puum videtur, nempe, ut verbis Vlpiani in L. 4. K§ 1. de Alie-
natione judicii mutandi cauſa utar, verecundam cogitationem

ejus, qui lites exſecratur. non eſſe vituperandam. Scilicet, qui

injurias eo animo retorquet, ut exiſtimationem ſuam contra
convitiatorem ſine lite & moleſtia judicii tueatur, nec, ſi ſileat,

apud alios in ſuſpicionem agnitæ contumeliæ veniat, aliquo

modo excuſari poteſt, atque ſaltem adverſario ſuo magis par-

cit, quam, qui injuriarum agit. Profecto ſi quid etiam
ultionis huic remedio ineſt, minus tamen ineſt, quam ordi-

nariæ actioni injuriarum. Geterum , qui retorſionis noſtræ
juſti⸗

*●

de

gn
der

Ver
1
in:
?

ſo
Unn
le⸗
Neri
turt
ſee

ltolttee

4 1*
rumk

tin e.

longe
tinebe⸗
drarun
erei
1Adl
0 in
lti
le
nter
1l Ni
dA
tatione
iceh
1conNI
ſiſilet
i
d etie
m D
nolte
l

SP. DXLII. Dr Prrr. Ac Ivsr. REMED. CoNr. INI. 193

juſtitiam defendunt, id tamen deſiderare ſolent, ut ea extra-
judicialiter fiat. Quod cur deſiderent, non video. Mallem
ego, ut retorſio, ubi permiſſa eſt, ſemper judicialiter fieret
hoe eſt, judici inſinuaretur, & per hunc porro alteri parti
ſignificaretur, Facit, ut ſic ſentiam, Paulus, qui in L. 176.
pr. de Regulis juris: Won eſt, inquit, ſingulis concedendum, quod
per magiſtratum publice poſſit fieri, ne occaſio ſit majoris ta-
multus faciendi. Quare recte Cti Vitembergenſes menſe Au-
guſto anni 1695. Jo. Conrado Schaden reſponderunt: Es hat
derſelbe darinnen, daß er die Retorſion vermittelſt gerichtlicher In⸗
ſinuation eingegeben, nicht verſtoſſen.
X.
Delator injuriarum liti ſe immiſcere ſumtusque ferre obliga-
tus non eſt, tune tamen, quando judici idonea ad inqui-
rendum argumenta non ſuppeditat, ad utrum-
que cogitur.
Qo ſupra in §. V. dixi, poſſe ac debere judicem delatas
ad ſe injurias ex officio cognoſcere & punire, eousque
verum eſt, ut delator invitus, cauſæ ſeſe immiſcere & ſum-
tus ferre, cogi non poſſit. Neque enim video, quamobrem
delator in cauſis injuriarum deteriore loco eſſe debeat, quam
in aliis, in quibus eum ab impenſis liberant DD. apud Ludo-
vici in der Einleitung zum peinlichen Proceß, cap. I. §. 10.
qui tamen in cap. 12. J. 20. limitationem addirt, niſi delator
ſuo periculo & ſumtu inquiri petierit. Quæ limitatio du-
bium vix habet. At aliam magis neceſſariam addi oportuiſ-
ſet, nempe, dummodo delator delationem ſuam ſatis inſtru-
Xerit judicique idonea ad inquirendum argumenta ſuppedi-
tarit. Quodſi enim id non fecit, magiſtratus illum liti immi-

ſcere & parte quoque ſumtuum onerare poteſt. Sic Cti
Helmſtadienſes menſe Februario anni cioloccxvIII. reſpon-
Tom. VIII. B b derunt:

NEDITAT. AD PANDECT.

derunt. Iſt bey Sr. Hochgraͤfl. Gnaden, im Nam n der Schnei⸗
der⸗ und Lein weber⸗Innungen, eine Injurien⸗ Klage wider den
Inſpectorem uͤbergeben, und darinnen, als ob er ſie oͤffentlich
pro concione Diebe genennet, denunciiret worden. Entſtehet
demnach die Frage, ob beyde Innungen ſich bey Proſequirung ih⸗
rer Denunciation per Syndicos zu legitimiren ſchuldig ſeynd.
Wenn nun gleich vorgeſchuͤtzet werden moͤchte, es ſey durch die ge⸗
ſchehene Denunciation die Sache einmal dem Graͤfl. Conſiſtorio
uͤbergeben, mithin ſelbiges ſchuldig, ſolche ex officio fortzuſetzen,
und könne Denuncianten, den Proceß zu proſequiren, und ſich
dabey zu legitimiren, nicht angemuthet werden. Alldisweil aber
die Denuncianten bey der vermeyntlichen Denunciation gat nicht
ſolche Argumenta und Zeugniſſe an Hand gegeben, daß daraus
die Sache ex officio inſtruiret und proſequiret werden koͤnnte,
ſich mithin dieſelbe ordentlich fortzuſetzen, und den Grund ihrer oh⸗
nedes auf Privat-Satisfaction gerichteten Supplique zu erweiſen
nicht entbrechen moͤgen, demnach die uͤbergebene Denunciation
vielmehr vor eine wuͤrkliche Injurien⸗Klage zu halten iſt, im maſ⸗
ſen ſie auch von dem Hochgraͤfl. Conſiſtorio in der That daſuͤr an⸗
genommen, und deshalben Herr Denunciate mit dem Gegentheile
daruͤber zu handeln vorgeladen worden; So muͤſſen beyde Innun⸗
gen ſich bey Proſequirung ihrer Denunciation per Syndicos le-
gitimiren. Neque aliud in Saxonia obtinet. Quamvis enim
in dem Mandat wider die Selbſt⸗Rache §. 23. conſtitutum
ſit: der Denunciant ſoll mit Verlegung einiger Unkoſten
nicht beſchweret werden; hic g. tamen ſeſe ad præcedentem

194

refert, in quo hæc habentur: Eine bloſſe Denunciation von

Seiten des Injuriati, mit Anfuͤhrung noͤthiger Umſtaͤnde,
auch Beyfuͤg⸗ und Anziehung derer zur Sache dienenden
Schriften, oder Benennung der Zeugen, ſo mit zugegen ge⸗
weſen oder ſonſt davon Wiſſenſchaft haben.
SPECI-

in
lee
Den

1o
d

Schri⸗

er er

fineth

ſſehet
hund⸗
.
ſcher
nſiſtonn
ttllſege
undſ

Gl A

gor nine
heravs
Nntcentn
Nihrat⸗
u erbt
Uncinin
, im
daſchn
Gehenhe
de Jnn
ncies
mnis ent
nſkitunn
Uunkoſt

celent

erd

Unco
dieenon

gent
⸗

SbpP. DXLIII. DE SATISFAcCT. PRIV. IN INRus. 195

SPECI M E N DXIIII.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
4DLYIB. XVVTII. 771: X.

SATISFACTIONE PRIVA-
TA IN INJVRIIS.

I.

Privatæ ſatitfactionis tres ſunt gradus, revocatio, deprecatio

& declaratio, ad quarum priorem perſonæ illuſtres & ſupe-
riores in injurüs atrocioribus ægre guidem, ſed
tamen aliquando, compelluntur.
njuriam paſſi plerumque honoris ſui reparationem exi-
gunt, id quod pietati chriſtianæ & juſtitiæ etiam-con-
venit. Ejus reparationis tres gradus fecerunt Cti, quo-
rum primus recantatio, ſeu revocatio, alter deprecatio,
tertius declaratio honoris vocatur. Qem⸗ ex iis decerni
oporteat, certis regulis comprehendi nequit, ſed ex arbitrio
judicis pendet Ipſe ego juvenis adhuc ex illuſtri Cto quæ-
ſivi, quid in collegio, cui ille præſidebat, ſectari ſoleret, ac
reſponſum tuli: ſolere collegium, ſi actor dignitate ſuperior,
reus inferior ſit, revocationem, ſi am bo pares, deprecationem,
ſi reus actorem dignitate antecedat, declarationem honoris
decernere. Quæ obſervantia etſi ſœæpe locum inveniat, per-
petua tamen eſſe nequit, quum circumſtantiæ, quæ quori-
die in factis interveniunt, judicem ſubinde ab illa recedere
cogant. Profecto reus, qui ſumma dignitate eminet, diffi-
culter ad deprecationem, nedum ad revocationem, adigitur.
Satius ergo eſt, ſimplicem ejus declarationem accipere, quam
B b 2 irri-

196 MEDITAT. AD PANDECT.

BE

irritis conatibus, nos ei cogendo impares eſſe, oſtendere.
Equidem, ſi Ludewigio in Auream Bullam tit. 1. §. 24. lit. .
credimus, illuſtriſſimum recantationis exemplum Carolus Lu-
dovicus Elector Palatinus dedit, qui Electori Boico legato-
que ejus, in cujus os/vas atramento plenum in conſeſſu Ele-
Gorum conjecerat, ſic ſatisfecerit. At enim vero illa, quæ
Palatino a collegis præſcripta fuit, formula nihil, quod re-
cantationem ſapiat, continet, ac vix deprecatio dici poteſt.
Excerpemus eam ex Zbeatri Enropæi tomo VIII. pag. 433.
Nachdem die Chur⸗Bayeriſchen Geſandten, auf genugſam⸗
Legitimation, ſich erklaͤret, daß die Chur⸗Bayeriſche Kepro⸗
teſtation keine andere Meynung und Verſtand gehabt, als
der Chur⸗Pfaͤltziſchen Proteſtation zu begegnen, und Chur⸗
Bayern und Dero Chur⸗Hauſes Recht zu ſchuͤtzen, alſo bey
der Keproteſtazion keinen animum injuriandi gehabt haben;
Als vermeynen die uͤbrigen Herrn Churfuͤrſten, und die Chur⸗,
Brandenburgiſche Geſandten, daß Chur⸗Pfaltz, ohne Præju-
diz Dero Reputation, ſich folgendergeſtalt erklaͤren koͤnne:
Daß, nachdem Chur⸗Pfaltz dafuͤr gehalten, daß die Chur⸗
Bayeriſche Rebrotehation zu ihrer Verſchimpfung gemeynt
geweſen ſey, nun aber vernahme, daß Chur⸗Bayern eine ſol⸗
che Meynung nicht gehabt; So ſeye Ihro leyd, was ihres
Theils vorgegangen, und begehrten mit Chur⸗Bayern in
Freund⸗Vetterlichen Verſtaͤndniß zu ſtehen, wann Dieſelbe
dergleichen thun. Alio exemplo, quam difficulter, quamque

ambiguis verbis ſoleat a principibus viris deprecatio extor-

queri, Grammondus biſtoriarum Galliæ lib. 8. in fine pag. 40.
Jq. oſtendit: Inter Cardinalem Guiſium &i Ducem Niverum
controverſia erat in magno (quod vocant) Conſilio. Nivernus

defenſionis cauſa ſuo libello quiddam de Cardinale Guiſio ad-
ſeripjerat, unde offenſum ſe Cardinalis indignatus, obvium forte

adver-

ſe
en

SP. DXLIII. DF SATISEACT. PEIVAT. IN INIVAIII 19 †

nn
nden adverſarium in domo Guineti (is judex & relator erat) primum
E li verbis aggreditur, exeipientem fortiter pugno cædit corum ju-⸗
lulr dice: Joinvillius, Cardinalis Guiſii frater, (is tum forte aderat)
lepen. vagina ferrum exerit, Mareſcotumque, libellorum ſupplicum in
lube. regia magiſtrum, Wiverni negotia ex regis permiſſu procurantem,
l de enſe ferit, ludibrio magis, quam cædi. Diluendæ injuriæ parabat
lvodt⸗ Mivernus ſingulari certamine cum goinvillio experiri, cum rex,
portl legitimus inter principes arbiter, ſuprema auctoritate interce-
1. 43, dens, nem diſſidio facit inter cognatos brincipes: in Mareſco-
ugſan. eum offenſa diluitur, proloquente coram arbitris Joinvilio, ix
kerre bæc ipſamet verba: Domine Mareſcote, contemplatione Ducis
bt, Niverni doleo, quod te percuſſerim, oro, ur facti obliviſcarii⸗
d 0 megue tibi amicum fore credas ex berſona ejusdem Ducis. Prin-
alee cipum per ea tempora Jumma erat ratio, afectabantque diſtin-
t hebe gui ab omni ordine, prærogativa ſangainis. Per injuriam Join-
diel villius percuſßerat magiſtratum, * ait, dolere ſe ex perſona Ni-
e a; verni, quod percuſſerit, quaßi adeo infra poſitus, in quem colla-
ken ta offenſa, ut gratis cædi poſſet. Erat bæc labes ejus ætatis-

die Cr Quæ tamen in principibus ac illuſtribus viris occurrit dif-
ſgene ficultas, minor in aliis, quantumvis læſo ſuperioribus, repe-
nein ritur. Itaque [Cti Vitembergenſes menſe Aprili anni
cioDccIX. Licentiato cuidam, civi tamen, a magiſtratu ſuo

vas ⸗ .
calumnioſe laceſſito, contra hunc ad recantationem agere per-

Seremn 1
iit miſerunt: Hat der Rarth wider den Herrn bey Koͤnigl. Majeſt. un⸗
uumgn terſchiedene Schreiben eingegeben, ihn auch darinnen mit ſehr har⸗
iv erdr ten Bezuͤchtigungen und Injurien angegriffen. Wannenhero er,
D ob der Rath dieſerhalben dem Herrn durch oͤffentlichen Wiederruf
Nom Satisfaction zu thun koͤnne angehalten werden, berichtet ſeyn vill.
* Alldieweil nun der Rath in den ſub J. K. L. beygefuͤgten Schrei⸗
i⸗ 1 ben den Herrn ſehr harter delictorum, als Verlaͤumdyng, Un⸗
le verſchamnheit, Aufwiegelung des Volts, Luͤgen, die der Luͦgenteufel

nicht draer GaneR koͤnn⸗ bezuͤchtiget und aber, deſſen Vorge⸗

— „ DS e„„er --

ben nach, nicht ein Wort davon behaupten kann; So mag der Herr

den Rath zu Gotten orff, daferne ſie die in dem beyzelegten Schrei⸗
ben enthaltene Beſchuldigungen nicht erweiſen moͤgen, auf Wieder⸗

ruf wol belangen.
II.

Iun deprecationibus jure communi procurator tam ex parte acto-
ris, guam rei, quin & ſeriptura ali quando, admittitur,

ſYJſeqd in Saxonia rei præſentia deſideratur. .
Fiaia in cauſis injuriarum per ſententiam lite, exſequutio

ipſa decretæ recantationis, deprecationis vel declaratio-
nis, novam litem ſuſcitare ſolet. Controvertitur nempe, an
& quoque præſentia tam actoris, quam rei, neceſſaria ſit. Et
ex parte actoris quidem facilius procurator admittitur, qui
tamen ſpeciali ad recipiendam iſtiusmodi ſatisfactionem man-
dato inſtructus ſit, oportet. Generale ad totam iſtam cauſam
datum non ſufficit, arg. L. 86. de Solutionibus. Acrior eſt
controverſia de reo. De hoc ernherus P. I. Obſerv. forenſ.
30. n. I. Regulariter, inquit, declaratio non minus ac depreca-

zio, nec non palinodia, ab illo ipſo, qui injuriam intulit, in

perſona, ut loquuntur, facienda eſt, ut is, qui injuriom paſſus
eſt, de mutato alterius animo, melioreque de ſe opinione, boe
certior reddatur, atque adeo facilius rancorem dimittere, ac
animum ſuum tranquillare poſit. Ego, ſi quid mihi licet,
contra: Regulariter, inquam, reus, niſi vel lex ſingularis,
vel ſententia judicis præſentiam ejus delideret, per procura-
torem & revocare, & deprecari, & declarare poteſt. Ipſe me,
ut ſic ſentiam, movet V'ernherus, dum ſq. n. 2. fatetur, id,
quod de perſonali comparitione dicit, lege expreſſa cautum
non eſle. Et poſtea quidem in Saxonia reſcripto regio ad
collegia jurmdica 17. Novembr. anni 1719. dato deprecatio-
nem

Pr.

ſar

ſar
le
Dre
liti
Eehr
Nret
ifne
Uwert

*D

1*

sP. DXLIII. Dr. SATISFACT. PgIV. IN INVRIIs. 199

hem per mandatarium interdictam fuiſſe, Arauſius in pro-
ehe ceſſu judiciario lib. 2. Cap. I. §. 22. teſtatur. Vbi vero iſtius-
Eten modi lex non adeſt, in regula juris, quæ in cauſis privatis,
Pie etiam famoſis & maximi momenti, procuratores admittit, L.

1I. An per alium cauſæ appellationum, L. 26. C. c. 5. X. & cap.
ult. in 6. de Procuratoribus, manemus. Sed, ais, neceſlaria

uit⸗ deprecantis aut declarantis præſentia eſt, ut injuriam paſſlſus
unß de mutato alterius animo melioreque de ſe opinione hoc cer-
tior reddatur. Optimus hic finis eſt, qui tamen per præſen-
Agunrie tiam partium tantum abeſt ut obtineatur, ut potius ſubmo-
anti. veatur. Plurimis revocationibus & deprecationibus a judice
enhe decretis exactisque interfui. Vix ulla ex iis animo vultuque
ia ll liberali facta eſt. In plerisque reus, poſtquam ſubtfer fugia
irun omnia ſibi obſtructa vidit, fecit tandem, quod facere neceſ-
nemm ſum erat, cantavitque formulam ſibi præſcriptam, ſed oculis
memn furore ardentibus, averſa facie, ac lingua balbutiente, ur odia
Aclint aucta, non imminuta, luculenter apparerent. Ego itaque ex
S hac ipſa ratione mallem, ut Pprocurator in deprecationibus
hit & declarationibus ſemper adhiberetur. Vera profecto cauſa,
uneht Propter quam adtores, injuriam paſſi, procuratorem adver-
n ſarii admittere tanta contentione detrectant, eſt, quia adver-
n, ſarium, qui ipſe comparere cogitur, magis adfligi ac dolere
nre, credunt. Cui intentioni an ſit indulgendum, ex iis, quæ ſu-
ini lo⸗ pra diximus, haud difficile apparet. Quibus probe conſide-

gllni ratis, ICti Helmſtadienſes menſe Octobri anni coloccxxXIV.
gumn deprecationem etiam in ſcriptis admiſerunt: Daß es zwar,

Pem der eingewandten Leuterung ungeachtet, bey dem am 21. May 1722.
enn erroͤfneten Urehel zu laſſen, Beklagtem jedoch die Abbirre und Eh⸗
zounm renerklaͤrung ſchriftlich zu thun vergoͤnnet ſey. V. R. W.
“ 4 .
Peent

n MR H III.

20⁰⁰ MEDITAT. AD PANDECT.

III.
Liberi in parentes injurii jure veteris teſtamenti, quod in no-
vo repetitum, morte, ſed apud nos mitius puniuntur, ac
ſaltem, ut genibus nixi deprecentur, adi-
gendi ſunt.
R* in dem Mandate wider die Selbſt⸗Rache nonnullis
caſibus deprecationem, poſitis in terram genibus, fieri
jubet. Non eſt quidem inter hos caſus injuria parentibus
illata. Attamen non erraverit judex, qui filium in parentes
injurium ad hoc adegerit. Factum id per ſententiam a Sca-
binis Lipſienſibus animadverti, ac ipſe ſubinde decidendo
imitatus ſum, non ſolum quum re, ſed & quum verbis in-
juria facta fuit. Omnis quippe injuria parentibus illata a
guſtiniano in §. 9. I. de Injuriis inter atroces refertur. Nee
Potuit aliter chriſtianus imperator. Atrociſſima eſt, ac mor-
tis pœnam meretur. Certe, ne quid diſſimulem, ſæpe mihi

dubiam traxit ſententia mentem, liceatne magiſtratibus ac

[Ctis, ultimum ſuppliceium, ad quod jus divinum liberos
parentibus injurios damnat, remittere? Equidem ad loca
veteris teſtamenti, Exod. AXXL, 16. Levit. XX, 9. Deuter.
XXI, 18. ſq6. facilis reſponſio eſt, iſtas leges ad ſolam Ebræo-
rum rempublicam pertinuiſſe. At enim vero Chriſtus illas
Matthæi XV, 4. repetiit & renovavit. Grave hoc dubium
ſic removent theologi Jenenſes apud Grubelium in Appen-
dice nova Confiliorum Dedekenno- Gerbardinorum pag. 783.
Was das Geſetz von der Strafe, ſo den ungehorſamen Soͤh⸗
nen verordnet, anlanget, ſo hat es mit demſelbigen, weil es
im neuen Teſtament zwar von Chriſto repetirer, und wider
ſeine Feinde die Schriftgelehrten und Phariſaer angezogen,
aber darum nicht der Obrigkeit zu halten anbefohlen
wird, ebenmaͤßige Beſchaffenheit, wie mit den an⸗

dern Moͤſaiſchen Policey⸗ Oronungen. Adquieſenmn
1 aCIIIS,⸗

N— — — „

c
enn
fer
tn
ſin

—

in n
r, K

nomun
bug
rentihn
parents
1 4 Kr
edead.
rerds d
il
tur. N
de
ſepen
ratibu;
mn Uben
Al
. l
mEr.
lkut
e Cubinn
,Abe.
i 6
en
mwele
d wr
npeehn
Cfhin
den
gieſen

fachi

SP. DXLIIL. Dz SATISracr. PaW. IN INTVEHIS. 267

facilis. Vnicus tamen ſcrupulus ſupereſt. Chriſtus nempe
Phariſæis verſ. 2. & 6. quod legem hanc Dei negligant ac
eludant, exprobrat, atque adeo eam non allegat ſaltem, ſed
etiam probat.
IV.
Keus revocationem vel deprecationem detreltans carcere, g&
ſi nec ſic contumacia frangatur, durioribus reme-
diis ogitur.

uamvis in perſonis vilioribus facilior videatur ad recan-
G tationem & deprecationem condemnatio, difficillima
tamen nonnunquam exſequutio redditur, reo ſumma obſti-
natione ſatisfacexe recuſante, & extrema potius ſubire pa-
rato. Remedium pro tanta contumacia coêreenda carcerem
ſqualidiorem præcipit rex noſter glorloſiſſimæ memoriæ im
Mandate wider die Selbſt⸗Rache, §. 3. nec tamen alia æque
commoda excludit. Certe aliquorum tanta pervicacia eſt,
ut nec carcere frangatur. Tum durioribus adhuc remediis
opus. Sic ergaſtulum decerni poſſe, non dubito, quod Cti
Vitembergenfes menſe Majo anni elolocelx. in muliere per-
tinaciſſima adhibuerunt: Daß Sabina Langin, geſtalten Sa⸗
chen nach, zu Leiſtung der ihr zuerkannten gerichtlichen Abbitte und
Ehrenerklaͤrung durch Arbeit im Zuchthauſe bilig anzuhalten. V.
R. W. Er IGti Helmſtadienfes menſe Septembri anni
cioloccxxII. ruſticum, qui magiſtratum ſuum calumniatus
erat, ut os ſibi ipſe verberaret, ac, detrectante eo, carni-
fex id faceret, damnarunt: Hat ein Bauer „ Namens Pe-
trus, den beeydigten Richter zu Breſenhauſen, daß er ſich von
ſeinem des Petri Contrapart, dem Paulo, beſtechen laſſen, be⸗
ſchuldiger, ſolches aber nicht allei im geringſten nicht erwieſen,
ſondern Paulus hat noch dazu das Contrarium eydlich beſtaͤrket,
Tom' VIII. Cc und

202 MEDITAT. AD PANDECT.

— 2

und der Richter ſich zum Eyde offeriret, wannenhero zu wiſſen i⸗

verlanget wird, wie Petrus wegen ſolcher Beſchuldigung zu beſtra⸗ i
fen ſey; Weil nun das dem Richter beygemeſſene Delictum von n
groſſer Wichtigkeit iſt, und vom Hertzog Julio mit unter die peinli⸗ o⸗
che Faͤlle gerechnet wird, folglich dieſe Beſchuldigung eine der groͤb⸗ dice
ſten verbal-Injurien iſt, und durch die Qualitæt des Injuriati, udi
als der Obrigkeit, vom Injurianten, nicht wenig aggraviret wird, gn
auch andern obrigkeitlichen Perſonen daran gelegen iſt, daß derglei⸗ pe
chen Calumnianten durch eine etwas eclatante Strafe von ſolchen eti
ungegruͤndeten Beſchuldigungen abgeſchrecket werden; So wird opo
Petrus vor oͤffentlichen Gerichte geſteller, und durch Bedrohung, In
daß es ſonſt der Scharfrichter thun ſolle, ſich ſelbſt auf das Maul len
zu ſchlagen, und ſeine ausgeſtoſſene Schmaͤhungen zu wiederrufen, w⸗
angehalten uͤberdies drey Wochen lang im Gefaͤngniß mit Waſſer u
und Brodt geſpeiſet, auch zu Erſtarrung aller verurſachten Unko⸗ In
ſten angebalten. Te
Vaga privatæ ſatisfactionis in libello petitio a judice ſecundum nin
jura communia non, bene tamen bodie in Saxonia ſatis
attenditur. dep

E quidem in cauſis injuriarum judex officium ſuum etiam
1 non imploratus interponit, ac injuriam facientes pu-

nit. Id quod tamen ad privatam ſatisfactionem non perti- 4Außn
net, quam judex nunquam, niſi requiſitus, adjudicat, quem- nur,
admodum ſupra in Obſervatione V. dixi. Sed intricatior eſt.

quæſtio, utrum ſufficiat imploratio generalis, e. g. ſi actor
ſimpliciter ſatisfactionem privatam petat. Locus tunc legi⸗

bus, quæ judicem ſupplere, quæ deſunt, L. an. C. Vt quæ
deſunt advocatis partium, &, intentionem ambiguam, qua
actor uſus eſt, ex utilitate ejus interpretari, L. 66. de Judi- W

ciit,

—
ſfr
U
Cn
tlephi
eſeptt
Wittan
oß bete
von ⸗
St
edrehe
des
ſederri
ten 1

ſrutkin
ui

netm

Cles N

ent⸗
hlen⸗

orel
. alt

ueki

lm,

N

SP. DXLIII. Dr SaAIIerACT. PkIV. IN INIVRIS. 20 3
— —
ciis, nec non concluſionem ineptam ſuſtinere, Keceſſus Im-

perii de anno 1551. K. 32. jubent; eſſe videtur. Verum hæ

non aliter locum inveniunt, quam ſi certus ſit judex, quid
actor velit. Itaque ſi tam vaga ac incerta ſit peritio, ut ju-
dicem de intentione actoris dubium relinquat; nihil hic ad-
judicare poteſt. Adeſt vero talis incertitudo ac obſcuritas;
quando ſimplieiter fatisfactio privata petitur. Neſcit nem-
pe judex, utrum deprecationem, an æſtimationem, quæ
etiam privata ſatisfaétio eſt, actor velit. Si hanc voluit,
oportuit certum quid deſignare, §. 7. J. de Injuriit. Ergo
ſi non fecit, omiſla privata ſatisfactione, ſaltem pœna de-
cernitur. Fecerunt id [Cti Helmſtadienſes menſe Februa-
rio anni cloloccxxv. ex his rationibus: Zwar hat Denunciant
auch Privat Satisfaction gebeten, ſein petitum jedoch, wie bey
privat Intereſſe jederzeit noͤthig iſt, auf nichts gewiſſes gerichter,
weshalben wir denn auch auf dieſen Puncce nichts erkennen mogen.
In Saxonia tamen noſtra aliud hodie obtinet. Poſtquam
enim rex actionem æſtimatoriam prorſus fuſtulit, privata
ſatisfactione ab actore petita, dubium judici eſſe nequit, quin
deprecatio vel declaratio exigatur. Adde ſupra §. VI.

VI.

Auctor rixæ, ſi laceſitur modum exceſſit, ſatisfattionen ea-
tenur, quatenus patrimonium ejus vere imminutum eſt, petere,
deprecationem vero & æſtimationem dolorum ac ope-
rarum poſcere non poteſt.

AXdor rixæ, ſi regulam & analogiam juris ſpectas, nul-
lam plane ſatisfactionem privatam petere poſſe vide-

tur. Nam quod quis damnum ſua culpa ſentit, non ſen⸗
Cec 2 tLixe

204 MEDITTAT. AD PANDECT.

—

tire intelligitur, L. 203. de Regulis juris, L. I. §. 11I. Ji 1ua-

drupes pauperiem. At enim vero jus canonicum in c. 12. in
Fne X. de Reſtitutione ſpoliatorum regulæ huic exceptionem
addit, niſi laceſſitus defendendo modum excefſerit; quam
exceptionem etiam jus Romanum in L. 52. §. 1. in Kne ad
L. Aquiliam comprobat. Qucusque tamen iſta ſatisfactio
extendenda ſit, non ſatis clare exprimitur. Ipſa recta ratio
& æquitas auctori rixæ tantum, quantum ſine culpa ſuo of-
fenſo, adjudicari non ſinit. Optimum itaque eſt tempera-
mentum in Specimine CKII. de Damno injuria dato, Medit. 3.
memoratum, ut auêctori rixæ id ſolum præſtetur, quo Patri-
monium ejus per immoderatam defenſionem vere imminu-
tum fuit, contra id omne denegetur, quod aliquam lcri
rationem habet. Sic nuper adhuc menſe Decembri anni
CiAIDCCxXXII. ICti Viterbergenſes auctorem rixæ, vVerberi-
bus magnifice exceptum, nihil pro dolore, nihil pro operis,
quibus caruerat, auft cariturus erat, poſcere poſſe, reſponde-
runt, verberantem tamen pretium medicamentorum & mer-
cedem medico ac chirurgo ſolvere coëgerunt. Et ICti Helm-
ſtadienſes laceſſitum, qui modum in defendendo exceſſerat,
a petita deprecatione abſolverunt, ſimul tamen in expenſas
litis damnarunt. Reſponſum hoc vide in pecimine LXXAIX.
de Condemnatione victoris in expenſas Medit. 10. Eandem Re-

gis noſtri mentem fuiſſe, ex Mandato ejus wider die Selbſt⸗

Rache §. 11. aperte conſtat.
VII.
Mutuas injurias & jure cemmuni, & in Saxonia compenſari
oportet, quæ tamen compenſatio pænanm utriusqut
— litigatoris non tollit.
on wenſed mutuorum deliétorum, jure communi in L.

I10. pr. & 9. 2. de Compenſationibus, L. 36 de Dolo mae
. c. als ·

ſes

cr
cep
den

J.
du⸗
line
ſhrl
D
ih
lit
e
W
n

—
Rgee⸗
ui
ionen
Gnumn
fne
sten
la in
ſuod⸗
mpen
edt
dN
om.
driu
D
Cpen
ſpond
Kme
tiHer
celee
enen
UA
len.
St

e

Sp. DXLIII. DE SATISFACT. PRIV. IN INIVRIS. 20 5

g. uit. X. de Adulteriis ſtabilita, multum æquitafis habet, ac
lites in utiles amputat. Nec video, quamobrem ab hac ge-=
nerali regula injurias mutuas excipi oporteat. Eadem profe-
to in his ratio eſt. Contrariorum argumentorum levitatem
agnevit jam olim Carpzovius Quaſt. crim. 97, . 44. ſed ta-
men n. 45. eadem uſu fori comprobata, addit. Sed hunc

ulum fori ad ſolam Saxoniam reſtringit Bergerus in Reſpon-
Jo 194. Part. 2. Quod idem en Specim. CLXXIII. de Com-

pehſationibus, Medit. I. Probavi ac, mutuas injurias extra Sa-
xoniam quotidie compenſari, oſtendi. Addo nunc ſaltem,
contrariam, quam Carpzovius teſtificatur, praxin nec extra
electoratum Saxoniæ extendi debere. Nam quod contra ra-
tionem juris receptum eſt, non eſt groducendum ad conſe-
quentias, L. 14. de Legibus. Quamobrem Cti Helmſtadien-
ſes a magiſtratu Quedlinburgenſi menſe Martio anni
ciolocGCXVI. ut in cauſa mutuarum injuriarum ſecundum jura
Saxonica reſponderent, rogati hujusmodi ſententiam con-
ceperunt: Daß Beklagter von der angeſtellten Klage zu entbins⸗
den, Klaͤgerin auch 6. Thlr. Strafe zu erlegen ſchuldig, die beyder⸗
ſeits verurſachte Unkoſten aber gegen einander aufzuheben ſeynd. V.
R. W. Rat. dec. An der Zeugen Depoſition iſt nichts auszuſetzen.
Aus ſelbiger erhellet nun, daß Klaͤgerin den Beklagten zuerſt fuͤr
einen Spitzbuben, hundsfoͤttiſchen Muͤhlenjungen und Schelm ge⸗
ſcholten, worauf dieſer ſie wieder eine alte Donnerhure genenner:
Da alſo Klaͤgerin den Beklagten Provociret, und dieſer nur mit
gleichen Scheltworten, als gegen ihn ausgeſtoſſen worden, retor⸗
quiret; So hat Klaͤgerin den Injurien⸗Proceß wider allen Grund
wider ihn erhoben, und wird demnach billig damit abgewieſen, auch
wegen des auf oͤffentlicher Gaſſe angefangenen aͤrgerlichen Zankes mit
einiger Strafe beleget, jedoch mit Erſtattung der Unkoſten, weil gleich⸗

wol Beklagter ziemlich ſtart retorquirer, verſchonet. Quin imo
Cc 3 hodie

MEDITAT. AD PANDECT.

hodie in ipio Saxoniæ electoratu compenfandas eſſe mutuas
injurias, exiſtimo. Loquor ſcilicet de eo, quod litigantium
intereſt. Nam pœnæ publicæ ne quidem jure comm uni
compenſantur;, ſed utrique parti imponuntur, ut jam in alleg.
Spec. Medit. 2. dictum. Mutua autem revocçatio, deprecatio;
reſtitutio expenſarum ceſſat utique. Clara ſunt porentiſſimi
legislatoris verba in S§. 11. des Mandats wider die Selbſt⸗Ra⸗
che, qui &. II. erſi ad ſolas illuſtres perſonas pertinere videa-
tur, ratio tamen ad omnes pertingit, ac merito ad omnes

extenditur, quod contraria opinio cum lege ſeripta pugnat,

& fere in ſolo Carpzovii teſtimonio nititur. Accedit, quod
titulus 6. §. 2. der erlaͤuterten Proceß⸗Ordnung ſolam recon-
ventionem, non etiam compenſationem, in cauſis mutuarum
injuriarum excludit.
VIII.
Spontanea honoris declaratio in atrocibus injuriis, quales ali-
guando & verbales ſunt, non admittitur, in leviorilus vero
reum liberat, ſed tamen, gquamvis ab actore recepta fuerit,
ad reſtitutionem expenſarum obligat.
Trümus ſatisfactionis privatæ gradus eſt ſpontanea declara-
tio, quæ in ipſo primordio litis fit, atque hujus ingreſſum,
aut potius progreſſum, impedit, declarantem tamen adreſti-

tutionem expenſarum obligat. Equidem Bergerus in Oeco.

nomia juris p. 800. n. 9. declarantem tunc ab expenſis liberat,

quando auétor in facta declaratione conquieſcit, atque a lite

deſiſtit. At indignum hoc eſt profecto, ut actori ſua huma-
nitas noceat, obſtinatio proſit. Itaque Bergeri diſtinctionem
exploſi jam in Spec. LXXXIX. de Condemnatione zikKoris in

expenſas, Medit. 10. Illam vero Carpzovii in P. 4. Conſtit. 42

def. II n. I4. doctrinam, quod hujusmodi declaratio in in-
juriis valde atrocibus non juvet, probant omnes. Quodfſi,
inquit Mevius in Conſil. 1I3. n. 49. convitia azrocia lint, nun=
. quam

le

Ii
y

ſon⸗
bio
ode
in N
Tü
lmor
lude
fkemne
leben
Mente
Mi

.
—

miun
Enni
llle
Gic⸗
tihln
Vice⸗
mne

gnan

quo
Ko⸗
uatun

erad
n in

eelur⸗
eſlun
reli
li
berat
A
bun.
ren
N

⸗
Hbut

Nl
1

SP. DXLIII. DE SATISFAcT. PRIVAT. IN INTVRIIE. 207

guam admittitur, aut operari gquidquam velet quævizs, etiamſi
Jurata eſſet, bonæ aut honorantis mentis explicatio. Quænam
vero ſunt injuriæ atroces? Reales pleræque atroces ſunt.
Sed etiam verbales atroces eſſe poſſe, ex L. 9. pr. de Injuriis
conſtat. Supereſt tamen incertitudo. Quam ego ſic tollo:
Simplex convitium nunquam atrox eſt, niſi perſonæ quali-
tas aut locus æſtimationem augeat. At ea convitia, quibus
delictum grave ac infame objicitur, ſemper atrocia ſunt, at-
que adeo declaratione ſpontanea non diluuntur. Sic [Cti
Helmſtadienſes menſe Decemb. anni Ccioloccxiii. in caſu, quo
reus magiam objecerat, & actores Hexe, Hexenpack vocaret,
reſponderunt: Was Beklagte von ihrer ante litem conteſta-
tam geſchehenen Erklaͤrung einwender, ſolches komme allbier, da
die Injurien allzu heftig ſeynd, in keine Betrachtung.
Injuria ſacerdoti illata per ſe atrox eſt, atque, ſi per eam Jacræ
turbata fuerunt, ultimo ſupplicio punitur, ſi ſcandalum Jaltem
excitatum, pœna ſolito graviore coërcetur, ac reus Iæſo
publice ſatisfacere cogitur.
Ade injurias vel ex facto, vel ex loco, vel ex perſona
æſtimari Juſtinianus S. 9. I. de Injuriig ait. Inter per-
ſonas, ex quarum dignitate æſtimatio injuriæ creſcit, ſine du-
bio ſacerdotes ſunt, quorum ſanctum munus ipſos quodam-
modo ſanctos & inviolabiles reddit. Itaque jus Romanum
in Movellz 123. cap. 3. ſimplicem injuriam clerico ſine ſacro-
rum conturbatione illatam verberibus exilioque ponit, &
Innocentius II. P. M. in can. 29. cauſ. 17. Quaæſt.4. eum, qui
ſuadente diabolo, in clericum violentas manus in jecerit, ana-
thematis vinculo, cujus ſolvendi facultatem ſolus pontifex
habeat, ſubjicit. Quem canonem quoties lego, ſemper in
mentem venit ridicula cavillatio, qua, referente Lancellotto,
reus quidam exean. iſto accuſatus negavit, ſe in pœnam cano-
nis incidiſſe, quod ſponte ſua, non luadente diabolo, cleri-
cum

MEDITTAT. AD PANDECT.

208

cum percuſſiſſet. Qnamyvis autem injuriæ ſacerdotibus illatæ
Pper ſe atroces fint, creſcit tamen kæe atrocitas tunc, quum
religio ipſa per injuriam lædirur. F it hoe inprimis, quando
ipſa ſacrorum adminiſtratio Deique cultus turbatur; cujus

rei exemplum memorat Clarius in Chronico §. Petri Viui

apud d' Achbery in Tomo IlI. Spicilegii p. 474 Mortuo, in-
quiens, Frozmundo, Senonum Comite, ſucceſſit ei Kainardus,
hilius ejus nequiſſimus qui perſequutionem intulit Eecleſtis Chri-
ſti, & Leotherico Archiepiſcopo, in tantum, ut etiam, guod di-
cere & audire borribile eſt, quando ille divinum oficium cele-
brans, vultumque dans populo, ſalutabat, ille vultum avertens
in poſterioribus ſuis ei pacem offerebat: nonnumqnuam in fa-
ciem ejus ſpuebat. Crimen hoc ſacrilegium appellatur, &
capite punitur in L 10. & Auth. Sed novo jure C. de Epiſco-
pis &clericis. Et exſtant pœnæ hujus inflictæ exempla apud
Carpzovium Quæſt. crim. 44. n. 53. qui ramen in antecedente
n. 52. quatuor ad pœnam capitis infligendam, nimirum ut
1) effendatur perſona eccleſiaſtica, 2) in loco eeccleſiæ, 3) eo
tempore, quo tractantur divina, & 4) per boc divina turben-
tur, requirit, unoque ex his requiſitis deficiente, ad pœ-
nam mortis perveniri poſſe, negat. Qua in re ipfi facile ad-
ſentio, ſed hoc faltem addo, tunc etiam, quando ſacra qui-
dem turbata non fuerunt, ſed tamen publicum aliquod ſcan-
dalum excitatum, e. g. exiſtimatio ſacerdotis apud auditores
fuos imminuta, ipſeque in odium, invidiam aut contemtio-
nem adductus, graviorem coërcitionem & pleniorem ac pu-
blicam ſatisfactionem decerni oportere. Sic Cti Helmſtadien-
ſes menſe Martio anni ciolioccxxvI. reſponderunt: Hat der Pa-
ſtor und Senior Baum zu Burgunt dem Diacono daſelbſt M. er⸗
oͤfnet, es habe der Zupernumerarius ordinatus Cajus, wie ihm,
dem Diacono, entſetzliche Dinge, daß er nemlich bey einem Viehe
gelegen, nachgereder wuͤrden, geſagt, ſich auch desfalls auf den

Candidaten Meyer berufen. Als nun weder der Supernumera-
xius

8

Tlu

nt
e
her
tick

her

e
Mi

i

E
ſon
n
cht
hdien
ſür
.
dl
nd
ficli
luge
von
wied

Moliage
Cuenn
; e
etri
Ptud
Ninntt
ſinl
in d
Ocerten
n in ⸗
latur,
ain
nteeuin
Dirunn
1e0

N
Tcie N

cn di
vodſen⸗
uCiton
ntenme

Aader
luk
ne
.
numen

SP. DXLIII. DE SATISEACT. PRIV. IN INIVRIS. 2093

rius Cajus, noch der Candidatus Meyer deſſen geſtaͤndig ſeynd,
und die Sache bereits an das Conſiſtorium gediehen, ſo entſtehet
die Frage, ob Herr M. befuge ſey, wider die Injurianten, ſonderlich
Herr Baumen, actione criminali, nach Anleitung des 110. Ar⸗
tickels der peinlichen Halsgerichts⸗Grdnung, L. ult. C. de
Aceuſationibus, und §. 9. I. de Injuriis zu verfahren. Nun ge⸗
hen zwar die in angefuͤhrtem 110. Artickel auf die Pasquillanten
geſetzte Strafe, und in L. ult. C. de Accuſationibus den calum-
nieuſen Anklaͤgern gedrohere ſimilitudo ſupplicii allhier, da weder
ein eigentlich Pasquill, noch eine Anklage vorhanden, ab. Dahin⸗
gegen bleibt ſonder Zweifel eine atrox injuria ubrig, als wofuͤr vor⸗
kommenden Umſtaͤnden nach dergleichen einem Diener Gottes und
ſeiner Kirchen aufgebuͤrdete entſetzliche Beſchuldigung nothwendig zu
achten iſt, indem dadurch nicht allein ſeine Perſon geſchimpft, ſon⸗
dern ſein heiliges Amt ſelbſt gekraͤnket und geſtoͤret, auch ſeine Zu⸗
hoͤrer ſtutzig und abwendig gemachet werden. Dieſemnach iſt Hert
M. wohl befugt, ſeine Injurianten, ſonderlich Herr Baumen, nach
Anleitung des §. 9. I. de Injuriis, actione criminali zu belangen,
und fuͤrnemlich zu begehren, daß durch eine erwas eclatante Satis.-
faction der gegebene aͤrgerliche Anſtoß und ſeinem heiligen Amte
zugefuͤgte Nachtheil wiederum gehoben, und der begangene Irrthum
