quam ſpecies ſubeſt. Recte dixeris: omnis injuria verbalis
convitium eſt; ſed non viciſſim. Nam convitium etiam re-
prehenſionem & objurgationem legitimam complectitur.
Infinita mihi ex priſcis auctoribus loca ſuppetunt, in quibus

convitii vox in bonam, immo aliquando in optimam, partem

accipitur. Cicero in Orat. pro P. Sextio cap. 55. Clodium
conciones ſuas cantorum convitio celebrare ſolitum ait.
Quem locum a plerisque interpretibus, inprimis a Verburgio,
qui nitidam ſatis operum Ciceronianorum editionem ineptis
obſervationibus inquinavit, atque id maxime ſpectaſſe vide⸗

tur;

5.
—
tur, ut
gereret,
Uiterunm
lp. 52.
cantore
c Non
prachea
zore ol
&nd
it eol
fenſoni
ſuekact⸗
lreni⸗
mention
Dertinet
Delich
Gignitt
60 At
Conſul
jatit
Wtüv
alan
tum ci
1n o
ſnite⸗

ün

A
ele
ſ Ny
n).
kid

ri.

le, gut
nvitiun
Ppkigen
Wel
olent.
urink
I Darten
beonbi,
iumio⸗
oren 1
Ppreiun
vitit
is lan
vettl
etinntt⸗
pkechm
in Jöhn
- Pertel
Clociun
lirum 41
rhetzt

SP. DXLVIII. DzE CoxNxvITIS CoNcioNATORVM. 265

tur, ut ex notis variorum peſſimas, omiſſis melioribus, con-
gereret, non intellestum mirifice explicat auctor deſenſionis
veterum 7 Ctorum adverſus Laurentii Valla reprehbenſiones ad
cap. 52. An putas, inquiens, tam inſulſum fuiſſe Clodium, ut
cantores ſubornaret, qui ſibi concionanti convitium facerent,
ac non potius, qui ex more populi Romani acclamarent, bene,
præclare, belle, feſtive, ut ex Quintiliano, & Lib. III. de Ora-
zore colligere licet? Idem Cicero in Orat. 3. in Piſonem cap. 25.
& in lib. 10. epiſt. fam. 16. ei, quem ſenatus legitime objur-
gat, convitium fieri dicit. Porro Ceicero; ſi auctori dictæ de-

fenſionis fidem habemus, pueri aures pæœdagogi convitio ad-

ſuefactas memorat; quem locum ego tamen in Cicerone non
invenio. De feſtis convitiis, quorum Seneca & Martialis
mentionem faciunt, alibi dicetur. Omnium maxime huoc
pertinet, quod Cicero lib. 12. ep. fam. 25. ſuo juſtiſſimo ho-
neſtiffimoque convitio effectum dicit, ut Cornificius ſuam
dignitatem ſumma ſua virtute teneret, & quod in lib. I. epiſt.
ad Atticum 14. ait: Roſtra Cato advolat, convitium Piſoni
Conſuli mirificum facit; i id eſt convitium, vox plena gravi-
Zatis, plena auéctoritatis, plena denique ſalutis. Denique con-
vitii vox apud bonos auctores aliquande neque bonam neque
malam ſignificationem habet. Sic Phædrus lib. 3. fab. 16. can-
tum cicadæ convitium vocat. Tranſeo ad jus juſtinianeum,
in quo convitii vox ſimpliciter poſita plerumque injuriam
ſignificat, ut in L. 42. de Injuriis;, atque hinc, convitium in-
juriam eſſe, Labeo in L. 15. §. 3. de Injuriis, ſine exceptione
ait. At enim vero, Labeonem non de omni convitio, ſed de
eo ſaltem, quod adverſus bonos mores fit, agere, atque poſ-
ſe convitium ſecundum bonos mores fieri, Elpianus in ea-
dem L. I5. §. 5. annotat. Et ex L. 6. §. 1. C. de Poſtulando,
quæ advocato, quousque id litium utilitas poſcit, convitiari
Tem. PIII. LI Per-

266 MEDITAT. AD PANDECT.

permittit, lucide apparet, non omne convitium malum eſſe.
Ceterum, quod lpianus in L. I5. §. 11. &α 1 2. de In juriis ait,
convitium non eſſe, niſi vel cum vociferatione, vel in cœtu
dicatur, falſum eſſe, ac convitium moderata voce & extra
cœtum fieri poſſe, congeſtis multis bonorum auctorum locis
oſtenderunt Valla lib. 6. Elegantiarum cap. 52. &, qui Vallam

adverſus Aleciatum docte defendit, Franciſcus Floridus Sabi-

nus. Quibus ego ipſius VIpiani auctoritatem addo. Is in L. 3.
pr. de liberis & poſtbumit, convitium in ſcriptura etiam fieri
poſſe, dicit. Ait enim, fillum cum convitio exheredari in
teſtamenro poſiſe. 4 4 E
Sæcerdotes vitia paulo acerbius perſtringentes, guamdiu priva-
tos adfectus non immiſcent, injuriarum non tenentur.
Wee illi, qui certum aliq uod genus bominum generaliter &ι
indefinite objurgant. 6
Jeractan⸗ qui officii ſui fines, in contumeliam aliorum
O egrediuntur, injuriarum teneri, hodie extra dubium eſt.
Sed intricatiſſima ſœpe lis oritur, quousque illi officii fines,

quos ſacerdotes egredi non debent, pertingant. Intereſt

profecto reipublicæ, ne iſti fines arcte nimis coërceantur, neye

homines, qui nonnunquam metu ſacrarum objurgationuma

vitiis abſterrentur, eo remoto, licentius peccant. Muſſita-

bunt, ac nihil contra maleficos audebunt divini præcones, —
ſibi paulo ſeverius loquentibus injuriarum actionem impen-

dere vident. Quare ego eos ſines, quantum poſſam, extendo,
atque caſtigationes paulo etiam, quam par erat, acerbiores
fero, ſi modo, ſacerdotem non Privatis adfectibus, ſed ſin-

cero erga vitia & peccata odio abreptum longius proceſſiſſe,

animadverto. Ulis enim, qui privatas cauſas atque injuri;

5
—
ſus
ineo
iorun

Egren
me
otun,
nun ſ
me
molie
nerale
guanct.
Cljus.
Gehoin
Ge d
telini
Poſite
noe
ait, 4
Vgt
.
nune
ſia
le gie
lin⸗
Urlin
luſc

Eehon

8 s
ſih

—
el
fiiat
nCEI.
umloet

VAn

ſut t
Binl
amn fei
ari in

u frir
ur.

liter

Alorum
diumek
nci hue⸗
Ien

atultele

lionunt

Apelch
erhin⸗
Gle 1
oal

ne nn

llt.
õ
edninpen

SP. DXLVIII. DE CoNvITIS CoNcCIONATORVM. 267

ſuas publicis ſermonibus immiſcent, nunquam ignoſco. Et

in eo quidem conſentient mecum omnes, quod generalis vi-

tiorum reprehenſio, quantumcunque acerba, impunis fit.
Licuit ſemperque licebit,
Parcere perſonis dicere de vitiii.
Egregie Hieronymus ad Kuſticum monachum: Scio, inquit,
e offenſurum, quam plurimos, qui generalem de vitiis diſpu-
tationem in ſuam referunt contumeliem, & dum mibhi iraſcun-
tur, ſuam indicant conſcientiam, multoque pejus de ſe, gquam
de me judicant. Ego enim neminem nominabo, nec veteris co-

mdiæ licentia certas perſonas eligam atque perſtringam. Ge-
neralem autem vitiorum reprehenſionem etiam eam voco,

quando certum hominum genus nominatur, ac criminis ali-

cujus peculiariter inſimulatur. Iſta enim accuſatio, etſi in-
definita, ex recepto more loquendi interpretanda eſt, nihil-
que aliud ſignificat, quam ejus generis homines plerumque
tali vitio obnoxios eſſe. Beni igitur tacite excipiuntur. Ad-
poſite Salvianus lib. 4. de Gubernatione Dei n. 47. Poſtquam
nobiles divitesque acerbiſſime perſtrinxerat, tandem: Er quis,
ait, divitum, præter paucos, non cunctis eriminibus infelctus eſt.
Et quod paucos excipio, utinam plures afque omnes excipi lice-

ret. Salus erat omnium, innocentia plurimorum. Meque ego

nunc de ullo dico, niſi de eo tantum, qui in ſe id, quod dico,

eſe cognoſeit. Si enim extra conſcientiam ſuam ſunt, quæcun-

que dico, nequaquam ad injuriam ejus ſpyectant cuncta, gquæ
dico. Si autem in ſe eſſe novit, quæ loquor, non a mea ſibi

boc lingua dici æſtimet, ſed a conſeientia ſua. Similiter pror-
ſus Cti Helmſtadienſes menſe Februar. anni cioloccxxvIII.

reſponderunt: Wird gefraget, ob Herr Denunciat dadurch, daß

er bey Erklaͤrung des Spruchs Pauli: wer geſtohlen bat, der ſtehle

nicht mehr ꝛc. indefinite Schne der, Leineweber, Muͤller und der⸗
21 2 glei⸗

268 MEDITAT. AD PANDECT.

gleichen, bey den Suͤnden des ſiebenden Gebots Exempelsweiſe, je⸗

doch ohne gewiſſe Perſonen und Orte zu benennen, beruͤhret, die

Schranken des Strafamtes uͤberſchritten, und eine Injurie began⸗
gen. Nun geben zwar die Denuncianten in ihrer Denunciation
vor, er habe ſich verbothener Anzüuͤglichkeiten bediener, die Schnei⸗
der, Leineweber und Maͤller von andern Innungen ganz abgeſondere,
und oͤffentlich Diebe genennet, ihnen aber dadurch groſſen Verdruß
und Drohungen eines Aufſtandes von ihren Geſellen verurſach.t.
Da alſo ein die Grenzen des Strafamts aͤberſchreitender Prediger
gar wohl in juriarum belanget werden tan, ſo gewinnet es das Anſe⸗
hen, ob habe die uͤbergebene Denunciation guten Grund. Weilen
aber Herr Denunciat obgedachte Denunciata ausdruͤcklich leugnec,
und nur die oben in der Frage beruͤhrte expreſſiones zugeſtehet,
dieſe hingegen gar nicht das geringſte Injurieuſe in ſich begriffen,
ſondern den Regeln des einem Seelſorger aufgerragenen Strafamts
ganz gemaß ſeynd, geſtalt Fuͤrſten und Herren, Politici, Juriſten,

juſtiz-Collegia, ja Lehrer und Prediger ſelbſt, zum oͤftern auf

ſolche Art von rechtſchaffenen eifrigen Maͤnnern in oͤffentlichen Pre⸗
digten angegriffen, und ihre Fehler und Laſter ihnen dergeſtalt vor⸗

geworfen, auch dabey viele nachdruͤcklichere Expreſſiones gebrauchert

werden, gleichwol hieraus keine Injurie zu erzwingen iſt, widrigen⸗
falls ein jeder rechtſchaffener Mann und Wahrheit liebender Predbi⸗
ger, wann er bey Ausuͤbung ſeines Strafamts Injurien⸗Klagen

und Denunciationes zu beſorgen haͤtte, die Canzel jederzeit mit

Furcht und Zittern betreten, und die Wahrheit ein wenig mit Nach⸗
druck zu ſagen gaͤnzlich abgeſchrecker, ruchloſen Leuten hingegen Gele⸗
genheit, ihren Seelſorger durch Bedrohung Injurien⸗Klagen und
Denunciationen das Maul zu ſtopfen, gegeben wuͤrde; So hat
Herr Denunciat in dem, was er angezogener Maaſſen gethan, die
Schranken des Strafamts gar nicht uͤberſchritten, und den Denun-

eianten keine Injurie zugeſuͤget. Und hieraus flieſſet zugleich die
nt

S

—

Auctr

o

ſchworn
nd Eei
ſonde!

tion

¹

welche

entzo⸗

NoE

U

iren

nd

E
e

Oboc

Nire,

gue,
trache
Chri

dem

jectun
itup⸗
Aomma
icnis
Minei
ee
Pbik
W
Ind

—
iſe ⸗
tet,
D
nnion
Schri
ſendet
Vape
Urſaht
Predie

6 M

Wlen
leugre
geſcce
egriffen
trafatt
uriſen
ſnn o
hen Hen
Kalt
Pururhe

pe.
tbergrcn

6/Konn
deet
tit
eng
en un
S 1
ſn 1
nbenn⸗

1 ,

SP. DXLVIII. Dz CoxvITIS CoNcIONATORVM. 269

Antwort auf die vierte Frage, daß bey ſo geſtalten Sachen die ge⸗
ſchworne Handwerks⸗ und ſaͤmmtliche Mit⸗ Meiſtere der Schneider⸗
und Leineweber⸗Innungen wider den Herrn Inſpector mit Bey⸗
ſtande keine Denunciation einreichen, und dad urch ſeine Exiſtima-
tion und Amt zu kraͤnken ſuchen koͤnnen, auch daß denenjenigen,
welche ſich ex rancore animi ſeinem beichtvaͤterlichen Amte bisher
entzogen haben, ſolches nicht zu verſtatten ſey.
VIII.
Non peccant ſacerdotes, qui in concione delicta publice com-
miſſa vel vulgata arguentes faciunt, ut, quem re-
brehendant, intelligi poſſit.
E quæ in antecedentibus de licita reprehenſione generali
etiam certi hominum generis, dixi, facilius adſenſum
invenient. Illud vero, quod nunc dico, poſſe ſacerdotem
in objurgatione ſua perſonam aliquam, ſi non nominare,
quod forte contra prudentiæ regulas eſſet, ita tamen deſig-
nare, ut, quænam illa ſit, ab auditoribus intelligatur, pleros-
que, abnuere, animadverto. Mihi vero, etiamſi omnes con-
tradicant, unius Pauli 1. ad Timoth. V, 20. quin imo ipſius
Chriſti Matth. XVIII, 17. conſenſus ſufficit. Prævideo qui-
dem facile, Saxones mihi articulum Juum generalem III. Ob-
jecturos eſſe, in cujus §. 7. Auguſtus Elector iſtos ſacerdotes
vituperat, welche die Leute mit Namen nennen, oder ſie ſonſt alſo
ausmahlen, daß maͤnniglich, wer ſie ſeyn, wol verſtehen koͤnne. At
ſi quis integrum hunc §. Perlegit, videt confeſtim, piiſſimum
principem ſacerdotibus jus, quod Chriſtus illis Paulusque
dederunt, nec auferre, nec minuere, ſed magis confirmare
voluiſſe, atque id unice prohibere, ne ſacerdotes in cauſis

propriis nimium ſibi contra eos, a quibus offenſos ſe credunt,

indulgeant. Digna eſt lex, quæ integra hic exſcribatur:
Li 3 Nache⸗

270 MEDITAT. AD PANDECT.

Nachdem denen Pfarrern und Kirchen⸗Dienern mit Ernſt auferle⸗
get und eingebunden, daß ſie in ihren Predigten ihren eigenen Af-
feét mit Holhippeln, Poltern oder Schmaͤhen nicht nachhaͤngen,
ſondern ſich aller Chriſtlichen Sanftmuth und Beſcheidenheit nach
der Lehre St. Pauli befleißigen, iſt ſolches von uns keinesweges da⸗
hin gemeinet, daß die Kirchen⸗Diener mit gebuͤhrendem brennenden
Ernſt und Chriſtlichen Eifer, das laͤſterliche und gottloſe Leben derer
Pfarrkinder nicht ſtrafen, und alſo die Laſter nicht ruͤhren duͤrfen,
welches der Allmaͤchtige ihnen ſo ernſtlich auferleget und befohlen,
Eſaia 58. auch da ſie ſolches unterlaſſen, ihnen erſchreckliche Draͤu⸗
ungen für Augen geſtellet, wann ſie denen Gottloſen die Suͤnde
nicht ſagen, und ſie darinnen ſterben, er ihre Seele an ſeinem groſ⸗
ſen Tage aus ihren Haͤnden fodern wolle, Ezech. am 3. Werden
derohalben die Pfarrer in ſolchem ſich ihres Amtes der Gebuͤhr nach
wol zu erinnern wiſſen, und wo vonnoͤthen, die Viſitatores ihnen
genugſamen Bericht geben koͤnnen, daß ſolches allein auf die aͤrger⸗
lichen Predigten gemeynet, da die Pfarrer aus Zorn und eigener
Rachgier ihre eigene Sachen auf die Cantzel getragen, und mir
Aergerniß der Gemeine ausgeſtoſſen, die Leute mie Namen genenner,
oder ſie ſonſt ausgemahlet, daß maͤnniglich, wer ſie ſeyn, wol verſte⸗
hen koͤnnen, oder ſonſt nicht gebuͤhrliche Ordnung im Strafamt ge⸗
brauchet, und alſo anſtatt Gottes Worts die ganze Zeit mit denſel⸗
ben zugebracht, welches wir hinfuͤhre zu gedulden keinesweges ge⸗
meynet ſind, ſondern da einer wider ſeine Pfarrkinder, eines oder
mehr, eine Sache haben moͤchte, ſoll er dieſelbe, wo moͤglich, und
wie Chriſten⸗Menſchen, beſonders aber Kirchen⸗Dienern vor an⸗
dern wol anſtehet, freundlich, Chriſtlich mit ihme, inſonderheit ohne
alle Aergerniß und Weitlaͤuftigkeir austragen, und da ihme die Bil⸗

ligkeit nicht wiederfuͤhre, deßhalben nicht die ganze Kirche, beſonders⸗

aber in oͤffentlichen Predigten, betruͤben, und alſo ſein Selbſt⸗Rich⸗

zer in eigenen Sachen ſeyn, ſondern an ſeinen ordentlichen Viſita-
torn

6P
—
n ge
Gynftch
Uf ſein
Ceiſtli
nehe d
Pirſor
ethaltte
trio
impu
Ponam
lo dee
pelien
eſkerri⸗
Mloten
Peceed
nds
nir.
eſiia
Aull
guem
contin
ſvogt
ui
ligen
nnl
aden
k

rn

r⸗

—
aufne
en .
Pirnen,
ſt nch
tegts dar
dpkarcken
hendee
Mrfen
efohher
Drlln
Gludbe
nen e
Weikt
br ni
es ihntt
ge hrgen
K
und mnit
egeunne⸗

el deſt

gfant te
ht bei
beges N
nes oer
i
ter
hetth
e dit N
Eeſonnin
lſpcht
Vün.
ton

„

SP. DXLVIII. De CoxviTIS CoeioNMORVA. 271

torn gelangen laſſen, und ſein Amt unaͤrgerlich jederzeit mit aller
Sanfemuth verrichten, auf daß die Pfarrkinder vernehmen moͤgen,
daß ſeine Straf⸗Predigten nicht aus fleiſchlichem Willen, ſondern
Chriſtlichem und värerlichem Eifer hergefloſſen, dergeſtalt ſie auch
mehr bauen, und ihrer Zuhoͤrer freundlichen Willen gegen ihrer
Perſon, und Ehrerbietung gegen dem heiligen Miniſterio, beſſer
erhalten werden. Ais forſan: adeone libero ſacerdotis arbi-
trio auditorum ſuorum exiſtimationem permittis, eumque
impune verbis in peccatores graſſari ſinis? Neutiquam.
Ponam certe cancellos, quos tranſcendere non debet. No-
lo occulta ſcelera imprudenter manifeſtari; nolo, quæ ſine
pPericulo & offenſione cujusquam taceri poſſunt, in vulgus
efferri. At ſi quod peccatum palam eſt, atque malo exem-
plo teneras aliorum hominum mentes inficit & corrumpit,
peccabit ſacerdos, qui muſſitando molliusve loquendo fa-
Einus M approbat, malumque latius ſerpere tacitus fi-
nit. Ego profecto eum, qui tunc ſiluerit, ſacerdotem cum
Jeſäia XLI, 10. mutum canem appellare non dubito. At
ſi loquitur, ſi facinus manifeſtum auctoribus ſuis exprobrat,
nulla humana prudentia efficere poteſt, ut auditores, in
quem ſpicula jaciantur, non ſentiant, aut ſaltem non ſuſpi-
centur. Quodſi hoc concionatori licere negas, negande
quoque eſt poteſtas, crimina vel publice commiſſa vel vul-

gata arguendi ac damnandi. (onſentiunt mecum theologi

Lipſienſes apud Dedekennum in 1beſauro pag. 864. Sed ex-
emplis res clarior fiet. Reperio ego in ſchedis majorum,
academiam Roſtochienſem anno 1664. acerbiſſime de Eno-
cho Schwantenio, doctore theologo & templi urbici archi-
diacono, apud Ctos noſtros conqueſtam fuiſſe. Is, pro-
feſſores nonnullos fures temporis, Tage⸗Diebe, elle, Duhlie
e=⸗

MEDTTAT. AD PANDECT.

272

dixerat, renunciationem ſolemnem cujusdam dockoris ju-
rium, qui in colloquio & diſputatione non optime ſteterat,
coronationem aſfini appellarat, ac ICtos, qui eum renuncia-
rant, cum adulterinorum nummorum fabricatoribus, die
ihren Namen auf Kupfer und unwerthe Materien ſchluͤgen, com-
pararat. Reſponderunt Cti noſtri Schwantenium ad de-
clarationem honoris adigendum, &, ut inpoſterum a male-
dictis abſtineat, admonendum eſſe. Quæ ſententia, ſi
Schwantenius falſa dixerat, oppido mollior eſt, durior au-
tem, ſi vera. Nam ſi inter profeſſores otioſi homines re-
periebantur, qui, ut Antoninus Pius apud Julium Capitoli-
pum cap. 7. loquitur, rempublicam, in quam nihil labore

ſuo conferebant, arrodebant; ſi novellus ille doctor vere

aſinus erat; ego, tantum abeſt, ut Schwantenio, quod pu-
plicum illud dedecus ſibi diſplicere publice declaravit, vitio
vertam, ut magis præmio illum dignum judicem. Laudo
quoque diaconum illum, de quo Zenzelius in den monath⸗

lichen Unterredungen Je anno 1697. pag. 270. hæc narrat:

Antenor erinnert mich eines Fuͤrſtlichen Hofes, daran man vor
60. Jahren ohngeſehr in der Faſtnacht einen Ochſen mit Band
ausgeputzet, die Hoͤrner verguͤldet ꝛe. und damit in der Stadt um⸗
her gelaufen. Als die Luſt zu Ende, befiehler der Fuͤrſt, den Ochſen

dem Hof⸗ Prediger zu ſchenken. Dieſer koͤmmt den Sonntag auf

die Canzel, ſtraft aber nicht, was vorgangen war. Ein Diaconus
aber aus der Stadt leget Kundſchaft darauf, und ſpricht in der
Nachmittags⸗Predigt: Wann der⸗ Schloß⸗Ochſe nicht win brum⸗
men, ſo muß der Stade⸗Hund bellen. Und zieher damit die
Hofleute mit ihrer Faſtnacht durch ale prædicamenta durch. De
cetero vide inter Jo. Friderici Meyeri diſertationes ſelectas
Milonienſes & Hamburgenſes ſeptimam, de Jure ſuggeſti,

ierGe

Rece⸗

N.
14
caritns
Ferat
ſen ben
hon den
tin Ab
Cndl
1ation
Pline
um
Igion
mnine,
ue
G⸗
r
41. d
Rrel
kimn⸗
1,
re
ln P
lendu

1

SpP. DXLVIII. DE CoxviITuS CoNcioNATORVM.

nunet⸗ Sacerdotilus elencho doctrinali adverſus receptas in Germa-
S eo vin religiones uti licet.
i Rieehu imperii de anno 1530. in cauſis religionis male .
d tanquam lex publica allegatur.
rior u Nr diu eſt, quod ad comitia imperii lis delata eſt, in
ines k qua Præter alias quæſtiones hæc etiam ventilatur; pec-
etimal. caritne Sacerdos Evangelicus, qui in concione bPublica di-
1 undee xerat: Daß in der Catholiſchen Kirche ein ſo groſſer Mißbrauch
or yvu bey den Ablaſſen geweſen, und man um das Geld nicht nur allein
vodhu von den begangenen Suͤnden befreyet worden, ſondern auf erlang⸗

wit,it ten Ablaß ferner fort ſuͤndigen koͤnnen. Vide Eabri Staats⸗
Iili Canzley Part. 58. pag. 212. T4. ubi ſermo hic ſat ſpecioſis

nonh rationibus defenditur. At altior oritur controverſia, liceatne
urrer plane ſacerdotibus noſtris elencho doctrinali adve rſus ali-
gan Oe quam ex receptis in Germania & lege publi ica probatis re⸗
e Gan ligionibus uti, ſeu doctrinas ejus, expreſſo aſſeclarum no-
Dõl mine, refutare. Negant hoc quamplurimi, atque tum ex
ndiſe Pace Otmabrugenſi at. F. §. 50. verba: concionando, docendo
dag 7 diſputando, tum inprimis Receſſum Imperii de anno 1/30.
tad §. 55. in fine, nec non Receſſum Spirenſem de anno 1542. §.
OI

41. allegant. Sed ad Pacem quidem Osnabrugenſem facilis
ht n eſt reſponſio. Ipſe hanc nobis ſuppeditat Backiſebiui, acer-
rimus religionis evangelicæ oppugnator, in obſervatione
N 143: in Inſtrum. Pacis Oinabrugenſit 5 E Robal. Prohibentur,
nc⸗ inguiens, ſolummodo bie actus illi, gui in Trensactionis Paſ-
Jav. Pacis Relig. & Inſfrum. Pacis impugnationem directe
tendunt; quod, quum de Keligione Lecundum ſe locuti Jueri-
Zom. inr. Mm nni ul,

2 74 NIEDITAT. AD PANDECT.

mus, timendum non erit. Neque etiam magnepere obſtat
NReceſſus anni 1542. quippe in quo ſaltem de officio ſacerdo-
tum caſtrenſium, qui exercitum adverſus Turcas ex tota
Germania colligendum comitaturi erant, agitur, iisque, ut
durante expeditione à tractatione controverſiarum, quibus
militum animi irritentur, abſtineanct, Præcipitur. At mole-
ſtius obſtare videtur Eecegus anni 1530. cujus hæc verba
ſunt: Iſt unſer Will, Gemuͤth und Meynung, daß die
Prediger das Evangelium, nach Auslegung der heiligen
Schrift und Lehrer, von den gemeinen heiligen Chriſtli⸗
chen Kirchen approbirt und angenommen, predigen und
lehren, und was diſputirliche Sachen, ſich daſſelbig zu pre⸗
digen und zu lehren, darzu Schimpfirens „Schmaͤhens
und Laͤſterns, enthalten, und gemeldts Chriſtlichen Concilii
Entſcheids daruͤber erwarten. Vides hic, controverſias
omnes, diſputirliche Sachen, a ſacro ſuggeſtu excludi. Pec.
cant ergo concionatores, quotquof ſermonibus ſuis lites
iſtas ſacras immiſeent. Et peccant profecto, ſi quam ille
Receſſus auctoritatem habet. Verum enim vero nihil pror-
ſus auctoritatis ille habet, quousque ſcilicet in odium reli-
gionis Evangelicæ ſcriptus eſt, id quod inprimis in 8. illo 5 5.
ex quo verba ſuperiora excerpſi, factum. Totus ille eo ten-
dit, ut divinis præconibus os claudat, & facultatem tradendæ
purioris doctrinæ auferat. Miratus ergo ſum ſæpius, ICtos
& theologos, noſtrarum etiam partium, receſſum hunc tan-
quam legem publicam in fcriptis ſuis commemorare. Nun-
quam ille lex publica communis factus eſt. Publicatus
quidem fuit à Car10 V. Cæſare d. 19. Novembr. anni 1530.
in comitiis. At ante publicationem, die 12. Novembri, proô-

teſtati funt publice Electoris Saxonis & principum ac ordi-

num evangelicorum legati per litteras ad Electorem Mo-

gun-

5

—
gunting
eust⸗
pud:
de Pr.
X is
Moje
bey de
Uſore
mit Ge
rian
ſonder
Naynt
nlent
chte
in V
diſen
Puu!
Nore
Paucl
conti
etiam,
itt⸗
lin d
Unnes
lenur.
—
nt
e
Connn

—
cerct.
X ti
Gnett
guibr
Amgk.
ven
daß N

heilign

Cheſt.

ten bed
zub⸗
hynihet
1 Conri
roverlit
di. Pe.
A E
Lam Ue
l pror.
1 iſ
leeotr.
takende
is,On
hunct
te. Me
pPublcitl
gnitſz
nbei
n. rc⸗
4
Neln 1

SP. DXLVIII. DzE CoxvITIIS CoNcioNATORVM. 275

gunrinum & ceteros ordines exaratas, nolle fe in partem
ejus receſſus venire, nee ex eo obligari. Vide has litteras
apud Mülerum in der Ziſtorie von der Evangeliſchen Stan⸗
de Proteſtation und Appellation I. 3. c. 46. §. 19. Excerpam
ex iis verba, quæ huc maxime pertinent; Weil wir vermer⸗
ken, daß in dem Abſchied die Religion mit begriffen, und Kayſerl.
Majeſt. denſelbigen gebiethen will, durch das ganze Noͤmiſche Reich
bey den einverleibten ſchweren Poͤnen und Strafen zu halten, und
unſere G. und G. Herren und Verwandten denſelbigen Abſchied,
mit Gott und Gewiſſen, nicht koͤnnen oder moͤgen annehmen, noch
dariun bewilligen: So iſt an Ewer Churfuͤrſtl. F. G. und F. und
ſonderlich nnſern G. Herren, den Cardinal und Ertz⸗ Biſchoffan zu
Maynsz, als des heiligen Roͤmiſchen Reichs Ertz⸗Cantzler, unfer
unterthaͤnigſt⸗ dienſtliches und freundliches Bitten, wollen hochge⸗
dachten unſern gnaͤdigſten und G. Herren und deren Verwandten
in Berfertigung des Abſchieds mit einzuſetzen verſchonen. Ac, ut
diſſenſum ſuum evidentius declararent, maxima & Præci-
pua legatorum pars ante publicationem diebus 13. & 14.
Novembris diſceſſit, teſte eodem Müllero d. cap. §. 20. ac
pauci, qui remanſerunt, contradictionem ſuam conſtanter
continuarunt apud eundem Mällerum c. 49. §. 5. Et finge
etiam, receſſum hunc ab initio vim aliquam habuiſle. Per-
didit tamen eam deinde penitus per pacem primum religio-
ſam, deinde Weſtphalicam, quibus leges & conſtitutiones
oOmnes anteriores, adverſus evangelicos promulgatæ, abo-
lentur. Deſinant ergo Cti tam Catholici, quam Proteſtan-
tes, quod huc usque per errcrem fecerunt, receſſum hune
in cauſis religionis tanquam legem allegare. Cetera, quæ
de elencho doctrinali dici poterant, occupavit & duobus
commentariis luculenter expoſuit Marpergerus noſter, Per-
Mm 2 tinet

276 MEDITAT. AD PANDECT.

tinet quoque huc libellus Lipſiæ anno 1622. ſub hoc titulo
editus: Nothwendige Ableinung zweyer ſchweren Anklagen,
damit die Jeſuwiter die Kirchen, der Augſpurgiſchen Con⸗
feßion verwandt, ſich nicht ſchaͤmen, laͤſterlich zu beſchwe⸗
ren; Als wann ſie damit, wann ſie den Pabſt den Anti⸗
chriſt nennen: 1) Das Roͤmiſche Keich, Kayſer liche Maje⸗
ſtaͤt und die andern Catholiſchen Staͤnde injuriirten und
ſchmaͤheten, 2) den allgemeinen und hochtheuren Religions⸗
Fried brechen; geſchrieben von einem fuͤrnehmen Theologo,
und an Tag gegeben von Wilhelmo Leyſern, D. und Prof.

zu Wittenberg, verdeutſcht von M. Johann Andrea, Wald-

heimenſi, P. L. & Paſtore zum Geyer.

XI.
Sacerdos convitiator poteſt etiam ad vevocationem
injuriæ adigi: . h
Nec non amotione ordinis ſacri puniri.
XIII.
Præterea in clericis, qui publice convitiati ſunt, neceſſe eſt,
ut præter ſatisfactionem privatam ac pænam,

ſcandalum publicum publice
tollatur.

+ enio tandem ad coercitionem concionatorum convitian-
tium. Eſt hic aliquid ſingulare. Nempe in vulgari-
bus cauſis injuriarum duo ſaltem ſpectantur, primum, ut

læſo, vel per revocationem, vel deprecationem, vel de-

clara-

-
clarati

Vtrun
A ſat
hort.

12. C

ratio
aucte
nuatu
INI
Glarn
diVi
tins
leſtat
ci
Wr
nemn
chra
ur:
lol⸗
en
eſt
lcio

os

Ciri
We
WN
Ae
lri

—
d tir

hklagn
hen
beſhte
N I
lee
rten

eligge

heolog

nd Prd
WI

ſogenn

conwltit
inugr
rimum!
) e
y

4

Sbbp. DXLVIII. DE CoNVITIIS CoNCGIONATORVM. 277

Llarationemm. ſatisfiat; deinde, ut reipublicæ pœna detur.

Vtrumque & in ſacerdotibus locum habet. Equidem, quod

ad ſatisfactionem privatam, negant Farinacius in Pract erim.
part. 3. quæſt. 105. n. 75. &W Berlichius part. j. concl. 62. n.
22. clericum ad revocationem adigi poſſe. At ſine lege &

ratione loquuntur. Metuunt ſeilicet, ne per revocationem
auoritas ſacerdotis, quam conſervari utique intereſt, mi-
nuatur. Minuitur utique, ſed non per revocationem. Mi-
nuta jam ſatis eſt exiſtimatio & auctoritas illa per ipſam,

quam evomuit concionator, injuriam. Quisquis hanc au-

divit, animi impotentiam in homine agnoſcere atque abje-

ctius de eo ſentire cœpit. Si quid bonæ opinionis de eo
reſtat, hoc judex revocationem imponens non demit, ſed
confirmat. Ipſe ego aliquando Londini in Magna Britannia
audivi ſacerdotem evangelicum, qui ad publicam revocatio-
nem damnatus hoc tanto animo, tam hilari vultu, tam pul-
chra Oratione peregit, ut poſtea magis, quam ante, amare-
tur ac coleretur. Adde Carpzevium Jurispr. eccle lib. 3. def.
101. ubi quidem exemplum impoſitæ revocationis non ha-
bet, id tamen in q. def. 114. n. 14. addit. Deinde quod ad
pœnam publicam, eſt illa, ſicut in laicis, varia. Decerni pot-
eſt objurgatio, mulcta, carcer, atque etiam ſuſpenſio ab of-
ficio & reditibus. Longius i in cauſis injuriarum contra cle-

ricos non facile progredimur, progredi tamen poſſumus.

Civilia certe jura in L. 43. de Injuriis inter injuriarum pœ-
nas etiam ordinis amotionem numerant. Et exemplum ſe-
cretarii propterea, quod ſenatorem criminis inſimmulalſet, ab
ofſficio remoti, memorat Huberus in Prælect. au tit. z. de Iu-
juriis §. 6. Quid ergo ſacerdoti atrociores & feditioſas ali⸗

quando injurias eructanti eandem Pœnam infligere dubita-
M m 3 bimus?

MEDTTAT. AD PANDECT.

278

bimus? Recordor ipſe, olim conſiſtorii advocatum nomine
illuſtris viri, cujus conjugem quidam ſacerdos palam adul-
teram dixerat, contra hunc ſacerdotem injuriarum egiſſe,
atque, ut reus ſacro ordine ejiceretur & deinde fuſtibus cæ-
deretur, petiſſe. At hæc omnia ſacerdotibus cum aliis in-
juriarum reis communia ſunt. Convitia Vero, quæ clerici
inprimis pro concione faciunt, hoc ſingulare habent, quod,
ut ſtyloe theologorum utar, ſcandalum excitent, hoc eſt, alios
homines deteriores efficiant, qui dum talia a viro aliquam
ſanctitatis opinionem habente fieri vident, aut nullum aut
leve peccatum ſubeſſe, atque adeo, idem ſibi magis licere,
credunt. IIIa itaque perſuaſio eradicanda ac ſcandalum tol-
jJendum eſt. Nullum hic promtius remedium videtur, quam,
ut ſacerdos convitiator errorem ſuum publice pro concione
cognoſcere cogatur, ac, ſi id mollius fasiat, alius ſacerdos
adhibeatur, qui atrocitatem facinoris populo publice expo-
nat, eumque a tali flagitio dehortetur. Sic menſe Nov. an.
croiSccXIV. nomine theologorum ac jureconſultorum Helm-
ſtadienſium judicavi: Daß beyderſeits Prediger ſich in unter⸗
ſchiedenen Stuͤcken ziemlich vergangen, und durch die wider einan⸗
der vorgebrachte ungegruͤndete Beſchuldigungen, gebrauchte An⸗
zuͤglichkeiten in predigen und uͤbrige unanſtaͤndige Auffuͤhrung, die
zwiſchen ihnen entſtandene Uneinigkeit, und daraus erwachſene
Aergerniß verurſacher; Wannenbero beyden Geiſtlichen ihre bishe⸗
rige Auffuͤhrung ernſtlich verwieſen, und daneben angedeuter wird,
daß derfenige, welcher unter ihnen den Frieden am erſten wieder
brechen, und dem andern genugſame Urſach, ſich uͤber ihn mit
Recht zu beſchweren, geben wird, nach Befindung der Sachen und
Umſraͤnde, mit Suſpenſion,; Remotion, ober noch haͤrterer Stra⸗
fe, angeſehen werden ſolle. Die Privat-Satisfaction betreffend,
laſſen ſich beyde Theile an derjenigen, welche ſie bey dem leir auſ⸗
. 2 1 . rich⸗

7 .

lere⸗

lerio
eere
e de
Ne

ee

—
nommi
.
d erle
kibuucr.
1dis ir.
1n derd
n
eſh
Aligen
lum an
liere,
Aumn.

1ncio
ſacerc

ſee erh .

Nov an.
m Helm.
n Unten
ſder einnc⸗
alcee

hrnme'e

tpicſen
ſr
utet ti

ſen e

er M
hn n
GteGrn⸗

etſich

ſt 1

SbP. DXLVIII. Dr Cowvirns CexcioArORVM. 2 792

richteten Vergleiche bereits erhalten, billig begnuͤgen. Und damit
atch das der Gemeinde gegebene Aergerniß gehoben werde, ſo iſt
durch einen von andern Orten darzu genommenen Prediger in einer
abſonderlich hieruͤber anzuſtellenden Predigt die vorgegangene Ver⸗
ſohnung oͤffentlich zu vertuͤndigen, und werden nachgehends beyde
Theile dahin angehalten, daß ſie gleichfalls pro concione ihre be⸗
gangene Fehler erkennen, ihre Reue bezeugen, in Zukunft ein beſſe⸗
res und friedfertiges Leben zu fuͤhren verſprechen, und die Gemeinde
um Berte hung des s gegeßenen Nergerniſſer eſinhe W. R. W. «

Bvocatio tamen ſacerdoti non alizer eon, Jolet, quam, 12

ber. „ſonæ læſæ dignitas, atrocitas ijuzic, C7. ſcanda-
lum publicum id boſcant.
Si⸗ 74 ex hes derſt, depr ecatio 2 alsens eernifur.
Quir imo; 4 aſa⸗ ſit ““ 4ignitat⸗ isfwion, 8dlorerie
ü bonoris ſußficit.

Peret ur? i2 Madizotione 11. dixi, (acerxdos ad revocatio-
nem adigi Rara tamen ejusmodi revocationis exempls

exſtant. Parcunt communiter judices ſacro muneri, nec

revoSεtiοπεα facile, niſi ſumma . injuriæ atrocitas & ſcanda-
Ium ublicum id quaſi extorqueat, imponunt. Atrox erat
S injuria, quam in antecedentibus memoravi, quz
ſacerdos matronam illuſtrem adulterii inſimularat. Credi-
derat . dbatus atronæ, ſe revocationem juſte Pe=-
tere polſle Scabinhi timen Lipfienſes menſe Decembri anni
cisioccviII. ſaltem deprecationem eine Chriſtliche Abbitte,

decreverkr Quin i imo hæc ipfa deprecatio cdiffhculter 6⸗
tine⸗

28⁸0 NMEDITAT. AD PANDECT.–

—

—
tinetur, & vix aliter, quam ſi perſona injuriam paſſa digni-
tate ſuperior, vel ſaltem æqualis ſit. Quodſi ſacerdos in
hominem de plebe convitium jecit, huic per ſimplicem de-
clarationem honoris, quam vocant, abunde ſatisfieri eredi-
tur. Frat aliquando ſacerdos per ſententiam juſſfus depre-
cäri. Id ille ægre ferens leuteratione utebatur, ac, in jurias
non fuiſſe atroces, præterea, actorem longe infra ſe poſi-
tum eſſe, denique, ſe ſtatim in principio litis, bene ſe de
actore ſentire, dixiſſe, oſtendebat. Quibus argumentis moti
ICti Helmſtadienſes priorem ſententiam menſe Februar.
anni cioloccxxXI. ſic immutarunt: Nunmehr aus den Acten ſo
viel zu befinden, daß Klaͤger ſich mit der ihm geſchehenen Erklaͤrung
zu begnuͤgen ſchuldig, und die beyderſeits verurſachte Unkoſten ge⸗
gen einander aufzuheben ſeynd. V. R. W. Rat. dec. Die In-

jurien, deren Beklagter uͤberfuͤhret iſt, beſtehen darinnen, daß er

Klaͤgern in der Predige einen Maul⸗Eſel geſcholten, von dem
Beichtſtuhl abgewieſen, und als einen rebelliſchen Mann bey der
Obrigkeit faͤlſchlich denunciüiret. Ob nun wol Klaͤger vermeynet,
es waren dieſe Injurien zu hart, als daß ſie durch eine bloſſe ad
Acta gethane Ehren⸗Erklaͤrung geboben werden koͤnten, auch koͤn⸗

ſondern ſey deren Erſtattung zu fodern wol befugt. Alldieweil aber,
Beklagter eydlich erhalten will, er babe Klaͤgern durch das Wort
Maul⸗Eſel in ſpecie nicht gemeynet, auch von ihm, daß er die
Reden, ſo darzu Anlaß gegeben, geführet, nicht gewuſt, hiernaͤchſt
wegen des Abweiſens vom Beichtſtuhl durch ſeines Ephori fol.
268. befindliches Atteſtat nicht wenig eneſchuldiget wird, ferner,
die Denunciation auf Angeben anderer Leute geſchehen, allenfalls
auch keine dieſer Injurien pro atroci zu achten, folglich zu deren
Algung die von Beklagtem offerirte und zum oftern berejts geſche⸗

en P

ſche A
ſas di
ſhde
iem d⸗
ſe erte
er nit
uſſe

Mere

kemde
ſewe
lig
dertn
651
ſeth
le Ge
;

—

digi
dos
em de.

ced.

hr.
innis
ſe l
1e ſed
tis moi
ſebrua
NMeg
Erkſaͤn
oſten h⸗
Die l

1 da5 4
Non Nern

in len

Ptſpuuttt
bloſe 41

cch tin

nee

ſeflat

N

den
rgeen

Sp. DxLVIII Ds CoxviTIs CoxctoxArOoRVI. 2a81

bene Ehren⸗Erklaͤrung genug iſt, da zumal der Uneerſcheid zwiſchen
den Perſonen dazn tommt, und ein vornehmer, dergleichen der
Paſtor iſt, einem geringeren, nemlich dem Goſtwirth, eine oͤffent⸗
liche Abbirte zu thun niche leichtlich angehalten wird, im uͤhrigen,

was die Unkoſten betrift, Klaͤger ihm ſelbſt beyzumeſſen hat, daß er

ſich dem hoͤchbilligen Fuͤrſtlichen Reſeripte fol. 85. widerſetzet, die
ihm darinnen angerragene genugſame Satisfaction verworfen, und
die erfolgte Weitlaͤuftigkeie verurſacher; So haben wir, daß Klaͤ⸗
