rum rex, laudum mendaciſſimarum ceteroquin patientiſſimus,
objurgavit tamen graviter poetam, qui: / Dieu n' b6toit pas
Dieu, nöôtre Ror le ſeroit; dixerat, teſte Gayot de Pitaval dans la

Bibliotheque des gens de cour tom. Il. bPpag. I33. Sed ſatis exem-

plorum eſt. Quæro de pœna. Num forte has blaſphemias
excuſabit deficiens animus blaſphemandi? Nam, quæ alia ex-
cuſatio aut defenſio adferri poſſit, non video. Nequaquam.
Non poteſt enim animus blaſphemandi a verbis per ſe blaſphe-
mis abeſſe. Sed Paulum forte nobit objicies, qui in L. 33. de
Injuriis: Quod, ait, reipublicæ venerandæ cauſa ſecundum bonos
mores fit, etiam ad contumeliam alicujus pertinet, quia tamen ea

mente facit, ut injuriam faciat, actione injuriarum non tenetur.

Non reſpondebo ad hæc. Reſpondebit ipſe Paulus verbis: e-
eundum bonos mores. S

* (

MEDFTAT. AD PANDECT.

—

)

XxXIV.

Verba ambigua, dubitantia & falſa, guibus veritas auctori-
zas religionis chriſtianæ oblique impetitur, etſi ver'a blaſpbe-
mid non ſint, tamen exta ordinem puniuntur.

Eadem in crimine blaſphemiæ indicium ad toriuram
KXVI.

Pyæteren fides homzinis, talig jaéctantis, minuitur; nec is facile ad
3 „ 5
jusjurandum admittitur.

E“ genus aliquod hominum, quos Galli des Eſpriüs forts ap-
L pellant, qui laudem ex eo, quod ſupra vulgus fſapiant,
aucupantes nihil tam exiſtimationi ſuæ obfuturum autumant,
quam ſi receptas publice doctrinas & ipſi amplectantur. Ita-
que etſi non aperte atheos ſe vel apoſtatas vel hœreticos pro-

ſunt, in ſcholis ſuis pPaſſim dubia jocosque malignos de verita-
te religionis chriſtianæ, de immortalitate animæ, de aucto-
7 ritate ſacri codicis, de officio ſacerdotum, inſpergunt, ali-

parfe diſſentire. Et ſolent plerumque in proferendis his du-
biis ac lalibus tali circumſpectione uti, ut blaſphemiæ cri-

guis, quæ in utramque partem diſputari poſſunt, & interpre-

7

fiteantur, nec injurias adverſus Deum resque divinas evo-
mant, in ſermonibus tamen familiaribus, &, ſi doctores

quando contra animi ſui ſententiam, ſaltem quia pulchrum
& gloriæ plenum credunt, a magnis viris & majore hominum
men ipfis impingi nequeat. Vtuntur maxime verbis ambi-

tationem benigniorem admittunt. Exemplo fit epitaphium
quod

—

guo
ſbit

Sp. DLXV. Dk masnt HIENMAIA SdS,;

“ quod Buckinghamius dux, anno 1721, In Anglia mortuus,
AAbi fecit: W
Gon. PRO REGE SEEPE, PRO RE PVBIICA SEMPER
. DVBIVS SED NON IMPROBVS VIXI;

INCERIVS MORIOR NON PERTVRBATVS.
IVMANVYM. EST NESCIRE ET ERRAREK.„
CHRISTVY M ADVENEROR, DEO CONFIDOOMNI-
POTENTI BENEVOI-ENT ISSIMO.
ENS ENHVYM. MISERERE MEI;
quod poſt multas diſputationes antiſtites templi Weſtmona-
ſterienfis, in quo dux ſepultus fuir, admiſere quidem, ſed ta-
men illa verba: Cbriſtum adveneror; quæ Chriſtum à Deo di-
ihhe fſtinguere videntur, omitti juſſerunt. Vide les Eoyagey de læ
Motraye tam. II. chap. 21. pag. 460. Etſi vero hujusmodi falſe
ac dubitanter prolata verba veræ blaſphemiæ non fſint, tur-
bant tamen animos audientium ac incertos reddunt, & pro⸗
Ppterea recte extra ordinem puniuntur. Præterea quantum hi,
qui talia jaciunt, ſibi ipſie noceant, luculento exemplo oſten-
1II dam. Ferebantur menſe Auguſto anni cIo 10 cC XXXIII. ad
8nn. JCtos Vitembergenſes acta, in quibus vir ceteroquin hone-
ſtus de aliquot Blaſphemiis accuſabatur. Negabat ille has
conſtanter, teſtibusque adverſus ſe productis exceptionem
an &£ inimicitiæ objiciebat. Et in principio quidem nobis
lle ad jusjuràndum, quod purgatorium vocant, admittendus

4 videbarur. Et admiſſus fuifſet, ni obſervaſſemus, illum ex
an Gictis, quorum infmulabatur, aliqua fateri, quæ in ſe blaſ- .
einn ,. phema non erant, ſed tamen animum in religione ſuctuan-
r tem ac dubiis gaudentem, un eſprit fort, iadicabant. Credi-
dimus ergo, hominem, qui talia jactat, etiam atrociora pro-
ferre poſſe. Deinde virum, qui de rebus divinis dubitat,
facile juraturum eſſe, animadvertimus, ſed fidem juranti ad-
R hibere non potuimus. Quamobrem tormnta decrevimus

Bb bb 3 hunc

566 MEDTTAT. AD PANDECT.

hunc in modum: Wird Leonhard verſchiedener Gottes⸗laͤſterlichen,
ruchloſen und anſtoͤßigen, auch verfuͤhriſchen Reden beſchuldiget.

Ob er nun wol ſolche ablaͤugnet, auch keiner von ſelbigen durch
zwey voͤllig uͤbereinſtimmende Zeugen uͤberfuͤhret iſt, anbey den ihn⸗
vornemlich gravirenden Meichiorn und Baſtianen eine gegen ihn
tragende offenbare Feindſchaft, das ihm ſonſt von ihnen ertheilte
gute Zeugniß, merſchiedene Verbrechen auch andere bedenckliche
Umſtaͤnde vorwirft, und ſich auf den ſonſt erlangten guten Namen

und die Atteſtats ſeiner Beicht⸗Vaͤter berufet; Alldieweil aber aus

den ganzen Actis und ſelbſt demjenigen, was Inquiſit eingeſtehet,
klar erhellet, daß er in ſeinen Diſcourſen allerhand Zweifel, Be⸗
dencken und Einwuͤrfe bey den goͤttlichen Wahrheiten und Orten
heiliger Schrift vorzubringen, und diejenige, mit welchen er geree⸗
det, in ſolchen Glaubens⸗Sachen irre, ſich aber mit dergleichen

vermeynten philoſophiſchen Subtilitaͤten groß zu machen, ſtets be⸗
fliſſen geweſen, hiernaͤchſt dasjenige, was Baſtianen vorgeworfen
witd, von keiner ſonderlichen Erheblichkeit iſt, zudem deſſen und
Melchiors eydliche Ausſage, wenn ſie allein Inquiſiten voͤllig zu
uͤberfuͤhren ſchon nicht hinreichet, gleichwol durch den erſt gedachten
Umſtand und die ihnen gewiſſer Maaſſen beypflichtende eydliche

Zeugniſſe Johann Abrahams und George Iſacs kraͤftig unterſtuͤtzet

wird, und denn bey ſo vielen zuſammenlaufenden Argumentis in
einer Gottes Ehre betreffenden Sache vielgemeldeten Inquifiten

zum Reinigungs⸗Eyde, welchen er bey ſo geſtalten Sachen ohne⸗

des wenig achten moͤchte, zu laſſen hoͤchſt bedencklich und faſt un⸗
veran wortlich ſcheinet; So wird Inquiſit, Leonhard, vor allen

Dingen zur gefaͤnglichen Haft gebracht, ſo dann, im Fall er

ſich ſein Geſtaͤndniß richtiger zu thun ferner verweigert, dem Scharf⸗
Richter dergeſtalt untergeben ꝛc. M

XXVII.

uber

inter

iße

khke

Pbie

len

bi

Cium

lami

e05,
ich
timu
eu
dle⸗
uun
C

SP. DLXV. DE BLASPHIEMIA, 62

. XXVII.
nin Deſperatio, ira aliigue graviſſimi adfectus pænam injuriarum ac
rca . blaſphemiarum non tollunt, ſed minuunt.
NAeNh ,
nt. Calor adfectuum delicta ſoltem in continenti commiſſa
Nmn excuſat.
u4 XXIX.
N Jus ergo, gqui e intervalto peceat, pend non mitigatur.
3/ 8
e FEauidem calor iracundiæ ac alii graves adfectus delinquen-
“ tes pœnæ non eximunt, L. 16. §. 2. de Pœnis, L. 5. C. de
Tjuriit. Quoniam tamen furorem adfectuum retinere, per-
E fectæ, ut Juſtinianus in Novella 74. cap. I. pr. loquitur, philoſo-
wof Prhicæ eſt, datur aliquid imbecillitati humanæ, hique, qui ve-
I heymentibus adfectibus inflammati delinquunt, mitius, quam
N,A alii, qui deliberato animo lentoque greſſu ad maleficia eunt,
Ncen puniuntur, etiam in atrocioribus criminibus, quale homici-
ee dium eſt, articulo Carolino 137. Idem in blaſphemiis locum

Kflc . habere, eo minus dubitandum eſt, quo apertiorem hac de re
inter Receſſus Imperii noſtri legem habemus, ſcilicet Maximi-

is .
Hiaiani I. KRoͤnigliche Satzung von den Gotteslaͤſterern zu
g WPWormbs anno 149 5. aufgericht; quæ diſcrimen facit inter
r, “ eos, qui aus Bitz, Zorn oder Trunckenheit „& qui frevent⸗
lich ſchwoͤren, ac illos quidem Pecunia mulctat, his vero ul-
N timum ſupplicium irrogat. Quod diſcrimen etiam uſu fori
S . accurate ſervatur. Vnum tamen hic monebo; graves ſcilicet

adfectus non aliter prodeſſe blaſphemo aliisque facinoroſis,
4 . . . „ —
quam ſi crimen in continenti ac medio æſtu perpetratum eſt.

Calor enim adfectuum interpoſito tempore deferveſcit, &, ſi

568 MEDITTAT. AD PANDECT.

quæ etiam ejus veſtigia remanent, rationi tamen ſua libertas
jam tum reddita eſt, quæ impetum facili negotio cohibere

poteſt. Ergo ſi poſt ſedatum primum animi tumultum quis
tamen blaſphemare pergit, perſeverantia hæc indignum il-
lum venia omni reddit, arg. L. 48. de KReg. juris. Quam ſen-
tentiam noſtram mirifice firmat Maximilinnus I. in ediléto ſupra
memorato cap. I. addita voce: unbedachtſam. Recte itaque
ſcabini Lipfienſes, apud Fritſebium in den ſeltſamen jedoch
wahrhafcigen, theologiſchen, juriſtiſchen, mediciniſchen
und phyſicakſchen Geſchichten biſt. 3. hominem, qui deſpe-
rabundus dixerat: er wolle Gott nicht mehr dienen, denn, weil
ihn derſelbe mit ſo viel Creutz belege, ſo koͤnne er weder wahrhaf⸗
tig, noch gerecht ſeyn; Gett ſey ein Luͤgner, es waͤre kein Teu
ſel; Er wolte, daß er den Hals gebrochen, da er das erſte mahl
in die Kirche gegangen; Er begehre von Gott keine Gnade, und
dancke es einen mit dem Teufel, der ein Vater Unſer vor ihn be⸗

ten wuͤrde; virgis cædi & ergaſtulo includi, deinde, quum

incluſus maledicta contra Deum evomere pergeret capite ple-
Ri jufferunt. Videmus ſæpe in vita communi hos, quibus
mors conjugem liberosque percaros eripit, acerbiſſimo delo-
re efferatos indignas contra Deum voces jacere. Ignolſcen-
dum his eſt. Sed fuerunt, qui maledicta talia lapidibus ſe-
pulchralibus inſcriberent, & Deum iniquitatis ac ſceleris in-
fimularent, manusque contra eum levarent. Exempla Mabil-

Jon & Germain in tomo I. Muſei Italici pag. 79. ſq4. hæc ha-
bent: Varii ibidem lapides cum inſeriptionibus, quarum una eft

de puero quinquenni immaturius exſtincto, moœrentibus parenti-
us, qui dolorem ſaum teſtati ſunt hbis verbis: DISINIOVIS
qui rapuerunt animulam tuam &. Romæ in ædibus Porcario-
rum non ita pridem confimilis fere, depictis duabus manibus ere-
&tis, legebatur inſeripfio. “

COoRoL-

—

. Duler

=

„

Ma
dio,
elu
Hoe
LX
loen
he
ſoeu
Nel
leri
rato

V

P
II
lamel
enin

cipen
kein-
renl
let a
Mitiin
Cieunmn
Clome
Aa

1

ldem
ni.

W
lteſl.
ir

A

8p. DILXV. DE BLASPHENMI‚A 69

PKOCOPE. MANIS LEBO CONTR 4
DEUA. OQVI. ME. TNVOCRWTENM.
LIV OV E. EIXIV. ANNOS. XX
POS. POoLLVS..

Mlater duædam, vocabulo Claudia Agapomene, imperante Clau-

dio, Bis verbis in ſiliorum ſuorum epitaßhio uſa eſt: Filiis ſuis in-
Jeliciſſimis, qui ætate ſua non Junt fruiti, fecit mater ſcelerata Cq.
Hoc epitaphium integrum eſt relatum a Marco Velſero in epiſtola
LXXXII. ubi quæſtionem quaſi dificilem movet, eur mater boc
loco ſe ſceleratam dicat. Hanc autem vocem uſurpat ob ſeelus in
ſe, non a ſe per petratum in morte liberorum. Abpprime ad hunc
locum l'egutio apud erudiſſimum Cangiam: Sceleratus, in quo fit
Joelus: ſceleroſas, bper gquem jit. Nullam merentur veniam in-
ſcriptionum harum auctores, qui illas ex intervallo ac delibe-
rato animo fieri ac monumenta poni curarunt.
Wtimum ſupplicium, in blaſphemos ſtatutum, ab uſu non receſſet,
porteſt tamen a principe remitti.
n blaſphemiam, tanquam in graviſſimum delictum, graviſ.
Tſima pœna, ultimum nempe ſupplicium, ſtatuitur. Cave
tamen, hanc pœnam juri naturali adicribas. Jus naturale
enim pœnas nullas determinat. Errant quoque Zierizius &
Bullus ad art. 106. Conſtit Carolinæ, qui, hanc pœnam a prin-
cipe non magis minui, vel tolli poſſe, dicunt, quam a præto-
re injuriam regi ſuo illatam remitti. Verum peœna iſta, lege
forenſi judaica ſtatuta, ad jus divinum univerſale haud Perti⸗-
net, adeoque hodie mere humana eſt, & a principe recte re-
mittitur. Quod tamen JCti Itali, Menochius in arbitrariis ju-
dicum quæſtionibus caſu 375. n. 26. Decianus lib. 6. cap. 6. n. 7.
Clarus & alii, ultimum ſupplicium in blaſphemes ſtatutum ab
uſu receſſiſſe, dicunt, in Germania ſaltem verum non eſt.
Tbm. O III. Cc cc SPECI-

MEDFTAT. AD PANDERCGIEr. L

SPECIMEN DLEXVI. El
ile

MEDIT ATIC NV I .“ D PANDECTAS tiores

AD LIB. XLVIII. III. l. ?M
H AERESIJIJ „
1 Lo

PDefinitio h'vetiei in ure Juſtinianeo poſita accurata non eſt, ſed

eæ ſuperſtitione && tyrannide cleri profetta, atque cum ea, guc Untint
. . 1 * . — P 0
in Nupuſtana Confeftone reberitur, pugnat. Vil
HMeæreticus non eſty qi in levi, & ad ſalutem non neceſſario ai. ſeni⸗
gumento crrat. u,
— . noer.
Tn Auguſtana confekfone Poſt erticu mn XXI. Proteſtantes R
ab hæreſeos critaine vindicantur ex hac potiffimum ra- Ah
4 . . — D noggy
tione, quod, ſi vel maxmme circa traditiones errorem D nehel
eg

committerent, de articulis tamen fidei chriſtianæ fundamen-

talibus recte ſentiant, stque zdeo hæreſeos nota adſpergi d
non poſſat. QCui ergumento non parum deiinitio heretici in
jure Juſtinianeo poſita repugnat. Scilicet in L. 2. §. 1. C de KEr
Hærericis Imperatores: Hæreticorum, inquiunt, vocabulo coun lro
tinentur & latis adverſus eos ſanctionibus ſuceumbere debent, qui “
vel levi argusnento a sicio catholicæ religionis && tramite dete- 1 ,
Ei fuerint deviare. Sufficit ergo ſecundum hanc legem ad .
hæreln error etiam in levi argumente, quum Auguſtana con. e⸗
feſſio einen Ungrund odee Mangel an den Haupt Attickeln re-
quirat. Aperta hæc pugna eſt. Videndum igitur, quæ ex his e
duabus deſcriptionibus ſit melior, & ante omnia mens impe- OS”
ratorum inſpizienda. Legem eorum contra Eureſium quen-
dam latæin fuiſſe, ex altera ejus parte, quæ in L. 28. C. Z beod.

loent.
N

1.

O

re.
NS

ne.
gler⸗ S

SP. DLXVI. DE HAERESI. 7571

de Haæreticis ſupereſt, diſcimus. Facilior nobis futura erat hu-
jus legis interpretatio, ſi de Eureſio hoc & ejus erroribus cer-

tiores eſſemus. At nulla ejus Kureſii mentio fit alibi, præter-

quam in quadam veterum canonum collecgtione, in qua hæc
habentur: Fauſtinus, Preikyter Eleutheropolitanur, in libello,
Tuen Marcellianus Preibyter obtulit Valentiniano', 1beodoſio
& Mrecadio A. A. A. proL. aciferianis, de Danic,0 Arebhiepiſcoopo:
Se⸗ c† nuper tentavit Sie viker perſequi beatißmum Eurefium,
Epiſcopusn S tate & Eidei mulatione ferventem, ordinatum
ntimante plebe Aomana avon ntaniii, mo Epiſcobo Tbargia, & ip-
ſo illibatæ Edei, verum ſuh invidia falſi impoſiti cognomenti, per
Juos defenſores inter rpeli⸗ ans udicem Baſfum, guaſßt adverſus Luci
ferianos, ſed Dadiun olim Catholieum fdem venerans, ſeiebat, in
Lucifero nullam lwr*ſeos fuiſſe pravitatem: guipbe 9 qui && bene
noverat, pro Ede Catholica decem annos exitia iſe berpeſſum.
Et pro con ſtantiæ ſucæ integrirate egn 1 aob läatores ²Damaſi,
negans ſe fakturum, ut bomines Catkholicos S. iutegie kdei viros
inſequeretur: maxime quod ipfi corſtr tationes Imberatorum con
tru hareticos ſolusn n, odo proinulgataz viderentur, non contra bos,
qui ſan tiſmam dem ſinz ſeculi ambitione conſervant. Ex quo
loco id unice cogno ſelmus, Eureſium cum Lucifero ſenſiſſe, &
Ppropterea a Damalo, pontifice maximo, graviter, ſubjectis ac-
cuſatoribus, vexatum fuiſſe. Lucifer vero, vir pius ceteroquin
& veræ religienis ac Athanaſii tenaciſſimus defenſor, quem
Hieronymus ipfe in Mialégo adverſus Luciferianos beatum vo-
care & bonum paſtorem non dubitat, in hoc ſolo erravit,
Cc cc 2 quod

*) Vox: accuſatores; recte ſe habet. Intelliguntur ſcilicet
Nccuſatore- a Damaſo ſubornati⸗ Igitur Zac. Gothefredus,
qui locum hune in not. ad L. 28. GT. de Hæreticis alle
gat, vocem hanc fine necefſitate emendat, & pro ea; de-
Jenſores; ſubſtituit. .

z71 MEDTFTAT. AD PANDECT.

2

quod lapſos olim in Arianam hæreſin & ad veram fidem re-
verſos homines, ſi de plebe eſſent, non repelleret, ſolos vero
epiſcopos, quamvis pœnitentes & deprecantes, reſtituere in
priſtinum locum detrectaret, & ab iis quoque, qui eos admit-
tebant, ſe ſegregaret. Vide can. 39. 6auſ. 24. quæſt. 3. H. 54.

.

Qua in re errarunt utique Lucifer & aflecla ejus Eurefius, ſed

non capitaliter, ac magis in ſchiſma, quam in hæreſin, incide-
runt. Attamen propter hunc ipſum errorem Eureſius ab Ar-
cadio & Honorio Imperatoribus in lege noſtra inter hæreti-
cos relatus, & nova illa hæretici definitio excogitata eſt. Quam
definitionem multi jam olim, teſte Jacobo CGotbefredo ad lib.

16. Cod. Tbeod. tit. 5. leg. 28. latam vel laxam nimis queſti ſunt,
imo intolerabilem dixerunt & bruti fulminis inſtar deriſerunt.
Nec ipſi diſſimulamus, nobis legem hanc unam ex iis videri,
quæ a puriore primorum chriſtianorum doctrina ac modera-

tione recedunt, & invaleſcentem jam tunc tyrannidem ac ſu-

perſtitionem ſapiunt, quarum plurimæ paſſim in Codice &
Novellis Juſtinianeis exſtant, e. g. quod pontifex Romanus
ſit ſanctiſſimus, & beatitudo ejus caput omnium ſanctiſſimo-

rum Dei ſacerdotum, L. 7. C. de ſumma trinitat. quod animæz

corum, qui ad ſanctiſſimas eccleſias accurrunt, & eis omnes
ſuas facultates adferunt & derelinquunt, per hoc ſalvæ fiant

IL. 12. §. I. C. de Epiſcop. & cler. formula ridicula fere juris ju-

randi ab his, qui adminiſtrationes ſuſcipiunt; præſtandi, Nov.
8. in fin. &c. Quicquid ſit, definitionem illam Juſtinianeam du-

riorem mollierunt jam diu juris canonici collectores, horum-

que veſtigia ſequuti Cti & theologi cordatiores, ex quibus,
duos ſaltem nominabimus in præſens, omni fere exceptione
majores, Gerbardum Loc. de miniſter. eccl. num. 317. & ex Ger-
hardo Zieglerum in notis ad stephani Inſtitut. jur. can. Iih. 3. cap.

F. n. 12. qui ſic ajunt: Er quis hæreticus dici qucat, quinque bac

requi-

4
“

rehu

ia d
55.
nov
doct
len
reti

glo

gn
Ln,
lu
a.
ne
pere
ten,
feti
La.

u/

gee⸗
15
ceu
er
rebe
Tan

dee
n
tnent

rhet

Qun
N

n

erſenn
i H
emnacb
ccel
ah
lilino⸗
Aaine
8 CN
etn
einnts
Nd ANA
neundl⸗
Okno
lbns
gihinr
10

n

SP. DLXVI. DE HAERESI. 72
requiruntur: 1. ut ſit membrum Eecleſic, 2. ut erret in fde, 6
Juidem 3. in ipſo eus fundamento, 4. ut errori conjuncta ſit mali
tia & pertinacia nulli admonitioni ſuccumbene, y. ut diſſenſtones
& ſcandala in Eccleſia excitet, ejusque unitatem ſeindat. Nec

nova Gerhardi Zieglerique doctrina eſt, ſed vetuſtiſſima, &

doctrinæ primorum eccleſiæ patrum convenientiſſima. Simi-
lirer enim Auguſtinus in can. 28. & 29. cauſ-. 24. qucſt. 2. Hæ-
retieus, inquit, eſt, qui alieujus temporalis commodi & maxime
gloriæ principatusque ſui gratia falſas ac novas opiniones vel gi-
ghit, vel ſequitur. Ille autem, qui hujusmodi hominibus eredit,
bomo eſt imaginatione quadam veritatis ac pietatis illuſus. Sed
qui ſententiam ſuam, quamvis falſam atque berverſam, nulla per-
zinaci animoſitate defendunt; præſertim quam non audacia ſucæ
Præſumtionis peperunt, ſed a ſedactis, atque in errorem lapfis
parentibus acceperunt; quærunt autem cauta ſolicitudine verita-
tem, corrigi parati, quum invenerint; nequaquam ſunt inter he-
reticos deputandi. Quapropter rectiſſime idem Zieglerus ad
Lancellotum lib. I. tit. 20. §. 4. NWon omnis, ait, qui anobis ali-

guando diſſentit, illico haberi debet pro hbæœretico. Adſentiunt Zie-

glero Reinkingk de Regim. ſecul. & eccleſiaſt. Lib. 3. claſſ. I. cap.
5. §. 8. 67 1 5. & Stryk. ad Brunnem. Jus Eccl. L. 2. C. 18. §. I 2. &G
definitionem illam juſtinianeam haud obſcure improbant.
Idem ergo Auguſtanæ confeſſionis auctores faciunt, & ad hæ-
reſin einen Ungrund oder Mangel an den Haupt⸗Artickeln deſidę-
rant. I

Quælibet eccleſia bebreſes ex librit ſuis ymbolicis judicat, arque
borum profeſſionem & ſubſeriptionem a membris ſuis ewigit.
S IV.
Quæ ſulſeriptio & antigu:ſima eſt, && juſta ac pia.
V

Nec per quatenus, ſed per quia fieri debet.
Cccc 3 Præ

MEDTTAT. AD PANDECT.

Prrgrdene duæ meditationes, ex Florum ſparſione ad Au.
TLguſtanam confeſſionem Obſervat. XXX. exſcriptæ, etſi per ſe

574

veræ ſint, multum tamen in applicatione ad factum difficulta⸗
tis reperiunt. Quas antequam explanare ſuſcipio, neceſſe eſt.

ut de libris ſymbolicis, qui-ais, tanquam potiſſima norma, in
judicanda hæreſi utimur, aliaque præmittamus, Seilicet ec-
cleliæ omnes, etiam quæ a recto tramite receſſerunt, poſt-
m e primis turbis, quibus incunabula earum vexata ſunt,

emerſerunt ac ordinari cœperunt, certa ſibi ſymbola fecerunt,
e ſcerent, ac ab alia-

querum profefliene membra ſua agno
rurn eccleſiarum adleclis diſtinguerent. Sic eccleſia Judaica

pro ymbolo habu't legem in libris Moſaicis comprehenſam.

Chriſtiana eccleſia ab initio ſymbolum apoſtolicum publice

profeſſa eſt, deinde, ut ſeſe ab Arianis & aliis hæreticis di-

ſtingueret, ſymbolum Nicenum condidit. Poſtquam porro
in latinam & grecam eccleſiam ſciſſa fuit, eccleſia græca pecu-
liares ſibi libros ſymbolicos fecit, quos Kohl, Prof. Petro-
politanus, in Introd. in Hiſt & rvem litter. Savorum propediem
edere promittit. Eccleſia latina pro ſymbolis Apeoſtolicum,

Nicenum &Athanaſianum retinuit, donec reformatio utheri

& Calvini novum illis ſymbolum, quo ſe ab his diſtingueret,

extorſit. Hoc vero fuit concifium Tridentinum. Reformati

dechiſimnum Heidelbergenſem, ſynodum Dordracenam &c.
pro ſymbolis agnoſe
ſionem, ſeu ſubſcriptionem, quælibet eccleſia a membris ſuis
exigit. Quæ ſubſcriptio non nova eſt, & a proteſtantibus
demum introduéta, ut aliqui autumant, ſed antiquiſſima, at-
que jam ante ſæculum IX. uſitata, quemadmodum ex reſcri-
pto Joannis pontificis in can. 4. diſt. 100. patet. Nihil impie-

tatis hæc exactio in ſe habet, nec coaétio dici vere poteſt-

Subſefiptio quippe ſymbolorum non conſtringit conſcientiam
inter-

unt. Iſtorum itaque ſymbolorum profel-

R]R

———
nter

conto
1. nüt

10 00

gerr
con
Sa
pkon
m
unt
luty
lubſe

.
Candt

Ius 1
Ilatet
ſare⸗
Guum
Cript
n
iat
lro

4 4 re

8
4

Ueri ir
396

7

Sp. PIxVI. DE. HAERSI. 52

————————

interne, ſed obligat ſaltem ſubicribentem externe, ur, num
conformiter cum publice recepta doctrina ſentiat; declarer,
ac nihil ab ea diverſum dicat vel faciat, aut, ſi onus hoc ſubi-
re nolit, e provincia exeat, & ofücium, ſi queod gerit, depo-
nat. Fit hoc boni publici, cauſa, quando nempe leges & inſti-
tuta civitatis, ut Omnes, qui in ea vivunt, aut munera publica
gerunt, uniformiter de rebus divinis ſentiant, nec per diverſas
opinicones de religione, quæ in publicam rem maxime influit,
concordiam & quietem turbent, requirunt. Chriſtianus II. El.
ir Saxo hanc potiſſmum rationem ſtabilitæ in Savonia ſubfcri-

.

“ ptionis in reſcripto de anno 1602. quod in Z! IL. corporis Aug.
pag. 1770. exſtat, memorat, quod Saxonibus deſultoria levitas,
häk & mutatio confeſſionis ſuæ per ſingula ſeptennia objiciatur.

Ab initio multi etiam ex Ctis ſe ſubſcriptioni huic oppoſue-
runt, inprimis Jacobus Schulteſius, Lipſienſis, cujus argumen-

ta in contrarium excerplit Il omaſius im Verſuche von Annali-
Peno las von anno 1409. bis 1629. Is maluit dignitatibus carere, quam
ehen ſnbi Cribere. Sequentibus temporibus ſubſcriptio minores
tun, quidern Gifficultates invenit, ſed cavillatio inventa eſt, dum
Uker candidati libris ſymbolicis ſubſcriberent, non quia, ſed quate-

nus (acro codici conv eniant. Eum modum ſubſcribendi per
Bc quatenus multi probant, & contrariam ſententiam impiam ac

üßaeræ ſcripturæ quodammodo injuriam reputant. Verum
8 . quum ſubſcriptio nihil aliud ſit, quam confeſſio fidei ſuæ, ſub-
ſcriptio vero per quatenus hanc confeſſionem incertam red-
* dat, &cavillationibus, icem reſervationibus mentalih us, lecum
ent faciat, ea tolerari non poteſt. Certe profeſſiones fidei, quæ in
inu ([acro Codice occurrunt, e. g. Acor. XXIV, 14. 2 Cor. IV, 13
I claræ ſunt & illiwitatæ; nec probo plene temperamentum pe-
n· veri in theologiſchen Bedencken S. I. cap. 2 .art. 3. Seck. 2. p.
N4 96. 714.

VI.

76 MEDFTAT. AD PANDEC.

——
VI.

Leviusculi errores & dubia circa libros ſymkbolicos, quæ poſt ſub

ſeriptionem ſuperveniunt, bærefis non ſuns.

VII.
Quit ſit levis, quis gravis error, & quis articulum Fdei lædat, aut
non, definire, nec theologorum, nec g Ctorum eſt, ſed eccleſiæ totius
aut ſenatus eccleſiaſtici, qui auctoritate publica inſtitutus
eccleſiam repræſentat.
VIII.
In ſacerdote, qui de aliquo doctrinæ ebriſtianæ capite dubitare in-
cipit, non ſuficit promiſſio ſilentii, & quod nihil ei contrarium
docere velit.

X rir probus & doctus ad ſacerdotium evehitur, ac in prin.

eipio ſuſcepti muneris libris ſymbolicis bona fide ſubſeri-
bit. Steterat jam per aliquod tempus in officio, quum forte
in libros de renovatione & inſtauratione rerum omnium, &
reſtitutione damnatorum ſcriptos incidit, atque ex hac lecétio-
ne de æternitate tartari ac pœnarum infernarum dubitare in-

cipit. Dubia hæc ſua amico cuidam fidiſſimo per litteras fa-
miliares exponit, ac fatetur ingenuus, contraria argumenta

ſibi non ſatisfacere, nec ſerupulum ex animo ſuo evellere.
Poſt hanc epiſtolam nihil ſcribit, dicit, docetque ad ſingula-

rem hanc opinionem pertinens, ſed dubia ſua pectore premit,
ut nemo ex auditoribus per duodeviginti annos, illum de
communi ac orthodoxa doctrina dubitare, perſentiſcat. Lon-
gam hanc quietem & univerſorum plauſum turbat tandem

mors amici iſtius, & inventa in relicta ejus ſupellectile epiſto-
Ja. Defertur hæc ad antiſtitem, qui, congregato decanorum
ac ſeniorum concilio, ſacerdotem advocat, & prolata epiſtola,
num adhuc de æternitate pœnarum divinarum dubitet, inter-
rogat;

ae

ionder
uha

rog
huc
AMon
mn⸗
Ju
cun
liun
ſpen
Rere
Ven
cii
brir
Hen
An

ſehr
ol
lens
ker,
geuͤbe
ſech
gen o
ſurge

hingt
ſin
Pe

Aden
D
1

enf

D

hen
Pin

imi
ffarien

inft.
eſib
Un ,on
mnium,
Ae letid
iarein
Uerask
unen
eſelett
Cſgr⸗
epnen,
Uunce
t Lon.
uncen
tenn⸗
Moru
hinn
c

*

SP. DLXVI. DE HAERESI. 577

rogat, denique retractare, quæ ſeripſerit, jubet. Ille, ſe ad-
huc dubitare, reſpondet, & quamdiu dubia ex animo ſuo
nondum ſint evulia, religioni ſibi eſſe dicit, retractare ac da-
mnare doctrinam, quam veram credat, ſimul tamen, ſe nun-
dJuam ea de re verba ad populum facturum, vel ſermonem
cum privato habiturum, pollicetur. Tum antiſtes & conci-
lium ipſum ab officio ſuſpendunt. Ac apparebat facile, ſu-
ſpenſo, ni retractaret, ipſam remotionem propediem immi-
nere. Confugit ergo ad JCtos Helmſtadienſes, atque ab his
menſe Septembri anni cio lo cc XXVI-hujusmodi reſponſum ac-
cipit: Iſt ein frommer und gelehrter Mediger von der Wieder⸗
bringung aller Dinge in ſeinem Gewiſſen uͤberzeuget, die ſerwe⸗
gen von ſeinem General-Superintendenten vor einer ziemlichen
Anzahl Decanorum und Seniorum Eccleſiaſticorum zur Rede
geſtellet, und, nachdem er ſich durchaus zu keiner Revocation ver⸗
ſtehen wollen, von ſeinem Amte, welches er achtzehen Jahre ſehr
wol verwaltet, ſuſpendiret worden, wannenhero erſtlich und drit⸗
tens zu wiſſen verlanget wird, ob ein Evangeliſcher Kirchen⸗ Leh⸗
rer, welcher in ſeinem Hertzen von der Wiederbringung aller Din⸗
ge uͤberzeuget, ſonſten aber in der Lehre von dem Wege des Heyls
nach den ſymboliſchen Kirchen⸗Buͤchern orthodox iſt, bloß we⸗
gen obigen Puncts ſeines Amtes zu entſetzen, und der den Aug⸗
purgiſchen Confeſſions-Verwandten in Friedens⸗Schluͤſſen und
andern publiquen Tractaten verſtatteten Beneficiorum unfaͤhig
zu halten, oder vielmehr, im Fall er angelobt von der Wieder⸗
bringung aller Dinge weder oͤffentlich, noch privatim, zu lehren,
in ſeinem Amte zu dulden ſey. Nun wird zwar der oben gedach⸗
te Prediger ſender Zweifel, vermoͤge der bey allen Evangeliſchen
Kirchen eingeſuͤhrten Gewohnheit, ſich bey Antritt ſeines Amts
zu den von der Evangeliſchen Kirche angenommenen ſym bo liſchen
Büͤchern emweder muͤndlich oder ſchriftlich bekennet haben. Folg⸗
Tom. EIII. Dd dd lich

578 NAEDTTAT. AD PANDECT.

lich, und da er nunmehr in dem Puncie der Wiederbringung al⸗
ler Dinge von der Lehre der ſymboliſchen Buͤcher abweichet, und
der ſeiner anfaͤngiichen Amts⸗Beſtallung implicite angehaͤngten
Condition, im Fall er nemlich die Evangeliſche Glaubens⸗Buͤ⸗

cher annehmen und vor richtig halten wuͤrde, zuwider handelt, ſo ę

ſcheinet es, ob ſey er dadurch ſeines aͤbernommenen Amtes ipſo
facto verluſtig worden, und koͤnne demnach in ſeinem Amte wei⸗
ter nicht geduldet werden. Naͤchſtdem reſtringiret der anno 1555.⸗
aufgerichtete Keligions-Frieden 9. 17. die Religions-Beneficia
lediglich auf die Augſpurgiſche Confeſſions-Verwandte, und
ſchlieſſet alle andere davon aus, welches denn in dem Osnabruͤ⸗
ckiſchen Friedens⸗ Schluͤſſe art. 5. §. 1. beſtaͤtiget, und art. 7.
nur auf die Reformirte erſtrecket wird. Da nun vorgemeldter
Prediger von der Augſpurgiſchen Confeſſion abweichet, ſo gewin⸗
net es freylich das Anſehen, ob ſey er dadurch der Religions-Be-
neficien unwuͤrdig geworden. Ferner iſt die Ketzerey nach aller
Theologorum und Juriſten Bekaͤnntniß und klarer Verord⸗
nung der Rechte eine der vornehmſten Urſachen, einen Geiſtlichen
ſeines Amts zu entſetzen, und wird ein Ketzer in L. 2. §. I. C. de
HMeæreticis derjenige genennet, der auch in einem geringen Stuͤcke,
evi argumento, von dem Judicio der gemeinen Kirche und dm
ordentlichen Wege abweichet, oder nach den Reichs⸗Geſetzen,
welcher nicht eine der drey in dem Roͤmiſchen Reiche eingefuͤhrten
Religionen annimmt und bekennet. Alldieweil aber hier gar nicht
die Frage iſt: Ob ein Mann, welcher bey der ihm abgefoderten
Unterſchrift der ſymboliſchen Kirchen⸗Bucher uͤber ein und den an⸗
dern Artickel Bedencken und Schwuͤr gkeit machet, zu dem Pre⸗
digt⸗Amte zu laſſen ſey? ſondern eigentlich nur daruͤber Zweifel
iſt: Ob ein angenommener Prediger, der bey Antritt ſeines
Amts ſich zu den ſymboliſchen Kirchen⸗Buͤchern ohne Ausnahme
bekennet, und nur nachgehends uͤber den Punct, ven Wieder⸗

uch
Nd
id
cchi
re
N

brinnæ——

brin
Kire
hehe
haft

drig

Ge

ſich
lehr
Er
w
den

qu⸗
leu/
gus
chen
derm
gion
lte
ſſol
als d
geſte
wede

ſiicht

n

Si
Ulſſſ⸗
neket

5 U

bre

1 .

etrec,
ge
N

ch N

V

fe
(. ad.
Siic
d .
Geſcee
hſchea
ri
rta
DNnd
din

hiſt

ſenn
enoe

WN

4

SP. DEXVI. DE HAERESI. 579
575

bringung aller Di
ler Dinge, welchen bewehrte
Pireheon 1 Leit ewehrte 1 C. r
Kirche ,/ keinen Glaubens⸗Artickel zu un, ni ologi Unſerer
behaupten, in Scrupel geraͤth, die Meynt mit ſtarcken Gruͤnden
47 Ee/. eh 4 1 9 Zapypon nap 1.
haftig haͤlt, und von ſelbiger abzugehen 3 ing davon vor wahr⸗
driger Rationum nicht hberredet werd durch Vorſtellung wie⸗
Gedancken vor einen Irrthum “ ken kann, mithin dieſe ſeine
ſich weigert, gleichwol ſolche weder rkennen, und zu widerrufen
lehret, ſondern nur in eine ene,, oͤffentlich noch privatim ge⸗
Eiw . . ur in einem Briefe an einen guten Freund de
rwehnung gethan, dieſerwegen von ſeinem Freund deren
Wwol und mit groſſen Nuzen vorſteher inem Amte, welchem er
denn viel haͤrter und bedencklicher iſ ede werden muͤſſe, und
entſetzen, als denſelben nicht darzu liaſe uden ſeines Amtes zu
quæ ordinandum impedi u laſſen, nam non omnia,
cauſ. 15. duæ imbecdlunt, ordinatum rejiciunt, Gratian
ans boche Geie. immaſſen die Entſetzung nicht anders, als
ch ichtigen und cum bono publico verknuͤpften Urſe
en geſchehen ſoll, dergleichen allhier nicht vorhand ſa⸗
dem eine ſolche ſonderbare mit den Grund⸗G in ſeund, ih⸗
gion nicht ſtreitende, auch bloß in animo Vad thr Rel
. 3 1 atione be⸗
haltene, Meynung vor keine Suͤnde geachtet werden k
ſo ſolche annimmt, hierunter, daß ihm dieſelbe o ahrſtce ida der⸗
als die gemeine Lehre, vorkoͤmmt, und er die ihm de Wfeder vor.
geſtellte Argumenta nicht ſt 5 kawieder vor⸗
weder Dolum Cu arck und uͤberzeugend genug ſinde
ni cht beſt noeh. ulpam begehet, alſo ohne Ungerechtigkeit
cht beſtrafet werden kan, anbey der Kirche kein Nachtheil zu⸗
waͤchſet, da obgedachter Maaſſen dieſe ſingulaire Meynung nicht
wr den Grund⸗Geſetzen der chriſtlichen Lehre ſtreitet, uͤberdies
on dem Prediger weder heimlich noch oͤffentlich gelehret worden
noch in Zukunft gelehret werden ſoll, ja es dielmehr ſeiner Ge⸗
meinde und dem Publico ſchaden wuͤrde, daferne er durch Entſe⸗
tzung von ſeinem Amte daſſelbe weiter micht zu fuͤhren, und die

ihm anvertraute Seelen, ſo mit ihm uͤberaus wol zufrieden, zu
d dd 2 verlaſ⸗

580 MEDITA. AD PANDECT.

verlaſſen gezwungen werden ſolle, hiernaͤchſt der Prediger dadurch,

daß er in einem zur Seligkeit eben nicht gehoͤrigen Puncte von der
Augſpurgiſchen Confeſſion diſſentiret, ſolche hingegen in allen
andern Puncten annimmt und agnotciret, nicht auf hoͤret ein Aug⸗
ſpurgiſcher Confellions-Verwandter zu ſeyn, demnach die dieſen
Confeſſions-Verwandten zuſtehende Rechts⸗Wohlthaten nicht
verlieret, Zieglerus ad Lancellotum Libr. I. it. 20. &4. verh. ſi pro

bereſi, ferner die oben aus dem Corpore juris Romani ange⸗

fuͤhrte Definitio eines Ketzers von allen bewehrten Rechts⸗Ge⸗
lehrten dergeſtalt erklaͤret wird, daß ſie zugleich errorem in ipſum
fidei fundamentum impingens, wie auch excitationem diſſen-
fionum & ſcandalorum in ecclelia & ſciſſionem unitatis ejus,
erfodern, KReinkingk. de KRegim. ſecul. & eccleſiaſt. lib. 3.
Claſſ. 1I. cap. 5. §. 8. & I5. Ziegler. ad Lancell. Lib. 4. tit. 4.
F. I. verb. bæretici ſunt. Stryk. ad Brunn. Jus Eccleſ. L.2. cap.
18. §. 12. und denn keines von dieſen beyden Requiſitis auf gegen⸗

waͤrtigen Prediger gezogen werden kan; So mag derſelbe Pre⸗

diger bloß wegen dieſer von Wiederbringung aller Dinge gefaſ⸗
ſeken Meynung von ſeinem Amte nicht geſtoſſen, noch der den
Augſpurgiſchen Confeſſions-Verwandten ertheilten Religions-
Beneficien beraubet werden, ſondern wird gegen Verſprechung,
daß er dieſe Meynung weder oͤffentlich noch privatim lehren wolle,
bey Verwaltung ſeines Amtes billig gelaſſen. Wird zweytens

und viertens zu wiſſen verlanget: Ob der Clerus Fug und Recht

habe, ohne Vorwiſſen der Kirche und der Patronen, auch der
weltlichen Obrigkeit, einen ſolchen Lehrer von ſeinem Amte zu
