aut ſaltem adſcriptitium. Non deſunt tamen, qui principi
poteſtatem iſtam adimunt, auctores, quos memorat & ſequi-
tur Cævallus in Speculo opinionum communium contra com-
munes quæſt. 425. u. 25. Aſt ad horum argumenta in con-
flictu reſpondebitur.

Aaa aa a SPECI.

MEDITAT. AD PANDECT.
SPECIME N DLXXI.

MEDITATIONVMN AD PANDECTAS
4D EIB. XLIVIII TIV Ir.

VERIS DELICTIS MINI.
STRORVM PRINCIPIS

PVBLICE DEFENSVM

AVGVSTO G0TT PHEIFF HILLIGTR

DRESD. MISN.

NVNC IVRIVM DOGTORE.
MENSE SEPTEMBR. ANNI MDCCXIX.

. —

retur, Sereniſſimus Marchio Brandenburgenſis,
FRIDERICVS ERNESTVS, qui nunc Gorttorpii

Gs ſpecimen hoc more academico publice diſputa.

reſidet, atque tunc Helmſtadii jura ac bonas litteras colebat;:
diſſentientis partes mirifice ſuſtinuit, quem ego præſes ſic

allocutus ſum: Te nunc compellare audemus, Sereniſſime
Princeps, cujus adſpestus & nos & omnes, quotquot huic

certamini interſunt, recreat mirifice & delectat. IIIuſtriſſi-.
ma, ex qua originem trahis, gens, quæ degeneres omnes a

ſe ſegregat, nobis certo perſuadet, Te non imagines tantum

majorum oſtentare, ſed virtutem etiam ſequi, & facta glo.

rioſiſſima imitari. Vivida præterea iſta, quæ ex oculis ge⸗
ſtibusque elucet, indoles ſumma omnia Pollicetur. Age ita-

que, colloquere nobiscum, &, quo ingenio, doctrina, facun.

dia polleas, erudito ſermone oſtende.

De-

Non
ceps,

fitiſt
undi
eu

Im -

H“ i 4
adi

1 exd

Geind
Poſte⸗
culpa
dolo,:
dere,
keereye
ſo me

Ropone

Tert

HO

icee
e CN
er kNH
dPreß
Sete GH
gn
.Illit
eöt
inezuum
H
Cenls
innfan

6

3

SbP. DLXXI. DE Vge. DEIICT. MINIST. PRNc. 741
Deeſfinentem hac brevi oratione proſecutus ſum:
Non ſatisfeciſti ſolum expectationi noſtræ, Sereniſſime Prin-

ceps, ſed plus etiam, quam Polliceri nobis videbaris, præ-

ſtitiſti. Mirantur omnes tacitique ſuſpiciunt ingenium, fa-

cundiam, & majorem illa, quam agis, ætate eruditionem.
Amant præterea & exoſculantur ſingularem atque Principe
Prorſus dignam humanitatem. Sed gratia Tibi referenda
erat pro inſigni, quo nos ornaſti, beneficio. Nos, quod ſo-
lum poſſumus, Deum veneramur immortalem, ut egregias
illas animi Tui dotes augeat, fortunasque Tuas ad ſummum
faſtigium humanæ felicitatis perducat.
In explicandis delictis miniſtrorum principis dificile eſt, dolum
a culpa diſtinguere.
era miniſtrorum principis delicta conſideraturi con-
ſtitueramus ab initio, duplicem eorum ordinem fa-
cere, atque primum illa, quæ ex dolo proficiſcuntur,
deinde ea, quæ per culpam committuntur, explicare. Sed
poſtea animadvertimus, diffcile nobis futurum, dolum a
culpa ſemper diſtinguere, quum idem crimen aliquando ex
dolo, aliquando ex culpa oriatur, ac ſæpe incertum ſit, di-

cere, quo animo deliquerit miniſter. Omiſſa igitur, quam
decreveramus, methodo, crimina miniſtrorum eo erdine,

quo meditantibus nobis occurrent, & ſtyli acumen ſubibunt,

proponemus. “

Aaa a a 3 UI.

Boni principis oficium eſt, minißrorum ſuorum Seniize, eriam M lto ſo

communia, punire, ae familiares omni culpa vacuos habere.

Psrereg & illud diſerimen, quod Arrius Menander?

de Re militari inter delicta militum facit, huc trahe-

re, atqte crimina miniſtrorum principis propria, quæ NN mpe

ut miniſtri admittunt, diſtinguere a communibus cum Odte⸗
.

ris. At inſtitutum noſtrum non eſt, communia hæc operqſe

„

explicare, quum nihil fere in illis ſingulare occurrit. fal-
tem monemus, expedire reipublicæ &£ Principi, ut aulæ, .

etiam ad flagitia communia, perpurgentur, atque miniſtri,
licet vulgariter peccantes, coerceantur. Nam, quemadmo-
dum rectæ Mæcenas apud Diouem lib. 5'2. Cæſarem monet,

principi adſeribitur, quicquid amici recçte vel ſequius agunt,

talemque eum cuncti cenſent, qualia eos facta exercere per-

mittit. Mec, ut Damaſi Pontificis verbis ex can. 8. cauſ. 23.

qu. 3. utamur, caret ſerupulo ſocietatis occultæ, qui manife
facinori deſinit obviare. Egregie igitur Theodahadus re
apud Caſſiodorum Variarum lib. 10. cap. . A domeſticit, i

quit, ineboare volumus diſciplinam, ut reliquos pudeat errare,
quando noſtris cognoſcimur excedendi licentiam non præbere;
& Cicero in ep. I. ad Q fratrem. Aſiæ pro- conſulem: Sint

bæc, ait, fundamenta dignitatis tuæ, tua primum integritas &
continentia; deinde omnium, qui tecum ſunt, pudor. Quum
vero ſecundum Tacitum in vita Agricolæ cap. 19. non mi-

nus arduum principi ſit, domum ſuam coercere, quam pro-
vinciam regere, itaque obfirmato eum adverſus amorem

ſuorum & intempeſtivam miſericordiam animo eſſe oportet.

Decet imitari Conſtantinum M. qui poteſtatem accuſandi

miniſtros ſuos peccantes cuivis ex populo facit, atque, Pnai
E

ſeills inß

lopitia /

ſoreme re

uiibus. C.

nus, kort

exiſtiman
tempora
hoc quid

ge liti
) Agem
ſund, N
8 kreiput
uli venit
Hir tutor⸗
us remo
Rehtam
Plis NDod
tinquam

verſatus

moribus
is locur
Diendum
Cdileri
i, ſenel

— .

icln g

Drain.

Ander

Ment

cuZ
eope
al
mu
emndn
fen m

uine
eren

IMe

lmme.

Genten
il
ſulen
epti
9. Mi
un
1 More
Neopon
eelit
eper

SP. DLXXI. DkE VER. DELIET. MiNIST. PRINGEKc. 743

ſe illis inflicturum, accuſatoribus vero Præmia diſtributurum,
addito ſolemni jurejurando, ita mili ſumma divinitas ſemper
propitia ſit, & me incolumem bpraæſtet, ut cupio, feliciſima ½
Rorente republica, pollicetur in L. 4. C. 1 eod. de Accuſatio-

nibus. Quam legem in Juſtinianeo Codice omiſit Tribonia-

nus, forte, quod minus illam ſibi collegisque ſuis proficuam
exiſtimaret. Nam, quod Gothofredus in Comment. ad b. L.
temporariam eam atque propterea omiſſam fuiſſe, putat,
hoc quidem nobis non ſatisfacit.
III.
Miniſter ante ſuſceptum munus tanquam ſuſpectus removetur,
A olim in ſimili munere male verſatus eſt.
ed ſatis de communibus miniſtrorum principis delictis.
§ Agemus jam de propriis. Quemadmodum vero multa
ſunt, in quibus a tutore & curatore ad miniſtrum principis
& reipublicæ ducere argumentum licet, ita & in delictis hoc
uſu venit. Quum ergo ſecundum §. 5. de Suſpectis tutori-
bus tutor, & antequam incipiat tutelam gerere, quaſi ſuſpe-
Gus removeri poſſit, miniſter quoque aliquando & ante ſu-
ſceptam adminiſtrationem juſte removebitur. Rem exem-
Plis illuſtrabimus. In L. 3. §. 8. de Suſpectis tutoribus tutor
tanquam ſuſpetus removeri jubetur, qui in alia tutela male
verſatus eſt, vel ſecundum §. 12. I. de ſuſpectis tutoribus, qui
moribus talis eſt, ut ſuſpectus ſit. Idem in miniſtro princi-
pis locum habebit. Fac quempiam ad munus in aula ſuſci-
piendum vocatum efle, atque codicillos principis ſuper ea
re jam accepiſſe, ſed principem deinde, olim illum alii prin-
cipi ſerviiſſe, ſed male & perfide rem geſſiſſe, certiorem red-
di. Recte tunc revocabitur facta oblatio, quum veroſimile
ſit, ſemel malum, ſemper malum futurum, c. 8. de Reg. juris
in

MEDITAT. AD PANDECT.

Ea —
in 6. & ex transacta vita diſcatur, quid de ſubſequenti pre. (chſe
fumi debeat, c. 6. & 9. X. de Præſumtionibus. Adde Meno ceium
thium lib. y. praſumt. 32. & Ser)kium de Vita aute acta cap. 3. inmrent.
Minißer taxquam ſuſpectus removetur, qui munns ſuum d, m
orro, ſieut tutor tanquam ſuſpectus removetur & puni. ſi con
P tur, qui data pecunia miniſterium tutelæ adquiſivit vel Wmni
vedemit, §. 10. I. L. 3. § 15. D. de Suſpectis tut. L. 1. §. 7. de tenin
Ofic. præf. urbi, ita & miniſter, qui corruptis ſuffragis mu. hell gt
neri irrepſit, peœnam meretur. Leges quippe noſtræ emtio. Jia, 0
nem officiorum ſeveriſſime interdicunt in Wovella 8. & L. uali. Payliu
C. Ad L. Juliam repetundarum, & recte quidem. Nam, ut s mi,
Cicero lib. 2. in Verrem n. 138. eleganter ait, ſolent ii, qui per 3 num in
largitionem magiſtratus adepti ſunt, dare operam, ut ita po- non pot
teſtatem gerant, ut illam lacunam rei familiaris expleant. ſe gem
Scite etiam Alexander Severus apud Lampridium c. 49: Ne- peryeri
ceſſe eſt, inquit, uaz, ꝗni emit, vendat. Ego non patiar mere. bj
cores poteſtatum, quos, ſi patiar, damnare non poſfm. Kru. In
beſco enim punire illum bominem, qui emit & vendit. lFlAver
. D riruin 0
Miniſter prineipis peccat, qui munus ſuum, etſi non data becu. res gral
niga, ſed tamen aliis improbis artibus obtinDi. indignie
Nn tamen hi ſolum miniſtri, qui dignitates ſuas mercan- u ad en
tur, ſed & ii, qui aliis improbis artibus, vi, fraude, untem.
furto, ad eas perveniunt, puniendi ſunt, ut recte monet Pbni⸗
MMlerus ab Ebhrenbach in MWyparebologia cap. 7. §. 2. Quarum zun⸗
artium nullibi frequentiora exempla, quam in vetere Roma- IRicon
republica, ccurrunt, in qua ſecundum Varronem lib. 4 oſtmi
de Vita populi Romani memoratum a Wonio in Caſus H bem
aſu Ain.

—
lbeni N
Adcelee

og 6

VNI

d

tii

lt
enen
491
ier m

in
.

.

Ctn
.
men
i h

Kte ne

unn
e Non
u,
6

SP. DLXXI. Dr VrR. DrrIcI. MINIST. PRINC. 745

caſu, tanta plerisque invaſerat cupiditas honorum, ut wel
cœlum ruere, dummodo magiſtratus adipiſcerentur, exop-
tarent. Sic Lucullus apud Plutarebum in Lucullo Ciliciam
provinciam & bellum Mithridaticum non obtinuiſſet profe-

Eto, niſi in Præciæ meretrieulæ gratiam ſeſe inſinuaſſet, at-

que per hanc Cethegum, qui Romæ tunc omnia poterat
ſibi conciliaſſet. Tacemus alia exempla, quorum annales
Romani pleni ſunt. Ne tamen quis putet, iſtis artibus ſal-
tem in republica locum fuiſſe. In monarchiis noſtris eadem
peſtis graſſatur, & honores per feminas, fraudes, vilia obſe
quia, aſſentationes, obtinentur. Teſtatur hoc inter alios
Baylius in Diétionario art. Cethegus lit. C. Nonne, inquiens,
res miſera eſt & deploranda, virum illuſtrem atque digniſſi-
mum imperio, & qui illud deinde ſumma eum gloria geſſit,
non potuiſſe id adipiſci, niſi ad vilis mulierculæ adulationem
ſe demiſiſſet? Si quis tunc Juvenalis fuiſlet, is profecto in
erverſo hoc reipublicæ ſtatu juſte execlamaſſet:
Diſicile eſt ſatyram non ſeribere, nam quis iniquæ
Tuam patiens urbis, tam ferreus, ut teneat ſes
Illud vero perluctuoſum eſt, eadem hæc poſtea in toto ter-
rarum orbe millies milliesque contigiſſe. Via hæc ad hono-
res graſſandi patuit ſemper, admiſitque dignos pariter cum
indignis. Mirabundi ſœpe conſpicimus hominem citato gra-
du ad eminentiſſimas dignitates non tam euntem, quam vo-
lantem. Quærimus attoniti, qua virtute, quibus meritis
ſubnixus tantopere ſuper capita aliorum evehatur. Res tota
tandem eo redit, patrocinium ejus ſuſeepiſſe feminam præ-
potentem, quæ pudicitiæ ſuæ jactura ſummam auéctoritatem
ſibi ompararit & adhuc cenſervet. Afque eædem quærelæ
poſt mille etiam annos, ſi modo orbis terrarum Perdurat,

continuabuntur.

Zbm. VIII. Bbbbb VI.

—

MEDITTAT. AD PANDECT.

mm
Laeu
Iinptolb& artes, Juib us honoret munera obtinentur, impunitæ
guidem plerumque, ſed amen i Nicitæ ſunt.
R’e hæc Bayliut. Quæ autem deinde addit: privato, QOQO
quum confuſionem. iſtam tollere nequeat, prudentia btüne

Permittere poteſt, iisdem artibus uti; indigna ſunt profeco fu ind
Philoſopho cordatiore. Munera publica & honores virtute s me
meritis obtineri debent. Inhoneſtum ergo eſt, ut ea con- pol
equaris, ad meretriculæ pedes te abjicere, gratiamve ejſus Piet.

=ð

vili obſequio aucupari. Certe bonum prudentemque virum odügan
hic aditus ad honores non decet. Inſanum eſt, ut bene ait Nec et
Pufendorfius de qure naturæ & gentium lib. 2. cap. 4. J 9. & eyenint
deteſtabile, per malas artes & rationi adverſantia facinora ad agne e
famam & honores graſſari. Rectius longe Thuanus lib. 3. dorisc
biſtor. Memorantium, laudatum alias virum, reprehendit, Pleag,
quod Dianæ Pictavienſi, concubinæ regiæ, auctoritatis & 2 reipu
Potentiæ tuendæ cauſa morem geſſerit & prudentiam ad tur· luderi
De obſequium flexerit, peſſimo exemplo ſummi imperii ad gue in
impotentis feminæ libidinem proſtituti. Non diffitemur Atence
tamen, impunita plerumque manere hæc flagitia. Obſervat Qnm
Beyerus in Delineætione Pandectarum lib. 48. tit. 14. Carpzo- mMmin
vium in Pradica criminalium nullam ambitus mentionem “ age

facere, aliosque criminalium rerum interpretes non nifß mo &

1
theoretica hie tractare. Sed quod idem Beyerus exiſtimat;:. Kqnet
Fone am ambitum éoereentes ad monarchias non pertinere, in (uma
oc ab illo diſſentimus, arque argumenta, quæ adfert, fa- “MM Uemit
cile exploch Rode credimus. kih
iimeſ

eſare

inhnt
.

: e
DrEE
prokel
SNII.
Uede
ame
nqErer

Ut bent
feimd
AARN
eprele
Noritit
tiamaln
inheti

Aer
1 0N .

4. (0
menia
es
P eilimn

Kriee

hent

SP. DLXXI. DE VER. DrErler. MrNST. PRINC. 747
SVyI.
Laudabile aliquando & neceſſzrium eſt, pecunia munus

publicum redimere.

Qrrdinke tamen, aliquando bonum & laudabile eſte, mu-
nus publicum pecunia redimere, vel obliquis id artibus

. 4 3 .* .* „
obtinere. Fac enim, hominem ad illud ad irare, eo pror-

ſus indignum, a quo magna reipublicæ calamitas & perni-

cies metuenda fit. Finge porro, illum excludi aliter non

poſſe, quam ſi dignior alius pecunia data iſtud munus com-
paret. Non peccabit profecto, qui id fecerit. Quin potius
obligatum eum ad pecuniam hane erogandam exiſtimamus.
Nec eſt, quod dicas, non eſſe facienda mala, ut inde bona
eveniant. Malum quippe per ſe non eſt, largiri. .ſtimari
itaque ex ſcopo debet. Si ideo largiris, ut aliis prudentibus
bonisque viris anteferaris, & id, quod tuis meritis deeſt, fup=
Pleas, peccas. Si vero per largitiones improbum hominem

a reipublicæ, quam corrupturus eſt, adminiſtratione arces,

laudari debes. Conſenſiſſe nobiscum graviſſimos juſtiſſimos-
que viros & philoſophos celeberrimos, duobus exemplis

oſtendemus. Alterum ex Plutarchi 75 bemiſtocle ſumemus.

Quum fſcilicet bellum maximum a Perſarum rege Græcis
immineret, atque Athenienſes de imperatore ad id bellum
deligendo conſilium inirent, cereri autem omnes metu per-
culii officium hoc detrectarent, unus Epicides, popularis ho-
mo & dicendi facultate præditus, ſed luxurioſus & nequam

& quæſtui pecuniario deditus, candidatum ſe profeſſus eſt.

Quumque obtenturus honorem ſuffragiis populi videretur,
Themiſtocles veritus, ne accepto imperio rempublicam ever-
teret, largitionibus eum in petione dignitatis ſuperavit, op-
time fic de patria meritus. Alterum exemplum Suetonius in
Cæſare cap: 19. ſuppeditabit: Gæſar, inquiens, conſulatus
D Bbbbbz can-

22

748⁸ MEDITAT. A PANDECT.

candidatus, é duobus comperizorihus, Lucio Zacerj, EF.

Bibulo, Luccejum Kbi adjunxit, palctus, ut is, quoniam inferior

gratia eſſet pecuniaque polleret, numos de ſuo communi nomine

per centurias pronunciaret. Qua cognita re, optimates, quos
metus ceperat, nibil non auſurum in ſummo magiſtratu, concor-

de co conſentiente colega, auéctores Bibulo fuerunt, tantundem

pollicendi. At plerique pecunias contulerunt, ne Catone qui .
dem, qui tamen ſecundum Salluſtium in Bello Caætilinario ni.
hil largiundo gloriam adeptus eſt, abnuente, eam lergitionen

7

e republica fieri.
5 6 VIII.

Imperitiæ erimen eſt.

Porro imperitia & ineptia delictum eſt, quum quis munus
conſiliarii aut miniſtri, cui imparem ſe fſcit, vel ſcire de-
bebat, ambit aut oblatum ſuſeipit. Vide L. 9. §. 5. Locati &
L. 132. de Reg. juris. Miniſter ergo, cujus indignitas deinde
apparet, vel ſtatim, antequam adminiſtrationem commiſſi

muneris ſubeat, expelli iterum e ſtatione fua, vel, ſi ſubiit jam,
damnumque per imperitiam intulit, ad hoc ſarciendum cogi
& pœnas impudentiæ ſuæ dare debet. Prioris exemplum
elegans Brantomius tomo 2. des Memoires des hommes illuſtres
in vita Annæ de Montmorency p. 80. adfert, quod ex Gallico
in Latinum ſermonem translatum hic inſeremus: Prandeba-

mus aliquando cum Hoſpitalio, Galliæ cancellario, cui, ſub-
lata menſa, nunciabatur, adeſſe præſidem & conſiliarios re-

cens a rege creatos, qui in poſſeſſionem munerum ſuorum

ab illo mitti deſiderarent. Intrare ergo eos jubet & adverſus
ſe conſiſtere. Ipſe in ſella, in qua conſederat, remanet, illi

frondis inſtar vento agitatæ tremunt. Profertur codex ju. “

rium, quem Hoſpitalius evolvit ſingulisque legem explican.

dam proponit, & varias ex illa quæſtiones nectit. . Relpon.
ſent

dent m
pereret
lalius
ferme

ſtucia

cam dué

mR.
guo

tiam eor.
garenido

nos
rolect,

Cbi nos
Alach e
Velra
Brantot
tüm fing
Unltriu
Ant iter

—
1 ng

ianth,
nunine,

inain
Ale

t, topta
Cu,
tinri
oge

.
3.
niiscen
n Con
liſin
endlntg
erenn
M
ANC
Pran’
0,cli⸗⸗
iliainet
n M
icſeri
nunenl
cer
Neſe

SpP. DLXXI. Dg VEn. DEIICT. MiINISI. PaiNMc. 749

dent miſeri, ſed infulſe prorſus, timide & titubanter, ut ap-
pareret facile, ipſos, quid dicerent, ignorare. Tum Hoſpi-
talius acriter homines objurgat, aſinos vocat, & quanquam
ferme quinquaginta annos natos ad ſcholam & litterarum
ſtudia remittit. Stabamus interim ege & Strozzius ad cami-
num, ac vultum attonitum & geſtus, quibus hominem ad fur-
cam ductum lepide exprimebant, non ſine riſu conſideraba-

mus. Exire vero illos jubet Hoſpitalius, nec jusjurandum,

ad quod præſtandum venerant, recipit, ſed, regi ſe ignoran-
tiam eorum indicaturum, &, ut alii in ibſorum locum ſurro-
garentur, effecturum, dicit. Quibus egreſſis, Hoſpitalius
ad nos verſus: Ecce, inquit, immanes aſinos. Religioſum
profeéto regi eſſe debet, tales miniſtros conſilio ſuo inſerere.
Cui nos: Sed tu forſan juſto rigidior plus exigis ab illis,
quam par eſt. Tum ille ſubridens: Imo vero, ait, quod pace
veſtra dicam, vulgaria hæc ſunt, quæ ſeire eos oportet. Hæc
Brantomius. Quibus nos nihil addimus, ſed ſingulos tan-
tum ſingulis aulis Hoſpitalios optamus, qui ineptos homines
illuſtrium collegiorum aditu arceant, & admiſſos olim ejici-
ant iterum, atque ſic ſacra tribunalia perpurgent.

IN.
Imperitia ſæpe in bominem literatiſſimum cadit.

nter imperitos vero miniſtros non eos modo referimus,
J qui omnium bonarum artium rudes Chremeti illi ſimiles
ſunt, de quo Terentius in Heautontimor. act. 5. ſcena 1:
Quæ ſunt, ait, dicta in ſtultum, caudex, ſtipes, afinus,
plumbeus,
In illum nibil poteſt: nam exſuperat ejus Kultitiæ bæc
omnia.

Bbbbb 3 Sed

MEDITAT. AD PANDECT.

7570

Sed imperitos & illos vocamus, qui docti quidem perhiben-
tur, & bonis litteris vere adſperſi ſunt, earum tamen ſcien-
tiarum, quæ miniſtrum principis perficiunt, & ad munus ſu-
fceptum recte gerendum pertinent, expertes vivunt. Litte-
ratiſſimi ergo fint licet. Quia tamen id, quod debent, igno-
rant, indigni ſunt officio fuo, & propterea, quod temere
onus viribus ſuis, majus ſubeunt, puniendi. Exftant vere
non pauca hujusmodi miniſtrorum exempla. De Petro Loe-
rio, conſiliario Gallico, Zäagidixzs Menagius in vita Petri Xro-
dii pg. 20. Erat, inquit, Loerius Græcæ &α Latinaæ, Hebraicæ,
Arabicæ & Chaldaicæ doctißimurs, ſed juris, in quo verfabatur,
plane ignarus. De l iberio Ceraſa Janus Nieius Eryibraus
in Pinacotheca III. p. 100. Experientia, ait, compertum eſtin
eo id, gaod eſt veriſzmum, non ſemper eundem, qui ſit aptus ad
KRadia litterarum, eſ’e etiam ad publica negotia gerenda ido-

eum: aliam enim eſſe rationem magiſtratuum gerendoram, de

litterarums ſtudiit operam dandi. Etenim multi, qui in haec um-
pratili doctrinarum eercitatione ingenii a-um ine ac pereipiendi
geleritate longe multumque ceteris autecedunt, iidem poſtea ad
rempublicam capeſſendam tradulcti, & tänquan in pulverem, ut
dicitur, & ſolem educti, in eadem rvepublica regenda aliis non
tam doctis, quam ipfi, ſed civili prudentia præſtantioribus, lon-
go intervallo inferiores inveniuntur. Nam muneri, guod ſu-
Iceperat, non ſatisfecit, ſed mulia, qucg reprehenderes, admiſit,
non quidem ſiudio ac voluntate nocendi, ſed, quod Prudentia at
rerum uſu careret. Aliquid interdum mali faciebat homomi-
nime malus. Beflarion Cardinalis & Joannes Lafcaris, ille
Pontificis Maximi ad Ludovicum XI. Galliarum regem, hic
Ludevici XI. ad Venetos orator, ambo eruditiſſimi, ſed ne-
gotiorum publicorum rudes, imperitia ſua res dominorum
effumdederunt, quemadmodum icquefortius dans PAm-

aſadeur lib. I. Tett. 7. pag. 79. narrat. In iſtum Beſſarionem

ejusque ſimiles miniſtres mirifice ludit Eraueiſeus de Salignat
de la Motte Fenelon in Dialogues de Morts anciens & modernei,
ubi in dialego 4. Ludovicum XI. regem & Beflarionem fic
col⸗

8P
—
Colloquenn

e, Ae⸗

I gue e

ur toute
E Ge Pin.
ymvbir
ſoree enn,
Ge domm
CMnqu
Eelorrain
jer Cort
Zeri’r. I
lu lontr,
lufn vol
iſoit en
ue le 4
LE. COAh
Neuvgil
avoit 4
Prereptet
eber le D
Plilaſoyl
uittai 8
Cour d
buter an
letoien⸗
1 Afaire.
homnet;
entter den
1 fien

iſerery

Lati⸗
, Hehrs

Ntiſiut⸗

1Lyylre
Peftun,

i ee.

gennu i
Feat
in hen
r deieſe
n l

NruliſH

ot on
eari
regen!
ni ſte⸗
gomuotu
Gium k
elinoot
Kr
Iuhn
liones 4
9

SP. DLKXI. DE VER. DatLiICT. NINIST. BrING. „51

colloquentes inducit: LO UIS XI. Je ne puis m'empeeber de
vire, quand je me ouviens, comment vons voulutes negocter.
Des gque je ne convenois pas de vos maximes, vous ne me donniez
Pour toute raiſon, que des vaſſages de Sophocle, de LHycophron,
& de Pindare. Je ne ſai, comment j'ai retenu ces nomi, dont je
n'avois jamais oui parler, gqu'd vous; mais je les ai retenus a
Jorce T'etre chogus de vos citations. Il étoit queſtion des Places
ge la Somme, & vols me citiez un vers de Menandre, ou de
Callimaque. Je voulois demeurer uni aux Suißſes, & au Dac
de Lorraine, contre le Duc de Bourgogne, & vons me prouviez
yar Gorgias & Platon, que ce n'étoit point mon veritable in-
tertét. Il S'agiſſoit de ſavoir, ſi le KRoi d'Angleterre ſeroit pour
ou contre moi, vozs m'allegutenz lexemple d'Epyaminondaf.
Enfin vous me conſolates de n'avoir jamais gueres etudié. Je
diſois en moi- meme: Heureux celui, gqui ne ſait point tout ce,
que les autres ont dit, & qui ſait un peu ce, gu'il faut dire-
LE CAINDINAIl BES&AlION.: Vous m'étonnez par votre
mauvais gout: Je eroyois, que vous aviez aſſez bien etadie. On
z'avoit dit, que le Roi votre pere vous avoit donné un aſſe bot
Precepteur, & qu'enſuite vous aviez pris plaiſirt en Flaxdret
ehez le Duc de Bourgogne faire raiſonner tous les jours de la
Philoſophie. LOUIS XI.: F'stoitz encore bien jeune, quaund je
quittai & le Roi mon pere, & mon Precepteur. Je bpaſſai d Ic
Couvr de Boirgogne, où l'in uietude & l'ennui me reduiſirent à
gouter un peu quelques Savans: mais j'en fus bien tot degouté-
ils étoient vpedans, imbheviles comme voas; ils n'entendoient point
les affaires; ils ne connoiſſoient point les dißerens caracteres des
bommes; ils ne ſavoient ni diſimuler ni ſe taire ni Cinſinuer, i
entrer dans les paſſions, d'autrui, ni trouver des reſſourcet dans
les diffeultez, zi deviner les deſſeins des autres 3 ils &toient vains,
iudiſorets, diſputeurs, &. Je ne pus ſouffrir de teli ssieaen:

MEDIIATI. AD PANDECT.

7 2

d'ordinaire trop propreid Paction, parce gqu'ils aiment le repos

Te C. EESSaAkl 7XV. 7 Aſ vrai, que les Savans ne ſont pas

des Muſes; il eſt vrai auſi, qu'ili ne ſavent gueres ſe contrain-

dre & diſimuler, parce qu'ils ſont au deſſus des paſſions groſie-

yes des hommes && de la faterie, que les Tyrans Jemandent.
Notiflimum eſt Taboris, [Cti, exemplum, qui a Principe in .
ſenatum ſanctiorem lectus, ubi de injuſtis Gallorum incur
fonibus reprimendis conſultabatur, actione ex lege Aquilia
apus eſſe dixit. Atque idem adhuc hodie frequentiſſime adc.

cidit. Cui malo ur mederetur, Henricus VIII. Angliæ rex

non imprudenti certe, ſed tamen irrito conſilio ſcholam &
ſeminarium miniſtrorum publicorum inſtituere voluit, cujus
leges in compendio exhiber BGurnetus in biſtoria reformatio-
nis eccleſiæ Anglieanæ P. I. lib. 3. p. 626.

Exſuperantis virtutis aliquando erimen eſi, ut jußirie.

Virins bona ſemper eſt. Sed miniſter tamen prine pis
aliquando, dum nimio rigore virtutem ſectatur, delin-
quit. Id quod Cicero lib. y. Tuſe. Quaſt. exſuperantiam
virtutis appellat. Recte Horatius epiſt. 6 lib. I.
Inſani ſapiens nomen ferat, æquus iniqui,
VItra, gquam Nurir eſt, virtutem ſi petat ipſam.
videbimus exempla. Juſtus ſit oportet miniſter. Peccat

*

vero, quum juſtitiam ſerupuloſius & durius, quam par eſt-

exXercet, atque ex ſummo jure ſummam injuriam facit. Huc

entes negotia laborant, ut omnis quies litibus implicetur, & no-

dofis 4uſionibus de induſtria judicia circumſeribunt; 4ug

Tuam rette procedunt, delubra Junt æ guitatip quum depravan-
tur,

zuf, o⸗
No,
rſultn
Orabile
furca!
ſepe n
bomme
Galliaru
Nium,¹
Fincia il
VIII.
ippice
ſulium

D
i

lenitate

delidum
Damnat
tus in L.

efſieos in
Eehotd j
iĩ rette
pertinent collegiorum præſides & adſeſſores, qui, neglecta
&ε quitate, verba legum aucupantur, atque ſecundum Amn.

miannim Marcellinum lib. 30. cap. 6. Inreſolubili nexu vinci-

deganken
imo⸗ .

Io omm

JWm lae
keune

—
eſor
en le

Dl

Nunng

deunig

Pree

Drum.
e A
rilhne⸗
goglie
N 4
Vohunne

iie
endn
katut
Kupent

ter Nr
ungt
e
ntua/
tnk

ℳ

elt, 6

NCi
D

SP. DLXXI. Dz VEE. DEIICT. MINIST. PEINGC. „5¾

tur, foveg .* JFallaces & cæcæ, in quar i capitus eeciderit uis-
gunm, non niſi per multa exſiliet luſtra ad usque ipfſas medullas
exſuctaz. Referri quoque huc debent crudeles illi & inex-
orabiles pœnarum exactores, qui cum Wallenſteinio mitius
furca ſupplicium non infligunt. Quæ afperitas multum
ſæpe nocet reipublicæ. Narrat Brantomius qans lej Fies des
bommei illuſtres tom. I. p. 128. domini de 'Eſcu, quem Rex
Galliarum provinciæ Mediolanenſi præfecerat, rigorem ni-
mium, zrop rigoureuſe juſtice, ſeditionem excitaſſe, qua pro-
vincia illa Galliæ regno fuerit erepta. Recte Salomon Ecck.
VIII. 17: ne fis nimium juſtus; præcipit, & Cicero in Phi-
lippica 9. n. 10. decere magis, ait, juſtitiæ, quam juris, con-
ſultum eſſe.
.V XI.
Exſuperantia miſericordiæ & lenitatis crimen eſft.
L) aunus exſuperantiam juſtitiæ, ſeu rigorem nimium,
aliquando crimen efſſe. Nunc idem de miſericordia &
lenitate intempeſtiva & nimia affirmamus. Committunt hoc
delictum hi potiſſimum miniſtri, qui judiciis præficiuntur.
Damnat in illis recte mifericordiam præpoſteram Calliſtra-
tus in L. 19. J. I. de Oicio præſidit. Peccant ergo, qui ma-
leſicos impunitos dimittunt. Tollitur enim fic juſtitia. Ar,

remota juſtitia, regna nihil aliud eſſe, quam magna latroci-

nia, reéte Auguſtinus de Civitate Vei lib. 4. cap. 4. ait. Et, ut
eleganter Fronto apud Dionem Wicæum de Nerva, indulgen-
tiſſimo principe, dixit, pejus profecto eſt imperium, in
quo omnia licent omnibus, eo, in quo nemini quid-
quam facere licet. Peccat porro juſtitiæ adminiſter,
& fecundum L. g. §. 2. C. Ad LE. Juliam de vi publica
quoque infamis fit, qui maleficos pœna quidem, ſed mollio-
re, quam leges conſtituerunt, adficit. Peccat item, qui in
Tbwm. eIII. Cceccc con-

MEDITAT. AD Pi NDECT.

controverſiis inter opulentos & pauperes ortis ex horum untate
ſemper partibus ſtat, & illos etiam juſtam cauſam foventes wel
condemnat. Accidit hoc aliquando, ut de ſuo jam tempore Qem b
Terentius in Phormione actu 2. ſe. I. memorat: Judices, inqui. mronus
ens, ſæpe propter invitiam adimunt diviti, aut propzer miſe. etere
vicordiam addunt pauperi. Peccant etiam & infamia notan. freque
tur, qui pro perduellibus apud principem intercedunt, L. 5. potent
§. 2. C. Ad L. Juliam majeſtatis. Peccant non minus exacto. iſſeue
res tributorum, qui prepter miſericordiam in muneris ſii Conket

exercitio ſunt remiſſiores. Vide L. 3. C. de Exactoribus tri. kenckt
butorum. Peccant denique duces bellici, qui ex miſericordiaea ütutnb
hofſtibus parcunt & juſſa principis plene non exſequuntur. gne
Scio equidem, eſſe permultos natura tam faciles & benignos,
ut, quamvis injuſta a ſe peti videant, negare tamen ea non
audeant. Quid faciendum his, ſi tali muneri admoveanturr,
in quo duritie & rigore opus eſt? Aut vinci oportet natn-·
ram, aut abſtinere munere, cui impares nos ſentimus. Mi.

rem fan
idyerſus

rificum iſtiusmodi facilitatis, per collegæ aſperitatem corre- fimi
&ct, exemplum narrat Plutarchus in vita Catonis Diicenſit de⸗
Capiebat populum aſſiduitatis ac diligentiæ Gatonis. Nul. erther
lus ex Collegis prior ad ærarium veniebat, nullus poſterior uur Nin
adibat, nulla concio, nullus ſenatus habitus, quin adeſſet, (ri dee
timens, ne collegæ per gratiam aut pecuniam, aut vectigala l gen
Ppublica, donarent. Quum itaque ærarium calumniis purgal. D
ſet, pecuniisque repleſſet, docuit atque oſtendit, licere rei. lli auh
publicæ pecunias habere ſine cujusquam injuria. Et qun. inees b
quam in principio magiſtratus quibusdam collegis odio fuiſ. m pri
ſet, poſtea tamen ab univerſis amabatur, onus omnium, in. unb 1
vidiam, ſuſcipiens contra largitionem arque gratiam. Nam füapor
quum quid poſtulabatur, omnes ea ratione preces rejiciebant, at. Ne
atque repuliam ſuam excuſabant, quod contra Catonis vo elle Man

lun

SP. DLXXNI. Dr VES. Drricr. MINIST. PRINc. 755

g er in
. ſuntatem gratificari non liceret. Erat Marcellus Catoni ab

lſanſ
D den vonue familiaris, & in hoc magiſtratu collega, vir qui-
Nn em bonus, ſi Catoni conjungeretur, ipſe autem Per ſe ſic
*B ronus ad gratiam, & ſic facilis, ut nihil cuiquam petenti de-
“ negare ſeiret. Extrema igitur die finito magiſtrat tu, magna
frequentia civium domum reductus Cato audivit, quosdam
edn postentes Marcelli familiares apud ærarium conveniſſe, peti-
duubckt iſſeque a Marcello, ut quandam largitionem perfcriberet.
ele Confeſtim itaque Cato, ad ærarium regreſſus, Marcellum
“ offendit, precibus victum, omnia conceſſiſſe. Tum Cato
rrrrumbens tabellas popoſcit, illasque, vidente ipſo Marcello
m atque filente, in præſentia ejus delevit. Nec tamen ob eam
Se rem familiaritas eorum disjuncta eſt, nec unquam Marcellus
amene adverſus Catonem eſt queſtus.
noſen XII.
Nnel Exſuperantia fortitudinis erimen eſt.
nimn, imia fortitudo delictum eſt, atque in audaciam degenerat.
tatan Peccant ita conſiliarii, qui confidentiores, quam par eſt,
SE (itra neceſſitatem res temerarias, & ſummo cum reipublica
ronis aut principis periculo conjunctas, gerere ſuadent. Dicimus
Is citra neceſſitatem. Nam aliquando res ipſa audax & teme-
güni⸗ rarium conſilium poſcit, ut adeo male W'alſingbhamus cap. 26.
uet des Maximes Politiques miniſtro, ne unquam periculoſi con-
ns ſilii auctor ſit, præcipiat. Peccant vero hac in parte maxime
,Rint duces bellici, qui, ut fortitudinem ſuam oſtentent, nulla
AH eam prudentia temperant, ſed cœci in pugnas & preælia
bolol⸗ ruunt, atque exercitus & patriæ ſalutem unico fortunæ ca-
ni fui exponunt. Pœnam hi merentur, etſi res forte bene ca-
in N dat. Nec improbari debent mores Carthaginenſium, qui,
eiter teſte Manlio apud Livium lib. 38. cap. 48. in crucem tollebant

tont

MEDITAT. AD PANDECT.

.

ent. Huc pertinent præſidiorum in urbibus & caſtellis præ-
fecti, qui vi hoſtium ad incitas redacti, inciſa licet omni ſa-
lutis ſpe, malunt tamen ſuperbi extrema omnia pati, mili-

tumque ſuorum & civium vitam furori hoſtium objicere,
quam honeſtas, quæ offeruntur, deditionis leges accipere.

—

Cujus rei ſingulare exemplum apud Brantomium in vitis vi-

rorum illuſtrium tom. 2. p. 262. q4. exſtat, Montluccii ſcili-

cet, qui præſidio Gallico in Sena oppido præpoſitus, & ab

Hetruriæ duce oppugnatus, fameque inprimis preſſus, de-
dere tamen urbem, etſi ſervare eam nullo modo poſſet, no-
luit, tandem vero civibus hoc permiſit, ſed ipſe conditiones

ſubſeribere recuſavit, vaniſſima ambitione prætexens, gue le

nom de Montlue ne 'en trouverois jamæis en capitulation. Quam

fortitudinis exſuperantiam ipſe improbavit Henricus, Gallia-
rum rex, mirarique ſe dixit hoſtium indulgentiam, qui ipſum
& milites egredientes non contrucidaſſent. Poterit ergo

Pprinceps hujusmodi miniſtros, improbe & cum damno rei-

publice fortes, punire. Quin imo hoſtes ipſi pœnas exigere HW
ſolent. Mos quippe in bellis receptus eſt, milites captos
ſupplicio afficere, quum pauci atque in locis apertis vel pa-

rum munitis conſtituti inani defenſione totum exercitum
morantur. Quem morem damnare videtur Grotias de Jure
Pelli ac pacis lib. 3. cap. 4. §. 13. ied melioribus rationibus ex-

euſat Michel de Montaigne lib. I. cap. 14 atque uſus compro-

bat. Certe aliquot a Montano, Thuano, nec non auétore
Fr . 2 17 7 .
1beatri Europæi paſſim memorantur exempla militum præ-
ſidianorum, in fuream propterea actorum, quod tali in loco

ſe defendere auſſi eſſent, qui nullo modo idoneus fuerat, ut

ex eo hoſti deditionem poſcenti reſiſteretrr.

imperarores, ſi proſpero eventu, pravo conſilio, rem geſſii-·

1
R
lict
Peccant

neratiot
ligionis

tum

nant Hoe
atque re⸗
te dege

bonapr

templor
bona ma
an, JWi
gligunt
mus ant.
fenlione
res lub ſ
Datur ar
negeria
textu id
crimine
ex hikor
provi
eliſſe.
lenone,
Wionem
ſin elle,
Mddiche⸗
10 guen

—
lenhgel⸗
toni
i i.
mn Cher
8g da
1,
Aaceiiſ
ltns
Nreſſune⸗
d pole,t
eolli
eleng
ir (
ria
mgu
Dteni
1dan
Eus eif
lres
heri I
e
tond
cung
Nlwun
Stalion
Uillen

SP. DLXXI. DE VER. Drricr. MINIST. PRINE.

—

7177

—WW

XIII.
Exſuperantia religionis & pietatis crimen eſt.
Neigionis & pietatis in Deum exſuperantia aliquando de-
lictum eſt, quum nempe in ſuperſtitionem degenerat.
Peccant igitur Miniſtri, qui ſectæ ejus, cui dediti ſunt, ve-
neratione & amore oecoœcati ceteros, diverſam formulam re-
ligionis profitentes, oderunt & perſequuntur, atque ſic ſæpe
ad tumultum & ſeditionem excitandam compellunt. Dam-
nant hoc ſuperſtitionis genus Auguſti in L. 6. C. de Paganis,
