Chei dum adverſus delinquentes procedendi illosque puniendi
ne. conſiderabimus.
neen
SAk IV.

IOt.

688 MEDTTAT. AD PANDECT.

—

Aliguando miniſtro principis pro crimine objicitur, quod crimen
non eſt.

Prime ergo pars aget de criminibus, quæ crimina quidem
vere non ſunt, ſed tamen tanquam talia nonnunquam
principum miniſtris objiciuntur, quin & puniuntur. Equi-
dem & extra aulas virtus aliquando crimen eſt, & facta, quæ
præmium merebantur, peœnis ſubjiciuntur. Sed tamen in au-
lis principum hoc frequentius eſt, in quibus qui agunt, ut
cum philoſopho non incelebri loquamur, tanquam edito in
loco poſiti, ab omnibus ventis invidiæ eireumflantur, iique præ-
ſertim, qui ſunt inſignes ad laudem. Sed his idem, quod Socra-
ti, ſolatio eſſe poteſt, qui acceptum ex judicum ſententia a

carnifice venenum potaturus uxori, innocentem illum perire,

vociferanti: Quid ergo, reſpondit, nocenti mihi mori ſatius
Eſſe putas? .
V. .—
Ipfa interdum probitas pro erimine habetur.
T'“ interdum probitas vitæque & morum integritas crimen
eſt, in illis videlicet aulis, quæ vitiis infectæ, & quarum
principes vel ipfſi corrupti, vel tamen improbis & perverſis
hominibus obnoxii ſunt. Inter hos ergo ſi quis pie ſancte-
que vivit, hujus innocentia tacita ceteris flagitiorum expro-
bratio eſt, quam non poſſunt non ægre ferre. Laborant ita-
que tantum & tam diu, ut ejiciant tandem hominem ſibi in-
tolerabilem, qui hoc ipſo probitatis ſuæ pœnam luit, & cui
adeo pro ſolamine dici poteſt, quod aliquando ſalſe admo-
dum de urbe Roma dictum fnit:
Vivere qui ſancte eupitis, diſcedite RNoma,
Oimnia quum liceant, non licet eſe prolum.
Neque

5.
Nequ
quin
atque
rabim
cellan
integ
admi
rat
N jun
Poner
ſimgn
re pe
illam
bile e
Vio er,
rum
Aut 0
currit
qu
me
Driumm
iſtime
kacere

lpſel

vom. 2
lberr
Potia,
lum ſu
Vera
huc e
heßteij
1i

—
glllien

mimgte
tonnmnge
ntur. l.
timen in
eunn
len euifo
miüleie

Gvotn.

lſentni
Uumg

ur.
Hitnent
gu
penet
ſie ind
um exmn
orant 1
Een i⸗
it Ka
Me de

4

SP. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 93

Neque deficiunt exempla miniſtrorum, optimorum cetero-
quin & fidiſſimorum, ſed ob ſolam probitatem inviſorum,
atque ideo munere ſuo & faſtigio dejectorum. Vnum memo-
rabimus Michaelis Hoſpitalii, Galliarum in ſeculo XVI. Can-
cellarii. Nihil erat, quod vitio ei dari potuiſſet. Vixerat
integerrime, munus ſuum ea, qua par erat, diligentia & fide
adminiſtrarat, opes nullas corraſerat, jus ſuum cuique tribue-
rat. Nihil itaque erat quod viro ſanctiſſimo objiceretur.
Et jubebatur tamen aula excedere, atque officium ſuum de-
Ponere. Nec aliam hujus calamitatis rationem reddere, cau-
ſamque odii, quod apud regem & reginam incurrerat, affer-
re poſſunt, qui temporum iſtorum hiſtorias ſcripſerunt, quam
illam ipſam, qua conſpicuus vixerat, virtutem. Incompara-
bile eſt, quod de hac re judicium fert, Baylius in Dictiona-
vio art. Hoſpitalii. Mirum, inquiens, magis eſt, potuiſſe vi-
rum optimum in aula perverſiſſima locum ſuum per ſeptem
aut octo annos tueri, quam, illum tandem offenſam regis in-
curriſſe. Quin profecto multum virtutum ejus ſplendori,
&, quam adquiſivit, gloriæ decederet, ſi munus cancellarii
ad mortem usque obtinuiſſet. Nam ſub tali regno oppro-
brium erat & infamis nota, magno huic officio idoneum ex-
iſtimari. Nec fieri ullo modo poterat, ut vir probus ſatis-
faceret his, qui rerum tunc potiebantur. Hæc Baylius.

Ipſe Hoſpitalius apud Grantomium in vitis virorum illuſtrium

tom. 2. p. 88. quum inſignia ipfi dignitatis ſuæ adimerentur,
liberrime dixit, non aptum ſe amplius ad adminiſtranda ne-
gotia, quæ corruptiſſima cerneret, eſſe, lætusque in vil-
lam ſuam refugir. IIIa certe fuit, ut cum Plinio loquamur,
vera & incomparabilis invicti animi ſublimitas. Pertinet
huc etiam exemplum Græcini Julii, quem, ſi Senecæ de Be-
neficiis lib. I. cap. 21. credimus, C. Cæſar occidit ob hoc
Tom. EIII. SS SS unum,

690 MEDITAT. AD PANDECT. .

unum, quod melior vir erat, quam eſſe quenquam tyranno
expediret, item miniſtri illius, quem Henricus Il. Imp. ſecun-
dum Grunonem in Hiſtoria Saxonici belli p. 103. ideo interfice-
re tentavit, quod is flagitiis in aula graflantibus deterritus

Parcius in eam veniret.
VI.

Detrectatio olſequii in Iuſſs principum legi divinæ contrariis
juſta eſt.

)etredlant ſæpe miniſtri obſequium juſſis principum, quæ
cum divinis legibus & bono publico pugnanr. Pervica-

ciam hoc & obſtinationem vocant principes, atque eam, ſi

leviſſime, muneris abrogatione, aliquande etiam mulcta, car-
cere, exilio, morte puniunt. Equidem non deſunt, qui
civibus & miniſtris neceſſitatem imponunt, injuſta quoque

principum mandata exſequendi, atque ad ſeditioſas doctrinas

referunt; cognitionem de bono & malo pertinere ad ſingu-
los; regibus non eſſe obtemperandum, niſi juſta præceperint;
Peccare ſubjectos, qui mandata principum ſuorum, quæ ſibi
injuſta videntur eſſe, exſequuntur; quod inprimis facit Hob-

beſius de Cive cap. 12. §. 1. & 2. Sed ad hæc jam reſponde-

runt alii Zieglerus de juribus majeſtatis lib. I. cap. 5. §. 82. &
Pußendorfius de Jure nat. & gent. lib. S. c. I. §. 5. qcj. oſten-
deruntque, tunc, quum princeps rem turpem, inhoneſtam
& illicitam, jubet, miniſtrum ad obediendum non obligari,

ſed obligari potius ad non obediendum. Injuſta ergo eſt pro.

cul dubio, quæ miniſtris ſic obedire recuſantibus infligitur,

Pœna, & peccavit Caligula, qui julium Græcinum, de quo in

præcedente §. diximus, propterea, quod M. Silanum innocen-

tem accuſare juſſus abnuerat, interfecit, teſte Taeizo in Vi-

ta Agricolæ cap. 4. Non erraverimus forſan, ſi & Thomæ
Mori exemplum huc referamus, qui, quod divortium Hen-

funda

8P. D!
jici V
cellarit

nem )
Romar

cio at
Morie
e Mo
Gndiiſ
ſler

Min,

fende
tur.
teton
cum.
Tane
Autem
ſenatu
vero r
Guam
lee ſu
Deehen
Deſſim
VWm
iiddi
1 on

Geointet
bus een

te eman.

ineieng
mben 4
delin
UIa
ſis dolt

Przcene,
is fuiht
n ehet
inhotetn
nobler
1g ly

Sinligir

Ceint
Hinnoct
S
Thor.

Sp. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 691

rici VIII. Anghiæ regis probare nollet, primum munere can-
cellarii ſe abdicare coactus, deinde, quum in exheredatio-
nem Mariæ, legitimæ regni heredis, conſentire & Pontilicis
Romani auctoritatem, quam ipfſe juſtam & in ſacro codice
fundatam credebat, ejurare detrectaret, ultimo etiam ſuppli-
cio affectus eſt, quemadmodum Zbomas Srapleton in BVita
HMori cap. 15. pluribus memorat. Sed, ne quid diſſimulemus,
de Moro hoc, juſtene is, an injuſte occiſus ſit, multum adhue
dubii ſupereſt, credimusque, ei, qui Henrici regis defenſionem
ſuſcepturus eſſet, argumenta non defutura.

1
VII.
Miniſter, injuſtum principis ſui Jatctum defendere & exeuſare,
recte recuſat.

gendum hic ſimul eſt de crimine eorum, qui facta prin-
4 cipum ſuorum injuſta & impia ſcripto vel oratione de-
fendere juſſi abnuunt. Nec hi pœnam, ſed laudem meren-
tur. In ſocietatem quippe delicti venit, qui illud probat &
tuetur. Mentio nunc facienda eſt Papiniani, quamvis ipſi
cum Spartiano in FPita Antonini Caracalli c. 8. dubitemus, &i;-
rane ſit, quæ vulgo circumfertur, cædis ejus cauſa. Dicunt
autem, Baſſianum, occiſo fratre, mandaſſe Papiniano, ut & in
ſenatu per ſe & apud populum facinus dilueret; Papinianum
vero reſpondiſſe; non tam facile parricidium excuſari poſſe,
quam fieri, atque ea propter a Cæſare occiſum. Si vera
hæc ſunt, fortiter, pie, prudenter fecit Papinianus, nec re-
prehenſionem Bodini de Republica lib. 2. cap. 4. meretur.
Peſſime contra, ex Zbuani quoque, ſcriptoris Catholici gra-
viſſimi, in Hiſtoriarum libro 53. judicio fecerunt viri, ut ille
ait, dignitate, pietate, integritate ac doctrina præſtantes, &
ab omni fuco & vanitate alieni, Morvillerius, Thuanus,
SS SS 2 Mon-

692 MEDITAT. AD PANDECT.

Monlucius, Pibracius & Bellevreus, præſenti rerum ſtatu eo

adducti, ut famoſam Pariſienſium lanienam, quam intra e

deteſtabantur, aut ſimulate laudarent, aut officioſa excuſatio-

ne obſcurarent. Atque rectius longe Franciſcus Balduinus,

jureconſultus, Papinianum imitatus eſt, qui, quod factum de-
teſtaretur, Andino duci, opem ejus & operam in eo propu-
gnando imploranti, modeſte ſe exculſavit.

VIII.

Won peccat miniſter, qui defenſionem injuſtorum factorum detre-

ctat, etſi ea non ſuo, ſed principis nomine ſeri-
benda ſit.

Tucl vero magis dubium eſt, an is etiam miniſter odium

Principis mereatur, qui operam ſuam ad factum injuſtum,
non ſuo tamen, ſed principis ipfius nomine, defendendum
commodare juſſus refragatur. Fac enim, principem apolo-
giam belli a ſe in juſte ſuſcepti vel ſuſcipiendi, quam manitfe-

ſtum communiter vocant, promulgaturum, ingenio & ſtylo
miniſtri cujusdam ſui ad hoc abuti velle, at miniſtrum de ini-
quitate cauſæ perſuaſum nolle officium præſtare, ac dignita
te ſua ideo privari. Rectene hunc innocentem & veritatis MW
Eaervez dicemus? Ita putamus. Neque eſt, quod dicas, mi-
niſtrum, qui tale ſcriptum edere jubetur, tanquam inſtru-

mentum vel nuncium & interpretem alienæ voluntatis con.
ſiderandum eſſe. Nam hæc excuſatio ſcribæ forſan, qui ex-
ſcripſit apologiam, librario, qui divulgavit, præconi, qui
Proclamavit, proderit. Subtilis autem, ut cum Puffendorfio

de Jure naturæ c& gentium lib. 8. caß. I. §. 7. loquamur, exco-

gitatio ſpecioſorum argumentorum, adhibitio colorum & de-

linificæ ſuadæ lenocinium, pro pura exſecutione alieni actus

haberi nequit.

Velli

ipſa

nminilſt

rodit
die
urutu

G
1
dus, b
re exc
2 eod
ſelleet

Qunt,

Partes
ſpermn
perler
ſepe
crimen
inper⸗
Droteg

eſhen
Pulus

erum IN
Auam im
loſt e
ens Dici.
lodſin e.
in e

rn

ilereen
m inſin
efendentt
ipem ape
uinmu
enio
Krum eie
, 1e
unterse ⸗
Tkeoliſ
ifuln
nn ent
Cnndte
Nenian

4

Sp. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRING. 653

IX.
Crriimen ſidei explicatur.

N emorabile inprimis eſt fidei crimen, quemadmodum a

Tucito Hiftoriarum lib. I. Oap. 53. & 71. vocatur, quod
ipſa vox ſatis explicat, nos autem ſic deſcribemus, quando
miniſter, muneris ſui partes ea, qua debet, dexteritate &
probitate obeundo, offenſam Vel ipfſius, cui ſervit, principis,
vel aliorum, incurrit, atque propterea in judicium vocatur &

punitur.
Pobpulus ſeditioſus Fdei Weo interdum ſupplicis
adficit.

G raviſſimum autem, ut Taucitus in memorato cap. 59. loqui-
tur, fidei crimen eſt inter deſciſcentes, ſeu in ſeditioni-
bus, bellis inteſtinis & tumultibus civilibus. Nulla quippe
re excandeſcunt magis ſeditioſi, quam fidei obſtinatione, ut
ab eodem TZuacito Hiſtoriarum lib. 3. cap. 29. vocatur. Ægre
ſcilicet ferunt, tumultum ſuum, cui bonum publicum præten-
dunt, improbari. Ergo laborant primum de miniſtris illis in
partes ſuas pertrahendis. Quodſi hi amicitiam eorum ad-
ſpernantur, tum furere incipiunt & viros optimos, obnuere
perſeverantes, hoſtes reipublicæ appellant, in carcerem ac
ſæpe ad ſupplicium rapiunnt. Tale fuit centurionum illorum
crimen, qui apud Zuacieum biſtor. lib. I. c. 56. G 59. Galbæ
imperatoris ſui imagines contra tumultuantem exereitum
protegentes, impetu militum abrepti vinctique & tandem a
Vitellio occiſi ſunt. Recentius Barnabæ Briſſonii exemplum
eſt, quem ſummo Pariſienſi ſenatui præiidentem furens Po-
pulus propterea quod vir optimus in univerfſali iſta Galliæ
§ § §8 3 ſedi-

694 MEDTTAT. AD PANDECT.

ſeditione fidem exuere recuſaret, laqueo ſuffocavit. Vide
vitam ejus a Leickero ex Thuani, Scævolæ Sammarthani alio-

rumque ſeriptis collectam. Simile fere fatum fuit Humber-
curtii & Hugoneti, fidiſſimorum Mariæ Burgundicæ, quæ de-

inde Maximiliano I. nupſit, miniſtrorum, atque ob hoc fidei

crimen a rebelli Gandavenſi plebe in vincula conjectorum
S, habita prius de iis ſervilem in modum quæſtione, ſup-

plicio affectorum, fruſtra per litteras, verba & lacrymas inter-

cedente Maria. Rem optime deſcribit Fuggerus im Spiegel
der Ehren des Ertz⸗Hauſes Oeſterreich lib. 5. cap. 26. . 13.
XI.
Ipſe nonnunquam printeps, coaus a populo, fdos mini-
RNros punit.

1 Jriſte hoc ſine dubio farum eſt, quod fidus miniſter a po-

pulo patitur, ſed triſtius longe, quum ipſe princeps mi-

niſtros optimos, de quorum fide & innocentia non dubitat,
furori tumultuantis populi ſacrificare, ſententiam contra eos
capitalem ferre & hanc quoque exſequi cogitur. Funeſtiſſi-
ma nunc ſeſe oculis imago motuum, qui magnam Britanniam

circa medium ſeculum XVII. ſub Carolo I. rege turbarunt &

lacerarunt, offert. Nihil tunc crimine fidei frequentius. Per-

duellionem id, bigh treaſon, Angli vocabant, ejusque inſimu-

labant omnes, quotquot regias partes tuebantur. Hos ac-

cuſabant publice, damnabant, interficiebant. Sed præ alüs

Comitis Straffordienſis ſupplicium memorabile eſt. Hic præ-

cipuus regis conſiliarius & adminiſter, populi erga ſe odium

eo ipſo, quod juſſa principis ſui ſtudioſe exſecutus erat;,

concitarat. Igitur perduellionis apud ſenatum regni poſtula-
tur. Et ab initio quidem rex, qui ſuum latus per hanc ac-
cuſationem peti & ſua facta miniſtro ſuo imputari animad-
ver-

vert
. & 1
ggit
natu
con
mo

—
v⸗

tit
offe
lnc

Ar

lere
Con
batu
con
Vide

Kin

—

dit i
rchrii
nitN.

*

bMt

CoNſer
Llinet
n Sig
ANI

Cor ſer.

riſten⸗

Drinemn
non cohit
nchne
weN
Driumnr
wurbimu!

entig k.

ne ls
1. Hor

1 ſe

cunnen,

SP. DLXX. DE FICTIS CRIMINN. MINIST. PRINC. 69;5

vertehat, acriter defenſionem ejus Præ ſens in ſenatu ſuſcipit,
S&, ut populo ſaltem aliquo modo ſatisfieret, exuere eum di-
gnitatibus omnibus pollicetur. Nihil hec populum, nihil ſe-
natum movent. Ille tumultuari pergit, hic judicium cœptum
continuat, Comitem ad mortem damnat, & ſententiam, ut
mos eſt apud Britannos, regi, nomen ſubſcripturo, offert.
R-x primum ſubſcriptionem detrectat & jurejurando ſe, ne
id faceret, obſtrictum dicit, filium denique in ſenatum mit-
tit & converſionem ultimi ſupplicii in Perpetuum carcerem

ofrfert. Sed quum nec ſic quidquam proficeret, & tumultus

indies augeretur, atque ipfi regi grave diſcrimen immineret,
aures tandem archiepiſcopo ſuo, jusjurandum illud non va-
lere, affirmanti præbet, inprimis autem magnanimis ipſius
Comitis, qui ſcriptis ex carcere litteris regem ad hoc horta-
batur, precibus flectitur, & adſcriptione ſua ſententiam con-
confirmat fidemque miniſtri ſui ipſe punit. Plura hac de re
vide in Kapin Thoyras Hiſtoire d'Angleterre tom. EIII. Iiv. 20.

SS in Ludolfi Schau⸗ Buͤhne der Welt F. 2. lil. 41. Cap. 8.

XII.

. Principes ſæpe, propter exiſtimationem vel utilitatem ſuam, ea,
quæ miniſtri juſſu vel conſenſu ipſorum geſſerunt, improbant
W Ppuniunt.

acſliores ſunt principes in puniendis ob crimen fidei mi-

niſtris, ſiquidem per hoc aut vindicare periclitantem ex.
iſtimationem ſuam, aut extero principi ſatisfacere, aut occa-
fionem inde pactum ſibi damnoſum reſcindendi nanſciſei poſ-
ſunt. Sæpe ſcilicet miniſter juſſu principis vel expreſſo vel
tacito negotium periculoſæ plenum aleæ ſuſcipit & expedit.
Apparet vero deinde, id, quod geſſit, nociturum riegublie,

696 MEDITTAT. AD PANDECT.

vel principi. Promtiſſimum ergo tunc remedium eſt, defu-
gere auctoritatem, quod Galli deſavouer vocant, & facta pro-
miſſaque omnia diffiteri. Grave hoc per ſe eſt miniſtro, fa-
mæ & honoris ſtudioſo. Vt tamen facilius perſuadeatur homi-
nibus, miniſtrum mandati fines exceſſiſſe, & forte etiam ut ſa-
tisfiat iis, qui per negotium iſtud aut reſciſſionem pacti ſe
læſos queruntur, adjicienda eſt pœna, carcer nonnunquam,
interdum mors, plerumque muneris & dignitatum adem-
tio. Fuere miniſtri, principum ſuorum amantiſſimi, qui

ſponte pœnam talem ſubierunt, principem ita vinculo, quo

ſeſe obligarat, exſoluturi, aut periculum, quod ipſi immi-
nebat, depulſuri. Recordamur hic Batevillii, Hiſpanici ad
Carolum II. magnæ Britanniæ regem legati. Habebat is
in mandatis, ut primum locum, quem ſibi legatisque ſuis Hi-
ſpaniarum reges adſcribunt, contra quosvis tueretur. Idem
ipſius, quod gerebat, muneris partes exigebant. Quamobrem
non dubitabat Stradæ marchionis, quem rex Galliarum ad ean-
dem aulam ablegarat, familiam, in ſolemni pompa anteire
conantem, vi & cæde per ſuos repellere. At Hiſpaniarum rex,
quum Galli graviter offenſi bellum, ad quod ipſe prorſus
imparatus erat, minarentur, improbavit publice Batevillii
factum ac legationem ipſi ademit. Senſerunt tamen alii ſi-
mulationem regis. Nam, teſte Puffendorfio in Rel'us geſtis Fri-
derici ilbelmi Magni lib. 9. §. 25. quum in aula Britannica præ-
ſente rege ſermo de hoc facto eſſet, & quæſtio, ut fit, ventila-
retur, quare legatus maximam ſibi gloriam pararet, reſponſio
hæc omnium plauſu excepta eſt: ſi quid faciat, quod ipſius prin-
ceps palam damnet, ſecreto probet. Non deforent alia exempla le-
gatorum & commiſſariorum, qui, ut principi promiſſa eorum
revocare liceret, immeritas pœnas dederunt. Et poteſt is, cum
quo negotium geſtum fuit, jure quodam poſcere, ut legatus
ejus⸗

ſervie
us 00
Pprinc
At e
quip
nem;
inkeric
in ſec
riam:
Piſear
tabat,
auctor
domimn
Omitt
adeo !
mo I.

nodo
Ens ill
inque

Recte

it Ple

ſtum er
Henrie
Ton,

—
um elh i

Alidr
minr
Gerurte
e etiinu
nemn M
nonnung
atum N
nüiſini
Hvinelh
Nil in
Weait
. HMu
qeiih
retunk
Qumen
barumate
nns anel

Nninumn

e mm
ce Men
Uamnenall
ugt
itunnagt
tpper:
ehlehe
ia⸗
jehen
nee
reſ an
un kyi
5

SbP. DLXNX DEFICTISCRIMIN. MINIST. PRINC. 657

modi aut commiſſacius poœna afficiatur, ut recte ſentit ic-
duefort de Ambaſſadeur P. 2. ſect. 15.

XIII.
Fides miniſtrorum, principi inferiori contra ſuperioris injurias
adſiſtentium, aliquando punitur.
E* & hoc fidei crimen, quum miniſter ſuo principi, ali-
um tamen principem ſuperiorem agnoſcenti, fideliter
ſerviendo juraque ejus controverſa aſſerendo ſuperioris iſti-
us odium in ſe movet. Non loquimur equidem de his, qui
Principem inferiorem, ſuperiori bellum injuſtum inferentem,
aut occultis artibus improbe oppugnantem, juvant. Hoc
quippe verum crimen eſt. Nee illam nunc tangemus quæſtio-
nem; utri in pari cauſa parendum ſit magis, fuperiorine, an
inferiori. Multum ea difficultatis habet, ampliſſimamque
in ſæculo XVI. JCtis Italis diſputandi & reſpondendi mate-
riam apud Guicciardinum lib. 16. Hiſtoriarum pag. 568. in
Piſcario marchione dedit, qui Neapolitani regni civis dubi-
tabat, magisne Carolo V. cæſari, qui id regnum pontificis
auétoritate & beneficio obtineret, an pontifici, qui ſupremus
dominus directum in id imperium haberet, parendum eſſer.
Omittimus, inquam, hanc controverſiam, in qua decidenda
adeo fluctuat Hertius, ut in diſſert. de collifione legum, quæ to-
mo I. opuſculorum ejus inſerta eſt, modo in §. 33. inferiorem
modo in §. 24. ſuperiorem dominum anteponat. Sed in præ-
ſens illos ſaltem excuſamus, qui principi inferiori, dum ſe
ſuaque legitime tuetur, etiam adverſus ſuperiorem adſiſtunt.
Recte hi faciunt, & tamen a ſuperiore, ſi victoriam is repor-
tat; plectuntur. Exemplum ex ſæculo XI. deſumemus. Ju-
ſtum erat profecto bellum, quo Saxoniæ principes ſe contra
Henrici IV. Imperatoris tyrannidem tuebantur, ſi Bertoldo
Tom PIII. TIIt Con-

698 MEDITAT. AD PANDECT. “
Conſtantienſi, Lamlerto Schaßnaburgenf & Brunoni, qui Hi-
ſtoriam Sawonici belli ſcripſit, ulla fides habenda eſt. Scilicet
ut Lambertus memorat, Inperator, behſimis uſus conſultoribus,
principes regni recta ſuadentes plurimum averſabatur, nec eos ad
conſilium ſuum, niſi forte inexplicabilis neceſſitas incidiſſet, ad-
mittelat; gquin imo auctoritatem eorum, ſe copia fieret, oppri-
mi ac penitus obliterari cupielat, ut in omne, quod animut ſug-
geliſet, erenata lilertate graſſanti nullus obſiſteret, nemo oblo-
Yueretur. Volebat præterea, ſecundum eundem Lambertum,
in Saxoniam exereitum ducere, &, deletis Asqgue ad internecionem
Saxonibus, loco eorum gentem Suevorum conſtituere. Tace-
mus cetera. Vide tamen Ottonis ducis ad milites de cauſis
belli orationem in Hiſtoria belli Saxonie; bpag. 1I07. cujus au-
ctorem anonymum male vocat Lebmannus in Chronico Spirenſi
lib. yj. Cap. 28. quum ipſe ſe in epiſtola ad Werinherum Mer-
ſeburgenſium præſulem operi præfixa Brunonem appellet,
apudreberum in Germanicarum rerum ſeriptoribustom. I. pag.
99: Igitur tantis injuriis merite inflammati Saxonum principes
legatos ſemel iterumque miſerunt ad Cæſarem. Sed hi tam
fores quam aures Imperatoris obfirmatas invenerunt, & unus
etiam, qui, captata loci & temporis opportunitate, Impe-
ratorem adiit, atque mandata expoſuit, repulſus & in car-
cerem conjectus vix fuga mortem evitavit. Suſcepere tandem
bellum pro vita, libertate & bonis principes Saxonum, at in-
felici ſucceſſu. Nam variis cladibus & calamitatibus ſubacti
ſe cum ſuorum præcipuis dediderunt. Hos autem cæſar con-
tra fidem datam in Galliam, Sueviam „Bajoariam, ltaliam &
Burgundiam deportavit, bonisque ſpoliavit. Par fuit fatum
miniſtrorum Aurelianenſis Ducis, Ludovici XIII. fratris, qui
domino ſuo, injuriis Richelii, quas hic regis nomine & aucto-
ritate

5P.l

—

ritate
fuge

exs in

fa.

laure

Prin

i

ten de
Tbbus
Peenas
dis eſt
et adi
guee
ua,
deſta
mo fer
entiut
Veriſſin
rex, ci.
dullio fe
no, ſec
im ac.
ſententi⸗
monend
Jum dn
Uhunm 1
julluen

Punnn, ⸗
encl el

Lotſiene

Votur ſee
A, ineict
ig fen,

u onßnu
lehet, hini

mlanben
iennm,
nen. T

I. 07. E.
inhennl
n A
n1
unhene
Edin
und n
lente, iy
ne
perein
nun,1
fbruſil
1
lalin
4 Hunkin
funizt
eon

SpP. DLXX. DE FICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 699

ritate tectus impune in omnes exercebat „Petito, fideliter in
fuga quoque adſtiterunt. Nam ſecundum Joannem de Buſſte-

res in hiſtoria Francica lib. 24. rei læſ& majeſtatis pronunciati

& facultatibus ſuis exuti ſunt, quin & præcipuus eorum Puy-

laurentius carcere tandem necatus fuit.

XIV.
Priuceps aliquando miniſtrum punit, qui ipſi pro muneris ſui ra-
tione verum dicit.
ILuol ſæpe fides ſua eſt miniſtris, principi verum pro
muneris ratione aperte dicentibus. Non loquimur au-
tem de his, qui intempeſtive, importune aut verbis acerbio-
ribus id faciunt. Hi quippe imprudentiæ ſuæ non immeritas
Ppœnas luunt, ut deinde oſtendemus. Sed de illis ſermo no-
bis eſt, qui modeſte & adhibita debita circumſpectione, mol-
Jes aditus, molliſſima tempora fandi inveſtigantes, Principi ea,
quæ debent, eloquuntur. Fieri hoc ſæpe non poteft ſine ali-
qua, obliqua ſaltem, reprehenſione. Quam equidem, ſi mo-
deſta & prudens eſt, boni & magnanimi principes æquo ani-
mo ferunt. Neque enim, ut Plinius lib. 7. ep. 20. ait, alli pa-
tientius reprehenduntur, quam qui maxime laudari merentur.
Veriſſimum hoc eſſe, exemplo ſuo Henricus IV. Galliarum
rex, cujus gloria nunquam intermorietur, docebit. Is Duce
Sullio familiariſſime utebatur, miniſtro prudentiſſimo & fidiſſi-
mo, ſed, quod ſœpe iſtis virtutibus tanquam auctarium quod-
dam accedit, moroſo paululum & in proferenda animi ſui
ſententia liberrimo. Dederat tamen rex ei poteſtatem ſeſe
monendi, quoties opus eſſet. Neque offendebatur „ quan-
quam Sullius ſubinde data ſibi licentia audaciſſime uteretur.
Unum afferemus ex Commentariis de vita Sullit, qui ipſius
juſſu compoſiti ſub titulo: Memoires des ſæges & royales ccobo-
TtrIZ Miei

700⁰ MEDITAT. AD PANDELT.

mies Eſtat, domeſtiques, politiques & imnilitaires de Henri le

Grand; exſtant, & quidem eſt Lol. I. cap. 82. exemplum. O-

ſtendit illi aliquando rex pacta dotalia cum femina viliori con-
tra decus & ſalurem regni inita, atque ipfa regis manu per-
ſcripta. Accepta legit Sullius, perlectaque, Præſente rege,
diſcerpit: En, inquiens, meum, quod poſcis, rex, de iſta
promiſſione tua judicium. Tunc rex ſubiratus, inſaniretne,
uærit. Cui Sullius: inſanio utque, reſpondet, ſed, quam
vellem, ut ſolus in Gallia inſanirem. Expoſuit deinde ratio-
nes hujus facti ſui regi, nec poſtea difficiliorem ſibi eum,
quam olim habuerat, ſenſit. Dum hæc relego, forte in Freins-
bemii Supplementa Liviana lib. I140. cap. 22. 23. incido, atque
ex his Mæcenatis memorabile exemplum huc transſcribo: Hie
omnino commemoranda lilertas eſt, qua ſæpiſſime Cæſarem ea fa-
cere probibuit, quorum poſtea pœnitere eum debu iſſet. At mere-
batur infigni lenitate prudentiaque princepi, ur rariſſimum illi
fortunæ bonum poſſderet, benevolum candidumque monitorem.
Urtriusque maxunum experimentum ab uno exemplo capias licet.

Sedehat Auguſtus pro tribunali, damnaturus multos, ut omnes

oculorum geſtuumque & vocis notæ, quas diu ante bperdidicerat
Macenas, ei ſignißcabant. Igitur quum per confertam turbam
pervadere ad eum nequiſſet, tabellam in ſinum ejus miſit, his
inſeriptam verbis: ſurge carnifex. Surrexit ile, nulta in quem-
quam lata triſtiore ſententia, tantumque abfuit ab offenſa homi-
nis probatiſſimi libertas, ut potius, quam illa morte Macenatis
defeciſſet, ſerio deſideraretur. Certe guum biennio poſt filiam
Jſuam propter adulteria relegaſſet, atque, decedente mox ira,
pudore ac pœnitentia corriperetur, ſæbe exclamaſſe fertur: Ho-
rum nihil mibhi accidiſet, ſi aut Agrippa, aut Maæcenas viæiſſent.
Similis felicitas Fliſei Cardinalis fuit, qui, quum ſe Julio II.
Pontifici tum in ejus electione, tum in ipſo regimine, ſæpe,
ut res ferebat, acerrime oppoſuiſſet, tamen tantum abeſt, ut
damnum ullum acceperit, ut inſuper a Pontifice reditu ſeptem
millium aureorum ditatus, maximoque in pretio habitus ſit.
Sed, quod ex hoc exemplo colligunt Hier. Platus lib. de Car-
dinal. dign. & ofte. atque Chokierius in Teſauro foluicorde⸗
apbo-

5P.

Iphor
D
princ
fulii

pum
hrs

ſtuct
in re
etian
non!
mae
eſt
en ſoi
e/
cipes
corru
ſed m
Dlan
ar,
guiſea
ſu⸗
tuper
iis ae

Min

dice⸗
Um
anin

—
fele ,

ulonier
Bu .
eſenk N
ehti

, ſch g
Ceinge n

n bi en

rtein Pre
odo,

An lerden⸗

CAnnt
1t. 4r
Griſen
e Munt
Ulen, H
epnii
ton tant
Iul nſi
ula inſe
e Men
io dat⸗
Ite un
fantu,
nuntiß
ſe
mne, 4

*

SP. DLXX. DE FiCTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 7ot

apborismorum lib. 3. cap. 1 3. n. I2. non poſſie bonum mini-
ſtrum veritate ac dicendi libertate gratiam etiam non boni
principis perdere, hoc vix cuipiam perſuadebunr. Equidem
Julii II. defenſionem non ſuſcipiemus. Bonum illum epiſco-
Ppum Iuiſie, nemo dixit unquam. At ea, quæ in principi-
bus laudari ſolent, non prorſus in illo defuerunt. Gloriæ
ſtudium, animum impavidum, liberalitatem, providentiam,
in rebus agendis habilitatem, laborum tolerantiam, hoſtes
etiam in illo mirati ſunt. Hæc vero ad bonum principem, etſi
non ſufficiant, tamen inter alia requiruntur. Ergo ex bonorum
magnanimorumque principum claſſe non prorſus ejiciendus
eſt ſulius. Redte Baylius in Dictionario art. Zyuler II. Quoiqu'il
en ſoit, ait, on peut dire, ſi ce Pape n'avoit pas les qualitez d'un bon
Evue, il avoit du moins celles d'un Prince conquerant. At prin-
cipes, quorum parvus abjectusque animus vel mores prorſus
corrupti ſunt, reprehenſiones nunquam æquo animo ferunt,
ſed monitoribus aſperi hos odio & pœnis perſequuntur. Exem-
pla non deſunt, ſi vel noſtra tempora excutiamus. Sed Præ-
ſtat, ad antiquiſſima redire. Charidemum memorabimus,
qui ſciſcitanti apud Curtium lib. 3. cap. 2. Dario Perſarum re-
i ſuam de illius exercitu ſententiam plane expoſuit, regiæ
uperbiæ oblhitus, ſed propterea juſſu regis, ceterequin mi-
tis ac tractabilis, ad capitale ſupplicium abſtractus eſt.

X V.

Miniſter ad verum principi etiam cum periculo ſuo dicendum,
ſi hoc muneris rutio & bonum publicum poſcant, ob-
ligatur.

ubium hic occupandum eſt, quod fortaſſis movebitur,
numquid ſcilicet miniſter ad derum eum crieuld uo
i . ius prudentiæ leges ſilenti-
dicendum obligetur, & annon poti denen⸗ . rloc ir
um ei imponant. Plato certe in epiſtola ad 1, iallor 3
i i . . rehendas, i
animo erga patriam eſſe debes, ut ita repr nid
mo erg Pa TtI 3 tibi

MEDITAT. AD PANDECT.
ibi non recte adminiſtrari videatur, ſi futurum putas, ut ne-
dium vitæ periculum adeas. Verum enim vero hæc Fiato-
nis regula ad eos pertinet, qui generaliter ſaltem tanquam
cives reipublicæ obligantur, non etiam ad eos, quos mune-
ris ſpecialiter ſuſcepti neceſſitas ad verum dicendum obſtrin-

702

git, quos nullus metus ab oſſicio ſuo explendo arcere debet, 4
niſi manifeſto, hoc inutile futurum, videant. Quamdiu er-

go ſpes aliqua adeſt, fore, ut monita ſua apud principem
pondus habeant, timor offenfionis & mortis quoque negli-⸗
gendus eſt. Recte Siracides cap. 4. §. 33. Ad mortem us-
que, ait, certa pro veritate, & dominus Deus pugnabit pro
te. Illuſtre factum Senatus Pariſienſis, præſidisque ejus La-
nacrii, Bodinus de Kepublica lib. 3. cabp. 4. Tefert. Ludovicus
XI. rex edida quædam iniqua in curia Pariſiorum publicari
juſſerat. Curia accipere ea recuſat, propterea, quod iniqua
cuique videntur. Rex ſua juſſa ingeminat capitisque poœnam
minatur curiæ, ni pareat. Lanacrius præſes, re intellecta, re-

gem adit, corona judicum purpuratorum ſtipatus, nec cul.

pam deprecatur, ſed mortem precatur, atque ſe ſuosque
collegas mortem ait malle, quam legis propoſitæ promul-
gationem, pati. Tunc rex incredibili magiſtratuum forti-
tudine & conſtantia perterritus legem abrogari ac reſceriprum

pPræſentibus judicibus lacerari jubet, teſtatus, ſe nulla dein-
ceps edicta laturum, quæ curia improbaret, obteſtatur præ-
terea judices, ut pari fide & integritate ſemper judicent. In-

credibile dictu eſt, quanti fuerit ea res ponderis ac momen-

ti ad regem in officio retinendum, qui ſemper anfea ſuo ar-

bitrio ac imperandi licentia abuti conſueverat. Sub'jicit idem
Bodinus eodem loco aliud Cancellarii exemplum, qui domino
ſuo, Philippo II. Burgundiorum principi, legem, quam ille
eeeexr
*½

ue fruſtra ſis reprehenſurus, neque ob reprehenſionis ſtu-

.I

—
er reliqn
tone di
& mune
cipem p
niſtro e⸗
Ma ii-
frtitc
iti /

uſfne

Das
iſtin

Hudem,
Potador.
ſimul in
Gu ſina
negueun
r.
Eoluntqe,
Eitaten!

nied c
Inss lim
orum,
r. Diſ

Ma pitren
Wdet,

t, tilu
Ini

e
Gnk
ReNe
te
Unnt⸗
S
mnne
Drineie
ne e.
Ortenn t
Gte

Netiele

Luis
Abepe
elecke
1, der 4
ſe ſvo

Dten

uumn i

Ielei

nula ⸗
ſtature
c wo-

ptes N

bjet

gio

Aun

1.

5

SP. DLXX. DEFICTIS CRIMIN. MINIST. PRINC. 73

ex reliqui ſenatus ſui conſilio ferre parabat, maxima conten-
tione diſſuaſit, &, quum nihil proficeret, ſigillum remiſit,
& munere ſe abdicavit, atque hac invicta conſtantia ſua prin-
ecipem permovit, ut juſſa revocare, quam forti & ſapiente mi-
niſtro carere mallet. Adde Anzyales Burgundicos in Philippo.
Haæc igitur, egregie addit Bodinus, miniſtrorum vis animi ac

fortitudo principes ab infamia, leger ab interitu, resipublicas ab

exeidio ſæpe ſervavit.
Miniſri erga principem ſuum fides aliquando heredem ejus offen-
dit, & ab illo ſuccedente punitur.

Honis aliquando miniſtris fides, quam principi ſuo conſtan-
) Hſſfime exhibent, tam diu quidem, quam vivit ille, in
laudem, ſed poſt mortem ejus a ſucceſtore pro crimine im-
putatur. Difficillima ſcilicet res eſt, principi ita ſervire, ut
ſimul futuro ejus heredi placeas. Sæpe heres iniqua, &
quæ ſinæ gravi detrimento principis & provinciæ concedi
nequeunt, poſcit, atque miniſtris abnuentibus acerrime iraſei-
tur. Sæpe ipſi principes, auctoritatis ſuæ & juris tenaciſſimi,
nolunt quidquam ejus cum filiis, fratribus vel agnatis, here-
ditatem ſperantibus, communicari, quamobrem eos regi-

mine & conſiliis ſuis arcent penitus, poteſtatem eorum arctiſ-

ſimis limitibus circumſcribunt, atque ad hoc miniſtrorum
ſuorum, dui inviti licet obedire neceſſe habent, ope utun-
tur. Diſplxet hæc tractatio heredi futuro, qui tamen con-
tra patrem aut principem, dum vivit & imperat, hiſcere non
audet, miniſtris autem, in quos culpam ſæpe immerito conji-
cit, malum machinatur, & aliquando, ſi confidentior eſt,
aperte minatur. Notum eſt Caroli, Philippi II. Hiſpaniarum
regis, filii exemplum, qui Duci Albano & Rui Somee⸗

MEDITAT. AD PANDECT.

704
. . . . . . — .
purpuratis patris ſui præcipuis, ideo maxime, quod poſtula-
tis ejus non ſemper adnuerent, nec ipſum in ſocietatem con-

ſiliorum, quibus rex eum arceri volebat, admitterent, ini-

micum ſe profitebatur & exitium aperte denunciabat. Vide

Abbartis de Saint Real Don Carlos Nouvelle biſtorique pag. 44.

g. Sed iſti quidem miniſtri imminens ſibi diſcrimen, exſtincto
ante patris mortem Carolo, effugerunt. Alii autem infelicio-

res hac in parte fuerunt, pœnasque fidei ſuæ poſt principis

mortem heredi & ſucceſſori ejus luerunt. Trahi huc poteſt
locus ille Plautinus ex Caſine Actu II. ſcen. .

OLYMPIO fervus: Inimica eſt tua uxor mibi, inimicus filius,
Inimici familiaret.
STALINO herus: quid id refert tua“
Vimnus tibi bic dum propitius ſit Jupiter,
Tu iſtos minutos cave deos focei feceris.
OLYMPIO Nugæ ſunt iſtæ magnæ, qu aſi tu neſciat,
Repente ut emoriantur bumani Jves.
Sed tandem, ſi tu Jupiter ſis emortuus,

Quum ad deos minc ves redierit egnum tuum, 8

Quis mibi ſubveni-t tergo, aut capiti, aut
eruribus

Sic Schwarzenbergio comiti apud Puffendorffium de rebus ge-
Ris Friderici W'ilbelmi Magni lib. I. §. 3. Ppoſt mortem Georgii
WilhelmiElectoris hoc inter alia crimini datum eſt, quod ele-

Gorem illecebris ſuis pepulerit, ut filius heres abomni conſi-

liorum, quæ agitata fuerant „rerumque notitia arceretur.

XvII.

—ð

9060 eg

SD

Aligu.

N

famili
periti
mis &
ſunt.
mors
tim .
bus eſſea
ſponde

dor er

uuener
e Alen

jen ad

