ſed numero victus, jusjurandum decrevit hunc in modum:
Wuͤrde Iaquifitin in Gegenwart eines Geiſtlichen, und nach vor⸗
hergehender deſſen ſcharfen Warnung ror der ſchweren Strafe

1¹

des Meineydes, ſich eydlich reini gen, und, daß ſie das in der ver⸗

wirtweten Inſpectorin Scheuer entſtandene Feuet nicht angeleget,

noch ſonſt verurſachet, ſchwoͤren, ſo wird ſie der gefaͤnglichen Haft

erlaſſen, und von der angeſtellten Inquiſition entbunden, gleichwol
aber die durch dieſen Proceß verurſachte Unkoſten zu erſtatten
angehalten. V. R. W. Rat. dec. Die wider Inquiſitin vor⸗

handene inchicia beſtehen darinnen, daß ſie 1) gegen der Inſpe-

Korin Kinder⸗Maͤgdgen geſager, ſie ſolle die Tiedin abſchaffen,
oder ſie wolle was thun, daß Inſpectorin die Haͤnde uͤber den
Kopf ſchlagen ſolle, daß ſie 2) kurz vorher, ehe der Brand ent⸗
ſtanden, ſich mit irem Manne wegen dieſer Emerenzen Tiedin,
als der Inſpeétorin Magd, heftig gezancket, und von ihm ge⸗
ſchlagen wor den, daß ſie 3) nach dem Brande zur Inſpectorin
geſaget, die Scheune ſey um dieſer Tiedin abgebrannt, und
koͤnnte ihr das Haus und der Stall auch noch um derſelben wil⸗
len abgebranst werden, daß ſie 4) zu der Tiedin eben dieſes, es
ſey um ihrer willen die Scheune abgebrannt, geſprochen, daß ſie
7) in der Nacht, worinnen das Feuer entſtanden, aus dem Hau⸗
ſe geweſen, und von der Spinſterin, die bey ihr im Bette gelegen,
dermiſſet worden, daß ſie 6) das Feuer zum erſten geſehen, daß
ſie

die
ſi
ſen
ſel
Uer

ſe!
6,
lerſe
i
dis

N

—
limter
le uln
0t t
teno.
ii hun,
le, NW
raton.
§ ern
nodun
ſch N
Gaf

Ne
ng,

hencheſt
Gihen
Iun
In

aberd
tad e
Toi
ſn ⸗
egotn
it, 1

SP. DXLI. DE INOENDIARIS. 1 5

ſie 2) als ihr Mann die Inſpect rin bekliaget, geantworket, es waͤ⸗
re nichts daran gelegen, und daß ſie 8) ihrem Man re, mit dem ſie
ſich vorher auf das heftieſte erzuͦrnet, alſ bald, nachdem er ihr den
Brand vorgeworfen, gute Worte gegeben, und geſaget, ſollte ſie
nun auf ihre alte Tage verbraunt werden. Welche indicia zuſam⸗
men einen groſſen Verdacht wider die Inquiſitin erwecken, und zu
An'egung der peinlichen Frage hinlaͤnglich zu ſeyn ſcheinen. Alldie⸗
deil aber diejenige Anzeigungen, weſche in dem 41. Artickel der
einlichen Hals⸗ Gerichts⸗GOrdnung vor genugſam zum heim⸗
lichen Brande geachtet werden, allhier nicht befindlich, und niemand
die Inquiſitin mit ungewoͤhnlichen, verdaͤchtigen und gefaͤhrlichen

Feuerwercken umgehen ſehen, hingegen 1. die angegebene Drohung
gegen ein Maͤdgen von 13. Jahren, welche in criminalibus kein

Zeugniß ablegen darf, ausgeſprochen ſeyn ſoll, hiernaͤchſt 2.
der Zanck mit ihrem Manne ein ſehr weit geſuchtes Indicium

iſt, immaſſen auch 3. und 4. die gegen die inſpectorin und

die Tiedin gefuͤhrte Reden nach dem Brande, in Ermangelung
ſtaͤrckerer Indiciorum, einen gar ſchwachen Verdacht machen,
ferner F. die Zeit, da Inquiſitin aus dem Hauſe geweſen ſeyn
ſoll, um 9. Uhr angegeben wird, das Feuer hingegen um Mit⸗
ternacht entſtanden, wie denn ohnedes die Zeugen, daß ſie lan⸗
ge weg geweſen, nicht ſazen koͤnne t, alſo ihr Vorgeben, daß
ſie nur das Waſſer abgeſchlagen, gantz wahrſcheinlich iſt, dann
6. dieſes, daß ſie das Feuer zum erſten erblicket, gar wol un⸗
verſehens geſchehen ſeyn kan, weiter 7. ihres Mannes, mit dem
ſie in ſtetigem Hadder lebet, Zeugniß ſie wenig graviret, uͤber⸗
dies nicht viel zur Sache thut, daß ſie die Inſpectorin nicht be⸗
klagen wollen, endlich 8. auch ein Unſchuldiger, dem ein har⸗
tes Delictum qaufgebuͤrdet wird, furchtſam werden, und ſich
dergeſtalt, wie Inquiſitin, erzeigen kan; So halten wir dafuͤr/

6 MEDTTAXT. AD PANDFSCr.

es ſey Inquiſitin durch die angefuͤhrte Indicia remota hoͤher
nicht, als zum Reinigungs⸗Eyde, graviret. Sie muß aber
doch, wenn ſie ſelbigen abſchwoͤret, die auf die Inquifition, wel⸗
che ſie durch ihre verdaͤchtige Reden ſich ſelbſt zugezogen, ver⸗
wandte Koſten bezahlen. Quam bene alii judicent. Ego cum
Kreſſo ſentio, qui in Commentario ad iſtum art. 41. not. 5:
Tvtus, ait, articulus videtur logui de incendiæriis famoſis;
Von oͤffentlichen Wmordbrennern. NWam, qui ſemel ex odio,
iyaeundia, vei alio afeltu flasmmam fubjiciunt alienis ædilui;
vix his talibus artificiofis machinis, vel inſtrumentis utuntur,
verum per indicie communia v. c. inimieitiam, præſentiam
zu loco delicti, minas o ſimilia regulariter produntur. Idem
Cruſius de Indiciis part. 2. cap. 38. n. 28. 88 Frölich in Com-

ment. ad leg . .
præter eam, quam Carolus deſignavit, conjecturas, quæ tor-

mentis locum faciant, enumerat. Et ipſe profeéto Carolus
nobis adſentit. Sic enim ille in articulo 25. So man der An⸗
ung, die in viel nachgeſetzten Artickeln, atque adeo etiam

in articulo 41. gemeidt, und zu veinlicher Frag genugſam ver⸗
ordner ſind, nicht gehaben mag, ſo ſoll man Erfahrung ha⸗
ben nach den nachfolgenden und dergleichen argwoͤhnlichen
Umſtaͤnden, ſo man nicht alle beſchreiben kan.

III.

Exemplum int endii per ebolaſticum ex metn caftigationis juſ-
eitati narratur & de pœna diſquiritur.

ſt iram funeſtiſſimi incendii ex futili cauſa ſuſcitati hiſto-
riam verbis Ekkebardi Junioris in libro de caſilus mo-

naſterii S. Galli in Alemannie cap. 6. apud Goldaſtum in Rerum
Aleman

em Carolinum part. 2. Iib. I. tit. 12. dicunt, ac varias

i

—
e

-
Nee
ten
let
614,
U

non

(el

ube
1)⸗
doni
e⸗

—
4
hlte
l be⸗
Wonn
Nt.
.
Annſ
untur,

tim

.MWen
1 06.
c vai
ne
Caorun
deran

ttn

nn ver
Unghe

nlchrn

ii Ie
1r
Nenn

ℳnn.

Sp. DXLI. DE INCENDIARIs. 161

Alemannicarum ſeriptoribus tem I. p. 24. ſq. narrabo: Mopa-

Kerium ânatum eſt ira: Erant diſciplinæ loci, ut ſemper,
S&& tan ſeveræ nzon medo in clauſtro; ſed & in ſcbolis exterius.
PErat dies &. Marco ſolemnis, &, ur ſolent ſcholaſtieuli diebus
Jeſtis, ut oras vatulent, ſæpe mereri, veniam ber precatores
vel induxias, ut verius ſeribam, ſecunda feria babuerant. Ar
tertig feria exaltoribus, quos circatores vogamus, culpas eo-⸗
rum Magiſtro rememorantibus, owines exuere Jubentur. Mit-

itur unus vapulandorum in ſuperioræ domur pro virgit, ibi

vepoßitis, deferendiv. At ille, ut ſe & ſocios liberaret, tzitio-
nem de fornacula guadam citißfme rapiens aridis lignis tecto
Pproximit infixit, && quantum ocii erat conftavit. At exaslo-
ribus ikum, car tardaret, inelamantibas dowuzm ardeyre Vo-=
ciferens veclamavit. Sicgue tegulis aridig aquilone Juogque

Rante incendia rapientilus, domus tota fammis collaxit. Pe-
veſziti dicto citius omnes Magiſtro ſpreto proſiliunt, tecta con-

ſcendant, fegulas ditjectas eum igne aguilo rapuit, & in tur-
ris enjurdam culmine eleſik &. Galli proxime volante bor-
favit. Poſt alia ambuſtorum infortunia fratribus neæ telza
nec viéctualia per ſpatia aliqua temporum habentilbus it occaſio
temptationibus. Per montes enim & valles proximasque vil-
lIas quaqua poterant fratres, dum loca manendi gqucrere non
erat inbiberi, tum veræ tum falſæ, ut ft, oriuntur infſamig.
Ekkehardus tamen, qua pœna tantum facinus ſit coercitum
. 2 † 2
non addit. Nec facile profecto eſt de hac pœna judicium.
Expromam tamen meam de ea ſententiam. Si ex animo lo-
quendum eſt, ego, qui cum Quintiliano præceptores iſtos, qui
lubentius verberant, quam docent, peſſime odi, ægre manus
a plagoſo illo Orbilio abſtineo. Videtur is ſua in caſtiganda
duritie teneras diſcipulorum mentes ad deſperationem ade-
giſſe, Notum vero eſt ex L. 6. AJd L. Aquiliam, præceptoris
Tom. PIII. X nimi-

7

162r MEDITAT. AD PANDECT.
nimiam ſævitiam culpæ adſignari. Soleo itaque hoc ex Ekke-
hardo exemplum iſtiusmodi Orbiliis narrare; ut, quam cru-

delitas ſua infelices pofſit exitus habere, intelligant. Sed il-

lum quidem mos ſæculi ſui, quem Ekkehardus magnis lau-

dibus effert, tuetur. Solus ergo incendiarius reſlat. Quem
ego, ſi major XXV. annis fuit, ut in antiquis temporibus
ſæpe ſcholaſtici eſſe ſolebant, igne, ſi minor fuit, gladio
denique, ſi impubes, fuſtibus & perpetuo exilio puniri
debuiſſe cenſeo. Majorem enim metus caſtigationis, quip-

pe vanus, excuſare nulla ratione poteſt. In minore miſe-
ratio ætatis judicem ad mediocrein pœnam producere poteſt,

L. 32. §. 1. de Minoribus. Quæ lex impuberi magis adhuc

prodeſt.
IV.

Auctor incendii in ignem conjici impune non poteſt.
uod Dambouderus in Praxi rernm criminalium cap. 106.

n. 3. ait: Diſſmulant judices 87 connivent, ut is vieinus,
qui ex vieini incendio paſſus ſit gravem rerum ſuarum jactu-

ram, ob juſtum dolorem, in ipſa animi commotione poſſet alterum
vicinuim ſaum, unde ortum eſt incendium, impune in ignem con-
jicere: ſiquidem in eo ipfo animi commoto furore compreben-
di poterit; hoc priſci Saxones juris quodammodo eſſe cre-
diderunt. Ita enim Gloſſator des Sachſen⸗Spiegels lib. 2.
artic. 51. wiſſe auch allhie, daß, bey welchem Mann bey naͤcht⸗

licher Weile ein Feuer auskommt, und es der Wirth zum er⸗

ſten gewahr wuͤrde, und verſchwiege es aber, und ſchrye nicht,

er wuͤrde gleich davon fluͤchtig oder nichr, weil er den Scha⸗
den verſchwiegen hat, welches dann bey Leib und Gut ver⸗

boten iſt, ſo ſollt man ihn, alsbald ihn jemand ergreift/ in das
Feuer werfen, ohne allen Wandel oder Ausrede. Verum no-
ſtri ſæculi diſciplina hujusmodi furori veniam non dabit, ſed

. hos,

ec

Te.
nenl
ed l
olun.
en
ordbi
glän
Puot
in
mile.
Pdelt

DACte.

,.
jtin
ernn
n dur.
dprele.
ſle ae.
k1.
nich
zuntn
e nicht
Sch⸗
u W.
in
um⸗
l
o

SP. DXLI. DE INCENDIARIIS. 163

hos, qui auctorem incendii in ignem conjecerint, puniet uti-
que, mitius tamen, ob juſtum quodammodo dolorem, cujus
ratio etiam in homicidiis habetur, L. 2. §. 3. de &. C. Silan.
Qui in incendio auxilium nen fert, punitur, ſi civis aut inco-
la ſit, non item ſi extraneus.
Gemorabile eſt Nicomedienſe incendium, de quo hæe
I narrat Plinius lib. 10 ebift. 42. Wicomediæ vaſtiſtmnun
incendium multas privatorum domos & duo publica opera,
Zuamquam via interjacente, Geruſiam & HMon, al ſumfiz. Eſt
autem latins ſparſum, primam violentia venti, deinde inertiq
bominum, quod ſatis conſtat, otioſos & immobiles tanti mali
Pectatores perſtitiſe: & alioqui nullus aſquam in publico Ripho,
nulla hama, nullum denigue inſtrumentum ad incendig compe-
ſcenda. Quæro, num puniri potuerint iſti ſpectatores. Du-
bium inde naſcitur, quod auxilium ferre ofſicium ſaltem
humanitatis atque adeo imperfectum fit. Verum in cive

& incola, ſuppetias civitati incendio laboranri ferre, per-

fectum officium, ſeu, ut Beyerus in Specim. Juris Germ.
cap. I4. n. 8. loquitur, munus civium eſt, cujus intermiſ-
ſio pœnam meretur. Extraneus vero, imperfecte ſaltem
obligatus, injuriam talem impune feret.
Sð VI.
Cura magiſtratuy ciren ignem quatuor complectitur.
C circa ignem inprimis ad magiſtratus officium per-
tinet, & quatuor complectitur, ſollicitudinem nem-
pe de incendiis 1) præcavendis, L. 2. §. 4. de Offcio pra-
Jecti vigilum, 2) arcendis, per ruinam ſcilicet ædium ad-
huc intactarum, L., 7. §. 4. Quod vi aut elam, 3) reſtin-
guendis, L. I. de Oicio præfetti vigilun, 4) puniendis,
L. 4. de Uicio præfecti vigilun. Et apud Romanos n
X2 em

164 MEDITAT. AD PANDECT.

4 n

dem peculiaris magiſtratus hanc curam gerebat, quem præ-
fecum vigilum vocabant, de quo ſingularem librum ſcri-
pfit Paulus, ex quo nonnulla paſſim in pandectis excerpta
fuperſunt. Ad noſtros mores pertinent Spekbebnii de Cara
& calpa cirecs ignem, item Friedliebii de Igne nocente com-
mentarioli, in quorum priore utilia quædam interſperſa re-
peries, in poſteriore nihil ommino, quod lectu dignum fit.

VII.

Magiſtratus, qui inſtrumenta compeſcendis incendiis idonea

tempori non paravit, punitur.

P* hujus, de qua dixi, curæ circa ignem conſiſtit in
parandis inſtrumentis ad compeſcenda incendia idone-

is. Quam officii ſui partem ſi negligat magiſtratus, puni.

ri poteſt. Puniri ergo potuiſſet magiſtratus ille Nicome-

dienſis, in cujus civitate nullum uſpiam inſtrumentum ad
compeſcenda incendia repertum fuiſſe, narrat Plinius lib. .

10. ep. 42⸗ .
VIII.

Inſirumenta bæc ſunt ſibones, bamæ, barpagones & dolabræ.

Teier inſtrumenta compeſcendis incendiis apta Plinius lil.
10. ep. 42. ſipones & hamas refert. Idem Vlpianus in

L. 12. §. 18. de Inſtructo vel inſtrumento facit, & in . 21.
harpagones, Paulus vero in L. 3. §. 3. de QMicio Ppræfecti vi
gilum dolabris addit. Ergo ſipones Feuer⸗Spruͤtzen, hamas—
Feuer⸗Eymer, dolabras Aexte und Beule, harpagones, Feuer⸗

Hacken, interpretor. Et de ſiponibus, ſeu ſiphonibus, dola-
bris & harpagonibus conſentiunt mecum omnes. De hamis

ſaltem dubitatur. Cujacius lib. 13. obſerv. 30. hamas uncos fer-

reos, quibus ædes diſturbatæ ſint, fuiſſe credit, cui CGothofre-

1

— — —

— —

———— —

*
Pre.
ſeri.
Lerpt
(une
e.
lan.
unſt.

idonen

liki n.

ion.
, .
Nieone.
ntunmd

n.

dare

riu

Hiuns
in 611

,ham
8, uß
⸗

e Nmd

nc5l

Gli.

7

4
1

dus ad L. 3. 9. 3. de QMicio præfecti vigilum lit. 7 S& Salmaſius
in notis ad Juvenalis Satyram XIE. verſu zoj. adſentiunt.
Briſonius vero in Selectarum antiquitatum lib. z. cap. 8. in
tänta obſcuritate nihil certi ſtatuere audet. At ego nec ob-
ſcuritatem ullam, nee dubitandi cauſam animadverto. Scri-
ptores veteres omnes de hama tanquam de vaſe aquario

SP. DNLI. DE HNCENDIARIIs. e

logquuntur. Clariſſimus inter eos eſt Columella. Is in com-

mentariis de Ne ruſtica lib. 10. qui de cultu hortorum in-
ſcribitur, de cucurbita agens,
— - -= Fobolem, inquit, dabit ila capacem
Naryeiæ picis, aut Actæi mellis Eymetti,
Aui habilem Iymphis bamulam, Bacchove lagænam.
Abſonum foret, hamulam lymphis habilem de unco inter-
pretari. Deinde Cato de Re ruſticz cap. 135. hamas aper-
te inter vaſa refert. Ait nempe, hamas, urnas olearias,
urceos aquarios, urnas vinarias, alia vaſa ahenea Capuæ
optime emi. Porro Vetus Scholiaſtes ad hos Juvenaælis in
Satyra XIX. verſus:

7

Diſpoſitis prædives hamis vigilare colortenm

Servorum nolctu Licinus jabet;
ſie commentatur: Per translationem diſeiplinæ militaris,
Sparteoli Romæ, quorum cobortes in tutelam urbis cum ba-
mis & cum aqgua vigilias conſuerunt curare viciblui. Con-
jungit ergo hamas & aquam.
IX.
V1 culpoſum incendium fuſtigatione puniri poſſit, tria
deſi derantur.
X.
Qui cum læfis tranßi igir, etſi eis plene non ſatitfaciat,
mitius punitur.

Tcenchi culpoſi pœna ad fuſtigationem usque extendi po-

teſt, L. 3. S. I. de Oficio præfecti vigilum. Animad-
X 3 . . ver-

166 MEDTTAT. AD PANDECTSTS.

ESESE 5
verto autem, ICtos nunquam ad eam devenire, niſi tria
iſta concurrant, ut 1) incendium excitatum ſit per laſcivi-

am aut aliam culpam latam, 2) damnum per id datum gra-

ve fuerit, 2) auctor incendii damnum hoc reparare non
poſſit. Quod ſi unum ex his deficiat, auctor incendii mo-
dice ſaltem, carcere ſcilicet aut mulcta, caſtigatur ſecun-
dum E. 28. §. 12. de Pœnis. Sufficit autem ad damni reparatio-

nem transactio cum læſis. Recordor exemplum. Adole-

ſcens ignes volatiles petulantiſſime in medio oppidulo jece-
rat, ac ſic jocando oppidulum incenderat. Deflagrarat id totum
cum templo. Auctor igitur calamitatis publicæ ad pœnam
depoſcitur. Nec poterat levior fuſtigatione exſpe ctari. Nam

patrimoniolum rei nec viceſimædamni dati parti reſpondebat.

At reus per amicos & cognatos cum templi curatoribus &
civibus, qui ſuum perdiderant, agit, imparem ſe damno plene
reſarciendo oſtendit, fingulis tamen pauxillum offert, atque ita
rem totam ſolutis duobus millibus decidir. Quo facto, acta ad
ICtos Vitembergenſes mittuntur, qui transactione hac potiſ-
ämum commoti reum ad carcerem vel mulctam damnarunt.
. XI. L
Peæna ignis in incendiarios ſtatuta non illis ſolum, qui ædif-
cia, ſed & qui alias res, e. g. ᷓlvam, incendunt, infligitur.
XII.
Praſeriptio vicennalis etiam incendiariis prodeſt, niſi deliétum
continuarint.
XIII.

Pona ignis eis etiam, gui ipfi non incendunt, ſed per alios

boc feri curant, inftigitur.
œna ignis, quam Carolus E. artic. 1I25. in incendiarios
ſtatuit, delicto huic convenientiſſima, nihil crudelita-
tis habet, atque adeo non facile temperanda eſt. Miror
ergo,

eg
cen
inte
cen
10

.

ra
col⸗
jece
dum
na
Nn
lehe
us8

blen

len

uad

ll.

munn

el⸗
,.

1n

N

Ni
lin⸗
iror
10,

SP. DXLI. DE INGENDIARIIS. 167

ergo, quam ſint aliqui Cti in effodiendis latibulis, quæ in-
cendiarios adverſus ignis pœnam tueantur, laboricoſi. Vide
inter alia Zbeodorici Criminalin cap. 7. abl. 8. Hle parva in-
cendia non burat, contemnit caſas & tuguria. Narrat n. 11.
Ctos Jenenſes, quorum ipſe præſes ordinarius erat, cuidam
incendiario ſimplici, qui ignem fœnili ſuppoſuerat, quod id
una cum aliis duobus proximis fœnilibus conflagraret, ignis
ſupplicium imponere veritos fuiſſe. Crediderunt illi forſan,
incendii crimen non niſi in palatüs digne committi poſſe.
Cogitare tamen debebant, Caroli legem generaliter de in-
cendiariis, von boshaftigen uͤberwundenen Brennern, agere. Cu-
jus obſervantior Bergeras in Elelctis Jurisprudentiæ erimina-
Iis pag. I19.: Pœnam ignis, ait, obtinere in quibuslibet incen-
diariis, ſive ſint ſeditioſi & famoſit, Mord⸗ Brenner, ſive ſim-
bplices, Brenner ohne Mord: neque intereſt, maſculus, ſit, an
Jemina; nobilis, an plebejus; neque an incendium factum ſit in
urbe, an extra urbem; neque: utrum in &dificiis, iisdemque ſi-
ve ad inbabitandum, ſive ad alios uſus, comparatis, ſive pro-
priis, ſive alienis; an in aliis relus, at acervo frumentorum, Ii-
ghis & Limilibus; nec denique: utrum incendium magnum ſit,
an parvum; propter delicti atrocitatem. Et Scabini Lipſienſes
apud Carpzovium Quæſt. crim. 38. n. 37. ad ignem damnarunt
hominem, qui ſylvas cæduas inflammarat. Quod idem fece-
runt Cti Vitembergenſes menſe Novemb. anni clo ſo cc xXNX1.
Binas quidem incendiarius ille excuſationes adferebat; pri-
mum præſcriptionem, quod incendium ante viginti annos
factum eſſet, deinde, ignem non a ſe, ſed a puero, cui ipſe id
mandarat, ſuppoſitum fuiſle. Neutrum autem ei profuit.
Nam, quamvis exceptio viginti annorum ad omnia crimina,
etiam atrociora, niſi quæ nominatim excipiantur, pertineat. L.
12. C. Ad. L. Corneliam de falſis, atque adeo in specimine Dixlr.
de

MIEDTTAT. AD PANDECI.

*

Præſcriptione oriminua, 1 2d. 1I. probarim, factum ſupre-

meæ curiz Burdegalenſis, quæ apud Bærium dec. 16. mulier-
culam incendiariata, quæ in duabus ædibus ignem ante
XIV. annes poſuerat, a judice inferiore capitis damnatam,
ſed appellantem, correcta ſententia, abſolvit; attamen in eo,
qui Ctis Vitembergenſibus offerebatur, caſu incendiarius
continuarat poſtea crimen, atque adeo miſericordiam non
merebatur. Deinde nec hoc rzum juvabat, quod ipſe ma-
num non admoviſſet, ſed alterius opera uſus eſſet. Nota eſt
juris tam naturalis, quam civilis & canonici, regula: Qui fa-
cit per alium, eſt perinde, ac A Jaciat per- ſe ipſum, Gap. 72. de
Regulis juris in 6. L. 12. J. I. L. 169. de Regulis juris. Quin
imo, ſi rectam rationem ſpectas, magis peccat, qui auctorita-
te alterum ad peccandum inducit, atque adeo hunc ſimul cor-
rumpit, quam qui ſolus facinus admittit. Itaque ſic judicatum
fuit: Hat Martin Heydemuͤller in Guͤte geſtanden, daß er die
Merſeburgiſche Heyde vor 20. Jahren an einem Orte, und wle⸗
detum vor 6. Jahren an vier Orten angeſtecket, ingleichen im Jahre
1719. durch ſeines Bruders Sohn, Hans Hetzdemuͤller, die Coy⸗
ne anſtecken lafſen, demſelben auch ein Brennglaß, um mehrere
Braͤnde zu erregen, zugeſtellet, und es hat ſich bey diesfalls einge⸗
zogener Erkundigung gefunden, daß an ſolchen Orten zu den ange⸗
gebenen Zeiten wuͤrckliche Feuers⸗Bruͤnſte geweſen, und ſehr groſ⸗
ſen Schaden verurſachet. Ob nun wol der erſte oder ſogenannte al⸗
te Brand durch die Verjaͤhrung gehoben zu ſeyn ſcheinet, hiernaͤchſt
Inqviſit wegen des neuen Brandes in der Merſeburger Heyde die
Unwiffenheit der auf die Brenner in den Rechten geſetzten harten
Strafe vorſchuͤtzet, und bey dem Brande in der Copne ſeilbſt keine
Haͤnd angeleget, uͤberdies bey allen dieſen Braͤnden kein Haus oder
menſchliche Wohnung angeſtecket, oder durch die Flamme verzehret
worden/ folglich es das Anſehen gewinnet, ob gehe die auf die boshaf⸗

te⸗

..

e
Del

len
e,
ſe
verh

N

teſtat
ui
Cu
1

N
46
Pehet

Co

Sp. DXLI. DE INCENDIARIlI. r

te Brenner geſetzte ordentliche Strafe allhier ab. Alldieweil aberlnqui⸗
ſit das Mordbrennen beſtaͤndig fortgeſetzet, und faſt zu einem Hand⸗
wercke gemacht, alſo die Verjaͤhrung, wenn ſolche auch bey dieſem
atrociſſimo delicto ſtatt faͤnde, nicht vor ſich anfuͤhren kann, naͤchſt⸗
dem die peinliche Hals⸗Gerichts⸗Ordnung die Strafe des Feuers
ſchlechterdinges auf die boshaftige uͤberwundene Brenner ſetzet, alſo
diesfalls kein Unterſcheid, ob der Brand in⸗oder auſſer der Stadt,
an Gebaͤuden oder andern Sachen erreget worden, zu machen, auch
die Unwiſſenheit der Strafe in einem wider die natuͤrliche Rechte lau⸗
fenden Verbrechen niemanden zu ſtatten kommt, weiter der Umſtand,
daß Inquiſit ſeinen jungen Vetter zum Brennen verfuͤhret, und ſel⸗
bigen gleichſam zum Inſtrumento gebrauchet, ſeine Suͤnden und die
darauf geſetzte Strafe keinesweges mindert, ſondern vielmehr ver⸗
groͤſſert, dann die Wiederholung eines ſo groben Land⸗verderblichen
Delicti nothwendig andern zum Abſcheu, und, zu Exhaltung gemei⸗
ner Sicherheit, mit einer eclatanten den Leuten in die Augen fal,
lenden Strafe beleget werden muß; So wird Markin Heydemuͤl⸗
ler, daferne er auf ſeinem Anfangs gedachten Bekaͤnntniß vor
oͤffentlich gehegtem peinlichen Hals⸗Gerichte nochmals freywillig
verharret, oder des ſonſt, wie recht, uͤberfuͤhret wird, mit dem
Feuer vom Leben zum Tode gebracht.
XIV.
Ob minorem incendiari ætatem pana ignis mitigatur;
atque plerumque gladius ſubſtituitur, nonnunquam
vero ultimum ſupplieium plane remittitur.
inoris, qui incendium conflavit, pœnam temperari
N poſſe, extra dubium eſt. Tribuunt etiam hane po-
teſtatem judicibus ſine delictorum diſcrimine jura in E.
37. §. 1. de Minoribus, L. 16. §. 2. de Penit, LE- 108. de KRe-
gulis juris, art. 179. Conſtit. Carolinæe. Et exſtant apud
Cerpzovium Quaſt. crim. 39. n. 13. 1. decem iſtiusmo-
Zom. VIII. N QAi

17 MEDTTAT. AD PANDECT.

di temperationis exempla, inter quæ tamen nullum infra
gladium deſcendit. Et videtur utique tam criminis com-
miſſi atrocitas, quam exempli ſtatuendi neceſſitas poſcere,
ut minor, ſi non comburatur, ſaltem ad ultimum ſuppli-
cium abſtrahatur & gladio feriatur. At vero, quum lex ni-
hil certi præſcribat, nos quaque judicis officio arctiores
cancellos ponere non audemus. Et video, jam tum IC-
tos Vitembergenſes apud Bergerum in P. I. Supplemen.
a¶]d Elect. Jurisprud. crim. pag. 112. animadverſo præter

ætatem inſigni rei ſtupore, in gladii locum fuſtigationem

& perpetuam relegationem ſubſtituifſe. Ilidem menſe No-
vembri anni clo Lo cc xxxXII. etiam infra hanc pœnam de-
ſcenderunt. Puer nempe quindecim annorum, ipſe nulle
lucro, nec offenſa inductus, ſed a patruo ſuo, homine fa-
cinoroſiſſimo, juſſus ſylvam incenderat, poſtea innocen-
tiſſime vixerat, ac artem honeſtam didicerat, ſed, interje-
cis duodecim ab incendio annis, in ſuſpicionem patrati
facinoris venit, correptusque ac in judicium duëtus fate-
tur confeſtim omnia, ſed minorem ætatem ſuam, juſſum
ac auctoritatem patrui, diuturnitatem temporis ac factam
vitæ emendationem prætexit. Et ſufficere hæ cauſæ viſæ
ſunt, ut ſic j-udicaretur: Es wird Hans Heydemuͤller, welcher
ſich von ſeinem Vetter zu Anſteckung der herrſchaftlichen Coyne
verfuͤhren laſſen, in Anſehung ſeines damaligen geringen Alters,
von etwa 15. Jahren, des von ſeines Vaters Brudern dieſer⸗
halb bekommenen Befehls, und der nachgehends freywillig geaͤn⸗
derten und verbeſſerten Lebens⸗Art, nach vorgaͤngiger Zuͤchtigung
mit Ruthen im Gefaͤngniſſe, z Jahr des Landes verwieſen.
V.

Qui futurum incen dium ſeit, nec indicat, puxitur.

Qui præteriti iacendii auctorem nosit, zgec indicat, nes
punitur. Mul.-

SP. DXLI. DE INCENDIARIIS. 171

Murun intereſt inter conſcientiam facinoris perpetran-
1 di & ſcientiam perpetrati. IIla, ſiquidem conſcius
indicando ſcelus avertere potuit, per ſe delicdum eſt,
quamquam conſcius nihil ipſe fecerit, atque etiam factum
diſſuaſerit. Credunt vulgo, hoc ſingulare eſſe in crimini-
bus majeſtatis, fall? monetæ & parricidii, quod conſecii
etiam puniantur per Z. y. §. 6. C. Ad legem Jul. maj. Wov.
117. c. 8. F. I. &c. 9. §. I1. de Falſii, L. 6. & 7. Ad L. Pomp.
de parricidk. At ſi quid forte in his delictis ſingulare eſt,
hoc erit, quod conſcü ordinaria pœna adficianrur. Id
vero ad omnia delicta pertinet, quod, ſi quis indicando
damnum a republica avertere potuit, nec tamen avertit,
boni civis officium violet, ac ſaltem arbitrarie puniatur.
Vide L. 5o. de Regulis Juris. E contrario ſcientia perpe-
trati delicti, utcunque atrocis, impunis eſt, quum invi-

tus agere nemo cogatur, L. un. C. Vt nemo invitus agere.

Confirmabo hæc reſponſo Ctorum Vitembergenſium men-
ſe Novembri anni cio io cc xxxXII. exarato: Es wird Hans

Ziegler, welcher Hans Heydemuͤllers Vorſatz, die Coyne anzu⸗
ſtecken, vorher gewuſt und verſchwiegen, in Anſehung ſeiner
Minderjaͤhrigkeit zu Zeit des Brandes, 3. Wochen mit Gefaͤng⸗
niß, oder um 3. N. Schock beſtrafet. Dahingegen iſt wider die
uͤbrige, welche die begangene Miſſethat gewuſt, und nicht eher
angegeben, weiter nichts vorzunehmen.
COXOLLANIA.

1. Incendiariorum crimen publicumne ſit, an privatum, dubi-
tari poteſt propterea, quod pœna ejus & in libro pandecta-
rum XMLyVII. qui tofus de privatis delictis agit, & in
XEVIII. in quo delicta publica recenſentur, ſanciatur.
Ego publicum id credo ob L. 1. pr. & L. 10. Ad L. Corneli-
am Reerislege vero 9. & 12. J. I. de Incendio fugitivas &
non ſue loco poſitas, ſed fortuito inſertas eſſe.
V 2 2. Quod

177 MEDITAT. AD PANDECT.

2. Quod in Vec. Elelt. Sax 79 conſtitutum eſt, ne —

de incendio, qu d fam liaejus in exp ediend 5 ipfius nego-

tiis occupata excitavit, efpondere cog; tur, uribus priſco

Germanico & Romano con enire, Plur bus oſtenditur in
Specimine XLVII. de Transaction ibus irritis Medit 5. *
Specim. CXIII. de Noxali actione Medit. 1.

SPECIMEN DXLII.

MEDITATIONNM AI PANDECTAS

4D EIB. XTE. 7722 XK.

PIETATE ACTVSTITIA RKEME.

DIORVM. CONTRA INTVRIAS

PUBLICE HEEENSLN

FRIDHERIGO 03 ONE MEN CKENIO
LIPSIE NSIJ
BONARVM ARTIVM MAGISTRO, ET NVNG
IVRIVM DOCTORE

xIV. KALENDIS OC 1OBHBVS ANNNI cle L oc Re

PRA EK SR S
. CANDID ATO SV 6 SALVTIENI.
rEiſſima, quæ inter Vitembergam noſtram Lipſi am
AA zuam intercedit, neceſſitundo non uno ſed pluribus vincu-
lis conſtringitur. Communis parens, princeps &α altor,
idem ſolum, ſimilitudo ſtudiorum, bpactum fœdus, ut eosdem hoſtes
exalesque babeamus, commercium quaſi 7 quotidianum, id jam diu

effecer unt, ut ambæ academiæ non ſorores Jaltem eſſe videantur,

ſed unum corpus eademque perſona. Quæ gquum ita ſint, tu, Cau-
didete nobiliſſime, etſi in patriæ tuæ ſinu educatus optimisque ſtu-
diie nutritus, nobis tamen alienus non es ſed alumnus etiam &α ci-

ves Eder. Ergo quod reipublicæ & ewitates ſumme amicæ in ſi S
num

Ne
Nli
Rbo
rle
urin
6

.

UWI

Viner
en
hlaft
Nr;
C

efr

iiſe⸗
10

Sr. DzYLII DE PIET. ACIVST. REMED. CONT. INI. 1473

num oncor dic & conjunktionis ſuæ facere ſolent, ut altera alte-
rius cives bonoribus ornamentis, qac exquiſitiſſima babet;
decoret, id es Iubentius in te facimus, quem, ut dixi, inter no-
Nros Me u⸗ 12. Equidem ſubvereri poterumus, ne Liphia &*

vobis & zibi ſuccenſent, quod, S ipſa tihi libens tr ibuißet, &

nobis ſuſei, ipir. Verum non Juſtah ba indignetio, ſed invidia foret,
guæ in magnos antmos non cadit. Et, ne quid diſſzmulem, optarem
ego, ut ſu!rerſoei tur dibi patria, teque, quod olim in Ziegle-
ro, qut arm nibus Juis, ſe vegligi queritur, fecit, ad nos
extruderet. Eſt hac academiæ Lipfienſis laus præcipua &
gloria beculiaris; quod ſumma ingenia non aluerit Sen 2

dJoctrina perpoliverit, Jed & tanquam olonos in alias acade-

mias ablegarit. Paucæ ſunt profecto aut nullæ in Germaniæ
Belgio academiæ, quæ non inter lumina & ornamenta Nua
alumnum Lipſi⸗ tenſem, vel vivum adbug, vel defuncti imagi-

nem, oſtendent. Sed nulla magis, quam Vitemberga noſtra,

exuviis veſtris Folocupletata eſt. Id ipſum, quod ego nunc ge-
ro, præſidis ordinarii in collegio jure confultorum munus, qut

olim maxime exornarunt, Lipfienſes fuere, Zieglerus, Ber-

gerus, Wernherus. Omitto alios nominare, ne adulari vide-

ar. Quam vellem ergo, ut & te auferre ac noſtro choro inſere-
re liceret. Extorquerem profecto te patriæ, & ingratiis ejus ad
nos adtruberem, ſi quid ponderis preces meæ & commendationes
in aula, &α ſußfragium in bac academia baberent. Nun-

quam mihi Candidatus in conſuetis abud ordinem noſtrum col-

logqutis plenius Jatisfecit. Verſavi te in omnes juris, tam pa-
bPlici, Juam privati, partes, q uæſtiones gquoque ex elegantiore

litteratura immiſcui. Et, quum ad omnia mirifice reſponderes,

geſtiti tandem cunctis audientibus hoc epilogo: Nusquam te

hoſpitem reperio. Mon eris ergo, quod de adoleſcentibus mag-
næ ſpei ex unach gente oriundis augurari ſoleo, ſed es jam
X 3 Men.

174 MEDITAT. AD PANDECT.

Menckenius, nec opus habes, ut tibi Ovidanum illud ingeram:
Sæpe tibi pater eſt, ſæpe legendus avus.
Prope eos jam conſequutus es, &, ſi veſtigia paulo urges, &aa.
bis. Ceterum ſeriptum boc, quod me præſidente tueberis, elogio
meo non indiget. Ambo in eo elaboravimus, diſſenſimus etiam in

nonnullis capitibus, ac per literas invicem diſputavimus. Suggeſti

go inprimis judicata & reſponſa, ſed tamen in quibusdam tibi
ceſſ, aut explicationem admiſi. Gratulor ergo boc ſpecimen,
optoque, ut per id etiam laudes tuæ amplißicentur. LVale. LVi-
sembergæ XI. Al. Septemb. anni clo Io cc XXXIII.
I.

Atctiones & delationes injuriearum, quæ ex ulciſcendi animo

prof ciſcuntur, injuſtæ, atque ab ipfis idolorum cultoribus,
qui tolerantia ſua patientiam Chriſtianorum fere ſupera-
runt, improbatæ ſunt.
uerunt ſemper ac ſunt etiam nunc Cti, qui actiones,
F item delationes ſeu denunciationes injuriarum dam-
nant penitus, atque injuſtas ſine exceptione vocant.
Omitto antiquos, ac ex recentioribus Huberum nomino, qui

in Prælect. ad z. de Injuriis §. I. Nusquam, inquit, juriipru-

dentia magis a Philoſophia, loquor etiam maxime de Chriſtiana,
guam in vindicandis injuriis, diſerepat. Quæ enim bac alto
animo ſperni jubet, ills ſerio perſequitur, & uſtodiendæ paci in
populo, qui non capit philoſopbiam, perſequi debet. Longius
vero progreditur, quem ego Hubero multum antepono,
ac cum Zieglero noſtro æquo Bæbmerus, Hallenſis, in diſſer-
fatione, quam juvenis olim ſeripfit, deinde vero vir factus
paſſim in libris ſuis allegavit probavitque, de Injuſtitia altio-
num injuriarum, cap. 3. §. ult. ubi ſic ait: Pato, actiones

injuriærum indoli Cbriſtianismi, legibus divinit, regulis pbiloſo-

bpiæ, præceptis prudentiæ, rectæ rationi, ipfis Péilaſogdorzn
j6-

Ah
oti

670
644
ſig
lli
&

rit⸗
ſcll
riri
des
Ver.
Nare

ge

,
Ut
Iur
Hiam
dup
erun
Cat
cuſtx
Gum
D
un
ile ſ⸗
imit
dere;
(um

Dee

en!

nr.
g
mit
G
n
niet⸗

nin
un
.

lones,
1.
e
0) l
in
Pimn
r ℳ
zuin
ngine
ono,
Eler.
ſn
dint
r
orun

SP. DXLIIL DEPIET. AC IVST. REMED. CONT. INL. 1 7

etbnicorum ſententiis, Ppraxi primitivæ eccleſiæ, c denigue
toti ſacræ ſeripturæ adverſari, omniaque argumenta, gquæ
Pro illis excuſandis adduci ſolent, eſſe petita ex bſeudopatien-
tia & funeſta perſuaſione vulgi. Exſequitur hæc deinde
ſingulis capitibus eleganter & docte, ut ſemper ſolet. Ego
illi eatenus adſentio, ut tolerantiam virtutem eſſe credam,
& actiones injuriarum, quæ huic tolerantiæ adverſantur, &
ad ultionem tendunt, penitus damnem. Agnoſco etiam ve-
ritatem eorum, quæ Bahmerus, in capitibus 7. & 8. oſtendit,
ſcilicet tolerantiam hanc non ſaltem ex Chriſti præceptis hau-
riri, nec tantum chriſtianorum inſtitutis convenire, ſed actio-
nes injuriarum ut plurimum veræ quoque philoſophiæ ad-
verſari, ſapientum ac ethnicorum traditis & exemplis repug-

nare. Quin imo, ſi dicendum, quod res eſt, Philoſophi alii-

que ethnici cordatiores, ſolo rectæ rationis lumine colluſtra-
ti, tam luculenta patientiæ in injuriis ſpecimina ediderunt,
ut majora a chriſtiano exſpectari non poſſint. Parum ſunt illaæ,

quæ Baæbmerus memorat, exempla. Pleraque eorum ſuper-
biam, non modeſtiam, ſapiunt, aliqua etiam animum vindictæ

cupidum ac ægre ſe continentem, & ſaltem in verba falſa
erumpentem, manifeſte produnt. Huc pertinet, quod
Cato apud Senecam de Conſtantia cap. 14. quum illi os per-
cuſſum eſſet, nec vindicavit injuriam, nec remiſit, ſed fa-
Kum negavit; quod idem Cato apud Senecam lib. 3. de Ira
cap. 38. quum cauſam agenti in frontem mediam, quan-
tum poterat, attracta pingui ſaliva, inſpuiſſet Lentulus,
ille factioſus & impotens, abſterſit faciem, & affirmabo,
inquit, omnibus, Lentule, falli eos, qui te negant os ha-
bere; quod Antiſthenes, neſcio apud quem aucéctorem,
(nam nec Lalerius Maximus, a Bahmero allegatus, nec
Diogenes Laertius, qui tamen copioſe de Antiſthene agit,

76 MEDTTAT. 4 D PANDECT.

& omnia ejus memorabilia dicta refert; nec Heſychins, nec
Suidas, nec Stobæus, quos omnes pervolutavi, id habent, )
