ſollen, zu raͤchen, und ihn in Gefaͤngniß, Inquiſition, ja Leibes⸗

und Lebens⸗Gefahr zu ſtuͤrtzen; So wird Bonifacius von ange⸗

ſtellter Inquiſition entbunden, auch bloß zur Be⸗ zahlung der auf

ſeine Atzung gegangenen, und durch ſeine Defenſion verurſachten
Unkoſten angehalten.

xXVI.

P

Tum
ſündi
cont

dat.

brie
men
Plur
rius
ſum
ſupr
Vail
lupp
recte
„3
ſaute
ereti⸗
hat
tre
Lenti
Luto

Deſ⸗

R
ſheſtgee
Ra en

Dnpd

4

Gl
von
Wung-
gnd tori

ug Wre.

tgefene
Uöſenhade
dehſtve⸗
hoffnmn
Gedgtt
iche D

Ind ent
,I

Rn
. Duß 6
0d,ten
1 Wn

enuneetie

6 W

*

efſingt.

1 Net GH
peſehe

SP. DLXVIII. DE PERDVELLIBVS. 6 5

XVI.

Per imprudentiam & ruſticitatem, qua princepi graviſinte
offenditur, erimen læſæ majeſtatis uon com-
mittitur.

— idemus ſubinde poëtas., oratores, concionatores, ſcri-

Pptores alios, quibus nunquam hoſtile quid aut prodito-
rium in mentem venit, bono & laudandi, defendendi, excu-

ſandi, miſerandi animo, dicere aut ſcribere aliquid, quod in

contumeliam principis vergat, aut ſaltem cum graviter offen-

dat. Id crimen majeſtatis nullo modo dici poteſt, ſed ad lu-

brica linguæ, quorum in L. 7. J. 3. Ad legem guliam majeſt.
mentio fit, referri oporter. Nolo exempla recentiora, etſi

plura ſuppetant, referre. Commemorabo vetus. C. Luto-

rius Priſcus apud Zaucitum unnali 3.c. 49. 4. carmen in Dru-
ſum, Tiberii filium, tunc ægrum, compoſuerat, eoque illius

ſuprema defleverat, ac id coram multis illuſtribus feminis per
vaniloquentiam legerat. Huic ſenatus propterea ultimum

ſupplicium indixit ac irrogavit. Improbat hance ſententiam
recte Bayle in Dictionuire biſtorique & critique art. Eutorius
lit. A. Lutorius, inquiens, fut puni du dernien ſuplice pour une
Jaute, qui ne ſemble pas capitale. U n'y eut, que beaucoup d'indiſ-
eretion & de vanité, dans Ia conduite de Lutorius IIl ne devoit
pas lire ſon poeme: il n'en devoit pas vegaler les Dames, pour
étre à Jon tour rvegalé de leu eneens. Sed quia etiam impru-
dentia crimen eſt, Poterat propter hanc mulktari, ſed mitius,
Lutorius. Vide, quæ in ſimili dixi in 1oheriuize DLXV. de
Plabbemi Medit. 16.

MEDITAT. AD PANDECT.
XVI.
Sacerdotes perduelles ordinarie puniuntur.
XVIII.

Sacerdos, perduellionem pro concione laudans, per-
Juellis it.

S erdoren perduellem conſueta pœna adfici poſſe, indubii

adfirmamus, poſtquam ipſe Clemens III. Pontifex maxi-
mus, in c. 23. X. de Sententia ercommunicationis, ſacerdo-

tem, qui armis acceptis ſeditionem fecerat, fuſtigatum ae

patibulo ſuſſixum fuiſſe, non admodum improbat. Exemplum
aliud pœnæ ordinariæ in Sacerdotem exercitæ verbis Z buani

in lib. 98. pag. 346. referemus: Mar. Edmundus Burgoinus
Dominicanus poſt dem a Jacobo Clemente Dominicano patra-

zam conciones elaboratas continuis aliquod diebus magna audito-
rum frequentia habuerat, quibus & factum miris laudibus extolle-
bauat, & Regem Holoferni, Clementem Judithe, liberationem

urbis ſolutæ Betulicæ obſidioni comparabat. Quia vero cœnobii, eæg

quo furia illa prodierat, tunc Priorierat, & fabttum publica lau-
datione approbaverat, facile in ſuſpicionem exuleeratis tune ma-
xime animis venerat, quaſi auctor & ſuaſor deteſtandi barricidii,
aut falcti conſcius, extitiſſet & in illud conſenſiſſet. Teſtes contra
enm producti, qui eum non ſolum publice factum in concionibur lau-
daſſe afirmabant, quod ille fatebatur, ſed, ejus ſe auctorem fuiſſè a
Clemente ſuper ea re onſultum, imprudenter inter coneionandum
Jactalſſe, addebant, quod tamen ille præfracte negabat. Iaque par-
zim per confeſſztonem, partim ber bProbationes convictus, convocatis
univerſis claſſibus, ad mortem Senatus con ſulto damnatur, addito
slogio, quod unus ex erudelis, perfidiofi, & abominandi parricidii
auctoribus && conjuratis ejusque patrandi parricidæaultor fuiſſet,
ε batrato && parricidam &α Cparricidium in concionibus lau-
”” daſſet

1

nn
baſet
uitt
G'per
mis 0
biſpen
tiam:
n ſ
uſer)
hmmii
mmen
ſſet.
guid
c
lkaſ⸗
iudi
nibilgn
Deo 0
In, mea,
glanf
ri;ui
ehfan
ur, G
nudin
venze

on po
one B-
Perte]
EHuavi
Uiincie
Meiter
1rDicki
nrtic
non'im
in ſacen

1.
lr.

oſle nndi
nriter
ir, ſacett
fignun:
Demhn
ers Teri
, Punt
enn .
ant
hu N
löemimm
Cenuti,
Puhleeale
is tulent
N
Hitihire.
genfliſi
Cunanl
Iiuſumn.
oyrnt
ritite
mm 1
Nviule

SP. DLXVIII. DE. PERDVELLIBVS- ey 5

daſſet & abprobaſſet. Ol id deceretum, ut corpus ejus a quatuor
equts in contrarium tendentibus diſereperetur, quæ parricidarum
απ perduellionum vetus bpæna eſt, & membra a corpore avulſa flam-
mis conſumta in eineres redigerentur, ac cineres Poſtremo in aérem
diſpergerentur. Quum ad ſupplicium traberetur,magnam conſtan-
ziam vultu præ ſe tulit, non tam judicii ſeveritatem, quam teſti-
um Pidem incuſans, quippe judices recte & e animi ſententia judi-=
caſſe, ſiquidem probationes contra ipſum factæ veræ eſſent; nam
parricidium ſe exeerari, ac ingenue profteri, pœnam graviſſimam
commeritam eum, qui Reges interficiendi auctor aut ſuaſor exti-
tiſſet. Verum nunquam ſe de parricidio, antequam patraretur,
quidgquam reſciviſſe, multo minus conſilium ejus perpetrandi de-
diſſe, & falſum eſſe, quod teſtes affrment, id inter concionandum
jactaſſe ipſum. Poſt ſententiam pronunciatam, quum tormentis
ad indicandos ſocios ſubjeceretur, eandem conſtantiam ſervavit,
nihilque aliud confeſſus eſt, quam ſe in publicis concionibus gratias
Deo Optimo pro liberatione urbis egiſe, exemplumque Betuliæ
in medium adduxiſſe; ceterum quod ad Regis 0ædem ſpectat, nun-
quam factum laudaſſe, quin imo illud ex antmo deteſteri & execra-
ri ; quibus dictis poſt valde piam orationem ad Deum alta voce con-
cepiam ſumma cura corpus eompoſuit, ne quid indecens pati cogere-
tur, & Cita vitam inter eruciatus Enivit. Scio, multos Burgoi-
num innocentem peremtum, credere. Sed errant. Fac enim,
vera eſſe, quæ morti proximus profeſſus fuit. Attamen negare
non potuit, ſe liberationem urbis per regis cœdem cum libera-
tione Betuliæ per Holofernis necem contuliſſe. Laudavit ergo
aperte jacobi Clementis, ſicarii, Parricidium & Judithæ facto
æquavit. Sola hæc laudatio & comparatio in crimen perduellio-
nis incidit. Non ego quidem illis accedo, qui laudatorem ſim-
pliciter facinoroſo ipſi exæquant. Baylii hæc philoſophia eſt
in Dictionaire art. Henry III. Iit. Qsn ſine, ubi, pluribus ſe hœæc
in articulo Probus oſtenſurum, pollicetur, promiſſum tamen
non implevit, quum articulus Probus nuſpiam a pareat. Verum

in ſacerdote iſtiusmodi laudatio profecto perduellio eſt, per
gquam

4 6 MEDITAT. AD PANDECYI.

quam quippe populus ad ſeditionem ſimiliaque facinora per a
petianda concitatus & inflammatur. Vide L. I. Ad legem Jqu 6in
tiam majeſtatis, verbis: cujus opera dolo malo ſeditio, tumultu obſe
adverſus rempublicamfiat. Certe ſi cæœdes regum publice pro- mn
batur, nullus eorum ſecurus eſt. Adpoſite. Henricus III. opt
Galliarum rex;, moribundus; apud auctorem de l'biſtoire d ir
Duac de Mercoeur lib:, 1:, p. 86, ſucceſſorem ſuum Henricum N1
IV. tunc Navarræ regem, monet: Que, R cette couſtume de or
zuer les Rois S'introduiſoit une fois, lui par conſequent ne ſeroit Go
point en ſureté de- ſa perſonne. Vo
lLitt
XIX. Ar
Bana in liberos perduellium ſtatuta jure-⸗naturali Iun
convenit. Ilu
᷑᷑¶K
Mec al uſu, receſſit!. uuuur
. im
KXKXXIL. iu
Germani veteres etiam fratres innocentes punierunt: Uerit
mnr,
nilex F. §. I. C. Ad legem Juliam majeſtatis, quæ filios Hi
Qperduellium infamia & egeſtate punit, ac in Aurees a
Bullæ titulo'2. confirmatur, juri naturali conveniat, diſputa- Eet
tur. Negant Grotius de Jure belli ac pacis lib. 2. Cap. 21. ñ. mumn
13. iſenbachius diſ. 34. §. 12. Eckolt ad D. tit. Ad legem ir/
Juliam majeſtatis . 1I2. A junt Pufendorffus de Jure naturg mmit.
gentium lib. 8. cap. 3. §. ult. Lineus ad Auream Bullam d
Cab. 24. obſ. 14. & 15. Tbomaſius ad Strauchium diſ, ult. 5 4.
. gquibus 2

—
eelnoae
lleng
b,tunut
Drhlen
Nennn,
,Dinn
n Heni
colſtn

enrt ſ

tal

eraſt.

gu D

Gſe Mrt
n Dule

Ng

Ilhn

SP. DLXVIII. DE PERDVELLIBVS. 657

quibus & ego adſentio. Media via ingreditur Alciatus in Con-
Rilio 497. n. I5. ac legem iſtam magis in terrorem, quam ad
obſervantiam, ſcriptam eſſe air. Et Zieglerus, qui eam itidem
magnopere improbat, in Juribus majeſtatis lib. I. cap. 2. §. 66.
optimum eſſe ait, quod apud plerasque gentes Europæas an-
tiquata ea ſit, ita ut hodie inſontes liberi ob parentis crimen
neque ab hereditatibus extraneorum, neque ab honoribus ſub-
moveantur. Miror ego, ſcripſiſſe hæc Zieglerum tali tempore,
quo recentiſſima legis ejus in uſum deductæ memoria erat.
Non poterat profecto Zieglerus ignorare, Serini, Nadaſti &
Tattenbachium, Comites, anno 1671. a Leopoldo Auguſto
ob perduellionem ultimo ſupplicio adfectos, liberosque eo-
rum avita nobilitate & bonis paternis privatos fuiſſe. Vide
T beatrum Europæœum tom. X. in Continuat. ad annum :671. bag-
482. 4. 492. 498. Reſtituit quidem poſtea Leopoldus libe-
beris dignitatem amiſſam, ſed, renovata ah illis rebellione-
expertus eſt, vera dixiſſe Arcadium & Honorium in ſæpe me-
morata L. 5. quod ſcilicet in filiis paterni, hoc eſt hereditarii,
criminis exempla metuantur. Sed longe poſt Zieglerum etiam
Ludewigins, dum in titulum 24. §. 4. Aureæ Bullæ, ubi pœna
perduellionis ad liberos perduellium extenditur, commenta-
tur, inauditum hoc & intolerabile apud Germanos eſſe ait.
Exſtat tamen in Germanorum annalibus exemplum pœnæ hu-
jus ad fratres innocentes porrectæ. Nota eſt nempe Alberti
I. cæſaris cædes, cujus præcipuus reus, Rudolphus Wartius,
immani ſupplicio periit. De fratre vero Rudolphi hæc ſcri-
pſit o. Vitoduranus in Chronico apud Eccartum in tomo I. Cor-
poris biſtorici pag. 1770. Inſuper caſtrum fratris ſui cum ſuis per-
tinentiis amaniſſimis per incendium, quod otulis meis vidi, vaſta-
tum eſt, qui poſt multis annis, quaſi in tugurio, in domo ruſticana
deguit, &, guiæ immunis erat a ſcelere fratris ſui, hac indebits
Tom. VIII. Oο 0οο meo

658 MEDITAT. AD PANDECTT.
meo judicio paſus eſt juxta illud juris: Pena ſuos debet tenere au-
Kores, necx eſt ulterius extendenda, quam delictum ſit in exce-
dente repertum. Item juxta verbum Ezechielis Prophetæ: Ani-
ma, quæ peccaverit, ipſa morietur, ſupple, & non alia. Adde

Stumpffs Chronick der Eydgenoßſchaft lib. y. cap. 34. Fol 11 3.

XXII

Miniſter & civis, contra quos princeps legitimis &α ordinariis mo-
dis procedit, etſi ſe innocentes & vim injuſtam pati credant,
vim tamen opponere, minari, tumultum exeitare, extero-

rum principum anxilium implorare non debent, &,
ſi id faciunt, perduelles ſiunt.

Secus eſt, ſi vis a principe, tanquam a priveto aut hoſte, inferatur,

rodiit nuper a me libellus: Miniſter principis delinquens; in-

ſeriptus, ac tria capita complectens, quorum primum de
falſis delictis miniſtrorum agit, atque infra in Specimine DLXX.
iterum edetur, inſignibus acceſſionibus locupletatum. In bu-

jus capitis aut ſpeciminis Medit. 45. Permiſi miniſtro, ſe adver-
ſus vim injuſtam & infidias, quibus a principe petitur, tueri.

Verum ipſe nunc, etſi nemo adhuc me monuerit, periculum,

quod ex hac theſi, ni arctiſſimis limitibus circumſcribatur,

in rempublicam redundaturum ſit, animadverto. Plerique
miniſtri, quin imo cives, quum de crimine accuſantur ac ad
pœnam depoſcuntur, innocentes ſe credunt, aut ſaltem per-
hibent, atque adeo, vim ſibi contra jura divina ac humana
omnia fieri, clamant. Quodſi his, vim vi repellere, ſeque
adverſus principem, qui ſuſpectos ad tribunalia ſua trahit,
carceribus includit, pœnasque expetit, tueri permittas, actum

eſt de tranquillitate publica, diſſolvetur compages civitatis,

1c h
quan
atqr
ormi
Prææ
Sio
ciyil
rep⸗
ua
tunt,
gis
nor
vel
di ſi

dbent

Miun
nam
in it
dere
tare
excit
ce⸗
itag
tui,
facit.
A Pe
Mor,
ſ4.
Nea

or⸗/

—

Ue i
rſt in
ſller
N Nin Ae

th

hineriir.

Hicriln,

e, er.
, G

Ne, iſſin

ngn.

nMüimund
inLNN

tum. I H

ro lencſe

etitur,

hetein

Unletden.

0. Dkie

luntiraD

ſaleng
1 a hun

elet, en

4 Kutmi

ittag AͤlN

5

28

Sb. DLXVIII. DE PERDVELLIBVS. 69

20 Pella inteſtina ubivis flagrabunt. Quamobrem, ſi ulla un-

quam theſis mea, hæc profecto temperanda molliendaque,
atque id temperamentum altius repetendum eſt. Regna
omnia, respublicæ & civitates in hoc, tanquam fundamento

pPræcipuo ſuo, innituntur, quod cognitio & judicium de a-

ctionibus, litibus, honoribus, delictis ac pœnis, ſingulorum
civium non penes fingulos hos ſit, ſed ſummæ in regno illo,

republica ac civitate, poteſtati competat. Huic legi, ſine

qua civitas intelligi non poteſt, omnes, quotquot in ea habi-
tant, tutelaque ejus ac juribus utuntur, ſe ſubjiciunt. Ma.
gis vero eidem ſe ſubdunt hi, qui munera in ea capeſſunt, ho-
noresque gerunt. Quodſi ergo hi vel circa officium ſuum,
vel alia ratione deliquiſſe dicuntur, arbitrium de hoc non ſi-
bi ſumere, ſed ſummæ, quam dixi, poteſtati permittere de-
bent. Quæ ſumma poteſtas ſi civem illum aut miniſtrum no-
Xxium judicat, in vincula conjicit, quæſtioni ſubdit & ad pœ-
nam expoſcit, reus, qui innocentem ſe credit, legitimis ac
in iſta civitate, receptis modis ſe defendere, apologiam ſeri-

bere, ſupplicare, appellare, de nullitate queri, quin & lati-

tare ac fuga ſibi conſulere poteſt, armia ſumere, tumultum
excitare, civium reliquorum fidem implorare, exteros prin-
cipes populosque in auxilium vocare non poteſt. Quamvis
itaque vel maxime innocens fuerit, ſi quid ex his, quæ ve-
tui, fecit hoc ſolum eum nocentem ac perduellionis reum
facit. Incidit in hoc crimen Platina, ſecundum ea, quæ in vi-
ta Pauli II. pontificis maximi, pag. 766. ſqq. ipſe de ſe narrat:
Mortuo Pio, Paulus in ejus locum ſuffectus abbreviatores omnes,
uos Pius in ordinem redegerat, tanquam inutles & indoctos, ut
ipſe dicebat, exautoravit. Eos enim bonis &α dignitate inditta cau-
Ja ſpoliavit; quos etiam propter eruditionem & doctrinam, ex to-
70 orbe terrarum conquiſitos, magnis pollicitationibus &&αpræmiis
O0ο0οοä2 voca-

660 MEDITTAT. AD PANDECT.

vocare ad ſe debuerat. Erat illud collegium refertum bonis ac do-
ctis viris. Zentarunt tamen bi, ad quos res ipſa pertinebat, ho-
minem e ſententia dimovere. Atque ego certe, qui borum de nu-
mero eram, rogando etiam, ut aſe ipſa judicibus publicis, quos
rotæ auditores vocant, committeretur. Tum ille torvis oculis me
aſpiciens: Ita nos, inquit, ad judices revocas: ac ſi neſeires, omnia
jura in ſerinio pectoris noſtri collocata eſe? Sic ſtat ſententia, in-
quit, loco cedant omnes, eant, quo volunt, nibil eos moror, Ponti-
Jex ſum, mibique licet pro arbitrio animi aliorum acta & reſein-
dere & approbare. Hac vero tam immiti ſententia accepta, ut la-
bidem immobilem volveremus, obverſabamur, & fruſtra quidem
die ac noctu in foribus aulæ, viliſzimum etiam quemque ſervum
rogantes, ut nobis alloqui Pontificem liceret. Kejiciebamur non ſi-
ne contumelia, tanq, uam aqua & igni interdicti ac prophani. Hac
autem diligentia XX. continuis noctibus uſi ſumus: nil enim fe-
ve niſi noctu agebat. Ego vero tanta ignominia excitus, quod mi-
hi ac ſociis meis coram non licebat, 77 agere , litteras inſtitui.
Wripſi itaque epiſtolam his ferme verbis: ſi tibi licuit indicta cau-
Ja ſpoliare nos emtione noſtra juſta ac legitima, debet & nobis Ii-
cere, conqueri ilatam injuriam injuſtamque ignominiam. Rejecti
a te, ac tam inſigni contumelia affecti, dilabemur paſſim ad reges,
ad principes, eoique adbortabimur, ut tibi concilium indicant, in
quo potiſſimum rationem reddere cogaris, eur nos legitima poſſeſ-
ſione ſpoliaveris. Lectis litteris, Platinam reum majeſtatis accer-
ſit, in carcerem trabit, compedibus revincit, mittit Theodorum
Tarviſinum epiſeopum, qui quæſtionem habeat. Is ſtatim me reum
Jacit, quod & libellos famoſoi in Paulum ſparſiſſem, & concilii men-
tionem feciſem. Primum erimen ita confutavi; eos quidem dici li-
bellos famoſos, in quibus ſeribentis nomen reticetur; at meum nomen
in calce litterarum exſtare, non igitur libelli famoſi ſunt. Quod ve-
ro de concilio mentionem fecerim, me non adeo grave erimen id pu-
taſſe, quum in nodis a ſanctis Patribus ſtabilita ſint fundamenta
orthodozææ Ffidei, prius ſparſim jactaa Salvatore noſtro ejusque
diſcipulis, ut majores cum minoribus &uoο jure viverent, ne cui-
quam ſieret injuria. Vnde etiam apud Romanos inſtituta eſt cen-.
Jura, qua & qui in magiſtratu fuerunt, rationem habiti magiſtra-
us, & vitæ ante actæ, reddere cogebantur. Quum vero hbii ratio-
ni-

nih⸗
mi
1
liſen
jeli
e 4
Pan
kio

dur
hien
nue
croi

len,
4 u,
dort
le f⸗
at
le⸗
loit.
nonre
ili
G 1.
S⸗
M
Man
ſle l
Abrer
ne ne
ppo
tangu
ſte 4
eum
Dem
ſtrig
guen

—
hanit
ninehn ,
Porunn n.
trtez
N l
ſeintient
ſanngfyn
Morop Ne
lteh, ,
Ulra uitt
fue iruin
nphni e
e ni ri,
hin.
teral ißft
Eid/
uan
Hintitnn
rmue
inyn
1 TDadnn
itinnent
ulnd
tmnennin
t. Gr
rrintlit
funlimn
int, Me
ite
timo
roLirN

7

Sp. DLXVIII. DE PERDVELLIBVS. 661

nibus nibil profeciſſem, revinctus compedibus, & quidem graviſ-
ſimis, media hyeme ſine foco celſa in turri, ac ventis omnibus ex-
boſita, coërceor menſibus quatuor: tandem vero Paulus Fran-
ciſci Gonzagæ, Cardinalis Mantuani, precibus fatigatus ægre
pedibus ſtantem moleſtia carceris me liberat: admonet, ne ab ur-
be diſcedam, in Indiam, inquit, ſi bproficiſcere, inde te retrabet
Paulusß. Optime de hoc Platinæ facto judicat Baylius in Di-
ctionario art. Platine lit. C. Cette lettre me paroit fort propre
à faire connoitre l'humeur de Platine, & qu'il étoit trop mal en-
durant & trop enteté; mais d'ailleurs ſincere: car puis qu'il a
bien voulu communiquer au public la conduite, qu'il avoit te-
nue, quelque peu conforme qu'elle fut à ſon devoir, on a lieu de
croire, qu'il ſe plaiſoit à ecrire la verité. Il eſt ſur, gu'um ſujet,
à qui ſon maitre ôte une charge, n'eſt pas en droit de le mena-
cer, qu'il 'en plaindra aux autres Princes, & gu'il les exbortera
lui faire ralſon. Le Pape eſt ſouverain dans Rome, bar ra-
port d la ſupreſſion, ou d l'érabliſſement de certaines charges, &
ce n'eſt point d cet égard, que l'on peut Paſſujettir au Concile
C'ctoit d'ailleurs nse menace tout -à fait desagreable bpour un Pa-
pe, que celle, dont on ſe ſervit. On le menaga d'un Concile: C'e-
toit le traiter comme on traite un jeune ecolier, quand ox lui de-
nonce, qu'on le diraà ſon precepteur. De plus je voudrois ſgavoir
Kila ſupreſſion d'un college de Secretaires merite tant de vacarmet,
& vaut bien la peine de convoquer un Concile. Mais voila le
propre des eſprits mal endurans; ili z'imaginent, que rien n'eſt
Plus important au monde, que ce, qui eſt important pour eux.
Platine ne ſe mettoit guere en peine des autres abus; il vouloit,
que le Concile s'occupat principalement, du dommage, que les
Abreviateurs Apoſtoliques venotent de ſouffrir. Ergo, ais, pla-
ne non licebit, ſummæ poteſtati vim injuſtam inferenti vim
opponere. Licebit utique, tunc nempe, dquum princeps non
tanquam princeps, ſed quaſi privatus, vim facit, aut pro ho-
ſte ſe, non pro principe, gerit, ipſeque adeo vinculum, quod
eum cum cive vel miniſtro connectit, rumpit. Fac princi-
pem furore correptum, aut, quod idem eſt, extreme ebrium,
ſtricto ferro in miniſtrum incurrere. Finge tibi Ericum
quendam, Sueciæ regem, non regis, ſed ſicarii inſtar, in pur-
Oo oo 2 pura-

662 MEDITAT. AD PANDECT.

puratos eo, quo Loccenius hiſtoriæ Suecanæ lib. EII. pag. 372.

& Pufendorffius in der Einleitung zu der Schwediſchen Biſto⸗

rie pag. 383. narrant, modo graſſantem. Pone porro tibi

ob oculos, Neronem, Galbæ, duci ſuo bellico in fide perſtan.
ti, inſidias tanquam hoſti ſtruentem, ut eſt apud Suetonium in

Galla cap. 9. Vim tunc facit non princeps, ſed inimicus,

ſed latro, ſed hoſtis publicus, quibus juſte reſiſtitur. Si ex-
emplum, quod ſequare poſcis, Davidis pietatem ac pruden-
tiam imitare, qui, quum vitam ſuam a Saulo, rege ſuo domi-
noque, armis peti, ac ſe pro hoſte haberi videret, fugit pri-
mum latuitque, deinde vehementius inſultatus ſatellites ſibi

adſcivit ac perſequenti principi exercitum oppoſuit, ſed ta-

men in principio intra defenſionis limites ſe continuit, occa-
ſione etiam invaſorem obtruncandi prætermiſſa, tandem vero
in maximas anguſtias compulſus ad exteros hoſtes perfugit,
cumque his ſe & copias ſuas conjunxit, quin has etiam in
aciem adverſus Saulum eduxit, I. Samuel. XEVIII. 11. 29. X X.
2. 10. II. 12. XXII., 2. XXIII, 13. XXIV, 7. 8. XXVL, 9. 10.
II. XXVII, I. 2. 8. XXIII, I. 2. XXIX, 2. 8.

COμXa οrr AIA.

1I. Recte Cti Vitembergenſes apud Zieglerum in Jurilus ma-
jeſtatis lib. I. cap. 53. reſponderunt, fiſcum bona quidem
perduellium capere, ſed & æs alienum ab iis conflatum
ſolvere debere. Æquum hoc eſt & convenit cum L. 128.
§. 1. L. 149. & L. 177. pr. de Keg. juris.

Ir
diſchengs

ne n

nfceeſte.
Suetontun
ſed inmnin
tin de.
1 prule
ſuo n
n fogeehri
llRes
oluinſr
ntinuit n.
tindenn
es Pelſti
11I1 49 M .
Mgo

Furhur
oN G

6 okm
cun.4

.

SP. DLXVIII. DE PERDVEILLIBVS. 663

2. C

onfuſiſſimæ litis, in qua potiſſimi litigatores ipſi, quid vo-
luerint, ignoraſſe videntur, inter Cæſarem, Electorem
Saxonem & principem Anhaltinum agitatæ, hiſtoriam

narrat Mallerus in dem Reichs⸗ Tags⸗ Zbheatro unter

3. M.

.

Kayſer Friedrich E. 1. Vorſtell. cap. 23. §. 47. Hodie,
poſtquam rerum facies inſigniter, maxime per Capitu-
lationes Imperatorum recentiores, mutata fuit, ſimilis vix
metuenda eſt, ſed cæſar cognitionem de crimine læſæ
majeſtatis, a cive principis imperii commiſio, principi
huicrelinquet & neque ſibi vindicabit, neque principem,
ut civem puniendum Electori ſiſtat, coget.

ajeſtatis crimen omnium optime deſcribit Cicero lib. 2. de
Inventione: Majeſtatem, inquiens, minuere eſt de dignitate,
aut amplitudine, aut poteſtate populi, aut eorum, quibus
populus poteſtatem dedit, aliquid derogare.

664 MEDITAT. AD PANDECT.
SPECIMEN DLEXIX.

MEDITATIONVM AD PANDECTLAA

AD LIB. XLVIII. III. IV.

DE
MALEDICTIS IN PRINCIPEM.

I.
E'era legis un. C. Si quis imperatori maledixerit rario, guæ in

ipſa lege expreſſa non , inveſtigatur.
I.
Quæ ratio legis quum adbuc ſuperſit, uſu⸗ legis etiam arenh; .

III.
Et ad principes Germanicos recte accommodatur.

Planiſſime ſcriptas, interpretes tamen commentatio-
nibus ſuis corrumpant, & in ſenſum menti legisla-

egum aliquot hoc ſingulare fatum eſt, ut quamvis

toris contrarium detorqueant, variisque diſputationibus

controverſas reddant. Inter has infelices leges collocanda
eſt lex un. C. Si quis imperatori maledixerit. Nihil eſt hac
lege apertius. Auguſti ſcilicet in ea poteſtatem magiſtra-
tuum in cognoſcendis ac puniendis convitiis, adverſus prin-
cipem jactis, circumſcribere, ſibique ſolis arbitrium de
hoc delicti genere attribuere voluerunt; prudentiſſimo pro-
fecto conſilio, & ex ſapientiſſima ratione, quam, etſi legi
ipſi non inſeruerint, cordatus tamen quilibet facile ani-
madvertit, & omnium optime Zacitus Annnali IV. cap.
34. expreſſit: Carmina, i inquiens, Bibaculi & Catulli, vefer-
ta contumeliis Cæſarum, leguntur. Sed ipſe divus Julius, ipſe

divo

ie
le, gu
ni in
amen,

Ar
o⸗
ire
pre
tere
ne?
fun
n&
ſita
ſbi
guii
ce
judi⸗
hun
bilit
illa in
oblat

ſeede⸗
it,
guide
Alter:
Tccuſa
gbe le
gnanii
nor

tet.
KBbn
(bolaa
Wiaan,
vriy/

nntid⸗

Ton

Des

I

fmin er

etur,

Ir glni

mendate

i legee

utatanin
eoloen
Nhüet
n niglt
Veris
rhiriune
inone
1 ei H
ſiale an.
IV G

,.

7

SP. DLXIX. DE MALEDICTIS IN PRINCIPEM. 66 5

divus Auguſtus, && tulere iſta, & reliquere; haud Jfacile dixerim,
moderatione magis» aut ſapientia, nam que ſpreta exoleſcunt: ſi
ivaſcare, agnita videntur. Multa ſcilicet dcta factave ſilenrio
Premi & vulgo ignorari, ejus maxime, qui iis læditur, in-
tereſt. Quod ut obtineas, nilil magis cavendum eſt „quam
ne ad magiſtratuum tribunalia deferantur. Hæc Plena rima-
rum ſunt, huc & illuc perfluunt. Recordor, illuſtri matro-
næ adulterium a convitiante muliercula objectum fuiſſe. Hæ-
ſitarat offenſa diu, & ultra quartum menſem, muſſitandumne
ſibi, am deferendum judici convitium. Interea nemo de illo
quidquam inaudiverat. Tandem vero advocatum illa accerſit
& conſulit. Hic longius ſilentium operoſe diſſuadet „ &, ut
judicem & per libellum adeat; auctor eſt, ſuam quoque operam
humaniſſime offert; magis, ur perhibebat, exiſtimationino-
biliſſimæ clientis ſtudens, quam lucri fui cauſa. Conſentit
illa in accufationem. At alrero ſtatim, poſtquam libellus judici
oblatus eſſet, die matrona
= - toto notiſſima fabula foro
fiebat. Veniebant ad me ipfum duo, quorum unus: Scisne,
ait, tu, Cajæ a Sempronia adulterium objectum, & habuiſtle
quidem Semproniam rationem, ſed Pœnas tamen luituram;
alter: Caja, inquit, Semproniam rationem imprudentiſſime
accuſavit & propriam turpitudinem ſic pervulgavit. E. jus ita-
que legis cauſa non tam mileratio, quæ prætexitur, & ma-
gnanimitas, quam metus eſt, ne convitium tale latius ſerpat,
& noxium exiſtimationi ac dignitati principis fœtorem ſuſci-
tet. Memorabilia ſunt, quæ Joachimus Rusdorffius apud
Hahnium in Coltectione monumentorum tom. I. pag. IOIg. in epi-
ſtola arcana 22. de Jacobo I. Magnæ Brifanniz rege, ſcri bit:
Addam, quod nuper ante paucos ſoles quidam inter Ordiner infe-
rioris ſenaculi auſus fuerit in publico conſeſſu, cum verba faceret,
mentibnem illius apud Ecclefiaſten ſententiæ verſ. 1 3. cap. drfatere,
quæ dieit, pauperem puerum, ſi lapiens Rit, praltale Kege ſe-
ne, gui fatuus ſit, & ſibi cavere neſeiat. WMWc ef ſane ni-
mis inſolens && effrenis ac mor dens loquendi Tlicentia „24 guam
zamen prudentiſſimus & moderatiſzmus Kegum eallide connivit,
Tom. PIII. PPPP bene

666 MIEDITAT. AD PANDECT.

benegnarus, talia ſpreta exoleſcere, ſi puniantur, agnita videri
& gliſcere. Errant igitur, qui nullum hujus legis uſum ſupereſſe
autumant. Quamdiu enim ratio iſta legis Perdurat, perdu-
rabit autem æternum, ipſam quoque legem obſervari opor-
tet. Nec Carpzovio adſentire poſſumus, qui in Quæſt. crim.
41. n. 1I19. conſtitutionem hanc tantum de imperatore loqui,
& ita ad principes imperii applicari non poſſe, putat. Sed
reſponderunt Carpzovio jam alii ſatis, Lauterbachius nempe
in collegio ad tit. ad L. guliam majeſt. §. 11. Lynkerus reſponſo
137. Bergerus in Electis jurisprud. erim. p. 12 1. & in Oeconomie
Juris p. 819. Ceterum exemplum hujus legis, ratione princi-
pis Germanici in uſum deductæ, vide in Specimine L. de Cau-
ſis odii erge advocatos liſci, Medit. 6.

Ww.

Convitiis: in brincipem nunquam impunitas ſi ucliciter
. tributa eſt.

V.

Aligus, tamen ex bis convitiis erimen læſæ najehati non
. Junt.

VI.

Treseorundem claſßſes conſtituuntur, quarum rma n rrimex
injuriarum, altera ad crimen Iæſæ majeſtatis in Perie)

tertia ad berdaellionem rfertur. .

5ͦ

Diſpu·

3

mal
Ver
wer
cite
gue
uj⸗
nis
conl
nece
rern
ea,
lace
cipa
exiſt
ſecu
ercki

—

gnit tieg.
ſunfige

ur EnD

Nerran .
eratone
Putt N
uliis e
in rumn
Nonehrin
in ⅓

ntliier

G,N

ſpek,

1

lacefſunt, atque adeo principem & rempublicam æque Prin-

erdine conſiderabimus.

SbP. DLXIX. DE MALEDICTIS IN PRINCIPEM. 667

L 'puravimus modo contra eos, qui uſum legis un. C. Si
quis imperatori maledixerit in dubium revodant. I nſurga-
mus nunc porro adverſus eos, qui uſum illum fatentur, Kdl
longius, quam par eſt, extendunt. Perſuadent ſibi nempe ali-
qui, iſta lege neceſſitatem impoſitam principibus, diſſimulandi
convitia adverſus ſe jacta, & crimen hoc prorſus ex numero
delitorum exemtum, ac, ſi vel maxime crimen ſit, crimen ta-
men læſæ majeftatis non eſſe. Ita ſentiunt, & ſententiam
ſuam etiam lege 7. §. 3. ad L. Juliam majeſtatis firmari credunt,
Heigius Part. 2. Qucſt. 31. n. 47. ſqq. Brunnem. ad L. un. C. Si
guis imperatori maledixerit & alii. Verum his ſeſe opponunt
Antonius Matthæi de Criminibus lib-48.tit. 2. cap. 2. in fine p. 304.
Zieglerus in guribus majeſtatis lib. I. Cap. 2. J. 31. Jac. Gotho-
Fredus ad Tif. C. Theod Si quis imperatori maledixerit &c. Er
ipſa profecto legis verba: eæ perſonis hominum dicta penſemus,
, utrum prætermitti, an exquiri debeant, cenſeamus; eos, qui
maledicta in principem pœnæ omni eximunt, aperte refellunt.
Verum, ad quam claſſem delictorum referri oporteat, dubitatur
merito. Ego certe nec illis, qui convitia in principem ſimpli-
citer ex hoc numero eximunt, adſentio, ſed medius inter utros-
que confiſto. Ne vero judices & Cti, quorum arbitrio pœnam
hujus delicti ſæpe permittunt principes, in arbitrio hoc ſuo ni-
mis incerti vagentur, tres maledictorum erga principem elaſſes
conſtituendæ ſunt. Prima compleétitur quæ principis, aut
neceſſariorum ejus, perſonam ſimpliciter offendunt, nec in
rempublicam, niſi oblique, redundant. Ad ſecundum refero
ea, quæ principem, tanquam principem & caput reipublicæ,

cipaliter lædunt. In tertia denique colloco ea, quæ, præter

exiſtimationem & dignitatem principis ac reipublicæ, etiam
ſecuritatem atque tranquillitatem publicam violant. Singulas

PpPppZ

X

. —

668 MEDFTAT. AD PANDEGCEr.

VII.

Pnrima & infma convitiorum in principem elaſſis complectitur
injurias, quc perſonam e)us . Ffamiliam ſimpliciter, atque
adeo rempublicam ſaltem oblique &o& minus principali-
ter, Iædunt.

VIII.

Tnjuriæ hæ non quidem erimen æſααεWſùatis, ſed tamen atroces
Junt, atque adeo carcerem, inquiſitionem, ꝗuin & ultimum 4
Juphlicium merentur.

Poteſt eas princeps remittere, vel etiam, ſi malit, punire.

Praa quemadmodum dixi, maledictorum in princip em
claſſis eomplectitur ea, quæ in principem, non tanquam
principem, jaciuntur, ſed ei crimen aliquod, ad rempubli-
cam non magnopere pertinens, imputant, aut ſcomma etri·
vio continent. Convitia hæc injuriæ ſunt ſine dubio, &
atroces etiam injuriæ, arg. §. 9. I. de Injuriis, quas ipſe deus
pecçuliari lege notavit, Exod. XXII, 28. Act. XXIX, 5. non ta-
men crimen læſæ majeſtatis, quippe quod, ur Cicero lib. 2.
de Inventione recte ait, de ipfa dignitate, aut amplitudine,
aut poteſtate publica aliquid directo derogat. Obliqua &
minus principalis reipublicæ læſio, qualis omnibus criminibus
ineſt, ad crimen majeſtatis interendum non ſufficit. Er in

his convitiis laxum maxime eſt principis arbitrium, quem

ego non male facturum crediderim, ſi in hoc delicti genere

Augu-

Alg
lenti
opin
tuc,
uen/
ſue
Cal
res
ne

ler
ui⸗
on,
ſ
ent
Wout,
le,
ſa⸗
Lere
wilke⸗
voit.
Sde
r aui
NIil
Gce,

Agfert

mIuui⸗

I ll,
Clter e.
Conice
cjusr
elet,
E on
kionibn
Gdeſin
ſe hu

uuel

nplatte
l

ili⸗

nep upt
Atimuns

unin

in prinpe
noniundut
d renpnn

ſcommten,

ine Cnbio
gbrsigſec
XIGN
1 Cten:
tamphne,
. Oblot
bPusetiniin
ſokcr Eil
hirium, Ce
Cei gen

41

ſini

Sp. DLXIX. DE MAILEDICTIS IN PRINCIPEM. 669

Auguſtum imitetur, qui apud Suetonium c. 5FI. Tiberio, vio-
lentius apud ſe per epiſtolam, quod milius Elianus male
opinari de Cæſare ſoleret, conquerenti ita reſcripfſit: tati
tuæ, mi Tiberi, noli in hac re indulgere, & nimiun indignari,
Juemuem e, qui de me male loquatur; Satis eſt enim, ſi hoc
babemus, ne quis nobis male facere polzt; vel Ludovicum XII.
Galliarum regem, de quo hæc memorant Brantomiui Memoi-
res des Dames iluſtrei pag. I1I. Le Roybonoroit detelle ſorte An-
ne de Bretagune, ſon * que luy eſtant rapporté un vour, que
les Cleres de la Baſoche du Palais, & les Eſcoliers auſßz, avoient

jousé des jeux, ou ils parloient du KRoy & de ſa Cour, & de tons les

rands, il n'en Et autre ſemblant, ſi non de dire, qu'il fal-
Pr, u'ils paſaſſent leur tems, & qu' il permertoit, qu'ils parlaſ-
d luy && de ſa Cour, mais non pourtant déréglément, & ſur
tout, qu'ils ne parlaſſent de la Keyne ſa femme en fagon quelcon-
ue, aut rement qu'il les feroit tous pendre; & Coſtar tom 1. des
Tirnes pag. 728: Woſtre Louis douzieme, qui merita le titre le
Pere du peuple, ne fut-il pas jois en plein theatre dans ſa bonne

ville de Paris, & repreſenté 6omme un avare inſatiable, qui bu-

voit dans un grand vaſe d'or, ſans pouvoir eſtrancher une dif
Ni deshonneſte I en loua l'invention, & s'en rejouit comme

les autres, & peut eſtre meſme fut il bien a Jſe, que l'amour,

qu'il avoit pour les richeſſes, n'ayant jamais fatt pleurer le moin-
dre de ſes Sujets, leur donnat matiere de rire & de ſe divertir
agreablement. Iſta tamen ſingularis manſuetudinis exempla
principi neceſſitatem, ut ea ſequatur, non imponunt. Pote-
rit ille, ſalvis juſtitiæ & &quitatis regulis, hominem tam atro-
citer contra divinas humanasque leges peccantem in vincula
conjicere, inquiſitioni ſubdere, ac ultimo etiam ſupplicio,
cujus rei exemplum apud Carpzovium Quæſt. crim. 41. . I22.
exſtat, punire. Conſulebantur Cri Helmſtadienſes men-
ſe Junio anni cio 1o cc xXvII. de miniſtro, qui verbis libe-
rioribus in principem ſuum atque matrem ejus luſerat, illum-
que ſimplicem eſſe & moroſum . einfaͤltig und wunderlich, dixiſ-
ſe, hanc impudicitiæ inſimulaſie perhibebatur. Dignum hoc
crimen exiſtimarunt Cti, propter quod cuſtodiæ mandaretur

PPPP 3 reus,

—

670 MEDITAT. AD PANDECT.

reus, & ſpeciatim in eum inquireretur. Nec poſſumus impro- 3

bare judicium Macedonum, qui apud Curtium lib. 8. cap. 2.
Clitum, quem Alexander inter pocula audaciſſime fibi oblo-
quentem & cum convitio verum dicentem obtruncarat,
