maledicta ab aliquo paſſus: Ego, ait, non curo;, quia auditus
linguæ debet eſſe robuſtior, gquum ſingulis bominibus linguæ ſint
Kngulæ, ſed aures binæ, aliquatenus tamen euro, quia es me ipſo
Jſuperiorem facio, quum ſuperioris perſonæ uſus, boc pati, infe-

vioris vero, facere; gauderem proinde, niſi urgente bumanita-
ze compaterer infelici; quod Diogenes apud Senecam lib. 3. de
Ira cap. 38. quum illi de ira maxime diſſerenti adoleſcens
protervus inſpuiſſet: Won quidem, inquit, iraſcor, ſed dubito
zamen, an iraſci oporteat. Exilis his exemplis virtus ineſt.
Majora ac meliora adferri poſſunt. Demonax philoſophus

apud Lucianum in vita demonactis tom 2. Pug. 771. quum ei
athleta quidam lapide caput percuſſiſſet, ut ſanguis efflue-
ret, adſtantibus, qui factum indignati, illum, ut ad procon-

ſulem iret, hortabantur: nequaquam, reſpondit, ad pro-

conſulem, quin multo magis eamus ad medicum. Pericles,
Athenienſis, princeps civitatis, apud Plutarebum in vita Pe-
ziclis ab homine impudentiſſimo convitiis in loco publico

per totum diem laceſſitus, ſilentio id pertulit, ac interim ne-

gotia ſua peregit, ſub noétem vero tranquillus domum redi-

it, quumque maledicus ille eum ſequeretur, & per omnem
Viam proba ingereret, nihil conturbatus, poſtquam ad oſti-
um ſuum veniſſet, & maximas tenebras animadverteret,

uni ex ſervulis, ut inimicum hunc, accepto lumine, domum
deduceret, præcepit. Bion Boryſthenites apud Plutarcbum
in lib. quomodo quis ſuos in virtute profectus ſentire queat, ami-
cis ſuis & diſcipulis inculcavit, ut ſe tunc demum veros in
virtute profectus feciſſe erederent, ſi eadem animi tranquil-
Etate convitia; qua laudes & blanditias, audirent. Mona-
dhus quidam Mahometanus apud Saadi in Arboreto Perfico
. libh.

I
a

SP. DXLII. DE PIET. AC IVST. REMED. CONT. INJ. 12S
lib. 4. cap. 22. cui homo tumulentus caput chely, mit einer
Geige, Percuſſerat, venit ad hunc altero die, oblatisque nu-
mis: fregiſti, inquit, heri caput meum, ac chelyn tuam;
ſed caput quidem meum perſanatum eſt, chelys vero tua ſi-
ne numis reparari nequit. Quæ dum conſidero, venit mihi
in mentem, quoed ernberus Rolevinckius de antiquorum Saxao-
vum ſitu & moribus lib. 1I. cap. ulr. dicit: Prior ætas paga-
vorum in moralibus, virtutibus, quond aliqua, longe praſtan-
tior fuit quibusdum chriſtianis. Sed tamen ætas noſtra non
prorſus ab hac majorum virtute degeneravit. Extant etiam
hodie egregia heminum, qui injurias ſibi illatas generoſe
contemſerunt, exempla, ex quibus unicum magiſtratibus
maxime imitandum proponam, auctore Gayot de Pitaval
dans Ia Biblietheque des gens de cour Tom. pag. 233. Mulier li-
tem ſuam in ſenatu ſummo CGallico perdiderat, ac furore per-
cita deguierium, Galliarum cancellarium, convitiis atrociſ-
ſimis inceſſebat. immotus vero Seguierius ad maritum mu-
lierculæ converſus: tuane, inquit, hæc uxer eſt? &, an nuen-

te illo: quam ego, ait, vicem tuam doleo! Que je vons plains?

II.
Sola altio injuriarum damnatur, non etiam vindicta, ister guæ
duo multum intereſt.
ccurrendum nunc eſt iis, qui, dum præcedentes oh-
ſervationes noſtras legunt, aéctiones & delationes in.
juriarum Penitus a nobis damnari, fibi Perinadent. Er-
rant, qui hoc credunt, & errant magis qui ipſi eas dam-
nant & e civitate bene conſtituta exterminant. Tantum
abeſt, ut cum iis ſentiamus, ut magis homines ad accu-

ſandas & deferendas injurias obligeri credamus, &, qui

id neg! ligunt, officium fſuum negligere, ac in ſe & ſuos,
& alios, & in ipſam rempublicam peccare exiſtimemus-

Zdm. PIldr. 2 Da-

178 NAMIKDITAT. AD PANDECT.

Damnamus accuſationes & delationes injuriarum, ſed ess
ſolas, quæ uleiſcendi cauſa fiunt. Hoc ergo explicari opor-
tet. Explicabitur autem optime verbis lF'ufendorki, qui
in libello de offcio hominis & eivis cap. 6. §. 13. Damnatur,
inquit, naturali lege vindicia, quæ nulum alium finem habet pro-
pofitum, quam ægre facere illis, qui nos læſerunt, eerum-
gque dolore noſtrum animum ſatiare. At, ais, injuriarum
perſequutio ſemper ad vindictam tendit, L. 7. §. 1. de In-
juriis, L. 2. §. 4. de Collet. Ita eſt; ſed non ſemper ad
ultionern. Differunt nempe inter ſe vindicta & ultio, ut
genus & ſpecies. VItio nihil aliud intendit, quam ut ani-
mum dolore ejus, a quo offenſi ſumus, paſcat. Hæc im-
pia eſt ſemper, atque etiam a legum civilium conditori-
bus damnatur in L. 4 5. §. 4. Ad legem aquiliam.
Akinutit
Semper & infrmi eſt animi exignique voluptas
Mtio.
Ergo, ſi caſum ſupponas, ut injuriæ perſequutio nullum
alium fructum, quam improbam iſtam animi voluptatem,

ſit adlatura, accuſatorem vel delarorem alimine judicii repel.

li oportet. Vindictalautem, etli aliquan io ultionem conti-
neat, poteſt tamen eriam ſine ea eſſe, atque ſaltem famam
& quietem privatam, atque ſecuritatem publicam per ſaqui
III.
Actiones & delætiones injurigrum, fi aleiſeendi animus deſit, non
permittuntur ſultem, ac cum præcepto Cbrifi & apoſtolorum
coneiliantur, ſed præcipiuntur etiam, atque bi,
qui ens negligunt, objurgantur.
† ranſibimus nunc ad reliquas vindictæ ſpecies, quæ ſci-
licet non hoc imtendunt, ut iis ægre fiar, qui nobis
ægre fecerunt, ſed ut exiſtimatie noſtra ſalva ſit, ut in.
po-

lu
Ali
le

„☚

eln

N.

gl
r,
run
.1r.
1 41
o

m,
ren

Ele⸗
nobi
in.

“

Sp. DXLII. DE PIET. AC IVST. REMED. CONT. JN]. 17

poſterum a ſimili offenſa tuti præſtemur, ut familiæ & po-
ſteris noſtris nihil objici queat, & ut ſecuritas publica impu-

nitate talium flagitiorum non turbetur. Qui, dum injuriarum
agunt, hoc ſpectant, non ſolum non peccant, ſed peccant
etiam, ac in ſe aliosque crudeles ſunt, ſi non agunt. Objicie-
tur mihi forſan, iſtos vindictæ fines ad curam & officium ma-
giſtratuum pertinere. Debebant utique pertinere. Et uti-

nam magiſtratus officium ſuum hic facerent, atque injurias,

quæ paſſim inferuntur, & magis ſollicite inquirerent, & ſeve
rius punirent. Ar magiſtratum hac in parte negligentia ali-
quam lacefſſitis neceſſitatem, ut famæ ſuæ, ex communi homi-
num opinione læſæ, quomodocunque ſuccurrant, & ex retor-

ſione, verberatione, ſingulari cerramine, cæde, aflaſſinio re-

medium quærant, imponir. Vide Baylii Dictionnire hbikori-
que & oritiqse art. koobhan (Kenée de) lit B. Plerique calum-
niatores ſcelus ſuum impune ferent, ſi hi, quos calumnia tan-
git, fileant. Oportet ergo hos queri, accuſare, deferre, ſi fa-
masn ſuam vindhcare volunt. Hoc vero ut faciant, ſecuritas
& bonum publicum, nec non officii erga ſe ipſum ratio exigit.
Fruſtra nobis objicis, exiſtimationem per injurias vere non læ-
di. Læditur utique, quum in opinione hominum conſiſtat.
Atque hæc læſio, ni reparetur, non his ſolumy qui dignitate
conſpicui ſunt, ſed de infima plebe hominibus funeſta eſſe po-

teſt. Syrykius in notiz ad Lavierbachium pag. 666. Finiſtra,in.

quit, opinio tunce præcipue oritur, ſi ſpeciale quoddam delittunt
alteri oljectum: Hujus enim vindicationem ſi quis negligat, ejus-
dem delicti reus præſumitur. Er hoc ſenſu verum eſt vulgatum
ilud: Crudelis eſt, qui famam negligit. Inde etiam in inquiſitioni-

bus contra ſagas pro indicio reputari ſolet, ſi fæmina ſæpius ab

aliis publice venenica, eine Hexe, appellata fuerit, neeæ tamen de

Soc apud judicem querelam moverit. Exemplum aliud menſe

2 Majo

„

180 MEDITAT. AD PANDECT.

Majo anni cio 1o CCXXXII. mihi ex præfecstura Vitembergen-
ſi adlatum eſt. Muliercula, lavando & nendo victum quæ-
rere ſolita, ac ſolertiæ laudem adepta, deſtituitur ſubito ab
his, qui ope eius hucusque uſi fuerant. Fame confecta

cauſam tantæ calamitatis requirit, reperitque, aliam mulier-

culam, infenſam ſibi, monuiſſe eos, quorum domos hucus-
que frequentarat, caverent ſibi a furaciſſimis ejus manibus.
Obſecro munc vos, patientiæ chriſtianæ exactores aſperri-
mi, quid conſilii miceræ dediſſetis? Duæ ſolum viæ ei patebant;
ur vel leœſæ exiſtimationis reparationem per megiſtratum im-
petraret, vel inedia periret. Tertiam non video. IIIa er-
go priorem elegit, ac per adverſariam publice innocens
declarata, famam ac vitæ ſuſtentationem ſibi necefſariam
recuperavit. Quin aliquando ſilentium in convitiis & ca-

lumniis religioni ipſi & veritati grave damnum adferre poſ-

ſe, exemplo oſtendit Bayle in Dictionaire art. Bertellier lit.
D. & F. Supereſt, ut Chriſto & apoſtolis, qui vindictam
omnem toties vetant, ac remittere injurias, beneficlis com-
plere inimieos, percutienti alteram et am maxillam of-
ferre jubent, Roman. XII, 19. 20. 21. Mertthæi , 39. 40.
I. Corinth. IV, 12. Lucæ VI, 27. 28. 29. 1. Pet. III, 9.
reſpondeamus. Plerique ex his, qui id ante nos fecerunt,
nodum hunc gordium ſecant magis, quam ſolvunt. Audia-
mus unum ex multis, Bayerum noſtrum, qui in programmate
quodam, anno 1709, Propoſito, ſic ait: Nec multum negorii
nobis faceſſenzs ſacrarum literarum oracula, noſtræ ſententiæ ob-
jecta, ubi ab initio obſervandum, vel ſervatorem noſtrum Abpo-
Kolis plantandæ eceleſiæ deſtinatis mulia eximiam perfeétionem in-
dicantia injunxiſſe, & quædam alias facile toleranda probibuiſſe;
vel verba, prout jacent, non erude accipiende, ſed certis condi-
zionibus & eireumſtantiis temperandame, ubi talia promiſcue ne-
ceſſaria auf illiecita dicimus, vitæ, civilis rationem turbemus.

ſc

il
ſen
li
jun
tlor

—

ger.
ur.
10 dh
ned
Nle⸗
hun.
ud
ben.
teian
UnIe.
ler.
Ndern
lunin
Ka
e
erh
diche
6.
n &.
9. 4
eru
Auce
nmnat
gri
telk⸗
r
ni.
hiſ
ol⸗
le

I

4

Sp. DxLII DE PIET AC IVST. RMED. GCONT. INI 131

Qualia præcepta ſi univerſalem vivendi regulam continerent, ge-

gque calceot, neque peram, neque panem, aut edalia, 1 vel inus ve-

Ses peregre abeunti ſecum ferre liceret.: Marc. I, verſ. 8. g1.

Luc. X. verſ. 4. Durior nobis hæc reſponfio videtur, qui

hriſtum & apoſtolos non τονHnν, ſed veriſſime, loqui
credimus. Diverſa itaque ratione incedimus, ac Chriſti ve-
ſtigüs Preſſe infiſtentes, eos etiam, quos boni publici cura &
propriæ ſalutis tuendæ neceſſitas, ad accuſandum & deferen-
dum cogit, diligere tamen & beneficiis ornare obtrectatores
ſuos, ac porro in ſe inſultantes æquo animo ferre jubemus-
Nec eſt, ut quis, conſiſtere hæc fimul non poſle, dicat. Poſ-
ſunt utique. Si enim magiſtratus maleficos punire, miles in
bello hoſtem reipublicæ interficere, carnifex decretum ulti-
mum ſupplicium exſequi ſine odio & animi acerbitate poſ-
ſunt, quidni privati injurias ſibi illatas, ubi necefſitas id Ppo-
ſcit, in judicio perſequi mente ſedata & tranquilla poterunt?
Trahi huc debet, quod Atejus Capito in Zaciti Annali III.
cap. 70. Tiberio præcipit; lentus in ſuo dolore eſſet; reipublica

injurias ni largiretur. Scilicet, ſi quis vel maxime in ſe ipſum

& ſuos crudelis eſſe ac famam ſuam negligere velit, tranquil-

litas tamen reipublicæ eum filere non ſinit. Iraſcor ego ſæpe

illis, qui a ſervulis ſuis vel aliis compilati, ex intempeſtiva mi-

ſericordia i impunitos dimittunt, ac impunitate hac, ut porro in

alios graſſentur, invitant Par vero & major etiam eſt ratio in-
juriarum, quam furtorum, quum bonus quilibet malit exiſtima-

tionem ſuam, quam patrimonium, adverſus improhos muniri.

IV.
Indulgentia magiſtratunm in injuriantes maximorum malorum
cauſa eſt.
De in præcedentibus, negligentiam & indulgentiam ma-
giſtratuum in kequirendis & puniendis in jurüs magno-
3 rum

382 MEDTTAT. AD PANDECT.

rum malorum, rixarum, verberationum, vulnerationuum,.

cædium & aſſaſſiniorum cauſam eſſe. Solus mœror, gquem
ex famæ ſuæ imminutione concipiunt homines, ita eos ſæpe
conficit, ut contabeſcant, & prœæmatura morte exſtinguantur;
cujus rei exemplum ipſe recordor. Et, ſi antiquis auctoribus
credimus, fuerunt, quos dolor ex injuriis adverſus ſe ſcriptis,
conceptus ad ſuſpendium adegit. De Bupalo & Anthermo, cla-
riſſimis ſculptoribus, hæc narrat Plinius lib. 36. Watural. biſt.

cap. 5. Hipponacti notabilis fæditas vultus erat: quamob rem ima-
ginem ejus laſewia locorum ii propoſuere ridentium cireulis. Quod

Hipponax indignatus, amaritudinem carminum diſtrinxit intan-

tum, ut &redatur aliquibus ad laqueum eos compuliſe. Poliagrum,

in comœdia quadam in jurioſius tractatum, ſe ipſum ſtrangu-
laſſe, Elianus lib. 6. variar. hiſtor. cap. 8. memorat. Archi-
ochus poëta ſatyra quadam virulentiſſima Lycamben cum tri-
bus filiabus ad ſuſpendium adegit, ſecundum Anthologiam lib.
3. 25⁵. Miltonus, notiſſimus regicidii Anglicani defenſor, in de-
fenſione 2ꝛ. pro populo Anglicano, pag. II. necem Salmaſii, ad-
verſarii ſui, ſibi imputari, ſuosque nimis acriter ſtrictos acu-
leos Salmalium repugnando altius ſibi infixiſſe, & recordatio-
ne amiſiæ famæ ac exiſtimationis, triennali tandem mſtitia
animi magis ægritudine, quam morbo, confectum obiiſſe, va-
niſſime gloriatur. Mala iſta omnia avertunt magiſtratus, ſi
ex officio, de exiſtimatione civium ſuorum ſoliciti, injurias
perquirant & ſevere Puniant.

Magiſtratus & procuratores Kſci injurias privatas ex ofcio,

invita quamvis utraque parte, perſequi debent, privatam
tamen ſatisfalctisnem urgere nequeunt.

quidem dubitatum fuit olim, liceretne magiſtratibus in in-

juriis, tanquam delicto privato, officium interponere, &,
nemine agente, cauſam tractare, ac pœnam inffligere. Verum,
ſi

1

ſic
nI
nii
Gut
tit
uo

ol

civil
ſuer
lem
Ille
Non
cati⸗
in!
e,)
n
mie
u

foren

erar.
Cee⸗
lnng
ſlan
kige

—
Conn

Slen.

un

torhn
nnh
mogt

enie

in.

agru.

tnng⸗
Cun
itl⸗
ali,e
s d

Cſti
ler
tratn

Afrin

Gton

inn.

l
ſem

SP. DXLII. DE PIET. ACTVST. REMED. CONT. INI. 133

ſi omnia probe conſidero, nulla genuina dubitandi ratio ſub-

eſt. Nam, quæ ex natura delictorum privatorum deſumi-
tur, concidit facile. Jure Romano antiquiſſimo non potuiſ-

ſfſe magiſtratus pœnam in delictis privatis decernere, fateor

lubens. At hoc mutatum deinde Romanis ipfis, ut ex L.
ult. de Injuriis aperte conſtat. Igitur, ſi jus Romanum ſpectas,
ſicut id ad nos pervenit corpore Juſtinianeo comprehenſum,
nullum in eo delictum ſimpliciter privatum eſt, verum om-
nia privata crimina mixtam naturam habent, atque eatenus,
quatenus privatus ſibi ſatisfieri vel aliquid adjudicari flagi-
tat, Privata manent, quatenus vero Ppublicam pœnam perle-
duuntur, ad publica delicta quodammedo referuntur. Non

opus itaque habuit Carpaovius in Quaft. erim. 96. . 3. juri
civili conſuetudinem hodiernam opponere. Ea enim ceon-

ſustudo hodierna cum jure civili amiciſſime conſpirat. Id ſal-
tem præcipiendum eſt magiſtratui, aut procuratori fiſci, ne,
dum ex officio agit, cauſæ publicæ fines transgrediatur, at-
que gꝑivatam immiſceat. Poterit ſcilicet, quamvis Privatus
non queratur, pœna publica, non etiam revocatio aut depre-
catio, peti vel decerni. Inſigne exemplum habet Haberus
in Prlect. ad tit. z. de Injuriis 8. 6. Hegſelius Wringerus, ſeri-
ba ſecretarius in Barradeel, calumniatus erat D. Fohannem a
Sande, Supremæ Guriæ Senatorem, quod in quodam conventu .
amicoerum Quæſtoris Bootſema, JIiti aAbnir, pegulatus rei, conm -
us eſſet teſiem pecunia corrumpere nen modica, decem millibus
NRorenorum, quam enormem calumniam aulio odo Probare po-
verat. Sandius ipſe noluit agere, ne quid iraſcendo agnoviſe vi-
deretur; ſed PBrocurator Generalis W ringerum axruſavit, poſtu-

lavitque inter alia, ut ſolenniter revocare cogeretur: quod ſi an-

guam, mazxime in ea cauſa fieri debuiſſet, ſed judicatum eſe, eju;
Peænæ exastionem ad oficium Precuratoris Generalis non bertine-

MEDITAT. AD PANDECTI.

184
re, ſed a Sandio ipſo petendam fuiſſe. Reus ab oficio, 4u0d ha-

gehat, remotus eſt, nibil ulera, eum ex penſis. Similiter Cti Helm-
Hadienſes menſe Februario anni clo 1o CcXX. reſponderunt:
Immaſſen wir auch des Anklaͤgers Suchen, der entwichenen Grund⸗
mannin Satisfaction zu geben, vor unſtatthaft halten, indem der⸗
gleichen Privat- Sachen ad officium publicum des Raths An⸗
waldes nicht gehoͤren, ſondern von dem Beleidigten ſelbſt getrie⸗
ben werden muͤſſen. Quapropter duum ſæpe contingat, ut
duo ſe mutuis injuris proſcindant, ac deinde metu pœnæ
muſſitent ambo, nullusque eorum judicis opem imploret,
recte tamen judex ex officio interce
Idem judex, ſi, eum, qui olim actionem injuriarum inſtituit,
nunc tergiverfari, animadvertat, immiſcere ſe ex officio, &
judicium, quantumvis id per aliquot annos quieverit, con-
rinuare poteſt, partibus tamen, ut ſibi mutuo ſatisfaciant,
quum neutra id flagitat, imponere nequit. Et ſic judica-

runt Cti Helmſtadienſes menſe Decembri anni cio ILo ccxv.

Daß das am 223ten Decembr. 1710. eroͤfnete fol. 54. befind⸗
liche Urthel, der eingewandten Leuterung und gefuͤhrten Defen-
ſion ungeachtet, zu beſtaͤtigen, auch die Wolfframmin alle durch
ſolche Leuterung verurſachte Unkoſten zu bezahlen ſchuldig ſey.
Doch ſtehet einem jeden Theile frey, dem andern die gericht iche
Erklaͤrung zu erlaſſen. V. R. W. Rat. dec. Nachdem durch der
Leuterantin und Deducentin Verſchleifungen die Sache ſo viele
Jahre zuruͤck gehalten, und die Einholung eines rechtlichen Erkaͤnnt⸗
niſſes verhindert worden, ſo iſt die Obrigkeit wol befugt geweſen, da
das Intereſie fiſci wegen der dictitten Strafe darzu kommt, auch
ohne Anhalten einer Parthey, die Endigung des Proceſſes zu ur-

giren, und zu ſolchem Ende die Acten zu verſchicken. Was nun die
Sache ſelbſt betrift, ſo beſchweret ſich die Wolfframmin daruber,

daß wegen bloſſer Privat-Injurien die Inquiſition angeſtellet

dit, arque ambos punit.

wor⸗

alt

—
le
Hen
lenn.
herde⸗
e
1on
l
Pern
loret,
Nontt
u
rihe.
Ne
oN
Dee
N
lg ſ⸗
gutte
gintre
i
t
nfun
n,e
ſeunn
Ununde
ſniht
oti

SP. DXLII. DE Pikr. Ac Jvsr. RerMED. CoNT. INI. 185

worden. Alldieweil aber der Obrigkeie Amt iſt, auch in Privat-De-

lictis und Injurien, wann dadurch ein oͤffentliches Aergerniß gege⸗

ben wird, zu procediren, und die Verbrecher zu ſtrafen, dieſemnach
allhier, da die Partheyen auf oͤffentlicher Gaſſe, bey ſtarkem Zulaufe
des Volks, mit vielem Geſchrey einander erimina vorg. worfen, der
Magiſtrat wider ſeine Pflicht gehandelt haͤtte, wann er ſolches un⸗
geahndet hingehen laſſen, demnach haben wir keine Urſach gefunden,
die dictirte Strafe zu lindern, und hat vielmehr die Wolfframmin,
welche ohne ſattſames gravamen geleutert, in die Unkoſten verdam⸗
met werden muͤſſen. Doch weil ſie vorgiebt, daß ſie ſich mit ihrer
Widerſacherin bereits verſoͤhnet, ſo haben wir die in dem Urthel
enthaltene Erklaͤrung angehaͤnget. Non poſſum hic non comme-
morare prudentiſſimum divi Auguſti Guilielmi, Brunſuicen-
ſium ducis, reſcriptum d. 9. Mart. anni 1724. datum: Laſſen
Wir Euch zu Eurer Verhaltung hiemit wiſſen, daß, wann ein In-
juriat den Injurianten, ratione ſatisfactionis privatæ, nicht be⸗
langen will, ſondern nur die ihm zugefuͤgte verbal- oder real-Inju-
rien der Obrigkeit zur Ahndung und Beſtrafung anmeldet, Ihr den⸗
ſelben zu keiner ordentlichen Injurien⸗Klage, welche, wann ſie auf
eine Privat-Rache abzieler, mit den Regeln des Chriſtenthums oh⸗
nedem incompatible iſt, zu verweiſen, ſondern, da in der Landes⸗
Orsnung auf Injurien eine gewiſſe Strafe geſetzet, den Injurianten,
wann er confeſſus, oder convictus iſt, ex officio darnach zu rich⸗
ten habet; Sollte auch der Injuriat mit dem Injurianten wegen
ſeines Privat-Intereſſe ſich vergleichen, ſteher Euch ebenmaͤßig frey,
dieſelbe nichts deſtoweniger zur Strafe zu ziehen.
VI.
Idem in Saxonia olim obtinuit, ſed bodie quodammodo
mutatum fuit.
Jea iſta omnia juris communis ſunt, atque olim etiam in Sa-
xonia noſtra obtinuerunt. Nam, quod Babmerus de In-
Juſtitia actionum injuriarum §. 23. 24. in Saxonia judicibus

Aun. III A a pote⸗

186 MEDITAT. AD PANDECT.

poteſtatem in cauſis injuriarum ex officio inquirendi adem-
tam credit, inde eſt, quod legem Saxonicam, quam male
etiam allegat, non inſpexit. Reperitur illa in der KReſolution
und Erledigung der Gebrechen vom Jahre 1612. tit. Juſti-
tien⸗Sachen, §. 5. in Corpore Auguſteo toimn. I. pag. 174. Per-
lege modo integrum hunc §. & videbis, judicibus non adimi
poteſtatem ex officio in cauſis injuriarum inquirendi, ſed da-
ri magis, atque id ſaltem præcipi, ne ſolemnes iſtas, ſumtuo-
ſas ac ignominioſas inquiſitiones facile decernant, neque eum,
qui injuriarum egit, viam, quam ſemel elegit, relinquere, at-

que actionem ſuam in delationem mutare ſinant. Quidquid

fit, hodie etiam in Saxonia res extra dubium poſita, atque in
notiſſimo illo mandato, wider die Selbſt⸗Rache, §. 22. judi-
cibus facultas confirmata, cauſas injuriarum ex officio cogno-
ſcendi Duo tamen noviter ac contra jus commune in hoc
mandato conſtituta ſunt; primo, ut privati inpoſterum in-
juriarum plane non agere, ſed ſaltem injurias ſibi factas ma-
giſtratui deferre, eique vindictam ſuam permittere debeant;
deinde, ut judex, etiamſi ex officio procedat, ſimul tamen

deprecationem, declarationem, vel recantationem petenti de-

latori adjudicare teneatur.
. VII.
Intereſt reipublicæ, ne injuriæ & alia erimina mollius
puniantur.

Porro reipublicæ intereſt, ut hi, qui injuriis alios adficiunt,.

non puniantur ſolum, ſed & graviter puniantur. Mites
pœnæ homines præfractos a delinquendo haud abſterrent,
ſed obſtinatiores reddunt, & aliquando ad delinquendum in-
vitant. Memorabile exemplum Gellius lib. 20. Noctium Atti-
carum c. I. habet: Quod dixi, videri quædam (in legibus nem-

pe XII. tabularum) eſſe impendio molliora, nonne tibi quoque

videtur efe dilutum, quod iia de injuria puniende ſeriptum eſt:
Si injuriam alteri axik, viginti uinque æris panæ u
1415

—

per
cun

cv
In
dos

jeli

drl

M

—
en

N e
ſolui
r
4 e.
DNd
ſecddh
fumt⸗
ne eun
lere,
Cicgeu
atqei
22.
ocon
ge inn
terund⸗
(l
nultnen
Betent

nolier

zliciu
Ar. Mi
ſteren
adummit
unA
busden
ſin
pnmn 4
Ne 1

SP. DXLII. DE Prrr. Ac jvsr. RauED. COX. INI. 187

Quis enim erit tam inops, quem ab injuria facienda viginti quin-

gue aſſes deterreant * Itaque quum eam legem Luintus quogue

Labeo veſter in libris, quos ad duodecim tubulas conſeripſit, non

Probaret, inquit. L. Neratius fuit egregie homo improbus, at-
que immani vecordia, is pro delectamento babebat, os hominis Ii-
beri manus ſuæ palma verberare. Eum ſervus ſequebatur, eru-
menam plenam aſſium portitank, & quemeunque depalmaverat,
numerari ſtatim ſecundum duodecim tabulas guinque & viginti
aſſes ſubebat. Exſtant etiam in Germania noſtra paſſim an-
tiquæ hujusmodi leges, in vetere auri argentique penuria la-
tæ, quæ hodie ad reprimendam hominum audaciam non ſuſſi-
ciunt. Vidi aliquando miſſa ex oppido Anhaltino acta, in qui-
bus inquiſitio ob percuſſum in officii expeditione, bey Beſich⸗
tigung der Feuerſtaͤtte, fuſte conſulem decreta fuerat. Depre-
cabatur hanc reus, negabatque delictum inquiſitione dignum
eſſe, ex hac potiſſimum ratione: weil die Stadt⸗Statuta, daß,
wer einen Buͤrgermeiſter in ſeinem Amte pruͤgelt, 23. Thlr. 8. gl.
kuͤſſen ſoll, klar verordneten. Idem fere Saxones, quamdiu
apud eos certa mulcta, XXX. nempe ſolidorum, in injurias
conſtituta fuit, experti ſunt, ut Auguſtus Klector Saxo eam
mulctam in Conſtit. 42. P. 4. abrogare neceſſum habuerit.
Sed tamen, & poſtquam pœna injuriarum arbitraria facta fuit,
dum judices permiſſo ſibi arbitrio moliter nimis uterentur,

parum profectum eſt. Animadverti aliquando ex actis, ruſti-

cum, quem a rixa & convitio alii dehortabantur, ac malum

cavere jubebant, impudenter reſpondiſſe, expertum ſe jam
olim eſſe, omne id maleficium quinque thaleris lui poſſe, atque
hos quinque thaleros ſe jam, antequam sonvitium faceret, a
reliquo patrimonio ſegregaſſe. Et indignati ſunt ſæpe olim
NCi cordatiores, pugnas repentinas, provocationes, ſingu-

laria certamina duriſſimis pœnis coercita, hos vero, qui in-
Juriis alterum laceſſiverant, & ad pugnandum atque verbe-
Aa 2 Tae

188 MEDITAT. AD PANDECT.

randum coëgerant, impunes fere abüſſe. Medelam tamen iſti
malo attulit rex noſter in mandato ſaluberrimo wider die
Selbſtrache, atque graviores pœNas in irriſores & convitia-
tores ſancivit. Ceterum quam in aliis quoque delictis vilitas
mulétarum contemtum legum excitet, exemplum Demadis
comprobat, de quo hæc narrat Plutarebus in vita Phocionis:
Demades ingentes divitias, ſicuti quæſivit turpiter, ita luxu-
rioſe profudit. In quo quidem non neceſſitas, non ratio, non
honeſtas, ſed ſola libido modum ſumtibus ſtatuebat, qui ſihi
laudem ex impenſis non modo turpibus, verum etiam Patria
lege vetitis, quæritabat. Nam quum Athenis eſſet lex, quæ
peregrinum vetaret publice in theatro ſaltare, & mille drach-
marum pœrna indiceretur luci præfecto, qui ſaltatorem ejus-
modi induxiſſet, Demades, quum ludos ipſe pararet, tam
pœna, quam lege neglecta, centum & eo amplius magno un-
dique ſtudio conquiſitos advenas ſaltatores in theatrum ad-
miſit, millenasque pro ſingulis exſolvit drachmas.
VIII.
Eruditorum vividæ inter ſe diſputationes, & judicia falſiora ac
ſeripta acculeata tolerari, nec tanquam injuriæ vindicari
debent; maledicentia tamen recte punitur.
Nondum ex hominum animis exceſſit memoria infeliciſſi-
Umorum temporum, quibus inter nobiles honeſtasque

perſonas ſumme ignominioſum habebatur, de injuria ſibi fa-
a apud magiſtratum queri. In ipſis adeo academiis, ſi quis

ex ſtudioſis juvenibus a commilitone petulantiſſime laceſſitus
& vexatus rectoris opem imploraſſet, digito ab aliis monſtra-
batur, & a circulis & compotationibus excludebatur, tan-
quam turpiſſima macula adiperſus. Sed iſti quidem malo
medicinam aliquam attulere ſeveriſſimæ regum principum-
que nonnullorum adverſus injurias & ſingularia certamina
leges, vulnus tamen nondum plene perſanarunt. Quin inter

eruditos etiam ſunt, qui, refugium hoc ad judices & judicia

—

inho=

epe

liu
001
vel
in
n
⸗
ſti
tre
M
44

u
i
a
ii
Ne⸗
1
fie⸗
di

lad,
,9
vift
un/
o
Prel

eun
le
d
lef

—
nenili
der N
huvitk⸗
SV
emntt
tinnt
a lu.
tio,
qui ſt
Ppanr
edre
ret n
gnon
mumt

omt

icen

hlelit.
ekugget
ialiii
li
lelin
monlt⸗
tun tu⸗
en t
nohon⸗
ertünin
niginet
jule
iohe

SP. DXLII. Dr Pirr. Ac IvSr. REMED. CoNr. INI. 189

inhoneſtum viro litterato eſſe, ſibi perſuadent. Certe, quem

ego in republica litteraria inter principes viros colloco Bay-
lius aperte litteratis præcipit, ut ſe ad nobilium opinionem
conforment, & infamem reputent, qui cauſam, quam ferro
vel ſtylo decidi oporteat, ad tribunalia trahat. Ita enim ille

in Dictionaire biſtorique & eritique art. Zomas lit. D. II. eſt

moins honteux à un dialecticien de faire la faute, gqu'on apelle
era gzgis is XX „ρενν; donner le change, abandonner la que-
ſtion, & ſe jetter à travers champs pour ſe ſaiſir d'une au-
tre dfficulté, qu' il n'eſt honteux d un bel Eſprit, qui &eſt batu
quelque tems avec ſa plume, de la quitter pour ſe ſervir des ar-
mes du Magiſtrat. C'eſt viſiblement lächer le pied, quitter le
champ de bataille, jetter ſon bouclier & ſon épée, pour gagner
plus promptement un aſyle, pour s'aller cacher, avec plus de di-
ligence derriere un autel. Je m' étonne, que Coſtar, qui avoit
tant de lumieres, n'ait point prevu, que ſa conduite ſeroit ainſi
interpreté, & qu' on la compareroit pour le moins avec cele d'un
gentil homme, qui dans une querelle d'honneur auroit ſon recours
au juge du lieu, & non pas d ſon épée. Clarius adhuc & ſigni-
ficantius idem Bayle in art. Scioppius lit. P. poſtquam factum
aliquod Scioppii his Jani Micii Erythræi in Pinacoth. I. pag.
241. vVerbis narraſſet!: Cum de fingulis, detrabendi gratia, ma-
ledice contumelioſeque loqueretur, Caſparem vero Sciopbium, gui
in litteraria Rep. in primis ordinibus numeratur, imi ſul ſellii
virum, atque inter litteratos proletarios, ut ita dicam, referen-
dum eſſe ajelat; quem ille Scioppium, quoniam in quodam li-
bello ſua tempora, quaſi litteratis viris non amica, modeſte re-
prebenderat, cœpit contumeliis omnibus lacerare, atque palam
eum infantem, rudem, & omnino omnis eruditionis expertem at-
que ignarum aſſerere minitarique, ſe libro edito ejus inſcitiam
palam omnibus facturum. At Scioppius miſit illi, qui di-
ceret, ſi ſibi amplius moleſtus S, non ſe pugnaturum cum
a 3 c0

190 MEDFTAT. AD PANDECT.

eo eloquentiæ doctrinæque armis, ſed dictis teſtium, ac ſenten-

ziis judicum, in publicas tabulas relatis, quibus Bononiæ malo-
rum facinorum argutus, evictus, ac condemnatus fuiſſet; bis
ſe armis curaturum, ut eius proiecta ad detrabendum bonis vi-

ris audacia infringeretur, ac retunderetur. His auditit, a Teri-
bendi contra illum ſententia deſtitit, ſeque tantum intta verba

eontinuit; ſie de eo judicat: On peut regarder celæ comme

une disgrace bien mortifiante poursciophius. A proprement

arler Zoilus Ardelio triombbade lui; car des qu' un homine
ge lettres daus une diſpute d'érudition a recours aux Magiſtrats,
gux ſergens, & aux procureurs, & eſt une marque, qu il ſe de-

fe de ſa plume, & de ſa ſcience. Il ebange 'état de la queftion,

il fuit le combat, il n'oſe aller ſur le pré avec ſon antagoniſte.
Ego quidem vanitatem gladiatoriæ iſtius opinionis inter ar-

matos receptæ agnoſco & improbo, eruditos vero, qui in

certaminibus litterariis ad magiſtratus recurrunt, gloriæ ſuæ
plerumque officere, ipſe credo. Rixæ profecto eruditorum

nec inutiles ſunt, nec indecoræ. Egregie Cicero in Tuſcula-

narum diſputationum lib. 2. cap. 2. Tant um, inquit, abeſt, ut
ſeribi contra nos nolimus, ut id etiam maxime optemus: in ipſa

enim Græcia phbiloſophia tanto in honore nunquam fuiſſet, niſi

doctiſimorum contentionibus diſſenſionibusque viguiſſet. Hunc
ego Ciceronis de philoſophia locum ad theologiam & juris-

prudentiam trahere ſoleo, ac, ſcripta απen in ſcholis &
academiis non recte prohiberi, credo. Immiſcentur quidem

illis nonnunquam aculei & dentata verba. Sed nec hoc pror-

ſus indecorum eſt, ſi modus ſervetur. Jam olim ipſe in diſ-
ſert. de Logomachiis in jure §. II. in doctis concertationibus
modum inter frigidam modeſtiam & furioſam maledicen-
tiam ſervari, mediamque viam teneri juſſi, ne dum nimis mo-

deſtiæ ſtudes, in ſtuporem incidas. Abſona dixi ſcripta,
quæ

(l
k!

n
Alte
leh
ſint
dus
ll
gll
ſal

tti
Ulti
i]
10
ler
ej

= =
E

—
ſoner.
Re
uru.
hlſer⸗
rati
Cn
prenn
Honn
Nibran
Ule
lutfin
Pntnfe
innek⸗
0
orieſi
nditonn
Mal.
Mr
iriN
en
7. Hu
Kjus
ſhoht
rqite
noer⸗
e
gtinit
Aecier
imisne.
lahe

—

SP. DXLII. Dz Pir. Ac Jvsr. RrMED. CoxNr. INI. 191

quæ nullo prorſus adſpergantur ſale, & frigida illa ingenia
magnarum rerum incapacia cenſui. Conſentit Cicero lib. I.
de Einibus cap. 8. Diſſentientium, inquiens, inter ſe repreben-
ſiones non ſunt vituperandæ. Maledicta, contumeliæ, tum ira-
cundiæ, contentiones concertationesque in diſputando pertina-
cen indigneæ mibi philoſophia videri ſolent. Quæ quum ita
ſint, diſputationes eruditorum etiam falſiores a magiſtrati-
bus tolerari poſſe, exiſtimo, ac Baylio in eo adſentior, quod
diſputator de aculeatis adverſus ſe libellis querelas ad ma-
giſtratum deferre confeſtim non deSeat, & ſi id faciat, in
ſuſpicionem diffidentiæ de ſe ipſo incidat. Nolim tamen,
quis autumet, me maledicam doctorum quorundam in litte-
ratis litibus procacitatem probare. Damno hanc, & judici

ultionem ex officio præcipio, quin & parti læſæ querelam

in judicio permitto; dummodo ipſa in ſocietatem criminis
non venerit. Nulla forſan fuit fœdior unquam in orbe lit-
terato pugna, quam quæ inter Puffendorfium & adverſarios
ejus ac ſatellites pugnata fuit. Sic enim ille & hi, qui con-
tra ipſum ſcripſerunt, in ſe invicem debacchati ſunt, ut om-
nem convitiandi, objurgandi, maledicendi materiam exhau-
ſiſſe videantur. Omnia ſibi ſcelera, quæ excogitari poterant,
veneficia, adulteria, latrocinia, inſidias vitæ ſtructas objece-
runt. Moechos ſe, carnatos diabolos, ſicarios, Aſinos, tenebris-
nes &c. vocarunt. Nec ingenioſa omnia erant. Ex trivio &
gynecæo abjectiſſimas loquendi formulas petierunt; qui-
bus ſuam uxorumque ſuarum famam invicem laceſſerent. Ac
ne quic lutulentis his & ſpurcis diſputationibus deeſſet,
confugit utraque pars ad tribunalia, & proſcriptiones, in-
terdicta, pœnas in inimicos popoſcerunt obtinueruntque;
recte forſan, ſi ea, quæ hoc impetravit, ipſa a maledictis
abſtinuiſſet. X.

192 MEDITAT. AD PANDECT.

IX.
Retorfiones injuriarum meliores Junt & utiliores actionibus in-
juriarum, atque etiam judicialiter fieri pohſunt, ſed
in Saxonia noſtra recte abolitæ fuerunt.

Rerorſone injuriarum rex noſter ſapientiſſime ſuſtulit ac
prohibuit in Mandato wider die Selbſt⸗Rache, §. 22.
Neque enim iis opus eſt amplius, poſtquam hi, quorum fa⸗
ma per injurias læditur, ſine omni ſumtu & moleſtia per

ſimplicem delationem - conſequuntur, quod olim longa
ac ſumtuoſa actione flagitabatur, & ægre tamen obtineba-

tur. At enim vero in iis locis, in quibus cauſæ injuriarum
ſecundum veterem judiciorum formam magnis ambagibus

& impenſis tractantur, remedium retorſionis utiliter ac pie

adhibetur. Certe retorſionem injuriarum legitimum aliquod
defenſionis genus eſſe, Jo. Georgius II. Elector Saxo in De-
ciſione 85. credidit, ac juſtitiam ejus & utilitatem multi, quo-
rum nomina & argumenta operoſe collegit Struvius de Fin-
dicta privata toto capite 10. tuendam ſuſceperunt. Inter quo-
rum argumenta tamen non reperio id, quod mihi præci-
