unſerem Bedünken nach am beſten, wenn ſie einen abermaligen

Befehl an vielgedachte Buͤrgermeiſtere und Rath ergehen laͤſſet, das
perſoͤnliche Erſcheinen noch zur Zeit ausſetzet, zugleich aber ernſtlich
auferleget, wegen des Auctoris und propalatoris des oben ge⸗
dachten Buches genaue Erkundigung einzuziehen, binnen 4. Wochen
davon Pflichtmaͤßigen Bericht abzuſtatten, auch alle Exemplaria,
ſo viel ſie deren habhaft werden koͤnten, wegzun hmen, und bey
Vermeidung der bereits neulich angedroheren 100. Gold⸗Guͤlden
Strafe einzuſenden. Inzwiſchen wird auch der Fuͤrſtl. Regierung
an Hand gegeben, naͤhere Erkundigung von dem Auctore und Pro-
palatore des Buches, etwa zu Orleans, durch ſubſidiariſche Be⸗
fragung des Buchdruckers, oder auf andere Art einzuziehen, und zu

ſuppeditiren, da ſodenn wider die verdaͤchtige Perſon oder Perſo⸗
nen ferner ergeher, was recht iſt. V. R. W. E

6

lyma

AVIn

60

nion.

lli

le 4
Ohr
Chn
Cert
Ne
ir /
el
lber
dus
Cliri
ſor
une⸗
m
65
Pn

nin
den
i
ltaſt
Mon

dee

, N

ſtit

n e

Acßen
Aria⸗

d
An
Neaa

Pro⸗
N
hnd

Peſ

SP. DLII. DE FAMOSIS LIBELEIS. 33 5

Pamoſus libellus eum, contra quem proponitur, Juſpelctum nos

facit, nec inquifitioni locum dat.
XlI.
1. quod non ſolum doctkinæ hriſtiank, ſed etiam rectæ ratiori
convenit, atque ante Conſtantinum M. a Trajano, Cbri-
ſtianorum perſequutore, conſtitutum fuit.
XIII.
Contrarium reipublicæ Venetæ inſtitutum damnatur.
uod Valentinianus & Valens Auguſti in fine legis un. C.
Wde Famoſis libellis ajunt: Hujusmodi libellus alterius opi-
nionem non lædat; hoc jam ante eos Conſtantinus M. quater;

& Conſtantius bis in L. r. 2. 3. 4. 5. & 6. C. Tb. de Famoſis

libellis ſanxerant, & poſt eos Innocentius III. in c. 21. §. 1. X.
de Accuſationibus conſtituit. .Æquiſſimum hoc jus eſt, &
Chriſtianis imperatoribus dignum, nec tamen ex diſciplina
Chriſtiana, ſed ex ipſa recta ratione & jure naturæ hauſtum.
Certe & imperatores non chriſtiani idem conſtituerunt.
Neque enim Conſtantinus M. primus ejus juris auctor eſt,
ut Jac. Gothofredus in Comment. ad L. I. C. Tb. de Famoſis
libellis putat. Ille ſcilicet quatuor has Conſtantini de famoſis
libellis conſtitutiones iis ejusdem legibus accenſet, de qui-
bus Mazarius (videlicet in Panegyrito, quem Conſtantino M.

dixit, ap. alt. n. 4.) dixerit: Movæ leges regendis moribus &s

rangendis vitiis conſtitutæ. Miror, doctiſſimo viro neque
tunc, neque ſequentes ſeptem leges, quæ ejusdem argumenti
ſunt, egregie & copioſe commentanti, in mentem veniſſe
reſponſum Trajani, quod ſine dubio apud Plinium lib. 10.
ep. 98. ſæpius legerat, quodque ad illuſtrandas iſtas leges
spprime faciebat. Interrogatus nempe Trajanus, accerri-

mus chriſtianorum Perſequutor, a Plinio, cognitionibus de
chri-

336 MEDITAT. AD PANDECT. .
chriſtianis tunc occupato, Lib. 10. zin epiſt. 97. quid facien-
dum eſſet de iis, quorum tanquam chriſtianorum nomina li-
bellus ſine auctore propoſitus contineret, reſpondit : Fine

auctore propoſiti libelli nullo orimine locum habere debent.

Nam c peſſimi exempli, nee noſtri ſæculi eſt. Juſte profecto.
Nam ſi delationibus hujusmodi fides adhibetur, actum eſt
de ſecuritate publica. Nemo erit tam integer vitæ ſceleris-
que purus, contra quem calumniator, qui impune ſe latitu-
rum novit, non comminifci aliquid, etiam veriſimiliter, poſ-
ſit. Nihil eſt homini vafro ac callido facilius, quam faéta viri
innocentiſſimi in malam partem interpretari, atque ſuſpi-
ciones, quæ cordatum etiam judicem fallant, inde elicere.
Virtutes ipſæ materiam accuſandi ſuppeditant. Iuſtitia Ari=
ſtidem apud Athenienſes, liberalitas Coſmum Medicem apud
Florentinos adfectatæ tyrannidis reos fecit. Sunt hæc tam
aperte vera, ut famoſum illud Hiſpanorum, Luſitanorum &
Italorum tribunal, quod inquiſitionem vulgo vocant, quod-
que reducto vetuſtiſſmorum Thracum, diis ſanguinem hu-

manum, teſte Floro III, 4. litantium, more vivos immolat

homines, etſi levia undique ad convincendos reos argumenta
eorradat, libellos tamen fine auctore propoſitos non admit-
tat. Ita certe Jacobus Simanca, Hiſpanus, in Enchiridio jur
dicum violatæ religionis ad exſtirpandas hæreſes tit. 22. n. 8.
Propter famoſos, inquit, libellos occulte miſſos, vel grojectos

non debent judices in quemquam inquirere, ne detur improbis

anſa, quosounque voluerint, infamandi. Id quod Innocentius

tzertius recte probibuit, & legibus civilibus vetitum eſt; quin

eriam Trajanus Plinio reſeripſit: G&. Quæ quum ita ſint:
miror ego, inſtitutum illud reipublicæ Venetæ tanquam

prudentiæ plenum communiter laudari, quo non folum ac-

cuſationes iſtiusmodi ſine auctore admittuntur, ſed & homi-
nes

Ali

e
ſear
riti
Pre
jud
pech
Vie
1622

Acer

SP. DLII. DE FAMOSIS LIBELLIS. 337

pes capſis publice ad hoc Poſitis, ut accuſationes iſtiusmodi
publice faciant, invitantur. Credunt vulgo, ſuſpicioſiſſima
Venetorum providentia florentiſſimam hanc rempublicam
— malis multis purgatam fuiſſe. Forſan. Sed ipſa illa ſuſpi-
cCioſa ceredulitas tam grande malum eſt, ut Periculoſius vix
4 Aliud eſſe Poſſit. Peſſumdedit ea viros optimos, innocentiſ-
ſimos, reipublicæ utiliſimos. Exempla requiris. Vnum

fi memorabo, quod inſtar multorum eſſe poteſt, Antonii Fo-
c ſcarini, Præcipuæ nobilitatis viri, ac de republ. optime me-
i riti, quem clam delatum falſisque indiciis & teſtimoniis op-
i. Ppreſſum judices, quos Inquiſitori di Stato vocant, ſecreto
dee judicio damnarunt, ac noctu ſtrangulatum publice ex uno
N pegde ſuſpenderunt, poſtea vero innocentem deelararunt.

olI — Vigde Babptiſtæ Nani Hiſtoriam Venetam lib. 5. ad annum
fin 1622.
n G
te
hok Accuſationes & delationes, quæ diſſimulato vel ficto nomine

deonm offreruntur, famoſus libellus ſunt, L. un. C. de Famoſis

r
ol 8
tial
i
nt:
Pin

Tom, EIII.

X

MEDTTAT. AD PANDECT.

338

S PE CIME N DLIII.
MEDITTATIONVM AD PANDECTAS
AD LIF. XLVII. 717. XI.

DIFFIDAIIONIBVS

PVBLICE DEFENSVM
FRIDEKR. GVIILIELMO L AVRENTIO

WERMSDORFFENSI MISNICO.
D. XXVIII. NOVEMBR. ANNI clD 0CCXXXIII.
I.

Pifidatio, ſeu belli denuneiatio, antiquißimis Germanis in- .

cognita, medio æo introduéta.
II.
Ab initio honeſtatis fuit, deinde neceſſitatis per leges
L publicas facta eſt.
III.
Diffidatio vel coram, vel per literas, vel per nuntiumn
Reri poterat.
IV.
PDiffidationes cum bellis privatis anno 1467. ſaltem 4d mnhur,

Anno 149 5: vero in perpetuum probibitæ Merant.
VI.

At in conſtitutione eriminali Carolina, cujus verus aultor

Mawimilianus I. eſt, iterum permiſſæ,
VlII.
Tandem zamen anno 1548. penitus abrogatæ ſunt.
VIII.

Maximilianus I. pacem publicam primus quidem, ſed invituß,

Promulgavit, & frigide obſervavit.

Inter

.

n

4—

N

–

Sp. DIII. DE DiIFFIDATIONIBVS. z9

nterpretes juris Romani, dum in L. 9. Je Extraord erim.
commentantur, ac, quod in illa vindicatur, crimen ſco-
Peliſmi explicant, de ſcopeliſmo ipſo parum aut nihil,
quod dicant, præter id, quod in ipſa lege narratur, repe-

riunt, ſed hac occaſione in crimen diffidationis exſpatiantur,

variasque circa hoc quæſtiones ac lites movent, Plerasque
tamen earum infelieiſſime decidunt, adeo, ut, ſi commenta-
rios hos ſolos inſpicias, doctrina de ſcopeliſmo, quamvis ex
Arabum deſertis arceſſita, minus difficultatum habeat, quam
altera illa de diffidationibus. Duæ ſunt hujus rei cauſæ;
prima, quod difſidationum naturam nemo antiquitatum &
hiſtoriarum Germanicarum ignarus intelligere poſſit; ſe-
cunda, quod ipſæ Germanorum leges fluctuare videantur, &
diffidationes modo Penitus prohibeant, modo permittant.
Certe in Aurea Bulla cap. I7. diffidationes probantur, ac
cCcertis ſaltem limitibus circumſeribuntur. Idem fit in Con-
Ritutione Caroli Er. art. 129. quæ diffidationes legitimas ab
illegitimis accurate diſtinguit. Contra in Pace publica For-
matienſi de anno 1495. quæ omnium poſtea de pace publica
Promulgatarum conſtitutionum caput & fundamentum eſt,
Art. 2. item in cunctis ſequentium annorum de eadem pace
conſtitutionibus inprimis in illa, quam Carolus V. in comi-
tiis Vormatienſibus anno 1521. propoſuit, diffidationes om-
nes ſine ulla exceptione damnantur, ac veſtigia etiam earum

abolentur. Quam conſtitutionis criminalis Carolinæ anno
1532. in comitiis Ratisbonenſibus editæ cum legibus, quæ

eam anteceſſerunt atque ſequutæ ſunt, pugnam ipſe ſæpe
miratus ſum, & cauſam diu fruſtra quæſivi, nec adhuc ſeio,
an fatis indagarim. Conjecturam tamen meam communi-
cabo. Diffidatio nempe nihil aliud eſt, quam declaratio ſeu
. Uu 2 denun-

S 340 MEDITAT. AD PANDECT.
denunciatio belli. Incognitus hic diffidandi mos antiquiffſtfi
mis Germanis fuit. Nullum ejus apud Cæſarem & Tacitum ui
veſtigium reperies. Quin magis ex Cæſaris de Bello Gallio In
commentariis lib. 4. cap. I. 2. & Iib. 6. cap. 23. apparet, Ger. äif
manos bella ſine clarigatione iniiſſe. Erat itaque in principio Een
cuilibet liberum, hoſtem ſibi, quem vellet, facere, ac impro- du
viſum etiam adoriri. Agnovere tandem moris hujus iniquu m
tatem & feritatem poſteri, priftinamque bellandi licentiam AXAYA?VY
variis cancellis circumſcripſere. Cœperunt ſcilicet invaſo- bb
res, antequam impetum facerent, eum, quem invadere con- dr
ſtituerant, monere prius, ut ſatisfaceret, aut bellum exſpe- 1ss
Saret, id quod latine diffidare, diffiduciare, germanice be⸗ de
vehden, abſagen, wiederſagen, appellabatur. Hæc amica inter.
pellatio, aut potius comminatio, ab initio ſaltem honeſtatis bl
fuit, ſalvoque invaſoris honore negligi potuit, deinde ver
neceſſitatis facta & lege publica ſtabilita eſt. Exſtat adhuc de
conſtitutio Friderici I. Imp. de anno 1187. in 5. F. roO. ut, qui. p
cungque alii damnum facere, aut lædere ipſum intendat, tribus nI
ad minus ante diebus per certum nuncium ſaum difiduciet eum. e
Ex ua Friderici conſtitutione, nec non ex Aureæg Bulla . g
17. §. 2. clare patet, diffidationes non ſemper per litteras, ſed. H D
& ſine ſcriptura per nuntios factas fuiſſe, ut adeo Lebmannus S.
in Chbronico Spirenſi lib. 7. cap. 89. & Datt de Pace Imperid
publica lib. I. cap. 15. quod de difidationum forma &ι modo de
præſeripto inſcripfſit, n. 22. ad formam & eſſentiam diffiaa
tionum literas deſiderare non debuerint. Qui error eo ma
nifeſtior eſt, quo certius ex Jure feudali Alemannico cb. m
149. conſtat, diffidationes aliquando oretenus ab his ipſis, qui
invaſionem meditabantur, fieri conſueviſſe, quin oportuiſſe: 1
Sol der Herre dem Man noch der Man dem Herren nüt wider 5
Jagen, wenne ſu ſelber von munde zu munde. Su ſollent einer
oeer 6

+☚
ic.
tun
Ne
er.
i
Pro⸗
.
Mliin
alo⸗
con.

GN.

e
inet.
eſet
ern

Adhue

,

fihut
eun

SP. DLIII DE DIFFIDATIOMIBVS. 341

der keinen Schaden tun in eime Tage noebh' in einer Wacht. Tres
itaque fuerunt diffidandi modi, coram, per nuntium, & per
litteras. Interea cordatus quisque animadvertebat, Per iſtas
diffidationes ſecuritati publicæ non ſatis conſuli. Quamob-
rem de bellis privatis penitus tollendis ipſisque diffidationi-
bus exſtirpandis adſidue cogitatum, ac quotannis fere in co-
mitiis conſultatum deliberatumque eſt. Contradixerunt
acerrime plurimi, non militares ſaltem viri, ſed ipſi epiſcopi,
abbates, præſules, quorum multi arma magis, pugnas &
Prædas, quam libros & ſupplicationes, amabant. Hibellato-
res pacificis, acrius inſtantibus, leges publicas, conſtitutio-
nem fſcilicet Friderici I. in 5. E. 10. inprimis vero Aureæ
Bullæ c. I7. S. 2. Opponebant, hocque libertatis ſuæ palladium
ſibi vivis eripi poſſe, negabant. Igitur Aurea Bulla diu præ-
cipuum & fere unicum ſtabiliendæ pacis publicæ impedi-
mentum fuit, cui removendo remedium nullum excogitari
Poterat. Placuit ſaltem ab initio hoc temperamentum, ut
ante omnia judicio experiri neceſſum eſſet, ac, ſi per hoc nihil
Proficeretur, tunc demum ad diffidationem convolare liceret.
Hoc temperamentum jam tum Fridericus II. conſtitutioni
ſuæ de anno 1236. apud Goldaſtum in tomo II. der Reichs⸗
Satzungen pag. I8. cap. 4. §. 2. inſeruit, deinde EFridericus
III. in Reformatione PFrancofurtana de anno 1442. cap. 1. Te-
Petiit, de cetero vero Auream Bullam expreſſe confirmavit.
Tandem vero idem Fridericus III. in comitiis Milbenſtadien-
ſibus anno 1467. non quidem Auream Bullam antiquare, ſed
tamen vim ejus Per quinquennium ſuſpendere auſus eſt Ita
enim apud Coldaſtum in tomo I. der Reichs⸗Satzungen pag.
183. §. 3. loquitur: Und nachdem ihm die Geiſtlichen und
Aayſerl. geſchriebenen Rechten, auch in den guͤldenen Bullen

unſers Vorfahren am Reich, Kayſer Carl des Vierdten loͤbli⸗
Uu3 cher

2342 MEDITAT. AD PANDECT.

cher Gedaͤchtniß, und darzu in der obgemeldten unſer Roͤni⸗
glichen Reformation oder Gemeinfriede auch bey hohen und

ſchweren Peen zu halten gebotten, und in denſelben Bullen
und Reformation etwas anders angezogen iſt, dann hievor
ſtehet, auf daß dann Irrung vermitten, und der Fried deſto

loͤblicher und fruchtbarlicher vollenzogen werde, So wollen

und erklaͤren wir uns rechter Wiſſen, unnd Kayſerl. Macht
Vollkommenheit, daß alle unnd jeglichen Puncten und Ar⸗

tickel, wie die deß Friedens halben in denſelben Bullen und

Reformation von Wort zu Wort geſatzt ſeind, durch dieſen
unſern Frieden nicht aufgehabt, noch abgethan ſeyn ſollen
in kein wiſe, dann allein in dem Artickel der guͤlden Bull, der
do inhelt, von wiederſagen, und in dem erſten Artickel der Re⸗
formation, der do inhelt, von angreiffen und beſchaͤdigen ꝛc.
Dieſelben Artickel ſollen die obgemelten fuͤnff Jahr ruhen,
anſtehn und nicht gebraucht, auf daß zu Vehde, Krieg und
Aufruhr Anlaß und Urſachen vermitten, unnd der Friede
ſtracks gehalten werde; Aber nach Außgang der fuͤnff Jahr

ſollen dieſelbe Artickel gantz und gar wie ſie geſatzt, diß Irie⸗

den halb, hinfur ungeletzt ſeyn und bleiben. Hic ergo annus

1467. bellatoribus Germanis fatalis fuit, palladiumque ef-

frenatæ libertatis penitus eripuit. Nam ante finem quin-

quennii anno 1471. in comitiis Ratisbonenſibus nova pax per

quadriennium facta, ac bella privata ſimpliciter prohibita

fuerunt. Vide Lunigs Teutſches Reichs⸗Archiv Part. gen.

Continuet. I. pag. 103. Ea pax Ratisbonenſis anno 1474. in
eomitiis Auguſtanis apud Dattium lib. 1. cap. 28. n. 100. per
fexennium prorogata eſt. Quo elapſo, iterum nova pax
Francofordiæ in comitiis anno 1486. in decennium facta; &

nunI

Rec

os

Gifhdationes omnes penitus prohibitæ fuerunt apud Lebman-

—
n
(en
ee

Da

B mit

hun
die

Q

Con
cen
blie
nor⸗
aun

ac
Yit.
Ver⸗
ſit.
ha
M⸗
no
lo
leee
ſet
tarn
ley

u

Por

Nin
Dae

de
Und

SP. DIIII DE DIFFIDATIONIBVWSs. 343

num in Cbronice Spirenſi lib. 5. c. I1I7. Mortuo inter hœc Fri-
Cerico III. Maximilianus I. ſucceſſit, & conſtitutum a patre
decennium anno r1494. in aliud triennium extendit, apud
Dattium lib. I. cap. 29. n. 36. tandem vero anno 14957. in co-

mitiis Vormatienſibus æternam illam & Perpetuam pacem

Publicam, quæ Corpori Receſſuum Imperii inſerta eſt, con-
didit ac jura priſca omnia huic Paci contraria abrogavit.
Quotquot poſt hunc Receſſum Vormatienſem Prodierunt,
Receſſus & Conſtitutiones omnes fere pacem hanc publicam
confirmant, amplificant, ornant. Ipſe Carolus V. in primis
ccmitiis ſuis, quæ Vormatiæ anno 1521. habuit, pacem pu-
blicam, ſicut illa a Maximiliano facta erat, Peculiari lege re-
novavit, atque auxit potius, quam imminuit, idemque denuo

anno 1548. in comitiis Auguſtanis fecit. Media vero inter

hos Receſſus & conſtitutiones prodiit Conſtitutio eriminalis,
atque in articulo 129. licentiam veterum diffidationum redu-
xit. Id profecto perquam mirum eſt. Nunc itaque intelligo,
vera eſſle, quæ Areſſus in præfat. commentationis ſuæ in Con-
Kit. erim. J. 13. q. docte admodum docet, conititutionem
hanc diu ante Carolum V. confectam jam tum ab avo ejus,
Maximiliano I. in comitiis primum anni 1495. deinde anni

I5O5. ordinibus imperii propoſitam, ſed tunc rejectam, ab
ipſo Carolo V. aliquoties fruſtra tentatam, anno denique 1532.

receptam fuiſſe. Et quamvis ex Receſſu bujus anni art. 4. con-
ſtet, multa in Maximilianeo exemplari emendata fuiſſe, hoc
tamen, quod in Articulo 129. habetur, jam in Maximilianea
lege fuiſſe, liquido apparet ex ejus conformitate cum arti-
culo 154. Conſtitutionis Bambergenſis, quæ ante Caroli tem-

Ppora anno 1508. Ppromulgata & maximam partem ex iſta Ma-
ximiliani lege hauſta eſt. At Maximilianus I. bellator ipſe,

Pacis publicæ leges non niſi invitus promulgavit, ac promul-
ł gatas

MEDFFAT. AD PANDECT. .

—

344

DXXXIX. de Jure Germanorum antiquo & moderno eirea
rabinas Medit. 7. oſtenſum; prius vero, Maximilianum fſcili-
cet ad ferendas pacis publicæ leges coactum fuiſſe, teſtatur
Dattius lib. 5. cap. I. u. 12. qd. Nempe Maximilianus comi⸗
tia ad hoc potiſſimum indixerat, ut ſubſidia in bella Turci-
cum & I
Hi vero nihil polliceri volebant, quam Cæſar prius pacis pu-
blicæ negotium confeciſſet. Tunc itaque Cæſar extorqueri
quidem fibi tabulas pacis paſſus, ſed tamen poſt exiguum

renovavit,

qui ipſe ſemper in armis vixit, ac verus conſtitutionis Caro-
linæ auctor eſt, articulum 129. ſecundum animi ſui ſenten-
tiam fieri ac per eum diffidationum licentiam reduci fecit,

anno 1548.
zabulas art. I. & 27. clare iterum abrogatum eſt.

IX.

Dißidatio nudis verbis, ſine literis aut ſignis, faéta, ſi per eam
ſecuritas publica turbatæ fuit, ſecundum leges
imperii gladio punitur.

X.

L fatis ſtatuerunt, ſed tamen materiam diſputandi inter-
pretibus amputare non potuerunt. Inter infinitas, quæ

gatas frigidiſſime obſervavit. Poſterius hoc in Specim.

talicum, quibus premebatur, ab ordinibus obtineret.

intervallum fœdus Suevicum anno 1500. inüt, & anno 1 12.
ac utrobique in articulo 70. facultatem ſibi infrin-
gendi pacem publicam ſtipulatus eſt. Vide utrasque tabulas
apud Dattium lib. 2. cap. 18. & 21. Hic igitur Maximilianus,

quod ſub Carolo V. anno 1532. legis vim accepit, ſed tamen
in comitiis Auguſtanis per novas pacis publicæ

In elehoratu Saxonico autem ſaltem fuſtigatione, aut exilio.

I eges imperii pœnam gladii quidem in diffidatores clare

paſlim

di

il
nud
Gu
li

rin⸗

ick⸗
nes
con
all
Plr,
lh

Ma

liten
ehim
ciun⸗
hod
NI
oe
Peot

Per

Me

iem
148

lide

:

ſr
GIn
j
E
1

in
lea
il.
tur
i⸗
nrei.
en.
8P.
lveri,
Hum
312.
nkrin⸗

bu

lnn
C.
te.

fecit

hea

blee

Aℳ

clan
inter⸗
r

SP. DLIII. DE DIFFIDATIONIBVS. 34 5

Paſſim ab his moventur, lites illa etiam eſt, utrum diffidatio
nudis verbis facta, ultimo ſupplicio ſit punienda. Negant
quam plurimi, & inter hos Areftus ad art. 129. Conftit. Ca-
rolinæ S. 2. n. 3. Aequiritur, inquiens, ut diffzdatio non in Jolis
minis conſfiſtat, ſed ut literæ, vel alia ſigna, v. g. gallus ruber
lictas tranimiſſus, inſuper accedant. Subjicit deinde ratio-
nes, paucis, ut ſolet, cuncta aliorum interpretum argumenta
complectens. Primum ait, hoc requiſitum veteribus diffi-
dandi exemplis apud Dattium probari. Novi ego iſta exem.
Pla, & plura adhuc apud alios auctores reperio. Ea vero
omnia nihil probant. Vtique Dattius ceterique rerum Ger-
manicarum ſeriptores alia diffidationum exempla, quam quæ

litteris conſignata fuerunt, adferre non potuerunt. Verba

enim, quibus adverſarius adverſario ſuo coram, vel per nun-
cium, bellum denunciavit, nunquam in ſcripturam redacta,
hodie ignorantur. Sed exinde non ſequitur, diffidationes
nudis verbis factas non fuiſſe. Contrarium ſupra in Medita-
tione 3. luculenter oftenſum. Si itaque dubium non eſt, uti
Profecto eſſe non poteſt, olim diffidationes etiam coram &
Per nuntios factas fuiſſe, artziculus 129. Conſtitutionis Caro-
linæ, qui gladii pœnam diffidatoribus generaliter minatur,
item die Kayſerliche Landfrieden von den Jahren 1521. &
1548. quæ generaliter von allen offenen Vehden loquuntur,
ad ſolas diffidationes ſcriptas reſtringi non debent. Vrget

quidem porro Kreſſus verba Receſus impérii de anno 1555. §.

45. Abſag zuſchicken, oder an die Thor der Flecken und Haͤu⸗
ſer anſchlagen. Sed captat profecto JCtus, cordatus cetero-

quin & accuratus, verba legis contra legislatoris mentem.
Hujus mens ſine dubio erat, ſecuritati publicæ proſpicere.

Iſta vero ſecuritas publica æque minis verbalibus, quam

Zom. VIII. XX ſcrip-

246 MEDITAT. AD PANDECT.

ſcriptis aut ſigno declaratio turbatur. Ridicula profecto fo-
ret cavillatio, ſi quis, vocem Thor in eodem §. poſitam aucu-
pans, diffidationem, vValvis feneſtrarum aut parieti adfixam,
veram difſidationem eſie negaret. Et, ſi verbis inhærendum
eſt, illa profecto, quæ in §. 48. dicti Keceſſus de anno 1555. Po-
ſita ſunt: Ob ſie ſonſt nicht anders mit der That gehandelt
haͤtten; quæ ſententiam noſtram mirifice firmant, negligi
non oportebat. Quod tandem in fine Kreſſius addit, nuda
verba non pertinere ad articulunz 128. & 129. ſed ad artieu-
lum 176. adeoque ad arbitrariam Pœnam, infra removebi-
tur, oftendeturque, articulum 176. plane de diffidationibus,
quæ in con ſtitutionibus pacis publicæ offene Vehden appel-
lantur, & ſecuritatem publicam turbant, non agere, verum
minas ſaltem privatas ulciſci. Quum itaque ratio legis ge-
neralis & verba quoque generalia ſint, ICti Helmſtadienſes
menſe Auguſto anni croloccxxv. diffidatorem, qui ultra ver-
ba non proceſſerat, ad gladium damnarunt. Iſt Adolph
Anéebor uͤberfuͤhrer, auch geſtaͤndig, daß er dieſe Worte: Hat Chri⸗
ſtian Retmer ein Haus anſtecken koͤnnen, ſo koͤnte ich es auch thun;
und wiederum: Dem Schelm, dem Rademacher, will ich es geden⸗

ken, ich bedaure nur die guten Nachbaren; oͤffentlich geſprochen;
Ob er nun wohl zu ſeiner Entſchuldigung anfuͤhret, er habe nur von

koͤnnen, nicht aber von wollen gereber, die letzts Workte hingegen nur

von abprügeln verſtanden; Alldieweil aber aus den von Inquiſiten

vorher gefuͤhrten Reden, da er unterſchiedenen Luten gebrohet und
geſprochen: Ich gehe weg nach Magdeburg, aber in acht Tagen ſollet

ihr was neues hoͤren; genugſam erhellet, daß das gebrauchte Wort,

koͤnnen, eben ſo viel, als wollen, bedeute, ferner die wider den Ras

demacher ausgeſtoſſene Drohung ſonder Zweifel auf das Haus an⸗
ſtecken gehet, und Inquiſit ja ſelbſt nicht ſagen kan, was die Be⸗

daurung der guten Nachbarn ſonſi bedeuten ſolle, weiter die Ein⸗
woh⸗

ltae
or

res
ho
En⸗
e!
Nün
tn
ſ⸗
lit,
ſot
kein
glel
ſe
ſe

lud

.
ei.

os,

en
e.
jenſS
1Se .

Pohe

Cltg
thlr;
Nede

chen
ur ten

N.

Uicten

tonrn .

ſ
Bu

eS

us

etc
;G
i

„

P. DLIII DE DIFFIDATIONIBVys. s;

wohner von Waſſersleben wuͤrklich in Furcht und Schrecken geſetzer

ſeynd, auch deſſen groſſe Urſach haben, da bereits vor kurzer Zeit
einige Gebaͤnde bey ihnen, allem Anſehen nach, durch boͤſe Leut⸗
weggebrannt worden, endlich Inquiſit den geſchwornen Urpfeden
durch das wiederkommen gebrochen, alſo ſein Delictum vergroͤſſere,
und die Unſicherheit ſeinethalben um ſo viel groͤſſer iſt; So wird

Inquiſt Abolph Anebor nach Anleitung der peinlichen Zals⸗

Gerichts⸗Ordnung mit dem Schwerte vom Leben zum Tode ge⸗

bracht. V. R. W. Verum in Saxonia noſtra Conſtitutio Ele-
Koral. I5. Part. 4. &, quæ ibi memorantur, leges antiquio-
res in contrarium ſunt, & præter verba factum aliquod ad

hoc, ut ultimum ſupplicium irrogari poſſit, requirunt.

Quamobrem diffidatio nudis verbis in Electoratu noſtro fa-

Ga fuſtigatione ſaltem, aliquando etiam ſimplici exilio Ppu-
nitur. Sic Cti Vitembergenſes menſe Decembri anni
cloloccxxix. reſponderunt: Hat Inquiſitin in Guͤte bekannt, daß
ſie, gleichwie ihr Bruder ehemals gethan, Feuer einzuiegen gedro⸗
bet, dieſe Drohung auch wuͤrklich zu vollſtrecken im Sinne gehabt,
ſo wird ſie, weil dieſe Drohung in bloſſen Worten beſtanden, und
keine That dazu gekommen, zwar mit der Lebensſtrafe verſchonet,
gleichwol des Landes ewig verwieſen, und zu Bezahlung aller Un,
koſten angehalten, auch vor ihrer Erlaſſung mit Ruthen im Gefaͤng⸗
niſſe gezuͤchtiger, S

—

XX2 X.

348

ANAIEDTAT. AD PANDECT.

XI.

PDifidator a pœna ordinaria non liberatur, quamvit ſe animum

minas exſequendi babuiſe neget, atqué boc in

tormentis edicere paratus ſit.

mmuniſſima eſt diffidatorum excuſatio, ſe propoſitum

minas exſequendi non habuiſſe, ſed pecuniam aut aliud

quid tantum extorquere voluiſſe. Si hanc audis, pauci dif-

fidatores ad ultimum ſupplicium abſtrahentur. Et ſcio, in

collegio Ctorum, ubi quæſtio hæc proponebatur, voluiſſe
aliquos pœnam gladii remittere, ſiquidem diffidator in tor-

mentis iſtam accuſationem firmaret. At vicit eorum ſen-

tentia, qui, diffidatori hanc excuſationem, etſi vera eſſet,
non prodeſſe, contendebant. Conſentiunt Carpzovius Quaſt
crim. 32. n. 34. item in P. 4. C. 14. def. 9. nec non Bergerus
in Supplem. ad Electa Juriipr. eri
ex ipſo reſponſo, quod menſe Auguſto anni cioioccxxv. ex-
aratum fuit, pateſcent: Ob wohl Inquiſit zu ſeiner Entſchuldi⸗
gung anfuͤhret, er babe die Worte nicht im Ernſt, ſondern vor die
lange Weile geſprochen; Allieweil aber faſt alle muthwillige Be⸗

vehder dieſes, daß es mit der Bevehdung nicht ihr Ernſt geweſen,
vorwenden, gleichwol ſolche Entſchuldigung in keine Bektrachtung zzuu
liehen iſt, nachdem doch durch dergleichen Reden der oͤffentliche Frie
de und Sicherheit geſtoͤhrer wird, und die Reichs⸗Geſetze ſolche

Stoͤhruüng unter keinem Prætexte eneſchuldiger wiſſen wollen, vide
den Land⸗Frieden de anno 1548. §. 1. ibi: in was vor ge⸗
ſuchtem Scheine das geſchehe; So wird Inquiſit mit dem
Schwerte vom Leben zum Tode gebracht.

m. P. 2. pag. 355. Rationes

Mi

Mle
or
u⸗
rd
cog

iti

ilen

I

Sbp. DLIII. DE DIFFIDATIONIBVS.

Conditio difidationi adjecta pænam ordinariam non
n nniꝛinuit;
2ð XIII. G
Wiſi talis ßi t conditio, quæ propoſitum nocendi & bericulunm
WU imminuit. .
In ⸗ .
tn L' nidationes conditionatas veras diffidationes eſſe, ac ul-
ei . timum ſupplicium mereri, legislator Saxo in Conſtit;
„n Eleck. 17. Part. 4. conſtituit. Nihil tamen hic peculiare Sa-
ll. Lones habent. Nam & in Keceſu Imperii de anno 1555 §. 48.
NN. ultimum ſupplicium ſtatuitur in eos, welche bie Leute durch Be⸗
IA4H traͤuung und Furcht wider Recht und Billigteit dringen, id eſt,
eſae⸗ cogunt, ut conditioni adjectæ pareant. Ac diffidatoribus
Od4 iſtis ſub conditione egregie convenit nomen der Landzwinge⸗
V re, quod illis paſſim in legibus publicis tribuitur. Quamob-
tone Tem conditio diffidationi adjecta diffidatorem a pœna ordi-
„A. pDaria non liberat. Id ſolum enim in diffidationibus punien-
ſen dis ſpectatur, an publica tranduillies & ſecuritas ſit immi-
eh nuta, qued utique etiam in conditionatis diffidationibus fit.
— Ahrululiiud dicendum, ſi ad jecta conditio ejus naturæ ſit, ut pro-
eni Poſitum nocendi per illam reſtringatur. Exemplum hoc
ene eceſto: Minatus quis erat publice vaſtitatem pago, ſed ad jece-
“ rat, niſi liberis meis parcerem. Accuſatus tanquam diffida-

S6fe tor in hoc temperamento omnem excuſationem Ponit. Re-
ſpondet advocatus fiſci, conditionem adjectam diffidatori
non prodeſſe. At profuit illa ei apud Ctos Helmſtadienſes,
qui menſe Martio anni cioloccxxiII. ſic judicarunt: Daß Mes⸗
werck auf ewig ad operas publicas zu verdammen, auch alle In⸗
quilſitions⸗Koſten zu bezahlen ſchuldig. V. R. W. Rat. dec. In-
quiſit iſt geſtundig und uͤberfuͤhret, die Drohworte: wo ich es nicht
XX 3 mmet⸗

por
nit d

MEDTTAT. AD PANDECT.

37

meiner Kinder halber thaͤte, wolte ich ſchlecht Feld machen; ausg

ſtoſſen zu haben. Nun moͤgen zwar die ſub conditione ausgeſpro
chene Drohworte vor keine eigentliche Bevehdung, noch Inquifit 2
dieſerwegen vor einen Landzwinger geachtet, noch die in der pein:

lichen Hals⸗Gerichts⸗Ordnung Art. 128. geſezte Strafe des

Schwerts auf ihn gezogen werden, in Mangelung der in gedachtem

Artickel darzu erforderten Stuͤcke. Unterdeſſen iſt doch nicht zu
leugnen, daß dem ganzen Lande daran gelegen ſey, einen ſo gefaͤhrli⸗
chen mit andern Dieben in Complot ſtehenden und wegen oban⸗
gefuͤhrter Drohworte fuͤrchterlichen Mann in ſicherer Verwahrung
zu wiſſen; Dieſemnach haben wir ihn auf ewig ad operas publi-
cas verdammer.
Difidatio etiam uni bomini fieri poteſt.
XV.

Neteſſe tamen eſt, ut per boc plures bomines tumultui &

periculo involvantur, ac tranquillitas bublica
lædatur.
Comminatio, per quam ſingulorum bominum ſecuritas
turbatur, diffidatio non eſt.

TP doctrina de diffidationibus hæc eſt præcipua lis, utrum
comminatio, qua ſimplicis perſonæ ſecuritas læditur, ac

unde nihil periculi aliis imminet, nomen pœnamque diffida.

tionis mereatur. Negant Carpzovius Quakt. erim. 37. n. 21.
& Claſenius ad art. Carolinum 128 ques durioribus, quam
ICtos decebat, verbis, falſum, ineptias, errorem obje ctan-
do, refellunt Beyerus ad art. 129. n. 9. 10. & Ludovici ad
ert. 129. Sed Carpzovium egregie tuetur Areſſius, qui ce-

teros omnes legis Carolinæ interpretes peritia antiquitatum
er.

1

tul
ſbbi
J
ne
gul
ger

Ur!
ell

a

un

r

eu

e

e

uidt
in:

llen
NH
fie

NNn
Hrung
NDi .

Utru

t
ktcr⸗

N .
dn
echn
jci
ui ee⸗
tatonn
Ger.

SP. DLIII. DE DIFFIDATIONIBVS.

35 1

Germanicarum poſt ſe relinquit, ad art. 129. §. 2. . 2. An-⸗

tiquiſſim ni ſcilicet Germani per diffidationem nunquam com-

minationem ſimplicem, ſed denunciationem belli intellexe-

runt. Et bellum quidem etiam uni homini, e. g. Principi,
comiti, equiti, denunciari ac fieri poterat, non aliter tamen,

quam, ut per hanc denunclationem Plures tumultui & pe-
riculo involverentur. Vera ergo diffidatio erat, quando

eques equiti bellum declarabat. Vterque enim copias quan-
tulaſcunque contrahebat, villas ſuas muniebat, fœderatos
ſibi adſciſcebat, atque ſic quietem publicam turbabat. At
quando duo privati inter mutua convitia ſibi verbera, vul-
nera quin & necem comminabantur, hoc ſingulorum tran-
quillitatem tantum lædebat, nec pro diffidatione aut belli
declaratione reputari poterat. Itaque omnes, quæ de pace
publica Prodierunt, conſtitutiones annorvum 1442. J. 6. 1721I.
art. I. 1548. art. I: von offenen Vehben, per quas nempe ſe-
curitas non ſingulorum, ſed publica, turbatur, loquuntur,
& Receſus Inperii de anno 1594. §. 75. in comminationibus,
Betrauungen, reſpici jubet, ſo fern die Perſonen, ſo ge⸗
trauet, alſo geſchaffen und im Brauch haben, ihren Betrau⸗
ungen dem Land⸗ Frieden zuwider nachzuſ⸗ tzen, oder ein
ſolches ſonſten aus allerhand Umſtaäͤnden vermuthli ich und
zu beſorgen waͤre. Simplices itaque comminationes ad do-
Grinam de difſſidationibus plane non pertinent, ſed in Arti-
culo Carolino 176. peculiariter damnaitur & arbitrariis pœ-

nis relinquuntur.

XVII.

Or privaro malum minatur, Jißi ator guidem nof: N, Jed
bunitur tamen cavere eogizut.

AVIII.

352 MMEDITAT. AD PANDEG.

R

XVIII. „
a cautio idonea eſſe, & vel per pignora, vel hdejuſſores,
vel cuſtodiam præſtari debet. =
Poſiſſo bonorum immobilium ab bac cautione non lIiberar.
Suficit tamen, ut poſjeſor ea bona oppignoret.

Qan nhiene minæ, per quas publica tranquillitas

non læditur, nec tumultus excitatur, ſed uni ſaltem
homini malum intentatur, diffidationes non ſint, ſunt tamen
crimen, ac puniuntur etiam, ſed mitius. Inprimis ei, cui
periculum inde imminet, de ſecuritate proſpiciendum eſt.
Minitans ſcilicet ſecundum articulum Carolinum 176. eous-
que carceri includitur, donec adverſario de non offendendo

caveat. Sed qualis hæc cautio eſſe debet? Recordor, ali-
quando matronam nobilem, quæ facturam ſe, ut adverſarius

dquidam ſuus per milites fuſtibus cæderetur, minata erat,

quum cautio poſceretur, nudam promiſſioném obtuliſſe, ex

L. 3. C. de Verborum & rerum ſignif. quin propter poſſeſ-
ſionem bonorum immobilium ſe plane a ſatisdatione libera-
re voluiſſe. Verum verba articuli 176: nothduͤrftig Cau-
tion, Gewißheit oder Sicherheit; item: genugſame Caution,

Sicherung und Beyſtand; ſat indicant, idoneam cautionem,

quæ vel per fidejuſſores, vel pignora, vel cuſtodiam præſta-

tur, vide Specimen XXXI. de Satisdatione Med. 1. deſide-
rari. Nec bonorum immobilium poſſeſſio minanti prode-

rat. Illa quippe poſſeiſkio immunitatem tantum a cautione
de judicio ſiſti, L. 15. qui ſazisdare cogantur, &, quæ poſtea

introducta eſt, pro reconventione & expenſis præſtat, non

ab

2

. —

= —

=

6

,.

SP. DLIII. DE DIFFIDATIONIEVS. 353

ab aliis cautionibus, L. I. J. I. Zz legatorum ſeu Edei vom-
miſſorum. Sufficit tamen, bona iſta immobilia oppignorari.
Sic ICti Helmſtadienſes menſe Octobri anni cioloccxvi. ju-

dicarunt: Beklagte wird die gefoderte Caution de non offen-

dendo auf 400. Rehlr. Hoch zu beſtellen, auch die verurſachte Un⸗
koſten, nach vorhergehender deren Liquidation und richrerlichen
Ermaͤßigung, zu erſtatten billig angehalten. V. R. W. Rat. dec.
Beklagker meyner zwar, es ſey allbier metus vanus, und koͤnne

alſo, da ſie zumal vermoͤge an des ihres Ehe⸗ Herrn Guͤtern haben⸗

den Rechts mit unbeweglichen Guͤtern angeſeſſen, keine Caution
de non offendendo gefodert werden; Alldieweil aber die Furchte,
durch Soldaren ausgepruͤgelt zu werden, nicht geringe iſt, weiter der
Beſitz unbeweglicher Guͤter zwar a ſatisdatione pro reconventio-
ne & expenſis, nicht aber von andern Cautionibus, befreyer;

So kan Beklagte dem Proceſſe durch Beſtellung 400. Rrhlr. Cau-
tion, welche ſie nicht eben baar niederlegen, ſondern nur auf ihre
Illata anweiſen darf, leicht ein Ende machen.

