inquit, Theologiæ Doctor, gente Normannmus, quem Franciſca-
mum Plurimi ſcribum, negat Juveualis: vir Auidem doctus & cele-
bris

MEDTTAT. AD PANDECT. =

gir, & impendit (26) pecunias in faciendis confædera-
zionibus cum inimicis bujus regni, ut illorum medio perveni-
vet ad coronam. Et ultra bæc prælibatus dux commiſit
multa alia magna erimina, guæ quidem antedictus dominus
meus de Burgundia reſervat (37) ad declarandum tempore

—
llfelne
ozen.
np

4

1elgit
ne aint

SP. DLXXIV. DE CEDE PERD. PRIVATIS LICTTA. 397

.

dgere regnus affectaſſet, ſtuduiſſet corſil

bris elequentiaæ „ eoοueςι ad fucum verbis faciendum lebtus, ſed
Præclaras dotes alſentationis ſtndio in pravum detorquens, pri-
vati commodi ſtudioſus, linguam d animum licitant pretio,
zutelamque criminis propudioſa nundinatione ſuſcipiens, ora-
zione Burgundim defendit; ac, quando cæœdem infeciari 7044
poſſet, juſtam eſſe contendit, pluraque in Aurelianenſom impe-
gis crimina, falſa pleraque & ad inidiam bts; quod inva:
lianve Benedicium Lunen-

Jſem, ut, Rege ob impotentian mentis amoto, eveberetur in ſo.
lium; cum Anglo eam ob rem communicaſſet conſilia; magos
& veneficos adbibuiſſet ad Regem extinguendum; vectigalia
gravia indixiſſet, ut pecunig fietus voto potiretur; quod ea
arte multas illuſtres feminas violaſſer; aliaque addidit oraror
Protervus ac mendacibſimus, duibus necati Principis, tan dire
obladeretur memoria, quam crudeliter vita eſſet erepta; &
Maimnbi rgius dans ' Hiſtoire du grand Sehiſime d Occident lib,
5. pag. 235: Jeaun Petit, ait, celebre Pr ofeſſeur en Theologie;
mais bomme extreſinement vain & inter. eſſé, qui avoit vendu
ſa langae &σ ſa plume au Due de Bourgogne, contre ſon honneur
D Ja conſcience, entreprit, apres av bir dechiré la memoire du
Prince defunt par mille horribles calomnies, de Iuſtifier cet exe-
crable parricilde. Et hodie utique probatio iſtorum
criminum per tot ſæculorum decurſum difficilior facta eſt.
Sed tamen, ni hiſtoricis fidem omnem abrogamus, nega-
re non poffſumus, Ludovicum Aurelianenſem peſſimum
& facinoroſifümum hominem fuiſſte. Favet ei parcitque,
quantum poteſt, Daniel dans T'hiſtoine de France Nous Char.
Jes VI. ada amnm 1407. ac de vitiis ejus molliter, immiſto

etiam encomio, loquitur. La nature, inquit, Paveit orne

de routes les belles qualitez d'eſprit & de corps, qui au-
roient re eue un grand luſtre de ſa bhaute naiſſänce, Ni les de-
bauches, as uſquelles il sSetoit abandonné encore plus au' à ſon
embition, luy avoient permis d'en faire un meilleur uſage.
U ne ſe pout rien voir de plas bienæ, de plus religienæ, & de
plus ebretien, que le Teſtament, qu'il aveit Fait quatye ans an-

Tom. VIII. XXX XX Pard-

MEDTTAT AD PANDECT.

. „₰ 3 . Ter .
auparavant: G' rien n'eſt blus propre à per Juader . 46 ler

desordies des Grands ne doivent pas tousjours etre tirez à

sonſequence pour leur Foy & leur Religion: mais ils z'en

ſont pas pour cela moins coupables devant Dien. Atque hie

tamen Ludovici laudator non diſſimulat, heroëm ſuum
etiam aliis, quam que Parvus ei objicit, agitiis ſe inqui-

naſſe. Narrat, eum in adminiſtratione regni nullam boni

publici ac veritatis, ſed ſaltem æmulationis, rationem ha-
buiſſe, atque id unice, ut patruo ſuo, Philippo Burgundo,
Joannis patri, principi ſecundum Danielem prudentiſſimo
& reipublicæ etiam cum rei ſuæ familiaris jactura ſtudio-
ſiſſimo, populique adverſus Ludovici Aurelianenſis furo.-
rem protectori, contradiceret, ſpectaſſe, nee diſſenſiſſe
ſaltem ab eo, ſed ſe etiam facto oppoſuiſſe, & ſæpe con-
trariam viam intendiſſe; ſic aliquando, quum Germani
principes Carolum regem per legatos de deſtitutione Wen-
ceslai cæſaris certiorem redderent, ac, ne ſibi contrarius
eſſet, rogarent, Ludovicum, animadverſo Philippi erga

principes ſtudio, ſe Wenceslai fautorem, aperte profeſſum

ei etiam cum exercitu ſubfidio iviſſe, accepto autem de vo-
luntaria Wenceslai abdicatione nuncio, retro ceſſiſſe, eun-
dem Ludovicum omnia cœcco & feroce impetu egiſſe, in
conſilio regio ſententiam ſuam aſpere & ſuperbe dixiſſe, ac
propterea cum altero patruo ſuo, Bituricenſium duce, in
grave jurgium incidiſſe, ac vix manibus temperaſſe, dein-
de, ambos hos patruos ſuos apud regem calumniando,
hunc, ut regni procuratio illis ablata ſibi crederetur, per-

puliſſe, ſed mox commune odium populi incurriſſe, at-

que, ut rex, ipſo iterum deſtituto, patruos in priſtinam di-
gnitatem reſtitueret, meruiſſe, tum tota convitiorum plau-

ſtra non ſine indignatione omnium in Henricum Angliæ
regem per litteras conjeciſſe, eundemque ad ſingulare cer-
tamen provocaſſe, ſed cum contemtu re jectum fuiſſe, por.

ro pecuniam publicam faſtu & luxu conſumſiſſe, regem
vero & Delphinum regis filium ſordide ac avare aluiſſe,

poſten

6)

—

1 e l
Ne

1i i 19

aee h
toen iun
is ſe i.
Nulam
nenk
burgurg
tentilw
Gun kado
enis f.
a Wie
n Gen
tione er.

SpP. DLXXIV. DE CEDE PERD. PRIVATIS LICITA. 899

8 loco

opportuno. (38) Ergo bene ſequitur ex ſupra memoratis,

guod prælibatus dominus meus de Burgundia non debet eſe re-

preben-

(38) N.

tnm
Püi an
t w

bn de .

S.

l egle,

be Lirlt

Un ilce,l

ſe en

*R

errle,14
Alumrie

eretn.

cutriſe
Piilinmt

kioenn „

dcun ,

ene

iile, N

ile, enn
ue ii —

b½*

poſtea ad enixas academiæ Pariſienſis preces ac ad pacem &
concordiam hortationes cum ludibrio reſpondiſſe &c.

on implevit hoc promiſſum fuum Joannes Burgundio,
verecundia, quemadmodum fupra dixi, retentus. Ipſe
ergo ab initio illum imitari ac cetera Ludovici Aurelia-
nenſis facinora filentio involvere conſtitueram. Sed nune
cogito, abſtergendam eſſe a Joannis Burgundionis & bPar-
vi noſtri memoria calumniatoris notam, quam illis inurunt
adverfarii. Nequeo igitur, quin hic commemorem fin.-
gulare aliquod a Ludovico editum effrenatæ libidinis, pro-
terviæ, impudentiæ ac crudelitatis ſpecimen, quum alios
auctores id occultare animadvertam. Vnus id conſignavit
Brantomius candidus & ingenuus auétor, cujus fidem in-
fringere nemo audebit. Sic nempe ille in tomo LI. dee Pies
des Dames Galantes pag. 75: Loys Duc d'Orleans, zue à la
porte Beau-delſe à Paris, fit bien au contraire, grand débau-
cher des Dames de la Cour, & toutjours des plus Grandes. Car
ayvant avec lui coucké uue fort belle & grand Dame, ainſi que
ſon mary vint en ſa chambre pour luy donner le bon jour, il
alla couvrir la teſte de ſa Dame, femme de Pautre, d'un lin-
cueil, & lIui decouvrit tout le corps, lui faiſant voir tout
mid & toucher à ſon bel aiſe, avec defenſe expreſſe de la vie
ge weoſter de linge du viſage, ny de la decouvrir aucanement 3
4 quoy i woſa contrevenir; lui demandant par pluſieurs fois
ce qui lui ſembloit de ce bean corps zout nud, l'aurre en de-
meira tout perdu & grandement ſarisfait. Le Due bailla
congé de Jortir de la chambte, ce qu'il fi, Jans Ianlais avoir
XXX XX 2 14

300 MEDITAT. AD PANDECT.

prebenſus aut male acculpatus, ex e0 quod fecit occidere præ-
nominatum ducem Arelinni, quinimo rex ipfe debet babere 1

boe factum pro grato & accept- abili, & illud authorizare, gua-

me
Zenus obus eſt, vel fuer. it, vel! eſſe al 1t. Imo & amplius de- D
bet remunerare prædittum dominun meum de Burgtndit in
trilus, videlicet amore, bonore, & divitiis: ſi cut Juerusr quon- 8
dam remunerati, dominus meus ſanctus Michaél Arcbangelus, “
& magnanimus Pbhineet. Hoc eſt (Kicut ego intelligo in meo — 8
groſo & rudi ingenio) quod rexæ dominus noſter debet plus quam lre
antea amare, honorere, & laudare anutedicum dominum meum e

de Burgundia, & de eo facere publicari literas Patentet per to-

ui
tum vegnum. Ille ipſe Deus faciat, quod ita ſit, guf E be⸗

mn

edictus in ſecula ſeculorum, Amen. 2
l etia⸗
— HBe ini
2. ſua
3 guæ
Ani
= kione
1 BBon
dden
Pé comoiſtre, gue ee fiſt ſa femme, Sijl eüt bien venné & hoc
onnus toute mé, comme Ppluſienrs que 'ay veug, il il b'euſt ce
connué, d pluſßieurs choſes poſſibles; dont il fait bon les viſi. eſt,
ter par le corps. Elle, après ſon mary party, fut interro- ſis
gée par Monſieur d'Orleans, N elle avoit eu V'alarme, & Je uuin
vous laiſſe à penſer ce qu'elle en dis, et la peine & Palterß äuer
en laquelle elle fur l'eſpare d'un quarr A'beure: car il ne fal. lut
loir qu'une perite indiſeretion, ou la moindre deſobeiſſance que MIUn
Jſon mary euſt commiſe: il eſt vray, ce dit Monfieur d'Orleeu, Min-
mais qu'il l'euſt tué auſſi- toſt, Pour l'empeſeher du mal qu'il euff Derm

Jaiz ſa femme.

cile⸗

W

fiene,

Erut ,
lag
wi
l Min
d et.
Gigke

☛
Se
—

— —

et /
lon N 8
lem,
. 114

000

a 1

Cele ee

SP. DLXXIV. DE CEDE PERD. PRIVATIS LICTTA. gor

HBc eſt illa famoſa oratio, cujus mentionem tot aucto-
res, nunquam fere ſine horrore & exſecrationibus, faciunt.
Ipfſe, ex cujus commentariis eam ſumſi, Gentilettus iniquiſ⸗
ſime de illa judicat: Hæc eſt, inquiens, in Jumma oratio vene-

rabilis iſtias doctoris, cui ne verbum quidem addidi: detraxi

tantum neſcio quas longas allegationes & odioſe repetitas, e
guo facile apparet, quam eraſſum fuerit animal iſte magiſter

voſter, pretio conductus ad defendendum &W juſtiſicandum tans

execrabile facinus. Prodigioſum plane & deteſtandum eſt, exi-
Kere homines, qui ſimilia ſeelera & cædes ex cempoſito berpe-

rratas, ſine ulla juris ſpecie phaleratis rationibus tueri audeant.

Quid eſt enim, tenebras lucem vocare, nefanda extollere, 9-

mine honeſti & turpis, juſti & injuſti, a Deo & natura ipſa

Zwum diſorimen evellere, ſi hoc non eſt. Craſſius profecto
& magis ruſtice ſcribere non potuit homo inurbanus, qui,
ut ex notulis meis apparet, malam fidem ſuam ſæpiuscule
etiam in vertendo & omittendo prodit. Sed habuit oratio ab
initio feliciſſimum ſucceſſum. Rex enim Carolus tabulis,
ſua manu & ſigillo munitis, Burgundum abſolvit. Verum,
quæ eſt rerum humanarum viciſſitudo, interjectis aliquot
annis, factio Aurelianenſis, abſente Burgundo, rerum in au-
la potitur, variisque artibus regem eo perducit, ut cogni-
tionem de cæde fratris ſui retractet, inprimis vero ad ora-
tionem Joannis Parvi examinandam momentoque ſuo pon-
derandam concilium Pariſios ex tota Gallia convocet. In
hoc concilio, quod die 20. Novembris anni 1413. ſedere
cœpit, & menſe Februario anni 1414. iterum diſſolutum
eſt, enituit, quantum improbitas poſtit. Adverſarii Joan-
nis Burgundi & Joannis Parvi, nihil ſe effecturos, vide-
bant, ſiquidem orationem Parvi, quemadmodum recitata
fuerat, innoxiam & bonæ frugis pienam, prope ſuiſſent.
Itaque, laboris compendium aulæ ac concilio facturi, arte
utuntur, qua ante illos plurimi perniciem piiſſimorum ho-
minum uſi fuerant, atque etiam hodie utuntur. Proponunt
nempe theſes aliquas, impias aperte, horridas ac inviſas, quas
e Xxx XX 2 fe

.„

90² MEDITAT. AD PANI/ECT.

Inter eas præcipua, tanquam univerſam feralem ſenteniam
complexa hæc erat: Cbacun Tiran doit & peut eire louable-
ment & par merite occis de quelcongue ſon vaſal & ſubject,
ou par quelconque maniere, mememeni par aquettes, & par
Ratteries ou adulation, non obſtant queleonque jurement ou
confæderation, faite envers Iuy ſans attendre la ſentence ou
mandement de juge quelconque. Quilibet tyrannus poteſt &
debet licite a quocunque ſuo vaſallo aut ſubdito, & per quem-

cunque modum, maxime per inſidias & fatterias oceidi, non ob-

ſKtante quocunque juramento, aut confæderatione, ſine exſpe-

ctando ſenteniiam aut mandatum cujuscunque Judicis. Nihil

potuit unquam excogitari ſceleſtius, quodque magis bonæ
Burgundi & Parvi cauſlæ noceret. Faverant in principio Bur-
gundi cauſiæ rex delphinus, regni heres, ac, qui in aula
Gallica tunc vivebant, rex Siciliæ, duces Bourbonius & Berri-
cenſis, Parvique orationem ſine offenſione audiverant & le-
gerant. Poſtquam vero, in illa principum regumque, ſi in
tyrannidem prolaberentur, vitam arbifrio civium permitti,
audiebant, totis animis a Burgundo & Parvo alieni, nuncil-
lorum damnationem urgere ipſi & ſolicitare incipiebant. Ob-
tinuerunt itaque facile, ut concilium theſes iſtas, tanquam re-
ligioni chriſtianæ adverſas, ſeu hereticas, damnaret, ipſasque
cum oſſibus ſoannis Parvi, qui interim mortem Hesdini obie-
rat, publice cremari juberet. Accefſfit concilio academia Pa-
riſienſis, ac ipſa edictum de cremandis parvi propoſitionibus
die 18. Martii anni 14 4. propoſuit. Rex etiam, epiſtola ad

omnes regni ſui prælatos miſſa, idem præcepit. Sed ofſa qui-

dem Parvi, quod Joannes Burgundus Hesdino poriretur,

cremari non potuerunt. Scripta vero palam combuſta ſunt.

Narrat hæc omnia breviter, addito diario, Hermannus von
der Hardt, in prolegomenis tomi III. Rerum concilii Conſtantien-
ſis pag. 9 ſqq. Nuan tulit tantam, ſibi ac defenſori ſuo in-
nocentiſſimo factam, injuriam æquo animo Burgundus, ſed

multis machinationibus eo rem perduxit, ut controverſia ad
con-

E in Parvi oratione reperiſſe, ac ex ea excerpfiſſe, fingunt.

PI

—
conc
tione
conc
Gtam
ſit ſ.
men
eas in
eyſta
tiſtim
iplam
navit:
dex
iluj
No
g
ſeijuh
unt.
hoteſt
um
vel
ſeden
dato
bae ſ
bahbit.
bujut
gue,
leß,
ſin, 2
r, .
hermiei⸗
urn

SP. DLXXIV. DE CEDE PERD. PRIVATIS LICTTA. 90¾

N RR

nüm cCconcilium Conſtantienſe evocaretur Conſenſit rex in evoca-
en iul. tionem, ſcripſit tamen die 27. Decembris anni 1414. ad
16 4 concilium, petiitque enixe, ut condemnationem Pariſiis fa-
e Ltam, & a ſe confirmatam, probaret, ac firmaret. Interceſ-
mmnn ſit Joannes Burgundus Per literas 0 legatos, nunquam ta-⸗
lſatnn men theſes iſtas Probavit ac defendit „ſed negavit ſaltem,
u⸗ z D eas in oratione Joannis Parvi, in qua etiam vere non exſtant,
rin eyxſtare. Hæſit diu anceps concilium, tandem vero pruden-

tiſſimo temperamento, quod Sigismundus cæſar ſuggeſſerat, .
Rã ipſam quidem theſin ſupra memoratam hunc in modum dam-
An . navit: Præcipua Jollicitadine volens bac Naeroſancta Huodus
8 ad extirpationem errorum & baæreſium, in diverſis mundi par-

Wiziler „ G .
inhile tibus invaleſcentium, procedere, ſicut tenetur, & ad boæ colle-

tici,md

in H &ta eſt, nuper accetit, gquod nonnullæ aſſertiones erroneæ in
ð fide & bonis moribus, ac multipliciter ſcandaloſæ, totiutque
mid reipublicæ ſtatum & ordinem ſubvertere molientes, dogmatizatæ
unqnn Junt. Inter quas bæc aßertio delata eſt: Quilibet gronnus
um Men “ poteſt & debet liecite & meritorie occidi per guemeunque vaſal-
i, . lum ſuum vel ſubditum, etiam per inſi idias & blanditias,

Renſ
ide vel adulationes, non obſtante quocunque juramento ſeu con-

— faderatione facta cum eo, non expectata ſententia vel man-
esdnidt. dato judicis eujuscunque. A , bunc errorem Jſatagens
ie bac ſanécta ſynodus inſurgere, & ipſum funditus tollere, præ-
in babita deliberatione matura, declarat, decernit, & dßufe,
epttuu bujusmodi dectrinam erroneam eſe in fide & moribus, ipſam-
llu gque, tanquam bæreticam, ſcandaloſam, ſeditioſam & Frau-
n des, ſeditiones „dgeceptiones, mendacia, proditiones, bperju-
nbl * ria, vias dantem, reprobat & condemnat. Declarat inſu-
lugr per, decernit, & definit, quod pertinaciter doctrinam banc
lan io pernicioſi iſimam aſſerentes ſunt bæretici, &C tanquam tales
Glndng, juxta canonicas 97 legitimas Janctiones puniendi: at contra

moven

Jo.

94 MäEDITAT. AD PANDECITYI.

—]Rõð
Jo. Burgundum & Jo. Parvi memoriam nihil decrevit, nec,

ut id faceret, poſtea literis Caroli regis & virulentiffimis
Jo. Gerſonis, academiæ Pariſienſis cancellarii, orationi-

bus moveri potuit. Quin imo longius etiam progreſſum
eſt, ac Ioannem Parvum innocentem declaravit, & a cen-
ſura Pariſienſi abſolvir. Sic certe rem narrat J. Launojus

in Hiſtorig ;mn. Mavarr. pag. 498.: Dati Junt 4 Concilio

& ſelecti judices, gui, vepugnante Ger Jone, aliis, jui
ab us ſtabant partibus, Pariſienſem cenſuram abrogarunt,

boliticis potius quam Zbeologicis rationibus dubt. Cenſuræ

abrogatio & lecta & publicata eſt buccinis concrepantibus

in propylæo Xdis beatæ Mariæ Pariſ. Hæc Juvenalis Vr.

ſinus, ut vidit, ita & retulit in Hiſtoria Caroli EI. Et
fuit profecto Parvus innocens. Obſecro vos, fidemque
veſtram obteſtor, o quotquot oculos in hanc lucubratiun-
culam noſtram conjicitis! Legite illam, quam ſupra po-
ſui, Parvi orationem, ac dicite per Deum aperte, num
Parvus illam, quam adverſarii ei adfinxerunt, ſententiam
Propolierit. Ego, qui Pplus decies iſtam orationem rele-

gi, ſententiam hanc nuſpiam video, ſed illam magis cum

theſi, quam Parvus vere tuetur, pugnare animadverto.
Genuina Parvi ſententia hæc eſt, bonum eivem & fidum

vaſallum non poſſe ſaltem, ſed debere etiam, civem alium

Perduellem, Potent tiaque ſua in Perniciem reipublicæ abu-
tentem, & exitium communi principi familiæque ejus
machinantem, quem in judicium tuto trahere nequit,
blanditiis circumventum per inſidias necare, quamvis

ei concordiam & amicitiam juratus promiſerit. Nihil eſt

profecto in hac theſi impium, nihil, quod cum religione

& ſaero codice pugnet, nihil denique, quod principibus no-
ceat,

—

—

ccedt,

cib

0*0

potue
Pary!
vey
Rii
Penhs
Gum
ſubes
ſmmili
tur. I

(o er
Gerſe

Giſhin

(ipis
vo Nu

Cen
uam
colli
inuſta
lentie
iran
nus ſn
oap

muN
25.
poſte

feda⸗
um.,
flerin
edto
Vi do
rens:

h

lkent

ulenn

mnein
rengt N
N
.

61.
e tten

D

nH

Pperte n
„ lenein
tioren
Anicatſenm
Ublice?

.

edde
lete

SP. DLXXIV. DE CEDE PERD. PRIVATIS LICITA. 905
ceat, aut fidem erga illos infringat. Prodeſt illa potius prin-
cipibus, ac amplificat fidem erga illos, & ſecuritatem illorum
movO munimento firmat. Sæpe itaque miratus ſum, qui fieri
potuerit, ut Jo. Gerſonis, Petri de Alliaco, ceterorumque
Parvi obtrectatorum, calumniæ adſenſum bonorum dofdtorum-
que virorum invenerint. Sed detexi tandem fallaciſſimas im-
Probiſſimorum hominum cavillationes. Ludovicus Aurelia-
nenſis, quem Burgundus necarat, ipſe, ſi accurate loquen-
dum eſt, princeps non erat, ſed civis, & principi, ſeu regi,

ſubjectus, at amore ſeculi, quod omnes ex regis & principis

familia natos principes appellat, principis nomine deſignaba-
tur. Itaque Parvus eum paſſim principem, ducem, aliquan-

do etiam tyrannum vocat, abuſive & minus proprie. At

Gerſon, ſophiſta & captator verborum egregius, cum aſſeclis,

diſſimulat, ſe hanc ſignificationem intelligere, ac voces prin-
cipis & tyranni in ſenſu proprio accipit, indeque, quod Par-
vo nunquam in mentem venerat, poſſe ex ejus ſententia prin-
cipem, vere talem, quin & regem, de quo tamen Parvus nun-
quam quid dixerat, a civibus ſuis propter tyrannidem interfici,
colligit, dignus, cujus fronti ex veterum inſtituto K littera
inuſta fuiſſet, cavillator. Sed ille quidem aliquam malevo-
lentiæ ſuæ pœnam dedit, ac, rupto concilio Conſtantienſi,
iram Burgundi, quem tantopere offenderat, metuens, ad mu-
nus ſuum redire auſus non eſt, ſed exul in latibulis, quæ mo-
do apud Bavaros, modo in Auſtria, tandem Lugduni Gallo-

rum quæſivit, contabuit. Vide vitam ejus ab Hermanno von

der Hardt in tomo I. Rerum Coneilii Conftantienſis Part. IV. pag.
26. deſcriptam. Invenerunt tsmen Gerſonis calumniæ apud
oſteros fidem, ac memoriæ viri optimi, Iohannis Parvi,

fedam adſperſere maculam, quam nemo adhuc, quod nove-

rim., eluere auſus eſt. Non equidem dubito, quin ante me
fuerint, qui innocentiam ejus perſpexerint, Sed abſterruit
eos forte metus offendendi principes, quorum vitam ex Par-
vi doctrina periclitari, vulgus ſibi perſuaſit. Plerosque tor-
rens abripuit, ut nec inquirerent amplius in faéti veritatem,

Jom. VIII. VYVV Vy ſed

90 MkEDITAT. AD PANDECI.

N

ſed cum toto clero Gallicano Parvum damnarent. Ergo,
quotquot inſpicio, hiſtoriarum iſtarum ſcriptores memoriam

ac doctrinam Joannis Parvi oderunt, ac execrantur, Baſſeres

biſtoriæ Erancicæ lib. XI. cap. 30. Maimbourg dans l'Hiſtoire

du Crand Sehiſme d' Occident tom. II. lib. 5. pag. 23 5. Jdd. le

Pere Daniel dans l'Hiſtoire de France tom. III. pag. 791. &,

quos jam ſupra memoravi, le Laboureur, Launojus, Centi-
lettus ac Hermannus von der Hardt. Ipſe Baylius, quem ſin-

gulare veritatis ſtudium a vulgo auétorum ſeparat, tamen

in Dictionario ſuo art. PEIIY'ex partibus adverſariorum

Parvi ſtat, &, non contentus vulgaribus convitiis, virum can-
didiſſimum animam venalem & ad male faciendum conductam

ame venale & venduë à l'iniquité, vocat, deinde vero in Supple-

mento hujus articuli pag. 323. atrocem hanc injuriam excuſa-
turus, ipſum, ait, Parvum impudentiſſime hoc fateri. Deux
raijons, que genn Petit eut bien & la naiveté & le front d'allegeur
au Conſeil du KRoi, pour ercuſer de ce, qu'en une affaire ſi odieu-
ſe il ooit preter ſon miniſtere au Duc de Bourgogne, méritent d'e-
rre lues. La premiere eſt, qu'il étoit obligé de ce Due, d qui

depuis trois ans il avoit preté ſerment de fdelité; Et la ſecon-
de, que &‿toie bien la moindre choſe, dà quoi lengageat la re-
connoiſſunce due a ce Prince, qui depuis long tems lui faiſoit an-
nuellement une petite penfion, en vué de ce, qu'il étoit petite-
ment benencié. Indigna hæc eſt cavillatio viro cordato.
Fatetur ſcilicet Parvus in oratione ſua, ſe Burgundo fi-

dem ſuam ante triennium jurejurando obſtrinziſſe, & quo-
tannis ab eo ſtipendium accepiſſe. Vtrumque recte. Nam

311r0 ⸗ . . ——
Burgundus, fupremus magnarum extra Galliam ditionum

dominus, miniſtros ſibi conducere, & jurejurando obſtrin-

gere, hominesque literatos beneficiis ornare poterat. Hi

Vero, qui ſervitio ejus ſe addixerant, quique beneficia ac-

—
cepe
eum
30
ſet.
Nor
juri
quin
guu
Bayl
Per

Acuct

in a
ſem
nalib
bitam
WIN
tem 0
nictu
e
minn
Teguu
in m
fſoe
mus
le eſt
pern.

lm

A un
Axerl

(cogin

in

—
enwun
n Ne

23gl
e, Ge
Ienn H
t, tin
eniinn
innar. 4
cON
in er.

krittſche.

en k
ſiſet
is
0 t

R

guum dubitatur, vaſallus eum adjuvare tenerur. Facilius etiam

nalibus Gallicis, orationem Parvi g. Martio anni 1408. ha-

XN. . .
Quod vero ad Joannem Burgundum, Joannis Parvi do-

—

SpP. DLXXIV. DE CEDE PERD. PRIVATIS LICITA. 909

ceperant, & ex fide data & ex gratitudinis lege, vel armis
eum, vel ſtylo, vel lingua, tueri debebant. Peccaſſet er-
go Parvus, ſi bonam ducis ſui cauſam defendere detremtaſ-
ſet. Sed fac etiam, ambiguam hanc fuiſſe ducis cauſam.
Non debet miniſter herum in dubia cauſa deſerere. Recte
juris Longobardici auctores in 2. E. 28. pr. Domino, in-
quiunt, guerram faciente alicui, ſi ſciatur, quod juſte, aut .,

Baylio veniam darem, ſi credidiſſet, Parvum poſt cædem
peractam demum Burgundo fidem dediſſe & ſtipendio con- =
ductum fuiſſe. At vero hoc credere non potuit, qui ipſe
in art. BOUREGOGOiNE (JEAN DUC DE) Aurelianen-

ſem 23. Novembri anni 1407. occiſum, narrat, & ex an-

bitam fuifſe, norat in ipſa vero hac oratione legerat, Par-
vum duci ante triennium juraſſe, annuum ſtipendium au-
tem olim jam, quum adhuc in ſcholæ ſubſelliis ſederet,
naéctum eſfſe; ut me adjuvaret ad nutriendum in ſeholis.

minum, attinet, nec illi unquam nefaria theſis de licita
regum principumque;, qui tyrannidem exercerent, cæde
in mentem venit. Et ridiculus profecto fuiſſet ac ſortis
ſuæ immemor, qui ipſe extra Galliam princeps ac ſupre-
mus magnarum ditionum dominns erat. Huncne credibi-
le eſt, cives ſuos tali doctrina, quæ ſibi liberisque ſuis olim
pPerniciem adferre potuiſſet, imbuere ac contra ſe & fami-
liam armare voluiſſe? Nemo id dixerit, nec ipſe hoc di-
zit unquam, verum, quoties neceſſe fuit, faéctum ſuum
adverſus inimicos & obtrectatores tueri, de thefi iſta nec
cogitavit quidem, ſed præſidium ſuum omne in illa, quam
in principio poſui, theſi: Jicere nempe civi civem bper-
Yyy yy 2 duel.

„0ü0. MkEDITAT. AD PANDECrTr.

duellem, ſi aliter ſine reipublicæ periculo non poſſit, per in-
ſidias necare; collocavit. Ipſe hujus rei optimus teſtis erir.

Huc usque cum alieno ſoannis Parvi, advocati ſui, ore lo-
quentem audivimus. Ipſum nunc ſine fuco & forenſibus ar-
tibus ex animi ſententia loquentem ſcribentemque produce-

mus. Annô ſcilicer (4II. ſuperſtites tres Ludovici Aurelia.

nenſis filii Joanni Burgundo bellum per litteras denunciarunf,
patrisque ſui cæœdem acerbiſſimo convitio exprobrarunt. Re-
ſpondit ad has litteras ĩoannes Burgundus non minus acriter
ac patrem illorum jure cæſum dixit, cauſamque cæœdis brevi-
ter & luculenter expoſuit. Vtramque epiſtolam conſervarunt

nobis Monſtrelet, atque ex eo Jaques Lenfant dans 'Hiſtoire dd

concile de iſe tom. II. liv. 4. §. 26. pag. 24. ſq. Priorem, quum
ad inſtitutum noſtrum non faciat, hic omittemus, & poſterio-

rem, ſuppleto, qui librariorum culpa omiſſus fuit, loco, inſere-

mus: J E A N Duc de Bourgogne, Comte d'Arthois, de Flandres

σ de Bourgogne Palatin, Seigneur de Salines & de Malinet. A

2 CHMH ALRLES, qui te dis Duc d'Orleans & de Valois, Com-
te de Blois, & de Beaumont, & Seigneur de Conchy, à toy
PHILIPPE, qui te dis Cemte de Eeritus, & d toy J EAN.
te dis Comte d'Angouleime, qui n'agueres nous avex eſeripts vos
ettres de deffances: faiſons ſçavoir & voulons que chacun ſgache,
que pour abbatre les tres horribles trabiſons par tres-grans mau-
vaiſtiez & aguets apenſez, conſpirées, machinées & faiétes felonne-
ment d lencontre de Wonſeigneur le Koi noſtre tres-redoubté &
Souverain Seigneur, & le voſtre: & contre ſa tres noble gene-
ration par feu LOà voſtre pere, en pluſieurs && diverſet manie-
Tes: ce pour garder voſtre pere faulæx & deslogaul trabiſtre de

parvenir d la Linalle execution deteſtable, d laquelle il a contendu

3 Por en n zar rr. 5 . . . , 7
à T'er contre de noſire tres-redoubté & Souverain Seigneur, & le

ſKien, & auſſi contre la dicte generation, ſi faulee & notoirement,

que nul preudhbomme ne le devoit laiſer vivre: & meimemert nous,
qui ſomm es eouſins germains de mon dit Seigneur, Doyen des Pairs

deux fois pere & plus aſtrains d Iuy & Ja dicte géneration qu

autrer quelsquonques de ſa dicte generaiion de leurs parens &
Jubjecti, ne Geons un ſi faux, desloyal, ruel & felon trabiſtre, laiſ-
ſer

7²

5H.

.
4de

,Nee
Enlbg
re.
A.

Nnci

unt. Ne.
Niin
elsbrei
Nernanm
iſne
kn, u
holer.
oed iNer.

Ni
VAis.
ncI

, G.
nſtnn
1e!
4 CNH
irerp
otoite

nennenſi
oNeratk
inmia
n,
6

Sp. DLXXIV. DE CLEDE PERD. PRIVATISLICTTA. 909

Jer ſur terre, plus longuement, que ce ne fut d noſtre tres-grand

charge. Avons pour nous acquiter loyaument, & faire noſtre

devoir envers noſtre tres-grand &ſ Souverain Seigneur & Ta di-
cte generation, fait mourir ainſi qu'il devoit le dit faulæ des-
loyal trabiſtre. Et ainſi avons plaiſßir à Lieu, ſervice loyal d no-
Rre tres redoubté & Souverain Seigneur, executé raiſon. Et
bour ce, que toy & fes dits freres enſuivez la trace faulſe, desloy-
alle & felenne de voſtre dit feu pere, cuidans venir aux damnables

&c† deslogaux faits, a quoy) il contendoit, avons tret grand lieſſe

au coeur des diétes deftiances. Mais du ſurplus contenu en icelles,
toy & tes dits freres avez menty, & mentez faulſement, mau-
va iſement && desloyaument, traiſtre que vous eſtes, & dont d l'ag-
de de noſtre Seigneur, qui ſonit & connoit la tres entiere & parfai-
cte loyauté amour W vraye intention, que tousjours avons, Cα
aurons tant que vivrons d noſtre dit Seigneur, ſa dicte genera-
zion, au bien de ſon peuple & de tout ſon Royaume: vous ferons
venir dà la fin, & punition, telle, que tels faulæ, mauvais & des-
loyaux trabiſtres, rebelles & deſobeiſans fellons, comme toy &&α
tes dicts freres eſtes, dovent venir par raiſon. En teimoings de
ce, nous avons fait ſeeller ces lettres de noſtre Seel. Don-
né en noſtre ville de Douay le XIII. jour d'Aouſt, l'an 1411I.
Deſinant ergo nunc tandem calumniari gentis Burgundæ, ac,
quæ in locum ejus ſucceſſit, Auſtriacæ, obtrectatores, cedant
veritati, ac innocentiam ſanamque doctrinam, quam olim
jam Conſtantienſis concilii patres agnoverunt, diſcuſſa
diuturna caligine, agnoſcant.

Vyy yy SPECI-

MEDITAT. AD PANDECT.

910

S PECI ME N DLXXV.

MEDITATIONVM AD PANDECIAS

4AD EIB. W. 177. W.

POENIS MINISTRORVM

PRINCIPIS DELIN-
QVENTIVM
PVBLICE DEFENSVM

A B

HENRICO SAMVELE PILARIK

VITEMB. SANONE.

MENSE APRILI ANNI MDCCXXXV.
I.
Miniſtri principis pænis ordinariis ſubjacent.
II.
Miniſter prineipis Jar aut roptor recte ſuſpenditur.
III.
Miniſter perduellis in quatuor partet Jſecatur.

n, qu miniſtris principum delinquentibus infli-

primum dicemus. Dubium ſcilicet non eſt, quin miniſter,

"guntur, duplicis generis ſunt, aliæ ſolitæ ac ordi-
nariæ, aliæ ſingulares & extraordinariæ. De illis

SP. DLXXV. DE POENIS MINIST PRINC. DELINQoII

EA ſi delinquat, ca ipſa pœna, quam leges in hoc delictum
LCIS ſtatuunt, adfici poſlit, ac debeat etiam, ſiquiden ſententia
à magiſtratibus aut collegio [Ctorum ferenda eſt. Nam
miniſtri, quamvis altiſſimo gradu & prope principem col-
locati, quam alii cives; quum ipfi, qui a latere principis

NVN ſtant, jura, quæ hic condidit, vel auctoritate ſua firmavit,
ormnium optime ſcire poſſine debeantque, & adeo ignoran-
N. tia, quæ aliis interdum ad mitigationem prodeſt, non ex- 5

cuſentur. Itaque leges Germanicæ, quæ furcam & ſuſpen-
dium furibus ac raptoribus minantur, etiam in miniſtris
principum locum habent. Optime Auguſti in L. 12. C. de
dignitatibus; Judices, ajunt, qui ſe furtis & ſeeleribus fue-
rint maculaſſe convitti, ablatis codicillorum inſignibus & bo-
r. . nore exuti, inter peſſimos quoſque, D blebejos babeantur: nee
ſihi poſtbac de eo honore blandiantur, gquo ſe ipſos indignos ju-
diecaverunt. Memorabile exemplum Crantziaus in Saxonia
VW ib. 1o. cap. 30. habet, quod verbis ejus adjiciam: Henricus,
Dux Luneburgenſis, juſtitiæ tenax princeps, malta egit, ut
vim &σ Cimprobitatem latrocinantium excluderet, tam ſevere
ene raſtigans improbitatem, t de minimo quoque Katueret, exem-
bpla juſtitic. Praæfectus in arce 1zelle, vir induſtrius, quum
iret properanter in Luneburgum, adventuro principi parare
veceſſaria, ventus aquiloneris penetrabat tenuiter, ut ſolent mi-

Ekn litares, indutum. Vidit in via mantellum arantis de propin-
quo ruſtici, accipienique promiſit, redditurum indubie, guunm
rediret. Quis non hoc permittat arcis præfeto, pér omnem
. ditionem ditiſſzmo! Agricola non aſſuetas reddi ab ejus gene-
.„ neris bominibus, quod attigere, reclamabat: quod ille par-
edu vi faciens ivit itinere ſuo properabundus. Poſt non multas
ie horas ſequutuß dux repberit Rantem juxta vinm hominem, de
ie. De l

nd Jua veſte querulantem: Et quum attentius loqueretur, audi-
n nit enti-

512 MEDITAT. AD PANDECLI.

entiam poſtulans, dux ſtetit, ut audiret. Ille vero: Quid eſt, in-
quit, optime princeßs, quod publicos inſidiatores viarum perſe-

queris? ipſe tuæ arcis præfectus, jam præterieni, veſtem mihitu-
lit pauperi, nudulo, &, ut vides, algenti ſub brumam. Dux taci-
zus ſecum rem perpendit: & de veſte ſerutinium faciens reperit,
ut diximus, reclamanti veſtem ſullatam. Quum autem rebus in
oppido expeditis regreſſum dux faceret, ad locum ablatæ veſtis

perveniens, juſſt adeſſe præfeltum: Cur, inquit, pauperi reclaman,
zi veſtem abſtuliſti? tuo miniſterio perſequor boſtes publicos: G
tu es, qui non minora illis in meos patraſti. Multa parantem

in ſui purgationem dicere, ipſe e ui detracto capiſtro alligatum
in arborem appendit jugulandum. Mira ſeveritas uſtitiæ, & Te-

Ius ineredibilis in principe Saroniæ: Vix fidem apud exteros

habitura narratio. Inter diriſſimas pœnas referenda eſt ſectio in

quatuor partes, perduellibus ſtatuta; vide legem Caroli EV. art.

192. Et hæc tamen inflicta fuit Chriſtiano Bruckio, Toannis
Friderici, Saxonum ducis, præcipuo miniſtro & cancellario.
Rem ſic narrat Hubertus Languetus in hiſtoria belli Gothani
apud Tenzelium in Supplementis reliquis hiſtoriæ Gothanæ pag-
833: Pari ecum Grumbachio ſupplicio afficitur Cancellarius

diſſectione corporis in partes quatuor, ob læſæ majeſtati erimen,

commiſſum in eo, quod objecit & intentavit Imperatori falſo per-
jurium: eliſit atque projecit contumelioſe ſententiani proſeriptio-
nis; comprobavit & exeuſavit auſus factionis Grumbachianæ,
adjuvit conſultationes de perturbanda ſeditiofis motibus Germa-

nia, abrogando Cæœſari imperio, principibus nobilitati exæquan-

dis; acerbe & ignominioſe exagitavit voce & ſeriptis Imperato-
rem, Duces Saxoniæ, Electorem && Joannem Cuilielmum, do-
minos ſuot: reticuit &G adjuvit infidias ac molitiones, quæ Ele-

Sori & Joanni Gailielme ſtructæ fuerunt, contra ldelitatis

juramentum utrique præſtitum.

—
—

—
un .
n nh

Mre
ireelmna
unfton
ium
Ne
1eAA.
Alde
NR
CNedla

uukcnen

AN

nl

Ptleite
Nhocbim
ur UN. .
exraß
IN.
lnsA
ul.
. Fll

—

1

*

SP. DLXXV. DE POENIS MINIST. PRIN C. DELINQ 921⁸

IV.
Miniſter, gqui multifariam peccavit, pluribus pænis adftci
poteſt.
V.

Vulgaris regula, quod major pœna abſorbeat minorem,
exploditur.
Nerom eſt, ut miniſtri principis, hi inprimis, qui majo-
ris abollæ ſunt, ob unum ac ſimplex crimen puniantur.
Parcitur illis tunc plerumque, atque admittitur excuſatio di-
centium: ſ

Huie uni forſan potui ſuccumbere culpæ.

⸗

Seæpe collegia, quibus ego huc usque adſedi, de pœna mini-

ſtris principum infligenda conſulta fuerunt. Exemplum ta-
men non recordor, quo unum & ſimplex crimen reo obje-
ctum fuerit. Ne duo quidem, tria, quatuorque ſuffecerunt.
