ambiguitate liberare oportet. Si propriam ejus & na.
tivam ſignificationem ſpectas, omnem de crimine

D' inquiſitione acturos ante omnia vocem, inquiſitio, ab

commiſſo cognitionem complectitur. Ipſa illa inveſtigatio &

conquiſitio teſtimoniorum ac argumentorum, qua accuſator
viam ſibi ad accuſandum parat, a bonis auctoribus inquiſitio
vocatur. Sic Cicero lib. 2. in Verrem cap. 4. n. I1. Ecquem, ait,
exiſtimatis unquæm ulla in provincia reum abſentem contra
inquiſitionem acenſatoris tantis opibus, tanta cupiditate eſ-
ſe defenſum 7“ Verum uſus fori & antiquam illam retinuit,

—— =–

nk⸗

Ent.
nine
0*
or
io
1,
14

.

win

& novam ac peculiarem ſignificationem introduxit. Scilicet

—

SP. DLX. DE INCVISITIONE.

445

ſecundum hunc fori uſum duo genera inquiſitionis ſunt, quo-
rum alterum generalis, alterum ſpecialis, vocatur. Genera-
lis inquiſitio omnem magiſtratus de crimine commiſto „five
id atrocius, ſive levius ſit, cognitionem complectitur. At in-
quiſitio ſpecialis, quam ego ſolemnem appellare ſoleo, quæ-
que voce inquifſitionis ſimpliciter adhibita zer' egorze intelli-
gitur, potiffimum in reſponſione ad articulos, quos vocant;
ſeu quæftiones, a judice ex actis operoſe erutas &α diſtinctas,
conſiſtit. Atque hæc, quoniam, ut infra dicam, triſtes ad-
modum effectus habet, non niſi in atrocioribus criminibus lo-
cum invenit, arg. eap. 21. pr. X. de Accuſationibut. Jtaque
in levioribus ſimplex interrogatio, die Vernehmung, decer-
nitur, quæ etiam in gravioribus delictis ſolemnem inquiſitio-
nem præcedit. Inter utramque hoc intereſt, quod interro-
gatio, die Wernehmung, generaliter, nec, ut inquiſitio, fuper
diiſtinctis capitibus fiat. Deinde inquiſitio ſolemnis præſen-
tiam ejus, qui examinatur, deſiderat, & nec procuratorem
nec feripturam admittit. Optima ratione. Plurimum enim,
ut Arcadius in L. 10. §. 5. de Quæſtionibus ait, in exeutienda
veritate vox ipſa & cognitionis ſubtilis diligentia adfert: nam c
ex ſermone, & ex eo, qua quis conſtantia, qua trepidatione quid
dieeret, quædam ad illuminandam veritatem in lugem emergunt.
At in exiguis eriminibus, quorum cognitionem & coërcitio-
nem judicantis diſeretie ſecundum eap. 2I. pr. X. de Accaſatio-
nilus moderari poteſt, tanta ſolicitudine opus non eft, ſed, ſicut
in civili litis conteſtatione, etiam procuratorem ac reſponſio-
nem in ſcriptis admitti oportet. Ita Cti Helmſtadienſes menſe
Jun. anni croloccxxXIII. reſponderunt: Iſt der Faͤndrich von Ochs⸗
beim zweyer mit des Caja und Sæja begangenen Stuprorum
beſchuldiget, und, um ihn dieſerwegen muͤndlich zu vernehmen, zu
Tom. III. LII unter⸗

49 MEDITAT. AD PANDECT.

unterſchiedenen malen vorgeladen worden, hat aber niemalen in Per⸗
ſon erſcheinen wollen, ſondern ſich nur durch einen Bevoll maͤchtigten
gemeldet, und, da man dieſen nicht angenommen, ſondern auf ſein
perſoͤnliches Erſcheinen gedrungen, eventualiter an das hochpreiß⸗
liche Cammergerichte zu Wetzlar appelliret; Wannenhero zu wiſſen
verlanget wird, ob der Denunciant ſich des perſoͤnlichen Erſchei⸗
nens entbrechen koͤnne; Da nun einer Obrigkeit jederzeit frey ſte⸗
het, aus erheblichen Urſachen die perſoͤnliche Gegenwart des Cita-
ti zu fodern, ſo gewinnet es das Anſehen, ob muͤſſe der Faͤhn⸗
drich von Ochsheim nothwendig in Perſon erſcheinen. Alldieweil
aber die dem Denunciaten beygemeſſene Delicta auf ein ſchlechtes
Stuprum hinaus laufen, und denn in ſtupris auch andern gerin⸗
gern, eine bloſſe Geld⸗ oder Gefaͤngniß⸗Strafe nach ſich ziehenden
criminibus, die ordentliche Inquiſition und Antwort auf Inquiſi-
tional-Artickel nicht ſtatt findet, mithin die perſoͤhnliche Gegenwart
des Denunciaten ſo ganz nothwendig nicht iſt, da zumal derſelbe
ziemlich probable Urſachen ſeines Auſſenbleibens, daß er nemlich
teine Erlaubniß, von ſeinem Regimente wegzugehen, bekommen
koͤnne, anfuͤhret, und in etwas beſcheiniget; So wird dem Faͤhn⸗
drich von Ochsheim, ſeine Antwort auf das ihm beygemeſſene De-
lictum entweder muͤndlich, oder ſchriftlich, oder per procurato-
rem ad Acta zu bringen, billig frey geſteller, und er zu dem Ende
auf einen andern Tag ſub pœna confeſſi & convicti vorgeladen,
die Citation in ſeines Varers Guthe inſinuiret, endlich er im Fall
ferneren Ungehorſams pro confeſſo & convicto erklaͤret, auch
in eine Geldbuſſe von 24. Thlr. ingleichen zu Erſtartung aller ver⸗
urſachten Proceßkoſten verdammet. Verum tamen uſus fori Ele-
Goralis Saxoniei hac in parte peculiare quid recepit, atque
præſentiam rei in interrogatione etiam non ſolemni, der ſum-
mariſchen Vernehmung, deſiderat. Quem fori uſum non ob-

ſcure confirmavit Auguſtus I. rex in reſeripto d. 7. Mart.
auni

00

7

SP. DLX. DE INQVISITIONE. 451

anni 1716. dato, ac renovatæ conſtitutioni judiciariæ ſub M.
XIV. adjecto, verbis: auf Zulaſſung der Gevollmaͤchtigten

nicht ſprechen. Sic itaque Cti Vitembergenſes menſe Aug.

anni cloloccxxXIII. reſponderunt: Was die Frage betriſt: ob
durch des Secretarii in Schriften gerhanes Bekaͤnntniß, die Sa⸗
che, oder deſſen Vernehmung ſiſtiret werden muͤſſe; So iſt das
ſchriftliche Bekaͤnntniß des Secretarii die von der Hochfuͤrſtlichen
Regierung anbefohlne perſoͤhnliche Vernehmung deſſelben zu bindern

oder aufzuhalten nicht hinlaͤnglich, da der durchgehends eingefuͤhrte

Sylus ecuriæ und ordeneliche Proceß erfodert, daß ein Delinquent
uͤber die ihm beygemeſſene Verbrechen ſich perſoͤhnlich Lernehmen laſ⸗
ſe, und litem muͤndlich conteſtire, alſo deſſen Geſtaͤndniß, Unter⸗

ſchrift, auch andere Umſtaͤnde, auſſer allen Zweifel ge etzet werden.

V.
Libertas accuſandi adbuc bodie promiſcua eſt, nec ad Jolos,
guorum intereſt, reſtringi debet.
VI.
Duo illa mala, quæ publicis accuſationibus vulgo adſeri-

buntur, removentur.

VII.

Mletus enlumniarum non ex ipfis accuſationilus, ſed ex ſpe

Præmniorum, acexſatoribus olim propoſitorum, oritur,
atque bodie, Jublatis præmiis, ceſat.
.⸗ VIII.
Intereſt magiſtratuum, ut aecuſationes magis, gquam
inquiſitiones, frequententur.
Poteſt aliquando judex denunciationem c inquiſitionein in
cääationem convertere.

L1II Z De

42 NMEDTTAT. AD PANDECT.

D- uſu accuſationum hodierno lis eſt acerrima. Sed hi
quidem, qui nullum plane ſupereſſe dicunt, facile refel-
Iuntur. Plerique accuſationes adhuc admittunt, verum his
ſolis, quorum in cauſa intereſt, permittunt, & ceteros O-
Ines arcent, atque adeo non ipſas accuſationes, ſed pro-
miſcuas ſaltem, abolitas credunt. Inter alios Beyeri hæc do-
Krina eſt in Delineatione pandectarum lib. 48. tit. I. H. 2. in
not. ubi ſic ait: Ad denunciandum quilibet ex populo admitti-
gzur: ad accuſandusm nemo, niſi quem ea res tangit, vel cui mu-
nus accuſandi publica auctoritate demandandum eſt. Omnes,
quas & ille & allegati ab eo auctores adferunt, rationes, ſi
probe conſiderentur, ad has duas redeunt, primum, non poſ-
ſe non internecina odia inter accuſatorem eumque, cui diem
dixerit, oriri, perque familias latius ſerpere; deinde calum-
nias metuendas eſſle. At, quod ad primam attinet, ſi hæc ra-
tio ad tollendas accuſationes promiſeuas ſufficit, promiſcuas
etiam denunciationes, ſeu delationes, quæ non minora odia
conflant, tolli oportet. Atque has tamen, tanquam neceſſa-
rias & utiles reipublicæ, Beyerus ceterique accuſationum ho-
ſtes retinent. Internecina odia etiam ex civilibus actionibus,
quæ de bonis omnibus aut magna eorum parte inſtituuntur,
oriuntur. Ac de kis tamen tollendis nemo unquam cogitavit.
Itaque propter iſtum privatarum inimicitiarum metum accu-
ſationes publicæ damnari non debent. Verum, ais, ſnnt &
alia mala, quæ ex promiſcuis accuſationibus fluunt. Quan-
zum, inquir Beyerus, nocuerit effrenata accuſandi & deferendi
Jicentia, ſatis præterea oftendit BGrummer. ad L. Cinc. cap. 4.
pr. Facilis ad hæc foret reſponſio, ſi dicas, mala hæc, ex ip-
ſa Beyeri confeſſione, accuſationibus & delationibus com-
munia eſſe. Sed nolo hac reſponſione uti. Meliorem habeo,
quam ipſe mihi Grummerus ſuggerit. Scilicet malum, quolt
le

—
d
lel.
is
30.
No.
.
26
Gyute.
D.

neg
A
a.

Glem

Aure.

Eer’⸗
luss
100
eſle⸗
nho⸗
oidus
unt
glni
11al.

n
A.

rnci
e)6
erl⸗
cON

naben
a

R

SP. DLX. DE INQVISTTIONLYEY. 4 132

ille promiſcuis accuſationibus & delationibus adſcribit, uni-

cum eſt; multitudo calumniarum, quibus tranquillitas publi-
ca & ſecuritas privata turbabatur. Iſtarum vero calumniarum
fons non ipſa aecuſandi & deferendi libertas, ſed, ut bene
Brummerus obſervat, ſpes ingentium, quæ accuſatoribus de-
cernebantur, præmiorum erat. Hæc ſola homines ad accu-
ſandos & deferendos innocentes inflammabat. Sine præmio
nemo improbus eſt. Ipſi hoc fatentur Suilius. Coſſutianus &
ceteri calumniatores manifeſti apud Zacitum annali XI. cap.
7. &ẽ; ſublatis ſtudiorum pretüs, etiam ſtudia peritura, minan-
tur. Et melius adhuc idem Zaritus lib. 1. biſtor. c. 2. Nec mi-
nus, inquit, præmia delatorum insiſa, quam ſcelera: quum alii
Jacerdotia & conſulatus ut ſpolia adepti, procurationes alii &5
interiorem potentiam agerent, ferrent cuntta. Odio & terrore
corrupti in dominos ſervi, in patronos liberti: &, quibus deerat
inimicus, per amicos oppreßi. Adde Brifonium Antigu. Iib. 3.
cab. 2v. Hanc tn modo præmiorum ſpem tolle, ipſam vero
accuſandi libertatem relinque. Videbis confeſtim, totum ce-
luminarum fontem exaruiſſe. Et hodie quidem jam diu anti-
quata ſunt ea præmia, abolitumque cum iis eſt, ceſſante calu-
mniarum metu, odium accuſationum. Quæ quum ita ſint,
ſupereſt profecto publicarum & promiſcuarum accuſationum
uſus, quas nullus adhuc, quod recordor, legislator damnavit,
atque Elector Saxo in Reſolutionibus gravaminusm anno 1699.
tit. Juſtitien-⸗Sachen §. 5. etiam probavit. Nec exſtabit facile
exemplum accuſatoris per judicem a limine judicii repulſi.
Certe judex, qui id faceret, & accuſationem in inquiſitionem
converteret, ſtultus foret ſupra modum Eſiet e re magiſtra-
tuum, ut, abolitis delationibus omnibus, ſolæ accuſationes re-
linquerentur. Delator quippe ab omni expenſa immunis
LII 3 eſt;

454 MEDITAT. AD PANDECT.

eſt; contra accuſator partem ſumtuum fert. Vide Conſtiu-

tionem Caroli E. art. 61. verbis: der Anklaͤger allein ſeinen
Koſten; item art. 204. & 219. Deinde judex in accuſationibus

minus laboris habet. Accuſator teſtes nom nat, articulos for-

mat, argumenta conquirit; quæ omnia in inquiſitionibus ad
officium judicis pertinent. Quamobrem tantum abeſt, ut ego
judicibus, ex accuſatione delationem & inquiſitionem facien-
di, auctor ſim, ut ſuadeam potius, omnibus modis eniti, quo
ex delatore accuſatorem, & ex inquiſitione accuſationem fa-

ciant. Et poterint hoc aliquando, videlicet, quum delator

delationem ſuam non ſatis inſtruxit, judicique idonea ad in-
quirendum argumenta non ſuppeditavit. Tunc, ut id faciat
litique ſe immiſceat, cogi poteſt. Exemplum vide in Spe-
cim DLII. de Pietate ac juſtitia remediorum contra injurias

Meditat 10. Sic plus centies & ICti Vitembergenſes & ego

ipſe conſultus reſpondimus: Denunciant iſt binnen 14. Tagen
binlaͤngliche Beweisthümer an Hand zu geben, oder alle durch
ſeine ungegruͤndete Ruͤge verurſachte Unkoſten zu bezahlen ſchul⸗
dig. Quin etiam extra hunc caſum magiſtratus, qui viam in-
quiſitionis difficiliorem & ad convincendum reum non ſatis
commodam, ſed contradictore opus eſſe, animadvertit, accu-
ſatorem, ſeu, ut loqui ſolemus, advocatum fiſci, ex officio
recte conſtituit. Sic [Cti Helmſtadienſes menſe Aprili anni
CioloccxxvIII. reſponderunt: Es ſeynd Herren Buͤrgermeiſtere

und Rath wohl befugt, ja tragender theuren Pflicht nach, ver⸗
bunden, die Special-Inquiſition gegen den D. Mucken uͤber

alle, ſo wohl nach dem ihm conferirten Amte, als vorher zu
Hamburg, zu Helſignoͤr, zum wilden Mann, begangene Suͤn⸗
den und Exceſſe anzuſtellen, auch, daferne ſie es gut, und
zur Erforſchung der Wahrheit noͤthig finden, einen Fiſcal zu ord⸗
nen,

1

SP. DLX. DE INQVISTTIONE.

4 55
nen, der ihn anklage, gewiſſe Artickel, um ihn daruͤber zu befra⸗
gen, formire, ſeine Exception und Defenſion beantworte, al⸗
lenfalls Beweis fuͤhre und mit ihm zum Urthel beſchlieſſe.

Inquiſitiones Romanis non incognitæ, ſed & ante Juſtinianum
in uſu, & a Juſtiniano probatæ jußægue fuerunt.

LCon Rus in notis ad pandectas lib. 48. tit. 2. Inquiſitio, in-
quit, omnino Komanis erat incognita, minimum ut proceſ-
ſus eriminalis ordinarius, ſed in Germaniam mediante jure ca-
zonico fuit introducta, ac poſtea conſtitutione eriminali, quam-
vis per indirectum, confirmata. Idem copioſius in Notis ad Lan-
celoti inſtitutiones jurii canonici lib. 4. tit. I. 2. 3. exponit. Mi-
rum. Sed miror magis, ſolertiſſimos antiquitatum Romana-
rum indagatores hac in parte Thomaſio adſentire, & nullam
inquiſitionis apud Romanos uſitatæ mentionem facere. Fuit
tamen illa in uſu etiam tanquam remedium ordinarium. Ali-
quor ejus veſtigia in corpore noſtro juris reperiuntur, ſed

omnium evidentiſſimum in Movella. 128. cap. 21. ubi ſic Juſti-
nianus: Jubemus, ait, omnes judices, tam militares, quam civi-

les, per ſe requirere eos, qui latrocinia, aut violentias, aut ra-
pinas rerum, aut feminarum, aut alia gquælibet in provinciis
illicita committunt, & ſupplicia eis legitima inferre. Nec
eſt, quod dicas, ſic tamen originem inquiſitionum recen-

tem eſſe, nec ultra Juſtinianum proferri poſſe. Eſt utique

vetuſtior. Teſtes graviſſimos habeo Gordianum Imp. in L. 7.
C. de Accuſationibus & Libanium in Orat. de Vlciſcenda Julia-
ni nece, quam a Godofrido Oleario latine verſam edidit Fa-
brieius in Bibliotbecæ Græcæ Volum. VII. lIib. V. cap. 9. Pag.
145. Ex hac oratione integra duo capita 14. ι I5. huc per-
tinent,

MEDFTAT. AD PANDECT.

tinent, & uſum veterem frequentemquelinquiſitionum apud
Romanos luculenter oftendunt. Ea itaque, ſicut ab Olea-
rio verſa fuerunt, hic adjiciam: Sed ebjiciat aliquis: Nul-

4 5

lus, qui actoris partes ſuſcipiat, exſurrexit, neque teſtes ſupbe-

zunt. EFerum vel fic etiam in rem iſtam nos inquirere decet, per
dies quam plurimar ob illam judicium exercendo; nee manus re-

mittendo, gosve, qui habent guidem, quo ſontes convinganut, eun-

Santur zamen, exeitando, animum iis addendo, adbhortandos
præmia proponendo, dona promittendo, & denique per Jovem
menarum neceſſtate, ut rumpant ſlentium, adigendo. Haær ſi à
nobis fierent, multos certe videretis elamantes, dicentes, edocen-
zes, quis cædam illem ſtruxerit, qui primus de ea aliquid inaudi-
verit, quibus argumentis oeppreſſor fuerit perſuaſurs, gqua merce-
ge, qui ſceleris conſcii, juo ſe, qui vuluus inftixit, receperit, quos
compotationis atque pæanis hahuerit focios. Nobis enim quiete
agentibus, illis quogue, Premere auétores hujus ec&dis pozerant;

zutius viſum, nihil dicere. Si vero Imperatores commovereiturx,

prafeltique oſtenderent, ſe ſinem perquirendi non facturos, do-
uver in lucenz protrabantar oceulta, ſubito in lupem certe prodi-
rent. Sigzuidem & babtenus Pusrunt, 4 ui in angulis Ririmnu Fa-
rent, quomodo totum iſtud drama compoſitum fuerit: qui ta-
men ſummæ ultitiæ eſſe arbitrati ſunt, iis, quorunm maximé
erat indignari, minime omn ium iq' facientibus, ſe, ad guos iſta
non pertinerent, huie negotio committere, an cuiquam rem gra-
zam eb faézuri ſint, zeſcios, conzra vero timentei, ne aliguid de-
trimenti ſibi inde naſceretur. Jum viator aliquisjavaiz obtrun-

gatus: abivit vero ille, a quo interfectus eſt, & is, gatc alſtalerat,
Me gaudebat, neque erat, qui legibus eum traderet. Non tamen jaden

propterea, ꝗquod nemo perſequeretur latvonem, inexploratum faci-
us relinquens quicvit: ſed omniag movene, nibilve omittens, Vyn-
cei mente rem omnem geſſiſe viſus fuit, captusque elt, qi mana

19 8

SP. DLX. DE INQVISTTIONE. 47

ſua cæœlem patraverat, plane perſuaſum habent, ſe ita pPeccaſ-
ſe, ut nullo convictionis genere revinci poſſit. Multa bujusmo-
di in locis deſertis, multa in urbibus, patrata non latuerunt
Negue contenti ſunt, qui curam gerunt amicorum, terræ
mandaſſe obtruncatum, ſed præfeltum adeunt, rem omnem in-
dicant, exponunt. Ille vero ſuarum partium eſſe arbitretun,
ne ignoretur, qui facinus commiſit, eicere.

XI.
muß. tio ſolemnis duos ſines babet, quorum une ceſſante,
1 G Ma omitti debet.

XII.

Von omnia delicta, Juortn cognitio ad ſuperiorem jurisdictio-

nem refertur, atrocia ſunt, nec inquiſitione diguna.
XIII.

Inquiſitionem recte detrectant vulnerantei in ſubita rixa, fu-⸗

ves rerum exiguarum, ſtupratores.

Qeæpe ego, quando, ſolemnem illam ac ſumtuoſam inqui-
ſitionem in delictis apertis, antequam Pœna infligeretur,

decerni, animadverti, damnavi hanc praxin, & prorſus in-

utilem, quinimo damnoſam, ac ad hoc ſolum tendere cre-
didi, ut ſumtus augeantur, & reus ſqualorem carceris diu-
tius perpetiatur. Deinde vero, re rectius reputata, cognovi,
morem hunc, reos, antequam ad ſupplicium abſtrahantur,
ſolemniter interrogandi, aliquam utique rationem habere.
Eſt ea duplex; primum, ne graviores pœnæ temere ac tu-
multuoſe irrogentur quoniam

Wuhe unquam de mort⸗ lominis cunctatio longa eſt,

In. prII. Mmm dein-

458 MEDITAT. AD PANDECT.
—— ——
deinde, ut, reum ſpeciatim interrogando, circumſtantiæ

omnes, tam, quæ ad rei defenſionem pertinent, quam, quæ

reatum ejus pœnamque augere poſſunt, certius eruantur.
Vbi ergo altera ex his rationibus ceſſat, peccare judicem pu-
to, qui per ſolemnem inquiſitionem & impenfas & rei æru-
mnas multiplicat. Itaque etfſi ille ſolus judex, qui ſuperiore

jurisdictione gaudet, jus ſolemniter inquirendi habeat, non

debet tamen in omnibus, quorum cognitio ad eum Perti-
net, delictis inquiſitionem decernere. Non omnia crimina,
quæ ad jurisdictionem ſuperiorem referuntur, atrocia nec
inquiſitione digna ſunt. Huc vulnera non lethifera in ſu-
bitis rixis illata, huc furta minora, huc ſtupra pertinent, in
quibus reus ſolemnem inquiſitionem, ſi ad hanc vocetur, re-
Ge detrectat. Vide i inprimis die Chur⸗Saͤchſiſche Reſolution
und Erledigung der G ebrechen vom Jahre 1609. tit. Juſti-
tien⸗Sachen §. 5. verbis: Daß allein in delictis manifeſtis,
majoribus & ſeandaloſis, und fuͤrnemlich in ecauſa turbatio-
nis violatæ pacis, execitati nmulius, und andern dergleichen
ſtrafwuͤrdigen und frevelhaftigen Faͤllen, dadurch Keipsbli-
cæ tranquillitas offendiret, bemeldter Proceß angeordnet,
und dadurch rechtliches Erkaͤnntniß erholet 2c.

4

XIV.

Inquiſi itio ſolemnis ſolum 4 magikrar gui ſuperiorem ja.
risdictionem babet, decerni Pelcſne

Et in iis ſaltem delictis, guorum pœna verifmilier ad rele-
gasionem ex territorio bervenire poteſf =ð
XVI.
Paæna numelarun⸗ ſine inqu iſi⸗ tione Talann: decerui poteſt.
XVII.

.

e

SP. PDLINX. DE INQVISTTIONE. 4 9

XVII.

Tunc tamen inquiſitio præmittenda, quando per eam
augeri reatum pœnamque intendi poſſe,
. Tes t.
Tx iis, quæ dixi, inquiſitionem non, niſi in atrocioribus
delictis, locum habere, ſua ſponte fluit, eam ab hoc ſo-
lo magiſtratu, qui ſuperiorem jurisdictionem habet, decerni
poſſe. Vide Caryzovium Quaſt. crim. I07. . 20 Bergerum in
Oeconomia juris pag. 1197. Oribnerum in principiis proceſſus
judiciarii lib. 2. cap. 10. §. 4. Non tamen inverti regulam
oportet, nec dici: Quodcunque delictum magiſtratus ſupe-
rioris cognitioni ſubeſt, inquiſitionem meretur. Multa cri-

mina ad ſuperiorem jurisdictionem referuntur, atque tamen

ſine prævia inquiſitione puniuntur. Sed definiamus certum
aliquid. Nempe, ubi pœna ad ultimum ſupplicium, fuſtiga-
tionem & relegationem, ſaltem temporariam, pervenire
poteſt, inquiſitio locum habet. Quid autem de numellis,

Pranger, dem Halseiſen, dicendum ² Numellas inter pœnas cor-

pus adfligentes refert Gloſſator des Weichbildes, art. 59. u. 4.
verbis: Stoͤck, Pranger, Galgen, Staupen und allerley
Sachen, damit man Miſſethaͤter peinigen ſoll, um ihr ver⸗
dienet Lohn. Et Carpzovius in Quæſt. erim. 109. n. 73. negat,

ad numellas fiſti, niſi qui crimen tale perpetrarunt, quod ſua

indole ad ſupremam jurisdictionem pertinet. Nolim tamen
propterea judicem, qui pœnam hanc decreturus eſt, ſimpli-
citer ad ſolemnia inquiſitionis alligare. Poterit, ſi ita vide=

tur, ea omittere, argumento eorum, quæ idem Carpzovius

Quæſt. crim. 129. n. 51. q7. habet, Poterit etiam adhibere,
tunc inprimis, quando ſpes adfulget, fore, ut reus, ſi accu-
ratius inquiratur, graviorum delictorum conſcius & majore

pPpcna dignus reperiatur. Sic menſe Julio anni cloloccXXXII.

Mm mMm 2 – jugi⸗

460 MEDITAT. AD PANDECT.

judicavi: Weil die vorgeſchlagene Strafe des Prangers in den
Ober⸗Gerichts⸗Fällen und Inquiſitions⸗maͤßigen Delictis ſtatt
findet, auch aus allen Umſtaͤnden, daß Reichert vom Holzſtehlen
ein Handwerk gemachet, und das Quantum ziemlich hoch anſteis
gen moͤchte, erhellet; So wird wider ihn mit der Special Inqui-
ſition gebuͤhrend verfahren, er uͤber gewiſſe Artickel vernommen,
und ſeynd uͤber dasjenige, was er verneinet, Zeugen mittelſt Eyz
des abzuhoͤren, auch, da noͤthig, mit ihm zu confrontiren, an⸗
bey die eigentliche Zahl und Wereh des bisher von ihm geſtohlnen
Holzes nach Moͤglichkeit feſt zu ſetzen, worauf, nach Verſendung
der Sache an ein Rechts⸗Collegium ferner ergehet, was recht iſt.

XVIII.
Inquiſitionis effelctus ſunt levis notæ macula, labefactatio teſti-
monii ac ſuſpenſio ab ocio & bonoribus.

XIX.
Habet ergo ſaltem locum in atrocibus delictis.

XX.
Ijuria magiſtratui illata atrox & inqzuiſitione dignum
Z deliädtum eft.

XXI.

acn tamen inquiſitio, uando vel injuria magiſtratui Ruel
oficii excedenti illata fuit;

XXII.
Pej certum eſt, penam ultra mulltam peeuniariam extendi
non Pale.

Iftas

.

4

6

SP. DLX. DE INQVISTTIONIBVS. 461

TLe theſes omnes ſatis explicabit reſponſum a Ctis Vi-
tembergenſibus menſe Auguſto anni croloccxxxXIII. exara-
tum: Hat der Secretarius Melchior zu Wend den Buͤrgermei⸗
ſter Randewigen daſelbſt, als dieſer ihn bey Beſichtigung der Feuer⸗
ſtaͤtte durch den Rathsdiener aus ſeinem Hauſe ſtoſſen laſſen,
mie dem Stocke geſchlagen, und iſt nunmehr deßhalb von den
Stadegerichten zur Vernehmung geladen worden, da er denn
anfaͤnglich zu wiſſen verlanget, ob der Buͤrgermeiſter Randewig
Pro privato zu halten. Nun moͤchte zwar dargegen vorgewender
werden, es habe der Buͤrgermeiſter die Feuerſtaͤtte von Amts we⸗
gen beſichtiget, und ſey in dieſer Amtsverrichtung durch die von
dem Secretario gebrauchte unhoͤfliche Worte: er wollte ihm ꝛc.
boͤchlich beleidiget, mithin ſein obrigkeitlich Amt bey Anſehen zu er⸗
halten, und die ihm in deſſen Verwaltung zugefuͤgte Injurie ſelbſt
zu raͤchen veranlaſſer worden, koͤnte auch, wenn er ja aus Eifer
etwas excediret, feinesweges zur Verantwortung gezogen werden.
Si quid enim magiſtratus adverſus reſiſtentem violentius fecerit,
non tenebitar, L. 29. §. pen. A. L. Aqguiliam. Alldieweil aber
Buͤrgermeiſter Randewig, dem Anfuͤhren nach, gleich Anfangs da⸗
rinnen zu weit gegangen, daß er, ſeinem Verſprechen, auch der
eingewandten Proteſtation und Appellation zuwider, ſo gleich,
und ohne periculo in mora, etwas am Mauerwerke eingeriſſen
und bauen laſſen wollen, hierauf wegen der gegen ihn gebrauchten
unhoͤſlichen Worte nicht ordentlich und nach Vorſchrift der Rechte,
ſondern ganz ungebuͤhrlich verfahren, und den ſonſt in perſona-
libus ſeiner Gerichtsbarkeit nicht unterworfenen, ſondern unter der
Regierung ſtehenden Secretarium durch den Rathsdiener aus dem
Hauſe ſtoſſen laſſen, und dadurch aͤuſſerſt beſchimpft, dieſemnach die
Grenzen ſeines Amts offenbarlich uͤberſchritten, in welchem Falle
die Rechte in L. 33. C. de Decurionibus, L. S5. de jure fiſci, E.
32. de Injuriis, L. 170. de Regulis juris dergleichen widerrechtlich
Mmm 3 pro-

462 MEDITAT. AD PANDECT.

procedirende Obrigkeit pro privato, und deren Verfahren pro
injuria erklaͤren, auch den privatis die Macht zu widerſtehen er⸗
theilen, vide Serykii Diſert. de Facto judicis de facto cap. 2.
n. 81. J74. So moͤchte der Buͤrgermeiſter Randewig bey den mit
dem Secretario Melchior gehabten Haͤndeln Pro privato wohl
geachtet werden. Wird zweytens zu wiſſen verlanget, ob wider den
Secretarium dieſes Facti halber die Inquiſition ſtatt finde. Ob
nun wohl die einer Obrigkeit zugefaͤgte Injurien durchgehends pro
atrocibus, §. 9. J. de Injuriis, und daher vor Inquiſitions-maͤßig
gehalten werden, Struvius in Jurisprudentia Romano Germani-
ca lib. tit. cap. ult. §. 4. Dennoch aber, und dieweil die Inquiſi-
tion levis notæ maculam nach ſich zieher, arg. L. un. C. de Keis
doſtulatis, eines Inquiſiten Zeugniß verwerflich machet, cap. 56.
X. de Teſtibus, und in waͤhrender Inquiſition von ſeinen Ehren
und Wuͤrden ſuſpendiret, L. 6. C. de Procuratoribus, cap. 10.
X. de Purgatione eanonica, Strykius de ſuſpenſione ab oficio
eap. 3. Leyſer in medit. ad f. Specim. 52. de Infamia Medit. 6.
folglich honetten in Wuͤrden und Anſehen ſtehenden Leuten nichte
leichtlich aufgebuͤrdet werden ſoll, ja ſolchen Delictis, worauf nur
eine Geldſtrafe geſetzet iſt, gar nicht ſtatt findet, caρ 21. pr. X.
de Accuſationibus, Carpzov. quæſt. erim. 107. n. 31. und denn
die Wendiſche Statuta, daß, wer einen Buͤrgermeiſter in ſeinem
Amte pruͤgele, 33. Thlr. 8. gr. buͤſſen ſolle, klar verordnen, in ge⸗
genwaͤrtigem Falle auch noch dieſes hinzu koͤmme, daß der Buͤrger⸗
meiſter bey der erſten Frage ausgefuͤhret worden, durch den ſeiner
Seits begangenen Exceſs zu den Injurien Urſach und Gelegenheit
gegeben, welches das Delictum des Secretarii ziemlich mildere,
geſtale ein recheſchaffener Mann, welcher ſich per vilem perſo-
nam aus ſeinem Hauſfe ſtoſſen laſſen muß, durch ſolchen hoͤchſt
empfindlichen Schimpf in den aͤuſſerſten Zorn, welchen er nicht ſo
gleich zaͤmen kan, geſetzer, und dadurch wenigſtens in etwas ene⸗
ſchul⸗

rium graviret zu ſeyn erachtet werden ſolle. Iſta verba grave

sp. DLX. DE INQVISITIIONK. 463

ſchuldiger wird, uͤberdies der Secretarius das Factum eingeſteber,

alſo die Sache keine weitlaͤuftige Unterſuchung braucht; So ſin⸗
der, vorkommenben Umſtaͤnden nach, die ſchimpſliche Special-

Inquiſition anhier nicht ſtatt.

XXIII.

In erimine uſurariæ pravitatis inquiſitio ſolemnis extra Sexs.
niam locam non babet, benue tamen in Saxonia.

XXIV.

Solum læſi teſtimonium, etſi jurejurando firmatum, neque
bie neque in aliis delictis ad decernendam mn 6 -
tionem ſuſicit.

uæſtionem de uſuraria pravitate, an ſcilicet inquiſitio
ſolemnis propter eam inſtitui poſſit, occupavi jam in

Sspecimine CCXLVI. de Vſuraria pravitate Medit. 2. 4. 5.

oſtendique, jure communi & imperii crimen uſurariæ pravi-
tatis ad jurisdictionem inferiorem pertinere, atque adeo in-
quiſitionem propter id decerni non poſſe, in Electoratu au-
tem Saxonico & delictum hoc in judicio ſuperiore cognoſẽi,
& inquiſitionem locum habere. Clarum hae de re exſtat re-
ſeriptum Electoris de anno 1625. id quod deinde Auguſtus
II rex anno 1724. in dem Mandat wider die Banqueroutiers
§. 2. confirmavit, addiditque de novo, daß dem Denuncianten
ſo wohl, als dem Schuldner ſelbſt, wenn er diesfalls pe-
cial Umſtände anzugeben weiß, ſein Vorgeben und Denun-
ciation eydlich zu beſtaͤrken, frey gelaſſen, und, wenn ſol⸗
ches erfolget der Creditor dadurch wenigſtens ad purgato-

464 MEDITAT. AD PANDECT.

& exiſtimationi honeſtiſſimorum hominum periculoſum du-
bium pepererunt. Creditum ſcilicet fuit a nonnullis, ſuffi⸗
cere debitoris jusjurandum ad decernendam inquiſitionem.
Cohorrui, quum hoc primum inaudirem, atque, ſi ea opinio
in fora reciperetur, actum eſſe de ſecuritate publica & digni-
tate optimorum virorum dixi. Aperietur ſic via improbis
debitoribus, creditores ſuos pro lubitu vexandi. Notum eſt,
quam omnia facere ac tentare ſoleant moroſi debitores, ut
dilationem executionis impetrent, & rigorem creditorum
ulſciſcantur. Vtrumque facile conſequentur, ſiquidem con-
venti exceptionem uſurariæ pravitatis opponant & fictis hi-
ſtoriolis exornent, atque harum veritatem jurejurando con-=
frment. Sic bonus quilibet arbitrio infenſiſſimorum ho-
ſtium, nullum quippe capitalius odium, quam interpellati de-
bitoris, eſt, exponetur, atque, ſi hi velint, ignominioſiſſimam
inquiſitionem ſubire cogetur. Sed, ais, jurisjurandi religio
debitorem a mendacio abſterrebit. Reſpondebo Juvenalis
in Satyra XIII. verbis:
Sunt, in fortung qui caſibus omnia ponant,
Et nullo eredanz mundum rectore moveri,
Watura volvente vices & lucis, & anni,
Aique ideo intrepidi quæcunque altaria tangunt.
Ef alius metgens, ne erimen pœna ſequatur:
Hic putat, eſe deos;, & pejerat, atque ita ſecum:
Decernat, quodeunque volet, de corpore noſtro
Mis, irato feriat mea lumina ſiſtro,
Dummodo vel cæcus teneam, quos abnego, ummos.
Nunquam ergo hæc mens legislatoris Saxonis, quam ali-
qui ei adfingunt, eſſe potuit. Pugnat illa præterea cum
analogia juris. Inimici ejusve, cujus in cauſa intereſt, te-
ſtimo-

sp. DLX. DE INQVISITIONE. 465

Alimoniurm fidem nullam habet. At debitor & creditoris ſui
hoſtis infenſiſſimus eſt, ut dixi, & ex inſtituta contra credi-
torem inquiſitione voluptatem mirificam fructumque inſi-
gnem capit. Duriuſculum jam videtur, quod debitoris te-
ftimonium jurijurando purgatorio locum facit. Itaque hoc
jus ſingulare non eſt producendum ad conſequentias, L. 14.
IS5§. I6. de Legibus. Præterea, quum lex de jurejurando pur-
gatorio ſolum loquatur, privata interpretatione eam ad in-
quiſitionem extendi non licet. Moverunt hæc [Ctos Vi-
tembergenſes, ut ſie menſe Martio anni croloccxxx. reſponde-
rerit: Wird Unterricht verlanger, ob die von dem Herrn Hof⸗
rathe unternommene und eydlich beſtaͤrkte Denunciation die In-
quifition wider Abrahammen nach ſich ziehe, und den Wechſel⸗

Proceß im mittelſt ſuſpendire. Wenn nun gleich die von dem
Heren Hofrathe denuncürte Facta inquiſition-maͤßig und durch

die ihm, Kraft Koͤnigl. Befehls, verſtattere eydliche Beſtaͤrkung

ſemiplene erwieſen zu ſeyn ſcheinen. Dennoch aber, und die⸗

weil die bloſſe obgleich eyd lich beſtuͤrkte Denunciation eines obne⸗
das durch den Arreſt erbitterten Schuldners, wenn ſolche nicht
durch andere Indicia und Argumenta unterſtuͤtzet wird, ohn⸗
moͤglich vor einen halben Beweis paſſiren, oder den Glaͤubiger
zur Inquiſition graviren kan, indem, wenn dieſes frey ſtande,
ein jedweder Glaͤubiger der Diſcretion ſeings Schuldners ausge⸗
ſetzet wuͤrde, und bey Anſtellung einer Schuloklage die Inquiſi-
tion beſorgen muͤſte, der Schuldner hingegen Macht bekaͤme, durch
dergleichen Denunciationes nach Belieben Friſt zu erlangen, und
damit den Rigeur des Execution- und Wechſlproce ſſes zu elu-
diren, gleichwol dieſes mit den ganz klaren Rechten, we lche ſo
ernſtlich und vielfaͤltig alle illiquide Exceptionen und Aus ftuͤchte

in ſolchen Proceſſen verbiethen, ſtreitet, biernaͤchſt das Banque-

Tbm. PIII. Nnn rou.

466 MEDITAT. AD PANDECT.

routir- Mandat §. 2. der bloſſen eydlichen Beſtaͤrkung eines de-
nuncirenden Schuldners keinen Effect eines halben Beweiſes,
noch der Inquiſition, ſondern eines ſchlechten Indicii zum Rei⸗
nigungs⸗Eyde ertheilet; So mag die von dem Herrn Hofra⸗
the unternommene und eydlich beſtaͤrkte Denuncistion, im Fall
ſie nicht durch naͤhere und ſtaͤrkere Beweisthuͤmer unterſtuͤtzet
wird, die Inquiſition wider Abrahammen niche nach ſich ziehen,
noch den Wechſelarreſt ſuſpendiren. Similiter ipſemet mennrſe
Septembri anni ciomccxxXI. judicavi: Dieweil das Man-
dat wider die Banqueroutirers §. 2. dem bloſſen Angeben

ſpecialer Umſtaͤnde und der eydlichen Beſtaͤrkung des Denun-
ciantens den Effect, zwar weder eines halben Beweiſes, noch
der Inquiſition, gleichwol eines ſchlechten zum Reinigungseyde
binlaͤnglichen Indicii, giebet; ſo wird Eyſer zur eydlichen Be⸗ 1
ſtaͤrkung ſeiner Ruͤge gelaſſen, und ſodann die Wachsmuthin um“* .
Reinigungseyde angehalten. Nachdem aber gedachter DOenun. 1
ciant auf die Inquiſition dringet, und in caſum denegatio
nis appelliret, dieſes bitten hingegen bhoͤchſtgedachtem Mandate
nicht gemaͤß iſt, auch mit der analogia juris und der allgemei⸗ 1
nen Sicherheit, vermoͤge deren der ſchlechte Eyd eines feindſeli⸗ 5
gen und durch Eintreibung der Schuld er vitterten Denuncian- 4
tens einen ehrlichen Mann durch Anſtellung der Inquiſition 1e
nicht um Ehr und Reputation bringen kan, ſtreiter; So wird

vor allen Dingen auf ſolche Appellation an das Hofgerichte A
Bericht erſtattet. SS

0

el

el
an⸗

6

N

u
n.
tio⸗
ate
ni
Ne
.
on

SP. DLX DE INQVISTTIONLY.

XXV.
Zudeæ ad avertendos funeſtos inguiſitioniz effettus verba in
Jactam temperare, omifague inquifitionis, inguiſiti &
articulorusm mentione, mitiora vocabula Julſtituere
poteſt.
Tuiſitionem in aliis delictis, quam manifeſtis, majori-
1Tbus & ſcandaloſis, per quæ reipublicæ tranquillitas of-
fenditur, decerni vetat legislator Saxo in Keſolutione grava-
minum anni 1609. tit. Juſtitien⸗Sachen §. F. Oportebat idem

& extra Saxoniam ſervari. At ſæpe id utrobique negligitur,
ac inquiſitio temere decernitur, & ſic honeſtorum virorum
exiſtimatio in diſcrimen adducitur. Cui inveterato malo ut
medeantur ICrti cordatiores, ſolent, ut cum Ladovici in der
Einleitung zum peinlichen Proceß c. 4. §. 2. loquar, verba
in factum temperare, ac, omiſla horriſona inquiſitionis vo-
