ldee
g
dern
rem
Gval
mina
con
ao
nulo
eem
ga,
Gvam
Mr.2
dom
Perſon
niniſte
chacto⸗
Dorhen

bar

un,
Dueis
ntie

—
inen
e ſat
t ho.
ſun
qui
fuiſe.

tld

rauſio
Ede l.
Priye-

An,

umn ſt⸗

SP. DxxXXIV. DE CONC. SVP. ET INFER. IN DELICT. 52

Juando ſuperior & inferior ſimul delinquunt, quamvis
factum prorſus idem ſit, non eſt tamen idem reatus; ſed

ſuperior, qui ſponte agit, magis peccat, quam inferior, qui

juſſu, auctoritate & exemplo movetur. Diverſa igitur utrique
pœna infligenda erit. Et peccat contra juſtitiæ regulas judex
aut etiam legislator, qui ambos ſimiliter punit. Priſca Ger-
maniæ jura, uti multis in rebus barbariem & ſimplicitatem
plus quam agreſtem redolent, hoc fere nævo perpetuo la-
borant, quod in pœnis ſanciendis nullam perſonæ rationem
habent, ſed in ſimilibus criminibus omnes ſimiliter puniunt,
atque aliquando ſaltem, ſed & hoc raro, inter hominem li-

berum & ſervum diſcrimen ſat exiguum faciunt, ſuperio-

rem vero ab inferiore nunquam diſtinguunt. Nihil eſt inæ-
qualitate hac inæqualius, Præterquam enim, quod, ut dixi,
minor eſt culpa inferioris cum ſuperiore in delinquendo

concurrentis; diſſimilitudo quoque perſonarum, dignitatum

& opum efficit, ut, quod in uno atrox Pœna eſt, alterum vel

nullo, vel exiguo ſenſu afficiat. Poteram ejus rei infinita ex-

exempla adferre. Sed malo unum. Nortiſſima eſt pœna pyo-

gogia«, canum geſtatio, in pacis publicæ violatores ſtatuta,

quam Otto I. primus inſtituiſſe videtur apud itikindum
libr. 2. Annal. p. 644, Ipſam pœnam non damno, ſed pro-
bo magis, atque hoc unice deſidero, quod in ea infligenda
perſonarum conditio ſpectari non jubeatur. Scio equidem,
miniſteriales pro cane ſellam, ruſticum aratri rotam portare
coactos: Otto Friſingenſis Libr. c. de rebus geſtis Friderici
Barbaroſſæ: Vetus, inquit, conſuetudo pro lege apud Francos
W JSuevos inolevit, ut, ſi quis Nobilis, Miniſterialis, vel Co-
lonus, coram ſuo judice pro bujusmodi exceſſibus, fractæ ſc.
Pacis publicæ, reus inventus fuerit, antequam mortis ſen-
tentia puniatur, ad confuſienis ſuæ ignominiam, Nobilis
3 . ca-

54 MEDITAT. AD PANDECT.

canem, Miniſterialis ſeullam, ruſticus aratri rotam, de Comitatu

in proximum Coimitatum geſtare cogatur. At hæc ſignorum
varietas pœnmam non variat. Et ſi vel maxime variet, hoc
tamen inæquabile eſt, quod, ſi princeps pacem fregiffet, &
ipſe & fätellites ejus omnes, ſi modo nobiles erant, quam-
vis imperio ejus ſubfuiſſent, ipſfumque præeuntem ſequuti
eſſent, canem bajulare promiſcue adigerentur. Notiſſimum
eſt Friderici Barbaroſſæ judicium, quo, teſte eodem Friſin-
genſe in loco memorato, Hermannum, Palatinum comitem;
& magnum imperii principem, quod, abſente Cæſare, Ger-
maniam præda & incendio perturbaſſet, cum decem comiti-
bus complicil as, qui Hermanno jubenti contra leges publi-
cas improbe obedierant, canes per milliare Teutonicum por-
tare coëgit. Narrabo rem verbis Guntheri in Ligurino Iübr. 5.

Quippe vetus mos eſt, ut fi quis rege remoro
Sanguine vel flaumma, vel ſeditionis apertæ
Turbine, ſeu erebris regnum verare rapinis
Audeat, ante gravem quam fuſo ſanguine pœnam
Excipiat, ſi liber erit, de more vetuſto
Impoſfitum ſeapulis ad contigui ecomitatus
Cogatur per rura canem confinia ferre;
Sin alius, ſellam; cujus diſpendia pœnæ
IUlle palatinæ cuſtos eeleberrimur aulæ
Won pozuit vitare comes, cunctisque videnqus
Portavit ſcapulis paſſus plus mille latrantem.
Hane queque tunc alii ſimili pro crimine boœnam
Suſtinuere decem Comites, totidemque coacti
Pæda fulere canes generoſo pondera collo.

gen
P
fann
Pern
Peri
nece⸗
Gio,
ſte
tem
cleſu
ſon
Ver
Ge
ninn
ine

iy 1

itij

utiy

dum,
Nonn ,

; ſ
.l hu

liſeri

Latet

SP. DXXKXIV. DE CONC. SVDP. KTINFER. N DFLICT. 55
Latet 1AH llac.
admodum ſi

Pœnarum α qualitare injuſtitia, quem-
Ipſa recta ratio Principi, ut ſupe-
riorem acin . cantes diſſimiliter Pund lat,
Præcipit. Quin i immo magiltkra rus, etiam, quamwis in infli-
gendis Pœnis, quas princeps determinavit, legern Præ EII-
Ptam ſequi, nullamque perſonarum rationem habere, niſi in-
famiam incurrere velint »debeant, I. 8. 9§ 2. C. AAd Legem Juliam
de vi publica, tune tamen. quum Iex Peœnain judicis arbitrio
Permittir, perſonam ſpectare & in eodem crimine aliter ſu-
pPeriorem & nobilem, aliter inferiorem & Plebej jum coêrcere
neceſſe habent. L. 16. §. 3. de Pœnis, L. 4. §. I. in Ene de incen-
dio, ruina. Iniqua hæc diſſimilitudo videbitur vulgo, qui ju-
ſtæ proportionis regulas ignorat. At cordatiores æquita-
tem apertam præcepti hujus animadvertunt. Ipſi vereris ec-
cleſiæ doctores, in imponenda peccantibus pœnitentia, per-
ſonarum conditionem ſpectare jubent. Atto II. Epiſcopus
Vercellenſis in Capitularis ſui capite 90. Püd d' Achery in
Spicilegi: tomo I. p. 409. MWon debet, ait, presbyter injungere Poœ-
nitentic leges ſine aliquo reſpectu perſonæ. Si militer Beda in
Præfat. de Remediis peccatorum ſive Pœnitentialis: Solerter,
inquit, admonentes doctum quemque ſacerdotem Cbriſti, ut
in univerſis, quæ hie annotata reperit, ſexum, ætatem, con-
ditionem, ſtatum, perſonam cujuscunque pænitentiam agere vo-

Jentis, ipfum quoque cor penitentis curioſe diſcernat, & ſocun-

Jum, ut ſibi viſum fuerit, ſingula quæque judicet; quibus-
dam namque a cibis al ſtinendo, nonnullis ſæpius genua Decten-
do, ſive in cruce ſtando, aut aliud aliqguid hujusmodi, quod
ad Purgationem beccatorum per tineat, fociendo.
XVI.
aferior juſſa ſuperioris, de quorum juſtitia dubitat, impune

uitur.
Ne4 xvVII.

2

56 MEDITAT. AD PANDECT.

XVII.
Nec juſtitiam banc ſerupuloſe inquirere aut examinare dqebet.
(iri principem, inferior ſuperiorem in bello injuſto,
quamvis jubentem, juvare non debet, quemadmodum
ſupra jam diétum. At quid, ſi dubitet civis, juſtumne ſit bel-
lum, an injuſtum? Multa de hac quæſtione, quæ in aliis etiam
extra bellum negotiis fubinde occurrit, erudite diſputat Cro-
tius de jure lelli & pacis libr. 2. c. ult. S. 4. tandemque abſtinen-

dum eſſe bello, & ſequendam ita partem tutiorem, conclu-

dit. Contra & rectius Lutherus in Tom III. Jenenſ. fol. 328.
bellare civem jubet ex his rationibus: Wie wenn mein
gerr unrecht haͤtte zu kriegen? Antwort, wenn du weiſt
gewiß, daß er unrecht hat, ſo ſolſt du GGTTmehr fuͤrch⸗
ten, denn Menſchen, Actor. V. und ſolt nicht kriegen noch
dienen, denn du kannſt da kein gut Gewiſſen fuͤr GOtt
haben; & paucis interjectis; wenn du aber nicht weiſt und
kannſt nicht erfahren, ob dein Herr ungerecht ſey, ſolſt
du den gewiſſen Gehorſam um ungewiſſes Recht willen
nicht ſchwaͤchen, ſondern nach der Liebe Art dich des
Beſten zu deinem Berren verſehen, denn die Liebe glau⸗
bet alles „ und denket nichts arges, I1. Cor. 13. ſo biſt
du ſicher und faͤhreſt abher wohl vor GOtt. &c. Neque
ſcrupuloſa inveſtigatio civi ſuadenda eſt, ſed locum hic
habebit, quod Otho apud Zucitum lib. I. biſtoriarum cap.
83. ait; Si, ubi jubeantur, gquærere ſingulis liceat, bereun-
te obſequio, etiam imperium interecidit. Quis non rideret
carnificem, qui, dum reum fupplicio afficere jubetur,
prius acta ſibi exhiberi, aut ſe de ſententiæ latæ juſtitia
convinci, flagitaret. Quis militem juſſam expeditionem
detrectare, niſi ante cum duce ſuo de ejus juſtitia diſpu-
. taſ-

46.

Gebet.
uſto,
Odum
t bel.
etiam
Cr-.
tinen.
nclu.
“
mein
weiſt
fͤrch⸗
noch
Gtt
ſt und
ſolſ
willen
h des
glau⸗
ſ biſt
Veque
n hie
1 .
ereut.
ideret
belur,
uſtiri
lonenn
Ciſyr⸗

ill.

SP. DxxxIV. DE CONC SVP. ET INFER IN DELICT., 57

putaſſe, æ quo animo feret? Optime Ambroſius de militibus
Chriſtianis Juliani: Julianus, ait, Imperator, quamvis eſſet
Apoſtata, Habuit tamen ſub ſe Chriſtianos milites gquibus gquum
dicebat: producite aciem pro defenſione reipublieæ; obediebant
ei: quum autem diceret eis, producite arma in Cbriſtianos, tunc
agnoſcebant Imperatorem cali.
C OO Oμ L LAIA.
1. Multum intereſt inter patrem & matrem. Pater jubet vi
Patriæ poteſtatis, mater mandat ſaltem. Ergo qui patre
jubente delinquit, aut excuſatur Plane, aut mitius punitur,
ſed is, qui matre mandante Peccavit, non juvatur. Vide
Specimen CLXXXIII. de mandato turpi, Medit 1.
2. Scabini Lipſienſes apud Mollerum ad Conſt. Elect. Saxon.2.
P. 4. n. 4. Puellæ, quæ perſuaſa a patre, ſe ei in omnibus obſe-
quium debere, inceſtum paſſa erat, ultimum ſupplicium
remiſerunt, ac virgarum & relegationis Pœnam impoſue-
runt. Referunt hoc & probant Carpzoviusin Qucſt. Crim.
72 n.47.50. & Ludovici ad art. I17. Conſtit. Carolinæ. Ad-
dit tamen Ludovici: habes exemplum cauſaæ fatuæ a dolo ex-
cuſantis. Ego vero auctoritatem patris perſuadentis ve-
ram, non fatuam, eſſe credo.

3g. Dixi ſupra in thefi ult. rediculum eſſe, carnificem in cauſæ
cognitionem admitti. Animadverti tamen deinde, hoc
Grotio de jure belli ac pacis libr. 2. ap. ult. & 4. non ridieu-
Ium, ſed juſtum videri. Quin Epiſeopius, th eologusArmi-
nianus, id magis ſerio poſeit. Sic enim ille tomo I Operum
fol. 47. in Keſp ad Quæſt. 46. Quod attinet, inquit, al carni-
ſices, qui ultro . offerunt, operamque fuam locant mag ſtratui
ad feriendum, jugulandum, apite trunecandum, uſtulandumm,
&σ quolibet tormentorum mortiumque,licet immaniſſimarum,
genere quosvis Jententia judicis damnatos adſciendum,alscgue
ulla cauſæ inquiſitione aut cognitione, & guidem cum Ntipen-
dii pro navata opera ſtipulatione, eos ego non modo non in

Tom. VIII. H Cbri-

58

MEDITAT. AD PANDECT.

Chriſtianorum, ſed ne quidem hominum numerum retulerim.
Quid enim a ratione humana omni alienius quamn ſine ulla ra-
tione operam ſuam locare, occidendis ſine diſèrimine quibusli-
bet hominibus, qua nocentibus, qua innocentibus, dummodo a
judice damnati ſint? Quid vilius, quam proiſta opera Nipen
dium cupere ac capere? Won dubito, quin iſti Cbriſtam inter-
fecturi eſſent, ſi nune a judicibus damnaretur, & pro cæde eus
præmium poſcerent. Peſſimi ſane mortales & nimium fæde
zurpiterque venales animæ. Equidem mirari ſæpenumero ſa-
tis non poſſum, quomodo magiſtratus Chriſtiani eo olim dela-
bi potuerint, & ſemel receptum morem bodieque nuſpiam non

retineant, ut hominum non aliter, quam brutorum animan-

tium, opera, non dico, atantur, ſed abutantur, ad ſupplicia
exſequenda. Certe inter judices Deus neminem ſic carnificem
eſſe voluit, ſed teſtes ipſos, non niſi de crimine certos, juſtiſſi-
mæ cædis ac ſupplieii auctores eſſe voluit. Quanto æ&quius erat,
id fieri a dibleuni, aut, ſi id cmmode fieri non poſſit, etiam
ab' iis aliam viam iniri, quam iſtam, qua bominis opera ad-
bibetur, ad occidendum damnatos, qui an jure, an injuria
damnati ſint, non magis intelligit, quam eguus α mulus?
Quæ, inquies, iſta via eſſe poterit? Reſpondeo, ego quam-
libet comminiſci malim quam eam, quæ nunc initur, pro-
bare. Quodſi tamen ab ea recedere conſult um non vide-
tur, & carnifice opus erit, tum vero ne adbibeatur carni-
fex, niſi audita cognitaque cauſa, ne forte inſontem, aut
de quo, an ſons & mortis reus ſit, certus non eſt, feriat.
Quod ſi quit ſe ultro offerat, ad quemlibet damnatum ferien-

dum, ubi prætor aut ſenatus juſſerit, eum ego bominem ex-

uere velle dedita opera, ac proinde inter homines, gui va-
tione, non juſſis ducuntur, ut mancipia & bruta, btiam
collocandum non eſſe erediderim: in primis ſi antea bene
præmonitus fuerit, ut ignorantiæ, quanquam vix humanæ,
velo ſe tegere nequeat. Sed perſto in ſententia mea, ac
ad Grotii & Epiſcopii rationes in conflictu reſpondebo.

„

§ PECI-

P
t
tio⸗

N

kein
hono
nonc
ece
fui

en

non
man⸗
pliei
ißen
iff
tefat,
zetien
raal.
injuni
Mulut?
uen.
.
1 Vldr-
carti.
enm lt

ſerir-

en er
ii re-
h tlian
.u lent
utuala,
Net,

ndebo⸗

pElI

tiones, quas ſolas hic ſub'jicio.

Sp. pxxxv. DE INIVSTA IN FVRES INDVLGENTIA. 59

SPECIMEN DXXXV.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
D LI. XLVII. IIL. II.

INTVSTA IN FVRES INDVL.
GENTIA.

iſputavit, me præſidente, de hoc argumento Caro-
Y)Ius David Loſſius, Jutrebocenſis, nune jurium do-
* ctor digniſſimus, menſe Septembri anni 1730. Scri-
ptum, ſuper quo diſputatum eſt, ipſe totum elaboravit,
ut nihil in eo meum ſit. Addidi ſaltem aliquot medita-

I.
Suſpendium furum Saxones primi erercuerunt, Fridericus I.
Imp. a Saxonibus acceptum in reliquam Cermaniam

introduxit.
II.
Ea pana non dura, ſed obtima &α niſima eſt.
III.

Igitur interpretationibus mollivi non debet.

ptima eſt lex & reipublicæ perneceſſaria, quæ fu-
Ores ſuſpendi, tamque atroci ſupplicio alios a ſimili
facinore abſterreri jubet. Multum ergo illa auctori ſuo
honoris & gloriæ affert. Sed quis fuerit ejus auctor,
nondum ſatis liquet. Exſtat ea in famoſa conſtitutione de
pace tenenda & ejus violatoribus, 2. F. 27. §. 8. verbis: S
quis quinque ſolidos valens, aut plus fuerit furatus, laqueo

ſuſpendatur; ſi minus, ſcopis && forcipe excorietur &tonsckenr.
H z on-

60 MEDITAT. AD PANDECT.
Conſtitutionem hanc Fridericus Imperator edidit. Sed

quis Fridericus? Primo eam adſcribit Cujacius, tertio, qui
rectius ſecundus appellatur, Hotomannus, uterque rationibus
ſat ſpecioſis nixus. Ego tamen cum Cujacio ſentio, præter
rationes, quas ille habet inſigni hoc CGuntheri in Ligurino
lib. 5. v. 212. 94. Ioco motus:
— ⸗= Tnvictus diſcurrens undique Cæſar
Prædonum caſtella jugis horrentia ſummis
Et vixæ ſpectandas celſis in rupibus arces
Expurgare manu, ſparſisque evertere muris,
Urere vel flammis avide properabat, & ipſos
Artifices ſeelerum, vegni turbare quietem,
Et miſeros erebris ſolitos ſpoliare rapinis,
Vel eruce, vel gladio, vel longo carceris uſu
Perdere gaudebat, non exorabilis ultor.
Verum laudem editæ tam ſalutaris legis Friderico Impera-
tori dubiam faciunt Dæplerùs im Schauplatze der Leibes⸗
und Lebens-⸗Strafen part. 2. cap. 6. n. 67. aliique, & Sa-
xonibus noſtris attribuunt, qui in Speculo ſuo lib. 2. art. 13.
Ppræcipiunt: den Dieb ſoll man hengen. Quam pugnam
ego ſic dirimo, ut ipſum quidem fures laqueo ſuſpendendi
morem Friderico antiquiorem & apud Saxones diu etiam
ante Speculi compilationem in uſu fuiſſe, Fridericum vero
lege ſua eundem morem in reliquas imperii Germanici pro-
vincias introduxiſſe, ac certos limites poſuiſſe, & ſummam
quinque ſolidoruin primum determinaſſe credam. Quod

dum fecit optimus cæſar, pie prudenterque fecit. Inſaniunt

ergo Paris de Puteo de Syudieatu rubr. Crudelitas ofkcialis
num. 5. p. 325. W% Wevizanus Sylvæ nuptialis lib. I. num 69.
quorum ille: Mdeo, inquit, proles Friderici Inperatoris qui ſta-
tuit, quod fur quinque ſolidorum ſuſpenderetur, & ſie, gquod

hbome

8P

on/
glit

—
dell
0,qi
Onibus
breter
gurine

mpen..
Leibes⸗
& K.
Irt. I9
ugnam
ndeadi
1 etiam
mn vero
ici pro.
Imma
ot
hlaninunt
fitigt
un
ul r.
. 7 ſl
ont

SP. pxxxXV. DE IN TVSTA INFVRES INDVLGENTIA.

bomo ad Dei imaginem ereatus propter bono occideretur, &

alii ſucceſſive reges, qui ſecuti ſunt hane legem, eorumque mini-

Nri, non regnaverunt ſuper terram, & zmalam vitam ſinierunt,
nee generatio eorum ad tertiuim gradum pervenit, dicente Pfal-
miſta ArXVII. 36. Vidi impium, quem vide, & ecce non
erat, reverjus ſum, & non eſt inventus locus éjus, vel ſucceſſorum
Juorum; hic, Fridericum propterea in inferno cruciari, di-
cit. Ego, tantum abeſt, ut Friderico Imperatori legem illam
vitio vertam, ut potius æternas ei, & Carolo V. Imperatori,
qui legem Friderici in ronſtiturione eriminali, art. 159. & 162.
confirmavit, nec non Auguſto Saxoniæ electori, qui idem in
Conſtit. ſua 32. E. 4. fecit, in primis autem Friderico Augu-
ſto noſtro, qui veteres leges iſtas, pene obliteratas, ſapientiſ-
ſime reduxit, firmavit, explicuit, gratias deberi putem. Vel-
lem modo, ut judices & Cti optimæ optimorum principum
intentioni reſponderent, nec juſtiſſimas leges tempeſtiva er-
ga nocentes, nocentiſſima vero & crudeliſſima in bonos cives,
miſericordia corrumperent. Sed perſuaſerunt ſibi homines,
pœnam laquei in fures ftatutam duram nimis, atque adeo in-
terpretatione molliendam eſſe. Infinitas itaque in forum limi-
tationes, reſtrictiones, explicationes de furibus ſuſpendendis
ſi non penitus infirmarunt & eluſerunt, ita tamen circumſcri-
pſerunt, ut plerique fures impune peccent, pauciſſimorumque
ſupplicium nec rempublicam maleficis purget, nec aliis ter-
rorem incutiat. Innumera inde naſcuntur mala. Non civis a
cive, non ab hoſpes hoſpite tutus. Obſidentur a prædonibus
viæ publicæ, ſpoliantur in nundinis mercatores, & frequen-
tius adhuc mercantes, ut profecto major in Arabum deſertis,
quam in ſolemnibus mercatibus, ſecuritas ſit, habitatores
oppidorum ægre domunculas ſuas & patrimoniola contra vim
& fraudem tuentur, ruricolas vero ſola egeſtas defendit, ſi
H 3 quis

R

.

62 MEDITAT. AD PANDLECT.

quis ex illis paulo locupletior eſt, nocturnas inſidias vix effu-
git, niſi ſe ſuaque perpetuis cuſtodiis muniat; nullus fere eſt
in pagis ſacerdos opulentior, quem fures non bis aut ſemel
ſaltem in vita expilarint. Deum teſtor, me vana non loqui, &
ad ipſam experientiam provoco. Sola forte Saxonia fatis mitio-
ribus utitur. At non diu eſt, quod his utatur. Ante decem
vel duodecim annos hac in parte nihil erat calamitoſius patria
noſtra. Credidiſfes tunc illam nutriculam furum & latruncu-
lorum. Kepreſſit ejus peſtis furorem providentia Friderici
Auguſti noſtri. Poſt conſtitutionem ejus anno 1719. promul-
gatam Saxones reſpirare cœperunt, inſomnesque noctes du-
cere deſierunt, ac in ſpem ingrediuntur, fore tandem, ut eadem
Auguſti providentia etiam reliquias tanti mali exſtirpet. At in
plerisque reliquæ Germaniæ provinciis eadem, quam ante
deſcripſi, rerum facies fſupereſt. Ego duodeviginti circiter
annos collegio ordinis juridici in academia JIulia, ad quod u-
niverſa Germania certatim acta mittift, adſedi. Magna acto-
rum iſtorum pars in judiciis contra fures confecta erat. Mi-
ratus ſum ſæpe multitudinem facinoroſorum iſtorum homi-
num, patriam noſtram quaſi inundantium, & obſtupui, dum
audaciam & crudelitatem, qua flagitia ſua exercent, conſide-
ravi. Cauſam etiam tanti ac tam univerſalis mali tacitus me-
cum requiſivi. Nec aliam reperire potui, quam injuſtam judi-
cum & Ctorum in maleficos hos indulgentiam & improbam
legum optimarum interpretationem. Movit me hæc res,
ut, quum Tu ornatiſſime Reſpondens, nuper ad me acce-
deres, & argumentum, in quo elaborando & publice Ppro-
Ponendo ſtylum & eloquentiam tuam exerceres, Peteres,
hoc Tibi potiſſimum ſuggererem. Accepiſti id lubens &
explicuiſti ſcripto eleganti. Quod ſcriptum ego, poſtquam
in eo pauca mutavi, non indignum publica luce judico, &
quam-

1,
re
fene
1e

4
Tnt,

de n
ſcjen
ricier
Cnt.
01/
d
in den
1, r

Gunng

— SBD. DxxxvV. DE. INTVSTA IN FVRES INDVI. GENTIA. 6 3
deffu. 4

quamvis tuum ſit, meum tamen tanquam præſidis nomen

e eſt illi præfigi, æquo animo patior. Addo ſaltem de meo ob-
ſemel ſervationes aliquor, ex iis, quas longe majore numero ſu-
i & per hac materia collegi, decerptas, inpoſterum forſan plu-
mitio. res daturus. Nunc Tibi ſpecimen egregium gratulor, ho-
cecen nores & bona multa auguror, atque amicitiam & benevo-
Pattin lentiam meam perennem promitto. Vale. Vitembergæ IV.
runcn. Nen. Septembr. anni cIo Io cCxXX.
iderici IV.
tomu.. Ad damnandum furem manifeſtiſſima indicia ſuffkciunt.
kes r. V.
eiden Wec confeſſionem ejus extorqueri, neceſſe eſi.
Atin Peccane judices & Cti, qui in convincendis furibus ac
n ante raptoribus probationes luce meridiana clariores tanto
ireiter rigore exigunt, ut, niſi duo teſtes omni exceptione majo-
nod - res ipſum furandi actum ſe oculis ſuis vidiſſe Jurent, id quod
a00. fere nunquam contingit, reum manifeſtiſſimis indiciis one-
1t. M. ratum & tantum non deprehenſum, ac quem nocentem
hom eſſe ipſi ex circumſtantiis certiſſime Perſuaſi ſunt, damna-
ni,dun re tàamen non audeant, ſed vel ad jusjurandum admit-
ronlicde. tant, vel aliquando tormentis ſubjiciant, ac in his Præfra-
tus me. cte negantem abſolvant, atque ſic non religionem & con-
n d. ſcientiam ſuam, cui leges omnia Permittunt, ſequantur,
probenn ridiculum & mercenarium pedanei judicis officium redu-
e ne, cant. Exemplum talis judicii commemoravi in Specimine
e dece. CoLITII. de Probatione artificiali, Jeu conjecturis, Medit. 6.
e Pre Comprobat ſententiam meam potentiſſimus Poloniarum Rex
etelet,;, in dem Rduber, Mandat de anno 1719. verbis: Und es hier⸗
ens 6 bey auf ihr eigen Bekaͤnntniß, und daß ſolches præciſe extor-
qren gquiret werden moͤſſe, gleichfalls eben nicht ankommen, ſond rn
0, 6 genug ſeyn ſolle, daß ſie bey dergleichen Gelegenheit ertappet
gun . worden,

64 MEDITAT. AD PANDECT.

worden; Geſtalt denn auch nicht minder bey ſolchen Perſonen,
wider welche ein zulaͤnglicher Verdacht, daß ſie von einer ſolchen
Bande ſeyn moͤchten, fuͤglich zu faſſen, der ſtarke Staupen⸗Schlag
und noch darauf der Veſtunzs⸗Bau ſtatt haben ſolle, wenn bey
ihnen die zu gewaitſamen Einbruͤchen brauchenden Inſtrumenta
von Brechſtangen und dergleichen, oder auch einige von denen
geraubten Sachen, welche der Eigenthums⸗ Herr, deme ſie gerau⸗
bet worden, eydlich beſtaͤrket, oder deſſen er ſonſt durch zwey tuͤch⸗⸗
tige Ze ugen zu uͤberfuͤhren, befunden werden, und der Beſchul⸗
digte nicht ſo fort in continenti beybringen kan, wie und auf
was Art er zu denenſelben rechtmaͤßiger Weiſe gekommen, da denn
das ſeibſteigene Geſtaͤndniß ebener maſſen nicht noͤthig. Objicie-
tur mihi forſan lex g. pr. de pœnis, quæ de ſuſpicionibus quem
damnari vetat. Verum hæc lex ſuſpiciones leviores ſaltem,
non etiam indicia perſpicua, & quæ animum judicis plene
convincunt, exchidir. Ea enim ad damnandum ſufficere,
ſatis ex L. 6. C. de Dolo malo patet.
VI.
Ineulpatio correi, etiam extra tormenta, legitiimum eontra
fures indicium eſſe poteſt.
Psique DD. inculpationem correi legitimum contra fu-
rem & raptorem indicium eſſe, negant, niſi ea in tor-
mentis facta ſit. Verum hæc opinio non ſatis probatur ex ar-
zieculo 31. Conſtit. erimin. ubi correi in carcere facta inculpa-
tio ſufficere dicitur, atque, ut ea fidem inveniat, quinque
requiruntur. Primum iſtorum requiſitorum eſt, ut incul-
patio ad interrogationem generalem fiat, nec correo in-
eulpanti, dum interrogatur, vel in tormentis hæret, no-
men inculpati ſuggeratur. Fit hic torturæ mentio, non
diſpoſitive, ſed enunciative ſaltem & alternative: gefragt
5 oder

8P

ode
ſce
ſex
U 6
gra
dati
tum
Ci
Iunt
loqr
gage
nen
dies
nd
ſe
Ge
de
ſch
ſord
ſeͤ⸗

gene
iſt

lor/

Tn

—
onen,

lchhn

cſag
n bey
enta
denen
Getal⸗
tuͦcher
ſchu⸗
d auf
Denn

djce.

uen
altem
Plene
ncere,

Contl

a fl

in for.
ex-

ulpe⸗

nin e
incul.

eo in.
, no⸗
D) M
femm
00r

SP. Dxxxv. DE INIVSTA IN FVRES INDVLGENTIA. 6j

oder gemartert. Ergo Imperator torturam abſolute non de-
ſiderat. Quam ſi deſideraſſet, non quinque, ut fecit, ſed
ſex requiſita ponere debuiſſet. Et ipſa recta ratio oſtendit,
iſti quinque requiſita, ſi cuncta adſint, etiam ſine tormentis
graviſfſimam adverſus inculpatum ſuſpicionem excitare. Cor-

datiores igitur Cti, iſtis quinque requiſitis contenti, ſex-

tum hoc in cerebro DD. ortum impune negligunt. Ita certe

JCti Helmſtadienſes, me interprete, aliquoties reſponde-
rum, e. g. menſe Decembri anni clo Lo ccxxI. Obwol die Mit⸗
Inquiſiten, Truͤmpelmann und ſein Eheweib, ſelbſt Dieberey be⸗

gangen, demnach in demjenigen, was ſie andern qufbuͤrden, kei⸗
nen Glauben verdienen, arg L. 17. C. de acceuſationibus; uͤber⸗

2

dies ihr gegen Loͤſern gethanes Bekaͤnntniß von freyen Stuͤcken,

und nicht in der Marter, geſchehen, folglich kein neues und hin⸗

laͤngliches indicium zu machen ſcheinet. Alldleweil aber derglei⸗
chen Inculpation alsdenn, wenn andere beſchwerliche Umſtaͤnde
dazu kommen, nach Carpzov. quæſt. Crimin. 108. . 18. Zeugniß,
allerdings Glauben findet, und denn allhier die uͤbrige Stuͤcke,

welche in dem art. 31. Conſt. eriminal. ad inculpationem cory 5
erfordert werden, insgeſammt vorhanden ſeynd, worzu noch die⸗

ſes kommt, daß nicht einer, von welchem Caſu gedachter 31.
art. redet, ſondern zwey Mit⸗ Inquiſiten dem Loͤſer die began⸗

gene Uebelthat beſtaͤndig unter die Augen ſagen; So wird In.

quiſit Loͤſer dem Scharfrichter uͤbergeben.

VII.
Corpus delicti in puniendis torquendicque furibus nimis
ſerupuloſe exigi non deber.

.— VIII.

Sußicit moralis certitudo.

Teom. VIII. I Peccant

6s MEDITAT. AD PANDFCT.

Pean juqices, qui in corpore delicti inveſtigando ni-
mium ſcrupuloſi, certitudinem, qualis in plerisque re-
bus humanis ex circumſtantiis elicitur ſufficere negant, ſed
falem, quæ in oculos incurrat, requirunt, ac jusjurandum
ejus, qui furtum paſſus eſt, quaſi pro forma deſiderant, atque
eo non ſolum non pœnam ordinariam, ſed nec torturam
quidem decernere audent. Opinio hæc furibus egregie pa-
trocinatur, multosque eorum, dum domini rerum ablatarum
jurare detrectant, pœnæ promeritæ eximit. Ego cum iis
Ppotius ſentio, qui certitudinem moralem hic admittunt, ac,
ſiquidem hæc adſit, quæſtionem & pœnam etiam ſine jure-
jurando domini decernunt. Memorabo exemplum: Sex ho-

mines furtum paſſi hoc judici denunciant ac res ſibi ablatas

ſingulas indicant. Judex igitur in hominum aliquot ſu-

ſpectorum ædes irrumpit, ac res indicatas inveſtigat. Par-

tem earum ſed minorem, & quæ ſummam legibus ad fur-
tum magnum requiſitam non conficiebat, reperit. Duo ex
ſuſpectis fatentur furtum confeſtim, atque, ſe etiam reliquas
res, quas domini indicaſſent, cum ſociis abſtuliſſe, & jam con-
ſumſiſſe, dicunt. Contra ſocii obſtinate omnia negant. De-
liberatur igitur de pœna illorum & de quæſtione de his ha-
benda. Objiciebatur utrobique incertitudo corporis delicti.

Nam, qui furtum paſſi erant, res ſibi ablatas ſimpliciter deſi-
gnarant, nulla æſtimatione adjecta, nec, ut jurarent, compel-

li ulla ratione poterant. Verum enim vero circumſtantiæ mo-
do memoratæ, delatio legitime ab hominibus fide digni sfacta,
inventio rerum aliquot in ædibus reorum, confeſſio unanimis
duorum ex illis, ſupplebant vicem jurisjurandi & ſcrupulum

omnem de animo prudentis judicis tollebant. Itaque Cti

Helmſtadienſes menſe Septembri anni clo Io cc xIX. circumſtan-
tias iſtas pro corpore delicti ſufficere, reſponderunt: Ob⸗

wo

ol

wo

teh

Obie

do aii.
e e.
it, ſel
Andn
age
rturan
gie .
atarun
um i

int, ac

e jur⸗
Sex ho.
ablnt
not N.
. DIr.

Doo er
relignas
AIn c.
t. De.

his .
s lenca

ler bel.
compe!
tie n
ni ach
Enanins
fupilmn

culoſtr⸗
m:

1„

1d fuur.

4

Sp. pxxxv. DE INIVSTAIN FVRES INDVLGENTIA &
wol wider Chriſtoph Sandvoſſen kein rechtes Corpus delicti

vorhanden zu ſeyn ſcheinet, indem weder von den geſtohlnen

Sachen etwas bey ihm gefunden worden, noch diejenige Leute,
bey welchen er die Diebſtaͤhe begangen haben ſoll, den Werth

der ihnen entwendeten Dinge beſchworen, bey welcher Bewand⸗

niß es das Anſehen gewinnet, ob haͤtte Sandvoß von der an⸗
geſtellten Inquiſition entweder ſchlechterdings, oder allenfalls
nach abgeſchwornen Reinigungs⸗Eyd entbunden werden ſollen;
Alldieweil aber an der Wahrheit der bey der Neddermeyen,

Thieſen, Leusmann, Brinſten, Wachteln und Kemlingen be⸗

gangenen Diebſtaͤhle ganz nicht zu zweifeln iſt, immaſſen ein
Theil der geſtohlnen Sachen bey Curd Sandvoſſen, und bey

Carl Boſſen gefunden worden, auch Carl Boſſens und deſſen
Frauen Ausſage dieſerhalben gaͤnzlich uͤberein koͤhmt, wannen⸗

hero dem Angeber dieſer beſtohlnen Leute ganz wol ohne Eyd
getrauet werden kann, wie denn auch der Eyd uͤber den eigentli⸗
chen Werth der Sachen deshalben nicht noͤthig ſcheint, weil
man wol ſiehet, daß ſolche beyden zuſammen genommen die
Summa der in Rechten geſetzten 5. Specie- Ducaten uͤberſteigen,
und bey Unterſuchung dieſes Werths nicht auf einen jeden Dieb⸗
ſtahl abſonderlich, ſondern auf alle insgeſammt zu ſehen iſt,
Carpzov. Quæſt. Crim. 78. n. 82. So koͤnnen wir in Betrach⸗
tung aller dieſer Umſtaͤnde nicht wol anders ſchlieſſen, als das
Sandvoß ein beruͤchtigter, incorrigibler Dieb ſey, der alle dieſe

angegebene Diebſtaͤhle, und noch viel andere begangen, folglich

durch ziemliche Marter zum Bekaͤnntniß gebracht werden muͤſſe.

Objiciebatur forſan C. El. Sax. 33. P. 4. Sed ad hanc in con-
Hictu reſpondebitur.

I 2 IX.

68 MEDTTAT. AD PANDECT.

IX.
V effraktio, quæ in furto violento deſideratur, ſeditioſe &
coadunatis hominibus facta ſit, neceſſe non eſt.
Poteſt ea & ab uno homine & a femina committi.

P'ccant judices & legislatoriam poteſtatem ſibi arro-
gant, qui conſtitutionis criminalis art. 159. verba, in Conſt.
El. Sax. 32. P. 4. repetita & confirmata, atque ſat clara,
adverſus legislatoris mentem ex ſua libidine interpretantur,

S effractionem, quæ ibi ad furtum violentum deſideratur,

non aliam, quam ſeditioſam & coadunatis hominibus fa-
ctam, admittunt. Ego, ubi legislator clare loquitur, in-
terpretationem privatam damno, atque adeo ſimplicem,
qualis in articulo 159. deſcribitur, effractionem ſuſficere, &
ab uno etiam homine, quin a femina, committi poſſe,
credo. Arriculus enim ille conſervationem pacis ac ſecun-
ritatis domeſticæ ſpectat, & propter eam pœnas tam gra-
ves ſancit. Illa vero domeſtica ſecuritas etiam per mulie-
rem oſtia, parietes, effringentem, vel per feneſtras, fora-
mina &c. inſcendentem turbatur. Sic ergo olim cum
JCtis Helmſtadienſibus menſe Octobri anni cho lLo ccxxVIII.

reſpondi: Geſtehet Inquiſitin, daß ſie 1) zu Gluͤckſtadt eine

alte Mauer ausgeſtoſſen, dadurch in Jürgen Seerbocks Haus

gegangen, und daſelbſt einen Frauens⸗Rock und einen Beutel
mit Geld geſtohlen, 2) bey Otterndorf in Johann Lorentz Heils⸗

horns Hauſe eine Scheibe ausgebrochen, zum Fenſter eingeſtie⸗

gen, und darinnen Geld, welches der Beſtohlne auf 16. Thlr.

eydlich angiebet, dieblich entwendet, 3) in Paul Diecks in der

gefun⸗

Suͤderlohe Haus durch den Stall gegangen, daſelbſt mit einem

geſi
tel
Hol
Dii
Nu
gen
ſem
N
nen
en
bee⸗
S
ti
und
ben
den

Dative
14.
gislit
(e
furt
fract
Voler

“ 5

i an.
n C.
t clar
etann
leratut
bus le⸗
ur, in⸗
Nlicem,
cere,
pole,
,ſecun⸗

im drr.

mule.
8,fort.
mn cun
VI

dt eie.

6 Haus
Beltl
ha⸗
ilein
6O
Linde

t u

geftn,

7

SP. pxNV DE INIVSTAIN FVRESINDVIGENTIA &*

gefundenen Hand⸗Beile eine Lade eroͤfnet, und daraus einen Beu⸗

tel, worinnen nach des Beſtohlnen Eyde ein alter Rthlr. ein

Hollaͤndiſch 3. Guͤtden⸗Stuͤck, 6. Thlr. 2 Stuͤcken, 2. Enckete
Drittel, 9. Marck und ein Knaul Garn geweſen, genommen;
Nun fuͤhrt zwar Inquiſitin zu ihrer Entſchuldigung an, daß nir⸗
gends eine actie ſeditioſa oder cum armis vorgegangen. Die⸗
ſemnach gewinnet es das Anſehen, ob falle die von dem peinlichen
Anklaͤger gebetene Lebens⸗Strafe hinweg. Albdieweil aber die
Meynung etlicher Rechts⸗Lehrer, ob werde zu einem geroaltſa⸗
men Diebſtahle nothwendig vis ſeditioſa erfordert, mit dem kla⸗
ren Buchſtaben der Rechte ſtreitet, als worinnen nur ſchlechtweg:
brechen und ſteigen; geſetzet, und die Erhaltung der gemeinen
Sicherheit eines jeden in ſeinem verſchloſſenen Hauſe intendirt
wird, endlich Inquiſitin eine verlaͤumbdete zweyfache Diebin iſt,
Und bey ihrem liederlichen Leben dieſes Handwerck ferner forttrei⸗
ben, und die gemeine Ruhe ſtoͤhren moͤchte; So wird ſie mit

dem Strange vom Leben zum Tode gebracht. Adde Specimen

DXXXYVI. de jurzer violentis, Medit. 10. & II.

XI.
Furtum violentum etiam ſine armis committi poteſt.

Niui quidem eſt iſto, quem modo memoravi, articuls
LN 159. clarius. Deſiderat ille ad furtum violentum alter-
native vel effractionem, vel arma. Et in Conſt. El. Saw. 32.
P. 4. ſolius eſtractionis fit mentio. At uſus fori præter le-
gislatoris mentem conjungit, quæ disjungenda erant, at-

que effractionem armatamque manum ſimul requirit, &
furtum, quamvis coadunatis hominibus, quamvis cum ef-

frackione violenta, quamvis cum inſcenſione perpetratum,
violentum famen eſſe negat. Atque hic uſus fori, etſi ver-
I 3 bis

0 MEDITAT. AD PANDECT.

bis & voluntati priſci legislatoris contrarius, a majoribus ta-

men noſtris invectus rebusque per integrum ſæculum judica-

tis firmatus tam altas radices egit, ut nos ei evellendo impa-
res, quamdiu princeps eum non damnat, deceſſorum noſtro-
rum aliorumque collegiorum veſtigia vel inviti ſequamur,

euntes, non qua eundum eſt, ſed qua itur. Sic nuper adhuc

ICti Vitembergenſes menſe Junio anni clo lo ccxxx. reſpon-
derunt: Haben beyde Inquiſiten, als ſie dem Scharfrichter er⸗
kannter maſſen untergeren worden, und zwar Schultze ſchlechter⸗
dinges, daß ſie bey dem Diebſtahl zu Leißla ſich zu wehren und die

Leute zu beſchaͤdigen nicht verabredet, noch zu dem Ende eine toͤdt⸗
liche Wehre bey ſich gehabt, Strohbauch aber mit dem Anhange,

daß er das Widerſpiel gegen die Wahrheit blos wegen der Marter
bekennen muͤſſe, erhalten, der letztere auch in der Ratification ſol⸗
ches nochmalen vorgegeben, und ſein in der Marter gethanes ſehr
eingeſchrencktes Bekanntniß vollig wiederrufen. Ob nun wol der
Inquiſiten vormalen in Guͤte gethanes Geſtaͤndniß, daß ſie
nemlich bey Ausuͤbung des Diebſtahls den Sinn und Meynung

Leute zu beſchaͤdigen, gehabt, und zu ſolchem Ende moͤrderlich⸗

Wehren mit ſich genommen, viel wahrſcheinlicher iſt, ſie auch

bey der Widerrufung unter ſich mercklich varüret, alſo, daß

ſolche Widerrufung boshafter Weiſe von ihnen, als ſie gemer⸗
