obſtinatiſſimam pertinaciam ſuam rationibus, conſiliis, pre-
cibusque frangi ſinat. Num tunc ſaltem advocato ex bona
mente prævaricari ac fines mandati transgrediundo ſalutem
invito clienti procurare licebit? Nego. Præſtat mandatum
renuncisri. Invwito beneficium obtrudere nemo privatus de-
bet; & peccat, qui inviti & prohibentis negotia etiam utili-

ter gerit, L. ult. C. de MWegotiis geſtis. Peccavit itaque olim
Franciſcus Marillacus, advocatus Pariſienſis, quem 71 buanus

erudi⸗

lib. 26. Lag. 722. celeberrimum i in foro patronum & ſpectatæ

erud

Boun
potel

Aſal
ſer
det
fſiri

gur
que
cont

min

Piel
bebat
futn,
Gichr
zä
Nr
pir⸗
a
cela
Pam
pre,
venn
lm
nin
ont⸗
lanr
ſale
lu
tiſa

ler

SP. DLIV. DE PRXVAR. TAM PVB. WAM PaIV. 373
eruditionis ac prudentiæ hominem appellat. Is Annæ du
Bourg, de hæreſi ac cæœde accuſati, defenſor, quum reum
Potentia adverſariorum opprimi animadverteret, unicam ei
ad ſalutem viam ſupereſſe videt, ut nempe, omiſſa defenſione,
fateretur crimen, ac ad miſericordiam regis refugeret. Sua-
det itaque clienti, hanc viam inire. At ille flecti neſcius, ju⸗
ſtitiam ſe, non miſericordie m, velle, reſpondet. Marillacus,
quum ſic nihil proficeret, reum ad judicium comitatur, ejus-
que cauſam egregia oratione tuetur, ſed in fine orationis
conſilium, quod dederat, tamen exſequitur, veniamque no-
mine clientis petit. Ipſi judices, qui ſervare Annam diſcu-
Piebant, eum finita oratione confeſtim in carcerem reduci ju-
bebant, ne contradicendo ſalutare advocati conſilium cor-
rumperet, ſed fruſtra. Anna enim, miſia ad judices ſcheda,
diffitebatur advocati ſui confeſſionem ac petitionem. Itaque
ad furcam & ignem damnatus, ſuſpenſusque & crematus eſt.
Narrabo hæc verbis Ludovici Regnier, Sieur de la Planche bi-
Roire de EFrangois II. pag. 33. L'advocat Marillac luy fut baill,
le quel mit toute peine de le faire desdire Iuy alleguant, gque ſans
cela il ne pourroit eviter la mort, ce que n'ayant peu faire il
l'amena d ceſte neceſſité, qu'il le laiſeroit plaider ſans Vinterrom-
pre, puis il diroit après ce que bon luy ſembleroit. Eſtans donc
venus devant les juges, l'advocat remonſtra le merite de la cauſe,
la maniere de empriſonnement non jamais pratiquée, & encores
moins lafagçon de proceder de Bertrand, qui mavoit eu aucune
bonte ne vergogne de jouer deuæ perſonnages on trois, en preſi-
dant & aſſiſtant aux trois jugemens precedents. En quoy 20
ſeulement appharoiſſoyent ler cauſes 'abus tres evidentes, mais
auſſi la nullité des ſentences & arreſts, en ſorte, qu'il faloit ne-
ſairement recommencer tout le proces, caſſer & annuller Loutes
ces procedures, ven que nulle formalité de juſtice ni'y avoit eſté
Aa a 3 gardee.

MEDITAT. AD PANDECT.

374

gardée. Mais au lieu de conclurre en ſon appel, il acquieſga,

vecourant d la miſericorde du Roy, & de la Cour: confeſſant,
que ſa partie avoit griévement ofencé Dieu, & ſaincte mere
Egliſe, irrité le Roy, & 'eſtre monſtré inobedient a ſon Eveſque,
auquel &α à la ſaincte Egliſe Romaine il deſiroit eſtre reconcilié.

5 Surquoy du Bonrg, ꝗqui eſtoit preſent, Je voulant oppoſer, Ma-
rillac fit ſigne aux Prefidens, defirans, luy ſauver la vie par ce

moyen, les quels au lieu de luy donner audience, & ſavoir, Ril
avoubit ſon advocat, le renvoyerent incontinent en ſa priſon.

Mais pendant qu'ils aviſoyent de deputer deux d'entre eux pour

faive entendre ſa converfion au Roy, & lui demander ſa grace;
voici arriver un bulletin eſerit & ſigne de du Bourg, por lequel
il deſavouoit les coneluſions de ſon advocat, perſiſtant en ſes cau-
ſes C'appel, & en Ja confeſſion de foy faite devant le Roy.
XXIII.
Qvisquis etiam extra advocatos negotium, Kdei ſuæ commiſum,
in detrimentum committentis prodit, quafßi
dravaricator eſt.

XXIV.

Inßferumenta ſibi coneredita prodens in falſi erimen gravißi-
mamque pœnam incidit.

Edidem prævaricationis crimen proprie ab advocatis
committitur. Quum tamen in proditione negotii fidei
fuæ commiſſi conſiſtat, omnem hujus generis perfidiam huc
referre & quaſi prævaricationem appellare poſſumus. Huc
pertinet, qui inſtrumenta apud ſe depoſita vel fibi concre-
dita alteri in deponentis detrimentum oſtendit. Grariſſimam
in perfidos hos poœrnam ſtatuit lex 38. §. 8. 9. de Panis eos-
demque inter falſarios refert 1e* I. 9. 6, de L. Cornelia de falſis.
Hodie

e

Nel

pel
un

Pr

Re

Di
tin
N
B

er

Nin,
Neri
u,
lii
M.
Hert

N

nſ
eheur
Grater

gul

a.

in

NAs

llel
lwe
He

ll⸗
un
eNe

OH

Sbp. DLIv. DE PRXVAR. TAM PVpI. Q PRIV.

Hodie tamen mitiores eſſe ſolemus. Exemplum hoc eſto:
Litigator quidam, quum advocati opem fruſtra imploraſſet,
ipſe ſcriptum, quod judici exhibeatur, conficit, inconditum
multisque injuriis refertum, rogatque advocatum, qui opem
in conficiendo ferre detrectarat, ut id ſaltem deſcribat. An-
nuit advocatus ac deſcribit, ſed ſchedam fibi conereditam
adverſario, viro nobili, oſtendit. Hic injuriarum agit. Reus
exceptionem prævaricationis opponit. Reſpondet advoca-
tus, ſe non tanquam advocatum ſed tanquam ſeribam inter-
veniſſe. Quamvis ergo proprie ſic dictus Prævaricator non
eſſet, falſarius tamen ex iis, quæ ſupra dixi, & quaſi Præva-
ricator erat, ac pœna aliqua, ſed longe mitiore, quam is, cu-
jus ſecreta prodiderat, a [Ctis Vitembergenſibus menſe
Aprili anni cioloccxxxXIII. adfectus eſt: Daß Paulus dem von
Neuburg und ſeiner Ehefrauen eine Abbitte vor Gerichte zu thun
ſchuldig, uͤberdies mit 3. monaehlichen Gefaͤngniſſe, Philippus aber,
weil er die ihm anvertrauete Schrift verrathen zu haben eingeſtehet,
um 10. Thlr. zu beſtraſen.
XXV.
Proxeneta quousque in lite ſuper negotio, guod ipſo coneiliaute
goeſtum eſt, mota patrocinium bpraæſtare poſſit,
= diiquiritur.

dhibentur ſæpe advocati operamque ſuam præſtant in
A contractibus, pactis, transactionibus aliisque negotiis.
Et oritur deinde nonnunquam ſuper negotio, ipſis concili-
antibus, geſto lis, in qua num advocati eſſle poſſint, quæritur.
Diſtinguendum eſt. Si ei, cui olim in conciliatione negotii
tanquam proxeneta adfuit, deinde patrocinium præſtare velit,
cauſam, quæ eum ab advocatione excludat, nullam video.
Bina enim eidem perſonæ officia Præſtare nemo vetatur.
Alis

MEDTTAT. AD PANDECT.

Xlia ratio eſt, ſi contra eum, cujus proxeneta olim fuit, nunc
poſtulare velit. Qui proxenetam adhibet, aperit ei totius
negotii arcana, ſeque fidei ejus permittit. Quam fidem ne
fallat proxeneta, publice i

376

liatione negotii didicit, inſtruit.
negotii utrique parti operam conſiliumque præſtitit, lite de-
inde orta, neutrius patronus eſſe poteſt. Vide Novellam 90.
ap. 8. Sic Cti Vitembergenſes menſe Martio an. cioloccXXXI.
judicarunt: Daß Klaͤgers Anwald, weil er ehemalen bey Errich⸗
tung des jetzt ſtreitigen Vergleichs beyden Theilen beyraͤthig gewe⸗

ſen und beygeſtanden, ſich des advocirens in dieſer Sache zu ent⸗

halten ſchuldig.
ſchuldig XXVI.

Prævaricatores in jure publico damnantur.

rævaricatores in jure publico appello illos [Ctos, qui,
d alterum, qui diverſa

dqum ex unius principis ſervitio a
& contraria jura habet, tranſeunt, ea, quæ pro priore olim
ſcripſerunt, nunc ipſi refellunt, retractantque. Horum le-
vitatem nemo cordatior probabit. Dum enim ſententiam
ſuam ſub priore domino conſtanter retinuerunt, & eam, poſt-
uam demum in alterius ſervitium tranſierunt, mutavere,
manitfeſte ſatis oſtendunt, non ingenue ſe & ex vera animi
ſententia ſcribere, ſed mercenariam illi, cui ſerviunt, operam
accommodare. In ſcriptoribus juris publici id maxime ani-
madvertes. Sunt, qui olim in Cæſaris, vel Electoris, vel
Principis, vel Epiſcopi, vel Civitatis liberæ miniſterio con-
ſtituti jura eorum ſtrenue defenderunt, deinde vero ab ad-
verſa parte allecti ſervirium animumque mutant, &, quæ an-
tea afferuerunt, audacter impugnant. Ex multis, quæ in-
vidiæ cauſa nunc omitto, exemplis unum Godofredi Ferdi-

ſtan-

ntereſt. Fallit vero, ſi adverſarium

deinde in lite juvat, hujusque cauſam ex iis, quæ in conci-
Quodſi ergo in conciliatione

nandi de Buckiſch & Lowenfels afferam. Is in ſacris Prote-

rid
liot
nees

dun
ſes

ſui
libe
lus⸗
eun
dum
jeſi
jet.
ted
ler
FDe
go
tiun
leel

dere

N
ccbi

DN

N⸗
e
E.
N
ch.
eve⸗
Ne

verli
lin
n k.
Atian
Po.
AVene
Nini
Nn
ed
e
1⸗
bd.
“
in⸗
erc
ote⸗

ſaN

SP. DLIV. DrE PRAVAR. TKM PVBI. QAM PaI. 397

ſtantium educatus, quum apud eos locum, quo ſibi dignus
videbatur, non ſtatim inveniret, ad caſtra Romana transfugit,
ac tandem Viennæ Profeſſoris publici munus ex commenda-
tione Patrum Jeſuitarum adeptus, horum juſſu obſervatio-

nes ſuas in Inſtrumentum Pacis Weſtphalicæ compoſuit, qui=

bus Proteſtantes acerbe inſectatur, ipſasque pacis tabulas, ut
ſectæ ſuæ ſerviat & blandiatur, mala ſœæpe fide torquet & ex-
Plicat. Labore autem vix ultra articulum VII. producto, Je-
ſuitarum odium incurrir, eoque Auſtria expulſus cum uxore
liberisque variis in locis exulavit, ſumma cum egeſtate col-
luctatus, ut ſtipem fere mendicare cogeretur. Viderunt
eum multi Ratisbonæ per aliquot menſes hærentem, cupi-
dumque redeundi ad avita ſacra, modo quis fuiſſet Pater, qui
reſipiſcenti filio annulum veſtesque daret, & vitulum macta⸗
ret. Ipſe hoſtimenti pignorisque loco offerebat, non modo
retractaturum ſe, quæ in fraudem Weſtphalicæ pacis in ob-

ſervationibus ſuis ſcripſiſſet, verum etiam hiſtoriam ſuam

Sileſiacam, quæ inedita adhuc eſt, locis illis mu taturum, ubi
quid coactus fuerit in præjudicium probrumve Proreſtan-
tium tradere. Quin ſe fraudes Pontificiorum detecturum pol-
licebatur, quibus deceptus ipſe fit, ut venalem calamum ha-

beret. Neque dubitandum, quin hæc deſtinata exitum habi-
tura fuiſſent, ſi vitam ei paulo longius producere licui ſſet.
Jam enim erant, qui ſat tolerabilibus & honeſtis conditioni-

bus virum, Coloniæ fame cum ſuis pereuntem, clam alicere
decreverant, atque id negotii jam aliquibus dederant. Sed
iſta, antequam perficerentur, mors intervertit. Hæc & plu-
ra vide apud Henrieum Henniges in præfatione Meditationum
ad Inſtrumentum Pacis Cæſareo Suevieum. Simile quid Ja-
cobi Tbomaſii in præfatione LVI. pag. 327. Verbis narrabo:
Tom. PIIl. Bbb Qan-

378 MEDITAT. AD PANDECT.

Quanquam de regno femineo aliis etiam ætatibus diſquiſitum
inter homines doctos fuit: tamen ſeculo XVI. maxime con-
troverſia hæc quaſi recoqui, & majore conatu in utramque
partem vexari cœpit, quum in Anglia poſt Eduardi VI. Regis

obitum ſorores ejus duæ, Maria primum, dein Eliſabetha;

potiri ſceptro cœpiſſent. Quarum duarum ut maxime diſpar
fuit religio, ſic factum eſt, ut, quos Maria finibus regni eje-
ciſſet, reformatæ religionis homines, illis ſub Eliſabethæ
imperio tuta eſſet in patriam reverſio. Ergo, qui Calvini
placita ſequerentur, his nihil erat magis exoſum femineo
Mariæ regimine; iisdem viciſſim, ubi ad clavum Reipublicæ
feliciter evectam conſpexiſſent Eliſabetham, nihil magis ve-
nerabile, quam Regina talis. Hoc magnæ conſtantiæ doctri⸗
næque vir fatetur, Schlüſſelburgius lib. IV. Tleol. Calviniſt.
p. 324. 325. Ex eadem Calvini religione Gilbius, Goodman &
Anoxus, qui ſcilicet exilium ſuum Mariæ imputabant, publi-

cis libris Genevæ impreſſis, docuerant, eſſe contra jus nata-

rale, divinum, && humanum, ut mulier etiam in rebus politicis
regnet. At ubi Mariæ imperium Eliſabetha excepiſſet, exi-

mia & Pontificiorum hoſtis, & Calvini ſequarum fautrix,

protinus verſo remigio a Reformatis Anglis non Regina tan-
tum in temporalibus illa eſt proclamata, ſed etiam caput Ec-
cleſiæ in ſpiritualibus. Ita ſpacia duorum annorum, ipſiſſima
Schlüſſelburgii verba recito, quod prius fuit Calviniftis Ge-

nevæ moratis ipfiſſimum verbum Dei, mox, atque in Angliam
vedierunt, mutatum eſt in verbum Diaboli. Tantum videlicet
potuit amor in religionem, quam ſub alterius feminæ regno

conculcatam viderent, ſub alterius reſurgentem, ut a perſo-
nis in ipſum imperii genus deflectente ſe affectu, jam pre-
ſcriberent Gynæcocratiam, jam dignitati ac famæ reſtitue-

rent.
XXVII.

dor
lee:
Note
Drio

Gere

n
d. XXVII.
e Aliquando tamen miniſtri principum & juris publici ſeripto-
gs res, dum principibus contraria jura habentibus operam
RnD,, Iſuam addiecunt, ſenzentiam recte
mutant.
XXVIII. .
elk Sed in bac mutatione ſententiarum ſumma prudentia
WFii — adbibenda eſt.
o XXIX.
I Landantur Obrechtus & Franchenbergiut.
e. ⸗
Ne Tjurins forem in viros optimos & apertos, ſi prævarica-
— tionis labem cunctis, qui in alius principis ſervitium
“ tranſeuntes ſtylum vertunt, ac contrariam ei, quam olim
li . defenderunt, ſententiam tuentur, adſpergerem. Fit hoc
AkE. nonnunquam juſte ac prudenter. Res ſcilicet per ſe licita
D eſt, ex ſervitio principis in alterius miniſterium tranfire.
eli. Aperiuntur tunc advenæ tabularia publica, offeruntur docu-
unim menta, quæ adhuc non vidit, & quibus, falſa eſſe, quæ olim
dun ſcripfit, plene convincitur. Quid faciendum ergo? Anfre-
ItH. tinenda tamen eſt vetus opinio, ne conſtantiæ laudem amit-
Kint tat? Improbum hoc foret & contra bonam fidem. Non
10. peccant profecto, nec levitatis notam incurrunt, qui meliora
lan. edocti a priſca, quam amplexi erant, opinione recedunt, no-
lee vamque & ſaniorem amplectuntur. Laudari potius debet can-
unt dor ille, quo quis ingenue errores, in quibus hæſit, fatetur,
1. nec alios auctoritate ſua in eosdem abripi patirur. Magni
e. . profecto animi eſt, contemnere gloriolam, quam obſtinata in
f. Priore ſententia manſio apud imperitum vulgus parit, & ri-

V

SP. DLIV. DE PaEVAB. TAM PVEI. QAM PaVv. 379

dere voculas eorum, quibus hujusmodi retractationes igno-
S Bbb z mindo-

380 MEDITAT. AD PANDECT.

minioſæ videntur. Ajunt hi quidem, viri conſtantis vereque
prudentis ofſicium eſſe, optimum, non nifi probe conſidera-
tis perſpectisque omnibus, eligere, id vero, quod ſemel ele-
gerit, fortiter tueri. Is itaque, ſi ipſos audias, imprudentiam
ſuam & inconſiderantiam fateri videtur, qui erraſſe ſe olim,
atque nunc demum, quid verum ſit, cognoviſſe, dicit. Cur

enim, ſi ab initio omnia probe conſideraſſet, id non ſtatim

perſpicere potuiſſet. Inprimis autem jureconſultos , quorum
voluntas, ſi juſtinianus in pr. I. de Juſtitia & jure verum di-
cit, conſtans & perpetua, jus vero ſecundum L. 2. de juris &
facti ignor. certum & finitum eſſe debet, hujusmodi levita-
tem dedecere autumant. Verum quum homines ſimus, ne

quid quæſo humani a nobis alienum putemus. Eximium eſſe

rationis & intelligentiæ lumen, quo Deus nos exornavit, non
nego. At perfectum non eſt, ſed multa adhuc caligine affu-

ſum. Eam omnino diſpellere, ſupra vires humanas eſt. At

temperari & dilucidari aliquantulum poteſt. Hoc tamen non
una confeſtim vice fit. Integra ætas noſtra laborando hac in

re abſumitur. Singuli dies aliquid ſuperaddunt, quod ante

ignoravimus. Vno intuitu cuncta, quæ circumſtant, comple-
Qi nec philoſophus exercitatiſſimus poteſt. Cedere ergo ve-
ritati debet, ſi ea poſtea demum apareat. Inprimis autem vi-

tio vertendum non eſt, ſi quis ætate profectus ea, quæ juve-

nis ſcripſit, emendet. Nam ut eleganter Accius apud Gellium
Woctibus Atticis lib. 13. ap. 2. inquit, Zuog': in pomis eſt, iti-
dem eſſe aunt in ingeniit. Qux dura & acerba naſeuntur, poſt
Ffunt mitia & jucunda. Sed Juæ gignuntar ſtatim vieta &
mollia, atque in principio ſunt avida, non matura mox unt,

Jed putria. Relinquendum igitur 2 viſum eſt in ingenio, quod

dies atque &as mitifcet. Neque jureconſultis hac in parte
aliquid præ cæteris tribuendum eit. Habeant illi licet con-

2.

SP. DLIV. Dr PREVAR. TAM PVBI. QyAM PkIV. 291
ſtantem Perpetuamque voluntatem ſuum cuique tribuendi.
Intellectus certe in illis non divinus eſt, ſed, ut in reliquis
hominibus, multis tenebris involutus, quæ maximo labore,
nec tamen plene, diſcutiuntur. Et quod ad certitudinem fir-
mitatemque juris attinet, ea profecto tanta non eſt, ut non
infinita dubia, quæ animum ſæpe in diverſas Partes trahunt;
ſuperſint. Vide ſaltem L. 202. de KRegulis jurii. Eo minus
autem jureconſultis in retractationibus ſuis erubeſcendum
eſt, quo frequentius eas ab aliis eruditis, qui ſingularis con-
ſtantiæ laudem affectant, fieri videmus. Exempla philoſo-
Phorum, qui tamen, ut Cicero ait, non ex ſingulis vocibus,;
ſed ex perpetuitate & conſtantia ſpectandi ſunt, afferre, no-
ſtri non eſt inſtituti. Sed unum commemorabo, quod in
Præſens ſuccurrit. Ciceroni aliquando copioſe in guinto Tuſ-
culanarum quæſtionum libro de virtute diſſerenti, & pro Ze-
none contra Peripateticos omne præſidium ad beate viven-
dum in ea poſitum eſſe aſſerenti, is, cum quo collocutus fue-
rat, levitatem objiciebat; quod hos philoſophos, inter quos
tamen olim in quarto de Finibus nihil præter verborum no-

vitatem intereſſe ſtatuerat, nune vere a ſe invicem diſſentire,

affirmaret. Tum vero Cicero ſubiratus & offenſus aliquantu-
lum; Zu quidem, ait, tabellis obſignatis agis mecum, & teſti-
Ricaris, quid dixerim aliquando aut ſeripſerim. Cum aliis iſto
modo, gqui legibus impoſitis diſputant. Wos in diem vivimus:
quodcunque noſtros animos probabilitate pereuſſit, id dicimus.
Kaque ſoli ſumas liberi. Quæ quum ita fint, Puſpendorfium,
quamvis is in Kebus geſtis Friderici Wilbelmi M. Electoris
Brandenburgici multa retraétarit, quæ olim, quum conſiliarii
apud Suecos dignitatem ſuſtineret, in Commentariis de Kelus
Suecicis ſcripſerat, nolo tamen levitatis inſimulare. Neque
enim potuit aliter vir ceteroquin prudens & induſtrius. Ad
archivum quippe Brandenburgicum deinde admiſſus Plurima
b 3 Inve-

382 MEDITTAT. AD PANDECT.

invenit monumenta, quæ ante ignoraverat, quibus refutatio

eorum, quæ apud Suecos hauſerat, continebatur. Sueci po-

tius providentiores effe debuiſſent, nec permittere, ut tantus

ab illis vir abſtraheretur. Memorabilia ſunt, quæ ipſe Pufen-
dorffius hac de re Holmiæ XXIX. Jul. anni cliolocrxxxVII. ad

J. V. Pregizerum Conſiliarium Vitembergicum ſcribit: Quid

deinceps laboris mihi ſit ſuſcipiendum, in ambiguo eſt. NWam
ad componendam biſtoriam Sereniſſmi Electoris Brandenburgici
conditionibus boneſtis evocatus ſum, accedente conſenſu KAegia
Majeſtatis. Sed poſt aliqui oſtenderunt, parum convenire, di-
mitti illum, qui plures per annos archivum regni evolvit, ac
fortaſſe in hiſtoria Electorali quædam occurſura, rationi Sueci-

cæ parum gloriofſa. Quo tamen iſta dubitatio evaſura ſit, intra

paucos dies apparebit. Si Deus vitæ quid adbue largiri velit,
putem, plus me utilitatis patriæ meæ afferre poſſe, ſi Berolini,
gquam, ſi Holmiæ degam. Idem Puffendorffius in aliis, quas ad
eundem Pregizerum Berolini III. Octobr. anni eclolocxct.
exaravit, & quas J. G. Eccardus mihi cum fuperiore epiſtola
ſuppeditavit, litteris: Id multi, inquit, mirabuntur, quare ego
potiſſimum, qui pro ingenii modulo partam Suecieæ genti bello
Germanico gloriam tradidi, ejusdem funeri in hiſtoria Friderici
Wilhelmi M. memorando adlibitus ſim. Equidem tu ſpecioſam
cauſam conjectas, amorem recti. Sed, qui penitus iſta norunt,
plerique indignationem, multi riſum continere non poſſunt. Equi-
dem, poſtquam Sueci ob me dimiſſuin erubeſcere e&berunt, ſoli-
cite id agunt, ut poſt abſolutum hic ſuſzeptum opus ad ipſos ite-
rum remeem. Sed ſorupuloſioris cohſultationis eſt, num mihi

hac præſertim ætate eo revertendum ſit, ubi natio exteris alias

admodum iniqua me adſpectura ſit præconem vel infelieitatit ſug

vel prave conſultorum. Sed in hac mutatione ſententiarum

maxima prudentia & circumſpeétio adhibenda eſt, ut medium
inter levitatem & obſtinationem iter teneas. Duo magno-

rum virorum exempla proponam, quæ ipſe profeéto, ſi ſimi-

lis neceſſitas mihi imponeretur, imitarer. Alterum Obreebti
eft, qui, dum patria ejus Argentoratum adhuc ad Germa-
niam pertineret, Prodromum rerum Alſatiecarum ſcripſit, in
G eoque

lir
lib
ſin
br⸗

2

de

ℳ.

1 8P. DLIV. DE PRZEVAR. TAM PvEI- QvAM PRIV.

383
dd eoque Gallorum jura ſtrenue oppugnavit. Poſtea rex Gal-
t liarum, Argentorato potitus, exempla libri, quotquot apud
en. librarios ſupererant, aboleri curavit, atque per hoc, ut is raris-
d ſime nunc inveniatur, effecit, quin & Obrechto, ut ipſum li-
id brum ſuum refutaret, præcepit. Verum Obrechtus veyur,⸗
n eordras, ut Tenzelius in den monathlichen Unterredungen
ni des Jahrs 1691. pag. 994. adpoſite loquitur, reſpondit: tu
g eum jam, rex, victricibus armis tuis refutaſti. Alterum Fran-
6. eckenbergii exemplum prudentiæ quoque pleniſſimum eſt. Is
1 Principis cujusdam Imperii miniſter den Europaͤiſchen He⸗
it rold ſcripſerat, deinde vero ab Electore inter purpuratos re-
ntt ceptus librum ſuum edebat iterum. Krant utriusque domi-
ℳ ni jura in aliquot capitibus invicem contraria. In hac ſum-
in ma difficultate ita tamen ſe geſſit, ut incredibilem viri pru-
tt dentiam hi ipſi, quos offenſurus eſſe videbatur, ſint admirati
re Segc audiamus ipſum in præfatione: Es erweiſet ſich bey die⸗
ſer anderweiten KReviſion und Verbeſſerung des Werks an⸗
0. noch die Unpartheylichkeit, daß, wo ſich ereignet, daß das
ice hoͤchſte Churfuͤrſtliche Collegium mit dem hohen Fuͤrſtenrath
en diverſe Meynungen und Intereſſe fuͤhret, man beyder hoͤchſt⸗
tung und hohen Theile wichtige Gruͤnde angezeiget, ohne ſich ei⸗
3 nes Ausſchlags oder Maßgebung daruͤber zu unterfangen.
i Die Principiæ ſind freylich nicht allerdings und allenthalben
i gleich, und ſitzen auch wol in denen hoͤchſt begabteſten Rath⸗
glig ſtuben Miniſtri, welche bey vorfallenden Gelegenheiten eben
ſo wol weißlich balanciren, ob mit allen Pratenſionen ihres
um Herrn wider den hohen Gegentheil auszukommen, oder wie
weit, auch mit was Succeſs und Vortheil nachzugeben, oder
i die Zeit zu gewinnen ſeyn moͤchte. Deren Sorgfalt doch
4N wol zum Zwecke behaͤlt, daß verhuͤtet werde, damit nie⸗
rr mand in die Gerechtſamen der Gerrſchaft eindringen e
,i aͤre

e

384 MEDITAT. AD PANDEGCT.
8 Waͤre aber vormalen aus ungleich geſinnten Berichten

oder andern Orts Mißbilligung verdienen moͤgen, ſo iſt es

trauen weiß, es werde alles mit einer ſolchen geziemenden
Beſcheidenheit nunmehr gefaſſet ſeyn, daß Ihrer Roͤmiſch.
Kayſerl. Majeſt. Dero Majeſtaͤtiſche allerhoͤchſte Autoritat,
dem Churfuͤrſtlichen Collegio, welches doch nach dem wahr⸗
haften Ausſpruche Rayſer Maximilians I. allerdings Roͤni⸗
gen gleich gewuͤrdiget bleibt, ihre Præeminentien und Præ-
rogativen: dem Fuͤrſtenſtande Dero Hoheit, und allen uͤbri⸗
gen Staͤnden ihre loͤbliche teutſche Freyheit, jura autono-
. mig, und Reichs⸗ Conſtitution- maßige Theilhabung bey der
Regierung des Seil. Roͤmiſchen RKeichs, Teutſcher Nation,

und ſeyn ſoll.

Legati, qui legationem ſibi commiſſam produnt, & adverſus
commoda & voluntatem ejus, a 9u0 mißi ſant,
laborant, prævaricantur.

principem ſuum, five a principe ad principem mittan-
tur, exactiſſima fides deſideratur. Si quis ergo legatus le-

gationem deſerat, hoc eſt, negotium ſibi commiſſum negli-
gat,

etwas in des Herolds Vortraͤge eingefloſſen, welches ein

nun auf einen ſolchen Lypum gebracht, daß man zu ver⸗

und ihrer Lande, in alle Wete, nach beſtem Verſtande
und Moͤglichkeit, unverletzt, und mit vollkommenen Keſpelt
dergeſtalt beobachtet worden, als es der glorwuͤrdigen
Harmonie im Reiche nach deſſen Verfaſſung aͤhnlich iſt

I egatorum, ſive a civitate municipali aliove collegio ad

lo

INrnN

Gu

hten
e
ſe
ver⸗

NNn

nic,.

Ntſ

wabr⸗
Bort⸗

ibti⸗
Eüzopt⸗
Miin;
erſende

H
rdin

h

larhi
,

ggo

ittar⸗

etl

6
.
.

DPe.

beſe

Guns

SP. DLIV. DE PEAVAR. TANM PvVBI. QVANM PnVW. 385

gat, punitur, L. I. D. L. 2. C. qde Legationibus. Maſore vero
longe pœna dignus eſt, qui non deſerit legationem, ſed pro-
dit & adverſus ea, quæ juſſus eſt, laborat. Et fit hoc tamen

nonnunquam. Hujusmodi prævaricationem a legato Au gu-

ſti, Ele ctoris Saxonis, bona mente, ut videtur, & ob Patrig
utilitatem commiſſam narrat Adami in Vitis Ciorum Ger-
manorum pag. 96. Inter Germaniæ, inquiens, 7 Ctos, eloquen-
tiæ laude ſuperiori ſeculo celebres, primis adſeribendus venit
VIricus Mordiſius, Auguſto Electori a litteris & ab intimis con-
Riliis, ſed fortuna varia. Nam quum anno ſexageſimo quinto
Maximilianus Imberazor, poſt conventum Roſtochienſem, per
Dania Regis & Electoris Saxoniæ legatos, inter quos Mordi-

fſius, rogaretur: ut mandato publico omnem ex Germania ar-

morum, munitionum, commeatuum, & mereium importatio-
nem in Sueciam probiberet: Mordiſius, qui bello non neceſſario
Sueciæ Regem a Dano vexari, nec, quod inter exteros gerere-
tur Reges, bellum Germaniæ commercia imtedire oportere ju-
dicaret, per amicos in aula Cæſarea promulgationem mandati
diſuaſit. Id ubi Elector reſcivit, iratus Mordiſio, tune al
offeio cancellarii remoto & in domo ſua captivo, Georgium
Cravivium, quem conjux Auguſti, Daniæ Regis ſoror, ob'ſe-
quentem ſibi & fidum in Danica illa cauſa compererat. Ele-
dtor ſubſtituit.
XXXI.

Ictus fuſtium lege Carolina in prævaricatores ſtatutus in praxi
nunquam, ſed loco ejus mulcta decernitur.

L)uram quidem, ſed juſtam, & reprimendæ improborum
advocatorum malitiæ aptam, pœnam prævaricatoribus
minatur Carolus V. in Conſtit. erim. art. 115. ictum nempe
fuſtium. At enim vero hic Cti iterum, ut ſolent, legislato-
riam poteſtatem ſibi ſumunt, atque, Carolum crudeliorem,
quam par erat, fuiſſe, rati, legem ſibi atrociorem viſam pro
7bm. PIII. Cc c impe-

386 MEDTTAT. AD PANDECTL.

imperio, quo pollent ſcilicer, corrigunt, ac, quanquam itera-
tum ſit delictum, nec quidquam pro ejus excuſstione adferri
poſſit, iéétum fuſtium remittunt, mulctamque pecuniariam

Geſtaͤndniß, als auch die beygelegte Acta hinlaͤnglich uͤberfuͤhret, in
Sachen 1) des von K. wider den F. von E. 2) eben dieſes von K.
wider die Frau von E. 3) B. wider C. 4) M. wider L. 5) L. wider

welche er unter ſeinem Namen nicht uͤbergeben duͤrfen, unter einer
fremden Unterſchrift ad Acta gebracht zu haben, auch ſeine Eut⸗
ſchuldigungen; ob ſey die oben gemeldete Prævarication entweder
auf Vergoͤnſtigung derjenigen Parthey, weicher er zuerſt gedienet,
vorgegangen, oder ſein anderweites Advociren derſelben nicht nach⸗
theilig geweſen, oder gar in einer andern Sache geſchehen, offenbar⸗

peinlichen Hals⸗Gerichts⸗Ordnung, Art. 11 5. den Partheyen alle
verurſachte Schaͤden zu erſetzen ſchuldig, anbey willkuͤhrlich um ein

Unkoſten zu tragen verbunden. Nec vitio nobis hanc miſericor-
diam vertere quisquam deber. Torrente abripimur. di ſe-
cundum leges contra tyrannidem praxeos judicamus, ſenten-
tiam noſtram ab eo, quem damnamus, oppugnatum ac ab
aliis Gtis corredtum iri, certi ſumus. Ridiculum ergo &
plus quam Caronianum foret, legibus nihil profutura con-
ftantia inhærere. Er profecto illa ipſa, quam decrevimus;

Deciſtone 91. n. 24. prævaricatorem ſaltem quinque thaleris
mulctarunt. Ratio decidendi unica eſt auctoritas Matthaæi
W'eſembecii, qui in Parat. tit. f. de Prævaricat. n. 3. Hodie,
inquit, generaliter iis, qui preævaricatt ſunt, peæna in)ungitur
. extraordinaria; jure vero daonico mulca. Quzæ quidem a
L L con-

7

ſubſtituunt. Ita ICti Vitembergenſes menſe Martio anni
ciaioccxxX. Teſponderunt: Daß Inquiſit ſowol durch ſein eigenes

G. beyden ſtreitenden Partheyen gediener, und diejenige Schriften,

lich mit den Acten ſtreitet, demnach Inquiſit nach Maßgebung der

hundert Thaler zu beſtrafen, auch alle auf dieſen Proceß gegangene

centum thaleorum mulcéta, gravior longe eſt ea, quam alii
ICii decernere ſolent. Scabini Lipſienles apud Carpzovium

ſha,
du

1
in

ggene
io.
dil⸗
Nen⸗

8

col⸗
ns;

d

Vire

lett

the

.
end

„

SP. DLIV. DE PRVAR. TAM PVBEI- QVAM PRIV. 3
287
contra legem imperii publicam ſuſhciat, merito dubitat
Sehilterus Ewerc. ad W. 10. G. 37. laudatque juris Bohemici,

dquod prævaricatores ultimo ſupplicio ſubdit, rigorem. At

Schilterus legem, communibus pragmaticorum ſuffragiis ad
tenebras damnatam, in lucem retrahere fruſtra laborat.
uamobrem cordatiores potius uſum fori & collegiorum
conſenſum ſequuntur, quam irrito conatu ſecundum leges
reſpondent.
XXXII.
Won ſunt prævaricatores, ſed prope tamen ad eos accedunt &†
countra bonam fidem peccant cauſidici & ſeriptores, guèis
in diverſis & contrariis cauſis contraria
invicem argumenta proferunt.
LD'"n nunc de crimine, quod, etſi proprie prævaricatio
non fit, nec pœnam in foro humano patiatur, prope
tamen ad prævaricationem accedit, atque aperte cum bona
ſide pugnat, ac viro cordato & bono indignum elt. Loquor
ſcilicet de iſtis cauſidicis, qui in diverſis cauſis contrarias in-
vicem ſententias defendunt, &, quod modo acerrime oppug-
narunt, in alia cauſa & judicio magna contentione affirmant.
Videas aliquando advocatum, dum ex parte virginis ſtupra-
tæ adverſus ſtupratorem conſiſtit, multa pro cliente afferre,
quæ, interjeétis paucis diebus, in alia cauſa, ubi ſtupratorem
quendam tuetur, operoſe refellit. Videas eum modo pro
teſtis cujusdam habitlitate pugnare, quem in alio judicio fu-
ſpectum reddere laborat. Aliis exemplis fora quotidie per-
ſtrepunt. Sed quid improbum magis eſſe poteſt, quam ſor-
didi Ilucelli cauſa id, quod modo injuſtum judicaſti, nunc pro
bono & æquo venditare. Aut juftitia non eſt conſtans &
Perpetua voluntas, aut advocati illi in juſtitiæ notam non effu-
gient. Nemo itaque cordatus M. Antonium, oratorem, ex-
cuſabit, qui apud / alerium Pe rn lib. 2Z. C. 3. . 5. idcirco
* 2 ie

—

388 MEDITAT. AD PANDECT.

P.

e ajebat nu lam orationem ſcripfiſſe, ut, ſi quid ſuperiore ju-

N

dicio a dum ei, quem poſtea defenſurus eſſet, nociturum fo-

ret, non dictum a ſe affirmare poſſet. Vt verum unusquis-
que i npudentiam priſcorum advocatorum Romanorum con-
traria aſſerentium rectius intelligat, inſignem ex Ciceronis
Oratione pro Cluentio locum integrum hic exſcribam: Ego
vero, ſi gquid ej usmodi dixi, neque cognitum commemoravi, ne-
que pro zeſtimonio dixi, & illa oratio potius temporis mei, quam
judicii & auctoritatis, fuit. Errat vebementer, ſi quis in ora-
tionibus noſtris, quas in judiciis habuimus, auctoritates noſtras
conſignatas, ſe habere arbitratur. Omnes enim illa orationes
cauſarum & temporum ſunt, non hominum ipſorum ac patro-
norum. Mam ſi cauſæ ipfſæ pro ſe loqui poſſent, nemo adbibe-
yet oratorem. Nunc adbibemur, ut ea dicamus, non, quæ noſtra
auctoritate conſtituantur, Jed, gquæ ex re ipſa cauſaque ducan-

tur. Hominei ingenioſum, M. Antonium, dunt ſolitum eſſe

dicere, i leirceo ſe nullam unquam orationem ſeripſiſſe, ut, ſi quid
aliquando, quod non opus eſſet, ab ſe Wet dictum, poſer ſe ne-
gare dixiſſe. Ego vero in iſto genere libentius quum multorum,
tum bominis eloquentiſſimi, & ſapientiſſimi, L. Craſſi, aucéctori-

tatem ſequor, qui, quum L. Plancium defenderet, accuſante M.

Bruto, bomine in dicendo vebemente & callido, quum Brutus,
dJuohus recitatoribus conſtitutis, ex duabus ejus orationibus ca-
pita alterna inter ſe contraria recitanda curaſſet, aliquantum
ege commotus dicitur. Itaque in reſpondendo expoſuit utrius-
que rationem, temporis, ut oratio ex re &ρα cauſa babita vide-

retur. Ego autem illa recitata eſſe non moleſte fero. Neque enim

ab illo tempore, quod tum erat, neque ab ea cauſa, qucæ tum age-
batur, aliena fuerunt. NWeque mihi quidquam oneris ſuſcepi,
quum iſta dixi, quo minus honeſte hane cauſam & libere poſſem
defendere. Nihil profecto eſt hac excuſatione impudentius,

nihil .

SP. DLIV. DE PRXVAR. TAM PVEI. QvAM PRIV. 295

nihil oratore, nihil Cto indignius. Idem multi ſcriptores ju-
ris publici tam univerſalis quam Germanici faciunt, atque in
uno libro ſententiam ſibi, ſuo principi vel reipublicæ profi-
cuam accerrime tuentur, & adverſariorum contraria argu-
menta ſtrenue refellunt, deinde vero ipfſis illis adverſariorum
rationibus, quum eæ ſibi utiles videntur, in alia cauſa impu-
denter utuntur. Equidem in bellis iſtiusmodi fraudes per-
mittuntur, ut hoſtes ſuis ipſorum armis induti oppugnemus.
Notum eſt Virgilianum illud: Mutemus cIypeos, Danaumque
inſignia nobis optemus. At Ctum iſta dedecent. Conſtans eſt
& perpetua juſtitia. Nec, quod in una cauſa eſt iniquum, in
altera æquum fieri poteſt. Fateor igitur, me aliquando non
fſine ſtomacho ſeriptorum juris publici legiſſe, qui, quum ju-
ra Imperii noſtri in Italiam exponeret, nulla præſcriptione
ea tolli poſſe, nec incuriam priſcorum Cæſarum recentiori-
bus nocere, operoſe oſtendit, deinde, quum ad regum Gal-

liæ poſtulata, quibus illi interdum Germaniam vicinasque
gentes turbant, veniſſet, jus eorum, ſi quod habuerint, diutur-
nitate temporis diu exſpiraſſe, & negligentia priorum regum
amiſſum eſſe, affirmat. In multis quoque aliis locis eandem
Præſcriptionem, prout illa vel utilis vel damnoſa imperio
aut principi ſuo eſſet, modo oppugnat, modo aſſerit. Im-
Probe profecto. Nam ſi præſcriptio inter liberas etiam gen-
tes locum invenit, neceſſe eſt, ut illam tam pro nobis, quam
contra nos admittamus. Ejusdem inconſtantiæ notam vix
effugiunt Belgæ fœderati, quorum antiqui ſcriptores illi-
mitatam commerciorum & navigationis ad loca ab aliis etiam
occupata libertatem acerrime contra Hiſpanos Anglosque

defenderunt, recentiores nunc contra Cæſarem non minus
acriter oppugnant; utrique publica aucétoritate. Venit hic

