricr. MINIsT. paixc. 82

Ked inde, quum Lautreccius Provinciam ſibi commiſſam perdi-
inni diſſet, cauſamque in pecuniæ Penuriam rejeciſſet, Samblan-
itiſ, cæus in crucem actus, nec excuſatio illa aecepta eſt.
LXIX.
n ſune Adfectus privati in adminiſtratione oficiorum pabiicoruss
fenſu exulare debent.
M'aiter principis eo ipſo, quod munus tale ſuſtinet, pu-
se 1 bliea perſona eſt, atque adeo in rebus, quæ ad officium
ttn k pertinent, affectibus privatis locum relinquere non debet.
kemiiß Exuenda ergo ſunt amor & odium, nec quidquam horum
Gunbenz impulſu ſuſcipiendum. Peccant enim, ut accurate philoſo-
umuie phemur, etiam hi, qui faciunt quidem, quod debent, non
Langat tamen ea mente, ut officium ſuum, ſed ut affectus, amorem
10c du vel odium, expleant. Non male Gratianus in can. 65. cauſæ
loutts II. quæſt. 3. Sententia, inquit, aliquando eſt injuſta ex animo
614 proferentis, juſta vero ex ordine & cauſa. Ex animo eſt injuſta,
nelonl guum aliquis, ſervata integritate judiciarii ordinii, in adulte-
ie ſunn rum vel in quemlibet criminoſum non amore juſtitiæ, ſed livore
orentn odii, vel pretio aut favore adverſariorum inductus, ſententiam
emm profert. EZude Beda ſuper epiſtolam Zacebi ait: Ira enim
gis nist viri juſtitiam Dei non operatur, quia, qui iratus in aliquem
tione iit ſententiam profert, erfi ille, quantum ad ſe, juſtam reportet
. At r ſententiam, iſte tsmen, qui non amore juſtitiæ, ſed livore odii
teruber in eum ſententiam dedit, juſtitiam Dei, in quem perturbatio
ce0 Ni non cadit, non imitatur. Rectiſſime ergo Cato Cenſorius
list apud Plutarebum in vita ejus, Lueium Quintum Flaminium
elotitti conſularem e ſenatu prepfer hanc cauſam ejecit: Lucius
enn adoleſcentem, liberali forma ſcortum, deperibat, atque ſem-
nionen⸗ pPer comitem ſecum habebat. Is, quum Lueius Imperator eſ-
Wain Mmmmm 3 ſet,

1

MEDITAT. AD' PANDECT.

ſet, & honore & gratia apud eum tantum potuit, quantum
nemo alius. Penes ipfum igitur conſulari provinciæ præfe-
Kum aliquando in convivio ex more diſcumbens, multis
blandimentis Lucium, qui vino facile vincebatur, a ſe diligi
plurimis verbis oſtendens, hoc teſtimonio uſus eſt: Omni-
bus domi gladiatorio ſpectaculo intentis, cujus tametſi viſen-
di deſiderio afficerer, quod obtruncari nunquam hominem
viderim, tamen ſub ipſum ſpectaculum ad te properavi. Lu-
cius autem, indulgens amator, quum parem illi gratiam re-
ferre vellet: Hujus, inquit, rei cauſa ne mecum ſubtriftis ſis,
hoc enim mœrore te quam primum liberabo. Ex templo
igitur unum ex iis, qui rei capitalis criminis damnati erant,
ad ſe in convivium adduci imperat, &, accerſito cum ſecuri
carnifice, amaſiolum denuo rogitat, utrum hominem percuti
ſpectare cuperet: qui quum ſe velle reſpondiſſet, collo ca-
put eximi juſſit. Quam tamen hiſtoriam Livius lib. 39. cap.
42. paulo aliter narrat.

93⁰

LXX.

Peccaut, qui poteſtate ſua ad vindictam de inimicis ſumendam

abutuntur.

Ii miniſtri ſine dubio peccant, qui officio ſuo ad vindicam

privatarum inimicitiarum abutuntur, qui inviſos fibi ho-
mines perſequuntur, principi ſuſpectos reddunt, de dignita-
tibus dejiciunt, cetera. Hujus criminis in finita exſtant ex-
empla. Nos pauca ſeligemus. Memorandus inprimis eſt Ri-
chelius, Ludovici XIII. Galliarum regis miniſtriſſimus, qui
privatos ſuos inimicos publicorum criminum reos variis ar-
tibus faciebat, atque ſub ſpecie pœnæ publicæ ſuo odio ſa-
grificabat. Non dicemus jam de Marillaco, Thuano, Puy⸗

laurentio & aliis. Solum producemus Vrbanum Grande-

rium

Nhonin

.
rium,
lius au
un ſa
ber ſ
digt
nius
ucto⸗
ligie
Raud
junget
ſimus.
we ul
pelvit
Uüperh
Aua
ſeos
crimi

bita

Recan

s ad
inci
nii fe⸗
un 2
Kp

)
2

—
Guäntnn

e
8 M
lcle
vetſe
homn
erayi I
rutiamn
Drrikist
REn
nnctenn
cüNſt
en Erd
naalde

nein

d vincde
los i
n Eeche
1 eulu!
grimi l
kriſſimeg
reos nt

e Mte

hemh
tumn

-

SP. DLXXI. De VrR. UrrIIcCT. MiNIST. PRINC. 921

rium, parochum & canonicum Laudunenſem, quem Riche-
lius auctorem ſatyræ contra ſe ſub titulo la Cordonniere de Lou-
dun ſeriptæ reputans, ut vindictam de illo publice ſumeret,
per ſuppoſitos accuſatores magiæ inſimulari, datis judicibus
ad ignem damnari & cremari, curavit. Hiſtoriam hanc ple-
nius exponunt Menagius in vita Guillelmi Menagii p. 83. ſzg.
auctor de l'hiſtoire des Diables de Loudon, ou de la poſſeſſion des

Religieuſes Erſelines, quæ Amſtelodami anni 1693. Prodiit,

& auctor de la Fie du veritable Pere Joſefb'p. 307. ſqg Richelio
jungendus eſt Wolſæus, Hearici VIII. Angliæ regis miniſtriſ-
ſimus. Is, levem injuriam ducis Buckinghamienſis atrociſſi-
me ultus eſt. Durx ſcilicet aliquando, rege manus lavante,
pelvim tenet, ſed Wolſæo manus in eadem pelvi lavante,
uperbiam viri pares cum rege honores ſumentis indignatus.
aquam in calceos Wolſæi effundit; quod ægre ferens Wol-

ſæus malum duci minatur, paulloque poſt ficto perduellionis

crimine circumventum adverſarium ſupplicio adficit. Vide
l'hiſtoire des plus illuſtres favoris tom. 2. Pag. 296.
LXXI.
Peccant miniſtri, qui, ut adverſariis & æmulis voceent, ne-
gotia domini iis commiſſa perire ſinunt.
on levius illorum deliétum eſt, qui, ut inimicis ſuis ægre
faciant, dominorum ſuorum res & negotia, quæ per il-
los adminiſtrantur, perire ſinunt. Sæpe duces bellici unius
principis, æmuli invicem & inimici, quum ſuppetias alter al-

teri ferre poſſent, maluerunt partenn exercitus ab alrero du-

Gam ab hoſte concidi, quam ſuo auxilio diſcrimini eripi.
Sæpe primarius miniſter, exercitus & provincias inviſis ſihi
hominibus committi, ægre ferens, ne gloriam hi adquirant,

ſed potius male rem gerendo, gratia principis excidant, re-

bus

832 MEDTTAT. AD PANDECT.
—

bus omnibus neceſſariis carere illos patitur, & nee ſupple-

„

menta militum, nec pecuniam, qua indigent, mittit. Ex
emplo Richelius Galliarum regis miniſtriſſimus erit, qui
Feuquieurium, quem oderat, cum exigua militum manu ad

ebſidendam Theedonis villam non alia mente mittebat,
quam, ut eum hoſtibus trucidandum objiceret. Vide Lu-

dolphi Schaubuͤhne der Weltgeſchichte, zom. 2. lib. 39. Cap.
4. n. 89. E contrario Bayle in Dictionario are. PFontarabie lit.

D. obſervat, tantum fuiſſe quorundam Gallorum, quibus

lium odium, ut ſponte Victeriam hofti concederent, Riche-
lHium ſic, ut ſperabant, perdituri, qui in faſtigio ſuo ſe ſine
felicibus armorum ſucceſſibus non poterat conſervare. Di-
citur ob hanc cauſam dux Valettæ maluiſſe ignominioſe cum
exercitu fugere, quam Fontarabiam obſeſſam in poteſtatem
regis redigere. Quare & ad mortem damaatus fuit. Vide
Pbiſtoire du Cardinal de Richeliez ztom. 2. p. 364.

LXXII.

Jmicitia cum inimiecis vel ſuſpectis principi erimen .

Se⸗ & per amicitiam aliquando peccat miniſter. Eſt au-
tem ipſa interdum amicitia & familiaritas crimen, ſiqui-

dem cum inimicis vel tamen ſuſpectis principi contraha:
tur. Nam miniſter, ut ſæpe jam diximus, totus prineipis
ſui eſſe deber. Ergo eosdem cum illo amicos & inimicos

fuam integram alteri obſtrinxit. Quare & Romani veteres
gentibus illis, quibus pacem dabant, vel quos in fœdus in-

dem

quale recipiebant, hanc ſimul legem ferre ſolebant, ut eos-

Een, 4
ILorm
ins lete
iiere
eIiun)
u 0
n, qui r hun
exereitus ſuos rex Ludovicus XIII. commiſerat, erga Riche. mmintel
iI. U

ſuct gi

Fine
iericus
deiine

Noy

N

Priyate
njuria
incel

habeat, oportet. Hoc quippe eſt officium illius, qui fidem . “W ſmere

61),6,
getam

n

e ſn
Tütit N
d eri a
InHI
nrm
Wel
Nteat
dun i
eigReht
Uen Nr
onoſet
leren
niüten
n poik
.

Crimer4
ger. I
zinen’
bi conn
tus n
s giict
ani N
in ANH
bant, ue

6

Sp. DLXXI. DE VER. DEIICT. MINIST. PRINC. 823

dem, quos populus Romanus, amicos atque hoſtes habe-
rent. Qujus fœderis aliquot formulas vide apud Briſonium
de Formulis & ſolemnibus populi Romani verbis lib. 4. p. 362.
Et in L. I. §. 1. ad L. Juliam majeſtatis inter crimina maje-
ſtatis refertur, hoſtibus populi Romani nuntium litterasve
mittere. Itaque Franciſcus Maria, Vrbinatum dux, apud
Janum MNicium Erythræum in Pinacotheca P. I. p. 175. Mu-

tium Oddum, miniſtrum ſuum, ob egregiam cum Hyppo-
Hito a Ruere, a quo dux capitali odio diſſidebat, familisrita-

tem in vinculis diu tenuit, tandemque Mediolanum relega-
vit. IIli tamen principes nimis duri & ſuſpicioſi in ſuos
ſunt, qui omnem illis amicitiam & commercium cum exte-
ris interdicunt. Memorat tamen idem Erythræus dicto lib.
bp. 120. Romæ hunc morem inoleviſie, ut miniſter, qui in
alterius vel Cardinalis, vel viri principis, amicitiæ ſuſpicio-
nem incidit, continuo honoribus indignus habeatur.
LXXII. 3
Voon debet Miniſter ſecreta principis familiaribus ſuis,
vel domeſticis, aperire.
Aravius vero peccant, qui ſecreta ſibi a prineipe com-
miſſa amicis ſuis & domeſticis aperiunt. Nam & inter
privatos amicus amicum, qui judicia ejus ſecreta divulgavit,
injuriarum recte convenit, L. I. §. 38. Depoſiti. Quidni ergo

princeps in miniſtro taciturnitatem requirat, atque arcana

temere effutientem puniat. Auguſtus certe apud Suetonium
cap. 66. Mæcenati, familiariſſimo ſuo, vitio vertit, quod ſe-
cretum aliquod uxori Terentiæ prodidiſſet.

ITrm. p'IIlI. Nnnnn LXXIV.

MEDITAT. AD PANDECT.
LXXIV.

Won deler miniſter amitis Juis delinquentibus Fugiun 8.

præbere. . “

Nee ec excuſandi ſunt miniſtri, qui amicos ſuos delnduen-
S, quos princeps in cuſtodiam mittere & punire con-

ſtituit, de eo conſilio certiores reddunt, vel, quum ipſi eos
ex officii ratione capere deberent, effugere patiuntur. De.
bebant hi ad exemplum commentarienſium, reos ex carcere
dimittentium, eadem pœna, quæ elapſo infligenda erat, affici,

arg. L. 4. C. de Cuſtodia reorum & artic. 180. onßis crimin.

LXXVyV.
Peceatum miniſtri eſt, uxori & familig nimium

indulgere. “

Truhngent quoque in uxorem & domeſticos crimen eſt.
Quodſi ergo ab his quid contra bonum publicum com-

mittatur, quod miniſter impedire, ſi providus ſerverusqaue
fatis fuiſſet, potuifſet, hic merito plectitur. De uxoribus

inprimis exſtat lex 4. §. 2. de Oicio Proconſulis, in qua ſena-
tusconſulto cavetur, ut, ſi quid uxores eorum, qui ad offi-
cia proficiſcuntur, delinquant, ab ipfſis ratio & vindicta exi-
gatur. Quod fenatusconfultum tamen, ſiquidem idem eſt
cum eo, cujus mentionem Tacitus Annali 4. cap. 20. facit,
durius videtur, nec ad tempora noſtra trahendum. Cenſet
enim ibi Meſſalinus Cotta, ut quamquam inſontes magiſtra-
tus & culpæ alienæ neſcit, provincialibus uxorum crimini-
bus perinde quam fuis Plectantur. Poterat hoc in republici

Romana ſalutare eſſe, in qua officia, ad quæ obeunda mit-
tebantur cives, annalia erant, præſtabatque, uxores tantis⸗

Per domi relinqui. Aſt apud nos, ubi munera fere omnia
Perpetua ſunt; inhumanum foret;, miniſtrum 34 Pecxats

,

conjug

fſriingi

culpa

goltr⸗

citun

brol⸗
rum
lo
ſinan
DVorm
he
tamer

quant

cubile
tit hol
ierm
cum
culpe
qwii⸗
bet.
cauli
guſto
Conk
excuſ
vVelane

omiti
ihli⸗

Mein

Figen

Gelnne
Dunint.
Ln
ent
nSt

Ninn

Cie d
Mnen
ſeneng
inte
Cicti
Vinchr
em lne
. n
m. 14
es
fum au

nn
bet

tstun
Ete

l

d e

SbP. DLXXI. DrE VER. DEIIcT. MiNIST. PaNcC. 835

conjugis ſuæ, quam deſerere nequit, luenda ſimpliciter Ob-
ſtringi. Rectius tunc demum obligabitur, quum aliqua ei

culpa imputari poteſt. Quid ergo ſentiendum de eo, quod
noſtra æate contigit? ² Commiſerat magnus princeps exer-
citum ſuum viro ſtrenuo & prudenti, ſed quem uxor cere-
broſa oomitabatur. Hæc cum mariro, aſſiduis aliquot die-
rum & noctium laboribus fatigato, cubitum diſcedens clam
illo famulis interminatur, ut maritum hac nocte quieſcere
ſinant, nec, qualecunque etiam incidat negotium, excitent.
Dormientibus illis, ſuperveniunt exploratores & transfugæ,
ac hoſtem caſtris appropinquare trepidi nunciant. Nemo
tamen ex famulis, quibus ingenium mulieris imperioſæ, &

quanta atrocitate illa minas ſuas exſequi ſoleret, notum erat,

cubile domini intrare audet. Inter has cunctationes adven-
tat hoſtis, invadit & expugnat caſtra, militem maxima parte
inermem opprimit & cædit, paucos ſine ordine reliſtentes
cum duce ipio fugat. Magana igitur clades accipitur, non
culpæ ducis, ſed conjugis ejus, cujus ramen factum marito,
qui id prævidere & cavere non portuerat, imputari haud de-
bet. Alia Galli apud Ammianum Marcellinum lib. 14. C. 10.
cauſa fuit „qui, flagitiorum ſuorum rationes Conſtantio Au-
guſto redditurus, omnia ſe, incitante conjuge Conſtantina,
CGonſtantii ſorore, fecifſe dixit, ſed, rejecla hac putidiſſima
excuſatione, ad fupplicium raptus eſt. Fœdiore artificio pro
velando perjurio ſuo uſi ſunt magnates Poloni anno 1669. in
comitüs regiæ electionis. Narrat id Continuator Jobi La-
dolpbi in der Schaubuͤhne der Welt Part. IV. pag 671. ſJ4.

hunc in modum: Da hatten die Waͤhlenden geſchworen, daß

ſie einen ſolchen wäaͤhlen wolten, von welchem, oder in deſſen
Namen ſie nichts empfangen, weder in Baarſchaft, noch
Nnann 2 dinch

836 MEDTTFAT. AD PANDEGT. .
durch Zuſage. Die Theologi aber wuſten vor dieſen Gewiß
ſensſerupel bald Rath zu ſch haffen, und gaben vor, es waͤre

—

dieſer Eyd unr echrmaßt ig und aufgedrungen, indem ein je⸗

de r, dem das Wahlrecht zukaͤme, ohnedieß in ſei nem Ge⸗
wiſſen verbunden waͤre, das gemeine Beſte in dieſem hoch⸗

wichtigen Werke fuͤr Augen zu haben. Man koͤnte ſich
auch, ſagten die weiten Gewiſſens⸗ ⸗RKaͤthe ferner, mit einer
Kkeſervatione mentali ſolcher Geſtalt loßhalftern, daß die
Waͤhlenden ſpraͤchen, oder vielmehr bey ſich gedaͤchten, ſie
wolten zwar den Herzog von Neuburg, welchen ſie zu er⸗
waͤhlen beſchloſſen haͤtten, nicht ſelbſt nennen, jedennoch aber
denenjenigen, ſo ihnen nennen wuͤrden, anhangen, oder bey⸗
treten; Allein den verſchlagenen Franzoſen beduͤnkete dieſe
Erklarung ein wenig zu plump zu ſeyn; dahero ſie den Scru⸗

pel auf eine kuͤnſtliche Art verkleiſterten. Dann, weil die

Maͤnner ſchwoͤren muſten, nicht aber die Weiber, ſo meynte
der Biſchof von Bezieri, Franzoͤſiſcher Geſandter, daß jene
durch dieſe muͤſten gewonnen werden. Dahero kam es auch,
daß dieſes ganze Wahl⸗MWegotium faſt allein durch die Ehe⸗

Weiber und Maitreſſen der Pohlniſchen Welt⸗ und Geiſtli⸗
lichen Magnaten getrieben wurde. Immaſſen des Cron⸗ 2

Groß⸗Marſchalls und Groß⸗ Feldherrn, Fo. Sobiesky, dann
des Litthauiſchen Groß⸗Cantzlars, Pacz, Gemahlin, und
des Erzbiſchofs von Gneſen, Primatis Regni, Concubinen,
alle drey Franzoͤſinnen von Geburt, vor den Prinzen von
Condé gewaltig arbeiteten. Luculentius hæc exponit Comes

de Cbavagnac, Ducis Lotharingici ad iſta comitis orator,

dans ſes Memoires.

õ

Won

R

ſaum
Sitet

fein

leh
nipd

Llſeel

Vtiu
Cod
Gition
cepo ſ
vel w
Ppuni

e,

nem,
honc
Ante
libre
ſper
8 in
impe

dd c.

Ea.

Nr
nibu

Gen
e d
denn iit

Vir 4
daß

ddchrn,i

ſee
dnhcke
en
ſientore
mnmN
enſen
te Gſe
konbet
chont
nd Ge

de

e N
hahlin

Conele
Prinune

niumt

—

SP. DLXXI. DE VER. Drricr. MEHIST PRINC. 937

LXXVI.
Won debet miniſter munus ſuus ſine juſta cauſa deponere.
Rere Fritſehius in Miniſtro peccante Concluſ. y0. inter
crimina miniſtrorum, temere & ſine juſta cauſa officium
ſuum reſignare. Eadem mea in Specimine LEXII. ad J. Me-
ditat. 10. ſententia eſt, in recta ratione, nec non in L. 20. de
Ofcio præſidis, L.- alt. C. de Defenforibus eivitatum & L. 41.
C. de Decurionibus fundata. Damnoſum certe & periculoſum
reipublicæ eſt, miniſtrum rerum peritum, negotiis adſuetum
& ſecreta edoctum, munere abire & in alterius principis ſer-
Vitium transire. Ergo hoc ei ſine juſta cauſa non licebit.
uodſi itaque exterus princeps miniſtrum lautioribus con-
ditionibus ad ſe invitat, poterit is, cui huc usque ſerviit, prin-
ceps ſimiles offerendo cauſam diſcedere volenti adimere, &
vVel invitum retinere, atque nihilominus clam aufugientem
punire. Memorabile ejus rei exemplum apud Panzirolum
de Clavis legum interpretibus cap. 126. exſtat. Bartholomæus
nempe Sozinus a Laurentio Medice cum mille aureorum
honorario conductus, oblato ſibi Patavii ampliore ſtipendio,
ante conventionis tempus clam diſcedere conſtituit, atque
libros cuppis conditos ante urbem emiſit, mox ipſe ſub ve-

ſperam ſequutus, ſed, deferente famulo, ex itinere retractus
& in vincula conjectus eſt. Et quum Florentiæ in ſenatu de
imponenda Soeino ſtellionatus pœna deliberaretur, non de-
fuit, qui eum criminis læſæ majeſtatis inſimulatum capite
plectendum diceret. Sed intereeſſit Laurentius, & hominem
ad carcerem aliquot dierum damnavit. Idem Panzirolus
Iib. 2. cap. 29. Narrat, Bononienſes Franciſco Accurſio, a rege
Angliæ in Galliam vocato, indicta publicationis bonorum
Poœna, abitum interdixiſſe, &, quum ipſe cives eluſurus, om-
nibus amico venditis, tamen diſceſſiſſet, bona publicaſſe, nec,

niſi reverſo, reſtituiſſe.
Nnnnn232 LXXVII.

MEDITAT. AD PANDECT.

839

LXXVII. “””VM
NWon debet miniſter muneris Jui edminiſtrationem: imvite

rincipe retinere.
Prieiß

Pecean & is, qui munus deponere a principe juſlſus, ad-

miniſtrationem tamen retinet. Refertur hoc1 inter cri.

mina majeſtatis in L. 2. 49 L. Juliam majeſtatist, exſtantque
aliquot in hiſtoriis miniſtrorum ob id, quod ſucceſſores ſibi

miſios non admiſerint, & e provincäüs diſcedere juſſi non
diſceſſerint, punitorum exempla. Vide de Piſone Tucitun

Annal. 2. gap. 70. & Annal. 3. ap. 14. 1A1.

LXXVIII.
Concluſio.

A* ſic abſolvimus deſtinatum opus, in quo n non ommnia,
ſed pleraque tamen miniſtrorum Principis crimina ex.

Poſuimus. Scripſit jam ante nos de eodem argumento

PFritſcbius iv miniſtro peccante. Verum, qui ejus oblerva-

tiones cum noſtris conferent, facile animadvertent, diverſam
Pprorius fuiſſe inſtituti noſtri rationem, ut nihil fere, aut
pauciſſima ſaltem, a Fritſehio pPotuerimus mutuari.

4

M

geline
608,4
nenf,
huc N
Hroru
einſe
quent
læ ſu

hocin.
6 aie
Naſor.
de l
een

onNe
Sclinint

ukume

us e
n iſ S
l enn

SP. DLXXII. Dr TvOIc. IN MINIST. PaINC. DErNG. 825

SPECIME N DLXXI.,..
MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
ei LIE. XLrIII. TIY. Ii.

JVDICIO IN MINISTRVM

PRINC IPIS DEILIN.

miniſtris adfinguntur, & quæ vere ab iisdem com-
mittuntur, expoſuimus, nune de judicio in miniſtros
delinquentes, ſeu, ut cum vulgo loquamur, proceſſu contra
eos, agendum eſt. Multa, quæ ad hoc argumentum perti-
nent, occupavimus paſſim in antecedentibus. Inprimis
huc referri oportet Specimen LXXX. de Foro delicti mini-

Peak delicta, & quæ innocentibus ſeœpe principum

RKrorum principis, item Specim. LXIX. de Principe in propria

cauſa judicante, ubi de ſententia adverſus miniſtrum delin-

quentem a Pprincipe ferenda actum, variaque conſilia vitan-

dæ ſuſpicionis data. Supplebimus nunc aliqua, quæ deſunt.

inißer priscigis privilegium Fori ac cetera muneri ſus
adnexa jura non ex die vocationis, ſed conſtitutionis
& confirmationis, conſequitur.

Sedes

340 MEDITAT. AD PANDECT.

edes doctrinæ eſt §. 4. I. Quibus modis jus patriæ pote-
Ratis ſolvitur; verbis: ilico imperialibus codicillis præ-
Ritis; quæ ſic Hoppius commentatur: Codicillis, i. e.
hitteris de collata dignitate) teſtantibus; vulgo, die Beſtallung,
pocation. Ex quo colligere licet, privilegia ob ofzcium alicui
competentia, non a tempore ſuſcepti icii, ſed a tempore, guo
quis codicillos accepit, inechoare. Rectius Strykius in notis ad
zundem locum imperiales codicillos, die Beſt llungs⸗Briefe, in-
terpretatur. Sola vocatio jus quidem ad munus, ſed non in
munere, tribuit, ut cum Pontifice in c. 40. in ſine de Præben-
dis in 6. loquar. Poſſunt enim multa intervenire, ut collatio
ipfius muneris & introductio in aliquot annos differatur, aut
plane non ſequatur. Sic igitur Cti Vitembergenſes menſe
Januar. an. clolocCCXXXV. judicarunt: Daß Denunciat pro con-
feſſo & convicto zu achten, demnach Denunciantem eine Abbitte
und Ehren⸗Erklaͤrung vor Gerichte zu thun, und alle verurſachte
Unkoſten zu bezahlen ſchuldig, uͤberdies um 20. Thlr. zu beſtrafen.
B. R. W. Rat. dec. Ob wol Denunciat ſich unter dem Vor⸗
wande, daß er in Koͤnigl. Schwediſchen Dienſten engagiret ſey,
und mit eheſtem als Cammer⸗Commiſſarius, oder unter einem
anderen Prædicate, nach Stockholm abgehen wuͤrde, der ihm ſub
peœna confeſſi & convicti angeſonnenen Vernehmung weigert;
Alldieweil aber auch ein wuͤrklicher Fuͤrſtl. Bedienter das Forum
delicti agnoſeiren, und ſich daſelbſt der Uneerſuchung und Etrafe
unterwerfen muß, L. 4. §. 2. C. de Caſtrenſianis & miniſterianii-
L. I. C. ubi ſenatores, Mevius in jus Eubec. Quæſt. prælim. 3
2. 49. & 50. Lenſer in Meditat. ad f. ſpecim. 80. de Foro deli-
&i miniſtrorum principis Medit. 3. 4. hiernaͤchſt Denunciat ſeine
Excepionem fori incomperentis in teiner wuͤrcklichen Beſtal⸗
lung, fondern in einer bloſſen Hofnung, kuͤnftig befoͤrdert zu nerdi,

F.

—

gtunde

yr ſei

eher i
So h

Min

7,

(itati

0
.
Oport
IAAX
tioſa e
que
ſed ci
reddr
habit
niatun
vitum

Dum

akrie
grilife

Kieils

Feienis
enzore

n
Drſf,

led MMi
A Ein.
e,Ue.

fenumnu
ele
dne.

Ninile
e terd Nℳ½r
it.
ter n de
Nigirk
Arter

ung er
des
, ude
ninißrt,
Si
Altrtſe
len e

g.

NH
4

SP. DLXXII. DE JvDIc. IN MiNIST. PRINc. DEIINO,. 841.

gruͤndet, gleichwol bekannten Rechtens, daß ein Fuͤrſtl. Bedienter,
der ſeinem Amte anklebenden Freyheiten und Gerechtigkeiten niche

eher zu geniſſen anfaͤngt, als bis er die wuͤrckliche Beſtallung erhaͤlt;

So haben wir, nach Inhalt unſers Urthels, billig erkannt.
Miniſter principis, qui cium depoſuit, & ex aula & pro-
vincia abiit, debet tamen ratione eorum, guæ in ofkeio
geſſit, in foro priſtini domini ſtare.
. III.

Citatio autem nec ad bona, quæ ibi reliquit, nec per ediétum,

ſed implorato judice, ſub quo nunc habitat,
vcienda eſt.

mnis judicii caput eſt in jus vocatio, ſeu citatio. Igitur
neque hanc in miniſtro principis delinquente omitti
oportet, & pertinent hue omnia, quæ ſupra in Specimine
XXXI. Je in jus vocando; item in Specimine XXXII de Vi-
tioſa Citatione dicta. Obveniunt tamen ſingularia nonnulla,
quæ in aliis hominibus ac civibus litem facile non pariunt,
ſed citationem miniſtri delinquentis dubiam ac controverſam
reddunt. Miniſtrum, quamdiu miniſter eſt, tametſi alibi
habitet, ſi ratione offheii vel civiliter vel criminaliter conve-
niatur, ſub eo principe, cui ſervit, forum ſortiri, atque in-
vitum etiam ad hoc trahi poſſe, luculenter contra Carpzo-
vium & Continuatorem Eſus moderni Strykiani oſtendi in

Medit. LXXX. de foro delicti miniſtrorum principis Medit. 6.

Quum vero ſæpe accidat, ut miniſter, bona principis ſui
pace, officium deponat, atque ex aula & provincia exeat, α
poſtea demum lites, quæ ante non apparebant, ratione ge-
ſtorum in officio exoriantur, quæſitum aliquando fuit, an

Zom. VIII. Oo0OOο „pri-

MEDITAT. AD PANDECT.

342 .
priſtinus herus retrahere illum vocareque ad judicis ſua Poſit.
Qui negantem ſententiam tuebantur, regulam iſtam legis
tam naturalis quam civilis, quod jura, quibus perſonæ con.
ditio locum facit, deficiente ea conditione, deficiant ; ex I.
68. de Kegulis juris, L. 5. §. 3. de Jure immunitatir, L. 21. de
Teſtamento militis, objiciebant. Verum ipſa recta ratio, ex
qua hæc regula fluit, vetat illam ad jura, quæ durante con-
ditione perſonæ jam perfecte nata fuerunt, eorumque effe.
ctus, produci. Scilicet mutatio conditionis impedit, ut nova
inde jura naſcantur, ſed vetera non perimit. Si exempla po-
ſcis, obruam te multitudine. Minor, Poſtquam major factus
eſt, beneficium reſtitutionis in integrum perdit in poſterum,
retinet tamen ratione eorum, quæ minor geſſit, atque etiam
ad ſucceſſores ſuos transmittit, L. 18. §. ult. Je Minoribus.
Tutor, procurator, advocatus &c. depoſito quamvis munere,
ratione tamen eorum, quæ in munere geſſerunt, conveniun-
tur & agunt, ac forum quoque habent. Vide L. I. C. Vli de
vatiociniis tam publicis quam privatis agi oportet. Igitur hoc
forum geſtæ adminiſtrationis & rationum reddendarum eti-
am in miniſtro dimiſſo locum invenire debet.
dubü habet, ſiquidem ex delicto conveniatur.
foro delicti etiam abſentes ſtare oportere, nemini ignotum
eſt, L. 22. de Accuſationibus, Mov. 134. c. 5. Habnius ad Ee-
ſembecium tit. de Judiciis n. 16. Novæ tamen circa citatio-

Et res minus
Quippe in

nem abſentis difficultates oborientur. Quodſi miniſter di-
miſſus domicilium in aliam provinciam
bona ſub priſtino domino poſſi
nequit; nec publice per edictu
citandi modus ſubſidiarius inuti
eo, cujus domicilium certum eſ

tranſtulit, etſi adhuc
deat, ad ea tamen citatio fieri
m citari poteſt, quoniam hic
liter & injurioſe adhibetur in
t, Clem. 1. de Judiciis, e. 10. 1.
.

5

nas
Ne ⸗
i/a
ejus

Heci

ſpon
Wirt
tirter
angee
ſtert,
Otueſe
gruͤnd
Nach
noͤgl
bon ii
hegang
ahlcde
lorun
teſen
verfa
niſte
ange

lichen
Min

iſunt

en —

erlone 4

cu, a.

. 1. 1
ie
menee
Imchne e

un

A
in NIn
Hen
1 N.
myön
tyenrn

diruni

Ltresnie

ni ignen.
Mint a

ires et⸗
minitere.
inetlin
Rcittvin
Oonimi
ctient
eihi

Sp. DLXXII. Dr Jvoic. IN MiNIST. PRINC. DELNC. 843

Je Dolo & contumacia. Vide pecimen meum XXXII. de Pi-

tioſa citatione Medit. y. Implorandum ergo eſt ſubſidium
ejus judicis, ſub quo miniſter dimiſſus nunc habitar. Adde
Specimen meum LXXIV. de Foro delicti Medit. 10. Et ſic re-

ſponderunt Cti Vitembergenſes menſe Dec. an. cioloccxxx:
Wird ein ehemalen in Dienſien geſtandener und in Gnaden dimit-
tirter, auch anjetzo auſſer Landes wohnender Miniſter, durch eine
angeordnete Commiſſion, vermittelſt einer in ſeiner, des Mini⸗
ſters, Kinder Gut geſchickten Citation, vorgeladen. Und es faͤllt

Zweifel vor, ob das Forum allhier fundiret ſey. Dieſen Zweifel

gruͤndlich zu heben, iſt, in Ermangelung der Acten und genugſamer
Nachricht von dem in Inquiſition gesogenen Genere delicti, un⸗
moͤglich. Denn, wenn das dem Miniſter beygemeſſene Delictum
von ihm ehemals, da er noch im Lande und in Dienſten geſtanden,
begangen worden, ſo moͤchte er ſich in foro delicti zu ſtehen und zu
ant worten nicht entbrechen, nachdem die gegebene Dimiſſion das
forum Delicti nicht aufhebet, da gedachtes Forum auch bey Ab⸗

weſenden ſtatt hat. Inzwiſchen muß doch mit der Citation richtig

verfahren, und ſolche nicht in ein fremdes Gut, davor das des Mi⸗
niſters Kindern gehoͤrige zu achten iſt, geſendet, auch nicht oͤffentlich
angeſchlagen, ſondern dem Miniſter durch das Mirtel ſeiner ordent⸗
lichen Obrigkeit, unter welcher er wohnet, inſinuiret werden.
IV.
Miniſter reus, ſi gquidem fuga, aut aliis modis, judicium eluſu
rus metuizur, capi & cuſtodiæ mandari poteſt.

V.
In capiendo miniſtro ſuſpecto, aſtu, blanditiis, ſima-
latione uti lieet.
Nelii olus bonus hi
Quin aliquando ſalus publica, ur dolus onus hbic
. E . adbibeatur, pracipit. =
OeoOO 2 In

844½ MEDITAT. AD PANDECT. . N 2

—ð

n miniſtro delinquente etiam citationi reali aliquando lo-
I cus eſt, ut ſcilicet ſtatim in principio judicii in cuſtodiam
mittatur. Parum tamen ſingulare hic animadverto, Igitur
omnia, quæ ſupra in Specimine DLXIII. de Cuſtodia reorum

dixi, nunc repeto. Id ſaltem monee, in capiendis miniſtris
majore circumſpeétione, quam in vulgsribus reis, opus eſſe.
Eminentior dignitas, qua ornati ſunt, fuſpicionem fugæ, qu?x
inprimis ad decernendam cuſtodiam requiritur, minuit, ſed
non tollit penitus. Quamobrem ante, quam miniſtrum cri-

minis inſimulatum cuſtodiæ mandes, omnia probe conſiderari

oportet. Et, ſi veriſimilis metus eſt, illum, ſi quid præſen-

tiſcat, fugam capeſſiturum ac judicium eluſurum, imprudens
foret judex, qui eum libere vagari ſineret. Quod autem in
Meditatione 8. ditcti Speciminis DLXIII. judicibus permiſi,
