baupertas apud quosdam invaluerit, præſertim apud illos, Jui

precioſe viventes cuncta, quæ ad manum ſunt, absque ſolicitu-
dine conſumſerunt. Exemplum autem breve illis raptoribus hie
offerendum cenſui, ne deſperent de venia. Sancta quædam per-

ona, in cæœlum rapta, vidit animam quandam multis gaudiis

perfuſam, de qua intellexerat, quod eſſet minima inter omnei &i-

icolas. Quæſivit igitur, eujus conditionis Fuiſet. Reſpondit
ille,

a.

bi
t.

4

ne⸗
(un

ite

—
Nehn.
ſon
lilimn
Hliore
iritin⸗
nnntr.
ibutg
Vutke

1. N

ut te,
meran
0 eitſit
lnt,G
Nul ſin

futiu
,
Nillr
hi

7
4

rund .

Aitrrig
.

4 Ulirit.
iube
lun ,er

nn

bnd

eul⸗
iu 1

Sp. DXXXIN. DE I. G. AN T. ET MOD. CIRCA RAP. 141

illa, ego fui anima cujusdam raptoris domicelli, & nunquan:
aliquid boni feci in totæ vita mea, pPræter in ultimo exitu acor-

pore, tunc enim cœbi gemere cum propoſito emendandi;, ſi vive-

re licuiſſet. Ob baæc gratiam conſequutus fui, recluſus tames
in purgatorio acerbiſſmo per centum annoi. Peccavi autem
magit ex conſuetudine, ſicut ab infantia edoctus fui, guam ex
malitiu. Rolevinckii dicta egregie confirmat MHenricus Bebe-
lius, qui in fine ſæculi XV. & principio XVI. ſcripfit, in
Facetiis fol. 103. & 104, ubi hæc habet: Nunc gratia Dei præ-
ſertim noſtra Suevia purgata eſt latronibus & prædonibus. Eſt

tamen provincia Germaniæ, ubi etiam nunc nebiles citra infa-

miam volunt eſſe prædonet. In ea autem provincia lis eſt inter
duos natalibus inſignes: quorum unus alterum furem criminaba-
zur, quod ei non indicto bello gregem armentorum abegiſſet: al-

ter injuriam revocavit in animum, ſeque nibil alienum a pro-

bis moribus majorum feciſſe teſtatus. Res devenit ad arbitrum,
principem quendam Marechionem Brandenburgenſem. Ilr uter-
que ſua cognetione frequenti, amicitia, atque elientela præſto
fuit. Surrexitque prior furti eriminatus, atque apud arbitrum
ſumma inſtantia pro reſtitutione famæ laborat, atque alterum
ad revocationem depoſcit, quod nihil fecerit, niſi quod licitum

fuerit ſemper in patria ſua a majoribus usque in bunc diem ba-

bitum, quod nulli unquam in eadem cauja irrogata fuerit infamia,
atque in teſtes citat omnes, qui adfuerant frequentiſſimi, ita eſſe ac-
ceptum a patribus ſuis, ut nunquam infame aut criminoſum babi-
ztum ſit, dum aliquis adjuverit ſocium vel amicum, dummodo legiti-

me bellum indixerit contra quemeunque, quod expreſſins ipfi dicunt,
dum aliquis ſocio contra inimicum militanti ſervierit. Alter autem

ita factum ſuum tuebatur, quod iſtum furem uccuſaverir non ſe in-
juria feciſſe, quod is fur jure habeatur, qui alteri invita & neſcienti
quod improbus habeatur apud legum peritos,per vim res ſuas au-
8 3 ferat,

142 MEDITAT. AD PANDECT. 8
ferat, nullo bello indicto, aut ut ipſi dicunt, fama ſua non conſervata
vel cuſtodita per indictionem belli. Tandem poſt longas contentio-
nes tale ego audivi fuiſſe principis arbitrium ſeu ſententiam.
Neutrum ſe infamem velle declarare, atque utrumque bene di- 1
xiſſe. Primo enim more & inſtituto veterum & Cmajorum licu- ß”U
iWe facere, quod fecerit, nec ſibi ipſi licere infrigere penituu, P
quod maloribus placuiſſet. Mec ſecundum male dixiſſe, quod in .
taliter repertum pohſt jure optimo & quidem Cæſareo ultimo ſup-
plicio animadverti. Alius nobilis, quum videret legationem Ve- ne
netorum ad Maximilianum tam ſplendide & magnifice quoddam 5
oppidum præterire, dixit: O quam turpiter refrixit nune omnis
majorum noſtrorum virtus & fortitudo in nobilibus noſtris; quod
bi Veneti tot rebus precioſis & equis phalerati per patriam no-
Kram tuto ambulare debeant, an meis temporibus tam ſecure t⸗
inceſſiſſent? Idem propterea, quod ilii ſui ceſſarent a bellis S te
prædationibus, dixit, eſſe homines nauci nulliusque bonæ frugis. 4
Ego enim, inquit, priusquam in juventute mea omnino ab iſtis D
vebus abſtinuiſſem, indixiſſem vel alicui abbati bellum. Serio & e
per aliquot ſæcula Cæſares cum imperii ordinibus in repri- ſn
menda hac graſſatorum licentia laborarunt, ſed diu fruſtra.
Gloria confectæ hujus rei adſeribitur communiter Maximilia- 1
no I. Nec negari poteſt, aliquid ei deberi. Pax publica, 1
der Land⸗Frieden, quam ille condidit, melior eſt & perfectior 1.
iis, quas anteceſſores ejus Rudolphus I. Adolphus, Carolus .
IV. Fridericus III. de eadem pace promulgaverant, conſti- Ni
tutionibus, in quibus omnibus multa adhuc antiquæ impro- i⸗
bitatis veſtigia reperiuntur, ut Müllerus im Reichs⸗Tags⸗ 5
Theatro I. Vorſt. cap. 7. rubr. pacem publicam ſub Friderico, ft
Maximiliani patre, in comitiis anni 1442. confectam merito,
einen noch ziemlich kriegeriſchen Land⸗Frieden, appellet. Atta-
men per Maximiliani I. legem res penitus confecta non fuit. iz
Ad-

—
ote

Anti.
tien.
ne ⸗
li
nit,
ol i
/1).

n V.

mui
guut
D
ſeeni
Alir

e

ii
rio
epri.
aſtra.
milir.
blicz,
ekiot
ol

oll.

npro⸗
s⸗
1co,
erito

Attr.

fuit
AA.

SP. DXNXIN. DE L G. ANT. EFT MOD. CIRCA RAP. 14

Adhuc ſub Carolo V. graſſatores iſti publici ad antiquam im-

pPrunitatem ſubinde provocarunt. Scripfit unus ex illis „Goͤtz

von Berlichingen mit der eiſern Hand, vitam ſuam, quæ anno
1731I. Publice edita eſt, notis quibusdam adſperſa. Ipſe Gœ-
tzZii de vita ſua commentariolus, etſi rudi ac militari ſtylo ſeri-
Ptus, genium & mores iſtorum latronum publicorum mirifice
Pandit. Non diſſimulat Gœtzius, ſe ab ineunte ætate ad ſe-
nectutem usque prædas egiſſe, ſibique a Caſimiro, Marchio=
ne Brandenburgico, objectum fuiſſe, er leg immer auf der
Bahn, quod notarum auctor p. 49. n. 106. non recte ex-
Pplicat, auf der Baͤren⸗Haut. Ac tamen nihil hac in Parte
a ſe peccatum eredit, & in vincula conjectus bpag. 149. ſq. acer-
biſſime conqueritur, er waͤr in einer ehrlichen Vhedt betre⸗
ten, und haͤtt ſich, wie einen frommen von Adel und Rit⸗
ter⸗Mann wol anſtund, gehalten. Voce ſpoliare, rauben,
quando de ſe & ſatellitibus ſuis loquitur, nunquam utitur, ſed
ejus loco vocem, niederwerfen, ponit, e. g. bpag. II3. Euſta⸗
chius von Thuͤngen, ſein Vetter, habe den Biſchof von Bam⸗
berg 2. Franckfur her Schiffe ufm Mayn niedergeworfen, item
pag. 119. er ſey ſo fromm geweſen, daß er von 55. niedergewor⸗

fenen Maͤnnern nur 30. heraus genommen. Quin imo adhuc

Poſt Caroli V. obitum veſtigia latrociniorum horum in turbis
Grumbachianis, de quibus plura habet Hortlederus von den

Urſachen des teutſchen Krieges, lib. 6. c. 26. c7 28. quasque

Auguſtus elector Saxo prudentiſſime ſedavit, reperio.

Peana publica jure Remano in raptores ſtatuta incertiſſima eft,

ac inſinitis cavillationibus obnowia.
Nec jus Carolinum quidquam certi ſtatuit, ſed ad jus Roma-
num provocat.
VII.

MEDITTAT. AD PANDECT.

F VII. .
Canſam hujus Euktuationis in priſca Germanorum de rabinarum
boneſtale opinione quæri oportet. =
VIII.
Ertra Saxoniam raptores, nifi circumſtantiæ omnes, quas lex
28. §. 10. de pœnis deſiderat, conveniant, morte pu-
viri non poſſunt.
Ture nec Romano nec Carolino certam in raptores pœnam
conſtitutam eſſe, ex inſpeétione legis 28. §. 10. de Pœnis

144

——

& qui ſe ſimpliciter ad hanc refert, artic. 126. Conſtit. Carolinæ

confeſtim apparet. Lex modo memorata graſſatores, qui
prædæ cauſa id faciunt, ſi cum ferro adgredi &α ſpoliare in-
ſtituerunt, capite, utique ſi ſæpius atque in itineribus hoc ad-
miſerunt, puniri, ſimplices autem raptores in metallum da-

ri vel in inſulas relegari jubet. Nullus erit profecto raptor

tam improbus, tarn manifeſtus, qui in aliquo ex iſtis, quæ
lex hæc effodit, latibulis refugium & receptum non inveniat.
Modo ſe ferrum non adhibuiſſe, modo ſe non prædæ caufa,
ſed animo commodandi, permutandi, ſuum repetendi, vim

feciſſe, modo ſe rixam ſaltem, non graſſaturum, quas lex

16. §. 6. de Panis ſolicite invicem diſtinguit, exercuiſſe, mo-
do, ſe ſemel aut bis, non ſæpius, peccaſſe, modo, ſe itinera
publica non obſediſſe, modo, ſe ſimplicem raptorem eſſe, di-
cet. Vbi ergo ſecundum hanc legem judicari oportet,

quod in Germania omni præter Saxoniam faciendum eſt,

raptores crucem meritiſſimam fere ſemper effugient. Qua
de re conqueſtus jam eſt Præſes in Diſert. de Injuſta in fures
indulgentia addit. 16. Potuiſſet debuiſſetque hanc incertitudi-
nem tollere Carolus . nec ſuſtulit tamen, ſed auxit magis in
ſupra memorato articulo 126. Cauſam hujus fluctuationis

requi-

tu

aru

U es

Cehu
Peyi
voline
, gi
arein
noet
um d.
raptt
, ge
Venin.
ali
i, win
1 N
Mo-⸗
tinera
le di.
ottet,
n eh
Qu
funer
tuckt
gö⸗in

nS

egu⸗

SP. DXXXIX. DE I. G. ANT. ET MOD. CIRCA RAbP. 145

requirenti non alia ſuccurrit, quam inexpugnabilis illa priſco-
rum Germanorum de honeſtate rapinarum perſuaſio, de qua
in, principio dixi. Quam illa Germaniæ ordinibus cordi eſ-
ſet, paucos ante annos ſub Friderico III. in comitiis Norim-
bergenſibus anno 1467. Iluculenter oſtenderant. Deliberaba-
tur nempe in his comitiis de confirmatione pacis publicæ,
des Land⸗Friedens, ſuperiore anno in aliis comitiis Norimber-
genſibus confectæ, in cujus articulo quarto propoſita in rap-
tores fuerat pœna criminis læſæ majeſtatis & banni imperia-
lis; So ſolle geordnet, und geſetzt werden, welcher den andern
daruͤber ohn Recht fuͤrnehmen wuͤrde, der ſoll gefallen ſeyn
in die Poen, zu Latein genannt Crimen læſæ Majeſtatis, und
in Kayſerliche Acht und Aberacht. In conſulatione hac pœ-
na iſta maximæ ordinum parti atrocior viſa eſt. Et civitates
quidem Imperii, quarum tamen maxime intererat, pacem
ſtabiliri, mitigationem enixe ſuadebant; wo aber die Poene
Crimen læſæ Majeſtatis mit ziemlichen Mitteln etwas gerin⸗
gert werden moͤcht, lieſſen ſie ihn auch gefallen. Principes
vero Electores, immunitates ſuas, conſuetudines & jura ſi-
bi reſervari, flagitabant; des Friedens halben, wiewol ſie
ihr Gurbeduͤncken vormals geoͤfnet haͤtten, wer doch ihr
Meynung, den bis auf den benannten fuͤrgenommenen
kuͤnftigen Tag ruhen zu laſſen, wo aber das der R M.
Anwald nicht gemeynt, ſunder den Fried auszuſchreiben
Wille ſeyn wolt, daß denn der ſolcher Maaß begreiffen,
daß er wieder ihr Freyheit, Gewohnheit, Herkommen
und Recht nicht, ſondern dem gemaͤß waͤre. Pluribus
hæc narrat Datt de Pace imperii publiea lib. I. cap. 28. .
37. q4. Et quamvis pœnam illam confirmarit deinde Fri-
dericus, perſuaſionem tamen, animis Germanorum tena-
citer inhærentem penitus evellere non potuit. Ipfe filius

Tom. VIII. T Fri-

146 MEDITAT. AD PANDECT.

Friderici, Maximilianus I. quamvis civium querelis fatiga-

tus, confuſas huc usque de pace leges ordinarit perfecerit-
que, ex animi tamen ſui ſententia hoc feciſſe vix videtur.
Golligo hoc ex frigidiſſima reſponſione, quam aliquando
mercatoribus Norimbergenſibus a nobilibus aliquot in iti-
nere publico ſpoliatis ipſiusque opem implorantibus dedit,
quam verbis Goͤtzens von Berlichingen in ſeiner Lebens⸗ Be⸗
ſchreibung p. 130. ſqq. referam: So war Kaxyſerl. Maje⸗
ſtaàt Maximilian deſſelbigen mahls zu Augſpurg, und wol⸗
ten die Kauf⸗Leut nit anderſt wehnen, dann ich haͤtt den
rechten Wagen angegriffen, da ſie ihr beſtes Gut auf hat⸗

ten, und lieffen zum Raͤyſer gen Augſpurg, und fielen
Ihrer Kaͤyſerlichen Majeſtaͤt zu Juß, und verklagten mich

auf das hoͤchſte, wie daß ſie nehmlich verdorben Leute
waͤren, und einen unuͤberwindlichen Schaden, den ſie und

ihr Kind und Nachkommen nit uͤberwinden kunten, em⸗

pfangen haͤtten; Darauf ihnen der fromme Raͤyſer Maxi⸗
milian geantwortet, und geſagt: Heiliger GTC, Hei⸗
liger GOTT! was iſt das! Wie gehets zu! wenn ein Kauf⸗
mann einen Pfeffer⸗Sack verleurt, ſo ſoll man das ganze

Reich ufmahnen, und ſo viel zu ſchicken haben, und wann

Haͤndel vorhanden ſeyn, daß Raͤyſerliche Majeſtaͤt und dem
ganzen Reich viel daran gelegen iſt, das Koͤnigreich, Fuͤr⸗
ſtenthum, Hertzogthum und anders antrift, ſo kan euch
miemand nacher bringen; welche Rede ich ungefaͤhrlich uͤber
3. oder 4. Tage darnach bey eines Fuͤrſten⸗ Gewaltigen
erfahren, den ſie durch die Poſt von Augſpurg aus zu
wiſſen gethan, oder vielleicht zugeſchrieben wor den, und
gefiel mir ſolches von der Kaͤyſerlichen Majeſtaͤt ſo wohl,
daß es mir im Hertzen eine Freud war. Ac perdura-
vit iſta perſuaſio ad Caroli V. tempora, quemadmodum
Ex

oder
pei
te
alle
en
liji

15

Ca

nt.
cerit.

enr

lnd
init.
edt

9/e

e
ol
t den
hat
fiele
1nich
Cutt
e un
„N
Mori
Heb⸗

ou⸗

gene

Wwo
den
n

euch

uͤbet
ltigen
ls zu
Ud
voht⸗
dana-
dun
er

Sp. DXXXINX. DE I. G. A NT. ET MOD. CIRCA RAP. 147

ex iis, quæ in prima obſervatione dixi, conſtat. Qua-
propter nemini mirum videri debet, quod compilatores
legum pœnalium a Carolo conſtituti circa raptorum pœ-
nas fluctuarint. Equidem, qui fuerint iſti compilatores,
inveſtigari nunc non poteſt, poſtquam, id fruſtra ſe feciſſe,
Tbomaſius de occaſione, concentione ac intentione conſtitutionis
eriminalis §. 35. aperte, & Kreſſus in præfat. Comment. ſuæ
in Conſtit. erim. tacite fatentur. Non dubito tamen, quin,
nobiles viri inter compilatores fuerint. Atque hi forſan,
veterem rapinarum impunitatem ac equeſtris ordinis licen-
tiam recordati, contradixerunt ceteris, atrociorem pœnam
in raptores decernentibus. Et quum convenire invicem
non poſlent auctores, rem in ſuſpenſo relinquere & ad
jus commune, cujus obſcuritatem ignorare non poterant,
provocare maluerunt. Interim in iis locis, in quibus jus
commune viget, raptores, niſi omnia illa, quæ lex 28.

§. 10. de Pœnis deſiderat, concurrant, ultimo ſupplicio pu-
niri nequeunt, ob clara Conſtitutionis Carolinæ in artie.

104. verba: Sonderlich iſt zu mercken, in was Sachen
oder derſelben gleichen unſer Kayſerlich Recht keinerley
peinlich Straf am Leben, Ehren, Leib oder Glieder ſe⸗
tzen, oder verhaͤngen, daß Richter und Urtheiler dawider
auch niemand zum Tode oder ſonſt peinlich ſtrafen. Ex-
emplum mitioris ſententiæ reperies in Specim. DXXXI. de
Injuſta in fures indulgentia, Medit. 16.

IX.
In Saxoniæ lex vetus eſt, quæ raptores ſine reſtrictione ultimo
. Jupplicio punit.

Cauſa, ob quam Saxones hac in parte reliquis Germanis
rigidiores fuerint, inveſtigatur.

T 2 Xl.

In ordinariam rapinæ pœnam non incidunt, qui rem ſuam vel
quam ſuam eſſe veriſimiliter eredunt, rapiunt.

Germanis ceteris, qui incerto jure circa raptorum pœ-

nas utuntur, ſeparandi ſunt Saxones, qui in Speculi
ſui art. 13. lib. 2. raptores capite truncari nulla exceptione

addita jubent, magnamque hac in parte laudem merentur.

Obſervarunr jam Spenerus in hbiſtoriag Germaniæ Part. poſter.
lib. 1. cap. 7. §. 8. Piſtorius in den Hiſtoriſchen Nachrichten

von den Fehden, §. 8. & alii, bella privata atque latroci-

nia, in Suevia, Franconia & ad Rhenum frequentiſſima, in
Saxoniæ partibus minore licentia exercita fuiſſe, quod du-

ces, a quibus Saxonia regebatut, intollerandam ferocien-
tium equitum arrogantiam ſaltem aliquantulum reprime-

rent, ac coërcerent. Habemus ergo in Saxonia legem, ſecun-
dum quam raptores puniri oportet. Nec cavillationibus il-
lam eludi decet. Hoc unicum tamen addo, rapinam intel-
ligi non poſſe, niſi animus lIucri faciendi adſit. Ergo, ſi quis
rem ſuam eſſe, vel ſibi deberi perſuaſus eam auferat, pec-

care quidem hunc credo, at in rapinæ pœnam incidere ne-

go. Vide Specimen DVII. de Pœnis eorum, qui ipfſi lRbi jus
dicunt, Meditat. 13. Quamvis ergo talis vis in itinere pub-

lico facta ſit, mitius tamen agendum eſt cum reo. Me-

morabo exemplum: Tres equiſones in popina compotarant,
chartisque luſerant. Duo ex his, poſtquam nummos ſuos
omnes perdidiſſent, taciti abeunt &, conſpiratione facta,
iter obſident. Interjecto horulæ ſpatio ille quoque, qui
ludendo combibones vicerat, ex popina abit, ac nihil ma-
li ſuſpicans in obſeſſores iſtos incidit, qui fruſtra obniten-
tem in terram dejiciunt, marſupium ejus, ut cum Plauto
loquar, exenterant, nummos ſuos amiſſos inde auferunt,
Præter hos vero nec obolum eripiunt, ſed omnem, quæ

ſpo-

Vi

hn

pe
gn

a
co⸗
git
ful⸗
dab⸗
dant

Daf

Ne
N,
ſ

n

n po.
Peer
Mone
tent.
Poln
ichen
atroc⸗
na, I
dcͤ

toien⸗

ie.

leen.
bus

1int.

ſqui
e .

ii

e pu.
MN.

turang
0 ſuls
“
e, gli
il m.
bniten
Pluun
kerunt,
1 e

SP. DXXXIX. DE I. G. ANT. ET MOD. CIRCA RAP. 149

—

ſpoliati ante luſum fuerat, pecuniam eidem relinquunt.
Erant, qui in collegio [Ctorum, ubi de pœna horum ob-
ſeſſorum menſe Junio anni co locc XIII. diſceptabatur, ul-
timum ſupplicium decernendum exiſtimarent, quod læſam
viæ publicæ ſecuritatem mitius puniri poſſe negarent. Sed
vicit majoris partis ſententia, ut rei ad palum deligati per
aliquot horas ſpectaculo eſſent, ac deinde relegarentur. In
ſequente anno hæc iterum ſpecies eidem collegio oblata
eſt: Oppido cuidam ad Albim amnem poſito jus eſt, ex ſin-
gulis, quæ vino onuſtæ prætervehuntur, navibus ampho-
ram tollendi. De hac vero amphora litigant invicem cives
ejus oppidi & magiſtratus, illis, ſibi hanc amphoram po-
tandam relinqui debere, contendentibus, magiſtratu eam
ſibi adſeribente. Pendente lite navis adpellitur. Mittit ad
hanc confeſtim magiſtratus, poſcit amphoram, accipitque
& per ſervulos ſuos ad curiam vehi curat. Animadvertit

hoc quidam de plebe homo, convocatisque ſodalibus im-

pPetum facit in ſervulos, iis poſt levem & incruentam pu-
gnam vinum aufert et in forum delatum ſolemniter epotat.
Tum fiſci advocatus hominem corripit, de rapina accuſat,
ac ad ultimum ſupplicium abſtrahi flagitat „ vim publice,
coactis hominibus, in itinere ad curiam apparitoribus ma-
giſtratus a cive illatam atrociſſimam appellans. Jurecon-

ſulti actis ad ſe perlatis, poſtquam omnia, & inprimis pro-

babilitatem juris, quod cives ſe in amnphofam habere dice-
bant, conſideraſſent, mitiorem longe pœnam reo irrogarunt:

Daß peinlich Angeklagter 14. Tage lang im Gefaͤngniß mit
Waſſer und Brod zu ſpeiſen, oder um 14. Thaler zu beſtrafen, auch

alle durch dieſen Proceß verurſachte Koſten peinlichem Anklaͤ,
ger, nach vorhergehender Liquidation und richterlicher Ermaͤ⸗
bigung, zu erſtatten ſchuldig. V. R. W. .
T 3 XII.

MEDTTAT. AD PANDECT.

XII.
Raptorum ſimblicium pœna exacerbari non poteſt.
XIII.
Tune tamen exacerbatio locum balet, quando cireumſtantiæ
factum adgravantes concurrunt.
e crimine rapinæ ejusque pœna Carpzovius integra
Quaſtione eriminali 90. agit, atque inter ceteras du-
bitationes hanc z. 14. proponit: Illud, inquit, in dubi-
um vocari poteſt, quo jure poſt exſecutionem peractam cada-
vera punitorum rotæ affigantur. Fateor equidem, boc nullibi
diſpoſitum reperiri, nec manifeſta ſancione Imperiali vel E-
lectorali probari poſſe; introduxit tamen boc Jſuphlieii augmen-
Zum obſervantia diuturna atque vetuſta, ſententiis Scubino-
rum inſinitis approbata, nec ratione urgente ac probabili de-
Rituta. Addit porro n. 20. Hocque in foro Sawonico uſus
ac obſervantia adeo confirmavit, ut id nemo amplius in dubi-

um vocare audeat. Quin & Scobini, extra ditiones Saxo-
nicas ſecundum morem o* ol ſervantiam banece ſapius pro-

nunciare, nil quicquam dubitavere. Ego quidem, utrum ju-
dicibus & Ctis pœnam lege determinatam in ſimplicibus
raptoribus exaſperare liceat, dubius hæreo, quod jura ma-
giſtratum lege duriorem eſſe diſtricte vetant. Vide art.

104. Conft. Carolinæ. Itaque exaſperationem hanc aliter

non permitto, quam ſi ad ſimplicem rapinam circumſtan-
tiæ dolum adgravantes concurrunt. Atque tunc raptoris

cadaver non rotæ ſaltem adſigi, ſed præterea ſupplicium

alio modo exacerbari, e. gr. reum crati impoſitum jumen-
tis per plateas trahi poſſe ſecundum art. 193. CLConſtit.
crim. exiſtimo. Sic Cri Helmſtadienſes menſe Junio anni
clo lo ccxiv. reſponderunt: Daß Inquiſit, Johann Simon
Poppe,

dy
Nen
Anl
donn
ſind

glch

nd

Rt
Mi
lret
iſch
noch
konm
wiee

ſßt

hon n
duche
alch
nige
halk
n
t

Poltie

innant
ras &
.
cult.
lN
vel
tgine
Lolit
li .
1 .
tt.

5S.

icibo⸗
IAM.

le ℳ
Atett

Mar.
ptors
licium
umen⸗
Nncl.
Oabll
nin
oph

SP. DXXXINX. DE I. G. ANT. ET MOD. CIRCA RAP. 151

Poppe, durch unvernuͤnftige Thiere nach der Gerichtsſtatt zu
ſchleifen, allda mit dem Schwerdte vom Leben zum Tode zu
richten, und ſein entleibter Coͤrper andern zum Abſcheu auf dem
Rade zu flechten ſey. V. R. W. Rat. dec. Nachdem der ge⸗
fangene Poppe endlich bekannt, daß er freywillig und ungezwun⸗
gen den Hackiſchen Diebſtahl, wie nicht weniger den Altenrodi⸗
ſchen begangen, das Brech⸗Eiſen ſelbſt mitgebracht, die Cammer⸗
Thuͤre ingleichen Kaͤſten und Schraͤncke aufgebrochen, den von
Hacken mit dem Brech⸗ Eiſen geſtoſſen und mit Stricken gebun⸗
den, bey der Theilung der geraubten Sachen 160. Rthlr. bekom,
men, und ſolche groͤſten Theils durchgebracht, ſo iſt billig, ihn nach
Anleitung der peinlichen Hals⸗Gerichts⸗Ordnung art. 126. mit
dem Schwerdte zu richten, weil aber die dabey vorkommende Um⸗
ſtaͤnde, da Inquiſit nicht allein gewaltſam eingebrochen, ſondern
auch an den von Hacken ſelbſt Hand geleget, ihn verletzet und ge⸗
bunden, dergeſtalt beſchaffen, daß ſelbige wegen ihrer Abſcheulichkeit
die Strafe des Rades wol zu verdienen ſcheinen; So haben wir
dafuͤr gehalten, daß wenigſtens Inquiſirens entleibter Coͤrper, wie
bereits dem vor ihm wegen eben dieſes Raubes gerichteten Witzel
geſchehen, auf dem Rade zu flechten ſey. Jedoch da bey Poppen
noch dieſe Umſtaͤnde, welche ſich bey Witzeln nicht gefunden, hinzu⸗
kommen, daß derſelbe auch wegen andrer Debſtaͤhle beruͤchtiget,
wie er dann den zu Altenroda bey Brandinen begangenen ſelbſt ge⸗
ſtehet, hiernaͤchſt von denen zu Timmerode geſtohlenen Geldern,
von welchen Witzel nichts bekommen, 160. Rthlr. empfangen, und
durchgebracht, uͤberdies die begangene Miſſethaten lange gelaͤugnet,
auch ſein Geſtaͤndniß oͤfters widerrufen, und dadurch, nicht we⸗
niger durch Angebung anderer unſchuldigen Leute, eine groſſe
Halsſtarrigkeit und Bosheit ſpuͤhren laſſen; So ſeynd wir die
dem Witzel dictirte Strafe, durch Schleifung auf die Richt⸗
ſtatt, zu erhoͤhen bewogen worden.
COlOL.-

152 MFDITAT. AD PANDECT.
COAOLLANAIA.

I. Rapina, etſi ſub ſpecie commodati & permutaticnis veletur,

vera rapina atque ultimo ſupplicio digna eſt. Vide Speci-
men DXXXrV.de Injuſta in fures indulgentia, Medit. ult.
2. Carpzovius in Quaſt. erim. 90. n. 3. rohbatores ſeu raptores
deſeribit, qui in ſtrata publica furantur ſine interfectione.
At enim vero quid opus eſt addi in ſtrata publica? Rapto-
res ex conſtitutione priſci juris Saxonici, generaliter lo-

quentis, ſunt etiam hi, qui in alio loco homines, maxime

in ædibus eorum propriis, ſpoliant.
3. Quando violentia probata eſt, ſed de quantitate & æſtimatio-
ne rerum ablatarum non conſtat, jurejurando ejus, qui
vim paſſus eſt, ſimpliciter ſtatur, c. 7. X. de bis quæ vi me-
tusve cauſa.

SPECIME NLDXL.

MEDITATIONVM AD PANDECTAA

AD. LPIB. XLeVII. TI L. WIII.

D E
T VRK BA.
Leges, quæ turbam, eœtum, tumultum ſimpliciter inbibent, ex
recta ratione temperandæ ſunt.
II.
Non peccant, qui pro ſe vel innocente adverſus vim injuſtam
tuendo turbam concitant vel congregantur.
III.

Miſericordiam provocare tuendi cauſa licet, non vero ulcis-
cendi cauſa.

Titu-

—

eletun
le er.
it h
riores
keckone
7 RaN.
Aiterl⸗
maxämne

ſtimei⸗
us,

ics Ni K.

TAS

Nent
ilnn

.
7

, Ne

SP. DXIL. DE TVRBA. — 153

Ritulus VIII. libri XKLVII. Pandectarum de Ei bonoruin
Taptorum & de turba inſcribitur, atque hujus ti-
tuli jex 4. quid ſit turba, & quousque turbam con-
citans delinquat, pluribus exponit. In qua lege inprimis
memorabilis eſt §. 6. ubi ſic ait Vlpianus: & quis adventu
Juo turbam coneitavit vel contraxit, vel clamore vel Jfacto ali-
4740, vel dum eriminatur aliquem, vel dum miſericordiem bro-
vocat: ſi dolo malo eus damnus datum Rit, etiamſi non habu.
it conſilium turbaæ, zenetur. Subſtiti ſæpe in lectione buja! §.
atque VIpianum duritiæ inſimulavi, quod doli mali & tur-
bæ reum facit, qui, dum miſericordiam Provocat, turbam
concitat, ſeu, ut idem Vlpianus in fine ejus §. loquitur, ad cu-
jus miſericordiam turba contracta eſt. Nec adhuc VIpianum
plene abſolvo. Etſi enim verba ejus commada interpretatio-
ne molliri poſſe infra oſtendam, generalius tamen, quam o-
portebat, loquutum fuiſſe credo. Nam Profecto ſi quis vim
Patiens, dum magiſtratus auxilium in Promtu non eſt, fidem
& miſericordiam populi implorat, ac ab eo opem poſcit,
ſed, dum hoc facit, turbam concitat, hunc id nec dolo facere
nec teneri exiſtimo. Venit mihi in mentem thema, quod
Seneca lib. 3. cont roverſia 8. Preponit: Lerx: Qui cæazum gs
concurſum fecerit, capitale ſit. Thema. LViq Olyntho, cum
lio adoleſeente Olyuthius Jeneæx Athenas venik. Athenien.
ſes omnibus civitatem Olynthiis decreverunt. Invikatus ad
cænam ab adolefcente luxurioſo cum Rlio venit. Iti quum de
Rupro ilii mentio eſet, pater profugit. PEiliur retentus eſt.
Pater Hlere ante domum cœpit: incenſa eſt domus. Decem dao-
leſcentes perierant, & Plius Olynthii. Accuſatur pater, gquod
cætum concurſumgue fecerit. Inter argumenta, quæ deinde

Ppro defenſione rei proponit, hoc mihi fortiſſimum videtur:

Miſero ſi fere non licer, magis fiendun eſt. Etiam VIpiano
Aum. Z IId. 5 hoc

154 MEDITAT. AD PANDECT.

hoc obſtat. Profecto ſi miſero ac omni ope Tlirmo, cui
omnia tentare lex naturalis permittir, pro vi & injuria, quam
patitur depellenda, miſericordiam provocare impune non
licet, deflenda eſt ejusmodi legum, quæ adflictis adflictio-
nem addit, aſperitas, & ut ex animi ſententia loquar, cru-

delitas. Adeone hominibus interdictum, quod natura etiam

bruta animalia docuit, ut in anguſtias redacta, ſi nullum effu-
gium videant, ejulatum, gemitum, fremitum edant. Ipſa nos
humanitas, ne Vlpiano hac in parte adſentiamus, retinet. Quin
imo hanc Vlpiani mentem fuiſie, ut miſeris ultimum perfu-
gium prorſus obſtrueret, nec perſuadere quidem mihi poſſum.

Jurium certe noſtrorum conditores aliis in locis in neceſſaria

defenſione turbam concitare permirtunt. Generaliter Floren-
tinus in L. 3. de Juſtitia & jure: Jure, ait, hoc evenit, ut, quod
quisque ob tutelam corporis ſui fecerit, jure feciſſe exiſßtimetur.
In L. y. C. de Metatis plebi committitur facultas metatorem ex-

pellendi. Deinde lex 5. C. de ure fiſci ſancit, licere univerſis,

quorum intereſt, objicere manus his, qui ad capienda bona a-
licujus venerint. Porro Carolus . in articulo i 5o. pPermittit,
pro defendendis innocentis corpore, vita, bonis, aggreſſorem
occidere, magis ergo permittit innocenti huic, auxilium
convocare. Taceo alias leges, quibus omnibus, ut & ipfſi
naturæ, contradicere videtur Vlpianus. Vt tamen ejus exi-
ſtimationem conſervemus, diſtinctio adhibenda eſt, quam
lex 4 5. §. 4. in ne ad legem Aguiliam ſuggerit dicendum-
que, miſericordiam tuendi duntaxat, non etiam ulciſcendi

eauſa implorari poſſe. Ac ſecundum hanc diſtinctionem

ttiam alias leges, quæ tumultus & turbas inhibent, atrociſſi-
masque pœnas in auctores eorum ac ſatellites ſtatuunt, e. g.
L. 38. §. 2. de Pœnii, L. 1. F. 1. Ad L. Juliam majeſtatis, I. ult. C.de
ſeditiofis, ert. 127. Conſtitutionis Carolinæ explicari oportet,
Idem

gan
Doo

len
hort
the
der
dan
lie
Vre
lfa
lin
le N
lne
dis
hens

=——
=

=

=.

,l
qur
e Nl
licto.

ekiin

w el.
ſa
pert
doin
celin
Foner.
n gul
inmn,.
renek
diveli,

bom?

rmnitq

Gorer
Vzilinn
Ki
insei
in
uduor⸗
ſtend
kionen
noell⸗
e,
4l
pone
een

SP DXL. DE TVRBA. 155

Idem faciendum in Saxonia noſtra, ubi ante paucos annos lex
ſapientiſſima wider das Auflaufen und Tumultuiren promul-
gata eſt. Injuriam facit legislatori optimo ac humaniſſimo, ſi
quis ei hanc mentem adfingit, ut omnes hominum conven-
tus ad ſe, vel innocentem, qui aliter ſervari nequit, contra vim
injuſtam tuendum coactos damnarit. Nihil hac opinione in-
dignius. Aliter longe de benigniſſimo Principe ſentiunt Cti
Vitembergenſes. Quare quum milites regii adverſus leges
Publicas noctu in pagum quendam irruiſſlent, juvenes ali-
quot ingratiis in militiam lecturi ac vi abducturi, ſed a ruſti-
cis cœtu facto repulſi ejectique eſſent, ruſtici vero deinde de
turba ac tumultu accuſarentur, Cti noſtri menſe Septembri

anni clo lo cc xxx. ruſticos illos abſolverunt, ac hos ſolos, qui

modum exceflſerant, levi pœnaz adfecerunt: Dieweil in den
gantzen Acten ſich nicht die geringſte Spur eines gemachten Com-

plots, um ſich den rechtmaͤßigen nach Vorſchrift der Koͤniglichen
P .

Befehle vorzunehmenden Werbungen zu widerſetzen, findet, hinge⸗
gen die Soldaten daran, daß ſie ohne Vorwiſſen der Obrigkeit des
Nachts in die Haͤuſer gefallen, und die Leute wveggenommen, offen⸗
barlich wider die Koͤniglichen Befehle gehandelt, und eine verbo⸗
thene Gewaltthaͤtigkeit begangen, dawider Schutz und Huͤlfe bey
der Obrigkeit zu ſuchen weder Zeik noch Gelegenheit geweſen, und
dann einer ſolchen Gewalt zu widerſtehen, dem Nothleidenden
beyzuſpringen, dieſerhalb, wenn man die Gefahe vorher ſiehet,
Abrede zu nehmen, Zeichen zu geben, zuſammen zu kommen, und
auf allen Fall einen Siock zu ſeinem Schutze in Haͤnden zu ha⸗
ben, ſowol in den natuͤrlichen als geſchri benen Rechten L. y. C.
de Metatit, L. y. C. de Jure ſiſci, L. . C. de Exſecutoribus, ver⸗
goͤnnet, auch in dem allergnaͤdigßen Koͤniglichen Mandate wider
das Auflaufen und Tumultuiren nicht verbothen iſt; So werden
Hans Locher, George Kramer, und Igcob Haaſe mit aller
2 Strafe

156 MEDITAT. AD PANDE 640T.

Strafe verſchonet, hingegen Hans Schreiber und Dan ns Adam
Locher nur mit derjenigen, welche ihnen bereits Vol. 11. fol. 7. zuer⸗
kannt worden, ÆXgidius Kemnitz und Simon Kerner aber, wegen
des unnoͤthigen Nachlea aufens, jeder 2. Tage mit Gefaͤngniß, oder 6.
Tage mit Arbeit, oder um 1. alt Schock beſtraft, und alle 7. zu
Bezahlung der angeſchriebenen Gerichts⸗ Gebuͤhren und baaren
Verlages angehalten. V. R. W.

SPECOIIEW DXI.I.

MEDITATIONVM AD PANDECTAS

4DLIB. XSTII. II. N.
IN CGENDIARIIS.

In Incendiarios judicem Aarionin eſſe oportet, quam in alior

delinque entes.

II.
Suſſpelcti de hoc erimine tor queri poſſunt, etiam ex S guam

gucæ in articulo 41. Conſtitutionis Carolinæ recen ſen-
fur, conjecturi. is.

Tquidem generaliter ad officium judicis pertinet, curare,

ne delicta maneant impunita. Atque adeo indulgen-

tia vel miſericordia magiſtratuum erga maleficos ſem-
per improbanda eſt. Magis autem improbatur in iüs delictis,
quæ quietem & ſecuritatem publicam aperte lædunt. In his

ego crudelitatem & rigorem nimium magiſtratuum facilius,
quam lenitatem, excuſo. Crudelitas enim uni forſan alterivei “

nocenti nocere poteſt, lenitas omnibus, aut ſaltem plerisque.
Inter delicta vero, quibus ſecuritas publica turbatur, nullum eſt
periculoſius crimine incendiariorum. Atque tamen ejus inve-
ſtigatio omnium difficillima eſt. Incendiarii enim facinus ſuum

ſem-

cil
hil
vie

cin
in
ell
1et
e
V

ten

deb.
1
Rogeer

iy din

G
n.

(Urete,

lgen.

09 ler⸗
elcks,
lah

cli,

ivein⸗
eogte⸗
lunel
Gimge.
Sſon
ſen.

SP. DXL.I. DE INCENDIARIIS. 152

ſemper fere ſoli ſine ſatellitibus, nemine confſcio, ac plerum-
que noéctu, perpetrant, & ſi modo paulum ſagaciores ſunt,
Pprovident, ne quod indicium exſtet. Ita fit, plerique atrociſ-
ſimum ſcelus ſuum impune ferant, ac impunitate hac illecti
Porro incendiis contra inimicos ſuos graffentur. Quod dein-
de alii ſimili ſpe inducti imitantur. Vident id &ñ cohorreſcunt
boni omnes, ac vix ſervulum contumacem caſtigare, aut ho-
mini de fece plebis inſolentius ſe efferenti animoſius reſponde-
re audent. Vindictam enim metuunt, & paratam ſibi extre-
mam calamitatem, ſi offenſus igne uti velit, norunt. Quæ quum
ita ſint, oportebat profecto & in inveſtigando & in punien-
do hoc erimine ferreum eſſe, bonum publicum ob oculos habe-
re, ac, quia ex conjecturis damnari nemo poteſt, ſi tamen paulo
evidentiores conjecturæ ſint, tormenta decernere. Ais forſan,
ſupervacaneum eſſe hoc monitum noſtrum; quum hoc ante nos
jam providerit Carolus F. atque in articulo 41. ipſe indi-
cium, quod quæſtioni locum faciat, deſignarit. Fateor
hoc, at ſimul metuo, ne, dum preſle ſequimur Carolinam
legem, incendiarii plerique e manibus noſtris elabantur.
Narrabo exemplum. Muliercula, quæ maritum ſuum
adulterii cum vicini ancilla inſimulabat, omnia tentarat,
ut vel maritum ab illa abſtraheret, vel ancillam ipſam e vi-
cinia amoliretur. Nihil tamen profecerat furore hoc ſuo,
niſi quod a marito egregie vapulaſſet. Inter hoc horreum
vicini, qui ancillam alebat, incendio conflagrat. Nulla
cauſa, quæ flammam intempeſta nocte in loco, in quo
ignis haberi non ſolet, ſuſcitarit, apparei. Igitur mulier-
cula illa ab omnibus auétor incendii deſignatur. Surrexe-

rat illa paulo ante, quam incendium oriretur, de lecio &

e domo prodierat, ac deinde reverſa ignem prima conſpe-
xerat. Multa quoque & ante & poſt incendium ſuſpicio-
U 3 ſiſſime

158 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſiſſime effutierat. Conjicitur igitur in vincula, ſed inter-
rogata negar facinus. Mittuntur acta ad Cros menſe Julio
anni cio 19 CC xvII. Refero ex iis collegium, ac, in tot tam-
que gravibus con jecturis equuleo ad eruendam veritatemo-
pus eſle, ipſe concludo. Contradicit major collegii pars,

magnum quidem conjefsturarum illarum pondus eſſe, nRon

negans, ſed id ſolum, quod deſignara in ſupra memorato ar-
ticulo 4I. conjectura non apparet, opponit. Reluctans ergo,
