riis virginumque ſtupris commaculaſſe, Galliæz immodica &
inuſitata tributa impoſuiſſe, pecuniam publicam procdegiſſe,

n regem familiamque ejus parce ae duziter tractaſſe, Delphinum,
ſn regis filium & regni heredem, rapuiſſe & initum ab aula ab-
NENr. duxiſſe, multos bonos & inſontes viros trucidaſſe, ac regni-
E colarum omnium, inprimis vero civium Pariſienſium, odium
NN.. adverſus ſe concitaſſe. Præter hæc, quæ manifeſta erant, fa- .
rani cinora, aliorum etiam, de quibus adhuc dubitatur, ut inſi-

diarum vitæ regis regiæque familiæ ſtructarum, veneficii, ſor-
tilegii, inſimulabatur. Indignatus hanc publicam peſtem Jo-
annes Burgundus, princeps fortiſſimus, Pariſios "enit, omni-
um plauſu, tanquam communis ſalutis & libertatis vindex, ex-
cipitur, Ludovicum expellit, Delphinum, regis filium, qui
Ludovicum fugientem invitus ſequebatur, gaudentem in ur-
bem retzahit, turbas, quantum poteſt, compenit, tandem ve-

ulg ro Ludovico per communes amicos conciliater, ac concordiæ .
EBidem ſacramento & ſumta ſimul cum Ludovico ſacra cœna
Ge firmat. Verum, interjectis paucis diebus, Toannes, qui certam

AS regis & reipublicæ perniciem Ludovici ſupplicio everti poſſe
Lredebat, ſed illum præpotentem judicia omnia eluſurum eſſe,

. nri ac ſine maximo regni diſcrimine ne quidem in judioium trahi
poſſe, videbat, percuſſores Ludovico immittit, & per n: Re-

86

MLDITAT. AD PANDECT.

minem peſſimum e medio tollit, ipſe vero, patrata cæcdle, in ctin
terras ſuas punum recedit, primnos hoftium ſnerum, fato zut
tam audaci infammaternm, impetus &ũ furores'e tuto ſpe. dech
turus. Abſentem Valentinza, Ludeovici vidua, in jus vo. quo

cat. Intercedunt coni munes amicçi, feruntque has pecis con-. fu
ditiones, ur Joannes, ſe Peccafle fateatur, veniamque petat it,
& obtineat etiam a rege, ſed ſazellites ſuos eædisque mini. aonnti
ſtros ad ſupplicium de iis ſumendum exhibeat. Rejicit has
tam indiguas conditiones magnanimus princepe, adeſt intre. lo

pidus, iterum a Pariſienſibus ingenti piauiu titiaque excipi- y
tur, prodiensque ir publicum audiri ſe poſtulat, nec ullo in Oüine
contrariam partem hifſcere auſo, Del-hino, Proceribus, turhka. m

que populi audientibus, oratorem pre feinduit joannemPar- my
vum, doctorem theologum, virum, quod & adverſarii ejus bermn
fatentur, doctum & eloquentem, qui libertatem eccleſiæ Gal-
licanæ & accademiæ Pariſienſis, teſte le Laboureur biſtoire de lef
Charles EL. Iib. 26. cap. z. pag. 543. ſc. inirifice & fortiter (

contra Pontificum maximorum injurias olim defenderat. 1 re
Parvus, factam a Surgunde cædem juftam fuiſle, contendit en:
oratione, quæ adhuc hodie ſupereſt, & genlum ſæculi, in qio ai
habita fuit, rudem ag elegantiarum, quibus noſtra tas adiue-. bue
vit, expertem, ſapit, ſed apertam veritatem præ ſe fert, ac ſie hice:

omni fuco eſt. Conſervavit illam nobis EFnguerrand de WMon-
Krelet, Chronicisque ſilis ol. I. cρ. 39. inſeruit, ſeriptor fidus

8 1. —. .
ac cordatus, & in neutram partem propenſus. Nam, quoccd 65
ei le Long dans la Bibliotheque hiſtorigue de la France nimium . .
in Burgundes ſtudium & favorem objieit, inveterato G-Hi. n,
am;

umm in domum Burgundam, ex qua Auftriaca ortum trahit, “ n
odio adferihi oportet, quo concitati, ſi quem ſeriptorem emii
cenvitiis in veteres Burgundiæ duces abfſtinere ac circumſpe- e
QCius on

1ie

dun

el
Peten.
Ne
de
Lic

G
bnn

er del
Nrorta

etin
leH
ntnnk

ihton
Nele

SP. DLNNIV. DE CZXEDE. PERD. PRIVATIS LICITA. 865

Ctius de illis loqui vident, confeſtim, & ipſum Burgundum,
aut a Burgundis corruptum ac fide indignum eſte, clamant.
Sed quam injuſte hoc Monſireleto objiciatur, vel inde apparer.
quod is in fine memorati capitis 39. Joannem a rege abſolu-
tum fuiſſe narrat, ipſe vero Roc factum regis aperte non pro-
bat, ſed infelicitati iſtorum temporum adferibit. Eandem
orationem, ex Monſtreleto ſumtam, Lenfant in fine tom. IN.
de PHiſtoire du Conile de Liſe pag. 20 3. ſcq. ad jecit. Præter hos
duos, Innocentiaus Gentilettus in Antimachiavello, ſen cominen.
tariis de regno lil 3. theorem. 8. famoſam iſtam orationem, la-
tine verſam, omifſis tamen multis, qu& ſuperflua illi viſa fue-
runt, exhibet, non malo conſilio. Gallicum enim idioma
magna virorum doctorum pars non intelligit, inprimis obio-

letum ich quo oratio apud Monſtreletum Perſeripta eſt, quod-

que Galli ipſi hodie ſine interprete non intelligunt, ut adeo
Lenfant voces hodie inuſitatas explicare neceſſum habuerit.
Quamobrem ego, ut calumnia, Joanni Parvo, viro optimo,
fere unanimi tot ſæculorum conſenſu facta, luculentius appa-
reat, orationem hanc ex infenſiſſimo eidem ſcriptore, Inno-
tentio Gentiletto, pauciſſimis notulis a me conſperſam, in qui-
busdam etiam locis ex Monſtrelero ſuppletam & emendatam,
hic adſcribo:

Reverendiſſimi Domini mei! Dominus meus dux Je Fur-
gundia, comes de Flandria & de Arthefio, duabus vicibus Par
Franciæ & Decanus Parium, venit ad nobiliſfimam 8 altiſſi-
mam majeſtatem regalem, tanquam ad ſuum dominum ſupre-
mum & ligium, ad faciendum ei reverentiam cum omni obedi-
entia, Ricut ipfi tenetur per quatuor obligationes, quas ponunt

vulgariter doctores tbeologic, & juris canonici & civilis. Pri-

Tom. PIII. Rrr zr

866 MEDITAT. AD PANDECT.

ma eſt de proximo erga proximum: ſecunda, de conſanguineo

erga conſanguineum: tertia, de vaſallo erga dominum ſuum ligi-
um: & quarta vult, quod non ſolum ſubjectus non offendat do-
minum ſuum, ſed etiam quod vindicet offenſas ei factas. (1)
Sunt etiam in noſtro facto multæ aliæ obligationes, utpote quia rex
Fecit multa bona & bonores prælibato domino meo de Burgundia
(2) Wam ipſe voluit, quod Dominus Delphbinus duceret in uxo-
rem filiam prædicti domini de BGurgundia, nec non etiam, quod
lius primogenitus ejusdem domini de BGurgundia, baberet in uxo-
rem dominam Michaellam, fliam prælibatæ majeſtatis rega-
lis. Et ideo, ſieut dicit dominns meus B. Gregorius, gquum

creſeunt dona, ereſcunt rationes donorum. Iſtæ omnes obligatio-
ves (3) ſunt cauſa, quare dominus meus de Burgundia feeit

occidere

(1) Adde: quin ſolis machinationibus obviam eat. Hæc enim
ſunt parvi verba apud Monſtreletum: Quartement il eſt
ſon ſubjett, parquoy par la quarte obligation, qui enſuit les
trois obligations devant dites, il w'eſt pas tant ſeulement tente

de le garder de ſa parolle & de fait contre ſes ennemis, mais
eſt tenu avec ce de le venger de ceux, qui luy font injurcs, du

qui Iny ont fait faire, ou voudroient machiner & out machiné
à faire au cas, qu'il viendroit en ſa connoiſſance. .
a) Adde: qui ſecundum in regno proximumque poſt regem lo-
. cum tenet. Non pas ſeulement comme ſon proeſine, parent;

Vaſall & ſubjeé?t, comme dit eſt, mais comme ſon tres bum.

ble Chevalier, Duc, Comte & Pair de France, & non pas
Pair de France deux fois, mais Doyen des Pairs, qui eſt la

Premiere prerogative de Seugnerie, nobleſſe & dignié, gqui ſoit

en ce Rovaume après la Couronne.
(3) Adde: duodecim numero, ad quas adhue tertia decima, juſ-
ſus nempe patris moribundi, accedit: Des obligations deſ-
Jus dictes, qui ſont douze en nombre. Ceſt à ſcavoir proeſme,»
paren, Vaſſal, Subject & Baron, Comte, Duc, Pair, e

2

nunke. “

Fudg H

1ecn
AIle

t in

in,

n

,
, on.

, M

eer

e, n

m 5S

4
3

„4
4

6, 5½

t
dir

1

.
R

SP. DLXXIV. DE C/EDE PERD. PRIVAIIS LICITA. S67

occidere ducem Aureliani ultimo defunctum. Quod falctum fuit
commiſſum pro magna utilitate ipſius regis, filiorum ejut, & to-
tius regni, ficut ego oſtendam ſic ſuffcienter, quod quisque dele-
bit eſſe contentus. Nam prædiéctus dominus meus de Purgundia
dedit mibi onus, & mandatum expreſſum, proponendi Juas juſti-
Rcationes, gquod ego non ſum auſus recuſare propter duas ratio-
nes. Prima eſt, quia ego ſum obligatus ad ejus ſervitium, ju-
vamento, quod ego illi juravi ante tres (9 annos. Secunda eſt,
quia ipfe mibi dedit unam penſionem annuam valde bonam, ut me
adjuvaret (5) ad nutriendum in ſebolis, guandoquidem ipſe ſcie-
bat,

Doyen des Pains, & les deux mariages. Ce ſont douze
obligations, par lesquelles il eſt obligé l'aymer, ſervir, obéir &
porter reverenuce, bonneur & obéiſſance, le deſfpendre de tous
ſes ennemis & non pas ſeullement deffendre, mais le venger &
en prendre vengeance. Et avec ce, Prince de tresnoble memoi.
re fen Monfeigneur de Bourgogne ſon pere Iuy commanda au
lict de la morr, que ſar toutes choſes, apiés le ſalut de ſon
ame, il miſt tout ſon coeur, volonté, courage, corps &
puiſſance en expoſant tant „ qu'il viveroit, à garder lovau-
ment la perſonne du Roy, ſes enfansz & ſa Couronne. Car
il ſe doutoit tres grandement, que ſes adverſaires machinoionz
à Iny twollir ſa Couronne, & avoit tres grande paour, qu'ils ne fiiſſont
plus forts aprés ſon tregpas, que luy vivant. Er bource voulus
obliger au lict de ſa morz par commandement paternel ſes enfans
& reſiſter a l'encontre.

(4) Anno nempe Chriſti circiter 1404. vel 1405. in principio, quo

de cæde Aurelianenſium ducis, in fine anni 1407. peracta,
nondum cogitabatur.

(5) Beneficium ergo hoc fuit, ex mera liberalitate diu ante eæ-
Rrrrr z dem

868 MEDITAT. AD PANDECr.

bat, quod ego eram male proviſus de beneficiis. Quæ quidem
penſio facit mibi magnum bonum, & multum me aduvat ad fa-
ciendas meas impenſas, & me adjuvabhit inpoſterunt, ſi Deo pla-
cet, & pranominato domino meo de Burgundia. Sed quando ego
ont:dero maximam materiam, quam ego ſuſcepi tractare in hac
nobiliſſima ſocietate, magnus quidam timor turbat cor meum:
quandoguidem ego cognoſco, quod ego ſum parvus ſenſu && pauper
WPiritu, nullamque habens memoriam, adeo ut ingenium, && me-
oria mea & illud modicum ſenſut, quod ego ſolebam babere,
me prorſus reliquerint. Ideoque ego nullum aliud remedium vi-
deo, quam ut me commendem Deo ereatori meo, & ejus glorio-
ſiſſimæ matri, & domino meo beuto Joanni Evangeliſtæ, prin-
cipi theologorum. Quocirca ego vos rogo bumiliter (reveren-
diſſimi domini mei) nec non totam banc nobilem congregationem,

uod“, ſi ego dixero aliquid, gquod non ſit lene dicum, quod vos
7 £ 47 7 446

attribuatis illud ſimplicitati (6) & ignorantiæ mec, ut ego dice-
re

dem profeétum, non merces ſuſceptæ defenſionis, ut Bq)-
lius infra memorandus cavillatur.

06) Mirifica hæc Parvi modeſtia laude digniſſima eſt. Vincebat
ille oratores ſui temporis doctrina, facundia, meritisque
in rempublicam, eccleſiam Gallicanam & academiam Pari-
ſienſem. Teſtem producemus ex ipfius Parvi infenfiſſimis
hofſtibus, Petrum Bavylium, qui in dictionario ſuo Art. PE.
TIT hæc habet: Jean Petit, Profeſſeur en Tbeologie dant
P*Univerſité de Paris au commencement du XV. Riecle, s'aquit
teaucoup de reputation par ſon éloquence &O par Jon ſavoir,
mais il abuſa quelquefois de ſesz talens ponr ſoutenir de mau.
vaiſes cauſet. I. parla pour ' Univerſité de Paris devant le
Conſeil du Roi ban. 1406. Ce fut pour montrer, que le
Cardinal de Chalant, Legat du Pape Benoit, s'étoit plaint
tort coutre ceux, qui se'etoient NJouſtraite de l'obedience de ce
5 Pape.

5.
e/

(7.

SP. DLXXIV. DE CADE PERD. PRIVATISL TTA. 869

re poſſim cum apoſtolo, ignorans feci, ideoque miſericrdiam con-
ſecutus ſum. (2) Sed poſſet bie mibi opponi una dqua o, videli-

X

„

Pape. IU conclut à ce, que cette Jouſtraction fur d'oreſnzvant
. gardée & executée, & 'Egliſe Gallicane delivrée des exacti-
oaoi,s injuſtement introduites per la Cour Romaine. Le Con.
ſeil du Roi renvoia haffaire au Parlement. Elle » fut plai.
dée a la grend cbambre le 7. de Juin de la méme annbée. Jean
Petit y harangua tour à ſon aiſe: ſon diſcours fut long, &
auſßſt fort, qu'on le pouvoit ſoubaiter. Le Parlement ne pro-
nonca rien, mais il fur contraint duelque tems après à rendre
un Arret, qui favoriſa les demandes de P Univerſit. Jeax
DPetit fur de la celebre Anbaſſade, que la France envoia en
lalie pour la pacification du ſehisme, & il barangua dans Ro-
me le 20. de Juiller 1407. Sed quid opus eſt teſte? Edi-
dit Bourgeois du Chaſtenet anno 1718. novam biſtoriam conci
lii Conſtantienfie, atque in ea aliquot orationes anno 1406.
in concilio Pariſienſi habitas. Duæ ex iis fſunt Joannis Par-
vi, quarum prima, fi quid ego in arte oratoria intelligo,
ceteras omnes elegantia, qualem rude iſtud ſæculum ca-
piebat, copia rerum, ac vi dicendi ſuperat. Nihil horum
omnium jaétat, aut memorat ſaltem, Parvus, ſed premit
illa magis. Atque huie tam pudenti viro impudentiam ta-
men objicit, & fontem deeſſe, queritur Baylius in Supple-
mento articuli ſupra memorati, effrons ipſe.

i ten
ſo A!
7

(7) Adde: Teſtor præterea, nihil eorum, quæ hic dico, con-
vitiandi animo, ſed nomine ac juflu domini mei, Bur⸗-

e gundorum ducis, & pro necefſaria ejus defenſione dici:
um IZIJewo ſeroye parler de cette matiere, ne dire les choſes,
Pyi qui mne ſont enchargées, ſi ce w'eſtoit par le commandement
e,, de mon dit Seigneur de Bourgogne. Aprés ce je Pr oteſte .
uti que je mentens à injurier quelque perſonne, due ce ſJoit de

Pelin „Rrrrr 3 Puiſt

MEDITAT. AD PANDECT.

870⁰

cet quod non pertinet ad unum theologum, ſed ad legiſtam, pro-

ponere prætatctam juſtiſicationem domini de Burgundia. Verum
ego reſpondeo, quod nullatenus ad me pertinet illam proponere,
cum ego ſim neque unum neque alterum, ſed ſim unus pauper

ignarus, ſicut aute dixi, qui ſenſum & memoriam amiſi.

MWihilominus bene ſuſtineri poſſet, quod pertinet ad doctorem tbeo-
logum, defendere ſuum dominum, & dicere veritalem. Non
oportet ergo mirari, ſi ego commodem bauperem meam linguam
prædicto domino meo, qui me nutrivit & nutriet, . Deo pla-
cet. Nam ego eam illi commodo in ſua magna neceſztate, &
illi, qui me reprebenderent de boc, facerent magnum pecca-
tum, ut mihi videtur, ecum rationabiliter omnes debeant bpotius
me excuſare. Ut igitur incipiam juſtiſicationem iſtam, ego ſu-

mam thema meum ſuper eo, gquod dicit dominus meus divus

Paulus: radiæx omnium malorum cupiditas, quam quidem ap-
petentes erraverunt a fide. (8) Haæc verba babentur prima ad
Timotbeum ſexto. Sed poſſet mibi opponi, quod imo ſuperlia eſt
radiæ

puiſt eſtre, ſoit vif ou tres paſſ. Er sil advient, que je

dis aucunes parolles ſentans injures pour & au nom de mon
dir Seigneur de Beurgogne, & par ſon commandement, je
brie, qu'on m'ait pour excuſé entant, qu'elles ſont à ſa juſtification
O non autrement.

68) Adde: quæ vox non ad ſolam fidem in deum reſtringenda, .

ſed ad eam quoque fidem, quam cives regibus, princi-
pibus ac dominis ſuis debent, extendenda eſt: Ceſte pa.
rolle propoſée tieit en ſoy trois choſes. La premiere eſt, que
convoitiſe eſt de tous maux la racine à& ceuæx, gu'elle tient en
ſet lace. La ſeconde, qumelle a fait aucuns apoſtats, c'eſt à
Navoir renier la fay Catholique & pdolatres. La tierce eft,

Tcelle 2 fait les autres traiſtres & des loyanx à leurs Rois,
Priuees, & Suverains Seigneurs,

D

—

fſalit

ud!

i ,
cuhili
Verun
Alpit⸗
Arjui
allten
oliunn
er co
num
er 8
crini
itten
ſtatit.
gue⸗
o en

—

H

(lo)

(n)

SP. DLXXIV. DE CEDE PERD. PRIVATIS LICITA gyr

E radix omnium malorum, non autem eupiditas, Riquidem Eucifer
ne er Run ſuperbiam de paradiſo cecidit in infernum: & juxta
õ Vud gquoque dieitur eccleſiaſtici 10. cap. irium omnis pecca-
* ti ſuperbia. Ergo ex illis locir boſſet argui, guod domina (9)
u. cupiditas non eſt radix omnium malorum, ſed domina ſuperbia.
a N . Veram reſponſio ad illud argumentum eſt, quod tres ſunt pecies

ne cupiditatis, nempe honoris, divitiarum, & delectationis carnalis.
hn Atqui prima ſpecies comprebendit ſuperbiam. Ergo &c. Iſta

DaA autem cupiditas bonoris continet in ſe vanam gloriam, iram,
lun odium, & invidiam, ita ut ille, qui tangitur tali cupiditate, ſit
uftr. per conſequens infiammatus vana gloria, & iratus contra domi-
, num ſuum, cujus quidem vellet locum & dominationem occupa-
nſe re, & præterea illum odit, eique invidet. Iſta autem omnia
e crimina ſimul aggregata, gquæ procedunt ex cupiditate, ſi com-
nilet 2= mittantur contra principem, (10) vocantur erimen Iæſæ maje-
Prne Ratis, quod eſt majus erimen, quam ſit ullum aliud. Haæc ſunt,
eeH qJucæ dicenda babui ſuper illo puncto noſtri tbematis, quod domi-
r na cupiditas eſt radiæ omnium malorum. (11) Secundum pun-
i,, (9) Hic loquendi modus abfſurdus noſtro ſæculo videtur, qui Parvi
4 4 temporibus fingularem elegantiam ſapiebat. Exſtat apud
lrun, Boun geois du Chaſtenet dans la nouvelle Hiſtoire du concile de
u Conſtance oratio Guilielmi Fillaſtri anno 1406. in concilio Pari-
e ſienſi habita, in cujus principio academiam Pariſienſem domi-
nam ſuam pulcherrimam, ma treg-belle dame, appellat.
tng (I0) Principis vox, quæ hic in propria ſignificatione pro capite rei.
, M publicæ aecipitur, mentem Parvi tam lucide ob oculos ponit.

iz⸗ ut nihil clarius eſſe poſſit. Cæſum nempe ait Aurelianen-

ſem ob crimen læſæ majeſtatis in principem ſuum commiſ-
ſum. Et hoc tamen videre noluerunt Gerſon ceterique Par-
vi obtrectatores.

(11) Multa hie omittit Gentilettus, quse Monſtreletus retinni-
£

8772 MEDITAT. AD PANDEGI. 90

ctum eſt, quod ibſa Jacit Bominey errare a Eder nam propter de. iiſſe
ſiderium dominandi ipfi faeiunt machinationes coutta dominum nd
Juum, & aberrant a de, guam illi debent, ſicut ego poſtea en. aue
dam per multas pulebras allegationes. Verum enim vero, ut nos didi
deducamus juſtificationes antedicti domini mei de Burgundia, tle
licut Tes requirit, nos accipiemus ſupta allegatum paſſagium Ame
de domina cupiditate, pro majore noſtri ſyllogiemi, ſeu argu- 5
menti, deinde veniemus ad mizorem & ad coneluſionem. Ad ſoy
brobandum igitur meam majorem, ego adducam && præſuphonam ſun
per modum fundamenti octo veritates (12) principales, ex quibus ud,
de diſcrimine inter crimina læſæ ma jeſtatis divinzæ & huma: —

næ, de quatuor modis, quibus majeſtas humana Iæditur, de
Juliano apoſtata per ſanétum Mercurium occiſo, de Sergio
monacho, Mahometi adjutore, de Zambrio, Simeonitarum
duce, a Phinea privatim interfecto, de præmiis Phinez
propterea decretis, de Lucifero adverſus deum rebelle, de
Abfſalone per Joabum cæſo, de Athalia regina per Jojadam (8)
ſacerdotem aſtu trucidata. Facile ignoſco Gentiletto, quod
hæc omiſerit, quum aliqua, inprinis exemplum Juliani, ge-
nium iſtius ſæculi, anilibus fabulis innutriti, fapiant. Sed
exemplum tamen Phineæ, qui privatus principem virum: —
publice & inſpectantibus, ſed hiſcere non audentibus, magi-
ſtratibus peccantem, confodit, atque a deo propterea lauda-
tus & amplis præmiis adſectus eſt, Nim XXV., 6. ſz4.

mirifice prodeſt Joanni Burgundo, atque adeo commemoran-
dum erat.

(12) Veritatis vox in medio ævo peculiarem ſignificationem
habuit, quam a d˖ Treſne in Gloſſjario mediæ & infmaæ
Latinitatis art. VERI TAS omiſlam fuiſle, miror. Idem
nempe fignificavit, duod hodie thefis, vel Propofi-
to. Apparet hoc luculenter ex ſchedis academiæ
Pariſi-

hagfert
Gon
Eege
Nlc t
nri
n. A
er ig

— —

Uebel
derhn
letto d .
ün
it O
ea un
eei lu.

SP. CLXXIV. DE CEDE PERD. PRIVATISLICITA. 873

inferam octo concluſiones per modum corollarii, ut tanto meliu-
fundetur juſtifieatio præfati domini mei de Burgundia. Prima

adutem veritas hæc eſt, quod omnis Jubjectus & vaſallus, gqui cu-

diditate impulſus facit machinationem contra &o adverſus corpo-
Talem ſalutem ſui regis & domini ligii, ut ili toliat ſuam nobiliſ-
ſimam dominationem, committit horrilile erimen Iæſæ majeſtatit,
& eſt dignus duplici morte, videlicet pfrima & ſecunda. Probo
lie, quia omnis ſubjectus & vaſallus infidelis contra dominum
ſuum ligium peccat mortaliter: Ergo, &&. Item ego probo per
iſlud, quod dicit dominus meus divus Gregorius: tyrannus eſt
(13) proprie, qui non dominus reputatur, non juſte principatur,
. aut

Pariſienfis, quas nobis ſervavit Launojus de ſeholis celebriori-
bus ſeu a Carolo Magno, ſeu poſt eundem Carolum per occi-
dentem inſtauratis cap. 59. art. 20. & cap. 61. art. 7.

(13) Heæc tyranni definitio parvum, ſi ei cum honeſtis atque veri

annmantibus adverſariis negotium fuiſſet, confeſtim ac plene
abſolvere debuerat. Nihil æquivoci in ea latet. Eum nem.
pe tyrannum efſe ait, qui fſummam poteſtatem, in quam
jus non habet, adfectat, ac principi legitimo vel extorquet,
vel extorquere conatur. Opponit itaque tyrannum princi-
pi legitimo, &, pro hujus conſervatione illum a quocunque
occidi, permittit. Et tamen hæc tam circumſpeéta & ſoli-
cita locutio Parvo non profuit. Invito & reluéctanti prorſus
contraria tyranni ſignificatio per theologos Pariſienſes adfin-
gitur, aut potius obtruditur, ut ex decreto eorum, quod
integrum infra ex Launojo exſcribam, patet. Hic principi-
um ſaltem adpono: Hæc aßertio ſic generaliter Poſita, & ſe-
cundum acceptionem bujus vocabuli, tyraunus , eſt exrror.
Nunc tandem intelligo, quam miſera ſit virorum doctorum
congditio, qui, ſi adverſarium malevolum & inverecundum
Tom. VIIlI. Sss ss ſed

84 MEDITAT. AD PANDECT.

zur, nec lædetur a morte ſecunda, id eſt, quod ille, qui babebit
viétoriam ſupra dominam cubiditatem & trei ejus filias, iram,
odium, & invidiam, non timebit mortem ſecundam, videlicet

æternam damnationem. Secunda veritas eſt, quod in caſu præ-

dicto, quo vaſallus aut ſubjectus dignus eſt dupliei morte, tamen

vaſallus venit plus puniendut, quam ſimplex ſubjectus: tcut et-

iam baro eſt magis punibilis, quam ſimplex vaſallus, & unus co-
mes magir, quam unus baro, & unus dux magis, quam unus
cometi, & unus conſanguineus regis magis, quam unus extraneus.
(14) Probo ſie, quia obligatio uniui ducis vel unius conſanguinei
regis erga regem eſt multis gradibus major, quam unius comitin
vel baronis, vel vaſalli: ergo pœna debet etiam eſſe in altiori gra-
Ju. Probo conſequentiam, qula gradus obligationum correſpon-
det gradibus pœnarum, & ſicut obligationes ſunt majores, ita

etiam pœnæ debent eſe majores: nam, ut antea allegavi ex pr-

Iilato domino meo leato Gregorio, cum creſcunt dona, ereſcunt
rationes

1

ſed auctoritate præditum, nanciſcuntur, quantumvis clare

loquendo, efficere non pofſſunt, ut verba eorum non in ali-

um ſenſum, a quo ipſi tota mente abhorrent, detorqueantur.
Atque hac ratione a mo ab hæreſeos macula tutus eſt.

(14) Adde: & regis frater magis, quam conſanguineus, & filius

magis, quam frater: Toutes fois eſt plus punir, qu'un ſimn-

ple Subject, en ce cas un Baron, gqi'un ſimple Chevalier, un Com.

9. . 5
te, qu'un Baros & un Duc, qu'un Comte, le couſin du Roy,
TP'un eſtranger, le frere du Roy, qu'un couſin, le Els du Rey,

due le frere.

7

aut principatu non Jecoratur. Item ego probo per dominum meum
§. Joannem evangeliſtam, qui dicit, quod qui vivit, non morie-

F

n.
erit
do
ei
der
ut

ati
veri
leſa
lujl

vy

Vijiu
erin

()

Ununn
it tn
dflrin D

an, ii

*R

ui 14

uunn
ruftu
Gunſagi
unm

ge
op on

tumts 9
n roNO
torde.
Gun 64

el

4

S 154

Sp. DLXXIV. DE CEDE PERD. PRIVATIS LICITA. 7

rationes donorum, id eſt obligationes. Item ego probo praætactam
veritatem per aliud argumentum. Majus eſt ſcandalum, quan-
do unus conſanguineus regis, vel unus magnus dux machinatur
ei auferre ſuam dominationem & regnum, quam ſi aliquis bau-

bper ſubjectus illud machinaretur: ergo pœna debet eſſe major,

guum ſcandalum ſit majus. Tertio, probo ſic ante dictam veri-
Zatein meam, quia rex magis timere debet periculum ab uno ma-
guo domino, quam ab uno parvo ſi ubjecto: ergo remedium puni-
endi debet AWe m ad refrenandos magnates, ne obediant ten-
tationibus inimiei generis bumani & dominæ cupiditati. Tertia

veritas eſt, quando in caſu ſupradicto vaſall us committit crimen

Iæſæ majeſtatis, qui duplicem mortem meretur, tunc licitum
uilibet ſul jecto, per leges morales, naturales & divinas, occi-
dere talem infidelem & Cproditorem tyrannum, (15) etiam ſine

aliguo mandato, neque ſolum eſt licitum, ſed etiam honorabile *

meritorium. (16) Probo iſtam veritatem per duodecim ratio-
SSSSS 2 ves,

1

(15) Significatio vocis, tyrannus, qua Parvus utitur, non eſt no-
va prorſus & inufitata, ſed antiquiſſima, & jam ab Ariſto-
tele in politicis lib. 5. cap. I0. & alibi paſſim adhibita, ac
conſtante politicorum ſcriptorum uſu ad noſtra usque tem-
pora perducta. Duo fſcilicet ſfunt ſecundum hos tyranno-
rum genera, primum eorum, qui injuſta vi rempublicam
invadunt, ac regno potiuntur, alterum eorum, qui pote-
ſtate juſte ac legitime parta male utuntur. De hoc poſterio-
re tyrannorum genere ſe non loqui, ſatis aperte præ ſe fert
Parvus. Agit ergo ſaltem de Primo, atque nomen tyranni.
ad eos etiam extendit, qui tyrannidem nondum plene occu-
Parunt, ſed adfectant ſaltem & occupare nituntur, ac uſur.

Pare inci piu nt

(16) Adde: inprimis, qduando perduellis ille tam potens eſt, ut

prin-

876 MEDITAT. AD PANDECT.

nes, in honorem (17) ſanctæ theologiæ. Prima eſt unius doctoris,
gui ſuper ſecundum librum mogiſtri ſententiarum aſſerit, quod,qui
ad liberationem patriæ tyrannum (1 8) occidit, præmium accipit, &
Ffacit opus laudabile & meritorium. Secunda ratio ſumitur ab au-
toritate illuminatiſſimi doctoris Salcebri, qui dicit in ſuo libro Po-
Iyeratum, quod amico adulari non licet, ſed aurem tyranni mulcere

licitum eſt, quia licet ei adulari, quem licet occidere. Tertia ratio

ſumta eſt ex auctoritate plurium doctorum theologorum, quos omnet
ego pono pro uno, ne ego excedam numerum trinitatis, videlicet Ri-
cbardi de Media villa, Alexandri de Pallis, & Aſtenſis, qui tenent
fFormaliter concluſionem ſupra dictam. Et ad majorem con-
Virmationem, go adjungo auctoritatem domini mei beati Pe-
tri apoſtoli, qui dicit, ſubditi eſtote regi, quaſi præcellenti.

Tres alteræ rationei de duodecim fundautur ſuper auétoritate
trium

princeps eum punire publice ac in jus trahere nequeat: mes-
mement, quaud il eſt de ſi grand puiſſance, que Me ne peut
bonnement eſtre faicte par le Souverain.
(27) Inſere: duodecim apoſtolorum. Quarum rationuta Priores

tres ex tribus philoſophis moralipus ſumtæ, alteræ doctringez
funt ſanctæ &c. Je prouve ceſte verité par douze raiſons en

l'honneur des douze Apötres. Des quelles raiſons les trois

premieres ſont de trois auctoritez de trois Philoſophes moraux. E

autres trois ſont de trois doctriner de Sainéte Théologie.
(1¹8) Hic locus, fi integer ex ipfa oratione adjiciatur, Parvum s
calumnia plene liberat. Adparet enim ex eo, per tyran-

num intelligi non legitimum principem, poteſtate ſua abu-

tentem, ſed injuſtum invaſorem ac uſurpatorem. Verba
hæc ſunt: Quando aliquis dominium ſibi per violentiam ur.
ripit, nolontibus ſubditis, vel etiam ad conſenſum coactis, &
non eſt recurſus ad ſuperiorem, per qnem de tali judicium noſſer
fieri. Talis enim, qui ad liberationem patriæ talem tyrannum occte
dit, laudem & præmium aecipit.

J

—

ri

lei
(19

vol
qu
1
ran,
ter⸗
u⸗
ſau
pri⸗
n
e⸗
1.
tant.
di

u

ut

i,
bi

(

—
Niuden
ſrtful
unopi
Nunimmne
ſuleg.
fonniinn
in
nguoten
wileleet
ireetu
niftn e.
nii NMile.
traule
ſn

—

1e
S

Ann i
erW
r.
ur, Dm
lelt i
oren
lilnin

ztm
inum

SP. DLXXIV. DE CXDE PERD. PRIVATISLICITA. S77

Frium Philoſophorum moralium. Prima eſt illius, qui dicit, quod
licitum & laudabile eſt cuilibet ſubditorum, occidere tyrannum
(19) Secunda auctoritas eſt notabiliſſimi illiur philoſophi, qui
vocatur Tullius, qui quidem in libris ſuis de hiciis dicit,
quod illi, qui oceiderant ulium Cæſarem, erant digni laude,
guia ipſe uſurpaverat dominationem KReipublicæ Romanæ per ty-
annidem. 20) Tertia auctoritas eſt Gocacii, qui dicit, quodlicet fa-
cere conjurationem & accipere arma contra unum tyrannum, &
quod illi, qui faciunt hboc, rem valde neceſſariam & ſanctiſimam
Jaciunt. Et quod unus tyrannus non debet appellari rex, vel
bPrincehs, &O quod nullum eſt ſacrifſicium ſuavius Deo, quam
Janguis tyrannorum. Nunc poſtquam ego allegavi auctoritates
theologorum & moralium, venio ad auctoritatem legiſtarum.
Et quia ego non ſum legiſta, ego non allegabo ipſas leges, ſed-
tantummodo ſenſum legum: quia in tota vita mea ego non ſtu-
dui, niſi per duos annos in jure canonico & in civili, ſuntque
plus viginti anni elapfſi, ex quo ego ſtudebam in illis juri-
bus, adeo ut ego non potuerim multum ediſcere de illis, 8*
id, quod ego tunc edidici, ego ſum oblitus per lapſum tam lon-
gi temporis. Prima igitur auctoritas juris civilis eſt, quod lici-
SSS SS 3 tum

(19) Male hic omittuntur verba: ante forum prineipis pluribus locis;
quæ maxime indicant, tyrannum Parvo eſſe non principem,
ſed hominem principi fubjectum, atque legitimæ ejus pote-
ſtati ſe ſubtrahentem.

(20) Recte Cicero, & cum eo Parvus Cæſar utique tyrannus fuit,

ſeu, ut ab Auguſtino lib. 3. de Civitate dei c. 30. vocatur, re-
gni appetitor. Quin Auguſtinus boc loco Auguſtum etiam, quod
libertatem reipublicæ ditioni propriæ ſubjugarit, inter tyran-
nos refert. Et longius adhuc progreſſus Herrius in elementis
prudentiæ civilis part. I. ſect. 12. J. 1I7. exempla tyrannidis,
partim vi, partim dolis firmatæ, allaturus, promiſcue impe-
ratores Romanos a Julio Cæſare in ſcenam producit.

MEDITAT. AD PANDECT.

zum eſt, occidere deſertores militiæ. Quis autem eſt magis de-

878

ſertor militiæ, quam is, qui eſt deſertor regis, qui eſt capit
21) militiæ“ Secunda auctoritas eſt, quod licitum eſt, occidere

latrones & graſſatores, qui aggrediuntur homines in viis, & iti-
neribus. Ergo licitum eſt etiam, occidere tyrannum, qui continue

machinatur ad occidendum dominum ſuum ligium, ſeu ſupremum.

Tertia auctoritas legiſtarum eſt, quod licet oceidere furem noctur-

num repertum in domo. Ergo a fortiori licet occidere tyrannum,

qui de nocte & de die machinatur mortem jam dicti domini ſui.
(22) Wunc autem venio ad tres auctoritates ſanéctæ ſeriptura.
Prima

(21) Recte. Nam, quod in Monſtreleto & apud Lenfam ſcriptum

reperitur: la clef de Chevalerie; fine dubio mendum eſt. Sub.-
ſtitui oportet: le chef de Chevalerie.

(22) Omittitur hic intermedia Parvi diſputatio; quæ tota eo ten-
dit, ut, leges, quæ homicidium committere & hominem
homini inſidiari vetant, Joanni Burgundo, domino ſuo,
non obſtare, oſtendat. Ait nempe, ambas has leges exce-
btionem pati in caſu, quo civis tyrannidem capeſſit, ac le-
gitimo principi ſuo inſidiatur, princeps vero illum ad judi-

cium trahere, & ordinaria via punire, impeditur. Hoc

eſt præcipuum orationis argumentum & defenſionis caput,
quod inferi debuiſſet. Excerpam itaque ex eo potiſſima lo-
ca: Quant à l'argument, qui dit, quod bominem bomim in-
diari nefas eſt; I ne s'entend du tyran, qui continuellement
machine la mort de- ſon Roy, & Sonverain Seigneur. Er Zo-
mo eſt nefas, & perditio, & iniquitas. Er pour ce celuy qui
occiſt par bonne cauzelle, & eſpiement, pour ſauver la vie de
, Jon Roy, &W uverain Seigneur, & beoſten de tel peril, il ne
faiét bas nefas, mais il saquite envers ſon Ray, & Suverain
Seigneur. Er bomo eſt nefas, & perditio, & iniquitas. Er

kour ee celny, qui L'occſt par bonne cautelle & eſpiement,

c'eſt

—
Prij/
guj!

SP. DLXXIV. DE CEDE PERD. PRIVATIS LICTTA. 879

—
igen Prima eſt Moy yſis, qui ſine ulla auctoritate occidit Egyptium,
e S e gui tyranniſabat Pagudan Mory. Nam tunc temporis Moyſes
ißent, nul-
uiut . . 27
ui i
1ſubtm
Nenmuin
hrene c'eſt pour ſauver la vie de ſon Roy, & ſon Seignetr. Quaur
imint 2² Pargument, qui dit: Non facias aliis, quod tibi non vis Pe.
713 Alterun non lædere &.. Je reſpons, que ce'eſt fait con-
lahm K ere le Lryran & pour celuy qui Pocciſt. Car il fait contre ſon
Mr Roy, α Wuverain Seigneur ce qi'il ne vouldroit pas, qu'on
luy feiſt. Et ipfum Regem injuriatur, & lædit. Pour la-
— — gquelle choſe le Subject; qui l'occiſt., de mort telle; qwil a deſ-

Jervit, ne faiz en riens eontre les dites Loys, mais garde l'en.-
tente Cumentem, intentionem) d'icelles; c'eſt à ſçavoir bonne
équité, & loyants enver- Jſon Roy,„ &W Nouverain Seigneur,
Aux autres Loix, qui dient: Hominen: occidere, capitale Aſ·-
Mo . . Je; omnis, uſus armormm virioſus; Je reſponds à toutes ler
. Loyx enſemble, qu'il w'eſt Loy tanr ſoit generale, ne reigle tant
Joit commune, qu'en autun cas eſpecial miy ait exception aucu-
ne. Je vous dy, outre, que le cas Toccire un tran eſt exemte;

&W⸗ par eſpecial, quand il eſt tyran de relle tyrannie, comme

Uum deſſus eſt dit: Comment pouroit on trouver plus digne cas

dinm d'exception, que les cas deſſus dits; c'eſt à ſzavoir, qu'i eſt
a faict par i grand neceſſné, comme pour deſffendre ſon Roy &
le gardes de peril de mort? Er mesmement quand les dites
machinations, & ſortileges ont ſi avans ouvré en ſa perſonne,
qu'il ne peult entende a faire Juſtice, & que le dit tyran
a deſſerny grand punition, que Juſtice n'en peult bonnement
eſtre faite par ſon dit Rey, & Suverain Seigneur, dqui en eſt
affoibiy, bleſs, & endomagé en entendement, & en puiſſance
corporelle, Au propos les Loix, deſſus dites, qui dicent, aui
nul ne doibt prendre autctorité6 de Juſtice fors que le Roy, &
ne faire point d'armes ſans licence de Prince: Je düs, que

. celles Loix furent ſant⸗ tour garder l'bonneur du Roy, de Ja
ber⸗

tinuelee

elf. 4

MEDITAT. AD PANDECT.

nullam habebat auéctoritatem judicandi ſuper populum Iſraël, quzg
