gen moͤchte ein Unterſcheid verſpuͤret werden, deinde publice ante
curiam ſpeétaculi cauſa ad palum, den Pranger deligatur,
porro magna pompa & multorum armatorum equitum co-
mitatu per urbem extra portam deducitur, ac ſuſpenditur,
& ſuſpenſi cadaver, quod academia intercedere recuſaſſet,
inſepultum relinquitur. Interea temporis academia Roſto-
chienſis latine ſerbiſit ad Ctos Colonienſes, gratias agit pro
benevolentia, quam ſibi & ſenatui oppidano in pretio
remiſſo declararint, teſtatur, ſe reſponſum eorum non ſo-
lum juri & æquitati in tribus controverfſis capitibus congru-
um, ſed & ſatis apertum & conſpicuum (forte perſpicuum)

arbitrari, ſenatum tamen oppidanum novam controverſiam

præter omnem ſpem & exſpectationem movere, & in pri-
mo capite, jurisdictionem ſibi ſoli adjudicatam, neque com-
munem declaratam, contendere, ſe quidem iſti pravæ inter-
pretationi ipſam litteram, tenorem & ſententiam reſponſi,
in quo tam apud primi quam tertii capitis in controverſiam
vocati deciſionem diſertis verbis utriusque, & academici &

municipalis magiſtratus, clara, manifeſta & perſpicua men-

tio fiat, opponere, ſed, quia ſenatus municipalis litigare per-
gat, & neque finem neque modum contradictionis pertinacis
faciat, ſe ad reſponſi auctores recurrere & interpretationem
petere; igitur peramanter & obnoxie rogare, ut ipſi ſenten-
tiam ſuam ſuper hac nova controverſia haud gravatim ape-
Fiant, &, utrumne jurisdictionem communem eſſe reſpon-

derint, uno atque altero verbo explicent & fignificent. Ad

hæc ſic reſponderunt Crti Colonienſes, itidem latine, ſed tam

eleganter & nitide, ut nihih in epiſtolis obſcurorum virorum

ſit concinnius & ornatius. Et in principio ſtatim epiſtolæ

ſuæ, ſe Germanos eſſe, atque laudem primo reſponſo ſuo-

Tom. VIII. C. 4

5

18 MEDITAT. AD PANDECT.

Roſtochienſibus impertitam ad literam accepiſſe, oſten-

dunt. Etſi, inquiunt, reſponſum noſtrum in cauſa eriminali ca-

ptivi Johannis Chriſtophori Laſtricii aſerti ſtudioſi ſuper tribus
quæſtionibus pridem XIII. Septembris editum, ut juri & &ααui-
tati conſentaneum, item & d'lucidum ſatis atque clarum exiſtat:
in quo D Rector & Conetlium declarationem requirentes in datis
ad nos latine ſeriptis litteris nobiſcum ſentiunt. Quando tamen
ſubnata ſit inter eosdem & oppidanum ſenatum ex interpretatio-
ne verborum reſolutionis ad primam conjecturalis quædam dubi-
tatio, ſi nimirum deciſum ſit & intelligatur ad udicata jurisdictio
partibus utrisque communis de captivo, vel alterutri; eoque no-
mine pro declaratioue puncti iſtius rurſus interpellemus, lubentes
convenimus collegialiter, quam cito per initialia noſt ra facta men-
ſis hujus licuit, & factis recollectis, ac revidendis reviſis & pon-
derotis, ne vemoremur expectantes, ita ſentimus. Attento, quod
ob graviſſima delicta furtorum infamis eriminoſus & publicam
pæœnam virgarum carnifcis, nomen, dignitatem ac privilegia
eholaris Academici, etiam ab initio conſequi non potuerit &
adipiſci, quo in caſu verſamur, quando ad adipiſcendum habilis
zum non fuerit, & characterem minus indelebilem, adſeriptionem
in album ſtudioſorum agnoſcere non poſſimus; Sicque eriminoſus
ipſe membrum Eniverſitatis ac ſuppoſitum, ut loquuntur, non

extiterit ſaper perſona, quæ non eſt talis ejusque capitalibus

delictis jurisdictionem aliquam cum ſeculari loci Magiſtratu de-
clarari dubitationem propoſitam petentes & onſulentes Dominos
prædictos habere atque exercere non poſſe. Poſſe in habili vereque
Ktudioſo ac membro peſt delinquente, ſecundum tenorem Martia-
næ Bullæ & ſecutæ transaétionis de Anno clo 19 LIXII. partium
conſulentium. Nam, quod nomen geſſit hactenus ſeholaris, in quan-
tum eo facto præſumto vere ſtudioſis atque alias ſuis aliquid de-
tritum ad mitigandam legalis pœnæ formam non cognitionaliter,
ſed amicabiliter ſuaſa eſt acceſſio & concordia, verbis ſiyli verna-
culi, quo nos utimur. Atque borum, quæ pro ſententiæ decla-
ratione dieimus reſponſi && verborum prius illud, juris eſt deciſio
ſecundum ea, quæ in facto proponebantur, ac nulla ſuo caſu ab-
judicatio. Poſterius in appendice conſilium eſt, cauſis in reſpon-
ſo expreſſis moventibus: Quod ſecundum eas & alias 4. Aca-
emia-

m

un
eut.
lonj
on
Mhe
Ne
ead
tane

1

—
oſten⸗

Iliee.
trihun
hli.
Piſtet:
in utit
O taner
Vetotin.
n Ahi.
ridihie
oſleſt.
ebeyre
ia mer.
1Gh.
rn l
bulenn
rinſegie
tuerit
nbahiut
ipionen
mintſ
tun
pitalitu
rutudt.
Domipot
jereui
Martue-
gartiun
inual.
ijuil Ir.
ſnelite
i verne
ie beelt.
eiſ⸗
enſuol.
, or.
Al Ar
nil·

SP. DxxxXII. DE HIS, QCVIEX MENT. IMBEC. DELINQ 19

demiarum decus & proborum omnium plurimorum apud legiti-
mum Judicem adbuc efſet promovendum. Atque ita in ſen-
tentia priori manemus, & dubitatiuneulam ex interpretatione
conjecturali factam ſubmovemus. Concluſum & ſignatum figil-
lo majori noſtro in Conſilio noviſſimo deſuper habito, Coloniæ apud
Rbenum die Lunæ, quæ eſt 7. Wovembri Anno clo lo c xl.
Non adquieverunt in hoc reſponſo Roſtochienſes, ſed ſuper
eadem cortroverſia porro Ctos Helmſtadienſes, Francofur-
tanos, Heidelbergenſes, Lipſienſes & Jenenſes conſuluerunt,
atque ab omnibus reſponſum tulerunt, Caſtritium, etſi Tu-
bingæ ob furta virgis cæſum, & novis, quæ Roſtochii com-
miſerit furtis infamem, tamen civem academicum & juris-
dictioni academicæ ſubjectum fuiſſe. En hiſtoriam Kceleber-
rimæ litis, quam non ſine multo labore ex utriusque partis
ſcriptis & apologiis collegi. Adparet facile, peccaſſe utram-
que partem, & pertinaciſimam tam academiæ quæ ſenatum
urbicum interceſſione dignari ab initio nolebat, quam ſena-
tus urbici, ſeram interceſſionem repudiantis, obſtinationem
Caſtritio ſuſpendium peperiſſe. Sed hæc parum ad nos.
Controverſiam ipſam ſpectemus. Duæ in ea maxime venti-
lantur quæſtiones, quarum præcipua eſt: num ſtudioſus de-
linquens ordinaria laquei, aliave ſumme ignominioſa, pœna
ſit plectendus? altera, an homo infamis, quem reétor in-
famiæ hujus ignarus in civium acadefnicorum numerum
recipit, vere civis academicus fiat? Priorem negant Roſto-
chienſes, atque inter ceteras a dignitate bonarum artium
& honore academiarum deſumtas rationes hanc quaſi in
arce ponunt; delicta ſtudioſorum non tam ex dolo & malitia,
quam infirmitate humana, calliditate diaboli & ingenii imbe-
cillirate proficiſci. Ita enim illi in Diſcurſu veridico &α ju-
ridico juſu & aucttoritate reverendi concilii in alma acade-
C 2 . 14

20 MEDTIAT. AD PANDECT.

mia Roſtochienſi ſeripto de eriminali negotio Caſtriciano lo-

quuntur: Plerigue furum ſunt inertes, viles, deſides, ſeelerati .

& aliis præterea flagitiis ac ſceleribus contaminati, ideoque
zurpi & infami illo ſuplicii genere juſtius aficiuntur, longeque
alia ratio eſt adoleſcentis barentibus honeſtis editi, ingenio bono
præditi, litterati & diaboli arte in unum aliquod erimen ſemel
atque iterum præcipitati, I. capitalium 8. ſin. de pœnis. Similiter
Henricus Kornmannus in Reſponſo juris ſuper quæſtione raro con-
zingente, num ſtudioſus ob furtum perpetratum pœna laquei or-
dinaria puniendus veniat“ pag. 1I6. ſtudioſos, ait, ex infirmita-
te humana delinquere, idque etiam ad Caſtritium extendit.
Ipſi quoque ICti Colonienſes in reſponſo ſuo mitigationem
Pœnæ ex ratione des in menſchlicher Schwach⸗ und Unberaden⸗
heit zur Suͤnden gefallenen jungen Geſellen ſuadent; ubi vox
barbara Unberadenheit a Roſtochienſibus æque barbare inad-
vertentia vertitur. Purius cum Cicerone imprudentia vel
cum Suetonio inconſiderantia dixiſſent. Verum nihil eſt hac
ratione vanius, nihil magis ridiculum. Adeone ſtudioſi im-
becilliore ſunt ingenio magisque infirmi aliis hominibus, ut
Prôpterea veniam mereantur! Adeone dolus ac malitia in
ſtudioſum non cadit! Solum Caſtritii exemplum eos, qui ſic
ſentiebant, convincere debuiſſet, ſtudioſum aliquando ex
Præfract ta malitia pecare & inemendabilem, ac eapropter ve-
nia omni indignum eſſe. Majoris momenti eſſe videtur ra-
tio ab honore & dignitate litterarum atque academiarum
petita. At enim vero ego, qui ipſe civis academicus ſum,
ac mecum ingenui cordatique omnes tale privilegium cum
indignatione adſpernabuntur, & purgamenta academiarum la-
queo, rota, igne &, ſi quod ſupplicium adhuc ignominioſius
eſt, exterminari, gaudebunt, quin in honorem academiarum
maleſicis ſuis pœnas etiam fœdiores & ſupplicia magis hor-
renda

ni

Nem
ll,
eni
udi⸗
Mo
mrini
Tockl

1I-

la

SP. DxXXII. DE HIS, CVIEX MENT. INBEC. DELINQar

renda depoſcent, ne forte vulgus academias aſyla nequitiæ
& facinoroſorum perfugia credat. Non minor civibus acade-
micis animus eſt, quam militibus, qui, etſi, maximis legum
benificiis ornati, immunitatem tamen a pœnis ordinariis haud
flagitant, ſed, ſceleratos ſuos cum ſummo dedecore mori, im-
moti ſpectant. Optime Auguſti in L. 12. C. de dignitatibus:
Judices, ajunt, qui ſe furtis, & ſceleribus fuerint maculaſſe con-
victi, ablatis codicillorum infignibus, & hbonore exuti, inter peſ-
mos quosque, & plebejos habeantur: nec ſibi poſt hac de eo hono-
re blandiantur, quo ſe ipſos indignos judicaverant. Potuiſſent
quidem Roſtochienſes cauſam ſuam exemplo academiæ Pari-
ſienſis firmare, de qua continuator chronici Guilielmi de Nan-
gis ad annum MCCCIV. apud d'Achery in Tomo II. I. Specile-

gii pag. 57. hæc narrat: Orta diſſenſione Pariſtis inter Eniverſi-

tatem Regisque Præpoſitum, pro eo quod ipſe quendam Clericum
ſeholarem præcipitanter capi fecerat & ſuſpendi, diu ceſſatum
eſt alectionibus a qualibet facultate, quousque Præpoſitus de Man-
dato Kegis Eniverſitati ſatisfaceret, ac pro ſuæ abſolutionis be-
neficio obtinendo ſedem Apoſtolicam adiret: & ſic tandem circa

feſtum Omnum ſanctorum fuit facta reſumtio lectionum. Ab

iſtiusmodi exemplis caligo priſcorum ſæculorum & ſtolida
vulgi, dignitatem in licentia & impunitate ponentis, opinio
auctoritatem omnem detrahit. Pergo ad alteram quæſtio-
nem, quam Roſtochienſes ſic formant: Vtram Caſtricius
ile, qui, poſtquam ob furtum damnatus & necatus eſſet Aca-
demiam W'itebergenſem ivit, & ejus Academiæ civis factus
eſt, & poſt ad nos venit, & matriculæ noſtræ inſeriptus eſt,
ſtudia etiam ſuæ pertexuit, & denuo in diaboli laqueos incidit,
pro academiæ membro, licet putrido, ſic agnoſcendus ſit, ut
jurisdiétione Academica coërcendus veniat? In hac ego Ro-
Nochieniibus adſentio ‚ atque, ſcabinos Lipſienſes apud
C 3 Car-

2² MEDITAT. AD PANDECT.

Carpzovium & Cros Colonienſes diſſenſiſſe, miror. In-
famia ſola jus civitatis, quamvis ſingulare & eximium, non
tollit. Nulla enim eſt civitas tam perfeéta, ſi illam Plato-
nicam ſolis excipias, in qua improbi & infames non repe-
riantur. At hi tamen cives ſunt & jurisdictioni magiſtra-
tus ſubjacent. Nec ſupra memorata lex 12. C. de Digni-

tatibus obſtat. Illa quippe jurisdictionem magiſtratibus

non aufert, ſed Pœnarum ſaltem diſcrimen tollit, ac ma-
leficos hos in dignitate poſitos, perinde ac plebejos, a ju-
dicibus tamen ſuis plecti permittit.
s PECIMEN DXXXIII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD. LPIB. XrI. TIrTr

DELICTIS COLLEGIORVM

PUBLICE DEFENSUM

A
CAROLO WILHELMO TEMMICH
VITEMBFRG. SAX. JVR. VTR. CAN D.
AD DIEM VII. NOVEMBRIS CID 105 CC XXXI.
I.
Tota univerſitas, ecujus omnia membra in delicum conſen-
ziunt, delinquere cenſetur.
II.
Plerorumque conſenſus non ſußicit

III.
Vniverſitas uno actu delinquent unicam

baæc ſeilcet dividi boteſt, ſuſtinet.
IV. .
Si pæna dividi non poteſt, ſingulis inftigenda eſt.

Scr.=

ſaltem pœnam, ſi

Rtqu
Ung⸗
iſtam
Lex
ls ſi

gue
Aecie
tium

leret

—

.

1, Non
Dlo.
lepe.
gre.
Dign.
raube
8, 1.

TAS

I

IIC

.
MII.

un annet

eyan,’

. eſ.
a⸗

SP. DXXXIII. DE DELICTIS COLLEGIORVM. 23

(Icripſit ante aliquot annos Gundlingius, Ctus olim Hal-
₰ lenſis, diſputationem academicam de univerſitate delin-
quente ejusque pœnis, docte & eleganter. Oſtendit ille
recte, totam etiam univerſitatem, ſiquidem omnia ejus mem-
bra in crimen conſentiant, delinquere poſſe, nec obſtare
L. 15. §. I. de dolo malo, quippe quæ aperte de caſu agat,
quo non omnes municipes in dolum comiſſum conſenſe-
runt, ſed ſaltem adminiſtratores, quibus redituum pecu-
niæ publicæ & ærarii cura fuerat demandata; magis autem

huc pertinere L. 9. §. I1. quod metus cauſa & Authen. item

nulla communit. C. de Epiſc. & celeric. quæ integras univer-

ſitates peccantes puniri ſimpliciter jubent, tunc tamen, quum
maxima univerſitatis pars delinquit, ſi vel ejus membrum
diſſenſerit, univerſitatem non delinquere, nec omnes, ſed
illos duntaxat, quos culpabiles eſſe conſtiterit, puniri poſſe,
c. 5. de Sentent. excommun. in 6. Recte, inquam, hæc omnia
Gundlingius, in quo hoc unice deſidero, quod, dum ad pœ-
nas integris univerſitatibus delinquentibus infligendas deve-
nit, filum nimis cito abrumpit, nec controverliam, quæ in
hoc argumento præcipua eſt, & quotidie fere occurrit, attin-
git. Quæritur ſcilicet, utrum univerſitas delinquens, quando
de pœna infligenda agitur, tanquam univerſitas conſiderari,
atque quaſi in corpore ſemel tantum puniri poſſit; an vero
ſingula univerſitatis membra ſingulatim viritimque Ppœnam
iſtam ſuſtinere debeant? Res optime exemplo illuſtrabitur:
Lex eſt in Ducatu Brunſvicenſi, quæ inquilinum, niſi is pri-
us fidem Principi jurejurando obſtrinxerit, ſuſcipi vetat,
atque eum, qui injuratum ſuſcipit, tribus aureis mulétat.
Accidit in facto, ut communitas quædam commune tugu-
rium haberet, idque homini extraneo habitandum conce-
deret, ſed jurisjurandi exactionem negligeret. Quo com-
perto,

24 MEDITAT. AD PANDECT.

perto, magiſtratus in factum inquirit mulétamque trium au-
reorum non toti univerſitati, verum ſingulis cum egregio
emolumento ſuo imponit. Contradicunt ſinguli, atque ſe
ad hos tres aureos ſemel tantum, collatione facta, ſolven-
dos obligari ajunt. Res multum dubii habebat. Delin-
quentes argumento legis I. Pr. & §. ult Si familia furtum

Jeciſſe, in qua ob furtum a familia commiſſum una tantum

Ppœna luitur, utebantur. Sed reſpondebat magiſtratus, ex
interpretatione Julii Clari lib. 5. §. furtum n. ult. & Gotho-
fredi ad eam Legem Lit. k. hæc vera tantum efſe, ſi civiliter
agatur, non ſi criminaliter. Verum JCti Helmſtadienſes
menſe Novembri anni clo Io cc XXVIII. pro univerlitate
reſponderunt, eamque non niſi ſemel punierunt. Delictum
ſcilicet, quod ab uno corpore uno conſilio unoque actu
committitur, unicum eſt ſaltem, adeoque unam tamum,
non plures pœnas meretur. Hoc naturalis juris eſt & juri
etiam Romano convenit, quemadmodum ex Z. 29. de jurii-
dict. & L. 34. deé injur. apparet, quæ leges non ad pœnas,
fed ad facta ipfa, plurane hæc ſint, an unum, reſpici ju-
bent. Nec obſtat Gothofredi ratio, quod delicta, fſi una ſal-
tem pœna exigatur, in ceteris delinquentibus impunita ſint
manſura. Supponimus enim talem pœnam, quæ in partes
ſcindi & ad plures pertingere poteſt. Nam ſi corporis affli-
Riva ſit, per ſe patet, eam ſingulis infligendam eſſe. Adji-
ciam ipſa reſponſi verba: Wird Unterricht verlanget, ob der
Pachter, ehe er das auf der Gemeinde Grund und Boden ſtehen⸗
de Back⸗Haus bezogen, ſich bei den Gerichten zu Ableiſtung des
Erb Huldigungs ingleichen des Hinter⸗Saſſen⸗ Eydens einfinden
ſollen. Da nun die Juͤrſtl. Braunſchweigl. Landes⸗Ordnung
§. 22. deutlich befiehlet, es ſolle ſich niemand an einem Orte
niederlaſſen, er habe denn dem Landes⸗ Fuͤrſten die Erb⸗Hul⸗
digung geleiſtet, auch ſolle niemand Haͤuslinge annehmen, ohne
der

der
der!

Ge

N

—

n.

Fedig
ledl

ne ſe
Mven.
Delin.
urtun
Antun
18) el
Colle
iwllier
dienſes
erllue

elickun

ne Ah

uonmun.

t n
le ni.
Pici in.
Una d.
Nitd ſiun
n panes

t, dd N
en ſeh⸗
ſtung de
Oldyuhl
gem O
het oe
ee
N

SP. DXXXIII. DE DELICTIS COLLEGIORVYM. 25

der Obrigkeit Bewilligung der 3 MAfl. Srafe; So hat
der neue Paͤchter das Back⸗Haus nicht beziehen ſollen, er habe
ſich denn vorher bey des Sempronii Gerichten, den Erbhuldigung⸗

und Hinterſaſſen⸗Eyd abzulegen, angemeldet. Folget die Frage,

ob die Gemeinde, und zwar jeder beſonders, in die bey voriger
Frage gemeldete Strafe der 3. Mfl. verfallen. Nun iſt zwar we⸗

gen der Strafe ſelbſt kein Zweifel, da ſcheinet es auch, ob ſey je⸗
der die 3. Mfl. zu erlegen ſchuldig, und die Gemeinde nicht ſo

wol als eine Gemeinde, ſondern vielmehr als Singuli bey einem
delicto conſideriret worden. Alldieweil aber hier eigentlich nur
ein Delictum begangen worden, auf weiches die Landes⸗Ordnung
mehr nicht, als 3. Mfl. Strafe ſetzet, mühin das Delictum und
die Strafe nach Anzahl der Perſonen zu multipliciren, viel zu

hart ſeyn, auch wider die Geſetze, welche in delictis und pœnis

die benigniorem interpretationem ſo vielfaͤltig anbefehlen,
laufen wuͤrde, hiernaͤchſt die Rechte alsdenn, wenn ihrer viel nur
ein Delictum begehen, die Strafe von ihnen insgeſamt als von
einer Perſon einzutreiben anbefehlen; So iſt die Gemeinde und
zwar insgeſamt um 3. Mfl. zu beſtrafen.
V.
Is, qui per delittum ab univerſitate commiſſum læditur, con-
tra unum etiam membrum ad ſatitfactionem privatam in ſoli-
dum agere poteſt, nec exceptione diviſionis aut plurium
litis conſortium repellitur.

VI.
Habet tamen electionem, utrum contra unum membrum, an
contra integrum corpus experiri velit.
Q. antea de unica pœna univerſitati, quaſi in corpore
delinquenti, infligenda diximus, ea magis etiam ad
Tom. III. D PrI-

26 MEDTTAT. AD PANDECT.

privatam ſatisfactionem pertinent, ut nempe is, qui per iſtud
delicum læditur, hanc ſemel tantum petere queat. Sed quia
tamen moleſtum eſt admodum, cum tota univerſitate pluri-
busque litigare, permittendum eſt læſo, contra unum alterum-
ve ex univerſitate in ſolidum experiri. Deliquerunt enim o-
mnes, atque adeo, quum ſinguli conveniuntur, injuriam nul-
lam patiuntur. Nec exceptio plurium litis conſortium aut
diviſionis locum habet, quippe quæ in delictis ſemper ceſſat,
L. II. §. 2. ad Leg. Aquil. Et ſic reſponderunt JCti Vitember-
genſes menſe Octobri anni cio o CCXI. Hat ein Innungs⸗Colle-
gium 2. Meiſter ihres Mittels, Titium und Mævium, welche ſich
unter einander heftig geſchimpfet, vorladen, und, als Mævius zu er⸗
ſcheinen ſich mit ſpoͤttiſchen Worten geweigert, demſelben durch 2.

andere Meiſter ſagen laſſen: ſie hielten ihn dafuͤr, wofuͤr ihn Titius

geſcholten. Weshalben Mævius die beyde Großmeiſtere injuriarum
belanget, auch, als dieſe zwar erſchienen, ſich aber auf die Kla⸗

ge nicht engelaſſen, dieſen Beſcheid erhalten, daß Beklagte ſich

ſub pœna confeſſi und convicti eingelaſſen, und Klaͤgern die
Unkoften zu erſtatten ſchuldig. Weil nun die Großmeiſtere ſich
wider dieſen Beſcheid eines remedii ſuſpenſivi bedienet, ſo be⸗
gehret derſelbe zu wiſſen, ob die Beklagte ſich auf die Klage ein⸗
zulaſſen ſchuldig geweſen, und, da ſie es nicht gethan, eine re-
formatoriam des ihnen widrigen Beſcheides zu hoffen haben.
Ob nun wol das ganze Handwerk in einem diesfalls ausgeſtellten
Scheine ſich zu den Worten, welche dem Mævio hinterbracht
worden, bekennet, die Großmeiſtere auch ſolches ganze Colle-
gium keinesweges repræſentiren, ſondern nur membra deſſel⸗
ben ſeynd; folglich es das Anſehen gewinnet, ob muͤſten nicht
dieſe, ſondern die ſaͤmtliche Innung verklaget und zur Einlaſſung
angehalten werden: Dieweil aber dennoch in delictis, nomine
univerſitatis commiſſis, ſingula membra ſich des delicti
theil⸗

C

lr

V

De
Gan-
hub
So
gno
illo
(OHIV
rio

—
iſtuc
gai
Pluri.
erum.
nimo.
Wm.
um a

rcelin

teinber.

5Cole.
elcheſh
lus utn
durchn
Titiu
Griarunm
die N
lagte ſt
gern N
eſtee ſc
t, ſte
Klage ein
(ine re⸗
n eben.
Ggeſelten
rroct
drn deſc
ſennih⸗
Eihloſtn
pole
60.

1

SP. DXXXIII. DE DELICTIS COLLEGIORVM. 27

theilhaftig gemacht, hiernaͤchſt demienigen, ſo von ihrer vielen zu⸗
gleich beſchimpfet worden, frey ſtehet, einen jeden von ſelbigen
abſonderlich zu belangen, dieſemnach Mævius wegen des ihm von
den ſaͤmtlichen Handwerks⸗Meiſtern erwieſenen Schimpfs die bey⸗
de Großmeiſter inſonderheit zu verklagen wohl befugt geweſen;
So haͤtten dieſelbe ſich billig auf die erhobene Klage einlaſſen ſol⸗
len, und moͤgen, da ſie ſolches nicht gethan, ſich keiner refor-
matoriæ des gegen ſie ertheilten Beſcheides getroͤſten. Libera
tamen electio læſo relinquenda eſt. Nam, ſi malit univer-
ſitatem totam convenire, hoc ei utique licebitr. Cujus rei
exemplum vide apud Carpzovium P. 4. C. 42. def. 10.

VII.

Quum integrum Collegium delinquit, ſi quidem deliéctum do-
loſum eſt, ſinguli in ſolidum tenentur, ſi eulpoſ um,
beneficium diviſionis locum bubet.

VIII.

Ex delicto, quod collegium olim commiſit, non ſucceſſores,
ſed beredes conveniuntur.

heſis ſeptima in L. 7. de magiſter. conveniend. item in
L. I. C. quo quisque ordine conveniatur fundata eſt.
Deveniamus ergo ad applicationem. Senatus oppidi cujus-
dam Marchici inſpectionem in præfectum ærario publico
habuerat, ſed negligentius geſſerat, nec rationes a præfe-
&o tempeſtive exegerat. Ceſſerat itaque hic foro cum ma-
gno reipublicæ detrimento. Spes nulla erat, quicquam ab
illo recuperari poſſe. Ergo magiſtratus ſubſidiaria actione
conveniebatur. Verum Cti Vitembergenſes menſe Janua-

rio anni clo io ccXI. non eum, qui nunc erat; magiſtra-
D 2 tum,

28 MEDITAT. AD PANDECT.

tum, L. 13. C. de Decurionibus, ſed eos, qui tempore commiſſæ
negligentiæ in ſenatu fuiſſent, heredesve eorum, atque
non in ſolidum, ſed pro rata conveniendos eſſe, judicarunt,
talemque ſententiam conceperunt: Daß die Klage angebrach⸗
ter Maaſſen nicht ſtatt habe. V. R. W. Rat. dec. Es hat Klaͤ⸗
ger wegen einiger von den Jahren 1702. und 1703. ruͤckſtaͤndigen
Zi eſe⸗Gefaͤlle wider den Rath zu Havelberg, unter dem Vorwand,
als ob dieſer in ſeiner uͤber den zur Einnahme ſolcher Gefaͤlle ver⸗
ordneten Zieſe⸗Meiſter habenden Inſpection ſich ſehr nachlaͤßig
erwieſen, Klage erhoben. Alldieweil aber nicht der jetzige Rath,
ſondern die in den Jahren 1702. und 1703. geweſene Raths⸗Per⸗
ſonen, oder deren Erben, angeklaget werden muͤſſen, wobey dech
Klaͤgern nicht freyſtehet, einen jeden von ihnen in ſolidum zu be⸗
langen, in Erwegung, daß den magiſtratibus, quum ex negligen-
tia in officio commiſſa conveniuntur, das beneficium diviſio-
nis deutlich in Rechten verſtattet wird; So haben wir, daß die
Klage angebrachter Maſſen gegen den jetzigen Rath nicht ſtatt ha⸗
be, erkannt. Aliter vero judicandum eſt tunc, quando magi-
ſtratus ipſe circa adminiſtrationem publicarum rerum dolum
commiſit. Tunc enim hi, qui ex eo conveniuntur, in ſo-
lidum reſpondere debent, nec beneficio diviſionis juvantur.
Pertinet huc reſponſum Ctorum Helmſtadienſium menſe
Januario anni CIo 10o CCc xVII. exaratum: Wird zu wiſſen ver⸗
langet, ob Buͤrgermeiſtere, Caͤmmerer und Raths⸗Herren einer
Stadt, um daß ſie und ihre Vorfahren die zur Caͤmmerey des
Rathhauſis gehoͤrige Gaͤter und Schuldforderungen nulliter
veraͤuſert, und in ſolutum hingegeben, dieſen Schaden zu glei⸗
chen Theilen, oder nach proportion ihrer Salariorum, oder auf
was vor Art ſonſt erſetzen muͤſſen. Nun werden zwar erwehn⸗
te Perſonen ſonder Zweifel auf das beneficium diviſionis pro-
vociren, und, daß ein jeder von ihnen entweder zu gleichem

Thei⸗

Vil
hoe
1
oj

—
miſle

Atee
arunt
Pbroche
t Ni
urdign
brward⸗
aͤle ten

tachlige

e Noch
h
be h
IN 1
gliger
divilo⸗
, doß
ſat ſ⸗
lo mg⸗
mdolum
e, inſ.
ſurtunn
n nen
piſen ben⸗
eerentine
mer de

NuI

nnN
odetcl
ertteß
onis⸗
gihe

SP. DXXXIII. DE DELICTIS COLLEGIORVM. 29

Theile oder pro rata ſeines ſalarii belanget werde, begehren;
Dennoch aber, und dieweil Buͤrgermeiſtere, Caͤmmerer und Raths⸗
Herrn adminiſtratores der gemeinen Stadt⸗ und Caͤmmerey⸗
Guͤter ſeynd, gleichwol die Macht ſelbige zu veraͤuſern vor ſich
nicht haben, folglich durch ſolche Veraͤuſerung widerrechtlich und

gegen ihre Pflicht handeln, hiernaͤchſt die Adminiſtratores und

obrigkeitliche Perſonen, wenn ſie in ihrem Amte durch Unterneh⸗
mung einer unrechtmaͤßigen Handlung oder ſonſt durch Betrug
Schaden zufuͤgen, bey dieſerhalb gegen ſie angeſtellten Klage das
beneficium diviſionis nicht haben, ſondern, wie auch in andern
Delictis Rechtens, ein jeder von ihnen in ſolidum verhaftet iſt;
dieſemnach moͤgen Buͤrgermeiſtere, Caͤmmerer und Raths⸗Herren
zwar wegen desjenigen, was ihre Vorfahren im Amte gehandelt,
gar nicht belanget werden, dahingegen muß ein jeder von ihnen,
welchen die Caͤmmerey, Buͤrgerſchaft, oder hohe Obrigkeit dies⸗
falls in Anſpruch nehmen will, vor das, was ſie ſelbſt definqui-
riret, und nulliter zu in Schaden der Caͤmmerey gehandelt, in
ſolidum haften.

IX.

Ex delicto collegii ſucceſſores in offcio obligantur, ſi quid ad eos
ex delicto pervenit.

heſi VIII. quod ſcilicet ex antiquo collegii delicto ſucceſ-
ſores in officio conveniri nequeant, addenda limitatio
ex L. 15. §. I. de Dolo malo & L. 4. de Vi & vi armata, niſi
quid ſcilicet ex delicto iſto ad eos pervenerit. Tunc non qui-
dem puniuntur, quum ipfi non deliquerint, ſed tamen ci-
viliter, in quantum ad eos pervenit, obligantur. Exemplum
hoc eſto: Collegium, ex ſpolio olim commiſſo nunc demum
a ſpoliatis conventum, exceptionem non competentis actionis
objiciebat, atque, actorem cum actione ſua ad heredes eorum,
D 3 qui

30⁰ MEDITAT. ADPANDECT.

qui olim ſpoliarunt, ablegebat. Sed Cti Helmſtadienſes men-
ſe Novembri anni clo lo ec xvI. collegio, quod nunc eſſet,
neceſſitatem reſpondendi impoſuerunt, atque, actionem ad-
verſus ſucceſſores locum habere, non ultra tamen, quam in
quantum locupletiores facti eſſent, reſponderunt. Quæ ſen-
tentia non ſaltem juribus civilibus, ſed & æquitati naturali

convenit, ac in regula: neminem cum damno alterius locu-

pletionem fieri debere; fundata eſt.
X,

Præſes && membrum collegii, etiam eum ratione diſſentiens,
majoris partis decretum ſequi neceſſum babet.

XI.

Quid faciendum præſidi vel collegæ tune, quum deeretum mojo-
ris partis cum lege vel bono publico pugnat, adeoque
delictum continet, disquiritur.

E“ eſt collegiorum natura, ut id, quod major eorundem
pars ſtatuit, pro eo habeatur, ac ſic omnes egerint, L.
19. ad municipalem, L. 36. de Re judicata. Vide Grotium de
Jure belli ac pacis lib. 2. cap. 5. n. 17. Quam regulam non
in inferioribus ſaltem, ſed in ſupremis quoque collegiis ſer-
vandam eſſe, Seckendorffus im deutſchen Fuͤrſten⸗Staat P.
2. c. 6. n. 5. oſtendit. Adde Conſtitutionem judicii aulici im-
perialis tit. y. Nequit igitur præſes collegü, neglecto plu-
rimorum collegarum diſſenſu, ex ſuo & adſeclarum ſuorum
ſententia negotium conficere atque aliquid ſtatuere. Quodſi
id faciat, injurius eſt in collegas, & peccat contra princi-
pis voluntatem, contra bonum publicum & contra ordinem
collegiorum naturalem. Vide Ziegleri Dicaſticen concl. 42.
§. 30. Quin immo præſes, etiamſi manifeſte videat ſenten-
tiam

ue

—

8hen.

eſe

a.
um in
neeſen.
url
8loen

duret,

mn io⸗
ie

unden
rint.
tium
n no
gis ſer⸗
tant .
liei in⸗
o ph.
ſuorum
Coocl
Prlbe.
hrcinenn
el. 4
ſentel⸗
tiem

SP. DXXXIII. DE DFLICTIS COLLEGIORUM. 31

tiam, quam plures tuentur, deteriorem eſſe, nequit tamen
ſuam præferre. Quodſi enim hoc eidem liceret, tota colle-
gii compages diſſolveretur, nullusque præſes, paulo, ut com-
muniter ſolent eſſe humana ingenia, obſtinatior, diſſentien-
tium a ſe opinionem damnaturus ſuamque meliorem dictu-
rus, atque ſic decretum collegii reſciſſurus non eſſet. Opor-
tet igitur prœæſidem, & collegas pauciores, etiam qui cum ra-
tione diſſentiunt, ſubſcribere ſententiæ majoris partis. Nam,
ut recte Plinius lib. 6. ep. 13. ait, ſingulos, integra re, diſſenti-
ve, fas eſt; peracto, quod pluribus placuit, cunctis tuendum.
At quid faciendum, ſi ſententia majoris partis delictum conti-
neat, id eſt, cum jure divino, cum lege & voluntate princi-
pis, cum ſalute reipublicæ pugnet? Nec tunc tamen Præſes,
aut ſanior pars collegii, decretum reſcindere poteſt auéctori-
tate privata. Sed, ſi res moram patitur, referenda eſt cauſa ad
principem, ejusque deciſio exſpectanda. At, ſi circumſtantiæ
dilationem nullam admittunt, vel collegium ſuperiorem non
habet, e. g. ſenatus liberæ reipublicæ, tunc exſequendum eſt,
quod major pars decrevit, adhibita ſaltem Hoſpitalii, ma-
gni illus Galliæ cancellarii, cautione, qui, teſtibus Langueto lib.
2. epiſt. 62. & Le Grain Decade d' Henri le grand liv. 8. pag-
898. decretis iſtiusmodi nomen quidem ſubjiciebat, ſed ver-
ba, me non conſentiente, ad jiciebat. Mirifice hic more ſuo phi-
loſophatur Gayle dans la Continuation des penſées diverſes ſur
le cométe tom. I. p. 14: Si la Jurisprudence, & la politique
ont Iaiſſs la deciſion des affaires au jugement du plus grand nom-

bre, c'eſt cauſe, qu'il n'a pas été pohible de ſe ſervir de la metbode

de peſer les voix & non pas de les compter. La metbode, qu'il a Jfa-
Iu employer de toute neceſſite, eſt ſujete à de grans inconveniens.
La juſtice, la raiſon & la prudence ſont du cöté du petit nombre
en cent occaſions, & tel, qui eſt ſeul de ſon avis, opine plus Jage-
. ment

= MEDTTAT. AD PANDECT.

ment, que tout le reſte de la compagnie. Les plus ſages tétes
une aſſemllée ont très ſouvent le deplaiſir de voir, que la ca-
bale des jeunes gens, emportez, & peu eclairez obtient d la plura-
lité des ſuffrages une deciſion inique, temeraire & pernicieuſe.
Mais il faut paſſer par là; car ſi Von établiſſoit la neceſſié du
concours de tous les ſuffrages, & ſi, comme dans les Dietes de Po-
logne, l'oppoſition d'un ſeul Depute pouvoit rendre nulles toutes les
deliberations, on ſe jetteroit dans un abime beaucoup plus funeſte.
XII.
Præſidi collegii imputari non poteſt injuſtum deeretum totius
collegii, vel majoris ejusdem partis, quod ille diſſentiendo
impedire non potuit.
XIII.
In dubio ſententia majoris partis melior & juſtior eſſe
præſumitur.
R Paulus in L. 2. Quod quisqe juris in alterum: Si

adſeſſoris, inquir, imprudentia jus aliter dictum ſit,

quam oportuit, non debet hoc magiſtratui oficere, ſed ipfi ad-
ſeſſori. Quoniam ſcilicet, ut antea diximus, præſes col-
legii id, quod majori parti placuit, ſequi neceſſe habet,
nec diſſentiendo impedire poteſt, imputari quoque ipſi
non debet, quod ex conſenſu collegii vel totius vel ma-

joris ſaltem partis ſtatuit, decrevit & exſequutus eſt.

Optime Vitalis Canelis, Oſcenſis epiſcopus, apud du
Freine in Gloſario mediæ & infimæ latinitatis art. Ju-
dex medius: Kegis eſt, ait, Judices & Juſtitias ordinare,
&W, quando ſibi placuerit, revocare, & eos perpetuo ponere,
vel ad tempus. Inter quos Jusices Juſtitia ſemper eſt
certus principalis in Arragoniaæ eonſtitutus: gqui, ex qun
ſemel a domino Rege fuit conſtitutus, in Kegis Curia com
moretur, Jubminiſtrandis fibi ab ipſa Curia alimentit.
Ibique

7
ſu

II.
pel
leg
cl.
der
ſene
dee
Me
n,

Po

—
ei ſie
ll⸗
4Plurr.
icien⸗
1
toltetlt
fuige

n ntin
Ininde

ſrun
un
it
Eles !
le heben
tocre il
5 Vel n.
unns
1ll /
rt.
Orliunt
uo lunt
ſonpel ,
Arie i
Altmnent

je

Sp. DXXXIII. DE DELICTIS COLLEGIORVM. 33

IbLbique in præſentia domini Regis, vel de qus imperio, ſine eo cau-
ſas examinet & auſcultet. Et, quotiescunque interloquutoria vel
definitiva ſit ſententia proferenda, dominus Rex & Barones, hoc
eſt, Epiſcopi & Duces militum, qui Rici homines appellantur,
qdui in Curia fuerunt tunc præſentes, ſuper illa deliberent in
communi. Et, quod dominus Rex c7 major pari Baronum,
vel, dominus Rex noluerit intereſſe conſilio, major pars Ba-
ronum in Juſtitiæ os poſuerit proferéendum, ipſe uſtitia id pro-
nunciet ſententialiter & declaret, nullam pæœnam ex pronun-
ciatione bujusmodi metuendo. Nam non ipſe, ſed ipfi, qui-
bus in bac parte eum oportet neceſſario obedire, ipfſius ſententiæ
Junt latores. Sed commemorabo exemplum: Dux quidam
bellicus, cui princeps conſilium ex quatuor præfectis con-
ſtans addiderat, premente & inſtante hoſte, conſilium con-
vocat, atque in eo, quid faciendum, deliberat. Conſiliarii,
nullam ſupereſſe, niſi in fuga, ſalutis ſpem, unanimi conſen-
ſu declarant. Capeſſit ergo fugam dux, fremente exercitu,
& ad pugnam parato. Reverſus ad principem corripitur ab
accuſatore, & produeuntur contra illum teſtes ex exercitu,
qui, reſiſti potuiſſe hoſtibus atque etiam egregiam victoriam
reportari, dicunt, ſi pugnare, quam fugere, maluiſſet dux.
Ille contra decretum conſilii ſibi adjuncti obtendere atque
per hoc ipſum fugam ſuam excuſare. Feruntur acta ad col-
legium Ctorum Helmſtadienſium, qui menſe Junio anni
clo Io cc xxvII. reum abſolverunt ex his rationibus: Wird
der General Oddo beſchuldiget, den ihm zu beſchuͤtzen angewie⸗
ſenen Poſt ungebuͤhrlich verlaſſen, und dadurch die im Lan⸗
de erfolgte Unordnung und dem Landes⸗ Herrn zugewachſenen
Nachtheil verurſachet zu haben. Es kommt alſo auf die Frage
an, ob die Umſtaͤnde ſo beſchaffen geweſen, daß die auf dem
Poſt gelegene Voͤlker dem herannahenden Feinde nicht wider⸗
Tom. VIII. E ſtehen

——.

ie

.

Kath
igen
ß
r

n, in

daß
nte

antworie
52
Locng.
annt
11

und unbe⸗
und von

Erjeag

Slruchhiaenn

1.
kann
ipg
We!

*
1

Reiesgs

antwor
machet, und d
be

es

ieben
er

C 1⸗
6
ungewiß
Otocol

—

ne
tIE
8

.

hned

P

4

n F

1.
„ *

„

D
In;
1
„ 11%
.õäl
1 o
—

7
eiben
be
—
ſer
„
———
Maäakximn

vehrer

w
de

2Den
nde
**
mmeß
nmaß
2 Bij Mü=
500

re hi
und daß
3
bie
t zu
