wrium in Novella 124. c. 3. damnat. Sic igitur ICti Helmſtadienſes

Cnneg menſe Januario anni ciolsccxIx. reſponderunt: Die weil das
ne Amt Sommerhauſen, nachdem es an Mantua gekommen, den Man⸗
en N

tuaniſchen Geſetzen und Tax⸗Ordnung unterworfen worden, folg⸗
Cnnik lich Armandus zur Ungebuͤhr und aus bloſſem Eigennutz die hoͤhere
es iſtn BVenetianiſche Taxordnung beybehalten; So muß er zufoderſt die
chte e aus dem Amte Sommerhauſen zu viel gehobene Sporrteln heraus⸗
ade 1 geben, ꝛc.

nighh D XXXVII.
and S Venditio oficiorum publicorum erimen ℳ.
enigenn N
ite d delicta, quæ ex avaritia proficiſcuntuxr, ſine dubio
aume, M etiam refertur venditio munerum publicorum. Dam-
H,e Reth nat eam Iuſtinianus i in Movella 8. Sed multi jam ante nos
,die ne de exiguo iſtius Novellæ uſu conqueſti ſunt. Fuerunt &
6 Cſ ſunt adhuc aulæ palatio Galbæ Imperatoris ſimiles, in quo
Ben ſecundum Zacitum bhiſtor. lib. I. cap. 7. venalia cuncta adfe-
m ht rebant præpotentes liherti. Invenit ſemper imitatores Se-
Ugrſtne baſtianus Præcipuus Zenonis miniſter, qui in regia nihil
mnſbint quidquam ſine pretio ſinebat confici, atque magiſtrarus ven-
ehAH debat omnes, pretium partim ſibi reſervans, partim cum
hein imperatore dividens, &, ſi quis acceſſiſſet, qui paululum

4 quid-

MEDIFAT. AD PANDECT.

722

quidquam adjieeret, eum præferebat. Vide Baron. Annal.
Zom. 6. ad anpum Chrifi 485 Non tamen impunitum
ſemper manere hoc crimen, vel Perri Schumacheri, Greif-

fenfeldii comitis, miniſtriſſim Daniei, exemplum docebit,

qui oh id ac ultimum fupplicium damnatus eſt. Vide ſen-
tentiam contra eum latam apud du Mont in Memoires poliri-
gues pour ſervir à la parfaite iutelligenee de l'hiſtoire de la paix
de Kyivie tom. 4. pag.- I7I. 172. ex quo libro ſupplenda eſt
mutila illa Pafenlortii in Rebus Brandenlurgicis lib. 4. gap-
36. de Greifftenfeldii caſu relatio.

XKXXVIII.

FPoteſzs minifter negstiationem officiorun jußis prin-
cipis ſui eercere.

P hune tamen cenſum non veniunt miniſtri, qui ab ipſo
principe ad hoc conftituuntur, ut munera publica ven-
dant & pecuniam ex hoc commercio redaéctam in fiſcum in-
ferant. Indecora quidem iſtiusmodi megotiatio eft, jure
divino tamen non prohibetur. Ergo a prineipe juſſus mi:
niſter ilam impune exercet. Non putamus itaque pecaſſe
miniſtros,quos Joannes XXIII. Pontifex Romanus huic mer-
caturæ præfecit. Is ſcilicet, ut verbis aecuſatorum ejus in

art. 23. & 23. utamur, gertos zeferendarios ac eubicalarios ac

Jecretarios ereavis, feeit & ordinavit mediatores, prozenetas
procurazores, grofsrum & pinguinm ſimoniarum, eccleſia-
vum eathedralium, abbatiarum, monaſferiorum, prioratunm
* benehciorum vacantium refervatorum, item ulera ſupræ
memorazos eertos in Romana ezuria mercatores deputavit, qui
Peneßeie vecantia ecuriæ tribus vej pluribus diebus ad libram

wn-

—
ſonti

ſorer
Conei
we e
dum
XII.
publi
eague
jus p
Luer
condus
lih. 13
n
ex ilo
ſeus in
muder
niſtrer
guippe
viam
lis præj
ſter, g

Peccat

an
1 ami

lenles d
Cmmtionen
mn,

fln. An

inpunn

heii (A

n En,

VK

wire

edl 4

Wug

6

gii

ublye⸗
infürk

t

e julu

Ae

rumn e,
Vieshnt
h glen

ſ,
rt ee

4 itugr
Gr

urh
1,ON

SP. LXXI. Da Vak. Däricr. MiNISt. PaiNc. 792

Fonderarent; α SMus oſfferentis ſupplieationem reciperent S*

ſignari fagerent. Vide Hermanni von der gardt Nos nigni
Concilii Conſtant ienſis om. 4. F. 3. pag. 199. Notiflima quo-
que eſt in Gallia publica officiorum venditio, quam ſecun-
dum Loyſeau du droit des ohe;ces lib. 3. &. I. . 97. Ludovicus
XII. rex inſtituit, item penſio annua a juſtitiæ & redituum
publicorum adminiſtris, pre libera de officiis fuis ſtatuendi
eaque in heredes transmittendi facultate, pendenda, quæ
jus poletanum, la Paulette, communiter dicitur a Carolo
Pauleto, cameræ regiæ ſecretario, & primo ejus reditus
conductore. Damnant quidem cordatiores Galli Zhuanus
lib. 132 biſtor. ad annum cloloccIv. & Pret. de la ſou verainité
du Roy lib. 2. cab. . pag. I87. hoc inſtirutum, & varia, quæ
ex illo oriuntur, mala graviter deſcribunt. Inprimis Meze-
ræus in Hiſtoria Henrici II. Pauletta, inquit, venalitatem-
munerum publicorum neceſſario perpetuat, liberosque mi-
niſtrerum isdoctos, iniquos & ſuperbos reddir, ſecuros
quippe de conſequendis aliquando parentum honorih. 18,
viamque ad dignitates viris bene meritis & honeſto loco na-
tis præcludit. Quidquid vero ejus ſit, non peccabit mini-
ſter, qui huic juri regio exercendo ſeſe præfici patitur.
XXXIX.
Peccat miniſier, pecuniam publicam in ſuos uſus convertens,
aiſi animum & facultatem reſtituendi
babeat.
eceant porro miniſtri, pecuniam principis, ſuæ fidei &
P adminiſtrationi commiſſam, in proprios uſus conver-

tentes, dum ſceilicet eam in diffolutionem ſui æris alieni, in

emtionem prædiorum, in negotiationem impendunt, nec
JTom. PIII. Hhhhh juvan-

1

jurisprudentiæ eriminalis b. 50.

54 MEDITTAT. AD PANDECT.

juvantur excuſatione, quam communiter prætexunt, pecu-

iſtam impediant vel difficilem reddant. Conſentiunt hac in
parte Romana jura in L. 38. de Negotiis geſtis, L. I. L. 2.9. 4.

de Admin. rerum ad civ. pert. ibi: licet ex bona fide datum

probatur, L. 4. §. 3. Ad L. Jul. peculataß. Atque ſic reſpon-
derunt Cti Helmſtadienſes menſe junio anni cioloccxnf:

Es kan der Hofrath Wilhelmus niche laͤugnen, daß er darinnen wi⸗
der ſeine Pflicht und Beſtallunz gehandelt, daß er die ihm anver⸗

tranete Koͤnigl. Caſſengelder zu Bezahlung ſeiner Schulden ange⸗

griffen. Und ob er wohl daſſelbe nicht beeruͤglicher Weiſe, fondern

aus drinzender Noth und animo reſtituendi, gethan zu baben,

vorgiebt, ſo bleibet nichts deſto weniger, wenn ſolches gleich alles
zugeſtanden wird, ein illicitum und ſtrafwaͤrdiges Factum ubrig.

Quin imo jus Saxonicum electorale laquei etiam pœnam in
iſtiusmodi adminiſtratores ſtatuit. Vide Bergerum in Eleltir
XL.
Ambitio aliquando bona eſt, niſi modum excedat.

Progredimur ad ambitionem, quæ plurimos quoque prin-
cipum miniſtros evertit. Equidem ambitio in ſe nihil
illiciti habet, pura ſcilicet illa & honeſta, quæ id tantun

quærit, ut amorem ſibi & exiſtimationem apud alios con-

ciliet,

—

(liet.

neipubl
niam illam jacuiſſe otioſam, ſeque & animum & facultatem
reſtituendi habuiſſe. Ex principis enim voluntate iſtiusmodi
pecunia publicis uſibus deſtinata eſt. Ergo miniſter, qui ali.
ter illam conſumit, eaadem contra voluntatem domini con
trectat, furtumque eo ipſo committit. Animus vero reſti-
tuendi furem a peccato non liberat. Multa quoque, ut fit
in rebus humanis, intervenire poſſunt, quæ reſtitutionem

jucu

es cdat
delida

diecam

X„
LD

tamene
lecte dit

guaſi

ON
Memor.
füliſſe,
ſei ſuv
quædear
offenſio

cen,

Iratia p
. lIn
iircit hil

ulltie ſi

farllten

nni
en e
Dmnini .
Ven
Ale, ur
ftntine
une kei

ilr ice
e ſie ei⸗
cloe

darinn

ie pn 46
gulhen ag
Dſerfen
hun i
1s geh

dun ie
n Peta
unH

KcelA

uogtehtn Nn

9 ind⸗ 1

id tun.
A

dicam committuntur.

SP. DLXXI DE VER. Drricr. MiNIST. PRINGC, „95

ciliet. Intra hos limites coercita ambitio tantaum abeſt, ut
reipublicæ & & principi noceat, ut magis fructuoſa utr que ſit
& jucunda. At quando illa modum excedit, nullum eſt pro-
fecto in rerum natura vitium, quod generi humano majo-
res calamitates attulerit. Operæ igitur pretium eſt, diverſa
deliéta conſiderare, quæ a miniſtris per ambitionem immo-
XLI.
Peccar irifer, qui virtutes ſuas jactat & merita
exprobrat.
evius forte inter illa videbitur laudatio propria, & oſten-
L. tatio virtutum atque meritorum ſuorum. Putidiſſima

tamen ea eſt, & miniſtro principis inprimis nocet. Wam, ut

recte ait Zerentius in Andria act. I. ſc. I. iſtbæc commemora-
tio quaſi eæxprobratio eſt immemoris benefcii. Non poteſt ergo
non moleſtiam principi adferre animumque ejus offendere.
Memorat Zacitus Annali 4. cap. 29. Serenum deportatum
fuiſſe, quod miſſis ad Tiberium Cæſarem litteris exprobraſ-

ſet, ſuum tantum ſtudium ſine fruétu fuiſſe, addidiſſetque

quædam contumacius, quam tutum apud aures ſuperbas &
offenſioni proniores. Secundum eundem TZacitum bhiſt. Iib.
4. cap. 8. Antonius Primus, optime de Veſpaſiano meritus,
gratia principis excidit, nimius commemorandis, quæ meruiſ-
Jet. Inprimis vero hic ex Flavii goſetbi Anziguitatibus Zu-

daicis lib. 19. cap. 7. meretur referri Silæ exemplum. Is

militiæ ſub Agrippa rege magiſter, quia per omnem fortu-
nam ei fidus nullius unquam periculi ſocius eſſe detrectave-
rat, ſed difficillimos labores ſœæpe pro eo ſuſceperat, fretus

amicitia, liberius agebat cum rege, & in familiaribus collo-

quiis moleſtus erat interdum, extollens ſe immodice, & ſub-
Hhhhh 2 iinde

796 MEDITAT. AD PANDECT.

inde prioris fortunæ adverſitates commemorans, ut, quam
ſtudioſus regis fuiſſet, oſtentaret. Semper labores in regis

gratiam exhauſtos jactabat, &, quum ſine modo hoc repe-

teret, exprobrare videbatur, ita, ut rex tandem immodica
hominis libertate offenſus Præfecturam illi adimeret & in
vinculis eum contineret. Lenita vero poſt aliquod tempus
ira rex & reputatis ejusdem meritis, die natali ſuo, quum
omnes hilaritate inter epulas exſultarent, Silam accerſiri &
ad convivium invitari jubet. At ille ingenuus & diſſimulandi
ignarus vocantibus reſpondet: Quem mihi, inquiens, ho-

norem nunc defert rex, eo deinde me mox iterum exſpolia-

turus eſt. Expertus hoc jam ſemel ſum, non ſine gravi con-
tumelia mea. Errat vero, ſi linguam mihi impoſterum mi-
nus liberam futuram Putat. Imo meritorum meorum con.

ſcius vociferari non deſinam, e quantis regem eripuerim

calamitatibus, quot labores tulerim, ut incolumitatem illi &
honores pararem, quorum officiorum Præmium vincula &
obſcurum carcerem tuli. Non obliviſcar hæc unquam, ſed
inter manes etiam narrabo. Ite & referte hæe regi veſtro.
At rex, immedicabilem hominis arrogantiam videns, in vin-
culis illum reliquit. Prudentius longe Sejanus apud Velle-

Jum Patereulum Hiſtor. Iih. 2. cap. 127. ſub initio miniſterii

ſui, actu otioſis ſimillimus, nihil ſibi vindicabat, eoque adlſe-
quebatur omnia, & ſemper infra aliorum æſtimationes ſe
metiebatur, vultu vitaque tranquillus, animo exſomnis.
7 XLII. M

inde aucupetur.
Geailta quidem ambitio, quæ intra verba ſubſiſtit, facilius
toleratur. Gravior eſt, quæ in facta erumpit. Malti
cili-

Peccat miniſter, gui turbas excitat boſtemque Ffovet, 1 gloriam “

7

ſoilicet

4 loquitt

quam t
ciin ſe
quem

ophc

cheli,
Princi
lumpr
in bend
Per hoe
ecllüdut
legis dn
liari ſan
rlere vi
le goi
cinemn
deponer
meſlem

um, YJ

Urrat.

iuiox,

karca
tehet 4

en

. Wbug ur

n
eg intt
hoe Dð
inme

1eret
0 ten
60, lll

Ucerſti
llmlre

liend d.
nnecN.
ie
ſtern

2OruN
wenir
tateni
Ingrnſ
gi ſetn
1 inv
ud
minike
Nqe⸗
Aiones
mns

Nir

alt

1. NM
D

cam periculis involvere non dubitaant, Lucullum imitantes

SP. DLXXI. DzE VgR. DELICT. MiNIST. PRING. „9

4

ſcilicet non tam reipublicæ & principi, quam gloriæ ſuæ ſer-
viunt, majorque apud illos, ut Juvenalis Satyr. 10. verſu t 10:
loquitur, famæ ſitis eſt, quam virtutis. Ex his nonnulli, ut,
quam tantopere adpetunt, gloriam adipiſcantur, rempubli-
es,
quem tribuni plebis apud Plutarehum in Lucullo imperii &
opuem cupidum bella ſerere ex bellis, ut publico periculo pri-
Vatis libidinibus ſatisfaciat, queruntur. Qui Armandi Ri-
chelis purpuratorum ſub Ludovico XIII. Gallorum rege
Principis, artes & ſecretiora conſilia deſcripſerunt, obſervant,
illum propterea varias in regno & extra illud turbas excitaſſe,
ut deinde in illis ſopiendis prudentiam ſuam oſtenderet, &
per hoc gloriam atque potentiam ſuam augeret. Quin imo
ſecundum BPaylium in Dictionario art. Pontarabie lit. D. quum
regis amicitiam erga ſe refrixiſſe animadverteret, ac ideo ex

aula diſceſſiſſet, Grammondo, exercitus Gallici duci, fami-

liari ſuo, præcipit, ut prœlio ſe ſuperari ab hoſtibus patere-
tur. Quæ res regem, qui omnia amoto Richelio in pejus
ruere videbat, ad eum revocandum coegit. Fuere duces bel-
ici, qui occaſione ſibi oblata hoſtilem exercitum ad interne-
cionem delendi uti noluerunt, ne exſtirpato hoſte, imperium
deponere neceſſum haberent, & uberem gloriæ colligendæ
meſſem amitterent. Feciſſe hoc Bironlum, Galliæ marechal-
lum, Brantomius in Vitis virorum illuſtrium tom. 3. p. 386.
narrat. Simile exemplum memorat Trajanus Boccalini in
Kelationibus ex parnaſſo Centur. 2. cap. 24.
“ XLIII.
Peccat miniſter, qui prineipem voluptatibus immergit.
ener aliquos inſatiabilis regnandi cupido. Quam ut ex-
pleant, nihil intentatum relinquunt. Inter ceteras vero,

quibus utuntur, artes peſſima fere eſt, principem ipſum cor-
Hhhhh 3 rum-

MEDITAT. AD PANDECT.

798

rumpere, voluptatibus immergere, atque cognitione ſcien-
jarum neceſſariarum ſtatusque publici prohibere, quo ille
neceſſum habeat, adminiſtrationem rerum ſuarum miniſtro
illi unice permirtere. Ex variis, quæ in hiſteriis paſſim oc-
currunt, exemplis duo memorabimus, alterum Perennis, qui,
reſte Lampridio iu Commodo Antonino cap. 5. Commedi per-
ſciens ei perſuaſit, ut ipſe deliciis vacaret, atque Perennem
curis incumbere ſineret, quod Commodus lætanter accipiens
nunquam faeile in publicum proceſſit, neque quidquam ſibi
nunciari paſſus eſt, niſi, quod Perennis ante tractaſſet; alte-
rum Thomæ Wolſæi, qui ſecundum auctorem de l'hiſtoire de
plus illuſtres favoris tom. 2. pag. 291. quum Henricus VIII.
admodum juvenis ad regnum Angliæ eveheretur, maximam

apud eum fibi conciliavit auctoritatem, mollem illi jucun-

damque vitam præcipiendo. Quum enim ceteri proceres
regi ſuaderent, ut ipſe conſiliis adſiſteret & res ſuas inſpice-
ret, Wolſæus ſolus reſtitit: Anni tui, inquiens, rex, mole-
ſtiſſimis his laboribus impares ſunt. Singulis ætatibus ſua
ſtudia conveniunt. Jjuvenem ſenum mores imitari, abſo-
num eſt. Gere itaque animo tuo morem. Venationes te
voluptatesque decent ac juvant. Inter has vero unum adhi-
be miniſtrum, cui auſcultando unam quotidie veſpertinamn
horam impendas Facilius hoc modo negotia publica cog-
noſces, quam infinito multorum annorum labore & ſolicitu-
dine. Mirifice hæc placuerunt regi, in voluptates iſtas per

ſe propenſo. Ex eo igitur tempore tanto Wolſæum amore

complexus eſt, ut eum ceteris omnibus, quos huc usque
eodem loco habuerat, præferret, toti regno præficeret, per
eum ſolum cum civibus ageret & deſideria eorum audiret.
Aliud toti Germaniæ funeſtiſſimum exemplum exhibuit pa-
trum

l

—
trum no

Apreci
nonym

Stamn

rieuſen
bereits
Langhe
dem Le
lern de
ſhaͤfte/
entſchle
treulich
dem /che
Hedaure
ſinen dr
deſſen,
elchs
en Zuſe
Pfelz
nicht allei
non obde
haben ſol
dienten

dern das

berſchied
n, als

den auch

Nn ihnen

en niht

Begiernn

dieſebe h

—
tioneſes.
, (ol
8 Mn
renigt
mid
e Peken-
er ceße

icdgent

W
ehliheng
lenedI
turmun
teri pen
ſunst
, IN
Eli
imitathi
Venetiort
Ouhun
velketi
publung
re d
tutes li

Iſeuman. .

95 Due e
kkeget N
run audnt
ehhibut,

SP. DLXXI. DE VER. DErIcT. MINIST. PsINC. 793

—

trum noſtrorum temporibus aula Palatina in electore Carole
& præcipuo ejus miniſtro, Langhanſio, quod verbis auctoris
anonymi der ausgeloͤſchten Chur⸗Pfaltz⸗Simmeriſchen
Stamms⸗Linie, a Tenzelio in dem andern Repoſitorio der eu-
rieuſen Bibliothec pag. 637. excerptis narrabo: So bald der
bereits zum erſten Rirchen⸗Rath erhoͤhete Hof⸗Prediger
Langhans die Geheime Rathsſtelle erlanget, wollte er nebſt
dem Leib⸗Medico Wincklern und etlichen andern Hofſchmeiche⸗
lern den Churfuͤrſten uͤberreden, ſich der Regierungs⸗Ge⸗
ſchaͤfte, ſo ſeine melancholiſche Natur nur vermehrten, zu
entſchlagen, und ihm neben andern zu uͤbergeben, die ſie ſchon
treulichſt verwalten wollten. Weil nun der Churfuͤrſt ohne⸗
dem ſchon zu des Berrn Vaters Zeiten, nicht ohne dieſes
Bedauren, hierzu wenig geneigt geweſen, ſo verſtattete er
ſeinen drey erſten Miniſtris alle Gewalt, auch die Execution
deſſen, was ſie beſchloſſen; Welche denn auno 1682. des
Reichs Lehnbare Amt Germersheim an Frankreich, ge⸗
gen Zuſagung einer jaͤhrlichen gewiſſen Summa an Chur⸗
Pfaltz zu zahlen, wuͤrcklich uͤberlaſſen, und vor dieſe Muͤhe
nicht allein groſſe Vergeltung baar empfangen, ſondern auch
von obgedachter Summa in 40000. fl. unter ſich vertheilet
haben ſollen. Inzwiſchen, da neue Hof⸗ und Cantzley⸗Be⸗
dienten angenommen, taͤglich faſt Luſtbarkeiten, unter an⸗

dern das Repræſentirungs⸗Spiel der vier Monarchien, und

verſchiedene Luſtbelaͤgerungen angeſtellet, auch koſtbare Rei⸗
ſen, als nach Anſpach und Nuͤrnberg, vorgenommen wur⸗
den, auch die gegen die ſchmeichelnden Hofbedienten geuͤbte,
von ihnen ſo genannte Liberalitàt immer anwuchſe, ſo gien⸗
gen nicht allein bey des Churfuͤrſtens fuͤnftehalb⸗jaͤhriger

Regierung des Landes Inutraden voͤllig auf, ſondern uͤber

dieſelbe gegen eine Million Guͤlden, nebſt dem groſſen vab
rat

MEDITAT. AD PANDECT.

800

—

rath an Wein und Fruͤchten. Die Bofbediente entſchlugen
ſich meiſt der Aufwartung auſſer der Eßzeit, und ſchliefen
die jedesmal heimgebrachte ſtarke Raͤuf ſche aus, alſo, daß
der Churfuͤrſt im Ausreiten wenig/ aber bey Tiſch eine Menge

Bedienten gehabt. Bey der Canzeley thaͤt auch ein jeder,
was er gern wollte, kamen des Morgens ſpaͤt, und liefen
vor der geſetzten Stunde wieder davon, mit der gewiſſen
Abrede, wo ſie den Nachmittag zum Spatzieren, Spielen,

und ſonderlich uͤberhand genommenen Schwelgen, zuſam⸗
men kommen wollten; darunter in 8. von dem Auéctore mit
Namen genennte Perſonen ſich befunden, die vor allen ſie ch
hierunter ergoͤtzet, und ſich ſelbſt die Patronanz Bruͤder ge⸗

nennet; Welches alles Langhans, der in vier Jahren gegen
34000. fl. an ſich gebracht, gerne geſchehen laſſen, und da⸗

mit er das Saufen und andere Uebel von der Cangel nicht

beſtrafen duͤrfte, das Predigtamt aufgegeben. Inſonder,

heit aber mißbrauchte er nebſt dem Leib⸗Medico und eini⸗
gen andern des Churfuͤrſtens groſſe Guͤtigkeit wider Gewil
ſen darinnen, daß ſie ihm ſeiner Gemahlin Hoheit zu verlei⸗

ten ſuchten, unter dem falſchen Vorwand, daß ſie nicht
voͤllig gefund waͤre; der dadurch eine ſolche Abborrenz ge⸗
faſſet, daß er ſich ihrer, unwiſſend warum, gegen zwey Jahr,
bis an ſeinen Todt, gaͤntzlich entſchlagen. Zingegen ſchlu⸗

gen ſie ihm eine Hof⸗Dame zu heyrathen vor, mit welcher er

ſich auf das Schloß Carlsberg in Francken begeben ſollte.
Langhans hingegen ſuchte Lice- Stadthalter zu werden,
und den andern allen zu befehlen. Gott aber kam darzwi⸗

ſchen, und legte den Churfuͤrſten aufs Siegbette, da zwar

der Leib⸗ Medicus Winckler allein die Cur unternehmen wol⸗
len, und das hitzige Fieber præcipitirend zur Schwindſucht

gebracht,

racht,

Elgeme
den kra
enzeln
dere H
ret/

deln lle

alsnezl
Uhren d
ter, no
weinen
ne, vo
ſhen ./

Pe

H
30

lun ſolie
Wendor
). 12.
domus
legelil
liſk. eat⸗
lerre ne
leges io
Geret d
docunz

Qa

Vum.

rſhlag.

e
D
einehn

heiſe

und 8

er en
,Spiel

en, uſen

lichre e
N Geng

Drſtn

i 88

u

Ned

widee
Pir A

f ſen

Lorren.

1zwe,)

egenſt

it welchn

gben ſe
w

kan det
tle, de

lehnent
nic

SP. DLXXI. DE VER. Driticr. MINIST. PRiINe. 801

bracht, da inzwiſch en Langhanß ein mit vielen vom Auctore

angemerckten Fehlern angefuͤlltes Teſtament aufgeſetzet, und
den kranken Churfuͤrſten ſowohl, als deſſen hohe Miniſtros,
einzeln unterſchreiben laſſen. Aber anno 1686. wurden an⸗
dere Mediei von Schafhauſen verſchrieben, die doch bedau⸗

ret, daß ſie nicht ein halb Jahr eher erfordert worden, da

dem Uebel noch zu remediren geweſen waͤre. Alſo muſte der
ausgezehrte Churfuͤrſt den 18. May zu Mittage nach 12.
Uhren das Leben endigen, und wurde weder die Frau Mut⸗
ter, noch Frau Gemahlin zu ihm gelaſſen, deren jene oft
weinend geſagt, daß es dem Churfuͤrſten, ihrem Herrn Soh⸗
ne, von ſeinen untreuen Dienern ergangen, wie dem Men⸗
ſchen im Evangelio, der unter die Moͤrder gefallen war.

S XLIV.

Peccar miniſter, qui principem ab adminiſtratione
rerum arcet.

er impudentiores ſunt, qui, primum ſemel locum
adepti, invito principe atque ingratis ſe in illo tuen-

tur, ſolique omnia, excluſo fere principe, gubernant, Com-

mendorigi iſti ſimiles, de quo Barclajus in Argenide lib. 4.
cap. I12. Fecerunt hoc in vetere regno Francico majores
domus, querum po feſtas ab initio tam modica erat, ut Gun-
degefſilus, major domus, apud Gregorium 1 uronenſem lib. 6.
biſt. cap. 9. epiſcopatum Cenomanorum ſuæ dignitati ante-
ferre non dubitarit, deinde vero in immenſum crevit, ut
reges ipſos per multos annos rerum adminiſtratione exclu-
deret, tandem etiam de ſolio deturbaret, magno principibus

documento, ne, quod prudenter monuit Ariſioteles, quem-

quam præter juſtam menſuram faciant magnum. Vide
Tom. VIII. lii ii Hertii

MEDITAT. AD PANODECr.

902

õ
Mertii Notitiam regni 1 Fraacorum v. veteris cap. 4. §. 4. In Ja-
bponiæ regno eadem fere fabula acta, & verus princeps, quem
Dairum vocaba nt, a duce bellico in eas anguſtias redactus
eſt, ut, ſervata tantum dignitate externoque ſplendore, po.
teêntiam ipſam & vim imperii ab hoc exerceri pateretur.

Arn. Montanus in Deſeript. Legat. Japon. Quæ regiminis

forma adhuc in iſta inſula ſervatur. Ancræo, Galliarum ſub
Ludovico XIII. adminiſtro, nihil magis perniciem matura-

vit, quam quod potentiæ exercendæ immodice cupidus re-
gem ipſum tanquam captivum detineret, nec ad villas ſuas

pro lubitu ire ſineret, omnesque ſuſpectos aditu ejus arceret.

Vide l'hiſtoire des plus illuſtres favoris tom. 3. pag. 131.
XLVYv.
Paret cum principe bonores uſurpare, erimen eſt.

. Fetita quoque in miniſtro ambitio eſt, inſignibus Hono.

rum ſplendidaque vivendi ratione principem ſuperare,

vel ſaltem æquare. Imminuit ſcilicet hoc exiftimatione:

prinec'pis apud cives, quum vident, privatos cum illo æqua

lia ornamenta gerere. Et vulgus, quod ſignis his externis
mire capitur, negligit ſæpe principem, magisque illum ve.
neratur & amat, quem ſplendeſcentem & exultum magis

videt. Non injuſte ergo Theodoſius Imperator in L. 4. G

de Veſtibus boloberis læſæ majeſtatis reos facit, qui veſtibus,

ſoli principi deſtinatis, utuntur. Et Juſtinianus in NMovells
§. I. aurum ſpargere ſoli imperio vindicat con-

105/. cA². 2. 5§
ſulesque vetat. Perdidit vana iſta arrogantia quam Pluri
mos miniſtros. Philotas, Alexandri M. Ffamiliariſſimus, al

eo deinde miſere necatus, teſte Plutarebo in Alexandro M

fuperbia, ivitiis, corporis ornatu, S vitæ fupra privatorum
moren

4

—
ngen
ſpicio
Quin
Deos,
Lis je
Merter
mitat.
ldem
Peton
e Ge
77 0
eum .

aulam

Qet
Perit:
Henci
ue e
Tit hat
ſtoire
Vilem
ab illo
ſub II
dam pe
imbitie
quando
terle, 4
ueh⸗
WN:
eſ de,

nun
nir ſni

4 h

cepoe
1 rete
nen
iNen
tegin.
HaIm
N NüII

OMhicnen

flleſi

nee

. n

mr,N

nibrs k

enien.

Ktimion
Wilo ee

is exet

ne illun

tum N

rinl

ui Velka.

in N.

incienen
ſun in
Cwren

Eunh
griant
Nl

Sb. DLXXI. Dz VER. DEIicr. MiNlsr. Paixc. 80 3

. . . . . . .
morem inſtitutis odioſius utebatur, & faſtu hoc magnam ſu-
ſpicionem invidiamque, qua deinde periit, contrahebat.

Quin ipfe pater Parmenio illi aliquando dixiſſe fertur: Per
Deos, fili, fac, ut paullo minor videaris. Sejanum nulla ma-
gis ves evertit, quam, quod pares cum Tiberio honores ſu-
meret. Qua de re vide Dionem lib. 5g. Satellitio ille ac co-

mitatu majore & ſplendidiore, quam Cæſar ipſe, utebatur.

Idem Ancræo aliisque vitio datum eſt, quod multitudine ſti-
Patorum & clientum in ipfſa regis aula ſolitudinem facerent.
De Guiſio Brantomius in Vitii virorum illuſtrium tom. 3. pag.
77. Omnes, ait, ille aulicos ſibi devotos habebat, vidique
eum pedibus religionis cauſa Clericum euntem totam fere
aulam ſecum trahere, ut rex tantum non ſolus relinquererur.
Quæ res & murmur excitavit ingens, & invidiam Guiſio pe-
Perit: Inter cetera accuſationis capita, ob quæ Wolſæus,
Henrici VI II. Angliæ regis miniſter, damnatus fuit, hoc quo-
que eſt, quod in litteris ſuis ſuo nomini regium poſtpoſue-
rit, hac formula ſemper uſus: Ego & rex meus. Vide l'bi-
Roire des favoris tom. 2 p. 320. Adde Huberi Hiſtoriam Ci-
vilem P. 2. lib. I. ſect. 4. cap. 12. qui verba hæc numis etiam
ab illo inſcripta perhibet. Richelius, miniſtrorum in Callia
ſub Ludovico XIII princeps, in reliquis, quæ ad ſtabilien-
dam potentiam & dominationem pertinebant, ſatis cautus,
ambitioni tamen hadenus ſuccubuit, ut ſibi a clientibus ali-
quando majores, quam regi, honores deferri pateretur. IIIi
certe, quos totus clerus Gallicanus in comitiis ſuis, teſte

Montehbal dans ſes Memoires pag. 457. ei exhibuit, divini fue-

runt: L'exces de cette flatterie paſſoit encore bin plus avant,
c'eſt, qu'en nommant le Cardinal ils le nommoient toujours Mon-

ſeigneur, ſans autre nom ni qualite, & ils ne le nommoient ja-

mais ſans ſe decouvrir, bonneur, qu'ils ne rendoient pas au Koi,
1iiii 2 le

804 MEDITAT. AD PANDECT.

le nommant la téte couverte, procedure fort eriminelle de don-

ner au Sujet ce, qui eſt du au Prince, & d'oter au Prince ce,

ui ſt donné au Sujet. Aliter longe Mæcenas, Auguſti mi-

niſter, modeſtia ac comitate fortunam temperans, quum
alias ab Auguſto ſæpe ſummos honores impetraret, in eque-
ſtri loco conſenuit. .
XLVI.

Peccat miniſter, qui ceteros miniſtros ſibi obnoxios reddit.

horum quidem hominum impudentior arrogantia eſt.
Subtilius alii, dum externa honorum inſignia contem-
nunt, recte ad ſupremam poteſtatem graſſantur, atque om-

nes ſibi miniſtros ceteros obnoxios reddunt, dignitates ſuis

tantum clientibus impertiuntur, & quorquot Partes ſuas

amplecti recuſant, honoribus muneribusque ſpoliant. Im-
probum hoc eſt. Regnum quippe quaſi in regno ſtabilitur,
& auctoritas principis per potentiam miniſtri nimiam depri-
mitur. Hoc Schwarzenbergio, primo Georgii Wilhelmi
Principis Electoris Brandenburgici miniſtro, apud Pufendorf-
Rum de Kebus geſtis Friderici W übelmi Magni lib. 1I. cap. 3.
objiciebatur, quod veteres miniſtros, ſuis confiliis adverſos,
muneribus demoviſſet, aliosque, qui placitis ſuis ſuccinerent,
ſubrogaſſet. Wallenſteinium, quo majorem & potentiorem

militum ducem Germania non vidit, hec ambitionis genus
ſuſpectum primo apud cæſarem fecit, ac deinde prorſus per-
didit. Abutebataur ſcilicet conceſſa ſibi ab Imperatore ſupre-

ma poteſtate ad hoc, ut munera militaria Pro lubitu inter ami-
cos fidelesque ſuns diſtribuerer, & redditos ſibi jam hoc mo-

do ſatis obnoxios etiam chirographo ad partes ſuas conſtanter

tuendas obligaret. Vide Mortein W allenſteinii Italico ſer-

mnne deſeriptam a Yo. Franciſco Loredano b. 247. & Tbeatrum

Europæum P. 3. p. 161. 7. Fuquetus, Ludovici XIV. Gallia-

—
fuimf
io ey
ſed he
rit, &
Priol
non
nonn
omnit
qum 0
md3.
Priusa
mett G
lerdeh
ſul i⸗
uit avd

tet

fendre,
me
e guelt

ter dans

Ppromill

CGenera

urfait
inki,

4

ant do

her ker
MRrat i
fmmirem
inh Preſ

llle lg

Diin 6

Agis
rin n

tehinte

r felt
togunit d.

Nr annen

En.

igiursi

k Parg

olian,
10 ſtie

ii ia

at
4. l.

is adee

fuccinete

tentict

lonis g
Drorſict

Atoreſie.

tvinnte
n Heſ
anin

iglien

TMeue

n

S8P. DLXXI. DE VEE. DEIIcT. Mixisr. PaRINC. 305

rum regis miniſter, omnes, quotquot dignitate, virtute, inge-
nio excellebant, beneficiis ſibi & annuis ſtipendiis devinxit,
ſed hoc ipſo offenſam & ſuſpicionem apud dominum incur-
rit, & calamitatis ſuæ auctor fuit. Peſſumdedite ergo illum, ut
Priolus de Kebus Gallicis lib 12. cap. I. Ioquitur, aviditas æris

non retinendi, ſed donandi. Sed inprimis ei nocuit, quoc

nonnullos ſibi, acceptis ab iis chirographis, ad obſequium
omnibus in rebus & contra omnes line difcrimine præſtan-
dum obligaſſet. Duo ex iſtis chirographis reperiuntur in

tomo 3. du KRecueil des Defenſes de Mr. Fouquet. p. 299. && 3205.

Prius a Delandes quodam his verbis conceptum eſt: Je pro-
mets & donne ma foy d Monſeigneur le Surintendant des ſnan-
ces de France, de n'eſtre jamais d autre perſonne, qu'd luy, au-
quel jJe me donne e& m'attache du dernier attachement, gque je

vuis avoir, & Iui promets de le ſervir generalement contre toutes

ſortes de perſonnes ſans exception, & de n'obéir d perſonne qu'è
Iuy, & méme de n'avoir aucun commerce avec ceux, qu'il me de-
fendra, & de luy rendre la place de Concarneau toutes les fois
qu'il me l'ordonnera, ou d telle autre perſonne, 4u'il Iuy plaira,
de quelque qualité & condition, qu'il puiſſe eſtre, ſans en excep-
ter dans le monde un ſeul. Alterum Maridorii, Præſidis, talia
promiſſa continet: ge promets à Monſeigneur le Procureur
General, quoy qu'il en puiſe arriver, de demeurer en tout tems
parfaitement attaché d ſes intereſts & ſans aucune reſerve ny
diſtinction de perſonnes, de quelque qualité guw'elles gpuiſſent eſtre,
eſtant dans la reſolution d'executer aveuglement ſes ordres dans

toutes les affaires, qui ſe preſenteront & le concerneront. Non
poterat ipſe dæmon, ſi vera ſunt, quæ perhibent vulgo,

firmiorem obligationis fermulam his, cum quibus fœdus
init, Præſcribere.

liiii 3 XLVIIL.

MEDITAT. AD PANDECT.
XLVII.

806

dignitates evehit. Z
Proximum huic crimen eſt eorum, qui liberis ſuis & pro-

pinquis fere ſolis munera & officia publica committunt,.
totamque quaſi aulam & provinciam ſua familia inundant.

Nepotismum hoc vocant Itali. Nos equidem ſtudium, fami-
liam ſuam dignitatibus opibusque exornandi, prorſus non
damnamus, quum naturalis hominum in id propenſio ſit, nec

lex ulla, quæ hoc vetet, exſtet. Quin J. Palatius in Ge-

Ris Pontificum Romanorum hos, qui Nepotismum exercent,

Chriſto ſimiles eſſe dicit, qui proximos ſecundum carnem
ſacerdotio ornaverit & Evangelium docere juſſerit. IIls
tantum reprehendimus, qui propinquos ſuos ſine diſcrimine,

dignine illi ſint, an indigni, ad ſupremos honores evehunt,
qui his ſolis exercitus, ærarium, tribunalia credunt, qui ju⸗
venes & inexercitatos difficillimis muneribus cum periculo

reipublicæ præficiunt, qui, ut ſuis aditum aperiant, bene me-

ritos amovent, vel tamen poſtponunt. In hoc Perennis pec-
cavit, princeps purpuratorum ſub Commodo Imperatore.
Is nempe ſecundum Herodianum lib. I. cap. 9. ſublatis e me-

die, quos Cæſar verebatur, quique illum paterno quodam

affectu compleétebantur, nihil non auctoritatis adeptus libe-

ros ſuos adoleſcentes adhuc exercitibus Præfecit, &, ut Lan-

Pridius in Commodo Antonino cap. 6. memorat, res per alios
duces bene geſtas in illos retulit.

XLVIII.
Peecat miniſter, qui, ut ſolus verum pokiatur, alios fdos
miniſtros amovet,.

Cra-

—

uul e

Peccat miniſter, qui liberos ſuos & propinquos ad immeritas

Variis
tollun
kedde
legat
mus,
ſubma
Artes d
inwidi
ſtriſſi
loremn
inamn
um n
tam ſi

cumn er

gorftu

ſare:

ner
erte ſt
mirem
he iſte 1—
ibur er
ſorem 0
in obt⸗
gratig
Lrinde 4

Euin

—
S KM traviter & illi miniſtri peccant, qui parem & conſortem
1 nn OJ in miniſterio ferre nequeunt, ſed, ut ipſi ſoli regnent,
variis artibus veteres & fidos principis amicos & miniſtros
ſib imn tollunt, amovent, perdunt, alios ſuſpe dos apud principem
COfNIIII reddendo, alios aperte accuſando, alios infinitis moleſtiis ad
innnd abdisationem compellendo, alios per ſpeciem honoris, vel
diuek legationis removendo, cetera. Exemplo erit Eutropius, pri-
Nion mus Arcadii Cæſaris poſt necem Rufini minifter, cujus in
detlolſ,r ſubmovendis ceteris, qui momenti alicujus eſſent, miniſtris
“ arfes deſcribit Zoſinus biſtoriæ Romanæ lib. 4 Ma jor adhuc
netrn invidia fuit Petri Schumacheri, Greiffenteldii comitis, mini-
“ ſtriſſimi Danici, de quo Pufendorfius KReram Brandenburgi-
lertk carum Iib. 14 cap. 35. Abnui, ait, non poreſt, quin ad ejus viri
“K FuImnanm blurimum contulerint invidorum Eves T20 Fum mnag-
*—R num numerum ſibi attraxerat, ejusdem inſolentia ac animus
e tam ſubita fortunæ inerementa parum reverenter babens, &,
m quod eousque regem ſolus poſſdere cuperet, ut alium quempiam
a cum eo familiarius colloqui tolerare non holer. Idem Pufen-
krenli gorſius Kerum PBraudenb. lib. 5. § 35. de Ferdinando II I Cæ-
Impen ſare: in ejusdem, inquit, gratia brimum tenebat locum Foan-
Olucen nes eicardus, Princeps Aurſpergius, quem tueri bie omni
rno en arte ſtudebat. Quum antea Cæſar infignem erga Lriſæanm .
deprne mitem Favorem oſtenderet, cg* Aurſpergius metuere inciperet,
Sul ne iſte ſuis luminibus oficeret, primo variis eundem criminatio-
13 NH nibus evertere conatus eſt, ac, ꝗquum id fruſtra AWet, guberna-
tieonem Croatiæ, lucroſiſſimum inter Cæſareas provincias ma-
nus, obtulit. Quo idem motus aulam, ac ſupremi in br incipit
. gratia gradus ſpem abdicare, invidiæque cedere conſtituit.
ilt /4 Exinde ſolicitum Aurſpergio ſtudium fuit, baud permittere,

ut quispiam in gratia Cæſarea longius progrederetur, quam

ſibi

803 NMMEDTTAT. AD PANDECT.

ſhibi expedire videretar. Quo fine officia aulica ita diſpoſuerat;, Elti
ut proreres non niſi junöätim d&& certis boris in aula adbarerent . Alud
quo mutuo ſibi obſtavent, ac nemo Cæſaris olloquio diu frui e
poſſet. Reliquo zempore Cæſarem uon niſi inferioris Jortis fa- (ta,
mulitium cireumſtabat. axima pars temporis in gynecag An
exigebatur, quo æulicis nobilibus haud liber acceſſus eſt: gqueis AXh
& feminas ibi inviſere aut allogqui non licet, niſi abi aulica uhbice
miniſteria ſunt obeunda, & pluribus ſimul præſentibus. JNed uuper
