yes nien auroit pi expedier.

noiſſent ſoudain par l'experience

des affaires; quid ſolidum ere
Zom. VIII.

&W la connoiſſance, qu'ils ont
et, ces Meſſeurs les Melancholi-

ques:

722 MEDITAT. AD PANDECI.—

ques & Hbochondriaques, ſe eroyans rebuttez, prennent de là oo-

caſton de les blaſmer, dé dire, que l'on ne veſpond point aux
lettres de conſequence; car ils ſe perſuadent, que leurs folies ſont

telles uxta illud-. Quitquis amat ranam, Tanam putat eIſe Dia-

nam; que l'on neglige les grandes affaires, les moyen aſeurer
d'avoir de l'argent, de faire le baix, de ſauver le Royaume, bour
S'amuſer à des bagatelles, pour ſe jouer avee des -ignes; ilt

font ſi bien d force de ſe blaindre & de erier, que l'on accuſe
un fauvre Miniſire, qui n'a pas quelgue ois le locſir de reſpirer,

de ne ſe pas acquitter de ſa charge, de trop deferer à Jes blai-

ſirs, de negliger les lettres, qu'on luy eſerit, les advis, ga'on luy

donne, de n'eſtre pas digne de la charge, qu'il excerce, & Finale-

ment, ſi on les vouloit eroire; Collige ſarcinulas, dicet Aler-

tus & ewi. Jam gravis es nobis. M

Miniſtro imbutar i non debet, uod damnum ex .Pegori⸗ ſuſeept

oblique in principem redundans non Prævidert.
. 2

liud culpæ leviſſimæ genus eſt, quando miniſter negoti-
um quidem per ſe innoxium, ſed, ex quo tamen oblique
damnum in princihem ſuum redundat, gerit, aut conſilium
tale ſuggerit. Peccare illum, non dubitamus. Decet quip-

pe prudentem virum & miniſtrum maxime, antequam ad

res gerendas accedit, peritum aleatorem imitari, qui, ut MH-
ronymus Eida in Scacchia ludo belle ait, .
-- cunctatur & hærens
Vsque alium ex alio ſpectando prævidet icum.
Non præſentia tantum reſpicere oportet, ſed & proſpicere

futura. At quam facile hic etiam prudentiſſimi labuntur?

Itaque venia hujusmodi erroribus danda eſt, quam illis Ro-
ma-

1

ane
Merein
ditur. In
Nam, ut

P DX

nenk eti⸗

ſon exigr
lo relpon
oX
GStartanif
Medoni
ben nicht
Oiſchet

lſunim

— — — — —

lebit mi
ledtt, ali
icnnin,
Nat! nopin
fngt me

nent kele

Pond ir

euni
Dut eN
Noens iin
yonee

eru h

lue Iiih

liid A
rene; r

lar, ere i

wiledt.

hioiſtertg.

talnen e
aut CCNNA

5. Decetad
, iteſ nc

i i u

et iclim⸗
1 prohe
Emi Kbun
guam i

Sp. DLXX. DE FICTIS CKRIMIN. MINIST. PRINC. 723

— — — .
manæ etiam leges indulgent, quæ ſcrupuloſam inquiſitionem
non exigunt. Vide L. 6. de Juris & facti ignorantia. Atque
ſic reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Januario anni

cCis 10 CCXIX. Daß die, dem Fuͤrſten von Epiro zu gefallen, bey der
Spartaniſchen Ceſſion gemachten Hinderungen das Koͤniglich⸗

Macedoniſche Intereſſe directo nicht betreffen, und Armandus
eben nicht vorher ſehen koͤnnen, daß aus ſolcher Handlung ſeiner
Herrſchaft einiger Nachtheil zuwachſen wuͤrde. S

XXXII.

Caſum im proviſum, qui licitis miniſtri reereationibus intervenit,
67 imputd1 on opovtet.
T axamentum aliquod miniſtris ad reficiendas vires & re-
creandos animos indulgendum efle, ſanus nemo inficia-
bitur. Invidendus ergo illis non eſt ſeceſſus in prædiola ſua.
Nam, ut Catulli verbis in carmine ad Sirmionem beninſulam
utamur;,

uid ſolutis eſt eatius curis
unm mens onus reponit, ac peregrino
Labore feſſi venimus larem ad noſtrum,
Deſideratoque adquieſeimus lecto,
Hoc eſt, quod unum eſt pro laboribus tantis.

Licebit miniſtris, convivia inſtruere, licebit, foras cœnare,
licebit, alia oblectamenta laborum quærere. Accidit vero
aliquando, ut, dum his intenti abſunt, negotium ſuperve-
niat inopinum, ſed grave & quod moram non fert. Ob-
tingit interdum improviſa calamitas, quam avertere potuiſ-
et miniſter, ſi præſens fuiſſet. Numquid obligabitur pro-
YDMUV VVVV 2 pterea?

„724 MEDITAT. AD PANDECT.

Ppterea? Non magis profecto, quam is, qui, dum ludum TR
exercet, àlteri forte damnum dat, L. rS. & 72. §. ult. ad I.
Aguil. Abſolverunt non ita diu Cti Helmſtadienſes mini-
ſtrum, quo in ſuburbano ſuo morante, periculoſus i in civitate
tumultus exarſerat, quem ille forſan præſens ſedaviſſet. Peſſi-
me contra Vitellius Cæſar apud Tucitum biſtor. lib. 3. cap. 38.
Junium Blæſum occidit, quod is, ægro gravi corporis morbo
pPrincipe, epulatus eſſet lætumque diem egiſſet,

XXXIII.
Excuſatur miniſter, qui in oommendatione berſonarum ad mu⸗
nera pullica admovendarum non ſatis citeum-

Dectts eſt. aan

Obe etiam in commendando levifimamn culpam commit-

tunt miniſtri, & ſuffragio ſuo ejusmodi perſonas ad ho-

nores & munera vacantia evehunt, quæ vel impares oneri
impoſito negotia publica negligunt, aut improbi & ſlagitiofi
eadem corrumpunt. Hic non poteſt non aliquid imputari
commendanti, quem, ſi ſedulo omnia inveſtigaſſet, inertia
forte iſta aut malitia commendati non fugiſſet. An obliga-

bitur ergo? Equidem jura noſtra pupillo actionem etiam con-
tra illum largiuntur, qui tutorem inidoneum nominavit tan-
tum, TI.. 2. de Fidejuſſoribus cHαοänänäatoribus. VWerum hoc de

illis intelligendum eſt, qui vel doloſe vel per ſupinam incuri-
am hominem indignum vel inhabilem nominaverunt. Atque
hos peccare utique & puniri pofle, infra oſtendemus. Sed

ſi quis virum, qui communiter pro idoneo reputatur, dece-

ptus ipſe bona ejusdem fama, nominet & commendet, nee
accuratius in illius mores & vitam inquirat, hunc excufan-
Jun eſſe putamus, arg. L. 7. §. ult. & L. 8. de Dolo malo, I.

“

Pbhlich
Atachtt
Dſer zu
Ft, ſu

2. §. 12, Mandati. Atque ſic JCi Helmſtadienſes menſe l. “

nuario

—
—

g
OQO,rm ur
ſianos,
des MMin

8

G. DLX
—
nwario ar
durch, dar

Nollade
dedan

.

gara!
GE ſad
reliduis
lie deli

Aunl ad

Net, ta
Kalion

umen
ur ſil

erxL.10.

iiir ind

tnun lu
AA ug

ee .
ur en

lerinn

—
Cuncn
enle i
s incihit
viſer N
de
Ponidn

uni ds
denr.

um .
ſonaa
mpesl
i Ekyi
nidinen
AMel
Ac
metiame

Htninantt

erunte
dinandan
enm N
gem
Uutuntn
merceh
ne eel
o
eSne
1

SP. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 72

nuario anni cio lo cC XxIX. reſponderunt: Es hat Armandus da⸗
durch, daß er die in Hippolyti a Lapide Schriften enthaltene un⸗
gebuͤhrliche und gefaͤhrliche Dinge nicht beſſer unterſuchet und in
Betrachtung gezogen, ſondern dieſen Mann, derſelben und der
daher zu befuͤrchtenden Oftenſion des Kayſerlichen Hofes unge⸗
achtet, zu der Bologneſiſchen Profeſſion befodert, zwar wider die

Reguln der Klugheit gehandelt, jedoch eben keine ſonderliche Stra⸗

fe verdienet.
Opulentia interdum miniſtro pro erimine objlicitur
Sen interdum opulentia, quis credat? pro- crimine objici-
tur, non apud barbaros tantum & Turcas, ſed & Chri-
ſtianos, inter quos tamen hoc intereſt, quod barbari princi-
pes miniſtros ſuos Ioeupletes, nullo colore quæſito „ſaltem,
ut gaza eorum potiantur, pPervertant, Chriſtiani hoc ſub ſpe-
cie juſti faciant. Scilicet plerumque crimen peculatus, vel de
reſiduis, vel repetundarum, objicitur miniſtro diviti. Et, ſi
hic delicta negat atque, ut eorum legitime convincatur, po-
ſcit, opes ipſæœ, utut juſte quæſitæ, pro argumento ſunt. Ne-
gant adverſarii, reum, ſi ſancte & integre in munere verſatus
eſſet, tantam earum vim colligere potuiſſe. Et hac itaque
ſuſpicione amnatur innocens ſæpe, &, ſi non vita, honore
tamen & bonis ſpohatur. Improbe profecto & contra leges,
quæ fuſpicionem hujusmodi aperte damnant. Apparet hoc
ex L. 10. C. arbitrium tutelæ, in qua Cæſares: Debitum, ajunt,
aliis indiciis comprobari oportet. Nam quod neque ipſe, nezue
uxor ejus quidquam ante adminiſtrationem babuerunt, non ido-
neum bujus continet indicium. Nec enim pauperibus induſtria
patrimonii, quod jaboribus & multis caſibus

vel augmentum
hæc in privato vera

quæritur, interdicendum eſt. Quodſi
ſunt, quanto re

Rius ad miniſtros, quibus mille ad adqui-
Ly yX 3

Ten⸗

MEDITAT. AD PANDECTI.
. —
rendas opes viæ legitimæ patent, trahentur? Memorabile
ejus rei in vita Caroli VI. Galliarum regis, exemplum occur.

726⁶

rit, quod verbis Joaunnis de Buſſieres Lib. XII. Hiſtoriæ Frau

cicæccabp. 1. narrabimus. Burgundus, totius auctoritatis com-
pos, evehi ſupra omnium capita, regnum ad arbitrium mode-
rari, ſuos promovere atque Aurelianenſes ſtudioſe deprimere.
Poteſtas illico in tribunos ærarii verſa, ſeu ad plebem arctius
demerendam, cui ejusmodi homines ſemper odio ſunt, ſive ex

eorum ſpeliis ut privatam opulentiam publico plauſu conſice-

ret. Ergo in eos ob pecuniam regiam inſtituta quæſtio, & ip-
ſe Burgundus ſibi Joannem Montacutum damnandum ſepo-
ſuit. Is primarius ærarii præfectus, merito ſuo & gratia Au-
relianenſis ad id munus evectus, opes ingentes, plurimam au-
Ctoritatem & potentes affinitates paraverat. De peculatu apud
judices poſtulatus, quod optimatum vel innocentium crimen
eſt & poſtremum fortunæ os vertentis telum, rem urgente
Burgundo, damnatus eſt & capite palam truncatus. Probus
quisque ob ſupplicium innocentis ingemuit, & partas opes ac-
cuſavit, quæ dominum perderent, atque hoſpiti ſuo crearent
perniciem. Triennio poft veritas patuit, & laudandi Coœleſti-
ni patres, qui beneficii memores, quo Montacutus ipfſis cœno-
bium Marcuſſii condiderar, lite inſtaurata & deflagrante invi-
dia, damnati memoriam abſolvi curarunt. Reſtitutus in per-
emti bona Carolus filius, & cadaveri exſequiæ honorifice præ-
ſtitæ. Hæc Buſßſeres, cui tamen in eo contradicit Menagius
dans l' hiſtoire de Sablé pag. 271. & in tomo 3. Menagianorum

pag. 16. quod Montacuti memoriam abſolutam fuiſſe negat.

r⸗
115

XXXV.

0

—

gi

ſubet
lia ſun
tari.

ͤpat

pro me
menſe
Uxor
ſis ipl
der Ve
ſuchet,
ten la
eugen
e S
ggtuot
hinngen
lit ſerr

oe
litten

Mlint,

coi
e potte

fnieh·

tituisee
rium me

derrn

bemak
Unt 1n
Hncon

Eſi

cunn
Pak
tunonme

Culan
umcn

oe

io en

Ce
lscun
lanteß
tus in/
Miken⸗

ginane

e d

₰

SP. DLXX DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRING. 7a;

XXXV. .
. . . „ 5 . . . . 21 . . .
Flagitia uxoris &α Jamiliæ miniſtro, qui culpa caret, male impu-
tantur.

Tanbcemti ſæpe miniſtro ſlagitia ab uxore & familia commiſſæ
objiciuntur, interdum recte, ſi ſcilicet magna ipfius culpa
ſubeſt, qua de re infra dicemus, aliquando inique, quum ta
lia ſunt familiæ peccata, in quibus nihil poteſt miniſtro impu
tari. In his ſevari debebant jura, quæ maritum pro uxore

G& patrem pro filio conveniri verant. Vide tzitulos O. We uxor

Pro marito & Ne filius pro patre. Sic JCti Helmſtadienſes
menſe Iunio anni clo 1o cc XII. abſolverunt maritum, cujus
uxor & familia res quasdam, cuſtodiæ ejus a principe commiſ-
ſas, ipſo inſcio & prohibere non valente, abſtulerant: Dieweil
der Verdacht, welchen der Fiſcal auf den Gefangenen zu bringen
ſuchet, als ob er etwas davon wider ſeinen geleiſteten Eyd wegfuͤh⸗
ren laſſen und veraͤuſert, bey genauer Betrachtung der von den
Zeugen ausgeſagten Umſtaͤnde, von ihm hinweg, und auf ſeine Lieb⸗
ſte, Schwiegermutter und Kinder, deren facta er freylich nicht ver⸗
antworten kan, faͤllt; So haben wir vor billig geachtet, daß der

gefangene Hof⸗Rath Wilhelmus ſeiner Gefaͤngniß entſchlagen und

mit fernerer Strafe verſchonet werde.

XXXVI.
Miniſter injuſte damnatur, cui copia documentorum ad defenſio-
nem ejus pertinentium denegatur.

nnocentiam ſuam probare nequit miniſter, niſi documenta
litteraria, ex quibus rationes geſtæ adminiſtrationis reddi
Ppoſſint, ei relinquantur. Peccant igitur, qui reis ea adimunt

& copiam illorum poſcentibus facere recuſant. Dubitari pla-
ne poterat, liceatne fiſco documenta miniſtris accuſatis au-

ferre

„29 MEDTTAT. AD PANDECT.

ferre. Certe lex 2. §. 2. de Jure fiſci fiſco, ſi de fapitac dau⸗.
ſa agatur, documenta edenda eſſe negat. Verum hanc em,
quam delinquentibus plus juſto favere CGotbofredus 7 lon
lit. e. agnoſcit, uſus jam diu oblitteravit, atque hodie judicis

officium eſt ſeeundum Brunnemannum in Proceſſu inquiſitio-

nis cap. 8. memb. 2: n. 7. ut in iis delictis, quæ per ſcripturam
aliquo modo ſaltem probari poſſunt, ſtatim, capto reo, ædes

ejus obſignet & documenta perveſtiget. Hoc ergo qui fa⸗
cit, princeps non peccat. Peccat vero, ſi copiam orum
miniſtro accuſato facere recuſet, atque ſic remedia innocen-
tiæ demonſtrand æ ſubtrahat. Et debent Cri, quibus deci-
ſio hujusmodi litis committitur, principem ante omnia ad

editionem condemnaræ, arg. L. 7. C. de Elendo. Atque ita re-

ſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Majo anni ciopoccxiv.

Es muß der C. dem Officier die Originalien, oder doch wenig⸗

ſtens die vidimirte Abſchrift der abgenommenen Rechnungen und
Briefſchaften, wieder ausanlworten.
XXXVII.

Miniſtrum, qui documenta, ex quibus innocentiam ſuam demon-
Praturus erat, caſu perdidit, in dubio alſolvi oportet.

Sea pereunt interdum caſu documenta illa, quibus ad ſe

tuendum indiget minifter. Sibi hoc accidiſſe, queſtus eſt
Fuquetus, notiſſimus Ludovici XIV. Galliarum Regis, miniſter
in eleganti, quod ſub titulo Fuquetus in vinculis ad Dei ma-
grem circumfertur, carmine:
Quazſturæ vix geſta meæ mandata libellis,
Seriniaque & pluteos, digeſtaque computa Mch,
Eude laboranti poſſem ſuccurrere rauſæ,

X

Accipio periiſſe mibi caſuve, dolove,

DM Fke

Preæ

.

.

Sed
inſtri

rn 4

tan pr

iiater

oſtena
niarüis
guippe
juridus
abſent
datur,
ſun pe

AYquun

Mon „

eht,

düurati
Aiguund
Decennt,

Un

aPzicr.
Une ken
Alu d
odie ti
1 Nie
ſein.
ree
go u
Don
iinme
nibuse
nn
Ureien
Cobe
de
nunnn

..

ibuet
Geſnt
Sn.

0Mir

... equum elt.
ri
Ne.

SP. DLXX. DEFICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 729

Wohſe tuum Aℳ, Lirgo, puris quæ cuncta bererras
Luminibus, cœciueε vides penetralia cordis.
His tamen inſiſtit rigidus quæſitor, &α anſam
Hinc rapit, unde reus capitali crimine dicar.
Sed quid juris hic erit; Rectene damnabitur miniſter, cui
inſtrumenta defenſionis ſine dolo & culpa ejus intercide-
runt, & cui alia probandæ innocentiæ argumenta deſunt; Equi-
dem, ſi L. I. 4. 7. 13. C. de Fide inſt rumentorum 8 amiſſione eo-
rum ſpectes, non ſufſficit, amiſſionem documentorum fortui-
tam probare, ſed neceſſe eſt, aliis evidentibus argumentis ve-
ritatem eorum, quæ perdita inſtrumenta continuiſſe dicuntur,
oſtendere. Verum iſtæ leges de civilibus tantum & pecu-
niariis cauſis, non etiam de criminalibus, agunt. In his
quippe tantus eſt defenſionis favor, ut propter eum a receptis

juribus & regulis ſœpe recedatur, L. 4. §. 2. de Kequirendis vel
abſentibus, L.. 18. §. 9. de Quæſtionibus. Igitur ut & hic rece-
datur, nec innocens, qui inſtrumenta defenſionis ſine culpa
ſua perdidit, damnetur, ſed in dubio potius abſolvatur

XXXVIII. 2
Won peccat miniſter, qui incertas ſuas de malis reipublicæ immi-
nentibus ſuſpiciones, vel levia ſeditionum & conjurationum
indicia ad ſe delata, non patefacit.
Silencinm nonnunquam miniſtris principum pro crimine
objicitur, quod ſcilicet imminentia reipublicæ pericula,
quæ prævidere potuiſſent, non prædixerunt, & delata ad ſe

conjurationum & ſeditionum indicia reticuerunt. Verum hic

aliquando ſubeſſe crimen, non inficiamur. Nam fi privati
peccant, qui inſidiarum principi vel imperio ſtruétarum con-

Tom. PZIII. 2 22 ſcii

730 MEDITAT. AD PANDECT.

ſeii ſilent, L. 5. §. 6. C. ad L. Juliam mejeſtatis, Novella 117.
. S8. §. 1. quanto magis miniſtri? Excuſandi tamen ſunt tunc,
quum idoneis ad probandum argumentis deſtituti ſuſpiciones

ſuas vel denunciata ſibi a vili auctore crimina indicare auſi
non fuerunt. Quum enim illi, qui perduellionis reum de-
fert nec convincere tamen poteſt, diſcrimen maximum im-

pendeat, L. 3. Ad L. Juliam majeſtatis, circumſpectus profe-

cto in hoc delicto indicando delator eſſe debet, Optime Hie-
ronymus Gigas, Jureconſultus Mediolanenſis, de Crimine læſæ
majeſtatis: Qui conſilium, inquit, adverſus majeſtatem princi-
pis initum cognoverunt, nec probare poſſunt, non tenentur re-
velare, & qui tales condemnant, non ſunt judices, ſed carnifices.
Inter cetera itaque Alexandri M. tyrannica facta Philotæ quo-
que ſupplicium numerari debet. Ad hunc, amicorum regis
fere principem, Cebalinus quidam, vilis homo, indicium initæ
in vitam regis conjurationis defert, auctoremque indicii fra-
trem ſuum, exoletum, qui id ex amatore ſuo acceperat, nomi-
nat. Philotas tam levi auctori nihil credit, veritus, ne jurgium
inter amatorem & exoletum, non ſine riſu aliorum, deferret,
& multis amicorum regis periculi cauſa eſſet. Igitur regi rem
non aperit. Hic vero, poſtquam eam aliunde reſciviſſet, ex ſilen-
tio Philotæ, ipſum quoque conſpirationis ſocium fuiſſe, ſuſpi-
catur, miſerumque, etſi a nullo conſciorum nominatum, diriſ-
ſimis tormentis ad confeſſionem delicti, de quo nunquam for-
te cogitarat, adigit & crudeliter necat, quemadmodum Curti-
us lih. 6. Cap. 7. &σ+10. narrat. Rectius Cti Helmſtadienſes, men-
ſe Jjanuario anni clo Io cc xX. miniſtrum abſolverunt, cui pro
crimine objiciebatur, quod principem de ſeditione adverſus
illum deinde excitata non præmonuiſſet, quum tamen, ſe illam
prævidiſſe, in litteris ad familiares ſcripfiſſet. Facile enim ap-
parebat, non veram hanc providentiam, ſed conjecturam me-
ram

4
11

Non p.
cit Tal
nem

tis a

heat.
13 14.
Uemitte
Poo prin

Krend⸗
Wiere

peruna
Mopraæ
Celpere
Upetra
Der mint

Mele .
cile i

.
N ule 1r

tenfſnm

tiſiſhete
inlete;
Dnisdnn
naNiNNi
ſbeckuye.
Orine,
eCTinnt
Arren ,rn
on teßertur
Aannte
1Phioe
nicorum
cn
gueidit
eceperun⸗
tus, dejti
orum, Gn
lginnng!

ſciviletat

ominumn
nonungte⸗
Admocn
ſtadenis
lrerun a,
aliorettt
Imtael 1
1 Tleen
corjelmn⸗

SP. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 731

ram & ſuſpicionem incertam fuiſſe, quam principi aperire,
prudens miniſter merito erubeſcit: Es iſt das Vorausſehen des
buͤrgerlichen Tumults, deſſen Armandus in ſeinem Schreiben Mel⸗
dung gethan, von keiner unfehlbaren Prophezeyung, ſondern nur der
gewoͤhnlichen Redens⸗Art nach von einer Vermuthung zu verſtehen,
daß alſo dieſen Tumult deutlich vorher zu ſagen, und Seine Hoch⸗
fuͤrſtliche Durchlauchtigkeit davor, als vor eine gewiſſe Sache, zu
warnen nicht wol moͤglich geweſen.
. XXXIX.
Miniſter ab iis, quos extra muneris ſui rationem interceſſione vel
opera juvat, dona impune accipit aut ſtipulatur.
n miniſtro munera ab iis, quos ſuffragio vel opera ſua
(à in aula principis ſui juvat, accipere vel ſtipulari liceat,
non pauci ſunt, qui dubitant, quibus tamen jam diu ſatisfe-
cit Tabor de Saffragatorum opera & remuneratione. Nec ratio-
nem videmus, ob quam lex un. C. de Suffragio, quæ mini-

ſtris aliquid pro ſuffragio accipere permittit, valere non de-

beat. Excipit tamen recte Lubor dicto lib. pericop. 3. J. I1. 12.
13. I4. interceſſiones pro obrtinendo munere publico, pro
remittenda perduellionis pœna & pro refricanda lite reſcri-
Ppto principis deciſa. Addi debuiſſent omnia negotia, ad quæ
gerenda miniſter vi officii ſui obligatur. Pro his enim aliquid
accipere, repetundarum crimen foret, L. 6. §. 2. de L. Julia
repetundarum. Extra has cauſas vetitum miniſtro non eſt,
Pro præſtanda, quam alias non debebat, opera munuſculum
accipere, ut, ſi cui præmium vel privilegium a principe ſit
impetrandum, ſi quis exilio punitus reſtitutionem a principe
per miniſtrum petat, cetera. Itaque [Cti Helmſtadienſes
menſe Januario anni clo lo cc XxX. reſponderunt, non pec-
care miniſtrum, qui oblata ſibi a creditoribus principis ſui
2 2 272 2 inu-

72 2 MEDITAT. AD PANDECT.

munuſcula accipit, & effecturum ſe apud principem, ut ſolu.

tionem debitorum conſequantur, Pr omittit: Es ſcheinet die

Annehmung einiger Diſcretionen von Fuͤrſtlichen Creditoribus mit
dem Verſprechen, ſolchen zu ihrer Zahlung zu verhelfen, ein vergoͤn.
neter contractus ſuffragii zu ſeyn, geſtalt die Rechte fuͤrnemlich
nur in Juſtiz-Sachen, und bey Befoderungen zu oͤffentlichen Aem⸗

tern Geld zu nehmen verbieten.
XL.

WMWiniſter, qui munera ab extero principe, cum quo 7 gertin

geſſit, oblata accipit, non peccat.

. NM agis autem dubitari poteſt, an miniſter ab extero prin-
V1I .

1 cipe, cum quo ſui principis nomine negortium geſſit,
dona oblata impune accipiat. Equidem non negamus, opti-
me facere, & fingularem integritatis laudem reportare mini-

ſtros, qui magno ejusmodi munuſcula animo recuſant. Ad-

huc celebratur Fabricii Romani gloria, quod pauperrimus ob-

lata a Pyrrho rege hoſpitalia munera recuſavit, tametſi Pyr-

rhus ſe nihil ab eo deſiderare diceret, niſi, quod a viro opti-
mo patriæque amantiſſimo fieri poſſet. Vide Liwvii lib.
13. cap. 18. Oqd. Nec minor eſt jeannini Præſidis laus, qui
ab Henrico IV. Galliarum rege ad Belgas miſſus oblatum ſibi

a Belgis poſt finita feliciter negotia munus tam diu reſpuit,

donec a rege ſuo id accipere juberetur, & in quem ex lega-
tionibus reducem rex ipſe magnas pecunias conferebat, quod
ſciret, virum abſtinentifmfmum non ditiorem, ut alii, ſed ære
alieno preſſum reverti. Vide elogium libro, qui les Negoria-
tions de Monſieur le Preſident eannin inſcribitur, præfixum.

Aſt heroicarum perſonarum harum facta non legem dant ſed
exemplum, quod imitari pauci poſſunt. Nec peccant, qui ſecus

faciunt, & dona, perfecto negotio, oblata non reſpuunt,

quippe

gbip
lunt

lam,
Pliſit
1 1
mor
gem
ti,:
rex,

Agus

buit,
in
Atgt
nuari
ſen, d
Geſch
ſichen
ihter,
d

Lege⸗

Weipie
3 dor
Notab

n,U
ſhenee
ſtorbu.
eſghee
teſhret
ſſchnte

gitt

Ne I.
Dren
.
imnt
ndi
linil
lie
in
innef
merk
ebenge
iſ
EH.
Cunſs

liſe

hun

SP. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. =

quippe quod facere lex nulla jubet. Duriores ergo juſto fue-

runt Athenienſes apud Plutarebum in Pelopida, qui Timago-

ram, ſuum ad Perſarum regem oratorem, ob relata a rege am-

Pliſſima munera necarunt, qui tamen ante Epicrati lixæ, mune-
Tra aà rege reportanti, & publice, ut inpoſterum non pri-
mores civitatis ſed tenues ex plebe homines quotannis ad re-
gem ablegarentur, donis regiis patrimonium aucturi, ſuaden-
ti, arriſerant. quius longe Ferdinandus I. Romanorum
tex, oannem Langum, ex polonica legatione redeuntem ma-
gnisque muneribus ornatum, non ſolum ſuſpectum non ha-
buit, ſed ad ſecretiſſima conſilia admiſit ſecundum Adamum
in Eitis Germanorum Jureconſultorum & Politicorum bag. 37.

Artque ſic etiam reſponderunt Cti Helmſtadienſes menſe Ja-

nuario anni clo Io cc xIX: Es iſt Armando nicht verbothen gewe⸗
ſen, das ihm freywillig von dem Epirotiſchen Hofe angebothene
Geſchenck und gethane Ausloͤſung anzunehmen, da zumal bey Fuͤrſt⸗
lichen Hoͤfen gebraͤuchlich, auswaͤrtige Miniſtros, mit denen man

ihrer hohen Herrſchaft wegen wichtige Angelegenheiten abgehandelt

und zu Stande gebracht, bey deren Abzug zu beſchencken.

XII.

Leges quorundam locorum vetant ſimpliciter miniftrum munera
ab extero principe accipere.
Pteſt tamen princeps vel respublica miniſtris ſuis per le-
gem adimere poteſtatem munera ab exteris principibus

accipiendi. Sic Belgæ legatos ſuos jurejurando obſtringunt

ad dona a principe, ad quem mittuntur, oblata recuſanda.
Notabile ergo eſt apud icquefortium del'Ambaſſadeur lib. 2.
22223 Ject.

„4 MEDITAT. AD PANDECT.

ſect. 18. pag. 222. legatorum ad Monaſterienſem epiſcopum
miſſorum exemplum, qui eſurire, quam ad cœnam ab epiſco-
po invitati venire, vel cibis ab epiſcopo ad ſe miſſis veſci,

malueruut. Similis eſt apud Argentoratenſes lex, & memo-

rabilis Blancæ Mariæ uxoris Maximiliani I. epiſtola, qua ſe.

natum Argentoratenſem precatur, ut Ottoni Sturmio, quem
ſenatus ad Auguſtam ablegaverat, veniam indulgeret, corol-
lam ab Auguſta donatam recipiendi. Exhibet illam encke-
rus in Collectis archivi & cancellariæ juribus pag. I131. Sed in-
fra alii caſus, quibus miniſtro munera ab exteris principi-
bus capere non licet, exponentur.

.

. XLII.

Supremo miniſtro ob fagitia dejecto, non recte puniuntur inferio-
res, qui olim illi adbæſerunt.

A'auanels amicitia ſupremi miniſtri pro crimine eſt, dum
nempe inferiores innocentiſſime propterea puniuntur,

quod ſupremo illi, cujus forte improbitas detegitur, olim
adhæſerunt, vel munera ſua & dignitates per eumadepti funt.
Experiuntur hi ſcilicet fatum arborum minorum, quas ruina
majoris vicinæ ſimul in terram trahit. Immerito profecto, ſi
ipſi in ſocietatem pravorum, quæ ſupremus iſte miniſter agi-
tavit, conſiliorum non venerunt. Et tamen, ſi hiſtorias
conſulis, frequentia invenies hujus rei exempla. Sic Tibe-
rius, Sejano dejecto, adſeclas ejus & familiares acerrime per-
ſecutus eſt, quorum egregia, & quæ hodie in ſimili calami-
tate adhiberi poſſet, defenſio exſtat apud Zacitum Annali 6.
cap. 8.

7

—
ep. .
luh.
ITacitu
transtu
lſaacius
heved,.
credt.
Curtin
quem

dehe

Jui
keli

Multi ſe
ViNdi

igne!

grippe
miniſtr
moliat
Pecit
gui 2
ne kore⸗
am. C.
Uum, ut

(uüngtur.
iitem

run &
igninti

eiter.
n dDdeni
ileſet,
Ane.
ola ut
rmio e

eren n

en
131. den
Irimig

NPAf.

ne

pnünen

GmI,O

☛

2

depi

Nisu

iollert

6 HM

GeN
Niee

fiche

1

7

1

SP. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINCG. 735

cap. 8. Similis prorſus pro Philotæ amicis apud Curtium lib.
7. Oap. I. reperitur. Quæ duæ orationes ſic conveniunt, ut,
Tacitum præcipua ſua membra ex Curtio in ſuum librum
transtuliſſe, Liphus in notis ad locum illum Taciti putet, Jo.
Iſaacius Pontanus contra in Sylloge epiſtolarum ab Ant. Mat-
1αο cditarum pag. 108. q4. Curtium ſua ex Tacito mutuatum
credat. Veroſimilior autem eſt Lipſii conjectura & credibile,
Curtium antiquiorem Tacito, nempe rhetorem illum, fuiſſe,
quem Suetonius inter claros rtetores memorat.
XLIII.

Scρe felieitas in rebus gerendis miniſtris exitio vel damno

eſt.

. It in rebus gerendis & negotiis dominicis adminiſtrandis

felicitas quibusdam miniſtris exitio vel ſaltem damno fuit.
Multi ſeilicet principes, gloriæ plus juſto cupidi, ſibi omnem
vindicant, &, miniſtros ſuos in ſocietatem ejus venire, in-

diſgne ferunt. Prudens itaque miniſter præceptum iſtud A-

grippæ apud Dionem lib. 49. ſolicite ſervabit, ut, quæ in ad-
miniſtratione rerum obveniunt, difficultates ſubeat ipſe &
amoliatur, gloriam vero perfecti operis principi relinquat.
Fecit hoc Joabus apud Samuelem lib. 2. cap. II. v. 27. 28.
qui a Davide rege ad expugnandam Rabbam miſſus, obſidio-
ne fere ad finem perducta, regem ſuum de hoc certiorem fe-

cit: Oppugnavi, inquiens, Rabbam, & intercepi civitati a-

quam. Congrega igitur exercitum, caſtra metare contra oppi-
dum, ut capias illud, ne, ſi ego id cepero, gloria mihi ad-

quiratur. Qui contra fecerunt atque, ut ipſi nominis cele-
pritatem conſequerentur, res magnas & glorioſas ſoli ſine

principe geſſerunt, offenſam ejus incurrerunt, & hunc labo-
rum & periculorum ſuorum fructum præcipuum tulerunt, ut

dignitatibus ſpoliati ſœæpe in vitæ diſcrimen dducexenrur
arrat

736 MEDTTAT. AD PANDECTr.

4

Narrat Brantome duns les memoires a des bommes illuſtres tom.

I. p. 173. Franciſcum I. Galliarum regem, accepto de Patavia

a legaro ſuo Lautreccio expugnata nuntio, excanduiſie, quod

8

Ipfſe, ſe fruſtra circa oppidi hujus mœnia per tres olim men.
ſes hæſiſſe recordaretur, atque nunc, opus, a ſe tanto rege

nequidquam tentatum, miniſtro ſuo feliciter ceſſiſſe, non ſi-
ne invidia cerneret. Davidi quum inter Sauli adhuc ſatelli-
tes ageret, carmen illud, quo plures, quam ipſe rex, hoſtes
trucidaſſe celebrabatur, iram regis, exilium & plurima vitæ

diſcrimina conflavit, quemadmodum ex Samuelis lib. 1. cap.

18. v. 6. 7. conſtat. L. Papirius Curſor, dictator Roma-

X

nus, quæ poteſtas regiam majeſtatem æquabat, parum abfuit,

quin magiſtrum equitum, Q Fabium Maximum Rullianum;

qui, ſe abſente, Samnites magno proœlio vicerat, ultimo ſuppli-
cio adficeret, ſpretum quidem ab illo imperium ſuum prætex-

ens, ſed re vera, ut invidiam expleret, & ſubtractam am-

bitioni ſuæ victoriam & gloriam ulciſceretur. Vide Livium
lib. 8. cap. 31. & V alerium Maximum lib. 2. Cop. . n. 9.

XLIVv.

Aliquando amor & auctoritas abud populum miniſtro
exitium adfert.

Multos quoque minifſtros populi amor &, quam recte

faciendo adquifiverant, auctoritas perdidit, dum
Princeps ſuſpicioſus perniciem ſibi vel detrimentum inde
metuit, atque innocentem & fidum ſibi virum aut e me-

dio tollit, aut dignitatibus tamen exuit. Quod quam ſit

iniquum, intelligunt mnes. Etſi enim iſtiusmodi mini-
ſter favore populi ad ſtatum reipublicæ pervertendum abuti

Poſſit, incertæ tamen ſuſpiciones ad damnandum illum
non ſufficiunt. Interim perierunt hoc modo quam

plurimi, quorum omnium memoriam hic renovare, ni-
mis operoſum foret. Solus Tiberius Cæſar aliquot nobis
exempla ſuppeditare poterit. Multos ille claros bonos-
Aue

8

—
gue vir
1tge
yentos

hblſum

biſonæ-
eum ſi
llia exe

4

d ſal⸗
anlé
hem funn
Derento
Wr, ca
Vere int
1Onemn
curttore
unm ſun

Een, dil
Kinill.

inpera

iitate ce
Eetrecta
u pe

(1
ciunt hi
Cnigeſ
cogitatn
Inn.

Ie n
tot ſon.
rum i

Rulizn
ünabin
Humne
jidele

,
7. N.

inſtt.

Jum t
Glcit, 1
entum
1
d u
ndum
dun
0do

oVar’

guot
ros d

SP. DLXX. DrE FicTrISs CRHMIN. MiINIST. PkRiNc. 737

que viros ob id ſolum, quod a populo diligerentur & fama
atque auctoritate florerent, ſtructis variis criminibus circum-
ventos ad mortem adegit. Vide Taciti Annalem I. cap. 12.
Ipſum adeo Germanicum, quem adoptarat tamen, miniſtro
Piſonæ uſus occidit, quod favorem exercitus & populi in
eum ſuſpectum haberet. Vide Zaciti Annalem II. Nolumus
alia exempla addere.

XLV.

Miniſter falſo ſuſpectus adverſus vim injuſtam && in diaet,
. . 2
quibus petitur, ſe recte tuetur.
d ſaltem memorabimus, sccidiſſe ſæpe, ut miniſter, qui
antea de ſeditione movenda, aut facinore contra princi-
pem ſuum, non cogitarat, animadverſis, quæ ſibi innocenti

V parentur, inſidiis excitetur demum ad arma, quibus ſe tuea-

tur, capienda, atque ſie malum, quod antea falſo timebatur,
vere inferat. Galbam imperatorem tamdiu in fide erga Ne-
ronem perſtitiſſe, donec mandata hujus de nece ſua ad pro-
curatores clam miſſa deprehenderet; atque tunc demum
arma ſumſiſſe, Suetonius in Galba c. 9. auétor eſt. Narſe-
tem, piiſſimum optimumque virum & res principis ſui, Ju-
ftini II. imperatoris, egregie adminiſtrantem, ipſe demum
imperator vana ſuſpicione ſua & abrogata propter hanc dig-

nitate compulit, ut pejora metuens (onftantinopolin redire
detrectaret, Longobardosque in commiſſam curæ ſuæ Ita-

liam pertraheret, armis eorum ſe contra vim defenſurus.
uæ a Paullo Diacono copioſius narrantur. Nec injuſte fa.
ciunt hi miniſtri, quum tueri ſe adverſus vim injuſtam uni.
cuique fit permiſſum. Hæe olim ſeripſi. At nunc, re rectius
cogitata, theſin hanc temperamento opus habere, agnoſco.

Tom. PIII. Aas aa Emen-

„3 MEDITAT. AD PANDECTErTr.

Emendavi itaque eam, aut plenius magis expoſui, ſupra in

pecimine DLXVIII. de Perduelhlibus Medit. 22. 23
Miniſter, ſi nulla cauſa adſit, oficio brivari, ſed non
puniri poteſt.
idimus miniſtros, qui ob cauſam, frivolam Hcet & inz
V ſtam, aliquam tamen, in offenſionem Principis pœnas.
que incurrunt. Dicendum quoque eſt Paucis de his, qui ob
nullam prorſus cauſam gratia principis dignitatibusque ſuis

excidunt. Turcarum quidem ceterarumque gentium barba.

rarum tanta eſt erga reges ſuos veneratio, ut, quamvis ililii
auſa min corle
exilio, morte puniant, jure tamen hoc feciſſe cenſeantur,
Referunt peregrinatores Perſici, & ex his Haptelius in S=

mograpbhie vol. 2. lib. 2. cap. I. Perſarum regem, cui ha-

ſæpius miniſtros ſuos & familiares ſine omni cauſa mulcta,

Sephi I. nomen fuit, aliquando ſeptem Proceres aulæ inter-
feciſſe, & capita atque cadavera occiſorum in forum projici
juſſiſſe, nec quenquam tantæ crudelitatis cauſam ſciviſſe,
Populum tamen capita proculcaſſe & invicem dixiſſe:

en ca-.

Pita nebulonum, qui juſſibus regis obſequium detrectarunt.
Verum Chriſtiani principes,
ſuorum rationem civibus red
tent, ut tamen ſævitiæ & tyr
miniſtrum ultimo ſupplicio
cauſas damnationis, ſive ve
At quando aliquem dignitatibus exuunt, vel
bent, hec ſe nulla etiam de cauſa Poſſe, ntaten
ſuam pro ratione ſtare debere, ſunt perſuaſi. Ergo ſæpe
videas miniſtros probos, fidos, bene meritos, ſed, quia prin-
cipi diſplieuerant, culmine ſuo dejectos, L

annidis ſpeciem evitent, ſi quem
. . —⸗
vel alia graviore pœna afficiunt,

atque voluntatem

ob eandem cauſam,

4

Juamvis plerique ad factorum “
dendam ſeſe obligatos non pu-

ras five falſas, publicare ſolent.
aula exire ju-

“

ob gu⸗
ſel
3

Licere

un

.

legia ee⸗
ſtrum
liberta
Utenddi
dn0d

guis 4
Vincula

ſalt

4

Poteſte

ur Ce

nuet
Kictu

n

leg⸗
Sn

ehisi

fiumbun

DuNee

ul
i
oli 1.
cü
leNH
tumn
mn leii
Ele, H
nechen
ſbon
05 n
h
1 AKen
Te

A

eie H
Olem
1 1
gliihe
moant

“

b quam Martiolis ſe Sabidium odio habere

SP. DLXK. DE FiIcIIS CRIII. MiINIST. PRINCD.õ

739

in lib. I. epigr.

33. ſcribit: è8B
NWon amo te, Sabidi, nec boſum dicere, quare,
Hoc tantum poſum dicere, non amo te.
Licere autem principi miniſtrum ſine cauſa etiam dimittere
& munere privare, cum Mylero ab Ebrenbach in Hyparcho-
logia cap. 4. n. 6. affirmamus. Princeps quippe, dum mini-
ſtrum ſibi adſciſcit, non in perpetuum ſe illi obligat, ſed
libertatem retinet, opera ejus, ſi diſplicuerit, etiam non
utendi. Et iniquum profecto foret, Principi id non licere,
quod miniſtro licet, cui reſignare officium permittunt. Ita
certe Charles Loyſeau du droit des ofyces lib. 5. cap. 3. n. 7. Quis-
quis, ait, miniſtro reſignandi officii facultatem denegat, ad

vincula eum & triremes quaſi condemnat, ſervumque facit,

