ger mit der ihm Lereits geſchehenen Ehren⸗Erkluͤrung zufrieden ſeyn
muͤſſe, und die Untoſten zu compenſiren, geſprochen.
Sacerdoti injuriæ, quas conjax ejus && Tiberi kliis inferunt,
guodammodo imputantur.
Nea mea hæc philoſophia eſt, ſed Peuli apoſtoli 1. ad
Yimoth. III. quam nuper admodum Conſiſtorium Vi-
tembergenſe Superintendenti cuidam inculcavit: Begehren 8
ihr wollet euch gegen Denuncianten und deren Ehemann vorſich⸗
rig und freundlich erweiſen, und nebſt eurem Eheweibe und Kin⸗
dern, die ihr nach der von Paulo den Biſchoͤfen vorgeſchriebenen,
und in der Kirchen⸗Ordnung bey Ordinationibus vorzuleſen wohl⸗
bedachtig anbefohlenen Regel, im Zaum zu halten wiſſen werdet,
alle Gelegenheit, welche zu einiger Mißhelligkeit und Verbitterung
Anlaß geben koͤnte, vermeiden.

C O OLLYANIA.

U. Eandem veniam, quam concionatoribus paulo acrius in
vVitia invehentibus doe, etiam præceptoribus & magi-
ſtris, inter caſtigandum duriora verba & aliquando ver⸗
bera ingerentibus, ſi modo valetudini & exiſtimationi
Tom. VIII. Nn cljus,

MEDITAT. AD P?PANDECT.

ejus, quem caſtigant, non nocent, nec tenera ingenia
ab artibus & litteris abſterrent tribuo. Nequit ſe ſem-
per continere magiſter, qui poſt infinitas preces & ad-

monitiones adhuc tamen perperam facere diſcipulum

videt. Abripit eum tunc aliquando ardor animi, lon-
giusque, quam oportebat; propellit. Ignoſcendum
tunc eſt errato ex communi humanitate, ſiquidem ma-
giſter ipſe errorem agnoſcit & peccaſſe ſe fatetur. Per-
placuit mihi ſemper exemplum Lullii, ſummi iſtius in
Gallia muſici, de quo hæc narrat Gayoz de Pitaval dans

Ia Bibliotheque des gens de cour Zom. V. pag. 67. Lully

evoit Poreille fi fine, que du fond du Theatre il démeloit
un Violon, qui jouoit faux; plus d'une fois en ſa vie 1l a
rompu un Violon ſur le dos de celui, qur ne le conduiſoit

pas à ſon gré; la repetition finie, il Pappelloit, Iui puyoit

ſon Violon au triple, & le menoit à diner avec lui.

2. An concionator ab aliquo, qui immerenti ſibi convitium
factum queritur, conventus ad veritatem convitii pro-

bandam adigi debet? Nego. Sufficit, ut communt fa-

ma aut verilimilibus ſuſpicionibus inductum ſe oſten-

dat. Gommunis enim fama & veriſimiles ſuſpiciones
eum, qui quid ex officio facit, excuſant, Conſtit. Caroli
E. art. 6. 61.

3. Sacerdos eum, a quo injuſte injuriarum conventus eſt, ipſe
propterea injuriarum convenire poteſt, L. 43. de Inuriii:

–

ler

SP. DXLIX. DrINIVR. oUX NON FAC. FIVNT. 283

ge S PECIME N DXLIYAI., —
s84 MEDITATIONVM AD PANDECTAS
n AD LIE. XIII TIZ X.
Ken 5D E —
INJVRIIS, GVE NON FACI.
“ ENDO FIVNT
7. LZl PVBLICE DEFENSVMI
demellu A
. TOACHIMO MEVYEN
luihift FRIDLANDIA - MEGAFPOLITANO.
ui. MENSE SEPTEMBR. ANNI MDCCXXXIV.
onvitimn J 1. 2
wiru Ex contemtu alterius non dicere & facere, gquæ dici Kerive
ninunitr oportebat, injuria efſ. W
liand ELrxempla injuriarum, quæ in non faciendo conſiſtunt,
n,ͤCu referuntur.
Fſnfinita injuriarum exempla paſſim in pandectis & codice
an recenſentur. Nullum tamen eorum, quod meminerim,
lel in non facto conſiſtit. Dubitari itaque poterat, an in-

juria etiam nen faciendo fieri poſſit. Certe Labeo & lpia-
nus, dum, omnem injuriam aut re aut verbis fieri, in L. I.
§. 1. de Injuriis dicunt, non factum excludere videntur.
At, ſi analogiam juris ſpeétas, non excludunt. Scilicet vox
facti in jure noſtro etiam non factum comprehendit, ut ex
L. 2. §. 5. de Verb. obligat. patet. Atque hoc non in con-
ventionibus ſolum, ſed & in delictis verum eſt- L. 45⁄. K. 1.
Ad L. Aguiliam, L. 3. de Noxalibus actionibus. Quum ergo
Nn 2 omne

28 4 MEDIFAT. AD PANDECT.

omne id, quod in contumeliam alterius tendit, injuria ſr,

L. 1 . J. 25. 27. de Injuriis, conſequitur, eum, qui in con-
temtumn alterius non facit, quod facere debebat, injuriam
inferre. Graviſſime obſtare videtur lex 13. §. 4. de Ijuriis,
ubi Laleo eum, qui contumeliæ cauſa de honoribus alicujus
decernendis paſſus non ſit decerni, injuriarum teneri negat,
multumque intereſſe ait, contumeliæ cauſa quid fiat, an
vero, fieri quid in honorem alicujus, quis non patiatur.
Verum non obſtat. Aliud enim eſt, aliquem ab honore ad-

quirendo arcere, quod in facto conſiſtit, & tamen injuria

non eſt, aliud adquiſitum honorem non tribuere, quod etſi
non faciendo fiat aperte tamen injurium eſt. Rem exemplis

illuſtrabimus. Clericum occurrentem non ſalutari, pro tam

atroci injuria in medio ævo reputatum fuit, ut in non ſalu-
tantem excommunicationis pœna ſtatueretur. Ita certe in
Cone lio Matisconenſi II. c. 15. ſancitum fuit: Stquidem ſe-

cularis equo vebitur, clericusque ſimiliter, ſezularis galerann

de capite auferat, & clerico ſinceræ ſalutationis munus adbi-
beat. Si vero clericus pedes graditur, &&αſecularis vehitur equo

ſublimis, illico ad terram deftuat, & debitum bonorem prædiäto

lerico ſinceræ charitatis kxhibent; ut Deus, qui vera charitas
eſt, in utrisque lætetur,; & dilectioni Jucs utrumque adſoiſcat.
Qui vero bæc, quæ Spiritu S. dictante ſancita ſunt, trunsgredi
voluerit, ab eccleſia, quam in ſuis miniſtris debonorat, quamn-
diu Epiſcopus illius ecelefiæ voluerit, ſuſpendatur. JCti Vi⸗
tembergenſes menſe Decembri anni cioioccxXXIII. reſpon-
derunt, poſſe ſacerdotem, quem vir nobilis ex parochia ejus
in nuptiis filiæ per contemtionem præterierat; aliumque ad-
hibuerat, injuriarum agere: Es iſt dieſes, daß euch der von H.
bey Trauung ſeiner Tochter uͤbergangen, vor eine thaͤtliche Injurie

tento

zu achten. Id quod cap. 2. X. de Parochiis verbis: proprio con-

—
nri ſt
ner
ininin
ligi,
We
ee
l ſit,1
Pathn
onorei
n injin⸗
quodel
kempl
PO lam
non Nr.
elte i
uicen ,.
i gtnn
liut iti
ebhiret
, Petſe
ereclnin
ptmmufik
rt,
ſCi I
I. tehynn
rochineſn
mngie4
drtehh
chelojent

oprioen

2

SP. DXLIX. Dr INIVR. e5 NON FAC.FIVNT. ag;5

temto bresbgtero; convenit. [Cti Francofurtenſes apud
Strykium in diſert. de Et cetera c. 5. u. 63. 64. bajulum ſac-

culi in templo circumferri ſoliti, quod eum inimico cuidam

ſuo non porrexiſſet, er haͤtte ihm den Klingebentel nicht vorge⸗
bhalten, injuriarum reum eſſet dixerunt. Maxima in vita
communi injuria creditur, nolle in convivio alicujus ſaluti &
honori poculum libare, Geſundheit trinken. Narrat 'agne-
rus in biſtoria Leopoldi lib. 4. pag. 309. Furſtenbergium, ab
Electore Moguntino menſe anno 1673. adhibitum, propina-
tum ſibi in Leopoldi honerem poculum ebibere noluiſſe,
Parumque abfuiſſe, quin ab Hazfeldio confoderetur, ni Ele-
GRor Hazfeldium retinuiſſet, Hazfeldium tamen deinde pro-
pinatum ſibi in regis Galliarum honorem vitrum vino ſpu-
mans in Furſtenbergii os conjeciſſe. In iis terris, in quibus
ſalutatio per oſeulum uſu recepta eſt, advenientem non
oſculari, gravis contumelia reputatur. Exemplum memo-
rabile Brandenb. tom. II. des Vies des Dames galantes pag.
366. habet: Le Cardinal de Lorraine paſſant une fois par le

Piedmon, allanut a Rome pour le ſervice du Roi ſon Maiktre,

viſita le Duc & la Ducheſſe; après avoir aſſez entretenu Mon-
ſieur le Duc, il en alla trouver Madame la Ducheße en ſa
chambre pour la ſaluer, & 'approchant d'elle, elle, qui eſtoit
la meſme arrogance du monde, Iuy preſenta la main pour la bai-
Jer: Monſieur le Cardinal impatient de cet affront P'approcha
pour la baiſer à la bouche, & elle de ſe reculer. Luy perdant
patience, & vapprochant de plus près encor d'elle, la prend par

Ia teſte, c7 en depit Gd'elle la baiſa Jeux ou trois FJois, &, 440

qu'elle en iſt ſes eris & exelamationta la Portugaiſe & Wpeg-
nole, i falut - il, qu'elle paſſaſt par Id. Comment, dit il, eſt ce

moy, d qui il faut uſer de cette mine & façon? je baiſe bien

„

266 MEDILAT. AD PANDECT.

ja Reyne, ma Maitreſſe, gui eſt la plus grande Reyne du monde:
& vous, je ne vous baiſerois pas, qui n'eſtes qu'une petite Du-
ebeſſe erotée? Oblatum ſponſoris ad facrum fontem officium,
eine Gevatterſchaft, non aceipere, profecto injuria eſt, mira-

turque Maſtriebt in Scbediaſm. de duſceptoribus pag. 90. Ju-

risconſultos, alios in conquirendis novis quæſtionibus nimium
diligentes, problema iſtud in edictum Prætoris de injuriis
nondum retuliſſe. Sed retulimus jam diu. Certe Conſiſto-
rium Vitembergenſe menſe Octobri anni 1732. actionem in-
juriarum a patrino contra patrinum, qui cum illo ſimul ad

Tſacrum fontem ſtare, tanquam rem ſe indignam, recuſarat,

inſtitutam admiſit.
III.

Delitos alicui bonoris titulos non tribuere, injuria eſt.
Dominum aliquem non nominare, injuriu bodie eſt.

Dominum ſimplieiter appellare, eui amplior titulus debetur,
in juria eſt. .
VI. .
Mta zamen titulorum omiſſio inter arroces in jurias
referri nequit.
Itaque vaſallus feudo propterea privari nequit.
nter injurias, quæ in non facto confiſtunt, omnium com-
muniſſima eſt, titulum honoris alicui non tribuere. In-

jurium hoc eſſe, agnoſcit Mevius P. 5. dec. 258. n. 4. item Pu-
fendorfius Iib. 1. de jure naturæ & gentium c. 1I. 5. 18. Non eſt,

inquiens, prorſus de nibilo, quod interdum magno ardore ſu-

per titulis inter ominei pugaatur; ideo quod, titulo denegato;

denegari quoque alicui intelligantur ſtatus, munus, poteſtas, at-
que jura, quæ iſte titulus exprimere aut innuere Jolet. Quæ

obſtare videbatur, e I3. §. 4. de Injuriis conciliata jam eſt in

Præ-

—
ku mante
tite).
Loffenn
eſt m
e Nr
wsnümiunn
Ge inri
Conll⸗
ionem’-
fſimul:
reculare

ſia e/.

ie ef.

1 Alusn
urid

ui⸗
niumn e.
buere⸗ 1
4 ſenkt
. Mn’⸗
rCoie⸗
0 Genine
hnnſint
ſle⸗ E

u)

sP. DXLIX. Dr INIVR NON FPAC. FIVNT. 2987

Ppræcedente meditatione. Quinam vero honoris titulus ali-
cui debeatur, unice fere ex uſu pendet. Is omnia circa titu-
los poteſt. Multa olim immodica credita ſunt, quæ hodie
tenuiſſimis tribuuntur. Exemplum eſt in titulo domini,
quem primi cæſares ſupra dignitatem ſuam eſſe crediderunt.
Auguſtus apud Suetonium cap. 3. quum, ſpectante eo ludos,
pronunciatum eſſet in mino: O dominum æquum & bonum!
& univerſi quaſi de ipſo dictum exſultantes comprobaſſent:
& ſtatim manu vultuque indecoras adulationes repreſſit, &
inſequenti die graviſſimo corripuit edicto, dominumque ſe
poſthac appellari, ne a liberis quidem aut nepotibus ſuis vel
ſerio, vel joco, paſſus eſt: atque hujusmodi blanditias, etiam
inter ipſos prohibuit. Tiberius apud eundem Suetonium c.
27. dominus appellatus a quodam denunciavit, ne ſe amplius
contumeliæ cauſa nominaret. Qui ſequuti ſunt, cæſares ti-
tulum hunc admiſerunt, adeo, ut nec optimus Trajanus eum
recuſarit, ſicut ex litteris Plinii ad eum patet. Solus Julia-
nus, qui, ſi Chriſtianus fuiſſet, Trajanum bonitate viciſſet,
Auguſtum ac Tiberium imitatus, dominum ſe appellari ve-
tuit, atque nomen hoc tanquam invidioſum ſuſtulit, quem-
admodum ipſe in Miſopogone pag. 66. narrat. Id nomen ta-
men ſtatim poſt fata uliani reductum fuit. Quidquid ſit, in
principio illud maximam venerationem habuit, ac ſolis prin-
cipibus tributum, deinde iis, qui de familia eorum erant,
communicatum, poſtea ad alios illuſtres clarosque viros ex-
tenſum, tandem prorſus vulgatum eſt. Sed quum vulgatuni
etiam eſſet, clerici tamen, Chriſti præceptorum Luc. XXII,
25. 26. memores, diutiſſime ab eo abſtinuerunt. Lactantius
lib. 4. Inſtitutionum divinarum cap. 4. n. ult. ſolum Deum do-
minum nuncupandum eſſe, docet. Hieronymus in epiſtola

ad Nepotianum, ex qua canon. 7. diſt. 97. excerptus eſt, epi-
ſco-

288 MEDITAT. AD PANDECT.

ſcopus ab uſurpando domini honore ſerio dehortatur. Tem-
poris ſucceſſu clerici, etſi domini titulum ſuſcipere non au-
derent, domnos ſe tamen, apice uno ex dosnini voce ejecto,
appellari paſſi ſunt, ut ſcilicet aliquid ſaltem, etſi parum, in-
ter Deum & ipſos intereſſet. Vide Du Freſne Gloſſarium
mediæ && inkmæ latinitatis, art. Domus. Sed longius ſemper
progrelli, tandem domini titulum, tanquam ſibi jure debi-
tum, popoôſcerunt. Honorius III. P. M. in c. 15. X. de Ex-
ceſibus prælatorum, archidiaconum, qui epiſcopum ſuum eſſe
dominum negarat, tanquam membrum putidum ab eccleſia
perpetuo abſeindi, & beneficia ejus perſonis idoneis adſig-

nari, jubet; id quod M. Antonius de Dominis lib. 2! de KRep.

eccleſtaſtien cap. 9. §. 5. improbat, ac abominabile dicit, fratres
& collegas epiſcopi homagium ei, tanquam ſuo domino;
præſtare. Quidquid fit, noſtra ætate clerici domini titulum
non tantum non reſpuunt, ſed, ſi quis hunc eis non tribuat,
injuriam ſibi fieri credunt. Quin imo multi ex iis, qui longe

infra clericos ſunt, domini tamen titulum de conſuetudine

poſeunt, ac negantem in jus vocant. Et audiuntur etiam.
Certe Cti Helmſtadienſes menſe Junio anni cloloccxIX. in-
juriam eſſe reſponderunt, da ein Amtmann den Klaͤger Anfangs
in den Amts⸗BVerordnungen einen Herrn genenner, und nach der
Zeit, als er mit ihm zerfallen, ſolchen Titel zu ſeiner Verachtunz

weggelaſſen. Hi vero, qui altiore 1000 poſiti ſunt, titulo do-

mini ne quidem contenti, acceſſionem deſiderant, ac, ſi domi-
ni fine amplificatione aliqua appellentur, injuriam ſibi fieri

eredunt. Conſuluit [Ctos Vitembergenſes menſe Febr. an.

ciicc. comes quidam, qui plures vaſallos nobiles habebat,
atque ab uno eorum In litteris ſimplieiter: Hochdeehrteſter
Here Graf: Non, ut alii ſolebant, gnaͤdiger Herr, appellatus

fuerat, annon vaſallo huie ob injuriam iſtam feloniæ crimen
inten-

jnte
illat

gle
elle,
ſein
kur
1ed
ſun
nich
ſeine
chen
luyf
caul
ſeat
Ar
Nn
tN

. —

ſis

I Ter

nn
de eſeln

Glfitun

iusſenne
jure i

XdlH

ſuume
b ecclel

eis dſi⸗

2 le h
dit, fun
dominn

di tiralum

do tribu
quilote⸗
nſuenudine
tur etiumn
NcNI i

Gr Jrfnn

nd ſec
d
tlo .
1,lan⸗
n ſhibe

ſ⸗ ſehr
6 Ribebel
Kechet⸗

diectin⸗
e

ten zu geben.

Sp. DXLIX. DE INIVR. GA NON FAC. FIVNT. as;

int .
intentare poſſet. Etſi autem, vaſallum ob injuriam domino
„Slumn

1 9
7 8 2 R. 6. 277 le*

n⸗ etiam largiamur, denegationem tituli honoris injuriam
eſſe, attamen ad feudi privationem non quælibet injuriæ ſuf

ficiunt, ſed graves & inhoneſtæ in 2. F. 24. J. 2. requirun

tur, inter quas omiſſio ſolitæ illius compellationis pa
recte connumeratur. Itaque Cti Vitembergenſes renon.
ſum ſuum ſic temperarunt, ut dicerent, er waͤre wan al-
nicht remiſſio im Wege ſtuͤnde, wider obbemeldeten Vaſallen un
ſeiner Canzeley Klage zu erheben, und Privationem feudi “D
chen, ſolche aber nachgehends, denen Umſtaͤnden nach, in ei

tapfere Geld⸗Buſſe zu verwandeln, wohl befugt. 1
9t. In aliis v
cauſis ſaltem ſimplex admonitio decerni ſolet, ad cnei Plare

ſententiæ a Mevio F. y. dec. 258. relatæ, quod imitatus menſe
Aprili anni cioloccxxXXII. judicavi: Denunciatinnen werden be
. . . 5
deutet, Denunciantem in Zukunft den Titul eines Rathsverwand⸗

VIII.
Citatio, in qua citando debiti tituli non tribuuntur, contume-
lioſa eſt, atque ad comparendum non obligat.
Titulum Kli cum alio communem, tanquam vilem nimis,
omittere aut non recipere, injuria baud eſt.
X.

Tizulum litigioſum alieui, pendente lite, non tribuere,

injuria non eſt.

LDehn in Specimine XXXII. de Vitioſa citatione, Me-
dit. . citationes, quæ contumeliam contineant, vitio-=
ſas eſſe, atque adeo ad comparendum non obligare, eſſe
Tom. III. 0 Vero

290

MEDITAT. AD PANDECT.

crο contumeliam, quum citando debiti tituli non tribuun-
tur. In cujus doctrinæ, per ſe quidem juſtæ ac veræ, adpli-
catione aliquando vehementer peccatum fuit. In civitate
quadam imperiali negotiatores, die Cramer, & ephippiarii,
die Sattler, in unum collegium coaluerant. Deinde vero ne-
gotiatores, tale conſortium faſtigio ſuo indignum rati, com-
muni hoc nomine abſtinere, & ſodalitium ſuum ſimpliciter
collegium mercatorum appellare cœperant; quin unus ex

illis litteras: Erico, collegii mercatorum & ephippiariorum

membro; rejecerat. Quod indigne ferentes ephippiarii Eri-
cum injuriarum poſtulabant. At Cti Helmſtadienſes nihil
contumelioſi in hac omiſſione animadverterunt, quum ives
meræ facultatis ſit, titulo uti, vel non uti, in rebus meræ fa-

cultatis autem uſus per mille annos continuatus neceſſitatem

non inferat, quemadmodum in Syecimine CooCLXII. de
Rebus meræ facultatis pluribus oſtendi. Abſolutus itaque
fuit reus menſe Martio anni cioloccxXII. additum tamen tem-
peramentum, quo lis ipſa de titulo componi optime poſſe
videbatur: In Sachen Erich Chriſtoph Peinemanns, Beklagtens
an einem, der Cramer⸗Gilde, Intervenienten am andern, wider
die Sattler⸗Gilde, Klaͤgere und Interyventen am dritten Theile,
ertennet der Rath zu Nordhauſen ꝛc. Daß Beklagter von angeſtell⸗
ter Klage zu entbinden ſey. Es wird aber ſowol Klaͤgern, ſich Mit⸗
gliedere der Cramer⸗ und Sattler⸗Gilde zu nennen, als Beklagtem,
und Intervenienten, den Titel der Sarttler⸗Gilde vor ſich nicht
anzunehmen, bey Abkuͤndigung von der Canzel und ſonſten freyge⸗
ſtellet. Dahingegen wird in anderen oͤffenelichen und gemeinſchaft⸗
lichen Sachen das Wort: Cramer ꝛc. Gilde, gebrauchet. B. R.
W. Rat. dec. In der Hauptſache haben Klaͤgere deßhalben, daß
Beklagter einen ihm mit der Titulatur: Mitglied der Cramer⸗ und
Sattler⸗Gilde; zugefertigten Gevarter⸗Brief, nach Ausſtreichneg,
oder/

obet
ti
te
nd
Gett
ſtan
gen
ll
len
lau
hach
lein
Aus
ue
40
un
6/
en
w
di⸗
i
ſen
Tn

pel
if

—
ibun.
Dac.
cive
hippuni,
1Ved
IAthcor.
ſimlietet
unnd
iariofun
biariüikn
nſes gihi
Juum 16
mere
ecehituten
CLXI9
Ntus innt
men len
ime pol
eklagten
Ndern rü
ttteg W
von autt
er, 6
16Daen

nnr ſi

nſin e H

Enirſce
t.
belet, 8
Cunt

iche
Nuſtn

SP. DXLIN. DE INTVR QVe NON FAC. FIVNT. 291r

oder, welches faſt einerley iſt, Unterſtreichung des Worts: Sattlerz
zuruͤck gegeben, eine Injurien⸗Klage angeſteller. Ob nun wol Klaͤ⸗
gere vermeynen, es ſey ſolches aus Verachtung gegen ſie geſchehen,
und allenfalls dem Beklagten uͤber den animum injuriandi das
Gewiſſen ruͤhren; Alldieweil aber die in Acten vorkommende Um⸗
ſtaͤnde ſattſam an den Tag legen, wie Beklagter nebſt ſeinen uͤbri⸗
gen Collegen in den Gedanken geſtanden, daß die Cramer⸗Gilde
allein dieſen Namen fuͤhre, und der Sattler, ungeachtet ſie derſel⸗
ben mit incorporiret, keine Meldung geſchehen duͤrfe, folglich ge⸗
glaubt, es ſey der auf dem Gevatter⸗Briefe geſetzte Titel ihrer Gilde
nachtheilig, und wegen Einmiſchung eines fremden Namens ver⸗
kleinerlich, dieſemnach noͤthig, durch Zuruͤckgebung des Briefes und
Ausſtreichung des bedenklichen Wortes die Gerechtigkeit der Gilde
zu erhalten, und dann hieraus eben kein animus injuriandi zu er⸗
zwingen iſt, endlich Beklagter dadurch, daß er die Cramer hoͤher
und wuͤrdiger, als die Sattler, geſchaͤtzet, und den Namen eines
Sattlers vor ſich zu geringe gehalten, ſich zu keinem Injurianten
gemachet, alſo der deferirte Eyd irrelevant ſeyn wuͤrde; So haben
wir Beklagten von angeſtellter Klage entbunden. Die Interven-
tion betreffende, iſt unnoͤthig geweſen, dieſes Wortſtreits balber
einen abſonderlichen Proceß zu verhaͤngen, ſondern da beyde Theile
ziemlich beygebracht, daß ſie in Poſſeſſion bisher geweſen, in ihrer
Titulatur das Work: Sattler, zu brauchen und auszulaſſen, ſo
ſteher ihnen noch ferner frey, dieſes zu thun, und Privat-Briefe,
welche nicht nach ihrem Gefallen eingerichtet, zuruͤck zu geben. In
oͤffentlichen und gemeinſchaftlichen Sachen hingegen koͤnnen ſich

Klaͤgere nicht beſchweren, wann das Wort: Cramer ꝛc. Gilde ge⸗

ſetzet wird, in Erwegung, daß die Denomination allezeit a potiore
geſchiehet, ja groſſe Herren ſelbſt und vornehme Miniſtri nicht alles
in ihrer Titulatur ausdruͤcken, uͤberdies ſie voch, der Titel mag lau⸗
Oo 2 len,

MEDITAT. AD PANDECT.

ten, wie er wolle, Mitglieder der Gilde verbleiben, folglich in effe-
Ku nichts zu beſorgen haben. Diſplicet hoe temperamentum
negotiateribus. Igitur Sameram imperii appellant. Pen-
dente lite, negotiatoribus citatio inſinuanda eſt. Tum ma-
giſtratus citationem, omiſſo collegii titulo, ſimpliciter dòmi-
nis negotiatoribus; den Herren Cramern; inſcribit. Remit-
tunt negotiatores citationem, tandquam ſibi injuriam, ſed a
magiſtratu propfer inſolentiam hanc mulctantur. Iſtam
mulctam declinaturi, ea, quæ ego in ſupra memorato Speci-
mine XXXII. de citationibus ob tituli omiſſionem injuriis ac

Vitioſis dixi, allegant, magiſtratum vero, ſi quid injurioſe fa-

ciat, privatum eſſe & injuriarum teneri, ex L. 32: de Inju-
viis addunt. At IGti Helmſtadienſes, nihil, quod eis prod-
eſſe poſſit, allatum, menſe Decembri anni cCIDISCCXXII. re-
ſponderunt. Rationem decidendi vide in Clementina 2. Vt
lite pendente nil innovetur. Deinde ſi vel maxime magiſtra-
tus in omiſſione tituli perperam feciſſet, reverentia tamen
magiſtratibus debita, ut rei levem hanc offenſiunculam Vel
diſſimularent, vel ſaltem inpoſterum obſervanter depreca-
rentur, poſcebat. Rejicere & remittere citationem, reme-
dium erat ipſa offenſione atrocius. Quamo

firmata fuit ex his rationibus: Beklagte haben eine ihnen von

Obrigkeits wegen zugefertigte Ladung deshalben, weil man ſie darin⸗

nen die Herren Cramer, und nicht die Cramer⸗Gilde genennet,

zuruͤckgeſchicket, und ſeynd dieſerwegen in 50. Thlr. Strafe verdam⸗
met worden, wogegen ſie dann Leuterung eingewendet. Wann wir

aber auch die Formalien bey Seite ſetzen wollten, ſo ſeynd die Ma-

terialien doch von nicht ber geringſten Ertzeblichkeit. Zwar ſchuͤtzen

Beklagte vor, eine Citation, worinnen jemanden der ihm zuſtehen⸗

de Ehren⸗Titel nicht gegeben wird, ſey vor injurieus zu achten,
anbey

brem mulécta con-

SP. DXLIX. Dr INIVR. NON FAC. FIVNT. 293

—
diat anbey haͤtten ſie nichts aus Verachtung der Obrigkeit, ſondern alles
dlenn in dem Abſehen, die ihnen anvertrauete Jura der Gilde zu erhalten,
S gethan. Alldieweil aber der Obrigkeit nicht in den Sinn gekom⸗
Uumn. men, der Cramer⸗Gilde ihre Gilde⸗Gerechtigkeit in Zweifel zu zie⸗
Kn hen, und das Wort Gilde an ſich gar tein Ehren⸗ Titul iſt, Beklag⸗
t. le ten auch dadurch Ehre genug wiederfahren, daß man ſie die Hirrent
Amn, N Cramer, und ihre Contraparts ſchlechtweg die Sattler genenner
ir. Nn uͤberdies noch zu unterſuchen, ob die Cramer allein, wann ſie von
t den zu ihrer Gilde mit geſchlagenen Sattlern abgeſondert ſeynd, als
iäjmnis eine ganze Gilde, und nicht vielmehr als Singuli betrachtet werden
lrinſeb⸗ muͤſten, hiernaͤchſt, und wann auch der Titul in der Citation nicht
“M recht eingerichter geweſen, Beklagten dannoch obgelegen haͤtte, der
r Okrigkeit ſolches in gebuͤhrender Submiſſion vorzuſtellen, und um
kuͤnftige Aenderung anzuſuchen, keinesweges aber die Citation auf

XXII . „„ .
C eine ſolche, wider allen obrigkeitlichen Reſpect laufende, Manier

ita 2.) . .
nita zuruͤck zu ſchicken, und zugleich mit der groͤſten Halsſtarrigkeit, daß

pike
r * ſie der zur Verſuchung der Guͤte abgelaſſenen Ladung keine Folge
4 man leiſten, nicht erſcheinen, und ſich nicht vereragen wollten, zu decla-
nd “R nirenz So haben Beklagte nicht wol gelinder geſtrafet werden koͤn⸗
ter 4 nen.
eh, em . ð
mnolcar. C O K„ O& E LA NIVM.
in ſnnm Magiſtratui in via occurrenti non decedere, atrociſſima apud
tun ſ n⸗ Romanos injuria fuit, quin aliquando capitalis. uum

enim C. Veturius tribuno plebis tranſeunti recuſaſſet,

e Entmn . s
via decedere, lictorique ſummoventi non obtemperaſ-

efeteltu
i Ee, recitat Plutarebuy, damnatum eum eſſe extremo
uſt ſupplicio.
ſedde W
Sgen
Zuuſtil èðè
hr tiie ”M

N

MEDITTAT. AD PANDECT.

294

SPECIMEN DIL.

MEDTTATIONVM AD PANDECTAS
AD LEIB. XrII1 VZ. X.

ENXCEPTIONE ERRORIS

IN INJVRIIS.

I.
Esceptio erroris contra actionem injuriarum tune prodeſt,
quando ille animum injuriandi prorſus excludit.
II.
Facta verbague dubia & ambigua in meliorem partem inter-
pretanda ſun:.
III.
Ner jusjurandum purgatorium decerni oportet, ſi R guidem
argumenta in utramque partem ſunt
&ualia.

. ui injuriarum conveniuntur, inter alias exceptiones
ſæpiſſime errorem obtendere ſolent. Igitur, quo-

usque error actioni injuriarum noceat, disquiren-
dum, certisque regulis comprehendendum eſt.
go ſic ſentio: Quando error ita eſt comparatus, ut- ani-
mum injuriandi prorſus tollat, ceſſat actio injuriarum, tam-
etſi verba vel facta ex errore Profecta alterum acerbiſſime
offenderint, ac riſui & opprobrio publico expoſuerint, L. 3.
§. ult. L. 4. de Imjuriis. Vide Pufendorfium de Jure naturæ
& gentium lib. I. cap. 3. §. 16. Eſt hoc quidem, five rectam

rationem, ſive jura Geripta ſpectes, certum, ſed facti quæ-
ſtio

4

Palek,
ult.

jem ihtn⸗

uiten

Nceptine

,Cisgnuet.
Bendun

,I.
iurumn.
e

zui⸗ nunnl
Gretelin

lachi .

SP. DL. DE ExckPTIONE ERRORIS IN INIVRIS. 29 5

ſtio ſæpe incerta & dubia, dum improbi homines errorem
aliquando ſimulant, atque hoc quaſi velo animum injuriandi,

quem vere habent, tegunt. Novi ipſe exemplum, ubi quis

litteris ad mercatorem, cum quo ſimultatem habebat, exa-

ratis inſcripſerat: 4 Monſieur N. Marchand bien ruins; de-

inde in juriarum conventus, ſe bien renommé ſeribere voluiſſe es⸗
contendebat. Verum hæc cavillatio in oculos incurrebat.

Nonnunquam tamen circumſtantiæ adeo ambiguæ ſunt, ut
de animo injuriandi in utramque partem maxima veriſimili-
tudine diſputari poſſit, ipſique judices in diverſas ſententias

eant. Tum quidem plerique jurijurando purgatorio locum
faciunt. At ego, qui judicem a decernendis ſacramentis,
quantum fieri poteſt, dehortor, hic quoque ei Præcipio, ne
aliter reum ad jurandum adigat, quam ſi fortiora pro animo
injuriandi, quam pro errore, ſint argumenta. Nam ſi paria
ſunt, præſumi oportet in meliorem partem ac abſolvi reum.
Placere hanc ſententiam meam ſummo, quod Dresdæ eſt,
tribunali, ex actis menſe Martio anni 1731. Plavia Varisco-
rum ad ICtos Vitembergenſes miſſis animadverti. Lites
equiti cuidam cum præfecto vicino intercedebant, quibus
gliſcentibus, præfectus litteras ad equirem exarat, atque ſta-
tim in veſtibulo eum wohlgebohrner Herr compellat. Defert
hoc tanquam injuriam eques ad curiam provincialem, quæ
Lipſiæ jus dicit. Vocat curia præfectum in jus, ac rejecta,
quam ille opponebat, exceptione erroris, reſpondere ad que-
relam jubet. Appellat præfectus Dresdam, atque ſine mo-
ra abſolvitur. Poſſunt præfecto iſtiusmodi ac longe etiam
turpiores errores tam inter ſcribendum, quam imprimen-
dum, obrepere. Nihil dicam de notiſſima famula, qua cliens,
patronum in carmine grande decus patriæ nominaturus, ex

incuria a lbrarii grande Pecus appellarat. Ridiculum e

296

MEDITAT. AD PANDECT.

rave
in. 68. lib. 30. pag. 1956. narrat: Nuper, guum inter impri-
mendum excuſores aliquot conqueſti fuiſſent, me ſibi xenia non-
dum perſolviſſe, exort us eſt inter ees quidam ceteris vinolentior,
qui profiteretur, ſe pœnas a me eacturum, ni darem: atque id
profecto veterator tam egregie effecit, ut aureis num is trecentis

redimere eam ignominiam voluiſem. Quum enim in Vidua

mea, quam ſereniſſimaæ Hungariæ reginæ dedicaveram, ad lau-

dem ujusdam ſanctiſſimaæ feminæ inter alia liberalitatem illius
iu pauperes referrem, hæc verba ſubjunxi: Atque mente ia
ſum ſemper fuiſſe, quæ talem feminam deceret. Vnde ſcele-
Nus ille animadvertens, ſibi vindictæ occaſionem oblatam eſe,
eæ mente illa mentula fecit. Itaque volumina mille fuere im-
preſſa. Simillimum quid Valeriano Flavignio, Ebræarum
rum apud Pariſienſes profeſſori, contigit. Scripſerat
rahamum Ecchellenſem, atque huic, quod alios
eprehendendus, objecerat, tractis ad

littera
is contra Ab
reprehenderet, ipſe r

eum ex Mattb. VII, 3. f. Chriſti verbis: Quid vides feſtu-

cam in ocalo fratris zui, && trabem in oculo tuo non vides?
Ejice primum trabem de oculo tuo, & tunc videbis ejicere feſtu-
cam de oculo fratris tui. Sed librarius per errorem in voce
oculo litteram o omiſerat. Hoc Flavignio tanquam inju-
riam & ſacrilegium adverſarius acerbiſſime objectabat; in-
eptiſſime profecto, ut quilibet confeſtim intelligit. Vide
Paylii Dictionaire art. Ecebellenſis lit. F. Si iſtiusmodi peccata
aut ambiguitates, quæ in vita communi neca prudentiſſimo
Vitari poſſunt, captantur, perſtrepet forum actionibus inju-
riarum, ac bella inter liberas gentes naſcentur. Nonnun-
quam enim ipſi ſummi imperantes & tota regna ac integri
populi injurias ſibi fingunt, ubi vel error, vel ambiguitas
ſaltem eſt. Sueci apud Pontanum KReram Dauicarum 2, .
ag.

tamen, quod Erasmus Noterodamus ſibi contigiſſe in

e⸗
de
gec
nur
r

gli
att

het

it

cha
loe
drol
ſui
lie
1
1.

u

—.

Nigiſle
ter inzn.
Tenign⸗
Vineleni .
n: Gfuei

Mit mmua

6 i1 Mn .

Ann alle

eten ad
epte .
Fileſ.

Maton e,

lfuer 4

Ebreæarun

Seriplenn

vodhalu

, trictis 1
vilet ſatu.
on Vide

er⸗
tem inyoe
nquam i⸗
jellehe; 7
ligt W
nod nn
tadentin Non
nibus iſ⸗
Mn

mnin

Sp. DI. Dr ExckrriIONE EERRORIS IN INTVAIIs. 297

pag. 544. Margaretham, Daniæ & Norvegiæ primum, dein-
de & Sveciæ armis devictæ reginam accuſarunt, quod in
dedecus gentis ſuæ, & veluti ſocordiam exprobrando, viris

numum ea parte, quam in feminis tectam natura vult, ſig-
narit. Id tamen, ut Pontani verbis utar, caſu, non ſtudio, fa-

um, ut ſolet⸗ſubinde in eæprimendis numorum eczypis per ne-
gligentiam aut alias zudicula fortuita poſitione, aut uſulongiore
attrita aberrari; &α facile id fuiſſe in numo iſto, liquere bine

poteſt, quod, ut altera pars efigiem femineam cum parte cri-

nium binc in nodos collecta, illine ſoluta exhbibuit, ita altera
characterem O, qui Danis cum virgula transmißa uſurpatur,
loco dipbtongi, eapreſſum babuit. At boc nibil obſceni aut
probroſum, Jed Orebro deſignabatur, gqui locus Kve oppidum
fuit monetæ id temporis jus habens, juxta inſuper Daniæ, Sue-
ciæ ac Norvagiæ regnorum concurſum propemodo collocatur,
ut ita nibil eo indicatum ſit aliud, quam numum eum ubivis

valuißſe, & omnibus Danie, Seciæ Norvagicæque Rrictibus

—

Juihe e communem.
Ervor, in berſone commiſſus, errantem non excuſat.
V.
Arrociias: injuriæ tune non ex perſona ejus, guem quis laceſere
voluit, ſed ejus, qui vere offenſus eſt, aſtimatur.
uæ in antecedentibus diximus, ad eum errorem perti⸗
G nent, qui ipſum animum injuriandi tollit. At error

in perſona commiſſus, erranti non prodeſt, ſiquidem hie

injuria aliquem adficere voluit, L. 18. §. 3. de Injuriis. Etſi
enim im alium pro alio offenderit, maleficia tamen non exeyentu,
ſed ex animo indicantur, L. 14. Ad L. Corn. de Sicariis. Sic
quum quis a Mullero quodam per litteras laceſſitus, duriter
7 am. 7II. en Pp reſeri⸗

298 MEDTFAT. AD PANDECT.

reſcripſiſſet, epiſtolam tamen ſuam homonymia deceptus,
alii Mullero, laceſſantis fratri, rerum omnium ignaro, inſcri-
pfiſſet, hoc injuriarum agente, reſcribens, quamvis ſe er-
rore excuſaret, injuriarum damnatus eſt. Quam ſententiam
Cti Helmſtadienſes menſe Octobri anni cioloccxxIv. confir-
marunt. Quum vero injuriæ æſtimatio ac pœna ſecundum
gradum dignitatis vitæque honeſtatem creſcat, aut minua-
tur, ut Juſtinianus in §. 7. & 9. I. de Injuriis ait, quæritur in
injuria per errorem illata, cujus perſonæ qualitatem ſpectare
oporteat, utrum ejus, quam offendere reus voluit, an ejus,
quæ vere offenſa eſt. Vt ecce: verberare quis conſtituerat
hominem de infima plebe, ſed improvidus in principem vi⸗
rum incidit. Atroxne hæc injuria erit, an levis ex intentione
injuriantis? Erit utique atrox. Quamvis enim in L. 15. §.
15. de Injuriis, minus peccare dicatur, qui virgines ancillari
vel uxorem meretricia veſte veſtitas appellet, hæc tamen
lex aperte ſupponit caſum, quo offenſus culpa ſua & facte
errori cauſam dedit, offenſamque ſibi accerſivit & attraxit.
At quando nihil ei imputari poteſt, errans de omnibus iis,
quæ ex facto ejus illicito etiam præter mentem ejus evene-
runt, reſpondere neceſſum habet. Sic ICti Helmſtadienſes
menſe Junia anni cioloccxvIII. reſponderunt: Hat Titius, ein
von 2. Univerfitaͤten relegirter Studioſus, furz nach ſeiner An⸗
tunft in Leyden unterſchiedene boͤſe Haͤndel angefangen, und unter
andern ſich einem Reichs⸗Grafen, welcher ohne Gewehr Per poſta
die oͤffentliche und gewoͤhnliche Poſiſtraſſe nebſt dem Poſtillion und
einem Bedienten paſſiret, mitten in der Straſſe entgegen geſtellet,
ihn auch, da er vorbey paſſiren wollen, ohne gegebene Urſache mit
ſeinem ſtarken ledernen Handſchuhe dergeſtalt in das Geſicht geſchla⸗
gen, daß das Blut darnach gelaufen, hierauf, da der Graf nach

der Urſach gefraget, den Degen entbloͤſſet, und ſelbigen der eder
odert,

ſ⸗
le
I

alf
we
G
ſich
Nie
ſti

ſod⸗
i

—
cepint
0, inlei.
dis ſee.
enkentin
IV. nr.
ſecunim
ut minu.
1eriturn
ſpechan
an ejug
hürueret
ncipemt.
intention
n Li)
es ancilri
hec tamen

& adte

X Ktra.
nmübus i
eſus erene
lnſkaciene
titng
4 6 ſner A
0 und nſt
ehr perßir
Poſecten
Ghen
Utſeche⸗

ſſht 4

. Gref 1
en hie,

ſitl

SP. DL. Dr ExckrrIoNE ERRORIS IN INIVRIS. 299

—

fodert, der aber fortgerieten: Entſtehet demnach die Frage, wie wi⸗
der dieſen Titium zu verfahren, und wie er zu beſtrafen ſey. Nun
wird er vielleicht dieſe von ihm begangene Boßheit vor eine ſchlechte
Injurie gehalten wiſſen wollen, auch vorgeben, daß er den vorneh⸗
men Stand des von ihm beleidigten Reichs⸗Grafen nicht gewuſt,
alſo ſich aus Unwiſſenheit an ſelbigem vergriffen; bey welcher Be⸗
wandniß es das Anſehen gewinnet, ob ſey er zufoderſt dem Herrn
Grafen eine Abbitte zu thun ſchuldig, nachgehends mit der gewoͤhn⸗
lichen Studentenſtrafe der Relegation zu belegen. Alldieweil aber
