Jus Carolinum, quod reis ab alio defendi permittit,
novum non eſt.
Apud Græcos & Romanos veis, dummodo ipſi præſentes eent,
Jemper licæit, defenſorem adbibere, abſentilus vero Per
peroturatorem ſe defendere, vetitum fuit.
VI.
Jura canonicum & Cermanicum vetus cum Romane
bac in parte conveniunt.

N'un ex his, quæ Carolus de defenſione reorum ſancit,
novum eſt, nihil non jam ante vel ex jure naturæ cogni-
tum, vel lege vetere conſtitutum, vel uſu fori ſtabilitum. E-
quidem Areſſio in notis ad art. g8. id, quod Carolus in boc ar-
zienlo conſtituit, ut tam accuſatori, quam accuſato, ſi hoc ve-
lint petantque, procurator concedatur, novum & a jure alie-

num videtur. Dixerunt idem alii ante Kreſium, novamque

hane Caroli legem cum juribus Romano & canonico, inter alia

ecum L. 12. §. I. de Publicis judiciis, L. 26. C. de Procuratoribus,

& can. 40. cauſ. 2. quæſt 6. pugnare, crediderunt. Ego vero, hunc
articulum 88. novi quid continere, ac cum juribus ſeriptis pu-
gnare, nego, Antiquiſſimis temporibus reo capitalis crimi-
nis, advocatum & defenſorem adhibere, licuit. Græcos cer-
te, à quibus Romani leges ſuas acceperunt, hoc reis ſuis
Per-⸗

488 MEDITAT. AD PANDECT.

permiſiſſe, vel ex Demoſthenis orationibus, quarum multæ ni-
hil aliud quam defenſiones ſunt, apparet. Pulcherrimæ C'i-
ceronis orationes ſunt defenſiones illæ Z: Annii Milonis, quæ
ceteras omnes exſuperat, Sex. RoſciiA merini, Fonteji, A. Cluen-
zii Aviti &c. Adde Senecæ & Quintiliani declamationes, ex
quibus pleræque defenſiones ſunt. Neque mutatum hoc eſt ſe-
quentibus temporibus. Licuit ſemper reis ad Juſtinianum us-
que & ſub Juſtiniano, advocatum ſecum in judicium ducere,
atque ope ejus in defenſione uti. Cui ſententiæ meæ non ob-
ſtant, quas ſupra memoravi, L. 13. §. 1. de Publicis judiciis &
L. 26. C. de Precuratoribus. Vetant hæ leges, reos publico ju-
dicio accuſatos abeſſe & per procuratorem ſe defendere.
Hoe ſemper vetitum fuit etiam in libera republica. Nun-
quam licuit reo, in capitali cauſa abeſſe, ne ſcilicet damna-
tus eluderet judicium & ſententiam inanem efficeret. T.
Annius Milo abeſſe, dum a Cicerone defendebatur, a judicio
non potuit, ſed interfuit, quamvis invitus, faſtidioſe & auda-
ter, ita ut aliorum reorum morem non imitaretur, & nec co-
mam poneret, nec veſtem mutaret, teſte Plutarcbo in vita Ci-
ceronis. At eo inhumanitatis legumlatores Romani progreſſi
nunquam ſunt, ut reos, ruſticos ſæpe homines & fandi rudes,
indefenſos & quaſi ad palum deligates accuſatoribus, vaferri-
mis plerumque & eloquentiſſimis viris, tanquam beſtiis, ob-
jicerent. Nunquam id in mentem veniſſe Juſtiniano & deceſ-

ſoribus ejus, vel ex L. 19. de Pæœnis, quæ ſervis ab alio de-
fendi permittit, apparet. Abſurde profecto & inique Ipia-

nus ſervis indulſiſſet, quod dominis eorum & liberis homini-
bus non licuiſſet. De jure canonico nihil eſt, quod dicamus.
Obſervat recte Bæhbmerus in Jure eccleſ. proteſt. tit. de Procu-
ratoribus §. 16. jus canonicum nihil, quod ad hoc caput, ex ju-
re Romano immutaſſe. Ergo etiam ſecundum illud præſens

reus eſſe, & ipſe factum proponere debet, cap. 14. X. de Judiciis,
. excu-

—
E.
Ci.
er
lMer.
Rer
ſ.
Um.

n
0n .

i,G

coi⸗
e

N
la -
et. D
tin
Eend .
eech.
aC.
dgtel
rule,
iſen⸗
in.
leel
lole.

voir.
ammus
l⸗
ex
eelens
CdieA
eNNH

DN.

SP. DLXII. DE ODIO DLFENSIONIS. 4829

excuſare vero factum & defendere ſe per advocatum non pro-
hibetur, abſentis ſaltem procurator non facile admittitur, c.
I5. X de publicis judiciis. Denique apud Germanos reis ſem-
Per lieuiſſe, defenſorem, einen Vorſprecher, ſibi expetere, ju-
dicemque petentibus hoc denegare non potuiſſe, omnes no-
runt. Vide Speculum Sawonicum lib. I. art. 60.

VII. .
Defenſio neceſria & Gentialis judicii eriminalis pars eſt.
e FIl,III.
Ad qnam tamen advocatus non eſt neceſſarius, niſi reus vel
tamen efftagitet, vel ob ſuporem ingenii fibi ipfi
conſulere nequeat.
IX.
Vſus fori bac in parte legibus contrariatur, & advocatum
dJefenſorem invitis ſæpe reis cum magno eorum malo ob-
trudit, aut bominibus callidiſt mis indulget.

Dotiſſimum caput, in quo uſus fori a legibus ſeriptis rece-
dit, eſt, quod ſecundum has defenſor non niſi petenti-
bus detur, L. 19. de Pœnis, Spec. Sax. lib. I. art. 60. art. Caro-
lin. 88. aliquando etiam non petentibus, quando videlicet ru-
ſticitas eorum & ingenii ſtupor, ne ipſi excuſationes ſuas &
jura proponant, impedimento eſt, cap. I4. A. de Judiciis, art.
Carolin. 47. Praxis vero defenſêrem etiam non petentibus,
quin & invitis ac moram longiorem obnixe deprecantibus,
obtrudat. Credunt vulgo, defenſionem rei eſſe neceſſariam
judicii criminalis partem, atque ad eſſentiam ejus & integri-
tatem ita pertinere, ut ſine illa ſententia capitalis ferri ne-
queat. Nec falluntur. Indefenſus damnari nemo debet,
ſed & contumax, qui confeſſus jam & convictus declaratus
fuit, ſi dein de capiatur ac defendere ſe velit, audiendus eſt,

Tom. PIII. Q err.

490 MEDITAT. AD PANDECT.

art. Carolino 155. Quin imo, ſi reus nec ipſe, nec per alium
ſe defendat, judex defenſionem ſuſcipere, ac de innocentia

ejus quærere, & argumenta atque teſtimonia innocentiæ in-

veſtigsre debet, L. 19. de Pœnis art. Carolin. 47. & 154. At
enim vero ut reo, homini prudenti & fandi perito, ac ex-

cuſationes ſuas lucide exponenti, nec advocatum poſcenti,
ſed aliquando detractanti, & maturari ſententiam ac ſumtus

minui flagitanti, tamen advocatus adjungatur, qui conqui=
ſitis undique coloribus crimini manifeſto tenebras offundat,
ac, dum in hoc laborat, carceris cruciatus in aliquot menſes
& annos extendat, miſerumque clientem ſumtibus defenſio-
nis ad incitas redigat, hoc jura noſtra neque præcipiunt,
neque probant.

X.
Eſus fori defenſorem advocatum in eriminibus etiam ma-
nifeſtis, & quæ celeriter puniri reipublicæ intereſt,
neceſſario defiderat.
XI.
In Saxonia tamen hæc neceſitas per novas leges eſt remiſſa.

“l anta eſt praxeos circa defenſionem reorum per advoca-
tos tyrannis, ut eam etiam in criminibus manifeſtis,
W quæ celeriter expediri reipublicæ intereſt, decernat. Ri-
dicule hic nonnunquam ſoliciti ſunt magiſtratus. Narrat
auctor dei melanges hiſtoriques, quæ anno 1718. Amſtelodatmi
prodierunt, in, cap. I. epiſcopum Lauſannenſem anno 1479.
excommunicaſſe erucas frugibus noxias ſolemni ritu, per-

miſſo tamen prius iis advocato, qui cauſam ageret erucarum,

ne incognita cauſa damnatæ viderentur. Sed in erucis hoc
tolerari poteſt. Ipſi diabolo defenſor adjungitur. In illis
(dilicet ſolemnibus conſecrationibus, quæ Romæ ſubinde
“ fiunt

.

ium
entis

Eil.

eA
rrel⸗
leni;

fumn

ONn

nd,

enG5

eNlo.

un.

e

h

Sp. DLXII. DE ODIO DEFENSIONIS.

49 1

funt & vulgo canoniſationes appellantur, ne diabolo in-

audito injuria per relationem hominis immerentis inter di-

vos fiat, orator conſtituitur, qui jura diaboli magna conten-
tione adverſus candidatum conſecrationis tuetur, ac propte-
rea advocatus diaboli vocatur. Narrabo hæc verbis Labati
in tomo PI. des Voyages d' Eſpagne & d' Italie pag. 141. ſ7.
A fin que la cauſe ſoit mieux diſcutée, le Fiſcal de la Congre-
gation des Kites n'a pas manqé de nommer un Contradiéteur,
auquel on a donné par honneur le nom d'' Avocat du diable. Ce
galant homme, qui n'eſt pes payé pour aider le Saint, ayant pris
communication des pieces, fait ſes remarques & ſes ob'jections,
rien ne lui échape, la moindre formalité manquée le met en droit
de demander, que les procedures ſoient declares nulles. Sil ap-
prend, que le ſujet preſenté ait fait pendant ſa vie quelque choſe
digne de correction, il lui faut des preuves bien evidentes d' une
ſevére peénitence, & ily a eu ane partie lezée, il faut le con-
vainere d'une entiere ſatisfaction, ſi on veut lui fermer la bou-
che. On peut dire, que le verſonnage, gue fait l Avocat du Dia-
ble, eſt trés neceſſaire & trés propre, d fin ga'il ne reſte aucun
doute ſur l'integrité du Saint propoſé. UOn dit, gqu'une canoni-
ſation, qui ſe fit au commencement du XVII ſiäcle, penla etre
accrochée, parce que l'Avocat du Diable demanda juſtice conere
le Saint pour un paſſe-droit, qu'on pretendoit qu'il avoit fait
en faveur de certaines Religieuſes contre les interèts de certains
Religieux. II1 fallut de grands eclaire iſſements, ey juſtifter à
pour & 4 plein la conduite du Saint. Cet Avocat ne laiſſe pas
paſſer un miracle ſans l'eplucher depuis les Pieds jusqu'd la zete,
pour peu qué la nature, les remedes, qui ont précedé la gueriſon,

bimagination, ou quelque autre cauſe naturelle dyent inſu’, ou

puü infuer dans le miracle, il eſt mis ſans miſericorde au billon,

. QQ q 2 B

„

492 MEDITAT. AD PANDECT.

il en faut produire un autre. Il eſ vrai, que les regles ordinai-
res n'exigent, que deux ou trois miraclet, mais il faut, qu'ils
ſoient bien averez, & que Avocat du Diable, & dans le beſoin
le Diable méme, n'y ayent pü trouver rien à redire. Verum di-
vus AVGVSTVS II, Poloniarum rex, agnovit hunc popula-
rem errorem, & ſingularium certaminum ſeu duellorum
reos, nec non raptores & fures violentos, ad ultimum ſup-
plicium, ſine defenſore advocato, rapi & judicem ipſum de
eorum defenſione ſolieitum eſſe ſapientiſſime juſſit in dem
Mandat wider die Selbſt⸗Rache, de anno 1706. §. 31. & de
anno 1712. §. 40. item in dem Mandat wider die Diebe und

Rauber de anno 1719.
XII.

Defenſores per hoc, qusd non tam verum exponere, quam obſcura-
re, & judiei fueum facere laborant, odium merentur.
efenſionibus illis, quas intempeſtiva miſericordia magis,
D quam legis auctoritas, in fors invexit, hoc maxime vi-
tium exprobrat Beyerus in notis ad articulum Carolinzm 11.
Jq4. §. 10. quod ſtylo florido & undique conquiſitis orna-
mentis oratoriis atquc argumentis affectus potius moventi-
bus, quam intellectum convincentibus, defenſores utantur.
Et verum hoc eſt. Sæpe ego, quando defenſiones manife-
ſtorum ſicariorum, latronum, parricidarum, ſubtiliter ela-
boratas lego, tacitus mecum illud Senecæ lib. 3. de Iræa cap.
I4. de Præxaſpide, cædem filii ſui a Cambyſe rege peractam
laudante, judicium cogito: Sceleratius telum illud laudatum
eſt, quam miſſum. Egregie Cicero apud Ammianum Marcel-
linum lib. 30. cap. 6. Quum nihil, inquit, tam incorruptum eſſe
debeat in republica, quam ſuffragium, guam ſententia, non in-
telligo, cur, qui ea pecunia corruperit, pena dignus ſit, qui elo-
quentia, laudem etiam ferat. Mibi quidem boc plus mali facere
. vigde-

ier.
SH,

beſonn

fund.

l⸗

OIGnn

unk.
pfunA

in Ne

en

liatt.
.

Ine fſi
11 .
OtmN .

wenlti⸗
tanru
mente.

el.

nitt⸗

Arnr
nl.
ne

nit.

l.

e
Nö

SP. DEII DE ODIO DEFENSIONIS. 492

videtur, qui oratione, guam qui pretio judicem corrumpit, quod
pecunia corrumpere prudentem nemo poreſt, dicendo poteſt.

XIII.

Plurimi rei ex bin qui defenfionibus juvantur, nocentes ſunt,

ac ope defenſoram meritam pœnam effugiunt.

XIV.
Defenſiones ſæpe reorum cauſam deteriorem reddant, & vel pæ-
næ, quæ alias imponi non potuiſet, locum faciunt,
vel eandem exaſperann-.

Eauiden facile prævideo, hos, qui defenſionum utilita-
tem ae neceſſitatem tuentur, exempla plurima, quibus

defenſio reis profuit, atque poœnam vel plane depulit, vel

mitigavit, allaturos. Nec negare ea poſſum. Sed duo re-
pono: primum, ex his, quibus defenſio profuit, plurimos,
ſi non plerosque, nocentes fuiſſe, ac pœnam meruiſſe, ſed
artibus cauſidicorum, vel circa corpus delicti cavillantium,
vel luci caliginem inducentium, vel actorum fidem propter

omiſſam ſolemnitatem infringentium, vel miſericordiam

commoventium, elapſos eſſe; deinde, multa etiam exſtare
exempla, quibus defenſio reis magnopere nocuit, & pœnam,
quam, omiſſa defenſione, vel plane effugiſſent, vel mitiorem
ſuſtinuiſſent, attraxit. Retuli jam in Specimine LXXNIV. de
Foro delicti, Medit. y. defenſorem quemdam ex imperitia du-
riorem lege fuiſſe, &, quum hæc non niſi relegationem in
crimen commiſſum ſtatueret, clientem ſuum præterea vir-

gis cædendum eſſe, dixiſſe. Sed ejus quidem errorem tunce
correxerunt [Cti. Fecerunt idem Cti Vitembergenſes

menſe Septembri anni cioloccxxxIV. Muliercula nempe de
Q 2 fece

MEDITAT. AD PANDEET.

are- ME

fece plebis nobilem virum adulterii inſimulabat ſine argu-

mentis ac indiciis. Negabat hic factum, ac potuiſſet ſecu-
rus ſententiam exſpedtare. Ile vero, ut melius ſibi pro=-
ſpiceret, advoçatum adiciſcebat, qui in defenſione clien-
tis nihil ſe videre ajebat, quod eum ultra jusjurandum
purgationis oneraret. Itaque decerni petebat: Daß In-
culpat ſich in Gegenware eines Geiſtlichen eydlich zu reinigen
ſchuldig ſey. Riſimus imperitiam hominis, ſupplevimus ta-
men, quod illi deerat, atque omiſſo jurejurando, reſpon-
dimus: Daß Inquiſitin, Friderica Jaͤgerin, des Landes auf
10. Jahr zu verweiſen, wider den von Eckard hingegen, in An⸗
ſehung, daß die bloſſe Beſchuldigung einer geſchwaͤnzerten Wei⸗
besperſon nicht einmal eine zum Reinigungs⸗Eyde hinlaͤngliche
Anzeigung machet, weiter nichts vorzunehmen. At aliquando in-
corrigibilis error eſt. Norunt collegiorum, ad quæ acta mitti
ſolent;, adſeſſores, ſæpiuscule reos, quum factum adhuc
dubium eſt, nec pzobationes ad condemnationem ſufſſice-
re videntur, per teſtes defenſionales plene convinci, aut
ex horum teſtimoniis circumſtantias, quæ ante latebant,
& atrocitatem facinoris pœaamque augent, elucere. Fe-
rebantur ad Ctos Vitembergenſes menſe Februario anni
cioloccxXXIV. acta, da ein Inquiſit in punéto homicidii einen
Defenſiona!-Ariickel ſo einrichtet: Wahr, daß Inquifit ſich
allezeie friedlich und wohl aufgefüͤhret. Reſpondebat teſtis,
das koͤnne er nicht ſagen, weil ſeine Eltern geklaget, daß er ſie
geſchlagen bake. Quod teſtimonilum multum reo in cauſa
Pprincipali noeuit. Hic tamen nihil imputari poteſt defen-
ſoribus, qui bona fide, & de clientum ſuorum innocentia
perſuaſi, teſtes nominant. IIli vero plus quam ridiculi ſunrt,
qui elientibus ſuis tales excuſationes & exceptiones ſug-
gerunt; per quas restus augeretur. Et accidit tamen id
inter-

Ne

ſkee.
zut
nat,
Pe⸗

164

SP. DLXII. DE ODIO DEFENSIONIS. 49 5

interdum. Accuſabatur aliquando maritus in ducatu Brun-
ſuicenſi de adulterio cum puella commiſſo, nec negabat fa-
ctum, fortunatus, niſi de defenſione cogitaſſet. Leges
enim Brunfſuicenſes adulterum ſimplicem pecunia, Will⸗
kuͤrlich mit Gelde, mulctari jubent. At miſer advocatum
defenſorem ſumſerat. Is pro minuenda mulcta, clientem
ſuum ſedulo, ne ſemen immitteret, caviſſe, atque id in
terram effudiſſe, allegabat, & ſic ſœdam criminis Onani-

tici, de quo vide Geneſ. XXXVIII, 9. 10. exceptiones op-

pPonebat. Cohorreſcebant Cti Helmſtadienſes, acceptis

menſe Decembri anni 1713. actis, ad turpitudinem defen-

ſionis, eratque inter illos, qui cum Ant. Matthai de Cri-
minibus lib. 48. tit. 3. cap. 6. n. 8. reo ultimum ſupplicium
irrogandum contenderet. At poſt longam deliberationem
tandem placuit, in locum mulctæ perpetuam relegationem
& ſolemnem, adpenſis de tergo virgis, ex oppido dedu-
tionem ſubſtitui. Non minus ridiculum eſt, quod in actis
menſe Octobri anni ciotocczxx. ad me miſſis animadverti.
Maritus, cujus uxor in fine ſeptimi poſt nuptias menſis in-
fantem enixa erat, in curiam vocatus, anticipati concubi-
tus inſimulatur. Negat ille anticipatum concubitum con-
fidentiſſime, arque ſenatum viciſſim injuriarum poſtulat.
Denunciat ei ſenatus, ſe acta ad me miſſurum, qui pro-
fecto, ſi illa, ut erant, ad me veniſſent, abſolvere reum
aà reatu & expenſis nece ſfum habuiſſem, ac forte etiam ei-
dem aéctionem injuriarum propter objectum innocenti cri-
men reſervaſſem. Verum ille bonam cauſam ſuam turpiter
corrumpit. Adit nempe advocatum, & huic defenſionem

ſuam committit. Hic nomine clientis ſcriptum conficit,
atque in eo ex legibus, nec non medicoxrum & ICrorum
libris,

MEDFTAT. AD PANDECT.

496

libris, partum legitimum & ex juſtis nuptiis natum, quin

imo totum fere menſem ei ſupereſſe, egregie oſtendit, ac
iterum de injuſta criminatione & injuria per hoc facta que-
ritur, tandem in fine addit: Nolite tamen mirari, domini,

uxorem meam paulo citius, quam aliæ mulieres ſolent,

puerperam factam, ego illam prægnantem durifſimis la-

boribus fatigavi, ac perperam facienti ſubinde fuſtem im-

pegi.

in uxore gravida eo atrocius, quod abortus periculum
indicit. Itaque quam ante lectionem defenſionis jam me-
ditatus eram, ſententiam mutavi in pejus, reumque à cri⸗
mine anticipati concubitus abſolvi quidem, ſed ad expen-
ſas litis damnavi, ac addita comminatione objurgavi, in-
juriæ vero, de qua ab initio queſtus fuerat, nullam men-

tionem feci: Weil die Rechte ein den 182ſten Tag nach der Hoch⸗

zeit gebohrnes Kind vor rechtmaͤßig erklaͤren, ſo hat es mit dem

gegenwaͤrtigen, welches den 207 den Tag zur Welt getommen, ganz
teinen Zweifel. Inzwiſchen da Knoll ſelbſt bekenner, partus præ-
cipitantiam facto illicito veranlaſſet zu haben, welchem die Frau
beytritt; So iſt gedachter Knoll die verurſachte Unkoſten zu be⸗

gahlen ſchuldig, und wird auf den Fall, da er ſein Eheweib fer⸗
ner tyranniſch tractiren ſollte, mit harter Strafe bedrohet.

Ita ergo homo elientis ſui cauſam, quam jura ipſa
ſatis tuebantur, oppofita exceptiene maleficii, deteriorem
efficiebat. Nam mala uxoris tractatio per ſe maleficium eſt,

—2 ——

SP. DLXII. DE ODIO DEFENSIONIS.

i
xv.
. Tnrer præcipaa deſenfionum ala eſt mora iir *
N diuturnus carcer.
x Quod tamen n0 ipſi 75 fenhonitur adſeribendum eſt, ſed
“M viinmio, qui illis tribuitur, favori.
n XVII.
Oen Prophter Zare nullus dies, quem vel lex, vel judex, defenſori
el. prrraßgit, peremtorius creditur.
um XVIII.
Ie Deafenßon. onel, non olſtante præcluſi pœna, admitti Jolent.
1c
. . TPrer præcipua defenſionum mala & hoc eſt, quod per eas
,5 cauſæ criminales, quas tamen eito finiri & reipublicæ &
ne reorum intereſt, diutiſſime extrahantur, reique longius in

carcere detineantur. Novi reOS, qui quinque annos &
ultra in vinculis compediti j jacuerunt, qui, niſi defenſi fuiſ-

nn
0n W ſent, primo ſtatim anno expediri potuiſſent. Neſcio, quid
n aiii ſentiant. Ego tam longo ſqualori mortem antefero, &

u
0GO
ſ

ſcribit, huc traho:

Lis de bis decimæ numerantem frigora brusne
Conterit una zribus, Gargiliane, foris,
Ab miſer & demenz, viginti litigat annis
Qvisaquam, cai vinci, Cargiliane, licet.

quod Martialis n. 7. epigramm. 64. de diuturna ire eivih

498 MEDITAT. AD PANDECT.

Sed erro, qui longiſſimas iſtas moras, & diuturnitatem litis
ac carceris defenſioni ipii adſeribo. Non ea defenſioni, ſed
favori defenſionis, quem pragmatici fingunt, ac propter
quem innumera ſingularia excogitant, & contra rationem
juris in fora introducunt, adſeribi oportet. Ex iſtis vero
ſingularibus nullum magis moræ cauſam dat, quam quod,
defenſiones ad nullum tempus alligari debere, ſed ſemper
offerri poſſe, credunt. Equidem judices, & nonnunquam
leges ipſæ, diem definiunt, intra quem defenſio offerenda ſit.
Verum ille dies dicis cauſa ſaltem poſitus nec peremtorius
exiſtimatur, ſed defenſor diu etiam, poſtquam is dies effluxit,
admittitur, &, ſi judex eum audire detrectat, ac acta ad col-
legium juridicum mittit, hoc ea cum interlocutione, ut de-
fenſio ante omnia illis inferatur, remittere & contradictorem
in expenſas damnare ſolet. Sic Cti Vitembergenſes menſe
Novembri anni cloloccxxix. reſponderunt: Daß D. Alwigs

anderweite Defenſion annoch zulaͤßig, Denunciantin auch die

durch gegenwaͤrtige Verſchickung der Acten verurſachte Unkoſten zu
tragen ſchuldig. V. R. W. Rat. dec. Als Denunciat wider das
gegen ihn eingeholte Urthel um Verſtattung einer anderweiten De-
fenſion gebeten, ſo iſt ihm per ſignaturam eine vierwoͤchentliche
Friſt darzu verſtattet worden, er aber damit zu rechter Zeit nicht ein⸗
gekommen, worauf Denunciantin ihn contumaciret, und, da er
wehig Stunden hernach bie Defenſion uͤbergeben, uͤber Zulaͤßigke it
ſolcher Defenſion rechtliches Erkaͤnntniß einzuholen gebeten, jedoch
wider Beyfuͤgung der Defenfion proteſtiret, und eventualiter
sppelliret. Ob ſie ſich nun wol auf den 59. §. des Mandats wi⸗
der die Selbſt⸗Rache, worinnen den Richtern zu Eingebung einer
Deducétion nur eine einige, und zwar vierzehnraͤgige, Friſt zu de
terminiren verſtattet wird, berufer; Dieweil aber dennoch weder in
aller.

It
ſed
Pter

Hen
elO0
NNH

e
unn

d
u
An.

c⸗

Don.
N

6
n
re

.
tite

NA
r

IN4
Aiet

gühe

detl S

Sb. DLXII. DE ODIO DEFENSIONIS.

499

alerhoͤchſt gedachtem Mandate, noch in der Signatur pœna præ-
cluſi ausgedrucket iſt, und denn die Defenſiones uͤberaus groſſen
tavorem haben, folglich in dubio, und ſo lange einer damie niche

vollig Prœcludiret, auch nach Ablauf der darzu geſetzten Friſt zuge⸗

laſſen werden, uͤberdies allbier einige dem Denunciaten zu ſtatten⸗
kommende Umſtaͤnde aus den Acten hervorſcheinen, und, daß iin
kuͤnſtigen Erkaͤnnen ſſe ſeine Momenta defenſionis in Betrachtung

gehogen werden moͤchten, ziemliche Hofnung vorhanden iſt, endlich

Denunciantin, wenn ſie ja uͤber Zulaͤßigkeit der Defenſion recht⸗
lich 8 Erkaͤnntniß eingeholer wiſſen wollen, gleichwol eventualiter
die Defenſion beylegen laſſen, und, daß allenfalls darauf geſpro⸗

chen wuͤrde, verſtatten, nicht aber durch ihre Proteſtation und

Appellation ein leeres Urtel verurſachen ſollen; So haben wir,
immaſſen in unſerem Urthel enthalten, erkannt. Cave tamen
credas, ad jecta præcluſi pœna effici, ut defenſio deinde non

admittatur. Vel centum exempla novi, quibus defenſio,

non obſtante præcluſi pœna, admiſſa fuit. Et allegantur

hanc in rem iſta L. 18. §. 9. de Quaſtionibus verba: quocun-
gue tempore.

XIX.
Id porro in defenſionibus odioſum eſt, quod per illas
“ Jæpe inviti rei,
Aliquando eorum parentet,
XXI.
Quin nonnunquam ipfi adverſarii, e. g. maritus vxorem
aedulterii accuſans, ſumtibus onerentur.
XXII. .
Quod ultimnm tamen limitari oportet.

Rrr z IIIud

100 MEDILAI. AD PANDECT.

lud porro defenſiones non parum odioſas reddit, quod
per eas inviti ſumtibus onerantur. Sæpe rei, jam tum

mercedibus cuſtodiarum ceterisque impenſis judicialibus ex-

hauſti, magnumque, dum in vinculis jacuerunt, rei familiaris
damnum perpeſſi, defenſionem, qua ſe porro ad incitas re-
dactum iri animadvertunt, anxie deprecantur. Sed obtru-
ditur eis tamen defenſor, cui, ſfive bene ſive male cauſam
agat, mercedem perſolvere neceſſum habent. Et ſic, ut
cum Juvenali in Satyra III. verſ. 208. ſq4. loquar:
Wil babui Codrus, quis enim negat? & tamen illud
Perdidit infeliæ totum nibil: ultimus autem
DTrumne cumulus, quod nudum, & fruſtra rogantem
NWemo cibo, nemo boſpitio, tectoque juvabit.

Nec ſolis reis iſti ſumtus graves ſunt. Greduntur alimen-

torum rationem ac favorem habere. Itaque illos porro ad
eosdem ferendos cogimus, qui ad alendum reum, ſi is nihil
habeat, ſunt obligati. Huc inprimis pater pertinet, contra
quem ſic reſponderunt Cti Vitembergenſes menſe Decem-

bri anni cioloccxxX: Dieweil in ſchweren peinlichen Faͤllen die

Inquiſitiones nicht ohne Defenſion vollfuͤhret werden, alſo die
Defenſion dabey vor ein nothwendiges Stuͤck geachtet wird, ſo ſeynd
ſolche Defenſions⸗-Koſten von des Inquifiten Vater, welcher nach
der natuͤrlichen Billigteit etwas auf Erhaltung ſeines Sohnes Leben
von dem Seinigen zu verwenden ſich nicht entbrechen mag, zu tragen.
Sed in patre quidem hoc tolerari poteſt. At magis mirum
videbitur, quod interdum ipſe accuſator vel delator merce-
dem defenſori, aceuſationem & delationem ſuam oppug-
nanti, ſolvere compellitur. Serykius de Decreto interimiftico
eap. 2. n. I21. ſententiam Conſiſtorii Berolinenſis refert, qua
maritus, qui uxorem de adulterio accuſarat, durante accuſa-

tione, ad ſumtus litis ferendos coactus fuit. Et habet hæc
res

l

um
er.
ii
le.
.
ln

ſnan.
0

nini
tti

Ne
N
i⸗

enn
Ne.

ied
u
ul⸗
e

.

SP. DLXII. DE ODIO DEFENSIONIS. 501

res rationem: Defendi enim axores a viris, æquum eſt, ut
recte Zuſtinianus in §. 2. I. de Injuriis ait. Præterea adver-
ſarium ſumtus litis adverſario ſuggerere, aliquando æquum

eſt, L. 27. §. 3. de Inoff. teſt. qua de re plura vide in Cpeci-
mine LXXXIV. de Sumtibus litis ab adverſario Jſuppeditandis.

Sed huic tamen doctrinæ neceflaria exceptio in Specimine
CCCXIII. de Divortio ob adulterium, Medit. 7. ſubjicitur.
Scilicet maritus uxorem adulterii inſimulans huic non aliter
ſumtus litis ſuppeditat, quam ſi de hujus innocentia & juſta
cauſa veriſimiliter conſtat. Duriſſimum quippe foret, mari-
tum, graviſſimas adulterii ſuſpiciones contra uxorem adfe-
rentem, ac propterea divortium petentem, cogi, ut impenſa
ſua uxori, meritam accuſationem eludere cupienti, cavilla-
tiones emat, rabulasque conducat.
. . XXIII. Z
Communis opinio, quod teſtes inbabiles in probanda rei inns-
centia habiles reputentur, cum jure pugnat.
XXIV.
MWec locum invenire debet, niſi alia adminicula & cir-
cumſtantiæ concurrant. .

Perraka docétrina eſt, teſtes inhabiles & ſuſpectos ad
probandam rei innocentiam & defenſionem in crimina-
libus admitti, plenamque fidem facere, nec ullam eis excep-
tionem opponi poſſe. Ita omnes fere, qui de teſtibus ſcri-
bunt, ſentiunt, ex quibus in præſens mihi Farinacius de
Teſtibus Quæſt. 62. n. 90. Carpzov. Quæſt. Crim. 115. n. 77.
& Mevius Conſil. 83. n. 57. q4. ſuccurrunt. Originem hæc
doGkrina debet intempeſtivæ & bono publico maxime eon-
trariæ miſericordiæ, qua Cti in maleficos feruntur, hosque
omni modo meritis ſuppliciis eximere laborant. Nullum

ejus in jure fundamentum eſſe, agnoverunt jam alii apud
Rrrz3 Maſ-

5702 MEDITAT. AD PANDECT.

Maſcardum de Probationibus concl. 904 n. 6 ae metito eam
propterea in dubium vocarunt. Miror, Farinacium ad cap
14. X. de Præſamtionibus provocare, in quo fratri fratrem de
hæreſi accuſanti major fides, quam eidem illum de hoc crimi-
ne purganti, habetur. Nihil profecto communi opinioni ma-
gis eſt contrarium, pro qua ſi quod adhuc argumentum ad-
ferri poteſt, id deſumi oportet ex L. 18. §. 9. de Quæſtioni-
gas, in qua ſedes notiſſimi canonis eſt: in favorem defen-
fionis multa admittuntur, quæ regulis juris alias contrariari
videntur. Verum hunc defenſionis favorem, quantuscunque
ſit, non eo extendi oportet, ut propter illum regulas juris
omnes, in recta ratione & æquitate fundatas, ſubvertas. Et
quid magis rectæ rationi convenit, quam teſtes, in quibus,
ut cum Calixto pontifice in can. 12. cauſ. 3 quæſt. y. loquar;
propinquitatis, familiaritatis ac dominationis adſectio verita-
tem impedit, & amor carnalis, timor atque avaritia ſenſus he=
betat, & opiniones pervertit, non audiri? Ipſum, quod ex
condemnatione delinquentis in parentes ejus, conjugem, li-
beros, fratres, cognatos, adfines, amicos, domeſticos redun-
dat, dedecus efficit, ut, dum innocentem illum dicunt, quaſi
teſtes in propria cauſa videantur. Quæ quum ita ſint, etſi
regulam ab initio poſitam, auctoritate rot commentatorum
& rerum judicatarum fultam, evertere totam non audeo, non
admitto tamen aliter, quam quum circumſtantiæ hoc ſuadent,
L. 3. §. 2. de Teftibus. Pro harum igitur varietate teſtibus ſu-
ſpectis in probanda rei innocentia fidem aliquando adhibui-
mus, aliquando denegevimus. Sic menſe Julio anni 1712 in
cauſa homicidii homicidæ famulum, qui ſolus præſens fue-
rat, dominumque excuſabat, quum nullæ aliæ probationes
fuppeterent, teſtem admiſimus, teſtimonioque ejus moti jus-
juran-

Ssp. DLXII. DE ODIO DEFENSIONIS. 10;

jurandum purgatorium decrevimus. At in elia homicidii

cauſa menſe Martio anni 1717. homicidæ matrem, quæ vul-

nus non a filio, ſed ab alio inflictum teſtabatur, quum ceteri

teſtes omnes filium accuſarent, non audivimus. Vtrumque
reſponſum reperies in Specimine CCLXX XIII de Arbitrio ju-

dicis, unico doctrinæ de teſtibus fundamento, Medit. 29. && 30.

XxXvV.
Inutiles allegationes defenſionem inviſam reddunt.
XXV.
Firmiſſima pro reo argumenta ex facto && recta ratione
ſumuntur.
XXVII.

Obtima conficiendi defenſiones methodus breviter traditur.
llud defenſionis non tam odium, quam contemtum & le-
Koribus nauſeam parit, quod fabricatores earum, ut cum
Beyero ad art. Carolinum 151. §. I1. loquar, nimis ocenpentur
in allegatione legum & interpretum, rationem vero æquitatis,

c& monumenta leges ambliandi vel reſtringendi, omnino negli-

gant. Et legum quidem allegationes concoqui adhuc poſ-
ſunt, quamvis non immemor ſim ejus, quod Surdus de Ali-
ment. tit. I. quæſt. 45. u. 58. Legem, ait, quærere, ubi eſt ratie

naturalis, eſt infirmitas intelleltus. At illa auctorum plau-
ſtra, quibus acta legentes fatigantur, quin obruuntur, into-

lerabilia ſunt. Atque his tamen non ipſæ ſaltem defenſio-
nes, ſed eorum etiam, qui de defenſionibus reorum com-

mentarios ediderunt, Zobiæ Granzii, Sebaftiani Guazzini,
Jo. Davidis Zhænnikeri & aliorum ſcripta tota referta ſunt.

Narrabat ſubinde in ſcholis ſuis Z bomaſius, ſe, quum primo
Lipſia Halam veniſſet, a ſalinatoris cujusdam, de rapina in
via publica commiſſa accuſati, ac bis jam operoſiſſime de-
MM ⸗ fenſi,

-

504 MEDITAT. AD PANDECT.

fenſi, ſed tamen ad equuleum damnati, ſodalibus adi-
tum, ac, ut rei defenſionem ſuſciperet, rogatum elaboraſ-
ſe aliquid & in judieium detuliſſe, illos vero, interjectis
paucis diebus, triſtes ad ſe rediiſſe, dixiſſe, ſe a celeberrimis
viris monitos, nihil hanc Thomaſii lucrubrationem, in qua

nec leges, nec nomina commentatorum comparerent, reo,

quem binæ allegationibus refertiſſimæ defenſiones non ju-
viſſent, profururam, tandem ægre perſuaſos, ut tenta-
rent ſaltem fortunam, acquieviſſe, feliciſſimo ſucceſſu; nam
reum, ab imputato rapinæ crimine abſolutum, modicam
petulantiæ pœnam dediſſe. Inferuit Z bomaſius defenſionem
hanc cum binis prioribus Parti Il. ſeiner ernſthaften, aber
doch muntern und vernuͤnftigen Gedanken und Erinne⸗
gen uͤber allerhand auserleſene Juriſtiſche Haͤndel, z. 2.
Inter omnes, quæ unquam elaboratæ fuerunt, defenſiones
principem locum meretur Ciceronis pro T Annio Milone
oratio, quæ profecto ſui ſimilem non habet. Hanc advocati
noſtri & defenſores, ſi ſaperent, imitari debebant, hanc ipſe
ego, ſi mihi unquam defenſio rei obtingit, mihi in exemplum
proponam. Teſtor, me in vita mea aliquot millia defenſio-
num legiſſe, multasque ex illis laude ſua privari non poſie,
duas tamen ſingulari artificio confectas mirifice ſe meo animo
inſinuaſſe, ac, ut eas ceteris omnibus longe anteponam, me-
ruiſſe. Vnus ambarum auctor erat, atque in utraque ſic ver-
ſatus erat, ut poſt breve exordium confeſtim ad narrationem
facti accederet, eamque continua ſerie ad finem usque per-
duceret, floſculis & ſententiis ornaret, argumenta etiam &

leges nonnunquam convenientibus locisapte & concinne in-

terſereret, ac tandem petitionem, ut par eſt, annecterer. Di-

ci non poteſt, quantopere hæc methodus animis judicum il-

lbatur, ac, ne tædio adficiantur, impediat. Nec ſentiunt
qui-

— — —

adi.
l.

ele

inu

d

e
e

de

n

ſion

hn
caii
Pn
eulo.
n

Vel⸗
nem
Per.

nel

4

ni

tint

⸗

18
nEH
e.

O

SP. DLXII. DE ODIO DEFENSIONNIS. 5o5

quidem, ſe in actis legendis oecupari, hiſtoriæ, quæ ſcite
narratur, intenti & de exitu curioſi Quæ infperguntar, ar-
gumenta & refutationes contrariorum, tantum abeſt, ut vo⸗-
luptatem minuant, ut magis ipfa variatione delectent. Tan-

topere itaque hæe methodus mihi placuit, ut ipſe nonnun-

Auam ea in eaufis civilibus, vel propriis vel alienis, felieiter
ufus ſim. Equidem Quinctilianus Inſtit. orator. Iik. 4. cap. 2.
Argumentabimar, inquit, in narratione nunquam. Sed ipſe
deinde ſabjicit: Argumentam ponemus aliquando. Imnſeremug
erpohitioni & brevem, guum ges poſcet, defenfionem, & ratia-
uem factorunt. Nec enim narrandum ſt tanquam teſti, ſan
tanquum pa! rono: Ego narrativnem, at ſi ullum partem ora-
tioniz, omni qua poteſt grazia & venere exornangaw buto.
Neec in ulla parte inutentior eſt judex: eoque nibil recte diczum

perit. .
WMWon oimnnis, ſed nimius defenſsonum favor dJamnazuy

Aliquis defenſionum favor legitimas eſt, C* adverſus
diſſentientes defenditur.
XXX.
*iiam eontumaeilus defenſto non ef deneganda.

. ore aliquos prævides, qui, omnem defenſionis favorem

à me damnari, arbitrabuntur. His ego, me zon ipfum
favorem, ſed nimium ſaltem faverem, qui malis fupra me-
moratis cauſam dat, improbare, jam in principio lucubra-
tiunculæ hujus edligi, & nunc iterum edice. Ceteroquin
defenſionibus ea beneficia, quæ jus naturæ, gquitas, lex
ſcripta & ratio legis ipfis tribuunt, lubens relinquo, quin

etiam adverſus contradicentes tuebor. Aliquot id nunc ſpe.

Tom. VIII. èGMBĩã cimt.

506 MEDILPAT. AD PANDECT.

ciminibus oſtendam. Refellam primum eos, qui contuma-
ces, quemadmodum ab appellatione, ſic & à defenſione ar-
cent. Id vero melius facere non poſſum, quam verbis Cto-
rum Helmitadienſium, in reſponſo, quod menſe Februario
anni cioloccxxvVII. exararunt: Iſt der geheime Rath ven Herbſt
von dem Koͤnigl. Cammer⸗Collegio auf Inquiſitional-Artickel iu
antworten edictaliter vorgeladen, deſſen Anwald auch mit der ge⸗
ſuchten Defenſion pro avertenda inquiſitione abgewieſen wor⸗
den; Wannenhero zu wiſſen verlanget wird: Os der geheime Rach,
