ungeachtet der in der Edictal-Citation geſetzte erſte Termin bereits
verfloſſen, und die Special-Inquiſition ſchon erkannt worden, nichts
deſto weniger mit der Defenſion pro avertenda inquiſitione zu
hoͤren ſey? Nun ſeynd zwar ziemlich ſtarke Vrrmurhungen vorhan⸗
den, daß der Herr geheime Rath von der angeſchlagenen Citation
einige Nachricht gehabt, oder wenigſtens, da er ſich nur ein wenig
erkundigen wollen, haben koͤnnen, mithin ungehorſamlich auſſenge⸗
blieben, dieſemnach ihm die Rechte, welcht einem Ungehorſamen die
Appellation und andere remedia ſuſpenſiva abſchneiden, L. I.
C. Quorum appellationes non recipianinr, Novella 82. cap. 5.
can. 6. cauſ. 24. quæſt. 3. und von Hornio de centamaee non ap-
pellaute §. 41. auch auf die Defenſiones erſtrecket werden, im We⸗
ge zu ſiehen ſcheinen. Naͤchſtdem moͤchte ihm dieſes vorgeworfen
werden, daß dasjenige Urthel, welches ihm die Antwort auf die

Inquiſitional-Artickel auferleget, Kraft Rechtens ergriffen, alſo

keine fernere remedia ſuſpenſiva admittire. Enoͤlſch wird auch
dieſes urgiret, daß allhier nur die Frage von der Defenſion pro
avertenda inquiſitione ſey, und die Haupt⸗ Defenſion dem
Herrn geheimen Rathe vorbehalten werde, folglich der Favor, wel⸗
cher dieſer letzteren zugeſtanden wird, der erſten nicht zu ſtatten
tomme. Dennoch aber und dieweil die Defenſion in eriminalibus
. vi.l

—
me
eu.
r.
⸗
e
ſce
haß

en e h
Noſh

is
iches
lnne

e

Binten

1

ſen

L.1.
ea)f.
pi,
Ge
N
t
n N
ℳ

ſol

lͤbu
4

SP. DLXII. DE ODIO DEFENSIONIS. 107

viel leichter, als die Appellation in cauſis civilibus, verſtattet,
und nicht einmal denenjenigen, welche das Delictum bekennen,
verſaget wird, alſe vielmehr denen Contumacibus zugeſtanden wer⸗
den muß, da zumal die peinliche Sals⸗Gerichts⸗Grdnung ert.
155. die Defenſion ſo gar denenjenigen Contumacibus, welche
bereits in die Mord⸗Acht erklaͤret worden, erlauber, immaſſ n auch

Iorniss denen Contumæzcibus die Defenſion niche gaͤnzlich, ſon⸗

dern, wie aus dem vorhergehenden §. 39. der oben angefuͤhrten
Diſſertation erhellet, nur in dem Fall, da die Sache geringſchaͤtzig,
und die zu beſorgende Strafe nicht viel zu bedeuten tat, verſaget,
weiter die Rechts⸗Kraft der in Criminal-Sachen geſprochenen Ur⸗
theile die Defenſion nicht ausſchlieſſet, wie aus obangefuͤhrten 155.
ert. der peinlichen Hals⸗Gerichts⸗Ordnung erheller, geſtalt
ohnedes in favorem defenſionis viel irregulaires eingefuͤhret,
und ein reus mit ſeiner Defenſion auch noch poſt terminum Præ-
cluſivum in praxi zugelaſſen wird, arg. L. 19. de pœnis, brigens
die Ii quiſition levis notæ maculam mit ſich fuͤhret, und einen
Inquiſiten ſo lange, als ſie dauret, von allen Ehren und Wuͤrden
ſuſpendiret, L. 6. C. de Procuratoribus, L. un. C de KAecis po-
Kulatis, cap. 10. X. de Purgatione canonicu, Le) ſer in AMedit.
ad j. Specim. EII. de Infamia, Medit. 6. mithin dem H. rrn ge⸗
beimen Rathe ſolche abzuwenden, und ſeine Ehre zu rerten hoͤchlich
angelegen ſeyn muß, bey welcher Bewandniß die Wichtigkeit und
der Favor dieſer dilatoriſchen Defenſion foſt eben ſo groß als der
Haupt⸗Defenſion iſt; So findet die vor dem Heren geheimen Ra⸗
the geſuchte Defenſion pro avertenda inquiſitione, bes abge⸗
lauſenen erſten Termins und der erkannten Special-Inquiſition

ungeachtet, annoch ſtatt.
geachtet, ch ſt xxXI.
Defenſionem pro avertenda inquiſßitione reo petenti
bpermitti, æguuαπ eſt,
§S s 2 XXXII.

z08 MEDITAT. AD PANDECT.

XXXH.
Defenſio etiaim contra alie gravamina admitti ler.

Porro Ctis H elmſtadienſibus, qunorum reſponſum mode
attulli, etiam in hoc adſentio, quod reus & ad defenſio-
nem pro avertenda inquiſitione admittendus fit. Diſſen-
tiunt multi, ac inter hos Wyinckerus in Reſolut. 193. credunt-
que hanc defenſione m non niſi moras facere, & favore omni

indignam eſſe, quum integrum ſit reo, peracta inquiſitione 3

ante definitivam ſententiam in defenſione innocentiæ, in der
Haupt⸗ Defenſion, iſtis omnibus argumentis, quibus nune
judicium detrectare vult, uti, entia vero præter neceſſitatem
non ſint multiplicanda. Adſentirem his ego, ſi reſponſio ad
articulos inquiſitionales perinde, ut litis conteſtatio in cauſis
civilibus, ſe haberet, nulloque malo reſpondentem mactaret.
At poſtquam uſus fori augumento aliquot legum innixus,
Teum ex reſponſione ad articulos notabili macula adſpergit,
ab honoribus arcet, & ab officii exercitio ſuſpendit, conſe-
quitur, inquiſitionem ſæpe majus malum eſſe, quam pœnam,
Quæ& inquiſito tandem peracta inquiſitione imponitur, & ali-
quando intra mulétam pecuniariam aut carcerem aliquot

dierum fubſiſtit. Qui ergo de avertendo tanto detrimento
laborat, profecto favorem meretur. Conſentit Mevius in

Part. 6. deciſ. 253. Optime Greſſus in notis ad art. Carol. 7.

pag. 20. tot, ait, debere eſſe ſpecies defenſionum, quot gra-

vaminum. Sicut ergo de juſtitia defenſionum contra tor-

turam & pœnam ipſam nemo dubitat, ita ego defenſiones
contra inquiſitionem ipiam, contra carcerem, contra exa-

men teſtium inhabilium, pro ebtinendo ſalvo conductu,
Pro mitiganda Pœna merita, juſtas eſſe poſſe puto, & admiſ-
ſas fuiſſe recordor.

XXXIII.

+ — — 4 —

—, - — —.. —

—

Pp. DLXII. DE ODIO DETFNSIONIS-

fos
XXXIII.
Priſci de defenſione reorum auctores laudantur, ac recen-
ncd M tioribus anteponuntur.
nc. Herplere multi de defenſione reorum veteres ac recentio-
h. — res [Cti. Et recentiores quidem leguntur ac allegan-
n. tur paſſim. Veteres autem, qui mihi tamen meliores viden-
i tur, negliguntur, quin imo advecatis plerisque incogniti
D funt. Quotus enim quisque ex iis Ciceronis commentarios
e ad orazoriam artem pertinentes, quibus defenſorem paſſim

inſtruit, vidit; aut Quincfiliani Inſtitutiones oratorias, inpri-

E 1 mirs lih. 4. cep. 2. quod de narratione, & ib. 5. cap. 13. quod
gdn de refutatione agit, luſtravit. Ego tamen in his plus bonæ
frugis, quam in toto Cuazxvini, reperi. Exſtat etiam ex
D uarto ſæculo Maximi Sopbiſtæ zeg äXιW.d Adrrecdeρoον libel-
Nn lus, Primum a Carolo Srepbano Pariſiis anno 1554. Græce
H sditus, deinde a Fabricio in Bibliotbecæ Cræcæ Folumine IX.
M p. 770. ſc6. Latine vVerſus, miro artificio ſcriptus. Nonnun-
n quam ſcilicet reo objiciuntur, quæ difui nulla ratione poſſe
X. videntur. Ad has itaque objectiones infſolubiles reſpon-
e dendi, easque declinandi & eludendi, ſeptendecim vias mon-
en ſtrat,; atque exemplis ex Demoſthene petitis colluſtrat, mul-
to cum legentium fructu.
9 COοX 0%L EARIA.
IN. 1. Dixi ſupra in Meditat. 8. reo, ſaltem ſlagitanti, advoca-
. tum defenſorem dari. Addidi tamen exceptionem, ſi
n propter ſtuporem ingenii ſibi ipſi conſulere nequeat.
4 Sed addo nunc aliam ex L. 6. de Appellationibus, ſi ap-
— paret, reum perire feſtinantem ex vilæ tædio defenſioni
reſiſtere. .
nH 2. Multi favorem defenſionis eo extendunt, ut reis, teſtem

de crimine, quod ipſe commiſerit, quodque vel ad ex-
G04 ðDð 8858 2 cuſa-⸗

7

MEDITAT. AD PANDECT.

cuſationem rei, vel ſaltem ad pœnæ mitigationem per-
tineat, e. g. uxori de adulterio convictæ maritum, an

non & ipſe aliquando adulteratus ſit, interrogare, per.

mittant. Sed nimium hoc eſt & contra juris analogiam.

2. Commemorari in Medit. 27. duas defenſiones egregias,

easque aliis omnibus, quas unquam vidi, antepoſui.
Sed nunc aliam recordor, his duabus meliorem, homi-
nis ruſticani. Is molitor in pago erat, ac filium unicum
habebar, qui in militiam quærebatur, ſed a patre ſtudio-
ſiſſime occultabatur. Tandem vero conquiſitores mo-
lendinum ex omni parte circumdant, juvenemque
ex latibulis extrahunt. Tum pater medius inter eos &
filium conſiſtens baliſtam protert, mortemque ei, qui

filium attingere auſus fuerit, minatur, ac, quum illi ta-

men inliſterent, anteſignanum telo trajicit, ac necat.
In hoc tumultu filius elabitur, ſed capitur pater, & ju-

dicio ſiſtitur homicidii reus. Nec negat factum, ſed

fatetur omnia ingenue, atque tandem de more interro-
gatus: num defenſorem deſideret? reſpondet: Nein
darzu habe er kein Geld; interrogatus iterum: Was er

denn ſelbſt zu ſeiner Defenſion anzufuͤhren haͤtte? reponit:

Dieſ.s einige, daß eine Gluckhenne, welcher man ein Kuͤchel⸗
gen nehmen wollen, demjenigen, ſo es angriffe, in das Ge⸗
ſichte floͤge. Dici non poteſt, quan opere brevis hæc de-
fenſio animos judicum permulſerit, atque ad pœnam
mitiſſimam imponendam induxerit.

7

— 6p. DLXIII. DE CVSTODIA REORVM.
8S8S pECüI M E N DLXIII.

NIEDITATIONVM AD PANDECTAS

51I

AD. LI. XILFIII TrIn III.
MV D E
4 CVyVSTODIA REORVM.
Iu Eiſi inquiſitio locum babeat, euſtodia zamen rer confeſtim
decerni negquit.
II.
L
Ad boc, ut reus in ceuſtodiam mitti Poſſit, duo communiter
In Aaiſiderantur, legitima indicia, & grave ſcelus.
III.
1 Sed loco gravis ſceleris, quod neceſſarium non eſt, præſtat,
=ðð ſulſtitui ſuſpicionem ſugæ.
l . IVv.
nt Quodſi hæc duo concurrant, reus, etſi deinde innocens depre-
htn bendatur, actionem tamen contra magiſtratum, accu-
3 Jſatorem & delatorem non babet.

bf erum eſſe, quod ajunt: dies diem docet; quotidie
Sðð experior, & nunc luculento exemplo oſtendam.
Sciunt omnes, magiſtratus, ſi qua in re in hoc ma-
Xime circumſpeétos eſſe oportere, ne reum temere in vin-
cula conjiciant. Novi, qui ob decretum nimia facilitate car-
cerem maximas moleſtias ab iis, qauos carceri manciparant,
perpeſſi ſunt. Sed & multi circa hoc nimis cauti, dum ma-
lefices incuſtoditos reliquerunt, his deinde fuga elapſis, ab
advocato fiſci correpti, atque jurisdictionis male admini-
ſtra-
Cl

FI2 MEDITAT. AD PANDECT.

Ktratæ aceuſati fuerunt. Quæ dum animadverti, ſubinde de
regula cogitavi, qua obſervata judez ſecurus foret. Er in
principio quidem, correlata eſſe inquifitionem & carcerem,
atque eum, contra quem inquiſitio locum haberet, in car-
cerem quoque mitti poſſe, putavi. Verum hunc errorem
agnovi mox, poſtquam collegio juridico adſcriptus fui, ubi
inter primas quæſtiones hanc elaborandam accepi, quomodo
adverſus hominem de uſuraria pravitate ſuſpectum procedi
oporteat. Reſponſum fuit ex unanimi collegii conſenſu,
inquirendum efle ſolemniter, at reum in cuſtodiam mitti
non poſſe. Reſponſum hec vide in Specim. C6kLEI. de
HMurar. pravitate med. 1. g94: Poſthæc diu in communi opi-
nione, quam plerique interpretes amplectuntur, adquievis
duo nempe ad carcerem decernendum necefſaria eſſe, primo
magnas ſuſpiciones & indicia, ſecundum artic. Corol. 6. &
II. deinde grave feelus per L. 3. de Cuſtod. & exbibitione
veorum. Atque hunc in modum menſe Junio an. ciooccXIII.
nomine ICtorum Helmſtadienſium reſpendi: Es wird der
Regierung ſo gar ſchwer nicht fallen, das ihm beygemeſſene illegale
Verfahren, indem ſte gleich von der Exſecution angefangen, und
Angeklagtens Perſon a⸗retiren, und ſeine Sachen und Schriften
hinwegnehmen laſſen, noch ziemlich zu entſchuldigen. Denk, wenn
gleich aus den angegebenen Umſtaͤnden einige Affecten und Privwat-
Feindſchaft hervorſcheinen, dieſe auch vielleiche Anlaß gegeben baben
moͤgen, daß der Proceß mir ſolchem Eyſer angefangen und verſolget
worden, ſo has man ſich doch dabey ſo wohl in Acht genommen, daß
auſſerlich eben nichts wider die Rechte vorgegangen. Die DD. ſtim⸗
men diesfalls mit einander uͤberein, daß alsdenn der Anfang mit
perſoͤnlichem Arreſte gemache: werden koͤnne, wenn erſtlich ſtarcke
und genugſame Vermuthungen wider einen Reum vorhanden, zum
andern

den

lã

—
Aleit
Et in
deten,
1 er.
Uekenn
kinni
on
rdent
nſenſe
irti
l.E
moy⸗
Dinn
6,
hitinn
cI
N
N
ier

,1
6loet
tfe g
4

N
4 i
ſercn
M
n

SP. DLXIII. DE CVSTODIA REORVM. 513

andern das Delictum, deſſen man ihn beſchuldiget, alſo beſchaffen,
daß darauf eine Leibs⸗oder Lebensſtrafe erfolgen kan. Beyde Um⸗
ſtaͤnde ſcheinen allhier zuſammen zu kommen. An ſtarten Ber⸗
dachte wider den Angeklagten kan es nicht gemangelt haben, da der⸗
ſelbe in ſo groſſen Ausgaben geſtecker, mit ſo vielen Schulden bela⸗
den geweſen, und ſeine Guͤther mit unterſchiedenen Hypothequen
beſchwerer, es auch nachgehends der Augenſchein gewieſen, daß er
eine ſo ſtarke Summa von den Koͤnigl. Caſſen⸗Geldern genommen,
wobey man denn nicht wiſſen koͤnnen, ob und wie weit ſein Vermoͤ⸗
gen, ſolche zu erſetzen, zureichen moͤchte. Was aber das ihm beyge⸗
meſſene Delictum betrift, ſo iſt ſolches Capital, und demnach zu⸗
laͤnglich, daß man ſich der Perſon deſſelben, welcher ſich dieſerhalben
genugſam verdaͤchtig gemacht, verſichere. Bey ſolcher Bewandniß,
und da nach der peinlichen Hals⸗Gerichts⸗Grdnung art. 61.
derjenige, welcher wegen ſtarken Verdachts zur Haft gezogen, her⸗
nach aber ſchuldig befunden wird, wider die Obrigkeit des ihm zu⸗
gefuͤgken Unrechts halber nicht klagen kan, ſeynd wir bewogen wor⸗
den, die Satisfaction, welche der Gefangene wegen der geſchehenen
Inhaftirung und ihm dadurch zugefuͤgten Schaͤden ſuchet, in dem
Urthel zu uͤbergehen. Primum requiſitum dubio caret, & in
ſupra memoratis articulis é. & II. clare præcipitur. Sed de
altero ipſi dubitant interpretes. Equidem in ſuperiore re-
ſponſo grave delictum dixi tale, in quod leges vel ultimum
fapplicium, vel tamen pœnam corporis adflictivam ſtatuant,
Carpzoviuin hac in parte ſequutus in Quaſt. erim. I1I. n. 6.

Verum a Carpzovio recedit Gribnerus in Principiis proceſſus

jsdiciarii lib. 2. cap. 10. §. 5. atque relegationem perpetuam
ſufficere dicit. Quam pugnam ſic optime tolli poſſe putavi,
ut tertium requiſiium adderem & cum ſecundo, gravitate
ſcilicet criminis, con jugerem, nempe ſuſpicionem fugæ. Sio
certe menſe Junio anni cioloccxx. iterum nomine Ctorum
Helmſtadienſium reſpondi: Iſt unter der Gerichtsbarkeit Herrn
Tom. PIII. TIt Buͤr⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

514

Buͤrgermeiſtere und Raths zu Sendthagen eine Schlaͤgeren vorge⸗
gangen, und der dabey hauptſaͤchlich intereſſiret geweſene Heinrich
Rinne einige Wochen nachtzer verſtorben, auch von wohlgebachtem
Rathe die General-Inquiſition dieſerhalben vorgenommen wor⸗
den; wird demnach Unkterricht begehret, ob dieſe Inquiſition von
dem Raehe nicht legal oder gar pPartheyiſch tractiret worden. Nun
fenden wir nach genauer Durchſehung der AcCren nicht, worinnen
es wohlgedachter Rath bey der angeſtellten Inquiſition verſehen.
Denn, obgleich dafuͤr gehalten werden koͤnnte, es haͤtte der Nach den
verdaͤchtigen, und von dem verſtorbenen Rinnen ſelbſt auf dem
Todbeete beſchuldigeen, Lamprecht zufoderſt in gefaͤngliche Haft brin⸗
gen ſollen; ſo kan doch dem Rache gans wohl zur Entſchuldigung
dienen, daß die Verhaftung eines in Verdacht kommenden Rei
dreyerley erfodere, erſtlich ein an Leib oder Leben gehendes Crimen,
zweytens ſtarke Indicia, drittens ſuſpicionem fugeæ, gleichwol all⸗
bier es faſt an allen dreyen Stuͤcken ermangelt, indem die dem Rin⸗
ſten in rixa von vielen zugefuͤgte Beſchaͤdigung, ſonderlich, da der⸗
ſelbe mie Schlagen den Anfang gemachet, an einer von den bey der
Echlaͤgerey geweſenen Perſonen ſo gar hart niche geſtrafet werden
kan, nuͤchſidem die bloſſe Beſchuldigung eines auf dem Todbekte Lie⸗
genden ohne anderen Beweis keinen Glauben findet, wenn zumal,
wie allhier, die abgehoͤrte Zeugen, auch Mie⸗Intereſſenten niches
gravirendes wider den Beſchuldigten ausſagen, endlich die ſuſpi-
cio fugæ, da Lampreche ein wohlbeguͤterter Mann iſt, und nach
des Rinnens Tode ſich ohne Bedenken vor Gericht geſtellet hat,
ziemlich hinwegfaͤllt; Dieſemnach hat der Rath unſerem Bedenken

nach durch illegales und partheyiſches Verfahren zu Avocation

gegentwaͤrtiger Sache keine Urſach gegeben. At nunc tandem

animadverto, me entia citra neceſſitatem multiplicaſſe, &

ſuffieere duo requiſita, gravia nimirum argumenta, & ſuſpi-
cionem fugæ. Grave ſcelus prorſus omitto. Nec obſtat
lex

—

rd

ih

chtett

bor⸗

A
Luee

ſan
D
det

dr

NNn

N
ien
eld⸗
N

NN NO
ℳ

erden

tte

S“

ita
ſihi ·

Ut

Utet

AAtlen
ICen

7

l

dbltt
6

7

„

.

Sp. DLXIII. DE CVSTODIA REORVM. r5

lex 34. de Cuſtodia & exbib. reorum; cujus hæc fententia eſt,
reum fatisdare Paratum cuſtodiæ mandari non poſſte, niſi de
atrocifſimo delicto plene convictus carceris Pœnam etiam
ante ſupplicium mereatur. Singularis erge in ea lege caſus
eſt, extra quem regulariter ad gravitatem delicti Plane non
reſpicliltur, ſed inprimis ad ſuſpicionem fugæ. Cuſtodia
quippe rei ob hoc ſolum decernitur, ne ille fuga judicium
eludat, L. S. §. 9. de Pænit. Ergo ubi metus fugæ ceſſat, &
judex certus eſt, ſententiam ſuam effectum habituram, cu-
ſtodia opus non eſt, quantumvis grave fit crimen. Contra
etiam in leviſſimo, ſi reum fugiturum & judicium nullum
redditurum eſſe, apparet, peccat judex, qui reum non cu-
ſtodit. Oſtendam hoc exemplis: Viator, ein reiſender Hand,
werks⸗Burſche, in popinam venit ac bene potus cum cau-
pone rixari incipit, huncque verberibus male mulétat. Ad-
vocat caupo ſcultetum & ſcabinos, & tumultuantem in vin-
cula conjici petit. Tergiverſantibus illis, effugit viator.
Tum caupo apud præfectum de denegata juſtitia queritur.
Reſpondet ſcultetus & ſeabini, leve viatoris delictum, ut
ille carceri manciparetur, non meruiſſe. Verum hæc excu-
ſatio iis ob manifeſtam fugæ ſuſpicionem non profuit. Ipfſi
itaque ob neglectum officium ad mulctam ſolvendam dam-
nati dunt. Alio tempore duo nautæ, dum ratis ipſorura
lente vehitur, in ripam exſcendunt, arque armentarium, pe-
cora ſua ibi forte paſcentem, convitiis laceſſunt. Indignatus
hic lictores accerſit. Comprehenduntur igitur convitiato-
res, ac in carcerem duecuntur. li vero, quanquam convi-
tia non negarent, ſibi tamen in crimine adeo levi per caree-
rem injuriam factam, maximumque, impedita per hoc na

vigatione, damnum illatum queruntur, ac fſatisfactionem

NI Z2 poſtu

516 MEDITAT. AD PANDECT.

poſtulant. Sed eos cum petitione hac rejeci. Iterum alio
tempore advocatus quidam, jurium doctor, & prædi poſ-
ſeſſor, interpolaſſe quid in actis judicialibus inſimulatur.
Judex loci, in quo delictum commiſſum dicebatur, eques
erat, advocato huic, qui ruſticorum cauſam adverſus ipſum
ſæpe defenderat, jam tum infenſus. Hic ergo advocati ad-
ventum in villam ſuam præſtolatur, venientemque corripi
ac fruſtra obluctantem, & pignora atque fide juſſorem offe-
rentem, cuſtodiri jubet. Putabat eques, ſe recte feciſſe,
propterea, quod interpolatio falſum eſſet, ac ejus pœna ad
fuſtium ictum extendi poſſet. Verum præterquam, quecd
cauſa, in qua falſum commiſſum dicebatur, levis eſſet, ſi
vel maxime fuſtium ictus decerni potuiſſet, quod tamen nee
veriſimile videbatur, dignitas, gravitas & ſatis nota opulen-
tia rei omnem fugæ ſuſpicionem tollebant, nec dubitari po-
terat, quin pœnam, quæcunque imponeretur, facile redem-
turus eſſet. Itaque ipſi equiti privatim conſultus reſpondi,
excuſari vix poſſe, quod oblatam ſatisdationem recuſaſſet,
viroque honeſtiſſimo detentione maculam non exiguam
inuſſiſſet.

V.
Reus de gravi erimine ſuſpectus, etſi nondum auditus, capi
tamen & in cuſtodiam mitti poteſt.

Reus, etſi nee vagabundus, nec de fuga ſuſpectus, ſi tamen ad
forum delicti non veniat, ubicunque deprebenditur.
ejus magiſtratus ope comprebendi poteſt.

—
Al
dol.
luu
le
Nun
ic
Corn
n.
ee
d
Cd
len.
INe
ln.
1r.
ean
Lonch
ſale
igtan

74

SP. DLXIII. DE CVSTODIA REORVM. zr7

VII.
Errant, qui forum deprebenſionis in reo, per breve ſaltem temn-
pus alieubi commorante, locum babere negant.
VIII.
In capiendis reis aſtu && dolo bono uti licet.

rinceps miniſtro ſuo ſtatim in principio ſuſeepti muneris,
ſe nihil gravius contra eum inauditum deereturum eſſe,
Pollicitus erat, & extra aulam in prædiis ſuis, in alia pro-

vincia, habitare permiſerat, atque ſic opera ejus extra cur-

tem, ut ſic loquar, von Hauſe aus, utebatur. Interjectis ali-
quot annis, miniſter hic in gravem violatæ fidei ſuſpicionem
incidit. Princeps igitur, hoc crimen inquiſiturus, vocat il-
lum ad ſe. At ille, quæ in ſe cudantur, perſentiſcens, ve-

nire non detrectat, ſed, quantum poteſt, differt, ſpecioſa

ſemper prætexens. Tum princeps, poſtquam illum in au-
lam allici poſſe deſperat, alia via ingreditur, ipſeque ad
vicinum oppidum, alii principi ſubjectum, iter facit, mini-
ſtrumque, ut eo veniar, ac ſecum de graviſſimis negotiis
deliberet, humaniſſime invitat. Miniſter, nihil mali ſuſpica-
tus, accurrit, blande accipitur & tractatur, ac in poſterum
diem iterum adeſſe jubetur. Sed interim princeps cum do-
mino oppidi agit, faeileque ab eo impetrat, ut miniſter in
cuſtodiam mittatur. Captus hic de injuſtitia carceris acer-
biſſime queritur, quinque potiſſimum objectans, quod ſcili-
cet 1) contra datam fidem, 2) inauditus, 3) nec vagabundus,

nec de fuga ſuſpe ctus, 4) extra locum delicti & domicilii,

5) aſtu circumventus in vincula conjectus ſit. At ICti Helm-

ſtadienſes, nihil his objectionibus moti, principem recte fe-

ciſſe, menſe Julio anni cioloccxvIII. reſponderunt. Nam
Ttt 32 quod

MEDITAT. AD PANDECT.

718

quod ad

dum leges interpretanda eſt, niſi is, qui quid ultra jura cupir,
id claris verbis ſit ſtipulatus, L. 39. de Pactis. Itaque pro-
miſſio iſta principis id ſolum, ne miniſter inauditus damna-
retur, cavebat, facultatem vero ſuſpectum capiendi, quam
magiſtratus etiam ante audientiam oemni jure habet, non

tollebat. Namque 2) ipſa recta ratio magiſtratibus, reos

gravi ſuſpicione oneratos, ne fuga elabantur, ac cauſæ cog-

nitionem inanem efficiant, improviſos & nihil tale cogitan-

tes, comprehendere, permittit. Conlſentiunt jura ſcripta in
erticulis 6. & 11. Conſtitutionis Carolinæe. Quod deinde 3)
objiiciebatur, majus pondus Habere videbatur. Ipſe ſupra

in Meditatione 3. dixi, carcerem ad continendos reos haberi,

L. 8. §. 9. de Pœnis, atque adeo contra illum, quem, ceſſante

fugæ ſuſpicione, contineri neceſſe non eſt, decerni non de.

bere. Ille vero miniſter & alterius principis purpuratus
erat, & latifundia poſſide bat, atque adeo de fuga nunquam

eogitarat. Ad vagabundis & illi æquiparantur, qui, etſi in
certo loco commorantur, ad alium locum, in quo comparere

obligati erant, vocati non comparent, atque eitationem elu-
dunt, Clement. un. de Foro competente, Clement. 1. de Judiciis.

Facilior erat 4) reſponſio ad exceptionem fori incompeten-
tis, videlicet in delictis gravioribus præter fora delicti com-
miſh & domicilii etiam forum deprehenfionis legitimum

efle, L. I. C. Eli de eriminibus. Nee moveor in contrarium
auctoritate Boerii deciſ. 270. n. 4. & Klockii tom. I. Conſil. 53.
n. 24. 4. qui negant, maleficum eo loco, ubi ſaltem per
breve tempus commoratur, prehendi & de delicto alibi

commiſto interrogari poſite, niſi vel domicilium ibi fixerit,

vel ſaltem per decem annos verſatus ſit. Nam Boerius &

1) receperat quidem princeps, ſe adverſus inaudi-
tum nihil durius ftatururum. Sed promiſſio omnis ſecun-

Klo⸗

aucd
eun.
dvpi
Pro⸗
r.
Guun
,
Ten
c/.
ltan.
Main

de„

inn
dein
ſlint⸗
once
Imtn
um
in
Atere
nenr.
ii
elen.

cN.

Nun
lun
per
Aii
erih
1
No.

*„

SP. DLXKIII. DE CVSTODIA REORVM. 519

Klockius ſine lege & contra legem loquuntur. Denique 5)

negari quidem non poterat, aſtum in capiendo reo adhibi-

tum fuiſſe, principemque ſimulatione uſum. Sed non om-
nis ſolertia & ſimulatio damnanda eſt. Jura noſtra dolum
bonum admittunt, L. 1I. §. 2. & 3. de Dolo malo, quem pro-
fecto, ſi privatis permittimus, etiam magiſtratibus permit.
tere debemus, quidquid contradicat Zieglerus in Dicaſtice
Coucluſ. 29. §. 3. Adnectam ipſa reſponſi verba: Iſt Hert
Modeſtinus, Koͤnigl. Neapolicaniſcher wuͤrklicher Gebeimder⸗Rath
und Fuͤrſtl. Modeneſiſcher Praͤſidene, auf Anſuchen ſeiner Fuͤrſtli⸗
chen Herrſchaft, aus Urſachen, daß er den derſelben ſchuldigen Re⸗
ſpect in Reden oder Schriften niche beobachter, ſondern ſie em⸗
pfindlich angegriffen, auch ſonſt wider deren Intereſſe eines und
das andere unternommen haben ſoll, zu Mayland, vermittelſt aus⸗
gebrachten Herzoglichen Maylaͤndiſchen Beſehls, arreſtiret, und
auf die Veſtung gebracht, auch daſelbſt nunmehr in die ſechſte
Woche in enger und harter Verwahrſam gehalten worden. Ent⸗
ſtehet demnach die Frage: Ob die geſchehene Arreſtirung rechtma⸗
Fig, und nicht vielmehr null und nichtig ſey? Wiewol nun dem
Herrn Arreſtato in ſeinem Beſtallungs⸗Briefe ausdruͤcklich ver⸗
ſprochen worden, daß, da wider ihn erwas angebracht wuͤrde „es
ſey groß oder klein, die Fuͤrſtliche Herrſchaft ſolches ihm eroͤffnen,
den Anbringer melden, ihn ſelbſt daruͤber hoͤren wolle, und ehe dies
geſcheßhen, er nichts enegelten ſolle, hiernaͤchſt die Arreſtirung in
Mayland, wo der Fuͤrſtlichen Herrſchaft keine Gerichesbarkeit zu⸗
ſteher, und wo der Herr Arreſtat weder ex capite contractus,
noch delicti, noch domicilii, noch als ein Vagabundus ſein Fo-
rum hat, auch dazu bey einer ganz ſonderlichen Gelegenheit ge⸗
5 ſchehen,

NMEDITAT. AD PANDECT.

520

ſchehen, indem er von der Fuͤrſtlichen Herrſchaft nach Maͤyland zu

Expedirung einiger Amts⸗Sachen berufen worden, den Tag ſeis

nes Ungluͤcks bey ſelbiger gnaͤdige Audienz gehabt, und auf fol⸗
genden Tas wieder beſchieden worden, welches denn der bonæ fi-
dei und dem in einer jeden Ladung ſtillſchweigend enthaltenen ſalvo
conductui zuwider laͤuft, endlich die Conſtitutio Imperii de
pignorationibus, das Privilegium Neapolitanum de non

evocando, und der zwiſchen Mayland und Neapolis errichtete
Vergleich, Kraft deſſen einer des andern Unterthanen ad forum

competens zu verweiſen hat, die Forinalia der geſchehenen Arre⸗

ſtirung nicht wenig zweifelhaftig machen; Dieweil aber dennoch das
in der Beſtallung enthaltene Verſprechen dergeſtalt, daß die Herr⸗
ſchaft den Herrn Arre
nicht condemniren wolle, erklaͤret werden kan, ihr auch dadurch
die Macht, ihn, ne judicium reddatur eluſorium, in ſichere
Berwahrung zu bringen, nicht eben benommen iſt, ferner die wi⸗
der ihn angebrachte und ſonder Zweifel durch Zeugen und Briefe
beſtaͤrkte Violation des Fuͤrſtlichen Reſpects, Verachtung ihres
Intereſſe, Debauchiruns ihrer Diener, ꝛc. allerdinges harte und

bey einem Bedienten gar ſirafbare Delicta ſeynd, worinnen das
Forum deprehenſionis billig ſtatt findet, da zumal Arreſtat in

geraumer Zeit nicht nach Modena gekommen, demnach, daß der

Proceß allda wider ihn angeſtellet werden koͤnnen, verhindert, alſo

die Fürſtliche Herrſchaft nothwendig auf Mittel bedacht ſeyn muͤſ⸗
ſen, ihn mit Manler in Arreſt zu bringen, uͤbrigens der Herzog
von Mayland ihn nicht als einen Neapolitaniſchen Unterthan,

ſondern als einen Fuͤrſtlichen Bedienten auf der Fuͤrſtlichen Herr⸗
ſchaft

ſtaten, ehe ſie ihn genugſam vernommen,

—

Oe

ſi

f.
i

ii O

lene

kichn
Orun

Auen
ſoc
won,
uch
ſh
Nien
Brieh

Hn e
lſen
NNN

ſ ſ

, ni

Henen

thon,

h
t

SP. DLXIII. DE CVSTODIA ON. 421

ſchaft Anſuchen arreſtiten laſſen; So mag die geſchehene Arre⸗
ſruns vor t nul und d nicheis nicht gehalten werden.

IX.
Carcer ſemper publicus SJe debet, locus tamen carceris
aliaaudo privatus eſt.

X.
Periculoſ, M⸗ mum eſt, reos in privatis &α maxime in propriis
ædibus cuſtodiri.

XI. .
Iague jadekx, qui reum in dignitate gonſtitutum carceri
publico ineludit, non peccat.

Prehibitio carcerum privatorum, cujus in L. 1. C. de Pri-
vatis carceribus ſedes eſt, eo ſaltem pertinet, ut ne quis

auctoritate privata reum detineat. Et hinc eſt, quod cuſto-

diam ſemper publicam eſſe dicit Venulejus in L. 224. de
Verborum ſignif. Ad locum vero hoc referri non debet.
Is enim, ſi judici ita videtur, privatus eſſe poteſt. Apparet
hoc clare ex L. I. de Cuſtodia & exhib. reor. Et in prima
quidem republica Romana, quam uno carcere contentam
fuiſſe, Juvenalis Satyra III. v. 214. ſcribit, neceſſe ſæœpe
erat, reos, quibus detinendis iſte carcer non ſufficie bat, Pri-
vatis cuſtodiendos tradi. Deinde, auctis amplificatisque

carceribus publicis, dignitati tamen reorum quorundam hoc

datum fuit, ne in illos conjicerentur, ſed potius privatim
adſervarentur. Liberas cuſtodias hoc appellabant. Quum
itaque, detecta Catilinaria conjuratione, aliquot ſenatores &
Tom. VIII, Uuu Patri-

MEDTTAT. AD PANDECT.

K212
342

patricii, quin prætor ipſe, conſcii reperirentur, ſenatus apud
Salluſtium in Bello Catilinario pag. 29. decrevit, ut in liberis
cuſtodiis haberentur, & Lentulus, prætor, P. Lentulo Spin-

theri, qui tum ædilis erat, Cethegus Cornificio, Statilius
G. Cæſari, Gabinius M. Craſſo, Ceparius Cn. Terentio ſe-
natori traderentur. Idem adhuc hodie ſæpiſſime fit, reique
illuſtres ac nobiles in privatis, uin aliquando in propriis,

ædibus adſervantur. Quam periculoſum tamen hoc ſit,

quotidie experimur. Hi maxime, qui in domibus ſuis cu-

ſtodiuntur, latebrarum & effugiorum optime gnari, deluſa

cuſtodum vigilantia, evadunt ſubinde, fidemque ipfis habi-
tam fallunt. Quamobrem ego judici auctor non ero, ut

reum, etſi magnæ dignitatis virum, in loco privato detineri

ſinat, ne, illo deinde aufugiente, in ſuſpicionem colluſionis

incurrat. Nec ſolent collegia juridica in ſententiis ſuis hoc

præcipere. Interrogati menſe Junio anni cromccxvII. Cti

Helmſtadienſes, an comprehendendus, & in qualem cuſto-
diam mittendus eſſet, duorum principum purpuratus, de

magnis facinoribus accuſatus, hoc ſolum reſponderunt :

Daß Cornelius in 1) ſichere, doch 2) leydliche, und 3) honette
Verwahrung zu nehmen; de loco vero, utrum is publicus, an
pr vatus eſſe deberet, quidquam addere auſi non ſunt, ſed
hoc arbitrio & prudentiæ judicis permiſerunt. Idem VIpia-
nus in L. I. de Cuſtodia & exhbib. reorum, voce: ſtimare;
facit. Quodſi erge judex, ne verba ſibi dentur, ſubverea-
tur, poterit reum, quamyvis honeſtiſſimum, carceri publico
includere ſine injuriarum metu. Nam, quod judicis pote-
ſtati permirtitur, hoc juris neceſſitati non ſubjicitur, L. 40.
pr. de judiciis. Et ſic ICti Vitembergenſes: Obgleich die
Obrigkeit nach Befinden der Umſtaände eine wohl angeſehene und

geſeſſene Perſon mit dem oͤffentlichen Arreſte wohl verſchonen, M
. ol⸗

D

in.
dite

ker
en
lice
tere
ur.
ſae,
coſ
mi
13
D

ner
1Ornd

8he

o.

Pb. DLXIII. DE CVSTODIA REORVM. 523

3

ſolchen in einen Haus⸗Arreſt verwandeln mag; Dennoch aber und
dieweil regulariter der Arreſt in loco publico vermoͤge der Rech⸗
te gehalken werden ſoll, alſo einer Obrigkeit, wenn ſie ſolcher Ver⸗
erdnuns nachgehet, nichts ungleiches beygemeſſen werden kan, und
dieſe Verfuͤgung lediglich in derſelben arbitrio beruhet; So hat
der Maziſtrat durch die in loco publico geſchehene Verarreſti⸗
rung nichts ſtrafbares begangen.
Privatis etiam, facinorvoſos Jugientes comprehendere, vel e
fuga retrabere, &, donec judici erhibeantur,
cuſtodire, licet.

,Z XIII.
& quis privatus, dum reum comprebendere conatur, eum reſi-
Lentem verberat, vulnerat, eccidit, impune eſt.

quidem jura noſtra privatos carceres ſeveriſſime inhi.
— bent in L. I. C. de Privatis carcerilus. At eadem jura

in L. 10. §. 16. Quæ in fraudem creditorum creditoribus, de-
bitorem fugientem e fuga retrahere & comprehendere, &

in L. 25. ad legem Juliam de adulteriis marito & Patri, adul.
terum cum uxore & filia deprehenſum retinere ac privatim
cuſtodire, permittunt. Quod ita privatis ob ſua commoda
licet, id magis iisdem in cauſa, in qua totius reipublicæ in-
tereſt, licebit. Intereſt vero reipublicæ, ut delicta punian-

tur. Fac ergo, maleficum, patrato facinore, fugam capeſ-

ſere. Num peceabit privatus, qui fugientem capit, & judi-
cio ſiſtit?ꝰ Non puto. Rem optime exemplo illuſtrabo. Duo
milites nobiles per ſegetem iter faciunt, atque a domino
agelli, cui damnum fiebat, de hoc damno reſtituendo inter-
pellantur. Reſpondent more militari acerbius. Fit rixa &

mox pugna, accurrentibus ex vicino pago ruſticis. In ea
Uuu 2 pugna

524 MEDITAT. AD PANDECT.

pugna ruſticus telo trajectus occumbit. Qua nece inſam-

mati ceteri impetum in milites faciunt, utrumque compre-
henſuri. Sed alter eorum feliciter evadit, alter valido fuſte

armatus fortiter reſiſtit, malumque inſtantibus minatur; ſed

impar multitudini, acceptis multis verberibus, comprehendi-
tur tandem, vincitur, in judicium deducitur, ac de homicidio
accuſatur, ſed, cædem a ſocio, quem fugiſſe dixi, non a ſe
factam, luculenter oſtendit, atque abſolvitur. Abſolutus vi-

ciſſim ruſticos apprehendit, & carceris privati, tumultus, vdis
publicæ, injuriarum atrocium reos facit. Verum ICti Helm-

ſtadienſes menſe Julio anni eoioccxvII. ruſticos abſolverunt.

Ruſtici nempe, dum homicidam aut ſaltem homicidii com-
plicem, & rixæ, in qua cædes facta erat, auctorem capere co-

nabantur, in re licita, ut ſupra dixi, occupabantur: Non de-
bebat itaque illis reſiſtere miles. Dum ergo reſiſtebat, ipſe

ſibi plagarum, quas in prœlio Paſſus erat, cauſa exſtiterat,

atque jus agendi non habebat per aperta jura, L. 29. 9 ben.
Ad L. Aquiliam, E. 4. C. de bit, qui ad eccleſias confugiunt,
artic. Carolin. 150. qui ultimus etiam cædem factam excuſat.

Et Ebræi, teſte Maimonide apud Seldenum de Jure naturali
&α gentium lib. 4. cap. 2. Pag. 487. eum, qui renitentem reum

occideret, culpa omni vacuum declarabant, adeo, ut nec ad
aſyla, quæ ex divino Præcepto, Exod. XXI, 13. Num. XX,
22. Deuteron. XIX, y. iis, qui per incuriam heminem neca-
rant, perfugium præſtabant, confugere opus haberet. Ad-

nectam verba ſententiæ: Obwol Denunciant, ſo viel die an
