63 G MEDTTAT. AD PANDECT.

immediate aàa Deo, in §. 64. hoc modo retuli: Quantas
voæ majeſtatis non bene explicata inter eruditos turbas dederit,
nemo eſi, qui ignoret. Sommo fervore diſputatum Juit;
ntrum majeſtas mediate, an immediate a Deo ſit. Ad hbanc quæ-
Nionem quot attinet, poterat illa ab initio graviſſima & ma-
ximi momenti videri. Sed nibil eam in receſſu babere, appa-
rebit, ſi quæſtionem, omiſſis vocibus majeſtats & imutediate,
tanquam ambiguiz & olſeuris, explicemus. Hane ergo facie-
mus ſententiam noſtram: Inſtitutio poteſtatis & imperii in ſocie-
tatibus civilibus ſolum deum auctorem babet; quiphe qui & in le-
ge naturali & promulgata voluit, ut omines in ſocietates coirent.
Harum autem ſocietatum eam voluit eſſe naturam, ut non poſſent

ſine regimine aut poteſtate politica confiſtere. Hujus igitur po-

teſtatis prima introductio ſoli Deo debetur. Sed diverſæ formæ,
quibus hæc poteſtas in reipublicas fuit introdubta, variæ lege,
Huue, en eſt circumſeripta, & denique elelctio perſonarum, dui-

bus illa conferatur, a populo & civibus dependent; niſi, quod

divina providentiæ in illis pariter, ut in reliquis actionilius huma-
nis, concurrat. En tibi periculoſam hanc doctrinam ita reſolutam,
ut de eius veritate nemini dubium ſuperſit. Quid ergo obus

erat, ambiguis majeſtatis & immediate vocabuln obſeuram eam

& controverſam reddi. Non inficior, habuifſſe me tunc in
animo litem olim Thomaſio motam, cui quæſtionem hanc ne-
ganti Maſius, theologaus Hafnienſis, dicam impieratis ac læſæ

majeſtatis ſcripſit, &, ut commentarii eius Hafniæ per carni-

ficem comburerentur, effecit. Iſtud tamen ſcriptum meum
tunc temporis nullas turbas dedit. Interjectis vero paucis annis,
iterum de aſſentationibus jureconſultoram ſcripfſi, atque opini-
onem illam, quod majeſtas immediate a Deo lſit, quam olim
logomachiam dixeram, nunc etiam ad aſſentationes retuli, hunc
in modum: Prodeant & in medium IMi, qui inajſtatem immedia:
te a Deo eſe dicunt, atque poptili eligensis conſenfunm pro cauſa
aliqua majeſtatis haberi debere negant. Hi quoqgue aperte prin-
ripi blandiuntur. Quorum tamen ſententiam merifice explofit To-

maſius inurisprud. Divina I. 3. 6. 6. . 66. ſq4. & abſurdiſſimam

Aſe,

—
Clan
Alnt
An i

lmrge Z

G.
ſe, fr
innnten

etccirent
on e

igheer.

efuns
jle g

7

iurhee
fhlts
ru eN
e n!
nhaner.
Stelt
Eſeron.
tunremn
mrüani

= S S

etn

en ,

41m

D

SP. DLXVIII. DE PERDVELLIBVS. 637
eſſe, nee majorem dignitatem aut ſplendorem imperantibus con-
ciliave, oftendit, ut mireris hotulge illam aliquando a viris
prudentibus defendi, usque adeo, ut && Galli ge ea, tanquam

Vine qua tranquilitas publica ſteranda non ſit, in comitiis anpro-

banda & auctoritate regia confrmanda confiliutn, teſte Grammon-
do Hiſtor. Gallic. Iib. I. agitarint. Offendit theologos Vitem-
bergenſes, qui tunc erant, neſcio utrum Thomaſii nomen, an
audacia mea, quod contra Mafſii, theologi, auctoritatem pu-
gnarem, &, majeſtatem proxime a Dec efle, negarem. Pur-
gabam quidem ego me, ut puto, ſatis. Nam, Deum proxi-

mum majeſtatis auctorem efle, ſi primam conſtitutionem ſpe-

ctes, nunquam negaram, ſed ineptias ſaltem eorum riſeram,
qui, quoties princepsa a populo eligitur, vel belli aut heredi-
tatis jure ſummam poteſtatem adipiſcitur, majeſtatem ei ex
eleétione, bello & hereditatic jure adquiri nolunt, verum il-
lam tanquam aviculam ex cœlo deſcendere, & electo, vi-
tori vel heredi inſidere autumant Ab his & Calovium
diſſenfiſſe oſtendebam. Iſtis tamen excuſationibus meis pa-
rum movebantur theologi, ſed pergebant damnare ſcriprtum
meum, & ordinem philoſophorum ſocium ſibi adſciſcebant.
Ambo hi ordines rectorem academiæ adeunt, &, ut ſcriptum
meum aboleatur, nec publice ad diſputandum proponatur,
poſcunt. Rector tum erat Vaterus, illuſtris medicus, & fa-
ma per orbem notus, mei amantiſſimus & a me viciſſim omni
obſervantia cultus. Per hunc rectorem facile victor exſtitiſ-
ſem. At præviderant hoc theologi & philoſophi, interceſ-
ſionique ſuæ, ni ratio ejus haberetur, provocationem ad
regem adiecerant. Hæc me terrebat. Equidem de cauſæ
meæ juſtitia non diffidebam, nec de purpuratorum regio-

—

rum integritate & perſpicacia dubita bam, quin & de mir
ca multorum ex illis, illuſtris maxime Alemanni, neceſſarii
mei, erga me benevolentia certus eram. Sed noveramquo-
que, quam difficulter theologis religionis cauſam prætexen-
tibus reſiſti ſoleat. Hærebat in animo exemplum Calovii,
qui aliquando a præcipuo aulæ Saxonicæ miniſtro in re,
LILII3 quam

—

638 MEDITAT. AD PANDECTI. —

quam hic iniquam crediderat, repulſam paſſus, ei per literas
denunciarat, ſe Deo contra ipſum ſupplicaturum, quibus
minis motus miniſter e veſtigio reſponderat: auferret Calovi-
us, quod vellet, ſibique haberet; inimicis ſaltem ad Deum

precibus abſtineret. Noram, inquam „hæc, & liti meæ, ſi de-
ciſio ejus forte viro in theologos indulgentiori obveniſſet, me-
tuebam. Inter hæc amici peacis conditiones utrique parti
proponunt, ex quibus illa convenientiſſima mihi viſa eſt, ut
epiſtola publice edita, quidquid durius theologis & Philoſo-
Phis viſum fuerat, emollirem & excuſarem., Placet idem ad-

verſaris. Scribo igitur epiſtolam ad reſpondentem, offero
theologis, &, quum hæc nondum illis ſatisfaceret, eſſetque
ſemper, quod monerent, verto ſtylum aliquotiss, & emendo

ſeripta, tandemque poſt multas altercationes talem, qualem

hic exhibeo, formo: Accipe nunc commentationes meas ad loca
nonnulla, guæ, niſi recte explicentur, fortaſſis ambiguitate ſua
quorundamanimos offendent. Refellis ſeilicei illos, qui majeſtatem
immediate a deo profciſeiperhibent. Eateor, mibi quoque falſam
ſemper I. F. Hornii aliorumque ſententiam viſam fuiſſe, qut de-

um cauſam miajeſtatis immediatam non ſolum in primis & anti-

quis rerumpublicarum temporibuf, ſed & bhodie ſemper, quoties-
eunque printeps aliquis vel conſenſu populi, vel vi bellica, ſive
juſta five injuſta, regnum nanciſcitur, eſſe, & populum quigem
eligere princibem, huic vero lecio majeſtatem immediate conferri
T ,afzvmant. Illud equidem non ignoro, originem ſoli deo
deberi. Meque id a quopiam, niſi impie & inſulſe, in dubium

ℳ

vocari poteſt. At ea majeſtas, quæ certo cuidam principi compe-
tit, profecto non a deo inſpiratur, ſed, interveniente populi con-
ſenſu, vel juſto lelo, confertur. Conſentit nobiscum divus Ca-
lovius in Synopſi Controverſiarum art. XVI. §. II. Magiſtra-
tus, inquiens, poteſtas, ſi primam ſpectes inſtitutionem, a
Deo eſt immediate. Hic de magiſtratu non in concreto,

ſed abſtracto quæritur, quatenus magiſtratui poteſtas illa con-

enit. Non ergo ſpecialiter de magiſtratu v. g. in populo
Iſraelitico diſquiritur, de hoc enim res non facile eſt dubia.

Objici-·

e
II
i
Gdi
n

do

erliten
„Ihn
Ce .
netſc.
ee .
ie i
la eler
Eprn
Idena.
n, ofeen
eſerre
enendo
Iden
ena
uitni
Nmtn
eſi⸗
1, l
1GAN.
le
len; e
n llles
keN:n
n t
, Galion.
ein ⸗
tcten
GensC.
Moite.
ionen,1
conet
lecd
1 pu

Obje

ſten zu betruͤgen, und Geld von ihme zu bekommen

SP. DLXVIII. DE. PERDVELLIBVS. 6 29

Objicitur: Magiſtratum eligi ab hominibus. Reſp. diſtingui-

tur inter poteſtatis inſtitutionem, & ſubjecti, quod eam pote-
ſtatem uſurpat, deſignationem. Hæc fit ab hominibus; illa ab
ipſo Deo immediate. Huc usque Calovius. Accipiunt hanc
epiſtolam adveriarii, ſed ægre, & ſub jurata fide, me libel-
lum meum nee miſſurum ad quempiam eſſe, nec rurſus edi-
turum, niſi epiſtola adjecta. Sic tandem pax facta, & publice

diſputare mihi permiſſum. Narravi factum, ut contigit, at-
que, quis ex nobis erraverit, lectori judicandum permitto,
retractaturus etiam, ſi quid durius ſeripſiſſe convincor.

Sola machinatio & confilia cum hoſte contra rempublicam inita,

etſi reus animum exequendi non habuerit, perduel-
Nio ſunt.

WD intentione, conſilio ac conatu crimen perduellionis

commiti, ex L. I. §. 2. ad legem Juliam majeſtatis & cap.

25. Aure Bullæ conſtat, omnibusque notum eſt. Illud ita-
que Ctorum Vitembergenſium judicium, quo Zieglerus in
Juribus maojeſtatis lib. I. cap. 2. §. 48. 60. theſin hanc illu-

ſtrat, nihil ſingulare habere videtur. Eſt tamen maxime ſin-
gulare & memorabile ob illa videlicet, quæ ei inſerta ſunt,

verba: So wird er, als perduellionis reus, ſeines Einwendens

ungeachtet, daß er nemlich eines oder das andere, nur den Obri⸗
„vorgegeben,
mit dem Schwerdte vom Leben zum Tode gebracht. Apparet
nempe ex his verbis, reum intentionem ac conatum plane
negaſſe, & tamen condemnatum fuiſſe. Quæritur ergo, an,
qui ſine animo reipublicæ nocendi conſilia quidem cum ho-
ſte de illa prodenda iniit, at de conſiliis iſtis exſequendis
nunquam cogitavit, ſed hoſtem decipere ac pecunia emun-
gere

640 NIEDITAT. AD PANDECT.

4

gere voluit, perduellis dici poſſit. Vlpianus profecto, qui in
L. I. §. 3. de Dolo malo ſubdolas iſtas contra hoſtem machi-
nationes dolum bonum ac ſolertiam appellat, ac in L. I. §. 1I.
adL. Juliam majeſtatis ad crimen majeſtatis dolum malum terre
requirit, iſtiusmodi rerum tueri, ac Cti Vitembergenſes,

qui ſuper hac exceptione deficientis intentionis interloquuti

non ſint, & vel jusjurandum, vel tormenta ſaltem non de-
creverint, erraſſe videntur. Ego tamen, illos recte judicaſſe,
credo. Scilicet lex Iulia in modo memorata L. I. §. I. maje-
ſtatis crimen id omne vocat, quidquid contra ſecuritatem rei-
publicæ committitur. At machinationes conſiliave cum ho-
ſte contra rempublicam ſine dubio ſecuritatem ejus lædunt.
Qui ergo talia ſcit, in dolo eſt. Sed ais, noluit illa exſequi.
Fecit tamen, quod privato non licere ſciebat. Præterea rem-
publicam in metum & periculum adduxit. Suppetunt exem-
pla, quibus hoſtis, quem decipere quis voluit, ipſe decepto-

rem decepit, operaque ejus, vel inviti, ad perniciem patriæ

uſus eſt. Adde, quæ in ſimili de crimine diffidationis docui
Specimine DEIII. de Difidationilus, Medit. 1I.

Solum ſilentium in crimine perduellionis juſite pu-
nitur.

VI.
1s tamen, qui ſeit perduellium machinationes, ſed probationi-

us deſtituitur, ad levia indicia && dubia argumenta
deferenda non obligatur.

—
, n

n idk.

Uhnnte

demens,

erxi

em Nond
jchen

1. mni'⸗
latentei.

CcuINM
sNdrn
aenn
tertind
unt ent⸗

dece.

lemnpene
ns Cveli

1

line
liu

W

SP. DLXVIII. DE PERDVELLIBVS. e41

„VII.
Pontifices KRomani ſolam reticentiam in erimine perduel-
lionis nunquam morte punierunt.

LDodes Gundlingii liber eſt, quem Singulariaæ ad legem ma-

jeſtatis, itemque de ſilentio in hoc crimine, inſcripfſit, & pul-
chrum inprimis cabut II. quo, ſolum ſilentium in crimine
majeſtatis jure puniri, egregie contra diſſentientes tuetur. Ad-
ſentio ego ei hac in parte plene. Sed, ne quid diſſimulem, in
uno hæreo. CGundlingius nempe in hujus cap A. §. 6.7. 8. 9. 12.
13. & 14. his, quibus machinationes contra principem & rem-
publicam innotuerunt, præcipit, ut, poſthabito tormento-
rum, quæ Conſtantinus M. in L. 3. C Ad legem Juliam ma-
Jeſtatis eis minatur, ac calumniæ metu, levia etiam indicia &
dubia argumenta, quæque a vilibus auctoribus acceperint,
deferant. Equidem temperare hunc rigorem videtur in §. 6.
verbis: Mec eſt non fatendum, non ite rigidos eſſe debere legis-
Iatores, ut ad quamvis vulgi auram co vagos rumuſculos denun-
ciandi necæſſitatem imponant ſuis 3 & in §. 14. ubi conſilium
dat, ut arcana conjuratorum variæque periſtaſes in clariori lu-
ce conſtituantur, antequam ad accuſationem, vel delationem pro-
redat factionem reſciſcens. Aſt id temperamentum tollit dein-
de pluribus locis. Caveant, inquit, § 6. ue levem auctorem di-
cant, de quo ipſi indicare negueunt, aut conſcios ſeſe negent

cum Alciato, ad I. 31. ff. depoſiti, ad I. 34. §. 4. de V. O.

itemque ad l. 197. de V. S. quia non eredidiſent. Tbidem ſen-
tentiam amicorum Alexandri apud Curtium lib. 6. cap. 8.
n. I4. Probat dicentium: In ſuo guemque perieulo magnum
animum babere; quum de ſalute regis timetar, eredulos eſſe de-
bere; vanaquoq ue deferentes admittere. Porro in §. 8. Publica,
inquit, ſalus ac fidei ſingularis bromißſ unumguemque obli-
gat, ut ne quidquam leve exiſtimet, quod vitæ principis ac rei-
Tom. ZIII. Mm mm bub-

642 MEDITAT. AD PANDECT.

bubliecæ quieti extremum minatur, multo minus, ut vel malo,
vel ſtulto conſilio premat, a quo incolumitas regis pendet; In
boc negotio privatorum judicium nullum eſt, ac deciſio hominum
Kingularium penitus inanis. Maledicta, conjurationes omnes, ea-
Tumque initia, progrelſſus, adjuncta, ad ipfius Regis ac reipublicæ
Primarium tribunal deferenda ſunt, pro quo ſeſe ſiſtant noxii, ri-
gidumque examen ſubeant, vel damnandi, vel abſolvendi. Civibus
ſola ohſequii ac fidei intemeratæ gloria relicta eſt. Denique in 5.
14. VZi, ait, tam exacte ſcientia haberi nequit, eoque aliquid au-
dendum eſt; ibi auctor ſum Juaſorque omnibus, ut, infamia dela-
tionis poſthabita, quæ noſtro ac hodierno jure inaniter timetur, ſi-
ne ſerupulo, quod cognoverunt, aperiant, ne, dum evitare echaryb-
dim ſtudent, in ſeyllam funeſtiori caſu præcipitentur. Et, quod
ad tormentorum quidem metum attinet, ipſe exemplum dedu-
tæ in uſum legis 3. C. Ad legem Juliam majeſtatis nec vidi, nec
legi, nec audivi. Verum magis metuenda eſt calumniæ poœna
delatoribus. Accuſatores certe & delatores omnes deterrere
poteſt exemplum Dinæ & Waltheri, tribuni militum, qui,
quod in probatione objectæ Cornificio Vlefeldio, primario
Danicarum rerum adminiſtro, perduellionis defeciſſent, illa
capite truncata, hic in exilium actus eſt. Et apparuit tamen
Poſtea luculenter, Cornificium vere regi inſidias ſtruxiſſe. Hi-
ſtoriam a pluribus hilſtoricis narratam breviter excerpſit au-
or des allgemeinen Ziſtoriſchen Lexici art. Dlefeld (Cornikf-
ciα cujus verba adjiciam: An. 1651. gab ihn eine ſchoͤne, aber
leichtfertige Weibs⸗ Perſon, Dina genannt, bey dem GOberſten
Georg Walther an,als wenn er den Koͤnig mit Gift vergeben
wollen, und zwar ſey ſie dieſes auf folgende Art inne wor⸗
den: Als ſie einſten bey dem Reichs⸗ Hof⸗Meiſter in dem
Bette gelegen, ſey ſeine Gemahlin dazu gekommen, welche
ſich, da ſie ſich in das Bette verkriechen muͤſſen auf ſelbiges

ge⸗

n
Fj

ſel
bri
ſen
an,
ſcht
tel
te.
de
rich
neb⸗
denn
alsa
Der
geh
vori
Aſe
nit
hhn
allein
ſcche
hann
ler ſ

4
Henbte,
ohontm
4 Ullen it.
enille
Vtnuni
nigrenn
Hinnidar.
Amir A.
tumnn ⸗
ethin,
Epmud
umncket
cvicie
mmiepe
Getenen
un, g,
Pumnin
elenbi
uittamet
ile N
Arplt.
(Crnf⸗
nen
Oberfe
vergehe
ne
z in

6

SP. DLXVIII. DE PERDVELLIBVS. 643

ſetzt, eine Flaſche mit dem von D. Sperlingen zubereiteten
Gift in die Cammer gebracht, und mit ihrem Ehe⸗ Herrn von
dieſer Sache geredet haͤtte; ob ſie nun wol der Reichs⸗ BGof⸗
Meiſter durch harte Eydſchwuͤre angehalten, hiervon nichts
zu melden, habe ſie es doch nicht verſchweigen koͤnnen. Die⸗
ſe ihre Ausſage brachte der Obriſte Walther zu des Koͤ⸗
nigs Wiſſenſchaft, und darauf wurde das Weibs⸗Bild von
den Reichs⸗ Raͤthen vorgenommen, auch ſonſt ingeheim inqui-
riret. Der Reichs⸗Hofmeiſter hingegen ließ dem Koͤnige durch
2. Reichs⸗Raͤthe andeuten, es waͤre ein Anſchlag, ihn (Ule⸗
felden) nebſt ſeiner Gemahlin in ſeinem Hauſe ums Leben zu
bringen, obhanden, davon gedachter Obriſte Walther Wiſ⸗
ſenſchaft haͤtte, und ließ dannenhero den Koͤnig um Schutz
anſuchen. Niemand konte ſich in dieſen verwirrten Handel
ſchicken; dahero durch das gantze Roͤnigreich von allen Can⸗
tzeln gebeten wurde, daß Gott die Waͤhrheit entdecken woll⸗
te. Allein weil Dina ihr Vorgeben nicht erwieſen kunte, wur⸗
de ſie in gefaͤngliche Haft gebracht, und die Sache vor Ge⸗
richte gezogen, vor welchem ſich der Reichs⸗Hof⸗Meiſter
nebſt ſeiner Gemahlin und einem groſſen Gefolge ſtellte, da
denn, als die Dina in ihrer Ausſage ſehr variirte, ſo wol er,
als auch ſeine Gemahlin und D. Sperling abſolviret wurden.
Der Dinæ aber ward den 11. Jul. an. 1651. das Haupt ab⸗
geſchlagen, und ſolches auf einen Pfahl geſtecket, welche aber
vor ihrem Tode einen von des Reichs⸗Gof⸗Meiſters Dienern
zu ſich gerufen, und demſelbigen ſagen laſſen, daß ſie ihn hier⸗
mit vor G Ottes Gericht citiret haben wolle. Hierauf ließ
ihn der Obriſte Walcher uͤber verſchiedene Puncte bitiren;
allein er fuhr den 18. Jul. ohnvermerckt nach Belſingoͤr, ſetzte

ſich auf ein Hollaͤndiſch Schif, und ſegelte darauf mit ſeiner

gantzen Familie in die Niederlande, wurde aber deshalben al⸗

ler ſeiner hohen Ehren⸗ Aemter entſetzt, und der Obriſte Wal⸗
er ſeiner hohen Eh Mm mm z ther

644 MEDITAT. AD PANDECT.

ther auſſer Landes verwieſen. Quæ quum ita ſint, recedo hac

in parte a Gundlingio, proboque defenſionem Thuani, de qua
Aubery dans les memoires pour ſervir à V'biſtoire de Hollande
art. Jean de Barneveld pag. 315. . hæc ſcribit: François de

Zbou, qui mourut pour n'avoir pas révelé le deſſein, que M. de

einq Mars, grand Envoyé de France, lui avoit communiqué. Sur
cette matiére, Mrs. Dupuy, ſes illuſtres Parens, Krent imprimer
un diſcours: où; pour prouver l'iniquité de ce jugement, ils ſe ſont
ſervis entr' autres de ce paſſage de Gigas, cujus de Crimine læ-
ſæ majeſtatis libellus in Tractatu tractatuum exſtat, Juricon-
Julte Milannois: Qui conſilium adverſus Majeſtatem Principis
initum cognoverunt, nec probare poſſunt, non tenentur revelare;
&& qui tales condemnant, non ſunt qudices, ſed Carnificei. Quam
Gigantis æquiſſimam ſententiam hallucinationem appellat
Gundlingius in cap. 4. §. 38. Ceterum, quod idem Gund-
lingius in cap. 3. S. 41. ait, pontifices maximos reticentiæ in
crimine majeſtatis non ſemper veniam dediſſe, neſcio, an
probare poſſit. Indulgentia certe Leonis X. in Cardinalem
S. Georgii, quam in §. præcedente ex Guicciatdino memorat,
contrarium oſtendit. Et antiquius adhuc exemplum eſt Vr-
bani VI. de quo Gobelinus Perſona in Cosmodromie ætat. VI.
cap. 78. hæc narrat: Cardinales de conſpiratione prædicta accu-
ſatos: &teris licentiatis, ad Cameram ſuam Papa convocavit:
Camque Papa de conſpiratione hac eos impeteret & penitus eam
negarent, Papa commiſſit eos nepoti prædicto examinandos. Itſ
vero, dum chordarum tormentis affcerentur, cerimen ipſum con-
Jeſſi ſunt, ſed dominus Adam, Cardinalis de Anglia, eum eis
comprehenſus, dum tormentis ſubdebatur, conſilium religuorum
ſe ſeiviſſe, non tamen eis conſenſum præbuiſſe, dicebat. Sed quia
Jeitam non revelavit, quaſi favens conſpirationis ſceleri una cum
aliis carceribus mancipatur; deinde in cap. 81. ſubjicit: Do-
mi-

7

4
1

—

— —

Vem
deb
yic
Prec
lum
M
cir
amie

—

eohr

ie
lende
ntnte
iſni h

intin

i,

iminelz.

Furl.
Piteipi
fednn

Nel. Nn
n I

em 0.

ticentie!

Heleoo,4
Tdmnen

Wenmdrn,

n
atet.
Hica m
Onuent
Henitut
nler
n
, Al
ipnn
inuu
bjien
5

SP. DLXVIII. DE PERDVELLIBVs, g45

minus Papa receſſit de ganua, & in receſſu quinque Cardina-
les, quos asque tunc in carceribus detinuit, ibidem mortaos reli-
guit, ſed quomodo, aut quali morte vitam finierint, non blene
mibi conſtat. Undecimo tamen anno Domini Bonifacii Papc,
Jſucceſſoris immediati Domini Urbani, intellexi a quodam, qut
dixit, ſe eorum ſepulturæ præſentem fuiße, quod ipſi in carcere
jugulati, & in ſtabulo equorum clam noctu Jepulti fuerint. Sed
Dominus Adam, Cardinalis de Anglia, ex cauſis ſuperius di-
ctis vivus reſervatus eſt.

VIII.
Liberatio & emiſſio rei e carcere publico per ſe non eſt perduel-
lio, niſi liberatus ipſe perduellis fuerit.
IJ.

Fit tamen perduellio, guando per eam tranquillitas publica, vel
amicitia cum extero principe, turbatur.

mprobitatem accuſatorum ac delatorum, crimen perduel-
lionis & læſæ majeſtatis temere intentantium, ac nova &
incognita hucusque ejusdem genera confingentium, damna-
vi olim in Specimine L. de Cauſis odii erga advocatos ſci Medit.
4. & 5. Sed non adeo diu eſt, quod mihi ipſi & collegio
meo iſtiusmodi facilitas in reis læſæ majeſtatis faciendis obje-
Sta ac vitio data fuit. Rem, ſicut eſt, narrabo. Princeps ci-

vem quendam ſuum, quem ſibi aliquot millia debere ajebat,

debitum inficiantem ac fugientem litteris perſe quitur, atque
a vicino principe Electore, in cujus terras cives iſte aufugerat,
precibus impetrat, ut hic fugitivum adprehendat, ac ſe il-

lum priſco dominio reſtituturum polliceatur. Sed dum de ex-

hibitione ac modo exhibendi agunt invicem ambo prineipes,
captivus ille, ruptis vinculis, cuſtodia elabitur, miniſterio

amici fidiſſimi uſus. Elector, cujus carceres violaverar, fru-

Mm mm 3 ſtra

646 MEDITAT. AD PANDECT.

ſtra illum e fuga retrahere annititur, amicum vero, fugæ, ut
dixi, miniſtrum ac adjutorem, comprehendit. Hic, quamvis
manifeſtiſſimis indiciis teneretur, negat tamen, ſe fugæ con-
ſcium fuiſſe, atque, dum cauſa cognoſcitur, ſe ex carcere
dimiti, petit, cautionem offerens. Interrogati ICti Vitem-
bergenſes menſe Februario anni clo Io cc xxXII. negarunt,
precibus ejus locum dandum, quod crimen læſæ majeſtatis
ſubeſſet: Dieweil Churfuͤrſtliche Durchlauchtigkeit den entwiche⸗
nen Magnum an des Herrn Fürſten zu Modena Durchl. aus⸗
zuliefern verſprochen, und bis zur Auslieferung in ſicherer Verwah⸗
rung zu behalten anbefohlen, folglich diejenige, welche deſſen Flucht
befoͤrdert, Se. Churfuͤrſtl. Durchl. auſſer Stand, Ihr Verſpre⸗
chen zu halten, geſetzet, demnach ſie ſelbſt beleidiget, und gegen ob⸗
gedachten ausdruͤcklichen Befehl vorſetzlich verbrochen, dergleichen
Verbrechen bey einer mit auswaͤrtigen Fuͤrſten getroffenen Hand⸗
lung, und darunter verſirenden Intereſſe publico, quf ein crimen
læſæ majeſtatis hinaus lauft, und denn Johann Chriſtian Frantz,
daß er ſolche Flucht veranlaſſet und befoͤrdert, hoͤchlich graviret;

So wird derſelbe noch zur Zeit der gefaͤnglichen Haft nicht be⸗

freyet. V. R. W. Atrocior hæc ſententia ipſisque legibus
durior & reo & aliis viſa fuit. Equidem, ajebat reus, jus
Saxonicum vetus in Speculo lib. 3. art. 9. eos, qui carceres
vi effringunt reosque eximunt, item Romanum in L. 4. C. de
Cuſtodia reorum, & Carolinum in art. 180. commentarienſes
ac cuſtodes, quorum dolo & colluſione reus elabitur, eidem
ſupplicio ſubdunt, quod fugitivo imminebat; at iſtæ leges
ad amicos, qui vim nullam fecerunt, ſed amici fugam con-
ſilio ſaltem inſtruxerunt, vel alio modo adjuverunt, extendi
nequeunt; quod vero hi libertatis conciliatores perduellionis
& læſæ majeſtatis poſtulari poſſint, hoc inauditum, & ne qui-
dem monſtris illis, quæ in primo poſt Chriſtum natum ſæcu-
lo

—
lpe, 1
dGum
lpe e
e e
Cühien.
Nepenn
e miti
ntwih⸗
icl os
Garch
rDren
ndgert⸗
detgite
nen 9he⸗
in enre
pnhyn

grariet

icth
ne kons
tend
Ui cren

Lb-⸗

ntarien
Ur eice
llte ly⸗
gen
eltenl
luelionn
Segt
unler

1

SP. DLXVIII. DE PERDVELLIBVS. 64

lo Romam tyranide preſſerunt, in mentem veniſſe; atque in
Ppræſenti caſu tanto indignius eſſe, quod ipſe captivus, qui
fugerat, non ob læſam majeſtatem, ſed ex pecuniaria cauſa,
requireretur. Verum ego, juſtiſſime reſponſum fuiſſe, cre-
do. Poteram ad L. 4. pr. Ad legem Juliam majeſtatis confu-
gere, ubi inter reos majeſtatis refertur, qui confeſſum in ju-

dicio reum, & propter hoc in vincula conjectum, emiſerit.

Sed fateor ingenuus, eam huc non pertinere. Jam diu Dio-
nylius Gothofredus in notis ad banc L.- lit. f. legendum efſſe
dicit: Confeſſum in hoc judicio reum, & propter boe in vineula
conjectum emiſerit; ut majeſtatis teneatur, qui confeſſum in hoc
Judicio majeſtatis, & propter hoc in vincula conjectum emiſerit,

non qui ſimpliciter in vineula conjectum. Violatio carceris &

liberatio amici per ſe non eſt perduellio, ſed fit aliquando
talis propter accedentes circumſtantias. Tales autem cir-
cumſtantiæ aderant hic utique. Fuga nempe illa principem
requirentem maximopere offendebat, infenſumque principi
electori, a quo verba ſibi data credebat, reddebat, aut ſal-
tem amicitiam inter illos turbabat. Pertinent huc verba legis
4. pr. Ad legem Juliam majeſtatis: utve ex amicis boſtes popu-
li Romani fiant: ujusve dolo malo factum erit, quo rex exte-
ræ nationis populo Romano minus obtemperet. Ac in genere
quodcunque civis dictum factumve tranquillitatem publicam

turbat, perduellio eſt, & majeſtatem lædit, L. I. §. 1. Ad le-

gem Juliam majeſtatis.
Dantur etiam aliæ perduellionis & Iæſæ majeſtatis ſpeciet, quam
quæ in pandectis exempli loco recenſentur.
XI.
Inobedientia erga juſſa principis, ex contemtu profelta, eo refe-
renda eſt.

XII.

MEDITAT. AD PANDECT.

XII.

Civis tamen, guem metus externus, etſi injuſtus, a parendo deter-

ret, exeuſatur.
XIII.

Nequit princeps eivi neceſſtatem parendi imponere, nifi ei ſecu-
. ritatem anten præſtet.

Qonquelus ſum in Specimine L. de Cauſis odii erga advocatos

Kiſci, erumque flagitiis Med. 4. &5. de improbitate eorum,
qui novas perduellionis & læſe majeſtatis ſpecies excogitant.
Errat tamen, ſi quis putat, me crimen perduellionis & maje-
ſtatis ad ea ſola exempla, quæ in titulo f. ad Ei Juliam maje-

katis recenſentur, alligaſſe. Nunquam hoc mihi in mentem

venit. Exempla regulam & definitionem non reſtringunt,

ſed illuſtrant. Et quamvis pœnalia odioſa ſint, id tamen odi-

um tantum non eſt, ut ſiquidem mens legislatoris & ratio le-
gis luculentur apparet, extenſionem excludat. Jam diu Hor-
nius de Interpretatione juridica cap 3 &. II. Contra vulgus DD.

oſtendit, interpretationem extenſivam etiam in pœnalibus lo-

cum habere. Nec Hornius ſine lege loquitur. Vide modo L.2.
§. 29. Ad §. C. Lerrall. Quamobrem omne crimen, per quod
majeſtas, ſeu ſumma poreſtas, directo læditur, huc pertinet,

etſi in ſupra memorato titulo ff, expreſle non notetur. Vi-

de

ji
tet
1

ſuo

ran
en
Ia
Ut
Dare
ob⸗
em

hiab

(0m
e90
a⸗
Oco
en
len,1
od
den

etcen

itaſe

AH
tateenmn.
enogien
is A a
Gun ne
in mern
ſekrinon.
tnen
Anine
n u .
gN
eilh.
eocol;
bergn
epenti⸗
etur.
4

Sp. DLXVIII. DE PERDVELLIBVS. 649

de infra coroll! 3. Exempli loco erit inobedientia, quum
quis ſcilicet juſſibus principis aut reipublicæ obſequium aperte
detrectat, atque ſic publice præ ſe fert, ſe auctoritatem e-
jus non agnoſcere. Nihil eſt hoc crimine peſtilentius, &
ad inficiendos eodem contagio aliorum animos aptius. Re-
ſecari ergo tempeſtive oportet malum, ne latius ſerpat. Id
tämen unusquisque intelligit, inobedientiam nen aliter in
crimen majeſtatis incidere, quam ſi ea ex contemtu ſupre-
mæ poteſtatis proficiſcatur. Nam ſi is, qui non obtemperat,
juſtam aut ſalt em veriſimilem cauſam habet; excuſatur. Huc
refero, quando civis propter metum externum, quamvis in-
juſtum, ac terrorem incuſſum principi ſuo parere impeditur.
Obortebat quidem conſtantem virum nullo metu in officio
ſuo faciendo tardari. Sed homines ſumus, in quorum natu-
ram tanta virtus rariſſime cadit.. Accedit, quod duæ ſint ma-
jeſtatis partes, ad obligationem parendi neceſſariæ, jus impe-
randi & poteſtas. Poôteſtas hæc aliter intelligi nequit, quam
ut imperans civem, ſi pareat, adverſus omnes, qui malum
Parenti repræſentant, tueatur. Si hoc nequit princeps „nec
obſequium exigere, nec id detrectantem punire poteſt. Ex-
emplum hoc eſto. Princeps civem ſub fratre ſuo apanagiato
habitantem comparere jubet. Frater hic civi denunciat, ne
compareat, ac comparituro mala multa minatur. Princeps
ergo civem tanquam contumacem ac rebellem Punire Parat.
Qæritur, an juſte? Negarunt Gti Helmſtadienſes menſe
Octobri anni cro 10 cc xIX: Seynd der Inquiſit Daube, und die
gegen ihn abgehoͤrte Zeugen, ungeachtet ſie zu unterſchiedenen mah⸗
len, und zwar jener ſub pœna confeſſi & convicti, dieſe bey 10.
und wiederum bey 50. Thaler Strafe zur Confrontation porgela⸗

den worden, nichts deſtoweniger ausgeblieben, wannenhero zu

ZLom. VIII.. Nninni wiſ⸗

4

650 ME. DITAT. AD PANDECT.

wiſſen verlanget wird, mit was vor Strafe ſelbige inogeſammt
anzuſehen. Ob es ſich nun wol gebuͤhret, daß die Citati dem an
ſie ergangenen Landes⸗herrlichen Befehle zu ſchuldiger Folge erſchie⸗

nen waͤren, und ſich daran des Fuͤrſt Adolphs Durchl. Ver⸗

both nicht haͤtten hindern laſſen, folglich, und da ſie nicht gehorfamet,
es das Anſehen gewinnet, ob waͤren ſie als Ungehorſame und Uebertre⸗
ter der Landes⸗Fuͤrſtlichen Hoheit mit den ihnen angedroheten Stra⸗
fen zu belegen, alſo der Inquiſit pro confeſſo und convicto zu

erklaͤren, und die Zeugen zu Erlegung der Geld⸗Buſſe anzuhalten;

Alldieweil aber der eigentliche Ungehorſam eine Boßheit und Dolum
Præſupponiret, hingegen der Inquiſit und die Zeugen nicht ſo wol
aus Boßheit und Verachtung der Landes⸗Herrſchaft, als vielmehr
aus Furcht der ihnen von Fuͤrſt Adolphs Durchl. angedroheten
Strafen, weggeblieben, dieſe Furcht auch, da hochgedachter Fuͤrſt
Ado ph ſolche Strafen durch ſeine Amts⸗Bediente leichtlich exequi-

ren kan, nicht ungegruͤndet iſt; So halten wir dafuͤr, daß der In.
quifit Daube und die vorgeladene Zeugen noch zur Zeit mit den

ihnen angedroheten Strafen zu verſchonen, und vor allen Dingen
ihnen wider die von Fuͤrſt Adolohs Durchl. an ſie ergangene Sttaf⸗
Verbote Sicherheit zu ſchaffen. .

XIV.
Iu erimine perduellionis etiam teſtes inbabiles admittuntur.
XV.

Afinorein tamen, quam alii idonei, quin aliquando, maxime ſi
inimici ſint, nulle am plane kdem inveniunt.

T'ter cetera perduellionis ling ularin hoc etiam referunt in-
terpretes, quod teſtes, in allis criminalibus inhabiles, hic
admittantur, faciantque tormentis locum. Argumento ſci-

lieet utuntur legis 7. pr. S. I. 2. & legis 8: Adlegem Juliam
. maje-

1

— — - —

— — — —

—

geſet

fideonn.

irſche

e

1.

S
nnco

(
zuhe⸗

n
Ebonn
ſchtſoſes
Mülie
Hedrchenr
hterſi
here

6 der
n M

1Dage⸗

Er

itfuumn
nlri,

erunt
bles i

nento⸗
M

SP. DLXVIII. DE PERDVELLIBVS. 651

majeſtatis, ubi deferre hoc crimen permittitur iis, qui accuſa-

re non poſſunt. Colligunt inde, teſtes quoque audiendos eſ-

ſe, quibus alias teſtimonii dictio non eſt. Quam collectio-
nem, etſi abſurdam vocet Matthæi de Criminibus lib. 48. tit. 2.
cap. 4. §. 2. ego tamen defendi poſſe credo. Accedit argu-
mentum legis 1. C. de Quæſtionibus, in qua ſervi in caput do-
mini ob majeſtatis crimen torqueri jubentur, quod utique ge-
nus teſtimonii eſt. Quidquid ſit, etſi teſtes inhabiles in hoce
crimine admittamus, fidem tamen eis plenam non habemus,
quin aliquando, inprimis ſi inimicitia luculenter adpareat,
nihil plane eis credimus, ob oculos habentes prudentiſſimum
illud Modeſtini in L. 7. §. 3. Ad legem Juliam majeſtatis Præ-
ceptum, ne crimen hoc a judicibus in occaſionem ob princi-
Palis majeſtatis venerationem habeatur, ſed in veritate. Sa-
tis clara hæc lex eſt, ſi poſt vocem: occaſionem; ſubjiciat ver-
ba: inimicis & adulatoribus; quæ Modeſtinum ſubintelle-
Xiſſe, lucide apparet. Et in hunc ſenſum ſecundum eam lIegem
reſponderunt Cti Vitembergenſes menſe Septembri anni
cID 1o cc xxXXI. Wird Bonifacius beſchuldiget, nicht allein auf die

Mantuaniſche Juſtiz geflucht, und ſich, daß es an keinem Orte ſo

ungerecht, als in Mantua, zugienge, beſchweret, ſondern ſo gar,
Hertzogliche Durchlauchtigkeit in Rom zu verklagen, gedrohet, und
daß er Dero geheiligte Perſon zu erſchieſſen vorgehabt, geſprochen

zu haben. Ob er nun wol durch ſeines Schwieger⸗Vaters De-

nunciation, und ſeines eigenen Ehe⸗Weibes eydliche Ausſage,
hoͤchlich graviret zu ſeyn ſeheinet. Alldieweil aber 1) ſein Schwie⸗
ger⸗Vater mit ihm in unterſchiedenen Proceſſen verwickelt, und,

ſo viel man wahrnehmen kan, ſein aͤuſſerſter Feind iſt, 2) aus
ſeinem Ruin, Tod oder Landes⸗Verweiſung groſſen Vortheil,

nemlich die Endſchaft der gegen ihn angeſtellten Proceſſe, zu hof⸗
fen hat, 3) die Denunciation gar nicht aus wohlbedachtem Mu⸗

the, ſondern aus Rachbeglerde, mitten in einem Gezaͤncke in dem
76 NnRnnz aller⸗

6,2 MEDITAT. AD PANDECT.

aͤllerheftigſten Eifer, bey vielen andern ungereimten Vorwifen
gethan, hiernaͤchſt 4) das Eheweib ihre Todt⸗Feindſchaft gegen

Denunciaten gleichergeſtalt durch unzaͤhliche Reden und Thaten of⸗
fenbarlich an den Tag geleget, 5) die zwiſchen ihrem Manne und
Vater obſchwebende Proceſſe zum Theil veranlaſſet, 6) ihr Ver⸗

langen, den Mann in Ungluͤck zu ſtuͤrtzen, und ſich von der che

mit ihm loß zu machen, vielfaͤltig bezeuget, 7) dem Manne die
Wohnung bey ſich, und ſo gar den geringſten Beyſtand von ſei⸗

nen eigenen Geldern, verſaget, anbey 8) mit andern Manns⸗

Perſonen gar verdaͤchtigen Umgang gepflogen, 9) ſelbſt in Ge⸗
richten die aͤuſſerſte Frechheit und Unverſchaͤmtheit bezeuget, ferner
10) des Vaters Denunciation von der Tochter Ausſage in den

Haupt⸗ Umſtaͤnden der Zeit und das Orts unterſchieden iſt, weiter

11) die Bonifacio beygemeſſene Reden dergeſtalt beſchaffen ſeynd,
daß ſie einem vernuͤnftigen Manne nicht wol in die Gedancken
kommen koͤnnen, und der Vorſatz, Seine Herzogliche Durch⸗
lauchtigkeit, wenn ſie mit 2. Maͤnnern nach Mayland geritten
kaͤmen, zu erſchieſſen, gantz laͤcherlich und unmoͤglich iſt, denn 12)
dle eydlich abgehoͤrte Zeugen beſtaͤndig ausſagen, daß Denunciat
allezeit mit ſchuldigſter Ehrerbietung von Herzogl. Durchl.
geſprochen, endlich 13) niemand mehr ſicher ſeyn wird, wenn ei⸗
nem boßhaften Eheweibe, nachdem ſie ſich mit ihrem Maͤnne ge⸗
zancket, frey ſtehen ſollte, ſich an ſelbigen durch Denunciation
ſolcher Reden, die zwiſchen ihnen beyden in Geheim gefallen ſeyn

