vandri idem de Calliſthene, cujus intempeſtivam & intole-
rabilem libertstem dicendi Alexander etiam morte puniit,
pronunciat. Ceterum in hunc ſcopulum facile impingunt
hi, qui olim formandæ & inſtitue nrut
Præfecti, adulto deinde principe, in conſilium adſciſeuntur,
atque eandem, cui adſueverunt,
in alumnum ſuum tunc etiam
mores, ſeſe non Pædagogos n
cidit ob hanc cauſam Abas, Perſarum rex, apud Olearium
in Itinerario PFerſico lib. py. cap. 32. ephorum olim ſuum, qui
miniſter factus regem acerrime ſæpe reprehendebat, atque
aliquando in conſilio ſentent
Puerum vocarat, tacereque juſſerat. i .

Liberius de vitiis principis erga alios judieium erimen eſt.

& viria, ſine quibus nemo na
indicant & abjecte de domino
ſine dubio, quam veritas con
vero hoc quam plurimos.
liarum ſub Ludovico XII l. a

ſcitur, perſpexerunt, aliis ez
loquuntur. Injuria hæc eſt
vitii haud excuſat. Perdidit

dhuc juvene ſedentem, inſolen-
7

ndæ principis juventuti

iam dicentem imprudentem

Ancreum, ad gubernacula Gal.

BD

auctoritatem libertatemque P“R
mprovidi continuant, imme-
unc eſſe, ſed miniſtros. Oc.

e
iin eyen
creum
lere eſt
Ggnamm
ſwori⸗
cur
ſtro,
ejus h

und we

ebatl

guoc.
rereti,
Vera⸗
belche an
Uund wen
dit, au
laſen tp
nobis
rum, 4

alios P

1

T
r
Dlane o
Nee ne

Ninfirn
Quarum

Hue

—

Bo mine
in An
ken D
darei,
Mogbenn
Mre cein
, gefi
en dir

nonk

einp

ſ.

1adiin
ant,
iroe
pud hni
lining
Geben i
nprlte

erinc,
namer!
n puin
un A
n hee
Pedt
cula0
wiolt

SP. DIXXI. DE VER. DErIIcT. MINIST. PRINC.

tia evertit, cujus non pauca exempla rex ipſe eo, quo An-
creum occidi curavit, die familiaribus narravit. Præcipuum
fere eſt, quod actionem quandam regis puerilem & ferula
dignam erga amicos vocarat. Vide PHiſtoire des plus iluſtres
Javoris aniens && modernes tom. 3. bag. 188. Conſulebantur
JCti Helmſtadienſes menſe Junio anni croloccxvin. de mini-
ſtro, qui verbis liberioribus in prineipem ſuum atque matrem
ejus luſerat, illumque ſimplicem eſſe & moroſum, einfaͤltig
und wunderlich, dixiſſe, hanc impudicitiæ inſimulalſle Perhi-
bebatur. Dignum hoc crimen exiſtimarunt JCti, propter
quod cuſtodiæ mandaretur reus, & ſpeciatim in eum inqui-
reretur: Daß Portumnus in ſichere, doch leybliche und honéte
Verwahrung zu nehmen, und uͤͤber gewiſſe Inquifitional-Artickel,
welche aus den Actis gezogen werden koͤnnen, zu befragen, worauf
und wenn er in dem Leugnungs⸗Fall mit den Zeugen confronti-
ret, auch mit ſeiner Defenſion, daferne er ſolche verlanger, zuge⸗
laſſen worden, allenthalben ferner ergeher, was Recht iſt. Objici
nobis poterat lex un. C. Si quis imperatori maledixerit. Ve-
rum, quod ibi exſtat, ſingularis manſuetudinis evemplum
alios principes non obligat, ut neceſſario id imitentur.

XXVI.
In timiditatem pena mortit non injuſte Katuitur.

Limidias in miniſtro principis vitium eſt, ac pœnam me-
retur. Equidem fuerunt, qui dubitarent, an quis
plane ob metum, mali præſertim atrocioris, puniri poſſit.
Nee negandum eſt, delicta, quæ per metum perpetrantur,
ex infirmitate tantum proficiſei, adeoque leviora eſſe illis,
quorum cauſa dolus & malitia eſt. Verum enim vero etiam
is, qui per infirmitatem in munere ſuo peceat, peccat tamen,

ilia. infirmitas hæc invincibilis eſt
§. 8. J. H L. Aquilig. Nec infirmitas Sa⸗

776 MEDITAT. AD PANDECT. ”
ſed, ſi modo debita cura adhibeatur, Poteſt expugnari.
Quod etiam ad genus pœnæ in timiditatem ſtatuendæ atti-
net, longiſſime diſſentimus a Michasle de Montaigne, qui lib.
1. des Egfais cap. 15. ex opinione magni principis fas eſſe ne-
gat, timidum ultimo ſupplicio affici, Præſtareque Putat, ut
pœna ignominioſa inflicta ſuffundatur illi ſanguis, quam ef

fundatur. Diſplicet, inquam, nobis hæc ſententia, nec bu.
tamus, infamiam ſufficere ad coereendum & in officio reti- cede
nendum imbellem ignavumque virum. Scit ille jam, per ſe R
ignominioſum eſſe, fugere aut meticuloſum ſe oſtendere. ( g
Quodſi ergo hæc eum ignominia non movet, vix movebi. tnm
tur lege; contumeliam aliquantulum exaſperante, ceſſabit. fFeiſ
que finis ille præcipuus, quem pœnæ intendunt, terroris ae

ſcilicet incuſſo. Hæc aliter non obtinebitur, quam ſi per niiltiB

pœnam majus malum repræſentetur, ut timidus ille intrer e dli
duo quaſi mala poſitus minus eligat officiumque ſuum air Rienii
imitari nempe oportet Domitianum, qui Mucii Scævolæ Diatemn
manum ſuam coram Porſenna urentis fabulam populo exhi. negin
birurus, ei, qui Scæœævolæ perſonam ſuſtinere debebat, ne do. Mlain
loris metu ſenſuque manum retraheret, graviſſimum, quad Duncand
Romani unquam excogitaverunt, ſupplicium, tunicam vide- (n,
licet pice, reſina, ceterisque flammarum alimentis imbutam, Uu m
proponebat, atque ſic doloris metum majoris doloris metu legans
expugnabat. Qua dere eleganter Martialis lib. 10. epigr. 23 “
In matutina nuper ſpectatut arena i me

1

Mucins, impoſuit Jui Nua membra focit, u q
Si patiens fortisque tibi durutgue videtur,

. münn
Abderitanæ pectora plebis babet. EMe
Nam quum dicazur tunica præſente moleſta. Epitln

Pre manum; plus eſt diceere, non facio. r

lemeik
oigeni
is *)
rege n
Gbis u
teniz e
in leion
lle ne
ſe ollay

VNHHE

kante e

1, Guig
ius b⸗
neſuntt

Muci n

n popak

ebetnznd
Uium c
bienmi
Ntisinhe
Goloron
10 4/

7 ſ
letmn

llcſe⸗

SP. DLXXI. Dz VER. DgIIzT. NAINIST. PRINC. 772

Similiter ergo, qui metum mortis in milite aliove vincere,
eumque in officio continere vult, ignominioſam & doloris

plenam mortem comminetur. Si cui durior hæc ſententia

noſtra videtur, is publicum bonum ſpectet, atque, leviori-
bus pœnis hoc ſervari vix poſſe, cogitet.
XXVII.
Miniſtrorum per zimiditatem pecrantium exempla.

S exempla miniſtrorum, qui per timiditatem peccarunt,

videbimus. Frequens hoc delictum in ducibus bellicis
eſt, quorum plurimos propterea, quod metu mortis mina-
rumque hoſtilium juſſa principis non fecerunt, vel caſtella
fidei ſuæ commiſſa deſeruerunt, ſupplicio affectos enumerare
facile foret. Sed de his alii copioſe egerunt. Ceteri autem
miniſtri ex timore rarius peccare videntur. Accidit tamen
hoc aliquando, potiſſimum in legatis. Hi nonnunquam metu
retenti rem prineipis ſegnius gerunt, aut majeſtatem & dig-
nitatem ejus lædi pariuntur. Multum Franciſco I. Galliarum
regi noeuit timiditas legatorum, quos üUle in aula Pontilicis
Maximi habebat eo tempore, quo Carolus V. Romæ erat &
in conſeſſu Pontificis atque Cardinalium acriter contra Fran
ciſcum, præſentibus audientibusque, ſed minus, quam debe-
bant, maſcule reſpondentibus legatis, declamabat. Vide
elegans hac de re judicium Brantemii in Vitis virorum illa-
ſrium tom. I. p. 24 5. T75. Et fuerunt legati, qui timiditatem
ſuam morte luerunt. Parthorum rex legatum ſuum Oroba-
zum, qui Sullæ, ad quem miſſus erat, loco ceſſerat, tanquam
imminutæ majeſtatis reum necavit, teſte Plutarebo in Syka.
Et Athenienſes apud Athenæum lib. 6. Dipnos Kvagorarn
legatum ſuum, quod regem adoraſſet, ad mortem datna-
runt. Mogororum rex, Orangzeb, legatum ſuum, qui a
7bm. EII... Pfttt pen

„7 MEDITAT. AD PANDECT.

kerk runn rege ludibrio habitus non ſatis animoſe reſponde.
„bonis ademtis in exilium miſit. Vide Volquarz Iverſens

Orientalſſche Reiſebeſchreibung cap. I15. Non vero legati

ſolum, ſed & alii miniſtri per timiditatem aliquando peccant.
Hue referimus eos, qui offenſam ſucceſſo is in regno, vel
procerum regni, metuentes juſſa regis commodaque ejus

negligunt. Simile eſt delictum eorum, qui ex eodem metu

faca principis improbant, & ſe in illa conſenſiſſe negant.
Perdidit hæc timiditas Aligrium, Galliæ ſub Ludovieo XIII.

Cancellarium, qui Gaſtoni, regis fratri, factum aliquod regis
tanquam ex conſilio Aligrii ſuſceptum ei exprobranti, iram

Gaſtonis reveritus, timidius ſe, quam dignitas regis poſce.

bat, excuſarat, in exilium propterea actus, aulaque & mu-

nere abſtinere juſſus. Vide Grammondi Hiſtoriam CGalliæ lib.

16. uod Aligrii factum ſolœciſmum politicum nppolte
vocat Bufendorffut de Jure nat. genr. lib. 8. cap. I. „7
XXVIII.

Duo ſunt delictorum, quæ a miniſtris committuntur, urin .

fonte s5, gvaritia & ambitio. Avaritia radix
malsrum eſt.

QWe Paulus in ep. 1. ad Zimoth. cabh. 6. . 10. & Sireciter .

cab. 31. . 5.6. ajunt: Radix omnium malorum amor
pecnniæ eſt; id in miniſtris maxime principum verum eſſe,
infinitis exemplis poterit doceri. Duo videlicet ſunt ſcopuli
eminentiores, naufragio plurimorum miniſtrorum præ aliis
infames, avaritia & ambitio. Qui hos vitare norunt, mini-
fſteiplerumque felices ſunt & curſum vitæ honorumque fere
ſemper ex voto conficiunt. Ex iſtis tamen duobus ſaxis ava-
ritia, mater illa ſecundum Juftinianum in Wovella 8. pr. om-

nium malorum, Periculoſior eſt. Quæ unquam charybdis
uun-

6
—
tantos
ſorbuit

zit. (

contraà

ceſſum

præci⸗
Ceteru
Othiun
Jmnuari
Es uch
hundlun
tvor,
iigen I
nit, dem
lafürten
Chehier
intemog
ſponcdit:

B uugt

eten

ſtud
ſupra in
ta ſun

mor
Qod vo
U in eo
Gonorum

Nmnud, r

.
—

mole ine

ſlnim

Von vnt
Iuandt .

mmode
er eoden
nlſe 1
Ludorieol
mgvode
Prodruntz
las nein
Aulannts
rienlil
. A

Sin ee

ulit

, Rnd
Alorun ¹
Verun
tſunt ſ⸗
tum Ne
or
rum *
Gs ſahl
28,

1 N

ximus, rem per ſe illicitam in miniſ

SP. DLXXI. Ds VIR. DEIICT. Misr. PRINC. 779

tantos haurire gurgites poſſit, quantas avaritia prædas ab-
ſorbuit, & florentiſſimas maximorum miniſtrorum res adfli-
xit. Certe qui collegiis Ctorum adſident, & ſententias
contra miniſtros principum delinquentes concipere ſæœæpe ne-
ceſſum habent, obſervabunt, paucos eſſe, adver ſus ques
præcipuum accuſationis caput non ex avaritia deſumatur.
Ceterum veritatem dicti illius Pauliani, quod avaritia radix
omnium malorum ſit, Crti Helmſtadienſes nuper menſe
Januario anni Ciolocexix. reſponſo quodam comprobarunt:
Es leuchter aus den gantzen Actis und allen darinnen angefuͤhrten
Handlungen eine unmaͤßige Begierde, Geld und Gut zu erwerben,
bervor, iſt alſo nicht unwahrſcheinlich, daß viele von angeſuͤhrten
uͤbrigen Delictis, deren ein großer Theil auf den Animum antom⸗
met, demnach ſo deutlich nicht erwieſen werden kan, von dem In⸗
baftirten begangen worden. Recte igitur Cardinalis ille apud
Chekierium in Theſauro Politicorum aphorismorum l. 3. c. 19.
interroganti aulico, cujus maxime fidele eſſet conſilium, re-
ſpondit: Aurum contemnentis.
XXIX.

Moanera miniſter accipere non debet, ut offcium Juum faciat,

vel non faciat.

Sed conſideranda ſunt ſpeciatim deliéta, quœ ex divitiarum
ſtudio oriuntur. Nolumus hic repetere ea, quæ jam
ſupra in §. 14. de nimiæ parſimoniæ effectibus infelicioribus
dicta ſunt, etſi non ignoremus, hane quoque parſimoniam
ex amore pecuniæ proficiſci. Sed iſtud quidem omiſſionis,
quod vocant, peccatum facilius excuſatur. Graviora ſunt,
quæ in commiſſione conſiſtunt. Inter hæc vero Augos vala, ſen
donorum cupiditas, primo loco ponenda eſt. Alibi jam di-
ſtro non eile, munuſcula
Fffff 2 acci-

H

755 MEDTTAT. AD PANDECLTY.

4

.

accipere, aut contractum ſuffragii inire. Sunt tamen certi
caſus, quibus contractus ille inter Vetita refertur. Inprimis
miniſter quidquam capere aut ſtipulari nequit, ut officium
ſuum ſaciat aut non faciat. Hoe ipſo enim in crimen repe-
tundarum incidit, L. 6 §. 2. de L. Julia repetundarum. Pec-
cant igitur miniſtri, qui in magiſtratu poſiti & juri dicendo
Præfecti donationes eorum, qui bonam etiam cauſam fovent,
meritoque ſuo victoriam in judicio reportant, recipiunt, IL.
2. §. 2. de Condict. ob turpem vel injuſt. cauſam, L. 3. C. ad .
Jul, repetund. multo magis vero, qui corrumpi ſe, ut inju-
ſtam cauſam juvent, ſinunt, aut his, qui donare nequeunt,
Juſtitiam denegant. Objectum hoc fuit Petro Schumache-
r0, Greilienfeldii comiti, miniſtriſſimo Danico, in ſententia,
qua ad mortem damnatus eſt, quod ſcilicet contra jusjuran-
dum præſtitum & contra officium ſummi Cancellarii magnas
pecuniæ ſummas & dona ingentia juſtitiæ faciendæ cauſa ac-
ceperit, ſæpe etiam iis, qui donare nollent, aut non poſſent,
jus reddere vel diſtulerit, vel plane denegarit. Reperies hoc

in du Mont Memvirez politiques pour ſervir à Ia barfaite in-

telligence de l'biſtoire de la bpaix de Ayswie tom 4 p. 171. Non
minus eſt delictum eorum, qui fiſcum adminiſtrant, atque a
creditoribus fiſci denegatione ſolurionis munera inſignia vel
contractus ſibi proficuos extorquent. Sic [Cti Helmſtadi-
enſes menſe ſanuar. anni croloccxix. reſponderunt: Es geben
der beyden Caniniorumm, Baters und Sohns, Anzeige nebſt den
Umſtaͤnden deutlich genug, daß Armandus, um eine anſehnliche
Diſeretion zu erzwingen, die Zahlung aufgehalten, und dadurch
den Credit ſeiner hohen Herrſchaft nicht wenig geſchmaͤlert. Simile
Fuqueri, miniſtri Gallici, crimen, cui in zomo 2. du KRecueil
des Defenſei de Mr. Fouquet p. y. objicitur, quod a condu-
GKoribus cererisque, qui cum fiſco contraxerant, dona & an-

5

nuas Penſiones acceperit, melioresque illis quam fiſco pro-
fuerat, conditiones dederit.

XXX

ü ( ſu
derm
4b ext
adhuc
ſuſpic
ceps 4
cunqu
ſecus
ſetti i⸗
ſine du⸗
ſecreta
ſagger⸗
cipere!
tur. d
Ws el
adeo
nume
Mmil
Per te
omnes
conſue
ſübegi
(in bel
mæ Ven
ſus ſeye
tentiain
lametli

—

t, D
Rerimen,
Gdann,
Ablen
Neiin
L
nihut
Me nen
10 ℳns
oeuen
Dntrſin.
ellann
encdecuin
urN
. itn
4 W
ren
rinirin
Meln
nt: Ge
ige Ni
ne nſe
nd N
ile G
4 ℳ.
Gonal

SP. DLXXI. DE VgsR. DEEicr. MINIST. PRINC. 781

XXX.
Caſus, quibus ab extero principe dona accipere vetitum eſt.

M²

b extero principe, cum quo miniſter ſui principis nomi-
ne negotium geſſit, munera, perfecto negotio accipere
Permittimus. Sunt vero aliqui caſus, quibus dona capere
ab extero principe crimen erit. Primus eſt, quum negotium
adhuc geritur. Hoc quippe nondum confecte, miniſter ſine
ſuſpicione corruptionis nihil capere poteſt. Deinde prin-
ceps aliquando edicit, ne legati legatorumve comites quam-
cunque remunerationem ſibi obtrudi patiantur. Qui ergo
ſecus fecerit, punietur. Vide Exemplum Jacobi Marchi-
ſetti in Jani MWicii Erythræi Pinacotheca P. I. pag. 129. LTum
ſine dubio crimen eſt, muneribus corrumpi, ut principis tui
ſecreta exteris aperias, vel conſilium, quale hi voluerint,
ſuggeras. Porro penſionem annuam ab extero principe re-
cipere non licet, quocunque etiam titulo iſta penſio recipia-
tur. Nam cui quotannis certa pecunia penditur, is obno-
xius eſt ei, a quo beneficio iſtiusmodi ornatur, duplicemque
adeo dominum habet. Et funeſtos fuiſſe iſtiusmodi penſie-
num eſtectus, ex hiſtoriis diſcimus. Narrat Plutarchus in
MZmilio, Philippum Macedonum regem beneficiarios tales
per totam Græciam habuiſſe, illorumque opera civitates
omnes in ditionem ſuam redegiſſe, atque ideo vulgo dici
conſueviſſe: non Philippum, ſed Philippi aurum Græciam
ſubegiſſe. Memorat idem, Perſarum reges talibus ſtipendiis
diu belli impetum ab Aſia ſua avertiſſe. Itaque prudentiſſi-
mæ Venetorum leges, penſiones ejusmodi accipere, civibus
ſuis ſeveriſſime interdicunt. Tandem ſicut ex Vlpiani ſen-
tentia in L. I. §. S5. de Extraordinariis cognitionibus quædam,
tametſi honeſte accipiantur, inhoneſte tamen petuntur, ita
Fffff.3 D

„ 22 MEDFTAT. AD PANDECT.

& minifſter Principis contra leges decori peccabit, qui ab eex

tero principe, in cujus aula negotium geffit, diſcedens mu-

aus ſibi expoſcit. Quodſi vero, ut remunerationem Obti.
neat, etiam fraudibus & falſis utitur, principi ſuo juſtiſſime

pœnas dat. Non diu eſt, quod ob hanc cauſam Cti Helm-
ſtadienſes miniſtro principis pœnam impoſuerunt. Miſerat

eum princeps ad duos alios vicinos principes, ut ortam inter
eos litem ſopiret. Nec infelix fuerat opera ejus, ſed com-
Pofuerat ile controverſias. Abeunti ergo offert alter ex

Htigantibus Principibus centum numos aureos. Accipit hos

miniſter gratiasque agit, ſed teſtificationem ſcriptam ſimu!
ſagitat, qua, ducenta ſibi fuiſſe donata, contineatur. Quum

hæc ipfi lubenter daretur, adalterum Principem profectus

inter familiares ſermones munificentiam ejus, a quo venie-

bat, laudar, ſeriptum iſtud exhibet, atque, excitata per hunc

dolum æmulatione, ducenta extorquer. Similis fuit fraus

Franciſei Erſens, Belgici in Gallia legati, qui diſceſſum
ſimulando inſi igne donum a regina Galliarum elicuit. Vide

Louis Aubery Memoires pour ſervir à Phiſtoire de Nollende

29* 4en autres Provinets unies hus. 319.

Erxr eadem canſa bii “ miniſter non debet.

Sale miniſtris, qui ad expedienda negotia dominica domo

abeſte coguntur, certa in fingulos dies penſio pro victu

ceterisque neceſſariis adſignari,; quam communiter Dieten⸗

Gelder vocant, Seæpe vero is, ad quem; vel cujus gratia

mittuntur, omnem hune ſumtum ſponte ſuppeditat. Im-

Probe tunc profecto facit miniſter, qui utrumque accipere

non erubeſcit, & merito ad alterutrum reſtituendum com-
Pel-

emmea e

Pellitu
Labatt
eanden
enſes
nicht
Diete
das (
Dieten
ner gnea
reſtitu

PRa
Oder
iis capi
dum mi
Hüſtro,
crum c
lerium
rant,

viros,
probat

Kcelpit.
ſtidienſ.
Owol de
n vort
Nltnen
lichſt une

andetn

im Nik

Wunt. M.
bt ortamt
eind ſelce

Aert AMer:

ſengum5
nenn (

itata 6
lis hu
elien N

M

Alet

inict N.

ter N
7 is N
iut. l
eie
lum

3P. DLKXI. DrE VEE. DrEricr. MiNIST. PRINc. 793

Pellitur. Rationi enim conveniens eſt, quod in §. 6. J. de
Legatis traditur, duns luerativas cauſas in eundem hominem 8
eandem rem concurrere non poſſe. Atque ſie Cti Helmſtadi-
enſes menſe Januario anni cioloccxix. reſponderunt: Dieweil
nicht verantwortlich iſt, von ween Orten zu einer Zeit anſehnliche
Dieten⸗ Gelder zu heben; So halten wir dafuͤr, daß Armandus
das Quantum der von dem Herzog zu Mayland empfangenen
Dieten⸗Gelder eydlich anzeigen, und die eben zu der Zeit von ſei⸗
ner gnaͤdigſten Herrſchaft gehobenen Dieten⸗Gelder der Cammer
reſtituiren muͤſſe.

XXXII.
Crimen eſt, ex aliorum facinoribus lucrum capere.

Trbeolka aliorum conſilia & facinora miniſtro imputari ne-
queunt. Tunc tamen imputantur, quum ipſe lucrum ex
iis capiendo in ſocietatem eorum venit. Solent enim inter-
dum miniſtri ceteri ilieitum quid facturi, cum præcipuo mi-
niſtro, ut indulgentia & auctoritate ejus tutiores ſint, lu.
crum communicare, exemplo falſariorum iſtorum apud Ea-.
lerium Maximum lib. 9. cap. 4. §. I. qui falſi, quod ſubjece-
rant, teſtamenti confirmandi gratia potentiſſimos civitatis
viros, Craſſum & Hortenſium, heredes inſeruerunt. Ap-
robat autem delictum, quisquis oblatum ſibi ex eo lucrum
aecipit. Vide L. I. F. 14. de Vi & de vi arm. Sic Cti Helm-
ſtadienſes menſe Januario anni cromccxIx. reſponderunt:
Obwol die Wegnehmung des Buͤrger⸗Holtzes von andern angera⸗
chen worden; Alldieweil aber eine offenbare aus bloſſem Privat-
Nutzen entſproſſene und einem Præſidenten der Juſtitz-Sachen
boͤchſt unanſtaͤndige Ungerechtigkeit iſt, daß er die, wenn gleich von

andern in Vorſchlag gebrachte, Wegnehmung und Ausrheilung
dis

MEDIFTAT. AD PANDECT.

784

des Burger⸗Holtzes, auch Huch und Trift, gebilliger, indem er

ſogar ſe aes .
boben Herrſchaft den Haß der Buürgerſchaft und das daraus ent⸗

ſlandene groſſe Unheil und mercklichen Schaden auf den Hals ge⸗
zogen; So wird er e.

XXXIII.

Paccas miniſter, qui prædia & res principis eum reipublicz
damno per donationes, emtiones, conductiones &
alios «contractus adquirit.

Co wencs quoque eſt impudentia miniſtrorum nonnul-

lorum, qui importunis flagitationibus bonorumque
petitionibus principem exſpoliare, divitias cumulare & præ-

dia multa adquirere non erubeſcunt. Nihil profecte eſt
putidius. Attamen videmus, qui hac via ad maximam opu.

lentiam pervenerunt. Et leges quidem non deſunt, quæ
iſtud avaritiæ genus refrenent pœnisque proſequantur. Vi-
de modo titalum C. de Petitionibas bonorum ſablativ. Ve-
rum rarus eſt iſtarum legum in foro uſus. Debebant tamen

eatenus exerceri, ut, ſi manifeſtis indiciis appareret, princi-

pPem non fponte, nec ſingularibus alicujus benemeritis mo-

tum, ſed multis flagitationibus fatigatum, donaſſe, iſtius.

modi donationes revocarentur. Extendimus hoc etiam ad
venditiones ſimulatas. Solet quippe hæc calliditas multo.
rum effe, ut emtionem prætexant adquiſitionibus ſuis ex

hberalitate profectis, rati, Poſſeſſionem ſuam hoc hoc modo
lecuriorem futuram. Quin imo veræ etiam eoemtiones

prædiorum dominicorum miniſtrum dedecent. Vitio ver-

ibſt einen Theil davon angenvmmen, und dadurch ſeiner

titur
rum5
minif
mmmi
dien
Kunf⸗
Me be
gen, d
ur I
icht 4
So n
bung
lon, 15

Nerxator

Wüͤric
ſponſ.
anni e
gen ſe⸗
ium

inn

don oͤe⸗
gti be
lanſa,
leung
ſrgebe⸗
uferbe⸗
gfung

len nan

—
er, ſcen e
dabitc ſi
s danng n
denhu

n eipeki
ner

rum m
doontag
Nulre A)
1 pwektl
laxine
h deln
ſeghuinf
Mun
ehedumntin
nereh
denetii
onilſe 5
hoc eil
aitn e
nihn ii
hoenn
oin
Pun

SP. DLXXI. DzE VnEE. Dzrwcr. MiIIIST. PRINC. 79

tirur tuteribus in Wov. 72. r. & cap. y. bona & jura pupillo-
rum fueram comparere. Idem ergo improbandum eſt in
miniſtro, qui augere fiſcum & patrimonium Principis, non
imminuere, debebat. Sic ergo reſponderunt Cri Helmita-
dienſes menſe Januario anni clonccxic: Obwol ein richeiger
Kauf uͤber die Meſlaliſchen Hoͤfe vorgegangen ſeyn ſok; Alldieweil
aber dem Armando, als vornehmſten Etats-Miniiter, obgels⸗
gen, das Hochfürſtl. Domanium und die Cammer⸗ Revenuen in
ibeer Integrité zu erhalten, und deren Beraͤuſerung zu verhuͤren,
nicht aber davon felbſt Stuͤcke abtureiſſen und an ſich zu bringen;
So muß Armandus die Meſialiſche Hoͤfe gegen Juruck⸗Empfa⸗
bung deſſen, was er wuͤrcklich dafuͤr ansgezahlet zu haben beybringen
kan, wieder aberesen. Quin nec prætextus donationis remu-
neratoriæ, donationis in ſolutum, aliæve ſubdolæ cautiones
miniſtrum juvabunt. Plenius hæc exſequutus fum in re-
ſponſo, nomine Ctorum Helmſtadienſium menſe Auguſto
anni coocexxH. exarato: Iſt Fuͤrſt Magne zu Bologna we⸗
gen ſeiner Gemuͤths⸗Schwachheis der Gros⸗Herzog von Toſcana
zum Bormunde, und von dieſem hinwiederum der Rath Alvarns
zum Vormunds⸗Rache beſteller, dieſem Vormunds⸗Rathe auch
von des Fuͤrſt Magni Fran Gemaßlin das bey der Reſibenz Bo⸗
zogna belegene Gue Bethalia,; unter dem Titul donationis mortis
cauſa, zemuneraterize & dationis in ſolntum, mie Genehm⸗
taltung Prinz Amadei, als Sohnes, uͤberlaſſen und ſymbolice
uͤbergeben worden. Aks nun der Fuͤrſt Magnus im Jahre 1722,
ver ſtorben, und der Prinz Amadens auf Wiederrufung dieſer Ver⸗
anſerung Klage angeſteler, ſo wird zu wiſſen verlanger, ob ſolche
Veraͤnferung vor null und nichtig zu achten,; und wiederrufen wer⸗
den koͤnne. Nun wird zwar der Rath Alvarus ſolche Veraͤuſerung
Tom. VIII. Sgggg 613

786 MEDITAT. AD PANDECT.

zu beh upten anfuͤhren, daß 1) dieſelbe eine Belohnung ſeiner
treuen Dienſte, oder donatio remuneratoria, ſey, mithin unrer
teinem Vorwande wiederrufen werden koͤnne ꝛc. L. 34. §. I. Je
Donationiburs, baß 2) eine donatio remuneratoria aus ſolchen
Guͤtern, deren Veraͤuſerung ſonſt verbothen iſt, z. E. aus Kir⸗
chen⸗Guͤtern, can. 66. Cauſ. 12. 4uæſt. 5. Pupillen Guͤtern, L. 12.
§. 2. de Admin. & peric. tut. unter Eheleuten, L. 7. de Donat.
inter vir. & u. zwiſchen Vater und Sohne ꝛe. geſchehen koͤnne,
daß 3) das Fuͤrſtliche Haus ihm, dem Rarh Alvarus, 1690. Thir.
Futtergeld ſchuldig geweſen, und dafuͤr das ſtreitige Gut in ſolu-
tum gegeben, alſo eigentlich nicht geſchenket, ſondern, da datio in
ſolutum ein rechter Kauf iſt, L. 4. C. de Evictionibus, L. 15.
Quibus ex cauſis in boheſſionem, verkaufet, daß 4) der Handel
nicht heimlich, ſondern oͤffentlich getroffen, und dem Landes⸗Heren
beſtaͤtiget, und durch ſolche Beſtaͤtigung alle defectus ſuppliret
worden, daß 5) und wenn ja allenfalls die Agnaten des Fuͤrſtli⸗

chen Hauſes ſolche Veraͤuſerung anfechten koͤnnten, doch der Prinz

Amadeus deſſen nicht berechtiget ſey, ſondern ſeiner beyden Eltern
Facta ais Sohn und Erbe geneyhm halten muͤſſe, und ſolches um ſo
viel mehr, da er 6) den getroffenen Handel ausdruͤcklich approbi⸗
ret und genehm gehalten. Es gewinnet demnach das Anſehen, ob

ſey die vielgedachte Veraͤuſerung zu beſtaͤligen. Alldieweil aber ein

jeder Herrſchaftlicher Bedienter, die Guͤter und Cammer, Gefaͤlle
ſeiner Herrſchaft in ihrer Integritaͤt zu erhalten, und deren Ver⸗
aͤuſerung und Schmaͤhlerung zu verhuͤten, verbunden iſt, mithin
wider ſeinen Eyd und Pflicht handelt, wenn er dergleichen Veraͤu⸗
ſerung und Schmaͤhlerung ohne aͤuſſerſte Noth anraͤth oder verſtat⸗
tet, demnach weie groͤber ſuͤndiget, im Fall er ſelbſt ſolche Guͤter an

ſich bringet, wie denn dieſe Adquiſitiones in Rechten ausdruͤcklich

ver⸗

6l
—
nertothen
ilut bon
ſtingir
(obtractu
e
ſchon chen
fuin hrin
Minicer
ſr doſlre
Aaus d
antorch
um Un
Gur ou
Cuntraben
Wdderd
ontz gen
in her B
Line ſpe

i Diſe

Quum O

beneder

als ein
deter D
bor kein!

ed ad
s denn

da de D
rung dape

volvit,

—
ung ſenn
Grinen
4
ls ſice
iuß
Stenlin
0
thuien
ltin ſt.

9o Cinf

lus, e
Me
Cokeher
tus ii
n desſ
ch der
heßden et
ſolchttn

lichnran.
Anſeh

etpeil
mner/0

R dern h
n io,g
kichin Gon

SP. DLXXI. DE VER. DEIICT. MINIST. PRIN 27987

verbothen und null und nichelg erklaͤret werden, zit. C. de Petitio-
nibus bonorum ſubhlatis, welches nicht auf bloſſe Schenkungen zu
reſtringiren, ſondern auf Kaͤufe und andere ohne Noth gerroffenr
contra ctus oneroſos zu erſtrecken iſt, arg. L. 46. §. 2. de Jure
Kſci, & MWovell. 72. pr. & cap. y. geſtalt denn unſer Collegium
ſchon ehemalen bey Leyſero in Diſert. de Veris delictis miniſtro-
rum principit §. 33. einen dergleichen Kauf aufgehoben, und den
Miniſter das erkaufte Gue gegen Zuruͤck⸗Empfahung deſſen, was
er dafuͤr gegeben, abzutreten condemniret hat, hiernaͤchſt der Rath
Alvarus bey Adquiſition des Guthes Berhulia um ſo viel under⸗
antwortlicher gehandelt, da er von dem Groß⸗Herzog von Tolcana
zum Unter Vormunde beſtellet worden, mithin ſeines Curandi
Guͤter auf keinerley Art an ſich bringen ſollen, L. 34. §. ult. Je
Contrabenda emtione, ferner der Vorwand einer donationis re-
muneratoriæ faſt bey allen Schenkungen vorkommt, folglich dieſe
gantz gewoͤhnliche Formul mehr dicis cauſa und in fraudem, als
in der Wahrheit, gebrauchet zu ſeyn, præſumiret wird, daferne
t. ine ſpecialia benemerita zugleich ausgedruck t werden, Stryk.
in Diſſert. de Benemeritis cap. 2. n. 3. & in Cautelis contra-
Guum Sect. 3. Cap. 9. §. 3. dann der Rath Alvarus keine ſpecialia
benemerita anzugeben vermag, immaſſen alles dasjenige, was er
als ein dem Fuͤrſten verpflichteter und aus beſſen Einkuͤnften beſol⸗
deter Diener gethan, aus bloſſer Schuldigkeit hergefloſſen, demnach
vor kein ſpeciale benemerirum angegeben werden kan, Leyſer in
Med ad f. Spec. 436. de Donationibus vemuneratoriis Med 2.
wie denn auch die vermeynte datio in ſolutum nicht b ſtehen mag,
da der Werth des in ſolutum gegebenen Gutes die Schuldſode⸗
rung doppelt uͤberſteiget, alſo eine læſionem enormiſſimam in.-

volviret, dieſemnach der Rath Alvarus zufrieden ſeyn muß, winn

Ggggg z er

5

88 MEDITAT. AD PANDECr...

4

er das, was er mit Recht zu fodern hat, gegen Zuruͤckgebung des

Gutes baar bekommt, naͤchſtdem der Prinz Amadens, wenn er

gleich ſeiner Eltern Erbe worben, nichts deſto weniger dieſe Ver⸗

aͤuferung wiederrufen kan, da hoͤchſtgedachte ſeine Eltern dieſes ſelbſt
zu chun, und einen ſolchen wider ale Rechte laufenden, in den pa-

Qis familiæ verbothenen, zu ihrem und des gantzen Fuͤrſtlichen

Hauſes Nachtheil abzielenden, von dergleichen Perſonen, welch⸗
deſſen nicht die geringſte Macht gehabe, getroffenen, alſo null und
nichtigen, Handel umsuſtoſſen wohl berechtiget geweſen, endlich

vochgedachten Prinz Amadei Genehmhaltung gleichfalls nichts zur

Sache thut, indem dergleichen Ratihabition einen widerrechtlichen,
verbothenen und nichtigen Handel nicht guͤltig machen, und die
eſſentielle Maͤngel eines Contracts ſuppliren mag, zudem der
Rath Alvarus die Ungerecheigkeir und Nichtigkeit des mit dieſes
Prinzens Eltern gerroffenen Handels wiſſen koͤnnen und ſollen,
mithin des Herrn Sohns Genehmhaltung mit gleicher Ungerechtig⸗
keit und Nicheigkeit ausgewuͤrket, folglich ſich auf ſolche mala fide
erſchlichene Genehmhaltung nicht berufen kan; So iſt die Veraͤu⸗
ſerung des zum Juͤrſtlichen Bologneſiſchen Hauſe gehoͤrigen Gutes
Beebulia vor null und nichtig zu halten, und wird derſelben Caſſa-
tion mie Beſtande Rechtens geſuchet. Nec aliud de conduétio-

nibus dicendum. Memorandus hie eſt jacobus Cor, quæ.

ſtor Caroli VII. Galliarum regis, cui inter alia objiciebatur,
qued, quum reditus regies tanquam inſpector locare aliis

debuiſſet, ipſe eos per plurimos annos exigua mercede con.

duxilet. Qua de re vide L'biftoire des plus iluſtres favoris
zom. 2. pag. 244. ððV

XXXIV.

mmt
frauce
i
XIV. G
Defenſ
alioru
APe er

ultiſt
debent
in min
ſiſeum

raanske

Mus ſalt

fli pre
ibtract
MIe
6s in
I. R
Fonibi

in, N.
NE e
Nee
dſeee.
nd

guif

, M

bulle

el
Pic e.

Nucchlce
hen, whl

NH
do e.

ins ſ

Wr

ge l

hira t

ſi
e conC

CohG
bjicien
locnet
metcelee

frein

SBP. DLXKXI. DE VEn. Drricr. Manst. Paixc. 799

Akiniſter bona principis Jui per ſuppoſitas perſenas
adqguirere ton deber. ⸗“
uidam miniſtri callidiores non aperte quidem & ſus
☛W nomine, ſed per ſuppeſitas perſonas, iſtiusmodi con-

tractus celebrant, ita tamen, ut ad ipſes omne vel potiſſi-
mum emolumentum redundet. Peſſime. Detexit jam hanc

fraudem & improbavit Hermogenianus in L. 46. 2. de YJune
P5 gen⸗ 4

iſri. Et damnatus propter illam eſt Fuquetus, Ludovici
XIV. Galliarum regis miniſter, cui in zome z. da Recueil des

Defenſes de Mr. Founquet p. 5. Objicitur, quod ipſe, ſubjectis
aliorum nominibus, conductiones & contractus inierit, at-

que exigua pecunia jura & bona regis adquiſierit.

XXXV.

Miniſter debita principis ſui per ceſſiones in ſe trautferre

non debet. B
Tuſtiſſime in Novella 72. cap. F5. tutoribus curatoribusque
ormnibus interdicitur, ea, quæ pupilli & minores ſui aliis
debent, per ceſſiones adquirere. Eadem prohibendi ratie
in miniſtris quoque principum eſt. Nam & illi, maxime qui
fſeum adminiſtrant, quum fiſci debita per ceſſiones in. ſe
transferunt, fraudare illum facilliemne poſſunt. Cenſidere-
mus ſaltem artes, quibus modo memoratus Fuquetds uſus
eſt. Is debita fiſci præſcriptione exſtincta vel alias invalida

vili pretio comparavit, deinde vero a fiſco ſelidum exegit,

ſubtractis, quæ ſibi nocere poterant, documentis, & diſſi-
mulata veritate. Copioſius hæc expoſuit Talon, advocatus
regis, in ſcripto, qued in tomo 3. du Recaeil des Defenſes de

Mr. Fouquet pag. 220. reperitur. Non dubitamus itaque

prohibitisnem Movellæ 72. ad fiſci adminiſtratores ceteros-
Eggss 3 que

790 MEDITAT. AD PANDECT.

que publicarum rerum curatores extendere idque argumen-
20 ultimorum ſupra memorati §. y. verborum, inprimis au-
tem legis 34. §. ult. de Contrab. emt. ſecundum quæ Cti Vi-
iembergenſes menſe Novembri anni chον+οδι02X. ſic reſpon-
derunt: Hat der Cammerrath Marcianus von Caſſelli dbem Ju⸗
den Daniel Saul gewiſſe auf 17000. Thlr. Capital lautende, und
auf die Herrſchaft Verona angewieſene, von dem Landgrafen von
Caſſelli iu bezahlen uͤbernommene Cammerſcheine vor 10500. Thlr.
abgekaufet, und es wird zu wiſſen verlanget, ob Marcianus durch
Erhandlung ſolcher Cammer⸗Scheine den Credit der Cammer ge⸗
ſchmaͤhlert, und hierunter etwas ſtrafbares begangen, oder vielmehr
den Credit gedachter Cammerſcheine aufrecht erhalten. Ob nun
wol Marcianus vor ſich anfuͤhret, es waͤren dieſe Cammerſcheine
nicht uͤber ſeines Herrn eigene, ſondern nur uͤber des verſtorbenen
Fuͤrſten Caprano auf die Herrſchaft Verona gemachte Schulden
adminiſtratorio nomine ausgeſtellet, naͤchſtdem werde der Credit
riner Fuͤrſtl. Cammer durch das freye Commereium uͤber die von
ihr ausgeſtellte Obligationes in Flor erhalten, hingegen durch Ein⸗
ſchrenkung dieſes Commercii und Beſtraſung derjenigen, welche
folches exerciren, uͤber die Maaſſen geſchmaͤhlert und herunterge⸗
ſetzet. Alldieweil aber Marcianus eben bey der Cammer, welche
die Scheine ausgeſtellet, ein Rath und Diener iſt, die Rechte hin⸗
gegen einem Adminiſtratori und Cammer⸗Bedienten, die zu ſeiner
Adminiſtration gehoͤrende Schulden per ceſſiones auf ſich zu
bringen, verbierhen, und damit allem zu beſorgenden Betrug vor⸗
beugen, ferner das freye Commercium mit den Cammerſcheinen
den Cammer⸗ Credit mehr erhaͤlt, als ſchmaählert, inzwiſchen doch
dieſer Umſtand, daß ein Cammerrard ſelbſt einen Cammerſchein um
6500. Thlr. geringer, als er wahrhaftig ausgeſteller iſt, erhandelt,

den Cammer⸗Eredit nothwendig ſchwaͤchen muß; So hat Marcia-
nus

b.

—
nus durch

let, ſonde

nter c.
gutan,
tekert, g
in Maerle
menle a
Aunt Sor
uniſchel
ſich Mrm
Vinetiani
Aus demn d
Rhen, ie.

dde
eti⸗
dt eam
de exigt
Hünt adh
Reundun

Khant pr

ianus,
Juüam
debit mt
inpernor

— „8Sb. DLXXI. DE VER. Drcr. MiNIST. PRINC. 75 1

unn nus durch dieſen Handel den Credit der Cammer nicht mainteni-

ingnn
4 . ret, ſondern gehindert, folglich allerdings erwas ſtrafbares begangen.
ſeck XXXVI.
klint Minißer immodicas ſportulas exigere non deber.
autineer Tarer crimina miniſtrorum principis PFritſchius in miniſtro
d⸗n peccante concl. 26. immodicam ſportularum exactionem

0ſd refert, quam & Juſtinianus non uno in loco, maxime vero
