næ recenfentur, conjecturis 157
Præjudicium contrariæ ſententiæ 158

Crimen perduellionis, ſeu læſæ maje-

ſtatis
Per imprudentiam & ruſticitatem,
qua Princeps graviſſime offenditur,

non committitur. 653
Solum ſilentium in crimine perduel-
lionis juſte punitur. 641

Pontifice: romani ſolam reticentiam
in crimine perduellionis nunquam
morte punierunt. 644
In crimine perduellionis etiam teſtes
inhabiles admittuntur, minorem
tamen, quam alii idonei, quin ali-
quando maxime ſi inimici ſint, nul-
lam plane fidem inveniunt. 650

Præjudicium. 651
Criminis læſæ mejeſtatis deſeriptio
Ciceroniana. 663

Aliqua ex convitiis in Principem cri-
men læſæ majeſtatis non funt. 667

Injuriæ, quæ perſonam Principis &

tamniam fimplieiter, atque adeo
rempublicam oblique & minus
principaliter læ'dunt, non quidem
crimen læſæ majeſtatis ſunt, ſed
tamen atroces carcerem, inquifitio-

nem, quin & ultimum ſupplicium
merentes. . 663
Ad crimen læſæ majeſtatis in ſpecie
referuntur convitia, quæ Princi.
pem tanquam Prineipem, atque
adeo æqualiter eum eo rempublicam

lædunt, nec facile remitti debent.

670
Quomodo ejusmodi crimen punia-
tur? . 671
Præjudicium. . ipigd.
In crimen perduellionis incidunt con-
vitia tur bulenta & ſeditioſa, nec
facile ſine graviſſimis cauſis remit.
ti debent. 6717
Vid. infr. Perdvuellio.
Ciimen Smonizc.
Contra crimen ſimoniæ jurisjurandi
religio infirmum remedium eſt, ee
merito abrogatur. . 617
Præjudicium, ibid.
Culpa.
Ex culpa lata & levi, non etiam le.
viſſima miniſter principis obliga-
tur. .7i7
Præjudieium. 718
In explicandis delictis miniſtrorum
Principis difficile eſt culpam a do-

lo diſtingnere. 741
Cura magiſtratus circa ignem
QPænam complectatur? 163
Cuſtodes

Cuſtodes, reum ex carcere dolo

emittentes, ſimili ſupplicio adſi.-
ciumur; quæ pœna locum habet,
quamvis vis nulla ſit adhibita. 534

27

Culpa cuſtodum, quibus reus evaſitr,

ſi magna & fupina fuit, ponam
corporis afflictivam & perpetuam
relegationem meretur, culpa me-
diocris carcerem aut mulctam.
In Szxonia tamen jusjurandum,
quod dolus abfuerit, ante omnia
exigi ſolet. 536

Præ-

— —,

Pr.

De⸗
Se

—
Dlebn
brine.
Mhlann
d
.
1 i
idid
unteen.
loſt, nee
ſotemi.

l

Wijannet
mek Nr
ibie.

Ntin k.
diͦ Cller.
nilroru
hum 400.
41
igten
16,

reete l
licio a.
umn hi
nibita
elseſi
Uit, penn

immdnn,
ite Mil

INDEN RERVM

„

ET VERBORVM.

Præjudicia. 537. 538.
Cuſtodibus, qui vafre & fubtiliter
decepti cuſtodias amiſerunt, nihil
imputari poteſt. 539
Cuſtos, qui debitorem, in vineula
conjectum, vel ſibi commifflum,
fuga elabi, ſeu per dolum ſeu per
negligentiam, ſinit, etiam civili-
ter tenetur, & a creditoribus, ut
æs alienum fugitivi ſolvat, conve-

niri poteſt. 540

⸗ Cuſtodia rei.
Etſi inquiſitio locum habeat, cuſto-
dia tamen rei confeſtim decerni
nequit. 511
Ad hoc, ut reus in cuſtodiam mitti
poſſit, duo communiter deſideran-
tur, legitima indicia, & grave
ſcelus, ſed loco gravis fſceleris,
quod neceflarium non eſt, præ-
ſtat, ſubſtitui fuſpicionem fugæ. 51I2
Præjudicia. 512. & 514.
Damnum.
Damnum, a furieſo, aut infante,
vel infantiæ proximis datum, in-
ter caſus fortuitos eſt referendum. 2
Datio præmii
Non ſufficit ad delicti imputationem,
magnam tamen ſuſpicionem, quod
quis conſcius & particeps delicti
fuerit, excitat. 51
Declaratio bonoris
Decerni ſolet in injuriis, ſi reus acto-
rem dignitate antecedat. 195
Sacerdoti convitistori imponitur, ſi
injuriatus dignitate multum ſit in-
ferior. 280
Præjudicium. ibid.
Spontanea honoris declaratio in atro-
cibus injuriis, quales aliquando &
verbales ſunt, non admittitur, in
levioribus vero reum liberat, ſed
tamen, quamvis ab dectore recepta

Tom. EIII. Etti ftt

—
fuerit, ad reſtitutionem expenſa-
rum obligat. 206
Præjudicium. 207
Decretum.

Decretum collegii, ſive omnes ex
illo, ſive plures ex eodem, con-
ſenſerint, a Præſide, vel membro
difſentiente, reſcindi non poteſt. 30
Ininſtum decretum totius collegi,
vel majoris ejnsdem pertis, Præ-
ſidi collegii imputari nequit, ſi
diſſentiendo illud impedire non po-

tuit. 22
Deeretum majoris partis melior &
juſtior efle præſumitur. ibid,
Præjudicium. 33
Defenſio

Neceſtaria & eſſentialis judicii erimi-
nalis pars eſt; ad qusm tamen
advocatus non eſt necefſarius, niſi
reus vel talem eſflagitet, vel ob
ſtuporem ingenii ſibi ipſi conſule-

re nequeat. 489
Etiam contumacibus non eſt denegan-
da. 506
Præjudicimum. ibid.

Vti contra torturam, & poenam ip-
ſam admitti ſolet, ita eontra aliagra-
vamina denegsri non poteſt. 5308
Defenſio, in ie ſpectata, favorem
masximum meretur, & in Caroli-
na lege plus centies præcipitur.
At uſus diverſam a Carolins defen-
ſionem in foro invenit, quæ odio
digniſſima eſt. 494
In quibumam cspitibus uſus foris
quod ad defenſiones, a lege Ca-
rolina receſſerit? 48
Jus Carolinum, quod reis ab alio de-
fendi permittit, novum noneſt. 487
Plurimi rei, qui defenſionibus ju-
vantur, nocentes ſunt, ac ope
defenſorum meritam penam effa-
giunt. 493
Ds:

7

INDEX RERVM ET VERBORVM. .

Defenſiones ſæpe reorum cauſam
deteriorem reddunt, & vel poœnæ,
quæ alias imponi non potuifſet,
locum faciunt, vel eandem exaſpe-
rant. 493
Exempla. ibid. iq.
Inter præcipua defenſionum mala eſt
mora litis & dinturnus carcer,
quod tamen non ipfis defenſioni-
bus adſeribendum eſt, ſed nimio,
qui illis tribuitur, favorji. 497
Detenſiones, non obſtante præacluii
pœ ia, admitti ſolent. 498
Præjudicium. ibid.
In defenſionibus et'am hoc odioſum
eſt, quod per illas ſæpe inviti rei,
aliquando eorum parentes, quin
nonnunquam ipfi adver ſarüi, e. g.
maritus, uxorem adulerii accu-
ſans, ſumtibus onerentur, quod ul-
timum tamen limitari oportet. 499
Præjudicium, quod ad patrem atti-
net. 500
Inutiles allegationes defenſionem in-
viſam reddunt. 503
Optima conficiendi defenſiones me-
thodus traditur. 504
Defenſionem pro avertenda inquiſi-
tione reo petenti permitti æquum

eſt. 508
Defenſor.
Defenſores per hoc, quod non tam
verum exponere, quam obſcurare,
& judici fucum facere laborant,
odium merentur. 492
Deferens jusjurandum.
Quousque civiliter de adverſarii per-
jurio quæri, & damni reſtitutio-
nem petere poſſit? 624
Præjudicis. 625, ſ⸗
Delatio.
Delatione:, quæ difſimulato vel ficto
nomine afferuntur, famoſus libel-
lus ſunt. 337

In inquiſitionibus ultronez reorum
delationes ad plenam condemnatio-
nem non ſuffi iunt, ſed corpus delicti
ante omnia inveſtigari oportet. 476
Delationes injuriarum.
Si uleiſcendi sanimus deſit, non permit-
tuntur ſaltem, ac cum præcepto
Chriſti & ùpoſtolorum cone liantur,
ſed præcipiuntur etiam, atque hi,
qui eas negligunt, objurgantur. 178
Delator
Exceptione famæ communis ſe defen-
dere nequit, ſi fama illa nullis aliis
argumentis ſubnixa ſit. 319
Delatores, quos veriſimilia indicia ad
deferendum moverunt, injuriarum
non tenentur. 316
Præjudicium. ibid.
Poteſt delator, etſi pars læſa fit, ad
teſtimonium evocari, ſed non eſt
omni exceptione major. 469
Præjudicium. ibid.
Delator injuriarum
Liti ſe immiſcere, ſumptusque ferre
obligatus non eſt, tune tamen quan-
do judici idonea ad inquirendum
argumenta non ſuppeditat, ad
utrumque cogitur. 193
Præjudicium. ibid. .
Delictum.
Delictum, a quibusdam collegii mem. .

X

bris commifſum, toti collegio, ſiqui-
dem id ratum habuit imputatur. 37
Qui delictum prohibere poteſt, ſed
non prohibet, jure naturæ ſimpli-
citer, jure civili non aliter, quam
ſi prohibitio ad officium ejus per- re
tinet, obligatur. 49 Z
Sola ratihabitio ſuperioris non efſi- 1
cit, ut delictum ei imputari poffit. 51
Nec præmii datio ſufficit, quæ tamen

magnam ſuſpicionem, quod quis le
conſeius & particeps delicti fuerit, tr
excitat. ibid. „ 1

Inter-

—
2 Rorun
denmmo⸗
rDdi
lorn
n,
nonpem.
n Neenn
elinmn,
DN H,
unnr

isſeceier
rulls i

3 .

ANen dd
tihararun
4

el l 4

ll n 4

. G⁸

RN

immn
nunne kn
Eeunenun
Aümum
peln, d

1

neolegine
icolegalt

tinpmum
ete pollb

Nuure S

=

5

n iten

Kieumn foke⸗
6

„ . .
eigtin &

irpaumghi

kti gen
benz

INDEX RERVM ET VERBORVM.B

Intereſt reipublieæ, ne delicta mol.
lius puniantur. 186
Non omnis delicta, quorum cogni-
tio ad ſuperiorem jurisdictionem
refertur, atrocia ſunt, nec inqui-
ſitione digna 458
Delida, quæ circa jusjurandum com
mittuntur, in quot claffes diſtri-
buantur? 634

In enxplicandis delictis miniſtrorum

Principis diffieile eſt dolum a cul-
pa diſtinguere. 741
Boni Principis officium eſt, miniſtro-
rum ſuorum delidts, etiam com-
munia, punire, ac familiares om-
ni culpa vacnos habere. 742
Duo ſunt delictorum, quæ a miniitz is
Principum committuntur, potiſſmi
fontes, avaritia, & ambitio. 778
Vid. ſupr. Crimen.

Delinquentes.
Plures unico sctu delinquentes unica
pœna, ſi hæc dividi poſſit, ple
cGtuntur, quando leges in id deli-
ctum certam pœnam ſtatuerunt 41
Præjudieium. ibid.
IIlIi, qu jufſu ſuperioris del querunt,
ſi propterea puniuntur, vel dam-
num patiuntur, actionem contra
jubentem habent, ut indemnes
ſerventur; ſecus, ſi ex mandato
ſuperioris pecearint.
Superior & inferior ſimul delinquen-
tes, etſi ſimillimum factum ſit, diſi-
mili tamen ratione puniendſunt. 53
Qui, patre jubente, delinquit, aut
excuſatur plane, aut mitius puni-
tur, ſed is, qui, matre mandan-
te, peccavit, non jnvatur. 57

Dementes.

Regulariter pœnis omnibus eximun-

tur, niſi maniteſti doli indicium
appareat.

Fff fff 2

Denunciatio.
Sola partis offeniæ denunciatio ad
inquirendum non fſuſſicit. 4⁰9
Denunciatio belli.
Vid. ſupra Belli denunciatio.
Denunciationes ſeu delationes injuria-
rum.
Delstiones injuriarum, quæ ex ulciſ-
cendi animo proficiſcuntur, inju-
ſtæ, atque ab ipfis idolorum cul-
toribus, qui tolerantia ſua pa-
tientiam Chriſtianorum fere ſupe-
rarunt, improbatz ſunt. 174
Depo ſitarius.
Quousque depoſito ſine crimine uti
poſſit? 112
Qui rem, ex turpi caufſa apud ſe
depoſitam, intervertit, a deponen-
te conveniri nequit; peceat tamen
& a magiſtratu recte punitur. 129
Depoſitarius, depoſitum intervertens,
etſi magiſtratus ſit, furtum com-

mittit. 113
. Depoſiio.
Eſt pœna ordinaria ſacerdotum blaſ-
phemantium. 558
Depoſitum.

Qni depaſitum ex cauſa delicti re-
tinet, delinquit quidem, ſed fur-
tum non committit. 113
Præjudicium. 115
Deprecatio injuriarum.
Decerni ſolet, ſi actor & reus digni⸗

tate ſint pares. 195

Ab auctore rixæz, qui laceſſitus modum
exceſffit, peti non poteſt. 203
Præjudicia. 204
Quando ſacerdoti convitiatori impo-
ni ſoleat? 279
In deprecationibus jure com muni pro-
curator tam ex parte actoris, quam
rei, quin & ſeriptura aliquando
admittitur, ſed in Saxonia rei pre-
ſentia deſideratur, 198

Pra.

1

NDEX RERVM ET VERBORVM. 5

Præjudicium, quo deprecatio in ſcri-
ptis fuit admiſſa 199
Deſperatio. .
Pœnam injuriarum ac blaſphemia-
rum non tollit, aut minuit. 567
Detrectatio obedientic.
Detrectatio obédientiæ in juſſis Prin-
cipum, legi divinæ contrariis, ju⸗
ſta eſt. 690
Dicta.
Aliqua dicta, etſi per ſe injuria,
propter locum & tempus, plene

excuſantur. 211
Exempla. ibid. ſq.
Salſa advocatorum dicta & feripta
injuriæ non ſunt. 243

Dida & ſeripta ſalſa advocatorum
vel diſſimulanda ſunt, vel ſimpli-=
ci admonitione coërcenda. ibid.
Prajudicium. 244
Dies.
Nullus dies, quem vel lex, vel ju-
dex in criminalibus defenſori præ-
ſigit, peremtorius creditur. 498
Præjudicium. ibid.
Diſſidatio.
Antiquiſſimis Germanis incognita,
medio ævo introducta, ab initio
honeſtatis fuit, deinde necefſitatis
per leges publicas facta eſt. 339.
ag. 355.

Quid ſit? 340⁰
Vel coram, vel per literas, vel per
muntium flieri poterat. ibid.

Diffidatio etiam uni homini fieri po-
teſt. Neceffe tamen eſt, ut per
hoc plures homines tumultui &
periculo involvantur, ac tranquil-
litas publica lædatur. 35⁰
Difſidationes cum bellis privatis anno
1I467. ſaltem ad tempus, anno
1495. vero in perpetuum prohi-
bitæ fuerunt, at in conſtitutione
Criminali Carolina, cujus verus

auétor Maximilianus I. eſt, ite-
rum permifſſæ, tandem tamen an-
no 1548. penitus abrogatæ funt.
339. ſ(gg.
Diffidatio, nudis verbis, ſine litteris
aut ſignis, facta, ſi per eam ſecu-
ritas publica turbata fuit, ſecundum
leges Imperii, gladio punitur; In
Electoratu Saxonico autem ſaltem
fuſtigatione aut exilio. 344
Præjudicia. 346. 347
Diffidatio non eſt comminatio, per

quam ſingulorum hominum ſecu-

ritas turbatur. 35

Diſſdator.
A pœna ordinaria non liberatur,
quamvis, ſe animum minas exſe-
quendi habuifſe neget, atque hoc
in tormentis edicere paratus ſit. 248
Præjudicium. ibid.
Qui privato malum minatur, diffida-
tor quidem non eſt, punitur ta-
men, & cavere cogitur. 352

Diſſidatoriæ literæ.
Vid. infr. Litteræ diffidatoriæ.
Diſpoſitio Legum.
Diſpoſitio L. un. C. &i quis Imp. mal
adhuc hodie uſu eſt ſervanda.
664. ſqg.
Diſputare.
Diſputarxe & in ſcholis, & in tem-
plis licet, ſed cum aliquo diſeri-
mine. 601
Diſputationes.
Eruditorum vividæ inter ſe diſputa-
tiones tolersri, nec tanquam inju⸗-
riæ vindicari debent, maledicen-
tia tamen recte punitur. 188
Diſputationes theologicæ multas qui=
dem hæreſes excitarunt, ſed tamen
interdici nec debent, nec Doſfant.
601

In diſputationibus theologicis abſti-

nen⸗

—
ir.
nmn .
1e d
33 l
Ne liter
ein r.
ſeeminn
Untorzlt
en ſlen
4
365 30
tio, bet
Uum ſen
D

Ihune,
ing erſe
,ahle M
neſt 283

wkir

Drue

eit
umt,

n en
go ſn
4

4.

nim.

ce Mns

euninn

, ee ie⸗

logti

4

,

erſe ie⸗ .
tnd uui
t, MNAn.

INDEXNX RERVM EFT VERBORVM

—

X

nendum eſt a novis theſibus &
phraſibus, quæ fſcilicet nec in ſa-

cro codice, nec in libris ſymboli-
cis reperinntur. 602
Diſtinctiones.

Vulgares diſtinctiones, quibus leges,
contra prævaricatores latæ, eludi
ſolent, rej ciuntur. 369
Diviſionis beneficium.
Vid. ſupr. Benéeficium divi onis.
& infr. Exceptio divifionis.
Dolus bonus.
In capiendis reis licite adhibetur.
518. 844
Præjudicium. 519
Dominus.
An & quando, ob injuriam, vaſal-
lo illatam, contra injuriantem age-
re poſſit? 237
. Dona.
A Miniſtro Principis ab iis, quos,
ecxtra muneris ſui rationem, inter-
ceſſione vel opera juvat, impune
accipiuntur. 731
Præjudicium. 732
Dona, ab extero Principe miniſtro,
qui cum illo negotium geſſit, ob-
lata, a miniſtro licite accipiuntur. 732
Præjudicium. 73³
Leges quorundam locorum vetant
fſimpliciter miniſtrum dona ab ex-

tero Principe accipere. ibid.
Caſus, quibus ab extero Principe do-
na accipere vetitum eſt. 781
Etiam in bellis duces prævaricantur.

390⁰
Leviuscula dubia circa libros ſymbo.
licos, quæ poſt ſubſeriptionem ſa-
perveniunt, non ſunt hæreſis. 576
Præjudicium. 577
Dubitatio.

interptetatio ſic facienda eſt, ne

juretur. 614
Præjudicium. ibid.
— E.
. Eccleſia.
uotuplex ſit? 583

Quælibet eccleſia hæreſes ex libris

— . . . 3‧
ſuis ſymbol'cis judicat, atque ho-
rum profeffionem & ſubſeriptio-
nem a membris ſuis exigit. 573

Eccleſiæ ſingularum in Germania re-
5 .

rum publicarum jus ſacrorum &
annexam ei articulos fidei definien-
di & hæreticos declarandi faculta-

tem habent. 586
Eccleſia nationalis ſeu particularis
uænam dicatur? 584

Eecleſia ſingularis, ſeu provincialis.

Quænam dicatur? ibide

ccleſia univerſalis
unid ſit? ibid.
PEdictum Regium & Electorale Saxoni-
cum wider die Selbſt⸗Rache.
Lex Saxonica §. 3 Edicti wider die
Selbſt⸗Rache, poœnam in eos, qui
magiſtratus injuriis laceffunt, ſan-
ciens, ſaltem ad magiſtratus illu-
ſtres, non etiam ad alios pertinet.
252
Præjudicium. ibid.
Effractio.
Ut effractio, quæ in furto violento
deſideratur, ſeditioſe & côaduna-
is hominibus facta ſit, necefſe non
eſt. 68
Poteſt illa effractio etiam ab uno he-
mine, vel a femina committi.ibid.
Præjudicium. ibid.
Effractio, manibus facta, non ſuffi-
cit in crimine furti ad irrogandum
ultimum ſupplicium. 99
Præjudicium. ibid.
Emtio.

Si dubitatio circa jurandum oriatur, Emtio rei furtivæ, cum fſcientia con⸗
Fff tff 3 jun⸗

INDEXNX RERVM ET VERBORVM.

juncta, jure communi non eſt
proprie furtum, nec ponæ ordi-
nariæ ſubjacet; at jure Saxon ico
recentiore ſubjacet poœnæ ordina-
riæ. 398. fſq.
Epkorus.
Ephorus, qui delata ad ſe per rumo-
rem publicum flagitia fidei ſuæ
commiſſis exprobrat, injuriarum

non tenetur. 312 fJ.
Error.
Quousque act'oni injuriarum obſtet?
294

Error, in perſona commiffus, erran-
tem non excuſat. ibid.
Error, in perſona commifſus, tum
excuſat, quando errans rei licitæ
operam dedit. 30⁰
Præjudieium. 301
Leviusculi errores circa libros ſymbo-
licos, qui poſt ſubſeriptionem ſu-
perveniunt, hær ſis non ſunt. 576
Præjudicium. 577
Quis ſit levis, qu's gravis error, &
quis articulam fidei lædat, aut non,
definire, nec Theslogorum, nec
Jureconſultorum eſt, ſed eccleſiæ
totius, aut ſenatus eceleſiaſtiei, qui
auctoritate publica inſtitutus ecele-
ſiam repræſentat. 582
Eventus.
Infelix conſili, licet aucipitis & au-
dacis, eventus conſiliario imputari
non debet. 716
Præjudicium. 717
Exceptio benignioris interpretationis.
Quousque locum habeat? 302
Exceptio diviſionis.
A membro umverfſitatis, contra quod
is, qui per delictum, ab univerſitate
commiflum, læſus eſt, in ſolidum
agit, fruſtre opponitur. 25
Præjudicium. 26
Locum habet, quando integrum col-

legium delictum culpoſum com-
miſit, ſecus ſi delictum fuerit do.
loſum. . 27
Præjudieium. 28
Exceptio erroris.
Contra actionem injuriarum tune pro-
deſt, quando ille animum inju-

riandi prorſus excludt. 294
Exceptio famæ communis
Nec injuriantem, nec accuſatorenm

nec delatorem exeuſat, ſi fama pu-
blica nullis aliis argumentis ſubni- “
xa ſit. 319
Exceptio litis confortium
Amembro univerſitatis, contra quod
ab illo, qui per delictum, ab uni-
verſitate commiſſum, læſus eſt,
in ſolidum agitur, huic opponi
non poteſt. . 25 G
Præjudicium. 26
Exceptio veritatis.
Advocatum non ſolum in iis, quæ
adverſario, vel teſti, ſed &, quæ
judiei objieit, excuſst3 neceſſe ta- 6
men eſt, ut objectio verbis in fa-
ctum temperetur. 249 & 324 —
Præjudicium. 250
An in Saxonia per cdictum reginm
wider die Selbſt⸗Rache, ſi in
continenti non liqueat, in cauſis
injariarum ſit vetita? 324 8
Præjudicium. ibid.
Quousque in actionibus injuriarum
ſuper exceptione veritsaris illiqui=
da jnszarandum deferri, vel pro-
batio admitti poſſit? 307 ſq.
Prajudieium. 5 308
Ad exeeptionem veritatis confugere,
non ſemper eſt confultum. 310
Execiitio.
Si, univerſitate ex delicto condemna-
ta, bona communia non ſi ffieiunt,
exeeurio in bona privata ſingulo-
rum membrorum decernitur. 38

Præ-

nimern.
num in.
wii:
tlunnn,
ifm .
euti ſdn⸗

e

umi o
um A
kla N, .
nie nn
45
6,
in it,
ſec & r

; etle

Vetin ife

ES
E
=
E

um neginn
1, in nnme
4

dA

h iniuimen
etaris Uli⸗
mii, vel i⸗

W5½
8

is conlign
tlmm.

X

Gdo oenm .
polifüint
riem:

ſecernitn.

INDEX RERVM ET VERBORVM.

Præjudicium. 39
. Exheredatio.
Ad exheredationem non omnis inju-
ria atrox, parentibus illata, ſafficit.

542
Exilium.
Miniſtris Principum delinquentibus
imponi poteſt; quæ pœna tamen
maxime eſt inconſulta. 937
Expilatio hbereditatis
Soli nocet heredi, non legatariis,
quibus totum legatum eſt præſtan-
dum. Quodſi vero ipſæ res lega-
tæ per expilationem perierunt,

damnum eſft legatarii. 412
Exſuperantia.
Exſuperantia virtutis aliquando cri-
men eſt. 752
Exſuperantia miſericordiæ & lenita-
tis erimen eſt. 753
Exſuperantia fortitudinis crimen eſt.
755
Exſuperantia religionis & pietatis
crimen eſt. 757

Exſuperantia magnanimitstis crimen
eſt; quo etiam legstorum rigida
ceremoniarum exactio refertur.

758
Exſuperantia magnificentiæ & libe-
ralitatis erimen eſt. 760
Exſuperantia parſimoniæ crimen el
761
Exſuperancia fidei in augendo fiſco
crimen eſt. 763
Præjudicium. 764

Facilitas.
Facilitas Principum in remittendis
injuriis, & ipſis, & republicæ no-

eiva eſt. , 673
Facinora.
Crimen eſt, ex aliorum facinoribus
luerum capere. 783
Præjudicium. ibid.

Facinoroſi.
Facinoroſi fugientes, etiam a priva-
tis comprehendi, vel ex inga re-
trahi, & donec Judici exhibeantur,

cuſtodiri poſſunt. 523
Præjudicium. 524
Facta.

Aliqua facta, etſi per ſe injuria, pro-
pter locum & tempus plane ex-
euſantur. 211
Exempla. ibid. ſqq.
Facta dubia & ambigua
In meliorem partem ſunt interpre-
tanda 295
Falſum, ſeu crimen falſi.
Inter falſum & ſtellionatum nullum
eſt verum diſerimen. 41³⁸
Characteres, qui communiter fal-
ſum a ſtellionatu diſtinguere per-
hibentur, exploduntur. 414 fqq.
Fama publica.
Sola fama puhlica, nullis aliis argu-
mentis ſubnixa, nec injuriantem,
nec accuſatorem, vel delatorem
excuſat; excuſat tamen eum, qui
eX offieii necefſitate accuſat, vel
defert; nec non magiſtratum. 319
Sola fama communis ad ſuſpectum
carceri includendum ſufficit 532
Famoſus libellus.
Vid, infr. Libellus famoſus.

Famulus
An & quousque contra herum iniu-
riarum agere poſſit? 223
Præjudicia. ibid iq.
Famuli, jufſſu heri delinquente:, mi-
tius puniuntur. 46⁵1
Præjudicium. ibid.

An famuli, qui res, cuſtodiæ & ad-
miniſtrationi ſuæ commiſffſas, in-
terverterunt, ordinaria furti pœ-

na ſint puniendi? 82
Præjudicia. 83 ſq.
Famuli, ſi res, quas alio transferen-
das

INDEX RERVM ET VERBORVNMNM..

das acceperunt, intervertant, ju⸗
re communi ultimo ſupplicio non
affieiuntur; ſecus jure Saxonico.
121
ibid. & pag. 124
Favus.
Favos & apes ex alieno fundo &
arbore auferre, jure Romano lici-
tum, ſed priſco jure Germanico
prohibitum eſt. 116
Hodie qui favos & apes, nondum
occupates, eximat, puniri nequit,
dummodo arborem non lædat.
117
Præjudicium. ibid.
In Saxonia is, qui in ſylvis Electo-
ralibus favos & apes eximit, fur-
tum committit. „ IIS
Pelicitas.
Seæpe felicitas in rebus gerendis mi-
niſtris Principum exitio vel dam-
no eſt. 735
Fidejuſſor.
Fidejufſor, qui pro reo de judicio
ſiſti eavit, ſi magiſtratus deinde
reum in carcerem conjiciat, libe-
ratur, nec, reo e carcere fugien-

Præjudicia.

te, ad ſolvendam, in quam cavit,

pecuniam, obligatur. 530
Fides miniſtrorum Principum.

Fides miniſtrorum, principi inferio-
ri contra ſuperioris injurias adſi-
ſtentium, aliquando punitur. 697
Fides miniſtri erga Prineipem ſuum
aliquando heredem ejus offendit,
& ab illo ſucecedente punitur. 703

Aliquando miniſter fidei ſuæ penass

uxori, matri, familiæ Principis,
fide illa offenfis, dat. 705
Interdum propter fidem ceteri mi-
niſtri unum ex ſe perſequuntur.
706
Fidei Winiſtrorum Principum exſu⸗

perantia in augendo fiſco crimen

eſt 7563
Præjudicium ibid.
Tides.
Fides teſtium, omni exceptione non
majorum, accedentibus gravibus
indiciis, ſuppletur, ut plenam pro-
bationem faciat. 95
Præjudicium. 96
,B Filius familiar.
Filius familias, qui pecuniam mu-
tuo sccepit, & in chirographo pol-
licitus eſt, ſe illam in rem patris
& bonos uſas verſurum, nec ta-
men vertit, non quidem ex mu-
tuo, ſed tamen de dolo, tanquam

ſtellio, conveniri poteſt. 4 8

Fines .
Per ſimplicem ingreſſionem & in-
ſpectionem non turbantur. 422
Quæ ingreffio & inſpectio etiam du-
rante lite fieri poteſt. Dominus
tamen eandem inpoſterum pro-
hibere poteſt. 422. ſq.
Finium turbatio aliquando in cri-
men læiſæ majeſtatis incidit. 420
Privatæ de finibus liti cauſa fiſci per
aſtum nonnunquam admiicetur.
42
Privatus, qui ſibi ſervitutem in vi-
cino alterius provinciæ prædio ar-
rogst, per hoe fines publicos ter-
ritoriorum non turbat. 4²²
Fiſcus
Bona quidem perduellium cspere,
ſed & aes alienum, ab iis eonfla-

tum, ſolvere debet. 66 ¾
An liceat fiſeo miniſtris accuſatis do-
cumenta auferre? 728
Præjudicium. . ibid.
Flagitia.

Flagitia uxoris & familiæ miniſtro,

qui culpa cargt, male imputantur.
. 727
Pras

„

4

Pr.

De⸗
Re

1

—
0 cine
8

fdne n
Erni
enunn.
5

nim m.
cpho .
en trs
went⸗
NANI.
WNN
.

den & i.
m. 6
etimn H
Deminm
eumn n.
nh.
Ncd in an⸗
neiit n
Nln a
Anient,
tutenn in .
ereliot
publcen.

—e2

um cupere
b in eonkt
ch
cellii l⸗
38 4
d.

le⸗ Niiſt,
ei..

INDEX RERVMI

ET VERBORVAM.

Præjudieium. ibid.
TFormulæ.
Veteres jurandi formulæ, quibus fi-
des hominum, munera publica ſuſ.
cipientium, obſtringi ſolet, ſi dein-
de inutiles, aut periculoſæ repe-

riantur, abrogari debent. 616
Præjudicium. 618
Fortitudo.
Fortitudmis exſuperantia crimen eſt.
755

Forum deprebenſionis.
Errant, qui forum deprehenſionis
in reo, per breve ſaltem tempus
alicubi commorante, locum hebere

negant. 518
Præjudieium. 519
Frater.
Germani veteres pœnam perduellium
innocentes extenderunt. 657
1ug4.

Ob fagam intervenientem, gradus
torturæ, jam decretæ, amplifics-
tur. 533
Præjudieium. ibid.
Fur

Vt ob tertium furtum ultimo ſuppli-
eio puniri poſſit, requirunt, ut bis,
aut ſemel jam ob furtum punitus
ſit. 71. ſq.
Præjudicia. ibid.
A pœna laquei non liberatur ob re-
ſtitutionem rerum, furto ablata-
rum, ſi hi, qui res ab eo bona
ſide emerunt, pretium datum non

recuperent. 74
Præjudicium. . ibid.
An ob animum reſtituendi a poœna
ordinaria liberetur? 75
Præjudicium. 6

Reſeriptum potentiſſimi Poloniarum
Regis, & Electoris Saxonis. 77
uamvis ante punitus non ſit, ta-
men ſuppendi potelſt. 81
Tom. VUIII.

Præjudicium. ibid
Furum ſuſpendium Saxones pri-
mum erercuerunt, Fridericus I.
Imperator a Saxonibus acceptum
in reliquem Germaniam intro-
duxit. 59
Furum pena ſnſpendii non dura,
ſed optima & æquiffima eſt, nee
interpretationibus molliri debet.
61. ſqq.
Ad furem damnandum manifeſtiſſi-
ma indicia ſufficiunt, nec, con-
feſſionem ejus extorqueri, neceſ-
ſe eft. ,
In puniendis, torquendisque furibus
corpus delicti nimis ſerupuloſe
exigi non debet; ſed ſufficit mo-
ralis certitudo. 66
Præjudicium. ibid. iq.
Furi reſtitutio rerum ablatarum ne-
que in tertio furto, neque in ſa-
crilegio prodeſt. 78
Præjudicium. 79
Furi advenæ ignorantia juris ſingu-
laris in loco, ubi furatur, non
prodeſt. 82
In puniendis furibus mens legisla-
toris ſpectanda, non verba cap-
tanda ſunt. 90⁰
Conſtitutio Carolina, etiam ubi cer-
tas in fures poœnas ſtatuit, arbi.
trio judicis & collegiorum juri-
dicorum locum relinquit. 92
Ad eonvincendum puniendumque fu.
rem propria confeffio, aut duo te-
ſtes omni exceptione majores nion

deſiderantur. 95
Præjudicium. 96
Fur, qui honeſtum lucrum intendit,
punitur, ſed mitius. 109

Furem non facit ſolum conſilium,
niſi factum aliquod, e. g. commo-
datio inſtrumentorum, comitatus
&c. accedat. 125

Egg g88 Qui

INDEX RERUM ET VERBORUM.

Qui alios ad furtum, inimico ſuo
faciendum, non animo lucri fa-
ciendi, ſed ex odio concitat, fur
non eſt, punitur tamen, & ad re-
ſtituendum rerum ablatarum pre-
tium convenitur. 125

Fur non eſt eccultans furem, vel
rem furtivam, qui lucri partem
non fert, ſed tamen extra ordi-

nem punitur. 392
Furem non indicare, erimen non eſt.
393
Fures rerum exiguarum inquiſitio-
nem recte detrectant. 458
Furioſus.

Furioſi delinquentes neque puniri,
neque ad damni reſtitutionem con-
demnari pofſunt. 2
Furtum.
Committitur a ſequeſtro, ſequeſtra-
tam pecuniam conſumendo. 78

Ope & confilio committitur, non
etiam ſolo conſilio. 125

Vt furtum tertium dicatur, necefſſe

non eſt, furem bis jam eſie puni-
tum. 71
Plerumque tamen ex obſervantia re-
quiritur, ut fur ſemel ſit punitus
ibid.
Præjudicium. 71. & 72.
In furto, per conſpirationem facto,
omnes, qui adfuerunt ſaltem, et-
ſi nihil tecerint, ſuſpendi opor-
tet⸗ 80
Præjudicium, ibid.
Furtum primum, etiamſi non violen-
tum, ultimo ſupplicie puniri po-
teſt. 92
Furtum, cum armis commifſum, et-
ſi effractio non accefferit, ulti⸗
mum fupplicium meretur. 103
Præjudicium. ibid.
Furtum, ob ſummam neceffitatem

commifſſum, etiam in foro huma-
no impune eſt. 108
Furtum non eſt ablatio eſculentorum,
quæ veſcendi animo fit, nec infa-

mat. . II8
Omne furtum, etſi minimum, inta-
mat. 1I1I

Præjudicium. - . ibid.
Depoſitum intervertens, etſi magiſtra-
tus ſit, furtum committit. 113
Qui depoſitum ex cauſa delicti re-
tinet, delinquit quidem, ſed fur-
tum non committit. ibid.
Præjudicium. 115
Apes & favos ex alieno fundo & ar-
bore auferre, jure Romano lici-
tum, ſed priſco jure Germanice
furtum eſt. ibid.
Hodie qui apes & favos nondum oc-
cupa os eximit, furtum non com-
mittit, nec puniri poteſt, modo
arborem non lædat. 117
Præjudicium. ibid.
In Saxonia, quod ad Electorales ſyl-
vas, furtum apium & favorum
committitur. 118
In furto opem ferens non aliter or-
dinariam furti peenam ſuſtinet,
quam ſi in partem lucri venerit.
Sufficit tamen lucrum indirectum.

127

Præjudicium. 128
Dominus, qui furtum famuli ſui,
quod impedire poterat, non im-
pedit, furti obſtringitur. 30⁰
Nonnullæ furti ſpecies, quas vulgus
pro fortis non reputat, & impu-
nune ſe laturum ſperat, tamen
vera furta funt, ſed extra ordi-

nem puniengda. 13⁰
Furtum etiam eſt, qued per jocum
fit. ibid.

Verum furtum eſt, & ordinarie pu-
nitur oceultatio furis, vel rei fur-
. tivaæ

D
kormn
inn
IlS
Ue
III
ibi
eir
1I
lGi 8
ſed fur.
idid.
II5
oKer.
n N.
detnntnie
idil
mdum o
Non conn
t, mdo
W.
Conler t
& onm

Aee
n ſuſtinen .
Neri venett.
indtechoann.
ini
1E

t, pon E

tat.

us en

Ry 8 ir.
etct, m
ent aii
16

d Nn
1e

ordinnte
, W1K

—

INDEXNX RERVM ET VERBORVM.

tivæ cum lueri, uſaltem indirecti,
participatione conjuncta. 392
Furtum attentatum
Quamvis effractio & arma interve-
nerint, ultimo ſupplicio non pu-

nitur. 94
Puniri tamen poteſt fufſtigatione &
perpetua relegatione. ibid.

Furtum impropriumn.
Ad furta impropria refertur, quan-
do res animo lucri faciendi in-
tervertitur quidem, ſed tamen ex
poſteſſione non aufertur. 119
Furt m a gnun.
In furti magni æſtimatione res in-
terveriæ non æſtimantur, ſed fal-

tem ablatæ, 119
Prajadicium ibid.
Furinm violentim.
Etiam fine armis committi poteſt.
69
Præjudieium. 70
Poteſt, ſeeundum ceircumſtantias, ali-
quando mitius puniri, 92
Præjudicium. 93

Vt morte puniatur, vis ſeditioſa præ-
eiſe non requiritur. Requiritur
tamen vis atrocior. 98
Vt in furto violento effractio fedi-
tioſe & coadunatis hominibus fa-
cta ſit, necefſe non eſt, ſed po-

teſt ea ab uno homine, vel a fe-

mina committi. . 68
Præjndieium. ibid.
. Fuſtigatio

uænam requirantur, ut ob incen-
dium culpoſum locum inveniat?
165
Locum nen habet in incendio cul-
poſo, ſi reus cum læſis tranſege-

rit, etſi illis plene non ſatisfece-

Præjudicium. ibid.
Fuſtigatio, lege Carolina in præva.-
ricatores ſtatuta, in praxi nun-
quam, ſed loco ejus mulcta de-

cernitur. 385
Præjudicium. 386
G.
Geſtus ignominioſ.
Sunt veræ injuriæ. 219
Præjudicia. 222. ſq.
Gewiſſen.

Qui fub fide, aufs Gewiſſen, ali⸗
quid indicare jubetur, ad ſolen-
ne jusjurandum non obligatur.
614
Præjudicium. ibid.
Gradus terturæ.
Gradus torturæ, jam deeretæ, ob
fugam intervenientem ainplifica-

tur. 533
Præjudieium, ibid.
H.
Hre ſis
Quid ſit? 611

duglibet eccleſia hæreſes ex libris
ſuis ſymbolieis judicat, atque ho-
rum profeſſfionem & ſfubferiptio-
nem a membris ſuis exigit. 573
Heæreſis non funt leviusculi errores,
& dubia, circa libros ſymbolicos,
quæ poſt ſubſeriptionem ſuperve-
niunt. 576
Præjudieium. 577
Ab hæreſeos nota proteſtantes & ca-
thollei in Germania noſtra funt
liberi. 597
Multas hæreſes diſputationes theo-
logicæ excitarunt, ſed tamen hæ
interdici nec debent, nec rofent.
O0E

rit. 166 Heæreſis, quatenus faltem in errore
Eti rpore delicti infligi po- conſiſtit, in foro humano crimen
Eh ſnc Derl 8 482 non eſt, nec puniri poteſt. 602
6gg gS £ Le⸗

INDEX RERVM ET VERBORVM.

Leges, quæ in ſimplicem hæreſin
infamiam, exilium, bonorum adem-
tionem, & bonorum priva tio-
nem ſtatuunt, impiæ ſunt, &
cum recta ratione pugnant. 603
An hodie nulla hæreſis naſcatur, cu-
jus veſtigium non jam in primo-
rum Chriſtianorum annalibus re-
periatur? 609
. Hæreticus
Pœharum comminatione, ut ad pu-
riora ſacra revertatur, cogi ne-
quit. 602
Cogi tamen poteſt, ut remedia, qui-
bus errores ejus diſeutiantur, ad-
hibeat, ac inſtitutionem in vera
doctrina admittat. 603
Præjudicium. 606
In quibus differat a ſchismatico? 611
Defſinitio hæretici in jure Juſtinianeo
poſita, accurata non eſt, ſed ex
ſuperſtitione & tyrannide cleri pro-
fecta, atque cum ea, quæ in Au-
guſtana Confeſſione reperitur, pug-
nat. 570
Hæreticus non eſt, qui in levi &
ad ſalutem non necefſario argu-
mento errat. ibid.
Quænam requirantur, ut quis hære-
ticus dici poſſit? 572
Jus declarandi hæreticos eſt penes
eccleſiam, ac, qui illam repræ-
fentat, ſenatum eecleſiaſticum 583
Olim hoc jus fuit penes concilia. 586
Hæretici ne quidem propterea, quod
ſuo more privatim DEVM colunt,
puniri poſſunt. 602
Hæreticus, qui falſas opiniones ſuas
alios, contra legis prohibitionem,
docet, vel culta ſuo religioſo tran-
quillitatem publicam turbat, blaſ-
phemias eructat, recte punitur,
non tamen propter hæreſin, ſed
Propter hæc maleficia. 602

Hæreticus obſtinatus, & polt inſti-
tutionem etiam errorum ſuorum
tenax, tamen puniri non debet.
603
Leges, quæ hæreticos quieſcentes
morte puniunt, impiæ ſum, &
cum recta ratione pugnant. 603
Poffunt hæretici, etſi quieti, a Prin-
cipe, vel republica e provincia
exire juberi, ab honoribus & mu⸗
neribus publicis arceri, a poſſeffio-
ne bonorum immobilium & com-
mercüs excludi, atque ex officiis,
quæ jam gerunt, honeſte dimitti.
603
Hæretieorum catalogus, a tempore
Lutheri, conſcriptus a Carolo Mei-
chelbeck. 608
Heres
Actionem ex injuria, defuncto, dum
hic vivebat, illata, non habet,
bene vero ex ea, quæ poſt mor-
tem infertur. 233
Præjudicium. 224
Si is, quem heres futurus compila-
vit, vivus conqueſtus non eſt:
