ſuſpendiren oder gar zu ſetzen? Nun koͤnte zwar gedachter Clerus
vor ſich anfuͤhren, daß ſo wol Paulus ad Zimotb. V. 19. 20. als
die Canones Apoſtolic. Can. 31. dem Biſchof allein die Macht ei⸗

nen Prieſter ſeines Amts zu entſetzen, geben, ſolche Macht auch
in den Canoniſhen Rechten den Biſchoͤfen nicht genommen, ſon⸗

dern

—
rn
inn
ini
ttinle⸗
Ne
ſten e
l ſ⸗
iolun
naller⸗
utgih
4 i
.2.

dufg⸗

N
d N
elginr
huihen
utt
n
Pete
4 Clen
10.
nech!
ct

SpP. DLXVI. DE HAERESIJI. 781

dern nur dergleichen Abſetzung in ſynodali conventu vorzunehmen
befohlen ſey, Can. ult. Cauſ. 15. quæſt. 7. ingleichen, daß allhier
Periculum in mora vorhanden, und der Prediger ohne groſſes
Aergerniß in ſeinem Amte nicht laͤnger geduldet werden koͤn⸗
nen. Dieweil aber nach goͤttlichen und natuͤrlichen Rechten die
Berufung eines Lehrers und Predigers eigentlich der gantzen Kir⸗
che und Gemeinde, der er vorgeſetzet werden ſoll, und keineswe⸗
ges dem CLlero allein, zuſtehet, folglich auch die Macht, einen
ſolchen Prediger wieder zu entſetzen, eben derſelben Kirche zu
laſſen iſt, und denn die gantze Kirche nicht von dem Clero allein,
ſondern zugleich von der Obrigkeit, Kirchen⸗Patronen und Ge⸗
meinde repræſentiret wird, naͤchſtdem die Entſetzung und Suſpen⸗
ſion eines Kirchen⸗Dieners accuratam cauſæ cognitionem erfo⸗
dert, mithin ein actus jurisdictionis iſt, demnach a Clero, wel⸗
chem keine Gerichtsbarkeit zuſtehet, nicht exerciret werden mag⸗
ſondern denenjenigen, denen die Jurisdictio Eccleſiaſtica zu.
kommt, zu uͤberlaſſen, dieſes auch der Praxi der proteſtantiſchen
Kirchen durchaus gemaͤß iſt, vid. Carpz. Jurispr. Conſiſt. Lib. 3.
Def. 110. G III. Schilt. Inſtit. Juris Can. Lib. I. Tit. 19. §. 9.
ferner der Zuſtand der alten Apoſtoliſchen Kirche, bey welcher die
weltliche Obrigkeit nicht concurriret, und die Gemeinden in kein
rechtes Corpus und Collegium verſammlet waren, ſondern nur
aus wenigen hin und wieder zerſtreueten Leuten beſtanden, von
dem unſerigen gaͤntzlich unterſchieden, und die Kirchen⸗Diſciplin
nachgehends erſt in eine rechte Ordnung gebracht worden, weiter
die proteſtantiſche Superintendenten und ihr Clerus ſich der in
den Canoniſchen Rechten den Biſchoͤfen und ihren Synodis gege⸗
benen Jurium ſchlechtweg nicht anmaſſen koͤnnen, ſondern die vor⸗
nehmſte derſelben der hohen Obrigkeit und den ihnen vorgeſetzten
Conſiſtoriis uͤberlaſſen muͤſſen, endlich, da der vielgemeldete Pre⸗
diger ſeine Meynung niemanden beyzubringen ſuchet, weder ein
Dd ddz Aer⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

582

Aergerniß noch periculum in mora zu fuͤrchten iſt; So iſt der
Clerus in gegenwaͤrtigem Falle ohne Conſens der Kirche, Patro-
norum und der ordentlichen Obrigkeit, einen Prediger von ſei⸗
nem Amte zu ſuſpendiren oder zu entſetzen nicht befugt. Rele-
gens hoc reſponſum, quod ipſe olim elaboravi, aliqua ani-
madverto, quæ mea nunc facere non audeo. Probatur ſcili-
cet non obſcure ſententia theologorum, qui doctrinam de
æternitate pœnarum divinarum articulum fidei eſſe negant.
Atque tamen hæc doctrina in artieulo 17. Auguſianæ confeſſio-
vis ſtabilita eſt. Ergo ad JCtos deciſio hujus quæſtionis non
pertinet, quin nec ad theologos ſolos. Eceleſiæ hanc faculta-
tem relinqui oportet. Equidem eccleſia conſenſum ſuum
optime in concilis, ſive univerſalibus, ſive nationalibus, ſive
provincialibus, declarat. Verum convocatio horum conci-
liorum innumeras difficultates habet. Itaque in ſingulis pro-
vinciis ſacer ſenatus, principis & ordinum auctoritate ſtabili-
tus eccleſiam repræſentat. Et profecto æternitas Ppœnarum
divinarum arduum religionis caput eſt, multumque ad con-
tinendum in officio & abſterrendum a vitiis populum facit.
Faeilius tamen in laico hujusmodi dubitationes tolerantur,
ſiquidem is ſilentium promittat. At in ſacerdote vix ſuſficit,
nihil eum adverſus receptas doctrinas docere. Oportet et-
iam easdem inculcare, & populum dubitantem confirmare,
aut errantem in viam reducere. ui hoc non facit, ſacerdos .
officio ſuo non ſatisfacit. Adde Ediétum Senatus Norimber-
genſis in den unſchuldigen Nachrichten auf das Jahr 1710,

pag. 80. 5

dege

—

ſtN
Dn.

dnſ

N.
le
NE . . e.
uInOI
Negen

feſe⸗

Us Kon

N.

n Mn

1cCN.e
e.
eKol.

endun
dcon.
n kt

rant

ſahei,

tet A.
cacG
et .

Sp. DLXVI. DE HAERESMI. 83

IX.
Jus qefiniendi articulos dei & declarandihæreticos penes ecele-
ſiam eſt.
X.

Eeccleſia non, ut communiter ereditur, duplex, ſed tripleæ eſt,
aniverſalis, particularis & ſingularis.

XI.
Corpus Evangelicum in Germania eccleſiam nationalem ſeu
particalaremn rvepræſentat.

1

XII.

Singularum rerumpublicarum in Germania eecleſiæ jus ſacrorum
& annexam ei articulos fidei definiendi & bæreticoi de-
elarandi facultatem babent.

. XIII.

Id jus in ſenatibus eceleſiaſticis exercetur; Kunes tamen reipublicæ

non egreditur.

uod in theſi VII. diximus, facultatem definiendi articulos
fidei, &, quod inde ſequitur, hæreticos declarandi,

penes eccleſiam; ac, qui eam repræſentatur, ſenatum eccleſia-
ſticum

1
.

R

MEDIIAT. AD PANDECT.

ſticum eſſe, multis obſcurius videbitur, & eſt etiam, itaque

explicari oportet. Eccleſiam Brunnemannus in Jure eccleſiaſtico

lib. 1. ap. 1. §. 3. & alii in univerſalem & particularem divi-

dunt. Ego tertiam ſpeciem, nempe eccleſiam ſingularem,
addo, auf potius, ne quis hac voce offendatur, eccleſiam in
univerſalem, nationalem & provincialem diſtinguo. Vni-
verſalem voco cœtum hominum, Deum recte ac pure colen-
tium, per totum terrarum orbem diſperſorum. Eccleſia na-
tionalis ſeu particularis eſt corpus hominum in una natione,
diverſis tamen principibus vel in diverſis rebuspublicis viven-
tium, in unam fidei formulam & eundem Dei colendi ritum
conſentientium. Eccleſia ſingularis ſeu provincialis eſt cœtus
fidelium, in una eademque republica viventium. Equidem,
dum hæc ſcribo, prævideo, mulros mihi rerum novarum ſtu-
dium, & quod entia citra neceſſitatem multiplicem, objectu-
ros. Ego vero, ſine hac novitate, ſi modo talis eſt, rem recte
explicari & difficultatibus liberari poſſe, nego. Nec imagina-
ria eſt hæc novitas, ſed in re ipſa ac hiſtoriis fundata. Nulli-
bi hoc clarius, quam in Germania noſtra elucet. Qui in ea
puriorem doctrinam amplectuntur, cum his, qui ipſis in Sue-
cia, Dania, Norvegia, Pruſſia, Livonia, Belgio &c. adſen-

tiunt, univerſalem eccleſiam conſtituunt. At, quia diſperſæ

hæ gentes convenire in unum, deliberare communiter & con-
ſentire vix poſſunt, natio Germana ſola, quæ ſcilicet Deum
puriore ritu colit, eccleſiam particularem conſtituit. Hæc ec-
eleſia particularis Lutheri temporibus’Auguſtanam confeſſionem,
tanquam communem fidei formulam, publice propoſuit, &
Carolo V. exhibuit, deinde in formulam concordiæ conſen-
fit, poſtea in comitiis Imperii nomen Corporis Evangelici
adſumſit in principio ſæculi XVIII. novum calendarium re-
cepit, multaque alia ſalubriter in commune religionis bo-
num ſancivit. Iſta ramen eccleſia particularis jura eccleſia-
rum fingularum ſeu provincialium non ſuſtulit. Singulæ
nempe respublicæ in Germania jura ſacrorum, ſeu poteſta-
tem leges de rebus ſacris ferendi, habent, itaque ritus co-
lendi

—

jencl

erge
Neq
Hel⸗
ſens
vine
Diu
nale
waxi
Vind
le o
tri
jicel
hieb⸗
u0
beba
jeſ
trac
diſch
(
leptt
con
derg
ſym
nte
Cert
Nee
eimnin
Vän
m

nI

7

7
7

SP. DLXVI. DE HAERESI 585

lendi Deum præſeribere, feſta inſtituere &c. poſſunt. Faciunt
ergo ſingulæ eccleſias, a nationali illa & univerſali diverſas.
Neque in Germania noſtra hoc peculiare eſt. Reformati
Helveti Belgæque ſimil lima exempla ſuppeditant. In Præ.
ſens ſaltem de Belgio fœderato dicam. Singulæ ejus pro-
vinciæ jura ſacrorum habent, ſingulasque eccleſias efficiunt.
Diu hæc ſingularitas impedimento fuit, ne concilium natio.
nale haberetur. li nempe, qui tale concilium nolebant, hoc
maxime objiciebant, obfuturum id majeſtati ac libertati pro-
vinciarum, quarum ſingulæ jus res ſacras & religionem apud
ſe ordinandi habeant, atque hanc libertatem judicio & arbi-
trio ceterarum provinciarum ſine juris ſui imminutione ſub-
jicere nequeant. Sed Pervicerunt tandem, qui concilium cu-
Piebant, ita tamen, ut ordines in ediéto publice propoſito,
quo concilium indicabant, atque Dordracum convenire ju-
pebant, ſolemniter teſtarentur, nihil per hoc concilium ma-
jeſtati, libertati & ſacris juribus ſingularum Provinciarum de-
tractum iri. Narrat hæc accurate Benthemius in dem Sollaͤn⸗
diſchen Kirch⸗ und Schulen⸗Staat Part. 1. cap. 12. §. 4. &
5. Convenerunt ergo ſingularum provincialium eccleſiarum
legati anno 1618. Dordraci, continuatisque in annum 1619.
conventibus confeſſionem Belgicam, catechiſmum Heidel-
bergenſem multosque peculiares canones communia fidei
ſymbola eſie juſſerunt, atque eccleſiam nationalem, qualis
ante non fuerat, inſtituerunt. Sed ſatis de Belgis. Revertor ad
Germanos, atque ea, quæ ante dixi, ad hæreticos adplico
Nec difficilis hæc adplicatio erit, ſed iimillima ei, quæ in e-
ecimine LXII. e Capite minutis, Medit. y. 6. 7. Proponitur.
Vti nempe trij iplex i in Germania jus civitatis triplicem capitis
diminutionem facit, ſic & hæreticorum tres apud nos claſſes
ſunt. Qui in fidei capitibus ab univerſa eccleſia Evangelica

dom. OäIII. Ee ee rece-.

386 MEDITAT. AD PANDECT.

receptis diſſentit, hæreticus & in Germania, & in ceteris evan-
gelicis regnis ac rebuspublicis erit. Si quis autem ab iis do-
Grinis, quas libri ſymbolici unanimi nationis Germanicæ,
quatenus evangelica eſt, conſenſu ſtabiliti continent, recedit,
heæreticus in toto imperio reputabitur, ac juribus, quæ evan-
gelicis in pace Weſtphalica tributa ſunt, non fruetur. Deni-
que ſingularum in Germania rerum publicarum eccleſiæ, ſi.
cut jus ſacrorum habent, articulos fidei, ſeu doctrinas, quas
apud ſe publice tradi oporteat, determinare poſſunt. Sicubi
ergo dubium hac de re naſcitur, ejus deciſio & declaratio, num
quis hæreticus ſit, non ad collegia theologorum, nec Ctorumn,
ſed ad eum ſenatum, per quen respublica, vel princeps, ſumu-
ma ſacrorum jura exercet, pertinet, fines autem provinciæ
non egreditur. =

XIV.
Jus deſiniendi articulos fdei & bæreticos declarandi olim benes

concilia fuit. = =

Primum concilium ehriſtianum Actorum XV. memoratur, ſed
tamen fingulare ſaltem, non univerſale fxit, ac a con-
ciliis ſequentium temporum in multis capitibus differt.
XVI.

Reliqua quoque trium poſß Chriſtum natum ſaculorum ecumenica
diei viæ poſunt.
us articulos fidei definiendi, &, quod inde conſequitar,
J diſſentientibus hæreſeos notam inurendi, primis tempo-
ribus penes concilia fuit, & adhuc hodie, ſi modo concilia
habeantur, erit. Dicendum igitur eſt de his conciliis. Pri-
mum eorum Acorum XV. memoratur. Diſſentitur quidem
. hic

e
NuIH
e
ur. ba.
Nlel
nis e
t. dDn
Tome
ICn
e.
rovhn

ln OS

SP. DLXV DE HAERESI. 587

hisg in utramque partem. Nam que aliqui cum Faronio anti-
quius quoddam, Uæſareanum nempe, fſibi fingunt, & locum

AMattbai XVI, 13. Gyq. huc trahunt, ſed facile ex inſpectione

ipſius loci hujus refelluntur. Alii negant, iſtam congrega-

tionem concilium appellari poſſe. Et ipſe fateor, eam con-

cilii univerſalis noras non habere. Defuit enim convocatio
ex toto orbe chriſtiano, quæ ad concilium univerſale ſine
dubio neceſſaria eſt. Fuit ergo magis conventus, ſeu con-
cilium fingulare, eccleſiæ Hieroſolymitanæ, quam cæteræ
eccleſiæ tanquam fontem & caput ſuum reverebantur, ac ar-
bitram controverſiarum ſuarum ſponte faciebant. Nec quod
ad convocationem ſolum, ſed in aliis quoque capitibus, con-

cilium hoc Hieroſolymitanum diverſum fuit a conciliis ſe-

quentium temporum. Potiſſimæ differentiæ hæ ſunt, quod

1) diſſentientes ipſi ſponte, nemine cogente, in deciſſionem

conventus Hieroſolymitani conſenſerint & compromiſerint,
Acterum XE, z. al ſequentia vero concilia altera Pars invita

plerumque tracta ſit, deinde 2) conventus Hieroſolymita-

nus ex toto populo chriſtiano, clericis laicisque, conſtiterit,

fatut
cr.

er⸗

erhutt

Neit
iten e
venh
. H

ARorum XE, 4. 6. 22. ſequentia concilia ſolus clerus, eceleſi-

am repræfentans, habuerit, porro 32) in conventu Hieroſo-

Iymitano utraque pars ſufficienter audita, & ad liberam di-
ſputationem admiſſa, Actorum XE, 7. in ſequentibus vero

concilüs alteruter vel plane non, vel ſaltem perfunctorie au-

ditus ac tamen damnatus ſit, tum †) decrera concilii Hiero-
ſolymitani unanimia, Actorum Xr, ꝛ5. ſequentium vero ex
conſenſu majoris partis confecta fuerint, denique 6) decre-
tum concilii Hieroſolymitani abſentibus fratribus non pro
imperio obtruſum, ſed conſilii inſtar ad eos miſſum, atque
ab iis ſponte receptum ſit, Actorum X,; 27. 28. 31. ſequentie

3

concilia abſentibus, vel diſſentientibus, ni juſſa ſua recipe-

Ee ee z rent

NMIEDITAT. AD PANDECT.

rent, anathema, exilium, infamiam, dejectionem de digni-
tate, vincula, fuſtium ictum & mortem denunciarint, quin
imo, implorata magiſtratuum ope, irrogarint. Sequentium
etiam duorum ſæculorum concilia ex eadem cauſa, quod ſci-
licet ſolemnis convocatio ex toto chriſtiano orbe eadem non

præceſſit, conciliis univerſalibus adnumerari vix poſſunt.

XVII.

Solemnium & univerſalium conciliorum initia ad ſæculum poſt
Cbriſtum natum IV. & Conſtantini M. tempora referri
oportet. =

XVIII.

Reſpondetur iis, qui ſæculi I.mores & Conſtantini M. vüuam at-
ro nimis colore pingunt.

6* his, quæ in antecedentibus dixi, apparet, ſolemnium &

univerſalium conciliorum initia ad ſæculum IV. & Con-
ſtantinum M. referri oportere Et profecto nullum ex omni-

bus ſœculis Chriſtianis conciliorum tam univerſalium quim

ſing ularium feracius fuit quarto illo, quod etiam ob multitu-
dinem canonum in eo confectorum canonicum appellatum
fuiſſe, Meerus in hbiſtorica relatione de canonum colleltionibus
§. 3. teſtatur. Ejus ſæculi IV. mores ita deſcribunt alidui, ut
omnet in eo pietatem ac virtutem exulaſſe dicant. Facit
hoc inprimis Arnoldus in der Kirchen⸗ und Retzer⸗Siſtorie
P. I. Iib. 4. cap. 3. Sed hoc in Arnoldo mirabitur nemo, qui
has illum inſtituti rationes habuiſſe cogitat, ut; quæcundue ab
aliis reprehenduntur ac damnantur, ipfſe laudet, &, quæ
communiter laudantur ac probantur, ipſe improbet. Magis

miror

2

mire
in hi
tire.
dac
vehe
ad
u⸗
Ph
tur⸗
lo
let.
vold
rat
atſ
eye
Jue
alle
qus
tiæ
ltar
in:
tul

eju

—

nn
entun.

ein au
lun.

Uii H
9 H

HD
iRNRE

niumd
nn n

Gr
angtel
. & 6
1. M.
NN

SP. DI. XVI. DE HAERESI. tes2

miror, Mosbemium, cordatum ingenvumque theologum, &
in hiſtoriis ſacris eruditifſimum, hac in Parte Arnoldo adſen-
tire. Generaliter ille in Inſtitutionibus biforiæ eccleſiaſtieæ

Saæc. IV. part. 2. ſect. 2. §. ult. danktis, inquit, legibus pejfime vi-

vebant Chriſtiani, & univerſe male audebant. Teſtem ſibi
adducit Lactanzium de Opbiftcio Dei cap. I. n. 2. Sed præter-
quam, quod Lactantivs in eo 10680 non de chriſtianis, ſed de
Philoſophis ioqui videtur, ſi vel maxime de chiriſtia nis loqui-

tur, rhetor eſt, cujus declamationes, &, ut cum Werenfelſio

loquar, meteora orationum, non ſemper ad literam capi opor-
tet. Idem ad Euſebii aliorumque teſtimonia, in quibus Ar-
noldus nititur, reſpondeo. Eſt hic theologorum & ſacrorum
oratorum mos, ut, dum civitatis & reipublicæ, in qua vivunt,
aut ſæculi ſui vitia reprehendunt, pio fervore in flam mati altius
evehantur, ac vitam populi & principum ejus atris horridis-

qbue coloribus depinganr. Errat, ſi quis hæc ſimpliciter ita,

quemadmodum dicta & ſeripta ſunt, accipit, nec oratorias
artes cogitat. Eſt in Saxonia noſtra urbs florentiſſima, in
qua ſuperiore ſæculo ſacer orator vixit, ſummam eloquen-
tiæ laudem adepftus. Is in concionibus ſuis & ſcriptis urbem
itam ſubinde Sodoma & Gomorra pejorem vocavit, quin
in alquo loco elogium hoc ad univerſam Saxoniam trans-
tulit. Non ſpero, nepotes noſtros, qui forte in Iectionem
ejus loci incident, tam injuſtos futuros, ut Saxon am noſtram

Sodomæ & Gomorræ ſimilem credituri ſint. Fuit utique ſæ-

culum poſt Chriſtum natum IV. ſuis vitiis obnoxium, atta-
men & multa ex vetere primorum chriſtianorum pietate &
virtute retinuit, ac profecto melius longe ſequentibus ſæcu-
lis vixit. Idem Arnoldo & Tbomaſio in tom I. Olſerv. Hallenſ.
22. 23. 24. Conſtantinum M. acriter nimis reprehendentibus
reſpondebo. Non quidem ego facta illius omnia excuſo, nec
Ee ee 32 leges

590 MEDITAT. AD PANDECT.

leges omnes, in quarum multis, inprimis in L. I. C. T Feod. de

Pagenis ſaerificiis & L. I. & 2. C. de Theod. Malefic. & mathem
magnas veteris ſuperftitionis reliquias invenies, probo, nee
ſeriptoribus, vitam ejus merum virtutum contextum perhi-

bentibus, adſentio, ſed tamen nec fidem habeo omnibus Zo-

Kmi, pagani & Conſtantino infenſiſſimi auctoris, calumnüs,

quarum aliquæ cum fide hiſtorigça aperte pugnant, e. gr. Con-

ſtantinum ideo chriſtianorum ſacra amplexum fuiſle, quod

paganorum nullæ lIuſtrationes eſſent expiandis ejus ſceleri-

bus, itaque ab Ægyptio neſcio, quo perſuaſum religioni Chri-

ſtianæ nomen dediſſe, quippe quæ criminum quorumcunque

veniam promitteret. Certe Conſtantinus M. jam anno 811.

quo Criſpum filium, Fauſtam uxorem & Licinium adftinem

nondum occiderat, nec atrocia, quæ ei objiciuntur, facinora
patraverat, edicta pro chriſtiana religione propoſuit. Mino-
rem vero adhuc fidem Julianus in Cæſaribus, qui liber mera
ſatyra eſt, meretur. Et ſunt tamen chriſtiani ſeriptores, qui

longius, quam pagani, eunt, & Conſtantinum plane chriſtia-

num fuiſte negant. Scaliger certe in Scaligerianit alterit p. 55.

Conſtantin, inquit, ezoiz außi peu Chretien, que moi Zartare-

mais cetse pretenfion & pretexte l' acheminé dl' Empire. Ego ve-
ro mediam cum Mottano Faxero in judicio de hiſtoriis Græcis
Operuis zom. I. pag. 363. 4. item pag. 674. ſg. & Fabricio in
Bibliotbeca Græca lib. §. cap. 5. §. 21. b. 60 8. ſq. viam teneo, &

Conſtantinum chriſtianum, ſed in vita ejus aliqua mala bonis

mixta fuife, confitsor.

int
ritus
ſcri
omt
tur.
velti
mals
on
ohiiu,
Dii
ſeotn
U
lar
Cimn
in Ce
, in/
Aliua
ſlreye

, le

1i0 ſi⸗
lid in

6d 4½
N, NE

NNe.
N
fan
berm
ſoreg i
n
ithf⸗
UuRn
HMon
6, Crd
Vttnn
Nterend
ltons

SP. DLNXVI. DE HAERESI. 551
XIX.
Coneilia poſteriorum ſaculorun ſenſim in pejus ruere

catp'eruns.
X

Princibes Proteſtantei, gui tenpore reformationis ad concilium
Provoecarunt, non tale, quale in medio ſæculo baberi ſolebat,
Jed fimile primi Chriſtiani coneilii intellexeruut.
G uæ poſt primum concilium Hieroſolymitanum habita fue-
A runt, ſi cum primo illo comparantur, ejus quidem ſan-
itatem & integritatem non adſequuntur, ſed tamen non pe-
Litus ab ea denegarunt, nec acerbam illam Arnoldi, qui in de=
fcribendis conciliorum vitiis modum excedit, laudemque
omnem etiam meritam, iis detrahit, cenſuram totam meren-

tur. Multa in iis, maxime in Nicæno, priſcæ fidei ac religionis

Veoſtigia reperies. Sed ſequentia primum minus bona, deinde
mala, poſt pejora, tandem peſlima fuerunt. Vide Baylii Di-
&onäzdarium art. Bagnilit. B. & art. Weſtorius lik. B. item M. An.
zonium de Dominis in Republica eccleſiaſteca Iib. 6, Vab. F. n. 94.

Dici non poteſt, quam lubricum ſæpe fuerit & injuſtum pri-

ſcorum conciliorum in medio ævo judicium, & quam ſæpe in

illis per cleri pontifici artes & tyrannidem innocentiſſimi
ſint damnati. Ex infinitis, quæ paſſim exſtant, exemplis uni-

cum memorabim us, concilii nempe anno 1140. apud Senenes
in Gallia habiti, cujus conſeſſus ſie deſcribit Petrats Berengari-
us in Apologia Petri Abalardi, in iſto concilio damnati: paoſt
aliqua pontifices inſultare, pedem pedi applodere, ridere, nugari

conſpiceres, ur facile Juilihet judicaret, illos zon riſto vota per-
ſolvere, ſed Hacho. Inter bac ſalutantur eypli, pocula celelran-

tur, laudantur vina, pontiſicum guttara irrigantur; letbhai go-

tvio ſucci pontificum corda jam ſepelierat. Ecce, inquit Satyri-

eußn inter pocula uær unt Pontifices ſaturi, quid dia peëmate
nar-

792 MEDITAT. AD PANDECT.B

narrent. Denique quum aliquid ſubtile divinumque ſonabat, quod

auribus pontificalibus erat inſolitum, audientes omnes diſſecaban-
tur cordibus ſuis, & ſtridebant dentibus in Petrum, & oculos talpæ
babentes in hiloſophum; boc, inquiunt, ſineremus vivere mon-
Nrum! Vini calur itu inceſſerat cerebris, ur in ſomni letargiam
oculi oimium ſolverentur. Inter hæc ſonat lector, ſertit auditor.
Alius eubito innititur, ut det oculis ſuis ſomnium, alius ſuper mol-

je cervical dorm tionem palpebris ſuis molitur, alius ſuper genua

caput reclinans dormitat. Quum itaque lector in Petri ſeriptis
aliquod reperiret ſpinetum ſurdis exclamabat auribus pontifiecum:
damnatis* Tune quidam vix ad extremam ſyllabam expergefacti,

ſomnolenta voce, caßite pendulo: damnamus; djebant. Ali vero

Jamnantium tümultu exeitate, decapitata prima ſyllaba namus;
inquirunt. Mirifize illo ipſo, quo Auguſtana confeſſio exhi-
bebatur, t empore Erasmus Koterodamus, proteſtantium quidem
oppugnator, ſed tamen a veritate non prorſus alienus, depin-
xit modumn in conciliis & conſeſſibus illis procedendi lib. 19.
epiſt. 71. In emni, inquiens, conſeſſu ſemper fuerunt, qui Rudtis
e& improbitate rerum ſummam ſibi vindicant, nec temere Eit, ut

melior pars vincat. Per illos primum res privatim decernitur, moX

exeluduntur integriores, a thibentur idonei, præfatio commendat

concordiam, adduntur minæ; bic, inquiunt, apparebit, gqui ſunt

Lutherancæ factionis; Si quis dixerit aliquid æaiοααπουο audit a

Frementibut; Luthero pejor. Sunt ingenia modeſta, guæ malint

quieſcere, guam cum talibus contentionem ſuſeipere. Sunt, qui in
gratiam pr, vatam deftelctant a ſua ſententia; ſunt, qui metuant dus

ſperent al Jquidi eoque premant, quod judicant optimum; ſunt,
qui non intelligant, quod nude proponitur; ſunt, qui iisdem

affectibus eæcccati ſant, quibus Beda; ſunt, quos uteunque Janos
lamor ac tumultus aliorum, ita ut fit, agit infurias. Ita non
lr ſed etoo†τ†ααρατι Jenatus conſultum. In quo prodendo rurſui,
qui

7

—

uie
nnt
in ſuy
uta
impr
Livi
imfoi
Decer.
dam
dum
pes e
tione
namn
e08 6
Dibus
crechs
uee
nonn
ſent,
dlim6
quei
Cllosp
in ex
Dlurim
in Hol
1 I
NESque
deon
Cllium
tudini
Clobi

—
hgnl
ealnn
pt
enne.
en
Allſen.
eri⸗
1 gu
ſenpi

ifennr.

d
fe ſtus
urmen
neriu
liſu
4 1
e
NI 4
NANtt
üllen
. In

17

SP. DLXVI. DE HaAERESI. 793

qui exterſerunt, admiſcent affectus ſuos, aliis vel inſciis, vel
conniventibus. Et boc dieitur collegii decretum. Idem Ernaſinus
in ſupputatione errorum in cenſuris Bedaæ: Deliguntur, ait, Je-
putati ad id idonei, quos optant ii, quorum vel auöctoritas vel
improbitas vineit in collegiis, in quibus frequenter, quod ait
Livius, major pars vincit meliorem, nonnunquam minor, ſed
importunior, ſuperat & majorem & meliorem. Allegatur relator.
Decernitur. Interim cum ſeribis res eſt. Et hic in/fuleziuntur quæ-
dam obiter, quæ vel non ſentiuntur, vel diſimulantur. Quæ
dum conſideramus, ipſi mirati ſumus nonnunquam, princi-
pes evangelicos olim ſub Carolo V. Imperatore in Proteſta-
tione & appellatione ſua auſos fuiſſe, ſalutem ſuam & doctri-
nam concilio, cujus membra maximam partem cæſari, qui
eos jam damnaverat, pontifici Romano regibusque & Pprinci-
pibus catholicis obnoxia futura erant, committere. Quid
credis, futurum erat, ſi cæſap precibus eorum annuiſſet, ut.
que concilium, quod tantopefe flagitabant, convocaſſet? An-
non multitudine diſſentientium obruti ipſi Pauciores corruiſ-
ſent, atque damnationem certam ſubiiſſent? Ita credidimus
olim, & cohorruimus nonnunquam, dum hæc cogitavimus,
atque imaginem famoſi illius concilii Dordraceni nobis ob o-
culos poſuimus, quod theologi remonſtrantes in Belgio et-
lam expetierant, deinde vero iniquiſſimum in ſe fuiſſe, ex
plurimis verifimilibus rationibus oſtenderunt apud Benthem.
im Hollaͤndiſchen Kirch⸗ und Schulen⸗Staat Part. I. cap.
14. §. I8. 4. Sed nunc, re rectius cogitata, Principes ordi-

nesque ab omni imprudentiæ nota abſolvimus, atque ſecure

ad concilium provocaſſe exiſtimamus. Neque enim per con-
cilium congregationem aliquam cleri intelligebant, nec multi-
tudini ſuffragiorum ſe ſubmittebant, id quod ſine dubio peri-
culoſiſſimum fuiſſet. Expetebant concilium liberum, univer-

JTom. VIII. Ff ff ſale

594 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſale & Chriſtianum, non ergo conventum cleri ſolius, ve-
rum Chriſtianorum omnium, etiam laicorum. Clara ſatis
ſunt verba in ipſo proteſtationis & appellationis inſtrumento

die 27. Aprili anni 1529. confecti: Proteſtiren, recuſiren, provo.

ciren, abppelliren, ſuppliciren und berufen wir die obgemeldten
Chur⸗FJuͤrſten und Fuͤrſten, fuͤr uns ſelbſt, unſere Unterthanen,
und Verwandten, auch vtzige und kuͤnftige Anhaͤnger, und
Adhærenten, in und mit dieſer gegenwaͤrtigen Schrift, in der
beſten Form und Maaß, wie wir ſollen und moͤgen, von allen
obangezeigten Beſchwerden, ſo uns von Anfang dieſes Reichs⸗
Tags, bis zu Ende, und mit dem vermeinten Abſchied bege⸗

gend ſeyn, auch aller Handlung und aller andern Beſchwerun⸗

gen, wie die daraus entſpringen, oder hierunter gezogen
oder folgen werden moͤgen, ſie ſeynd hierinnen benennet
oder nit ihre Untuͤchtigkeit und Wullitäͤt in allweg vorbe⸗

halten, zu und fuͤr die Roͤmiſche Baͤyſerliche und Chriſtliche

Majeſtaͤt, unſerm allergnaͤdigſten Herrn, und darzu an und
fuͤr das ſchierſt kuͤnftig frey chriſtlich gemein Coneilium und
Verſammlung der heiligen Chriſtenheyt, fuͤr unſer National
zuſammen kommen, und darzu einen yden dieſer Sachen
bequemen unpartheyiſchen und chriſtlichen Richter, und
unterwerfen uns, unſer Fuͤrſtenthum, Herrſchaften, Land
und Leute, Leyb und Gut, auch alle yetzige und kuͤnftige
dieſer unſer Abpellation Anhaͤnger, in der Kayſerlichen Mayſt.
und eines chriſtlichen Conecilii Schutz und Schirm. Vo-
lebant ſcilicet tale concilium, quod cum primo concilio
Chriſtiano in omnibus conveniret. Id ſi obtinuiſſent, nihil
eis metuendum erat.

XXI.

Jus convocandi & dirigendi concilia univerſalia olim, qunmdiu

catholicæ eccleſiæ omnes Imperatori ſubfuerunt, penes

Imperatorem fuit. XXII.

V ergo N.

Allore
Gdi
i⸗

s ce
cot
ſtro ac
Probat

Mrum,

Rneg

(a,

que in

uctori

c ſ.1
tionen

em à
8 magi
nemine
VOe

1, V.

ſe

Achent

NDNNr.
tnNn.

chenn
ger,
t r
on aln
eſc
Ohepe
odrn
genan
No
Unitch

ceN
r AN

Mtind

Sebe

ter, I

,
hkünte
entn

n. N

„

n N.

,llun
.

SP. DLXVI. DE HAERESI. 59 5

XXII.

Jus hoc deinde, avulſis al imperio Romano plurimit brovinciis,

bpontifici Komano ceſſit.

XXIII.

Imperator tamen aliguas veteris auctoritatis ſuæ reliquias
retinuit.

XXIV.

Aukctores proteſtantes, qui Inmperatori adbuc hodie jus convocandi
& dirigendi concilia univerſalia tribuunt, contra rectam ra-
tionem, idem biſtoricam & ipfius Imperatoris volun-
tatem peccant.

us convocandi concilia univerſalia, & præſidendi in iis,
communiter ab Evangelicis ſcriptoribus imperatori no-
ſtro adſcribitur, & ſic beneficium quaſi invito obtruditur.
Probationis loco provocant ad hiſtorias imperatorum Roma-
norum, Francicorum & Germanorum, qui jure illo uſi ſint.

Et negari nequit, plurimos eo uſos fuiſſe. Verum præter-

quam, quod uſus ille conſtans & perpetuus non eſt, multa-
que in contrarium exempla conciliorum, ſine imperatoris
auctoritate convocatorum a M. Antonio de Dominis in lib. 6.
cap. 5. u. 89. memorantur, antiquus ille uſus contra omnem
rationem, hiſtoriarum fidem & ipſorum imperatorum volun-
tatem ad noſtra tempora trahitur. Jus ſcilicet convocandi,
& magis adhuc præſidendi, imperium aut ſaltem jurisdictio-
nem in eos, qui convocantur, ſupponit. Nam vana eſt con-
vocatio & inane præſidium ſine facultate cogendi. Quamdiu
ergo Romanum imperium maximam orbis terrarum cogniti
Tf ff 2 Par-

596 MEDITAT. AD PANDECT.

partem amplexum eſt, quamdiu eceleſiæ catholicæ omnes im-

peratorem dominum agnoverunt, convocatio conciliorum
& præſidium in iis ad ſolos imperatores pertinuit. At poſt-

quam plurimæ provinciæ, ab imperio Romano avulſæ, ſuos

reges & principes habere atque ab his ſolis regi cœperunt, ipſi
imperatores prudentiſſimo conſilio, ne auctoritatem ſuam

committerent, convocatione ac juſſibus abſtinuerunt. Opor-
tebat tamen aliquem eſſe, qui convocaret, obiequium de-

trectantes cogeret, conventus dirigeret, & in iis præſideret.
Is vero alius eſſe non poterat, quam quem imperator, reges,
Principes, respublicæ & eccleſiæ catholicæ omnes tanquam
caput ſuum reverentur. Et hic ſine dubio poſt ruinam ve-
teris imperii Romani ad Lutheri usque tempora pontifex Ro-
manus fuit, qui etiam jura illa ad Lutherum usque exercuit,
imperatori tamen, tanquam primo inter ceteros reges & prin-

cipes, & Romanæ ſedis protectori & advocato, hoc tribuit,

ut ante omnia conſilia de convocando concilio, de tempore
item & loco concilii, cum eo communicaret, opera ejus po-
tiſſimũm in monendis reliquis regibus ac principibus, ſi forte
voluntati pontificis obluctarentur, uteretur, primumque ipſi
in concilio poſt ſe locum adſignaret. Poſtquam Lutherus ve-
nit, iſta rerum facies exiguam admodum & fere hanc unicam
ſaltem mutationem paſſa eſt, ut nempe reges principesque,
qui puriorem religionem agnoverant, obſequium convocanti
pontifici detrectarent. Imperator vero ac ceteri principes,
qui jugum Romanum non excuſſerant, perrexerunt pontifi-

cis vocantis dicto audientes eſſe, auctoritatemque ejus in

ipſis concilis agnoſcere. Qua de re ſi quis dubitat, legat

is ſaltem hiſtorias & diaria concilii Tridentini. Ipſe Caro-
lus V. in Rec. imperii de anno 1524. §. 28. Profitetur: Es

ſolle ein gemeines freyes Concilium durch paͤbſtliche Geilig⸗
S keit

—
ligteit
geſchrie
conſenl
tum &
inter r
proba
in im,
ſus ip
officio
Eus in
lificem
nu
pontit
Prættit

teſte 0
Frotej
Pfoteſ

D
e

Ganki

nesi

llonm
A.
Mel
ni
en hun
1 O.

lum 4
Llcert

le
ndn

um
tiken!.
exerch

SSN
etitut
erxoe
.

Norr

Nei
hernse
neunin
Nih
ONvocend
ilche

vont
eſu n
1t,
l C

tut. O

4

SP. DLXVI. DE HAERESI. 797

ligkeit mit Kayſerlicher Bewilligung verkuͤndiget und aus⸗
geſchrieben werden. Supereſt ergo hodie imperatori ) jus
conſentiendi, ut ſcilicet convocatio pontifieis cæſarem invi-
tum & contradicentem non obliget, 2) primus in conſilio

inter reges & principes locus, 2) facultas recipiendi vel im-
probandi decreta concilii, quæ ſine confirmatione Imperatoris

in imperio non valent, 4) poteſtas auctoritate concilii adver-
ſus ipſem pontifieem, ad eum nempe coërcendum & in
officio continendum, utendi. Quam poteſtatem Sigismun-

dus in concilio Conſtantienſi eo extendit, ut ohannem pon-

tificem de ſede ſua etiam dejiceret, ac in locum ejus Marti-

num V. ſufficeret. Quin & Carolus V. quum Clemens VII.

pontifex Franciſcum I. Galliarum regem a jurisjurandi Carolo
Præſtiti nexu abſolveret, a pontifice ad concilium provocavit,
teſte Goldaſto in Vol. I. Conſtitutionum Imper. pag. 479.

XXV.

Proteſtantes & catholici in Germania noſtra ab bæreſeos vota

ſunt libri.

XXVI.
Proteſtantes in evangelicos & reformatos, catholici in pontificios
& catholicos moderatos, ſubdividuntur.

XXVII.
Quæ pontificii docent, male catbolicis imputantur.

L)æ ſunt Chriſtianorum ſectæ, quas leges imperii ab hæ-
reſeos nota liberant, una catholicorum, altera prote-
ſKtantium, quarum ſingulæ in duas alias ſectas abeunt. Et
Ff ff 2 pro

MEDITAT. AD PANDECT.

5798

proteſtantes quidem in evangelicos & reformatos dividi, ſat
notum eſt. Inter catholicos vero ſimile vel majus etiam diſ-
crimen animadvertas. Inter hos fſcilicet aliqui ſunt, quos
Pontificios appellare poſſis, qui a ceteris catholicis longiore
intervallo, quam reformati ab evangelicis, diſſident. Pon-

tificii illi auctoritatem pontificis ad cælum usque extollunt,

& cum Pellarminol. A. de Pontifice c. 5. Si papa, inquiunt, er-
raret, præcipiendo vitia, vel bprobibendo virtutes, tuetur eeccle-
ſia eredere, vitia eſe bona, &C virtutes malas, ni velit contra
conſcientiam peccare. Iidem duas in una republica ſummas
poteſtates faciunt, alteram ſacram, alteram civilem, & huic
quidem jus omne in clericos abjudicant, adeo ut, clericos
non legibus civilibus ſed ſolo bono publico obligari, conten-
dant, poteſtati vero ſacræ, quam pontifici tribuunt, aliquam
poteſtatis civilis particulam ad coêrcendos principes & tuen-
dam auctoritatem ſacram admiſcent. Ita poſt Italos auctores
lurimos Kolbius in Examine juris canonici, Viennæ anno
1728. edito, lib. I. tit. 11. & 34. Ab his longiſſime recedunt
catholici moderati, &, poſſe talia cuipiam in mentem yenire,
etiam mirantur. Sic certe auctores diarii eruditi Pariſienſis,
Journal des Scavans, qui proteſtantibus alias non favent, de
Kolbii libro menſe Decembri anni 1729. pag. 509. judicant. Por-
ro hi catholici moderati, nimiam iſtam pontificis Romani po-
teſtatem, quam pontificii tuentur, non ſolum non probant,
ſed etiam originem ejus falſo & errori ingenue ad ſcribunt
Ne quid fingere videar, teſtem produeo locupletiffimum
ſummæque fidei & dignitatis virum, Claudium Fleury, at-
que ex ejus diſeurſu IV. in principio tomi XVI. hiſtoriæ eccle-
ſiaſticæ poſito ſequentia excerpo: Præcipuas nempe auctæ in

immenſum & contra jus ac fas poteſtatis pontificiæ confert

