lem, dum perfidos hos mitius punit, ſaluti & ſecuritati Pu-⸗
blicæ non ſatis conſulit. Si hanc ſpectas, gravius coerceri
oportebat homines, quorum fidem ſequi neceſſe eſt. Nec
injuria illis fit. Fures enim ſimplex crimen, at hi duplex
committunt, dum & rem alienam auferunf, & fidem datam

frangunt. Quamobrem ſapientiſſimo conſilio Auguſtus,

Elector Saxo, tam famulos quam tabellarios furantes in fur-
cam agi jubet, Conſtit. El. 38. W41. Part. 4. Quod Au-
guſti inſtitutum imitati ſunt alii quoque principes. Sic
quo ad famulos in Electoratu nec non in Ducatu Brunfvi-
cenſibus & Luneburgicis idem ſancitum. Generaliter qui-
dem leges iſtæ omnes loquuntur, generalemque rationem
ſalutem ſcilicet & ſecuritatem publicam, habent, cavilla-
tiones tamen Ctorum effugere non potuerunt, quibus ef-
ficitur, ut fere nunquam exerceantur. Namque Primum,
quod ad famulos, negant legem in iis locum habere, quan-
do rem non ex domini cuſtodia, ſed ex ſua, cui ea a domi-
no commiſſa fuit, auferunt. Pareunt ergo famulo, datas
ſibi, ut alio deferret, litteras reſignanti atque numos inde
eximenti, quemadmodum ex exemplo Specimini DXxXxXI.
de Injuſta in fures indulgentia, Medit. 19. ſubjecto appa-
ret. Porro quod ad tabellarios plures excogitatæ ſunt Ii-

mitationes a Doctoribus, quarum potiſſimas enumerat Carp-
zovius in Quæſt. Criminal 85. n. 85. ſqq. Vix ulla inter eas

eſt, quæ non cum voluntate legislatoris generaliter loquen-

tis pugnet. Atque tamen iis non contenti novas quotidie

excogitamus, ſicque legislatoriam poteſtatem impune exer-
cemus. Audacia heæc inexcuſabilis videri poterat, ſed ve-

C 2 niam

124 MEDTTAT. AD PANDECT.

niam tamen propterea meretur, quod mos a majoribus
traditus, duorum pluriumve ſæculorum uſu firmatus, nec
principi miniſtrisve ejus incognitus, ex ſilentio eorum &
patientia auctoritatem aliquam conſequitur. Conduxerat
quis non ita pridem hominem, qui nuncii mercenarii mu-
nus quaſi publice exercebat, ut pecuniam ſibi ab amico, ali-
quot milliaria a ſe habitante, adportaret, perſolverat etiam
mercedem & viaticum, abeunti vero permiſerat, ut, ſi
quæ in via improviſa neceſſitas incideret, aliquid ex pe-
cunia adportanda decerperer. Ille vero improbus merce-
dem & viaticum ante diſceſſum ſuum abligurit, abit dein-
de, venit ad amicum, ad quem miſſus eſt, accipit pecuniam
obſignatam, ac cum hac in proximam popinam divertitur,
reſignat faſeiculum ſibi creditum, totamque ſummam pau-
latim potando, commeſſando, ludendo, hoſpites invitando
abſumit., Revertitur tandem vacuus & in carcerem detru-
ditur. Nulla ex iis, quas Carpzovius ſuggerit, limitatio-

nibus prodeſſe ei poterat. Scelus apertum & ſecuritas pu-

blica, ut exemplum ſtatueretur, poſcebant, denique lex
ipſa verbis nullo modo ambiguis hominem damnabat. Sed
fortior his omnibus erat miſericordia Ctorum, qui ex du-

lici cauſa pœnam mitigarunt, primum, quod homo jure-
P 8 „ J

jurando fidem ſuam non obſtrinxiſſet, id quod Elector in
Conſtitutione 41. ſupponere creditus eſt, deinde, quod mit-
tens poteſtatem abeunti feciſſet, pauxillum ex pecunia ad-
portanda in neceſſitates ſuas impendendi. Sic ergo menſe
Martio anni cIo Io CcXXXI. reſgonſum fuit: Iſt Inquifit ſo
wol geſtaͤndig als uͤberfuͤhret, daß er die ihm, als einem abge⸗
ſchickten Bothen, anvertrauete 18. Thlr. mittelſt Erbrechung ei⸗
nes verſiegelten Paquets veruntreuet, und theils verſoffen, theils
verſpielet, theils ſonſten durchgebracht; So wird er zwar in An⸗
ſehung, daß er zum Bothengehen nicht verpflichtet gerveſen⸗
Uber⸗

63

—
ridt
8, Ne
ru
wen
rüi m.
c0, .
t etim

I,I

ex
were⸗
dit der⸗
ecuni
wenin
lum
tovitunen
n dennt

imitano.

glitp⸗
ige ke

bat. N⸗

lui
omno ue
Enr
vod D
cuni.

lngin
henn

ecene

ſin⸗ 6

ten N/
1 0

SP. DXXXVII DE LEGIT. FVRVM EXCVSAT. r25

uͤberdies von dem, welcher ihn abgeſendet, Erlaubniß, das
Geld bey einer ihm vorſtoſſenden Noth anzugreiffen, gehabt,
mit der ordentlichen auf die Diebe geſetzten Strafe verſchonet,
gleichwohl nach abgeſchwornen Urpfeden des Landes auf 2. Jahr
verwieſen.

XxIII.
Obe & conſilio furtum rommittitur.

XXIV.
Conſilium ſolum, niſi factum aliquod, e. g. 6ommodatio in-
Rrumentorum, comitatus &. accedat, furem uon
Jacit.

N.
XXV.
Obligat tamen ad damni reſtitutionem, 2 pœnam
extraordinariam.

Furi teneri eum, cujus ope & conſilio furtum factum
eſt, quamvis ipfle id non fecerit, Juſtinianus in §. 11.
dJe Obligationibus, quæ ex delicto edicit. Plerique eorum,
qui in bunc g. commentantur, voces: ope & conſilio; non
conjuncim ſed alternatim intelligi, adeo ut conſiliarius ſo-
lus, ſi eventus ſequatur, fur ſit, exiſtimant, & ad L. 52. §.
19. de Furtis provocant. Verum hæc lex clare, neque ver-
bo neque ſcriptura quem furtum facere, dicit; & clarius ad-
huc Juſtinianus in fine ſupra memorati §. 11. Qui nullam,
ait, opem ad furtum faciendum adhbibuit; ſed tantum confi-
lium dedit, atque hortatus eſt ad furtum faciendum, non te-
netur furii. Nec ſatisfacit mihi incognita legibus diſtinctio
inter conſilium ſimplex ſeu generale vel monitorium, &
ſpeciale, ſeu inſtructorium vel direétivum. Nam & ſpe-

Q ciale

125 MEDITAT. AD PANDECT.

ciale hoc inſtructorium & directivum, ſi factum non con-
currat, conſilium ſimplex manet, atque in verbis, quæ in
furto non ſufficiunt, ſubſiſtit. Immerito igitur Hoppius in
uſu' bodierno ad §. 11. JI. de Obligationibus gquæ ex delicto re-
Pprehendit Carpzovium: Quamvis, inquiens, Carpzovius
Quaſt. erim. 87. n. 4. && 27. diſtinguat inter illum, qui con-
ſilio & qui auxilio adfuiz furi, & illum in caſu percepti Ia-
eri tantum fuſtigatione, bunc vero, ſi in ipſo abtu præſtiterit
auxilium, pœna demum ſuſpendii aficiendum eſe, velit; non
video tamen, cur non etiam prior illa pena mortis ſit dignus,
K, ut dictum, reiterata acceſſerit participatio: Mandans enim
& mandatarius ad parem pænam tenentur in delictis, præſer-
tim ſi iden, effectus delicti, ut boc loco eſt participatio lIucri,
in utrumque redundet. Carpzovius certe aperta Iuſtiniani,
quæ modo memoravi, verba pro ſe habet. Nec poterat
aliter, tanquam JCtus Saxo, ſentire. Nam princeps Elector
Saxo in Conſtit. 40. P. 4. Juſtiniani verba eodem modo in-

„

terpretstus eſt, atque hos, qui confilium dediſſent, ultimo

fupplicio adfici vetuit. Neque mutatum id eſt in Edico no-
viſſimo anni coloccxIx. wider die Diebe und Raͤuber. Con-

junguntur enim & ibi: zu Ausubung Raͤuberey und Diebſtahls

Vorſchub thun, e. g. inſtrumenta commodare, comitari
&c. und Anſchlaͤge geben. Quæ autem Hoppius de manda-
to objicit, ad conſilum, quod longiſſime a mandato dif-
fert, trahi non debent. Interim non nego, conſiliarium
iſtiusmodi læſo ſaltem actione in factum ad damni reſtitu⸗
tionem teneri, V. 9. §. 3. L. 30. §. 3. ad legem Aguiliam,
qua de re memorabile exemplum vide in Specimine CXLIX
de Condictione furtiva Medit. 3. & ob fraudulentum conſi-
lium extra ordinem puniri. H

Opem ferens in furto non aliter ordinariam panam Jfurti ſuſti-

net, quam ſi in partem Iueri venerit.
XXVII.

l.

—
CCN.
e
iurin
k.

NNQ t

loor.
i l.
ieti
nu
enin
reſe.
lurti
niani
terd
lectof
do in

Ntino

1oo.
Con.

ſoh⸗

Nitari

☛☚

ilk.
rium
ſtiru⸗
inn,
M.

0ll.

Sp. DXXXVII. DE LEGIT FVRVM ENGVSAT. raz

unmn —
XXVII.

Sufßieit tamen lucrum indireltum.
. XXVIII. .
Luerum indirectum eſt, quum quis de ipfis rebus fartivis
nibil accepit, ſed tamen occaſione earum emolu-
mentum ſentit.
XXIX.
Ordineire etiam punitur, qui operam ſuam furibus pro mer-
cede locavit.
G XXX.
Sußicit animus Iueri faciendi, quamvis fur, antequam pariem
ſuam de lucro tulit, in vincula conjectus ſit.
ox lucri, quæ in definitione furti ſecundum g. I. c5*
V II. I. de Obligat. quæ ex delico, L. I. §. 3. de Furtis
ponitur, explicanda eſt recte. Conſtat nempe ex commen-
tariis ICtorum, & edicto Saxonico anni 1719. wider die Diebe
und Raͤuber; verbis: wenn ſie gleich von dem Diebſtahle di-
recto ſelbſten nicht mit participiret; lucrum indirectum ſuffi-
cere, ut hi, qui opem furibus tulerunt, ſupplicio adfici
queant. Explicandum ergo eſt, quid ſit lucrum indirectum.
Eſt illud, quando quis ex ipſis rebus furtivis partem nullam
accipit, ſed ſaltem occaſione furti emolumentum ſentit.

Exemplum tale eſto. Latrunculi aliquot, conſpiratione de

effringendis & expilandis ædibus alienis inita, ad hoc operam
tertii cujusdam certa mercede conducunt. Hic certior de

illorum propoſito factus addicit operam ſuam, ſtat, dum il-
li furantur, in excubis, peradcto nobili facinore, exuvias

avehit, deinde comprehenſus fatetur liberaliter factum; ſed

negat, ſe furem eſſe; negat, ſe lucrum in furto tuliſſe;

. ivea eniſſe. Mercedu-
negat, ſe in partem rerum furtivarum veniſſle. Mer .

la, inquit, mihi promiſſa eſt, exigua, qualis famulis mer-
5

cenariis

128 MEDITAT. AD PANDECT.

eznariis ſolet, & hæc nec exſoluta quidem, nam ſtatim

poſt furtum factum in vincula conjecti ſumus. At nihil
miſero iſtæ excuſationes profuerunt. Damnavimus eum
ad furcam, tamquam furti violenti & qualificati compli-

sem, menſe Decembri cloloccxxI. Merces, quam fſibi ſti-

pulatus fuerat, lucrum erat ſine dubio, quamvis indirectum.
Jura vero lucrum ſolum defiderant, nec addunt; de corpo-

re rerum furtivarum. Quod porro mercedem promiſſam

nondum, quum caperetur, accepiſſet, poœnam mitigare

non poterat. Jura noſtra non lucrum ipſum requirunt, ſed

Iucri faciendi animum. Luecri Juſtinianus in §. I. L. de Obli-

gationibus guæ ex delicto ait, faciendi gratia. Et clarius Cæa-

rolus . in articulo 160. in æſtimatione furti non ad Iucrum

ipſum, quod quisque furtum actu tulir, ſec ad damnum,

quod dominus paſſus eſt, wie ſchaͤdlich dem Beſchaͤdigten der
Diebſtahl ſeyn mag, reſpici juber. Quod tandem merces
promiſſa infra quinque ſolidos fuerar, hoc in furto violen-
to, & per conſpirationem facto, ubi æſtimationis nulla ra-
tio habetur per articulum 159: C. vugizutioni Carolinæ, pœnam
mitigare non poterat. Sed Præſtat ipſa reſponſi verba adjici:

Hat Chriſtian Truͤmpelmann in Guͤte geſtanden, daß er Joekl

koͤſern und Zabeln, gegen Verſprechung einer Belohnung, an

den Ort, wo die Ochſen geſtanden, hingefuͤhret, ihnen ſel⸗
bige angewieſen, unterdeſſen, da die obgedachte beyde Diebe
zwey verſchloſſene Thuͤren aufgebrochen, und die Ochſen aus dem
Stalle geholet, einige Schritt von dem Stalle ſtehen geblieben,
nachgehends jedoch einen von den geſtohlnen Ochſen wegfuͤhren
helfen. Nun moͤchte zwar zur Entſchuldigung des Inquiſiten
angefuͤhret werden, er habe bey dem Diebſtahl ſelbſt keine
Pand angeleget, auch davon kein Theil genommen, ſondern
bplos auf den ihm verſprochenen Lohn, welchen er nachge⸗

hends nicht einmahl erhalten, geſehen, und ſey folglich nicht als ein

D b

ſey

in
G
c
D
or
gac
N
der
De
n
arh
40

B
Nerh

Atim
mihil
eum

nl.

ſ.
Cun
orr.

ifſan

lgare

ſel
.
8 C-
crun

nun

N
nerces

ioler.

l.

Ceum
dieci
1
,

Dℳ.

den

ſben

fihen
bilne
fire
ern

—–—

NèH

sn

W

d1

SP. DXXXVII. DE LEGIT. FVRVM EXCVSAT. 129

Dieb, ſondern nur als ein gemietheter Diener, zu betrachten.

Dieſemnach ſcheinet es, ob ſey Inquiſit nur auferordentlich zu
beſtrafen. Dieweil aber dennoch die gewaltſame Erbrechung der
Thuͤren dieſen Diebſtahl zu einem Furio qualifcato und violen-
ro machet, folglich gar darauf nicht geſehen wird, wie viel
die geſt ehine Sachen werth, oder was einer der Diebe davon ge⸗
noſſen, hiernaͤchſt bey dergleichen Delictis, welche von ihrer vie⸗

len per conſpirationem mit fuͤrgeſetztem und vereinigtem Willen

und Murh, ausgeuͤbet werden, nicht darauf zu ſehen iſt, was
ein jedweder abſonderlich dabey gethan, ſondern das ganze Factumn
allen complicibus insgeſammt imputiret, ihnen auch die ordent⸗
liche Strafe ohne Unterſcheid zuerkannt wird, ferner Truͤmpel⸗
mann, wenn man ihn ſchon nicht vor einen Dieb, ſondern nur

vor einen Helfer halten wollte, gleichwol die Huͤlfe vor⸗in⸗ und

nach dem Diebſtahl, indem er Anfangs die beyde complices zu.
dem Stalle gefuͤhret und gebracht, waͤhrenden Diebſtahls auf
der Wache geſtanden, und nach deſſen Vollſtreckung die Ochſen
wegbringen helfen, dergleichen ſpeciale Huͤlfe, ohne welche der
Diebſtahl nicht geſchehen koͤnnen, vor einen wuͤrklichen Dieb⸗
ſtahl geachtet und mit der ordentlichen Strafe beleget wird,
arg. L. I15. Ad. L. Corneliam de Sicariis, vide Claſenium
ad art. 177. conſtit. crim. tag. 746. & uos ibi allegat;
So iſt Chriſtian Truͤmpelmann, daferne er bey ſeinem gethanen
Bekaͤnntniſſe vor gehegtem hochnothpeinlichen Hals⸗Gerichte

verharret, mit dem Strange vom Leben zum Tode bringen.

CO' OL L ARIA.

1. Qui rem apud ſe ex turpi cauſa depoſitam intervertit, a
Qeponente conveniri nequit, L. 1I. L. I2. §. I. L. 76. §.
I. de Furtis, peccat tamen & a magiſtratu recte pu-
nitur. Exemplum vide in Specimine CXLIX. de Con-
dictione furtiva, Medit. 1. 2.

Tom. VIII. R 2. Qui

MEDITLAT. AD PANDECT.

3:. Dominus, qui furtum famuli ſui, quod impedire poterat,

2. Qui alios ad furtum inimico ſuo faciendum non animo lueri
faciendi ſed ex odio concitat, fur non eſt, punitur tamen &
ad reſtituendum rerum ablatarum pretium convenitur.

Vide ejusdein ſpeciminis Medit. 2.

non impedit, furti obſtringitur. Vide ejusdem ſpecimi-
nis Medit. .

4. Sunt nonnullæ furti ſpecies, quas vulgus pro furtis non

reputat & impune ſe laturum ſperat, quæ tamen vera fur-
ta ſunt, ſed extra ordinem punienda. Huc pertinet, quan-
do quis oblatam ſibi ab alio, qui ſe obligatum per errorem
credit, rem indebitam ſciens accipit, L. 18. de Condict. fur-
tiva, quando quis debitum ſibi a creditore invalide ceſſum
exigit, L. 38.9. 1. de Solut. quando procurator ad exigendum

debitum conſtitutus partem ejus in uſus ſuos convertit,

L. 7. C. de Furtis, quando quis rem ſibi datam, ut alteri do-
naret, donat quidem huiec, ſed ſuo nomine, non dantis, L.
25†. de Donationibus &0⁰.

5. Negat Hoppius ad S. I. L de Obligationibus quæ ex delicto, fur-

tum eſſe, quod per jocum committitur, allegatque L. 53.
pr. de Furtis. Non intercedo quidem, addo tameniſtius-

modi jocos liberales non eſſe, ſed homine honeſto indi-

gnos & fugiendos, atque etiam, ſaltem extra ordinem, pu-
niendos. Memorabilem ejusmodi joci, qui funeſtum exi-
tum habuit, hiſtoriam narrat Erytbræus in Pinacotheca par-
te II. imag. 2 9. pag. 68. Phidias Porta, inquiens, magna vi
ingenii præditus, potiſſimis litteris excultus, in agendo admi-
rabilis, quum ſacram Pont. Mawx. pecuniam ſurripuiſſet, ac

Venetias perſequeretur, ex fuga retractus, ſupplicio affectus

Juerat, una cum aliis novem, amiciſſimis ſuis, baud ol ſeuro lo-

co natis, non modicis opibus, doctis præterea viris, quorum alii

erant jurisconſulti, alii medici, alii pbiloſophi ac poetæ.
Hi primum, animi canſa, cœerant noctu carnes, e fe-
neſtris appenſas, ut hædos, pullos gallinaceos, melagri-
des, phaſinos ſurripere, ex eisque deinde convivium in-

ſruere, ac magno cum riſu celebrare; Sed paulatim,
g boc aditu januaque patefacta progreſit ſunt longius

6

hu
(e
a
er
fur
der
lege
inte
1
kun

N

—
lueri

neng
hnitur,

eein .

Snln

afur.
guan.
orem

deſſun

ndn

Vertit
erice
ntisl.

i ür.
1,ſ2.
ſſtius⸗
indi.
-.
mmen⸗

10 ‚.

1M⸗
et e
rolt.
nali
Prete⸗
ſ⸗
AMor
il⸗
tin
NMin
4

Sp. DXXXVIII. DE ACTIONE FVRTI PROHIBFTI. 13z2

ae maximis ſeſe furtis implieaverunt: quibus eviéti magno
eum ſuarum jamiliarum dedecore in ipſo ætatis flore pœnar
legibus dederunn. Quod adoleſcentibus præſertim debet
ℳ exemplo, ne, ex ſapientis confilio, minima contemnant,
Jquod ex iis ad majora aditus fiat.

sPECIMEN DXXXVIII.
MEDITATIONVM AD PANDECIAS
AD EIB. XIrII. TIT. II.

l

ACIIONE FVRTI PROHIBITI.

Actio furti probibiti, quam Juſtinianus ab uſu receſſiſe
dicit, poterit adbue uſum babere.
duco, præſide illuſtri viro, Gebbardo Chriſtiano
Baſtinellero, in aula regis noſtri conſiliario, & in
hac academia jureconfulto & profeſſore, de pari turpitu-
dine diſputabit. Quæ ad argumentum hoc pertinere vi-
dentur, complexus eſt ſcripto admodum eleganti, in quo
varias quæſtiones utiles pariter ac jucundas excuſſit, In-

S quem in conſpectum publicum nunc pro-

ter cetera etiam in veritatem dicti illius vulgaris, quo

fur & receptator in pari turpitudine eſſe perhibentur:
der Hehler ſey ſo gut als der Stehler; inquifivit. Quæ dum
lego, in mentem mihi venit jus vetus, adverſus recep-
tatores conſtitutum, cujus uſum aliquando in forum re-
duci oportebat. Narrat ſcilicet Juſtinianus in §. 4. I. de
Obligationibus, quæ ex delicto, veteres actionem adverſus
eum, qui furtum quærere teſtibus præſentibus volentem
prohibuerit, actionem dediſſe, eamque furti prohibiti a.
R 2 V .

132 MEDTIAT. AD PANDECT.

appellaſſe, ſed hanc actionem in deſuetudinem abiiſſe. Quum
enim, Imperator addit, requiſi itio rei furtivæ bodie ſecundum
veterem ebſervationem non ſiat; merito ex conſequentia et-
iam præfatæ actiones ab uſu communi receſſeruntn. Quum ma-
nifeſtum ſit, quod omnes, qui ſcientes rem furtivam ſu-
Kaher &W celaverint, furti nec manifeſti obnoxii ſint.
At ego, poſſe adhuc hodie contingere, ut furti Pprohibiti
actione opus ſit, credo. Commemorabo exemplum. Fa-
ctum erat in villa furtum apud ruſticum. Implorat miſer

fidem opemque vicinorum. Confluunt vicini, & requiſi-
tionem per ſingulas domos judicialiter, ut in vicis fieri ſo-

let, faciendam decernunt. Exſequutionem communis de-
creti ſolus moratur prætor, quem ſcultetum vocant, ante
omnia mercedem operæ flagitans. Impudenti flagitationi
obſiſtunt reliqui, & hominem jam ſatis ærumnoſum ſum-

tibus porro onerari inhumanum dicunt. Cedit ægre præ-

tor, ſed cedit tamen ac in requiſitionem conſentit. Vadit
ergo caterva primum ad ipſius prætoris ædes, excutitque
ſedulo omnia. Reperiunt in illis conclave oppeſſulatum,
idque recludi deſiderant. Recuſat hoc obſtinate prætor
ſine omni cauſa., Tum unus ex ruſticis: ni aperis, inquit,
ſecurem ſumemus „ & januam confringemus. Ego vero,
reſpondet prætor, ei, qui januam vel digito attingere au-

ſus fuerit, eadem ſecuri cerebrum diſpergam. Abſterriti
his minis ruſtici abeunt, & reliquas in vico domos riman-

tur. Prætor quadrantem circiter horæ in ædibus ſuis mo-

ratus confectatur veſtigantes & pervicaciam lipſi expro-

brantibus: revertatur, inquit, unus ex vobis mecum;
huic conclave reſerabo. Fit hoc, reſeratur conclave, nec
quidquam furtivum i in eo reperitur. Et quum in cetero-
rum ædibus etiam nihil repertum eſſet, furtum paſſus
Prætorem in jus vocat. Prætor id ſolum fatetur, ſe con-

clave-

cln
Gun
gvil
rem
tam
per
ann
tor,
non
ner
U
tri
ſi

Ete

a

lun
Gen
ſor
bed
gan
lg
1
Ee
ne
en

=, === —

Dn

—

Quun

Vdr

4.
1 .

n ſ.

hir

I.

miſet

iſt⸗
„
erl ſo.

nis .

, M
tation
1 ſun⸗
te pre⸗
Vadit
leitque
ltum,
Pretor

ingd

ven

ere Al .

lerrii
Himen-
is wo⸗
aprd.
ecun;
e Nee
cetelo⸗
iſis
Ee .

clVe.

SP. DXXXVIII. DE ACTIONE FVRTI PROHIBITI. 122

clave reſerare noluiſſe, cetera omnia negat, & jusjuran-
dum purgationis offert. Tum actor tres teſtes adducit, ex
quibus duo rem, uti geſtam retuli, narrant, tertius præto-
rem dixiſſe, ait, ſe mirari, quod ruſticus ſuppellectilem
tam vilem & attritam, qualis illa deperdita fuerit, tanto-
pere lamentetur. Mittuntur acta ad me menſe Auguſto
anni clo Ilo ccxxxI. Hærebam in principio anceps. Præ-
tor, quamvis ſuſpicionibus obrutus, convictus tamen
non erat, nec ad jusjurandum ſine præſentiſſimo perjurii
metu admitti poterat. Torturam decerni, operæ preti-
um non erat, quum ſuppellex furto ſubtracta duobus
tribusve thaleris æſtimaretur. Confugi ergo ad astionem
furti prohibiti, & ſecundum eam reum condemnavi:
Weil Straßbauer, die Cammer bey der Haus⸗Suchung zu
oͤfnen, ſich ohne alle Urſache widerrechtlich, und ſo gar unter
harten Droh⸗Worten, verweigert, auch Hahnen erſt hernach,
da immittelſt die Betten bequemlich weggeſchleppet werden koͤn⸗
nen, hinein gefuͤhret, ferner gegen den fol. 11. abgehoͤrten Zeu⸗
gen nach der Zeit verdaͤchtig geſprochen, ſolgiich ihn bey ſo
ſtarckem Argwohne zum Reinigungs⸗Eyde zu laſſen um ſo viel
bedenklicher iſt, als er bereits in dem Verkhoͤre die vor der

ganzen Gemeinde vorgegangene Umſtaͤnde unverſchaͤmt abge⸗

leugnet, uͤberdies auf ſolche Art einem jeden Diebe leicht fallen

wuͤrde, die Haus⸗Suchungen zu eludiren; So wird gedach⸗

ter Straßbauer Meyen die weggekommene Betten nach dem
Werthe, welchen dieſer eydlich anzuzeigen hat, auch alle ver⸗
urſachte Unkoſten und Zeugen⸗Gebuͤhren, davon die angege⸗
bene ohne Abzug paſſiren, zu bezahlen angehalten, anbey we⸗

gen ſeiner ungebuͤhrlichen Widerſetzung 2. Tage mit Gefaͤng⸗

niß, oder 6. Tage mit Arbeit, oder um 1. Alt Schock beſtraft.
Damnatus de attrocitate ſententiæ queritur, offert denuo
jusjurandum, &, acta ad collegium [Crorum mitti, ex
R 3 legis

134 MEDITAT. AD PANDECT.

legis beneficio petit. Mittuntur ergo ad Vitembergen-
ſe, in quo diu conſultatum, annon jusjurandum purga-
tionis decerni oporteret. Sed confirmata eſt tandem
prior ſententia menſe Oéâtoοbri anni clo lo cc xXXI. Die⸗
weil Straßbauer den ihn hauptſaͤchlich gravirenden Umſtand,

die Exroͤfnung der Cammer ohne Urſach verweigert zu haben,

eingeſtehet, und mit nichts zu entſchuldigen vermag, hiernaͤchſt
die den Zeugen vorgeworfene Verwandt⸗ und Schwaͤgerſchaft

etwas weitlaͤuftig, die Feindſchaft aber nicht beygebracht iſt,

ſo bleibet es aus den in dem fol. 13. befindlichen Deciſo an⸗
gefuͤhrten Urſachen bey ſolchem billig, und iſt Straßbauer
die fernerweit verurſachte Unkoſten zu bezahlen ſchuldig. V.

R. W. Iuſtinianus videlicet actionem furti prohibiti

ideo ab uſu receſſiſſe ait, quod requiſitio rei furtivæ ho-

die non ſecundum veterem obſervationem privatim, ve-

rum magiſtratus auctoritate fiat. Sed quid, ſi quis, uti

hic, publicam requifitionem prohibeat, aut eludat? Pu-

niri poterit, ait. Fateor. Sed publica poœna furtum
Ppafſio nihit prodeſt. Huic etiam ſatisfieri, jus & fas eft.
Accedit, quod leges noſtræ reum ex evidentibus etiam con-
jecturis damnari jubent, L. 6., de Accuſationibus, L. 3. §. 2.

de Teſtibus, L. 19. C. de rei vindicat. L. 20. c 2 I. C. de

probationibut. Qua de re copioſius actum eſt in Speeimine
CoLNVTII. de Brobatione artificiali. ,
Sed ſatis de hoc argumento pro inſtituti ratione. Re-
vertor ad canditatum noſtrum, de quo ab initio dicere
ccpi. Ei GODOFREDO GVILIELMO GERBERO nomen
eſt, quod jam per ſe clarum ille virtute & meritis olim
magis etiam nobilitabit. Quæ fata ejus huc usque fuerint
ipfius verbis nunc narrabo: &c. ⸗

Hæc ille. Quæ nunc ſequuntur, de meo ſunt. Stetit
candidatus neiter egregie in colloquio, quod eum

60

e0

t
hon-

er

que
hab
na⸗
tres
here

oy

⸗
gdii

fult
U

V

—

elge.

Punge⸗
tanden
N
ſrd,
ben⸗
ena

etſceee
lcht .

ſo
aßtue
o A.
rohibii
Væ H-
n, Ve.

iS, uI.

12 M.

fürtum

a ek.

C..

be &

peinitt

„ he.
cicere

nofen

6 Olin
erind

eri

eunm
e0

SpP. DXXXVIII. DE ACTIONE FVRTI PROHIBITI rz-

eo inſtituimus, certiſſimamque nobis ſpem fecit, fore,
ut reliqua etiam ſpecimina, quæ aditum illi ad ſummos

honores pandent, conſimili laude ſit editurus. Inter
ea ſpecimina præcipuum eſt diſputatio publica, quam,
quemadmodum ſupra dixi, illuſtri Baſtinellero præſide,
habebit. Diem huic ſolenni ſtatuimus VIII. Kalendas

Junias. Is dies potiſſimam lucem ſuam a veſtra;, reétor

magnifice, illuſtriſſime comes, perilluſtres barones, pa-
tres academiæ ampliſſimi, hoſpites venerandi, cives ge-
neroſi & ſtorentiſſimi, præſentia mutuabitur. Hanc ergo
optamus, ſperamus, flagitamus. Date nobis hoc bene-
ficium, & decertantem candidatum noſtrum frequenter
ſpectate. Erit olim dies, quo ille in majoribus di-
gnitatibus poſitus gratiam vobis referet. Nunc habebit

ſalrem. Sed & ego, ſi quid mei cauſa benevole erga

illum facitis, ſtucio & officiis meis hoc compenſabo. P. P.
Vitembergeæ XVII. Kalend. Jun. anni clo lo cc XxXIVY.

SPECI.

136 MEDITAT. AD PANDECT.

SPECI M E N. D X X XIX.

MEDITATIONVM AD PANDEC TAS
AD. IF. XIrII. TI R. I.

TVRE GERMANORVM ANTIL.
GWV ETr MODERNO CIRCA

RAPINAS
PUBLICE DEFENSCM

JIOANNE GODOFREDO Schwencke.

NVNC TVERIVM DOCTORE .
MENSE AVGVSTIO MDCCXXXII.
I.
Kapinam Romani veteres inter furta retulerunt, priſei Ger-
mani a furto diſtinxerunt, ac furtum inboneſtum,
rapinam boneſtam erediderunt.
I. —
Hac Cermanorum opinio non, demum ſub Henrico Il. ſed
jam ante Cbriſtum natum cæœpit.
. III.
Magitque poſt receptam Chriſti eligionen avaliſte.
IV.

Rapinar um licentia ſulb Maximiliano TI. von benitus exſtin-

da eſt, ſed adbuc poſt Caroli V. obitum duravit.
e delicto agere conſtitui, quod an delictum ſit, majo-

res noſtri vehementer ac ſerio dubitarunt. De rapina

loquor, quam juris Romani conditores in pr. I. de Vi
bonorum raptorum, L. 14. §. 12. Quod metus cauſa, L. 2.

§. 10.

I

ki

G.
1,

,,

SP. DXXXINX. DE I. G. ANT. ET MOD. CIRCA RAP. 137

G& 1o. && penult. de Vi bonorum raptorum pro furti ſpecie, ſed peſ-
ſima & improbiſſima, reputarunt, atque propfterea peculiari
nomine a ceteris furtis diſtinxerunt, contra Germani veteres
aà furto ita disjunxerunt, ut furtum ſemper inhoneſtum & ho-
mine ingenuo indignum, rapinam honeſtiſſimam ac artem le-
itimam, & juſtum virorum illuſtrium atque nobilium opi-
eiun crediderint. Sunt ejus rei locupletiſſimi teſtes quot-
quot res ab antiquis Germanis geſtas ſeripſerunt. Originem
teterrimi moris Müller im Reichs⸗Lags⸗ Tbeatro I. Vorſt.
cap. VII. §. I. cum plerisque ad Henrici IV. tempora refert.
At ego longe antiquiorem credo. Latrocinia, inquit Cæſar de
Bello Gall. lib. 6. cap. 23. apud Germanos nullam habent infa-
miam, quæ extra fines eujurque ecivitatis Kkunt. Atque en ju-
ventutis exercendæ ac defidiæx minuendæ cauſa feri predicant.
Atque, ubi quis ex principibus in concilio ſe dixit ducem fore,
ut, qui, ſequt velint, profiteantur; conſurgunt ii, gqui & cauſam
& bominem probant, ſuumque auxilium pollicentur: atque 46
multitudine colaudantur: qui ex iis ſequuti non ſunt, in deſer-
torum ac proditorum numero ducuntur- omniumque rerum iis
poſtea fides abrogatur. Hoſpites violare, Jas non putant: gui
gquague de cauſa ad eos venerunt, ab injuria probibent, ſanctos-
que babent. Idem ſimilia de Svevis, gente Germanorum omni-
um longe maxima & bellicoſiſſima, narrat lib. 4. cap. I. 2. 2.

Neque, mitigavit hanc feritatem receptus a Germanis Chriſti

cultus, ſed quod mireris, auxit etiam. Apparet hoc lucu-
lenter ex capitularibus Imperatorum Carolingicorum, conſti-
tutionibus Conradi I. Henrici I. Ottonis I. Henrici II. Conra-
di II. Henrici III. Friderici I. Philippi, Ottonis IV. quæ fin-
gulatim hic excerpi rationes inſtituti noſtri non patiuntur.

Hic enim ſaltem de honeſtate rapinarum & infamia furtorum

agere conſtitui, teſtemque inprimis advoco ernerum Kole-
vineckium, Carthuſianum, lib. 3. de Antiquorum Saxonum ſitn
& moribus cap. IO. quo toto capite illam rapinarum licentiam,
quantum in re manifeſte improba poteſt, excuſat, ac inter
ceteros colores hoc etiam utitur, quod majores horum nobili-
um, ſive ut ipſe eos vocat, domicellorum, qui nunc rapinas

Tom. ZIIlJ. § faci-

138 MEDITAT. AD PANDECT.

faciunt, veram religionem in Weſtphalia armis ſtabiliverint,
hocque inſigni beneficio proli ſuæ impunitatem latrociniorum
meruerint. Eſt, inquit, prædicta infamia rapinarum magis ex
neceſſtate, quam voluntate, magis ex palliata juſtitia, quam
debachante ſævitia. nde ei aliqualis venia debetur. Etſi non

poteſt excuſari ex toto, poteſt tamen ex tanto. & autem Patres

illi vum ſancto Carolo huc non veniſſent, & animam ſuam in
manibus ſuis non poſuiſſent, terra utique W'eſtphaliæ iu inkide-
litate permanſiſſet. Grates igitur reddamus ſanfttis patronis no-
Kris, & Cproles ipſorum cum pia ſupportatione tractemus. Nec
reliqua argumenta, quibus Rolevinckius raptores hos purgat,
meliora ſunt, verum etiam magis ridicula. Non injucundum
forte credo, aliqua eorum referri, ut, quam majores noſtri
boni fuerint ratiocinatores, vel ex hoc exemplo eluceat. Mi-
rifica illi excuſationis eauſa videtur, quod, ut ſupra dixi, ra-
ptores hi rapinas & furta ſolicite invicem diſtinxerint, & ab
his quidem religioſiſſime abſtinuerint. Narrat, nepti ſuæ, ſeu
potius avunculi ſui filiæ, nuptias grandes fackas, illamque cum
apparatu armorum propter prædonum pericula ad locum de-

ſponſationis deductam fuiſſe, ſed in ipſis nuptiis in magna mi-

litum, domicellorum & ſervorum copia celebratis ſummam pa-
cem ac plenam ſecuritatem regnaſſe. MWeptem, ait, noſtram
aliquando cum aparatu armorum propter bane deprædationum
neceſſitatem alio duximus deſponſandam. Erat ſponſus ejus
mixtim de genere domicellorum atque majorum. Nuptias gran-
des fecimus; militarium, majorum, ruſticorum, non minima
copia advocatur. Aliguanti etiam civet cum prædictis domicel-
lis intererant. Verum enim vero, quod &guiſſimum eſt, infero;

ſponſæ bujus genitor, avunculus meus, longe ma jores nuptias in

loco natali ſuo fecit, ubi ſumma pax colebatur, & multa, ut
ſie dicam, clenodia a cireumearſantibus, quemadmodum puta-
Vatur, ablata perdidit, tanta tamen fdelitas ſervalatur, ut et-
iam fortuito amiſſa reſtituerentur, ſoror item mea ex incuria
togam ſuam poſt ciſtam cadere permiſit, diu querendo velut fur-
to ablatam, de ea rehabenda deſperavit. Jurantibus autem ci-
vibus, quod neguaguam ita credere deberent, ſed ſervi iſti no-
bilium

8

,
u
je
he
in

5
ſi

e⸗
4
N,
ni
⸗

ei
ey/

—
erin,
tonmn
66 1 1
CN
8 in
Lanter
uen it
inſhe

Oit

. N.

urgi,
Nd
dO
. M.
lini 1.

u, 84.

ſueſa
üecu
cudnd⸗
gmn⸗
menk
10 in
Cetiuven

gjn.
Minnt
nnier

uftint
ulto
Huſt

U4. .

Hjneuti
elut .
tenn.
ſ⸗

Son

„

Sp. DxXXIX. DEIL G. ANT. ET MOD. CIRCA RAP. 139

bilium fideliſſimi in hbac barte eſſent, aſſenſum multi propter cul-
zellos Varbaricos & babitum, quem geſtabant, adbiberé nolue-
runt, ſed recedentibus nobig, eadem toga, tanquam ſi apud lega-
Jes & amicos boſpitata fuiſſet, ad dominam ſuam relata eſt. Hæc

breviter dixi, ut e vieino oſtendam, hos pauperes raptores non ita

perverſos ſe, ſicut a quibusdam judicantur. Sciunt enim, quo

in loco & contra quos, & guando 29* guomodo res talis pera-

genda ſit. Vnde non ſunt omnia ſemper in malam partem acci-
pienda. Deinde inter excuſationes refert neceſſitatem, con-
ſuetudinem, ſpem emendationis, ac denique vitæ æternæ.

Sed audiamus illum: De raptoribus parum annecto. Vitam

ipſorum quafi quiddam de mirabilibus mundi aſpicio. Sunz
namque de generoſa proſapia, proceri ſtatura, viribut fortes,
animo induſtrii, benevoli ex natura, cupidi bonoris, apud ſuos

Rdeliſſimi, ſolo neceſſitatis articulo violenti. Si ad Jolvendum

DSmbolum reditus habetent, nunquam de taberna ob rapinas exi-

rent; multa docet eos mala & impellit infauſta paupertas. Haæc
verba proferunt ſemper: illic facile invenies, quæ alibi perdun-
tur. Ibi Deus Dominum non babet. Ibi vertitur ceredo, & ſini-
tur pater noſter &. Videres in eis non ſine lachrymis, ut pu-
to, formoſos domicellos, pro vili victu & veſtitu quotidie agoni-
zantet, patibulo & rotis ſe offerentes, ut inediam fSamemque re-
péllant. Ipfis pro ſumma juſtitia eſt, litteras difidatorias vici-
nis quandoque mittere, & deinceps rata eſſe omnia ac ſummo
bonore digna, quæ patrent. Sanguinem non ſitiunt, dominia,
uſuras; tornamenta, pompas ſumtuoſas neque faciunt, neque
Jſuper cor aſcendunt. Tantuvimodo victum obtinere ſupprema il-
lis eſt ſalus. Si prævaluerint, bene eſt, ſi vero ſuſpendio interire
cogantur, non magna cura. Principales autem domini, velut ex
boneſtate gladio reſervantur, aut, ſi tanta impietas eſt, rotis
imponuntur. Hæc eſt æreditas ſervorum bujus ſeculi, qui ta-
S 2 fria

„D
P

140 MEDITYAT. AD PANDECT. —

eria voce canunt dicentes: Kuten, roven dat en is gbeyn Schan-
de; dat doynt die beſten van demn Lande; Latine ſic: Non eſt

ſeandalum, armis vacare & rapinis undecundque ſe && familiam

nutrire, rationem ſtulte alegantes, talia ſcilicet facere meliores
de patria. Syero etiam, quod pluribus eorum dominus ſpiritums
compunctionis & gratiæ dederit, ut errata in melius commuta-
rent, aut rveligionem intrando, aut nudis per orbem pedibus pe-
vegrinando, aut contra infdeles pugnando, aut aliis operibus bo-
nis inſiſtendo, celebre exemplum ad poſteros transmirterent. Ve-
rum enim vero ut ad rem veniam, puto ipſe, guod, ſicut teſte
Livio & Floro eives Komani olim, poſtquam orbem domuerant,
& in urbem redierant, pauperesque facti agros dividendo civilia
bella ſuſcitabant, ita Franci diviſam inter ſe W' eſiphaliam, cum
ſinguli ſua portio diminuta videretur, eadem diſcerpſerunt, &
vieinus cum vieino vomedere tentabat. Sed potentioribus forti
p ræſidio ſe munientibus violentosque a ſe expellentibus, ad loca
prædicta transmigrarunt, e quibus usque in præſens eruptiones
multas fecerunt, veluti antiquam injuriam vindicantes. Terra
enim W'eſtphaliæ tota ad agrarios reſpicit, negue ponderoſa telo-
nia, neque flumina navalia, neque nundinas provinciales habet,
aut ſimilia accidentalia, unde quæſtus varios onquirat; ergo de-
ficiente ruſtico fimiliter tota concidit. Majoribus itaque ſuas eu-
riat eæ pacto retinentibus, cetera plebecula tantum numerum do-
micellorum nutrire nequivit: quare non mirum, fi hereditaria

