in epiſtolas decretales, quas Iſidorus Mercator epiſcopis Ro-
manis

—

manis
lis ge
nis 1
& cu!
Tronin
150.
bone
chrit
runt
lii .
dlica
ino

u

culu
ſunt.
epiſee
is
Kimil
i
teris.
ſisten
dum
fünde
epiſeo
i ar
Ckorin
lugel
1l reci⸗
Vertit
hoſto⸗
K2.
Uatn e
hi
Xi
ſumn

Nln,
al .
rat
Cov
füumms
Ehue
Nrad
cOnte⸗
dliquu
e⸗
Ablte
r an
Eececont
Verne,
llene
ent,6
. Nr.
wuli
Prohn
ſcribue
iliwn
eulle
lolte in
cohlen
s N
i

SP. DLXVI. DE HAERESII. 799

manis trium priorum ſeculorum ſuppoſuit. Dum enim ex
his quaſi decretis apoſtolicis Leo IN. Gregorius VII. Vrba-
nus HI. & eorum ſucceſſores, diſciplinam eccleſiæ collapſam
& culpa antecedentium pontificum Romanorum, quos Ba-
Tronius apoſtaticos & meretricios vocare non dubitat, per
I150. annos miſere corruptam, inſtaurare aggreſii ſunt, car-
bones pro theſauris amplexi, novam plane & apud veteres
chriſtianos inauditam regiminis eccleſiaſtici formam invexe-
runt. Sic e. g. pſeudeo-decretales in Eicoris Ep. 1. & Ju-
lii Ep. 2. ſanciunt, epiſcopos non niſi a papa Romano ju-
dicandos eſſe: plane contra morem antiquum, quo Paulus
Samoſatenus, epiſcopus Antiochenus, ab epiſcopis Orien-
talibus;, & plures alii a ſynodis provincialibus usque ad ſe-
culum X. inconſulto papa Romano, judicati & exauctorati
ſunt. Nihilominus per illam legem novam Gregorius VII.
epiſcopos ex Germania, Gallia, Britannia & aliis remotiſſi-
mis terris Romam vocatos coram ſe cauſam dicere juſſit.
Similiter novos epiſcopatus a ſolo pontifice Romano inſti-
tui poſie, pſeudo-decretales ajunt, Clem. Ep. I. Anacleti
Ep. 2. 2. contra canonem Africanum 98. & communem ve-
teris eceleſiæ conſuetudinem, usque ad Hincmari Rhemen-
ſis tempora ſervatam, qui epiſcopatum Lugdunenſem ſecun-
dum canonem Africanum ſine pontificis Romani auctoritate
fundavit. At poſtea pontifices Romani non tantum novos
epiſcopos, ſed & archi epiſcopos & primates creandi jus ſi-
bi arrogarunt, non alia, quam illa Iſidori impoſtoris, au-
ctoritate nixi. Gregorius certe VII. in Bulla, qua primatum
Lugdunenſis epiſcopi confirmat, ipſa verba epiſtolæ Anacle-
ti recitat. Nulla autem res magis diſciplinam eccleſiæ per-
vertit, quam provocationes ad curiam Romanam, quas im-
poſtor ille in Anacleti Ep. I. Siæti I. Ep. 2. Sixti II. Ep. r.
& 2. Fabiani Ep. 3. Cornelii Ep. 3. & compluribus aliis locis
tam crebro commendat, ut hunc quaſi præcipuum ſcopum
ſibi propoſuiſſe videatur. Hæ igitur provocationes ſeculo
XI. in uſum deductæ occupationes curiæ Romanæ in immen-
ſum auxerunt, ut vel ex Innocentii III. epiſtolis perſpicere

licet,

574 MEDITAT. AD PANDECT.
licet, plenis litium ex omnibus orbis chriſtiani partibus ad
illum delatarum, quas omne tempus precibus, ſacrarum lite-
rarum ſtudiis & aliis officiis epiſcopalibus debitum præripuiſſe
neceſſe eſt. Hinc tot nova curiæ Romanæ jura exſtiterunt,
ab Innocentio III. & Gregorio VII. tanta contentione propu-
gnata, quæ S. Leo & Gregorius M. pontifices, alioquin ſine
controverſia meliores, plane ignorarunt. Scilicet hi Romam
ſanctam, illi divitem reddere ſtuduerunt: hi populi ſalutem,
illi ſuæ auctoritatis amplificationem quæſiverunt. Plures alias
hujusmodi corruptelas, partim ex pſeudo-decretalibus, per
Gratiani decretum ſec. XII. publicam auctoritatem nactis,

partim ex prava clericorum ratiocinatione ortas, ingenue

prodit, ut immunitatem clericorum a judiciis ſecularibus 5.
. poteſtatem & dominationem epiſcoporum ſecularem; §.
38. legatorum papalium jura & diſcrimina, §. 9. ſupplicia &
pœnas hæreticorum, §. 14. indulgentias §. 15. & reliqua. Ex-
cerpſi hæc paulo accuratius, eam maxime ob cauſam, ut pec-
care proteſtantes illos oſtendam, qui catholicos cordatiores
cum pontificiis confundunt, horumque inexcuſabiles errores
illis, qui tamen ab eis abhorrent, imputant. Certe, ne quid
diſſimulem, catholici illi moderatiores longius a pontificiis-
quam a nobis, abſunt.

Al

I1
P.
ommne
Etw
nſti
eit 0
ſponl
run
ischi
Cltud
ſcholan
(uamc.
lu ſe
lome
i
nin

T

lbostl
nI..

ie

imm
..
Cunkre

Günen

red i

1, oet

Us,
DNe
ur
lae
opliuk
n
NUKer

tn
ee

Neu

Oatthen

SP. DLXVI. DE HAERESI 601

XXVIII.

DPiſputetiones tbeologicæ maltas quidem hæreſes exeitarunt, ſed
zamen interdici nec debent, nec poſunt.

XxIN.
Diſputari & in templis & in ſebolis licet, ſed cum aliquo
7 plis! . 47
NJiſerimine.
XXX.

Alſtinendum eſt a novis theſibus 460 lbraſibus, gquæ ſeilicet nec in
ſacro codice, nec in libris Opmbolicis reperiuntur

Phar heærefes, de quibus alias nec cogitatum fuiſſet, ex

diſputationibus natæ ſunt. Ergo multi, diſputationes
omnes de religione in republica interdici oportere, credunt.
Et videntur illis adſentire Martianus Imperator in L. 4. Ca.

fſumma trinitate, quin & leges publicæ in Receſſebus imperii de

annis 1530. §. 55. in ine, & 1542. §. 41, nec non in tabulis LZa-
eis Ofnabr. art. y. J. 50. Sed ad leges quidem publicas re-
ſponſum fuit in Specimine DäInIIII. de Convitiis concionato-
rum Meditat. 9. & 10. Martianus vero aperte de tumultua-
riis diſputationibus in cœtibus & conviviis loquitur, quas cor-
datus nemo probabit. At eruditæ illæ, quæ in cathedris, tam
ſcholarum quam templorum, ventilantur, aboleri nequeunt,
quamdiu ea, quæ nunc eft, theologiæ facies manet. Quam-
diu ſcilicet in theologo eruditionem deſideras, non video,
quoemodo eam a diſputando arcere poſſis. Nam quod Cicero
in Tuſeulanarum quzxſtionum lib. 2. Cab. 2. ait: Philoſophia tan-
zo in honore nunquam fuiſſet, nifi doctitſimorum vontentionibus
diſſenſionibuique viguiſſet; hoc ego ad theologiam quoque tra-
Tom. VIII. Sg gg. ho-

602 MEDITAT. AD PANDECT.

ho. Aliquid tamen inter utramque cathedram, ſcholaſticam
(eu academicam, & ſacram in templis, intereſt, noc nempe, qued
in illa controverſias etiam eruditas, quæ fundamentum reli llent
gionis non attingunt, proponi liceat, in hac non niſi eas li..
tes, quæ ad veritatem in ipſis doRrinæ chriſtianæ capitibus
pertinent, tractari, nec animos plebis non neceſſariis rixis tur-
bari & irritari oporteat. Deinde in utraque cathedra abſti. (!Ab5,
nendum eſt a novis theſibus ac phraſibus, quæ ſcilicet nec ia
(acro codice, nec in libris ſymbolicis reperiuntur. Sat efſt
eas defendi, quæ ibi proponuntur. Quid opus eſt, nova
excogitari? Ceterum de diſputationibus theologicis multa er
egregia præcipiuntur in Chur⸗Suürſt Auguſti ʒzu Sachſen Ver⸗
ordnung, wie es in Dero beyden Univer ſitaͤten zu Leipzig
und Wittenberg mit Lehr, Diſciplin und ſonſten allenthalb

gehalten werden ſoll; tit. von denen Diſputationibus in der
theologiſchen FSacultäaͤt. r
XXXIL. “
Mereſis, quatenus ſaltem in errore conſiftit, in foro bumano cri
men non eſt, mec puniri poteſt.
Næretici nequidem propterea, quod ſuo more privatim Deum c&
lunt, puniri poſſunt. Dutaß
XXXIII.
Meæreticus, qui falſus opiniones Juas alios contra legis probibi-
zionem docet, vel cultu ſuo religioſo tranquillitatem pablicam
zurbat, vel blaſphemias eructat, recte punitur, non tamen
propter bæreſin, ſed probter baæs mnaleficis.

XXXIV.

teen
Dege
De
Cnitn
ümn.
Ca N
Erlel
rek
ſ, I
S Nn
ſenn
Cinf
leime
us aE

epe

4DℳNE

ni⸗
NOdn
Aftek

4
W

SP. DLXVI. DE HAERESsS. 6o3
XXXIV.

HMæreticus pænarum comminatione, uz ad puriora ſacra reverta-
tur, cogi nequit.

XXXV.

Cogi tamen poteſt, ut remedia, quibus errores ejus diſeutiantor,

adbibeat, ac inſtitutionem in vera doctrina admittat.
XXXVIL.

Hæreticus obſtinatut, d& poſt inſtitutionem etiam errorum ſuorum
zenaæ, tamen puniri non debet.

XXXVII.
Leges, quæ in fimplicem beæreſin infamiam, exilium, bonorum
ademtionem, d honorum privationem ſtatuunt, impiæ ſunz;
&W cum recta ratione pugnant.
AXxXVIII..
HMagit ergo illæ, quæ hæreticos quieſcenter morte puniuns.
XXXIX.

Foteſi tamen princeps vel respublica hæreticos,; ethi quietot, epro-
vincia exire jubere, ab honoribus & muneribus publicis arcere, —
a poſſeſſione bonorum immobilium & comimereiis exeludere, al-
Jue ex oficiis, quæ jam gerunt, boneſte dimittere.

Idem, quod de bæreticis dictum, etiam ad apoſtatas pertiner.

Gg gg 2 Con-

6Cc4 MEDITAT. AD PANDECT.

nnercn d initio, operoſe hic de pœnis heœæreticorum
agere. Quod ut accuratius facerem, bimos dies in legen-
dos Alfonfi a Caſtro de juſta Bæreticovum pun itione commenta-

rios, Jacobi Simancaæ Enchiridion judiecum violatæ religionit ad

extirpandas hæreſes, Sciopii Ulaſſiecum ſacrum, & excerpenda ex
iis potiſſima capita impendi, deinde alios binos dies in pervo-

lutandos, qui contrariam ſententiam tuentur, auctores in-

ſumſi, ac inprimnis, quæ noſtra ætate Baylius, Noodtius ac Mos-
pemiat Hhanc in rem docte & eleganter ſcripſerunt, conkidera-
vi. Sed deſtiti tamen a primo propoſito, tum magnitudine
laboris deterritus, tum, quod, ſola recta ratione ſpectata, rem
adeo planam & certam eſle credam, ut, ſi modo diſtinéte &
Iucide proponatur, confeſtim leétorem quemlibet cordatum

in adſenſum raptura ſit. Itaque totam diputationem brevi-
bus thefibus complexus ſum. Nec nova ſunt, quæ doceo.

Docuit eaden ante me in hac academia Zieglerus in Juribus

11¼

majeftatit Iib. I. 1o7o capite 16. a duo tamen in eo diflentio,

quod ille in §. ult. Juſtinianeas leges ſibi non obſtare putat.
Obftant hye utique, & Plus quam erina immanitate hæreti-

— .

cos perſequuntur. qJuidem in molliendis & conciliandis

cum recka ratione his legibus laboravit olim ſerenue Ja-
ſtus Meierns, ICtus Argentoratenfis, in libro, quem: Jaris
publici quæſfio capitalis, ſinine proteſtantes jur’ eælareo beœreti-

ci, & ultime ſuphlicio afciendi; inſcripfit. Af mihi profecto

ille non ſatisfacit, nec juſtiniani inexcuſabilem duritiem excu-

ſere potis eit. Nielior hac in parte Iuſtiniano eſt Carolus V.
Nunquam ille adduci potuit, ut hærelin fimplicem puniret.
Exprobrat ei hanc induigentiam non obſcure Alfonſus a Ca-
Kro in Jedicatione libri ſupra memorati, ac Inflammare animum
ejus laborat: Seæpe, inquiens, veliga chriſtianiſima Imperatrice
eonjuge tua, duc rihi chariſſima erat, relitto erigm Hiſpaniaruiß
. “ pon-

e
en

ſohon

numn i

b elt⸗
re illu

onag

guit,
rlig
hant
yoti⸗

it

vere

ljahe

nm
arer
laut
Jien
Uttin
God
uih⸗
el, u
benej
us
jein
% 2
Ir til
10 44
ſehug
Fint,

(eif

Miden
—.
Ntüde .
I, en
4
NOn

e
e eten

noen
liemee
nrte

tenin

Peron
*

SP. DLXVI. DE HAERESI. Sor

potentiſſimo reguo, quod ipſa conjuge & liis multe charius eſ-
Jſe oportebat, per horrendas maris tempeſtates, & aſperrima mon-
zinm itinerg Cermaniam adiiſti, ut magnam illius partem, quæ
ab eccleſiæ unitate ſe ſubtraxerat, eidem reconciliares. Qua in
re illum verum paſtoreim optime eæpreſſiſti,; atque efigiaſti, gus

nonaginta novem oves, quas paſcendas ſuſeeperat, in deſerto reli-

gquit, ut centeſimam, qui perierat, inveniret. S&iιââ–[¶»b»ÿnnñ Dprodiſſzliis
religionis componendis, quæ plurima ubique in Germania ſcate-
kant, comitia, quæ nune Dietam vocant, ex tota illa inelyta
natione celebraſti: bis, aut ter Vormatiæ, bis etiam Auguf »

soditem Katisibonæ, & neſcio an pluries Spiræ. In bis omnibus,

vere Cbriſtianum agens Imperatovem, aliquando illos arguiſtie
ſæpe juaæta Pauli conſilium ob'ſecraſti, aliquando zum maxima
modeſtia corripuiſti, ſperans, ut aliquando Leus illis pœnitentiam
daret, & ſic illi reſipiſcerent a laqueis diaboli, a quo captivi tene-

antur. Tum modeſtum quidem te illis tribuiſti, ut multis viſus

fueris nonnibil tuæ imperiali celfitudini pro illis vecuperandis de-
traariſſe. Sed qui hoc tili, Cbriſtianiſſme Cæſar, exprobrabant, non
attendeyant, quanta ſint toleranda, at errabunda ovis inveniutur,
& ad gregem, unde neſeia diſeeſſerat, reducatur. Verum bi, pro
quibus 1u, ilorum ſaluti eonſulere optant, tot tantaque perpeſſas
ec, ut nihil, quod bi*ianum bprincipem deceret, omiſi ſe videaris,
beneficium non agnoverunt: ſed benignitate tua abutentes in pe-
jus quotidie profecerunt. NWam gqui antea Jolam eccleſiæ poteſta-
tem negabant & ſolum illius Jugum, quod diu antea portaverant,
ſe excuſſerant, poſimodum ad tantam rebelionem brorunperunt,
ut tibi ipf de illis optime merito, & ecui ſe frmiſſimo ſacramen-

to ad oledientiam olſtrinxerant, tam impudenter pro multis aliis

rebus, Pr Cbriſtiana potiſſimum religione multi ex illis rebella-
rvint, ut non ſint veriti adverſus tuam imperialem majeſtatem er-
ereitum cogere & te ad publieum certamen provocare. Keliquum

Sggg 3 iS,

V

6os MEDITAT. AD PANDECIT.

eſt, ut illos omnes ad gregem dominicum, unde diſceſſerent, redire,
ez jugum ecclefiaſticum, quod diu ante rejecerant, ſubire cogat:
&& bœnis urgentibus illos in ſuſcepta ſemel fiqe perpetuo cont ineas,
prout Hiſpanos, gentem non minus liberam atque ferocem, in tia
obedientia & vera fide catholica hactenus ſervaſti. Precor tamen 1.
Cæſaream Majeſfatem tudm, ut hæc non ideo a me dicta eſſe putei
ut meis adhortationibus te quaſi nolentem trabere velim: ſed as
ulzro currenti calcaria addam. Luculentum æquitatis ſuæ ſpe-
cimen Carolus E-in Conſtitutione ſua de criminibus edidit. Nihil
in eli contra liæreticos aſperius conſtituit. Promulgaverat an-
te Carolum Georgius, Bambergenſium epiſcopus, anno 1510.
conſtitutionem de criminibus, quam Carolus in ſua conſtitutio- 3
ne, quod ad pleraque capita, ſequutus eſt, ut adeo Ludoviceci, 4
in ipſo ſtatim titulo notarum ad Conſtitutionem Carolinamm,
Bambergenſem hanc conſtitutionem matrem Carolinæ appeck.
ler. In Bambergenſi vero illa articulis 130. von Sraff der Re⸗ P
gerey inſeribitur, & ignis pœnam in hæreticos ſancit. Verum H”
hujus articuli nullum in Carolina lege veſtigium comparet. De
cetero Conſiſtorium Vitembergenſe in hanc, quam ego nune
tueor, ſententiam menſe Aprili anni cio 1o cc XX. reſpondir,
Daß Schultze den Predigern goͤttlichen Worts zu untergeben, und
von ihnen gruͤndlich und freundlich ſeiner Irrthuͤmer halber
zu unterweiſen, auch, daß er ſich woͤchentlich 1. oder 2. Stung
den ſolcher Unterweiſung bediene, durch gehoͤrige Zwangs⸗Mittel
anzuhalten, uͤherdies bey Vermeidung der Relegation, oder noch
haͤrterer Straſe, zu bedeuten, daß er ſich alles Umganges mit Hahn⸗ “
ſpachen und andern verdaͤchtigen Leuten enthalten, und ſeine eigene DM
von der eingefuͤhrten chriſtlichen Lehre abgehende Meynungen we⸗
der ein m ſeiner Haus⸗Genoſſen, noch ſonſt jemanden beybringen
ſolle. Inzwiſchen werden ihm die weggenommene anſtoͤßige Buͤ⸗
cher nicht zuruͤck gegeben. V. R. W.

cokοτ.

—
falin
e llen.
Cilinn

myintu

ANn

Nihug
neſar
ſteſy⸗.
„Nini
eutin⸗
nolſ
Wütntd⸗
Ni
a
der ⸗
Venun
ret he
Onune
oncit,
Uehrutd
M
Stn
en
Pr
t
Nn t⸗

iegte

W

G0.

SP. DLXVI. DE HAERESEY.

COKOLLAXIA.

. Apoſtatæ vox tres diverſas ſignificationes habet. In prima

eccleſia apoſtatæ hi ſoli dicebantur, qui Chriſto penitus
renunciabant, ac vel ad judaicam, vel ad paganam ſuper-
ſtitionem tranſibant, L. I. C. de Apoſtatit. Ceteri, qui in
errores ſaltem circa perſonam Chriſti, vel alia religio-
nis capita incidebant, hæretici dicebantur. Succeſſu tem-
poris apoſtatæ nomen etiam ad eos, qui in hæreſin incide-
Pantze, fenum eſt, L. ult. C. Ge Apoſtatis. Denique apoſta-
tæ etiam dicti fuerunt, qui monachatum vel ſacerdotium
deſerebant, cap. I. X. de Apoſtatis. Prior ſignificatio ge-
nuina & propria eſt, ac ſecundum hanc ii, qui ad Ma-
humedanos deſciſcunt, hæretici ſunt, non apoſtatæ.
Marſilius Ficinus de Chriſt. relig. cap 12. Mabumetenſes,
inquit, Cbriſtiani quodammodo eſſe videntur, quamvis
baæretici Arianorum Manichæorumque ſectatores. Si San-
dius ea, Guæ in Nucleo hiſtoriæ eccleſiaſticælib. 3. peg. 347.

Jqgq. habet, bona fide ex Corano & alis tam Mahumeda-

norum, quam Chriſtianorum, ſcriptis excerpfit, doctrins
Mahumedanorum hæc eſt: Chriſtum Jeſum eſſe veri Dei
unigenitum filium, ſimilem patri, creatum ante mundum,
ſpiritum ſeu flatum Dei, animamn Dei, virtutem Dei, ſa-
ientiam, verbum verum Dei, Meſſiam, maximum & ſan-
Ricimum omnium angelorum & prophetarum, divina
virtute & ſumma potentia præditum, potentiſſimmm in
præ ſenti ſæculo & futuro, ſcientiſſimum, virum optimum,
interlocutorem cum Deo in alio ſæculo, quique conceptus
eſt ſine coitu ex Spiritu Sancto, & natus ex ſola ſanctiſſi-
ma virgine Maria, in cujus uterum miſſus eſt e cœlo;
Chriſtum paſſum, mortuum, aſcendiſſe in cœlos, & e-
dere ad dexteram Dei patris: eſſe eum adorandum, ſed
non eo ſummo cultu, quo adoratur ejus Dominus & De-
us; animas & corpora reſurrectura, credendum eſſe ei
Abra-

608

MEDITAT. AD PANDECT.

2. Memc t Cyprianus libellaticos, ſed vocem ipſam non expli-

Abrahami, Moſis, Chriſti & aliorum prophetarum, &, au.

cunque Chriſto non crediderit, eum Deum duriſſime eſſe
puniturum, credentibus autem æternum gaudium & Ro⸗
riam donaturum; Mahumedem Chriſto, quin ipſa diva

Maria, & Joanne Baptiſta, inferiorum, ac Chriſtum Mahu-

medis Dominum eſſe.

17
.

Cat. Itaque qui fuerint libellatici, varie diſputatur. Ege

MWiemanno in diſp. de Libellaticis cap. I. n. 8. & auétori ano-

nymo de la Eieé de & Oyprien in ſubjecta diſſ. V. adſentio, li-
bellaticos ſcilicet fuifie, qui, etſfi idolis non ſacrifi-
caſſent, libellum tamen ipſos ſacrificaſſe teſtantem a ma-
giſtratibus redimebant, eoque Pprolato & ſacrificia & per-
ſequutionem ſatellitum declinabant, nomen tamen ſuum
a magiſtratibus albo apoſtatarum inſeri, atque inter apo-
ſtatas palam recitari, patiebantur. Peccarunt hi ſine dubio
contra Chriſti præceptum, Lucæ XII, 8. 9. spoltatæ ta-

men non fuerunt, atque adeo, teſte Cypriane, facilius te-
rum in communitatem Chriſtianorum recepti fuerunt,

quam facrificati, qui ſacriſicia, & thurificati, qui thura ido-
lis obtulerant, &, quantumvis religionem Chriſtianorum
non ejuraſſent, vere apoſtatæ facti erant.

37. Catalogum hæreticorum, quem jus canonicum in can. 29.

cauſ. 24. 4usæſt. 3 nectit, cordatus emo probabit. Mul-
ti in eo recenſentur, inter teſtes veritatis réferendi, aut

faltem in innoxiis capitibus a communi opiniene recece-

dentes. Non minus ridiculum eſt ſupplementum ejus ca-
talogi, a Cerolo Meicbelbeck tomo Il. biſtoric Eriſingenfis
inſertum, nomina herreticorum, qui a Luthero originem
trahant, Coraplectens. Sunt illi Calviniani, Zwingliani, Ana-

baptiſtæ, E eftpbalici, Molles, E ieleſiæ, Sebwenckfeldici, Da-

vigiciz

*

/

— — —-

— — rr,, — ———

1

nohg 4
line ec
M

nonen
dtun lht
Rorin.
llennol.
A Ne
Hlemar
ia
nen ſn
nter in.
ſnecdti
voltatl
llusit⸗
ſeront
onid

flenok

ine
Abtr .
ench
lone aa..
ſr
Oliginen
nitk
ſi,O

S

SP. DLXVI. DE HAERESI. 609

4.

Quintiniſtæ, Stanchariani, Bezavitæ, Servetiani, Mu ſeulavi,
COſiandrini, Antiſehfeldici, Surmiani, Anti- Lutherani, Lu-
thero-Calviniſtici, Heshuſiani, Majoriſtici, Ilyricani, Anti-
Trinitarii, Polygammiſtæ, LPuritani, Interimiſtæ, Juſtificati,
Metamorphiſtæ, Clancularii, Manifeſtarii, Sabbatarii, Bi-
bliſtæ, Welutrales, Bis-Sacramentarit, Tris-8 Luadri-Sacra-
mentariti. Potuiſſet, ſi diis placet, plures nominare, ſe d
maluit eos ſilentio præterire moderatiſſimus vir.

Credunt multi, nullam hodie naſci hæreſin, cujus veſti-
gium non jam in- primorum Chriſtianorum annalibus
reperiatur. Ego vero aliquot errores novos recordor,
qui veteribus hæreticis nunquam in mentem venerunt.
Sic nuper admodum in Anglia prodiit ſcriptum, quo no-
ſter orbis terrarum tartarus, & homines in eo habitantes

angeli damnati & e cælo olim ejecti eſſe, perhibentur.

Vide tamen can. 329. §. 39. Cauſ. 24. quæſt. 3. Nova quo-
que & majoribus noſtris incognita eſt hæreſis, quam
auctor der kurtzen Anmerckungen üͤber den unter der
Hand roullirenden Saltzburgiſchen Schreibens⸗Extract
apud Fabrum in der Staats⸗Cantzley Part. 79. pag.
188. exulibus Salzburgicis objicit, daß die Bauern unter
ſich die ne ugebohrne Kinder nur allein in nomine Patris
2 Spiritui ſancti mit Vorbeygeh⸗ oder Auslaſſung der
zweyten Perſon in der Gottheit taufen, vorgebende,
daß Gott Sohn am Stamm des G. Creutzes aus Ver⸗
zweifelung geſtorben, und dahero ewig verdammet waͤ⸗
re, welche gottloſe und ſo gar in denen erſten Seculis
unbekannte mehr als Ketzeriſche Lehr ſie aus denen
Worten: Deus, Deus meus, ut quid dereliquiſti me;
behaupten. Veritas tamen convitii a multis in du-
bium vocatur.

Zom. III. Hhhh 5. In

MEDITAT. AD PANDECT.

7. In can. 39. 5. 58. 6auſ. 24. qucſt. 3. hæreticis adnumerantur

Arabici, qui animam cum corpore mori dicunt. Et recte
uidem. Sed in hanc claſſem tamen male referuntur
philoſophi aliquot chriſtiani, qui, immortalitatem animæ

ex ſola recta ratione ſine ad jumento theologiæ revelatæ

ſuſſicienter demonſtrari poſſe, negarunt. Hæc Pompona-
tii, ſummi in academiis Patavina & Bononienſi philoſo-
Phi, doctrina eſt in lib. de immortalitate animæ, quem Co-
delmannus de magis publice contra immortalitatem animæ
docuiſſe & feripliſſe falſo perhibet. Ille enim hoc nullibi
fecit, ſed immortaliratem illam magis tuetur, ac ſaltem ar-
gumenta naturalia imperfectiora ſuppleri oportere ex ſa-
GEro codice ait. Excuſat Pomponatium Bayle in Viction.
Hiſtor. Crit, art. Pomponatius lit. b. & f.

. . Catholici evangelicis hæreſin, aut ſaltem ſchisma, objiciunt,

hocque potiſſimum argumento utuntur, quod doctrina
Lutheri nova, ac aliquot ante Lutherum ſæculis ignota,
aut, ſi vel maxime a privatis quibusdam tradita, publice ta-
men improbata fuerit. Cui objectioni Elacius in teſtibus
veritatis non ſatisfacit, quum teſtes feré omnes, quos
producit, privati fuerint. At enimvero doctrina, quam
Lutherus in lucem protraxit, a Chriſti temporibus ad no-
ſtrum usque ſæculum non nova, nec privata, ſed publica
fuit. Jam ante me Ziegler in præfat. ad Lancelotum &

Danhauerus in Theol, conſcientiaria LP. II. ſect. 2. pag. 95II.

agnoverunt, ex ipſo jure canonico, decretis conciliorum
& epiſtolis pontificum oſtendi poſſe, doctrinas, quas evan-
gelici profitentur, publica auctoritate firmatas fuiſſe, &
manſiſle. Pertinet huc Feuſtking. in Diſ. de præſidiis ve-
vitatis evangelicæ in jure canonico accurrentibus, ubi in
§. 5. præfat. Jeſu tam Valentinum Petrum Saccium i-

dem ante ſe feciſſe, ait. Nobis inprimis memoranda

eſt 7 Cti anonymi reformatio papatus juxta Auguſtanam
Con-

1
menmn

erunt

Aen

elereltr

ntr.

cn
uenn
em anm

eI

Neme.
ere elſt

1Die

obien
1doc

is igrnn

Pudler
ſirtßh
es,
inijcun
busan⸗

loteni
N
nclun

igell.

ſt it

Gccium t
ennorandl
n

ℳ.

SP. LLXVI. DE HAERESII1.,. 6II

Confeſſtonem, qua proponitur Romanorum pontifeum atque
conciliorum conſenſus cum Auguſtana confeſſione in omnibus
ERidei articulis, Goslar. anno 1521. à Joanne Ardio edita.

7. Parum accuratus eſt Schilterus, qui in Inſtitutionibus juris

canonici lib. I. tit. 3. §. 6. hæreticos & ſchiſmaticos ſyno-
nyma eſſe credit, quum tamen magnum inter utrosque ſit
diſcrimen. Schiſma eſt diſceſſio ab unione eccleſiæ,
ſalvo tamen fidei fundamento, e. g. ob odium antiſtitis,
vel propter ceremonias. Hæreſis contra eſt error in ar-
ticulo fidei ad ſalutem neceſſario. Atque hoc diſcrimen
fundatur non ſolum in jure canonico can. 26. cauſ. 24.
qu. 3. ſed etiam in ipſo ſacro codice, ubi hæretici, e. g.
Hymenæus & Philetus, a pſeudo-Apoſtolis diſtinguun-
tur, qua de re vid. Buddæus in eccleſia Apoſtol. ap. y.
Error tamen Schilteri non novus eſt, ſed antiquiſſimus.
Plura ejus exempla in hiſtoria eccleſiaſtica occurrunt;
quorum unum, ſcilicet de Lueifero, epiſcopo Sardicenſi,
ſupra in Meditatione 1I. retuli.

£

8. Quodſi Claudii Fleury biſtoria ecelefiaſtica ante Flacium ſeri-

pta fuiſſet, Flacius profecto principem illi viro locum in
Catalogo teſtium veritatis dediſſet. Catholicus ille eſt, ſed
ſectæ hæ errores ingenuus agnoſcit & fatetur. Inter
alia hoc eſt ejus de pœnis hæreticorum in Diſcurſu IV.
ante Tomum XVI. §. 14. judicium: De tous les change-
ments de diſcipline, ſe n'en vois point, qui ait plus decrie
'Egliſe que la rigueur exercée contre les heretiques & les
autres excommuniez.

9. Quantopere catholici cordatiores, etiam in denſiſſima tem-

porum caligine, vim in Hæreticos improbent, Pileus Mari-
Hh hhz nus,

MEDITAT. AD PANDECT.

nus, archiepiſcopus Genuenſis, vir omnium conſen-
ſione laudatus, in oratione 1408. habita apud Hardtium
in Concilio Gous anren Tom. II. pag. 70. his verbis teſta-
tur: Won placuit modus aut via facti. Iludque ſalubri
ter intelleltum eſt, quod ſeribitur: .

Si eœlicolis fjuror arma dediſſet, 4 D

Aut ſi terrigenæ tentarein arma gigantum:
NWon tamen auderet pietas bumana, vel armis

Vel votis prodeſſe Jovis.

Nam gladius Petri, qui ſanguinem carnali ſitiehat affecta,
manduato Domini reponitur in vaginam. Et diſcipuli era-
dicare zizania properantes, præcipiuntar mieſſores Angelos
expebtare. Prutus in hiſtoriis, decernens manus ſuas ab ar-
mis continere civilibus, quibus quonto quisque libentius &
fortius immiſcetur, tanto mequior & immanior eſt, air.

—
1 conler

Harka
bistl.
ie ſalit

)
2

i

en efehe
leinin.
Ner
ſatie.
enins

r , 4

O

sp. DLXVII. DE DEL. QVAE CIR. IVSI. COMMT. er 3

SPECIMEN DL'XNII.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AAA LIB. XLVIII. IL. Ir.

DU DE
DELICTIS, GVÆ CIRCA IVS.

JVRANDVM COMMITI—
TVNTVR.

I.

Perjurium non eſt unicum, quod jurando committitur,
crimen.

II.

Atrocius peccant, qui jusjurandum, etſi verum, inutile ta-
men & temerarium, ſive præſtant, ſive decernunt.

III.

Quum dubitatio circa jarandum oritur, interpretatio ſie fa-
ciende eſt, ne juretur.

IVv.
Qui ſub ide, aufs Gewiſſen, aliquid indicare jubetur, ad
olemne jusjurandum non obligatur.
Hh hhs Solent

MEDITAT. AD PANDECT.

614

*
Geuen jurium noſtrorum interpretes, dum titulum f.
Ad L- Juliam majeſtatis explicant, de iis delictis, qui-
bus majeſtas divina læditur, agere, atque inter ea per-
jurium referre. Nec intercedo. Reprehendo ſaltem po-
pularem errorem, quo perjurium unicum crimen, quod cir-
ca jusjurandum committatur;, eſſe creditur. Sunt certe

præter illud alia, quibus majeſtas divina magis etiam, aut
faltem æqualiter, offenditur. Præcipuum inter ea eſt cri-

men temerarii & inutilis jurisjurandi, quod, quia vulgo
ignoratur, quotidie non a privatis ſolum, ſed & a magi-
ſtratibus, ſcabinatibus, collegiis jureconſultorum & c. com-
mittitur. Et privati quidem, dum inutiliter jurant, graviter,
magiſtratus vero ac collegia juridica, dum jusjurandum inutile
decernunt ac jurantibus auctoritatem ſuam præſtant, gravius
peccant. Nec ego hoc delicti genus primus confingo, ſed
Deum auctorem habeo, qui jam diu in decalogo, Exodi XX,
7. nomen ſuum vane uſurpari vetuit; quam legem ad quodvis
iemerarium vel vanum jusjurandum referri oportere, ac male
à Grotio, Socinianis, Chaldæo & Joſepho ad perjurium reſtrin-
gi, docte oſtendit Calovius in Pibliis illuſtratis ad b. I. Quin
imo, ſi decalogum non haberemus, atrocitatem hujus deli-
QGi ex jure naturæ ſcire poteramus. Igitur aperte profiteor,
omnes eos, qui jusjurandum nec neceſſarium, nec utile, vel

Ppræſtant vel decernunt, plus quam perjuros eſſe. Quod

dum conſiderat cordatus judex & jureconſultus, ſedulo, ne
facile juretur, cavebit, Deique nomine abuti homines non
ſinet. Sed plura de hoc argumento vide in Specimine
CXXXVTIIL. de Oficio judicis circa jusjurandum. Addo nunc
porro regulam: Si quod circa jusjurandum dubium occurrit,
interpretatio ea capienda eſt, quæ jurisjurandi præſtationem
excludit. Exemplum hoc eſto: Pater in teſtamento liberos
ſuos ea omnia, quæ ab ipſo vivo accepiſſent, ſub fide, aufs
Gewiſſen, indicare & conferre juſſerat. Quærebatur, an
fidem juratam exegiſſet. Negarunt Cti Vitembergenſes
men-

KH!

menl
ſeten
Gewi
konnt
durch
lich
glich
Get, 1
gendit
Bern
ſchein
zwiſe
nicht
Aldi
bhen
len de
ND
mne,
41.
urſi
le J
lem 0
elhe
Gentn
ng
uter
ſalt d
Colla
ſ,
ſwed
ſt, d
hr.

ſhef

Alzuri
nens

n
is
te N
Uen 1
Codc⸗
unt
im,
elt en.
in v
1 m.
co⸗
gruien
uninun:
4 W
ng0,
en
Acnoti
e aeMe
mielrin.
iuscet
votteor⸗
Utle, e
.
dulo,
ninesn
Omm
Cdon
occun
tationen
lberos
D
inn
derpels
r

SP. DLXVII. DE DEL. QVX CIR. IVSJ. COMMIT. &r;5

menſe Majo anni clolo cc XXXII. Hat Chriſtoph Bernhard in
ſeinem letzten Willen verordnet, daß jedes von ſeinen Kindern aufs
Gewiſſen anſagen ſolle, wie viel es oder ſonſten jedes von ihm be⸗
kommen; Da denn zu wiſſen verlanget wird, ob der Teſtator
durch ſolche Worte nur bloß eine gewiſſenhafte oder eine rechte
eydliche Anſage ſeinen Kindern auferlegen wollen. Wenn nun
gleich das Wort Gewiſſen bekannter maaſſen von Eyden gebrau⸗
chet, und, daß derjenige, welcher dem andern einen Eyd abfodert, ſelbi⸗
gen die Sache ins Gewiſſen ſchiebe, geſaget wird, folglich Chriſtoph
Bernhard gleichfalls einen ordentlichen Eyd verſtanden zu haben
ſcheinet, da er zumal bezeuget, er intendire eine genaue Gleichheit
zwiſchen ſeinen Kindern, und denn eine ſolche accurate Gleichheit
nicht wol anders, als durch den Eyd heraus gebracht werden kan.
Alldieweil aber ein Eyd implicite und per verba æquipollentia
abgeleget werden kann, dergleichen Worte auch: an Eydes ſtatt,
bey dem Worte der ewigen Wahrheit, auf mein Gewiſſen ꝛc eben
die Verbindlichkeit, als ein jusjurandum explicitum und ſole-
mne, haben, Hochſtetterus in Collegio Pufendorfiano Exerc. 7. §.
42. Carpzovius P. 2. C. 16 def. 6. n. 10. Gribnerus in Princihiis
jurisprudentiæ naturalis lib. 1. cap. 7. §. 10. n. y5. hiernaͤchſt
die Worte: etwas auf ſein Gewiſſen nehmem, oder nach ſei⸗
nem Gewiſſen auſſagen; nach der gemeinen Redens⸗ Art, aus
welcher eines Teſtatoris letzter Wille zu erklaͤren iſt, keinen zierli⸗
chen und ordentlichen Eyd, ſondern nur eine gewiſſenhafte Anzei⸗
gung bedeuten, ferner nicht leichtlich zu vermuthen iſt, daß ein
Vater ſeine Kinder mit coͤrperlichen Eyden beſehweren wollen, ge⸗
ſtalt denn demſelben ohnedes freygeſtanden, ſeinen Kindern die
Collation deſſen, was ſie bey ſeinem Leben erhalten, gantz und
gar, alſo vielmehr die eydliche Anzeigung, zu erlaſſen, weiter ein
jedweder, welcher dem andern einen Eyd abſodert, voͤllige Macht
hat, die Formul davon nach ſeinem Belieben vorzuſchreiben, L.
I. pr. L. 33. de Jurejurando, uͤbrigens ein vernuͤnftiger und gewiſ⸗
ſenhafter Richter die Eyde nach Moͤglichkeit einſchrencken, und den
allzuvielen Gebrauch, auch daher entſtehenden Mißbrauch des Na⸗

mens GOttes, verhuͤten muß, L. 34. F. 5. & 8. de arjuronds 5
c. 26.

616 MEDTTAT. AD PANDECTI.
7. 26. X. de Jurejurando, Leyſer in Meditat. ad f-. Spec. 137. de

Offcio judicis circa jutjurandum, Med. 3. So iſt die in dem Bern⸗

hardiſchen Teſtamente befohlne Anſagung der Conferendorum
aufs Gewiſſen nach dem Buchſtaben, und keinesweges von einem

ordentlichen zierlichen Eyde zu verſtehen, vielmehr die Abforderung

eines ſolchen Eydes, als des Teſtatoris intention zuwider laufend,
zu achten.

V.

Gg'eteres jurandi formulæ, guibus fides hominum, munera pu-
blica ſuſcipientium, olſtringi ſolet, ſi deinde inutiles aut
periculoſæ reperiantur, abrogari debent.

VI.

uritjurandi religio infirmum contra crimina ſimonia 8
ambitus remedium eſt, ac merito abrogatur.

X illa Dei lege, Exodi XX. 7. quæ nomen Dei inutiliter ad.

hiberi vetat, conſequitur porro, generales illas jurandi
formulas, quas majores noſtri ad continendos in officio homi-
nes excogitavere, ac inprimis ab his, qui muneri publico ad-

moverentur, exegerunt, vel abrogandas plane, vel ſaltem tem-
P

perandas eſſe, ſi poſtea apparet, nihil illas proficere, ſed aditum
ſrequentibus perjuriis aperire. Exemplo res optime illuſtrabi-

tur: Eſt quædam Germaniæ provincia, religionem ab ea, quuam
magiſtratus, quibus ſubeſt, profitentur, diverſam amplexa. E

quum hi magiſtratus etiam jus vocandi & conſtituendi ſacer-
dotes habeant, munera illa ſacra vendere quaſi publice ſolent
. ſuper-

exhi

.
ſupen

lio ſc
ti pr.
randi
lerlo⸗
lediſ
erat
lam
ta fi

a. e.
tion⸗
ſe ul
um.
in in
Vinc
ume
Obltri
Mnne
raug
ilem
(un
fachn

b

160
nloi
hpre

Ee ſ

And
(eee

1

—
13,4
den
endorun
Ke
rchre

Ner nged

NnnN

gie e
,

le H

4.

niiernt
ſcio hor
blico t
Aremten
ſedadiun
eilliner
Hep uen

Peen⸗ 1

encdi ſtet
lceſols
ye

Sp. DLXVII. DE DFEL. QVE CIR. IVSI. COMMEFT. 6r7

ſuperſtitioſum dei cultum rem non ſpiritualem, ſed commer-
cio ſubjectam eſſe, rati. De remedio hujus mali jamdiu ſolici-
ti provinciæ ordines, efficacifſimum ſe in religione jurisju-
randi reperturos crediderunt, legemque fecerunt, ut ne quis ſa-
cerdos ſacretur, ni juraſſet prius, ſe pro ſacerdotio obtinendo nec
dediſſe quidquam, nec promiſiſe. Non novum hoc inventum
erat, ſed vetuſtiſfimum. Eadem nempe jurisjurandi religio
jamdiu olim ſimoniacis vocationibus & electionibus oppoſi-
ta fuit, ſed fruſtra ſemper. Conciliorum Toletani, Oxonien-
ſis, Alemanniæ, & Calixti II. pontificis maximi ſanétiones
exhibet Pertſchius de Crimine ſimoniæ ſect. I. c. 6. §. 7. lit.
a. ex Zieglero obſervat, hoc plane ad imitationem conſtitu-
tionis Theodoſianæ in L. ult. C. ad L. Jul. repetund. factum eſ-
ſe, ubi ſimile quid de muneribus & officiis civilibus conſtitu-
tum. Potuiſſet & formulam jurisjurandi, quam Juſtinianus
in ne Novellæ 8. præſcripſit, commemorare. At enimvero
inculum jurisjurandi in muneribus quoque civilibus non ali-
um effectum habuit, quam ut officiales novo periurii crimine
obſtringeret. Pertinet huc egregius in Michazlis le V'aſſor du
Regne de Louis XIII. tom. 2. pag. 34. locus: Ce qu'ilg a de plus
