jure cæſum decreverunt. Nec male Arrianus lib. 4. de Rehbus

geſtis Alexandri idem de Calliſthene, cujus intempeſtivam &

intolerabilem libertatem dicendi Alekander morte Puniit;
pronunciat.

1

X.

In altera elaſſe ſunt convitia, quæ principem tanquam principem,
atque adeo æualiter cum eo vempublicam, lædunt.

XI.
Her ad crimen læſæ majeſtatis in ſpecie referuutur.

XII.
Nec facile remitti debent.

XIII.
Pana eſt arbitraria, mortis, exilii, carceris, mulétta.

Venio ad alteram convitiorum in principem claſſem, quæ
nempe eum tanquam principem & caput reipublicæ, at-
que adeo æqualiter cum ipſo ſimul rempublicam ,lædunt.
Iſtis convitiis verum crimen læſæ majeſtatis „ quod in ſpecie
fic dictum vocant, ineſt. Itaque in eo Puniendo ſeverior,
ac in remittendo eircumſpectior & difficilior princeps ſit opor-
tet. Non male Atejus Capito apud Zueitum Annali III. 70.
Tiberio prœcipit: Tane kmsin Iuo dolore eſet; reipublicæ injuri-
45 .

au ſ

4 he
exte
quæ
Por
Cti
qua
Pen
10
lea
N
Nat
li
Bet
eine
nen
ihnen
Unko⸗
ſaͤnge
Rat.
der /
ſalbe
eſch
oth

ad

Heg

die ne
eder
Pich
ſlu
is, h
Deben
tin un
de

Kq——
llumn
iſine ſdi⸗
n Cdirnnme
Men
kempelihe
Morte

gunnſrines
1, alun.

erunut.

mllle

clilen
reipnllcs⸗
dm En
Nodiuft⸗
lo ein
pstopt
Hiceii?

SBP. DLXIX. DE MALEDICTIS IN PRINCIPEM. 671

as ne largiretur. Optime fecerit princeps, ſi acta ad Ctos
exteros ſibi plane non obnoxios mittat, atque hos ſententiam,
quæ deinde nomine principis promulgetur, concipere jubeat.
Pœnam ipſan, quum leges certam non conſtituant, judices vel
ICti dererminabunt, &, ſi hoc e republica viſum fuerit, ali-
quando ad mortem producent, plerumque ſecundum L. 24. de
Panis exilium vel relegationem ſtatuent, nonnunquam etiam
Pro circumſtantiarum ratione carcerem mulctamve decernent.
Factum hoc a Ctis Helmſtadienſibus menſe unio anni cio-
15 Ccc XXIV. hunc in modum: In Sachen Buͤrgermeiſtere und
Rath der Stadt Florenz, Klaͤgern an einem, des Advocati Fi-
ſei, Mit⸗Klaͤgers am andern, wider den Obriſten von Palma
Beklagten am dritten Theil, erkennet ꝛc. daß Beklagter Klaͤgern
eine oͤffentliche Abbitte und Widerruf vor Gerichte, jedoch ſei⸗
nen Ehren unſchaͤdlich, in Perſon zu thun, ingleichen ſo wol
ihnen als Mitklaͤgern alle durch dieſen gantzen Proceß verurſachte
Unkoſten zu erſtarten ſchuldig, hieruͤber mit drey monarhlichen Ge⸗
faͤngniſſe, oder um dreyhundert Thaler, zu beſtrafen ſey. V. R. W.
Rat. dec Beklagter iſt voͤllig uͤberfuͤhret, daß er, durch einen wi⸗
der ſeinen Bruder von den Klaͤgern erkannten Arreſt erbittert, die⸗
ſelbe auf das allerheftigſte und empfindlichſte uͤber eine Stunde ang
geſchimpfet, und mit Stackſchlaͤgen bedrohet, ant ey geſaget, der
Rath wolle Wohlgebohren heiſſen, und nach dem Duell- Edict
tractiret ſeyn, aber es waͤren Canaillen und Hunds ꝛc. ꝛc. der Groß⸗
Herzog ſey nicht capable, einen ſolchen Edelmann, wie er waͤre,
der ſeinen Adel von Ewigkeit zu Ewigkeit her haͤtte, zu machen, in
die neugebackene Edelleute ſchiſſe er etwas. Wegen aller ſolcher
Reden iſt er von Buͤrgermeiſtere und Rathe aus dem Groß⸗Her⸗
zoglich⸗Toſcaniſchen Duell- Edicte und von dem Adocato Fi-
ſci, unter dem Vorwurf eines begangenen criminis læſæ majeſta-
tis, belanget worden. Beklagter hat dagegen vorgeſchuͤtzet, daß
die beyden gegen den Rath ausgeſtoſſenen Injurien, wegen der al⸗
ten und neuen Edelleute mit untergelaufene Worte, Sr. Groß⸗

Hertzoglichen Durchlauchtigkeit hoͤchſte Perſon zu beleidigen, nicht

vorgebracht worden, und daß er allenfalls zu dem bekannten L. un.
C. Ni quis imperatori malediwerit ſeine Zuflucht nehmen wolle.

Alldie⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

672

nachtheilig iſt, wenn die von Ihnen conferirte Dig nitaͤten ſo groͤb⸗

lich verachtet und herunter geworfen werden, folglich Selbige nicht
umhin koͤnnen, Ihre conferirte Wuͤrden und Adel, durch Beſtrafung

ſol cher Veraͤchter, in Anſehen zu erhalten, endlich der obangefuͤhrte
Lex un. C. Si quis imperatori maledixerit allhier, da nicht ſo wol
Groß⸗Her hoglicher Durchlauchtigkeit hoͤchſte Perſon geſchimpfet,

ſondern Dero Macht und Anſehen labetactiret wird, demnach ſol⸗

findet; So haben wir Beklagten billig condemniret, jedoch in

Anſehung, daß er bereits viel ausgeſtanden, folglich in Zukunft ſchon

gewitziget ſeyn wird, anbey in ſeinen letzteren Schriften ſich ſehr

obligeant gegen die Klaͤgere erklaͤret, ſo glimpflich, als moͤglich, mit
ihm verfaͤhren „Die Satisfaction nach dem oten und nicht nach dem
yten Artickel des „landats eingerichtet, und, nebſt Erſtattung der

Unkoſten eine maͤßige Strafe angehaͤnget.
Tertin claſſis convitia turbulenta & ſeditioſa venplenut.
Ræe in crimen perduellionit incidunt 3

WMWec fi line graviſſimis cauſis remitti delent.

eſtat tertia convitiorum rurbulentorum ac Ceaitiols.
rum „quibus tumultus excitantur, animi aliorum Cci-
vium

Alldieweil aber Sr. Groß⸗ Sacooſchen Vanchlarhtgleſal aMardends

Trir
IlIich

—
Vium
tur, c
jaciun
tantuun
laditie
ſediri
eſle
Devid

ches zu erhalten der gantzen Republic Inrereſſe erfordert, keine ſtat wu r

tenpn

Vaot,

Wyr

Eren,

Mülti
in

ftoNN.

unſa.

dhengete
Nihtpr

Geſchir. .

inm 5

risneſeg.
,ZSeH

n ſchſ

igic .
Gtnc

ttent

.

.

io
u.
ILS

fuſtſte.

Sp. DLXIX. DE MALEDICTIS IN PRINCIPEM. 673

vium irritantur, atque ſecuritas & tranquillitas publica lædi-
tur, claſſis, de qua vide legem 28. S. 3. de Pænis. Oui talia
jaciunt, vere perduelles ſunt, atque lege Julia expreſſe no-
tantur: L. I. §. 1. ad l. Juliam majeſtatis verbis: homines ad

ſeditionem convocentur; item: ſollicitaverit concitaveritve, quo

Jeditio cumultusve adverſus rempublicam fiat. Exempli loco

eſſe poſſunt contumeliæ, quibus Simei 2 Samuel EVI, v. g.

Davidem fugientem proſcindit. Iſtiusmodi injurias ſi remit-
tat princeps, niſi ex graviſſimis cauſis hoc faciat, in ſe &
rempublicam crudelis eſt.

XVII.

Indolentia principum, ac facilitas in remittendis injuriis, &

ipſis & reipublicæ noxia aſt.

XVIII.

Injurias principi ilatas, quamdiu occultari poſſunt, diſzmula-
. ri, at pullice prolatas aut manifeſtatas ſeverißime
puniri oportet.

XIX.

Exempla principum, quos indulgentia ludibrio & contemtui
ewpoſuit, ac infelices reddidit, recenſentur.

mprobavi paſſim nimiam principum in remittendis convitiis

adverſus ſe jactis facilitatem. Paradoxon hoc videbitur
multis, qui vulgi opinione abrepti manſuetudinem inter Præ-
cipuas boni principis virtutes collocant, ac cum Plinio in Pa-
negyrico ad Trujanum cap. 27. felicem civitatem prædicant, in
ZTom. VIII. Q qua

674 MEDITAT. AD PANDECT.

qua principis ira inter inſanabiles morbos non numeretur.
Ego, etli manſuetudinem non damnem prorſus, exſuperan-
tiam tamen hujus virtutis in principe periculoſiſſimam ipfſi
& pernicioſiſſimam reipublicæ eſſe, atque in vitium degene-
rare, adfirmo. Prævideo facile, objectum mihi in legem un.
C. Si quis imperatori maledixerit, nec non xXempla Davidis,
qui Simei convitia, quæ tamen ipſe ſupra in Meditatione 5.
ad perduellionem retuli, impunita dimiſit, 2 Samuelis XIX. v.
21. 22. & aliorum bonorum principum, a me ipſo paſſim com-
memoratorum. Sed iſta omnia me parum movent. Ad L- un.
C. Si quis imperatori facilis eſt reſponſio. Genuina ejus feren-
dæ cauſa non manſuetudo fuit, ſed quemadmodum ſupra in
Mreditat. I. oſtendi, cura, ut injuriæ hujusmodi privatim pro-
latæ premantur & occultentur, nec deductæ in judicium pu-

blicentur ac vulgo innoteſcant. Si hic finis obtineri nequit,
. . .7 . . 4 . 6
ſi convitia publice jacta fuerunt, Vel jam tum populo inno-

tuerunt, rectius facit princeps, qui ſumta de iis vindicta di-
gnitatem ſuam adverſus contemtum munit. Spernitur prin-
ceps, qui patiens nimis eſt, ſimiliaque ſæpe cum Claudio fata
habet, de quo hæc narrat Suetonius in capite 15: A mojoribus
natu audiebam, adeo cauſpdicos putientia ejus ſolitos abuti, ut
deſcendentem e tribunali non ſolum voce revocarent, ſed & lacinia
togæ retenta interdum pede afprebenſo, retinerent. Aec ne cui
bæc mira ſint, litigatori Graeculo vox in altereatione excidit:
na] & ο es s⁹ρe. Equitem quidem Komanum, obſcæni-
tatis in feminas reum, ſed falſo, & ab impotentibus inimicis
convicto erimine, ſatis conſtat, quum ſcorta meritoridzitari ad-
verſus ſe, & audiri pro teſtimenio videret, graphium, G li-
elloes, quos tenebat in manu, ita eum magna ſtultitic & ſvi-
tiæ exprobratione jeciſſe in ſaciem ejus, ut genam non leviter per-
Krinxerit. Jacobo l. Magneæ Britanniæ regis infeliciſſimum
regimen ipſique ac toti populo Anglico pudendum & tur-
pe fuit. Sic de eo Kapin Zhoyrat in mo VII. del' Hiſtoi-
7ve d Angleterre lib. 18. b. 259: I1 ℳ certain, que l'Angleterrene
Jut jamais moins Eoriſjante, que ſous ſon Regne; que les An-

glois ſe virent expoſezx dux inſultes, & aud Tailteries des autres

peu-

elpſe
ſur le .
ui ne

Cauſan
inlalg
(orffn
uS Ah

tiæ 8

mitiis,

Rusdo⸗
Portue

diore d
ru,:
rum,
Maxim
temtu
conju
Grun
Beicht
richs
worten
heimbli
inftmu
ſet ver
rs ge
chen
lur gef
chen,
bunde

“H
UNNern
Eu.
Hlee.
n e.
inrn
Plbei
Gitatumg.
l
Daſinon
AdLA .
. —
ejeſen
un t.
iNmun.
URnN

inenneu.
1

2

itini
A,

Sp. DLXINX. DE MALEDICTIS IN PRINC PEA. 675

peuples, & que tout le monde généralement en réjettoit Ia faute
Jſur le Koi. On fit de ſon temps en France l Epigramme ſuivante,
gui marque bien, en quelle eſtime il toit chex ſes voiſins:

Tundis qu' Eliſaleth fut Roi,
L' Anglois Fut d' Eſpagne l'effroi.
Maintenant déviſe & aquette,
Kégi par la Keine Jaquette.

Cauſam hujus infelicitatis requirenti nimia regis patientia ac
indulgentia occurrit. Ipfum illud, quod in Medit. I. ex Rus-
dorfſfii epiſtolis memoravi, exemplum id probat. Rusdorffi-
us illud magnanimitati & prudentiæ adſcribit, ego indolen-
tiæ & imprudentiæ attribuo. Convitium in ipfſis regni co-
mitiis, quæ parlamentum vocant, dictum erat. Ridicule ergo
Rusdorffius, diſſimulatione occultatum fuiſſe, autumat. O-

portuerat exemplum ſtatui, ac majeſtatem regis pœna acer-
P 1

biore muniri. Impunitas aliis viam, ut ſimilia facerent, ape-
ruit, ac regem tandem ludibrium omnium, etiam vicino-
rum, fecit. Eadem lenitas effecit, ut Fridericus III. cæſar,
Maximiliani I. pater, per totam vitam ſuam ærumnis & con-
temtu conflickaretur. Non meum hoc judieium eſt, ſed
conjugis ejus Eleonoræ. Nartabo rem verbis D. Joſeph
Gruͤnbecks, Kaͤyſers Maximiliani I. geheimen Raths und
Beicht vaters, in der Lebens⸗Beſchreibung Kaͤyſer Iried⸗
richs III. p. 18. q. Er iſr gegen den nachreden und ſchmach⸗
worten, ſo Im in das Angeſicht In den rudern oder ſonſt
heimblich zuegefuͤgt ſeindt worden, Alſo mildrſam und
ſenftmuͤthig geweſen, ob auch einer die Kaͤyſerlich Maje⸗
ſtaͤt verletzt, darumb er den Hals ver fallen were, nichts an⸗
ders gehandelt, dann geſagt, Er Khune nit einer Jegli⸗

chen Huren Ir Kindt ziehen, die Zungen weren ſton Na⸗

tur gefreiet, man moͤcht ſie auch woll frey nutzen und brau⸗
chen, Sie wehren auch mit keiner RBetten der Geſetz ge⸗

bunden, allein was die Gottsleſterung antreffe, ſeinethal⸗

Q 2 ben

676G6 MEDTTAT. AD PANDECT.

ben hat es kein nott, darumb iſt er von der Sangframen
Leonora/ die ein frau eines ſchnellen fundes, und einer ge⸗

genwaͤrtigen verſtaͤndigkeit geweſen iſt, oft mit Worten

ſchimpfweiß angeſprochen worden, er waͤre niet wierdig,
daß er die ſcham mit einem niederkleid bedecken ſollt, daß
er ſo gar kein uͤbel ſtraffet, dann eine ſolliche uͤbrige uͤber,
ſehung oder Ablaſſung der Strafe der obriſten Fuͤrſten waͤre

nichts anders, dann das fenſter aufſchlieſſen, allen menſchen
uͤbel zu thun, und niemandt moͤcht vor uͤhriger gedultig,

keit oder Barmherzigkeit ſicher bleiben.
XX.

1beſie, gquod convitie publice in principem jacta, aut jam ma.-
nifeſtata, non diſſimulari, ſed ſevere puniri oporteat,
exemplo Davidis firmatur.

nimvero Davidis, qui injuriam ſibi publice factam primum

diſſimulavit, 2 Samuel. KVI, 10. II. deinde etiam remi-

ſit, 2 Samuel. XIX, 21. 22. exemplum mihi inprimis ob
jicitur. Commodiſſime profecto. Illud ipſum enim Davi-
dis exempium theſin meam mirifice firmat. Davides enim

Simei pœnam non remiſit, ſed diſtulit. Norat optimus

princeps, mortis pœnam divina lege in princivum ſuorum

contemtores & convitiatores ſtatutam, Deuteron. XVII. 12.
Adde Seldenum de Gynedrio lib. 2. cap. 13. §. 8. & lib. 3. cap.
3. §. I. Itaque religioni ſibi ducebat, pœnam cujus exſe-
quutio ſaltem ipſi mandata erat, non exigere. At pruden-
tiæ leges, ut recuperatum modo ſolium confeſtim cruenta-

ret ac recentiſſimi vulneris cicatricem refricaret, non ſine-
bant. Quamobrem mediam quaſi inter pietatem ac regnan-

di artem viam ſic elegit, ut neutram violaret. Ilpſe fſcilicet

de

l

de 8
ſuec
gum
gum

Erre

Pri

koru

quod
ſuum

Ut in
tui

en,

quoe
aAnim
nitat
in
Ver
Ama

Halfier

und hr
iet wie⸗

en ſl N

Ahevi

irtnn.

en mente

er hege.

Hofdk 4

knpun
enünnnen
Püns
eninb
Wicese
1 Cn
Umut
M
lre

Nre .

net
Non ſ

teNH

Sp. DLXIX. DE MALEDICTIS IN PRINCIPEM. Szy

de Simei puniendo non cogitavit amplius, Salomoni vero,
ſucceſſori ſuo, hoc negotium ſolicite commendavit, 1 Re-

gum II, 8. qui id etiam prudenter exſequutus eſt, 1 KRe-
gum. II, 36. ſc4. .

Errant, qui bonum principem lex tolerantia injuriarum
cognoſti perhibent.
XXII.
Principes, qui convitia ſibi publice facta, vel alias manifeſta,

impunita relinqunt, && ſine juſta cauſa
remittunt, peccant.

XxXIII.
Indolentia tyrannorum ebaracter eſt.

xXſtant quidem aliqua bonorum principum, qui convitia
ſibi facta impunita reliquerunt, exempla. Sed nullum

« eorum theſi meæ officit. Fecerunt id enim vel, ut crimen,

quod non patebat, porro occultaretur, quæ cauſa Theodo-
ſium ad L. un. C. S&i quis imperatori ferendam impulit, vel,
ut imperium injuſta vi & ſanguine partum inuſitata manſue-
tudine firmarent, offenſosque civium animos ſibi concilia-
rent, quod Auguſtum maxime ad ignoſcendum movir, vel,
quod viliſſimos homines, a quibus offenſi fuerant, ira ſua &
animadverſione indignos eſſe, nullumque ſibi ex hac impu-
nitate periculum imminere, viderent, cujus rei exemplum,
in Ludovico XII. Galliarum rege, ſupre in Medit. 9. retuli.
Verum ſine hujus modi cauſa nunquam boni ac reipublicæ
amantes principes convitiatoribus pepercerunt. Quin immo

Q 4 3 S

678 MEDITAT. AD PANDECT.

tyranni potius male ſibi conſcii & monſtra principum plebem,
quam flagitiis & facinoribus ſuis offenderant, impunitate con-

vitiorum mitigare & delinire ſtuduerunt. Tiberius, ſævus in R
omnes ſaltem adverſus convitia malosque rumores & famoſa

de ſe ac ſuis carmina firmus ac patiens, ſubinde jactabat; In
civitate libera linguam mentemque liberas eſſe debere, Vide
Suetonii Tiberium cap. 28. & Taciti Annalem II, 5o. De MWe-
rone hæc Suetonius cap. 39. ſcribit: Mirum, & vel præcipue
notabile inter bhæc fuit, nibil eum patientius, quam maledicta &
convitia bominum, tuliſſe: neque in ullos leniorem, quam qui ſe

dictis aut carminibus laceſſſent, exſtitiſſe. Multa Græce Latine.

gque proſeripta, aut vulgata ſunt. Sed neque auctores requifivit:
& Juosdäm per indicem delatos ad ſenatum afici graviore pana

probibuit, vel contemiu omnis infamiæ, vel ne fatendo dolorem 3

irritaret ingenia. Catharina Medicea, Henrici II. Galliarum
regis vidua, maximis vitiis contaminata mulier, quæ Galliam
diu crudelitate, perfidia & luxuria ſua adflixit, convitia ta-
men patientiſſime tulit. Infigne hujus indolentiæ ſpecimen
d' Aubigne Hiſt. univerſ. tom. I. liv. 3. chap. y. pag. 198. ſe-
quentem in modum narrat: Le KRoi de Navarre & lo Reine
mere eſtans dla feneſt re dans une chambre aſſez baſſe,; eſcoutoyent
deux goujats, qui en faiſant roſtir une oye dans une broche de
bois, chantoyent des vilenies contre la Reine. L'un diſoit, que le
Cardinal l'avoit engroſſée d'un petit gorret, l'autre diſoit d'un
petit mulet; & plus ils maugroyent de la ehbienne, tant elle leur
ſfaiſoit de maug: Le KRoi de Navarre prenoit congé de la Keine
pour les aller faire pendre, mais elle aprés avoir dict par la Ffene-
KRre; He, que vous a elle faict?“ elle eſt eauſe, que vous rokiſſez

'oye; ſe tourne vers le Koi de Navarre en riant, & lui dit,

Mon couſin, il ne faut pas, que nos coleres deſcendent Id, ce
n'eſt pas nozre gibier. De nullo Pontificum maximorum, qui
intra

4 ſon P

PP.

—
intra
de Cle
Roma
exſan
patier
cuple
de,
ſio ſer
Peuhle
nyemie
de' E.
mont!
en-
ce toſ
le cont
entenc

ue le
confeſ
maud
conſeil
deman
e fe
Catho⸗
leſent,
leut,
lepon
Povere

al ebe

perdor

—

me
lniee
8 ſei

las

idednn
ber
ſo Hej
Shrerß
lleniis
all ſi
elarine

rOnriir:
eſtanen

NE
l

ſuut

lroce⸗

lin 61

Siſoitt
t in
rlift
Niwce
M
Nt 1h
Un,

4

SP. DLXINX. DE MALEDICTIS IN PRINCIPEM. c/5

intra proximum ſeculum vixerunt, Roma acerbius, quam

de Clemente XI. queſta eſt. Si civibus Romanis credimus,
Roma adhuc hodie a regimine hujus Ppontificis exſucca &
exſanguis cernitur. Atque incredibilis tamen ejus principis
Patientia in tolerandis convitiis fuit. Audiamus teſtem lo-
cupletiſſimum A de la Motraye tom. I. des Voyages en Euro-
pe, Aſie &S Afrique chap. I. pag. II. g. ex certa ſcientia
ſic ſcribentem: En 1696. on appelloit Innocent XII. Pere du
Peuple, & Antinebotiſte, pour avoir te les impots, dovt le
premier Pavoit chargé, & n'avoir jamais rien donné du bien
de P Egliſe à ſes Neveux, ni à aucun de ſa famille. II ne ſe
montroit point d ce peuple, qu'il n'en fut beni d baute voix.
Bien loin d'entendre la ſeconde fois, que j'etois Rome en 1710.
de tels eris de benediction en faveur de Clement XI. 'ai va tout
le contraire, car je l'ai oüi nommer Pere des Weveukx, 'ai
entendu dire, qu'il avoit plus impoſé de nouvelles taxes, que
ſon Predeceſſeur n'en avoit ôrte de vieilles. On me raconta auſſ,
Jué les Directeurs de Conſvienee n'entendant preſque point de
confeſſions, ol les Penitens du commun ne S'aceuſaſſent d'avoir
maudit tant de fois ce Pontife au ſujet de ces taxes, tinrent
conſeil la deſſus & trouverent bon de l'en avertir, gu'ils lui
demandérent, S'ils pouvoient abſoudre des gens, qui manquoient
Je reſpect juſqu'd ce point, envers le Chef viſilile de l' Egliſe
Catholique: mais gue Sa Sainteté, au lieu d'en témoigner du
reſentiment, ou de promettre quelque ſoulagement pour ces
gens, ce qui étoit le principal object de leuy demarebe, leur
repondit avec ſa douceur natutelle, & pleine d'affabilité:
Poveretti ohimé! egli mi conſiderano come un gran peceatore,
tal che ſon'io, biſogna perdonar, come vogliamo, cbe ci ſia
perdonato, ao vefe, aſſolveteli.

XXIV.

680 MEDTTAT. AD PANDECT..
XXI.

Convitia, quæ in miniſtrum principis ratione oficii jaciuntur,

ejusdem cum maledictis in ipſum principem naturæ ſunt.
XXV.
Itaque, etſi miniſter ipſe ea diſzmulet, puniri

tamen debent.

(enviii quæ in miniſtros principum jaciuntur, duplicis

generis ſunt. Aliqua, ex privato Odio profecta, nec

principem, nec rempublicam tangunt. Itaque in iis vindi-

candis magiſtratus & advocati fiſci ulterius, quam alias in

privatis injuris ſolent, progredi nequeunt, ac, ſi id faciant,

peccant. Vide Huberum in Brælect. ad f-. it. de Injuriis §. 6.
& Specimen noſt rum DXLVII. de Pietate ac juſtitia remedio-
rum contra injurias, Medit. y. Aliud vero éſt in injuriis,
quæ miniſtro ratione officii, ſeu tanquam miniſtro, infe-
runtur. In his omnia, quæ de convitiis in ipfum princi-
pem jactis ſupra dixi, locum habent, arg. L. 5. pr. C. ad
legem Juliam majeſtatis. Igitur bonus princeps eas inultas
non ſinit. Equidem ipfi miniſtri nonnunquam iſtas homi-
num voculas ſpernunt, & nec publice nec privatim perſe-
quuntur, exemplo Colberti, præcipui rerum Gallicarum
ſub Ludovico XIV. rege adminiſtri, de quo hæœæc narrat
Baylius in Dictionario Art. Henaut lit. E. Ea meilleure piece

de Henaut, non pas pour la matiere, mais pour la compoſi-

tion, etoit un Sonnet contre Mr. Collert, gqui commenceoit
ar ce vers: Miniſire avare 2r Clache, eſclave malbeureuæx.
Mr. Colbert fit ld deſſus une tres belle action; on lui parla de

ce Sonnet, qui fit du bruit dans ce tems-Ia. Il demanda,

s'il n'y avoit rien contre le Roi: on lui dit que non, & Id deſſus
il repondit, qu'il ne s'en Joucioit guere, & qu'il n'en vonloit
bpoint de mal 4 l'Autenur. Cela n'eſt il pas plus beau

que le Sonnet ? Verum nihilominus ad principis
officium pertinet, convitiatorem graviter punire, at-
que

qgue n

Perel
Viten
quoc
acrite
ſuiſſe
minit
niſtri
,

co
der!

Sche
in eine
jurien
hen 1
Ueret

ſitet,

Cuien

E
1
l2
gulam
eum
atlof
ne alt.
trio N

Ton

—

ninn
1ſen

i

. Gvt
lec 14
tis fit.
n Aes
lkta,
4d eſele
ninjn

, n.

Im
hrl⸗
eig ins
ſtasber
tim
llien
eec uun
Neuneſ⸗
Mrung
Oimunt
Muben

Pt!
a,
lli
M
Pene
llte,¹
4

SP. DLXIX. DE MALEDICTIS IN PRINCIPEM. 681

que ſic miniſtros ſuos adverſus contemtum ac injurias munire
Ferebantur menſe Junio anni cio o cc xxXIV. acta ad ICros
Vitembergenſes, in quibus fiſco principis præfectus propterea
quod ſe privati cujusdam petitionibus, fiſeo maxime noxiis,
acriter pro ſumma ſua in Principem & rempublicam fide oppo-
ſuiſſet, impuriſſimo convitio adfectus erat. Hoc maledictum
miniſter, ut eſt, magno animo ſpreverat. Atque id ipſum mi-
niſtri ſilentium reus in defenſione maxime urgebat. Verum C-
ti, diſſimulationem hanc reo in delicto contra rempublicam
commiſſo prodeſſe poſſe, negarunt: Es iſt unmoͤglich geweſen,
in der ſonſt mit Fleiß und Geſchicklichkeit aufgeſetzten Defenſions-
Schrift dieſes des Inquiſiten ſtrafbares Factum, daß er Pacianum
in einem Briefe einen Satan genennet, und mit dieſem offenbar in⸗
jurieuſen Worte hochgedachten Hertzoglichen Diener eben deshal⸗
ben, weil er ſich ſeinem Amte gemaͤß des Herzoglichen Cammer⸗
Intereſſe angenommen, und dem Hannebergiſchen Suchen wider⸗
ſetzet, beleget, abzulehnen.

XXVI.

Qui cum principe liberius jocans reverentiam ei delitam ladit,

merito punitur,

quidem Ulpianus in L. 3. §. 3. de injuriis negat, in juria-
rum teneri, qui per jocum percutiat., Inde nec non ex

2

L. 32. pr. de Servo corrupto & L. 2. F. 2. de Obligat. & act. re-
gulam faciunt locorum communium compilatores: quod per
Jooum ſit, non eſt ſiniſt re interpretandam, pro qua illuſtranda
Barbofa in theſauro lib. 9. eap. 118. locum Plauti im Amphitrio-
ne act. 3. ſcen. 2. V. 35:⸗ T44 allegat, in quo perſonatus Amphi-
trio Alcumenæ objectum adulterii convitium ſic excuſat:

Tom. EIIIlI Rrrr Equi-

MEDITAT. AD PANDECT.

Equidem joco illa dixeram dudum tibi,

KRidiculi cauſa. Si quid dictum eſt per Jocum,

Non æ&uum eſt, id de ſerio prævortier.
Addere tamen debuiſſet Barboſa, excuſationem illam Alcu-
menæ non ſatisfeciſſe, nec offenſionem ſopiiſſe, ſed eam in
Propoſito divortendi perfſtitiſle: .
Ego illud ſeio, quam doluerit cordi meo.
Ah' impudicis dictis avorti volo.
V'aleat, tibi babeas res tuas, reddas meas.
Ibo egomet, comitem pudicitiam duxero.

Et profecto nimium boni ſunt Cti hi, qui jocis promiſcue
impunitatem tribuunt. Diſcrimen fieri oportet tum inter
jocos ipſos, tum inter perſonas, cum quibus jocamur. Ru-
ſtici & illiberales joci, adverſus quemcunque praferantur,
ſemper illiciti ſunt, ac pœnam merentur. Dant illi ſæpe ri-
Xxis, pugnis, vulnerationibus, quin & cædibus, locum. Ex-
emplum ſuneſtifſfimum commemorant, diverſiſſime tamen de-
cidunt Hornius in Claſſe XV. reſponſo 31. & Lynckerus in Re-
ſponſo 71. Aliqui tamen joci, in communi vita & inter pares
uſitati ac liciti, propter perſonam, in quam proferuntur, im-
Pii ac illiciti fiunt. Narrat Carpzowus P. 4. Conſtit. 1. def.
10. punitos fuiſſe, qui in commeſiationibus & compotationi-

bus jocoſe verba ſanctæ coœnæ recitarint, & corpus atque ca-

licem adminiſtrarint; in quem locum ita commentatur Esba-
chius: Quamvis, jocoſe qui loquitur, merito veniam mereatur;
σα per Jocum quod ſit, non Eit ſiniſtre interpretandum; deli-
tum tamen blaſbbemiæ gravius eſt, quam ut in eo jocari liceat,

um Juxta præcebtum decalogi non deleamus fumere nomen do-

mini in vanum; Et ad Gal. 6. v. 7. dicitur: Irret euch nicht,
OOtt laßt ſich nicht ſpotten. Principes vero dei imago
ſunt, & crimen majeſtatis ſacrilegio proximum eſt, Z.

1. Pr-

1

„.

—

1, r.
Veren
ſtant
rum e
Nanie
nut li
tione,
Viro
tumen,
ageit

i n
Enti⸗

uit al
uroj
Acte?,
Uay ien.
uigat
dane
bumi
louti,
Zellann
menſie
Forta
nirere
batur:

git ig

Iuefin,

olore/
gue mo
un;4,
ltiin g
1h gre
ueſivi
ne 4
Vero in

de c,

—

D

n
ſeleni

8 Punni

um
umit.
guch i⸗
Gei in
n e

11
1

SP. DLXXIX. DE MALEDICTIS IN PRINCIPE M. 6983

I. pr. Ad legem Juliam majeſtatis, Itaque, ſi quis jocando re-
verentiam principi debitam lædat, merito Plectitur. Et ex-
ſtant paſſim in hiſtoriis hujusmodi jocorum graviter punito-
rum exempla. Sufficiet in præſens unum. Pontanus Kerum
Danicarum lib. S. pag. 229. . hoc habetr PFetrus Duvinus, Da-
nus,licet domi & apud ſuoshonorabili eſſet loeb, magnaque digna-
7ione, relicta tamen; incertum, qua de cuuſa, batria, una ecum patre,
viro prædivite, ad regem Poloniarum Bolislaum ejus nominis, oui
zum etiamileſii parebant, conceſit. Apud quem magna auctoritate
agens, ſummisque honoribus peyfunktus, poſtremo ob dictum, quod
in conjugei KRegis Uladislai, qui Bolislao Jucceſſit, Cbriſtinam
Henrici V. Imperatoris kltiam paulo liberius jecerat, exitum ha-
buit admodum infelicem ac tragiecum. Nam go oculo non tantum
u roοννα cαοtus, ſed'etiam lingua eierſecta fuit, Kers autem ſRic
acta: Venatum forte Uladislaus princeps & Petrusin remotas ſil-
vas ierant, ibi totum diem inveſtigandis &7 berſequendis feris de-
fatigati, Jub veſperam'ad osam, onſtrutta ex ceſpite menſa, cum
Je pane & ferina carne & aqua fontana uteunque refeciſſent, &α
bumi ſtratis penulis cubituri eſent, Uladislaus, domeſticarum
lautitiarum & ollium ſtratovum recordatus, Joco Petrum com-
pellans, mollius, inquit, nune, Petne, tua uxor eum Abbate Scri-
menſi oubat, quam nos. Perrus vontra, ut Jocum joco retunderet:
Fortaſſe, inquit, & tua cum Dobeſſo. Erat autem Dobeſſus juve-
nis ex equeſtri ordine non inelegans, quo familiarius Cbriſtina ute-
batur: ita ut muſſitaretur vulgo, eum eum illa elam ſolere. Teti-
git id dictum principis animum, Cc ſermonibus quidem tunc hocis-
que finem fecit: vultu vero ne poſtea quidem ſatis diſſimulavit, ſive
dolorem ſive Jolicitudinem Juam. Chriſtina, ubi tri orem,præter-
que morem cogitabundum maritum animadvertit ſeiſeitatur cau-
Jam ; diſſimulat aliquamdiu Uladislaus: ad extremum victus blan-
ditiis & importunitate ucororis detegit ei vulnus animi ſui. Kecogni-
za, graviores in Petrum iras concepit, occaſionemque ulciſcendi
quæſivit. Eamque cum Fortuna pereommodaimn attuliſſe videretur
in eo, quod Petrus aperte cupiditati principis adverſaretur, ibi
vero inſtare violenta mulier apud maritum noctesque dieique, ut
de medio Petrus tolleretur, eo enim vivo, nunquam animi com-

Rrrrz votem

6 4 MEDITAT. AD PANDECT.

potem futurum Uladislaum. Erat enim ingenti ſpiritu Petrus

ſummague potentia praditus, gquippe qui præter privatas opes, G

Jacultates ampliſimas, Caliſſienſem Cruſoicienſemque tractum
omnem, Boleſſai Crivoviſti aomine, adminiſtraſſet. Subornæt tan-

dem Dobeſſum Chbriſtina, partim probri infamia irritatum, par-
zim pollicitatione bonorum Petri illeltum, ut eum quovis modo
vel caperet, vel interſiceret. Won eſt tamen auſus Dobeſſus ho-

minem aperta vi aggrediz ſedobſervabat tempus, quo per fraudem

euim incautum ophrimeret. Eorte Petrus nuptias ſiliæ, gquam ganck

Serborum ſive 'inidarum duci in matrimonium collocabat, Era-

zislaviæ inſigni pompa ac celebritate apparabat: eo ſe quoque

Dobeſſus magno comitatu confert, ſecurumque & nibil ejusmodi

Juſpicantem Petrum, ſolum forte conſpicatus, dum miniſtri cir-
ca apparandas nuptias, & oſpites comiter excipiendos ſatagunt,

aorrebtum celeriter, paratis & diſpoſitis ad boc equis, alſſportät,

2g7 ad prineipem adducit. Diu quid de eo faceret Wladislaus animi
dubius fuit, reverebatur hominis dignitatem gratiamque popula-
vem: reminiſcebatur, quo is honore apud patrem ſuum fuiſſet.
Contra ſuggerebat Cbhriſtina, ſi incolumis Petrus dimittatur,
acerhbiorem eum capitalemque boſtem fore prineipi, injuria illa

ſemel exacerbatum: Ubi cunctari virum videt, minatur, ſe ab

eo diſceſuram, ubi impune probro pudicitiæ proſtitutæ aßycere-
zur. Vicit tandem, perfecitque, ut, indicta cauſa, lingua ei præci-

deretur, atque oculi effoderentur. Iguoravit ſcilicet, vel potius
magno ſuo malo comperit Petrus, quam eſſet periculoſum, leonem

vellicare.
C ORO LLARI A
1. Civis, qui principi, a quo innocentem ſe premi credit, ma-
luin minatur, perduellis fit. Vide exemplum in Specimine

DLXVIII. de Perduellibus Medit. 22. 23. ,B
2. Verum principi irreverenter dicens, recte plectitur. Vide

Specimen DLXXI. de Veris delictis miniſtrorum principis,

Medit. 24.

3. Plectitur item, qui de vitiis principis erga alios aperte ju-

dicat. Vide idem pecimen Medit. 25.
SPFCI-

im,
lentia
u 1
temn à1

pote

— 6P. DLXX DEFICTISCRIMIN. MINIST. PRINC. &s;

iin .
D P ECIME N DLZXX
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
tunn ie AD EIB. XIrIII. MmIL. II.

FPICIIS CRIMINIBVS MINI
SS8STRORVM PRINCIPIS

ihn PVBLICG E D EFENSVM
,ſton. VOLRADO LVDOVICO PDE BIEDERSEE,
dcn EQVITE ANHALTIN O.
Eleütet. . .V
* . D. XIX. IVN. ANNI clo Io cc xX.
uin
Nndg
iiftritu l.
Uin , ⸗
Neon Ainiſtri principis magni quidem & venerandi, ſed tamen
weiftt bhomines ſunt.
MM
, Lu

principum reverentiam. Habet enim, ut recte
Cicero de Watura Deorum ait, venerationem ju-

N on equidem diffitemur, magnam deberi miniſtris

es ſtam, quidquid excellit. At quantacunque hæc ſit excel-
lentia, tanta profecto non eſt, ut fulgore ſuo oculo-
un i rum noſtrorum & ingenii aciem præſtringere, atque terro-
fue rem animis incutere debeat. Ipſi hoc non cupiunt, ſi jus
. & æquum amant. Sint, licet, magno loco poſiti, ſint
petleee potentes, ſint gratioſi ,ſint locupletes, ſint illuſtres. In eo
tamen

. Kr. 11 3

866. AIEDTTAT. AD PANDECLLI.

tamen nobiscum omnes conveniunt, quod homines ſint,

quod miſeriis, vitiis, delictis, pœnis iisdem expoſiti vivant,

quibus ceteri mortales. Iſte cultus, quem ſupra expoſuimus,
aliunde adſcitus, iſta pompa, iſta ornamenta extra eos poſita

ſunt. Egregie Seneca epiſtola 76: MWemo, inquit, ex iſtis, quos

purpuratos vides, feliæ eſt, non magis, quam ex illis, quibus
ſceptrum & oblamidem in ſéena fabulæ adſignant. Qauum præ-
lente populo elati inceſſerunt & cotburnati, ſimul exierunt, ex-

calceantur & ad Ruturam ſuam redeunt. NWemo iſtorum, 4.405

divitiæ honoreique in altiore faſtigio bonunt, magnus eſt. Qua-
re ergo magnus videtur?“ Cum luſi illum ſua metiris. Non eſt
magnus pumilio, licet in monte conſtiterit. Colloſſus magnitu-

dinem ſuam ſervabit etiam, ſi kteterit in buteo., Hoc laboramus

errore; ſic nobis imponitur, quod neminem æſtimamus eo, quod
eſt, ſed adjicimus illi G ea, quibus adornatus eſt. Arqui,
gquum voles veram hbominis æſtimationem inire & ſeire, qualis

Eit, nudum inſpice. Ponat patrimonium, ponat honores & alia

fortung mendaciat.
II.

Principis judicium in eligendo miniſtro fallax ſeæpe meritorum
c virtutum indicium éſt.

de „ais illos tamen judicium principis, a quo adſciti ſunt,
tuetur, certosque nos de eorum virtute & meritis reddit,
quum ſacrilegii inſtar ſit, dubitare, an is dignus ſit, quem
elegerit imperator, E. 3. C. d Crimine ſacrilegii. Verum jam
diu exuimus iſtam, quam nobis hæc lex obtrudit, ſuperſti-
tionem, atque, principes quoque homines eſſe „& in ele-
ctione ſuorum miniſtrorum errare poſſe, dicere audemus.

Neque poſſumus aliter, ſi hiſtorias evolvimus, &, quæ in il-

lis occurrunt, exempla virorum ad ſi ummas dignitates admo-

torum

8b.

toru
At

rum
que
Et
Tam
illis,
ANd

fadi
cata
409r
t,
Pne
ſpon
dis
ded
Partit
quæ
Celie⸗
dum
conk

— Pb. DLXX DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 68,

lnes in
R torum conſideramus. Aliquos certe merita ſua evexerunt.
iin At multis error, aliis vilis adſentatio, quibusdam morum vitio-
1en rumque conformatio, nonnullis natalium ſplendor, Pleris-
gn due fortuna ipſa, quæ cœca eſt, aperuit viam ad honeres.
IAE Et de his dici poteſt, quod de Lucilio poëta Dacerius in Saty-
Cing ram 10. Horotii bag. 602. tom. 6, ſimiles eos eſſe mulierculis-
aunn illis, quæ, mediocri Pulchritudine & nullis meritis præditæ
“ amorem ſibi tamen inuſitata quadam felicitate conciliant.
A .
ngg. PFartitio operis de delictis miniſtrorum principi:
elihgnen
, Qe quum ita ſint, non peccaturos nos ſperamus, qui in
44 præſens miniſtros principum non corhurnatos & in
ſer A faſtigio ſuo poſitos, ſed tanquam homines in errores & pee-
ſeri cata lapſos, conſiderare conſtituimus. Aperit ſe nobis rem
adgreſturis vaſtiſſimus campus. Quem ſic optime emetiemur,
ut, quæ ab aliis jam ante nos dicta ſunt, vel omittamus
“ plane, vel leviter deguſtemus, atque illas potiſſimum, quæ

ſponte nobis ſubnaſcantur, meditationes &, quas uſus no-
bis & experientia ſuggerit, obfervationes proponamus.
ſeiii. Sed ordine opus eſt ad rem reéte explicandam. Igitur tri-

sretlr partitum faciemus ſcriptum noſtrum, & primo capite ea,
t n quæ bonis & innocentibus principum miniſtris falſo tanquam
l . . .
un delicta imputantur, ſecundo vera eorum crimina, tertio mo-
