pater ſuam & quo filii injuriam perſequitur, L. 41. de In ju
riis &. Novi ego hæc omnia, iisque nihil aliud, quam hoc
ſolum: ſic tamen lex ſcripta eſt; repono. Sed quidquid ſit
de remiſſione patris, hæc certe reipublicæ non nocet, quæ
Ppœnam ſibi per E. ult. de Injuriis debitam nihilominus per-
ſequitur. Et ſic Cti Helmſtadienſes menſe Junio cioloccxII.

judicarunt ex his rationibus: Wir haben es bey der dem Beklag⸗

ten zuerkannten Strafe der 2. N. Schock gelaſſen. Was aber die
Abbitte berrift, ſo kan Klaͤger ſolche nicht fodern, weil er, ſeines eige⸗
nen Zeugen Ausſage nach, ſich, daß er nicht klagen wolle, erklaͤret,
alſo die ihm angethane Injurie remittirer. Deſſen Soͤhne aber
koͤnnen dergleichen viel weniger Pprætendiren. “
VIII.
Prolatio ſecreti alieni injuria eſt.
IX. .
Qui litteras familiares in detrimentum amici divulgat;
injuriarum tenetur.
Vdemnus paſſim in vita communi injurias fieri, quæ vulgo
pro talibus non reputantur, ac tamen in jure noſtro ad
injurias referuntur. Pertinet huc prolatio ſecreti. Claræ
ſunt L. 41. pr. Ad L. Aquiliam & L. 1. §. 38. Depoſizi, quæ,
erſi de teſlamento ſaltem agant, tamen ob ſimilitudinem ra-
tionis ad alia ſecreta, quorum prolatio alteri moleſta vel ig-
nominiolſa eſt, extenditur. Inprimis autem huc referimus
publicationem eorum, quæ amicus ad amicum per litteras
familiariter ſcripfſit. Quam ſit hoc inhoneſtum, nemo melius
oſtendit Cicerone, qui ſic in Philippica II. cap- 4. At etiam,
inquit, litteras, quas me ſibi miſiſſe dicit, recitavit bomo &α
bumanitatis expers, & vitæ communis ignarus. Quis enim un-

quam, qui paulum modo bonorum conſuetudinem noſſet, linere
4

—
Alſ⸗
frutt
e
nlta
leant
a?

non
Nlex
aus
nen:
Wn
eden
ſuriu⸗
tontr
Wüor
ſunp
lenl.
bere
eh
ule
Unon
en

c
elg
er N
eigt⸗
Get⸗

e eH

S,

Vulge
ſronl
Clu

en i⸗

Aig.

fenns
Ieru
mels
ciom

6o O

iin .
ten

1

Sp. DXI.VI. DE INIVRIIS OBLIQVIS. 229

ad ſe amico miſſas offenfione aliqua interpoſita, in medium
protulit, palamque recitavit? Quid eſt aliud, tollere in vita
vitæ ſocietatem, tollere amicorum colloquia alſentium“ Quam
multa joca ſolent eſſe in epiſtolis, quæ prolata ſi ſint, inehta vi-
deantur“ qnam multa ſeria, neque tamen ullo modo divulgan-
da?s Sit boc inbumanitatis taæc. Inhumanitatem hoc vocat,
non injuriam, Cicero, quod ejus temporibus nulla adhuc
lex ſcripta prolationem ſecreti vindicaret. At Dominicus
Baudius, jurium Doctor, hoc ignorare non debebat. Is ta-
men in epiſt. 56. centur. 2. pag. 241. dum in Lydium, qui fa-
miliares Lipfü litteras non ſine Lipfſii ignominia in vulgus

edere volebat, invehitur: Sibi, ait, Jumit eam licenziam, ut

faciat, quæ ſint contra morem bonorum, contra fas gentium,
contra jus bumanitatis. Nihil Baudius de injuria, nihil de
actione forenſi. Minatur ſaltem, ſe publice contra Lydium
ſcripturum, & cauſam amici, & quondam doctoris, ſtylo de-
fenſurum. Ego vero, etiam actionem injuriarum locum ha-
bere, argumento legum ſupra memoratarum concludo, at-
que hac in parte adſentientes habeo ICtos Helmſtadienſes,

qvWui ſic menſe Junio anni cooccxIX. reſponderunt: Es iſt eine

Injurie, des andern ihm anvertrauete Briefe zu erbrechen, und de⸗
ren Inhalt zu entdecken.
Qui juriidictionem ſibi in alterum non ſubjectum arrogat,
injuriarum ab boc conveniri poteſt.
XI.
Vſus * conſuetudo in re per ſe non illicita ab actione
injuriarum liberat.
rrogarat quis, cui jurisdictio nulla competebat, hanc

ſibi in alterum, & quaſi jure magiſtratus mulctam im -
Tf 3 poſue-

230 MEDTTAT. AD PANDECT.

poſuerat exegeratque. Mulctatus actionem negatoriam &
injuriarum inſtituit. Et in priore quidem facilem victoriam
obtinet, ac liber ab actoris jurisdictione declaratur. Sed
quod ad poſteriorem, varia dubia movebantur. Negabant
aliqui, privatam injuriam ſubeſſe, quando quis, qui magi-
ſtratus non eſt, jura magiſtratus exercet. In principem ſal-
tem & rem publicam peccari, atque majeſtatem quodammo-
do lædi, ſed privatis contumeliam nullam fieri, ajebant.
Verum fit utique etiam privato, qui contra jura alienæ po-
teſtati ſubjicitur, injuria. Vide L. 20. de Injuriis. Præter
hanc tamen alia melior excuſatio adferebatur. Exereuerat
videlicet actor ante litem motam aliquot actus jurisdictionis,
atque adeo ſolitus jam erat id, quod nunc fecerat, facere.
Non poterant hi actus ei jurisdictionem, quam non habebat,

adquirere, ſed dolum tamen abeſſe indicabant. Equidem

hoc ſolum, quod quis ſolitus eſt quid contra jus vel ratio-

nem facere, eum plane non excuſat, nec a culpa liberat, L.
pen. pr. de Act. emti. Si tamen id, quod fecit, in ſe impium
& injuſtum non eſt, uſus & conſuetudo ſaltem a dolo excu-
ſat, can. 7. cauſ. 32. 44. 4 . Itaque ſic judicatum fuit menſe
Martio anni cioloccxvII. Daß Beklagte zwar ſich des Erkennt⸗
niſſes, Strafe und Pfandung in den das Cram⸗Amt und deſſen
Statuta und Gerechtſame betreffenden Angelegenheiten zu enthalten
ſchuldig, ſonſten aber, was die gebetene Satisfaction betrift, von
der angeſtellten Klage zu entbinden. Die beyderſeits verurſachte
Unkoſten werden gegen einander aufgehoben. V. R. W. Rat. dec.
Dieweil Beklagte kein Exempel anzufuͤhren vermoͤgen, daß ſie oder
ihre Vorfahren bey dergleichen Deputirten⸗Wahl das Jus cog-
noſcendi, mulctandi und pignorandi rubig exerciret, unterdeſ⸗
ſen wegen der vielen faſt gleichfoͤrmigen Actuum, davon die Naͤch⸗
richt in ihren Buͤchern und des Raths, Protocollis gefunden, lee
wahr⸗

1
n
run
ed
bent
g⸗
n
mne
eban
e o
rtel
verat
kong,
acer
debe
bigen
rali⸗
a.
Päum
egel.
Nenle
ttenne
R M
thelen
1, t
ſchte
1 Eer
1,
8 (09.
teh⸗
Neh
,/
Gede.

SP. DXLVI. DE INIVRIIS OBLIQVIS. 231

wahrſcheinliche Uerſach zu glaubden gehabt, daß ihre Gewalct ſich auf
den caſum, der zu der Schlaͤgerey und dem gegenwaͤrtigen Proceſſe
Gelegenheit gegeben, erſtrecke, bey welcher Bewandniß der dolus,
folglich auch die pretendirte Strafe und Satisfaction hinweg faͤllt:
So ſeynd wir, als in unſerm Urthel enthalten, zu ſorechen bewe⸗
gen worden.

Alterum, eui dignior locus debetur, antegredi, injuria eſt.

Ctis Helmſtadienſibus menſe Martio anni cloloccxvIII.
exaratum. Iſt ein Graͤflicher uͤber etliche Dorfſchaften geſetzter
Amtmann bey einer Leich⸗Proceßion einem Doctori Juris, welchen
doch der Leydtragende gewoͤhnlicher maſſen aufgerufen, vorgetreten,
und hat dadurch verurſacher, daß dieſer Doctor ſich des Conduéts
mit Proteſtation geaͤuſert; Entſtehet demnach die Frage, ob der
Doctor wider den Amtmann injuriarum zu klagen berechtiget ſey.
Wiewol nun auf Seiten des Amtmanns angefuͤhret werden koͤnte,
es komme ihm als einem herrſchafelichen Bedienten und zugleich
obrigkeitlichen Perſon der Rang uͤber die, welche in keinem oͤffentli⸗
chen Amte ſtehen, zu, hiernaͤchſt ſey dasjenige, was er gethan,
wann es auch unrecht geweſen, nicht animo injuriandi, ſons
dern lediglich in der Abſicht, ſeinem ihm von der Herrſchaft aufge⸗
tragenen Character nichts zu vergeben, geſchehen, folglich falle
die intendirte Injurien⸗Klage gaͤnzlich hinweg. Alldieweil aber
die Doctores nach den Reichs⸗Geſetzen in Ordinat. Polit. de
anno 1530. tit. 15. && de anno 1548. tit. 12. jura nobilium,
alſo zugleich das dem Adelſtande anklebende Vorzugs⸗Recht vor
Perſonen buͤrgerlichen Standes haben, naͤchſtdem eine berrſchaft⸗
liche Bedienung keine Præcedenz vor die Doctores giebet,

indem ſonſten auch geringere Bediente ſich eben dergleichen
anmaſa⸗

Pro explicatione hujus poſitionis ſufficiet reſponſum a
J

MEDITAT. AD PANDECT.

232

anmaſſen wuͤrden, ferner die dem Amemanne zuſtehende Jurisdi-
Gion, deren der Doctor nicht einmal unterworfen, denſelben
gleichfalls nicht uͤber die Doctores erheber, da zumal nicht unge⸗
woͤhnlich, daß obrigkeitliche Perſonen ſo gar denjenigen, welche ihrer
Jurisdiction unterworfen, nachgehen muͤſſen, L. 14. de Jurisdi-
ctione, dann beruͤhmte Rechts⸗ Collegia den Doctoribus den Rang
ſo gar vor Churfuͤrſtl. Amtleuten zuerkannt, wovon unterſchiedene
Exempel bey dem Carpzovio P. 2. Deciſione 110. und Hornio de

Jure proædriæ Dec. 2. quæſt. 4. zu finden, worzu noch dieſes

kommt, daß dem Anfuͤhren nach des jetzigen Amtmanns Vorfahre
niemalen die Hand vor dem Doctore prætendiret, demnach dieſer
bereits in Poſſeſſion der Præceden?z ſtehet, und derſelben Privata
auctoritate nicht entſetzet werden ſollen, uͤbrigens der von dem
Amtmanne doͤffentlich begangene Aus eine Verachtung des Do-
QKoris, welche ohne animo injuriandi nicht ſeyn kan, angezeiget,
zu geſchweigen, daß nach Mevii P. 5. Dec. 25 8. n. 4. Doctrin die
bloſſe Entziehung des einem zuſtehenden Ehrentituls Pro injuria
geachtet wird; So halten wir dafuͤr, es ſey viel beſagter Doctor
den Amtmann injuriarum zu belangen wohl befugt.

An & quousque famulis adverſus beros injuriarum
agere liceat, disquiritur.

XxIv.

Herut, qui iratus famulo ſuo perperam facienti erimen
famoſum objectat, injuriarum non

xXVv.

Uci
türn

—
ric.
ſiin
Ungee
ſeer
Uinke
1N
hieten

Pnil

ie.

vrſohe
Gae
Prden
on N
65 Dr
geteigte
trin

igjtA
hoctor.

zilnen

Sp. DXLVI. DE INJVRIIS OBLIQVIS. 233
xXV.

Tenetur tamen, fi animus deliberatus aut perſeve- 2

rantia abparet.

R

* emendationis domeſticæ cuilibet patrifamilias quaſi a

natura datum legibusque civilibus firmatum eſt, L. un.

C. de Emendatione propinquorum, ac in eos etiam, qui perſo-
nas operasque ſuas alicui per locationem addixerunt, exten-

ſum, L. 13. §. 4. Locati. Eſt itaque hero permiſſum, ſervos

ſuos mercenarios convitiis, verberibus, quin & carcere pri-

vato coercere. Servulus itaque, etiam paulo durius caſtiga-
tus, actionem injuriarum non haber. Sic menſe Martio am
croloccxxXIV. herum, qui famulum juſſi ibus ſuis refragantem
vulgari convitio, einen Hundsvoigt appellarat, eidemque ver-

bera minatus erat, abſolvi. A duobus tamen nominum ca-
vere juſſi in Specimine XVI. de Liberis Jervit, Medit. 4.
primum, ne famam, deinde ne Valetudinem ſervi lædat. Et
quod ad poſtremum quidem, dubium non eſt, quin ſervus
merçenarius herum ob acceptum in caſtigando vulnus ex
locato convenire poſſit, all. L. 13. §. 4. Locati. Sed quod ad
verba & convitia, temperamento opus eſt. Dixi, famam
lædi, quum crimen, in quod leges famæ amiſſionem conlſti-
tuerunt, objicitur. Probavi igitur judicium, quo Mevius in
Jur. Lubec. P. 2. tit. 8. art. 10. . 16. matremfamilias, quæ
MKeilian ſuam 1 meretricem, eine Schand⸗Hure, vocaret, in ju-

riarum damnatum fuiſſe, memorat. Quod ipſe olim imita-

tus ſæpiuscule heros herasque damnavi. Sed effecit tandem

improbitas famulorum, ut aliquid de hoc rigore remitterem.
Animadverti ſcilicet, famulos, etiam impuriſſi imos, poſtquam
nequitia ſua iram domini provocaſſent, atque hic calore ela-
tus eos paulo acerbius objurgaſſet, confeſtim apud judicem

Tem. PIII. Gg —de

NIEDITAT. AD PANDECT.

de injuria ſibi facta queri, &, obtenta victoria, aliis exemplo
eſſe, ut & ipſi inertia vel flagitio maledictum a domino eli-
ciant, idque deinde actione injuriarum ulciſcantur. Dici
non poteſt, quam hæc res tranquillitatem pacemque dome-
ſticam turbet. Excitat hæc accuſandi deferendique licentia
quaſi ſervile bellum, ut cum Plinio in Panegyrico cap. 42.

n. 3. loquar. Damnarunt eam jam olim Romani in L. 20. C.

de hbis, qui accuſare non poſſunt, ubi famuli hujusmodi con-
ductitii familiares appellantur, atque ſi ejus, cujus familia-
ritati inhæſerunt, exiſtimationem, caput atque fortunas cu-
juscunque criminis delatione petierint, gladio feriri juben-

tur. Et profecto, ſi
quæ dominus in calore iracundiæ profert „exiſtimationem

ſervi nihil aut parum læduntf. Egregie Paulus in L. 48. de

Regulis juris: Quidauid, inquit, in calore iracundiæ vel Et,

vel dicitur, non Prius ratum eſt, quam ſi perſeverantia appa-
ruit, judieium animi fuife. Quamobrem deſivi jim dudum,
dominos a ſexvulis ſuis injuriarum conventos promiſeue
damnare; ſed diſtinguo. Si dominus ſerio ac animo delibe-
rato famulum criminis inſimulat, aut etiam criminationem,

quæ forte irato excidit, ſedato ardore ratam habet & conti-

nuat, tum ſervo exiſtimationem ſuam etiam in judicio vin-

dicare permitto. At ſi quæ voculæ paulo duriores ex or’
domini ira incenſi elabuntur, tantum abeſt, ut famulum in-
juriarum agentem audiam, ut ipſum ſæpe a dorem, ſiquidem

Feci hoc menſe Octobri anni croloccxxx, in caſfu, quo pater.
ancillulæ, quam audacius obloquentem herus ejusque liberi
criminoſe, ut fit, meretricem furemque appellando, objur-
arant, injuriarum agebat: Weil ſo wohl aus des Zeugen
101. 6. gethanen Ausſage, als der jungen Ziegerin eigenen

ſi omnia conſidero, iſtiusmodi convitia,

nequitia ſua aut ignavia dominum concitavit, condemnem.

12,
Dud

Com

hn
ine

N
ſen

10

c.
ile.
1s cl.

den.

nw

IIOnn.

14
duchm
ne
gelde.

lionen
XCO

10 1
—
iüte

e ln
6 CPr.

5 DM

Pen
Gti 4

SP. DXLVI. DE INIVRIIS —— 235

„

0.1. 10. beſindlichen Geſtaͤndniſſ ſe erheller, daß ſie von ihrer
Herrſchaft uͤbel und unanſtaͤndig geſprochen, und denn die
emendatio domeſtiga einer jeden Dienſt⸗Herrſchaft zuſtehet,

ſolche auch im gegenwaͤrtigen Salle nur in Scheltworten be⸗

ſtanden, und zu keiner rechten Thaͤtlichkeit gekommen, hier⸗
naͤchſt eine Sache von uͤbler Folge ſeyn, und die haͤußliche
Sicherheit nicht wenig ſtoͤhren wuͤnde, wenn man dem Ge⸗

ſinde erlaubte, alle was hart gegen ſie ausfallende Worte

der Obrigkeit zu denunciiren, und ihre Herrſchaft oder deren
Kinder, in Strafe und Unkoſten zu bringen, ſo wird Daniel
Zieger mit ſeiner ungegruͤndeten Denunciation ab⸗ und ſeine
Tochter wegen ihres ungezogenen Mauls zu zuͤchtigen ange⸗
wieſen, auch zu Bezahlung aller Unkoſten angehalten.
XVI.
M irjuriorun actio, ſe injuſte inginuatur, uris
XVII.
QLun is etiam, qui juſte injuriarum agit, s banam
atrociorem, quam par eſt, petit, ipſe inju-
riarum reus ſt.
ionem injuriarum, ſi injuſte inftituatur, calumniam
eſſe, & pœnam in calumniatores ſtaturam mereri, ex
L. 42. de Injariis patet. Adde Julii Pauli ſent. lik. F. tif. 4.

Dubium ergo non eſt, quin reus injuriarum per calumniam
conventus, ſi abſolvatur, actorem injuriarum reconvenire

poſſit. Et ſic. Cti Helmſtadienſes menſe Februario anni
cioiocCxXXVIII. reſponderunt: Iſt im Namen der Schneider und

Leineweber „Innungen zu Sr. eine Injurien⸗ Klage wider den In-
fGyectorem daſelbſt uͤbergeben, und darinnen, als ob er ſie oͤffentlich

pro concione Diebe genennet, denunciiret worden. Entſt. het
demnach die Frage, ob wider die Denuncianten zu inquiriren „ und
Rrc g UMU

236 NMEDITAT. AD PANDECT.

lie zu einer gerichtlichen Abbitte anzuhalten ſeyn; Nun haben ſich
dieſelbe zwar noch ſo ziemlich vorſichtig in Einrichtung ihres Klage
ſchreibens aufgefuͤhrer, und nur blos gemelder, es waͤren Anzuͤglich⸗
keiten und Perſonalia nach der bekannten Kiechen⸗Ordnung bey
Sirafe der Suſpenſion, ja Remotion, verbothen, ſolche Strafe
jedoch an Herrn Denunciaten zu exſequiren nicht gebethen, und
moͤchten folglich eben nicht zur Inquiſition gezogen werden koͤnnen.
Allein, wann ſie doch die ihrem Herrn Beichtvater und Seelſorger
beygemeſſene Injurien nicht erweiſen, alſo in ihrer Denunciation
unkerliegen ſollten, ſo wuͤrden ſie deshalb, daß ſie durch ergleichen
ungegruͤndete Denunciation einen rechtſchaffenen Mann, und
vornehmen Geiſtlichen zum Injurianten zu machen geſuchet, und
einer Ueberſchreitung ſeines Ames beſchulbiget, mithin ſeine Re-

putation nicht wenig gekraͤnket, dem Herrn Inſpectori eine ge⸗

richtliche Abbite zu thun billig angehalten. Quin imo, ſi quis
juſte etiam injuriarum agat, ſed plus, quam par eſt, flagitet,
e. g. ob leve convitium convitiantem fuſtibus cædi, in exi-
lium mitti, dignitate ſua ſpoliari, ordine moveri &c. petat,
actio injuriarum locum habebit.

CcOXA& OL AAI A

I1I. Definitionem injuriæ obliquæ in principio omiſſam hic

ſupplebimus. Eſt- nempe injuria obliqua dictum fa-
Kumvwe in ſe vel ratione ejus, qui quæritur, non inju-
riarum, ſed quod tamen vel a lege inter injurias refer-
tur, vel ducto argumento, aut propter interpoſitam

perſonam tanquam injurium vindicatur.

2. Exemplum injuriæ obliquæ reperitur in dem Saͤchſiſchen
Mandat wider die Selbſt⸗Rache de anno 1706. §. 18.

verbis: Mit welcher Strafe auch diejenigen zu bele⸗
gen, welche die andern in ihren Jagden, Gehoͤlzen,

4

/

Trif⸗

El

SP. DXLVI. DE INVRIIS OBLIQVIS. 237

ſt Triften, Graͤntzen und bey ihrer Peſeſs und Gewehr
er zur Ungebuͤhr turbiren, oder ſich rechtmaͤßigen Pfaͤn⸗
dungen gewaltſamer Weiſe widerſetzen. Convenit hoc
in. cum L. 13. §. ult de Injuriis. Deeſt in his factis dire-
Sus injuriandi animus. Sed lex tamen ea tanquam in-

ge jurias punit.
i
upn

1

„

3. Inter injurias mediatas Guido Papa in deciſione 464. recte
refert injuriam membro collegii aut univerfitatis illa-
ſon. tam, atque collegio actionem injuriarum tribuit, ſiqui-
intien dem talis ſit actus, in quo contumeliam reſpiciat uni-
eſhen verſitatem.

d 4. Idem Ibidem in ſimili caſu magiſtratui ratione civis, & do-
,. mino, ratione vaſalli actionem injuriarum recte dat, at-
“ que cap. 4. de Privilegiis in 6. quod obſtare videtur, re-
ſpondet, id reſtringi oportere ad caſum, quo injuria
iie d tangit duntaxat ſubditum.

iai 5. Mattbaæus in annot. ad dictam deciſionem Guidonis Paßaæ
n injuriam, uni ex conſanguineis factam, reliquis illatam
in aei. cenſeri autumat, atque ad L. §5. pr. de Injuriis provocat.
hen Verum contrarium ex §. 2. I. && L. I. §. 3. & L. 2. D. de
injuriis patet, ſcilicet actionem injuriarum iis ſaltem, qui
aliquem in poteſtate habent, vel quibus defenſio ejus-
dem competit, dari. Lew 5. autem id ſaltem dicit, non
poſſe quem judicem eſſe in injuriis, quæ propinquo ejus
illata fuerunt. Itaque extra caſum, quem Huberus in
n hi⸗ Prælect. ad tit. D. de Injuriis §. I. de convitio ipſi familiæ
n ir facto habet, conſanguineus ex conſanguinei injuria
a. actionem non conſequitur.

volin 6. Inter exempla frivolarum de injuriis actionum hoc etiam
B ex Macrobio lib. 2. Saturn. cap. 9. collocari animadver-
to: Hortenſius vir alioquin ex profeſſo molis & in præ-
ſih cinctu ponens omnem decorem; fuit enim veſtitu ad mun-
ditiem curioſo, &, ut bene amictus iret, faciem in ſpeculo
6 ponebat; ubi ſe intuens, togam corpori ſiec applicabat, ur
de fugas non forte ſed induſtria locatas artifex nodus eon-
Gg 2 ſtrin-

MEDTTAT. AD PANDECT.

Kringeret, & ſinus ex compoſfito deſtuens nodum lateris
ambiret. Is quondam, 4guum incederet elaboratus ad ſpe-
ciem, collegæ de injuriis diem dixit, quod ſibi in anguſtiis
obvius offenſu fortuito Rructuram toge deſtruxerat, G
capitale putavit, quod in humero ſuo locum ruga maltaſſet.
Et egit utique frivole Hortenſius, quod offenſa fortuita
eſſet. At, ſi collega togam ejus conſulto deſtruxiſſet,
actio juſtiſſima erat.

„

7. Etiam Judæus injuriarum agere poteſt, L. 14. C. de Ju-
dais. Ad §. 3. I. de Injuriis & E. 32. de KRegulis juris,
quæ obſtare videntur, in conflictu reſpondebitur.

RESP O N DEN TI SV O
S A L V T E M.

bris, jucundiſſimam illuſtris fratris tui imaginem &
memoriam animo meo repræſentant. Hic ipfe ſcili-
cet dies eſt, quo ego ante viginti annos illum, me præſi=
dente, de odio advocatorum fiſci merito ac immerito in aca⸗
demia Julia diſputaturum, publice per litteras allocutus
fum. Exſtant adhuc eæ litteræ, commentariolo, quem dixi,
ſuſſixæ. Relego ego illas ſubinde, ac, quoties id facio, mi-
rifica voluptate perfundor. Nunquam videlicet veriores
cuipiam laudes impertivi, nunquam certius auguratus ſum,
nunquam Deo pro amici ſalute felicius ſupplicavi. Scripſi,
dedifie ei naturam, ingenium promtum & acre, judicium
politum & ſincerum, mirificam eloquendi vim & copiam;

has naturæ dotes egregie auxiſſe ſanctiſſimam venerandi pa-

Nuæ intra paucos dies illucebunt, tertiæ idus Novem-

i

n

don
cocl

ven⸗
dem
leſcll
Prel⸗
inn⸗
locunn

10, n.

eriors
uon
Setl
diciun
nli 8
lle

sp. DXLVI. DE INIVRIIS OBLIQVIS. 132

rris educationem, fidam celeberrimorum doctorum inftitu-
tionem, ſuam denique eximiam induſtriam, qua in diſcendis
bonis artibus ſit verſatus, his adminiculis adeptum eum efle
doctrinam non vulgarem, & in illis litteris, quas elegantio-
res communiter vocant, & inprimis in jure noſtro, cujus
omnes partes ea, qua par fuerit, diligentia pervolutarit;
nec tamen illum ſuperſtitioſo obſequio cuncta, quæ a magi-
ſtris tradita ſint, accepiſſe, ſed multa meditatione ac com-
mendatione in veritatem eorum inquiſiviſſe, laudabili conſi-
lio, quippe nihil magis præſtandum eſſe homini cordato 5
quam, ne pecorum ritu ſequatur antecedentium gregem,
pergens, non qua eundum eſt, ſed qua itur; his omnibus
acceſſiſle jucundos mores & vitæ elegantium, quibus ſibi
omnium facile animos conciliet, cum quibus vivendum eſt.
Gratulatus ſum doctum ſpecimen, quo edito matura jam

ſtudia ſua in lucem proferret, atque in uſum deduceret. Au-

guratus ſum, non defuturos patronos, qui viam ei ad digni-
tates Patefacerent. Prædixi, multas eum in primo ad ho-
nores itinere difficultates reperturum. Hortatus ſum, ani-
mum ne abjiceret, ſed cogitaret, honores conſequi, ſæpe
fortunæ opus eſſe, mereri, ſemper virtutis; efficeret itaque,
ut mereretur ſaltem dignitates, ceterorum curam Deo im-
mortali committeret. Tandem Deum ſupplex veneratus
ſum, ut ipſius auxilio frater in optimi patris ſolatium & gen-
tis noſtreæ ornamentum diu viveret & magis indies efflore-
ſceret. Vides, agnate ſuaviſſime, nihil eorum, quæ tunc
dixi, & prædixi, & precatus ſum, vanum fuiſſe. Evectus
nunc eſt frater optimus ad id faſtigium, quod virtus ejus
meretur, factusque gentis noſtræ lumen & ornamentum.
Quem tu, chariſſime agnate, laudabili æmulatione ſequutu-

rus, & ſimile doctrinæ tuæ ſpecimen editurus, in publicum
Bee nunc

—
3

MEDITAT. AD PANDECT.

nunc prodis. Omnem Ulam libertatem, quam fſibi prima
juventus in gorentiſſimis maximisque ingeniis ſumere ſolet,
depavit jam matureſcens indies ætas, innata virtus, & co-
gitatio accepfæ a majoribus claritatis. Erit olim tempus,
quo tu, ut nunc in fratre fit, poſteris noſtris exemplum,
quod imitentur, proponeris. Enitere ſaltem, ut id prope-
diem fiat. Et fiet profecto, ſi ſic, ut cœpiſti, pergis, ac
fratri porro æmularis. Edis nunc ad exemplum ejus publi-
ceque tueberis lucubratiunculam, cujus prima pars de in-
jurüis obliquis a me profecta, alfera de perduellione obliqua
tota tua eſt. De quo labore tuo idem judico, quod olim de
fratris tui commentariolo ju
tum tibi propoſitum explicuiſſe, ut, niſi ex amore erga te
lane hallucinor, in hac ætaté melius potuiſſe non videaris.
Nec diſſimulabo, me in meditationibus tuis, quas cenſuræ
meæ ſubjeciſti, multa reliquiſſe, quæ ipſe forſan, ſi earum

240

auctor eſſem, accuratius feciſſem, ſed quæ a juvene viro,

qui non adeo multos in jurisprudentia annos conſumſit, ex-
quiſitiora deſiderari non potuerunt. Plura in præſens non

addo, ſed ſtudia tua atque incolumitatem Deo immortali

commendo. Vale & me ama. Vitembergæ nonis
OKobribus anni clolocexNXXIII. 4

dicavi: ita te ſcilicet argumen-

77

i

☚
in
Ner
0⸗
,
um
e⸗

dubl.

e in.
ligu
n de

lnen.
1r
lears
nſünt
eärun
iro

§ nol

2otd

is

220.

4

SpP. DXLVII. Dr CoxvwiTns AnvocarORV.

S PECIME N DXLVII.
MEDFTAT IONVM AD PANDECTAS
4D LEIB. XZEY Y 777. X.

241

CONVITIIS ADVOCA.

ITI O R VM

PVBLICE DEFENSVM
GODOFREDO ANDREA WIRSICH

6 SCHWEINIC. SANONE.
D. XX. DECEMBR. ANNI ciloccxxXII.
IJ.

Advocori Hooy'fenins indulgentius, quam Ualgo Jt,
radand Junt.

II.

Advccato licet eonvitiari, Riquidem litium utilitas hoc poſrcit.

III.
Salſa cdvoeatorum dicta & ſeripta injuriæ non ſunt.
IV.
Talia ergo vel 1 A mulanda ſunt, vel ſimplici admonitione
coercenda.

8 ulgata eſt & quotidiana querela de improbitate &
imperitia advocatorum. Nolo ego eam depellere
penitus, ſed dicam ſaltem, eos ipſos, qui maxime
queruntur, huic querelæ ſuæ cauſam & occaſionem
dare. Eſt nempe advocatorum profeſſio honeſtiſſima, dig-
naque iis, quibus Juſtinianus eam in L. 14. C. de Advocatii
1m. PIII. HHh diver-.

242 MEDITAT. AD PANDECT.

diverſorum judiciorum ornat, elogiis. At. has meritiſſimas
laudes eis non ſolum non tribuunt, ſed detrahunt etiam ac
tollunt & vulgus hominum, & hi, quos altius ſapere opor-
tebat. Nullum fere nunc ſcriptum editur, in quo, ſi advo-
catorum forte mentio fit, convitiis illi non onerentur. De-
inde dignitas eis nulla relinquitur. In convitiis ad infimum
ſubſellium rejiciuntur, in ſolemnibus infra ſcribas, argenta-
rios, publicanos amandantur. Denique magiſtratus, in alio-
rum criminibus indulgentiſſimi, advocatorum leviſſima er-
rata ſevere puniunt, ac frequentibus mulctis eos fere ad
incitas redigunt. Quæ dum vident cordati doctique viri,
non poſſunt non abhorrere ab ejusmodi vitæ genere, in
quo omnem ſibi ad honores viam intercluſam credunt. Vel
itaque dedignantur advocati officium, vel, ſi id olim ſuſce-
perunt, elaborant modis omnibus, ut honoratiori muneri
admoti ex dedecore emergant. Ita fit, ut ſi paucos excipias
probos doctosque viros, qui contemtis magno animo vulgi
voculis forenſem operam continuant, non niſi viles & ad
alia negotia inepti homunculi advocationem ambiant. Ho-
neſtemus vero, ut par eſt, nobiliſſimam artem, ornemus eos,
qui illam profitentur, atque digniore loco ponamus, conni-
veamus in levioribus eorum peccatis. Et videbimus, Ci-
cerones, Hortenſios, Servios Sulpicios, qui ſummam ſibi
gloriam olim advocando pepererunt, nec noſtræ ætati de-
futuros. Sed hæc forſan alio tempore ſigillatim perſeque-
mur. In præſens nimium judicum & collegiorum juridico-
rum in puniendis advocatorum injuriis rigorem coargue-
mus. Nullum fere liberius dictum inultum impunitumque

dimittitur. Reſecantur omnia ad vivum, ac ſæpe innocen-
tiſſima verba a ſuſpicioſo magiſtratu pro injuria imputantur.

Cre-

—
Crep
aro⸗
i t
lem?
neim
1.
falle
pon
22²
guan
an
ibiet
nnt⸗
teore
re cl
c
vel
un
non
li
con
orna
Guun
Kli
hune
ere
ten
Ue
Gd
Pof
Nn

.
ne
in
por.
Wo⸗
De.
Bmum
en.
inddie
maer
re 1
eViri⸗
e, i
nl N

munei,
eEcigis
ugi
A
. Ho.
nng ecs
conn.
us ⸗
un i
ai Ee
ſegne⸗
ricior

dargue⸗

tumu
anoeel⸗
utantot

0*

SP. DXLVII. Dz CoxvIIISs AbvecArokvę. 243

Crepantur notiſſimæ leges, quæ libidinem convitiandi in
advocatis compeſcunt. Legi ego eas omnes, atque memo-
ria teneo. At vero leges non omnem convitiandi liberta-
tem advocatis adimunt, ſed aliquam utique relinquunt, quam
nempe litium utilitas poſcit. Ita clare Imperatores in L. 6.
§. 1. C. de Poſtalando. Deinde non omnia, quæ acriter &
falſe dicuntur aut ſcribuntur, confeſtim injuriæ ſunt. Ad-
poſite Ennius apud Ciceronem lib. 2. de Oratore cap. 54. n.
222. flammam, ait, a ſapiente facilius ore in ardente opprimi,
gquam bona dicta teneat, bæc ſcilicet bona dicta, quæ ſalſa ſint;
nam ea dicta appellantur jam proprio nomine. Et ipſe Cicers
ibidem: Multum, inquit, in cauſis perſæpe lepore & facetiis
profci vidi. Adſentio hac in parte Ennio ac Ciceroni, fa-
teorque, me ſcripta advocatorum ſale aliquo adſperſa majo-
re cum voluptate legere, quam abſona illa & nullo aromate
condita. Nanciſcitur ſœæpe advocatus vel judicem ineptum,
vel adverſarium tam aperte nugantem, ut, quemadmodum
Javenalis Satyra 1. verſu 30. loquitur, difficile ſit, ſatyram

non ſeribere. Nuper admodum acta vidi, in quibus oppi-

duli cujusdam ſcriba, qui olim etiam in academiis fuerat,
conquerebatur, ſe a judice in citatione non dignis tirulis
ornatum, ſed nobilem virum ſimpliciter appellatum fuiſſe,
quum tamen judex cogitare debuiſſet, ſibi cum polygrapho
& litterate viro, qui ingenio laboraret, rem eſſe. Querelam
hanc refutarat adverſarii advocatus acute ac facete, nec pe-
percerat homini, ſed ignarum, quid ſit polygraphus, quid
ingenio laborare, non ſine aculeo docuerat. Quærebatur,
an recte feciſſet? Tum ego tacitus mecum reputare cœpi,
quid ipſe, ſi ejus loco fuifſſem, dixiſſem ſcripſiſſemve. Et
profecto frigidus ſit oportet, qui adverſarium talem jocoſe
non ludat. Igitur ea, quæ paulo liberius dicta ſcriptave
H h g. ſunt,

MEDIFAT. AD PANDECT. ie

244 —

ſunt, plerumque diſſimulantur; aut, ſi judex vel adverſarius
coëcitionem nimis rigide flagitet, admonitio ſaltem decer-

nitur ad exemplum Ctorum Vitembergenſium, qui menſe

Auguſto anni CioloccXXXII. ſic Gorlitiam reſponderunt:
Uebrigens wird Klaͤger ſich in ſeinen Schriften und Einbringen
aller Beſcheidenheit zu bedienen wiſſen. V. R. W. Rat. dec. Wir
haben davor gehalten, daß Klaͤger den in L. 6. H. 1. C. de Poſtul.
vorgeſchriebenen Modum, ne advocatus ultra, quam litium
poſcit utilitas, convitietur, nicht ſonderlich uͤberſchritten, die⸗
ſemnach eine bloſſe Erinnerung hinlaͤnglich ſey.
Verba nonnulla, per ſe injurioſa, in ore tamen &α ſeriptis
J Ctorum & advocatorum innocentia ſant.

Zalia ſunt: diffamare; ſpolium in fraudem. 4

—

Euidem ICti verba in eadem, quam vulgus recepit, ſig-

nificatione adhibere, nec ab uſu, quem, ut cum Horatio
de Arte poetica v. 72. loquar, penes arbitrium eſt, & jus, ½α
norma loquendi, recedere debebant. Faciunt tamen hoc

nonnunquam ex uſu ipfis peculiari, atque vocabula quæ-
dam alio prorſus ſenſu, quam qui vulgo uſurpatur, ponunt.

Cujus rei luculentum exemplum hic adferam. Sunt nem-

pe aliquæ voces, ſi nativam ſignificationem ſpectes, per ſe

duræ & injurioſæ, ſed a ICtis uſu ſic mollitæ, ut in ore
ſeriptisve noſtris nihil contumelioſi contineant, ſi ab alio
adhibeantur, actionem injuriarum pariant. Sic diffamare
vulgo eſt famam alicujus calumniando vel per occultos ſu-
ſurros violare. At IGti hac voce indifferenter utuntur, ut
. dif-

—
ſini
deet.
nenle
ron
hringe
.
Dol.
litine
. N

eriß

ſg.
Horutt
ſh
nen N
li d.
Pohum
nt nenr⸗

pe

t in c

Kaunnt
lios i⸗

run .

.

SP. DXEVII. Dz CoNvETIS APvOCATORVM. 245.

diffamatio ſine omni calumnia & injuria innocentiſſime fieri
poſſit, quemadmodum pluribus in Spec. LXAXXI. de Pro-

csſſu provocatorio, Medit. I. 2. oſtenſum. Porro ſpoliare, ſpo-

linm communiter in mala ſignificatione accipiuntur. Re-
cordor itaque, virum Primariæ in aula dignitatis actionem
injuriarum contra advocatum, qui ipſi in judicio ſpolium
objecerat, paraſſe. Sed errabat vir optimus. Actio ſpolii
& interdictum unde vi, quæ fere conveniunt, non infa-
mant, L. 13. de Vi & vi armata. Nam, ut Martini in Pr 0-
ceſſu tit. I1. F. S. M. 27. oſtendit, ſpolium & vis etiam bona
fide & ſine dolo committi poſſunt, dum quis ſcilicet ſe le-
gitime poſſidere & rem ſuam non tam auferre quam tueri
credit. Addam tertium exemplum: Debitor pignus, quod
creditor in tertium quendam transtulerat, a poſſeſſore vin-
dicabat, atque, translationem iſtam in fraudem reluitionis
factam, in libello dixerat. Reus e veſtigio illum actione in-
juriarum reconvenit, fraudem fſibi in jurioſe objici ratus.
Sed repulerunt eum [Cti Helmſtadienſes menſe julio anni
CiolDcCXVII. hunc in modum: Es hat die unternommene Wie⸗
derklage nicht ſtatt. Rat. dec. Es ſieller Beklagter wegen der in
die Klage eingefloſſenen Worte: in fraudein dieſer Keluition;
Wieder⸗Klage ex capite injuriarum an. Nachdem aber das
Wort in fFraudem nach dem Juriſtiſchen Stylo nicht eben inju⸗
rieus iſt, ſondern ſo viel, als zum Nachtheil, in præjudicium,
dedeuter z Sa haben wir die Reconvention gaͤnzlich abgeſchlagen.

Aaweotui de is, guæ ex mandato clientis pro ejus defenſione .

ſeripar, injuriarum non tenetur, quamvis
eaa falſa fuerint.

Hh'3 4 i ee Nomi.

244 MEDTTAT. AD PANDECT.

Noamaon auctoris in injuriis non juvare; vulgata eſt
regula, & in L. 11. §. 2. de Injuriis firmata, ſed quæ ia
advocato locum vix invenit. Non equidem ignoro, diſſen-
tire a me Carpzovium lib. 2. Reſponſo 62. Hertium in Paræ-
mia juris 98. rubr. Wehrmann oder Gewehrsmann haben,
hilft nicht, §. 3. aliosque multos, & advocatum, qui ex
mandato clientis convitium facit, ſimpliciter condemnare.
At profecto duriter nimis. Advocati officium eſt factum
narrare, prout id ei a cliente narratur. Poterit, ſi quid de-
mit, cauſæ magnopere nocere, ae clienti irreparabile dam-
num inferre. Vt in veritatem ante inquirat, tempus non
patitur, nec conditio ipfius permittit. Ridiculus erit advo-
catus, qui, antequam nomine clientis quid profert aut ſeribit,
robationem luce meridiana clariorem requirit, teſtes jura-

tos ſibi ſiſti, documenta indubia exhiberi flagitat. Bis modo
hoc vel ter faciat, & deſeri ſe a clientibus videbit. Quid

faciat ergo miſer! Scyllam ei charybdimve propono. In al-
terutram ruat, neceſſe eſt. Aut nempe clientem ſuum inde-
fenſum relinquat, & potiſſima ejus argumenta, ſiquidem of-
fendere tertium quendam poſſunt, omittat; aut, ſi officium
ſuum facere vult, actionem injuriarum & exiſtimationis ſuæ
imminutionem metuat. Vide, in quas anguſtias communis
opinio advocatos redigat. Sed eam nen Probant [Cti cor-
datiores, verum advocatum, qui ad elientis ſui mandatum &
relationem quædam pro cauſæ, quam defendendam ſuſcepit,
utilitate profert, tametſi in tertium injurioſa, tametſi etiam
falſa ſint, ſi convitiandi animus abfuit, ab actione injuria-
rum abſolvunt. Fecerunt hoc ICti Helmſtadienſes menſe
PFe bruar. anni ciolocexxvI. Es kan dem Defenſori hierunter
nicht das geriugſte verarger werden, daß er auf Verlangen ſeines

