10. de Pœnis nur auf die Graſſatores, oder ſolche Leute, wel⸗
che mit gewafneter Hand und oͤfters ausgeuͤbter Raͤuberey die
Straſſen unſicher machen, die Todes⸗auf die uͤbrigen hingegen
eine auſſerordentliche Strafe ſetzen, und den Inquiſit ganz kei⸗
nen gefliſſenen gefaͤhrlichen Straſſen⸗Raub mit Gewehr began⸗
gen, noch dieſe That zum oͤftern widerholet, ſondern bey Ge⸗
legenheit der anfangs vorgehabten Werbung und dem Sol⸗
daten zu Gefallen, den Denuncianten angegriffen, und ſelbi⸗

gein

88 MEDITAT. AD PANDECT.

gem aus einer baͤueriſchen Freyheit und Unbefonnenheit das
Geld abgefodert und die Schuh abgenommen, auch in dem
ganzen Handel keine eigentlich ſo genannte vis atrox vorge⸗
gangen, bey welchen Umſtaͤnden, und da kein Wegelogern,
und kein gefliſſener, gefaͤhrlicher noch wiederhohlter Straſſen⸗
Raub vorhanden, die Lebens⸗Strafe nach Stephani, Zieri-
zii, Gobleri und Remi ad bung arvtic. 126. ingleichen Fabri

in Cod. Lib 9. tit. 24. def. 7. Meynung hinweg faͤllet, im⸗

maſſen auch die Magdeburgiſche Policey⸗Ordnung Cap.
4. §. 2. denjenigen, ſo einige Thaͤtlichkeit auf den Wegen bege⸗
hen, nicht ſchlechterdungs das Schwerdt zuerkennt, ſondern
ſie nach Befindung mit den in Rechten diesfalls verordneten
Leib⸗ und Lebens⸗Strafen zu belegen anbefiehlet; So haben
wir es der Obrigkeit Gutbefinden anheimgeſtellet, Inquiſiten
entweder mit Staupen⸗Schlaͤgen oder Veſtungs⸗Bau zu be⸗

ſtrafen ꝛe. 2

XXIV.
Permutatio in itinere vi extorta vera rabina , a- uktime
Jupplicio puniri debebat. 1

V ltimum ſupplicium, quod Savones in rapinam publicam
conſtituerunt, ICti ex benigna interpretatione tunc
remittunt, quum permutatio per vim in via publica fa-
ca eſt. Carpzov. qu. crim. 91. n. 9. Seryk. in Eſu mo-

derno tit. Fi bonorum raptorum §. 6. Iterum contra legis
rationem & contra majorum inſtituta. Ratio legis, ut ante

dixi, ſecuritas viarum publicarum eſt, quæ per violentas per-

mutationes etiam turbatur. Majores vero noftri, täntum ab-

eit,

5P.

—

et,
lis
pepe
N.
S
vim
el
u

m

rin
ſe,
ruſti
rer.
Men.
init
ite
ur9
lan,

hr/

hh

a

Gut
it: g
manti
llaſmn
lehnef
1 lo mi,
ilit in⸗
Meg
udam
te are
Tn.

—

SP. pxxxv. DE INIVSTAIN FVRES INDVLGENTIA 89

t NH eſt, ut iſtiusmodi permutatoribus veniam dederint, ut ne
dn his quidem, qui rem commodato in viis publicis extorſerunt,
⸗ pepercerint. Memorabile exemplum Crantzius in Saxonia
eron. lib. 10. cap. 30. habet, quod verbis ejus adjieciam: Henri-
niſen cus dux Luneburgenſis, juſtitiæ tenax princeps, multa egit, ut
Zi. vim & improbitatem latrocinantium exeluderet, tam ſevere
FPilf caſtigans improbitatem, ut de minimo quoque ſtatuerei egempla
, i Juſtitiæ. Præfelctus in arce 1 Zelle, vir induſtrius, cum iret pro-
C beranter in Luneburgum, adventuro principi barare neceſſa-
ab ria, ventus aquilonaris beuetrabat tenuiter, ut ſolent milita-
ſedn res, indutum. Vidit in via mantellum arantis de propinquoò
edtetrr ruſtici, accipiensque promiſit redditurum indubie, cum reqi-
he ret. Quis non hoc permittat arcis præfelto, per omnem ditio-
ig. nem ditiſſimo? Agricola non aſſuetus reddi ab ejus generis bo-
n e minibus, quod attigere, reclamabat: quod ille parvi faciens
ivit itinere ſuo properabundus. Poſt non multas horat Jeguu-
tus Jux reperit ſtantem uxta viam hominem, de Jua veſte gque-
rulautem: Et cum attentius loqueretur, audientiam boſtulans,
dux ſtetit ut audiret. Ille vero: Quid eſt, inqnuit, optime prin-
ceps, quod publicos inſidiatores viarum perſequeris? ipſe tuæ ar-
Iim cis præfectus, jam præteriens, veſtem mibhi tulit bauperi nudolo,
& ut vides algenti ſub brumam. Dux tacitus ſecum rem bperpen-
dit: & de veſte ſerutinium faciens, reperit, ut diximus, recla-
blcam manti veſtem ſublatam. Cum autem rebus in oppido expeditis re-
greſſum dux faceret, adlocum ablatæ veſtis perveniens, juſſit adeſ-
Je prafectum: Cur, inquit, pauperi reglamanti veſtem abſtuliſti 7
tuo miniſterio perſequor boſtes publicos: & tu es, qui non minora
illis in meos patraſti. Multa parantem in ſai burgationem dicere,
ipſe equi detracto capiſtro, alligatum in arborem appendit jugu-
landum. Mira ſeveritas juſtitiæ, & zelus incredibilis in princi-
te Saxoniæ: EVix fidem abpud exteros habitura narratio.
Tom. EIII. M §PECI-

,0 el⸗

60 WEDITAT. AD PANDECT.
— SPECIMEN D XXXEVJT
MEDITATIONVM AD PANDECI AS

dD. EIE. Wn. 17TV. II.

.

FVRIIS VIOLENT 18.
I.
1 puniendis furibus ment legislatoris ectenda, non verle
captanda ſunt.
II.
Conſtitutio Carolina, etiam ubi certas in fures penas haruit,
arbitrio judicis & collegiorum juridicorum locum relinquit.
III.

Boteſt ergo ſecundum circumſtantias aliquando durior, aliquan-

do mitior pæna decerni.
IV.

4

Furnm primum, etiamſi non violentum, ultimo ſupplicio,

V. 47
Contra furtum violentum mitius puniri poteſt. L

latrones condiderunt, mens ac intentio, ut fcili-
cet hi, qui furando adſueverunt, exterminentur,

'nne eſt principum, qui leges adverſus fures &

1

ii fures, in quibus emendationis ſpes ſupereſt, pœnis a cri-

minis ejus continuatione abſterreantur, & civium poſſeſſio-

nes contra vim & fraudem muniantur. At vero hæc lau-

dabilis intentio fere nullibi obtinetur. Cauſas requirenti

modo ipſa principum in diſpenſando pœnisque remirten-
dis facilitas, modo magiſtratuum in requirendis ac cuſtodien-

Ais

re

(

cor
Pre
lice
qua
cet
tr
1
guun

tinen

Li
do

Con
kli⸗
mum
enge
i

ori

ldera
tiss
ranch
gibus
letur,
fueran
Ininge
ejn
Ctia
lanta t.

ſunms

I8

verlt

i

i

igtan⸗

HPiee

tes
ſal.
jentur,
ni
ſeli⸗
Ec N⸗
bUiren
mitten⸗
lochen⸗
6

SP. DXXXVI. DE FVRTIS VIOLENTIS. 91

dis reis negligentia, modo eorundem intempeſtiva miſeri-
cordia, modo improba collegiorum juridicorum in inter-
Pretandis legibus cavillatio occurrit. Sed nihil tam juſti-
tiæ nocet, quam ſuperſtitioſa verborum captatio & in alium,
quam quem legislator voluit, ſenſum detorſio. Vident ſcili-
cet Cti & judices, quis fuerit principum in condendis con-
tra fures legibus animus. Illum vero ſusque deque habent,
ac verba ſaltem ſcrupuloſiſſime aucupantur. Vidi ego ali-
quando ac multum miratus ſum acta, multis voluminibus com-
prehenſa, quæ tamen cognitionem ſaltem de uno fure con-
tinebant. Is fur artem aliam quam furandi, non didicerat,
ac in ea conſenuerat, & vel centies ſe, modo cum armis, mo-
do inermem, modo cum effractione, modo ſolum, modo coa-
dunatis hominibus, furatum fuiſſe, ipſe ingenue fatebatur.
Alii quoque fures, paſſim in vincula conjecti, illum anteſigna-
num ſuum in plurimis facinoribus fuiſſe, dicebant. Potuiſſet
ergo ex mente legislatoris primo ſtatim, poſtquam captus fue-
rat, menſe ad ſupplicium rapi. Sed ICti, ad quos acta ali-
quoties miſſa fuerant, ſemper aliquid in corpore delicti de-
ſiderarant, atque modo, ut reus de quibusdam circumſtan-
tiis accuratius interrogaretur, modo, ut furtum paſſi ad ju-
randum adigerentur, modo, ut, cui principi quibusve le-
gibus loca, ubi furtum commiſſum, ſubeſſent, inveſtiga-
retur, modo ut confrontatio inſätueretur &c. interlocuti
fuerant, & tot interloquutionibus ſuis effecerant, ut reus ultra
quinquennium in carceris ſqualore jaceret. In computatione
ejus quinquennii octodecim menſes numerabantur, per quos
JCti adcta in collegiis ſuis tenuerant. Nemo erat, qui de
tanta tarditate non quereretur. Fur ipſe ſupplicium, quam
longiorem carcerem, malebat. Magiſtratus moleſtias ſuas &
ſumtus, qui ultra ducentos thaleros excreverant, enarrabat.
M 2 Com-

92 MEDTTAT. AD PANDECT.
Commentarienſis æternum hominis ſcelerati contubernium

faſtidiebat. Ruſtici ſe frequentia excubiarum ad incitas redi-
gi vociferabantur. Ad ſummam, inquiſitio plus mali effece-

rat, quam fur, ſi liber per luſtrum illud vagatus eſſet, farando

facere potuiſſet. Iſta vero profecto non contingerent, ſi ICti
ſententiam legis ſequi, quam verba captare, mallent, atque
officium ſuum nobile, depoſito mercenario, exercerent. Hoc
vero eſt, quod illi, ſibi licere, neſeiunt, aut neſcire ſimulant.
Et poterant tamen facile ſcire, ſi modo leges & inprimis con-
ſtitutionem Carolinam cum cura legerent. Plerique ejus ar-
ticuli, etiam ubi certam pœnam conſtituunt, addunt tamen,
arbitrio collegii juridici locum fore, ſi dubiæ circumſtantiæ
occurrunt. Poterit itaque aliquando gravior, aliquando mi-
tior, quam quæ in lege ſtatuta eſt, pœna decerni, ſi res hoc
poſcat. Gravioris pœnæ exemplum in Meditatione 17. Speci-

minis DXXXrV. de Injuſta in fures indulgentia attuli, oſtendi-

que ex mente Caroli E. in articulo 160. poſſe furem, qui in-

corrigibilis & reipublicæ noxius apparet, ob primum etiam

furtum ſine armis & effractione commiſſum laqueo puniri.
Nunc aliud exemplum memorabo, ubi mitius ſine crimine

judicatum fuit. Statuta nempe eſt in furtum violentum laquei
Pœna per leges notiſſimas. Accidit autem in facto, ut tiro

quidam recens lectus, qui ante militiam probitatis laude florue-

rat, decurioni, Corporalem vulgo vocant, homini peſſimo &

Iatrociniis innutrito, ſubderetur. Is decurio tironem ad ſe
allicit, corrumpit, comitem in furtis faciendis ſecum ducit,

opera ejus in effringendis ædibus utitur, & ſpolia cum eo

partitur. Tiro tam bonum præceptorem nactus, & lucri dul-
cedine illectus, continuat laudabile inſtitutum, ac ſubinde po-
ma, olera, lardum ſolus furatus, tandem cum decurione ſuo
in flagranti delicto deprehenditur carcerique mancipatur.

Advo-

cee

late

tha
tich
dee
derſ
glei
der
en
N
Ati⸗
E
ſon
Oder
dlc
oel
lin
beſ
horhe

ehin

Goſe
de dr

n
Brod

Furt.

—*
Tlilü

Rkec
eflece.
NEnd.
ſſoi
de
t. Ho

lar

s c.
us .

amnen

ſtanri

do .

es ho
Feri
ſtenci⸗

INli.

etian
puniti
rimide
lave

Ut ti
forue⸗

lino
mal
ucl,
um e
i dul.
te po⸗
Ve ſn
jipen
Ado⸗

Sp. DNXXXNVI. DE FVRTIS VIOLENIIS. 93

Advocatus fiſci ambos aceuſat, & laqueum meruiſſe dicit.
Sed Cti Helmſtadienſes menſe Octobri anni clo lo cc xvIII.
decurionem quidem ad laqueum damnarunt, ſed tironi, liber-
tate ſibi a Carolo V. in articulo 159. data uſi, pepercerunt:

Es wird Inquiſit, Chriſtoph Sandvoß, daſerne er bey ſeinem ge⸗

thanen Bekant ntniſſe vor gehegtem hochnothpeinlichen Hals⸗Ge⸗
richte nochmalen verharret, mit dem Strange vom Leben zum To⸗
de gebracht. Was hiernaͤchſt Carl Boſſen belanget, ſo hat zwar
derſelbe geſtanden, daß er Thieſſen, Leusmann und Beimſten zu⸗

gleich mit Sandvoſſen beſtohlen, auch auſſer dem unterſchiedene

Diebſtaͤhle allein verrichtet, wannenhero, und da ein groſſer Theil
derſelben durch gewaltſamen Einbruch vermittelſt des eiſernen Wa⸗

gen⸗ Nagels geſchehen, es ſcheinen moͤchte, ob muͤſſe

Boſſe gleicher⸗

geſtalt mit dem Galgen beſtrafet werden; Dieweil aber dennoch der
articulus 159. der peinlichen Hals⸗Gerichts⸗Ordnung die Lebens⸗
Strafe auf ein furtum violentum nicht ſchlechterdinges ſetzet,
ſondern des Richters Ermaͤßigung uͤberlaͤſſet, nach Beſchaffenheit
der Umſtaͤnde ſtatt des Seranges eine andere ſchwere Leibes⸗Stra⸗
fe zu dictiren, und denn allhier dergleichen Umſtaͤnde vorhanden,
welche etwas zur Maͤßigung der Strafe beytragen, indem die Ge⸗
walt, in Ermangelung moͤrdlicher Waffen, nicht pro atroci zu ach⸗
ten, ferner die geſtohlene Sachen meiſtentheils nur in Eß⸗Waaren
beſtanden, ingleichen Inquiſir, ſo viel aus den Acten zu erſehen,

vorher noch nicht beſtraft worden, alſo noch Hofnung zur Beſſerung

bey ihm vorhanden; So wird Inquiſit, Carl Boſſe, mit é maligem
Gaſſenlaufen durch die Spießruthen der ordinairen Haupt⸗ ⸗Para-
de drey Tage nach einander beſtrafet, und nachgehends ein Jahr
long zum Veſtungs⸗ ⸗Bau oder anderer Arbeit bey Waſſer und

Brodt an ehalten.

Furtum attentatum, quamis Trrattio C7 ar ma intervenerint,

ultimo Iubpblicio non punitur.
M?

VII.

54 MEDTTAT. AD PANDECT.
VII.

Puniri tamen poteſt fuſtigatione & perpetua relegatione.

VIII.
Ad convincendum puniendumque furem propria confeſſio aut
duo teſtes omni exceptione mojores praciſe non deſiderantur.
1X.

Pidei teſtium, omni exceptione non majorum, accedentibus gra-

vibus indieiis ſuppletur, ut plenam probationem faciat.
Porma & eflentia furti in contrectatione conſiſtit, §. 1. I. de
obligat. quæ ex delitto. Itaque ſi hæc non acceſſit, quam-
vis conatus ad actum proximum pervenerit, tamen ultimum
ſupplicium, quod in fures ſtatutum eſt, locum non invenit. De
furto violento dubitari poterat, an non illud ſaltem, etſi per-
fectum non ſit, ordinarie puniri oporteat. Videtur hæc certe

Caroli E. mens fuiſſe, dum in articulo 159 Conſtitutionis ſuæ ſo-

Ium ingreſſum hominis armati & animum furandi habentis
ad furta violenta refert, verbis: zu ſtehlen eingehet. Sed
tamen & hoc caſu uſus fori ultimum ſupplicium non irro-

gat; id quod facilius tolerari poteſt, quum & Carolus E. in
d. art 159. fures violentos alia, quam mortis, pœna adfici

permittat. Vide Carpzovium quæſt. erim. 79. n. 60. ubi fu-

res in furto violento, antequam quid auferrent, deprehen-
ſos relegatos fuiſſe memorat. Cave tamen credas, judi-

cem ultra progredi non poſſe. Poterit utique, & proximam
morti pœnam imponere. Nam Carolus E. in articulo 178. qui
Straf unterſtandene Miſſethat inſcribitur, rem totam ju-
dicis arbitrio pleniffime permittit verbis: wie die an Leib
oder Leben. Quamobrem [Cti Helmſtadienſes menſe No-

vembri anni clo lo CcxvI. iſtiusmodi furem in conatu depre-
2*

henſum fuſtigari juſſerunt. Sed operæ pretium eſt, refpon-
ſum ipfum hic exſcribi, in quo hoc memorabile eſt, quod
reum

ela

er
efk
eun
cua
tui
mnd
Sin
teat

non
ſiden

dor

Peri
rent.
Cor
necel
lelen
leſtes

.

m!

dant,
indicl

Klam

—

e.

au

gre
t.
k. L.4

n
timum

nit De

per
cent
ſieſ
bents
E
n imn.
V.6
ddf
bi .
ehen.
judi

inmn

C
ve

D

lon

o

euI

SP. DXNXVI DE FVRTIS VIOLENTIS. e»f

reum etſi nec confeſſum, nec per duos teſtes omni ex-
ceptione majores convictum, damnaverint. Specie es hæe
erat: Dum ædesa tribus furibus intempeſta nocte effringun-

tur domimus ædium ſtrepitu experrectus vicinos clamore

excitat & cum his fures aufugienftes Periequitur. Perſequen-
tes in hominem incidunt ſelopeto minore armatum, vaga-
bundum ceteroquin & ludendo quæſtum facere ſolitum. Is
comprehenſus negat, ſe animum furandi habuiſie, negat ſe
quidquam de effractione ſcire, ſed, iter ſe ad proximas nun-
dinas, ludendi artem in iis exerciturum, habuiſſe ait. Tres

ergo teſtes producuntur, ex quibus duo, ſe illum ante ædes
effractas ſtantem & inde aufugientem conſpexiſſe, tercius, ſe

eum ex fuga retraxiſſe, teſtantur. Reſpondet reus; priores

duos nocte intempefta certum quid videre nullo modo po-

tuiſſe, Præterea unum ex iis viginti annis minorema teſti-
monio in cauſis criminalibus plane repelli, L. 20. de Zeſti-
us, tertii vero teſtimonium fibi, qui deprehenfionem fa-
teatur, ſed effractionem & furandi animum neget, plane
non officere. Et profecto, ſi objectiones has accurate con-
ſideramus, teſtes inducti omni exceptione majores dici non
poterant. Erant ergo in collegio, qui remedio eruendeæ

veritatis ad extorquendam reo confeſſionem epus eſſe dice-
rent. Provocabant in primis ad articulum 69. Conſtitutionis

Carolinæ, quo confeſſionem ſaltem in caſu plenæ probationis
neceſlariam non eſſe dicit, plenam vero probationem ex præ-
cedentibus art. 66. & 67. deſcribebant, quæ per duos tresve
teſtes omni exceptione majores perageretur. At hi, qui reum
jam tum plene convictum credebant, diſſentientes interroga-

bant, an non & ipſi in conſcientia ſua perſuaſi eſſent, reum tot

indiciis oneratum ædes vere effregiſſe, atque id per menda-

eium nunc ſaltem hnegare, Ipſi hoc inficias non ibant, ſed ta-

men

e NMIEDIIAT. AD PANDECT.

——

men, hanc perſuaſionem ſuam ad reum condemnandum fſufſi-
cere, negabant. Tum vero iis reſcriptum Adriani ex L. 3. J.
2. de Teſtibus prælegebatur, in quo ſic Imperator: Quæ, in-
quit, argumenta ad quem modum probandæ cuique rei ſufieiunt,

nullo certo modo ſatis definiri poteſt: Sicut non ſemper, ita
ſæpe ſine publicis monumentis cujusque rei veritas deprebendi-

zur, alias numerus teſtium, alias dignitas & auéctoritas, alias 3
veluti conſentiens ſjama, confirmat rei, de qua quæritur, -

dem. Hoc ergo ſolum tibi reſerilere PaGin ſummatim, non
utique ad unam probationis ſpeciem cognitionem ſtatim alligari
debere, ſed ex ſententia animi tui te æſtimare oportere, quid
aut eredas, aut parum probatum tibi opineriis. Nempe

circumſtantiæ & indicia clariora fidem teſtis, qui ſine illis

plene non probaret, ſupplent. Vicit itaque hæc ſenten-
tia, atque ſic reſponſum fuit: Wird der Inquiſit Krentzel
beſchuldiget, daß er mit einer geladenen Piſtohle bewafnet,
nebſt zweyen andern Kerlen, in Sebaſtian Loͤffelholtzens zu Pfaff⸗
ſchwende Haus einbrechen wollen, auch bereüs ein ziemliches Loch
hinein gemacht, aber durch den von den Nachbarn gemachten
Lerm verſtoͤhret, und auf der Flucht ergriffen worden; Ob nun
wol derſelbe ſolches durchaus nicht an ſich kommen laſſen wil,
ſondern beſtaͤndig voergiebt, er ſey auf dem Wege nach dem Ger⸗

ſtungiſchen Marckte begriffen geweſen, alſo gantz unſchuldig zu

dem Tumult, und folgends in Verhaft gefomm n⸗ anbey wider die
ihn gravirende Zeugen angefuͤhrer werden moͤchte, daß die Ausſa⸗

ge der Toͤpferin, welche ihn bey der Nacht wohl in Augenſchein ge⸗

nommen und erkennet haben will, gantz nicht wahrſche nlich ſey,
tefte Coccejo de fallacibus criminum indiciis ſect. 2. § 10. Mar⸗
tin Buͤchel aber mehr nicht, als daß er ihn auf dem Wege angetrof⸗
fen und ſtille ſtehen heiſſen, Jeponiret,endlich der Lehr Junge ſo nur
16. Jahr alt,bekannter maſſen in peinlichen Sachen gar nicht zeugen

koͤnne

fonn
entiv
leb
aber

wie

ſchr
kers
ulot
l an
ſebenn
Ehen
Omn.
aufe
35
ſiten
gen,
besn
ſhet
ſthat
be
Var
lchke
usſa
geicht
nit de
Uuf die
ſoren
ſt S
denn d
ſicher
I

—
m uſ⸗
Geit
frint,
der, ite
rebente
49,
tur .
m,
alioni
e, l
Nenye
line i
ſenten
Krertt
wafu
is
Hechten
Db mun
g
da di
ſn
hein e
chſi⸗
Me
rp
ſon
Eelgen
flne

SP. DXXXVI. DE FVRTIS VIOLENTIS. 97

koͤnne; wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob muͤſſe Inquiſit
entweder gantz losgeſprochen, oder, da ja einiger Argwohn uͤbrig
bliebe, mit dem Reinigungs⸗Eyde beleget werden; Alldieweil
aber ein Zeuge de viſu nocturno alsdenn, wenn der Mond,
wie um ſelbige Zeit gewoͤhnlich iſt, geſchienen, oder der Zeuge
ſehr nahe geſtanden, nicht zu verwerfen iſt, vielmehr auf des Rech⸗
ters Gutbeſinden ankommt, wie viel Glauben er ihm bey dar⸗
zukommenden andern Umſtaͤnden geben wolle, Seryk. de Jure
Senſuum diſſ. 1. cap. 4. n. 42. 43. hiernaͤchſt Buͤchel, daß Inqui⸗
ſit Anfangs fluͤchtig geweſen, ausſaget, welches mit ſeiner vorge⸗
gebenen Unſchuld und Reiſe gantz nicht uͤbereinſtimmet, ferner der
Lehrjunge, deſſen Zeugniß, ob es gleich wegen der Jugend nicht
omni exceptione majus iſt, dennoch von dem Richter ex officio
aufgenommen und in Betrachtung gezogen werden kan, arg. LZ.
3. §. 2. de Teſtibus Carpzov. Quaæſt. crim. 114. n. 42 den Inqui-
ſiten, wie er davon durch den Garten und uͤber den Zaun geſprun⸗
gen, eigentlich geſehen haben will, worzu weiter die Lebens⸗Art
des Inquiſiten kommt, welcher als ein Vagabund im Lande herum
ziehet, un ſich mit Spielen naͤhret, weshalben man ſich der Miſ⸗
ſethat wohl zu ihm verſehen kan, endlich ſein Vorgeben, daß er
bey Naͤcht gereiſet, und gleich um die Zeit des Einbruchs und der
Verfolgung nach Pfaffſchwende gekommen, wenig Wahrſchein⸗
lichkeit hat; So iſt Inquiſit bey genauer Zuſammenhaltung aller
Ausſagen und fuͤrkommenden Umſtaͤnde vor uͤl erzeuget zu achten,
gleichwol, weil er an Ausuͤbung des Diebſtahls verſtoͤret worden,
mit der in der peinlichen Hals⸗Gerichts⸗Ordnung artic. 159.
auf die gefliſſene gefaͤhrliche Diebe geſetzten Lebens⸗Strafe zu ver⸗
ſchonen; dennoch aber nach abgeilegten gewoͤhnlichen Urpfeden
mit Staupenſchlaͤgen des Landes ewig zu verweiſen; es waͤre
denn daſiges Orts gute Gelegenheit vorhanden, dieſen Land⸗
ſtreicher und boͤſen Menſchen zu Verhuͤtung mehrern Ungluͤcks
Tom. VIII. N und

98 MEDITAT. AD PANDFCT.

und zu beſorgenden Miſſethaten an einem ſichern Orte zu ver⸗
wahren, und daſelbſt bey maͤßiger Koſt zur Arbeit anzuholten,

in welchem Falle die Landes⸗Verweiſung nach Gutbefinden der

Obrigkeit in das Zuchthaus und Veſtungs⸗Bau verwandelt
werden mag.

X.
Vi furtum violentum morte puniatur, vis ſeditioſa præciſe
non requiritur.
XI.
Requiritur tamen vis atrocior.
XII.
Ergo ad irrogandum ultimum ſupplicium effractio manibus
facta non ſußicit.
XIII.

Quin nec inſtrumenta, quæ fur effringendi animo non adpor-

tavit, ſed forte reperit, ſußiciunt.

Npinio nonnullorum plus juſto miſericordium, qui la-
quei pœnam in furto violento non aliter locum ha-
bere autumant, quam ſi vis ſeditioſa & coadunatis homi-

nibus facta ſit, aperte cum verbis & mente legislatoris
pugnat, quemadmodum in Specim. DXrrXI. de IWmjuſta

in fures indulgentia, Med. 8. & 9. oſtendi. Firmat qui-
dem esm auctoritas Carpzorviti, qui parum abeſt, quin
pragmaticorum conſenſu in Accurſiü, effatis ſuis leges ipſas
olim vincentis, locum ſit ſuffectus. At nec iſta tamen
Carpzovii auctoritas, ſi etiam per ſe maxima foret, ſa-
tis firmum iſtius opinionis præſidium eſt. Nam, quod
ille

ile

len
n
u:
Anit
tem
gun
Vul⸗
guun
leri
totus
doſe
ſuſfe
lii
Utitun
C
Mann
pucio
ſenpe
Gianin
korte

mioa

ſph
ſhlige
Hernn
holen
Shſß
den von
ſinde
let, die
Mun

☛ = =

enikeg

ache.

goil⸗
umn hu.
homi.
tond
liſcfr
4t
3 Gun
8 ii
tamnen
e,
gool

SP. DXXXVI. DE FVRTIS VIOLENTIS. 99

ille in Quæſt. erim. 9. n. 19. de effractione ſeditioſa dicit,
temperat deinde in n. 33. & 38. atque ad laquei peenam in-
gentem & maximam vim, qua e. g. arca aut ciſta ferrea,
vel alias bene ac fortiter munita, efiringatur, ſufficere ait.
Animadverterunt hanc Carpzovii inconſtantiam Scabini Vi-
tembergenſes apud Bergerum in P. II. Supplem. ad Elecza
Juriapr. erim. pag. 67. cum ipſo Bergero pag. 64 ac, re jecta
vulgari ſententia, quæ vim ſeditioſam abſolute deſiderat,
quamlibet violentam effradlionem ultimum ſupplicium me-
reri judicarunt, quibus ego eatenus adſentio, ut tamen nee
totus a Carpzovio recedam, ſed ſaltem vim ingentem & ſtu-
dioſe adhibitam requiram, nec quemlibet emixum conatum
fufficere credam. Facit, ut ſic ſentiam, ipſe Carolus V;
qui in art. 159. verbis: ein gefliſſener gefaͤhrlicher Dirbſtahl;
utitur. Poterit ergo excuſari, quod Scabini Lipſienſes apud
Carpzoviam in Quæſt. 79. n. 36. 37. effractionem violentam
manibus, nullis adhibitis inſtrumentis, factam ab ultimo ſup-
plicio exemerunt. Quin imo inſtrumenta etiam adhibita non
ſemper vis atrox ſunt; tunc fſcilicet, quum fur ea effringen-
di animo non adportavit, ſed iisdem ibi, ubi furtum facie bat,
ferte repertis uſus eſt. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Ju-

nio anni clo lo coxiv. judicarunt: Daß beyde Inquiſiten, Chri⸗

ſtoph Sandroſt und Johann Heinrich Trutze mit Staupen⸗
ſchlaͤgen des Landes ewig zu verweiſen. Es ſtehet aber dem
Herrn Obriſten, daferne er die Inquiſiten in Dienſten zu be⸗
halten vermeynet, frey, ſolche Strafe in eine militariſche der
Spießruthen zu verwandeln. V. R. W. Rat. dec. Die bey
den von Inquiſiten begangenen Diebſtaͤhlen vorkommende Um⸗
ſtaͤnde machen ihr Delictum ziemlich ſchwer. Denn es ſchei⸗
net, die bey dem Auforechen gebrauchte Gewalt faſt ein fur⸗
tum qualificatum, worauf ſonſten die Lebens⸗Strafe geſetzet

100 MEDITTAT. AD PANDECT.

iſt, zu machen, wenn nicht den Inquiſiten dieſes zu ſtatten

kaͤme, daß ſie keine gefaͤhrliche Inſtrumenta mit gebracht, und
das Aufbrechen mit den Haͤnden und einem im Hauſe gefunde⸗
nen Eiſen verrichtet, alſo der Diebſtahl eigentlich vor einen
geflieſſenen und gefaͤhrlichen nicht zu achten iſt. Demnach ſeynd
wir bewogen worden, die Strafe des Staupenſchlages und

ewigen Landes⸗Verweiſung zu erkennen. Jedoch, weil noch

einige Hofnung zur Beſſerung vorhanden, ſo haben wir dem

Herrn Obriſten frey geſtellet, die Inquiſiten in Dienſten zu be⸗
halten, und ſie mit militariſcher Strafe, etwa der Spießru⸗

then, welche in Anſehung des Delicti zu ſcha. ſen waͤre, zu
belegen.

XIV.

Conſpiratio in furtum violentum conſpirantes omnes, etiam
qui ipſi vim nullam, adhbibuerunt, furti violenti
veos facit.

XVv.
Ad conſpirationem conſenſus tacitus factis declava-

tus ſußicit
XVYVI.
Solum ſilentium non ſuffcit.

Conſb irarie omnes, quotquot conſpirant, facti ejus, in

quod conſpiratum fuit, Participes correosque ac ſimili

pœnæ obnoxios facit. Præcipit hoc recta ratio, & probat
articulus 148. Conſtitutionis Carolinæ in crimine graviſſimo
homicidii. Itaque res minus dubii habet in furto. Qua

dulgen-

de re jam dictum in Specim. DXNXV. de Injuſta in fures in.

,
fui

Ge
d
Md
t
tion
C
ſun
Ae
ades
Et
Rt.
Neye
berj
te
Nf
Wat

ter.
genen
Mi
ſpira
Hord
Und
Cofe
ledeſ
dasge
lugen

nd,
ſni
Probt
Niſe
E

Uret .

le

SP. DXXXVI. DE FVRTIS VIOLENTIS. t02

dalgentia Medit. 16. Sed tunc tamen non fſatis explicatum
fuit, quid per conſpirstionem intelligatur. Articulus 148.
dquem commemoravi, verbis his utitur: mit fuͤrgeſetztem
und vereinigtem Willen und Muth. Et exemplum in iſtæ
Medit. 16. adlatum de conſenſu expreſſis verbis declarato
agit. Numquid vero conſenſus etiam tacitus ad conſpira-
tionem ſufhgit? Diſtinctione hic opus eſt. Tacitus nempe
conſenſus vel factis vel ſolo ſilentio declaratur. Facta plus
ſunt, quam verba. Ergo, qui faciendo concurrunt ad de-
lictum, peccant magis, quam qui nudis verbis, & nequeunt
adeo excuſari. Sic [Cti Helmſtadienſes menſe Octobri an-
ni cro ci ec xxl. judicarunt: Daß beyde Inquiſiten mit dem
Strange vom Leben zum Tode zu bringen ſeynd. V. R. W.
Rat. dec. Es geſtehen beyde Inquiſiten, daß ſie in Geſellſchaft
dreyer andern Perſonen des Nachts nach der Grode zu ſtehlen
gegangen, daſelbſt in zweyen Haͤuſern den Einbruch tentiret, aber
verjaget worden, endlich in dem dritten durchgebrochen, daraus
unterſchiedene Sachen geſtohlen, und unter ſich getheilet, hierauf
die folgende Nacht in eben der Abſicht nach dem andern Loge
gegangen, daſelbſt an zweyen Haͤuſern den Einbruch tentiret, je⸗
doch daruͤber verſtoͤret und verjaget worden. Nun wird zwar zu ih⸗
rer Defenſion angefuͤhret, daß Claſen nach des Coinquiſiten ei⸗
genem Geſtaͤndniſſe, bey dem Einbruche keine Hand mit angeleget;
Alldieweil aber die Rechte in denjenigen Delictis, welche per con-
ſpirationem veruͤbet werden, nicht darauf, was ein jeder bey dem
Handel gethan, ſehen, ſondern die ganze That vor einem Actu achten,
und auf alle Conſpiranten eine gleichmaͤßige Strafe ſetzen, und denn
Claſen dadurch, daß er bey Ausuͤbung des Diebſtahls gegenwaͤrtig
geweſen, die ausgebrochene Steine von dem Onne angenommen,
das geſtohlne Gut in den Sack mit hinein geſteckt, ſolchen wegge⸗
tragen, und ſeinen Antheil davon empfangen, ſich alles deſſen,
N 3 was

102 MEDITTAT. AD PANDECT.

was bey dem ganzen Diebſtahl vorgegangen, theilhaftig gema⸗
chet, So iſt dem Inquiſiten mit allem Rechte der Strang zuer⸗
kannt worden. Sed quid de nudo filentio dicendum? Accide-
bat ſcilicet in facto, ut fur ob violentum furtum ad furcam
damnatus provocaret, ſibique, qui in vim faciendam nee ver-
bis conſenſiſſet, nec ipſe vim commiſiſſet, ſed ſaltem ſociis
de vi facienda diliberantibus tacitus adſtitiſſet, injuſte ſuppli-
cium irrogari quereretur. Judex illi defenſorem ex officio
conſtituit, qui hæc magis etiam verbis exaggerat, multaque
de filentio & conſenſu per hoc declarato ſubtiliter ac copioſe

diſputat. ICti Vitembergenſes, actis ad ſe menſe Januario

anni clo lo cc xxxXI. delatis, adſenſerunt ei in theſi per omnia,
ſolumque ſilentium ad condemnationem non ſufficere, facile
largiti ſunt, gnari optime, ne quidem in civilibus cauſſis ſo-
lum fſilentium pro conſenſu haberi, niſi vel lex vel factum
accedat, c. 44. de Regulis juris in 6. Sed iſta tamen omnis do-
cta diſputatio reo non profuit. Apparebat ex actis, hunc fa-
ciendo ad furtum concurriſſe. Quam circumſtantiam omiſe-
rat advocatus in defenſione & ſolum de filentio dixerat. Ira-
que ſententia condemnatoria confirmata fuit: Dieweil Inqui-
ſit den wegen des ausgeuͤbten gewaltſamen Diebſtahls gemachten
Complot, und das dabey gefaſte Vorhaben, die Leute zu binden,
nicht, wie deſſen Defenſor zu ſeiner Entſchuldigung vorſchuͤtzet,
durch bloſſes Stilleſchweigen, ſondern durch wuͤrkliche facta, und
zwar anfaͤnglich durch das Wachhalten, nachgehends durch die
Theilnehmung an den geraubten Sachen approbiret, und ſich deſ⸗
ſen ſchuldig gemacht, mithin die allgemeine Ruhe und Sicherheit
gekraͤnket, ſo hat er in ſeiner Defenſion etwas, ſo ihm zu ſtatten kom⸗
men moͤchte, nicht ausgefuͤhret, derowegen das in Actis fol. 333. be⸗
findliche Urthel an ihm billig vollſtrecket, auch die fernerweit verur⸗
lachte Unkoſten aus ſeinem Vermoͤgen genommen werden.

XVII,

oder

1e⸗
tor
tin
ego

n
ſus
Oe
in⸗
Vee
il.
miſe
nni
derat
lur G
Hons
gen
iiner
den 5
ſihe

—
Gende
en
ccike.

Grcam
ee ver⸗
lſoeis
ſuppl⸗
0fc)
ltagr
opit
nani

ONNIn

efaele
llls ſ⸗
fadun
nis o⸗
Unefe

Omiſ .

t. Iu.
Inqu-
ochter
binden,
hitt,
u d
ch de
de⸗
hethet
kon,
lbe
Uep

W.

SP. DXXNXVI. DE FVRTIS VIOLENTIS. 103
XVII.

Fartum cusm armis commiſſum, etſi effrabtio aog acceſerit;
ultimasm ſüpplicium meretur.

XVIII.

Armorum nomine etiam baculus venit.

rina ſola furtum violentum facere, etſi effractione non ac-
cedat, Carolus F. in articulo 159. alternative loquense
oder mit Waffen, damit er jemand, der ihm Wiederſtand
thun wollte, verletzen moͤchte, zu ſtehen eingehet; ſat cla-
re conſtituit. Vim certe faciunt & verbis, & menti legisla-=
toris, qui utrumque conjunctim deſiderant. Refellit eos op-⸗
time Areſſus ad art. 159. Conſtit. Carol. §. I. z. 4. Feci idem
ego in Specime DXKXXr. de Injuſta in fures indulgentia, Me-
dit. 10. damnavique praxin, quæ effractionem ſine armis fa-
Stam e numero furtorum violentorum eximit. Eadem pror-
ſus, quin imo major ratio in furto armato ſine effractione
occurrit. Per hoc ſecuritas publica magis etiam, quam per
ſimplicem effractionem, turbatur. Agnovere hoc Romani
veteres, ac in lege XII. tabularum apud Gellium NWock. ASttic
Iib. II. c. ult. furem, qui telo ſe defendit, impune occidi per-
miſerunt. Recte ergo Cti Helmſtadienſes menſe Decembri
anni clo Io ccxiv. furem, qui deprehenſus tridente ſe defen-
derat, ad furcam damnarunt: Es iſt Inquiſit, Heinrich Meldau,
zur Gnüge uͤberfuͤhret und ſelbſt geſtaͤndig, daß er in Martin Lentzens
Haus nebſt einem andern eingeſtiegen, allda Geld und andere Sa⸗
chen weggenommen, und, da er datuͤber ertappet worden, ſich mit
einer Miſtfurcke zur Wehre geſetzet, und Baſtian Luͤnken hart auf
den Kopf geſchlagen; Ob nun wohl zu ſeiner Entſchuldigung an⸗
gefuͤhret wird, daß keines von beyden ihm beygemeſſenen furtis
gewalt⸗

104 MEDFFAT. AD PANDECT.

gewaltſam mit Waffen oder Einbrechen geſchehen; Alldieweil aber

der letzte zu Ziepel vorgensmene Diebſtahl allerdings Pro violen-

10 zu achten iſt, da Inquiſit mit Waffen, als wofuͤr auch die Miſt⸗
furcke gehalten wird, diejenige, ſo ihm Widerſtand thun wolen,

verletzet, bey welchen Umſtaͤnden, und da des Inquiſiten Ver⸗
brechen mit allem Rechte pro furto violento geacht:t wird, der
gemeinſten Meynung nach, darauf, ob es groß oder geringe ge⸗
weſen, nicht einmal zu ſehen iſt: So haben wir Heinrich Mel⸗
dauen, als einem gewaltſamen, verlaͤumderen und incorrigiblen
Diebe von welchem noch mehr Schaden und Dieberey bey laͤnge⸗
tem Leben zu vermuthen waͤre, den Strang zuerkannt. Et de triden-
te quidem, cui ferrum acutum & hominibus occidendis aptum
præfixum eſt, dubitari nequit. Dubitatum fuit magis men-
ſe Martio ejusdem anni de baculo, quo unus ex furibus
armatus ante fores ſtabuli ſteterat, ac ſervulos, qui in eo
ecubabant, egredi & domino inclamanti opem ferre volen-
tes abſterruerat. Vicit tamen ſententia eorum, qui, bacu-
lum etiam telum eſſe & furtum violentum facere, credi-
derunt. Nam & baculo homines vulnerari ac oecidi poſ-
ſunt. Vide L. 9. & I1 §. 1 Ad L. Juliam de vi publica, L. 54.
§. 2. de Furtis. Sic itaque judicatum eſt: Es wird Inquiſit,
Hans Michael Koͤrbel, im Fall er auf ſeinem gethanen Bekaͤnnt⸗
niſſe vor oͤffentlich gehegten peinlichen Hals⸗Gerichte verharren,
oder deſſen ſonſt, wie recht, uͤberfuͤhret werden ſollte, mit dem
Schwerdte vom Leben zum Tode gebracht, und deſſen abgehaue⸗
ner Kopf, andern zum Abſcheu, oͤffentlich auf einen Pfahl ge⸗
ſtecket. V. R. W. Rat. dec. Es ſcheinet zwar einiger Maaſ⸗
ſen zur Entſchuldigung unſers Inquiſiten zu dienen, daß die⸗
ſes der erſte Diebſtahl, welchen er veruͤben helfen, wie es denn
ohnedem das Anſehen gewinnet, ob koͤnne gegenwaͤrtiger Dieb⸗
ſtahl, ſo viel dieſen Koͤrbel betrift, pro violento nicht ge⸗

tin
mnit

derr

—
eil cbe⸗
vViolen.
Polen
D
rd dN
ingeg⸗
i W
igibin
lanp⸗
triden
apln
9 en⸗
luribus
i in en
Volen⸗
beer.
crec

di er

Lſ
uitt
Afaurt
hann,
it den
ehen⸗
hl ,

MN

5
denn
N
Gt N
,

SP. DXXXVI. DE FVRTIS VIOLENTISs. 10;

geachtet werden, da derſelbe kein Gewehr, wie die andere, ſon⸗
dern nur einen Stock gefuͤhret zu haten vorgiebt, worzu auch
dieſes kommt, daß er nur die Wache gehalten; Wannenh.ro
allhier keine Lebens⸗Strafe, ſondern hoͤchſtens der Staupen⸗

ſchlag, ſammt ewiger Landes⸗Verweiſung, ſtatt zu finden ſchei⸗

