.

vare

AT. AD PA

eſe
ſper⸗
hera

aͤ
n,
Zeit da zu ver
dei 4
E
machen kann, ſonde
CF

E
ch d

Wor

1

—
₰
Er
—

enen
inen

Senite

t
noch ei
en

n finden,

ſit

n commancdirende
ebenen zu
.
el

tad

M.
undt

u

ann de
inen Uvin
etwar
hrit con
emde lon⸗
net unnn

1io . A

„ umdd ner
ris,und

M
U

Sp. DXXXIII. DE DELICTIS COLLEGIORVM. 35
dem Famiano Strada de Bello Belgico lib. 7. das Exempel des

beruͤhmten Herzogs von Alba zu voͤlligem Beweiſe dienet; So hal⸗

ten wir dafuͤr, daß der General Oddo ſeine Unſchuld genugſam
dargethan, mithin von der angeſtellten fiſcaliſchen Anklage zu
entbinden ſey.
. XIV.
Collegium ejusque membra ob decretum, quod infelicem even-
tum babuit, puniri nequeunt, quamvis appareat, diver-
Jam ſententiam meliorem ac prudentiorem fuiſſe.

XV.

Tune tamen membra collegii ob infelicem deereti ſui ſucceßuem

puniri poſſunt, quando in eo faciendo vel dolus, vel impe-
ritia, vel Supina negligentia intervenit.
ccidit ſæpe in collegiis, ut anceps ſententia, quæ veriſi-
milibus argumentis in utramque partem diſ Putari pot-
eſt, & dubium eventum habet, proponatur. Eligi tunc al-
terutrum oportet. Aliquando autem non id, quod opti-
mum eſt, ſed deterius, eligitur. Et habet nonnunquam iſta
electio infeliciſſmum totique reipublicæ ac principi fune-
ſtum eventum. Tunc vero conſurgunt omnes collegii iſti-
us obtrectatores & inimici cum tota plebe, quæ conſilia
nunquam non ex eventu æſtimat, ac collegio infelix decre-
tum tanquam peccatum exprobrat. Nec negari poteſt, ad-
ferri ſubinde rationes, quæ, collegium prudentius & recti-
us diverſam ſententiam ſequuturum fuiſſe, atque ita damnum
ac periculum averti potuiſſe, evincant. Peccavit ergo ſal-
tem contra prudentiæ regulas collegium. Numquid au-
tem propterea punietur? Non puto. Miſerrima profecto
eſt conditio eorum, qui collegiis & conſiliis principum adſi-
dent, ſi quemlibet lapſum & exiguum mendum ac omne er-
E 2 ratum

26 MEDITAT. AD PANDECT.

ratum pœnis luere oportet. Nemo ſic innocens erit, qui mo-
do homo eſt. Id durum nimis. Juſtius longe Pontifex in c.
62. Je KRegulis juris in . Nullus, ait, ex conſilio, dummodo frau-
dulentum non fuerit, obligatur; & Ulpianus in L. 47. pr. de
Regulis juris: Conſilii, inquit, non fraudulenti nulla obligatio
eſt. Scilicet in collegiis & publicis miniſtris gradus culpæ
diſtingui oportet, per ea, quæ copioſius in Specimine CLII.
de culpa medit. . ſqq. dicta. Ob leviſſimam culpam nec pœ-
na nec damni reſtitutio petitur. Aliud vero dicendum, ſi
fraus intervenit, aut, quæ fraudi æquiparatur, lata culpa, quæ
etiam ſpecies fraudis eſt, imperitia in arte, quam collegii iſtius
membra profitentur, qui negotium aut timiditas. Inexcu-
ſabilis enim eſt, qui negotium aut munus ſuſcipit, cui im-
parem ſe eſſe ſcir, vel ſcire debebat, L. S. §. 1. Ad L. Aquili-
am, L. I 32. de KRegulis juris. Quamobrem Cti Helmſtadien-
ſes in illa, quam in præcedente obſervatione memoravi, ſpe-
cie reſponderunt, ducem ex eo ſolo, quod ſe ducem fuiſſe ne-
garet, atque ſaltem conſilio bellico adſediſſe contenderet, fru-
ſtra arceſſere defenſionem, quoniam, ſi decretum conſilii n-
probum, imperirum vel timidum fuiſſet, & præſidem colle-
gii & adſeſſores, qui in decretum conſenſiſſent, puniri oporte-
ret: Es wird dem General wenig helfen daß er anfuͤhret, er habe
kein Commando gehabt, ſondern ſey den uͤbrigen Commandeurs
bloß als ein Rathgeber beygefuͤget worden, nachdem Hochfuͤrſtl.
Durchl. durch die am 15. Auguſt. 1726. renovirte vorige Ordre
dasjenige, was ſie am 6ten Auguſt. wegen des Commando uͤber
die eingeſeſſene befohlen gehabt, wiederholet, hiernaͤchſt der General
ſelbſt ſich nicht a ls einen bloſſen Rathgeber aufgefuͤhret, ſondern laut
Protocolli mit der Land⸗Militz als ein Commandeur gehandelt,
und bey dem gehaltenen Krieges⸗Rath gleichſam das Directo-
rium gefuͤhret, immaſſen er auch bey Aufang dieſes Proceſſes
das

—
qulmo.
fex in
Go frnr.
. .

Olliet

us ee
1e (l
nneeg
endon
uld

krüin

lueper
cui in
A
lmſtadier.
rri ſy⸗
fullen.
lerehit
onſilii1
lem col⸗
riopon⸗
let,er en
mundenn
tehſf
riy⸗ Ordn
undo id

erGenen

ſodenhe
rgffonde
Diede
Proelſ

4

N

SpP. DXXXIII. DE DELICTIS COLLEGIORVM. 37

das obgehabte Commando deutlich genug zugeſtanden, und zu⸗
letzt nur, vermuthlich auf Angeben ſeines Conſulenten, auf die
Gedanken gerathen, aus Ableugnung dieſes Puncts ſeine De-
fenſion herzuleiten, welches jedoch, wenn auch ſein Vorgeben
der Wahrheit gemaͤß, ganz vergebens ſeyn wuͤrde, in Erwegung,
daß ein Fuͤrſtl. Rath, der aus Boßheit, Lacheté und Unwiſ⸗
ſenheit einen ſchaͤdlichen Rath giebt, eben ſo hart, als ein an⸗
derer in dem ihm anvertrauten Amte ſuͤndigender Diener, ge⸗
ſtraft wird.

XVI.

Delictum a quibusdam collegii membris commiſſum toti col-
legio, ſiquidem id ratum babuit, imputatur.

XVII.

Etiam ſucceſſores in collegio ex delictis deceſſorum ſuorum
no mine collegii perpetratis, quæ ipfi probarunt, obli-
gantur.

Rum eſt ab initio, totam univerſitatem, cujus omnia
membra in delictum conſenſerunt, delinquere & pro-
pterea puniri. Conſenſus vero totius univerſitatis etiam
tunc intervenire cenſetur, quando reliqua membra, quæ a
principio in delictum committendum non confpirarunt, hoc
deinde tamen, poſtquam id reſciverunt, ratum habuerunt,
L. 152. §. 2. de Reg ulis juris, L. 1. §. 14. de Fi & vi armata, c. I5.
X. de Keſtitutione ſpoliatorum. Vt ecce: Aliquot collegii mem-
bra, reditus ac bona uſibus publicis deſtinata inter ſe parti-
ri, vel abligurire & in convivia ac compotationes abſumere:
decernunt, exſequuntur etiam deeretum, ac is, qui ſecum
non conſenſerunt, partem tamen ferunt, vel eos ad comeſ-
ſationes ſuas admittunt. Hi, etſi improbum iſtud decretum
E 3 verbis

28 MEDITFAT. AD PANDECT.

verbis haud probent, oblatum tamen alieni facinoris mu-
nuſculum non recuſant, ſed taciti recipiunt. Veniunt pro-
fecto per hoc in ſocietatem criminis, atque tam civiliter
quam ad pœnam obligantur. Huc pertinet L. 4. de Vi & vi
armata. Colligo ex iisdem rationibus, etiam ſucceſſores
in collegio, quos alias deceſſorum ſuorum crimina non te-
nent, L. 23. C. de Decurionibus, teneri tamen, quando com-
miſſum a deceſſoribus nomine collegi crimen probarunt.
Probando enim & ratihabendo continuant delictum.
XVIII.
Beneficium ceſſionis bonorum, qued collegia ex debito conventa
babent, in delictis ceſſat.
XIX.
Igitur ſi, univerſitate ex delicto condemnata, bona communia
non ſuficiunt, exſequutio in bona privata ſingulo-
rum membrorum decernitur.
Qienleti obærato beneficium ceſſionis bonorum compe-
tere, dubium nullum eſt. Fundatur id clare in L. 7. §. 1.
Quod cujusgue univerſitatis, ubi, quod univerſitas deber,
ſinguli debere negantur. Colligunt hinc recte Lauterbachi-
us ad L. 27. de rebus ereditis cap. 3. §. 5. Strykius de Civitate olæ-
rata c. I. n. 103. Zabnius in Politia municipali lib. 2. cap. 58.
n. 2. 3. Loſæus de gure univ. P. I. C. I. n. 10. ſq. Carpzovius
P. 2. C. 6. def. 24. ex debito civitatis nec ſingulos conveniri,
nec damnari, nec exſequutionem in ſingulorum bona com-
munia, quæ ſi non ſufficiant, univerſitas, quamvis membra
ejus locupletiſſima ſint, illa cedendo in præſens, donec alia
bona communia adquiſierit, liberatur. Vide Brunneman-
vum ad rubr. D. de Ceſſione bonorum n. 5. Aliter vero ſe
res habet in debitis ex delicto. Exulant in iis beneficia o-
mnia, atque ſic etiam ceſſio bonorum, adeo ut ad corporis
coEr-

ciet

ficl

wer
un

is m.
t .
wilier
ceſtore
noh k.
1o con.
Obarun.

Copvehtt

Nmnutir

Ccolnpe.

LrI.

gedet,
terkerki.
tatelle;
)

puunſl .

neniti,
na con.
einb
Onec A
Aunemel
veto ſ
neficin⸗
corpors
(hel⸗

Sp. DXXXIII. DE DELICTIS COLLEGIORVM. 39

coërcitionem, ſi pecunia deficiat, deveniri poſſit L. ult. de in

jus vocando. Quamobrem in delictis univerſitatum, ſi bona

communia non ſufficiunt, exſequutio in bona privata ſingu-

lorum rectiſime decernitur. Commemorabo exemplum:

Civitas quædam collegio opificum extero pecuniam debebat,
ac in ſolvendo moras nectebat. Collegium ergo longioris
moræ impatiens, quum adifficile ſibi cum civitate diverſo prin-
cipi ſubjecta judicium futurum animadverteret, manus in ci-
vis cujusdam ex ea civitate bona injicit, atque ex his, quæ
civitas integra debebat, ſumit. Improbe & contra aperta ju-
ra in Novella 52. c. I. c. un. de injuriis in 6. Receſſu Imperii de
anno 1570. §. 84. Igitur civis ille collegium convenit & con-
demnationem ejus facile obtinet. Sed quum exſequutio fa-
cienda eſſet, nec bona communia ſufficerent, victor, ut ea in
bona privatorum decerneretur, flagitat. Collegium ſeſe bene-
ficio ceſſionis bonorum tuetur. Sed fruſtra. Ex delictis enim
ſinguli in ſolidum obligantur, L. 7. de Magiſtratibus convenien-
dis. Quapropter ſic reſponſum fuit: Iſt das Gerber⸗ und Schuh⸗
Amt zu Hildesheim von Kayſerlichen Reichs⸗Hof⸗Rathe in 2872.
Rthlr. condemniret, und die Exſecution davon der Stift⸗Hildes⸗
heimiſchen Regierung aufgetragen, auch von dieſer bereits der An⸗
fang mit oͤffentlichem Anſchlage des Schuh⸗Amt⸗ Hauſes gemachet
worden. Nachdem nun obbeſagten Amtes Vermoͤgen lediglich in
dieſem Hauſe und einem zu Lemgo ruͤckſtaͤndigen Capitale beſtehet,
beydes aber zu gaͤnzlicher Abfindung gedachter Schuld⸗Poßt nicht
zureichet, als wird zu wiſſen begehret, ob die jetzige Meiſtere, Vor⸗
ſtehere und uͤbrige Mitglieder des Gerber⸗ und Schuh⸗Amts ſchul⸗
dig, das reſiduum zu bezahlen, auch deshalben mit Arreſt beleget
werden, oder nicht vielmehr durch Abtretung des Amt⸗Hauſes
und der zu Lemgo habenden Foderung ſich von weiterem Anſpru⸗

che befreyen koͤnnen. Ob nun wol in debitis collegiorum und uni⸗
VerlI-

MEDITAT. AD PANDECT.

verſitatum, nach klarer Verordnung der Rechte, ſingula membra
keinesweges obligiret ſeynd, folglich die Exſecution nicht in deren
Vermoͤgen, ſondern in die dem ganzen Collegio zuſtehenden Guͤ⸗
ter geſchehen muß, und, wenn ſelbige nicht zureichen, das benefi⸗
cium ceſſionis bonorum ſtatt findet: Alldieweil aber die Glieder
des Gerber⸗ und Schuh⸗Amts ex duplici capire verhaftet ſeynd,
theils ex quaſi contractu, wegen der vorhergegangenen Litis con-
teſtation, theils auch und zwar hauptſaͤchlich ex delicto, indem
die Arreſtirung der Wippermanniſchen Zinſen, ſtatt einer fremden
an der Stadt Lemgo habenden und den Wippermann ganz nicht
angehenden Foderung, in den Rechten hoͤchlich verboten iſt, und vor
ein ſtrafbares ſpolium geachtet wird, bey welcher Bewandniß, und
da in obligationibus ex delicto ſinguli in ſolidum obligiret
ſeynd, auch das beneficium ceſſionis bonorum hinwegfaͤllt;
ſo koͤnnen die jetzige Glieder des Gerber⸗ und Schuh⸗Amts die

40⁰

ganze Wippermanniſche Poſt von dem ihrigen zu zahlen ange⸗

halten, auch dieſerhalben mit Arreſt beleget werden.

XX.
Ipſa collegii ſine principis conſenſu coitio delictum eſt.
XyXI.

Principis tamen conſenſum ſupplet lapſus temporis im-
memorialis.

Corionem collegii iine principis auctoritate crimen eſſe,
ex L. 2. §. I. de Collegiis & corporibus conſtat. Ita autem
nullum hodie erit collegium paullo antiquius a fiſci procu-
ratoris perſecutionibus ſecurum, quum antiquiora collegia
vel confirmationem principis nunquam obtinuerint, vel
diploma, ſi quod obtinuerunt, injuria temporum per-
diderint. At enim vero tunc ad regulam vulgarem: quod
præ-

re
relu

Iato

in t

in!

gu
ſe
4

Hel
Pn
her
ſi
lige
nis

—
Tnern
tindan
ſben N

benet⸗

ieGee

fut ſg
Litson
ie
gr firt
gen nie
ſete
dnß
n obit
ſtvegſee

Amts N

hlen e

Unt
vorit ir.

men e
ta auten
lei proe

ra colegt

drumn ler
em: eui

nis ſeyn.

Sp. DxXXXIII. DE DELICTIS COLLEGIORVM. 2

Præſcriptie immemorialis vim privilegii per omnia habeat;

refugium patet. Quæ regula non, ut IGtus quidam adſen-

ratorie loquitur, commentum recentius legulejorum eſt, ſed

in tacita voluntate principis, in æquitate, in recta ratione,

in legibus ſcriptis tam civilibus, L. I. §. 42. L. 3. §. 4. de dq ua

quotidiana, L. 18. §. 1. de Aqug && aquæ pluviæ, c. 1. de Præ-

ſeriptionibus in 6. quam publicis, Aurea Bulla tit. 8. §. I. Ke-

ceſſu Imperii de anno 1548. § 54. 56. 63. 64. Capitulat. Caroli
VI. art. 8. 9. 21. innititur. Quamobrem ſic reſponderunt Cti

Helmſtadienſes menſe Martio anni eio 109 cc xxX: Klaͤgere, die

Pfaͤnnerſchaft zu Halle, machen ſonder Zweifel von alten Zeiten

her ein Collegium aus, und, wenn es auch an ausdruͤcklicher Be⸗
ſtaͤtigung des Landes⸗Herrn fehlte, ſo kann gleichwol deſſen vieljaͤh⸗
rige Patientis und tacitus conſenſus loco expreſſæ confirmatio-

COOω L 1RIA

1. Collega, qui ex mandato collegii delinquit, in ſolidum tene-
tur.
2. Nullus ei datur contra mandantes, quod nec ad mulctam,
nec quod ad interefſſe privatum, regreſſus.
3. Puniuntur tamen ſimul mandantes omnes.

Vide Specimen CLXXXIII. de Mandato turpi, Medit.
4. Quod Supra in Meditatione III. dictum, univerſitatem
Gnico actu delinquentem unica pœna, ſi hœc dividi poſ-
ſit, plecti, pertinet etiam ad caſum, quo plures extra
univerſitatem unico actu deliquerunt, ſiquidem leges in
i delictum certam pœnam ſtatuerunt. Sic ego menſe
Auguſto anni clo 19 ccxxXII. judicavi: Die Wachsmuthin,
Kirſten, Doring und Boͤttger werden die in dem allergnaͤdig⸗
ſten Edicte vom 2yten Martii 1714. auf jedwedes ungeſtem⸗
pe ltes Spiel Charten geſetzte 5⸗ Rthlr. zuſammen zu erlegen,
auch alle Gerichts⸗Koſten zu bezahlen angehalten.
F

Tom. VIII.

4² MEDITAT. AD PANDECT.

= S PECIMEN DXXXIV

MEDITATIONVM AD PANDE CTaAS
db. PIE. XirI. TIL rJ.

INFERIORIS IN PELIECTIO
PUBLICE DEFENSUM

VITEMBERGENSI
AD DIEM XVI. JANVARII. clo 1o cc XxXXIV.
I.
II.

. . boſitivum.
=W III.

rebptebenduntur.

in veſtibulo quaſi illa notiſſima controverſia, ſitne infe-

me contra Hobbeſium ſentire, eredereque, injuſtis princi-
pum & fuperiorum juſſis, quainyis abſoluta ſint & cum

CONCVRSV SVPERIORIS ET

BENJAMIN GOTTLOB CHLADENIO

Inferior ha Jſuperioris juſſa exſequi nec debet, nec otoſt.

Si eſequitur, peccat contra jus divinum tam naturole guam

Juris feudalis Longolardici compilatores Siſemtienter recte

Ne concurſu ſuperioris & inferioris in delicto dicturis,

rior injuſta ſuperioris juſſa exſequi obligatus, occurrit.
Poteram de ea copioſiſſime agere. Sed quia id jam a Ppluribus,
atque etiam a me ipſo in Specimine CLIXVIII. de juſſu Medit. I.
6.7. 10 II. factum, nolo ea repetere, ſed profiteor ſalten,

(01

eſlea

Ute

cel

Ta
00

u
Gt

gu
ſen

Elli

din

D, comminarione gravis mali conjuncta, parendum tamen non
CIN eſſe, ſed peccare obedientem. Et Chriſtiani quidem de ve-
ritate hujus ſententiæ diſputare nequeunt, quos quippe ſa-
cCer codex aperte convincit. Nolo plura ejus loca commemo-

8 1 rare. Sufficiet unus, nempe Actorum , 29. ubi Petrus cum
collegis ſenatui prædicationem de Chriſto ſevere interdicen-
CO ti reſpondet, magis DEO, quam hominibus, parendum eſſe.

. Cum ſacro codice accurate conſpirat jus naturæ, quod & ſcri-
ptores veteres, qui Chriſtiani non fuerunt, paſſim agnovere,
quorum privata teſtimonia ab illis, qui hocargumentum tfa-
ENII. Ctarunt, magno numero memorantur. Ego itaque hæc relin-
S quo, ac unum, ſed publicum & contradicto judicio firmatum,
ex Plinii Lib. III. Epiſtola 9. verbis ejus apponam: Poſſum

h, ſemper perſeribere tibi; gquantum in publica provincix Baeticæ
cauſa laloris exhauſerim: nam fuit multiplex, actaque eſt ſæ-
ius um magna varietate. Cæœcilius Claſſicus, homofdus W
aperte malus, proconſulatum in ea non minui violenter quam
rile u ordite geſerat, eodem anno, quo in Africa Marius Priſcus.
Sed Marium una civitas publice multique privati reum pere-
gerunt :in Claſſecum iota provincia incubuit. Ille aceuſatio-
“ nem vel fortuita, vel voluntaria morte prevertit: nam fuit
mug n mors ejus infamis, ambigua tamen. W enim oredibile vide-
batur, voluiſſe exire de vita, gquum deſendi non poſſet; ita
o Cen mirum, pudorem dainnationis morte fugiſſe, guem non puduiſf-
,ſineik ſet damnanda commitiere. Wibilominus Bætica etiam in defun-
Gcel Gi aecuſatione perſtabat. Proviſum boc legibus, intermiſſinn ta-
1Purku men, & poſt longam intercapedinem tunc reductum. Aaccidei uns
itah Patici; quod ſimul ſocio⸗ miniſt rosque Claſſici gerulerunr, nomi-
r ſalem nvatimque in eos inquiſitionet Poſtulaverunt. aeram Baäticis
föpin. mecumque LEucejus Albinus, vir in dicendo opio/ 15, o, natur. Pla-
nt à oen cuit in primis, ißſum Clalſſicum eſtendere nocentem; bie aptiſſimus

CMNN. F 2 . ad —

4

4 MEDITAT. AD PANDECT.

ad ſocios eus & miniſtros transgreſſus erat, quia ſocii mini-
ſtrique probari, niſi illo nocente, non poterant. Ex quibus
duos ſtatim Claſſco junximus, Bæbium Probum & Pabium
Hiſpenum, utrumque gratia, Hispanum etiam facundia, va-
lidum. Et circa Claſßicum quidem brevis & expeditus labor.
Sua manu reliquerat ſeriptum, quid ex quaque cauſa accepiſſet.
Miſerat etiam epiſtolas Komam ad amiculam quandam jactan-
tes & glorioſas, his quidem verbis: Jo, jJo liber ad te venio:
jam ſeſtertium quadragies redegi, parte vendita Bæticorum.
Cirea Hiſpanum & Probum multum ſudoris. Horum ante-
gquam crimina ingrederer, neceſſarium eredidi elaborare, ut
conſtaret, miniſterium crimen eſe, quod niſi effeciſem, fru-
ſtra miniſtros probaſſem. MWeque enim ita defendebantur, ut
negarent, ſed ut neceſſitati veniam precarentur: eſſe enim ſe
provinciales, & ad omne Proconſulum imperium metu cogi.
Solet dicere Claudius Reſtitutus, qui mibi reſpondit, vix exer-
citatus & vigilans, & quamlibet ſubitis paratus, nunquam ſi-
bi tantum caliginis, tantum perturbationis ofuſum, quam
quum ea prærepta & extorta defenſioni ſuæ cerneret, in qui-
bus omnem fiduciam reponebat. Conſilii noſtri exitus fuit: bo-
na Claſzci, quæ bebuiſſet ante provinciam, placuit ſenatui a
reliquis ſeparari, illa fliæ, hæc ſpoliatis relingui. Additum
eſt, ut pecuniæ, quas ereditoribus ſolverat; revokxarentur. Hi
Ipanus & Probus in quinquennium relegati. Adeo grave vi-
ſum fuit, quod initio dubitabatur, an omnino erimen eſſet.
Quæ quum ita ſint, non eſt adeo ridiculum, ut vulgo cre-
ditur, quod Baldus compilatores juris feudalis Longobardi-
ci, Obertum de Orto & Gerardum Capagiſtum, duo pe-
cora appellat propterea, quod 2. FE. 28. pr. vaſallo, domi-
num guerram, hoc eſt bellum, facientem defendere, præci-
Piunt, atque in offendendo etiam ad juvare, ſi velit, permittunt.
IV.

er

re

Pr⸗

i

dun

—
min..
uilin
Chiun
1) .
bor.

ſt

ſolhan.
venih:
run.
1 ant.

re, 1

n, r.

tur, 4

enin /
tu agn

ir eret .

uen .

N
in e

fuit: K
ſenutlit

Adlten.

ut. M.
Arwe 1.
nin ſſ,
lgo eke
godent

duo =

lo, Cont

re, Pret⸗
ermnittunt

SP. DxxXw. DE CONC. SVP. EI INFER. IN DELICT. 45

Quousque juſſus Juperioris pœnam obſequentis in foro humane
vel toſlat vel minuat, unica regula comprebendi nequit, vel ſed

ex magnitudine auctoritatis, quam jubens babet, dependet.

vVv.i.
Dwerſimede igitur judicantur ubjecti principi, milites duci, ci-
ves magiſtratui, ſervi & homines proprii domino, Ja-
muli bhero, liberi patri, uxor marito, vaſalii domino,
crimen jubentibus, obtemperantes.

Q in antecedentibus dixi, ad conſcientiam, ſeu ad fo-
rum poli, ut Cti quidam loquuntur, pertinent. Per-
gimus nunc ad forum humanum. Quousque in eo juſſus
ſuperioris delinquentem excuſet, vel prorſus pœnæ eximat,
vel ſaltem hanc mitiget, meditatus ſum ſæpe, contuli etiam,
quæ alii de hoc argumento ſcripſerunt. Mira eſt opinio-
num & rerum judicatarum diverſitas, cujus rationem quum
diu ſolicitus indagarim, reperifſe me tandem, confido.
Pendent ſcilicet hic omnia ex gradu auctoritatis, quæ juſ-
ſui illi annexa eſt. In omnibus itaque factis controverſis
auctoritatem eam quaſi in trutiua ſuſpendi oportet. Quo
gravius pondus ea auctoritas habet, eo levius eſt delictum
obtemperantis, eo mitior pœna, quo levior vero auctori-
tas, eo gravius delictum, eo durior pœna. Maximi omni-
um ponderis ſine dubio principis juſſus, atque adco, ſi hic
juſſus abſolutus fuit, delinquentem non apud DEVNN qui-
dem, ſed in humano foro, a Pœna omnmi liberat. Qua de

re plura dixi in pecim. CLXVIII. de jußſu, Medit. 5. 6. 7.

Proximus ab hoc eſt magiſtratum juſſus, qui civi etiam
aliquam, verum minorem, parendi neceſſitatem imponit.

Sunt vero hic iterum magiſtratum gradus. Major eſt non-

. F 3 Kul-

416s MkDITAT. AD PANDECT.

nullorum poteſtas, & fere cum principis poteſtate coinci-
dit. Talis eſt proregum, ducum bellicorum &c. Recordor ex-
eiplum gregarii militis, qui quum ante tribuni ſui fores in
excubiis ſtaret, ab hoc ipſo tribuno ſelopetum in ruſticum
innocentem, tribunoque immôdica poſcenti contumacius
obloquentem, explodere juſfus miſerum interfecerat, ab
omni tamen pœna abſoluti. Minori profesto indulgentia
tractandus fuiſſet incola oppidi, qui conſulis ſui juſſu in-

nocentem necaſſet. Poſt magiſtratus juſſum imperium do-

meſticum ſequitur, quout nempe hodie ejus facies eſt.

Nam in antiquiſſima Germanorum republica, in qua do-
mini, & Romanorum, in qua Patres & domini jus vitæ

& necis habebant, domeſticum imperium imperio princi-

pis exæquandum fuiſſet. At apud nos, qui patrum in li-
beros, dominorum in famulos auctoritatem magnopere im-

minuimus, auétoritas hœæc nunquam tollit pœnam, ſed mitigat
faltem. Quæ de ſervis allegari ſolet, lex 157. pr. de Keg. Juris:

Adeo, inquiens, quæ non habent atrocitatem facinoris vel ſce-

leris, ignoſcitur ſervie, ſi ſi, dominis obtemperaverint; ad famu-
los noſtros trahi non poteſt commode, trahi vero Poreſt ad
Proprios homines, ſicubi reperiuntur. Igitur quando filius

delinquit, vel famulus, juſſu patris vel heri, punitur ſem-

per, mitius tamen. De filio exempla attuli in Specim. CLXEIII
de juſſu Medit. 10. I1I. De famula, quæ hero furanti opem tu-
lerat, quæſitum & concluſum recordor, non impune id-
crimen relinqui, ſed ſqualorem carceris, in quo rea diutius
jacuiſſet, in pœnam imputari oportere. Sic ſcilicer Cti
Helmſtadienſes menſe Martio anni cho Lo cC XIX. reſponde-
runt: Die zweyte Inquiſitin, Catharina Heimſohns, hat die
begangene Dieberey wol gewuſt, und der Obrigkeit nicht an⸗

gezelget, und den Dieben das geſtohlene Vieh ſchlachten und

tral

tat
in!
Plu
gui

del

tam

—
cine.

derk.
ſorezi

Tüticun
tüacr
et, d

en.

alii
eIiunt.
cieg .

1
nter.

io hrni.
um ul
pperei
michn
l ſie
d funr

Uirturſen.
LMVIII
opem tl.
npume 1.
en Qlnin

licet l

reſpone.
6, e N
t nichtc
chten
1

Sb. pexzw. DE CONGCG. SVP. ETINFER. IN DFLICT. 45

zurechte machen helfen. Weil aber die Inquifitin in Meß⸗
ſtanden, alſo, was ihr derſelbe befohlen, wohl
thun muͤſſen, wie denn die Rechte ſelber in ſolch
Delictum nicht gar zu grob iſt, das Geſinde entſchuldigen; So ha⸗
ben wir nicht noͤthig geachtet, dieſe Inquiſitin, welche bereits durch
das langwierige Gefaͤngniß genugſam beſtraft worden, weiter zu
beſtrafen. Ad domeſticum imperium etiam maritale pertinet,
quod abſolutum non eſt, ſed cum paterno fere coincidit,

—

5
C
1

atque adeo uxorem delinquentem non excuſat, pnam ta-

men ejus mitigat. Tandem & dominus feudi auétoritatem in
vaſallum habet, ſed minorem, quam princeps in civem, at-
que adeo hunc juſſibus ſuis obtemperantem ab omni pœna li-

berare nequit.
VI.

Juſſus ſuperioris delinquenti prodeſt, non etiam mandatum, nec

conſilium, nec promiſſio præmii, nec permißio, nec cobor-
tatio, nec preces.
Q in præcedentibus de juflu pornam delinquentis aut
& tollente aut mitigante dixi, ad juſſum proprie ſic dictum,
qui ſcilicet cum aliqua parendi neceſlſitate conjunctus eſt,
Pertinent, L. 167. §. r. de Keg. juris, nec ad mandatum, con-
filium, promifſionem præmii, permiſſionem, cohortationem,
preces, quæ etiam a ſuperiore nonnunquam adhibentur „
trahenda ſunt. Declarat nempe interdum ſuperior, quæ fieri
ab inferiore cupiat, ſed ſimul ſatis præ ſe fert, nolle ſe liber-
tatem inferioris tollere, aut conſtringere. Quod ubi factum
in re illicita, excuſationem haud meretur obſequens. Exem-
plum memorabile habet Zubor Volum. I. pag. 508. equitis,
qui ruſticos ſuos inhumaniter tractans ab his in ſuperiore ju-
dicio ſæpe accuſatus, & a judicio ſubinde monitus, a ſævitia

tamen non deſtiterat, tandemque a ruſticis ad conſilium unius

hem Fall, wenn das

MEDTTAT. AD PANDECTI.

48

profuiſſet, niſi intolerabilis domini ſævitia, cui remedia om-

nia fruſtra adhibuerant, deſperantes excuſaſſet. Huc refer-·
ri poteſt hiſtoria Thomæ, archiepiſcopi Cantuarienſis, a

quatuor ſatellitibus Henrici II. Angliæ regis, qui dominum

ſuum de inſolentia & arrogantia hujus ſacerdotis queri, &

necem ejus optare audiverant, necati; de qua vide L'Hiſtoire
4 Angleterre par Rapin 1 boyras tom. II. liv. 7. pag. 205.
VII.

1Is qui juſſu ſuperioris delinquit, propterea punitur, vel

dumnum patitur, actionem contra jubentem babet, ut
indemnis ſervetur. -
VIII.
NWon etiam is, qui ex mandato peccavit, contra mandantem.

4

Mku inter juſſum & mandatum intereſſe, ipſa recta

ratio oſtendit. Juſſus cum neceſſitate conjunctus pro
gradu neceſſitatis vel plane excuſat, vel tamen pœnam mi-

tigat, non etiam mandatum. Igitur, quæ de mandato in
legibus conſtituta ſunt, ad juſſum trahi non oportet. Vt

ecce: qui mandatum turpe ſuſcepit, ſi deinde ad ſatisfa-
ctionera damnetur, nullam adverſus mandantem actio-
nem habere dicitur in §. 7. I. de mandato & l. 46. de Reg. ju-

ris. At ut ſuperior eum, quem delinquere jubet, & quo-
dammodo cogit, indemnem etiam ſervet, ſumme æquum eſt.

Ipſe pudor naturalis ſupexiorem obligat ad hoc, ut calami-
tatem, in quam auctoritate ſua alterum præcipitavit, ab hee
iterum avertat. Memorabo exemplum: Eques quidam

famulum ſuum, venatorem, feram capere, tempore, quo

leges venationem omnem interdicunt, jubet. Paret hic

juſſibus,

exX Judicibus: ſie ſollten den Junker kodiſchlagen, man wuͤrde
ſo wenig die That raͤchen, ſo wenig man eines wuͤtenden Hun⸗
des achtete; necatus fuerat. Conſiliuim hoc ſolum ruſticis non

Pera
tura

nem
1t
1

S. Dxxw. DE CONCG. SVP. ETINFER. IN DELICT. 45

—
juflibus, ſed a principis venatoribus deprehenfſus in vincula
0o% conjicitur, longoque judicio ac multorum menſium carce-
s re fatigatus dimittitur, gravi prius mulcta exſoluta. Miſer
n igitur, exhauſto tot calamitatibus patrimoniolo ſuo, venit
de rek. ad dominum nudus ac famelicus cum familia, & prime mi-
enl ſericordiam ejus implorat, ſed repulſam paſſus, eundem in
CNIHN jus vocat. Actis ad Ctos Vitembergenſes anno clo Io ccxxXI.
inen delatis, dubitatum ac diſpuratum fuit diu. Et tunc quidem ea
P ſententia, quæ actorem a limine judicii repellebat, vicit. Cre-
Heg didiſſem tamen, aliquid æquitati dandum, dominumque, cujus
juſſus, ſi non unica, ſaltem præcipua perpetrati criminis cauſa
ur, fuerat, ſed qui tamen hoc impune tulerat, condemnandum
fuiſſe, ut famulo ſuo vel omne damnum, vel partem ejus

aliquam reſarciret. Obſtare videtur, quod per L. 12. §. I.
de Furtis nemo de improbitate conſequitur actionem. At

neHn hæc lex vera eſt tunc, quum ex utraque parte æqualis eſt
iſi li improbitas & par cauſa. In jubente vero improbitas & turpi-
nekos n tudo longe major eſt, quam in eo, qui parere neceſſum habet.
enim. —“ . IX. „ .
Qui delictum probibere poteſt, ſed non probibet, jure naturæ
miud ſimpliciter jure civili non aliter, quam ſi prohbibitio ad
D oficium ejus pertinet, obligatur.
en i Hac ratione maritus ob delicta uxoris punitur.
Neie ure naturæ unusquisque ex delicto alterius, quod ſcit, &,
„S quum prohibere poffit, non prohibet, obligatur. Tem-
und perat tamen iſtum rigorem jus civile, quippe quod juri na-
un clim turali per omnia non ſervit, atque tantum contra eum actio-
ſinihnet nem tribuit, cujus officium erat, delinquentem continere
8 galn atque a delinquendo arcere. Sed hæc omnia jam in Spec.
pore, i CXIII. de Noxali actione Medit. 4. 5. 8. 9. ſat Iucide expo-
Pmtkt Tom. EIII. G ſita

joliben

50 MEDITTAT. AD PANDECT.

ſita & exemplis confirmata reperies. Addam hic unum faltem,
in iſto ſpecimine nullam famoſæ legis 109. de Keg. juris men-
tionem factam, quamvis ea unice huc pertinere videatur.

Nihil hac lege, uti vulgo legitur, eſt abſurdius, nihil expli-

cationibus & conjecturis interpretum frigidius. At nuper me
meliora docuit Jauchius in meditetionibus criticis de negatio-
nibus Pandectis Florentinis partim recte vel male jam adjectis aut
dJetractis, vel circumſeriptis, partim etiamnum adjiciendis, aut
tollendis, aut trantferendis., Is feliciſſima emendatione oſten-
dit, corruptas eſſe editiones omnes, atque ſice legi oportere:
nonnullum crimen patitur is, qui non probibet, quum probibere
poteſt. Ex omnibus, quas huc usque vidi, emendationibus nul-
la unquam veriſimilitudine ſua & facilitate adſenſionem meam
tam celeriter obtinuit, quam hæc. Miratus ſum ſaltem, eam,
quum fere in oculos incurrat, ante Jauchium nulli ex tot tan-
tisque litterarum & ſyllabarum in corpore juris aucupibus in
mentem veniſſe, atque adeo Jauchii in re parva idem, quod
Chriſtophori Columbi in maxima, fatum fuiſſe. Et conjectu-
ram Jauchii confirmat mirifice lex 33. §. I. de Fideicommiſa-
riis libertatilus, quæ cum noſtra lege 109. eundem auctorem,
& ſimillimam phraſin habet. Nec ohſtat iſta lex 105. prout a

Jauchio correcta fuit, doctrinæ noſtræ, qua, jus civile iis ſal-

tem, qui ſpecialiter ad prohibendum obligati erant, delictum
non prohibitum imputare, tradidimus. Nam & le 109. quam-
vis generaliter loqui videatur, generalis tamen non eſt, ſed,
ut bene idem Jauchius obſervat, ad illum edicti Prætorü lo-
cum pertinet, quo pater, qui filium ſuum viduam intra an-

num luctus ducere patitur, infamia notatur l. I. I. I1. §. 4. l. 13.

§. 1. de his qui notantur infamia. Cæterum quum inter perſo-
nas ad prohibendum obligatas etiam maritus ſit, l. 4. §. 2. de ofi-

cio proeonſulis, commemorabo hie exemplum mariti ob patien

tiam

5.

tianm
r
jdi
heim
St⸗
alet

pof

Sie
den,
luns

do

—

rnmer
itinita
tioneck.
oen
in enli⸗
tionbbor.
lonennen
ſilunen
Hiestor
clob
idem
St cone⸗
Heiconn⸗

109. D

n cellu

1 1o Ci.
non elſt

Pretori

1n intan

11 61
intet hel
crlg
rtiobe

SP. DxxXIV. DE CONC. SVP. ET INFER. IN DELICT. y

tiam ſuam puniti, mitius tamen, quam uxor ipſa. Sic nempe
ICti Helmſtadienſes menſe Novembri anni clo Lo cc xV-
judicarunt: Daß Anna Maria Koͤrnerin, weil ſie die zu ihr
gebrachte geſtohlne Sachen wiſſentlich angenommen, und ver⸗
heimlget, auch falſche Muͤntze eingewechſelt und ausgegeben, mit
Staupe nſchlaͤgen, deren Ehemann aber, in Erwegung, daß er

allen vorkommenden Umſtaͤnden nach ſolche getriebene Partiererey

wohl wiſſen n und verhindern, auch angeben koͤnnen und ſollen, ohne

Staupenſchlaͤgen, beyde nach abgeſtatteten gewoͤhnlichen Urphe⸗

den, des Landes auf ewig zu verweiſen, dieſer letztere auch zu Bezah⸗
lung des dritten Theils der Gerichtt⸗Koſfen anz zuhalten. V. R. W.

Sola ratibabitio ſuperioris non HS erimen ei imputar i poſſit.
XII.

Nec præmii datio ſuficit, quæ tamen magnam ſuſpicionem,
quod quis conſeius & particeps delicti fuerit, excitat.
ffatum VIpiani in l. 152. §. 2. de Keg. Juris generale nimis,
quo ratihabitionem in maleficiis mandato comparat
temperavi jam olim in Specim. CXIII. de noxali actione coroll.
I. atque oſtendi, non ſufficere ſimplicem ratihabitionem ad
delicti imputationem, ſed neceſſe eſſe, ut ratihabens in juſtum
emolumentum ex delicto accipiat. Id quod porro exemplo
illuſtravi in Specimine DI V. de Spolio medit. 12. & 13. Sæpe
tamen cogitavi, an non & illi delictum imputari Poſſit qui
id præmio delinquenti dato ratum habuit, quamvis in Par-
tem lucri haud venerit. Et non puto imputationi locum
eſſe poſſe. Imputatio enim neceſſario deſiderat, ut quis ad fa-
Rum ipſum tamquam cauſa aliqua ſaltem remotior concur-
rat, ſecundum Pufendorſſium de Jure naturæ & gentium lib.
3. Cap. 1. K. 4. At præmium peracto facinore perſolutum ad
facinus ipſum non pertinet, ſed extra illud eſt. Turpiter ta-
men facere & naturaliter peccçare eum, qui delinquentem re-
2 mune-

⸗2· MEDITAT. AD PANDECT.

muneratur, non diffiteor. Sed in foro humano extra omnem
Pœnam erit. Incurret ſaltem in ſuſpicionem, eamque ſat
gravem, quod conſcius ab initio fuerit delicti. Credunt ho-
die plerique, Petrum Ludoviecum Farneſium, Parmenſium
& Placentinorum ducem, auctore Caroio V. Cæſare, qui
hoc tamen ſemper conſtantiſſime negavit, necatum fuiſſe.
Et veriſimilem conjecturam hanc facit diſtichon illud, quod
Naudeus ſur les coups d'etat pag. 144. refert:

Cæſaris injuſſu cecidit Farneſius beros,
Sed data ſunt juſſu præmia ſicariis.
Quod Diſtichon deinde in Belgio ad Wilhelmum Arauſio-
nenſem, qui poſtea Magnæ Britanniæ Rex fuit, in cæde fa-

moſa Wittiorum, quam ille aperte improbabat, ſed Priva-

tim remunerabatur, translatum fuit:
Principis injuſſu cecidit par nobili fratrum,
Sed data ſunt juſſu præmia ſicariis.
Vide Basnage annales des Provinces unies tom. II. auno
1672. §. 248.
XIII.
Superior & inferior ſimul delinquentes, etſi ſimillimum fa-

ctum ſit, diſſimiliter tamen peccant, & diſſimili
ratione puniendi ſunt.

XIV.
In pœnis inftigendis legislator & magiſtratus, ſi modo pæna
arbitraria eſt, rationem perſonarum babere debet.
XV.
In ipſis pænitentiis eccleſiaſticis perſonarum conditionem ſpe-
V ctari oportet. .

Quan-

ſhye
lin
Nen
t e
un
Nu
Man
