bene vero ob eas, quæ poſt mor-

tem inferuntur. 223
Præjudicium. 224
d d d 2 Sue-

INDENX RERVM ET VERBORVYM.

Succeflori in officio ſaltem ob eas in-
jurias datur, qnæ deceffor intuitu
officii paſſus eſt. ibid.
Præjudicium. 225
Non comperit ſuccefſori in omicio,
ob injurias perſonales occaſione
oflicii deceſſori illatas. 226
Datur domino, vel mandanti, ob in-
juriam famulo, vel mandatario in
negotiis commiſſis occupato, illa-
tam. ibid.
Præjudicium. ibid.
Locum invenit contra illum, qui al-
terum, cui dignior locus debetur,

antegreditur. 231
Præjudicium- ibid.
An & quousque famulis adverſus he-
ros concedatur ? 233

Præjudicinm. ibid. ſqꝗ.
Locum habet, ſi quis juſte quidem in-
ju ieru negerit, ſed pœnam atrocio-
rem, quam par erat, petierit 236
Competit collegio, vel univerſitati, ob
injuriam, membro collegii vel uni-
vVerſitatis illatam, ſi talis ſit actus,
in quo contumelia reſpiciat colle-

gium, vel univerſitatem. 237
Non datur conſanguineo, ob injuriam,
conſanguineo illatam. ibid.

Nec Judæo eſt deneganda. 238
Contra ſacerdotes, vitia paulo acer-
bius perſteingentes, quamdiu pri-
vatos adfectus non immiſcent, uti
nec contra illos, qui certum ali-
quod genus hominum generaliter,
& indefinite objur gant, non con-
ceditur. 266
Præjudicium. 267
Competit ſacerdoti contra illum, qui
eundem in nuptiis ſuis, aut libe-
rorum per contemtionem præterit,
aliumque a dhibuit. 294
Przjndicium. ibid.
Locum non habet contra errantem in
Berſona, licet culpa quædam er-

rori intetvenerit; dummodo dolus
abſit. 300
Præjudieium. 301
Contra Magiſtratum, qui fama publi⸗
ca aliisque indiciis inductus, homi-
nem innocentem, ſed ſuſpectum, in
judicium vocat, interrogat, quin ali-
quando torquet, locum non habet.
310
Præjudicium. 311
Locum non kabet contra perſonas,
quibus in alios inſpectio, & aliqua
morum cenſura competit, e. g. pa-
trifamilias in famulos, præceptori in
diſcipulos, ephoro in fidei ſuæ com-
miſſos, ſaeerdoti in confeſſores, con-
cionatori in auditores, ſcholarchæ in
ſcholaſticos, propinquo, maxime ſe-
niori, in propinquos, ætate minores,
ſi delata ad ſe per rumorem publi-
cum flagitia ſuis exprobrant. 312

Non competit contra Advocatum, qui
ſecundum L. 6. §. I. C. de Poſtul. po-
ſcente litium utilitate, ex elientis ſui
relatione, adver ſario vel teſti facinus,
quod ille non perpetravit, objicit. 313

Denegatur contra eos, qui jus fuum
in judicio perſequuturi aliquem in-
nocentem quidem, ſed quem nocen-
tem ex veriſimillimis rationibus cre-
debant, actione atrociore, e. g. con-
dictione furtiva, conveniunt. 313
Præjudicium. ibid,
Ceſſat in reis, qui, pro ſui defenſione,
quid adſirmant, quod exiſtimatio-
nem tertii cujusdam onerat, &
gquamvis liquido probari non poſſit,
ſpeciem tamen veri habet. 314
Præjudicium. WPbick.
Non datur eontrsa illos, qui veriſimilibus
conjecturis, alium criminis, etiam
privatim, inſimulant, non convitii
conſilio, ſed ahiua mente. ibid.
Præ-

Nor

.
e
8

=-=G

— GNDEN RERVM ET VERBORVM.
an Praiadici — —r—
8 ræjudicium. bbid. injuriarum ab hoc conveniri poteſt.
8 Non conceditur contra illum, qui 20
furtum ald r etii nilen ſuſpi - Ab actione injuriarum uſus & conſue-
len cionem uam de eo, qui id com- tudo in re per ſe non illicita H⸗
i miſiffet, aperit. 315 berat. 20
. i Fedtt im. ibid. Præjudicium. hid.
*“M m et in caſu, quo amicus ami Ipſa injuriarum actio injuria eſt, ſi
mn, vel cognatus cognatum de imjuſte inſtituatur. 235
1 ſiniſtro rumore familiariter vel Præjudicium. ibick.
kin eera5 vel per literas, certiorem Contra actionem injuriarum excep-
. re it 2 . . 3 16 tio erroris tunc prodeſt, quando
Cefſat in artificibus, qui conſulti ſe. ille animum injuriandi prorſus ex-
eo cundum artis ſuæ regulas, aliquid, cludit. 294
“ quod in opprobrium conſulentis Ab actone injuriarum error, in per-
un. vergit, dicunt. 317 ſona commiflus, non liberar.
tatet. Non conceditur contra teſtem, qui 297
anea a judice evocatus teſtimonium, An, & quando actioni injuriarum ex-⸗
mikne alteri ignominioſum, perhibuit. ceptio veritatis convitii cum effe-
mrin, 318 ctu opponatur? 30⁰4
len l. Præjudicium. ibid. Quousque in actionibus injuriarum
nn z Non datur contra judicem, qui com- ſuper exceptione veritatis illiquida
nnl muni, ſed falſo rumore motus jusjurandum deferri, vel probatio
lſun inquirit, vel innocentem in vin- admitti pofſfit? 307
“ cula conjicit, ad indicandos tamen Ademtio muneris .
ifein, auctores vel vulgatores cogi por- Per ſe poœena non eſt, ſed ex arbi=
ſnn eſt. è= 321 trio Principis pendet: Pœna ta-
8 Præjudieium. ibid, men ſit, quando ob delictum de-
iius fun Actiones injuriarum, quæ ex ulci- cernitur; plerumque autem ſolet alis
gen. . ſcendi animo proficiſcuntur, inju- pona, ut interdictio noverum ho-
Centueer⸗ ſtæ, atque ab ipfis idolorum culto. norum, aut mulcta, adjici. 933
könditc . ribus, qui tolerantia ſua patien- Adfelctus.
eb. tam Chriſtianorum fere ſupera- Adfectus graviſſimi pœnam injuria-
iun. V. runt, improbatæ ſunt. 174 rum, ac blaſphemiam non tollunt,
Actiones injuriarum, ſi ulciſcendi ani- ſed minuunt, 567
7 mus delit, non permittuntur ſal. Calor adfectuum delicta ſaltem in con-
ckimin tem, ac cum præcepto Chriſti & tinenti commifla excuſat. Ejus
eiſtmm Apoſtolorum conciliantur, ſed pra- ergo, qui ex intervallo peccat,
gtn cipiuntur etiam atque hi, qui eas ne- poœnæ non mitigantur. ibid,
inßt gligunt, objurgantur. 17 8 Adtectus privati in adminiſtratione of⸗
abe N Actione injuriarum tenetur, qui lite- ficiorum publicorum exulare de-
ti ras familiares in detrimentum bent. 829
eiürnin amici divulgat. 228 Adminiſtrator perfidus
ins,en Qui zurisdictionem fibi in alterum An ob animum reſtituendi a poens
nrd non fubjectum arrogat, actione ordinaria liberetur? 75
1 DOdd ddd 3 Præ:

8.

e

INDEX RERVM ET VERBORVM.

.

Præjudicium. . 76
Reſeriptum potentiffimi Regis Polo-
niarum, & Electaris Saxonis. 77
Adminiſtrator perfidus, qui res fidei
ſuæ commiffſas intervertit, nun-
quam ordinaria furti pœna afficitur.

119
Præjudicium. ibid.
Adſentatio.
Quid ſit? 922
Qot ejus ſint genera? ibid.
Adulatores.

Aliquando in crimen blaſphemiæ in-
cidunt; quos defieiens animus blaſ-

phemandi non excuſat. 562
Quinam dicantur ? 822
Advocati.

Honorificentius & indulgentius, quam
vulgo fit, ſunt tractandi. 241
De iis, quæ ex mandato clientis pro
ejus defenſione ſeripſerunt, inju.
riarum non tenentur, quamvis ea
falſa fuerint. 245
Præjudicium. 246. 1q.
Prævaricantur non faciendo, ſi dicen-
da in fraudem clientis ſui non di-
cant. 359
Secreta, quæ ipſis clientes aperuerunt,
in alia cauſa manifeſtare non de-

bent. 360
Præjudicium. ibid.
Nec pro clientibus, nec contra clien-
tes teſtes efſe poſſunt. 362

Contra voluntatem elientum ſuorum,
ipſis clare ſigniſicatam, agere non
debent, etſi id celienti utile futu-
rum animadvertant. 370
Præjudicium. 372
Quousque in lite ſuper negotio,
quod, ipſis conciliantibus, geſtum

eſt, mota, Patrocinium præſtare
poſſint? 375

Præjudicium. ibid.

Ad defenſionem reorum non ſunt
neceflarii, niſi reus vel talem effla-
gitet, vel ob ſtuporem ingenii
ſibi ipſi conſulere nequeat. 489
Advocato licet convitiari, ſiquidem

litium utilitas hoe poſcit. 243
Salſa Adyocatorum dicta & ſeripta
injuriæ non ſunt. ibid.

Advocatorum dicta & ſcripta ſalſa
vel diſſimulanda ſunt, vel ſimpli-
ci admonitione coërcenda. ibid.
Præj adicium. 244
Advocatum convitiantem animus de-

fendendi excuſat, etſi cliens hoc

non juſſerit; non aliter tamen,
quam ſi convitium verum ſit; ſi
falſum eſt, convitianti nec prote-
ſtatio quod injuriandi animus ab-

ſit, prodeſt. 247

Advocatum non ſolum in iis, quæ
adverſario vel teſti, ſed & quæ
judici objicit, exceptio veritatis ex-
cuſat; necefſe tamen eſt, ut objectio
verbis in factum temperetur. 249
Præjudicium. 250. 324
Quibus pœnis Advocati convitiantes
coërceantur? 252
Advocatorum operæ a majoribus no-
ſtris magni ſunt æſtimatæ. 261
Advocatus, qui injuriis & verbis con-
tumelioſis in ſuis ſeriptis uſus eſt,
ſine prævia reſponſione ( ohne
Vernehmung) a Judice arbitra-
rie puniri poteſt. 263
Quando dubium eſt, utrum Advo-
catus injuriandi, an reum defen-
dendi animo aliquid ſeripſerit, jus-
jurandum decerni poteſt. 263
Advocatus, qui ſecundum L. 6. J. I.
C. de Poſtul. poſeente litium ntilita-
te, ex clientis ſui relatione adver-
ſario vel teſti facinus, quod ille non
Perpetravit, objicit, injuriarum
non tenetur. 313. 325
An

4

—
n in
lnig,.
en i
leit, 4
hüten
a
4
i
ridtr dd
l ünpl.
a. de
minn de⸗
elen voe
r unen,
n ſhi
e Nor
aninn s.
ni,
Rrininer.
hudiect
uemn ,
cCNNe
nkuen
2. 201
Verbüzcen
inblit e
ſone (her
ſice unm
4
rumn 4e
eumn ee
riplei;
elt. G
nl 6%
Bümniir.
ire e
denn
joirn
3194

INDEX RERVM

ET VERBORVM.

An liceat Advocato contra clientem
ſuum in diverſa cauſa ſtare? 603
Præjudicium. ibid.
Advocatus, qui concredita ſibi a
cliente delicta magiſtratui denun-
cist, prævaricator eſt. 362
Præjudicium. 363
Advocatus, qui cum aliquo de cauſa
ejus ſuſcipienda tractavit, ſed non-
dum convenit, ac poſtea adverſa-
rium ejus tuetur, prævaricator non
eſt. ibid.
Præjudicium. 364
Sola ſpes, quam Advocatus conſulto
ri de cauſa ejus ſuſcipienda tacit,
Advocatum non obligar. 364
Advocatus, qui ſemel cauſam ſuſce-
pit, ſed deinde injuſtitiam ejus
animadvertit, relinquere quidem
illam, ad adverſarium vero tran-
ſire non poteſt. 365
Poteſt tamen tunc, quum cauſam ab
initio ſtatim recuſavit; ſed & hoc
caſu ſecreta ſibi concredita pan-

dere non debet. 366
Præjudicium. ibid.
Advocatus in cauſa, quam tuetur, ne-

que actuarius, vel adſeſſor eſfſe po-
teſt, &, ſi hoc faciat, tanquam
ſuſpectus recuſari, non tamen
tanquam prævaricator puniri po-
teſt. 367
Præjudicium. ibid.
Advocatus, qui negotium, fidei ſuæ
commiſſum, in detrimentum com-
mittentis prodit, quaſi prævarica
tor eſt. 374

Advocatus, inſtrumenta ſibi concre-

dita prudens, in falſi crimen,
graviſimamque poœnam incidit.

ibid.
Præjudicium. 375
Advocati, qui in diverſis & contra

riis cauſis contraria invicem argu-
menta protferunt, non ſunt præ-

varicatores, ſed prope tamen ad
eos accedunt, & contra bonam
fidem peecant. 387
Vſu fori ſæpe invitis reis Advocatus
defenſor obtruditur, aut homini-
bus callidifſimis indulgerur. 490
Vſus fori defenſorem Advocatum in
criminibus etiam maniteſtis, & quæ
celeriter puniri reipublicæ inter-
eſt, necefſario deſiderat. In Sa-
xXonia tamen hæc neceſſitas per no-
vas leges eſt remifla. 490
Vid. infr. Patronus cauſæ.

Wr alienum.
Ks alienum, a perduellibus confla-
tum, ex bonis illorum, fiſco ad-
dictorum, ſolvi debet. 663

Wſtimatio.
In æſt matione furti magni res inter-
verſæ non æſtimantur, ſed ſeltem
ablatæ. 119
Præjudicium. ibid.
Eſtimatio dolorum ac operarum ab

auctore rixæ, qui laceſſitus modum
exceſſit, peti non poteſt. 203
Præjudicium. 204
WTitas minor.

Ob minorem incendiarii ætatem pœ-
na ignis mitigatur, atque plerum-
que gladius ſubſtituitur, nonnun-
quam vero ultimum ſupplicium

plane remittitur. 169
Præjudicium. 170
. Ambitio
Aliquando bona eſt, niſi modum
excedat. 794
Ambitus.

Jurisjurandi religio infirmum contra
crimen ambitus remedium eſt, ac

merito abrogatur. 617
Amicitia.
Aliquando crimen eſt. 734. 832
0 77,

Aliquando amor & auctoritas apud
Popa-⸗

INDEX RERVM ET VERBORVMR

populum miniſtro Principis exi-

tium adterunt. 736
Auputatio digitorum. .
Amputatio digitorum, in perjuros
ſtatuta, juſto durior non eſt, at⸗
que male communiter interpreta-
tionibus forenſibus mitigatur. 629
Debebar illa locum invenire, etſi quis
non lucri, ſed amicitiæ, aut ex
alia cauſa pejeraffet; quin & in
illis, qui alios ad pejerandum in-
ſtigant. 631
Ancillæ. .
An ancillæ, quæ res, cuſtodiæ & ad-
miniſtrationi ſuæ commiſſas, in-
terverterunt, a pœena furti ordina-
ria ſint immunes. . 82
Præjudicia. 83. ſg.
Animus lucri faciendi.
Sufficit in fturto ad poenam ordina-
riam imponendam, quamvis fur,
antequam partem ſuam de lucro
tulit, in vincula conjectus fit.
127
Præjudieium. 128
Animus reſtituendi.
An furem, perfidumque adminiſtra-
torem, a poena ordinaria libe-
ret? 75
Præjudicium. 76
Keſcriptum potentiſſimi Regis Polo-
niarum, & Electoris Saxkon. 77
Apes.

Apes & favos ex alieno fundo & arbo-

re auferre; jure Romano lici-

tum, fſed prifco jure Germanieo

furtum eſt. 116

Hodie qui apes & favos, nondum

oceupatos, eximit, puniri nequit,
dummodo arborem non lædat.

1I7

Præjudicium. ibid.
In Saxonia is, qui in fylvis Electo-
ralibus apes & favos eximit, fur-
mm committit 1198

Pofſunt a Principe, vel republica,

etſi quieti ſint, e provincia exire
juberi, ab honoribus & muneri-
bus publicis arceri, a poſteſſtione
bonorum immohilium & commer-
ciis excludi, ex officiis, quæ jam
gerunt, honeſte dimitti. 603
Apoſtatæ vox quot ſigniſicationes ha-

beat? 607
Arabici m
Quinam dicantur? 610
An ſint hæretici! ibid.
Armorum nomine etiam baculus ve-
nit. 1 104
Præjudicium. idid.
Artes.

Improbæ artes, quibus honores &
munera obtinentur, impunitæ qui-

dem plerumque, ſed tamen illici-

tæ ſunt. 774346
Articuli fädei.
Jus definiendi articulos fidei penes ec-
cleſiam, ac, qui eandem repræ-
fentat, ſenatum eceleſiaſticum eſt.
583
Olim hoc jus fuit penes concilia. 586

Ariiculi teſtimoniales.

Omifſio articulorum teſtimonialium,
in proceffu inquiſitionis, hune non

vitiat, dummodo teſtes non in foF-
le, ſed diſtincte, factam expoſue-
rint. 471
Præjudicium. ibid. fg.
Artitek.
Artifices, qui conſulti ſecundum ar-
tis ſuæ regulas, aliquid, quod in
opprobrium confulentis vergit, di-
cunt, injuriarum non tenentur. 317

Aſtus èð
In capiendis reis licite adchibetur. 518.
. 844
Præjudiciumn, 519

Aro-

1

õ

7

nein,

nein is
mnm.
Poſüchi
Kcome.
hianer .

naluze,
I

N.

wnorer 8
Nnie
nen lei

6
eennen

ckn
ulianc.
F
mila

1
mmnilun,

NMenn
Ennninior

ene

1
ibid⸗
kannint⸗
l, in
irſef,
Event, 31,

betarz

=

Atrocitas injuriæ
Non ex perſona ejns, quem quis laceſ⸗
ſere voluit, ſed ejus, qui vere of-

fenſus eſt, æſtimatur. 298
Præjudicium. ibid.
Avaritia
Radix malorum eſt. 778
Præjudicium. 779
Aurigæ.

Si res, quas alio transferendas accepe-
runt, intervertant, jure communi ul-

timo ſupplicio non aſſiciuntur. 121

Præjudicium. ibid.
Secus jure Saxonico- 123
Quæ lex Saxonica ſubtilitatibus & ar-
gutiis forenſibus eluditur. ibid.
Auctor libelli famoſi.
Auctores libellorum famoſorum dif-
ficillime deteguntur. 29
Quod tamen fieri poſſet, ſi indiei præ-
mium ex bonis auctoris publice pro-
mittatur.
Auctor rixe
Si laceſſitus modum exceſſit, ſatisfa-
ctionem eatenus, quatenus patrimo-
ninm ejus vere imminutum eſt, pe-
tere, deprecationem vero, & æſti-
mationem dolorum ac operarum

poſcere non poteſt. 203
Præjudicium. 204
B.
Baculus
Etiam armorum nomine venit, 104
Præjudicium. ibid.
Bannitus.

Qui bannitum illæſum dimittit, in eri-
men receptationis non incidit. 398

Belli denunciation.
Antiquiſſim is Germanis incognita, me-
dio æ introducta, ab initio hone-
ſtatis fuit, deinde neceſſitstis per le,
ges publicas facta. eſt, 339. 355
Bellum.
An in bello civis Principem, inferior

INDEXNX RERVM ET VERBORVM.

ibid. ſd.

ſuperiorem juvari teneantur, ſi du-
bitent, juſtumne ſit bellum, an in-
juſtum? 56

Benef:cium ceſſionis bonorum
Collegio obærato competit. 28
Cefſat in delictis, a collegio commiſ-
„ ſis. ibid.
Præjudicium, 39
Beneficium deviſionis
Loeum habet, quando membrum col-
legii, ob delictum culpoſum, ab in-
tegro collegio commiſſum, in fſoli-
dum convenitur; fſecus ſi delictum

doloſum fnerit. 27
Præjudicium. 28
Blaſpbemia
Quid ſit? 541

Nonnunquam per exſuperant'am pie-
tatis committitur, prætcxtus tame
pPietatis pœnam nec injuriarum, nec
blaſphemiarum tollit, ſed tantum
minnit. 550. 556

Blaſphemiæ ſunt ſpecies injuriarum,

atque ex doctrina de injuriis ex-
plicandæ. 541
Diviſio injuriarum etiam ad blaſphe-
mias pertinet, & ideo alia plaſphe-
mia eſt atrox, alia non atrox. 542
Non niſi ob blaſphemiam atrocem ul-
timum ſupplicium irrogatur, 542
Blaſphemiæ aliæ immediatæ ſunt, aliæ

mediatæ, ſeu obliquæ. 543
Blaſphemiæ etiam diſtinguuntur in
verbales & reales. 548

Blaſphemiæ pœnam non mitigat con-
ditio blasphemiæ adjectam. 557

Præiudicium. ibid.
Blaſphemias nominatio auctoris nan
excuſat. 559

In blaſphemiæ crimen aliquando inei=
dunt adulatores, ques deficiens ani-
mus blaſphemandi non excuſat. 362
In crimine plaſphemiæ ver ba ambiguas,
dubitantia, & falſa, quibus veritas

Eee eee

INDEX RERVM ET VERBORVM.

& suctoritas religionis chriſtianæ
oblique impeditur, contra illum, qui
eadem protulit, indicium ad tortu-

ram faciunt. 565
Præjudicium. ibid.
Blaſphemia mediata, ſeu obliqua
Quid ſit? 543

Ad blaſphem'as obliquas referuntur
convitia in ſacramenta, & ſacrum
codicem. ibid.
Blaſphemiarum obliquarum genus eſt,
quod in divos, ſeu ſanctos eructa-
tur, inprimis in Mariam. 544
Convitia in divos, & Mariam, etiam
ab evangelicis pro blaſphemia re-
putantur, ſed tamen indulgentius,
quam a catholicis puniuntur. ibid. ſq.
Prajndcinm. 545
Ad blaſphemias obliquas referuntur
injuriæ verbales, ſacerdotibus illa-
tæ, ſi ſcilicet ſacerdoti, vel ſacra tra-
ctanti, vel intuitu ſacri, quod gerit,
munerie, inferantur. 547
Blaſphemia picta.
Exemplum⸗-blaſphemiæ pictæz. 549
Blaſphemicæ n ſtica
Deſcribuntur. 555
Blaſphemiæ reales.
Exempla blaſphemiarum realium. 549
Bona perduellium
A fiſeo quidem capi, ſed & aes alienum,
a perduellibus conflatum, ex illo-
rum bonis ſolvi debet. 663
C.
Calor adfectuum
Delicta ſaltem, in continenti commiſſa,
excuſat; ejus ergo, qui ex interval-
lo peccat, porna non mittigatur. 567
Carcer “
Semper publicus efſe debet, locus ta-
men carceris aliquando privatus
eſt. . 521
Exemplum carceris horrendi. 531
Carceris violatio etiam in innocente
punitur. 533

Carceris violatio ſi ſpiciones & indi-
cia contra ſuſpectum de crimine
auget. ibigd.
Carcerem, in quem miniſtri Principis
mittuntur, non tolerabilem ſaltem,
ſed & honorificum eſſe, decet, Pro-
videndum tamen eſt, ne is honor,
qui miniſtris captivis habetur, fune-
ſtus ſit principi ac reipublieæ, neve
captus, dum laxius cuſtoditur, eva-
dat. 32
Carnifex.
An carnifici, qui reum ſupplicio af-
ficere jubetur, prius acta ſint exhi-
benda? 56. ſq.
Caſus improviſuazg —
Caſus imprcviſus, qui licitis miniſtri
Principis recreationibus intervenit,
illi imputari, non debet. 723
Catholied
In Germania noſtra ab hæreſeos nota
ſunt liberi. 597
Dividuntur in pontificios & catholi-

cos moderatos. 598
Male Catholicis imputantur, quæ Pon-
tificii docent. 600

Cautio de non offendendo
Idonea efſe, & vel pignora, vel fide-
juſſores, vel cuſtodiam praæſtari de-
bet. . 352²
A cautione de non offendendo poſſeſ-
ſio bonorum immobilium non li-
berat; ſufficit tamen, ſi poſſeſſor ea
bona oppignoret. 352
Præjudicium. ibid.
Propter comminationem, alteri factam,
Judex loco cautionis idoneæ veljus-
jurandum, vel nudam promiſſio-
nem decernere poteſt, ſiquidem
ſecuritati ejus, adverſus quem minæ
prolatæ, ſic ſatis proſpici, animad-

vertat. 35⁵3
Præjudicium. 435
. Cer.

7

847

—

—
Gic.
beineß
en ſen
ern, Nin
kühnm,
eln fne
Ate W
din, eyt⸗

Upplehtt
un iwerti.
EEt.

Bümimiri
intervedit

werekunn
ier Stahe

N
ntun rl

fnutun

nott, ie

n efti

Ulenohel
Ulun non-

nglln
N

n alrile
idover tſ
dan n
dteſt,
rlu end
ie, n⸗

)

INDEX RERVM ET VERBORVM.

Certitudo corporis delicti.
Ad corpus delicti cert itudo moralis,
qualis in rebus himnanis haberi po-
teſt, non mathematica & abſoluta,
requiritur. 480
Eadem Certitudo ſaltem quod ad fa-
ctum, non etiam quod ad cireum-
ſtantias loci & temporis, neceflaria
eſt. Wiz.
Præ judicium. ibid.
Citatio.
An citatio, in qua citando debiti ti-
tuli non tribuuntur, contumelioſa
ſit, atque adeo ad comparendum
non obliget? 289
Cives.
An principem in bello juvare tenean-
tur, ſi dubitent, juſtumne illud ſit,
an injuſtum? 5
Cives, juffu magiſtratus delinquentes,
mitius puniuntur. 45. ſq.
Si civis in incendio auxilium non fert,
puniri poteſt. 163
Civis, qui propter metum externum,
quamvis injuſtum, ac terrorem in-
euſſum, Principi ſuo non paret, per-
dauel is non fit. 649
Civi neceſſitas parendi a Principe im-
poni non poteſt, niſi ei ſecurttas
antea præſtetur. 649
Præjudicium. ibid,
Civis eontra quem Princeps legitimis
& ordinariis modis proced't, etſi
ſe innocentem, & vim injuſtam pa-
ti credat, vim tamen opponere, mi-
nari, tumultum excitare, exterorum
Principum auxilium implorare non
debet, &, ſi id facit, perduellis fit.
Secus eſt, ſi vis a Principe, tanquam

a privato, ac hoſti inferatur. 658

Civis, qui Principi, a quo innocentem
ſe premi credit, malum minatur,
perduellis fit. 685
Civis civem perduellem, & eommuni

Principi ac reipubliee exitium ma.
chnantem, quem fine magno rei-
publicæ diſerimine in judicium tra-
here nequit, privatim impune oc-
eidit. 861
Clientes.
Quousque ex advoeatorum ſuorum
convitiis obligentur? 257. ſqq-.
Præjudicia. ibbid.
Cliens, injurioſum advocati ſcriptum
ſfubfcribens, injuriarum tenetur, &
an ſimplicitas illum excuſet? 260. ſq.
Præjudicia. ibid.
Cætus.
Coetus, qui, religionis cauſa, privatim
coeunt, ſiquidem intra exiguum nu-
merum exiſtunt, nec ſpeciem col-
legii habent, tolerari poflunt. 427
Coitio Collegii.
Ipſa collegli ſine Principis, conſenſu
coitio delictum eſt; Prineipis tamen
conſenſum ſupplet lapſus temporis
immemorialis. 40
Præjudicium. 4
Collega.
Collega, qui ex mandato collegii de-
linquit, in ſolidum tenetur, nec con-
tra mandantes, nec quod ad mul-
ctam, nec quod ad intereſſe priva-
tum, regrefſum habet. 41
Peceant collegæ, falſumque commit-
tunt, qui nomins totius collegii ne-
gotiam, in quod tamen major pars
non conſenſit, gerunt, aut actionem
inſtituunt. 441
Præjudicium. 442
Collegium. .
Ob decretum, quod infelieem even-
tum habuit, puniri nequit, quamvis
appareat, diverſam ſententiam me.
liorem ac prudentiorem fuifſe; ni-
ſi in eo faciendo dolus, vel imperi-
tia, aut ſupina negligentia interve-

nerit, 35

Eee eee z Po-

INDEN RERVM ET VERBORVM.

Poteſt actione injuriarum experiri, ob
injuriam membro collegii illatam,
ſi talis ſit actus, in quo contumelia
reſpiciat univerſitatem. 237

Quum integrum collegium delinquit,
ſiquidem delictum doloſum eſt, ſin⸗
guli in ſolidum tenentur, ſi culpo-
ſum, beneficium diviſionis locum
habet. 27
Ex delicto, quod collegium olim com-
miſit, non ſucceſſores, ſed heredes
conveniuntur. ibid.
Prajudicia. 28
Ex collegii delicto, olim commiffo⸗
ſuceeffores in officio obligantur, ſi
quid ad eos ex delicto pervenit. 29
Delictum, a quibusdam collegii mem-
bris comm fſum, toti collegio, ſi-
quidem id ratum habuit, imputa-
tur,
Collegiutn obæratum beneficio ceſ-
ſionis bonorum uti poteſt. 38
Exceptio in delictis, in quibus hoe be-
neficium ceſſat. ibid.
Præjudicium,
Collegii ſine Principis conſenſu coi-
tio delictum eſt, Principis tamen
conſenſum ſupplet lapſus tempo-
ris immemorialis. 40⁰
Præjudicium. 41
Integrum collegium de crimine femo-=
ſi libelli accuſari &inquiſitioni fub-
jici poteſt; non aliter tamen, quam
ſi graves ſuſpiciones, omnia ejus
mem bra in libellum conſenſiſſe, ap-
pareant. 33
Præjudieium. 332
Nova collegia a Principe conſtitui ac
confirmari pofſunt, etiam cum de-
trimento aliorum collegiorum, vel
ſingulorum, ac imminutione liber-
tatit naturalis; dummodo privilegia,
jam ante aliis data, vel jure, perfecte
adquiſita, non imminuantur, 435

Præjudicium. 436
Quicquid collegium, membrave ejus
ante confirmationem gefflerunt, vel
impetrarunt, collegio nec prodeſt,
nec nocet. 4²7
Præjudicium. 4³⁸
Collegia legitima a Principe, ut in con-
ventibus ſuis præſidem vel afſſefſo-
rem, a ſe datum, admittant, eogi,
nec contrariam conſuetudinem, aut
præſeriptionem immemorialem con-
tra opponere poffunt. 4³⁸
Præjudicium. 4³⁰⁹
Minor collegii pars difſentiente majo-
re parte, negotium ſemel legitime
cœptum, aut actionem inſtitutam
continuare poteſt. 442
Præjudicium. ibid.
Extincto diffſolutove collegio, jura ejus,
& bona vscuaad Princigem redeunt,
qui ea libere alienat. 443
Collegium reſtitutum bona, quæ alii
interim legitime acqui ſiverunt, non
recupꝑerat⸗ 444
Præjudicium. ibid.
An, diſſoluto collegio, collegæ res &
pecunias communes, ſi quas habent,
inter ſe dividere poſiunt? 445
Ad collegia ineunda opifices inviti a
ſuperioribus adſtringi pofſunt. 447
An unus homo duorum collegiorum
membrum efſe poſſit? ibid.
Tune, quum collegium ad ſeſſoribus
indignis impzobisque refertum eſt,
aceurata cauſæ cognitio & publica
poœna vix locum; invenit;, præſtat
tamen, tale collegium ſine lite ac
judicio purgari. 859
Combuſtio. .
Combuſtio famoſi libelli, & injuriæ
ſeriptæ juſta eſt, ſed parum con-
ſulta. 3²⁸
Comminatio.
Comminatio, per quam ſingulorum

homi.

—
6
ei
nN
rocek,
67
ltinen
ateko⸗
d,
finemin
Alencn.
9

nte nn

Agin
inklnen

4
bi
jomtejng
Vncemn,

colege
Ne
n!
gle Wit
ielin
Clegone
1 dG
dllrion
eletan th

*
7

INDEXNX RERVM ET VERBORVM.

hominum ſecuritas turbatur, diffi.
datio non eit. 351
Commiſſarius
An aliquando aliud, quam quod Prin-
ceps jufferat, facere poſſit? 771
Præjudicium. ibid.
Compenſatio injuriarum
Et jure communi, & in Saxonia lo-
cum invenit, quæ tamen compen.
ſatio poenam utriusque litigatoris
non tollit. 204
Præjudicium. 205
Concilium.
Primum concilium chriſtianum Act.
15. memoratur, ſed tamen ſingu⸗
lare ſaltem, non univerſale fuit,
ac a conſiliis ſequentium temporum
in multis capitibus diflert. 586 fq.
Concilia trium poſt Chriſtum natum ſe-
culorum œcumenica dici vix poſ-
ſunt, 588
Solemnium & univerſalium concilio-
rum initia ad ſeculum poſt Chri-
ſtum natum IV. & Conſtantini M.
tempora referri oportet. 588
Concilia poſteriorum ſeculorum ſen-
ſim in pejus ruere cœperunt. 591
Principes proteſtantes, qui tempore
reformationis ad concilium provo-
carunt, non tale, quale in medio
ſeculo haberi ſolebat, ſed fimile
primi chriſtiani concilii intellexe-
runt. 593
Jus convocandi & dirigendi concilis
univerſalia olim, quamdiu catholicæ
eccleſiæ omnes linperatori ſubfue-
runt, penes Imperatorem fuit. 595

Jus hoc deinde, avulſis ab Imperio

Romano pluribus provinciis, pon-
tifici Romano ceſſfit; Imperator ta-
men aliquas veteris auctoritatis ſuæ
reliquias retinuit. 596. ſq.
Auctores proteſtantes, qui Imperato-
ri adhuc hodie jus convocandi &

Præjudicium.

Eee eee 3

dirigendi concilia univerſalia tri-
buunt, contra rectam rationem,
ſidem hiſtoricam, & ipſius impera-
toris voluntatem peccant. 595
Concionator.
Vid. infr. Sacerdos.
Concubitus illegitimus.
An ſuper concubitu illigitimo ab in-
juriante injuriatæ jusjurandum de-
ferri poſſit? 308
Præjudicium. ibid.
Conditio.
Conditio, diſſidationi adjecta, poenam
erdinsriam non minuit; niſi talis
ſit quæ propoſitum nocendi & pe-
riculum imminuit. 349
ibid.
Conditio, injuriæ vel blaſphemiæ ad-
jecta, ponam non mirigat. 557
Præjudicium. ibid.
Confeſſio.

Ad convincendum puniendumque fu-
rem, confeſſio aut duo teſtes om-
ni exceptione majores præciſe non

deſiderantur, 95
Præjudicium. 96

In inquiſitionibus ſpontaneæ reorum
conteſſiones ad plenam condemna-
tionem non ſuſſiciunt, ſed corpus
delicti ante omnia inveſtigari de-
bet. 476
H Confrontatio.
De Confrontatione nihil certi in jure
conſtitutum; ergo ea tota pruden-
tiæ judicis reliquitur. 473
Præjudicium. ibid.
Conjuges, etſi furtum factum in ju.
dicio fateantur nequeunt, tamen à
judice non implorato ex officio
puniri. Id quod nece in Saxonias
mutatum eſt. 483
Conjuges, quibus a conjuge furtum
eſt fadtum, omifſſa hac, eos, quo-
rum

INDEX RERVM ET VERBORVM.

rum ope & conſilio furtum factum,
de furto convenire poſtunt. 404
snniventia.
Conniventia magiſtratum in punien-
do famoſi libelli erimine inter libe-
ras gentes pro peccato imputatur,
ac juſta belli cauſa eſt. 331
Conſanguineus.
Ex injuria, conſanguineo illata, actio-
nem non conſequitur, 237
Conſen ſus tacitus.
Conſenſus tacitus, factis deelaratus,
ad conſpirationem ſu ffieit. 101
Præjudicia. ibid. ſq.
Conſilium.
An is, qui ſine anime reipublicæ no-
cendi confilia quidem cum hoſte
de illa prodenda iniit, at de conſi-
liis iſtis exfequendis nunquam co.
gitavit, ſed hoſtem decipere ac pe-
cunia emungere voluit, perduell's
dici poſſit? 640
Imprudens & imperitum conſilium in
Principis miniſtro crimen eſt. 820
Conſiliarius.
Conſiliario intelix conſilii, laet anei-
pitis & andacis, eventus imputari

non debet. 716
Præjudicium. ibid.
Quinam conſiliarius adſentator dica-
tur ? 822
Conſulium.

Conſilium ſuperioris delinquenti ad
peœnam mitigandam non prodeſt.
. 47
Conſilium ſolum furem non facit,
nifi factum aliquod, e. gr. commo-
datio inſtrumentorum, commita-
tus &c accedat. Obligat tamen ad
damni reſtitutionem, & pœnam ex-

traordinariam. 125
Conſpiratio.
Quid per conſpirationem intelligatur?
. 100

Conſpiratio in furtam violentum cen-
ſpirantes omnes, etiam qui ip ſi vim

nullam adhibuerunt, furti violen.

ti reos facit. bigqd.
Ad ejusmodi conſpirationem confen.
ſus tacitus, factis declaratus, ſuf-
ficit, non autem ſolum ſilentium
101
Præjudicium. ibid.
Conſtitutio Criminalis Carolina.
Etiam ubi certas in fures pornas ſta⸗
tuit, ar bitrio judici’ & collegiorum
juridicorum locum relinquit. 90
Conſtitutionis eriminalis Carolinæ ar-
tic. 165. rectius, quam huc usque
factum, explicatur. 402
Conſuetudo.
Conſuetudo & uſus in re per ſe non
illicita ab actione injuriaruim libe-
rat. 230
Præjudieium. ibid.
Conventus.
Conventus numeroſiores, quamvis pie-
tatis cauſa, cum bono publico &

legibus feriptis pugnant. 4²7
Præjudicium. 4³2
Convitium
Nec vociferationem, nec cœtum re-
quirit. 266
Poteſt etiam iu ſeriptis fieri. ibid.

Non omne convitium injuria eſt. 264
Vox convitii apud bonos auctores
modo bonam, modo malam, ali-
quando etiam indifferentem ſigni-
ficationem habet. ibid.
Convitium juſtiſſimum, honeſt ſſi-
mumque eſſe poteſt. 265
Convitiis in Principem nunquam im-
punitas ſimpliciter tributa eſt. 666
Aliqua ex convitiis contra Principem
crimen læſæ Majeſtatis non ſunt.
. 667
Tres claſſes convitiorum in Princi-

pem

net
iilin
i ride
idi
n ankt
raln Id.
1ferinn
lol
ſic,
Uroſii,
Poms Et
Clegiann
ncni. 6
(Aolier.
Nhun

er km
irnn he.
.

guuntide⸗
o lln
.
n

e (Etn ee

400

Ku. 1
rinrinel, 4

not Adttr
0 NMMlin
Ttenten i
d31
n, ud;

Lnumn.

ribetnd.1O

Pr Lennge
ts non ſel
4
un in Nu

.

INDEXNX RERVM ET VERBORVM.

Præjudicium,

pem conſtituuntur, quorum pri⸗-=
ma ad crimen injuriarum, altera
ad crimen læſæ Majeſtatis, tertia
ad perduellionem refertur. ibid. ſq.
Convitia, quæ Principem tanquam
Principem, atque adeo æqualiter
cum eo rempublicam lædunt, ad
crimen læſæ Majeſtatis in ſpecie re-
feruntur, nec facile remitti debent.

670
Quomodo talia convitia puniantur?
671
Præjudicium. ibid.

In erimen perduellionis incidunt con-
vitia turbulenta & ſeditioſa; quæ
non facile ſine gravifſimis cauſis
remitti debent. ibid.

Convitia, quæ in miniſtrum Princi-

pis, ratione officii, jaciuntur, ejas-
dem cum maledictis in Principem
naturæ ſunt, ac, etſi miniſter ip-
ſe ea diſſimulet, puniri tamen de-
bent. 680⁰
Ad blaſphemias obliquas referuntur
convitia in ſacramenta, & ſacrum
codicem. 543
Convitia in divos & Mariam etiam ab
evangelicis pro blaſphemia repu-
tantur, ſed tamen indulgentius,
quam a Catholicis, puniuntur. 544 fd.
Prajudicium. 545
Quotuplicia fint convitia, quæ in mi-
niſtros Principum jaciuntur. 680
681.
Vid, infra Lijuria.
Corpus delicti.
In puniendis torquendisque furibus
mis ſcrupuloſe exigi non debet;
ſed ſufſficit moralis certitudo. 66
Præjudicium. ibid. ſq.
Nec ad inquiſitionem, bene tamen ad
tormenta decernenda, eſt neceffa-
rium. 483
Ad certitudinem corporis delicti necei-.

ſarium non eſt, ut de ſumma pe-
cuniæ ablatæ indubie conſtet. 84
Præjudicium.
Neque ſpontaneæ reorum confeſſio-
nes, neque ultroneæ ſui delationes
& accuſationes ad plenam condem-
nationem ſufficiunt, ſed corpus
delicti ante omnia inveſtigari de-
bet. 476
Ad corpus delicti certitudo moralis,
qualis in rebus humanis haberi po-
teſt, non mathematica & abſoluta
requiritur. 480
Fuſtigatio, relegatio, minoresve pœ-
næ, ſine corpore delicti infligi poſ-
ſunt. 482
Præjudieium, ibid.
Correus. ⸗
Correi inculpatio, etiam extra tor-
menta, legitimum contra fures in-

dicium eſſe poteſt. 64
Crimen.
Crimen non eſt, furem non indicare.
393

Rem furtivam non indicare, crimen
quidem eſt de jure naturæ, at, in
humano foro, ſi lucri participatio
abſit, non vindicatur. Tunc ta-
men etiam in foro humano vindi-
catur, quando quis, domino requi-
rente, ſe ubi res ſit, ſcire negavit.
ibid.
Præjudicium. 394
Aliquando miniſtro Principis pro cri-
mine objicitur, quod crimen non

eſt. 688
Pro crimine interdum ipſa probitas
habetur. ibid.

Crimen non eſt miniſtriſſimatus, le-
gitimis modis obtentus. 708
Crimen eſt, injuſta Principis manda-
ta exſequi, vel Principi delinquen-
ti aſſiſtere. 768
Cri.

INDEX RERVM ET VERBORVM

Crimen eſt, ex aliorum facinoribus

luerum capere. 783
Præjudicium. ibid.
Crimen eſt, pares cum Principe ho-
nores uſurpare. 802

Cryimen ambitut.
Vid. ſupra Ambitus.
Crimen Eidei
Qnid ſit? 693
Crimen incendii .
Vtrum ſit delictum publicum, an pri-
vatum? . 171
Suſpecti de crimine incendii torqueri
poſſunt etiam ex aliis, quam quæ
in artic. 41. Conſtitutionis Caroli-
