dicam, contubernium ſuum recepit, jacto. Quum vero in-
ter divos Maria eximium locum habeat, contumeliæ adver-

blaſphemias refertur. Er

bun
ih
pri
tori
Ma
tiun

ne

ſus eam prolateæ recte in arzienlo Carolino 106. blaſphemi?ę

dicuntur, & tanquam tales etiam inter nos puniuntur. Ve-
rum quod ad pœnam ipſam, maximum eſt inter catholicos &

nos diſerimen. Ille ipfe cultus, quem catholici divis tri-
. . buunt,

ic

. reſ
ach

vie

rue
abe
Pio
lang
wert
Or
Res

eſt

n
bens
men
I. t.
ſhei
gen.
er
chi
1os

C

ſe
tun
W
thun
ſdeſe

feinn
nn
huce
wn
sillnn
1ut 1
dgtis
en n
Utl .
Ail
Adver
Pheit
1 N
list
Vis n
buu

SP. DLXV. DE BLASPHEMIA. 54

buunt, efficit, ut, quo ahkior creditur ſanétitatis gradus, eo
atrocior convitianti infligatur pœna, atque adeo Mariæ, cui
principem locum adſignant, contemtores cum Dei conrem-
toribus ferme exæquentur. Evangelici contra, qui divos &
Mariam ſaltem venerantur, convitiatores eorum indulgen-
tius tractant, ae arbitrarie longeque infra modum, quo im-
mediatas blaſphemias ulciſcuntur, puniunt. Patebit hoc ex
reſponſo a [Gtis Helmſtadienſ. menie unio anni cloloccxxI.
adverſus hominem, qui ebrius, ſe Mariam nihili facere, tri-
viali verbo: er⸗ ⸗ was in die ⸗ die alte ⸗=⸗ declararat, exa-
rato: Wird Jacob Hanſen beſchuldiget, geſagt zu haben? e. will
aber ſolches keinesweges geſtehen, ſondern iſt mit einer Vorſtelung
Pro avertenda inquiſitione eingekommen, da denn zu wiſſen ver⸗
langet wird, wie weiter mit Denunciaten zu verfahren ſey. Nun
werden zwar in dem 106. Artickel der peinlichen Halsgerichts⸗
Ordnung die zu Schaͤndung der Jungfrau Maria ausgeſtoſſene
Reden einer wider Gort ſelbſt vorgebrachten Laͤſterung an die Seite
geſetzet, und gewinnet es folglich das Anſehen, ob finde die orbent⸗
liche Strafe der Gotteslaͤſterer auch im gegenwaͤrtigen Falle ſtatt,
und koͤnne dieſemnach Denunciat bey einem ſo groben Leib⸗und Le⸗
bensſtrafe nach ſich ziehenden Delicto, welches EFrolich in Com-
mentario in die peinliche Hals⸗Gerichts⸗Ordnung trafkf. 2. lib.
I. Zit. 2. n. 6. gar zu einer unmittelbaren Biaſphemie zu machen
ſcheinet, ſich der Antwort auf Inquiſitional-Artickel nicht entbee⸗
chen. Alldieweil aber die Meynung von gleichmaͤßiger Beſtrafung
der Laͤſterungen wider Gott und wider Mariam eigentlich ex Prin-
cipiis catholicorum bherflieſſet, Zieritz in Conſtit. Crim. in alt.
106. alſo von den Proreſtanten niche angenommen iſt, auch ohne
Verletzung des Gewiſſens nicht wohl angenommen werden kan,
Carpzov. Quæſt. crim. 45. n. 73. ſondern bey ſelbigen die Schmaͤ⸗

Zom. PIII. Z 22 bung

546 MEDITTAT. AD PANDECT.

hung der Jungfrau Maria und der Heiligen nur arbitrarie mit Re-
legation, Gefaͤngniß eder um Geld geſtrafer wird, Carpzov. d. I.
Beyer in ers. 106. Conſtit. crim. §. 6. auch allhier der Caſus, deſ⸗
ſen Prôlich gedenker, nicht vorhanden iſt, uͤberdies Inquiſit ſeine
Trunkenheit, wegen welcher die Strafe ſogar in blaſphemia imme-
diata gemaͤßiger wird, ziemlich beſcheiniger; So tragen wir Beden⸗

fen, die Inquiſition, welche die Ehre eines Inquiſiten empfindlich

kraͤnker, folglich nur in den Leibe und Lebensſtrafen, oder Landes⸗
verweiſung nach ſich ziehenden Delictis ſtaet finder, zu erkennen.
Gleichwol, da Denunciat in ſeiner Defenſion, daß er wegen uͤber⸗
maͤßiger Trunkenheit ſich der damals gefuͤhrten Reden nicht erinnere,
geſtehet, alſo die Sache auf der Zeugen Ausſage ankommen muß,
und denn deten zwey die obgedachte grobe Worre gehoͤrer zu haben
bezeugen, davon die eine zwar wegen Feindſchaft gegen Denunciaten
etwas verdaͤchtig iſt, gleichwol ihre Depoſition vermitrelſt Eydes
beſtaͤrket, wider des zweyten Zeugen Aufrichtigkeit hingegen in Actis
nichts zu finden iſt; So wird Denunciat, Jacob Hanſen, wenn
zufoͤrderſt Conrad Krieg ſeine fol. 6. b. gethane Ausſage eydlich er⸗
haͤrtet, ein Jahr lang des Landes verwieſen, oder um 30. Rehlr. be⸗
ſirafet, auch zu Erſtattung der durch dieſe Unterſuchung vern. ſach⸗
ten Unkoſten angehalten. Obſervandum eſt, hoc reſponſum
extra Saxoniam datum fuiſſe, ubi relegationis pœna, etſi ſo⸗
lemnis ad articulos reſponſio non præceſſerit, decerni poteſt.

Tnjuriæ ſacerdotibus ilatæ, Riquidem verbales ſint, ad blaſphe-
mias obliquas referuntur, ſi reales, ad ſacrilegia.

XI.

HMoc tamen non aliter, quam ſi ſacerdoti vel ſaera tractanti, vel

intuitu ſacri, quod gerit, maneris inferantur.

Patrem-

—
Re.
.
6) ,
ſiie
m.
Aen
pfrit
Cen
entete
lie⸗
ſreten
.
ncit
Ge
Aͦ
e
ſch
e. tn
niun

etn

hon

ke

ti

Arer⸗

SP. DLXV. DiII BLASPIIEMIA. 147

atremfamilias ex injuria ſervo ſuo mercenario facta agere
P Pofſe, ſiquidem in ipfius patrisfamilias contumeliam
tendat, jam tum jure Romano conſtitutum eſt, §. 6. J. 89 L.
15. §. 48. de Injuriii. Cenſetur vero injuria tunc maxime in
contumeliam demini facta, quando famulus circa herile ne-
gotium occupatus eam patitur. Idem recte ad injurias ſa=
cerdotibus illatas profertur, per quas Deus oblique offendi-
tur. Verbales igitur ad blaſphemias referendæ ſunt, ſed non
aliter, quam ſi contumelia inde quodammodo in Deum re-
dundat. Ridiculus Profecto foret, ſi quis ruſticum cum ſa-
cerdote ſuo in popina rixantem blaſphemiæ inſimularet. At
ſi quis ſacerdotem, vel ſacra tractantem, vel privatim agen-
tem, ſed intuitu tamen ſacri, quod gerit, muneris, laceſſat,
divinum numen oblique violat, atque adeo blaſj phemus eft.
Conſentit mecum, & exemplum hujusmodi blaſphemiæ me-
diatæ relegatione in biennium punitæ commemorat Berge-
rus in Part. I. veſponſo 179. n. I. Reales injuriæ ſacerdotibus
illatæ ſacrilegiis adnumerantur. Quamvis enim Joannes
VIII. papa in can. 21. §. 1. cauſ. 17. quæſt. 4. ſacrilegium com-
mittere dicat, quisquis clericis in juriam intulerit, apparet ta-
men ſatis, eum de injuriis, quæ manibus inferuntur, agere.
Verum hic manifeſta eſt inter jura civile & canonicum pug-
na. Canonicum hos omnes, qui clericis violentas manus
injiciunt, ſacrilegii damnatr, in dicto can. 21. & clarius adhuc
in illo celebratiſſimo cen. Si quis ſuadente diabolo 29. cauſ.
17. 4uæſt. 4. Quem canonem quoties lego, ſemper remini-
ſcor excuſationem eam, qua, ſi recte recordor, FJFoannes Sa-
visberienſis uſum aliquando eſſe dicit hominem, qui ob cleri-
cum verberibus adfectum ex cen. hoc Si quis ſuadente accu-
ſatus fuerat. Negavit ſcilicet ille, ſe, quod feciſſet, ſuadente
Z. 2 2 2 dia⸗

X

548 MEDITAT. AD PANDECII.

diabolo feciſſe, ſed ſponte ſe ac nemine inſtigante ſacerdo-
tem verberaſſe dixit. Verum Romanum jus, rectæ rationi

convenientius, ad ſacrilegii crimen deſiderat, ut ex verbe-
ribus his aliqua in ipſum Deum contumelia redundet, e. g.

ut ſacerdos, dum ſacrum ſuum munus obit, verberatus lit,

L. 10. C. de Epiſcopis & elericis, Novehla 123. cap. 3I. Ex
eadem ratione is quoque ſacrilegus, &, ſi non ultimo, huic
tamen proximo ſupplicio adfieiendus foret, qui ſacerdotem

extra ſacra conſtitutum intuitu officii pulſat, e. g. quod sb

eo acrius propter crimina objurgatus vel a ſacrorum uſu ex-

cluſus eſt.
XII.
Blaſphemiæ, ſicus injuriæ, in verbales &o reales
diſtinguuntur.

Realium exempla ſunt contumelioſa imaginum divinarum, item

boſtiæ in Jſaera cœna, tractatio.
Dantur & blaſphemiæ pictæ aut ſculptæ.

Tiarte in verbales & reales diſtinguuntur, L. I. §. 1. D.
item §. 1. I. de Injuriis. Blaſphemiæ fimiliter diſtinguen-
dæ ſunt. Equidem in antecedentibus dixi, reales injurias,
quæ in Deum redundant, ſacrilegia vocari. At ſacrilegii
vox hic admodum improprie accipitur. Proprie enim ſacri-
legium nunquam ſine furto eſt. Igitur hoc genus ſacrilegii,
quo reverentia Deo debita violatur, cultusque ejus ſine ab-
latione rei cujusquam turbecur, rectius ad blaſphemias re-

fertur. Ridebunt forſan aliqui, & ignorare me græcam vo-

cis hujus originem, quod ſcilicer a enut, dico, loquor, deſcen-

dat, objicient. Novi hoc, ſed me tamen non peccare credo-
Juod

gi

i

ſor

6(ob

Von

id

ext
Cet
ha
ho
pit
i
Mia

in

Ni

1

n in

1.
neve
gikri,
lut.
legh
Inec⸗

te.
m
elce ⸗

cteln
ol

SP. DI.XV. DE BLASPHEMIA. 549

quod Ctorum more aliquando a proprietate & prima ori-
gine vocum recedo. Temeritatem hanc infinita, quæ in

. pſo corpore juris noſtri occurrunt, exempla excuſant. Sie

convicium a voce derivatur in L. I5. §. 3. de Imwjuriis, ac ta-
men ſcriptara fieri dicitur in L. 3. pr. de Liberis & poſthumit,
codicilli, quæ vox tabulas ſcripfas ſignificat, etiam ſine ſeri.
ptura conficiuntur, L. ult. & ält. C'. de Codicilliz. In hoc igi⸗
tur plaſphemiæ realis crimen incidunt inprimis, qui Chriſti
cruci adfixi imaginem contumeliæ cauſa conſpuunt, cædunt,
lapide, enſe &c. percutiunt. Dico: contumeliæ cauſa. Nam
aliquando id per ceremoniam, parum tamen rationabilem,
ſolemniter fit, teſtibus Gaſchio de Reformatione monaſterio-
rum lib. I. cap. 13. & Leibnitio in Introductione in tomam II.
ſeriptorum Brunſvicenſiaz illuſtrantium pag. 45. Aliud bla-
ſphemiæ realis exemplum AMaſius, theologus Hafnenſis, in

zomo I. diſſertatione accademica I15. de milite, qui, ad ſacram

admiſſus menſam, hoſtiam conſecratam ex ore ſuo rurſus
extraxit, ea abuſurus ad philtrum, incantationes, feriendi
certitudinem, cutis indurationem, aliasque diabolicas artes,
habet, ac graviſſima pœna contendit afficiendam eſſe iſtam
hoſtiæ profanationem, eosque, qui ſcelus illud ſupplicio ca-
pitis perſequendum eſſe negant, irreligioſorum hominum
in numerum referre non dubitat. Refero & huc blaſphe-
mias piéctas, aut ſculptas, e. g. ſimulacrum illud, quo San-
dius lib. enuclentæ bhiſtoriæ eceleſiaſticæ pag. 82. ſanctam tri-
niratem in utero Mariæ aperto repræſentari memorat.

Z 2 2 3 XV.

MEDITAT. AD PANDECT.

7707

Blæſphemia nonnunquam per exſuperantiam pietatis
committuntur.
XVI.

Pratexzus piezatis pænam nee injariærum nec blaſphemiarum

toflit, ſed tamen minuit.

CG eree BHurnetus, doctus ille & cordatus Sarisberii in
Anglia epiſcopus, in itinerario per Nelvetiam, Italiem

partemque Cermeaniæ & G'alliæ epiſtola 1. pag. 4. Harrat, ſe
Lugduni in Gallia inſcriptionem veterem lepuleralem, quam
nullus ſeripter ante ipſum notarit, hanc inveniſſe: D. M. 65*
memoriz æternæ Sutiæ Anthedit, gquæ viait annis XXV. M.

XI. D. E. quæ, dum nimia pia fuit, facta eft impia; & Attio

Probatiolo, Cereslius Caliſtio, conjux & pater, & ſibi vivo
pvonendam euravit, & ſub aſcia dedicavit. Ipſe ego, hanc
inſcriptionem me alibi legiſſe, non recordor, atque adeo
Burneto, qui eam nobis conſervavit, gratias ago. Sed pa-
rum abeſt, quin Burnetus beneficium ſuum corrumpar, dum

inſcriptionem, quam ego ad Auguſti ſæculum vel circiter

refero, in ſæculis barbaris confectam, inprimis ex voce Ni-

mia, quam ille fallam & a bona latinitate abhorrentem vo-.
cat, conjicit. Ego vero, conſtruétionem hanc aureo argen-

teoque ſæculo convenire, ſum perſuaius. Boni auctores
infinitis locis adjectivum nimius, nimia, niminm, adhibent,
ubi adverbium nimis poni debere videbatur. Vitem Cicere
de Senectute n. 572. amputandam & coercendam eſſe dicir, ne
ilveſcat ſarmentis & in omnes partes nimia fundatur. VIpianus

noſter, qui certe barbare non ſeripfſit, in L. 22. §. 6. Soluto

matrimonio, uzxorem marito immoderate & ultra, quam ſatis

eſt, adhærentem nimiam cirea maritum appellat. Sed fac,

diclio-

—
dick
culi
ſerin
ribr
caln
inde

V0
ſue

T.

V

itn

Denl.
tr,

Pn
D6
UE

GAας

i i

HA

de 1

e N.

hdeN
Cteiet
ſce)

ten .

ugen

Ale
n
el.

Pun

4 n

ide

ℳℳℳ
nſam

S. DLXV. DE BLASPIEMIA. 551

dichionem hane bonæ notæ non eſſe. Propterea tamen ſæ-
culis auree & argenteo abjudicari non poteſt. Habemus in-

ſcriptiones, quæ indubie iſtorum ſæculorum ſunt, tot erro-
R J unt,

ribus ac ſolocismis refertas, ut ſine riſu legi nequeant. Ne

calumniari antiquitatem videar, ex collectoribus priſcarum

inſcriptionum, qui primus in oculos ac manus incidit, YJo-

annes E'ignolium de Columna Imperasorit Antenini Pii evol-
vo, & inter veteres inſcriptiones ſelectas, quas commentarie
ſuo adjecit, pauculas has ex pag. 204. 205. 272. 330. ſeligo:

D. M.
T. AEL. DIONVSIVS AVG. LIB. FECIT SE VIVO ET
XLIE. CALLITICENI CONIVGI. SANTISSIME
CVNM QVEM VIX. ANN. XXX. SEN. VLLA. QVERE-
LIE FEMINE INSOPARABILIL. ET. Fl. PERSEO.
COLLIBERTO. ET LIBERTIS. LIB. POSTERIQVE
EORVM.

—

C. SEIVS. VITALIS
VIXTT. ANNIS. XIIII
MENSIBVS VI.
DIEBVS XXII
QVEM NON LICVIT
PLVYS E£TATEM SVAM
FRVI INFELICISSIMAM
MATREM SVAMN FECIT
CATTIA FORTVNATA
FECITT FILIO SVO
PIENTISSIMO.

Q ME-

MEDFTAT. AD PANDECT.

O. MEUDIGVS AVG. LB.
A SOLO SIBI FECTT
HOCCE POTAFIV CViINTA
WVITALIS FiLIA MEA
pOSSIDEBET SINE CONTROVERSIA.

D. M.
pP. OCTAVI CARI.
OCYAVI.
CORINIHIANVS.
ET KARVS. PATRI.
KARISSIMO. AD
QME. INCOMEPARABILI.
Altera Burneti nota, qua verba illa inſcriptionis: Juæ, duin
nimia pia fuit, facta eſt impia; explicat, melior eſt longe ac
ingenioſior. Sic ait ſcilicet: Impietas illa, cuius uxorem
ſuam tam confidenter ac publice inſimulat Cerealius Caliſtio,
Publica fuerit, oportet. Fuit ſcilicet Sutia Anthis chriſtiana,
maritus vero ejus paganus; hic ergo uxorem ſuam, quæ ido-
la porro adorare noluit, impiam ex nimia, id eſt, ut Caliſtio
autumabat, fuperſtitioſa pietate, factam credidit. Hæc Bur-
netus. Equidem non diſſimulabo, me, quum primo hanc
inſcriptionem, nondum viſa Burneti nota,
explisationem mente concepiſſe, genio ac ſtylo primorum
ſæculorum magis convenientem, ac magis ſimplicem. Pie-

tas nempe a Cicerone & ſæculi Auguſtei ſcriptoribus ali-
quando quidem ad Deos, ſed frequentius ad patriam, con-
juges, parentes, patrenos, fratres, propinquos, refertur.
Forſan ergo Sutia, dum nimis in filium Attium Probatiolum
pia mortem hujus immoderatius luxit,

buit, atque ſic in maritum, quem moriens deſeruit, impis
DM 5 facta

ipſa mœrore conta-

legerem, aliam

6,
olget
Unten
Cll
Alene
Nrice⸗
Cillte
e Bor.
0 hun
Tus
monn
n. N
s 1
.
Cernnt.
idon

Ne

i
ſill

SP. DLXV. DE BLASPHEMIA. 573

facta eſt. Norunt antiquarii, impios hoc ſenſu ſubinde in
monumehtis liberos conjugesque vocari. Verum conjectu-
ræ& huic meæ non infiſto, facilisque ad Burneti conjecturam
tranfeo, & hoc ſolum ex ea, ſi vera eſt, animadverto, in-
ſciiptionem ex barbaro ſæculo efle non poſſe. In barbaris
enim ſæculis chriſtiana religio dominata eſt, cujus aſſeclæ,
impi am illam publice vocari, profecto non tuliſient. Quid-
quid ſit, in præſens id unice obſervo, polle quem, dum ni-
mius etiam in Deum pius eſt, impium fieri. Scilicet nonnul-
los ruſtica quædam & ſtolida pietas, ſeu ſaperſtitio potius &
ſimp icitas, eo perducit, ut verbis factisve Deum honoratu-
ri quid agant dicantve, quod contumeliam ei potius facit,
atque adeo vera blaſphemia eſt. Ex paganorum religione ex-
empla adferre nolo, præter unum hoc, quod ſtoliditate re-
liqua omnia vincit, atque his verbis a Lactantio divinarum in-
Ritutionzem Iib. I. Cab. 2 L. E. 3I.: narratur: Apud Lindum, g1404 eſt
opfidum Kbodi, Herculis ſacra Junt, quorum a ceteris longe diver-
ſus eſt ritus; ſiquidem non iveniz, (ut Græci appellant) ſed male-
dictis εoνera˙ttoοa celebrantur, eaqué pro violatis habent, ſi quan-
do inter ſolemnes ritus, vel imprudenti alicui exciderit bonum ver-
bum. Sed pergo ad chriſtianos. Horum piæ, aut ſuperſtitioſæ
potius, blaſphemiæ latiſſimum mihi campum aperiunt. Sed
fecit jam meſſem doctus cordatusque Jeſuita, Zbeophilus NRay-
naudus, cujus opera undeviginti voluminibus comprehenſa an-
no I667. prodierunt, atque ex his volumina XV. & XVI. hete-
roclita ſpiritualia & anomala pietatis inſcripta, im piam illam pie-

tatem ſale meritiſſimo perfricant. Non potuit tamen pulchra

illa Raynaudi ſatyra bonam mentem reddere omnibus ejus ſo-
dalibus. Profecit illa quidem non parum in Callia. Sed Ger-
mani ineptiores ſunt, quam ut emendari ſe patiantur. Habeo
graviſſimum ea de re catholicorum virorum teſtimonium.
uum ſcilicet Eranciſcus Noël, Jeſuita, opuſeula ſua poëtica
Francofurti anno 1717. ederet, atque parti quartæ trag œdiam
ſub titulo Amor, qua hiſtoria Chriſti in cruce morientis luditur,
inſereret; auctores diarii eruditorum Pariſienſis menſe Aprili
anni 1720. de inſtituto hoc ſic judicant: Il paroit par les olſerva-

ZTom. VIII. Aa aa zions,

MEDTTAT. AD PANDECT.

ons, qui ſont à la marge, Ze⸗ ceite Piéce étoit melée de chants & de
danſes, qu'on n'a rien oublié pous èciter la eurioſité du Spectateur,
par la varieté, par la multiplicité, & par la magnifcence du Spe-
&tacle; ainſi le Pere Noël a crü devoir con ſerver aux Theatres d'Al-
lemagne la répreſentation des myſteres, 4ue les Frangçois ont oruù
depuis long tems ne devoir point Jaire paroitre ſur la Scene, de peur
de bleſſer le Reſpect, qui eſt du aux ſaints myſteres. L.es ſictions, dont
nötre Auteur dit, qu'il eſt abſolument neceſſaire Rle. ſervir, pour
que les Ouvrages de cette nature paroiſſent de veritables Poëmei, ne
conviennent guere ſur des ſujets A importans & ſi dignes de nötre
admiration. Supereſſe tamen etiam poſt Raynaudum in Gallia
piarum illarum blaſphemiarum veſtigia vel ex eo, quæ du Pin
in Tomo XIII. bibliothecæ ſuæ pag. 177. narrat, colligo: Gil-
bert de Choiſeul, primum conveneniis poſtea Tornacenſis
Epiſcopus, approbaverat librum inſcriptum: Monita ſalutaria
B. Mariæ virginis ad cultores ſuos indiſcretos; id quum ipſi non-
nulli vitio verterent, litteris paſtoralibus docuit, Mariam & San-
Ros honorandos eſſe, & imaginibus eorum ut & reliquiis reve-
rentiam exhibendam, ſed quoniam ex ignorantia & ſtupiditate
mentis oriantur abuſus, merito eos in illo libro damnari. Item
pag. 271I. mentionem facit in ſeriptionis, quæ Rhemis conſpici-
tur: Deo homini & B. Franciſco utrique crucifo. Et Gayot de Pi-
zaval dans la Fibliotheque des gens de cour tom. E. pag. 374. has
concionatoris Gallici blaſphemas ineptias narrat: Un Predica-
teur commenga ainſi ſon ſermont d la féte de PAnonciation dela
Vierge. Il a promeſſe de mariage ent re t tei- haut & tres puiſſant
Seigheur le Saint Eſprit 'une part, & tre baute & tres- puiſan-
te Dame Marie Levi d'autre part; ſi quelqu'ung veut mett re empé-
chement, il n'a qu' d S'expliquer. Le PBrédicateur fit alors une pauſe.

Comme perſonue ne 'aviſa de s'oppoſer d ce mariage, il continua;
puisque perſonne, dit- il, ny met empchementije m' ophoſe de là part
Ju monde, de la part du démon, & de la pari de cbair; ce furent les
trois pointi de ſon diſcours. Refero porro ad hanc claſſem blaſphe-
mias myſticas, quas optime deſcribit Philippus Kevenius lib. 1. de
Republica chriſtiana cap. 43. pag. 278: Non raro, inquiens, ſan-
Gimoniales, de quibus ibi l ſagrrbiem aliquam conjunctam ba⸗
ent, uy ambulent in magnis && mirabilibus ſuperſe, ut vileſeam 1.
15

4

—
G
ey,
1Ge⸗
4.
UNt e
din
Ule
er
eht
nd
l
l.
ſalunn
lin
r
lirere⸗
Pilne
n len
nſii
tlett.

,
ipue;

SP. DXLV. DE BLASPHEMIA. Fyy

lis ordinaria pietatis exercitia, approbata ab Eccleſia, vel a Patri-
bus commendata, nibil erepent, niſi uniones cum Deo, cum unian-

tur proprio,ſi non pejori ſpirituijactent transſubſtantiationes my-

Ricas, cordis concentrationes: potentiarum, imo omnis ſui eſſe, on-
nihilationem, connubium eſſentiæ creata C* Divinitatis, ſpiritua-
le Sacramentum inſeparabilitatis, ſomnium omnium atfelctionum
abſorptionem & liquefactionem in amplexu ſponſt, triplicem ani-
mæ bierarehiam, orationem in quiete paſſva, ebrietaten Piritua-
lem, cordis ſilentium, meditationes negativas, uniones Jupereſſentia-
les, puteum & gurgitem annibilationis, amorem Deificum, trans-
Jormantem, unientem, ſtringentem, amplexantem, ſuavitatem cor
auferentem, ſugentem ſponfi ubera, ruminantem collum, abſorben-
tem enthuſiaſinum, inſenſibilitatem & oblivionem omnium, indu-
centem abyſſalem cum Deo identificationem, confricationem Dei-
lRcam, incendentem & conſumentem cor, elevationem ad ſuavitatem
cæleſtem ex infernali languore, introverſionem ſupercæleſtem, cali-
ginem & umbram Dei, alocutiones internas, elevationes incognitas,
extenſiones & applicationes amoroſas, animæ ſuſpenſiones, deliqui-
um, ſuſpiria, mortem ſenſuum & omnium affectuum, eſtaſin con-
tinuam, juſtitium ratiocinii, cordis contactum g patefactionem,
liquefactionem, influxum, inflammationem, aſſultus, qui ferri ne-
queant, penetrationes ad intima, vulnerationes, conſtrictiones, alli-
gationes inſeparabiles, adſpectus penetrantes 87 oblectantes, voces
tremulas, murmura columbina, guſtus ſuavißimos, odores graviſſi-
mos, auditus melodiæ cœleſtis, bypermiſtieas Dei &animæ bericho.-
reſes, impudentiam ſpiritualem, aſpirationes my ſanthtopicas,
ignem ſine carbone,i ammam ſine corpore, bolocauſtum meridqiannn
in viſcerali & medullari penet rabilitate, contactum mirablilem, 8*
Juaviſſimame, olſouræ noctis gaudia && caliginem. Hæc && ſimilia
Jeſquipedalia verba in nova pietatis ſehbola inter ſponte electos ma-
giſros, & diſcipulas cartoſas, adeo freyuenter tenero broferuntar

Aa à 2 pa-
„£

MEDFTAT. AD PANDFCT.

Iato, ut intimis in viſceribus ſentiantur. li etiam a piæ blaſphe-
miæ reatu liberari vix Poſſunt, qui veterum Deorum nomina

556

vero Deo tribuunt. Ego profecto, quoties Deum noſtrum ab

imprudentiſſimis poëtis Jovem apellari audio, totus cohorreo,
ſtupra, adulteria, calamitates, fugas, perjuria, furta, fraudes, qui-

bus Jovem ſuum Græci Romanique condecorant, cogitans.

Quæ qui reminiſcitur, non poteſt ſine indignatione & ſtomacho

illos Buſehii in Cbronologia monaſteriorum Cermaniæ pag. 669.

verſus legere: =SU”

Oſn vorare poteſt, quod deſtruit omnia, tempus:
Aſt animas ſecum Jupiter inſas habet
Jupiter, æthera qui donet ab arce quietem
Omnibus his lætam, quos babet iſte locus.

Sed ſatis exemplorum. Quæro nunc, utrum prætextus pie-

tatis ſuperſtitioſas has blaſphemias. pœnæ eximat. Negamus.

Sicut enim prætextus pietatis & religionis hos, qui in jurias
& vim inferunt, non exculſat, L. 6. C. de Paganis G ſacrificiis,

ita nec blaſphemiam. Ruſticitas tamen ſeu fimplicitas, quum

in aliis delictis pœnam mitiget, quemadmodum in Specim.
DXXXII. de His, qui ex imbecillitate mentis delinquunt med.9. 10.
II. ex L. 2. Si quis in jus vocatus, L. 7. §. 4. de Jurisdict. oſten-
ſum, hic quoque efficit, ut, qui per exſuperantiam pietatis blaſ-
phemant, indulgentius tractentur, ac nunquam ad ultimum
ſupplicium abſtrahantur.

XVII.

Conditio, injuriæ vel blaſphemiæ adjecta, pænam non
mitigat.

1 .

XVIII.

ſer
ju⸗

er
ſn

ei

deſ
line
lim⸗
Gae
1.,.
D

nin

ch

In
e

dum

unis
Gdun

Dek

lge

0ken⸗

SNH
ünan

Oq

Sbp. DXLV. DE BLASPHEMIA.

XVIII.

Ordinarie Jarerdofam blaſphemantium bœna eſt Dpe-

ſitio.

S ſub conditione enunciatam veram injuriam efle, ſi-
ve conditio illa tempus præteritum ſive futurum reſpiciat,
recte ait Ludovici in doctrina Pandectarum tit. de Injuriis 8. 5. Sed

rationem, quam ille ſubjicit, aut non capio ſatis, aut infir-

miſſimam êſſe, credo. Vera in eo conſiſtit, quod omne di-
ctum factumve contemtum alterius indicans injuria eſt, arg.

pr. JI. de Injuriis, is vero, qui injuriam ſub conditione pro-

fert, ſe eum, quem offendit, flocci non facere, ſat aperte declarat-
Sie ICti Helmſtadienſes menſe Martio anni clo Io ce xxv-
judicarunt: Nachdem alle Worte und Handlungen, welche
des andern Ehre quovis modo angreifen, und eine Verachtung
gegen deſſen Perſon anzeigen, pro injurüs geachtet werden, ſo
ſeynd die unter einer Condition vorgebrachte Beſchimpfungen
gleichfalls dahin zu rechnen, als wodurch eine Geringſihaͤguns
deſſen, den man alſo iniurüiret, an den Tag geleget wird. Die⸗

ſemnach hilft Beklagtem ſein Vorwand, ob fehle es hier an
einer Iniurie und an dem animo iniuriandi, wenig. Simil-

lima eſt blaſphemiarum ratio, quarum adeo pœnam adie-
cta conditio non mitigat. Memorabile exemplum Bergerus
P. I. Supplem. eriminal. pag. I1I7. ſq. habet, ſacerdotis nempe,
ob hæc verba: GOtt, du biſt ein gerechter GOtt, und
ein barmhertziger GOtt, nach deiner Gerechtigkeit ſtrafeſt

du, nach deiner Barmhertzigkeit hilfeſt du, du weiſt, daß
Aa aa 3 ich

58 NMEDITAT. AD PANDECT.

— .
ich eine gerechte Sache habe, du wirſt mir in meiner ge⸗
rechten Sache beyſtehen, und ſolteſt du mir in meiner ge⸗
rechten Sache nicht beyſtehen, ſo wolte ich ſprechen, du
waͤreſt nicht des Himmels werth, oder nicht werth, daß
du im Himmel wohneſt; ex officio ſuo ejecti. Ejectio hæc
feu depoſitio ordinaria clericorum blaſphemantium pœna e

ſecundum can. 10. pr. cauſ. 21. 4uæſt. I. quam adeo conditio

blaſphemiæ adjecta mitigare non potuit. Et vellem profecto,
ut clericis blaſphemantibus aſperiores eſſemus. Dici non pot-
eſt, quam multi ex illis inconſiderate de Deo rebusque divi-
nis loquantur, & inprimis veneranda ſacri codicis loca
ſcurrilibus jocis fœdent. Eſt hæc utique blaſphemia, obli-
qua quidem, ut ſupra dixi, ſed blaſphemia tamen. Exempla
quotidie ad conſiſtoria deferuntur. Intereram aliquando juve-
nis nuptiali convivio, & adſidebant lateri meo decem cir-
citer de rure ſacerdotes. Hi murmurabant magnopere, quod

vinum non propinaretur. Tum unus ex illis ad ceteros

yverſus: Exſpectate, ait, paulisper ſodales; aderit jam mater
Dei, & vinum hic deficere monebit. Eo fſcitior hic iocus
videbatur, quod ante biduum memoria nuptiarum Canæ

Galileæ factarum in templis celebrata eſſet. Itaque maxi-

mo cachinno exceptus eſt. Sed ego non parum indignatus

ſum.

XIX.

Nominatio auctoris negue injurias negue blalpbemias
. execuſat.

libell
Punit
daakpl
Pliei
l
enaat
tetur,
Cichz

ntre

ſucieh
lleledh
lsad
Phemi
Er
en
Uue

1

,
N

ber

N.

enn

“
O
Rend

Mate

Iex
Cne
IIun.

S=

D
Ae
dc
ee
.

Nominationem auctoris injurianti non prodeſſe, omnes

SP. DLXV. DE BLASPHEMIA.

XX.
Is, gqui verba blaſphema excerpſit & ſubnotavit, curioſitatis o Zten.
tu non excuſatur.

XXI.

Keſponſum theologorum Pariſienſium in cauſa nrubiana
excutitur.

1

norunt. Quin imo, ſi quis injurias ſcriptas & famoſos
libellos non corrumpit, ſed manifeſtat, tanquam auctor ipſe

punitur, L. un. C. de Famoſis libellis. Magis hæc doctrina in

blaſphemiis locum habet, quo atrocius hoc delictum ſim-
plici injuria eſt. Commemorandum mihi hic eſt notabile
illud theologorum Pariſienſium, quorum collegium Sorbo-

na appellatur, reſponſum anno 1717. in cauſa Vnruhiana

exaratum. Vnruhius hic, eques Polonus, dum peregrina-
retur, in pugillaribus ſuis varia ſalſe, ridicule ac ingenioſe
dicta aut ſcripta annotaverat, atque inter alia ex libro CGalli-
co, L'eſprit des cours pour l'année 1709. mois de Septembre - De-
cembre pag. 585. hæc: La verité. ſalutaire n'eſt elle donc deſcendue
du eielque pour etre aux babitans de nötre globe une occaſi on perpe-
zuelle d'erreur, de guerre, de diviſion?“ excerpſerat. Pugillaribus
his ad tribunal Petricovienſe delatis, tribunal Vnruhium blaſ-
phemiæ reum facit, citatumque ſed non comparentem; ut
dextra ejus manus abſciſſa igni tradatur, lingua per cervicem
extracta præcidatur, ac caput amputetur, bonorum autem

univerſorum dimidia pars fiſco regio, altera actori cedat, de-

MEDITAT. AD PANDECT.
nique pugillares infamibus Hammis exurantur; damnat, & ſen-
tentiam hanc quod ad pugillares confeſtim exſequitur. Vnru-
hius ipſe profugit, Deique & hominum toto terrarum orbe ha-
bitantium fidem obteſtatur, ac inprimis Sorbonam de juſtitia
cauſæ ſuæ conſulit; quæ ſic reſpondit: Primo, propoſitionem
prout jacet in libro, cui titulus eſt: Leſprit des Couri pour PAnnbe

160

1709. Mois de Septembre Decembre, pag. 585. C ſequentibus, unde “

excerpta eſt, non ſe blaſpbemam; Siquidem blaſphemia ex unani-
mi Teologorum conſenſu eſt locutio contumelio ſa in Deum: Cujus
generis non eſt hæc propoſitio, La verité ſalutaire Cc. gquæ ad id
tantum pertinet, ut condemnentur errores, ſebiſmata &. guæ non ed
ipſa veritaterſeu religionis Cdivinæ revelationis cognitione oriun-
tur, ſed ex pravis hominum affectibus, dum illi, ſub obtentu verita-
zis,ea conflant aut nutriunt, atque in bunc ſenſum verba ſua Autor
ipſe ſtatim exponit, diceni, a veritate ſeu myſteriorum notitia, quam
de ſe tendere ad hominum ſalutem diſerte fatetur, hæreſium, ſebiſ-
matum &&c. occaſionem ſibi ſumere infelicer homines, atque, ut ipſe
ait, perditionem eorum ab ipfis eſſe; Secundo, propoſitionem ilam in
Je ſpectatam nec blaſpbemam eſſe, nec ulla cenſura dignam, cum id
unum ſignificet, veritatem eſſe occaſionem errorum, ſebiſmatum c&c.
non datam, ſed ſumtam ab hominibus, ut de Lege Moſaica dicit §.
Thomas Apoſtoli verba exponens 1I. 2. quæſt. 98. artic. I. ad zum.
Aliunde vero ex familiari omnium aſu manifeſte patet, interroga-
zionem, quam continet propoſitio illa, eſſe inerepationem hominum
ſalutari veritate abutentium, nedum contumelia ſit in ipſam veri-
zatem. Tertio, etiamſi contumelia prædicta propoſitio re ipſa blaſ-
phema foret, qualem non eſſe conſtat ex prædiæctis non continuo blaſ-
hemia condemnaudum, qui eam excerpſerit, cum vel animo confu-
zandi, vel alia intentione aut licita, aut ſaltem non blaſphema, id ie-
vi poſſit. Quapropter judicio adverſus Titium lato us omne ſive di-
vinum ſive humanum apertiſſime violari. Non diſſimulabo tamen,

diſplicere mihi illa reſponſi fere circa finem verba:alia intentione
aut

—
aut/.
ſes hi
luera
negue
rißit
hage
Ahz lu
Ketat
31.
excn
mine
tor,
Pa il
ex le⸗
ſrem
fuiſer

V

56565b. DLXV. DE BLASPIIEMIAA., 161

AK Lut licita, aut ſaltem non blaſphema. Probant ſcilicet Pariſien-
Inu ſees his verbis non obſcure excuſationem, qua Vnruhius uſus
NN fuerst, ſe nullatenus ex odio erga fidem Komano- Catholicam,
veque en intentione, ut liber ille 1ypis ederetur, ſed inere ex a⸗
lien .

rioſitate, & in memoriæ ſubſidium, ex variis autoribas iſta in
NH bagellas ſuas hona Ede conjeciſè; quod ſibi fraudi haud eſſe debe-
at, cam in ipfa Sacra Seriptura alienæ Blaſybemiæ hbifßzarice an-
notatz* reperiantar, e. gr. 3. Keg. 20. V. 23. 28. 4. Keg. 1 8. W. 34.
35. MWenth. S. v. 29. Matth. 227. V. 39. &c. At enimvero hæc 5

ℳNN

14 eyxcuſatio, ſi verba ipſa Maſphema fuerunt, Vnruhium a cri- 7
le mine blaſphemiæ non liberabit. Qurioſitas nempe obtendi-
eii⸗ tur, hoc eſt, Vnruhius, ſe memoriæe & voluptatis cauſa ver-
Rei ba illa ſubnotaſſe, fatetur. Iſta autem curiofitas Vnruhio, ſi
ℳ eyx ſeditioſo contra principem aut famolo contra virum illu⸗
,AA itrem libello capita maxime injurioſa excerpfiſſet, non pro-
fuiſfet. Strykius in diſſert. de curioſitate, quæ in Volumine ITI.
, giſertntionem ejus Erancofurtanarum NIII. eſt, 6a. I. . 282
MnH , inquit, irea rei ligçitas licito modo ooαubν£οιρα ſit ourioſitas,
uni eadem a jure noſtro pracipitur; S& vero in res vel tllicitas vel Ii-
I izas Micito nwdo inquirat, ab eodem probiletur && damneotur.
ID Libros improbatæ lectionis protinus corrummpi jubet lex. 4. §.
lun I. Familiæ erciſeundæ. Impium eſt, memoriæ, & voluptatis ,
H cauſa eos exſcribi. Quamobrem etſi priores Uas theologo-
Cmon rum Parifienfium rationes non oppugnem, ultimam tamen
don aperte improbo.
6.
dN em. PIII.

162 MEDITAT. AD PANDECT.
Adulatores aliquando in crimen blaſphemiæ incidunt;
4 Quos deficiens animus blaſphemandi non exeuſat.

cet, qui principi aut patrono cuipiam fuo blandiuntur,
in cælum eos verbis evehunt, & vel Deo æquant, vel aliquan-
do ſupra eum collocant. Priſcis Romanis ſcriptoribus primi
ſecundique poſt Chriſtum natum ſæculorum hoc perquam fa-
miliare eſt, poetis maxime, inter quos Martialis eminet, cu-
jus epigramma 4. libri 9: =

Quantum jam ſuperis, Cæſar, eœloque dediſti,
Si repetas, & ſi ereditor eſſe velis;
Grandis in ætherio licet auctio fiat olyinpo,
Coganturque Dei vendere, quidquid habent:
Conturbabit Atlas, & non erit uzica tota,
Decidat tecum qua pater ipſe Deum.
Exſpectes & ſuſtineas, Auguſte, neceſſe eſt:
Nam tibi, quod ſolvat, non habet arca Jovis;
tam ſupra modum eſt, ut, magis adulatorium conditum unquam
fuiſſe aut condi poſſe, olim in Specimine CCCoLXXVIII.
dJe Coneurſu ereditorum Medit. I. negaverim. Sed incidi dein-
de in Plinii, qui tamen in epiſtola 5. lib. I. ſub ipſo Domitia-
no ob omni adſentationis labe alienus fuiſſe videri vult, pa-
neggricum Trajano dictum, iſtaque in capite 74. n. 4. Verba: Ci-
vitas religionibus dedita, ſemberque Deorum indulgentiam pieta-

men

4

. ) icendum nunc eſt de blaſphemiis adulatorum. Sæpe ſcili- “

ze merita, nihil felicitati ſuæ putat aſtrui poſſe, niſi ut dii Cæſ[a-
vem imitentur; Martialis adulationem ſuperare credo. Iſta ta-

N

impi

nacr
chhrit

Fto
impe
ac e

plun

hag.

nor

riſ.
Iie à

W

objt

BVu,

Dibli
Porn
excu
culat
Non
isad
liſun
urr,
nn,/

4 Non I

unden

1

INH

llin
ontir.

. *

SP. DLXV. DE BLASPHEMIA. 563
impietas in paganis ſcriptoribus, qui Deos maximis vitiis com-
maculatos ſibi fingebant, minor eſt, ſed intolerabilis plane in
chriſtianis, qui nec ipſi ab hac ſcelerata adulatione abſtinent-

Et olim quidem abſtinere difficile fuit, quum ipfſi Chriſtiani

imperatores divinos honores ſibi arrogarent, ſeque numina
ac edicta reſcripta ſua divina oracula appellarent, qua de re

Plura habet Antonius van Dale de Oraculis veterum ethnicorum
Pag. 558 & 619 ſq4. Verum piis etiam principibus, qui hoô-
nores divinos ipſi non uſurpant, eosdem obtrudunt impu-
riſſimi adulatores, qui ſæpe propterea ab his, quos tam nefa-
rie adorant, reprehenduntur. Certe Ludovicus XIV. Gallia-
