do oſtenderunt, in cauſis famoſis, ſi civiliter agatur, jusju-
randum deferri poſſe, quod & Deciſioni Elect. Sax. 17. con-
venit. Sic ergo [Cti Vitembergenſes menſe Januar. anni
CIlDloCcxX. judicarunt: Es iſt Jacob Walther den ihm fol. 18. de-
ferirten Eyd, nach vorhergehenden Beklagtens Eyd vor Gefehrde,
abzuſchwoͤren, oder ſein Gewiſſen bint n gehoͤriger Friſt mie Be⸗
weis zu vertreten ſchuldig, ferner darauf zu beſchehen, was recht iſt.
B. R. W. Rat. dec. Den Jacob Walthern daruͤber, daß er ſei⸗
nem Vater bey Lebzeiten einiges Geld entwendet, und ſolches der
gemeinen Erbſchaft zu erſtatten ſchuldig, deferirten Eyd haben wir,
in Erwegung, daß ſolche Delation auch in cauſis famoſis, wo
civiliter geflagt wird, ſtatt findet, fuͤr zulaͤßig geachtet.

IX.

Heres, gui res hereditarias communes in ſuos uſus, ignoranti-

bus voheredibus, vertit, ſi animus intervertendi deſit, non
de expilata bereditate, ſed familiæ ασιà nnre
dæ judicio tenetur.
. X.
Sed ſi animus intervertendi apparet, furti con-
veniri poteſt.

7om. EIII. F ff XI.

410 MMEDITTAT. AD PANDECT.
AXl.
Erxpilatio bujusmodi perſpicuis indiciis probari poteſt.
PE. pibre hereditatis crimen ob res poſt mortem defuncti
fubtractas heredi a coherede intentari poſſe, diſtricte
negat, & actionem familiæ erciſcundæ inſtitui jubet lex 3. C.
FEamiliæ ereiſcundæ, cum qua conveniunt L. 1. & ult. C. de

. /

alii, improbitatem heredum ſic non ſatis coërceri. Equidem
heredibus, qui hereditarias nec adhuc ſibi adſignatas res,

lant, ignoſcendum, ſatisque eſſe, ut per actionem familiæ
erciſcuudæ ad reſtitutionem adigantur, facilis agnoſco, &, de
his ſupra memoratas leges intelligendas eſſe credo. At,; ſi

quidis indiciis prodit, hic plus quam expilator eſt, & ſecun-
dum L. I2. C. ex quibus cauſis infamia furti improbioris in-
famiam non evitat. Quare Duarenus in Comment. adtit. de

nemannus ad L. 3. C. Pam. erciſc. u. 7. Bergerus Part. 2. NRe-
ſponſo 178. n. 2. hoc caſu coheredibus perſequutionem ex-
traordinariam ex crimine expilatæ hereditatis tribuunt. At
ego etiam longius progredior, ac cum Antonio Matihæi de
Criminibus tit. Expilatæ hereditatis cap. 1. §. 4. ſentio. ad-
verſus iſtiusmodi coheredem nec opus quidem eſſe, verbis in

recto furti agi. Confirmant hanc ſententiam noſtram miri-
fice leges 45. & 51. pr. Pro ſocio. Rem exemplo illuſtrabeo:

diviſuri, nullaque prorſus pecunis reperta, cujus tamen in-

defuncto in eadem domo habitarat, expoſtulare incipiunt, &

)

Crimine expilatæ hereditatis. Animacerterunt vero jam diu

iignaris coheredibus, in uſus ſuos vertunt, neque id diſſimu-

quis coheredum id cl facit, animumque intervertendi li-

Expilat. hered. Lauterbachius in Compendio D. eod. tit. Brun-

factum temperatis de expilata hereditate queri, ſed poſſe di-

Defuncti viri locupletis heredes conveniunt, hereditatem

gentem vim animo conceperant, cum coherede, qui cum

furti

— — — —

— —

led.
it⸗
abe⸗
ten
di

fNd

SP. DLVI. DE ExpII. QX PER HrRED F IVNr. 411

furti eum non obſcure inſimulant. Quo animofins reſpon-
dente, & magna altercatione orta, currunt omnes ad conſu-
lem, huncque in ædes hereditarias trahunr. Inter has tur-
bas & vociferationes muliercula, & ipia coheres, res ejus,
quem ſuſpectum habebat, perſcrutari incipit, ac binos 1ac-
cos, & cucullum, Nachtmuͤtze, numis plenos, ex lecto illius
extrahit, conſulique exhibet. Tum conſul ſuſpectum, ſitne
hæc ipfius pecunia, interrogat, atque, eo annuente, ſummam
indicare jubet. Facit ille hoc, ſed infeliciter, &, facta nu-
meratione, quinquaginta thaleri amplius, quam ille dixerat,
reperiuntur. Reperitur porro aliquid fupellectilis in ſœno
abſconditum. Tot evidentibus ſignis oppreſſus convicdtus-
que videbatur homuncio, ſed pPerſtat tamen furtum negare,

pecuniamque ſuam dicere, ac, conſule inventam Pecuniam,

flagitantibus coheredibus, in depoſitum judiciale aſportante,
vim fſibi fieri, clamat, quin & in curiam abit, ac apud totum
ſenatum de ſpolio & impaéto ſibi furti crimine queritur-.
Senatus querelam juſtam eſſe judicat, ac reſtitutionem ſpolii
Præcipit. Appellant coheredes ſupremum tribunal Wolk.
fenbuttelenſe, atque ab hoc hujusmadi ſententiam menſe
Januario anni choloccxxIII. obtinent: Daß in Anſehung der in
Actis vorkommenden von Klaͤgern ſelbſt zum Theil eingeraͤumten
hoͤchſt verdaͤchtigen und andern Umſtaͤnde, ſowol Beklagte, als der

Buͤrgermeiſter Weigel, wohl, und den Rechten gemaͤß, gehandelt,
michin Beklagte von angeſtellter Klage zu entbinden, auch die ach

depoſitum genommene Gelder ihnen, gegen Beſtellung genugfa⸗

men Vorſtandes, und Zuruͤckbehaltung des dem Klaͤger daran zu⸗

ſtehenden Erb⸗Ancheils, bis zur Eroͤrterung der Expilations, Sa⸗
che auszuhaͤndigen, und Klaͤger bey ſo klar hervorſcheinender Unge⸗
rechtigkeit ihnen alle verurſachte Unkoſten zu erſtatten ſchuldig ſey.

412 MEDITAT. AD PANDECT.

B. R. W. Vociferabatur quidem actor, ſe ex meris conje-
Guris, non probationibus, damnari, atque poſſeſſionem ſihkhi
nondum conviéto auferri. Verum iſta, quæ commemoravi,
argumenta non conje cturæ erant, ſed veræ probationes, ar-
tificiales ſcilicet, quæ ad dolum detegendum, L. 6. C. de Dolo
malo, ad dominium demonſtrandum, L. 19. C. de Kei vindi- §
cat. L. 21. C. de Probationibus, quin & in criminibus, ex
. quibus ultimum ſupplicium non irrogatur, ad reum dam-
nandum ſufficiunt, L. 6. de Accuſationibus, Carpzov. Qucſt.
crim. 116. n. 51I. q. Adde Specimen CCLEVII. de Proba-
tione artificiali.

COK OLELEANRIVM.

Expilatio hereditatis ſoli nocet heredi, non legatariis L. z. 8
G. de Crimine expilat. bered. Ergo, ſi poſt expilatioo. .
nem tantum non ſuperſit, ut quartam ſalvam habeat .
heres, nequit tamen quid detrahere legatariis Falcidiæzæ 0
nomine, g. 2. I. de lege Falcidia. Quodſi tamen ipitiez
res legatæ per expilationem perierunt, damnum ſine
dubio eſt legatarii, §. 16. J. de Legatis.

to.
ben.

die

ſe
He

I

p. DLVII. DE STELLIONATWV.. 413

SPECIMEN DLVII.

MELDTTATIONVM AD PANDECTAS
4AD LEIS. XII TI. TIZ XX.

SLELI, IONATV

PVBLICE EEERSVYN

TOANNE GVIILIEIL. MO MERCKEIL

EISENBERGHENSI
MAENSE DECEMBR. ANNI MDCCXXXIII.
I.

Inter helionatun & falſum nullum eſt verum diſerimen.

III.
Characteres, gui communiter falſum a ſtellionatu diſtinguere
perhibentur, exploduntur.
IIII. .
Errumgue erimen ſimulando & diſſimulando, &W£ veritatem
flaltem occultando, committitur.

cripſi olim anno 1718. in academia Julia, quæ Helmſta-
dii eſt, commentariolum de Falſis, quæ vulgus ignorat.
Quem quum Fo. Chriſtophorus Franckius in Bibliothe-

ca academica anni 1718. ſest. 2. n. 13. recenſeret, hæc inter
alia pag. 60. notavit: Vides, falſi erimen a doctiſſimo auctore

Juam latiſime extendi; Quare cum ſtellionatus falſo utigue
minus delictum ſit, optandum erat, utriusque differentiam bre-
vibus indicari. Nihil juſtius. Optaſſem tamen, ut ipſe mihi

differentiam hanc indicaſſet, quam ego me ignorare inge-
Fff z nuus

MEDITTAT. AD PANDECT.

nuus fateor. Equidem, dum hæc ſcribo, Pprævideo facile,
me turpem maculam non effugiturum, qui doctor juris ig-
norem ea, quæ tirones, adhuc dupondii, e compendiis fui
ediſcunt. Heu me miſerum, qui iſta compendia ne quidem
ſatis capio, quæ tamen adeo perſpicue ſcripta ſunt, ut nihil
Tupra. Proferam ex mille unum, Vum, ſcilicet modernum
Serykii, titulo Stellionatus §. 1. in quo hæc habentur: Ac-
cedit boc ecrimen quam proxime ad crimen falſi, differentia ta-
men in eo conſiſtit. Scilicet pro crimine falſi aliquid non eſt
reputandum, niſi factum a lege in ſpecie notatum, bine, ſi im-
poſtura aliqua occurrat, primo percurrendæ ſunt ſpecies Ffalſi,
quodfi tune inter illas bæc impoſtura non deprebendatur, ea de=
mum ad Itellionatum refertur. Toties ergo, quories peciale,
vel ordinarium delictum non adeſt, erimen Kellionatus datur,
unde Vlpianus in L. 3. §. I. ff. h. t. ſtellionatum autem, in-
quit, objici poſſe his, qui dolo quid fecerunt, ſciendum eſt:
ſcilicet, ſi aliud crimen non fit, quod objiciatur. Quod enim
in privatis judiciis eſt de dolo actio, hoc in criminibus ſtel-
lionatus perfecutio. Vbicunque igitur titulus criminis defi-
cit, illic ſtellionatus objiciemus. Hæc Sermkius. Verum ad-
huc incertus hæreo, dubiumque meum verbis Carpzovii in

414

Quaæſt erimin. 93. u. 15. Proponam: Nuſpiam expreſſa legis

Corneliæ notatio refuiritur, variisque modis erimen falſi com-

mitti poſſe, exiſtimo, etiæmk expreſſa legis determinatio defi-

cias: Jußicit enim generalis noratio legis Corneliæ, quæ omnem

doloſam veritatis immutationem, in præjudieium alterius Ja-

SRtam puniri julet; arg. L. I. & 23. ff. ad Leg. Cornel. de falſ.
Hine nempe poſt legem Corneliam tot conſtitutiones & &Cea de

falſo ſunt prodita, totque caſus varii in plurimis legiba!; ex-
preſi & deciſi, tot. tit. ff. & C. ad Leg. Cornel. de falſ. Art de
reliquis non expreſſis ex rarione deut tatis facilius judieium

„

Ferri

SP. DLVII. DE STELLIONATVWV. 41 5

Jerri, iique ad erimen falſi applicari poſſint. Ert ita veriſſimum
ſit, eaſus omnes lege Cornelia de falſis verbis expreſſis notatos
non eſſe, qui tamen ex eadem lege puniri ac coërceri debeant.
Alio itaque charactere, qui falſum a ſtellionatu diſtinguat,
opus eſt. Sed & in hoc ſuggerendo facillimi ſunt commen-
tatores. Tria nempe ab illis communiter ad crimen falſi re-
quiruntur, quorum unum ſi abſit, falſum committi haud
putant. Primum eſt dolus, ſecundum veritatis immutatio,
tertium damnum alteri illatum. At nullum ex iſtis requiſitis
pPerpetuum eſt. Nam primo, quod ad dolum, illi etiam fal-
ſarii ſunt, qui falſum, quod falſum eſſe neſciunt, committunt,
cujus rei exemplum in L. 15. pr. de L. Corn. de falſis & L.. 3.
C. de his, qui ſibi adſeribunt, occurrit, nec non hi, qui, quum
falſum prohibere poſſent, id per negligentiam non prohibu-
erunt, L. 9. §. I. de L. Corn. de falſis, item judices, qui conſti-
tutiones principum negligunt, L. I. §. 3. eod. Alterum, quod
requirunt, eſt veritatis immutatio, idque arg. L. 23. de L.
C'ornel. de falſis. In qua L. nihil tale reperitur, ut inſpicien-
tibus facile apparet. Sed & in legibus noſtris aliquot ſpecies
falſi recenſentur, in quibus nulla eſt veritatis immutatio. Sie
falſarii dicuntur, qui vivi teſtamentum aperit, L. I. §. 5. de
L. Corn, de falſis, qui inſtrumenta aliena ſuæ fidei commiſſa
prodit, L. I. §. 6. eod. qui veritatem non dicit, c. 1. X. de Cri-
mine falſi, qui falſum non prohibet, quum poſſet, L. 9. §. 1.
de L. Corn. de falſis, teſtis, qui mercedem accipit, ut verum
teſtimonium perhibeat, L. I. §. 1. & 2. de L. Cornel. de falſis
C. Crim. art. 64. Carpz. Quæſt. erim. 93. u. 5I. Porro, ut
damnum alicui per falſum inferatur, abſolute neceſſarium

non eſt, ſed falſum quoque committitur, etſi id nemini queat
eſſe damnoſum. Nulli certe damnum infertur ex eo, quod
quis nobilitatem vel inſignia falſa ſibi affingit, vel Zotoris

416 MEDLFrAT. AD PANDECTI.

dignitate ornatum ſe ſimulat. Atque tamen, qui id faciunt,
in falſi pœnam incidunt, L. 27. §. 2. de L. Corn de falſis. Quæx
quum ita ſint, ego ad finium regundorum judicium provoco,
arbitrosque poſco, qui vel turbates veteres inter ſtellionatum
& falſum limites reponaut, vel novos ſtatuant. Eſt id ideo
magis neceſſarium, quod ipfi juris Juſtinianei auctores hos
fines nonnunquam confundunt. Fecerunt hoe inter alios di-
vus Adrianus, & Paulus, qui in L. 21. de L. Cornel. de falſis
pœna falſi coercent eum, qui duobus in ſolidum eandem rem
diverſis contraéctibus vendit, quem tamen Vlpianus in L. 3.
§. 1. Stellionatus, & Alexander in L. I. C. de Crimine ſellion.
ſtellionem appellant. Excogitarunt quidem interpretes va-
rias harum diſſenſionum conciliationes. Sed nulla earum ſa-
tisfacit Ctis candidioribus. Antonius certe Matthæi de Cri-
minibus tit. de Stellionatu cap. I. n. 4. eas omnes docte refel-
lit, ac aperte fatetur, nec Hottomannianam, quam ipſe reli-
quis anteponit, ſolidam rationem habere. Apparet itaque,
parietem, quem veteres inter ſtellionatum & falſum duxe-
runt, vel imaginarium fuiſſe, vel ligneum, & carie jam diu
exeſum. Sed ſerio loquamur, & cauſam confuſionis, quæ in
doctrina de falſis & ſtellionatu regnat, inveſtigemus. Primis
temporibus falſum in republica Romana maxime circa teſta-
menta committebatur. De hoc ergo malo coercendo ante
omnnia ſoliciti Romani leges ſuas unice contra id falſi genus
dirigebant. Quare & lex Cornelia ab initio non de falſis, ſed
de teſtamentis, L. 1. de Publicis judiciis, ſeu teſtamentaria,
ſecundum Paulum lib. y. Recept. ſent. tit. 25. inſeripta eſt.
Gommittebantur tamen & in aliis negotiis falſa plurima;,

quorum nullam lex Cornelia mentionem fecerat. Ad ea ergo

ſucceſſu temporis lex Cornelia novis legibus, ſenatus con-

ſultis, plebiſcitis, conſtitutionibus paulatim extenſa eſt. In-
terim,

i⸗
et
lel⸗
gle
he⸗
Gin
ein
rin⸗
ller
e
eun⸗
Gſed

taie

SP. DLVII. DE STELLIONATV. 417

terim, antequam nova hæc jura conderentur, nomine opus
erat, quo alia falſa defignarentur. Excogitatus itaque fuit
ſtellionatus. Tandem extenſfio illa toties & tam ample facta,
ut ſtellionatui nihil peculiariter relinqueretur. Verum com-
Pilatores corporis Juſtinianei aliquot Crorum reſponſa &
Cæſarum decreta, tempore, quo iſta generalis extenſio! egis
Corneliæ nondum facta erat, data, quæ ſtellionatum adhuc

commemorabant, ſuis voluminibus inſeruerunt, atque ſic

entia præter neceſſitatem multiplicarunt Pervolutavi tamen
Schedas meas, & unum in iis reperi ſtellionatus exemplum.
Cafus hic erat: Eques quidam Saxo adminiſtratori Prædio-
rum & judiciorum ſuorum ducentos thaleros dederat, cre-
ditori ſuo ſolvendos. Hic vero creditorem adit, & captata
occaſione mentionem debiti injicit. Tum creditor vehemen-
ter de mora debitoris queri, miniſtrumque rogare, ut domi-
num ad ſolvendum inducat. Sed miniſter, ſolutionem fſibi
commiſſam diſſimulans, ipſe quoque exiguam ſpem, quid-
quam a domino extortum iri, oſtendit. I gitur creditor am-
plum fatis præmium, ſiquidem dominum eo adigat, Pollice-
tur. Tandem poſt multas tergiverſationes miniſter invito
ſimilis perſuaderi ſibi patitur, ut debitum quafſi de ſuo ſolvat,
retentis triginta thaleris, integram ſummam a domino, ut
ajebat, repetiturus. Aperta deinde fraude, de pœna e jus Cri
Vitembergenſes interrogabantur, qui ſic menſe Decembri
anni cioloccvIII. reſponderunt: Hat deſſelben Gerichts verwalter
diejenige 200. Thlr. welche der Herr ihm, um ſolche ſeinem Bruder
auszuzahlen, uͤberſchicker, ſo lange verſchwiegen und zuruͤck/behalten,
bis deſſen Bruder ſich, als ob er dieſes Geld nur von ihm vorgeſchoſ⸗
ſen empfienge, erklaͤren, und ihm 30. Thlr. davon uͤberlaſſen muͤſſen.
Da denn derfelbe zu wiſſen begehrer, ob der Gerichtshalter wegen
Tom. PIII. Ggg dieſer

4¹18 MEDITAT. AD PANDECT.

dieſer extorquirten 30. Thlr. nebſt Reſtitution derſelben cum in-
tereſſe, ad pœnam arbitrariam zu belangen, und wie boch ohnge⸗
faͤhr dergleichen Pœena arbitraria zu ſetzen ſey; So mag bemeldter
Gerichts Verwalter, weil er dadurch, daß er des Herrn Bruder die

ihm ſchuldige Gelder als einen Vorſchuß anzunehmen gezwungen,
einen ſtrafbaren Stellionatum begangen, mit einer pœna extraor-
dinaria, welche nach Gelegenheit derer Umſtaͤnde erwa auf 14. Tage
Gefaͤngniß, oder 10. Thlr. Strafe zu determiniren, wohl beleget
werden. Ita quidem tune reſponſum. At nunc credo, nec
erraturos nos fuiſſe, ſi hominem iſtum tanquam falſarium pu-
niviſſemus. Jura certe noſtra, falſi erimen etiam ſimulando
& diſſimulando, L. 15. C. ad L. Corneliam de falſis, celando
quid, ut verum non appareat, L. 16, §. 2. de lege Cornelia de fal-

Ks, veritatem occultando, c. I. X. de Crimine falſi, veritatem
non adjiciendo, L. 29. de L. Cornel. de falſis committi perhibent.
C O KOLELEARI A.
1. Filiusfamilias, qui pecuniam mutuo accepit, & in chiro.
grapho pollicitus eſt, ſe illam in rem patris & bonos
uſus verſurum, nec tamen vertit, non quidem ex mutuo,
ſed tamen de dolo, tanquam ſtellio, conveniri poteſt, L.
43. §. 3. de Furtis. Novi improbos fœneratores, qui,
etſi bene ſcirent, filiumfamilias pecuniam male colloca-
turum, tamen chirographo promiſſionem iſtam inſeri
curarunt, ut in poſterum, ſiquidem ipſis agentibus S. C.
Macedonianum opponeretur, replicam doli contra ha-
berent.
2. Falſarius eſt, qui falſis allegationibus utitur.
23. Falſarius eſt, qui falſa documenta ab aliis confecta adhibet.
4. Falſarius eſt, qui ex falſo ab aliis commiſſo luerum ſponte
oblatum accipit.
5. Falſarius eſt, qui vera documenta profert, ſed partem
eorum ſupprimit.
6. Preces falſæ ſunt, in quibus verum narratur, ſed circum-
ſtantia alicujus momenti omittitur.
SPECI-

Nſe

bet

ONe

ten

Sp. DLVIII. DE TERMINO M0TO. 4r9

SPECIME N DLVIII
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD EIE. XLIII TIZ. XXI.

D E S=ððJMD
TERMINO MOToO.
Crimen termini moti variis pænis coërcitum fuit.

II.

Lexr Careliwa, guæ pænam corporis adflictivam ſancit,
uſu fori abolita eſt.

erminis finalibus peculiaris ſanctimonia in legibus
omnium fere gentium, ac in ipſo ſacro codice,
Deuteron. XIX, I4. attribuitur. Et crimen termini
moti, quod barbare ſatis a Lucinio Kufino, ſeu qui-

cunque auctor eſt, in Collatione legum Judeicarum &α Koma-

narum tit. 13. terminia mota appellatur, ſemper ſeverius

punitum fuit. Inprimis ex antiquis Germanis aliqui rigore

ſuo exſuperarunt ceteras gentes omnes, atque terminorum

notoribus inſolitiſſimam minati ſunt pœnam. Excerpfit

eam ex centenicis legibus Anichen de Sublimi & regio terri-
torii jure c. 4. u. 284. hunc in modum: Wo einer wiſſentlich

Marckſtein ausgraͤbet, den ſoll man in die Erden graben

bis an Hals, und ſoll dann nehmen vier Pferde, die des

Ackers nicht gewohnet ſeyn, und einen Pflug, der neu iſt,

und ſollen die Pferd nicht mehr gezogen, und der ZEnck nicht
Ggg2 mehr

1

20 MEDITAT. AD PANDECT.

mehr geahren, noch der Pflughalter nicht mehr den Pflug
gehalten haben, und ihme nach dem Halſe aͤhren, bis ſo
lange er ihm den Hals abgeahren hat; boc eſt: Si quis ſciens
efoderit lapidem Knium, is ad collum usque defodiatur, && equis
guatuor arare nondum aſſuetis, novoque aratro equis iſtis, qui
nec dum quidquam traxerint, agaſo etiam antea non araverit,
nee anguam agricola aratrum duxerit, & illius, ſeilicet limi-
tis effoſoris, eollum arato tamdiu petatur, guoad collum eo
ipſo ſit reſecatum. Sed iſta lex particularis fuit. Nam majo-
res noſtri, Saxones, hac in parte mitiores fuerunt, ac mul-
Ram ſatis modicam in violatores limitum conſtituerunt,
Specul. Sax. lib. 2. art. 28. Aſperior Carolui E. in art. I14. .
pœnam corporis adflictivam ſancivit, verbis: peinlich am
Leib. Verum Carolus hanc legem ſuam adverſus Ctos
munire non potuit, qui interpretamentis ſuis eam ſic infir-
marunt, ut nullus ejusdem uſus ſuperſit. Carpzovius in
Quaſt. crim. 83. n. 71. 144. mulctam vel carcerem ſaltem,
aliquando etiam, ſed rarius, relegationem decerni teſtatur.
Adſentit Carpzovio Kreſſius in nota 2. ad art. Carolinum
I14. ſed fatetur tamen, pœnam corporis adflictivam cir.
cumitantiis adgravantibus adhiberi polle.
Turbatio finium aliquando in crimen læſæ majeſtatis incidit.
Privatæ de finibus liti cauſa fiſci per aſtum nonnun-
guam admiſcetur.

lerique ex his, qui, Carolo V. mitiores, terminorum vio-
Llatores fuſtibus ſubjicere non audent, fatentur tamen, ali-
ꝗquando ultimo ſupplicio locum e ſſe poſſe, ſcilicet, ut Kreſ-

44

n,
tu.
Hun
.

wo⸗
. 1.

SP. DLVIIL DE TERMINO MOTO. 424

Nus in nota 2. ad art. 114. Conſtit. Carolinæ loquitur, quando
termini publici violati, & nimiæ turbæ damnaque nimia inde

ſequuta, ſeu, ut Sobeb’feri in Synopſi lib. 47. tit. 21. n. 36.

Verbis utar, ſi quis fines i imperii doloſe corrumpat. Quorum
ſententiam ipſe probavi in Sperimine OCXIV. de Fintbus ve-

gundis Medit. 6. atque, turbationem finium aliquando in cri-

men læſæ ma jeſtatis incidere, arg. L. I. §. 1. ad L. Juliam ma-
jeſt. dixi. Verum, multos hac doctrina abuti, &, quod ſub
Domitiano tyranno ſecundum Plinium lib. j. epiſt 1. fre-
quens erat, litibus ſuis fiſcum immiſcere, & ex cauſa privata
publicam facere, animadverto. Nempe hi, qui de finibus
agellorum ſuorum cum vicino diſceptant, ſicubi hi agelli in
confinio duarum provinciarum jacent, omnia ſolicite conqui-
runt, ut reipublicæ eosdem ſecum fines eſſe, atque adverſa-
rium, qui in ipſorum poſſeſſiones involarit, limitem publi-
cum turbaſſe oſtendant. Etiam ruſtica gens hoc aſtu aliquan-
do utitur. Ante paucos menſes ſacerdos, qui curam duorum
templorum pagorumque ſub diverſis principibus jacentium
habebat, de poſſeſſione horti a ruſticis unius pagi dejectus,
& de ſpolio queſtus, mandatum de reſtituendo obtinuerat.
Ruſtici vero, quum ſe aliter tueri non poſſent, principis ſui
jura ſpecioſe obtendebant, atque ſe, quidquid feciſſent, rei-
publicæ cauſa feciſſe, ut ſcilicet turbatos per ſacerdotem pro-
vinciæ fines hortumque de iis avulſum & alteri parochiæ
inſertum reſtituerent, contendebant. At apparebat facile,
vanum prætextum eſſe. Simile exemplum in ſequente me-
ditatione commemorabitur.

V.
Privatus, qui ſibi ſervitutem in vieino alterius provinciæ præ-

dio arrogat, per boc fines publicos territoriorum
non turbat.

Egg2 yl.

MEDITAT. AD PANDECI.

4²²

Diverſarum provinciarum prædia ſibi invitem, ſalva ſuperio-
vitate territoriali, ſervire poſſunt.

e ſervitutibus juris publici ample ſatis & decte ſcripfſit
D Cbriſtopb. Jo. Conrad. Engelbrecht. Appellat ſervitutes
juris publici ea jura, quæ ſummo imperanti in alterius ter-
ritorio competunt, quemadmodum ex Prolegomenorum §.
alt. adparet. Nihil vero de illis ſervitutibus, quæ non ipſi
imperanti, ſed cuidam ex civibus ejus in aliena provincia
eompetunt, dicit. Atque hæ tamen maximas ſæpe turbas

excitant, ipſosque ſummes imperantes, dum ſinguli jura
civium ſuorum tuentur, acerrime inter ſe committunt.

Quidquid ſit, per ejusmodi ſervitutes privato prædio ex di-
verſa provincia debitas nec jus publicum tales ſervitutes pro-
bant, conſervarique jubent. Vide inter alia tabulas Pacis
Ornabrug. art. V. §. 46. 47. Ex quo porro conſequitur, pri-
Vatum, qui fibi in vicinæ provinciæ prædio ſervitutem arro-
gat, per hoc fines territoriorum non turbare, nec criminis

læſæ majeſtatis aut ſuperioritatis inſimulari poſſe. Et ſic

ICti Vitembergenſes in eo, quod mox memorabitur, re-
ſponſo ſenſerunt. O.MG
VII.
Fines per fmplicem ingreſſionem & inſpectionem non
turbantur.
VIII.
Ingreſio bæc & inſpectio etiam durante lite fieri poteſt.
Dominus tamen eandem inpoſterum probibere poteſt.

The-

—

S ——

6.

SP. DLVIII. DE TERMINO MOTO. 4²3

1 Rheſes iſtas in æquitate naturali, nec non in L. 13. §. ult.
de Injuriis & §. 12. I. de Rerum diviſ. fundatas optime

illuſtrabit reſponſum Ctorum Vitembergenſium menſe Ju-

nio anni cioroccxxxI. exaratum: Haben die von Pieckau auf Pa⸗
rey, Heßiſcher Hoheit, eine Grentz,Beſichtigung, mit Zuziehung

ihrer Gerichte, auf den Radackiſchen Guͤtern, Luͤneburgiſcher Ho⸗

beit, vorgenommen, und ſich dabey Davids, als eines Anweiſers,
bedienet. Als nun gedachter David nachgehends wiederum auf dem
Radackiſchen Grunde und Boden betroffen und gefaͤnglich angenom⸗
men worden, ſo entſtehet die Frage, was weiter gegen denſelben,
wie auch ſonſten in der Sache, vorzunehmen ſey. Nun ſcheinet
zwar der vorgegangene Actus ein hoͤchſt ſtrafbarer Eingrif, nicht
allein in die adeliche Radackiſche Gerichtsbarkeit, ſondern auch in
die Luͦͤneburgiſche Hoheit und Territorial-Rechte zu ſeyn, und gar
auf eine Verruͤckung der oͤffentlichen Landes⸗Grentzen hinauszulau⸗
fen, mithin wohl zu verdienen, daß der gefangene David zuforderſt
auf Inquiſitional-Artickel vernommen, ſodann haͤrtiglich geſtraft,
auch die uͤbrige bey der Beſichtigung geweſene Gerichts⸗ und an⸗
dere Perſonen, wenn ſie ſich in Luͤneburgiſcher Hoheit betreffen laſ⸗
ſen, gleichfalls zur Haft gebracht und mit der Inquiſition beleget
werden. Alldieweil aber die Pareyer an den beſichtigten Orten, ſo
viel man aus den Actis wahrnimmt, bloß die Huthung, als eine
ſchlechte Servitut, prætendiren, und, daß ſie die Luͤneburgiſchen
Grentzen und Hoheit zu ſchmaͤlern ſuchen, nicht die geringſte Spur
vorhanden, geſtalt denn nicht ungewoͤhnlich, daß eine Stadt, Dorf,
oder Collegium die Servitutem paſcendi in einem fremden Ter-
ritorio habe, hiernaͤchſt eine ſchlechte Beſichtigung der Grentzen,
wobey keine Grentz⸗Mahle geruͤcket, geſetzet oder erneuert werden,
kein Actus jurisdictionis, ſondern ein bloſſes zur Privat-Nach⸗
richt dienendes Unternehmen iſt, ferner jedermann frey ſtehet, des
andern Gut und offene Aecker, ſo lange es der Eigenthuͤmer ninr

MEPDTFTAT. AD PANDECT.

424

nicht verbietet, zu betreten, dann die Gegenwart der Pareyſchn W
Gerichte bey der Beſichtigung, da man von gehaltenen Protocollis

und dergleichen keine Nachricht hat, eben keinen ARtum jurisdi-
Rionis involviret, da zumal eben dieſe Pareyer die Huthung
prætendiren, alſo vielleicht nur zu ihrer Information mitgegangen
ſeyn koͤnnen, endlich, und wenn auch die von Pieckan, nebſt den

Pareyern, hierunter was ſtrafbares intendiret, gleichwol David,

welcher keine Gerichts⸗Perſon, ſondern ein einfaͤltiger Hirte und
Diener iſt, folglich feiner Herrſchaft gehorſamen, und ihr die Gren⸗
tzen anzeigen muͤſſen, am leichteſten zu entſchuldigen iſt; So wird
ſelbiger der gefaͤnglichen Haft unter ernſtlicher BVerwarnung, daß
er ſich kuͤnftig weder bey dergleichen einſeitigen Pareyſchen Beſichti⸗
gungen, noch ſonſten mit dem Biehe auf dem Radackiſchen Grund
und Boden weiker betreten laſſen, ſonſt ihm etwas aͤrgers wieder⸗

fahren ſolle, billig erlaſſen. Anbey wird an die von Pitckau zu

Parey nachdruͤcklich geſchrieben, und ihnen, daß ſie dergleichen ein⸗
ſeitige Beſichtigung mie Zuziehung der Gerichte auf einem fremden
Territorio, ohne Vorwiſſen und Bewilligung des Eigenthuͤmers
und Gerichts⸗Herrn, unternommen, vorgehalten, auch daß man
folches inkuͤnftig vor einen Eingrif in die Gerichtsbarkeit und Lan⸗

des⸗Hoheit anſehen, und die, ſo ſich dabey gebrauchen lieſſen, ent⸗

eder ſogkeich oder nachgehends bey Gelegenheie arreſtiren, und
ſcharf beßirafen wuͤrde, angedentet.

—— —

Sp. DLVIII. DE TERMINO MOTO. 2,

H X.
Kei vindicatio, actio finium regundorum, & querelæ de terini=
veo moto confundi non debeut.
4 XI.
Multum inter eas ratione præſeriptionis intereſt.
Erimen termini moti & mala fides inde, guod in medio
eujusdam agro lapides finales exſtant,
non probatur.

IL' nunc finium regundorum judicium inter tres vicinas
8 . invicem actiones, finium nempe regundorum, de ter-
mino moto & rei vindicationem exercebo, atque advocatos,
i e⸗ qui ſæpe limites earum confundunt, in ordinem redigam.
4 Præmittam vero factum, ut facilius appareat, quantum con-
fuſionis iſta finium obſeuratio pariat. Poſſeſſor Prædii eque-
n. ſtris contra academiam, quæ vicinum ſuo Prædio fundum
habebat, agit, involaſſe eam in prædii equeſtris fines, ejus-
Hat que particulas aliquas uſurpaſſe, & ſuo fundo ad jeciſſe, ha-
rumque adeo reſtitutionem flagitat, nec rem dubium habere,
“ ſed ipſos lapides finales in medio agro academico exſtare,

ait, atque inſpectionem ocularem expoſcit. Nihil aliud ad
hæc academia, quam præſcriptionem, opponit. Reſpondet
actor, præſcriptioni in actione finium regundorum locum
non eſſe, &, utut maxime eſſet, obſtare academiæ malam
fidem, cujus memoriam termini ifti finales quotidie renova-
rint. Et ab initio quidem lis intricatior eſſe videbatur. Sed
poſtea omnem difficultatem inde oriri, quod actor diverſas
invicem actiones confudiſſet, ac aliam pro alia nominaſſet,
animadvertebamus. Scilicet actionem finium regundorum
in libello & replieatione nominarat, quæ tamen rei vindica-

. Tom. PIII. Hh h tio

46 MEDITTAT. AD PANDECT.

tio eſſet. Neque enim omnis actio, in qua lis de finibus in-
cidit, actio finium regundorum eſt. Actio finium regundo-
rum confuſionem & obſcurationem limitum ſupponit, quæ
adhuc durat, & declarationem requirit, L. 8. pr. & §. 1. Fi-
nium regundorum, adeo, ut uterque ſimul actor & reus ſit,
L. 1o. eodem. At quando certum eſt, quousque amborum
litigantium poſſeſſiones in præſens pertingant, unus vero
eorum iſtos, qui nunc ſunt, fines injuſtos dicit, atque prædii
ſui terminos ultra proferri, &, quod ſibi olim ablatum ſit,
reſtitui petit, hoc rei vindicationem, non actionem finium
regundorum, appellari oportet. Deinde & in hec peccarat
actor, quod crimen termini moti & malam fidem adfinxiſſet
academiæ. Terminos movere in L. 4. §. 4. Finium regun-
dorum is dicitur, qui eosdem dejicit, vel exarat. Hic vero
neutrum factum, ſed ultra illos ſaltem progreſſa academia
dicebatur. Neque mala fides ei objici poterat, quæ fundum
ſuum ſic, ut nunc erat, a majoribus aceeperat, adeoque per
L. 42. de Regulis juris in juſta ignorantia erat. Sed quorſum
hæc omnia, ais. Multum certe in effectu intereſt, inprimis
ratione præſcriptionis. Actioni finium regundorum nullo
tempore præſcribitur, ſed, ut limites, qui per mille annos
confuſi jacuerunt, diſtinguantur, ſemper flagitari poteſt.
Ita clare jus canonicum in c. 4. X. de Parochiis explicat, aut

emendat potius legem ult. C. Finium regundorum. Porro is,
qui cum prædio ſuo fines ampliores poſſedit, præſcriptione
ordinaria longi temporis, ſcilicet 10. annorum inter præſen-
tes, viginti inter abſentes, & unius ac triginta annorum in
Saxonia tutus eſt, L. 2. §. 6. Pro emtore. Denique querela
termini moti exceptione XX. annorum excluditur, L. 12. C.
ad L. Cornel. de Falſis. Quæ omnia egregie illuſtrantur in
reſponſo, quod vide in pecimine CCCCLIV de Præſerip-
tione, Medit. alt.
SPEClI-

SP. DLIX. DE COLLEGIIS FF CORPORIBVS. 427

= S PECI ME N PDLINX.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD LIE. 1N 777. YXXII.

COLLEGIIS ET CORPO-
R RIBVS.

Caxtus zui religionis cauſa privatim coëunt, iquidem intra
N MW exiguum numerum exiſtunt, nec ſpeciem collegii
u. babent, tolerari poſſunt.
II.
Conventus numeroſi. 10 res;, quamvis pietatis cauſa, cum bono
en publico & legibus ſeriptis pugnant.
d III.
* HM Sodalitiæ privata, pro pietate & centra impieietenm, nullibi
i magis, quam in Magna Britannin freguentantur,
Jſed & ibi tamen ſæpe turbas
mI excitant.
mn L
N aximus pietatis favor eſt, & eſſe debet, non tamen
”M M tantus, ut per ejus opera tranquillitas publica vel
O turbetur, vel ſaltem in diſcrimen adducatur. Ipſa
equidem religio & pietas, ſi ſola in ſe ſpectetur,
obligationes omnes longe exſuperat, atque adeo ſaluti tam
el privatæ, quam publicæ, anteponenda eſt. At ſingula opera
4 adtus ejusdem, ſiquidem cum bono publico pugnant, &,
tuI ſalva religione ipſa, omitti poſſunt, omitti debent. Sic e. g.
e clementia in delinquentes, placabilitas, tolerantia injuria-

Hhhz rum,

428 MEDITAT. AD PANDECT.

rum, miſericordia erga egenos, exacta juſtitia, ſunt ſine du-
bio inſignia pietatis opera. Quodſi autem talia reipublieæ

tempora incidant, quæ exercitium horum operum damno-

ſum, aut ſaltem periculoſum, efficiunt, abſtinendum ab iis
eſt potius, quam respublica detrimento vel diſcrimini ex-
ponenda. Porro nemo negaverit, conventus religioſos, &

collegia ac ſocietates, quæ propter pietatem coëuntur, Opera
pietatis eſſe. Ita tamen eorum limites circumſcribi opor-

tet, ne quid detrimenti inde in rempublicam redundet.
Nulla forte regio iſtiusmodi conventuum & ſocietatum fe-

racior eſt Magna Britannia. Conſtituuntur in ea ſodalitates,

non ſolum ad pietatem & religionem amplificandam, quod

& in aliis provinciis fit, ſed, quod iſti regno prorſus pecu-

liare videtur, ad pietatem coercendam & reprimendam.
Prodiit in principio hujus ſæculi in Helvetia liber, cui titu-
lus: Bericht von denen Geſellſchaften, welche, eine allge⸗

meine Verbeſſerung des Lebens und der Sitten anzuſtellen,
in Engelland und Irrland aufgerichtet worden. Aus dem
Engliſchen ins Teutſche uͤberſetzet von Johann Jacob Sche⸗

rer, Vrediger bey der Kirchen, und dieſer Zeit Conrectore der
Schul zu S. Gallen. S. Gallen. 1701. cujus auétor, pri-

mum contra impietatem collegium ſub Guilielmo II. & ejus

conjuge, Maria, initum, ab hac quoque publice probatum,

aliis, ut ſimilia collegia inirent, exemplo fuiſſe, memorat.

Rem verbis auctoris, vel potius interpretis, narrabo: Es
haben fuͤnf oder ſechs gemeine Edelleute in Engelland ſich die La⸗
ſier zu unterdruͤcken unterfangen, und obſchon die Fuͤrſprechere des

liederlichen Lebens nicht unterlaſſen, ſie auszulachen und zu be⸗

ſchimpfen, auch andere dieſes Unterfangen als die Wuͤrkung eines
unfuͤrſichtigen und unzeitigen Eyfers verurtheilet, und durch al⸗
er⸗

„

SP. DLINX. DE COLLEGIIS zFr CORPORIBVS. 429

lerhand Staatsgriffe hindern wollen; So haben doch dieſe Edel⸗

leute, deren Zahl ſich in kurtzem ziemlich vermehret, nicht allein
feſten Fuß geſetzet, ſondern auch, nachdem ihr Vorhabrn durch den
beruͤhmten D. Stillingfleet, geweſenen Biſchof zu Worceſter, der
Koͤnigin Mariaͤ angezeiget worden, hat dieſelbe ſolches feſt zu ſtel⸗
len entſchloſſen, und daher denen, ſo damit beſchaͤftiget, allergnaͤ⸗
digſten Dank bezeiget, und allen Beyſtand verheiſſen; auch auf
deren Anſuchen Befehl an die Richter in Middleſex ec. ertheilet,

