Aurſpergio, velut ſupreme aulæ præfecto, liber ubique acceſſus doypic
patebat, eui & feminas omni modo colere, conviviis excipere, numn,
muneribus devincire, non minus, atque illos, qui privata circa (orent
Cæſarem miniſteria obibant, inſtrumentum ſervandæ potentiæs uudab
habebautur. Vli animadwerteret, a Cæſare virum quempiam en c
meritis inſignem æſtimari, anxie ocalos in eum convertere ſue- acemi
verat, ſubornatis etiam e vulgari famulitio obſervatoribus. Mo, el,
Tum & ejusdem promotioni atque commodis Kudere, ſed, ut e l
eccafſio non foret, ſæpius & familiarius ad Cæſarem accedendi- Minife
Aſt ubi idem altius in Cæſaris gratiam penetrare inſtitueret, s in
intentate erimine ut fortunis everteretur, opera ſæmebatur. mümv
Fude prudentibus ejus aulæ conſtabat, quousque circa ambieun. milhiſt
dam Cæſaris benevolentiam progredi tuto poſent. aucCG
XLIX. õ fis
Feecat miniſter, qui plura collegarum ſuorum ſuffragia & 1 a in
meliora conſilia negligit. e⸗
N' excuſanda eſt illorum arrogantia, qui collegii aliuu. 3
jus præſides a principe facti auctoritatem ſuam eous bewanc,
que extendunt, ut, neglecétis collegarum ſuffragiis, & con- euuf 6.
Klüs, omnia ex ſuo arbitrio ſtatuant. Nulla eſt regiminis lberi
forma principi & reipublicæ ſalubrior, quam, ſi diverſa in-
ſtiruantur collegia, & adminiſtratio negotiorum per Wd “ hunn
UtrI- 110.

venni.
eie
e, ,lt
Crct
ſunien
7 aN&

nen.
er
regni
ett .
N

SP. DLXXI. DE V ER. DELICT. MINIST. PRINC. 909

diſtribuatur, ut ſcilicet aliud militaria, aliud rem judiciariam,
2 . 2

aliud pecuniariam, aliud ſacra, aliud negotia cum exteris, &
ſic Porro, gubernent. Mlulto integrius ſic expedientur cun-
cta, quam, ſi ex unius vel paucorum arbitrio Pendeant.
Agnovit hoc jam olim rex ſapientiſſimus, Salomon Proverk.
Xl, 14. Penuria, inquiens, confilii perd't populum, ſed
ubi conſilia multa, ibi ſalus. Quod monitum prudentiſſime
nuper exſecutus eſt dux Aureliz nenſis, regis Galliarum Lu-
dovici XV. tutor, atque, inſtituta hae regiminis forma, reg-
num, quod debilitatum & languidum deceſſor reliquerat,
florentiſſimum effecit. Fuerunt quidem, qui, ut cetera ejus

laudabilia inſtituta, ſic hoc etiam improbarent. Quibus ta-
men copioſe & accurate reſpondit Abbé de &. Pierre, olfim

academiæ Franciæ membrum, edito Londini anno 1718. l -
bro, eui titulus: Diſcours ſur la Polyſynodie, oi on demontre,
que la Polypynodie, ou pluralité des Conſeils, eſt lIa Fforme de
Miaihere . à plus gvantageuſe pour un Roi 8o* bpour ſon KXoian- .
me, in quo oſtendit, polyſynodiam, ſic iſtam regiminis for-
mam vocat, præferendam longe eſſe Vezeratui, quo nomine
miniſtriſſmatum appellat, & Semivezeratui, ſeu miniſterio
Paucorum. In iſtiusmodi vero collegiis cauſas non ex præ-

ſidis voluntate, ſed ex ſuffragiorum numero decidendas eſſe,

ipſa inſtituti ratio ſatis oſtendit. Nihil quippe tam naturale
eit, quam ut id, quod majer pars collegii ſtatuit, pro eo ha-
beatur, ac ſi omnes egerint, L. 19. Ad municipalem, L. 36.
de Ke judicata. Quam regulam in upremis etiam collegis

ſervandam e ſſe, Seckendorffus im teutſchen Fuͤrſten⸗Staat F.
2. 6dp. 6. . 5. oſtendit. Adde Conſtitutionem Judicii Aulici
Imperii tit. y. ui ſecus agit, præſes, & negleéto collega-

rum plurimorum diſſenſu ex ſuo & aſſeclarum ſuorum vo-
luntate negotium conficit, injurius eſt in collegas, & peccat
Tom. PIII. Kkk kk contra

MEDITAT. AD PANDECT.

2810

contra principis voluntatem, contra bonum publicum & iusl
contra ordinenm naturalem. Vide Ziegleri Dicaſticen conel. en
42. §. 30. Sunt tamen nonnulli adeo ſuperbi, ut malint ex jri d
ſuo arbitrio male, quam ex aliorum conſilio bene, rem ge. in

rere. Hoc animo fuiſſe Lautreccium, ducatus Mediolanenſis alus
pro Franciſco I. Galliarum rege adminiſtratorem, memorat D
Brantomius in Vitis viròrum iluſtrium tom I. pag. 175. Con. Pert.
ſulebat is quidem collegas ſuos, conſilia tamen eorum, etſi Ju

optima, ſi a ſuis diſcreparent, non ſequebatur, atque hac gi

pervicacia ſua provinciam amiſit. a
L. fhit.
Præſidi collegii, etiam cum ratione diſſentienti, plura coluge. u ſen
rum ſuorum ſuffragia negligere non licet. nec pot
ecte ig
i Aid faciendum tamen prælſidi, qui manifeſte videt, ſen- Krido
tentiam eam, quam plures tuentur, deteriorem & no- kEepati
Xxiam eſſe? Num huic ſaltem dabimus facultatem a regula een de
modo ſtabilita recedendi? Non dabimus. Nam fſi dederi:. Ire di
mus, corruent omnia, quæ dixim ðòW?WB
„ Corr omnia, q mus. Quippe plerisque ex mmmm

infito ingeniis humanis ſui amore opinio ſua ſic placet, t ces, at
. 14 )
eam meliorem prudentioremque ceteris omnibus credant. Gö⸗
Igitur nunquam non præſes deteriorem diſſentientium aà ſe

ſententiam dicet. Quod ne fiat, perſiſtendum eſt in eo, unnn a
quod pluribus placuit. Erit tamen permiſſum præſidi, rem xn ci
Principi ipſi proponere, ejusque decifionem expetere. mi 1.
Quodli is quoque pluribus adſentiat, acquieſcendum eſt, ö
ſubſeribendum interdum nomen decreto communi. Num. nod

quid vero tunc licebit imitari Hoſpitalium, magnum illum “
Galliæ Cancellarium, qui, teſtibus Langueto lib. 2. epiſt. 62 nillten

& Le Grain Hccde d'Henri le rand liv. 8. p. 898. decrens mhent
iſtius. 6olpum

—
icun
Nfen a
Utmine
he, en .
leciolune
men.
ANrü

1, Ne k.

lutc
leer.

te in
riorentt
ten i
DerdH
e en.
dus cecd
jentue
elt i
hrii:
eint
Ndn
gun U

7

6
W

SP. DLXXI. DE VER. DarLICT. MiNIST. PRING. §11

iſtiustnodi nomen quidem ſubjiciebat, ſed verba, me nos con-
Jentiente, adjiciebat? Neque hoc putamus, niſi decretum
juri divino adverſetur. Nam, ut recte Plinius lib. 6. ep. 1 3.

ait, ſingalos, integra re, diſſentire fas eſt; peracta, quod plu-
rrbus placuit, eunctis tuendum.

LlI.
Peccat minifter, qui dignitates ab exteris principilus Juſcipit.
Ilud ambitionis genus maxime oderunt Pprineipes, quando
miniſter, non contentus his, quibus a domino ſuo orna-
tus eſt, dignitatibus, alias ab exteris principibus oblatas ſu-
ſcipit. Verum hoc crimen eſt, & coercitione dignum. Nam
qui ſemel principi ſe operasque ſuas addixir, totus ejus eſt,

nec poteſt ſe ſine illius injuria obnoxium alii principi facere.

Recte igitur Henricus VIII. Angliæ rex inter Wolliæi, mini-
ſtri ſui, crimina primo loco poſuit, quod is, ſine venia regis,
legati Pontificii ad Anglos dignitatem ſuſcepiſſet. L'hißto-
rire des plus illuſtres fuvoris tom. a. pag. 320. Prudenter quo-
que Eliſabetha, Angliæ Regina, Nicolaum Clifford & An-
tonium Sherley, ex peregrinatione Gallica in patriam redu-
ces, atque inſignibus equitum S. Michaelis ab Henrico IV.
Gallo ornatos, carcere, ut ſe peregrinis honoribus abdica-
rent, coegit: Bonus, inquiens, civis caſtam uxorem imite-

tur, atque, ut illa ſolum maritum ſuum reſpicit, ſolum etiam

principem ſuum obſervet. Nolo quippe, oves meas alienis

notis ſignari, aut fiſtulam exteri paſtoris ſequi. Conſerva-

vit nobis T omas Kymer, aut potius continuator ejus, o.
bertus Sanderſon, inter fædera, conventiones, Iitterat & oc
vublica regum Angliæ tom XVI. pug. 230 44. Rudolphi 1I.

Imperat. ad Eliſabetham hene, & viciſſim Eliſabethæ ad Ru-

dolphum literas, quarum illis Rudolphus Thomæ Arundello
Kkkkk 2 oh

812 MEDITAT. AD PANDECT.

ob virtutem in bello Tureico demonſtratam Comitis S. Rom.

Imp. dignitatem, juribus tamen & ſuperioritatibus Eliſabe-
thæ ſemper illæſis ac ſalvis, contulit; quod quidem absque
cunſenſu ſuo factum eſſe, adeo ægre tulit Eliſabetha, ut

Arundello, ne in conſpectum ſuum veniret, titulove illo

præter morem regni ſuſcepto uteretur, interdixerit, imo &
cuſtodiæ eum, ad ſpeciem ſaltem animadverſionis, manda-
ret. Chriſtiana quoque, Sueciæ regina, Carolum Guſtavum
Falatinum, purpuratum ſuum, oblata aureæ periſcelidis in-
ſignia recipere & Comitem de la Garde imperii Germanici

principem fieri noluit. Quæ dum narrat E icquefortias dauns

PAmbaſſadeur lib. 2. ſect. 2, ſcite addit: Ces deux RKeines avo-

jent raiſon d'empeſebher leurs Sujets de prendre des engagement

avec des Puiſances etrangeres. Ils ne peuvent partager leur

affection ni leur zele, qu'ils n'en derobent autant d leur Souve-
rain, qui en doit eſtre auſſi jaloux, gue le mari de l'bonneur de
Ja femme. Adde Specimen meum 212. de Locatione oteraraum

Meditat. 2.
Peccat miniſter, qui eines ſaperbe & injurioſe tractat.

NMorum quoqe ſüperbia erga miniſtros ceteros & cives

crimen eſt, dum ſcilicet miniſter eos, qui ipſum con-

vVenire cupiunt, difficulter admittit, admiſſos ſuperbe excipit

& cum deſpicientia tractat, ſalutatus ſalutem non reddit, le-
viter peceantes contumelioſiſſime objurgat, cetera. Vt vero
iſtiusmodi injurioſi miniſtri coerceantur, principis maxime
intereſt, quem populus a miniſtris offenſus tanquam fontem
malorum intuetur & ſimul cum his odiſſe incipit. Appoſite
Hoertius in Elementis prudentiæ civilis P. 2. ſect. 4. 5. 28: Ma-

xvimo, ait, damno eſſe ſolent miniſtrorum principis injuriæ in

Jub-

—
ſalli
ſit.
Mont
iluſt
fabye
levit
aſino

ec
8 ſ
mor
deleci
eſt lan.
Druden
Mung
Daritit
Wümnun
VO
detrn
Non
Popu⸗
niſten
ſunt,
lim d
keque
reg

CaNOs
Memor
glo C

leumit

—

Re

ns Nlk

en N
ddelk, 1
ituln i

erit im

a
Cbſtan

OnelM

&
iplune
be en
1recl
11. U
Pis n
Uin Hont
ul
inen

SP. DLXXI. DE VgS. DECICT. MINIST. PaNMHcCc. 8132

Jubditos. Et hæ ægrius tolerantur, quam ipſius printipis inju-
riæ. Incidit in hoc crimen ille Galliæ adminiſter, Annas
Montmorencius magnus, quem Brantomius in EPitis virorum
illuſtrium tom. 2. pag. 72. truculentum objurgatorem, grand
rabroueur des perſonnes, vocat, narratque, non duhitaſſe illum,
leviter ſaltem offenſum, præſides collegiorum & conſiliarios,
afinos, verveces, ſtultos, arrogantes appellare.
LlIII.
Voluptatum intempeſtivus uſus crimen eſt.
Sa ſatis de delictis, quæ ex ambitione & ſuperbia profici-
9 ſcuntur. Dicemus & pauca de his, quæ ex voluptatum
amore oriuntur. Equidem miniſtrum omni voluptatum &
deliciarum uſu arcere, inhumanum foret. Indulgendum ei
eſt laxamentum, ne onere negotiorum oppreſſus deficiat.
Prudentiſſime Ferdinandus III. in der Reichs⸗Hofrathsord⸗
nung tit. I. præſidi & adſeſſoribus illuſtris hujus tribunalis
maritatis octo, cœlibibus ſex quotannis hebdomades, quibus
animum recreent, indulget. Ita tamen temperari debet iſte

voluptatum uſus, ut ne per illum publicis rebus remora aut

detrimentum inferatur. Bene Homerus in Iliade lib. 2. v. 24.
Non debet, ait, noctem integram dormire conſiliarius, cui
populi commiſſi & tot curæ impoſitæ ſunt. Peccat ergo mi-

niſter, qui intempeſtive, dum negotia domini expedienda

ſunt, in prædia ſua excurrit, conviviis intereſt, ſomno ope-
ram dat. Nunquam obliviſcetur patria noſtra clades, quas
frequentes pertulit, dum hoſtis Germanicorum exercituum
duces vino, epulis, ſomno, Veneri intentos & propterea in-

cautos oppreſſit. Tacemus exempla recentiora, & vetus
memorabimus, illud nempe famoſum ad Rinfeldam prœlium,
quo Galli, duce Bernhardo Saxone, 1638. exercitum Cæſa-

reum integrum fere deleverunt, & præfectos militum pene

K kkkk 32 omnes

MEDTTAT. AD PANDECT.

814

„

omnes inaudita felicitate ceperunt. Cauſam ejus cladis Pap.
pus in Epitome rerunm Germanicarum bp. 138. negligentiæ, in

quam effuſi fuerint copiarum Cæſarearum duces, imputat.
Rem clarius explicat auctor des hiſtoriſchen Bilderſaals, P.

4. pag. 655. narratque, duces iſtos, dum Bernhardus cum

Gallis appropinquaret, Rinfeldæ genio indulſiſſe, atque,
clade jam accepta copiisque in fugam verſis, ſero tandem

ſuperveniſſe. Hanc & multas ſimiles funeſtas ſtrages repu.

tantibus ſæpe in mentem venit, ducibus bellicis, dum in ex-
peditione verſantur, conviviis & compotationibus prorſus

interdicendum eſſe.
LIV.

Levi morbo implicitus miniſter omnem offcii curam deponere

non debet.
N'e ferendi quoque ſunt delicatuli illi, qui qualibet levi
corporis infirmitate tacti omnem confeſtim negotio-
rum & muneris ſui curam deponunt, nec, niſi poſt longum
tempus, quum recreatos ſe ſatis & confirmatam penitus va-
letudinem putant, reſumunt. Sermo autem nobis eſt de levi
morbo, non de gravi & periculoſo. Per hunc quippe fine

dubio miniſtro, cum magno licet reipublicæ diſpendio, ab
officii ſui exereitio prorſus abſtinere licet. Sentit quidem

7

inde damnum princeps, maxime quum præcipuus miniftro-
rum, in cujus adminiſtratione totus rerum & negotiorum

cardo vertitur, ægrotat. Atque hoc ipſum una ex rationibus
eſt, Propter quas Abbas §&. Pierre in Diſcurſu ſupra memorato
de Polyynodia p. 33. miniſtriſſimatum difiuadet, ne ſcilicer,
decumbente miniſtriſſimo, reipublicæ gubernatio penitus

interquieſcat. Sed ſive in miniſtriſſimo, ſive in alio hoc acci-

dat, caſus fortuitus erit, qui nemini imputabitur. At, qui
Auamvis capitis vel thoracis deftillationem, nauſeam, poda.
gram

—
graſn
agra
ſenua
ſebric
cOnſti
liche
Aße
ſcheft
ndd

Vr,

ch f⸗

Neiſe

derca

vnt
8 u

odia

nullo

princ
tum,
ſtio,
Marg
Moire,
woit /
iil ue
tle. 6.
n in
r faſoi
G. her/

—
“
ſgoner,
gendle i
d Inn
etſehH
Arduou.

10 tind

es en
umia

db nnl,

n ii

alibet!

lte

Peint.

eſteek
ipe

enio,

1 gue
minitt
gotien
rition
elnnc
e alen
Ninn
oe ee

4Af

1

Reiſe nach Antiochia zu thun.

SP. DLXXI. EE VEER. DzIICI. MINIST. FRINGG

gram deſidiæ ſuæ præœtexit, audiendus non eſt. Vide de po-
dagra L. I3. C. de Decurionilbus. Damnarunt itaque menſe
Januario anni cioroccxix. ICti Helm ſtadienſes miniftrum, qui
febriculæ levi implicitus, ad dominum in maximis anguſtiis
conſtitutum accerſitus, venire detrectarat: Es zeiget eine ziem⸗
liche Untreue an, daß er unter dem Vorwand einer geringen IIn⸗
paͤßl ichkeit ſich g weigert, von ſeinem Gute zu der gnaͤdigſten Herr⸗
ſchaft, von welcher er doch inſtaͤndigſt verlanget worden, zu reiſen,
und derſelben bey ihrem groͤſten Bedraͤngniß, worinnen ſie der Buͤr⸗
ger⸗Tumult geſetzet, beyzuſtehen, da er doch kurtz hierauf, und beyz
noch fortwaͤhrenden Tumult, im Stande geweſen, eine viel weitere

LV.
Peccat miniſter, qui principem fratribus vel propinquis
inviſum reddit.

unt aliqui miniſtri adeo malevoli, ut concordiam principis
cum fratribus agnatisve ferre nullo modo poſſint, ſed
odia inter illos ſerere enixe ſtudeant. Stimulat ad hoc non-

nullos invidia, alios ambitio, ut ex ruina propinquorum

principis ſua auctoritas creſcat, quosdam ingenium turbulen-
tum, plurimos offenſio privata. Imputat hoc delictum Gua-
ſtio, Henrici III. Galliarum regis miniſtro familiariſſimo,
Margaretha,; Henriei ſoror, Henrici IV. uxor, dans ſes me-
moires lib. I. pag. 22: Depuis, que mon frere eſtoit partg, il
avoit preché de luy le Gunſt, duquel il eſtoit tellement poſſedé,
qu'il ne voyoit, que par ſes geux, & ne parloit, que par ſa bou-
che. Ce mauvais homme, né pour mal faire, ſoudain faſcina
Jon eſprit, & le remplit de mille tyranniques maximes: Qu'il
ne falloit aymer ny ſe fier qu'dò ſoymeſime; Qu'il ne falloit join-
gre perſonne d ſa fortune, non pas meſme ny frere, ny Penn

MEDITAT. AD PANDECT.

816

zutres tels beaux precepter Machiavelliſtes. Debebant ve-
ro iſti diſcordiarum auctores graviter puniri, ad incendia-
riorum, quibus per omnia fſimiles ſunt, exemplum. Recte
Antoninus Caracallus apud Zlium Spartianum cap. 3. Læ-
tum & ceteros, qui ipſum eontra fratrem Getam concita-
rant, interemit. Et Wilhelmus, Saxoniæ dux, Apollonium

Vizthumium ceterosque miniſtros ſuos, quibus ſuaſoribus

funeſtiſſima cum fratre Friderico Placido odia exercuerat,
poſt reſtitutam pacem acriter perſecutus eſt. Qua de re
vide plura in Sigismundi von Bircken Saͤchſiſchem Helden⸗
ſaal pag. 372. & 420. Similiter Cti Vitembergenſes menſe
Septembri anni cioloccx. reſponderunt: Daferne des Mini⸗

ſters boßhaftes Gemuͤthe und gottloſe Intention, Uneinigkeit in

dem Fuͤrſtlichen Hauſe anzurichten, beygebracht werden koͤnte; So

moͤchte derſelbe mit Remotion, Gefaͤngniß oder anderer dergleichen

Strafe wohl beleget werden.

LVI.
Peccat miniſter, qui prineipem conjugi infenſam reddit.

M'3* vero peccant, qui arétiſſimum illud inter princi.
pem & conjugem ejus vinculum diſſolvere & domi:
num uxori infenſum reddere ſtudent. Fecerunt hoc aliqui,

meritasque malevolentiæ ſuæ pœnas dederunt. Memora-
bile inprimis eſt Hugonis Spenceri exemplum, qui præci.

puus Eduardi II. Angliæ regis miniſter dominum adeo in-
fenſum uxori reddiderat, ut videre eam, & in loca, in qui-
bus illa moraretur, venire detrectaret. Quod indignata
regina ſumtis armis Spencerum cepit & miſerabili morte
mulctavit. Vide l'hiſtoire des plus illuſtres favoris tom. 2.

rag. 67. Superiore ſeculo Jo. Ludovicus Langhanſius,
Carolo

Carol
ſnidt
ime

crimir
hafte
dacl
hann
Chur
Gehe
faͤtſtl
boͤhrli
leiten
dolt,
Tota

(torem

conju

ieligie

Relpo
Mere

mMigne

dioren

.
1.

e

dinrat

dedng

un AH

enezli
Gm .
Apolen

ſn.

eerehen

Quie

en gelde

NRNE

e de

en e
ter n
ſnNI.

terpi.
te A

t hoc
Mee

vi
un N

Od n.

nbil
iO
vgru

SP. DLXXI. Dr VER. DELICT. MINIST. PRINC. 217

Carolo Electori Palatino a confſiliis ſeeretioribus & confeſ-
ſionibus, ob eandem cauſam a ſucceſſore Caroli ignominio-
ſiſima pœna adfectus eſt. Editus eſt publice anno 1699. de
crimine Langhanfii libellus, ſub titulo: Der ungeniſſen⸗
hafte Gewiſſens⸗Rath, vorgeſtellet in einer Theologiſchen
Sacultaͤt zu Beydelberg Bedenken uͤber etzliche Briefe Jo⸗
hann Ludewig Langhanſens, vormals bey des verſtorbenen
Churfuͤrſten von Pfaltz Durchl. geweſenen Beichtvaters,
Geheimden⸗und Gewiſſens⸗Raths, darinnen er Ihre Chur⸗
füurſtl. Durchl. zur Deſertion Dero Gemahlin, und unge⸗
buͤhrlichen Buhlenlieve mit einer gewiſſen Hof⸗Dame, ver⸗
leiten wollen, ſammt einer Vorrrde, worinnen deſſen Con-
duite, Verbrechen und Beſtrafung mit mehrern enthalten.
Tota accuſatio innititur novem literis a Langhanfio ad kle-
ctorem perſcriptis & carmini in diem ejus natalem exarato.
Ex illis apparet, principem ipſum diſcordiam, quam cum
conjuge exercebat, & furtivos cum puella nobili amores

religioni ſibi duxiſſe, variaque ex ſacro codice dubia moviſſe.

Reſpondet ad hæc Langhanſius, ſcrupulosque omnes exi-

mere principi callidis interpretationibus conatur. In car-
mine vero oblique conjugem Electoris perſtringit, commo-
dioremque ei & pulcriorem precatur, his maxime verbis:

Poſt bac nobilius poterit non eſſe marito
Munus, guam præſtans animo & virtutilbus uwor,

Qua non triſte tbori ſit onus vitæque gravamen,

Sed gquæ mille jocos det, guæ perfuſa rubore
Purpureo de ſe ſpargat ſuper ore nitorem,

em. vI.. LII lJ Alta

7

NAEDITAT. AD PANDECT.

Alba roſis ac ſi miſcentur lilia rubris.

Ergo, qui coſti ſancivit fæœdera lecti, 1
Hane tibi conſortem cum tanto munere præſtet,
Quæ cbaram gignat ſobolem dulcesgue nepotes. RNRe
Peccat miniſter, qui principem lenocinio corrumpi-. æno
dem Langhanſii exemplum docet, peccare & eos mini. Pupil
J ſtros, qui principem lenocinie corrumpunt, & ad furtivos amunm
vetitosque amores inducunt ac hortantur. Feeiſſe hoc Lang- mocj,
hanſium, literæ iſtæ ſatis oſtendunt, & memorabilia ſunt ihoc
maxime verba, quibus Electorem ad conſtantiam in amando 4 lntere
hortatur, ſpemque facit, fore, ut per hanc tandem puella, ſntet
quæ hue usque fortiter reſtiterat, victa cedat, ſeque principbi ſilr ho⸗
permittat. Sdic autem ait pag. 25: Was die Veſtung von 4. l Mtn
der lincken Bruſt betrift, maß ich bekennen, das ſie wohl R eb, G
verſehen und bewahret ſey, aber doch nicht unuͤberwindlich., um
wann nur die Auſſenwercke, welche ſchon ziemlich poutret
ſeynd, einmal fallen, ſo wird ſich der Platz wol von ich
ſelbſten ergeben muͤſſen. Unterdeſſen muß ein tapferer Obri⸗/ nin
ſter auch ſeine Arbeit mit Gedult fuͤhren, und einen guten ce⸗
Ausgang von dem Zimmel erwarteu, welchen ich von Her⸗: ſu
zen wuͤnſche und erbitte. Magis hæc profecto Ovidii artem Aec
amandi, quam ſacerdotis & conſiliarii intimi epiſtolam, de- (uucde
cerent. ille tamen hujus lenocinii ſui pœnam tulit. Amli er,
Per id honores & opes adepti ſunt. Sic Varenna, Henrici uiniſtr
IV. Galliarum regis culinæ primum, poſt libidinum, mini. m m.
ſter, quem Barelajus in Satyrieo ſub Curſoris nomine ludit, Mrtta
Qancellario regni in jurgio dicere non erubuit, ſe officium ngfen
ſuum, ſi modo rex paullo junior feret, cum ipſius munere Nciß
non commutaturum. Vide Menagiana tom. 2. Hag lee e u

en
hoe

rrungt
eNn

ad fan
ehoelt
Nredlia
minm

tacen A

ſeniemnun

Vrog w.

DGrN

ſbenpicl
wol N

lopſrrte.

DdeNN

rn

3.

1n tedH

enm fr
Hrnn
N: D
ihfton⸗
1 1

,

2

SP. DLXXI. De VER. DEIIcr. MiNIsSr. PRINEC. 819

——

LVIII.
Peccat, gui bonorum publicorum alienationem ſine
necefitate ſuadet.

LJber miniſter, quantum poteſt, alienationem bonorum

publicorum impedire, quippe per quam vires reipubli-
cæ non parum imminuuntur. Sicut ergo tutor peccat, qui
Pupilli ſui prædia fine neceſſitate vendit, L. I. pr. de Rebus

eorum, qui ſub zutela, ita & miniſter, qui venditionem ejus-

modi principi temere ſuadet. Gravius tamen puniendus eſt,
ſi hoc lucri ſui cauſa, donis forſan emtoris corruptus faciat-

Inter cetera, quæ Greiffenfeldio, miniſtriſſimo Danico, in

ſententia contra illum lata apud du Mont in Memoires politi-
ques pour ſervir d la parfaite intelligence de l'biſtoire de la paix

Je Kyswick tom. 4. pag. 171. Objiciuntur crimina, hoc etiam

eſt, quod lucri ſui cauſa alienationem inſignium provincia-
rum magna contentione ſuaſerit.
LIX.
Peccut miniſter, qui bona publica infra verum pretium vendit.

uemadmodum tutores, etiamſi juſte bona pupilli vendi-
derint, tamen, ſi minus, quam illa valebant, pretium
fraude vel culpa ſua, acceperunt, ad ſupplendum hoc, quod
deeſt, obligantur, L. 6 & 7. C. Arbitrium tutelæ, idem in
miniſtris prineipum obtinebit, ſi modo dolus vel culpa eo-
rum manifeſtis indiciis appareat. Reſponderunt ita ICti
Helmſtadienſes menſe Januario anni ciolioccxix. Dieweil es
ein offenbarer Dolus, oder doch wenigſtens eine unverantwortliche
Nachlaͤßigkeit und ſupina ignorantia iſt, daß Armandus eine jaͤhr⸗
liche, und nach der Bauren Ausſage beſtaͤndige Revenue pen 30. f.
LIIII 2 vor

820 MEDITAT. AD PANDECT..

—

vor 400. fl. verkaufet; So muß er wegen dieſer verkanften Froh⸗

nen der Hochfuͤrſtl. Cammer annoch 600. fl. bezahlen.

LX.

Imprudens & imperitum conſilium in miniſtro erimen . 4

X conſilio neminem obligari, [Gti in L. 47. de Reg. jurit,
& L. 2. §. ult. Mandati ajunt. Eximit ex hac regula

conſilium fraudulentum Pontifex in c. 62. Je Reg juris in 6.

Eximendum præterea eſt conſilium imprudens & imperitum
ab eo, qui artem profitetur, datum. Nam & hoc conſilia-

rium obligat, arg. L. 2. Quod quizque juris & L. r32. Re.

gulis jutit. Recte ergo de miniſtris principis Lauterlacbius
de Conſiliis eorumque jute P. 2. cap. I. §. 6: Si ex Jumma, in-
quit, imprudentia & ignorantia eorum, quæ conſiliarium om-
nino ſeire oportet, aliquid peccaverint, merito ejus nomine ipſos

obligatos eſſe dicimus. MNemo enim officDium ſuſripere debet, cui

ſe imparem ſcit, aut ſeire debet. Pœnam imprudentis conſilii
merito luit Cardinalis Balua, præcipuus Ludovici XI. Gal-
lorum regis miniſter. Is ſoius, repugnante toto reliquo

conſilio, regi perſuaſerat, ut ad Burgundorum ducem, ve-

terem hoſtem æmulumque, atque præterea machinationibus

& inſidiis regis tunc maxime offenſum, dimiſſis ſtipatoribus,

Proficiſceretur, ejusque poteſtati ſe permitteret. Quæ res
quum peſſime cederet, quemadmodum Pbhilippus Commi-.

neus in Commentariis hiſtoricis lib. 2. c. 7. ſzq. & Bußzeres bi-

Koriæ Fravcicæ lib. 13. cap. 11. pluribus narrant, animum
regis prorſus a Cardinali alienavit, ruinamque ei maturavit.

Wr⸗
A.

unmdh

ſob ini
inangu
ro pri
dens,
müik
ſaltem
Comit
lenbur
DNN
exegit
ſet.
chye⸗
trs ol
4 fratr.
cOnl
Arma
gung
Durch
eſto

P

crim

*
4

Ne

iu I
n
inein
e all

132 0

uuteliui
Gung

cigng
nnru

entse

iei O.

il.

huten
igationn
n
zu
NME
aim
inI

Sbp. DLXXI. De VEE. Dätlcr. Mi-ist. PaiNc. 82

LXI.
Peccat miniſter, qui exaäétionem bomagii omittere vel
differre ſuadet.

Mne ſapienter Hertius Elementorum prudentiæ givilis P.

2. ect. 4. 8. 31. G7 32. debere principem, qui controver-
ſiam ſibi de regno vel poteſtate motum iri prævidet, ſtatim
ſub initio regiminis ſuſcepti curare, ut, adhibitis ſolemnibus
inaugurationum cærimoniis, a proceribus & populo publice
pro principe agnoſcatur. Periculoſum ergo eſt & impru-

dens, petitionem homagii, die Huldigung, differre. Et ſi quis

miniſter id ſuadeat, vel in ſuſpicionem fraudis incidet, vel
ſaltem maximæ imprudentiæ reus erit. Imputabatur itaque

Comiti Schwartzenbergio apud Pufendorfium Rerum Fran-
genburgicarum lib. I. §. 3. quod, præſidiarios milites in verba

novi Electoris adigere juſſus, ab iis tamen ſacramentum haud
exegiſſet, ſed, ut porrecta manu fidem darent, ſatis habuiſ-
ſet. Similiter ICti Helmſtadienſes menſe Januario anni
CIOTOCCXIX. in caſu, quo filio primogenito poſt mortem pa-
tris ob recens introductum jus primogenituræ contradictio
a fratribus poſtgenitis metuenda, & tamen inauguratio ex
conſilio primi miniſtri omiſſa fuerat, reſponderuùnt: Es hat
Armandus unrecht gethan, daß, da die Unterlaſſung der Erbhuldi⸗
gung bey den in Actis angefuͤhrten Unm ſtaͤnden Sr. Hochfuͤrſtlichen
Durchl. offenbar gefaͤhrlich und ſchaͤblich geweſen, er ſolche nichts
deſto weniger angerathen.
LXII.
Peccat miniſter, gqui pernicioſa non diſſuadet.
eccat miniſter, non ſolum, qui ſuadet Pernicioſa, ſed &
P qui non diſſuadet. Malum enim ei, qui id impedire
LIIII 3 pote-

822 MEDTTAT. AD PANDECT.

poterat & debuerat, ſi officium ſuum non fecit, imputatur,

L. 45. pr. ad L. Aguil. L. 2. §. I. de Noxal. aft. Et ſic reſpon-
derunt Cti Helmſtadienſes menſe Januario anni croroccx.

Obwol Armandus bey der Beſtrafung des Raths zu Oſtia nicht
eoncurriret haben wil; So hat er dennoch hierinnen geſuͤndiget,
daß er die der Stade auferlegte unverdiente, oder wenigſtens uͤber⸗

maͤßige, Strafe nicht wiberrathen, noch gehindert.
LXIII.
Adſentationis erimen.

QOoriune hic mentionem adulationis faciemus, de quas
egregie Curtius lib. 8. cap. 5. n. 6. Pernicioſa, ait, adu-

latio, perpetuum malum regum, quorum opus ſæpius adſenta-
tio, quam boſtis, evertit. Scilicet conſiliarius adſentator eſt,
qui, ut Gnatho apud Zerentium Eunucho Actu 2. ſc. 2. prin-
cipibus ultro arridet, & eorum ingenia admiratur, quidquid
dicunt, laudat, id rurſum ſi negant, laudat id quoque; ne-
gant illi, negat, ajunt, ait, poſtremo imperavit fibi, omnia

adſentari. Itaque Seneca de Beneficiis lib. 6. c. 30. principem

vocat hominem inter mentientes ſtupentem ipſaque conſue-
tudine, pro rectis blanda audlendi, ad ignorantiam veri per-

ductum, atque ibidem mirifice deſcribit conſilium ex hujus.

modi adſentatoribus compoſitum. Sed quod ille graviter,
feſtive depingit Juvenalis in Satyra 4. dum conſultationem

Domitiani de ingente rhombo quem piſcaror obtulerat,
adparanda habitam ridet. Diverſa autem ſunt genera adſen.

ſerigre quæ a miniftris committitur. Enumeravi ea in
zalko; quod de Adſentationibus Jureconſultorum edidi.
gitur, quæ ibi dicta, nunc non repetam. Id ſaltem addam,

is

6 “

PRam merexi adſentatores iſtos. Infligit hanc illis aliquando

õ

—

—
is il
eos
1. ea,
niun
exem
um 0
ſarut

Pae

To
P.
num
taten
hormmn
korte
Et ſu

vinci

ſtene

retin
fege
ut ce
Iex n
tus ſu
late p
provit
Gmo
enta
(Wes
tinnor
Muper
dug

uee
le lehr.

CDpe

Oſen

deſtg
ſeneie⸗

e
oidi
ZNta d
1

uere
fl
rineſt
veconi
m etie
n eANI
le grnt
fülemer.
den .
enid
n ede
ven
all

1

SP. DLXXI. DE VrR. DrErIcT. MAINIST. PRINC. 82 ⅜

is ipſe, quem adulando deceperunt, princeps, & communi

eos populi odio immolat. Sic igitur, ut cum Zacito Annal.

I. cap. 74. loquamur, perniciem aliis ac poſtremo ſibi inve-
niunt. Plerosque vero ſucceſſor demum punit. Cujus rei

exempla in hiſtoriis maxime primorum Romanorum cæiſa-
rum occurrunt. Ceterum infamiæ pœnam in adulatores
ſtatutam invenies in L. I. C. de Statuis & imaginibus.
LXIV.

Peccant miniſtri, quorum conſilio & ape ordines provinciales

juribus ſuis & auctoritate exuuntur.

mprobis adſentatoribus adnumerandi ſunt miniſtri, qui, ut
principis ſui potentiam ad altius faſtigium evehant, ordi-
num provincialium jura imminuere, omnemque iis auctori-
tateni detrahere ſuadent, & opera ipſa adnituntur. Quorum
hominum malitiæ ni obex ponatur, Germania tandem, &

forte reliqua etiam Europa, triſte ſervitutis jugum ſubibit.

Et ſubiit profecto jam magna ex parte, ſi pauca regna & pro-
vincias excipias, quæ jura ſua & libertatem vel fortiter reſi-
ſtendo, vel ob benignitatem & juſtitiam principum ſuorum,
retinuerunt. Inter quos magnæ Britanniæ & Poloniarum

reges, qui nunc imperant, virtute ſua & æquitate effecerunt,

ut ceteris omnibus ſint anteferendi. Et Poloniarum quidem
rex non ſolum Polonos ſuos, quos inter tot bella ac tumul-
tus ſub jugum mittere non ſine aliquo colore portuiſſet, liber-
tate priſca frui patitur, ſed & in Saxonia antiquum Ordines
provinciarum in arduis negetiis convocandi atque conſulen-
di morem benigniſſime ſervat, novaque iſta de domaniis in-
venta & ceteras aſſentatorum artes, quibus ad opprimendos
cives uti poterat, magno animo contemnit. Eadem eſt Bri-

tannorum regis pietas, dignaque optimo principe vox, qua
nuper in comitiis regni publicis ſe ideo feliciorem aliis regi-

bus gloriatus eſt, quod in populo vere libero domincrü

924 MEDITAT. AD PANDECT.

Sentiunt quoque hanc bonitatem ejus Germanicæ ditiones,

quarum incolas indulgentiſſime tractat, & jura auget magis,
quam imminuit, ur Trajanus in eo revixiſſe videatur. Alia
autem eſt longe in multis aliis regnis & provinciis Europæ
rerum facies Vel plane ſublatam in illis videmus ordinum
& civium libertatem, vel, ſi quæ ejus umbra remanet, tam
aréctis limitibus circumſeriptam, ut in comitiis nemo hiſcere
audeat, ſed omnes ſubmiſſa cervice nutum principis venera-
ri, & poſtulata ejus, iniqua ſæpe, admittere neceſſum ha-
beant. Cauſam forte hujus diverfitatis requiris? Præter
ipſum principum ingenium, quod in gente Saxonica &
Brunfſvicenſi ſemper mite juſtique & boni renax fuit, mul-
rum miniſtris debetur, qui, ſi improbi ſunt, adſentatione
ſua principem ad deprimendam ordinum provinciahium au-
ctoritatem impellunt, ipſique, quantum in ſe eſt, eam depri-
inunt. Quod dum faciunt, principem ſeque ipſos inviſos
Populo reddunt, atque cum illo nonnunquam, aliquando
ſoli, pereunt. Nolumus malorum inteſtinorum memoriam
renovare. Inter exteros Britanni primum occurrunt, apud
Juos, ſi ab exemplis antiquioribus recedimus, Jacobus II.
rex cum miniſtris, quorum ope ad exuendos juribus & au-
Ktoritate regni ordines uſus erat, exilio mulétatus eſt. In
Suecorum regno non feliciora fuerunt adſentatorum horum
fata. Qui Sigismundo regi perſuaſerant, ut ducto in reg-
num exercitu comitia turbarer, ordinesque juribus ſuis ſpo-
liaret atque deprimerer, eos deinde rex ipſe prælio ad Lin-
kopingam victus Carolo Patruo, pro patriæ libertate pug-
nanti, tradidit, Carolus vero meritiſſima morte adfecit. Vide
Pufendorfii Einleitung zu der Biſtorie des Roͤnigreichs
Schweden, H. 62. Gultavo Adolpho vix ad Sueciæ regnum
evecto

—
eyecta

c en

mine

ſis, in

denti
intert
luit 6
narre
ſchid
inprin

6

l.

E

IIns
ſn
juvat,
12. ca
Et T
tem
ſemp
. 3.
u 1
rdadr
guere
lum
Vn

—
nicce Ee
Agetng
nu ð
temnne,
nemno i
neige ſer

Nerſin .

e Nn

mfün

adlen:

ſt, ennz
iplan

Rnin

Umnunh i
cobrs
ibns4
elll l!
DrunmkHe
uctoint

busſialk

Zloal-

vertt.

gect N
Ghigri⸗
1egnn
eſel

SP. DLXXI. DE VHR. DELICT. MINIST. PRINC. 82 5

evecto oannes Skyt, præceptor olim regis, tunc miniſter,
conüälium dedit, ut opprimeret penitus equeſtrem ordinem,

ſic enim fore, ut abſolutam poteſtatem conſequeretur, ne-

mine contradicere audente, & illatis in fiſcum equitun, bo-
nis, inſigniter diteſceret. Obſtitit funeſto huic confilio pru-
dentia ſua Oxenſtirnius, Skytius vero improbitatis pœnam
interitu domus ſuæ & miſerabili plurium ex familia ſna obitu
luit, quemadmodum Auctor des Anecdotes de Suede pag. 33:
narrat. Idem auéctor p. 127. ſqqg. memorat, Ericum Linden-
ſchild Carolo XI. auctorem fuiſſe, ut ordines, ſenatorium
inprimis & equeſtrem, ſubigeret, ſed ipſum deinde gratia re-
gis & dignitate excidiſſe, atque pauperem & obæratum obiiſſe.
Peccant miniſtri, qui futurum regni ſucceſſorem nimio
Rudio ſectantur.

Tſt aliud adſentaterum genus, quod non principem, ſed

ſucceſſorem ejus, ſpe futurorum ſectatur, ei adhæret,
illius libidini obſequitur, eum ope & conſilio adverſus ip-
ſum principem ſuffuleit, majora, quam par eſt, audentem
juvat, vel etiam incitat. Pulere hoc homines Zacitus Annali
12. cap. 4. ingruentiun. dominationum proviſores appellat.
Et Tiberius apud eundem Zacitum Annali 6. cap. 4. occiden-
tem ab illis deſeri, orientem ſpecétari, ait. Sed non impune
ſemper adſentationem hanc ſuam ferunt. Narrat Herodianus
Rb. 3. cap. 13. Severi Imperatoris filios, Baſſianum & Ge-
tam, neglectis patris monitis, frenos ore depuliſſe, miniſte-
rio adulatorum, qui illorum cupidinibus atque flagitiis obſe-
querentur, & nova ſemper excogitarent, quibus alteri gra-
tum fieret, alter offenderetur, corruptos, ſed Severum non-
bm. VIII. Mminmm nul.

MEDITAT. AD PANDECT.

826

