Munera aceipere non debent, ut

oſſicium ſuum taciant, vel non fa-
ciant. 779
Præjudicium. 78⁰

Bona Principis ſui per ſuppoſitas
perſonas adquirere non debent. 789
Debita Principis ſui per ceſfiones in

ſe transferre non debent. ib.
Præjudicium. 790
Immodicas ſportulas exigere non de-
bent. 791
Præjudicium. ibid.
Pofſſunt negotiationem officiorum

publicorum, juſſu Principum ſuo-
rum exercere. 792
Quinam adſentatores dicantur? 822
Non debent ſecreta Principum fa-
miliaribus ſuis, vel domeſticis ape-
rire. 833
Non debent amicis ſuis delinquent-

bus effagium præbere. 834
Non debent munera ſua ſine juſta
cauſa deponere. 837

Non debent muneris ſui adminiſtra-
tionem, invito Principe, retine-
re. 838
Pri-

INDFEX RERVM ET VERBORVM.

Privilegium fori, ac cetera muneri
ſuo adnexa jura non ex die voca-
tienis, ſed conſtitutionis & confir-
mationis conſequuntur. 839
Præjudicium. 840
Poœnis ordinariis ſubjacent. 910
Al'quando nudi; verbis caſtigantur;
& quot hujus animadverſionis ſint
genera? 925
Aliquando, poœnæ caufa, per ſpe-
ciem majoris dignitatis, aut lega-
tionis ab aula amandantur. 928
Miniſter, contra quem Princeꝑs le-
itimis & ordinarii: modis proce-
dit, et ſe innocentem & vim in-
juſtam pati credit, vim tamen op-
ponere, minari, tumultum exci-
tare, exterorum Principum au-
xilium implorare non debet, &
ſi id faciat, perduellis fit; Secus
eſt, ſi vis a Principe tanquam a
privato, aut hoſte, inferatur. 589
Aliquando Miniſtro Principis pro
crimine objicitur, quod crimen
non eſt. 688
Miniſter, injuſtum Principis ſui fa⸗

um defendere & excuſare, recte

recuſat. 691
Non peccat miniſter, qui defenfio-
nem injuſtorum factorum detre-
Gtat, etſi es non ſuo, ſed Prin-
cipis nomine, ſcribenda ſit? 692
Miniſtri ſidei interdum a populo ſedi-
tioſo ſupplicio adficiuntur. 693
Fide Miniſtri nonnunquam a Princi=
pe, a populo coacta, puniuntur. 694
Fide⸗ Miniſtrorum, Principi inferio-
ri contra ſuperioris injurias adſiſten-
tium, aliquando punitur. 697
Aliquando Miniſter, qui Peincipi,
pro muneris ſui ratione, verum
dicit, ab illo punitur. 699
Miniſter ad verum Principi, etiam
cum periculo ſuo, dicendum ſi

7

hoc muneris ratio, & bonum pu⸗
blicum poſcant, obligstur. 7or
Mimſtri erga Prineipem ſuum fides
aliquando heredem ejus offendit,
& ab illo ſuccedente punitur. 703
Aliquando Miniſter fidei ſuæ pœnas
uxori, matri, familiæ Principis,
fide illa offenſis, dat. 70⁰5
Interdum ceteri Miniſtri unum ex
ſe propter fidem perſequuntur.

706

Diſerimen inter miniſtriſſimum & pri-
mum Miniſtrum Principis expli=
catur. . ibid.
Miniſtro non recte imputatur nego⸗-
tium damnoſum, ex conſilio to-

tius ſenatus geſtum. 715

Præjudicium. 716
Miniſter, qui negotiorum mole obru-
tus quid negligit, aut ſfubmini-
ſtrorum ſuorum peccata non
ſatis cavet, excuſatur. 72⁰
Miniſtro imputari non debet, quod
damnmum ex negotio ſuſcepto ab-

lique in Principem redundans non

prævidit. 7²²
Præjudicium. 723
Caſus improviſus, qui licitis mini-
ſtri recreationibus intervenit, ei
imputari non debet. ibid.

Excuſatur Miniſter, qui in commen-

datione perſonarum, ad munera
publica admovendarum, non ſatis

cireumſpectus eſt. 724
Præjudicium. 725
Miniſtro interdum opulentia pro cri-
mine objicitur. . ibid.

Miniſtro, qui culpa caret, fiagitia
uxoris & familiæ male imputantur.

727

Præjudicium. ibid.

Miniſter injuſte damnatur, cui copia
decumentorum, ad defenſionem
ejus pertinentium, denegatur. ibid.
Præ.

.
Tn
Kig
nalt,
;
eng
eu,
705
n e
mmr.
706
Eri.
euple
idic
end⸗
.
UIj
716
or
hmnini⸗
1
1, od
b⸗
I
11
3
min
enl, 4
ommner⸗
munekt
von ſtis
724
75
ro eri
ligit
Uumt,
ſid,
ni chi
enſioen
lr

Præjudicium. 728
Miniſtrum, qui documenta, ex qui-
bus innocentiam ſuam demonſtra-
turus erat, caſu perdidit, in du-
bio abſolvi oportet. ibid.
Nec peecat Miniſter, qui incertas
ſuas de malis reipublicæ imminen-
tibus ſuſpiciones, vel levia ſedi-

tionum & copjurationum indicia,

ad ſe delata, non patefacit. 729
Præjudicium. ibid.
Miniſier, qui munera ab extero
Principe, cum quo negotium gef-
ſit, oblata accipit, non peccat. 732
Præjudicium. 733

Leges quorundam locorum vetant

ſimpliciter, Miniſtrum munera ab
extero Principe accipere. ib.
Supremo Minſtro, ob flagitia deje-
Gto, non recte puniuntur inferio⸗
res, qui olim illi adhæſerunt. 734
Sæpe Miniſtris felicitas in rebus ge-
rendis exitio vel damnio eſt. 735
Aliquando Miniſtro amor & auctori-
tas apud populum exitium aafert
73
An Miniſter falſo fuſpectus adver-
ſus vim injuſtam & inſidias, qui-
bus petitur, ſe recte tueatur 2737
In explicandis Miniſtrorum Princi⸗
pis delictis difficile eſt, dolum a
culpa diftinguere. 741

Boni Principis offiium eſt, Miniſtro-
rum fſuorum delicta, etiam com.

munia, punire, ac familiares om-
ni culpa vacuos habere. 742
Miniſter tanquam ſuſpectus remove-
tur, qui munus fuum pecunia re-
demit. . 744
Miniſter Principis peccat, qui mu-
nus ſfuum, etſi non data pecunia,
fſed tamen aliis improbis artibus
obtinnit. ibid.
Peecat Miniſter, qui in exſequutio-

INDEX RERVM ET VERBORVM.

— 4
ne muneris ſui ac mandatorum
dominicorum artibus vetitis utitur,
aſtu tamen, ſeu dolo bono uti
licet. 765
Miniſter, qui metu adactus, injuſta
Principis juffa exſequitur, peccat,

ſed non punitur. 770
Miniſtrorum, per timiditatem pec-
cantium, exempla. 777

Duo ſunt delictorum, quæ a Mini-=
ſtris committuntur, potiſſimi fon-

tes, av aritia, & ambitio. 778
Ex eadem cauſa bis accipere Mini-
ſter non debet. 782
Præjudieium. 782

Peccat Miniſter, qui prædia, & res
Prineipis cum reipublicæ damno
per donationes, emtiones, con-
ductiones, & alios contractus ad-
quirit, qui contractus nulli ſunt,
& revocari poffunt. 784
Prajudicia. . 785
Peceat, & puniendus eſt Miniſter, pe-
cuniam publicam in ſuos uſus con-
vertens, etſi animum & faculta-
tem reſtituendi habeat. 793
Præjudicium. 794
Peccat Miniſter, qui vertutes ſuas
jactat, & merita exprobrat. 79 5
Peccat Miniſter, qui turbas excitat-,
hoſtemque fovet, ut gratiam in-

de aucupetur. 796
Peccat Miniſter, qui Prineipem vo-
luptatibus immergit. 797

Peccat Miniſter, qui Principem ab
adminiſtratione rerum areet. 801
Delinquit Miniſter, qui pares eum
Principe honores uiurpat. 802
Peccat Miniſter, qui ceteros Mini-
ſtros ſibi obnoxios reddit. 804
Peceat Miniſter, qui liberos ſuos &
propinquos ad immeritas dignita-
tes evehit. 80⁰6
Peecar Miniſter, qui, ut ſolus rerum

Iii iii 2 vo⸗

1

INDEX RERVM ET VERBORVM.

pot atur, al os fidos miniſtros amo-
Vet. . 807
Peccat Miniſter, qui plura collega-
rum ſuorum ſuffragia, & meliora
conſilia negligit. 808
Peccat Miniſter, qui dignitates ab
exteris Principibus ſuſcipit. 811
Peccat Miniſter, qui cives ſfuperbe
& injurioſe tractat. 812
In Miniſtris Prineipum voluptatum
intempeſtivus uſus crimen eſt. 813
Levi morbo implicitus Miniſter om-
nem officii curam deponere non
debet. 814
Praæjudieium. 815
Peccat Miniſter, qui Principem fra-
tribus vel propinquis inviſum red-
dit; & quali pona ejusmodi Mi-

niſter ſit aficiendus? ibid.
Præjadicium. 816
Peceat Miniſter, qui Principem con-
jugi infenſam reddit. ibid.
Peccat Miniſter, qui Principem le-
nocinio corrumpit. 818

Peccat Miniſter, qui bonorum pu-
blicorum alienationem ſine neceſſi-
tate ſuadet. 819
Peccat Miniſter, qui bona publica
infra verum pretium vendit. ibid.
Pœna ejusmodi Miniſtri, & præju-

dicium. ibid-
Imprudens & imperitum conſilium
in Miniſtro crimen eſt. 820

Peccat Miniſter, qui exactionem ho-
magii omittere, vel differre ſua-

det. 82 1
Præjudicium. ibid.
Peccat Miniſter, qui pernicioſa diſ-
ſuadet- ibid.
Præjudiceium. 822

Peccant Miniſtri, quorum conſilio
& ope ordines provinciales juribus
fuis & auctoritate exuuntur. 823
Peccant Miniſtri, qui futuri regni

ſucceflorem nimio ſtudio ſectan-
tur. 825
Peceant Miniſtri, qui impediunt, ne
Princeps calam tates publicas, &
verum rerum ſtatum re ciſcat. 826
Peccat Miniſter, qui alii mandata
Principis prætexenti, facile credit.
827
Peceat Miniſter, qui juſſa Principis
& offeium ſuum juffis Miniſtri
præpotentis aut cujusdam ex fa-
milia Principis poſtponit. 828
In Miniſtris Principum adfectus pri-
vati in adminiſiratione offieiorum
publicorum exulare debent. 829
Peccant Miniſtri, qui poteſtate ſua
ad vindictam de mimicis ſumen-

dam abutuntur. 830

Peccant Miniſtri, qui, ut adverſa-
riis & æmulis noceant, negotia do-
mini iis comm ifſa perire ſinunt. 83 1
Peccat Miniſter per amicitiam cum
inimicis vel ſuſpectis Principi. 8 32
Peccatum Miniſtri eſt, uxori & fa-
miliæz nimium indnigere. 8 4
Miniſter Principis, qui effieium de-
poſuit, & ex aula & provincia

abiit, debet tamen ratione eorum,

quæ in officio gefſſit, in foro pri-
ſtini domini ſtare; Citatio autem
nec ad bona, quæ ibi reliquit,
nec per edictum, ſed, implorato
judice, ſub quo nunc habitat, fa⸗
cienda eſt. 841
Præjudicium. 843

Miniſter reus, ſiquidem fuga, aut

aliis modis judicium eluſurus me-
tuitur, capi & cuſtodiæ mandari
poteſt. 844
In capiendo Miniſtro ſuſpecto, aſtu,
blanditiis, ſimulatione uti licet;
quin aliquando falus publica, ut

dolus bonus hic adhibeatur, præ-

cipit. ibid.
In

—— —

—
n.
S
k,
,
8
nin
Eit.
n
niſri
l⸗
n.
onun
el
unen.
3
velſa⸗
co⸗
81
n
1.
11
N
n d⸗
opinen
örum,
o r
leln
elaut,
lonte
tlt, ſü
N
866
t, 1
Tus e
mineni
3
1, A
j leer
ca, 1
,
1

INDEX RERVM ET VERBORVM.

In inqniſitione contra Miniſtrum
Principis verba in factum tempe-
randa, ac vocibus: inquiſitio, in-
quiſitus, abſtinendum; reſponſio
tamen in ſeriptis, ſi cceimen gra-
vius ſit, non ſufficit. 848
Poteſt Peinceps Miniſtrum facinoro-
ſum, quem publice puniri nequit,
clam veneno tollere. 858
Miniſter Principis fur aut raptor re-
Qe ſuſpenditur. 911
Miniſter perduellis in quatuor per-
tes ſecatur. 912
Miniſter, qui multifariam peccavit,
pluribus peenis affici poteſt. 913

Præjudicium. 914

Errant, qui in ompnibus Miniſtro-
rum delictis culpam aliquam
Principi imputant; Quod ſi ta-
nen Princeps facto aliquo ſuo
oceaſionem delinquendi dedit, non
tollitur quidem poœna, ſed miti-
gatur. 917
Præjudicium. 919
Leviſſimum poœnæ genus miniſtro-
rum Principum videtur, quando
Princeps vultu, geſtibus, aver-
ſando, terga dando, mutatione
priſtinæ familiaritatis, offenſam
animi ſigniſicat. 923

Interleviſſimas Miniſtrorum Princi-

pum coẽércitiones numerari poteſt
hortatio, ut Miniſter ſponte ſe
munere ſuo abdicet, conſervato
honore. 926
Pœnæ Principum Miniſtrorum genus
eſt, Miniſtro titulos honoris, ſti.
pendium, & locum in conviviis
relinquere, ſed eundem conſiliis
& negotiis arcere. 927
„Ponæ genus eſt, Miniſtrum, in eo,
in quo ab initio poſitus fuit, ho-
noris gradu relinquere, alios que
ares vel inferiores ſuper eum eve-
ere. 93⁰

Miniſtrorum Principum pœna quoque
eſt immimmio d'gnitatis, item
ſalarii. 931
Minifteo Princip's delinquenti nobi-
litas, & aliæ dignitates, quas ab
exteris Prin igibus accepit, adi-
ii nequeunt; poteſt tamen Prin-
ceps edcere, ne in ſuis terris iſte
Miniſter pro nobili, equite &c.
reputetur, 934
Mimitri delinquentes exilio puniri
poffunt; quæ pœna tamen maxi⸗=
me eſt inconſulta. 937
Aliquande Miniſtri, qui maleſiciis
ſuis vicinos Principes & respu-
blicas læſerunt, noxæ deditione
puniuntur. 939
Mitiſſime cum Miniſtro sgitur, qui
ſaltem ut fiſ'o & privatis, quos
læſit, ſatistaciat, adigitur. ibid.

Miniſtriſſimatus.
Quid ſit? 707
An ſit erimen? 708. 714
Præjudicium. 714
Miniſtriſſimatus, legitimis modis ob-
tentus, crimen non eſt. 708
Argumenta, quibus Miniſtriſſimatus
eſt difſuadendus. 814
Uiniſtriſſimus.
Exempla bonorum Miniſtriſſimorum.
710
Minor.

Minori peena ordinaria, aà judice re-
mitti poteſt, non tamen peccatur,
ſi eadem illi infligatur. 4
Miſericordia.
Miſericordiam provocare tuendi gra-
tia licet, non vero ulciſcendi cau-

ſa. 154
Præjudicium. 155
Miſericordiæ exſuperantia crimen eſt.
753
Moriones.
Moriones, qui Principibus in deli-
Iii iii 3 ciis

„

INDENX RERVM ET VERBORVM.

ciis ſunt, delinquentes regulariter
poenis eximuntux, niſi manifeſti
doli indicium appareat. 7
Mumnera.
Munera miniſter accipere non debet,
ut offieium ſuum faciat, vel non

faciat. 779
Præjudicium. . 78⁰
Munerum publicorum venditio eri-
men eſt. 779 1

Negotiationem munerum publico-
rum poteſt miniſter, juſſa Prin-

cipis ſui, exercere. 792
Munus.
Sine juſta cauſa a Miniſtro Principis
deponi non debet. 837

Laudabile aliquando & neceflarium
eſt, pecunia munus publicum re-
dimere. 747
N.
Neceſſitas.
Summa neceffitas ablationem rei
alienzæ non excuſat ſolum, ſed &
juſtam reddit. 106
Negligentia magiſtratuum.
Negligentia magiſtratuum in requi
rendis & puniendis injuriis, ma-
ximornm malorum caufa eſt. 181
Negotium damnoſum.
Negotium damnoſum, ex conſilio to-
tius ſenatus geſtum, miniſtro præ-
cipuo imputari non poteſt. 715
Præjudieium. 716
Nepotiſmuz.
Quod apud Italos ſit? 806
Nominatio Auéctoris.
Neque injurias, neque blaſphemias
excuſat. 559
Notarius,
Notarius publicus, ab utraque par-
te litigante, in eadem cauſa, ad-
hibitus, in crimen prævericationis
non incidit. 398

Noxæ deditio.
Noxæ deditione aliquando puniun-
tur miniſtri Princibaum, qui ma-
leficiis ſuis vicinos Principes &

respublicas læſerunt. 939

Obſequium.
Detrectatio obſequii in juſſis Princi-
pum, legi divinæ contrariis juſta
eſt. 690
An obſequium cœcum in juſſibus
Principum ad literam exfequendis
crimen ſit? 770
Præjudicium. 771
Occultans.
Occeultans furem, vel rem furtivam,
ſi lueri partem non ferat, fur non
eſt, ſed tamen extra ordinem pu-
nitur. . 392
Occultatio.
Occultatio furis, & rei furtivæ, eum
luceri, ſaltem indirecti participa-
tione conjuncta, verum furtum

eſt, & ordinarie punitur. ibid.

Oſſiicia publica.
Ofſficiorum publicorum venditio cri-
men eſt. 701
Officiorum publicorum negotiatio-
nem poteſt miniſter, jufin Prin-
cipis ſui, exercere. 792

Oſſicium patroni erga clientem.
Apud veteres Romanos magis ſan-
ctum, quam cetera officia fere
omnia, reputabatur. 357
Officii hujus vislatores in jure go-
ſtro peculiariter infamia notantur,
quæ infamiæ poœna adhuc hodie

locum habet. 358

Opera.
Ordinarie etiam punitur, qui operam
ſuam furibus pro mercede loca-
Vit. . 127
Præjudiecium, 1I28

opi.

P

ole

h
Eend
770
l

tinun,
Enunn
n .
N

nn
uumm
iit

Præ judicium.

4*

INDEX RERVM ET VERBORVM.

. Opiſices.
Opifices inviti ad collegia ineunda a
ſuperioribus adſtringi poſſunt. 447

Opulentia.
Interdum miniſtro Princ'pis pro
crimine objicitur. 725
P.
Pactum.

Communes in pactorum interpreta-
tione regulæ etiam in pactis ju-
ratis adubentur. 62 1. fg.
Parentes.
Parentes, quibus a liberis furtum fa-
ctum eſt, omiſſiis his, eos, quo-
rum ope & conſilio furtum fa-
ctum, de furto convenire poflſunt.
404
4⁰⁵

Parſimonia.

Parſimoniæ exſuperantia erimen eſt.

761
Pater.
Pater injuriam liberis factam remit-
tens, ſibi & liberis, non etiam

publico, præjudicat. 227
Præjudicium. 228
Paterfamilias.

An de incendio, quod familia ejus
in expediendis negotiis ipſius oc-
cupata, excitavit, reſpondere te-
neatur? 172
Paterfamilias, qui delata ad ſe per
rumorem publicum flagitia famu-
lis exprobrat, injuriarum non te-
netur. 312. ſq.
Patronus cauſæ.
Patroni officium erga clientem apud
veteres Romanos magis ſanctum,
gquam cetera officia fere omnia re-
putabatur, atque hinc officii hu-
jus violatores in jure noſtro pecu-
liariter intamia notantur, quæ in-
famiæ poena adhuc hodie locum
habet. 357

Pax publica.
Pacem publicam Maximilianus I.
Prim us quidem, ſed invitus pro-
mulgavit, & frigide obſervavit.

Perduellio. 343
Per ſe non eſt liberatio & emiſſio
rei a carcere, niſi liberatus ipſe
perdvellis ſit. 645
Fit tamen perduellio, quando per
eam tranquillitas publica, vel ami-
citia cum extero Principe turba-
tur. ibid. ſq.
Præjudicium. 646
Is, qui ſcit perduellinmm machinatio-
nes, ſed probationibus deſtitui-
tur, ad levia indicia & dubia ar-
gumenta deferenda non obligatur.
641
Dantur etiam aliæ perduellionis &
læſæ Mejeſtatis ſpecies, quam quæ
in Pandectis exempli loco recen-
ſentur. 648
Perduellionis ſpec'es eſt inobedientis
erga jufſa Principis, ex contem-
tu profecta. 649
Graviſſimæ ſuſpiciones de perduellio-
ne & argumenta maxime proba-
bilia ad irrogandum improviſum

ſupplicium ſufficiunt. 857
Vid. ſupr. Crimen perduellionis.
Perduellis.

Vtrum antequam damnetur & pu-⸗
niatur, in jus vocari, audiri, &
defendi debeat? 949
An perduellis dici poſſit, qui ſine
animo reipublicæ nocendi con ſilia
quidem cum hoſte de illa proden-
da iniit, & de conſfiliis illis exſe-
quendis nunquam cogitavit, ſed
hoſtem decipere ac pecunia emun-
gere voluit? 639
Perduellis non fit civis, qui propter
metum externum, etſi injuſtum,

46

INDEX RERVM ET VERBORVM.

ac terrorem in cuffum, Principi
ſuo parere impeditur. 649
Sacerdos perduellis ordinarie puni-
tur. 654
Sacerdos perduellionem pro concio-
ne laudans, perduellis fit. ibid. ſqq.
Poœna, in liberos pe-duellium ſtatu⸗
ta, juri naturali convenit, nec ab
uſa re ceffit. 656

Germani veteres etiam perduellium
fratres innocentes punierunt. 657
Miniſter & civis, contra quos Prin-
ceps leg'timis & ordinariis mo-
d's procedit, etſi ſe innocentes
& vim injuſtam peti ecredant,
vim tamen onponere, minari, tu-
multum excitare, exterorum Prin-
epum auxilium implorare non
dehent, &, ſi id faciant, perduel-
les fiunt; Secus eſt, fivis a Prin-
cipe, tanquam a privato, aut hoſte
inferatur. 658

Txempla perduellium, improviſo ſup-
plieo adfectorum, in tres claſſes
diſpeſcuntur, & quinam ad quam-
libet claſiem referantur. 851
Poteſt Princeps civem perduellem,
quem publice punire nequit, clam
veneno tol ere. 858

Eivis civem perduellem & commu-
ne Principi ac reipublicæ exitium
machinantem, quem ſine magno
reipublicæ d ſerimine in judicium
trahere nequit, privatim impune
occidit. 361
Miniſter Principis perduellis in qua-
tuor partes ſecatur. 912

Perinrium.
Non eſt unicum crimen, quod ju-

rando commititur. (3

3

Gomodo olim ferit punitum &
quomodo hodie puniatur?

627

Permiſſio.
Permiſſio ſuperioris delinquenti ad
pœnam mitigandam non prodeſt.
47
Permutatio —
An permutatio, in itinere vi extor-
ta, vera rapina fit, & an ultimo
ſupplicio ſit punienda? 88
Perſona.
Perſonæ, quibus, alterum falſo cri-
minari, impune licet.
Perſonæ illuſtres.

Ad revocarionem ſeu reèantationem

in injuriis atrocioribus ægre qui-
dem, ſed tamen aliquando com-
pelluntur. 195
Perſonarum conditio.
In pœenis infligendis, ſi modo illæ

arbitrariæ ſint, perſonarum con-

ditio ſpectanda eſt. 53
Cujus perſonæ conditio, ſeu qua-
litas, in injuria, per errorem illata,
ſpectanda ſit, ntrum ejus, quem
offendere reus voluit, an ejus,
quæ vere offenſa eſt? 298
Petitio in libello.
Vaga privatæ ſatisfactionis in libello
petitio a judice ſecundum jura
communia non, bene tamen hodie
in Saxonia attenditur. 202²
Præjudicium. 203
Philoſophi.
An ph'loſophi chriſtiani, qui, im.
mortaltatem animæ ex ſola recta
ratione ſine adjuqento thealogiæ
revelatæ, ſufficienter demontftrari
pofſſe, negarunt, in claſſem hæ-
reticozum ſint reterendi? 610
Pietas.
Pietatis prætextus poznam nec inju-
riarum, nec blaſphemiarum tol-

lit, ſed tamen minuir. 555
Pietatis exſaperantia crimen eſt.
757

Pæ.

510. ſqq.

☚M

id
del.
4

or.
limo

R

ſo.
g

dtoten
e g
f0 (on.
olo Ne
n on.
6
1 ⸗
Ure
, Gen
1n en,

in bel

dum z

men kotdt

1
10

li, .

ſolt teent
ennonln
Nilen .

I .

n Kbjr.

Ciman 1r R
„ 660

,

1

INDENX RERVM ET VERBORVM.

Pœna.
Poteſt in furto aliquando durior,
aliquando mitior decerni. 92
In injuriis ob veritatem convitii miti-
gari ſolet. 306
Præjudicium. ibid.

Qnousque-juffus fuperioris poœnam
obfſequentis in foro humano vel
tollat, vel minuat, unica regula
prehendi nequit, ſed ex ma-
gnitudine auctoritatis, quam ju-
bens habet, dependet. 45
In pœsnnis infl gendi legislator & ma-
giſtratus, ſi modo illæ ſint arbitra-
riæ, rationem perſonarum habere
debent. 53
Ponæ advocatorum convitiantium. 252
Defenſionis ſæpe rece cauſam de-
teriorem reddunt, & vel poœnæ,
quæ alias impeni potuiſſet, locum
faciunt, vel eandem exaſperant. 493
Exempla. / ibid. ſqq.
Poœnam injuriæ vel blaſphemiæ non
mitigat conditio illis, adjecta. 557
Præjudieium. ibid.
Ordinaria ſacerdotum blaſpheman-
tium poena eſt depoſitio. 558
Poœna injuriarum, ac blafphemiarum
ob deſperationem, iram, aliosque
graviſſimos adfectus non tollitur,
ſed minuitur. 567
Poena, in liberos perduellium ſtstu-
ta, juri naturali convenit, nee ab
uſu receſſit. 656
Germani veteres pœnam perduellio-
nis etiam ad perduellium fratres
innocentes extenderunt. 6 57
An major poena abſorbeat minorem?
913
Præjudicia. 914. G.
Si Princeps, facto aliquo ſuo, mi⸗
niſtro occaſfionem delinquendi de-
dit, non tollitur quidem pœna;,

Præjudieium. 919
Leviffimum pœnæ genus videtur,
uando Princeps vulta, geſtibus,
averſando, terga dando, mata-
tione priſtinæ familiaritatis cffen-
ſam animi ſignificat. 923
Inter lenifſimas miniſtrorum Princi-
Pum peznas numerari poteſt hor.
tatio, ut miniſter ſponte ſe muner
ſuo abdicet, conſervato

honore.

Poenæ Prinei
pendium, & locum
relinquere, ſed eund
& negotiis arcere.
Honor ficentiſſim
honoris majer
cul ab aula amand
in illuſtre exilium mi

Ittere.

928
Pœnæ genus eſt, miniſtrum in qu/O
ab initio poſitus fuit, honoris gra⸗
du relinquere, aliosque pares vel
inferiores ſuper eum evehere.
930
Pœna miniſtrorum Principum etiam
eſt imminutio dignitatis, item ſa-
larij. 93
Ademtio muneris per ſe pœna non
eſt, fed ex arbitrio Principis pen-
der, pœna vero, ſit, quando ob
delidum decernitur; folet tamen
gqgue alia pœna, ut
tio novor honorum,
lcta, adjici. 933
us Principis vapulare, pœ-
noh tam ignominie-

Poteſt
quentibus imponi; quæ pœna ta-

ſed mitigatur 917 men maxime eſt inconfulta. 937
— kkk e
Tom. VIII. Kkk kkk

INDEX RERVM ET VERBORVM.

Pœna ignis.
Etiam illis, qui ipſi non incendunt,
ſed per alios hoc fieri curant, in-
fligitur. 167. ſq.
Ob minorem incendiarii ætatem mi-
tigatur, atque plerumque gladius
ſubſtituitur, nonnunquam vero
ultimum ſupplicium plane remit-
titur. 169
Præjudicium. 170
Pœ ia ignis, in incendiarios ſtatuta,
non illis ſolum, qui ædificia, ſed
& qui alias res, e. gr. ſylvam,
incendunt, infligitur. 166
Præjudicium. 168
Pœna laquei.
A Saxonibus primum, poſtea a Fri-
Aderico I. Imperatore in reliquam
Germaniam eſt introducta. 59
Non eſt dura, ſed optima & æquiſ-
ſima. 60
Interpretationibus molliri non debet.
R—— 61
In furto, per conſpirationem facto,
omnibus, qui adfuerunt ſaltem,
etſi nihil fecerint, imponi poteſt. 80
Præjudicium. ibid.
An etiam in illis locum inveniat, qui
res, cuſtodiæ & adminiſtrationi
ſuæ commiſfſas, interverterunt? 82
Præjudicia. 83. ſeq.
Locum habet in furto, cum armis
commiſſo, etſi effractio non ae-
ceſſerit. 163
Præjudieium. ibid.
Etiam illi imponitur, qui operam
ſuam furibus pro mercede loca-
vit. 127
Pra judicium. —1328
Studioſi, atrociter delinquentes, poœ.
na laquei, aliave ignominioſa, re-
cte plectuntur. 1I1
Dus lites, Roſtoch'i & Pariſiis, hac de
re ventilatæ commemorantur. ibid.

— —

Ad pœnam laquei irrogandam, ef-.
fractio, manibus facta, non ſuſſi-
eit, nec inſt umenta, quæ fur ef.
fri gendi animo non adportavit,
ſed forte reperit, ſufficiunt. 99

Præjudicium. ibid.

In furto, ob ſummam neceſſitatem
commiſſo, etiam in foro huma-

no omnis pœaa cefſſat. 106

Ad pœnam laquei in ponendam ſut-
ficit animus lueri feciendi, quam-
vis fur, antequam partem fuam
de lucro tulit, in vincula conje-
ctus ſit. 127
Præjudicium. 128
Pœna numellarum.

Sine inquiſitione ſolemni decerni po-

teſt. Tune tamen inquiſitio præ-
mittenda, quando per eam auge-
ri reatum, poœnam que intendi poſ-
ſe, ſpes eſt. 45⁵9
Pœna ordinariu.
A judice minori remitti poteſt, non
tamen peccatur, ſi illa eidem in.-
flig atur. 4
Pœna rapinæ.
In Saxonia certa eſt, extra Saxo.
niam incertiſſima. 86

In raptoribus ſimpl'cibus exacerbari

non poteſt, niſi circumſtantiæ, fa-
ctum aggravantes, concurrant. 150
Præjudicium. ibid.
Pœna publica, jure Romano in ra-
ptores ſtatuta, incertiſſima eſt; ac
infi iitis cavillationibus obnoxia.
144
Nec jus Carolinum quidquam certi
ſtatuit, ſed ad jus Romanum pro-
vocat. ibid.
In ordinariam rapinæz pœnam non
incidunt, qui rem ſuam, vel quam
ſuam eſſe, veriſimiliter credunt,
rapiunt. 148. ſeq.

Præjudicia, 4 ib.

dn, tb.
Hon ſ
le far ef

bortrt

lund, N
id⸗
eceſtnen

Oro Hunt.

1o⸗

ndin .
di gud.
ktem in
ln c.

In

.

eaemiN.

niſi⸗ Ne
en ihe.
enlpo.

ett,dn

eiten
.—

Enn San

exicerbiii

Antie, kr
Lunt l
ibi.

w in kr.
4 ellz 1
Obnox
1

umn Eet
udn N⸗
bis,
N non
el dvin
credunt,

.

N.

INDENX RERVM

ET VERBORVM.

Pœna talionis.

Poœna talionis, in auctores famoſo.

rum libellorum ſtatuta, non recte
negligituar. 327
Pœnitentia eccleſtaſtica.
In pœnitentüs ececleſisſticis perſona-
rum conditionem ſpectari oportet.

Populus ſoditioſus. 53
Fidos miniſtros interdum ſupplicio
ad ficit. 693
Poſſeſſio bonorum immobilium.
A cautione de non offendendo non
liberat; ſu ffiei tamen, ſi bona il-
la immobilia oppignorentur. 352
Præjudicium. ibid.
Præceptor.
An præceptor, inter caſtigandum du-
riora verba, & aliquando verbe-
ra ingerens, injuriarum teneatur?
281
Præceptor, qui delata ad ſe per ru-
morem publicum flagitia diſcipul=
lis exprobrat, injuriarum tenetur-
312. ſeq.
Præfecti, Amtleute.
In Saxonia Electorali Præfectis non
licet collegis confirmare. 446
Præmii datio
Non ſufficit ad delicti imputationem,
magnam tamen ſuſpicionem, quod
quis conſcius & particeps delicti
fuerit excitat. 51
Præmii promiſſio.
Præmii promiſſio, a ſuperiore delin-
quenti facta, huic ad pœnam mi-
tigandam non prodeſt. 47
Præſoeriptio vicennalis.
Prodeſt etiam incendiarüs;, niſi de
lictum continuarint. 167
Præſes collegii.

Præ ſes collegii, etiam cum ratione

diſſentiens, majoris partis decre-
tum ſequi neceffum habet. 30, 810

Quid faciendum præſidi, ſi decretum
majoris partis cum lege, vel bo-
no publico pugnet, adeoque de-
lictum contineat? 31
Praſidi collegii imputari non poteſt
injuſtum decretum totius collegii,
vel majoris ejusdem partis, quod
ille diſſentiendo impedire non po.
tuit. 32
Prævaicari.
Prævarieari ne quidem ex bona men-
te licet. 272
Etiam in bellis aliquando duces &

milites prævarieantur. 390
Prævaricatio.
Committitur vel faciendo, vel non
faciendo. 258
A quibus committatur? ibid.

Prævaricationis, quæ faciendo com-
mittitur, antiquiſſimum exemplum.
358
Exemplum prævaricationis, quæ in
non faciendo committifur. 359
An in prævaricationis crimen incidat,
qui contra clientem ſuum etiam
in diverſa cauſa ſtat? 360
Præjudicium. ibid.
Prævaricatio advecati elienti poſte-
riori, ſi juſtam cauſam habeat,
non nocet. 356
Præjudicium. ibid.
Prævaricationis cerimen nee theolo-
gis incognitum eſt. 390
In prævaricationis crimen non inci-
dit Notarius publicus, ab utraque
parte litigande, in eadem caufa,

adhibitus. 391
Prævaricator.
Quali pœzna hodie affici ſoleat? 385
Præ judicium. 386

Prævaricator eſt Advocatu⸗, qui con-
credita ſibi a cliente delicta magi-

ſtratui denunciat. 362
Præjndieium. 363
Kkk kkk 2£ Præ-

⸗

INDEX RERVM EF VERBORVM.

Prævaricotor non eſt, qui cum ali-
quo de cauſa ejns ſaſcipienda tra-
ctavit, ſed nondum convenit, ec
poſtéa adverſarium ejus tuetur. 363
Præ judicium. 364
Vulgares diſtinctiones & limitationes,
qu bus leges, contra prævaricato-
res latæ, eludi ſolent, rejiciuntur.
. 369
Quisquis , etiam extra advocatos, ne-
gotium fidei ſuæ commiſſum, in
detrimentum committentis prodit,
quaſi prævaricator eſt. 374
Prævaricatores in jure publico dam-
nantur. 376
Non ſant prævaricatores, ſed prope
tarenen ad eos accedunt, & con-
tra bonam fidem peccant cauffi-
dici & ſeriptores, qui in diver-
ſis & contrariis caufſis contraria
invicem argumenta proferunt. 387
Preces.
Preees ſuperioris delinquenti ad pœ-
nam mitigandam non proſunt. 47
Princeps.
Nova collegia confſtituere ac confir-
mare etiam cum detrimento alio-
rum collegiorum, vel ſingulorum,
ac imminutione naturalis liberta-
tis, poteſt; dummodo privilegia,
jam ante alis data, vel jura per-
fecte acquiſita, non imminuantur.
2
Præjudicium. 335
Collegia legitima, ut in conventibus
ſuis præiidem vel adſeflorem, a
fe datum, admittant, cogere po-
teſt; nec eollegia contrariam con-
ſuetudinem, aut præſcriptionem

immemorialem, contra opponere

poffunt. 438
Pra judicia. 439
VItimum ſfupplicium, in blaſphemos
ſtatutum, remittere poteſt. 569

.
Poteſt hæreticos & apoſtatas, quie-
to:, e provincia exire jubere, ab
henoribus & muneribus publieis ar-
cere, a pofſeſſione bo orum im-
mobilium & commerciis exelude-
re, atque ex officii, quæ jam ge-
runt, honoſte dimittere. 603
Nequit civi neceſſitatem parendi im-
ponere, niſi ei ſecuritatem antea
Præſtet. 649
Præjudicium. ibid.
Aliquando miniſtrum punit, qui ipſi,
pro muneris ſui rat'one, verum
dicit. 699
Poteſt civem perduellem ac mini-=
ſtrum facinoroſum, quem publi-
ce punire nequit, clam veneno
tollere. 858
Verum Prineipi irreverenter dicens,
recte punitur. 685
Etiam is, qui de Principis vitiis er⸗
ga alios judicat, puniendus eſt. ibid.
Interdum ipſe Princeps a populo
coactus fidos miniſtros punit. 694
Principes ſæpe, propter exiſtimatio-
nem vel utilitatem ſuam, ea, quæ
miniſtri juſſu vel conſenſu ipfſo-
rum geflerunt, improbant & pu-
niunt. 695
Melius eſt, Principem non uni ſe
addicere, ſed plures in confſilium
adhibere. 7IX
Princeps, qui miniſtriſſimum ido-
neum conſtituit, non peccat. 712
Boni Principis officium eſt, miniſtro-
rum ſuorum delicta, etiam com-
munia, punire, ae familiares om-
ni culpa vacuos habere. 742

Miniſtro delinquentt nobilitatem &
alias dignitates, quas ab exteris
Principibus aecepit, adimere ne-
quit; poteſt tamen edicere, ne in
fuis terris pro nobile, equite &c.
reputetur.

934
So.

X

,i
ele, d
liei.
in in.
etlote⸗
jun e
endiim.
In inter
69
ibi,
gui i,
,Verunn
G
Re m!.
n obl⸗
n Fenend
6
lent,
6
tii en⸗
Gdd,
1
Punt e
Nilinno⸗
1tit
enin d.
r
G
on i E
conklen
II
nun Uo⸗
cCedt. 711
Winulro⸗
am (oN.
iliarez .
billlunn 5
4b Wil
Gimare N
lere, ren
61
d

INDEN RERVM ET VEREORVM.

Solet aliquando tunc, quum verum
miniſtri del'tum ſine dedecore
aut periculo manffeſtari nequit,
in damnatione aliud fingere, vel
levius delictum, quod allas impu-
ne ferri ſolet, ſubſtituere. 941
Poœnam miniſtri, quam ipſe cxpe-
tere juſtis cauſis impeditur, in ſuc-
cefſorem differre, atque hule com-
mendare poteſt. 943
Poterit injuſtam Davidis contra Vriam
factum juſte contra miniſteum fa-
cinoroſum, quem publice pu-
nire non audet, imitari, atque
hunc puniendum ad alium cum
occultis mandatis ablegere. 944
Principum indolentia, & facilitas in
remittendis injuriis, & ipſi, &
reipublieæ noxia eſt. 673
Exempla Principum, quos indulgen-
tia ludibrio & contemtui expoſuit,
ac infelices reddidit. 674. ſqq.
Errant, qui bonum Principem ex-
tolerantia injuriarum cognoſei per-
hibent. 677
Principes, qui convitia ſibi publi-
ce tacta, impunita relinquunt, &
ſine juſta cauſa remittunt, pec-
cant. . bigq.
Principis judicium in eligendo mini-
ſtro fallax ſæpe meritorum & vir-
tutum indicium eſt. 686
Qui cum Prine'pe liberius jocans re-
verentiam ei debitam lædit, me-

rito punitur. 681
uousque Principis in mandando po-
teſtas ſeſe extendat? 768

Intereſt ſæpe Principis, ac reipubli-
cæ, ne crimina, ob quæ miniſter
punitur, maniteſtentur, ac pote-
rit tunc ſententis publicari & ſup-
plieium ſumi, nulla criminum com-
commiflorum mentione adjecta.

940

Privatlis. . .
Etiam privatis facinoroſos fugientes
comprchendere, vel ex füga re-
trahere, & donec judici exhibean-
tur, cuſtodire licet. 523
Si quis privatus, dum reum com-
prehendere conatur, eum reſiſten-
tem verberat, vulnerat, occidit,
impune efſt. ibid. ſq.
Præjudicium. . 524

Privilegium fori.
Privilegium fori ac cetera muneri
adnexa miniſter Principis non ex
die vocationis, ſed conſtitutionis
& confirmationis, conſequitur. 839
Præjudicium. . 840
Probatio.
Quousque in actionibus injuriarum
ſuper exceptione veritatis illiquida

admitti poſſit? 307
Probitas.
Ipſa probitas interdum pro crim'ne
habetur. 6388
Procurator.

Jure communi in deprecationibus in-
juriarum, tam ex parte rei, quam
actoris, sdmittitur, ſed in Saxo-
nia rei præſentia requiritur. 198
Procuratores fiſci.
Injurias privatas ex officio, invita

quamvis utrsque parte perſequi
debent, privatam tamen ſatisfactio-

nem urgere nequeunt. 182
Præjudicium. 184
Prodens.

Negotium, fidei ſuæ commiſſum,
vel inſtrumenta ſibi concredita;
in detrimentum committentis, pro-
dens, quaſi prævericator eſt, ac
in crimen falſi, graviſſimamque

pœnam incidit. 374
Præjudicium. 375
Kkk kkk 3 Pro-

INDEX RERVM

ET VERBORVM.

Prohibitio. .
Qui delictum prohibere poteſt, ſed
non prohibet, jure naturæ ſim-
plieiter, jure civili non aliter,
quam ſi prohibitio, ad officium
ejus pertinet, obligatur, 49

Prolatio ſecreti.
Prolatio ſecreti alieni injuria eſt. 228
Præjudicium. 229
Propinquus.
Propinquus, qui delata ad ſe per ru-
morem publicum flagitia propin-
quis, ætate minoribus, exprobrat,
injuriarum non tenetur. 212. ſq.

Proteſtantes.
In Germania noſtra ad hæreſeos no-
ta ſunt liberi. 597
In evangelicos, & reformatos divi-
duntur. ib. ſq.
Proxeneta
Quousque in lite, ſuper negotio, quod,
