ipſo conciliante, geſtum eſt, mo-
ta, patrocinium præſtare poſſit? 375
Præjudicium. 376/
Pubertati proximi.
Pubertati proximi ob delictum com.-
miſſum puniri & ad damni reſti
tutionem condemnari poſunt, ob
ætatem tamen plerumque mitius
puniuntur. 3

Qashta⸗ Fr, ſme.
Cujus perſonæ qualitas, in injuria,
Per errorem 'llata, ſit ſpectanda,
utrum ejus, quem offendere reus
voluit, an illius, quæ vere offen.
ſa eſt? 298
Querela de termino moto.
Querela de termino moto, rei vin-
dicatio, & actio finium regundo.
rum confundi non debent; mul-
tum enim inter eas ratione præ
ſcriptionis intereſt. 4²5

R.
Rapina. 4
Etſi ſub ſpecie commendati, vel per.
mutationis veletur, vera rapina,
& ultimo ſupplicio digna eſt. 152
An vera rapina ſit permutatio, in iti-
nere vi extorta, & an ultimo ſup-
plicio ſit punienda? 88
Rapinam Romani veteres inter fur-
ta retulerunt, priſci Germani a
furto difſtinxerunt, ac furtum in-
honeſtum, rapinam honeſtam cre-
diderunt. 136
Hæc Germanorum opinio non de-
mum ſub Henrico IV. ſed jam
ante Chriſtum natum cœpit, ma-
gisque poſt receptam Chriſtianam
religionem invaluit. 137
Rapinarum licentia ſab Maximilia-
no I. non penitus extincta eſt, ſed
adhuc poſt Caroli V. obitum du-
ravit. 142
In ordinariam rapinæ pœnam non
incidunt, qui rem ſuam, quam vel
ſuam eſſe veriſimiliter eredunt, ra-
piunt. 148. ſeg.
Præjudicia. ibid.
Qiando in crimine rapinæ violen-
tia probata eſt, ſed de quantitate
& æſtimatione rerum ablatarum
non conſtat, jurejurando ejus,
qui vim paſſus eſt, ſimpliciter ſta-
tur. 152
Raptores.
De jure communi, ob rapinam, etiam
in viis publicis commiſſam, vix
ad ultimum ſupplicium trahi poſ-
ſont; quod ſecus jure Saxonico.
86
Præjudicium. ibid.
Extra Saxoniam, niſi circumſtantiæ
omnes, quas lex 28. J. 10, de Pœn.
deſiderat, conveniant, morte pu-
niri non poflunt. 147

In

—

INDEX RERVM ET VERBORVM.

— —
In Saxonia lex vetus eſt, quæ rapto-
res ſine reſtrictione ultimo ſap-
plicio punit. 148
Cauſa, ob quam Saxones hac in par
te reliquis Germanis rigidiores tue-
runt. ibid.
Raptorum ſimplicium pœna exacer-
bari non poteſt; niſi circumſtan-
tiæ, delictum aggravan:es, con-

currant. 150
Præjudicium. ibid.
Quinam raptorum nomine veniant?
152
Ratibhabitio.

Sola ratihabitio ſuperioris non effi-
eit, ut erimen ei imputari poſſit. 51
Recantatio, ſeu Revocatio injuriarum.
Decerni ſolet, ſi actor dignitate ſu-
perior ſit, reus vero inferior. 195
Receptatio. .
In receptationis crimen non incidir,
qui facinoroſum ſaltem non indi
cat. 397
Nec in receptationis crimen incidit,
qui bannitum illæſum dimittit.
398
Receptator.
Receptatores furum, vel rerum fur-
tivarum, etiam propter culpam
ſolam puniuntur. 396
Receptorem a pœna non liberat igno-
rantia, ſi ſupina & adfectata fait.
ibid.
Præjudicium. ibid.
Receſſus imperii.
Receffus imperii de anno 1630. in
cauſis relgionis male tanquam lex
publica allegatur. 274
Regula: Quilibet eſt optimus verborum
Juerum interpres.,
Locum non invenit, quando inter-
pretatio Ræc a communi uſu re-
cedit. 302
Præjudicium. 303

Regulæ: Veritas convitii excuſat; &
véritas convitii non e-
cuſat.
Vtraque Regula: Veritas convitii ex-
cuſat; & Veritas convitii non excu-
ſat; vera eſt. 3 04
Rei vindicatio.
Rei vindicatio, actio finium regun-
dorum, & querela de termino mo-
to, confundi non debent; mul-
tum enim inter eas ratione præ-

ſcriptionis intereſt. 425
Relegatio.
Etiam ſine corpore delicti infligi po-
teſt. 482
Præjudicium. ibid.
Religio.

Religionis exſuperantia erimen eſt. 757
Res furtiva.
Rei furtivæ occultatio, cum lueri,
ſaltem indirecti, participatione con-
juncta, Verum furtum eſt, & or-
dinarie punitur. 392
Rem furtivam occultans, qui lucri
partem non fert, fur non eſt, ſed
tamen exzra ordinem punitur. ibid.
Rem furtivam non indicare, crimen
quidem eſt de jure naturæ, at in
humano foro, ſi lucri pertic'pa-
tio abſit, non vindicatur. Tunc ta-
men etiam in foro humano vind ca-
tur, quando qu's, domino requiren-
te, ſe, ubi res ſit, ſcire negavit. 393
Præjudicium. 394
Rei furtivæ emtio, cum ſcientia con-
juncta jure communi non eſt pro-
prie fartum, nec poœznæz ordina-
riæ ſubjacet. At jure Saxonico
recentiore ſubjacet pœnæ ordina-
riæ. 3938. ſeq.
Res interverſcæ.
In æſtimatione furti magni non atten-
duntur, ſed æſtimantur ſaltem res
ablatæ. 119
Præ-

INDEX RERVM EFT VERBORVM.

Præjudicium. ibid.
Rerpublica.
Poteſt hæreticos, & apoſtatas, etſi
quietos, e provincia exire jubere,
ab honoribus publicis arcere, a
poſſeſſione bonorum immobilium
& commerciis cxcludere, atque
ex officiis, quæ jam gerunt, ho-
neſte dimittere. 603
Intereſt ſæpe reipublicæ, ne crimi-
na, ob quæ miniſter punitur,
manitfeſtentur, & poterit tune ſen-
tentia publicari, ac ſupplicium
ſumi, nulla criminum comm ffo-
rum mentione adjecta. 940⁰

Reſtitutio rerum, furto abla-
tarum.
Furem tune a pœna laquei liberare
non debet, quando hi, qui re
ab eo bona fiie emerunt, pretium
datum non recuperant.
Præjudicium.
Furi neque in tertio furto, neque
in ſaerilegio prodeſt. 78
Reticentia.
Sole reticentia, ſeu filentium, in cri-
mine perduellionis juſte punitur.
641
Pontifices Romani ſolam reticentiam
in crimine perduellionis nunquam
morte punierunt. 644
. Retorſio injuriarum.
Retorſionis injuriarum meliores ſunt

& utiliores act onibus injuriarum,

atque etiam judicialiter fieri poſ-.
ſunt, ſed in Saxonia noſtra recte
ablatæ fuerunt. 192
Præjudicium, quod judicialiter fieri
pofſunt. 193

Reverentia.

Qui ecum Principe lberius jocans re
verentiam e debitam lædit, me-

681

kito punitur.

74
ibid.

8 Revocatio injuric.
Qnando ſacerdoti convitiatori impo-
ni ſoleat? 279

Reus.

Si incarceretur, & hæc, ſecil. legi-

tima indicio, grave ſcelus, & ſuſpi-
cio fugæ, in eo concurrant, etſi
deinde innocens deprehendatur,
actionem tamen contra magiſtra-
tum, accuſatoren & delatorum
non habet. 512. ſq.
Præ judicia. ibid. & p. 514
Reus revocationem, vel deprecatio-
nem detrectans, carcere, &, ſi
nec ſie contumatia frangatur, du-
rioribus remediis cogitur. 20t
Præjudicia. 5 ibid.

Reus qui pro ſui defenſione quid .

adſirmat, quod exiſtimatione ter-
tii cujusdam onerat, & quamvis
liquido probari non poſſit, ſpe-
ciem tamen veri habet, injuria⸗
rum non tenetur. 314
Præjudicium. ibid.
Jus Carolinum, quod reis ab alio de-
fendi permittit, novum non eſt. 497
Apud Græcos & Romanos reis, dum-
modo iph præſentes eſſent, ſem-
per licuit, defenſorem adhibere,
abſentibus vero, per procurato-
rem ſe defendere, vetitum fuit.
. ibid. ſq.
Plurimi rei ex his, qui defenſioni-
bus juvantur, nocentes funt, ac
ope defenſorum meritam pœnsm
effagiunt. . 493
Quænam requirantur, ut reus in eu-
ſtodiam mitti poſſit? 512
Reus, de gravi crimine ſuſpectus,
etſi nondum auditus, capi tam en,
& in cuſtodiam mitti poteſt. 517
Reus, etſi nec vagabundus, nec de

fuga fuſpectus, ſi tamen ad fo.

tum delicti non veniat, ubieun-
due

—⏑

4

nt, ell
Nanur,
ltr⸗
orum
N1.l.
l⸗
recgto⸗
Cr,
NN, E
l
idil.
ne guid
one kel⸗
Gremnnis

iaris
I
ibis,
Pdoce.
G

It, leg⸗
Achbere,

Ceut⸗
In ik.
.
fenſoni⸗
ſunt, &
enn
1
eus in e
ſ
ſaſpean,
pi unen
j
nee 6
40 1o⸗
, hal⸗

INDEX RERVM

ET VERBORVM.

que deprehenditur, eins magiſtratas
ope comprehendi poteſt. ibid. Iq.
In capiendis reis aſtu & dolo bono

uti licet. 518. ſq.
Præjudigium. 519

Periculoſiſſimum eſt, reos in priva-

tis, & maxime in propriis ædibus
cuſto diri. 522
Si reus in dignitate conſtitutns, car-
cere publico includitur, a judice
non peccatur. ibid.
Præjudicium. ibid.
Rei fugientes a privatis etiam com-
prehendi, vel ex fuga retrahi, &,
donec judici exhibeantur, cuſtodi-
ri poſſunt. 523
Si reus a privato, dum illum com-
prehendere conatur, reſiſtens ver-
beretur, vulneretur, vel occida-

umumr, impune eſt. ibid. ſq.
Præjudicium. 524
Reus læſc majeſtatis & per-
duellionis.

Vtrum, antequam damnetur, & pu-
niatur, in jus vocari, audiri, &
defendi debeat!? 849
Rumor. .
Solus rumor vulgaris ad torquendum
non ſufficit; ſuffieit vero ad in-
quirendum, & interrogandum, &
aliquando cuſtodiendum. 81⁰
Ruſticitas.
Non vitam agreſtem, ſed fimplici-
tatem, quæ etiam oppidanos ca-
dere poteſt, ſignificat.
Ruſticitati in omnibus delictis, etiam
atroeioribus, & quæ contra jus
naturæ ſunt, ſi caput juris paulo
intricatius fuit, parcitur. ibid.
Ruſticitatis etiam in crimine perduel-
lionis ratio habetur. ibid.
Prajudicium. 9
Tom. VIII.

Per ruſticitatem & imprudentiam,
qua Princeps graviſſime oflendi-
tur, cerimen læſæ majeltatis non
comm ittitur. 3

O.

§.
Sacerdos.
Eum, a que injufte injuriarum con-
ventus eſt, ipſe propterea injuria-
rum convenire poteſt. 282
Sacerdofes, vitia paulo acerbius per-
ſtringentes, quamdiu privates ad-
fectus non immitſcent, injuriara
non tenentur. 266
Nec illi Sacerdotes, qui certum ali.
quod genus hominum, generali-
ter & indefinite objurgant, actione
injuriarum conveniri poffunt. ibid.
Præjudicium. 267
Non peccant ſacerdotes, qui in con-
cione delicta, publice commiſſa,
vel vulgata, arguentes faciunt,
ut, quem reprehendant, intelligi
poſſit. 26⁰
Sacerdotibus elencho doctrinali ad-
verſus receptas in Germania reli-
giones uti licet. 273
An ſacerdos evangelicus peccarit, qui
in concione publica digxit: Daß
in der Catholiſchen Kirche ein ſo
groſſer Mißbrauch bey den Ablaſ⸗
ſen geweſen, und man um das
Geld nicht nur allein von den
hegangenen Suͤnden befreyet wor⸗
den, ſondern auf erlangten Ablaß
ferner fortſuͤndigen koͤnnen? 273
Sacerdos convitiator poteſt etiam ad
revocationem injuriæ adigi, nec non
amotione ordinis ſacri puniri. 276
Præjudieium. 278
In ſacerdotibus, qui publice convi-
tiati ſunt, neceſſe eſt, ut, præ-
ter ſatisfactiolem privatam ac pœ-

nam ſcandalum publicum publice
tollatur. 278
LII III Quan.

INDEXNX RERUM ET VERBORUM.

uando ſacerdoti revocatio injuriæ
imponi ſoleat? 279
Si ſacerdos convitiator injuriato di-
gnitate multum præcellat, ſaltem
ad honoris declarationem condem-
nari ſolet. 280
Præjudicium. ibid.
Sacerdoti injuri?, quæ conjux ejus
& liberi aliis interunt, quodam-
modo imputantur. 281
Præjndicium. ibid.
An ſacerdos, ab aliquo, qui imme-
renti ſibi convitium factum que-
ritur, conventus, ad veritatem
convitii probandam adigi debeat?
282
Sacerdos, quem quis ex parochia
ejus in nuptiis ſuis aut liberorum
per contemtionem præterit, alium-
que adhibet, injuriarum agere po-
teſt. 284
Præjudicium. ibid.
Sacerdos, qui delata ad ſe per ru-
morem publicum ſtiagitia confeſ-
ſoribus ſuis exprobrat, injuria.
rum non tenetur. 312. ſq.
Sacerdotum blaſphemantium poœna
ordinaria eſt depoſitio. 553
In ſacerdote, qui de aliquo doctri-
næ chriſtianæ capite dubitare in-

cipit, non ſufficit promifſo ſilen-

tii, & quod nihil ei contrarium do-
cere velit. 582
Sacerdotes perduelles ordinarie pu⸗
niuntur. . 654
Sacerdos perduellionem pro concio-

ne laudans, perduellis fit, ibid.
Sacrificati.
Quinam fuerint? 688
Sacrilegium.

Ad ſacrilegium referuntur injuriæ
reales, ſacerdotibus illatæ, ſi ſci-
licet vel ſacra tractent, vel intui-
tu ſacri, quod gerunt, muneris

547

inferantur.

Sacrilegus.

Ob reſtitutionem rerum ablatarum a

pœna capitati non liberatur. 78
Præjudiciam. 79
Sanna.
Quid ſit? 216
Eſt vera injuria. 222
Præjudicia. . ibid. ſq.

Quot Sannarum genera apud vete-
res fuerint? 3 217
Satisfactio privata.
In injurüs ob veritatem convitii mi.
tigari ſolet. 306
Præjudicium. ibid.
Quot ſint ſatisfactionis privatæ gra-
dus in injuriis?* 195
Vaga ſatäafactionis privatæ in libel-
lo petitio a judice ſecundum jura

communia non, bene tamen ho-

die in Saxonia attenditur.
Præjudicium.

202
203
. Cbientid.
Ad eruendam ſcientiam, quod res
emtæ ſint furtivæ, jusjurandum
purgationis communiter, ſed ma-

le adhiberi jubent, in quibus

decernendis circumſtantias inſpici

oportet. 399
Præjudicium. 40⁰
SEhiſma, .
Quid fit? . 611
Sebifmatici.

In quibus differant ab hæreticis? 611
Goribens literas diſfidatorias.
Is, qui literas diffidatorias ad alte-
rius mandatum ſaltem ſcripfit, ca-

pite plectitur; in Electoratu Sa-

Xonico tantum fuſtigatur. 255
Scripta advocatorum.
Salſa advocatorum ſeripta injuriæ
non ſunt. 243
Talia ſeripta vel diffimulanda ſunt,
vel ſimplici admonitione coercen-
da.

ibid.
Præ-

—

fumt
1
7

A16
22˙
. 1.
Vee.

füm.
300
ibis,
2 drl.
I .*
l 6
jorr
en ho.
202

nod rer
tundum

in G
iie,
1d An⸗
lt,
runn Nr
N

ininie
24
1 lam,
Oereen⸗
.

ie;

INDEX RERVM ET VERBORVM.

Præjudicium. 344

Scriptum advocati gravioribus ad-

verſus magiſtratum injuriis reter-
tum, per carniſicem recie com-
buritur. 253
Præjudicium. ibid.
Scripta eruditorum. .
Scripta eruditorum aculesta tolerari,
nec tanquam injuriæ vindicari de-
bent, maledicentia tamen recte
punitur. 188
Scriptorer.
Scriptores proteſtantes, qui Impe-
ratori adhuc hodie jus convo-
candi & dirigendi concilia univer-
ſalia tribuunt, contra rectam ra-

tionem, ſidem hiſtoricam, & ipſius

Imperatoris voluntatem peccant.

595
Kriptores juris publici.
Aliquando dum Principibus, contra-
ris jura habentibus, operam ſuam
addicunt, ſententiam recte mu-
tant; ſed in hae mutatione ſen-
tentiarum ſumma prudentia adhi-
benda eſt. 379
Kriptores.
Scriptares, qui in diverſis & contra-
riis cauſis contraria invicem ar-
gumenta proferunt, prævaricato-
res quidem non ſunt, proge ta-
men ad eos accedunt, & contra
bonam ſidem peccant. 389
Secreta.
Secreta Principis non debent a mi-
niſtro familiaribus ſuis, vel do-
meſticis aper'ri. 833
Sectio in quatuor partes.
Etiam in miniſtris Principum, ob
crimen perduellionis commiſſum,
locum invenit. 912
Sententia.
Sententia majoris partis, in dubio,
melior & juſtior eſſe præſumitur. 32

Sequeſter
Furtum committit, ſequeſtratam pe-
cuniam conſumendo. 78

Servi, juſſu domini delinquentes, mi-

tius puniuntur. 46
Servitutes juris publici.
Quænam dicantur? 422
Silentium.
Nonnunquam miniſtris Principum
pro crimine objicitur. 729
Solum ſilentium ad conſpirationem
non ſuffieit. 101
Simonia

Jurisjurandi religio infirmum contra
Simoniæ crimen remedium eſt, ac
merito abrogatur. 617
Præjudicium. ibid.
Sodalitia.
Sodalitia privata, pro pietate, &
contra impietatem, nullibi magis,
quam in Magna Britannia frequen-
tantur, ſed & ibi tamen ſæpe tur-
bas excitant. 4²⁸
Spes.
Sola ſpes, quam advocatus conſul-
tori de cauſa ejus ſuſcipienda fa⸗
cit, advocatum non obligat. 364
Srellionatus.

Inter ſtellionatum & falſum nullum

eſt verum diſerimen, 413
Characteres, qui communiter ſtel-
lionatum a falio diſtinguere per-
hibentur, exploduntur. 414. ſq.
Kudioſus. .
Studioſi, atrociter delinquentes, or-
dinaria laquei, aliave ignominio-
ſa pœna recte plectuntur. 11
Duæ lites, Roſtochii & Pariſiis, hac de
re ventilatæ, commemorantur. ibid.
Homo infamis, quem Academiæ Re-
ctor, hujus infamiæ ignarus, innu-
merum civium recipit, civis aca-
demicus vere fit, ibid.

LII 111 2 Du.

INDEX RERVM ET VERBORVM.

Kuprator.
Stupratores inquiſitionem recte de-
trectant. 458

Diverſimode judicantur ſubjecti Prin:
cipi, milites duci, cives magi⸗
ſtratui, ſervi & homines proprii
domino, famuli hero, lihezi pa-
tri, uxor marito, vaſalli Domi-
no, crimen jubentibus obtempe-
rantes. 4 5
iptio.

Subſeriptio rum ſy mbolicorum
antiquiſſin ma eſt, & juſta, ac pia,

nec pPer quatenu 18, ſed per quia

fieri debet.

574. ſq.
Syucceſſores in Collegio.
Ex delicto, quod cellegium olim
commiſit, conveniri non poſſunt,
ſed hæredes ant-c florum tenen-
tur. 27
Præjudicium. 28
Ex delicto collegii obligantur, ſi quid
ad eos ex delicto pervenit. 29
Ex delictis deceſſorum ſuorum, no-
collegii, Perpetratis, quæ
ipſi probarii nt, obligamur. 37

mine

Succe Wſor. in eſicio.
Saltem ex iis injuriis, quæ decefſor
intuitu officio paflus eſt, actionem
habet. 224
Præjudicium. 225
Ob injuriam perſonalem, occalſione
officii deceffori illatam, agere non
poteſt 226
Superior.
Sola ſuperioris ratihabitio nen effi-
cit, ut crimen ei imputari poſſit.
1
Nec præmii datio ſuſicit, qu d.
men magnam ſu iſpicieonem . quod
quis confſaius & particegs delicti
fuerit, excitat. ibid.

Superior & inferior ſimul delinquen-
tes, etſi ſimillimum factum ſit,
diſſimiliter tamen peccant, & diſ-
ſimili ratione punicadi ſunt. 53
Superiores in injuriis atrocioribus ad
recantationem ſeu revocationem
ægre quidem, ſed tamen aliquan-

do compelluntur. 195
Præjudicium. 197
Supplicium.

Vid. infra Itimum ſupplicium.
Suſebtus.
Suſpecti de crimine incendii torque-
ri poſſunt, etiam ex aliis, quam
quæ in Art. 41. Conſtitutionis Ca-
rolinæ recenſentur, cauſis. 157

Præjudicium contrariæ ſententiæ. 15 8
Suſpendium furum.

A Saxonibus primum, poſtea a Fri-
derico I. Imperatore in reliquam
Germaniam, eſt introducétum. 59

Etiam in miniſtris Principum locum
habet. 911 .
Exemplum. ibid.
Suſpiciones.
Graviſſimæ ſulſ ſpiciones de parquel.
lione, & argumenta maxime pro-
babilia ad irrogandum improvifum
ſupplicium ſufficiunt. 957
Dylva.
Sylvam doleſe incendens pœna ignis
recte punitur. 16⁰
T. .
j Tabellarii. .
Si res, quas alio transferendas acce-
perunt, intervertant, jure com-
muni, ultimo ſupplicio non affi-
ciuntur. 121
Præjudicium. ibid.

Jure Saxonico tamen capitali pœna
Plectuntur.

123

Qoæ

Ale

e (N.
n .
Iel
idid.
pen
19
E

INDEX RERVM ET VERBORVM.

Quæ lex Saxonica ſubtilitatibus ac ar-
gutiis forenſibus eluditur. ib.
Præjudicium. 124

Tempus.
Aliquando fascta & dicta, per ſe in-
jurioſa, pleniffime excuſat. arI
Exempla. ibid. Iqg.
Tempus injuriæ illatæ in libello ex;
primi oportet. 210
Præjudicinm. 211
Termini moti crimaert.
Quibus pœnis olim erit cosëreitum,
& quibus hodie coërceatur? 419
Terminus.
Terminus, quem vel lex, vel judex,
in criminalibus, defenſori præ-
figit, peremtorius non creditur.
488
Præjudicium. ibid.
Teſtes.
Ad convincendum puniendumque
furem propria confeffio, aut duo
teſtes, omni exceptione majores,
præeiſe non deſiderantur. 95
Fides teſtium, omni exceptione non
majorum accedentibus graviori-
bus indiciis ſuppletur, ut plenam
Pprobationem faciat. ib.
Præjudicium. 96
Teſtes, qui a judice evocati tefti-
monium alteri ignominioſum per-
hibuerunt, injuriarum non te-
judiciun ibid.
Advocatus teſtis, nec pro cliente;
nec contra clientem efſſe poteſt.
362
Communis opinio, quod teſtes in-
habiles in probanda rei innocen-
tia habiles reputentur, cum ju⸗
re pugnat; nec locum inveni-
re debet, nili alia adminicula &
cireumſtantiæ concurrant. 501

Præjudicia. remiſfive. ibid. ſq-
In crimine perduellionis etiam te-
ſtes inhabiles admittuntus; mino-
rem tamen, quam ali idonei,
quin aliquando, maxime ſi inimi-

ci ſint, nullam plane fidem in-

veniunt. 650
Præjudicium. . 651
Teſtimonium.
olum læſi teſtimonium, etſi jure-
jurando firmatum, neque hic, ne-
que in aliis delictis ad decernen-
dam inquiſitionem ſufſcit. 464
Præjndicia. 465. ſq.
Poteſt delator, etſi pars læſa ſit, ad
teſtimonimm evocari, ſed non eſt

omni exceptione major. 469
Præjudicium. ibid.
. Thurißcati.
Quinam fuerint! 608
Timiditas.

In miniſtro Principis vitium eſt, ac
Pornam meretur.

Miniſtrorum, per timiditatem pec-

cantium, exempla. 777
Tituli.
An citatio, in qua citando debiti
tituli non tribuuntur, ſit contu-
meliola, & à comparendo excu-
ſet? 289
Præjudicium. 292
Titulum ſibi ecum alio communem,
tanquam vilem nimis, omittere,
aut non recipere, injuria heud
eſt. 289
Præiudicium. 290
Titulum litigioſum alicui, penden-
te lite, non tribuere, injuria non

eſt. 292
Præjudicium. ibid.
Tortura.

Quando emtori rerum furtivarum,
ad eruendam fſcientiam, res fur-
tivas fuiſſe, decerni poſſit? 399

LII III 3 Præ

NDNDEN RERVM ET VERBORVM.

P ræ judicium. 460

Ad torturam decernendam corpus
deli cti neceflarium eilt. 483

Gradus torturæ, jam decretæ, oh
fugam intervenientem, ampglifca-
rur.

Præ judici um ibid.

.

Verba am biguaâ, dubitantia; & ſalis,
quibus veritas & anctoritas reli-
gionis chriſtianæ oblique impeti-
tur, in crimine blaſphemiæz, con-
tra illa proferentem, indicium ad
torturam faciunt. 565
Præjudicium. ibid.
Turba.
Quid ſit, & quousque turbam con-
citans delinquat ? remiſſive. 153

Leges, quæ turbam ſimpliciter in-
hibent, ex recta ratione tempe-
randæ ſunt. 153
Non peccant, qui pro ſe vel inno.
cente, adverſus vim injuſtam tuen-
do turbam concitant, vel congre-
gantur. . ibid. ſqꝗ.
Præjudicium. 155
Turbam provocare tuendi cauſa li-
cet, non vere ulciſcendi gratia.

154
Turbatio Enium.
Aliquando in crimen læſæ majeſtatis
incidit. . 4²⁰
V.
Vaſallus.
Propterea feudo privari nequſt, quod
dominum directum ſine amplifi-
catione aliqua dominum appella.

verit. 288
Præjadicium. . 289
Vaſalli, juſſu domini delinquentes,
mitius puniuntur. 47
Venditio.

Venditio officiorum publicorum cri-

men eſt, 791

Venia.

Judex, reum in carcerem per alie-

num territorinm traducturus, Ve-
niam a magiſtratu, eujus territo-
rium tranſit, petere debet, 525

Imploratus magiſtratus, ſiquidem tra-
ductio neceflaris eſt, Veniam de-
negare nequit. 5 526
Eadem Venia tunc, quum peœna in
alieno territorio exſequutioni man-
datur, magis opus eſt. ib.
Præjudieium. 527
Verba dubia & ambigua.
In meliorem partem fſunt interpre-
tanda. 298
Verba ambigua, dubitantia, & ſal-
ſa, quibus veritas & auctoritas re-
ligionis chriſtianæz oblique impe-
titur, etſi blaſphemiæ quidem non
ſint, tamen extra ordinem puniun-
tur. 564
Talia Verba in crimine blaſphemiæ
indicium ad torturam faciunt. 565
Præjudicium. ibid.
Fides hominis talia Verba jactamis
minuitur, nec is facile ad jusiu-
randum admittitur. ib.
Vorba injurioſa.
Verba nonnulla, per ſe injurioſa,
in ore tamen & ſcriptis JCtorum

& advocatorum innocentia ſunt.
244
Exempla talium Verborum. ib. ig.
Præjudicium. 245

Veritas convitii.
An, & quando injuriantem excuſet?
304
Veritas convitii, etſi ex injuriandi
animo profecti, ſiquidem in con-
tinenti doceri poteſt, pœnam &
ſatisfactionem privatam ſaltem mi-
nuit. 3⁰6
Præjudicium. ibid.

/

INDEX RERVM ET VERBORVM.

Verum dicens.
Verum Principi irreverenter dicens
recte punitür. 685.773
Vinditta in juriarum.
An, & in quibus differat ab injuria-

rum ultione. 177
Violatio carceris.
Etiam in innocente punitur. 533
Suſpieciones & indicia contra ſuſpe-
ctum de crimine auget. ibid.

Carpzovius, minorem pœnan in Vio-
lationem carceris ſtatuens, nota-
tur, & contraria ſententia defen-

ditur. 534
. Virtus.
Virtutis exſuperantia aliquando cri-
men eſt. 752
Vis.

Vt furtum violentum morte punia-
tur, Vis ſeditioſa præciſe non re-
quiritur; Requiritur tamen Vis
atrocior. 98
Vitium.
Qui de Vitiis Principis erga alios
aperte judicat, recte punitur. 68 5.
774
Præjudicinm. 775
Chtio injuriarum.
Sola Ultio injuriarum damnatur, non
etiam vindicta, quæ duo maxime

inter ſe differunt. 177

VItimum ſupplicium.
Non niſi ob atrocem blaſphemiam
irrogatur. . 542
Thimum iupplicium, in blaſphemos
ſtatutum, ab uſu non recefſit, po-=
teſt tamen a principe remitti. 569
Univerſitas.

Actione injuriarum experiri poteſt ob

S. D. G.

injurias, membro Univerfſitatis il.
latas, ſi talis ſit actus, in quo
contumelia reſpicit univerſitatem.
. Z 237
Tota Univerſitaz, cujus omnia mem-
bra in delictum conſentiunt, de-
linquere cenſetur; plerorumque
conſenſus non ſufficit. 23
Univerſitas, uno actu delinquens, uni-
cam ſaltem pœnam, ſi heæc ſcili-
cet dividi poteſt, ſuſtinet; ſi ve-
ro poena dividi non poteſt, ſin-
gulis infligenda eſt. ib. 1q.
Præjudicium. 24
Si, Univerſitate ex delicto conde-
mnata, bona communia non ſuf-
ſiciunt, executio in bona privata
ſingulorum membrorum decerni-
tur. 38
Præjndicium. 39
An Univerfitas, cui ex diffidatione
periculum incendii aut ruinæ im-
minet, eum, propter quem diffi-
datio facta, expellere poffit? 355
Voluptas.
Voluptatum intempeſtivus uſus in
miniſtris principum crimen eſt. 813
Uus.
Uſus & conſuetudo in re per ſe non
illicita ab actione injuriarum li-
berat. 230
Præjudicium. ibid.
Vulnenantes.
Vulnerantes in ſubita rixa inquiſitio-

nem recte detrectant. 458
Uror.
Uxor, juſſu mariti delinguens, mi-

tius punitur. 47

15
O Salance Q

Focus

1.

J

H¶

G

15

F

E

Hð

4 Copyright 4/1999 VXyMaster GmbH www.yXymaster. com

VierfarbSelector Standard*- Euroskala Offset

FINI LEVSERII

ONIARVM ET PRINCIPIS
SAXONIS AVLA CONSILIARII
BERGEN SI ORDINARII CONSISTORII
C'TORIS IN TRIBVNALIET SCABINAT V
IMI ADSESSORIS

TAT IONES
DECT XE

QyVIBVS

7VA JVRIS CAPITA

E EXPLICANTVR, CVM JIVRIBVS
FERVNTVR ATQVE VARIIS CELEBRIVM
RESPONSIS ET REBVS JVDICATIS
ILLVSTRANTVR.

„ E& ας& & W VIII.

IITIO NOVA.

SACRE C£S. MAIESTATIS.

*

„½ NCAEN TALII
I BERNHARDI FRIDERICI GEGEL.
cIo Io9 Cc LxXXIX.