Joachim Muſeholffen begangene Entleibung betrift, ſeine Unſchuld
ausgefuͤhret, demnach mit gutem Recht der gefaͤnglichen Haft erlaſ⸗

fen und von weiterer Serafe loß geſprochen worden; Dennoch aber
und dieweil aus den mitgeſandten Acten und der abgehoͤrten Leute
enſtuumigen Ausſage ſo viel erſcheinet, daß der Denuncian: li⸗
nglich

ſ
e
cher
A

NHn

.
l

d.
Tdd

dil

ef.
S

Heln.

t.

lcon⸗

er
N.

ten

liit
Fereſt

Hern
lel
e
A.
N4
ſSd
aleſ⸗

ol

te
l

ih,

SP. DLXIII. DE CVSTODIA REORVM. ra;

fuaͤnglich unterſchiedene Exceſſe mit begangen, und die Bauern irri-

tiret, biernaͤchſt, als ſie nach der dem Muſeholff zugefuͤgten toͤbtli⸗
chen Verwundung ihn und ſeinen Cammeraden niche unbillig in
Arreſt nehmen wollen, ſich ihnen mit der Heugabel widerſetzet, und
durch Drohungen ſelbige noch darzu weiter aufgebracht, dieſemnach
die erlittene Schlaͤge ihm ſelbſt durch ſein ungebuͤhrliches Verfahren
zugezogen; So halten wir dafuͤr, daß Denunciaten mit keinee
Strafe beleget, gleichwol insgeſammt wegen einer mic unterlaufen⸗
den Qulpa die durch dieſen Proceß verueſachte Koſten zu erſtatten
angehalten werden foͤnnen.
XIVYV. .

. Judex reum in carcerem per alienum territorium tradukkuras,
M veniam 2 es Are cujus territorium tranſi ,

Porere debet.
rnnphrus magiſratut, ſi jwiden medatis veesheri⸗ eſt,
veniam denegare nequit.
XVI.

ERadem p venia tune, gquum paæna in alieno territoris exſequutio-

ni mandatur, magis opus eſt.

æpe fines jurisdictionum ita invicem commixti ſunt, ut
neuter magiſtratus quid in ſuo facere poſſit, niſi tranſe-
undo per alterius territorium. Quod magis in circumſepta,

ut vocatur, jurisdictione ascidir, quam qui habet, ſi quid

eo pertinens expedire, inprimis reum in ſuos carceres duce-
re vult, circumjacentes agros attingere neceſſum habet.

Duæ tunc quæſtiones oriuntur, quarum prima eſt: liceatne

hoc ſine venia & reverſalibus, quas vocant, litteris? altera:
num judex, per cujus fines reus ducendus eſt, imploratus

veniam denegare poſſit? Prima harum quæſtionum mihi
Uuuz Rec

MEDITAT. AD PANDECT.

526

—

nec controverſa videtur. Neminem credo cordatum jurium

interpretem ſerio de ea dubitaſſe. Equidem in ſubjeétis ra-

tionibus diſſentientes allegantur. At enimvero hoc tunc

fide aliena properanter factum. Nunc otium nactus, dum
illud Alockii conudcdlium 53. inſpicio, eum non ſolum non diſ-
ſentire, ſed nec dubitaſſe quidem animadverto. Clariſſima

ejus verba ſunt in n. 10. 1I. 12. 13. 14. inprimis autem in .
ubi ſic ait: Immaſſen denn gleichfalls bey allen Staͤnden in
Roͤmiſchen Reich ſolches in uͤblicher Obſervanz als ohnver⸗

ruͤcket gehalten, noch keinen, ohne ſonderbar deswegen er⸗

langtes Glaidt, ſeinen Gefangenen durch eines Obrigkeit zu.

fuͤhren geſtattet oder geſtanden, ſondern, da dergleichen et⸗

was de facto attentiret und vorgangen, alsbald darwieder

proteſtirt, und pro turbatione am Bayſerl. Cammer⸗Gericht

taͤglich in Recht geandet wird. Vnde conjicio, Wehnerum,

cujus conſilia nunc ad manus non ſunt, eadem, qua Kloc-
kium, fide allegari. Et profecto nec apparet quidem ulla

ſolida ratio dubitandi. Dices forſan, innoxium per terras
alienas tranfirum jure naturali & gentium liberum eſſe, atque

adeo venia non indigere. Fateor hoc, quando quis tanquam
privatus tranſit. At quando tanquam imperator cum exer-
citu, vel tanquam magiſtratus cum poteſtate, ejus utique,

qui imperium ibi & poteſtatem ſolus habet, conſenſu opus

eſt. Gonvenit hoc etiam juribus ſcriptis, L. ult. de Okcio
praæfebti urki, E. ult. de Ofßcio proconſulis, L. 3. de Oieio præ-

Rdis, Reichs⸗Abſchied vom Jahre 159. §. 26. Supereſt ita-

que altera quæſtio, utrum magiſtratus veniam petitam dene-
gare poſſit. Qui eum hoc poſſe exiſtimant, regulam illam

Juris; ejus eſſe nolle, qui poteſt velle, L. 3. de Regulis jurit,

item legem 40. pr. de qudiciis obtendunt. Verum ea omnium

—
rin
n.
nne
un
.
iü
iun
Nnin
Mint
Pa
KN
Prer
e
erun
Khe.
ol
eres
ene
Gunn
eet
nien

Hrikt

SP. DLXIII. DE CVSTODIA REORVM.

127

commune aliquod caput agnofcentium magiſtratuum obli-
gatio eſt, ut ſibi in exereendis judieiis & adminiſtranda ju-
ſtitia mutuam opem ferant. Si quis imploratus id non fa-
cit, plectitur, Wovella 134. cap. 5. Sed ais, ludibrio habe-
tur, qui de conſenſu interpellatur, ſi diſſentire non poteſt.
Et videtur hoc utique prima facie abſurdum, quum, qui
veniam dare neceſſum habet, non tam rogetur & implore-
tur, quam certior reddatur & commonefiat. At nihil abſur⸗
di in vocibus, venia, conſenſus, imploratio, petitio, etiamii re-
tineantur, latet. Qui imploratur, etſi ſimpliciter negare
nequeat, poteſt tamen ex juſta cauſa negare, poreſt, ſi con=
ſentit, modum ducendi, ne ſibi per hunc noceatur, præœſcri-
bere, loca & irinera oſtendere, ducentes comitari, litteras
reverſales ſibi expetere, ne alio modo, vel alia via, reus du-
catur, vetare. Eſt itaque in illa, quam dixi, conſentiendi
neceſſitate plurimum libertatis. Nec deſunt ſimilia in ju⸗

ribus noſtris exempla. Sie ſecundum L. 3. C. Je Jare emphy⸗
teutieo emphyteuta emphyteuſin, ſine domini conſenſu alie-

nare, dominus vero imploratus conſenſum denegare, ne-
queunt; ſic electiones ſine adſenſu ejus, qui jus conſentien-
di habet, non valent, adſenſus tamen hic, ſi petatur, dandus
eſt neceſſario, cap. 3. & I4. X. de Electione, ſic princeps præ-
ſentatos ſibi a eivibus ſuis, diverſam a ſua religionem profi-
tentibus, miniſtros eccleſiæ ſine recuſatione confirmare ju-
betur in tabulis pacis Oſnabrugenfis art. 5. §. I. in fine Quodſi
per talem veniæ petitionem mora fiat & adminiſtrationi ju-
ſtitiæ noceatur, poterit temperamentum adhiberi, ac magi-
ſtratus, ut una petitione ac generalibus litteris reverſalibus
contentus ſit, cogi. Sic Cti Helmſtadienſes menſe Auguſto
anni cioloccxix. nomine regis Pruſſiæ inter die Muͤllen⸗Vog⸗

tey

528 MEDITAT. AD PANDECT.

tey zu Magdeburg, Klaͤgere, & den Dom⸗Vogtey⸗Amts⸗Verwe⸗
ſer, Beklagten, judicarunt: Wuͤrde Beklagter den ofterirten
generalen Revers der Muͤllen⸗Vogtey ausſtellen, ſo wird er
von der Klage, in ſo weit ſelbige die Durchfuͤhrung der Delinquen-
zen durch die Muͤllen⸗Vogtey⸗Gerichte betrift, entbunden. Da⸗
hingegen muß er, ſo viel das Auspeitſchen von des Pfandemanns
izn Weſterhauſen Hauſe nach dem Peleritz, und Begleitung bis
an die Froſiſche Grentzen belanget, ſein Befuͤgniß binnen vier
Wechen, mit Vorbehalt des dem Klaͤger dawider zuſtehenden Ge⸗
gen⸗Beweiſes, Eydes⸗ Delation und anderer rechtlichen Noch⸗
durft beweiſen. B. R. W. Rat. dec. Was anfaͤnglich die Durch⸗
fuͤhrung der Delinquenten durch die Muͤllen⸗Bogtey⸗Gerichte
betrift, ſo ſtehen zwar unterſchiedene Rechtslehrer mit Wehnero in
Conſil. Francon. 92. und Alockio vol. I. Conſil. 53. in den Ge⸗
danken, daß die bloſſe Durchfuͤhrung eines Delinquenten durch
fremde Gerichte die Gerichtsbarkeit des andern nicht turbire, dem⸗
nach ohne ſeine Bewilligung geſchehen koͤnne. Alldieweil aber ders
gleichen Durchfuͤhrung eine gewaltſame That iſt, welche niemand
zu einem fremden Territorio ohne Erlaubniß verrichten kan, ſo
fallen wir vielmehr dem Serykio bey, welcher in dißj. de Jurisdictio-
ne eireumſepta cap. 3. n. 57. dafuͤr haͤlt, es koͤnne der andere judex
die Durchfuͤhrung zwar nicht verſagen, muͤſſe jedoch vorher um die
Erlaub niß angeſprochen und ihm dieſerwegen ein Revers ausgeſteller
werden. Unterdeſſen, da der Muͤllen⸗ und der Dom⸗Vogtey⸗Gerichte

mit einander vermiſchet ſeynd, und die Durchfuͤhrung ſich oͤfters bege⸗

pen, folglich allezeit mit Erlaubniß⸗bitten und Reverſen ſich aufzuhal⸗
en zu weitlaͤuftig faͤllt; So haben wir dafuͤr gehalten, es muͤſſe
ſich die Muͤllen⸗Vogtey an einem General-Reverſe, wodurch ihre
Jura genugſam conſerviret werden, begnuͤgen. Dahingegen hat
16s eine andere Bewandniß mit Execution des Staupbeſens,
der

h
lt

—
herte

in

le
nen.
Dar
apns
6

NNEH

1n
huh.
duch
ece
i⸗
enl
1
N
r N
hnand
6
id⸗
er
a

Giee

Ne
i
6
ſ
6

SFP. DLXIII. DE CVSTODIA REORVM. 129

der Verweiſung und anderer Strafen. Durch ſolche wird die Ju-
risdiction des fremden Richters merklich violirer, und iſt alſo hier⸗
zu deſſen Special-Erlanbniß noehwendig. Folglich, da Klaͤger
Beklagten, daß er ſolches auf den zu der Muͤllen⸗Vogtey gehoͤrigen
Straſſen ohne Vergoͤnſtigung ehun laſſen, beſchaldigee, dieſer bin,
gegen thells eine ihm auf den angegebenen Straſſen mit zuſtehende
Jurisdiction, theils Præſcriptionem vorſchuͤtzee; So haben wir
ihm, ſein Befugniß ordentlich zu erweiſen, auferleget.
XVII.
Magiſtratus, reum, quem carceri includere debebat, ex miſeri-
cordia dimittens, culpam latam committit.

Nrane Oldekopius in Obſervatione criminali 4. tit. 3. n. 9.
atque ex eo Daplerus im Schauplatz der Leibes⸗ und
Lebens⸗Strafen Part. I. ap. 10. §. 75 magiſtatus quosdam
ferem vindemiarum tempore, quo ipſi fructibus colligendis
diſtinebantur, comprehenſum dimiſiſſe, cognitioni ſe nune
vacare poſſe, negantes, a fure tamen reditum ad carceres ſti-
pulatos eſſe, furem vero fidem fefelliſſe, nec rediiſſe. Ad-
dit Oldekopius, ſibi factum hoc in principio incredibile vi-
ſum, & ſe propterea dubitaſſe, an referre deberet, deinde
vero judicium longe abſurdius collegii ſapientiſſimi reperiſ-
ſe, areopagitarum ſcilicet, qui apud Valerium Maximusm lih.
8. cap. I. in fine, & Gellium Noct. Atzic. lib. 12. cap. 7. mu-
lierem, quæ maritum & filium ex eo ſuum, quod hi alterum
filium mulieris, ex viro priore genitum, adoleſcentem opti-
mum & innocentiſſimum, inſidiis exceptum occidiſſent, ve-
nenis clam datis interfecerat, atque id ſe feciſſe conſitebatur,
& accuſatorem ejus poſt centum annos redire juſſerunt. At
ipſi, Oldekopius & Dœplerus, qui acumen areopagitarum non

perſpiciunt, cæci hic ſunt, & ridiculi. Et perſpexiſlent facile,

Tom. VIII. XXX ſi

530 MEDITAT. AD PANDECTI.
0do Valerium & Gellium, qui rationem ejus judicii red-
duat, inſpexiſſent. At hos auctores illi, quanquam eos alle-
gent, nunquam viderunt, ſed hiſtoriolam illam ex Menochio
Je Ketinenda poſſeſſone remed. 3. n. 750. qui eam ex Valerio &
Gellio excerpſit, nec rationem tamen ſubjecit, hauſerunt.
Itaque areopagitarum factum cum ſenatuli iſtius facto com-
parari nequit. Ego tamen ſimile ſenatuli cujusdam Saxonici
factum recordor. Venit ad hunc mercator cum litteris regiis,
atque ex iis, debitorem quendam ſuum cambialem cuſtodiæ
mandari, deſiderat. Accerſitur debitor in curiam, agnoſcit
manum ſuam, fatetur debitum, ſed carcerem deprecatur
enixe, calamitatem ſuam lamentabili voce deplorat, atque,
ſi in vincula conjiciatur, actum de ſe & familia ſua eſſe di
cit, at, ſi dimittatur, propediem ſe ſoluturum pollicetur.
Tum ſenatulus illum ad lares ſuos redire & creditori quam
primum ſatisfacere jubet, carceremque, ſi differat longius
ſolutionem, regaliter minatur. Ile vero confeſtim extra
portam it, atque, ut credo, etiam nunc fruſtra exſpectatur.
Tum creditor querelam ad regem defert, qui a ſenatulo ra-
tionem facti, & juribus cambialibus & reſcripto regio con-
trarii, expoſcit. Reſpondet ſenatulus, ſe omnia ex miſeri-
cordia feciſſe. Mittuntur ergo acta ad Ctos Vitembergen-
ſes, qui ſenatulum in omne id, quod creditoris intererat, dam-
nmnarunt. Nam intempeſtiva miſericordia, ſi non dolus, ſal-
, tem culpa lata eſt, §. ult. in fin. I. de Lege Aguilia, L. 7. §. 7.
de Dolo malo, L. 10. §. 8. Mandati. Adde Specimen CLIV.
de Culpa medit. 8. = S

C OXNOLLELANIAJ. 3
1. Fidejuſſor, qui pro reo de judicio ſiſti cavit. ſi magiſtra-
tus deinde reum in carcerem conjiciat, liberatus, nec,
reo

SP. DLXIII. DE CVSTODIA REORVM. 531

—
ed reo e carcere fugiente, ad ſolvendam, in quam cavit, pe-
l. cuniam obligatur, quemadmodum recdte ſentit Strykius
eln in s moderno tit. de Fidejuſoribus §. ult. Simile ex-
*. emplum eſt captivi, qui fidem de non fugiendo dedit,
ac deinde cuſtodiæ mandatur. Is, ſi fugiat, fidem non
W. fallit. Narrat tale factum Sehilterus in Addit. ad diſſert.
. de Jure olſidum cap. 7. n. 10.
Loi
en 2. Carceris horrendi exemplum verpis auforis anonymi, des
loche Bedenkens von Verbeſſerung des Juſtiz · Weſens de an-
k 20 1607. quod 'ebhnerus Ol ſervationibus ſuis p. 350. ſJ4.
an. omiſſa tamen illa hiſtoria, inſeruit, narrabo „ Es ſoll
„ ſich in dieſem 1607. Jahre den 1. Auguſti, auf einem Edel⸗
„ ſitz, bey Cron⸗Weiſſenurg, begeben haben, daß ein Maͤgd⸗
„ lein ein Kind auf dem Arm getragen, daſſelkige aber ihm
cenr „ Unverſehens entſallen, und dadurch an einem Bein ver⸗
Gn „ letzet worden, daruͤber die Edelfrau dermaſſen ergrimmer,
ngiu. „ daß ſie ihren Junckern auch zu Zorn bewogen, und dem⸗
9 „ ſelben keine Ruhe gelaſſen, bis er das Maͤgdlein in einem
Ali „ Thurm an den Boden ſetzen laſſen. Als es nun hinab
etut. „ kommen, hat es bald jaͤmmerlich und ſehr angefangen zu
lot. „ ſchreyen, der Knecht, welcher ſolches gehoͤret, hat es aus
ags „ groſſen Mitleiden der Edelfrauen angezeiget, ſie ihm aber
„ kein G hoͤr geben wollen, ſondern ihn uͤbel abgewieſen, und
nlien⸗ „ geſagt: Er ſollte ſeiner Geſchaͤfte al warten, und fremder
efer „ Haͤndel ſich nicht annehmen. Deſſen ungeachtet iſt er ge⸗
d „ gen Abend zum andernmal vor den Thurm gegangen, hat

86 „ das Maͤgdlein je laͤnger je mehr jaͤmmerlich wimmern hoͤ⸗
„ ren, und weil es ein ſehr boͤs Gefaͤngniß, bat er ſich nicht
AI. „ geſcheuer, der Edelfrauen noch einmal einzureden, hat aber
lI. ; alles niche helfen wollen. Nachdem aber das Maͤgdlein
„ gegen 12. Uhr in der Nacht ſtille worden, der Knecht aber
„ nicht ſchlafen koͤnnen, und ein Grauſen ihn ankommen, iſt
„ er zum drittenmal vor der Edelfrauen Gemach kommen,
t „ und ihr zu Gemuͤthe gefuͤhret, wie das Maͤgdlein gantz ſtill
„ worden, und er nichts Guts vermuthe, die Edelfrau iſt
2 XXX 2 endlich

MEDITAT. AD PANDEGT.

„ endlich dadurch bewogen, und hat befohlen, daß man eine

„ Leuchte hinab in den Thurm laſſen ſollte, welches denn auch
„ alſovald geſchehen, und hat man da befünden, daß das
„ Mäaͤzdlein todt an der Erden gelegen, ihm eine groſſe
„sSchlange um den Hals, eine um den Schenkel, und eine
„ um den Leib gewickelt, auch eine in den Hals gekrochen
„ geweſen, daß man ſie oben beym Schwantze hat halten

„ koͤnnen, ſo ſich kodt an des Maͤgdleins Blut geſogen: Wie
„ die Edelfrau ſolchen Jammer vor Augen geſehen, iſt ſie

„ von Sinnen gekommen, und hat ſich zu todt gewuͤtet,
„ dem Juncker aber iſt von des Maͤgdleins Vater bart ge⸗
„ brauet worden.“

2. Sola fama communis ac ſuſpectum carceri includendum
ſufſicit, ſecundum artieulum Carolinum 6.
X

4. Lesen 2. C. de Privatis carceribus ſpuriam & Ce dici no-

ro per errorem inſertam eſſe, oſtenditur in Specimi-

ne DVII. de Pænis eorum, qui ipfi ſibi jus dicunt, Me-

dit. 6.

feimn

Het k
. 3 N

Sp. DLXIV. DE VIOLATIONE CARCERIS. 133

S PECIME N DLXxvH9.
MEDITATIONVM AD PANDECTAS
AD. YVIS. 2 RP1 77V. Ii.

VIOLATIONE CARCERIS.

— . I.
Violatio earcerit etiam in innocente punitar.
II.

Eadem Iuſpicione: &W indicia contra ſuſpectum de
crimine auget.

III.

Fradus torturæ jam decretæ ob fugam intervenientem
amolicazur. 3

iolatio carceris grave crimen eſt, etiam per ſe, lioet
aliud crimen non concurrat. Itaque reus, qui rup-

tis vinculis effugit, tametſi innocens ex crimine,

M propter quod in carcerem impactus eſt, inveniatur, punitur

tamen, L. 13. de Cuſtodia & exhib. reorum. Vide reſpon-

ſum ſcabinorum Lipſienſium apud Schilterum Exercit. 49.

§. 43. Quodſi de innocentia non conſtat, eruptio illa au-
get ſuſpiciones, novumque ad torturam indicium facit,

Conſtit. erim. art. 25. n. alt. Et, ſi tortura jam decreta fuit,

reus vero ante ejus exſequutionem carcere elapſus ex fuga re-
XXX 3 traka

MEDITAT. AD PANDECT.

534

Crahatur, gradus torturæ augeri poteſt, arg. L. 18. 9. 1. de
Quæſtionibus. Sic Cri Helmſtadienſes menſe Octobri anni
cioloCCXIII. reſponderunt: Daß Johann Tobias Hoͤhning und

Johann Heinrich Tönicke in ihren Defenfionen etwas, ſo ihnen zu

ſtatten kommen moͤchte, nicht ausgefuͤhret, derowegen die fol. 463.
„827. und 974. beſindliche Urtheile an ihnen billig vollſtrecket, und
dem letzteren, wegen des durch die unternommene Flucht und an⸗
dere darzu gekommene Indicia wider ihn vermehrten Argwohns,
aber die Daum⸗auch die Beinſchrauben angeleget werden. V. R. W.

Caſtodes, reum ex carcere dolo emittentes, ſimili ſupplicio
adficiuntur. ́MU
Quæ peæna locum babet, tametſi vis nulla ſit adbibitag.
Carpzovius quidem, &c alii, mitiorem pænam in praxi
. receptam teſtantur.
Sed praxis illa certa & Cconſtans non eſt, atque bina exempla
in contrarium adferuntur.

2

Nusnquam fere rei e carcere elabuntur, niſi per colluſio-
nem cum commentarienſi & cufſtodibus, aut ſaltem ex
negligentia & incuria esrum. Sæpe ergo de commentarien-
ſis & cuſtodum pœna interrogantur Cti. Tunc vero ante
omnia, dolusne an eulpa intervenerit, inveſtigandum eft.
Quodſi cuſtos doli & colluſionis convincitur, jura eum ei-
dem pœnæ ſubjiciunt, cui obnoxius docebitur fuiſſe, qui
fugerit, in L 4. C. de Caſtodia reorum, & art. 190. Conſtit.
crim. Quem articulum 180. Carpzovius in Quæſt. crim. II1.
n. 103. ad eum cuſtodem, qui, violentia adhibita, veluti ar-
mata

1

me

ſeil

l.4
ienn
N und
fune

6

kgbein

Nid

hite

Nenhl

olole⸗
lenel
atten⸗

0 te

ln
eumee
,
nti
n. II
lotin⸗
nun

SP. DLXIV. DE VIOLATIONE CARCERIS. 535

mata manu, carcerem fragendo, captivum liberat & abducit,
reſtringit, in eo vero, qui connivet ſaltem ac fugam permit-
tit, ultra fuſtigationem veniri poſſe negat. Mirum. Tria
ſcilicet argumenta adfert. Primum ait: Pœnam mortis cu-
Rodi irregari, a:modum duram foret. At quæ durities? Si
durum non eſt, ſed ſalutare reipublicæ, & ad conſervandam
tranquillitatem & ſecuritatem omnium neceflarium, fures in
furcam agi, prædones rota contundi, incendiarios cremari,
homicidas capite plecti, nec durum erit, hos, qui, rupta fide
ſua jurata, propter vile plerumque lucrum iitos facinoroſos
pœnæ promeritæ eximunt, & in perniciem publicam libe-
rant ac quaſi armant, ad ſimile ſupplicium abſtrahi. Deinde
Carpzovius vocem: aushilft, quæ in articulo 180. reperitur,
urget. Teſtor eorum fidem, qui linguæ noſtræ Germanicæ
indolem norunt, num voce hac auskelfen violentiam ſigni-
ficari, eredant. Ego profecto hoc non credo. Certe in vita
communi quotidie de advocato, amico, proxeneta, magiſtra-
tu &c. dicimus: Er hat ihn aus der Verdrießlichkeit, aus dem
Gefaͤngniſſe, aus der boͤſen Sache, aus den Haͤnden ꝛc. geholfen.
Denique Carpzovias verba Spec Sax. lib. 3. art. 9. gewalti⸗
glich dem Gericht entfuͤhret; allegat. Sed hæc nihil ad nos.
Speculator ibi de commentarienſi & cuſtodibus plane non

agit, ſed de extraneis. Et nec credo quidem, caſum unquam

exſtiturum, quo commentarienſis & cuſtodes vim in liberan-
do captivo fint adhibituri. Neque enim vi opus habent,
qui dormiendo ſaltem aut aſtu, certe ſine omni ſtrepitu, cap-
tivum dimittere poſſunt. Ridiculi forent, ſi ad hoc ipſum
homines conducerent, aut arma induerent. Quidquid
tamen ſit, major eſt Carpzovii, quam legum, auéteritas in
animis pragmaticorum, qui adeo eum ſequuti dolum in com-
mentarienſi & cuſtodibus ſaltem fuſtigatione puniunt. Vide
Bergeri Supplem. ad Elect. Jurispr. erim. p. ſ. & quos ibi le.

536 MEDTTAT. AD PANDECT.
gat. Ego tamen de conſtantia iſtius praxeos dubito. Nar.
rabo, quæ ipſe viderim. Me puero, circa finem Seculi XNVII.
miles homicida, Magdeburgi in carcerem com pactus, cuſto-
dem ſuum itidem militem corruperat. Aufugiunt igitur
ambo, murumque tranſiliunt, ſed cuſtes ille corruptus tam
infelieiter, nt crus frangeret. Homicida ergo ſolus evadit.
Cuſtos comprehenditur, &, me adſtante ac inſpiciente, gilo.
bis plumbeis trajicitur, quod arquebouſirei: vocant, ad quiam
pœnam damnatus ante fuerat ie, quem e cuſtodia emiſe
rat, homieida, Recentius exemplum anno 1701. con-
rigit. Ragozium, Hungarorum rebellium principem & an-
tefignanum, centurio quidam, Lehmannus nomine, cui cu-
ſtodia ejus commiſſa fuerat, emiſit, damnatusque eſt, ut tan.
quam rebellis vivus in quatuor partes ſecaretur, quam pœ-
nam tamen Leopoldus, indulgentiſſimus princeps, de more
in gladii ſuppliciuw commutavit. Vide des neu⸗eroͤfneten—
Bilder⸗Saale ſechſten Theil, pag. 239. /4.
VII.
Culpa cuſtodum, quibus reus evaſit, ſi magna & Jupina fuit,
pænam corporis adftictivam & perperuam
relegationem meretur.
Calpa mediocris carcerem aut mulécau.
X.
Iun Sexonia tamen jusjurandum, quod dolus abfuerit, ante
omnia exigi ſolet.

7

PFreduerauut eſt, ut rei, qui in cuſtodia ſunt, per negligen-
TL' tiam cuſtodum evadant. Atque tunc pro modo culpæ
in hos cuſtodes ſtatui jubet Adrianus Auguftus in L. 12. pr.

de Cuſtodia & exbib. reorum, quod & in art. 180. Conſtit.
crim

r
ſe
de⸗
P⸗

d

lbe
gui

abe
ſ
8

—

N.
. Nu.

il
culo⸗
igiur
n
Bend
tehr
n
emi
Ken.
W
ner⸗
vunge⸗
Ge ne
ͤfftn

fui

SP. DLXIV. DE VIOLATIONE CARCERIS. 137

crim. verbis: nach Geſtalt der Sachen; præcipitur. Et poſ-
ſet ſecundum iſtam L. 12. cuſtodibus, ſi culpa eorum nimia
deprehendatur, ultimum fupplicium irrogari. Ar vero in
Praxi, ſi Cærpzevio Quæſt. crim. 111. a. 110. ſqg. inprimis
113. & Bergero in Parte I. Suppl. ad Electa Jurispr. erim.
bPag. y- credimus, tantum abeſt, ut ultimum ſupplicium cu-
ſtodibus, quanquam defidioſiſſimis, imponatur, ut ne qui-
dem ad fuſtigationem perveniri poſſit, quin nec ad relega-
tionem, niſi lata, aut latiſſima ſit culpa. Ita quidem Carp-
zovius dictatorie ſine lege, quin & contra legem loquitur.
Fgo tamen eos, qui a Carpzovii ſententia recedunt, a ſacri-
legii pœna abſolvo. pſe aliquando, quum [Cris Helmſta-
dienſibus adſiderem, horum nomine cuſtodem, cujus ſupina
negligentia latrones improbiſſimi evaſerant, ad fuſtes & exi-
lium perpetuum menſe Octobri anni coloccxxvI. damnavi:
Daß Inquiſit Schaͤfer mie Staupenſchlaͤgen des Landes ewig zu ver⸗
weiſen, und ſein Eheweib ihm zu folgen ſchuldig ſey. V. R. W.
Rat. dec. Inquiſit als Gerichts⸗Knecht und deſſen Eheweib ſeynd
deshalb ins Geſaͤngniß und Inquiſition gerathen, daß ſie zwey we⸗
gen Diebſtahls und begangenen Mords in Verhaft gerathene und
ihnen anvertraute Zigenner entkommen laſſen. Ob nun wol die ge⸗
gen ſie vorhandene Muthmaſſungen ſie eines mit den entlaufenen
Delinquenten gemachten Complots und vorſetzlicher Erlaſſung zu
uͤberfuͤhren nicht hinlaͤnglich ſeynd, da zumal der Umſtand, daß In-
quiſit den einen Zigeuner bey der erſten Fiucht ſelbſt wieder einge⸗
hole, den Verdacht eines Doli einigermaſſen ablehnet. Alldieweil
aber Inquiſit wenigſtens eine ſupinam culpam und negligentiam,
ja in ſo weit, daß er wider ſeinen geleiſteten Amts⸗Eyd und Pflicht
gehandelt, auch einen Dolum begangen, indem er 1) die beyde ge⸗
ſangene Zigeuner auſſer dem Gefaͤngniſſe auf der Treppen ſitzen und
Tom. VIII. Yyy Toback

538 MEDITAT. AD PANDECT.

—
Toback rauchen, 2) ſelbige, um ihre Noehdurfe zu verrichten, beyde
zugleich aus dem Gefaͤngniſſe gehen laſſen, 2) ihnen vergoͤnnet, daß
ſie ſich hinter das Gefuͤngniß an einem Oree, wo er ſie nicht in den
Augen gehase, geſetzee, ferner, 4) andere Leute mit ihnen vor dem
Gefaͤngniſſe ſprechen laſſen, 5) Meſſer bey ihnen gefunden, und ſol⸗
ches den Gerichten niche angezeiget, endlich 6) auf etliche Tage lang
ohne Vorwiſſen und Erlaubniß der Gerichts⸗Obrigkeit verreiſet; So
geher zwar die im 180 Artickel der peinlichen Hals⸗Gerichts⸗
Ordnung geſetzte gleichmaͤßige Strafe ab. Jedoch da culpa dolo
proxima uͤbrig bleibe, verdienet Inquiſit wenigſtens mie Staupen⸗
Schlaͤgen des Landes ewig verwieſen zu werden, und zwar um ſo
viel mehr, da durch Echapirung der goteloſen und moͤrderiſchen Zi⸗
geuner die allgemeine Ruhe und Sicherheit nicht wenig geſtoͤhrer
wird. Uebrigens, und weil gegen das Eheweib keine ſonderliche
Indicia vorhanden ſeynd, ſo haben wir weiter nichts, als daß fie
ihrem Ehemanne folgen ſolle, erkannt. Vide I. 3. §. I. de Uficio
præfecti vigilum, ubi culpa fuſtibus punitur. Ceterum, ſi
culpa mediocris ſaltem fuit, e. g. cuſtos ſomnum ſibi obre-
pere paſſus eſt, carcer vel mulcta dictatur, ſolet tamen ex
tylo Ctorum Saxonicorum ante omnia jusjurandum decer-
ni, dolum abfuiſſe. Sic Cti Vitembergenſes menſe JIunio
anni croisccix. reſponderunt: Wuͤrde der Richter Coßmann und
Peter Kreußler ſich eydlich reinigen, und, daß ſie Joachim levi wiſ⸗
ſentlich und vorſetzlich nicht entlaufen laſſen, ſchwoͤren, immaſſen
ihnen, nach vorgehender ſcharfen Verwarnung fuͤr der ſchweren
Strafe des Meineydes, gu thun oblieget, ſo iſt zwar diesfalls wider
ſie weiter nichts fuͤrzunehmen. Es ſeynd aber ſelbige nichts deſto⸗
weniger beyderſeits ihrer Nachlaͤßigkeit halber 14. Tage lang mit Ge⸗
faͤngniß, oder um 2. Nßo. billig zu beſtrafen, wie nicht weniger zu Er⸗
ſtattung der Unkeſten, ſo viel jeder verurfacher, anzuhalten. B. B. W.

XI.

—, „ —. —— —

‚— —

—

ſiht
li⸗
W
1rle
lſe⸗
Pl
te⸗
riche
100l
lüpen⸗
n
ec
ſſi

ndece

i
1
obre⸗
helel
dere
uin
nntt
rf
bufte
ſchert
ſs he
,ℳ
nit⸗
n⸗
9

1

gilantia liberationis inſtrumentum fiat. Le Siouv de 7.

SP. DLXIV. DE VIOLATIONE CARCERIS. r39

XI. .
Cuſtodibus, qui vafre & ſubtiliter decepti cuſiodia: amiſerunz,
nibil imputari poteſt.

.

14 H'drianus in L. 12. pr. de Cuſtodia & exbib. reorum nihil

in eos milites, qui cuſtodias ſuas fortuito amittant,
ſtatuendum eſſe ait. Ad caſus autem fortuitos etiam re ferri
oportet, quando cuſtodes vafritie reorum decipiuntur. Eft
ſcilicet vafrities illa nonnunquam adeo ſubtilis, ut lynceos
quoque oculos effugiat. Ab ea ſibi eavere, ſupra humanam
prudentiam eſt. Sæpe rei, qui fugam moliuntur, tanta ſo-
lertia & calliditate utuntur, ut ipſa cuſtodum ſedulitas & vi-
oli
dans ſes Memoires tom. I. pag. 88. artes, quibus principes
Condæus & Contius ac dux Longævillæ, juſſu Mazarini
capti & cuſtodiæ Barii, hominis vigilantiſſimi, traditi, hunc
deceperint, ac commercium litterarium libere cum amicis
exercuerint, fugæque confilia agitarint, hunc in modum de-
ſcribit: Le Sr. de Montrevil, Secretaire de M. Ie Prince de
Canti, étoit celui, qni conduiſoit le commerce ſi adroitement,
& par des inventions ſi ſubtiles, que le Sr. de Bar étoit ſouvent
lui- möme l'inſtrument, dont il ſe ſervoit, pour faire tenir les
leitres aux Princes. Pour cela on avoit fait faire des écus
crenx, gui ſe formeient d vis, qu'on melois avec ceuæx, qu ot
envoyoit de tems en tems auæ priſonniers pour jouer, & que
l'on confoit au Sr. de Bar, pour les leur remettre lui-méme en-
tre les mains. On ſe ſervoit auſſ quelque fois du miniſtre des
Riciers de la chambre & meme d'un valet du Sr. de Bar, ſant
pluſieurs autres fineſſes, dont les priſonniers ne manquent jamais.
Et videtur utique ei, qui ſe decipi patitur, aliquid imputari
yy 2 pPolle.

MEDITAT. AD PANDECT.

poſſe. At, ſi rem recte conſideres, iniqua foret iſtiusmodi
imputatio. Negat Vlpianus in L. 6. de Juris 87 facti igno-

540

rantia, delatoriam curioſitatem a quoquam exigi. Et clarius H

adhuc Iulianus in L. 20. Commodati inter caſus fortuitos
refert, quando idoneus homo a malis hominibus decipitur.
Quamobrem cuſtodes, qui a captivis in fraudem deducti

eluſique fuerunt, a pœna omni immunes ſunt.

COROLLAIVM.

Cuſtos, qui debitorem in vincula conjetum, vel ſibi com-
miſſum, fuga elabi ſeu per dolum, ſeu per ne gligentiam
ſinit, etiam civiliter tenetur, arg. L. 7. pr. Beboßei &Da
a creditoribus, ut æs alienum fugitivi ſolvat, conveniri

poteſt. Vide Dépleri Schauplatz der Leibes⸗ und Le⸗ ð

bensſtrafen, Pari. I. cap. 5: J. 30. Pag. 512. & quos ibi
allegat. = —

Uomol
D

rin

Kum.

1

bin.
Onan
il
Mntlii
l
qvo⸗

SbP. DLXV. DE BLASPHEMIAA 41

SPECIME N DLXV.

MEDTTATIONVM AD PANDECTAS

vr IF. XIrIII. 1IV i..

I.

BPlaſphemiæ ſunt ſpecies injuriarum, atque ex doctrina de

injuriis explicandæ.

Diviſtones injuriarum etiam ad blaſphemias pertinent.
II.
Blaſphemia alia atrox eſt, alia non atrox.

IV.
itimum ſupplieium non niſi ob atrocem irrogatur.

octrina de blaſphemüs, quamdiu ad ſua principia
non revocatur, difficilis eſt & multas diſputatio-
nes excitat, mihi tamen, ſi recte explicetur, pla-
niſſima videtur. Difficultates omnes tollet juſta definitio, in

qua ſtruenda non [Cti ſaltem a theologis, quemadmodum

Jo. Chriſtian Fritſchius in ſeltzamen, jedoch wahrhaftigen

theologiſchen, juriſtiſchen, mediciniſchen und phyſicaliſchen

Geſchichten, Part. I. biſtor. 3. obſervat, ſed ipſi inter ſe dil-
ſentiunt. Ego breviter blaſphemiam definio, aut deſcribo
potius, in juriam in Deum, eaque omnia, quæ de injuriis in
homines traduntur, huc traho, ſimili tamen ratione, qua
ryy 3 Cæaro-

MEDITAT. AD PANDECT.

742

Carolus E. in articulo 174. doctrinam de furtis ad ſacrilegia,
ut nempe blaſphemi minore indulgentia tractentur, quam
convitiatores. Ex hoc principio controverfſias fere omnes,
quæ de blaſphemia moventur, decido, ac dubia explano.
Quemadmodum ergo omne id, quod in contemtum homi-
nis vel fit, vel dicitur, injuria eſt, pr. J. de Injuriis, ita &
blaſphemia, quidquid in Dei contemtum tendit. Porro
plaſphemiæ in tot claſſes & genera, in quot injuriæ, diſpe-
ſcuntur. Sicut igitur injuriæ aliæ atroces ſunt, aliæ non
atroces, ita & blaſphemiæ. Objicies forſan, in uriam om-
nem in Deum atrocem eſſe. Fateor. Sunt tamen gradus
atroeitatis, qui efficiunt, ut delictum, per ſe & ſua natura
atrox, aliquando zar igexn afrOX dicatur. Exemplum in
injuria, quæ parentibus infertur, habemus. Ea omnis gra-
vis & atrox eſt, §. 9. I. de Injuriis, L. I. §. 2. de Ol ſeguiis pa-
xgentihus. Ad exheredationem tamen liberorum non omnis
fuſſicit, ſed atrox in ſpecie, quam Juſtinianus in Wovelle 115.
cap. 3. §. 2. gravem & inhoneſtam appellat, requiritur; vide
Specimen CCCLVII. de Ekxheredatione Medit. I. Idem eft in
blaſphemiis, quæ omnes atroces ſunt, ſed tamen, ut ulti-
mum ſupplicium locum inveniat, zaz èeyny atroces eſſe de-
bent. Itaque jam diu receffimus a rigore Juſtiniani, qui in
Wovella 77. ultimis ſuppliciis ſubdit eos, qui per capillos &
caput Dei jurant, qualis blaſphemia atrox dici nequit. Atro-
citas tamen certis finibus circum ſcribi nequit, quum ab ipfis
legumlatoribus, Carolo E. in artieulo 106. in der Reichs⸗Ho⸗
licey⸗Ordnung de anno 1577. zit. 1. & in der Churſachſiſchen
Policey⸗Ordnung de anno 1661. fft. 3. arbitrio Gtorum æſti⸗
manda relinquatur. .

„

V.

N
Nien
Oen
Onne
el
fan-
rint
Im
ie n
mo.
Nr
mI
Nini
mInr
il⸗
nCnn
Nen
, nice
gehi
un
elic.
in
hla
Ao.
ehio
heſ
Mn
neſi⸗

SP. DLXV. DE BLASPHEMIA.

— 143
V.
PBlaſpbemiæ aliæ immediatæ ſunt, aliæ mediatæ 5 obliquæ.
VI.

Ad obliquas referuntur convitiæ in Jacramenta g
Jaerum codicem.

Prro quemadmodum injuriæ vel mediatæ ſive obliquæ
ſunt, vel immediatæ, ſic & blaſphemiæ. Blaſphemiam
mecdiatam, ſeu obliquam, eodem modo, quo injuriam obli-
quam in Specimine DXLFPTI. de Injuriis obliquis coroll. I. de-
finivi, deſcribo dictum factumve ratione ipſius Dei non in-
jurium, ſed quod tamen vel duéto argumento vel per imters=
Poſitam perſonam ad Deum refertur., Videamus primum de
his blaſphemiis, quæ duéto argumento pro talibus reputan-
tur. Inter has potiſſimum refero, quæ in ſacramenta, nulla
licet Dei mentione facta, vel in ſacrum codicem jaciuntur.
Simplex execratio per ſaeramenta blaſphemia eſt, ſed gravius,
ſi Dei nomen adjiciatur, punitur. Vide edictum regis &
electoris Saxonis de anno 1712. in Cerpore Auguſteo tom. I.
bag. 1806/. Magis ergo huc pertinent ſcommata, ſeu contu-
melioſa aut procacia verba, quibus quis contemtum & de-
ſpieientiam ſacrorum myſteriorum declarat. Hoc blaſphe-
miæ genus inprimis Friderico II. imperatori a pontifice Ro-
mano ejusque aſleelis objicitur. Sic e. g. Jo. Vito Duranus
in Chronico apud Leibnitium in Acceſſionibus hiſtoricis p. 1I. ſg.
de eo ſeribit: Aſtruitur, quadam dierum ipſum in pompa præ-
cellenti, ſtipatum undique eorona procerum, miſarum ſolemmiis
interfuiſſe, & ibidem a Soldano, vel principe quodam alio infi-
deli, inquiſitum ab eo fuiſſe: quid in manibus ſacerdotit eleva-
retar, & cum adoratione tam reverenda ab eo & cunctis reh
. 115

MEDITAT. AD PANDECT.

544

n.

7olis tam diligenter conſpicaretur tale dieitur ei dediſſe reſpon-
Jum. Sacerdotes noſtri fabulantur, id, 4uod furſum erigitur,
Jore Deum noſtrum. Fertur && de ipſo, dum traufiret quadam
die eum exercitu ao campum proße fuvium Rhenum, plenum
ſegetibut uberibus ſpeltarum, quod dixerit, impie & perverſe
ſentiens de altiſſimo Jacramento corporis Cbriſti: quod dii
ex boc Trumento ſuo tempore conficientur.

VI.
Obliquarum blaſpbemiarum genus eſt, quod in divos ſeu
ſanctos eructatur. .
VIII.

Inprimis in Mariam.

Convitia in divos & Mariam etiam ab evangelicis pro blaſpbe-
mis reputantur, ſed tamen indulgentiui, guam a
catholicis, puniuntur. .
Qicut homines injuriis per interpofitas perſonas adficiun-
S tur, ita & Deum convitia aliena ſæpe læœdunt. Novimus,
injurias defuncéto illatas in heredem redundare, atque huic
jus agendi dere, L. I. §. 4. & 6 L 27. de Injuriis. Simili ra-
tione injuria divis, ſeu, ut a catholicis vocantur, ſancétis illata,
Deum offendere creditur, ac inter
quamvis evangelici ſanétorum cultum jam diu abrogarint,
Roc tamen blaſphemiæ genus abrogatum non eſt. Læditur
enim utique Deus convitio in eos; quos in tutelam, &, ut ſice
