net. Alldieweil aber alsdann, wenn der erſte Diebſtahl gefliſ⸗
ſen oder gefaͤhrlich geweſen, der Dieb allerdings am Leben zu
ſtrafen iſt, hiernaͤchſt die fuͤrnehmſte Species eines gefaͤhrlichen
und gewaltſamen Diebſtahls iſt, wenn ſolcher gleichſam per
conſpirationem, coadunatis in hunc finem hominibus,
geſchiehet, da denn Inquiſitem nicht helfen mag, daß er nur
einen Stock in Haͤnden gehabt, ingleichen, daß er nicht ſelbſt
mit in den Kammern geweſen, ſondern nur auf dem Hofe fuͤr
dem Stalle geſtanden, und den Acker⸗Knechten den Ausgang

verwehret, weil er gleichwol nicht laͤugnen kan, daß er bey der

Theilung der geraubten Sachen uͤber 80. Rthlr. empfangen,
in welchem Fall derjenige, ſo unter waͤhrendem Raube die Wa⸗
che gehabt, mit eben der Strafe, als die Raͤuber ſelbſt, bele⸗
get wird, da zumal Inquiſit bey ſolcher Wache nicht muͤßig
geweſen, ſondern gehindert, daß die Acker⸗Knechte nicht her⸗
auskommen und die uͤbrige Raͤuber nicht verſtoͤhren koͤnnen;
So haben wir, daß er mit dem Schwerdte vom Leben zum
Tode zu bringen, und der abgeſchlagene Kopf auf einen
Pfahl zu ſtecken ſey, erkannt.

Tuus. ElII. 0 SPECI.

106 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECIMEN DXXXVII.

MEDITATIONVM AD PA NDECTAS
AD WB. XIVII. Ir. II.

LEGITIMIS FVRVM EXCVSA-

TIONIBVS

PUBLICE DEFENSUM

.
HENRICOAVGVSTOROSENBACH

GRIMMENSI MISNICO.
MENSE IANVARIO MDCCXXXIV.
I.

Summa neceſſitgs ablationem rei alienæ non excuſat ſolum,

ſed &&α e reddit.

Ceſat ergo tunce etiam in , bumano omnis pœna.
nter legitimas furum excuſationes refero extremam
JI egeſtatem ac famam tam furis, quam familiæ ejus.
Sunt, qui cum Grotio de Jure belli & pacis lib. 2. cap;
2. §. 6. in ſumma neceſſitate redire priſtinam communio-
nem qua omnia quaſi in medio poſita occupanti cedant, cre-
dunt, atque adeo egenti jus etiam aliena rapiendi tribuunt
van der Muelen in Foro conſcientiæ Part. 3. quæſt. 7. p. 529.

Ludovici ad art. 166. Conſtit. Carolinæ & alii. Equidem olim

in diſputatione, quam pene puer de Liberalitate neceſſaria,
ſeu donationibus, ad quas jure obligamur, ſcripſi, ac deinde
tomo 6. Meditationum mearum ad z. inſeri, in Specimine
CCCCXXXIV. Medit. 19. Grotium refelli, furemque ne ex-
trema quidem neceſſitate excuſari dixi. Et diſſentio etiam nunc

aà Grotio, non tamen amplius in re ipfa, ſed in rationibus, qui-
bus

K

NA.

ſdlun,

enan
2.ll;
nunio⸗
ty cle.
buunt
151,
1olin
ſanin
eince
Ainine
ne el⸗
nnune
9 li⸗
hus

Sp. DXXXVII. DE LEGIT. FVyRVM ENXGVSAT. 107

bus Grotii utitur. Has Grotius longius arceſſit ac ſubtilius
exponit, quam ſimplicitas & perſpicuitas juris naturæ poſcit.
Quid enim opus, primævam communionem, qualis vel nun-
quam fuit, obſcuriſſima & intricatiſſima ac lapſu tot ſæculorum
oblitterata & nunc incognita eſt, excogitare aut reducere. Sci-
licet, ſi Grotii ſententia vera eſt, hominem de plebe, fame
preſſum, antequam quid artingat, ſic ratiocinari oportebit:
Tempore, quo proavorum meorum atavi vixerunt, omnia
hæc, quæ ego nunc a locupletibus teneri video, totius generis
humani fuerunt; & conſenſerunt quidem tunc majores mei in
eorum diviſionem, ſed diviſioni huic pactum taciti adjecerunt,
ut, ſi in poſterum improviſa neceſſitas ingrueret, ſibi nepoti-
busque ſuis, ac diviſione recedere & alterius poſſeſſiones inva-
dere, liceret; utar ergo ego nunc libertate hac, & in bona, olim
majoribus meis communia, poſtliminio revertar. Docte me-
hercule & argutel At unum ego metuo, ne famelicus ille, pri-
usquam tam elegans ratiocinium conficiat atque ex priſcis an-
nalibus de veritate primævæ communionis convincatur; ine-
dia pereat. Videamus ergo, annon illi interim, dum ſyllogiſ-
mus ille pulcher, ſed altiorem quæſtionem habens, operoſe

ſtruitur, argumento quodam evidentiore, & cujus etiam ruſti-

cus capax eſt, ſuccurri queat. Ego ſcilicet, ſi in ſummam ne-
ceſſitatem inciderem, ſic argumentarer: Deus animo ſtudium
me conſervandi, & honeſtum erga me ipſum amorem indidit,
hoc ſtudium, hic amor primum omnium actionum mearum
principium eſt; hæc me parentesque meos, ut civitates inire-
mus, ut principi, & legibus nos ſubjiceremus, moverunt; hoc
ergo mei ipſius ſtudium ſuprema mihi lex eſt; hæc obligatio-

nes reliquas omnes vincit; igitur, quum ſalvus aliter eſſe ne-

queam, non ſolum non pecco, ſed magis primo ac præci-

puo officio meo ſatisfacio, ſi rebus, quamvis alienis, utor
2 Sen-

108 MEDITAT. AD PANDECT.

Sentiant alü, quod lubet. Mihi ratiocinium hoc ſcrupulum
omnem eximit. Atque tale furtum etiam in foro humano im-
pune eſſe credo. Quamvis enim jus canonicum in c. 2. AX. de
Furtis ei, qui propter neceſſitatem famis aut nuditatis furatus
fuerit, pœnitentiam trium hebdomadum imponat, rectius ta-
men Carolus E. in articulo 166. magiſtratibus, fures iſtiusmodi
ſine pœna dimittere, permittit. Cui impunitati tamen non ali-
ter locum relinquo, quam, ſi neceſſitas furis vel familiæ ejus
extrema fuerit, ac ſine ejus culpa ſupervenerit, & nulla alia
ratione depelli poſſit. Exemplum mirificum talis neceſſitatis
Janus MWicius Erythræus in exemplis virtutum & vitiorum cap.
LXXXIV. Romæ ſub Paulo V. pontifice maximo, contigiſſe
refert, quod verbis ejus narrabo: Vir quidam boneſtus ac locu-
ples, cum horam noctis circiter primam via ſaera iter faceret,
exutus eſt pallio, quo tegebatur. Sed, quia locus ille eſt ab arbi-
tris ſane remotus, quod a paucis habitetur, & quia vir ille gra-
vitate pradentiaque præſtabat, non dedit ſe querelis & lamenta-
tionibus, non popularium fidem imploravit, ut vere fit in ejusmo-
di rapinis, ſed diſſimulavit, ac rem totam ſilentio ShreGi, quod
fortaſſe fuit etiam cauſæ, cur ereptor ille non ſe in pedes conjiceret,
Jſed pene ocioſus inambularet, putabat enim, ex eo, quod nemo ſi-
bi moleſtus eſſet, ſe lepide fuiſſe furatum. Itaque, animadvertente
eo, qui pallium amiſerat, venit ille ad piſtoris tabernam, atque Ju-
liis tribus panes coemit, & quoniam præſens pecunia, quam da-
ret, non aderat, pignori pallium oppoſuit; tum in vicum ſe contu-
lit, turri proximum, quam Comitum vocant, &, aperto tabernu-
Iæ cujusdam oſtiolo, panes illos ad ad pedes quatuor puerorum
abjecit, qui una cum muliere ibidem ad tenue neſcio quod lumen
ſedebant, ac, ſumite, inquit, hos panes, famemque ſedate, jam ve-
ſtra cauſa, ſi ſemel deprebenſus fuero, pœnas collo perſolvam: Hit
Juismet oculis atque auribus acceptis, vir ille probus poſtridie maue
recta ad piſtorem iter habuit, ac, Julius tribus perſolutis, pallium
ſibi redemit; tum in eam viciniam ſe contulit, ubi pauper ille dege-
bat, ac percontatus vicinos, quid illic hominis eſſet, quoquo artifi-
cio ſe tueretur, invenit, pauperem eſſe hominem, uxore && quatuor

libe-

t!
er
rata
Drir
Väre

—
upulun
lanoimn.
3 L6
füratus
(Aus u.
iusmodl
ROnd.
llir ej
ulla d
eſſitai⸗
rum an
ontigii⸗
1e her.
facen,
ab oti.
ilege⸗
Munnt
un
1 Il
iceſtt
neſnt /
vertant
uet
on
ſrunt.
,ubernu
uerorut
Min
jemit
m.
iemant
peltun
lg
, of.
iunun

ke.

SP. DXXXVII. DE LEGIT. FyRVM EXCVSAT. I09

liberis præditum, qui propemodum fame conficeretur, eo quod mi-
ſero nulla fere facultas in opus eundi laretur. Itaque domum pro-
fectus tantum tritici ac vini eidem miſit, quantum ſatis eſſet ad ſu-
am totiusque familiæ vitam quatuor menfibus ſuſtentandam; præ-
terea ſeuta duodecim numerari uſſit, ac nunciari, ne de pallio ſoli-
eitus eſſet; nam Julius tribus, qui piſtori debebantur, perſolu-
tis, illud a domino, cui eripuerat, fuiſſe redemtum.
III.
Vox lucri, quæ in definitione furti occurrit, explicatur.
IV.
Fur, qui honeſtum luerum intendit, punitur, Jed mitius.
nimum lucri faciendi in fure deſiderant §. I. I. de obligatio-
nibus, quæ ex delicto & L. I. §. 3. Je Furtis. Lucri vox
generalis hic eſt, atque ſignificat non hoc ſolum, que Patri-
monium noſtrum vere augetur, ſed &, quo illud ſaltem non
imminuitur, aut quo qualecunque emolumentum nobis acce-
dit, & conditio noſtra melior efficitur. Species lucri ſecundum
Cajum in L. 54. pr. de Furtis etiam eſt, ex alieno largiri, &
beneficii debitorem ſibi adquirere. At quid dicendum tunc,

quum emolumentum, quod fur intendit, honeſtum eſt & ju-
ſtum. Fac, furari hominem miſericordem, ut pauperibus ſub-

veniat, religioſum, ut cultum divinum amplificet & ornet,
ſtudioſum, ut ſumtus in addiſcendas diſciplinas faciat, militem,
ut militiam ſuam boni publici cauſa inſtruat. Fures hi omnes

erunt tam de jure naturæ, quam civili, ut ex modo memo-

rata L. 54. pr. de Furtis apparet. Quoniam tamen iſtud lucrum

legitimum eſt quodammodo, furtum ipſum etiam impro-
prium erit mitiusque punietur. Non poſſum non commemo-
rare hic hiſtoriam, quam Brantome memoires des Capitai-
nes Francois tom. 4. pag. 302¾. narrat: Philippe Strozzi n'e-
Kant que fort jeune, & nourry enfant d'bonneur du petit

0 Koy

110 MEDTTAT. AD PANDECT.

Roy Frangçois II. eſtant Monſieur le Dauphin, ayant dire, qu'en
Piedmont ſe faiſoient de belles guerres, il ſe derobe avec deuæx che-
vauæx ſeulement, & ſon arquebuſe de Milan à l'argon de la ſelle,
' en alla, ayant pour guige le bon rompu Jean d'Eſt, Allemand
qui lui conſeilla, pour faire le voyage, de dérober quelque baſſin,
couppe & esguierre d'argent d Madame la Marechalle ſa mere:
ce qu'ayant ſceu Mr. le Marechall ſon pere & le ſujet, pourquoy
il V'avoit fait, dit, que, ſi c'euſt eſté pour autre choſe, que pour
cela, qui eſteit honorable & glorieuæx & pour voir de la guerre,
qu'il l'euſt pendu, mais qu'il luy pardonnoit & luy pardonne-
vroit, quand il en pourroit prenudre d'avantage, mais que ce
Juſt pour un ſi valereux ſujet.
V.
Ablatio eſculentorum, gquæ veſcendi animo fit, fur-
tum non eſt.
VI.
Mec infamat.
VII.
Purtum omne, etſi minimum, infamat.

e furtis eſculentorum & potulentorum varie inter Ctos
diſputatur. Aliqui ex Conſtitutionis Carolinæ articulo

167. inter ablationem noécturnam & diurnam; alii inter ab-

lationem, quæ urgente neceſſitate, & quæ ſine neceſſitate
fit, diſtingunt, alii cum Carpzovio in Quæſt. crim. 83. n,
34. 35. omnem iſtiusmodi ablationem inter furta referunt,
& hunc ſolum caſum excipiunt, quo quis eſculentum non
aſportat, ſed ſtatim comedit. At ego aſportationem et-

iam, quæ non lucri faciendi animo fit, furtum non eſſe cre-

do. Recte Paulus in L. 53. pr. de Furtis: Maleficia, ait,
voluntas & propoſitum delinquentis diſtinguit. Veſcendi
ani-

lie
Ani
eer
lu
nor

ſuis

dee
dur

le.

Cul
Gua
cian

ine Ila
heurche
enſn
Allenn!

jue hiſi

uinn:

Houfſi

Zue in⸗

1 gunn
Jarden
ir en

erſon

i
inter 4
eceſit
nj. 999
rekerunt
tum M
nen ,
Vin i,
Veſenei
.

Sp. DXXNXXVII. DE LEGFT. FVRVM ENXCVSAT. III

animus ad furtum, quod lucri intentionem deſiderat, non ſuf-

ficit, quamvis eum, qui veſcendi animo edulia aufert, a deli-
cto non liberem. Vide Deuteron. XXIII, 24. Sed exemplo
rem illuſtrabo. Ferebantur ad me menſe Novembri anni
CcIo Io cc xxXI. acta, in quibus ſartor quidam alveare, necatis
fumo apibus, expilaſſe & mel ſecum domum abſtuliſſe, & mel-
lis partem jam comediſſe, partem adſervaſſe, conviétus erat.
Animum lucri faciend reus non habuerat. Nec necefſſitas eum
excuſabat. Gulæ cauſa, ut mel ſcilicet liguriret, omnia fecerat.
Itaque de pæna ipſa, quæ aliquot dierum carcerem excedere

non poterat, dubium nullum erat. Vnicum hoc me angebat,

quod reum poſt pœnam exantlatam e ſartorum collegio eje-
tum iri, atque ſie inpoſterum inutile civitatis membrum ac ſibi
ſuisque alendis imparem futurum, præviderem. Furtum nem-
pe omne infamat, L. 8. C. Ex quibus cauſis infamia, non mag-
num ſaltem, ſed leve etiam & exiguum, ut in Specimine EII.
de Infamia, Medit. 4. contra Carpzovium in Jurisprud. eccleſ.
lib. 2. def. 178. pluribus oſtenſum eſt. Lege modo can. ult.
cauſ. 1I4. duæſt. 6. item can. 9. cauſ. 3. quæſt. y. At notum eſt,
qua duritie opifices infamem omnem ex ſodalitate ſua eji-
ciant. Cogitabam quidem de fama illi in ſententia reſervan-
da. Sed obſtabat Marci effatum, qui in L. 623. de Fartis:
MWon poterit, ait, præſes provinciæ eficere, ut furti damna-
tum non ſequatur infamia. Optimum tandem viſum fuit,
reum plane ex rationibus modo memoratis a crimine furti
abſolvi: Mittag wird zufoͤrderſt Krienitzen den zugefügten Schaden,
welchen dieſer eyd ich anzuzeigen hat, zu erſetzen, auch alle verurſach⸗
te Unkoſten zu bezahlen angehalten, uͤberdies mit 6. Tage Gefaͤng⸗
niß, oder vor jeden Tag mit 3. taͤgiger Arbeit, oder um 1. N.
Schock beſtraft. Und weil aus den fol. 5. angefuͤhrt en Umſtaͤn⸗

den deutlich erſcheinet, daß Mittag nicht ſo wol animum lur
a-=

112 MEDITTAT. AD PANDECT.

faciendi gehabt, als vielmehr den Honig aus Luͤſternheit entwen⸗
det, mithin das Haupt⸗Requiſitum eines Diebſtahls abgehet, ſo
wird ihm ſeine Ehre bey obgedachter Strafe nicht unbillig vorbe⸗
halten.

VIII.
Depoſitarius, gquousque depoſito ſine erimine uti poſit,
diſquiritur.
L) Todrriurm qui re depoſita utitur, furti ſe obligare, ſa-
tis notum eſt ex §. 6-I. de Obligat. guæ ex delicte, L. 29 pr.
D. & L. 6. C. Depoſiti. Excepi in Specimine CLXKXVI. de De-
pofito Medit: ult. caſum neceſſitatis, ſive publicæ ſive priva-

tæ, non cujuslibet tamen, ſed extremæ, cum ſalutis, vitæ,

honoris periculo conjunctæ. Aliam limitationem ſuggerit

Pafendorfius de Jure naturæ & gentium lib. 5. cap. 4. §. 7

Quodſi, inquiens, per uſum rei nibil prorſus decedat, puta ſ
poculum argenteum diſponatur in ornamentum conclavis,

aut ut boſpiti bonoratiori propinetur, non video, gquare ba-

ctenus poſſit eo uti depoßtarius: dummodo non peculiariter
domini interſit, ne ab aliis depoſitum conſpiciatur, & depo-
ſitarius ſciat, fibi præſtanda fore quævis pericula, in quæ res
depoſita ob eum uſum incidit. Quæ Pufendorffii ſententia
regulis juris naturalis vix convenit. Nam qui depoſitum
ſuſcipit, ſcit ſatis, ſibi hoc ſaltem cuſtodiæ cauſa com-
mitti, ſcit, diverſiſſima inter ſe eſſe depoſitum & commo-
datum. Non debet ergo aliam in deponente mentem fin-
gere, nec verba ejus ex utilitate ſua aliter interpretari. Si
id facit, quamvis non furetur, pecsat tamen, & in re illi-
cita verſatur. Quod ipſe videtur agnoſcere Pufendorffius,

dum depoſitarium utentem quævis perieula præſtare jubet;

quod profecto iniquum foret, ſi voluntas domini vere con-
curreret. Quidquid tamen fit, Pufendorffio adſentit Pom-
ponius

ponn
Gitu
lel,

ſehix

0

—

epe
t,

tbe

1

eſt

19
D

e

Vite,

gerl

t/
ſoui,
e l
Arite
,.
4

tentu

ſirun

(OH .

nmo-

nfr.

1. 8
e i.
ffue
nbet
(.
Por-
onivs

SpP. DXXXVII. DE LEGIT. FVRVM ENXCVSAT." I1

ponius in L. 76. pr. de Furtis, atque etiam longius progre-
ditur, ut utentem quoque a præſtatione periculorum lihe-
ret, verbis: furti non tenetur; ſed nec depoſiti 21 Mod e⸗
nebitur.

= IX.
Ditohnunm irerverteni etſi magiſtratus ſit, furtum fommieti
x

. Li ut itam ex cauſa Jabiri retinet, delinquit Juicn, ſed

furtum non committit.

epoſtarius re depoſita utens, fur eſt, L. 29. pr. D. &
L. 3. Depoſi Ti, K. 6. I. de Olligationilus, gquc ex delicto. Si
intervertat, magis etiam fuf eſt, L. 67. pr. de Furtig. Ge-
neraliter Carolus V. in articulo 170. Welcher, inquit, mit

eines andern Guͤtern, die ihm in gutem Glauben zu behalten

und verwahren gegeben ſeynd, williger und gefahr ſcher Weiß
dem Glaͤubiger zum Schaden handelt, ſolche Miſſerhat iſt einem

Diebſtahl gleich zu ſtrafen. Ltaque & magiſtratus, qui circa

depofitum judiciale fraudem committit, fur eſt. Diſputa-
tum hac de re fuit in collegio ICtorum Vitembergenſium
menſe Novembri anni cIo lo Cc xxXI. Emtor prædii, fuborta

cum venditore lite, pretium in judicio per filium deponit.

Interim, dum lis agitarur, accidit, ut filius, per quem pecunia

depoſita fuerat, in delictum incideret & mulétam commit-

teret. Quum reus ſolvendo non eſſer, magiſtratus ei, ut
vel intra certum tempus mulctam & ſumtus ſolvat, vel de-

ductionem ex depoſito patiatur, denunciat. Ceſſantem in

judicium vocat, eoque inſpectante & fruſta obloquente,
ac patris, cujus Pecunia eſſet, jura obtendente, pecuniam

depofitam ex arca publica publice depromit, reſi ignat,

Tom. Z III. P- inde,

114 MEDITAT. AD PANDECGT.

inde, quantum ſatis erat, depromit, reliquum recondit.

Interjectis aliquot diebus, lis inter emtorem & vendito-
rem componitur, veniuntque ambo in judicium & pretium

depoſitum depoſcunt. Profertur illud. At venditor, de-

duétam ante a magiſtratu ſummam deeſſe, animadvertens
recuſat reliquum accipere; litemque ſopitam ex nova hac
cauſa reſuſcitat. Deferuntur querelæ ad Regem, qui de-
ciſionem earundem ad [Ctos noſtros remittit. Et peccaſſe

quidem magiſtratum, dubium nullum erat. Quamvis enim

ille, pecuniam a ſilio proprio nomine depoſitam, diceret,
contrarium tamen aperte ex actis liquebat. Sed finge etiam,
hoc verum fuiſſe, peccarat nihilominus magiſtratus, dum

id, quod deponens ſibi ex alia cauſa debebat, ex depoſitto

detraxerat. Equidem ſcio opagme, dominum, apud quem
res propria deponitur, hanc retinere poſſe, L. 1. & 31.
§. 1. Depoſiti. Verum de dominio hic lis nulla erat. Com-
penſatio intendebatur, quam depoſitum ne quidem in debi-
to liquidiſſimo admittit per L. ult. & 1. in fine C. de Compen-
ſationibus, & depoſitum judiciale ob intercedentem fidem ac

ſecuritatem publicam etiam magis reſpuit. Supererat, ut
de genere delicti, quod magiſtratus commiſiſſet, diſpicere-

mus. Et videbatur illud furtum eſſe, aut tamen proxime ad

furtum accedere, in primis Propter articulum 170. Conſtitu-
tionis Carolinæ. Vicit tamen mitior ſententia, ac magiſtra-

tum illum a furti crimine abſolvit, ex eadem ratione, ex

qua Juſtinianus in §. 7. I. de Obligationibus, quæ ex delicto eos,

qui rebus commodatis aliter, quam dominus vult, utuntur,

ſed dominum id ſibi permiſſurum credunt, furtum non face-

re, ait ſcilicet quia furtum ſine affectu furandi non committitur.

Peccarat magiſtratus ille non tam dolo, a quo fatua etiam cau-
ſa excuſat, quam ex juris ignorantia. Quamobrem locum

inve-

jan

p
;
nin,
gu

nil⸗
reſti
Adſ
ihra
ſein
t
Erlat
dige
durc
eine
1r
Pen
tſche
Fol.
udet
Geld
ſeiger
alsse

1E

fub 9
ſen

4he

—
li.
tun

tene
e
i
ce
enin
er,
tin,
Cun
ol
len

Don.
gebi.
er.
n &
u
cere.
ned
ir.
n.

eo
dtun

ce.

itu
en.
Neum
nre⸗

sp. DxXXVII DE LEGIT. FVRVM EXCVSAT. 1II5

inveniebat illud, quod Iuſtinianus in §. 1. J. de Vi bonorum
raptorum dicit: Qui aliquo errore ductus, rem Jſuam eſſe
exiſtimans, & imprudeni juris eo animo rapuerit, quaſi do-
mino liceat etiam per vim rem ſuam auferre a poſſeſſoribus, ab-
Jolvi debet. Cui ſeilicet convenient eſt, nec jurti teneri eum,
qui godem hoc animo rapuit. Placuit ergo, delictum ma-
giſtratus hujus ad quaſi delicta ſecundum pr. I e Olligatio-
nibus: quæ quaſi ex delicto referri, atque illum ſaltem ad
reſtitutionem ablatorum ac damnorum omnium, nec non
ad ſumtus ferendos damnari: Dieweil ein Depoſitarius, die
ihm anvertrauete Gelder in ſeinen Nutzen zu verkehren, oder auf
ſeine eigene Foderung zu rechnen und zu behalten, nicht berech⸗
tiget, dieſes auch bey gerichtlichen Depoſitis um ſo viel weniger
erlaubet iſt, als dadurch die bey ſolchen Depoſitis nothwen⸗
dige Sicherheit und fides judicialis gekraͤnket, und jedermann
durch die Furcht, es werde die Obeigkeit unter dem Vorwande
einer Schuld die bey ihr niedergelegte Gelder an ſich nehmen,

von dergleichen Depoſito abgeſchrecket wird, hiernaͤchſt Hans

Adam Schuͤhlers Taubheit, und daß ſein Sohn ſeinetwegen
erſcheine und handele, aus der gerichtlichen Regiſtratur Vol 1I.
Fol. 1. der Unterſchrift Fol. 6. und den gantzen Actis erhellet,
zudem dieſer Sohn vor und bey Zuruͤckhaltung der deponirten
Gelder, wie ſolche Gelder ſeinem Vater gehoͤrten, deutlich ange⸗

zeiget, ſo werden dieſe zuruͤck behaltene Gelder vor allen Dingen

ausgeantwortet, und die durch deren Verenthaltung verurſach⸗
te Schaͤden und Unkoſten erſtattet, auch die fol. 66. Actorum
ſub e angeſchribene Gerichts⸗ ingleichen gegenwaͤrtige Urtheis⸗
Koſten von Gerichts wegen uͤbertragen. V. R. W. L
XI.
Apes & favos ex aglieno fundo & arbore auferre, jure Roma-
no licitum, ſed priſco jure Germanico furtum eft.
P 2 XII.

116 MEDITAT. AD PANDECT.
XII.

Iuterpretes tamen borum juriun: jus Germanicum ex Komans

explieuerunt.
AlII.
Igitur bodie, gui apes & favos nondum occupatos eximit pu-
— niri nequit.
XIV.
Dummodo arborein non lædat.

XV.
In Saxonia tamen, quod ad Electorales ſylvas, furtum biun
& favorum committitur.

Vrerir de apium furtis paſſim moventur quæſtiones, quas
ego in præſens non decidam unam tamen paucis attin-
gam, quæ, quotidiana licet, dubia adhuc tamen & indeeiſa
eſt. Controvertitur nempe, an furtum committat is, qui
apium examen in arbore aliena repertum eximit. Si jus na-
turæ ſpectas, apes Pariter, ut aliæ feræ beſtiæ, non ſunt res
nullius, ſed in ejus in cujus prædio vel arbore hærent, domi-

nio, quemadmodum in Specimine CCCCXL. de Feris beſtiis

Med. 2. oſtenſum. Naturaliter itaque earum furtum com-

mittitur. Sed jus Romanum penitus hic a jure naturæ diſ-

cedit, & ex principio, quod feræ beſtiæ res nullius ſint & ubi-
vis occupanti cedant, apes includere, & favos, ſi quos fece-

rint, eximere cuicunque Permnittu in §. 14. I. de Kerum divi-
ſtone, L. 26. de F'urtis & I. 5. §. 3. de Adquir. rerum dom. Majo-

Tes noſtri, Germani veteres, apium feram naturam eſſe, agno-
Vere itidem im Weichbild. art. I19. Inde concludunt jurium

noſtrorum interpretes, jusSaxonicum cum Romano hac in par.

te accuratiſſime convenire, & inSaxonia quoque unumquem-
que fundum alienum ingredi, arborem alienam conſcendere,

—

e
ſct
ſen
ſ
doe
0o/
hehn
ſing
der
den
erg
le

inte

hec
vel!
lem
gepl

Tem

i

dus
Nn.
leclt
i
ni.
t res
otbi.
hoſti
Co
Ed.
ubi.
leee.
Ginr

f,

Nlſo⸗

gn⸗

lriumn
per.
ben⸗
gere,

SP. DXXXVII. DE LEGII. FVRVM ENCVSAT IIz

&, quod ibi receperit, apium examen tollere ac favum ex me-
re impune poſle. Ita Carpzovius m Quc. orim. 8&r. m. 51. Her-
gerus in Cexonomia juris pag. 230. &v alii. At enim vero iſta
concluſio priſco juri Germanico & compilaterum ejus menti
non eſt conformis. Nunquam priſci Germani feras beſtias
Pro re nullius habuerunt, ſed jus naturæ ſequuti earum do-=
minium iis adſcripſerunt, in quorum fundis vagantur & ar-
horibus hærent. Oſtendi hoc clariſſime in pecimine CCCCL. de
Feris beſtiis Med. 2. & ex Jure provinciali Alemannico cap. 252.
§. 6. 7. 9. firmavi. Idque in apibus & avibus olim ſervatum fuiſ-
ſe, teſtatur vetus commentator Weichlildi art. 119. u. II.
Seynd, inquiens, die Bienen in einer Beuthen, (in einem Wald)y
weß die Beuthe iſt, deß ſind ſie; wer ſie aber in einem Baum be⸗
ſchleuſt, deß ſind ſie auch, wer ſie ſtehle, der waͤr ein Dieb; fliehen
ſie aber aus, und kommen in eines andern Mannes Gewehr, ſie
ſeynd des, dem ſie entflogen ſeynd, ob er ihn auf den Fuß nachfolget,
doch mag er ihn nicht folgen in eines andern Mannes Gewehr,
ob ihm der Mann dahin zu folgen verbeutet. Dis iſt auch zu ver⸗
nehmen um die Voͤgel, die in eines Mannes Baum niſten, daß ſie
ſein ſind; werden ſie aber pfluͤck, und fliehen aus, ſie werden jenes,
der ſie erwiſchet. Honig aber, das ſie gebracht haben, folget nicht
den Bienen, ſondern es iſt deß, der es in ſeiner Gewehr hat. Apum
ergò & favorum, etſi nondum occupatorum, tamen ex men-
te & diſciplina majorum noſtrorum furtum fit. Quia vero

interpretes, ut dixi, contrariam opinionem in fora invexerunt,

hæc opinio ex re illicita licitam efficit. Ergo ſi quis apes
vel favum ex fundo alieno aufert, impune eſt, ſi modo arbo-
rem non lædat. Nam ſi hanc læſerit, e. g. perforaverit, aut
degluberit, punitur non ob apes ablatas, ſed propter arbo-
rem cæſam. Sic menſe Septembri anni clo lo Cc xxXII. judica-
vi: Weil Carpzovius und anden⸗ Rechts⸗Lehrex dafur halewe⸗⸗
3

118 MäDITAT. AD PANDECT.

ſey nicht allein nach den gemeinen Kayſerlichen, ſondern auch
den Saͤchſiſchen Rechten, jedwedem erlaubet, einen noch wilden
Bienenſchwarm auch auf fremden Grund und Boden oder Baͤu⸗
men, als eine rem nullius, auszunehmen, alſo das unterlaſſene

Anmelden vor kein Verbrechen zu achten, wegen der an der Ei⸗
che veruͤbten ſtrafbaren Gewalt aber kein genugſamer Verdacht

iſt, ſo mag in dieſer Sache, bis wegen der beſchaͤdigten Eiche
naͤhere Anzeigungen einlaufen, weiter nichts vorgenommen wer⸗
den, und ſeynd die angeſchriebene Unkoſten noch zur Zeit von

Gerichts wegen zu uͤbertragen. Sed hæc, quæ dixi, ſaltem ad
privatos pertinent. Eas enim apes eosque favos, quæ in

nemoribus principis reperiuntur, fiſeo ſuo adſcripſit Augu-
ſtus Elector in der Forſt⸗ und Holz⸗Ordnung vom 8. Sept.
1560. verbis: Ob auch in Unſern Waͤldern und Vorhoͤltzern

Bienen und Honig antroffen und funden, die ſollen in Unſer

Amt gezogen, aber verkauft und das Geld davon verrechnet

werden, und ſich die Foͤrſtere noch jemands anders einiger Nu⸗

tzung daran unterziehen.
XVI.

Ad furta impropria refertur, quando res animo uori faciendi

intervertitur quidem, ſed tamen ex poſſeſione non aufertur.
XVII.

Nanquam ergo ordinarie puniuntur bi, qui res fidei ſuæ eom-
miſſas intervertunt. .

XVIII.

Wee bi, qui rem alienam amiſſam * inventam && beſtiam
aberrantem non reſtituunt.
XIX.
In aſtimatione furti magn’ res interverſæ non cimantun Jed
ſaltem ablatæ.

Magna

Nh
ſden
Bar
hſe
1Er
dubt
Ch
t
m
ler i
Wgl.
dep⸗
lgen
Unſe
ichte
N

SP. DXXXVII. DE LEGIT. FVRVM EXNCVSAT. 119

M'ena videtur inter ſe legum pugna ſuper rebus, quæ

animo lucrifaciendi intervertuntur quidem, ſed tamen
ex cuſtodia & poſſeſſione domini non auferuntur. Qui hoe
facit, aliquando furti obſtringi dicitur, nonnunquam vero-
à crimine furti plane liberatur. Verum conciliatio iſtarum
legum obſtantium difficilis non eſt, ſi m do diſcrimen inter
furta proprie dicta & impropria facias, atque ad hæc interver-
ſionem rei, non tamen ex poſſeſſione & cuſtodia domini, re-
feras. Sic explicari oportet L. 55. §. 1. de Adminiſtr. & pervic.
tut. L. 82. pr. Furtis, L. I. §. 15. Si is, qui teſtamento liber &
infinitas alias. Diſtinctionis hujus effectus hic eſt, ut, qui
furtum improprium committunt, etſi læſo civiliter obligen-
tur, ordinaria tamen furti pœna non adficiantur. Vide Carp-
zovium quæſt. criminali 85. Igitur ſi perfidus adminiſtrator
aliquas res ex cuſtodia domini abſtulit, alias vero a ſe cuito-
ditas ſaltem intervertit, in æſtimatione rerum furtivarum

ad hoc ut conſtet, magnumne an parvum ſit furtum, fa-

cienda res interverſæ non computantur. Exemplo rem op-
time illuſtrabo, idque ex ſententia a Ctis Helmſtadienſibus
menſe Aprili anni clo Lo cc xxvI. concepta petam: Daß vor
allen Dingen die von Inquiſiten ſeiner Herrſchaft m tgenomme⸗
ne Sachen, auſſer den zu ſeiner Montirung gehoͤrigen Stuͤcken, und
den beyden Wind⸗Hunden, durch einen verſtaͤndigen Mann nach
ihrem wahrhaften Werthe zu ſchaͤtzen; Sollten alsdenn fuͤnf
Thaler heraus kommen, ſo wird Inquiſit mit dem Strange vom
Leben zum Tode gebracht, widrigenfalls drey Jahr lang zur Ve⸗
ſtungs⸗Bau⸗Arbeit condemniret. V. R. W. Rat. dec. Inqui-
ſit iſt des Haus⸗ Diebſtahls geſtaͤndig und uͤberfuͤhret. Es kommt
alſo lediglich darauf an, ob Inquiſit in die auf die Haus⸗Die⸗
be durch das Edict vom Jahre 1714. geſetzte Lebens⸗Strafe
verfallen. Dieſes zu eroͤrtern, iſt zufoͤrderſt der Werth zrn
on

12⁰ MEDTTAT. AD PANDECT.
von ihm mitgenommenen Sachen auszumachen. Solches kan am
fuͤglichſten durch einen verſtaͤndigen Mann, welchem dieſelbe in na⸗
tura vorzulegen ſeynd, geſchehen. Nun ſcheinet zwar obgedachten
Edicte nach die Intention des Legislatoris auf alle der Herrſchaft
entwendete Sachen, folglich auch auf die mitgenommene Montur,
nachdem ein Dienſt⸗Herr ſelbige ſeinem Diener nicht eigenthuͤm⸗
lich, ſondern nur zum Gebrauche wehrenden Dienſtes uͤbergiebt, al⸗
ſo, da derſelbige vor der Zeit aus dem Dienſte gehet, wieder zuruͤck
nimmt und behaͤlt, gerichtet geweſen zu ſeyn. Alldieweil aber viel

gedachtes ſcharfe Edict nur von ſolchen Sachen, welche ein Die⸗

ner ſeinem Herrn aus deſſen Beſitz und Verwahrung nimmt, zu

verſtehen iſt, geſtalt auch die gemeine Rechte mit einem Diebe,
welcher die ihm anvertrauete Sachen unterſchlaͤget, gelinder verfah⸗

ren, und ihn nur auſſerordentlich beſtrafen, und denn ein Herr die
Monrirungs⸗Stuͤcke dem Diener zum Beſitze und Verwahrung

uͤbergiebt, ſo haben wir bey vorzunehmender Æſtimation ſelbige,

angleichen die von ſelbſt mitgelauffene Hunde, ausgeſchloſſen.

Famuli, tabellarii, aurigæ, ſi res, quas alio transferendas gc-

seperunt, intervertunt, ultimo ſupplicio non adficiuntar.
XXI.

Zns ramen Eleltorele Saxonicum ultimnm fupplicium ii;
irrogat.

XXII.

—

L Quaz lex optima ſubrilitatibus ac argutiis forenſibus

sludiguy

ite
ſe
A

ci⸗

n
At.
10

cio
Gin
itie
Ien
1
1r,
ltn
er!

CcoArce

leſſi

Opti
. kon

eſt
lur P
001
nn

en

in .
chen

ſbit

lr,
her

AeGe

er N
D
t/
lefah
eer d
hrun
bige

Sp. DXXXVII. DE LEGIT. F VRVM EXCVSAT. 121

E theſi iſta, quam Tryphoniusin Z. 55. I. Almicn.
c perie. tut. ſtabilivit, ac uſus fori recepit: quod ſcili-
cet rem fidei ſuæ commiſſam intervertens eam non tam in-
vito domino contkecéfar Aua perfide agere videatur; con-
ſequitur pPorro famulos, tabellarios, aurigas „ ſi res, quas

alio transferendas acceperunt, interverkanft . ultimo ſuppli-

cio non adfici. Quæ! theſis in locis, in quibus j jus commu-
ne viget, dubium non haber- Vide Claſen ad art, 170. Con-
Kit. erim. in Sne „ YTuborem in Kacemar. def. eriminal. ad diäck.
art. 170. §. 6. Carpzovium P. 4. Conſt. 4. def-. I14. Comme-
morabo eemplum- Auriga quidam de parte mercium fidei
ſüæ concreditarum interverſa aceufſatus, maximisque ſuſpi-
cionibus oneratus, tormentis ex ſententia collegii cujus-
dam juridici fubdi debebat. Multum de iniquitate & du-
ritie hujus ſententiæ conqueſtus innocentiæ ſuæ probatio-
nem offerebat, & longi ius fibi ad hoc ſpatium depoſcebat,
atque, ut interim cautione præſtita ex vinculis dimittere-
tur, flagitabat. Quum neutrum obtineret, aliam ex con-
ſilio advocati viam ingreditur. Tranſigit nempe ante omnia
cum domino mercium & huie ſatisfacit, deinde in judicio
per litteras de innocentia ſua proreſtatur, addit tamen, ſe
carceris & moræ pertæſum pro beneficio perere, ut con-
feſſus & convictus declaretur, ac confeſtim damnetur.
Optimum id conſilium erar, Perfidiæ enim pœna tanta eſſe
non poterat, ut ſqualorem carceris diuturnioris, cruciatus
quæſtionis ac ſumtus defenſionis æquaret. Annuerunt igi-
tur precibus ejus Cti Helmſtadienfes, & menſe JIulio anni
clo 1o cCXV. Hane ſententiam conceperunt: Daß Inquiſit,
Henning Loͤwer, nunmehr pro confeſio und convicto zu ach⸗
ten, demnach 14. Tage lang im Gefaͤngniſſe mit Waſſer und
Brodt zu ſpeiſen, oder um 20. Thlr. zu beſtrafen, ingleichen
alle auf dieſen Inquiſitions-Proceß ergangene Unkoſten und
Tom. VIII. . Ge⸗

122 MEDITAT. AD PANDECT.

Gerichts⸗Gebuͤhren zu erſtatten ſchuldig ſey. V. R. W. Rat.
dec. Inquiſit iſt in Verdacht gekommen, ob habe er von der
ihm nach Magdeburg zu fuͤhren anvertraueten blauen Farbe
337. Pf. dieblich entwendet, wannenhero ihm, da er ſolches be⸗
ſtaͤndig gelaͤugnet, die Marter zuerkannt worden; dawider er
zwar mit einer anderweiten Defenſion zugelaſſen, und indeſſen
der gefaͤnglichen Haft gegen Beſtellung genugſamer Caution
entſchlagen zu werden, verlanget, das letztere aber nicht erhal⸗
ten moͤgen, alſo endlich bewogen worden, ſich durch Vermit⸗

telung guter Freunde mit ſeinem Denuncianten in der Guͤte ab⸗

zufinden, da denn nunmehr die Frage entſtehet, was ferner wi⸗
der ihn fuͤrzunehmen ſey. Er ſelbſt begehret Relaxation des Ar⸗
reſtes gegen Leiſtung eydlicher Caution, und Verſtattung einer
laͤngern Friſt bis nach den Erndt⸗Ferien zu Einbringung ſeiner
weitern defenſion. Nnn gewinnet es zwar das Anſehen, ob
haͤtte dieſem ſeinem Suchen ſtatt gegeben werden ſollen, um ſo
viel deſts mehr, da nach Abfindung des Denuncianten alles
Privat-Intereſſe hinweg faͤllt, demnach die Strafe ſo gar hoch
nicht kommen kan, überdies die Defenſiones hoͤchſt favorabel
und zu deren Einbringung noch wohl laͤngere Friſten verſtattet,
ja dieſelben zuweilen annoch nach Ablauf der geſetzten Friſt zuge⸗
laſſen werden. Alldieweil aber Inquiſit die ihm zur Defenſion
gegebene 8. taͤgige Zeit berelts zweymal vorbey ſtreichen laſſen,
hiernaͤchſt nicht wohl abzuſehen iſt, wie er die wider ihn ver⸗
handene ſtarcke Indicia, wenn ihm gleich eine neue Defenſion
zugelaſſen wuͤrde, ablehnen koͤnne, ferner die zu Fuͤhrung ſol⸗
cher Defenſion und Einholung eines andern Urthels erfoderte

Koſten zu groͤſſerer Beſchwerung des Inquiſiten gereichen wuͤr⸗

den; So ſeynd wir bewogen worden, ſeine letztere Offerte an⸗
zunehmen, und ihn pro confeſſo und conviéto zu erklaͤren,
dabey aber in Anſehung, daß dergleichen an anvertraueten Sa⸗
chen begangener Diebſtahl etwas gelinder geſtrafet zu werden
pfle⸗

Hi
4
jun

ler
dl

1¹
o
un

mit⸗
v/
l
isy
o
Lenn

, 6
Un
1 Al
14ℳ
Prabe
ſatte⸗
1

enloon

ſſer,

1 N
enbon
fo
n
le a
fltunn
16
Gd

SP. DXXXVII. DE LEGIT. FVRVMEXCVSAT. 123

pfleget, zudem das Privat- Intereſſe in gegenwaͤrtigem Falle
hinweg faͤllt, mehr nicht als 14. taͤgiges Gefangniß, oder 20.
Thlr. Strafe, zu dictiren. Et convenit quidem iſta ſententia
juri communi. At ipſum jus commune, ne quid diſſimu-
