FIJudex zamen loco cauzionis idoeneæ vel juijurandum, vel

nudam promiſtionem decernere poteſt, ſiquidem jecu-=
ritati ejus, adverſus quem minæ prolatæ,
Ric ſatis proſpici, auimadvertit.

uæ de præſtanda idonea cautione in antecedentibus
meditationibus dixi, arbitrium judicis non penitus ex-
cludunt, qui, ſi animadvertit, ei, adverfus quem minæ Pro-
latæ, parum aut nihil metuendum eſſe, nudam minantis
Promiſfionem, aut ſaltem jusjurandum, quod urphedam
appellant, admittere poreſt, arg. Wovellæ I12. Cap. 2. Pr.
Zom. PIII. XVVy Memo-

3 NAMEDITAT. AD PANDECT.
Memerabo exemplum: Chriſtianus Judæe ejusque familiæ
malum minatus, ac propterea, flagitante Judæo, in carce-
rem conjectus, & in eo ultra annum detentus, liberationem
ſupplex petebat. Contradicebat Judeæus, cautionem idone-
am de non offendendo ante omnia poſcens. Hæc vero ab-
homine paupere & oberato nec exſpectari quidem poterat.
Igitur, ſi hanc rigide exegiſſes, contabeſcendum miſero in
ſqualore carceris fuiſſet. Conſiderabatur præterea, minas
non admodum atroces fuiſſe, deinde, malitiam & obſtina-
tionem hominis diuturnitate vinculorum jamdiu fractam

eſſe. Quamobrem ICti Vitembergenſes crediderunt, Ju-

. . . ..
dæum ſolo jurejurando ſat ſecurum redditum iri, atque ſic
judicarunt menſe Majo anni cloloccxxXXII. Daß Inquiſit

nach abgeſchwornen Urpfehden der gefaͤnglichen Haft zu entlaſſen.

B. R. W. Rat. dec. Aldieweil Denunciant vorkommenden
Umſtaͤnden nach, da die eigentliche Drohungen ſo, wie ſie angege⸗
ben, etwas zweydeutis ſeynd, uͤberdies Inquiſit durch das lange

Gefaͤngniß ziemlich gewitziget und muͤrbe gemachet iſt, ſelbigen laͤnger

im Gefaͤngniſſe zu behalten, nicht begehren, folglich an den auf ſeine

und der ſeinigen Perſonen mit gerichteten Urpfehden ſich wohl be⸗

gnuͤgen kan; So iſt geſprochener Maaſſen billig erkannt.
XXII.

Minæ, gquas quis non meditatus, ſed in rixa & calore
iracundiæ profert, mitius puniuntat.

uod Paulus in L. 48. de Reg. juris ait: quidquid in calore
iracundiæ vel fit vel dicitur, non prius ratum eſſe,
quam ſi perſeverantia apparuit, judicium animi fuiſſe; ad

omnia negotia humana, atque adeo etiam ad delicta & fin-

. gula-

los

wi
n
ſ.
4
18
ſein
thu
ſen

1

ng.
nte.
en
ole⸗
Ner
in
nn
bſirr.

n

.
ek
hngiſt
toſen
nendn
angen
6 udt
lagee
uſſein

Ne H

SP. DLIII. DE DiIFFIDATIONIBVS. 35;

gulatim ad minas trahendum eſt. Seæpe quis iracundiæ ca-
lore abreptus in rixa quid minatur, quod exſequuturum
illum eſſe, nec veriſimile quidem eſt. Itaque cum eo mitius
agi oportet. Sic ego, quum frater, prædium paternum fra-
tri ſuo & uxori ejus in diviſione hereditatis ceſſiſſe, indigna-
tus in hæc verba erupiſſet: eßze ſie die Muͤhle ſoll haben, hole
mich der Teufel, davor ſtecke ich ſie lieber an; cautionis loco jus-
Jurandum decrevi, hominemque carcere ſaltem punivi men-

ſe Julio anni cioloccxxxIII. Johann Chriſtoph Herrmann wird

4. Wochen mit Gefaͤngniß, oder vor jeden Tag Gefaͤngniß mit 3.
taͤgiger Arbeit, oder um 4. Aſſo. beſtraft, und, daß er ſich weder an
ſeiner Schwaͤserin, noch an der Muͤhle, vergreifen oder Schaden
rhun wolle, eydlich anzugeloben, auch die ſaͤmmtliche Gerichts⸗Ko⸗
ſten zu bezahlen angehalten⸗

WB COXOIILANTIA.

I. Is etiam, qui lireras diffidatorias ad alterius mandatum
ſaltem ſcripſit, capite plectitur, KRec. Imperii de anno
1594. §. 41. ſed in Electoratu Saxoniæ tantum fuſtiga-
tur, C. El. 14. P. 4

2. An univerſitas, cui ex diffidatione periculum incendii aut
ruinæ imminet, eum, propter quem diffidatio facta,
expellere poſſit, quæſitum & recte negatum fuit apud
Miüllerum in Reſolutione Marchica CXI. n. 4. 5.

3. Quod ſupra in Medit. 1. & 2. dixi, diffidationem, ſeu belli

denunciationem, antiquiſſimis Germanis incognitam,
medio ævo introductam, ab initio honeſtatis fuiſſe, de-
inde neceſſitatis per leges publicas factam eſſe; mirifice
confirmat ſimillimum vicinæ Galliæz exemplum, de quo
heæc in olumine W des , onzegtti Jes Kois de Frave⸗
y 2 6

356

MEDITAT. AD PANDECT.

—

de la troiſieme race recueillies pPar Lauriere & Seconſſe
habentur: Le 8. Fevrier 1330. T'hilippe de Valois accor-
da aux Nobles d'Aquitaine Ia permiſſton de ſe faire Ia
guerre les uns dux dut ves, fuivant l'ancien uſage, mis

ſous deux conditions, la premiere, qu'un defi fait en fer-

me par celui, qui voudroit declarer la guerre, & accepté

par ſon ennemi, precederoit tous les Aödtes d'boſtilité. 2)
QOus les guerres privées ceſerojent, lorsque le Roi auroit
des guerrtes ſoutenir. Le Rol Jean ſtatua par ſon Or-

donnance du penultieme Mars 1350, 4ue les principaux

chefs de la guerre privée ne pourp'vojent v'attaquer gué

quince jours apres le defßi, & que leurs amis ſerojent olli-

gez „ d'attendre quarante jours avant de commencer la

guerre. Le meme Koi me iſfiant la premiere de ces deux

diſpoſitions par une Ordonnance de 13 51. permit ux prin-

azmoins on voit la premiere diſpoſition de l'Ordonnanee

de 1350. rapellée precque en memes termes dans des Ordon-

nances de 1352. 1353. & 1354. Jaites Pour le Vermandoi.

.

—

nſi
eor.
e
ni

. 1.

Alt :
,0.
eun
1NRR.
cer a
1 Gelte
1 tA.
0AnOM e
OA.
ANEa

tehti

DLIV. Dz PRgVAR. TAM. Pent. QyAM PRIV. 3 57
S PECIME N DLIV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
D LIP. XEFPII. TIZ. XV.
. D E S
PREVARICATIONE TAM
PVBLICA, QVAM
PRIVATA.
Ofieium patroni erga elientem apud veteres Romanos magis

Jancum, quam cetera offcia fere omnia, reputabatur.
II.

Hiue eſt, Juod Ricii bajur violatores in jure noſtro peculia-

riter infamia notentur.
III.
Quæ infamiæ bpena adhuc bodie locam babet.

ntiqui Romani obligationem patroni erga clientem
inter ſanctiſſima officia referebant, ipſique neceſſi-
tudini ſanguinis anteponebant. Memorat Gellius
Woctium Atticarum lib. y. cap. 13. fuiſſe aliquando ſeniorum
hominum & Romæ nobilium, atque in morum & diſcipli-
narum veterum doctrina memoriaque præſtantium, diſcep-
tationem de gradu atque ordine officiorum; quæſitumque
eſſe, quibus nos ea prioribus potioribusque facere oporte-
ret, ſi neceſſe eſſet in opera danda, faciundoque officio alios
aliis anteferre: & ab initio quidem non conſtitiſſe, deinde
vero conveniſſe facile, & conſtitiſſe ex moribus Populi Rom.
Primum juxta parentes locum tenere pupillos debere, fidei

MEDITAT. AD PANDECI.

35⁵8

tutelæque noſtræ creditos: ſecundum eos proximum locum
clientes habere, qui ſeſe itidem in fidem patrociniumque
noſtrum dederunt: tum in tertio loco eſſe hoſpites: poſtea
eſſe cognatos affinesque. Quamobrem lex XII. tabularum:
Patronus, inquit, clienti fraudem fecerit, ſacer eſto; &
Virgilius Zneid. Iib. 6. v. 609. improbis his patronis locum
in tartaro inter ſceleſtiſſimos adſignat:
Hic, quibus invifi fratres, Jum vita manebat,
Pulſatusve parens, & fraus innexa clienti.
Jura quoque noſtra patronum, qui clienti fraudem facit,
infamia notant, L. I. L. 4. §. 4. de bis, qui nof. inf. L. 21. C.
Mandati. Singulare hoc jus eſt. Regulariter enim, qui ex
contractu etiati ob fidem ruptam damnatur, infamis non fit.
Rationem hujus juris ſingularis ex illa vetere ſanctimonia
officiorum erga clientes derivari oportet. Itaque, dum jus
Romanum recepimus, recepimus etiam iſtud de ſanctimonia
officii erga clientes principium, &, quæ ex eo Hluit, infamiæ
pœnam. Irrogarunt certe eam prævaricatori Cti Jenenſes
apud Ricbterum in Deciſione 851:

IV.
Prævaricatio vel faciendo vel non Jaciendo committitur.
V. ⸗
Praævaricationit, guæ faciendo commutitur, antiquißimum
exemplum.
VI.

Won faciendo prævaricatur advocatus, qui dicendo in
Ffraudem clientis ſui non diciKo.
Prekericatan crimen ab iis committitur, qui cauſam
clientis ſui adverſario produnt. Fit hoe dupliciter, fa⸗
ciendo & non faciendo. Prævaricationis, quæ in faciendo

zonliſtit, antiquiſſimum exemplum Demoſthenes apud

cih
.GC
ier
n. S
ROnI
m us

nonie
mie
eddes
ii.

un

SP. DLIV. Dr PREVAE. TAM PVBI. QvaAx PRIV.

Plutarebum in Vita ejus præbet, qui in uno judicio duas
orationes conſcripſit, quarum altera actor, altera reus utere-
tur, opifices imitatus, qui ex una ſæpe gladiorum officina
adverſariis pugiones, quibus dimicent, vendunt. Idem vero
crimen etiam non faciendo committi poteſt. Quamvis enim
leges Romanæ in definienda prævaricatione de non faciendo
nihil dicant, ſed verbis factum ſignificantibus utantur, in
jure tamen facta ſemper etiam non facta complectuntur, L.
2. §. 5. de Verb. obligat. L. 45. §. I. Ad L. Aquiliam. Et

profecto definitio prævaricatoris in L. I. pr. de Pravarica-

tione & L. 4. §. 4. de His, qui not inf. poſita, qui ſcilicet di-

verſam partem adjuvat, prodita cauſa ſua, latius patet, quam

ut ad ſola facta reſtringi poſſit. Conſentit Plinius lib. I. ep.
20. Frequens, inquiens, mili diſputatio eſt cum quodam docto

homine & perito, cui nibil ægue in cauſis agendis ut brevitas
placet. Quam ego cuſtodiendam eſſe confiteor, ſi cauſa permit-

tzat; alioqui PRANXIARICATYIO eſt, tranſire dicenda: præ-
varicatio etiam, curſum & breviter attingere, quæ ſunt in-
eulcanda, infigenda, repetenda. MWam plerisque longiore tractu

vis quædam &ρ pondus accedit. Animadverti aliquando in

actis, advocatum fiſci, qui jus venandi cuidam prædii eque-
ſtris po ſſeſſori ex officio evincere debebat, tam frigide egiſſe,

ac argumenta ſua, &, quas ſine dubio contra probationes

adverſarii habebat, exceptiones omiſiſſe, ut jureconſulti,
quamvis prævaricationem perſentiſcerent, litem tamen ſe-
cundum reum dare cogerentur. 2
VII.
Apud Romanos inboneſtum reputabatur, contra clientem ſuum
etiam in diverſa cauſa ſtare.
VIII.
Ig vero bodie licet, tametſi cauſæ ſint adfiuet.

.

IX⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

350

—

Weguit tamen patrohus ſecreta, quc ipk eliens aperuit, in alia
cauſa manifeſtare.

Iſtam, de qua fupra dixi, officii erga clientes ſanctitatem
A latius etiam, quam neceſſe erat, extendebant Romani, ac
in prævaricationis crimen illum quoque incidere credebant,
Qqui contra cdlientem fuum in alia cauſa, Quam cujus Patroci-
nium ſuſcepiſſet, ſtaret. Luculenter Plinius lib. I. ep. 7. Hi⸗
cut, ait, Fas eſt mihi, præſertim te ewigente, excuſare Bæticis
contra unum bominem advocationem; ita nee Edei noſtræ, nec
conſtanticæ, Auam diligis, vonvenit, adeſſe vont ra provinciam,
quam tot ohciis, Zor Jaboribus, kot etiam periculis meiy ali-
uando devinxerim. Adde excuſationem Ciceronis in epiſtola
1 ad Atticum lib. I. At iſte ſcrupulus jam diu nunc advo-
catis exemtus eſt, credimusque ipfſi, Prævaricatorem non
eſſe, qui clientem olim ſuum nunc in alia caula relinquit,
ejusque adverſarium juvat, tametſi ambæ cauſæœ adfinitatem
inrer ſe habeant. Id unice ſaltem cavendum eſt patrono, ne
ſecreta, quæ ei cliens olim indicavit, nunc in judicio mani-
feſtet, vel adverſario aperiat, quippe quod ſemper contra
bonam fidem eſt. Atque ſic menſe Martio anni CioloccXXXIII.
relpondi: Wird gefrager, vob der Advocar, welcher ehemals den
Gaͤrtnern bey einem mit den Huͤfneren wegen Halkung der Ochſen
Befuͤhrrem Proceſſe gedienet, jetzo den Huͤfneren in dieſer Pferde⸗
Sache dienen könne. Wiewol nun der jetzt ſtreirige Punkt des
Pferdehaltens mit dem Ochſenhalten eine groſſe Verwandſchaft har,
folglich die bey vorigem Proreſſe vorgekommene Beweißthuͤmer und
Umſtaͤnde von neuen angefuͤhrer werden moͤchten, demnach der
Gaͤrrnere ehemaliger Advorat, wenn er jetzo den Huͤfneren dienen
ſolte, dieſes niche wohl anders, als daß er zugleich erwas, welches
ihm

het

17

Aen
, E

n
D

Ned
; lee

Nrien
ii
Piſet

A..
n n

Nuit,

tatem
de

Mali⸗

oNnn

H

s dn
Dhen
Per
cte de
hgfehn⸗
mö

Sbp. DLIV. De PEVAR. TAM PVHI. Qykn Paw. z61
ihm ſeine ehemalige Qlienten anvertrauer, eroͤfne, mithin eine

fſrafbare Prævarication begehe, tyun zu kaͤnnen ſcheinet; Daferne

aber doch bey ehemaligem Sereite wegen der Ochſen von den Pfers

den nichts vorgekommen, mithin jetzo ein gans anderes Objectum

litis vorhanden iſt, alſo nicht geſager werden kan, daß der Advocat
in eadem cauſa ex parte actoris in partem rei trete, und dies
ſem bie ihm anvertrauete Sache ſchenke oder verrathe, welches doch
ad prævaricationem in L. 4. §. 4. de bis, qui notantur infamid;
L. 212. de Verborum ſignifcztionibus, Deinlichen Hals⸗Ge⸗

richts⸗GOrdnung ert. 115. erſodert wird, hingegen dieſes, daß
eiwas von dem, was in der Ochſen⸗ Sache vorgekommen, in der

Pferde⸗Sache wieder eingemiſchet werden moͤchte, keine Prœævari=
cation machet,⸗ ſonſten ein Abvocat dergleichen allezeit bef⸗ urchten,
und niemalen wider einen, der vor dieſem ſein Cliente geweſen,
dienen duͤrfte, welches kein verſtaͤndiger Rechts⸗Lehrer behaupten
wird, uͤbrigens der Advocat in ſeinem Gewiſſen verbunden iſt, die
ihm von ſeinen vorigen Clienten im Vertrauen eroͤſnete Sachen
nicht zu endecken, und da er dieſes thaͤte, ſodann erſt in das Cri-

men Prævaricationis verfaͤllt; So mag der Abvocat, welcher ehe⸗

mals den Gaͤrtnern bey dem wegen Haltung der Ochſen gefuͤhrtem

Proceſſe gedienet, den Huͤfenern in dieſer ſtreitigen Pferde⸗Sache,
wenn er nur die ihm von den Gaͤrtnern anvertrauete ſecreta cau-
ſeæ nicht entdecket, absque nota wohl dienen.

X.

Advocatut, qui coneredita ſ bi a cliezte delicta mak Mrarat
denunciat, re *varicetor eſt.

Advocatus teſtis nec pro Mnje nee gontra elientem

eſſe poteſt.
Zem. PIII. 22 Quæ

d86 MEDITAT. AD PANDECT.

renn

difſſerui, ad advocatos trahi oporter, quorum conclavia

.

tem præſtare debent. Eadem in utrisque adeſt ratio. Ad-
vocati nempe perinde, ut iacerdotes, publica auctoritate d
hoc conſtituuntur, ut litigatoribus perfugium opemque
præſtent. Id perfugium tutum, fides inviolabilis & fecre-

tum impenetrabile ſit, oportet. Ni hæc apud advocatum

quilla aperire. Semper enim ei metuendum eſt, ne advoca-
tus, orta ſimultate olim ſibi dicta in crimen & accuſandi
Wateriam vVertat. Ita vero fides publica falletur; pro qua
ſervanda mandatis priſcorum principum cautum eſt, ne pa-
troni in cauſa, cui patrocinium præſtiterunt, teſtimonium

tem multi quidem apud Martini in Proceſſu tit. 20. §. 2. u.
226. ſic reſtringunt, ut advocatum ſaltem pro cliente teſtem
non admittant, Gontra eum vero ad teſtimonium ferendum

720. n. 7. reéte docet. Legis verba: in cauſa; generalia
”ÿMW funt. .que generaliter Innecentius IV. Pontifex in cap ult.
de Teſtibus 6. in appellationis cauſa advocatum appellantis
in priore judicio in teſtem recipi vetat. Neutrubi diſtingui-
tur. Ergo nec diſtingui oportet. Arcet advocatum aà teſti-
monio pro cliente adfectio, quam erga cauſam habere præ-
ſumitur, a teſtimonio contra clientem fides & ſecuritas pu-
blica, quam iſtiusmodi teſtimonium inſigniter lædit. Agno-
ſcunt hoc illi ipſi, qui advocato teſtimonium contra clien-

com⸗-

7

care, ſi peccatum ſibi ſecreto communicatum, etiam judic⸗

Qe de ſigillo confeſſionis in Specimine CorXXXIIV. late

clientibus ſimillimam, quam ſacella pœnitentibus, ſecurita-
reperiat cliens, non poterit ei arcana cauſæ ſuæ mente tran-

dicant, L. ult. de Teſtibus; quam legem generaliter loquen- .

etiam cogant; ſed male, ut Bergerus in Electis diſc. for. pag-

tem permittunt, eumque in iis, quæ cum ipſo ſecreto com-
municata ſunt, ſe juſte excuſare poſſe, quin mortaliter pee--

ud
u
rin
Ac.
K G
e
ſKN.
catun
tran.
VCez.

nkei

eN.
nohiun
oqler

21

teen

enducn
r rg⸗
enereli
el
Pelnnis
llingt

ele t.
ius .

. do⸗
11 clen.
oco⸗
n B

8P. DLIV. DE PRVAKR. TAM. PVBI. QvAM PRIV. 363

competente præcipiente, revelat, perhibent. Berlichiu

Part. 1. Deciſione 101. Moverunt hæc me, ut menſe Julio

anni cloloccxxXII. clientulam, quam advocatus libere & in-

jurioſe de magiſtraru apud ſe locutam eſſe accuſabat, abſol-
erem ipſumque advocatum damnarem: Weil Denunciant
adurch, daß er, was ſeine Conſtituentin und Principalin wegen
d ihm von ihr anvertraueten Rechtsſache geſprochen, dem Amte,
um ſie in Verdruß zu bringen, mit Exaggeration der von ihr als
einem Frauenzimmer ſo genau nicht uͤberlegten Worte, denunciiret,
ſeine Feindſchaft und Animoſitaͤt nicht undeutlich an den Tag gele⸗

get, und wider die Pflicht eines Mandatarii, welcher ſeiner Clien-

ten Reden bey ſich behalten ſoll, gehandelt, ſo wird er mit ſeiner

AMuͤge abgewieſen, und zu Bezahlung aller Untoſten angehalten,

auch uͤber die fol. 8. b. ſq. angebrachte Gegen⸗Ruͤge vernommen.

XII.
Qui cum aliuo 3 rauſa ejus ſuſcipienda tratcavit, ſed non-
dum convenit, ac pohea Adverſarium ejus zaetur,
prævaricator non eſt.
XIII.“
Solæa ſyer, quam advocatus conſultori de gauſa jus ſuſci-
. Vienda facit, advocatum non obligat.
eges, quæ de prævaricatione agunt, omnes patrocinium
revera ſuſceptum ſupponunt. Quid ergo, ſi, ut fit,

litigator cauſam ſuam advocato exponit atque cum eo de

patrocinio ſuſcipiendo tractat, quin & de lite inſtruenda de-
liberat? poteritne tunc advocatus, relicto conſultore, ad-
Verſarii pPartes tuendas ſuſcipere? Poterit utique. Nondum
enim ipſe patronus, nondum alter cliens factus eſt. Diſflen-
tire a me videntur Vmmius diſp. 2. Proceſ-. th. 8. n. 40. &£
22 2 Caz

36464% AMEEDITAT. AD PANDECT.
EEE
Guttierez pratct. quæſt. 30. . 2. dum tradunt, advocatum,

quem quis conduxerit, ſed cujus opera poſtea uti nolit, poſle

tamen ad alteram partem tranſire. Verum illi mihi non
contradicunt, ſiquidem patrocinium ſuſceptum ſupponunt,

id quod nudo utriusque ſive expreſſo ſive tacito conſenſu

fieri poteſt, L. 18. Mandati, CUlem. I. de Procuraforibus. At
nos de caſu agimus, quo alteruter mentem ſuam de com-

mittenda vel ſuſcipienda cauſa nondum deciaravit. Quum

iraque cliens conſultori opem ſuam non promiſiſſet, ſed,

viſurum ſe ſaltem ac deliberaturum reſpondiſſet, & ſpem
tantum de ſuſcipienda ejus cauſa feciſſer, deinde tamen ad.
verſarium juviſſet, ICti Helmſtadienſes eum menſe Septem-

bri anni ciolocexxXIII. a crimine prævaricationis abſolverunt:
Wird Denunciat George beſchuldiger, daß er in einigen, zum

Exempel Johann Chriſtoph Eberten, ingleichen den Kaufmann
Glumbergen wider die Ammerin betreffenden Sachen beyden Par⸗

theyen gediener; Alldieweil aber keine Prævarication genenner

werden kan, daß Denuneiat anfangs mit einer Parchey gereder,

und derſelben Hofnung ihren Proceß zu fuͤhren gemacher, nachges
hends aber der andern Parthey Patrocinium wuͤrtlich uͤbernommen;
So wird Denunciat mir weiterer Inquiſition billig verſchoner⸗

Graviter obſtare videntur hæc legis 7. C. de Poſtulando ver-

ba: Ni quis ex Egeterlkur detelctus fnerit ſeparatim rraltaſe
cum plurimis, & adverſario ſuo tali fraude ſabtraxiſſe paris
defenſionis copiam. Verum voces: tractare, tractatus; in

legibus noſtris ſæpe perfectas conventiones ſignificant; id
quod inprimis ex L. 32. Pro ſocio patet, ubi ſocietas, tractatu

habito, id eſt, per expreſlam conventionem, inita opponi-
tur ei, quæ ſine tractatu ſeu Pactione re & facto contracta

eſt. Itaque vox tractaſſe in L. 7. C. de Poſzulando idem, quod

convenilſſe, pactum eſle, ſigniſicat.

XIV.

.

SP. DLIV. —. TANM PVEBL. Qyau Paw. 36;

M Abocoruf Aui ſemel cauſinr ſuſrepit, Jed dinde iajuſitiem
Güus animadvertit, relinquere quidem illam, ad ad-
cc erſarium vero tranfire non boteſt.
. Poreſ tamen e fuum auſam ab imirio ſtatim recuſavit:
ſ, XVI.
hn boe e ca oreis Jbi concredita bendere non debet.
on Praviritatio && impr otirar avorat clienti hoheriori, ſ ℳ
n juſtam eaan aloor, non nocet.
4
ſnn R’se, Riebteyur in de ifo one 8y. n. 4. cum Menochio, Fari-
acio & Alciato advocatum ait, viſis clientuli ſui inſtru-
ſnt mentis etiamſi deprehendat adverſarii cauſam juſtiorem eſ-
e ſe, nec tamen reſtituta mercede alterum parrocinio juvare
hn poſle. Recte i inquam. Supponunt enim illi, ut ex verbis
uo patet, ſuſceptum ſemel utriusque conſenſu patrocinium.
NH Aliud dicendum, ſi conſenſus ex utraque parte perfectus
Me —nondum adtuit. Tunc enim advocato manus ligatæ non
6 fſunt, ut tranſire ad alteram partem nequeat. Quamvis vero
eH H tranſeat, nequit tamen ſecreta cauſæ ſibi inter tractandum
n Ac deliberandum concredita pandere. Rem exemplo admo-
zi dum memorabili illuſtrabo. Venit litigator ad advocatum,
Aun opemque ejus in tuenda cauſa ſua efflagitar, narrat factum,
Do & inſtrumenta, quæcunque in manibus habet, exhibet. Ber-
tnI legit ea advocatus, atque ex uno illorum, juſtiorem adver-
Au ſarii cauſam eſte, animadvertit. Defugit ergo patrocinium,

22 3 26

3 66 MEDTFTAT. AD PANDECT.

ac adverſario id commodat, &, quum in progreſſu cauſæ
cardinem totius negotii in inſtrumento, quod dixi, verti
videret, editionem ejus deſiderat, obtinerque. Tum ille;

qui prior advocatum conſuluerat, jugulum ſuum peti, ani-

madvertens, pauca contra documentum ipſum monet, ſed

inprimis exceptionem prævaricationis opponit. Quam ta-

men non attendentes [Cti Helmſtadienſes eum menſe Majo
anni cioloccxxi. ex inſtrumento damnarunt, ſubjectis his
rationibus: Es kommt dieſer Proceß auf die Frage an, ob das
bey N. 20. in Abſchrift liegende Document die von Klaͤgern ange⸗
ſtellte actionem pignoratitiam zu erweiſen, und Beklagten zu
Abiretung der ſtreitigen Wieſe anzuhalten hinlaͤnglich ſey. Beklag⸗

ter verneiner ſolches, und wender dagegen vor: 1) ſey gedachte

Schrift eine bloſſe Charteque, und habe die zu einem richtigen

Documente erforderte Stuͤcke nicht, 2) habe Kläger die Nachricht

von gedachtem Documente durch ſeinen Advocatum, der von
Beklagten ehemals in dieſer Sache conſulirt worden, mithin die
ihm eroöͤfnete Arcana cauſæ zu verſchweigen ſchuldig geweſen, er⸗
halten. Alldieweil aber gedachte Pfand⸗Verſchreibung auf die un⸗
rer gemeinen Leuten gewoͤhnliche Art bona ſide eingerichtet iſt, mie⸗
hin nach den Requiſitis eines ſolennen Inſtruments nicht exami-
niret werden muß, uͤberdies dadurch, daß Beklagter ſolche ſelbſt in
Haͤnden gehabt und verwahret, nicht wenig beſtaͤrket, auch durch den
Kauforief ſub N. 2. unterſtuͤtzet wird, folglich bey dieſen und andern
Adminiculis vollkommenen fidem erlanget, hiernaͤchſt 3) Klaͤgers
Abvocat dem Beklagten niemalen bediener geweſen, ſondern ſelbi⸗
gen, wie er den Ungrund ſeiner Sache aus dem Documente geſe⸗
hen, gleich abgewieſen; So haben wir Beklagten condemniret, ihn
auch, weil er ſich verweigert den Pfandbrief gleich Anfangs heraus⸗
tugeben, und dadurch gegenwaͤrtigen Proceß verurſachet, in die

Unkoſten vertheilet. Ego advocatum illum, improbe feciſſe,

wtr. 2.

ſetl
4.
tior

per
dis

6,

re
hen

“

2

SP. DLIV. Dr PEEVAR. LAM Pvyr. QyAM PkIV. 3 67

ſed nihilominus juſte judicatum fuilſe, credo. Nam, quod
ad advocatum attinet, etſi ille proprie ſic dictam Prævarica-
tionem non admiſiſſet, crimine falſi ſe macularat fine dubio.
L. I. H. 6. de L. C'ornelia de falſis, L. 38. J. 9. de Pœnis. Huc
pertinet Ordinatio Cameræ Imperialis Part. I. art. 62. ver-
bis: Sed nec ſecreta cauſarum, guæ litigantei partetve ipſis
Junt commifuri, vel quæ ipſi in tractatione animadvertere po-
terunt, ulli ominum pandent; & art. 64. verbis: Geimlich⸗
keit und Behelf, ſo ſie von den Partheyen empfahen, oder
Unterrichtung der Sachen, die ſie von ihnen ſelbſt merken
werden, ihren Partheyen zu ſchaden, niemands offenbahren.
Iſtud vero advocati ſcelus, etrſi pœnam mereretur, nec ve-
ritati nocere, nec juſtitiæ cauſæ, quæ liquido apparebat,
officere poterat. Nam, qui documentum tenet, ex quo de-
bere ſe certo ſeit, ſi juſtus eſt, ſponte adverſario ſatisfacere
debet.

XVIII.
Advocatus in cauſa, quam tuetur, nequit actuarius

vel adſeſor eſſe.
XIX.

Et, ſi hoc fuciat, tanquam ſuſpectus recuſari, non tamen tal-
guam prævaricator puniri poteſt.

A Nbas has theſes in reſponſo menſe Februario anni
A ciDlDCcxXX. exarato tam lucide expoſui, ut aliquid præ-
terea ad jici neceſſe non ſit: Was die erſte Frage berrift, ob
nemlich ein Stadtſchreiber deshalben, daß er in einer vor dem Ra⸗
the Rechtshaͤngigen Sache dem einen ſtreitenden Theile ein Saheen⸗
en

—

4

968 MEDITAT. AD PANDECT.

ben verfertiget, des criminis Prevaricationis beſchuldiget und
beſirafet werden koͤnne; So bin ich zwar der rechtlichen Meynung
mie dem Marzini in Analekt. Fovenſ. ZYit. 3. Rubr. ad n. 67.
habe es auch in meinen Medit. ad D. Specim. 71. de Actadriis
ISedit. 13. mit vielen Gruͤnden ausgefuͤhrer, daß das Amt eines
Notarii oder Actuarii mit dem Amte eines Advocaren in einerley
Soache nicht wohl beſtehen koͤnne. Da alſe der Stabeſchreiber zu
Bella in dem Proceſſe zwiſchen Marco und Julio dem Marco eine
Schrife und Deduction aufgeſetzet/ gleichwol in eben dieſer Sache
ſowol vor als nachher regiſtrirer, und ſich als Acuarium aufge⸗
fuͤhret; So gewinner es das Anſehen, ob habe er allerdings ein
crimen prævaricationis begangen, und einige Strafe verdienek.
Alldie weil aber kein Geſetze vorhanden iſe, welches einem Actuario
in eben der Sache, worinnen er regiſtriree, Schriften zu verfer⸗
cigen ausdruͤcklich verbietet, hiernaͤchſt beruͤhmte Rechts⸗Lehrer, und

unter denſelben Schilterus de Secretæriis cap. y.: in ſin. dafuͤr haͤlt,

ein Secretarius ober Actuarius fonne gar wohl in einem Proreſſe/
worinnen er advocando bedienert geweſen, regiſtriren, ja der
Reichs⸗SHof⸗Rath von Wernber nach weiter gehet, und in Ob-
ſervation. Forenf. 8. Part. 1I. davot haͤlt, es koͤnne ſogar ein
Rathsherr in einer vor dem Rathe Rechts⸗haͤngigen Sache advo-

ciren, welchem Zieglerus in Dicaſtice Coneluſ. 19. J. Fe⸗ einiger

maſſen beypflichtet, demnach die Autorirat bieſer beruͤhmten Juri⸗
ſten den Stadeſchreiber zu Bella wenigſtens à dolo & delicto ab-

folviret, ferner, was von dem crimine prævaricationis ange⸗

führer wird, hieher gar nicht gehoͤrex, indem dieſes Crimen auf

ein Falſum hinauslauft, und eigenelich darinnen beſtehet/ wenn
ein Advocaf in einer Sache beyden Thellen diener, und die ihm
von dem einen anvertrauets Umſiaͤnde und merita cauiee demn
andern verraͤth, dergleichen allhier der Stadtſchreiber nichts began⸗

gen; Dieſemnach mag derſelbe weder eines criminis Prævarica-
tionis

tiont
ſpeyt
hacht
Schr
nurch
wird
teine

Ifd

fi
uris
ſtinch
Care
Vent
trans
ſum!
Juer
curr
logn
olfici
cvoe
det,
Nula
ſerter
Ketn

Nn

t

en
enk.
nario⸗

darfieg
OH
ie

lpſen

der

0..
r

Acrr⸗ V

ipt
i

ol.

eng

An

i

. Sp. DLIV. Dr PEAVAR. TAM PVBL. QVAM PRIV. 369

tionis beſchuldiget noch beſtrafet werden. Inzwiſchen um auf die
zweyte Frage zu kommen, da der Denunciant befugt geweſen, ge⸗
dachten Stadtſchreiber, wegen der ſeinem Contrapart gefertigten

Schrift, tanquam ſuſpectum in dieſer Sache zu recuſiren, und

durch ſolchen Umſtand der animus injuriandi ziemlich gemildert

wird, ſo moͤchte die gegen denſelben anzuſtellende Injurien⸗Klage
teinen ſonderlichen Effect haben.

Xnai.
Vulgares diſtinctiones & limitationes, quibus leges contra præ-
9 varicatores latæ eludi ſolent, rejiciuntur.

nfinitæ ſunt, quæ legibus contra prævaricatores latis vulgo

I fiunt, fraudes, atque inter has multæ, quas interpretes

juris in commentariis ſuis probant. Recenſebo aliquas. Di-
ſtinctionem nonnulli Doctores apud Claſenium ad Conſtit.
Caroli E. art. II5. adhibent, ut, ſi controverſia judicialiter

Ventilanda in facto conſiſtat, advocato ad partem diverſam

transire non liceat, ſed, ſi in jure tantum, id eidem permiſ-

ſum ſit. Ego autem non video, quomodo ea locum invenire
queat. In omni controverſia juris & facti quæſtiones con-

currunt, ſive, ut cum Alfeno in L. 52. §. 2. Ad L. Aguiliam

loquar, jus ſemper in cauſa eſt poſitum. In omni judicio

officium judicis eſt, jus ad facta obvenientia applicare. Et

advocati non ad jura explicanda, quæ magiſtratus noſſe de-
bet, ſed ad factum perſpicue proponendum adhibentur.
Nullæ itaque eſſent advocatorum partes, ſi lis in jure tantum
verteretur. Sed fac etiam, ſuper jure ſolo, non facto, di-

ſceptari; peccabit tamen advocatus, qui, deſerta cauſa, quam

in jure fundatam eſſe ſemel agnovit, deinde contrariam am-
plectetur. Alterutra enim non poteſt non injuita eſle. Acce-
dit, quod in L. 212. de Verb. ſigu. ex parte actoris in Partem
Tom. VIII. A a a rei

370 MEDITAT. AD PANDECT.

rei concedere, in L. 4 de his, gqui nort. infam. vero, ex utra-
que parte conſiſtere, ad prævaricationis crimen ſimpliciter
refertur. Nullum ergo hic locum diſtinctio ſupra allata ha-
bebit. Ex eodem fundamento refellitur quoque ſententia

Accurſii in L. ult. de Poſtulando ſtatuendis, advocatum in

cauſa appellationis variare, eumque, quem in prima inſtantia
defenderat, oppugnare poſſe. Recte etiam Zieglerus in Ra-
buliſtica c. 25. refellit Pallum de Caſtro exiſtimantem, poſſe
advocatum, viſis inſtrumentis & probationibus unius partis,

ſi pars illa juſtum præſtare ſalarium recuſet, alteri in judicio

adeſſe. Nec ferenda eſt opinio Mevii, qui P. 9. Dec. 173.
illum advocatum non prævaricari dicit, qui, quum uni part
operam præſtitiſſet, deinde ab hac dimiſſus eandem adverſæ
Ppræſtat.
Advocatus contra voluntatem clientis ſui ſibi clare ſignifica.
tam agere non debet, etſi id clienti utile
futurum animadvertat.
XXII.
Prævaricari ne quidem ex bona mente licet.

Cror cui mille ex cambio debebantur, advocatum
adit, rogatque, ut debitorem excutiat & ad cuſtodiam
jure cambiali deducat, addit, ſe debitoris inopiam optime

noſſe, nec quidquam aliud velle, quam ut is, ni debitum
integrum perſolvat, in vineula publica conjiciatur. Advo-
catus, debitorem latitantem difficulter capi poſſe, videns, ae

cuſtodiam ejus creditori parum profuturam ratus, neglecto

mandato, tranſigit cum miſero facillimis conditionibus, puu-
zillum clienti ſuo particulariter & in diem ſolvendum ſtipu-
latur, ac debitorem, reddito chirographo, omni carceris metu

libe-

—

lben

Prer
gbic
Uili
ſbi
Cn
ne
al
Ab

malt

exce
don
Equn
Purg
dum
iher
dati
tur.
dri⸗
cunm

ire

An
eeip
ſe d

—

un.
ler
he.
ti
N
kunt
l
DoN
ris
Ecci⸗
Ubun
lvete

Vife

Cettunn
odin
vptne
ebirum
ko.
gen1
egl
15,
nfi
tisn

SP. DLIV. DE PgAVAR. TAM PVBI. QyAM PRVW. 271

liberat. Re comperfa, cliens advocatum in jus vocat, a0
Prævaricationis verbis durioribus inſimulat. Advocatus, ſe
quidquid feciſſet, bona mente feciſſe, & veram clientis ſui
utilitatem ſpectaſſe, reſpondet, mandatum quoque judiciale
ſibi datum, in quo poteſtas tranſigendi continebatur, obtendit.
ICti interloquendo advocatum ad jurandum, ſe in transactio-
ne nec propriam utilitatem ſpectaſſe, nec quidquam dolo
malo feciſſe, adigunt, &, poſtquam juraverat, abſolvunt.
Abſolutus actorem, qui prævaricationis crimen & dolum
malum ipſi objecerat, injuriarum poſtulat. Hie ſe oppoſita
exceptione veritatis tuetur. Tandem poſt diuturnas alterca-
tiones acta ad me mittuntur. Res multum dubii habebat.
Equidem exceptio veritatis decreto & præſtito jure jurando
purgatorio eliſa videbatur. Verum enim vero hoc jusjuran-
dum advocatum ſaltem a dolo & prævaricatione malitioſa
liberat, ſed non ab improbitate. Exceſſerat ille aperte man-
dati fines, nec excuſatione utilitatis ac bonæ mentis juvaba-
tur. Permittunt quidem & reéta ratio & jura civilis manda-
tariis, mandati fines excedere, ſiquidem animadvertant, cœ-
cum ad litteram obſequium mandanti nociturum, magisque
e re ejus futurum, ut aliud, quam quod præſcriptum eſt, fiat.
Attamen eadem recta ratio eademque jura civilia clare caſum
excipiunt, quo certum mandatum eſt, hoc eſt, mandans, nolle
ſe, ut a forma præſcripta recedatur, aperte præ ſe tulit, L.
46. Mandati, L. II. §. 5. de Inſtitoria actione. Quæ quum ita
fint, advocatus ille, quamvis ſe dolo per jusjurandum pur-
gaſſet, ſupinam tamen culpam & factum contra leges amoliri
a ſe non poterat, dederatque clienti ſuo veriſimilem de præ-
varicatione querendi cauſam. Suberat enim vere Pprævarica-
tio, ſi non doloſa, ſaltem culpoſa. Sic itaque judicavi menſe
Martio anni cloloccxXXIII: Weil Denunciat bey Ertheilung der
Aà à 2 Voll⸗

372 MEDTTAT. AD PANDECT.

Bollmacht an Denuncianten ſich deutlich erklaͤret „ er wiſſe den
ſchlechten Zuſtand des Wechſel⸗ Schuldners wohl, und wolle nur,
daß derſelbe zur Captur gebracht werde, ſonſt liege ihm daran, ob er
was erhal lle oder nicht, gar nichts, Denunciant nichts deſtoweniger,
der Pflicht eines treuen Mandatari und den klaren Rechten zuwi⸗
der, unter dem Prœætexte einer von ihm ſelbſt extendirten, aber
durch vorgedachte Inſtruction eingeſchrenkten Bollmacht, ſich mit
dem Schuldner unter der Haͤlfte, mit Setzung vieler und langen
Termine, verglichen, und dieſem den Wechſel zu nruͤckgegeben, alſo
durch ſolch widerrechtlich Verſahren ſo gar bey den Urthels⸗Faſſern
einen zum Reinigungs⸗Eyde hinlaͤnglichen Verdacht wegen gebrauch⸗
ten Gefaͤhrde oder Doli und geſuchten Eigennutzes erwecket, demnach
Denunciaten, daß er ihm dergleichen in ſeinem Klagſchreiben und
gefuͤhrtem Proceſſe beygemeſſen, nicht zu veruͤblen iſt; So wird De- .
nunciat, daß er kuͤnftig bey dergleichen Faͤllen glimp flichere Expreſ-
ſionen gebrauchen ſolle, bedeutet, auch ein Drittheil der Gerichts⸗
Koſten, Denunciant aber, der durch ſein, auch nach eydlich abge⸗
lehntem Dolo, unrechtmaͤßig bleibendes Factum ibm dieß e Ver⸗
druͤßlichkeit zugezogen, die uͤbrige zwey Drittheile zu betab! en ange⸗
halten. Sed in iſto quidem caſu utilitas clientis adhuc dubia
erat. Accidit vero aliquando, ut cliens aperte Anid i in perni-
ciem ſuam poſcat, ac contra propria commoda laboret, nec
