Le Pape ayant appris cette biſtoire envoya Favoriti faire com-

bliment au Marquis ſur ſa maladie. Il lui dit, que ſa Saintets

ſoubaitoit ſa convaleſcence avec autant de paſſion, que ſon rappel.

Vous pouvezx juger par ld, dajoute Favoriti, ſi le Pape, gui a fait

anht d'inſtance d Madrit pour vous faire rappeller, a envie que
vous vous portiez bien.
XV. 3
Pœnæ genus eſt, miniſtrum in eo, in quo ab initio poſitus fuit,
bonoris gradu relinquere, aliobg ue pares vel inferiores
Jſuper eum evebere.

I enioribus coërcitionibus adnumero ademtionem muneris

& dignitatem, quippe quæ princeps auferre ſine omni
cauſa poteſt. Sed & hujus poœnæ diverſi ſunt gradus, quo.-
rum infimus videtur, quando Princeps offenſus retinet qui-
dem in ſervitio ſuo miniſtrum, ſed in eo, in quo eum ab

initio collocavit, loco relinquit, nec ad altiora adipirare Ppati-
tur, pares vero & inferiores ſupra eum evehit, quin ipſum

aliquando iis parere juber. Verum hoc ſupplicium eſt ma-

gno & generoſo animo gravius, quam mors ipſa. Bonifaci-

us Vannozzius, apud ganum Wicium Erythræum in Pinaco-
theca altera cap. 64. pag. 194. fideliter liberaliterque ſerviendo
ita Gregorii XIV. Pontificis gratiam Promeruerat, ut ab illo iis

ſacer-

=

ipf

uun

ſtru

Vell
ti
ind
Ii
man
ſch

CX
er⸗

bi

Vel
mlli
Mus
10
is a

e NeH
nlhe
rtini dH
le Mler
tourehr
ſe tint.
redin
fuin n.
deie
eſurge
Hotie⸗
HAan/

em nn

e Ine nm
ad,,
teine i
oeln
1. De
1 NNE
elewene H
uumini

—

SP. DLXXV. DE POENIS MINIST. PRINC. DELINQS21

ſacerdotiis locupletatus ſit, unde ſcuta mille quotannis redi-

bant; ac ſine dubio Cardinalis etiam honore cohoneſtatus

fuiſſet, niſi quædam calamitas interveniſſet, quæ de tanta tam-

que explorata ſpe illum everteret. Statuerat omnino Pontifex,
Proximis comitiis in Cardinalium eum ordinem cooptare;

ac rem cum eo communicaverat: ſed ſimul egerat, ne ſua

cuiquam conſilia faceret palam; volebat enim, ea eſſe clam
omnes: atque Bonifacius ſerio propoſuerat, Principis arca-
mum, ſuæ fidei creditum, ita ſuo in pectore claufum ac con-
ſtructum habere, ut indidem illud ſalvum poſſet auferre, quum
vellet; ſed propoſitum tenere non valuit, Cardinalis Sfondra-
ti fibi precibus imperioque ereptum; qui ardebat cupiditate

incredibili, cognoſcendi eorum nomina, qui efſent cooptandi;

nolebat enim prætermitti amicum quendam, cordi ſuo cariſſi-
II. At Ponifex, ubi eum comperit taceret nequifle, quum
maxime erat opus mutite, accerſitum ad ſe compulit, ex
ſchedula, in qua candidatorum nomina erant deſeripta, ſua
ipſius manu ſuum nomen delere, & illius ſubſtituere, pro quo
Cardinalis Sfondrati laborat. Itaque ad fidem, quam prodi-
derat, vindicandam non alius eſt carnitex, præter ipfſum ad-

hibitus.
Proxima huie pena eſt imminutio dignitatis, item
Jſalarii.

roximus ſuperiori illi pœnæ gradus eſt, quando princeps
miniſtrum quidem in ſervitio retinet, ſed vel dignitatem,

vel ſtipendium, vel aliquando utrumque, imminuir. Et in

militibus quidem hoc frequens eſt, daß der Officier wieder die
Musquete tragen, und Schildwache ſtehen muß, in togatis ve-
ro militibus ſeu miniſtris id raro accidit. Plerumque honor
iis ac priſtina dignitas relinquitur, ac ſaltem de annua penſio-

Bbbbbbz e

MEDITAT. 4 PANDECT.

932¾

ne quid detrahitur. Quam? ægre iis, qui hanc ſtipendii de-
minutionem patiuntur, per hoc fiat, unusquisque intelligit;

noſtra inprimis ætate, ubi in aulis, municipiis: templis, aca.
demiis, ſcholis, de nulla re ankie magis, quam de augendo

falario, laboratur, omnesque, ut ſuo quid adjiciatur, vel
aperte vel oblique quærunt. Multum hac in parte degenera-
vimus a veterum frugalitate, cujus notabile exemplum Ten.

zelius in den monathlichen Unterredungen auni 1695. menſis

Martii pag. 227. ex litteris Wilhelmi, Landgravii Haſſiæ, ad

fratrem Philippum excerpſit: Ob wol unſer Berr Vaͤtter

Gottſel. vor ſeiner Cuſtodien faſt des gangen Reichs, und

ſonderlich der Schmalkaldiſchen Buͤndnis⸗Sachen, dazu
auch die beſchwerliche Rechtfertigung mit Naſſau auf ſich

liegen gehabt, hielt Se. Gn. dazumal am Hof nicht mehr
Püiar, als D. Waltern, dem gab Se. Gn. 50. fl. und
em Cantzler 50. fl. hielt darneben einen Secretarium, als

Shnon Buͤrgen, der dienet laͤnger als 20. Jahr ohne alle

Beſoldung.
XVII.

Ademtio muneris per ſe pena non eſt, ſed ex arbitris
brincipis pendet.

XVIII.
Tune tamen, quando ob delictum decernitur, pena K.
XIX.

Solet eidem plerumque alia pena, ut interdictio novorum
bonorum, aut mulcta, adjici.

hoe

T5
faſ
dir

eſt.
tion
ber/
in
inſt

Pre

Denklce.
ntelig
Ns E
e bn

ciannr W

Cegenen.
Pumm.

19). elſt .

He,4
er Vemt

cs,
cn, N

8

ſauenfſt

ifr/

n und

HBuntmn, l6
e N

Heta fß

9 NN/ς⅓

——

SP. DLXXV. DE POENIS MINIIST. PRINOU. DELINQ. 932

e fimplice ademtione muneris nihil dicam in Præſens.
„ Qui eam patitur, miniſter delinquens non poteſt deri-
gore nimio queri, quum principi, miniſtrum etiam recte fa-
cientem dimittere, ſemper liceat. Quoniam ergo hæc dimiſſio
Pœna proprie non eſt, ſolet plerumque aliud pœnæ genus ad-
jici, quod illam aſperiorem reddat, ut intereluſio aditus ad no-
vos honores, mulcta &c. Hune in modum animadverſum eft
in magnum illum Angliæ cancellarium, Franciſcum Baconem
Verulaniium, quem non tam ob propria, delicta quam ob ni-
miam in domeſticos indulgentiam, a quibus aditum ad ſe, ſen-
tentias ſuas & beneficia vendi Paſſus erat, ſenatus regni An-
glici, qui parlamentum vocatur, munere privavit, aconſeſſi-
bus parlamenti excluſit, magna pecuniæ ſumma mulctavit, in-
dignum, qui honores inpoſterum gereret, declaravit, & per
hoc ad mendicitatem adegit. Vide le Vaſſor Hiſtoire de Louis
XIII. tom. 4. lib. 16. pag- 9 8. & 101. & Teapin 1boyras Hiſtorie
Angleterre tom. 7. 8. pag. 141.
Privationi muneris adjici ſolet ademtio nokilitatis, ordinis eque-
Kris aliarumque dignitatum.
aconi tamen, de quo in præcedente meditatione dixi, di-
B gnitatem baronis & vice comitis relictam fuiſſe, Kapin

boyras loco alleg. teſtatur. Alias ſæpe miniſtri, quando de

faſtigio ſuo deturbantur, ſolent ſimul nobilitate, equeſtri or-
dine, & alias dignitatibus, quibus ſtipendium adnexum non
eſt, ſpoliari. Le pere Honoré de Sainte Marie dans Je Diſirta-
zions hbiſtoriques & critiques ſur la Chevalerie ancienne & mo-
derne, ſezuliere & reguliere, lib. 2. diſert. 7. obſervat, recepti
in Gallia juris eſſe, ut, ſi quis eques 2d mortem damnetur,
inſignia equeſtris ordinis ei ante ſupplicium auferantur: En

7 . . r. . X . .“ Ia
France on ne fait point mourir un Chbevalier condamné par la
Tn 1 Bbbbbb32 Juſtice,

334 MEDTTAT. AD PANDECI.

—

Juſtice, ſans auparavant Iui ôter le collier & les ornemens de
Chevalerie. C'eſt ainſi qu'on en uſa l'an 1475. lorsque Louis de
Luxembourg, Comte de &. Paul. Connetable de France, fut con-

damné à perdre la téte; car il fut ordonné, qu'avant l'execution

il rendroit à Pierre Doriole, Chancellier de France, le collier
Je Ordre de & Michel. L'arret de mort, qui fut donné le 2z.
Aout 155SI. contre Oudart de Riez, Marechal de France, dcauſe,
que le Seigneur de Vervins ſon gendre avoit rendu Bologne aux
Anglois, portoit, qu'avant d'etre executé il rendroit le collier &
la eroix au Herauz d'armes. Ce Seigneur, s'étant juſtifiéé, fut

remis en lieberté. Ceite formalité fut pareillement obſervée d la
condamnation de mort prononeée le 31. Juillet 1602. contre Cbar-

les CGontaut, Duc de Biron, & Marechal de France. Hoc ta-

men non ſingulare in Gallia, ſed per totam Europim in

uſu eſt.

Printeps miniſtro delinquenti nol ilitatem & alias diguitates,
quas abl exteris principibus accebit, adimers nequit.
XXII.
Poteſt tamen edicere, ne in ſuis terris pro nobili, equite
cTορα. rebputetur. .

[Xum exempla, quæ præcedentem meditationem illuſtrarr

1 poterant, requiro, incido in A. de la Motraye tomum II.
des Eoyages cap. 19. pag. 417. atque ibi ſententiam, contra Ge-

orgium Henricum Goœrtzium, primum Caroli XII. Sueciæ

regis miniſtrum, latam reperio, atque, ante ejus exſecutio-
nem Gœrtzio nobilitatem, äig nitates omnes ac inſignia eque-
ſtris ordinis ademta fuiſſe animadverto: Le Baron de Goerts
fut condamné à avoir la téte tranchée au bied du gibet ſitué ſur le
grand cbemin, hors de la Ville, ou on execute les Voleurs & les Fri-

gande,

FP.

—

Aand

4. 6 X
ie⸗
Nout
jeſte
Nen
lel mn
l
dons
Coll
Gel
Jan
leb

vente
donen
lut
leur .
Eua
lapit
lolctun
iſag
Vere
Pel
nob
Juß
toꝛt
eut/
ire,
PEn
lle,

—
nemnent/,
ne Loni
le ſiten

Fenmiin

tylealhe
Nnns e,
hiens .
Ner G
Uffi 4
kontnlhn.
e. HMet.

Dunen

Cite,
Nelui

6 Aile

emiludae.
tonun I
contr.
8 eſeelqtI
nigniene
nGNH
aſiſn
nö.
4

SP. DLXXV. DE POENIS MINIST. PRINC. DELINQ 935

gands, & à ) etre möme enterré. On lui en lut la Sentente le II.
de Mars, après P'avoir degradé de tous ſes Titres, tant naturels,
7u' dcuit, & entre ces derniers lui avoir öts l Ordre de l' Orange,
dout le Roi de Pruſſe Pavoit honoré, & gui fut renvoyé à Sa Ma-

Jeſté Pruſſienne. La ſubſtance de cette Sentence é᷑toit, que George

Henri Goerts étoit condamné à perdre la téte & detre enterré par
les mains du Bourreau public, au pied du gibet, pour avoir rendu

fſuſpecte au feu Roi la fidelité de ſes Sujets; pour avoir detruit

dans l'éſprit de ce Prince la confiance, qu'il avoit au Senat, aux
Colleges du Comtoir d'Etat, de la Chancellerie, de la geurre, †ρ.
& eoigné par cemoyen del'adminiſtration des plus importantes af-
Jaires les perſonnes les plus zelées pour le ſervice de Sa Majeſté &7
le bien publie; pour l'avoir encouragée d continuer la geurre par
Jes pernicieux conſeils, & les voyes tiranniques, gu'il avoit in-
ventées & l'abus de l'autorité, que Sa Majeſté lui avoit donnée;
pour avoir mis la diſſenfion & la mesintelligence entre Elle & les
plus ſinceres & meilleurs Amis de la Suede; depouillé ſes ſujets de
leur bon argent & autres ejets ſolides & réels, gqui leur reſtoient.
En un mot pour etre l'auteur des pluß grands malbeurs; && autres
capitales raiſons extraites de ſes papiers & actions. Il entendit la

lecture de cette Sentence, àce, gue m'a aſſuré ſa femme, avec un

viſage ſerein & une fermeté d'ame extraordinaire. Supplendus
vero eſt hic locus ex tomo I. des Memoires de Charles- Louis de
Pælniz pag. 91. Tq. ubi Goœrtzius contradiziſſe huic privationi
nobilitatis memoratur: Etant monté àlechafaut, un Ofkcier de
Juſtice lut d haute voix un papier, dans lequel il étoit dit, qu'il
étoit degradé de Nobleſſe, & que l'ordre de la Keine étoit, qu'il
eut la téte tranebeée. Ab! dit il, je ſuis né Baronlibre de l'em-

bire, la Suede ne ſauroit m'oter ce, qu' elle ne m'a pos douné;

l' Empereur ſeul ſeroit en droit de me degrader, 'il étoit vrai,
que, je l'euſe merité. Quæſtio hinc naſcitur, utrum princeps
nobi⸗

926
nobilitatem ac alias dignitates, duas reo non dedit, auferre
queat. Nego hoc, duoniam naturalis ratio poteſtatem prin.
cipis intra cancellos regni ſui aut provinciæ coërcet, atque ad
ea ſola; quæ ex ipfius arbitrio pendent, reſtringit. Licebit“
tamen principi ſine dubio edicere, ne is miniſter, quem punit,
in ſuis terris pro nobili aut equite reputetur, ſed dignitati-
bus omnibus, quas etiam ab exferis principibus acceperit,

excidiſſe cenſeatur.

„

XxlII. “”
Manu ipfius principis vapulare, pæna eſt, ſed non tam ignominio:.
ſa, ut aà quibusdam ereditur. ô
â[aſtigatio, qu verbis fit, plerisque tolerabilis videtur
Nonnunquam vero principes ad verbera progrediun- .
tur, & manu, aliquando etiam fuſte, miniſtros delinquentes
percutiunt. Id quod, maxime ſi fuſte fiat, multi ſupplieium
morte ipfa gravius eſſe putant. Exemplum Carolus I. Magne
Britanniæ rex, dabit, de quo hæc in beatro Europæo tom. .
pag. 77. narrantur: Von Orxfort hatte man Nachricht, daß,
als der Roͤnig daſelbſt den GOberſten Friedling, woelcher
die Stadt Reading, als fuͤrhin gemeldt, ubergeben, fur
ſich bringen laſſen, und ſelbſt mit einem. Stock ihn ge⸗
pruͤgelt, da habe beſagter Obriſter ihm ins Angeſicht ge⸗
ſaget, daß dieſer Schimpf groͤſſer ware, dann der Koͤnig
ihm koͤnte Satigfaction geben. Begehre deßwegen des

con-

MEDITAT. AD PANDEGC.LI„.

ua

iten

6

mruuI

Koͤnigs Gnad, ihn alſobald ufhencken zu laſſen: und
ob er zwar zum hencken condemniret worden, haben je⸗ “ dder
doch die meiſten Gfficirers und Soldaten ihr Leben dar⸗ wr
bey aufſetzen wollen, um ihn bey dem CLeben zu erhalten, b
weil er, in waͤhrender Belaͤgerung Reading, wie ein ehr⸗ zur
licher Commendant ſich verhalten haͤtte. Et grave qui.
dem eſt utique, aprincipe vapulare. Si tamen tale quid alcui e

dn-

Aenn
hie
Ut iehi
Demai,

Weern

nigttit.

s fie .

.

uNee

yermm,

, hon

Cn M

1zu E

H

„.

e Gi A

Ggni

Sp. DLXNV. DE POENISMINIST PRINC. DELINC 537

contingat, is cogitet velim, reges principesque inſtar paren-
tum eſſe, verbera vero, quæ quis a parentibus patitur, pro
injuriis non reputari, nec quidem a nobilibus viris & ſtu-
dioſis adoleſcentibus, qui, etſi ſecundum gladiatorias leges
ſuas nullum inter ſe plagipatidam, ut Plauti voce in Captivis

éltu 3. ſeena I. V. I2. utar, ferant, horum tamen, quos Pa-

rentes verberarunt, exiſtimationem illæſam exiſtimant, eos-
que a ſe non ſegregant. Cogitet porro, Junoni, maximæ
deæ, ignominioſum non fuiſſe, nec cultui ejus offeciſſe,
quod Jupiter ei apud Homerum Iliadis lib. I. v. y67. & 588.
item lib. I5. v. 17. nonnunquam præpotentes manus injecit,
ac verbera ingeſſit.
XXIV.
Miniſtri delinquentes exilio puniri poſunt.
XXV.
Quaæ pana tamen maxime eſt inconſulta.

XXVI.

Exilium bonam de miniſtro opinionem auget magis,
quam conſumit.

Quanduam , ſolitas & legibus ſtatutas pœnas in miniſtris
principum quoque locum invenire, ſupra dixerim, pa-
rum tamen abeſt, quin exilium & relegationem in exteras

terras excipiam. Prudentiæ regulæ profecto, ne hæc poœna

miniſtro infligatur, intercedunt. Minifter enim relegatus
capitale odium adverſus principem, a quo relegatur, & fla-
grantiſſimum ultionis deſiderium ſecum aufert, atque in ipſo
exilio opportunitatem utrumque explendi reperit. Habet
enim exul mille nocendi occaſiones. Poterit, quod leviſ-
Tom. EIIlI. Ccc ecc ſimum

938 MEDITAT. AD PANDECT.
ſimum eſt, maledicere de priſco domino, & exiſtimatio-
nem ejus opprobriis, ſive veris ſive falſis, apud exteras gen-
tes minuere; poterit arcana domus & dominat onis, ſibi olim

concredita, aperire, poterit hoſtes vel veteres concitare, vel
novos excitare, poferit iisdem vias, qu& ad invaſionem pa-
triæ olim ſuæ mazime patent, commonſtrare, poterit, quæ
loca reipublicæ firma ſint, quæ præſidio nudata; Galli le
Ffori &α le foible dicunt, manifeſtare, poterit per amicos, quos
reliquit, inteſtina diſſidia, tumultus, ſeditiones conflare, &c.
Dionyſius, Siculorum rex, apud Plutarehum in vita Lionis,
Dionem, adfinem ſuum ac primarium miniſtrum, cujus
ad Carthaginenſes ‚ Siculorum hoſtes, litteras interceperat,
exilio, ſed providentiffime, puniturus, nihil tale cogitan-
tem quaſi ambulatum familiariter ad mare ducit, oſtenſaque
epiſtola, perfidiam ejus increpat, ipſum excuſationem paran-
tem, cymbæ, ut erat confeſtim, ne cum aliquo ante colloque-
retur, impoſitum in Italiam avehi jubet, opes tamen relictas
& mancipia offenſam ejus leniturus, ſummittit. At Dion ne
quaquam mitigatus graviſſimum bellum conflat, atque Dio-
nyſium armis e Sieilia expellit Adde Cornelium Wepotem in vi-
ta Dionis, qui tamen maxime in capite 4 quædam paulo aliter
narrat. C. Marcius Coriolanus, exul apud Livium libh 2 cap.
3 . ſqg. Romam, patriam ſuam, e qua ejeétus fuerat, per-
didiſſet, ni muliercularum precibus lacrimisque fractus fu ſſet.
Thermiſtoclis exilium, quod toti Græciæ pene exitium attu-
lerit, Cornelius Nepos in T bemiſtocle Capite ult. narrat. Et errat
profecto, qui credit, gloriam & dignitatem, qua miniſter flo-
rentibus rebus ſuis enituit, exilio conſumi. Auget illam po-
tius, & renovat priſcorum meritorum memoriam, accedens
ex calamitate præſente miſeratio. Annibalem patria exce-
dentem omnes, quacumque ibat, honorifice excipiebant.
Diodorus Sieulus in fragmentis, ab Henrico Valeſio editis: Anni-
bal, ait, ſola fama ſua, jam aliis ornamentis am flis, toto
orbe habitabili erat ſpectabilis, per ſingulas civitates uno-
quoque ad intuendum tantum virum feſtinante. Scipionem
vero, a quo victus eſt Annibal, quum in voluntario exilio
Litor-

Nenn
1, CNII
ndd H
Unn N -

E

lim püd

Dum MIN

SP. DLXXV. DE POENISMINIST. PRINC. DELINQ 935

Litorni degeret, narrantt magna cum veneratione ſpectatum a
Piratis, qui hac una de cauſa litus iſtud petierant, ſicut & voto
potiti ſine maleficio diſceſſerunt.

„ XXVII.

Aliquando miniſtri, qui maleficiis ſuis vicinos principes &
reſpublicas læſerunt, noxaæ deditione puniuntur.

liquod pœnæ genus dici poterit noxæ, ut ſic loquar,
1 A deditio, quando ſcilicet princeps miniſtrum, qui vici-
num principem aut rempublicam læſis, læſis ſatisfactionem
poſcentibus exhibet, eorumque arbitrio permittit. Juſtum

hoc eſſe, ex L. I. §. 6. & L. 3. pr. de Publicanis demonſtrat,

atque ſuffragiis plurimorum auctorum firmat Mylerus ab Eb-
renbach in Hyparchologia cap. 1I0. J. 21. n. 36. Licet vero du-
bitari poſſet, an iſtæ leges appoſitæ huc trahantur, quin ta-
men illa deditio miniſtri delinquentis juris publici, ſeu fecia-
lium, apud Romanos fuerit, ex oratione Spurii Poſthumi,

viri conſularis, apud Livium lib. 9. cap. 9. n. 3. diſcimus.

Exempla quoque hujusmodi deditionum in Livio dico lib. 9.
cap. 10. Floro lib. 2. cap. 18. n. 7. & recentiſſimum in Lam-

terii Memoire pour ſervir à l'biſtoire du XVIII. Kicle tom. Il.

pag. 470. & 473. reperies.
XXVIII.

Mitiſſime cum miniſtro agitur, qui ſaltem, ut kſco & pri-
vatis, quos Iæſit, ſatitfaciat, adigitur.

Ili denique principes, qui mitiſſime cum miniſtro delin-
quente agere volunt, pœnam nullam exigunt, ſed ſaltem, ur
K fſibi & privatis, quos facinoribus ſuis læſit, ſatisfaciat,
CeccccC zZz 20 2

MEDTTAT. AD PANDECT.

94⁰

compellunt. Nequit ergo de duritie domini ſui queri miniſter,
qui cum fiſci detrimento ditatus, opes injuſte partas in fiſeum

inferre cogitur. Venit hic in mentem egregium Theodebaldi,
Galliæ regis, dictum, quod Bangier in Vol. I. det Memoirei hi-
Nroriques de la Province de Cbampagne hoc modo refert: Quoi-
gue Theodebald fut infirme de corps, il ne laiſſoit pas d'avoir
Veſprit vif & intelligent pour les affaires. It le fit connoitre un
jour d un de ſes domeſtiques, qu'il Supgçonna de s'étre trop enri-
ebi au maniement de ſes Finances: Un ſerpent, lui dit il, v'etant

un jour gliſſa dans une bouteille pleine de vin, en but ſi alondam
ment, qu'stant devenu trop gros & trop enflé, àl n'en pouvoit blus

Jortir; le maitre de la bouteille le voyant ien cet état lui dit: re-

vomi ce, que tu as pris de trop, & tu ſortiras de la bouteille auſt

aiſement, que tuy es entrt. =

XXIX.
Intereſt ſæpe principis ac reipublicæ, ne crimina, ob quæ
= miniſter punitur, manifeſtentur. .
XXXN. .

Poterit tunc ſententia publicari ac ſupplicium ſumi, nula
criminum commiſſorum mentione adjecta.

be crimina, quæ miniſter commiſit, ejusmodi ſunt, ut
pudorem principis onerent, atque, ſi manifeſtentur, exi-
ſtimationi ejus maculam adſperſura ſint, aut etiam ex pu-
blicatione eorundem offenſa vicinorum principum metuatur,

aut denique ea reticeri reipublicæ interſit, ne arcana domi-
nationis cum maximo regni detrimento prodantur. Quid
tunc faciendum principi? Varias cautiones adhibitas paſſim in
hiſtorüs reperies, ex quibus ſimpliciſſima mihi atque optima

tem

AAetur, qua Turcarum Perſarumque reges & alii ad orien-

lem

rur
Pol
cer
dub
reic
Beſ
lor
ſtri⸗

inke

jua

i

Amint, .
Sinnn

hedtedil
lencfzuh

fen un

Ou en
Nnonreu

mhe.

il Niue
Ndn

Pnie k
IIe.
loulig

1e, 6u

ln,

A.

mocl funt,1

feſtentuten

etiam ex

un etlin

lmnt El
bitsginn
ikohin

,,1 griel⸗
id

SP. DLXXV. DE POENIS MINIST. PRINC DELINQ S4r

tem monarchæ uti ſolent, ut ſeilicet ſententiam mortis pro-
mulgent, ac ſupplicium ſumant, nulla criminum commiſſo-
rum mentione adiecta. Cui mori & ſolito judiciorum ordini
populi eorum ita adſueti ac de juſtitis principum ſuorum tam

certum perſuaſi ſunt, ut, damnatos pœnam meruiſſe, nece

dubitent quidem. Vide Sanſons Jetzigen Staat des Roͤnig⸗
reichs Perſien, qui libellus Olearii Perſianiſcher Reiſe⸗
Beſchreibung adjunctus eſt, pag. 26. ſq. & Thevenotii Itine-
rarium orientale Part. 2. lib 2. cap. 11. Idem principibus no-
ſtris licet, eo magis, quod jura noſtra magiſtratibus etiam

inferioribus neceſſitatem rationes ſententiarum ſuarum eden-
di remittunt, cap. 16. X. de Sententia & re judicata, L. 59 de Re

judicata. Vide Specimen 469. de Publicatione ſententiæ Me-
dit. ult.

XXXI.
Solent aliquando principes tunc, quum verum miniſtri del'lttum

ſine dedecore aut bericulo manifeſtari nequit; in damnatione
aliud fingere.

XXXII.
Sl levius delictum, guod alias impune ferri ſolet, ſubſtituere.

Perran quidem principes, quemadmodum dixi, ſenten-
tiam ferre in miniſtros delinquentes & exſequi etiam,

omiſſa criminum, quæ commiſerint, mentione. At nolunt

& credunt communiter, inglorium ſibi fu-

hoc plerumque,
ſine cauſæ publicatione damnent, locum-

turum, ſi quem

que ſuſpicioni, inſontem damnatum fuiſſe, faciant. Quod
ent, variis artibus utuntur, inter quas commu-
diſſimulato vero crimine aliud fingant, aut ſal-
Ccc CcCc 3 tem

malum ut evit
niſſima eſt, ut,

942¾ MEDITAT. AD PANDECT.

tem tale prætexant „ quod alias impunitum reliquiſſent. Vve-

tuſtiſſimus jam hic mos eſt. Alexandet M. apud uſtinum lib.
12. ap. 7. & lib. I15. cap. 3. Calliſthenem & multos Macedonum
principes, qui adorare regem recuſabant, ſub ſpecie inſidia-
rum ſibi ſtructarum interfecit. Puſfendorffius KRerum Branden-
burgicarum lib. I4. cap. 25.: vera crimina, quæ Petrus Schu-
macherus, Greiffenfeldii comes, Daniæ regis cancellarius,
commiſerat, enumerans, addit tamen: Sed plura ob ipſius

Regis reſpectum, & quia Regina mater in quibusdam rebus con-

ſilia cum eo contulerat, utpote quæ bellum inter flium & futu-
rum generum declinari optabat, ſupprimebantur, quæ neque
judicibui, neque advocato fiſci communicabantur. Plenius hæc

exponit du Mont dans le Memoire pour ſervir d lhiſtoire de kka

paix de Kyswick tom. 4. pag. 170. Il comparut pour la premiere

fois devant les Commiſſaires, que le Roi avoit nommez pour lui

faire ſon procés, & ſe trouva accuſé par le Fiſcal de divers cri-
mes, particulierement de coneuſſion & de peculat, comme apant
vendu la Juſtice & les Oices d ceux, qui avoient moyen a'ache-
ter l'un & l'autre. Cette accuſation le ſurprit, car on n'avoit
peut-etre jamais vu jusqu' alors un Grand Chancelier dune Cou-

ronne arreté & pourſuivi criminellement ſur de pareilles choſetct;

Tailleurs, comme il n'ignoroit pas de quoi il etoit queſtion dans
le fonds, il étoit attendu à quelque cboſe de bien plus grave. I
connut donc bien, que ce n'etoit qu'un pretexte, que la Cour
avoit mis en avant, pour n'etre pas obligeée de laiſſer verbaliſer,
&τσ enrégiſtrer publiquement des Secrets d'Etat, mais, comme ce

pretexte m'étoit que trop ſuffſant, pour le mener d la mort; il

demanda un Procureur de Pancre, du papier & un delai de quel-
ques jours, afin de pouvoir mettre ſes defenſes bar ecri.

1

XXXIII.

N

—

Pri
ped

Do

N

or

ben
5
ſuce
tate
fact
Kio⸗
bes
e le
gne
ſur
gne
Slet
meri
mne
lir
eban
leme
jart
i⸗
lits.
0
nen
eutt

ent K.
ſinne

lucecone

Ecieinid

n Hinte

einns e.
Aneellti
12 ieſu

7

Nfehutcar
lu fu

lle nnſie

Plennme
Hifue
riitnin
r iur i

lluntr,.
Conme I
noheut⸗
r int
ere

ilerdoe
uefinan

u gyne

Iit H

er uho⸗
i, enmt
NMmm

geliil.

ri⸗

I

—

SP DLXXV. DE POENIS MINIST. PRINC. DELINQ. 94

XXXIII.
Princeps pœnam miniſtri, quam. ipſe expetere juſtis cauſis im-

peditur, in ſucceſſorem differre atque buic commendare poteſt.

XXXIV.
Davidem hac in parte reäcte feciſe, contra Baylium oſtenditur.
NJonnulli principes, dum ipſi, pœnam ſumere a miniſtro
N delinquente, pudore, bono publico, memoria bene me-
ritorun vel alia cauſa impediuntur, illam cautionem adhi-
bent, qua David, Iſraëélitarum rex, bis in Joabo, 1 Regum II,
6. & Simei, I Regum II, 92. uſus eſt, ut ſcilicet pœnam in

ſucceſſorem differant, atque huic etiam per ultimam volun-

stem commendent. Scio equidem eſſe, qui Davidi hoc
factum vitio vertant, inter quos Bayle inprimis eſt, qui in Di-
Gionario art. David. lIit. I. ſic ait: David a eu ſes taches: & il n'eſt
pas jusqu' à ſes dernieres paroles, ou l'on ne trouve les obliquitez
Je la Politique. Prenez bien mon ſens; je ne veux pas dire,
que David en cet état ne parloit point ſelon ſes penſées: mais
que la maniere franche & nette, dont il ouvrit ſon coeur, temoi-
gne qu' auparavant il avoit ſacrifis en deux rencontres remarca-
bles la juſtice à Putilité. Il avoit clairement connu, que Foab
meritoiz la mort, & gue l'impunité dei aſſaſſinat, dont cet bom-
me avoit les mains teintes, étoit une injure eriante, faite auxr
Joix & à la raiſon. Joab neantmoins avoit conſervé ſes
charges, ſon eredit, ſon autorité. II étoit brave, ſervoit Ride-
lement & utiliment le Roi ſont maitre; on pouvoi!, eraindre de
eheuæx mécontentemens, ſi l'on entreprenoit de le ehbätier.
Enila des raiſons de Politique, qui Krent ceder les loiæ àl'utin
litsé. Mais lorsque David n'eut plus beſoin de ce General, il don-
za ordre qu'on le ſit mourir, ce fut un des articles de Jon eſta-
ment. Son ſucceſſeur Salomon fut chargé d'une ſemblable xe-
cution contre SRimei. Cer homme ſuchant, gue David ſe Nasvo
3

MEDITAT. AD PANDECT.

de geruſalem en grand deſordre, d cauſe de la revolte d'Abſo-
Jon, le vint inſulter au beau milieu du ehemin, & lui fit des re-

244

proches encore plus dures; due les pierres, qu' il lui jettoit. Da-

vid ſoufrit cette injure fort patiemment, ily reéconut, &σ ado-

ra la main de Dieu avec des marques d'un pieté ſinguliere; & lors-

que ſes affaires furent rétablies, il pardonna a Simei, qui fut des

premiers d ſe ſoumettre, & dà implorer ſa clemence; David lui

jura, qu'il ne le feroit point mourir, & il lui tient ſa parole
juſqu' au lit de mort: mais ſe voyant en cet état il chargea ſon
Els de faire mourir cet bomme; preuve evidente, qu'il ne l'avoit

laiſſ vivre, que pour s'attirer d'æabord la gloire d'un Prinee

element, & puis afin d'éviter, que perſonne ne lui reprochät en
Jace d'avoir manquer de parole. Je voudrois bien ſcçavoir, ſi
dans la rigeur des termes un homme, qui promet la vie d ſon
ennemie, S'aquite de ſa promeſſe, lorsque par ſon teſtameni il
ordonne de le tuer. Ego vero Davidem recte feciſſe, dico.

Joabus bina homicidia commiſerat, Simei perduellis erat.
Illius ſupplicium lex divina poſcebat; in hoc ut exemplum
ſtatueretur, ſalus publica & ſecuritas filii ac ſucceſſorum in

regno exigebant. David ipſe eos punire ob graviſſimas
eauſas non poterat. Diſtulit ergo pœnam, non remiſit,

ſed filio præcepit. Exemplum ſimile vide apud Gratianun
de Caſibus virorum illuſtrium pag. 338. 44.

XXXV.

Poterit princeps injuſtum Davidis contra Uriam faltum juſte

contra miniſtrum facinoroſum, quem publice punire non
audet, imitari, atgue hunc puniendum ad alium cum
ocultis mandatis ablegare.

Aiud factum Davidis, aperte quidem improbum, po-

. terit tamen ex legitimis cauſis in exemplum trahi.
Notum ſcilicet eſt, quid David Uriæ fecerit, ac quomodo
illum

—

— SP. DLXXV. DFPOENISMINIST. PRINC. DELIN Q 945
e . illum ad Joabum cum mandatis, ut hic necem procuraret mi-
litif ſerit, 2 Sam XIL, 15. pPeccaſſe Davidem graviter, nemo dubitat.
S Poſſet tamen princeps Davidem ſine peccato imitari, atque
H miniſtrum fuum flagitioſum, fed præpotentem & callidum, cui
eS. nec pœnam imponere audet, nec parcere ſine ſua & reipu-
ui kui blicæ pernicie Potefſt, ad alium cum occultis mandatis pPunien-
Deh dum ablegare. Nec exempla in hiſtoriis deſunt. Audia-
l mus Brunonem in Hiſtoria belli Saxonici apud Freberum in
“Wül tomo 1. Seriptorum rerum CGermanicarum pag. 102. c. hæc de
S Henrico IV. Cæſare narrantem: Wovi quendam de familiaribus
Iukluti, KRegis, qui aliquando de ecuria venit ad fratrem ſuum, frater au-
lin Pfir. tem ille Epiſcopus erat, & Juaſi jactando fratri ſuo narrabat;
Thruli quod nullus eſſet in curia, qu: magis, uam ipſe, eſſet in Regis gratia.
ſeri Quod quuin Frater jus Epiſe copus libenter au diret, eum diligenter
“ admonet, ut gratiam Regis omnibus modis tentare quæreret, quia
“ 2& ipſi honeſtum, & omnilus ſuis utile eſſet. Facerem, dixit ille, N
tfnun/ fimul rum gratia terreni Regis poſſem tenere gratiam cœleſtis. Sed
Kele, . veraciter, inquit, agnovi, quod, i quis Bujus Kegis familiariter
rduelsent babet gratiam, habere Gtinas. rͤömn vitam. Igitur paulatim
termwhn ſe ſicut prudens a curia ubtrabebat, jam minus & minus
Ga. ad ſecreta Regis accedebat, && nec omnia aberat, nec, Kicut erat
Keſinmi Jolitus, Frequens aderat. Quem ubi Rex minus aſſ’duum vidit in
Amiiſmn Juo ſervitio, cauſam. quare faceret, non inquirit; nec ei quiequam
n kenit malæ voluntatis oſtendit: ſed ſuo jam volens parcere ferro, quære-

Ctimn bat eum perdere enſe alieno. Itaque pro que cauſa käta vel vera
neſcio, miſit eum ad Regem Ruſſiæ Quam legationem ille libenter
accepit primum quod per boc quaſi probavit, ſe a gratia Kegis non

1 abeſſe, eui ſecreta non dubitaret, ut antea, regere; deinde quod ſpe-
ſudun

vavit, ſe legationis bujus labore meriturum, ut legatione proſpere
uumt in Jacta reverſus, non parvum a Kege deberet accipere beneſicium 3
unn Cut nec bæc etiam minima fuit cauſa, uod libenter aberat 2 curiæ.
AIAgitur perrexit, net adbuc, quid de ſe diſpoſitum Fuiſſet, intellexit.
robun - Poſt aliquot vero dies quum veſpere declinuſſet in diverſorium, e.
um trn bei ſibi lonum parari convivium: quumquèé jann comites Fa⸗ ali-
gmi quantulum bibiſſent, eilivit Sclavus quidam, vilis perſona, &α
1 .

D

Tom. VIII. Ddd ddà Weſcio,

MEDITAT. AD PANDECT.

Weſcio, dixit, quid eſt, quod ego porto, quod Epiſcopus Eppo mibi de-
dit, , ut Regi,; ad quem miſſus vadis darem præcepit. Quod Juum ſi-
bi ille monſtrari rogaret, protulit Slavus epiſtolam, Regit mggite
ſigillatam Illenil moratus ſigillum fregit, clericum ſuum, quid illæ
literæ vellent, exponere ſibi præcepit. Clericus legit, & ex oſuit.
Hie autem ſenſus erat in literis: Scias in hoc te maxime, qualis ami-
cus mibi ſii,: poſſe monſtrare, ſi hoc effecerisut iſte meus nuncius nun-
quam in meum regnum poſſit remeare, quod utrum æterno carcere,
vel potius eicias morte, nibil puta differre. Literis itaque conſum-
tis igni, ipſe lætus iter ſuum peregit, legationem prudenter imple-
vit, non parvo munere donatus rediit, domino ſuo Regi regalia dona
portavit. Equidem Bruno, maledicentiſſimus Henrici IV, ob-
trectator, uti omnia Henrici facta, pontifici Romano, infenſiſ-
ſimo Henrici hoſti, gratificaturus, damnat, ablegatum illum in-

946

nocentem fuiſſe, perhibet. Quod mihi veriſimile non videtur.

Credo magis, Henricum, magnanimum principem, ab homine
iſto offenſum, punire tamen eum vel amoliri a ſe ſine periculo
non potuiſſe, atque adeo Davidis improbum factum licite
in cauſa bona imitatum eſſe. “

Hhonihi.

mf.
Gimnen

nnguitlle

OAAlten.

Unciurhut.

nncanenn,
deenfe
Gter inte⸗
ocalni
meilhyo.

H

Vmiunin.
non iden.

NDenie
nepetenl

Nunlcte

S

T

IND

RERVMETVERBORVM

I N
VOLVMEN VIII.

A.
Ahlatio eſculentorum.

blatio cſculentorum, quæ ve-
A fcendi animo fit, furtum non
eſt, nec infamat. 110
Præjudicium. 1I11
Ahlatio rei alienæ
Ob ſummam neceſſitatem, non ex-
cyuſatur ſolum, ſed etiam juſta eſt.
106
Accuſare.

Libertas accuſandi adhuc hodie pro-

miſcua eſt, nec ad ſolos, quorum
intereſt, reſtringi debet. 452
Accuſatio.

Accuſationes, quæ diſſimulato vel
ficto nomine offeruntur, famoſus
libellus ſunt. 327
Duo illa mala, quæ publicis accuſa-
tionibus vulgo adſeribuntur, remo-
ventur. 452
Metus calumniarum non ex ipfis ac-
cuſationibus, ſed ex ſpe præmio-
rum, accuſationibus olim propoſi-
torum, oritur, atque hodie ſub-
latis præmiis ceffat. 453
Intereſt magiſtratuum, ut accuſatio-
nes magis, quam inquiſitiones,
frequententur. 454
Poteſt aliquando Judex denunciatio-
nem & inquiſitionem in accuſatio-
nem convertere. ibid.
Præ judicia. ibid.
Multæ cauſæ propriæ accuſationis &

exempla recenſentur, 470 44.

In inquiſitionibus ultronea reorum ac-
euſatio ad plenam condemnationem
non ſufficit, ſed corpus delicti an-
te omnia inveſtigari oportet. 476

Accuſator.
Exceptione famæ communis ſe tueri
non poteſt, ſi fama illa nullis aliis
argumentis ſubnixa ſit. 319
Accuſatores, quos veriſimilia indicia
ad accuſandum vel deferendum
movwverunt, injuriarum non tenen-
tur. 316
Præjudicium. ibid.
Acta.
An carnifici, qui reum ſupplicio affi-
cere jubetur, prius ſint exhiben-

Actio finium regundorum.
Actio finium regundorum, rei vin-
dicatio, & quærela de termino
moto confundi non debent, mul-
tum enim inter eas ratione præicri-
ptionis intereſt. 425
Actio furti probibiti.
Actio furti prohibiti, quam Juſtinia-
nus ab uſu receſſiſſe dicit, pote-
rit adhuc uſam habere. 131
Præjudicia. 133. ſg.
Actio injuriarum.
Ob injurias, detuncto, dum hic vi-
vebat, illatas, hæredi non datur,
