Hc251b_qt-8

ê 2òð

4

AVGVSTINI LEYSERII

IN REGIS POLONIARVM ET PRINCIPIS.
W ELECTORIS SAXONIS AVLA CONSILIARII
IN ACADEMIA VITEMBERGEN SI ORDINARII CONSISTORII
ECCLESIASTICI DIRECTORIS IN TRIBVNALIET SCABINAT V
PRIMI ADSESSORIS

MEDITATIONES
PAN DECT S

QvVIBVS

PRECIPVA JVRIS CAPITA

EX ANTIQVITATE EXPLICANTVR, CVM JIVRIBVS
RECENTIORIBVS CONFERVNTVR ATCVE VARIIS CELEBRIVM
CoLLEGIORVM RESPONSIS ET REBVS JVDICATIS
ILLVSTRANTVR.

Vo &να r VIII.

EDITIO NOVA.

cUM FRIVILEGIO SACRE C.S. MAIESTATIS.

—
FRANCGXEN THIALII

TYTIS LvVDOVICI BERNHARDI FRIDERICI GEGEL.
clIo Ioↄ cc LIxXXIX.

AI

TIIVLI
SINGVLORVM SPECIMINVM

VOLVMINIS VIII.
AD LIB. XLVII. TIT. I. DE PRIVATIS DELICTIS.

Spec. 532. de His, qui ex mentis imbecil-
litate delinquunt. pag. I

Spec. 533. de Delictis Collegiorum. 22

Spec. 534. de Concurfſu ſuperioris & infe-
rioris in delicto. 42

AD LIB. XLVII. TTT. II. DE FVRTIS.

Spec. 535. de Injuſta in fures indulgentia.
59
Spec. 536. de Furtis violentis. 90

a 2 Spec.

ee e eHeNn

Spec. 537. de Legitimis furum excuſatio-
nibus. 106

Spec. 538. de Actione furti prohibiti. 131

AD LIB. XLVII. TTT. VIII. DE VI BONORVM RAbP-
TORVM, ET DE TVRBA.

Spec. 539. de Iure Eermanorum antiquo
& moderno circa rapinas. 136

Spec. 340. de Turba. 152

AD LIB. XLVII. TIT. IX. DE INCENDIO, RVINA,
NAVFRAGIO, RATE, NAVE EXPVGNATA.

Spec. 541. de Incendiariis. 156
AD LIB. XLVII. TIT. NX. DE INIVRIIS ET FAMOSIS
LIBELLIS.
Spec. 542. de Pietate ac juſtitia remedio-
rum contra injurias. 172
Spec. 543. de Satisfactione privata in in-
juriis. 195
Spec. 544. de Tempore & loco injuria-
rum. 210
Spec. 545. de Sannis. 216

Spec

16

/Ne, e e Neen
Spec. 546. de Injuriis obliquis. 223
Spec. 547. de Convitüs advocatorum. 241
Spec. 548. de Convitiis concionatorum.

g.
293

Spec. 549. de Injuräs, quæ non faciendo

fiunt. 283
Spec. 550. de Exceptione erroris in inju-
riis. 294
Spec. 551I. de Veritate conviti.. 304
Spec. 552. de Famoſis libellis. 225
AD LIB. XLVII. TTT. XI. DE ENTRAORDINARIIS
CRIMINIBVS.
Spec. 553. de Diffidationibus. 338
AD LIB. XLVII. TIT. XV. DE PREVARICA-
TIONE.
Spec. S54. de Prævaricatione tam publi-
ca, quam privata. 357
AD LIB. XLVII. TIT. XVI. DE RECEPTATORIBVS.
Spec. 555. de Receptatoribus. 391
a 3 AD

AD LIB. XLVII. TIT. XIX. EXPILATE HE-
REDIHTATIS.

Spec. 556. de Expilationibus, quæ per
heredes liberos, & conjuges fiunt.
402

AD LIB. XLVII. TIT. XX. STELLIONATVS.

X.

Spec. 557. de Stellionatu. 413
AD LIB. XLVII. TIT. XXI. DE TERMINO MOTO.
Spec. 558. de Termino moto. 419

AD IIB. XLVII. TTT. XXII. DE COLLEGIIS ET
CORPORIBVS.

Spec. 559. de Collegiis & corporibus. 427
AD LIB. XLVIII. TrT. I. DE PVBLICIS IVDICIIS.

Spec. 560. de Inquiſitione. 448
AD LIB. XLVIII. TIT. I.. DE ACCVSATIONIBVS EF
INSCRIPTIONIBVS.
Spec. 561. de Corpore delicti. 476

Spec. 562. de Odio defenſionis. 484 .

AD

ANe e e Nen
AD LIB. XLVIII. TIT. III. DE CVSTODIA ET EXHI-
BITIONE REORVM.

Sspec. 563. de Cuſtodia reorum. 5SII
Spec. 564. de Violatione carceris. 533
Spec. 565. de Blaſphemia. 541
AD LIB. XLVIII. TIT. IV. AD LEGEM. IVLIAM .
MAIESTATIS.
Spec. 566. de Hereſi. 2770
Spec. 567. de Delictis, quæe circa jusjuran-
dum committuntur. 613
Spec. 568. de Perduellibus. 635

Spec. 569. de Maledictis in Principem. 664

Spec. 570. de Fictis criminibus miniſtro-

rum Principis. 685
Spec. 571. de Veris delictis miniſtrorum V
Principis. 740

Spec. 572. de Iudicio in miniſtrum Princi-
pis delinquentem. 839

Spec.

Spec. 573. Quo, perduelles indicta cauſa
puniri poſſe, oſtenditur. 849

Spec. 574. Quo doctrina Ioannis Parvi de
cæde perduellium, privatis licita, con-
tra trium ſæculorum calumnias vindi-
catur. 861

spec. 575. de Pœnis Miniſtrorum Principis
delinquentium. 91¹⁰

19
e
N.
d.
ips
910

„

.

SSPECIMEN DXXXII.
MEDIT A TIONVYNX

PANDECTAS

AD LIB. XLVII. 1II. I.
DE

HIS, QVI EX MENTISIMBECII-

LITATE DELINQVVNT

PUBLICE DEFENSUM
A
JOANNE JACOBO METZNERO
SCHNEBERGA- MlSN. G
VI. CAL. MAII ANNI clIo Io cc XXXII.

I.
Jus Germanicum priſcum impuberes omnes eg furioſos de-
linquentes a pæna liberat, ſed damnum datum re-
Rituere jubet.

Tom VIII. A II.

MEDITTAT. AD PANDECT.

II.
Jus Romanum pubertati proximos & punit &i damnum re-
Rituere jubet, infantes vero & infantiæ proximos, ut &
furioſos, ab utroque liberat.
III.
Jus Komanum αuius & in foro recebtum eſt.

5 E
De delictis impuberum & furioſorum aliter ſen-
ſerunt Germani veteres, aliter Romanorum
jurium conditores. Quod ad pœnam, majores
noſtri & impuberibus & furioſis pepercerunt,
& ad annum usque quartum decimum ætatis ſupplicium
nullum irrogarunt. Inſignem tamen cavillationem memorat
W'ernerus Rolevinck de antiquorum Saxonum ſitu & moribus
lib. 1. cap. ult. narratque, puerum decem annorum furti
inſimulatum & ad capitale ſupplicium damnatum, ſed in
vinculis ſervari juſſum fuiſſe, donec decimum quartum an-
num fſuppleviſſet, ac legitime truncari potuiſſet. Narrat
quoque Wigulejus Hundius im Bayerſchen⸗Stamm⸗Buche
tit. Machſelreyen pag. I16. puellam tredecim & puerum
duodecim annorum latrocinii complices Auguſtæ Vindeli-
corum captos fuiſſe, ſed ſecundum leges civitatis, quæ in
ultimo ſupplicio quindecim annos deſiderent, morte puniri
non potuiſſe, Maximilianum tamen cæſarem a ſenatu per
legatos conſultum ex conſilio Crorum propter atrocitatem
criminis a lege receſſiſſe, atque ambos vivos ſepeliri juſſiſſe.
Sed quod ad damni reſtitutionem, crediderunt Germani,
hanc ex bonis tam infantis, quam furioſi, faciendam eſſe.
Clara ſunt de utroque ſpeculi ſaxoniei verba in lib. 2. art. 65.
&W lib. 3. art. 3. Romani contra furioſos & a pœna omni & a
dam-

d

k ſen.
torun
zjores
runt,
icium
monet
orihit
furti
ed in
man⸗
urrat
uche
erumn
ndell-
e in
unir
per
atem
ſtiſe.
nani,
elle.
65.
a
A⸗

SP. DxxxII. DE HIS, QVI EXx MENT. IMBEC. DELINQ 3

damni etiam reſtitutione abſolverunt, damnumque a furioſo da-
tum inter caſus fortuitos retulerunt in L. ult. de Adminiſt. & pe-
ric. tut. Inter impuberes autem diſcrimen faciunt jura Romana-
Infantes & infantiæ proximos furioſis exæquant, & non ſolum
a pœna verum etiama damni reſtitutione abſolvunt in L. 23. de
Furtis, pubertati proximis, ſeu ejus ætatis, ut rei intellectum
capere poſſint, ulla in cauſa parci vetant, atque adeo & ultimum
ſupplicium irrogant, ut tamen, judicem miſeratione ætatis ad
mediocrem pœnam produci, permittant, L. 37. §. 1. de Minoribus,
magis ergo neceſſitatem damni reſtituendi imponunt, L. 14.
de &Cto Silaniano. Quæ de pœnis impuberum in jure Romano
conſtituta fuerunt, ea Carolus V. imperator in art. 164. con-
ſtitutionis ſuæ ſat clare confirmavit. At de damni reſtitutione
nihil novi conſtitutum eſt. Crediderunt tamen plerique, jus
Romanum, quod furioſos & infantes ab ea immunes facit, lon-
ge æqquius eſſe Germanico priſco, atque adeo illud in judicio
ſequuti ſunt, etiam in ipſo Electoratu Saxoniæ, in quo tamen
antiquum jus Saxonicum legibus Romanis alias præfertur.
Teſtantur hoc Carpzovius quæſt. erim. 143. n. 15. 16. & qucſt.
145. n. 21. item Bergerus in Juritprud. erim. pag. I45. Ipſe recor-
dor, Scabinos Vitembergenſes menſe Septembri anni 1709.
puero 9. annorum, qui ſclopeto per laſciviam & petulantiam
ſumto alterum interfecerat, werigeldi quidem ſolutionem nec
non expenſarum judicialium reſtitutionem remiſiſſe, interim,
ut privatim a patre virgis admoneretur & caſtigaretur, reſpon-
diſſe. Retuli jam hoc reſponſum & æquiſſimum eſſe dixi in diſ-
putatione, quam anno 1709. menſe Octobri habui, & collationem
priſci juris Saxonici cum jure Romano &c&ν moribus bodiernis in-
ſcripſi §. 45. Edidit vero eodem menſe Gribnerus Diſputatio-
nem de inceſtis cum novereæ matris nuptiis, ac in ejus corohar. 2.
idem reſponſum integrum adjecit: addidit tamen, naturali
. . A 2 *M qui-

4 MEDTTAT. AD PANDECT.

æ*ι quitati magis convenire eorum ſententiam, qui infantes ex
damno dato ſaltim ad ejus reſtitutionem obſtringi contendant:
neque enim, cur alterius infantia mihi magis quam ei noxia
eſſe debeat, cauſam apparere. Ait etiam, ſecum ſentire Tbo-
naſium de larva legis Aquiliæ 8. 9. Ego, de æquitate hac in ut
rumque partem admodum probabiliter diſputari poſſe, non
nego, perſto tamen in ſententia, jus receptum æquius eſſe,
quod, qui intellectus & voluntatis uſum non habet, nec ſe, nec
bona ſua obligare poſſit, & caſus fortuitus, pro quo tale dam-
num habetur, patienti, non alteri innocenti, nocere debeat.
IV.
Judex minori pœnam ordinariam remittere poteſt.
V.
Won peccat tamen, ſi eam minore inftigat.
VI.
Aliquando & impubes ordinario punitur.
Minorum imbecillius judicium eſt, & vi affectum ac ſan-
guinis impetu concitatum facilius in devia ac vetita ab-
ripitur, & quaſi præcipitatur. Ea tamen violenta impreſſio,
quia rationis freno retineri ac coerceri poteſt, impunitatem
non meretur. Et foret quoque impunitas hæc, ſi minoribus
Proponeretur, reipublicæ periculoſa, dum juvenes, demto
Pœnarum metu, nihil non auderent. An non vero minori
ætati aliqua ſaltem venia indulgenda, ac pœna ejus mitigan-
da ſit, intricatiſſime in utramque partem diſputatur. Ipſa
jura noſtra hic fluctuant. Severus certe & Antoninus AA. in
L. I. C. Si adverſus delictum. In criminibus, inquiunt, ætatis
Jußfragio minores non juvantur; ereuim malorum mores in-
Sirmitas animi non exeuſat; ſi tamen delictum neon ex animo,

ſed extra venit, noxio non committitur. Itaque ſecundum

b. l. minores nihil præcipui præ majoribus habent, quum
diſcrimen inter delicta, quæ ex animo, ſeu dolo, & quæ ex-
tra,

es ex
dant:
noie
To-
inut
, non
eſe,
e, nee
dam-
ebent

ſen.
adb.
reſio
taten
oribs
demto
binori
ligen.
14. in
Arii
il
Nino,
ndum
um
ex⸗
tra,

SP. DxxxII. DE HIS, QVIEXNX MENT. IMBEC. DELINC. 5

tra, ſeu ex culpa, proficiſcuntur, etiam ad majores pertineat.
Contra Paulus in L. 108. de Regulis Juris: Eere in omnibus,; ait,

vaænalibus udieiis ætati & imprudentiæ ſuccurritur. Adde I.
1

16. §. 3. de pœnit. Et profecto vix quidquam certi hic ſtatui po-
teſt, quum ex facto jus pendeat, atque utique animus in de-
lictis dolusque ſpectandus ſit, quem ex circumſtantiis co-
gnoſci & judicari oportet. Ego igitur, qui non raro illis, quo-
rum opera Carolus V. in compilanda conſtitutione ſua uſus
eſt, iraſci ſoleo, quod pleraque incerta reliquerint, hic tamen
eos excuſo, recteque in articulo 179. omnia prudentum arbi-
trio permittere credo. Clarius hoc Tryphoninus aut Juſti⸗
nianus potius in L. 37. §. 1. de Minoribus facit, negatque, in
delictis minorem annis viginti quinque in integrum reſtitu-
tionem mereri, addit tamen: niſt quatenus interdum miſera-
zio ætatis ad medioerem pæœnam judicem produxerit; id quod
etiam in atrocioribus delictis fieri poſſit. Hic itaque caſus
eſt, quod judex ſine infamiæ metu mitior lege eſſe poteſt.
Sed poteſt, non debet. Ridicule profecto Hippolytus de Mar-
ſiliis in ſingulari 377. incibit Geminatio ad Ein. referente &

probante Carrerio in Practica cauſarum eriminalium in 2-

zract. de Homicid. S. circa quartum n. &. invehit contra judi-
cem, qui tempore ſuo fecit ſuſpendere quendam minorem
pro quibusdam delictis geminatis, dicitque, quod ille judex,
ſi comediſſet fœnum, fuiſſet una beſtia, & quod propterea fuiſ-
ſet ille magis dignus laqueo, quam ille minor; & Gomez in Re-
ſolut. tom. 3. Cap. I. n. 63. judicem, qui pœnam mineris non
mitiget ſyndicatu teneri, ait. Nos certe, qui collegiis juridicis
adſidemus, arbitrio nobis per leges indulto uti non dubita-
mus, ſed ultimum ſupplicium minoribus, præſertim ſi aliæ
excuſationes concurrant, remittimus, aliquando decernimus.
Nec Hippolyti convitia metuimus. Nam, quas ille & alii,

A 3 dqui

6 MEDITAT. AD PANDECT.

qui cum eo ſentiunt, crepant, lex I. §. 32. Je §. C. Sil. & cab-
I. & 2. X. de Delictis puerorum de ſolis impuberibus loquun-
tur, hosque tantum pœnis ordinariis eximunt; ut adeo ex-
ceptio impuberum potius regulam in minoribus firmet.
Sed neque exceptio impuberum perpetua eſt. Certi Scabi-
ni Lipſienſes apud Carpzovium in Quæſt. eriminal. 82. n. 22.
laquei pœnam furi, qui nondum annum ætatis decimum
quartum impleverat, ex articulo 164. Conſtitutionis Caro-
linæ diéctaverunt. Et recte. Nec novum hoc jus eſt, ſed
vetuſtiſſimum. Commemorat Mæcianusg in L. 14. de &.
C. Silan. exemplum impuberis ultimo ſupplicio adfecti,
additque, impuberibus, qui ejus ætatis ſint, ut rei in-
tellectum capere poſſint, in nulla cauſa parci oportere.
VII.
Doctrina de delictis & penis dementium ad arbitrarias judi-
cum quæſtiones refertur.
VIII.
Regulariter omnes dementes, etiam moriones, qui principi-
bus in deliciis ſunt, excuſantur, niſi manifeſtum doli
udicium appareat. .
P jure Romano furioſi & mente capti, ſi delinquant, gene-
raliter pœnis omnibus eximuntur, L. 12. ad L. Corn. ge ſi-
cariis, L. 9. S. ult. de L. Pompeja de parricidiis, L. 14. de Of-
cio præſidis. Cujus rei ratio eſt, quod ejus juris conditores
nullos dementiæ gradus fecerint: qua de re conqueritur
jam tum Serykius in diſſ. de Dementia & melancholia cap. I. §. 4.
At infinitos eorum gradus eſſe, experientia docet. Vnde
doctrinam de adtionibus mente captorum & fatuorum in-
ter arbitrarias judicium quæſtiones refert Menochius de Ar-
bitrariis jud. quæſt. lib. 2. caſ. 5y29. quod & Carolus V. in
art. 179. Conſtit. erim. facit, pœnasque dementium [Ctis
deter-

—
ah.
un.
ex⸗
net.
di⸗
22.
um
r-

ne.

SP. PxXXII. DE HIS, QVI EN MENT. IMBEC. DELINQ. 2

determinandas relinquit. In dubio tamen ſecundum jus Ro-
manum judicari & mente captis ac fatuis parci oportere,
credo. Fatui enim, qui minimum inſaniunt, infantibus ta-
men, aut ſaltem pueris, infantiæ proximis, ſimiles ſunt,
atque adeo, niſi malitiæ ſigna manifeſte appareant, excu-
ſantur. Huc quoque moriones refero, qui principibus vi-
ris in deliciis eſſe ſolent, quos nonnunquam atrociſſime
contra ipſos benefactores ſuos delinquere videmus. Ex-
emplum luculentum habet Avéntinus Annal. Bojorum lib.
7. pag. 532. Ludovici ſcilicet Bojorum ducis, qui, dum Kel-
haimii poſt cœnam in ponte deambulabat, atque Stichio
morioni ſuo per ludum inſultabat, ab hoc morione cultel-
lo ſauciatus interiit. Quod quamvis in dubium vocet Brun-
nerus Annalium Bojorum lib. 14. p. 6984. malitque more ſuo
calumniis Innocentii pontificis fidem adhibere, ac Frideri-
cum Cæſarem auctorem cædis facere, ego tamen Aventino
magis credo, quem etiam Spenerus Syllog. genealogic. pag.
181. & Buckiſch biſt. geneal. Palatino - Neob. P. I. §. 6. p. 6.
ſequuntur, quum præſertim narratiuncula illa de fœdere &
familiaritate Friderici cum Vetulo de montanis, & ſicario
ex Aſſaſſinorum gente leéto meram fabulam ſapiant.

Kuſticitati in omnibus delictis, etiam atrocioribus, &W gug
contra jus naturæ ſunt, ſi quidem caput juris paulo
intricatius fuit, parcitur.

X. 4
Kuſticitatis ratio in ipſo erimine perduellionis babetur.
XI.

Ruſticitas non vitam agreſtem, ſed ſimplieitatem, quæ etiam
in oppidanos cadere poteſt, ſignificat.
Ruſti-

8 MEDITAT. AD PANDECT.

RAiran in delictis parci, ignoſci, pœnamque vel remitti;
vel tamen mitigari, etiam ubi ex juris ignorantia pee-

catum fuit, ſat notum eſt, atque plurimis legibus confirma-

tur. Vide inter alias L. 2. §. ſi quis in jus vocatus, L. 7. §. 4.
de jurisdict. L. I. S. 5. de edend. Quæ in his aliisque legibus oc-
currit vox ruſticitas non ad ſolos ruſticos reſtringenda eſt,
nec de ruſticatione & agricultura intelligi debet, ſicut Shilt. in
Exercit. ad D. 7. §. 12. & 27. in in. ſentit. Ruſticitas enim & in
jure noſtro & apud bonos auctores ſimplicitatem, morum in-
concinnitatem, & imperitiam non in ſolis ruſticis, ſed his etiam;
qui in oppidis vivunt, prudentiæque in rebus agendis ac vitæ
Politioris expertes ſunt, obviam ſignificat, id quod ex L. 3. C.
de Defenſ. civitat. ex Hlinii lib. 1. Epiſt. 14. ex Suetonio in Cæſa-
re cap. 53. apparet. Quia tamen homines agreſtes maximam &
Potiſſimam partem ex ſimplicitate peccant, nec tam facile peri-
tiores conſulere poſſunt, venia illis delinquentibus omnium
facillime datur. Agnoſcunt hoc omnes, quotquot de crimini-

bus eorumque pœnis ſcripſerunt, ſed infinitis ampliationibus

ac limitationibus doctrinam hanc corrumpunt. Speciminis lo-
co eſſe poſſunt, quæ Tiraquell. de pœn. temperand. cauſ. I1. ope-
roſe ex variis jureconſultorum commentariis congeſſit. Iſta
vero omnia rem implicant. Nos unicam regulam faciemus:
quotiescunque jus, contra quod peccavit ruſticus, intricatius
Paulo fuit, atque ſcientiam hominis ſimplicis fugere potuit,
Pœna omnis ceſſat, tunc tamen, quum aliqua penes de-

linquentem culpa remanet, e. g. quod plane non inqui-

ſivit, ac nimis inconſiderate egit, quod malum perſua-
denti temere credidit, quod prudentiorem, cujus co-
pia erat, non conſuluit, pœna non remittitur Penitus,
temperatur tamen. Iſta, quam modo poſui, regula in
omnibus delictis, atrociſſimis quoque, & quæ contra jus
naturæ ſunt, locum habet. Nec movet me in contrari-
um

E

ſ

☛ = —

=e e — — —

=☛ =☛

nens
mitti,
pee.

frm.

4
ige⸗
nek,
ilt in
m i
umin.
etiumn,

1evite

1.36
Ceſr.
nam 4
leperi.
mnium
rimini.
lonibus
inislo⸗
l.ope⸗
1t. Ma
iemus:
ricatius
Potwit
les ge⸗
inqui
verlur.
l ⸗
enitus,
n
ni jus

Otrari⸗
Vin

—

SP. pxxxII. DEHIS, QVIEN MENT. IMBEGC. DELINQC 9

um lex 2. C. de in jus vocand. quippe quæ tale juris naturæ
caput ſupponit, quod quaſi in oculos incurrit, e. g. reveren-
tiam parentibus debitam. At ſi quod juris naturæ caput pau-
lo intricatius eſt, dubitationemque movere poterat ſaltem
apud hominem imperitum, mitius agitur cum ruſtico. Quæ
quum ita ſint, [Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni
clo lo ce xv. in ipſo crimine perduellionis, quod inter atrociſſi-
ma refertur, ruſticitati veniam aliquam dederunt, atque ſic ju-
runt: Es wird Hans Schoͤne 4. Tage, Chriſtoph Lorenz, Chri⸗
ſtoph Hohmann, Hans Chriſtoph Schroͤdter, Andreas Schah⸗
len, Gottfried Kettman, Andreas Schahde, Andreas Hahn, Pe⸗
ter Rettich, Andreas Hoͤhne, Andreas Sauermilch jeder 2. Tage,
Peter Sauermilch aber einen Tag lang im Gefaͤngniſſe mit Waſ⸗
ſer und Brodt geſpeiſet, oder ihnen, daferne ſie gebuͤhrend darum
anſuchen ſollen, freygeſtellet, vor jeden Tag 12. Gr. zu erlegen. V.
R. W. Rat. dec. Es beſtehet das den ſaͤmtlichen Inquiſiten bey⸗
gemeſſene Delictum darinnen, daß ſie ſich, da ſie doch Anhaͤlti⸗
tiſche Unterthanen ſeynd, zuſammen verbunden, den in Fuͤrſtl.
Anhaͤltiſcher Hoheit gelegenen, aber von Koͤnigl. Majeſt. in
Preuſſen zu Lehn ruͤhrenden, und von derſelben an den Freyherrn
von Metzſch in Lehn gereichten Golmglien anzubauen, zu ſolchem

Ende, ohne Se. Hochfuͤrſtl. Durchl. als den Landes⸗Herrn dar⸗

uͤber zu begruͤſſen, ſich an Koͤnigl. Majeſt. gewendet, derſelben
die Sache dergeſtalt, ob ſey der Golmglien nur an den Anhaͤlti⸗
ſchen Grenzen, alſo in Preußiſchen Landen gelegen, vorgeſtellet, und
auf ſolche Art die Fuͤrſtl. Anhaͤltiſche Jura territor ala zu
ſchmaͤlern geſuchet. Nun fuͤhren ſie zwar zu ihrer Entſchuldi⸗
gung an, es ſey ihnen die eigentliche Beſchaffenheit des Golm⸗
gliens nicht bekannt, ſondern nur dieſes wiſſend geweſen, daß
Koͤnigl. Majeſt. die Freyherrn von Metzſch damit belehnet,
und habe der Burgemeiſter zu Zieſar ſie als einfaͤltige Leute
Tom. III. B zu

10 MEDITAT. AD PANDECT.

zu Unternehmung dieſes Werkes beredet, wie ſie denn auch das
von dem Advocaten aufgeſetzte Supplicat und den dem Hauſe An⸗
halt daraus zuwachſenden Nachtheil nicht recht verſtanden, ja ſo
gar einige beſagtes Supplicat nicht einmal geſehen, noch darein
gewilliget haben wollen, wannenhero es das Anſehen gewinnet,
ob falle das Delictum gaͤnzlich hinweg, und finde keine Strafe
ſtatt; Alldieweil aber die Schmaͤhlerung der Landesherrſchaftl.
Grenzen ein grobes Delictum, und ſo gar pro ſpecie perdu-
ellionis geachtet wird, und denn Inquiſiten ſolches allerdinges
in Willens gehabt, da ſie ohne Vorwiſſen Sr. Hochfuͤrſtl.
Durchl. den Goimglien bey Koͤnlgl. Majeſt. ausgebeten, und
denſelben vor ein an den Zerbſter Grenzen gelegenes Bran⸗
denburgiſches Gut angegeben, wobey ihnen die vorgeſchuͤzte Un⸗
wiſſenheit nicht zu ſtatten kammt, indem viel gemeldeter Golm⸗
glien ganz in den Anhaͤltiſchen Landen lieget, und nicht einmalan das
Brandenb urgiſche grenzet, alſo ſie wohl wiſſen koͤnnen und ſol,
len, daß die Herrſchaft daruͤber ihrem Landes Fuͤrſten zuſtehe, im⸗
maſſen auch das Vorgeben, daß ſie ſich von dem Burgemeiſter
zu Zieſar verfuͤhren laſſen, deshalben wenig hilft, weil ſie ſolchen
Verfuͤhrungen nicht ſtatt geben, und ſich der wahren Beſchaffen⸗
heit des Golmglens bey ihrer Obrigkeit oder ſonſt in Anhaͤltiſchen
Landen beſſer erkundigen ſollen, ſo haben Inquiſiten allerdings
Strafe verdienet. Unterdeſſen, da ſie als einfaͤltige Bauers⸗Leute
leichte einen Irrthum begehen und die jura territorii mit den Lehn⸗
Rechten, welche gleichwol Koͤnigl. Majeſt. zuſtehen, confundiren
koͤnnen, uͤberdies das Schreiben nicht ſelbſt gemacht, ſondern
durch einen Advocaten verfertigen laſſen, auch aus allen Umſtaͤn⸗
den kein eigentlicher dolus, ſondern nur ein etwas grobes Verſe⸗
hen oder ruſticitas, welche vermoͤge der Rechte gelinder geſtra⸗
fet wird, hervor ſcheinet; So ſind wir, alle die, welche ſo wol
vor 14. Jahren, als jetzo von neuem dieſen Complot genn⸗
et,

das
A⸗
ſo
tein
net,
oſ
hoftl.
rdu.
Mnge⸗
ſte.
d
Non⸗
Un⸗
olen
ndas
ſl,
e,imn
neier
cht
aftt⸗
iſchen
tdings
Aeutt
hn⸗
nditen
ndern
nſtän
Verſe
geſty
ſ wol
gemnm⸗

che,

SP. DxxxI. DE HIS, QVIENX MENT. IMBEC. DELINQ II

chet, mit einer leidlichen Geld⸗oder Gefaͤngniß⸗Strafe zu be⸗

legen bewogen worden; da denn Hans Schoͤne, als einer von

den Raͤdelsfuͤhrern, ein wenig haͤrter angeſehen worden.
XII.

Nidiculi ſunt, & in ſtudioſos injurii, qui delicta eorum pro-
miſcue imprudentiæ & infirmitati bumanæ adſerilunt.

XIII.

Studioſi atrociter delinquentes ordinaria laquei aliave ignomi-
nioſa pæœna recte plectuntur.

XIV.

Duæ lies Roſtechii & Pariſiis bac de re ventilatæ commemo-
rantur.

XV.

Homo iufamis, quem academiæ rector, bujus infamiæ igna-
rus, in numerum civium recipit, civis acade-
micus vere ſit.

ommemorabo nune hiſtoriam, quæ anno 161I. magnas
Roſtochii excitavit turbas, ac per totam Germaniam
vVariis rumoribus atque judiciis occaſionem dedit. Jo.
Chriſtophorus Caſtritius, Zwingenbergenfis ſacerdotis fi-
lius, elegantis ingenii juvenis, Gieſſam primum ſtudiorum
cauſa venit, commiſſisque in oppido & in circumjacente
agro aliquot furtis, Tubingam abit, ac ibi quoque mirifice

tam in literis quam furandi arte proficit, & præmia mere-

tur. Nam & baccalaureus renunciatur, & paulo poſt vir-

gis publice cæſus in perpetuum relegatur. Qua infamia
. B 2 ter-

12 MEDITAT. AD PANDECT.

territus litterarum ſtudia per quinquennium intermittit, tan-

dem vero reſumit, ac Vitembergæ non infeliciter continuat.
At poſtquam fama ſupplicii Tubingenſis Vitembergam per-
repſiſſet, atque Caſtritius ſe digito monſtrari animadverte-
ret, clam Roſtochium aufugit, nomen apud rectorem aca-
demiæ profitetur, albo ſtudioſorum inſeribitur, operam lit-
teris diligentiſſime navat, magnam ſibi inprimis linguæ
Hebreæ peritiam comparat, concionatur ſæpe & cum laude
ad populum, denique magiſtri philoſophiæ dignitatem am-
bit, examinatur bis privatim, & egregie reſpondet. Dum
hæc geruntur, rumor de furtis Caſtritii vulgatur ac ad phi-
loſophorum ordinem perfertur, qui patefactum jam Caſtri-
tio ad honores aditum claudit iterum, hominemque famam
ſuam ante omnia ab objeétis criminibus liberare jubet. II-
le vero majoribus indies ſuſpicionibus oneratur, ac tan-
dem res quasdem civi oppidano ſubtractas apud alium pi-
gnori oppoſuiſſe reperitur. Furtum paſſus rectorem adit,
&& Caſtritium in jus vocari petit. Rector, hominem com-
prehenſum iri, pollicetur. At, dum rector tergiverſatur,
Caſtritius, comperta accuſatione, atque ſe a lictoribus op-
Ppidanis inveſtigari audiens, abdit ſe in latebras, ibique per
triduum deliteſcit. Tum ſenatus oppidanus edicto publico
præmium ei, qui hominem in lucem protracturus ſit, propo-
nit. Quo præmio inductus Svecus quidam Caſtritium adit, ſe-
que ei viam, qua evadere queat, monſtraturum promittit, du-
cit etiam credulum intempeſta nocte ad mœnia oppidi, ac li-

ctoribus ibi in inſidiis collocatis prodit. Hi nihil tale cogitan-
tem comprehendunt ac in carcerem ducunt. Rapitur deinde

reus in judicium, ex profeſſoribus & ſenatoribus civitatis
mixtum. Roſtochienſis enim academia ex pacto cum ſe-
natu urbis anno 1562. inito cognitionem de delictis civium
acar⸗

5P
1

ſei
lil

ſa

—
t, tan⸗
tinuat.
n ber⸗
Werte.
n Nr
am I.
lingue
n luude
em an.

DIn

d pi.
Caltt.
famam
t. II.
tan.
umn pi⸗
m adtt,
ncom.
rlatur,
us ob⸗
le per
blic⸗
vropo⸗
Ciſe⸗
tincu⸗
aeli
gitan⸗
einde
vitati⸗
n le⸗
lvium
C⸗

SP. DxxxIDE HIS, CVIEN MENT. IMBEC. DELINQ T3

academicorum atrocioribus communiter cum ſenatu hoc ſu-
ſcipit & peragit. In hoc iraque mixto judicio Caſtritius con-
feſtim, ſe ſepties Roſtochii ædes alienas effregiſſe ac compi-
laſſe, ter etiam effractionem fruſtra tentaſſe, fatetur, præterea
facinora Gieſſæ olim & Tubingæ perpetrata, ſeque virgis
propterea publice cæſum fuiſſe, narrat. Tum judices unanimi
conſenſu hominem ultimo ſupplicio addicunt; in tribus tamen

maxime capitibus diſſentiunt. Scilicet ſenatus oppidanus pri-

mo hominem tot criminibus pollutum & virgis cæſum ne
ſtudioſum quidem eſſe ajebat, atque adeo cauſæ cognitionem
ſibi ſoli inpoſterum vindicabat, deinde laquei pœnam remit-
tere nolebat, denique, Caſtirtium ante ſupplicium quæſtioni
ſubjici, & de complicibus delicti, adhibitisque magicis artibus
(nam nigrum canem comitem habuiſſe vulgo ferebatur,)
per tormenta interrogari debere, contendebat. Contra
profeſſores, Caſtritium adhuc civem ſuum & a ſe ſimul cum
ſenatu ex pacto judicandum, porro gladio ſaltem ferien-
dum, denique equuleo hic nullum locum eſſe, dicebant.

In hac diſſenſione ſenatus oppidanus ſcabinos Lipſienſes pri-

vatim conſulit, & reſponſum, quod Carpzovius in Quaſt.
crim. 82. n. 69. exhibet, impetrat. Quod reſponſum, etſi
in prioribus duobus capitibus ſenatui oppidano adſentiat,
ac ſaltem torturæ locum deneget, nuſpiam tamen in ſcri-
ptis utrinque editis comparet, quin ne quidem commemora-
tur, ut adeo ſenatus hoc, neſcio qua de cauſa, ſupprimere
maluiſſe videatur. Gliſcit interim inter utrumque ſena-
rum diſcordia, cujus ſopiendæ cauſa ſenatus oppidani ſyn-
dicus academiæ ſpem facit, ſenatum ſuum in omnibus ceſ-
ſurum, inſtitutum judicium commune continuaturum, tor-
turam remiſſurum, & in mitigationem pœnæ conſenſurum,
ſi modo academia id non jure ſuo poſtulet, ſed preces & bo-
B 3 na

14 MEDITAT. AD PANDECT.

na verba adhibeat. Hoc vero indignum academiæ viſum.
Itaque ejusdem ſyndicus ſyndicum civitatis cum ſupercilio
interrogat: deberetne magiſtratus ordinarius rogare magiſtra-
tum adſcititium? Sic, omni ſpe pacis abrupta, via compromiſ-

ſi eligitur, ac placet ambobus, acta ad ICtos Colonienſes

mitti, qui mercedem ſibi oblatam reſpuunt, atque hunc in
modum ſtylo gratuito, ſed barbaro, obſcuro ac horrido, re-

ſpondent: Wir Dechand, Doctorn und Profeſſorn beyder Geiſt⸗

und weltlicher Rechten Facultaͤten, Juriſten⸗ Collegii der Unlver⸗
ſitaͤt Coͤln am Rheim, thun kund und bekennen, als kurtz ver⸗
ruͤckter Tage Rector und Conſilium der Univerſitaͤt⸗Stadt Roſtock
zu der einem, und Buͤrgermeiſter und Rath daſelbſt anderer Sei⸗
ten, in Criminal-Sachen Jobannis Chriſtophori Caſtritii von
Zwingenberg, angegebenen Tuͤbingiſchen Philoſophiæ Baccalaurei
und 1 beologiæ Studioſi peinlich, und auf den Hals verklagten be⸗
hafteten, wegen eingefallener Streitigkeit und Zweifels, uͤber drey
unterſchiedliche Haupt⸗Fragen, um Belehrung mit Ueberſendung
zu Bericht zu beyden Seiten gerichten ſechs Wechſel⸗Schriften
den angehaften Beylagen, und was daraus zugewachſen, einhellig
an unſer Collegium beyder Facultaten obgl. gelangen laſſen, das
alles Collegialiter referirt und wohl erwogen, und den Rechten
und befundenen Geſchicht nach, wir uns die Meynung reſolvirt.
Demnach beyde Conſulitende Theile auf behaften Zobann Cbri,
ſtophori Caſtritii freyes eigenes Bekaͤnntniß, nach Taͤbingiſchen
Ruthen⸗Beſtrafung, neues begangener Uebelthaten und gewalt⸗
ſamer aufſetzlicher Diebſtahl dieſer einſtimmenden Meynung
worden, daß derſelb an Leib und Leben zu ſtrafen, daß alſo ein⸗
ſchließig die erſte Haupt⸗Frage mit erledigt, und zugleich er⸗

klaͤret, daß eriminoſus der Studenten Namens, Wuͤrden

und Privilegien da nit zumal unfaͤhig, jedoch ob eigig dißfalls
(wie nicht) gehaben koͤnnten, ganz verluſtig worden ſey. Die
zwe y⸗

n

6
ſe⸗
I
tun
cla⸗
tio
65)
uni⸗
nee
ti
f
ſuo⸗
ul

—
iſum.
reilio
ire.
tmil.
Uenſes
unein
do, e.
1Giſci
Unben⸗
s
Noec
e S⸗

ſtii

lonei

gten to
ber den
ſendong
Schr ſen
einhelig
ſen, do
Neten
Aſaloite
(lri
giſchen
geival⸗
egnung
ſo tin
lich en
Wirdn
bißfelt
N
We

SP. PxxXII. DE HIS, QVIEX MENT. IMBEC. DELINQ I;

zweyte Frage betreffend, nachdem Ffurti flagitium unter den ex-
ceptis eriminibus in beſchriebenen Rechten nie gezehlet, auch keine
zutragende weitere indicia quoad ſocios vorhanden. So laͤſſet
ſich dieſer und andern Rechtens Urſachen halben auch noch zur
Zeit nicht erſehen, wie mit dem Suͤnder ſeiner complicum wegen
zu peinlicher Frage verfahren werden moͤge. Die dritte Frage
uͤber die Milterung der Weyſen von Beſtrafung gewinnet auch aus
der erſten Abfertigung zum Theil ihren Ausſchlag, in Anſehung
denn auch in crimine furti ordinarii ſichere Form der Beſtrafung
durch uhralt gemeinen Vaterlands Herkommen, ſowol bey Kay⸗
ſerl. Rechten eingefuͤhret „dieſelb auch nicht, dann per ſummum
Principem, veraͤndert werden mag. Wird zwar dieſer und mehr
andern Rechtens⸗Grunde und Fundamenten bey derſelben Vor⸗
ſehung zu laſſen ſeyn. Es waͤre dann Sach, beyde Theil, deß

in menſchlicher Schwach⸗und Unberadenheit, zur Suͤnden gefalle⸗

nen Jungen⸗Geſellens noch lebenden alten ungluͤcklichen Vatern
anſehen, dem Concilio und allen loͤblichen Academien und ſtudiis
generalibus zu goͤnſtigen Ehren auf Miiterung der Straf zum
Schwerdt einander beyfallen und vergleichen koͤnnten, welches der⸗
ſelben Beſchaffenheit anheim geſtellet. Id vero reſponſum utra-
que pars ad ſe trahit & ſecundum mentem ſuam interpreta-
tur. Et de tortura quidem, cui locum eſſe Colonien ſes ſat
clare negarant, diſputari deſiit. At de jurisdictione diſputa-
tio remanſit, academia, eam ſibi in reſponſò Colonienſi non
abjudicari, dicente, ſenatu oppidano contra, abjudicatam
utique eſſe, contendente. Placet, denuo ſuper hac quæſtio-
ne Coloniam mitti, & declarationem ſententiæ prioris expe-
ti. Ne tamen inter has moras miſer reus ſqualore carceris
& ſitu conficeretur, conſentit ſenatus oppidanus, ſalvo jure
ſuo, in continuationem judicii communit & ſententiæ for-
mulam ab utrisque concipiendam. Tum demum academia
. ſyndi-

16 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſyndicum ſuum ablegat precarique per hunc & intercedere

pro reo, ut laquei pœna in gladium mutetur, incipit. Inſolen-
tior factus hac deprecatione ſyndicus civitatis reddit ſyndi-
co academiæ voces ſuas, & cum ſuperecilio percuncéctatur; po-
zeſine igitur bodie rogare magiſtratus ordinarius magiſtratum
adſcititium? Annuente ſyndico academiæ, &: poteſt, boteſt;
reſpondente, ſyndicus oppidanus, de obſecratione hac ad
ſenatum ſuum referre, promittit. Senatus hic, facta rela-
tione, declarat, ſe interceſſionis ſero nimis factæ rationem
quidem non habiturum, hoc tamen academiæ, ſi ea porro
precetur, daturum, ut Caſtritius vel ipſo ſuſpendii die, vel
nocte ſequente, de furca detractus ſepeliatur. Poſt hæc
dies concipiendæ ſententiæ definitur, in quo delecta utrius-

que ſenatus membra conveniunt, & de negotio hoc collo-

quuntur. Primus verba facit rector academiæ & interceſſio-
nem per ſyndicum factam iterat. Repetunt quoque ſenato-
res oppidani declarationem antea memoratam, & pœnæ mi-
tigationem abſolute recuſant. Perſiſtit in propoſito rector,
& longam de ea re orationem habet. Interpellant declaman-
tem ſenatores oppidani, & inepta prorſus cavillatione ad
rhetorices, cujus profeſſi onem publieam rector gerebat, ad-
ludentes ajunt, es huͤlfe zu dem mahl keine Rede toͤrich, denn
der Schluß waͤre ſchon gefallen, daß der arme Menſch mit dem
Strang ſoll gerichtet werden. Igitur rector, poſtquam ſe nihid
proficere videt, cedit tandem, ac ſententiam communiter
concipi, promulgari, eaque Caſtritium ad laqueum damnari
patitur. In die exſequutionis Caſtritius nova eaque ſplendida
veſte per ſenatum oppidanum donatur & induitur, er iſt, ut
verbis inſcripto ex parte academiæ publicato poſitis utar, neu,
und zwar ſtattlicher, denn es einem ſolchen armen Suͤnder, wie er
ſelbſt ſoll geſaget haben, gebuͤhrete, gekleidet worden, nur vielleicht
darum,

he

un

Pr⸗
I
v00
m
lio
gal
ſi
per
liar

Man

der

elee
ſte

ſle

—
cecere
nſolenr
ur; po.
ratun
font
hic N

el.

ationen
pono
die, del
oſt her
1 utrink.
c collo
erceſſio⸗
ſenato⸗
denck nl⸗

0 1eloh

eclaman.
tione 4l
ebat .
ch, dent
it denn
1ſe nihi-
Umuniter
dammnti
Plencict
ſſ,u
Itar

, Nied

tielect
derunn,

SP. pxxXII DE HISB, QVI EN MENT. IMBEC. DELINC 17

darum, daß zwiſchen ihm und einem gemeinen Diebe auch am Gal⸗
