etrange, ce'ſt, que, durant tout ce commerce infame, l'acheteur,
alant ſe jaire recevoir au Parlement, ou dans quelqu' autre
Cour, juroit ſelon l'ancienne coutume, qu'il n'avoit rien donné di-
rectement, ni indirectement, d ſon reſignant, quoique le contraire
Jut de notorieté publique. Que devoit on attendre de la probi-
té & de la religion de cet Magiſtrats, qut entroient daus leur
emploi par un parjure? Quum itaque idem in illa, de qua di-
xi, provincia accideret, ipſi ordines, quam inefficax coêrcen-
dæ ſimoniacæ pravitatis remedium ſit jurisjurandi religio,
agnovere, & ob plurima, quæ id commitantur, incommoda,
de eo abrogando iterum cogitarunt, ſed tamen antea theolo-

Tom. VIII. Ii ii 20s

618 MEDITAT. AD PANDECT. 2

gos & JCtos Helmſtadienſes conſuluerunt; quorum nomine
ſic menſe Auguſto anni cIo To cc XxXIII. reſpondi: Haben bis⸗
her die Candidati Miniſterii im Canton Appenzell eydlich er⸗
haͤrten muͤſſen, daß ſie zu Erlangung der Præſentation quf eine
Pfarre nichts gegeben, oder geben laſſen. Als man aber vermer⸗
cket, daß ſolcher Eyd dem Uebel nicht geſteuret, uͤberdies zu vielen
perjuriis Gelegenheit gegeben, ſo wird nunmehr gefraget, ob es
nicht beſſer und rathſamer ſey, den Eyd gar abzuſchaffen. Nun wol⸗
len wir dasjenige, was bereits in vorgedachtem Aufſatze weitlaͤuftig
und gruͤndlich zu Behauptung der affirmativæ angefuͤhret wird/,
allhier nicht wiederholen, ſondern nur kuͤrzlich dieſes melden, daß
wir allerdinges dafuͤr halten, es ſey gut und rathſam, ſolchen Eyd
abzuſchaffen. Es hat zwar das geiſtliche Conſiſtorium A. C. darun⸗
ter, daß ſie deeſen Eyd bishero von den Candidatis, ungeachtet des
wider ſie vorhandenen ſtarcken Argwohns, aufgenommen, eben
nicht geſuͤndiger, noch das Gewiſſen verletzet, indem eine Obrigkeit,
welche einen de perjurio verdaͤchtigen Menſchen nach Vorſchrift
der Nechte zum Cyde laͤſſet, keinesweges die Meynung hat, den
Weg zum Meineyde zu eroͤfnen, ſondern vielmehr in der Hofnung
ſtehet, es werde eben dieſer verde Htige Menſch ſich vermittelſt des
Eydes zu einer Jveche vor GOtt bewegen, und durch ſelbige von
dem Boͤſen abſchrecken laſſen, vide Leyſeri Specimen 136. ad ſj.
de bis, quihbus jusarandum deferri poteſt, Medit. 6. So fallen wir

auch gar nicht der Meynung dererjenigen bey, welche den Eyd gantz

vor unrecht und verbothen halten, indem wir wol wiſſen, wie

nicht alleine im Alten Teſtamente GOtt ſelbſt geſchworen, Geneſ.

cap. 22. v. 16. Hebr. Cap. 6. V. 13. 17. und bey ſeinem Namen

zu ſchwoͤren befohlen, Veut. cap. 6. v. 13. und cap 10. v. 20. ad-
de Jeſaiæ cap. 19. v. 18. & cap. 65 v. 16. ſondern auch im N.

Teſtamente Chriſtus ſelbſt Matthæi cap y5. v. 18. und die Apoſtel

Rom. Cap. 1. V. 9. 2. Cor. cap. I. T. 23: I. 7beſſ. cap 2. V 10.
ge⸗

hoten
gefah
terſag
auch
Jaco
Rt we
wendi
Ner.
geiſt⸗
gint

dete de

ſoe
nen e
der K
ſten,
chen 6
ſchah
berri

tem (
ß te
ie⸗
N Da
n,

ſiwe
uge⸗

iie

—
1Woni
Mag
Nür
D
SSgi
ige,s
Munen

beftuſe.

tet ni,
denW
ſhend
AN
Geacht
tnen, t
Olege
Duſhi
ſe,d
hefn
eniteſ
ſer
A
Sſan
den
nſte
onen e⸗
10,, 1
ch n
0dieh
Nb 2

2

Sp. DLXVII. DE DEL. CVE CIR. IVSj. COMMrT. er9

geſchworen, und den Eyd das Ende alles Haders zu ſeyn verſtat⸗

tet, Hebr. cap. 6. v. 16. Alldieweil aber bereits in den zehen Ge⸗
boten, den Namen GOttes zu mißbrauchen, das iſt, unnuͤtze und
gefaͤhrliche Eyde zu verſtatten und abzuſchwoͤren, nachdruͤcklich un⸗
terſaget iſt, Exod. cap. 20. v. 7. Deut. 5. V. 11. dieſes Verbot
auch von Chriſto Matth. cap. 5. v. 35½. 37. und dem Apoſtel
Jacobo Jac. cap. 5. v. 12. noch ernſtlicher wiederholet und beſtaͤti⸗
get wird, mithin einem Chriſten oblieget, alle Eyde, welche die Noth⸗
wendigkeit nicht erfordert, zu vermeiden, und an deren Stelle an⸗
dere hinlaͤng iche Mittel zu gebrauchen, hiernaͤchſt andere ſowol
geiſt⸗ als weltiiche Lehrer laͤngſtens in acht genommen, daß Reli-
gio juris jurandi nicht mehrvileſcire, und die Meineyde niemalen
haͤufiger ſeynd, als wenn die Eyde gar zu ofte decretiret oder exi-
giret werden, wie man denn in den alten teutſchen Hiſtorien fin⸗
det, daß zu den Zeiten, da die Sacramentales im Gebrauche, al⸗
ſo die uramenta ſehr haͤufig geweſen, niemand weiter das Schwoͤ⸗
ren geachtet, ſondern taͤglich perjuria begangen worden, hingegen
der Reſpect vor den Eydſchwuͤren weit groͤſſer bleibt, wenn ſolche
ſelten, und nur in noͤthigen Faͤllen, gefodert werden, welches letzte⸗
re gleichwol allhier, da ein jeder Candidatus miniſterii mit derglei⸗
chen Eyde beleget wird, nicht, ſondern vielmehr das Widerſpiel ge⸗
ſchiehet, folglich die Auctoritaͤt dieſes Eydes um ein merckliches
verringert und perjuria veranlaſſet werden, ferner aus vielgedach⸗
tem Eyde der Candidaten noch dieſes Incommodum erwaͤchſet,
daß rechtſchaffene und gewiſſenhafte Maͤnner aus Furcht leber gar
keine Pfarre im Canton Appenzell, weil ſolche ohne Beſchenkung
der Patronen und Collatoren ſchwerlich zu erhalten ſeynd, anneh⸗
men, demnach die wenigſte Stellen mit tuͤchtigen ſubjectis beſe⸗
tzet werden, leichtſinnige Leute hingegen, welche ſich weder Geld
zu geben, noch falſch zu ſchwoͤren, ein Gewiſſen machen, faſt al⸗
leine befoͤrdert werden, daß alſo nach Einfuͤhrung dieſes Eydes
Ii ii 2 ſtatt

—

620 NMAEDTAT. AD PANDECTTI.

ſtatt eines einigen Delicti, nemlich der Simonie, welches vorher im

Schwange gegangen, nunmehr auch das andere, nemlich das Cri⸗

men perjurii, zugleich mit begangen, und der Canton Appen-
Zell mit ungewiſſenhaften ſchlechten Pfarrern erfuͤllet wird, naͤchſt⸗

dem es an vielleicht kraͤftigern und beſſern remediis wider die Si⸗

monie nicht mangeln kan, wenn man, dem gethanen Vorſchlage

nach, die Umſtaͤnde der Collationen ſo genau, als es moͤglich, unter⸗

ſuchet, und die alsdenn befundene Simoniacos ſcharf beſtrafet, da—
denn die Furcht vor der Strafe und Schande vielleicht mehr Schre⸗
cken, als die Furcht vor dem Eyde bisher gethan, erwecken moͤchte,
endlich bereits Exempel vorhanden, da die Leute auch ohne Eyd
durch Furcht der Strafe, oder Hofnung der Belohnung eben ſo gut,
und weit beſſer, als andere durch den Eyd, im Zaum gehalten wor⸗:

den, wie dergleichen Exempel Ludewig in der Erlaͤuterung der guͤl⸗

denen Bulle tit. 1. §. . lit. b. von dem Hohenloiſchen Graf Wol⸗
fen, der ſeine Bediente mit keinem Amts⸗Eyde beleget, ſondern nnr
ernſtlich bedrohet, und bey verſpuͤrter Untreue hart beſtrafet, gleich⸗
wel die treueſte Diener vor andermgehabt, ingleichen Leer in Spe-

cim. 137. ad f. de Oficio judicis circea jusjurandum, Medit. 2.

anfuͤhren; So bleiben wir allerdings dabey, daß dieſer Candidaten⸗ .
Eyd, im Fall obgedachter Maaſſen andere nachdroͤcklichere Mittel

die. Simonin zu coêrciren vorgekehret werden, auch alle diejenige,
welche in dieſer und dergleichen Sachen mit zu ſprechen haben, darein
willigen, mit Nutzen abgeſchaffet werden koͤnne.

VI.

Vulg.

Com

iute,

am
ci
Dreta
jegul

ibin

nis
rve u
D cu.

Mülan

ob

hee

fende

ihea.

SN.

N Ne

deN

Dte

cn
eſtaftn

G C
n nce
oſe
de.

okente

o deH
GrofN
ſopere

it it

9Madr S
Cindtn
hn.
e ete N

tun

sP. DLXVII. DE DEL. QVX CIR. IVSI. COMMET. 6

FPulgares regulæ: quod jusjurandum ſecundum mentem ejus,; eui
Iuratur; item ſtricteſit interpretandum, exploduntur.

VIII.

Communes in pactorum interpretatione regulæ etiam in patctis ja-

ratis adbibentur.

IX.

Interpretatio ſit potius contra eum, cui juratur, A is clarius

loqui potuiſſet.
Ea quoque interpretatio, gquæ perjurium excludit, an-
. . téfertur.
am diu eſt, quod doctores jurium, tam naturalis, quam
civilis, hanc ſibi regulam fecerunt: Jusjurandum inter-
pretandum eſſe ſecundum mentem ejus, cui juratur. Cujus
regulæ veritatem nuper in dubium vocavit Grilnerus in Prin-
cipiis jurisprudentiæ naturalis lib. 1. cap. 7. §. 8. n. 6. eo inpri-
mis caſu, quo alter ſenſum ſuum non ſatis declaravit. Er gra-
ve utique eſt hoc dubium, nec ſaltem in recta ratione, ſed &

in L. 99. pr. de Verborum obligat. fundatum. At profecto, ſi

ei, cui juratur, ſemper interpretationem permittas, ille for-
mulam hanc tam late explicabit, ut jurantem vel arctifſime ſi-
bi obliget, vel pro lubitu perjurii involvat. Pugnat deinde

heæc regula cum alia, quam fſibi iidem interpretes cum Pa-

fendorffo de Oficio bominis & civis lib. I. cap 11. §. 8. faciunt:
jusjurandum ſcilicet ſtricte interpretandum eiſe. Rectius Grib-
M Ii ii 2 verus

622 MEDTTAT. AD PANDECT.

nerus dicto loco utramque regulam rejicit, ac jurata pacta per-
inde explicari jubet, ut alia, ſecundum regulas interpretan-
di. Et has communes interpretandi regulas etiam JCti corda-
tiores in decidendis de perjurio quæſtionibus ſequuntur, ac
magis interpretationem contra eum, cui juratum fuit, faciunt,
ſiquidem hic mentem ſuam clarius explicare potuiſſet. Id quod
benignius etiam eſt, ut crimen perjurii avertatur. Rem exem-
plo illuſtrabo: Oppidi cujusdam ſenatus advocatos, quos in
numerum recipit, jurejurando ad reverentiam omnibus ſena-
tus membris præſtandam obſtringit. Ex his advocatus unus

ad clientis petitionem ſenatorem injuriarum convenit, ſena-

tor illum viciſſim perjurii accuſat, inſtituram actionem injuria-
rum cum jurarta illa reverentia pugnare dicens. At negarunt
ICti Helmitadienſes menie Martio anni clo io cc xv. advoca-
tum perjurum efſe. Etſi enim reverentia actiones famoſas,
atque adeo & iniuriarum, regulariter excludat, non eſt tamen
hoc perperuum, ut ex L. 10. §. 12. de in jus vocando & E. 7.
& 2. de Injuriis Conſtat. Quum ergo ſenatus, dum jusjuran-
dum ab advccatis exegerat, reverentiam eo clare non cxten-
diffiet; interpretatio contra eum jure meritoque fiebat hunc
in modum: Hat der Stadt⸗Voigt Hammel den Advocat Muͤl⸗

ler, welcher denſelben im Namen der Friederichſchen Tochter be⸗

langee, beſchuldiget, als ob er diesfalls wider ſeinen geleiſteten Eyd
gehandelt, alſo eine Strafe und Remotion ab officio verdienet.
Entſtehet demnach die Frage, ob beſagter Stadt⸗Voigt hierun⸗
ter Falſa vorgeſtellet, auch deshalb beſtrafet, und von dem Advo-
cat Muͤller criminalirer belanget werden koͤnne. Wiewol nun in
der von dem Advocato abgelegten Eydes⸗ Formul ausdruͤcklich ent⸗
halten, daß er in ſeinem Acvociren und Schee ben Ehrbarkeit und
ge buͤhrenden Reſpect gegen Gerichts⸗Schuldheiß, Buͤrgermei⸗
ſter und Rath gebrauchen wolle, dieſes auch von dem Stadt⸗
. Voigẽ

S.
Doin
Vociß
Auſel
der d
Satis
er 5
ſebce
r dar
ſolgie
Hin
iget
Mar⸗
heſ
le ln,
Vorſ
heſcht
ſabern

Jurt
1

ory

4

de.
eretr
CHc.
lunnn .
i,cn
e
Nenert.
Clat
ibusſenn
Ausu
nſr.
eninne.
t Neee
V. 20 K
8 fund

nelſttam

jueſtkn.
On e
gedet uu

NoeN

vatmt
ati
Hecktüta .
Virgernn
n Si
E

Sp. DLXVII. DE DFEI. QVE CIR. NSIL COMMrT. g;

Voigt vermuthlich dahin gezogen wird, als ob dadurch das Ad-
vociren wider die Raths⸗ Perſonen unterſaget ſey, folglich es das
Anſehen gewinnet, ob habe der Stadt⸗Voigt Hammel nichts w⸗
der die Wahrheit vorgebracht, und koͤnne alſo zu Leiſtung einiger

Satisfaction und Strafe nicht angehalten werden; Alldieweil aber
der den obrigkeitlichen Perſonen verſprochene ſchuldige Reſpect kei⸗
nesweges verhindert, daß ein Advocat nicht gegen dieſelbige, wenn

er darum erſuchet wird, einen Proceß annehmen und fuͤhren koͤnne;
folglich der angezogene Eyd vom Advociren nicht zu erklaͤren iſt,
hiernaͤchſt derjenige, ſo eines Meineydes unverdienter Weiſe beſchul⸗

diget wird, dadurch eine harte und ſehr empfindliche Injurie em⸗

pfaͤngt, alſo wider den Injurianten criminaliter auf eine oͤffentli⸗
che Strafe zu klagen wohl befugt iſt, §. 10. 1. de Injuriis, L. 45. F-
de Injuriis; So hat der Stadt⸗Voigt Hammel, durch die falſche
Vorſtellung, worinnen er den Advocat Muͤllern eines Meineydes

peſchuldiget, allerdinges eine Strafe verdienet, und mag von dem⸗

ſelben criminaliter wohl belanget werden.

AII.

Jure Komano vetere it, gui jujurandum adverſario detulit, ei-
viliter de bujus perjurio queri & dumni reſtitutionem petere
nequit.

XII.

Correx erunt hoc jut Jußinianus Car “ V. atque deferenti,

ber jurium probare & jus ſuum perſequi, er. miſſerunt.

AIII.

Ausaſtus tamen jus vetus Romanum in Saxoniam E lecora-

lem intulit.

XIV.

624 NMIEDITAT. AD PANDECT.

XIV.

Sed jus hoc ſinguldre ad jusjurandum delatum ſimpliciter reſtrin-
gendum, nec ad alia ſacramenta, quamvis ea volente ac petente
adverſario præſtita ſint, extendendum eſt.

Nonce ſatis convenit inter juris interpretes, quousque

ei, contra quem pejeratum fuit, civiliter de perjurio
queri, atque id, quod ei propfter perjurium abeſt, perſequi
liceat. Equidem lexæ 31. de Jurejurando, quæ diſcrimen inter
jusjurandum ab adverſa parte delatum & a judice exactum
facit, & retractationem illius interdicit, hujus permittit, ſatis
clara videtur, atque etiam in L. 1. C. de Kebus creditis confir-
matur. Sed dubium eſt, annon Juſtinianus iſtas duas leges
in L. ult C de Relus ereditis ſuſtulerit, atque ei etiam, qui jus-
jurandum detulit, ſed perjurium manifeſte probare paratus
ſit, actionem dederit. Negant plerique, & legem hant ultimam
ſic amoliuntur, ut eam ad ſpeciem facti in illa propoſiti re-
ſtringant, ac ad alias, quam teſtamentarias, controverſias ex-
tendi vetent. Æquiores ali & memores legis 12. de Legibus
Juſtiniano hanc imprudentiam non imputant, ſed legem qui-
dem generalem elle fatentur, negant tamen, aliter eam lo-
cum habere, quam ſi inſtrumenta tam clara & manifeſta, ut
in continenti ex iis, & ſic primo ſtatim intuitu, perjurium

—

probare poſſit, noviter reperiantur. Ego autem, Juſtinia-

num fſimpliciter jus vetus ſuſtuliſſe & retractationem jurisju-
randi ob quaslibet probationes permiſiſſe, ſum perſuaſus,
motus inprimis illis ejusdem verbis: ne eui ex delicto impium
Kbhi lucrum adferre noſtris legibus concedatur. Sed quidquid ſit
de jure Romano, Cti Germani, ſi mens non læva fuiſſet,
iſtis diſputationibus carere potuerunt, poſtquam Carolus E.

articulo 107. unicuique, etiam deferenti, reparationem
dam-

K.

damn
mittit
ione
tra S.
patri⸗
Conß⸗
confl
tu iſe
ünen
Perjun
Alio⸗
contr.
Vim!
laͤf, 1
Verfan
in L
Uenden
llteg
tin E
daßdw
den ſ
Ulng
wrden

iiniani

gitur 1
. V

q

Döur
Docun
krs le

Nn

N

te
Nr
4

e
le hepi
l perſen
Pimennr
ce euemn
mirin ſt
Flgucn
lugl
are n
nce ulinn
propolis
Orerlas
Clgene⸗
giter enm
Penteken
in
Ueliß
imu
ctichnel
E uce
CN
paretiote

SP. DLXVIIL. DE DEIL. QVAXLE CIR. IVSIL COMMIT. 6 5

damni, quod ex perjurio adverſarii paſſus eſt, perſequi per-
mittit. Pluribus hæc expoſui in Specim. CXI. Je Retracta
tione jurisjurandi præſtiti Medit. I. quam meditationem ex-
tra Saxoniam Electoralein vivens ſcripfi, ſed deinde in hanc
patriam meam reverſus animadverti, Auguſtum Electorem in
Conſtit. I 5. P. I. jus vetus Romanum novæ Juſtiniani legi, &
conſtitutioni Carolinæ, antetuliſſe, ac in Saxoniam ſuam in-

tuliſſe. Secundum hanc legem Auguſteam igitur Saxones ne-

minem, quo deferente adverſarius juravit, ad probationem
perjurii & juris ſui perſequutionem admittunt. Sic menſe
Julio anni clo Io cc XXIX. ſcabini Lipſienſes in cauſa Siegheim

contra eilitzſch: ein præviz delatione abgeſchworner Eyd habe

Vim transactionis, und ſey nicht allein den gemeinen Rechten ge⸗
maͤß, und in L. ult. C de . C. gegruͤndet, daß ſolcher ex capite
Perjurii niema's retractiret werden koͤnne, immaſſen denn, was

in L. ult. C. de K. C. zu ſehen, einen ſpeeialen anhero nicht quadri-

renden Caſum in ſich halte, ſondern auch die 15. Conſtit. P. I.
klare Maaſſe gebe, daß nach heſchehener Præſtation einesg referir-
ten Eydes Klaͤger, wenn er gieich ſich erbieten wuͤrde, zu beweiſen,
daß der Beklagte unrecht geſchworen, nicht damit zugelaſſen wer⸗
den ſolle, wodurch demjenigen, was aus der Hals⸗Gerichts⸗Ord⸗
nung dawider angezogen werden wolle, ausdruͤcklich derogiret
worden. Verum tamen iſta lex Saxonica, quoniam a lege Ju-
ftiniani & Caroli, arque ſic a jure communi, recedit, reſtrin-
gitur recte ab interpretibus ad ea ſola ſacramenta „ quæ ex
delatione præſtantur, nec pertinet ad ea „ quæ judex impo-
nit. Vide Carpzovium P. I. C. I7. def. 4. 5. 6. Quin imo,
etſi quis juravit, volente & petente adverſario, ſi tamen id
jlusjurandum ſolemniter delatum non fuit, actio civilis adhuc
locum habebit. Exemplum hoc eſto. Poſſeſſor Prædii eque-
ſtris de jure vendendi cereviſiam, quod prædio ſuo adſcribe
Tom. EIII. Kk kk bat,

Pat, actione negatoria convenitur. Actor inter ceteros teſtes
gtiam cauponem, per quem reus commercium gereviſiarum
exercebat, producit, fidemque ejus ad verum dicendum ju-
rejurando, ut moris eſt, obſtringi, petit. Jurat teſtis, atque,
cauponæ ſuæ jus eſſe vVendendæ cereviſiæ, animofſus teſtifi⸗
catur; interiecto tamen pauxillo tempore, ipſe ab egdem acto-
re eadem actione corripitur, ſed detrectat litis conteſtatio-
nem, atque exceptionem Ppræſtiti ex voluntate actoris juris-
jurandi & finitæ per hoc controverſiæ objicit. Sed judex in-
terloquendo illum litem conteſtari jubet. IIle tamen obſti-

natus leuterat. Verum ICti Vitembergenſes menſe Junie
anni cIo Lo cc XXXI. confirmarunt priorem ſententiam, atque

etiam condemnationem in expenſas adjecerunt, ex his ratio-
nibus: Ob wol Beklagter in den Gedancken ſtehet, Klaͤger koͤnne
nunmehr, nachdem er einmahl ſeinen, des Beklagten, Herrn des

Bierſchancks halber in Anſpruch genommen, und bey ſolchem
Proceſſe ihn, den Beklagten, als einen Zeugen abhoͤren laſſen, eben
dieſes Bierſchancks halber wider ihn keine neue Klage anſtellen⸗

ſondern muͤſſe dasjenige, was er, der Beklagte, als ein von jenem
ſelbſt aufgeſtellter Zeuge, eydlich ausſaget, wider ſich gelten laſ⸗
ſen. Alldieweil aber der mit Beklagtens Herrn gefuͤhrte Proceß, in
Anſehung des Beklagtens, res inter alios acta iſt, demnach dieſem
weder Nutzen noch Schaden bringet, hiernaͤchſt die Rechte nirgend
verbiethen, jemanden zum Zeugen aufzuſtellen, und nachgehends in
einer gleichmaͤßigen Sache zu verklagen, ferner ein Zeuge dadurch,

daß er in ſeiner Ausſage etwas zu ſeinem Vortheil angiebt, wider

den Zeugenfuͤhrer kein Recht erlanget, noch einige Actionem oder
Exceptionem acquiriret, geſtalt dasjenige, was die Rechte von
der Eydes⸗Delation ordnen, hieher nicht zu ziehen iſt, endlich Be⸗
klagter den Ungrund ſeiner Leuterung aus den dem vorigen Urthel
beygelegten Rationibus wohl erkennen ſollen; So iſt, immaſſen
in unſerm Urthel enthalten, billig erkannt worden. WV

Ani

Diunu.

Lerxz.

2.—

A
P

eum ul

RI, Vert
illlleni

hent. à
e.
iſeitur

nr it
(Qumdi
Eon.
Rrbro
h

tufen

l
SEI
Nek.
GNeda
Vnd
ater
menell⸗
enle un
a Ae
Flageken
„Hen
bey Gee

HAr
Prug:
CpechdOe
Perie
ſCyfragt
D .
gere
Goren
eNg.
Ctie

erdt.

8P. DLXVII. DE DEL. QVE CIR. IVSJ. COMMIT. 627

XV.

. Autiguiſimo Jure Romano perjurium impune fuit, a& ſaltem ber
cenſores infamia notatum. 7

XVI.
Deindè ſul gſaribus extra ordinem & arbitrarie puniri cæpit
XVII.
Pœna bac extraordineria etiam jure Juſtinianeo ſan.
XVIII.

Lex 2. C. de Rebus creditis, quæ perjurium pœnis humanit xi
mit, per incuriam compilatorum irrepſit

XIX.

—

fLandem Carolus F. penam perjurii antea incertam
,—.—. 5* 1 . 5ä datarminavit.

lexandri, pagani imperatoris, in L. 2. C. de Rebus ecreditis
ppiloſophia: quod jurisjurandi contemta religio ſatis
deum ultorem habeat, nec periculum corporis inferre debe-

at; vera non eſt. Cuncta crimina, ſacrilegium, blaſphemia,

adulterium, homicidium, deum offendunt ultoremque ha-
bent. At deus injurias ſuas per principes & magiſtratus
ulciſcitur, hosque propter id ipfſum inprimis conſtituit.
Vana itaque eſt Alexandri ratiocinatio, ſed Romanis tamen,
quamdiu pagani fuerunt, placuit, etiam diu ante Alexan-
drum. ſam Tiberius apud Zacitum Annali I. cap 73. quum
Rubrio violatum periurio nomen Auguſti crimini daretur:
Jusjurandum, reſcripft, perinde æſtimandum, guam ſi Jo-
H Kk kk 2 venm

62 MEDTTAT. AD PANDEOT.

vem fefelliſet, deorum injurias diis curæ. Et adhuc ante Ti-
berium Cicero lib. 2. de Legibus cap. 9. Eeriurii, inquit, pœna di-
vina exitium, bumana dedecus. Verum chriſtiani vanitatem
hujus argumentationis merito deriſerunt. Tertullianus in A-
pologetico adverſus gentes cah. 28. Romanos propter hoc ip-
ſum, quod citius per omnes deos, quam per unum genium
cæſaris, peierent, irreligioſos erga deos ſuos voOcat. Idem eis
Minutius Felix, quod tutius per Jovis, quam regis, genium
peierent, objicit. Sed inter ipſos adeo paganos JCtos ac cæ-
ſares aliqui cordatiores inanitatem iſtius philoſophiæ agnove-
runt, ac periurium puniri juſſerunt, L. 22. 4e Dolo malo L. 13.
§. ult. L. 28. §. uit. de Jurejurando, L. ult. Srelflionatus, quarum
legum cum L. 2. C. de Rebus ereditis tam manifeſta pugna eſt,.
ut conciliationes, quas Matthæi de Criminibus lilb. 47. tit. ult. nd
cap. I. §. I. & alii adferunt, eam non dirimant. Credo ego, eri⸗
compilatores corporis Juſtinianei per incuriam, cujus exem- cem
pla paſſim reperiuntur, legem iſtam 2. Colici inferuiſſe. Quo- Pdin
ties vero id accidit, ut duæ contrariæ ſententiæ in legibus Ro- line
manis reperiantur, idem facere oportet, quod Innocentius III. antun
in cap. 32. X. de Teſtibus præcipit. Numero nempe ſtandum lie
eſt. Quum ergo ex ſua parte Alexander ſolus fit, contra JICri inbun
& Cæſares, qui periurium puniri jubent, plures, paganisque Gu.
illis, quorum loca ante memoravi, chriſtiani in L. 41. C. de . rl
Transactionibus, L. 13. C. de Teſtibus, L. pen. pr. C. de Dignita- Es
tibus accedant, dicendum eit utique, periurium jure Romano erla
impune non eflſe, ſed ex arbitrio judicis coërceri. Determina- S
mneun,

vit deinde pœnam antea incertam Carolus E. in ar. 107 ſe
cundum quem articulum, ezlarum ſatis, judicari oportebar, lerpe
nec vanis eum cavillationibus eludi. ii
a Reyr⸗
in!

n

Me

n d

eklin
c

goe.

nin.
eHunn

ooinſ

D

e Nov

Peen

4
1771ſ6

IV. I0 1 97

Gren

Sb. 1TXVII DE E WAXE CIR. Id. SI. CONMNT. 625

XX.
Anmpulario digitorum in perjuros Rtatuta juſto durior ſ, atque
male «ommuniter interpretationibus forenſibus mi-
tigatur.
Delebat iMa locum invenire, etſi quis non lIucri, ſed amicitiæ,
aut ex alia cauſa pejeraſſet;
Quæin & in illis, qui alios pejerandum inſtigant.

Pen digitos amputari, juber Carolus E- in articulo 107.
ex antiqua & communi Germaniæ conſuetudine. In qua
Pœna nihil ego duri video, ſi atrocitatem delicti, &, quæ
Per id violantur, nominis divini ſanctitatem, religionem, fi-
dem publicam, ac imtegritatem judiciorum, ipecto. Intererat
Pius reipublicæ, graviores pœnas excogitari, quibus ho-
mines a perjurii crimine, quo nihil eſt nocentius, abſterre-
antur. Neſcio igitur, quid in mentem venerit interpretibus
fere omnibus, ut pœnam iſtam tanquam aſperam nimis &

inhumanam odio habeant, atque arctiſſimis cancellis circum-

dent. Ita fir, ut plerique impietatem ſuam impune ferant,
aut ſaltem levi mulcla luant. Sed nolo in præſens vulga-
res iſtas exceptiones, quibus optima Caroli lex eluditur,
exſcribere. Dico ſaltem cum Areſſio in notis ad articulum
107. multas earum ineptas fallasque eſſe. Animadverto ta-
men, Kreſſium hanc exceptionem agnoſcere, qua communi-
ter perhibetur, ad peœnam iſtam infligendam neceſſe eſt, ut
uis Proprii lucri & emolumenti cauſa cum alterius damno
Pejerarit. Trahunt huc nempe, aut captant potius, verba
in Principio articuli 107. Poſita, quæ paren heſi includi opor-
Kk kk 32 tebat:

630 MEDITAT. AD PANDECT.

tebat: ſo derſelbig Eyd zeitlich Gut antrift, das in deß, der
alſo faͤl chlich geſchworen hat, Nutz kommen, der iſt zufo⸗
derſt ſchuldig, wo er das vermag, ſolch faͤlſchlich abgeſchwo⸗
ren Gut dem Verletzten wieder zu kehren, ſoll auch dazu
verlaͤumbd, und aller Ehren entſetzt ſeyn. Sed, qui id fa-
ciunt, mihi contra regulas juſtæ interpretationis peccare vi-
dentur. Inepte Carolus, dum generalem perjurii in judicio
commiſſi pœnam conſtituere voluit, ſaltem de uno caſu
egiſſet, eos vero, qui plerumque accidunt, omiſiſſet. Non
debet ei tanta incuria adfingi. Mens imperatoris ſat aperta
hæc eſt: Qui in judicio rite admonitus pejerat, ei ex com-
muni Germaniæ conſuetudine digiti, quibus juravit, ampu-
tantur; præterea, ſi quod lucrum ex perjurio cepit, ad hoc

reſtituendum compellitur, ac infamia notatur. Verum uſus

fori communem iſtam opinionem jam diu recepit. Narrat
Claſenius in notis ad art. 107. p. 3296. hominem, qui adfinem
ſuum ab adulterii ſuſpicione liberaturus falſum teſtimonium
juratus dixerat, a Ctis Helmſtadienſibus anno 1672. carce-
re punitum fuiſſe. Simillima ſpecies ad eosdem [Ctos men-
ſe Novembri anni cio 10 cc XIX. deferebatur, in muliercula,

quæ adfinem ſuum a furti ſuſpicione liberatura pejerarat.

Noluimus tunc quidem praxin, etſi legi contrariam, prorſus
deſerere, ſed tamen & nimiam majorum noſtrorum indulgen-
tiatn imitari erubuimus. Igitur media via inceſſimus, & per-
juram perpetuo exilio punivimus, adfinem ipſum vero, qui
reæ, ut pejeraret, perſuaſerat, Pœna nulla peculiari adfeci-
mus, quod is ob furtum fuſtibus cæœderetur, atque hæc pœ-
na perjurii pœnam adſorbere crederetur: Hans Schultze iſt
dreyer an Schaafen, einem Pferde und Korn begangenen Dieb⸗
ſtaͤhle uͤberfuͤhret, kan auch nicht laͤugnen, daß er Dorotheen
Wißwedin, einen falſchen Zeugen⸗Eyd vor ihn abzulegen, be⸗
redet.

edet.
Muin

ſe

Art.

weit
Cri
Ll
bert

10

EPir

de.
judc
Vis

eun
leſfe
ert.

ne
ſes

D

SPvb. DI. XVII. DE DEIL. QVAX CI. IVSI. COMMTT. 631

,o redet. Alldieweil nun dieſes, daß Schultze ſeine Schwaͤgerin zum
ſtne Meineyde verleitet, als ein geringes Delictum, bey den anderen
m gKroͤſern, in keine ſonderliche Betrachtung kommt, arg. Conſtit. erim.
cd art. 163. So haben wir Inquiſitem den Staupenſchlag und ewige
tt. Verweiſung zuerkannt. Dorotheen Wißwedin, welche ihren Schwa⸗
en, ger zu befreyen, einen falſchen Eyd abgelegef, daraus aber keinen
hm woeitern Nutzen gezogen, haben wir dieſerwegen mit der in Conſt.
Nno = Crim. art. 107. geſetzten Strafe verſchonet, per ea, quæ habet —
l.M Sebultz Waophi Inſt. lib. 4. tit. 6. pag. 1253. und dieſelbe bloß
rien verwieſen. Ego tamen, ſi ex animi mei ſententia judicandum
Ae Kuiſſet: utrique digitos amputari juſſiſſem, ob ultima articuli
rwr 107. Verba.
MUD AxlIII.
ennm Peccat judeæ, & plus quam perjurus eſt, qui bominem, quem pe-
4 N jeraturum certo videt, tamen ad jurandum admitti.
finmmn Judex eum, quem peieraturum videt, a jurejurando, ſive id deia-
n are⸗ tum c deceptatum, ſive eæ oficio per rem judicatam impo-
CNs ar. ſitum ſit, arcere debet.
el!. 4
mde B jam ego, ſeilicet in Specimine CA XNITII de Offcio udi.
iri B iicina juijurendun, Medit, 3. S. Specitnine CCCCGüXX.
n r de Auctoritate rei Judicatæ, Medit. 7. & 8. oſterndi, ad officium
judicis pertinere, ut jus jurandum inurile ac ſuperfluum, quam-
m vis in re judicata innixum, prohibeat. Hoc nunc porro ad
. eum caſum profero, quo jusjurandum quidem juraturo uti⸗
RK le futurum eſt, ſed judex tamen, eum Peieraturum, aperte vi-
Ent HZ det. Quantacunque enim ſit rei judicatæ auctoritas, concidit
„0 tamen illa omnis, ſi manifeſtam iniquitatem & peccatum con-

*R D tineat, c. 7. & 9. X. de Rerjudicata. Et ſic Cti Vitembergen-
8 ſes menſe Martio anni cio o Cc XKXIII. judicarunt: Daß Klaͤ⸗
gten 1 J ⸗ gers

632 MEDITAT. AD PANDECT.

Klaͤgers Principalin in Anſehung, daß ſie anfaͤnglich ſo wol ge⸗
gen ihre Eitern fol. 74. als auch gegen andere fol. 31. 47. und
144. Beklagten zum Vater nicht, ſondern einen Fremden, und in
ihrem Klag⸗Schreiben fol. 3. die Zeiten gantz unrichtig angegeben,
zudem, laut zweyer Zeuginnen eydlicher Ausſage, fol. 82. ſq.
anderweit getriebener Unzucht halber hoͤchſt verdaͤchtig iſt, zu dem
Erfuͤllungs⸗Eyde nicht zu laſſen, noch Beklagter ſie entweder zu
eh lichen oder auszuſtatten, und dem Kinde den jaͤhrlichen Unter⸗
halt zu entrichten, ſondern vor allen Dingen ſich eydlich zu reinigen,
und, daß er mit Marien Dehlauin ſich fleiſchlich nicht vermiſchet,
zu ſchwoͤren ſchuldig, und ſodann von angeſtellter Klage zu entbin⸗
den.

XXV.

Judex, qxi jusjurandum calumniæ, ubi nulla calumniæ ſuſpicie
N, exigit, improbe facit, & contra decalogum Exodi XX,
V. 7. peccat.

quidem mihi nondum plene perſuaſit 7bomafius in nota
236. ad Melchiors von Gſſe Teſtament Part. II. cap. 17.

pag. 479- JJ4. Omne jusjurandum calumnic,; five generale five

ſpeciale, inutile atque adeo penitus abrogandum eſſe. Ne-
queo tamen me continere, quin iterum reprehendam nimiam
magiſtratuum & jureconſultorum in decernendo jure jurando
calumniæ facilitatem. Decernunt id fere ſemper, quoties al-

terutra Pars hoe poſcit, etſi opus non ſit, nec ipſi ullam calum-

niæ ſuſpicionem animadvertant. Inprimis, ubi ſuper prælta-
tione jurisjurandi delati interloquuntur, neceſſarium putant,
deferenti ſimul jusjurandum calumniæ imponi. Faciunt
hoe

hoc!
bant,
ltiqu
dum
Viojn
cum!
h
edign
ney
E

lles

Pleingen
ertniche
Kehtbi⸗

ic ſiſi/
roci

nurſiztit
. IIcn
genentit
n ele. .
Wam ann
ziureſnet
Iois
Vllamcdn

ſuper er!

Wiunmplnn
ni. Irn

9

Ssp. DLXVII. DE. DEL. QVXE CIR. IVSI. COMMIT. 633

hoc non, ut calumniam, cujus metus ſæpe nullus eſt, exclu-
dant, ſed ne alter, fi ſolus juret, iniurium hoc ſibi credat.
Itaque non recordor, vidiſſe me ſententiam, quæ jusjuran-
dum delatum comprobarit, nec formulam illam ſuetam: præ-
vio jure jurando calumniæ; adjecerit. Et videtur hoc quidem
cum L. 34. §. 4. L. 37. de Jurejurando & L. 9. C. de KRebus &redi-
tis, quæ leges jusjurandum calumniæ a deferente abſolute
exigunt, convenire. At non convenit cum pietate & religio-
ne, quæ nomen Dei vane uſurpari & ſacramenta ſuperflua
Præſtari vetat. Neque etiam convenit cum jure canonico,
quod judicem jusjurandum hoc a parribus exigere juber, quo-
ties viderit expedire, c. 2. §. 2. de Juramento calumniæ in 6.
Peccat itaque judex, qui arbitrio hoc ſibi daro non utitur,
ſed promiſeue ſacramenta calumniæ decernit, & ſic, ut ſancti-
tas eorum evileſcat ac contemnatur, efficit. Conſentiunt
mecum Aevius P.. 4. dec. 164. &d Cti Helmſtadienſes in re-
ſponſo, in pecimine CXL. de Jurejurando calumniæ, Medit.
I. relato. Conſentiunt leges Saxoniæ in der Proceß⸗Grd⸗
nung tit. 33. verbis: So moͤgen unſere Appellation⸗ und Hof⸗
Raͤthe, wie auch Hof⸗und andere Gerichte, wann und ſo oft ſie
vermerken, daß etwas von einem oder dem andern Part nur zu vor⸗
fetztichem Verzug der Sachen vorbracht oder vorgenommen wird,
ihme zuvor, und ehe ſeinem Suchen ſtatt gegeben, den Eyd vor
Gefaͤhrde, in Rechten uramentum Malitiæ genennet, auch ohne
vorgehendes rechtliches Erkenntniß, aus richterlichem Amt, extra-
judicialiter, es werde gleich von dem andern Part geſucht oder
nicht, auferlegen; & in der Erlaͤuterung und Verbeſſerung
eod. tit. 33. F. I. verbis: Daß ſelbiges auch er Oizcio, und oh⸗
ne vorgehendes rechtliches Erkenntniß, der Richter erfordern koͤnne,
und nach Belieben erfordern ſolle. Quibus non obſtant, quæ
in der erſten Proceß⸗Ordnung tit. 18. §. 6. conſtituuntur. Ea
enim arbitrium & religionem judicis non excludunt.

Zom. PIII. L. 11 1I COROL.

MEDITTAT. AD PANDECF.

0 0 & 0 L L A T. .

1. Delicta, quæ circa jusjurandum committuntur, in octo

claſſes diſtribuit Calovius in Bibliis illuſtratis ad Deut. EI,
13. Sunt nempe ſecundum eum in claſſe 1.), qui ſcien-
tes falſum jurant, in 2), qui doloſe verum jurant,
quod falſum eſſe putant, in 3), qui ignorantes falſum
jurant, quod credunt eſſe verum, in 4), qui non ſer-
vant promiſſa jure jurando firmata, in 5), qui illicita, in 6
qui temere, in 7), qui per creaturas, vel falſos deos, in 8),
qui æquivoce & ſub conditione aut modo, in mente re-
tentis, jurant. Ego nonam eclaſſem addo eorum, qui
ipſi ſic non jurant, ſed ab aliis ita jurari curant, iubent,
ſinunt, non prohibent.

.*

2. In crimen temerarii jurisjurandi inéidunt, qui jusjuran-
dum de re illicita vel non poſſibili, ſaltem dicis & cere-

moniæ cauſa, ſine obligandi animo exigunt aut præ-
ſtant. Exempla vide in Specimine CXXXII. de Jure.

Jurando invalido, coroll. ult.

3. Peccant, qui per Deum quidem, ſed abſurdis formulis,
quarum exempla vide in Specimine CXXXV. de Juris-
Tarandi delatione coroll. 2. jurant.

SPECI.

kone
Ubi
le
mije
Nem

in

Dat

AKn.

les fdin
nonl

lcitt in

in)

nentekt.
um,

WiWe

Aur N

, l

8kormon⸗
d

grl

SP., DLXVIIII DE PERDVELLIBVS. 635

n Nnu

juS.
Cs ee.

SFPECIME N DLxrIITI
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
aD IE. NVIII. mII. II.

P E RDV E L LIBVS.

Sententie eorum, qui mojeſtatem immediate a Deo eſſe, fm-
pliciter contendunt, & logomachia eſt, & aſſentatio.

1I.
Caloviæs eam optime explicat.

III.

Aliquibus: zamen diſſenſio ab illa ſententia tanquam erimen læ-
Jæ, majeſtatis objecta eſt.

„

ullum crimen ex malitioſa adulatorum interpretatione
N latius patet, quam læ ſlæ majeſtatis. Vix ullum delictum
eſt, quod ad illud referri non poſſit, ſi modo viola-
tione legum majeſtatem legislatoris lædi dicas. Qua de re
alibi conqueſtus, nunc queror ſaltem, parum abfuiſſe, quin
ipſe criminis hujus infimularer, quod aliquando a vulgo,

majeſtatem immecdiate a Deo eſſe, perhibente diſſenſiſſem.

Rem totam, ut geſta eſt, narrabo. Canditadus honorum
juridicorum lucubratiunculam de logomachiis in jure ſcripſi,

atque inter has logomachias quæſtionem, ſitne majeſtas

L. I 1 12 . imme-

