hi erſe
Carga
ur in
rul fui
tri tua
libri r
litiam
le tro⸗

jte ii

Ton.

—

femedn. 1.
nt,d.

N
e
elltnag
nkeie⸗

Prinet

e

ieflg.

H

untum

lften

ſele⸗

nC ð

..
Ud el⸗

gnicon
ete

Sp. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 7o5

XVII.

Aliquando miniſter Kdei ſuæ pœnas uxori, matri, familiæ prin-
cipis, ſiqe illa offenſis, dat.

N'a longe ab his recedunt miniſtri, qui, dum principi fi-
deliter ſerviunt, conjugem ejus, matrem vel reliquam
familiam offendunt, earumque calumniis apud principbem ad
Petiti tandem fidei ſuæ pœnas ipſi ſæpe principi, credulo ni-
mis & ſuſpicioſo, perſolvunt. Exempla recentiora non de-
ſunt. Sed præſtant antiqua, ex quibus unum in præſens me-
morsbimus. Alexander apud Curtium lib. 7. cap. I. Amyn-
tam & Simmiam ſuſpectos ſibi eſſe dicit matris ſuæ litteris, qui-
bus eſſet admonitus, ut ab his ſalutem ſuam tueretur. Re-
ſpondet Amyntas: Meminiſti, inquiens, quuim me ad perducen-

dos ex Macedonia militet mitteres, dixiſſe te, multos integros

Jjuvenes in domo tuæ matris abſcondi. Præcepiſti igitur mihi,
ne quem præter te intuerer, ſed detrectantes militiam perduce-
em ad te. Quod equidem feci, & liberius, quam expediebat mi-
hi exſequutus ſum imperium tuum. Gorgiam, Hecateum cs
Gargatam, quorum bona opera uteris, inde perduxi. Quid igi-
tur iniquius eſt, quam me, qui, ſi tibi non paruiſſem, jure datu-
rus fui pœnas, nune perire, quia parui?“ Neque enim ulla alia ma-

tri tuæ perſequendi nos cauſa eſt, quam quodò utilitatem tuam mu-

libri præpoſuimus gratic. Sed millia Macedonum peditum &
⁶DC. equites adduxi, quorum pars ſequutura me non erat, ſi mi-
Iitiam detrectantibus indulgere voluiſſem. Sequitur ergo, ut, quia

illa propter hanc cauſam iraſcitur nobis, tu mitiges matrein, qui

iræ ejus nos obtuliſti.

Tom. VIII. Au uu XVIII.

706 MRDITAT. AD PANDECT.
XVIII. .

Interdum ceteri miniſtri unum ex ſe propter fdem perſequuntur.

F' miniſtris non ab herede ſolum & familia principis, ſed
& a ceteris miniſtris & conſiliariis, periculum imminet, qui
ægerrime ferunt, illum ſolum gratia & auctoritate apud Prin-
cipem florere, conſilia ejus præferri, ſua negligi. Itaque enize
omnia faciunt, ut eum favore, quem nastus eſt, privent, &
de loco ſuo deturbent. Ac ſæpe quidem aſtu, quod cupiunt,
conſequuntur, ſi non ſub illo, apud quem miniſter iſte pluri.-

mum potuit, principe, tamen ſub ſucceſſore ejus. Tum vero
ea ipſa, qua valuit olim, gratia pro crimine objicitur, &,

quidquid offenſarum ceteri miniſtri acceperunt, aut accepiſ-
ſe ſe credunt, ipſi imputatur. Tale poſt mortem Henrici IV.
Galliarum regis fatum expertus eſt dux Sullius, quem jam
ſupra memoravimus, fidiſſimus defuncti regis intimusque mi-
niſter. In hunc conſurrexere omnes, qui conſilia ſua ab Hen-

rico Sullii conſiliis poſthabita indignati uerant, berpulerunt-

que mginam, ut virum optimum, cui auctoritas fide, la-
bore & vigilantia parta, pro crimine erat, ad abdicandum
P » P t;
ſeſe dignitatibus merito obtentis cogeret, atque in villas

ſuas recedentem acriter perſequeretur. Similis fortuna Xime- .
uis Cardinalis ſub Carolo V. Impers tore in Hiſpan iafuit, duem

admodum ex commentariis de vita ejus ſcriptis patet.

XIX.
Diſerimen inter miniſtriſimum & primum miniſtr um brineihu
ex plicatur.

xaminabimus quæſtionem, Ctis Helmſtadienſibus non ita
diu propeſitam, an miniſtriſſimatus crimen ſit? Minmi-

ſtriſſimatum autem, ſit barbaræ voci venia, dicimus, quan-
do

*

–

D

—
co quui
Acſcen
igenr
ſum n
ſllium
müteit
ra 6
ſcept
e p
eigis
gus in
rum

miniſi

Quum
tertium
VQCiN
Kriſlum
tronun
rati pri
juniori
bi uncl
neum,
erat,

exfſtat.

Retorib

bartur,

(laudig

(ez in

1

5.
e ulſtn
nehid
hmimNAn
Rn
geen
Drirene
Tcuin.
iſtepln
Ium pen

Jemii-
Gen.
u .
clenen
e in
funa MH
uit q

lei.

n Priet

stn

11 M
vus

1

SP. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. o⸗

do quis ex purpuratis in hoc gratiæ & aucoritatis culmen

adſcendit, ut inſtar ipſius principis res omnes ſuo arbitrio di.
rigat & adminiſtret, atque ceterorum miniſtrorum conſen-

ſum negligat, & multa ardua negotia, ne quidem iis in con-

ſilium vocatis, expediat. Eunapius de Eitis bhiloſophorum mi-

niſtriſſimatum rtalem gasiXziar ndogogo, regnum fſine purpu-

Tà, Zoſimus lib. 2. ραρ‿Rν rαεανν uαd G - usrro alterum poſt
ſceptra inperium, vocat. Facile ex his apparet, nobis non
de præcipuo miniſtro, qui primum ſaltem in conſilio prin-
cipis locum obtinet, & vulgo premier miniſtre appellatur, at-

que in rebus gerendis & decernendis ad conſenſum reliquo-

rum purpuraterum alligatur, ſermonem eſſe. Hic enim a

miniſtriſſimo, quem ſupra deſcripſimus, longiſſime differt

quum miniſtrifſſimus non ſemper primum, ſed ſæpe alterum,
tertium aut inferiorem inter purpuratos locum obtineat. Pro-
vocamus ad exemplum Pontificum Romanorum, qui mini-
ſtriſſimum, ſeu, ut voce Romæ conſueta utar, Cardinalem Pa-
tronum, fere omnes conſtituunt, non tamen ſenatus purpu-
rati principem, Cardinalem Decanum vulgo diéctum, ſed ex
junioribus quempiam, plerumque ſanguinis neceſſitudine ſi-
bi junctum, unde & Cardinalis Nepotis nomen, raro extra-
neum, ſi Innocentium XI. qui Cibum Cardinalem ſibi dele-
gerat, excipias. Vide librum, qui ſub titulo il Wipotiimo
exſtat. Quin imo primi Imperatores Romanorum nec ſe-

natofibus quidem, ſed libertis ſuis, pro miniſtriſſimis ute-
bar tur, ut vel ex Claudii exemplo apparet;, quem libertis ad-

dictum non principem ſe, ſed miniſtrum egiſſe, Suetonins in

Claudio cap. 29 ait. Sed & de ceteris Plinins panegyri: Prin-

cipes, inquit, multi civium domini, libertorum ſervi.

7

Uu uu z XX

8

708 MEDTTAT. AD PANDECT.

XX.
Miniſtriſimatus ab aliquibus pro erimine
rebukatur.

Jum igitur miniſtriſſimatus crimen eſt? Ita ſentire videtur
Hertius, qui in elementis jurisprudentiæ civilis P. I. ſect.

10. §. II. miniſtriſſimum deſcribit potiſſimum aulæ, qui præ-.

pbl.

—

Oblequ

ſtigiis ſuis apud regem huc illuc agitatum omnia poteſt. Er.

go miniſtriſſimus ei præſtigiator efſt. Et videtur quoque mi-
niſtriſſimus in hoc peccare, quod jura aliena & maxime princi-
Pis, quæ ſaeroſancta eſſe debent, uſurpet. Deinde leges &

mandata principum hon ab uno ſaltem miniſtro proficiſei,

ſed in ſenatu & confilio prius tractari, atque omnium conſen-

ſu probari oportet, per L. 8 C. de Legibus. Accedunt denique

odioſiſſima Hamanni ſub Ahasvero, Sejani ſub Tibere, Riche-
lii ſub Ludovico XIII. Ancræi ſub matre ejus, & aliorum
quam plurimorum miniſtrifſimorum, qui poteſtate fua abu-
ſi ſunt, exempla.

XXI.
Miniſtriſſimatus, legitimis modis obtentus, orimen
non eſt.

æc tamen nos, ut miniſtriſſimatum pro erimine repute-
mus, non movent. Equidem id Hertio facile largimur,
fuiſſe quosdam, qui aſtu & præſtigiis ſibi viam ad hoc faſti-
gium patefecerunt. Verum hoc iis, qui legitimo modo ad
hoc culmen perveniunt, labem nullam adſpergit. Aliquos

ſcilicet voluntas ipſius principis ad eam poteſtatem evehit.

Nam ſæpe is vel otium amat laboresque averſatur, vel in-

genium ſuum, quam ſit exiguum & negotiis atque regnandi

artibus impar, agnoſcit ſponte, vicesque fuas probo & pruden-
ti viro gerendas committit. Numquid ergo hic, ſi prineipi

putamu
n8 &
quum
Peret,

is inge

V iovit
ney ne
lll eſt
1Apr
tltem 8
nullos
nentur
hiſtoriis
fratre, ſ
onl. 2.
pe ſagl
ur.,
tlror
ninſ den
tris ejs
biſtorie
niſtriſſi
hiſtori⸗
regum
iſime

¹.

Algume

R 4
ſori

ſunt.

—- DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. FPRINC. 709

obſequitur, & onus oblatum non recuſat, Peccabit? Non

prutamus. Alios non tam voluntas principis, quam neceſſi-
uas & publica ſalus ſubigit, ut miniſtriſmſimatum ſuſcipiant-
nite tie quum videlicet principis vel &tas tenerz, vel, ſi mulier im-
Perer, ſexus infirmior, vel pingue & ineptum rebus geren-
ke Gin Qies i ingenium rectore & moderatore opus habet. Tum vero,
potek Vel invito principe, is, qui primum inter miniſtros locum te-

net, ne respublica detrimentum capiat, providere, guberna-

nnin cula ejus adprehendere, negotia publica, ut par eſt, expedi-
kl re, & Principis ipſius, ſæpe errantis & in avia ruentis, volun-
“ tatem & actiones moderari debet. Efle vero principes non-
“ nullos tali ingenio Præditos, ut gubernatorem Palam adſper-
“ nentur, ſine eo tamen vivere &— ſalvi eſſe nequeant Vel ex
ee 4 hiſtoriis diſcimus. De duce Aurelianenſium, Ludovici XIII.
R fratre, ſcite Cardinalis Rbezius, in Commentariis de vita ſua
ut tom. 2. pag. 286: La faveur, inquit, de Mr. le Duc d Orleans
4

ne S'aqueroit pas, mais elle ſe conqaeroit. Il ſcavoit, gqu'il étoit
toujours gouverné, & il affectoit touliours d'éviter de l'étre, ou
blütot de paroitre l'eviter: & jusques d ce, qu'il Put domté, pour
Hinul ainſi parler, il ruoit & donnit des ſaccades. Simile fere fra-
frris ejus, Ludovici XIII. ingenium fuit, quem Mani lib. 12.
biſtoriæ enetæ ad aunum 1643. neſciviſſe, ait, ſe contra mi-

nee niſtriſſimorum artes tueri. Et ſi altius paulo in Gallorum
elge hiſtorias adſcendas, famoſi illi majores domus occurrent, qui
4 lat regum Iuxui deditorum, imbellium & ineptorum vicem diu-
iiſſime ſuſtinuerunt. XXII
en d . Argumenta, quibus miniſtriſzmatns oppugnatur, exploduntur.
2 ed, ais, involat ſic tamen miniſtriſſimus in poſſeſſionem
n Si jurium alienorum, invadit & uſurpat ſ püineibis,
ir, ſunt. Fatemur. Sed non peccat tamen. Nam ii Princeb-
0N

b„00 MEDITAT. AD PANDECT.

ipſe ſalute publica inductus regimen, cui princeps idoneus

non erat, eo licet invito, ſuſcepit, atque rempublicam laben-

tem fulſit, &, ut omnia recte atque ordine ſuo irent, curavit,
tantum abeſt, ut deliquerit, aut præſtigiator appellari poſſit,
ut potius humaniter, pie, prudenter feciſſe & laudem meruilſle

hanc ei poteſtatem dedit, volenti injuria nulla fit. Si vero

inter crimina referre audes. Quod vero ad L. 8. C. de Legi-

bus attinet, in qua Juſtinianus modum conficiendi leges &
expediendi negotia Præicripſit, non putamus, fore quem-
piam tam inſulſum, ut Principes noſtros miniſtrosve eorum,
normæ huic in curatione reipublicæ alligatos, putet, quam
Juſtinianus ipſe, ſi Procopio in Anecdotis fidem habemus, non
ſervavit, ſed pleraque ex ſolius Triboniani, miniſtriſſimi ſui,
arbitrio adminiſtravit.

XXIII.
Prempla bonorum miniſtrifimorum recenſentur.

D eſtat, ut ad exempla, quæ nobis objiciuntur, reſpondea-

1 mus. Poſſent hæc forſan alicujus momenti videri, niſi

alia in contrarium miniſtriſſimorum, qui faſtigium hoc legiti-

8

me obtinuerunt, & ſancte ſe ac ſapienter in eo geſſerunt, ex.

empla exſtarent. Sed quum hæc habeamus, funeſtæ iſtæ de

Sejanis, Wolſæis, Ancræis, hiſtoriæ non magis virtutem bo-
nerum miniftriſſimorum obſcurabunt, quam juſtis principi-
bus tyrannorum quorundam ſævitia nocet. Opponimus er-

go improbis iſs Joſephum, qui ſub Pharaone, .gyptio-

rum rege, Danielem, qui ſub Dario Medo & Cyro Perſa,

Agrippam & Mecænatem, qui ſub Octavio Auguſto ad cla-

vVum

P.
zum re
goriole
Per om
contra
colapſa

. Awieini
dicendus ſit, niſi forte negotiorum geſtionem ſuſceptam fu-
rioſi curam, retentionem hominis in perniciem ſuam ruentis,

Potennti

isecit

mortem
s ten
7. D. 1
mogern
felices
vita gue
108 Call

Meliur

le
m

ſe ſolun
marimi
eſet ne⸗
ex cetexi
dem mel
flio Pen
Cumineug
lare K l
Mor ſit
Ird Ji

Velaue

Ae

ep ice.
lcam lie
enh ewen
pelie
en neni

letm

lum muen
Odl
di leges
de e
tanmn
Puen ar

ibemue

ſrilai

r.

icen
Pulgt.

errt A.

ltelkel

tnten?

lrnn
Aoye
10 MI

in.

t 44

7

SP. DLXXY. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. zil

vum regnorum & imperii ſederunt prudenter, feliciter &
glorioſe. Addere his audemus ipſum Rich
per omnia boni viri officium explevit, regem tamen ſuum
contra injurias matris egregie tutatus eft, auctoritatem ejus
collapſam fere reſtituit, rebelles coërcuit, regnum Galliarum
à! vicinis miſere vexatum ad eam, in qua nunc conſpicitur,
Pofentiam evexit, & ſic officio fidi miniſtriſſimi mirifice ſa-

tisfecit. Non inficiamur tamen, Paucos ex miniſtriſſimis ad

mortem usque in culmine ſuo perfſtitiſſe, ſed plurimos deje-
ctos tandem vitam miſere finiifſe, qualia Potiſſimum exempla
P. D. P. in libro, Hiſtoire detg plus illuſtres favoris anciens 5*

modernes dicto, collegit. Verum inde conficitur quidem, in-

felices eos, non etiam, improbos & injuſtos fuiſſe, quum in
vita quoque communi haud infrequens ſit, bonos Piosque vi-⸗
ros calamitoſe mori.

XXIV.

Melius eſt principem non zni Je addicere, ſed plures in confilium

adbibere.
acile nunc apparet, quid judicandum fuerit de caſu, quo
F miniſtriſſimo cuidam hoc pro crimine objiciebatur, quod
ſe ſolum in graviſſimis negotiis a principe conſuli & decreta

maximi momenti, neglecto ceterorum conſilie, fieri peſſus

eſſer, neque conſultationibus publicis ſemper intertfuiſſet, ſed
ex ceteris miniſtris aliquem de iis ad ſe referre curaſſet. Equi-
dem melius facere principem, qui non ex unius hominis con-
ſilio pendet, fatemur ipſi. Sæpe accidit ur egregie monet
Comineus Commentar. lib. 2. cap. 2. prudentes etiam viros er-
rare & labi in dicendis ſententüs, quorum peccarum, ſi am-
plior ſit deliberantium numerus, facilius emendatur. Etr de-
trahi quid videtur exiſtimationi & gloriæ principis, ſi unius

vel paucorum hominum verbis & arbitrio ſe totum permittit.

XXV

lelium, qui, ſi non

P.D

—

neni
le ſau

MEDTTAT. AD PANDECr.

XxXV. - =

Brinceps, Jui miniſtriſſimum ideneum conſtituit, non peccar. un
n
uod in præcedente meditatione expoſui, conſilium tan- i
Q tum eſt non prœceptum. Accidere quippe poſſurnr ne
multa, quæ efficiunt, ut conſultius etiam ſit principi, ſum. l
mam rerum uni committere. Quid enim, ſi talia obveniant mun
negotia, quæ ſine periculo cum pluribus communicari ne. uumme
queunt? Quid, ſi de ceterorum conſiliariorum fide dubitet certus
Pprinceps de miniſtriſſimi autem integritate certus ſit? Quic, ſant
ſi reliqui rem, de qua agitur, non ſatis capiant? Imprudens iumn
profeéto tunc erit princeps, niſi unum adhibeat, cui fiſhere dum 45
poteſt. Non igneramus quidem, vixiſſe principes, quibus mnerl
. exitio fuit, unum vel paucos, excluſis aliis, in conſiliuuim (Caaw-
ſumſiſſe. Perdidit hoc Galbam Cæſarem, qui, quum ſum lcen
. . mo favore & maxima omnium exſpectatione adeptus eſſet ſiunn
imperium, in contemtum mox incidit propterea, quod tri- dante
um ſaltem, quos una & intra palatium habitantes, nec un- lenn
quam non adhærentes, pædagogos vulgo vocabant, arbitrio Andsf
regeretur. Vide Suetonium in Galba cap. 14. Perdidit idem eriti
Carolum ſimplicem, Galliarum regem, qui, quod uni Aga. inelige
noni Laudunenſi fideret, unum audiret, uni arcana mentis, probiſl
conſilia rerum & provinciam omnem committeret, atque non dc
modo unum anteponeret ceteris, ſed ceteros ne longo ſabn
quidem intervallo in ſecundas tertiasve partes admitteret, dueiin
odia erga ſe Procerum excitavit, atque ab his bello petitus Mtiæ 2
& captus in carcere obiit. Qua de re plura vide in 7o. Em con
Papirii Maſſoni Annali z. Amiſit ob eandem cauiam Ilia.
cius Angelus, Conſtantinopolitanus Imperator, exiſtimatio-
nem,

nn

nülimt
ippe a.
tineſpſe.
ohreiit
nunicain.
de die
7 Iumne

cipe tn.
in cnn
, (untr
rer Cth
tes Net
aut, ardt
ercicitä
cn nils.
reh angleli
05 Ne hin
8aUnint
Pelo enn
uſan A.
eiiſime

„

.

Sp. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. „rz

nem, imperium, oculos. Is enim, ut Nicetas Choniates lib. 3.
de Haaei Angeli imperio memorat, primum Theodoro Ca-
ſtamonitæ ſummam rerum mandavit, illius arbitratu huc at-
que illuc inſtar mancipii tractus eſt, & quidquid ille voluit,
egit, nunquam fere ſuo judicio interpoſito, nec quenquam ex
principibus Caſtamonitæ adſidere, ſed omnes ſervili geſtu ad-
ſtare voluit; deinde, Theodoro mortuo, benevolentiam ſu-
am in adoleſcentulum quendam, cui literatore adhuc & ta-
bella opus erat, transtulit, atque hoc quoque exſtincto,
parvum puerum, qui a calamo & atramento vix diſeeſſerat,
ſummam rerum adminiſtrare, ſe ejus arbitratu, ut maximus

eetus a propompo, minutiſſimo pifce, duci & circumagi, atque

illum militaria quoque negotia tractare paſſus eſt, non ſecus,
ac ſi a cunabulis ad maximarum rerum adminiſtrationem eſler
enutritus, vel ante nativitatem omnia ſciviſlet, quemadmo-
dum ſibyllam, ſimulac ex materna alvo prodiit, de fabrica
univerſi diſſeruiſſe ferunt; adeo, ut puſio hic majorem ipſo
Caſtamonita auctoritatem conſequutus Imperatori, quidquid
lubeat, tanquam ſummum & incomparabile bonum, perſua-
deret, non abſimilis apiculæ aut culici, aurem leonis circum-
ſonanti, aut atro pumilioni, maximum terræ pondus, ele-
hantem, gubernanti, aut tenui funiculo camelum naſo tra-
enti. Hos, inquam, principes nimia quidem in miniſtriſ-
ſimos ſuos benevolentia perdidit. At quis non videt, cauſam
exitii non ipſam miniſtriſſimi conſtitutionem, ſed commiſſum
in eligenda perſona errorem fuiſſe. Galba ſcilicet viros im-
Probiſſimos, Carolus ſimplex vilem hominem, Iſaacius pri-
mo intolerabilis ſuperbiæ virum, deinde imprudentes pueros
adſumſerunt. In hoc itaque ſolo peccarunt. Non peccat
vero princeps, ſi virum honeſto loco natum, ætate & judicio
maturum, literis inſtructum, modeſtum, pium, probum,
patriæ amantem, deligit, & huic ſummam rerum adminiſtran-
dam committit. .⸗

Tm. VIII. Xrx X XvVI.

MEDITAT. AD PANDECT.

XXVI.
Tbheſis, quod miniſtriſſimatus non ſit erimen, porre
Firmatur.
S princeps non peccat, nec miniſter peccabit, qui obla-
tum onus ſubire non recuſat, atque ſolus de negotiis gra-
viſſimis conſultus reſpondet, nec, ut ceteri quoque in con-
ſilium adhibeantur, importune & intempeſtive flagitat. Nec
juſte faciunt miniſtri reliqui, qui hoe deinde pro crimine
objiciunt. Debebant illi memores eſſe ejus, quod M. Teren-
tius apud Zacitum Annali 6. cap. 8. Tiberio Cæſari dicit:
Non eſt noſtrum, æſtimare, quem ſupra ceteros & quibus de
cauſis extollas. Tibi ſummum rerum judicium dii dedere, nobis
obſequii gloria relicta eſt. Moverunt hæc Ctos Helmſtadien-
ſes, ut ſic menſe Januario anni clo Io cc xx. principi cui-
dam reſponderent: Es mag dieſes, daß Sr. Durchl. ſolche Er⸗
laubniß, ohne das Gutachten der uͤbrigen Raͤthe daruͤber zu ver⸗
nehmen, ertheilet, dem Armando nicht beygemeſſen werden, indem
gar nicht ungewoͤhnlich iſt, daß ein regierender Herr ein wich⸗
tiges und Verſchwiegenheit erforderndes Geſchaͤfte einem einigen
Miniſter aus ſonderbarem Vertrauen, ohne die Sache mit den uͤ⸗
brigen Raͤthen zu communiciren, auftraͤget, wie denn auch an
Fuͤrſtlichen Hoͤfen gebraͤuchlich iſt, daß die vornehmſte Miniſtri,

ſonderlich, wenn ſie in public Sachen und auswaͤrtigen Verſchi⸗

ckungen gebraucht werden, wegen Mangel der Zeit, den in Juſtitz-
und Policey⸗Sachen vorgehenden oͤffentlichen Berathſchlagungen
nicht beywohnen, ſondern ſich davon in ihren Haͤuſern referiren
laſſen. Adde Adamum in Vitis Germanorum Jureconſultorum
& Politicorum p. 38. ubi inter ceteras Leonhardi ab Eck,
conſiliarii Bavarici, laudes hoc quoque refert, quod labores
plurimorum conſiliariorum ipſe ſolus in ſe ſuſceperit, atque

a principe ſuo ad conſilia omnia, ſæpe etiam ad conſultationes
quas

P DI

—
uudam

uerit.

buscum
cana col
iple ſib
tiſſimo⸗

Mrißr

mogu,

dire, a
dpinion
dorffun
impur
reipud
mumm
liet p
relider
ciench
gis ol
ſeſlor⸗

ue ju

lih. 25
ſe ſan
lbrigen
ſen

—
horne
it Glics

Uegotinr
ogue ne

figiet )

Pro crin
GMTE
Celini
1V il
ii gilgn
Hüohade
Priiidi

ch.

orbbep
welden t
Her
Hiſten tn
che nt
denn ct

rſt MA.

gigen
deninſen
rſſchen⸗
bſern er
euihſilt

Nod r

enit
vnlolunt

7

SP. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 715

quasdam graviſſimas fere ſolus, aut ad junctis paucis, adhibitus
fuerit. Laudantur etiam hodie Mæcenas & Agrippa, qui-
buscum ſolis Auguſtus ſecundum Dionem lib. 53. imperii ar-
cana communicare ſolebat, neglecto ſenatu, neglecto, quod
ipſe ſibi ſelegerat, intimiore XX. doctiſſimorum & pruden-
tiſſimorum virorum conſilio.

XXVII.

Miniſtro non recte imputatur negotium damnoſum, ex conſilio
totius ſenatum geſtum.

ed ſatis de miniſtriſſimo. Minor quidem auctoritas, ſed
S & minus periculum eſt præcipui miniſtri, qui, quemad-
modum diximus, in expediendis negotiis collegas ſuos au-
dire, atque, ſi ſententia ſua ceterorum ſuffragiis vincatur,
opinionem plurimorum ſequi neceſſum habet, Vide Secken-
dorffi teutſchen Fuͤrſten⸗Staat, F. 2. cap. 6. §. 5. Huic itaque
imputari non debet negotium, imprudenti licet & damnoſo
reipublicæ atque principi conſilio, ſed tamen adhibito cetero-
rum miniſtrorum conſenſu, ſuſceptum & geſtum Nulla ſci-
licet penes eum, qui exſequitur ſenatusconſultum tale, culpa
reſidet. Nam quamvis id parum proficuum animadvertat, fa-
ciendum tamen eſt, quod plerisque placet. Ergo non ma-
gis obligatur, quam judex, qui injuſtam ſententiam ex ad-
ſeſſorum ſuffragiis collectam protulit. Vide L. 2. Quod quis-
que juris in alterum ſtatuerit &i Donellum Commentar. jur. civ.
jib. 28. c. 2. Sic reſponderunt Cii Helmſtadienſes men-
ſe januario anni clo 1o cc xX: Daß ſolcher Receſs von den
uͤbrigen Raͤthen und Sr. Hochfuͤrſtlichen Durchl. ſelbſt gebil⸗
liget worden, folglich, wenn ſelbiger gleich der Herrſchaft in
einigen Stuͤcken ſchaͤdlich waͤre, dennoch dieſer Schade dem Ar⸗
XX XX 2 mando,

„16 MEDTTAT. AD PANDECT.

mando, ungeachtet er hauptſaͤchlich daran gearbeitet, nicht zuge⸗
ſchrieben werden kan.

XXVIII.

Infelicem conſilii, licet ancipitis & audacis, eventum conſiliarie
imputari non oportet.

ptima conſilia infeliciſſimum exitum habere, quotidie vi-

demus. Sæpe, inquit Saluſtius in Orat. 2. ad Cæſarem
de republic. ordin. prava magis, quam bona conſilia proſpere
eveniunt, quia plerasque res fortuna ex libidine ſua agitat.

Nihil hic imputandum eſſe conſiliario, per ſe patet. Nullus,

ait Pontifex in c. 62. de Reg. juris in 6. ex conſilio, dummodo
fraudulentum non fuerit, obligatur. Adde L. 47. de Reg.

juris & L. 2. S. ult. Mandati. Et nihilo tamen minus animad-

ertes, fidos bonosque conſiliarios, ſi forte conſilia eorum ex
voto non ceciderunt, perfidiæ aut ſaltem imperitiæ & impru-
dentiæ inſimulari & puniri. Suo jam tempore Demoſthbenet I.
Olinth. duram fuiſſe ait conditionem eorum, qui in dandis
conſiliis & in gerendis rebus verſarentur, quum eorum fides
ex eventu ſoleret æſtimari. Verum cordati & æqui judices
caſum a dolo & culpa diſtinguunt, & miniſtrum ideo, quod
fortuna conſiliis ejus non reſpondit, accuſatum abſolvunt. Vi-
de Lauterbachium de conſiliis eorumque jure P. 2. Cap. I. G. 3.4.

Excuſandus autem eſt conſiliarius non ſolum tunc, quum con-
ſilium ejus ab initio nihil diſcriminis habere viſum eſt, ſed &,

quum anceps & periculoſæ plenum zleæ fuit. Nam talia,
ſæpe in reipublicæ adminiſtratione incidunt tempora, quæ au-

daciam poſcunt. Talis ſæpe eſt regni ſtatus, ur mediocri-

bus conſiliis ſalvus eſſe nequeat. Medicum tunc imitari opor-
tet, qui deſperatum morbum curaturus non ſecura & lenia
ſed violenta & periculoſa, urgente neceſſitate, remedia adhi.
bet

—
bet. Sie
poteſt,
cAN al
quam:
condli
præſiB
Ddonaf
bri an
ticht,o⸗
yico, 9
ſen ſeh.
dabey
nichte,

ihng

A

per cu
Gradu
Iita hæ
iiIm ob
ilate

Ioe re
latame

—

n elnſin

otice.
A Cſn
liaprol
ſiun gt⸗
e Nuln
O,CNNNN
inusu
liaenmnte
i
emoſn
lui nan
eorni
Eqli tin
m iceo
fokure.

,AIH
melt, A
Nam 1
ora, le

un nede

itan
&EH
mecitnd

,iheg.

SP. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 717

bet. Sicut ergo huic, etſi res ſiniſtre cecidit, imputari nihil
poteſt, ita quoque conſiliarius, qui ad ſervandam rempubli-

cam audacius conſilium infelici ſucceſſu dedit, laudari potius,
quam accuſari & puniri, debet. Et in dubio, quotiescunque

conſilium anceps fuit, & in utramque partem diſputari potuit,
præſumendum eſt, miniſtrum, qui illud dedit, non perfide ſed
bona mente egiſſe. Sic Cti Vitembergenſes menſe Septem-
bri anni cho Io cc xX. reſponderunt: Verlanget derſelbe Unter⸗
richt, ob derjenige Diener, ſo dergleichen Rathſchlaͤge Fuͤrſt Ludo-
vico, giebet, hieran unrecht handele, und wie er deßhalben zu beſtra⸗
fen ſey. Nun verbindet, bekannten Rechten nach, ein Conſilium,
dabey kein Dolus mit unterlaufet, denjenigen, ſo ſolches gegeben, zu
nichts, hingegen wird der Dolus leichtlich nicht præſumiret, ſonder⸗
lich in gegenwaͤrtigem Fall, da auf beyden Seiten gar waͤhrſchein⸗
liche Argumenta angefuͤhret werden. .

—
—

XXIX.

Miniſter ex culpa lata &* levi, non leviſſima, obligatur.

Aliquando miniſtri principis vel in conſiliis dandis, vel in
muneris ſui adminiſtratione, peccant, non ex dolo, ſed
per culpam & negligentiam. An ergo tunc obligabuntur;
Gradus culpæ hic diſtinguendos eſſe, unusquisque videt. Si
lata hæc fuerit, miniſtrum ad damni reſtitutionem & ad po-
nam obligari, fatemur lubenter, & eatenus Scbæpffero de Cul-
pa lata miniſtri ſtatus c. I. n. 82. aſſentimus, a quo tamen in
hoc recedimus, quod, exempla, quæ in cap. 2. ſubjicit, ad
latum culpam referri poſſe omnia, non putamus, ſed, plera-
XX XX 32 que

71S MEDITAT. AD PANDECT.

que eorum vel levem, vel leviſſimam, culpam tantum con.
tinere, arbirramur. Æäqua etiamjeit Schœpfferi ſenfentia,

quod ad culpam levem, damnum ſcilicet per illam datum a
miniſtro reſtitui debere, pœnam tamen propterea infligi non
poſſe, & præferenda longe opinioni Myleri ab Ebrenbach in

Hybarchologia cap. 18. 9. 7. Pœnam quoque tunc locum habe.
re, autumantis. Quod vero ad culpam leviſſimam attinet,
& pœnam & damnmi reſtitutionem ceſſare debere, credimus.

Equidem non ignoramus, objici nobis poſſe argumentum a
procuratore deiumtum, qui per L. 1I. G. 13. C. mandati ex
eulpa leviflima obligatur. Verum duriſſimas has leges ad ſo-

los negotiorum privatorum curatores reſtringi oportet. Ad

publicarum rerum adminiſtros argumentum potius a tutori-
bus curatoribusque pupillorum & minorum trahendum elt,
qui de culpa levi tantum reſpondent, non de leviſſima, L. 7

C. Arbitrium tutelæ. Vide L. 6. de adminiſtratione rerum ad
civitatem pertinentium. Atque hoc profecto æquiſſimum eſt.

Quantacunque enim adhibeatur a miniſtro circumſpectio, er-

rabit aliquando & labetur. Declinare hoc nec ſapientiſſimus

poterit. Triſtiſſimum autem foret, inevitabile hujusmodi
peccatum jactura bonorum ſuorum luere. Humanius ergo
faciunt, qui miniſtro leviſſimam culpam remittunt. Faciunt
hoc ex DD. Curtius, Pariſius, Hondedeus, Goddeus, Cra-

vetta, aliique, quos Mylerus in HMparchologis cæp. 19. §. 4.

memorat. Fecerunt idem [Cti Helmſtadienſes menſe Mar-
tio anni cio 10 cc xxv: In Sachen, den Kaͤyſerlichen Rußi⸗

kennet die Regierung ꝛc. Daß gedachtem Herrn Præfidente n
zwar die dictirte Strafe zu erlaſſen, gleichwol derſelbe alle und

jede verurſachl⸗ Koſten und Gebuͤhren zu bezahlen ſchuldig. V R.
W. Rat.

§P.
P. R.
centen
Vormu
n. Der
icht,
ſicht we
it herk
tin elne
Sta
uſe d
dieſee?
wondſ
eypec.
die Ver
ſondeen
ſho w
Preſid
exX Cau
gen auf
graticæ
geringſ
gen ar
thellen,
fehle,

meia
(eibet,

uſehr
tillen E
Nodare

Cüla

—
tumm r
ſenkeri
n Gun
infi 1
Mnnlag
cun en
im inin
Credinn
mentur

ndanit
e,

oret
Gsa
lencut
ſſiml
e e
ifüimmne
Nienin
Hbere
nis en
h. Peere
dene,
lenle N
Gſen
ſferdett
Nelcetn
1

SP. DLXX DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 719

W. Rat. dec. Es iſt unmoͤglich, den Herrn Cammer⸗Præſi-
denten von der ſo deutlich hervor leuchtenden, in Ablegung der
Vormundſchafts⸗Rechnung begangenen, Nachlaͤßigkeit zu befrey⸗
en. Denn es hat ihm, Kraft der Geſetze und ſeiner geleiſteten
Pflicht, obgelegen, alle Jahr ſolche Rechnung abzulegen, und iſt
nicht wahrſcheinlich, daß das obhabende hohe Amt, und die da⸗
mit verknüpfte Verrichtungen und Reiſen, den Herren Præſiden-
ten eine ſo gar lange Zeit gaͤntzlich occupiret, und dieſe Rechnung
zu Stande zu bringen verhindert haben ſolten, da ihm ja ſo viel
Muͤſſe uͤbrig geblieben, ſeine eigene Guͤter und Geſchaͤfte wehrender
dieſer Zeit zu beſorgen, und denn einem Vormunde, ſeine Vor⸗
mundſchafts⸗Sachen mit eben dem Fleiſſe, als ſeine eigene, zu
expediren, oblieget, uͤberdies ein accurater Rechnungs⸗Fuͤhrer
die Verfertigung derſelben nicht gantz auf die letzte Stunde ſparen,
ſondern ſie allezeit in Ordnung halten, und zur Ablegung bereit
ſeyn muß. Bey ſolcher Bewandniß ſcheinet es, ob habe der Herr
Præſident die ihm dictirte Strafe verwircket, und koͤnne dawider
ex cauſa juſtitiæ in integrum nicht reſtituiret, von uns hinge⸗
gen auf die dem Landes⸗Herrn allein vorbehaltene reſtitutionem
gratiæ nicht erkannt werden. Alldieweil aber in Actis nicht die
geringſte Spur vorhanden, daß der Herr Præſident die Rechnun⸗
gen aus der Intention, ſeine ehemalige Pflegbefohlne zu ver vor⸗
theilen, oder aus Verachtung der Hochfuͤrſtlichen Regierungs⸗Be⸗
fehle, zuruͤck gehalten, mithin aller Dolus und vorſetzliche Conru-

macia hinweg faͤllt, und nur eine Nachlaͤßigkeit und Culpa uͤbrig

bleibet, hiernaͤchſt auſſer allen Streit iſt, daß der Herr Præſident
ein ſehr Penibles, und einen gantzen Mann erfoderndes, auch mit
vielen Sorgen und Reiſen verknuͤpftes Amt uͤber ſich genommen,
alſo durch Verſaͤumung dieſer Privat-Sache weiter nichts, als eine

culpam leviſſimam, begangen, wegen welcher ein Fuͤrſtlicher Miui
TeE

2 MEDITAT. AD PANDECT. P. D
720 —
ſtre mit keiner Strafe zu belegen iſt; So haben wir nicht umhin ü
gekonnt, den Herrn Præſidenten wider die ihm dictirte Straſe ſia
in integrum zu reſtituiren, anbey jedoch zu Erſtattung aller Un⸗ Conce
koſten und des Fiſci Gebuͤhren, welche er durch ſein Verſehen ver⸗: vyde
urſachet, anzuhalten. D n⸗
XXX.
Le⸗
Miniſter, qui negotiorum mole obrutus quid negligit, uut le
aut miniſtrorum ſuorum peccata non ſatis un
cavet, excuſatur. Z
L. K,: ; . . . . . . . ſont
iniſtri, hi maxime, qui primum locum tenent, aut puu. Gor
ra oficia gerunt, quantumvis providentiſſimi & diligen. lin
tiſſimi ſint, cavere tamen non poterunt, ut negotiorum mo- k leßt
le obruti aliquando, quod gerendum erat, non omittant, vel lante
ſaltem, ut ab iis, quorum ſervitio ipſi in negotiis gerendis rR
utuntur, nihil peccetur. Quodſi ergo hujus culpæ, quæ uni. mari n
cuique facillime obrepit, ratio reddenda eſt, nemo erit in Oreſ
quacunque aula miniſter paullo excelſior, cui judicium non mu e
meruendum ſit. Sed tyrannis foret profecto, talia miniſto ler ſ
imputare. Factum tamen id eſt nonnunquam. Ludovicuss laf
de Marillac, Galliæ marechallus, ſub Ludovico XIII. rege H
accuſatus & ſupplicio affectus eſt ob peccata tam levia, ut rie
ab illis immunis eſſe nequeat, qusquis cum imperio ad exer. “
citum mittitur. Cuncta, quæ illi objiciebantur, delicta cirraa herſ.
feenum, ſtramenta, lapides, ligna, calcein, Verſabantur. Vide mure
la KRelation du procés du Marechal de Marillac pag. S8. & 18. ack
Ipſe Marillaci capitalis inimicus, Richelius, ſi Abbatide Maud. 1 4
rolles dani Jon abregè de V'biſtoire de France & auétori anony- ren
mo de lbiſtoire du Cardinal de Ricbelieu tom. 2. p. 52. fidem muiſin
hkabe. Agfi
n

üſte 6

Alri,
.

is genn
GCenl

Ncimm
ind
Ludonn
1 leyet
tio 4 elt⸗
elichon
Corurke
Huiel
Oridann

SP. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. ve

habemus, quum illum iviſſe
RhamA Guum tin d e R die ee eaneriermen
„ inquit, judices in factis ejus reperturos fuiſte
quidquam, ob quod ephebum virgis caſtigare fas eſſet ld⸗ .
Condeum principem dixiſſe, Vigneul Marville Mel, 7nπ⅓
& de litter. elange d'biſt.
de litter. tom. 2. pag. 15. auctor eſt. Pertinet huc in-
primis egregius Naudæi dans le Dialogue de Maſeurat ,.
454. 44. locus, in quo Mazarinum, primum rerum Gallieatuit
adminiſtrum, de negligentia, quæ ei imputabatur, ſic purg l
L'ofice de preinier MWiniſtre en Erance eſt comme une ag. gat .
tzous les eſprits fols, melancboliques, Bypocbondriaques Arran.
gants ſe viennent prendre; eomme un eſcueil, oi le vaißſiau es
Jols, navis illa narragonia ſive ſtultifera Brentii, ſe vient briſe .
& omme l'aymant, pour attirer dà ſoy tous les eſpriti creux 373
Jont Jans Is Ropgaume. De façon que, Ei leé premier Minihee
eſtoit obligé, de lire tous les deſſeins ebimeriques, toutes les e⸗
oſitions extravagantes, tous les advis ridicules α eersn, ;
S ces eſprits lui addreſſent, il n'auroit pas affe de temps n.
es lire, ny pour les examiner, quand bien meſme il n ez,ir:

X

a cel-

. Il me ſonvient d' avoir conneu depuis cinq ans
zrois Vommes de vertu RZgnalée, & de doctrine extraordinaine
Or je ſcay aſeurement, pour avoir veu une partie des eſeritures,
gue ces frois bommes ont envoyées du Cardinal, afin d'appu er.
ces deſſeins chimeriques Jſur ſon authorithé, que, ſi le dit Rang⸗
nal enſt eſts ſi pen judicieux, que de les vouloir conſiderer; ils luy
auroient plus faillé d' affaires, que le plus habile de ſes Cöcrera⸗.
t parce que ebacun
Politique, il 'enſuit auſſi, que le aöre Jols 87 Khe at
eſt bien plus grand parmy ceuxæ de cette profeſſion Id, qu' re
les perſonnes d'autrte condition; cequi multiplie pareillement le
nombre des advis, conſeils, deſſeins, memoriauxæ && ſemblables
pieces, qui ne ſont pas moins impertinentes les unes que les au-
rres, uy moins propres d faire perdre le temps aux Miniſtres,
auſquels on les addreſſe, Sils eſtoient i imples, gue de 4 . amu-
Jer. Et neanmoins, parce qu'ils ne- le ſont pas, 87. qu'ils con-

zoutes ſei occupations plus ſerieuſes, pour ne vacquer qu'
Jes là ſeulement.

