Heredes tamen ejus, eo mortuo,
queri & coheredem compilato-
rem convenire, ſed ſaltem civi.
liter poſſunt; pofſunt etiam jus.
jurandum ei deferre. 40⁸
Præjudicium. 40⁰9
Heres, qui res hereditarias commu-
nes in ſuos uſus, ignorantibus
cohercdibus vertit, ſi animus in-
tervertendi deſit, non de expila-
ta hereditate, ſed familiæ ereci-
ſeundæ judicio tenetur. Sed ſi
animus inter vertendi apparet, fur-
ti conveniri poteſt. 41¹⁰
Præjudicium. 411
Expilatio hereditatis ſoli nocet he-
redi, non legatariis, quibus to-
tum legatum eſt præſtandum. 412

Ne.

—
inti
NN
leke.
6
ent⸗
1 &
1Prin.
wintit
Kmn.
ecko.
Scon.
oſheis
dimin,
6
tenynt
rolo Me⸗

n, Auns
labet,
Wmm.
noanzir.
A:
onorm,
tonpiluo.
ten i.

einmn m.

49
iss comm.
morentitl
imithun
& eni⸗
ur, Al
ahpnmin.
l
i ndeeis

. Gpidur 4

1

—INDEXNX RERVM ET VERBORVM.

Herus
An & quousque a famulis actione in-
juriarum conveniri poſttt? 233
Præjudicia. ibid. 1q.
Herus, qui iratus famulo ſuo per-
peram facienti, erimen famoſum
objectat, injuriarum non tenetur,
234
Tenetur tamen, ſi animus deliberatus
aut perſeverantia apparet. ibig.
Herus, qui furtum famuli ſui, quod
impedire poterat, non impedit,
furti obſtringitur. 130

Hosnagium
Periculoſum eſt, & imprudens, pe-
titionem homagii, die Huldigung,
differre, 821
Homines proprii.
Homines proprii, juffu domini de-
linquentes, mitius puniuntur. 46

. Honores.
Pares cum Principe honores uſur-
pare, crimen eſt, 802
Hortatio.
Inter leniſſimas miniſtrorum Princi-
pum poœnas numerari poteſt hor-
tatio, ut miniſter ſponte ſe offi-
cio ſuo abdicet, conſervato ho-
nore. . 926
I.
Tctus tüſtium.
Ictus faſtium, lege Carolina in præ-

varicatores ſtatutus, in praxi nun-
quam, ſed loco ejus mulcta de-
cernitur. 385
Præjudieium. 386

Inis.
Cura magiſtratus circa ignem quæ-
nam complectatur? 163
Ignis pœna.
Vid. infra Pæna Ignis.

V. gnorantia.

6„

Ignorantia, ſi ſupina & adfectata ſit,

receptatorem furum a pœna non
liberat. 296
Præjudicium. ib.d.
Ignorantia juris.
Furi advenae ignorantia juris ſingu-
laris in loco, ubi furatur, non
prodeſt. 82
Linninutio.
Imminutio dignitatis, item fſalarii,
inter peœnas miniſtrorum Princi-=
pis numeratur. 931¹
hnperitia
In illo, qui munus conſuiarii aut
miniſtri, cui imparem ſe ſcit, vel
ſeire debebat, ambit, aut obla-
tum ſuſcipit, crimen eſt. 748
Sæpe in hominem literatiffimum ca-
4

it. 749
Imprudentia.
Per imprudentiam & ruſticitatem,
qua Princeps gravifſime offendi-
tur, crimen lælæ majeſtatis non
committitur. 653
Inpubes
Aliquando ordinarie punitur. 6
Impuberes delinquentes jure Germa-
nico priſeo puniri non poffunt,
damnum tamen datum reſtituere
debent. 2
Lnpunitas
Convitiis in Principem nunquam
ſimpliciter tributa eſt. 666
Incendiarii.
In incendiarios judicem duriorem
efle oportet, quam in alios de-
linquentes. 156
Poœna ignis, in incendiarios ſtatuta.,
non illis ſolum, qui ædicia, ſed
& qui alias res, e. S- ylvam,
incendunt, infligitur. 166
Præjudicium. 168
Incendiariis prodeſt præſcriptio vi-
cennalis, ſi delicum non comti-
nuarint. 16 5
O

Ggg 83⁸ 2⁸

„

INDEX RERVM ET VERBORVM.

Ob minorem incendiarii ætatem pœ-
na ignis mitigatur, atque plerum-
que gladius ſubſtituitur, nonnun-
vero ultimum ſupplicium

quam
plane remittitur. 169
Præjudicium, 170

Ineendium.
Exemplum incendii, per ſcholaſti-
cum ex metu caſtigationis ſuſci-
tati, & de pœna ejus. 160
Incendii auctor in ignem conjiei
impune non poteſt. 162
Qui in incendio auxilium non fert,
punitur, ſi civis, aut incola ſit,
non item, ſi extraneus. 163
Quænam requirantur, ut incendium
culpoſum fuſtigatione puniri poſ-
ſit ? 165
Ob incendium culpoſum reus mi-
tius punitur, ſi cum læſis tranſe-
gerit, etſi illis plene non ſatisfe-
cerit. 166

indicat, punitur; qui vero præ-
teriti incendii auctorem novit, nee
indicat, puniri non poteſt. 171
Præjudicium. ibid.
Incendii crimen utrum ſit publicum,
an privatum? 172
An paterfamilias de incendio, quod
familia ejus in expediendis ipfſius
negotiis oceupata excitavit, re-
ſpondere teneatur! ibid.
IMicola .
Si in incendio auxilium non ferat,
puniri poteſt. 163
Inculpatio. .
Inculpatio correi, etiam extra tor-
menta, legitimum contra fures

indicium eſſe poreſt. 64
Præjudicium. 65
Iudicium.
Ad damnandum furem manifeſtifſi-
— mg ingicia ſuſhciunt, 63

Qui futurum incendium ſcit, nec

Inculpatio correi etiam extra tor
menta, legitimum-contra fure
indieium efle poteſt. 64
Præ judieium. . 65
In cimine blaſphemiæ verba ambiguæ,
dubitantia & ſalſa, quibus veritas &
auctoritas religionis Chriſtianæ obli=
que impetitur, contra illa proferen-
tem indicium ad torturam faciunt.

565
Præjudicium. ibid.
Indolentia
Character tyrannorum eſt.⸗ 677
Indul gentia.

Indulgentia magiſtratuum in injurian-
tes maximorum malorum cauſa
eſt. I9TI
Indulgentia in uxorem & domeſti-
cos crimen eſt. 834
Inufamis.
Homo infamis, quem Academiæ
Rector, hujus infamiæ ignarus,
in numerum civum recipit, civis
Academicus vere fit. 11

Infans.
Infantes, & infantiæ proximi delin-
quentes neque puniri poffunt,
neque damnum datum reſtituere
tenentur. 2
Inferior.
Juffa ſuperioris, de querum juſti-
tia dubitat, impune exſequitur. 56
Inferior & ſuperior ſimul delin-
quentes etſi fimillimum factum ſit,
diſſimiliter tamen peccant, & diſ=
ſimili ratione puniendi ſunt. 533
Injuria.
Injuriarum ultio damnatur, non
etiam vindicta, inter quæ duo
multum intereſt. 177
Injuriæ privatæ a magiſtratu ex of-
ficio, invita etiam utraque parte,
puniri poffunt, 182
Re-

ol,
ki
200
eren
innt,
36
idid,

iurinn⸗
al.
UI
Comelti

Aemie
Wulc,
,
II

ni dein
Pokum,
lelhtuete

4
2

In juli.
nm. 66
nl Gelnn⸗
Actum ſin
1, & d
fant. 5

ur, 1
le
le un,
1

INDEX RERVM ET VERBORVM.

Præjudicia. 184

Reſcriptum Auguſti Guilielmi, Du-
cis Bruſuicenſiam. 185

Etiam in Saxonia injuriæ privatæ
ex officio puniri poflunt. 186

Intereſt reipublicæ, ne injuriæ mol-
lIius puniantur. ibid.
Is, qui injurias defert, liti ſe immi-
ſcere ſumtusque ferre obligatus
non eſt, tunc tamen, quando ju-
dici idonea ad inquiendum ar-
gumenta non ſuppeditat, ad utrum-

que cogitur. 193
Præjudicium. ibid.
uot ſint in injuris ſatisfactionis
privatæ gradus? 195

In injuriis, ſi auctor dignitate ſupe-
perior, reus inferior ſit, revocça-
tio ſen recantatio, ſi ambo pares,
deprecatio, ſi reus actorem dig-
nitate antecedat, declaratio hono-
ris decerni ſolet. ibid.
Injuriæ illatæz tempus & locus in li-
bello exprimi oportet, 210
Præjudicium. 211
Aliquando injuriæ viliſſimæ viliſfi-
morum hominum maximi in cau-
fis publicis ſunt momenti. 219

Exemplum. ibid.
Sannæ, ſive geſtus ignominioſi ſunt
veræ injuriæ. 222

Præjudic'a. ibid. ſq⸗
Injuria famulo, in negotiis domi-
nicis occupato, facta, domino
actionem tribuit. 226

Quando injuria, famulo illata, in

contumeliam domini facta cenſea-
tur? ibid.
Injuria, liberis facta, a patre, in fui
& liberorum præjudicium, re-
mitti poteſt, hoe tamen publico
non præjudicat. 227
Præjudicium. 228

Injuria eſt prolatio ſecreti alieni. ibid.

Præjudicium. * 229
Injuria eſt, alterum, cui dignior le-
cus debetur, antegredi. 23 1
Præjudicium. ibid.
Ipfa injuriarum actio, ſi injuſte in-
ſtituatur, injuria eſt, 235
Præjudicium. 236

Is etiam, qui juſte injuriarum agit,

ſed pœnam atrociorem, quam par
eſt, petit, ipſe injuriarum reus
ſit. 236
Injuriæ, quas advocatus nomine clien-
tis dixit, vel ſcripſit, huic, fieas
ignoravit, non imputantur. 357
Præjudicium. ibid.
Si vero ignorantia inveriſimilis, ad.-
fectata, & ſupina ſit, clientem
non excuſfat. 258
Præjudicium. ibid.
Non emne convicium Injuria eſt. 264
Injuriæ, quas conjux G& liberi ſa-
cerdotis aliis inferunt, illi quo-
dammodo imputantur. 281
Præjudicium. ibid.
Ex contemtu alterius non dicere &
facere, quod dici fierive oporte-

bat, Injuria eſt. 283
Exempla Injuriarum, quæ in non
faciendo conſiſtunt. 284

An injuria ſit, ſi quis in convivie
alicujus ſaluti & honori poculum
libare, Geſundheit trincken, de-
trectet? 285
Injuria eſt, oblatum ſponſoris a l ſa-
crum fontem officium, eine Ge⸗
vatterſchaft, non accipere, ibid.
Præjudieium. 286
Injuria eſt, debitos alicui honoris
titulos non tribuere. ibid.
Dominum aliquem non nominare:

Injuria hodie eſt. 288
Præjudieium . ibid.
Injuria eſt dominam ſimpliciter ap-
el
pel.

INDEX RERVM ET VERBORVM.

ellare, cui amplior titulus debe-
tur; iſta tamen titulorum omiſ-
ſio inter atroces injurias referri
nequit. . 288
Injuria haud eſt, titulum ſibi cum
alio communem, tanquam vilem
nimis, omittere, aut non recipe-
re. 290
Præjudicium. .. ibid.
Injuria non eſt, titulum litigioſum
alicui pendente lite, non tribue-
re. 292
Præjudicium. ibid.
Cujus perſonæ qualitas, in Injuria,
per errorem illata, ſit ſpectanda,
utrum ejus, quam offendere reus
volnit, an ejus, quæ vere offen-
ſa eſt. 298
Injuria, magiſtratui illata, atrox &
inquiſitione dignum delictum eſt;
eeflat tamen inquiſitio, quando
vel injuria magiſtratui, fines of-
ficii excedenti, illata fuit, vel cer-
tum eſt, pœnam ultra mulctam
pecuniariam extendi non pofſe. 460
Præjudicium. 461
Species injuriæ etiam eſt blaſphe-
mia, atque ideo ex doctrina In-
juriarum eſt explicandaà. 541
Diviſiones Injuriarum etiam ad blaſ-
phemias pertinent. 542
Injuriæ pœnam non mitigat condi-
tio, injuriæ adjecta. 557
Injuriæ, quæ perſonam Principis &
ejus familiam ſimplieiter, atque
adeo rempublieam ſaltem obli-
que & minus principaliter lædunt,
erimen læſæ Majeſtatis quidem non
ſunt, ſunt tamen Injuriæ atroces,
quæ carcerem, inquiſitionem, quin
& ulrimum ſupplicium meren
tur. 668
Injuriæ, ſacerdotibus illatæ, ſi qui-
dem verbales ſint, ad blaſphe:

mias obliquas referuntur, ſi rea-
les, ad facrilegia ; Hoc tamen
non aliter, quam ſi ſacerdoti,
vel ſacra tractanti, vel intuitu
ſacri, quod gerit, muneris infe-
rantur. 547
Iniuriæ peena non mitigatur, ob con-
ditionem, Injuriæ adjectam. 557
Præjudicium. ibid.
Injuriæ, Principi illatz, quamdiu
occultari poſſunt, diſfimulari, pub-
lice prolatas, aut manifeſtatas ſe-

veriſſime puniri debent. 674
Exemplum in Davide. 676
Vid. ſupr. Convitium.
Iijuria mediata.
Injuriæ mediatæ exemplum. 237
Hijuria obliqua
uid ſit? 236
Exemplum Injuriæ obliquæ. ibid.

Injuria perſonalis.
Injuria perſonalis, occaſione officii
illata, ſucceffori actionem non tri-
buit. 226
Injuria ſeripta.
Injuriæ ſcriptæ combuſtio juſta eſt,

ſed parum conſulta. 328
Injuric atroces
Quænam dicantur? 206. & 207

Non ex perſona ejus, quem quis la-
cefſere voluit, ſed ejus, qui ve-
re offenſus eſt, æſtimantur. 298
Præjudicium. ibid.
Injuria, ſacerdoti illata, per ſe atrox
eſt, atque, ſi per eam ſacra tur-
bata fuerunt, ultimo ſupplicio pu-
nitur, ſi ſeandalum ſaltem exci-
tatum, poœna ſolito graviore coer-
cetur, ac reus læſo publice ſa-
tisfacere cogitur. 287
Præjndicium. 208
Magiſtratui, in via oceurrenti, non
decedere, atrociſſima apud Roma-
nos injuria erat. 239
Non

ken
en

IN.
ſy
R
idid
n
Pob⸗ .
lus le⸗
605

i
MM Ur

b

Ack,

2

.
n k
GNE

n.

idil
ſe ol
ſtera m
Rlc
liemn

„ 1

INLEX RERVM ET VERBORVM.

Non omnis Injuria atrox, parenti-
bus illata, ad exheredationem fuf-
ſieit. 542
Imjuriæ inzaite oſibii Aataæ
Quænam dieantur?² 224. 226
Mmiuriz mutuc.
Mutuas injurias & jure communi,
& in Saxonia, compenſari opor-
tet, quæ tamen compenſatio poe-
nam utriusque litigatoris non tol-
lit. 204
Præjudicium. 205
Irijurians.
Ab actione injuriarum, ob errorem
in perſona commiſſum, non libe-
ratur. 297
An, & quando exceptione verite-
tis ſe contra actionem injuriarum
defendere pofſſit? 304
Exceptione famæ communis ſe de-
fendere nequit, ſi fama illa nullis
aliis argumentis ſubnixa ſit, 319
Injurians revocationem, vel depre-
cationem detrectans, carcere &
ſi nec ſic eontumacia frangatur,
durioribus remediis cogitur. 201
Præjudicium. ibid.
Inobedienti.
Inobedientia erga jufſa Principis, ex
contemtu profecta, ſpecies per
duellionis eſt. 649
Inquiſitie.
Vox: Inquiſitio, in nativa ſignifi⸗
catione omnem de crimine cog-
nitionem, & perquiſitionem com-
plectitur; Sed uſu fori zar -
απ ſelemnem reſponſionem ad
articulos denetat, & interrogatio-
ni ſimplici der ſummariſchen Ver⸗
nehmung, contradiſtinguitur. 448
In Inquiſitione ſolemni præſentia rei
deſideratur, ſed in interrogatio-
ne ſimplici: etiam procurator &
ſeriptura admittuntur. In Electo-
Tom. VIII.

ratu Saxoniæ tamen etiam hic
rei præſentis reſponſio necefſaris
eik. .ſq.
Præjudicia. ibid“ 1 5
Inquiſitiones Romanis non incog-
nitæ, ſed & ante Juſtinianun: in
uſu, & a Juſtiniano probatæ juſ-
ſæque fuerunt. 455
Inquiſitio ſolemnis duos fines ha-
bet, quorum uno cefſante, & ip-
ſa omitti debet. 45⁵7
Inquiſitionem recte detrectant vul-
neratores in ſubita rixa, fures
rerum exiguarum, ſtupratores. 458
Inquiſitio ſolemnis ſolum a magi-
ſtratu, qui ſuperiorem jurizdicti-
onem habet, decerni poteſt, &
in iis ſaltem delictis, quorum
poena veriſimiliter ad relegatio-
nem ex territorio pervenire poteſt.
45⁵⁹
An Inquiſitio ſolemnis pœnam nu-
mellarum præcedere debeat? 459
Præjudicium. 460
Quinam ſint Inquiſitionis effectus 2²
ibid. & pag. 462
Inquiſitio ſolemnis in crimine uſu-
rariæ pravitatis extra Saxoniam
locum non habet, bene tamen in
Saxonia. 463
Solum læſi teſtimonium, etſi jure-
jurando confirmatum, neque in
csimine uſurariæ pravitatis, ne-
que in aliis delictis ad decernen-
dam Inquiſitionem ſufficit. 464
Præjudicia 465, ſq.
Omnis Inqu'ſitio brevi ac ſumma-
rio judicio peragenda eſt. 470
Poteſt Judex in Inquih: ione & non
poteſt articulos in examine te-
ſtium adhibere. 471
Omiſſio articulorum teſtimonialium
in inquiſitionis procefla hune non
vitiat, dummodo teſtes non in

Hhh hhh fol.

INDEX RERVM ET VERBORVM.

folle, ſed diſtincte, factum expo- quando interpretatio hæc a com. .
ſuerint- 471 muni uſa recedit, locum non ha-
Præjudicia. ibid. ſqꝗ. bet. 302
Nihil funeſtius eſt in Inquiſitione, Præjudicium. 30 3

quam quod ea ſæpe malum gra-
vius ſit ipſa, quæ poſtea reo con-
victo imponitur, pœna. 475
In Inquiſitionibus neque ſpontaneæz
reorum confeſſiones, neque ul-
troneæ ſui delatienes & accuſa-
tiones ad plenam condemnatio-
nem ſufſieiunt, ſed corpus deli-
cti ante omnia inveſtigari opor-

tet. 476
Ad Inquiſitionem formandam cor-
pus delicti neceſſarium eſt. 488

n Inquiſitione contra miniſtrum
Principis verba in factum tempe-
randa, ac vocibus inquiſitio, in-
quiſitus, abſtinendum; reſponſio
tamen in ſeriptis, ſi crimen gra-
vius ſit, non ſufficit. 848
Iiquiſitus.
Is, contra quem Inquiſitio decreta
eſt, etſi de crimine interrogatus
ſit, quamdiu tamen ad articulos non
reſpondit, inquiſitus non eſt. 474
Præjudicium. ibid.
Inſtrumenta.
Inſtrumenta, quæ fur, effringendi
animo non adportavit, ſed for-
te reperit, ad irrogandum ulti-
mum ſupplieium non ſuſſiciunt.

ræjudicium. ibid.
Tuſtrumenta, compeſcendis incendiis
idonea
in quibus conſiſtant? 164
Magiſtratus, qui Inſtrumenta, com-
Peſcendis incendiis idonea, tem-
Pori non paravit, punitur. ibid.
Interpres.
Regula, quod quilibet ſit optimu
Verborum ſuorum Interpres, tunc,

Interpretatio.
Fit potius contra eum, cui juratur,
ſi is clarius loqui potuifſet. 62s
Præjudicium. ibid.
Si dubitatio circa jurandum oriatur,
interpretatio ſic facienda eſt, ne
juretur. 614
Præjudicium. ibid.
Ea interpretatio, quæ perjurium ex-

cludit, antefertur. 622
Naſuta mandatorum Prineipis inter-
pretatio crimen eſt. 773
Jocans.

Qui cum Principe liberius jocans
reverentiam ei debitam lædit, me-
rito punitur. 681
Fa
Pœnam injuriarum, ac blaſphemia-
rum non toliit. ſed minuit. 567
Irreverentia. “
Nimia in vero dicendo erga Prin-
cipem Irreverentia crimen ef.

773
Judæus.
Etiam Judæus injuriarüm agere po-
teſt. 238 –
Judex

Minori poenam ordinariam remitte-
re poteſt; non tamen peccat, ſiS
eam minori infligat? 4
In poenis infligendis, ſi modo illæ
arbitrariæ ſunt, rationem perſo-
narum habere dehet. 53
In incendiarios durior eſſe debet,
quam in alios delinquentes. 1506
Vagam privatæ ſatisfactionis in libel.
lo petitionem ſecundum jura com-
munia, non bene tamen hodie
in Saxonia, attendit. 202
Præjudicium, ibic.
In-.

—

m.
I.

N

un,
621
di.
tune,
e
61
i

In .-

INDEX RERVM ET VERBORVM.

Injurias, ſibi in ſuo judicio ab ad-
vocatis illatas, recte vindicat. 254
Eas tamen injürias, quæ contra
eum in judicio ſuperiore, vel
apud Principem proferuntur, per-
ſequi nequit, niſi Princeps hoc ei
committat. 255
Pra judicium. 256
Poteſt aliquando advocatum, qui
injuriis & verbis contumelioſis in
ſuis ſeriptis uſus eſt, ſine prævia
reſponſione (ohne Vernehmung)
arbitrarice punire. 263
Propter comminationem, alteri fa-
ctam, loco cautionis idoneæ vel
jusjurandum, vel nudam promiſ-
ſionem deeernere poteſt, ſi qui-
dem ſecuritati ejus, adverſus quem
minæ prolatæ, ſic ſatis proſpici,
animadvertit. 353
Præjudicium. 354
Poteſt aliquando denunciationem &
inquiſitionem in accuſationem con-
vertere. 454
Praæjudicia. ibid.
Ad avertendos funeſtos inquiſitionis
effectu: verba in factum temperare,
omiſſaque inquiſitionis, inquiſiti &
articualorum mentione, mitiora
vocabula ſubſtituere poteſt. 467
Præjudicia. 468
Poteſt in proceffu inquiſitionis, &
non poteſt articulos in examine
teſtium adhibere. 471
Eum, quem pejeratum videt, a ju-
rejurando ſive id delatum & ac-
ceptatum, ſive ex officio per rem
judicatam, impoſitum ſit, arcere
debet. 631
Præjadicium. ibid.
Judex, qui communi, ſed falſo, ru-
more motus inquirit, vel inno-
centem in vincula conjicit, ipſe
quidem injuriarum non tenetur,

ad indicandos tamen auctores vel
vulgateres cogi poteſt. 321
Præajudicium. ibid.

Ea, quæ ad inveſtigandaum verum
abſolute non ſunt neceffaria, jl-=
dicis arbitrio a lege permittuntur.
õäs
Judex, qui reum, in dignitate con-
ſtitutum, carceri publico inclu-
dit, non peccat. 522

Præajudicium. . ibid.

Judex, reum in carcerem per alie-
num territorium traducturus ve-
niam a magiſtratu, cujus terri-
torium tranſit, petere debet. 525
Prajudicium. ibid.
Peccat Judex, & plu; quam perju⸗
rus eſt, qui hominem, quem pe-
jeraturum certo videt, tamen ad
jurandum admittit. 631

Judex, qui Jusjurandum calumniæ,
ubi nulla calumniæ ſuſpicio eſt,
exigit, improbe facit, & contra
decalogum, Exod, XX, v. 7. pec-
cat. — 632
Vid. infr. Magiſtratus
Judex inferior
Injnſta ſuperioris juſſa exſequi non
debet. 42
Si illa exſequitur, peccat contra jus
divinum, tam naturale, quam
Politivum. ibid.
Judicia eruditorum.
Judicia eruditorum falſiora tolerari,
nec tanquam injuriæ vindicari de-
bent, maledicentia tamen recte
punitur. 188
Judicium.
Liberius de vitis Principum erga
alios Judieium crimen eſt, 774
Præjudicium. 775
Judicium, ſeu proceſſus.
Propter ſalutem publicam ea, quæ

Hhh hhh2 ad

INDEX RERVM ET VERBORVM.

ad integritstem & effentiam Judi-
cii pertinent, omitti pofſunt. 854
Jurisdictio.
Qui Jurisdictionem ſibi in alterum
non ſubjectum arrogat, injuria-
rum ab hoc conveniri poteſt. 229
Jus convocandi & dirigendi conci-
lia univerfalia
Olim, quamdiu catholicæ ececleſiæ
omnes Imperatori ſubfuerunt, pe-
nes Imperetorem fuit. 595
Deinde, avuliis ab Imperio Roma-
no plurimis provinciis, pontifici
Romano ceſſit; Imperstor tamen
aliquas vetezis auctoritatis ſuæ re-
liquias retinuit. 596. ſq.
Auctores proteſtantes, quia Impera-
tori adhuc hodie Jus convocan-
di & dirigendi concilia univerſa-
lia tribuunt, contra rectam ra-
tionem, fidem hſtoricam, &
ipſius Imperatoris voluntatem pee-
cant. 595
Jus declarandi hæreticos
Eſt penes eccleſiam, ac, qui eam
repræſentat, ſenatum eccleſiaſti-
cum. 583
Olim fuit penes coneilia. 586
Jus definiendi articulos fidei
Eſt penes eccleſiam, ac, qui eam
repræſentat, ſenatum eccleſiaſti-
cum. 583
Olim fuit penes concilia. 586
Jusjurandum
Decerni poteſt, quando dubium eſt,
utrum advocatus injuriandi, an
reum defendendi animo aliquid
ſer ipſerit. 263
Quousque in actionibus injuriarum
ſuper exceptione ver itatis illiqui-
da deferri poſſit? 307
Præjudicium. 308
Is, qui verba ambigua, dubitantia,
& falſa, quibus veritas & aucto-

ritas rel'gionis chriſtianæ obli-
que impetitur, protulit, non fa-
cile ad jusjurandum admittitur.
. 565
Prajudicium. ibid.
Atrociter peccant, qui Jusjurandum
etſi verum, inutile tamen & te-
merarium, ſive præſtant, ſive de-=
cernunt. 614
Si dubitatio circa Jurisjurandi præ-
ſtationem oriatur, interpretatio
ſic facienda eſt, ne juretur. ibid.
Qui ſab ſide, aufs Gewiſſen, ali⸗
quid indicare jubetur, ad ſolem.
ne Jusjurandum non obligatur.
ibid.
Jurisjurandi veteres formulæ, quibus
ſides hominum, munera publi-
ca ſuſcipientium, obſtringi ſolet,
ſi deinde inutiles aut periculo-
ſæ reperiantur, abrogari debent.
616
Præjudicium. 61⁸
Jurisjurandi religio infirmum con-
tra crimina Simonæ & ambitus
remedium eſt, ac merito abroga-
tur. 617
Vulgares regulæ, quod Jusjuran-
dum ſecundum mentem ejus, cui
juratur, tam ſtricte ſit interpre-
tandum, exploduntur. 62²1¹

An is, qui Jusjurandum adverſario
detulit, de hujus perjurio civili-
ter queri, & damni reſtitutionem
petere queat? 624
Prajudicia. 625. ſq .
Delicta, quæ circa Jusjurandum com-
mittuntur, in quot claſſes diſtri-
buantur? 364
In crimen temerarii Jurisjurandi
incidunt, qui jusjurandum de re
illicita, vel non poſibili, ſaltem
dicis & ceremoniæ cauſa, ſine ob-
k.

.*.

„

nen n.
1 hece

ndi e.
terpfttun
erm di
ſr, i

Gen

eer

M Gn
n il⸗
ii l;

Perial.

Gen.

d
g

.

Emtim
nine
0

1 inm

neju d
t impr⸗
n
adrerinit
nio cGl.
itotionet
i
65½
Uun con.
Ale Ali.
6
Gifemml
n e
, ſun
1,ſae S
1

INDEX RERVM ET VERBORVM.

ligandi animo, exigunt, aut præ-
ſtanr. ibid.
Jusjurandum purgatorium
Decerni non debet, ſi ar gumenta
in utramque piürtem ſunt æqua-
lia. 295
Ad eruendam ſcientiam quod res em
tæ furtivæ fuerint, communiter,

ſed male adhiberur. 399
Præjudicium. 400⁰

Injuſta ſuperioris juſſa inferior ex-
ſequi nec debet, nec poteſt; slias
peccat contra jus divinum tam
naturale, quam poſitivum. 4²
Quousque Jufſus ſuperioris poenamn
obſequentis in foro humano vel
tollat, vel minuat unica regula
comprehendi nequit, ſed ex mag-
nitudine auctoritatis, quam ju-
bem habet, dependet. 45. 47

Is, qui juffu ſuperioris delinquit,

ſi propterea punitur, vel damnum
patitur, actionem contra juben-
tem habet, ut indemnis ſerve-
tur; Secus ſi delinquens ex man-
dato ſuperioris peccavit. 48
Juſſa ſuperioris, de quorum juſti-
tia inferior dubitat, ab hoc im-

pune implentur. 556
Juſtitia
Aliquando eſt erimen. 752
L.
Læſus.

Laſus per delictum, ab univerſita-
te commiſſum, contra unum etiam
membrum ad ſatisfactionem pri-
vatam in ſolidum aguere poteſt,
nec exceptione diviſionis, aut
plurium litis conſortium, re-
pellitur. 25
Habet tamen ejusmodi læſus electio-
nem, utrum contra unum mem

brum, an comtra integrum cor-

pus experiri velit. 26
Præjudicium. ibid.
Legatarius.

Legatarüis expilatio hereditatis non
nocet, ſed ill’s totum legatum eſt
præſtandum. 412
Quodſi ipſæ res legatæ per expila-
tiorem perierunt, damnum eſt
Legatarii. ibid.
Legatus .
An peccet, ſi in exſequutione mu-
neris ſui ac mandatorum domini-
corum artibus vetitis utatur, &
an aſtu, ſeu delo bono uti liceat?
7565
Quousque miniſtros Principis, ad
quem miſſus eſt, corrumpere li-
cite poſſic? 767
Legati, quu legationem ſibi com-
miſlam produnt, & adverſus com-
moda & voluntatem ejus, a quo
miſſi ſunt, laborant, prævari=
cantur. 1 384
Legatorum, per timiditatem peccan-
tium, exempla 777
Leges.
Leges, quæ turbam, cœtum, &
tumultum ſimpliciter inhibent, re-
cte ratione temperandæ ſunt. 153
Leges, quæ in fimplicem hæreſin,
infamiam, exilium, bonorum
ademtionem, & bonorum priva-
tionem ſtatuunt, vel hæreticos
quieſcentes more puniunt, impiæ
ſunt, & cum recta ratione pu-
gnant. 603
Leges quorundam locornm vetant
ſimpliciter miniſtrum munera ab
extere Principe accipere. 733
Legislator
In pœnis infligend's, ſi porna arbi⸗
traria eſt, rationem perſonarum
habere debet. 53

Hhh khhh 2 EFe

INDENX RERVM ET VERBORVM.

Lenitas.

Lenitatis exſuperantia crimen eſt.

773

Lex Saxonica Editti wider die
Selbſt⸗Kache.
Lex Saxonica Edict wider die Selbſt⸗
Rache, J. 3. Pœnam in eos,
qui mag iſtratus mnjuriis laceffunt,
ſanciens, ſaltem ad magiſtratus
illuſtres, non etiam ad alios per-

tinet 252
Præjudicium. ibid.
L. un. C. & quis Imp. maled.
Adhuc hod'e in uſa eſt. 664. ſqq.
Libellatici
Quinam fuerint? 608
Libellus famoſus

Eum, contra quem proponitur, ſuſ-
pectum non facit, nec inquiſi io-
ni locum dat. 335
Ad eſſentiam Libelli famoſi requi-
ritur, ut auctor nomen ſuum diſ-
ſimularit. 325
Diſerimen inter famoſum Libellum,
& injuriam ſcriptam, jure Ro-
mano factum, a Carolo V. con-
firmatum, in Ordinatione poli-
tica Imperii abrogatum non eſt.
ibid.
Pœna talion's, in auctores Libello-
rum famoaſorum ſtatuta, non re-
cte negligitur. 32
Libelli famoſi combuſtio juſta eſt,
ſed parum conſulta. 328
Libellorum famoſorum auctores dit-
ficilime deteguntur. 329
Quod tamen fieri poſſet, ſi indici
præmium ex bonis auctoris pub-
liee promittatur. ibid. ſq,
Mag'ſtratus, qui erimen famoſi li-
belli non punit, ipſe punitur. 331
De crimine famofi Lbelli ime-

grum collegium accuſari, & in-
quifitioni ſubjici poteſt; non ali-

ter tamen, quam ſi graves ſu-
ſpiciones, omnia ejus membra in

Libellum conſenſifle appareant.
Præjudiceium. 333

Famoſus Libellus ſunt accuſatio-
nes & delationes, quæ duſimu-
lato vel ficto nomine offeruntur.

Liberalitas. 337
Liberalitatis exſuperantia crimen eſt.
760
Liberatio & emiſſio rei e carcere
publico

Per ſe non eſt perduellio, n ſi li-

beratus ipſe perduellis fuerit. 645

Liberi. .
Etſi factum fartum in jud'cio fa-
teantur, nequeunt tamen a jadi⸗

ce non implorato ex officio pu-

niri; Id quod nec in Saxonia

mutstum eſt. 403
Præjndicium. ibid.
Liberi, juſſu patris delinquentes, mi-
tius puniuntur. . 46

Liberi, in parentes injurii, jure
Veteris Teſtamenti, quod in No-
vo repetitum, morte, ſed, apud
nos mitius puniuntur, ac ſaltem,
ut genibus nixi deprecentur, adi-
gendi ſunt. 200⁰
Pcœna, in Liberos perduellium ſta-
tuta, jure naturali convenit, nec
ab uſu recęffit. 656
Limitationes.
Vulgares Limitationes, quibus leges,
contra prævaricatores latæ, eiudi
ſolent, rejiciuntur. 369

Literæ diſſidatoriæ.
Is, qui Literas dlffidarorias ad alte-
rius mandatum ſaltem ſcripfit, ca-
p'te plectitur; In Electoratu Saxo-
niæ tamtum fuſtigatur. 355
Le⸗

*

I

— —

—

eEe .

l.
i

io ir
1 d
00 .
Daroni
6
M
6
fi,
dN
ed l
ſlten

tur, de
0

ium k.
lit, n
6

ns kes⸗
1, el
5

3
4 A

ulidi
arn dn

l

“

—

INDEN RERVM ET VERBORVM.

Locans operam.
Ordinarie etiam pumiur, qui ope.
ram ſfuam turibus pro mercede
locav'it. 127
Præjudicium. 128
Locus.
Locus injuriæ illetæ
primi debet. 210
Præjudicium. 211
Aliquando Locus dicta & facta, per
ſe injurioſa, pleniſſime excnſat.
211
ibid. ſq.

in libello ex-

Exempla.
Lucrum.
Lucri vocis, quæ in definitione fur-
ti occurrit, explicatio. 109
Ob honeſtum lucrum, quod fur
intendit, punitur fur, ſed mitius.
ib'd.
Exempla ejusmodi honeſti Lucri. ibid.
Crimen eſt, ex alienorum facinori-

bus Lucrum capere. 783
Præjudicium. ibid.
Lucrum indirectum
uid ſit? 127

Sufficit in furto ad poenam ordina-

riam imponendam. ibid.
Præjudicium. 128
M.
* Machinatio.
Sola Machinatio & conſilia, cum ho-

etſi
ha-

639

ſte, contra republicam inita,
reus animum exſequendi non
buerit, perduellio ſunt.
Magiſter.
inter caſtigandum du-

An Magiſter,
riora verba, & aliquando verbe-

ra ingerens: injuriarum tenęea-
tur? 281
Magiſtratus
In peoenis infligendis, ſi modo illæ

arbitrariæ ſunt, rationem perſo-
narum habere debet. 53

Injurias privatas ex officio, invita
quamvis utraque parte, perſequi
debet, privatam tamen ſatisfactio-
nem urgere nequit. 182
Præjudicium. 184
Refſeriptum Auguſti Guilielmi, Du-
cis Brunfv cenſiium. 185
Etiam in Saxonia ex cfficio contra
injariantes procedere poteſt. 186
An & quando ob injur'am, civi il-
latam, actione injuriszum expe-
riri poſſit? 237
Scriptum advocati, gravioribus ad-
verſus ſe injuriis refertum, per

carnificem recte comburit. 253
Præjudicium. ibid.

De injuriis vel ſibi ipſi, vel priva-
to cuidam, in libello, Principi
oblato, illatis, cognoſcere non
poteſt, niſi ex mandato ipſius
Principis. 255 ſq.
Præjudicia. 256
Collegia legitina, ut in conventi⸗-
bus ſu's præſidem vel adſeſſorem,
a ſe datum, admittant, cogere
poteſt; nec collegia contrariam
conſuetudinem, aut præ ſcriptio-
nem immemorialem contra oppo-

nere poffunt. 438
Præjudicium. 4³⁹
Magiſtratus cura cigca ignem quæ-
nam contineat? 163

Magiſtratus, qui inſtrumenta com-
peſcendis incendiis idonea tem-
pori non paravit, punitur. 164
Magiſtratuum indulgentia in inju-
riantes, maximorum malorum cau-
ſa eſt. 181
An Magiſtratus, qui fama publica,
aliisve indiciis inductus, hominem
innocentem, ſed ſuſpectum, in
judicium vocat, interrogat, quin
aliquando torquet, actione inju-
riarum teneatur? 311
Præ-

INDEX RERVM ET VERBORVM.

ibid.

Præjudicium.
Magiſtratus, qui crimen famoſi li-
belli nen punit, ipfe punitur. 330
Magiſtrstuum conniventia in punien-

do famoſi libehli crimine, etiam
inter liberas gentes pro peczato
imputatur, ac juſta belli cauſa
eſt. 231
Intereſt Magiſtratuum, ut accuſatio-
nes magis, quam inquiſitiones,
frequententur. 45⁵4
An Judex, reum in carcerem per
alienum territorium tradncturus,
veniam a magiſtratu cujus terri-
torium tranſit, petere debeat?
525
Præjudicium. . 527
Magiſtratus imploratus, ſiquidem tra-
ductio neceffaria eſt, veniam de-
negare nequit. 526. ſq.
Magiſtratus reum, quem carcçeri in-
cludere debebat, ex miſericordia
dimittens, culpam latam commit-
tit. 529
Vid. ſupr. Judex.
AMagiſtratus oppidani.
An Magiſtrat bus oppidanis liceat
collegia confirmere! 446
Magnanimitas. 3
Magnanimitatis exſuperantia crimen
eſt; quo etiam legatorum rigida
ceremoniarum exactio refertur.

758
Magnificentia.
Magnificentiæ exſuperantia crimen
eſt. 8
Majeſtas. 75
An immediate a Deo ſic? 635

Maledicentiæ eruditorum.
Recte puniuntur, vividæ vero inter
illa: diſputationes, & judicia ſal.
ſiora, ac ſeripta aculeata tolerari,
nec tanquam injuriæ vindicari de-
bent. 188

Mandaus. .
Simul Mandantes puniuntur omnes.
41
Mandatum.

Mandatum ſuperioris delinquenti ad

1

mitigandam peenam non prodeſt.

Is, qui ex mandato ſuperioris acli.
quit, contra mandantem ad in-
demnitatem, præſtandam actio-
nem non habet. 48
Injuſta Principis Mandata exſequi,
vel Principis delinquenti adſiſtere,
crimen eſlt. 768
Mandatum Reg. & Elect. Nax.
wider die Selbſt Rache

Mandatum wider die Selbſtrache,

G. 3., pœnam in eos, qui magi-
ſtratus injuriis laceſſunt, ſanciens,
ſaltem ad magiſtratus illuſtres, non

etiam ad alios pertinet. 252
Præjudicium. ibid.
Maritus
Ob delicta uxoris puniri poteſt. 50
Præjudicium. . 5Fl

Membra collegii.
Ob decretum, quod intelieem even-
tum habuit, puniri nequeunt,
quamvis appareat, diverſam ſen-
tentiam meliorem ac prudentio-
rem fuiſſe; Niſi in eo faciendo
dolus vel ſupina negligentia in-
tervenerit. 35
Præjudicium. .
uum integrum collegium deliquit,
ſiquidem delictum doloſum fue-
rit, ſingula Membra in ſolidum
tenentur, ſi culpoſum, beneficium
diviſionis locum habet. 27

Præjudicia. 28

Membrum collegii, etiam cum ra
tione difſentiens, majoris partis de
cretum ſequi necefſum haber. 30

Quid

di

α

e,
4

nid
toleſt.
4
ircel.
l in.
.
6
ſegn,
lilere,
766

Mx.

he
Kerche,
img.
ſucent,
Hkeson
17

d.

ael ſ
1

en eren

ecveunt,
lſam ken⸗
hdenid⸗
fickeole
genit in

8
deligut,

Nlomn i n.

ſin

Deetn

cumn 14
Lperit⸗

Pubet.

4

INDEXNX RERUM ET VERBORUM.

Quid faciendum ejusmodi Membro
tunc, ſi decretum majoris partis
eum lege vel bono publico pu-
guet, adeoque delictum conti-
neat? 31
Delictium, a quibusdam collegii Mem-
bris commiſſum, toti collegio,
ſi quidem id ratum habuit, impu-
tatur. 37
An unus homo duorum collegiorum
Mem brum effe poſſit 447
Membrum univerſitatis.
Si membrum univerſitatis ab illo,
qui per delictum, ab univerſitate
commiſſum, læſus eſt, ad ſatis-
factionem privatam in ſolidum con-
venitur, ſe exceptione diviſionis,
aut plurium litis conſortium ab
actione liberare non poteſt. 26
Præjudicium. ibid.
Mente capti.
Regulariter omnibus pœnis eximun.
tur, niſi manifeſti doli indicium

appareat. 6
Metus.
An quis ob Metum, mali præſertim
atrocioris, puniri poſſit? 775
Miles.
Milites, juflu ducis delinquentes,
mitius puniuntur. 46
Etiam Milites in bellis prævaricantur.
390
Mink.

Minæ, quas quis non meditatus, ſed
in rixa & calore iracundiæ pro-
fert, mitius puniuntur. 354
Præjudicium. 355
Miniſtri principum.
Aliquando, dum Prinepibus contra-
ria jura habentibus, operam ſuam
addicunt, ſententiam recte mu-
tant; Sed in hae mutatione ſen:
tent arum ſumma prudentia adhi-
be da eſt. 379

Tom. VIII.

Magni quidem, & Venerandi, ſed ta-
men homines ſunt. 685
Ex culpa lata & levi, non leviſſi⸗
ma, obligantur. 717
Præjudicium. 718
Ab iis, quos, extra muneris ſui ra-
tionem, intereſlione, vel opera,
juvant, dona impune accipiunt,
aut ſtipulantur. 73 1
Præjudicium. 73²
Si nulla cauſa adſit, officio privari⸗
ſed non puniri pofſſunt. 738
Ante ſuſceptum munus tanquam ſu-
ſpecti removentux, ſi alim in ſi-
mili munere male verſati ſunt. 743
An peccent, ſi injuſta Principis man-
data exſequantur, vel Principi de-
linquenti adſiſtant. 768
