in mentem Auguſtinus, qui, dum contra paganos diſputat,

perſecutiones omnes in cauſa religionis vehementer damnat,

ſed, quando Donatiſtas, adverſarios ſuos, refellir, probat &

permittit. Bayle art. Auguſtin, lit. M.

Ccc 3 COROIL-

390

1

MEDITAT. AD PANDECT. D

I. P

C O K 0U E LE A R I A.
rævaricationis crimen nec theologis incognitum eſt.

Henricus IV. Galliarum rex, quum tranſitum a Prote-
ſtantium cœtu ad Pontificios meditaretur, ut honeſtius 3

hoc faceret, inter utriusque partis theologos infſtitui
diſputationem volebat, eorum, qui vincerent,; ſenten-
tiam amplexurus. Sed Rolanus atque Beraltius, qui ex
reformatis huic colloquio deſtinabantur, ſubornati præœ-
varicabantur, &, quum Peronio Pentificiorum legato
contradicere deberent, tanquam ejus argumentis con-
Victi, leviter reſpondebant, & tempus fere ornando &
laudando adverſario conſumebant. Aubigue in Miſto-=

ria univerſali.

2. Etiam in bellis aliquando duces & milites prævaricantur.

Carolus V. Romanorum, & Solymannus II. Turcarum
imperatores, claſſibus ſuis ille Andream d'’Oria hic Aria-
denum Barbarofſam, præfecerant, qui ambo maximam
adepti gloriam, ne hanc in diſerimen adducerent, mu-
tuum occurſum & conflictum fſoliciti vitabant, alter al-
terum clam pernuncios aut litteras, quo iturus eſſet cer-
tiorem reddebat, ne hic imprudens in eundem locum
veniret & manum conſerere cogeretur. Vide Grego-
zium Leti in Eita Caroli V. lib. I0. item Bocealini Ke-
latis nes ex Parnaſo Cent. II. relat. 24. Anno 1674. Arau-
ſiacus princeps Gravam obſidebat, propeque erat, ut
oblidionem non fine magno famæ fuæ diſpendio ſol-
vere cogeretur. Intercedit itaque Carolus II. Magnæ
Britanniæ rex, principis avunculus, apud Galliarum re-
gem, Ludevicum XIV. atque ab hoc impetrat, ut, ad
pudorem principis ſublevandum, prœfectum Ppræſidio
urbem ſponte ac ſine neceſſitate dedere juberet. Ita
rem narrat de Larrey tom. I1V. de l' biſtoire de EFranze ſous
Je Regne de Eouis XIV. de cujus tamen veritate dubitat
Basnage in annales des Provinces-anies ad annum 1674:
cap. 1I15. Noſtri quoque hiſtorici ad annum 1696, Pubhi-
cis ſcriptis duci abaudiæ prævaricationem, quod Ger-
mano⸗

72

SP. DLV. DE RECEPTATORIBVS

39
manorum, Britannorum „ Hiſpanorum & Belgarum
. foœderatus Gallos tamen clam juverit, ob jectant.
iu 3. Notarium publicum ab utraque parte litigante in eadem
i cauſa adhibitum a prævaricationis crimine recte abſol-
1l. verunt Cti Jenenſes apud Kichterum in Dec 85. in ſine.
8 —
3 8 SPECIMEN DLvV.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
.
AD EIF. XLFII TIR XI.
n. .
4 RECEPTATO& dRIBVS.
M. I.
i Cecultatio furis & rei furtivæ cum lucri, Jaltem indirecti,
n barticipatione conjuncta » verum furtum eſt, 87*
. . ordinarie punitur.
nr. II.
1NLLecultans, gui lucri partem non fert, Jur non eſt, ſed ta⸗
1 men extra ordinem punitur.
Ge
de
. III. DH
,4. . . 2
ſi Furem non indicare, crimen non eſt.
I
Pil Rem furtivam non indicare, erimen quidem eſt de jure na⸗
4 H zuræ, at in humano foro, ſi lueri participatio alſit 5

G von vindicatur.

MEDFTAT. AD PANDECT.

sss

o bumano vindicatur, quando guis,
domino requirente, ſe, ubi res ſit, ſcire negavit.

Tune tamen etiam in Jor

N uousque furum furtorumque occultatores furti ob-
firingantur, quæſtio eſt magnopere controverſa,
nec adhuc ſatis expedita. Leges de ea habemus
yarias, quarum aliquæ in ſpeciem pugnare invicem
videntur. Eas ego ſic optime conciliari poſſe, credo. Inter-
r occultationem, in qua factum aliquod oc-
cultantis intervenit, & eam, quæ non faciendo, hoc eſt, non
indicando, committitur. Occultatio, quæ in facto conſiſtit,
quum qvuis ſcilicet fures hoſpitio, victu, amictu juvat, vel
res furtivas ſuſcipit, aut in latibulum defert, vel ſaltem fu-
ribus perfugium monſtrat, crimen eſt ſine dubio, & peſſi-
mum quidem, ut in L. I. de Keceptatoribus dicitur, furtum
tamen non aliter, quam, ſi lucri participatio concurrat, quo-
niam ſine lucro furtum non intelligitur. Quare etiam in ar-
ticulo 40. Conſtitut. eriminal. receptatio hæc, ſic enim crimen
illud appellatur, tantum inter indicia, ex quibus pro inveſtt
gando furto tortura decerni poſſit, refertur. Igitur ſola re-
ceptatio ſine lucro punitur quidem, mitiori tamen, quam
furtum ipſum, ſupplicio. Præcipitur, Marcianus in L. I. de
Receptatoribus ait, ut receptatores perinde puniantur atque la-
zrones. In pari cauſa babendi ſunt: quia, quum apprebendere
latrones poſſent, pecunia accepta, vel ſubreptorum parte, demi-
ſerunt. Ergo, ſi nihil acceperunt, ceſſar æqualis pœna. Nec
aliud

eſt multum inte

= - –ͤ£*

—☛n

tul

SP. DLV. DE RECEPTATORIBVS. 293

aliud in Saxoniæ Electoratu conſtitutum eſt. Edixit ibi rex
in dem Mandat wider die Diebe und Raͤuber vom Jahre
1719. Inſonderheit aber und vornemlich ſollen auch die Die⸗
bes⸗Wirthe und Hehler, welche die Raͤuber und Diebe wiſ⸗
ſendlich beherbergen, oder ihre geſtohlne Sachen auf und 3u
ſich nehmen, wenn ſie gleich von dem Diebſtahle directo ſelb⸗
ſten nicht mit participiret, auf gleichmaͤßig geſchwinde Art,
eben die Strafe, wie die Delinquenten ſelbſt, auszuſtehen ha⸗
ben. Verum vox illa: directo; aperte ſatis aliquam, ſaltem
indirectam, lucri participationem, quæ, quum in fraudem
legis fiat, directæ, etiam extra Saxoniam, æquipollere deber,
deſiderat, e. g. ut receptator mercedem latibuli, quod furi-
bus rebusque furtivis commodavit, in pecunia non furtiva
acceperit, vel furibus victum cauponum more ſatis care ven-
diderit. Alterum occultationis genus non faciendo, ſeu non
indicando, committitur. Hic iterum diſtinétione opus eſt
inter perſonam furis, & rem furtivam. Furem ipſum qui
non indicat, quamvis privatim requifitus, puniri nequit, L.
48. §. I. de Furtis, niſi ex magiſtratus juſſu vel officii ratione
ad hoc obligetur. At in re furtiva ſecus eſt. Qui ſcit, ubi
ea lateat, debet hoc domino ex humanitatis regulis indicare.
Peccat ergo contra humanitatis regulas, fſi quis id non facit.
At in foro externo, quod omnia contra humanitatis regulas
& naturæ legem commiſſa crimina perſequi & vindicare ne-
quit, nec pœnam ſuſtinebit, nec ad damni reſtitutionem ob-
Jigatur. Excipitur in c. 4. X. de Furtis caſus, quo quis, domi-
no quærente, rem furtivam non indicat. Hic, ſi lucri partem
tulit, etiam fur eſt, ſi non tulit, tamen, ut Hieronymus in 7.
cap. 4. Ioquitur, reus eſt, hoc eſt furtum paſſo damnum, quod
hic ex reticentia ejus accipit, reſarcire cogitur, atque præte-
rea punitur. Nec excuſabit eum neceſſitudo arctiſſima cum
fure, quippe quæ nec perſonæ receptatorem ab omni pœna
liberat, L. 2. de Keceptatoribus. Exemplum hoc eſto: Filius-
familias, patre ignaro &, ſi ſeiviſſet, forſan contradiéturo,

om. VIII. D d d pecu-

394 MEDITTAT. AD PANDECT.

pecuniam furatus erat, ac in paternam domum intulerat.
Pater, re comperta, pecuniam furtivam exportari & in alium
locum deferri juſſerat, ſed in judicium vocatus, ſe quidquam
de furto vel re furtiva ſcire, conſtanter negarat. Credidi-
mus hoc ei quidem, punivimus hom nem tamen, & ad dam-
ni reſtitutionem menſe Februario anni cioloccxvI. hunc in
modum datanavimus: Daß Heinrich und Henning die Lindaue,
nach abgeſchwornen Urpfeden, wenn jener zuforderſt eine Stunde
lang mit angehangenen Ruthen an dem Pranger geſtanden, des
Landes, und zwar der erſte auf ewig, der andere ein Jahr lang, zu
verweiſen. Hiernaͤchſt werden die bey dem Inquiſiten gefundene
Gelder Joachim Sarpen ohne Abzug ausgeantwortet, hingegen die
ſaͤmmtliche Proceß⸗ Koſten, und das, was an den geſtohlenen 210.
Athlr. noch etwa ermangeln moͤchte, aus der Inquiſiten Guthe und
Bermoͤgen billig genommen. V. R. W. Rat. dec. Ob wol Hein⸗
rich Linzau, daß er ſeines Mit⸗ Knechtes, des Joachim Sarpen,
Lade aufgeriſſen, und 210. Rthlr. daraus dieblich entwendet, theils
uͤberſuͤhret, cheils geſtaͤndig iſt, demnach es das Anſehen gewinner,
ob waͤre beſagter Inquiſit mit dem Strange, oder wenigſtens mit
dem Staupbeſem zu beſtraſen geweſen. Alldieweil aber das mit den
Hoͤnden ohne Inſtrument geſchehene Aufreiſſen der Lade vor keinen
geſaͤhrlichen Diebſtahl zu achten, dieſes auch der erſte von Heinri⸗
chen begangene Diebſtahl, und zudem groͤſten Theils reſtituirt iſt,
ſerner Inquiſit das 19. Jahr ſeines Alters noch nicht erfuͤllet, in

welchem Fall dem Richter die ordentliche Strafe zu mindern jeder⸗

jeit frey ſtehet, L. 27. de Minoribus 2 5. annis, worzu noch die⸗
ſes kommt, daß aus des Inquiſiten Handlungen keine ſo gar ſon⸗
berbare Boßheit, quæ alias ætatem ſupplet, zu ſpuͤren iſt, viel⸗
mehr derſelbe das entwendere zu reſtituiren Vorhabens gewieſen,
und durch ſeinen Bruder hiervon abwendig gemacht worden, auch
alſoſort die ganze Thar freywillig bekannt; So haben wir die ewige
. Lands⸗

ſer

-

kuA.

un
un
l.
n.
oe

e
ʒ
AH
Nee
N
1AH
hgeen

in

te
Hen
ene,
N

Nit

tikk

Hir?

iſ

lt
ſe.

utit
erſe
i
etſ

4
e H

ℳ .

SP. DLV. DE RECEPTATOERIBVS 39 7

(andeg⸗ Verwr ſang und Stellung an dem Pranger vor eine ge⸗
nugſame Strafe gehalten. Was hiernaͤchſt den Bater, Henning
Lindau, betrift, ſo hat derſelse durch ſein anfaͤngliches Leugnen
vieles variiten, inſonderheit aber durch das dem Sohne im Ges
faͤngniß geſchehene Zurufen, und andere Umſtaͤnde, ſich ziemlich
verduͤchtig gemachet, ob ſey er bey dem Diebſtahl hauptſächlich mie
intereſſiret geweſen, wannenhero es auch ſcheinen moͤchte, daß er
durch die peinliche Frage zu einem richtigeren Bekaͤnntniß gebracht
werden ſollen; Weil aber die Ausſagen Heinrichs und Hans Les
vin Lindaues, ingleichen Annen Ilſen Lindauin, einſtimmig dahin

gehen, auch die uͤbrige Umſtaͤnde es ſattſam anzeigen, daß gemel⸗

deter Hennig zu Anfange von dem Diebſtahle nichts gewuſt, und

das Geld, ſo ſich in ſeinem Hauſe gefunden, erſt etliche Tage her⸗
nach von ſeinen Kindern dahin gebracht worden, folglich, daß er
Rath und Anſchlaͤge zu dem Diebſtahle gegeben, oder ſelbſt Hand
mit angeleger, kein Anmeigen, ſondern nur, daß er ſolches Geld

verheimlichen und in ſeinen Nutzen kehren wollen, Verdacht vor⸗
bhanden, dieſerhalben aber es keiner Tortur brauchet, indem In-

quiſit deſſen dadurch, daß er die Sache ſo lange verſchwiegen ge⸗
halten, das Geld wieder zuruͤck nach Buddenſtede tragen laſſen,
und dennoch, daß ſolches in ſeinem Hauſe ſey, vor Gerichte beſtaͤn⸗

dig geleugnet, genugſam uͤberfuͤhret iſt; So haben wir ſeine
Strafe hoͤher nicht, als auf ein Jahr andes / Verweiſung/ ſes
zen koͤnnen.

Dddz . VI.

MEDITAT. AD PANDECT.

———
VI.=
In receptatoribus etiam culpa ſola punitur.
VII.

Ignorantia, ſi ſupina & adfectata fuit, receptatorem a

pæna non liberat.

Olent ſæpe homines, caupones inprimis, latrunculos, fu-
res aliosque maleficos ſuſcipere, & hoſpitio ac cibo ju-
vare, lucellum etiam ab iis accipere, in ſocietatem tamen
criminis non venire, atque præterea ſedulo cavere, ne quid
ſibi de eorum, quos receptant, improbitate innoteſcat, dein-
de autem, de crimine receptationis accuſati, jusjurandum
offerre, nihil ſe unquam de horum, quos receptarint, male-
ficuis inaudiviſſe, nec opem iis conſiliumve præſtitiſſe. Ac
ipſi quoque fures illis hac in parte adſentiunt, & ſua qui-
dem facinora fatentur, nunquam tamen ſe cauponi de iis
quid dixiſſe, adfirmant. Nequeunt tunc tormenta decerni,
nec dolus proprie talis illis imputari. Supereſt tamen ſupi-

na & adfectata ignorantia, quæ delinquentem ſaltem ab ex-

traordinaria pœna non liberat, arg. L. 3. . 1. & L. 6. de Ju-
ris & facti ignor. Hujusmodi quippe ignorantia culpa lata
eſt, quam jura noſtra aliquando fuſtium ictu, L. 3. §. I. de Of-
ficio præfecti vigilum, aliquando etiam ultimo ſupplicio pu-
niunt, L. I. §. 28. 29. 36. de §. C. Silaniano. Adde Specimen
CEII. de Culpa Med. 9. Sic itaque ICti Helmſtadienſes men-
ſe Januario anni cioloccxvIII. judicarunt: Daß Inquiſitin,
Margaretha Hohmanns, mit angehangenen Ruthen eine Stunde
lang oͤffentlich am Pranger zu ſtellen, folgends, nach abgeſchwor⸗
nen Urpfeden, des Landes ewig zu verweiſen, auch die durch gegen⸗
waͤrtige Inquiſition verurſachte Unkoſten zu erſtatten ſchuldig. V.
R. W. Rat: dec. Ob wohl Inquiſitin weder den Dieben Anlaß
und

14

dl
hoſ
tinen
guit
cein.
Ndonn
,⸗
e. NX
a.
de is
ern,

ſupi.

der
de e
N I
ℳ0.
.
linu
ene
viltn
tund
ſchtrc⸗
9
u
6

SP. DLIVI. DE RECEPTATORIBVS. 387

und Gelegenheit zu ſtehlen gegeben, noch an den ausgeuͤbten Dieb⸗
ſtaͤhlen Theil genommen, noch die Diebes⸗Inſtrumenta aufgeho⸗
ben, ja nicht einmal gewuſt haben will, daß die, ſo bey ihr logi⸗
ret, Diebe geweſen, bey welcher Bewandniß es das Anſehen ge⸗

winner, ob haͤtte Inquiſitin ihrem Petito nach von der angeſtell⸗

ten Inquiſition loßgeſprochen werden ſollen; Alldieweil aber In-
quiſitin einraͤumet, daß die Diebe viel verdaͤchtige Sachen, als ei⸗
nen Hammel, Wuͤrſte, Keſſel und dergleichen, in ihr Haus ge⸗
bracht, und ihr davon Fleiſch, 2. Wuͤrſte und einen Keſſel abge⸗
geben, dieſemnach, und da ſie auch das Brecheiſen gefunden, ſie
nothwendig denken und wiſſen koͤnnen, daß die Kerl Spitzbuben,
und die eingebrachte Sachen geſtohlen geweſen, denenſelben den⸗
noch Unterſchleif und Herberge verſtattet, ihnen des Nachts den
Aus⸗ und Eingang offen, auch geſtohlene Sachen einbringen laſs⸗
ſen, davon ſelbſt einige Stuͤcke angenommen, und mit dieſem allen
Gelegenheit gegeben, daß die Diebe in der Nachbarſchaft mehr Miſ⸗
ſethaten ausgeuͤbet; So haben wir zwar wegen Maͤngel eines ge⸗
nugſamen Indicii, daß ſie zu den Diebſtaͤhlen Rath und Anſchlaͤge
gegeben, ſie mit der Leib⸗ und Lebensſtrafe verſchonet, unterdeſſen
vor billig geachtet, daß ſie oͤffentlich am Pranger geſtellet, und durch
ihre Ausſchaffung aus dem Lande die Diebeswirthſchaft geſtoͤhret
werde.
VIII.
In receptationis erimen non incidit, qui facinoroſum
ſaltem non indicat.

IX
Ne ille quidem, qui bannitum illæſum dimittit.
Qo in principio dixi, in receptationis crimen ac pœnam

non incidere, qui furem apud ſe deprehenſum non indi-

MEDTTAT. AD PANDECT.

398

eat, ſed, quum comprehendere poſſet, illæſum dimittit, L.

4 ⁸. §. 1. de Purtis, ad alios etiam facinoroſos extendi opor-

tet. Nemo enim accuſare invitus cogitur, L. un. C. E ne-
mo invitus agere vel accuſare. Conſtit. Crim. art. 214. Sed
quid in bannitis? Equidem, qui hos ſuſcipit, punitur fine
dubio. Vide Speç. &aN. lib. 3. art. 23. Verum ſuſcepiſſe
dici nequit, qui ſaltem non indicavit. Itaque Scabini Lip-
ſienſes apud Schilterum Exerc. ad f. 49. §. 40. pœnam om-
nem remiſerunt. Neque aliud in Dec. Elect. Sax. 77. con-
ſtitutum eſt. Hæœc enim permittit quidem unicuique, ban-
nitum capere. Quod vero permittitur, id juris necefſitati
non ſubjicitur, L. 40. pr. de Judiciis.

Emitio rei furtivæ, cum ſcientia conjundta, jure communi noꝝn
Aℳ proprie furtum, nec pana ordinariæ ſub jacet.

At jure Saxonico recentisere ſubjacet penæ ordinarizg.

XII. .

Ad eruendam ſeientiam jusjurandum purgationis comm uni-

ter, ſed male eadbibetur.
. AXlill.
Leges tormenta adbiberi jubene.
XIV.
ged in Bis decernendis circumſtantias inſpiei oportet,

mtio rei furtivæ, quamvis cum ſcientia furti con juncta,
ſi jus commune ſpectes, non tam furtum eſt, quam in-
dicium

i

l

tivarum ultimo ſupplicio ſint puniendi

ſolent judices & ICti. Inconſulte profecto,

de accipienda, ut tem
non admittant. Pereſt quis ab ignoto h

SP. DLV. DE RECEPTATORIBVS

dicium furti, ſicut ex L. 2. & 5. C. de Furtis, item ex avticglis
38. & 43. Conſtitutionis Carolinæ patet. Igitur quod Berlichius
Part. y. Concl. 44. Z. 6. ait, ſe ſcire, in terris Saxonicis aliquo-
ties pœnam laquei hujusmodi emtoribus impoſitam fuiſſe,
merito in dubium vocatur a Carpzovio in Quaæſkt. crim. 87. n.
56. Nondum enim Berlichii & Carpzovii temporibus Saxones
habuerunt ſalutarem illam Auguſti legem, anno 1719. latam,
qua illi, welche die geſtohlne Sachen auf und zu ſich nehmen
und mit verpartiren helfen, furibus Per omnia exæquantur.
Poſt hanc enim dubium non eſt, quin emtores rerum fur-
„ Verum enim vero
ſive emtionem rei furtivæ pro vero furto, ſive ſaltem pro
indicio furti reputes, utrobique ſcientia deſideratur. Nam
qui ignorans rem furtivam emit, nequit furti inſimulari. At
ſcientia iſta, quum in animo conſiſtar, non ſine difficultati-
bus eruitur. Haciliores, quam Par eſt, hic eſſe, atque reli-
gioni & jurijurando emtoris rem committere fe

399

re ſemper
&οα cum manife-
ſtiſſimo periculo perjurii, quod profecto non timet is, qui
furti ſe obſtringere non timet. Et lege etiam mitiores ſunt
ui ſic judicant. Nam Carolus V. in artic. 38. .juncta.
4 43. J
rabrica artic. 23. emtionem rei furtivæ inter eas ſuſpiciones
refert, quarum ſingulæ ad tormenta decernend ſufficiunt.
Sed hic iterum prudentia opus eſt, nec verba Caroli tam cru-
beramentum ex æquitate & recta ratione

omine rem optima
fide emere, quem Propterea quæſtioni ſubdi plus quam cru-
dele foret. Placent mihi hic, quæ Bartolus ad L. 2. C. de fur-
tis, Cothmannus P. II. reſponſo 70. & Mevius ad Jus Lubec.
P. 4. fit. I. art. 9. n. 16. late diſputant. Tota eorum diſpu-
tatio huc redit, ut inſpiciendum fit primum, quo pretio,
deinde num clam rem compararit habueritque emtor. Si res
infra juſtum pretium, ſi noctu emta, ſi occultata neminique

oſtenſa

MEDITAT. AD PANDECT. 4

400

oſtenſa fuit, conſtitutio Caroli locum invenit, ac quæſtio ju-
ſte decernitur, arg. L. 6. C. de Dolo malo. Decreverunt eam
ex his indiciis [Cti Helmitadienſes menſe Martio anni
cioloccX. Ob wohl Inquiſit ſeinen Wehrmann, naͤmlich einen
Saͤchſiſchen Leutenant, und Frieſen, von welchen er die Pferde
erhandelt, angiebt, er uͤberdies ſeiner Profeſſion nach ein Pfer⸗

dehaͤndler iſt, bey welchen es nicht ungewöhnlich, auch von un⸗

bekannten Leuten Pferde zu kaufen. Wannenhero es das Anſehen
gewinnet, ob ſey Inquiſit, in Ermangelung ſtaͤrkeren Verdachts,
von der Inquiſition zu entbinden; Alldieweil aber der Gefangene
keinen rechten Wehrmann anzugeben weiß, ſondern dadurch den

groͤſten Verdacht gegen ſich erwecker, daß er beſagte Pferde bey

Nachtzeit, item auf dem Wege von unbekannten Leuten in nie⸗
mands Beyſeyn gar wohlfeil erkauft haben will, ſolche auch nicht oͤf⸗
fenelich gehabt und behalten, ſondern alſofort noch vor Tage weg⸗
geritten, und um einen ziemlich geringen Preiß wiederum verkaufet,
dann der aus dieſen Umſtaͤnden erwachſende Argwohn dadurch
um ein groſſes beſtaͤrker wird, das Vorgeben von dem Saͤchſi⸗
ſchen Lieutenant, weil damalen die Saͤchſiſchen Voͤlker um
Toͤnningen nicht gelegen, ganz unwaͤhrſcheinlich; So ſeynd wir,
Inquiſitten auf die in dem Urthel vorgeſchriebene Art, dem Scharf⸗
richter zu untergeben, bewogen worden. Contra ſi quis rem
ab ignoto quidem, ſed publice in foro ac æquo pretio emit,
quæſtioni ſubjici nequit. Sed neque hoc etiam captandum,
verum tota res magis judicis arbitrio relinquenda eſt. No-
vi exemplum emtoris juſte abſoluti, etſi nec venditorem

nominare poſſet, nec juſtum pretium indicaſſet, nec rem

publice comparaſſet,; nec palam habuiſſet. Proderat illi hoc
unicum, quod affinis ejus venditorem comitatus, hunc ho-
minem probum eſie, adhrmaſſet. Sic igitur menſe Mar-
tio

.
.
en
nli
nen
ede
ſehn
iſte
ent
Nn
N
ſihih
e
kege
Nglrg
u
ki
bſi
Ien
emnih
nducn,
N.
lotenn
ee ken
Ii
ne le
M.

SP. DLV. DE RECEPTATORIBVS. 407

tio anni CIoloccxvVII. judicavimus: Daß wider beybe Inquiſiten
in Ermangelung mehrern Verdachts weiter nichts fuͤrzunehmen,
unterdeſſen doch ſelbige zu Erſtattung der durch dieſen Proceß ver⸗
urſachten Untoſten anzuhalten ſeynd. V. R. W. Rat. dec. Op
wol wider beyde Inquiſiten ſtarke Muthmaſſungen, daß ſie die bey
ihnen gefundene und Hans Thielen dieblich entwendete Kuh ſelbſt

geſtohlen, vorhanden, indem ſie einen unbekannten Kerl zum Ver⸗

kaͤufer angeben, welches denen Rechten nach einen ſtarken Verdacht
des begangenen Diebſtahls erwecket, worzu noch dieſes kommt, daß
die Inquiſiten in einigen Umſtaͤnden, ſonderlich was das vor die
Kuh bezahlte Geld berrift, einander widerſprechen, wannenhero es
das Anſehen gewinnet, ob muͤſten ſie dieſer Kuh halber mir der
peinlichen Frage beleger werden. Alldieweil aber beyde dorinnen
uͤbereinſtimmen, daß der Inquiſitin Bruder, Heinrich Fadderjahr,
den fremden Kerl mit der Kuh zu ihnen gebracht, und daß es eine
Mitgaft⸗Kuh ſey, arteſtiret, bey welcher Bewandniß denn ſie
nicht eben Urſach gebabt, in ihres ſo nahen Verwandten Zeugniß
ein Mißtrauen zu ſetzen, demnach, und wenn ja einige Leichtglaͤu⸗
bigkeit und Schuld darinnen, daß ſie nicht genauere Erkundigung
eingezogen, uͤbrigbleibet, wenigſtens mala fides, und der BVerdache,
ob haͤrten ſie ſelbſt den Diebſtahl verrichter, hinwegfaͤllt, hiernuͤchft
die Contraction wegen des fuͤr die Kuh gezahlten Geldes von der
Inquiſitin ſelbſt damit entſchuldiger wird, daß ihr Mann ſich um
die Haushaltung nicht bekuͤmmere, und ſie ihm nicht die ganze
Summa angezeiget; So haben wir die Inquiſiten in Ermangelung
ſtaͤrkeren Verdachts von fernerer Inquiſition befreyet, ſie aber doch
deßhalben, daß ſie ſich durch ihre eigene Schuld und Leichtglaubig⸗
teit die Inquiſition zugeßogen, in die Unkoſten vertheiler.

Zom. PIII. Eee SPECI-=

402 MEDITAT. AD PANDECT.

S PECI ME N DLVI.

MEDTTATIONVM AD PANDECTAA

4D 1IE. XLEVII. TII. XIX.

EXPII. ATIONIBVS, GVEZ.
PER HEREDES, LIBEROS

ET CONJVGES FIVNT.

I.
Ariiculu⸗ 165. Conſtitutionis Carolinæ rectius, uam bur
usque factum, explicatur.
II.
Conjuges liberique, etſi furium factum in judicio fateantur,
nequeunt tamen a judice non implorato
ex oficio puniri.
III.
Id quod nec in Saxonia mutatum eſt.

enia mihi nunc opus eſſe video, communem ſen-
. . .. .
tentiam & receptam univerſali fere conſenſu in-

terpretationem legis publieæ exploſuro. Eſt hæc

lex articulus 165. Conſtitutionis Carolinæ, ſo einer
etwas heimlich nimmt von Guͤtern, deren er ein naͤchſter

Erb iſt; quem plerique, qui in eum huc usque commentati
ſunt, aliter, quam oportet, ſcilicet de herede delaram ſibi,

ſed adhuc jacentem, hereditatem expilante, explicant, mul-

taque invicem de crimine expilatæ hereditatis ab alio, quam
herede,

SP. DLVI. Dz ExrII. QV PER HrRED. FlVNT. 403

herede, commiſſo, ejusque pœna diſputant. At ego, dum
articulum iſtum accuratius conſidero, & verba: der er ſonſt
ein naͤchſter Erb iſt; perpendo, & cum ſequentibus: oder
ſo ſich dergleichen zwiſchen Mann und Weib begebe; con-⸗

jungo, credere incipio, in hoc articulo de hereditate jacente

plane non agi, ſed de furto, quod quis ei facit, cui alias,
ſonſt, ſucceſſurus erat. Nam, niſi hæc imperatoris Caroli
mens fuit, quid ſibi vox illa: ſonſt; quæ nonnunquam etiam
kuͤnftia vel dermaleinſt ſignificat, vult? Inuriliter profecto illa
& ridicule poſita eſt, ſi de herede præſente intelligatur.
Nec veriſimile eſt, Imperatorem, ubi de furtis conjugum
egit, de furtis parentum & liberorum, quæ ſimillimam ra-=
tionem habent, non cogitaſſe. Cogitavit profecto, atque
utramque ſpeciem, de qua ſimiliter judicandum eſt, uno ar-

ticulo comprehendit. Imitatus eſt Carolum Elector Saao,

atque in Conſtitutione inedit.6. iſta duo furta conjunxit ver-
bis: Wann Mann, Weib oder Kinder einander beſtehlen.
Moverunt hæ rationes Ctos Vitembergenſes, ut articulum

iſtum 165. hunc in modum menſe Februario an. CcioloccxxXI.

explicarent. Scilicet avus quidam, neptem ſuam a vicina
muliercula corruptam, & ad furtum ſibi faciendum inductam,
querebatur, ac reſtitutionem rerum ſibi ſubtractarum dam-
norumque illatorum a vicina hac petebat. Negante rea, nep-
tem ſuam teſtem ſiſtebat, quæ, furtum ſe, inſtigante mulier-
cula, feciſſe, in judicio narrabat. Sed quum præter hoe
teſtimonium nihil contra ream adferretur, hæc ad jusjuran-
dum purgationis admiſſa fuit; quo præſtito, judex acta Vi-

tembergam mittit, &, quid porro faciendum cum rea, &,

quomodo neptis, furtum faſſa, punienda eſſet, rogat. Vi-

tembergenſes ream in ſumtus litis damnarunt, neptem vero
Eee z ſecun-

MEDFTAT. AD PANDECT.

404

ſecundum d. articulum 195. plene abſolverunt, quod avus
contra eam queſtus nullibi, judici vero, ex officio ſe inge-
rere, fas non eſſet: Dieweil Dorothea Beltzin den ihr zuerkann⸗
ten Reinigungs⸗Eyd abgeſchworen, ſo wird ſie von der angeſtellten
Inquiſition entbunden, gleichwol zu Bezahlung aller Untoſten

angehalten, Chriſtina Enckin hingegen, in Anſehung, daß ihr Groß⸗

Vater das in ſeinem Hauſe von ihr begangene Verbrechen zur Be⸗
ſtrafung nicht denuneüiret, ſondern ſie bloß die Beltziſche Unterſu⸗
chung zu befodern abhoͤren laſſen, nach klarer Verſchrift der Rechte
im 165. Artickel der peinlichen Hals⸗Gerichts⸗Ordnung, mit
aller Strafe und Unkoſten verſchonet. B. R. W. Objiciet quis

„

forſan, artieulum 165. in Saxonia per Conſtitutionem inedi

tam 6. quæ liberorum furta fimpliciter, ſed mitius tamen,
puniri jubeat, abrogatum. At enim vero qunm abrogatio

non præſumatur, credibile eſt, Electorem ſuppoſuiſſe ca-

ſum, quo parentes conjugesque querelam ad judicem defe-
rant, at, ut judex ſponte ſe ingerat, noviter conſtituere
noluiſle.
Parentes && conjuges, quibus a liberis vel conjage furtum fſit,
omiſſis bis, eos, quorum ope &* conſilio furtum
factum, de furto convenire poſſunt.
V. 2
Datur etiam actio furti contra eos, qui res furtivas a
liberis ſcientes ſuſceperunt.
VI.
Pro ſcieute reputatur, ꝗui ſcientiam callide diſimulat, at res
ad ſe delatas ſine requiſitione ſuſcipit.

Quod

8
,

SP. DLVI. DE ExrIL. QVX PER HERED. FIVNT. 40

Qo in Conſtitutione Carolina art. 165. & Conſtitutione
inedita Saxonica 6. ſancitum eſt, ut liberi conjugesve
furantes, ſi querela contra eos deferatur, mitius puniantur,
his, quorum ope & conſilio furtum factum, non prodeſt.
Sed hos gravius etiam puniri oportebat, quod præter fur-
tum crimen ſervi corrupti per L. 14. §. I. de Servo corrupto
committant, atque adeo duplici reatu teneantur. Glara eſt
hac de re Juſtiniani in §. 12. I. de Obligationibus, quæ ex deli-
cto, ſanctio. Sed memorabo exemplum: Filiafamilias minor
ſubinde ad vicinam mercatricem venit, aurum clam patre
defert, mundum, ornamenta, bellaria ac cetera id generis
Iuxuriæ inſtrumenta largiter emit, ac clanculum abſumit.
Re tandem comperta, pater contra mercatricem agit. Hæc
exceptionem non competentis actionis opponit. At [Cti
Helmſtadienſes, quum ad illos acta menſe Novembri anni
cioloccxv. ferrentur, actioni furti locum dederunt, atque de-
ciſionis ſuæ fundamentam tam in ſupra memorato &. 12. I. de
Obligationibus, quæ ex TJelicto, quam in L. 14. C. de Furtis &α

ſervo corrupto poſuerurn, in qua ultima Auguſti eum, qui a

ſervo furtim ablata ſciens ſuſcipit, non tantum de ſuſceptis,
ſed etiam pœnali furti actione, conveniri permittunt. Ne-
gabat quidem rea, ſe aurum ſcientem ſuſcepiſſe. Verum iſta
ignorantia adfectata erat manifeſte. Videbat, puellam qua-
tuordecim annorum magnam auri copiam clam patre habere,
ac clanculum ad ſe deferre, & in res inutiles ac juventuti
noxias impendere. Videbat, inquam, hæc omnia, & ipſa
quoque patrem, cum quo frequens illi commercium cum
filia ſtudioſe celabat, nec tamen ſcire volebar, aurum, quod

ad ſe deferatur, ſurreptum eſſe. Si hanc ignorantiam excu-
ſamus, & non pro mala fide reputamus, apere malitiis ho-
minum indulgemus. Sed adjiciam verba ſententiæ: Würde
Eee z Wie⸗

400b0 MEDITAT. AD PANDECGI.

Wiederklaͤger die eigentliche Summa des ihm mangelnden Goldes
und Geldes vermittelſt Cydes anzeigen,dabey auch, daß er gewiß
glaube und daſuͤrhalte, es habe ihm ſolches alles ſeine Tochter heim⸗
lich entwedet, und der Wiederbeklagten zugebracht, ſchweren, oder
ſolches auf andere Art, etwa durch Zeugen, Eydes⸗Delation, Her⸗
ausforderung der Handels⸗Buͤcher, beybringen, ſo iſt Wiederbes
klagte ihm ſolches alles, nebſt dem von Zeit der erhobenen Klage
aufgelaufenen Intereſſe, jedoch gegen Zuruͤcknehmung der annoch
in natura vorhandenen Waaren, zu erſtatten ſchuldig. V. R. W.
Rat. dec. Es fodert Wiederbeklagte von Wiederklaͤgern die Bezah⸗
lung der von deſſen Tochter in ihrem Laden ausgenommenen Waa⸗
ren, unter dem Vorwand, daß ein Vater ſeinen Kindern noͤthige
Kleidung verſchaffen, folglich die dieſer halb gemachte Schulden zu
uͤbernehmen verbunden ſey, zudem in gegenwaͤrtigem Falle Wieder⸗
klaͤger den von der Tochter getriebenen Handel wohl gewuſt und ge⸗
billiget, auch die Tochter ſelbige Waaren nicht bey der Wiederbe⸗
klagten ſelbſt aufgenommen, ſondern deren minderjaͤhrige Kinder,
die gleiche Rechts⸗Wohlthaten mit ihr haben muͤſten, ihr ſolches zu
creditiren verleitet. Wannenhero es das Anſehen gewinnet, ob
haͤtte Wiederklaͤger ſecundum petita condemnirt werden ſollen.
A Ubdieweil aber der groͤſte Theil der an des Wiederklaͤgers Tochter
geborgenen Waaren, beſage der beygelegten Specification, nicht zu
nothwendiger Kleidung, ſondern bloß zu uͤber fluͤßigem Putze und

Ueppigkeit gedienet, dergleichen ein Barer zu bezahlen nicht ſchuldig
iſt, hi rnaͤchſt Wiederklaͤger, daß er erwas von dem mit ſeiner Toch⸗

ter getriebenen Handel gewuſt, beſtaͤndig laͤugnet, auch, wenn er
gleich von einigen Stuͤcken Wiſſenſchaft gehabt, dadurch nicht alles,
was ſie in ſolcher Uebermaſſe erborger, gebilliget, demnach vor allen
Dingen, wie weit er den Handel approbiret, erwieſen werden muß,
endlich die vorkommende Umſtaͤnde deutlich an den Tag legen, daß

des

V
lie
chen

eige
des
lue⸗
lin,

e
,
ee N
64
obti

ft⸗

enn
lhe⸗
1ole
ecl

n
9

SP. DLVI. Dr ExrII. CQX PER HERED. FIVNT. 407

des Wiederklaͤgers Tochter, wo nicht von der Wiederbeklagten ſelbſt,
doch von ihren um einige Jahr aͤlteren Kindern zu dem heimlichen

Handel verleitet, dieſer ihr Factum aber von der Mutter durch

Annehmung des Goldes und Anſtellung gegenwaͤrtiger Klage ge⸗
nehm gehalten worden; So haben wir Wiederklaͤgern von der Klage
losgeſprochen Was die Wiederklage betrift, ſo vermeynet Wieder⸗
beklagte, ſie habe daran, daß ſie das ihr von der Tochter zugebrachte
Gold angenommen, nicht unrecht gehandelt, folglich fehle es Wie⸗
derklaͤgern an einer in Rechten gegruͤnderen Action. Allein da des
Wiederklaͤgers Tochter ein ſehr junges Maͤdgen, und darzu in vaͤ⸗
terlicher Gewalt geweſen, folglich kein Gold oder Geld zu ihrer Di-
ſpoſition gehabt, gleichwol Widerbeklagte dergleichen von ihr, und
zwar, dem Angeben nach, in ziemlicher Quantitaͤt, angenommen,
ſolches auch anfaͤnglich vor dem Vater heimlich gehalten, wie dieſes
aus der beygelegten Rechnung, worinnen der von der Tochter ge⸗
machten Schulden keine Erwehnung geſchiehert, erhellet; So hat
Wiederbeklagte allerdinges unrecht, und wider den §. 12. J. de Ob-
ligationibus, quæ ex delicto, gehandelt, und findet alſo die in ſol⸗
chen §. benennte Action wider ſie ohne Zweifel ſtatt. Weil ſie nun

Gold empfangen zu haben nicht in Abrede iſt, und es nur an der

eigentlichen Quantitaͤt mangelt, in ſolchem Fall alles auf den Eyd

desjenigen, der den Schaden erlitten, ankoͤmmt, c. 7. X. de bis,

quæ vi metuive cauſa; So haben wir Wiederklaͤgern, ob er ſchwe⸗

ren, oder eine Beſcheinigung antreten wollen, freygeſtellet.

VII.

MEDITAT. AD PANDECT.
VII.

FSi is, quem beves futurus compilavit,
beredes tamen ejus, éo mor?zuo, queri, & coberedem compi-
latorem convenire, ſed I. altem civiliter, poſſunt.
VIII.
Poſſunk etiam jusjurandam ei deferre.
C'rdlu . in artieulo 165: eis, qui a futuris heredibus ſuis
compilantur, accuſare, vel judici deferre permittit,

magiſtratibus Vero,

408

vivus conqueſtus non eſt

ex officio ſeſe ingerere, atque crimen

hoe cognoſcere, interdicit. Plerique vero eorum, qui a futu-

ris ſucceſſoribus heredibusque ſuis expilantur, propter ne-
ceſſitudinem & cognationem filere, quam familiæ ſuæ ma-
culam adſpergere, malunt. Moriuntur itaque, querela nec
mota unquam, nec præparata. Tum vero magnopere du-
bitatur, an ceteri eorum heredes queri, ac compilatorem
iſtum, coheredem ſuum, convenire queant. Factum id ali-
quando, & coheredi huic, quum aliæ probationes deficerent,
jusjurandum delatum eſſe, reminiſcor. Ule vero exceptione
non competentis actionis ſe tuebatur, & urgebat primum, in
Jico articulo 167. jus agendi ad eum ſolunn qui compilatus
eſt, reſtringi, verbis: ein Theil den andern; deinde, morte
omnia ſolvi, atque inprimis injuriam factam remiſſam cen-
ſeri, per notiſſima jura; denique, ſi vel maxime agi pofſlet,
jusjurandum tamen ſuper crimine deferri non poſſe. Et
priores quidem duæ rationes faciunt, ipſe credam, cohere-
dibus jus non eſſe, accuſandi vel deferendi compilatorem,

aut peœnam ejus depoſcendi. Hanc utique remiſit compila-

vus, dum ipſe quefſtus non fuit, arg. L. 15. §. 14. de Injuriis.
At enim vero per hoc heredibus facultas agendi atque hoc,
quod ipfis peculiariter debetur, Periequendi ademta non

l

dne⸗

vin
w

n⸗

le,

te⸗
n⸗
e
ri⸗

SP. DLVI. DrE Exeir. QyX PrE HEERED. FIvNr. 409

eſt. Liberi videlicet erant, poterantque a fratre collatio-
nem eorum omnium, quæ is a parente acquiſierat, flagitare,

L. I7. C. de Collationibus. Ridiculum ergo fuiſſet, compif-

latori, qui ad conferenda honeſte accepta obligatus erat,
collationem eorum, quæ ſcelere adquiſiviſſet, remitti. De-
inde, quod ad jurisjurandi delationem attinet, jam diu alii
ante me ex L. 52. J. 27. de Eurtis, L. 5. §. 8. L. II. §. I1. de
Injuriis, L. 9. §. 2. de Jurejurando, c. 26. pr. X. de Jurejuran-
